О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам восстановления экономического роста"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 октября 2020 года № 654
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам восстановления экономического роста".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам восстановления экономического роста
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 1-2, ст. 8; № 5, ст. 55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст. 23; № 5-6, ст. 50; № 11-12, ст. 178; № 17-18, ст. 224, 225; № 23, ст. 429; 1999 г., № 20, ст. 727, 731; № 23, ст. 916; 2000 г., № 18, ст. 336; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 7; № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 11, ст. 56, 57, 66; № 15, ст. 139; № 19-20, ст. 146; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 56; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 10, ст. 31; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20, 21; № 4, ст. 28; № 16, ст. 131; № 18, ст. 143; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 58; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 115; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 16, 18; № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 125, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст. 21, 28; № 3, ст. 32; № 4, ст. 37; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 13, 15; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 7, ст. 36; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61, 63; № 14, ст. 84; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 42, 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 20-I, ст. 110; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 128; № 22-I, ст. 140, 143; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 70; № 12, ст. 87; 2017 г., № 4, ст. 7; № 15, ст. 55; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 50; 2019 г., № 2, ст. 6; № 7, ст. 37; № 15-16, ст. 67; № 19-20, ст. 86; № 23, ст.103; № 24-I, ст.118; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экономикалық өсуді қалпына келтіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 13 қазандағы № 654 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экономикалық өсуді қалпына келтіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экономикалық өсуді қалпына келтіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша); 1995 ж., № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; №111-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжаттар; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; №15, 139-құжат; №19-20, 146-құжат; 2004 ж., №6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжаттар; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжаттар; № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 21, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 4, 37-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 13, 15-құжаттар; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 7, 36-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61, 63-құжаттар; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 42, 45-құжаттар; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-I, 110-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 70-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 15, 55-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 50-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 23, 103-құжат; № 24-І, 118-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көшi-қон процестерiн реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) оглавление дополнить заголовком статьи 305-1 следующего содержания:
"Статья 305-1. Созалогодержатели";
2) статью 229 изложить в следующей редакции:
"Статья 229. Ведение общих дел участников договора
Ведение общих дел участников договора о совместной деятельности осуществляется по их общему согласию. По соглашению между собой они могут поручить руководство совместной деятельностью и ведение общих дел одному из участников, действующему в этом случае на основании доверенности, выданной остальными участниками договора, или третьему лицу в случаях, предусмотренных статьей 823 настоящего Кодекса и законодательством Республики Казахстан о проектном финансировании и секьюритизации.";
3) дополнить статьей 305-1 следующего содержания:
"Статья 305-1. Созалогодержатели
1. В случаях, предусмотренных законодательными актами или договорами, предмет залога, обеспечивающего исполнение обязательства по одному договору займа, может находиться в залоге у нескольких залогодержателей (созалогодержатели), в обеспечение исполнения обязательств одного должника перед ними.
Если иное не установлено законодательными актами или договорами, каждый из созалогодержателей самостоятельно осуществляет права и обязанности залогодержателя в пределах размера его требований, обеспеченных залогом.
2. Деньги, вырученные от реализации предмета залога, распределяются между созалогодержателями, являющимися кредиторами по основному обязательству, пропорционально размерам их требований, обеспеченных залогом, если иное не предусмотрено договором между ними.
При обращении взыскания на предмет залога, в случае его нереализации предмет залога поступает в долевую собственность залогодержателей пропорционально размерам их требований, обеспеченных залогом, если иное не установлено договором между ними.
Положения настоящей статьи не распространяются на последующий залог (перезалог).";
4) в пункте 2-1 статьи 328:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Реализация предмета залога, а также переход такого имущества в собственность залогодержателя по договору о залоге вещей в ломбарде, заключенному в обеспечение исполнения договора о предоставлении микрокредита, за исключением имущества, залог которого подлежит обязательной регистрации, могут быть осуществлены без проведения торгов не ранее одного месяца после истечения срока погашения микрокредита при наличии такого условия в договоре о залоге вещей в ломбарде.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Реализация предмета залога, подлежащего обязательной регистрации, осуществляется путем проведения публичных торгов не ранее одного месяца после истечения срока погашения микрокредита. В случае нереализации предмета залога, подлежащего обязательной регистрации, на публичных торгах в течение шестидесяти календарных дней со дня начала торгов, предмет залога переходит в собственность ломбарда.";

1) мазмұны мынадай мазмұндағы 305-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"305-1-бап. Тең кепіл ұстаушылар";
2) 229-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"229-бап. Шартқа қатысушылардың ортақ iстерiн жүргiзу
Бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың ортақ iстерiн жүргiзу олардың ортақ келісуі бойынша жүзеге асырылады. Өзара келісу бойынша олар бірлескен қызметке басшылық етудi және ортақ iстердi жүргiзудi, бұл жағдайда шартқа қалған қатысушылар берген сенімхат негiзiнде әрекет ететін қатысушылардың бiрiне немесе осы Кодекстің 823-бабында және Қазақстан Республикасының жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы заңнамасында көзделген жағдайларда үшінші тұлғаға тапсыра алады.";
3) мынадай мазмұндағы 305-1-баппен толықтырылсын:
"305-1-бап. Тең кепіл ұстаушылар
1. Заңнамалық актілерде немесе шарттарда көзделген жағдайларда бір қарыз шарты бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ететін кепіл нысанасы бірнеше кепіл ұстаушының (тең кепіл ұстаушылардың) алдындағы бір борышкердің міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету үшін олардың кепілінде болуы мүмкін.
Егер заңнамалық актілерде немесе шарттарда өзгеше белгіленбесе, тең кепіл ұстаушылардың әрқайсысы кепілмен қамтамасыз етілген өз талаптарының мөлшері шегінде кепіл ұстаушының құқықтары мен міндеттерін дербес жүзеге асырады.
2. Кепіл нысанасын сатудан түскен ақша негізгі міндеттеме бойынша кредиторлар болып табылатын тең кепіл ұстаушылар арасында, егер олардың арасындағы шартта өзгеше көзделмесе, олардың кепілмен қамтамасыз етілген талаптарының мөлшерлеріне пропорционалды мөлшерде бөлінеді.
Кепіл нысанасы сатылмаған жағдайда оған өндіріп алу қолданылған кезде кепіл нысанасы, егер тең кепіл ұстаушылардың арасындағы шартта өзгеше көзделмесе, олардың кепілмен қамтамасыз етілген талаптарының мөлшерлеріне пропорционалды мөлшерде олардың үлестік меншігіне түседі.
Осы баптың ережелері келесі кепілге (қайта салынған кепілге) қолданылмайды.";
4) 328-баптың 2-1-тармағында:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Микрокредит беру туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ету үшін жасалған, ломбардта заттарды кепілге салу туралы шарт бойынша кепіл нысанасын өткізу, сондай-ақ кепілі міндетті тіркеуге жататын мүлікті қоспағанда, мұндай мүліктің кепіл ұстаушының меншігіне өтуі ломбардта заттарды кепілге салу туралы шартта осындай талап болған кезде микрокредитті өтеу мерзімі өткен соң бір айдан кейін сауда-саттық өткізілместен жүзеге асырылуы мүмкін.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Міндетті тіркеуге жататын кепіл нысанасын өткізу микрокредитті өтеу мерзімі өткеннен кейін ерте дегенде бір айдан соң жария сауда-саттық өткізу жолымен жүзеге асырылады. Міндетті тіркеуге жататын кепіл нысанасы сауда-саттық басталған күннен бастап күнтізбелік алпыс күн ішінде жария сауда-саттықта өткізілмеген жағдайда кепіл нысанасы ломбард меншігіне өтеді.";

5) в пункте 1 статьи 353 слова "официальной ставки рефинансирования" заменить словами "базовой ставки";
6) подпункт 4-1) пункта 2 статьи 370 изложить в следующей редакции:
"4-1) к банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан, лишенным лицензии либо находящимся в процессе консервации или ликвидации (прекращения деятельности), если требования кредитора возникают из договора (договоров) уступки права требования;".
2. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст. 642; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; № 22, ст. 408; 2001 г., № 23, ст. 309; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 7; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 14, ст. 103; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 3-4, ст. 16; № 5, ст. 25; № 6, ст. 42; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21-22, ст. 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 3, ст. 21; № 4, ст. 28; № 5-6, ст. 37; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 12, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 9-10, ст. 48; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 3-4, ст. 12; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50, 53; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 13, 14, 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 4, ст. 21; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 82; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 11, ст. 61, 69; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 42, 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; № 19-I, ст. 100; № 19-II, ст. 102; № 20-VII, ст. 117, 119; № 22-I, ст. 143; № 22-II, ст. 145; № 22-III, ст. 149; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; 2016 г., № 7-I, ст. 49; № 7-II, ст. 53; № 8-I, ст. 62; № 12, ст. 87; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 13, ст. 45; № 21, ст. 98; 2018 г., № 11, ст. 37; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 47, 50; № 19, ст. 62; 2019 г., № 2, ст. 6; № 7, ст. 37; № 15-16, ст. 67; № 19-20, ст. 86):
1) подпункт 6) части третьей пункта 1 статьи 740 изложить в следующей редакции:
"6) на деньги банков, страховых (перестраховочных) организаций, добровольных накопительных пенсионных фондов, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, лишенных уполномоченным государственным органом лицензии и (или) находящихся в процессе принудительной ликвидации (принудительного прекращения деятельности);";

5) 353-баптың 1-тармағында "қайта қаржыландырудың ресми ставкасы" деген сөздер "базалық ставка" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 370-баптың 2-тармағының 4-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1) егер кредитордың талабы талап ету құқығын басқаға беру шартынан (шарттарынан) туындайтын болса, лицензиядан айырылған не консервациялау немесе тарату (қызметін тоқтату) процесінде тұрған банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына қойылатын талаптарды;".
2. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат; № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14, 103-құжат; № 15, 138-139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24,25-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15,.71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-53-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13, 14, 15-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 85-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат;
№ 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 82-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 11, 61, 69-құжаттар; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 42, 45-құжаттар; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-II, 102-құжат; № 20-VII, 117, 119-құжаттар; № 22-I, 143-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 13, 45-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 11, 37-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47, 50-құжаттар; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; №19-20, 86-құжат):
1) 740-баптың 1-тармағы үшінші бөлігінің 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) уәкілетті мемлекеттік орган лицензиядан айырған және (немесе) мәжбүрлеп тарату (қызметін мәжбүрлеп тоқтату) процесінде тұрған банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының ақшасына;";

2) подпункт 6) пункта 1 статьи 841 изложить в следующей редакции:
"6) вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации (о принудительном прекращении деятельности) страховщика, принятия решения уполномоченным государственным органом о лишении лицензии филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности";";
3) пункт 4 статьи 915 изложить в следующей редакции:
"4. Тендер может быть признан его инициатором несостоявшимся, если в нем приняло участие менее двух участников или предложения участников тендера будут признаны его инициатором не удовлетворяющими условиям тендера, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан.";
4) пункт 7 статьи 916 изложить в следующей редакции:
"7. Аукцион может состояться, если в нем примут участие не менее двух участников (покупателей), за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан.".
3. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 13, ст.99; 2005 г., № 9, ст.26; 2006 г., № 1, ст.5; № 3, ст.22; № 11, ст.55; № 12, ст.79, 83; № 16, ст.97; 2007 г., № 1, ст.4; № 2, ст.18; № 14, ст.105; № 15, ст.106, 109; № 16, ст.129; № 17, ст.139; № 18, ст.143; № 20, ст.152; № 24, ст.180; 2008 г., № 6-7, ст.27; № 15-16, ст.64; № 21, ст.95; № 23, ст.114; 2009 г., № 2-3, ст.18; № 13-14, ст.62; № 15-16, ст.76; № 17, ст.79; № 18, ст.84, 86; 2010 г., № 5, ст.23; № 24, ст.146; 2011 г., № 1, ст.2; № 5, ст.43; № 6, ст.49, 50; № 11, ст.102; № 12, ст.111; № 13, ст.114; № 15, ст.120; 2012 г., № 1, ст.5; № 2, ст.9, 11; № 3, ст.27; № 4, ст.32; № 5, ст.35; № 8, ст.64; № 11, ст.80; № 14, ст.95; № 15, ст.97; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 1, ст.3; № 9, ст.51; № 14, ст.72, 75; № 15, ст.77, 79, 81; 2014 г., № 2, ст.10; № 8, ст.44; № 11, ст.63, 64; № 12, ст.82; № 14, ст.84; № 19-І, 19-II, ст.96; № 21, ст.118, 122; № 23, ст.143; № 24, ст.145; 2015 г., № 8, ст.42; № 11, ст.57; № 19-І, ст.99, 101; № 19-II, ст.103; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.115, 117; № 21-І, ст.124, 126; № 22-II, ст.145; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 6, ст.45; № 7-II, ст.53, 56; № 8-II, ст.72; № 10, ст.79; 2017 г., № 3, ст.6; № 4, ст.7; № 12, ст.34; № 14, ст.51, 54; № 23-V, ст.113; 2018 г., № 9, ст.27; № 10, ст.32; 2019 г., № 1, ст.4; № 2, ст.6; № 7, ст.37, 39; № 19-20, ст.86; № 21-22, ст.90, 91; № 23, ст.103, 108; № 24-I, ст.119; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г., Закон Республики Казахстан от 29 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам запретных зон и запретных районов при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 1 июня 2020 г.):

2) 841-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, соттың сақтандырушыны мәжбүрлеп тарату туралы (қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы) шешімі заңды күшіне енгізілген, уәкілетті мемлекеттік орган Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған;";
3) 915-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, егер тендерге қатысушылар екеуден аз болса немесе тендерге қатысушылардың ұсыныстарын оның бастамашысы тендердiң талаптарын қанағаттандырмайды деп таныса, оның бастамашысы тендердi өткiзiлмеген деп тануы мүмкiн.";
4) 916-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, егер аукционға кемiнде екi қатысушы (сатып алушы) қатысса, ол өте алады.".
3. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 13, 99-құжат; 2005 ж., № 9, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 79, 83-құжаттар; № 16, 97-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 14, 105-құжат; № 15, 106, 109-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 17, 139-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 15-16, 64-құжат; № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 49, 50-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 114-құжат; № 15, 120-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11-құжаттар; № 3, 27-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 80-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77, 79, 81-құжаттар; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 64-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 118, 122-құжаттар; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 57-құжат; № 19-І, 99, 101-құжаттар; № 19-ІІ, 103-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 20-VІІ, 115, 117-құжаттар; № 21-І, 124, 126-құжаттар; № 22-ІІ, 145-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 53, 56-құжаттар; № 8-ІІ, 72-құжат; № 10, 79-құжат; 2017 ж., № 3, 6-құжат; № 4, 7-құжат; № 12, 34-құжат; № 14, 51, 54-құжаттар; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 9, 27-құжат; № 10, 32-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 19-20, 86-құжат; № 21-22, 90, 91-құжаттар; № 23, 103, 108-құжаттар; № 24-І, 119-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 13 мамырдағы Заңы, 2020 жылғы 1 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің басқа да әскерлер мен әскери құрылымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақтар мен тыйым салынған аудандар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 29 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в статье 33:
пункт 1 дополнить подпунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2) при отчуждении управляющей компанией земельных участков участнику специальной экономической зоны, одновременно являющемуся частным партнером в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства;";
пункт 2-1 изложить в следующей редакции:
"2-1. Ограничения, предусмотренные пунктом 2 настоящей статьи, не распространяются на сделки, в том числе залог, совершаемые землепользователями в отношении права землепользования на земельный участок, который занят отчуждаемыми зданиями (строениями, сооружениями) и предназначен для их эксплуатации, находящийся в составе земель лесного и водного фондов, особо охраняемых природных территорий, оздоровительного рекреационного и историко-культурного назначения, а также на передачу во временное безвозмездное пользование земельных участков для строительства, реконструкции и эксплуатации объектов для нужд обороны по договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии, в соответствии с законами Республики Казахстан.";
2) пункт 5 статьи 39 изложить в следующей редакции:
"5. Сдача государственным землепользователем принадлежащего ему земельного участка во временное безвозмездное землепользование не допускается, кроме случаев предоставления земельного участка в порядке служебного надела и по договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии для строительства, реконструкции и эксплуатации объектов для нужд обороны.";
3) в части второй пункта 4 статьи 47 слова "официальной ставки рефинансирования" заменить словами "базовой ставки";
4) подпункт 3) пункта 3 статьи 105 изложить в следующей редакции:
"3) строительства рыбоводных хозяйств для выращивания товарной рыбы и других водных животных, рыбопитомников, нерестово-выростных хозяйств и рыбоводных заводов;".
4. В Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 17, ст.141; 2004 г., № 23, ст.142; 2006 г., № 1, ст.5; № 3, ст.22; № 15, ст.95; 2007 г., № 1, ст.4; № 2, ст.18; № 19, ст.147; № 24, ст.180; 2008 г., № 6-7, ст.27; № 23, ст.114; № 24, ст.129; 2009 г., № 2-3, ст.15; № 15-16, ст.76; № 18, ст.84; 2010 г., № 1-2, ст.5; № 5, ст.23; № 24, ст.146; 2011 г., № 1, ст.2, 7; № 5, ст.43; № 6, ст.50; № 11, ст.102; № 16, ст.129; 2012 г., № 3, ст.27; № 14, ст.92; № 15, ст.97; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 9, ст.51; № 14, ст.72, 75; № 15, ст.79, 82; № 16, ст.83; 2014 г., № 1, ст.4; № 2, ст.10; № 7, ст.37; № 10, ст.52; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 11, ст.57; № 19-II, ст.103; № 20-IV, ст.113; 2016 г., № 6, ст.45; № 7-II, ст.56; № 8-II, ст.72; 2017 г., № 3, ст.6; № 12, ст.34; № 14, ст.51, 54; № 23-V, ст.113; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; № 24, ст.93; 2019 г., № 8, ст.45, Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы и противодействия коррупции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 ноября 2019 г.):

1) 33-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 3-2) тармақшамен толықтырылсын:
"3-2) басқарушы компания жер учаскелерін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде де жекеше әріптес болып табылатын арнайы экономикалық аймаққа қатысушыға иеліктен шығарған кезде;";
2-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. Осы баптың 2-тармағында көзделген шектеулер жер пайдаланушылардың орман және су қорлары, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, сауықтыру рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жер құрамындағы, иеліктен шығарылатын үйлер (құрылыстар, ғимараттар) орналасқан және оларды пайдалануға арналған жер учаскесіне жер пайдалану құқығына қатысты жер пайдаланушылар жасайтын мәмілелеріне, соның ішінде кепілге салуға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік, соның ішінде концессия шарттары бойынша жер учаскелерін қорғаныс мұқтаждары үшін объектілерді салуға, реконструкциялауға және пайдалануға уақытша өтеусіз пайдалануға беруге қолданылмайды.";
2) 39-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5.Жер учаскесі қызметтік жер телімі тәртібімен және мемлекеттік-жекешелік әріптестік, соның ішінде концессия шарттары бойынша қорғаныс мұқтажы үшін объектілерді салуға, реконструкциялауға және пайдалануға берілетін жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік жер пайдаланушының өзіне тиесілі жер учаскесін уақытша өтеусіз жер пайдалануға беруіне жол берілмейді.";
3) 47-баптың 4-тармағының екінші бөлігінде "қайта қаржыландыру ресми ставкасы" деген сөздер "базалық ставкасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 105-баптың 3-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) тауарлық балық және басқа да су жануарларын өсіретін балық-су шаруашылықтарын, балық питомниктерiн, уылдырықты өсіретін және балық өсiретiн зауыттар салу;".
4. 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 17, 141-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 19, 147-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 15-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 79, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 10-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 11, 57-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 56-құжат; № 8-II, 72-құжат; 2017 ж., № 3, 6-құжат; № 12, 34-құжат; № 14, 51, 54-құжаттар; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 8, 45-құжат, 2019 ж., № 21-22, 91-құжат):

1) часть первую пункта 1 статьи 107 изложить в следующей редакции:
"1. Право пользования рыбными ресурсами и другими водными животными и ведения рыбного хозяйства на водных объектах или их частях, имеющих важное значение для сохранения, воспроизводства и добычи рыбных ресурсов и других водных животных (в том числе для промыслового рыболовства), рыбохозяйственных технологических водоемах предоставляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.";
2) подпункт 2) пункта 1 статьи 125 изложить в следующей редакции:
"2) строительство и эксплуатация зданий и сооружений, за исключением водохозяйственных и водозаборных сооружений и их коммуникаций, мостов, мостовых сооружений, причалов, портов, пирсов и иных объектов транспортной инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, промыслового рыболовства, рыбохозяйственных технологических водоемов, объектов по использованию возобновляемых источников энергии
(гидродинамической энергии воды), а также рекреационных зон на водном объекте, без строительства зданий и сооружений досугового и (или) оздоровительного назначения;".
5. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 1, ст.1; № 20, ст.152; 2008 г., № 21, ст.97; № 23, ст.114; 2009 г., № 11-12, ст.55; № 18, ст.84; № 23, ст.100; 2010 г., № 1-2, ст.5; № 5, ст.23; № 24, ст.146; 2011 г., № 1, ст.2, 3, 7; № 5, ст.43; № 11, ст.102; № 12, ст.111; № 16, ст.129; № 21, ст.161; 2012 г., № 3, ст.27; № 8, ст.64; № 14, ст.92, 95; № 15, ст.97; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 9, ст.51; № 12, ст.57; № 14, ст.72, 75; 2014 г., № 1, ст.4; № 2, ст.10; № 7, ст.37; № 10, ст.52; № 12, ст.82; № 14, ст.84; № 19-І, 19-ІІ, ст.96; № 21, ст.122; № 23, ст.143; № 24, ст.145; 2015 г., № 8, ст.42; № 11, ст.57; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.115; № 22-I, ст.141; № 22-II, ст.144; № 22-V, ст.156; 2016 г., № 1, ст.2; № 6, ст.45; № 7-II, ст.56, 57; № 8-II, ст.71, 72; № 24, ст.124; 2017 г., № 4, ст.7; № 7, ст.14; № 9, ст.17; № 12, ст.34; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; №24, ст.93; 2019 г., № 7, ст.37; № 19-20, ст.86; № 21-22, ст.91; № 23, ст.103, Закон Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнения в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам порядка организации и проведения мирных собраний в Республике Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 мая 2020 г.):
статью 285-2 дополнить подпунктом 9-2) следующего содержания:

1) 107-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Балық ресурстары мен басқа да су жануарларын сақтау, өсімін молайту және аулау үшiн (оның iшiнде кәсiпшілiк балық аулау үшiн) маңызды мәнi бар су объектiлерiнде немесе олардың бөлiктерiнде балық ресурстары мен басқа да су жануарларын, балық шаруашылығы технологиялық су айдындарын пайдалану және балық шаруашылығын жүргізу құқығы Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнамасына сәйкес беріледі.";
2) 125-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) су шаруашылығы және су жинайтын құрылыстар мен олардың коммуникацияларын, көпірлерді, көпір құрылыстарын, айлақтарды, порттарды, пирстерді және су көлігі қызметіне байланысты өзге де көлік инфрақұрылымдары, кәсіпшілік балық өсіру, балық шаруашылығы технологиялық су айдындары объектілерін, жаңартылатын энергия көздерін (гидродинамикалық су энергиясын) пайдалану объектілерінің қызметіне байланысты өзге де көлік инфрақұрылымдары объектілерін, сондай-ақ су объектісіндегі рекреациялық аймақтарды қоспағанда, демалыс және (немесе) сауықтыру мақсатындағы ғимараттар мен құрылысжайлар салмай ғимараттар мен құрылыстарды салуға және пайдалануға;".
5. 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 1, 1-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 11-12, 55-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 1, 2-құжат; № 2, 3-құжат; № 4, 6-құжат; № 7, 8, 9, 10-құжаттар; № 10, 11, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 129-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 10-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 57-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 22-I, 141-құжат; № 22-II, 144-құжат; № 22-V, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 156-құжат; 2016 ж., № 1, 2-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-II, 56, 57-құжаттар; № 8-II, 71, 72-құжаттар; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 7, 14-құжат; № 9, 17-құжат; № 12, 34-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 21-22, 91-құжат; № 23, 103-құжат; 2020 жылғы 26 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстар ұйымдастыру және өткізу тәртібі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2020 жылғы 25 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
285-2-бап мынадай мазмұндағы 9-2) тармақшамен толықтырылсын:

"9-2) финансирование организации, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которой прямо или косвенно принадлежит государству и/или национальному управляющему холдингу, для дальнейшего финансирования проектов в обрабатывающей отрасли, направленных на улучшение окружающей среды, в порядке и на условиях, определяемых Правительством Республики Казахстан.".
6. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст.93; 2009 г., № 23, ст.112; № 24, ст.129; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.29, 32; № 15, ст.71; № 24, ст.146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст.21, 25; № 4, ст.37; № 6, ст.50; № 7, ст.54; № 11, ст.102; № 13, ст.115; № 15, ст.125; № 16, ст.129; № 20, ст.151; № 24, ст.196; 2012 г., № 1, ст.5; № 2, ст.16; № 3, ст.21; № 4, ст.30, 32; № 5, ст.36, 41; № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 14, ст.94; № 18-19, ст.119; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 2, ст.13; № 5-6, ст.30; № 8, ст.50; № 9, ст.51; № 10-11, ст.56; № 13, ст.63; № 14, ст.72; № 15, ст.81, 82; № 16, ст.83; № 20, ст.113; № 21-22, ст.114; 2014 г., № 1, ст.6; № 2, ст.10, 12; № 4-5, ст.24; № 7, ст.37; № 8, ст.44; № 11, ст.63, 69; № 12, ст.82; № 14, ст.84, 86; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 22, ст.128, 131; № 23, ст.143; 2015 г., № 2, ст.3; № 11, ст.57; № 14, ст.72; № 15, ст.78; № 19-I, ст.100; № 19-II, ст.106; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.117; № 21-I, ст.121, 124; № 21-II, ст.130, 132; № 22-I, ст.140, 143; № 22-ІІ, ст.144; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 7-II, ст.53; № 8-I, ст.62; № 12, ст.87; № 22, ст.116; № 23, ст.119; № 24, ст.126; 2017 г., № 4, ст.7; № 6, ст.11; № 9, ст.18; № 10, ст.23; № 13, ст.45; № 14, ст.51; № 15, ст.55; № 20, ст.96; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 1, ст.2; № 7-8, ст.22; № 9, ст.31; № 10, ст.32; № 12, ст.39; № 14, ст.42; № 15, ст.47, 50; № 16, ст.55; № 19, ст.62; № 22, ст.82, 83; № 24, ст.93; 2019 г., № 1, ст.4; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; № 23, ст.99, 106; № 24-I, ст.118, 119; Закон Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 мая 2020 г., Закон Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам мобилизационной подготовки и мобилизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 мая 2020 г.):

"9-2) өңдеу саласындағы қоршаған ортаны жақсартуға бағытталған жобаларды одан әрі қаржыландыру үшін дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп процентi тікелей немесе жанама түрде мемлекетке және/немесе ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұйымдарды Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен және шарттарда қаржыландыруға;".
6. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11,63, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-I, 121, 124-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-ІІ, 144-құжат; № 22-V, 156-құжаттар; № 22-IV, 159-құжаттар; № 22-V, 156-құжаттар; 2016 ж., №7-ІІ, 53-құжат; №8-І; 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 119-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 6, 11-құжат; № 9, 18-құжат; № 10, 23-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 51-құжат; № 15, 55-құжат; № 20, 96-құжат; № 22-ІІІ,109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 31-құжат; № 10, 32-құжат; № 12, 39-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47, 50-құжаттар; № 16, 55-құжат; № 16, 55-құжат 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 23, 99, 106-құжаттар; № 24-i, 118, 119-құжаттар; 2020 жылғы 26 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 25 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в статье 62:
пункт 3 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Порядок разработки стратегического плана Национального Банка Республики Казахстан определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".";
пункт 6 дополнить частью девятой следующего содержания:
"Порядок разработки меморандума Национального Банка Республики Казахстан определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".";
2) в статье 155-2:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. По концессионным проектам, одобренным бюджетными комиссиями на основании экономического заключения на инвестиционное предложение, осуществляются разработка или корректировка конкурсной документации концессионных проектов, включающих разработку или корректировку технико-экономических обоснований концессионных проектов, являющихся неотъемлемой частью конкурсной документации концессионного проекта.
По республиканским концессионным проектам при разработке или корректировке конкурсной документации в случае проведения конкурса по выбору концессионера с использованием двухэтапных процедур в соответствии со статьей 20-1 Закона Республики Казахстан "О концессиях" разработка технико-экономических обоснований концессионных проектов не требуется.
Период освоения средств, выделенных на разработку или корректировку конкурсной документации концессионных проектов по распределяемой бюджетной программе центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию, может составлять более одного года, но не более срока, определенного в предложении соответствующей бюджетной комиссии.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию направляет конкурсную документацию концессионных проектов, за исключением случаев, установленных подпунктом 3-3) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О концессиях", на экспертизу в специализированную организацию по вопросам концессии.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию направляет конкурсную документацию концессионных проектов в случае, установленном подпунктом 3-3) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О концессиях", включающих технико-экономическое обоснование концессионного проекта, являющегося неотъемлемой частью конкурсной документации концессионного проекта, на экспертизу юридическому лицу, определяемому местным исполнительным органом.".
7. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 15-I, 15-II, ст. 88; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; 2015 г., № 20-VII, ст. 115; № 21-III, ст. 137; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 67; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; № 24, ст. 126, 129; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 8, ст. 16; № 14, ст. 50, 53; № 16, ст. 56; № 21, ст. 98, 102; № 24, ст. 115; 2018 г., № 1, ст. 2; № 10, ст. 32; № 16, ст. 53, 56; № 23, ст. 91; № 24, ст. 93; 2019 г., № 2, ст. 6; № 7, ст. 36; № 19-20, ст. 86; № 23, ст. 103; № 24-І, ст. 118; № 24-ІІ, ст. 120):

1) 62-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің стратегиялық жоспарын әзірлеу тәртібі "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалады.";
6-тармақ мынадай мазмұндағы тоғызыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің меморандумын әзірлеу тәртібі "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалады.";
2) 155-2-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бюджет комиссиялары инвестициялық ұсынысқа берілетін экономикалық қорытындының негізінде мақұлдаған концессиялық жобалар бойынша концессиялық жобаның конкурстық құжаттамасының ажырамас бөлігі болып табылатын концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеуді немесе түзетуді қамтитын концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамаларын әзірлеу немесе түзету жүзеге асырылады.       Концессионерді таңдау жөніндегі конкурс "Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-1-бабына сәйкес екі кезеңдік рәсімдер пайдаланылып өткізілген жағдайда конкурстық құжаттаманы әзірлеу немесе түзету кезінде республикалық концессиялық жобалар бойынша концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеу талап етілмейді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның бөлінетін бюджеттік бағдарламасы бойынша концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамаларын әзірлеуге немесе түзетуге бөлінген қаражатты игеру кезеңі бір жылдан көп болуы мүмкін, бірақ тиісті бюджет комиссиясының ұсынысында айқындалған мерзімнен аспайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган "Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 3-3) тармақшасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйымға сараптамаға жібереді.
"Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 3-3) тармақшасында белгіленген жағдайда мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган концессиялық жобаның конкурстық құжаттамасының ажырамас бөлігі болып табылатын концессиялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін қамтитын концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлғаға сараптамаға жібереді.";
7. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 15-I, 15-II, 88-құжат; № 19-І, 19- ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 20-VII, 115-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 67-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126, 129-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 8, 16-құжат; № 14, 50, 53-құжаттар; № 16, 56-құжат; № 21, 98, 102-құжаттар; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 10, 32-құжат; № 16, 53, 56-құжаттар; № 23, 91-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 36-құжат; № 19-20,
86-құжат; № 23, 103-құжат; № 24-І, 118-құжат; № 24-ІІ, 120-құжат):

1) часть вторую статьи 18 изложить в следующей редакции:
"2. Наложение ареста на вклады лиц, размещенные в банках второго уровня и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, и другое имущество, а также их изъятие в ходе процессуальных действий могут производиться в случаях и порядке, предусмотренных настоящим Кодексом.";
2) абзац второй части седьмой статьи 161 изложить в следующей редакции:
"Не допускаются установление временного ограничения на распоряжение имуществом, ограничений на совершение сделок и иных операций с имуществом, наложение ареста на деньги, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для зачисления пособий и социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, жилищных выплат, на активы фонда социального медицинского страхования, находящиеся на банковских счетах, на деньги, находящиеся на банковских счетах в жилищных строительных сберегательных банках в виде жилищных строительных сбережений, накопленные за счет использования жилищных выплат, на деньги, находящиеся на банковских счетах в банках второго уровня в виде накоплений на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, за исключением взысканий на основании судебных решений по делам о неисполнении обязательств по договорам, заключаемым в целях проведения капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, на деньги, внесенные на условиях депозита нотариуса, находящиеся на банковских счетах по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенному в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе", а также на деньги банков, страховых (перестраховочных) организаций, добровольных накопительных пенсионных фондов, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, лишенных уполномоченным государственным органом лицензии и (или) находящихся в процессе принудительной ликвидации (принудительного прекращения деятельности).";
3) часть двенадцатую статьи 163 изложить в следующей редакции:
"12. При наложении ареста на деньги и иные ценности, находящиеся на счетах и вкладах в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан и кредитных учреждениях, расходные операции по данному счету прекращаются в пределах средств, на которые наложен арест.".
8. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, 20-III, cт.112; 2016 г., № 1, ст.4; № 6, ст.45; № 7-II, ст.55; № 8-I, ст.62, 65; № 8-II, ст.72; № 12, ст.87; № 23, ст.118; № 24, ст.124, 126; 2017 г., № 9, ст.21; № 14, ст.50, 51; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 11, ст.37; № 14, ст.44; № 15, ст.46, 49, 50; № 19, ст.62; № 22, ст.82, 83; № 24, ст.94; 2019 г., № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; № 21-22, ст.90, 91; № 23, ст.108; № 24-I, ст.118; № 24-II, ст.123, 124, Закон Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам мобилизационной подготовки и мобилизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 мая 2020 г.):

1) 18-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Процестік әрекеттер барысында адамдардың екінші деңгейдегі банктерде және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарында орналастырылған салымдарына және басқа да мүлкiне тыйым салу, сондай-ақ оларды алып қою осы Кодексте көзделген жағдайларда және тәртiппен жүргiзiлуi мүмкiн.";
2) 161-баптың жетінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүлікке билік етуге уақытша шектеу, мүлікпен мәмілелер және өзге де операциялар жасауға шектеулер белгілеуге, мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдерді, тұрғын үй төлемдерін есепке жатқызуға арналған банктік шоттардағы ақшаға, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының банктік шоттардағы активтеріне, тұрғын үй төлемдерін пайдалану есебінен жинақталған тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы түріндегі тұрғын үй құрылысы жинақ банктеріндегі банктік шоттардағы ақшаға, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізу мақсатында жасалатын шарттар бойынша міндеттемелердің орындалмауы туралы істер бойынша сот шешімдері негізінде өндіріп алуларды қоспағанда, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге арналған жинақтар түріндегі екінші деңгейдегі банктердегі банктік шоттардағы ақшаға, нотариус депозиті шарттарында енгізілген, "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шарт бойынша банктік шоттардағы ақшаға, сондай-ақ уәкілетті мемлекеттік орган лицензиядан айырған және (немесе) мәжбүрлеп тарату (қызметін мәжбүрлеп тоқтату) процесінде тұрған банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының ақшасына тыйым салуға жол берілмейді.";
3) 163-баптың он екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Екінші деңгейдегі банктердегi, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарындағы және кредиттік мекемелердегi шоттар мен салымдардағы ақшаға және өзге де құндылықтарға тыйым салу кезiнде осы шот бойынша шығыс операциялары тыйым салынған қаражат шегiнде тоқтатылады.".
8. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-II, 20-III, 112 құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 72-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар; 2017 ж., № 9, 21-құжат; № 14, 50, 51-құжаттар; № 22-III; 109-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 94-құжат; 2019 ж., №2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; №21-22, 90, 91-құжаттар; № 23, 108-құжат; № 24-і, 118-құжат; № 24-ІІ, 123, 124-құжаттар; 2020 жылғы 26 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 25 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) оглавление дополнить заголовками следующего содержания:
"Статья 25-1. Реестр добросовестности бизнес-партнеров";
"Статья 295-2. Соглашение об инвестициях";
2) дополнить статьей 25-1 следующего содержания:
"Статья 25-1. Реестр добросовестности бизнес-партнеров
1. Реестр добросовестности бизнес-партнеров – информационная система Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, интегрированная с объектами информатизации государственных органов и организаций в целях формирования рейтингов и сведений о благонадежных и добросовестных отечественных бизнес-партнерах.
2. Государственные органы и организации обеспечивают интеграцию объектов информатизации с реестром добросовестности бизнес-партнеров.
Перечень объектов информатизации государственных органов и организаций, подлежащих интеграции с реестром добросовестности бизнес-партнеров, а также порядок интеграции определяются Правительством Республики Казахстан.
3. Реестр добросовестности бизнес-партнеров содержит в себе сведения о субъектах предпринимательства, позволяющих провести проверку благонадежности и добросовестности поставщика на основании сформированного рейтинга.
4. Порядок создания и ведения реестра добросовестности бизнес-партнеров определяется Правительством Республики Казахстан.";
3) подпункт 3) части второй пункта 2 статьи 82 изложить в следующей редакции:
"3) регулирование деятельности финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан и лиц, входящих в состав страховых групп и банковских конгломератов, а также на проекты нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;";
4) подпункты 13-2) и 13-3) пункта 2 статьи 85 исключить;
5) в статье 102:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Уполномоченный орган в области регулирования внешнеторговой деятельности:
1) взаимодействует с органом, проводящим расследования, по вопросам специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер;
2) вносит в орган, проводящий расследования, предложения по инициированию расследований, предшествующих применению специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер;
3) координирует работу государственных органов Республики Казахстан по вопросам специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер;

1) мазмұны мынадай мазмұндағы тақырыптармен толықтырылсын:
"25-1-бап. Бизнес-әріптестердің жосықтылығы тізілімі";
"295-2-бап. Инвестициялар туралы келісім";
2) мынадай мазмұндағы 25-1-баппен толықтырылсын:
"25-1-бап. Бизнес-әріптестердің жосықтылығы тізілімі
1. Бизнес-әріптестердің жосықтылығы тізілімі – сенімді және адал отандық бизнес-әріптестер туралы рейтингтер мен мәліметтерді қалыптастыру мақсатында мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ақпараттандыру объектілерімен интеграцияланған Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының ақпараттық жүйесі.
2. Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ақпараттандыру объектілерін бизнес-әріптестердің жосықтылығы тізілімімен біріктіруді қамтамасыз етеді.
Бизнес-әріптестердің жосықтылығы тізілімімен интеграциялауға жататын мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ақпараттандыру объектілерінің тізбесін, сондай-ақ интеграциялау тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
3. Бизнес-әріптестердің жосықтылығы тізілімі қалыптасқан рейтинг негізінде өнім берушінің сенімділігі мен жосықтылығы тексеру жүргізуге мүмкіндік беретін кәсіпкерлік субъектілері туралы мәліметтерді қамтиды.
4. Бизнес-әріптестердің жосықтылығы тізілімін жасау және жүргізу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.";
3) 82-баптың 2-тармағы екінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының және сақтандыру топтары мен банк конгломераттарының құрамына кіретін тұлғалардың қызметін реттеуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің жобаларына;";
4) 85-баптың 2-тармағының 13-2) және 13-3) тармақшалары алып тасталсын;
5) 102-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сыртқы сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган:
1) тергеп-тексеру жүргізетін органмен арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шаралары мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасайды;
2) тергеп-тексеру жүргізетін органға арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларын қолдану алдындағы тергеп-тексерулерге бастама жасау жөнінде ұсыныстар енгізеді;
3) Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шаралары мәселелері бойынша жұмысын үйлестіреді;

4) формирует и согласовывает с заинтересованными государственными органами Республики Казахстан предложения по вопросам специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер;
5) разрабатывает нормативные правовые акты по вопросам специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер;
6) взаимодействует с официальными органами других стран и международными организациями;
7) разрабатывает и утверждает правила возмещения части затрат субъектов индустриально-инновационной деятельности по продвижению отечественных обработанных товаров, а также услуг на внешние рынки;
8) разрабатывает и утверждает перечень отечественных обработанных товаров, а также услуг, по которым частично возмещаются затраты по их продвижению на внешние рынки;
9) осуществляет в пределах компетенции развитие и продвижение несырьевого экспорта;
10) координирует работу отраслевых государственных органов Республики Казахстан по вопросам развития и продвижения несырьевого экспорта;
11) взаимодействует с отраслевыми государственными органами Республики Казахстан по вопросам развития и продвижения несырьевого экспорта;
12) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты по вопросам продвижения несырьевого экспорта;
13) разрабатывает и утверждает меры по продвижению экспорта с учетом международных обязательств Республики Казахстан;
14) обеспечивает и несет ответственность за реализацию и исполнение государственных программ в рамках компетенции;
15) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
6) в части второй пункта 2 статьи 112-1:
после слов "финансовых организаций," дополнить словами "филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан,";
слова "организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность," исключить;
7) часть первую пункта 1 статьи 192 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) с целью осуществления деятельности, направленной на обеспечение функционирования и (или) реализацию вспомогательных функций государственного органа, не содержащегося из средств государственного бюджета.";

4) арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шаралары мәселелері бойынша ұсыныстарды қалыптастырады және Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарымен келіседі;
5) арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шаралары мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді;
6) басқа елдердің ресми органдарымен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды;
7) отандық өңделген тауарларды, сондай-ақ көрсетілетін қызметтерді сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
8) сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша шығындары ішінара өтелетін отандық өңделген тауарлардың, сондай-ақ көрсетілетін қызметтердің тізбесін әзірлейді және бекітеді;
9) өз құзыреті шегінде шикізаттық емес экспортты дамытуды және ілгерілетуді жүзеге асырады;
10) Қазақстан Республикасының салалық мемлекеттік органдарының шикізаттық емес экспортты дамыту және ілгерілету мәселелері бойынша жұмысын үйлестіреді;
11) Қазақстан Республикасының салалық мемлекеттік органдарымен шикізаттық емес экспортты дамыту және ілгерілету мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасайды;
12) шикізаттық емес экспортты ілгерілету мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
13) Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелерін ескере отырып, экспортты ілгерілету жөніндегі шараларды әзірлейді және бекітеді;
14) құзыреті шеңберінде мемлекеттік бағдарламалардың іске асырылуы мен орындалуын қамтамасыз етеді және оған жауапты болады;
15) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
6) 112-1-баптың 2-тармағының екінші бөлігінде:
"қаржы ұйымдарының," деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының," деген сөздермен толықтырылсын;
"микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың," деген сөздер алып тасталсын;
7) 192-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 5) тармақшасындағы "жағдайларда кәсіпкерлік қызметке қатысады." деген сөздер "жағдайларда;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) мемлекеттік бюджет қаражатынан ұсталмайтын мемлекеттік органның жұмыс істеуін және (немесе) қосалқы функцияларын іске асыруын қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыру мақсатында кәсіпкерлік қызметке қатысады.";

8) пункт 2 статьи 266 изложить в следующей редакции:
"2. Обеспечение инженерно-коммуникационной инфраструктурой субъектов индустриально-инновационной деятельности, реализующих индустриально-инновационные проекты, соответствующие направлениям, предусмотренным в пункте 1 настоящей статьи, осуществляется посредством выделения бюджетных средств на строительство (реконструкцию) инженерно-коммуникационной инфраструктуры, в том числе посредством реализации проектов государственно-частного партнерства.";
9) в статье 286:
пункт 1 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) по инвестиционному проекту – юридическому лицу, заключившему Соглашение об инвестициях.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Инвестиционные преференции предоставляются при реализации юридическим лицом инвестиционного проекта в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи по видам деятельности, включенным в перечень приоритетных видов деятельности, утвержденный Правительством Республики Казахстан.
Определение приоритетных видов деятельности осуществляется в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности, утвержденным уполномоченным органом в области технического регулирования.
В перечень приоритетных видов деятельности, определенных для реализации инвестиционных приоритетных проектов, не подлежат включению следующие виды деятельности:
1) деятельность в сфере игорного бизнеса;
2) деятельность в сфере недропользования, за исключением добычи метана угольных пластов;
3) деятельность по производству подакцизных товаров, за исключением производства, сборки (комплектации) подакцизных товаров, предусмотренных подпунктами 5) и 6) части первой статьи 462 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Перечень приоритетных видов деятельности, включая перечень приоритетных видов деятельности, определенных для реализации инвестиционных приоритетных проектов, может пересматриваться не более двух раз в год.";
подпункт 2) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"2) юридическое лицо осуществляет инвестиции в размере не менее двухмиллионократного (по созданию новых производств) или пятимиллионократного (по расширению и (или) обновлению действующих производств) размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату подачи заявки на предоставление инвестиционных преференций.
При создании новых объектов инвестиционной деятельности в сферах пищевой и легкой промышленности размер инвестиций юридического лица составляет не менее миллионократного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату подачи заявки на предоставление инвестиционных преференций.";

8) 266-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың 1-тармағында көзделген бағыттарға сәйкес келетін индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыратын индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз ету инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды салуға (реконструкциялауға) бюджет қаражатын бөлу арқылы, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру арқылы жүзеге асырылады.";
9) 286-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасындағы "өндірушілерге беріледі." деген сөздер "өндірушілерге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) инвестициялық жоба бойынша – Инвестициялар туралы келісім жасасқан заңды тұлғаға беріледі.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Заңды тұлға Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен басым қызмет түрлерiнiң тiзбесiне енгізілген қызмет түрлерi бойынша осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес инвестициялық жобаны iске асырған кезде инвестициялық преференциялар берiледi.
Басым қызмет түрлерiн айқындау техникалық реттеу саласындағы уәкiлеттi орган бекiткен экономикалық қызмет түрлерiнiң жалпы сыныптауышына сәйкес жүзеге асырылады.
Инвестициялық басым жобаларды iске асыру үшiн айқындалған басым қызмет түрлерiнiң тiзбесiне мына қызмет түрлерi:
1) ойын бизнесi саласындағы қызмет;
2) көмір қабаттарындағы метанды өндіруді қоспағанда, жер қойнауын пайдалану саласындағы қызмет;
3) "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексiнiң (Салық кодексi) 462-бабы бiрiншi бөлiгiнiң 5) және 6) тармақшаларында көзделген акцизделетiн тауарларды өндіруді, құрастыруды (жинақтауды) қоспағанда, акцизделетiн тауарлар өндіру жөнiндегi қызмет енгiзiлуге жатпайды.
Инвестициялық басым жобаларды iске асыру үшiн айқындалған басым қызмет түрлерiнiң тiзбесiн қоса алғанда, басым қызмет түрлерiнiң тiзбесi жылына екі реттен артық қайта қаралмайды.";
5-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) заңды тұлға республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және инвестициялық преференцияларды беруге арналған өтінім берілген күнге қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің екі миллион еселенген (жаңа өндірістерді құру бойынша) немесе бес миллион еселенген (жұмыс істеп тұрған өндірістерді кеңейту және (немесе) жаңарту бойынша) мөлшерінен кем емес мөлшердегі инвестицияларды жүзеге асырады.
Тамақ және жеңіл өнеркәсіп салаларында инвестициялық қызметтің жаңа объектілерін құру кезінде заңды тұлға инвестицияларының мөлшері республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және инвестициялық преференциялар беруге арналған өтінім берілген күні қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің кемінде миллион еселенген мөлшерін құрайды.";

в пункте 5-1 абзац первый изложить в следующей редакции:
"5-1. Для целей применения инвестиционных преференций для специального инвестиционного проекта в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи юридическое лицо Республики Казахстан должно соответствовать одному из следующих условий:";
10) пункт 1 статьи 289 изложить в следующей редакции:
"1. Юридическим лицам, реализующим инвестиционные приоритетные проекты, соответствующие пункту 5 статьи 286 настоящего Кодекса, или реализующим инвестиционные стратегические проекты по инвестиционным контрактам, заключенным до 1 января 2015 года, или реализующим инвестиционный проект в рамках Соглашения об инвестициях гарантируется стабильность при изменении:
1) налогового законодательства Республики Казахстан в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
2) законодательства Республики Казахстан о занятости населения в сфере привлечения иностранной рабочей силы.";
11) статью 291 исключить;
12) дополнить статьей 295-2 следующего содержания:
"Статья 295-2. Соглашение об инвестициях
1. Соглашением об инвестициях является договор на реализацию инвестиционного проекта, заключаемый по решению Правительства Республики Казахстан между лицом, уполномоченным Правительством Республики Казахстан, и юридическим лицом, предусматривающий осуществление инвестиций в размере не менее семи с половиной миллионократного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете.
2. Соглашения об инвестициях заключаются для реализации инвестиционных проектов, соответствующих перечню видов деятельности, утверждаемому Правительством Республики Казахстан.
3. Соглашением об инвестициях определяются виды инвестиционных преференций, условия и порядок их предоставления.
4. Срок, порядок и условия изменения и расторжения Соглашения об инвестициях определяются Соглашением об инвестициях.
5. Положения Соглашения об инвестициях сохраняют свое действие в течение двадцати пяти лет со дня его заключения в случае изменения законодательства Республики Казахстан, за исключением случаев внесения изменений в Соглашение об инвестициях по соглашению сторон.
6. Юридическое лицо, заключившее Соглашение об инвестициях, имеет право на возмещение до двадцати процентов стоимости строительно-монтажных работ и приобретения оборудования без учета налога на добавленную стоимость и акцизов в соответствии со статьей 712-1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).".

5-1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1. Осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес арнайы инвестициялық жобаға инвестициялық преференцияларды қолдану мақсаттары үшін Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы мынадай шарттардың біріне сәйкес келуге тиіс:";
10) 289-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кодекстің 286-бабының 5-тармағына сәйкес келетін инвестициялық басым жобаларды іске асыратын, немесе 2015 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған инвестициялық келісімшарттар бойынша инвестициялық стратегиялық жобаларды іске асыратын, немесе Инвестициялар туралы келісім шеңберінде инвестициялық жобаны іске асыратын заңды тұлғаларға:
1) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне (Салық кодексі) сәйкес Қазақстан Республикасының салық заңнамасы;
2) Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасы шетелдік жұмыс күшін тарту саласында өзгерген кезде тұрақтылыққа кепілдік беріледі:";
11) 291-бап алып тасталсын;
12) мынадай мазмұндағы 295-2-баппен толықтырылсын:
"295-2-бап. Инвестициялар туралы келісім
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілеттік берген тұлға мен республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің кемінде жеті жарым миллион еселенгеннен мөлшерде инвестицияларды жүзеге асыруды көздейтін заңды тұлға арасында жасалатын инвестициялық жобаны іске асыруға арналған шарт Инвестициялар туралы келісім болып табылады.
2. Инвестициялар туралы келісімдер Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін қызмет түрлерінің тізбесіне сәйкес келетін инвестициялық жобаларды іске асыру үшін жасалады.
3. Инвестициялар туралы келісімде инвестициялық преференциялардың түрлері, оларды берудің шарттары мен тәртібі айқындалады.
4. Инвестициялар туралы келісімнің мерзімі, оны өзгертудің және бұзудың тәртібі мен шарттары Инвестициялар туралы келісімде айқындалады.
5. Инвестициялар туралы келісімге тараптардың келісуі бойынша өзгерістер енгізілген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасы өзгерген жағдайда Инвестициялар туралы келісімнің ережелері жасалған күнінен бастап жиырма бес жыл бойы өз қолданысын сақтайды.
6. Инвестициялар туралы келісім жасасқан заңды тұлғаның "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 712-1-бабына сәйкес қосылған құн салығы мен акциздер есепке алынбай, құрылыс-монтаждау жұмыстары және жабдық сатып алу құнының жиырма пайызына дейін өтем алуға құқығы бар.".

9. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 31 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-V, 20-VI, ст. 114; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 12, ст. 87; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 7; № 8, ст. 16; № 16, ст. 56; № 21, ст. 98; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 16, ст. 53; № 24, ст. 93; 2019 г., № 2, ст. 6; № 7, ст. 36, 37; № 15-16, ст. 67; № 23, ст. 103; № 24-I, ст. 118, 119):
1) абзац второй части второй статьи 155 изложить в следующей редакции:
"Не допускается принятие мер к обеспечению иска в отношении приостановления действия оспариваемого правового акта, принятого уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или Национальным Банком Республики Казахстан в пределах своей компетенции, по приостановлению действий и (или) лишению лицензий и (или) приложений к ним на осуществление деятельности на финансовом рынке, проведению консервации финансовых организаций, его письменных предписаний, а также оспариваемого правового акта, принятого уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или Национальным Банком Республики Казахстан в пределах своей компетенции, по применению мер надзорного реагирования (кроме рекомендательных мер надзорного реагирования), об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан с неустойчивым финансовым положением, создающим угрозу интересам его депозиторов и кредиторов и (или) угрозу стабильности финансовой системы, об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и применении к ним меры по урегулированию в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан.";
2) в части первой статьи 156:
в подпункте 1):
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1) наложение ареста на имущество, принадлежащее ответчику и находящееся у него или у других лиц (за исключением наложения ареста на деньги, находящиеся на корреспондентском счете банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, и на имущество, являющееся предметом по операциям репо, заключенным в торговых системах организаторов торгов методом открытых торгов, либо взносами в гарантийные или резервные фонды клиринговой организации (центрального контрагента), маржевыми взносами, являющимися обеспечением по сделкам, заключенным в торговых системах организаторов торгов методом открытых торгов и (или) с участием центрального контрагента, а также на деньги, находящиеся на банковских счетах, на которые поступают суммы заработной платы).";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"В определении об обеспечении иска в виде наложения ареста на деньги, принадлежащие ответчику и находящиеся в банке, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан, должна быть указана сумма денег, на которую налагается арест. Сумма денег, на которую налагается арест, определяется судом исходя из цены иска.";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) приостановление действия оспариваемого правового акта государственного органа, органа местного самоуправления (за исключением правового акта, принятого уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или Национальным Банком Республики Казахстан в пределах своей компетенции, по приостановлению действий и (или) лишению лицензий и (или) приложений к ним на осуществление деятельности на финансовом рынке, проведению консервации финансовых организаций, его письменных предписаний, а также правового акта, принятого уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или Национальным Банком Республики Казахстан в пределах своей компетенции, по применению мер надзорного реагирования (кроме рекомендательных мер надзорного реагирования), об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан с неустойчивым финансовым положением, создающим угрозу интересам его депозиторов и кредиторов и (или) угрозу стабильности финансовой системы, об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и применении к ним меры по урегулированию в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан");";

9. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-V, 20-VI, 114-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 8, 16-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 16, 53-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 36, 37-құжаттар; № 15-16, 67-құжат; № 23, 103-құжат; № 24-I, 118, 119-құжаттар):
1) 155-баптың екінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өз құзыреті шегінде қабылдаған, қаржы нарығындағы қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиялардың және (немесе) оларға қосымшалардың қолданылуын тоқтата тұру және (немесе) олардан айыру, қаржы ұйымдарын консервациялауды жүргізу жөніндегі дауланып отырған құқықтық актісінің, оның жазбаша нұсқамаларының, сондай-ақ қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өз құзыреті шегінде қабылдаған, қадағалап ден қою шараларын (қадағалап ден қоюдың ұсынымдық шараларынан басқа) қолдану жөніндегі, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын өз депозиторлары мен кредиторларының мүдделеріне қатер төндіретін және (немесе) қаржы жүйесінің тұрақтылығына қатер төндіретін қаржылық жағдайы орнықсыз банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының санатына жатқызу туралы, банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын төлемге қабілетсіз банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының санатына жатқызу және оған реттеу шараларын қолдану туралы, дау айтылып отырған құқықтық актінің қолданылуын тоқтата тұруға қатысты талап қоюды қамтамасыз ету шараларын қабылдауға жол берілмейді.";
2) 156-баптың бірінші бөлігінде:
1) тармақшада:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жауапкерге тиесілі және оның өзіндегі немесе басқа да тұлғалардағы мүлікке тыйым салу (банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының корреспонденттік шотындағы ақшаға және сауда-саттық ұйымдастырушылардың сауда жүйелерінде ашық сауда-саттықтар әдісімен жасасқан репо операциялары бойынша нысана не клиринг ұйымының (орталық контрагенттің) кепілдік немесе резервтік қорларына жарналар, сауда-саттық ұйымдастырушылардың сауда жүйелерінде ашық сауда-саттықтар әдісімен және (немесе) орталық контрагенттің қатысуымен жасасқан мәмілелер бойынша қамтамасыз ету болып табылатын маржалық жарналар болып табылатын мүлікке, сондай-ақ жалақы сомалары түсетін банктік шоттарындағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) болуы мүмкін.";
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Жауапкерге тиесілі және банкте, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалында тұрған ақшаға тыйым салу түріндегі талап қоюды қамтамасыз ету туралы ұйғарымда тыйым салынатын ақша сомасы көрсетілуге тиіс. Тыйым салынатын ақша сомасын талап қоюдың бағасын негізге ала отырып сот айқындайды;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мемлекеттік органның, жергілікті өзін-өзі басқару органының дауланып отырған құқықтық актісінің (қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өз құзыреті шегінде қабылдаған, қаржы нарығындағы қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиялардың және (немесе) оларға қосымшалардың қолданысын тоқтата тұру және (немесе) олардан айыру, қаржы ұйымдарын консервациялауды жүргізу жөніндегі құқықтық актісін, оның жазбаша нұсқамаларын, сондай-ақ қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өз құзыреті шегінде қабылдаған, қадағалап ден қою шараларын (қадағалап ден қоюдың ұсынымдық шараларынан басқа) қолдану жөніндегі, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалын өз депозиторлары мен кредиторларының мүдделеріне қатер төндіретін және (немесе) қаржы жүйесінің тұрақтылығына қатер төндіретін қаржылық жағдайы орнықсыз банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының санатына жатқызу туралы, банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалын төлемге қабілетсіз банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының санатына жатқызу және оған реттеу шараларын қолдану туралы құқықтық актіні қоспағанда) қолданысын тоқтата тұру;";

3) подпункт 9) части первой статьи 158 изложить в следующей редакции:
"9) в банки, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, для наложения ареста на деньги, принадлежащие ответчику и находящиеся на банковских счетах, в случае, когда известны номера счетов и конкретный банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан.";
4) в пункте 1 статьи 239 слова "официальной ставки рефинансирования" заменить словами "базовой ставки".
10. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-IV, ст.151; 2016 г., № 7-I, ст.49; 2017 г., № 11, ст.29; № 12, ст.34; № 13, ст.45; № 20, ст.96; 2018 г., № 1, ст.4; № 7-8, ст.22; № 10, cт.32; № 14, ст.42; № 15, ст.47, 48; 2019 г., № 15-16, ст.67; № 21-22, ст.91, Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.):
1) пункт 2 статьи 8 дополнить частью второй следующего содержания:
"Положения настоящего Кодекса, предусмотренные для страховой организации, распространяются на филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, открытый на территории Республики Казахстан и осуществляющий деятельность на основании лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";
2) в пункте 3 и части второй пункта 4 статьи 113 слова "официальной ставки рефинансирования" заменить словами "базовой ставки".
11. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 23-І, 23-II, ст. 110; 2018 г., № 15, ст. 50; № 19, ст. 62; № 24, ст. 93; 2019 г., № 7, ст. 37, 39; № 15-16, ст. 67; № 19-20, ст. 86; № 21-22, ст. 91; № 24-І, ст. 118; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.):

3) 158-баптың бірінші бөлігінің 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) жауапкерге тиесілі және банк шоттарында тұрған ақшаға тыйым салу үшін банктерге, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға шоттардың нөмірлері мен нақты банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы белгілі болған жағдайда оны дереу ұсыну үшін қамтамасыз ету шараларын қабылдау туралы өтінішхатты берген адамға талап қоюды қамтамасыз ету туралы ұйғарымды жібереді немесе табыс етеді.";
4) 239-баптың 1-тармағындағы "қайта қаржыландырудың ресми мөлшерлемесін" деген сөздер "базалық мөлшерлемені" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-IV, 151-құжат; 2016 ж., № 7-і, 49-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 13, 45-құжат; № 20, 96-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; №10, 32-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47, 48-құжаттар; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат; №21-22, 91-құжат; 2020 жылғы 14 мамырдағы "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 8-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Кодекстің сақтандыру ұйымы үшін көзделген ережелері Қазақстан Республикасының аумағында ашылған және қызметін қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы негізінде жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалына қолданылады.";
2) 113-баптың 3-тармағындағы және 4-тармағының екінші бөлігіндегі "қайта қаржыландырудың 1,25 еселенген ресми мөлшерлемесі" деген сөздер "1,25 еселенген базалық мөлшерлемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. 2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 23-І, 23-ІІ, 110-құжат; 2018 ж., № 15, 50-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 37, 39-құжаттар; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 21-22, 91-құжат; № 24-І, 118-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в пункте 2 статьи 93:
слова "официальной ставки рефинансирования, устанавливаемой Национальным Банком Республики Казахстан и" заменить словами "базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан,";
слова "официальная ставка рефинансирования" заменить словами "базовая ставка Национального Банка Республики Казахстан";
2) в части первой пункта 3 статьи 111 слова "официальной ставки рефинансирования" заменить словами "базовой ставки";
3) в части первой пункта 2 статьи 124 слова "официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан," заменить словами "базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан";
4) пункт 2 статьи 128 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) принудительного прекращения деятельности филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан – с даты принятия уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций решения о лишении лицензии;".
12. В Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" от 27 декабря 2017 года ("Казахстанская правда" от 28.12.2017 г., № 249 (28628); "Егемен Қазақстан" 28.12.2017 ж., № 249 (29230); Эталонный контрольный банк НПА РК в электронном виде от 05.01.2018; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 23, cт. 112):
в статье 36:
пункт 2 дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) обязательства недорользователя по приобретению товаров у юридического лица, заключившего соглашение об инвестициях, в соответствии со статьей 295-2 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;".
13. В Административный процедурно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 29 июня 2020 года (Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде, 01.07.2020 г., "Егемен Қазақстан" 30.06.2020 ж., № 124 (29853); "Казахстанская правда" от 30.06.2020 г., № 124 (29251)):
1) в оглавлении:
заголовок статьи 37 изложить в следующей редакции:
"Статья 37. Организация и контроль за исполнением правового акта индивидуального применения, проектов, национальных проектов, программ и портфелей";
дополнить заголовком главы 7-1 следующего содержания:
"Глава 7-1. Организация проектной деятельности государственных органов

1) 93-баптың 2-тармағында:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейтін және пайыздарды есепке жазу үшін қолданылатын қайта қаржыландырудың ресми мөлшерлемесінің" деген сөздер "пайыздарды есепке жазу үшін қолданылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қайта қаржыландырудың ресми мөлшерлемесі" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 111-баптың 3-тармағының бірінші бөлігіндегі "қайта қаржыландырудың ресми мөлшерлемесінің" деген сөздер "базалық мөлшерлемесінің" деген сөздермен ауыстырылсын;";
3) 124-баптың 2-тармағының бірінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың ресми мөлшерлемесінің" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесінің" деген сөздермен ауыстырылсын;";
4) 128-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметі мәжбүрлеп тоқтатылса – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған күннен бастап;".
12. 2017 жылғы 27 желтоқсандағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне ("Егемен Қазақстан" 28.12.2017 ж., № 249 (29230); "Казахстанская правда" 28.12.2017 ж., № 249 (28628); Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкі, 05.01.2018 ж.; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 23-IV (a), № 23-IV (б), 112-құжат):
36-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) жер қойнауын пайдаланушының Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 295-2-бабына сәйкес Инвестициялар туралы келісім жасасқан заңды тұлғадан тауарларды сатып алу жөніндегі міндеттемелері;".
13. 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкі, 01.07.2020 ж., "Егемен Қазақстан" 30.06.2020 ж., № 124 (29853); "Казахстанская правда" 30.06.2020 ж., № 124 (29251)):
1) мазмұнында:
37-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"37-бап. Жеке қолданылатын құқықтық актiнiң, жобалардың, ұлттық жобалардың, бағдарламалар мен портфельдердің орындалуын ұйымдастыру және бақылау";
мынадай мазмұндағы 7-1-тараудың тақырыбымен толықтырылсын:
"7-1 тарау. Мемлекеттік органдардың жобалық қызметін ұйымдастыру

Статья 46-1. Принципы проектного управления;
Статья 46-2. Реализация проектов, национальных проектов, программ и портфелей;
Статья 46-3. Система проектного управления;
Статья 46-4. Проектная деятельность государственных органов;
Статья 46-5. Информационная система проектного управления;
Статья 46-6. Проектные офисы;
Статья 46-7. Межведомственная координация реализации проектов, национальных проектов, программ;
Статья 46-8. Проектный персонал";
2) в пункте 1 статьи 4:
подпункт 26) изложить в следующей редакции:
"26) внутренняя административная процедура государственных органов - единоличная распорядительная деятельность должностного лица или деятельность коллегиального государственного органа, связанная с вопросами организации государственного органа, внутреннего порядка рассмотрения, прохождения служебных документов и внутреннего контроля за их исполнением, процедура, регламентирующая информационный обмен между государственными органами, их структурными и территориальными подразделениями и должностными лицами, осуществление передачи государственных функций в конкурентную среду, а также проектной деятельности";
дополнить подпунктами 40), 41), 42), 43), 44), 45), 46) 47), 48) и 49) следующего содержания:
"40) проектное управление (проектная деятельность) – применение знаний, навыков, инструментов и техники для достижения поставленных целей в условиях временных и ресурсных ограничений;
41) проект – комплекс взаимосвязанных мероприятий, направленных на достижение поставленной цели (целям), результатов в условиях временных и ресурсных ограничений;
42) программа – группа связанных проектов и других работ, соответствующих стратегическим целям;
43) национальный проект – документ системы государственного планирования, реализуемый на основе проектных подходов, определяющий ключевые индикаторы развития сферы, отрасли, также ресурсы, механизмы и сроки, необходимые для их достижения;
44) портфель – набор сгруппированных проектов, национальных проектов, программ и других работ в целях содействия эффективному управлению этими работами по достижению стратегических целей;
45) проектное задание – задача в рамках деятельности, осуществляемой проектным персоналом проектного офиса и/или проектными командами, выполнение которой возлагается на государственные органы, их структурные или территориальные подразделения и (или) иные (третьи) лица;
46) проектный персонал – совокупность участников проектной деятельности, включающая проектный персонал проектного офиса, участников проектных команд и исполнителей проектных заданий;

46-1-бап. Жобалық басқару қағидаттары
46-2-бап. Жобаларды, ұлттық жобаларды, бағдарламаларды және портфельдерді іске асыру
46-3-бап. Жобалық басқару жүйесі
46-4-бап. Мемлекеттік органдардың жобалық қызметі
46-5-бап. Жобалық басқарудың ақпараттық жүйесі
46-6-бап. Жобалық офистер
46-7-бап. Жобаларды, ұлттық жобаларды, бағдарламаларды іске асыруды ведомствоаралық үйлестіру
46-8-бап. Жобалық персонал"
2) 4-баптың 1-тармағында:
26) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"26) мемлекеттік органдардың ішкі әкімшілік рәсімі – мемлекеттік органды ұйымдастыру, қызметтік құжаттарды қараудың, өткерудің ішкі тәртібі және олардың орындалуын ішкі бақылау мәселелеріне байланысты лауазымды адамның жеке-дара өкімдік қызметі немесе алқалы мемлекеттік органның қызметі, мемлекеттік органдардың, олардың құрылымдық және аумақтық бөлімшелерінің және лауазымды адамдардың арасында ақпарат алмасуды, мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға беруді, сондай-ақ жобалық қызметті жүзеге асыруды регламенттейтін рәсім;";
мынадай мазмұндағы 40), 41), 42), 43), 44), 45), 46), 47), 48) және 49) тармақшалармен толықтырылсын:
"40) жобалық басқару (жобалық қызмет) – уақыт және ресурс шектеулері жағдайында білімді, дағдыларды, құралдар мен техниканы қойылған мақсаттарға қол жеткізу үшін қолдану;
41) жоба – уақыт және ресурс шектеулері жағдайында қойылған мақсатқа (мақсаттарға), нәтижелерге қол жеткізуге бағытталған өзара байланысты іс-шаралар кешені;
42) бағдарлама – стратегиялық мақсаттарға сәйкес келетін байланысты жобалар мен басқа да жұмыстар тобы;
43) ұлттық жоба – мемлекеттік жоспарлау жүйесінің аяны, саланы дамытудың түйінді индикаторларын, сондай-ақ оларға қол жеткізу үшін қажетті ресурстарды, тетіктер мен мерзімдерді айқындайтын жобалық тәсілдер негізінде іске асырылатын құжаты;
44) портфель – стратегиялық мақсаттарға қол жеткізу жөніндегі осы жұмыстарды тиімді басқаруға жәрдемдесу мақсатында топтастырылған жобалардың, ұлттық жобалардың, бағдарламалардың және басқа да жұмыстардың жиынтығы;
45) жобалық тапсырма – орындалуы мемлекеттік органдарға, олардың құрылымдық немесе аумақтық бөлімшелеріне және (немесе) өзге (үшінші) тұлғаларға жүктелетін жобалық офистің жобалау персоналы және/немесе жобалық командалары жүзеге асыратын қызмет шеңберіндегі міндет;
46) жобалық персонал – жобалық офистің жобалық персоналын, жобалық командаларға қатысушыларды және жобалық тапсырмаларды орындаушыларды қамтитын жобалық қызметке қатысушылардың жиынтығы;

47) проектный офис – организационная структура, формируемая государственным органом, ответственным за реализацию национальных проектов, программы, обеспечивающая взаимодействие и координацию проектной деятельности всех участников национальных проектов;
48) проектная команда – группа участников проекта, объединенная в целях совместной деятельности для достижения результатов проекта;
49) информационная система проектного управления – единая информационная автоматизированная платформа, используемая для создания, хранения, передачи актуальной и достоверной информации об инициативах, проектах, группах проектов, национальных проектах, портфелях, программах, а также предоставляющая доступ к такой информации на всех уровнях государственного управления.";
3) в статье 37:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 37. Организация и контроль за исполнением правового акта индивидуального применения, проектов, национальных проектов, программ и портфелей";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В случае необходимости для обеспечения исполнения правового акта индивидуального применения уполномоченный государственный орган (должностное лицо) разрабатывает и утверждает план организационных мероприятий по его исполнению, в том числе путем проектного управления, который доводится до непосредственных исполнителей.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Организация и контроль за исполнением правовых актов индивидуального применения, предусматривающих их реализацию путем проектной деятельности, а также проектов, национальных проектов, программ проектов и портфелей, осуществляются в информационной системе проектного управления.";
4) в статье 38:
пункт 2 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) анализа и оценки результатов реализации проектов, национальных проектов, программ, осуществляемых в информационной системе проектного управления;";
абзац 2 пункта 4 изложить в следующей редакции:
"При этом должностное лицо либо соответствующее структурное подразделение государственного органа, уполномоченные на осуществление контроля, анализируют поступающую информацию и/ или информацию, размещенную в информационной системе проектного управления, о его исполнении для определения:"
5) пункт 1 статьи 40 изложить в следующей редакции:
"1. По вопросам организации и внутреннего порядка своей деятельности государственный орган принимает регламент, включающий регламент проектной деятельности.
Типовой регламент и организационная структура проектной деятельности утверждаются центральным уполномоченным органом по проектному управлению";

47) жобалық офис – ұлттық жобалардың, бағдарламалардың іске асырылуына жауапты мемлекеттік орган қалыптастыратын, ұлттық жобаларға барлық қатысушылардың өзара іс-қимылы мен жобалық қызметін үйлестіруді қамтамасыз ететін ұйымдық құрылым;
48) жобалық команда – жобаға қатысушылардың жоба нәтижелеріне қол жеткізу үшін бірлескен қызмет мақсатында біріктірілген тобы;
49) жобалалық басқарудың ақпараттық жүйесі – бастамалар, жобалар, жобалар топтары, портфелдер, ұлттық жобалар, бағдарламалар туралы өзекті және шынайы ақпаратты жасау, сақтау, беру үшін пайдаланылатын, сондай-ақ мемлекеттік басқарудың барлық деңгейлерінде осындай ақпаратқа қолжетімділік ұсынатын автоматтандырылған бірыңғай ақпараттық платформа.";
3) 37-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"37-бап. Жеке қолданылатын құқықтық актiнiң, жобалардың, ұлттық жобалардың, бағдарламалар мен портфельдердің орындалуын ұйымдастыру және бақылау";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қажет болған жағдайда жеке қолданылатын құқықтық актiнiң орындалуын қамтамасыз ету үшiн уәкiлеттi мемлекеттiк орган (лауазымды адам) оны орындау, оның ішінде жобалық басқару жолымен орындау жөнiндегi ұйымдастыру іс-шараларының жоспарын әзiрлейді және бекiтедi, ол тiкелей орындаушылардың назарына жеткiзіледi.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Жобалық қызмет арқылы іске асыру көзделетін жеке қолданылатын құқықтық актілердің, сондай-ақ жобалардың, ұлттық жобалардың, бағдарламалар мен портфельдердің орындалуын ұйымдастыру және бақылау жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде жүзеге асырылады.";
4) 38-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде жүзеге асырылатын жобаларды, ұлттық жобалардың, бағдарламаларды іске асыру нәтижелерін талдау және бағалау;";
4-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте бақылауды жүзеге асыруға уәкілеттік берілген лауазымды тұлға не мемлекеттік органның тиісті құрылымдық бөлімшесі оның орындалуы туралы келіп түсетін ақпаратты және/немесе жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде орналастырылған ақпаратты:";
5) 40-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік орган өз қызметін ұйымдастыру және ішкі тәртібі мәселелері бойынша регламент қабылдайды, ол жобалық қызмет регламентін қамтиды.
Жобалық қызметтің үлгілік регламенті мен ұйымдық құрылымын жобалық басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітеді.";

6) дополнить главой 7-1 следующего содержания:
"Глава 7-1. Организация проектной деятельности государственных органов.
Статья 46-1. Принципы проектной деятельности
Проектная деятельность государственных органов осуществляется в соответствии со следующими принципами:
цели национальных проектов, программ должны быть конкретными, измеримыми, достижимыми и ограниченными во времени;
персональной ответственности;
сочетания жесткости правил и гибкости реагирования на изменения внутренней и внешней среды;
четкого, предварительного определения целей, результатов, содержания, этапности и границ проектов;
развития проектного управления на основе лучшего опыта и практики.
Статья 46-2. Реализация проектов, национальных проектов, программ и портфелей
1. Национальный проект, программа состоят из базовых направлений. Руководителем базового направления является заместитель руководителя государственного органа.
2. В целях организации управления базовым направлением формируется группа управления базовым направлением, которая входит в состав проектного персонала проектного офиса.
3. Национальный проект, программа могут объединяться в портфели программ.
Руководителем национального проекта, программы, проектов является первый руководитель государственного органа.
Реализация проектов состоит из взаимосвязанных последовательных процессов – инициирование проекта, планирование проекта, исполнение проекта, мониторинг и координация проекта, завершение проекта.
Проекты, принятые к реализации по результатам процесса инициации проектов, могут объединяться в группы проектов для последующей реализации в рамках утвержденного национального проекта, программы.
Статья 46-3. Система проектного управления
1. Система проектного управления состоит из следующих уровней:
1) управление портфелями – на уровне Правительства Республики Казахстан;
2) управление национальными проектами, программами – на уровне государственных органов;
3) управление проектами – на уровне проектных команд.
2. Порядок организации проектной деятельности государственных органов и организационная структура проектного управления утверждаются Правительством Республики Казахстан.
Статья 46-4. Проектная деятельность государственных органов.
1. Государственные органы, финансируемые из республиканского и местных бюджетов, могут осуществлять проектную деятельность:
- при разработке, мониторинге и реализации документов системы государственного планирования;
- в рамках внутренней административной процедуры в целях изменения (совершенствования) ее процессов.
2. Методологическое сопровождение проектной деятельности государственных органов в системе государственного планирования осуществляется центральным уполномоченным органом по проектному управлению.

6) мынадай мазмұндағы 7-1-тараумен толықтырылсын:
"7-1-тарау. Мемлекеттік органдардың жобалық қызметін ұйымдастыру
46-1-бап. Жобалық қызметтің қағидаттары
Мемлекеттік органдардың жобалық қызметі мынадай қағидаттарға сәйкес жүзеге асырылады:
ұлттық жобалардың, бағдарламалардың мақсаттары нақты, өлшенетін, қол жеткізілетін және уақыт тұрғысынан шектелген болуға тиіс;
дербес жауаптылық;
қағидалардың қатаңдығы мен ішкі және сыртқы ортаның өзгеруіне ден қою икемділігінің үйлесімі;
жобалардың мақсаттарын, нәтижелерін, мазмұнын, кезеңділігін және шекарасын дәл, алдын ала айқындау;
үздік тәжірибе мен практика негізінде жобалық басқаруды дамыту.
46-2-бап. Жобаларды, ұлттық жобаларды, бағдарламаларды және портфельдерді іске асыру
1. Ұлттық жоба, бағдарлама базалық бағыттардан тұрады. Мемлекеттік орган басшысының орынбасары базалық бағыттың жетекшісі болып табылады.
2. Базалық бағытты басқаруды ұйымдастыру мақсатында жобалық офистің жобалық персоналының құрамына кіретін базалық бағытты басқару тобы қалыптастырылады.
3. Ұлттық жоба, бағдарлама портфельдерге біріктірілуі мүмкін.
Мемлекеттік органның бірінші басшысы ұлттық жобаның, бағдарламаның, жобалардың жетекшісі болып табылады.
Жобаларды іске асыру өзара байланысты дәйекті процестерден тұрады – жобаға бастама жасау, жобаны жоспарлау, жобаны орындау, жобаны мониторингтеу және үйлестіру, жобаны аяқтау.
Жобаларға бастама жасау процесінің нәтижелері бойынша іске асыруға қабылданған жобалар кейіннен бекітілген ұлттық жоба, бағдарлама шеңберінде іске асыру үшін жобалар топтарына біріктірілуі мүмкін.
46-3-бап. Жобалық басқару жүйесі
1. Жобалық басқару жүйесі мынадай деңгейлерден тұрады:
1) портфельдерді басқару – Қазақстан Республикасының Үкіметі деңгейінде;
2) ұлттық жобаларды, бағдарламаларды басқару – мемлекеттік органдар деңгейінде;
3) жобаларды басқару – жобалық командалар деңгейінде.
2 Мемлекеттік органдардың жобалық қызметін ұйымдастыру тәртібін және жобалық басқарудың ұйымдық құрылымын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
46-4-бап. Мемлекеттік органдардың жобалық қызметі
1. Республикалық және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік органдар жобалық қызметті:
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын әзірлеу, мониторингтеу және іске асыру кезінде;
ішкі әкімшілік рәсім шеңберінде оның процестерін өзгерту (жетілдіру) мақсатында жүзеге асыра алады.
2. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінде мемлекеттік органдардың жобалық қызметін әдіснамалық сүйемелдеуді жобалық басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.

Статья 46-5. Информационная система проектного управления
Проектная деятельность государственных органов, а также мониторинг, анализ и контроль за проектной деятельностью государственных органов осуществляются в информационной системе проектного управления.
Вся переписка между участниками проектной деятельности в информационной системе проектного управления является официальной.
Статья 46-6. Проектные офисы
1. Проектные офисы государственных органов обеспечивают управление проектами, национальными проектами, программами, осуществляют методологическое, аналитическое, организационное, техническое сопровождение проектных команд, внедрение и развитие информационной системы проектного управления, формирование сводной отчетности по проектам, национальным проектам, программам.
2. Проектный офис является структурным подразделением государственного органа.
Государственный орган может создать проектный офис на базе переданных ему на праве владения и пользования государственных предприятий, контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью.
Положение о проектном офисе и его организационная структура утверждаются первым руководителем государственного органа.
Статья 46-7. Межведомственная координация реализации проектов, национальных проектов, программ
1. При необходимости межведомственной координации реализации проектов, национальных проектов, программ и решения вопросов, требующих межведомственного участия при проектных офисах, создаются управляющие комитеты, в состав которых входят заместители первых руководителей государственных органов.
Решения управляющих комитетов оформляются протоколами и являются обязательными для исполнения.
2. В случае необходимости решения вопросов по проектам, требующим межведомственного участия в проектных командах, на основании официального письменного запроса руководителя базового направления национального проекта, программы направляются работники других государственных органов, государственных юридических лиц, а также контролируемых государством юридических лиц.
Работники, направленные для работы в проектные команды, могут быть полностью или частично освобождены от основной работы.
Оплата труда работников, направленных для работы в проектные команды, осуществляется по основному месту работы.
К деятельности проектных командах могут привлекаться представители частного сектора, общественных, научных и иных организаций.
Привлечение в проектные команды лиц, указанных в настоящей статье, осуществляется в порядке организации проектной деятельности государственных органов, утверждаемом Правительством Республики Казахстан в соответствии со статьей 46-3 настоящего Кодекса.

46-5-бап. Жобалық басқарудың ақпараттық жүйесі
Мемлекеттік органдардың жобалық қызметі, сондай-ақ мемлекеттік органдардың жобалық қызметін мониторингтеу, талдау және бақылау жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде жүзеге асырылады.
Жобалық басқарудың ақпараттық жүйесіндегі жобалық қызметке қатысушылар арасындағы барлық хат алмасу ресми болып табылады.
46-6-бап. Жобалық офистер
1. Мемлекеттік органдардың жобалау офистері жобаларды, ұлттық жобаларды, бағдарламаларды басқаруды қамтамасыз етеді, жобалық командаларды әдіснамалық, талдамалық, ұйымдастырушылық, техникалық сүйемелдеуді, жобалық басқарудың ақпараттық жүйесін енгізу мен дамытуды, жобалар, ұлттық жобалар, бағдарламалар бойынша жиынтық есептілікті қалыптастыруды жүзеге асырады.
2. Жобалық офис мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
Мемлекеттік орган өзіне иелену және пайдалану құқығымен берілген мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің базасында жобалық офис құра алады.
Жобалық офис туралы ережені және оның ұйымдық құрылымын мемлекеттік органның бірінші басшысы бекітеді.
46-7-бап. Жобаларды, ұлттық жобаларды, бағдарламаларды іске асыруды ведомствоаралық үйлестіру
1. Жобалардың, ұлттық жобалардың, бағдарламалардың іске асырылуын ведомствоаралық үйлестіру және ведомствоаралық қатысуды талап ететін мәселелерді шешу қажет болған жағдайда, жобалық офистердің жанынан құрамына мемлекеттік органдардың бірінші басшылары кіретін басқарушы комитеттер құрылады.
Басқарушы комитеттердің шешімдері хаттамалармен ресімделеді және орындау үшін міндетті болып табылады.
2. Жобалық командаларға ведомствоаралық қатысуды талап ететін жобалар бойынша мәселелерді шешу қажет болған жағдайда ұлттық жобаның, бағдарламаның базалық бағыты жетекшісінің ресми жазбаша сұрау салуы негізінде басқа мемлекеттік органдардың, мемлекеттік заңды тұлғалардың, сондай-ақ мемлекет бақылайтын заңды тұлғалардың қызметкерлері жіберіледі.
Жобалық командаларға жұмысқа жіберілген қызметкерлер негізгі жұмыстан толық немесе ішінара босатылуы мүмкін.
Жобалық командаларға жұмысқа жіберілген қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу негізгі жұмыс орны бойынша жүзеге асырылады.
Жобалық командалардың қызметіне жеке сектордың, қоғамдық, ғылыми және өзге де ұйымдардың өкілдері тартылуы мүмкін.
Осы бапта көрсетілген тұлғаларды жобалық командаларға тарту осы Кодекстің 46-3-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін мемлекеттік органдардың жобалық қызметін ұйымдастыру тәртібімен жүзеге асырылады.

Статья 46-8. Проектный персонал
1. Проектный персонал, а также сотрудники государственных органов, участвующие в реализации проектов, национальных проектов, программ, могут поощряться по результатам завершения проекта и достижения показателей эффективности.".
14. В Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения":
1) статью 7:
дополнить подпунктом 60-1) следующего содержания:
"60-1) разрабатывает и утверждает правила использования пенсионных выплат для получения медицинской помощи;";
подпункт 86) изложить в следующей редакции:
"86) разрабатывает и утверждает правила подключения электронных информационных ресурсов, содержащих персональные медицинские данные, к сетям телекоммуникаций, связывающим их с другими базами данных в области здравоохранения, по согласованию с уполномоченным органом в сфере информационной безопасности;";
2) статью 13 дополнить подпунктом 23) следующего содержания:
"23) организуют работу комиссии по направлению физических лиц на получение медицинской помощи за счет пенсионных выплат;";
3) подпункт 3) статьи 57 изложить в следующей редакции:
"3) обеспечение защиты объектов информатизации здравоохранения, содержащих персональные медицинские данные физических лиц, сохранности и конфиденциальности персональных медицинских данных физических лиц, а также доступа пациента к своим персональным данным;";
4) подпункты 3) и 4) статьи 58 изложить в следующей редакции:
"3) агрегатор персональных медицинских данных – оператор персональных данных, осуществляющий сбор, обработку, хранение, защиту и предоставление персональных медицинских данных в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом;
4) владелец персональных медицинских данных – субъект персональных медицинских данных, в отношении которого эти данные сформированы;";
5) в статье 61:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Лицам, указанным в пункте 1 настоящей статьи, право доступа к персональным медицинским данным физического лица предоставляется в порядке, предусмотренном правилами разграничения прав доступа субъектов цифрового здравоохранения, утвержденными уполномоченным органом, по согласованию с уполномоченным органом в сфере защиты персональных данных.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Для осуществления аналитической, статистической деятельности, научных и иных исследований медицинские данные используются в обезличенном виде.";
6) пункт 1 статьи 62 изложить в следующей редакции:
"1. Особенности защиты электронных информационных ресурсов, содержащих персональные медицинские данные, устанавливаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации и о персональных данных и их защите.";

46-8-бап. Жобалық персонал
1. Жобалық персонал, сондай-ақ жобаларды, ұлттық жобаларды, бағдарламаларды іске асыруға қатысатын мемлекеттік органдардың қызметкерлері жобаны аяқтау және тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу нәтижелері бойынша көтермеленуі мүмкін.".
14. 2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 7-бапта:
мынадай мазмұндағы 60-1) тармақшамен толықтырылсын:
"60-1) медициналық көмек алу үшін зейнетақы төлемдерін пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
86) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"86) ақпараттық қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша дербес медициналық деректерді қамтитын электрондық ақпараттық ресурстарды денсаулық сақтау саласындағы басқа да деректер базаларымен байланыстыратын телекоммуникация желілеріне қосу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
2) 13-бап мынадай мазмұндағы 23) тармақшамен толықтырылсын:
"23) жеке тұлғаларды зейнетақы жинақтары есебінен медициналық көмек алуға жіберу жөніндегі комиссияның жұмысын ұйымдастырады.";
3) 57-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жеке тұлғалардың дербес медициналық деректерін қамтитын денсаулық сақтауды ақпараттандыру объектілерін қорғауды, жеке тұлғалардың дербес медициналық деректерінің сақталуы мен құпиялылығын, сондай-ақ пациенттің өзінің дербес деректеріне қол жеткізуін қамтамасыз ету;
4) 58-баптың 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын::
"3) дербес медициналық деректердің агрегаторы – уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес дербес медициналық деректерді жинауды, өңдеуді, сақтауды, қорғауды және ұсынуды жүзеге асыратын дербес деректердің операторы;";
4) дербес медициналық деректердің иесі – өзіне қатысты осы деректер қалыптастырылған дербес медициналық деректер субъектісі;";
5) 61-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың 1-тармағында аталған адамдарға жеке тұлғаның дербес медициналық деректеріне қол жеткізу құқығы дербес деректерді қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті орган бекіткен цифрлық денсаулық сақтау субъектілерінің қол жеткізу құқықтарының аражігін белгілеу қағидаларында көзделген тәртіппен беріледі.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Талдамалық, статистикалық қызметті, ғылыми және өзге де зерттеулерді жүзеге асыру үшін медициналық деректер иесіздендірілген түрде пайдаланылады.";
6) 62-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Дербес медициналық деректерді қамтитын электрондық ақпараттық ресурстарды қорғау ерекшеліктері Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы және дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасына сәйкес белгіленеді.";

7) пункт 12 статьи 66 изложить в следующей редакции:
"12. По проектам государственно-частного партнерства особой значимости, предусматривающим создание (реконструкцию) и (или) эксплуатацию объектов здравоохранения, в том числе концессионным проектам, к потенциальным частным партнерам, концессионерам или учредителям (участникам) нового юридического лица (консорциума), учрежденного в целях реализации проекта, предъявляется дополнительное (специальное) квалификационное требование о наличии опыта (опыта одного из учредителей (участников)) реализации проектов по строительству или эксплуатации технически сложных объектов здравоохранения.";
8) статью 67 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) пенсионные выплаты физических лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
9) пункт 1 статьи 69 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) оплату медицинской помощи физическим лицам за счет пенсионных выплат в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
10) подпункт 3) части первой статьи 195 дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"медицинскую помощь, предоставляемую физическим лицам за счет пенсионных выплат в соответствии с законодательством Республики Казахстан;".
15. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст. 23; № 12, ст. 88; № 15-16, ст. 100; № 23, ст. 141; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 11-12, ст. 262; № 19, ст. 370; 1997 г., № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 10, ст. 123; 2003 г., № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 55; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24; № 13, ст. 86; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 4, ст. 33; 2009 г., № 8, ст. 44; № 13-14, ст. 63; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 13, ст. 116; № 24, ст. 196; 2012 г., №1, ст. 6; № 2, ст. 14; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., №10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 22-II, ст. 148; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 1, ст. 4; № 6, ст. 45; № 12, ст. 87; 2017 г., № 6, ст. 11; № 9, ст. 21; № 16, ст. 56; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст.41; № 14, ст. 44; 2019 г., № 2, ст. 6; № 15-16 (2790-2791), ст. 67):

7) 66-баптың 12-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Денсаулық сақтау объектілерін құруды (реконструкциялауды) және (немесе) пайдалануды көздейтін ерекше маңызы бар мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары, оның ішінде концессиялық жобалар бойынша әлеуетті жекеше әріптестерге, концессионерлерге немесе жобаны іске асыру мақсатында құрылған жаңа заңды тұлғаның (консорциумның) құрылтайшыларына (қатысушыларына) техникалық жағынан күрделі денсаулық сақтау объектілерін салу немесе пайдалану жөніндегі жобаларды іске асыру тәжірибесінің (құрылтайшылардың (қатысушылардың) бірінің тәжірибесінің) болуы туралы қосымша (арнайы) біліктілік талабы қойылады.";
8) 67-бап мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке тұлғалардың зейнетақы төлемдері;";
9) 69-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес медициналық көмекке жеке тұлғалардың зейнетақы төлемдері есебінен ақы төлеуге;";
10) 195-баптың бірінші бөлігінің 3) тармақшасындағы "көмекті қамтитын қосымша көлемі." деген сөздер "көмекті;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке тұлғалардың зейнетақы жинақтары есебінен ұсынылатын медициналық көмекті қамтитын қосымша көлемі.".
15. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., №3-4, 23-құжат; № 12, 88-құжат; №15-16, 100-құжат; № 23, 141-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., №2, 184-құжат; № 11-12, 262-құжат; №19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., №3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 10, 123-құжат; 2003 ж., 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; №23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 4, 33-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 116-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 6-құжат; №2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; №11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-II, 148-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 6, 11-құжат; № 9, 21-құжат; № 16, 56-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 15-16 (2790-2791), 67-құжат):

1) дополнить статьей 3-1 следующего содержания:
"Статья 3-1. Стратегический план и меморандум Национального Банка Казахстана
1. Национальный Банк Казахстана разрабатывает стратегический план на пятилетний период.
Стратегический план утверждается Председателем Национального Банка Казахстана и определяет стратегические направления, цели и целевые индикаторы деятельности Национального Банка Казахстана.
Стратегический план утверждается по согласованию с Президентом Республики Казахстан либо по его уполномочию Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан.
2. Национальный Банк Казахстана ежегодно разрабатывает меморандум на очередной финансовый год, содержащий ключевые целевые индикаторы, достижение (выполнение) которых Председатель Национального Банка Казахстана обязуется обеспечить в плановом периоде.
Меморандум подписывается Председателем Национального Банка Казахстана и утверждается Президентом Республики Казахстан либо по его уполномочию Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан.
Национальный Банк Казахстана по итогам года в срок до 20 февраля, следующего за отчетным годом, представляет в Администрацию Президента Республики Казахстан отчет о выполнении меморандума.";
2) в части второй статьи 4 слова "в официальных изданиях – "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысында", "Вестнике Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "на интернет-ресурсе Национального Банка Казахстана";
3) подпункт 18-1) статьи 8 изложить в следующей редакции:
"18-1) осуществляет сбор и обработку административных данных по вопросам валютного регулирования, денежно-кредитной статистики и статистики финансового рынка, наличного денежного обращения, платежей и платежных систем, финансовой стабильности, регулирования, контроля и надзора финансовых организаций и их аффилированных лиц, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, кредитных бюро и коллекторских агентств;";
4) в части второй статьи 12 слова "и Совет директоров (Директорат)" заменить словами ", Совет директоров и Комитет по денежно-кредитной политике";
5) в статье 15:
в части второй:
подпункты 63) и 65) изложить в следующей редакции:
"63) нормативные правовые акты по вопросам бухгалтерского учета, в том числе типовые планы счетов бухгалтерского учета, инструкции по ведению бухгалтерского учета, правила организации ведения бухгалтерского учета и правила автоматизации ведения бухгалтерского учета, обязательные для исполнения всеми финансовыми организациями, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, Банком Развития Казахстана;

1) мынадай мазмұндағы 3-1-баппен толықтырылсын:
"3-1 бап. Қазақстан Ұлттық Банкінің стратегиялық жоспары мен меморандумы
1. Қазақстан Ұлттық Банкі бес жылдық кезеңге арналған стратегиялық жоспар әзірлейді.
Стратегиялық жоспарды Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы бекітеді және Қазақстан Ұлттық Банкі қызметінің стратегиялық бағыттарын, мақсаттары мен нысаналы индикаторларын айқындайды.
Стратегиялық жоспар Қазақстан Республикасының Президентімен не оның уәкілеттік беруі бойынша Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің Басшысымен келісу бойынша бекітіледі.
2. Қазақстан Ұлттық Банкі кезекті қаржы жылына арналған меморандумды жыл сайын әзірлейді, онда Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы жоспарлы кезеңде қол жеткізуді (орындауды) қамтамасыз етуге міндеттенетін түйінді нысаналы индикаторлар қамтылады.
Меморандумға Қазақстан Ұлттық Банкінің төрағасы қол қояды және оны Қазақстан Республикасының Президенті не оның уәкілеттік беруі бойынша Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің Басшысы бекітеді.
Қазақстан Ұлттық Банкі жыл қорытындысы бойынша есепті жылдан кейінгі 20 ақпанға дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне меморандумның орындалуы туралы есеп береді.";
2) 4-баптың екінші бөлігіндегі "– "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы", "Вестник Национального Банка Республики Казахстан" ресми басылымдарында" деген сөздер "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң интернет-ресурсында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 8-баптың 18-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"18-1) валюталық реттеу, ақша-кредит статистикасы және қаржы нарығы статистикасы, қолма-қол ақша айналысы, төлемдер және төлем жүйелері, қаржылық тұрақтылық, қаржы ұйымдары мен олардың үлестес тұлғаларын, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымды, кредиттік бюролар мен коллекторлық агенттіктерді реттеу, бақылау және қадағалау мәселелері бойынша әкімшілік деректерді жинауды және өңдеуді жүзеге асырады;";
4) 12-баптың екінші бөлігіндегі "мен Директорлар кеңесi (Директорат)" деген сөздер ", Директорлар кеңесi мен Ақша-кредит саясаты жөніндегі комитет" деген сөздермен ауыстырылсын;";
5) 15-бапта:
екінші бөлікте:
63) және 65) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"63) барлық қаржы ұйымдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент- банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары, Қазақстанның Даму Банкі орындауға мiндеттi бухгалтерлiк есеп мәселелерi жөніндегі нормативтiк құқықтық актiлердi, оның ішінде бухгалтерлiк есеп шоттарының типтік жоспарларын, бухгалтерлiк есеп жүргiзу жөніндегі нұсқаулықтарды, бухгалтерлiк есеп жүргiзудi ұйымдастыру қағидаларын және бухгалтерлiк есеп жүргiзудi автоматтандыру қағидаларын;";

65) правила представления финансовой отчетности финансовыми организациями и отчетности по данным бухгалтерского учета филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, которыми определяются порядок ее представления, включая формы, перечень, периодичность и сроки ее представления, по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;";
дополнить подпунктом 65-2) следующего содержания:
"65-2) перечень, формы, сроки и порядок представления отчетности финансовыми организациями и их крупными участниками, банковскими холдингами, банковскими конгломератами, страховыми холдингами, страховой группой, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат, кредитным бюро и коллекторскими агентствами по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;";
подпункт 69) изложить в следующей редакции:
"69) нормативные правовые акты по сбору административных данных по
вопросам валютного регулирования, наличного денежного обращения, платежей и платежных систем, финансовой стабильности, регулирования, контроля и надзора финансовых организаций и их аффилированных лиц, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, кредитных бюро и коллекторских агентств, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, формирования денежно-кредитной статистики и статистики финансового рынка, в том числе инструкцию по представлению банками второго уровня, Банком Развития Казахстана, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и ипотечными организациями в Национальный Банк Казахстана сведений для формирования обзора финансового сектора;";
в части третьей:
подпункт 2) исключить;
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:

"65) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша қаржылық есептіліктің нысандарын, тiзбесiн, оны ұсынудың кезеңділігі мен мерзімдерін қоса алғанда, оны ұсыну тәртібі айқындалатын қаржы ұйымдарының қаржылық есептiлiкті және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының бухгалтерлік есепке алу деректері бойынша есептiлiкті ұсыну қағидаларын;";
мынадай мазмұндағы 65-2) тармақшамен толықтырылсын:
"65-2) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша қаржы ұйымдары және олардың ірі қатысушылары, банктік холдингтер, банк конгломераттары, сақтандыру холдингтері, сақтандыру тобы, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым, кредиттік бюро және коллекторлық агенттіктер есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдері мен ұсыну тәртібін;";
69) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"69) валюталық реттеу, қолма-қол ақша айналысы, төлемдер және төлем жүйелері, қаржылық тұрақтылық, қаржы ұйымдарын және олардың үлестес тұлғаларын, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымды, кредиттік бюроларды және коллекторлық агенттіктерді, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарын реттеу, бақылау және қадағалау, ақша-кредит статистикасы мен қаржы нарығы статистикасын қалыптастыру мәселелері бойынша әкімшілік деректерді жинау жөніндегі нормативтік-құқықтық актілерді, оның ішінде екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Даму Банкінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді ұсынуы жөніндегі нұсқаулықты;";
үшінші бөлікте:
2) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:

"2-1) устанавливает целевые ориентиры по инфляции на среднесрочную перспективу;";
6) в статье 19:
в части первой слово "(Директорат)" исключить;
в части второй слова "по представлению Председателя Национального Банка Казахстана" исключить;
7) дополнить статьей 19-1 следующего содержания:
"Статья 19-1. Комитет по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана и его полномочия
1. Комитет по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана является органом, принимающим оперативные решения по вопросам денежно-кредитной политики, не относящимся к компетенции Правления Национального Банка Казахстана.
2. В состав Комитета по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана входят Председатель Национального Банка Казахстана, его заместители, курирующие вопросы денежно-кредитной политики, монетарных операций, финансовой стабильности, руководители структурных подразделений Национального Банка Казахстана, в функции которых входят вопросы денежно-кредитной политики, монетарных операций, финансовой стабильности, а также иных подразделений Национального Банка Казахстана в случае необходимости.
Состав и регламент работы Комитета по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана утверждаются Председателем Национального Банка Казахстана.
3. Заседания Комитета по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана ведет Председатель Национального Банка Казахстана, а в случае его отсутствия – лицо, его замещающее.
Заседания Комитета по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
Внеочередные заседания Комитета по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана проводятся по инициативе Председателя Национального Банка Казахстана.
Комитет по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана правомочен принимать решение при участии не менее двух третей его членов, в числе которых должны быть Председатель Национального Банка Казахстана либо лицо, его замещающее.
Решение Комитета по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана принимается простым большинством голосов его членов. При равенстве голосов голос Председателя Национального Банка Казахстана является решающим.
Председатель Национального Банка Казахстана не позднее чем в недельный срок вправе возвратить решение Комитета по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана со своими возражениями для повторного обсуждения и голосования. Если Комитет по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана двумя третями голосов от общего числа его членов подтвердит принятое ранее решение, Председатель Национального Банка Казахстана подписывает решение.

"2-1) инфляция бойынша орта мерзімді перспективаға арналған нысаналы бағдарларды белгілейді;";
6) 19-бапта:
бірінші бөліктегі "(Директорат)" деген сөз алып тасталсын;
екінші бөліктегі "Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының ұсынуы бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
7) мынадай мазмұндағы 19-1-баппен толықтырылсын:
"19-1-бап. Қазақстан Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты жөніндегі комитеті және оның өкілеттіктері
1. Қазақстан Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты жөніндегі комитеті Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының құзыретіне жатпайтын ақша-кредит саясаты мәселелері бойынша жедел шешімдер қабылдайтын орган болып табылады.
2. Қазақстан Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты жөніндегі комитетінің құрамына Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы, оның ақша-кредит саясаты, монетарлық операциялар, қаржылық тұрақтылық мәселелеріне жетекшілік ететін оның орынбасарлары, функцияларына ақша-кредит саясаты, монетарлық операциялар, қаржылық тұрақтылық мәселелері кіретін Қазақстан Ұлттық Банкінің құрылымдық бөлімшелерінің, сондай-ақ қажет болған жағдайда Қазақстан Ұлттық Банкінің өзге де бөлімшелерінің басшылары кіреді.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты жөніндегі комитетінің құрамы мен жұмыс регламентін Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы бекітеді.
3. Қазақстан Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты жөніндегі комитетінің отырыстарын Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы, ал ол болмаған жағдайда – оны алматыратын адам жүргізеді.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты жөніндегі комитетінің отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ тоқсанына бір реттен сиретпей өткізіледі.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты жөніндегі комитетінің кезектен тыс отырыстары Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының бастамасы бойынша өткізіледі.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты жөніндегі комитеті оның мүшелерінің кемінде үштен екісі қатысқан кезде шешім қабылдауға құқылы, олардың ішінде Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы не оны алмастыратын адам болуға тиіс.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты жөніндегі комитетінің шешімі оның мүшелерінің жай көпшілік даусымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы Қазақстан Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты жөніндегі комитетінің шешімін қайта талқылау және дауыс беру үшін бір апта мерзімінен кешіктірмей өзінің қарсылықтарымен қайтаруға құқылы. Егер Қазақстан Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты жөніндегі комитеті оның мүшелерінің жалпы санының үштен екісінің даусымен бұрын қабылданған шешімді растаса, Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы шешімге қол қояды.

4. На заседания Комитета по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана по его решению могут быть приглашены иные лица для участия с правом совещательного голоса на постоянной или временной основе.
5. Комитет по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана по вопросам, отнесенным к его компетенции, принимает постановления.
6. Комитет по денежно-кредитной политике Национального Банка Казахстана:
1) устанавливает базовую ставку;
2) устанавливает ставки вознаграждения по основным операциям денежно-кредитной политики;
3) принимает решения по любым иным вопросам денежно-кредитной политики, не относящимся к компетенции Правления Национального Банка Казахстана.";
8) в статье 29:
в части второй:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан;";
в абзаце третьем слово "уровней" исключить;
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Национальный Банк Казахстана устанавливает целевые ориентиры по инфляции на среднесрочную перспективу.";
9) в статье 34:
в заголовке слова "Официальная ставка рефинансирования" заменить словами "Базовая ставка Национального Банка Республики Казахстан";
часть первую изложить в следующей редакции:
"Базовая ставка Национального Банка Республики Казахстан является основным инструментом денежно-кредитной политики Национального Банка Казахстана и ориентиром для установления ставок вознаграждения по операциям денежно-кредитной политики.";
10) в подпункте 4) части третьей пункта 1 статьи 51-3 слова "официальной ставки рефинансирования" заменить словами "базовой ставки".
16. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст. 35; № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 1, ст. 180; № 14, ст. 274; 1997 г., № 12, ст. 183; 1998 г., № 5-6, ст. 50; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 63, 64; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 1; № 8, ст. 52; № 24, ст. 338; 2002 г., № 18, ст. 157; 2003 г., № 4, ст. 25; № 15, ст. 139; 2004 г., № 5, ст. 30; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 10, ст. 52; № 15, ст. 95; № 23, ст. 141; 2007 г., № 3, ст. 20; 2008 г., № 12, ст. 52; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 129; 2009 г., № 24, ст. 122, 125; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; 2012 г., № 2, ст. 14; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 42; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 20-IV, ст. 113; № 22-VI, ст. 159; № 23-І, ст. 169; 2016 г., № 24, ст. 124; 2017 г., № 4, ст. 7; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 13, ст. 41; 2019 г., № 2, ст. 6; № 7, ст. 37; № 15-16, ст. 67):

4. Қазақстан Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты жөніндегі комитетінің отырыстарына оның шешімі бойынша тұрақты немесе уақытша негізде кеңесші дауыс құқығымен қатысу үшін өзге де тұлғалар шақырылуы мүмкін.
5. Қазақстан Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты жөніндегі комитеті өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша қаулылар қабылдайды.
6. Қазақстан Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты жөніндегі комитеті:
1) базалық мөлшерлемені белгілейді;
2) ақша-кредит саясатының негізгі операциялары бойынша сыйақы мөлшерлемелерін белгілейді;
3) Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының құзыретіне жатпайтын ақша-кредит саясатының кез келген өзге мәселелері бойынша шешімдер қабылдайды.";
8) 29-бапта:
екінші бөлікте:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесін;";
үшінші абзацтағы "ставкаларының деңгейлерiн" деген сөздер "мөлшерлемелерін" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкі инфляция бойынша орта мерзімді перспективаға арналған нысаналы бағдарларды белгілейді.";
9) 34-бапта:
тақырыбындағы "Ресми қайта қаржыландыру мөлшерлемесі" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі Қазақстан Ұлттық Банкінің ақша-кредит саясатының негізгі құралы және ақша-кредит саясатының операциялары бойынша сыйақы мөлшерлемелерін белгілеу үшін бағдар болып табылады.";
10) 51-3-баптың 1-тармағы үшінші бөлігінің 4) тармақшасындағы "ресми қайта қаржыландыру мөлшерлемесінен" деген сөздер "базалық мөлшерлемеден" деген сөздермен ауыстырылсын.
16. "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" 1995 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 3-4, 35-құжат; № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., № 1, 180-құжат; № 14, 274-құжат; 1997 ж., № 12, 183-құжат; 1998 ж., № 5-6, 50-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 63, 64-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 1-құжат; № 8, 52-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 18, 157-құжат; 2003 ж., № 4, 25-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 129-құжаттар; 2009 ж., № 24, 122, 125-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 ж., № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 13, 41-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат):

1) статью 6-2 дополнить частью восьмой следующего содержания:
"При учетной регистрации филиала иностранного юридического лица, предметом деятельности которого является оказание финансовых услуг, Национальный реестр бизнес-идентификационных номеров получает сведения о наличии разрешения уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций посредством электронного уведомления.";
2) часть четвертую статьи 12 изложить в следующей редакции:
"Наличие документа, подтверждающего государственную (учетную) регистрацию (перерегистрацию) юридического лица, а также филиала иностранного юридического лица, предметом деятельности которого является оказание финансовых услуг, не является основанием для начала деятельности, требующей получения лицензии в соответствии с законами Республики Казахстан. Правоспособность юридического лица, а также филиала иностранного юридического лица, предметом деятельности которого является оказание финансовых услуг, в сфере лицензируемой деятельности возникает с момента получения соответствующей лицензии и прекращается с момента прекращения действия лицензии или признания недействительной в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.";
3) статью 14-1 дополнить частью седьмой следующего содержания:
"Положения настоящей статьи распространяются на филиал иностранного юридического лица, предметом деятельности которого является оказание финансовых услуг.";
4) статью 16-1 дополнить частями пятой и шестой следующего содержания:
"Филиал иностранного юридического лица, предметом деятельности которого является оказание финансовых услуг, подлежит снятию с учетной регистрации на основании документов, указанных в подпунктах 1), 2) и 4) части первой настоящей статьи и подпункте 3) части первой статьи 16 настоящего Закона.
Снятие с учетной регистрации филиала иностранного юридического лица, предметом деятельности которого является оказание финансовых услуг, осуществляется на основании решения уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций о завершении процедуры добровольного или принудительного прекращения деятельности филиала.".
17. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 15, ст. 281; № 19, ст. 370; 1997 г., № 5, ст. 58; № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 9, ст. 86; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 5, ст. 31; № 10, ст. 51; № 11, ст. 56, 67; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 15, ст. 86; № 16, ст. 91; № 23, ст. 140; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18, 21; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-II, ст. 130; № 21-ІІІ, ст. 137; № 22-I, ст. 140, 143; № 22-ІІІ, ст. 149; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 55; № 8-I, ст. 65; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 9, ст. 21; № 13, ст. 45; № 21, ст. 98; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 47; 2019 г., № 2, ст. 6; № 7, ст. 37; № 15-16, ст. 67; № 21-22, ст. 90; № 23, ст. 103; № 24-I, ст. 119; Закон Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 мая 2020 г.; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.):

1) 6-2-бап мынадай мазмұндағы сегізінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қызметінің нысанасы қаржылық қызметтер көрсету болып табылатын шетелдік заңды тұлғаның филиалын есептік тіркеу кезінде Бизнес-сәйкестендіру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмi электрондық хабарлама арқылы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган рұқсатының бар екені туралы мәліметтерді алады.";
2) 12-баптың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлғаның, сондай-ақ қызметінің нысанасы қаржы қызметтерін көрсету болып табылатын шетелдік заңды тұлға филиалының мемлекеттік (есептік) тіркелгенін (қайта тіркелгенін) растайтын құжаттың болуы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес лицензия алуды талап ететiн қызметтi бастау үшiн негiз болып табылмайды. Заңды тұлғаның, сондай-ақ қызметінің нысанасы қаржы қызметтерін көрсету болып табылатын шетелдік заңды тұлға филиалының лицензияланатын қызмет саласындағы құқықтық қабiлетi тиiстi лицензияны алған кезден бастап пайда болады және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен лицензияның қолданысы тоқтатылған немесе ол жарамсыз деп танылған кезден бастап тоқтатылады.";
3) 14-1-бап мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы баптың ережелері қызметінің нысанасы қаржылық қызметтер көрсету болып табылатын шетелдік заңды тұлғаның филиалына қолданылады.";
4) 16-1-бап мынадай мазмұндағы бесінші және алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
"Қызметінің нысанасы қаржылық қызметтер көрсету болып табылатын шетелдік заңды тұлғаның филиалы осы Заңның осы бабының бірінші бөлігінің 1), 2) және 4) тармақшаларында және 16-бабы бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көрсетілген құжаттардың негізінде есептік тіркеуден шығаруға жатады.
Қызметінің нысанасы қаржылық қызметтер көрсету болып табылатын шетелдік заңды тұлғаның филиалын есептік тіркеуден шығару қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның филиал қызметін ерікті немесе мәжбүрлеп тоқтату рәсімін аяқтау туралы шешімінің негізінде жүзеге асырылады.".
17. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы"1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж.,№ 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжаттар; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99 құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; 18, 21; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-ІІІ, 137-құжат; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-I,.65-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 21-құжат; № 13, 45-құжат; № 21, 98-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 23, 103-құжат; № 24-I, 119-құжат; 2020 жылғы 7 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы, 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) статью 2-1 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Аффилированными лицами филиала банка-нерезидента Республики Казахстан признаются аффилированные лица банка-нерезидента Республики Казахстан, признаваемые таковыми в соответствии с законодательством государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан.
Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан ведет учет своих аффилированных лиц на основании сведений, представляемых банком-нерезидентом Республики Казахстан.";
2) дополнить статьей 4-1 следующего содержания:
"Статья 4-1. Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан
1. Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан – обособленное подразделение банка-нерезидента Республики Казахстан, не являющееся юридическим лицом, расположенное на территории Республики Казахстан, прошедшее учетную регистрацию в корпорации и осуществляющее банковскую деятельность на основании лицензии уполномоченного органа.
2. Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан использует в качестве своего наименования то, которое указано в положении о филиале банка-нерезидента Республики Казахстан.
Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан в своем наименовании обязан использовать наименование банка-нерезидента Республики Казахстан, а также слово "филиал".
3. Местом нахождения филиала банка-нерезидента Республики Казахстан признается место нахождения на территории Республики Казахстан, указанное в положении о филиале банка-нерезидента Республики Казахстан.";
3) в статье 8:
пункт 9 дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) участвовать в синдицированном финансировании и (или) выполнять функции банка-агента и (или) управляющего залогом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о проектном финансировании и секьюритизации.";
дополнить пунктом 14 следующего содержания:
"14. Филиалам банков-нерезидентов Республики Казахстан запрещается осуществление операций и сделок в качестве предпринимательской деятельности, не относящейся к банковской деятельности, предусмотренной, пунктом 2-1 статьи 30 и пунктом 4 статьи 52-5 настоящего Закона, а также деятельности, предусмотренной подпунктом 2) пункта 10 настоящей статьи.";
4) пункт 4 статьи 8-1 изложить в следующей редакции:
"4. Банку запрещается передавать активы стоимостью свыше десяти процентов от собственного капитала банка в залог или иную форму обременения без предварительного утверждения данной сделки советом директоров банка.
Филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан запрещается передавать активы стоимостью свыше десяти процентов от суммы активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, принятых в качестве резерва, в залог или иную форму обременения без предварительного утверждения данной сделки банком-нерезидентом Республики Казахстан.";
5) дополнить статьей 13-1 следующего содержания:

1) 2-1-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының үлестес тұлғалары деп Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасына сәйкес осылай деп танылатын Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің үлестес тұлғалары танылады.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі ұсынатын мәліметтердің негізінде өзінің үлестес тұлғаларының есебін жүргізеді.";
мынадай мазмұндағы 4-1-баппен толықтырылсын:
"4-1-бап. Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы
1. Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы – Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің заңды тұлға болып табылмайтын, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан, корпорацияда есептік тіркеуден өткен және уәкілетті орган лицензиясының негізінде банк қызметін жүзеге асыратын оқшауланған бөлімшесі.
2. Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы өз атауы ретінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы туралы ережеде көрсетілген атауды пайдаланады.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы өз атауында Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің атауын, сондай-ақ "филиал" деген сөзді пайдалануға міндетті.
3. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының орналасқан жері деп Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы туралы ережеде көрсетілген Қазақстан Республикасының аумағындағы орналасқан жері танылады.";
3) 8-бапта:
9-тармақтың 14) тармақшасындағы "жалға берумен айналысуға құқылы." деген сөздер "жалға берумен айналысуға;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) Қазақстан Республикасының жобалық қаржыландыру және секьюритилендiру туралы заңнамасына сәйкес синдикатталған қаржыландыруға қатысуға және (немесе) банк-агенттің және (немесе) кепілді басқарушының функцияларын орындауға құқылы.";
мынадай мазмұндағы 14-тармақпен толықтырылсын:
"14. Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына осы Заңның 30-бабының 2-1-тармағында және 52-5-бабының 4-тармағында көзделген банк қызметіне жатпайтын кәсіпкерлік қызмет, сондай-ақ осы баптың 10-тармағының 2) тармақшасында көзделген қызмет ретінде операциялар мен мәмілелерді жүзеге асыруға тыйым салынады.";
8-1-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Банкке құны банктің меншікті капиталының он пайызынан асатын активтерді банктің директорлар кеңесінің осы мәмілені алдын ала бекітуінсіз кепілге немесе ауыртпалықтың өзге де нысанына беруге тыйым салынады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына құны Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының активтері сомасының он пайызынан асатын, резерв ретінде қабылданған активтерді Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің осы мәмілені алдын ала бекітуінсіз кепілге немесе ауыртпалықтың өзге де нысанына беруге тыйым салынады.";
мынадай мазмұндағы 13-1-баппен толықтырылсын:

"Статья 13-1. Открытие филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
1. Банк-нерезидент Республики Казахстан вправе обратиться в уполномоченный орган для получения разрешения на открытие филиала на территории Республики Казахстан при выполнении следующих условий:
1) сумма совокупных активов банка-нерезидента Республики Казахстан должна быть не ниже суммы, эквивалентной двадцати миллиардам долларов США;
2) государство, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан, является участником международного сотрудничества в сфере предотвращения и противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а также осуществляет сотрудничество с группой разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ);
3) наличие соглашения между уполномоченным органом и органом финансового надзора государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан.
Соглашение между уполномоченным органом и органом финансового надзора государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан, должно содержать порядок обмена конфиденциальной информацией, составляющей коммерческую тайну на рынке ценных бумаг, банковскую тайну, тайну страхования или иную охраняемую законом тайну, порядок сотрудничества по вопросам открытия филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, лицензирования, согласования руководящих работников, регулирования, контроля и надзора (в том числе проведения проверок деятельности) и прекращения деятельности банка-нерезидента Республики Казахстан и его филиала, а также иные вопросы взаимодействия для целей осуществления контрольных и надзорных функций.
4) наличие письменного уведомления органа финансового надзора государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан, о том, что он не возражает против открытия филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на территории Республики Казахстан, либо заявления органа финансового надзора указанного государства о том, что такое разрешение по законодательству государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан, не требуется;
5) наличие письменного подтверждения органа финансового надзора государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан, о том, что банк-нерезидент Республики Казахстан обладает действующей лицензией на осуществление банковской деятельности.
2. Заявление о выдаче разрешения на открытие филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на казахском или русском языках подается по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа, с приложением следующих документов:

"13-1-бап. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалын ашу
1. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі мынадай талаптар орындалған кезде Қазақстан Республикасының аумағында филиал ашуға рұқсат алу үшін уәкілетті органға жүгінуге құқылы:
1) Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің жиынтық активтерінің сомасы жиырма миллиард АҚШ долларына балама сомадан төмен болмауға тиіс;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекет қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастырудың (жылыстатудың) және терроризмді қаржыландырудың алдын алу және оған қарсы іс-қимыл саласындағы халықаралық ынтымақтастыққа қатысушы болып табылады, сондай-ақ ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобымен (ФАТФ) ынтымақтастықты жүзеге асырады;
3) уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының арасында келісімнің болуы.
Уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының арасындағы келісімде бағалы қағаздар нарығындағы коммерциялық құпияны, банк құпиясын, сақтандыру құпиясын немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын құпия ақпарат алмасу тәртібі, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын ашу, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің және оның филиалының қызметін лицензиялау, басшы қызметкерлерін келісу, қызметін реттеу, бақылау мен қадағалау (оның ішінде қызметіне тексерулер жүргізу) және тоқтату мәселелері бойынша ынтымақтасу тәртібі, сондай-ақ бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыру мақсаттары үшін өзге де өзара іс-қимыл мәселелері қамтылуға тиіс;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын ашуға қарсылық білдірмейтіні туралы жазбаша хабарламасының не көрсетілген мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасы бойынша мұндай рұқсаттың талап етілмейтіні туралы өтінішінің болуы;
5) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің банк қызметін жүзеге асыруға қолданыстағы лицензиясының бар екені туралы жазбаша растауының болуы.
2. Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын ашуға рұқсат беру туралы қазақ немесе орыс тілдеріндегі өтініш уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша мынадай құжаттармен қоса беріледі:

1) решение банка-нерезидента Республики Казахстан об открытии филиала на территории Республики Казахстан;
2) проект положения о филиале банка-нерезидента Республики Казахстан;
3) копии учредительных документов банка-нерезидента Республики Казахстан (нотариально засвидетельствованные в случае непредставления оригиналов для сверки);
4) сведения о банке-нерезиденте Республики Казахстан по форме, определенной уполномоченным органом, в том числе финансовая отчетность за последние два завершенных финансовых года (включая консолидированную при наличии), заверенная аудиторской организацией;
5) организационная структура филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и сведения об аффилированных лицах банка-нерезидента Республики Казахстан;
6) бизнес-план филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, утвержденный должностным лицом банка-нерезидента Республики Казахстан либо лицом, уполномоченным банком-нерезидентом Республики Казахстан на подписание документов. Требования к содержанию бизнес-плана устанавливаются уполномоченным органом, включая раскрытие стратегии деятельности, направлений и масштабов деятельности, финансовых перспектив (бюджет, расчетный баланс, счет прибылей и убытков за первые три финансовых (операционных) года, план маркетинга (формирования клиентуры филиала банка-нерезидента Республики Казахстан), план привлечения трудовых ресурсов, организацию управления рисками.
7) документы лиц, предлагаемых на должности руководящих работников филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с требованиями, предъявляемыми к руководящим работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, установленными нормативным правовым актом уполномоченного органа;
8) документ, удостоверяющий наличие у банка-нерезидента Республики Казахстан минимально требуемого рейтинга одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа, на день представления заявления;
9) письменное уведомление органа финансового надзора государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан, об отсутствии возражений против открытия филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на территории Республики Казахстан, либо заявление о том, что такое разрешение по законодательству государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан, не требуется;
10) письменное подтверждение органа финансового надзора государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан, о наличии у банка-нерезидента Республики Казахстан действующей лицензии на осуществление банковской деятельности;

1) Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында филиал ашу туралы шешімі;
2) Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы туралы ереженің жобасы;
3) Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің құрылтай құжаттарының көшірмелері (салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларын ұсынбаған жағдайда нотариат куәландырған);
4) уәкілетті орган айқындаған нысан бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі туралы мәліметтер, оның ішінде аудиторлық ұйым растаған, аяқталған соңғы екі қаржы жылы үшін қаржылық есептілік (бар болса шоғырландырылған есептілікті қоса алғанда);
5) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ұйымдық құрылымы және Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің үлестес тұлғалары туралы мәліметтер;
6) Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің лауазымды адамы не Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі құжаттарға қол қоюға уәкілеттік берген адам бекіткен Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының бизнес-жоспары. Бизнес-жоспардың мазмұнына қойылатын талаптарды уәкілетті орган белгілейді, оған қызмет стратегиясын, қызмет бағыттары мен ауқымдарын, қаржылық перспективаларын (бюджет, есеп айырысу балансы, алғашқы үш қаржы (операциялық) жыл үшін пайда мен шығын шоты, маркетинг жоспары (Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының клиентурасын қалыптастыру), еңбек ресурстарын тарту, тәуекелдерді басқаруды ұйымдастыру жоспарын ашып көрсету кіреді;
7) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптарға сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлерінің лауазымдарына ұсынылатын адамдардың құжаттары;
8) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінде өтініш берілетін күнге тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін рейтингтік агенттіктердің бірінің ең аз талап етілетін рейтингінің болуын куәландыратын құжат;
9) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын ашуға қарсылығының жоқ екені туралы жазбаша хабарламасы не Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасы бойынша мұндай рұқсат талап етілмейтіні туралы өтініші;
10) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінде банк қызметін жүзеге асыруға қолданыстағы лицензиясының болуы туралы жазбаша растауы;

11) письменное подтверждение органа финансового надзора государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан, об отсутствии у банка-нерезидента Республики Казахстан нарушений пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных законодательством государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан, в течение двух лет, предшествующих представлению заявления;
12) письменное обязательство банка-нерезидента Республики Казахстан о безусловном и незамедлительном исполнении данным банком-нерезидентом Республики Казахстан обязательств, связанных с деятельностью его филиала, действующего на территории Республики Казахстан, в случаях их неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения со стороны филиала;
13) сведения и документы, подтверждающие наличие на территории Республики Казахстан, где расположен филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, собственного помещения с центром обработки данных (сервером);
14) копия действующей лицензии банка-нерезидента Республики Казахстан, выданной органом финансового надзора государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан.
Документы банка-нерезидента Республики Казахстан, представляемые на иностранном языке, переводятся на казахский и русский языки и представляются в уполномоченный орган нотариально засвидетельствованными в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Документы, выданные органом финансового надзора, иными компетентными органами или должностными лицами иностранных государств, подлежат легализации либо апостилированию в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Уполномоченный орган вправе запросить дополнительную информацию или документы, необходимые для принятия решения о выдаче разрешения на открытие филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Заявление о выдаче разрешения на открытие филиала банка-нерезидента Республики Казахстан может быть отозвано банком-нерезидентом Республики Казахстан в любой момент его рассмотрения уполномоченным органом.
Порядок выдачи разрешения на открытие филиала банка-нерезидента Республики Казахстан устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. Отказ в выдаче разрешения на открытие филиала банка-нерезидента Республики Казахстан производится по любому из следующих оснований:
1) несоответствие требованиям, указанным в пункте 1 настоящей статьи;
2) несоблюдение требований, установленных подпунктами 8) и 11) пункта 2 настоящей статьи;

11) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің өтініш ұсынудың алдындағы екі жыл ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген пруденциялық нормативтер мен сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді бұзбағаны туралы жазбаша растауы;
12) Қазақстан Республикасының аумағында әрекет ететін Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметіне байланысты міндеттемелер филиал тарапынан орындалмаған және (немесе) тиісінше орындалмаған жағдайда Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің оларды сөзсіз және дереу орындауы туралы жазбаша міндеттемесі;
13) Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы орналасқан Қазақстан Республикасының аумағында деректерді өңдеу орталығы (сервері) бар меншікті үй-жайының болуын растайтын мәліметтер және құжаттар;
14) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы берген Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің қолданыстағы лицензиясының көшірмесі.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің шет тілінде ұсынылатын құжаттары қазақ және орыс тілдеріне аударылады және уәкілетті органға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес нотариатта куәландырылып беріледі.
Шет мемлекеттердің қаржылық қадағалау органы, өзге құзырлы органдары немесе лауазымды тұлғалары берген құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес заңдастыруға не апостильдеуге жатады.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын ашуға рұқсат беру туралы шешім қабылдау үшін қажетті қосымша ақпаратты немесе құжаттарды сұратуға құқылы.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын ашуға рұқсат беру туралы өтінішті уәкілетті орган қарап жатқан кез келген сәтте оны кері қайтарып ала алады.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын ашуға рұқсат беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
3. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалын ашуға рұқсат беруден бас тарту кез келген мынадай негіздердің бірі бойынша жүргізіледі:
1) осы баптың 1-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеу;
2) осы баптың 2-тармағының 8) және 11) тармақшаларында белгіленген талаптарды сақтамау;

3) бизнес-план и иные представленные документы не показывают, что:
по истечении первых трех финансовых (операционных) лет деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан будет рентабельной;
филиал банка-нерезидента Республики Казахстан намерен соблюдать требования к ограничению риска и создать надлежащую структуру управления;
филиал банка-нерезидента Республики Казахстан обладает организационной структурой, соответствующей планам его деятельности;
филиал банка-нерезидента Республики Казахстан обладает учетной и контрольной структурой, соответствующей планам его деятельности;
4) несоответствие наименования филиала банка-нерезидента Республики Казахстан требованиям пункта 3 статьи 29-2 настоящего Закона;
5) неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок.
Уполномоченный орган письменно уведомляет банк-нерезидент Республики Казахстан об основаниях отказа.
4. Выданное разрешение на открытие филиала банка-нерезидента Республики Казахстан считается отмененным в случаях:
1) принятия банком-нерезидентом Республики Казахстан решения о добровольном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
2) принятия уполномоченным органом решения о лишении филиала банка-нерезидента Республики Казахстан лицензии на проведение банковской или иной операции;
3) непрохождения в корпорации учетной регистрации в течение двух месяцев со дня выдачи разрешения на открытие филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
4) неполучения лицензии на осуществление банковских операций в течение трех месяцев со дня прохождения учетной регистрации филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
5. Заявление о выдаче разрешения на открытие филиала банка-нерезидента Республики Казахстан рассматривается уполномоченным органом в течение шестидесяти пяти рабочих дней со дня подачи заявления.
Уведомление о выдаче разрешения на открытие филиала банка-нерезидента Республики Казахстан направляется банку-нерезиденту Республики Казахстан и в корпорацию.
Уполномоченный орган ведет учет выданных разрешений на открытие филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Разрешение на открытие филиала банка-нерезидента Республики Казахстан имеет юридическую силу до принятия уполномоченным органом решения о выдаче филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан лицензии на проведение банковской операции.
6. Учетная регистрация филиала банка-нерезидента Республики Казахстан осуществляется корпорацией на основании разрешения уполномоченного органа на открытие филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.";

3) бизнес-жоспарының және өзге де ұсынған құжаттарының:
алғашқы үш қаржы (операциялық) жылы өткеннен кейiн Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы қызметiнiң рентабельдi болатынын;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының тәуекелдi шектеуге қойылатын талаптарды сақтауға және тиiсті басқару құрылымын құруға ниетті екенін;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының өз қызметінің жоспарына сәйкес келетін ұйымдық құрылымының бар екенін;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының өз қызметінің жоспарына сәйкес келетін есепке алу және бақылау құрылымы бар екенін көрсетпеуі;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы атауының осы Заңның 29-2-бабының 3-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі;
5) ұсынылған құжаттар бойынша уәкілетті орган ескертулерінің ол белгілеген мерзімде жойылмауы.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкін бас тарту негіздері туралы жазбаша хабардар етеді.
4. Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын ашуға берiлген рұқсат:
1) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдаған;
2) уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалын банк немесе өзге де операцияны жүргізуге арналған лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалын ашуға рұқсат берілген күннен бастап екі ай ішінде корпорацияда есептік тіркеуден өтпеген;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы есептік тіркеуден өткен күннен бастап үш ай ішінде банк операцияларын жүзеге асыруға лицензия алмаған жағдайларда күші жойылды деп есептеледі.
5. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалын ашуға рұқсат беру туралы өтінішті уәкілетті орган өтініш берілген күннен бастап алпыс бес жұмыс күні ішінде қарайды.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалын ашуға рұқсат беру туралы хабарлама Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкіне және корпорацияға жіберіледі.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалын ашуға берілген рұқсаттардың есебін жүргізеді.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына банк операциясын жүргізуге лицензия беру туралы шешім қабылдағанға дейін Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалын ашуға берілген рұқсаттың заңды күші болады.
6. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалын есептік тіркеуді уәкілетті органның Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын ашуға берген рұқсаты негізінде корпорация жүзеге асырады.";

6) в статье 20:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Руководящими работниками филиала банка-нерезидента Республики Казахстан признаются руководитель и его заместители, иные руководители филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью структурных подразделений филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и обладающие правом подписи документов, на основании которых проводятся банковские и иные операции, главный бухгалтер. Не менее двух руководящих работников филиала банка-нерезидента Республики Казахстан должны быть резидентами Республики Казахстан.
Руководитель филиала банка-нерезидента Республики Казахстан не вправе занимать должность руководителя исполнительного органа либо лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа, юридического лица, руководителя других филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан.";
в пункте 3:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) ранее являвшееся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, руководителем или заместителем руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, крупным участником - физическим лицом, руководителем крупного участника (банковского холдинга) - юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, о консервации страховой (перестраховочной) организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.
Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, о консервации страховой (перестраховочной) организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.

6) 20-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және солардың негізінде банк және өзге де операциялар жүргізілетін құжаттарға қол қою құқығына ие Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшысы және оның орынбасарлары, өзге де басшылары, бас бухгалтер Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлері болып танылады. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының кемінде екі басшы қызметкері Қазақстан Республикасының резиденттері болуға тиіс.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшысы атқарушы орган басшысының не заңды тұлғаның атқарушы органының функциясын жеке дара жүзеге асыратын адамның, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің басқа филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары басшысының лауазымын атқаруға құқылы емес.";
3-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) уәкілетті орган оларды таратуға және (немесе) қаржы нарығындағы қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген, банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын төлемге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалдары санатына жатқызу туралы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп иелену, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдағанға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату не оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге, не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшысы немесе басшының орынбасары, ірі қатысушы – жеке тұлға, қаржы ұйымының ірі қатысушысы (банк холдингі) – заңды тұлғаның басшысы болып табылған адам банктің басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды.
Көрсетілген талап уәкілетті орган оларды таратуға және (немесе) қаржы нарығындағы қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген, банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын төлемге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары санатына жатқызу туралы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп иелену, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдағаннан не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату не оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен, не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бес жыл бойы қолданылады.

Требование настоящего подпункта не распространяется на руководящих работников банков, пятьдесят и более процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежит национальному управляющему холдингу, в отношении которых была осуществлена реструктуризация в соответствии с настоящим Законом, за исключением руководящих работников, назначенных (избранных) до приобретения Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом акций указанных банков в соответствии со статьей 17-2 настоящего Закона;";
абзац первый подпункта 5) изложить в следующей редакции:
"5) у которого было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника в данной и (или) иной финансовой организации, данном и (или) ином филиале банка-нерезидента Республики Казахстан, филиале страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиале страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан. Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия уполномоченным органом решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Требования, предъявляемые к руководящим работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
часть пятую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Уполномоченный орган направляет заявителю решение о согласовании либо отказе в согласовании лиц, предлагаемых на должности руководящих работников вновь создаваемого банка (открываемого филиала банка-нерезидента Республики Казахстан), в течение десяти рабочих дней со дня получения документов, подтверждающих государственную регистрацию юридического лица (учетную регистрацию филиала банка-нерезидента Республики Казахстан).";
в пункте 8:
подпункт 1) первой части изложить в следующей редакции:
"1) несоответствие руководящих работников требованиям, установленным настоящей статьей, или нормативным правовым актом уполномоченного органа (для руководящих работников филиала банка-нерезидента Республики Казахстан), подпунктом 20) статьи 1, пунктом 4 статьи 54, пунктом 2 статьи 59 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и статьей 9 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"К сведениям, указанным в подпунктах 7) и 8) настоящего пункта, в том числе относятся сведения, полученные уполномоченным органом от органа финансового надзора государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан.";
часть вторую пункта 11 изложить в следующей редакции:
"Отзыв уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) руководящего работника банка является основанием для отзыва ранее выданного (выданных) согласия (согласий) данному руководящему работнику в иных финансовых организациях, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалах страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалах страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

Осы тармақшаның талабы осы Заңның 17-2-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі не ұлттық басқарушы холдинг көрсетілген банктердің акцияларын сатып алғанға дейін тағайындалған (сайланған) басшы қызметкерлерді қоспағанда, дауыс беретін акцияларының елу және одан да көп пайызы ұлттық басқарушы холдингке тікелей немесе жанама түрде тиесілі, осы Заңға сәйкес оларға қатысты қайта құрылымдау жүзеге асырылған банктердің басшы қызметкерлеріне қолданылмайды;";
5-тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) осы және (немесе) өзге де қаржы ұйымында, осы және (немесе) өзге де Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалында, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалында, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалында басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісімі кері қайтарып алынған адам банктің басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды. Көрсетілген талап уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімін кері қайтарып алу туралы шешімді қабылдағаннан кейін қатарынан соңғы он екі ай ішінде қолданылады.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.";
6-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті орган өтініш берушіге жаңадан құрылатын банктің (ашылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының) басшы қызметкерлері лауазымына ұсынылатын адамдарға келісім беру не келісім беруден бас тарту туралы шешімді заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгенін (Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының есептік тіркелгенін) растайтын құжаттарды алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жібереді.";
8-тармақта:
бірінші бөліктің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) басшы қызметкерлердің осы бапта немесе уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде (Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлері үшін), "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 20) тармақшасында, 54-бабының 4-тармағында, 59-бабының 2-тармағында және "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабында белгіленген талаптарға сай келмеуі;";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген мәліметтерге, оның ішінде уәкілетті органның Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органынан алған мәліметтер де жатады.";
11-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктің басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) берілген келісімді уәкілетті органның кері қайтарып алуы осы басшы қызметкерге өзге қаржы ұйымдарында, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарында, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарында, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалдарында бұрын берілген келісімді (келісімдерді) қайтарып алуға негіз болып табылады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"13. Руководитель исполнительного органа организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, за исключением национальных компаний, должен соответствовать требованиям, установленным настоящей статьей, для руководителей исполнительного органа банка. В случае соответствия указанным требованиям, руководитель назначается (избирается) на должность без согласия уполномоченного органа. Организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, отстраняет по требованию уполномоченного органа руководителя исполнительного органа в случае его несоответствия требованиям настоящей статьи.
В случае применения уполномоченным органом меры надзорного реагирования, указанной в подпункте 12) пункта 1 статьи 46 настоящего Закона, к руководителю исполнительного органа организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, данная организация обязана расторгнуть трудовой договор с данным лицом либо принять меры по прекращению полномочий руководителя исполнительного органа.";
7) в статье 26:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Лицензии на проведение банковских, а также иных установленных настоящим Законом операций выдаются уполномоченным органом или Национальным Банком Республики Казахстан в пределах своей компетенции и в порядке, определяемом уполномоченным органом или Национальным Банком Республики Казахстан, в соответствии с требованиями настоящего Закона.
Лицензии на проведение банковских и иных операций, предусмотренных статьей 52-5 настоящего Закона, выдаются уполномоченным органом только исламским банкам.
Лицензии на проведение банковских операций, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 1 статьи 52-5 настоящего Закона, выдаются уполномоченным органом только филиалам исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан.
Лицензии филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан на проведение банковских и иных операций выдаются уполномоченным органом при наличии у банка-нерезидента Республики Казахстан действующей лицензии на проведение аналогичных по существу банковских и иных операций, выданной органом финансового надзора государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан.
Уполномоченный орган вправе при выдаче или переоформлении лицензии уточнять наименования разрешенных к осуществлению операций банками и (или) организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
За выдачу лицензии взимается сбор, размеры и порядок уплаты которого определяются законодательством Республики Казахстан.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"13. Ұлттық компанияларды қоспағанда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атқарушы органының басшысы банктің атқарушы органының басшылары үшін осы бапта белгіленген талаптарға сай болуға тиіс. Көрсетілген талаптарға сай келген жағдайда, басшы лауазымға уәкілетті органның келісімінсіз тағайындалады (сайланады). Атқарушы органның басшысы осы баптың талаптарына сай келмеген жағдайда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым уәкілетті органның талабы бойынша оны қызметтен шеттетеді.
Уәкілетті орган банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атқарушы органының басшысына осы Заңның 46-бабы 1-тармағының 12) тармақшасында көрсетілген қадағалап ден қою шарасын қолданған жағдайда, осы ұйым осы адаммен еңбек шартын бұзуға не атқарушы орган басшысының өкілеттіктерін тоқтату бойынша шаралар қабылдауға міндетті.";
7) 26-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Банк операцияларын, сондай-ақ осы Заңда белгiленген өзге де операцияларды жүргiзуге арналған лицензияларды осы Заңның талаптарына сәйкес өз құзыреті шегінде және уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi айқындайтын тәртiппен уәкiлеттi орган немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бередi.
Осы Заңның 52-5-бабында көзделген банк операцияларын және өзге де операцияларды жүргізуге арналған лицензияларды уәкілетті орган ислам банктеріне ғана береді.
Осы Заңның 52-5-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4) 5) және 6) тармақшаларында көзделген банк операцияларын жүргізуге арналған лицензияларды уәкілетті орган Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдарына ғана береді.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына банк операцияларын және өзге де операцияларды жүргiзуге арналған лицензияларды уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы банк және өзге де мәні бойынша ұқсас операцияларды жүргізуге қолданыстағы лицензиясы болған жағдайда береді.
Уәкiлеттi орган лицензия берген немесе қайта ресімдеген кезде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес банктердің және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың жүзеге асыруына рұқсат берілген операциялардың атауларын нақтылауға құқылы.
Лицензия берiлгенi үшiн алым алынады, оның мөлшерi мен төлеу тәртiбi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленеді.".
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. После получения документа, предусмотренного статьей 12 Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", и оплаты уставного капитала в соответствии с пунктом 4 статьи 16 настоящего Закона не позднее одного рабочего дня, следующего за днем оплаты уставного капитала, заявитель обязан представить в уполномоченный орган документы, подтверждающие выполнение указанного требования, а также документ, подтверждающий оплату в бюджет лицензионного сбора на право занятия отдельными видами деятельности, указанными в заявлении на открытие банка, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства.
До начала осуществления банковской деятельности заявитель обязан выполнить все организационно-технические мероприятия, в том числе подготовить помещение, оборудование и программное обеспечение по автоматизации ведения бухгалтерского учета и главной бухгалтерской книги, соответствующие требованиям нормативных правовых актов уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан, нанять соответствующий персонал, утвердить правила осуществления банковской и иной деятельности, утвердить советом директоров банка положения о службе внутреннего аудита, кредитном комитете.
Банк обязан обеспечить наличие в населенном пункте, где расположен исполнительный орган банка, собственного помещения с централизованным доступом к автоматизированной банковской информационной системе, требования к которому предусматриваются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан после получения документа, подтверждающего учетную регистрацию филиала, и формирования активов, принимаемых в качестве резерва, в соответствии с частью второй пункта 6 статьи 42 настоящего Закона обязан представить в уполномоченный орган не позднее одного рабочего дня, следующего за днем формирования активов, документы, подтверждающие выполнение указанного требования, а также документ, подтверждающий оплату в бюджет лицензионного сбора на право занятия отдельными видами деятельности, указанными в заявлении на открытие филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
До начала осуществления филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан банковской деятельности банк-нерезидент Республики Казахстан выполняет требования части второй настоящего пункта и обеспечивает наличие на территории Республики Казахстан собственного помещения филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с центром обработки данных (сервером), требования к которому предусматриваются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Уполномоченный орган выдает вновь создаваемому банку (открываемому филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан) лицензию либо мотивированный отказ в выдаче лицензии в течение десяти рабочих дней со дня получения документов, подтверждающих государственную регистрацию юридического лица (учетную регистрацию филиала банка-нерезидента Республики Казахстан).";

"2. "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабында көзделген құжатты алғаннан кейін және осы Заңның 16-бабының 4-тармағына сәйкес жарғылық капиталға ақы төлегеннен кейін өтініш беруші жарғылық капиталға ақы төленген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға көрсетілген талаптың орындалғанын растайтын құжаттарды, сондай-ақ "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, банк ашуға арналған өтiнiште көрсетілген жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растайтын құжатты ұсынуға міндетті.
Өтініш беруші банк қызметін жүзеге асыруды бастағанға дейін барлық ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды орындауға, оның ішінде уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес келетін үй-жайды, жабдықтарды және бухгалтерлік есепке алу мен бас бухгалтерлік кітапты жүргізуді автоматтандыру бойынша бағдарламалық қамтылымды дайындауға, тиісті персоналды жалдауға, банк қызметін және өзге де қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекітуге, банктің директорлар кеңесінің ішкі аудит қызметі туралы, кредит комитеті туралы ережелерді бекітуге міндетті.
Банктің атқарушы органы орналасқан елді мекенде банк автоматтандырылған банктік ақпараттық жүйеге орталықтандырылған қолжетімділігі бар меншікті үй-жайының болуын қамтамасыз етуге міндетті, бұл жүйеге қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделеді.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы филиалдың есептік тіркелгенін растайтын құжатты алғаннан және осы Заңның 42-бабының 6-тармағының екінші бөлігіне сәйкес резерв ретінде қабылданатын активтерді қалыптастырғаннан кейін активтер қалыптастырылған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға көрсетілген талаптың орындалғанын растайтын құжаттарды, сондай-ақ "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын ашуға арналған өтiнiште көрсетілген жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растайтын құжатты ұсынуға міндетті.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы банк қызметін жүзеге асыруды бастағанға дейін осы тармақтың екінші бөлігінің талаптарын орындайды және Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының деректерді өңдеу орталығы (сервері) бар меншікті үй-жайының болуын қамтамасыз етеді, оған қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделеді.";
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті орган жаңадан құрылатын банкке (Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің ашылатын филиалына) заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгенін (Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының есептік тіркелгенін) растайтын құжаттарды алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде лицензия не лицензия беруден уәжделген бас тарту береді.";

8) в статье 27:
в пункте 1:
дополнить подпунктами 2-1) и 2-2) следующего содержания:
"2-1) невыполнения требования по формированию активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, в соответствии с частью второй пункта 6 статьи 42 настоящего Закона;
2-2) отсутствия у банка-нерезидента Республики Казахстан действующей лицензии на проведение аналогичной по существу банковской или иной операции, выданной органом финансового надзора государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) несоответствия руководящего работника юридического лица, желающего получить лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, требованиям статьи 20 настоящего Закона, несогласования руководящего работника из числа избранных органами общества (для вновь создаваемого банка, открываемого филиала банка-нерезидента Республики Казахстан);";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) несоблюдения требования, указанного в пункте 1-1 статьи 20 настоящего Закона, по наличию в числе руководящих работников филиала банка-нерезидента Республики Казахстан не менее двух руководящих работников-резидентов Республики Казахстан.";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. В случае получения отказа в выдаче лицензии, за исключением случая, установленного пунктом 3 настоящей статьи, заявитель устраняет несоответствия и вновь обращается с заявлением на получение лицензии с представлением исправленных документов, на основании которых был направлен отказ в выдаче лицензии.";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. В случае получения отказа в выдаче лицензии по основанию, предусмотренному подпунктом 5) пункта 1 настоящей статьи, заявитель устраняет несоответствия и вновь обращается с заявлением на получение лицензии с представлением документов лиц, предлагаемых на должности руководящих работников банка, в соответствии с требованиями статьи
20 настоящего Закона взамен лиц, в согласовании которых было отказано.";
9) в статье 29:
пункт 6 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае увеличения количества дополнительных помещений филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, требование о выполнении обязательного условия, предусмотренного частью первой настоящего пункта, применяется к филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан.";
пункт 8 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"В случаях увеличения количества дополнительных помещений филиала банка-нерезидента Республики Казахстан или уменьшения количества его помещений, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан обязан в течение тридцати рабочих дней с даты принятия филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан решения об увеличении количества дополнительных помещений филиала банка-нерезидента Республики Казахстан или уменьшении количества помещений филиала банка-нерезидента Республики Казахстан представить в уполномоченный орган выписку из такого решения филиала, содержащую адреса указанных помещений филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.";
часть первую пункта 15 изложить в следующей редакции:

8) 27-бапта:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1) және 2-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) осы Заңның 42-бабы 6-тармағының екінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру жөніндегі талап орындалмаған;
2-2) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы банк және өзге де операцияларға мәні бойынша ұқсас операцияларды жүргізуге қолданыстағы лицензиясы болмаған;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға лицензия алуға ниет білдірген заңды тұлғаның басшы қызметкері осы Заңның 20-бабының талаптарына сәйкес келмеген, қоғам органдары сайлағандардың арасынан басшы қызметкер келісілмеген (жаңадан құрылатын банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің ашылатын филиалы үшін);";
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлерінің ішінде кемінде екі Қазақстан Республикасының резидент-басшы қызметкерлерінің болуы жөніндегі осы Заңның 20-бабының 1-1-тармағында көрсетілген талап сақталмаған жағдайларда жүргізіледі.";
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың 3-тармағында белгіленген жағдайды қоспағанда, лицензия беруден бас тартуды алған жағдайда, өтініш беруші сәйкессіздіктерді жояды және лицензия беруден бас тартуды жіберуге негіз болған түзетілген құжаттарды ұсына отырып, лицензия алуға өтінішпен қайта жүгінеді.";
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың 1-тармағының 5) тармақшасында көзделген негіз бойынша лицензия беруден бас тартуды алған жағдайда, өтініш беруші сәйкессіздіктерді жояды және келісім беруден бас тартылған адамдардың орнына осы Заңның 20-бабының талаптарына сәйкес банктің басшы қызметкерлері лауазымына ұсынылатын адамдардың құжаттарын ұсына отырып, лицензия алуға өтінішпен қайта жүгінеді.";
9) 29-бапта:
6-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының қосымша үй-жайларының саны ұлғайған жағдайда, осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген міндетті шартты орындау туралы талап Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына қолданылады.";
8-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қосымша үй-жайларының саны ұлғайған немесе оның үй-жайларының саны азайған жағдайда, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының қосымша үй-жайларының санын ұлғайту немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының үй-жайларының санын азайту туралы шешім қабылдаған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті органға Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының көрсетілген үй-жайларының мекенжайлары қамтылған филиалдың осындай шешімінен үзінді көшірмені ұсынуға міндетті.";
15-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"15. Уполномоченный орган требует закрытия филиала либо дополнительного помещения филиала или представительства банка-резидента и дополнительного помещения филиала либо представительства банка-нерезидента Республики Казахстан, в случае невыполнения требований пунктов 6, 7, 8-1, 11 и 13 настоящей статьи.";
10) в статье 30:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Банковской деятельностью филиала банка-нерезидента Республики Казахстан является осуществление филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан банковских и иных операций, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 12), 13), 14), 15), 16) пункта 2, подпунктах 1), 2), 3), 4), 6), 7), 8) и 9) пункта 11 настоящей статьи.
Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан при наличии лицензии уполномоченного органа вправе осуществлять на территории Республики Казахстан виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, указанные в подпунктах 1) и 2) пункта 12 настоящей статьи.";
подпункт 9) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"9) сейфовые операции: услуги по хранению ценных бумаг и иных финансовых инструментов, выпущенных в документарной форме, документов и ценностей клиентов, включая сдачу в аренду сейфовых ящиков, шкафов и помещений.
Операции, указанные в подпункте 9) части первой настоящего пункта, помимо банков вправе осуществлять центральный депозитарий в целях оказания услуг по хранению финансовых инструментов, выпущенных в документарной форме.";
пункт 12 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Банк, соответствующий установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа критериям, осуществляет на основании лицензии брокерскую деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг без учета положений подпункта 1) настоящего пункта.";
пункт 13 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Помимо условий, предусмотренных частями первой и второй настоящего пункта, условием проведения филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан банковских операций, предусмотренных подпунктом 2) пункта 2 настоящей статьи, является прием от физического лица вклада не ниже суммы, равной в эквиваленте ста двадцати тысячам долларов США.";
11) в статье 40:
пункт 3 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Для целей признания лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями:
под банком в подпункте 1) части первой настоящего пункта понимаются филиал банка-нерезидента Республики Казахстан и (или) банк-нерезидент Республики Казахстан;
под банком в подпункте 2) части первой настоящего пункта понимаются банк-нерезидент Республики Казахстан;

"15. Осы баптың 6, 7, 8-1, 11 және 13-тармақтарының талаптары орындалмаған жағдайда уәкілетті орган резидент-банктің филиалын не филиалының қосымша үй-жайын немесе резидент-банктің өкілдігін және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қосымша үй-жайын не өкілдігін жабуды талап етеді.";
10) 30-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының банктік қызметі Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының осы баптың 2-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 12), 13), 14), 15), 16) тармақшаларында, 11-тармағының 1), 2), 3), 4), 6), 7), 8) және
9) тармақшаларында көрсетілген банктік және өзге де операцияларды жүзеге асыруы болып табылады.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы уәкілетті органның лицензиясы болған кезде Қазақстан Республикасының аумағында осы баптың 12-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет түрлерін жүзеге асыруға құқылы.";
11-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) сейфтік операциялар: сейфтік жәшіктерді, шкафтарды және үй-жайларды жалға беруді қоса алғанда, құжаттандырылған нысанда шығарылған бағалы қағаздарды және басқа да қаржы құралдарын, клиенттердің құжаттары мен құндылықтарын сақтау жөніндегі көрсетілетін қызметтер.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 9) тармақшасында көрсетілген операцияларды банктерден басқа, құжаттандырылған нысанда шығарылған қаржы құралдарын сақтау жөніндегі қызметтерді көрсету мақсатында орталық депозитарийлер жүзеге асыруға құқылы.";
12-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін банк осы тармақтың 1) тармақшасының ережелерін есепке алмай Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасына сәйкес брокерлік қызметті лицензия негізінде жүзеге асырады.";
13-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген шарттардан басқа, жеке тұлғадан бір жүз жиырма мың АҚШ доллары баламасына тең сомадан төмен болмайтын салымды қабылдауы Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген банк операцияларын жүргізуінің шарты болып табылады.";
11) 40-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаларды тану мақсаттары үшін:
осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында банк ретінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы және (немесе) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі түсініледі;
осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында банк ретінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі түсініледі;

под банком в подпунктах 4) и 5) части первой настоящего пункта понимается филиал банка-нерезидента Республики Казахстан.";
пункт 5 дополнить частью пятой следующего содержания:
"Для целей применения к филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан требований настоящего пункта и пункта 1 настоящей статьи под советом директоров банка понимается соответствующий орган управления банка-нерезидента Республики Казахстан.";
12) статью 44 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. При проведении проверки деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан уполномоченный орган вправе получать информацию о деятельности банка-нерезидента Республики Казахстан у органа финансового надзора государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан, в рамках соглашения, указанного в подпункте 3) пункта 1 статьи 13-1 настоящего Закона.";
13) статью 47-2 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Решение о лишении лицензии филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на проведение всех банковских операций вправе обжаловать от имени филиала банка-нерезидента Республики Казахстан только банк-нерезидент Республики Казахстан.
Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, лишенный лицензии на проведение всех банковских операций, не вправе осуществлять банковскую или иную деятельность.";
14) в статье 48:
пункт 1 дополнить подпунктами 17), 18), 19), 20) и 21) следующего содержания:
"17) отсутствие у банка-нерезидента Республики Казахстан, филиал которого имеет лицензию на прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц, минимального требуемого рейтинга одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа;
18) несоблюдение филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан требований к размеру активов, принимаемых в качестве резерва, установленному нормативным правовым актом уполномоченного органа в соответствии с частью третьей пункта 6 статьи 42 настоящего Закона;
19) приостановление действия либо лишение банка-нерезидента Республики Казахстан лицензии на проведение всех или отдельных аналогичных по существу банковских операций органом финансового надзора или судом государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан;
20) принятие судом государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан, решения о принудительной ликвидации (прекращении деятельности) банка-нерезидента Республики Казахстан;

осы тармақтың бірінші бөлігінің 4) және 5) тармақшаларында банк ретінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы түсініледі.";
5-тармақ мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына осы тармақтың және осы баптың 1-тармағының талаптарын қолдану мақсаттары үшін банктің директорлар кеңесі ретінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің тиісті басқару органы түсініледі.";
12) 44-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметіне тексеру жүргізген кезде уәкілетті орган Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің қызметі туралы ақпаратты осы Заңның 13-1-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген келісім шеңберінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органынан алуға құқылы.";
13) 47-2-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы атынан Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі ғана Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалын барлық банк операцияларын жүргізуге лицензиядан айыру туралы шешімге шағын айтуға құқылы.
Барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиядан айырылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының банктік немесе өзге де қызметті жүзеге асыруға құқығы жоқ.";
14) 48-бапта:
1-тармақтың 16) тармақшасындағы "жатқызу." деген сөз "жатқызу;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 17), 18), 19), 20) және 21) тармақшалармен толықтырылсын:
"17) филиалында депозиттер қабылдауға, жеке тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге лицензиясы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінде тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін рейтингтік агенттіктердің бірінің талап етілетін ең төмен рейтингінің болмауы;
18) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының осы Заңның 42-бабы 6-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген резерв ретінде қолданылатын активтердің мөлшеріне қойылатын талаптарды сақтамауы;
19) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің барлық немесе мәні бойынша ұқсас банк операцияларының жекелеген түрлерін жүргізуге лицензиясының қолданылуын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының немесе соттың тоқтата тұруы немесе айыруы;
20) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекет сотының Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкін мәжбүрлеп тарату (қызметін тоқтату) туралы шешім қабылдауы;

21) принятие судом решения о прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в случаях, предусмотренных частью второй пункта 4 статьи 74-5 настоящего Закона.";
пункт 1-4 изложить в следующей редакции:
"1-4. Прекращение действия лицензии и (или) приложения к лицензии на проведение всех или отдельных банковских операций осуществляется по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", при выдаче разрешения банку на добровольную ликвидацию, разрешения филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан на добровольное прекращение деятельности.";
15) часть вторую пункта 4 статьи 50 дополнить подпунктом 4-9) следующего содержания:
"4-9) представление другим банкам сведений, необходимых для организации и осуществления синдицированного финансирования в соответствии с законодательством Республики Казахстан о проектном финансировании и секьюритизации.";
16) часть вторую пункта 1 статьи 51 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) на деньги филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, лишенных уполномоченным государственным органом лицензии и находящихся в процессе принудительного прекращения деятельности;";
17) статью 52-5 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Филиал исламского банка-нерезидента Республики Казахстан при наличии лицензии уполномоченного органа вправе осуществлять на территории Республики Казахстан:
1) банковские операции, предусмотренные подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 1 настоящей статьи;
2) если это предусмотрено положением о филиале отдельные виды банковских и иных операций, предусмотренных частью первой пункта 2-1 статьи 30 настоящего Закона (за исключением операций, указанных в подпунктах 6) и 7) пункта 11 статьи 30 настоящего Закона), с соблюдением требований, указанных в статье 52-1 настоящего Закона.";
18) в статье 54:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Перечень, формы финансовой и иной отчетности банков, включая финансовую и иную отчетность на консолидированной основе, сроки и порядок ее представления в Национальный Банк Республики Казахстан устанавливаются нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом.
Перечень, формы отчетности по данным бухгалтерского учета и иной отчетности филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, сроки и порядок ее представления в Национальный Банк Республики Казахстан устанавливаются нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом.
Банки осуществляют учет операций и событий в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и международными стандартами финансовой отчетности.";
пункт 3 исключить;

21) осы Заңның 74-5-бабының 4-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларда соттың Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін тоқтату туралы шешім қабылдауы.";
1-4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1-4. Барлық немесе жекелеген банк операцияларын жүргiзуге лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның қолданысын тоқтату "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша, банкке ерікті түрде таратылуға рұқсат, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат берілген кезде жүзеге асырылады.";
15) 50-баптың 4-тармағының екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 4-9) тармақшамен толықтырылсын:
"4-9) басқа банктерге Қазақстан Республикасының жобалық қаржыландыру және секьюритилендiру туралы заңнамасына сәйкес синдикатталған қаржыландыруды ұйымдастыру және жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтерді беру;";
16) 51-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) уәкілетті мемлекеттік орган лицензиядан айырған және қызметі мәжбүрлеп тоқтату процесінде тұрған Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының ақшасына;";
17) 52-5-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалы уәкілетті органның лицензиясы болған кезде Қазақстан Республикасының аумағында:
1) осы баптың 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген банк операцияларын;
2) егер бұл филиал туралы ережеде көзделсе, осы Заңның 52-1-бабында көрсетілген талаптарды сақтай отырып, осы Заңның 30-бабы 2-1-тармағының бірінші бөлігінде көзделген банктік және өзге де операциялардың жекелеген түрлерін (осы Заңның 30-бабы 11-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген операцияларды қоспағанда) жүзеге асыруға құқылы.";
18) 54-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Шоғырландырылған негiздегі қаржылық және өзге де есептілiктi қоса алғанда, банктердің қаржылық және өзге де есептiлiгінiң тізбесі, нысандары, оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсыну мерзiмдерi мен тәртiбi уәкiлеттi органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілігінің және өзге де есептілігінің тізбесі, нысандары, оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсыну мерзімі мен тәртібі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде уәкілетті органмен келісу бойынша белгіленеді.
Банктер операциялар мен оқиғаларды есепке алуды Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк туралы заңнамасына және қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес жүзеге асырады.";
3-тармақ алып тасталсын;

19) статью 55 изложить в следующей редакции:
"Статья 55. Публикация основных показателей деятельности банка и банковского холдинга
1. Банки публикуют годовую консолидированную финансовую отчетность, а в случае отсутствия дочерней (дочерних) организации (организаций) – неконсолидированную финансовую отчетность, а также аудиторский отчет в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом, после подтверждения аудиторской организацией, соответствующей требованиям пункта 4 статьи 19 настоящего Закона, достоверности представленных в них сведений и утверждения финансовой отчетности годовым собранием акционеров банка, а также по требованию уполномоченного органа размещают на корпоративном интернет-ресурсе банка иную отчетность в соответствии с перечнем и сроками, установленными нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Банки ежеквартально публикуют бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, соответствующие международным стандартам финансовой отчетности, в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом, без их аудиторского подтверждения.
Банковские холдинги публикуют годовую консолидированную финансовую отчетность, а в случае отсутствия дочерней (дочерних) организации (организаций) – неконсолидированную финансовую отчетность, а также аудиторский отчет в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом.
Требования настоящего пункта не распространяются на нерезидентов Республики Казахстан, являющихся банковским холдингом.
2. Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан публикует в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом:
годовую отчетность по данным бухгалтерского учета филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
годовую консолидированную финансовую отчетность банка-нерезидента Республики Казахстан, а в случае отсутствия дочерней (дочерних) организации (организаций) – неконсолидированную финансовую отчетность банка-нерезидента Республики Казахстан, аудиторский отчет после подтверждения аудиторской организацией достоверности представленных в ней сведений и утверждения банков-нерезидентом Республики Казахстан.
Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан по требованию уполномоченного органа размещает на корпоративном интернет-ресурсе филиала банка-нерезидента Республики Казахстан иную отчетность в соответствии с перечнем и сроками, установленными нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан ежеквартально публикует отчет об активах и обязательствах, отчет о доходах и расходах, соответствующие международным стандартам финансовой отчетности, в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом, без их аудиторского подтверждения.";

19) 55-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"55-бап. Банк және банк холдингі қызметiнiң негiзгi көрсеткiштерiн жариялау
1. Банктер – жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті, ал еншілес ұйымы (ұйымдары) болмаған жағдайда, шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті, сондай-ақ аудиторлық есепті осы Заңның 19-бабы 4-тармағының талаптарына сай келетін аудиторлық ұйым оларда ұсынылған мәліметтердің анықтығын растағаннан кейін және банк акционерлерінің жылдық жиналысы қаржылық есептілікті бекіткеннен кейін уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімдерде жариялайды, сондай-ақ уәкілетті органның талап етуі бойынша банктің корпоративтік интернет-ресурсында уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тізбеге және мерзімдерге сәйкес өзге де есептілікті орналастырады.
Банктер тоқсан сайын уәкiлеттi орган белгілеген тәртіппен және мерзімдерде қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сай келетін бухгалтерлік балансын, пайдасы мен шығыны туралы есебiн оларды аудиторлық растаусыз жариялап отырады.
Банк холдингтері жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті, сондай-ақ еншілес ұйымы (ұйымдары) болмаған жағдайда – шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті, сондай-ақ аудиторлық есепті уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімде жариялайды.
Осы тармақтың талаптары Қазақстан Республикасының банк холдингі болып табылатын бейрезиденттерге қолданылмайды.
2. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімдерде:
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының бухгалтерлiк есеп деректері бойынша жылдық есептілікті;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілігін, ал еншілес ұйымы (ұйымдары) болмаған жағдайда – Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің шоғырландырылмаған қаржылық есептілігін, аудиторлық есепті аудиторлық ұйым онда ұсынылған мәліметтердің дәйектілігін растағаннан және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі бекіткеннен кейін жариялайды.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы уәкiлеттi органның талабы бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының корпоративтік интернет-ресурсында уәкiлеттi органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тізбеге және мерзімдерге сәйкес өзге де есептілікті орналастырады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы тоқсан сайын уәкiлеттi орган белгілеген тәртіппен және мерзімдерде қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сай келетін активтер мен міндеттемелер туралы есепті, кірістер мен шығыстар туралы есепті оларды аудиторлық растаусыз жариялап отырады.";

20) статью 57 дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Положения пунктов 1, 1-1, 1-3, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 настоящей статьи не распространяются на филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан.
Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан обязан представить в уполномоченный орган копию аудиторского отчета финансовой отчетности банка-нерезидента Республики Казахстан по итогам финансового года и рекомендации аудиторской организации на казахском или русском языке в течение десяти рабочих дней после их представления аудиторской организацией банку-нерезиденту Республики Казахстан.";
21) в статье 61-6:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Для целей применения к филиалам банков-нерезидентов Республики Казахстан подпункта 3) части первой настоящего пункта под финансовой отчетностью филиала банка-нерезидента Республики Казахстан понимается отчетность по данным бухгалтерского учета филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Банк, отнесенный к категории банков с неустойчивым финансовым положением, и его крупные участники, банковский холдинг обязаны принять меры по улучшению финансового состояния банка, минимизации рисков посредством приведения его деятельности в соответствие с законодательством Республики Казахстан и требованиями уполномоченного органа.
Банк-нерезидент Республики Казахстан, филиал которого отнесен к категории филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан с неустойчивым финансовым положением, обязан принять меры по улучшению финансового состояния филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе по увеличению размера активов, принимаемых в качестве резерва, предусмотренных частью второй пункта 6 статьи 42 настоящего Закона, минимизации рисков посредством приведения его деятельности в соответствие с законодательством Республики Казахстан и требованиями уполномоченного органа.
При недостаточности принимаемых банком-нерезидентом Республики Казахстан мер, указанных в части второй настоящего пункта, банк-нерезидент Республики Казахстан исполняет неисполненные и (или) ненадлежаще исполненные филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан обязательства в соответствии с письменным обязательством, ранее представленным в уполномоченный орган в соответствии с подпунктом 12) пункта 2 статьи 13-1 настоящего Закона.
Меры, указанные в частях первой, второй и третьей настоящего пункта, и сроки их реализации по каждому пункту, а также ответственные должностные лица определяются в плане мероприятий по улучшению финансового положения, разработанном и представленном банком в уполномоченный орган для одобрения.
Сроки реализации мер, указанных в части первой настоящего пункта, и нахождения банка в категории банков с неустойчивым финансовым положением не должны превышать двенадцати месяцев и могут быть продлены однократно уполномоченным органом на срок не более двенадцати месяцев в случае наличия фактов улучшения финансового состояния банка после отнесения его к категории банков с неустойчивым финансовым положением.
При одобрении уполномоченным органом плана мероприятий по улучшению финансового положения лица, указанные в части первой настоящего пункта, приступают к его реализации, уведомляя уполномоченный орган о результатах его исполнения в установленные планом сроки.

20) 57-бап мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Осы баптың 1, 1-1, 1-3, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-тармақтарының ережелері Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына қолданылмайды.
Аудиторлық ұйым Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкіне қаржы жылының қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің қаржылық есептілігінің аудиторлық есебінің көшірмесін және аудиторлық ұйымның ұсынымдарын ұсынғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы оларды қазақ немесе орыс тілдерінде уәкілетті органға ұсынуға міндетті.";
21) 61-6-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасын қолдану мақсаттары үшін Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қаржылық есептілігі деп Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының бухгалтерлік есебінің деректері бойынша есептілік түсініледі.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қаржылық жағдайы орнықсыз банктер санатына жатқызылған банк және оның ірі қатысушылары, банк холдингі оның қызметін Қазақстан Республикасы заңнамасына және уәкілетті органның талаптарына сәйкес келтіру арқылы банктің қаржылық жағдайын жақсарту, тәуекелдерді барынша азайту жөнінде шаралар қабылдауға міндетті.
Қаржылық жағдайы орнықсыз Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары санатына жатқызылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қаржылық жағдайын жақсарту жөнінде, оның ішінде осы Заңның 42-бабының 6-тармағының екінші бөлігінде көзделген резервтер ретінде қабылданатын активтердің мөлшерін ұлғайту, оның қызметін Қазақстан Республикасының заңнамасына және уәкілетті органның талаптарына сәйкес келтіру арқылы тәуекелдерді барынша азайту жөнінде шаралар қабылдауға міндетті.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі қабылдайтын шаралар жеткіліксіз болған жағдайда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі бұрын уәкілетті органға осы Заңның 13-1-бабының 2-тармағының 12) тармақшасына сәйкес ұсынылған жазбаша міндеттемеге сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының орындалмаған және (немесе) тиісінше орындалмаған міндеттемелерін орындайды.
Осы тармақтың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көрсетілген шаралар және оларды әрбір тармақ бойынша іске асыру мерзімдері, сондай-ақ жауапты лауазымды адамдар банк әзірлеген және уәкілетті органға мақұлдау үшін ұсынған қаржылық жағдайды жақсарту жөніндегі іс-шаралар жоспарында айқындалады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген шараларды іске асыру және банктің қаржылық жағдайы орнықсыз банктер санатында болу мерзімдері он екі айдан аспауға тиіс және банкті қаржылық жағдайы орнықсыз банктердің санатына жатқызғаннан кейін оның қаржылық жағдайының жақсару фактілері болған жағдайда, уәкілетті орган оны бір рет он екі айдан аспайтын мерзімге ұзартуы мүмкін.
Уәкілетті орган қаржылық жағдайды жақсарту жөніндегі іс-шаралар жоспарын мақұлдаған кезде, осы тармақтың бірінші бөлігінде аталған тұлғалар уәкілетті органды жоспарда белгіленген мерзімдерде оны орындау нәтижелері туралы хабардар ете отырып, оны іске асыруға кіріседі.

При непредставлении в установленный срок плана мероприятий по улучшению финансового положения, его неодобрении уполномоченным органом или неисполнении уполномоченный орган применяет к банку с неустойчивым финансовым положением, его крупным участникам, банковскому холдингу одну или несколько мер надзорного реагирования, предусмотренных статьей 45-1 настоящего Закона.
Порядок и сроки представления плана мероприятий по улучшению финансового положения и его одобрения уполномоченным органом, а также требования к его содержанию устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
22) пункт 4 статьи 61-8 дополнить частью второй следующего содержания:
"Уполномоченный орган в случае отнесения филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан лишает его лицензии на проведение всех банковских и иных операций с последующим принудительным прекращением деятельности неплатежеспособного филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.";
23) дополнить статьей 74-5 следующего содержания:
"Статья 74-5. Прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
1. Прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан осуществляется в соответствии с настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан может осуществляться:
1) по решению банка-нерезидента Республики Казахстан на основании разрешения органа финансового надзора государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан, либо заявления органа финансового надзора соответствующего государства о том, что такое разрешение по законодательству банка-нерезидента Республики Казахстан не требуется, при наличии разрешения уполномоченного органа (добровольное прекращение деятельности);
2) на основании решения уполномоченного органа о лишении лицензии или решения суда в случаях, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи (принудительное прекращение деятельности).
2. В целях обеспечения интересов кредиторов и принятия решений с их участием в процедурах добровольного и принудительного прекращения деятельности филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан создается комитет кредиторов.
Состав комитета кредиторов добровольно или принудительно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан утверждается уполномоченным органом по представлению ликвидационной комиссии филиала банка-нерезидента Республики Казахстан. Особенности формирования и деятельности комитета кредиторов устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.

Қаржылық жағдайды жақсарту жөніндегі іс-шаралар жоспары белгіленген мерзімде ұсынылмаған, уәкілетті орган оны мақұлдамаған немесе ол орындалмаған кезде, уәкілетті орган қаржылық жағдайы орнықсыз банкке, оның ірі қатысушыларына, банк холдингіне осы Заңның 45-1-бабында көзделген бір немесе бірнеше қадағалап ден қою шарасын қолданады.
Қаржылық жағдайды жақсарту жөніндегі іс-шаралар жоспарын ұсыну және уәкілетті органның оны мақұлдау тәртібі мен мерзімдері, сондай-ақ оның мазмұнына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
22) 61-8-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің төлемге қабілетсіз филиалдарының санатына жатқызылған жағдайда уәкілетті орган кейіннен Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің төлемге қабілетсіз филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтата отырып, оны барлық банктік және өзге операцияларды жүргізуге лицензиясынан айырады.";
23) мынадай мазмұндағы 74-5-баппен толықтырылсын:
"74-5-бап. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін тоқтату
1. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін тоқтату осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін тоқтату:
1) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы рұқсатының не уәкілетті органның рұқсаты болған кезде Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің заңнамасы бойынша осындай рұқсаттың талап етілмейтіні туралы тиісті мемлекеттің қаржылық қадағалау органы мәлімдемесінің негізінде (қызметті ерікті түрде тоқтату) Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің шешімі бойынша;
2) уәкілетті органның лицензиядан айыру туралы шешімінің немесе осы баптың 4-тармағында көзделген жағдайларда сот шешімінің (қызметті мәжбүрлеп тоқтату) негізінде жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Кредиторлардың мүдделерін қамтамасыз ету және олардың Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының қызметін ерікті және мәжбүрлеп тоқтату рәсімдеріне қатысуымен шешімдер қабылдау мақсатында кредиторлар комитеті құрылады.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті немесе мәжбүрлеп тоқтататын кредиторлар комитетінің құрамын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының тарату комиссиясының ұсынысы бойынша уәкілетті орган бекітеді. Кредиторлар комитетін қалыптастырудың және оның қызметінің ерекшеліктері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.

3. После принятия банком-нерезидентом Республики Казахстан решения о добровольном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан филиал банка-нерезидента Республики Казахстан обязан принять меры по возврату депозитов физических лиц путем их прямой выплаты либо их переводу в банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов.
Банк-нерезидент Республики Казахстан вправе обратиться в уполномоченный орган с ходатайством о даче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан после осуществления возврата депозитов физических лиц и (или) перевода в банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов.
Порядок выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также возврата депозитов физических лиц, их перевода в банк или филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов, определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан осуществляется в порядке, предусмотренном статьей 69 (за исключением пунктов 6, 7 и 7-1) настоящего Закона.
При получении разрешения на добровольное прекращение деятельности филиал банка-нерезидента Республики Казахстан создает ликвидационную комиссию.
Особенности деятельности ликвидационных комиссий добровольно прекращающих деятельность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Ликвидационная комиссия обязана в семидневный срок после утверждения отчета о ликвидации филиала банка-нерезидента Республики Казахстан представить его в уполномоченный орган. Уполномоченный орган принимает решение о завершении процедуры добровольного прекращения деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
При завершении процедуры принудительного прекращения деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан ликвидационная комиссия обязана в установленном порядке сдать документы для хранения в архив и уведомить об этом уполномоченный орган.
Удовлетворение требований кредиторов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и все расходы, связанные с добровольным прекращением деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, производятся только за счет средств банка-нерезидента Республики Казахстан, за исключением активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, принятых в качестве резерва.
Активы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, принятые в качестве резерва, используются банком-нерезидентом Республики Казахстан после удовлетворения требований всех кредиторов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.

3. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдағаннан кейін Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы жеке тұлғалардың депозиттерін оларды тікелей төлеу не депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару арқылы қайтару жөніндегі шараларды қабылдауға міндетті.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару және (немесе) депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына аудару жүзеге асырылғаннан кейін Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы өтінішхатпен уәкілетті органға жүгінуге құқылы.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын банкке немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына оларды аудару тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен айқындалады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату осы Заңның 69-бабында (6, 7 және 7-1-тармақтарын қоспағанда) көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат алған кезде Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы тарату комиссиясын құрады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтататын тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен айқындалады.
Тарату комиссиясы Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін тоқтату туралы есеп бекітілгеннен кейін жеті күндік мерзімде оны уәкілетті органға ұсынуға міндетті. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату рәсімін аяқтау туралы шешім қабылдайды.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тарату рәсімі аяқталған кезде тарату комиссиясы құжаттарды сақтау үшін белгіленген тәртіппен мұрағатқа тапсыруға және бұл туралы уәкілетті органға хабарлауға міндетті.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы кредиторларының талаптарын қанағаттандыру және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға байланысты барлық шығыстар, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының резерв ретінде қабылданған активтерін қоспағанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің қаражаты есебінен ғана жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының резерв ретінде қабылданған активтерін Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының барлық кредиторларының талаптары қанағаттандырылғаннан кейін пайдаланады.

4. Принудительное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан производится в связи с лишением уполномоченным органом лицензии на проведение банковских и иных операций филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным банковским законодательством Республики Казахстан, в том числе в связи с решением компетентного органа государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан, о лишении банка-нерезидента Республики Казахстан лицензии на осуществление банковской деятельности и (или) принудительной ликвидации (прекращении деятельности) банка-нерезидента Республики Казахстан.
Принудительное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан также производится судом в связи с заявлением (иском) уполномоченных государственных органов, физических или юридических лиц о прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по другим основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан.
Решение суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан направляется в уполномоченный орган для проведения процедуры прекращения деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в порядке, установленном настоящей статьей. С даты вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по основанию, указанному в части второй настоящего пункта, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан лишается лицензии на проведение банковских и иных операций.
5. С даты лишения филиала банка-нерезидента Республики Казахстан лицензии на проведение банковских и иных операций уполномоченный орган назначает ликвидационную комиссию филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, которая осуществляет процедуру принудительного прекращения деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Ликвидационная комиссия принудительно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан принимает меры для обеспечения расчетов с его кредиторами.
С даты лишения филиала банка-нерезидента Республики Казахстан лицензии на проведение банковских и иных операций:
1) прекращаются все операции по банковским счетам клиентов и самого филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, за исключением случаев, связанных с:
расходами, связанными с принудительным прекращением деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, предусмотренными нормативными правовыми актами уполномоченного органа;
зачислением поступающих в пользу филиала банка-нерезидента Республики Казахстан денег;
возвратом денег, поступивших и поступающих в пользу лиц, банковские счета которых закрыты, а также денег, поступивших и поступающих по ошибочным указаниям;
расходами по исполнению указаний клиентов по переводам денег, поступающих на их банковские счета после лишения филиала банка-нерезидента Республики Казахстан денег лицензии, при условии отсутствия задолженности клиента перед банком-нерезидентом Республики Казахстан или погашения клиентом имеющейся задолженности перед банком-нерезидентом Республики Казахстан;

4. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату уәкілетті органның Қазақстан Республикасының банктік заңнамасында көзделген негіздер бойынша, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің құзыретті органының Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкін банктік қызметті жүзеге асыруға лицензиядан айыру және (немесе) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкін мәжбүрлеп тарату (қызметін тоқтату) туралы шешіміне байланысты Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының банктік және өзге операцияларды жүргізуге лицензиядан айыруға байланысты жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтатуды уәкілетті мемлекеттік органдардың, жеке немесе заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген басқа негіздер бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін тоқтату туралы өтінішіне (талап-арызына) байланысты сотқа жүргізеді.
Соттың Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы шешімі осы бапта белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін тоқтату рәсімін жүргізу үшін уәкілетті органға жіберіледі. Соттың Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы шешімі заңды күшіне енген күннен бастап осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген негіз бойынша Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы банктік және өзге операцияларды жүргізуге лицензиядан айырылады.
5. Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы банктік және өзге операцияларды жүргізуге лицензиядан айырылған күннен бастап уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының тарату комиссиясын тағайындайды, ол Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату рәсімін жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын филиалының тарату комиссиясы оның кредиторларымен есеп айырысуды қамтамасыз ету үшін шаралар қабылдайды.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы банктік және өзге де операцияларды жүргізуге лицензиядан айырылған күннен бастап:
1) мыналарға:
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтатуға байланысты, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген шығыстарға;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының пайдасына түскен ақшаны есепке алуға;
банктік шоттары жазылған тұлғалардың пайдасына түскен және түсетін ақшаны, сондай-ақ қате көрсетулер бойынша түскен және түсетін ақшаны қайтаруға;
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын лицензиядан айырғаннан кейін клиенттің Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің алдында берешегінің болмауы немесе клиенттің Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің алдындағы берешегін өтеуі шартымен клиенттердің өздерінің банктік шоттарына түскен ақшаны аудару жөніндегі нұсқауларын орындау бойынша шығыстарға байланысты жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы клиенттерінің және филиалдың өзінің банктік шоттары бойынша барлық операциялар тоқтатылады;

2) прекращаются полномочия руководящих работников филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, руководящие, а при необходимости и иные работники филиала банка-нерезидента Республики Казахстан отстраняются от работы и увольняются в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
3) учредители (участники), органы банка-нерезидента Республики Казахстан, руководящие работники не вправе распоряжаться имуществом банка-нерезидента Республики Казахстан, находящимся на территории Республики Казахстан;
4) не допускаются взыскание денег с банковских счетов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по требованиям кредиторов, органов государственных доходов, в том числе подлежащим удовлетворению в бесспорном порядке, а также обращение взыскания на имущество банка-нерезидента Республики Казахстан, находящегося на территории Республики Казахстан;
5) исполнение ранее принятых решений судов в отношении филиала банка-нерезидента Республики Казахстан приостанавливается;
6) обязательства по погашению основного долга, вознаграждения и неустойки (штрафа, пени) исполняются должниками филиала банка-нерезидента Республики Казахстан согласно заключенным договорам банковского займа и иным видам сделок.
Процедура принудительного прекращения деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан осуществляется в соответствии со статьями 73 (за исключением пунктов 1, 2, 6-1, 7 и 8), 74-2 настоящего Закона.
Удовлетворение требований кредиторов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и все расходы, связанные с принудительным прекращением деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, производятся только за счет средств банка-нерезидента Республики Казахстан, включая активы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, принятые в качестве резерва.
Запрещается финансирование уполномоченным органом расходов, связанных с принудительным прекращением деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, за исключением расходов, связанных с оплатой труда работников уполномоченного органа, включенных в состав ликвидационной комиссии филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Порядок назначения и освобождения ликвидационных комиссий принудительно прекращающих деятельность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, требования, предъявляемые к председателю и членам ликвидационной комиссии, а также порядок принудительного прекращения деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и требования к работе ликвидационных комиссий определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Права и обязанности председателя и члена ликвидационной комиссии, в том числе право на вознаграждение, объем полномочий по управлению делами и имуществом принудительно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан регулируются нормативными правовыми актами уполномоченного органа и соглашением, заключаемым с ними комитетом кредиторов с учетом требований, установленных законодательством Республики Казахстан.
Ежемесячный размер вознаграждения, выплачиваемого председателю, членам ликвидационной комиссии филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и иным привлеченным работникам, не должен превышать на каждого из них размер десятикратной минимальной заработной платы, устанавливаемой законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Ликвидационная конкурсная масса филиала банка-нерезидента Республики Казахстан формируется в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
В ликвидационную конкурсную массу филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан не включается имущество, приобретенное за счет денег, привлеченных по договору об инвестиционном депозите. Указанное имущество, а также обязательства по инвестиционным депозитам подлежат передаче ликвидационной комиссией другому исламскому банку или филиалу исламского банка-нерезидента Республики Казахстан.
Порядок выбора исламского банка, филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан и передачи им имущества, приобретенного за счет денег, привлеченных по договору об инвестиционном депозите, и обязательств по инвестиционным депозитам принудительно прекращающего деятельность филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Для удовлетворения требований кредиторов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан ликвидационная комиссия принудительно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан вправе использовать активы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе принятые в качестве резерва, и деньги на банковских счетах, открытых для осуществления деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.

2) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлерінің өкілеттіктері тоқтатылады, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы, ал қажет болған кезде өзге де қызметкерлері жұмыстан шеттетіледі және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыстан шығарылады;
3) Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің құрылтайшылары (қатысушылары), органдары, басшы қызметкерлер Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мүлкін басқаруға құқылы болмайды;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының банктік шоттарынан кредиторлардың, мемлекеттік кірістер органдарының талабы, оның ішінде даусыз тәртіппен қанағаттандыруға жататын талабы бойынша ақша өндіріп алуға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мүлкіне өндіріп алуды қолдануға жол берілмейді;
5) Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына қатысты соттардың бұрын қабылданған шешімдерін орындау тоқтатылады;
6) негізгі борышты, сыйақыны және тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) өтеу жөніндегі міндеттемелерді жасалған банктік қарыз шарттарына және мәмілелердің өзге түрлеріне сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының борышкерлері орындайды.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату осы Заңның 73 (1, 2, 6-1, 7 және 8-тармақтарын қоспағанда), 74-2-баптарында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы кредиторларының талаптарын қанағаттандыру және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтатуға байланысты барлық шығыстар Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының резерв ретінде қабылданған активтерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің қаражаты есебінен ғана жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының тарату комиссиясының құрамына енгізілген уәкілетті органның қызметкерлеріне еңбекақы төлеуге байланысты шығыстарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтатуға байланысты шығыстарды уәкілетті органның қаржыландыруына тыйым салынады.
Қызметі мәжбүрлеп тоқтатылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының тарату комиссияларын тағайындау және босату тәртібін, тарату комиссиясының төрағасына және мүшелеріне қойылатын талаптар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату тәртібі және тарату комиссияларының жұмысына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен айқындалады.
Тарату комиссиясы төрағасының және мүшелерінің құқықтары мен міндеттері, оның ішінде сыйақыға құқығы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын филиалының істері мен мүлкін басқару жөніндегі өкілеттіктердің көлемі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен және олармен кредиторлар комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтай отырып жасасқан келісіммен реттеледі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының тарату комиссиясының төрағасына, мүшелеріне және тартылған өзге де қызметкерлерге төленетін сыйақының ай сайынғы мөлшері олардың әрқайсысына тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін ең төменгі жалақының он еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының конкурстық тарату массасы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен қалыптастырылады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкі филиалының конкурстық тарату массасына инвестициялық депозит туралы шарт бойынша тартылған ақшаның есебінен сатып алынған мүлік кірмейді. Көрсетілген мүлікті, сондай-ақ инвестициялық депозиттер бойынша міндеттемелерді тарату комиссиясы басқа ислам банкіне немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкінің филиалына береді.
Ислам банкін, Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкінің филиалын таңдау және оларға инвестициялық депозит туралы шарт бойынша тартылған ақшаның есебінен сатып алынған мүлікті және қызметі мәжбүрлеп таратылатын Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банкі филиалының инвестициялық депозиттері бойынша міндеттемелерді беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы кредиторларының талаптарын қанағаттандыру үшін қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының тарату комиссиясы Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының активтерін, оның ішінде резерв ретінде қабылданған активтерін және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін жүзеге асыру үшін ашылған банктік шоттардағы ақшаны пайдалануға құқылы.

При недостаточности активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе принятых в качестве резерва, банк-нерезидент Республики Казахстан удовлетворяет требования кредиторов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с письменным обязательством, ранее представленным в уполномоченный орган в соответствии с подпунктом 12) пункта 2 статьи 13-1 настоящего Закона.
Уполномоченный орган утверждает отчет о ликвидации и принимает решение о завершении процедуры принудительного прекращения деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
При завершении процедуры принудительного прекращения деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан ликвидационная комиссия обязана в установленном порядке сдать документы для хранения в архив и уведомить об этом уполномоченный орган.
После снятия с учетной регистрации филиала банка-нерезидента Республики Казахстан ликвидационная комиссия принудительно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней представляет в уполномоченный орган копию справки о снятии с учетной регистрации филиала.
6. В случае лишения филиала банка-нерезидента Республики Казахстан лицензии на проведение банковских и иных операций по основаниям лишения банка-нерезидента Республики Казахстан лицензии на осуществление банковской деятельности и (или) принудительной ликвидации (прекращении деятельности) банка-нерезидента Республики Казахстан, процедура принудительного прекращения деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан осуществляется с учетом следующих особенностей:
1) не применяются положения части четырнадцатой пункта 5 настоящей статьи;
2) удовлетворение требований кредиторов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан производится ликвидационной комиссией принудительно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии со статьей 74-2 настоящего Закона за счет активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе принятых в качестве резерва, и денег на банковских счетах, открытых для осуществления деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
3) при недостаточности активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе принятых в качестве резерва, и денег на банковских счетах, открытых для осуществления деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, удовлетворение требований кредиторов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан производится в порядке, предусмотренном законодательством государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан.
Обмен информацией между уполномоченным органом и органом финансового надзора государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан, о ходе и результатах процедуры ликвидации банка-нерезидента Республики Казахстан осуществляется на основании и в порядке, предусмотренных соглашением, указанным в подпункте 3) пункта 1 статьи 13-1 настоящего Закона.

Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының активтері, оның ішінде резерв ретінде қабылданған активтері жеткіліксіз болған кезде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы кредиторларының талаптарын осы Заңның 13-1-бабы 2-тармағының 12) тармақшасына сәйкес уәкілетті органға бұрын ұсынылған жазбаша міндеттемеге сәйкес қанағаттандырады.
Уәкілетті орган тарату туралы есепті бекітеді және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату рәсімі аяқтау туралы шешім қабылдайды.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату рәсімі аяқталған кезде тарату комиссиясы сақтау үшін белгіленген тәртіппен құжаттарды мұрағатқа тапсыруға және бұл туралы уәкілетті органға хабарлауға міндетті.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы есептік тіркеуден шығарылғаннан кейін қызметі мәжбүрлеп тоқтатылған Қазақстан Республикасы оның бейрезидент-банкі филиалының тарату комиссиясы бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға филиалды есептік тіркеуден шығару туралы анықтаманың көшірмесін ұсынады.
6. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкін банктік қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиядан айыру және (немесе) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкін мәжбүрлеп тарату (қызметін тоқтату) негіздері бойынша Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын банктік және өзге операцияларды жүргізуге лицензиядан айырған жағдайда Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің қызметін мәжбүрлеп тоқтату рәсімі мынадай ерекшеліктерді ескере отырып жүзеге асырылады:
1) осы баптың 5-тармағы он төртінші бөлігінің ережелері қолданылмайды;
2) Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы кредиторларының талаптарын қанағаттандыруды қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының тарату комиссиясы осы Заңның 74-2-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы активтерінің, оның ішінде резерв ретінде қабылданған активтерінің және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін жүзеге асыру үшін ашылған банктік шоттардағы ақшаның есебінен жүргізеді;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының активтері, оның ішінде резерв ретінде қабылданған активтері және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін жүзеге асыру үшін ашылған банктік шоттардағы ақша жеткіліксіз болған кезде Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы кредиторларының талаптарын қанағаттандыру Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен жүргізіледі.
Уәкілетті орган және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы арасында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкін тарату рәсімінің барысы мен нәтижелері туралы ақпарат алмасу осы Заңның 13-1-бабы 1-тармағының
3) тармақшасында көрсетілген келісімнің негізінде және онда көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.

7. Уполномоченный орган осуществляет контроль за деятельностью ликвидационных комиссий добровольно и принудительно прекращающих деятельность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан в соответствии со статьей 74-4 настоящего Закона.";
24) пункт 2-1 статьи 75 дополнить частью второй следующего содержания:
"Положения части первой настоящего пункта не распространяются на филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан.".
18. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 8, ст.84; 1999 г., № 13, ст.431; № 23, ст.921; 2001 г., № 15-16, ст.228; 2002 г., № 6, ст.71; 2003 г., № 11, ст.67; 2004 г., № 14, ст.82; № 17, ст.101; № 23, ст.142; 2006 г., № 16, ст.103; 2007 г., № 9, ст.67; № 10, ст.69; № 15, ст.106, 108; № 18, ст.143; 2009 г., № 11-12, ст.54; № 18, ст.84; № 24, ст.122; 2010 г., № 5, ст.23; № 10, ст.52; 2011 г., № 1, ст.2, 3; № 5, ст.43; № 6, ст.50; № 10, ст.86; № 11, ст.102; № 16, ст.128, 129; 2012 г., № 1, ст.5; № 3, ст.21; № 4, ст.32; № 5, ст.41; № 15, ст.97; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 9, ст.51; № 14, ст.72, 75; № 15, ст.77; 2014 г., № 1, ст.4; № 14, ст.84, 86; № 16, ст.90; № 19-І, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; № 24, ст.144; 2015 г., № 1, ст.2; № 20-IV, ст.113; № 22-V, ст.154, 158; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 8-І, ст.65; № 12, ст.87; № 23, ст.118; 2017 г., № 8, ст.16; № 11, ст.29; № 21, ст.98; 2018 г., № 10, ст.32; № 16, ст.56; № 24, ст.93; 2019 г., № 7, ст.39; № 9-10, ст.52; № 21-22, ст.90; № 23, ст.103; № 24-I, ст.119; № 24-II, ст.122, Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.):
статью 10-2 дополнить подпунктом 10-27) следующего содержания:
"10-27) разрабатывает и утверждает правила использования пенсионных выплат для улучшения жилищных условий в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
19. В Закон Республики Казахстан от 28 апреля 1997 года "О вексельном обращении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 8, ст. 87; 2001 г., № 24, ст. 338; 2003 г., № 15, ст. 138; 2005 г., № 14, ст. 55; 2013 г., № 14, ст. 72):
в подпункте 2) части первой статьи 47 и подпункте 2) части первой статьи 48 слова "ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком" заменить словами "базовой ставки Национального Банка".

7. Уәкілетті орган қызметі ерікті түрде және мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының тарату комиссияларының қызметін бақылауды осы Заңның 74-4-бабына сәйкес жүзеге асырады.";
24) 75-баптың 2-1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережелері Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына қолданылмайды.".
18. "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 8; 1999 ж., № 13, 431-құжат; № 23, 921-құжат; 2001 ж., № 15-16, 228-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2003 ж., № 11, 67-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат: № 14, 82-құжат; № 17, 101-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 16, 103-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 15, 106, 108-құжаттар; №18, 143-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 84-құжат 122-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 52-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 10, 86-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 15, 77-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-V, 154, 158-құжаттар; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 8-і, 65-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 8 16-құжат; № 11, 29-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 16, 56-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 39-құжат; № 9-10, 52-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 23, 103-құжат; № 24-І, 119-құжат; №24-ІІ, 122-құжат, № 21-22, 90-құжат; №23, 103-құжат; №24-І, 119-құжат; 24-ІІ, 122-құжат, "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
10-2-бап мынадай мазмұндағы 10-27) тармақшамен толықтырылсын:
"10-27) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес зейнетақы төлемдерін тұрғын үй жағдайларын жақсарту үшін пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді.".
19. "Қазақстан Республикасындағы вексель айналымы туралы" 1997 жылғы 28 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 8, 87-құжат; 2001 ж., № 24, 338-құжат; 2003 ж.), № 15, 138-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат):
47-баптың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында және 48-баптың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында "Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландыру ставкасының" деген сөздер "Ұлттық Банкінің базалық ставкасының" деген сөздермен ауыстырылсын.

20. В Закон Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года "Об аудиторской деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 22, ст. 309; 2000 г., № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 5; № 8, ст. 52; 2002 г., № 23-24, ст. 193; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 86; № 15, ст. 139; 2004 г., № 23, ст. 138; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 8, ст. 45; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; 2009 г., № 2-3, ст. 21; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 79; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 9, ст. 46; № 15, ст. 78; № 20-IV, ст. 113; № 21-II, ст. 130; № 22-I, ст. 143; 2016 г., № 7-II, ст. 53; 2017 г., № 4, ст. 7; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; 2018 г., № 10, ст. 32; № 14, ст. 44):
в статье 21:
подпункт 2-1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2-1) при проведении аудита по налогам, аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора запрашивать сведения в отношении аудируемого субъекта в государственных органах и иных организациях, местных исполнительных органах, а также банках, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 9) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"9) представлять в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций в установленные законодательством Республики Казахстан сроки аудиторское заключение по аудиту иной информации банка, страховой (перестраховочной) организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, профессионального участника рынка ценных бумаг;".
21. В Закон Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 20, ст.379; 2004 г., № 5, ст.29; 2007 г., № 12, ст.86; № 19, ст.147; 2008 г., № 21, ст.97; 2009 г., № 15-16, ст.74; № 18, ст.84; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.29; № 17-18, ст.111; 2011 г., № 1, ст.2; № 7, ст.54; № 11, ст.102; № 12, ст.111; № 15, ст.118; 2012 г., № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 15, ст.97; 2013 г., № 1, ст.3; № 5-6, ст.30; № 14, ст.72; 2014 г., № 10, ст.52; № 19-І, 19-II, ст.96; № 24, ст.144; 2015 г., № 20-IV, ст.113; № 21-ІІ, ст.130; № 22-І, ст.141; № 22-ІІ, ст.145; № 22-V, ст.156; 2016 г., № 7-І, ст.47; 2017 г., № 14, ст.51; 2019 г., № 8, ст.46, Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.):

20. "Аудиторлық қызмет туралы" 1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 22, 309-құжат; 2000 ж., № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 5-құжат; № 8, 52-құжат; 2002 ж., № 23-24, 193-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 86-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 23, 138-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; 2009 ж., № 2-3, 21-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 79-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 15, 78-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 22-I, 143-құжат; 2016 ж., № 7-II, 53-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14, 44-құжат):
21-бапта:
1-тармақтың 2-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1) салықтар бойынша аудит, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан, жергілікті атқарушы органдардан, сондай-ақ банктерден, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарынан және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан аудиттелетін субъектіге қатысты мәліметтер сұратуға;";
2-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, бағалы қағаздар нарығы кәсіби қатысушыларының өзге ақпаратының аудиті бойынша аудиторлық қорытындыны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдерде қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға ұсынуға;".
21. "Әкімшілік рәсімдер туралы" 2000 жылғы 27 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 20, 379-құжат; 2004 ж., № 5, 29-құжат; 2007 ж., № 12, 86-құжат; № 19, 147-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; №7, 29-құжат; №17-19, 111-құжат, 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 15, 118-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 21-ІІ, 130-құжат; 141-құжат; № 22-ІІ, 145-құжат; № 22-V, 156-құжат; 2016 ж., № 7-І, 47-құжат; 2017 ж., № 14, 51-құжат; 2019 ж., № 8, 46-құжат, 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) статью 1 дополнить пунктами 6, 6-1, 6-2, 6-3, 6-4, 6-5, 6-6, 6-7, 6-8 и 6-9 следующего содержания:
"6. Под проектным управлением (проектной деятельностью) понимается применение знаний, навыков, инструментов и техники для достижения поставленных целей в условиях временных и ресурсных ограничений.
6-1. Под проектом понимается комплекс взаимосвязанных мероприятий, направленных на достижение поставленной цели (целям), результатов в условиях временных и ресурсных ограничений.
6-2. Под национальным проектом понимается документ системы государственного планирования, реализуемый на основе проектных подходов, определяющий ключевые индикаторы развития сферы, отрасли, а также ресурсы, механизмы и сроки, необходимые для их достижения.
6-3. Под программой понимается группа связанных проектов и других работ, соответствующих стратегическим целям.
6-4. Под портфелем понимается набор сгруппированных проектов, национальных проектов, программ и других работ в целях содействия эффективному управлению этими работами по достижению стратегических целей.
6-5. Под проектным заданием понимается задача в рамках деятельности, осуществляемой проектным персоналом проектного офиса и/или проектными командами, выполнение которой возлагается на государственные органы, их структурные подразделения и (или) иные (третьи) лица.
6-6. Под проектным персоналом понимается совокупность участников проектной деятельности в рамках национальных проектов, программ, включающая проектный персонал проектного офиса, участников проектных команд и исполнителей проектных заданий.
6-7. Под проектным офисом понимается организационная структура, формируемая государственным органом, ответственным за реализацию национальных проектов, программ, обеспечивающая взаимодействие и координацию проектной деятельности всех участников национального проекта.
6-8. Под проектной командой понимается группа участников проекта, объединенная в целях совместной деятельности для достижения результатов проекта.
6-9. Под информационной системой проектного управления понимается единая информационная автоматизированная платформа, используемая для создания, хранения, передачи актуальной и достоверной информации об инициативах, проектах, группах проектов, национальных проектах, программмах, входящих в портфели, а также предоставляющая доступ к такой информации на всех уровнях государственного управления.";
2) в статье 6:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Организация и контроль за исполнением правового акта индивидуального применения, а также проектов, национальных проектов, программ и портфелей";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:

1) 1-бап мынадай мазмұндағы 6, 6-1, 6-2, 6-3, 6-4, 6-5, 6-6, 6-7, 6-8 және 6-9-тармақтармен толықтырылсын:
"6. Жобалық басқару (жобалық қызмет) деп уақыт және ресурс шектеулері жағдайында қойылған мақсаттарға қол жеткізу үшін білімді, дағдыларды, құралдарды және техниканы қолдану түсініледі.
6-1. Жоба деп уақыт және ресурс шектеулері жағдайында қойылған мақсатқа (мақсаттарға), нәтижелерге қол жеткізуге бағытталған өзара байланысты іс-шаралар кешені түсініледі.
6-2. Ұлттық жоба деп аяны, саланы дамытудың түйінді индикаторларын, сондай-ақ оларға қол жеткізу үшін қажетті ресурстарды, тетіктер мен мерзімдерді айқындайтын жобалық тәсілдер негізінде іске асырылатын мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаты түсініледі.
6-3. Бағдарлама деп стратегиялық мақсаттарға сәйкес келетін байланысты жобалар мен басқа да жұмыстар тобы түсініледі.
6-4. Портфель деп стратегиялық мақсаттарға қол жеткізу бойынша осы жұмыстарды тиімді басқаруға жәрдемдесу мақсатында топтастырылған жобалардың, ұлттық жобалардың, бағдарламалардың және басқа да жұмыстардың жиынтығы түсініледі.
6-5. Жобалық тапсырма деп орындалуы мемлекеттік органдарға, олардың құрылымдық бөлімшелеріне және (немесе) өзге (үшінші) тұлғаларға жүктелетін жобалық офистің жобалық персоналы және/немесе жобалық командалар жүзеге асыратын қызмет шеңберіндегі міндет түсініледі.
6-6. Жобалық персонал деп жобалық офистің жобалық персоналын, жобалық командалардың қатысушыларын және жобалық тапсырмаларды орындаушыларды қамтитын ұлттық жобалар, бағдарламалар шеңберіндегі жобалық қызметке қатысушылардың жиынтығы түсініледі.
6-7. Жобалық офис деп ұлттық жобаларды, бағдарламаларды іске асыруға жауапты мемлекеттік орган қалыптастыратын, барлық ұлттық жобаға қатысушылардың өзара іс-қимылы мен жобалық қызметін үйлестіруді қамтамасыз ететін ұйымдық құрылым түсініледі.
6-8. Жобалық команда деп жобаның нәтижелеріне қол жеткізу үшін бірлескен қызмет мақсатында біріктірілген жобаға қатысушылар тобы түсініледі.
6-9. Жобалық басқарудың ақпараттық жүйесі деп портфельдерге кіретін бастамалар, жобалар, жобалар топтары, ұлттық жобалар, бағдарламалар туралы өзекті және шынайы ақпаратты жасау, сақтау, беру үшін пайдаланылатын, сондай-ақ мемлекеттік басқарудың барлық деңгейлерінде осындай ақпаратқа қол жеткізуді қамтамасыз ететін бірыңғай ақпараттық автоматтандырылған платформа түсініледі.";
2) 6-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Жеке-дара қолданылатын құқықтық актiнiң, сондай-ақ жобалардың, ұлттық жобалардың, бағдарламалардың және портфельдердің орындалуын ұйымдастыру және бақылау";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:

"5. Организация и контроль за исполнением правового акта индивидуального применения, выполнение которого предусмотрено путем проектной деятельности, а также проектов, национальных проектов, программ и портфелей, осуществляются в информационной системе проектного управления.";
3) в статье 7:
пункт 2 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) анализа и оценки результатов реализации проектов, национальных проектов, программ, осуществляемых в информационной системе проектного управления;";
абзац первый части второй пункта 4 изложить в следующей редакции:
"При этом должностное лицо либо соответствующее структурное подразделение государственного органа, уполномоченное на осуществление контроля, анализирует поступающую информацию и/ или информацию, размещенную в информационной системе проектного управления о его исполнении для определения:";
4) статью 9-1 дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Государственный орган осуществляет проектную деятельность в соответствии с внутренним регламентом. Типовой регламент проектной деятельности утверждается центральным уполномоченным органом по проектному управлению.";
5) дополнить главой 5-1 следующего содержания:
"Глава 5-1. Организация проектной деятельности государственных органов
Статья 22-1. Система проектного управления
1. Система проектного управления состоит из следующих уровней:
1) управление портфелями – на уровне Правительства Республики Казахстан;
2) управление национальными проектами, программами – на уровне государственных органов;
3) управление проектами – на уровне проектных команд.
2. Порядок организации проектной деятельности государственных органов, включая организационную структуру проектного управления, утверждается Правительством Республики Казахстан.
Статья 22-2. Проектная деятельность государственных органов
1. Государственные органы, финансируемые из республиканского и местных бюджетов, могут осуществлять проектную деятельность:
1) при разработке, мониторинге и реализации документов системы государственного планирования;
2) в рамках текущей деятельности в целях изменения (совершенствования) процессов их деятельности.
Методологическое сопровождение проектной деятельности государственных органов осуществляется центральным уполномоченным органом по проектному управлению.
Статья 22-3. Принципы проектного управления
1. Принципами проектного управления в государственных органах являются:
цели проектов, национальных проектов, программ должны быть конкретными, измеримыми, достижимыми, ограниченными во времени;
персональная ответственность;
сочетание жесткости правил и гибкости реагирования исполнения процессов деятельности на изменения внутренней и внешней среды;
четкое, предварительное определение целей, результатов, содержания, этапности и границ проекта;
развитие проектного управления основывается на использовании лучшего опыта и практики.

"5. Жобалық қызмет арқылы орындау көзделетін, жеке-дара қолданылатын құқықтық актінің, сондай-ақ жобалардың, ұлттық жобалардың, бағдарламалар мен портфельдердің орындалуын ұйымдастыру және бақылау жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде жүзеге асырылады.";
3) 7-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде жүзеге асырылатын жобалардың, ұлттық жобалардың, бағдарламалардың іске асырылу нәтижелерін талдау мен бағалау;";
4-тармақтың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте бақылауды жүзеге асыруға уәкілетті лауазымды адам не мемлекеттік органның тиісті құрылымдық бөлімшесі оның орындалуы туралы келіп түсетін ақпаратты және/ немесе жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде орналастырылған ақпаратты:";
4) 9-1-бап мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Мемлекеттік орган жобалау қызметін ішкі регламентке сәйкес жүзеге асырады. Жобалық қызметтің үлгілік регламентін жобалық басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітеді.";
5) мынадай мазмұндағы 5-1-тараумен толықтырылсын:
"5-1-тарау. Мемлекеттік органдардың жобалық қызметін ұйымдастыру
22-1-бап. Жобалық басқару жүйесі
1. Жобалық басқару жүйесі мынадай деңгейлерден тұрады:
1) портфельдерді басқару – Қазақстан Республикасының Үкіметі деңгейінде;
2) ұлттық жобаларды, бағдарламаларды басқару – мемлекеттік органдар деңгейінде;
3) жобаларды басқару – жобалық командалар деңгейінде.
2. Жобалық басқарудың ұйымдық құрылымын қоса алғанда, мемлекеттік органдардың жобалық қызметін ұйымдастыру тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
22-2-бап. Мемлекеттік органдардың жобалық қызметі
1. Республикалық және жергілікті бюджеттерде қаржыландырылатын мемлекеттік органдар:
1) мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын әзірлеу, мониторингтеу және іске асыру кезінде;
2) өз қызметінің процестерін өзгерту (жетілдіру) мақсатында ағымдағы қызмет шеңберінде жобалық қызметті жүзеге асыра алады.
Мемлекеттік органдардың жобалық қызметін әдіснамалық сүйемелдеуді жобалық басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
22-3-бап. Жобалық басқару қағидаттары
1. Мемлекеттік органдарда жобалық басқару қағидаттары мыналар болып табылады:
жобалардың, ұлттық жобалардың, бағдарламалардың мақсаты нақты, өлшемді, қолжетімді және уақыты шектеулі болуға тиіс;
дербес жауапкершілік;
ішкі және сыртқы ортаның өзгерістеріне қызмет процестерін орындау қағидаларының қатаңдығы мен ден қою икемділігін үйлестіру;
жобаның мақсаттарын, нәтижелерін, мазмұнын, кезеңділігін және шекараларын нақты, алдын ала айқындау;
жобалық басқаруды дамыту үздік тәжірибе мен практиканы пайдалануға негізделеді.

Статья 22-4. Реализация проектов, национальных проектов, программ и портфелей
1. Национальный проект, программа состоят из базовых направлений. Руководителем базового направления является заместитель руководителя государственного органа.
2. В целях организации управления базовым направлением может формироваться группа управления базовым направлением, которая входит в состав проектного персонала проектного офиса государственного органа.
3. Национальные проекты, программы могут объединяться в портфели. Руководителем национального проекта, программы является первый руководитель государственного органа.
4. Реализация проектов состоит из взаимосвязанных последовательных процессов – инициирование проекта, планирование проекта, исполнение проекта, мониторинг и координация проекта, завершение проекта.
Проекты, принятые к реализации по результатам процесса инициации проектов, могут объединяться в проекты программ для последующей реализации в рамках утвержденного национального проекта, программы.
Статья 22-5. Информационная система проектного управления
Проектная деятельность государственных органов, а также мониторинг, анализ и контроль за проектной деятельностью государственных органов осуществляются в информационной системе проектного управления.
Вся переписка между участниками проектной деятельности в информационной системе проектного управления проектами является официальной перепиской.
Статья 22-6. Проектные офисы государственных органов
1. Офисы реализации программ государственных органов обеспечивают управление проектами, национальными проектами, программами, осуществляют методологическое, аналитическое, организационное, техническое сопровождение проектных команд, внедрение и развитие информационной системы проектного управления, формирование сводной отчетности по проектам, национальным проектам, программам.
2. Проектный офис является структурным подразделением государственного органа.
Государственный орган может создать проектный офис на базе переданных ему на праве владения и пользования государственных предприятий, контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью.
Положение о проектном офисе и его организационная структура утверждаются первым руководителем государственного органа.
Статья 22-7. Межведомственная координация реализации проектов, национальных пректов, программ
1. При необходимости межведомственной координации реализации проектов, национальных проектов, программ и решения вопросов, требующих межведомственного участия при проектных офисах, создаются управляющие комитеты, в состав которых входят заместители первых руководителей государственных органов. Решения управляющих комитетов оформляются протоколами и являются обязательными для исполнения.

22-4-бап. Жобаларды, ұлттық жобаларды, бағдарламаларды және портфельдерді іске асыру
1. Ұлттық жоба, бағдарлама базалық бағыттардан тұрады. Мемлекеттік орган басшысының орынбасары базалық бағыттың басшысы болып табылады.
2. Базалық бағытты басқаруды ұйымдастыру мақсатында базалық бағытты басқару тобы құрылуы мүмкін, ол мемлекеттік органның жобалық офисінің жобалық персоналының құрамына кіреді
3. Ұлттық жобалар, бағдарламалар портфельдерге біріктірілуі мүмкін. Мемлекеттік органның бірінші басшысы ұлттық жобаның, бағдарламаның басшысы болып табылады.
4. Жобаларды іске асыру өзара байланысты дәйекті процестерден тұрады, олар – жобаға бастамашы болу, жобаны жоспарлау, жобаны орындау, жобаны мониторингітеу және үйлестіру, жобаны аяқтау.
Жобаларға бастамашылық жасау процесінің нәтижелері бойынша іске асыруға қабылданған жобалар бекітілген ұлттық жоба, бағдарлама шеңберінде кейіннен іске асыру үшін бағдарламалар жобаларына біріктірілуі мүмкін.
22-5 бап. Жобалық басқарудың ақпараттық жүйесі
Мемлекеттік органдардың жобалық қызметі, сондай-ақ мемлекеттік органдардың жобалық қызметіне мониторинг, талдау және бақылау жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде жүзеге асырылады.
Жобаны басқарудың ақпараттық жүйесіндегі жобалық қызметке қатысушылар арасындағы барлық хат алмасу ресми хат алмасу болып табылады.
22-6-бап. Мемлекеттік органдардың жобалық офистері
1. Мемлекеттік органдардың жобаларды іске асыру офистері жобаларды, ұлттық жобаларды, бағдарламаларды басқаруды қамтамасыз етеді, жобалық командаларды әдіснамалық, талдамалық, ұйымдастырушылық, техникалық сүйемелдеуді, жобалық басқарудың ақпараттық жүйесін енгізу мен дамытуды, жобалар, ұлттық жобалар, бағдарламалар бойынша жиынтық есептілікті қалыптастыруды жүзеге асырады.
2. Жобалық офис мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
Мемлекеттік орган өзіне иелену және пайдалану құқығында берілген мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің базасында жобалық офис құра алады.
Жобалық офис туралы ережені және оның ұйымдық құрылымын мемлекеттік органның бірінші басшысы бекітеді.
22-7-бап. Жобаларды, ұлттық жобаларды, бағдарламаларды іске асыруды ведомствоаралық үйлестіру
1. Жобаларды, ұлттық жобаларды, бағдарламаларды іске асыруды ведомствоаралық үйлестіру және жобалық офистердің жанынан ведомствоаралық қатысуды талап ететін мәселелерді шешу қажет болған кезде басқарушы комитеттер құрылады, олардың құрамына мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының орынбасарлары кіреді. Басқарушы комитеттердің шешімдері хаттамалармен ресімделеді және орындау үшін міндетті болып табылады.

2. В случае необходимости решения вопросов по проектам, требующим межведомственного участия в проектных командах, на основании официального письменного запроса руководителя базового направления национального проекта, программы направляются работники других государственных органов, государственных юридических лиц, а также контролируемых государством юридических лиц.
Работники, направляемые для работы в проектные команды, могут быть полностью или частично освобождены от основной работы.
Оплата труда работников, направленных для работы в проектные команды, осуществляется по основному месту работы.
К деятельности проектных команд могут привлекаться представители частного сектора, общественных, научных и иных организаций.
Привлечение в проектные команды лиц, указанных в настоящей статье, осуществляется в порядке организации проектной деятельности государственных органов, утверждаемом Правительством Республики Казахстан в соответствии со статьей 22-1 настоящего Закона.
Статья 22-8. Проектный персонал
1. Проектный персонал, а также сотрудники государственных органов, участвующие в реализации проектов, национальных проектов, программ могут поощряться по результатам завершения проекта и достижения показателей эффективности.".
22. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 22, ст. 406; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 85; № 15, ст. 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; 2005 г., № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; № 8, ст. 45; № 13, ст. 85; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; № 8, ст. 52; № 18, ст. 145; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 19-І, 19-II, ст. 94; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 8, ст. 45; № 15, ст. 78; № 20-IV, ст. 113; № 22-І, ст. 143; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; 2017 г., № 4, ст. 7; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 1, ст. 4; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; 2019 г., № 7, ст. 37, 39; № 15-16, ст. 67; 2019 г., № 21-22 ст.90; 2020 г., № 23 ст.106):
1) пункт 1 статьи 2 изложить в следующей редакции:

2. Жобалық командаларға ведомствоаралық қатысуды талап ететін жобалар бойынша мәселелерді шешу қажет болған жағдайда, ұлттық жобаның, бағдарламаның базалық бағыты басшысының ресми жазбаша сұрау салуы негізінде басқа мемлекеттік органдардың, мемлекеттік заңды тұлғалардың, сондай-ақ мемлекет бақылайтын заңды тұлғалардың қызметкерлері жіберіледі.
Жобалық командаларға жұмыс істеу үшін жіберілген жұмыскерлер негізгі жұмыстан толық немесе ішінара босатылуы мүмкін.
Жобалық командаларға жұмыс істеу үшін жіберілген қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу негізгі жұмыс орны бойынша жүзеге асырылады.
Жобалық командалардың қызметіне жеке сектордың, қоғамдық, ғылыми және өзге де ұйымдардың өкілдері тартылуы мүмкін.
Осы бапта аталған адамдарды жобалық командаларға тарту осы Заңның 22-1-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін мемлекеттік органдардың жобалық қызметін ұйымдастыру тәртібімен жүзеге асырылады.
22-8 бап. Жобалық персонал
1. Жобаларды, ұлттық жобаларды, бағдарламаларды іске асыруға қатысатын жобалық персонал, сондай-ақ мемлекеттік органдардың қызметкерлері жобаны аяқтау және тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу нәтижелері бойынша көтермеленуі мүмкін.".
22. "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 22, 406-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 85-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; 2005 ж., № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 85-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; № 8, 52-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; 2009 ж. №2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-І, 19-II, 94-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 78-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-І, 143-құжат; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжаттар 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; 2019 ж., № 7, 37, 39-құжаттар; № 15-16, 67-құжат; 2019 ж., № 21-22, 90-құжат; 2020 ж., № 23 106-құжат):
1) 2-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящий Закон определяет основные положения по осуществлению страхования как вида предпринимательской деятельности, особенности создания, лицензирования, регулирования, прекращения деятельности страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, особенности открытия, лицензирования, регулирования, прекращения деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, условия деятельности на страховом рынке иных физических и юридических лиц, задачи государственного регулирования страхового рынка и принципы обеспечения контроля и надзора за страховой деятельностью.";
2) в статье 3:
дополнить подпунктами 8-1) и 8-2) следующего содержания:
"8-1) филиал страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан – обособленное подразделение страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, не являющееся юридическим лицом, расположенное на территории Республики Казахстан и осуществляющее деятельность страхового брокера на основании лицензии уполномоченного органа;
8-2) филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан – обособленное подразделение страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, не являющееся юридическим лицом, расположенное на территории Республики Казахстан и осуществляющее страховую деятельность (деятельность по перестрахованию) на основании лицензии уполномоченного органа;";
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) профессиональные участники страхового рынка – страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер, филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиал страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, актуарий, осуществляющие свою деятельность на основании соответствующих лицензий уполномоченного органа;";
3) пункты 2 и 3 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"2. Страховая деятельность – деятельность страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, связанная с заключением и исполнением договоров страхования (перестрахования), осуществляемая на основании лицензии уполномоченного органа в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан, а также деятельность обществ взаимного страхования, связанная с заключением и исполнением договоров страхования, осуществляемая без лицензии в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан о взаимном страховании.

"1. Осы Заң сақтандыруды кәсіпкерлiк қызмет түрі ретінде жүзеге асырудың негізгi ережелерін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын, сақтандыру брокерлерін құру, лицензиялау, реттеу, олардың қызметiн тоқтату ерекшелiктерiн, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарын ашу, қызметiн лицензиялау, реттеу, тоқтату ерекшеліктерін, өзге де жеке және заңды тұлғалардың сақтандыру нарығындағы қызметтерiнің талаптарын, сақтандыру нарығын мемлекеттік реттеу міндеттерін және сақтандыру қызметін бақылау мен қадағалауды қамтамасыз ету қағидаттарын айқындайды.";
2) 3-бапта:
мынадай мазмұндағы 8-1) және 8-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан және уәкілетті органның лицензиясы негізінде сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыратын, заңды тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің оқшауланған бөлімшесі;
8-2) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан және уәкілетті органның лицензиясы негізінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметін жүзеге асыратын, заңды тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының оқшауланған бөлімшесі;";
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) сақтандыру нарығына кәсіби қатысушылар – өз қызметін уәкілетті органның тиісті лицензиялары негізінде жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы, актуарий;";
3) 4-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру қызметi – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес уәкiлеттi органның лицензиясы негiзiнде жүзеге асырылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жасауы мен орындауына байланысты қызметi, сондай-ақ өзара сақтандыру қоғамдарының Қазақстан Республикасының өзара сақтандыру туралы заңнамалық актiсiне сәйкес лицензиясыз жүзеге асырылатын сақтандыру шарттарын жасасуға және орындауға байланысты қызметі.

3. Исламской страховой деятельностью является деятельность исламской страховой (перестраховочной) организации, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, связанная с заключением и исполнением договоров исламского страхования (перестрахования), осуществляемая на основании лицензии уполномоченного органа в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.";
4) пункт 3 статьи 5-1 изложить в следующей редакции:
"3. Банкам второго уровня Республики Казахстан, филиалам банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, запрещается осуществлять платежи и переводы денег, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, связанные с оплатой страховых премий (взносов) в пользу нерезидентов Республики Казахстан от физических и юридических лиц-резидентов Республики Казахстан.";
5) в статье 11:
пункт 3 дополнить частями второй, третьей и четвертой следующего содержания:
"Филиалу страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан запрещаются осуществление сделок и проведение операций в качестве предпринимательской деятельности, не относящейся к страховой (перестраховочной) деятельности.
Филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, кроме страховой деятельности, вправе предоставлять консультационные услуги по вопросам, связанным со страховой деятельностью.
Филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющий деятельность в отрасли "страхование жизни", кроме страховой деятельности, вправе предоставлять услуги по выдаче страховой организацией-нерезидентом Республики Казахстан своим страхователям займов в пределах выкупной суммы, предусмотренной соответствующим договором накопительного страхования.";
пункт 3-1 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан вправе осуществлять обязательное страхование, виды, условия и порядок которого определяются отдельными законодательными актами Республики Казахстан.";
пункт 4 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Положение части первой настоящего пункта не распространяется на филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющие страховую деятельность по обязательным видам страхования, которые подлежат гарантированию в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат", приобретают акции или долю участия в уставном капитале организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае принудительной ликвидации страховых организаций.";

3. Исламдық сақтандыру қызметі исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес уәкiлеттi органның лицензиясы негiзiнде жүзеге асырылатын, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жасасу мен орындауға байланысты қызметi болып табылады.";
4) 5-1-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріне, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға Қазақстан Республикасының резиденттері - жеке және заңды тұлғалардан Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің пайдасына сақтандыру сыйлықақыларын (жарналарын) төлеуге байланысты төлемдерді және ақша аударымдарын жүзеге асыруға тыйым салынады.";
5) 11-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші, үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметіне жатпайтын кәсіпкерлік қызмет ретіндегі операциялар мен мәмілелерді жүзеге асыруға тыйым салынады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, сақтандыру қызметінен басқа, сақтандыру қызметіне байланысты мәселелер бойынша консультациялық қызметтер көрсетуге құқылы.
Сақтандыру қызметінен басқа, "өмірді сақтандыру" саласындағы қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан өзінің сақтанушыларына тиісті жинақтаушы сақтандыру шартында көзделген сатып алу сомасы шегінде қарыздар беру қызметтерін көрсетуге құқылы.";
3-1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы міндетті сақтандыруды жүзеге асыруға құқылы, оның түрлері, шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасының жекелеген заңнамалық актілерінде айқындалады.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережесі Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалдарына қолданылмайды.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кепілдік беруге жататын сақтандырудың міндетті түрлері бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдары сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның акцияларын немесе жарғылық капиталына қатысу үлесін сатып алады.";

6) в статье 11-1:
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Правила страхования и внутренние правила страховой (перестраховочной) организации утверждаются советом директоров, а филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан – соответствующим органом управления страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.";
пункт 3-1 изложить в следующей редакции:
"3-1. Правила страхования и внутренние правила исламской страховой (перестраховочной) организации утверждаются советом директоров при наличии положительного заключения совета по принципам исламского финансирования, а филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан – соответствующим органом управления исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан при наличии положительного заключения совета по принципам исламского финансирования.";
7) в статье 12:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющий деятельность по накопительному страхованию, за исключением филиала исламской страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, вправе предоставлять услуги по предоставлению страховой организацией-нерезидентом Республики Казахстан займов своим страхователям в пределах выкупной суммы с учетом требований нормативных правовых актов уполномоченного органа.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Порядок и особенности участия страхователя в инвестициях или прибыли страховщика, заключения филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан договора страхования, предусматривающего условие участия страхователя в инвестициях или прибыли страховщика, а также требования к содержанию договора страхования, предусматривающего условие участия страхователя в инвестициях или прибыли страховщика, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
При заключении договора страхования, предусматривающего условие участия страхователя в инвестициях, страховая организация вправе управлять активами, сформированными за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, самостоятельно при наличии у страховой организации лицензии на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг либо передать их в инвестиционное управление управляющему инвестиционным портфелем, не являющемуся страховой организацией.
Условия и порядок передачи страховой организацией активов, сформированных за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, в инвестиционное управление управляющему инвестиционным портфелем, не являющемуся страховой организацией, определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Условия и порядок передачи филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан активов, сформированных за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, в инвестиционное управление страховой организации-нерезиденту Республики Казахстан, имеющей лицензию на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг государства, резидентом которого является страховая организация-нерезидент Республики Казахстан, определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Страховые организации, осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях, ведут бухгалтерский учет и представляют финансовую отчетность и первичные статистические данные раздельно по собственным средствам и активам, сформированным за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходам (убыткам), полученным от их инвестирования, в Национальный Банк в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Начисление выплаты в связи с участием страхователя в прибыли страховщика производится по итогам завершенного финансового года.";

6) 11-1-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сақтандыру қағидаларын және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ішкі қағидаларын директорлар кеңесі, ал Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалында – Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиісті басқару органы бекітеді.";
3-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру қағидалары мен ішкі қағидаларын исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңестің оң қорытындысы болған кезде – директорлар кеңесі, ал Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру ұйымының филиалында исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңестің оң қорытындысы болған кезде Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру ұйымының тиісті басқару органы бекітеді.";
7) 12-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру ұйымының филиалын қоспағанда, жинақтаушы сақтандыру жөніндегі қызметтi жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актілерінiң талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымынан өзiнiң сақтанушыларына сатып алу сомасы шегiнде қарыз беру бойынша қызметтер көрсетуге құқылы.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сақтанушының инвестицияларға немесе сақтандырушының пайдасына қатысу, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтанушының инвестицияларға немесе сақтандырушының пайдасына қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шартын жасау тәртібі мен ерекшеліктері, сондай-ақ сақтанушының инвестицияларға немесе сақтандырушының пайдасына қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шартының мазмұнына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабы көзделетін сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтандыру ұйымы инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған кірістер (шеккен залалдар) есебінен қалыптастырылған активтерді сақтандыру ұйымының бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия болған кезде өзі дербес басқаруға не оларды сақтандыру ұйымы болып табылмайтын инвестициялық портфельді басқарушыға инвестициялық басқаруға беруге құқылы.
Сақтандыру ұйымының инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған кірістер (шеккен залалдар) есебінен қалыптастырылған активтерді сақтандыру ұйымы болып табылмайтын инвестициялық портфельді басқарушыға инвестициялық басқаруға беру шарттары мен тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған кірістер (шеккен залалдар) есебінен қалыптастырылған активтерді резиденті Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы болып табылатын мемлекеттің бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымына инвестициялық басқаруға беру талаптары мен тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабы көзделетін сақтандыру шарттарын жасасуды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары бухгалтерлік есепке алуды жүргізеді және қаржылық есептілік пен алғашқы статистикалық деректерді меншікті қаражаттары және инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған кірістер (шеккен залалдар) есебінен қалыптастырылған активтер бойынша бөлек Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Ұлттық Банкке ұсынады.
Сақтандырушының пайдасына сақтанушының қатысуына байланысты төлемдерді есепке жазу аяқталған қаржы жылының қорытындысы бойынша жүргізіледі.";

8) в статье 15-1:
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. В качестве лиц, связанных с филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, признаются:
1) должностное лицо или руководящий работник страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, руководящие работники филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, а также их супруги и близкие родственники;
2) физическое или юридическое лицо, являющееся крупным участником страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, либо должностное лицо крупного участника страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, а также их супруги и близкие родственники;
3) юридическое лицо, в котором лица, указанные в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, владеют десятью и более процентами размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных акций) или долей участия в уставном капитале либо являются должностными лицами;
4) аффилированные лица страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, признаваемые таковыми в соответствии с законодательством государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан;
5) физическое или юридическое лицо, соответствующее признакам связанности со страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан, с филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Аффилированными лицами филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан признаются лица, указанные в подпункте 4) части первой настоящего пункта.
Филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан ведет учет своих аффилированных лиц на основании сведений, представляемых страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан.";
пункт 4 дополнить частью пятой следующего содержания:
"Для целей применения требований настоящего пункта к филиалу страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан под советом директоров страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан понимается соответствующий орган управления страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.";
9) в статье 16:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:

8) 15-1-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының лауазымды адамы немесе басшы қызметкері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының басшы қызметкерлері, сондай-ақ олардың жұбайы (зайыбы) және жақын туыстары;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының iрi қатысушысы болып табылатын жеке немесе заңды тұлға не Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының iрi қатысушысының лауазымды адамы, сондай-ақ олардың жұбайы (зайыбы) және жақын туыстары;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында аталған тұлғалар орналастырылған акциялардың (артықшылықты және сатып алынған акцияларды қоспағанда) немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерінің он және одан көп процентін иеленетін не лауазымды адамдары болып табылатын заңды тұлға;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасына сәйкес осындай деп танылатын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының үлестес тұлғалары;
5) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланыстылық белгілеріне сәйкес келетін жеке немесе заңды тұлға Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар деп танылады.
Осы баптың 4-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген тұлғалар Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының үлестес тұлғалары болып танылады.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы беретін мәліметтер негізінде өздерінің үлестес тұлғаларының есебін жүргізеді.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың талаптарын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына қолдану мақсатында Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының директорлар кеңесі дегеніміз Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиісті басқару органы деп түсініледі.";
9) 16-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:

"2-1. На интернет-ресурсе филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан размещается следующая информация:
1) полное наименование, адрес (место нахождения), номера телефонов, режим работы;
2) сведения об учетной регистрации и бизнес-идентификационном номере;
3) информация о страховой организации-нерезиденте Республики Казахстан, ее официальный интернет-ресурс;
4) годовая консолидированная финансовая отчетность страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, а в случае отсутствия дочерней (дочерних) организации (организаций) – неконсолидированная финансовая отчетность страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, подтвержденная аудиторской организацией, за три предыдущих отчетных года;
5) годовая отчетность по данным бухгалтерского учета филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан за три предыдущих отчетных года (при наличии);
6) информация, указанная в подпунктах 3), 5), 6), 9), 10), 11), 12), 13) и 14) пункта 2 настоящей статьи.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. На интернет-ресурсе филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан размещается следующая информация:
1) полное наименование, адрес (место нахождения), номера телефонов, режим работы;
2) сведения об учетной регистрации и бизнес-идентификационном номере;
3) информация о страховом брокере-нерезиденте Республики Казахстан, его официальный интернет-ресурс;
4) годовая консолидированная финансовая отчетность страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, а в случае отсутствия дочерней (дочерних) организации (организаций) – неконсолидированная финансовая отчетность страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, подтвержденная аудиторской организацией, за три предыдущих отчетных года;
5) годовая отчетность по данным бухгалтерского учета филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан за три предыдущих отчетных года (при наличии);
6) информация, указанная в подпунктах 3), 5), 6), 9) и 10) пункта 2, подпункте 3) пункта 3 настоящей статьи.";
подпункт 4) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"4) перечень страховых организаций, филиалов страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, входящих в состав совета представителей страхового омбудсмана;";
10) статью 16-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 16-2. Требования к учредителям страхового брокера
1. Запрещается участие страховой (перестраховочной) организации или ее работников, работников филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в создании или деятельности страхового брокера, открытии или деятельности филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан.

"2-1. Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру ұйымы филиалының интернет-ресурсында мынадай ақпарат орналастырылады:
1) толық атауы, мекенжайы (орналасқан жері), телефон нөмірлері, жұмыс режимі;
2) есептік тіркеу және бизнес-идентификаттау нөмірі туралы мәліметтер;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы, оның ресми интернет-ресурсы туралы ақпарат;
4) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілігі, ал еншілес ұйым (ұйымдар) болмаған жағдайда - Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аудиторлық ұйым растаған, өткен үш қаржы жылы үшін шоғырландырылмаған қаржылық есептілігі;
5) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының бухгалтерлік есеп деректері бойынша өткен есепті үш жыл үшін жылдық есеп (бар болса);
6) осы баптың 2-тармағының 3), 5), 6), 9), 10), 11), 12), 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген ақпарат.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының интернет-ресурсында мынадай ақпарат орналастырылады:
1) толық атауы, мекенжайы (орналасқан жері), телефон нөмірлері, жұмыс режімі;
2) есептік тіркеу және бизнес-идентификаттау нөмірі туралы мәліметтер;
3) Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокері туралы ақпарат, оның ресми интернет-ресурсы;
4) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілігі, ал еншілес ұйым (ұйымдар) болмаған жағдайда - Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) брокерінің аудиторлық ұйым растаған өткен үш қаржы жылы үшін шоғырландырылмаған қаржылық есептілігі;
5) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) брокері филиалының бухгалтерлік есеп деректері бойынша өткен есепті үш жыл үшін жылдық есеп (бар болса);
6) осы баптың 2-тармағының 3), 5), 6), 9) және 10) тармақшаларында, 3-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген ақпарат.";
5-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) сақтандыру омбудсменының өкілдер кеңесінің құрамына кіретін сақтандыру ұйымдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымдары филиалдарының тізбесі;";
10) 16-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"16-2-бап. Сақтандыру брокерінің құрылтайшыларына қойылатын талаптар
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе оның қызметкерлерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметкерлері сақтандыру брокерін құруына немесе оның қызметіне, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалын ашуға немесе оның қызметіне қатысуына тыйым салынады.

2. Учредители и работники страхового брокера, работники филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан не могут занимать одновременно должности в страховой (перестраховочной) организации, филиале страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.";
11) дополнить статьей 16-4 следующего содержания:
"Статья 16-4. Открытие филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
1. Заявление о выдаче разрешения на открытие филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан на казахском и русском языках подается по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа, с приложением следующих документов:
1) решение страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан об открытии филиала на территории Республики Казахстан;
2) проект положения о филиале страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан;
3) копии учредительных документов страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан (нотариально засвидетельствованные в случае непредставления оригиналов для сверки);
4) сведения о страховом брокере-нерезиденте Республики Казахстан по форме, определенной уполномоченным органом, в том числе финансовая отчетность за последние два завершенных финансовых года (включая консолидированную при наличии), заверенная аудиторской организацией;
5) организационная структура филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан и сведения об аффилированных лицах страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан;
6) документы лиц, предлагаемых на должности руководящих работников филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с требованиями, предъявляемыми к руководящим работникам филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, установленными нормативным правовым актом уполномоченного органа;
7) письменное уведомление органа финансового надзора государства, резидентом которого является страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан, об отсутствии возражений против открытия страховым брокером-нерезидентом Республики Казахстан филиала на территории Республики Казахстан, либо заявление о том, что такое разрешение по законодательству государства, резидентом которого является страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан, не требуется;
8) письменное подтверждение органа финансового надзора государства, резидентом которого является страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан, о наличии у страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан действующей лицензии на осуществление деятельности страхового брокера;

2. Сақтандыру брокерінің құрылтайшылары мен қызметкерлерін, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының қызметкерлері бір мезгілде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалында қызмет атқара алмайды.";
11) мынадай мазмұндағы 16-4-баппен толықтырылсын:
"16-4-бап. Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокерінің филиалын ашу
1) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің Қазақстан Республикасының аумағында филиал ашу туралы шешімі;
2) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы туралы ереженің жобасы;
3) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің құрылтай құжаттарының көшірмелері (салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары ұсынылмаған жағдайда нотариатта куәландырылған);
4) уәкілетті орган айқындаған нысан бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері туралы мәліметтер, оның ішінде аудиторлық ұйым растаған соңғы аяқталған екі қаржы жылы үшін қаржылық есептілік (бар болған ретте шоғырландырылған есептілікті қоса алғанда);
5) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының ұйымдық құрылымы және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының үлестес тұлғалары туралы мәліметтер;
6) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптарға сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшы қызметкерлерінің лауазымдарына ұсынылатын адамдардың құжаттары;
7) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға қарсылығы жоқ екендігі туралы жазбаша хабарламасының не Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасы бойынша мұндай рұқсаттың талап етілмейтіні туралы мәлімдемесі;
8) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінде сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына қолданыстағы лицензияның болуы туралы жазбаша растауы;

9) письменное подтверждение органа финансового надзора государства, резидентом которого является страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан, об отсутствии у страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан нарушений требований законодательства, регулирующего осуществление деятельности страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, государства, резидентом которого является страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан, в течение двух лет, предшествующих представлению заявления;
10) письменное подтверждение уполномоченного органа государства, резидентом которого является страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан, об отсутствии у учредителя (учредителей) страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан судимости по экономическим и коррупционным преступлениям и правонарушениям, а также о том, что учредитель (учредители) не осуществляли деятельность в качестве руководящего работника страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан либо иной финансовой организации государства страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан в период не более чем за один год с момента лишения лицензии в установленном законодательством порядке, принятия решения о принудительной ликвидации, принудительном выкупе акций страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан. Указанное требование применяется в течение пяти лет после лишения лицензии, даты принятия решения о принудительной ликвидации, принудительном выкупе акций страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстана.
11) копия действующей лицензии страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, выданной органом финансового надзора государства, резидентом которого является страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан;
12) документы на учетную регистрацию филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, предусмотренные статьей 6-2 Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств";
13) копия документа, подтверждающего оплату сбора за выдачу лицензии на право осуществления деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
Документы страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, предоставляемые на иностранном языке, переводятся на казахский и русский языки и представляются в уполномоченный орган нотариально засвидетельствованными в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Документы, выданные органом финансового надзора, иными компетентными органами или должностными лицами иностранных государств, подлежат легализации либо апостилированию в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Уполномоченный орган вправе запросить дополнительную информацию или документы, необходимые для принятия решения о выдаче разрешения на открытие филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан.
Заявление о выдаче разрешения на открытие филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан может быть отозвано страховым брокером-нерезидентом Республики Казахстан в любой момент его рассмотрения уполномоченным органом.
Порядок выдачи разрешения на открытие филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.

9) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері резиденті болып табылатын мемлекеттің Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыруды реттейтін заңнама талаптарын бұзу туралы өтінішті табыс ету алдындағы екі жыл ішінде болмағанын жазбаша растауы;
10) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері құрылтайшысының (құрылтайшыларының) лицензиядан заңнамада белгіленген тәртіппен айырылған, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерін мәжбүрлеп тарату, акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы шешім қабылданған кезден бастап бір жылдан аспайтын кезеңде экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмыстар мен құқық бұзушылықтар бойынша соттылығының жоқтығы туралы, сондай-ақ құрылтайшының (құрылтайшылардың) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің не Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері мемлекетінің өзге қаржы ұйымының басшы қызметкері ретінде қызметті жүзеге асырмағаны туралы Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің тиісті мемлекетінің уәкілетті органының жазбаша растауы;
11) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы берген Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің қолданыстағы лицензиясының көшірмесі;
12) "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабында көзделген Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын есептік тіркеу құжаттары;
13) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия бергені үшін алым төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің шет тілінде берілетін құжаттары қазақ және орыс тілдеріне аударылады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті органға нотариатта куәландырылып ұсынылады.
Қаржылық қадағалау органы, шет мемлекеттердің өзге де құзыретті органдары немесе лауазымды адамдары берген құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес заңдастыруға не апостильдеуге жатады.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат беру туралы шешім қабылдау үшін қажетті қосымша ақпаратты немесе құжаттарды сұратуға құқылы.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат беру туралы өтінішті оны уәкілетті орган қараған кез келген сәтте кері қайтарып алуы мүмкін.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.

2. Отказ в выдаче разрешения на открытие филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан производится по любому из следующих оснований:
1) несоответствие представленных документов требованиям, указанным в пункте 1 настоящей статьи;
2) неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок;
3) несоблюдение требований, установленных подпунктом 9) пункта 1 настоящей статьи;
4) несоответствие наименования филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан требованиям пункта 8 настоящей статьи;
5) представление уполномоченному органу недостоверной информации, касающейся страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан.
Уполномоченный орган в сроки, предусмотренные пунктом 5 настоящей статьи, уведомляет страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан об отказе в выдаче разрешения на открытие филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан в письменной форме с указанием основания отказа.
3. Выданное разрешение на открытие филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан считается отмененным в случаях:
1) принятия страховым брокером-нерезидентом Республики Казахстан решения о прекращении деятельности филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан;
2) непрохождения в Корпорации учетной регистрации в течение двух месяцев со дня выдачи разрешения на открытие филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан;
3) неполучения лицензии на осуществление деятельности страхового брокера в течение трех месяцев со дня прохождения учетной регистрации филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан.
4. Страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан формирует активы филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, принимаемые в качестве резерва, к моменту его учетной регистрации. Порядок формирования активов филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, их перечень и размер устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
5. Заявление о выдаче разрешения на открытие филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение пятидесяти рабочих дней со дня подачи заявления.
Уведомление о выдаче разрешения на открытие филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан направляется страховому брокеру-нерезиденту Республики Казахстан и в корпорацию.
Разрешение на открытие филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан имеет юридическую силу до принятия уполномоченным органом решения о выдаче филиалу страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан лицензии на осуществление деятельности страхового брокера.

2. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат беруден бас тарту мынадай негіздердің кез келгені бойынша жүргізіледі:
1) ұсынылған құжаттардың осы баптың 1-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) уәкілетті органның ұсынылған құжаттар бойынша ескертулерін ол белгілеген мерзімде жоймау;
3) осы баптың 1-тармағының 9) тармақшасында белгіленген талаптарды сақтамау;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалы атауының осы баптың 8-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі;
5) уәкілетті органға Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокеріне қатысты дәйексіз ақпарат беру.
Уәкілетті орган осы баптың 5-тармағында көзделген мерзімде Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат беруден бас тартылғаны туралы бас тарту негіздемесін көрсете отырып, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерін жазбаша нысанда хабардар етеді.
3. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға берілген рұқсаттың:
1) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының қызметін тоқтату туралы шешім қабылдаған;
2) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат берілген күннен бастап екі ай ішінде Есептік тіркеу корпорациясында тіркеуден өтпеген;
3) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы есептік тіркеуден өткен күннен бастап үш ай ішінде сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыруға лицензия алмаған жағдайларда күші жойылды деп есептеледі.
4. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының резерв ретінде қабылданатын активтерін оны есептік тіркеу сәтіне қарай қалыптастырады. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының активтерін қалыптастыру тәртібі, олардың тізбесі мен мөлшері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
5. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат беру туралы өтінішті уәкілетті орган өтініш берілген күннен бастап елу жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат беру туралы хабарлама Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокеріне және Корпорацияға жіберіледі.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсаттың уәкілетті орган Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалына сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыруға лицензия беру туралы шешім қабылдағанға дейін заңды күші бар.

6. Учетная регистрация филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан осуществляется Корпорацией на основании разрешения уполномоченного органа на открытие филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
7. Правовой статус филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан определяется учетной регистрацией в Корпорации и наличием лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера.
8. Филиал страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан использует в качестве своего наименования то, которое указано в положении о филиале страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан.
Филиал страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан в своем наименовании обязаны использовать наименование страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, а также слово "филиал".
9. Местом нахождения филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан признается место нахождения на территории Республики Казахстан, указанное в положении о филиале страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан."
12) часть вторую пункта 4 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"Страховой брокер вправе размещать собственные средства на депозитах в банках второго уровня Республики Казахстан, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан.";
13) статью 20 дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. Положения пунктов 1, 1-1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10 и 11 настоящей статьи не распространяются на филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан.
Филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиал страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан обязан представить в уполномоченный орган копию аудиторского отчета финансовой отчетности страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан по итогам финансового года и рекомендации аудиторской организации на казахском или русском языке в течение десяти рабочих дней после их представления аудиторской организацией страховой (перестраховочной) организации-нерезиденту Республики Казахстан, страховому брокеру-нерезиденту Республики Казахстан.";
14) статью 23 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан использует в качестве своего наименования то, которое указано в положении о филиале страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в своем наименовании обязан использовать наименование страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, а также слово "филиал";

6. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын есептік тіркеуді Корпорация Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен уәкілетті органның Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға берген рұқсатының негізінде жүзеге асырады.
7. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының құқықтық мәртебесі Корпорацияда есептік тіркеумен және сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияның болуымен айқындалады.
8. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің ережесінде көрсетілген атауы ретінде пайдаланады.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы өз атауында Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің атауын, сондай-ақ "филиал" деген сөзді пайдалануға міндетті.
9. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының орналасқан жері Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің ережесінде көрсетілген Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жері болып танылады.";
12) 17-баптың 4-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру брокері меншікті қаражатын Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарындағы депозиттерге орналастыруға құқылы.";
13) 20-бап мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Осы баптың 1, 1-1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10 және 11-тармақтарының ережелері Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарына қолданылмайды.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы уәкілетті органға Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің қаржы жылының қорытындылары бойынша қаржылық есептілігінің аудиторлық есебінің көшірмесін және аудиторлық ұйымның ұсынымдарын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аудиторлық ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері табыс еткеннен кейін он жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде ұсынуға міндетті.";
14) 23-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы туралы ережеде көрсетілген атауды өз атауы ретінде пайдаланады.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы өз атауында Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауын, сондай-ақ "филиал" деген сөзді пайдалануға міндетті.";

15) дополнить статьей 30-1 следующего содержания:
"Статья 30-1. Открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан
1. Страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан вправе обратиться в уполномоченный орган для получения разрешения на открытие филиала на территории Республики Казахстан при выполнении следующих условий:
1) сумма совокупных активов страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан должна быть не ниже суммы, эквивалентной пяти миллиардам долларов США;
2) наличие у страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан не менее десятилетнего опыта по осуществлению страхования (перестрахования) во всех отраслях и классах страхования;
3) государство, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, является участником международного сотрудничества в сфере предотвращения и противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а также осуществляет сотрудничество с Группой разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ);
4) наличие соглашения между уполномоченным органом и органом финансового надзора государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан.
Соглашение между уполномоченным органом и органом финансового надзора государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, должно содержать порядок обмена конфиденциальной информацией, составляющей коммерческую тайну на рынке ценных бумаг, банковскую тайну, тайну страхования или иную охраняемую законом тайну, порядок сотрудничества по вопросам открытия филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, лицензирования, согласования руководящих работников, регулирования, контроля и надзора (в том числе проведения проверок деятельности) и прекращения деятельности страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и ее филиала, а также иные вопросы взаимодействия для целей осуществления контрольных и надзорных функций;
5) наличие письменного уведомления органа финансового надзора государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, о том, что он не возражает против открытия филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан на территории Республики Казахстан, либо заявления органа финансового надзора указанного государства о том, что такое разрешение по законодательству государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, не требуется;

15) мынадай мазмұндағы 30-1-баппен толықтырылсын:
"30-1-бап. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашу
1. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасының аумағында филиалын ашуға рұқсат алу үшін уәкілетті органға мынадай талаптар сақталған кезде жүгінуге құқылы:
1) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жиынтық активтерінің сомасы бес миллиард АҚШ долларына балама сомадан төмен болмауға тиіс;
2) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандырудың барлық саласы мен сыныптарында сақтандыруды (қайта сақтандыруды) жүзеге асыру бойынша кемінде он жылдық тәжірибесінің болуы;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы резиденті болып табылатын мемлекет заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастырудың (жылыстатудың) және терроримзді қаржыландырудың алдын алу және қарсы іс-қимыл жасау саласындағы халықаралық ынтымақтастықтың қатысушысы болып табылады, сондай-ақ Ақшаны жылыстатумен күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобымен (ФАТФ) ынтымақтастықты жүзеге асырады;
4) уәкілетті орган және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы арасындағы келісімнің болуы.
Уәкілетті орган және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы арасындағы келісімде бағалы қағаздар нарығындағы коммерциялық құпияны, банк құпиясын, сақтандыру құпиясын немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын конфиденциалды ақпарат алмасу тәртібі, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашу, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және оның филиалының қызметін лицензиялау, басшы қызметкерлерін келісу, қызметін реттеу, бақылау мен қадағалау (қызметіне тексерулер жүргізу) және тоқтату мәселелері бойынша ынтымақтасу тәртібі, сондай-ақ бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыру мақсаттары үшін өзге де өзара іс-қимыл мәселелері қамтылуға тиіс;
5) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға қарсылық білдірмейтіні туралы жазбаша хабарламаның не көрсетілген мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасы бойынша осындай рұқсаттың талап етілмейтіні тура мәлімдемесінің болуы;

6) наличие письменного подтверждения органа финансового надзора государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, о том, что страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан обладает действующей лицензией на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности.
2. Заявление о выдаче разрешения на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан на казахском или русском языках подается по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа, с приложением следующих документов:
1) решение страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан об открытии филиала на территории Республики Казахстан;
2) проект положения о филиале страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
3) копии учредительных документов страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан (нотариально засвидетельствованные в случае непредставления оригиналов для сверки);
4) сведения о страховой (перестраховочной) организации-нерезиденте Республики Казахстан по форме, определенной уполномоченным органом, в том числе финансовая отчетность за последние два завершенных финансовых года (включая консолидированную при наличии), заверенная аудиторской организацией;
5) организационная структура филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и сведения об аффилированных лицах страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
6) бизнес-план филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, утвержденный должностным лицом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан либо лицом, уполномоченным на подписание документов, завизированный актуарием страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, разработанный на ближайшие три года для филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, открываемых в отрасли "общее страхование", и на пять лет для филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, открываемых в отрасли "страхование жизни". В бизнес-плане должны быть отражены следующие вопросы: цели открытия филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, краткое описание основных направлений деятельности и сегменты рынка, на которые ориентирован открываемый филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, информация о страховой (перестраховочной) организации-нерезиденте Республики Казахстан и ее филиале, виды продуктов и услуг, способы их реализации, маркетинговые исследования, страховой андеррайтинг, ценовая стратегия, в том числе порядок расчета страховых тарифов и их экономическое обоснование, стратегия продвижения продуктов, распределение страховых продуктов, финансовый план, в том числе прогноз коэффициентов убыточности, политика перестрахования, которую открываемый филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан намерен проводить, план привлечения трудовых ресурсов, организация управления рисками, соответствующая требованиям уполномоченного органа;

6) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына қолданыстағы лицензиясының бар екені туралы жазбаша растамасының болуы.
2. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға рұқсат беру туралы қазақ немесе орыс тілдеріндегі өтініш уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша мынадай құжаттарды қоса ұсына отырып беріледі:
1) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Қазақстан Республикасының аумағында филиал ашу туралы шешімі;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы туралы ереженің жобасы;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құрылтай құжаттарының көшірмелері;
4) уәкілетті орган айқындаған нысан бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы мәліметтер, оның ішінде аудиторлық ұйым растаған соңғы аяқталған екі қаржылық жыл үшін қаржылық есептілік (бар болған ретте шоғырландырылған есептілікті қоса алғанда);
5) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының ұйымдық құрылымы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының үлестес тұлғалары туралы мәліметтер;
6) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының лауазымды адамы не құжаттарға қол қоюға уәкілетті адам бекіткен, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының актуарийі қол қойған, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалдары үшін таяудағы үш жылға әзірленген, "жалпы сақтандыру" саласында ашылған және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалдары үшін бес жылға "өмірді сақтандыру" саласында ашылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының бизнес-жоспары. Бизнес-жоспарда мынадай мәселелер көрсетілуге тиіс: Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашу мақсаты, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ашылатын филиалы бағдарланған қызметінің негізгі бағыттарының және нарық сегменттерінің қысқаша сипаты, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және оның филиалы туралы ақпарат, өнімдер мен көрсетілетін қызметтің түрлері, оларды іске асыру тәсілдері, маркетингтік зерттеулер, сақтандыру андеррайтингі, баға стратегиясы, оның ішінде сақтандыру тарифтерін есептеу тәртібі және олардың экономикалық негіздері, өнімдерді өткізу стратегиясы, сақтандыру өнімдерін бөлу, қаржы жоспары, оның ішінде шығындылық коэффициенттерінің болжамы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ашылатын филиалы жүргізуге ниет білдірген қайта сақтандыру саясаты, еңбек ресурстарын тарту жоспары, уәкілетті органның талаптарына сәйкес келетін тәуекелдерді басқаруды ұйымдастыру;

7) документы лиц, предлагаемых на должности руководящих работников филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с требованиями, предъявляемыми к руководящим работникам филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, установленными нормативным правовым актом уполномоченного органа;
8) документ, удостоверяющий наличие у страховой (перестраховочной) организации-нерезидента минимально требуемого рейтинга одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа, на день представления заявления;
9) письменное уведомление органа финансового надзора государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, об отсутствии возражений против открытия филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан на территории Республики Казахстан, либо заявление о том, что такое разрешение по законодательству государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, не требуется;
10) письменное подтверждение органа финансового надзора государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, о наличии у страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан действующей лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности;
11) письменное подтверждение органа финансового надзора государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, об отсутствии у страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан нарушений пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных законодательством государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, в течение двух лет, предшествующих представлению заявления;
12) письменное обязательство страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан о безусловном, незамедлительном исполнении данной страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан обязательств, связанных с деятельностью ее филиала, действующего на территории Республики Казахстан, в случае их неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения со стороны филиала;
13) копия действующей лицензии страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, выданной органом финансового надзора государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан;

7) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптарға сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының басшы қызметкерлерінің лауазымдарына ұсынылатын адамдардың құжаттары;
8) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында өтінішті беру күнінде тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленетін рейтингтік агенттіктердің бірінің ең аз талап етілетін рейтингінің болуын куәландыратын құжат;
9) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға қарсылығы жоқтығы туралы жазбаша хабарлама не Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасы бойынша мұндай рұқсат талап етілмейтіні туралы өтініш:
10) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында банк қызметін жүзеге асыруға қолданыстағы лицензиясының болуы туралы жазбаша растауы;
11) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген пруденциялық нормативтер мен сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді бұзушылықтарының жоқтығы туралы жазбаша растауы;
12) Қазақстан Республикасының аумағында іс-әрекет ететін Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметіне байланысты міндеттемелер филиал тарапынан орындалмаған және (немесе) ішінара орындалмаған жағдайда Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының оларды сөзсіз, дереу орындауы туралы жазбаша міндеттемесі;
13) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы берген Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қолданыстағы лицензиясының көшірмесі;

14) документы на учетную регистрацию филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, предусмотренные статьей 6-2 Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств";
15) копия документа, подтверждающего оплату сбора за выдачу лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
Документы страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, представляемые на иностранном языке, переводятся на казахский и русский языки и представляются в уполномоченный орган нотариально засвидетельствованными в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Документы, выданные органом финансового надзора, иными компетентными органами или должностными лицами иностранных государств, подлежат легализации либо апостилированию в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Уполномоченный орган вправе запросить дополнительную информацию или документы, необходимые для принятия решения о выдаче разрешения на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Заявление о выдаче разрешения на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан может быть отозвано страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан в любой момент его рассмотрения уполномоченным органом.
Порядок выдачи разрешения на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. Отказ в выдаче разрешения на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан производится по любому из следующих оснований:
1) несоответствие требованиям, указанным в пункте 1 настоящей статьи;
2) несоответствие представленных документов требованиям, указанным в пункте 2 настоящей статьи;
3) неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок;
4) несоблюдение требований, установленных подпунктами 8) и 11) пункта 2 настоящей статьи;
5) основания, указанные в подпунктах 4) и 7) пункта 1 статьи 28 настоящего Закона;
6) несоответствие наименования филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан требованиям пункта 7 статьи 23 настоящего Закона;

14) "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабында көзделген Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын есептік тіркеу құжаттары;
15) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға лицензия бергені үшін алым төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шет тілінде берілетін құжаттары қазақ және орыс тілдеріне аударылады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті органға нотариатта куәландырылып ұсынылады.
Қаржылық қадағалау органы, шет мемлекеттердің өзге де құзыретті органдары немесе лауазымды адамдары берген құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес заңдастыруға не апостильдеуге жатады.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға рұқсат беру туралы шешім қабылдау үшін қажетті қосымша ақпаратты немесе құжаттарды сұратуға құқылы.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға рұқсат беру туралы өтінішті оны уәкілетті орган қараған кез келген сәтте кері қайтарып алуы мүмкін.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға рұқсат беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
3. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға рұқсат беруден бас тарту төмендегi кез келген негiздер бойынша жүргiзiледi:
1) осы баптың 1-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) ұсынылған құжаттардың осы баптың 2-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті органның ұсынылған құжаттар бойынша ескертулерін олар белгілеген мерзімде жоймауы;
4) осы баптың 2-тармағының 8) және 11) тармақшаларында белгіленген талаптарды сақтамауы;
5) осы Заңның 28-бабы 1-тармағының 4) және 7) тармақшаларында көрсетілген негіздер;
6) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы атауының осы Заңның 23-бабының 7-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі;

7) предоставление уполномоченному органу недостоверной информации, касающейся страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Уполномоченный орган в сроки, предусмотренные пунктом 5 настоящей статьи, уведомляет страховую (перестраховочную) организацию-нерезидента Республики Казахстан об отказе в выдаче разрешения на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в письменной форме с указанием основания отказа.
4. Выданное разрешение на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан считается отмененным в случаях:
1) принятия страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан решения о добровольном прекращении деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
2) принятия уполномоченным органом решения о лишении филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности;
3) непрохождения в Корпорации учетной регистрации в течение двух месяцев со дня выдачи разрешения на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
4) неполучения лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности в течение трех месяцев со дня прохождения учетной регистрации филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
5. Заявление о выдаче разрешения на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение пятидесяти рабочих дней со дня подачи заявления.
Уведомление о выдаче разрешения на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан направляется страховой (перестраховочной) организации-нерезиденту Республики Казахстан и в Корпорацию.
Разрешение на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан имеет юридическую силу до принятия уполномоченным органом решения о выдаче филиалу страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан лицензии на проведение страховой (перестраховочной) деятельности.
6. Учетная регистрация филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан осуществляется Корпорацией на основании разрешения уполномоченного органа на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации Республики Казахстан в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.

7) уәкілетті органға Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына қатысты дәйексіз ақпарат беруі.
Уәкілетті орган осы баптың 5-тармағында көзделген мерзімде Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына бас тарту негіздерін көрсете отырып, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға рұқсат беруден бас тарту туралы жазбаша хабарлайды.
4. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға берiлген рұқсат:
1) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдаған;
2) уәкілетті орган Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына берілген лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған;
3) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға рұқсат берілген күннен бастап екі айдың ішінде Корпорацияда есептік тіркеуден өтпеген;
4) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы есептік тіркеуден өткен күннен бастап үш ай ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияны алмаған жағдайларда күші жойылды деп есептеледі.
5. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға рұқсат беру туралы өтінішті уәкілетті орган өтініш берілген күннен бастап елу жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға рұқсат беру туралы хабарлама Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және Корпорацияға жіберіледі.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға рұқсаттың уәкілетті орган Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүргізуге лицензия беру туралы шешім қабылдағанға дейін заңды күші бар.
6. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалын есептік тіркеуді Корпорация Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен уәкілетті органның Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға берген рұқсаттың негізінде жүзеге асырады.

7. Местом нахождения филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан признается место нахождения на территории Республики Казахстан, указанное в положении о филиале страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.";
16) в статье 34:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Руководящими работниками филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан признаются руководитель и его заместители, иные руководители филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью структурных подразделений филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и обладающие правом подписи документов, на основании которых проводится страховая и (или) инвестиционная деятельность, главный бухгалтер. Не менее двух руководящих работников филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан должны быть резидентами Республики Казахстан.
Руководящими работниками филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан признаются руководитель и его заместители, главный бухгалтер.
Руководитель филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан не вправе занимать должность руководителя исполнительного органа либо лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа, юридического лица, руководителя других филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан.";
в пункте 3:
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"4) ранее являвшееся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, руководителем или заместителем руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, крупным участником – физическим лицом, руководителем крупного участника (страхового холдинга) – юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, о консервации страховой (перестраховочной) организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.
Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, консервации страховой (перестраховочной) организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.

7. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының орналасқан жері Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы туралы ережесінде көрсетілген Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жері болып танылады.";
16) 34-бап:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және олардың негізінде сақтандыру және (немесе) инвестициялық қызмет жүргізілетін құжаттарға қол қою құқығы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының басшысы және оның орынбасарлары, өзге де басшылары, бас бухгалтер Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының басшы қызметкерлері болып танылады. Қазақстан Республикасының бейрезидент- сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының кемінде екі басшы қызметкері Қазақстан Республикасының резиденттері болуға тиіс.
Басшы және оның орынбасарлары, бас бухгалтер Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшы қызметкерлері болып танылады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшысы атқарушы орган басшысының не атқарушы органының заңды тұлғаның функциясын жеке дара жүзеге асыратын адамның лауазымын атқаруға басқа Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары басшысының лауазымын атқаруға құқығы жоқ.";
3-тармақта:
4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) уәкілетті орган қаржы ұйымын таратуға және (немесе) оның қаржы нарығында қызметті жүзеге асыруын тоқтатуға алып келген банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын төлеуге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары санатына жатқызу туралы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп иелену, оны лицензиясынан айыру туралы шешім қабылдағанға дейін не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент- сақтандыру брокерінің филиалын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге, не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банк филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшысы немесе басшысының орынбасары, ірі қатысушы – жеке тұлға, сақтандыру ұйымының ірі қатысушысы (сақтандыру холдингі) – заңды тұлғаның басшысы болған адам сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерінің басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды.
Көрсетілген талап уәкілетті орган оларды таратуға және (немесе) оның қаржы нарығында қызметті жүзеге асыруын тоқтатуға алып келген банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын төлеуге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының санатына жатқызу туралы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп иелену, оны, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын лицензиясынан айыру туралы шешім қабылдағаннан кейін не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бес жыл бойы қолданылады;

5) у которого было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника в данной и (или) в иной финансовой организации, данном и (или) ином филиале банка-нерезидента Республики Казахстан, филиале страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиале страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан. Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия уполномоченным органом решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника.
Руководящим работником страховой (перестраховочной) организации не может быть назначено (избрано) также лицо, совершившее коррупционное преступление либо привлекавшееся в течение трех лет до даты назначения (избрания) к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения;";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Требования, предъявляемые к руководящим работникам филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Руководящий работник вправе осуществлять соответствующие функции без согласования с уполномоченным органом не более шестидесяти календарных дней со дня его назначения (избрания, наделения соответствующими функциями) либо приобретения акций страховой (перестраховочной) организации при получении юридическим лицом статуса страхового холдинга.
По истечении срока, указанного в настоящем пункте, и в случаях непредставления полного пакета документов на согласование в уполномоченный орган либо отказа уполномоченным органом в согласовании, страховая (перестраховочная) организация и страховой брокер обязаны расторгнуть трудовой договор с данным лицом либо в случае отсутствия трудового договора принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника.
Запрещается исполнение обязанностей (замещение временно отсутствующего) руководящего работника страховой (перестраховочной) организации и страхового брокера без согласования с уполномоченным органом свыше срока, установленного настоящим пунктом.
Уполномоченный орган рассматривает документы, представленные для выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, в течение тридцати рабочих дней с даты представления полного пакета документов в соответствии с требованиями нормативного правового акта уполномоченного органа.

5) осы және (немесе) өзге қаржы ұйымында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалында басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісім кері қайтарып алынған адам сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерінің басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды. Көрсетілген талап уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып алу туралы шешімді қабылдағаннан кейін қатарынан соңғы он екі ай бойы қолданылады.
Сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған не тағайындау (сайлау) күніне дейін үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін тәртіптік жауаптылыққа тартылған адам да сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды;";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент- сақтандыру брокері филиалының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Басшы қызметкер тиісті функцияларды уәкілетті органның келісімінсіз ол тағайындалған (сайланған, тиісті функциялар берілген) күннен бастап не заңды тұлға сақтандыру холдингі мәртебесін алған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алған күннен бастап күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімде жүзеге асыруға құқылы.
Осы тармақта көрсетілген мерзім өткеннен кейін және құжаттардың толық топтамасы уәкілетті органға келісуге ұсынылмаған не уәкілетті орган келісуден бас тартқан жағдайларда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және сақтандыру брокері осы адаммен еңбек шартын бұзуға не еңбек шарты болмаған жағдайда осы басшы қызметкердің өкілеттігін тоқтату жөнінде шаралар қолдануға міндетті.
Уәкілетті органның келісімінсіз осы тармақта белгіленген мерзімнен артық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерінің басшы қызметкерінің міндеттерін орындауға (уақытша жоқ адамды ауыстыруға) тыйым салынады.
Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру үшін ұсынылған құжаттарды уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес құжаттардың толық топтамасы ұсынылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қарайды.

При представлении документов для согласования лиц, предлагаемых на должности руководящих работников создаваемой страховой (перестраховочной) организации, в соответствии с подпунктом 2) пункта 1-1 статьи 27 настоящего Закона, уполномоченный орган направляет заявителю решение о согласовании либо отказе в согласовании указанных лиц в течение девяти рабочих дней со дня получения документов, подтверждающих государственную регистрацию юридического лица.
При представлении документов для согласования лиц, предлагаемых на должности руководящих работников вновь открываемого филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 16-4 и подпунктом 7) пункта 2 статьи 30-1 настоящего Закона уполномоченный орган направляет страховой (перестраховочной) организации-нерезиденту Республики Казахстан, страховому брокеру-нерезиденту Республики Казахстан решение о согласовании либо отказе в согласовании указанных лиц в течение девяти рабочих дней со дня получения документов, подтверждающих учетную регистрацию филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан.
При повторном представлении документов в связи с отказом в согласовании лиц, предлагаемых на должности руководящих работников создаваемой страховой (перестраховочной) организации, документы рассматриваются уполномоченным органом в срок, предусмотренный частью четвертой настоящего пункта.";
в пункте 8:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) несоответствие руководящих работников требованиям, установленным статьей 16-2 настоящего Закона, настоящей статьей или нормативным правовым актом уполномоченного органа (для руководящих работников филиала банка-нерезидента Республики Казахстан), подпунктом 20) статьи 1, пунктом 4 статьи 54, пунктом 2 статьи 59 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и статьей 9 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";";
дополнить частью второй следующего содержания:
"К сведениям, указанным в подпунктах 7) и 8) настоящего пункта, в том числе относятся сведения, полученные уполномоченным органом от органа финансового надзора государства, резидентом которого являются страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан.";
часть вторую пункта 11 изложить в следующей редакции:
"Отзыв уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) руководящего работника в страховой (перестраховочной) организации, страховом брокере является основанием для отзыва ранее выданного (выданных) согласия (согласий) данному руководящему работнику в иных финансовых организациях, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалах страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалах страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан.";

Осы Заңның 27-бабы 1-1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкерлері лауазымына ұсынылатын адамдарды келісу үшін құжаттарды ұсынған кезде уәкілетті орган заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжаттарды алған күннен бастап тоғыз жұмыс күні ішінде өтініш берушіге көрсетілген тұлғаларды келісу не келісуден бас тарту туралы шешімді жібереді.
Осы Заңның 16-4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына және 30-1-бабы 2-тармағының 7) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жаңадан ашылатын филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшы қызметкерлері лауазымдарына ұсынылатын тұлғаларды келісу үшін құжаттарды ұсынған кезде уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокеріне көрсетілген тұлғаларды келісу не келісуден бас тарту туралы шешімді Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының есептік тіркелуін растайтын құжаттарды алған күннен бастап тоғыз жұмыс күні ішінде ұсынады.
Құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкерлері лауазымына ұсынылатын адамдарды келісуден бас тартуына байланысты құжаттар қайтадан ұсынылған кезде құжаттарды уәкілетті орган осы тармақтың төртінші бөлігінде көзделген мерзімде қарайды.";
8-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) басшы қызметкерлердің осы Заңның 16-2-бабында, осы бапта немесе уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде (Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлері үшін), "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 20) тармақшасында, 54-бабының 4-тармағында, 59-бабының 2-тармағында және "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген мәліметтерге, оның ішінде резиденті Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органынан уәкілетті орган алған мәліметтер жатады.";
11-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында, сақтандыру брокерінде басшы қызметкерді тағайындауға (сайлауға) берген келісімін кері қайтарып алуы өзге қаржы ұйымдарындағы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарындағы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарындағы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарындағы осы басшы қызметкерге бұдан бұрын берілген келісімін (келісімдерді) кері қайтарып алуға негіз болып табылады.";

17) пункт 2 статьи 36-5 изложить в следующей редакции:
"2. Уставом исламской страховой (перестраховочной) организации, положением о филиале исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан совету по принципам исламского финансирования может быть предоставлено право определения иных требований к деятельности исламской страховой (перестраховочной) организации, обязательных для ее соблюдения.";
18) статью 36-7 изложить в следующей редакции:
"Статья 36-7. Дополнительные требования к уставу исламской страховой (перестраховочной) организации
Устав исламской страховой (перестраховочной) организации, положение о филиале исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан помимо сведений, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, должны содержать:
1) цели деятельности исламской страховой (перестраховочной) организации;
2) задачи, функции и полномочия постоянно действующего органа исламской страховой (перестраховочной) организации – совета по принципам исламского финансирования, а также порядок его создания и требования к членам совета по принципам исламского финансирования;
3) условия и порядок получения вознаграждения за управление исламским страховым фондом, одобренные советом по принципам исламского финансирования.";
19) в статье 37:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Лицензия филиалу страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности, филиалу страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан на право осуществления деятельности страхового брокера выдается уполномоченным органом при наличии у страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан действующих лицензий на осуществление аналогичных по существу видов деятельности, выданных органом финансового надзора государства, резидентом которого являются страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан.";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Страховая организация не вправе обращаться в уполномоченный орган за получением лицензии на право осуществления страховой деятельности по дополнительным классам страхования до истечения срока исполнения условий, указанных в бизнес-плане при получении разрешения на создание страховой организации (открытие филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан).";

17) 36-5-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жарғысымен, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы туралы ережемен исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңеске исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметіне қойылатын, сақталуы міндетті өзге де талаптарды айқындау құқығы берілуі мүмкін.";
18) 36-7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"36-7-бап. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жарғысына қойылатын қосымша талаптар
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жарғысында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы туралы ережеде Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген мәліметтерге қоса:
1) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қызметінің мақсаттары;
2) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы тұрақты жұмыс істейтін органының – исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңестің міндеттері, функциялары мен өкілеттіктері, сондай-ақ оны құру тәртібі және исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңестің мүшелеріне қойылатын талаптар;
3) исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңес мақұлдаған исламдық сақтандыру қорын басқарғаны үшін сыйақы алудың талаптары және тәртібі қамтылуы тиіс.";
19) 37-бап:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1.      Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалына сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияны уәкілетті орган Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінде резиденті Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы берген мәні бойынша ұқсас қызмет түрлерін жүзеге асыруға қолданыстағы лицензиялар болған кезде береді.";
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сақтандыру ұйымы сақтандыру ұйымын құруға (Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалын ашуға) рұқсат алу кезiнде сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша сақтандыру қызметiн жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшiн бизнес-жоспарда көрсетiлген талаптарды орындау мерзiмi аяқталғанға дейiн уәкiлеттi органға өтініш жасауға құқығы жоқ.";

пункт 8-1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Для получения лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера по дополнительному виду брокерской деятельности филиал страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) документы, установленные в подпунктах 1) и 5) части первой настоящего пункта;
2) документы, подтверждающие соответствие размера активов филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, минимальному размеру, установленному нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Заявление о выдаче лицензии должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение тридцати рабочих дней со дня представления полного пакета документов, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан.
При представлении документов о выдаче лицензии создаваемой страховой (перестраховочной) организации в соответствии с подпунктом 5) пункта 1-1 статьи 27 настоящего Закона уполномоченный орган направляет заявителю решение о выдаче либо отказе в выдаче лицензии в течение девяти рабочих дней со дня государственной регистрации юридического лица.
При представлении документов о выдаче лицензии открываемому филиалу страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиалу страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 16-4 и пунктом 2 статьи 30-1 настоящего Закона уполномоченный орган направляет страховой (перестраховочной) организации-нерезиденту Республики Казахстан, страховому брокеру-нерезиденту Республики Казахстан решение о выдаче либо отказе в выдаче лицензии в течение девяти рабочих дней со дня учетной регистрации филиала.
При повторном представлении документов в связи с отказом в выдаче лицензии создаваемой страховой (перестраховочной) организации, открываемому филиалу страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан документы рассматриваются уполномоченным органом в срок, предусмотренный частью первой настоящего пункта.
В случае представления заявителем неполного пакета документов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан для получения лицензии, уполномоченный орган дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в течение двух рабочих дней с момента получения документов.
Заявление о переоформлении лицензии, за исключением случаев, предусмотренных статьей 34 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение пятнадцати рабочих дней со дня представления полного пакета документов, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан.
В случае представления заявителем неполного пакета документов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан для переоформления лицензии, уполномоченный орган дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в течение двух рабочих дней с момента получения документов.";
дополнить пунктом 13 следующего содержания:

8-1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Брокерлік қызметтің қосымша түрі бойынша сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) және 5) тармақшаларында белгіленген құжаттар;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының резерв ретінде қабылданатын активтері мөлшерінің уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген ең төменгі мөлшерге сәйкестігін растайтын құжаттар.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Лицензия беру туралы өтінішті уәкілетті орган Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін құжаттардың толық топтамасы ұсынылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
Осы Заңның 27-бабы 1-1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына лицензия беру туралы құжаттарды ұсынған кезде уәкілетті орган заңды тұлға мемлекеттік тіркелген күннен бастап тоғыз жұмыс күні ішінде өтініш берушіге лицензия беру не беруден бас тарту туралы шешімді жібереді.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ашылатын филиалына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалына лицензия беру туралы құжаттарды осы Заңның 16-4-бабының 1-тармағына және 30-1-бабының 2-тармағына сәйкес ұсынған кезде уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокеріне филиалды есептік тіркеген күннен бастап тоғыз жұмыс күні ішінде лицензия беру не беруден бас тарту туралы шешімді жібереді.
Құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ашылатын филиалына лицензия беруден бас тартуға байланысты құжаттарды қайта ұсынған кезде құжаттарды уәкілетті орган осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген мерзімде қарайды.
Өтініш беруші лицензия алу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, уәкілетті орган құжаттарды алған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту береді.
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу туралы өтінішті уәкілетті орган Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін құжаттардың толық топтамасы ұсынылған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
Өтініш беруші лицензияны қайта ресімдеу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, уәкілетті орган құжаттарды алған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту береді.";
мынадай мазмұндағы 13-тармақпен толықтырылсын:

"13. Положения пунктов 7-2, 7-3 и 8 настоящей статьи не распространяются на филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиал исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.";
20) в пункте 1 статьи 38:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) несогласование руководящего работника из числа кандидатов, предлагаемых к назначению (избранию) (для вновь создаваемой страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, открываемой страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан);";
дополнить подпунктами 6), 7) и 8) следующего содержания:
"6) невыполнение требования по формированию активов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, в соответствии с пунктом 4 статьи 16-4 и пунктом 12 статьи 46 настоящего Закона;
7) отсутствие у страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан действующих лицензий на осуществление аналогичных по существу видов деятельности, выданных органом финансового надзора государства, резидентом которого являются страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан;
8) несоблюдение требования, указанного в пункте 1-1 статьи 34 настоящего Закона, по наличию в числе руководящих работников филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан не менее двух руководящих работников-резидентов Республики Казахстан.";
21) в статье 43:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) выдает разрешения на создание страховых (перестраховочных) организаций, открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) дает согласие на добровольную реорганизацию и ликвидацию страховой (перестраховочной) организации, добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) осуществляет контроль за деятельностью ликвидационных комиссий ликвидируемых страховых (перестраховочных) организаций, принудительно прекращающих деятельность филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан";

"13. Осы баптың 7-2, 7-3 және 8-тармақтарының ережелері Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына қолданылмайды.";
20) 38-баптың 1-тармағында:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) тағайындау (сайлау) ұсынылып отырған кандидаттардың арасынан басшы қызметкерге келісім берілмесе (жаңадан құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері, Қазақстан Республикасының ашылатын бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы үшін);";
мынадай мазмұндағы 6), 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) осы Заңның 16-4-бабының 4-тармағына және 46-бабының 12-тармағына сәйкес резерв ретінде қабылданатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының активтерін қалыптастыру жөніндегі талапты орындамаса;
7) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы берген мәні бойынша ұқсас қызмет түрлерін жүзеге асыруға қолданыстағы лицензиялары болмаса;
8) осы Заңның 34-бабының 1-1-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының басшы қызметкерлерінің қатарында кемінде екі басшы қызметкердің болуы жөніндегі талаптарды сақтамаса жүргізіледі.";
21) 43-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын құруға, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат бередi;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті түрде қайта ұйымдастыруға және таратуға, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға келісім береді;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін мәжбүрлеп тоқтататын тарату комиссияларының қызметiн бақылауды жүзеге асырады;";

22) статью 44 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. При проведении проверки деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан уполномоченный орган вправе получать информацию о деятельности страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан у органа финансового надзора государства, резидентом которого являются страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан в рамках соглашения, указанного в подпункте 4) пункта 1 статьи 30-1 настоящего Закона.";
23) подпункт 2) пункта 5 статьи 48 изложить в следующей редакции:
"2) привлекать заемные средства от банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан на срок, превышающий три месяца, в размере, превышающем размер собственного капитала, за исключением привлечения займа без обеспечения, соответствующего условиям, предусмотренным статьей 25-1 настоящего Закона;";
24) статью 53-3 дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, к филиалу которой предъявлены уполномоченным органом требования, указанные в пункте 1 настоящей статьи, обязана принять меры по улучшению финансового состояния филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, в том числе по увеличению размера активов, принимаемых в качестве резерва, предусмотренных пунктом 12 статьи 46 настоящего Закона, минимизации рисков посредством приведения его деятельности в соответствие с законодательством Республики Казахстан и требованиями уполномоченного органа.
При недостаточности принимаемых страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан мер, указанных в части второй настоящего пункта, страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан исполняет неисполненные и (или) ненадлежаще исполненные филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан обязательства в соответствии с письменным обязательством, ранее представленным в уполномоченный орган в соответствии с подпунктом 12) пункта 2 статьи 30-1 настоящего Закона.";
25) статью 53-5 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Уполномоченный орган вправе применить к филиалу страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиалу страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан вне зависимости от примененных ранее к ним мер надзорного реагирования следующие санкции:

22) 44-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының қызметіне тексеру жүргізу кезінде уәкілетті орган резиденті осы Заңның 30-1-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген келісім шеңберінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокері болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органынан Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің қызметі туралы ақпарат алуға құқылы.";
23) 48-баптың 5-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Заңның 25-1-бабында көзделген шарттарға сәйкес келетін қамтамасыз етілмеген қарыз тартуды қоспағанда, банктерден, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарынан меншікті капиталының мөлшерінен асатын мөлшерде қарыз қаражатын үш айдан астам мерзімге тартуға;";
24) 53-3-бап мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Филиалына уәкілетті орган осы баптың 1-тармағында көрсетілген талаптар қойған Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жай-күйін жақсарту бойынша, оның ішінде осы Заңның 46-бабының 12-тармағында көзделген резервтер ретінде қабылданатын активтердің мөлшерін ұлғайту жөнінде, оның қызметін Қазақстан Республикасының заңнамасына және уәкілетті органның талаптарына сәйкес келтіру арқылы тәуекелдерді барынша азайту бойынша шаралар қабылдауға міндетті.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қабылдаған шаралар жеткіліксіз болған кезде Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы бұрын уәкілетті органға осы Заңның 30-1-бабының 2-тармағының 12) тармақшасына сәйкес ұсынылған жазбаша міндеттемеге сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының орындамаған және (немесе) тиісінше орындамаған міндеттемелерін орындайды.";
25) 53-5-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалына бұрын оларға қолданылған қадағалап ден қою шараларына қарамастан, мынадай санкцияларды қолдануға

1) приостановление действия лицензии по основаниям, предусмотренным пунктом 1-2 статьи 54 настоящего Закона;
2) лишение лицензии по основаниям, предусмотренным пунктом 1-2 статьи 55 настоящего Закона.";
26) статью 54 дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:
"1-2. Действие лицензии филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан может быть приостановлено сроком до шести месяцев по одному из следующих оснований:
1) основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 2-1), 2-2), 2-4), 2-6), 2-7), 4), 5), 7), 8), 9), 10), 10-1), 11), 12), 13) и 16) пункта 1 настоящей статьи;
2) несоблюдение филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиалом страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан требований к размеру активов, принимаемых в качестве резерва, установленному нормативным правовым актом уполномоченного органа в соответствии с пунктом 4 статьи 16-4 и пунктом 12 статьи 46 настоящего Закона;
3) невыполнение страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан требований уполномоченного органа, предъявляемых в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи и пунктом 4 статьи 46 настоящего Закона;
4) осуществление деятельности, запрещенной для филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с пунктом 3 статьи 11 настоящего Закона;
5) несоблюдение в процессе деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан требований, предъявляемых к руководящим работникам филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан;
6) приостановление действия лицензии страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан на страховую (перестраховочную) деятельность, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан на осуществление деятельности страхового брокера органом финансового надзора или судом государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан.";
27) в статье 55:
дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:
"1-2. Уполномоченный орган вправе вынести решение о лишении филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан лицензии по одному из следующих оснований:

1) осы Заңның 54-бабының 1-2-тармағында көзделген негіздер бойынша лицензияның қолданылуын тоқтата тұру;
2) осы Заңның 55-бабының 1-2-тармағында көзделген негіздер бойынша лицензиядан айыруға құқылы.";
26) 54-бап мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:
"1-2. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы лицензиясының қолданылуы мынадай негіздердің бірі бойынша алты айға дейінгі мерзімге тоқтатыла тұруы мүмкін:
1) осы Заңның осы бабының 1-тармағының 1), 2), 2-1), 2-2), 2-4), 2-6), 2-7), 4), 5), 7), 8), 9), 10), 10-1), 11), 12), 13) және 16) тармақшаларында көзделген негіздер;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының осы Заңның 16-4-бабының 4-тармағына және 46-бабының 12-тармағына сәйкес уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген резерв ретінде қабылданатын активтердің мөлшеріне қойылатын талаптарды сақтамауы;
3) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уәкілетті органның осы Заңның осы бабының 4-тармағына және 46-бабының 4-тармағына сәйкес қойған талаптарды орындамауы;
4) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы үшін осы Заңның 11-бабының 3-тармағына сәйкес тыйым салынған қызметті жүзеге асыруы;
5) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының қызметі барысында Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптардың сақталмауы;
6) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметіне, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің сақтандыру брокері қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданылуын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының немесе соттың тоқтата тұруы.";
27) 55-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:
"1-2. Уәкілетті орган мынадай негіздердің бірі бойынша:

1) основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 2-1), 2-2), 2-3), 4), 6), 7), 8) пункта 1 настоящей статьи;
2) неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение, предусмотренное подпунктами 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 1-2 статьи 54 настоящего Закона;
3) лишение лицензии страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан на страховую (перестраховочную) деятельность, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан на осуществление деятельности страхового брокера органом финансового надзора или суда государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан;
4) принятие судом государства, резидентом которого являются страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан, решения о принудительной ликвидации (прекращении деятельности) страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан;
5) принятие судом решения о прекращении деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, предусмотренных частью второй пункта 4 статьи 72-1 настоящего Закона.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Решение о лишении лицензий филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан вступает в силу с даты его принятия уполномоченным органом. Информация о принятом решении о лишении лицензии публикуется на интернет-ресурсе уполномоченного органа на казахском и русском языках.
Страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан вправе обжаловать решение о лишении лицензии филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности.";
28) дополнить статьей 72-1 следующего содержания:
"Статья 72-1. Прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан
1. Прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан осуществляется в соответствии с настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан может осуществляться:
1) по решению страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан на основании разрешения органа финансового надзора государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, либо заявления органа финансового надзора соответствующего государства о том, что такое разрешение по законодательству страховой (перестраховочной) организации -нерезидента Республики Казахстан не требуется, при наличии разрешения уполномоченного органа (добровольное прекращение деятельности);

1) осы баптың 1-тармағының 1), 2), 2-1), 2-2), 2-3), 4), 6), 7), 8) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша;
2) осы Заңның 54-бабының 1-2-тармағының 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген бірнеше рет (қатарынан он екі күнтізбелік ай ішінде екі және одан да көп рет) бұзушылық;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының немесе сотының Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметіне, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерін сақтандыру брокері қызметін жүзеге асыруға лицензиядан айыруы;
4) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокері резиденті болып табылатын мемлекеттің соты Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерін мәжбүрлеп тарату (қызметін тоқтату) туралы шешім қабылдауы;
5) соттың осы Заңның 72-1-бабының 4-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін тоқтату туралы шешім қабылдауы.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын лицензиядан айыру туралы шешім оны уәкілетті орган қабылдаған күннен бастап күшіне енеді. Лицензиядан айыру туралы қабылданған шешім туралы ақпарат уәкілетті органның интернет ресурсында қазақ және орыс тілдерінде жарияланады.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензиядан айыру туралы шешімге шағымдануға құқылы.";
28) мынадай мазмұндағы 72-1-баппен толықтырылсын:
"72-1-бап. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін тоқтата тұру
1. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін тоқтату осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін тоқтату:
1) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының рұқсаты не тиісті мемлекеттік қаржылық қадағалау органының заң бойынша Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына мұндай рұқсат (қызметті ерікті түрде тоқтату) талап етілмейтіндігі туралы өтініш негізінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шешімі бойынша уәкілетті органның рұқсаты болған кезде;

2) на основании решения уполномоченного органа о лишении лицензии (принудительное прекращение деятельности).
2. В целях обеспечения интересов кредиторов и принятия решений с их участием в процедурах добровольного и принудительного прекращения деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан создается комитет кредиторов.
Состав комитета кредиторов добровольно или принудительно прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан утверждается уполномоченным органом по представлению ликвидационной комиссии филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Особенности формирования и деятельности комитета кредиторов устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
3. После принятия страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан решения о добровольном прекращении деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан обязан принять меры по передаче страхового портфеля, состоящего из обязательств филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан по заключенным им договорам страхования (перестрахования) в другую страховую (перестраховочную) организацию или филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, имеющие лицензию по передаваемым классам страхования и являющиеся участником системы гарантирования страховых выплат.
Страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан вправе обратиться в уполномоченный орган с ходатайством о даче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан после передачи страхового портфеля в другую страховую (перестраховочную) организацию или филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, имеющие лицензию по передаваемым классам страхования и являющиеся участником системы гарантирования страховых выплат.
Порядок выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан либо отказа в выдаче указанного разрешения, а также передачи страхового портфеля определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
К ходатайству о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан должны прилагаться документы, перечень которых устанавливается нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Ходатайство на получение разрешения на проведение добровольного прекращения деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение двух месяцев со дня поступления всех необходимых документов.
Отказ в выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан производится уполномоченным органом по следующим основаниям:

2) уәкілетті органның лицензиядан айыру (қызметті мәжбүрлеп тоқтату) туралы шешімінің негізінде жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Кредиторлардың мүдделерін қамтамасыз ету және олардың Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін ерікті түрде және мәжбүрлеп тоқтату рәсімдеріне қатысуымен шешімдер қабылдау мақсатында кредиторлар комитеті құрылады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде немесе мәжбүрлеп тоқтататын кредиторлар комитетінің құрамын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату комиссиясын ұсыну бойынша уәкілетті орган бекітеді.
Кредиторлар комитетін қалыптастырудың және олардың қызметінің ерекшеліктері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
3. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылданғаннан кейін Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы сақтандыру сыныптары бойынша лицензиясы бар және сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалына олар жасаған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы филиалының міндеттемелерінен тұратын сақтандыру портфелін беру жөніндегі шаралар қабылдауға міндетті.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру портфелін берілетін сақтандыру сыныптары бойынша лицензиясы бар және сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалына бергеннен кейін Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы өтінішхатпен уәкілетті органға жүгінуге құқылы.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру не аталған рұқсатты беруден бас тарту тәртібі, сондай-ақ сақтандыру портфелін беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы өтiнiшхатқа тiзбесi уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленетiн құжаттар қоса берілуге тиiс.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат алуға берілген өтінішхатты уәкілетті орган барлық қажетті құжаттар келіп түскен күннен бастап екі ай ішінде қарауға тиіс.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беруден уәкiлеттi орган мынадай негiздер бойынша:

1) основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3) и 5) пункта 1 статьи 68 настоящего Закона;
2) нарушение в результате предполагаемого добровольного прекращения деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан законных интересов страхователей и иных кредиторов;
3) недостаточность средств страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан для расчета по обязательствам филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Уполномоченный орган письменно уведомляет страховую (перестраховочную) организацию-нерезидента Республики Казахстан об отказе в выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан с указанием оснований отказа.
После получения разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан обязан в течение десяти рабочих дней вернуть лицензию и (или) приложение к лицензии уполномоченному органу.
После получения разрешения уполномоченного органа на добровольное прекращение деятельности филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан создает ликвидационную комиссию, к которой переходят полномочия по управлению имуществом и делами филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Ликвидационная комиссия добровольно прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан обязана представлять в уполномоченный орган по его запросу любые сведения о своей деятельности и данные, касающиеся добровольно прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Ликвидационная комиссия обязана в течение десяти календарных дней со дня утверждения отчета о ликвидации филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан представить его в уполномоченный орган. Уполномоченный орган принимает решение о завершении процедуры добровольного прекращения деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Особенности деятельности ликвидационной комиссии добровольно прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Удовлетворение требований кредиторов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и все расходы, связанные с добровольным прекращением деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, производятся только за счет средств страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, за исключением активов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, принятых в качестве резерва.
Активы филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, принятые в качестве резерва, используются страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан после удовлетворения требований всех кредиторов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.

1) осы Заңның 68-бабы 1-тармағының 2), 3) және 5) тармақшаларында көзделген негіздері бойынша;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін көзделiп отырған ерікті түрде тоқтату нәтижесiнде сақтанушылар мен өзге де кредиторлардың заңды мүдделерi бұзылған;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының міндеттемелері бойынша есеп айырысу үшін Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда бас тартады.
Уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беруден бас тартқаны туралы бас тартудың негiздемесiн көрсете отырып жазбаша хабарлайды.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат алғаннан кейін Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалы он жұмыс күні ішінде лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны уәкілетті органға қайтаруға міндетті.
Қызметін ерікті түрде тоқтатуға уәкілетті органның рұқсатын алғаннан кейін Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы тарату комиссиясын құрады, оған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының мүлкін және істерін басқару жөніндегі өкілеттіктер өтеді.
Қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату комиссиясы уәкiлеттi органның сұратуы бойынша оған өз қызметi туралы кез келген мәлiметтердi және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға қатысты деректердi табыс етуге мiндеттi.
Тарату комиссиясы Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын тарату туралы есеп бекiтілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны уәкiлеттi органға ұсынуға мiндеттi. Уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату рәсімінің аяқталғаны туралы шешім қабылдайды.
Қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату комиссиясы қызметiнiң ерекшелiктерi уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерінде белгiленедi.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалы кредиторларының талаптарын қанағаттандыру және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға байланысты барлық шығыстар Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының резерв ретінде қабылданған активтерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қаражаты есебінен ғана жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының резерв ретінде қабылданған активтерін Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалы кредиторларының барлық талаптары қанағаттандырылғаннан кейін пайдаланады.

4. Принудительное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан производится в связи с лишением филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан уполномоченным органом лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, в том числе в связи с решением компетентного органа государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, о лишении страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности и (или) принудительной ликвидации (прекращении деятельности) страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
В случае принятия судом решения о принудительном прекращении деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан по основанию, не связанному с лишением уполномоченным органом его лицензии, уполномоченный орган рассматривает в установленном законодательством Республики Казахстан порядке вопрос о лишении его лицензии.
5. С даты лишения лицензии филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности в связи с решением уполномоченного органа назначается ликвидационная комиссия филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, которая осуществляет процедуру принудительного прекращения деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации нерезидента Республики Казахстан.
Ликвидационная комиссия принудительно прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан принимает меры для обеспечения расчетов с его кредиторами.
С даты лишения филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности:
1) производятся расходы, связанные с принудительным прекращением деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, предусмотренные нормативными правовыми актами уполномоченного органа;
2) прекращаются полномочия руководящих работников филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, руководящие, а при необходимости и иные работники филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан отстраняются от работы и увольняются в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;

4. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына берілген лицензиядан айыруға байланысты, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің құзыретті органының Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына берілген лицензиядан айыру және (немесе) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату (қызметін тоқтату) туралы шешіміне байланысты жүргізіледі.
Сот Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін уәкілетті орган оны лицензиядан айыруға байланысты емес негіз бойынша мәжбүрлеп тоқтату туралы шешім қабылдаған жағдайда уәкілетті орган оны лицензиядан айыру туралы мәселені Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қарайды.
5. Уәкілетті органның шешіміне байланысты Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына берілген лицензиядан айырған күннен бастап Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату комиссиясы тағайындалады, ол Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату рәсімін жүзеге асырады.
Қызметін мәжбүрлеп тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату комиссиясы оның кредиторларымен есеп айырысуды қамтамасыз ету үшін шаралар қабылдайды.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына берілген лицензиядан айырылған күннен бастап:
1) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтатуға байланысты шығыстар жүргізіледі;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының басшы қызметкерлерінің өкілеттіктері тоқтатылады, ал қажет болған кезде Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының өзге қызметкерлері жұмыстан шеттетіледі және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыстан босатылады;

3) учредители (участники), органы страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, руководящие работники не вправе распоряжаться имуществом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, находящимся на территории Республики Казахстан;
4) не допускаются взыскание денег с банковских счетов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан по требованиям кредиторов, органов государственных доходов, в том числе подлежащим удовлетворению в бесспорном порядке, а также обращение взыскания на имущество страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, находящегося на территории Республики Казахстан;
5) исполнение ранее принятых решений судов в отношении филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан приостанавливается;
6) в течение трех месяцев осуществляется передача страхового портфеля.
Порядок и особенности передачи страхового портфеля со дня лишения лицензии филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Передача страхового портфеля, удовлетворение требований кредиторов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и все расходы, связанные с принудительным прекращением деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, производятся только за счет средств страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, включая активы филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, принятые в качестве резерва.
Запрещается финансирование уполномоченным органом расходов, связанных с принудительным прекращением деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, за исключением расходов, связанных с оплатой труда работников уполномоченного органа, включенных в состав ликвидационной комиссии филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Порядок назначения и освобождения ликвидационных комиссий принудительно прекращающих деятельность филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, требования, предъявляемые к председателю и членам ликвидационной комиссии, определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Порядок принудительного прекращения деятельности и требования к работе ликвидационных комиссий принудительно прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Права и обязанности председателя и члена ликвидационной комиссии, в том числе право на вознаграждение, объем полномочий по управлению делами и имуществом принудительно прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан регулируются нормативными правовыми актами уполномоченного органа и соглашением, заключаемым с ними комитетом кредиторов с учетом требований, установленных законодательством Республики Казахстан.
Ежемесячный размер вознаграждения, выплачиваемого председателю, членам ликвидационной комиссии филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и иным привлеченным работникам, не должен превышать на каждого из них размер десятикратной минимальной заработной платы, устанавливаемой законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Промежуточный ликвидационный баланс и реестр требований кредиторов принудительно прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан утверждаются уполномоченным органом.
Ликвидационная комиссия принудительно прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан обязана представлять в уполномоченный орган отчеты о проделанной работе и по его письменному запросу дополнительные сведения о своей деятельности и данные, касающиеся ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации.
Ликвидационная, конкурсная масса филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан формируется в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Реализация имущества страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, находящегося на территории Республики Казахстан, производится ликвидационной комиссией в порядке, определенном нормативными правовыми актами уполномоченного органа.

3) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құрылтайшылары (қатысушылары), органдары, басшы қызметкерлері Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлкіне иелік етуге құқығы жоқ;
4) кредиторлардың, мемлекеттік кірістер органдарының талаптары, оның ішінде даусыз тәртіппен қанағаттандыруға жататын талаптары бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының банктік шоттарынан ақшаны өндіріп алуға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлкінен өндіріп алуға жол берілмейді;
5) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына қатысты соттардың бұрын қабылдаған шешімдерін орындау тоқтатыла тұрады;
6) үш ай ішінде сақтандыру портфелін беру жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы лицензиядан айырылған күннен бастап сақтандыру портфелін беру тәртібі мен ерекшеліктері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы сақтандыру портфелін беру, кредиторларының талаптарын қанағаттандыру және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтатуға байланысты барлық шығыс Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының резерв ретінде қабылданған активтерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаражаты есебінен ғана жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату комиссиясының құрамына енгізілген уәкiлеттi орган қызметкерлерiнің еңбегіне ақы төлеуге байланысты шығыстарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтатуға байланысты шығыстарды уәкiлеттi органның қаржыландыруына тыйым салынады.
Қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының тарату комиссияларын тағайындау және босату тәртiбi, тарату комиссиясының төрағасына және мүшелерiне қойылатын талаптар уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде айқындалады.
Қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату комиссияларының жұмысына қойылатын талаптар уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде айқындалады.
Тарату комиссиясы төрағасының және мүшесінің құқықтары мен міндеттері, оның ішінде сыйақыға құқығы, қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының істері мен мүлкін басқару жөніндегі өкілеттіктердің көлемі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен және кредиторлар комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды ескере отырып, олармен жасасатын келісіммен реттеледі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату комиссиясының төрағасына, мүшелерiне және өзге де тартылған қызметкерлерiне төленетiн ай сайынғы сыйақының мөлшерi олардың әрқайсысына тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленетiн он еселенген ең төменгi жалақыдан аспауға тиiс.
Қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының аралық тарату балансын және кредиторларының талаптар тізілімін уәкілетті орган бекітеді.
Қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату комиссиясы уәкілетті органға істеген жұмысы туралы есептер және оның жазбаша сұратуы бойынша өзінің қызметі туралы қосымша мәліметтер және таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына қатысты деректерді беруге міндетті.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату, конкурстық массасы уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде айқындалған тәртiппен қалыптасады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Қазақстан Республикасының аумағындағы мүлкін сатуды тарату комиссиясы уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде айқындалған тәртіппен жүргізеді.

Ликвидационной комиссией принудительно прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан может быть предъявлено требование о признании сделки, заключенной филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в течение одного года до лишения его лицензии, недействительной судом по основаниям, предусмотренным пунктом 1-1 статьи 70 настоящего Закона.
Удовлетворение требований кредиторов принудительно прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан осуществляется в соответствии со статьей 72 настоящего Закона.
Для удовлетворения требований кредиторов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан ликвидационная комиссия принудительно прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан вправе использовать активы филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, в том числе принятые в качестве резерва, и деньги на банковских счетах, открытых для осуществления деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
При недостаточности активов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, в том числе принятых в качестве резерва, страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан удовлетворяет требования кредиторов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с письменным обязательством, ранее представленным в уполномоченный орган в соответствии с подпунктом 12) пункта 2 статьи 30-1 настоящего Закона.
Уполномоченный орган утверждает отчет о ликвидации и принимает решение о завершении процедуры принудительного прекращения деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
При завершении принудительного прекращения деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан ликвидационная комиссия обязана в установленном порядке сдать документы для хранения в архив и уведомить об этом уполномоченный орган.
После снятия с учетной регистрации филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан ликвидационная комиссия принудительно прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней представляет в уполномоченный орган копию справки о снятии с учетной регистрации филиала.

Қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату комиссиясы Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы жасасқан мәмілені өзін лицензиядан айырғанға дейін бір жыл ішінде осы Заңның 70-бабының 1-1-тармағында көзделген негіздер бойынша соттың жарамсыз деп тануы туралы талап қоя алады.
Қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы кредиторларының талаптарын қанағаттандыру осы Заңның 72-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы кредиторларының талаптарын қанағаттандыру үшін қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату комиссиясы Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының активтерін, оның ішінде резерв ретінде қабылданған активтерін және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін жүзеге асыру үшін ашылған банктік шоттардағы ақшаны пайдалануға құқылы.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының активтері, оның ішінде резерв ретінде қабылданған активтері жеткіліксіз болған кезде, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы кредиторларының талаптарын осы Заңның 30-1-бабы 2-тармағының 12) тармақшасына сәйкес бұрын уәкілетті органға ұсынылған жазбаша міндеттемеге сәйкес қанағаттандырады.
Уәкiлеттi орган тарату туралы есепті бекітеді және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату рәсімінің аяқталғаны туралы шешім қабылдайды.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату аяқталған кезде тарату комиссиясы құжаттарды сақтау үшiн белгiленген тәртiппен мұрағатқа тапсыруға және бұл жөнiнде уәкiлеттi органға хабарлауға мiндеттi.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы есептік тіркеуден шығарылғаннан кейін қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату комиссиясы бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға филиалдың есептік тіркеуден шығарылғаны туралы анықтаманың көшірмесін ұсынады.

6. В случае лишения филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности по основаниям лишения страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности и (или) принудительной ликвидации (прекращении деятельности) страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан процедура принудительного прекращения деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан осуществляется с учетом следующих особенностей:
1) не применяются положения части восемнадцатой пункта 5 настоящей статьи;
2) удовлетворение требований кредиторов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан производится ликвидационной комиссией принудительно прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в соответствии со статьей 72 настоящего Закона за счет активов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, в том числе принятых в качестве резерва, и денег на банковских счетах, открытых для осуществления деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
3) при недостаточности активов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, в том числе принятых в качестве резерва, и денег на банковских счетах, открытых для осуществления деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, удовлетворение требований кредиторов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан производится в порядке, предусмотренном законодательством государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан.
Обмен информацией между уполномоченным органом и органом финансового надзора государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, о ходе и результатах процедуры ликвидации страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан осуществляется на основании и в порядке, предусмотренных соглашением, указанным в подпункте 4) пункта 1 статьи 30-1 настоящего Закона.
7. Уполномоченный орган осуществляет контроль за деятельностью ликвидационных комиссий добровольно и принудительно прекращающих деятельность филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан в соответствии со статьей 73 настоящего Закона.";

6. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалынан Қазақстан Республикасының бейрезидент- сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру және (немесе) Қазақстан бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату (қызметін тоқтату) құқығына лицензиядан айыру негіздері бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиядан айырған жағдайда Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату рәсімі мынадай ерекшеліктерді ескере отырып жүзеге асырылады:
1) осы баптың 5-тармағы он сегізінші бөлігінің ережелері қолданылмайды;
2) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы кредиторларының талаптарын қанағаттандыруды қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының тарату комиссиясы осы Заңның 72-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының активтері, оның ішінде резерв ретінде қабылданған активтері және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін жүзеге асыру үшін ашылған банктік шоттардағы ақша есебінен жүргізеді;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының активтері, оның ішінде резерв ретінде қабылданған активтері және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін жүзеге асыру үшін ашылған банктік шоттардағы ақша жеткіліксіз болған кезде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы кредиторларының талаптарын қанағаттандыру Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен жүргізіледі.
Уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы арасында Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тарату рәсімдерінің барысы және нәтижелері туралы ақпаратпен алмасу осы Заңның 30-1-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген келісімде көзделген негіздермен және тәртіппен жүзеге асырылады.
7. Уәкiлеттi орган қызметі ерiктi және мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалдарының тарату комиссияларының қызметiне бақылауды осы Заңның 73-бабына сәйкес жүзеге асырады.";

29) в статье 74:
пункт 1-1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и филиал страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан обязаны своевременно представлять в Национальный Банк достоверную и полную отчетность по данным бухгалтерского учета и иную отчетность.";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Перечень, формы отчетности по данным бухгалтерского учета и иной отчетности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, сроки и порядок ее представления в Национальный Банк устанавливаются нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Уполномоченный орган вправе требовать корректировку отчетности по данным бухгалтерского учета и иной отчетности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан в случае представления ими недостоверной (неполной) отчетности.";
30) пункт 1 статьи 75 изложить в следующей редакции:
"1. Обязательное актуарное заключение по страховым резервам является неотъемлемой частью годовой финансовой отчетности страховой (перестраховочной) организации, годовой отчетности по данным бухгалтерского учета филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и подлежит представлению в уполномоченный орган.";
31) статью 76 изложить в следующей редакции:
"Статья 76. Публикация основных показателей деятельности страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера и страхового холдинга
1. Страховая (перестраховочная) организация и страховой брокер публикуют консолидированную годовую финансовую отчетность, а в случае отсутствия дочерней (дочерних) организации (организаций) – неконсолидированную годовую финансовую отчетность и аудиторский отчет в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом, после независимого аудиторского подтверждения достоверности представленных в них сведений и утверждения годовой финансовой отчетности годовым собранием акционеров страховой (перестраховочной) организации.
Страховые (перестраховочные) организации ежеквартально публикуют бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, соответствующие международным стандартам финансовой отчетности, в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом, без их аудиторского подтверждения.
Страховые холдинги публикуют годовую консолидированную финансовую отчетность, а в случае отсутствия дочерней (дочерних) организации (организаций) – неконсолидированную финансовую отчетность, а также аудиторский отчет в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом.
Требования настоящей статьи не распространяются на нерезидентов Республики Казахстан, являющихся страховыми холдингами.

29) 74-бапта:
1-1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы Ұлттық Банкке бухгалтерлік есеп деректері бойынша анық және толық есептілікті және өзге де есептілікті уақтылы ұсынуға міндетті.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының бухгалтерлік есеп деректері бойынша анық және толық есептілігінің және өзге де есептiлігінің тiзбесі, нысандары, оны Ұлттық Банкке ұсыну мерзiмдерi мен тәртiбi уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленедi.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы анық (толық емес) есептілікті ұсынған жағдайда олардың бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілігін және өзге де есептiлігін түзетуді талап етуге құқылы.";
30) 75-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру резервтерi бойынша мiндеттi актуарий қорытындысы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жылдық қаржылық есебiнiң, Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының бухгалтерлік есеп деректері бойынша жылдық есебінің ажырамас бөлiгi болып табылады және уәкiлеттi органға табыс етiлуге тиiс.";
31) 76-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"76-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері және сақтандыру холдингі қызметінің негізгі көрсеткіштерін жариялау
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және сақтандыру брокері – жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті, ал еншілес ұйымы (ұйымдары) болмаған жағдайда – жылдық шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті және аудиторлық есепті оларда ұсынылған мәліметтердің дәйектілігін тәуелсіз аудиторлық растаудан кейін және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жылдық жиналысы жылдық қаржылық есептілікті бекіткеннен кейін уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімде жариялайды.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін бухгалтерлік балансты, пайдалар мен шығындар туралы есепті уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімде, оларды аудиторлық растаусыз тоқсан сайын жариялайды.
Сақтандыру холдингтері – жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті, ал еншілес ұйымы (ұйымдары) болмаған жағдайда – шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті, сондай-ақ аудиторлық есепті уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімде жариялайды.
Осы баптың талаптары сақтандыру холдингтері болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттеріне қолданылмайды.

2. Филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиал страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан публикует в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом:
годовую отчетность по данным бухгалтерского учета;
годовую консолидированную финансовую отчетность страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, а в случае отсутствия дочерней (дочерних) организации (организаций) – неконсолидированную финансовую отчетность страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, утвержденную страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан, страховым брокером-нерезидентом Республики Казахстан, а также аудиторский отчет независимой от проверяемых страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, их акционеров (участников) и руководящих работников аудиторской организации, подтверждающий достоверность представленных в ней сведений.
Филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиал страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан ежеквартально публикует отчет об активах и обязательствах, отчет о доходах и расходах, соответствующие международным стандартам финансовой отчетности, в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом, без их аудиторского подтверждения.";
32) в статье 80:
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) страховщики, в том числе филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, на основании заключенных с организацией договоров о предоставлении информации;";
в пункте 4:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) страховщики, в том числе филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, на основании заключенных с организацией договоров о получении страховых отчетов;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) банки, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, на основании заключенного с организацией договора о представлении информации и (или) получении страховых отчетов и согласия субъекта базы данных.";
33) пункт 1 статьи 81 дополнить частью второй следующего содержания:
"Филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан представляют информацию, указанную в части первой настоящего пункта, по всем классам страхования, указанным в лицензии.";

2. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы:
бухгалтерлік есеп деректері бойынша жылдық есептілікті;
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілігін, еншілес ұйымы (ұйымдары) болмаған жағдайда – Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокері бекіткен шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті, сондай-ақ тексерілетін Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінен, олардың акционерлерінен (қатысушыларынан) және аудиторлық ұйымның басшы қызметкерлерінен тәуелсіз оларда берілген мәліметтердің дәйектілігін растайтын аудиторлық есепті уәкілетті орган белгілеген тәртіпте және мерзімде жариялайды.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін активтер мен міндеттемелер туралы есепті, кірістер мен шығыстар туралы есепті уәкілетті орган белгіленген тәртіппен және мерзімде, оларды аудиторлық растаусыз тоқсан сайын жариялайды.";
32) 80-бапта:
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ұйыммен жасалған ақпарат беру туралы шарттар негізінде сақтандырушылар, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдары;";
4-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ұйыммен сақтандыру есептерін алу туралы жасалған шарттар негізінде сақтандырушылар, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдары;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) ұйыммен жасалған ақпарат беру және (немесе) сақтандыру есептерін алу туралы шарттың және дерекқор субъектісінің келісімі негізінде банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар сақтандыру есебін алушылар болып табылады.";
33) 81-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдары лицензияда көрсетілген сақтандырудың барлық сыныбы бойынша осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген ақпарат ұсынады.";

34) статью 84 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) справку об учетной регистрации филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан;".
23. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст.17; № 9, ст.86; № 24, ст.338; 2002 г., № 10, ст.103; 2004 г., № 10, с.56; № 17, ст.97; № 23, ст.142; № 24, ст.144; 2005 г., № 7-8, ст.23; 2006 г., № 1, ст.5; № 13, ст.86, 87; № 15, ст.92, 95; № 16, ст.99; № 18, ст.113; № 23, ст.141; 2007 г., № 1, ст.4; № 2, ст.14; № 10, ст.69; № 12, ст.88; № 17, ст.139; № 20, ст.152; 2008 г., № 21, ст.97; № 23, ст.114, 124; 2009 г., № 2-3, ст.9; № 24, ст.133; 2010 г., № 1-2, ст.2; № 5, ст.23; № 7, ст.29, 32; № 24, ст.146; 2011 г., № 1, ст.3, 7; № 2, ст.28; № 6, ст.49; № 11, ст.102; № 13, ст.115; № 15, ст.118; № 16, ст.129; 2012 г., № 2, ст.11; № 3, ст.21; № 5, ст.35; № 8, ст.64; № 14, ст.92; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 1, ст.2, 3; № 8, ст.50; № 9, ст.51; № 14, ст.72, 75; № 15, ст.81; № 20, ст.113; № 21-22, ст.115; 2014 г., № 2, ст.10; № 3, ст.21; № 7, ст.37; № 8, ст.49; № 10, ст.52; № 11, ст.67; № 12, ст.82; № 14, ст.84, 86; № 19-І, 19-II, ст.94, 96; № 21, ст.118, 122; № 22, ст.131; 2015 г., № 9, ст.46; № 19-І, ст.101; № 19-II, ст.103; № 21-І, ст.121, 124, 125; № 21-II, ст.130, 132; № 22-І, ст.140; № 22-V, ст.154, 156, 158; 2016 г., № 6, ст.45; № 7-І, ст.47, 49; № 8-II, ст.72; № 23, ст.118; 2017 г., № 3, ст.6; № 8, ст.16; № 13, ст.45; № 15, ст.55; № 16, ст.56; 2018 г., № 12, ст.39; № 16, ст.56; № 21, ст.72; № 22, ст.83; № 24, ст.93; 2019 г., № 1, ст.4; № 7, ст.37, 39; № 19-20, ст.86; № 21-22, ст.91; № 23, ст.103, 108; № 24-I, ст.119, Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.):
1) подпункт 1-12) пункта 1 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"1-12) разрабатывает и одобряет прогноз социально-экономического развития, представляет на утверждение маслихата программу развития области, города республиканского значения, столицы, обеспечивает мониторинг и реализацию на основе проектного управления;";

34) 84-бап мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалын есептік тіркеу туралы анықтаманы;".
23. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 17-құжат; № 9, 86-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 103-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 144-құжат): 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 13, 86, 87-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 99-құжат; № 18, 113-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; №17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114, 124-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 2, 28-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 21-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 81-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 3, 21-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 67-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 19-І, 19-ІІ, 94, 96-құжаттар; № 21, 118, 122-құжаттар; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 19-І, 101-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 21-І, 121, 124, 125-құжаттар; № 21-ІІ, 130, 132-құжаттар; № 22-І, 140-құжат; № 22-V, 154, 156, 158-құжаттар; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-І, 47, 49-құжаттар; № 8-ІІ, 72-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 3, 6-құжат; № 8, 16-құжат; № 13, 45-құжат; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 12, 39-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 72-құжат; № 22, 83-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 19-20, 86-құжат; № 21-22, 91-құжат; № 23, 103, 108-құжаттар; №24-І, 119-құжат, 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 27-баптың 1-тармағының 1-12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-12) әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлейді және мақұлдайды, облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламасын мәслихаттың бекітуіне ұсынады, жобалық басқару негізінде мониторингті және іске асыруды қамтамасыз етеді;";

2) в статье 29:
в пункте 1:
дополнить подпунктами 1-3) и 1-4) следующего содержания:
"1-3) руководит программой развития территорий;
1-4) утверждает регламент проектной деятельности и организационную структуру проектного управления на основе типового регламента проектной деятельности, утверждаемого центральным уполномоченным органом по проектному управлению;";
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) формирует персональный состав управляющих комитетов программ;";
3) пункт 3 статьи 35 изложить в следующей редакции:
"3. Аким района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа несет ответственность за реализацию возложенных на него функций и проектов программы развития территорий перед вышестоящим акимом, районным (города областного значения), города республиканского значения, столицы маслихатом по вопросам, отнесенным к его компетенции.";
4) пункт 4 статьи 39-3 изложить в следующей редакции:
"4. Мониторинг проводится с целью сбора, систематизации, анализа и обобщения информации об исполнении утвержденных показателей бюджета, проектов, регулируемых в рамках программ развития территорий города районного значения, села, поселка, сельского округа.".
24. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2001 года "О Банке Развития Казахстана" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 9, ст.85; 2003 г., № 11, ст.56; № 12, ст.83; № 15, ст.139; 2004 г., № 15, ст.85; № 23, ст.140, 142; 2005 г., № 11, ст.37; № 23, ст.105; 2006 г., № 8, ст.45; № 16, ст.99; 2009 г., № 2-3, ст.18; 2010 г., № 7, ст.29; 2011 г., № 20, ст.151; № 24, ст.196; 2012 г., № 13, ст.91; 2013 г., № 9, ст.51; № 10-11, ст.56; 2014 г., № 6, ст.27; 2015 г., № 20-IV, ст.113; 2018 г., № 14, ст.44; № 24, ст.93, 2019 г., № 15-16, cт. 67):
статью 5 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) участвовать в синдицированном финансировании и (или) выполнять функции банка-агента и (или) управляющего залогом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о проектном финансировании и секьюритизации.".
25. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2001 года "О туристской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 13-14, ст. 175; 2002 г., № 4, ст. 33; 2003 г., № 23, ст. 168; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 2, ст. 18; № 17, ст. 139; 2008 г., № 13-14, ст. 57; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 22-І, ст. 143; № 22-II, ст. 144; 2016 г., № 23, ст. 118; 2017 г., № 12, ст. 34; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 19, ст. 62; № 24, ст. 93; 2019 г., № 7 ст. 337,):
абзац второй пункта 1 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"запросить наименование страховой организации или филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, с которой (которым) турист, выезжающий за рубеж, изъявляет намерение заключить договор обязательного страхования туриста;".

2) 29-баптың 1-тармағы:
мынадай мазмұндағы 1-3) және 1-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-3) аумақтарды дамыту бағдарламасына басшылық жасайды";
1-4) жобалық басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін Жобалау қызметінің үлгі регламенті негізінде жобалау қызметінің регламентін және жобалық басқарудың ұйымдық құрылымын бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) бағдарламалардың басқарушы комитеттерінің дербес құрамын қалыптастырады;";
3) 35-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімі өзіне жүктелген функциялар мен аумақтарды дамыту бағдарламасының жобаларын іске асыру үшін өзінің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша жоғары тұрған әкімнің, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың), республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәслихатының алдында жауапты болады.";
4) 39-3-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мониторинг аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджетінің бекітілген көрсеткіштерінің, аумақтарды дамыту бағдарламасы аясында іске асырылатын жобалардың атқарылуы туралы ақпаратты жинау, жүйелеу, талдау және жинақтап қорыту мақсатында жүргізіледі.".
24. "Қазақстанның Даму Банкі туралы" 2001 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 9, 85-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 83-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 15, 85-құжат; № 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., № 11, 37-құжат; № 23, 105-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; № 16, 99-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; 2010 ж., № 7, 29-құжат; 2011 ж., № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 6, 27-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; 2018 ж., № 14, 44-құжат; № 24, 93-құжат, 2019 ж., № 15-16, 67-құжат):
5-баптың 9) тармақшасындағы "жүзеге асыруға құқылы." деген сөздер "жүзеге асыруға;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) Қазақстан Республикасының жобалық қаржыландыру және секьюритилендiру туралы заңнамасына сәйкес синдикатталған қаржыландыруға қатысуға және (немесе) банк-агенттің және (немесе) кепілді басқарушының функцияларын орындауға құқылы.".
25. "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 13-14, 175-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; 2003 ж., № 23, 168-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 17, 139-құжат; 2008 ж., № 13-14, 57-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-II, 144-құжат; 2016 ж., № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 12, 34-құжат; 2018ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 93-құжат; 2019ж., № 7, 337-құжат):
27-баптың 1-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шетелге шығатын турист туристі міндетті сақтандыру шартын жасасуға ниет білдірген сақтандыру ұйымының немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының атауын сұратуға;".

26. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст.243; 2004 г., № 23, ст.142; 2005 г., № 6, ст.10; № 7-8, ст.19; 2006 г., № 1, ст.5; № 3, ст.22; № 15, ст.95; № 23, ст.144; № 24, ст.148; 2007 г., № 1, ст.4; № 2, ст.18; № 16, ст.129; 2008 г., № 21, ст.97; № 24, ст.129; 2009 г., № 15-16, ст.76; № 18, ст.84; 2010 г., № 5, ст.23; 2011 г., № 1, ст.2; № 6, ст.50; № 11, ст.102; № 12, ст.111; 2012 г., № 3, ст.21, 27; № 4, ст.32; № 8, ст.64; № 14, ст.92, 95; № 15, ст.97; 2013 г., № 9, ст.51; № 13, ст.63; № 14, ст.72, 75; № 21-22, ст.114; 2014 г., № 1, ст.4, 6; № 2, ст.10, 12; № 7, ст.37; № 8, ст.44; № 10, ст.52; № 14, ст.86; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 19-I, ст.99, 101; № 19-II, ст.103; № 20-IV, ст.113; № 21-I, ст.128; № 22-V, ст.156; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 6, ст.45; № 7-II, ст.53; 2017 г., № 4, ст.7; № 14, ст.51; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; № 22, ст.82; № 24, ст.93; 2019 г., № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; № 19-20, ст.86; № 23, ст.103, 108; № 24-I, ст.119, Закон Республики Казахстан от 29 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам запретных зон и запретных районов при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 1 июня 2020 г.):
1) подпункт 9) пункта 1 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"9) несоблюдение государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, в том числе неприменение на объектах, финансируемых за счет государственных инвестиций и средств квазигосударственного сектора, материалов, оборудования, изделий и конструкций отечественного производства, включенных в базу данных товаров, работ, услуг и их поставщиков, сформированных в соответствии с Правилами ведения базы данных ТРУ, а также охраны труда, пожаро- и взрывобезопасности, санитарной и экологической безопасности, обеспечения доступа для инвалидов и маломобильных групп населения к объектам социальной, транспортной и рекреационной инфраструктуры в процессе проектирования, экспертизы, строительства и последующей эксплуатации объекта.".

26. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 243-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 6, 10-құжат; № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 144-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж. 1, 2-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 21, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 6-құжаттар; № 2, 10, 12-құжаттар; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 86-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-I, 99, 101-құжаттар; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 6,45-құжат, №7-ІІ, 53-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 14, 51-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 23, 103, 108-құжаттар;. №24-І, 119-құжат, 2020 жылғы 1 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақтар мен тыйым салынған аудандар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 29 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы)":
1) 17-баптың 1-тармағының 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) объектіні жобалау, сараптама, салу және кейіннен пайдалану процесінде сәулет, қала құрылысы және құрылыс, сондай-ақ еңбекті қорғау, өрт және жарылыс қауіпсіздігі, санитариялық және экологиялық қауіпсіздік, мүгедектер мен халықтың қауқары аз топтары үшін әлеуметтік, көліктік және рекреациялық инфрақұрылым объектілеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік нормативтерді сақтамау, оның ішінде мемлекеттік инвестициялар және квазимемлекеттік сектор қаражаты есебінен қаржыландырылатын объектілерде ТЖКҚ дерекқорын жүргізу қағидаларына сәйкес жасалған тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді және оларды берушілердің дерекқорына енгізілген отандық өнім құрылыс материалдарын, жабдықтарын, бұйымдары мен конструкцияларын қолданбау;".

27. В Закон Республики Казахстан от 28 марта 2003 года "О кредитных товариществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 5, ст. 32; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 55; № 23, ст. 104; 2006 г., № 11, ст.55; 2010 г., № 7, ст. 28; 2011 г., № 3, ст. 32; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 19-І, 19-II, ст. 96; 2016 г., № 12, ст. 87; № 24, ст. 126; 2019 г., № 2, ст. 6; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и развития финансового рынка, микрофинансовой деятельности и налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 июля 2019 года):
пункты 2 и 3 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"2. Кредитные товарищества осуществляют свою деятельность на основании правил предоставления микрокредитов, положения о кредитном комитете и внутренних правил кредитного товарищества, которые утверждаются высшим органом кредитного товарищества – общим собранием участников кредитного товарищества.
3. Требования к содержанию правил предоставления микрокредитов установлены Законом Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".".
28. В Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 10, ст. 55; № 21-22, ст. 160; 2004 г., № 23, ст. 140; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 10, ст. 52; № 16, ст. 99; 2007 г., № 4, ст. 28, 33; № 9, ст. 67; № 20, ст. 153; 2008 г., № 13-14, ст. 56; № 17-18, ст. 72; № 21, ст. 97; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 17, ст. 81; № 24, ст. 133; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 2, ст. 21; № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 11, 14; № 4, ст. 30; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 81; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 11, ст. 63; № 16, ст. 90; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 42, 45; № 19-І, ст. 101; № 19-II, ст. 102; № 20-VII, ст. 117; № 22-II, ст. 145; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; 2017 г., № 4, ст. 7; 2018 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 22, ст. 82; 2019 г., № 7, ст. 37, 39; № 15-16, ст. 67):
1) в части второй пункта 6 статьи 22 слова "официальной ставки рефинансирования" заменить словами "базовой ставки";

27. "Кредиттік серіктестіктер туралы" 2003 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 5, 32-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат; 2010 ж., № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 6-құжат; 2012 ж., № 6, 7, 28-құжат; 2013 ж., № 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; 2016 ж., № 12, 87-құжат; № 24, 126-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; 2019 жылғы 5 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы нарығын реттеу мен дамыту, микроқаржылық қызмет пен салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
17-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кредиттік серіктестіктер өз қызметін микрокредиттер беру қағидаларының, кредиттік серіктестіктің кредиттік комитеті туралы ереженің және кредиттік серіктестіктің жоғары органы – кредиттік серіктестік қатысушыларының жалпы жиналысы бекітетін ішкі ережелері негізінде жүзеге асырады.
3. Микрокредиттер беру қағидаларының мазмұнына қойылатын талаптар "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген".
28. "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 10, 55-құжат; № 21-22, 160-құжат; 2004 ж., № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 4, 28, 33 -құжаттар; 2008 ж., 9, 67-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 2, 21-құжат; № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 14-құжаттар; № 4, 30-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 63-құжат; № 16, 90-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42, 45-құжаттар; № 19-І, 101-құжат; № 19-II, 101-құжат 102-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 22, 82-құжат; 2019 ж., № 7, 37, 39-құжаттар; № 15-16, 67-құжат):
1) 22-баптың 6-тармағының екінші бөлігіндегі "қайта қаржыландырудың ресми мөлшерлемесін" деген сөздер "базалық мөлшерлемесін" деген сөздермен ауыстырылсын;";

2) часть вторую пункта 4 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"В случае отсутствия сведений об актуальных реквизитах акционера у общества или в системе реестров держателей ценных бумаг, или системе учета номинального держания, выплата дивидендов по простым акциям общества должна быть осуществлена в порядке и сроки, определенные нормативным правовым актом уполномоченного органа, на счет, открытый в центральном депозитарии для учета невостребованных денег.";
3) в пункте 1 статьи 24:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Периодичность, сроки выплаты дивидендов и размер дивиденда на одну привилегированную акцию устанавливаются уставом общества.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"В случае отсутствия сведений об актуальных реквизитах акционера у общества или в системе реестров держателей ценных бумаг, или системе учета номинального держания, выплата дивидендов по привилегированным акциям общества должна быть осуществлена в порядке и сроки, определенные нормативным правовым актом уполномоченного органа, на счет, открытый в центральном депозитарии для учета невостребованных денег.";
4) часть третью пункта 2 статьи 59 изложить в следующей редакции:
"Руководитель исполнительного органа либо лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа общества, не вправе занимать должность руководителя исполнительного органа либо лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа, другого юридического лица, либо занимать должность руководителя филиала иностранного юридического лица, предметом деятельности которого является оказание финансовых услуг.".
29. В Закон Республики Казахстан от 3 июня 2003 года "О Фонде гарантирования страховых выплат" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 11, ст. 63; 2005 г., № 14, ст. 55; 2006 г., № 4, ст. 25; 2007 г., № 2, ст. 18; № 8, ст. 52; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 112; 2012 г., № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2014 г., № 14, ст. 84; 2015 г., № 8, ст. 45; № 22-VI, ст. 159; 2017 г., № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; 2019 г., № 15-16 ст. 67):
1) преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящий Закон определяет правовое положение, порядок создания и деятельности Фонда гарантирования страховых выплат, а также условия участия страховых организаций, филиалов страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан в Фонде гарантирования страховых выплат и принципы обеспечения контроля за его деятельностью.";

2) 23-баптың 4-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоғамда немесе бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде немесе номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде акционердің жаңартылған деректемелері туралы мәліметтер болмаған жағдайда, қоғамның жай акциялары бойынша дивидендтерді төлеу уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен және мерзімдерде, талап етілмеген ақшаны есепке алу үшін орталық депозитарийде ашылған шотқа жүзеге асырылуға тиіс.";
3) 24-баптың 1-тармағында:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Артықшылықты бір акцияға дивидендтер төлеу кезеңділігі, мерзімдері және дивидендтің мөлшері қоғамның жарғысында белгіленеді.";
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоғамда немесе бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде немесе номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде акционердің жаңартылған деректемелері туралы мәліметтер болмаған жағдайда, қоғамның артықшылықты акциялары бойынша дивидендтерді төлеу уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен және мерзімдерде, талап етілмеген ақшаны есепке алу үшін орталық депозитарийде ашылған шотқа жүзеге асырылуға тиіс.";
4) 59-баптың 2-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Атқарушы органның басшысы не қоғамның атқарушы органының функциясын жеке-дара жүзеге асыратын адам атқарушы орган басшысының не басқа заңды тұлғаның атқарушы органының функциясын жеке дара жүзеге асыратын адамның лауазымын атқаруға не қызмет нысанасы қаржылық қызметтерді көрсету болып табылатын шетелдік заңды тұлға филиалы басшысының лауазымын атқаруға құқығы жоқ.".
29. "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" 2003 жылғы 3 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 11, 63-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; 2006 ж., № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 8, 52-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2017 ж., № 22-ІІІ, 109-құжат; 2018 ж., № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат):
1) кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заң Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының құқықтық жағдайын, оның құрылуы мен қызметінің тәртібін, сондай-ақ сақтандыру ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдары филиалдарының Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қатысу шарттарын және оның қызметіне бақылауды қамтамасыз ету қағидаттарын айқындайды.";

2) в статье 1:
подпункты 4), 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"4) консультативный комитет – коллегиальный консультативно-совещательный орган, представляющий интересы страховых организаций, филиалов страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, являющихся участниками системы гарантирования страховых выплат;
5) кредитор – страхователь (застрахованный, выгодоприобретатель), имеющий право на получение гарантийной выплаты по договору обязательного страхования принудительно ликвидируемой страховой организации, принудительно прекращающего деятельность филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан при наступлении страхового случая, по договору аннуитетного страхования ликвидируемой страховой организации, принудительно прекращающего деятельность филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, гарантируемому Фондом гарантирования страховых выплат, либо иное лицо, возместившее потерпевшему (лицу, имеющему право на возмещение вреда) причиненный вред в пределах объема ответственности страховщика, установленного договором страхования и законодательными актами Республики Казахстан, и получившее право на страховую выплату;
6) дополнительный взнос – сумма денег, уплачиваемая страховой организацией, филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, Фонду гарантирования страховых выплат по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, для формирования резерва возмещения вреда в соответствии с настоящим Законом;";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) принудительно прекращающий деятельность филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан – филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, в отношении которого принято уполномоченным органом решение о лишении лицензии на право осуществления страховой деятельности;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) заявитель – юридическое лицо, зарегистрированное в качестве страховой организации в соответствии с законодательством Республики Казахстан, либо страховая организация, филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, прошедший учетную регистрацию, намеренные получить лицензию и (или) осуществлять деятельность по гарантируемым видам страхования;";
подпункты 13), 14) и 15) изложить в следующей редакции:
"13) гарантийная выплата по обязательным видам страхования – сумма денег, выплачиваемая Фондом гарантирования страховых выплат в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Законом страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) по наступившим страховым случаям по договору страхования принудительно ликвидируемой страховой организации, принудительно прекращающего деятельность филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности";

2) 1-бапта:
4), 5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) консультативтік комитет – сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын сақтандыру ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдары филиалдарының мүдделерін білдіретін алқалы консультативтік-кеңесші орган;
5) кредитор – Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры кепілдік беретін, сақтандыру жағдайы басталған кезде мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының, қызметін мәжбүрлеп тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының міндетті сақтандыру шарты бойынша, таратылатын сақтандыру ұйымының, қызметін мәжбүрлеп тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының аннуитеттік сақтандыру шарты бойынша кепілдік төлем алуға құқығы бар сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) не сақтандыру шарты мен Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген сақтандырушы жауапкершілігінің көлемі шегінде келтірілген зиянды жәбірленушіге (зиянның өтелуіне құқығы бар адамға) өтеген және сақтандыру төлеміне құқық алған өзге де тұлға;
6) қосымша жарна – осы Заңға сәйкес зиянды өтеу резервін қалыптастыру үшін сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төлейтін ақша сомасы;";
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) қызметін мәжбүрлеп тоқтататын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы – уәкілетті орган оған қатысты сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) өтініш беруші – сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері бойынша лицензия алуға және (немесе) қызметті жүзеге асыруға ниет білдірген, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сақтандыру ұйымы ретінде тіркелген заңды тұлға не сақтандыру ұйымы, есептік тіркеуден өткен Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы;";
13), 14) және 15) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"13) сақтандырудың міндетті түрлері бойынша кепілдік төлем – "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда, мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының, қызметін мәжбүрлеп тоқтататын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыру шарты бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры осы Заңда көзделген тәртіппен және талаптармен басталған сақтандыру жағдайлары бойынша сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға) төлейтін ақша сомасы;

14) система гарантирования страховых выплат – комплекс организационно-правовых мер, предусмотренных настоящим Законом, направленных на защиту прав и законных интересов страхователей (застрахованных, выгодоприобретателей), связанных с получением гарантийной выплаты по обязательным классам страхования принудительно ликвидируемой страховой организации, принудительно прекращающего деятельность филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан при наступлении страхового случая, а также гарантийной выплаты по аннуитетным классам страхования ликвидируемой страховой организации, принудительно прекращающего деятельность филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан;
15) страховая организация, филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы гарантирования страховых выплат (страховая организация-участник), – страховая организация, филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, заключившие с Фондом гарантирования страховых выплат договор участия;";
подпункты 17), 18) и 19) изложить в следующей редакции:
"17) резерв гарантирования страховых выплат – сумма денег, формируемая Фондом гарантирования страховых выплат за счет обязательных взносов, доходов (убытков), полученных от их инвестирования, за минусом комиссионного вознаграждения, а также денег, полученных им от принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, принудительно прекращающего деятельность филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан в порядке удовлетворения требований Фонда гарантирования страховых выплат и используемых в случаях, предусмотренных пунктом 2-2 статьи 12 настоящего Закона;
18) договор страхования – договор, заключенный страхователем со страховой организацией, филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан по гарантируемым видам страхования;
19) ликвидируемая страховая организация, принудительно прекращающий деятельность филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан – страховая организация-участник, в отношении которой уполномоченным органом принято решение о лишении лицензии;";
3) статью 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Требования настоящего Закона, устанавливаемые к страховым организациям, а также положения настоящего Закона, регулирующие основания и порядок осуществления гарантийных выплат, распространяются на филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих страховую деятельность на территории Республики Казахстан по гарантированным видам страхования, с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности".";

14) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесі – сақтандыру жағдайы басталған кезде мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының, қызметін мәжбүрлеп тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыруының міндетті сыныптары бойынша кепілдік төлемді, сондай-ақ таратылатын сақтандыру ұйымының, қызметін мәжбүрлеп тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыруының аннуитетті сыныптары бойынша кепілдік төлемді алуға байланысты сақтанушылардың (сақтандырылушылардың, пайда алушылардың) құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауға бағытталған, осы Заңда көзделген ұйымдық-құқықтық шаралар кешені;
15) сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру жүйесiне қатысушы болып табылатын сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы (қатысушы-сақтандыру ұйымы) – Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қорымен қатысу шартын жасасқан сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы;";
17), 18) және 19) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"17) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резерві – Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры міндетті жарналар, комиссиялық сыйақы шегеріле отырып, оларды инвестициялаудан алынған кірістер (залалдар), сондай-ақ Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының талаптарын қанағаттандыру тәртібімен ол мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан, қызметін мәжбүрлеп тоқтататын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалынан алған және осы Заңның 12-бабының 2-2-тармағында көзделген жағдайларда пайдаланылатын ақша есебiнен қалыптастыратын ақша сомасы;
18) сақтандыру шарты – сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері бойынша сақтанушы сақтандыру ұйымымен, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалымен жасасқан шарт;
19) таратылатын сақтандыру ұйымы, қызметін мәжбүрлеп тоқтататын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы – уәкілетті орган өзіне қатысты лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған қатысушы – сақтандыру ұйымы;";
3) 2-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Заңның сақтандыру ұйымдарына белгіленетін талаптары, сондай-ақ осы Заңның кепілдік төлемдерін жүзеге асырудың негіздері мен тәртібін реттейтін ережелері "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының аумағында сақтандырудың кепілдік берілген түрлері бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына қолданылады.";

4) в статье 4-1:
подпункты 4) и 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) ранее являвшееся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, руководителем или заместителем руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, крупным участником – физическим лицом, руководителем крупного участника – юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, а также принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан. Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, а также принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.
5) у которого было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника Фонда и (или) финансовой организации, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан, филиале страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиале страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан.
Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия уполномоченным органом решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника.";
часть вторую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Отзыв уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) руководящего работника Фонда является основанием для отзыва, ранее выданного (выданных) согласия (согласий) данному руководящему работнику в иных финансовых организациях, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалах страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалах страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан.";

4) 4-1-бапта:
2-тармақтың 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) уәкілетті орган қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын лицензиясынан айыру туралы шешім қабылдағанға не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп тану туралы шешім қабылдағанға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымының басқарушы органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшысы немесе басшысының орынбасары, ірі қатысушы-жеке тұлға, ірі қатысушы-заңды тұлғаның басшысы болып табылған адам Қордың басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды. Көрсетілген талап уәкілетті орган қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп иелену, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын лицензиясынан айыру, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағаннан не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бес жыл бойы қолданылады;
5) Қордың және (немесе) қаржы ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісім кері қайтарып алынған адам Қордың басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды.
Аталған талап уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісімді кері қайтарып алу туралы шешімді қабылданғаннан кейін қатарынан соңғы он екі ай ішінде қолданылады.";
7-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қордың басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) берілген келісімді уәкілетті органның кері қайтарып алуы осы басшы қызметкерге өзге қаржы ұйымдарында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарында бұдан бұрын берілген келісімді (келісімдерді) кері қайтарып алуға негіз болады.";

5) пункт 2 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"2. Для заключения договора участия, приобретения акций Фонда заявитель представляет Фонду копии следующих документов:
1) справки о государственной регистрации (перерегистрации);
2) справки об учетной регистрации (для филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан);
3) устава одновременно с оригиналом для сверки либо нотариально засвидетельствованной копии устава;
4) положения о филиале страховой организации-нерезидента Республики Казахстан одновременно с оригиналом для сверки либо нотариально засвидетельствованной копии положения о филиале страховой организации-нерезидента Республики Казахстан.";
6) пункт 7 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"7. С даты лишения страховой организации-участника (за исключением филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан) лицензии на право осуществления страховой деятельности обязательства страховой организации-участника по уплате обязательных и чрезвычайных взносов приостанавливаются до вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации-участника.
Обязательства страховой организации-участника (за исключением филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан) по уплате обязательных и чрезвычайных взносов прекращаются со дня вступления в законную силу решения суда о ее принудительной ликвидации.
Обязательства филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан по уплате обязательных и чрезвычайных взносов прекращаются со дня принятия уполномоченным органом решения о лишении филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан лицензии на право осуществления страховой деятельности.
Обязательные и чрезвычайные взносы, уплаченные страховыми организациями-участниками в соответствии с настоящим Законом, возврату не подлежат.";
7) часть первую пункта 2 статьи 19 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) уведомить Фонд о лишении уполномоченным органом лицензии филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан и проведении процедуры принудительного прекращения деятельности филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан;";
8) в статье 20:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) получать от Фонда уведомления об осуществлении гарантийной выплаты кредиторам принудительно ликвидируемой страховой организации, принудительно прекращающего деятельность филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан;";
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:

5) 9-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өтiнiш берушi қатысу шартын жасасу, Қордың акцияларын сатып алу үшiн Қорға мынадай құжаттардың:
1) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың көшірмесін;
2) есептік тіркеу туралы анықтаманың көшірмесін (Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы үшін);
3) салыстырып тексеру үшін түпнұсқасымен бір мезгілде жарғының көшірмесін не жарғының нотариат куәландырған көшірмесін;
4) салыстырып тексеру үшін түпнұсқасымен бір мезгілде Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы туралы ереженің көшірмесін не Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы туралы ереженің нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады.";
6) 12-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қатысушы-сақтандыру ұйымы (Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалын қоспағанда) сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиядан айрылған күннен бастап қатысушы-сақтандыру ұйымының міндетті және төтенше жарналарын төлеу міндеттемесі қатысушы-сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.
Қатысушы-сақтандыру ұйымының (Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалын қоспағанда) міндетті және төтенше жарналарын төлеу міндеттемесі оны мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап тоқтатылады.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының міндетті және төтенше жарналарын төлеу міндеттемесі уәкілетті орган Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру ұйымының филиалын сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған күннен бастап тоқтатылады.
Осы Заңға сәйкес қатысушы-сақтандыру ұйымдары төлеген міндетті және төтенше жарналар қайтарылуға жатпайды.";
7) 19-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) уәкілетті органның Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалын лицензиядан айыру және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату рәсімін жүргізу туралы Қорды хабардар етуге;";
8) 20-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қордан мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының, қызметін мәжбүрлеп тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының кредиторларына кепілдік төлемдерін жүзеге асырылғаны туралы хабарлама алуға құқылы.";
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"1) обеспечивать доступ уполномоченных представителей Фонда к информации и документации, касающимся процесса ликвидации или принудительного прекращения деятельности филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, с правом получения копий и выписок из документов;".
30. В Закон Республики Казахстан от 11 июня 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности частных нотариусов" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 12, ст. 84; 2009 г., № 24, ст. 134; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 14, ст. 84; 2015 г., № 8, ст. 45; 2017 г., № 4, ст. 7; 2018 г., № 13, ст. 41; № 24, ст. 93; 2019 г., № 15-16 ст. 67):
статью 2 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Требования настоящего Закона, применяемые по отношению к страховщику, в том числе страховой организации, распространяются на филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, открытые на территории Республики Казахстан.".
31. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности аудиторских организаций" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 12, ст. 89; 2006 г., № 8, ст. 45; 2009 г., № 24, ст. 134; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 14, ст. 84; 2015 г., № 8, ст. 45; 2017 г., № 4, ст. 7; 2018 г., № 13, ст. 41; 2019 г., № 15-16 ст. 67):
статью 2 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Требования настоящего Закона, применяемые по отношению к страховщику, в том числе страховой организации, распространяются на филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, открытые на территории Республики Казахстан.".
32. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 102; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; 2007 г., № 8, ст. 52; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 17, ст. 81; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 15, ст. 71; 2012 г., № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; 2013 г., № 16, ст. 83; 2014 г., № 8, ст. 44; № 14, ст. 84; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; 2017 г., № 23-III, ст. 111; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; 2019 г., № 15-16, ст. 67; № 21-22 ст. 90):
статью 2 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Требования настоящего Закона, применяемые по отношению к страховщику, в том числе страховой организации, распространяются на филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, открытые на территории Республики Казахстан.".

"1) құжаттардың көшірмелерін және үзінділерін алу құқығын бере отырып, Қордың уәкілетті өкілдерінің Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалын тарату немесе қызметін мәжбүрлеп тоқтату процесіне қатысты ақпарат пен құжаттамаға қол жеткізуін қамтамасыз етуге;".
30. "Жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 11 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 12, 84-құжат; 2009 ж., № 24, 134 құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 13, 41-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат):
2-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Осы Заңның сақтандырушыға, оның ішінде сақтандыру ұйымына қатысты қолданылатын талаптары Қазақстан Республикасының аумағында ашылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына қолданылады.".
31. "Аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 12, 89-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 13, 41-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат):
2-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Осы Заңның сақтандырушыға, оның ішінде сақтандыру ұйымына қатысты қолданылатын талаптары Қазақстан Республикасының аумағында ашылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына қолданылады.".
32. "Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., № 14, 102-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 15, 71-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; 2013 ж., № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 8, 44-құжат; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; 2017 ж., № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат; № 21-22, 90-құжат):
2-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Осы Заңның сақтандырушыға, оның ішінде сақтандыру ұйымына қатысты қолданылатын талаптары Қазақстан Республикасының аумағында ашылған Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына қолданылады.".

33. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; 2007 г., № 8, ст. 52; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 17, ст. 81; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст. 25; 2012 г., № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2014 г., № 8, ст. 44; № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 8-І, ст. 65; 2017 г., № 23-III, ст. 111; 2018 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 24, ст. 93; 2019 г., № 7, ст. 37; № 15-16, ст. 67; № 21-22, ст. 90; № 24-I, ст. 119):
статью 2 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Требования настоящего Закона, применяемые по отношению к страховщику, в том числе страховой организации, распространяются на филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, открытые на территории Республики Казахстан.".
34. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 119; 2004 г., № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 17, ст. 141; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 15, ст. 125; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 14, 15; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 21-І, ст. 128; № 22-III, ст. 149; № 22-VI, ст. 159; № 23-І, ст. 169; 2016 г., № 6, ст. 45; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; 2018 г., № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 50; № 19, ст. 62; 2019 г., № 2, ст. 6; № 7, ст. 37; № 15-16, ст. 67; № 21-22 ст. 90,):
1) в статье 1:
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) профессиональный участник рынка ценных бумаг – юридическое лицо, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие свою деятельность на рынке ценных бумаг на основании лицензии либо в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;";
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) делистинг - исключение ценных бумаг из официального списка организатора торгов;";
подпункт 47-2) изложить в следующей редакции:
"47-2) гарантийные фонды клиринговой организации (центрального контрагента) – средства, сформированные за счет взносов клиринговых участников и предназначенные для снижения рисков деятельности клиринговой организации (центрального контрагента) при обслуживании клиринговых участников, а также обеспечения обязательств клиринговых участников перед клиринговой организацией (центральным контрагентом);";
подпункт 49) изложить в следующей редакции:
"49) обеспеченная облигация – облигация, по которой исполнение обязательств эмитента полностью или частично обеспечено залогом имущества эмитента, гарантией банка и (или) гарантией государства;";

33. "Көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., № 14, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 25-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 8, 44-құжат;№ 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж.,№ 8, 45-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 8-I, 65-құжат; 2017 ж., № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 24-I, 119-құжат):
2-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Осы Заңның сақтандырушыға, оның ішінде сақтандыру ұйымына қатысты қолданылатын талаптары Қазақстан Республикасының аумағында ашылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына қолданылады.".
34. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 14, 119-құжат; 2004 ж., № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 17, 141-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 15, 125-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 14, 15-құжаттар; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-І, 128-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 50-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 21-22 90-құжат):
1) 1-бапта:
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушы – өз қызметін бағалы қағаздар рыногында лицензия негізінде не Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жүзеге асыратын заңды тұлға, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы;";
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) делистинг – бағалы қағаздарды сауда-саттық ұйымдастырушының ресми тiзiмiнен шығарып тастау;";
47-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"47-2) клирингтік ұйымның (орталық контрагенттің) кепілдік қоры – клирингтік қатысушылардың жарналары есебінен қалыптастырылған және клирингтік қатысушыларға қызмет көрсету, сондай-ақ клирингтік қатысушылардың клирингтік ұйымның (орталық контрагенттің) алдындағы міндеттемелерін қамтамасыз ету кезінде клирингтік ұйым (орталық контрагент) қызметінің тәуекелдерін төмендетуге арналған қаражат;";
49) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"49) қамтамасыз етiлген облигация – эмитент мiндеттемелерiн орындау эмитент мүлкiнiң кепiлiмен толық немесе ішінара, банк кепiлдiгiмен және (немесе) мемлекеттің кепілдігімен қамтамасыз етiлген облигация;";

дополнить подпунктом 50-1) следующего содержания:
"50-1) маржевой взнос – деньги и (или) иные финансовые инструменты, вносимые клиринговым участником в качестве обеспечения исполнения обязательств перед клиринговой организацией (центральным контрагентом);";
подпункты 59) и 60) изложить в следующей редакции:
"59) листинг - включение ценных бумаг в официальный список ценных бумаг фондовой биржи, для включения и нахождения в которых внутренними документами фондовой биржи установлены специальные (листинговые) требования к ценным бумагам и их эмитентам;
60) лицензиат – юридическое лицо, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие деятельность на рынке ценных бумаг на основании лицензии, выданной уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;";
подпункт 77) изложить в следующей редакции:
"77) заявитель – юридическое лицо, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, представившие в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций документы с целью получения лицензии для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг;";
подпункт 83) изложить в следующей редакции:
"83) платежный агент – банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций;";
подпункт 100) изложить в следующей редакции:
"100) условия выпуска ценных бумаг – документ (проспект выпуска ценных бумаг, частный меморандум, сведения о выпуске облигаций со сроком обращения не более двенадцати месяцев, иной документ, определяющий условия выпуска), содержащий сведения об (о) эмитенте, предполагаемых к продаже эмиссионных ценных бумагах, объеме выпуска, количестве ценных бумаг в выпуске, процедуре и порядке их выпуска, размещения, обращения, выплаты дивидендов (вознаграждения), погашения и другую информацию, которая может повлиять на решение инвестора о покупке ценных бумаг;";
дополнить подпунктами 105) и 106) следующего содержания:
"105) клиринговый сертификат участия – неэмиссионная ценная бумага, выпускаемая клиринговой организацией, выполняющей функции центрального контрагента, и удостоверяющая право ее владельца на долю активов, находящихся в гарантийном фонде клиринговой организации;
106) счета для осуществления клиринговой деятельности – счета, открытые на имя клиринговой организации для учета активов клиринговой организации, указанных в части второй пункта 4-1 статьи 77-1 настоящего Закона.";
2) подпункт 4) пункта 1 статьи 3 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 50-1) тармақшамен толықтырылсын:
"50-1) маржалық жарна – клирингтік ұйымның (орталық контрагенттің) алдындағы міндеттемелерін қамтамасыз ету ретінде клирингтік қатысушы енгізген ақша және (немесе) өзге қаржы құралдары;";
59) және 60) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"59) листинг – қор биржасының бағалы қағаздар тiзiмiнiң санатына енгiзу және соларда болу үшін қор биржасының iшкi құжаттарында бағалы қағаздарға және олардың эмитенттерiне арнайы (листингтiк) талаптар белгiленiп, бағалы қағаздарды бағалы қағаздардың ресми тізіміне енгiзу;
60) лицензиат – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi орган берген лицензия негiзiнде бағалы қағаздар рыногында қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлға, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы;";
77) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"77) өтiнiш берушi – бағалы қағаздар рыногында қызметтi жүзеге асыру үшiн лицензия алу мақсатымен қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органға құжаттарды табыс еткен заңды тұлға, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы;";
83) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"83) төлем агентi – банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйым;";
100) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"100) эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару талабы – эмитент, оның қаржылық жағдайы, сатылады деп болжанатын эмиссиялық бағалы қағаздар, шығарылымның көлемi, шығарылымдағы бағалы қағаздардың саны, олардың шығарылымы, орналастырылуы, айналымда болуы, дивидендтер (сыйақы) төлеу, өтеу рәсiмi мен тәртiбi туралы мәлiметтер және инвестордың бағалы қағаздар сатып алу туралы шешiмiне ықпал етуi мүмкiн басқа да ақпарат бар құжат (бағалы қағаздар шығарылымының проспектісі, жеке меморандум, он екі айдан аспайтын айналыс мерзімі бар облигациялардың шығарымы туралы мәліметтер, шығарылым талаптарын айқындайтын өзге құжат);
мынадай мазмұндағы 105) және 106) тармақшалармен толықтырылсын:
"105) қатысудың клирингтік сертификаты – орталық контрагенттің функцияларын орындайтын және оның иесінің клирингтік ұйымның кепілдік қорындағы активтерінің құқығын куәландыратын клирингтік ұйым шығаратын эмиссиялық емес бағалы қағаз;
106) клирингтік қызметті жүзеге асыруға арналған шоттар – клирингтік ұйымның осы Заңның 44-1-бабы 4-1-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген активтерін есепке алу үшін клирингтік ұйымның атына ашылған шоттар.";
2) 3-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"4) признает активы финансового рынка ценными бумагами, определяет порядок их регистрации, условия и порядок выпуска, обращения, погашения;";
3) пункт 5 статьи 3-2 изложить в следующей редакции:
"5. Требования настоящей статьи не распространяются на банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и Национального оператора почты при осуществлении ими брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг.";
4) подпункт 12) пункта 1 статьи 3-5 изложить в следующей редакции:
"12) выполнению организацией, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность (за исключением банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан), обязательств по сделкам, заключенным за свой счет и за счет своих клиентов;";
5) пункт 4 статьи 3-6 дополнить частью второй следующего содержания:
"Решение о лишении лицензии на проведение всех или отдельных видов деятельности на рынке ценных бумаг вправе обжаловать от имени профессионального участника рынка ценных бумаг, являющегося филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, только банк-нерезидент Республики Казахстан.";
6) статью 9 дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Требования настоящей статьи не распространяются на облигации со сроком обращения не более двенадцати месяцев, облигации, подлежащие частному размещению.";
7) статью 12 дополнить пунктом 10 следующего содержания:
"10. Требования настоящей статьи не распространяются на облигации со сроком обращения не более двенадцати месяцев, облигации, подлежащие частному размещению.";
8) дополнить статьей 12-1 следующего содержания:
"Статья 12-1. Выпуск негосударственных облигаций, подлежащих частному размещению
1. Выпуском негосударственных облигаций, подлежащим частному размещению, в целях настоящего Закона признается выпуск облигаций, размещаемых среди ограниченного количества инвесторов.
2. Условия выпуска облигаций, подлежащих частному размещению, определяются частным меморандумом, требования к содержанию которого устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. Количество инвесторов, участвующих в размещении данных облигаций, не должно превышать пятидесяти.
4. Запрещается размещение облигаций, подлежащих частному размещению, среди инвесторов, не являющихся квалифицированными инвесторами.
5. Порядок, условия и сроки государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций, подлежащих частному размещению, регистрации изменений и (или) дополнений в частный меморандум, а также требования к документам для государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций, подлежащих частному размещению, регистрации изменений и (или) дополнений в частный меморандум, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.

"4) бағалы қағаздармен қаржы рыногының активтерiн таниды, оларды тіркеу тәртібін, шығару, айналысқа жіберу, өтеу талаптары мен тәртібін айқындайды;";
3) 3-2-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары және Ұлттық пошта операторы бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асырған кезде оларға осы баптың талаптары қолданылмайды.";
4) 3-5-баптың 1-тармағының 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның (банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын қоспағанда) өз есебінен және өз клиенттерінің есебінен жасалған мәмілелер бойынша міндеттемелерді орындауы;";
5) 3-6-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бағалы қағаздар рыногында қызметтің барлық немесе жекелеген түрлерін жүргiзуге лицензиядан айыру туралы шешімге Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы болып табылатын бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушы атынан Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі ғана шағым жасауға құқылы.";
6) 9-бап мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Осы баптың талаптары айналыс мерзімі он екі айдан аспайтын облигацияларға, жеке орналастыруға жататын облигацияларға қолданылмайды.";
7) 12-бап мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
"10. Осы баптың талаптары айналыс мерзімі он екі айдан аспайтын облигацияларға, жеке орналастыруға жататын облигацияларға қолданылмайды.";
8) мынадай мазмұндағы 12-1-баппен толықтырылсын:
"12-1-бап. Жеке орналастыруға жататын мемлекеттік емес облигацияларды шығару
1. Жеке орналастыруға жататын мемлекеттік емес облигацияларды шығару, осы Заңның мақсатына орай шектеулі инвесторлардың арасында орналастырылатын облигацияларды шығару деп танылады.
2. Жеке орналастыруға жататын облигацияларды шығару талаптарын жеке меморандум айқындайды, мазмұнына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
3. Осы облигацияларды орналастыруға қатысатын инвесторлар саны елуден аспауға тиіс.
4. Жеке орналастыруға жататын облигацияларды білікті инвесторлар болып табылмайтын инвесторлардың арасында орналастыруға тыйым салынады.
5. Жеке орналастыруға жататын мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу, жеке меморандумға өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеу тәртібі, талаптары және мерзімдері, сондай-ақ жеке орналастыруға жататын мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеуге, жеке меморандумға өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды тіркеуге арналған құжаттарға қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.

6. Допускается включение облигаций, подлежащих частному размещению, в официальный список фондовой биржи.";
9) статью 15 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Требования настоящей статьи не распространяются на облигации со сроком обращения не более двенадцати месяцев и на облигации, подлежащие частному размещению.";
10) статью 16 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Порядок, условия и сроки государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций со сроком обращения не более двенадцати месяцев, а также требования к документам для государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций со сроком обращения не более двенадцати месяцев устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
11) в пункте 1 статьи 18-3 слова "Эмитенты-нерезиденты" заменить словом "Эмитенты";
12) в пункте 8 статьи 31 слова "официальной ставки рефинансирования" заменить словами "базовой ставки";
13) пункт 1 статьи 32 изложить в следующей редакции:
"1. Эмитент или платежный агент (в случае наличия у эмитента договора с платежным агентом) уведомляет уполномоченный орган об итогах погашения негосударственных облигаций в течение одного месяца после окончания срока погашения, установленного проспектом выпуска облигаций (частным меморандумом).";
14) в статье 36:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Сделки с эмиссионными ценными бумагами, а также уступка прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам подлежат регистрации в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг в порядке и сроки, установленные нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
пункты 2, 4, 5, 6 и 8 исключить;
15) в статье 41 слова "об акционерах" заменить словами "о крупных акционерах";
16) подпункт 9) пункта 3 статьи 43 изложить в следующей редакции:
"9) держателю эмиссионной ценной бумаги или другого финансового инструмента: в отношении его прав по эмиссионным ценным бумагам или другим финансовым инструментам, любому третьему лицу на основании согласия держателя, данного в письменной форме либо посредством идентификационного средства держателя по лицевому счету, открытому ему в системе реестров держателей ценных бумаг и (или) номинального держания;";
17) статью 46 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Положения настоящей статьи не распространяются на филиал банка-нерезидента Республики Казахстан.";
18) статью 47 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Положения настоящей статьи не распространяются на филиал банка-нерезидента Республики Казахстан.";

6. Жеке орналастыруға жататын облигацияларды қор биржасының ресми тізіміне енгізуге рұқсат етіледі.";
9) 15-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Осы баптың талаптары айналыс мерзімі он екі айдан аспайтын облигацияларға, жеке орналастыруға жататын облигацияларға қолданылмайды.";
10) 16-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Айналыс мерзімі он екі айдан аспайтын мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу тәртібі, талаптары және мерзімдері, сондай-ақ айналыс мерзімі он екі айдан аспайтын мемлекеттік емес облигациялардың шығарылымын мемлекеттік тіркеуге арналған талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
11) 18-3-баптың 1-тармағындағы "резиденті емес эмитенттер" деген сөздерді "эмитенттері" деген сөзбен ауыстырылсын;
12) 31-баптың 8-тармағында "қайта қаржыландырудың ресми мөлшерлемесін" деген сөздер "базалық мөлшерлемесін" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 32-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Эмитент немесе төлем агенті (эмитентте төлем агентімен шарт болған жағдайда) облигациялар шығарылымының проспектiсiнде (жеке меморандумда) белгiленген өтеу мерзiмi аяқталғаннан кейiн бiр ай iшiнде уәкiлеттi органды мемлекеттік емес облигацияларды өтеу қорытындылары жөнінде хабардар етеді.";
14) 36-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілелер, сондай-ақ эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқығын басқаға беру уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіппен және мерзімде номиналдық ұстауды есепке алу жүйесінде және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесінде тіркелуге жатады.";
2, 4, 5, 6 және 8-тармақтар алып тасталсын;
15) 41-бапта "акционерлері" деген сөз "ірі акционерлері" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 43-баптың 3-тармағының 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) эмиссиялық бағалы қағазды немесе басқа да қаржы құралын ұстаушыға: эмиссиялық бағалы қағаздар немесе басқа да қаржы құралдары бойынша өзінің құқықтарына қатысты, ұстаушының жазбаша түрде берген келісімі негізінде не бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдері жүйесінде және (немесе) нақтылы ұстау жүйесінде ашылған жеке шоттағы сәйкестендіру құралы арқылы кез келген үшінші тұлғаға;";
17) 46-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Осы баптың ережелері Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына қолданылмайды.";
18) 47-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Осы баптың ережелері Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына қолданылмайды.";

19) статью 47-1 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Положения настоящей статьи не распространяются на филиал банка-нерезидента Республики Казахстан.";
20) пункт 1 статьи 51 дополнить подпунктом 14) следующего содержания:
"14) приостановления действия лицензии на проведение всех или отдельных аналогичных по существу видов деятельности банка-нерезидента Республики Казахстан органом финансового надзора государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан (в отношении лицензии, выданной филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан).";
21) пункт 3 статьи 53 изложить в следующей редакции:
"3. Деятельность на рынке ценных бумаг банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, страховых (перестраховочных) организаций осуществляется с учетом требований законодательных актов Республики Казахстан, регулирующих деятельность данных организаций.";
22) пункт 3 статьи 53-1 изложить в следующей редакции:
"3. Запрещается выступать в качестве рекламодателя услуг, предоставляемых профессиональными участниками рынка ценных бумаг, следующим лицам:
юридическим лицам, филиалам банков-нерезидентов Республики Казахстан, не имеющим лицензии уполномоченного органа на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг;
физическим лицам, не являющимся работниками лицензиатов и не уполномоченным лицензиатами.";
23) в статье 54:
подпункты 4) и 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) ранее являвшееся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа (лицом, единолично осуществляющим функции исполнительного органа трансфер-агента и его заместителем), главным бухгалтером финансовой организации, руководителем или заместителем руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, крупным участником – физическим лицом, руководителем крупного участника – юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, о консервации страховой (перестраховочной) организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.
Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом решения о консервации финансовой организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан;

19) 47-1-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Осы баптың ережелері Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына қолданылмайды.";
20) 51-баптың 1-тармағы 13) тармақшадағы "жоймаған жағдайларда, лицензияның қолданылуын алты айға дейінгі мерзімге тоқтата тұруға құқылы." деген сөздер "жоймаған;" деп ауыстырылып, мынадай мазмұндағы
14) тармақшамен толықтырылсын:
"14) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резидент болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің мәні бойынша барлық немесе осыған ұқсас жекелеген қызмет түрлерін жүргізуге лицензияның қолданылуын тоқтата тұрған жағдайларда (Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына берілген лицензияға қатысты), лицензияның қолданылуын алты айға дейінгі мерзімге тоқтата тұруға құқылы.";
21) 53-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Банктердiң, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының бағалы қағаздар нарығындағы қызметi Қазақстан Республикасының осы ұйымдардың қызметiн реттейтiн заңнамалық актiлерiнiң талаптары ескерiле отырып жүзеге асырылады.";
22) 53-1-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бағалы қағаздар рыногына кәсіби қатысушылар ұсынатын қызметтерді жарнамалаушы ретінде мына тұлғаларға:
уәкілетті органның бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы жоқ заңды тұлғаларға, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарына;
лицензиаттардың қызметкерлері болып табылмайтын және лицензиаттар уәкілеттік бермеген жеке тұлғаларға әрекет етуге тыйым салынады.";
23) 54-бапта:
2-тармақтың 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) уәкілетті органның қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын төлемге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары санатына жатқызу туралы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау туралы не оның акцияларын мәжбүрлеп иелену туралы, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын лицензиясынан айыру туралы шешімі қабылданғанға дейін немесе қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымының, басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі (трансфер-агенттің атқарушы органының функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлға және оның орынбасары), бас бухгалтері, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент- сақтандыру брокері филиалының басшысы немесе басшысының орынбасары, ірі қатысушы – жеке тұлға, қаржы ұйымның ірі қатысушысы – заңды тұлғаның басшысы болған адамдар өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды.
Көрсетілген талап уәкілетті орган оларды таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген қаржы ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп иелену туралы, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын лицензиясынан айыру туралы шешім қабылдағаннан кейін немесе қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бес жыл бойы қолданылады;

5) у которого было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника лицензиата либо иной финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан. Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия уполномоченным органом решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника.
Руководящим работником заявителя (лицензиата) не может быть назначено (избрано) также лицо, совершившее коррупционное преступление либо привлекавшееся в течение трех лет до даты назначения (избрания) к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения;";
часть вторую пункта 11 изложить в следующей редакции:
"Отзыв уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) руководящего работника лицензиата является основанием для отзыва ранее выданного (выданных) согласия (согласий) данному руководящему работнику в иных финансовых организациях, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалах страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалах страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. Требования настоящей статьи не распространяются на руководителя и членов органа управления, руководителя исполнительного органа, а также членов исполнительного органа национальных компаний, в должностные обязанности которых не входит курирование вопросов, связанных с профессиональной деятельностью на рынке ценных бумаг.";
24) часть первую пункта 3 статьи 57 изложить в следующей редакции:
"3. Кастодиан и брокер и (или) дилер с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя обязаны в течение трех рабочих дней после заключения договора о номинальном держании с клиентом открыть клиенту лицевой счет в системе учета номинального держания, а также счета (субсчета) в системе учета центрального депозитария в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа и сводом правил центрального депозитария.";
25) статью 58 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) представлять электронные данные из системы учета номинального держания в систему учета центрального депозитария в объемах, порядке и сроки, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа и сводом правил центрального депозитария.";

5) лицензиаттың не өзге де қаржы ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшы қызметкері лауазымына тағайындалуға (сайлануға) келісімі кері қайтарып алынған адам, өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды. Көрсетілген талап уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімін кері қайтарып алу туралы шешімді қабылдағаннан кейін қатарынан соңғы он екі ай бойы қолданылады.
Сыбайлас жемқорлық қылмысты жасаған не тағайындалу (сайлану) күніне дейінгі үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін тәртіптік жауаптылыққа тартылған адам да өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды;";
11-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті органның лицензиаттың басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісімін кері қайтарып алуы осы басшы қызметкерге өзге де қаржы ұйымдарында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарында бұрын берілген келісімді (келісімдерді) кері қайтарып алуға негіз болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 11-1 тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Осы баптың талаптары басқару органның басшысына және мүшелеріне, атқарушы органның басшысына, сондай-ақ ұлттық атқарушы органының лауазымдық міндеттеріне бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызметпен байланысты емес мәселелерге жетекшілік ету кірмейтін мүшелеріне компаниялардың қолданылмайды.";
24) 57-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Нақтылы ұстаушы ретiнде клиенттердiң шоттарын жүргізу құқығы бар кастодиан және брокер және (немесе) дилер клиентпен нақтылы ұстау туралы шарт жасалғаннан кейiн үш жұмыс күні iшiнде клиентке уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген тәртіппен нақтылы ұстауды есепке алу жүйесіндегі жеке шотты, сондай-ақ орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі шоттарды (қосалқы шоттарды) ашуға міндетті.";
25) 58-бап мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) нақтылы ұстауды есепке алу жүйесінен орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіне уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген көлемде, тәртіппен және мерзімде электрондық деректерді ұсынуға;";

26) в статье 59:
пункт 1 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) голосование на общих собраниях акционеров от имени клиентов без доверенности в соответствии с письменной инструкцией, полученной от данных клиентов, в том числе с использованием информационно-коммуникационных технологий;";
подпункт 1) пункта 2 после слов "Республики Казахстан" дополнить словами "о рынке ценных бумаг";
27) пункт 3 статьи 60 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) условия открытия клиенту субсчета и раскрытия информации о нем в системе учета центрального депозитария;";
28) в статье 61:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Регистрация сделки с ценными бумагами, находящимися в номинальном держании, осуществляется номинальным держателем в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Клиент депонента, сведения о котором раскрыты в системе учета центрального депозитария, вправе получить выписку о состоянии его субсчета в системе учета центрального депозитария.";
29) часть вторую пункта 1 статьи 72 изложить в следующей редакции:
"Требования настоящего пункта не распространяются на трансфер-агента, а также банк второго уровня и филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, обладающие лицензией на осуществление кастодиальной и (или) брокерской, и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг.";
30) подпункт 13) пункта 1 статьи 72-2 изложить в следующей редакции:
"13) случаи, когда лицо ранее являлось либо является крупным участником – физическим лицом либо первым руководителем крупного участника – юридического лица и (или) руководящим работником финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, о консервации страховой (перестраховочной) организации, принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, а также принудительной ликвидации финансовой организации, признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке или принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан. Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, о консервации страховой (перестраховочной) организации, принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, а также принудительной ликвидации финансовой организации, признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке или принудительного прекращения деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.";

26) 59-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) акционерлердің жалпы жиналысында клиенттер атынан сенімхатсыз сол клиенттерден алынған жазбаша нұсқаулықтарға сәйкес, оның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, дауыс беру;";
2-тармақтың 1) тармақшасында "Қазақстан Республикасы" деген сөздер "Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 60-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) клиентке қосалқы шот ашу және ол туралы ақпаратты орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашып көрсету;";
28) 61-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Нақтылы ұстаудағы бағалы қағаздармен мәмiлелердi тiркеудi нақтылы ұстаушы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен жүзеге асырады.";
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Орталық депозитарийдiң есепке алу жүйесiнде ол туралы мәліметтер ашып көрсетілген депоненттiң клиентi орталық депозитарийдiң есепке алу жүйесiндегi өзiнiң қосалқы шотының жай-күйi туралы үзiндi көшірме алуға құқылы.";
29) 72-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың талаптары трансфер-агентке, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығында кастодиандық және (немесе) брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар екінші деңгейдегі банкке және Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына қолданылмайды.";
30) 72-2-баптың 1-тармағының 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) уәкілетті орган банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалын төлеуге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары санатына жатқызу туралы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп өтеуін төлеп алу, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын лицензиядан айыру, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оны банкрот деп тану немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде тұлға бұрын ірі қатысушы-жеке тұлға не ірі қатысушы-заңды тұлғаның бірінші басшысы және (немесе) қаржы ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшы қызметкері болып табылған не табылатын жағдайлар негіз болып табылады. Көрсетілген талап уәкілетті орган банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалын төлеуге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары санатына жатқызу туралы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп өтеуін төлеп алу, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын лицензиядан айыру, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оны банкрот деп тану немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы шешім қабылдағаннан кейін бес жыл бойы қолданылады.";

31) в статье 77-1:
дополнить пунктами 3-1, 3-2 и 3-3 следующего содержания:
"3-1. Клиринговая организация, осуществляющая функции центрального контрагента, вправе выпускать клиринговые сертификаты участия.
3-2. Порядок выпуска клиринговой организацией, осуществляющей функции центрального контрагента, клиринговых сертификатов участия, а также учета активов, находящихся в гарантийном или резервном фонде клиринговой организации, устанавливается правилами клиринговой организации.
3-3. Порядок размещения, обращения и погашения клиринговых сертификатов участия устанавливается правилами клиринговой организации.";
пункт 4-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. Клиринговая организация инвестирует маржевые взносы и деньги, входящие в состав гарантийных или резервных фондов клиринговой организации (центрального контрагента) и иного обеспечения клиринговых участников, в порядке и на условиях, установленных внутренними документами клиринговой организации.
Клиринговая организация обеспечивает обособленный от прочих активов клиринговой организации учет взносов в гарантийные или резервные фонды клиринговой организации (центрального контрагента), маржевых взносов, полного и (или) частичного обеспечения исполнения обязательств по сделкам, заключенным в торговой системе фондовой биржи методом открытых торгов и (или) с участием центрального контрагента, а также учет активов, приобретенных в результате инвестиций клиринговой организацией взносов в гарантийные или резервные фонды клиринговой организации (центрального контрагента), маржевых взносов, полного и (или) частичного обеспечения исполнения обязательств по сделкам, заключенным в торговой системе фондовой биржи методом открытых торгов и (или) с участием центрального контрагента.
Обособленные активы клиринговой организации, указанные в части второй настоящего пункта, учитываются клиринговой организацией на счетах для осуществления клиринговой деятельности.
Не допускается хранение на счетах для осуществления клиринговой деятельности активов отличных от указанных в части второй настоящего пункта.";
дополнить пунктами 4-2, 4-3 и 4-4 следующего содержания:
"4-2. Счетами, установленными частью третьей пункта 4-1 настоящей статьи, являются корреспондентский счет клиринговой организации в Национальном Банке Республики Казахстан, корреспондентский счет клиринговой организации в центральном депозитарии, корреспондентские счета клиринговой организации в банках второго уровня и иностранных банках, лицевой счет клиринговой организации, открытый в системе учета номинального держания, являющийся счетом для учета инвестиций клиринговой организации, осуществленных за счет средств, перечисленных клиринговыми участниками в качестве взносов в гарантийные или резервные фонды клиринговой организации (центрального контрагента), маржевыми взносами, полным и (или) частичным обеспечением исполнения обязательств по сделкам, заключенным в торговой системе фондовой биржи методом открытых торгов и (или) с участием центрального контрагента.

31) 77-1-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1, 3-2 және 3-3-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Орталық контрагенттің функцияларын жүзеге асыратын клирингтік ұйым клирингтік қатысу сертификаттарын шығаруға құқылы.
3-2. Орталық контрагенттің функцияларын жүзеге асыратын клирингтік ұйымның клирингтік қатысу сертификаттарын шығару тәртібі, сондай-ақ клирингтік ұйымның кепілдік немесе резервтік қорындағы активтерді есепке алу тәртібі клирингтік ұйымның қағидаларында белгіленеді.
3-3. Клирингтік қатысу сертификаттарын орналастыру, олардың айналысы мен өтеу тәртібі клирингтік ұйымның қағидаларында белгіленеді.";
4-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Клирингтік ұйым клирингтік ұйымның (орталық контрагенттің) кепілдік немесе резервтік қорларының және клирингтік қатысушыны өзге де қамтамасыз ету құрамына кіретін маржалық жарналар мен ақшаны клирингтік ұйымның ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен және шарттарда инвестициялайды.
Клирингтік ұйым клирингтік ұйымның (орталық контрагенттің) кепілдік немесе резервтік қорларына жарналардың, маржалық жарналардың, қор биржасының сауда жүйесінде ашық сауда-саттық әдісімен және (немесе) орталық контрагенттің қатысуымен жасалған мәмілелер бойынша міндеттемелердің орындалуын толық және (немесе) ішінара қамтамасыз етудің клирингтік ұйымның басқа активтерінен оқшауланған есебін, сондай-ақ клирингтік ұйымның клирингтік ұйымның (орталық контрагенттің) кепілдік немесе резервтік қорларына жарналардың, маржалық жарналардың, қор биржасының сауда жүйесінде ашық сауда-саттық әдісімен және (немесе) орталық контрагенттің қатысуымен жасалған мәмілелер бойынша міндеттемелердің орындалуын толық және (немесе) ішінара қамтамасыз етудің инвестициялары нәтижесінде сатып алынған активтерін есепке алуды қамтамасыз етеді.
Клирингтік ұйымның осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген оқшауланған активтерін клирингтік ұйым клиринг қызметін жүзеге асыруға арналған шоттарда есепке алады.
Клирингтік қызметті жүзеге асыруға арналған шоттарда осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілгеннен өзгеше активтерді сақтауға жол берілмейді.";
мынадай мазмұндағы 4-2, 4-3 және 4-4-тармақтармен толықтырылсын:
"4-2. Клирингтік ұйымның Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шоты, клирингтік ұйымның орталық депозитарийдегі корреспонденттік шоты, клирингтік ұйымның екінші деңгейдегі банктеріндегі және шетелдік банктердегі корреспонденттік шоттары, клирингтік ұйымның (орталық контрагенттің) кепілдік немесе резервтік қорларына жарналар ретінде қор биржасының сауда жүйесінде ашық сауда-саттық әдісімен және (немесе) орталық контрагенттің қатысуымен жасалған мәмілелер бойынша міндеттемелердің орындалуын толық және (немесе) ішінара қамтамасыз етумен клирингтік қатысушылар аударған қаражат есебінен жүзеге асырылған клирингтік ұйымның инвестицияларын есепке алуға арналған шот, маржалық жарналарды, болып табылатын нақтылы ұстауды есепке алу жүйесінде ашылған клирингтік ұйымның жеке шоты осы баптың 4-1-тармағының үшінші бөлігінде белгіленген шоттар болып табылады.

4-3. Финансовые инструменты, числящиеся на счетах для осуществления клиринговой деятельности, учитываются клиринговой организацией отдельно от собственных активов и не включаются в имущественную массу в случае ее банкротства, и (или) состав ее имущества при ликвидации, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 4-4 настоящей статьи.
4-4. Средства резервного фонда клиринговой организации включаются в состав имущественной массы в случае ее банкротства, и (или) состав ее имущества при ликвидации в части, оставшейся после исполнения клиринговой организацией всех ее обязательств перед клиринговыми участниками.";
32) пункт 1 статьи 77-2 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) в случае выполнения клиринговой организацией функций центрального контрагента, выпуск клиринговых сертификатов участия;";
33) в пункте 2 статьи 77-3:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) порядок и условия формирования гарантийных фондов клиринговой организации, порядок учета активов, находящихся в гарантийных фондах клиринговой организации, а также порядок и условия уплаты взносов и сборов клиринговой организации;";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) порядок выпуска, размещения, обращения и погашения клиринговых сертификатов участия;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) виды резервных фондов, порядок и условия формирования клиринговой организацией резервных фондов, а также порядок учета активов, находящихся в резервных фондах клиринговой организации;";
34) в статье 78:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Центральный депозитарий на основании договора вправе оказывать услуги иностранным финансовым организациям и организациям, зарегистрированным на территории Международного финансового центра "Астана", оказывающим финансовые услуги в соответствии с финансовым законодательством иностранного государства или актами Международного финансового центра "Астана".
Договор, заключенный между центральным депозитарием и иностранной финансовой организацией или организацией, зарегистрированной на территории Международного финансового центра "Астана", должен содержать перечень услуг, условия и порядок оказания которых будут определяться в соответствии с законодательством иностранного государства или актами Международного финансового центра "Астана".";
подпункты 7) и 8) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"7) клиенты депонентов, за исключением тех лиц, которым открыты субсчета в системе учета центрального депозитария на основании сведений, представленных депонентом без раскрытия отдельных реквизитов данных лиц в соответствии с условиями договора о номинальном держании и сводом правил центрального депозитария;

4-3. Клирингтік қызметті жүзеге асыруға арналған шоттарда есепте тұрған қаржы құралдарын клирингтік ұйым меншікті активтерден бөлек есепке алады және бұлар оның банкрот болған жағдайында мүліктік массаға және (немесе) осы баптың 4-4-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, таратылған кезде оның мүлкінің құрамына енгізілмейді.
4-4. Клирингтік ұйымның резервтік қорының қаражаты ол банкрот болған жағдайда мүліктік массаның құрамына және (немесе) таратылған кезде клирингтік ұйым оның клирингтік қатысушылар алдындағы барлық міндеттемелерін атқарғаннан кейін қалған бөлігінде оның мүлкінің құрамына енгізіледі.";
32) 77-2-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) клирингтік ұйым орталық контрагенттің функцияларын орындаған жағдайда, клирингтік қатысу сертификаттарын шығару;";
33) 77-3-баптың 2-тармағында:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) клирингтік ұйымның кепілдік қорларын қалыптастыру тәртібі мен шарттарын, клирингтік ұйымның кепілдік қорларындағы активтерді есепке алу тәртібін, сондай-ақ клиринг ұйымының жарналары мен алымдарын төлеу тәртібі мен шарттарын;";
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) клирингтік қатысу сертификаттарын шығару, орналастыру, олардың айналысы мен өтеу тәртібін;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) резервтік қорлардың түрлерін, клиринг ұйымының резервтік қорларды қалыптастыру тәртібі мен шарттарын, сондай-ақ клирингтік ұйымның резервтік қорларындағы активтерді есепке алу тәртібін;";
34) 78-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Орталық депозитарий шарт негізінде шетелдік қаржы ұйымдарына және шет мемлекеттің қаржылық заңнамасына немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының актілеріне сәйкес қаржылық қызметтер көрсететін "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында тіркелген ұйымдарға қызмет көрсетуге құқылы.
Орталық депозитарий мен шетелдік қаржы ұйымының немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында тіркелген ұйымның арасында жасалған шартта оларды көрсету шарттары мен тәртібі шет мемлекеттің заңнамасына немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының актілеріне сәйкес айқындалатын қызметтер тізбесі қамтылуға тиіс.";
3-тармақтың 7) және 8) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"7) нақтылы ұстаушы туралы шарт талаптарына және орталық депозитарийдің қағидалар жинағына сәйкес осы тұлғалардың жекелеген деректемелерін ашып көрсетпей депонент ұсынған мәліметтердің негізінде оларға орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде қосалқы шоттар ашылған тұлғаларды қоспағанда, депоненттердің клиенттері;

8) иные физические и юридические лица, прошедшие процедуру установления деловых отношений.";
35) в статье 80:
в пункте 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) осуществляет расчеты в финансовых инструментах по сделкам, заключенным на организованном рынке ценных бумаг, и по сделкам, заключенным на неорганизованном рынке ценных бумаг с участием его депонентов, а также иных клиентов;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) оказывает финансовым организациям-резидентам Республики Казахстан на основании договора услуги по надлежащей проверке их клиентов для целей противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) осуществляет возврат активов, находящихся в номинальном держании, клиенту номинального держателя, лишенного лицензии на проведение всех или отдельных видов деятельности на рынке ценных бумаг, и не исполнившего обязательства по возврату активов своему клиенту, а также осуществляет другие операции в отношении активов такого клиента в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа и сводом правил центрального депозитария;";
часть первую пункта 2 дополнить подпунктами 5) и 6) следующего содержания:
"5) обменные операции с иностранной валютой, за исключением обменных операций с наличной иностранной валютой;
6) сейфовые операции: услуги по хранению ценных бумаг и иных финансовых инструментов, выпущенных в документарной форме.";
в пункте 5 слово "реестра" заменить словом "реестров";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Центральный депозитарий вправе осуществлять разработку и дальнейшее совершенствование собственных программных продуктов, используемых для осуществления своей деятельности.";
подпункт 2) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"2) предоставления консультационных и информационных услуг по вопросам, связанным с деятельностью на рынке ценных бумаг, а также противодействием легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Центральный депозитарий вправе получать информацию из информационных систем государственных органов, а также системы кредитного бюро с государственным участием, необходимой в целях подтверждения информации, используемой при осуществлении деятельности, указанной в настоящей статье.";
дополнить пунктом 11 следующего содержания:

8) іскерлік қатынастар орнату рәсімдерінен өткен өзге де жеке және заңды тұлғалар.";
35) 80-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында жасалған және оның депоненттерінің, сондай-ақ ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында өзге де клиенттердің қатысуымен жасалған мәмілелер бойынша қаржы құралдарымен есеп айырысуларды жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) Қазақстан Республикасының резиденттері-қаржы ұйымдарына олардың клиенттерін қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсаттары үшін тиісінше тексеру жөніндегі қызмет көрсету шарты негізінде көрсетеді;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) бағалы қағаздар нарығында қызметтің барлық немесе жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензиядан айырылған және өз клиентіне активтерді қайтару жөніндегі міндеттемелерді орындамаған нақтылы ұстаушының клиентіне нақтылы ұстаудағы активтерді қайтаруды жүзеге асырады, сондай-ақ уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген тәртіппен мұндай клиенттің активтеріне қатысты басқа операцияларды жүзеге асырады;";
2-тармақтың бірінші бөлігінің 4) тармақшасындағы "орындауды жүзеге асыруға құқылы." деген сөздер "орындауды;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын қоспағанда, шетел валютасымен айырбастау операцияларын;
6) сейфтік операцияларды: құжаттық нысанда шығарылған бағалы қағаздарды және өзге де қаржы құралдарын сақтау бойынша көрсетілетін қызметтерді орындауды жүзеге асыруға құқылы.";
5-тармақтағы "тiзiлiмдер" деген сөз "тiзiлiмдері" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Орталық депозитарий өз қызметін жүзеге асыру үшін пайдаланылатын меншікті бағдарламалық өнімді әзірлеуге және оларды одан әрі жетілдіруге құқылы.";
9-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бағалы қағаздар нарығындағы қызметке байланысты мәселелер бойынша консультациялық және ақпараттық көрсетілетін қызметтер ұсынуды, сондай-ақ қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимылды қоспағанда, қаржы нарығындағы қызметке жатпайтын кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыруға құқығы жоқ;";
мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Орталық депозитарий мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен, сондай-ақ мемлекеттің қатысуымен кредиттік бюро жүйесінен осы бапта көрсетілген қызметті жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын ақпаратты растау мақсатында қажет болатын ақпарат алуға құқылы.";
мынадай мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:

"11. Центральный депозитарий осуществляет представление информации об эмитенте и его ценных бумагах для инвесторов в порядке и на условиях, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа и сводом правил центрального депозитария.";
36) в пункте 2 статьи 81:
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) оказания финансовым организациям-резидентам Республики Казахстан услуг по надлежащей проверке для целей противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) представления данных из системы учета номинального держания в систему учета центрального депозитария, а также осуществления центральным депозитарием приема, обработки и хранения указанных электронных данных;";
37) статью 113-2 исключить.
35. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 15, ст. 132; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 16, ст. 91; 2005 г., № 14, ст. 55; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 13, ст. 85; № 15, ст. 95; 2007 г., № 4, ст. 28; 2008 г., № 17-18, ст. 72; 2009 г., № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 111, 112; 2011 г., № 11, ст. 102; № 24, ст. 196; 2012 г., № 13, ст. 91; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; 2015 г., № 8, ст. 45; № 15, ст. 78; № 21-I, ст. 128; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; 2017 г., № 4, ст. 7; 2018 г., № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; 2019 г., № 15-16 ст. 67):
1) абзац первый подпункта 6) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"6) финансовые услуги – деятельность участников страхового рынка, рынка ценных бумаг, добровольного накопительного пенсионного фонда, банковская деятельность, деятельность организаций по проведению отдельных видов банковских операций, организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность, осуществляемые на основании лицензий, полученных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также не подлежащая лицензированию деятельность:";
2) часть вторую статьи 6-5 дополнить подпунктом 18-1) следующего содержания:
"18-1) совместно с Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, утверждает правила снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов, которыми определяются, в том числе условия снятия субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов сверх установленных предельных размеров, а также порядок представления в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, и уполномоченный орган сведений и информации о снятии субъектами предпринимательства наличных денег с банковских счетов сверх установленных предельных размеров, включая формы, перечень и сроки их представления;";

"11. Орталық депозитарий уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген тәртіппен және талаптармен инвесторлар үшін эмитент және оның бағалы қағаздары туралы ақпарат ұсынуды жүзеге асырады.";
36) 81-баптың 2-тармағында:
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1)      Қазақстан Республикасының резиденттері-қаржы ұйымдарына қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсаттары үшін тиісінше тексеру жүргізу бойынша қызметтер көрсету;";
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) нақтылы ұстауды есепке алу жүйесінен орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіне деректер ұсынуды, сондай-ақ орталық депозитарийдің көрсетілген электрондық деректерді қабылдау, өңдеу және сақтауын жүзеге асыру;";
37) 113-2-бап алып тасталсын.
35. "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 15, 132-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 16, 91-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 85-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 4, 28-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 111, 112-құжаттар; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 78-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат):
1) 1-баптың 6) тармақшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) қаржылық көрсетілетін қызметтер – сақтандыру нарығына, бағалы қағаздар нарығына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына қатысушылардың қызметі, банк қызметі, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес алынған лицензиялар негізінде жүзеге асырылатын банк операцияларының жекелеген түрлерін жүргізу жөніндегі ұйымдардың, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қызметі, сондай-ақ:";
2) 6-5-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 18-1) тармақшамен толықтырылсын:
"18-1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен және салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен бірлесіп, кәсіпкерлік субъектілерінің банк шоттарынан қолма-қол ақшаны алу қағидаларын, оның ішінде кәсіпкерлік субъектілерінің банк шоттарынан белгіленген шекті мөлшерден тыс қолма-қол ақшаны алу шарттарын, сондай-ақ салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға және уәкілетті органға нысанын, тізбесін және оларды ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, кәсіпкерлік субъектілерінің банк шоттарынан қолма-қол ақшаны алуы туралы мәліметтер мен ақпаратты ұсыну тәртібін бекітеді;";

3) в статье 9:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, выдает разрешения на открытие (создание) финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, их добровольную реорганизацию и ликвидацию, в том числе добровольную реорганизацию банковских и страховых холдингов, добровольное прекращение деятельности филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, а также определяет порядок выдачи указанных разрешений;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) утверждает пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе на консолидированной основе;";
подпункт 6-1) изложить в следующей редакции:
"6-1) осуществляет в пределах компетенции контроль и надзор за соблюдением финансовыми организациями, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан и Банком Развития Казахстана порядка автоматизации ведения бухгалтерского учета;";
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Уполномоченный орган вправе проводить проверки финансовых организаций и их аффилированных лиц, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе с привлечением аудиторских организаций, с целью:";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) определения аффилированных лиц финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан;";
пункт 2-1 изложить в следующей редакции:
"2-1. Уполномоченный орган осуществляет в пределах своей компетенции контроль и надзор за соблюдением финансовыми организациями, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, Национальным оператором почты требований законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

3) 9-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген жағдайларда қаржы ұйымдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарын ашуға (құруға), оларды ерiктi түрде қайта құру мен таратуға, оның ішінде банк және сақтандыру холдингтерін ерікті түрде қайта ұйымдастыруға, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат бередi, сондай-ақ көрсетілген рұқсаттарды беру тәртiбiн айқындайды;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қаржы ұйымдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары үшiн, оның iшiнде шоғырландырылған негiзде пруденциялық нормативтердi және сақталуы мiндеттi өзге де нормалар мен лимиттердi бекiтедi;";
6-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1) құзыреті шегінде қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының және Қазақстан Даму Банкінің бухгалтерлік есепке алуды жүргізуді автоматтандыру тәртібін сақтауына бақылау мен қадағалауды жүзеге асырады;";
2-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Уәкiлеттi орган қаржы ұйымдарына және олардың үлестес тұлғаларына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарына, оның iшiнде аудиторлық ұйымдарды тарта отырып:";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының үлестес тұлғаларын айқындау;";
2-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. Уәкiлеттi орган өз құзыреті шегінде қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің, Ұлттық пошта операторының Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын сақтауына бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Отмена решений уполномоченного органа о лишении финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан лицензии на проведение всех видов операций и деятельности, об отнесении банка к категории неплатежеспособных банков, отнесении филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, применении мер по урегулированию банка, отнесенного к категории неплатежеспособных банков, установлении режима консервации финансовой организации, а также решений временной администрации банка, страховой (перестраховочной) организации о проведении операции по передаче активов и обязательств банка, передаче страхового портфеля не влечет за собой изменения или прекращения правовых последствий, возникших в результате принятия указанных решений.";
4) в статье 10:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) принимает в случаях, установленных банковским законодательством Республики Казахстан, решение о лишении лицензии на проведение всех или отдельных операций, предусмотренных банковским законодательством Республики Казахстан, и назначает временную администрацию (временного администратора) банка, ликвидационную комиссию принудительно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) принимает в случае, установленном банковским законодательством Республики Казахстан, решение о завершении процедуры добровольного или принудительного прекращения деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан";
5) в статье 11:
подпункты 8), 9) и 10) изложить в следующей редакции:
"8) определяет порядок учета страховой (перестраховочной) организацией договоров страхования и перестрахования, в том числе исполненных страховой (перестраховочной) организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан с нарушением установленных (договорами или законодательством Республики Казахстан) сроков;
9) ведет реестр страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, актуариев;
10) принимает в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, решение о лишении лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности и назначает временную администрацию (временного администратора) страховой (перестраховочной) организации, ликвидационную комиссию принудительно прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;";

"6. Уәкілетті органның қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын операциялардың барлық түрлері мен қызметті жүргізуге арналған лицензиядан айыру туралы, банкті төлемге қабілетсіз банктердің санатына жатқызу, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалын төлемге қабілетсіз Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының санатына жатқызу, төлемге қабілетсіз банктердің санатына жатқызылған банкті реттеу жөніндегі шараларды қолдану, қаржы ұйымына консервациялау режимін белгілеу туралы шешімдерінің, сондай-ақ банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уақытша әкімшілігінің банктің активтері мен міндеттемелерін беру жөніндегі операцияларды жүргізу, сақтандыру портфелін беру туралы шешімдерінің күшін жою көрсетілген шешімдерді қабылдау нәтижесінде туындаған құқықтық салдардың өзгеруіне немесе тоқтатылуына алып келмейді.";
4) 10-бапта:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) Қазақстан Республикасының банк заңнамасында белгiленген жағдайларда Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген барлық немесе жекелеген операцияларды жүргiзуге лицензиядан айыру туралы шешiм қабылдайды және банктің уақытша әкiмшiлiгін (уақытша әкiмшісін), қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалын тарату комиссиясын тағайындайды;";
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) Қазақстан Республикасының банк заңнамасында белгiленген жағдайда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті немесе мәжбүрлеп тоқтату рәсімін аяқтау туралы шешiм қабылдайды;";
5) 11-бапта:
8), 9) және 10) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"8) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру және қайта сақтандыру шарттарын, оның iшiнде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы белгiленген (шарттарда немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында) мерзiмдердi бұза отырып орындаған шарттарды есепке алу тәртібін айқындайды;
9) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерiнiң, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының, актуарийлердің тiзiлiмiн жүргiзедi;
10) Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметi туралы заңнамасында белгiленген жағдайларда сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметiн жүзеге асыру құқығына лицензиядан айыру туралы шешiм қабылдайды және сақтандыру (қайта сақтандыру) уақытша әкiмшiлiгін (уақытша әкiмшісін), қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметі мәжбүрлеп тоқтататылады тарату комиссиясын тағайындайды;";

дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) принимает в случае, установленном законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, решение о завершении процедуры добровольного или принудительного прекращения деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;";
6) подпункт 1) статьи 12-2 изложить в следующей редакции:
"1) утверждает правила лицензирования микрофинансовой деятельности, квалификационные требования на осуществление микрофинансовой деятельности и перечень документов, подтверждающих соответствие им;";
7) в части второй пункта 1 статьи 15-1:
слова "организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность," исключить;
после слов "филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан," дополнить словами ", ликвидационными комиссиями филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан";
после слов "финансовых организаций" дополнить словами ", филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан,";
8) в части первой пункта 3 статьи 15-2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) в случае выявления в рамках выполнения контрольных и надзорных функций нарушений требований законодательства Республики Казахстан либо недостатков и (или) рисков, которые могут привести к созданию положения, угрожающего стабильному функционированию финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, банковского конгломерата, страховой группы и (или) интересам их клиентов;";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) в случае отнесения филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан с неустойчивым финансовым положением, создающим угрозу интересам его депозиторов и кредиторов и (или) угрозу стабильности финансовой системы.";
9) пункт 4 статьи 15-3 изложить в следующей редакции:
"4. Срок проведения проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки не должен превышать тридцать рабочих дней. В связи со значительным объемом проверки срок проведения проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки может быть продлен на основании дополнительного акта о продлении проверки, утвержденного заместителем руководителя органа контроля и надзора, руководителями территориальных подразделений органа контроля и надзора либо иными уполномоченными должностными лицами на основании соответствующего приказа, только один раз на срок не более тридцати рабочих дней, а в отношении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, отнесенных к категории банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан с неустойчивым финансовым положением, создающим угрозу интересам его депозиторов и кредиторов и (или) угрозу стабильности финансовой системы, либо к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, – на срок более тридцати рабочих дней.";

мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында белгіленген жағдайда Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті немесе мәжбүрлеп тоқтату рәсімін аяқтау туралы шешiм қабылдайды;";
6) 12-2-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) микроқаржылық қызметті лицензиялау қағидаларын, микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестігін растайтын құжаттар тізбесін бекітеді;";
7) 15-1-баптың 1-тармағының екінші бөлігінде:
"микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың," деген сөздер алып тасталсын;
"Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының," деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының тарату комиссияларының" деген сөздермен толықтырылсын;
"қаржы ұйымдарының" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 15-2-баптың 3-тармағының бірінші бөлігінде:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бақылау және қадағалау функцияларын орындау шеңберінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзушылықтар не қаржы ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, банк конгломератының, сақтандыру тобының тұрақты жұмыс істеуіне және (немесе) олардың клиенттерінің мүдделеріне қатер төндіретін жағдайдың жасалуына алып келуі мүмкін кемшіліктер және (немесе) тәуекелдер анықталған жағдайда;";
5) тармақшадағы "жатқызған жағдайда, жүзеге асырады." деген сөздер "жатқызған;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалын өз депозиторлары мен кредиторларының мүдделеріне қатер төндіретін және (немесе) қаржы жүйесінің тұрақтылығына қатер төндіретін қаржылық жағдайы орнықсыз Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары санатына жатқызған жағдайда жүзеге асырады.";
9) 15-3-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеруді, жоспардан тыс тексеруді жүргізу мерзімі отыз жұмыс күнінен аспауға тиіс. Тексеру көлемінің ауқымдылығына байланысты тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеруді, жоспардан тыс тексеруді жүргізу мерзімі бақылау және қадағалау органы басшысының орынбасары, бақылау және қадағалау органы аумақтық бөлімшелерінің басшылары не өзге де уәкілетті лауазымды адамдар тиісті бұйрық негізінде бекіткен тексеруді ұзарту туралы қосымша актінің негізінде – отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімге бір рет қана, ал депозиторлары мен кредиторларының мүдделеріне қатер төндіретін және (немесе) қаржы жүйесінің тұрақтылығына қатер төндіретін, қаржылық жағдайы орнықсыз банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары не төлемге қабілетсіз банктер санатына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары санатына жатқызылған банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалына қатысты отыз жұмыс күнінен асатын мерзімге ұзартылуы мүмкін.";

10) в пункте 1 статьи 15-6:
подпункты 8), 9) и 10) изложить в следующей редакции:
"8) рассмотрения отчетности и иной информации, представляемых временными администрациями (временными администраторами), ликвидационными комиссиями банков, страховых (перестраховочных) организаций и ликвидационными комиссиями филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан;
9) назначения и освобождения председателя и членов ликвидационных комиссий с учетом филиалов и представительств принудительно ликвидируемого банка, страховой (перестраховочной) организации, ликвидационных комиссий принудительно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
10) утверждения промежуточного ликвидационного баланса и реестра требований кредиторов принудительно ликвидируемого банка, страховой (перестраховочной) организации, принудительно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, состава комитета кредиторов добровольно или принудительно ликвидируемых банков, страховых (перестраховочных) организаций, добровольно или принудительно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) утверждения отчета о ликвидации принудительно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) утверждения отчета временной администрации (временного администратора) банка, страховой (перестраховочной) организации о выполненной работе;";
11) пункт 7 статьи 15-14 изложить в следующей редакции:
"7. Уполномоченный орган обеспечивает правовую защиту своих работников, членов Правления, включая бывших работников и членов Правления, и привлеченных им лиц в случае подачи против них исков в связи с действиями (бездействием), принятием решений в целях осуществления возложенных на уполномоченный орган функций, в том числе в период исполнения ими обязанностей членов временных администраций и ликвидационных комиссий банков второго уровня, страховых (перестраховочных) организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан.".

10) 15-6-баптың 1-тармағында:
8), 9) және 10) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"8) банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының уақытша әкімшіліктері (уақытша әкімшілері), Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының тарату комиссиялары беретін есептілік пен өзге де ақпаратты қарау;
9) мәжбүрлеп таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалдары мен өкілдіктерін ескере отырып, тарату комиссияларының, қызметін мәжбүрлеп тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтататын тарату комиссияларының төрағасы мен мүшелерін тағайындау және босату;
10) мәжбүрлеп таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, қызметін мәжбүрлеп тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының аралық тарату балансын және кредиторлары талаптарының тізілімін, ерікті түрде немесе мәжбүрлеп таратылатын банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, қызметін ерікті немесе мәжбүрлеп тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтататын кредиторлар комитетінің құрамын бекіту;";
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) қызметін мәжбүрлеп тоқтататын Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын тарату туралы есепті бекіту;";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уақытша әкімшілігінің (уақытша әкімшісінің) орындалған жұмыс туралы есебін бекіту;";
11) 15-14-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Уәкілетті орган, бұрынғы жұмыскерлері мен Басқарма мүшелерін қоса алғанда, өз жұмыскерлерінің, Басқарма мүшелерi мен өзі тартқан тұлғалардың уәкілетті органға жүктелген функцияларды жүзеге асыру мақсатындағы, оның ішінде екінші деңгейдегі банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының уақытша әкімшіліктері және тарату комиссиялары мүшелерінің міндеттерін орындауы кезеңіндегі әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), шешімдер қабылдауына байланысты оларға қарсы талап қоюлар берілген жағдайда, оларды құқықтық қорғауды қамтамасыз етеді.".

36. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 15, ст.134; 2004 г., № 23, ст.142; 2005 г., № 7-8, ст.19; 2006 г., № 3, ст.22; № 24, ст.148; 2007 г., № 2, ст.18; № 16, ст.129; 2008 г., № 23, ст.114; 2009 г., № 18, ст.84; 2010 г., № 1-2, ст.1; № 5, ст.23; № 15, ст.71; № 24, ст.146; 2011 г., № 1, ст.2, 3; № 11, ст.102; № 12, ст.111; 2012 г., № 15, ст.97; 2013 г., № 9, ст.51; № 14, ст.72, 75; № 16, ст.83; 2014 г., № 1, ст.4; № 8, ст.44; № 10, ст.52; № 14, ст.87; № 19-І, 19-ІІ, ст.96; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 9, ст.46; № 19-І, ст.100, 101; № 20-IV, ст.113; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 6, ст.45; № 8-I, cт.65; 2017 г., № 9, ст.17; № 23-III, ст.111; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; № 24, ст.93; 2019 г., № 8, ст.45; № 21-22, ст.91, Закон Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 мая 2020 г.)
1) в статье 1:
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) путевой лист – документ в бумажной или электронной форме, предназначенный для ведения учета и контроля работы водителя и автотранспортного средства;";
дополнить подпунктом 18-3) следующего содержания:
18-3) единая система управления транспортными документами –информационная система, обеспечивающая регистрацию, учет, обработку и хранение документов, связанных с перевозочной деятельностью в области автомобильного транспорта, и передачу формализованной информации о таких документах соответствующим уполномоченным государственным органам и участникам перевозочного процесса;";
дополнить подпунктом 23-5) следующего содержания:
"23-5) интеллектуальная транспортная система – комплекс взаимосвязанных автоматизированных систем, обеспечивающих управление, мониторинг и контроль за дорожным движением и перевозочной деятельностью, в том числе сертифицированных специальных контрольно-измерительных технических средств, приборов и оборудования, работающих в автоматическом режиме, фиксирующих правонарушения в области автомобильного транспорта и дорожного движения;";
2) в статье 13:
дополнить подпунктами 23-19) и 23-20) следующего содержания:
"23-19) утверждает правила организации и эксплуатации единой системы управления транспортными документами;
23-20) утверждает перечень документов, подлежащих регистрации, учету, обработке и хранению в единой системе управления транспортными документами;";

36. "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 15, 134-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 8, 44-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 87-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 19-І, 100, 101-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 8-I, 65-құжат; 2017 ж., № 9, 17-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 8, 45-құжат; № 21-22, 91-құжат, 2020 жылғы 7 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бапта:
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) жолдама парақ – жүргізуші мен автокөлiк құралының жұмысын есепке алуға және бақылау жүргізуге арналған қағаз немесе электрондық нысандағы құжат;";
мынадай мазмұндағы 18-3) тармақшамен толықтырылсын:
"18-3) көлік құжаттарын басқарудың бірыңғай жүйесі – автомобиль көлігі саласындағы тасымалдау қызметіне байланысты құжаттарды тіркеуді, есепке алуды, өңдеуді және сақтауды және осындай құжаттар туралы формалды ақпаратты тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар мен тасымалдау процесіне қатысушыларға беруді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;";
мынадай мазмұндағы 23-5) тармақшамен толықтырылсын:
"23-5) интеллектуалды көлік жүйесі – жол қозғалысын және тасымалдау қызметін басқаруды, мониторингті және бақылауды қамтамасыз ететін, оның ішінде автоматты режимде жұмыс істейтін, автомобиль көлігі және жол қозғалысы саласындағы құқық бұзушылықтарды тіркейтін сертификатталған арнайы бақылау-өлшеу техникалық құралдарының, аспаптары мен жабдықтарының өзара байланысты автоматтандырылған жүйелер кешені;";
2) 13-бапта:
мынадай мазмұндағы 23-19) және 23-20) тармақшалармен толықтырылсын:
"23-19) көлік құжаттарын басқарудың бірыңғай жүйесін ұйымдастыру және пайдалану қағидаларын бекітеді;
23-20) көлік құжаттарын басқарудың бірыңғай жүйесінде тіркеуге, есепке алуға, өңдеуге және сақтауға жататын құжаттардың тізбесін бекітеді;";

3) в статье 22:
подпункт 5-1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5-1) оборудовать автотранспортные средства аппаратурой спутниковой навигации с представлением в режиме реального времени информации о текущем местоположении автотранспортного средства организатору перевозок, при осуществлении международных и межобластных перевозок – в диспетчерскую систему уполномоченного органа.";
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) обеспечить выполнение требований, указанных в подпунктах 1)-4) и 5-1) пункта 2 настоящей статьи;";
4) пункт 2 статьи 30 изложить в следующей редакции:
"2. Заключение договора автомобильной перевозки груза подтверждается составлением товарно-транспортной накладной в бумажной или электронной форме.".
37. В Закон Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года "Об обязательном страховании туриста" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 24, ст. 179; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; 2007 г., № 8, ст. 52; 2008 г., № 13-14, ст. 57; 2009 г., № 17, ст. 81; № 24, ст. 134; 2011 г., № 12, ст. 111; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 14, ст. 84; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 20-IV, ст. 113; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; 2018 г., № 1, ст. 4; № 13, ст. 41; 2019 г., № 15-16 ст. 67):
статью 2 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Требования настоящего Закона, применяемые по отношению к страховщику, в том числе страховой организации, распространяются на филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, открытые на территории Республики Казахстан.".
38. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 15, ст. 87; 2005 г., № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 18, ст. 143; № 19, ст. 149; 2008 г., № 17-18, ст. 72; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 14; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2014 г., № 10, ст. 52; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; 2017 г., № 4, ст. 7; № 9, ст. 21; 2018 г., № 10, ст. 32; № 14, ст. 44; 2019 г., № 15-16, ст. 67):
статью 2 дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Требования настоящего Закона, применяемые по отношению к банкам, распространяются на филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, открытые на территории Республики Казахстан.".

3) 22-бапта:
2-тармақтың 5-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1) автокөлік құралдарын тасымалдауды ұйымдастырушыға, халықаралық және облысаралық тасымалдау кезінде – уәкілетті органның диспетчерлік жүйесіне автокөлік құралының ағымдағы орналасқан жері туралы ақпаратты нақты уақыт режимінде ұсына отырып, спутниктік навигация аппаратурасымен жабдықтауға;";
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы баптың 2-тармағының 1) – 4) және 5-1) тармақшаларында аталған талаптардың орындалуын қамтамасыз етуге;";
4) 30-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жүктi автомобильмен тасымалдау шартының жасалуы қағаз немесе электрондық нысанда тауар-көлiк жүкқұжатының жасалуымен расталады.".
37. "Туристі мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 31 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 24, 179-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 13-14, 57-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 24, 134-құжат; 2011 ж., № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 22-ІV, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 13, 41-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат):
2-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Осы Заңның сақтандырушыға, оның ішінде сақтандыру ұйымына қатысты қолданылатын талаптары Қазақстан Республикасының аумағында ашылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына қолданылады.".
38. "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 15, 87-құжат; 2005 ж., № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 18, 143-құжат; № 19,
149-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 21-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14, 44-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат):
2-бап мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Осы Заңның банктерге қатысты қолданылатын талаптары
Қазақстан Республикасының аумағында ашылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарына қолданылады.".

39. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 16, ст. 94; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 9, ст. 44; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 7, ст. 37; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 8, ст. 45; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; 2019 г., № 15-16 ст. 67):
статью 2 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Требования настоящего Закона, применяемые по отношению к страховщику, в том числе страховой организации, распространяются на филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, открытые на территории Республики Казахстан.".
40. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года Об инвестиционных и венчурных фондах" ("Казахстанская правда", 2004 г. № 157; "Официальная газета", 2004 г. № 32; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 16, ст.90; "Казахстанская правда", 2006 г. № 172; "Официальная газета", 2006 г. № 33; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 16, ст. 103):
1) статью 1 дополнить подпунктом 19-1) следующего содержания:
"19-1) маркет-мейкер – организация, предоставляющая услуги по объявлению и поддержанию котировок по финансовому инструменту в соответствии с внутренними документами фондовой биржи;";
2) статью 2 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. На управляющие компании, осуществляющие деятельность по управлению активами инвестиционных фондов в рамках введенного в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" особого режима регулирования, нормы настоящего Закона и нормативных правовых актов уполномоченного органа, Национального Банка Республики Казахстан, принимаемых в соответствии с настоящим Законом, распространяются в пределах, предусмотренных условиями особого режима регулирования.";
3) пункт 3 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"3. Не допускаются к размещению и обращению в торговой системе фондовой биржи акции акционерных инвестиционных фондов рискового инвестирования, за исключением случаев, если такое размещение и обращение осуществляются в порядке и на условиях, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
4) пункт 3 статьи 17 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Требование части первой настоящего пункта не распространяется на случаи, когда управляющая компания становится держателем паев управляемого ею фонда в рамках выполнения ею функции маркет-мейкера (в случае совмещения управляющей компанией деятельности по управлению инвестиционным портфелем с брокерской и (или) дилерской деятельностью). При этом количество паев, находящихся в держании данной управляющей компании, должно составлять менее десяти процентов от количества всех размещенных паев (за исключением выкупленных паев), управляемого ею фонда.";

39. "Қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 16, 94-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 9, 44-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 18, 84-құжат): 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат):
2-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Осы Заңның сақтандырушыға, оның ішінде сақтандыру ұйымына қатысты қолданылатын талаптары Қазақстан Республикасының аумағында ашылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына қолданылады.".
40. "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына ("Егемен Қазақстан" 2004 ж., № 174; "Официальная газета" 2004 ж., № 32; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 16, 90-құжат; "Казахстанская правда" 2006 ж., № 172; "Официальная газета" 2006 ж., № 33; Қазақстан Республикасының Парламентінің Жаршысы 2006 ж., № 16, 103-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 19-1) тармақшамен толықтырылсын:
"19-1) маркет-мейкер – қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес қаржы құралы бойынша бағалар белгілеуді жариялау және қолдау жөнінде көрсетілген қызметтерді ұсынатын ұйым;";
2) 2-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес енгізілген ерекше реттеу режимі шеңберінде инвестициялық қорлардың активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын басқарушы компанияларға осы Заңның және уәкілетті органның, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің осы Заңға сәйкес қабылданатын нормативтік құқықтық актілерінің нормалары ерекше реттеу режимінің шарттарында көзделген шекте қолданылады.";
3) 12-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тәуекелді инвестициялаудың акционерлік инвестициялық қорларының акцияларын қорлар биржасының сауда жүйесінде орналастыру және айналысқа жіберуге, егер осындай орналастыруға мен айналысқа жіберу уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен және шарттарда жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, жол берілмейді.";
4) 17-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің талабы басқарушы компания өзі басқаратын қордың маркет-мейкер функциясын орындауы шеңберінде (басқарушы компания инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті брокерлік және (немесе) дилерлік қызметпен қоса атқарған жағдайда) оның пайларын ұстаушы болған жағдайларға қолданылмайды. Бұл ретте осы басқарушы компанияның ұстауындағы пайлардың саны өзі басқаратын қордың барлық орналастырылған пайлары (сатып алынған пайларды қоспағанда) санының он пайызынан кемін құрауға тиіс.";

5) в статье 20:
в пункте 1-1 исключить слова "бумажном либо";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Порядок государственной регистрации выпуска паев паевых инвестиционных фондов устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
6) пункт 5 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"5. Не допускаются к размещению и обращению в торговой системе фондовой биржи паи открытых паевых инвестиционных фондов и паевых инвестиционных фондов рискового инвестирования, за исключением случаев, если такое размещение и обращение осуществляются в порядке и на условиях, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
7) часть четвертую пункта 6 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"При размещении паев регистрация сделки зачисления паев в системе учета центрального депозитария на лицевой счет (субсчет) приобретателя или на лицевой счет номинального держателя осуществляется на основании приказа управляющей компании.";
8) статью 24 дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Требования пунктов 3, 4, 5, 6 и 8 настоящей статьи не распространяются в отношении выкупа паев открытого или интервального паевого инвестиционного фонда посредством их выкупа на фондовой бирже при условии осуществления данного выкупа управляющей компанией в рамках выполнения ею функции маркет-мейкера (в случае совмещения управляющей компанией деятельности по управлению инвестиционным портфелем с брокерской и (или) дилерской деятельностью).";
9) подпункт 2) пункта 3 статьи 27 после слова "условия," дополнить словами "сроки и";
10) в статье 37:
пункт 2 дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:
"1-1) объекты незавершенного строительства;
1-2) инвестиционная недвижимость, признаваемая таковой в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;";
пункт 5 после слов "дохода фонда недвижимости" дополнить словами "по итогам финансового года";
пункты 9 и 9-1 изложить в следующей редакции:
"9. Суммарный размер инвестиций за счет активов инвестиционного фонда в финансовые инструменты (за исключением денег), выпущенные (предоставленные) одним лицом и его аффилиированными лицами, устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
9-1. Суммарный размер инвестиций за счет активов инвестиционного фонда в финансовые инструменты, выпущенные (предоставленные) одним лицом, более пятидесяти процентов голосующих акций которого принадлежат государству или национальному управляющему холдингу, или национальному холдингу и его аффилированным лицам, осуществляющим деятельность в одной отрасли национальной экономики, устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

5) 20-бапта:
1-1-тармақтағы "қағаз түрінде не" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Инвестициялық пай қорлары пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
6) 21-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Егер мұндай орналастыру мен айналысқа жіберу уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленген тәртіппен және шарттарда жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, ашық инвестициялық пай қорының және тәуекелмен инвестицияланатын инвестициялық пай қорының пайларын қор биржасының сауда жүйесiнде орналастыру мен айналысқа жiберуге жол берiлмейдi.";
7) 23-баптың 6-тармағының төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Пайларды орналастыру кезінде орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде пайларды сатып алушының жеке шотына (қосалқы шотына) немесе номиналды ұстаушының жеке шотына есепке алу мәмілесін тіркеу басқарушы компанияның бұйрығы негізінде жүзеге асырылады.";
8) 24-бап мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Осы баптың 3, 4, 5, 6 және 8-тармақтарының талаптары басқарушы компания маркет-мейкердің функциясын орындау шеңберінде осы сатып алуды жүзеге асырған жағдайда (басқарушы компания инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті брокерлік және (немесе) дилерлік қызметпен қоса атқарған жағдайда), оларды қор биржасында сатып алу арқылы ашық немесе аралық инвестициялық пай қорының пайларын сатып алуға қатысты қолданылмайды.";
9) 27-баптың 3-тармағының 2) тармақшасындағы "шарттары," деген сөзден кейін "мерзімдері мен" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 37-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) аяқталмаған құрылыс объектілері;
1-2) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес осындай деп танылатын инвестициялық жылжымайтын мүлік;";
5-тармақтағы "жылжымайтын мүлiк қорының" деген сөздерден кейін "қаржы жылының қорытындысы бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
9 және 9-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Бір тұлға және оның үлестес тұлғалары шығарған (берген) қаржы құралдарына (ақшаны қоспағанда) инвестициялық қордың активтері есебінен инвестициялардың жинақталған мөлшері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
9-1. Инвестициялық қордың активтерi есебiнен дауыс беретін акцияларының елу пайыздан астамы мемлекетке немесе ұлттық басқарушы холдингке немесе ұлттық холдингке және оның ұлттық экономиканың бір саласында қызметін жүзеге асыратын үлестес тұлғаларына тиесілі бiр тұлға шығарған (берген) қаржы құралдарына инвестициялардың жиынтық мөлшерi уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";

11) в пункте 1 статьи 41:
подпункт 11) исключить;
в части второй слова "подпунктов 5) и 11)" заменить словами "подпункта 5)";
12) пункт 5 статьи 45 изложить в следующей редакции:
"5. Сведения об инвестиционном фонде рискового инвестирования не могут размещаться в средствах массовой информации, за исключением интернет-ресурсов управляющей компании и фондовой биржи, на которой обращаются ценные бумаги данного фонда, и распространяться путем наружной (визуальной) рекламы, за исключением случаев уведомления акционеров и держателей паев о внесении изменений и (или) дополнений в правила фонда, созыва общего собрания акционеров акционерного инвестиционного фонда и общего собрания держателей паев закрытого паевого инвестиционного фонда, приостановления размещения паев, ликвидации акционерного инвестиционного фонда и прекращения существования паевого инвестиционного фонда.".
41. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 18, ст.107; 2006 г., № 3, ст.22; 2007 г., № 1, ст.4; 2008 г., № 23, ст.114; 2009 г., № 18, ст.84; 2010 г., № 1-2, ст.5; № 5, ст.23; 2011 г., № 1, ст.2, 7; № 11, ст.102; № 12, ст.111; № 21, ст.161; 2012 г., № 3, ст.27; № 15, ст.97; 2013 г., № 9, ст.51; № 12, ст.57; № 14, ст.75; 2014 г., № 10, ст.52; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-IV, ст.113; 2016 г., № 6, ст.45; 2017 г., № 12, ст.34; 2018 г., № 10, ст.32; 2019 г., № 7, ст.37, 2019 г., № 19-20, cт. 86):
1) в статье 1:
подпункт 40) изложить в следующей редакции:
"40) искусственное разведение объектов животного мира – содержание и разведение видов животных в неволе и (или) полувольных условиях, включая озерно-товарные рыбоводные хозяйства, садковые рыбоводные хозяйства, прудовые рыбоводные хозяйства и рыбоводные хозяйства с замкнутым циклом водообеспечения;";
дополнить подпунктами 71-2) и 71-3) следующего содержания:
"71-2) рыбохозяйственный технологический водоем – искусственно созданный водоем (пруд, рыбоводный бассейн), предназначенный для создания условий выращивания объектов аквакультуры, который наполняется водой с помощью гидротехнических сооружений или устройств;
71-3) прудовое рыбоводное хозяйство – вид хозяйственной деятельности по выращиванию рыб и других водных животных с использованием рыбохозяйственных технологических водоемов;";

11) 41-баптың 1-тармағында:
11) тармақша алып тасталсын;
екінші бөлікте "5) және 11) тармақшаларының" деген сөздер
"5) тармақшасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 45-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Акционерлер мен пай ұстаушыларды қордың ережесiне өзгерiстер және (немесе) толықтырулар енгiзу туралы хабардар ету, акционерлiк инвестициялық қор акционерлерiнiң жалпы жиналысын және жабық инвестициялық пай қоры пай ұстаушыларының жалпы жиналысын шақыру, пайларды орналастыруды тоқтата тұру, акционерлiк инвестициялық қорды тарату және инвестициялық пай қорының жұмыс істеуін тоқтату жағдайларын қоспағанда, тәуекелмен инвестициялайтын инвестициялық қор туралы мәлiметтер басқарушы компанияның және осы қордың бағалы қағаздары айналыста болатын қор биржасының интернет-ресурстарын қоспағанда, бұқаралық ақпарат құралдарында орналастырылмайды және сыртқы (көрнекі) жарнама құралдары арқылы таратылмайды.".
41. "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 18, 107-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 26-құжат; 2011 ж., 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 12, 34-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат, 2019 ж., № 19-20, 86-құжат):
1) 1-бапта:
40) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"40) жануарлар дүниесі объектілерін жасанды өсіру – көл-тауарлы балық өсіру шаруашылықтарын, тор қоршамада балық өсіру шаруашылықтарын, тоғандық балық өсіру шаруашылықтарын және сумен қамтамасыз етудің тұйық циклі бар балық өсіру шаруашылықтарын қоса алғанда, жануарлар түрлерін еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұстау және өсіру;";
мынадай мазмұндағы 71-2) және 71-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"71-2) балық шаруашылығы технологиялық су айдыны – гидротехникалық құрылыстардың немесе құрылғылардың көмегімен сумен толтырылатын акваөсіру объектілерін өсіруге жағдай жасауға арналған жасанды жасалған су айдыны (тоған, балық өсіру бассейні);
71-3) тоған балық өсіру шаруашылығы – балық шаруашылығы технологиялық су айдындарын пайдалана отырып, балық және басқа да су жануарларын өсіру жөніндегі шаруашылық қызмет түрі;";

2) в статье 9:
в пункте 1:
подпункт 77) изложить в следующей редакции:
"77) проводит конкурс по закреплению рыбохозяйственных участков водоемов международного, республиканского и местного значения;";
дополнить подпунктами 77-12), 77-13) и 77-14) следующего содержания:
"77-12) разрабатывает и утверждает рыбоводные нормативы по искусственному воспроизводству, товарному выращиванию и транспортировке основных объектов аквакультуры с использованием различных технологий;";
77-13) разрабатывает и утверждает правила реализации государственным предприятием, осуществляющим выращивание молоди осетровых видов рыб, рыбопосадочного материала и особей осетровых видов рыб в живом виде после изъятия из них половых продуктов в воспроизводственных целях;
77-14) заключает договора на ведение рыбного хозяйства.";
3) подпункт 5-3) пункта 2 статьи 10 исключить;
4) в статье 19:
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Для целей искусственного выращивания рыб допускается использование естественных и (или) искусственных прудов, рисовых чеков, а также других искусственно созданных водоемов.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Искусственное разведение видов животных, в том числе в озерно-товарных рыбоводных хозяйствах, садковых рыбоводных хозяйствах, прудовых рыбоводных хозяйствах и рыбоводных хозяйствах с замкнутым циклом водообеспечения, осуществляется в целях предпринимательской деятельности за счет средств физических и юридических лиц и других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.";
5) в статье 27:
пункт 1 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) организации садкового рыбоводного хозяйства на закрепленных за ним рыбохозяйственных водоемах и (или) участках, для ведения промыслового рыболовства при наличии биологического обоснования с положительным заключением государственной экологической экспертизы.";
пункт 2 дополнить подпунктом 25) следующего содержания:
"25) обеспечить товарное выращивание рыб согласно проектной мощности водоема, определенной биологическим обоснованием с положительным заключением государственной экологической экспертизы.";
6) подпункт 2) пункта 1 статьи 35 изложить в следующей редакции:
"2) договора с территориальным подразделением ведомства на ведение рыбного хозяйства.";

2) 9-бапта:
1-тармақта:
77) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"77) халықаралық, республикалық және жергілікті маңызы бар су айдындарының балық шаруашылығы учаскелерін бекітіп беру жөнінде конкурс өткізеді;";
мынадай мазмұндағы 77-12), 77-13) және 77-14) тармақшалармен толықтырылсын:
"77-12) әртүрлі технологияларды пайдалана отырып, акваөсірудің негізгі объектілерінің жасанды өсімін молайту, тауарлық өсіру және тасымалдау жөніндегі балық өсіру нормативтерін әзірлейді және бекітеді;
77-13) өсімін молайту мақсатында олардан жыныстық өнімдерді алғаннан кейін бекіре тұқымдас балықтардың шабақтарын, балық өсіру материалдарын және бекіре тұқымдас балықтардың дарақтарын өсіруді жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорынның сату қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
77-14) балық шаруашылығын жүргізуге шарт жасайды;";
3) 10-баптың 2-тармағының 5-3) тармақшасы алып тасталсын;
4) 19-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Балықтарды жасанды өсіру мақсатында табиғи және (немесе) жасанды тоғандарды, күріш чектерін, сондай-ақ басқа да жасанды құрылған су айдындарын пайдалануға жол беріледі.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жануарлар түрлерін, оның ішінде көл-тауарлы балық өсіру шаруашылықтарында, тор қоршамада балық өсіру шаруашылықтарында, тоған балық өсіру шаруашылықтарында және сумен қамтамасыз етудің тұйық циклі бар балық өсіру шаруашылықтарында жасанды өсіру кәсіпкерлік қызмет мақсатында жеке және заңды тұлғалардың қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздер есебінен жүзеге асырылады.";
5) 27-бапта:
1-тармақтың 8) тармақшасындағы "ауыстыруға құқығы бар." деген сөздер "ауыстыруға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы бар биологиялық негіздеме болған кезде кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін өзіне бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде тор қоршамада балық өсіру шаруашылығын ұйымдастыруға құқығы бар.";
2-тармақтың 24) тармақшасындағы "жіберуді жүргізуге міндетті." деген сөздер "жіберуді жүргізуге;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 25) тармақшамен толықтырылсын:
"25) мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы бар биологиялық негіздемемен айқындалған су айдынының жобалық қуатына сәйкес балықтарды тауарлық өсіруді қамтамасыз етуге міндетті.";
6) 35-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ведомствоның аумақтық бөлімшесімен балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт болған кезде беріледі.";

7) пункт 1 статьи 37 изложить в следующей редакции:
"1. Право ведения охотничьего хозяйства, а также рыбного хозяйства с закреплением рыбохозяйственных водоемов и (или) участков предоставляется гражданам Республики Казахстан и юридическим лицам Республики Казахстан на основании решения местного исполнительного органа области о закреплении охотничьих угодий и рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, договоров на ведение охотничьего, рыбного хозяйств, заключаемых между территориальным подразделением ведомства и пользователем животным миром.";
8) дополнить статьей 39-2 следующего содержания:
"Статья 39-2. Рыбохозяйственные технологические водоемы
1. Физические и юридические лица для организации рыбохозяйственных технологических водоемов обращаются в местные исполнительные органы о предоставлении соответствующего права на земельный участок.
2. Предоставление земельных участков для создания рыбохозяйственных технологических водоемов осуществляется в соответствии с настоящим Законом и земельным законодательством.
3. Использование водных ресурсов при эксплуатации рыбохозяйственных технологических водоемов осуществляется в соответствии с водным законодательством Республики Казахстан.
4. Физические и юридические лица заключают с территориальным подразделением ведомства договор на ведение рыбного хозяйства на рыбохозяйственных технологических водоемах без учета требований статьи 40 настоящего Закона.
5. Договор пользования рыбоводным участком заключается на сорок девять лет.".
42. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 1-2, ст.1; 2007 г., № 9, ст.67; 2008 г., № 6-7, ст.27; 2010 г., № 7, ст.32; № 10, ст.48; 2011 г., № 1, ст.7; № 5, ст.43; № 8, ст.64; № 11, ст.102; 2012 г., № 4, ст.32; № 5, ст.41; 2013 г., № 14, ст.75; 2014 г., № 7, ст.37; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; 2015 г., № 1, ст.2; № 19-ІІ, ст.104; № 22-І, ст.140; 2017 г., № 11, ст.29; № 13, ст.45; № 16, ст.56; 2018 г., № 15, ст.47; 2019 г., № 5-6, ст.27; № 24-I, ст.119, Закон Республики Казахстан от 29 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам запретных зон и запретных районов при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 1 июня 2019 г.):

7) 37-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп бере отырып, аңшылық шаруашылығын, сондай-ақ балық шаруашылығын жүргізу құқығы аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру туралы облыстың жергілікті атқарушы органының шешімі, ведомствоның аумақтық бөлімшелері мен жануарлар дүниесін пайдаланушы арасында жасалатын аңшылық, балық шаруашылықтарын жүргізуге арналған шарттар негізінде Қазақстан Республикасының азаматтарына және Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына беріледі.";
8) мынадай мазмұндағы 39-2-баппен толықтырылсын:
"39-2-бап. Балық шаруашылығы технологиялық су айдындары
1. Жеке және заңды тұлғалар балық шаруашылығы технологиялық су айдындарын ұйымдастыру үшін жер учаскесіне тиісті құқық беру туралы жергілікті атқарушы органдарға жүгінеді.
2. Балық шаруашылығы технологиялық су айдындарын құру үшін жер учаскелерін беру осы Заңға және жер заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Балық шаруашылығы технологиялық су айдындарын пайдалану кезінде су ресурстарын пайдалану Қазақстан Республикасының су заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Жеке және заңды тұлғалар ведомствоның аумақтық бөлімшесімен осы Заңның 40-бабының талаптарын ескерместен, балық шаруашылығы технологиялық су айдындарында балық шаруашылығын жүргізуге шарт жасасады.
5. Балық өсіру учаскесін пайдалану шарты қырық тоғыз жылға жасалады.".
42. "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 1-2, 1-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; № 10, 48-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 5, 43-құжат; № 8 64-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 19-ІІ, 104-құжат; № 22-І, 140-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 13, 45-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 15, 47-құжат; 2019 ж., № 5-6, 27-құжат; №24-І, 119-құжат; 2019 жылғы 1 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақтар мен тыйым салынған аудандар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 29 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) статью 7 дополнить подпунктом 24-2) следующего содержания:
"24-2) утверждает по согласованию с Президентом Республики Казахстан перечень отчуждаемых оборонных объектов по договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии;";
2) пункт 1 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"1. Объекты и имущество, являющиеся государственной собственностью, закрепленные за организациями отраслей экономики на праве оперативного управления, хозяйственного ведения и предназначенные для обеспечения нужд обороны и выполнения мобилизационных заданий, не подлежат отчуждению, за исключением неиспользуемого военного имущества и оборонных объектов, подлежащих передаче в рамках возмещения затрат частному партнеру или концессионеру по договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии, для нужд обороны.";
3) дополнить статьей 15-1 следующего содержания:
"Статья 15-1. Использование и отчуждение имущества в целях реализации договоров государственно-частного партнерства
1. Военное имущество, за исключением вооружения, военной техники и специальных средств, может быть передано во временное владение и пользование в целях реализации договоров государственно-частного партнерства, в том числе концессии, в соответствии с законодательством Республики Казахстан для нужд обороны.
2. Оборонные объекты могут быть отчуждены частному партнеру или концессионеру в целях возмещения затрат по договору государственно-частного партнерства, в том числе концессии.
3. Совокупный объем компенсации инвестиционных затрат и стоимости оборонных объектов, отчуждаемых в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, не может превышать объем инвестиционных затрат частного партнера или концессионера.
Оборонные объекты, отчуждаемые по договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии, подлежат оценке в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности.";
4) пункт 2 статьи 22 дополнить подпунктами 26-26), 26-27) и 26-28) следующего содержания:
"26-26) разрабатывает и утверждает правила предоставления земельного участка во временное безвозмездное землепользование по договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии для строительства, реконструкции и эксплуатации объектов для нужд обороны;
26-27) разрабатывает и утверждает правила отчуждения оборонных объектов по договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии для возмещения затрат частному партнеру и концессионеру;
26-28) разрабатывает перечень отчуждаемых оборонных объектов по договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии;".

1) 7-бап мынадай мазмұндағы 24-2) тармақшамен толықтырылсын:
"24-2) Қазақстан Республикасының Президентімен келісу бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша иеліктен шығарылатын қорғаныс объектілерінің тізбесін бекітеді;";
2) 15-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Пайдаланылмайтын әскери мүлікті және мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша қорғаныс мұқтажы үшін жеке әріптеске немесе концессионерге шығындарды өтеу шеңберінде беруге жататын қорғаныс объектілерін қоспағанда, мемлекеттік меншік болып табылатын, экономика салаларының ұйымдарына жедел басқару, шаруашылық жүргізу құқығында бекітіліп берілген және қорғаныс мұқтаждарын қамтамасыз етуге және жұмылдыру тапсырмаларын орындауға арналған объектілер мен мүлік иеліктен шығаруға жатпайды.";
3) мынадай мазмұндағы 15-1-баппен толықтырылсын:
"15-1-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын іске асыру мақсатында мүлікті пайдалану және иеліктен шығару
1. Қару-жарақты, әскери техниканы және арнайы құралдарды қоспағанда, әскери мүлік Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қорғаныс мұқтажы үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттарын іске асыру мақсатында уақытша иеленуге және пайдалануға берілуі мүмкін.
2. Қорғаныс объектілері мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша шығындарды өтеу мақсатында жеке әріптеске немесе концессионерге иеліктен шығарылуы мүмкін.
3. Инвестициялық шығындар өтемақысының жиынтық көлемі мен осы баптың 2-тармағына сәйкес иеліктен шығарылатын қорғаныс объектілерінің құны жеке әріптестің немесе концессионердің инвестициялық шығындарының көлемінен аспауы тиіс.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша иеліктен шығарылатын қорғаныс объектілері Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен бағалауға жатады.";
4) 22-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 26-26), 26-27) және 26-28) тармақшалармен толықтырылсын:
"26-26) қорғаныс мұқтажы үшін объектілер салу, реконструкциялау және пайдалану үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша жер учаскесін уақытша өтеусіз жер пайдалануға беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
26-27) жеке әріптес пен концессионерге шығындарды өтеу үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша қорғаныс объектілерін иеліктен шығару қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
26-28) мемлекеттік-жекешелік әріптестік, оның ішінде концессия шарттары бойынша иеліктен шығарылатын қорғаныс объектілерінің тізбесін әзірлейді;".

43. В Закон Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 3-4, ст. 2; 2007 г., № 8, ст. 52; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 22-V, ст. 152; № 22-VI, ст. 159; 2017 г., № 4, ст. 7; № 13, ст. 45; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; 2019 г., № 15-16 ст. 67):
статью 3 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Требования настоящего Закона, применяемые по отношению к страховщику, в том числе страховой организации, распространяются на филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, открытые на территории Республики Казахстан.".
44. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 13, ст.52; 2007 г., № 5-6, ст.42; № 18, ст.145; 2008 г., № 23, ст.124; 2009 г., № 17, ст.82; № 24, ст.129; 2010 г., № 1-2, ст.5; № 5, ст.23; № 15, ст.71; 2011 г., № 1, ст.2, 7; № 2, ст.26; № 11, ст.102; 2012 г., № 2, ст.16; № 14, ст.94; № 15, ст.97; 2013 г., № 9, ст.51; № 14, ст.72, 75; 2014 г., № 2, ст.10; № 19-I, 19-II, ст.96; № 22, ст.131; № 23, ст.143; 2015 г., № 11, ст.52; № 20-I, ст.110; № 20-IV, ст.113; № 22-V, ст.156; № 22-VII, ст.161; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 8-I, ст.65; № 8-II, ст.72; 2017 г., № 12, ст.34; 2018 г., № 10, ст.32; № 14, ст.42; 2019 г., № 7, ст.37, 2019 г., № 19-20, cт. 86):
1) подпункт 24-1) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"24-1) экспертный совет – коллегиальный орган, создаваемый при операторе в сфере страхования в агропромышленном комплексе, целью создания и деятельности которого является рассмотрение страховых продуктов, и состоящий из представителей страховых организаций, филиалов страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, уполномоченного органа в области развития агропромышленного комплекса, оператора в сфере страхования в агропромышленном комплексе, независимых экспертов и иных лиц;";
2) абзац первый пункта 2 статьи 10-1 изложить в следующей редакции:
"2. Субсидированию подлежат страховые премии по договорам страхования в агропромышленном комплексе, заключенным страховыми организациями, филиалами страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан (далее – страховщики):".

43. "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 3-4, 2-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж. 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-V, 152-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 13, 45-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат):
3-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Осы Заңның сақтандырушыға, оның ішінде сақтандыру ұйымына қатысты қолданылатын талаптары Қазақстан Республикасының аумағында ашылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына қолданылады.".
44. "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 13, 52-құжат; 2007 ж., № 5-6, 42-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 17, 82-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 1, 2, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 16-құжат; № 14, 94-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж. 2, 10-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 11, 52-құжат; № 20-I, 110-құжат; 20-IV, 113-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 8-I, 65-құжат; № 8-II, 72-құжат; 2017 ж., № 12, 34-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14, 42-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат; 2019 ж., № 19-20, 86-құжат):
1) 1-баптың 24-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"24-1) сарапшылық кеңес – агроөнеркәсіптік кешендегі сақтандыру саласындағы оператордың жанынан құрылатын, құрылуы мен қызметінің мақсаты сақтандыру өнімдерін қарау болып табылатын және сақтандыру ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдары филиалдарының, агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органның, агроөнеркәсіптік кешендегі сақтандыру саласындағы оператордың, тәуелсіз сарапшылар мен өзге де тұлғалардың өкілдерінен тұратын алқалы орган;";
2) 10-1-баптың 2-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру ұйымдары, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдары (бұдан әрі-сақтандырушылар) жасасқан агороөнеркәсіп кешеніндегі сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары субсидиялауға жатады:".

45. В Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2005 года "Об обязательном экологическом страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 23, ст. 90; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 24, ст. 134; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 14, ст. 84; 2015 г., № 8, ст. 45; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; 2019 г., № 15-16 ст. 67):
статью 2 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Требования настоящего Закона, применяемые по отношению к страховщику, в том числе страховой организации, распространяются на филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, открытые на территории Республики Казахстан.".
46. В Закон Республики Казахстан от 20 февраля 2006 года "О проектном финансировании и секьюритизации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 4, ст. 23; 2007 г., № 2, ст. 18; 2012 г., № 2, ст. 15; № 13, ст. 91; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 22-VI, ст. 159; 2017 г., № 4, ст. 7; 2018 г., № 14, ст. 44; 2019 г., № 15-16, ст. 67):
1) преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящий Закон устанавливает правовые основы и условия проектного финансирования и секьюритизации в Республике Казахстан, определяет особенности осуществления уступки прав требования и правовой режим имущества при проектном финансировании и секьюритизации, правовое положение специальной финансовой компании, а также правовые основы и условия синдицированного финансирования";
2) в статье 1:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) банк-агент – банк второго уровня, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, Банк Развития Казахстана;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) кредитор – физическое и (или) юридическое лицо, являющееся держателем облигаций, или юридическое лицо, осуществляющее кредитование при проектном финансировании, или лицо, осуществляющее кредитование при синдицированном финансировании;";
дополнить подпунктами 10-1) и 10-2) следующего содержания:
"10-1) участники синдиката кредиторов – банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, Банк Развития Казахстана, международные финансовые организации;
10-2) заемщик – юридическое лицо, которому предоставляется заем в рамках синдицированного финансирования;";
дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) синдицированное финансирование – способ финансирования заемщика несколькими кредиторами на основании одного договора займа;";
3) дополнить главой 3-1 следующего содержания:
"Глава 3-1. Синдицированное финансирование

45. "Міндетті экологиялық сақтандыру туралы" 2005 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 23, 90-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат):
2-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Осы Заңның сақтандырушыға, оның ішінде сақтандыру ұйымына қатысты қолданылатын талаптары Қазақстан Республикасының аумағында ашылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына қолданылады.".
46."Жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы" 2006 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 4, 23-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 13, 91-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 22-VI, 159-құжат): 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 14, 44-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат):
1) кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заң Қазақстан Республикасында жобалық қаржыландыру мен секьюритилендірудің құқықтық негіздері мен шарттарын белгілейді, жобалық қаржыландыру мен секьюритилендіру кезінде талап ету құқықтарын беруді жүзеге асырудың ерекшеліктерін және мүліктің құқықтық режимін, арнайы қаржы компаниясының құқықтық жағдайын, сондай-ақ синдикатталған қаржыландырудың құқықтық негіздері мен шарттарын айқындайды.";
2) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) банк-агент – екінші деңгейдегі банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы, Қазақстан Даму Банкі;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) кредитор – облигацияларды ұстаушы болып табылатын жеке және (немесе) заңды тұлға немесе жобалық қаржыландыру кезінде кредит беруді жүзеге асыратын немесе синдикатталған қаржыландыру кезінде кредиттеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;";
мынадай мазмұндағы 10-1) және 10-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"10-1) кредиторлар синдикатына қатысушылар – екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары, Қазақстан Даму Банкі, халықаралық қаржы ұйымдары;
10-2) қарыз алушы – синдикатталған қаржыландыру шеңберінде қарыз берілетін заңды тұлға;";
мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) синдикатталған қаржыландыру – бір қарыз шарты негізінде бірнеше кредитордың қарыз алушыны қаржыландыру тәсілі;";
3) мынадай мазмұндағы 3-1-тараумен толықтырылсын:
"3-1-тарау. Синдикатталған қаржыландыру

Статья 14-1. Условия синдицированного финансирования
1. Размер предоставляемых каждым кредитором заемщику денег может быть установлен договором займа в твердой денежной сумме или в виде определенной доли подлежащих передаче заемщику денег.
Каждый кредитор имеет самостоятельные права (требования) по отношению к заемщику пропорционально размеру представленных заемщику денег.
Если иное не предусмотрено договором займа, кредитор не отвечает за неисполнение иными кредиторами их обязательств по предоставлению заемщику денег.
2. Отношения между участниками синдиката кредиторов регулируются соглашением между участниками синдиката кредиторов.
Соглашением между участниками синдиката кредиторов, в том числе определяется ответственность участников синдиката кредиторов, в случае одностороннего отказа одного или нескольких участников синдиката кредиторов от исполнения обязательств по договору займа и порядок принятия решения по переходу прав участника синдиката кредиторов к другому лицу.
Участники синдиката кредиторов определяют банк-агент и (или) управляющего залогом из числа участников синдиката кредиторов или третьих лиц.
Банк-агент ведет реестр кредиторов, осуществляет учет всех предоставленных заемщику каждым из кредиторов займов, получает от заемщика или от третьих лиц исполнение по договору займа, в том числе вознаграждение и иные платежи, ведет учет поступивших денег и распределяет их между кредиторами, осуществляет сбор, формирование и ведение кредитного досье и документации, контроль целевого использования заемщиком займа и исполнения заемщиком обязательств по договору займа, мониторинг финансового состояния заемщика, уведомляет заемщика о наличии просрочки исполнения обязательства по договору займа, а также осуществляет иные функции в соответствии с соглашением между участниками синдиката кредиторов.
Каждый кредитор участник синдиката кредиторов вправе заявить свои требования по возмещению убытков, вызванных ненадлежащим исполнением функций банка-агента.
3. Кредиторы (созалогодержатели) по обеспечиваемому залогом обязательству вправе заключить договор управления залогом с управляющим залогом.
По договору управления залогом управляющий залогом действует от имени и в интересах всех кредиторов (созалогодержателей), заключает договор залога с залогодателем и осуществляет все права и обязанности залогодержателей по договору залога, а также иные функции в соответствии с договором управления залогом.
Кредиторы (созалогодержатели) не вправе осуществлять свои права и обязанности залогодержателей до момента прекращения договора управления залогом.

14-1-бап. Синдикатталған қаржыландыру талаптары
1. Әрбір кредитордың қарыз алушыға беретін ақшаның мөлшері қарыз шартында тұрақты ақша сомасы немесе қарыз алушыға берілуі тиіс ақшаның белгілі бір үлесі түрінде белгіленуі мүмкін.
Әрбір кредитордың қарыз алушыға берілген ақшаның мөлшеріне тепе-тең мөлшерде қарыз алушыға қатысты дербес құқықтары (талаптары) бар.
Егер қарыз шартында өзгеше көзделмесе, кредитор өзге кредиторлардың қарыз алушыға ақша беру жөніндегі олардың міндеттемелерін орындамағаны үшін жауап бермейді.
2. Кредиторлар синдикатына қатысушылар арасындағы қатынастар кредиторлар синдикатына қатысушылар арасындағы келісіммен реттеледі.
Кредиторлар синдикатына қатысушылар арасындағы келісімде, оның ішінде бір немесе бірнеше кредиторлар синдикатына қатысушылар қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындаудан біржақты бас тартқан жағдайда, кредиторлар синдикатына қатысушылардың жауапкершілігі және кредиторлар синдикатына қатысушы құқығының басқа тұлғаға ауысуы жөнінде шешімдер қабылдау тәртібі айқындалады.
Кредиторлар синдикатына қатысушылар агент-банкті және (немесе) кепіл басқарушыны кредиторлар синдикатына қатысушылар немесе үшінші тұлғалар қатарынан белгілейді.
Агент-банк кредиторлар тізілімін жүргізеді, кредиторлардың әрқайсысы қарыз алушыға берген барлық қарыздарды есепке алуды жүзеге асырады, қарыз алушыдан немесе үшінші тұлғалардан қарыз шарты бойынша орындауды, оның ішінде сыйақы мен өзге де төлемдерді алады, келіп түскен ақшаның есебін жүргізеді және оларды кредиторлар арасында бөледі, кредиттік досье мен құжаттама жинақтауды, қалыптастыруды және жүргізуді, қарыз алушының қарызды мақсатты пайдалануын және қарыз алушының қарыз шарты бойынша міндеттемелерін орындауын бақылауды, қарыз алушының қаржылық жағдайын мониторингтеуді жүзеге асырады, қарыз алушыны қарыз шарты бойынша міндеттемелерді орындау мерзімін өткізіп алғаны туралы хабардар етеді, сондай-ақ кредиторлар синдикатына қатысушылар арасындағы келісімге сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Кредиторлар синдикатына қатысушы әрбір кредитор агент-банктің функцияларын тиісінше орындамауынан туындаған шығындарды өтеу жөніндегі өз талаптарын мәлімдеуге құқылы.
3. Кредиторлар (бірлесіп кепіл ұстаушылар) кепілмен қамтамасыз етілетін міндеттеме бойынша кепілді басқарушымен кепілді басқару шартын жасасуға құқылы.
Кепілді басқару шарты бойынша кепілді басқарушы барлық кредиторлар (бірлесіп кепіл ұстаушылар) атынан және мүддесінде әрекет етеді, кепіл берушімен кепіл шартын жасасады және кепіл шарты бойынша кепіл ұстаушылардың барлық құқықтары мен міндеттерін, сондай-ақ кепілді басқару шартына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Кредиторлар (бірлесіп кепіл ұстаушылар) кепілді басқару шарты тоқтатылған кезге дейін кепіл ұстаушы ретінде өз құқықтары мен міндеттерін жүзеге асыруға құқылы емес.

Статья 14-2. Уступка прав требования при синдицированном финансировании
Кредиторы вправе производить уступку прав требования по договору займа другому кредитору-участнику синдиката кредиторов, а также лицам, которые в соответствии с настоящим Законом вправе быть участниками синдиката кредиторов.
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками синдиката кредиторов, вправе производить уступку прав требований по договору займа также лицам, указанным в части первой пункта 4 статьи 36-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
При уступке прав требований по договору займа кредитор, совершивший уступку, обязан уведомить банк-агент и управляющего залогом о состоявшемся переходе прав требований с представлением подтверждающих документов о переходе прав требований новому кредитору.".
47 В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 16, ст.96; 2007 г., № 1, ст.4; 2008 г., № 21, ст.95; № 23, ст.114; 2009 г., № 18, ст.84; 2010 г., № 1-2, ст.5; № 5, ст.23; 2011 г., № 1, ст.2; № 5, ст.43; № 11, ст.102; № 13, ст.114; 2012 г., № 3, ст.27; № 15, ст.97; 2013 г., № 9, ст.51; № 14, ст.75; 2014 г., № 19-I, 19-II, ст.96; 2015 г., № 23-II, ст.172; 2017 г., № 3, ст.6; № 12, ст.34; № 23-V, ст.113; 2018 г., № 10, ст.32, 2019 г., № 19-20, cт. 86):
1) подпункт 2) пункта 1 статьи 38 изложить в следующей редакции:
"2) доходов от ограниченной хозяйственной деятельности, в том числе от:
производства сувенирной продукции;
реализации товаров от рубок промежуточного пользования и прочих рубок, продукции переработки, полученной от них древесины;
реализации продукции побочных лесных пользований (ограниченная пастьба скота, мараловодство, сенокошение, любительский сбор грибов, плодов и ягод, садоводство);
выращивания посадочного материала для воспроизводства лесов и озеленения населенных пунктов;
доходов от реализации товаров ограниченной хозяйственной деятельности, реализации рыбы и рыбной продукции, создания лесных культур, защитных и озеленительных насаждений;
выращивания рыбопосадочного материала;
производства продукции и оказания услуг по договорам о совместной деятельности, заключаемым с физическими и юридическими лицами в туристских, рекреационных и ограниченных хозяйственных целях.
Порядок заключения договора о совместной деятельности с физическими и юридическими лицами в туристских, рекреационных и ограниченных хозяйственных целях, а также взимания платы за оказание платных услуг физическим и юридическим лицам при пользовании ими природными комплексами в туристских и рекреационных целях и покрытие общих расходов по совместной деятельности и возникших в ее результате убытков определяется уполномоченным органом.";

14-2-бап. Синдикатталған қаржыландыру кезінде құқықтарды (талаптарды) беру
Кредиторлар қарыз шарты бойынша құқықтарын (талаптарын) басқа кредиторлар синдикатына қатысушы кредиторға, сондай-ақ осы Заңға сәйкес кредиторлар синдикатына қатысушы болуға құқығы бар тұлғаларға беруге құқылы.
Кредиторлар синдикатының қатысушысы болып табылатын банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы, сонымен қатар "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-1-бабы 4-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаларға да қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) беруді жүргізуге құқылы.
Қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) берген кезде беруді жасаған кредитор құқықтардың (талаптардың) жаңа кредиторға ауысқаны туралы растайтын құжаттарды ұсына отырып, құқықтардың (талаптардың) ауысқаны туралы агент банкті және кепілді басқарушыны хабардар етуге міндетті.".
47. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 16, 96-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; 2008 ж., № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 1, 2, 3-құжат; № 2, 11, 14-құжат; 2012 ж., № 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 114-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 23-II, 172-құжат; 2017 ж., № 3, 6-құжат; № 12, 34-құжат; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат, 2019 ж., № 19-20, 86-құжат):
1) 38-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) шектеулі шаруашылық қызметтен, соның ішінде:
кәдесый өнімдерін өндіруден;
аралық мақсатта пайдалану үшін ағаш кесуден және өзге де кесуден тауарларды, олардан алынған сүректі өңдеу өнімдерін өткізуден;
жанама орман пайдалану өнімдерін өткізуден (шектеулі мал жаю, марал шаруашылығы, шөп шабу, саңырауқұлақтарды, жемістер мен жидектерді әуесқойлық жинау, бақ шаруашылығы);
ормандарды молайту және елді мекендерді көгалдандыру үшін көшет материалдарын өсіруден;
шектеулі шаруашылық қызмет тауарларын өткізуден, балық және балық өнімін өткізуден, орман дақылдарын, қорғаныштық және көгалдандыру екпелерін отырғызудан түсетін табыстар;
балық шабақтарын өсіруден;
жеке заңды тұлғалармен туристік, рекреациялық және шектеулі шаруашылық мақсаттарда жасалатын бірлескен қызмет туралы шарттар бойынша өнім өндіруден және қызметтер көрсетуден алынған табыстардан құралады.
Жеке және заңды тұлғалармен туристік, рекреациялық және шектеулі шаруашылық мақсаттарда бірлескен қызмет туралы шарт жасасу, сондай-ақ жеке және заңды тұлғаларға табиғи кешендерді туристік және рекреациялық мақсаттарда пайдалану кезінде ақылы қызметтер көрсеткені үшін ақы алу және бірлескен қызмет бойынша ортақ шығыстарды және оның нәтижесінде туындаған шығындарды жабу тәртібін уәкілетті орган айқындайды;";

2) пункт 2 статьи 46 изложить в следующей редакции:
"2. Участки государственных национальных природных парков для осуществления туристской и рекреационной деятельности предоставляются в краткосрочное пользование на срок до пяти лет и долгосрочное пользование на срок реализации проекта концессии, но не более 10 лет в соответствии с законодательством в области концессии. Предоставление этих участков осуществляется в порядке, утверждаемом уполномоченным органом.";
3) пункт 1 статьи 46-1 изложить в следующей редакции:
"46-1. Строительство объектов на участках государственных национальных природных парков, предоставленных в пользование для осуществления туристской и рекреационной деятельности, производится в соответствии с концессией, заключенной физическими и юридическими лицами с администрацией государственного национального природного парка, и по проектной (проектно-сметной) документации, разработанной в соответствии с эскизом (эскизным проектом).".
48. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "О концессиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 14, ст.88; 2008 г., № 15-16, ст.64; № 21, ст.97; 2009 г., № 24, ст.133; 2010 г., № 7, ст.29; 2011 г., № 1, ст.2; № 20, ст.151; 2012 г., № 2, ст.11, 15; 2013 г., № 15, ст.76, 82; № 20, ст.113; 2014 г., № 11, ст.64; № 12, ст.82; № 19-І, 19-II, ст.96; 2015 г., № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.117; 2016 г., № 7-II, ст.55; 2017 г., № 14, ст.51; № 20, ст.96; № 23-V, ст.113; 2018 г., № 15, ст.47; № 24, ст.93, Закон Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обязательного социального страхования, социального обеспечения и государственно-частного партнерства в сфере здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 30 декабря 2019 г.):
1) в статье 1:
подпункт 4) изложить в следующей редакции
"4) концедент – один или несколько государственных органов Республики Казахстан, действующих от имени Республики Казахстан или Правительства Республики Казахстан, заключающих договор концессии в соответствии с настоящим Законом, либо местный исполнительный орган Республики Казахстан, заключающий договор концессии в соответствии с настоящим Законом, от имени административно-территориальной единицы (область, или город республиканского значения, или столица).
Действие настоящего подпункта распространяется на отношения, возникшие с 17 декабря 2017 года по договорам концессии в отношении объектов, относящихся к республиканской собственности.";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) организатор конкурса (аукциона) по концессии (далее – организатор конкурса, аукциона) – государственный орган, осуществляющий проведение конкурсов (аукционов) по выбору концессионера;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) консультативное сопровождение концессионных проектов – услуги, оказываемые юридическими лицами по сопровождению концессионных проектов, определяемыми Правительством Республики Казахстан или местными исполнительными органами, включающие в себя разработку и (или) корректировку конкурсной документации, проектов договоров концессии, оказание консультационных услуг в переговорном процессе комиссии с участником конкурса;";
подпункт 25) изложить в следующей редакции:

2) 46-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік ұлттық табиғи парктердің учаскелері туристік және рекреациялық қызметті жүзеге асыру үшін бес жылға дейінгі мерзімге қысқа мерзімді пайдалануға және концессия жобасын іске асыру мерзіміне ұзақ мерзімді, бірақ концессия саласындағы заңнамаға сәйкес 10 жылдан аспайтын мерзімге пайдалануға беріледі. Бұл учаскелерді беру уәкілетті орган бекітетін тәртіппен жүзеге асырылады.";
3) 46-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"46-1. Туристік және рекреациялық қызметті жүзеге асыру үшін пайдалануға берілген мемлекеттік ұлттық табиғи парктер учаскелерінде объектілер салу жеке және заңды тұлғалар мемлекеттік ұлттық табиғи парктің әкімшілігімен жасасқан концессияға сәйкес және сызбаға (сызба жобасына) сәйкес әзірленген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасы бойынша жүргізіледі.".
48. "Концессиялар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 14, 88-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 7, 29-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 20, 151-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; 2012 ж., № 1, 2-құжат; 2012 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 3-құжат) 2012 ж., № 2, 11, 15-құжаттар; 2013 ж., № 15, 76, 82-құжаттар; № 20, 113-құжат; 2014 ж., № 11, 64-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; 2017 ж., № 14, 51-құжат; № 20, 96-құжат; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 15, 47-құжат; №24, 93-құжат; 2019 жылғы 30 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне міндетті әлеуметтік сақтандыру, әлеуметтік қамсыздандыру және денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) концедент – Қазақстан Республикасының немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан әрекет ететін, осы Заңға сәйкес концессия шартын жасасатын Қазақстан Республикасының бір немесе бірнеше мемлекеттік органдары не осы Заңға сәйкес әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыс немесе республикалық маңызы бар қала немесе астана) атынан концессия шартын жасасатын Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органы.
Осы тармақша 2017 жылғы 17 желтоқсаннан бастап республикалық меншікке жататын объектілерге қатысты концессия шарттары бойынша туындаған қатынастарға қолданылады.
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) концессия жөніндегі конкурс (аукцион) ұйымдастырушы (бұдан әрі-конкурс, аукцион ұйымдастырушы) – концессионердің таңдауы бойынша конкурстар (аукциондар) өткізуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) концессиялық жобаларды консультативтік сүйемелдеу – конкурстық құжаттаманы, концессия шарттарының жобаларын әзірлеуді және (немесе) түзетуді, комиссияның конкурсқа қатысушымен келіссөз процесінде консультациялық қызметтер көрсетуді қамтитын, Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы органдар айқындайтын концессиялық жобаларды сүйемелдеу жөніндегі заңды тұлғалар көрсететін қызметтер;";
25) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"25) прямое соглашение – письменное соглашение, заключаемое между концедентом, концессионером и кредиторами концессионера для реализации концессионных проектов в соответствии с положениями статьи 26-2 настоящего Закона;";
дополнить подпунктом 27) следующего содержания:
"27) компенсация инвестиционных затрат по концессионному проекту – денежные выплаты за счет бюджетных средств, направленные на возмещение после ввода объекта концессии в эксплуатацию равными долями в течение срока, составляющего не менее пяти лет определенного объема инвестиционных затрат в соответствии с договором концессии. При этом, запрещается перенос сроков выплат компенсации инвестиционных затрат, установленных договором концессии, на ранние периоды.";
2) статью 3 дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) осуществления инвестиций концессионером для реализации концессионного проекта;
7) ценности концессионного проекта для населения.";
3) часть первую статьи 4 изложить в следующей редакции:
"В концессию могут передаваться объекты туристкой деятельности, социальной и общественной инфраструктуры и жизнеобеспечения во всех отраслях (сферах) экономики, за исключением объектов, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан.";
4) в статье 9:
в подпункте 2) слова "на среднесрочный период" исключить;
в подпункте 7-5) после слова "конкурса" дополнить словом "(аукциона)";
подпункт 7-7) исключить;
5) в подпунктах 2) и 7) статьи 12 после слова "конкурса" дополнить словом "(аукциона)";
6) в статье 13:
в подпункте 2) после слова "конкурса" дополнить словом "(аукциона)";
подпункт 3-2 изложить в следующей редакции:
"3-2) по объектам концессии, относящимся к коммунальной собственности, в случае, если стоимость создания (реконструкции) объекта концессии составляет до 4000000 месячных расчетных показателей, в лице местных уполномоченных органов по государственному планированию подготавливают заключения по:
конкурсной документации, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений;
концессионным заявкам, представленным участниками конкурса при проведении конкурса по выбору концессионера;
проектам договоров концессии, в том числе при внесении в договоры концессии изменений и дополнений.
Местные уполномоченные органы по государственному планированию для проведения экспертиз документов, предусмотренных настоящим подпунктом, привлекают юридические лица, определяемые местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы;";
в подпункте 5) и 9) после слова "конкурса" дополнить словом "(аукциона)";

"25) тікелей келісім – осы Заңның 26-2-бабының ережелеріне сәйкес концессиялық жобаларды іске асыру үшін концедент, концессионер және концессионер кредиторлары арасында жасалатын жазбаша келісім.;";
мынадай мазмұндағы 27) тармақшамен толықтырылсын:
"27) концессиялық жоба бойынша инвестициялық шығындарды өтеу –концессия объектісі пайдалануға берілгеннен кейін концессия шартына сәйкес инвестициялық шығындардың белгілі бір көлемін кемінде бес жылды құрайтын мерзім ішінде, тең үлестермен өтеуге бағытталған бюджет қаражаты есебінен ақшалай төлемдер. Бұл ретте концессия шартында белгіленген инвестициялық шығындардың өтемақысын төлеу мерзімдерін ерте кезеңдерге ауыстыруға тыйым салынады.";
2) 3-баптың 5) тармақшаларындағы "жол бермеуге негізделеді." деген сөздер "жол бермеуге;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы
6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) концессиялық жобаны іске асыру үшін концессионердің инвестицияларды жүзеге асыруына;
7) концессиялық жобаның халық үшін құндылығына негізделеді.";
3) 4-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын объектілерді қоспағанда, барлық экономика салаларындағы (аяларындағы) туристік қызмет, әлеуметтік және қоғамдық инфрақұрылым мен тіршілікті қамтамасыз ету объектілері концессияға берілуі мүмкін.";
4) 9-бапта:
2) тармақшадағы "орта мерзімді кезеңге" деген сөздер алып тасталсын;
7-5) тармақшадағы "конкурс" деген сөзден кейін "(аукцион)" деген сөзбен толықтырылсын;)
7-7) тармақша алып тасталсын;
5) 12-баптың 2) және 7) тармақшалары "конкурс" деген сөзден кейін "(аукцион)" деген сөзбен толықтырылсын;
6) 13-бапта:
2) тармақша "конкурс" деген сөзден кейін "(аукцион)" деген сөзбен толықтырылсын;
3-2-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3-2) коммуналдық меншікке жататын концессия объектілері бойынша, егер концессия объектісін құру (реконструкциялау) құны 4000000 айлық есептік көрсеткішке дейінгіні құраған жағдайда, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар атынан мыналар:
конкурстық құжаттама бойынша, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде;
конкурсқа қатысушылар концессионерді таңдау жөніндегі конкурс өткізген кезде ұсынған концессиялық өтінімдер бойынша;
концессия шарттарының жобалары бойынша, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде қорытындылар дайындайды;
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар осы тармақшада көзделген құжаттарға сараптама жүргізу үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын заңды тұлғаларды тартады;";
5) және 9) тармақшалар "конкурс" деген сөзден кейін "(аукцион)" деген сөзбен толықтырылсын.";

7) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Порядок передачи объектов в концессию
1. Предоставление объектов в концессию осуществляется в три этапа:
1) формирование перечня;
2) проведение конкурса (аукциона) по выбору концессионера;
3) определение концессионера и заключение договора концессии.
2. Обязательным условием предоставления концессионеру поручительства государства является размещение инфраструктурных облигаций на фондовой бирже Республики Казахстан.";
8) в статье 17:
в пункте 1:
в первом абзаце после слова "конкурса" дополнить словом "(аукциона)";
в подпункте 1) после слова "требованиям" дополнить словами ", и порядок их оценки";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) проект договора концессии;";
подпункты 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13) и 14) изложить в следующей редакции:
"7) требования к языку составления и представления концессионных (аукционных) заявок в соответствии с законодательством Республики Казахстан о языках;
8) соответствующее указание на право потенциального концессионера изменять или отзывать свою конкурсную (аукционную) заявку до истечения окончательного срока представления конкурсных (аукционных) заявок;
9) способ, место и окончательный срок представления конкурсных (аукционных) заявок (но не позднее пятнадцати часов местного времени рабочего дня) и срок их действия;
10) соответствующее указание на право потенциального концессионера представлять часть конкурсной (аукционной) заявки, в которой указывается стоимость объекта концессии, непосредственно в момент вскрытия конвертов с конкурсными (аукционными) заявками;
11) способы, с помощью которых потенциальные концессионеры могут запрашивать разъяснения по содержанию конкурсной документации, и сообщение о намерении организатора конкурса (аукциона) на этом этапе провести встречу с потенциальными концессионерами, которая проводится в открытой форме и протоколируется;
12) условия внесения и содержание конкурсной (аукционной) заявки, в том числе условия внесения обеспечения конкурсной (аукционной) заявки;
13) место, дату и время вскрытия конвертов с конкурсными (аукционными) заявками (но не позже двух часов с момента истечения окончательного срока представления конкурсных (аукционных) заявок);
14) процедуры, используемые для вскрытия конвертов с конкурсными (аукционными) заявками, и их рассмотрение.";
в пункте 2 после слова "конкурса" дополнить словом "(аукциона)";

7) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Объектілерді концессияға беру тәртібі
1. Объектілерді концессияға беру үш кезеңде жүзеге асырылады:
1) тізбені қалыптастыру;
2) концессионерді таңдау бойынша конкурс (аукцион) өткізу;
3) концессионерді айқындау және концессия шартын жасасу.
2. Концессионерге мемлекет кепілгерлігін берудің міндетті шарты Қазақстан Республикасының қор биржасында инфрақұрылымдық облигацияларды орналастыру болып табылады.";
8) 17-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац "конкурс" деген сөзден кейін "(аукцион)" деген сөзбен толықтырылсын;
1) тармақша "талаптарды" деген сөзден кейін "және оларды бағалау тәртібін" деген сөздермен толықтырылсын;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) концессия шартының жобасын;";
7), 8), 9), 10), 11), 12), 13) және 14) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасына сәйкес концессиялық (аукциондық) өтінімдерді жасау және ұсыну тіліне қойылатын талаптарды;
8) әлеуетті концессионердің конкурстық (аукциондық) өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі аяқталғанға дейін өзінің конкурстық (аукциондық) өтінімін өзгерту немесе кері қайтарып алу құқығына тиісті нұсқаманы;
9) конкурстық (аукциондық) өтінімдерді ұсыну тәсілін, орны мен түпкілікті мерзімін (бiрақ жергiлiктi уақыт бойынша жұмыс күнiнiң он бес сағатынан кеш емес) және олардың қолданылу мерзімін;
10) әлеуетті концессионердің тікелей конкурстық (аукциондық) өтінімдер бар конверттерді ашу кезінде концессия объектісінің құны көрсетілетін конкурстық (аукциондық) өтінімнің бір бөлігін ұсыну құқығына тиісті нұсқаманы;
11) олардың көмегімен әлеуетті концессионерлер конкурстық құжаттаманың мазмұны бойынша түсіндірме сұрату үшін көмегіне сүйене алатын тәсілдерді және конкурс (аукцион) ұйымдастырушының осы кезеңде әлеуетті концессионерлермен ашық нысанда өткізілетін және хаттамасы жасалатын кездесу өткізу ниеті туралы хабарламаны;
12) конкурстық (аукциондық) өтінімді енгізу шарттарын және оның мазмұнын, оның ішінде конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз етуді енгізу шарттарын;
13) конкурстық (аукциондық) өтінімдер салынған конверттерді ашу жерін, күні мен уақытын (бірақ конкурстық (аукциондық) өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі аяқталған кезден екі сағаттан кеш емес);
14) конкурстық (аукциондық) өтінімдер салынған конверттерді ашу үшін пайдаланылатын рәсімдерді және оларды қарауды қамтитын осы Заңның 9-бабының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен және осы Заңның 10-бабының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісілген конкурстық құжаттаманы ұсынуға міндетті.";
2-тармақ "конкурс" деген сөзден кейін "(аукцион)" деген сөзбен толықтырылсын;

пункты 3, 4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"3. Потенциальный концессионер вправе обратиться с запросом о разъяснении положений конкурсной документации, но не позднее тридцати календарных дней до истечения окончательного срока представления конкурсных (аукционных) заявок. Организатор конкурса (аукциона) обязан в трехдневный срок с момента регистрации запроса ответить на него и без указания, от кого поступил запрос, сообщить такое разъяснение всем потенциальным концессионерам, которым организатор конкурса (аукциона) представил конкурсную документацию.
При проведении повторного конкурса (аукциона) потенциальный концессионер вправе обратиться с запросом о разъяснении положений конкурсной документации, но не позднее пятнадцати календарных дней до истечения окончательного срока представления конкурсных (аукционных) заявок.
4. Организатор конкурса (аукциона) вправе в срок не позднее двадцати календарных дней до истечения окончательного срока представления конкурсных (аукционных) заявок по собственной инициативе или в ответ на запрос потенциального концессионера внести изменения и (или) дополнения в конкурсную документацию путем оформления протокола, а при проведении повторного конкурса (аукциона) – в срок не позднее десяти календарных дней. Внесенные изменения и (или) дополнения имеют обязательную силу.
Организатор конкурса (аукциона) не позднее одного рабочего дня со дня принятия решения о внесении изменений и (или) дополнений в конкурсную документацию безвозмездно представляет текст внесенных изменений и (или) дополнений всем потенциальным концессионерам, которым представлена конкурсная документация. При этом, окончательный срок представления конкурсных (аукционных) заявок продлевается организатором конкурса (аукциона) на срок не менее чем на тридцать календарных дней для учета потенциальными концессионерами этих изменений и (или) дополнений в конкурсных (аукционных) заявках, а при повторном конкурсе (аукционе) на срок не менее пятнадцати календарных дней.
5. Организатор конкурса (аукциона) вправе провести встречу с потенциальными концессионерами для разъяснения положений конкурсной документации в определенном месте и в соответствующее время, указанные в конкурсной документации. При этом, организатор конкурса (аукциона) составляет протокол, содержащий представленные в ходе этой встречи запросы о разъяснении конкурсной документации без указания их источника, а также ответы на эти запросы. Протокол незамедлительно направляется комиссии и всем потенциальным концессионерам, которым организатор конкурса (аукциона) представил конкурсную документацию.

3, 4, 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Әлеуетті концессионер конкурстық (аукциондық) құжаттаманың ережелерiн түсiндiру туралы сауал жiберуге құқылы, бiрақ ол конкурстық өтiнiмдердi табыс етудiң түпкiлiктi мерзiмi аяқталғанға дейiнгi күнтiзбелiк отыз күннен кешiктiрiлмеуге тиiс. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы сауал тiркелген кезден бастап үш күн мерзiмде оған жауап қайтаруға және сауалдың кiмнен түскенін көрсетпей-ақ, конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманы табыс еткен барлық әлеуетті концессионерлерге осындай түсiндiрменi хабарлауға мiндеттi.
Қайта конкурс (аукцион) өткізу кезінде әлеуетті концессионер конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіру туралы сауал жіберуге құқылы, бірақ ол конкурстық өтінімдерді табыс етудің түпкілікті мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірілмеуге тиіс.
4. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық өтiнiмдердi ұсынудың соңғы мерзiмi өткенге дейiн күнтiзбелiк жиырма күннен кешiктiрілмейтін мерзімде, ал конкурсты (аукционды) қайта өткізу кезінде – күнтізбелік он күннен кешіктірілмейтін мерзімде өз бастамасымен немесе әлеуетті концессионердiң сауалына жауап ретiнде хаттама ресiмдеу арқылы конкурстық құжаттамаға өзгерiстер және (немесе) толықтырулар енгiзуге құқылы. Енгiзiлген өзгерiстердiң және (немесе) толықтырулардың мiндеттi күшi болады.
Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық құжаттамаға өзгерiстер және (немесе) толықтырулар енгiзу туралы шешім қабылданған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей, енгізілген өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың мәтінін конкурстық құжаттама ұсынылған барлық әлеуетті концессионерлерге өтеусіз түрде береді. Бұл ретте конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы әлеуетті концессионерлердiң осы өзгерiстердi және (немесе) толықтыруларды конкурстық өтiнiмдерде ескеруі үшiн конкурстық өтiнiмдердi ұсынудың соңғы мерзiмiн кемiнде күнтiзбелiк отыз күн мерзімге, ал конкурсты қайталап өткізу кезінде кемінде күнтізбелік он бес күн мерзімге ұзартады.
5. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіру үшін конкурстық құжаттамада көрсетілген белгілі бір жерде және тиісті уақытта әлеуетті концессионерлермен кездесу өткізуге құқылы. Бұл ретте конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы осы кездесу барысында ұсынылған конкурстық құжаттаманы түсіндіру туралы сұрау салуларды, олардың көздерін көрсетпей, осы сұрау салуларға жауаптарды қамтитын хаттама жасайды. Хаттама дереу комиссияға және конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманы ұсынған барлық әлеуетті концессионерлерге жібереді.

6. Конкурсную документацию утверждает организатор конкурса (аукциона).";
9) в статье 18:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Для участия в конкурсе (аукционе) по выбору концессионера потенциальный концессионер должен соответствовать следующим квалификационным требованиям:
1) иметь необходимые финансовые и (или) материальные, и (или) трудовые ресурсы для исполнения обязательств по договору концессии;
2) являться платежеспособным, не иметь налоговой задолженности, превышающей шестикратный размер месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, не подлежать процедуре банкротства либо ликвидации, на его имущество, балансовая стоимость которого превышает десять процентов от стоимости соответствующих основных средств, не должен быть наложен арест, его финансово-хозяйственная деятельность не должна быть приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) не быть привлеченным к ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение им обязательств по заключенным в течение последних трех лет договорам государственно-частного партнерства либо концессии на основании решения суда, вступившего в законную силу, о признании недобросовестным потенциальным частным партнером либо концессионером;
4) иметь собственные средства, составляющие не менее десяти процентов от стоимости создания (реконструкции) объекта концессии;
5) учредители, руководители потенциального концессионера не должны быть включены в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
6) не должен быть включен в реестр недобросовестных участников государственных закупок;
7) обладать правоспособностью.
Под собственными средствами понимаются собственный капитал, деньги и иные активы, принадлежащие потенциальному концессионеру, которые непосредственно вовлекаются в реализацию концессионного проекта.";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Потенциальный концессионер в подтверждение соответствия его квалификационным требованиям, предусмотренным пунктом 1 настоящей статьи, представляет организатору конкурса (аукциона) документы, перечень которых предусматривается правилами, утверждаемыми уполномоченным органом по государственному планированию";
пункты 3, 3-1, 3-2, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"3. Потенциальный концессионер в случае представления им недостоверной информации по квалификационным требованиям не допускается к участию в конкурсе (аукционе) по определению частного партнера по всем видам государственно-частного партнерства в течение трех лет с момента установления такого факта.
Достоверность информации по квалификационным требованиям, представляемой потенциальным концессионером, может быть установлена комиссией, организатором конкурса (аукциона), уполномоченными государственными органами на любой стадии проведения конкурса (аукциона) по выбору концессионера.

6. Конкурстық құжаттаманы конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы бекітеді.";
9) 18-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Концессионерді таңдау жөніндегі конкурсқа (аукционға) қатысу үшін әлеуетті концессионер мынадай біліктілік талаптарына сәйкес келуі тиіс:
1) концессия шарты бойынша міндеттемелерді орындау үшін қажетті қаржылық және (немесе) материалдық және (немесе) еңбек ресурстарының болуы;
2) төлем қабілетті болып табылуы, тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің алты еселенген мөлшерінен асатын салық берешегінің болмауы, оның мүлкіне баланстық құны тиісті негізгі құралдар құнының он пайызынан асатын банкроттық не тарату рәсіміне жатқызылмауы тиіс, тыйым салынбауы тиіс, оның қаржы-шаруашылық қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тоқтатыла тұрмауы тиіс;
3) өзінің соңғы үш жыл ішінде жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік не концессия шарттары бойынша міндеттемелерін жосықсыз әлеуетті жекеше әріптес не концессионер деп тану туралы заңды күшіне енген сот шешімі негізінде орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауаптылыққа тартылмауға;
4) концессия объектісін құру (реконструкциялау) құнының кемінде он пайызын құрайтын өз қаражаты болуы;
5) әлеуетті концессионердің құрылтайшылары, басшылары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілмеуі тиіс;
6) мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тізіліміне енгізілмеуі тиіс;
7) құқықтық қабілеттілікке ие болуы.
Өз қаражаты деп концессиялық жобаны іске асыруға тікелей тартылатын әлеуетті концессионерге тиесілі меншікті капитал, ақша және өзге де активтер түсініледі.";
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Әлеуетті концессионер өзінің осы баптың 1-тармағында көзделген біліктілік талаптарына сәйкестігін растау үшін конкурсты (аукционды) ұйымдастырушыға тізбесі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекітетін қағидаларда көзделген құжаттарды ұсынады.";
3, 3-1, 3-2, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Әлеуетті концессионер біліктілік талаптары бойынша дұрыс емес ақпарат ұсынған жағдайда, осындай факті анықталған кезден бастап үш жыл ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің барлық түрлері бойынша жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа (аукционға) қатысуға жіберілмейді.
Әлеуетті концессионер ұсынатын біліктілік талаптары жөніндегі ақпараттың дұрыстығын комиссия, конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы, уәкілетті мемлекеттік органдар концессионерді таңдау бойынша конкурс (аукцион) өткізудің кез келген сатысында белгілеуі мүмкін.

3-1. Комиссия, организатор конкурса (аукциона), уполномоченные государственные органы, установившие факт представления потенциальным концессионером недостоверной информации по квалификационным требованиям, обязаны не позднее трех рабочих дней со дня установления такого факта письменно уведомить об этом уполномоченный орган по государственному планированию с приложением к уведомлению копии документов, подтверждающих данные факты.
3-2. В случае участия в конкурсе (аукционе) по выбору концессионера объединений физических и (или) юридических лиц в форме простого товарищества, каждое из указанных лиц должно соответствовать квалификационным требованиям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 4) пункта 1 настоящей статьи, по совокупности финансовых и материальных ресурсов всех участников простого товарищества.
4. Организатор конкурса (аукциона) не вправе предъявлять потенциальному концессионеру квалификационные требования, не предусмотренные настоящим Законом. Потенциальный концессионер вправе не представлять информацию, не относящуюся к предъявляемым к нему квалификационным требованиям.
5. Соответствие потенциального концессионера квалификационным требованиям, указанным в пункте 1 настоящей статьи, определяется организатором конкурса (аукциона) при проведении конкурса (аукциона) по выбору концессионера путем осуществления квалификационного отбора.
В случае несоответствия потенциального концессионера квалификационным требованиям, указанным в пункте 1 настоящей статьи, он не допускается к участию в конкурсе (аукциона), а его конкурсная (аукционная) заявка отклоняется.";
10) в статье 18-1:
в заголовке после слова "конкурсных" дополнить словом "(аукционных)";
в пункте 1:
в абзаце первом после слова "конкурсной" дополнить словом "(аукционной)";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) не отзовет либо не изменит и (или) не дополнит свою конкурсную (аукционную) заявку после истечения окончательного срока представления таких конкурсных (аукционных) заявок;";
в подпункте 3) после слова "конкурса" дополнить словом "(аукциона)";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Обеспечение конкурсной (аукционной) заявки на участие в конкурсе вносится в размере одной десятой процента от стоимости предполагаемых инвестиций по договору концессии.
Стоимость предполагаемых инвестиций по договору концессии определяется в конкурсной документации.";
в пункте 4:
в абзаце первом после слова "конкурсной" дополнить словом "(аукционной)";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) гарантийный денежный взнос, который вносится на счет, предусмотренный бюджетным законодательством Республики Казахстан для организаторов конкурсов (аукционов), являющихся государственными органами;";
в подпункте 2):
в абзаце втором после слова "конкурсной" дополнить словом "(аукционной)";
в абзаце третьем после слова "конкурса" дополнить словом "(аукциона)";

3-1. Әлеуетті концессионердің біліктілік талаптары бойынша дұрыс емес ақпарат беру фактісін анықтаған Комиссия, конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы, уәкілетті мемлекеттік органдар осындай факті анықталған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабарламаға осы фактілерді растайтын құжаттардың көшірмесін қоса, бұл туралы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органды жазбаша хабардар етуге міндетті.
3-2. Концессионерді таңдау жөніндегі конкурсқа (аукционға) жеке және (немесе) заңды тұлғалар бірлестіктері жай серіктестік нысанында қатысқан жағдайда, аталған тұлғалардың әрқайсысы жай серіктестікке барлық қатысушылардың қаржылық және материалдық ресурстары жиынтығы бойынша осы баптың 1-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген біліктілік талаптарына сәйкес келуі тиіс.
4. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының әлеуетті концессионерге осы Заңда көзделмеген біліктілік талаптарын қоюға құқылы емес. Әлеуетті концессионер өзіне қойылатын біліктілік талаптарына жатпайтын ақпаратты бермеуге құқылы.
5. Әлеуетті концессионердің осы баптың 1-тармағында көрсетілген біліктілік талаптарына сәйкестігін концессионерді таңдау бойынша конкурс (аукцион) өткізу кезінде конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы біліктілік іріктеуді жүзеге асыру жолымен айқындайды.
Әлеуетті концессионер осы баптың 1-тармағында көрсетілген біліктілік талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, ол конкурсқа (аукционға) қатысуға жіберілмейді, ал оның конкурстық (аукциондық) өтінімі қабылданбайды.";
10) 18-1-бапта:
тақырып "конкурстық" деген сөзден кейін "(аукциондық)" деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақта:
бірінші абзац "конкурстық" деген сөзден кейін "(аукциондық)" деген сөзбен толықтырылсын";
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осындай конкурстық (аукциондық) өтінімдерді табыс етудің соңғы мерзімі өткеннен кейін өзінің конкурстық (аукциондық) өтінімін кері қайтарып алмайды не өзгертпейді және (немесе) толықтырмайды;";
3) тармақша "конкурс" деген сөзден кейін "(аукцион)" деген сөзбен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Конкурсқа қатысуға конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз ету концессия шарты бойынша болжанатын инвестициялар құнының оннан бір пайызы мөлшерінде енгізіледі.
Концессия шарты бойынша болжанатын инвестициялардың құны конкурстық құжаттамада айқындалады.";
4-тармақта:
бірінші абзац "конкурстық" деген сөзден кейін "(аукциондық)" деген сөзбен толықтырылсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттік органдар болып табылатын конкурстар (аукциондар) ұйымдастырушылар үшін Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген шотқа енгізілетін кепілдікті ақшалай жарна;";
2) тармақшада:
екінші абзац "конкурстық" деген сөзден кейін "(аукциондық)" деген сөзбен толықтырылсын;
үшінші абзацта "конкурс" деген сөзден кейін "(аукцион)" деген сөзбен толықтырылсын";

пункты 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"5. Обеспечение конкурсной (аукционной) заявки не возвращается организатором конкурса (аукциона) при наступлении одного из следующих случаев:
1) потенциальный концессионер отозвал либо изменил и (или) дополнил конкурсную (аукционную) заявку после истечения окончательного срока представления конкурсных (аукционных) заявок;
2) потенциальный концессионер, определенный победителем конкурса (аукциона), уклонился от заключения договора концессии.
6. При наступлении одного из случаев, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи, сумма обеспечения конкурсной (аукционной) заявки зачисляется в доход соответствующего бюджета.
7. Организатор конкурса (аукциона) возвращает потенциальному концессионеру внесенное им обеспечение конкурсной (аукционной) заявки в течение трех рабочих дней со дня наступления одного из следующих случаев:
1) отзыва данным потенциальным концессионером своей конкурсной (аукционной) заявки до истечения окончательного срока представления конкурсных (аукционных) заявок;
2) подписания протокола о допуске к участию в конкурсе (аукциона). Указанный случай не распространяется на потенциальных концессионеров, признанных участниками конкурса (аукциона).
3) подписания протокола об итогах конкурса (аукциона) по выбору концессионера. Указанный случай не распространяется на участника конкурса (аукциона), определенного победителем конкурса.
4) вступления в силу договора концессии;
5) истечения срока действия конкурсной (аукционной) заявки потенциального концессионера.";
11) статью 18-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 18-2. Ограничения, связанные с участием в конкурсе (аукционе) по выбору концессионера
1. Потенциальный концессионер не вправе участвовать в проводимом конкурсе (аукционе), если:
1) близкие родственники, супруг (супруга) или свойственники руководителей данного потенциального концессионера и (или) уполномоченного представителя данного потенциального концессионера обладают правом принимать решение о выборе концессионера либо являются представителем организатора конкурса (аукциона);
2) потенциальный концессионер и (или) его работник оказывали организатору конкурса (аукциона) экспертные, консультационные и (или) иные услуги по подготовке проводимых конкурсов (аукционов), в том числе участвовали в качестве генерального проектировщика либо субпроектировщика в разработке технико-экономического обоснования и (или) проектной (проектно-сметной) документации на создание объекта, являющегося предметом конкурса (аукциона);

5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз етуді мынадай жағдайлардың бірі туындаған кезде:
1) әлеуетті концессионер конкурстық (аукциондық) өтінімдерді табыс етудің соңғы мерзімі өткеннен кейін конкурстық (аукциондық) өтінімді кері қайтарып алса не өзгертсе және (немесе) толықтырса;
2) конкурстың (аукционның) жеңімпазы деп айқындалған әлеуетті концессионер концессия шартын жасасудан жалтарса, қайтармайды.
6. Осы баптың 5-тармағында көзделген жағдайлардың бірі туындаған кезде конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз ету сомасы тиісті бюджеттің кірісіне есептеледі.
7. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы әлеуетті концессионерге ол енгізген конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз етуді мынадай жағдайлардың бірі туындаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қайтарады:
1) осы әлеуетті концессионер конкурстық (аукциондық) өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін өзінің конкурстық (аукциондық) өтінімін кері қайтарып алған;
2) конкурсқа (аукционға) қатысуға рұқсат беру туралы хаттамаға қол қойылған жағдайда. Көрсетілген жағдай конкурсқа (аукционға) қатысушылар деп танылған әлеуетті концессионерлерге қолданылмайды);
3) концессионерді таңдау жөніндегі конкурстың (аукционның) қорытындылары туралы хаттамаға қол қойылған жағдайларда жүзеге асырылады. Аталған жағдай конкурс жеңімпазы деп айқындалған конкурсқа (аукционға) қатысушыға қолданылмайды;
4) концессия шарты күшіне енген;
5) әлеуетті концессионердің конкурстық (аукциондық) өтінімінің қолданылу мерзімі өткен жағдайларда жүзеге асырылады.";
11) 18-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"18-2-бап. Концессионерді таңдау жөніндегі конкурсқа (аукционға) қатысуға байланысты шектеулер
1. Егер әлеуетті концессионер:
1) осы әлеуетті концессионердің басшыларының және (немесе) осы әлеуетті концессионердің уәкілетті өкілінің жақын туыстары, жұбайы (зайыбы) немесе жекжаттары концессионерді таңдау туралы шешім қабылдау құқығына ие болса не конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының өкілі болып табылса;);
2) әлеуетті концессионер және (немесе) оның қызметкері конкурсты (аукционды) ұйымдастырушыға өткізілетін конкурстарды (аукциондарды) дайындау жөнінде сарапшылық, консультациялық және (немесе) өзге де қызметтер көрсеткен, оның ішінде конкурстың (аукционның) нысанасы болып табылатын объектіні құруға арналған техникалық-экономикалық негіздемені және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманы әзірлеуге бас жобалаушы не қосалқы жобалаушы ретінде қатысқан;);

3) на имущество потенциального концессионера, балансовая стоимость которого превышает десять процентов от стоимости соответствующих основных средств, наложен арест;
4) потенциальный концессионер имеет неисполненные обязательства по исполнительным документам и включен уполномоченным органом в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов в единый реестр должников;
5) финансово-хозяйственная деятельность потенциального концессионера приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан либо законодательством государства потенциального концессионера-нерезидента Республики Казахстан.
2. Потенциальный концессионер и аффилиированное лицо потенциального концессионера не имеют права участвовать в одном конкурсе (аукционе).
3. Нарушения требований настоящей статьи могут быть установлены конкурсной (аукционной) комиссией, организатором конкурса (аукциона), уполномоченными государственными органами на любой стадии планирования и реализации концессионного проекта.";
12) статью 19 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Проведение конкурса (аукциона) по выбору концессионера
1. Выбор концессионера осуществляется путем проведения конкурса (аукциона) по концессионным проектам.
2. Организатором конкурса (аукциона) в отношении объектов концессии, относящихся к республиканской собственности и предусмотренных в пункте 2 статьи 16 настоящего Закона, является уполномоченный государственный орган соответствующей отрасли.
Организатором конкурса (аукциона) в отношении объектов концессии, относящихся к коммунальной собственности и предусмотренных в перечне, является соответствующий местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы).
3. Организатор конкурса (аукциона) в обязательном порядке публикует информацию о проведении конкурса (аукциона) в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках не менее чем за шестьдесят календарных дней до дня проведения конкурса (аукциона), а при проведении повторного конкурса (аукциона) – не менее чем за тридцать календарных дней. Информация о проведении конкурса (аукциона) должна включать в себя сведения об объектах концессии, перечне необходимых документов для представления организатору конкурса, требования к потенциальным участникам в зависимости от характера объекта, по которому объявлен конкурс; о месте, времени и дате проведения конкурса.
4. Рассмотрение и отбор концессионных (аукционных) заявок осуществляются комиссией, создаваемой распоряжением Премьер-Министра по концессионным проектам особой значимости, или организатором конкурса (аукциона) по остальным проектам.
Рабочим органом комиссии является соответствующий организатор конкурса (аукциона).

3) баланстық құны тиісті негізгі құралдар құнының он пайызынан асатын әлеуетті концессионердің мүлкіне тыйым салынған;
4) әлеуетті концессионердің атқарушылық құжаттар бойынша орындалмаған міндеттемелері болады және атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган борышкерлердің бірыңғай тізіліміне енгізеді;
5) әлеуетті концессионердің қаржы-шаруашылық қызметі
Қазақстан Республикасының заңнамасына не Қазақстан Республикасының бейрезидент-әлеуетті концессионері мемлекетінің заңнамасына сәйкес тоқтатыла тұрса, өткізілетін конкурсқа (аукционға) қатысуға құқығы жоқ.
2. Әлеуетті концессионердің және әлеуетті концессионердің үлестес тұлғасының бір конкурсқа (аукционға) қатысуға құқығы жоқ.
3. Осы баптың талаптарын бұзушылықтарды конкурстық (аукциондық) Комиссия, конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы уәкілетті мемлекеттік органдар концессиялық жобаны жоспарлаудың және іске асырудың кез келген сатысында белгілеуі мүмкін.";
12) 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Концессионерді таңдау бойынша конкурс (аукцион) өткізу
1. Концессионерді таңдау концессиялық жобалар бойынша конкурс (аукцион) өткізу жолымен жүзеге асырылады.
2. Тиісті саланың уәкілетті мемлекеттік органы республикалық меншікке жататын және осы Заңның 16-бабының 2-тармағында көзделген концессия объектілеріне қатысты конкурс (аукцион) ұйымдастырушы болып табылады.
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) тиісті жергілікті атқарушы органы коммуналдық меншікке жататын және тізбеде көзделген концессия объектілеріне қатысты конкурс (аукцион) ұйымдастырушы болып табылады.
3. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурс (аукцион) өткізу туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында конкурс (аукцион) өткізілетін күнге дейін кемінде күнтізбелік алпыс күн бұрын, ал қайталап конкурс (аукцион) өткізу кезінде кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын қазақ және орыс тілдерінде міндетті түрде жариялайды. Конкурс (аукцион) өткізу туралы ақпарат концессия объектілері туралы мәліметтерді, конкурсты ұйымдастырушыға ұсыну үшін қажетті құжаттардың тізбесін, конкурс жарияланған объектінің сипатына қарай әлеуетті қатысушыларға қойылатын талаптарды; конкурс өткізу жері, уақыты және күні туралы мәліметтерді қамтуы тиіс.
4. Концессиялық (аукциондық) өтінімдерді қарауды және іріктеуді аса маңызды концессиялық жобалар бойынша Премьер-Министрдің өкімімен құрылатын комиссия немесе қалған жобалар бойынша конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы жүзеге асырады.
Тиісті конкурс (аукцион) ұйымдастырушы комиссияның жұмыс органы болып табылады.

При внесении изменений и дополнений в условия конкурса (аукциона), а также в начальные параметры и характеристики концессионной (аукционной) заявки по проектам особой значимости в соответствии с пунктом 4-1 статьи 20 настоящего Закона соответствующие решения оформляются протокольным решением комиссии.";
13) статью 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Определение концессионера и заключение договора концессии
1. Комиссия вскрывает конверты с конкурсными заявками в срок, во время и в месте, которые указаны в конкурсной документации.
Организатор конкурса направляет в уполномоченный орган по государственному планированию концессионные заявки, содержащиеся в соответствующих конкурсных (аукционных) заявках, для проведения их экспертизы.
Организатор конкурса (аукциона) привлекает юридических лиц по консультативному сопровождению концессионных проектов, определяемых Правительством Республики Казахстан или местными исполнительными органами, для разработки конкурсной документации, проекта договора концессии, независимой оценки представленных концессионных заявок, содержащихся в соответствующей конкурсной (аукционной) заявке, а также для участия в переговорах с потенциальными концессионерами.
Для привлечения юридических лиц по консультативному сопровождению концессионных проектов, определяемых Правительством Республики Казахстан или местными исполнительными органами, организатор конкурса (аукциона) направляет в уполномоченный орган по государственному планированию заявку на финансирование услуг по консультативному сопровождению концессионного проекта.
Уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по бюджетному планированию вносят заключение на оказание услуг по консультативному сопровождению концессионных проектов на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
По объемам финансирования услуг по консультативному сопровождению каждого концессионного проекта, одобренного бюджетными комиссиями, уполномоченный орган по государственному планированию формирует перечень услуг по консультативному сопровождению концессионных проектов, которое осуществляется за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы уполномоченного органа по государственному планированию.
Консультативное сопровождение концессионных проектов осуществляется в порядке, определяемом уполномоченным органом по государственному планированию по согласованию с уполномоченным органом по исполнению бюджета.
2. Комиссией рассматриваются все конкурсные (аукционные) заявки, представленные участниками конкурса (аукциона), с учетом соответствия требованиям конкурсной документации, заключений по концессионной (аукционной) заявке и оценке соответствия потенциальных концессионеров квалификационным требованиям.
В случае, если в установленные сроки организатору конкурса (аукциона) не поступили конкурсные (аукционные) заявки либо все представленные конкурсные (аукционные) заявки не соответствуют требованиям конкурсной документации, то конкурс (аукцион) считается не состоявшимся.
В случае, если представлена только одна конкурсная (аукционная) заявка, данная заявка рассматривается комиссией в соответствии с частью первой настоящего пункта.

Осы Заңның 20-бабының 4-1-тармағына сәйкес конкурстың (аукционның) шарттарына, сондай-ақ ерекше маңызы бар жобалар бойынша концессиялық (аукциондық) өтінімнің бастапқы параметрлері мен сипаттамаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде тиісті шешімдер комиссияның хаттамалық шешімімен ресімделеді.";
13) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Концессионерді айқындау және концессия шартын жасасу
1. Комиссия конкурстық өтінімдер салынған конверттерді конкурстық құжаттамада көрсетілген мерзімде, уақытта және жерде ашады.
Конкурсты ұйымдастырушы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға тиісті конкурстық (аукциондық) өтінімдерде қамтылған концессиялық өтінімдерді оларға сараптама жүргізу үшін жібереді.
Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманы, концессия шартының жобасын әзірлеу, тиісті конкурстық (аукциондық) өтінімде қамтылған ұсынылған концессиялық өтінімдерді тәуелсіз бағалау үшін, сондай-ақ әлеуетті концессионерлермен келіссөздерге қатысу үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы органдар айқындайтын концессиялық жобаларды консультативтік сүйемелдеу жөніндегі заңды тұлғаларды тартады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы органдар айқындайтын концессиялық жобаларды консультативтік сүйемелдеу жөніндегі заңды тұлғаларды тарту үшін конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға концессиялық жобаны консультативтік сүйемелдеу жөніндегі қызметтерді қаржыландыруға өтінім жібереді.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган немесе бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган концессиялық жобаларды консультативтік сүйемелдеу жөнінде қызметтер көрсетуге арналған қорытындыны тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Бюджет комиссиялары мақұлдаған әрбір концессиялық жобаны консультативтік сүйемелдеу жөніндегі қызметтерді қаржыландыру көлемі бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылатын концессиялық жобаларды консультативтік сүйемелдеу жөніндегі қызметтер тізбесін қалыптастырады.
Концессиялық жобаларды консультативтік сүйемелдеу бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
2. Комиссия конкурстық құжаттама талаптарына сәйкестігін, концессиялық (аукциондық) өтінім және әлеуетті концессионерлердің біліктілік талаптарына сәйкестігін бағалау бойынша қорытындыларды ескере отырып, конкурсқа (аукционға) қатысушылар ұсынған барлық конкурстық (аукциондық) өтінімдерді қарайды.
Егер конкурсты (аукционды) ұйымдастырушыға белгіленген мерзімде конкурстық (аукциондық) өтінімдер түспеген не ұсынылған барлық конкурстық (аукциондық) өтінімдер конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмесе, онда конкурс (аукцион) өткізілмеген деп есептеледі.
Егер бір ғана конкурстық (аукциондық) өтінім ұсынылған жағдайда, осы өтінімді комиссия осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес қарайды.

3. С участником конкурса (аукциона), концессионная заявка которого признана лучшей на основании критериев, устанавливаемых центральным уполномоченным органом по государственному планированию, комиссией проводятся переговоры по уточнению концессионного проекта и условий договора концессии.
4. В рамках подготовки переговоров замечания и предложения по концессионному проекту и договору концессии должны быть направлены комиссией заявителю в письменной форме.
По итогам проведения переговоров принимается соответствующее решение комиссии об их результатах.
В ходе переговоров не допускается внесение изменений в условия конкурса (аукциона), а также в начальные параметры и характеристики концессионной (аукционной) заявки, за исключением случая, предусмотренного пунктом 4-1 настоящей статьи.
4-1. По проектам особой значимости допускается внесение изменений и дополнений в условия конкурса (аукциона), а также начальные параметры и характеристики концессионной (аукционной) заявки в случае существенного изменения курса национальной валюты в ходе проведения конкурса (аукциона).
Решение о внесении изменений и дополнений в условия конкурса (аукциона), в том числе по стоимости строительно-монтажных работ и выплатам государства, а также в начальные параметры и характеристики концессионной (аукционной) заявки осуществляется на основании протокола переговоров и решения комиссии и выносится на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии.
5. В случае, если участник конкурса (аукциона), концессионная заявка которого признана лучшей, отказывается от обсуждения и уточнения концессионной заявки и условий договора концессии в соответствии с замечаниями и предложениями комиссии либо его предложения являются неприемлемыми с точки зрения условий конкурса (аукциона), то комиссией данная концессионная заявка не рассматривается и заново выбирается лучшая концессионная заявка.
6. По итогам конкурса (аукциона) по выбору концессионера решением комиссии определяется лучшая концессионная заявка, а заявитель признается победителем конкурса (аукциона).
7. Организатор конкурса (аукциона) на основании решения комиссии заключает договор концессии с победителем конкурса (аукциона).
Для реализации концессионных проектов особой значимости организатор конкурса (аукциона) на основании решения комиссии заключает договор концессии с юридическим лицом, создание которого заявлено победителем конкурса (аукциона) в конкурсной (аукционной) заявке, учрежденным победителем конкурса (аукциона), в целях реализации концессионного проекта (при условии предоставления концеденту банковских гарантий исполнения обязательств такого юридического лица в объеме и на условиях, определенных договором концессии).

3. Концессиялық өтінімі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілейтін өлшемшарттар негізінде үздік деп танылған конкурсқа (аукционға) қатысушымен комиссия концессиялық жобаны және концессия шартының талаптарын нақтылау жөнінде келіссөздер жүргізеді.
4. Келіссөздер дайындау шеңберінде концессиялық жоба және концессия шарты бойынша ескертулер мен ұсыныстарды комиссия өтініш берушіге жазбаша нысанда жіберуі тиіс.
Келіссөздер жүргізудің қорытындысы бойынша комиссияның олардың нәтижелері туралы тиісті шешімі қабылданады.
Келіссөздер барысында, осы баптың 4-1-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, конкурстың (аукционның) шарттарына, сондай-ақ концессиялық (аукциондық) өтінімнің бастапқы параметрлері мен сипаттамаларына өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
4-1. Ерекше маңызды жобалар бойынша конкурс (аукцион) шарттарына, сондай-ақ конкурсты (аукционды) өткізу барысында ұлттық валюта бағамы елеулі өзгерген жағдайда, концессиялық (аукциондық) өтінімнің бастапқы параметрлері мен сипаттамаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі.
Конкурстың (аукционның) шарттарына, оның ішінде құрылыс-монтаж жұмыстарының құны мен мемлекет төлемдері бойынша, сондай-ақ концессиялық (аукциондық) өтінімнің бастапқы параметрлері мен сипаттамаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы шешім келіссөздер хаттамасы мен комиссия шешімі негізінде жүзеге асырылады және Республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығарылады.
5. Егер концессиялық өтінімі үздік деп танылған конкурсқа (аукционға) қатысушы комиссияның ескертулері мен ұсыныстарына сәйкес концессиялық өтінімді және концессия шартының талаптарын талқылаудан және нақтылаудан бас тартқан жағдайда не оның ұсыныстары конкурс (аукцион) шарттары тұрғысынан қолайсыз болып табылса, онда комиссия осы концессиялық өтінімді қарамайды және үздік концессиялық өтінімді қайта таңдайды.
6. Концессионерді таңдау жөніндегі конкурстың (аукционның) қорытындысы бойынша комиссияның шешімімен үздік концессиялық өтінім айқындалады, ал өтінім беруші конкурстың (аукционның) жеңімпазы болып танылады.
7. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы комиссияның шешімі негізінде конкурс (аукцион) жеңімпазымен концессия шартын жасасады.
Ерекше маңызы бар концессиялық жобаларды іске асыру үшін конкурс (аукцион) ұйымдастырушы комиссияның шешімі негізінде құрылуын концессиялық жобаны іске асыру мақсатында (концедентке концессия шартында айқындалған көлемде және шарттарда осындай заңды тұлғаның міндеттемелерін орындаудың банк кепілдіктерін ұсынылған жағдайда) конкурс (аукцион) жеңімпазы конкурстық (аукциондық) өтінімде мәлімдеген заңды тұлғамен концессия шартын жасасады.

8. Срок заключения договора концессии не может быть более девяноста календарных дней со дня подведения итогов конкурса (аукциона).
9. Сведения о результатах конкурсов (аукционов) по выбору концессионера, за исключением сведений, составляющих государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, публикуются организатором конкурса (аукциона) в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на казахском и русском языках.".
49. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 14, ст. 90; 2007 г., № 2, ст. 18; 2008 г., № 17-18, ст. 72; 2009 г., № 2-3, ст. 16; 2011 г., № 24, ст. 196; 2012 г., № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 21-22, ст. 115; 2015 г., № 8, ст. 45; № 22-VI, ст. 159; 2018 г., № 14, ст. 44):
1) преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящий Закон направлен на защиту прав депозиторов – физических лиц, в том числе субъектов индивидуального предпринимательства, и определяет правовые основы функционирования системы обязательного гарантирования депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан (филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан), за исключением беспроцентных депозитов до востребования и инвестиционных депозитов, размещенных в исламских банках (филиалах исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), порядок создания и деятельности организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, участия банков второго уровня (филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан) в системе обязательного гарантирования депозитов, а также иные вопросы взаимоотношений участников системы.";
2) в статье 1:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) банк-участник – банк (филиал банка-нерезидента Республики Казахстан), являющийся участником системы обязательного гарантирования депозитов, обязательства которого по возврату привлеченных депозитов гарантируются в соответствии с настоящим Законом;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) договор присоединения – договор присоединения банка (филиала банка-нерезидента Республики Казахстан) к системе обязательного гарантирования депозитов, условия которого определяются организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, и являются стандартными для всех банков (филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан), вступающих в систему;";

8. Концессия шартын жасасу мерзімі конкурстың (аукционның) қорытындысы шығарылған күннен бастап күнтізбелік тоқсан күннен аспауы тиіс.
9. Мемлекеттік құпияларды немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, концессионерді таңдау жөніндегі конкурстардың (аукциондардың) нәтижелері туралы мәліметтерді конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тілдерінде жариялайды.".
49. "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 14, 90-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; 2011 ж., № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., №21-22, 115-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2018 ж., №14, 44-құжат):
1) кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заң депозиторлар – жеке тұлғалардың, оның ішінде дара кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтарын қорғауға бағытталған және ол талап етуге дейінгі процентсіз депозиттерді және ислам банктерінде (Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдарында) орналастырылған инвестициялық депозиттерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiнде (Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарында) орналастырылған депозиттерге мiндеттi кепiлдiк беру жүйесi жұмыс iстеуiнiң құқықтық негiздерiн, депозиттерге мiндеттi кепiлдiк берудi жүзеге асыратын ұйымның құрылу және оның қызмет ету, екiншi деңгейдегi банктердiң (Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының) депозиттерге мiндеттi кепiлдiк беру жүйесiне қатысу тәртiбiн, сондай-ақ жүйеге қатысушылардың өзара қарым-қатынастарының өзге де мәселелерiн айқындайды.";
2) 1-бапта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) қатысушы банк – депозиттерге мiндеттi кепiлдiк беру жүйесiнiң қатысушысы болып табылатын, тартылған депозиттерiн қайтару жөнiндегi мiндеттемелерiне осы Заңға сәйкес кепiлдiк берiлетiн банк (Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы);";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) қосылу шарты – банктiң (Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының) депозиттерге мiндеттi кепiлдiк беру жүйесiне қосылу шарты, оның талаптарын депозиттерге мiндеттi кепiлдiк берудi жүзеге асыратын ұйым айқындайды және олар жүйеге кiретiн барлық банктер (Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары) үшiн стандартты болып табылады;";

дополнить подпунктами 11) и 12) следующего содержания:
"11) электронный портал выплат гарантийного возмещения (далее – электронный портал выплат) – информационная система организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, содержащая реестр депозиторов с расчетом гарантийного возмещения по гарантируемым депозитам, составленный на дату лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций (далее – реестр депозиторов), и предназначенная для приема заявлений на выплату гарантийного возмещения, а также ведения автоматизированного учета выплаты гарантийного возмещения;
12) невостребованная сумма гарантийного возмещения – сумма гарантийного возмещения, невостребованная депозитором в течение одного года с даты начала выплаты гарантийного возмещения;";
3) подпункт 1) пункта 2 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"1) обязательность участия банков (филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан), осуществляющих прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц, в системе обязательного гарантирования депозитов;";
4) в пункте 2 статьи 5:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) устанавливает требования, предъявляемые к банкам-агентам, в порядке, определенном органом управления организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) утверждает предварительный перечень банков-агентов для осуществления выплаты гарантийного возмещения в порядке, определенном органом управления организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) участвует в составе временной администрации по управлению банком, назначаемой в период консервации банка-участника;";
подпункты 8) и 9) изложить в следующей редакции:
"8) участвует в составе ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемого банка-участника (принудительно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан) до момента погашения ликвидационной комиссией задолженности перед организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, по сумме выплаченного (выплачиваемого) ею гарантийного возмещения;
9) участвует в составе комитета кредиторов принудительно ликвидируемого банка-участника (принудительно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан) до момента погашения ликвидационной комиссией задолженности перед организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, по сумме выплаченного (выплачиваемого) ею гарантийного возмещения.";

мынадай мазмұндағы 11) және 12) тармақшалармен толықтырылсын:
"11) кепілдік берілген өтемді төлеудің электрондық порталы (бұдан әрі – төлемдердің электрондық порталы) – депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның қатысушы банкті барлық банктік операцияларды жүргізуге арналған лицензиядан айыру күніне жасалған кепілдік берілген депозиттер бойынша кепілдік берілген өтемді есептеумен депозиторлардың тізілімін (бұдан әрі – депозиторлардың тізілімі) қамтитын және кепілдік берілетін өтемді төлеуге өтініштерді қабылдауға, сондай-ақ кепілдік берілген өтемді төлеудің автоматтандырылған есебін жүргізуге арналған ақпараттық жүйесі;
12) кепілдік берілген өтемнің талап етілмеген сомасы – кепілдік берілген өтемді төлеу басталған күннен бастап бір жыл ішінде депозитор талап етпеген кепілдік берілген өтем сомасы;";
3) 3-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жеке тұлғалардың депозиттерiн қабылдауды, банк шоттарын ашуды және жүргiзудi жүзеге асыратын банктердiң (Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының) депозиттерге мiндеттi кепiлдiк беру жүйесiне қатысу мiндеттiлiгi;";
4) 5-баптың 2-тармағында:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның басқарушы органы айқындаған тәртіппен агент-банктерге қойылатын талаптарды белгілейді;";
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның басқарушы органы айқындаған тәртіппен кепілдік берілген өтемді төлеуді жүзеге асыру үшін агент-банктердің алдын ала тізбесін бекітеді;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) қатысушы банктi консервациялау кезеңiнде тағайындалатын банкті басқару жөніндегі уақытша әкiмшiлiктiң құрамына қатысады;";
8) және 9) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"8) тарату комиссиясы депозиттерге мiндеттi кепiлдiк берудi жүзеге асыратын ұйым алдында ол төлеген (төлейтiн) кепiлдiк берiлген өтем сомасы бойынша берешектi өтеген кезге дейiн мәжбүрлеп таратылатын қатысушы банктiң (қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының) тарату комиссиясының құрамына қатысады;
9) тарату комиссиясы депозиттерге мiндеттi кепiлдiк берудi жүзеге асыратын ұйым алдында ол төлеген (төлейтiн) кепiлдiк берiлген өтем сомасы бойынша берешектi өтеген кезге дейiн мәжбүрлеп таратылатын қатысушы банктiң (қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының) кредиторлар комитетiнiң құрамына қатысады.";

5) в пункте 2 статьи 6:
часть первую изложить в следующей редакции:
"2. Обязательства организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, по выплате гарантийного возмещения депозиторам подлежат прекращению по истечении одного года со дня внесения сведений в национальный реестр бизнес-идентификационных номеров о принудительной ликвидации банка-участника (принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан), но не ранее пяти лет с даты лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций.";
в части четвертой цифры "5" и "21" заменить цифрами "3" и "18";
6) в статье 7:
подпункты 2) и 8) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) запрашивать у банка-участника, отнесенного к категории банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан с неустойчивым финансовым положением, создающим угрозу интересам его депозиторов и кредиторов и (или) угрозу стабильности финансовой системы, и (или) отнесенного к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, временной администрации по управлению банком (временного управляющего банком) сведения по депозитам физических лиц, а также сведения по их обязательствам в случае совпадения кредитора и должника в одном лице, в том числе составляющие банковскую и иную охраняемую законом тайну;";
"8) требовать своевременного представления от временной администрации, назначаемой в период лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций, ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемого банка-участника (принудительно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан) списка депозиторов по гарантируемым депозитам, а также расчета гарантийного возмещения по гарантируемым депозитам;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Организация, осуществляющая обязательное гарантирование депозитов, обеспечивает правовую защиту своих работников, включая бывших работников, в случае подачи против них исков в связи с действиями (бездействием), принятием решений в период исполнения ими обязанностей членов временных администраций и ликвидационных комиссий банков-участников.";
7) заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок участия в системе обязательного гарантирования депозитов";
8) в статье 10:
заголовок изложить в следующей редакции:

5) 6-баптың 2-тармағында:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Депозиттерге мiндеттi кепiлдiк берудi жүзеге асыратын ұйымның депозиторларға кепiлдiк берiлген өтемдi төлеу жөнiндегi мiндеттемелерi қатысушы банктi мәжбүрлеп тарату (Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату) туралы мәліметтер Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тiзiлiмiне енгiзiлген күннен бастап бiр жыл өткеннен кейiн, бiрақ қатысушы банк барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан айырылған күннен бастап кем дегенде бес жылдан кейiн тоқтатылуға жатады.";
төртінші бөліктегі "5" және "21" деген сандар "3" және "18" деген сандармен ауыстырылсын;
6) 7-бапта:
1-тармақтың 2) және 8) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өз депозиторлары мен кредиторларының мүдделеріне қатер төндіретін және (немесе) қаржы жүйесінің тұрақтылығына қатер төндіретін қаржылық жағдайы орнықсыз банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары санатына жатқызылған және (немесе) төлеуге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары санатына жатқызылған қатысушы банктен, банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктен (банкті уақытша басқарушыдан) жеке тұлғалардың депозиттері бойынша мәліметтерді, сондай-ақ кредитор мен борышкер бір тұлға болған жағдайда олардың міндеттемелері жөніндегі, оның ішінде банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді сұратуға;";
"8) қатысушы банкті барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан айыру кезеңінде тағайындалатын уақытша әкімшіліктен, мәжбүрлеп таратылатын қатысушы банктің (қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының) тарату комиссиясынан кепiлдiк берiлетiн депозиттер бойынша депозиторлардың тiзiмiн, сондай-ақ кепiлдiк берiлетiн депозиттер бойынша кепiлдiк берілген өтемнің есеп-қисабын уақтылы ұсынуды талап етуге;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым, бұрынғы қызметкерлерді қоса алғанда, өз қызметкерлерін олардың қатысушы банктердің уақытша әкімшіліктері мен тарату комиссиялары мүшелерінің міндеттерін атқарған кезеңдегі іс-әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), шешімдер қабылдауына байланысты оларға қарсы талап арыздар берілген жағдайда, оларды құқықтық қорғауды қамтамасыз етеді;";
7) 3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысу тәртібі";
8) 10-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:

"Статья 10. Вступление в систему обязательного гарантирования депозитов";
пункты 1, 2, 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"1. Для вступления в систему обязательного гарантирования депозитов банк (филиал банка-нерезидента Республики Казахстан) не позднее дня, следующего за днем получения лицензии уполномоченного органа на прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц, представляет организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, нотариально засвидетельствованную копию указанной лицензии.
2. Банк (филиал банка-нерезидента Республики Казахстан), вступающий в систему обязательного гарантирования депозитов, в день получения лицензии уполномоченного органа на прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц обязан присоединиться к договору присоединения путем представления организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, заявления, составленного по форме, установленной нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
В случае непредставления банком (филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан), вступающим в систему обязательного гарантирования депозитов, заявления о присоединении к договору присоединения, организация, осуществляющая обязательное гарантирование депозитов, в течение двух рабочих дней информирует о данном факте уполномоченный орган.
3. Уполномоченный орган рассматривает вопрос о применении санкций к банку (филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан), не представившему заявления о присоединении к договору присоединения, в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
4. Организация, осуществляющая обязательное гарантирование депозитов, в течение двух рабочих дней со дня получения от банка (филиала банка-нерезидента Республики Казахстан) заявления о его присоединении к договору присоединения выдает ему свидетельство банка-участника.
Свидетельство банка-участника выдается в день внесения информации в реестр банков-участников системы обязательного гарантирования депозитов.
5. Банк (филиал банка-нерезидента Республики Казахстан) становится участником системы обязательного гарантирования депозитов со дня внесения информации в реестр банков-участников системы обязательного гарантирования депозитов.";
9) в статье 11:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Присоединение банка (филиала банка-нерезидента Республики Казахстан) к договору присоединения является обязательным условием его участия в системе обязательного гарантирования депозитов.";
пункт 2 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:

"10-бап. Депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне кіру";
1, 2, 3, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Банк (Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы) депозиттерге мiндеттi кепiлдiк беру жүйесiне кiру үшiн уәкiлеттi органның жеке тұлғалардың депозиттерiн қабылдауға, банк шоттарын ашу мен жүргiзуге берген лицензиясын алған күннен кейiнгi күннен кешiктiрмей депозиттерге мiндеттi кепiлдiк берудi жүзеге асыратын ұйымға аталған лицензияның нотариалдық жолмен куәландырылған көшiрмесiн табыс етедi.
2. Депозиттерге мiндеттi кепiлдiк беру жүйесiне кiретiн банк (Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы) уәкiлеттi органның жеке тұлғалардың депозиттерiн қабылдауға, банк шоттарын ашу мен жүргiзуге берген лицензиясын алған күнi депозиттерге мiндеттi кепiлдiк берудi жүзеге асыратын ұйымға уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген нысан бойынша жасалған өтiнiш беру арқылы қосылу шартына қосылуға мiндеттi.
Депозиттерге мiндеттi кепiлдiк беру жүйесiне кiретiн банк (Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы) қосылу шартына қосылу туралы өтiнiшiн бермеген жағдайда депозиттерге мiндеттi кепiлдiк берудi жүзеге асыратын ұйым екi жұмыс күнi iшiнде осы фактi туралы уәкiлеттi органды хабардар етедi.
3. Уәкiлеттi орган қосылу шартына қосылу туралы өтiнiш ұсынбаған банкке (Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес санкциялар қолдану туралы мәселенi қарайды.
4. Депозиттерге мiндеттi кепiлдiк берудi жүзеге асыратын ұйым банктен (Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалынан) оның қосылу шартына қосылуы туралы өтiнiшiн алған күннен бастап екi жұмыс күнi iшiнде оған қатысушы банктiң куәлiгiн бередi.
Қатысушы банк куәлiгi депозиттерге мiндеттi кепiлдiк беру жүйесiне қатысушы банктер тiзiлiмiне ақпарат енгiзiлген күнi берiледi.
5. Банк (Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы) мiндеттi кепiлдiк беру жүйесiне қатысушы банктер тiзiлiмiне ақпарат енгiзiлген күннен бастап депозиттерге мiндеттi кепiлдiк беру жүйесiнiң қатысушысы болады.";
9) 11-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Банктiң (Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының) қосылу шартына қосылуы оның депозиттерге мiндеттi кепiлдiк беру жүйесiне қатысуының мiндеттi шарты болып табылады.";
2-тармақтың 9) тармақшасындағы "шарттары қамтылуға тиіс." деген сөздер "шарттары;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:

"10) обязанность банка-участника в течение пяти рабочих дней со дня получения свидетельства банка-участника заключить с организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, соглашение, определяющее условия и порядок подключения и доступа к электронному порталу выплат.";
10) в статье 13:
в пункте 1:
подпункт 2) исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Положение подпункта 2) настоящего пункта не распространяется на филиал банка-нерезидента Республики Казахстан.";
в пункте 2:
подпункты 2) и 5-1) изложить в следующей редакции:
"2) информировать клиентов о своем участии в системе обязательного гарантирования депозитов с указанием номера и даты выдачи свидетельства банка-участника, а также при заключении договора банковского счета и (или) договора банковского вклада письменно уведомить их о сроках и порядке выплаты гарантийного возмещения, в том числе путем перечисления на индивидуальный пенсионный счет для учета добровольных пенсионных взносов, открытый в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;";
"5-1) в случае отнесения банка-участника к категории банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан с неустойчивым финансовым положением, создающим угрозу интересам его депозиторов и кредиторов и (или) угрозу стабильности финансовой системы, и (или) к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан представлять по запросу организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, сведения по депозитам физических лиц, а также сведения по их обязательствам в случае совпадения кредитора и должника в одном лице, в том числе составляющие банковскую и иную охраняемую законом тайну;";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) участвовать в проводимых организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, процедурах по утверждению предварительного перечня банков-агентов для осуществления выплаты гарантийного возмещения в случае лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Положение подпункта 8) части первой настоящего пункта не распространяется на филиал банка-нерезидента Республики Казахстан.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Временная администрация, назначаемая в период лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций (ликвидационная комиссия принудительно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан), обязана в течение двадцати пяти рабочих дней с даты лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций представить организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, список депозиторов по гарантируемым депозитам, а также расчет гарантийного возмещения по гарантируемым депозитам, составленные на дату лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций.";

"10) қатысушы банк куәлігін алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қатысушы банктің депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйыммен төлемдердің электрондық порталына қосылу және оған қол жеткізу шарттары мен тәртібін айқындайтын келісім жасасу міндеті қамтылуға тиіс.";
10) 13-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың 2) тармақшасының ережесі Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына қолданылмайды.";
2-тармақта:
2) және 5-1) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) клиенттерді қатысушы банк куәлігінің нөмірі мен берілген күнін көрсете отырып, өзінің депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысатыны туралы, сондай-ақ банк шоты шартын және (немесе) банк салымы шартын жасасқан кезде оның ішінде Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында көзделген тәртіппен ашылған ерікті зейнетақы жарналарын есепке алу үшін жеке зейнетақы шотына аудару жолымен оларды кепілдік берілген өтемді төлеу мерзімдері мен тәртібі туралы жазбаша хабардар етуге;";
"5-1) қатысушы банк өз депозиторлары мен кредиторларының мүдделеріне қатер төндіретін және (немесе) қаржы жүйесінің тұрақтылығына қатер төндіретін қаржылық жағдайы орнықсыз банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары санатына және (немесе) төлеуге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары санатына жатқызылған жағдайда, депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның сұратуы бойынша жеке тұлғалардың депозиттері жөніндегі мәліметтерді, сондай-ақ кредитор мен борышкер бір тұлға болған жағдайда олардың міндеттемелері жөніндегі, оның ішінде банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді ұсынуға;";
7) тармақшадағы "қайтаруға міндетті." деген сөздер "қайтаруға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) қатысушы банкті барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиядан айырған жағдайда депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым жүргізетін агент банктердің алдын ала тізбесін бекіту жөніндегі рәсімдерге кепілдік берілген өтемді төлеуді жүзеге асыру үшін қатысуға міндетті.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің 8) тармақшасының ережесі Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына қолданылмайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қатысушы банкті барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан айыру кезеңінде тағайындалатын уақытша әкімшілік (қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының тарату комиссиясы) қатысушы банк барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан айырылған күннен бастап жиырма бес жұмыс күні ішінде депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымға қатысушы банкті барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан айыру күніне жасалған кепілдік берілетін депозиттер бойынша депозиторлар тізімін, сондай-ақ кепілдік берілетін депозиттер бойынша кепілдік берілген өтемнің есеп-қисабын ұсынуға міндетті.";

11) пункт 1 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"1. Банк-участник в письменной форме уведомляет организацию, осуществляющую обязательное гарантирование депозитов, об изменении своего наименования в течение пяти рабочих дней со дня получения им справки о государственной перерегистрации (об учетной перерегистрации).";
12) в статье 15:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) прекращение деятельности банка-участника путем реорганизации, ликвидации или прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;";
пункт 2 дополнить подпунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2) при добровольном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан – со дня получения разрешения уполномоченного органа на добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;";
части вторую и третью пункта 4 изложить в следующей редакции:
"При исключении банка-участника из системы обязательного гарантирования депозитов по основаниям лишения уполномоченным органом лицензии на прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц, добровольной реорганизации, а также по основанию, предусмотренному подпунктом 5) пункта 2 настоящей статьи, банк (филиал банка-нерезидента Республики Казахстан), исключенный из системы, в течение трех месяцев со дня его исключения обязан возвратить депозиты физических лиц путем их прямой выплаты либо путем их перевода другому банку-участнику с учетом требований законодательства Республики Казахстан.
При исключении банка-участника из системы обязательного гарантирования депозитов по основаниям, указанным в подпунктах 2) и 4) пункта 2 настоящей статьи, банк (филиал банка-нерезидента Республики Казахстан), исключенный из системы, обязан возвратить депозиты в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.";
13) статью 18 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. В случае, если банк-участник, лишенный лицензии на проведение всех банковских операций, выступал по отношению к депозитору в качестве кредитора, размер гарантийного возмещения определяется на дату лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций исходя из суммы разницы, образовавшейся в результате зачета суммы гарантируемого депозита и суммы встречных требований указанного банка-участника.";
14) в пункте 1 статьи 19 слова "размере и порядке, установленных" заменить словами "размере, порядке и сроки, установленные";
15) статью 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Выплата гарантийного возмещения через банки-агенты
Выплата гарантийного возмещения производится организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, через банки-агенты, выбранные из предварительного перечня банков-агентов для осуществления выплаты гарантийного возмещения.
Банки-агенты, соответствующие требованиям, предъявляемым организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, на дату лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций, обязаны заключить с организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, соглашение о выплате гарантийного возмещения.
Условия и порядок перечисления банку-агенту суммы гарантийного возмещения и расходов, связанных с выполнением процедур по выплате гарантийного возмещения депозиторам, определяются соглашением о выплате гарантийного возмещения, заключенным с организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов.";

11) 14-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қатысушы банк депозиттерге мiндеттi кепiлдiк берудi жүзеге асыратын ұйымға өз атауының өзгергенi туралы мемлекеттік қайта тіркеу туралы (есептік қайта тіркеу туралы) анықтаманы алған күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде жазбаша түрде хабарлайды.";
12) 15-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қайта ұйымдастыру, тарату жолымен қатысушы банктің қызметін тоқтату немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін тоқтату;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 3-2) тармақшамен толықтырылсын:
"3-2) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатқан кезде – Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға уәкілетті органның рұқсатын алған күннен бастап;";
4-тармақтың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті органның жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдауға, банк шоттарын ашуға және жүргізуге берілген лицензиядан айыруы, ерікті қайта ұйымдастыру негіздері бойынша, сондай-ақ осы баптың 2-тармағының 5) тармақшасында көзделген негіз бойынша қатысушы банктi депозиттерге мiндеттi кепiлдiк беру жүйесiнен шығарған кезде жүйеден шығарылған банк (Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы) оны шығарған күннен бастап үш ай iшiнде жеке тұлғалардың депозиттерiн тiкелей төлеу арқылы не Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын ескере отырып, оларды басқа қатысушы банкке аудару арқылы қайтарып беруге мiндетті.
Осы баптың 2-тармағының 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша қатысушы банкті депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінен шығарған кезде жүйеден шығарылған банк (Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес депозиттерді қайтарып беруге міндетті.";
13) 18-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Егер барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиядан айырылған қатысушы банк депозиторға қатысты кредитор ретінде болған жағдайда, кепілдік берілген өтемнің мөлшері барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиядан айырылған күні кепілдік берілген депозит сомасын және аталған қатысушы банктің қарсы талаптарының сомасын есепке алу нәтижесінде пайда болған айырма сомасын негізге ала отырып айқындалады.";
14) 19-баптың 1-тармағындағы "белгіленген мөлшерде және тәртiппен" деген сөздер "белгіленген мөлшерде, тәртiппен және мерзімдерде" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Агент банктер арқылы кепілдік берілген өтемді төлеу
Депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым кепілдік берілген өтемді төлеуді кепілдік берілген өтемді төлеуді жүзеге асыру үшін агент банктердің алдын ала тізбесінен таңдап алынған агент банктер арқылы жүргізеді.
Депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның қатысушы банк барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан айырылған күнге қойған талаптарына сай келетін агент банктер депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйыммен кепілдік берілген өтемді төлеу туралы келісім жасасуға міндетті.
Кепілдік берілген өтем сомасын және депозиторларға кепілдік берілген өтемді төлеу жөніндегі рәсімдерді орындауға байланысты шығыстарды
агент банкке аудару талаптары мен тәртібі депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйыммен жасасқан кепілдік берілген өтемді төлеу туралы келісімде айқындалады.";

16) в статье 21:
в пункте 1:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Организация, осуществляющая обязательное гарантирование депозитов, в течение тридцати рабочих дней с даты лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций информирует депозиторов путем публикации в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, а также путем размещения на своем интернет-ресурсе информации на казахском и русском языках о дате начала выплаты гарантийного возмещения с указанием перечня банков-агентов, осуществляющих выплату гарантийного возмещения, периоде и местах выплаты либо отсрочке начала выплаты гарантийного возмещения в случае, предусмотренном статьей 23 настоящего Закона.";
в части третьей:
слова "месте (местах)" заменить словом "местах";
слова "на государственном" заменить словами "а также путем размещения на своем интернет-ресурсе на казахском";
пункты 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"2. Для получения гарантийного возмещения депозитор вправе в течение одного года с даты начала выплаты гарантийного возмещения подать заявление на выплату гарантийного возмещения в:
организацию, осуществляющую обязательное гарантирование депозитов, в электронной форме через электронный портал выплат либо веб-портал "электронного правительства";
банк-агент, выбранный из перечня банков-агентов, указанного в пункте 1 статьи 21 настоящего Закона, на бумажном носителе.
3. При подтверждении права требования депозитора к банку-участнику, лишенному лицензии на проведение всех банковских операций, выплата гарантийного возмещения производится не позднее пяти рабочих дней со дня поступления заявления на выплату гарантийного возмещения и подтверждающих документов.
4. Порядок выплаты гарантийного возмещения депозиторам, а также подключения и доступа банков-участников, временной администрации, назначаемой в период лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций, и ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемого банка-участника (принудительно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан) к электронному порталу выплат определяется органом управления организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов.";
пункт 5 исключить;
17) дополнить статьей 21-1 следующего содержания:
"Статья 21-1. Невостребованная сумма гарантийного возмещения
1. Организация, осуществляющая обязательное гарантирование депозитов, за тридцать рабочих дней до истечения срока выплаты гарантийного возмещения, предусмотренного пунктом 2 статьи 21 настоящего Закона, информирует путем публикации в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, а также размещения на своем интернет-ресурсе информации на казахском и русском языках о:
дате завершения срока выплаты гарантийного возмещения;
перечислении в единый накопительный пенсионный фонд невостребованной суммы гарантийного возмещения при наличии условий, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.

16) 21-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым қатысушы банк барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан айырылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таралатын мерзімді баспасөз басылымдарында жариялау арқылы, сондай-ақ өзінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде кепілдік берілген өтемді төлеуді жүзеге асыратын агент банктердің тізбесін көрсете отырып, кепілдік берілген өтемді төлеу басталатын күн, төлеу кезеңі мен орындары туралы не осы Заңның 23-бабында көзделген жағдайда, кепілдік берілген өтемді төлеуді бастауды кейінге қалдыру туралы ақпаратты орналастыру арқылы депозиторларға хабарлайды.";
үшінші бөлікте:
"орны (орындары)" деген сөздер "орындары" деген сөзбен ауыстырылсын.
"мемлекеттiк" деген сөз ", сондай-ақ өзінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде орналастыру арқылы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кепілдік берілген өтемді алу үшін депозитор кепілдік берілген өтемді төлеу басталған күннен бастап бір жыл ішінде кепілдік берілген өтемді төлеуге өтініш:
депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымға төлемдердің электрондық порталы не "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы электрондық нысанда;
осы Заңның 21-бабының 1-тармағында көрсетілген агент банктердің тізбесінен таңдап алынған агент банкке қағаз тасымалдағышта беруге құқылы.
3. Депозитордың барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан айырылған қатысушы банкке талап ету құқығы расталған кезде кепілдік берілген өтемді төлеу кепілдік берілген өтемді төлеуге өтініш және растайтын құжаттар келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
4. Депозиторларға кепілдік берілген өтемді төлеу тәртібін, сондай-ақ қатысушы банктерді, қатысушы банкті барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиядан айыру кезеңінде тағайындалатын уақытша әкімшілікті және мәжбүрлеп таратылатын қатысушы банктің (қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының) тарату комиссиясын төлемдердің электрондық порталына қосу және қол жеткізу тәртібін депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның басқарушы органы айқындайды.";
5-тармақ алып тасталсын;
17) мынадай мазмұндағы 21-1-баппен толықтырылсын:
"21-1-бап. Кепілдік берілген өтемнің талап етілмеген сомасы
1. Депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым осы Заңның 21-бабының 2-тармағында көзделген кепілдік берілген өтемді төлеу мерзімі өткенге дейін отыз жұмыс күні бұрын:
кепілдік берілген өтемді төлеу мерзімі аяқталатын күн;
осы баптың 2-тармағында көзделген талаптар болған кезде кепілдік берілген өтемнің талап етілмеген сомасын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында жариялау арқылы, сондай-ақ өзінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде орналастыру арқылы ақпараттандырады.

Необращение депозитора за выплатой гарантийного возмещения до завершения срока выплаты гарантийного возмещения, предусмотренного пунктом 2 статьи 21 настоящего Закона, рассматривается как согласие на перечисление невостребованной суммы гарантийного возмещения на индивидуальный пенсионный счет для учета добровольных пенсионных взносов, открытый на имя депозитора в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
2. Организация, осуществляющая обязательное гарантирование депозитов, в течение тридцати календарных дней после истечения срока выплаты гарантийного возмещения, предусмотренного пунктом 2 статьи 21 настоящего Закона, осуществляет перечисление невостребованной суммы гарантийного возмещения на индивидуальный пенсионный счет для учета добровольных пенсионных взносов, открытый на имя депозитора в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, при условии:
соответствия персональных данных депозитора (индивидуальный идентификационный номер, фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения), содержащихся в реестре депозиторов, персональным данным физического лица (индивидуальный идентификационный номер, фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения), содержащимся в единой системе регистрации и хранения информации о физических лицах, а также наличия действующего документа, удостоверяющего личность депозитора;
наличия у депозитора в едином накопительном пенсионном фонде индивидуального пенсионного счета с пенсионными накоплениями за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов и (или) добровольных пенсионных взносов.
3. Взаимодействие организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, и единого накопительного пенсионного фонда осуществляется на основании соглашения, которое должно содержать:
1) порядок и сроки обмена информацией между организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, и единым накопительным пенсионным фондом;
2) порядок, сроки и условия перечисления организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, невостребованной суммы гарантийного возмещения на индивидуальный пенсионный счет для учета добровольных пенсионных взносов, открытый на имя депозитора в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
4. Заявление на выплату гарантийного возмещения, поданное по истечении срока, предусмотренного пунктом 2 статьи 21 настоящего Закона, подлежит рассмотрению организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, при одновременном наличии следующих условий:
невостребованная сумма гарантийного возмещения не перечислена на индивидуальный пенсионный счет для учета добровольных пенсионных взносов, открытый на имя депозитора в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, в связи с несоответствием условиям, предусмотренным пунктом 2 настоящей статьи;
наличие одного из следующих обстоятельств, препятствовавших подаче заявления на выплату гарантийного возмещения, в период срока, предусмотренного пунктом 2 статьи 21 настоящего Закона:
поступление депозитора на воинскую службу;
нахождение депозитора за пределами республики;
принятие наследства депозитора и иные причины, связанные с приобретением или открытием наследства;
нахождение депозитора в местах лишения свободы;
иные обстоятельства, установленные судом.
Заявление на выплату гарантийного возмещения подается на бумажном носителе с приложением документов, подтверждающих наличие одного из обстоятельств, препятствовавших подаче заявления на выплату гарантийного возмещения, в период срока, предусмотренного пунктом 2 статьи 21 настоящего Закона.
Заявление на выплату гарантийного возмещения может быть подано до даты внесения сведений о прекращении деятельности банка-участника в национальный реестр бизнес-идентификационных номеров.
Заявление на выплату гарантийного возмещения рассматривается организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, не позднее пяти рабочих дней со дня его поступления.";

Осы Заңның 21-бабының 2-тармағында көзделген кепілдік берілген өтемді төлеу мерзімі аяқталғанға дейін депозитордың кепілдік берілген өтемді төлеуге жүгінбеуі кепілдік берілген өтемнің талап етілмеген сомасын Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында көзделген тәртіппен депозитордың атына ашылған ерікті зейнетақы жарналарын есепке алуға арналған жеке зейнетақы шотына аударуға келісу ретінде қарастырылады.
2. Депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым осы Заңның 21-бабының 2-тармағында көзделген кепілдік берілген өтемді төлеу мерзімі өткеннен кейін күнтізбелік отыз күн ішінде кепілдік берілген өтемнің талап етілмеген сомасын Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында көзделген тәртіппен депозитордың атына ашылған ерікті зейнетақы жарналарын есепке алуға арналған жеке зейнетақы шотына:
депозиторлардың тізілімінде қамтылған депозитордың дербес деректерінің (жеке сәйкестендіру нөмірі, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні) жеке тұлғалар туралы ақпаратты тіркеу және сақтау бірыңғай жүйесінде қамтылған жеке тұлғаның дербес деректеріне (жеке сәйкестендіру нөмірі, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні) сай келген, сондай-ақ депозитордың жеке басын куәландыратын қолданыстағы құжат болған;
депозитордың бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және (немесе) ерікті зейнетақы жарналары есебінен жинақталған зейнетақы жинақтары бар жеке зейнетақы шоты болған жағдайларда аударуды жүзеге асырады.
3. Депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының өзара іс-қимылы:
1) депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым мен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры арасында ақпарат алмасу тәртібі мен мерзімдерін;
2) депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның кепілдік берілген өтемнің талап етілмеген сомасын Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында көзделген тәртіппен депозитордың атына ашылған ерікті зейнетақы жарналарын есепке алу үшін жеке зейнетақы шотына аудару тәртібін, мерзімдерін және шарттарын қамтуға тиіс келісімнің негізінде жүзеге асырылады.
4. Осы Заңның 21-бабының 2-тармағында көзделген мерзім өткеннен кейін кепілдік берілген өтемді төлеуге берілген өтінішті депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым бір мезгілде мынадай шарттардың:
кепілдік берілген өтемнің талап етілмеген сомасы осы баптың 2-тармағында көзделген талаптарға сай келмеуіне байланысты Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында көзделген тәртіппен депозитордың атына ашылған ерікті зейнетақы жарналарын есепке алу үшін жеке зейнетақы шотына аударылмаған;
осы Заңның 21-бабының 2-тармағында көзделген мерзім кезеңінде кепілдік берілген өтемді төлеуге өтініш беруге кедергі келтірген мынадай мән-жайлардың бірі болған:
депозитордың әскери қызметке кіруі;
депозитордың республика шегінен тыс жерде болуы;
депозитордың мұраны қабылдауы және мұраны алуға немесе ашуға байланысты өзге де себептердің болуы;
депозитордың бас бостандығынан айыру орындарында болуы;
сот анықтаған өзге де мән-жайлардың болуы кезінде қарауға жатады.
Кепілдік берілген өтемді төлеуге өтініш осы Заңның 21-бабының 2-тармағында көзделген мерзім кезеңінде кепілдік берілген өтемді төлеуге өтініш беруге кедергі болған мән-жайлардың бірінің болуын растайтын құжаттар қоса беріле отырып, қағаз тасымалдағышта беріледі.
Кепілдік берілген өтемді төлеуге өтініш қатысушы банктің қызметін тоқтату туралы мәліметтер Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізіліміне енгізілген күнге дейін берілуі мүмкін.
Кепілдік берілген өтемді төлеуге арналған өтінішті депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым ол келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей қарайды.";

18) в статье 22:
подпункт 4) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"4) денег, полученных в порядке удовлетворения принудительно ликвидируемым банком-участником (принудительно прекращающим деятельность филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан) требований организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, по суммам выплаченного (выплачиваемого) гарантийного возмещения;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Специальный резерв организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, может быть использован для:
выплаты гарантийного возмещения;
восполнения разницы между размером имущества банка и размером обязательств по гарантируемым депозитам, передаваемым другому (другим) банку (банкам);
возмещения банку-агенту расходов, связанных с выполнением процедур по выплате гарантийного возмещения депозиторам, на условиях и в порядке, определенных соглашением о выплате гарантийного возмещения, заключенным с организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов.".
50. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 3, ст. 19; 2008 г., № 23, ст. 114; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 101; 2011 г., № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 14; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 10-11, ст. 56; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 14, ст. 84; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; 2015 г., № 15, ст. 78; № 22-І, ст. 143; № 22-V, ст. 156,158; 2016 г., № 22, ст. 116; 2017 г., № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 14, ст. 44; 2019 г., № 7, ст. 37):
1) подпункт 5) пункта 4 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"5) открытии и ведении банковских счетов в банках, филиалах банков-нерезидентов и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, за исключением корреспондентских счетов иностранных банков-корреспондентов и сберегательных счетов юридических лиц-нерезидентов, иностранцев и лиц без гражданства;";
2) пункт 2 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"2. Национальные реестры идентификационных номеров являются электронным информационным ресурсом для информационных систем государственных органов, учреждений, организаций и иных юридических лиц Республики Казахстан, доступ к которым предоставляется при условии согласия субъекта персональных данных, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите.";
3) в статье 9:
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Банки, филиалы банков-нерезидентов и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны учитывать идентификационный номер, а также контролировать правильность указания в соответствии с алгоритмом формирования бизнес-идентификационного номера и (или) контрольного разряда в индивидуальном идентификационном номере в соответствии с алгоритмом его расчета, установленным законодательством Республики Казахстан.";

18) 22-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мәжбүрлеп таратылатын қатысушы банктiң (қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының) төленген (төленетiн) кепiлдiк берiлген өтем сомалары бойынша депозиттерге мiндеттi кепiлдiк берудi жүзеге асыратын ұйымның талаптарын қанағаттандыру тәртiбiмен алынған ақша;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның арнайы резерві:
кепілдік берілген өтемді төлеу;
банк мүлкінің мөлшері мен басқа банкке (банктерге) берілетін кепілдік берілетін депозиттер бойынша міндеттемелердің мөлшері арасындағы айырманы толтыру;
депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйыммен жасасқан кепілдік берілген өтемді төлеу туралы келісімде айқындалған талаптармен және тәртіппен депозиторларға кепілдік берілген өтемді төлеу жөніндегі рәсімдерді орындауға байланысты шығыстарды агент банкке өтеу үшін пайдаланылуы мүмкін.".
50. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 3, 19-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 101-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24,125-құжат, 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 15, 78-құжат; № 22-І, 143-құжат; № 22-V, 156,158-құжаттар; 2016 ж., № 22, 116-құжат; 2017 ж., № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 14, 44-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат):
1) 3-баптың 4-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) шетелдік корреспондент-банктердің корреспонденттік шоттарын және резидент емес заңды тұлғалардың, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың жинақ шоттарын қоспағанда, банктерде, бейрезидент-банктердің филиалдарында және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда банк шоттарын ашу және жүргізу;";
2) 7-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, дербес деректер субъектісі келіскен жағдайда қол жеткізілетін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының, мекемелерінің, ұйымдары мен өзге де заңды тұлғаларының, ақпараттық жүйелері үшін электрондық ақпараттық ресурс болып табылады.";
3) 9-бапта:
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктер, бейрезидент-банктердің филиалдары мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар сәйкестендiру нөмiрiн ескеруге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген қалыптастыру алгоритміне сәйкес бизнес-сәйкестендіру нөмірінің және (немесе) есептеу алгоритміне сәйкес жеке сәйкестендіру нөміріндегі бақылау разрядының дұрыс көрсетiлуiн бақылауға мiндеттi.";

абзац седьмой подпункта 4) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"открывающих текущие счета в банках-резидентах, филиалах банков-нерезидентов.";
подпункт 7) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"7) по местонахождению банка-резидента, филиала банка-нерезидента:
для нерезидентов, открывающих текущие счета в банках-резидентах, филиалах банков-нерезидентов и которым не производится формирование идентификационного номера по основаниям, предусмотренным в подпунктах 2) - 6) настоящего пункта.";
4) в статье 10:
подпункт 6) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"6) в случае закрытия физическим лицом-нерезидентом текущего счета в банке-резиденте, филиале банка-нерезидента;";
в пункте 3:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) при прекращении деятельности филиала иностранного юридического лица, предметом деятельности которого является оказание финансовых услуг;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) в случае закрытия юридическим лицом-нерезидентом текущего счета в банке-резиденте, филиале банка-нерезидента;";
5) в статье 11:
в пункте 1:
дополнить подпунктами 3-3), 3-4) и 3-5) следующего содержания:
"3-3) Национальной палате предпринимателей в целях создания и ведения реестра добросовестности бизнес-партнеров в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
3-4) иным юридическим лицам Республики Казахстан при условии согласия субъекта персональных данных;
3-5) центральному депозитарию для целей ведения системы учета центрального депозитария;".
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Информация, касающаяся физического или юридического лица, за исключением общедоступной информации, представляется с согласия физического или юридического лица и подлежит защите в соответствии с законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите.".
51. В Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 4, ст. 32; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 14, ст. 117; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 23-24, ст. 125; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 21-II, ст. 130; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 8-II, ст. 68; № 24, ст. 124; № 10, ст. 32; № 14, ст. 44):

8-тармақтың 4) тармақшасының жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"резидент-банктерде, бейрезидент-банктердің филиалдарында ағымдағы шоттар ашатын бейрезидент-заңды тұлғаларды мемлекеттік кіріс органында салық төлеушілер ретінде тіркеу кезінде жүзеге асырылады.";
10-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) резидент-банктiң, бейрезидент-банк филиалының орналасқан жерi бойынша:
резидент-банктерде, бейрезидент-банктердің филиалдарында ағымдағы шоттарын ашатын және осы тармақтың 2)-6) тармақшаларында көзделген негiздер бойынша сәйкестендiру нөмiрi қалыптастырылмайтын бейрезиденттер үшiн жүзеге асырылады.";
4) 10-бапта:
2-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) бейрезидент-жеке тұлға резидент-банктегі, бейрезидент-банктің филиалындағы ағымдағы шотын жапқан жағдайда;";
3-тармақ:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) қызметінің мәні қаржылық қызметтер көрсету болып табылатын шетелдік заңды тұлға филиалының қызметі тоқтатылған кезде;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) бейрезидент-заңды тұлға резидент-банктегi, бейрезидент-банктің филиалындағы ағымдағы шотын жапқан жағдайда;";
5) 11-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 3-3), 3-4) және 3-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-3) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен бизнес-әріптестердің жосықытылығы тізілімін құру және жүргізу мақсатында Ұлттық кәсіпкерлер палатасына;
3-4) дербес деректер субъектісі келіскен жағдайда Қазақстан Республикасының өзге де заңды тұлғаларына;
3-5) орталық депозитарийдің есепке алу жүйесін жүргізу мақсаты үшін орталық депозитарийге;";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жалпыға қолжетімді ақпаратты қоспағанда, жеке немесе заңды тұлғаға қатысты ақпарат жеке немесе заңды тұлғаның келісімімен беріледі және Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасына сәйкес қорғалуға жатады.".
51. "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 4, 32-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 1, 2-құжат; № 1, 2-құжат; №11, 102-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; №13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 19-құжат; № 19-ІІ, 96-құжат; №19-І, 20-құжат; № 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 8-II, 68-құжат; № 24, 124-құжат; № 10, 32-құжат; № 14, 44-құжат):

1) подпункт 7) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"7) организации публичного интереса – финансовые организации (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность, созданных в форме хозяйственного товарищества), акционерные общества (за исключением некоммерческих), организации-недропользователи (кроме организаций, добывающих общераспространенные полезные ископаемые), хлебоприемные предприятия и организации, в уставных капиталах которых имеется доля участия государства, а также государственные предприятия, основанные на праве хозяйственного ведения;";
2) пункт 3-1 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"3-1. Финансовые организации (за исключением юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей) представляют годовые финансовые отчеты в сроки, установленные Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";
3) в статье 20:
в пункте 3 статьи 20 слово "(Директоратом)" исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Государственное регулирование системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности в финансовых организациях, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалах страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалах страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, Банке Развития Казахстана осуществляется Национальным Банком Республики Казахстан посредством принятия нормативных правовых актов и методических рекомендаций к ним.";
абзац первый подпункта 1) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"1) для финансовых организаций:";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Контроль за соблюдением финансовыми организациями (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан требований законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности осуществляется уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.".

1) 1-баптың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) жария мүдделі ұйымдар – қаржы ұйымдары (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды, шаруашылық серіктестік нысанында құрылған микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда), акционерлік қоғамдар (коммерциялық еместерін қоспағанда), жер қойнауын пайдаланушы ұйымдар (кең таралған пайдалы қазбаларды өндіретін ұйымдардан басқа), астық қабылдау кәсіпорындары және жарғылық капиталында мемлекеттің қатысу үлесі бар ұйымдар, сондай-ақ шаруашылық жүргізу құқығына негізделген мемлекеттік кәсіпорындар;";
2) 19-баптың 3-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1. Қаржы ұйымдары (банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда) жылдық қаржылық есептерін қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген мерзімдерде ұсынады.";
3) 20-бапта:
3-тармақта "(Директорат)" деген сөз алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қаржы ұйымдарында, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарында, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарында, Қазақстанның Даму Банкінде бухгалтерлік есепке алу және қаржылық есептілік жүйесін мемлекеттік реттеуді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі нормативтік құқықтық актілер және оларға әдістемелік ұсынымдарды қабылдау арқылы жүзеге асырады.";
6-тармақтың 1) тармақшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қаржы ұйымдары үшін:";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қаржы ұйымдарының (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасының талаптарын сақтауын бақылауды қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.".

52. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 20, ст.151; 2008 г., № 23, ст.124; 2009 г., № 18, ст.84; 2010 г., № 5, ст.23; № 24, ст.149; 2011 г., № 1, ст.2; № 2, ст.21; № 5, ст.43; № 11, ст.102; № 12, ст.111; № 16, ст.128; № 18, ст.142; 2012 г., № 2, ст.11; № 4, ст.32; № 15, ст.97; 2013 г., № 2, ст.7; № 7, ст.34; № 9, ст.51; № 14, ст.72, 75; № 15, ст.81; 2014 г., № 1, ст.4, 6; № 3, ст.21; № 10, ст.52; № 14, ст.84; № 19-І, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 2, ст.3; № 10, ст.50; № 14, ст.72; № 20-IV, ст.113; № 21-III, ст.135; № 22-І, ст.140; № 22-V, ст.156, 158; № 23-II, ст.170, 172; 2016 г., № 8-II, ст.67; № 23, cт.119; 2017 г., № 8, ст.16; № 9, ст.17, 18; № 13, ст.45; № 14, ст.50, 53; № 16, ст.56; № 22-III, ст.109; № 24, ст.115; 2018 г., № 9, ст.31; № 10, ст.32; № 14, ст.42; № 15, ст.47, 48; № 22, ст.83; 2019 г., № 3-4, ст.16; № 7, ст.36; № 8, ст.46; № 19-20, ст.86; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы и противодействия коррупции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 ноября 2019 г.):
1) статью 1 дополнить подпунктом 10-2) следующего содержания:
"10-2) государственный образовательный кредит – целевой кредит, предоставляемый обучающимся для оплаты высшего образования;";
2) часть первую статьи 5 дополнить подпунктом 12-3) следующего содержания:
"12-3) разрабатывает и утверждает правила присуждения и размещения государственного образовательного кредита;";
3) пункт 8 статьи 26 дополнить подпунктами 7), 8) и 9) следующего содержания:
"7) детей из семей, в которых воспитывается четыре и более несовершеннолетних детей;
8) детей, из числа неполных семей, имеющих данный статус не менее 3-х лет;
9) детей из семей, воспитывающих детей-инвалидов с детства, инвалидов І, ІІ групп.".

52. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 20, 151-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 21-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 128-құжат; № 18, 142-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 4, 32-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 2, 7-құжат; № 7, 34-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 6-Құжаттар; № 3, 21-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 10, 50-құжат; № 14, 72-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-ІІІ, 135-құжат; № 22-І, 140-құжат; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 23-II, 170, 172-құжаттар; 2016 ж., № 8-II, 67-құжат; № 23, 119-құжат;2017 ж., № 8, 16-құжат; № 9, 17, 18-құжаттар; № 13, 45-құжат; № 14, 50, 53-құжаттар; № 16, 56-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 9, 31-құжат; № 10, 32-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47, 48-құжаттар, № 22, 83-құжат; 2019 ж., 46-құжат; № 19-20, 86-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 29 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы
26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 10-2) тармақшамен толықтырылсын:
"10-2) мемлекеттік білім беру кредиті – білім алушыларға жоғары білім алуға ақы төлеу үшін берілетін нысаналы кредит;";
2) 5-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 12-3) тармақшамен толықтырылсын:
"12-3) мемлекеттік білім беру кредитін беру және орналастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
3) 26-баптың 8-тармағының 6) тармақшасындағы "қабылдау үшін квота көзделеді." деген сөздер "қабылдау үшін;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7), 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) кәмелетке толмаған төрт және одан да көп бала тәрбиеленіп отырған отбасылардағы балалар үшін;
8) толық емес отбасы мәртебесі қатарындағы 3 жылдан кем емес отбасылардағы балалар үшін;
9) бала кезінен мүгедек балаларды, І, ІІ топтағы мүгедектерді тәрбиелеп отырған отбасылардағы балалар үшін квота көзделеді.".

53. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "Об аккредитации в области оценки соответствия" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 15-16, ст.59; 2009 г., № 15-16, ст.74; № 18, ст.84; 2010 г., № 5, ст.23; 2011 г., № 1, ст.2; № 11, ст.102; 2012 г., № 14, ст.92, 95; № 15, ст.97; 2014 г., № 1, ст.4; № 10, ст.52; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-IV, ст.113; 2016 г., № 6, ст.45, 2018 г., № 19, cт. 62):
в статье 7:
в подпункте 2) пункта 2:
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"вести реестры субъектов аккредитации и документов в области оценки соответствия;";
дополнить абзацем одиннадцатым следующего содержания:
"разрабатывать и внедрять схемы аккредитации.".
54. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 7, ст. 27; № 24, ст. 145; 2011 г., № 1, ст. 3; № 5, ст. 43; № 24, ст. 196; 2012 г., № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 10; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; № 24, ст. 144; 2015 г., № 8, ст. 42; № 19-II, ст. 106; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 128; № 21-III, ст. 136; № 22-I, ст. 143; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 12, ст. 87; 2017 г., № 4, ст. 7; № 16, ст. 56; № 21, ст. 98; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 47; № 16, ст. 56; № 22, ст. 83; 2019 г., № 2, ст. 6; № 15-16, ст. 67; Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы и противодействия коррупции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 ноября 2019 г.):
1) статью 4 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Положения настоящего Закона, применяемые по отношению к банкам, страховым (перестраховочным) организациям, распространяются на филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, открытые на территории Республики Казахстан.";

53. "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 15-16, 59-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., №14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2018 ж., № 19, 62-құжат):
7-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасында:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"аккредиттеу субъектілерінің және сәйкестікті бағалау саласындағы құжаттардың тізілімін жүргізуге;";
оныншы абзацтағы "сотқа жүгінуге міндетті." деген сөздер "сотқа жүгінуге;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы он бірінші абзацпен толықтырылсын:
"аккредиттеу схемасын әзірлеуге және енгізуге міндетті.".
54. "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 7, 27-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 5, 43-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 19-II, 106-құжат; 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 136-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; №16, 56-құжат; № 21, 98-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47-құжат; № 16, 56-құжат; № 22, 83-құжат, 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 15-16, 67-құжат; 2019 жылғы 29 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 4-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Осы Заңның банктерге, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қатысты қолданылатын ережелері Қазақстан Республикасының аумағында ашылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына қолданылады.";

2) часть первую статьи 42 дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) принятия уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций решения о лишении лицензии филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;";
3) подпункт 7) части второй пункта 3 статьи 62 изложить в следующей редакции:
"7) деньги банков, страховых (перестраховочных) организаций, добровольных накопительных пенсионных фондов, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, лишенных уполномоченным государственным органом лицензии и (или) находящихся в процессе принудительной ликвидации (принудительного прекращения деятельности);".
55. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 17-18, ст.113; 2011 г., № 1, ст.2; № 5, ст.43; № 11, ст.102; 2012 г., № 8, ст.64; № 14, ст.95; № 15, ст.97; 2013 г., № 14, ст.72; № 16, ст.83; 2014 г., № 7, ст.37; № 10, ст.52; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 19-I, ст.100; № 20-IV, ст.113; № 23-II, cт.170, 172; 2016 г., № 8-I, ст.65; № 24, ст.124; 2017 г., № 9, ст.22; № 11, cт.29; № 14, ст.51; № 16, cт.56; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; 2019 г., № 8, ст.45; № 23, ст.103, Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.):
1) в статье 39:
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Головной офис эксплуатанта гражданского воздушного судна, выполняющего нерегулярные полеты вне пределов воздушного пространства Республики Казахстан, должен располагаться на территории Республики Казахстан и операционно-финансовые решения, влияющие на направление, контроль и координацию деятельности и операций организации должны быть доступны для проверки компетентными государственными органами.";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Неуведомление уполномоченной организации в сфере гражданской авиации о дате и цели выполненного полета в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи либо представление в уведомлении недостоверной информации, а также нарушение требований пунктов 4-1 и 5 настоящей статьи являются основанием для отзыва сертификата эксплуатанта.";

2) 42-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған;";
3) 62-баптың 3-тармағының екінші бөлігінің 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) уәкілетті мемлекеттік орган лицензиядан айырған және (немесе) мәжбүрлеп тарату (қызметін мәжбүрлеп тоқтату) процесінде тұрған банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының ақшасына;".
55. "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 17-18, 113-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14 72-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-I, 100-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 23-II, 170,172-құжаттар; 2016 ж., № 8-І, 65-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 9, 22-құжат; № 11, 29-құжат; № 14, 51-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 8, 45-құжат; № 23, 103-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 39-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Қазақстан Республикасының әуе кеңістігі шегінен тыс тұрақты емес ұшуларды орындайтын азаматтық әуе кемесін пайдаланушының бас офисі Қазақстан Республикасының аумағында орналасуы тиіс және ұйымның қызметі мен операцияларын бағыттауға, бақылауға және үйлестіруге әсер ететін операциялық-қаржылық шешімдер құзыретті мемлекеттік органдардың тексеруі үшін қолжетімді болуы тиіс.";
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымды осы баптың
4-тармағына сәйкес орындалған ұшу күні мен мақсаты туралы хабардар етпеу не хабарламада анық емес ақпаратты ұсыну, сондай-ақ осы баптың 4-1 және
5-тармақтарының талаптарын бұзу пайдаланушы сертификатын қайтарып алу үшін негіз болып табылады.";

2) часть вторую пункта 2 статьи 45 дополнить подпунктами 4), 5) и 6) следующего содержания:
"4) календарный срок эксплуатации воздушных судов предназначенных для перевозки грузов (срок, исчисляемый с даты выпуска воздушного судна до дня регистрации) не превышает 25 лет;
5) ресурс воздушного судна, предназначенного для перевозки грузов, исчисляемый по количеству циклов полетов и по часам не более двух трети части от установленного заводского ресурса (с официальным подтверждением завода изготовителя или конструкторского бюро);
6) наличие оборудования, обеспечивающего передачу данных о состоянии и местоположении борта, предназначенного для перевозки грузов посредством наземных и спутниковых каналов;";
3) пункт 1 статьи 46 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) отсутствия действительного сертификата летной годности более одного года, календарный срок эксплуатации которого превышает сорок лет с даты выпуска воздушного судна, кроме случаев наличия обременения имущества;".
56 В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст.42; № 15, ст.118; № 16, ст.129; № 17, ст.136; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.11, 16; № 4, ст.30, 32; № 5, ст.41; № 6, ст.43; № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 14, ст.95; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 2, ст.13; № 8, ст.50; № 9, ст.51; № 15, ст.82; № 16, ст.83; 2014 г., № 1, ст.9; № 2, ст.10, 12; № 4-5, ст.24; № 7, ст.37; № 12, ст.82; № 19-I, 19-II, ст.94, 96; № 22, ст.131; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.42; № 11, ст.57; № 14, ст.72; № 19-I, ст.99; № 19-II, ст.103, 105; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.117; № 21-I, ст.124; № 21-II, ст.130; № 21-III, ст.135; № 22-II, ст.145, 148; № 22-VI, ст.159; № 23-II, ст.170, 172; 2016 г., № 7-I, ст.47; № 7-II, ст.56; № 8-I, ст.62; № 24, ст.124; 2017 г., № 4, ст.7; № 9, ст.22; № 11, cт.29; № 13, ст.45; № 14, cт.51, 54; № 15, ст.55; № 20, ст.96; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 1, ст.4; № 7-8, ст.22; № 10, ст.32; № 11, ст.37; № 15, ст.47; № 19, ст.62; № 22, ст.82; № 23, ст.91; 2019 г., № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45, 46; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; № 21-22, ст.91; № 23, ст.103, 106, 108; № 24-I, ст.118, 119, Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.):

2) 45-баптың 2-тармағының екінші бөлігінің 3) тармақшасындағы "жарамды деп таныған жағдайда ғана Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінде тіркеледі." деген сөздер "жарамды деп танылған;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4), 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) жүктерді тасымалдауға арналған әуе кемелерін пайдаланудың күнтізбелік мерзімі (әуе кемесі шығарылған күннен бастап тіркелген күнге дейін есептелетін мерзім) 25 жылдан аспайтын;
5) жүктерді тасымалдауға арналған әуе кемесінің ресурсы ұшу циклдерінің саны бойынша және белгіленген зауыт ресурсының үштен екісінен аспайтын сағат бойынша (дайындаушы зауыттың немесе конструкторлық бюроның ресми растауымен) есептелетін;
6) жүктерді жер үсті және спутниктік арналар арқылы тасымалдауға арналған борттың жай-күйі мен орналасқан жері туралы деректер беруді қамтамасыз ететін жабдық болған жағдайда ғана Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінде тіркеледі.";
3) 46-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) мүлікке ауыртпалық салу болған жағдайларды қоспағанда, пайдаланудың күнтізбелік мерзімі әуе кемесі шығарылған күннен бастап қырық жылдан асатын, бір жылдан астам ұшуға жарамдылығының жарамды сертификаты болмаған;".
56. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 16-құжаттар; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 15, 82-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; №7, 37-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 19-I, 99-құжат; № 19-II, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-I, 124-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 145, 148-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 170, 172-құжаттар; 2016 ж., № 7-І, 47-құжат; № 7-II, 56-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 22-құжат; № 11, 29-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 51, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 20, 96-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 15, 47-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 23, 91-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжаттар; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45, 46-құжаттар; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 21-22, 91-құжат; № 23, 103, 106, 108-құжаттар; № 24-I, 118, 119-құжаттар; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) подпункт 11) статьи 14 изложить в следующей редакции:
"11) по представлению уполномоченного органа соответствующей отрасли дает письменное согласие республиканскому государственному предприятию на отчуждение или распоряжение иным способом закрепленным за ним имуществом (за исключением продажи произведенной им продукции), создание филиалов (представительств);";
2) подпункт 26) статьи 14 исключить;
3) подпункт 26-1) статьи 14 изложить в следующей редакции:
"26-1) обеспечивает территориальные подразделения центральных государственных органов, за исключением государственного материального резерва и имущества, находящегося в оперативном управлении специальных государственных и правоохранительных органов, Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, имуществом, необходимым для выполнения возложенных функций по перечню, утверждаемому уполномоченным органом по государственному имуществу;";
4) статью 15 дополнить подпунктами 20-1), 20-2) и 20-3) следующего содержания:
"20-1) вносит предложения уполномоченному органу по государственному имуществу по согласованию республиканскому государственному предприятию по отчуждению или распоряжению иным способом закрепленным за ним имуществом (за исключением продажи произведенной им продукции), созданию филиалов (представительств);
20-2) дает согласие республиканскому государственному предприятию на передачу и списание дебиторской задолженности;
20-3) дает согласие республиканскому государственному предприятию на праве хозяйственного ведения на предоставление займа;";
5) пункт 5) статьи 17 исключить;
6) пункт 5) статьи 18 исключить;
7) в пункте 3 статьи 45 слова "официальной ставки рефинансирования" заменить словами "базовой ставки";
8) пункт 4 статьи 98 изложить в следующей редакции:
"4. В случае, если выставленные на торги сто процентов акций акционерных обществ и доли участия в уставных капиталах товариществ с ограниченной ответственностью, принадлежащих государству, не реализованы по результатам трех проведенных торгов, данные юридические лица подлежат реорганизации путем присоединения либо слияния или подлежат ликвидации.";
9) в статье 100:
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Торги должны быть открытыми. В исключительных случаях, затрагивающих национальную безопасность, охрану окружающей природной среды, внешнеэкономическое положение Республики Казахстан, по решению Правительства Республики Казахстан тендер может быть закрытым.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Аукционы, в которых участвовал только один участник, признаются состоявшимися, если участник подтвердил стартовую или объявленную цену.
Тендеры, в которых участвовал только один участник, признаются состоявшимися, если участник предложил стоимость не менее стартовой цены.";

1) 14-баптың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) тиісті саланың уәкілетті органының ұсынуы бойынша республикалық мемлекеттік кәсіпорынға өзіне бекітіліп берілген мүлікті (өзі өндірген өнімді сатуды қоспағанда) иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен иелік етуге, филиалдар (өкілдіктер) құруға жазбаша келісім береді;";
2) 14-баптың 26) тармақшасы алып тасталсын;
3) 14-баптың 26-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"26-1) мемлекеттік материалдық резервті және арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың жедел басқаруындағы мүлікті қоспағанда, орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерін мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін тізбе бойынша жүктелген функцияларды орындау үшін қажетті мүлікпен қамтамасыз етеді;";
4) 15-бап мынадай мазмұндағы 20-1), 20-2) және 20-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"20-1) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға республикалық мемлекеттік кәсіпорынмен келісу бойынша өзіне бекітіліп берілген мүлікті (өзі өндірген өнімді сатуды қоспағанда) иеліктен шығару немесе өзге тәсілмен иелік ету, филиалдар (өкілдіктер) құру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
20-2) республикалық мемлекеттік кәсіпорынға дебиторлық берешекті беруге және есептен шығаруға келісім береді;
20-3) шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынға қарыз беруге келісім береді;";
5) 17-баптың 5) тармағы алып тасталсын;
6) 18-баптың 5) тармағы алып тасталсын;
7) 45-баптың 3-тармағындағы "қайта қаржыландыруының ресми ставкасы" деген сөздер "базалық ставкасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 98-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Егер сауда-саттыққа қойылған акционерлік қоғамдар акцияларының жүз пайызы және мемлекетке тиесілі жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталдарындағы қатысу үлестері өткізілген үш сауда-саттықтың нәтижелері бойынша сатылмаған жағдайда, осы заңды тұлғалар қосылу не бірігу арқылы қайта ұйымдастырылуға немесе таратылуға жатады.";
9) 100-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сауда-саттықты ашық болуға тиіс. Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігін, қоршаған табиғи ортасын қорғауды, сыртқы экономикалық жағдайын қозғайтын ерекше жағдайларда Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша тендер жабық болуы мүмкін.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бір қатысушы ғана қатысқан аукциондар, егер қатысушы бастапқы немесе жарияланған бағаны растаса, өткізілген деп танылады.
Бір ғана қатысушы қатысқан тендерлер, егер қатысушы бастапқы бағадан кем емес құнды ұсынса, өткізілген деп танылады.";

10) пункт 1 статьи 100-1 изложить в следующей редакции:
"1. Продажа объектов приватизации осуществляется по рыночной стоимости объекта приватизации.
Рыночной стоимостью объекта приватизации является расчетная денежная сумма, по которой объект приватизации может быть отчужден на основании сделки в условиях конкуренции, когда стороны сделки действуют, располагая всей доступной информацией об объекте оценки, расчетливо и без принуждения.
Начальная цена объекта приватизации определяется на основании отчета об оценке стоимости объекта приватизации, представленного оценщиком, и устанавливается комиссией по вопросам приватизации объектов государственной собственности.";
11) в статье 101:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Извещение о проведении торгов должно быть опубликовано продавцом не менее чем за пятнадцать календарных дней до их проведения. Извещение должно быть опубликовано на казахском и русском языках на веб-портале реестра государственного имущества.";
пункты 4-1 и 4-2 изложить в следующей редакции:
"4.1. Аукцион проводится двумя методами:
на повышение цены;
на понижение цены.
При проведении аукциона с применением метода на повышение цены стартовая цена объекта приватизации равна начальной цене объекта приватизации.
При проведении аукциона с применением метода на понижение цены, стартовая цена объекта приватизации определяется путем умножения начальной цены на повышающий коэффициент, равный 3.
Объект приватизации на первые торги выставляется на аукцион с применением метода повышения цены.
На вторые торги объект приватизации выставляется на аукцион с применением метода понижения цены с установлением минимальной цены в размере пятидесяти процентов от начальной цены.
На третьи торги объект приватизации выставляется на аукцион с применением метода понижения цены без установления минимальной цены.
Каждый последующий аукцион проводится не позднее тридцати календарных дней с даты предыдущего аукциона.
4-2. При выставлении объекта приватизации на первый тендер стартовая цена объекта приватизации равна начальной цене.
При выставлении объекта приватизации на второй и третий тендер стартовая цена снижается на пятьдесят процентов от стартовой цены предыдущего тендера.
Каждый последующий тендер проводится не позднее тридцати календарных дней с даты предыдущего тендера.";
12) в статье 102:
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Извещение о продаже должно быть опубликовано на казахском и русском языках на веб-портале реестра государственного имущества и интернет-ресурсе фондовой биржи. Извещение о продаже должно быть опубликовано не менее чем за пятнадцать календарных дней до начала проведения торгов на фондовой бирже и содержать сведения о дате начала торгов, месте проведения торгов, объекте продажи и его размере.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:

10) 100-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жекешелендіру объектілерін сату жекешелендіру объектісінің нарықтық құны бойынша жүзеге асырылады.
Мәміле тараптары бағалау объектісі туралы барлық қолжетімді ақпаратқа ие бола отырып, есеппен және мәжбүрлеусіз әрекет ететін бәсекелестік жағдайларында, мәміле негізінде жекешелендіру объектісі иеліктен шығарылуы мүмкін есептік ақшалай сома жекешелендіру объектісінің нарықтық құны болып табылады.
Жекешелендіру объектісінің алғашқы бағасы бағалаушы ұсынған жекешелендіру объектісінің құнын бағалау туралы есептің негізінде айқындалады және оны мемлекеттік меншік объектілерін жекешелендіру мәселелері жөніндегі комиссия белгілейді.";
11) 101-бапта:
101-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сатушы сауда-саттық өткізу туралы хабарламаны оларды өткізгенге дейін кемінде күнтізбелік он бес күн бұрын жариялауға тиіс. Хабарлама мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында қазақ және орыс тілдерінде жариялануға тиіс.";
4-1 және 4-2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4.1. Аукцион екі әдіспен:
бағаны көтеру арқылы;
бағаны төмендету арқылы өткізіледі.
Бағаны көтеру әдісін қолдана отырып, аукционды өткізу кезінде жекешелендіру объектісінің бастапқы бағасы жекешелендіру объектісінің алғашқы бағасына тең болады.
Бағаны төмендету әдісін қолдана отырып, аукционды өткізу кезінде жекешелендіру объектісінің бастапқы бағасы алғашқы бағаны 3-ке тең болатын көтеру коэффициентіне көбейту жолымен айқындалады.
Жекешелендіру объектісі бірінші сауда-саттыққа бағаны көтеру әдісі қолданыла отырып, аукционға шығарылады.
Жекешелендіру объектісі екінші сауда-саттыққа бағаны төмендету әдісі қолданыла отырып, алғашқы бағаның елу пайызы мөлшерінде ең төменгі бағаны белгілей отырып, аукционға шығарылады.
Жекешелендіру объектісі үшінші сауда-саттыққа бағаны төмендету әдісі қолданыла отырып, ең төменгі баға белгіленбей, аукционға шығарылады.
Әр келесі аукцион алдыңғы аукцион күнінен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей өткізіледі.
4-2. Жекешелендіру объектісін бірінші тендерге шығарған кезде жекешелендіру объектісінің бастапқы бағасы алғашқы бағаға тең болады.
Жекешелендіру объектісін екінші және үшінші тендерге шығарған кезде бастапқы баға алдыңғы тендердің бастапқы бағасынан елу пайызға төмендетіледі.
Әр келесі тендер алдыңғы тендер күнінен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей өткізіледі.";
12) 102-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сату туралы хабарлама мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында және қор биржасының интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде жариялануға тиіс. Сату туралы хабарлама қор биржасында сауда-саттық өткізу басталғанға дейін кемінде күнтізбелік он бес күн бұрын жариялануға және сауда-саттықтың басталу күні, сауда-саттықты өткізу орны, сату объектісі және оның мөлшері туралы мәліметтерді қамтуға тиіс.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:

"4. Допускается продажа ценных бумаг, принадлежащих государству, на фондовых биржах иностранных государств.
При продаже ценных бумаг, принадлежащих государству, на фондовых биржах иностранных государств применяется законодательство данного государства.";
13) подпункт 2) пункта 2 статьи 103 изложить в следующей редакции:
"2) публикацию продавцом извещения о продаже объекта приватизации на казахском и русском языках на веб-портале реестра государственного имущества, а также рассылку независимым консультантом предложения о продаже потенциальным покупателям (инвесторам);";
14) в статье 105:
часть третью пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Решение Правительства Республики Казахстан о прямой адресной продаже включает наименование объекта и стратегического инвестора, а также требования к стратегическому инвестору о принятии обязательств из перечня обязательств, указанных в настоящем пункте, и сроки исполнения обязательств.";
части четвертую и пятую пункта 4 исключить;
15) пункт 2 статьи 106 изложить в следующей редакции:
"2. Доверительный управляющий или наниматель (арендатор) выбираются на основании тендера в соответствии со статьями 100 и 101 настоящего Закона, установлением требований и условий, не являющихся антиконкурентными по отношению к потенциальным участникам тендера.";
16) часть третью пункта 4 статьи 108 изложить в следующей редакции:
"При этом на последующие вносимые суммы начисляются проценты, исходя из базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан.";
17) дополнить статьей 120-1 следующего содержания:
"120-1. Отчуждение оборонных объектов по договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии
Отчуждение оборонных объектов по договорам государственно-частного партнерства, в том числе концессии, осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан".";
18) в части третьей пункта 4 статьи 140 слова "официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан," заменить словами "базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан";
19) пункт 2 статьи 145 изложить в следующей редакции:
"2. Государственное предприятие на праве хозяйственного ведения вправе с письменного согласия уполномоченного органа по государственному имуществу по представлению уполномоченного органа соответствующей отрасли или местного исполнительного органа либо аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа:
1) создавать филиалы, представительства;

"4. Мемлекетке тиесілі бағалы қағаздарды шет мемлекеттердің қор биржаларында сатуға жол беріледі.
Мемлекетке тиесілі бағалы қағаздарды шет мемлекеттердің қор биржаларында сату кезінде сол мемлекеттің заңнамасы қолданылады.";
13) 103-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сатушының жекешелендіру объектісін сату туралы хабарламаны мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында қазақ және орыс тілдерінде жариялауын, сондай-ақ тәуелсіз консультанттың әлеуетті сатып алушыларға (инвесторларға) сату туралы ұсынысты жіберуін;";
14) 105-бапта:
4-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің тікелей атаулы сату туралы шешімі объектінің және стратегиялық инвестордың атауын, сондай-ақ стратегиялық инвесторға қойылатын осы тармақта көрсетілген міндеттемелер тізбесінен міндеттемелерді қабылдау туралы талаптарды және міндеттемелерді орындау мерзімдерін қамтиды.";
4-тармақтың төртінші және бесінші бөліктері алып тасталсын;
15) 106-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сенімгерлік басқарушы немесе жалдаушы (жалға алушы) тендердің әлеуетті қатысушыларына қатысты бәсекелестікке қарсы болып табылмайтын талаптар мен шарттарды белгілей отырып, осы Заңның 100 және 101-баптарына сәйкес тендердің негізінде таңдалады.";
16) 108-баптың 4-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте кейінгі енгізілетін сомаға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық ставкаларына қарай проценттер есептеледi.";
17) мынадай мазмұндағы 120-1-тармақпен толықтырылсын
"120-1. Мемлекеттік-жекешілік әріптестік шарттары оның ішінде, концессиялар бойынша қорғаныс объектілерін иеліктен шығару
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары, оның ішінде концессиялар бойынша қорғаныс объектілерін иеліктен шығару "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы күштері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.";
18) 140-баптың 4-тармағының үшінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың ресми мөлшерлемесі" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 145-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шаруашылық жүргiзу құқығындағы мемлекеттік кәсiпорын тиісті саланың уәкілетті органының ұсынуы бойынша мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының жазбаша келiсуiмен:
1) филиалдар, өкілдіктер құруға.

2) распоряжаться принадлежащими ему акциями акционерных обществ;
3) выдавать поручительство или гарантию по обязательствам третьих лиц.
Государственное предприятие на праве хозяйственного ведения вправе передавать и списывать дебиторскую задолженность, предоставлять займы лишь с письменного согласия уполномоченного органа соответствующей отрасли или местного исполнительного органа либо аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
20) часть первую статьи 153 изложить в следующей редакции:
"Казенное предприятие вправе передавать и списывать дебиторскую задолженность с письменного согласия уполномоченного органа соответствующей отрасли или местного исполнительного органа либо аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
20) пункт 1 статьи 213 изложить в следующей редакции:
"1. Реализация государственного имущества, приобретенного государством по отдельным основаниям, производится с соблюдением следующего порядка:
1) через торговые организации на основании договора о государственных закупках (комиссии) реализуются:
продовольственные товары с ограниченным сроком годности (хранения);
промышленные товары, бывшие в употреблении (кроме транспортных средств, антикварных изделий и товаров);
2) на торгах на фондовой бирже реализуются ценные бумаги;
3) на аукционах реализуется иное имущество, не указанное в подпункте 1) настоящего пункта.
Имущество, не реализованное по результатам вторых торгов на аукционах, за исключением случаев, предусмотренных нормативными правовыми актами Республики Казахстан, передается на реализацию через торговые организации на основании договора о государственных закупках (комиссии).
Порядок использования и уничтожения имущества, не реализованного по минимальной цене, устанавливается Правительством Республики Казахстан.".
57 В Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 20, ст.120; 2014 г., № 4-5, ст.24; № 10, ст.52; № 11, ст.61; № 19-І, 19-II, ст.96; № 22, ст.131; № 23, ст.143; 2015 г., № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 6, ст.45; № 24, ст.126; 2017 г., № 9, ст.21; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 10, ст.32; № 14, ст.44; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.37; № 15-16, ст.67; № 24-I, ст.119; Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020г.):

2) акционерлік қоғамдардың өзіне тиесiлi акцияларына;
3) үшiншi тұлғалардың мiндеттемелерi бойынша кепiлгер болуға немесе кепiлдiк беруге құқылы;
Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын тиісті саланың уәкілетті органының немесе жергілікті атқарушы органның не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының жазбаша келiсуiмен ғана дебиторлық берешекті беруге және есептен шығаруға, қарыздар беруге құқылы.";
20) 153-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазыналық кәсіпорын тиісті саланың уәкілетті органының немесе жергілікті атқарушы органның не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының жазбаша келiсуiмен дебиторлық берешекті беруге және есептен шығаруға құқылы.";
21) 213-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекет жекелеген негіздер бойынша сатып алған мемлекеттік мүлікті өткізу мынадай тәртіпті сақтау арқылы жүргізіледі:
1) мемлекеттік сатып алу туралы (комиссияның) шарттың негiзiнде сауда ұйымдары арқылы:
жарамдылық (сақталу) мерзiмi шектелген азық-түлiк тауарлары;
бұрын пайдалануда болған өнеркәсiп тауарлары (көлiк құралдарынан, антикварлық бұйымдар мен тауарлардан басқа) өткізіледі;
2) қор биржасындағы сауда-саттықта бағалы қағаздар өткізіледі;
3) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілмеген өзге де мүлік аукциондарда өткізіледі.
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, аукциондарда екінші сауда-саттық қорытындысы бойынша өткізілмеген мүлік мемлекеттік сатып алу туралы (комиссияның) шарттың негізінде сауда ұйымдары арқылы өткізуге беріледі.
Ең төменгі баға бойынша өткізілмеген жылжымалы мүлікті пайдаланудың және жоюдың тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.".
57. "Микроқаржылық қызмет туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 20, 120-құжат; 2014 ж., №4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 9, 21-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14, 44-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; №24-1, 119-құжат 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в статье 1:
дополнить подпунктами 5-1) и 5-2) следующего содержания:
"5-1) крупный участник организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, – физическое или юридическое лицо, которое владеет прямо или косвенно десятью или более процентами долей участия или голосующих (за вычетом привилегированных) акций организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность;
5-2) безупречная деловая репутация – отсутствие непогашенной или неснятой судимости, в том числе отсутствие вступившего в законную силу решения суда о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно;";
подпункт 6) исключить;
2) статью 2 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Положения настоящего Закона, применяемые по отношению к банкам, распространяются на филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, открытые на территории Республики Казахстан.";
3) часть вторую подпункта 8-1) пункта 2 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"Требование, установленное настоящим подпунктом, не распространяется на ломбарды.";
4) в статье 14:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Руководящими работниками микрофинансовой организации признаются первый руководитель и члены исполнительного органа (коллегиального или единоличного), члены наблюдательного совета (при наличии), члены совета директоров (при наличии), главный бухгалтер.
Руководящим работником микрофинансовой организации не может являться физическое лицо:
1) не имеющее высшего образования;
2) не имеющее безупречной деловой репутации;
3) ранее являвшееся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, руководителем или заместителем руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, крупным участником – физическим лицом, руководителем крупного участника (банковского холдинга) – юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, консервации страховой (перестраховочной) организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.
Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, консервации страховой (перестраховочной) организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан;

1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 5-1) және 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымға қатысу үлестерінің немесе дауыс беретін (артықшылық берілгендерін шегергенде) акцияларының он немесе одан көп пайызын тікелей немесе жанама иеленетін жеке немесе заңды тұлға;
5-2) мінсіз іскерлік бедел – өтелмеген немесе алынбаған сотталығының болмауы, оның ішінде қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан өмір бойына айыру түрінде қылмыстық жаза қолдану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болмауы;";
6) тармақша алып тасталсын;
2) 2-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Осы Заңның банктерге қатысты қолданылатын ережелері Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің Қазақстан Республикасының аумағында ашылған филиалдарына қолданылады.";
3) 7-баптың 2-тармағы 8-1) тармақшасының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақшада белгіленген талап ломбардтарға қолданылмайды.";
4) 14-бапта:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Атқарушы органның (алқалы немесе жеке-дара) бірінші басшысы мен мүшелері, байқау кеңесінің (болған кезде) мүшелері, директорлар кеңесінің (болған кезде) мүшелері, бас бухгалтер микроқаржы ұйымының басшы қызметкерлері деп танылады.
Мынадай:
1) жоғары білімі жоқ;
2) мінсіз іскерлік беделі жоқ;
3) Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын төлемге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары санатына жатқызу туралы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, оның таратылуына және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуына әкелген қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру брокерінің филиалын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған, не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін бұрын қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшысы немесе басшысының орынбасары, қаржы ұйымының ірі қатысушысы жеке тұлға, ірі қатысушысы (банк холдингінің) – заңды тұлғаның басшысы болған адам микроқаржы ұйымының басшы қызметкері бола алмайды.
Көрсетілген талап уәкілетті орган банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын төлемге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары санатына жатқызу туралы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, олардың таратылуына және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуына әкелген қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған, не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бес жыл бойы қолданылады;

4) у которого было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника в данной и (или) иной финансовой организации, данном и (или) ином филиале банка-нерезидента Республики Казахстан, филиале страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиале страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан. Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия уполномоченным органом решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника.
5) совершившее коррупционное преступление либо подвергнутое административному взысканию до даты назначения (избрания) за совершение коррупционного правонарушения;
6) ранее являвшееся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником (крупным акционером) – физическим лицом, руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером крупного участника (крупного акционера) – юридического лица-эмитента, допустившего дефолт по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам в течение четырех и более последовательных периодов либо сумма задолженности которого по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен дефолт, составляет четырехкратный и (или) более размер купонного вознаграждения, либо размер дефолта по выплате основного долга по выпущенным эмиссионным ценным бумагам составляет сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете на дату выплаты. Указанное требование применяется в течение пяти лет с момента возникновения обстоятельств, предусмотренных настоящим подпунктом.";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Крупный участник микрофинансовой организации не может быть назначен (избран) на должность руководителя исполнительного органа микрофинансовой организации.
Число членов коллегиального исполнительного органа должно составлять не менее трех человек.
Единоличный исполнительный орган состоит из одного человека.
Требование части первой настоящего пункта не распространяется на микрофинансовую организацию, созданную в форме хозяйственного товарищества.";
подпункт 4) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"4) ранее являлось либо является крупным участником – физическим лицом либо первым руководителем крупного участника – юридического лица и (или) руководящим работником финансовой организации, руководителем или заместителем руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, консервации страховой (перестраховочной) организации, принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, а также принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.";

4) сол және (немесе) өзге қаржы ұйымында, сол және (немесе) өзге Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалында басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім қайтарып алынған адам микроқаржы ұйымының басшы қызметкері бола алмайды. Аталған талап уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді қайтарып алу туралы шешім қабылдағаннан кейін соңғы қатарынан он екі ай ішінде қолданылады;
5) сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған, не тағайындау (сайлау) күніне дейін сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жаза салынған;
6) бұрын қатарынан төрт және одан да ұзақ кезең ішінде шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша дефолтқа жол берген не дефолт жіберілген шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша берешек сомасы төрт есе және (немесе) купондық сыйақының одан да көп мөлшерін құрайтын не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолт мөлшері ақы төлеу күніне республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асатын соманы құраған эмитент басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органның басшысы, мүшесі, қаржы ұйымының бас бухгалтері, жеке тұлға - ірі қатысушы (ірі акционер), басқару органының басшысы, мүшесі, атқару органының басшысы, мүшесі, заңды тұлға – эмитенттің ірі қатысушысының (ірі акционерінің) бас бухгалтері болған адам микроқаржы ұйымының басшысы бола алмайды. Аталған талап осы тармақшада көзделген мән-жайлар пайда болған сәттен бастап бес жыл бойы қолданылады.";
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Микроқаржы ұйымының ірі қатысушысы микроқаржы ұйымының атқарушы органының басшысы лауазымына тағайындала (сайлана) алмайды.
Алқалы атқарушы орган мүшелерінің саны кемінде үш адамды құрауға тиіс.
Жеке-дара атқарушы орган бір адамнан тұрады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талабы шаруашылық серіктестік нысанында құрылған микроқаржы ұйымына қолданылмайды.";
6-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын төлемге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары санатына жатқызу туралы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын лицензиясынан айыру туралы, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағанға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының жеке тұлға – ірі қатысушысы не заңды тұлға – ірі қатысушысының бірінші басшысы және (немесе) басшы қызметкері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшысы немесе басшысының орынбасары болып бұрын табылған не болып табылса, микроқаржы ұйымының басшысы бола алмайды.";

5) дополнить статьей 14-1 следующего содержания:
"Статья 14-1. Создание, закрытие филиалов и представительств микрофинансовой организации
1. Микрофинансовая организация без согласия уполномоченного органа вправе создавать свои обособленные подразделения – филиалы и представительства как на территории Республики Казахстан, так и за ее пределами.
2. Микрофинансовая организация в течение тридцати рабочих дней с даты учетной регистрации своего филиала или представительства в Государственной корпорации "Правительство для граждан" обязана письменно уведомить уполномоченный орган об их создании с приложением:
1) нотариально засвидетельствованной копии положения о филиале или представительстве с отметкой Государственной корпорации "Правительство для граждан";
2) справки об учетной регистрации
филиала (представительства);
3) нотариально засвидетельствованной копии доверенности, выданной первому руководителю филиала или представительства.
3. Филиал микрофинансовой организации имеет единые с микрофинансовой организацией баланс и наименование, полностью совпадающее с наименованием микрофинансовой организации.
Филиал микрофинансовой организации вправе иметь помещения, расположенные по нескольким адресам в пределах одной области.
Филиал микрофинансовой организации с местом нахождения в столице и (или) городе республиканского значения вправе иметь помещения, расположенные по нескольким адресам:
в столице и (или) городе республиканского значения;
в пределах области, прилегающей к столице (городу республиканского значения).
4. Представительство микрофинансовой организации действует от имени и по поручению микрофинансовой организации и не осуществляет микрофинансовую деятельность.
5. Обязательным условием создания микрофинансовой организацией филиалов, увеличения количества дополнительных помещений действующих филиалов, в том числе находящихся по нескольким адресам, является неприменение уполномоченным органом к микрофинансовой организации в течение трех месяцев, предшествующих дате учетной регистрации филиала в Государственной корпорации "Правительство для граждан" или дате принятия соответствующим органом микрофинансовой организации решения об увеличении количества дополнительных помещений действующего филиала микрофинансовой организации в том числе, находящихся по нескольким адресам, санкции в виде приостановления действия лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности, а также административных взысканий за административные правонарушения, предусмотренные частями первой и третьей статьи 211, частью третьей статьи 227 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.

5) мынадай мазмұндағы 14-1-баппен толықтырылсын:
"14-1-бап. Микроқаржы ұйымының филиалдарын және өкілдіктерін құру, жабу
1. Микроқаржы ұйымы Қазақстан Республикасының аумағында, сол сияқты оның шегінен тыс жерлерде уәкілетті органның келісуінсіз өзінің оқшауланған бөлімшелерін – филиалдары мен өкілдіктерін құруға құқылы.
2. Микроқаржы ұйымы өзінің филиалы немесе өкілдігі "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында есептік тіркелген күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде мыналарды:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының белгісі бар филиал немесе өкілдік туралы ереженің нотариат куәландырған көшірмесін;
2) филиалды (өкілдікті) есептік тіркеу туралы анықтаманы;
3) филиалдың немесе өкілдіктің бірінші басшысына берілген сенімхаттың нотариат куәландырған көшірмесін қоса бере отырып, олардың құрылғаны туралы уәкілетті органды жазбаша хабардар етуге міндетті.
3. Микроқаржы ұйымы филиалының микроқаржы ұйымымен бірыңғай балансы және микроқаржы ұйымының атауына толық сәйкес келетін атауы болады.
Микроқаржы ұйымының филиалы бір облыс шегінде бірнеше мекенжайда орналасқан үй-жайларды иеленуге құқылы.
Микроқаржы ұйымының астанада және (немесе) республикалық маңызы бар қалада орналасқан филиалы:
астанада және (немесе) республикалық маңызы бар қалада;
астанаға (республикалық маңызы бар қалаға) жақын орналасқан облыс шегінде бірнеше мекенжайда орналасқан үй-жайларын иеленуге құқылы.
4. Микроқаржы ұйымының өкілдігі микроқаржы ұйымының атынан немесе тапсырмасы бойынша әрекет етеді және микроқаржылық қызметті жүзеге асырмайды.
5. Микроқаржы ұйымының филиалдарын құрудың, жұмыс істеп тұрған филиалдардың, оның ішінде бірнеше мекенжай бойынша орналасқан қосымша үй-жайлардың санын ұлғайтудың міндетті талабы уәкілетті органның микроқаржы ұйымына "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында филиалдың есептік тіркелген күнінің немесе микроқаржы ұйымының тиісті органы микроқаржы ұйымының жұмыс істеп тұрған филиалының, оның ішінде бірнеше мекенжай бойынша орналасқан қосымша үй-жайларының санын ұлғайту туралы шешім қабылдаған күнінің алдындағы үш ай ішінде микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензияның қолданысын тоқтата тұру түріндегі санкцияны, сондай-ақ Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасы Кодексінің 211-бабының бірінші және үшінші бөліктерінде, 227-бабының үшінші бөлігінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жазаларды қолданбауы болып табылады.

6. При внесении изменений и (или) дополнений в положения о филиале, представительстве, требующих учетной перерегистрации в Государственной корпорации "Правительство для граждан", микрофинансовая организация обязана в течение тридцати рабочих дней с даты учетной перерегистрации в Государственной корпорации "Правительство для граждан" представить в уполномоченный орган нотариально засвидетельствованную копию изменений и (или) дополнений в положения о филиале, представительстве.
При внесении изменений и (или) дополнений в положения о филиале, представительстве, не требующих учетной перерегистрации в Государственной корпорации "Правительство для граждан", микрофинансовая организация обязана в течение тридцати рабочих дней с даты отметки Государственной корпорации "Правительство для граждан" о приеме письма микрофинансовой организации представить в уполномоченный орган копию указанного письма микрофинансовой организации, нотариально засвидетельствованные копии изменений и (или) дополнений в положения о филиале, представительстве.
7. В случаях увеличения количества дополнительных помещений филиала микрофинансовой организации или уменьшения количества помещений филиала микрофинансовой организации, микрофинансовая организация обязана в течение тридцати рабочих дней с даты принятия органом микрофинансовой организации соответствующего решения представить в уполномоченный орган письменное уведомление с приложением выписки из решения органа микрофинансовой организации о принятом решении, содержащей адреса указанных помещений филиала микрофинансовой организации.
8. Микрофинансовая организация в течение тридцати рабочих дней с даты снятия с учетной регистрации своего филиала и (или) представительства в Государственной корпорации "Правительство для граждан" должна письменно уведомить уполномоченный орган о прекращении их деятельности с приложением копии документа Государственной корпорации "Правительство для граждан", подтверждающего снятие с учетной регистрации филиала и (или) представительства микрофинансовой организации.
9. Уполномоченный орган требует закрытия филиала либо дополнительного помещения филиала или представительства микрофинансовой организации в случае невыполнения требований пунктов 3, 5 и 7 настоящей статьи.";
6) в статье 15:
в пункте 1:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) несоблюдения одного из требований, установленных статьями 11, 12, 13, пунктами 5 и 6 статьи 14, пунктом 3 статьи 14-1 настоящего Закона;";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:

6. Филиал, өкілдік туралы ережелерге "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында есептік қайта тіркеуді талап ететін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезін микроқаржы ұйымы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында есептік қайта тіркелген күнінен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті органға филиал, өкілдік туралы ережеге өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың нотариат куәландырған көшірмесін ұсынуға міндетті.
Филиал, өкілдік туралы ережелерге "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында есептік қайта тіркеуді талап етпейтін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде микроқаржы ұйымы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының микроқаржы ұйымының хатын қабылдағаны туралы белгісі қойылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті органға микроқаржы ұйымының көрсетілген хатының көшірмесін, филиал, өкілдік туралы ережелерге өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың нотариат куәландырған көшірмелерін ұсынуға міндетті.
7. Микроқаржы ұйымы филиалының қосымша үй-жайларының саны ұлғайған немесе микроқаржы ұйымы филиалының үй-жайларының саны азайған жағдайда микроқаржы ұйымы микроқаржы ұйымының органы тиісті шешім қабылдаған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде микроқаржы ұйымы органының микроқаржы ұйымы филиалының көрсетілген үй-жайларының мекенжайлары қамтылған қабылданған шешім туралы микроқаржы ұйымы органының шешімінен үзінді көшірмені қоса бере отырып, уәкілетті органға жазбаша хабарлама ұсынуға міндетті.
8. Микроқаржы ұйымы филиалы және (немесе) өкілдігі "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясынан өзі есептік тіркеуден шығарылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде микроқаржы ұйымы филиалының және (немесе) өкілдігінің есептік тіркеуден шығарылғанын растайтын "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы құжатының көшірмесін қоса бере отырып, олардың қызметінің тоқтатылғаны туралы уәкілетті органды жазбаша хабардар етуге тиіс.
9. Уәкілетті орган осы баптың 3, 5 және 7-тармақтарының талаптары орындалмаған жағдайда микроқаржы ұйымы филиалын не филиалының немесе өкілдігінің қосымша үй-жайын жабуды талап етеді.";
6) 15-бапта:
1-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы Заңның 11, 12, 13-баптарында, 14-бабының 5 және 6-тармақтарында, 14-1-бабының 3-тармағында белгіленген талаптардың бірі сақталмаған;";
6) тармақшадағы "сақталмаған жағдайларда жүргізіледі." деген сөздер "сақталмаған;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:

"7) несоблюдения срока, установленного пунктом 2-1 статьи 31 настоящего Закона, для подачи заявления на получение лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности;";
часть третью пункта 2 изложить в следующей редакции:
"При отказе от права, предусмотренного частью первой настоящего пункта, а также получении отказа по основаниям, предусмотренным подпунктами 3), 6) и 7) пункта 1 настоящей статьи, юридическое лицо, зарегистрированное в качестве микрофинансовой организации, кредитного товарищества, ломбарда, в течение тридцати рабочих дней после дня получения отказа обязано провести процедуру перерегистрации путем исключения из своего наименования слов "микрофинансовая организация", "кредитное товарищество", "ломбард", производных от них слов или аббревиатуры, предполагающих, что указанное юридическое лицо осуществляет деятельность по предоставлению микрокредитов, либо принять решение о реорганизации или ликвидации.";
7) подпункт 1) пункта 1 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"1) осуществление деятельности с нарушением требований, предусмотренных пунктами 5 и 6 статьи 14, пунктами 3, 5 и 7 статьи 14-1 настоящего Закона;";
8) подпункт 8) части второй пункта 3 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"8) в случае, если предоставленный микрокредит обеспечен залогом имущества, – договор о залоге, копии документов, подтверждающих право собственности на имущество, подлежащее регистрации, а в случаях обязательной регистрации залога имущества – документы, подтверждающие факт регистрации залога имущества.";
9) пункт 4 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"4. Юридическим лицам, не имеющим лицензию на осуществление микрофинансовой деятельности, запрещается реклама осуществляемых услуг, подпадающих под категорию микрофинансовой деятельности.";
10) в части первой статьи 27:
подпункт 2) исключить;
подпункты 4-1) и 4-2) изложить в следующей редакции:
"4-1) утверждает порядок расчета и предельное значение коэффициента долговой нагрузки заемщика микрофинансовой организации (за исключением ломбарда);
4-2) утверждает перечень документов, необходимых для получения микрокредита, а также порядок ведения кредитного досье по договору о предоставлении микрокредита;";
подпункт 7) дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"юридических лиц, зарегистрированных в качестве микрофинансовых организаций, кредитных товариществ, ломбардов до 2021 года, не обратившихся за получением лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности в течение срока, установленного пунктом 2-1 статьи 31 настоящего Закона;";

"7) микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия алуға өтініш беру үшін осы Заңның 31-бабының 2-1-тармағында белгіленген мерзім сақталмаған жағдайларда жүргізіледі.";
2-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген құқықтан бас тартылған, сондай-ақ осы баптың 1-тармағының 3), 6) және 7) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша бас тарту алынған жағдайда, микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбард ретінде тіркелген заңды тұлға бас тартуды алған күннен кейін отыз жұмыс күні ішінде өзінің атауынан "микроқаржы ұйымы", "кредиттік серіктестік", "ломбард" деген сөздерді, олардан туындайтын сөздерді немесе көрсетілген заңды тұлғаның микрокредиттер беру қызметін жүзеге асыратынын болжайтын аббревиатураны өз атауынан алып тастау арқылы қайта тіркеу рәсімін жүргізуге не қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы шешім қабылдауға міндетті.";
7) 16-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қызметін осы Заңның 14-бабының 5 және 6-тармақтарында, 14-1-бабының 3, 5 және 7-тармақтарында көзделген талаптарды бұза отырып жүзеге асырған;";
8) 20-баптың 3-тармағы екінші бөлігінің 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) егер берiлген микрокредит мүлiк кепiлiмен қамтамасыз етiлген жағдайда – кепiл туралы шарт, тіркелуге тиіс мүлікке меншік құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері, ал мүлік кепілі міндетті тіркелетін жағдайда – мүлік кепілінің тіркелу фактісін растайтын құжаттар қамтылады.";
9) 24-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы жоқ заңды тұлғаларға микроқаржылық қызмет санатына жататын, жүзеге асырылатын қызметтерді көрсетуді жарнамалауға тыйым салынады.";
10) 27-баптың бірінші бөлігінде:
2) тармақша алып тасталсын;
4-1) және 4-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1) микроқаржы ұйымы (ломбардты қоспағанда) қарыз алушысының борыштық жүктемесінің коэффициентін есептеу тәртібін және шекті мәнін бекітеді;
4-2) микрокредит алу үшін қажетті құжаттардың тізбесін, сондай-ақ микрокредит беру туралы шарт бойынша кредиттік дерекнама жүргізу тәртібін бекітеді;";
7) тармақша мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"2021 жылға дейін микроқаржы ұйымдары, кредиттік серіктестіктер, ломбардтар ретінде тіркелген, осы Заңның 31-бабының 2-1-тармағында белгіленген мерзім ішінде микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия алуға өтініш бермеген заңды тұлғаларды;";

11) статью 30 изложить в следующей редакции:
"Статья 30. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан о микрофинансовой деятельности
Нарушение законодательства Республики Казахстан о микрофинансовой деятельности влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.";
12) статью 31 дополнить пунктами 2-1, 2-2 и 2-3 следующего содержания:
"2-1. Микрофинансовые организации, созданные до 2021 года и не подавшие до 1 марта 2021 года в уполномоченный орган заявления на получение лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности, подлежат реорганизации либо ликвидации в соответствии с законами Республики Казахстан.
2-2. Ни одно лицо самостоятельно или совместно с другим (другими) лицом (лицами) не может (не могут) прямо или косвенно владеть и (или) пользоваться, и (или) распоряжаться долями участия в уставных капиталах либо размещенными акциями микрофинансовых организаций, если оно является юридическим лицом, учредитель (акционер, участник) либо руководящий работник которого ранее являлся первым руководителем или учредителем (участником) микрофинансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения об исключении из реестра микрофинансовых организаций, за исключением случая, когда указанные организации были исключены из реестра микрофинансовых организаций в связи с принятием ими решения о добровольном прекращении своей деятельности путем реорганизации или ликвидации.
2-3. Микрофинансовые организации до подачи заявления на получение лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности обязаны закрыть помещения филиалов, расположение которых не соответствует требованиям пункта 3 статьи 14-1 настоящего Закона.";
13) статью 31-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 31-1. Уведомление об утверждении финансовых продуктов микрофинансовой организацией
Микрофинансовая организация уведомляет уполномоченный орган об утверждении финансовых продуктов органом микрофинансовой организации, уполномоченным на утверждение финансовых продуктов, в течение десяти рабочих дней со дня их утверждения.
Перечень финансовых продуктов, об утверждении которых микрофинансовая организация уведомляет уполномоченный орган, порядок уведомления уполномоченного органа об утверждении финансовых продуктов микрофинансовой организацией, а также перечень документов, прилагаемых к уведомлению, определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.".
58. В Закон Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 5-6, ст.29; 2014 г., № 19-І, 19-II, ст.96; 2015 г., № 21-І, ст.121; № 22-II, ст.145; № 22-V, ст.154, 156; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 7-І, ст.50; 2018 г., № 10, ст.32; № 11, ст.36; 2019 г., № 7, ст.37, Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.):

11) 30-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"30-бап. Қазақстан Республикасының микроқаржылық қызмет туралы заңнамасын бұзғаны үшiн жауаптылық
Қазақстан Республикасының микроқаржылық қызмет туралы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.";
12) 31-бап мынадай мазмұндағы 2-1, 2-2 және 2-3-тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. 2021 жылға дейін құрылған және 2021 жылғы 1 наурызға дейін уәкілетті органға микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия алуға өтініш бермеген микроқаржы ұйымдары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қайта ұйымдастырылуға не таратылуға жатады.
2-2. Егер құрылтайшысы (акционері, қатысушысы) не басшы қызметкері бұдан бұрын уәкілетті орган микроқаржы ұйымын микроқаржы ұйымдарының тізілімінен шығару туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде микроқаржы ұйымының бірінші басшысы немесе құрылтайшысы (қатысушысы) болған заңды тұлға болып табылса, көрсетілген тұлғалар өзінің қызметін қайта ұйымдастыру немесе тарату арқылы ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдауына байланысты микроқаржы ұйымдарының тізілімінен шығарылған жағдайды қоспағанда, бірде-бір тұлға микроқаржы ұйымдарының жарғылық капиталдарына не орналастырылған акцияларына қатысу үлестерін дербес немесе басқа тұлғамен (тұлғалармен) бірлесіп тікелей немесе жанама түрде иелене және (немесе) пайдалана және (немесе) оларға билік ете алмайды.
2-3. Микроқаржы ұйымдары микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия алуға өтініш бергенге дейін орналасқан жері осы Заңның 14-1-бабының 3-тармағының талаптарына сәйкес келмейтін филиалдардың үй-жайларын жабуға міндетті.";
13) 31-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"31-1-бап. Микроқаржы ұйымының қаржы өнімдерін бекітуі туралы хабарлама
Микроқаржы ұйымы уәкілетті органды микроқаржы ұйымының қаржы өнімдерін бекітуге уәкілетті органы қаржы өнімдерін бекіткені туралы олар бекітілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
Микроқаржы ұйымы уәкілетті органды бекітілгені туралы хабардар ететін қаржы өнімдерінің тізбесі, микроқаржы ұйымының қаржы өнімдерін бекітуі туралы уәкілетті органды хабардар ету тәртібі, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттардың тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.".
58. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 5-6, 29-құжат; 2014 ж., № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; 2015 ж., № 21-І, 121-құжат; № 22-ІІ, 145-құжат; № 22-V, 154, 156-құжаттар; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 7-І, 50-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 36-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) подпункт 3) статьи 18 изложить в следующей редакции:
"3) посредством веб-портала "электронного правительства", абонентского устройства сотовой связи и объектов информатизации, интегрированных с сервисами, размещенными на шлюзе "электронного правительства", внешнем шлюзе "электронного правительства";";
2) пункт 1 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"1. Оказание государственных услуг в электронной форме осуществляется посредством веб-портала "электронного правительства" и объектов информатизации, интегрированных с сервисами, размещенными на шлюзе "электронного правительства", внешнем шлюзе "электронного правительства", в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
59. В Закон Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 7, ст.35; 2015 г., № 22-II, cт.145; № 22-V, cт.156; 2017 г., № 16, ст.56; № 24, ст.115, Закон Республики Казахстан от 3 июля 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ипотечных займов в иностранной валюте, совершенствования регулирования субъектов рынка платежных услуг, всеобщего декларирования и восстановления экономического роста", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 июля 2020 г.):
1) статью 9 дополнить подпунктом 9-2) следующего содержания:
"9-2) передачи на хранение резервной копии электронных информационных ресурсов, содержащих персональные данные ограниченного доступа, на единую национальную резервную платформу хранения электронных информационных ресурсов в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;";
2) пункт 2 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"2. Хранение персональных данных осуществляется собственником и (или) оператором, а также третьим лицом в базе, находящейся на территории Республики Казахстан.";
3) пункт 1 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"1. Персональные данные подлежат защите, которая гарантируется государством и осуществляется в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
4) в пункте 1 статьи 22:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Собственник и (или) оператор, а также третье лицо обязаны принимать необходимые меры по защите персональных данных в соответствии с порядком, определяемым Правительством Республики Казахстан, и обеспечивающие:";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:

1) 18-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "электрондық үкімет" веб-порталы, ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы және "электрондық үкімет" шлюзінде, "электрондық үкіметтің" сыртқы шлюзінде орналастырылған сервистермен интеграцияланған ақпараттандыру объектілері арқылы;";
21-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсету "электрондық үкіметтің" веб-порталы және "электрондық үкіметтің" шлюзінде, "электрондық үкіметтің" сыртқы шлюзінде орналастырылған сервистермен интеграцияланған ақпараттандыру объектілері арқылы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.".
59. "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 7, 35-құжат; 2015 ж., № 22-II, 145-құжат; № 22-V, 156-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат; № 24, 115-құжат; 2020 жылғы 6 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне шетел валютасындағы ипотекалық қарыздар, көрсетілетін төлем қызметтері нарығының субъектілерін реттеуді жетілдіру, жалпыға бірдей декларациялау және экономикалық өсуді қалпына келтіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 3 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 9-бап мынадай мазмұндағы 9-2) тармақшамен толықтырылсын:
"9-2) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес электрондық ақпараттық ресурстарды сақтаудың бірыңғай ұлттық резервтік платформасына қолжетімділігі шектелген дербес деректерді қамтитын электрондық ақпараттық ресурстардың резервтік көшірмесін сақтауға берген;";
2) 12-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Дербес деректерді сақтауды меншік иесі және (немесе) оператор, сондай-ақ үшінші тұлға Қазақстан Республикасының аумағындағы базада жүзеге асырады.";
3) 20-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Дербес деректер мемлекет кепілдік беретін қорғауға жатады және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.";
4) 22-баптың 1-тармағында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Меншік иесі және (немесе) оператор, сондай-ақ үшінші тұлға Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіпке сәйкес:";
"3) тармақшадағы "азайтуды қамтамасыз ететін дербес деректерді қорғау жөніндегі қажетті шараларды қолдануға міндетті." деген сөздер "азайтуды;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:

"4) предоставление доступа государственной технической службе к объектам информатизации, использующим, хранящим, обрабатывающим и распространяющим персональные данные ограниченного доступа, содержащиеся в электронных информационных ресурсах, для осуществления мониторинга обеспечения защищенности процессов хранения, обработки и распространения персональных данных ограниченного доступа, содержащихся в электронных информационных ресурсах в порядке, определяемом уполномоченным органом.";
5) статью 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Защита электронных информационных ресурсов, содержащих персональные данные
Особенности защиты электронных информационных ресурсов, содержащих персональные данные, осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации и настоящим Законом.";
6) подпункт 2) пункта 2 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"2) принимать и соблюдать необходимые меры, в том числе правовые, организационные и технические, для защиты персональных данных в соответствии с законодательством Республики Казахстан и в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;";
7) статью 27-1:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) разрабатывает порядок определения собственником и (или) оператором перечня персональных данных, необходимого и достаточного для выполнения осуществляемых ими задач;";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) утверждает правила осуществления мониторинга обеспечения защищенности процессов хранения, обработки и распространения персональных данных ограниченного доступа, содержащихся в электронных информационных ресурсах, по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан;".
60. В Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 10-11, ст.55; № 21-22, ст.115; 2014 г., № 1, ст.1; № 6, ст.28; № 8, ст.49; № 11, ст.61; № 19-І, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 22, ст.131; № 23, ст.143; 2015 г., № 6, ст.27; № 8, ст.45; № 10, ст.50; № 15, ст.78; № 20-IV, ст.113; № 22-II, ст.145; № 22-VI, ст.159; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 7-І, ст.49; № 8-І, ст.65; 2017 г., № 12, ст.36; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.42, 44; № 22, ст.83; 2019 г., № 2, ст.6; № 15-16, ст.67; № 21-22, ст.90; № 23, ст.106, Закон Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 мая 2020 г.):

"4) электрондық ақпараттық ресурстарда қамтылған, қолжетімділігі шектелген, дербес деректерді сақтау, өңдеу және тарату процестерінің қорғалуын қамтамасыз ету мониторингін жүзеге асыру үшін уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен электрондық ақпараттық ресурстарда қамтылған қолжетімділігі шектелген дербес деректерді пайдаланатын, сақтайтын, өңдейтін және тарататын ақпараттандыру объектілеріне мемлекеттік техникалық қызметке рұқсат беруді ұсынуды қамтамасыз ететін дербес деректерді қорғау жөніндегі қажет ететін шараларды қолдануға міндетті;";
5) 23-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"23-бап. Дербес деректерді қамтитын электрондық ақпараттық ресурстарды қорғау
Дербес деректерді қамтитын электрондық ақпараттық ресурстарды қорғау ерекшеліктері Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасына және осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.";
6) 25-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен дербес деректерді қорғау үшін қажетті шараларды, оның ішінде құқықтық, ұйымдастырушылық және техникалық шараларды қолдануға және сақтауға;";
7) 27-1-бап:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) меншік иесінің және (немесе) оператордың өздері жүзеге асыратын міндеттерді орындау үшін қажетті және жеткілікті дербес деректердің тізбесін айқындау тәртібін әзірлейді;";
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша электрондық ақпараттық ресурстарда қамтылған қолжетімділігі шектелген дербес деректерді сақтау, өңдеу және тарату процестерінің қорғалуын қамтамасыз ету мониторингін жүзеге асыру қағидаларын бекітеді;".
60. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 10-11, 55-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 1-құжат; № 6, 28-құжат; № 8, 49-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 50-құжат; № 15, 78-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 7-і, 49-құжат; № 8-І, 65-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 42, 44-құжаттар; № 22, 83-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 23, 106-құжат, 2020 жылғы 7 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в статье 1:
в подпункте 3) после слова "выплатам" дополнить словами ", а также иные функции, определенные настоящим Законом";
подпункты 6) и 7) изложить в следующей редакции:
"6) добровольные пенсионные взносы – деньги, вносимые вкладчиками по своей инициативе в единый накопительный пенсионный фонд и (или) добровольный накопительный пенсионный фонд в пользу получателя пенсионных выплат в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан и договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, и (или) невостребованная сумма гарантийного возмещения по гарантируемому депозиту, перечисляемая организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в единый накопительный пенсионный фонд в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан";
7) договор о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов – договор об установлении, изменении или прекращении правоотношений, связанных с добровольными пенсионными взносами, накоплениями и получением пенсионных выплат, условия которого принимаются вкладчиком (получателем) не иначе как путем присоединения к предложенному договору в целом;";
подпункт 8) после слова "фонд," дополнить словами "который определяется физическим лицом самостоятельно и может быть изменен по его усмотрению";
подпункт 9) после слова "средств" дополнить словами ", а также физическое лицо, осуществляющее за счет невостребованной суммы гарантийного возмещения по гарантируемому депозиту";
дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) порог минимальной достаточности пенсионных накоплений – минимальный размер пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов, рассчитанный с учетом возраста вкладчика (получателя), прогнозного периода участия вкладчика (получателя) в пенсионной системе посредством уплаты обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, необходимый для обеспечения ежемесячных пенсионных выплат, не ниже размера минимальной пенсии, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, определяемый в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;";
подпункт 17-1) изложить в следующей редакции:
"17-1) уполномоченный оператор – юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан, на банковский счет которого, в целях улучшения жилищных условий и (или) лечения, единым накопительным пенсионным фондом осуществляется перевод единовременных пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов;";
подпункт 19-1) изложить в следующей редакции:
"19-1) управляющий инвестиционным портфелем – профессиональный участник рынка ценных бумаг, осуществляющий от своего имени и в интересах и за счет клиента деятельность по управлению инвестиционным портфелем на основании лицензии в соответствии с законами Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и "О разрешениях и уведомлениях", а также соответствующий требованиям уполномоченного органа для осуществления управления пенсионными активами;";
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) банк-кастодиан – Национальный Банк Республики Казахстан или банк второго уровня, обладающий лицензией уполномоченного органа на кастодиальную деятельность;";

1) 1-бапта:
3) тармақшадағы "қызметті" деген сөзден кейін ", сондай-ақ осы Заңда айқындалған өзгеде функцияларды" деген сөздермен толықтырылсын;
6) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"6) ерiктi зейнетақы жарналары –Қазақстан Республикасының заңнамасында және ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта айқындалатын тәртіппен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына зейнетақы төлемдерін алушының пайдасына салымшылар өз бастамасы бойынша салатын ақша және (немесе) депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударатын кепілдік берілген депозит бойынша кепілдік берілген өтемнің талап етілмеген сомасы;
7) ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт – ерікті зейнетақы жарналарына, жинақтарына және зейнетақы төлемдерін алуға байланысты құқықтық қатынастарды белгілеу, өзгерту немесе тоқтату туралы шарт, оның талаптарын салымшы (алушы) ұсынылған шартқа тұтастай қосылу жолымен ғана қабылдайды;";
8) тармақшадағы "айқындалатын" деген сөзден кейін ", жеке тұлға дербес айқындайтын және оның қалауы бойынша өзгертілуі мүмкін" деген сөздермен толықтырылсын;
9) тармақша "заңды тұлға" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ кепілдік берілген депозит бойынша кепілдік берілген өтемнің талап етілмеген сомасы есебінен жүзеге асыратын жеке тұлға;" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
"16-1) зейнетақы жинақтарының ең төменгі жеткіліктілік шегі – салымшының (алушының) жасы, салымшының (алушының) міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу арқылы зейнетақы жүйесіне қатысуының болжамды кезеңі ескеріле отырып есептелген, республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі зейнетақы мөлшерінен төмен емес ай сайынғы зейнетақы төлемдерін қамтамасыз ету үшін қажетті, зейнетақы жинақтарының міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған, Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен айқындалатын ең төменгі мөлшері;";
17-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17-1) уәкілетті оператор – тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры банк шотына міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетін кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптасқан зейнетақы жинақтарынан біржолғы зейнетақы төлемдерін аударуды жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға;";
19-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19-1) инвестициялық портфельді басқарушы – "Бағалы қағаздар рыногы туралы" және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес лицензия негізінде инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті өз атынан және клиенттің мүддесі үшін және оның есебінен жүзеге асыратын, сондай-ақ зейнетақы активтерін басқаруды жүзеге асыру үшін уәкілетті органның талаптарына сәйкес келетін бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы;";
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) кастодиан-банк – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі немесе кастодиандық қызметке уәкілетті органның лицензиясы бар екінші деңгейдегі банк;";

2) статью 3 дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:
"1-2. Положения законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, применяемые по отношению к страховым организациям, распространяются на филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющие деятельность по заключению и исполнению договоров страхования в отрасли "страхование жизни" на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа на территории Республики Казахстан, за исключением пункта 8 статьи 60 настоящего Закона.";
3) в статье 5:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Государство гарантирует получателям сохранность обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в едином накопительном пенсионном фонде в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции на момент достижения лицами возраста, установленного пунктом 1 статьи 11 и подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 32, а также в случаях, установленных подпунктами 3) и 4) пункта 1 статьи 31, подпунктами 3) и 4) пункта 1 статьи 32 настоящего Закона, в порядке, определенном настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, за исключением сумм пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, выплаченных лицам, указанным в подпунктах 1) и 2) пункта 1-1 и пункте 3 статьи 31, в подпунктах 1) и 2) пункта 1-1 и пункте 3 статьи 32 настоящего Закона.
Гарантия государства, предусмотренная частью первой настоящего пункта, не распространяется на обязательные пенсионные взносы (обязательные профессиональные пенсионные взносы), переданные в составе пенсионных накоплений вкладчика (физического лица, за которого перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы) в доверительное управление управляющему инвестиционным портфелем.
Лицам, указанным в подпункте 2) пункта 1 статьи 31 настоящего Закона, государство гарантирует сохранность обязательных пенсионных взносов в едином накопительном пенсионном фонде в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции, осуществленных за период с момента заключения договора пенсионного аннуитета со страховой организацией до достижения возраста, установленного пунктом 1 статьи 11 настоящего Закона.";
в пункте 2:
дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:
"1-1) установления условий и порядка деятельности по управлению инвестиционным портфелем за счет пенсионных активов;

2) 3-бап мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:
"1-2. Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасының сақтандыру ұйымдарына қатысты қолданылатын ережелері осы Заңның 60-бабының 8-тармағын қоспағанда, Қазақстан Респуликасының аумағында уәкілетті органның тиісті лицензиясының негізінде "өмірді сақтандыру" саласында сақтандыру шарттарын жасау және орындау бойынша қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына қолданылады.";
3) 5-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекет алушыларға осы Заңның 31-бабының 1-1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында және 3-тармағында, 32-бабының 1-1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында және 3-тармағында көрсетілген адамдарға төленетін міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтарының сомаларын қоспағанда, осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған тәртіппен адамдар осы Заңның 11-бабының 1-тармағында және 32-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында белгіленген жасқа жеткен кездегі, сондай-ақ 31-бабының 1-тармағының 3) және 4) тармақшаларында, 32-бабының 1-тармағының 3) және 3) тармақшаларында белгіленген жағдайларда инфляция деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының мөлшерінде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сақталуына кепілдік береді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген мемлекет беретін кепілдік салымшының (ол үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғаның) зейнетақы жинақтарының құрамында инвестициялық портфельді басқарушыға сенімгерлік басқаруға берілген міндетті зейнетақы жарналарына (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарына) қолданылмайды.
Осы Заңның 31-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген адамдарға мемлекет осы Заңның 11-бабының 1-тармағында белгіленген жасқа жеткенге дейін сақтандыру ұйымымен зейнетақы аннуитеті шартын жасасқан кезден басталатын кезеңде жүзеге асырылған инфляция деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары мөлшерінде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы міндетті зейнетақы жарналарының сақталуына кепілдік береді.";
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) зейнетақы активтері есебінен инвестициялық портфельді басқарудың шарттары мен тәртібін белгілеу;

1-2) установления требований к управляющим инвестиционным портфелем по возмещению за счет собственного капитала отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, рассчитанными в соответствии с настоящим Законом и нормативным правовым актом уполномоченного органа;";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) осуществления инвестиционного управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда Национальным Банком Республики Казахстан, за исключением пенсионных активов, переданных в доверительное управление управляющим инвестиционным портфелем;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) установления требования по хранению пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда в банке-кастодиане;";
4) в статье 6:
подпункт 1-1) изложить в следующей редакции:
"1-1) утверждает перечень финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда, находящихся в доверительном управлении Национального Банка Республики Казахстан;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) утверждает правила осуществления пенсионных выплат, изъятий пенсионных накоплений в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда, возврата их в единый накопительный пенсионный фонд, методику осуществления расчета размера пенсионных выплат, определения коэффициента замещения среднемесячного дохода получателя пенсионными выплатами, методику определения порога минимальной достаточности пенсионных накоплений;";
5) подпункты 8) и 9) статьи 7 изложить в следующей редакции:
"8) разрабатывает и утверждает правила обмена информацией между информационными системами центрального исполнительного органа и единого накопительного пенсионного фонда о движениях по индивидуальным пенсионным счетам, а также о получателях и размерах пенсионных выплат;
9) разрабатывает правила осуществления пенсионных выплат, изъятий пенсионных накоплений в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда, возврата их в единый накопительный пенсионный фонд, методику осуществления расчета размера пенсионных выплат, определения коэффициента замещения среднемесячного дохода получателя пенсионными выплатами, методику определения порога минимальной достаточности пенсионных накоплений;";

1-2) инвестициялық портфельді басқарушыларға қойылатын, осы Заңға және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес есептелген, инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды табыстылығы мен зейнетақы активтері табыстылығының ең төменгі көлемі арасындағы теріс айырманы меншікті капитал есебінен өтеу жөніндегі талаптарды белгілеу;";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруына берілген зейнетақы активтерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыру;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін кастодиан банкте сақтау жөніндегі талаптарды белгілеу;";
4) 6-бапта:
1-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруындағы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін бекітеді;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптасқан зейнетақы жинақтарынан тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында зейнетақы төлемдерін, зейнетақы жинақтарын алуды жүзеге асыру, оларды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына қайтару қағидаларын, зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеуді жүзеге асыру, алушының орташа айлық табысын зейнетақы төлемдерімен алмастыру коэффициентін айқындау әдістемесін, зейнетақы жинақтарының ең төменгі жеткілікті шегін айқындау әдістемесін бекітеді;";
5) 7-баптың 8) және 9) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"8) орталық атқарушы орган мен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының ақпараттық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары бойынша қозғалыстар туралы, сондай-ақ зейнетақы төлемдерін алушылар мен олардың мөлшерлері туралы ақпарат алмасу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
9) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін мiндеттi зейнетақы жарналары, міндетті кәсiптiк зейнетақы жарналары есебiнен қалыптасқан зейнетақы жинақтарынан зейнетақы төлемдерiн, зейнетақы жинақтарын, тұрғын үй жағдайларын жақсарту мақсатында алуды және (немесе) зейнетақы жинақтарынан емдеу ақысын төлеуді жүзеге асыру, оларды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына қайтару қағидаларын, зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеуді жүзеге асыру, алушының орташа айлық табысын зейнетақы төлемдерімен алмастыру коэффициентін айқындау әдістемесін, зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткіліктілік шегін айқындау әдістемесін әзірлейді;";

6) в статье 8:
дополнить подпунктами 1-3) и 1-4) следующего содержания:
"1-3) разрабатывает и утверждает требования к управляющим инвестиционным портфелем, которым могут быть переданы в доверительное управление пенсионные активы в соответствии со статьей 35-1 настоящего Закона, а также перечень финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет данных пенсионных активов;
1-4) ведет и размещает на своем интернет-ресурсе реестр управляющих инвестиционным портфелем, соответствующих требованиям уполномоченного органа для осуществления управления пенсионными активами;";
дополнить подпунктом 4-2) следующего содержания:
"4-2) разрабатывает и утверждает требования к содержанию договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, типовая форма которого разрабатывается и утверждается единым накопительным пенсионным фондом и (или) добровольным накопительным пенсионным фондом;";
дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) разрабатывает и утверждает правила и сроки передачи пенсионных активов в доверительное управление управляющему инвестиционным портфелем и передачи пенсионных активов от одного управляющего инвестиционным портфелем к другому управляющему инвестиционным портфелем или Национальному Банку Республики Казахстан;
7) разрабатывает и утверждает правила расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, а также правила и сроки возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственных средств.";
7) пункт 4 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"4. Размер и периодичность уплаты добровольных пенсионных взносов устанавливаются физическим и юридическим лицом самостоятельно.";
8) дополнить статьей 27-1 следующего содержания:
"Статья 27-1. Зачисление добровольных пенсионных взносов, сформированных за счет невостребованной суммы гарантийного возмещения по гарантируемому депозиту
Невостребованная сумма гарантийного возмещения по гарантируемому депозиту зачисляется единым накопительным пенсионным фондом на индивидуальный пенсионный счет для учета добровольных пенсионных взносов на основании списка вкладчиков (получателей) с невостребованными суммами гарантийного возмещения по гарантируемым депозитам, представленного организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в порядке и сроки, установленные соглашением, заключенным между единым накопительным пенсионным фондом и организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан".";

6) 8-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-3) және 1-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-3) осы Заңның 35-1-бабына сәйкес зейнетақы активтері сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін инвестициялық портфельді басқарушыға қойылатын талаптарды, сондай-ақ осы зейнетақы активтері есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін әзірлейді және бекітеді;
1-4) зейнетақы активтерін басқаруды жүзеге асыру үшін уәкілетті органның талаптарына сәйкес келетін инвестициялық портфельді басқарушылардың тізілімін жүргізеді және өзінің интернет-ресурсында орналастырады;";
мынадай мазмұндағы 4-2) тармақшамен толықтырылсын:
"4-2) үлгі нысанын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры әзірлейтін және бекітетін ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру шартының мазмұнына қойылатын талаптарды әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) зейнетақы активтерін инвестициялық портфельді басқарушыға сенімгерлік басқаруға беру және зейнетақы активтерін бір инвестициялық портфельді басқарушыдан басқа инвестициялық портфельді басқарушыға немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне беру қағидалары мен мерзімдерін әзірлейді және бекітеді;
7) инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық табыстылығы мен зейнетақы активтері табыстылығының ең аз көлемі арасындағы теріс айырманы есептеу қағидаларын, сондай-ақ инвестициялық портфельді басқарушының өз қаражаты есебінен теріс айырманы өтеу қағидалары мен мерзімдерін әзірлейді және бекітеді.";
7) 27-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ерікті зейнетақы жарналарын төлеудің мөлшері мен кезеңділігін жеке және заңды тұлға дербес белгілейді.";
8) мынадай мазмұндағы 27-1-баппен толықтырылсын:
"27-1-бап. Кепілдік берілетін депозит бойынша кепілдік берілген өтемнің талап етілмеген сомасы есебінен қалыптасқан ерікті зейнетақы жарналарын есепке алу
Кепілдік берілетін депозит бойынша кепілдік берілген өтемнің талап етілмеген сомасын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры мен "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым арасында жасалған келісімде белгіленген тәртіппен және мерзімде ұсынған кепілдік берілетін депозиттер бойынша кепілдік берілген өтемнің талап етілмеген сомалары бар салымшылардың (алушылардың) тізімі негізінде ерікті зейнетақы жарналарын есептеу үшін жеке зейнетақы шотына есепке жатқызады.";

9) в пункте 1 статьи 28 слова "официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком" заменить словами "базовой ставки Национального Банка";
10) статью 30 изложить в следующей редакции:
"Статья 30. Организация пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда
1. Пенсионные выплаты из единого накопительного пенсионного фонда осуществляются из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в виде ежемесячных пенсионных выплат по установленному графику и (или) страховых выплат из страховой организации в соответствии с договором пенсионного аннуитета за счет пенсионных накоплений, а также в виде единовременных пенсионных выплат в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения лицам, указанным в пункте 1-1 статьи 31, в пункте 1-1 статьи 32 настоящего Закона.
В случае, если сумма пенсионных накоплений лиц, указанных в подпунктах 1) и 3) пункта 1 статьи 31 настоящего Закона, превышает сумму договора пенсионного аннуитета, заключенного со страховой организацией, данная разница выплачивается вкладчику (получателю) из единого накопительного пенсионного фонда в виде ежемесячных пенсионных выплат по установленному графику.
В случае, если сумма пенсионных накоплений лиц, указанных в подпунктах 1) и 3) пункта 1 статьи 31 настоящего Закона, не превышает двенадцатикратного размера минимальной пенсии, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, данная сумма выплачивается вкладчику (получателю) из единого накопительного пенсионного фонда единовременно.
Размер единовременной пенсионной выплаты за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов лицам, указанным в части второй пункта 1-1 статьи 31, в части второй пункта 1-1 статьи 32 настоящего Закона, не может превышать сумму разницы между суммой пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов вкладчика (получателя) и порога минимальной достаточности пенсионных накоплений.
Размер единовременной выплаты пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов лицам, указанным в части третьей пункта 1-1 статьи 31, в части третьей пункта 1-1 статьи 32 настоящего Закона, не может превышать 50 процентов от размера пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов вкладчика (получателя).

9) 28-баптың 1-тармағындағы "Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың 1,25 еселенген ресми мөлшерлемесі" деген сөздер "Ұлттық Банкінің 1,25 еселенген базалық мөлшерлемесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 30-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"30-бап. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдерін ұйымдастыру
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін зейнетақы төлемдері міндетті зейнетақы жарналары, белгіленген кестеге сәйкес ай сайынғы зейнетақы төлемдері түрінде міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарынан және (немесе) зейнетақы жинақтары есебінен зейнетақы аннуитеті шартына сәйкес сақтандыру ұйымынан төленетін сақтандыру төлемдерінен, сондай-ақ тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) осы Заңның 31-бабының 1-1-тармағында, 32-бабының 1-1-тармағында көрсетілген адамдарға емделуге ақы төлеу мақсатында біржолғы зейнетақы төлемдері түрінде жүзеге асырылады.
Егер осы Заңның 31-бабы 1-тармағының 1) және 3) тармақшаларында көрсетілген адамдардың зейнетақы жинақтарының сомасы сақтандыру ұйымымен жасалған зейнетақы аннуитеті шартының сомасынан асып кеткен жағдайда, осы айырма салымшыға (алушыға) белгіленген кесте бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан ай сайынғы зейнетақы төлемдері түрінде төленеді.
Егер осы Заңның 31-бабы 1-тармағының 1) және 3) тармақшаларында көрсетілген адамдардың зейнетақы жинақтарының сомасы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен зейнетақының он екі еселенген мөлшерінен аспайтын жағдайда, бұл сома салымшыға (алушыға) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан бір рет төленеді.
Осы Заңның 31-бабы 1-1-тармағының екінші бөлігінде, 32-бабының 1-1-тармағының екінші бөлігінде аталған адамдарға міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен біржолғы зейнетақы төлемінің мөлшері салымшының (алушының) міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен төленетін зейнетақы жинақтарының сомасы мен зейнетақы жинақтарының ең төменгі жеткілікті шегі арасындағы айырма сомасынан аспауға тиіс.
Осы Заңның 31-бабы 1-1-тармағының үшінші бөлігінде, 32-бабы 1-1-тармағының үшінші бөлігінде аталған адамдарға міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтарын біржолғы төлеу мөлшері салымшының (алушының) міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен төленетін зейнетақы жинақтары мөлшерінің 50 пайызынан аспауға тиіс.

2. Пенсионные выплаты за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов переводятся единым накопительным пенсионным фондом на банковский счет получателя и (или) уполномоченного оператора.
Оплата банковских услуг, связанных с переводами, зачислениями и пенсионными выплатами за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, осуществляется за счет собственных средств единого накопительного пенсионного фонда, за исключением сумм их конвертации, оплаты банковских услуг, связанных с зачислениями и (или) последующим переводом единовременных пенсионных выплат уполномоченного оператора.
Оплата услуг уполномоченного оператора, в том числе оплата банковских услуг, связанных с единовременными пенсионными выплатами за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов, лицам, указанным в пункте 1-1 статьи 31, в пункте 1-1 статья 32 настоящего Закона, осуществляется за счет средств указанных лиц.";
11) статью 31 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Право на единовременные пенсионные выплаты за счет обязательных пенсионных взносов в целях улучшения жилищных условий в свою пользу или супруга (супруги) или близких родственников, и (или) для оплаты лечения, для себя или супруга (супруги) или близких родственников, имеют лица, имеющие пенсионные накопления в едином накопительном пенсионном фонде при наличии следующих условий:
если сумма пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов, имеющаяся на индивидуальном пенсионном счете вкладчика (получателя), превышает порог минимальной достаточности пенсионных накоплений;
если размер пенсионных выплат в совокупности обеспечивает коэффициент замещения среднемесячного дохода получателя на уровне не ниже 40 процентов, определяемого в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.";
12) статью 32 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Право на единовременные пенсионные выплаты за счет обязательных профессиональных пенсионных взносов в целях улучшения жилищных условий в свою пользу или супруга (супруги) или близких родственников, и (или) для оплаты лечения, условий в свою пользу или супруга (супруги) или близких родственников, имеют лица, имеющие пенсионные накопления в едином накопительном пенсионном фонде при наличии следующих условий:
если сумма пенсионных накоплений за счет обязательных профессиональных пенсионных взносов, имеющаяся на индивидуальном пенсионном счете вкладчика (получателя), превышает порог минимальной достаточности пенсионных накоплений;
если размер пенсионных выплат в совокупности обеспечивает коэффициент замещения среднемесячного дохода получателя на уровне не ниже 40 процентов, определяемого в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.";

2. Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдерін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры алушының және (немесе) бенефициардың банк шотына аударады.
Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен аударуға, есепке жатқызуына және зейнетақы төлемдеріне байланысты банк қызметтеріне ақы төлеу оларды айырбастау, бенефициардың біржолғы зейнетақы төлемдерін есепке жатқызуына және (немесе) кейіннен аударуына байланысты банк қызметтеріне ақы төлеу сомаларын қоспағанда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Бенефициардың қызметтеріне ақы төлеу, оның ішінде осы Заңның 31-бабының 1-1-тармағында, 32-бабының 1-1-тармағында аталған адамдарға міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен біржолғы зейнетақы төлемдерімен байланысты банк қызметтеріне ақы төлеу аталған адамдардың қаражаты есебінен жүзеге асырылады.";
11) 31-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Өзінің пайдасына немесе жақын туысы болып табылатын отбасы мүшесінің пайдасына тұрғын үй жағдайларын жақсарту мақсатында және (немесе) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған аурулардың жекелеген тізбесі бойынша өзі немесе жақын туысы болып табылатын отбасы мүшесі үшін емделуге ақы төлеу үшін міндетті зейнетақы жарналары есебінен біржолғы зейнетақы төлемдерін алуға мына шарттар болған жағдайда:
егер салымшының (алушының) жеке зейнетақы шотындағы міндетті зейнетақы жарналары есебінен жинақталған зейнетақы қаражатының сомасы жинақталған зейнетақы қаражатының ең төменгі жеткілікті шегінен асса;
егер зейнетақы төлемдерінің мөлшері жиынтығында Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен айқындалатын 40 пайыздан төмен емес деңгейде алушының орташа айлық кірісін алмастыру коэффициентін қамтамасыз етсе, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында зейнетақы жинақтары бар адамдар құқылы.";
12) 32-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Өзінің пайдасына немесе жақын туысы болып табылатын отбасы мүшесінің пайдасына тұрғын үй жағдайларын жақсарту мақсатында және (немесе) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған аурулардың жекелеген тізбесі бойынша өзі немесе жақын туысы болып табылатын отбасы мүшесі үшін емделуге ақы төлеу үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен біржолғы зейнетақы төлемдерін алуға мына шарттар болған жағдайда:
егер салымшының (алушының) жеке зейнетақы шотындағы міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен жинақталған зейнетақы қаражатының сомасы жинақталған зейнетақы қаражатының ең төменгі жеткілікті шегінен асса;
егер зейнетақы төлемдерінің мөлшері жиынтығында Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен айқындалатын 40 пайыздан төмен емес деңгейде алушының орташа айлық кірісін алмастыру коэффициентін қамтамасыз етсе, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында зейнетақы жинақтары бар адамдар құқылы.";

13) в статье 33:
пункт 1 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) имеющих пенсионные накопления, в пределах сумм добровольных пенсионных взносов и начисленного на них инвестиционного дохода, находящихся в инвестиционном управлении управляющим инвестиционным портфелем, не менее пяти лет.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Порядок получения пенсионных выплат за счет добровольных пенсионных взносов определяется получателем самостоятельно в соответствии с пенсионными правилами единого накопительного пенсионного фонда и (или) добровольного накопительного пенсионного фонда.";
14) в статье 34:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Единый накопительный пенсионный фонд осуществляет привлечение обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, добровольных пенсионных взносов, а также зачисление и учет добровольных пенсионных взносов, сформированных за счет невостребованной суммы гарантийного возмещения по гарантируемому депозиту, перечисленной организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан", и обеспечивает осуществление пенсионных выплат.
Иным лицам запрещается привлечение обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, а также зачисление и учет добровольных пенсионных взносов, сформированных за счет невостребованной суммы гарантийного возмещения по гарантируемому депозиту, перечисленной организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан".";
подпункт 6) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"6) осуществлять иные права согласно договорам о доверительном управлении пенсионными активами, кастодиальным договорам, пенсионным правилам единого накопительного пенсионного фонда;";
в пункте 9:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:

13) 33-бапта:
1-тармақ 3) тармақшадағы "құжаттарды ұсынған адамдардың ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін зейнетақы төлемдерiне құқығы туындайды." деген сөздер "құжаттарды ұсынған;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) инвестициялық портфельді басқарушының инвестициялық басқаруындағы ерікті зейнетақы жарналары мен оларға есептелген инвестициялық кіріс сомалары шегінде кемінде бес жыл зейнетақы жинақтары бар құжаттарды ұсынған адамдардың ерiктi зейнетақы жарналары есебiнен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін зейнетақы төлемдерiне құқығы туындайды.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдерін алу тәртібін алушы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы қағидаларына сәйкес дербес айқындайды.";
14) 34-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, ерікті зейнетақы жарналарын тартуды, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым аударған кепілдік берілетін депозит бойынша кепілдік берілген өтемнің талап етілмеген сомасы есебінен қалыптастырылған ерікті зейнетақы жарналарын есепке алуды және есептеуді жүзеге асырады және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыруды қамтамасыз етеді.
Өзге тұлғаларға міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын тартуға, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым аударған кепілдік берілетін депозит бойынша кепілдік берілген өтемнің талап етілмеген сомасы есебінен қалыптастырылған ерікті зейнетақы жарналарын есепке жатқызуға және есептеуге тыйым салынады.";
8-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарттарға, кастодиандық шарттарға, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы қағидаларына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.";
9-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:

"1-1) осуществлять зачисление и учет добровольных пенсионных взносов, сформированных за счет невостребованной суммы гарантийного возмещения по гарантируемому депозиту, перечисленной организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан";";
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) осуществлять пенсионные выплаты получателям и бенефициарам в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
3) осуществлять индивидуальный учет пенсионных накоплений, в том числе находящихся в доверительном управлении управляющего инвестиционным портфелем, в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа, и выплат;";
дополнить подпунктами 4-2), 4-3) и 4-4) следующего содержания:
"4-2) без взимания платы представлять физическому лицу, на имя которого открыт индивидуальный пенсионный счет, информацию о пенсионных накоплениях за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, превышающих порог минимальной достаточности пенсионных накоплений.
Способ передачи единым накопительным пенсионным фондом информации о состоянии пенсионных накоплений определяется пенсионными правилами единого накопительного пенсионного фонда.
4-3) осуществлять взаимодействие с бенефициаром по вопросам учета, перевода, оплаты единовременных пенсионных выплат в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
4-4) осуществлять взаимодействие с организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в порядке, установленном соглашением, заключенным между единым накопительным пенсионным фондом и организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов;";
дополнить подпунктами 5-1) и 5-2) следующего содержания:
"5-1) раскрывать информацию об управляющих инвестиционным портфелем, в том числе перечень управляющих инвестиционным портфелем, с которыми единым накопительным пенсионным фондом заключены договоры о доверительном управлении пенсионными активами, в порядке и объеме, установленными нормативным правовым актом уполномоченного органа;
5-2) ежегодно, не позднее одного месяца до начала календарного года, размещать в средствах массовой информации путем публикации не менее чем в двух печатных изданиях на казахском и русском языках, а также на собственном интернет-ресурсе пороги минимальной достаточности пенсионных накоплений, рассчитанные и действующие на предстоящий год;";

"1-1) "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым аударған кепілдік берілетін депозит бойынша кепілдік берілген өтемнің талап етілмеген сомасы есебінен қалыптастырылған ерікті зейнетақы жарналарын есепке жатқызуды және есептеуді жүзеге асыруға;";
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) алушылар мен бенефициарларға зейнетақы төлемдерін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүзеге асыруға;
3) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен зейнетақы жинақтарын, оның ішінде инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруындағы жинақталған зейнетақы қаражатын және зейнетақы төлемдерін жеке есепке алуды жүзеге асыруға;";
мынадай мазмұндағы 4-2), 4-3) және 4-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-2) атына жеке зейнетақы шоты ашылған жеке тұлғаға зейнетақы жинақтарының ең төменгі жеткілікті шегінен асатын міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтары туралы ақпаратты ақы алмай беруге міндетті.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы жинақтарының жай-күйі туралы ақпаратты беру тәсілі бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы қағидаларында айқындалады;
4-3) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен біржолғы зейнетақы төлемдерін есепке алу, аудару, төлеу мәселелері бойынша бенефициармен өзара іс-қимылды жүзеге асыруға;
4-4) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры мен депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым арасында жасалған келісімде белгіленген тәртіппен депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйыммен өзара іс-қимылды жүзеге асыруға;";
мынадай мазмұндағы 5-1) және 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) инвестициялық портфельді басқарушылар туралы ақпаратты, оның ішінде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарттар жасасқан инвестициялық портфельді басқарушылардың тізбесін уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен және көлемде ашуға;
5-2) жыл сайын, күнтізбелік жыл басталғанға дейін бір айдан кешіктірмей, кемінде екі баспа басылымында қазақ және орыс тілдерінде, сондай-ақ өзінің интернет-ресурсында жариялау арқылы алдағы жылға есептелген және қолданыстағы зейнетақы жинақтарының ең төменгі жеткіліктілік шегін бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыруға;";

дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) передавать пенсионные активы в доверительное управление управляющему инвестиционным портфелем при поступлении заявления вкладчика, физического лица, за которого перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, о (об) выборе (изменении) управляющего инвестиционным портфелем в порядке, определенном статьей 35-1 настоящего Закона, при отсутствии оснований для отказа в осуществлении такой передачи;";
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) заключать договор о доверительном управлении пенсионными активами с управляющим инвестиционным портфелем, а также кастодиальный договор с управляющим инвестиционным портфелем и банком-кастодианом;";
дополнить подпунктами 20) и 21) следующего содержания:
"20) осуществить перевод пенсионных активов из доверительного управления управляющего инвестиционным портфелем в доверительное управление Национального Банка Республики Казахстан при достижении вкладчиком, физическим лицом, за которого перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, пенсионного возраста в соответствии с пунктом 1 статьи 11 настоящего Закона;
21) осуществить перевод пенсионных активов из доверительного управления управляющего инвестиционным портфелем в доверительное управление Национального Банка Республики Казахстан при обращении наследников в единый накопительный пенсионный фонд с заявлением о назначении пенсионных выплат в случае смерти вкладчика.";
в пункте 10:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) передача в залог пенсионных активов, за исключением случаев внесения маржевого или иного обеспечения при заключении сделок с финансовыми инструментами на организованных и неорганизованных рынках ценных бумаг;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) передача в залог собственных активов, за исключением случаев внесения маржевого или иного обеспечения при заключении сделок с финансовыми инструментами на организованных и неорганизованных рынках ценных бумаг, а также обеспечения при участии в тендерах и (или) конкурсах;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) предоставление займов любыми способами, за исключением приобретения финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда, а также осуществления операций по предоставлению займов ценными бумагами под обеспечение;";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Требования настоящего пункта не распространяются на операции "репо" с ценными бумагами, осуществляемые за счет пенсионных активов и (или) собственных активов единого накопительного пенсионного фонда.".

мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) салымшының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғаның инвестициялық портфельді басқарушыны таңдау (өзгерту) туралы өтініші келіп түскен кезде, осындай беруді жүзеге асырудан бас тарту үшін негіздер болмаған кезде осы Заңның 35-1-бабында айқындалған тәртіппен зейнетақы активтерін инвестициялық портфельді басқарушыға сенімгерлік басқаруға беруге;";
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) инвестициялық портфельді басқарушымен зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарт, сондай-ақ инвестициялық портфельді басқарушымен және кастодиан банкпен кастодиандық шарт жасасуға;";
19) тармақшадағы "болуы міндетті." деген сөздер "болуы;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 20) және 21) тармақшалармен толықтырылсын:
"20) салымшы, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлға осы Заңның 11-бабының 1-тармағына сәйкес зейнетақы жасына жеткен кезде зейнетақы активтерін инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруынан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруына аударуды жүзеге асыруға;
21) мұрагерлер бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына салымшы қайтыс болған жағдайда зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы өтінішпен жүгінген кезде зейнетақы активтерін инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруынан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруына аударуды жүзеге асыруға міндетті.";
10-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) ұйымдасқан және ұйымдаспаған бағалы қағаздар нарықтарында қаржы құралдарымен мәміле жасау кезінде маржалық және өзге де қамтамасыз етуді беруді қоспағанда, зейнетақы активтернін кепiлге беруге;";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) ұйымдасқан және ұйымдаспаған бағалы қағаздар нарықтарында қаржы құралдарымен мәміле жасау кезінде маржалық және өзге де қамтамасыз етуді, сондай-ақ тендерлер және (немесе) конкурстарға қатысу кезінде қамтамасыз етуді беруді қоспағанда, меншікті активтерді кепiлге беруге;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарын сатып алу, сондай-ақ қарыздарды бағалы қағаздарды кепілге беру арқылы жүзеге асыруды қоспағанда, қарыздарды кез келген тәсілдермен беруге;";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың талаптары бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері және (немесе) меншікті активтері есебінен жүзеге асырылатын бағалы қағаздармен "репо" операцияларына қолданылмайды.";

15) заголовок статьи 35 изложить в следующей редакции:
"Статья 35. Порядок управления Национальным Банком Республики Казахстан пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда. Инвестиционная декларация единого накопительного пенсионного фонда";
16) дополнить статьей 35-1 следующего содержания:
"Статья 35-1. Порядок управления пенсионными активами, находящимися в доверительном управлении у управляющего инвестиционным портфелем, а также хранения и учета пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении у управляющего инвестиционным портфелем
1. Доверительное управление пенсионными активами управляющим инвестиционным портфелем осуществляется на основании договора о доверительном управлении пенсионными активами, заключенного между единым накопительным пенсионным фондом и управляющим инвестиционным портфелем (далее – договор о доверительном управлении пенсионными активами).
2. Единый накопительный пенсионный фонд заключает договор о доверительном управлении пенсионными активами с управляющим инвестиционным портфелем и в течение 1 (одного) рабочего дня после заключения договора о доверительном управлении пенсионными активами размещает на своем интернет-ресурсе информацию о таком управляющем инвестиционным портфелем в соответствии с подпунктом 5-1) пункта 9 статьи 34 настоящего Закона.
3. Типовая форма договора о доверительном управлении пенсионными активами устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Договор о доверительном управлении пенсионными активами вступает в силу с даты поступления пенсионных активов на счета в банке-кастодиане, указанные в пункте 11 настоящей статьи.
4. Управляющий инвестиционным портфелем в случае образования отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, рассчитанными в соответствии с настоящим Законом и нормативным правовым актом уполномоченного органа, возмещает единому накопительному пенсионному фонду данную отрицательную разницу за счет собственного капитала в порядке и сроки, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.
5. Единый накопительный пенсионный фонд осуществляет передачу пенсионных активов в доверительное управление управляющего инвестиционным портфелем при одновременном исполнении следующих условий:
1) наличие письменного заявления вкладчика, физического лица, за которого перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, о (об) выборе (изменении) управляющего инвестиционным портфелем по форме и с приложением документов, установленных внутренними документами единого накопительного пенсионного фонда;

15) 35-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"35-бап. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару тәртібі. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық декларациясы";
16) мынадай мазмұндағы 35-1-баппен толықтырылсын:
"35-1-бап. Инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерін басқару, сондай-ақ инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерін сақтау және есепке алу тәртібі
1. Инвестициялық портфельді басқарушының зейнетақы активтерін сенімгерлік басқаруы Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры мен инвестициялық портфельді басқарушының арасында жасалған зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарт (бұдан әрі – зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарт) негізінде жүзеге асырылады.
2. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры инвестициялық портфельді басқарушымен зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарт жасасады және зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарт жасалғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы Заңның 34-бабы 9-тармағының 5-1) тармақшасына сәйкес осындай инвестициялық портфельді басқарушы туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
3. Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарттың үлгі нысаны уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарт осы баптың 11-тармағында көрсетілген кастодиан банктегі шоттарға зейнетақы активтері түскен күннен бастап күшіне енеді.
4. Инвестициялық портфельді басқарушы инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды табыстылығы мен осы Заңға және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес есептелген зейнетақы активтері табыстылығының ең аз мәні арасында теріс айырма пайда болған жағдайда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына осы теріс айырманы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде меншікті капитал есебінен өтейді.
5. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтерін инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруына беруді бір мезгілде мынадай:
1) салымшының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғаның бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының ішкі құжаттарында белгіленген нысан бойынша және құжаттарды қоса бере отырып, инвестициялық портфельді басқарушыны таңдау (өзгерту) туралы жазбаша өтінішінің болуы;

2) наличие договора о доверительном управлении пенсионными активами, а также кастодиального договора, заключенного между единым накопительным пенсионным фондом, управляющим инвестиционным портфелем и банком-кастодианом;
3) пенсионные накопления вкладчика, физического лица, за которого перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, подлежащие передаче в доверительное управление управляющего инвестиционным портфелем, не превышают разницы между фактической суммой пенсионных накоплений вкладчика, физического лица, за которого перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, и порогом минимальной достаточности пенсионных накоплений вкладчика, физического лица, за которого перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы;
4) управляющий инвестиционным портфелем, указанный в заявлении вкладчика, физического лица, за которого перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, соответствует требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа.
6. Единый накопительный пенсионный фонд осуществляет передачу пенсионных активов в доверительное управление управляющему инвестиционным портфелем в течение тридцати календарных дней после даты поступления заявления, указанного в подпункте 1) пункта 5 настоящей статьи, в сумме, соответствующей сумме пенсионных накоплений, указанной в данном заявлении, с учетом ограничения, установленного подпунктом 3) пункта 5 настоящей статьи.
В случаях невыполнения условий, указанных в части первой настоящего пункта, и (или) предоставления неполного пакета документов, единый накопительный пенсионный фонд в течение пяти рабочих дней после даты поступления заявления, указанного в подпункте 1) пункта 5 настоящей статьи, отказывает в передаче пенсионных активов в доверительное управление управляющего инвестиционным портфелем.
7. Управляющий инвестиционным портфелем не вправе передавать в доверительное управление другому лицу пенсионные активы, находящиеся в его доверительном управлении.
8. Договор о доверительном управлении пенсионными активами расторгается в следующих случаях:
1) в случае неустранения управляющим инвестиционным портфелем оснований применения мер надзорного реагирования в сроки, установленные уполномоченным органом;
2) в случае несоответствия управляющего инвестиционным портфелем требованиям, установленным уполномоченным органом для осуществления управления пенсионными активами в соответствии с подпунктом 1-3) статьи 8 настоящего Закона (в случае исключения управляющего инвестиционным портфелем из реестра управляющих инвестиционным портфелем, соответствующих требованиям уполномоченного органа для осуществления управления пенсионными активами);

2) зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарттың, сондай-ақ бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, инвестициялық портфельді басқарушы және кастодиан банк арасында жасалған кастодиандық шарттың болуы;
3) салымшының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғаның, инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруына берілуге жататын зейнетақы жинақтары салымшының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғаның зейнетақы жинақтарының нақты сомасы мен салымшының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғаның зейнетақы жинақтарының ең төменгі жеткіліктілігінің шегі арасындағы айырмадан аспаса;
4) салымшының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғаның өтінішінде көрсетілген инвестициялық портфельді басқарушы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сәйкес келетін талаптарды орындаған кезде жүзеге асырады.
6. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтерін инвестициялық портфельді басқарушыға сенімгерлік басқаруға беруді осы баптың 5-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген өтініш келіп түскен күннен кейін күнтізбелік отыз күн ішінде осы баптың 5-тармағының 3) тармақшасында белгіленген шектеулерді ескере отырып, осы өтініште көрсетілген зейнетақы жинақтарының сомасына сәйкес сомада жүзеге асырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген талаптар орындалмаған және (немесе) құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры осы баптың 5-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген өтініш келіп түскен күннен кейін бес жұмыс күні ішінде зейнетақы активтерін инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруына беруден бас тартады.
7. Инвестициялық портфельді басқарушының өзінің сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерін басқа тұлғаға сенімгерлік басқаруға беруге құқығы жоқ.
8. Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарт мынадай жағдайларда:
1) инвестициялық портфельді басқарушы қадағалау ден қою шараларын қолдану негіздерін уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде жоймаған жағдайда;
2) инвестициялық портфельді басқарушы осы Заңның 8-бабының 1-3) тармақшасына сәйкес зейнетақы активтерін басқаруды жүзеге асыру үшін уәкілетті орган белгілеген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда (инвестициялық портфельді басқарушы зейнетақы активтерін басқаруды жүзеге асыру үшін уәкілетті органның талаптарына сәйкес келетін инвестициялық портфельді басқарушылар тізілімінен шығарған жағдайда);

3) по инициативе управляющего инвестиционным портфелем при условии отсутствия у него в доверительном управлении пенсионных активов и обязательств по ним;
4) в случае приостановления действия либо лишения лицензии банка-кастодиана, осуществляющего хранение и учет пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении управляющего инвестиционным портфелем, и незаключения нового кастодиального договора с другим банком-кастодианом в течение десяти календарных дней после даты приостановления действия либо лишения лицензии банка-кастодиана.
9. При расторжении договора о доверительном управлении пенсионными активами управляющий инвестиционным портфелем в порядке и сроки, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан, осуществляет процедуры по передаче пенсионных активов в доверительное управление Национального Банка Республики Казахстан.
10. К управляющим инвестиционным портфелем применяются нормы законодательства Республики Казахстан о рынке ценных бумаг в части, не противоречащей настоящему Закону.
11. Пенсионные активы, находящиеся в доверительном управлении управляющего инвестиционным портфелем, хранятся и учитываются на счетах единого накопительного пенсионного фонда в банке-кастодиане, выбор которого осуществляется управляющим инвестиционным портфелем.
Хранение и учет пенсионных активов, переданных в инвестиционное управление одному управляющему инвестиционным портфелем, должны осуществляться одним банком-кастодианом.
Типовая форма кастодиального договора, заключенного между единым накопительным пенсионным фондом, управляющим инвестиционным портфелем и банком-кастодианом, устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Особенности хранения и учета пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении управляющего инвестиционным портфелем, устанавливаются законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг.";
17) в статье 39:
заголовок после слов "профессиональные пенсионные взносы," дополнить словами "добровольные пенсионные взносы";
абзац первый пункта 1 после слов "профессиональные пенсионные взносы," дополнить словами "добровольные пенсионные взносы,";
подпункт 1-1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1-1) получать информацию о пенсионных накоплениях за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, превышающих порог минимальной достаточности пенсионных накоплений;";
дополнить подпунктами 4-1), 4-2), 4-3) и 4-4) следующего содержания:

3) инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруында зейнетақы активтері мен олар бойынша міндеттемелері болмаған жағдайда оның бастамасы бойынша;
4) инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерін сақтауды және есепке алуды жүзеге асыратын кастодиан банк лицензиясының қолданылуы тоқтатыла тұрған не одан айырылған және кастодиан банк лицензиясының қолданылуы тоқтатыла тұрған не одан айырылған күннен кейін күнтізбелік он күн ішінде басқа кастодиан банкпен жаңа кастодиандық шарт жасаспаған жағдайларда бұзылады.
9. Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарт бұзылған кезде инвестициялық портфельді басқарушы уәкілетті органның Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде зейнетақы активтерін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруына беру жөніндегі рәсімдерді жүзеге асырады.
10. Инвестициялық портфельді басқарушыға осы Заңға қайшы келмейтін бөлігінде Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасының нормалары қолданылады.
11. Инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтері бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан банктегі шоттарында сақталады және есепке алынады, оны таңдауды инвестициялық портфельді басқарушы жүзеге асырады.
Бір инвестициялық портфельді басқарушыға инвестициялық басқаруға берілген зейнетақы активтерін сақтауды және есепке алуды бір кастодиан-банк жүзеге асыруға тиіс.
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, инвестициялық портфельді басқарушы және кастодиан банк арасында жасалған кастодиандық шарттың үлгі нысаны уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерін сақтау және есепке алу ерекшеліктері Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында белгіленеді.";
17) 39-бапта:
тақырыбы "кәсіптік зейнетақы жарналары" деген сөздерден кейін ", ерікті зейнетақы жарналары" деген сөздермен толықтырылсын;";
1-тармақтың бірінші абзацында "кәсіптік зейнетақы жарналары" деген сөздерден кейін ", ерікті зейнетақы жарналары" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақтың 1-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) зейнетақы жинақтарының ең төменгі жеткіліктілігі шегінен асатын міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтары туралы ақпарат алуға;";
мынадай мазмұндағы 4-1), 4-2), 4-3) және 4-4) тармақшалармен толықтырылсын:

"4-1) предоставить в единый накопительный пенсионный фонд заявление о выборе управляющего инвестиционным портфелем для передачи ему в доверительное управление пенсионных накоплений в сумме, не превышающей разницы между фактической суммой пенсионных накоплений вкладчика, физического лица, за которого перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, и порогом минимальной достаточности пенсионных накоплений вкладчика, физического лица, за которого перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа;
4-2) не чаще одного раза в год представлять заявление об изменении управляющего инвестиционным портфелем для передачи своих пенсионных накоплений в доверительное управление от одного управляющего инвестиционным портфелем к другому управляющему инвестиционным портфелем в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа;
4-3) представить в единый накопительный пенсионный фонд заявление на возврат пенсионных накоплений, находящихся в доверительном управлении управляющего инвестиционным портфелем, в доверительное управление Национальному Банку Республики Казахстан (не ранее, чем через три года после первоначальной передачи пенсионных накоплений в доверительное управление управляющему инвестиционным портфелем);
4-4) получать от единого накопительного пенсионного фонда информацию об управляющих инвестиционным портфелем и иную информацию, предусмотренную внутренними документами единого накопительного пенсионного фонда;";
18) статью 40 изложить в следующей редакции:
"Статья 40. Договор о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов вкладчика (получателя) с единым накопительным пенсионным фондом
1. Договоры о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов устанавливают права, обязанности, ответственность и иные правоотношения единого накопительного пенсионного фонда и вкладчиков (получателей).
2. Открытие индивидуального пенсионного счета в едином накопительном пенсионном фонде для учета добровольных пенсионных взносов осуществляется на основании списков физических лиц, представляемых агентами в единый накопительный пенсионный фонд при перечислении добровольных пенсионных взносов в порядке, определяемом нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. Открытие индивидуального пенсионного счета в едином накопительном пенсионном фонде для учета добровольных пенсионных взносов осуществляется на основании поступившего в единый накопительный пенсионный фонд первичного взноса от физического лица в свою пользу или в пользу третьего лица при перечислении добровольных пенсионных взносов в порядке, определяемом нормативным правовым актом уполномоченного органа.

"4-1) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына салымшының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғаның зейнетақы жинақтарының нақты сомасы мен салымшының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғаның зейнетақы жинақтарының ең төменгі жеткіліктілігі шегі арасындағы айырмадан аспайтын сомада зейнетақы жинақтарын сенімгерлік басқаруға беру үшін инвестициялық портфельді басқарушыны таңдау туралы өтінішті уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен беруге;
4-2) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен бір инвестициялық портфельді басқарушыдан басқа инвестициялық портфельді басқарушыға өзінің зейнетақы жинақтарын сенімгерлік басқаруға беру үшін инвестициялық портфельді басқарушыны өзгерту туралы өтінішті жылына бір реттен жиі емес ұсынуға;
4-3) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы жинақтарын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сенімгерлік басқаруға қайтаруға (зейнетақы жинақтарын инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруына бастапқы берілгеннен кейін кемінде үш жыл өткен соң) өтініш беруге;
4-4) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан инвестициялық портфельді басқарушылар туралы ақпаратты және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының ішкі құжаттарында көзделген өзге де ақпаратты алуға;";
18) 40-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"40-бап. Салымшының (алушының) ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорымен шарты
1. Ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттарда бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры мен салымшылардың (алушылардың) құқықтары, міндеттері, жауапкершілігі және өзге де құқықтық қатынастары белгіленеді.
2. Ерікті зейнетақы жарналарын есепке алу үшін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында жеке зейнетақы шотын ашу уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен ерікті зейнетақы жарналарын аудару кезінде агенттердің бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына ұсынатын жеке тұлғалардың тізімдері негізінде жүзеге асырылады.
3. Ерікті зейнетақы жарналарын есепке алу үшін бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорында жеке зейнетақы шотын ашу уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен ерікті зейнетақы жарналарын аудару кезінде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына жеке тұлғадан өз пайдасына немесе үшінші тұлғаның пайдасына түскен бастапқы жарнаның негізінде жүзеге асырылады.

4. Вкладчик (получатель) считается присоединившимся к договору о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов со дня поступления суммы добровольного пенсионного взноса.
5. В случае перечисления организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в единый накопительный пенсионный фонд невостребованной суммы гарантийного возмещения по гарантируемому депозиту вкладчика (получателя), договор о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов заключается на основании списка вкладчиков (получателей) с невостребованными суммами гарантийного возмещения по гарантируемым депозитам, представленного организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в порядке и сроки, установленные соглашением, заключенным между единым накопительным пенсионным фондом и организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан".";
19) в статье 50:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Наложение ареста или обращение взысканий на обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы, пени, пенсионные активы и пенсионные накопления по долгам вкладчика (получателя), Государственной корпорации, единого накопительного пенсионного фонда, банка-кастодиана и управляющих инвестиционным портфелем, которым пенсионные активы переданы на основании договора на инвестиционное управление активами в соответствии с пунктом 2 статьи 35 и статьей 35-1 настоящего Закона, не допускаются, в том числе в случаях ликвидации и (или) банкротства перечисленных субъектов.";
в пункте 4:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) размещение в финансовые инструменты, разрешенные к приобретению за счет пенсионных активов, переданных в доверительное управление управляющим инвестиционным портфелем в соответствии со статьей 35-1 настоящего Закона;";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) осуществление пенсионных выплат и изъятий пенсионных накоплений в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) передачу пенсионных активов в доверительное управление управляющему инвестиционным портфелем в соответствии со статьей 35-1 настоящего Закона;";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) оплату брокерских комиссий, биржевых сборов и прочих расходов, связанных с покупкой или продажей финансовых инструментов на организованных и неорганизованных рынках ценных бумаг.";

4. Салымшы (алушы) ерікті зейнетақы жарналары сомасы түскен күннен бастап ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартқа қосылған болып саналады.
5. Депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына салымшының (алушының) кепілдік берілетін депозиті бойынша кепілдік берілген өтемнің талап етілмеген сомасын аударған жағдайда, ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры мен "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым арасында жасалған келісімде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде ұсынған кепілдік берілетін депозиттер бойынша кепілдік берілген өтемнің талап етілмеген сомалары бар салымшылардың (алушылардың) тізімі негізінде жасалады.";
19) 50-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Заңның 35-бабының 2-тармағына және 35-1-бабына сәйкес активтерді инвестициялық басқаруға арналған шарт негізінде берілген зейнетақы активтері салымшының (алушының), Мемлекеттік корпорацияның, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, кастодиан банктің және инвестициялық портфельді басқарушылардың борыштары бойынша міндетті зейнетақы жарналарына, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарына, өсімпұлдарға, зейнетақы активтеріне және зейнетақы жинақтарына бұғаттауға немесе өндіріп алуға, оның ішінде аталған субъектілер таратылған және (немесе) банкрот болған жағдайларда жол берілмейді.";
4-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) осы Заңның 35-1-бабына сәйкес инвестициялық портфельді басқарушы сенімгерлік басқаруға берген зейнетақы активтері есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарына орналастыруға;";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында зейнетақы төлемдерін және зейнетақы жинақтарын алуды жүзеге асыруға;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) зейнетақы активтерін осы Заңның 35-1-бабына сәйкес инвестициялық портфельді басқарушыға сенімгерлік басқаруға беруге;";
6) тармақшадағы "төлеуге пайдаланылады." деген сөздер "төлеуге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) ұйымдасқан және ұйымдаспаған бағалы қағаздар нарықтарында қаржы құралдарын сатып алуға немесе сатуға байланысты брокерлік комиссияларды, биржалық алымдарды және өзге де шығындарды төлеуге пайдаланылады.";

20) в статье 55:
подпункты 4) и 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) ранее являвшееся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, руководителем или заместителем руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, крупным участником – физическим лицом, руководителем крупного участника – юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, консервации страховой (перестраховочной) организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.
Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, консервации страховой (перестраховочной) организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан;

20) 55-бапта:
2-тармақтың 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) уәкілетті органның оларды таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын төлемге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары санатына жатқызу туралы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп иелену, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің-филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын лицензиясынан айыру туралы шешім қабылданғанға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге, не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республика бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшысы немесе басшысының орынбасары, қаржы ұйымының ірі қатысушысы – жеке тұлға, ірі қатысушысы –заңды тұлғаның басшысы болған.
Көрсетілген талап уәкілетті орган оларды таратуға және (немесе) қаржы нарығындағы қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген, банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын төлемге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары санатына жатқызу туралы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп иелену, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдағаннан не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату не оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бес жыл бойы қолданылады;

5) у которого было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника в данной и (или) иной финансовой организации, в данном и (или) ином филиале банка-нерезидента Республики Казахстан, филиале страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиале страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан. Указанное требование применяется в течение двенадцати последовательных календарных месяцев после принятия уполномоченным органом решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника.
Руководящим работником единого накопительного пенсионного фонда не может быть назначено (избрано) также лицо, совершившее коррупционное преступление либо привлекавшееся в течение трех лет до даты назначения (избрания) к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения;";
часть вторую пункта 9 изложить в следующей редакции:
"Отзыв уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) руководящего работника единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда является основанием для отзыва ранее выданного (выданных) согласия (согласий) данному руководящему работнику в иных финансовых организациях, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалах страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалах страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан.".
61. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 15, ст.80; 2014 г., № 12, ст.82; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-IV, ст.113; № 21-I, ст.128; № 22-V, ст.152; 2016 г., № 7-I, ст.47; № 7-II, ст.55; 2017 г., № 23-III, ст.111; 2018 г., № 10, ст.32; № 11, ст.36; № 19, ст.62; № 22, ст.82; № 24, ст.93; 2019 г., № 2, ст.6; № 8, ст.46; № 19-20, ст.86, Закон Республики Казахстан от 4 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам труда", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 мая 2020 г.):
1) статью 1 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) веб–портал "Правительство для бизнеса" – информационная система, предназначенная для обеспечения доступа физических и юридических лиц к мерам государственной поддержки субъектов предпринимательства, а также государственным услугам, оказываемым в электронной форме.";

5) осы және (немесе) өзге қаржы ұйымында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің осы және (немесе) өзге филиалында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалында басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім қайтарып алынған. Көрсетілген талап уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді қайтарып алу туралы шешім қабылдаған күннен кейін тізбекті күнтізбелік он екі ай ішінде қолданылады.
Сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған не тағайындау (сайлау) күніне дейінгі үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін тәртіптік жауаптылыққа тартылған адам да бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкері болып тағайындала алмайды (сайлана алмайды);";
9-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы жұмыскерін тағайындауға (сайлауға) келісімді уәкілетті органның қайтарып алуы өзге қаржы ұйымдарында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарында осы басшы жұмыскерге бұрын берілген келісімді (келісімдерді) қайтарып алу үшін негіз болып табылады.".
61. "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 15, 80-құжат; 2014 ж., № 12, 82-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 22-V, 152-құжат; 2016 ж., №7-I, 47-құжат; № 7-II, 55-құжат; 2017 ж., № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 36-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 8, 46-құжат; № 19-20, 86-құжат; 2020 жылғы 5 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне еңбек мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) "Бизнеске арналған үкімет" веб-порталы – жеке және заңды тұлғалардың кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдау шараларына, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге қол жеткізуін қамтамасыз етуге арналған ақпараттық жүйе.";

2) пункт 3 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"3. Национальная палата создает и осуществляет поддержку, администрирование и развитие единого интернет-портала для субъектов предпринимательства и веб-портала "Правительство для бизнеса".";
3) статью 14 дополнить подпунктами 17), 18) и 19) следующего содержания:
"17) обеспечивает создание и ведение реестра добросовестности бизнес-партнеров, содержащего сведения о субъектах предпринимательства и интегрированной, в целях формирования индекса должной осмотрительности, а также иных рейтингов и сведений о добросовестных отечественных бизнес-партнерах, с информационными системами и базами данных государственных органов и организаций, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Создание и ведение реестра добросовестности бизнес-партнеров Национальной палатой предпринимателей осуществляются в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
18) обеспечивает конфиденциальность и соблюдает необходимые меры, в том числе правовые, организационные и технические, для защиты данных реестра добросовестности бизнес-партнеров в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19) в целях развития предпринимательства, снижения рисков нарушения прав добросовестных отечественных и зарубежных предпринимателей – покупателей и поставщиков отечественных субъектов предпринимательства, сокращения теневой экономики, содействия выявлению лжепредпринимательства, повышения открытости и прозрачности деятельности субъектов предпринимательства, снижения рисков в деятельности предпринимателей, а равно снижения рисков потребителей товаров производимых отечественными предпринимателями и выполняемых ими работ, оказываемых ими услуг, разрабатывает и предоставляет рейтинговые и иные сервисы на базе реестра добросовестности бизнес-партнеров.
Перечень рейтинговых и иных сервисов, включая данные и сервисы реестра добросовестности бизнес-партнеров, и порядок их предоставления отечественным и зарубежным субъектам предпринимательства, а также иным заинтересованным лицам, включая уполномоченные государственные органы, определяются решением Президиума.".
62. В Закон Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 4-5, ст. 23; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 42; № 15, ст. 78; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 21-III, ст. 136; № 22-I, ст. 143; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 53, 55; № 24, ст. 124; 2017 г., № 4, ст. 7; 2018 г., № 9, ст. 31; № 10, ст. 32; № 14, ст. 44; 2019 г., №7, ст. 37):
абзац седьмой части второй подпункта 10) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"кредиторы – финансовые организации по требованиям, вытекающим из договоров на получение займа (микрокредита), не обеспеченным залогом;".

2) 11-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ұлттық палата кәсіпкерлік субъектілері үшін бірыңғай интернет-порталды және "Бизнеске арналған үкімет" веб-порталын құрады және оны қолдауды, әкімшілендіруді және дамытуды жүзеге асырады.";
3) 14-бап мынадай мазмұндағы 17), 18) және 19) тармақшалармен толықтырылсын:
"17) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ақпараттық жүйелерімен және дерекқорымен тиісті сақтық индексін, адал отандық бизнес-әріптестер туралы өзге де рейтингтерді және мәліметтерді қалыптастыру мақсатында интеграцияланған кәсіпкерлік субьектілері туралы мәліметтерді, сондай-ақ рейтингтерді және адал отандық бизнес әріптестер туралы мәліметтерді қамтитын бизнес-әріптестердің жосықтылығы тізілімін жасауды және жүргізуді қамтамасыз етеді.
Ұлттық кәсіпкерлік палатасы бизнес-әріптестер жосықтылығы тізілімін жасауды және жүргізуді Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырады.
18) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
бизнес-әріптестердің жосықтылығы тізілімін қорғау үшін құпиялылықты қамтамасыз етеді және қажетті шараларды, оның ішінде құқықтық, ұйымдастырушылық және техникалық шараларды сақтайды;
19) кәсіпкерлікті дамыту, адал отандық және шетелдік кәсіпкерлердің – отандық кәсіпкерлік субъектілерін сатып алушылар мен өнім берушілердің құқықтарын бұзу тәуекелдерін төмендету, көлеңкелі экономиканы қысқарту, жалған кәсіпкерлікті анықтауға жәрдемдесу, кәсіпкерлік субъектілері қызметінің ашықтығы мен айқындылығын арттыру, кәсіпкерлер қызметіндегі тәуекелдерді азайту, сол сияқты отандық кәсіпкерлер өндіретін тауарларды және олар орындайтын жұмыстарды, олар көрсететін қызметтерді тұтынушылардың тәуекелдерін төмендету мақсатында бизнес-әріптестердің жосықтылығы тізілімі базасында рейтингтік және өзге де сервистерді әзірлейді және ұсынады.
Бизнес-әріптестердің жосықтылығы тізілімінің деректері мен сервистерін қоса алғанда, рейтингтік және өзге де сервистердің тізбесі және оларды отандық және шетелдік кәсіпкерлік субъектілеріне, сондай-ақ уәкілетті мемлекеттік органдарды қоса алғанда, өзге де мүдделі тұлғаларға ұсыну тәртібі Төралқаның шешімімен айқындалады.".
62. "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 4-5, 23-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 15, 78-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20, 117-құжат; № 21-III, 136-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 53, 55-құжаттар; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 9, 31-құжат; № 10, 32-құжат; № 14, 44-құжат; 2019 ж., №7, 37-құжат):
1-баптың 10) тармақшасы екінші бөлігінің жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"кредиторлар – кепілмен қамтамасыз етілмеген қарыз (микрокредит) алуға арналған шарттардан туындайтын талаптар жөніндегі қаржы ұйымдары;".

63. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 8, ст.43; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 22, ст.131; № 23, ст.143; 2015 г., № 9, ст.46; № 16, ст.79; № 19-I, ст.101; № 20-IV, ст.113; № 22-II, ст.144; 2016 г., № 6, ст.45; 2017 г., № 11, ст.29; № 14, ст.49; № 23-III, ст.111; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 19, ст.62; № 24, ст.94; 2019 г., № 8, ст.45; № 21-22, ст.90; № 24-I, ст.119, Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.):
1) в статье 1:
подпункт 27) изложить в следующей редакции:
"27) интеллектуальная транспортная система – комплекс взаимосвязанных автоматизированных систем, обеспечивающих управление, мониторинг и контроль за дорожным движением и перевозочной деятельностью, а также сертифицированных специальных контрольно-измерительных технических средств, приборов и оборудования, работающих в автоматическом режиме, фиксирующих правонарушения в области автомобильного транспорта и дорожного движения;";
дополнить подпунктом 34-1) следующего содержания:
"34-1) единая система управления транспортными документами –информационная система, обеспечивающая регистрацию, учет, обработку и хранение документов, связанных с перевозочной деятельностью в области автомобильного транспорта и передачу формализованной информации о таких документах соответствующим уполномоченным государственным органам и участникам перевозочного процесса в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан об автомобильном транспорте;";
2) в статье 31:
в пункте 1:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) обеспечивает мониторинг и контроль за перевозочной деятельностью;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) оперативно представляет информацию соответствующим уполномоченным органам в случае возникновения криминальных и чрезвычайных ситуаций и о правонарушениях в области дорожного движения и автомобильного транспорта;";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) фиксирует правонарушения в области дорожного движения и автомобильного транспорта;";
пункт 2 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) ведет мониторинг и контроль за перевозочной деятельностью;";
3) абзац четвертый подпункта 1) пункта 3 статьи 54 изложить в следующей редакции:
"путевой лист, документ на провозимый груз (товарно-транспортную накладную), а также иные установленные законодательством Республики Казахстан документы на транспортное средство, за исключением зарегистрированных в единой системе управления транспортными документами.".

63. "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 8, 43-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 144-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 14, 49-құжат; № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 8, 45-құжат; № 21-22, 90-құжат; 2020 жылы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бапта:
27) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"27) интеллектуалды көлік жүйесі – жол жүрісі мен тасымалдау қызметін басқаруды, мониторингтеуді және бақылауды қамтамасыз ететін өзара байланысты автоматтандырылған жүйелер, сондай-ақ автоматты режимде жұмыс істейтін, автомобиль көлігі және жол жүрісі саласындағы құқық бұзушылықтарды тіркейтін сертификатталған арнайы бақылау-өлшеу техникалық құралдары, аспаптар мен жабдықтар кешені;";
мынадай мазмұндағы 34-1) тармақшамен толықтырылсын:
"34-1) көлік құжаттарын басқарудың бірыңғай жүйесі – Қазақстан Республикасының автомобиль көлігі туралы заңнамасында айқындалатын тәртіппен автомобиль көлігі саласындағы тасымалдау қызметіне байланысты құжаттарды тіркеуді, есепке алуды, өңдеуді және сақтауды және осындай құжаттар туралы формальдандырылған ақпаратты тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар мен тасымалдау процесіне қатысушыларға беруді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;";
2) 31-бапта:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) тасымалдау қызметін мониторингтеуді және бақылауды қамтамасыз етеді;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) криминалдық және төтенше жағдайлар туындаған жағдайда және жол жүрісі мен автомобиль көлігі саласындағы құқық бұзушылықтар туралы ақпаратты тиісті уәкілетті органдарға жедел түрде ұсынады;";
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) жол жүрісі және автомобиль көлігі саласындағы құқық бұзушылықтарды тіркейді.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) тасымалдау қызметіне мониторинг және бақылау жүргізеді.";
3) 54-баптың 3-тармағы 1) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жол парағын, тасымалданатын жүкке арналған құжатты (тауар-көлік жүкқұжатын), сондай-ақ көлік құжаттарын басқарудың бірыңғай жүйесінде тіркелгендерді қоспағанда, көлік құралына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де құжаттарды, өзімен бірге алып жүруге және ішкі істер органдарының, көліктік бақылау органдарының және мемлекеттік кірістер органдарының оған уәкілеттілік берілген лауазымды адамдарының талабы бойынша оларға тексеру үшін беруге;".

64. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст. 51; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 8, ст. 45; № 9, ст. 46; № 11, ст. 57; № 16, ст. 79; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; № 21-I, ст. 128; № 21-III, ст. 135; № 22-II, ст. 144, 145; № 22-V, ст. 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 1, ст. 2, 4; № 6, cт. 45; № 7-I, cт. 50; № 7-II, cт. 53; № 8-I, cт. 62; № 8-II, cт. 68; № 12, cт. 87; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 7; № 9, ст. 21, 22; № 11, ст. 29; № 12, ст. 34; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 47, 49; № 23, ст. 91; № 24, ст. 94; 2019 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 6; № 5-6, ст. 27; № 7, ст. 37, 39; № 8, ст. 45; № 15-16, ст. 67; № 19-20, ст. 86; № 21-22 ст. 90):
1) в статье 1:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) лицензия – разрешение первой категории, выдаваемое лицензиаром физическому или юридическому лицу, а также филиалу иностранного юридического лица, предметом деятельности которого является оказание финансовых услуг, на осуществление лицензируемого вида деятельности либо подвида лицензируемого вида деятельности, связанного с высоким уровнем опасности;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) лицензиат – физическое или юридическое лицо, а также филиал иностранного юридического лица, предметом деятельности которого является оказание финансовых услуг, имеющее лицензию;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) разрешение – подтверждение права физического или юридического лица, а также филиала иностранного юридического лица, предметом деятельности которого является оказание финансовых услуг, на осуществление деятельности или действий (операций), осуществляемое разрешительными органами посредством лицензирования или разрешительной процедуры;";
2) часть вторую пункта 4 статьи 29 изложить в следующей редакции:
"Заявитель, являющийся иностранным юридическим лицом, филиалом иностранного юридического лица, предметом деятельности которого является
оказание финансовых услуг, иностранцем или лицом без гражданства, при отсутствии у него документов, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4) и 5) пункта 3 настоящей статьи, представляет другие документы, содержащие аналогичные сведения о заявителе.";
3) подпункт 1) пункта 1 статьи 32 изложить в следующей редакции:
"1) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории физических или юридических лиц, филиала иностранного юридического лица, предметом деятельности которого является оказание финансовых услуг;";

64. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 6, 45-құжат; № 7-I, 50-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-I, б. 62; № 8-II, Б. 68; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 9, 21, 22-құжаттар; № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47, 49-құжаттар; № 23, 91-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 21-22, 90-құжат):
1) 1-бапта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) лицензия – жеке немесе заңды тұлғаға, сондай-ақ қызметінің нысанасы қаржылық қызметтер көрсету болып табылатын шетелдік заңды тұлға филиалына қауіптіліктің жоғары деңгейіне байланысты лицензияланатын қызмет түрін не лицензияланатын қызметтің кіші түрін жүзеге асыруға лицензиар беретін бірінші санаттағы рұқсат;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) лицензиат – лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлға, сондай-ақ қызметінің нысанасы қаржылық қызметтер көрсету болып табылатын шетелдік заңды тұлғаның филиалы;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) рұқсат – рұқсат беру органдары лицензиялау немесе рұқсат беру рәсімі арқылы жүзеге асыратын, жеке немесе заңды тұлғаның, сондай-ақ қызметінің нысанасы қаржылық қызметтер көрсету болып табылатын шетелдік заңды тұлға филиалының қызметті немесе әрекеттерді (операцияларды) жүзеге асыруға арналған құқығын растау;";
2) 29-баптың 4-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетелдік заңды тұлға, қызметінің нысанасы қаржылық қызметтер көрсету болып табылатын шетелдік заңды тұлға филиалы, шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам болып табылатын өтініш беруші өзінде осы баптың
3-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген құжаттар болмаған кезде өтініш беруші туралы осыған ұқсас мәліметтерді қамтитын басқа да құжаттарды ұсынады.";
3) 32-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының заңдарында жеке немесе заңды тұлғалардың осы санаты, қызметінің нысанасы қаржылық қызметтер көрсету болып табылатын шетелдік заңды тұлғаның филиалы үшін қызмет түрімен айналысуға тыйым салынған;";

4) подпункт 4) части первой пункта 1 статьи 33 изложить в следующей редакции:
"4) изменения наименования и (или) места нахождения юридического лица-лицензиата, филиала иностранного юридического лица-лицензиата, предметом деятельности которого является оказание финансовых услуг (в случае указания адреса в лицензии);";
5) подпункт 4) пункта 1 статьи 35 изложить в следующей редакции:
"4) прекращения деятельности физического лица, ликвидации юридического лица, прекращения деятельности филиала иностранного юридического лица, предметом деятельности которого является оказание финансовых услуг;";
6) пункт 4 статьи 49 изложить в следующей редакции:
"4. В случае приостановления деятельности или отдельных видов деятельности или действий (операций) физического или юридического лица, филиала иностранного юридического лица, предметом деятельности которого является оказание финансовых услуг, в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений вносятся соответствующие сведения.";
7) в приложении 1:
в графе 3 строки 53:
пункт 4 после слова "банками" дополнить словами ", филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан";
пункт 5 после слова "банками" дополнить словами ", филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан";
пункт 8 после слова "банком," дополнить словами "филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан,";
пункт 13 после слова "банками" дополнить словами ", филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан";
пункт 14 после слова "банками" дополнить словами ", филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан";
в строке 57:
в графе 2 после слова "банками" дополнить словами ", филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан";
в графе 3:
пункт 3 после слова "банком" дополнить словами ", филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан";
пункт 7 после слова "банка" дополнить словами ", филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан".
8) в приложении 2:
в графах 2 и 3 строки 68 после слова "банка" дополнить словами ", филиала банка-нерезидента Республики Казахстан";
в графах 2 и 3 строки 69 после слова "организации" дополнить словами ", открытие филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан";
дополнить строкой 69-1 следующего содержания:
"
669-1
Выдача разрешения на открытие филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
Постановление Правления уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на открытие страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
Бессрочное разрешение; процедура конкурса не применима; действие части первой пункта 3 статьи 25 и пунктов 1, 2 статьи 26 настоящего Закона при выдаче разрешения не распространяется
";
в строке 245:
графу 2 после слова "банка" дополнить словами ", добровольное прекращение деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан";
графу 3 после слова "банков" дополнить словами ", добровольное прекращение деятельности филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан";
в строке 251:

4) 33-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) заңды тұлға-лицензиаттың, қызметінің нысанасы қаржылық қызметтер көрсету болып табылатын шетелдік заңды тұлға-лицензиат филиалының атауы және (немесе) орналасқан жері өзгерген (лицензияда мекенжай көрсетілген жағдайда);";
5) 35-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жеке тұлғаның қызметі тоқтатылғанда, заңды тұлға таратылғанда, қызметінің нысанасы қаржылық қызметтер көрсету болып табылатын шетелдік заңды тұлға филиалының қызметі тоқтатылғанда;";
6) 49-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жеке немесе заңды тұлғаның, қызметінің нысанасы қаржылық қызметтер көрсету болып табылатын шетелдік заңды тұлға филиалының қызметі немесе жекелеген қызмет түрлері немесе әрекеттері (операциялары) тоқтатыла тұрған жағдайда рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізіліміне тиісті мәліметтер енгізіледі.";
7) 1-қосымшада:
53-жолдың 3-бағанында:
4-тармақ "Банктердің" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ "банктер" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдары" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақ "банктің" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының" деген сөздермен толықтырылсын;
13-тармақ "Банктерге" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
14-тармақ "Банктерге" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
57-жолда:
2-баған "банктері" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары" деген сөздермен толықтырылсын;
3-бағанда:
3-тармақ "банкінің" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкі филиалының" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақ "банкінің" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкі филиалының" деген сөздермен толықтырылсын.
8) 2-қосымшада:
68-жолдың 2 және 3-бағандары "банк" деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалын" деген сөздермен толықтырылсын;
69-жолдың 2 және 3-бағандары "сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ашуға" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 69-1-жолмен толықтырылсын:
"
669-1
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат беру
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган басқармасының Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат беру туралы (рұқсат беруден бас тарту туралы) қаулысы
Мерзімсіз рұқсат;
конкурс рәсімін қолдануға келмейді;
рұқсат беру кезінде осы Заңның 25-бабының 3-тармағы бірінші бөлігінің және
26-бабы 1,
2-тармақтарының күші қолданылмайды
";
245-жолда:
2-баған "таратуға" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға" деген сөздермен толықтырылсын;
3-баған "таратуға" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтатуға" деген сөздермен толықтырылсын;
251-жолда:

графы 2 и 3 после слова "организации" дополнить словами ", добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.;
9) пункт 54 приложения 3 исключить.
65. В Закон Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "О государственно-частном партнерстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-VII, ст.116; 2016 г., № 7-II, ст.55; 2017 г., № 14, ст.51; № 20, ст.96; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 15, ст.47, 2019 г., № 7 (2782), cт. 39):
1) пункт 2 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"2. Принципами государственно-частного партнерства являются:
1) принцип последовательности – поэтапное построение взаимоотношений между субъектами государственно-частного партнерства;
2) принцип конкурсности – определение частного партнера на конкурсной основе, за исключением случаев, установленных настоящим Законом;
3) принцип сбалансированности – взаимовыгодное распределение обязанностей, гарантий, рисков и доходов между государственным партнером и частным партнером в процессе реализации проекта государственно-частного партнерства;
4) принцип результативности – установление критериев и показателей, позволяющих оценить достижение результатов государственно-частного партнерства;
5) принцип ценности для населения – обеспечение развития социальной инфраструктуры и систем жизнеобеспечения населения, повышение уровня доступности и качества товаров, работ и услуг, а также создание рабочих мест в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства.";
2) статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Признаки государственно-частного партнерства
К исключительным признакам государственно-частного партнерства относятся:
1) построение отношений государственного партнера и частного партнера путем заключения договора государственно-частного партнерства;
2) среднесрочный или долгосрочный срок реализации проекта государственно-частного партнерства (от трех до тридцати лет в зависимости от особенностей проекта государственно-частного партнерства);
3) совместное участие государственного партнера и частного партнера в реализации проекта государственно-частного партнерства в формах, предусмотренных настоящим Законом;
4) объединение ресурсов государственного партнера и частного партнера для реализации проекта государственно-частного партнерства;
5) осуществление инвестиций частным партнером для реализации проекта государственно-частного партнерства.";
3) в статье 9:

2 және 3-бағандар "таратуға" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 3-қосымшаның 54-тармағы алып тасталсын.
65. "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы"2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-VII, 116-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; 2017 ж., № 14, 51-құжат; № 20, 96-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 15, 47-құжат; 2019 ж., № 7 (2782), 39-құжат):
1) 3-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттары:
1) реттілік қағидаты – мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілері арасындағы өзара қарым-қатынастарды кезең-кезеңмен орнату;
2) конкурстық қағидаты– осы Заңда белгіленген жағдайларды қоспағанда, жекеше әріптесті конкурстық негізде айқындау;
3) теңгерімділік қағидаты – мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру процесінде мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптес арасында міндеттерді, кепілдіктерді, тәуекелдер мен кірістерді өзара тиімді бөлу;
4) нәтижелілік қағидаты – мемлекеттік-жекешелік әріптестік нәтижелеріне қол жеткізуді бағалауға мүмкіндік беретін өлшемшарттар мен көрсеткіштерді белгілеу;
5) халық үшін құндылық қағидаты – әлеуметтік инфрақұрылымды және халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету жүйелерін дамытуды қамтамасыз ету, тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі мен сапасының деңгейін арттыру, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде жұмыс орындарын құру болып табылады.";
2) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік белгілері
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің айрықша белгілеріне мыналар:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу арқылы мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптестің қарым-қатынастарын орнату;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді кезеңі (мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының ерекшеліктеріне байланысты үш жылдан отыз жылға дейін);
3) мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптестің осы Заңда көзделген нысандарда мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыруға бірлесіп қатысуы;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптестің ресурстарын біріктіру;
5) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін жеке әріптестің инвестицияларды жүзеге асыруы жатады.";
3) 9-бапта:

дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Полное возмещение затрат частного партнера осуществляется исключительно по проектам государственно-частного партнерства, если эксплуатация объекта социальной инфраструктуры и жизнеобеспечения не обеспечивает окупаемость инвестиций частного партнера.
К объектам социальной инфраструктуры и жизнеобеспечения относятся объекты, комплексы объектов, используемые для удовлетворения общественных потребностей, обеспечение которых возложено на государственные органы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Порядок возмещения затрат субъектам государственно-частного партнерства определяется бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Выплата компенсации инвестиционных затрат по проекту государственно-частного партнерства осуществляется после ввода объекта государственно-частного партнерства в эксплуатацию равными долями в течение срока, составляющего не менее пяти лет, в соответствии с договором государственно-частного партнерства.
При этом, запрещается перенос сроков выплат компенсации инвестиционных затрат, установленных договором государственно-частного партнерства, на более ранние периоды.";
4) статью 13 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Период эксплуатации объекта государственно-частного партнерства устанавливается на срок не менее пяти лет в зависимости от особенностей проекта государственно-частного партнерства.";
5) в статье 23:
в подпункт 3) после слова "конкурса" дополнить словом "(аукциона)";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) осуществляет подготовку отраслевого заключения на конкурсную документацию проекта государственно-частного партнерства, бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства при прямых переговорах по определению частного партнера (по местным проектам, стоимость которых превышает четырехмиллионный месячный расчетный показатель и по республиканским проектам) в соответствии с правилами, утверждаемыми центральным уполномоченным органом по государственному планированию;";
6) в статье 25:
в подпункт 2) после слова "конкурса" дополнить словом "(аукциона)";
в подпункт 4) после слова "конкурса" дополнить словом "(аукциона)";
7) в подпункте 3) статьи 28 после слова "конкурсной" дополнить словом "(аукционной)";
8) пункт 1 статьи 31 изложить в следующей редакции:
"1. Определение частного партнера осуществляется следующими способами:
1) конкурса (открытого конкурса, конкурса в упрощенном порядке и с использованием двухэтапных процедур).
Конкурс по определению частного партнера может быть закрытым в отношении объектов, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан.

мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Егер әлеуметтік инфрақұрылым мен тіршілікті қамтамасыз ету объектісін пайдалану жекеше әріптес инвестицияларының өзін-өзі ақтауын қамтамасыз етпесе, жекеше әріптестің шығындарын толық өтеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша ғана жүзеге асырылады.
Әлеуметтік инфрақұрылым мен тіршілікті қамтамасыз ету объектілеріне қоғамдық қажеттіліктерді қанағаттандыру үшін пайдаланылатын, қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдарға жүктелген объектілер, объектілер кешендері жатады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілеріне шығындарды өтеу тәртібі Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында айқындалады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша инвестициялық шығындардың өтемақысын төлеу мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалануға бергеннен кейін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына сәйкес кемінде бес жылды құрайтын мерзім ішінде тең үлеспен жүзеге асырылады.
Бұл ретте мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында белгіленген инвестициялық шығындардың өтемақысын төлеу мерзімдерін неғұрлым ерте кезеңдерге ауыстыруға тыйым салынады.";
4) 13-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалану кезеңі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының ерекшеліктеріне байланысты кемінде бес жыл мерзімге белгіленеді.";
5) 23-бапта:
3) тармақша "конкурс" деген сөзден кейін "(аукцион)" деген сөзбен толықтырылсын;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін қағидаларға сәйкес жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздер кезінде (құны төрт миллион айлық есептік көрсеткіштен асатын жергілікті жобалар бойынша және республикалық жобалар бойынша)
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасына салалық қорытынды, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспар дайындауды жүзеге асырады;";
6) 25-бапта:
2) тармақша "конкурсты" деген сөзден кейін "(аукционды)" деген сөзбен толықтырылсын;
4) тармақша "конкурсты" деген сөзден кейін "(аукционды)" деген сөзбен толықтырылсын;
7) 28-баптың 3) тармақшасы "конкурстық" деген сөзден кейін "(аукциондық)" деген сөзбен толықтырылсын;
8) 31-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жекеше әріптесті айқындау мынадай тәсілдермен жүзеге асырылады:
1) конкурс тәсіл (ашық конкурс, оңайлатылған тәртіппен және екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып конкурс тәсілмен).
Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс Қазақстан Республикасының Үкіметі тізбесін айқындайтын объектілерге қатысты жабық болуы мүмкін;

2) прямых переговоров;
3) аукциона.";
9) в статье 32:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Для участия в конкурсе (аукционе) либо прямых переговорах по определению частного партнера потенциальный частный партнер должен соответствовать следующим общим квалификационным требованиям:
1) обладать правоспособностью (для юридических лиц) и гражданской дееспособностью (для индивидуального предпринимателя);
2) являться платежеспособным, не иметь налоговой задолженности, превышающей шестикратный размер месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
3) иметь финансовые и (или) материальные, и (или) трудовые ресурсы, необходимые для исполнения обязательств по договору государственно-частного партнерства;
4) не подлежать процедуре банкротства либо ликвидации, на его имущество, балансовая стоимость которого превышает десять процентов от стоимости соответствующих основных средств, не должен быть наложен арест, его финансово-хозяйственная деятельность не должна быть приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) не быть привлеченным к ответственности за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение им обязательств по заключенным в течение последних трех лет договорам государственно-частного партнерства либо концессии на основании решения суда, вступившего в законную силу, о признании недобросовестным потенциальным частным партнером либо концессионером;
6) учредители, руководители потенциального частного партнера не должны быть включены в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
7) не должен быть включен в реестр недобросовестных участников государственных закупок;
8) иметь собственные средства, составляющие не менее десяти процентов от стоимости объекта государственно-частного партнерства.
Под собственными средствами понимаются собственный капитал, деньги и иные активы, принадлежащие потенциальному частному партнеру, которые непосредственно вовлекаются в реализацию проекта государственно-частного партнерства. Данное требование включается в договор государственно-частного партнерства.";
в пунктах 3 и 4 после слова "конкурса" дополнить словом "(аукциона)";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Потенциальный частный партнер в случае представления недостоверной информации на соответствие квалификационным требованиям не допускается к участию в конкурсе (аукционе) либо в прямых переговорах по определению частного партнера в течение последующих трех лет с момента признания его судом недобросовестным потенциальным частным партнером.
Достоверность информации по квалификационным требованиям, представляемой потенциальным частным партнером, может быть установлена конкурсной (аукционной) комиссией, организатором конкурса (аукциона) либо прямых переговоров, уполномоченными государственными органами на любой стадии проведения конкурса (аукциона) либо прямых переговоров по определению частного партнера.";
в абзацах первом и втором пункта 7 после слова "конкурса" дополнить словом "(аукциона)";
в пункте 8 после слова "конкурса" дополнить словом "(аукциона)";

2) тікелей келіссөздер;
3) аукцион тәсілі.";
9) 32-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Конкурсқа (аукционға) не жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздерге қатысу үшін әлеуетті жекеше әріптес мынадай жалпы біліктілік талаптарына сәйкес келуге:
1) құқық қабілеттілігінің (заңды тұлғалар үшін) және азаматтық әрекет қабілеттілігінің (дара кәсіпкер үшін) болуы;
2) төлем қабілеттілігінің болуы, республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің алты еселенген мөлшерінен асатын салық берешегінің болмауы;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша міндеттемелерді орындау үшін қажетті қаржылық және (немесе) материалдық және (немесе) еңбек ресурстарының болуы;
4) банкроттық не тарату рәсіміне жатпауға, баланстық құны тиісті негізгі құралдар құнының он пайызынан асатын мүлкіне тыйым салынбауға, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оның қаржы-шаруашылық қызметі тоқтатыла тұрмауға;
5) соңғы үш жыл ішінде жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік не концессия шарттары бойынша міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін жосықсыз әлеуетті жекеше әріптес не концессионер деп тану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде жауаптылыққа тартылмауға;
6) әлеуетті жекеше әріптестің құрылтайшылары, басшылары терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен енгізілмеуге;
7) мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тізіліміне енгізілмеуге;
8) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісі құнының кемінде он пайызын құрайтын меншікті қаражаты болуға тиіс.
Меншікті қаражат деп мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыруға тікелей тартылатын әлеуетті жекеше әріптеске тиесілі меншікті капитал, ақша және өзге де активтер түсініледі. Осы талап мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына енгізіледі.";
3 және 4-тармақтар "конкурсты" деген сөзден кейін "(аукционды)" деген сөзбен толықтырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Әлеуетті жекеше әріптес біліктілік талаптарына сәйкестігіне анық емес ақпарат берген жағдайда, сот оны жосықсыз әлеуетті жекеше әріптес деп таныған кезден бастап кейінгі үш жыл бойы жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа (аукционға) не тікелей келіссөздерге қатысуға жіберілмейді.
Әлеуетті жекеше әріптес ұсынатын біліктілік талаптары жөніндегі ақпараттың анықтығын конкурстық (аукциондық) комиссия, конкурсты (аукционды) не тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы, уәкілетті мемлекеттік органдар жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты (аукционды) не тікелей келіссөздерді өткізудің кез келген сатысында анықтауы мүмкін.";
7-тармақта бірінші және екінші абзац "конкурсты" деген сөзден кейін "(аукционды)" деген сөзбен толықтырылсын;
8-тармақ "конкурсты" деген сөзден кейін "(аукционды)" деген сөзбен толықтырылсын;

10) статью 33 изложить в следующей редакции:
"Статья 33. Ограничения, связанные с участием в конкурсе (аукционе) либо в прямых переговорах по определению частного партнера
1. Потенциальный частный партнер не вправе участвовать в конкурсе (аукционе) либо в прямых переговорах по определению частного партнера, если:
1) близкие родственники, супруг (супруга) или свойственники руководителей данного потенциального частного партнера и (или) уполномоченного представителя данного потенциального частного партнера обладают правом принимать решение об определении частного партнера либо являются представителем организатора конкурса (аукциона), либо прямых переговоров;
2) на имущество потенциального частного партнера, балансовая стоимость которого превышает десять процентов от стоимости соответствующих основных средств, наложен арест;
3) потенциальный частный партнер имеет неисполненные обязательства по исполнительным документам и включен уполномоченным органом в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов в единый реестр должников;
4) финансово-хозяйственная деятельность потенциального частного партнера приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан либо законодательством государства потенциального частного партнера-нерезидента Республики Казахстан.
2. Потенциальный частный партнер и аффилированное лицо потенциального частного партнера не имеют права участвовать в одном конкурсе (аукционе) по определению частного партнера.
3. Нарушения требований настоящей статьи могут быть установлены конкурсной комиссией, организатором конкурса либо прямых переговоров, уполномоченными государственными органами на любой стадии планирования и реализации государственно-частного партнерства.";
11) в пункте 3 статьи 34 после слова "конкурса" дополнить словом "(аукциона)";
12) статью 35 изложить в следующей редакции:
"Статья 35. Определение частного партнера способом конкурса (аукциона)
1. Конкурс (аукцион) по определению частного партнера осуществляется в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по государственному планированию.
2. Организатором конкурса (аукциона) создается конкурсная (аукционная) комиссия для определения частного партнера.
3. Сведения о результатах конкурса (аукциона) по определению частного партнера, за исключением сведений, составляющих государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, а также результатах закрытого конкурса по определению частного партнера размещаются организатором конкурса (аукциона) на своем официальном интернет-ресурсе и публикуются в периодических печатных изданиях на казахском и русском языках.";

10) 33-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"33-бап. Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа (аукционға) не тікелей келіссөздерге қатысуға байланысты шектеулер
1. Әлеуетті жекеше әріптес, егер:
1) осы әлеуетті жекеше әріптес басшыларының және (немесе) осы әлеуетті жекеше әріптестің уәкілетті өкілінің жақын туыстары, жұбайы (зайыбы) немесе жекжаттары жекеше әріптесті айқындау туралы шешім қабылдау құқығына ие болса не конкурсты (аукционды) не тікелей келіссөздерді ұйымдастырушының өкілі болып табылса;
2) баланстық құны тиісті негізгі құралдар құнының он пайызынан асатын әлеуетті жекеше әріптестің мүлкіне тыйым салынған болса;
3) әлеуетті жекеше әріптестің атқарушылық құжаттар бойынша орындалмаған міндеттемелері бар және атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган борышкерлердің бірыңғай тізіліміне енгізілген болса;
4) әлеуетті жекеше әріптестің қаржы-шаруашылық қызметі
Қазақстан Республикасының заңнамасына не Қазақстан Республикасының резиденті емес әлеуетті жекеше әріптес мемлекетінің заңнамасына сәйкес тоқтатыла тұрса, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа (аукционға) не тікелей келіссөздерге қатысуға құқығы жоқ.
2. Әлеуетті жекеше әріптестің және әлеуетті жекеше әріптестің үлестес тұлғасының жекеше әріптесті айқындау жөніндегі бір конкурсқа (аукционға) қатысуға құқығы жоқ.
3. Осы баптың талаптарын бұзушылықтарды мемлекеттік-жекешелік әріптестікті жоспарлау мен іске асырудың кез келген сатысында Конкурстық комиссия, конкурсты не тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы, уәкілетті мемлекеттік органдар белгілеуі мүмкін.";
11) 34-баптың 3-тармағы "конкурсқа" деген сөзден кейін "(аукционға)" деген сөзбен толықтырылсын;
12) 35-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"35-бап. Жеке әріптесті конкурс (аукцион) тәсілімен айқындау)
1. Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс (аукцион) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
2. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы жекеше әріптесті айқындау үшін конкурстық (аукциондық) комиссия құрады.
3. Мемлекеттік құпияларды немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс (аукцион) нәтижелері, сондай-ақ жекеше әріптесті айқындау жөніндегі жабық конкурс нәтижелері туралы мәліметтерді конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы қазақ және орыс тілдерінде жариялайды өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады және мерзімді баспасөз басылымдарында жарияланады.";

13) статью 36 изложить в следующей редакции:
"Статья 36. Извещение о проведении конкурса (аукциона)
Информация о проведении конкурса (аукциона) по определению частного партнера размещается на официальном интернет-ресурсе организатора конкурса (аукциона) и публикуется в периодических печатных изданиях на казахском и русском языках. Информация о проведении конкурса (аукциона) по определению частного партнера включает в себя сведения о проекте государственно-частного партнерства, дате, месте и времени проведения конкурса (аукциона) по определению частного партнера.";
14) в статье 37:
в пункте 1 после слова "конкурса" дополнить словом "аукциона";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Организатор конкурса (аукциона) представляет всем потенциальным частным партнерам конкурсную документацию проекта государственно-частного партнерства, согласованную с центральным уполномоченным органом по государственному планированию в случаях, предусмотренных подпунктом 4) статьи 20 настоящего Закона, и центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в случаях, предусмотренных подпунктом 3) статьи 21 настоящего Закона, содержащую следующую информацию:
1) требования к документам, подтверждающим соответствие потенциальных частных партнеров предъявляемым квалификационным требованиям;
1-1) информационный лист, содержащий описание проекта государственно-частного партнерства;
2) место нахождения объекта государственно-частного партнерства;
3) предполагаемые виды и объемы государственной поддержки, а также источники возмещения затрат и получения доходов по проекту государственно-частного партнерства;
4) проект договора государственно-частного партнерства;
5) описание критериев определения лучшей конкурсной (аукционной) заявки;
6) указание валюты (валют), в которой должны быть выражены параметры проекта государственно-частного партнерства, и курс валюты (валют), который будет применен для приведения к единой валюте в целях их сопоставления и оценки;
7) требования к языку представления конкурсной (аукционной) заявки;
8) указание на право потенциального частного партнера изменять или отзывать свою конкурсную (аукционную) заявку до истечения срока представления конкурсных (аукционных) заявок;
9) содержание конкурсной (аукционной) заявки, способ, место, срок представления и действия конкурсных (аукционных) заявок, а также условия внесения обеспечения конкурсной (аукционной) заявки;
10) способы получения разъяснений по содержанию конкурсной документации проекта государственно-частного партнерства;

13) 36-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"36-бап. Конкурсты (аукционды) өткізу туралы хабарлама
Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты (аукционды) өткізу туралы ақпарат қазақ және орыс тілдерінде конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының ресми интернет-ресурсында орналастырылады және мерзімді баспа басылымдарында жарияланады. Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты (аукционды) өткізу туралы ақпарат мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы туралы, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың (аукционның) өткізілетін күні, орны мен уақыты туралы мәліметтерді қамтиды.";
14) 37-бапта:
1-тармақ "конкурсты" деген сөзден кейін "(аукционды)" деген сөзбен толықтырылсын.;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы барлық әлеуетті жекеше әріптестерге осы Заңның 20-бабының 4) тармақшасында көзделген жағдайларда мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен және осы Заңның 21-бабының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісілген, мынадай ақпаратты қамтитын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасын ұсынады:
1) әлеуетті жекеше әріптестердің қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарға қойылатын талаптар;
1-1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының сипаттамасын қамтитын ақпараттық парақ;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің орналасқан жері;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша мемлекеттік қолдаудың болжанатын түрлері мен көлемдері, сондай-ақ шығындарды өтеу мен кірістерді алу көздері;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасы;
5) үздік конкурстық (аукциондық) өтінімді айқындау өлшемшарттарын сипаттау;
6) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының өлшемшарттары көрсетілуге тиіс валютаны (валюталарды) көрсету және оларды салыстыру және бағалау мақсатында бірыңғай валютаға келтіру үшін қолданылатын валюта (валюталар) бағамы;
7) конкурстық (аукциондық) өтінім берілетін тілге қойылатын талаптар;
8) әлеуетті жекеше әріптестің өз конкурстық (аукциондық) өтінімін конкурстық (аукциондық) өтінімдерді табыс ету мерзімі өткенге дейін өзгерту немесе кері қайтарып алу құқығына нұсқау;
9) конкурстық (аукциондық) өтінімнің мазмұны, конкурстық (аукциондық) өтінімдерді табыс ету тәсілі, орны, мерзімі және қолданылу мерзімі, сондай-ақ конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз етуді енгізу шарттары;
10) мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасының мазмұны бойынша түсіндірулерді алу тәсілдері;

11) процедуры, место, дату и время вскрытия конвертов с конкурсными (аукционными) заявками;
12) условия конкурса, в которые не допускается внесение изменений в ходе переговоров.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. В конкурсной документации определяются условия конкурса (аукциона), в которые не допускается внесение изменений в ходе переговоров в соответствии со статьей 40 настоящего Закона, которые являются существенными условиями конкурса (аукциона).";
пункты 3, 4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"3. В случае представления конкурсной документации потенциальному частному партнеру на бумажном носителе, организатор конкурса (аукциона) вправе взимать плату за представленную конкурсную документацию проекта государственно-частного партнерства, не превышающую затраты на копирование конкурсной документации проекта государственно-частного партнерства.
4. Потенциальный частный партнер вправе обратиться к организатору конкурса (аукциона) с запросом о разъяснении конкурсной документации проекта государственно-частного партнерства, но не позднее тридцати календарных дней до истечения срока представления конкурсных (аукционных) заявок, а при проведении повторного конкурса (аукциона) по определению частного партнера – не позднее пятнадцати календарных дней до истечения срока представления конкурсных (аукционных) заявок.
В трехдневный срок с момента регистрации такого запроса организатор конкурса (аукциона) дает разъяснение потенциальным частным партнерам.
5. Организатор конкурса (аукциона) вправе не позднее двадцати календарных дней до истечения срока представления конкурсных (аукционных) заявок по собственной инициативе или в ответ на запрос потенциального частного партнера внести изменения и (или) дополнения в конкурсную документацию проекта государственно-частного партнерства.
Организатор конкурса (аукциона) не позднее одного рабочего дня со дня принятия решения о внесении изменений и (или) дополнений в конкурсную документацию проекта государственно-частного партнерства представляет текст внесенных изменений и (или) дополнений в конкурсную документацию проекта государственно-частного партнерства всем потенциальным частным партнерам. При этом, срок представления конкурсных (аукционных) заявок продлевается организатором конкурса (аукциона) на срок не менее чем на тридцать календарных дней для учета потенциальными частными партнерами этих изменений и (или) дополнений в конкурсных (аукционных) заявках, а при повторном конкурсе (аукционе) – на срок не менее пятнадцати календарных дней.

11) конкурстық (аукциондық) өтінімдер салынған конверттерді ашу рәсімдері, орны, күні және уақыты;
12) келіссөздер барысында өзгерістер енгізуге жол берілмейтін конкурстың шарттары.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Конкурстық құжаттамада осы Заңның 40-бабына сәйкес келіссөздер барысында өзгерістер енгізуге жол берілмейтін, конкурстың (аукционның) елеулі шарттары болып табылатын конкурстың (аукционның) шарттары айқындалады.";
3, 4, 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Конкурстық құжаттама әлеуетті жекеше әріптеске қағаз жеткізгіште ұсынылған жағдайда, конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының ұсынылған конкурстық құжаттамасы үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасының көшірмесін жасауға жұмсалған шығындардан аспайтын ақы алуға құқылы.
4. Әлеуетті жекеше әріптес конкурсты (аукционды) ұйымдастырушыға мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасын түсіндіру туралы сұрау салумен, бірақ конкурстық (аукциондық) өтінімдерді ұсыну мерзімі өткенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей өтініш білдіруге, ал жекеше әріптесті айқындау жөнінде қайталап конкурс (аукцион) өткізген кезде – конкурстық (аукциондық) өтінімдерді ұсыну мерзімі өткенге дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей өтініш білдіруге құқылы.
Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы мұндай сұрау салу тіркелген кезден бастап үш күн мерзімде әлеуетті жекеше әріптестерге түсіндіру береді.
5. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық (аукциондық) өтінімдерді ұсыну мерзімі өткенге дейін күнтізбелік жиырма күннен кешіктірмей өз бастамасы бойынша немесе әлеуетті жекеше әріптестің сұрау салуына жауап ретінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге құқылы.
Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы шешім қабылданған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасына енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулардың мәтінін барлық әлеуетті жекеше әріптестерге ұсынады. Бұл ретте конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық (аукциондық) өтінімдер ұсыну мерзімін конкурстық (аукциондық) өтінімдерде осы өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды әлеуетті жекеше әріптестердің ескеруі үшін күнтізбелік отыз күннен кем емес мерзімге, ал қайта конкурс (аукцион) кезінде күнтізбелік он бес күннен кем емес мерзімге ұзартады.

6. Организатор конкурса (аукциона) вправе провести встречу с потенциальными частными партнерами для разъяснения конкурсной документации проекта государственно-частного партнерства.";
15) статью 38 изложить в следующей редакции:
"Статья 38. Конкурсная (аукционная) заявка
1. Конкурсная (аукционная) заявка является формой выражения согласия потенциального частного партнера с требованиями и условиями, установленными конкурсной документацией проекта государственно-частного партнерства.
2. Конкурсная (аукционная) заявка представляется потенциальным частным партнером организатору конкурса (аукциона) до истечения срока ее представления, указанного в конкурсной документации проекта государственно-частного партнерства.
3. Конкурсная (аукционная) заявка потенциального частного партнера подлежит отклонению в следующих случаях, когда:
1) потенциальным частным партнером и (или) участником консорциума ранее представлена конкурсная (аукционная) заявка на участие в данном конкурсе (аукционе) по определению частного партнера и (или) в отношении одного и того же лота;
2) конкурсная (аукционная) заявка поступила после истечения срока приема конкурсных (аукционных) заявок на участие в данном конкурсе (аукционе) по определению частного партнера.
4. Потенциальный частный партнер не позднее окончания срока представления конкурсных (аукционных) заявок вправе:
1) изменить и (или) дополнить внесенную конкурсную (аукционную) заявку;
2) отозвать свою конкурсную (аукционную) заявку, не утрачивая право на возврат внесенного им обеспечения конкурсной (аукционной) заявки.
5. Срок действия конкурсной (аукционной) заявки должен соответствовать требуемому сроку, установленному конкурсной документацией проекта государственно-частного партнерства.";
16) статью 39 изложить в следующей редакции:
"Статья 39. Обеспечение конкурсной (аукционной) заявки
1. Обеспечение конкурсной (аукционной) заявки вносится потенциальным частным партнером в качестве гарантии того, что он:
1) не отзовет либо не изменит и (или) не дополнит свою конкурсную (аукционную) заявку после истечения срока представления конкурсных (аукционных) заявок;
2) заключит договор государственно-частного партнерства в случае определения его победителем конкурса (аукциона) по определению частного партнера.
2. Обеспечение конкурсной (аукционной) заявки на участие в конкурсе (аукционе) по определению частного партнера вносится в размере одной десятой процента от стоимости предполагаемых инвестиций по договору государственно-частного партнерства.
Стоимость предполагаемых инвестиций по договору государственно-частного партнерства определяется в конкурсной документации.

6. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасын түсіндіру үшін әлеуетті жекеше әріптестермен кездесу өткізуге құқылы.";
15) 38-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"38-бап. Конкурстық (аукциондық) өтінім
1. Конкурстық (аукциондық) өтінім әлеуетті жекеше әріптестің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасында белгіленген талаптар мен шарттарға келісім білдіру нысаны болып табылады.
2. Әлеуетті жекеше әріптес конкурстық (аукциондық) өтінімді конкурсты (аукционды) ұйымдастырушыға мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасында көрсетілген оны ұсыну мерзімі өткенге дейін ұсынады.
3. Әлеуетті жекеше әріптестің конкурстық (аукциондық) өтінімі мынадай:
1) әлеуетті жекеше әріптес және (немесе) консорциумға қатысушы бұрын жекеше әріптесті айқындау жөніндегі және (немесе) сол бір лотқа қатысты осы конкурсқа (аукционға) қатысуға конкурстық (аукциондық) өтінім берген;
2) конкурстық (аукциондық) өтінім жекеше әріптесті айқындау жөніндегі осы конкурсқа (аукционға) қатысуға конкурстық (аукциондық) өтінімдерді қабылдау мерзімі өткеннен кейін келіп түскен жағдайларда қабылданбайды.
4. Әлеуетті жекеше әріптес конкурстық (аукциондық) өтінімдерді табыс ету мерзімі аяқталғаннан кешіктірмей:
1) енгізілген конкурстық (аукциондық) өтінімді өзгертуге және (немесе) толықтыруға;
2) өзі енгізген конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз етуді қайтару құқығын жоғалтпастан, өзінің конкурстық (аукциондық) өтінімін кері қайтарып алуға құқылы.
5. Конкурстық (аукциондық) өтінімнің қолданылу мерзімі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасында белгіленген талап етілетін мерзімге сәйкес келуге тиіс.";
16) 39-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"39-бап. Конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз ету
1. Әлеуетті жекеше әріптес конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз етуді:
1) конкурстық (аукциондық) өтінімдерді табыс ету мерзімі өткеннен кейін өзінің конкурстық (аукциондық) өтінімін кері қайтарып алмайтынына не өзгертпейтініне және (немесе) толықтырмайтынына;
2) өзін жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың (аукционның) жеңімпазы деп айқындаған жағдайда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасатындығына кепіл ретінде енгізеді.
2. Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа (аукционға) қатысуға конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз ету мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша болжанатын инвестициялар құнының оннан бір пайызы мөлшерінде енгізіледі.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша болжанатын инвестициялардың құны конкурстық құжаттамада айқындалады.

3. Потенциальный частный партнер не вносит обеспечение конкурсной заявки, если он участвует на первом этапе конкурса по определению частного партнера с использованием двухэтапных процедур.
4. Потенциальный частный партнер вправе выбрать один из следующих видов обеспечения конкурсной (аукционной) заявки:
1) гарантийный денежный взнос, который вносится на счет, предусмотренный законодательством Республики Казахстан для организатора конкурса (аукциона);
2) банковскую гарантию.
Не допускается совершение потенциальным частным партнером действий, приводящих к возникновению у третьих лиц права требования в целом либо в части на внесенный гарантийный денежный взнос до истечения срока действия его конкурсной (аукционной) заявки.
Не допускается использование организатором конкурса (аукциона) гарантийного денежного взноса, внесенного потенциальным частным партнером, за исключением действий, указанных в пункте 5 настоящей статьи.
5. Обеспечение конкурсной (аукционной) заявки не возвращается организатором конкурса (аукциона) при наступлении одного из следующих случаев, когда:
1) потенциальный частный партнер отозвал либо изменил и (или) дополнил конкурсную (аукционную) заявку после истечения окончательного срока представления конкурсных (аукционных) заявок;
2) потенциальный частный партнер, определенный победителем конкурса, уклонился от заключения договора государственно-частного партнерства.
6. При наступлении одного из случаев, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи, сумма обеспечения конкурсной (аукционной) заявки зачисляется в доход соответствующего бюджета.
7. Организатор конкурса (аукциона) возвращает потенциальному частному партнеру внесенное им обеспечение конкурсной (аукционной) заявки в течение трех рабочих дней со дня наступления одного из следующих случаев:
1) отзыва данным потенциальным частным партнером своей конкурсной (аукционной) заявки до истечения окончательного срока представления конкурсных (аукционных) заявок;
2) подписания протокола о допуске к участию в конкурсе (аукционе) по определению частного партнера. Указанный случай не распространяется на потенциальных частных партнеров, признанных участниками конкурса (аукциона) по определению частного партнера.
3) подписания протокола об итогах конкурса (аукциона) по определению частного партнера. Указанный случай не распространяется на участника конкурса (аукциона) по определению частного партнера, определенного победителем конкурса (аукциона) по определению частного партнера.
4) вступления в силу договора государственно-частного партнерства;

3. Егер әлеуетті жекеше әріптес екі кезеңдік рәсімдер пайдаланыла отырып, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың бірінші кезеңіне қатысса, ол конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізбейді.
4. Әлеуетті жекеше әріптес конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз етудің мынадай түрлерінің бірін:
1) конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шотқа енгізілетін кепілдікті ақшалай жарнаны;
2) банк кепілдігін таңдауға құқылы.
Әлеуетті жекеше әріптестің конкурстық (аукциондық) өтінімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін енгізілген кепілдікті ақшалай жарнаға тұтастай не оның бір бөлігін талап ету құқығының үшінші тұлғаларда туындауына әкеп соқтыратын әрекеттер жасауына жол берілмейді.
Осы баптың 5-тармағында көрсетілген әрекеттерді қоспағанда, конкурсты (аукционды) ұйымдастырушының әлеуетті жекеше әріптес енгізген кепілдікті ақшалай жарнаны пайдалануына жол берілмейді.
5. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз етуді мынадай жағдайлардың бірі орын алған кезде:
1) әлеуетті жекеше әріптес конкурстық (аукциондық) өтінімдер ұсынудың соңғы мерзімі өткеннен кейін конкурстық (аукциондық) өтінімді кері қайтарып алғанда не өзгерткенде және (немесе) толықтырғанда;
2) конкурс жеңімпазы деп айқындалған әлеуетті жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасудан жалтарғанда қайтармайды.
6. Осы баптың 5-тармағында көзделген жағдайлардың бірі орын алған кезде конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз ету сомасы тиісті бюджет кірісінің есебіне жатқызылады.
7. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы әлеуетті жекеше әріптеске ол енгізген конкурстық (аукциондық) өтінімді қамтамасыз етуді мынадай жағдайлардың бірі орын алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қайтарады:
1) осы әлеуетті жекеше әріптестің конкурстық (аукциондық) өтінімдер ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін өзінің конкурстық (аукциондық) өтінімін кері қайтарып алуы;
2) жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа (аукционға) қатысуға рұқсат ету туралы хаттамаға қол қойылғанда қайтарады. Көрсетілген жағдай жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа (аукционға) қатысушылар деп танылған әлеуетті жекеше әріптестерге қолданылмайды;
3) жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс (аукцион) қорытындылары туралы хаттамаға қол қойылғанда қайтарады. Көрсетілген жағдай жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс (аукцион) жеңімпазы деп айқындалған жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа (аукционға) қатысушыға қолданылмайды;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының күшіне енуі;

5) истечения срока действия конкурсной (аукционной) заявки потенциального частного партнера.";
17) статью 40 изложить в следующей редакции:
"Статья 40. Рассмотрение конкурсных (аукционных) заявок
1. Рассмотрение и отбор конкурсных (аукционных) заявок осуществляются конкурсной (аукционной) комиссией.
Рабочим органом конкурсной (аукционной) комиссии является организатор конкурса (аукциона).
2. Конкурсная (аукционная) комиссия вскрывает конверты с конкурсными (аукционными) заявками в срок, указанный в конкурсной документации проекта государственно-частного партнерства.
3. Организатор конкурса (аукциона) обеспечивает проведение необходимых экспертиз конкурсных (аукционных) заявок.
4. Конкурсной (аукционной) комиссией рассматриваются все конкурсные (аукционные) заявки.
В случае, если представлена только одна конкурсная заявка, данная заявка рассматривается конкурсной комиссией в соответствии с частью первой настоящего пункта.
В случае, если представлены менее трех аукционных заявок, то аукцион считается не состоявшимся.
5. С потенциальным частным партнером, конкурсная (аукционная) заявка которого признана лучшей, либо единственным потенциальным частным партнером (при проведении конкурса) конкурсной (аукционной) комиссией проводятся переговоры по уточнению проекта государственно-частного партнерства и условий договора государственно-частного партнерства.
6. В период подготовки проведения переговоров замечания и предложения по проекту государственно-частного партнерства и договору государственно-частного партнерства должны быть направлены конкурсной (аукционной) комиссией потенциальному частному партнеру в письменной форме.
По итогам проведения переговоров конкурсной (аукционной) комиссией принимается решение.
В ходе переговоров не допускается внесение изменений в условия конкурса (аукциона) по определению частного партнера.
7. В случае, если потенциальный частный партнер, конкурсная (аукционная) заявка которого признана лучшей, отказывается от обсуждения и уточнения конкурсной (аукционной) заявки и условий договора государственно-частного партнерства в соответствии с замечаниями и предложениями конкурсной (аукционной) комиссии либо его предложения являются неприемлемыми с точки зрения условий конкурса (аукциона) по определению частного партнера, то конкурсной (аукционной) комиссией данная конкурсная (аукционная) заявка не рассматривается и заново выбирается лучшая конкурсная (аукционная) заявка.
8. По итогам конкурса (аукциона) по определению частного партнера решением конкурсной (аукционной) комиссии определяется лучшая конкурсная (аукционная) заявка, а заявитель признается победителем конкурса (аукциона) по определению частного партнера.

5) әлеуетті жекеше әріптестің конкурстық (аукциондық) өтінімінің қолданылу мерзімінің өтуі.";
17) 40-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"40-бап. Конкурстық (аукциондық) өтінімдерді қарау
1. Конкурстық (аукциондық) өтінімдерді қарауды және іріктеуді конкурстық (аукциондық) комиссия жүзеге асырады.
Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық (аукциондық) комиссияның жұмыс органы болып табылады.
2. Конкурстық (аукциондық) комиссия конкурстық (аукциондық) өтінімдер салынған конверттерді мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасында көрсетілген мерзімде ашады.
3. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық (аукциондық) өтінімдерге қажетті сараптамалар жүргізуді қамтамасыз етеді.
4. Конкурстық (аукциондық) комиссия барлық конкурстық (аукциондық) өтінімдерді қарайды.
Егер бір конкурстық (аукциондық) өтінім ғана ұсынылған жағдайда, бұл өтінімді конкурстық (аукциондық) комиссия осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес қарайды.
Егер үштен аз аукциондық өтінім ұсынылған жағдайда, онда аукцион өтпеді деп есептеледі.
5. Конкурстық (аукциондық) өтінімі үздік деп танылған әлеуетті жекеше әріптеспен не жалғыз әлеуетті жекеше әріптеспен (конкурсты өткізу кезінде) конкурстық (аукциондық) комиссия мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын нақтылау жөнінде келіссөздер жүргізеді.
6. Келіссөздер жүргізуге дайындық кезеңінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша ескертулер мен ұсыныстарды конкурстық (аукциондық) комиссия жазбаша нысанда әлеуетті жекеше әріптеске жіберуі тиіс.
Келіссөздер жүргізу қорытындылары бойынша конкурстық (аукциондық) комиссия шешім қабылдайды.
Келіссөздер барысында жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың (аукционның) шарттарына өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
7. Егер конкурстық (аукциондық) өтінімі үздік деп танылған әлеуетті жекеше әріптес конкурстық (аукциондық) комиссияның ескертулері мен ұсыныстарына сәйкес конкурстық (аукциондық) өтінімді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын талқылаудан және нақтылаудан бас тартқан не оның ұсыныстары жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс (аукцион) шарттары тұрғысынан қолайсыз болып табылған жағдайда, онда конкурстық (аукциондық) комиссия бұл конкурстық (аукциондық) өтінімді қарамайды және үздік конкурстық (аукциондық) өтінімді жаңадан таңдайды.
8. Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс (аукцион) қорытындылары бойынша конкурстық (аукциондық) комиссияның шешімімен үздік конкурстық (аукциондық) өтінім айқындалады, ал өтінім беруші жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың (аукционның) жеңімпазы деп танылады.

9. Организатор конкурса (аукциона) на основании решения конкурсной (аукционной) комиссии заключает договор государственно-частного партнерства с победителем конкурса (аукциона) по определению частного партнера.
Для реализации проектов государственно-частного партнерства особой значимости организатор конкурса на основании решения комиссии заключает договор государственно-частного партнерства с юридическим лицом, создание которого заявлено победителем конкурса в конкурсной заявке, учрежденным победителем конкурса, в целях реализации проекта государственно-частного партнерства (при условии предоставления государственному партнеру банковских гарантий исполнения обязательств такого юридического лица в объеме и на условиях, определенных договором государственно-частного партнерства).
10. Срок заключения договора государственно-частного партнерства не может быть более девяноста календарных дней со дня подведения итогов конкурса (аукциона) по определению частного партнера.";
18) дополнить статьей 44-1 следующего содержания:
"Статья 44-1. Особенности государственно-частного партнерства по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры
1. Государственно-частное партнерство по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры реализуется в соответствии с положениями настоящего Закона и направлено на обеспечение инженерно-коммуникационной инфраструктурой проектов субъектов предпринимательства, направленных на создание новых производств, модернизацию и расширение действующих производств, как для отдельных проектов индивидуально (в том числе для обеспечения нескольких проектов), так и в рамках создания индустриальных зон.
2. Создание (реконструкция) и (или) эксплуатация инженерно-коммуникационной инфраструктуры в рамках развития производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляются частным партнером в соответствии с договором государственно-частного партнерства.
3. Инженерно-коммуникационная инфраструктура, возникшая в результате реализации проекта государственно-частного партнерства, передается в государственную собственность, если иное не предусмотрено договором государственно-частного партнерства.
4. Возмещение инвестиционных затрат частного партнера, направленных на создание (реконструкцию) инженерно-коммуникационной инфраструктуры, осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
5. Особенности планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры, в том числе порядок определения частного партнера и заключения договора государственно-частного партнерства определяются центральным уполномоченным органом по государственному планированию.";

9. Конкурсты (аукционды) ұйымдастырушы конкурстық (аукциондық) комиссияның шешімі негізінде жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың (аукционның) жеңімпазымен мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасады.
Ерекше маңызы бар мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру үшін конкурсты ұйымдастырушы комиссияның шешімі негізінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру мақсатында (мемлекеттік әріптеске мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында айқындалған көлемде және талаптарда осындай заңды тұлғаның міндеттемелерін орындаудың банктік кепілдіктерін беру шартымен) конкурс жеңімпазы құрған конкурстық өтінімде конкурс жеңімпазы құрған заңды тұлғамен мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасады.
10. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу мерзімі жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың (аукционның) қорытындылары шығарылған күннен бастап күнтізбелік тоқсан күннен аспауға тиіс.";
18) мынадай мазмұндағы 44-1-баппен толықтырылсын:
"44-1-бап. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің ерекшеліктері
1. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік осы Заңның ережелеріне сәйкес іске асырылады және жеке жобалар үшін (оның ішінде бірнеше жобаларды қамтамасыз ету үшін), сол сияқты индустриялық аймақтар құру шеңберінде жаңа өндірістер құруға, жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларын инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз етуге бағытталған.
2. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту шеңберінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды құруды (реконструкциялауды) және (немесе) пайдалануды мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына сәйкес жекеше әріптес жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру нәтижесінде туындаған инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым, егер мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік меншікке беріледі.
4. Жекеше әріптестің инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды құруға (реконструкциялауға) бағытталған инвестициялық шығындарын өтеу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру ерекшеліктерін, оның ішінде жекеше әріптесті айқындау және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу тәртібін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.";

19) в статье 45:
в пункте 1 после слова "конкурса" дополнить словом "(аукциона)";
в пункте 2 слова "центральным уполномоченным органом по государственному планированию" заменить словами "уполномоченным государственным органом соответствующей отрасли";
20) в статье 46:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Условия договора государственно-частного партнерства, указанные в пункте 1 настоящей статьи, являются существенными, и могут быть изменены по соглашению сторон только при условии положительной бюджетной эффективности (в денежном выражении) таких изменений (неувеличения расходов бюджета, увеличения государственного дохода), а также если такие изменения не снижают предусмотренных договором государственно-частного партнерства требований к качественным характеристикам и/или объему, и/или доступности товаров, работ, услуг, а также при условии сохранения (увеличение) экономической и социальной эффективности проекта государственно-частного партнерства.";
21) статью 49 изложить в следующей редакции:
"Статья 49. Основания изменения, расторжения, прекращения договора государственно-частного партнерства
1. Договор государственно-частного партнерства может быть изменен и расторгнут по соглашению сторон договора государственно-частного партнерства.
Дополнительное соглашение к договору государственно-частного партнерства, предусматривающее его изменение или расторжение, заключается по итогам согласования с заинтересованными государственными органами.
1-1. Не допускается изменение договора государственно-частного партнерства, влекущее изменение размера государственных обязательств без рассмотрения соответствующей бюджетной комиссии.
1-2. Договор государственно-частного партнерства прекращается:
1) расторжением либо истечением срока действия договора государственно-частного партнерства;
2) ликвидацией частного партнера;
3) в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан или договором государственно-частного партнерства.
2. По требованию государственного партнера договор государственно-частного партнерства может быть расторгнут по решению суда только:
1) при существенном нарушении договора государственно-частного партнерства частным партнером;
2) если частный партнер не способен осуществить проект государственно-частного партнерства в силу его несостоятельности (банкротства);
3) в интересах общества и государства, в том числе, когда такие действия совершаются в целях обеспечения национальной безопасности, здоровья населения и его нравственности.
3. По требованию частного партнера договор государственно-частного партнерства может быть расторгнут по решению суда только при существенном нарушении договора государственно-частного партнерства государственным партнером и (или) государственным органом.";

19) 45-бапта:
1-тармақта "конкурс" деген сөзден кейін "(аукцион)" деген сөзбен толықтырылсын.;
2-тармақта "мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган" деген сөздер "тиісті саланың уәкілетті мемлекеттік органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 46-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптары маңызды болып табылады және мұндай өзгерістердің (бюджет шығыстарын ұлғайтпау, мемлекеттік кірісті ұлғайту) бюджеттік оң тиімділігі (ақшалай мәнінде) жағдайында ғана, сондай-ақ мұндай өзгерістер мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көзделген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің сапалық сипаттамаларына және/немесе көлеміне және/немесе қолжетімділігіне қойылатын талаптарды төмендетпеген жағдайда, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының экономикалық және әлеуметтік тиімділігі сақталған жағдайда ғана тараптардың келісуі бойынша өзгертілуі мүмкін";
21) 49-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"49-бап. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын өзгерту, бұзу, тоқтату негіздері
1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты тараптарының келісуі бойынша өзгертілуі және бұзылуы мүмкін.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына оны өзгертуді немесе бұзуды көздейтін қосымша келісім мүдделі мемлекеттік органдармен келісу қорытындылары бойынша жасалады.
1-1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз мемлекеттік міндеттемелер мөлшерінің өзгеруіне әкеп соғатын өзгертуге жол берілмейді.
1-2. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының бұзылуымен не қолданылу мерзімінің аяқталуымен;
2) жекеше әріптестің таратылуымен;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында көзделген өзге де жағдайларда тоқтатылады.
2. Мемлекеттік әріптестің талап етуі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты:
1) жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын елеулі түрде бұзған кезде;
2) егер жекеше әріптес өзінің дәрменсіздігіне (банкроттығына) байланысты мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын жүзеге асыруға қабілетсіз болғанда;
3) қоғам мен мемлекет мүддесінде, оның ішінде мұндай әрекеттер ұлттық қауіпсіздікті, халықтың денсаулығын және оның имандылығын қамтамасыз ету мақсатында жасалғанда ғана сот шешімімен бұзылуы мүмкін.
3. Жекеше әріптестің талап етуі бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты мемлекеттік әріптес және (немесе) мемлекеттік орган мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын елеулі түрде бұзған кезде ғана сот шешімімен бұзылуы мүмкін.";

22) пункт 1 статьи 52 изложить в следующей редакции:
"1. Для реализации институционального государственно-частного партнерства государственный партнер и частный партнер учреждают компанию государственно-частного партнерства.
Государственный партнер может учреждать компанию государственно-частного партнерства для продажи доли участия в уставном капитале такой компании частному партнеру посредством аукциона.".
66. В Закон Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 21-II, cт.129; 2018 г., № 2, cт.5; № 22, ст.82; 2019 г., № 15-16, ст.67; № 21-22, ст.91):
пункт 4 статьи 12 дополнить подпунктами 14-1) и 24-1) следующего содержания:
"14-1) разрабатывает и утверждает методику проведения рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса;
24-1) проводит рейтинг регионов и городов по легкости ведения бизнеса;".
67. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-І, ст. 142; 2016 г., № 7-І, ст. 49; № 23, ст. 119; 2017 г., № 13, ст. 45; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 22, ст. 83; № 23, ст. 91; № 24, ст. 94; 2019 г., № 7, ст. 39; № 23, ст. 106):
в пункте 1 статьи 31 слова "официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком" заменить словами "базовой ставки Национального Банка".
68. В Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-V, ст. 155; 2016 г., № 24, ст. 126; 2017 г., № 20, ст. 96; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 15, ст. 50; № 19, ст. 62; № 22, ст. 83; 2019 г., № 5-6, ст. 27; № 15-16, ст. 67):
1) в статье 1:
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) экспертный совет в сфере информатизации (далее – экспертный совет) – межведомственная комиссия при уполномоченном органе, рассматривающая вопросы по информатизации деятельности государственных органов, за исключением специальных государственных органов;";
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) специальный экспертный совет – комиссия специальных государственных органов Республики Казахстан, рассматривающая вопросы информатизации деятельности специальных государственных органов Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 29-1) следующего содержания:

22) 52-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Институционалдық мемлекеттік-жекешелік әріптестікті іске асыру үшін мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптес мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясын құрады.
Мемлекеттік әріптес мұндай компанияның жарғылық капиталындағы қатысу үлесін аукцион арқылы жекеше әріптеске сату үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік компаниясын құра алады.".
66. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 21-II, 129-құжат; 2018 ж., № 2, 5- құжат; № 22, 82-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат; № 21-22, 91-құжат):
12-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы 14-1) және 24-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"14-1) бизнес жүргізудің жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингін жүргізу әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
24-1) бизнес жүргізудің жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингін жүргізеді;".
67. "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-І, 142-құжат; 2016 ж., № 7-І, 49-құжат; № 23, 119-құжат; 2017 ж., № 13, 45-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; 2018 ж., № 22, 83-құжат; № 23, 91-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 7, 39-құжат; № 23, 106-құжат):
31-баптың 1-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың 1,25 еселенген ресми мөлшерлемесі" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 1,25 еселенген базалық мөлшерлемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.
68. "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-V, 155-құжат; 2016 ж., № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 20, 96-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 15, 50-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 83-құжат; 2019 ж., № 5-6, 27-құжат; № 15-16, 67-құжат):
1) 1-бапта:
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) ақпараттандыру саласындағы сарапшылық кеңес (бұдан әрі – сарапшылық кеңес) – арнаулы мемлекеттік органдарды қоспағанда, мемлекеттік органдардың қызметін ақпараттандыру жөніндегі мәселелерді қарайтын, уәкілетті орган жанындағы ведомствоаралық комиссия;";
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) арнайы сарапшылық кеңесі – Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының қызметін ақпараттандыру мәселелерін қарайтын Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарының комиссиясы;";
мынадай мазмұндағы 29-2) тармақшамен толықтырылсын:

"29-2) мониторинг обеспечения защищенности процессов хранения, обработки и распространения персональных данных ограниченного доступа, содержащихся в электронных информационных ресурсах, – отслеживание применяемых мер безопасности и защитных действий при осуществлении обработки, хранения, распространения и защите персональных данных ограниченного доступа, содержащихся в электронных информационных ресурсах;";
дополнить подпунктами 73) и 74) следующего содержания:
"73) оператор национальной платформы искусственного интеллекта – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложено обеспечение развития и функционирования закрепленной за ним Национальной платформы искусственного интеллекта;
74) Национальная платформа искусственного интеллекта – технологическая платформа, предназначенная для сбора, обработки, хранения и распространения наборов данных и предоставления услуг в области искусственного интеллекта.";
2) статью 4 дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
"3. Положения настоящего Закона, применяемые по отношению к банкам второго уровня, распространяются на филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, открытые на территории Республики Казахстан.
4. Создание и развитие информационных систем специальных государственных органов Республики Казахстан осуществляются в порядке, определяемом статьей 39-1 настоящего Закона.";
3) статью 8 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан и Службой государственной охраны Республики Казахстан создается специальный экспертный совет для рассмотрения вопросов информатизации деятельности специальных государственных органов.
Его положение и состав утверждаются совместным приказом первых руководителей специальных государственных органов Республики Казахстан.
Специальный экспертный совет осуществляет свою деятельность на постоянной основе и его рабочим органом является Комитет национальной безопасности Республики Казахстан.";
4) дополнить статьей 13-2 следующего содержания:
"Статья 13-2. Компетенция оператора национальной платформы искусственного интеллекта
Компетенция оператора национальной платформы искусственного интеллекта:
1) обеспечение функционирования национальной платформы искусственного интеллекта;
2) сопровождение и системно-техническое обслуживание национальной платформы искусственного интеллекта;
3) предоставление услуг в области искусственного интеллекта на базе национальной платформы искусственного интеллекта;
4) сбор, хранение, обработка и распространение данных из открытых источников, данных, представленных оператором информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", а также собственниками и владельцами объектов информатизации;

"29-2) электрондық ақпараттық ресурстардағы қолжетімділігі шектелген дербес деректердің сақталу, өңделу және таратылуы процестерінің қорғалуын қамтамасыз етуді мониторингтеу, – электрондық ақпараттық ресурстардағы қолжетімділігі шектелген дербес деректерді өңдеуді, сақтауды, таратуды және қорғауды жүзеге асырған кезде қолданылатын қауіпсіздік шаралары мен қорғау әрекеттеріне бақылау жүргізу;";
мынадай мазмұндағы 73) және 74) тармақшалармен толықтырылсын:
"73) ұлттық жасанды интеллект платформасының операторы – өзіне бекітілген Ұлттық жасанды интеллект платформасының дамуы мен жұмыс істеуі жүктелген, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға;
74) Ұлттық жасанды интеллект платформасы – деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға және таратуға және жасанды интеллект саласында қызмет көрсетуге арналған технологиялық платформа.";
2) 4-бап мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Екінші деңгейдегі банктерге қолданылатын осы Заңның ережелері Қазақстан Республикасының аумағында ашылған Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына қолданылады.
4. Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарының ақпараттық жүйелерін құру және дамыту осы Заңның 39-1-бабында айқындалатын тәртіппен жүзеге асырылады.";
3) 8-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті мен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі арнаулы мемлекеттік органдардың қызметін ақпараттандыру мәселелерін қарау үшін арнайы сарапшылық кеңес құрады.
Оның ережесі мен құрамы Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары бірінші басшыларының бірлескен бұйрығымен бекітіледі.
Арнайы сарапшылық кеңес өз қызметін тұрақты негізде жүзеге асырады және оның жұмыс органы Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті болып табылады.";
4) мынадай мазмұндағы 13-2-баппен толықтырылсын:
"13-2-бап. Жасанды интеллект ұлттық платформасы операторының құзыреті
Жасанды интеллект ұлттық платформасы операторының құзыреті:
1) ұлттық жасанды интеллект платформасының жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
2) ұлттық жасанды интеллект платформасын сүйемелдеу және жүйелік-техникалық қызмет көрсету;
3) ұлттық жасанды интеллект платформасы негізінде жасанды интеллект саласында қызметтер көрсету;
4) ашық көздерден алынатын деректерді, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы, сондай-ақ ақпараттандыру объектілерінің меншік иелері мен иеленушілері ұсынатын деректерді жинау, сақтау, өңдеу және тарату;

5) осуществление иных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
5) пункт 1 статьи 14 дополнить подпунктом 17) следующего содержания:
"17) осуществляет мониторинг обеспечения защищенности процессов хранения, обработки и распространения персональных данных ограниченного доступа, содержащихся в электронных информационных ресурсах.";
6) статью 17 дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Владелец объекта информатизации, содержащего персональные данные, обязан осуществлять меры по защите персональных данных в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
7) в статье 36:
пункт 5-1 изложить в следующей редакции:
"5-1. Оказание собственником или владельцем общедоступного электронного информационного ресурса услуги по размещению пользователем информации в Интернет осуществляется на основании соглашения, заключаемого в письменной форме (в том числе электронной), с идентификацией на портале "электронного правительства" или посредством использования зарегистрированного на общедоступном информационном электронном ресурсе абонентского номера сотовой связи пользователя с отправлением короткого текстового сообщения, содержащего одноразовый пароль, для заключения соглашения.
Размещение информации пользователем осуществляется под своим именем или псевдонимом (вымышленным именем). Обезличивание персональных данных осуществляется на основании и в порядке, определенных соглашением.
Собственник или владелец электронного информационного ресурса, оказывающего услуги по размещению пользователем информации в Интернет, обязаны хранить информацию, используемую при заключении соглашения, весь период действия, а также в течение трех месяцев после расторжения соглашения и создавать организационные и технические условия для проведения оперативно-розыскных и контрразведывательных мероприятий субъектами оперативно-розыскной и контрразведывательной деятельности.";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Хранение персональных данных, содержащихся в электронных информационных ресурсах, осуществляется собственником и (или) оператором, а также третьим лицом в электронной базе, находящейся в серверном помещении на территории Республики Казахстан, с принятием необходимых мер по защите персональных данных в соответствии с порядком, определяемым Правительством Республики Казахстан.";
8) дополнить статьей 39-1 следующего содержания:
"Статья 39-1. Порядок создания и развития информационной системы специальных государственных органов Республики Казахстан.
Информационная система, предназначенная для реализации задач специальных государственных органов, создается или развивается в следующем порядке:

5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру.";
5) 14-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 17) тармақшамен толықтырылсын:
"17) электрондық ақпараттық ресурстардағы қолжетімділігі шектелген дербес деректердің сақталу, өңделу және таратылу процестерін қорғаудың қамтамасыз етілуіне мониторингті жүзеге асырады.";
6) 17-бап мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Дербес деректері бар ақпараттандыру объектісінің иеленушісі Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен дербес деректерді қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асыруға міндетті.";
7) 36-бапта:
5-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1. Жалпыға қолжетімді электрондық ақпараттық ресурстың меншік иесінің немесе иеленушісінің пайдаланушының ақпаратты интернетте орналастыруы бойынша қызметтер көрсетуі "электрондық үкімет" порталында сәйкестендіре отырып, жазбаша (оның ішінде электрондық) нысанда жасалатын келісім негізінде немесе келісім жасасу үшін бір реттік парольды қамтитын қысқа мәтіндік хабар жібере отырып, пайдаланушының жалпыға қолжетімді электрондық ақпараттық ресурста тіркелген ұялы байланысының абоненттік нөмірін пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
Пайдаланушының ақпаратты орналастыруы өзінің атынан немесе бүркеншік аты (ойдан шығарылған аты) арқылы жүзеге асырылады. Дербес деректерді иесіздендіру келісімнің негізінде және онда айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
Пайдаланушы интернетте ақпаратты орналастыру бойынша қызмет көрсететін электрондық ақпараттық ресурстың меншік иесі немесе иеленушісі келісім жасалған кезде пайдаланылатын ақпаратты келісімнің қолданысының бүкіл кезеңінде, сондай-ақ ол бұзылғаннан кейін үш ай бойы сақтауға және жедел-іздестіру және қарсы барлау субъектілерінің жедел-іздестіру және қарсы барлау шараларын жүргізуі үшін ұйымдастырушылық және техникалық жағдай жасауға міндетті.";
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Электрондық ақпараттық ресурстарда қамтылған дербес деректерді сақтауды меншік иесі және (немесе) оператор, сондай-ақ үшінші тұлға Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіпке сәйкес дербес деректерді қорғау жөнінде қажетті шаралар қабылдай отырып, Қазақстан Республикасының аумағында серверлік үй-жайда орналасқан электрондық базада жүзеге асырады.";
8) мынадай мазмұндағы 39-1-баппен толықтырылсын:
"39-1-бап. Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарының ақпараттық жүйесін құру және дамыту тәртібі
Арнаулы мемлекеттік органдардың міндеттерін іске асыруға арналған ақпараттық жүйе мынадай тәртіппен құрылады немесе дамытылады:

1) принятие решения о создании или развитии информационной системы;
2) разработка технического задания на создание или развитие информационной системы;
3) разработка технической спецификации и расчетов на приобретение товаров, работ и услуг в сфере информатизации, либо на осуществление работ без выделения бюджетных средств;
4) осуществление государственных закупок товаров, работ и услуг в сфере информатизации, либо осуществление работ без выделения бюджетных средств;
5) разработка, проведение опытной эксплуатации, внедрение и ввод информационной системы в промышленную эксплуатацию в соответствии с действующими на территории Республики Казахстан стандартами.
В случаях создания или развития информационной системы специальных государственных органов Республики Казахстан, интегрируемой с объектами информатизации "электронного правительства", применяются нормы, предусмотренные статьей 39 настоящего Закона, с учетом требований настоящей статьи.
Затраты на создание и развитие информационных систем специальных государственных органов планируются на основании заключения специального экспертного совета (самостоятельно администратором бюджетной программы).".
69. В Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам неработающих кредитов и активов банков второго уровня, оказания финансовых услуг и деятельности финансовых организаций и Национального Банка Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 12, ст. 87; 2017 г., № 9, ст. 21; 2018 г., № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 16, ст. 56):
1) в статье 1:
в подпункте 1) пункта 8:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"заголовки статей 212, 229, 231 и 259 изложить в следующей редакции:";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Статья 212. Нарушение сроков представления финансовой отчетности, отчетности по данным бухгалтерского учета или иной отчетности финансовыми организациями и иными лицами";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) в статье 212:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 212. Нарушение сроков представления финансовой отчетности, отчетности по данным бухгалтерского учета или иной отчетности финансовыми организациями и иными лицами";
в абзаце первом части первой:
после слов "финансовыми организациями," дополнить словами "филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан,";
после слов "представления финансовой" дополнить словами "отчетности, отчетности по данным бухгалтерского учета";
абзац второй части второй после слов "крупного предпринимательства" дополнить словами ", филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан";
в подпункте 6):
абзацы девятый и десятый изложить в следующей редакции:
"абзац первый после слов "страховым брокером" дополнить словами ", филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиалом страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан";
абзац второй после слов "юридических лиц" дополнить словами ", филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан";";
дополнить абзацем пятнадцатым следующего содержания:
"в абзаце первом:";
абзац пятнадцатый изложить в следующей редакции:
"после слов "страховым брокером" дополнить словами ", филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиалом страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан";";
дополнить абзацем шестнадцатым следующего содержания:
"после слов "финансовой отчетности" дополнить словами ", отчетности по данным бухгалтерского учета";";
абзац шестнадцатый изложить в следующей редакции:
"абзац второй после слов "юридических лиц" дополнить словами ", филиалы страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиалы страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан";";
в пункте 12:
в подпункте 12):
абзац восьмой изложить в следующей редакции:

1) ақпараттық жүйені құру немесе дамыту туралы шешім қабылдау;
2) ақпараттық жүйені құруға немесе дамытуға арналған техникалық тапсырма әзірлеу;
3) бюджет қаражатын бөлмей, ақпараттандыру саласындағы тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуға не жұмыстарды жүзеге асыруға техникалық ерекшелік әзірлеу;
4) бюджет қаражатын бөлмей, ақпараттандыру саласындағы тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру не жұмыстарды жүзеге асыру;
5) Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын стандарттарға сәйкес ақпараттық жүйенің тәжірибелік нұсқаулығын әзірлеу, жүргізу, енгізу және өнеркәсіптік пайдалануға беру.
Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарының "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерімен интеграцияланатын ақпараттық жүйесін құру немесе дамыту жағдайларында осы баптың талаптары ескеріле отырып, осы Заңның 39-бабында көзделген нормалар қолданылады.
Арнаулы мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін құру және дамыту шығындары арнайы сарапшылық кеңес (бюджеттік бағдарламаның әкімшісі өз бетінше) қорытындысының негізінде жоспарланады.".
69. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне екінші деңгейдегі банктердің жұмыс істемейтін кредиттері мен активтері, қаржылық қызметтер көрсету және қаржы ұйымдары мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 9, 21-құжат; 2018 ж., № 13, 41-құжат; №14, 44-құжат, № 16, 56-құжат):
1) 1-бапта:
8-тармақтың 1) тармақшасында:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"212, 229, 231 және 259-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:";
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"212-бап. Қаржы ұйымдарының және өзге де тұлғалардың қаржылық есептілікті, бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілікті немесе өзге де есептілікті ұсыну мерзiмдерiн бұзуы";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) 212-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"212-бап. Қаржы ұйымдарының және өзге де тұлғалардың қаржылық есептілікті, бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілікті немесе өзге де есептілікті ұсыну мерзiмдерiн бұзуы";
бірінші бөліктің бірінші абзацында:
"Қаржы ұйымдарының" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының," деген сөздермен толықтырылсын;
"көзделген қаржылық" деген сөздерден кейін "есептілікті, бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілікті" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацы "ірі кәсіпкерлік" деген сөздерден кейін
", Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының," деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақшада:
тоғызыншы және оныншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"бірінші абзац "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының" деген сөздермен толықтырылсын;";
екінші абзац "заңды тұлғаларға" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарына" деген сөздермен толықтырылсын";";
мынадай мазмұндағы он бесінші абзацпен толықтырылсын:
"бірінші абзацта:";
он бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру қайта сақтандыру ұйымының" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының" деген сөздермен толықтырылсын;";
мынадай мазмұндағы он алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"қаржылық есептілікті" деген сөздерден кейін ", бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілікті" деген сөздермен толықтырылсын;";
он алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"екінші абзац "заңды тұлғаларға" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарына" деген сөздермен толықтырылсын;";
12-тармақта:
12) тармақшада:
сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"12. Открытие филиалов банков-нерезидентов в Республике Казахстан разрешено на условиях, предусмотренных настоящим Законом.";
абзацы девятый, десятый, одиннадцатый, двенадцатый, тринадцатый, четырнадцатый, пятнадцатый, шестнадцатый, семнадцатый и восемнадцатый исключить;
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) статью 42 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Уполномоченный орган в целях обеспечения целостности и стабильности финансовой системы, защиты законных интересов депозиторов и кредиторов устанавливает пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
В целях обеспечения финансовой устойчивости филиала банка-нерезидента Республики Казахстан банк-нерезидент Республики Казахстан формирует активы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, принимаемые в качестве резерва.
Пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), их нормативные значения и методика расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, их перечень и размер устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Перечень, формы отчетности о выполнении пруденциальных нормативов филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), сроки и порядок ее представления в Национальный Банк Республики Казахстан устанавливаются нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом.
Уполномоченный орган в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан принимает меры по привлечению к ответственности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан за нарушение филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов.
В целях решения вопроса о соответствии финансового положения филиала банка-нерезидента Республики Казахстан предъявляемым требованиям уполномоченный орган вправе определять размер активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, на определенную дату.
При неисполнении филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан требований уполномоченного органа, указанных в письменном предписании, по корректировке данных в отчетности по данным бухгалтерского учета и (или) иной отчетности расчет пруденциальных нормативов и других обязательных норм и лимитов осуществляется уполномоченным органом на основании откорректированной им отчетности.
В случае нарушения филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан коэффициентов достаточности собственного капитала, установленных нормативными правовыми актами уполномоченного органа, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан должен направить в уполномоченный орган план рекапитализации. План необходимо представить в течение одного месяца со дня нарушения коэффициента достаточности собственного капитала с подробным описанием мероприятий и сроков по устранению нарушений.
Банк-нерезидент Республики Казахстан обязан принимать меры, предусмотренные нормативными правовыми актами уполномоченного органа, по поддержанию коэффициентов достаточности собственного капитала филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
В случае ухудшения финансового положения филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, банк-нерезидент Республики Казахстан обязан по требованию уполномоченного органа принять меры по улучшению финансового положения филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе увеличению активов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, в размере, достаточном для обеспечения финансовой устойчивости филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.";
подпункт 33) изложить в следующей редакции:

"12. Қазақстан Республикасында бейрезидент-банктердің филиалдарын ашуға осы Заңда көзделген талаптарда рұқсат етілді.";
тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші және он сегізінші абзацтар алып тасталсын;
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) 42-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Уәкілетті орган қаржы жүйесінің тұтастығын және тұрақтылығын қамтамасыз ету, депозиторлар мен кредиторлардың заңды мүдделерін қорғау мақсатында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы үшін пруденциялық нормативтерді және сақтауға мiндеттi өзге де нормалар мен лимиттердi белгілейді.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастырады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) пруденциялық нормативтері және сақталуға міндетті өзге де нормалары мен лимиттері, олардың нормативтік мәндері және есептеу әдістемесі, оған қоса Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібі, олардың тізбесі және мөлшері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының) пруденциялық нормативтерінің тізбесі, оларды орындауы туралы есептілік нысандары оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсыну мерзімдері мен тәртібі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының пруденциялық нормативтерді және (немесе) сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді бұзғаны үшін Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын жауапкершілікке тарту бойынша шаралар қабылдайды.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қаржылық жай-күйінің қойылатын талаптарға сәйкестігі туралы мәселені шешу мақсатында уәкілетті орган белгілі бір күнге резерв ретінде қабылданатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы активтерінің мөлшерін анықтауға құқылы.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалы бухгалтерлік есеп және (немесе) өзге де есептіліктің деректері бойынша есептіліктегі деректерді түзету бойынша жазбаша ұйғарымда көрсетілген уәкілетті органның талаптарын орындамаған жағдайда пруденциялық нормативтер мен сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің есебін өзі түзеткен есептіліктің негізінде уәкілетті орган жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген меншік капиталының жеткіліктілік коэффициентін бұзған жағдайда Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы уәкілетті органға қайта капиталдандыру жоспарын жолдауы тиіс. Жоспар бұзушылықтарды жою жөніндегі іс-шаралар мен мерзімдердің толық сипаттамасымен меншік капиталының жеткіліктік коэффициентін бұзған күннен бастап бір ай ішінде ұсынылуы тиіс.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы меншік капиталының жеткіліктілік коэффициентін қолдау бойынша уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген шараларды қабылдауға міндетті.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қаржылық жай-күйі нашарлаған жағдайда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі уәкілетті органның талабы бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қаржылық жай-күйін жақсарту, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету үшін жеткілікті мөлшерде резерв ретінде қабылданатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының активтерін ұлғайту бойынша шаралар қабылдауға міндетті.";
33) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"33) статью 75 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Требования настоящего Закона, применяемые по отношению к банкам второго уровня (за исключением статей 1, 3, 5, 5-1, 10, 10-1, 11-1, 11-2, 13, 14, 15, 16, 16-1, 16-2, 16-3, 17, 17-1, 17-2, 18, 19, 21, 23, 24, 25, 28, 47-1, 48-1, 52-4, 52-7, 52-9, 52-13, 52-14, 52-15, 52-16, 52-17, 54-1, 59-1, 59-2, 59-3, 60, 60-1, 61-2, 61-4, 61-9, 61-10, 61-11, 61-12, 61-13, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 67-1, 68, 68-1, 70, 71, 72, 74, 74-1, 74-3, 76-1, 78) распространяются на филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан с учетом особенностей, установленных настоящим Законом.
Полномочия уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан в сфере регулирования правоотношений, связанных с банками второго уровня, в том числе полномочия на принятие нормативных правовых актов в целях реализации настоящего Закона, предусмотренных статьями 8-1, 20, 26, 27, 30, 31, 31-1, 34, 35, 36, 39, 40, 40-5, 45, 45-1, 50, 57, 61-5, 61-6, 61-7, 69, 73 настоящего Закона, распространяются на правоотношения, связанные с филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан.";
в пункте 18:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) статью 2 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Требования настоящего Закона, применяемые по отношению к страховым (перестраховочным) организациям-нерезидентам Республики Казахстан, страховым брокерам-нерезидентам Республики Казахстан (за исключением статей 10-1, 10-2, 10-3, 16-2, 16-3, 18, 18-1, 18-2, 19, 21, 24, 25, 25-1, 26, 26-1, 27, 28, 30, 31, 32, 35, 40, 48, 49, 50, 51, 52, 52-3, 53-4, 54-1, 55-1, 55-2, 55-3, 55-4, 55-5, 55-6, 56, 59, 60, 61, 62, 63, 65, 66, 67, 69, 69-1, 71, 74-1) распространяются на филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан с учетом особенностей, установленных настоящим Законом.
Полномочия уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан в сфере регулирования правоотношений, связанных со страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми брокерами, в том числе полномочия на принятие нормативных правовых актов в целях реализации настоящего Закона, предусмотренных статьями 6, 9, 11-1, 12, 15-1, 15-2, 16, 17, 20, 31-1, 34, 36-2, 36-3, 37, 37-1, 46, 47, 52-1, 53, 53-1, 75, 77, 79, 81, 82 настоящего Закона, распространяются на правоотношения, связанные с филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан.";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:

"33) 75-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Осы Заңның екінші деңгейдегі банктерге қатысты қолданылатын талаптары (1, 3, 5, 5-1, 10, 10-1, 11-1, 11-2, 13, 14, 15, 16, 16-1, 16-2, 16-3, 17, 17-1, 17-2, 18, 19, 21, 23, 24, 25, 28, 47-1, 48-1, 52-4, 52-7, 52-9, 52-13, 52-14, 52-15, 52-16, 52-17, 54-1, 59-1, 59-2, 59-3, 60, 60-1, 61-2, 61-4, 61-9, 61-10, 61-11, 61-12, 61-13, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 67-1, 68, 68-1, 70, 71, 72, 74, 74-1, 74-3, 76-1, 78-баптарды қоспағанда) Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына осы Заңда белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып қолданылады.
Уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің екінші деңгейдегі банктермен байланысты құқықтық қатынастарды реттеу саласындағы өкілеттіктері, оның ішінде осы Заңды іске асыру мақсатында нормативтік құқықтық актілер қабылдауға өкілеттіктер Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарымен байланысты, осы Заңның 8-1, 20, 26, 27, 30, 31, 31-1, 34, 35, 36, 39, 40, 40-5, 45, 45-1, 50, 57, 61-5, 61-6, 61-7, 69, 73-баптарыда көзделген құқықтық қатынастарға қолданылады.";
18-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) 2-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Осы Заңның Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлеріне қатысты қолданылатын талаптары (10-1, 10-2, 10-3, 16-2, 16-3, 18, 18-1, 18-2, 19, 21, 24, 25, 25-1, 26, 26-1, 27, 28, 30, 31, 32, 35, 40, 48, 49, 50, 51, 52, 52-3, 53-4, 54-1, 55-1, 55-2, 55-3, 55-4, 55-5, 55-6, 56, 59, 60, 61, 62, 63, 65, 66, 67, 69, 69-1, 71, 74-1-баптарын қоспағанда) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарына осы Заңда белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, қолданылады.
Уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлеріне байланысты құқықтық қатынастарды реттеу саласындағы өкілеттігі, оның ішінде осы Заңды іске асыру мақсатында нормативтік құқықтық актілерді қабылдау өкілеттігі Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарына байланысты, осы Заңның 6, 9, 11-1, 12, 15-1, 15-2, 16, 17, 20, 31-1, 34, 36-2, 36-3, 37, 37-1, 46, 47, 52-1, 53, 53-1, 75, 77, 79, 81, 82-баптарында көзделген құқықтық қатынастарға қолданылады.";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"7) статью 16-1 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Разрешается открытие филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан.";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) статью 22 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Правовой статус филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан определяется учетной регистрацией филиала в качестве филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в корпорации и наличием лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности.";
подпункт 14) исключить;
в подпункте 16):
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"13. Открытие филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан в Республике Казахстан разрешено на условиях, предусмотренных настоящим Законом.";
абзацы восьмой, девятый, десятый, одиннадцатый, двенадцатый, тринадцатый, четырнадцатый, пятнадцатый, шестнадцатый и семнадцатый исключить;
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) статью 46 дополнить пунктом 12 следующего содержания:
"12. Уполномоченный орган в целях обеспечения целостности и стабильности финансовой системы, защиты инвесторов, страхователей (застрахованных, выгодоприобретателей) устанавливает пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов
Республики Казахстан.
Уполномоченный орган вправе устанавливать дополнительные пруденциальные нормативы, в том числе по инвестированию активов, покрывающих страховые резервы по аннуитетному страхованию.
В целях обеспечения финансовой устойчивости филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан не позднее трех рабочих дней после учетной регистрации филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан формирует активы филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, принимаемые в качестве резерва.
Нормативные значения и методики расчетов пруденциальных нормативов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, в том числе порядок формирования активов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, их перечень и размер устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Уполномоченный орган в соответствии с законодательством Республики Казахстан принимает меры по привлечению к ответственности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан за нарушение филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов.
Перечень, формы отчетности о выполнении пруденциальных нормативов филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, сроки и порядок ее представления в Национальный Банк устанавливаются нормативными правовыми актами Национального Банка по согласованию с уполномоченным органом.
Требования к расчету размера собственного удержания филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан по договору (договорам) страхования, перестрахования, сострахования (совместного перестрахования) устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Нормативные значения и методики расчетов пруденциальных нормативов филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, в том числе порядок формирования активов филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, их перечень и размер устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа с учетом особенностей осуществления филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан исламской страховой деятельности, предусмотренных настоящим Законом.
Перечень, формы отчетности о выполнении пруденциальных нормативов филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, сроки и порядок ее представления в Национальный Банк устанавливаются нормативным правовым актом Национального Банка по согласованию с уполномоченным органом.
Страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, филиал которой открыт на территории Республики Казахстан, обязана принимать меры, предусмотренные нормативными правовыми актами уполномоченного органа, по поддержанию пруденциальных нормативов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан на уровне, не ниже установленного.
В случае ухудшения финансового положения филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан обязана, в том числе по требованию уполномоченного органа, принять меры по улучшению финансового положения филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, по увеличению активов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, предусмотренных частями второй и третьей настоящего пункта, в размере, достаточном для обеспечения финансовой устойчивости филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.

"7) 16-1-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат етіледі.";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) 22-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының құқықтық мәртебесі Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының корпорациядағы филиалы ретінде филиалды есептік тіркеумен және сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияның болуымен айқындалады.";
14) тармақша алып тасталсын;
16) тармақшада:
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Қазақстан Республикасында бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарын ашуға осы Заңда көзделген талаптарда рұқсат етілді.";
сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы және он жетінші абзацтар алып тасталсын;
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) 46-бап мынадай мазмұндағы 12-тармақпен толықтырылсын:
"12. Уәкілетті орган қаржы жүйесінің тұтастығын және тұрақтылығын қамтамасыз ету, инвесторларды, сақтанушыларды (сақтандырылушыларды, пайда алушыларды) қорғау мақсатында пруденциялық нормативтерді және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалдары үшін сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді белгілейді.
Уәкiлеттi орган қосымша пруденциялық нормативтерді, оның ішінде аннуитеттік сақтандыру бойынша сақтандыру резервтерінің орнын толтыратын активтерді инвестициялау бойынша қосымша пруденциялық нормативтерді белгілеуге құқылы.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы есептік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастырады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемелері, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібі, олардың тізбесі мен мөлшері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру ұйымы филиалдарының пруденциялық нормативтерді және (немесе) сақталуға міндетті өзге де нормалар мен міндеттерді бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын жауаптылыққа тарту бойынша шаралар қабылдайды.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептіліктің тізбесі, нысандары, оны Ұлттық Банкке ұсыну мерзімдері мен тәртібі уәкілетті органмен келісу бойынша Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
Сақтандыру, қайта сақтандыру, ортақ сақтандыру (бірлескен қайта сақтандыру) шарты (шарттары) бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының меншікті ұстап қалуының мөлшерін есептеуге қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемелері, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібі, олардың тізбесі мен мөлшері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының осы Заңда көзделген исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру ерекшеліктері ескеріле отырып белгіленеді.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалдарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептіліктің тізбесі, нысандары, оны Ұлттық Банкке ұсыну мерзімдері мен тәртібі уәкілетті органмен келісу бойынша Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
Филиалы Қазақстан Республикасының аумағында ашылған Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының пруденциялық нормативтерін белгіленгеннен төмен емес деңгейде ұстап тұру бойынша көзделген шараларды қабылдауға міндетті.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қаржылық жағдайы нашарлаған жағдайда, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, оның ішінде уәкілетті органның талап етуі бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қаржылық жағдайын жақсарту, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының осы тармақтың екінші және үшінші бөліктерінде көзделген резерві ретінде қабылданатын активтерін Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету үшін жеткілікті мөлшерде ұлғайту бойынша шаралар қабылдауға міндетті.

При недостаточности принимаемых страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан мер, указанных в части второй настоящего пункта, страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан исполняет неисполненные и (или) ненадлежаще исполненные филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан обязательства в соответствии с письменным обязательством, ранее представленным в уполномоченный орган в соответствии с подпунктом 12) пункта 2 статьи 30-1 настоящего Закона.
При неисполнении филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан требований уполномоченного органа, указанных в письменном предписании, по корректировке данных в отчетности по данным бухгалтерского учета и (или) иной отчетности расчет пруденциальных нормативов и других обязательных норм и лимитов осуществляется уполномоченным органом на основании откорректированной им отчетности.
Положения пунктов 3, 5, 6, 9 и 10-2 настоящей статьи распространяются на филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.".
в пункте 26:
абзац третий подпункта 7) исключить;
абзац третий подпункта 8) исключить;
подпункт 1) пункта 42 исключить;
в подпункте 3) пункта 1 статьи 2:
слова "с седьмого по восемнадцатый" заменить словами "седьмого и восьмого";
слова "14), абзацев с шестого по семнадцатый" заменить словами "абзацев шестого и седьмого";
слова ", подпункта 1) пункта 42" исключить.".
70. В Закон Республики Казахстан "О государственных закупках" от 4 декабря 2015 года ("Казахстанская правда" от 08.12.2015 г., № 235 (28111); "Егемен Қазақстан" 08.12.2015 ж., № 235 (28713); Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 23-II, cт. 171):
в статье 39:
пункт 3 дополнить подпунктом 57) следующего содержания:
"57) приобретения товаров у юридического лица, заключившего Соглашения об инвестициях, в соответствии со статьей 295-2 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.".
71. В Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 7-І, ст.48; 2017 г., № 13, ст.45; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 7-8, ст.22; № 10, ст.32; № 15, ст.50; № 22, ст.83; 2019 г., № 7, ст.39; № 15-16, ст.67; № 23, ст.106, Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.):

Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қабылдайтын, осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген шаралар жеткізіліксіз болған кезде Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы бұрын осы Заңның 30-1-бабының 2-тармағының 12) тармақшасына сәйкес уәкілетті органға берілген жазбаша міндеттемелерге сәйкес орындалмаған және (немесе) тиісінше орындалмаған міндеттемелерді орындайды.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы қатысушы уәкілетті органның жазбаша ұйғарымында көрсетілген бухгалтерлік есеп және (немесе) өзге де есептілік деректері бойынша түзету жөніндегі талаптарын орындамаған кезде пруденциялық нормативтерді және басқа да міндетті нормалар мен лимиттерді есептеуді уәкілетті орган өзі түзеткен есептілік негізінде жүзеге асырады.
Осы баптың 3, 5, 6, 9 және 10-2-тармақтарының ережелері Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына қолданылады.".
26-тармақта:
7) тармақшаның үшінші абзацы алып тасталсын;
8) тармақшаның үшінші абзацы алып тасталсын;
42-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
2-баптың 1-тармағының 3) тармақшасында:
"жетінші абзацынан бастап он сегізінші абзацын" деген сөздер "жетінші абзацынан бастап сегізінші абзацын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"14) тармақшаларын, 16) тармақшасының алтыншы абзацынан бастап он жетінші абзацын" деген сөздер "тармақшаларын, 16) тармақшасының алтыншы абзацынан бастап сегізінші абзацын" деген сөздермен ауыстырылсын;
", 42-тармағының 1) тармақшасын" деген сөздер алып тасталсын.
70. "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына ("Егемен Қазақстан" 08.12.2015 ж., № 235 (28713); "Казахстанская правда" 08.12.2015 ж., № 235 (28111); Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 23-ІІ, 171-құжат):
39-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы 57) тармақшамен толықтырылсын:
"57) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 295-2-бабына сәйкес тауарларды Инвестициялар туралы келісім жасасқан заңды тұлғадан сатып алу.".
71. "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 7-І, 48-құжат; 2017 ж., № 13, 45-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; 2018 ж., № 7-8, 22-құжат; № 10, 32-құжат; № 15, 50-құжат; № 22, 83-құжат; 2019 ж., № 7, 39-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 23, 106-құжат; 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) пункт 2 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"2. Центр занятости населения на безвозмездной основе оказывает лицу, ищущему работу содействие в трудоустройстве, а также услуги по социальной профессиональной ориентации и профессиональному обучению в порядке, определяемом уполномоченным органом по вопросам занятости населения.";
2) в статье 14:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Регистрация лица, ищущего работу в качестве безработного, осуществляется в порядке, определяемом уполномоченным органом по вопросам занятости населения.";
абзац второй пункта 1 исключить;
3) пункт 3 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"3. Центр занятости населения извещает лицо, ищущее работу, о дате регистрации в качестве безработного или отказе в регистрации в порядке и сроки, определяемые уполномоченным органом по вопросам занятости населения.".
72. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 12, ст. 86; № 23, ст. 119; 2017 г., № 12, ст. 36; № 13, ст. 45; № 14, ст. 53; № 21, ст. 98; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 47; 2019 г., № 2, ст. 6; № 7, ст. 37; № 15-16, ст. 67; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.):
часть вторую пункта 11 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"Не допускаются наложение ареста, приостановление расходных операций, временное ограничение на распоряжение имуществом, ограничения на совершение сделок и иных операций с имуществом, по банковским счетам, предназначенным для зачисления пособий и социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, жилищных выплат, на деньги, находящиеся на банковских счетах в жилищных строительных сберегательных банках в виде жилищных строительных сбережений, накопленные за счет использования жилищных выплат, на деньги, находящиеся на банковских счетах в банках второго уровня в виде накоплений на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, за исключением взысканий на основании судебных решений по делам о неисполнении обязательств по договорам, заключаемым в целях проведения капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, на деньги, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для зачисления компенсации инвестиционных затрат, а также на деньги, внесенные на условиях депозита нотариуса, находящиеся на банковских счетах по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенному в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе", активы фонда социального медицинского страхования, находящиеся на банковских счетах, деньги банков, страховых (перестраховочных) организаций, добровольных накопительных пенсионных фондов, лишенных уполномоченным государственным органом лицензии и (или) находящихся в процессе принудительной ликвидации, деньги филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, лишенных уполномоченным государственным органом лицензии и находящихся в процессе принудительного прекращения деятельности.".

1) 13-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыс іздеп жүрген адамға өтеусіз негізде жұмысқа орналасуға жәрдемдеседі, сондай-ақ халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен әлеуметтік кәсіптік бағдарлау және кәсіптік оқыту бойынша қызметтер көрсетеді.";
2) 14-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жұмыс іздеп жүрген адамды жұмыссыз ретінде тіркеу халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.";
1-тармақтың екінші абзацы алып тасталсын;
3) 14-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыс іздеп жүрген адамға жұмыссыз ретінде тіркелген күні немесе тіркеуден бас тарту туралы халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен және мерзімде хабарлайды.".
72. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 12, 86-құжат; № 23, 119-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 53-құжат; № 21, 98-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
27-баптың 11-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдерді, тұрғын үй төлемдерін есепке жатқызуға арналған банктік шоттар бойынша, тұрғын үй төлемдерін пайдалану есебінен жинақталған тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы түріндегі тұрғын үй құрылысы жинақ банктеріндегі банктік шоттардағы ақшаға, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізу мақсатында жасалатын шарттар бойынша міндеттемелердің орындалмауы туралы істер бойынша сот шешімдерінің негізінде өндіріп алуларды қоспағанда, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жинақтар түрінде екінші деңгейдегі банктердегі банктік шоттардағы ақшаға, инвестициялық шығындардың өтемақысын есепке жатқызуға арналған банктік шоттардағы ақшаға, сондай-ақ нотариус депозиті шарттарында енгізілген, "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шарт бойынша банктік шоттардағы ақшаға, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының банктік шоттардағы активтеріне, уәкілетті мемлекеттік орган лицензиядан айырған және (немесе) мәжбүрлеп тарату процесінде тұрған банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының ақшасына, уәкілетті мемлекеттік орган лицензиядан айырған және қызметті мәжбүрлеп тоқтату процесінде тұрған, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының ақшасына тыйым салуға, шығыс операцияларын тоқтата тұруға, мүлікке билік етуге уақытша шектеу қоюға, мүлікпен мәмілелер және өзге де операциялар жасауға шектеулер қоюға жол берілмейді.".

73. В Закон Республики Казахстан от 28 декабря 2016 года "О контрразведывательной деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 24, ст.125; 2017 г., № 16, ст.56; 2018 г., № 22, ст.83, 2019 г., № 15-16, cт. 67):
1) подпункт 5) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"5) оперативный мониторинг сети связи и объектов информатизации – негласное обнаружение признаков разведывательно-подрывной деятельности в информации, передаваемой по сети связи или обрабатываемой на объектах информатизации;";
2) в статье 11:
в пункте 1:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) оперативное обнаружение, исследование, фиксация предметов, вещей и данных;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) оперативный мониторинг сети связи и объектов информатизации;".
74. В Закон Республики Казахстан от 6 мая 2017 года "О коллекторской деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 9, ст. 20; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 14, ст. 44; 2019 г., № 2, ст. 6; № 7, ст. 37; № 15-16, ст. 67):
подпункт 8) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"8) кредитор – банк второго уровня, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, или организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность, имеющие право требования к должнику по задолженности.".
75. В Закон Республики Казахстан от 24 мая 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования регулирования предпринимательской деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2018 г., № 10, cт. 32):
пункт 6 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"6. Со дня введения в действие настоящего Закона до 1 января 2023 года приостановить действие пункта 2-3 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности".".
76. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и страховой деятельности, рынка ценных бумаг" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2018 г., июль, № 13, ст. 41; 2019 год, № 7, ст. 337; 2019 год, № 15-16, ст. 67):
в пункте 14 статьи 2 цифры "2021" заменить цифрами "2023".
77. В Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года "О естественных монополиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2018 г., № 23, ст.87, Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам железнодорожного транспорта", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 31 декабря 2019 г.):

73. "Қарсы барлау қызметі туралы" 2016 жылғы 28 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 24, 125-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 22, 83-құжат, 2019 ж., № 15-16, 67-құжат):
1) 1-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) байланыс желісінің және ақпараттандыру объектілерінің жедел мониторингі – байланыс желісі арқылы берілетін немесе ақпараттандыру объектілерінде өңделетін ақпараттан барлау-нұқсан келтіру әрекетінің белгілерін жасырын табу;";
2) 11-баптың 1-тармағында:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) нәрселерді, заттарды және деректерді жедел табу, зерттеу, тіркеу;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) байланыс желісінің және ақпараттандыру объектілерінің жедел мониторингі;".
74. "Коллекторлық қызмет туралы" 2017 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 9, 20-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 14, 44-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат):
1-баптың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) кредитор – берешек бойынша борышкерге талап ету құқығы бар екінші деңгейдегі банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйым немесе микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым.".
75. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік қызметті реттеуді жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 24 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2018 ж., № 10, 32-құжат):
2-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 2-3-тармағының қолданысы тоқтатыла тұрсын.".
76. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру және сақтандыру қызметі, бағалы қағаздар нарығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 2018 ж., № 13, 41-құжат; 2019 ж., № 7, 337-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат):
2-баптың 14-тармағындағы "2021" деген цифрлар "2023" деген цифрлармен ауыстырылсын.
77. "Табиғи монополиялар туралы" 2018 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2018 ж., № 23, 87-құжат, 2019 жылғы 31 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне теміржол көлігі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 27 желтоқсандағы Заңы):

1) пункт 16 статьи 15 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) объемов и времени подачи воды.";
2) в статье 26:
в пункте 2:
дополнить подпунктом 23-1) следующего содержания:
"23-1) представлять необходимую информацию Национальной палате предпринимателей в целях создания и ведения реестра добросовестности бизнес-партнеров в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
дополнить подпунктом 24-1) следующего содержания:
"24-1) согласовывать с уполномоченным органом договор доверительного управления по передаче магистральных каналов с отводящими межхозяйственными и внутрихозяйственными каналами для расширения, модернизации, реконструкции и улучшения технического состояния, находящихся в собственности у субъекта естественных монополий";
подпункт 26) изложить в следующей редакции:
"26) не передавать принадлежащее на праве собственности или ином законном основании имущество, используемое в технологическом цикле при производстве и (или) предоставлении регулируемой услуге, в доверительное управление, имущественный наем (аренду), включая лизинг, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 1 и 2 статьи 13-1 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике", и регулируемой услуге, предусмотренной подпунктом 13) пункта 1 статьи 5 настоящего Закона, передаче в доверительное управление магистральных каналов с отводящими межхозяйственными и внутрихозяйственными каналами для расширения, модернизации, реконструкции и улучшения технического состояния передаваемых в доверительное управление активов субъекта естественной монополии;
В случае передачи в доверительное управление магистральных каналов с отводящими межхозяйственными и внутрихозяйственными каналами, доверительный управляющий оказывает услуги по подаче воды по каналам по цене, не превышающей уровень тарифа, утвержденного уполномоченным органом на регулируемую услугу по подаче воды по каналам.";
3) в пункте 4 статьи 33 слова "ставки рефинансирования" заменить словами "базовой ставки".
78. В Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года "О специальных экономических и индустриальных зонах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2019 г., № 7 (2782), cт. 38):
1) статью 14 дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) заключение с участником специальной экономической зоны договора временного возмездного землепользования (аренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая зона в связи с отчуждением права временного землепользования от управляющей компании специальной экономической зоны в пользу участника специальной экономической зоны, одновременно являющимся частным партнером, согласно требованиям настоящего Закона.";

1) 15-баптың 16-тармағы 3) тармақшадағы "көлеміне (салмағына) қарай саралануы мүмкін." деген сөздер "көлеміне (салмағына);" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) сумен жабдықтау көлемі мен уақытына қарай саралануы мүмкін.";
2) 26-бапта:
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 23-1) тармақшамен толықтырылсын:
"23-1) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен бизнес-әріптестердің жосықтылығы тізілімін құру және жүргізу мақсатында Ұлттық кәсіпкерлер палатасына қажетті ақпаратты беруге;";
мынадай мазмұндағы 24-1) тармақшамен толықтырылсын:
"24-1) табиғи монополиялар субъектісінің меншігіндегі техникалық жай-күйді кеңейту, жаңғырту, реконструкциялау және жақсарту үшін шаруашылықаралық және шаруашылықішілік каналдармен магистральдық каналдарды беру жөніндегі сенімгерлік басқару шартын уәкілетті органмен келісуге;"
26) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"26) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-1-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген жағдайларды және осы Заңның 5-бабы 1-тармағының 13) тармақшасында көзделген реттелетін қызметті қоспағанда, реттеліп көрсетілетін қызметті өндіру және (немесе) ұсыну кезінде технологиялық циклде пайдаланылатын меншік құқығымен немесе өзге де заңды негізде тиесілі мүлікті сенімгерлік басқаруға, лизингті қоса алғанда, мүліктік жалдауға (жалға алуға) бермеуге, табиғи монополия субъектісінің сенімгерлік басқаруға берілетін активтерін кеңейту, жаңғырту, реконструкциялау және техникалық жай-күйін жақсарту үшін шаруашылықаралық және шаруашылықішілік каналдары бар магистральдық каналдарды сенімгерлік басқаруға беруге міндетті.
Шаруашылықаралық және шаруашылықішілік каналдары бар магистральдық каналдарды сенімгерлік басқаруға берген жағдайда, сенімгерлік басқарушы суды арналар арқылы беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметке уәкілетті орган бекіткен тариф деңгейінен аспайтын бағада арналар бойынша су беру жөнінде қызметтер көрсетеді;".
3) 33-баптың 4-тармағындағы "қайта қаржыландыру мөлшерлемесі" деген сөздер "базалық мөлшерлемесі" деген сөздермен ауыстырылсын.
78. "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" 2019 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2019 ж., № 7 (2782), 38-құжат):
1) 14-бап 14) тармақшасындағы "жүзеге асыру жатады." деген сөздер "жүзеге асыру;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) осы Заңның талаптарына сәйкес бір мезгілде жекеше әріптес болып табылатын арнайы экономикалық аймақ қатысушысының пайдасына арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясынан уақытша жер пайдалану құқығын иеліктен шығаруға байланысты арнайы экономикалық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі арнайы экономикалық аймақтың қатысушысымен жер учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) шартын жасасу жатады.";

2) статью 16 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Передача объекта государственно-частного партнерства вместе с земельным участком в границах специальной экономической зоны не является основанием для изменения границ и (или) площади специальной экономической зоны.
Объект государственно-частного партнерства, находящийся на земельном участке в границах специальных экономических зон, остается на территории специальной экономической зоны.";
3) в статье 17:
пункт 1 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"1. Специальная экономическая зона создается на срок до двадцати пяти лет для осуществления ее участниками приоритетных видов деятельности, соответствующих определенному разделу общего классификатора видов экономической деятельности, утвержденного уполномоченным органом в сфере стандартизации.
По решению Правительства Республики Казахстан срок функционирования специальной экономической зоны, указанный в части первой настоящего пункта, может быть продлен.
Для участников специальной экономической зоны, заключивших Соглашение об инвестициях в соответствии со статьей 295-2 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, предусматривающее осуществление инвестиций в размере от пятнадцатимиллионократного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете, срок функционирования специального правового режима специальной экономической зоны, права и обязанности участников специальной экономической зоны сохраняются на срок действия Соглашения об инвестициях.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Управляющая компания специальной экономической зоны отчуждает права временного возмездного землепользования участнику специальной экономической зоны для передачи государственному партнеру в соответствии с условиями договора государственно-частного партнерства. Отчуждение права временного возмездного землепользования согласно настоящей статье является основанием для прекращения договора вторичного землепользования (субаренды) земельными участками, находящимися в государственной собственности, на которых создается специальная экономическая зона.";
4) пункт 2 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"2. К заявителям не относятся:
1) недропользователи;
2) организации, производящие подакцизные товары, за исключением организаций, осуществляющих производство, сборку (комплектацию) подакцизных товаров, предусмотренных подпунктом 6) статьи 462 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);

2) 16-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін арнайы экономикалық аймақ шекараларындағы жер учаскесімен бірге беру арнайы экономикалық аймақтың шекарасын және (немесе) алаңын өзгерту үшін негіз болып табылмайды.
Арнайы экономикалық аймақтар шекараларындағы жер учаскесіндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісі арнайы экономикалық аймақ аумағында қалады.";
3) 17-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Арнайы экономикалық аймақ оның қатысушыларының стандарттау саласындағы уәкілетті орган бекіткен экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптаушының белгілі бір бөліміне сәйкес келетін басым қызмет түрлерін жүзеге асыруы үшін жиырма бес жылға дейінгі мерзімге құрылады.
Арнайы экономикалық аймақтың осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген жұмыс істеу мерзімі Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша ұзартылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 295-2-бабына сәйкес инвестициялар туралы келісім жасасқан, республикалық бюджет туралы заңда белгіленген он бес миллион еселенген айлық есептік көрсеткіштің мөлшерінде инвестицияларды жүзеге асыруды көздейтін арнайы құқық режимінің экономикалық аймақтың қатысушылары үшін арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеу мерзімі, арнайы экономикалық аймаққа қатысушылардың құқықтары мен міндеттері инвестициялар туралы келісімнің қолданылу мерзіміне сақталады.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарына сәйкес мемлекеттік әріптеске беру үшін арнайы экономикалық аймақтың қатысушысына уақытша өтеулі жер пайдалану құқығын иеліктен шығарады. Осы бапқа сәйкес уақытша өтеулі жер пайдалану құқығын иеліктен шығару арнайы экономикалық аймақ құрылатын мемлекеттік меншіктегі жер учаскелерін қайта жер пайдалану (қосалқы жалдау) шартын тоқтату үшін негіз болып табылады.";
4) 18-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өтініш берушілерге:
1) жер қойнауын пайдаланушылар;
2) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 462-бабының 6) тармақшасында көзделген акцизделетін тауарларды өндіруді, құрастыруды (жинақтауды) жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда, акцизделетін тауарларды өндіретін ұйымдар;

3) организации и индивидуальные предприниматели, применяющие специальные налоговые режимы;
4) организации, применяющие инвестиционные налоговые преференции, – по контрактам, заключенным с уполномоченным органом по инвестициям до 1 января 2009 года;";
5) статью 39 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) отчуждение права временного возмездного землепользования в пользу участника специальной экономической зоны, являющегося частным партнером по договору государственно-частного партнерства;".
6) статью 56 изложить в следующей редакции:
"Статья 56. Государственно-частное партнерство в специальной экономической и индустриальной зонах
Государственно-частное партнерство в специальных экономических и индустриальных зонах осуществляется в соответствии с настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан в области государственно-частного партнерства.".
79. В Закон Республики Казахстан от 19 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2019 г., № 8, cт. 45):
в подпункте 4) пункта 13 статьи 1:
абзац 5 исключить;
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"Основания для остановки автотранспортного средства, предусмотренные частью первой настоящего пункта, определяются интеллектуальной транспортной системой.".
80. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и развития финансового рынка, микрофинансовой деятельности и налогообложения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2019 г., № 15-16, ст. 67):
в статье 1:
в пункте 29:
в подпункте 5):
абзац сорок четвертый изложить в следующей редакции:
"Требования подпунктов 2), 3), 14), 15) и 17) части второй настоящей статьи распространяются на филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций - нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан.";
дополнить абзацем сорок пятым следующего содержания:
"Для целей применения подпункта 14) части второй настоящей статьи в отношении филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан под финансовой отчетностью понимается отчетность по данным бухгалтерского учета.";
в подпункте 3) пункта 1 статьи 2 слова "абзаца сорок четвертого" заменить словами "абзацев сорок четвертого и сорок пятого".

3) арнаулы салық режимдерін қолданатын ұйымдар мен дара кәсіпкерлер;
4) 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін инвестициялар жөніндегі уәкілетті органмен жасалған келісімшарттар бойынша инвестициялық салық преференцияларын қолданатын ұйымдар жатады;";
5) 39-бап мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша жекеше әріптес болып табылатын арнайы экономикалық аймақ қатысушысының пайдасына уақытша өтеулі жер пайдалану құқығын иеліктен шығару;".
6) 56-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"56-бап. Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік
Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік осы Заңға және Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.".
79. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 19 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2019 ж., № 8, 45-құжат):
1-баптың 13-тармағының 4) тармақшасында:
бесінші абзац алып тасталсын;
он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген автокөлік құралын тоқтату үшін негіздер зияткерлік көлік жүйесімен айқындалады.".
80. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы нарығын реттеу мен дамыту, микроқаржылық қызмет және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2019 ж., № 15-16, 67-құжат):
1-бапта:
29-тармақта:
5) тармақшада:
қырық төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы баптың екінші бөлігінің 2), 3), 14), 15) және 17) тармақшаларының талаптары Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарына қолданылады.";
мынадай мазмұндағы қырық бесінші абзацпен толықтырылсын:
"Осы баптың екінші бөлігінің 14) тармақшасын Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарына қатысты қолдану мақсаттары үшін бухгалтерлік есепке алу деректері бойынша есептілік қаржылық есептілік болып танылады.";
2-баптың 1-тармағының 3) тармақшасында "қырық төртінші абзацын" деген сөздер "қырық төртінші және қырық бесінші абзацтарын" деген сөздермен ауыстырылсын.

81. В Закон Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об обязательном социальном страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2019 г., № 23, ст.105, Закон Республики Казахстан от 13 мая 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 мая 2020 г.):
1) в пункте 1 статьи 17 слова "официальной ставки рефинансирования" заменить словами "базовой ставки";
2) в статье 19:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Государственная корпорация в течение четырех рабочих дней со дня принятия документов, необходимых для назначения социальных выплат, или со дня получения согласия на назначение социальных выплат через проактивную услугу передает их в фонд, за исключением документов, необходимых для назначения социальной выплаты на случай потери работы, срок передачи которых составляет не более двух рабочих дней.";
часть вторую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"Срок назначения социальных выплат не превышает восьми рабочих дней, за исключением социальной выплаты на случай потери работы, срок назначения которой не превышает шести рабочих дней со дня регистрации заявления со всеми необходимыми документами в Государственной корпорации или со дня получения согласия на назначение социальных выплат
через проактивную услугу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".";
3) в абзаце первом подпункта 4) пункта 4 статьи 39 слова "официальной ставки рефинансирования" заменить словами "базовой ставки".
Статья 2.
1. Установить, что с 1 апреля 2021 года:
1) часть первая пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан" действует в следующей редакции:
"2. Обязательства организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, по выплате гарантийного возмещения подлежат прекращению по истечении одного года с даты начала выплаты гарантийного возмещения и (или) после перечисления невостребованных сумм гарантийного возмещения в единый накопительный пенсионный фонд в порядке, предусмотренном пунктами 1 и 2 статьи 21-1 настоящего Закона, за исключением случая, предусмотренного пунктом 4 статьи 21-1 настоящего Закона.";

81. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2019 ж., № 23, 105-құжат, 2020 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 17-баптың 1-тармағындағы "қайта қаржыландырудың 1,25 еселенген ресми мөлшерлемесі" деген сөздер "1,25 еселенген базалық мөлшерлеме" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 19-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік корпорация әлеуметтік төлемдер тағайындауға қажетті құжаттар қабылданған күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде немесе әлеуметтік төлемдерді белсенді қызмет арқылы тағайындауға келісім алынған күннен бастап жұмысынан айырылған жағдайда берілетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау үшін қажетті, оларды беру мерзімі екі жұмыс күнінен аспайтын құжаттарды қоспағанда, қорға береді.";
8-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік корпорацияда барлық қажетті құжаттармен бірге өтініш тіркелген күннен бастап немесе "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес белсенді қызмет көрсету арқылы әлеуметтік төлемдер тағайындауға келісім алынған күннен бастап алты жұмыс күнінен аспайтын, жұмысынан айырылған жағдайда берілетін әлеуметтік төлемді қоспағанда, Әлеуметтік төлемдерді тағайындау мерзімі сегіз жұмыс күнінен аспайды.";
3) 39-баптың 4-тармағы 4) тармақшасының бірінші абзацындағы "қайта қаржыландырудың ресми мөлшерлемесін" деген сөздер "базалық мөлшерлемесін" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап.
1. 2021 жылғы 1 сәуірден бастап мыналар:
1) "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
2. Депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның кепілдік берілген өтемді төлеу жөніндегі міндеттемелері, осы Заңның 21-1-бабының 4-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, осы Заңның 21-1-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген тәртіппен кепілдік берілген өтемді төлеу басталған күннен бастап және (немесе) кепілдік берілген өтеудің талап етілмеген сомалары бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударылғаннан кейін бір жыл өткен соң тоқтатылуға жатады.";

2) подпункт 8) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан" действует в следующей редакции:
"8) требовать своевременного представления от временной администрации, назначаемой в период лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций, ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемого банка-участника (принудительно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан) реестра депозиторов и внесенных в него изменений по форме и в порядке, определенных органом управления организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов;";
3) пункт 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан" действует в следующей редакции:
"3. Временная администрация, назначаемая в период лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций (ликвидационная комиссия принудительно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан), обязана в течение двадцати пяти рабочих дней с даты лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций представить организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, реестр депозиторов, составленный на дату лишения банка-участника лицензии на проведение всех банковских операций по форме и в порядке, определенных органом управления организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов.
Сбор и обработка персональных данных депозиторов осуществляются организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, без согласия субъектов персональных данных или их законных представителей.";
4) действие абзаца восьмого подпункта 10) пункта 49 статьи 1 настоящего Закона распространяется на договоры банковского счета и (или) банковского вклада, заключенные после введения в действие настоящего Закона;
5) действие абзаца двенадцатого подпункта 16) и подпункта 17) пункта 49 статьи 1 настоящего Закона распространяется на депозиторов банков-участников, лишенных лицензии на проведение всех банковских операций, и (или) находящихся в процессе ликвидации до введения в действие настоящего Закона. При этом, депозиторы указанных банков-участников вправе в течение одного года со дня введения в действие настоящего Закона обратиться за выплатой гарантийного возмещения:
в организацию, осуществляющую обязательное гарантирование депозитов, в электронной форме через электронный портал выплат либо веб-портал "электронного правительства";
в банк-агент, выбранный на конкурсной основе до введения в действие настоящего Закона, и в отношении которого действует соглашение о выплате через банк-агент.
Банки-участники системы обязательного гарантирования депозитов обязаны в течение двадцати рабочих дней со дня введения в действие настоящего Закона заключить с организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, соглашение, определяющее условия и порядок подключения и доступа к электронному порталу выплат.".

2) "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"8) қатысушы банкті барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиясынан айыру кезеңінде тағайындалатын уақытша әкімшіліктен, мәжбүрлеп таратылатын қатысушы банктің (қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының) тарату комиссиясынан депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның басқару органы айқындаған нысан бойынша және тәртіппен депозиторлар тізілімін және оған енгізілген өзгерістерді уақтылы ұсынуды талап етуге;";
3) "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 3-тармағы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"3. Қатысушы банкті барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиядан айыру кезеңінде тағайындалатын уақытша әкімшілік (қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының тарату комиссиясы) қатысушы банкті барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиядан айырған күннен бастап жиырма бес жұмыс күні ішінде депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымға қатысушы банкті депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның басқару органы айқындаған нысан бойынша және тәртіппен барлық банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиядан айырған күні жасалған депозиторлардың тізілімін ұсынуға міндетті.
Депозиторлардың дербес деректерін жинауды және өңдеуді депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйым дербес деректер субъектілерінің немесе олардың заңды өкілдерінің келісімінсіз жүзеге асырады.";
4) осы Заңның 1-бабының 49-тармағы 10) тармақшасының сегізінші абзацы осы Заң қолданысқа енгізілгеннен кейін жасалған банктік шот және (немесе) банктік салым шарттарына қолданылатыны;
5) осы Заңның 1-бабы 49-тармағының 16) тармақшасы он екінші абзацының және 17) тармақшасының қолданысы барлық банктік операцияларды жүргізуге арналған лицензиясынан айырылған және (немесе) осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін таратылу процесінде тұрған қатысушы банктердің депозиторларына қолданылады деп белгіленсін. Бұл ретте көрсетілген қатысушы банктердің депозиторлары осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап бір жыл ішінде кепілдік берілген өтемнің төленуі үшін:
төлемдердің электрондық порталы не "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық нысанда депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымға;
осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін конкурс негізінде іріктелген және оған қатысты агент банк арқылы төлем жасау туралы келісім қолданылатын агент банкке өтініш білдіруге құқылы.
Депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы банктер осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйыммен төлемдердің электрондық порталына қосылу және кіру талаптары мен тәртібін айқындайтын келісім жасауға міндетті.

2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) подпунктов 1), 2), 3) и 6) пункта 1, подпунктов 1) и 2) пункта 2, пункта 7, подпункта 3), абзацев первого и второго подпункта 6) пункта 8, подпунктов 1), 2) и 3) пункта 9, подпункта 1) пункта 10, подпункта 4) пункта 11, абзацев шестого и седьмого подпункта 4) пункта 15, пункта 16, подпунктов 1), 2), 3), 4), 5), абзацев первого, второго, третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго подпункта 6), подпунктов 7), 8) и 9), абзацев второго, третьего, четвертого, десятого и одиннадцатого подпункта 10), подпунктов 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23) и 24) пункта 17, пунктов 20, 22, 24, 25, подпункта 4) пункта 28, пунктов 29, 30, 31, 32, 33, абзацев первого, второго, третьего, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого подпункта 1), подпунктов 3), 4), 5), 17), 18), 19), 20), 21), 22), абзацев первого, второго, третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого подпункта 23), подпунктов 29) и 30) пункта 34, абзацев первого, второго, третьего, четвертого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, шестнадцатого и семнадцатого подпункта 3), подпунктов 4) и 5), абзацев первого, третьего и четвертого подпункта 7), подпунктов 8), 9), 10) и 11) пункта 35, пунктов 37, 38, 39, 43, 44, 45, 46, подпункта 1), абзацев первого, второго, третьего, четвертого и пятого подпункта 2), подпункта 3), абзацев восьмого, девятого и десятого подпункта 4), абзацев первого, второго и третьего подпункта 5), подпунктов 6), 7), 8), абзацев первого, второго и третьего подпункта 9), абзацев первого, второго, четвертого, пятого, шестого, девятого, четырнадцатого и пятнадцатого подпункта 10), подпунктов 11), 12), абзацев первого, второго и третьего подпункта 18) пункта 49, подпунктов 1), 3) и 4) пункта 50, пункта 54, подпункта 2) пункта 57, подпунктов 2) и 20) пункта 60, подпунктов 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 64, подпункта 2) пункта 68, пунктов 72 и 74 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 16 декабря 2020 года;

2. Осы Заң мыналарды:
1) осы Заңның 2020 жылғы 16 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 1-тармағының 1), 2), 3) және 6) тармақшаларын, 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларын, 7-тармағын, 8-тармағының 3) тармақшасын, 6) тармақшасының бірінші және екінші абзацтарын,
9-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларын, 10-тармағының 1) тармақшасын, 11-тармағының 4) тармақшасын, 15-тармағының 4) тармақшасының алтыншы және жетінші абзацтарын, 16-тармағын, 17-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларын, 6) тармақшасының бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші абзацтарын, 7), 8) және 9) тармақшаларын, 10) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, оныншы және он бірінші абзацтарын, 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23) және 24) тармақшаларын, 20, 22, 24, 25-тармақтарын, 28-тармағының 4) тармақшасын, 29, 30, 31, 32, 33-тармақтарын, 34-тармағының 1) тармақшасының бірінші, екінші, үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы абзацтарын, 3), 4), 5), 17), 18), 19), 20), 21), 22) тармақшаларын, 23) тармақшасының бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші абзацтарын, 29) және 30) тармақшаларын, 35-тармағының 3) тармақшасының бірінші, екінші, үшінші, төртінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он алтыншы және он жетінші абзацтарын, 4) және 5) тармақшаларын, 7) тармақшасының бірінші, үшінші және төртінші абзацтарын, 8), 9), 10) және 11) тармақшаларын, 37, 38, 39, 43, 44, 45, 46-тармақтарын, 49-тармағының 1) тармақшасын, 2) тармақшасының бірінші, екінші, үшінші, төртінші және бесінші абзацтарын, 3) тармақшасын, 4) тармақшасының сегізінші, тоғызыншы және оныншы абзацтарын, 5) тармақшасының бірінші, екінші және үшінші абзацтарын, 6), 7), 8) тармақшаларын, 9) тармақшасының бірінші, екінші және үшінші абзацтарын, 10) тармақшасының бірінші, екінші, төртінші, бесінші, алтыншы, тоғызыншы, он төртінші және он бесінші абзацтарын, 11), 12) тармақшаларын, 18) тармақшасының бірінші, екінші және үшінші абзацтарын, 5) тармақшасының бірінші, екінші және үшінші абзацтарын, 6), 7), 8) тармақшаларын, 9) тармақшасының бірінші, екінші және үшінші абзацтарын, 10) тармақшасының бірінші, екінші, төртінші, бесінші, алтыншы, тоғызыншы, он төртінші және он бесінші абзацтарын, 11), 12) тармақшаларын, 18) тармақшасының бірінші, екінші және үшінші абзацтарын, 50-тармағының 1), 3) және 4) тармақшаларын, 54-тармағын, 57-тармағының 2) тармақшасын, 60-тармағының 2) және 20) тармақшаларын, 64-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларын, 68-тармағының 2) тармақшасын, 72 және 74- тармақтарын;

2) подпункта 4) пункта 1, абзаца третьего подпункта 6), подпунктов 11) и 12) пункта 8, подпункта 2), абзацев третьего, четвертого, пятого, восьмого и девятого подпункта 4) пункта 15, пункта 27, подпункта 1), подпункта 2), абзацев пятого, шестого, седьмого, восьмого, четырнадцатого, пятнадцатого подпункта 3), подпункта 6), абзаца второго подпункта 7) пункта 35, пункта 36, подпункта 1), подпункта 2), абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого и восьмого подпункта 3) пункта 51, подпунктов 1), 3), 5), 8), 9), 10) 11), 12), 13) пункта 57, пунктов 60, 61, 62, 63, подпункта 9) пункта 64 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2021 года;
3) подпунктов 4), 6) и 7) пункта 57 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 4 января 2021 года;
4) абзацев шестого, седьмого, восьмого подпункта 2), абзацев первого, второго, третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого подпункта 4), абзаца четвертого подпункта 5), абзацев четвертого, пятого подпункта 9), абзацев третьего, восьмого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого подпункта 10), подпунктов 13), 14), 15), 16), 17), абзацев четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого подпункта 18) пункта 49, абзацев второго, третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого подпункта 1), абзаца шестого подпункта 6), подпунктов 7), 8), 13), абзацев второго, третьего, четвертого, восьмого, девятого, семнадцатого подпункта 14), абзацев второго, третьего подпункта 17), подпункта 18) пункта 60 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 апреля 2021 года.
3. Установить, что часть вторая пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан" действует до 1 апреля 2021 года.
Президент
Республики Казахстан

2) осы Заңның 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 1-тармағының 4) тармақшасын, 8-тармағы 6) тармақшасының үшінші абзацын, 11), 12) тармақшаларын, 15-тармағының 2) тармақшасын, 4) тармақшасының үшінші, төртінші, бесінші, сегізінші және тоғызыншы абзацтарын, 27-тармағын, 35-тармағының 1) тармақшасын, 2) тармақшасын, 3) тармақшасының бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, он төртінші, он бесінші абзацтарын, 6) тармақшасын, 7) тармақшасының екінші абзацын, 36-тармағын, 51-тармағының 1) тармақшасын, 2) тармақшасын, 3) тармақшасының үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтарын, 57-тармағының 1), 3), 5), 8), 9), 10) 11), 12), 13) тармақшаларын, 60, 61, 62, 63-тармақтарын, 64-тармағының 9) тармақшасын;
3) осы Заңның 2021 жылғы 4 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабы 57-тармағының 4), 6) және 7) тармақшаларын;
4) осы Заңның 2021 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 49-тармағы 2) тармақшасының алтыншы, жетінші, сегізінші абзацтарын, 4) тармақшасының бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші абзацтарын, 5) тармақшасының төртінші абзацын, 9) тармақшасының төртінші, бесінші абзацтарын, 10) тармақшасының үшінші, сегізінші, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші абзацтарын, 13), 14), 15), 16), 17) тармақшаларын, 18) тармақшасының төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші абзацтарын, 60-тармағы 1) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші абзацтарын, 6) тармақшасының алтыншы абзацын, 7), 8), 13) тармақшаларын, 14) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, сегізінші, тоғызыншы, он жетінші абзацтарын, 17) тармақшасының екінші, үшінші абзацтарын, 18) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. "Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегі банктерiнде орналастырылған депозиттерге мiндеттi кепiлдiк беру туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының екінші бөлігі 2021 жылғы 1 сәуірге дейін қолданылады деп белгіленсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті