Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 20 қазандағы № 128 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 11-бабының 17-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1.  Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының шешімдеріне өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім 2021 жылғы 1 сәуірден бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасы Төрағасының
міндетін уақытша атқарушы
В. Назаренко
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2020 жылғы 20 қазандағы
№ 128 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының шешімдеріне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 10 сәуірдегі № 51 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына су көлігімен әкелу болжанатын тауарлар туралы алдын ала ақпаратты ұсыну тәртібінде:
а) 5-тармақтың "д" тармақшасы "кейінгі келу" деген сөздерден кейін "(болған жағдайда)" деген сөздермен толықтырылсын;
б) 6-тармақта:
"б" тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"б) алдын ала ақпарат Одақтың кедендік аумағында мүше мемлекеттің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттығы саласындағы уәкілетті органының халықаралық тасымалдың көлік құралдары мен адамдарға санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау (бақылау) жүргізуге қатысты бөлігінде шешім қабылдауын талап ететін кедендік операцияларды жасау үшін берілген жағдайда:
осы Тәртіптің 5-тармағында көрсетілген мәліметтер;
теңіз медициналық-санитариялық декларациясына сәйкес ұсынылатын мәліметтер не портта еркін практикаға рұқсат ету (шектеу) туралы және халықаралық тасымалдау көлік құралын санитариялық айлақта (санитариялық рейдте) орналастыру қажеттілігі (қажеттіліктің болмауы) туралы мәліметтер;";
"г" тармақша "(Еуразиялық экономикалық комиссияның транзиттік декларацияны толтыру тәртібін белгілейтін актісінің ережелерін ескере отырып)" деген сөздермен толықтырылсын;
в) 10-тармақ мынадай мазмұндағы "е" тармақшамен толықтырылсын:
"е) кеме мүше мемлекеттің ішкі теңіз суларында, аумақтық теңізінде, айрықша экономикалық аймағында және құрлықтық шельфінде алынған (ауланған) және (немесе) өндірілген теңіз кәсібі өнімін жеткізуді жүзеге асырғанда.";
г) 14-тармақ "құжаттау" деген сөзден кейін "жалпы" деген сөзбен толықтырылсын.
2. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 17 сәуірдегі № 56 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына автомобиль көлігімен әкелу болжанатын тауарлар туралы алдын ала ақпаратты ұсыну тәртібінде:
а) 4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые решения Коллегии Евразийской экономической комиссии
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 20 октября 2020 года № 128.
В соответствии с пунктом 17 статьи 11 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в решения Коллегии Евразийской экономической комиссии изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу с 1 апреля 2021 г.
Врио Председателя Коллегии
Евразийской экономической комиссии
В. Назаренко
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 20 октября 2020 г. № 128
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в решения Коллегии Евразийской экономической комиссии
1. В Порядке представления предварительной информации о товарах, предполагаемых к ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза водным транспортом, утвержденном Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 апреля 2018 г. № 51:
а) подпункт "д" пункта 5 после слов "следующего захода" дополнить словами "(при наличии)";
б) в пункте 6:
подпункт "б" изложить в следующей редакции:
"б) в случае представления предварительной информации для совершения на таможенной границе Союза таможенных операций, требующих принятия уполномоченным органом государства-члена в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения решения в части, касающейся санитарно-эпидемиологического надзора (контроля) за транспортными средствами международной перевозки и лицами:
сведения, указанные в пункте 5 настоящего Порядка;
сведения, представляемые в соответствии с морской медико-санитарной декларацией, либо сведения о разрешении (ограничении) свободной практики в порту и о необходимости (отсутствии необходимости) размещения транспортного средства международной перевозки на санитарном причале (санитарном рейде);";
подпункт "г" дополнить словами "(с учетом положений акта Евразийской экономической комиссии, определяющего порядок заполнения транзитной декларации)";
в) пункт 10 дополнить подпунктом "е" следующего содержания:
"е) осуществление судном доставки продукции морского промысла, добытой (выловленной) и (или) произведенной во внутренних морских водах, территориальном море, в исключительной экономической зоне и на континентальном шельфе государства-члена.";
г) пункт 14 после слова "требованиям" дополнить словом "общей".
2. В Порядке представления предварительной информации о товарах, предполагаемых к ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза автомобильным транспортом, утвержденном Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 апреля 2018 г. № 56:
а) пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Алдын ала ақпарат тауарлар Одақтың кедендік аумағына келгенге дейін, бірақ кеден органына тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келуі туралы хабарлауға дейін 2 сағаттан кешіктірмей ұсынылады.";
б) 5-тармақ мынадай мазмұндағы "э" және "ю" тармақшалармен толықтырылсын:
"э) көлік құралының (тартқыштың) типі мен моделі, тіркеменің (тіркемелердің) және (немесе) жартылай тіркеменің типі, маркасы және моделі (бар болған жағдайда);
ю) жүргізушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда).";
в) 6-тармақта:
үшінші абзацта ", Қырғыз Республикасы және Ресей Федерациясы" деген сөздер "және Қырғыз Республикасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Ресей Федерациясы үшін Кодекстің 11-бабының 2-тармағы 1-тармақшасында көзделген мақсаттарда ұсынылатын алдын ала ақпарат осы Тәртіптің 5-тармағының "а" – "ф" және "щ" – "ю" тармақшаларында көзделген мәліметтерді қамтиды.";
г) 7-тармақта:
"б" тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"б) алдын ала ақпарат Кодекстің 88-бабына сәйкес келу туралы хабарламаға байланысты кедендік операцияларды жасау үшін ұсынылған жағдайда – осы Тәртіптің 5-тармағының "а" – "ж" және "л" – "х" тармақшаларында көзделген мәліметтер;";
мынадай мазмұндағы "б1" тармақшамен толықтырылсын:
"б1) алдын ала ақпарат Кодекстің 278-бабының 4-тармағына сәйкес халықаралық тасымалдау көлік құралын декларациялаумен байланысты кедендік операцияларды жасау үшін ұсынылған жағдайда – осы Тәртіптің "а" – "д" және "з" – "к", "о", "с", "э" және "ю" тармақшаларында көзделген мәліметтер;";
"в" тармақша "(Еуразиялық экономикалық комиссияның транзиттік декларацияны толтыру тәртібін белгілейтін актісінің ережелерін ескере отырып)" деген сөздермен толықтырылсын;
д) 15-тармақ "құжаттандыру" деген сөзден кейін "жалпы" деген сөзбен толықтырылсын.
3. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 17 сәуірдегі № 57 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына теміржол көлігімен әкелу болжанатын тауарлар туралы алдын ала ақпаратты ұсыну тәртібінде:
а) 4-тармақтың бірінші абзацы мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"4. Алдын ала ақпарат тауарлар Одақтың кедендік аумағына келгенге дейін, бірақ кеден органына тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келуі туралы хабарлауға дейін 2 сағаттан кешіктірмей ұсынылады.
Алдын ала ақпарат осы Тәртіптің 12-тармағына сәйкес оны кейін түзетуге тәуелсіз кеден органы тіркеген сәттен бастап ұсынылды деп есептеледі.";
б) 6-тармақта:
"а" тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"а) алдын ала ақпарат Кодекстің 88-бабына сәйкес тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келуі туралы хабарлаумен байланысты кедендік операцияларды жасау үшін ұсынылған жағдайда:
Армения Республикасы үшін:
осы Тәртіптің 5-тармағында көрсетілген мәліметтер;
кемінде алғашқы 6 белгі деңгейінде ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауарлардың кодтары;
тауарлар қаптамаларының түрлері;
Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы, Ресей Федерациясы үшін – осы Тәртіптің 5-тармағында көрсетілген мәліметтер;";
"б" тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"халықаралық тасымалдау көлік құралының типі;";

"4. Предварительная информация представляется до прибытия товаров на таможенную территорию Союза, но не позднее чем за 2 часа до уведомления таможенного органа о прибытии товаров на таможенную территорию Союза.";
б) пункт 5 дополнить подпунктами "э" и "ю" следующего содержания:
"э) тип и модель транспортного средства (тягача), тип, марка и модель (при наличии) прицепа (прицепов) и (или) полуприцепа;
ю) фамилия, имя, отчество (при наличии) водителя.";
в) в пункте 6:
в абзаце третьем слова ", Кыргызской Республики и Российской Федерации" заменить словами "и Кыргызской Республики";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Для Российской Федерации предварительная информация, представляемая в целях, предусмотренных подпунктом 1 пункта 2 статьи 11 Кодекса, включает в себя сведения, предусмотренные подпунктами "а" – "ф" и "щ" – "ю" пункта 5 настоящего Порядка.";
г) в пункте 7:
подпункт "б" изложить в следующей редакции:
"б) в случае представления предварительной информации для совершения в соответствии со статьей 88 Кодекса таможенных операций, связанных с уведомлением о прибытии, – сведения, предусмотренные подпунктами "а" – "ж" и "л" – "х" пункта 5 настоящего Порядка;";
дополнить подпунктом "б1" следующего содержания:
"б1) в случае представления предварительной информации для совершения таможенных операций, связанных с декларированием транспортного средства международной перевозки в соответствии с пунктом 4 статьи 278 Кодекса, – сведения, предусмотренные подпунктами "а" – "д" и "з" – "к", "о", "с", "э" и "ю" пункта 5 настоящего Порядка;";
подпункт "в" дополнить словами "(с учетом положений акта Евразийской экономической комиссии, определяющего порядок заполнения транзитной декларации)";
д) пункт 15 после слова "требованиям" дополнить словом "общей".
3. В Порядке представления предварительной информации о товарах, предполагаемых к ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза железнодорожным транспортом, утвержденном Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 апреля 2018 г. № 57:
а) абзац первый пункта 4 заменить абзацами следующего содержания:
"4. Предварительная информация представляется до прибытия товаров на таможенную территорию Союза, но не позднее чем за 2 часа до уведомления таможенного органа о прибытии товаров на таможенную территорию Союза.
Предварительная информация считается представленной с момента ее регистрации таможенным органом вне зависимости от ее последующей корректировки в соответствии с пунктом 12 настоящего Порядка.";
б) в пункте 6:
подпункт "а" изложить в следующей редакции:
"а) в случае представления предварительной информации для совершения таможенных операций, связанных с уведомлением о прибытии товаров на таможенную территорию Союза в соответствии со статьей 88 Кодекса:
для Республики Армения:
сведения, указанные в пункте 5 настоящего Порядка;
коды товаров в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС на уровне не менее первых 6 знаков;
виды упаковок товаров;
для Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Российской Федерации – сведения, указанные в пункте 5 настоящего Порядка;";
подпункт "б" дополнить абзацем следующего содержания:
"тип транспортного средства международной перевозки;";

"ж" тармақшада "Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 289 шешімімен бекітілген Транзиттік декларацияны толтыру тәртібі туралы нұсқаулықтың" деген сөздер "Еуразиялық экономикалық комиссияның транзиттік декларацияны толтыру тәртібін белгілейтін актісінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) 15-тармақ "құжаттандыру" деген сөзден кейін "жалпы" деген сөзбен толықтырылсын.
4. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 24 сәуірдегі № 62 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әуе көлігімен әкелу болжанатын тауарлар туралы алдын ала ақпаратты ұсыну тәртібінде:
а) 4-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Алдын ала ақпарат тауарлар Одақтың кедендік аумағына келгенге дейін, бірақ кеден органына тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келуі туралы хабарлауға дейін 2 сағаттан кешіктірмей ұсынылады.";
б) 5-тармақ мынадай мазмұндағы "ж" тармақшамен толықтырылсын:
"ж) Ресей Федерациясы үшін – Одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі – мүше мемлекет) үшінші тараппен (бар болған жағдайда) халықаралық шартына сәйкес белгіленген тауарлар мен көлік құралдарын сәйкестендіргіш.";
в) 6-тармақта:
"а" тармақшаның сегізінші абзацында "Одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі – мүше мемлекет)" деген сөздер "мүше мемлекеттің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"б" тармақша мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"халықаралық тасымалдау көлік құралының типі;
халықаралық тасымалдау көлік құралының маркасы (бар болған жағдайда);
халықаралық тасымалдау көлік құралының моделі (бар болған жағдайда);";
"в" тармақшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"алдын ала ақпарат мүше мемлекеттің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттығы саласындағы уәкілетті органының Одақтың кедендік шекарасында халықаралық тасымалдау көлік құралдарын және адамдарды санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) қатысты бөлігінде шешім қабылдауын талап ететін кедендік операцияларды жасау үшін ұсынылған жағдайда:";
"д" тармақша "(Еуразиялық экономикалық комиссияның транзиттік декларацияны толтыру тәртібін белгілейтін актісінің ережелерін ескере отырып)" деген сөздермен толықтырылсын.

в подпункте "ж" слова "Инструкции о порядке заполнения транзитной декларации, утвержденной Решением Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 г. № 289" заменить словами "акта Евразийской экономической комиссии, определяющего порядок заполнения транзитной декларации";
в) пункт 15 после слова "требованиям" дополнить словом "общей".
4. В Порядке представления предварительной информации о товарах, предполагаемых к ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза воздушным транспортом, утвержденном Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 апреля 2018 г. № 62:
а) абзац первый пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Предварительная информация представляется до прибытия товаров на таможенную территорию Союза, но не позднее чем за 2 часа до уведомления таможенного органа о прибытии товаров на таможенную территорию Союза.";
б) пункт 5 дополнить подпунктом "ж" следующего содержания:
"ж) для Российской Федерации – идентификатор товаров и транспортных средств, определенный в соответствии с международным договором государства – члена Союза (далее – государство-член) с третьей стороной (при наличии).";
в) в пункте 6:
в абзаце восьмом подпункта "а" слова "государства – члена Союза (далее – государство-член)" заменить словами "государства-члена";
подпункт "б" дополнить абзацами следующего содержания:
"тип транспортного средства международной перевозки;
марка транспортного средства международной перевозки (при наличии);
модель транспортного средства международной перевозки (при наличии);";
абзац первый подпункта "в" изложить в следующей редакции:
"в случае представления предварительной информации для совершения на таможенной границе Союза таможенных операций, требующих принятия уполномоченным органом государства-члена в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения решения в части, касающейся санитарно-эпидемиологического надзора (контроля) за транспортными средствами международной перевозки и лицами:";
подпункт "д" дополнить словами "(с учетом положений акта Евразийской экономической комиссии, определяющего порядок заполнения транзитной декларации)".