Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 желтоқсандағы N 1199 Қаулысы
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 23 желтоқсандағы
N 1199 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
1. Миссиясы мен пайымдауы
Экономикалық өсуге жәрдемдесу және Қазақстан Республикасы экономикасының жоғары бәсекеге қабілеттілігіне қол жеткізу мақсатында мемлекеттік қаржылық және материалдық ресурстарды құру және пайдалану кезінде операциялардың дұрыс есепке алынуы мен сенімді бақылануының айқындығын және уақтылы жүзеге асырылуын қамтамасыз ету.
Әлемдік қаржылық қоғамдастық біршама дамыған, тұрақты және прогрессивті эволюцияланатын қаржылық жүйелердің бірі деп жіктейтін, тиімді жұмыс істейтін мемлекеттік қаржыны басқару жүйесі.
2. Ағымдағы ахуалды талдау
Ел Президентінің 1997 жылғы "Қазақстан - 2030 Барлық Қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы" атты Қазақстан халқына Жолдауында Мемлекет басшысы Үкімет алдында қазақстандықтардың өмір сүру сапасының өсуіне және бәсекеге қабілетті мемлекет құруға бағытталған бірқатар маңызды стратегиялық міндеттерді қойды.
Мемлекет экономикасында жаңа қағидаттық кезең басталады — бұл өсудің сапалық сипаттамаларын қамтамасыз ету. Атап айтқанда, дағдарыс жағдайында экономиканың тұрақтылығы, өндіруші және сонымен қатар өңдеуші салалардың теңгерімді дамуы, инфрақұрылымның тиімділігі. Бәрінен бұрын, бұл - әр адамның өмір сүру сапасы.
Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларына сәйкес еліміздің Үкіметі әлемдік экономикалық дағдарыстың салдарларын барынша азайту, отандық экономиканы ықтимал сыртқы тәуекелдерден қорғаудың алдын алу шараларын дайындау жөніндегі шараларды қабылдауда.
Қойылған міндеттерді шешу мақсатында еліміздің басты экономикалық ведомстволарының бірі және бюджеттің атқарылуы бойынша уәкілетті орган болып табылатын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі ең алдымен салық салу, кеден ісі, бюджеттің атқарылуы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды, сондай-ақ бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
2.1.1-стратегиялық бағыт.
Бюджетті атқарудың сапасын жақсарту
Қаржы министрлігінің түйінді функциясы бюджеттің толық және уақытылы атқарылуын қамтамасыз етуден тұрады , сондықтан осы стратегиялық бағыт бюджеттердің атқарылуына қазынашылық қызмет көрсетудің сапасын арттыру және мемлекеттік сатып алу процесінің тиімділігін арттыру әрі мемлекеттік бюджеттің қаражатын пайдалану кезінде қаржылық бұзушылықтардың алдын алу жөніндегі мақсаттарды біріктірді.

Об утверждении Стратегического плана Министерства финансов Республики Казахстан на 2009-2011 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2008 года № 1199
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства финансов Республики Казахстан на 2009-2011 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2009 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 декабря 2008 года № 1199
Стратегический план Министерства финансов
Республики Казахстан на 2009-2011 годы
1. Миссия и видение
Обеспечение прозрачности и своевременного осуществления, достоверного учета и надежного контроля операций при образовании и использовании государственных финансовых и материальных ресурсов в целях содействия экономическому росту и достижения высокой конкурентоспособности экономики Республики Казахстан.
Эффективно функционирующая система управления государственными финансами, классифицируемая мировым финансовым сообществом как одна из наиболее развитых, устойчивых и прогрессивно эволюционирующих финансовых систем.
2. Анализ текущего состояния
В Послании Президента страны народу Казахстана от 1997 года "Казахстан - 2030 Процветание, безопасность и улучшение благосостояния всех казахстанцев" Глава государства поставил перед Правительством ряд важнейших стратегических задач, направленных на рост качества жизни казахстанцев и построение конкурентоспособного государства.
В экономике государства наступает принципиально новый этап - это обеспечение качественных характеристик роста. А именно, устойчивость экономики в условиях кризисов, сбалансированное развитие как добывающих, так и обрабатывающих отраслей, эффективность инфраструктуры. А прежде всего, это качество жизни каждого человека.
В соответствии с поручениями Президента Республики Казахстан Правительством страны принимаются меры по минимизации последствий мирового экономического кризиса, выработке превентивных мер защиты отечественной экономики от потенциальных внешних рисков.
В целях решения поставленных задач Министерство финансов Республики Казахстан (далее - Министерство финансов), являющееся одним из главных экономических ведомств страны и уполномоченным органом по исполнению бюджета, обеспечивает, прежде всего, реализацию государственной политики в области налогообложения, таможенного дела, исполнения бюджета, а так же формирование государственной политики в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности.
2.1. Стратегическое направление 1.
Улучшение качества исполнения бюджета
Ключевая функция Министерства финансов состоит в обеспечении полного и своевременного исполнения бюджета, поэтому данное стратегическое направление объединило цели по повышению качества казначейского обслуживания исполнения бюджетов и счетов государственных учреждений, оптимизации и повышению эффективности процесса государственных закупок и предупреждение финансовых нарушений при использовании средств государственного бюджета.

Қазіргі уақытта қазынашылық қызмет көрсету саласында жыл сайынғы бюджет көлемінің артуына байланысты туындайтын қазынашылықтағы өңделетін төлем құжаттары айналымының ұлғаюына байланысты проблема туындауда, мысалы, егер 2005 жылы өңделетін төлем құжаттарының айналымы 7031,4 мыңды құраса, 2006 жылы ол 1 247,6 мыңға, ал 2007 жылы 2006 жылмен салыстырғанда 758,4 мыңға артты.
Негізгі проблема құжаттарды өңдеудегі және трафиктің өсуіне және жүйенің өнімділігіне жүктеменің артуына байланысты есептілік нысандарын беруде іркілістер болып табылады.
Осыған байланысты, қаржы құжаттарының өсу қарқынын ескере отырып, Стратегиялық жоспарда ақпараттық қазынашылық жүйесін электрондық құжат айналымына кезең кезеңімен көше отырып, бюджеттік бағдарламаларды атқару процесінде қазынашылық пен клиент (мемлекеттік мекеме) арасындағы өзара іс-әрекет бөлігінде жетілдіру жөніндегі міндеттер көзделген.
Мемлекеттік сатып алу тендерлерін қалыптастыру бөлігінде де сауда-саттық жүргізудің созылмалы процесіне және конкурстардың өтпей қалуы жағдайында бюджет қаржысының кейін толық игерілмеуіне байланысты проблемалар анықталды. Пилоттық аймақ шегінде тәжірибелік пайдаланып көру жолымен "Электрондық мемлекеттік сатып алу" ақпараттық жүйесін барынша сынау жоспарлануда. Бұл оның өндірістік таралымын көбейтуді жылдамдатуға, мемлекеттік сатып алу субъектілерінің электрондық сауда-саттық жүйесіне кезең-кезеңмен өтуін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді, ол өз кезегінде мемлекеттік сатып алу рәсімдерін оңайлатуға және бюджеттердің уақытылы орындалуын жоғарылатуға әкеледі.
Келесі жағынан, бюджеттің уақтылы орындалмау проблемасын шешу, рәсімдеу мәселелерін оңайлатуға ғана байланысты емес, көптеген мемлекеттік органдар өздеріне бөлінген қаржылық қаражаттарды әрқашан тиімді пайдаланбайды және белгіленген мақсатына пайдаланбау да жиі кездеседі. Мұндай жағдайларда елдегі ішкі бақылау жүйесінің тиімді қызмет ету проблемасы туындайды.
Қаржылық бұзушылықтардың соңғы 3 жылдағы серпіні олардың өскендігін көрсетеді (2005 жылы - 32,2 млн. теңге, 2006 жылы - 41,1 млн. теңге, 2007 жылы 54,4 млн. теңге). Дұрысында бұзушылықтар төмендеуге ұмтылуы қажет, және де бұл елдегі ішкі бақылау қызметінің тиімділік индикаторы болуы тиіс.
Осыған байланысты Стратегиялық жоспарда "Мемлекеттік бюджет қаржысын пайдалану кезінде қаржылық бұзушылықтардың алдын алу" мақсаты белгіленді, мемлекеттік бюджет шығыстарындағы бұзушылықтардың үлес салмағының төмендеуі оның өлшемелі нәтижесі болуы тиіс.
Анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі нұсқамаларды бақылау объектілерінің уақтылы орындамауы бірнеше жыл бойында шешілмеген мәселе болып қалған. Бақылау объектілерінің жауаптары шамамен 70% құрайды, негізінде олардың үшінші бөлігі қабылданған шаралар туралы нақты ақпараты жоқ формальды жауаптар.

В настоящее время в сфере казначейского обслуживания возникает проблема, связанная с увеличением оборота обрабатываемых платежных документов в казначействе, возникающая в связи с ежегодным увеличением объемов бюджетов, например, если в 2005 году оборот обрабатываемых платежных документов составлял 7031,4 тысячи, то 2006 году он увеличился на 1 247,6 тысяч, а в 2007 году по сравнению с 2006 на 758,4 тысячи.
Основной проблемой являются задержки в обработке документов и выдаче форм отчетности в связи с ростом трафика и увеличением нагрузки на производительность системы.
В этой связи, учитывая динамику роста финансовых документов, в Стратегическом плане предусмотрена задача по совершенствованию информационной системы казначейства в части взаимодействия между казначейством и клиентом (государственным учреждением) в процессе исполнения бюджетных программ с поэтапным переходом на электронный документооборот. В результате будет сокращено время обслуживания государственных учреждений и обработки финансовых документов.
В части формирования тендеров государственных закупок так же выявлены проблемы, связанные с затяжным процессом проведения торгов и последующим недоосвоением бюджетных средств в случае, если конкурсы не состоялись. Планируется максимально отработать информационную систему "электронные государственные закупки" путем опытной эксплуатации в рамках пилотной зоны. Это даст возможность ускорить ее промышленное тиражирование, обеспечить поэтапный переход субъектов государственных закупок в систему электронных торгов, что, в свою очередь, приведет к упрощению процедур государственных закупок и увеличению своевременности исполнения бюджетов.
С другой стороны решение проблемы несвоевременного исполнения бюджета должно заключаться не только в упрочении процедурных вопросов, многие государственные органы не всегда эффективно используют выделенные им финансовые средства, а зачастую и не по назначению. В таких случаях возникает проблема эффективного действия системы внутреннего контроля страны.
Динамика финансовых нарушений за последние 3 года свидетельствует об их росте (2005 году - 32,2 млн. тенге, 2006 году - 41,1 млн. тенге, 2007 году - 54,4 млн. тенге). В идеале, нарушения должны стремиться к снижению, это и должно быть индикатором эффективности деятельности внутреннего контроля страны.
В этой связи в Стратегическом плане определена цель "Предупреждение финансовых нарушений при использовании средств государственного бюджета", измеримым результатом которой должно стать снижение удельного веса нарушений в расходах государственного бюджета.
На протяжении ряда лет нерешенной проблемой оставалось несвоевременное исполнение объектами контроля предписаний по устранению выявленных нарушений. Ответы объектов контроля составляют около 70 %, как правило, их третья часть это формальные ответы, не содержащие конкретной информации о принятых мерах.

Осы жылдан бастап нұсқамаларды орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін бақылау объектілерінің жауапты тұлғаларын жауапкершілікке тарту жөнінде 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодекс нормасының енгізілуі бақылау объектілерінің қаржылық тәртібін жоғарылатуға көмектеседі.
Осыған байланысты мынадай көрсеткіш айқындалды: бақылау іс-шараларының қорытындысы бойынша қабылданған шешімдер мен ұсыныстардың орындалу деңгейін 2011 жылы 85%-ға жеткізе отырып көтеру.
Қазіргі қаржылық бақылау жүйесінің осы кезеңдегі жеткіліксіз тиімділігі көбінесе бақылау органдарының қызметіндегі басты тәсіл кейінгі бақылау болып табылатындығымен негізделеді, бұл кезде бұзушылық фактісі жасалған және ақша қаражаты жұмсалып, уақыт өтіп кеткен.
Аудитке өту қажеттілігі айқын, бірақ кезең-кезеңімен жүзеге асырылуы керек. Бұл кезеңде аудитті мемлекеттік органдар деңгейінде, ал келешекте ел Үкіметі деңгейінде енгізу ұсынылады.
Осыған байланысты Стратегиялық жоспарда тәуекелдерді басқару аудитіне кезең-кезеңмен өту міндеті қарастырылған, сәйкесінше Министрлік тәуекел топтары бойынша объектілерді таңдау және мониторинг жүйесін әзірлеуге кірісуі қажет және оны 2010 жылы жоспарлы бақылау іс-шараларының 30%, 2011 жылы — 40% деңгейінде енгізуі керек.
2.2.2-стратегиялық бағыт.
Салық қызметі органдары қызметінің тиімділігін арттыру
2002 - 2007 жылдарда қол жеткізген салық түсімдерінің ЖІӨ-ге қатынасының 5,6 пайыздық тармақтарға өсімге қарамастан, жақын арадағы 3 жылда бұл көрсеткішті тағы да 3 пайыздық тармаққа ұлғайту мүмкіндігі бар.
Салық түсімдерін ұлғайту мақсатында назарды көлеңкелі экономикада жасырылған резервтерге шоғырландыру және қызметті оларды анықтауға бағыттау қажет. Ірі кәсіпорындарға тексерулердің, әсіресе трансферттік бағаларға бақылау бойынша тиімділікті арттыру қажет, жалған кәсіпорындармен күресті жандандыру, залал шеккен кәсіпорындарды әкімшілендіруді күшейту керек, резидент еместерге назар аудару қажет, акцизделетін саладан (әсіресе алкогольден) түсетін салықтардың түсімін көтеру керек. Бюджеттің кіріс бөлігін ұлғайту салық жүктемесін төмендете отырып, салықтық әкімшілендіруді жетілдіру есебінен жүргізілуі тиіс. Салықтық әкімшілендірудің жеткіліксіздігі немесе пысықталмауы бюджетке түсетін салық түсімдерінің төмендеуіне, салық бұзушылықтарының ықтималдығын ұлғайтуға, аяғында қоғамда әлеуметтік қысымшылығын тудыруға әкеп соқтыруы мүмкін.
Аталған міндетке қол жеткізу салық төлеушілерді салық бақылауымен қамтуды арттыру жолымен "Салықтық әкімшілендіруді жақсарту жолымен салықтардың толық түсуін қамтамасыз ету" стратегиялық мақсат шеңберінде көзделген.
Бұдан басқа, ақпараттық жүйелер базасында озық халықаралық тәжірибені пайдалануға негізделген салық қызметі органдарының қызметін жетілдірудегі серпінді қадамдармен қатар шешімін талап ететін бір қатар проблемалар бар.
Әкімшілік кедергілер рейтингінде мемлекеттік органдардың арасында салық органдары 7 орында, оның ішінде:
күту үшін қолайлылықтардың болмауы - 45%;
теріс пиғылды персонал - 35%;
нашар ұйымдастырылған қызметкерлер - 29%;
үлкен кезек күтулер - 69%;
түсіндіру ақпаратының болмауы - 29%.
Қазіргі сәтте қызмет көрсетулердің төмен сапасына техникалық жарақтандыру ықпал етеді. Мысалға, салық есептілігін электронды түрде табыс ету кезіндегі және дербес шоттарға қол жеткізуді жоюды ұйымдастыру кезіндегі негізгі проблемалар:
салық заңнамасының өзгеруіне байланысты салық есептілігі нысандарын толтыру бойынша бағдарламалық қамтамасыз етудің уақтылы жаңартылмауы;
ең жоғары жүктеме кезеңінде есептілікті қабылдау мен өңдеу кезінде істен шығуға оның ішінде, деректерді салық есептілігі нысандарынан салық төлеушілердің дербес шоттарына таратудың кідіруіне әкеп соқтыратын салық есептілігі нысандарын қабылдау және өңдеу жүйесі жұмыстарының тұрақсыздығы;
салық есептілігі нысандарын қабылдау және өңдеу жүйелерінің талдамалық аппаратының жетілмегендігі болып табылады.
Бұдан басқа, салық органдарының техникалық қамтамасыз етілу деңгейі олардың алатын және өңдейтін ақпарат көлеміне барабар емес. Қолда бар ресурстар жаңғыртуды талап етеді, және салық органдарының ағымдағы қажеттіліктеріне жауап бермейді. Мұның нәтижесінде серверлерде деректерді өңдеу кезегі туындайды, дербес шоттарға таратып жазу есептілікті тапсыру мерзімдері бұзыла отырып, жүргізіледі. Мұндай жағдай салық төлеушілер тарапынан реніштер тудырады, және салық төлеушілердің салық есептілігін электронды түрде табыс етуден бас тартуына әкеп соқтыруы мүмкін.
Бұл проблемалардың шешімдері:
көрсетілетін салық қызметтерінің сапасын арттыру (кезек күтуді орташа уақытын қысқарту, мемлекеттік қызметтердің электронды түрлерін көрсету бойынша бағдарламалық қамтамасыз ету жұмыстарының сапасымен қанағаттануды арттыру (сауалнама нәтижелері бойынша), салықтарды есептеуді оңайлату - жылына салық есептілігін дайындауға және тапсыруға кететін орташа уақыт, салық органдарының Ақпарат қабылдау және өңдеу орталықтарының құрылысы);
салық қызметі органдарының жұмыс тәжірибесінде түсіндіру жұмысының озық түрлері мен әдістерін, оның ішінде заманға сай ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, енгізу арқылы қоғамның салық мәселелерінде хабардарлығын арттыру жолымен "Салық қызметі органдарының қызметіне қоғамның қанағаттануы деңгейінің өсуін қамтамасыз ету" қамтамасыз ету стратегиялық мақсат шеңберінде көзделген.
2.3.3-стратегиялық бағыт.
Кеден органдары қызметінің тиімділігін арттыру
Соңғы уақыттарда Қазақстан Республикасының кеден қызметі кедендік әкімшілдендіруді жетілдіру, кедендік рәсімдерді оңайлату, сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар (бұдан әрі - СЭҚ) және тұтас халық үшін қолайлы жағдай жасау жағынан белсенді қадам басуда.
Дамудың стратегиялық жоспарымен 2011 жылға дейін кеден ісіндегі бизнес-процестерін негізгі әкімшілдендіруді модернизациялау есебінен СЭҚ қатысушыларға қызмет көрсету уақытын қысқарту көзделуде. Аталған тармақтың атқарылуын сипаттайтын негізгі көрсеткіш кеден органдарының ақпараттық жүйелерін өндірісте іске қосуды әзірлеу және енгізу болып табылады.

Введение с этого года нормы Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях" в части привлечения к ответственности должностных лиц объектов контроля за невыполнение или ненадлежащее выполнение предписаний будет способствовать повышению финансовой дисциплины объектов контроля.
В этой связи определен показатель: повышение уровня исполнения решений и рекомендаций, принятых по итогам контрольных мероприятий с его достижением к 2011 году 85 %.
Недостаточная эффективность действующей системы финансового контроля на данном этапе большей частью обусловлена тем, что основным методом в деятельности контрольных органов является последующий контроль, когда факт нарушения состоялся, денежные средства использованы и упущено время.
Необходимость перехода к аудиту очевидна, но должна осуществляться поэтапно. На данном этапе предлагается внедрение аудита на уровне государственных органов, а в перспективе - на уровне Правительства страны.
В этой связи в Стратегическом плане предусмотрена задача по поэтапному переходу к аудиту управления рисками, соответственно Министерству финансов необходимо приступить к разработке системы отбора и мониторинга объектов по группам рисков и к 2010 году внедрить ее на уровне 30 % от плановых контрольных мероприятий, к 2011 году - до 40 %.
2.2. Стратегическое направление 2.
Повышение эффективности деятельности органов налоговой службы
Несмотря на уже достигнутый в 2002-2007 годах рост отношения налоговых поступлений к ВВП на 5,6 процентных пунктов, есть возможность увеличить в ближайшие 3 года этот показатель еще на 3 процентных пункта.
В целях увеличения налоговых поступлений необходимо сосредоточить внимание на резервах, скрытых в теневой экономике, и направить деятельность на их выявление. Необходимо повышать эффективность проверок крупных предприятий, особенно по контролю за трансфертными ценами, активизировать борьбу со лжепредпринимательством, усилить администрирование убыточных предприятий, обратить внимание на нерезидентов, существенно повысить поступление налогов от подакцизной (особенно от алкогольной) отрасли. Увеличение доходной части бюджета должно проводиться за счет совершенствования налогового администрирования с параллельным снижением налоговой нагрузки. Недостатки или недоработки налогового администрирования могут привести к снижению поступлений налогов в бюджет, увеличить вероятность налоговых правонарушений, в конечном итоге создать социальную напряженность в обществе.
Достижение данной задачи предусмотрено в рамках стратегической цели "Обеспечение полноты поступления налогов путем улучшения налогового администрирования" путем повышения охвата налогоплательщиков налоговым контролем.
Кроме того, наряду с прорывными шагами в совершенствовании деятельности органов налоговой службы, основанными на использовании передового международного опыта на базе информационных систем, существует ряд проблем, требующих их решения.
В рейтинге административных барьеров среди государственных органов налоговые органы заняли 7 место, из них:
отсутствие удобств для ожидания - 45 %;
недоброжелательный персонал - 35 %;
плохо организованные сотрудники - 29 %;
большие очереди - 69 %;
отсутствие разъяснительной информации - 29 %.
В данный момент на низкое качество услуг влияет техническая оснащенность. К примеру, основными проблемами при представлении налоговой отчетности в электронном виде и организации удаленного доступа к лицевым счетам является:
несвоевременное обновление программного обеспечения по заполнению форм налоговой отчетности в связи с изменениями налогового законодательства;
нестабильность работы системы приема и обработки форм налоговой отчетности, что приводит к сбоям при приеме и обработке отчетности в период максимальной нагрузки, в том числе к задержке разноски данных из форм налоговой отчетности на лицевые счета налогоплательщиков;
неразвитость аналитического аппарата систем приема и обработки форм налоговой отчетности.
Кроме того, уровень технической обеспеченности налоговых органов неадекватен объему получаемой и обрабатываемой ими информации. Имеющиеся ресурсы требуют модернизации и не отвечают текущим потребностям налоговых органов. Результатом этого является образование очередей обработки данных на серверах, разноска на лицевые счета происходит с нарушением сроков сдачи отчетности. Такое положение вызывает нарекания со стороны налогоплательщиков и может привести к отказу налогоплательщиков от представления налоговой отчетности в электронном виде.
Решения этих проблем предусмотрены в рамках обеспечения стратегической цели "Обеспечение роста уровня удовлетворенности общества деятельностью органов налоговой службы" путем:
повышения качества предоставляемых налоговых услуг (сокращение среднего времени ожидания в очереди, повышение удовлетворенности качеством работы программного обеспечения по оказанию электронных видов государственных услуг (по результатам опроса), упрощение исчисления налогов - среднее время, затрачиваемое на подготовку и сдачу налоговой отчетности в год, строительство Центров приема и обработки информации налоговых органов);
повышения информированности общества в налоговых вопросах путем внедрения в практику работы органов налоговой службы прогрессивных форм и методов разъяснительной работы, в том числе с использованием современных информационных технологий.
2.3. Стратегическое направление 3.
Повышение эффективности деятельности таможенных органов
В последнее время таможенной службой Республики Казахстан предпринимаются активные шаги в сторону совершенствования таможенного администрирования, упрощения таможенных процедур, создания благоприятных условий для участников внешнеэкономической деятельности (далее - ВЭД) и населения в целом.
Стратегическим планом развития предусмотрено сократить время обслуживания участников ВЭД за счет модернизации основных автоматизированных бизнес-процессов в таможенном деле до 2011 года. Основными показателями, характеризующими выполнение данного пункта, являются разработка и внедрение в промышленную эксплуатацию информационных систем таможенных органов.
Также важно наличие таможенников высокой квалификации, способных решать в масштабе государства проблемы совершенствования законодательной базы, влиять на развитие рыночной экономики, защиту прав и свобод граждан, заставляет особое внимание обратить на вопросы их подготовки.

Сондай-ақ кеденшілердің заңнамалық базаларды жетілдіруде мемлекеттік масштабтағы проблемаларды шешудегі қабілеттілігінің жоғары біліктілігінің болуы, нарықтық экономиканың дамуына, азаматтардың құқықтары мен еркіндіктерін қорғауға ықпал етеді, оларды дайындаудағы мәселелерге ерекше көңіл бөлуге мәжбүрлейді. Осыған байланысты лауазымды адамдарға ұдайы оқыту жүргізу жоспарлануда: 2008 жылы 3525 адамды, 2009 - 2011 жылдары 4 мың адамнан әр жылда.
Халықаралық банк есебіне сәйкес халықаралық сауданы енгізуі бойынша рейтингте Қазақстан әлемде 178 орында, біздің елімізде импорт бойынша мәмілені жүзеге асыру үшін 18 құжат ұсыну қажет, экспорт бойынша - 14. Бұл ретте, оларды ресімдеу ұзақтығы 60 күнге дейін ұзаруы мүмкін.
Талап етілетін 18 құжаттың тек 3-уі ғана кедендік - СЭҚ қатысушының есеп карточкасы, тауардың жеткізілуі туралы кепілдік міндеттемесі, кедендік декларация (жүк, жолаушы).
Осыған байланысты, Министрлік 2 көмекші кедендік құжаттарды алып тастауды және тек біреуі - кедендік декларацияны міндетті етіп қалдыруды жоспарлауда.
Қазіргі сәтте өзекті болып кедендік ресімдеу мерзімін қысқарту болып отыр. Ресімдеу мерзімінің ұдайы мониторингіне қарамастан, кеден органдары өзінің дискрециялық өкілдігінің күшімен құжаттамалық және жеке бақылауды бірмезгілде қабылдауды жалғастыруда.
Қазіргі уақытта кеден органдарының жұмыс істеп тұрған жүйесі жүктерді жаппай бақылауды жүзеге асырады, бұл ретте қағаз тасығыштарында декларациялау әуре-сарсаңға жол беріледі, кеден органының лауазымды тұлғасы негізінен жүктерді және құжаттарды тексеруде негізгі бағыттарды өз кезегінде лауазымды тұлғалар тарапынан субъективті сипатта әрекет ету үшін мүмкіндік жасайды.
2011 жылға тауарлар мен көлік құралдарын жеке тексеру процестерін 35% дейін қысқарту жоспарланған қысқартулар болашақта дамудың басымдылығы болуға тиіс.
Стратегиялық жоспар міндеттерінің бірі құқық бұзушылық процесінің жоғары процентін төмендету мақсатында тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау кезінде жол берілетін құқық бұзушылықтың алдын алуды қамтамасыз ету. Халықаралық тәжірибе жаза қабылдау заңның орындалуын қамтамасыз етпейтіндігін көрсетті.
Соған байланысты, аталған міндеттердің шеңберінде құқық бұзушылыққа мүмкіндік беретін себептер мен жағдайларды жою мақсатында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кеден органдарының алдында тұрған, тұтастай алғанда міндеттерді тиімді атқару үшін заңнамалық және нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу жоспарлануда.
Аталған міндетте, сондай-ақ орын алып отырған бұзушылықтарды жоюда бизнеске көмек ретінде бағытталған механизмдерді кеден органдары тексеру жүргізуге мүмкіндік беретін іс-шаралар тұтас кешенін ұсынады.

В этой связи планируется проводить постоянное обучение должностных лиц: в 2008 году - 3525 человек, в 2009-2011 годы по 4 тысячи человек в каждом.
Согласно отчету Международного банка развития в рейтинге по ведению международной торговли Казахстан занимает 178 место в мире, так как для осуществления сделки по импорту в нашей стране необходимо представить 18 документов, по экспорту - 14. При этом продолжительность их оформления может длиться до 60 дней.
Из 18 требуемых документов только 3 являются таможенными: учетная карточка участника ВЭД, гарантийное обязательство о доставке товаров, таможенная декларация (грузовая, пассажирская). В этой связи Министерство финансов планирует исключить 2 вспомогательных таможенных документа и оставить обязательным лишь один - таможенную декларацию.
Актуальным вопросом на текущий момент остается сокращение сроков таможенного оформления. Несмотря на постоянный мониторинг сроков оформления, таможенные органы в силу своих дискреционных полномочий продолжают применять документальный и физический контроль одновременно.
В настоящее время существующая система таможенных органов осуществляет тотальный контроль грузов, при котором имеет место волокита при бумажном декларировании, должностные лица таможенных органов в основном ориентированы на проверку грузов и документов, что, в свою очередь, создает возможности для действий субъективного характера со стороны должностных лиц.
Приоритетом для будущего развития должно стать сокращение процента физического досмотра товаров и транспортных средств, которое к 2011 году планируется на уровне 35 %.
Одной из задач Стратегического плана ставится обеспечение профилактики правонарушений с целью снижения высокого процента правонарушений, которые допускаются при декларировании товаров и транспортных средств. Международный опыт показывает, что применение наказания не обеспечивает исполнение законов.
В связи с чем в рамках данной задачи планируется внесение изменений в законодательные акты в целях устранения причин и условий, способствующих правонарушениям, а также в целом для эффективного выполнения задач, стоящих перед таможенными органами Республики Казахстан.
В данной задаче также предлагается целый комплекс мероприятий, который позволят сделать проведение проверок таможенными органами механизмом, направленным на помощь бизнесу в устранении имеющихся нарушений.

Қылмыстық және әкімшілік өндірістердің сапасын арттыруға қатысты, нәтижесінде жедел-іздестіру қызметінің сапасын арттыру, алдын-ала ақпараттарды жинау және істерді қалыптастыру, алдын-ала тексеріп қарау, сотпен тоқтатылған істердің санын 2011 жылға 8 % дейін қысқартылады деп жоспарланады.
Сыртқы сауданы ырықтандыру және тауарлар импортының көлемін арттыру салдарында оларды елдің кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізу тәуекелдерін арттыру, көбінесе азаматтардың өмірі мен денсаулығына қауіпті, сондай-ақ мемлекетке келтірілетін экономикалық залал ғана емес орны толмас экологиялық зиян.
Осыған байланысты, жедел-іздестіру қызметі шеңберінде кеден органдары тек қана есірткі құралдарының контрабандалық фактілерін жәй ғана анықтауға мүмкіндік беретін емес, жеткізушіден сатушыға дейінгі қылмыстық схеманың барлық тізбегін анықтауда "бақылаудағы жеткізу" әдісі бойынша жоспарлы операцияларды жүргізуде.
Тұтастай алғанда, стратегиялық бағыттарды іске асыру Дүниежүзілік сауда ұйымына ену жөніндегі халықаралық стандарттарға және талаптарға кеден қызметтерінің іс-әрекеттерін сәйкес келтіруге, жиналатын баждар мен салықтардың көлемінің артуына және контрабанда мен сыбайлас жемқорлық деңгейінің төмендеуіне мүмкіндік береді.
Сонымен бірге, 2009 жылы тауарларды жеткізуді бақылау құжатының қағаз нұсқасын толтыруды алып тастау жоспарланып отыр. Бұл Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы көлік құрал-жабдықтарының өткізу уақытын қысқартады, сонымен бірге тауарларды жеткізуді бақылау құжатын толтыру бойынша брокерлік қызметтерге төленетін қаржы шығындарын шығару қажеттігі болмайды.
Одан басқа, қысқа декларацияны толтыруды алып тастау жоспарланып отыр. Жүктің уақытша сақтау қоймасына келуі туралы белгі тауар-көлік жүк құжатында қойылатын болады.
2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарадағы өткізу мекендерінде бақылауды 2 қызмет атқаратын болады: кедендік және шекаралық. Бұл қажетті үдерістердің өту уақытын қысқартады.
Көрсетілген өзгерістерді есепке ала келіп, көрсеткіштердің 6 позицияға жақсартылуы мен 98 орынға шығу болжамданып отыр.
2010 жылы жаңа Қазақстан Республикасының жаңа Кедендік кодексін қабылдау жоспарланды, онда кедендік үдерістерді максималды оңайлату мен кедендік ресімдеу кезіндегі берілетін құжаттар санын минимумға жеткізу қарастырылады. Сонымен бірге, бұл кодексте кедендік ресімдеу кезіндегі құжаттық бақылауды өткізу үшін кететін уақытты елеулі қысқартады.

Относительно повышения качества уголовного и административного производства планируется, что в результате повышения качества оперативно-розыскной деятельности, сбора предварительной информации и формирования дел, дознания, количество прекращенных дел снизится к 2011 году до 8 %.
Либерализация внешней торговли и, как следствие, увеличение объемов импорта товаров повышают риски их незаконного перемещения через таможенную границу страны, зачастую опасных для жизни и здоровья граждан, а также наносящих не только экономический ущерб государству, но и невосполнимый вред экологии.
В этой связи, таможенные органы в рамках оперативно-розыскной деятельности проводят плановые операции по методу "контролируемая поставка", позволяющие выявлять не просто факт контрабанды наркотических средств, а всю цепочку преступной схемы от поставщика до реализатора.
В целом, реализация стратегического направления позволит привести деятельность таможенной службы в соответствие с международными стандартами и требованиями по вступлению во Всемирную торговую организацию, обеспечит беспристрастное обслуживание участников внешнеэкономической деятельности, увеличит объемы собираемых пошлин и сборов, снизит уровень контрабанды и коррупции.
Также в 2009 году планируется отменить заполнение бумажного варианта документа контроля доставки товаров. Это сократит время прохождения транспортного средства через таможенную границу Республики Казахстан, а также отпадет необходимость нести финансовые затраты на оплату брокерских услуг по заполнению документа контроля доставки.
Кроме того, планируется отмена заполнения краткой декларации. Отметки о прибытии груза на складах временного хранения будут проставляться на товаротранспортных накладных. Также планируется отменить требование по представлению к таможенному оформлению учетной карточки участника ВЭД.
С 1 января 2009 года контроль в пунктах пропуска на государственной границе Республики Казахстан будут осуществлять только 2 службы: таможенная и пограничная. Это также снизит время прохождения необходимых процедур на границе.
С учетом указанных изменений прогнозируется улучшение показателя на 6 позиций и выход на 98 место.
В 2010 году планируется принятие нового Таможенного кодекса Республики Казахстан, в котором будет предусмотрено максимальное упрощение таможенных процедур и уменьшение до минимума количества документов, представляемых при таможенном оформлении. Также в этом Кодексе будет существенно сокращено время для проведения документального контроля при таможенном оформлении.

Қазақстан Республикасының жаңа Кедендік кодексін қабылдауымен, көрсеткіштердің 10 позицияға жақсартылуы мен 88 орынға өту жоспарланып отыр.
Дүниежүзілік банк бөлген қаражаттары есебінен 2011 жылы кедендік органдарын жаңғырту арқылы электрондық декларациялау мен Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті мен министрліктер, ведомстволар арасында мәліметтер алмасу бойынша электрондық өзара іс-әрекеттесуді енгізу қарастырылып отыр.
Негізгі кедендік ресімдеуді өткізу кезіндегі кететін уақыт кедендік орында бақылау мен тәуекелдерді басқару жүйесін жетілдіруге екпін аудару арқылы қысқарады.
Кедендік органдарды жаңғырту арқылы көрсеткіштердің жақсаруы мен 50 орынға шығу болжамданып отыр.
2.4.4-стратегиялық бағыт.
Қаржылық ақпараттың сапасы мен қол жетімділігін арттыру
Ел экономикасының қарқынды дамуына, оның бірігуіне және Қазақстанның халықаралық қоғамдастықпен өзара іс-әрекетіне байланысты Қазақстанның қаржылық ақпаратының сапасы мен қолжетімділігін тұрақты түрде жетілдіру қажет, бұл Халықаралық бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік стандарттарына (бұдан әрі - ХҚЕС) көшуге әкеледі.
Бұл ретте заңды тұлғалардың ХҚЕС-ке көшуін бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнама талаптарының сақталуының мониторингісіз қамтамасыз ету мүмкін емес. Осы міндетті іске асыру үшін Стратегиялық жоспарда заңнамалық базаны жақсарту жөніндегі міндет көзделген.
Қоса қабат Қаржылық есептілік депозитарийін құру шеңберінде жария мүдделі ұйымдар үшін Стратегиялық жоспарда ХҚЕС-ке көшпеген мемлекеттің қатысу үлесі бар заңды тұлғалар бойынша деректер қорын қалыптастыру жөніндегі іс-шаралар ұсынылған, бұл болуы тиіс мониторингтен басқа халықаралық стандарттарды енгізуді қамтамасыз ету жөніндегі заманауи шараларды қабылдау үшін жедел ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
2009 — 2011 жылдары мемлекеттік секторда бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін жетілдіру мақсатында бірінші кезеңде мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін құру үшін халықаралық практикаға сәйкес келетін негізді дайындауды жүргізу жоспарлануда, атап айтқанда: халықаралық практиканы зерделеу және оны мемлекеттік мекемелерде қолдану мүмкіндіктері мен тәсілдерін талдау (2009 жылы), нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдау (2009 - 2010 жылдары), бағдарламалық өнімді құру (2011 жылы), қаржы есептілігін жасаушыларды, пайдаланушыларды, сыртқы және ішкі аудиторларды оқытуды бастау (2010 жылдан бастап), "пилоттық бағдарламаны" іске асыруға дайындалу.
Сондай-ақ аудиторлық ұйымдардың барлығы бірдей өз қызметін халықаралық аудит стандарттарына сәйкес жүзеге асырмайды, осыған орай Стратегиялық жоспар аудиторлық ұйымдардың халықаралық стандарттар талаптарының сақталуын қамтамасыз етуі жөніндегі міндетті қамтиды.
2008 жылы Қаржы министрлігіне аудиттің халықаралық стандарттары, сапа кепілдемесі мен кәсіби этика бойынша аудиттің халықаралық стандарттарын қазақ тіліне көшіру мен жаңғыртуды рұқсат ететін, Қаржы министрлігі мен Халықаралық бухгалтерлер федерациясы арасында (ІҒАС) өзара түсінушілік туралы меморандумға қол қойылды.

С принятием нового Таможенного кодекса Республики Казахстан прогнозируется улучшение показателя на 10 позиций - перемещение на 88 место.
В 2011 году, с учетом модернизации таможенных органов, за счет средств, выделяемых Всемирным банком, предусматривается введение электронного декларирования и электронное взаимодействие по обмену данными между Комитетом таможенного контроля Министерства финансов с министерствами и ведомствами.
Уменьшается время при проведении основного таможенного оформления с переносом акцента на посттаможенный контроль и совершенствование системы управления рисками.
С учетом модернизации таможенных органов прогнозируется улучшение показателя и выход на 50 место.
2.4. Стратегическое направление 4.
Повышение качества и доступности финансовой информации
В связи с динамичным развитием экономики страны, ее интеграцией и постоянным взаимодействием Казахстана с международным сообществом, необходимо постоянное совершенствование качества и доступности финансовой информации Казахстана, что непременно ведет к переходу на международные стандарты бухгалтерский учет и составление финансовой отчетности (далее - МСФО).
При этом переход на МСФО юридических лиц невозможно обеспечить без мониторинга за соблюдением требований законодательства о бухгалтерском учете и финансовой отчетности. Для реализации данной задачи в Стратегическом плане предусмотрена задача по улучшению законодательной базы.
Параллельно в рамках создания Депозитария финансовой отчетности для организаций публичного интереса в Стратегическом плане представлены мероприятия по формированию базы данных по юридическим лицам с участием государства, не перешедших на МСФО, что помимо должного мониторинга обеспечит доступ к оперативной информации для принятия своевременных мер по обеспечению внедрения международных стандартов.
В целях совершенствования системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности в государственном секторе в 2009-2011 годах планируется провести на первом этапе подготовку основы для создания системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности в государственных учреждениях, соответствующей международной практике, в частности: изучить международную практику и проанализировать возможности и способы ее применения в государственных учреждениях (2009 год), разработать и принять нормативные правовые акты (2009-2010 годы), создать программный продукт (2011 год), начать обучение составителей, пользователей финансовой отчетностью, внешних и внутренних аудиторов (с 2010 года), подготовиться к реализации "пилотной программы".
Также не все аудиторские организации осуществляют свою деятельность в соответствии с международными стандартами аудита, в этой связи Стратегический план содержит задачу по обеспечению соблюдение аудиторскими организациями требований международных стандартов.
В 2008 году между Министерством финансов и Международной федерацией бухгалтеров (ГРАС) подписан Меморандум о взаимопонимании, разрешающий Министерству финансов переводить и воспроизводить Международные стандарты аудита (далее - МСА) по Справочнику по международным стандартам аудита, гарантии качества и профессиональной этики (март 2008 года) на казахский язык.

Қазіргі уақытта аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың қызметіне бақылау мен жауапкершілікті күшейтуге бағытталған аудиторлық қызмет туралы заңнамалық база жетілдіріліп отыр, ол аудиттеу стандарты дәрежесі бойынша бәсекеге қабілеттілік жаһандық индексінің төмендеуіне әкеледі және 2011 жылға дейін 85 позицияға жету жоспарланып отыр.
2.5.5-стратегиялық бағыт.
Мемлекеттік меншікті басқару жүйесінің тиімділігін арттыру
Меншікті басқару жүйесін қалыптастыру (республикалық меншікке қатысты меншік құқығын жүзеге асыру, республикалық меншік объектілерін орынсыз пайдалану мәніне мемлекеттік активтерді тексеру, мұндай объектілерді бәсекелі ортаға немесе басқа пайдаланушыларға беру, мемлекеттік мүлікті сату және тағы басқалар) стратегиялық жоспарында Мемлекеттік кәсіпорындар мен мекемелердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың тізілімін, мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың меншігін басқару тиімділігінің кешенді мониторингінің нәтижелерін; экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларындағы меншіктің мемлекеттік мониторингінің нәтижелерін қамтитын ақпараттық базаны қалыптастырумен ұсынылған.
Негізгі қызмет процесінде және соның ішінде деректері басқару шешімдерін қабылдау үшін мемлекеттік органдарға берілетін көрсетілген ақпараттық базаны қалыптастыру меншікті басқару жүйесін Министрліктің орта мерзімді кезеңдегі қызметінің стратегиялық бағыты ретінде одан әрі жетілдіру қажет екендігі айқындалды.
Кез келген меншік нысанындағы тексерілген объектілер саны және қазіргі түрінде базаны іс жүзінде ұстау және өзекті деректермен толтыру меншікті басқару жүйесін жетілдіруді қамтамасыз етпейді, бұл басқару шешімдерін қабылдау, сондай-ақ экономика салалары қызметінің айқындығын одан әрі арттыру және бәсекеге қабілеттіліктің жаһандық индексінің көрсеткіштерін анықтау кезінде талап етіледі.
Осыған орай, дайындалатын басқару шешімдерін одан әрі жақсарту мақсатында мемлекеттік органдарды нақты деректермен қамтамасыз ету үшін мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың меншігін басқару тиімділігінің кешенді мониторингінің тексерілген объектілер санын арттыру талап етіледі.
2003 жылғы 4 қарашадағы "Экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларындағы меншіктің мемлекеттік мониторингі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын орындау үшін қызметті жүзеге асыру қаржыландыру өзгермеген кезде, тексерілетін объектілер санының артуымен сүйемелденеді, бұл еліміздің экономикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша қабылданатын шешімдердің сапасына жағымсыз әсер етеді. Еліміздің экономикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шешімдерді қабылдауға негіз болып табылатын іс жүзіндегі ақпараттық базаның сапасын арттыру үшін стратегиялық объектілердің абсолюттік саны артқан кезде олардың ең төменгі қажетті ауқым қамтамасыз ету бұлжымас қажеттілік болып отыр.
Жоғарыда көрсетілген проблемалар меншікті басқару жүйесін одан әрі жетілдіру, басқару шешімін қабылдау үшін ақпараттық базаға қосылған қаржылық және басқару ақпаратымен қамтамасыз ету көрсеткішін арттыру жолымен шешуді талап етеді. Баяндалған қағидаттарда электрондық ақпараттық базаны қалыптастыру Қазақстан Республикасының өндірістік күштерін дамытудың өзгеретін шарттарына сәйкестікті, мемлекеттік кәсіпорындар мен жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғалар, сондай-ақ экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларында жұмыс істейтін заңды тұлғалар қызметінің айқындығын арттыруды қамтамасыз етеді.
2.6.6-стратегиялық бағыт.
Банкроттық саласында реттеу тиімділігін арттыру

В настоящее время совершенствуется законодательная база по вопросам аудиторской деятельности, направленная на усиление ответственности и контроля за деятельностью аудиторов и аудиторских организаций, что повлечет понижение Глобального индекса конкурентоспособности степени стандартов аудирования. До 2011 года планируется достигнуть 85 позиции.
2.5. Стратегическое направление 5.
Повышение эффективности системы управления государственной
собственностью
Формированию системы управления собственностью (осуществление права собственника в отношении республиканской собственности, обследование активов государства на предмет выявления нерационально использующихся объектов республиканской собственности, передачу таких объектов в конкурентную среду или другим пользователям, продажу государственного имущества и некоторые другие) в стратегическом плане представлено формированием информационной базы, включающей Реестр государственных предприятий и негосударственных юридических лиц с участием государства, результаты комплексного мониторинга эффективности управления собственностью юридических лиц с участием государства результаты государственного мониторинга собственности в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение.
В процессе основной деятельности и, в том числе, формирования указанной информационной базы, данные которой предоставляются государственным органам для принятия управленческих решений, выявилось, что необходимо дальнейшее совершенствование системы управления собственностью, как стратегическое направление деятельности Министерства финансов на среднесрочный период.
Количество обследованных объектов любых форм собственности и практическое содержание и процедура наполнения базы актуальными данными в существующем виде не обеспечивает совершенствования системы управления собственностью, что требуется при принятии управленческих решений, а также дальнейшему повышению прозрачности деятельности отраслей экономики и определении показателей Глобального индекса конкурентоспособности.
В этой связи, требуется увеличение количества обследованных объектов комплексного мониторинга эффективности управления собственностью юридических лиц с участием государства для обеспечения фактическим данными государственных органов в целях дальнейшего улучшения вырабатываемых управленческих решений.
Осуществление деятельности во исполнение Закона Республики Казахстан от 4 ноября 2003 года "О государственном мониторинге собственности в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение" сопровождается увеличением числа обследуемых объектов при неизменности финансирования, что отрицательно сказывается на качестве принимаемых решений по обеспечению экономической безопасности страны. Обеспечение минимально необходимого охвата стратегических объектов, при все увеличивающемся их абсолютном количестве, для повышения качества фактической информационной базы, служащей основой для принятия решений по обеспечению экономической безопасности страны, становится настоятельной необходимостью.
Указанные выше проблемы требуют разрешения путем дальнейшего совершенствования системы управления собственностью, увеличения показателя обеспеченности финансовой и управленческой информацией, включенной в информационную базу для принятия управленческих решений. Формирование электронной информационной базы на изложенных принципах, обеспечит соответствие изменяющимся условиям развития производительных сил Республики Казахстан, повышение прозрачности деятельности государственных предприятий и юридических лиц с участием государства, а также юридических лиц, функционирующих в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение.
2.6. Стратегическое направление 6.
Повышение эффективности регулирования в сфере банкротства

2002 жылдан бастап 16 587 ұйым таратылды, одан 14 119 ұйым немесе 85,1 % мүлкі болмаған. Банкроттау рәсімдері әрекетсіз, іс жүзінде мүлкі жоқ кәсіпорындарға қолданылады, қорытындысында тарату кезінде кредит берушілер талаптарының көбі қанағаттандырылмай қалып отыр.
Оңалту рәсімдерін қолдану кезінде төлем қабілеті жоқ кәсіпорындарды қаржы-экономикалық сауықтыруға жеткіліксіз шамада назар аударылды, бұл оңалту мақсаттарына қол жеткізбеудің және банкроттыққа кеткен кәсіпорындар санының ұлғаюына себеп болып отыр.
Бұл анағұрлым дәрежеде қасақана және жалған банкроттық фактілеріне байланысты. Қасақана және жалған банкроттық проблемасы кредит берушілердің, оның ішінде мемлекеттің ұйым мүлкінің негізгі салмағын шығару бойынша басшылардың немесе құрылтайшылардың заңсыз әрекеттеріне уақтылы ден қойылмағанынан туындайды.
Осыған байланысты, борышкерлердің активтерді заңсыз шығарумен  және қасақана банкроттыққа қарсы әрекет ету тетіктерінің бірі сырттай байқау институтын қолдану болып табылады.
Бүгінгі таңда ең алдымен күш оңалту және сырттай байқау рәсімдерін қолдану жолымен рентабельді емес ұйымдарды қаржы-экономикалық сауықтыруға, төлем қабілеттілігін қалпына келтіруге бағытталатын болады.
2011 жылы төлем қабілеттілігі 53 % дейін қалпына келтірілетін кәсіпорындардың үлесін ұлғайту жоспарланып отыр, ал таратылған ұйымдардың саны 1450 құрайды.
Дүниежүзілік банктің "Doing Business" рейтингісінде "кәсіпорындарды жабу" көрсеткіші бойынша Қазақстан 2007 жылы 103 орын, 2008 жылы 100 орынды алды.
Дүниежүзілік банктің бағалауы бойынша Қазақстанда тарату рәсімдерін өткізу уақыты 3,3 жылды, шығындар - мүлік құнының 18 %-ы және борышты өндіру коэффициенті - 25,3-ті құрады (арнайы формула бойынша есептеледі).
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларын талдау мен банкроттық сферадағы тәжірибе Қазақстанда жабу процедураларының уақыты 1,7 жылды, шығындар 16,2 %-ды құрайтынын көрсетті.
Қазақстанның "Doing Business" рейтингісін жақсарту үшін банкроттылық сферасында қолданылатын заңнамаларды түсіндіру бойынша респонденттермен жұмыс, сонымен қатар оларды және Дүниежүзілік банк өкілдерін банкроттылық процедуралары арқылы кәсіпорындарды жабу саласында нағыз жай-күй туралы ақпараттандыру жүргізіледі.
2011 жылы Қазақстан Дүниежүзілік банктің "Doing Business" рейтингісінің "кәсіпорындарды жабу" көрсеткіші бойынша 70 орынға жылжуы жоспарланып отыр.
2.7.7-стратегиялық бағыт.
Қаржылық мониторингі жүйесін қалыптастыру (бірінші кезең)
Терроризм мен халықаралық қылмыс қаупі өсіп отырған жағдайда бәріміз үшін заңсыз жолмен алынған ақша қаражатын заңдастыру және терроризм мен халықаралық қылмысты қаржыландыру әрекеттерінің жолын кесу мәселелері ерекше өзектілікке ие екендігі айқын болып табылады.
Қаржы министрлігінің құрылымында Қаржылық мониторингі комитеті құрылды, заңсыз кірістерді заңдастыруға және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында уәкілетті орган болады.
Бастапқы кезеңде негізгі стратегиялық бағыт ретінде қаржылық мониторингі жүйесін қалыптастыру деп анықтау ұйғарылып отыр.

Начиная с 2002 года ликвидировано 16 587 организаций, из них 14 119 организаций или 85,1 % не имели имущества. Процедуры банкротства применяются к организациям, которые уже бездействуют, имущество практически отсутствует, в итоге при ликвидации большинство требований кредиторов остаются неудовлетворенными.
При применении процедуры реабилитации в недостаточной мере было уделено внимание финансово-экономическому оздоровлению неплатежеспособных организаций, что становится причиной недостижения целей реабилитации и увеличения количества организаций, ушедших на банкротство.
В немалой степени это связано и с фактами преднамеренного и ложного банкротства. Проблема преднамеренного и ложного банкротства вытекает из-за несвоевременного реагирования кредиторов, в том числе государства, на незаконные действия руководителей или учредителей по выводу основной массы имущества организаций.
В этой связи, одним из механизмов противодействия незаконному выводу должниками активов и преднамеренного банкротства является применение института внешнего наблюдения.
В настоящее время усилия прежде всего будут направлены на финансово-экономическое оздоровление, восстановление платежеспособности нерентабельных организаций путем применения процедур реабилитации и внешнего наблюдения.
К 2011 году планируется увеличение доли организаций, платежеспособность которых будет восстановлена, до 53 %, а количество ликвидированных организаций составит 1450.
В рейтинге Всемирного банка "Doing Business" по показателю "ликвидация предприятий" Казахстан занимал в 2007 году 103 место, в 2008 году 100 место.
По оценке Всемирного банка в Казахстане время проведения процедуры ликвидации составляет 3,3 года, затраты - 18 % от стоимости имущества и коэффициента взыскания долга - 25,3 (рассчитывается по специальной формуле). Эти данные получены Всемирным банком путем опроса респондентов.
Анализ действующего законодательства Республики Казахстан и практики в сфере банкротства показали, что в Казахстане время проведения процедуры ликвидации составляет 1,7 года, затраты 16,2 %.
Для улучшения показателя Казахстана в рейтинге "Doing Business" будет проведена работа с респондентами по разъяснению действующего законодательства в сфере банкротства, а также по информированию их и представителей Всемирного банка о действительном положении дел в области ликвидации предприятий через процедуры банкротства.
К 2011 году планируется продвижение Казахстана в рейтинге Всемирного банка "Doing Business" по показателю "ликвидация предприятий" до 70 места.
2.7. Стратегическое направление 7.
Формирование системы финансового мониторинга (первый этап)
В условиях растущих угроз терроризма и международной преступности для всех является очевидным, что особую актуальность приобретают вопросы пресечения попыток легализации незаконно полученных денежных средств, финансирования терроризма и международной преступности.
В структуре Министерства финансов образован Комитет финансового мониторинга, который будет уполномоченным органом в сфере противодействия легализации незаконных доходов и финансированию терроризма.
На первоначальном этапе предполагается основным стратегическим направлением определить формирование системы финансового мониторинга.

3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі қызметінің
стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері және
көрсеткіштері
Ескерту. 3-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.06 N 640, 2009.12.10 N 2062 Қаулыларымен.
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жыл жоспары)
2009 жыл
2010 жыл
2007 жыл (есеп)
1-стратегиялық бағыт. Бюджеттің атқарылу сапасын жақсарту
1.1 мақсат. Мемлекеттік мекемелердің бюджеттерінің атқарылуына және шоттарына қазынашылық қызмет көрсету сапасын арттыру
Нысаналы индикатор. Мемлекеттік мекемелерге қызмет көрсету және қаржылық құжаттарын қайта өңдеу уақытын қысқарту. 2007 жылы - 4 жұмыс күні, 2008 жылы - 3 жұмыс күні, 2009 жылы - 3 жұмыс күні, 2010 жылы - 2 жұмыс күні, 2011 жылы - 1 жұмыс күніне дейін

3. Стратегические направления, цели, задачи
и показатели деятельности Министерства финансов
Республики Казахстан
Сноска. Раздел 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 10.12.2009 № 2062.
Наименование
Ед.изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008 год
(план
текущего
года)
2009 год
2010
год
2011 год
Стратегическое направление 1. Улучшение качества исполнения бюджета
Цель 1.1. Повышение качества казначейского обслуживания исполнения бюджетов и
счетов государственных учреждений
Целевой индикатор. Сокращение времени обслуживания государственных учреждений и
обработки финансовых документов. В 2007 году - 4 рабочих дня, в 2008 году - 3
рабочих дня, в 2009 году - 3 рабочих дня, в 2010 - 2 рабочих дня, в 2011 году
до 1 рабочего дня

2.2 мақсат. Қоғамның салық қызметі органдарының қызметінен қанағаттану деңгейінің өсуін қамтамасыз ету
Нысаналы индикатор. Көрсетілген салық қызметінің сапасымен қанағаттану деңгейі: кәсіпкерлік субъектілері үшін 2007 жылы - 40,6 %, 2008 жылы - 50,5 %, 2009 жылы - 52,9 %, 2010 жылы - 56,5 %, 2011 жылы - 60,3 % Халық үшін 2007 жылы - 51,3 %, 2008 жылы - 59 %, 2009 жылы - 60,8 %, 2010 жылы - 63,6 %, 2011 жылы - 66,6 %

Цель 2.2. Обеспечение роста уровня удовлетворенности общества деятельностью
органов налоговой службы
Целевой индикатор. Уровень удовлетворенности качеством оказанных налоговых
услуг должен быть не ниже:
для субъектов предпринимательства в 2007 году - 40,6 %, в 2008 году - 50,5 %, в
2009 году - 52,9 %, в 2010 году - 56,5 %, в 2011 году - 60,3 %
для населения в 2007 году - 51,3 %, в 2008 году - 59 %, в 2009 году - 60,8 %, в
2010 году - 63,6 %, в 2011 году - 66,6 %

Ескерту. 3-1-1-кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.10 N 2062 Қаулысымен.
ҚМ іске асыратын іс-шаралар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
БАҚ арқылы салық мәселелері бойынша хабардарлықты арттыру
Мемлекеттік қызмет көрсетілерудің стандарттары мен регламенттерін әзірлеу және енгізу
Салық органдарының ІТ-жүйелерін жаңғырту
МАМ - ақпарат көлемдерін келісу, мемлекеттік сатып алуларға тендерлерді өткізу уақтылығы, қызмет көрсетулерді жеткізушілермен шарттар жасасу
МҚА - ҚР Қаржы министрлігі ұсынған мемлекеттік қызмет көрсетулерді Тізілімге уақтылы және толық енгізу
АБА - ҚР Қаржы министрлігінің ұсыныстарын келісу
3.1.2. Халықаралық стандарттарға жауап беретін, ұсынылатын
қызмет көрсетулердің сапасына бағдарланған тұрақты, тиімді
қызмет ететін кеден жүйесін қалыптастыру
ҚМ іске асыратын іс-шаралар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
Кедендік ресімдеу мен бақылау үшін жаңашыл ықпалдасқан ақпараттық жүйесін мынадай сипаттамасымен әзірлеу және енгізу:
1) электрондық үкіметтер құралдарын қолдану.
2) мемлекеттік реттеуші және
арнайы органдарымен
ведомстваралық ақпараттық өзара
іс-әрекет
ИжСМ - берілетін рұқсат құжаттардың электрондық тізілімін жүргізу, берілген рұқсат құжаттары бойынша тауарларды ресімдеу мониторингі
АШМ - берілетін рұқсат құжаттардың электрондық тізілімін жүргізу, берілген рұқсат құжаттары бойынша тауарларды ресімдеу мониторингі
ІМ - берілетін рұқсат құжаттардың электрондық тізілімін жүргізу, берілген рұқсат құжаттары бойынша тауарларды ресімдеу мониторингі, көліктік құралдары туралы ақпаратпен алмасу
3.1.3. Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін
жетілдіру
ҚМ іске асырылатын іс-шаралар Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
Мемлекеттің қатысу үлесі бар, ХҚЕС-ке көшпеген заңды тұлғалар бойынша деректер базасын қалыптастыру
Облыстардың және Астана, Алматы қалаларының әкімдіктері - ХҚЕС-ке көшу бөлігінде бағынысты ұйымдары бойынша мәліметтер беру
3.2. Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен
мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Мемлекеттің, мемлекеттік органның қызметі іске асырылуына бағытталған стратегиялық мақсаттары
Стратегиялық құжаттың, нормативтік құқықтық актінің атауы
1-стратегиялық бағыт. Бюджеттің атқарылу сапасын жақсарту
1.1-мақсат. Мемлекеттік мекемелердің бюджеттерінің атқарылуына және шоттарына қазынашылық қызмет көрсету сапасын арттыру
Бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган:

Сноска. Подраздел 3.1.1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 10.12.2009 № 2062.
Мероприятия, реализуемые МФ
Мероприятия, требующие
межотраслевой координации
Повышения информированности по налоговым вопросам посредством СМИ
Разработка и внедрение стандартов и
регламентов государственных услуг
Модернизация IT-систем налоговых органов
МКИ - согласование объемов информации,
своевременность проведения тендеров на
государственные закупки, заключение
договоров с поставщиками услуг
АГС — своевременность и полнота
включения в Реестр государственных
услуг, предлагаемых Министерством
финансов
АИС - согласование предложений
Министерства финансов
3.1.2. Формирование устойчивой, эффективно функционирующей
таможенной системы, отвечающей международным стандартам,
ориентированной на качество предоставляемых услуг
Мероприятия, реализуемые МФ
Мероприятия, требующие межотраслевой координации
Развитие и внедрение современной
интегрированной информационной системы
для таможенного оформления и контроля со
следующими характеристиками:
1) применение средств электронного
правительства;
2) межведомственное информационное
взаимодействие с государственными и
специальными органами
МИТ — ведение электронного реестра
выдаваемых разрешительных документов,
мониторинг оформления товаров по
выданным разрешительным документам
МСХ - ведение электронного реестра
выдаваемых разрешительных документов,
мониторинг оформления товаров по
выданным разрешительным документам
МВД - ведение электронного реестра
выдаваемых разрешительных документов,
мониторинг оформления товаров по
выданным разрешительным документам,
обмен информацией о транспортных
средствах
3.1.3. Совершенствование системы бухгалтерского
учета и финансовой отчетности
Мероприятия, реализуемые МФ
Мероприятия, требующие межотраслевой
координации
Формирование базы данных по юридическим
лицам с долей участия государства, не
перешедших на МСФО
Акиматы областей и городов Астаны,
Алматы - предоставление сведений по
подведомственным организациям в части
перехода на МСФО
3.2. Соответствие стратегических направлений
и целей государственного органа стратегическим
целям государства
Стратегические
направления и цели
государственного органа
Стратегические цели
государства, на реализацию
которых направлена
деятельность
государственного органа
Наименование
стратегического
документа, нормативного
правового акта
Стратегическое направление 1. Улучшение качества исполнения бюджета
Цель 1.1. Повышение
качества казначейского
обслуживания исполнения
бюджетов и счетов
государственных
учреждений
Центральный уполномоченный
орган по исполнению бюджета:

1) республикалық бюджетті атқарады және жергілікті бюджеттердің атқарылуына қызмет көрсетуді жүзеге асырады;
2) мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша төлемдерді жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексі
1.2-мақсат. Мемлекеттік сатып алу рәсімдерін жеңілдету
6-тарау.
Ұйымдастырылған электрондық сауда-саттықта және ашық тауар биржалары арқылы мемлекеттік сатып алу
35-бап. Ұйымдастырылған электрондық сауда-саттықта мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру
Ұйымдастырылған электрондық сауда-саттықта мемлекеттік сатып алу тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді нақты уақыт режимінде сатып алуды қамтамасыз ететін электрондық сауда жүйесі арқылы жүзеге асырылады.
2007 жылғы 21 шілдедегі "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
1.3-мақсат. Мемлекеттік бюджет қаржысын пайдалану кезінде қаржылық бұзушылықтардың алдын алу
Мемлекеттік басқару тиімділігін арттыру және қазақстандық мемлекеттілікті одан әрі нығайту
"Алтыншы. Үкімет нысаналы аудит, керек десеңіз, негізгі мемлекеттік әлеуметтік-экономикалық бағдарламалар бойынша бөлінген мемлекеттік қаражатқа "тым мұқият аудит" жүргізуі керек.
Бұл аудиттің мақсаты - қол жеткен нәтижелерді бағалау, мемлекеттік қаражатты басқару мен жұмсаудың тиімділігін күрт арттыру
"Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 6 ақпандағы Қазақстан халқына Жолдауы
2-стратегиялық бағыт. Салық қызметі органдары қызметінің тиімділігін арттыру
2.1-мақсат. Салықтық әкімшілендіруді жақсарту жолымен салықтардың толық түсуін қамтамасыз ету
Ұзақ мерзімді басымдық 3 "Шетел инвестициялары мен ішкі жинақ ақшаларының деңгейі жоғары ашық нарықтық экономикаға негізделген экономикалық өсу. Нақты, тұрақты және еселеніп отыратын экономикалық өсу қарқындарына жету"
"Қазақстан - 2030" Барлық Қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы" Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына жолдауы
Бюджетке салық түсімдерінің 2010 жылға ЖІӨ-ге 30 % деңгейіне дейін өсіруді қамтамасыз ету
"Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейінгі Стратегиялық жоспарын бекіту туралы" ҚР Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы N 735 Жарғысы
2.2-мақсат. Салық қызметі органдарының қызметіне қоғамның қанағаттануы деңгейінің өсуін қамтамасыз ету
Атқарушы биліктің "Әкімшілік реформаларды іске асыру және жаңғырту" жиырма төртінші бағыты. Біз озық халықаралық тәжірибелерді ескере отырып, корпорациялық басқару, нәтижелілік, транспаренттілік және қоғамға бағынушылық принциптерінде мемлекеттік басқарудың сапалы жаңа моделін құрамыз
"Қазақстан - 2030" стратегиясы Қазақстан дамуының жаңа кезеңі
Ішкі және сыртқы саясатымыздағы аса маңызды 30 серпінді бағыт" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан халқына Жолдауы
3-стратегиялық бағыт. Қазақстан Республикасының кеден органдары қызметінің тиімділігін арттыру

1) исполняет республиканский
бюджет и осуществляет
обслуживание исполнения
местных бюджетов;
2) осуществляет платежи по
обязательствам
государственных учреждений
Бюджетный кодекс
Республики Казахстан от
4 декабря 2008 года
Цель 1.2. Упрощение
процедур
государственных закупок
Глава 6. Государственные
закупки на организованных
электронных торгах и через
открытые торговые биржи.
Статья 35.
Осуществление
государственных закупок на
организованных электронных
торгах.
Государственные закупки на
организованных электронных
торгах осуществляются через
системы электронной
торговли, обеспечивающие
приобретение товаров, работ,
услуг в режиме реального
времени
Закон Республики
Казахстан от 21 июля 2007
года «О государственных
закупках»
Цель 1.3.
Предупреждение
финансовых нарушений
при использовании
средств
государственного
бюджета
Дальнейшее укрепление
казахстанской
государственности, повышение
эффективности
государственного управления.
«Шестое. Правительство
должно провести
целенаправленный аудит, если
хотите, «аудит с
пристрастием»,
государственных средств,
выделявшихся по основным
государственным
социально-экономическим
программам.
Цель этого аудита - оценить
достигнутые результаты,
резко повысить эффективность
управления и расходования
государственных средств»
Послание Президента
страны от 6 февраля 2008
года «Рост благосостояния
граждан Казахстана -
главная цель
государственной политики»
Стратегическое направление 2. Повышение эффективности деятельности органов
налоговой службы
Цель 2.1. Обеспечение
полноты поступления
налогов путем улучшения
налогового
администрирования
Долгосрочный Приоритет 3
«Экономический рост,
базирующийся на открытой
рыночной экономике с высоким
уровнем иностранных
инвестиций и внутренних
сбережений. Достичь
реальных, устойчивых и
возрастающих темпов
экономического роста»
Послание Президента
страны народу Казахстана
«Казахстан - 2030
Процветание, безопасность
и улучшение
благосостояния всех
казахстанцев»
Обеспечение роста налоговых
поступлений в бюджет до
уровня 30 % к ВВП 2010 году
Указ Президента
Республики Казахстан от
4 декабря 2001 года
№ 735 «Об утверждении
Стратегического плана
развития Республики
Казахстан до 2010 года»
Цель 2.2. Обеспечение
роста уровня
удовлетворенности
общества деятельностью
органов налоговой
службы
Двадцать четвертое
направление «Реализация
административных реформ и
модернизация» исполнительной
власти. Мы выстраиваем
качественно новую модель
государственного управления
на принципах корпоративного
управления,
результативности,
транспарентности и
подотчетности обществу с
учетом лучшего
международного опыта
Послание Президента
страны народу Казахстана
от 28 февраля 2007 года
«Стратегия «Казахстан
- 2030» на Новом этапе
развития Казахстана. 30
важнейших направлений
нашей внутренней и
внешней политики»
Стратегическое направление 3. Повышение эффективности деятельности таможенных
органов Республики Казахстан

3.1-мақсат. Халықаралық стандарттарға жауап беретін, ұсынылатын қызмет көрсетулердің сапасына бағытталған тұрақты, тиімді қызмет ететін кеден жүйесін қалыптастыру
Жетінші бағыт - "Қазақстан үшін тиімді жағдайларда БСҰ-ға кіру
Үшіншіден, кедендік әкімгерлікті жетілдіру мен кеден қызметі мамандарының осы заманғы талаптарға кәсіби сәйкестігін қамтамасыз ету жөнінде нақтылы, пәрменді және жүйелі шаралар әзірлеу қажет.
Біз экономиканың ашықтығы, өңір елдерінің арасындағы кедендік кедергілерді азайту және өңірдегі сыртқы тарифтердің бірыңғай деңгейін белгілеу саясатын жүргізуге тиіспіз.
Осы және басқа да мақсаттарға арнап, мемлекет соңғы жылдары өзіміздің кеден жүйесіне едәуір қаржы бөліп келеді"
Қазақстан Республикасының Президенті Нұрсұлтан Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы "Қазақстан - 2030" стратегиясы Қазақстан дамуының жаңа кезеңі.
Ішкі және сыртқы саясатымыздағы аса маңызды 30 серпінді бағыт" (II Бөлім)
3.2-мақсат. Кеден шекарасы арқылы заңсыз өтетін тауарларды анықтау тиімді қызмет ететін жүйесін қалыптастыру
3. Арнайы бөлігі, 12 бөлім.
Кеден әкімшілендіру,
56-тарау. Кедендік бақылау.
209-бап. Экономикалық контрабанда;
214-бап. Кедендік төлемдер мен алымдардан бас тарту
250-бап. Айналымына шек қойылған заттардың немесе айналымынан алынған заттардың контрабандасы
259-бап. Есірткі құралдар мен психотроптық заттарды заңсыз жасау, сатып алу, сақтау, тасымалдау, жіберу не беру
26-тарау. Кеден ісі саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар
6-бап. Жедел іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдар. Кеден органдары
2003 жылғы 5 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Кеден кодексі
1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі
2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" кодексі
1994 жылғы 15 қыркүйектегі "Жедел іздестіру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
4-стратегиялық бағыт. Қаржылық ақпараттың сапасы мен кол жетімділігін арттыру
4.1-мақсат. Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін жетілдіру
Жетінші бағыт - "Қазақстан үшін тиімді жағдайларда БСҰ-ға кіру
Төртіншіден, барлық заңды тұлғалардың халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына көшу процесін жеделдету қажет.
"Жаңа әлемдегі Жаңа Қазақстан" Қазақстан Республикасының Президенті 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан халқына Жолдауы
4.2-мақсат. Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін жетілдіру
20-баптың 2-тармағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен басқа, мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін мемлекеттік реттеу ерекшеліктерін уәкілетті орган мемлекеттік мекемелер үшін Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жөніндегі нормативтік құқықтық актілерімен белгілейді".
2007 жылғы 28 ақпандағы "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы

Цель 3.1. Формирование
устойчивой, эффективно
функционирующей
таможенной системы,
отвечающей
международным
стандартам,
ориентированной на
качество
предоставляемых услуг
Седьмое направление
- «Вступление в ВТО на
выгодных для Казахстана
условиях
В-третьих, нужно выработать
реальные, действенные и
системные меры по
совершенствованию
таможенного
администрирования и
обеспечению
профессионального
соответствия специалистов
таможенной службы
современным требованиям. Мы
должны проводить политику
открытости экономики,
снижения таможенных барьеров
между странами региона и
установления единого уровня
внешних тарифов в регионе.
На эти и другие цели нашей
таможенной системе
государство в последние годы
выделяет значительные суммы»
Послание Президента
страны народу Казахстана
от 28 февраля 2007 года
«Стратегия «Казахстан -
2030» на Новом этапе
развития Казахстана. 30
важнейших направлений
нашей внутренней и
внешней политики»
Цель 3.2. Формирование
эффективно
функционирующей системы
обнаружения товаров,
незаконно перемещаемых
через таможенную
границу
3. Специальная часть, раздел
12. Таможенное
администрирование, глава 56.
Таможенный контроль.
Статья 209. Экономическая
контрабанда;
Статья 214. Уклонение от
уплаты таможенных платежей и
сборов;
Статья 250. Контрабанда
изъятых из обращения
предметов или предметов,
обращение которых
ограничено;
Статья 259. Незаконные
изготовление, приобретение,
хранение, перевозка,
пересылка либо сбыт
наркотических средств
или психотропных веществ
Глава 26 Административные
правонарушения в сфере
таможенного дела
Статья 6. Органы,
осуществляющие
оперативно-розыскную
деятельность (пункт к)
Таможенные органы)
Таможенный кодекс
Республики Казахстан от 5
апреля 2003 года
Уголовный кодекс
Республики Казахстан от
16 июля 1997 года
Кодекс Республики
Казахстан от 30 января
2001 года «Об
административных
правонарушениях»
Закон Республики
Казахстан от 15 сентября
1994 года «Об
оперативно-розыскной
деятельности»
Стратегическое направление 4. Повышение качества и доступности финансовой
информации
Цель 4.1.
Совершенствование
системы бухгалтерского
учета и финансовой
отчетности
Седьмое направление -
Вступление в ВТО на выгодных
для Казахстана условиях.
В-четвертых, нужно ускорить
процесс перехода всех
юридических лиц на
международные стандарты
финансовой отчетности
Послание Президента
страны народу Казахстана
от 28 февраля 2007 года
«Новый Казахстан в новом
мире»
Цель 4.2.
Совершенствование
системы бухгалтерского
учета и финансовой
отчетности в
государственных
учреждениях
Пункт 2 статьи 20
«Особенности
государственного
регулирования системы
бухгалтерского учета и
финансовой отчетности в
государственных учреждениях,
кроме Национального Банка
Республики Казахстан,
устанавливаются нормативными
правовыми актами по
бухгалтерскому учету и
отчетности для
государственных учреждений
уполномоченным органом»
Закон Республики
Казахстан от 28 февраля
2007 года «О
бухгалтерском учете и
финансовой отчетности»

4.3-мақсат. Аудиторлық ұйымдардың АХС-на көшуін қамтамасыз ету
Жетінші бағыт - "Қазақстан үшін тиімді жағдайларда БСҰ-на кіру
Төртіншіден, барлық заңды тұлғалардың халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына көшу процесін жеделдету қажет".
"Жаңа әлемдегі Жаңа Қазақстан" Қазақстан   Республикасының Президенті 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан халқына Жолдауы
5-стратегиялық бағыт. Мемлекеттік меншікті басқару жүйесінің тиімділігін арттыру.
5.1-мақсат. Мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекеттің қатысуы бар заңды тұлғалардың, сондай-ақ экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларында жұмыс істейтін заңды тұлғалардың қызметтерінің айқындылығын ұлғайту
"Мемлекеттік активтерді тиімді атқару" "Бюджет қаражатын жоспарлау жүйесін жаңғырту және жетілдіру, пайдалану тиімділігін арттыру және мемлекеттік активтерді басқару бойынша жұмыстарды жеделдету қажет".
4-баптың 2-тармағы.
Меншіктің мемлекеттік мониторингінің мақсаты Қазақстан Республикасының тиімді экономикалық дамуы мен экономикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету болып табылады
"Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 6 ақпандағы Қазақстан халқына Жолдауы
2003 жылғы 4 қарашадағы "Экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларындағы меншіктің мемлекеттік мониторингі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
6-стратегиялық бағыт. Банкроттық саласындағы реттеу тиімділігін арттыру
6.1-мақсат. Төлеу қабілеті жоқ ұйымдарды қаржылық-экономикалық сауықтыру және дәрменсіз борышкерлерді жою
Екінші басымдық: "Қазақстан экономикасын тұрлаулы экономикалық өрлеудің іргетасы ретінде одан әрі жаңарту мен әртараптандыру"
2.4. Медетшілік жасау немесе банкроттық туралы шешім шығарған кезде біртұтас өлшемдер қолданылуы керек.
Банкроттық шығынды мемлекеттік кәсіпорындардың қызметін қалпына келтіру мүмкіндігі қалмаған жағдайда жасалатын соңғы қадам болуға тиіс
"Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында" Қазақстан Республикасының Президенті 2006 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан халқына Жолдауы
"Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы"
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің функционалдық мүмкіндіктері мен мүмкін тәуекелдер
4.1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің функционалдық мүмкіндіктері
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Стратегиялық жоспарын іске асыруға ықпал ететін функционалдық мүмкіндіктері мыналар болып табылады:
Қаржы министрлігінің құзыреті бойынша нормативтік құқықтық актілерді үнемі өзектендіру.
Бизнес-процестерді оңтайландыру және тиімділігін арттыру үшін озық ақпараттық технологияларды енгізу, Қаржы министрлігінің ақпараттық жүйесін реинжинирингтеу - е-Қаржыминінің инфрақұрылымын дамыту: е-Қаржыминінің базалық құрамдас бөліктерін дамыту кезінде е-Қаржыминін басқару, мониторингілеу және шешімдерін қабылдау жүйелерін құру (оның ішінде мемлекеттің талаптары мен міндеттемелерін басқару, бюджет процесінің мониторингі, қаржыландыру жоспарларын қалыптастыру мен нақтылау жөнінде), ақпараттық жүйелерді біріктіру.
Заңнамаға сәйкес айқындалған рәсімдерді регламенттеу және Қаржы министрлігі көрсететін мемлекеттік қызметтерді стандарттау.
ХҚҰ, рейтингтік агенттіктермен, елдермен, біріккен бірлестіктермен өзара іс-әрекет, ХҚҰ қаржыландырылатын инвестициялық жобалардың аудитін жүзеге асыру.
Аумақтық бөлімшелер қызметінің бірқатар көрсеткіштеріне негізделген және тиісті комитеттер жүргізетін Министрлік ведомстволары аумақтық бөлімшелері қызметінің тиімділігі мен сапасын рейтингтік бағалау.
Көрсетілетін қызметтерді алушылармен өзара іс-әрекет - ақпаратты, министрліктің Weв-сайтына жедел орналастыру, БАҚ жариялануын қамтамасыз ету, сауалдарға жауап беру.
Кадрлық әлеуетті тұрақты арттыру, білікті мамандарды, оның ішінде жоғары оқу орындарының бітірушілерді тарту, біліктілік деңгейін арттыру, сондай-ақ қызметкерлерді ынталандыру.
Қаржы министрлігінің қызметін ұйымдастыру және ұйымдастырушылық құрылымын өзгерту - Министрлік жүйесінің ішінде міндеттер мен өкілеттіктерді нақты бөлу мақсатында функционалдық талдаудың екінші кезеңін жүргізу, корпоративтік басқару мен стратегиялық менеджменттің - БКЖ үздік практикасын енгізу (басшыларға ұйымның стратегиялық мақсаттарын бөлімшелердің және негізгі қызметкерлерінің жедел қызметінің нақты жоспарларына ауыстыруға және стратегияны іске асыру тұрғысынан олардың қызметінің нәтижелерін тиімділіктің негізгі көрсеткіштерінің көмегімен бағалауға мүмкіндік беретін басқару жүйесі).

Цель 4.3. Обеспечение
перехода аудиторских
организаций на МСА
Седьмое направление —
«Вступление в ВТО на
выгодных для Казахстана
условиях.
В-четвертых, нужно ускорить
процесс перехода всех
юридических лиц на
международные стандарты
финансовой отчетности»
Послание Президента
страны народу Казахстана
от 28 февраля 2007 года
«Новый Казахстан в новом
мире»
Стратегическое направление 5. Повышение эффективности системы управления
государственной собственностью
Цель 5.1. Увеличение
прозрачности
деятельности
государственных
предприятий и
юридических лиц с
государственным
участием, а также
юридических лиц,
функционирующих в
отраслях экономики,
имеющих стратегическое
значение
«Эффективное управление
государственными активами»
«Надо также форсировать
работу по модернизации и
совершенствованию системы
планирования, повышению
эффективности использования
средств бюджета и управления
государственными активами»
Послание Президента
страны народу Казахстана
от 6 февраля 2008 года
«Рост благосостояния
граждан Казахстана -
главная цель
государственной политики»
Пункт 2 статьи 4 «Целью
государственного мониторинга
собственности является
обеспечение эффективного
экономического развития и
экономической безопасности
Республики Казахстан»
Закон Республики
Казахстан от 4 ноября
2003 года «О
государственном
мониторинге собственности
в отраслях экономики,
имеющих стратегическое
значение»
Стратегическое направление 6. Повышение эффективности регулирования в сфере
банкротств
Цель 6.1. Финансово-
экономическое
оздоровление
неплатежеспособных
организаций
Второй приоритет «Дальнейшая
модернизация и
диверсификация экономики
Казахстана как фундамент
устойчивого экономического
роста»
2.4. Должны применяться
единые критерии при принятии
решений о реабилитации или
банкротстве. «Банкротство
должно быть последним шагом
при невозможности
восстановить деятельность
убыточных государственных
предприятий»
Послание Президента
страны народу Казахстана
от 1 марта 2006 года
«Стратегия вхождения
Казахстана в число 50 —
наиболее конкуренто-
способных стран мира.
Казахстан на пороге
нового рывка вперед в
своем развитии»
4. Функциональные возможности Министерства финансов
Республики Казахстан и возможные риски
4.1. Функциональные возможности Министерства финансов
Республики Казахстан
Функциональными возможностями Министерства финансов, способствующими реализации Стратегического плана являются:
постоянная актуализация нормативных правовых актов по компетенции Министерства финансов;
внедрение передовых информационных технологий для оптимизации и повышения эффективности бизнес-процессов, реинжиниринг информационных систем Министерства финансов - развитие инфраструктуры е-Минфина: создание системы управления, мониторинга и принятия решений е-Минфина при одновременном развитии базовых компонентов е-Минфина (в том числе по управлению требованиями и обязательствами государства, мониторингу бюджетного процесса, формированию и уточнению планов финансирования), интеграция информационных систем;
регламентация процедур и стандартизация государственных услуг, оказываемых Министерством финансов, определенных в соответствии с законодательством;
взаимодействие с МФО, рейтинговыми агентствами, странами, интеграционными объединениями, осуществление аудита инвестиционных проектов, финансируемых МФО;
рейтинговая оценка эффективности и качества деятельности территориальных подразделений ведомств Министерства финансов, основанная на ряде показателей деятельности территориальных подразделений и проводимая соответствующими комитетами;
взаимодействие с услугополучателями - оперативное размещение информации на Web-сайте Министерства финансов, обеспечение публикации в СМИ, ответы на запросы;
постоянное повышение кадрового потенциала, привлечение квалифицированных специалистов, в том числе выпускников высших учебных заведений, повышение уровня квалификации, а также стимулирование работников;
организация деятельности и изменение организационной структуры Министерства финансов-проведения второго этапа функционального анализа с целью четкого распределения обязанностей и полномочий внутри системы Министерства финансов, внедрение лучшей практики корпоративного управления и стратегического менеджмента - ССП (система управления, позволяющая руководителям переводить стратегические цели организации в четкий план оперативной деятельности подразделений и ключевых сотрудников и оценивать результаты их деятельности с точки зрения реализации стратегии с помощью ключевых показателей эффективности).

4.2. Мүмкін тәуекелдер
Қаржы министрлігі өз қызметінің барысында бірқатар тәуекелдермен (мақсаттарға қол жеткізуге кедергі келтіруі мүмкін жағдайлар) немесе Министрлік тарапынан бақылауға берілмейтін, мақсаттарға қол жеткізуге кедергі келтіруі мүмкін сыртқы факторлармен ұшырасуы мүмкін.
Стратегиялық жоспар мақсатының атауы Тәуекел атауы Қарсы әрекет тетіктері мен шаралары
Салық қызметі органдары қызметіне қоғамның қанағаттануы деңгейін өсіруді қамтамасыз ету
Кадрлардың тұрақтамауының көбеюі, қызметкерлер біліктілігінің төмен деңгейі
Мүмкін болатын қаражаттар шеңберінде көтермелеу жүйесін жетілдіру, қызметкерлердің біліктілігін арттыру
Кіріс және өңделетін ақпарат көлемінің ұлғаюына байланысты ақпараттық жүйелердің сай емес жұмысы
Жаңа ІТ-технологиясына көшу
Халықаралық стандарттарға жауап беретін, ұсынылатын қызмет көрсетулердің сапасына бағытталған тұрақты, тиімді қызмет ететін кеден жүйесін қалыптастыру
Ақпараттық коммуникативтік технологиялардың дамуына қаржыландыру көлемдерін азайту
Кеден органдарын дамытуға бағытталған инвестициялық жобалар бойынша қысқартуды шектеу
Сыртқы экономикалық қызмет қатысушылардың ақпараттандырудың төменгі деңгейі
Республикалық ақпараттық түсіндіру акциялар, кеден саясаты бойынша Консультативтік кеңестіктің отырыстар, "дөңгелек үстелдерді" жүргізу, кеден органдарының Web-порталында және БАҚ мәліметтерді орналастыру жолымен ақпараттандырудың деңгейін арттыру
Білікті кадрлардың кетуі
Кеден органдары лауазымды тұлғаларының еңбекақы деңгейін көтеру және әлеуметтік-зейнеткерлік кепілдіктерді ұсыну
Кеден органдары лауазымды тұлғаларының біліктілігін көтеру
Материалдық-техникалық жарақтандыруға арналған қаржыландыру көлемінің қысқаруы ("орамды ашпастан" бақылау жабдықтарын сатып алу)
Кеден органдарын дамытуға бағытталған инвестициялық жобалар бойынша қысқартуды шектеу
Құжаттар саны, СЭҚ қатысушыларды кідірту мерзімдері бойынша ведомствоаралық келісімнің болмауы
Үкіметтің басшылығымен ведомствоаралық комиссия құру, ведомствоаралық үйлесімді күшейту
Кедендік шекара арқылы заңсыз өткен тауарларды аңғару, құқық бұзушылықтарды ескерту және алдын алу жүйесінің тиімді жұмыс істеуін қалыптастыру
Кеден ісі саласында азаматтар мен заңды тулғалардың кішігірім құқық бұзушылық фактілері бойынша қылмыстық қудалау фактілерінің өсуі
Заңнамаға өзгерістер енгізу (Қылмыстық кодекс, Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодекс)
Құқық қорғау органдарымен ведомствоаралық өзара іс-қимылдар деңгейінің төмендігі
Ведомствоаралық өзара іс-қимылдарды және құқық қорғау органдарымен ақпарат алмасуды көтеру
Транзиттік есірткі трафикасының артуы
Есірткінің заңсыз айналымының жолын кесу жөніндегі қабылданған жедел шаралар санын арттыру
Құқық қорғау органдары арасында ведомствоаралық үйлесімділікті күшейту
Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін жетілдіру
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттары комитеті қорының Қазақстан Республикасында ХҚЕС-ті мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне ресми аудару және (немесе) жариялау шартын жасасудан бас тартуы соңғы өзгерістер ескерілмей бұрын мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне ресми аударылған және (немесе) жарияланған ХҚЕС қолдану тәуекелін туғызады
ХҚЕСКҚ-мен ресми келіссөздер жүргізу мен хат алмасу, қаржыландырудың қажеттілігі туралы уақтылы хабарлау
Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы кейбір заңнамалық актілерге оның сақталуын және ХҚЕС-ке көшуін бақылау және мониторингілеу жүйесін құру бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі заң жобасы қабылданбаған жағдайда бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы уәкілетті органның ХҚЕС-ке көшудің көрінісін толық көлемде, әсіресе нақты секторда бақылауға мүмкіндігі жоқ.
Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік заңнамасына сәйкес ХҚЕС-ке көшуге міндетті, ХҚЕС-ке көшпеген заңды тұлғаларды айқындау жұмысын жүргізу, сондай-ақ оларға тиісті шаралар қолдануы
Аудиторлық ұйымдардың ХАС-қа көшуді қамтамасыз ету
Халықаралық бухгалтерлер федерациясының Қазақстан Республикасында ХАС-ты мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне ресми аудару және (немесе) жариялау шартын жасасудан бас тартуы соңғы өзгерістер ескерілмей бұрын мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне ресми аударылған және (немесе) жарияланған ХАС-ты қолдану тәуекелін туғызады
Халықаралық бухгалтерлер федерациясымен ресми келіссөздер және хат алмасу.
2008 жылы Қаржы министрлігіне аудиттің халықаралық стандарттары, сапа кепілдемесі мен кәсіби этика бойынша аудиттің халықаралық стандарттарын қазақ тіліне көшіру мен жаңғыртуды рұқсат ететін, Қаржы министрлігі мен Халықаралық бухгалтерлер федерациясы арасында (ІҒАС) өзара түсінушілік туралы меморандумға қол қойылды. (2008 жыл наурыз)
Аудит қызметі туралы заңнаманың кәсіби және аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін төмендету бөлігіндегі тұрақсыздығы, аудиторлық ұйымдардың ХАС-қа көшуіне кедергі болуы мүмкін
Аудит қызметі туралы заңнаманы кәсіби және аудиторлық ұйымдардың ХАС қолдану жөніндегі жауапкершілігін күшейту бөлігінде үйлестіру
Төлем қабілетсіз кәсіпорындарды қаржы-экономикалық сауықтыру және дәрменсіз борышкерлерді тарату
Кредиторлық берешектің болуы, өндірілмеген дебиторлық берешек, сондай-ақ негізгі құралдардың тозуы
Борышкер қарызының барлық түрі бойынша тұрақсыздық айыбын (өсімпұл, айыппұл), сондай-ақ алынған кредиттер бойынша сыйақылар есептеуді тоқтату;
Шығындарды қысқарту бағдарламасын әзірлеу және жүзеге асыру;
Активтерді басқаруды жақсарту;
Айналым қаражатын толықтыруға ұзақ мерзімді несиелер немесе қарыздар алу;
Өндірісте пайдаланылмайтын активтерді сату;
Әртүрлі деңгейдегі бюджеттерден өтеусіз немесе қайтарымды негізде мемлекеттік қаржылық қолдау алу.
Дүниежүзілік банк бағалауы "Doing Business" респонденттерінің жауабына тәуелділігі (субъективті фактор) бағалау методологиясында өзгерістер мүмкіндігі.
Дүниежүзілік банк сарапшылары мен респонденттерімен тұрақты ынтымақтастық пен банкроттылық сферасында объективті мәліметтер беру.
ҚР Қаржы министрлігінің жалпы тәуекелдері
Бюджет заңнамасының тұрақсыздығы
Қаржы жылының ішінде бюджет заңнамасына түзетулерді болдырмау
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджет заңнамасын сақтамауы
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қызметіне бақылауды күшейту
Білікті кадрлардың кетуі
Жалақы деңгейін арттыру

4.2. Возможные риски
В ходе своей деятельности Министерство финансов может столкнуться с возникновением ряда рисков (обстоятельств, которые могут помешать достижению целей) или внешних факторов, не поддающихся контролю со стороны Министерства финансов, которые могут препятствовать достижению целей.
Наименование цели
Стратегического плана
Наименование риска
Механизмы и меры
противодействия
Обеспечение роста
уровня
удовлетворенности
общества
деятельностью
органов налоговой
службы
Увеличение текучести
кадров, низкий уровень
квалификации работников
Совершенствование системы
мотивации в рамках
возможных средств,
повышение квалификации
работников
Неадекватная работа
информационных систем в
связи с увеличением объема
входящей и обрабатывающей
информации
Переход на новые
IT-технологии
Формирование
устойчивой,
эффективно
функционирующей
таможенной системы,
отвечающей
международным
стандартам,
ориентированной на
качество
предоставляемых услуг
Снижение объемов
финансирования на развитие
информационно-коммуника-
цион ных технологий
Ограничение секвестирования
по инвестиционным проектам,
направленным на развитие
таможенных органов
Низкий уровень
информированности
участников
внешнеэкономической
деятельности
Повышение уровня
информированности путем
проведения республиканских
информационно-разъяснитель-
н ых акций, заседаний
Консультативных советов по
таможенной политике,
«круглых столов»,
размещение сведений на
Web-портале таможенных
органов и в СМИ
Отток квалифицированных
кадров
Повышения уровня заработной
платы и предоставление
социально-пенсионных
гарантий должностным лицам
таможенных органов
Повышение квалификации
должностных лиц таможенных
органов
Сокращение объемов
финансирования на
материально-техническое
оснащение (приобретение
оборудования неинтрузивного
контроля «без вскрытия
упаковки»)
Ограничение секвестирования
по инвестиционным проектам,
направленным на развитие
таможенных органов
Отсутствие межведомственной
согласованности по
количеству документов,
срокам и издержкам
участников ВЭД
Создание межведомственных
комиссий под руководством
Правительства, усиление
межведомственной
координации
Формирование
эффективно
функционирующей
системы
профилактики и
предупреждения
правонарушений,
обнаружения товаров,
незаконно
перемещаемых через
таможенную границу
Рост фактов уголовного
преследования граждан и
юридических лиц по не
значительным фактам
правонарушений в сфере
таможенного дела
Внесение изменений в
законодательство (Уголовный
кодекс Республики Казахстан
от 16 июля 1997 года,
Кодекс Республики Казахстан
от 30 января 2001 года «Об
административных
правонарушениях»)
Низкий уровень
межведомственного
взаимодействия с
правоохранительными
органами
Повышение межведомственного
взаимодействия и
информационного обмена с
правоохранительными
органами
Увеличение транзитного
наркотрафика
Увеличение количества
принятых оперативных
мероприятий по пресечению
незаконного оборота
наркотиков
Усиление межведомственной
координации между
правоохранительными
органами
Совершенствование
системы
бухгалтерского учета
и финансовой
отчетности
Отказ в заключении договора
на официальный перевод и
(или) публикацию МСФО на
государственный и (или)
русский языки в Республике
Казахстан от Фонда Комитета
международных стандартов
финансовой отчетности
влечет риск применения
ранее официально
переведенных и (или)
опубликованных МСФО на
государственном и (или)
русском языках без учета
последних изменений
Официальные переговоры и
переписки с ФКМСФО,
своевременное уведомление о
необходимости
финансирования
В случае непринятия
законопроекта по внесению
изменений и дополнений в
некоторые законодательные
акты Республики Казахстан о
бухгалтерском учете и
финансовой отчетности в
части создания системы
контроля и мониторинга за
его соблюдением и перехода
на МСФО, уполномоченный
орган в области
бухгалтерского учета и
финансовой отчетности не
имеет возможности в полном
объеме прослеживать картину
перехода на МСФО, особенно
реального сектора
Проведение работы по
выявлению юридических лиц,
не перешедших на МСФО,
которые согласно
законодательству о
бухгалтерском учете и
финансовой отчетности
обязаны перейти на МСФО, а
также применение к ним
соответствующих мер
Обеспечение перехода
аудиторских
организаций на МСА
Отказ в заключении договора
на официальный перевод и
(или) публикацию на
государственный и (или)
русский языки МСА в
Республике Казахстан от
Международной федерации
бухгалтеров влечет риск
применения ранее официально
переведенных и (или)
опубликованных МСА без
учета последних изменений
Официальные переговоры и
переписки с Международной
федерацией бухгалтеров.
В 2008 году между
Министерством финансов и
Международной федерацией
бухгалтеров (IF АС)
подписан Меморандум о
взаимопонимании,
разрешающий Министерству
переводить и воспроизводить
Международные стандарты
аудита (МСА) по Справочнику
по международным стандартам
аудита, гарантии качества и
профессиональной этики
март 2008 год) на казахский
язык
Нестабильность
законодательства об
аудиторской деятельности в
части снижения
ответственности
профессиональных и
аудиторских организаций
может препятствовать
переходу аудиторских
организаций на МСА
В случае, если законопроект
не будет принят, увеличится
риск несоблюдения МСА
Гармонизация
законодательства об
аудиторской деятельности в
части усиления
ответственности
профессиональных и
аудиторских организаций по
применению МСА
Финансово-
экономическое
оздоровление
неплатежеспособных
предприятий и
ликвидация
несостоятельных
должников
Наличие кредиторской
задолженности, не
взысканная дебиторская
задолженность, а также
износ основных средств
Прекращение начисления
неустойки (пени, штрафов)
по всем видам задолженности
должника, а также
вознаграждения по
полученным кредитам;
Разработка и осуществление
программы сокращения
затрат;
Улучшение управления
активами;
Получение долгосрочных ссуд
или займов на пополнение
оборотных средств;
Реализация неиспользуемых в
производстве активов;
Получение государственной
финансовой поддержки на
безвозмездной или
возвратной основе из
бюджетов различных уровней.
Зависимость оценки
Всемирного банка от ответа
респондентов «Doing
Business» (субъективный
фактор), возможность
изменений в методологии
оценки.
Постоянное сотрудничество
с респондентами и
экспертами Всемирного
банка и предоставление
объективных данных в
сфере банкротства.
Общие риски Министерства финансов
Нестабильность бюджетного
законодательства
Недопущение поправок в
бюджетное законодательство
в течение финансового года
Несоблюдение бюджетного
законодательства
администраторами бюджетных
программ
Усиление контроля за
деятельностью
администраторов бюджетных
программ
Отток квалифицированных
кадров
Повышения уровня заработной
платы
Недостаточность доведенных
лимитов расходов бюджета
для полноценной и
эффективной реализации
целей Стратегического плана
Министерства финансов на

Қаржы министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспарының мақсаттарын толыққанды және тиімді іске асыру үшін бюджет шығыстарына берілген лимиттердің жеткіліксіздігі
5. Нормативтік құқықтық актілер
1. 2003 жылғы 5 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Кеден кодексі;
2. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі;
3. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Салық кодексі;
4. "Мемлекеттік кәсіпорын туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 19 маусымдағы Заңы;
5. "Жекешелендіру туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Заңы;
6. "Банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 21 қаңтардағы Заңы;
7. "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 20 қарашадағы Заңы;
8. "Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шілдедегі Заңы;
9. "Трансферттік бағаларды қолдану кезіндегі мемлекеттік бақылау туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 5 қаңтардағы Заңы;
10. "Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 7 сәуірдегі Заңы;
11."Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңы;
12. "Темекі өнімдерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 12 маусымдағы Заңы;
13. "Экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларындағы меншіктің мемлекеттік мониторингі туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 қарашадағы Заңы;
14. "Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңы;
15. "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңы;
16. "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңы;
17. "2009-2011 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Заңы;
18. "Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы N 735 Жарлығы;
19. "Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есепті жасау және ұсыну ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 17 қыркүйектегі N 1443 Жарлығы;
20. "Мемлекеттік және жалпы сыртқы борышты басқару жөніндегі тұжырымдама туралы" Қазақстан Республикасының Президенті 2006 жылғы 29 желтоқсандағы N 234 Жарлығы;
21. "Мемлекеттік меншік объектілерінің, сондай-ақ меншігінде мемлекеттің үлесі бар объектілердің жұмыс істеуіне және оларды басқарудың тиімділігіне кешенді мониторинг жүйесін енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 24 шілде N 998 қаулысы;

2009-2011 годы
5. Нормативные правовые акты
1. Таможенный кодекс Республики Казахстан от 5 апреля 2003 года;
2. Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года;
3. Налоговый кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года;
4. Закон Республики Казахстан от 19 июня 1995 года "О государственном предприятии";
5. Закон Республики Казахстан от 23 декабря 1995 года "О приватизации";
6. Закон Республики Казахстан от 21 января 1997 года "О банкротстве";
7. Закон Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года "Об аудиторской деятельности";
8. Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции";
9. Закон Республики Казахстан от 5 января 2001 года "О государственном контроле при применении трансфертных цен";
10. Закон Республики Казахстан от 7 апреля 2003 года "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов";
11. Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах";
12. Закон Республики Казахстан от 12 июня 2003 года "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий";
13. Закон Республики Казахстан от 4 ноября 2003 года "О государственном мониторинге собственности в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение";
14. Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
15. Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О государственных закупках";
16. Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года "О республиканском бюджете на 2009-2011 годы";
17. Указ Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2001 года № 735 "О Стратегическом плане Республики Казахстан до 2010 года";
18. Указ Президента Республики Казахстан от 17 сентября 2004 года № 1443 "Об утверждении правил составления и представления отчета об исполнении республиканского бюджета";
19. Указ Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2006 года № 234 "О Концепции по управлению государственным и валовым внешним долгом";
20. Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июля 2001 года № 998 "О внедрении системы комплексного мониторинга функционирования и эффективности управления объектами государственной собственности, а также объектами, в которых государство имеет долю собственности";
21. Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2004 года № 1362 "Об утверждении Единой бюджетной классификации Республики Казахстан";

22. "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 24 желтоқсандағы N 1362 қаулысы;
23. "Мемлекеттік активтерді басқарудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 30 маусымдағы N 620 қаулысы;
24. "Мемлекет басшысының 2005-2007 жылдардағы Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 319 қаулысы;
25. "Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2008-2010 жылдарға арналған орта мерзімді жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 тамыздағы N 753 қаулысы;
26. "Барлық заңды тұлғалардың халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (ХҚЕС) көшуін қамтамасыз ету жөніндегі 2007-2009 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 тамыздағы N 760 қаулысы;
27. "2008 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 желтоқсандағы N 1223 қаулысы.
6-бөлім.
Мемлекеттік орган қызметінің қамтамасыз ету бойынша
қызметтерге жолданған бюджеттік бағдарлама
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.06 N 640, 2009.12.10 N 2062 Қаулыларымен.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
001 Мемлекеттік бюджеттің атқарылуын және атқарылуына бақылауды қамтамасыз ету
Сипаттамасы
Бюджетті атқару жөніндегі бюджеттік заңнаманы жетілдіру. Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы, бюджеттердің атқарылуы жөніндегі есептілік бөлігінде әдістемелік жұмысты жүзеге асыру. Республикалық бюджеттің атқарылуын, республикалық бюджеттен бюджеттердің атқарылуы жөніндегі есептілік деректерінің негізінде бөлінген нысаналы трансферттерді жергілікті атқарушы органдардың игеруін факторлық талдау
Дұрыс, толық нормативтік құқықтық базаға сәйкес келетін бюджеттердің атқарылуы туралы ай сайынғы, тоқсандық және жылдық есептілікті қалыптастыру және беру. Мемлекеттік қаржының статистикасын жүргізу. Мемлекеттік органдармен, жергілікті атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен, халықаралық қаржы ұйымдарымен, өзге де заңды және жеке тұлғалармен бюджеттік есептілік және мемлекеттік қаржының статистикасы мәселелері бойынша өзара іс-әрекет етуді қамтамасыз ету
Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік, аудиторлық қызмет, аудиторлық қызметті лицензиялау жүйесін дамыту, реттеу және жетілдірудің мемлекеттік стратегиясын іске асыру. Мемлекеттік сатып алу саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру. Мемлекеттік сатып алу туралы мәліметтерді электрондық түрде мемлекеттік сатып алудың республикалық Веб-сайтында жариялануы, кейіннен осы мәліметтердің қағаз тасығышта жариялануы жөніндегі қызметтер
Қаржы министрлігінің есептеу техникасының және телекоммуникациялық жабдығының және қолданыстағы ақпараттық жүйелерінің өміршеңдік кезеңін қолдау
Кедендік бақылау саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыруды қамтамасыз ету. Электр беру желілері бойынша құбырлы жол көліктерін пайдалануымен товарларды қосқанда Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көліктік құралдарына кедендік бақылау мен кедендік ресімдеу. Энергия ресурстар есептеуші көрсеткіштерін алу және елдің шегінде радиациялық бақылауды жүргізу. Бар жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу, өлшем құралдарына мемлекеттік тексеру жүргізу. Жыл сайынғы кеден бекеттеріне ағымдағы жөндеуді жүргізу. Кеден органдарының қызметкерлерінің біліктілігін арттыру. Үкіметтер емес ұйымдарға әлеуметтік тапсырыс. Кредиторлық берешектерді төлеу. Кеден органдарының ақпараттық жүйелерін алып жүру. Ұлттық және экономикалық қауіпсіздікті арттыру мақсатында құқық қорғау қызметін күшейту және жетілдіру. Кедендік бақылау техникалық құралдарын сатып алу, жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету, өлшем құралдарына мемлекеттік тексеру жүргізу
Салық бақылауын жүзеге асыру, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің толық түсуін, Қазақстан Республикасының экономикалық қауіпсіздігін, сондай-ақ этил спирті мен алкоголь өнімінің, темекі бұйымдарынын, мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеуді қамтамасыз ету, халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру. Бұқаралық ақпарат құралдары арқылы, буклеттерді, жадынамалар мен салық қызметтерін көрсету стандарттарын тарату арқылы салық салуға байланысты мәселелерді түсіндіру. Бланкілік өнімдерге, пломбаларға қажеттілікті толық қамтамасыз ету
Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуына, мемлекеттік мекемелердің шоттарына қызмет көрсету, республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен мемлекеттік мекемелер ұсынған құжаттардың заңнамаға сәйкестігін тексеру. Бюджетті атқару, бюджетті атқару бойынша есептілік және есептілікті жүргізу, мемлекеттік бюджеттің және Ұлттық қордың атқарылуы бойынша қаржылық операцияларды орындау, бюджет ақшасын басқару кезінде алдын-ала және ағымдағы бақылау
Мемлекеттік қаржы ресурстардың пайдалану кезінде сәйкестікке, қаржылық есептілікке, мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына бақылауды жүзеге асыру
Мына техникалық жабдықтарды: электр техникалық жабдықтарды, инженерлік желілер мен коммуникацияларды, эфир-кабель теледидарын, желдеткіштің сору-шығару жүйесін, өрт қауіпсіздігін, өрт дабылы мен түтінді жоюды, сыртқы және ішкі желілері бар автоматты телефон станциясын қолдау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу, сыртқы инженерлік желілерге қызмет көрсету, суық-жылумен жабдықтау, ыстық және суық сумен жабдықтау жүйесінің, лифтілер жұмысының, бейне қадағалау мен қол жеткізілімді бақылау, дизель-генератор жүйесін алдын алу жұмыстарын жүргізу, желдеткіш жабдығын техникалық қолдау, қызмет көрсету және жөндеу
Төлем қабілетсіз және дәрменсіз ұйымдар мониторингі. Банкроттық рәсімдерінің: конкурстық және оңалту өндірістерінің орындалуын және орындалуын бақылауды қамтамасыз ету, сырттан байқау, жалған және әдейі банкроттық белгілерін анықтау; лицензиялау; сыртқы алушыларға көрсетілетін қызметтер
Біліктілікті арттыру
Мемлекеттік мүлікті басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру
Заңсыз табыстарды жария ету (жылыстату) мен терроризмді қаржыландыру қарсы іс-әрекеттерді қамтамасыз ету
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл
(есеп)
2008 жыл
(ағымдағы жыл жоспары)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл

22. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года № 319 "Об утверждении Плана мероприятий по исполнению Общенационального плана основных направлений (мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007 годов посланий Главы государства народу Казахстана и Программы Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы";
23. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2007 года № 753 "О Среднесрочном плане социально-экономического развития Республики Казахстан на 2008-2010 годы";
24. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2007 года № 760 "Об утверждении Плана мероприятий по обеспечению перехода всех юридических лиц на международные стандарты финансовой отчетности (МСФО) на 2007-2009 годы".
Раздел 6.
Бюджетная программа, направленная
на предоставление услуг по обеспечению деятельности
государственного органа
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 06.05.2009 № 640; от 10.12.2009 № 2062.
Админи-
ст ратор
бюджет-
но й
програм-
м ы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюдже т-
ная
прог-
рам ма
(под-
прог рам-
ма)
001 Обеспечение исполнения и контроля за исполнением государственного
бюджета
Описание
Совершенствование бюджетного законодательства по исполнению бюджета.
Осуществление методологической работы в части исполнения
республиканского и местных бюджетов, отчетности по исполнению
бюджетов. Факторный анализ исполнения республиканского бюджета и
местными исполнительными органами освоения целевых трансфертов,
выделенных из республиканского бюджета, на основе данных отчетности по
исполнению бюджетов
Формирование и представление достоверной, полной, соответствующей
нормативной правовой базе ежемесячной, квартальной и годовой
отчетности об исполнении бюджетов. Ведение статистики государственных
финансов. Обеспечение взаимодействия с государственными органами,
местными исполнительными органами, Национальным Банком Республики
Казахстан, международными финансовыми организациями, иными
юридическими и физическими лицами по вопросам бюджетной отчетности и
статистики государственных финансов
Реализация государственной стратегии развития, регулирования и
совершенствования системы бухгалтерского учета и финансовой
отчетности, аудиторской деятельности, лицензирования аудиторской
деятельности. Формирование государственной политики в области
государственных закупок. Услуги по опубликованию сведений по
государственным закупкам в электронном виде на республиканском
Веб-сайте государственных закупок с последующим опубликованием данных
сведений на бумажном носителе
Поддержание жизненного цикла вычислительной техники и
телекоммуникационного оборудования и действующих информационных систем
Министерства финансов
Обеспечение формирования и реализация государственной политики в
области таможенного контроля. Таможенное оформление и таможенный
контроль товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную
границу Республики Казахстан, включая товары с использованием
трубопроводного транспорта по линиям электропередач. Снятие показаний
счетчиков энергоресурсов и проведение радиационного контроля за
пределами страны. Ежегодное проведение текущего ремонта таможенных
постов. Сопровождение информационных систем таможенных органов.
Повышение квалификации сотрудников таможенных органов. Проведение
таможенной экспертизы. Социальный заказ для неправительственных
организаций. Усиление и совершенствование правоохранительной
деятельности в целях повышения национальной и экономической
безопасности. Приобретение технических средств таможенного контроля,
ремонт и техническое обслуживание оборудования, проведение
государственной поверки средств измерений.
Осуществление налогового контроля; обеспечение полноты поступления
налогов и других обязательных платежей в бюджет экономической
безопасности Республики Казахстан, также государственного
регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной
продукции, табачных изделий, отдельных видов нефтепродуктов,
осуществление международного сотрудничества. Освещение вопросов,
связанных с налогообложением через средства массовой информации,
распространением буклетов, памяток и стандартов представления
налоговых услуг. Полное обеспечение потребности в бланочной продукции,
пломбами
Обслуживание исполнения республиканского и местных бюджетов, счетов
государственных учреждений, проверка документов представленных
администраторами бюджетных программ и государственными учреждениями на
предмет соответствия бюджетному законодательству.
Предварительный и текущий контроль при исполнении бюджета, отчетность
по исполнению бюджета и ведение отчетности, выполнение финансовых
операций по исполнению государственного бюджета и Национального фонда,
управление бюджетными деньгами
Осуществление контроля на соответствие, финансовой отчетности, при
использовании государственных финансовых ресурсов, соблюдения
законодательства Республики Казахстан о государственных закупках
Поддержка, техническое обслуживание и ремонт: электротехнического
оборудования, инженерных сетей и коммуникаций, эфирно-кабельного
телевидения, приточно-вытяжной системы вентиляции, пожарной
безопасности, пожарной сигнализации и дымоудаления, автоматической
телефонной станции с внешними и внутренними сетями; обслуживание
наружных инженерных сетей; проведение профилактических работ системы
хладо-теплоснабжения, горячего и холодного водоснабжения; работу
лифтов, систем видеонаблюдения, охраны оборудования и контроля
доступа, дизель-генератора, вентиляционного оборудования
Мониторинг неплатежеспособных и несостоятельных организаций.
Обеспечение исполнения и контроль за исполнением процедур
банкротства: конкурсное и реабилитационное производство, внешнее
наблюдение, выявление признаков ложного и преднамеренного
банкротства; лицензирование; услуги оказываемые внешним получателям
Повышение квалификации
Реализация государственной политики в области управления
государственным имуществом
Обеспечение противодействия легализации (отмыванию) незаконных доходов
и финансированию терроризма
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый  период
2007
год
(отчет)
2008
год
(план
текуще-
г о
года)
2009
год
2010
год
2011
год

1. Мемлекеттік бюджетті атқаруды қамтамасыз ету бойынша қызметтер
Стратегиялық бағыты
4. Қаржылық ақпараттың сапасы мен қол жетімділігін арттыру
Мақсаты
Бюджеттердің атқарылуы туралы есептілікті қалыптастыру және беру
Бюджеттердің атқарылуының нәтижелілік көрсеткіштеріне әсер ететін факторларды талдау
Берілетін мемлекеттік қызметтердің бюджеттердің атқарылуы бөлігіндегі сапасын арттыру
4.1. Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін жетілдіру, мемлекеттік мекемелерде де, аудиторлық ұйымдарды ХАС өтуді қамтамасыз ету
Қаржы министрлігі орталық аппараты ақпараттық жүйелерінің іркіліссіз жұмыс істеуі
Міндеттері

1. Услуги по обеспечению исполнения государственного бюджета
Страте-
ги ческое
направ-
ле ние
4. Повышение качества и доступности финансовой информации
Цель
Формирование и представление отчетности об исполнении бюджетов
Анализ факторов влияющих на индикаторы результативности исполнения
бюджета
Повышение качества, предоставляемых государственных услуг в части
исполнения республиканского бюджета
4.1. Совершенствование системы бухгалтерского учета и финансовой
отчетности, в том числе и в государственных учреждениях, и обеспечение
перехода аудиторских организаций на МСА
Бесперебойная работа информационных систем центрального аппарата
Министерства финансов
Задачи

4.1.1. Заңнамалық базаны жақсарту және ХҚЕС бойынша регламенттеуші құжаттармен қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасына оның сақталуын бақылау мен мониторинг және ХҚЕС жүйесін құру
4.1.2. Міндет. Қаржы жүйесі мамандарының біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету
4.1.3. Міндет. Мемлекеттің қатысу үлесі бар, ХҚЕС-ке өтпеген заңды тұлғаларды анықтау
4.1.4. ХҚЕС-ті ақпараттық қамтамасыз ету

4.1.1. Улучшение законодательной базы и обеспечение регламентирующими
документами по МСФО
Создание системы контроля и мониторинга соблюдения законодательства
Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и
МСФО
4.1.2. Обеспечение повышения квалификации специалистов финансовой
системы
4.1.3. Выявление юридических лиц с долей участия государства, не
перешедших на МСФО
4.1.4. Информационное обеспечение МСФО

7 560
4 007
4 007
4 007
Семинарларға іссапарлар
жол жүрулер
8
8
8
Кәсіби аудиторлық ұйымдардың қызметін тексеруді жүзеге асыру
тексеру
кемінде 2
кемінде 2
кемінде 2
кемінде 2
Емтихан комиссиясына қатысу
жол жүрулер
1
1
1
Мемлекеттің қатысу үлесі бар, ХҚЕС-ке өтпеген заңды тұлғалар бойынша деректер базасын қалыптастыру
%
30
60
100
ХҚЕС мәселелері бойынша БАҚ-да жариялау
бірлік
3
5
5
4
3
Аудиторлық ұйымдардың АХС-на көшу мәніне зерттеулермен қамтылуы
%
кемінде 8
кемінде 15
кемінде 80
кемінде 85
кемінде 90
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі қызметкерлерінің кәсіби деңгейін көтеру
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қызметкерлерін мемлекеттік және ағылшын тілдеріне оқыту
Мемлекеттік сатып алу туралы мәліметтерді электрондық түрде мемлекеттік сатып алудың республикалық Веб-порталында жариялануы жөніндегі қызметтер
"Мемлекеттік сатып алулар бюллетені" мерзімді баспа басылымында өткізілуге дайындалып жатқан және өткізілген мемлекеттік сатып алулар туралы мәліметтерді жариялау бойынша қызметтер
Министрлік ақпараттық жүйелерін және міндеттерін сүйемелдеуді қамтамасыз ету
%
100
100
100
100
100
Лицензияланған бағдарламалық қамтамасыз ету мен ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің бағдарламалық құралдарына техникалық қолдауды қамтамасыз ету
%
100
100
100
100
100
Бағдарламалық-аппараттық құралдар мен жабдықтарға техникалық және жүйелік қызмет көрсетуді, Министрліктің орталық аппаратының ақпараттық жүйелеріне әкімшілік етуді қамтамасыз ету
%
100
100
100
100
100
Есептеу техникасы құралдарын жинақтаушы, қосалқы бөлшектермен және шығыс материалдарымен қамтамасыз ету
%
100
100
100
100
100
Трафиктің кез келген көлемін қоса алғанда бөлінген желі бойынша Интернет желісіне қатынау қызметтерін алу (unlimited)
Мбит/сек
1,5
4
8
8
8
VPDN қызметтерін алу (бөлінген желі бойынша барлық барлық абоненттер үшін хабарласудың бірыңғай нөмірін пайдалана отырып коммутациялық қатынау)
Кбит/сек
512
512
512
512
512
Сапа көрсеткіштері
Ішкі және сыртқы пайдаланушылар тарапынан жарнамалаудың болмауы, олардың бюджеттердің атқарылуы туралы ақпаратқа қажеттілігін қанағаттандыру
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарын қолдану үшін нормативтік құқықтық және әдістемелік негізді жетілдіру және ХҚЕС көшуге міндетті заңды тұлғалардың санын арттыру үшін жағдайларды қамтамасыз ету
Қаржы жүйесі органдарының мамандарын даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарын енгізу мен пайдаланудың ақпараттық қамтамасыз етілуін күшейту
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі ақпараттық жүйелерінің, техникалық, жүйелік және бағдарламалық қамтымның нақты уақыт режимінде іркіліссіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету
%
100
100
100
100
100
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Бюджеттердің атқарылуы туралы есептілікті қалыптастыру және беру саласындағы нормативтік құқықтық базаны жетілдіру және өзекті ахуалда қолдау
Тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есепті бекітетін ҚР Парламентінің қаулысы
Бюджеттердің атқарылуы және мемлекеттік қаржының статистикасы жөніндегі есептерді даярлау және сыртқы және ішкі пайдаланушыларға уақтылы беру
уақтылы, толық көлемде
уақтылы, толық көлемде
уақтылы, толық көлемде
уақтылы, толық көлемде
уақтылы, толық көлемде
Республикалық бюджеттің, облыстардың, Астана мен Алматы қалалары бюджеттерінің атқарылуы жөніндегі іріктелген деректерді даярлау және ішкі және сыртқы пайдаланушыларға уақтылы беру
уақтылы, толық көлемде
уақтылы, толық көлемде
уақтылы, толық көлемде
уақтылы, толық көлемде
уақтылы, толық көлемде
Оларды тиісінше мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдерінде көрсете отырып, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Статистикалық бюллетенін мемлекеттік және орыс тілдерінде шығару жолымен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Web-сайтында бюджеттердің атқарылуы туралы есептерді, іріктеу деректерін және ҚР Ұлттық қорының түсімдері және пайдаланылуы туралы есептерді, бюджеттердің кіріс және шығыс бөлігінің атқарылуын, ҚР Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау шотында ақшаның қозғалысы туралы талдауларды орналастыру жолымен пайдаланушылары ақпараттандыру
уақтылы, толық көлемде
уақтылы, толық көлемде
уақтылы, толық көлемде
уақтылы, толық көлемде
уақтылы, толық көлемде
Оның кем дегенде 100%-ға іркіліссіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын ақпараттық жүйені жетілдіру және жұмыс істеуін бақылау
Бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру барысында проблемалық мәселелерді анықтау және ескерту шараларын уақтылы қабылдау
бюджеттің атқарылу барысында туындаған проблемалық мәселелерді уақтылы шешу
бюджеттің атқарылу барысында туындаған проблемалық мәселелерді уақтылы шешу
бюджеттің атқарылу барысында туындаған проблемалық мәселелерді уақтылы шешу
бюджеттің атқарылу барысында туындаған проблемалық мәселелерді уақтылы шешу
бюджеттің атқарылу барысында туындаған проблемалық мәселелерді уақтылы шешу
Шикі мұнай мен газ конденсатын өндірумен және (немесе) сатумен айналысатын, сондай-ақ шикі мұнай мен газ конденсатын барлауға арналған келісім-шарттар жасасқан заңды тұлғалардан тікелей салықтардың түсуі есебінен Ұлттық қорды қалыптастырудың толықтығын қамтамасыз ету
Салық және Кеден комитеттеріне республикалық бюджет кірістерінің толық түсуін қамтамасыз ету үшін республикалық бюджет кірістері түсімдерінің жоспарын және бюджеттің сапалы атқарылуын қамтамасыз ету үшін өтінімдерді ескере отырып өзгертілген жоспарларды жеткізу
Мемлекеттік бюджеттің атқарылуы бөлігінде маңызды макроэкономикалық көрсеткіштердің қысқа мерзімді болжамын қалыптастыру
Қазақстан Республикасы Үкіметі резервінің қаражатын тиімді пайдалану
резервтен қаражат бөлу туралы түскен қолдаухаттарды уақтылы қорытындылау
резервтен қаражат бөлу туралы түскен қолдаухаттарды уақтылы қорытындылау
резервтен қаражат бөлу туралы түскен қолдаухаттарды уақтылы қорытындылау
резервтен қаражат бөлу туралы түскен қолдаухаттарды уақтылы қорытындылау
Атырау, Маңғыстау облыстарынан және Алматы мен Астана қалаларынан республикалық бюджеттің кірісіне бюджеттік алуларды уақтылы есепке алу
Министрліктің және Үкіметтің басшылығын мемлекеттік бюджеттің атқарылуы жөніндегі ахуал туралы және алдағы есепті кезеңде шешуді талап ететін міндеттер туралы хабардар ету
Бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асырудың жай-күйі туралы Министрліктің басшылығын уақтылы хабардар ету
Бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асырудың жай-күйі туралы Министрліктің басшылығын уақтылы хабардар ету
Бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асырудың жай-күйі туралы Министрліктің басшылығын уақтылы хабардар ету
Бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асырудың жай-күйі туралы Министрліктің басшылығын уақтылы хабардар ету
ХҚЕС-ке өткен заңды тұлғалардың үлес салмағы
%
1
1,2
1,4
1,6
АХС-на көшкен аудиторлық ұйымдардың үлесі
%
8
15
80
85
90
ХҚЕС көшуге міндетті заңды тұлғалардың санын арттыру үшін жағдайлар жасауды қамтамасыз ету
Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілігі жүйесін халықаралық практикаға сәйкес құру
Аудиторлық ұйымдардың ұйым стандарттарын ХАС-қа сәйкес қабылдау
Аудиторлық ұйымдар қызметінің ХАС талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету
Қаржы министрлігін жоғары білікті кадрлармен қамтамасыз ету, ол Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің алдына қойған міндеттерін уақтылы және сапалы орындауға әкеп соқтырады, сондай-ақ көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің сапасын арттыру
2. Қазақстан Республикасында кеден саясатын іске асыру
Стратегиялық бағыт

7560
4007
4007
4007
Командировки на
семинары
по-
езд-
ки
8
8
8
0
Осуществление проверки
деятельности
профессиональных
аудиторских
организаций
про-
вер ка
не
менее 2
не
менее 2
не
менее 3
не
менее
4
Участие в
экзаменационной
комиссии
по-
езд-
ки
1
1
1
Формирование базы
данных по юридическим
лицам с долей участия
государства, не
перешедших на МСФО
%
30
60
100
Публикации по вопросам
МСФО в СМИ
ед.
3
5
5
4
3
Охват исследованиями
на предмет перехода
аудиторских
организаций на МСА
%
не
менее 8
не
менее
15
не
менее
80
не
менее
85
не
менее
90
Повышение
профессионального
уровня сотрудников
центрального аппарата
Министерства финансов
Республики Казахстан
Обучение
государственному и
английскому языкам
сотрудников
центрального аппарата
Министерства финансов
Республики Казахстан
Услуги по
опубликованию сведений
по государственным
закупкам в электронном
виде на
республиканском
Веб-портале
государственных
закупок
Услуги по
опубликованию сведений
о готовящихся к
проведению и
проведенных
государственных
закупках в
периодическом печатном
издании «Бюллетень
государственных
закупок»
Обеспечение
сопровождения
информационных систем
и задач Министерства
%
100
100
100
100
100
Обеспечение
технической поддержки
лицензионного
программного
обеспечения и
программных средств
обеспечения
информационной
безопасности
%
100
100
100
100
100
Обеспечение
технического и
системного
обслуживания
программно-аппаратных
средств и
оборудования,
администрирования
информационных систем
центрального аппарата
Министерства
%
100
100
100
100
100
Обеспечение
комплектующими,
запасными частями и
расходными материалами
для средств
вычислительной техники
%
100
100
100
100
100
Получение услуг
доступа к сети
Интернет по выделенной
линии, включая любой
объем трафика
(unlimited)
Мбит/
сек
1,5
4
8
8
8
Получение услуг VPDN
(коммутируемый доступ
с использованием
единого номера дозвона
для всех абонентов по
выделенной линии)
Кбит/
сек
512
512
512
512
512
Показа-
тели
качества
Отсутствие рекламаций
со стороны внутренних
и внешних
пользователей,
удовлетворение их
потребности в
информации об
исполнении бюджетов
Совершенствование
нормативной правовой и
методологической
основы для применения
международных
стандартов финансовой
отчетности и
обеспечение условий
для увеличения
количества юридических
лиц, обязанных перейти
на МСФО
Осуществление
подготовки,
переподготовки и
повышения квалификации
специалистов органов
финансовой системы
Усиление
информационной
обеспеченности
внедрения и
использования
Международных
стандартов финансовой
отчетности
Обеспечение
бесперебойного
функционирования
информационных систем
Министерства финансов,
технического,
системного и
программного
обеспечения в реальном
режиме времени
%
100
100
100
100
100
Показа-
тели
эффек-
тив ности
Показа-
тели
резуль-
та та
Совершенствование и
поддержание в
актуальном состоянии
нормативной правовой
базы в области
формирования и
представления
отчетности об
исполнении бюджетов
Постановление
Парламента Республики
Казахстан,
утверждающее отчет об
исполнении
республиканского
бюджета за
соответствующий
финансовый год
Подготовка и
своевременное
представление отчетов
об исполнении бюджетов
и по статистике
государственных
финансов внешним и
внутренним
пользователям
Свое-
вре мен-
ное, в
полном
объеме
Свое-
времен-
ное, в
полном
объеме
Свое-
времен-
ное, в
полном
объеме
Свое-
времен-
ное, в
полном
объеме
Свое-
вре-
мен-
ное, в
полном
объеме
Подготовка и
своевременное
представление
выборочных данных по
исполнению
республиканского
бюджета, бюджетов
областей, г.г. Астаны
и Алматы внешним и
внутренним
пользователям
Свое-
времен-
ное, в
полном
объеме
Свое-
времен-
ное, в
полном
объеме
Свое-
времен-
ное, в
полном
объеме
Свое-
времен-
ное, в
полном
объеме
Свое-
вре-
мен-
ное,
в
полном
объеме
Информирование
пользователей путем
размещения на
Web-сайте Министерства
финансов Республики
Казахстан отчетов,
выборочных данных об
исполнении бюджетов и
отчетов о поступлениях
и использовании
Национального фонда
Республики Казахстан,
анализов исполнения
доходной и расходной
части бюджетов, о
движении денег на
контрольном счете
наличности
Национального фонда
Республики Казахстан,
с отображением их
соответственно на
государственном,
русском и английском
языках, а также путем
выпуска
Статистического
бюллетеня Министерства
финансов Республики
Казахстан на
государственном и
русском языках
Своевре
менное,
в
полном
объеме
Своевре
менное,
в
полном
объеме
Своевре
менное,
в
полном
объеме
Своевре
менное,
в
полном
объеме
Свое
времен
ное,
в
полном
объеме
Совершенствование и
контроль за
функционированием
используемой
информационной системы
для обеспечения
бесперебойной ее
работы не менее чем на
100 %
Выявление проблемных
вопросов в ходе
реализации бюджетных
программ (подпрограмм)
и своевременное
принятие
предупредительных мер
Свое-
вре мен-
ное
решение
пробле-
м ных
вопро-
со в,
возни-
ка ющих
в ходе
испол-
не ния
бюджета
Свое-
времен-
ное
решение
пробле-
мных
вопро-
сов,
возни-
кающих
в ходе
испол-
нения
бюджета
Свое-
времен-
ное
решение
пробле-
мных
вопро-
сов,
возни-
кающих
в ходе
испол-
нения
бюджета
Свое-
времен-
ное
решение
пробле-
мных
вопро-
сов,
возни-
кающих
в ходе
испол-
нения
бюджета
Свое-
време-
нное
реше-
ние
проб-
лемных
вопро-
сов,
возни-
кающих
в ходе
испол-
нения
бюдже-
та
Обеспечение полноты
формирования
Национального фонда,
за счет поступлений
прямых налогов от
юридических лиц,
занимающихся добычей и
(или) реализацией
сырой нефти и газового
конденсата, а также
заключивших контракты
на разведку сырой
нефти и газового
конденсата
Доведение до
Налогового и
Таможенного комитетов
плана поступлений
доходов
республиканского
бюджета для
обеспечения полноты
поступлений доходов
республиканского
бюджета и измененных
планов с учетом заявок
для обеспечения
качественного
исполнения бюджета
Формирование
краткосрочного
прогноза важнейших
макроэкономических
показателей в части
исполнения госбюджета
Эффективное
использование средств
резерва Правительства
Республики Казахстан
Свое-
вре мен-
ное
заклю-
че ние к
посту-
пи вшим
хода-
тай ст-
вам о
выделе-
н ии
средств
из
резерва
Свое-
времен-
ное
заклю-
чение к
посту-
пившим
хода-
тайст-
вам о
выделе-
нии
средств
из
резерва
Свое-
времен-
ное
заклю-
чение к
посту-
пившим
хода-
тайст-
вам о
выделе-
нии
средств
из
резерва
Свое-
времен-
ное
заклю-
чение к
посту-
пившим
хода-
тайст-
вам о
выделе-
нии
средств
из
резерва
Своевременное
зачисление бюджетных
изъятий от Атырауской,
Мангистауской областей
и городов Алматы и
Астаны в доход
республиканского
бюджета
Информирование
руководства
Министерства и
Правительства о
ситуации по исполнению
государственного
бюджета и о задачах,
которые требуется
решить в предстоящем
отчетном периоде
Свое-
вре мен-
но
инфор-
ми рова-
ть ру-
ковод-
ство
минис-
те рства
о сос-
тоян ии
реали-
за ции
бюджет-
н ых
прог-
рамм
(под-
про-
грамм)
Свое-
времен-
но
инфор-
мирова-
ть ру-
ковод-
ство
минис-
терства
о сос-
тоянии
реали-
зации
бюджет-
ных
прог-
рамм
(под-
про-
грамм)
Свое-
времен-
но
инфор-
мирова-
ть ру-
ковод-
ство
минис-
терства
о сос-
тоянии
реали-
зации
бюджет-
ных
прог-
рамм
(под-
про-
грамм)
Свое-
времен-
но
инфор-
мирова-
ть ру-
ковод-
ство
минис-
терства
о сос-
тоянии
реали-
зации
бюджет-
ных
прог-
рамм
(под-
про-
грамм)
Удельный вес
юридических лиц,
перешедших на МСФО
%
1
1,2
1,4
1,6
Доля аудиторских
организаций перешедших
на МСА
%
8
15
80
85
90
Обеспечение создания
условий для увеличения
количества
юридических лиц,
обязанных перейти на
МСФО
Создание системы
бухгалтерского учета и
финансовой
отчетности в
государственных
учреждениях,
соответствующей
международной практике
Принятие аудиторскими
организациями
стандартов организации
в соответствии с МСА
Обеспечение
соответствия
деятельности
аудиторских
организаций
требованиям МСА
Обеспечение
Министерства финансов
высококвалифицирован-
ными кадрами, что
повлечет за собой
своевременное и
качественное
исполнение задач,
поставленных
Правительством
Республики Казахстан
перед Министерством
финансов Республики
Казахстан, а также
повышение качества
оказываемых
государственных услуг
2.Реализация таможенной политики в Республике Казахстан
Страте-
ги ческое
направ-
ле ние

3. Кеден органдары қызметінің тиімділігін арттыру
Мақсаты
3.1. Халықаралық стандарттарға жауап беретін, ұсынылған қызмет көрсетулердің сапасына бағытталған, тұрақты, тиімді қызмет ететін кеден жүйесін қалыптастыру
3.2. Құқық бұзушылықтың, алдын алудың тиімді жұмыс істейтін жүйесін қалыптастыру, кедендік шекара арқылы заңсыз өткізілген тауарларды табу
Міндеттері
3.1.1. Сыртқы экономикалық қызмет қатысушыларына қызмет көрсету уақытын қысқарту

3. Повышение эффективности деятельности таможенных органов
Цель
3.1. Формирование устойчивой, эффективно функционирующей таможенной
системы, отвечающей международным стандартам, ориентированной на
качество предоставляемых услуг
3.2. Формирование эффективно функционирующей системы профилактики
правонарушений, обнаружения товаров, незаконно перемещаемых через
таможенную границу
Задача
3.1.1. Сокращение времени обслуживания участников внешнеэкономической
деятельности

1. Бюджеттің атқарылу сапасын жақсарту
Мақсаты
1.3. Мемлекеттік бюджет қаржысын пайдалану кезінде қаржылық бұзушылықтардың алдын алу
Міндеттері
1.3.1. Мемлекеттік бюджет қаржысын пайдалану кезінде қаржылық бұзушылықтарды бұлтартпау және алдын алу
1.3.2. Тәуекелдерді басқару жүйесіне көшу жолымен бақылау тиімділігін арттыру
Көлем көрсеткіштері
Бақылаумен қамтылған объектілер саны
объект
8 000
8 000
8 500
9 000
9 500
Сапа көрсеткіштері
Тәуекел топтары бойынша бақылау объектілерін іріктеу және мониторинг жүйесін енгізу
%
Тәуекелдердің топтары бойынша объектілерді бөлу өлшемдерін әзірлеу және тәуекел топтары бойынша бақылау объектілерін іріктеу және мониторинг жүйесін автоматтандыру үшін талдамалы және әдістемелік негізді дайындау
жоспарлы іс-шаралардың 30 %
40
Тиімділік көрсеткіштері
Бақылау объектілерінің қаржылық тәртіп деңгейін арттыру (бақылау іс-шаралары қорытындылары бойынша қабылданған шешімдер мен ұсыныстардың орындалу деңгейін арттыру)
%
70
75
80
85
85
Нәтиже көрсеткіштері
Мемлекеттік мекемелер шығыстарындағы бұзушылықтардың үлес салмағының төмендеуі
%
2
1,95
1,9
1,85
1,8
Нәтижелерге бағдарланған бюджеттерді жоспарлау және атқарудың тиімділігі мен нәтижелілігін бағалауды енгізу
%
кешенді іс-шаралардың 25 %
10. Банкроттық рәсімдерін жүргізу кезіндегі тиімділікті арттыру жөніндегі қызметтер
Стратегиялық бағыт
6. Банкроттық саласындағы реттеу тиімділігін арттыру
Мақсаты
6.1. Төлеу қабілеті жоқ ұйымдарды қаржылық-экономикалық сауықтыру және дәрменсіз борышкерлерді жою
Міндеттері
6.1.1. Тиімсіз шаруашылық жүргізуші субъектілердің оңалту және жою
Көлем көрсеткіштері
Кредит берушілердің талаптарын қанағаттандыру, тиімсіз менеджментті жою, сондай-ақ жаңа технологиялар мен ішкі қайта ұйымдастырудың түрлі нысандарын қолдана отырып, өндірісті дамыту
млн. теңге
435,1
430,5
661,3
672,4
684,5
Сапа көрсеткіштері
Төлемге қабілетсіз ұйымдарды қаржылық-экономикалық сауықтыру бойынша ұсыныстар дайындау
Банкроттық рәсімдерінің транспаренттілігі
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Төлем қабілеті қайта қалпына келтірілетін кәсіпорындардың үлесін ұлғайту
%
45
50
51
52
53
11. Мемлекеттік мүлікті басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
Стратегиялық бағыт
Мақсаты
Міндеттері
Көлем көрсеткіштері
Республикалық мемлекеттік заңды тұлғалардың мүлікті тиімді және мақсатты пайдалануын тексерулермен қамту
%
21
30
35
40
45
Жекелеген мемлекеттік органдардың басқарушылық шешімдер қабылдау мақсатында мемлекеттің қатысуы бар заңды тұлғалар дың меншікті басқару тиімділігіне кешенді мониторинг жүргізу және экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларындағы мемлекеттік меншікті мониторингілеу нәтижесінде алынған ақпаратпен қамтамасыз етілуі
%
100
100
100
100
100
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Мақсатқа сай пайдаланылмаған объектілердің санына шаққанда берілген объектілердің пайызы (сату, сенімгерлік басқаруға, жалға, заңды тұлғалардың теңгеріміне, концессияға беру)
%

1. Улучшение качества
исполнения бюджета
Цель
1.3. Предупреждение финансовых нарушений при использовании средств
государственного бюджета
Задача
1.3.1. Пресечение и профилактика финансовых нарушений при использовании
средств государственного бюджета
1.3.2. Повышение эффективности контроля путем перехода к системе
управления рисками
Показа-
тели ко-
личества
Количество охваченных
контролем объектов
объект
8 000
8 000
8 500
9 000
9 500
Показа-
тели ка-
чества
Внедрение системы
отбора и мониторинга
объектов контроля по
группам рисков
%
разра-
бо тка
крите-
риев
распре-
де ле ния
объек-
тов по
группам
рисков
и под-
готовка
анали-
тичес-
кой и
методи-
ческой
основы
для
автома-
тизации
системы
отбора
и мо-
нито-
ринга
объек-
тов
контро-
ля по
группам
рисков
30% от
плановых
меропри-
я тий
40
Показа-
те ли
эффек-
тивности
Повышение уровня
финансовой дисциплины
объектов контроля
(повышение уровня
исполнения решений и
рекомендаций, принятых
по итогам контрольных
мероприятий)
%
70
75
80
85
85
Показа-
тели
резуль-
тата
Снижение удельного веса
нарушений в расходах
государственных
учреждений
%
2
1,95
1,9
1,85
1,8
Внедрение оценки
эффективности и
результативности
планирования и
исполнения бюджетов,
ориентированных на
результаты
%
25% от
плано-
в ых
ком п-
лекс-
ных
меро-
при-
ятий
10. Услуги по повышению эффективности при проведении процедур банкротства
Страте-
ги ческое
направ-
ле ние
6. Повышение эффективности регулирования в сфере банкротства
Цель
6.1. Финансово-экономическое оздоровление неплатежеспособных
организаций и ликвидация несостоятельных должников
Задача
6.1.1. Реабилитация и ликвидация нерентабельных хозяйствующих субъектов
Показа-
те ли ко-
личе ства
Удовлетворение
требований кредиторов,
устранение
неэффективного
менеджмента, а также
развитие производств с
применением новых
технологий и различных
форм внутренней
реорганизации
млн.
тенге
435,1
430,5
661,3
672,4
684,5
Показа-
те ли ка-
чества
Выработка предложений
по финансово-
экономическому
оздоровлению
неплатежеспособных
предприятий
Транспарентность
процедур банкротства
Показа-
те ли
эффек-
тивности
Показа-
те ли
резуль-
тата
Увеличение доли
предприятий,
платежеспособность
которых будет
восстановлена
%
45
50
51
52
53
11. Услуги по реализация государственной политики в области управления
государственным имуществом
Страте-
ги ческое
направ-
ле ние
Цель
Задача
Показа-
те ли ко-
личе ства
Охват республиканских
государственных
юридических лиц
проверками
эффективности и
целевого использования
имущества
%
21
30
35
40
45
Обеспеченность
отдельных
государственных органов
информацией, полученной
в результате проведения
комплексного
мониторинга
эффективности
управления
собственностью
юридических лиц с
участием государства и
государственного
мониторинга
собственности в
отраслях экономики,
имеющих стратегическое
значение, в целях
принятия управленческих
решений
%
100
100
100
100
100
Показа-
те ли ка-
чест ва
Показа-
те ли
эффек-
тивности
Показа-
те ли
резуль-
тата
Процент переданных
объектов (продажа,
передача в
доверительное
управление, аренда, на
баланс юридических
лиц, в концессию) к
количеству объектов
используемых не по
целевому назначению
%

53,4
80
82
84
86
12. 3аңсыз табыстарды жария ету (жылыстату) мен терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-әрекеттер бойынша қызметтер
Стратегиялық бағыт
7. Қаржы мониторингі жүйесін қалыптастыру (бірінші кезең)
Мақсаты
7.1. 3аңсыз табыстарды жария ету (жылыстату) мен лаңкестікті қаржыландыруға қарсы іс-әрекеттер
Міндеттері
7.1.1. Қаржы мониторингі қызметінің нормативтік құқықтық негізін қалыптастыру
Көлем көрсеткіштері
"Заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) қарсы іс-қимыл туралы" және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын және осы заңдардан туындайтын өзге де нормативтік құқықтық актілерді қабылдау
бірлік
2
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қаржы мониторингі субъектілерін қаржы мониторингі жүйесімен қамту
%
50
80
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
27 227 192
27 738 863

53,4
80
82
84
86
12. Услуги по противодействию легализации (отмыванию) незаконных доходов и
финансирования терроризма
Страте-
ги ческое
направ-
ле ние
7. Формирование системы финансового мониторинга (первый этап)
Цель
7.1. Противодействие легализации (отмыванию) незаконных доходов и
финансированию терроризма
Задача
7.1.1. Формирование нормативной правовой основы деятельности
финансового мониторинга
Показа-
те ли ко-
личе ства
Принятие Законов РК «О
противодействии
легализации (отмыванию)
доходов, полученных
незаконным путем, и
финансированию
терроризма» и «О
внесении изменений и
дополнений в некоторые
законодательные акты
Республики Казахстан по
вопросам
противодействия
легализации (отмыванию)
доходов, полученных
незаконным путем, и
финансированию
терроризма» и иных
подзаконных нормативных
правовых актов,
вытекающих из данных
законов
ед.
2
Показа-
те ли ка-
чест ва
Показа-
те ли
эффек-
тивности
Показа-
те ли
резуль-
тата
Охват системой
финансового мониторинга
субъектов финансового
мониторинга
%
50
80
Расходы
на реали-
за цию
программы
тыс
тенге
27 227
192
27 738
863

33 015 442
38 940 412
46 775 632
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
002 Халықаралық қаржы ұйымдары қаржыландыратын инвестициялық жобалар аудитін жүзеге асыру
Сипаттамасы
Аудиторларды тартуды ұйымдастыру және кейіннен халықаралық қаржы ұйымдарына жіберу үшін жылдық аудиторлық есептерді алу
Стратегиялық бағыты
Мақсаты
Міндеттері
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Көлем көрсеткіштері
Сапа көрсеткіштері
Еліміздің инвестициялық тартымдылығын арттыру
Тиімділік көрсеткіштері
Аудиттен өткен инвестициялық жобалар санының, аудитке жататын инвестициялық жобалар санына қатысы
%
100
100
100
100
Нәтиже көрсеткіштері
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
16 500
16 305
26 000
26 000
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
003 Банкроттық және тарату рәсімдерін жүргізу
Сипаттамасы
Жоқ және әрекетсіз, оның ішінде активі жоқ борышкерлерді тарату
Стратегиялық бағыты
6. Банкроттық саласындағы реттеу тиімділігін арттыру
Мақсаты
6.1. Төлеу қабілеті жоқ ұйымдарды қаржылық-экономикалық сауықтыру және дәрменсіз борышкерлерді жою
Міндеттері

33 015 442
38 940
412
46 775
632
Админи-
ст ратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрог-
рамма)
002 Осуществление аудита инвестиционных проектов, финансируемых
международными финансовыми организациями
Описание
Организация привлечения аудиторов и получение готовых аудиторских
отчетов для дальнейшего направления их в международные финансовые
организации
Страте-
ги ческое
направ-
ле ние
Цель
Задачи
Показатели
Наименование
ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008
год
(план
теку-
щего
года)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Показатели
качества
Повышение
инвестиционной
привлекательности
страны
Показатели
эффектив-
ности
Отношение количества
инвестиционных
проектов, прошедших
аудит, к количеству
инвестиционных
проектов, подлежащих
аудиту
%
0
100
100
100
100
Показатели
результата
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
0
16 500
16 305
26 000
26 000
Админи-
стратор
бюджетной
программы
Министерство Финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрог-
рамма)
003 Проведение процедур ликвидации и банкротства
Описание
Ликвидация отсутствующих и бездействующих должников, в том числе не
имеющих активов
Стратеги-
ческое
направление
6. Повышение эффективности регулирования в сфере банкротства
Цель
6.1. Финансово-экономическое оздоровление неплатежеспособных
организаций и ликвидация несостоятельных должников
Задача

6.1.1. Тиімсіз шаруашылық жүргізуші субъектілерді оңалту және жою
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Көлем көрсеткіштері
Сапа көрсеткіштері
Салық төлеушілердің тізімін тазалау
Толық төленбеген салықты қысқарту
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Тиімсіз өндірістер санын оларды жою жолымен азайту
бірлік
1780

6.1.1. Реабилитация и ликвидация нерентабельных хозяйствующих
субъектов
Показатели
Наименование
ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008
(план
теку-
щего
года)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Показатели
качества
Расчистка реестра
налогоплательщиков
Сокращение налоговой
недоимки
Показатели
эффектив-
ности
Показатели
результата
Снижение количества
неэффективных
производств путем
их ликвидации
ед.
1780

1 840
1 430
1 440
1 450
"Кәсіпорындарды тарату" индикаторы (Doing Business көрсеткіші) бойынша Қазақстанның ұстанымын жақсарту және (немесе) оның төмендеуіне жол бермеу
ұстаным
103
100
85
70
кемінде 70
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
112 352
130 738
128 713
131 938
131 938
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
006 Халықаралық қаржы ұйымдарының акцияларын сатып алу
Сипаттамасы
Халықаралық қаржы ұйымдарының Қазақстан Республикасының үлесін қолдау үшін төлемдерді жүзеге асыру
Стратегиялық бағыты
Мақсаты
Міндеттері
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Көлем көрсеткіштері
Сапа көрсеткіштері
Еліміздің инвестициялық тартымдылығын арттыру
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Халықаралық қаржы ұйымдарының жарғылық капиталына мемлекеттің қатысу көлемі
мың теңге
360 359
534 356
649 529
3 976 590
3 945 542
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
360 359
12 040 356
649 529
3 976 590
3 945 542
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
009 Кинологиялық орталықтың қызметтері
Сипаттамасы
Кедендік бақылау комитетінің Кинологиялық орталығын ұстауды қамтамасыз ету. Қазақстан Республикасының кеден органдарын асыл тұқымды, қызметтік иттермен, құрғақ азықпен, ветеринарлық-медициналық препараттармен және қоспалармен, вакцинамен, керек-жарақтармен, жарылғыш және есірткі заттарына (құралдарына) ұқсатқыш. Асыл тұқымды иттерді сатып алу. Кеден органдары үшін есірткі құралдарының заңсыз айналымын ұстау және жолын кесу мақсатында есірткі құралдарын, жарылғыш заттарды және қаруды іздеуге арналған қызметтік-іздестіру иттерімен маман-кинологтарды үйрету
Стратегиялық бағыты
3. Кеден органдары қызметінің тиімділігін арттыру
Мақсаты
3.1. Халықаралық стандарттарға жауап беретін, ұсынылған қызмет көрсетулердің сапасына бағдарланған, тұрақты, тиімді қызмет ететін кеден жүйесін қалыптастыру
Міндеттері
3.1.1. Сыртқы экономикалық қызмет қатысушыларына қызмет көрсету уақытын қысқарту
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Көлем көрсеткіштері
Есірткі құралдарын, валюталар мен жарылғыш заттарды іздеуге арналған маман-кинологтарды даярлау (3 айлық оқу курсы)
адам
30
45
30
45
30
Сапа көрсеткіштері
Есірткі құралдарын, валюталар мен жарылғыш заттарды іздеуге арналған маман-кинологтарды қайта даярлау (1 айлық оқу курсы)
адам
55
20
55
20
55
Питомник базасында иттерді өсіру
бас
18
25
30
30
30
Дайындалған мамандардың санын көбейту, кедендік бақылаудың сапасын арттыру, қызметтік-іздестіру иттерін пайдалана отырып контрабанданы анықтау және жолын кесу, есірткі құралдарының, жарылғыш заттардың және қарулардың алынған фактілері мен салмағының мөлшерін арттыру, ҚР ҚМ КБК Кинологиялық қызметінің ұйымдастырушылық-штатын нығайту, Қазақстан Республикасының ұлттық және экономикалық қауіпсіздігін нығайту
Тиімділік көрсеткіштері
Кеден органының бір кинологын дайындауға арналған шығынның шартты құны (3 айлық оқу курсы)
теңге

1840
1430
1440
1450
Улучшение и (или)
недопущение снижения
позиции Казахстана
по индикатору
«Ликвидация
предприятий»
(показатель Doing
Business)
позиция
103
100
85
70
не
менее
70
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
112 352
130 738
128 713
131 938
131 938
Админис-
тратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрог-
рамма)
006 Приобретение акций международных финансовых организаций
Описание
Осуществление выплат для поддержания доли Республики Казахстан в
уставном капитале международных финансовых организаций
Стратеги-
ческое
направление
Цель
Задачи
Показатели
Наименование
ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008
год
(план
теку-
щего
года)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Показатели
качества
Повышение
инвестиционной
привлекательности
страны
Показатели
эффектив-
ности
Показатели
результата
Объем участия
государства в
уставном капитале
международных
финансовых
организаций
тыс.
тенге
360 359
12 040
356
649 529
3 976
590
3 945
542
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
360 359
12 040
356
649 529
3 976
590
3 945
542
Админис-
тратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрог-
рамма)
009 Услуги кинологического центра
Описание
Обеспечение содержания Кинологического центра Комитета таможенного
контроля. Обеспечение таможенных органов Республики Казахстан
племенными, служебными собаками, сухими кормами,
ветеринарно-медицинскими препаратами и добавками, вакциной,
снаряжением, имитаторами взрывчатых и наркотических веществ
(средств). Приобретение племенного поголовья собак. Обучение
специалистов - кинологов со служебно-розыскными собаками на поиск
наркотических средств, взрывчатых веществ и оружия в целях выявления
и пресечения незаконного оборота наркотических средств для таможенных
органов. Изготовление учебного пособия (учебный фильм). Материально
техническое оснащение Кинологического центра и кинологических служб
Комитета таможенного органа Министерства финансов Республики
Казахстан
Стратеги-
ческое
направление
3. Повышение эффективности деятельности таможенных органов
Цель
3.1. Формирование устойчивой, эффективно функционирующей таможенной
системы, отвечающей международным стандартам, ориентированной на
качество предоставляемых услуг
Задача
3.1.1. Сокращение времени обслуживания участников внешнеэкономической
деятельности
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008
год
(план
теку-
шего
года)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Подготовка
специалистов -
кинологов на поиск
наркотических
средств, валюты и
взрывчатых веществ
(3-х мес. курсы
обучения)
чел.
30
45
30
45
30
Переподготовка
специалистов-киноло-
гов на поиск
наркотических
средств, валюты и
взрывчатых веществ
(курс обучения - 1
месяц)
чел.
55
20
55
20
55
Выращенное поголовье
на базе питомника
гол.
18
25
30
30
30
Показатели
качества
Увеличение числа
подготовленных
специалистов,
улучшение качества
таможенного контроля,
выявление и
пресечение
контрабанды с
применением
служебно-розыскных
собак, увеличение
количества фактов и
веса изъятых
наркотических
средств, взрывчатых
веществ и оружия,
организационно-
штатное укрепление
Кинологической службы
КТК МФ РК, укрепление
национальной и
экономической
безопасности
Республики Казахстан
Показатели
эффектив-
ности
Условная стоимость
затрат на подготовку
одного кинолога
таможенных органов
(3-х месячный курс
обучения)
тенге

456 000
478 800
501 600
524 400
547 200
Бір жылға бір қызметтік-іздестіру итті ұстауға арналған шығындардың шарттық құны (өсіруге, тамаққа, вакциналарға және т.б. арналған шығындар)
теңге
368 000
387 000
406 000
425 000
444 000
Нәтиже көрсеткіштері
Кинологиялық орталықта үйретуден өткен қызметтік-іздестіру иттерін пайдалану нәтижесінде ұсталған есірткілердің пайызы
%
60
65
70
75
80
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
70 752
68 762
77 099
89 123
104 746
Бюджеттік бағдарлама
Республикалық бюджеттік бағдарламаның әкімшілері, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары
Бюджеттік бағдарлама
010 Қазақстан Республикасы Үкіметінің резерві
Кіші бағдарлама
100 Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің аумағындағы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға арналған Қазақстан Республикасы Үкіметінің төтенше резерві
101 Қазақстан Республикасы Үкіметінің шұғыл шығындарға арналған резерві
102 Қазақстан Республикасы Үкіметінің соттар шешімдері бойынша міндеттемелерді орындауға арналған резерві
Сипаттамасы
Қазақстан Республикасы Үкіметі анықтаған және табиғи және техногенді сипаттағы төтенше жағдайларды жою, Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттерге ресми гуманитарлық көмек көрсету бойынша іс-шаралар жүргізуге бағытталған шығыстарды қаржыландыруды қамтамасыз ету; Қазақстан Республикасының саяси, экономикалық және әлеуметтік тұрақтылығына немесе оның әкімшілік-аумақтық бірлігіне, сондай-ақ адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайларды жою бойынша, өзге де көзделмеген шығыстарға, сондай-ақ Үкімет, орталық мемлекеттік органдар, аумақтық бөлімшелер және жергілікті атқарушы органдардың міндеттемелері бойынша сот шешімдерін орындауға бағытталған шығыстарды қаржыландыруды қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыты
Мақсаты
Міндеттері
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Көлем көрсеткіштері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдеріне сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлуді қамтамасыз ету
Сот шешімдері бойынша міндеттемелерді орындауға Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдеріне сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлуді қамтамасыз ету
Нәтиже көрсеткіштері
Қазақстан Республикасының тұрақтылығы мен орнықты дамуын қамтамасыз ету
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
227 376 965
63 097 126
29 100 024
29 100 026
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
011 Мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелерді орындау
Сипаттамасы
Қарыз алушылар үшін мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелерді орындау
Стратегиялық бағыты
Мақсаты
Міндеттері
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Көлем көрсеткіштері
Мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелердің орындалу көлемі
мың теңге
3 454 366
3 083 486
1 982 054
1 370 154
1 255 740
Сапа көрсеткіштері
Мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелердің уақтылы және толық орындалуы
%
100
100
100
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелердің уақтылы және толық орындалуын қамтамасыз ету
%
100
100
100
100
100
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
3 454 366
3 083 486
1 982 054
1 370 154
1 255 740
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
012 Қазақстан Республикасы Үкіметінің бюджеттер бойынша қолма-қол ақша тапшылығын жабуға арналған резерві
Сипаттамасы
Қолма-қол ақшаның тапшылығын жабуға арналған төмендегі бюджеттерді кредиттеу
Стратегиялық бағыты
Мақсаты
Міндеттері
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Көлем көрсеткіштері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдері болған жағдайда қолма-қол ақша тапшылығын жабуға арналған төменгі бюджеттердің кредит беруін ұсыну
Сапа көрсеткіштері
Жергілікті атқарушы органдардың өтініміне сәйкес кредит қаражаттарын толық мөлшерде бөлу, бюджеттер бойынша қолма-қол ақша тапшылығын толық жабу үшін кредиттік қаражаттарда жергілікті атқарушы органдардың талаптарын 100% қамтамасыздандыру
Тиімділік көрсеткіштері
Қолма-қол ақша тапшылығын жабуға арналған жергілікті бюджеттерге бюджеттік кредиттерді уақтылы бөлу
Нәтиже көрсеткіштері
Төменгі бюджеттер бойынша қолма-қол ақша тапшылығын 100 % жабу
%
100
100
100
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
600 000
600 000
600 000
600 000
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
013 Үкіметтік қарызға қызмет көрсету
Кіші бағдарлама
100 Қарыздар бойынша сыйақылар (мүдделер) төлеу
101 Қарыздарды орналастыру үшін комиссиялық төлемдер төлеу
Сипаттамасы
Сыртқы және ішкі үкіметтік қарыздар бойынша сыйақылар (мүдделер), комиссиялық және басқа да төлемдер төлеу
Стратегиялық бағыты
Мақсаты
Міндеттері
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Көлем көрсеткіштері
Бюджет қажеттілігіне сәйкес бюджет тапшылығын қаржыландыру көлемі
%
100
100
100
100
100
Сапа көрсеткіштері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің үкіметтік қарызға қызмет көрсету жөніндегі міндеттемелерді уақтылы және толық орындауы
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Бюджеттік бағдарламаларды қаржыландырудың уақытылығы және толықтығы
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
33 735 323
57 710 577

456 000
478 800
501 600
524 400
547 200
Условная стоимость
затрат на содержание
одной
служебно-розыскной
собаки в год (затраты
на выращивание,
корма, вакцины и т.д.)
тенге
368 000
387 000
406 000
425 000
444
000
Показатели
результата
Процент задержания
наркотиков в
результате применения
служебно-розыскных
собак, прошедших
обучение в
Кинологическом центре
%
60
65
70
75
80
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
70 752
68 762
77 099
89 123
104
746
Админис-
тратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрог-
рамма)
009 Услуги кинологического центра
Описание
Обеспечение содержания Кинологического центра Комитета таможенного
контроля. Обеспечение таможенных органов Республики Казахстан
племенными, служебными собаками, сухими кормами,
ветеринарно-медицинскими препаратами и добавками, вакциной,
снаряжением, имитаторами взрывчатых и наркотических веществ
(средств). Приобретение племенного поголовья собак. Обучение
специалистов - кинологов со служебно-розыскными собаками на поиск
наркотических средств, взрывчатых веществ и оружия в целях выявления
и пресечения незаконного оборота наркотических средств для таможенных
органов. Изготовление учебного пособия (учебный фильм). Материально
техническое оснащение Кинологического центра и кинологических служб
Комитета таможенного органа Министерства финансов Республики
Казахстан
Стратеги-
ческое
направление
3. Повышение эффективности деятельности таможенных органов
Цель
3.1. Формирование устойчивой, эффективно функционирующей таможенной
системы, отвечающей международным стандартам, ориентированной на
качество предоставляемых услуг
Задача
3.1.1. Сокращение времени обслуживания участников внешнеэкономической
деятельности
Показатели
Наименование
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2007
год
(отчет)
2008
год
(план
теку-
щего
года)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Подготовка
специалистов -
кинологов на поиск
наркотических
средств, валюты и
взрывчатых веществ
(3-х мес. курсы
обучения)
чел.
30
45
30
45
30
Переподготовка
специалистов-киноло-
гов на поиск
наркотических
средств, валюты и
взрывчатых веществ
(курс обучения -
1 месяц)
чел.
55
20
55
20
55
Выращенное поголовье
на базе питомника
гол.
18
25
30
30
30
Показатели
качества
Увеличение числа
подготовленных
специалистов,
улучшение качества
таможенного контроля,
выявление и
пресечение
контрабанды с
применением
служебно-розыскных
собак, увеличение
количества фактов и
веса изъятых
наркотических
средств, взрывчатых
веществ и оружия,
организационно-
штатное укрепление
Кинологической службы
КТК МФ РК, укрепление
национальной и
экономической
безопасности
Республики Казахстан
Показатели
эффектив-
ности
Условная стоимость
затрат на подготовку
одного кинолога
таможенных органов
(3-х месячный курс
обучения)
тенге
456 000
478 800
501 600
524 400
547
200
Условная стоимость
затрат на содержание
одной служебно-
розыскной собаки в
год (затраты на
выращивание, корма,
вакцины и т.д.)
тенге
368 000
387 000
406 000
425 000
444
000
Показатели
результата
Процент задержания наркотиков в результате применения служебно-розыскных собак, прошедших обучение в Кинологическом центре
%
60
65
70
75
80
Расходы на
реализацию
программы
тыс. тенге
70 752
68 762
78 335
89 123
104
746
Админис-
тратор
бюджетной
программы
Администраторы республиканских бюджетных программ, местные
исполнительные органы областей, городов Астаны и Алматы
Бюджетная
программа
(подпрог-
рамма)
010 Резерв Правительства Республики Казахстан
Бюджетная
подпрог-
рамма
100 Чрезвычайный резерв Правительства Республики Казахстан для
ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера
на территории Республики Казахстан и других государств
101 Резерв Правительства Республики Казахстан на неотложные затраты
102 Резерв Правительства Республики Казахстан на исполнение
обязательств по решениям судов
Описание
Обеспечение финансирования расходов, определенных Правительством
Республики Казахстан и направленных на проведение мероприятий по
ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера,
оказание официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан другим
государствам; по устранению ситуаций, угрожающих политической,
экономической и социальной стабильности Республики Казахстан или ее
административно-территориальной единице, а также жизни и здоровью
людей, на иные непредвиденные затраты, а также обеспечение
финансирования расходов, направленных на исполнение решений судов по
обязательствам Правительства, центральных государственных органов,
территориальных подразделений и местных исполнительных органов
Стратеги-
ческое
направление
Цель
Задачи
Показатели
Наименование
ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2007
год
(отчет)
2008
год
(план
теку-
щего
года)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Обеспечение выделения
средств из резерва
Правительства
Республики Казахстан
в соответствии с
решениями
Правительства
Республики Казахстан
Обеспечение выделения
средств из резерва
Правительства
Республики Казахстан
в соответствии с
решениями
Правительства
Республики Казахстан
на исполнение
обязательств по
решениям судов
Показатели
качества
Показатели
эффектив-
ности
Показатели
результата
Обеспечение
стабильности и
устойчивого развития
Республики Казахстан
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
227 376
965
63 097 126
29 100
024
29
100
026
Админис-
тратор
бюджетных
программ
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрог-
рамма)
011 Выполнение обязательств по государственным гарантиям
Описание
Исполнение обязательств за заемщиков по государственным гарантиям
Стратеги-
ческое
направление
Цель
Задача
Показатели
Наименование показателя
ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2007
год
(отчет)
2008
год
(план
теку-
щего
года)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Объем выполнения
обязательств по
государственным
гарантиям
тыс.
тенге
3 454
366
3 083
486
1 982
054
1 370
154
1 255
740
Показатели
качества
Своевременное и
полное выполнение
обязательств по
государственным
гарантиям
%
100
100
100
Показатели
эффектив-
ности
Показатели
результата
Обеспечение полной и
своевременной выплаты
обязательств по
государственным
гарантиям
%
100
100
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
3 454
366
3 083
486
1 982
054
1 370
154
1 255
740
Админис-
тратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрог-
рамма)
012 Резерв Правительства Республики Казахстан на покрытие дефицита
наличности по бюджетам
Описание
Кредитование нижестоящих бюджетов на покрытие дефицита наличности
Стратеги-
ческое
направление
Цель
Задачи
Показатели
Наименование
ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2007
год
(отчет)
2008
год
(план
теку-
щего
года)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Предоставление
кредитов нижестоящих
бюджетов на покрытие
дефицита наличности
при наличии решений
Правительства
Республики Казахстан
Показатели
качества
Выделение в полном
объеме кредитных
средств в
соответствии с
заявками местных
исполнительных
органов, 100 %
обеспечение
потребности местных
исполнительных
органов в кредитных
средствах для полного
покрытия дефицита
наличности по
бюджетам
Показатели
эффектив-
ности
Своевременное
выделение бюджетных
кредитов местным
бюджетам на покрытие
дефицита наличности
Показатели
результата
100 % покрытие
дефицита наличности
по нижестоящим
бюджетам
%
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
600 000
600 000
600 000
600
000
Админис-
тратор
бюджетных
программ
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрог-
рамма)
013 Обслуживание правительственного долга
Подпрог-
рамма
100 Выплата вознаграждений (интересов) по займам
101 Выплата комиссионных за размещение займов
Описание
Выплата вознаграждения (интереса), комиссионных и прочих платежей по
внешним и внутренним правительственным займам
Стратеги-
ческое
направление
Цель
Задача
Показатели
Наименование
ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2007
год
(отчет)
2008
год
(план
теку-
щего
года)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Объем финансирования
дефицита бюджета в
соответствии с
потребностью бюджета
%
100
100
100
100
100
Показатели
качества
Своевременное и
полное выполнение
обязательств
Правительства
Республики Казахстан
по обслуживанию
правительственного
долга
Показатели
эффектив-
ности
Показатели
результата
Своевременность и
полнота
финансирования
бюджетных программ
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
33 735
323
57 710
577

69 842 424
82 949 164
101 863 989
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
014 Кеден қызметін жаңғырту
Кіші бағдарлама
016 Сыртқы қарыздарды республикалық бюджеттен бірлесіп қаржыландырудың есебінен
Кіші бағдарлама
004 Сыртқы қарыздардың есебінен
Сипаттамасы
Экономикалық дамуына ықпал ететін және Қазақстан Республикасы экономикасының бәсекелестік қабілетін арттыратын тұрақты, тиімді қызмет ететін кеден жүйесін қалыптастыру
Стратегиялық бағыты
3. Кеден органдары қызметінің тиімділігін арттыру
Мақсаты

69 842 424
82 949
164
101
863
989
Админис-
тратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(под-
программа)
014 Модернизация таможенной службы
Под-
программа
016 За счет софинансирования внешних займов из республиканского
бюджета
Под-
программа
004 За счет внешних займов
Описание
Формирование устойчивой, эффективно функционирующей таможенной
системы, способствующей экономическому развитию и повышению
конкурентоспособности экономики Республики Казахстан
Стратеги-
ческое
направление
3. Повышение эффективности деятельности таможенных органов
Цель

271 944
421 240
431 262
438 358
426 928
Бюджеттік бағдарлама
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
017 "Министрліктер үйі" ғимаратын күтіп-ұстау және сақтандыру
Сипаттамасы
Ғимараттың техникалық жабдықтарын қолдау және техникалық қызмет көрсету, мыналарды: электр техникалық жабдықтарды, инженерлік желілер мен коммуникацияларды, эфир-кабель теледидарын, желдеткіштің сору-шығару жүйесін, өрт қауіпсіздігін, өрт дабылы мен түтінді жоюды, сыртқы және ішкі желілері бар автоматты телефон станциясын қолдау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу; сыртқы инженерлік желілерге қызмет көрсету, суық-жылумен жабдықтау, ыстық және суық сумен жабдықтау жүйесінің, лифтілер жұмысының, бейне қадағалау мен қол жеткізілімді бақылау, дизель-генератор жүйесін алдын алу жұмыстарын жүргізу, желдеткіш жабдығын жөндеу
Ғимаратты күзету және жарақтандыру. Ғимаратқа электр энергиясын, жылу энергиясын жеткізу және коммуналдық қызметтер көрсету

271 944
421 240
431 262
438 358
426 928
Админис-
тра тор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(под-
прогр амма)
017 Содержание и страхование здания «Дом министерств»
Описание
Поддержка, техническое обслуживание и ремонт: электротехнического
оборудования, инженерных сетей и коммуникаций, эфирно-кабельного
телевидения, приточно-вытяжной системы вентиляции, пожарной
безопасности, пожарной сигнализации и дымоудаления, автоматической
телефонной станции с внешними и внутренними сетями; обслуживание
наружных инженерных сетей; проведение профилактических работ системы
хладо-теплоснабжения, горячего и холодного водоснабжения; работу
лифтов, систем видеонаблюдения, охраны оборудования и контроля
доступа, дизель-генератора, вентиляционного оборудования
Охрана и оснащение Здания.
Доставка электроэнергии, теплоэнергии и коммунальных услуг до Здания.
Обеспечение хозяйственного обслуживания Здания с общей площадью

Жалпы алаңы 24 595,8 ш.м. Ғимаратқа шаруашылық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету. Ғимаратты ағымдағы жөндеу.
Ғимаратты сақтандыруға шарт жасасу, сақтандыру шарттарына сәйкес жасалған шарт бойынша сақтандыру жарналарын төлеу. Орталық қойманы ұстау. Өзге тауарлар мен ілеспе қызметтерді сатып алу
Стратегиялық бағыты
Мақсаты
"Министрліктер үйі" ғимаратына (бұдан әрі - Ғимарат) шаруашылық қызмет көрсету; Ғимараттың технологиялық жабдықтарының іркіліссіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету және мемлекеттік мүліктің сақталуын қамтамасыз ету, сақтандыру жағдайы туындаған кезде шығындарды өтеу, Ғимаратты жарақтандыру
Міндеттері
Ғимараттың техникалық жабдықтарын қолдау және техникалық қызмет көрсету, Ғимаратты телекоммуникациялық қамтамасыз ету, қорғау, шаруашылық қызмет көрсету, конференц-залдарын, мәжіліс залдарын жабдықтау, Ғимаратты табиғи апаттар, өрт, жарылыс және басқа да тәуекел жағдайларына сақтандыру
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Көлем көрсеткіштері
Сапа көрсеткіштері
Лифтілердің, желдеткіш және электротехникалық, санитарлық-техникалық жабдықтың, инженерлік желілер мен коммуникациялардың, эфир-кабельдік теледидардың, желдеткіштің шығару-сорғы жүйесінің, өрт қауіпсіздігінің, өрт дабылының және түтін шығарудың, кіруді бейне қадағалау мен бақылау жүйелерінің, сыртқы және ішкі желілері бар автоматты телефон станциясының іркіліссіз және апатсыз жұмыс істеуі. Мемлекеттік қызметшілер үшін қалыпты еңбек және әлеуметтік-тұрмыстық жағдайлар жасау
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Ғимараттың бүкіл технологиялық жабдықтарының іркіліссіз және апатсыз жұмыс істеуі. Ғимаратты сенімді сақтандыру жағынан қорғау, сондай-ақ сақтандыру жағдайлары туындаған кезде сақтандыру төлемдерін уақтылы төлеу
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
292 492
913 456
361 704
484 591
525 383
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
019 Жеңілдікті тұрғын үй кредиттері бойынша бағамдық айырманы төлеу
Сипаттамасы
"Тұрғынүйқұрылысбанкі" ЖАҚ жеңілдікті тұрғын үй кредиттерін алған азаматтар үшін теңгенің бос өзгермелі айырбас бағамы режиміне көшудің әлеуметтік салдарын жұмсарту
Стратегиялық бағыты
Мақсаты
Міндеттері
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Көлем көрсеткіштері
Бағамдық айырманы төлеу көлемі
мың теңге
54 933
25 290
12 017
29 775
12 158
Сапа көрсеткіштері
Төлем көлемінің бекітілген бюджетке проценті
%
100
51
100
100
100
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Бағам айырмасын төлеудің толықтығы мен сапасын қамтамасыз ету
%
100
51
100
100
100
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
54 933
25 290
12 017
29 775
12 158
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
021 Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ғимараттарын, үй-жайлары мен құрылыстарын күрделі жөндеу
Сипаттамасы
Мемлекеттік органдардың ғимараттарын, үй-жайлары мен құрылыстарын күрделі жөндеу. Жобалардың жобалық-сметалық құжаттамасын әзірлеу
Стратегиялық бағыты
Мақсаты
Міндеттері
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Көлем көрсеткіштері
Аумақтық қазынашылық бөлімшелерінің әкімшілік ғимараттарына күрделі жөндеу жүргізу
ғимараттар
44
50
2
18
10
Қаржылық бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелерінің әкімшілік ғимараттарына күрделі жөндеу жүргізу
бірлік
2
1
Салық органдарының әкімшілік ғимараттарына күрделі жөндеу жүргізу
саны
13
20
18
Кедендік инфрақұрылым объектілеріндегі әкімшілік ғимараттарға күрделі жөндеу жүргізу
бірлік
10
14
8
9
Кеден органдарының ғимараттары мен үй-жайларын күрделі жөндеу бойынша жобалардың жобалық-сметалық құжаттамасын және сараптамасын әзірлеу
5
5
Аумақтық мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеттерінің әкімшілік ғимараттарына күрделі жөндеу жүргізу, жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеу
ғимараттар
3
3
0
0
Қазынашылық органдарының әкімшілік ғимараттарын және үй-жайларын күрделі жөндеу жөніндегі жобалардың жобалау-сметалық құжаттамасын және сараптамасын әзірлеу
2
Сапа көрсеткіштері
Қаржылық бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелерінің әкімшілік ғимараттарына күрделі жөндеуді уақтылы және сапалы аяқтау
Қостанай облысы және Алматы қаласы бойынша қазынашылықтың аумақтық бөлімшелерінің әкімшілік ғимараттарына күрделі жөндеу жоспарланған жұмыс көлемін уақтылы аяқтау
%
100
100
100
100
100
Құрылыс нормалары және ережелеріне сәйкес
Тиімділік көрсеткіштері
Бір кедендік бақылау департаментінің (Кеденінің) ғимараттар мен құрылыстардың күрделі жөндеуге шығындардың шартты құны
мың теңге

24 595,8 кв.м.
Текущий ремонт Здания.
Заключение договора на страхование Здания, выплата страхового взноса
по договору заключенным в соответствии с условиями страхования.
Содержание центрального склада.
Приобретение прочих товаров и сопутствующих услуг
Страте-
ги ческое
направление
Цель
Хозяйственное обслуживание здания «Дом Министерств» (далее - Здание);
обеспечение бесперебойного функционирования технологического
оборудования Здания и обеспечение сохранности государственного
имущества, восстановление потерь при возникновении страхового случая,
оснащение Здания
Задачи
Поддержка и техническое обслуживание технологического оборудования
здания, телекоммуникационное обеспечение, охрана, хозяйственное
обслуживание Здания, оснащение конференц-залов, залов совещания,
страхование Здания на случай стихийных бедствий, пожара, взрывов и
других рисков
Показатели
Наименование
ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2007
год
( отчет)
2008
год
(план
теку-
ще го
года)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Показатели
качества
Бесперебойное и
безаварийное
функционирование
лифтов,
вентиляционного и
электротехнического,
санитарно-техничес-
кого оборудования,
инженерных
сетей и коммуникаций,
эфирно-кабельного
телевидения,
приточно-вытяжной
системы вентиляции,
пожарной
безопасности,
пожарной
сигнализации и
дымоудаления,
систем
видеонаблюдения и
контроля доступа,
автоматической
телефонной
станции с внешними и
внутренними сетями.
Создание
нормальных трудовых и
социально-бытовых
условий для
государственных
служащих
Показатели
эффектив-
но сти
Показатели
результата
Бесперебойное и
безаварийное
функционирование
всего
технологического
оборудования Здания.
Надежная страховая
защита Здания, а
также своевременные
страховые выплаты при
наступлении
страхового случая
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
292 492
913 456
361 704
484 591
525
383
Админис-
тра тор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(под-
прогр амма)
019 Выплата курсовой разницы по льготным жилищным кредитам
Описание
Смягчение социальных последствий от изменений обменного курса тенге
для граждан, получивших льготные жилищные кредиты ЗАО «Жилстройбанк»
Стратеги-
че ское
направле ние
Цель
Задача
Показатели
Наименование
ед. изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
год
(отчет )
2008
год
(план
теку-
ще го
года)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Объем выплат курсовой
разницы
тыс.
тенге
54 933
25 290
12 017
29 775
12
158
Показатели
качества
Процент объема выплат
к утвержденному
бюджету
%
100
51
100
100
100
Показатели
эффектив-
но сти
Показатели
результата
Обеспечение полноты и
качества выплат
курсовой разницы
%
100
51
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
54 933
25 290
12 017
29 775
12
158
Админис-
тра тор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(под-
програ мма)
021 Капитальный ремонт зданий, помещений и сооружений Министерства
финансов Республики Казахстан
Описание
Капитальный ремонт зданий, помещений и сооружений государственных
органов. Разработка проектно-сметной документации
Стратеги-
че ское
направле ние
Задачи
Показатели
Наименование
ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2007
год
(отчет)
2008
год
(план
теку-
ще го
года)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Проведение
капитального ремонта
в административных
зданиях
территориальных
подразделений
казначейства
зданий
44
50
2
18
10
Проведение
капитального ремонта
в административных
зданиях
территориальных
подразделений
Комитета финансового
контроля
ед.
2
1
Проведение
капитального ремонта
административных
зданий налоговых
органов
кол-во
13
20
18
Проведение
капитального ремонта
административных
зданий на объектах
таможенной
инфраструктуры
ед.
10
14
8
9
Разработка
проектно-сметной
документации и
экспертизы проектов
по капитальному
ремонту
административных
зданий и помещений
таможенных органов
5
5
Проведение
капитального ремонта
в административных
зданиях
территориальных
комитетов
государственного
имущества и
приватизации,
разработка
проектно-сметной
документации
зданий
3
3
0
0
Разработка
проектно-сметной
документации и
экспертизы проектов
по капитальному
ремонту
административных
зданий и помещений
казначейских органов
2
Показатели
качества
Своевременное и
качественное
завершение
капитального ремонта
административных
зданий
территориальных
подразделений
Комитета
финансового контроля
Своевременное
завершение
запланированного
объема работ по
капитальному ремонту
в административных
зданиях
территориальных
подразделений
казначейства
%
100
100
100
100
100
Согласно строительным
нормам и правилам
Показатели
эффектив-
но сти
Условная стоимость
затрат на капитальный
ремонт зданий и
сооружений одного
Департамента
таможенного контроля
(Таможни)
тыс.
тенге

32 730
47 183
15 399
6 382
Нәтиже көрсеткіштері
Әкімшілік ғимараттарға күрделі жөндеу жүргізу бюджетке төленетін түсімдердің және басқа да міндетті төлемдердің толықтығына әсер етеді. Қызметкерлердің еңбек жағдайын жақсарту
Мемлекеттік шекарада халықаралық стандарттарға және талаптарға сәйкес тауарлар мен көлік құралдардың тасымалдауына бірлескен бақылауды, мемлекеттік шекараны қорғау және сақтауды, тәуелсіздігіне жол бермеуді жою, Қазақстанның аумақтық бүтіндігіне, тасымалданатын объектілерге ветеринарлық-санитарлық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді, өсімдіктердің карантині бойынша бақылауды, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық қолайлығын сақтауды, ұлттық, экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді жүзеге асыру үшін жағдайларды құру
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
785 509
1 132 394

32 730
47 183
15 399
6 382
Показатели
результата
Улучшение условий
труда работников.
Проведение
капитального ремонта
административных
зданий влияет на
полноту поступлений и
других обязательных
платежей в бюджет
Создание условий для
осуществление на
государственной
границе совместного
контроля за
перемещением товаров
и транспортных
средств в
соответствии с
международными
стандартами и
требованиями, охране
и защите
государственной
границы, пресечения
посягательств на
суверенитет
территориальную
целостность
Казахстана,
обеспечению
ветеринарно-сани-
тар ной безопасности
перемещаемых
объектов, контроля по
карантину растений,
соблюдению
санитарно-эпидемиоло-
г ического благополу-
чия населения,
обеспечение
национальной,
экологической
безопасности
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
785
508,5
1 132
394

763 998
1 706 752
1 624 252
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
023 Кедендік сараптаманы жүргізу
Сипаттамасы
Орталық және өңірлік кеден зертханасын ұстау, зерттеу мүмкіндіктерін кеңейту, тауарлардың кодтарын Сыртқы экономикалық қызметтің Тауарлық номенклатурасына сәйкес дұрыс анықтау, тарифтік және тарифтік емес реттеу шараларын дұрыс қолдану, бюджетке кедендік төлемдердің түсуін қамтамасыз ету, сапасыз тауарларды әкелуден және радиациялық-қауіпті жүктердің транзитінен қорғау, кеден органдары қызметкерлерінің радиологиялық қағынуының деңгейін бақылау жөніндегі жұмыстарды жүргізу (жеке дозиметриялық бақылау)
Стратегиялық бағыты

763 998
1 706
752
1 624
252
Админи-
стра тор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(под-
прогр амма)
023 Проведение таможенной экспертизы
Описание
Содержание центральной и региональных таможенных лабораторий,
расширение исследовательских возможностей, достоверное определение
кодов товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешней
экономической деятельностью, правильное применение мер тарифного и
нетарифного регулирования, обеспечение поступления таможенных
платежей в бюджет, защита от ввоза недоброкачественных товаров и
транзита радиационно-опасных грузов, проведение работ по контролю
уровня радиологического заражения сотрудников таможенных органов
(индивидуальный дозиметрический контроль)
Стратеги-
ческое
направле ние

16 986
17 960
17 960
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
024 Тұрғын үй құрылыс жинақ салымдары бойынша сыйлық aқылар төлеу
Сипаттамасы
"Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 7 желтоқсандағы N 110 Заңына сәйкес Қазақстан Республикасында тұрғын үй жинақ жүйесін дамытуды мемлекеттік қолдауды қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыты
Мақсаты
Міндеттері
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Көлем көрсеткіштері
Тұрғын үй құрылыс жинақ салымдары бойынша сыйлықақылар төлеу көлемі
мың теңге
346 700
656 007
1 010 157
2 073 320
3 003 850
Сапа көрсеткіштері
Төлем көлемінің бекітілген бюджетке проценті
%
100
92
100
100
100
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Тұрғын үй құрылыс жинақ салымдары бойынша сыйлықақылар төлеудің толықтығы мен сапасын қамтамасыз ету
%
100
92
100
100
100
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
346 700
656 007
1 010 157
2 073 320
3 003 850
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
025 Оқу-әдістемелік орталықтың қызмет көрсетуі
Сипаттамасы
Кедендік бақылау комитетінің Алматы және Атырау қалаларындағы оқу-әдістемелік орталықтарын ұстау. Кеден органдарына жаңадан қабылданған қызметкерлердің оқытуын ұйымдастыру, сондай-ақ кеден органдарының лауазымды тұлғаларын қайта дайындау және қабілетін көтеру. Қазақстан Республикасы кеден қызметінің негізгі әрекеттері жайлы оқу-әдістемелік материалдарды дайындау
Стратегиялық бағыты
3. Кеден органдары қызметінің тиімділігін арттыру
Мақсаты
3.1. Халықаралық стандарттарға жауап беретін, ұсынылған қызмет көрсетулердің сапасына бағдарланған, тұрақты, тиімді қызмет ететін кеден жүйесін қалыптастыру
Міндеттері
3.1.1. Сыртқы экономикалық қызмет қатысушыларына қызмет көрсету уақытын қысқарту
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Көлем көрсеткіштері
Кеден органдарына жаңадан қабылданған қызметкерлерді оқыту
адам
281
285
300
300
300
Кеден органдарының лауазымды тұлғаларын қайта дайындау  және қабілетін көтеру
адам
103
105
110
110
110
Сапа көрсеткіштері
Кеден бекеттерінде қызмет атқару барысында, кедендік ресімдеу мен кедендік бақылауды жүргізу кезеңінде алынған теориялық білімді қолдану
Тиімділік көрсеткіштері
Кеден органдарының бір лауазымды тұлғасын оқыту, қайта дайындау және қабілетін көтеру шығындарының шартты құны
теңге

16 986
17 960
17
960
Админис-
тра тор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(под-
програ мма)
024 Выплата премий по вкладам в жилищные строительные сбережения
Описание
Обеспечение государственной поддержки развития системы жилищных
сбережений в Республике Казахстан в соответствии с Законом
Республики Казахстан от 7 декабря 2000 года «О жилищных строительных
сбережениях в Республике Казахстан»
Стратеги-
ческое
направле ние
Цель
Задача
Показатели
Наименование
ед. изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
год
(отчет )
2008
год
(план
теку-
ще го
года)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Объем выплат премий
по вкладам в
жилстроительные
сбережения
тыс.
тенге
346 700
656 007
1 010 157
2 073
320
3
003
850
Показатели
качества
Процент объема выплат
к утвержденному
бюджету
%
100
92
100
100
100
Показатели
эффектив-
но сти
Показатели
результата
Обеспечение полноты и
качества выплат
премий по вкладам в
жилищные строительные
сбережения
%
100
92
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
346 700
656 007
1 010 157
2 073
320
3
003
850
Админис-
тратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(под-
прогр амма)
025 Услуги учебно-методического центра
Описание
Содержание учебно-методических центров Комитета таможенного контроля
в городах Алматы и Атырау. Организация обучения сотрудников
таможенных органов вновь принятых на работу, а также переподготовка и
повышение квалификации должностных лиц таможенных органов. Подготовка
учебно-методических материалов по основной деятельности таможенной
службы Республики Казахстан
Стратеги-
ч еское
направле ние
3. Повышение эффективности деятельности таможенных органов
Цель
3.1. Формирование устойчивой, эффективно функционирующей таможенной
системы, отвечающей международным стандартам, ориентированной на
качество предоставляемых услуг
Задача
3.1.1. Сокращение времени обслуживания участников внешнеэкономической
деятельности
Показатели
Наименование
Ед. изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
год
(отчет )
2008
год
(план
теку-
ще го
года)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Обучение вновь
принятых на работу
сотрудников
таможенных органов
чел.
281
285
300
300
300
Переподготовка и
повышение
квалификации
должностных лиц
таможенных органов
чел.
103
105
110
110
110
Показатели
качества
Использование
полученных
теоретических знаний
при несении службы на
таможенных постах при
проведении
таможенного
оформления и
таможенного контроля
Показатели
эффектив-
но сти
Условная стоимость
затрат на обучение,
переподготовку и
повышение
квалификации
одного сотрудника
таможенных органов
тенге

3. Кеден органдары қызметінің тиімділігін арттыру
Мақсаты
3.1. Халықаралық стандарттарға жауап беретін, ұсынылған қызмет көрсетулердің сапасына бағдарланған, тұрақты, тиімді қызмет ететін кеден жүйесін қалыптастыру
Міндеттері
3.1.2. Сыртқы экономикалық қызмет қатысушыларының мүдделері үшін кедендік рәсімдерді халықаралық стандарттарға сәйкес үйлестіру және бір ізге салу
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Көлем көрсеткіштері
Батыс Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан, Маңғыстау, Ақтөбе және Алматы облыстарында құрылыс объектілерін аяқтау
объектілерді
8
6
7
3
Сапа көрсеткіштері
Құрылыс ережелері мен тәртіптеріне сәйкес
Тиімділік көрсеткіштері
Бір Кедендік бақылау департаменттің (Кеденнің) ғимараты мен құрылысының күрделі жөндеу шығындарының шартты құны
мың теңге
63 108
93 029
68 504
26 330
Нәтиже көрсеткіштері
Мемлекеттік шекарада халықаралық стандарттарға және талаптарға сай тауарлар мен көлік құралдарының өткізілуіне біріккен бақылау, мемлекеттік шекараны қорғауға және күзетуге, Қазақстанның тәуелсіздігі мен аумақтық бүтінділігіне бағытталған қастандықтарды жоюына жағдай жасау
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
1 514 601
2 232 704
1 644 097
631 919
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
027 Меншік мониторингін өткізу және оның қорытындысын пайдалану
Сипаттамасы
Шаруашылық субъектілердің кешенді тексеруін ұйымдастыру және жүргізу және мониторинг жүргізу кезінде пайда болған ұсыныстарды іске асыру бойынша іс-шараларды жүзеге асыру
Стратегиялық бағыты

3. Повышение эффективности деятельности таможенных органов
Цель
3.1. Формирование устойчивой, эффективно функционирующей таможенной
системы, отвечающей международным стандартам, ориентированной на
качество предоставляемых услуг
Задача
3.1.2. Гармонизация и унификация таможенных процедур в
соответствии с международными стандартами, в интересах участников
внешнеэкономической деятельности
Показатели
Наименование
Ед. изм.
Отчетный
период
Плановый период
2007
год
(отчет )
2008
год
(план
теку-
ще го
года)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Завершение
строительства
объектов в Западно-
Казахстанс кой,
Южно-Казахстанской,
Мангистауской ,
Актюбинской и
Алматинской областях
объектов
8
6
7
3
Показатели
качества
Согласно строительным
нормам и правилам
Показатели
эффектив-
но сти
Условная стоимость
затрат на
строительство зданий
и сооружений одного
Департамента
таможенного контроля
(Таможни)
тыс.
тенге
63 108
93 029
68 504
26 330
Показатели
результата
Создание условий для
осуществления на
государственной
границе совместного
контроля за
перемещением товаров
и транспортных
средств в
соответствии с
международными
стандартами и
требованиями, охране
и защите
государственной
границы, пресечения
посягательств на
суверенитет
территориальную
целостность
Казахстана
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
1 514 601
2 232 704
1 644 097
631 919
Админис-
тра тор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(под-
програ мма)
027 Проведение мониторинга собственности и использование его
результатов
Описание
Организация и проведение комплексных обследований хозяйствующих
субъектов и осуществление мероприятий по реализации выработанных в
ходе мониторинга рекомендаций
Стратеги-
че ское
направлен ие

397 453
293 860
283 838
283 838
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
028 Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп жүйесін жетілдіру
Сипаттамасы
Мемлекеттік мекемелерде қаржылық және бухгалтерлік есеп жүйесінің жетілдірілуі
Стратегиялық бағыты
4. Қаржылық ақпаратты алу және сапасын жоғарлату
Мақсаты
4.1. Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін жетілдіру, мемлекеттік мекемелерде де, аудиторлық ұйымдарды ХАС өтуді қамтамасыз ету
Міндеттері
4.1.5. мекемелердегі бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін халықаралық практикаға сәйкес құру
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Көлем көрсеткіштері
Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілігі бойынша нормативтік құқықтық актілер жобаларын халықаралық практикаға сәйкес әзірлеу
бірлік
3
Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілігі бойынша нормативтік құқықтық актілерін халықаралық практикаға сәйкес қабылдау
бірлік
3
Халықаралық практикаға сәйкес "Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп" бағдарламалық өнімі бойынша техникалық тапсырма әзірлеу
бірлік
1
"Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп" бағдарламалық өнімін құру, оны барлық мемлекеттік мекемелерде орнату және қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесімен біріктіру
бірлік
1
Сыртқы және ішкі аудиторлардың қаржылық есептілігін құрастырушыларды, пайдаланушыларды оқытып-үйрету, еліміздің облыстық орталықтарында мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жөнінде семинарлар өткізу
адам
11 268
11 268
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Мемлекеттік мекемелердің халықаралық практикаға сәйкес бухгалтерлік есепке көшуі (дайындық кезеңі) мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесі бойынша нормативті құқықтық актілер жобасын халықаралық практикаға сәйкес құру
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
40 000
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
029 Қазынашылықтың ақпараттық жүйесін құру
Сипаттамасы
Қазынашылықтың ақпараттандыру жүйесінің тоқтаусыз және тұрақты жұмыс жасауын қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыты
1. Бюджеттің атқарылу сапасын жақсарту
Мақсаты

397 453
293 860
283 838
283
838
Админис-
тра тор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(под-
програ мма)
028 Совершенствование системы бухгалтерского учета в государственных
учреждениях
Описание
Совершенствование системы бухгалтерского учета и финансовой
отчетности в государственных учреждениях
Стратеги-
ческое
направле ние
4. Повышение качества и доступности финансовой информации
Цель
4.1. Совершенствование системы бухгалтерского учета и финансовой
отчетности, в том числе и в государственных учреждениях, и
обеспечение перехода аудиторских организаций на МСА
Задача
4.1.5. Создание системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности
в государственных учреждениях соответствующей международной практике
Показатели
Наименование
ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2007 год
(отчет)
2008
год
(план
теку-
ще го
года)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Разработка проектов
нормативных правовых
актов по
бухгалтерскому учету
и финансовой
отчетности
государственных
учреждений в
соответствии с
международной
практикой
Ед.
3
Принятие нормативных
правовых актов по
бухгалтерскому учету
и финансовой
отчетности
государственных
учреждений в
соответствии с
международной
практикой
Ед.
3
Разработка
технического задания
по программному
продукту
«Бухгалтерский учет в
государственных
учреждениях»,
соответствующему
требованиям
международной
практики
Ед.
1
Создание программного
продукта
«Бухгалтерский учет в
государственных
учреждениях»,
установка его во всех
государственных
учреждениях и
интеграция с
Информационной
интегрированной
системой казначейства
Ед.
1
Обучение
составителей,
пользователей
финансовой
отчетностью, внешних
и внутренних
аудиторов, проведение
семинаров в областных
центрах страны по
бухгалтерскому учету
и финансовой
отчетности
государственных
учреждений
Чел.
11 268
11
268
Показатели
качества
Показатели
эффектив-
нос ти
Показатели
результата
Переход
государственных
учреждений на
бухгалтерский учет в
соответствии с
международной
практикой
(подготовительный
этап) в частности
разработка проектов
нормативных правовых
актов по
бухгалтерскому учету
и финансовой
отчетности
государственных
учреждений в
соответствии с
международной
практикой
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
40 000
Админис-
тра тор
бюджетной
программы
Министерство Финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(под-
програм ма)
029 Создание информационной системы казначейства
Описание
Обеспечение стабильного и бесперебойного функционирования
информационной системы казначейства
Стратеги-
чес кое
направление
1. Улучшение качества исполнения бюджета
Цель

65 533
308 355
183 772
6 000
6 500
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
031 "КААЖ" және "Электрондық кеден" ақпараттық жүйесін құру
Сипаттамасы
Ақпараттық технологияларды дамыту негізінде кеден органдары қызметінің айқындығы мен тиімділігін қамтамасыз ету. Кеден органдарының автоматтандырылған ақпараттық жүйесін дамыту және жетілдіру, елдің Электронды үкімет инфроқұрылымын құру шеңберінде оның базасында электронды кеден қызметіне көшуді құру және қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыты

65 533
308
355
183 772
6 000
6
500
Админист-
ра тор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрог-
рам ма)
031 Создание информационной системы «ТАИС» и «Электронная таможня»
Описание
Обеспечение прозрачности и эффективности деятельности таможенных
органов на основе развития информационных технологий.
Развитие и совершенствование автоматизированной информационной системы таможенных органов, создание и обеспечение на ее базе перехода к электронным таможенным услугам, в рамках создания инфраструктуры Электронного правительства страны
Стратеги-
чес кое
направление

92 924
391 841
70 070
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
034 "Ақбақай кен-металлургия комбинаты" АҚ орналастырылған акцияларын сатып алу
Ескерту. 034 бюджеттік бағдарлама алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.05.06 N 640 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
035 Қазынашылық объектілерін салу және реконструкциялау
Сипаттамасы
Әкімшілік ғимаратының құрылысы
Стратегиялық бағыты
Мақсаты
Міндеттері
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Көлем көрсеткіштері
Қостанай облысы бойынша Қазынашылық департаментініің Лисаковск ҚҚБ жаңа әкімшілік ғимаратының құрылысы және Талдықорған қаласы Алматы облысы бойынша Қазынашылық департаментінің әкімшілік ғимаратының құрылысын жалғастыру; Қостанай облысы бойынша Қазынашылық департаментінің Арқалық ҚҚБ үшін ғимарат құрылысы, Қарағанды облысы бойынша Қазынашылық департаментінің Сәтпаев ҚҚБ және Қаражал АҚБ әкімшілік ғимараттарының құрылысы
дана
1
Қарағанды облысы бойынша Қазынашылық департаментінің Сәтпаев ҚҚБ және Қаражал АҚБ әкімшілік ғимараттарының құрылысы үшін ТЭО және жобалық-іздеуші жұмыстар
дана
1
Сапа көрсеткіштері
Қостанай облысы бойынша Қазынашылық департаментінің Арқалық ҚҚБ үшін ғимаратының құрылысы, сол сияқты Қарағанды облысы бойынша Қазынашылық департаментінің Сәтпаев ҚҚБ және Қаражал АҚБ әкімшілік ғимараттары, Қостанай облысы бойынша Қазынашылық департаментінің Лисаковск ҚҚБ әкімшілік ғимаратының құрылысы және Талдықорған қаласында Алматы облысы бойынша Қазынашылық департаментінің әкімшілік ғимаратын жалғастыруда жоспарланған жұмыс көлемінің өз уақытында аяқталуы
%
100
Қарағанды облысы бойынша Қазынашылық департаментінің Сәтпаев ҚҚБ және Қаражал АҚБ әкімшілік ғимараттарының құрылысы үшін ТЭО және жобалық-іздеуші жұмыстардың өз уақытында дайын болуы
%
100
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қазынашылықтың қауіпсіздік жүйесінің талаптарына сәйкес келетін, жеке әкімшілік ғимараттар
дана
1
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
80 755
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
036 Салық заңнамасын өзгертуге байланысты салық органдарының ақпараттық жүйелерін жаңғырту
Сипаттамасы
Салық әкімшілігін жаңартуға байланысты ақпараттық жүйені құру және дамыту; салық органдарын кем дегенде серверлік жабдықтармен жарақтандыру; лицензиялық БҚ сатып алу
Стратегиялық бағыты

92 924
391 841
70 070
Админист-
ра тор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрог-
рам ма)
034 Выкуп размещаемых акций АО «Акбакайский горно-металлургический
комбинат»
Сноска. Бюджетная программа 034 исключена постановлением Правительства РК от 06.05.2009 № 640.
Админист-
ра тор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрог-
рам ма)
035 Строительство, реконструкция объектов Казначейства
Описание
Строительство административного здания
Стратеги-
чес кое
направление
Цель
Задача
Показатели
Наименование
ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2007
год
(отчет)
2008
год
(план
теку-
ще го
года)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Разработка
проектно-изыскатель-
с ких работ, ТЭО и
проведение
государственной
экспертизы на
строительство
пристройки к
административному
зданию Департамента
казначейства по
Алматинской области
г. Талдыкорган
шт.
1
Строительство
пристройки к
административному
зданию Департамента
казначейства по
Алматинской области
г. Талдыкорган
шт.
1
Показатели
качества
Своевременная
подготовка ПИР, ТЭО и
Госэкспертизы для
строительства
пристройки к
административному
зданию Департамента
казначейства по
Алматинской области
г. Талдыкорган
%
100
Своевременное
завершение
запланированного
объема работ по
строительству
пристройки к
административному
зданию ДК по
Алматинской области в
г. Талдыкорган
%
100
Показатели
эффектив-
нос ти
Показатели
результата
Собственные
административные
здания,
соответствующие
требованиям
безопасности системы
казначейства
шт.
1
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
80 755
Админист-
ра тор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрог-
рам ма)
036 Модернизация информационных систем налоговых органов, связанных
с изменением налогового законодательства
Описание
Создание и развитие информационной системы в связи с модернизацией
налогового администрирования; оснащение налоговых органов в среднем
серверным оборудованием; приобретение лицензионных ПО
Стратеги-
чес кое
направление

51,3
59,0
60,8
63,6
66,6
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
2 839 893
607 392
205 301
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
037 "Қаржы жүйесі органдарының мамандарын даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру орталығы" АҚ жарғылық капиталын ұлғайту
Сипаттамасы
"Қаржы жүйесі органдарының мамандарын даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру орталығы" акционерлік қоғамы (арқарай - Орталық) 2007 жылы 24 шілде айында N 624 ҚР Үкіметі қаулысына сәйкес құрылған. Орталықтың негізгі міндеті Қаржы жүйесі органдарының мамандарын қайта даярлау және біліктілігін арттыру, сонымен қатар есепшілерді кәсіби сертификаттау
Стратегиялық бағыты
Мақсаты
Міндеттері
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Көлем көрсеткіштері
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
"Қаржы жүйесі органдарының мамандарын даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру орталығы" АҚ жарғылық капиталын толықтыру
мың теңге
151 000
776 950
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
151 000
776 950
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
040 Салық органдарының Ақпаратты қабылдау және өңдеу орталықтарын салу
Сипаттамасы
Аумақтық салық органдарының ақпарат қабылдау және өңдеу орталықтарының құрылысы. Жобалық-сметалық құжаттама дайындау
Стратегиялық бағыты
2. Салық қызметі органдары қызметінің тиімділігін арттыру
Мақсаты
2.2. Қоғамның салық қызметі органдарының қызметінен қанағаттану деңгейінің өсуін қамтамасыз ету
Міндеттері

51,3
59,0
60,8
63,6
66,6
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
2 839 893
607
392
205
301
Админист-
ра тор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрог-
рам ма)
037 Увеличение уставного капитала АО "Центр подготовки,
переподготовки и повышения квалификации специалистов органов
финансовой системы"
Описание
АО «Центр подготовки, переподготовки и повышения квалификации
специалистов органов финансовой системы» (далее - Центр) создано в
соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан
от 24 июля 2007 года № 624. Основным предметом деятельности Центра
является переподготовка и повышение квалификации специалистов
органов финансовой системы, а также профессиональная сертификация
бухгалтеров
Стратеги-
чес кое
направление
Цель
Задача
Показатели
Наименование
ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2007
год
(отчет)
2008
год
(план
теку-
ще го
года)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Показатели
качества
Показатели
эффектив-
нос ти
Показатели
результата
Пополнение уставного
капитала уставного
капитала АО «Центр
подготовки,
переподготовки и
повышения
квалификации
специалистов органов
финансовой системы»
тыс. тенге
151 000
776
950
Расходы на
реализацию
программы
тыс. тенге
151 000
776
950
Админист-
ра тор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрог-
рам ма)
040 Строительство центров приема и обработки информации налоговых
органов
Описание
Строительство центров приема и обработки информации
территориальных налоговых органов. Изготовление проектно-сметной
документации.
Стратеги-
чес кое
направление
2. Повышение эффективности деятельности органов налоговой службы
Цель
2.2. Обеспечение роста уровня удовлетворенности общества
деятельностью органов налоговой службы
Задачи

7. Қаржы мониторингі жүйесін қалыптастыру (бірінші кезең)
Мақсаты
7.1. Заңсыз табыстарды жария ету (жылыстату) мен лаңкестікті қаржыландыруға қарсы іс-әрекеттер
Міндеттері
7.1.2. Қаржы мониторингінің ақпараттық жүйесін құру және дамыту
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезеңі
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Көлем көрсеткіштері
"Заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) қарсы іс-қимыл туралы" және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын және осы заңдардан туындайтын өзге де нормативтік құқықтық актілерді қабылдау
бірлік
2
Ақпараттық жүйенің техникалық тапсырмасы мен техникалық экономикалық негіздемесін әзірлеу
бірлік
1
Бағдарламалық өнім құру
бірлік
1 (пилоттық аймақта)
1 (пысықтау)
2 (пысықтау)
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қаржы мониторингі субъектілерін қаржы мониторингі жүйесімен қамту
%
50
80
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
859 954
1 242 561
840 609
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
056 Әлемдік қаржы дағдарысының зардаптарын еңсеру үшін "ЕурАзЭҚ Дағдарысқа қарсы қорына" Қазақстан Республикасының жарнасын беру
Сипаттау
Стратегиялық бағыты
Мақсаты
Міндеті
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірл.
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Көлем көрсеткіштері
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
15 000 000
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
057 Тұрақтандыру шараларын қамтамасыз етуге Астана қаласына берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
Сипаттамасы
Стратегиялық бағыты
Мақсаты
Міндеті
Көрсеткіштер
Көрсеткіштер
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірл.
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Көлем көрсеткіштері
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
5 040 000
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі, жергілікті атқарушы органдар
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
400 Облыстық бюджеттер субвенциясы
Сипаттамасы
Жергілікті бюджеттің бірінші қатардағы шығыстарын уақытылы қаржыландыру үшін жергілікті бюджетке субвенцияның барлық сомасының түсуін қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыты
Мақсаты
Міндеттері
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Көлем көрсеткіштері
Сапа көрсеткіштері
Жергілікті бюджеттік бағдарламаларды уақытылы қаржыландыру
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Жергілікті бюджеттердің кредиттік берешектерінің болмауы
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
192 790 980
449 066 155
526 926 835
645 354 441
713 388 107
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
067 Саяси партияларды қаржыландыру
Сипаттамасы
Саяси партияларды қаржыландыру
Стратегиялық бағыты
Мақсаты
Міндеті
Көрсеткіштері
Көрсеткіштері
Көрсеткіштердің атауы
Өлш. бірл.
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Көлем көрсеткіштері
Сайлауда жеңіске жеткен партия
Партия
1
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Саяси партияның жарғылық мақсаттарын, міндеттерін және құқықтарын іске асыруға республикалық бюджеттен қаражат
мың теңге
719 830
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
719 830
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бюджет
шығыстарының жиынтығы

7. Формирование системы финансового мониторинга (первый этап)
Цель
7.1. Противодействие легализации (отмыванию) незаконных доходов и
финансированию терроризма
Задачи
7.1.2. Создание и развитие информационной системы финансового
мониторинга
Показатели
Наименование
ед. изм.
Отчетный
Плановый период
2007
год
(отчет)
2008
год
(план
теку-
ще го
года)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Принятие Законов РК
«О противодействии
легализации
(отмыванию) доходов,
полученных незаконным
путем, и
финансированию
терроризма» и «О
внесении изменений и
дополнений в
некоторые
законодательные акты
Республики Казахстан
по вопросам
противодействия
легализации
(отмыванию) доходов,
полученных незаконным
путем, и
финансированию
терроризма» и иных
подзаконных
нормативных правовых
актов, вытекающих из
данных законов
ед.
2
Разработка
технического задания
и технико-
экономического
обоснования
информационной
системы
ед.
1
Создание программного
продукта
ед.
1(в
пилот-
ной
зоне)
1
(дора-
бо тка)
1
(до-
ра-
бот-
ка)
Показатели
качества
Показатели
эффектив-
но сти
Показатели
результата
Охват системой
финансового
мониторинга субъектов
финансового
мониторинга
%
50
80
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
859 954
1 242
561
840
609
Админист-
ратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрог-
рамма)
056 Предоставление взноса Республики Казахстан в «Антикризисный фонд
ЕврАзЭС» для преодоления последствий мирового финансового кризиса
Описание
Стратеги-
ческое
направле-
ние
Цель
Задача
Показатели
Показа-
тели
Наимено-
вание
показа-
телей
Ед. изм.
2007 год
(отчет)
2008 год
(план)
2009 год
2010 год
2011 год
Показа-
тели ко-
личества
Показа-
тели
качества
Показа-
тели
эффектив-
ности
Показа-
тели ре-
зультата
Расходы
на реа-
лизацию
программы
тыс.
тенге
15 000
000
Админист-
ратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрог-
рамма)
057 Целевые текущие трансферты бюджету г. Астаны на обеспечение
стабилизационных мер
Описание
Стратеги-
ческое
направле-
ние
Цель
Задача
Показатели
Показатели
Наимено-
вание
показа-
телей
Ед. изм.
2007 год
(отчет)
2008 год
(план)
2009 год
2010 год
2011 год
Показатели
количества
Показатели
качества
Показатели
эффектив-
ности
Показатели
результата
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
5040000
Админист-
ра тор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан, местные исполнительные
органы
Бюджетная
программа
(подпрог-
ра мма)
400 Субвенции областным бюджетам
Описание
Обеспечение поступления в местные бюджеты всей суммы субвенции для
своевременного финансирования первоочередных расходов местных
бюджетов
Стратеги-
че ское направле-
ние
Цель
Задачи
Показатели
Наименование
ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2007
год
(отчет)
2008
год
(план
теку-
ще го
года)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Показатели
качества
Своевременное
финансирование
местных бюджетных
программ
Показатели
эффектив-
но сти
Показатели
результата
Отсутствие
кредиторской
задолженности местных
бюджетов
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
192 790
980
449
066
155
526 926
835
645
354
441
713
388
107
Администратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
067 Финансирование политических партий
Описание
Финансирование политических партий
Стратегическое
направление
Цель
Задача
Показатели
Показатели
Наименование
показателей
Ед.
изм.
2007 год
(отчет)
2008 год
(план)
2009 год
2010 год
2011 год
1
2
3
4
5
6
7
8
Показатели
количества
Партия выигравшая
выборы
Партия
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Средства из
республиканского
бюджета на
реализацию
уставных целей,
задач и прав
политической
партии
тыс.
тенге
719 830
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
719 830
Свод бюджетных расходов
Министерства финансов Республики Казахстан