Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2304 Қаулысы
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 2304 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2010 - 2014
жылдарға арналған стратегиялық жоспары
1. Миссиясы мен пайымдауы
Экономикалық өсуге жәрдемдесу және Қазақстан Республикасы экономикасының жоғары бәсекеге қабілеттілігіне қол жеткізу мақсатында мемлекеттік қаржылық және материалдық ресурстарды құру және пайдалану кезінде операциялардың айқындығын және уақтылы жүзеге асырылуын, дұрыс есепке алынуын және сенімді бақылануын қамтамасыз ету.
Әлемдік қаржылық қоғамдастық айтарлықтай дамыған, тұрақты және прогрессивті түрде эволюцияланатын қаржылық жүйелердің бірі ретінде жіктелетін, тиімді жұмыс істейтін мемлекеттік қаржыны басқару жүйесі.
2. Ағымдағы ахуалды талдау
Ел Президентінің 1997 жылғы «Қазақстан - 2030 Барлық Қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы» атты Қазақстан халқына Жолдауында Мемлекет басшысы Үкімет алдында қазақстандықтардың өмір сүру сапасының өсуіне және бәсекеге қабілетті мемлекет құруға бағытталған бірқатар маңызды стратегиялық міндеттерді қойды.
Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларына сәйкес еліміздің Үкіметі әлемдік экономикалық дағдарыстың салдарларын барынша азайту, отандық экономиканы ықтимал сыртқы тәуекелдерден қорғаудың алдын алу шараларын әзірлеу жөніндегі шараларды қабылдауда.
Қойылған міндеттерді шешу мақсатында еліміздің басты экономикалық ведомстволарының бірі және бюджеттің атқарылуы бойынша уәкілетті орган болып табылатын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі (бұдан әрі - Қаржы министрлігі) ең алдымен салық салу, кеден ісі, бюджеттің атқарылуы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды, сондай-ақ бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік, мемлекеттік сатып алу саласында және басқа да бірқатар маңызды қызмет түрлерінде мемлекеттік саясатты қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
2.1. 1-стратегиялық бағыт. Бюджеттің атқарылу сапасын жақсарту және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін ұлғайту

О Стратегическом плане Министерства финансов Республики Казахстан на 2010-2014 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2304
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства финансов Республики Казахстан на 2010-2014 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2010 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2009 года № 2304
Стратегический план Министерства финансов
Республики Казахстан на 2010-2014 годы
1. Миссия и видение
Обеспечение прозрачности и своевременного осуществления, достоверного учета и надежного контроля операций при образовании и использовании государственных финансовых и материальных ресурсов в целях содействия экономическому росту и достижения высокой конкурентоспособности экономики Республики Казахстан.
Эффективно функционирующая система управления государственными финансами, классифицируемая мировым финансовым сообществом как одна из наиболее развитых, устойчивых и прогрессивно эволюционирующих финансовых систем.
2. Анализ текущего состояния
В Послании Президента страны народу Казахстана от 1997 года "Казахстан - 2030 Процветание, безопасность и улучшение благосостояния всех казахстанцев" Глава государства поставил перед Правительством Республики Казахстан ряд важнейших стратегических задач, направленных на рост качества жизни казахстанцев и построение конкурентоспособного государства.
В соответствии с поручениями Президента Республики Казахстан Правительством страны принимаются меры по минимизации последствий мирового экономического кризиса, выработке превентивных мер защиты отечественной экономики от потенциальных внешних рисков.
В целях решения поставленных задач Министерство финансов Республики Казахстан (далее - Министерство финансов), являющееся одним из главных экономических ведомств страны и уполномоченным органом по исполнению бюджета, обеспечивает, прежде всего, реализацию государственной политики в области налогообложения, таможенного дела, исполнения бюджета, а так же формирование государственной политики в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности, государственных закупок и ряд других не менее важных видов деятельности.
2.1. Стратегическое направление 1. Улучшение качества исполнения бюджета и увеличение активов Национального фонда Республики Казахстан

Ескерту. Кіші бөлімнің тақырыбына және мәтініне өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.27 № 1419 Қаулысымен.
Қаржы министрлігінің түйінді функцияларының бірі бюджеттің толық және уақытылы атқарылуын қамтамасыз ету болып табылады, сондықтан Қаржы министрлігі бюджеттердің атқарылуына және мемлекеттік мекемелердің шоттарына қазынашылық қызмет көрсетудің сапасын арттыру және мемлекеттік сатып алу процесінің тиімділігін оңтайландыру және арттыру, сондай-ақ мемлекеттік бюджеттің қаражатын пайдалану кезінде қаржылық бұзушылықтардың алдын алу жөніндегі жұмыстарды жалғастыруда.
Қазіргі уақытта Қазынашылық жүйеде 15 мыңға тарта мемлекеттік мекемелерге қызмет көрсетіледі, 3 мыңға жуық Қазынашылық жүйені пайдаланушылар нақты уақыт режимінде мемлекеттік бюджет қаражаттарын есепке алу және жұмсау рәсімдерін жүргізе отырып, Қазынашылықтың ақпараттық жүйесінде операцияларды жүзеге асырады. Күн сайын орташа есеппен 25 мың төлем, Қазақстандық банкаралық есептер орталығынан күн сайын орташа есеппен 30 мың түсімдер қабылданады, айдың соңында бұл көрсеткіштер екі есе артады, себебі осы кезеңде мемлекеттік органдар негізгі төлемдерді (еңбекақы, жәрдемақы, салықтар және т.б.) жүргізеді. Осыған байланысты, сондай-ақ бюджеттің атқарылу рәсімдерінің маңыздылығын ескере отырып, Қазынашылықтың тікелей міндеті жүйенің өнімділігіне жүктеме артқан кезде, әр бір қаржылық операцияның уақытылы жүргізілуін қамтамасыз ету болып табылады.
Негізгі проблема трафиктің өсуіне және жүйенің өнімділігіне жүктеменің артуына байланысты құжаттарды өңдеуде және есептілік нысандарын беруде іркілістер болып табылады.
Осыған байланысты, қаржы құжаттарының өсу қарқынын ескере отырып, Стратегиялық жоспарда Қазынашылықтың ақпараттық жүйесін қазынашылық пен клиент (мемлекеттік мекеме) арасындағы өзара іс-әрекет бөлігінде жетілдіру жөніндегі міндеттер көзделген. Қазынашылық жүйесін дамыту шеңберінде 2008 жылы мемлекеттік органдармен электронды құжат айналымын құру бойынша «Қазынашылық - клиент» атты бағдарламалық өнім (бұдан әрі - Жүйе) әзірленді.
Жүйенің мақсаты қазіргі заманғы, кірістірілген және жоғары тиімді ақпараттық ортаны қалыптастыру арқылы Қазынашылықтың қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелерімен өзара іс-әрекеттің тиімділігін арттыру болып табылады, жалпы алғанда, Жүйенің енгізілуі мемлекеттік органдарға қызмет көрсету рәсімдерін жеделдетуге мүмкіндік береді.
Жүйені дамыту мен оның таралымы келесі басқарушылық міндеттердің тиімді орындалуын қамтамасыз етеді:
1. ақпаратты сақтау мен өндірудің қазіргі заманғы жоғары тиімді технологияларын қолдана отырып, Қазыналық ақпараттық жүйеге құжат мәліметтерін автоматтандырылған енгізуді бірыңғайлау, оңайлату және жеделдету.

Сноска. Заголовок и текст подраздела с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.12.2010 № 1419.
Одной из ключевых функций Министерства финансов является обеспечение полного и своевременного исполнения бюджета, поэтому Министерство финансов продолжает работу по повышению качества казначейского обслуживания исполнения бюджетов и счетов государственных учреждений, оптимизации и повышению эффективности процесса государственных закупок, а также предупреждению финансовых нарушений при использовании средств государственного бюджета.
В настоящее время в системе Казначейства обслуживается порядка 15 тысяч государственных учреждений, около 3 тысяч пользователей системы Казначейства в режиме реального времени осуществляют операции в информационной системе Казначейства, производя процедуры зачисления и расходования средств государственного бюджета. Ежедневно проводится в среднем 25 тысяч платежей, из Казахстанского центра межбанковских расчетов ежедневно поступают в среднем 30 тысяч поступлений. В конце месяца эти показатели увеличиваются вдвое, так как в этот период проводятся основные платежи государственными учреждениями (заработная плата, пособия, налоги и другие). В этой связи, а также учитывая важность процедур исполнения бюджета, прямой задачей Казначейства является обеспечить, при увеличении нагрузки на производительность системы, своевременное проведение каждой финансовой операции.
Основной проблемой являются задержки в обработке документов и выдаче форм отчетности в связи с ростом трафика и увеличением нагрузки на производительность системы.
В этой связи, учитывая динамику роста финансовых документов, в Стратегическом плане предусмотрена задача по совершенствованию информационной системы Казначейства в части взаимодействия между Казначейством и клиентом (государственным учреждением). В рамках развития Казначейской системы в 2008 году разработан программный продукт по созданию электронного документооборота с государственными учреждениями "Казначейство-Клиент" (далее - Система).
Целью Системы является повышение эффективности взаимодействия Казначейства с обслуживаемыми государственными учреждениями посредством предоставления современной, интегрированной и высокоэффективной информационной среды, в целом внедрение Системы позволит ускорить процедуры предоставления услуг государственным органам.
Развитие и тиражирование Системы должно обеспечить эффективное решение следующих управленческих задач:
унификация, упрощение и ускорение автоматизированного ввода данных документов в информационную систему Казначейства, с применением современных высокоэффективных технологий хранения и обработки информации.

2. қазынашылық өңдейтін мәліметтердің жеделдігін, нақтылығын, сенімділігін, ашықтылығын арттыру.
3. құжаттардың дұрыстығын растау, құжаттарды келісу процессін оңтайлату және байланыс желілерін қорғаудың құралдарын пайдалану үшін - Электронды сандық қол қоюды (ЭСҚ) - ақпаратты қорғаудың қазіргі заманғы құралдарымен біріктіру.
Қазіргі таңда пилоттық аймақта тәжірибелік пайдалануға Жүйені енгізу бойынша жұмыстар жүргізілуде. Мүдделі тараптармен өзара іс-әрекет жасауды регламенттейтін құжаттар, сондай-ақ Жүйені қолдану бойынша ережелер әзірленіп бекітілген, Жүйені қолданушылар үшін оқытып үйрету семинарлары жүргізілуде. Жүйеде ЭСҚ заңдық мәнді құралдарымен мемлекеттік мекемелерді қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығымен бірігу жүргізілді.
«Қазынашылық - клиент» жүйесін іске қосу нәтижесінде 2011 жылдан бастап мемлекеттік органдарға дистанциялық қызмет көрсету қамтамасыз етіледі, бұл өз кезегінде қазынашылық органдарының мемлекеттік мекемелерімен өзара қарым-қатынасында жұмыс тиімділігін арттыра түседі және тиісінше, ол бюджеттердің атқарылуының сапасын жақсартады.
Қаржы министрлігі мемлекеттік сатып алуды жүргізу рәсімі бөлігінде «жалғыз терезе» принципі бойынша мемлекеттік сатып алуды орталықтандыру және жүргізу мақсатында мемлекеттік сатып алу «электронды мемлекеттік сатып алу ақпараттық жүйесі» веб-порталы жасалды.
Веб-порталда 2009 жылдың жарты жылдығының қорытындысы бойынша электронды мемлекеттік сатып алудың 19384 қатысушылары тіркелген (бұдан әрі - ЭМС). Сонымен қатар, ЭМС-тің тапсырыс берушілердің, ұйымдастырушылардың және әлеуетті берушілердің өкілдеріне 20546 пайдаланушылардың аттары мен парольдері берілген.
Тек электронды сатып алуды пайдаланудан 2009 жылдың 1 тоқсан қорытындысы бойынша шартты үнем пайыздық мәнде 31,68 пайыз (бюджеттен бөлінген 829 млн.теңге жалпы сома көлемінде ЭМС-тің жеңімпаздары ұсынған жалпы сомасы 566 млн.теңгені құрады) болады.
Электронды форматта сатып алуды жүргізу мәселесі, түпнұсқаландыру мен ЭСҚ сертификаттарын алу бойынша Қазақстанның барлық аймағында ақпараттық науқандар мен түсіндірушілік жұмыстары жүзеге асырылды.
Бірақ, баға ұсыныстарын сұрау салу әдісімен мемлекеттік сатып алуда ЭМС үлес деңгейі төмен болып қалып отыр. Бұл, ең алдымен әлеуетті берушілер тарапынан электронды мемлекеттік сатып алуға қатысу ықыласының жоқтығына байланысты, сондай-ақ және де:
- әлеуетті өнім берушілердің көпшілігінде компьютерлік және ұйымдастырушылық техниканың жоқтығы, тиісінше ЭМС-та жұмыс істеу шашығының болмауы;
- шалғай жердегі ауылдық аймақтың веб-порталда жұмыс істеуге мүмкіндік беретін компьютерлік техникамен жеткіліксіз қамтамасыз етілуі. Телефонды байланыс желісінің техникалық параметрлері барлық жерде модемнің іркіліссіз жұмыс жасауын қамтамасыз етпейді.
Сөйтіп, егер барлық баламалы нұсқалар тек жалғыз мүмкін боларлық сатып алуларды тек электронды түрде жүргізгенде ғана тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу рәсімдерін «байланыссыз» жүргізу идеясын іске асыру мүмкіндігі болады. Сондықтан, мемлекеттік сатып алудың веб-порталында келесі модульдер әзірленген:
- есептілікті жинау және қорыту статистикасын, сондай-ақ тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алуда қазақстандық мазмұнның көлемі туралы ақпарат;
- мемлекеттік сатып алулардың жылдық жоспарларын ұсыну;
- баға ұсыныстарына сұрау салу әдісімен сатып алу.
Бұл ретте, іс-шараларды жүзеге асыру қолданыстағы заңнамалық базаға өзгерістер енгізбейінше және мемлекеттік сатып алудың веб-порталының ақпараттық - коммуникациялық мүмкіндіктерін одан әрі жетілдірмейінше мүмкін емес (қазіргі таңда байқау әдісі мен бір көзден алу әдісі арқылы ЭМС модульдері әзірленуде), сондықтан Стратегиялық жоспарда ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, мемлекеттік сатып алу жүйесін енгізуге бағытталған міндеттер көзделген.
Сондай-ақ, қазіргі таңда бюджеттің тиімді атқарылуын қамтамасыз етуіне және тиісінше, ішкі қаржылық бақылау жүйесінің тиімді қызмет етуіне байланысты мәселелер аса өзекті болып отыр.
Мемлекеттік бюджеттің қаражаттарын қолдану бойынша қаржылық бұзушылықтардың алдын-алуда мемлекеттік органдар оларға бөлінген бюджет қаражаттарын әрқашан тиімді және мақсатты түрде қолданбауына, ал осы бұзушылықтарды анықтауда, оларды жоюға берілген ұсыныстардың дер кезінде орындалмауына байланысты проблемалар туындайды.

2. Повышение оперативности, точности, надежности, прозрачности данных обрабатываемых казначейством.
3. Интеграция с современными средствами защиты информации - Электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) - для подтверждения достоверности документов, упрощения процесса согласования документов и использования средств защиты каналов связи.
На сегодняшний день проводятся работы по вводу Системы в опытную эксплуатацию в пилотной зоне. Разработаны и утверждены документы, регламентирующие взаимодействие заинтересованных сторон, а также инструкции по применению Системы, проводятся обучающие семинары для пользователей Системы. С целью обеспечения государственных учреждений юридически значимыми средствами ЭЦП в Системе была проведена интеграция с Национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан.
Планируется, что в результате запуска системы "Казначейство-Клиент" начиная с 2011 года будет обеспечено дистанционное обслуживание государственных учреждений, что значительно повысит эффективность работы органов казначейства при взаимодействии с государственными учреждениями и, соответственно, улучшит качество исполнения бюджетов.
В части процедур проведения государственных закупок Министерством финансов создана информационная система "электронных государственных закупок" - веб-портал госзакупок в целях централизации и осуществления государственных закупок по принципу "одного окна".
По итогам полугодия 2009 года на веб-портале зарегистрировано 19384 участников электронных государственных закупок (далее - ЭГЗ). При этом выдано 20546 имен пользователей и паролей представителям заказчиков, организаторов и потенциальных поставщиков ЭГЗ.
Только за 1 квартал 2009 года условная экономия от использования электронных закупок в процентном выражении составила 31,68 % (при суммарной выделенной сумме в бюджете в размере 829 млн. тенге, общая сумма, предложенная победителями ЭГЗ, составила 566 млн. тенге).
Проводились информационные компании и разъяснительные работы во всех регионах Казахстана по вопросам осуществления закупок в электронном формате, по получению сертификатов аутентификации и ЭЦП.
Вместе с тем, уровень доли ЭГЗ в государственных закупках способом запроса ценовых предложений остается низким. Это обусловлено прежде всего отсутствием инициативы со стороны потенциальных поставщиков к участию в электронных государственных закупках, а также тем, что:
большое количество потенциальных поставщиков не имеют компьютерной и оргтехникой, соответственно не имеют навыков работы в ЭГЗ;
в отдаленных сельских районах недостаточное обеспечение компьютерной техникой, позволяющей работать на веб-портале. Технические параметры линий телефонной связи не везде обеспечивают бесперебойную работу модема.
Таким образом, реализация идеи "бесконтактного" проведения процедур закупок товаров, работ, услуг возможна только, если все альтернативные варианты будут заменены на единственный возможный - проводить закупки только в электронном виде, поэтому на веб-портале государственных закупок разработаны модули:
статистики сбора и обобщения отчетности, а также информации об объемах казахстанского содержания при закупках товаров, работ, услуг;
представления годовых планов государственных закупок;
закупки способом запроса ценовых предложений.
При этом реализация мероприятия невозможна без внесения изменений в действующую законодательную базу и дальнейшего совершенствования информационно-коммуникационных возможностей веб-портала госзакупок (в настоящее время разрабатываются модули ЭГЗ способом конкурса и способом из одного источника), поэтому в Стратегическом плане предусмотрена задача, направленная на внедрение системы государственных закупок с использованием информационных систем.
Также особо актуальными в настоящее время остаются вопросы, связанные с обеспечением эффективного исполнения бюджета, и соответственно, с эффективным функционированием системы внутреннего финансового контроля.
При профилактике финансовых нарушений по использованию средств государственного бюджета возникают проблемы, связанные с тем, что государственные органы не всегда эффективно и по назначению используют выделенные им бюджетные средства, а при выявлении данных нарушений, с несвоевременным исполнением представлений на их устранение.

Айталық, 2007 жылы 42,1 млрд.теңге сомасында қаржылық бұзушылықтар анықталды, бұл 2150 млрд.теңге көлеміндегі бақылаумен қамтылған жалпы соманың 2 пайыз құрады, ал 2008 жылы бақылаумен қамтылған жалпы сома 4390,2 млрд.теңгені құрады, сонымен қатар, олардың ішінен 85,5 млрд.теңге сомасына қаржылық бұзушылықтар анықталды, немесе бұзушылықтардың үлес салмағы 1,95 пайыз құрады.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы қаңтардағы «Жаңа онжылдық - жаңа экономикалық өрлеу - Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері» атты Қазақстан халқына Жолдауында дағдарыстан кейінгі дайындыққа, индустрияландыру арқылы әртараптандыруды жеделдету және адами капиталдың бәсекеге қабілеттілігін арттыру есебінен экономиканың тұрақты өсімін қамтамасыз етуге бағытталған Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспарын және Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамытудың 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру шеңберінде мемлекеттің одан әрі даму басымдықтары анықталды.
Ұлттық қорға (бұдан әрі - Қор) қатысты әлемдік қаржы-экономикалық дағдарыс кезеңінде өзінің пәрменділігін көрсеткен, жүргізіліп отырған жинақтау саясатының қисынды жалғасы болатын Қордың қаражатын қалыптастыру мен пайдалануға жаңа тәсілдерді анықтау міндеті қойылды. Мұндай міндет 2008 - 2009 жылдардың ішінде дағдарысқа қарсы бағдарламаны қаржыландыру үшін Қор қаражатының елеулі бөлігін пайдалануға байланысты анықталды.
Айталық, Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 2 сәуірдегі № 962 Жарлығымен жаңа Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасы (бұдан әрі - Тұжырымдама) мақұлданды, оған сәйкес Қордың негізгі мақсаты болашақ ұрпақ үшін жинақтауды қалыптастыру және республикалық бюджеттің әлемдік шикізат нарықтарындағы ахуалға тәуелділігін азайту арқылы қаржы ресурстарын жинақтау болып табылады.
Тұжырымдамаға сәйкес Қор бұрынғысынша екі функцияны орындайды: жинақтау функциясын орындау үшін Қорда азаймайтын қалдық белгіленеді, сондай-ақ қордың ең жоғары мөлшері шектелмейді; тұрақтандыру функциясын іске асыру республикалық бюджетке кепілдік берілген трансфертті қамтамасыз етуді ұйғарады.
Тұжырымдамадағы маңызды ереже 2010 жылдан бастап 8 миллиард АҚШ доллары мөлшерінде бюджетке жыл сайын кепілдік берілген трансфертті тіркеу болып табылады. Бұдан басқа, бюджеттен тыс қаржыландыруға (мемлекеттік, квазимемлекеттік және жеке секторлар субъектілерінің қазақстандық бағалы қағаздарын сатып алу, заңды және жеке тұлғаларға кредит беру, міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету түрінде активтерді пайдалану) және республикалық бюджетке нысаналы трансферттер бөлуге тыйым салынады.
Қор қаражатын қалыптастыруға және пайдалануға арналған жаңа тәсілдерге сәйкес Қор қаражатын жинақтауды үкіметтік қарыз алумен алмастырудың алдын алу жүргізіледі. Еліміздің экономикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мемлекеттік қана емес, квазимемлекеттік сектордың қарыз алуын дұрыс жоспарлауды талап етеді. Атап айтқанда, қауіпсіз деңгейде квазимемлекеттік сектор борышын реттеу және ұстау мақсатында квазимемлекеттік сектордың қарыз алуын шектеуді реттейтін тетіктер әзірленді.
Жаңа тұжырымдама болашақ ұрпақ үшін қалпына келтірілмейтін табиғи ресурстарды сатудан жинақталған қаржы ресурстарын жинақтау саясатын жалғастыруды, бюджеттің әлемдік шикізат нарықтарындағы ахуалға тәуелділігін азайтуды ұйғарады.

Так, в 2007 году было выявлено финансовых нарушений в сумме 42,1 млрд. тенге, что составило 2 % от общей охваченной контролем суммы 2150 млрд. тенге, в 2008 году общий охват контролем составил 4390,2 млрд. тенге, при этом из них было выявлено финансовых нарушений на сумму 85,5 млрд. тенге или 1,95 % удельного веса нарушений.
В январе 2010 года в Послании Президента Республики Казахстан народу страны "Новое десятилетие - новый экономический подъем - новые возможности Казахстана" были определены приоритеты дальнейшего развития государства в рамках реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2020 года и Государственной программы форсированного индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2010-2014 годы, направленные на подготовку к посткризисному развитию, обеспечение устойчивого роста экономики за счет ускорения диверсификации через индустриализацию и повышение конкурентоспособности человеческого капитала.
В отношении Национального фонда (далее - Фонд) была поставлена задача определить новые подходы к формированию и использованию средств Фонда, которые станут логическим продолжением проводимой политики сбережения, показавшей свою действенность в период мирового финансово-экономического кризиса. Такая задача определена ввиду использования значительной части средств Фонда для финансирования антикризисной программы в течение 2008-2009 годов.
Так, Указом Президента Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года № 962 была одобрена новая Концепция формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан (далее - Концепция), в соответствии с которой основной целью Фонда является сбережение финансовых ресурсов посредством формирования накоплений для будущих поколений и снижения зависимости республиканского бюджета от ситуации на мировых сырьевых рынках.
Согласно Концепции Фонд по-прежнему выполняет две функции: для выполнения сберегательной функции устанавливается неснижаемый остаток в Фонде, а также не ограничивается максимальный размер фонда; реализация стабилизационной функции предполагает обеспечение гарантированного трансферта в республиканский бюджет.
Важнейшим положением в Концепции является фиксирование ежегодного гарантированного трансферта в бюджет в размере 8 миллиардов долларов США, начиная с 2010 года. Кроме того, запрещается внебюджетное финансирование (приобретение казахстанских ценных бумаг субъектов государственного, квазигосударственного и частного секторов, кредитование юридических и физических лиц, использование активов в качестве обеспечения исполнения обязательств) и выделение целевых трансфертов в республиканский бюджет.
В соответствии с новыми подходами к формированию и использованию средств Фонда будет предотвращено замещение накопления средств Фонда правительственным заимствованием. Обеспечение экономической безопасности страны требует не только правильного планирования заимствований государственного сектора, но и квазигосударственного. В частности, в целях регулирования и удержания долга квазигосударственного сектора на безопасном уровне будут разработаны механизмы, регулирующие ограничение заимствования квазигосударственного сектора.
Новая концепция предполагает продолжение политики сбережения финансовых ресурсов, накопленных от реализации невозобновляющихся природных ресурсов для будущих поколений, снижение зависимости бюджета от ситуации на мировых сырьевых рынках.

Тұжырымдамада белгіленген тәсілдерді ұстану 2020 жылы Қор қаражатын 90 млрд. АҚШ долларына дейін өсіруге мүмкіндік береді деп ұйғарылады, бұл ЖІӨ-ге шаққанда кемінде 30%-ды құрайды.
2007 жылы бақылау объектілеріне жіберілген бұзушылықтарды жою туралы 7217 ұсыныстың 5377-і орындалды, немесе 74,5 пайыз. 2008 жылы бақылау объектілерінің 8916 ұсынысының 6954 орындалды, ол 78 пайыз құрады. Бақылау объектілерінің қаржы тәртібін арттыруға және бұзушылықтардың азайтуға ықпал ететін шара ретінде бұзушылықтардың жол берілген және анықталған фактілеріне тұрақты талдау, олардың алдын-алу және жолын кесу бойынша жүйелі ұсынымдар мен ұсыныстарды әзірлеу болып табылады.
2.2. 2-стратегиялық бағыт. Салық жүйесін жетілдіру және салық қызметі органдары қызметінің тиімділігін арттыру
Ескерту. Кіші бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.12.27 № 1419 Қаулысымен.
Бүгінгі таңда Қазақстандық салық қызметі өз дамуының сапалы жаңа сатысында тұр, одан әрі ойдағыдай жұмыс істеуі үшін негіз жасауға бағытталған бірқатар реформалар жүргізілді.
Соңғы жылдары салық саясаты мен салықтық әкімшелендіру саласында маңызды қадамдар жасалды және елеулі жақсартуға қол жеткізілді. Жекеше сектор өкілдерінің белсенді қатысуымен нормативті-құқықтық негіз жетілдірілді, 2008 жылы жаңа Салық кодексі қабылданды. Қазіргі кезде эр-түрлі ақпарат жүйелері белсенді түрде қолдануда.
Бұл ретте, салық түсімдерін ұлғайту мақсатында назар көлеңкелі экономикада жасырылған резервтеріне аударылуы және қызметті оларды анықтауға бағыттау қажет. Ірі кәсіпорындарға тексерулердің, әсіресе трансферттік бағаларға бақылау бойынша тиімділікті арттыру қажет, жалған кәсіпорындармен күресті жандандыру, залал шеккен кәсіпорындарды әкімшілендіруді күшейту керек, резидент еместерге назар аудару қажет, акцизделетін саладан (әсіресе алкогольден) түсетін салықтардың түсімін көтеру керек. Бюджеттің кіріс бөлігін ұлғайту салық жүктемесін төмендете отырып, салықтық әкімшілендіруді жетілдіру есебінен жүргізілуі тиіс. Салықтық әкімшілендірудің кемшіліктері немесе пысықталмауы бюджетке түсетін салық түсімдерінің төмендеуіне, салық бұзушылықтарының ықтималдығын ұлғайтуға, сайып келуі қоғамда әлеуметтік шиеленісті тудыруға әкеп соқтыруы мүмкін.
Аталған міндетке қол жеткізу салық төлеушілерді салық бақылауымен қамтуды арттыру арқылы «Салықтық әкімшілендіруді жақсарту жолымен салықтардың толық түсуін қамтамасыз ету» стратегиялық мақсат шеңберінде көзделген.
Сонымен қатар, бизнес белсенділігін арттыру үшін салық ауыртпалықтарын төмендету бойынша шаралар қабылданды.
Бірақ мөлшерлемелердің төмендеуі өзінен-өзі салық жүйесінің жетілдірілуіне қол жеткізбейді. Салық мөлшерлемелерінің төмендеуі мен салық базасының кеңейтілуіне қарай түсімдерді ұлғайту бойынша мүмкіндіктердің мақсаты салық заңнамаларын сақтауға маңызды қолдау көрсету болып табылатын әкімшіліктендіру саласындағы жетілдіруге тәуелділігі арта түседі.
Бұдан басқа, ақпараттық жүйелер базасында озық халықаралық тәжірибені пайдалануға негізделген салық қызметі органдарының қызметін жетілдірудегі серпінді қадамдармен қатар шешімін талап ететін бір қатар проблемалар бар.
2008 жылы «Сандж» зерттеу орталығының халыққа жүргізілген сауалнамасының нәтижесі бойынша салық қызметтерін алуда тұтынушылар тап болған неғұрлым маңызды кедергілер мыналар болды:

Полагается, что следование установленным в Концепции подходам, позволит средствам Фонда к 2020 году возрасти до 90 млрд. долларов США, что составит не менее 30 % к ВВП.
Из 7217 представлений об устранении нарушений, направленных объектам контроля в 2007 году, было исполнено 5377, или 74,5 %. В 2008 году из 8916 представлений объектами контроля исполнено 6954, что составляет 78 %. Мерами, способствующими к снижению нарушений и повышению финансовой дисциплины объектов контроля служит постоянный анализ допускаемых и выявленных фактов нарушений, выработка системных рекомендаций и предложений по их предупреждению и пресечению.
2.2. Стратегическое направление 2. Совершенствование налоговой системы и повышение эффективности деятельности органов налоговой службы
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.12.2010 № 1419.
Сегодня казахстанская налоговая служба находится на качественно новом этапе своего развития, проведен ряд реформ, направленных на создание основы для дальнейшего успешного функционирования.
В последние годы сделаны существенные шаги и достигнуты значительные улучшения в области налоговой политики и налогового администрирования. При самом активном участии представителей частного сектора была усовершенствована нормативная правовая основа, в 2008 году принят новый Налоговый кодекс. В настоящее время активно используются различные информационные системы.
При этом в целях увеличения налоговых поступлений необходимо сосредоточить внимание на резервах, скрытых в теневой экономике, и направить деятельность на их выявление. Необходимо повышать эффективность проверок крупных предприятий, особенно по контролю за трансфертными ценами, активизировать борьбу со лжепредпринимательством, усилить администрирование убыточных предприятий, обратить внимание на нерезидентов, существенно повысить поступление налогов от подакцизной (особенно от алкогольной) отрасли. Увеличение доходной части бюджета должно проводиться за счет совершенствования налогового администрирования с параллельным снижением налоговой нагрузки. Недостатки или недоработки налогового администрирования могут привести к снижению поступлений налогов в бюджет, увеличить вероятность налоговых правонарушений, в конечном итоге создать социальную напряженность в обществе.
Достижение данной задачи предусмотрено в рамках стратегической цели "Обеспечение полноты поступления налогов путем улучшения налогового администрирования" путем повышения охвата налогоплательщиков налоговым контролем.
Вместе с тем для стимулирования бизнес - активности приняты меры по снижению налогового бремени.
Однако снижение ставок само по себе не приведет к совершенствованию налоговой системы. По мере снижения налоговых ставок и расширения налоговой базы возможности по увеличению поступлений будут все больше зависеть от улучшений в сфере администрирования, целью которых является поддержка большей степени соблюдения налогового законодательства.
Кроме того, наряду с прорывными шагами в совершенствовании деятельности органов налоговой службы, основанными на использовании передового международного опыта на базе информационных систем, существует ряд проблем, требующих их решения.
По результатам опроса населения, проведенного исследовательским центром "Сандж" за 2008 год, наиболее значимыми барьерами, с которыми столкнулись потребители при получении налоговых услуг, были:

үлкен кезек күтулер - 33,2 пайыз;
біреуінен екіншісіне жіберу - 27,4 пайыз;
күту үшін қолайлы орынның жоқтығы - 27,0 пайыз;
анықтамалық терезенің жоқтығы - 25,3 пайыз.
Ең алдымен, осы проблемалар салық органының жарақтандырылуына, салық төлеушілердің ақпараттандырылуына байланысты.
Бұл проблемалардың шешімдері көрсетілетін салық қызметтерінің сапасын арттыру (кезек күтуді орташа уақытын қысқарту, мемлекеттік қызметтердің электронды түрлерін көрсету бойынша бағдарламалық қамтамасыз ету жұмыстарының сапасымен қанағаттануды арттыру (сауалнама нәтижелері бойынша), салықтарды есептеуді оңайлату - жылына салық есептілігін дайындауға және тапсыруға кететін орташа уақыт, салық органдарының Ақпарат қабылдау және өңдеу орталықтарының құрылысы), салық қызметі органдарының жұмыс тәжірибесінде түсіндіру жұмысының озық түрлері мен әдістерін, оның ішінде заманға сай ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, енгізу арқылы қоғамның салық мәселелерінде хабардарлығын арттыру жолымен «Салық қызметі органдарының қызметіне қоғамның қанағаттануы деңгейінің өсуін қамтамасыз ету» стратегиялық мақсаты қамтамасыз ету шеңберінде көзделген.
Қазіргі таңда салық қызметін жаңғырту Қазақстан Республикасы Президенті және Қазақстан Республикасы Үкіметі қойған және Қазақстанның бәсеке қабілеттілігін арттыру мен бизнесті жүргізу үшін тартымды жағдайлар жасаудың аса маңызды бөлігі ретінде қарастырылатын абзал міндет болып табылады.
2.3. 3-стратегиялық бағыт. Кеден жүйесін жетілдіру және кеден органдары қызметінің тиімділігін арттыру
Ескерту. Кіші бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.12.27 № 1419 Қаулысымен.
Соңғы уақытта Қазақстанның экономикалық даму үрдісін ескере отырып, кеден қызметі кедендік әкімшілдендіруді жетілдіру, кедендік рәсімдерді оңайлату, сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар (бұдан әрі - СЭҚ) және тұтас халық үшін қолайлы жағдай жасау жағынан белсенді қадам басуда.
Қазақстанда кәсіпкерлік қызметті дамытуға септігін тигізу мақсатында, сондай-ақ, Қазақстанның «Кеден рәсімдерінің ауыртпалығы» Халықаралық экономикалық форумның (бұдан әрі - ХЭФ) Жаһандық бәсеке қабілеттілік индексі рейтингінде позициясын жоғарлату үшін Қаржы министрлігі әкімшілік кедергілерді төмендету мен бизнес ортаны дамытудың шарттарын жақсартуға бағытталған шараларды жүзеге асырып отыр.
2008 жылдың ақпанынан бастап кедендік рәсімдеудің үш кезеңдік рәсімінен бір кезеңдік рәсімдеуге көшу жүзеге асырылды, ол «жалғыз терезе» жүйесі бойынша ЖКД-ны тіркеу және ресімдеу арқылы кедендік ресімдеудің рәсімін оңайлату мен кедендік рәсімдерді жүзеге асыру уақытын қысқартуға мүмкіндік берді.

большие очереди - 33,2 %;
отправляют от одного к другому - 27,4 %;
отсутствие удобного места ожидания - 27,0 %;
отсутствие справочного окна - 25,3 %.
То есть это проблемы, прежде всего, связанные с оснащенностью налогового органа, информированностью налогоплательщиков.
Решения этих проблем предусмотрены в рамках обеспечения стратегической цели "Обеспечение роста уровня удовлетворенности общества деятельностью органов налоговой службы" путем повышения качества предоставляемых налоговых услуг (сокращение среднего времени ожидания в очереди, повышение удовлетворенности качеством работы программного обеспечения по оказанию электронных видов государственных услуг (по результатам опроса), упрощение исчисления налогов - среднее время, затрачиваемое на подготовку и сдачу налоговой отчетности в год, строительство Центров приема и обработки информации налоговых органов), повышения информированности общества в налоговых вопросах путем внедрения в практику работы органов налоговой службы прогрессивных форм и методов разъяснительной работы, в том числе с использованием современных информационных технологий.
В настоящее время модернизация налоговой службы является первостепенной задачей, поставленной Президентом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан и рассматриваемой как важнейший элемент повышения конкурентоспособности Казахстана и создания привлекательных условий для ведения бизнеса.
2.3. Стратегическое направление
3. Совершенствование таможенной системы и повышение эффективности деятельности таможенных органов
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.12.2010 № 1419.
Учитывая тенденцию экономического развития Казахстана за последние годы, таможенной службой предпринимаются активные шаги в сторону совершенствования таможенного администрирования, упрощения таможенных процедур, создания благоприятных условий для участников внешнеэкономической деятельности (далее - ВЭД) и населения в целом.
В целях способствования развитию предпринимательской деятельности в Казахстане, а также для повышения позиций Казахстана в рейтинге Глобального индекса конкурентоспособности (далее - ГИК) Всемирного экономического форума (далее - ВЭФ) "Нагрузка таможенных процедур" Министерством финансов продолжается реализация мер, направленных на снижение административных барьеров и улучшения условий развития бизнес среды.
Так с февраля 2008 года осуществлен переход от трехэтапной процедуры таможенного оформления к одноэтапной, что позволило упростить процедуру оформления посредством регистрации и оформления ГТД по системе "одного окна" и сократить время осуществления таможенных процедур.

Жеке тұлғалар үшін кедендік төлемдер мен салықтарды төлеуді оңайлату және сыбайлас жемқорлық көріністерін төмендету үшін кедендік төлемді өндіріп алудың (1 кг. үшін 0,6 еуро) бірыңғайланған арнайы мөлшерлемесі бекітілген, бұл әкімшілендіруді қысқартады және бақылаудың ең аз нысандарын талап етеді.
Біріктірілген кедендік бақылау енгізілген, оған сәйкес кедендік органдарға шекарада бақылаушы органдардың іс-әрекетін үйлестіру жөніндегі қызметтер жүктелген, «Web-декларант» электронды декларациялау кешені жұмыс істейді.
Бұл ретте Халықаралық қайта құру және даму банкінің есебіне  сәйкес халықаралық сауданы жүргізу рейтингінде Қазақстан әлемде 178 орында, өйткені біздің елімізде импорт бойынша мәмілені жүзеге асыру үшін 18 құжат ұсыну қажет, экспорт бойынша - 14, оларды ресімдеу ұзақтығы 60 күнге дейін ұзаруы мүмкін, жоғарыда көрсетілген құжаттың 3-уі ғана кедендік - СЭҚ қатысушының есеп карточкасы, тауардың жеткізілуі туралы кепілдік міндеттемесі, кедендік декларация (жүк, жолаушы) болып табылады, сондықтан Министрліктің СЭҚ қатысушылары мүддесінде халықаралық стандарттарға сәйкес кедендік рәсімдерді сәйкестендіру мен бірыңғайлау бойынша алдына қойған міндет шеңберінде 2 көмекші кедендік құжаттарды алып тастауды және тек біреуін ғана - кедендік декларацияны міндетті етіп қалдыру жоспарлануда.
Қылмыстық ортаға контрабандалық схеманы анықтау мен оған кедендік және басқа да мемлекеттік органдар қызметкерлерінің қатысы бар екенін айқындау мақсатында қызметкерлерді енгізу жөніндегі іс-шаралар белсенді түрде жүргізілуде. Нәтижесінде өз күшімізбен өзіміздің қызметкерлерімізге қарсы 61 пайыз дейін қылмыстық іс ашылды және оқиғалардың 82 пайызда сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарын анықтаймыз.
Айталық, 2009 жылдың 1-жарты жылдығында кеден органдарының қызметкерлері 96 сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарын жасаған, олардың ішінде 79-і өз күшімізбен анықталды, бұл 2008 жылғы осыған ұқсас кезеңдегі көрсеткіштен 1,5 есе жоғары.
Бұл проблеманы әрі қарай нивелирлеу, мысалы, Дүниежүзілік банкпен бірлесіп жүзеге асырылатын Кедендік қызметті дамыту жобасын іске асыру көмегімен 2010 жылы тауарлар мен көлік құралдарын физикалық қарау пайызын 55-ке қысқарту жолымен жоспарлануда, бұл ретте 2008 жылғы есепке сәйкес бұл көрсеткіш 70-пайызды құрады.
Өткен жылдың тәжірибесінде кедендік органдар барлығын саралаусыз тексеруді жүргізді, СЭҚ қатысушыларына тексеруді және кедендік бақылауды өткізу режимінің баяулығы ең үлкен қолайсыздық келтіріп отырды.
Сондықтан Қаржы министрлігі әзірлеген «Селективті бақылау мен тәуекелді басқару» (СБТБ) ақпараттық жүйесін кешендік сынау өткізді. Ағымдағы жылы оны тәжірибелік пайдалануға енгізу жоспарланып отыр. Бұл тауарларды ресімдеу кезеңінде шешім қабылдайтын кедендік органдар қызметкерлері үшін ұсынымдарды жедел беруді қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Бұдан басқа, осы жүйені енгізуден болатын оң тиімділік - деректердің дұрыстығын арттыру, тәуекел деңгейіне сүйене отырып, ішкі бақылауды жүзеге асыру, кедендік ресімдеу уақытын төмендету және әрине, адам факторын болдырмау.
Кедендік қызметкерлердің құқық қорғау қызметі саласында қозғалған қылмыстық іс санының өсуі де, мемлекетке келтірілген зиянды тиімді өтеуде байқалуда.
Айталық, есепті деректерге сәйкес жылдың басынан кедендік органдар 634 қылмыстық іс және 5282 әкімшілік іс қозғаған.
2009 жылдың 1-жарты жылдығында контрабанда фактілері бойынша мемлекетке залал келтірілген сома көлемі 3,458 млрд. теңгені құрады, бұл өткен жылдың дәл осындай кезеңімен (321,8 млн. теңге) салыстырғанда 10 есе көп.
Қазақстан-қытай бағытында халық тұтынатын тауарлардың заңсыз айналымына байланысты экономикалық қылмыстардың жолын кесуге барынша назар аударылуда. Арнайы шұғыл іздестіру шараларын жүргізу тәжірибесі енгізілген, оның нәтижесі бойынша тауар, валюта және есірткі контрабандаларын анықтау өсе түсті.

Для упрощения уплаты таможенных платежей и налогов для физических лиц и снижения коррупционных проявлений установлена унифицированная специфическая ставка взимания таможенного платежа (0,6 евро за 1 кг), что сократит администрирование и потребует минимум форм контроля.
Введен интегрированный таможенный контроль, в соответствии с которым на таможенные органы возложены функции по координации действий контролирующих органов на границе, действует комплекс электронного декларирования "Web-декларант".
При этом согласно отчету Международного банка реконструкции и развития в рейтинге по ведению международной торговли Казахстан занимает 178 место в мире, так как для осуществления сделки по импорту в нашей стране необходимо представить 18 документов, по экспорту - 14, продолжительность их оформления может быть до 60 дней, из данных документов только 3 являются таможенными - учетная карточка участника ВЭД, Гарантийное обязательство о доставке товаров, Таможенная декларация (грузовая, пассажирская), поэтому в рамках поставленной перед Министерством финансов задачи по гармонизации и унификации таможенных процедур в соответствии с международными стандартами в интересах участников ВЭД планируется исключить 2 вспомогательных таможенных документа и оставить обязательным лишь один - Таможенную декларацию.
Также для обеспечения экономической безопасности страны таможенными службами активно проводятся мероприятия по внедрению в преступную среду сотрудников с целью выявления схем контрабанды и установления причастных к этому сотрудников таможенных и других госорганов. В результате собственными силами в отношении своих сотрудников возбуждаем до 61 % уголовных дел и в 82 % случаях выявляем коррупционные правонарушения.
Так, за 1 полугодие 2009 года сотрудниками таможенных органов совершено 96 коррупционных правонарушений, из них 79 тоже выявлено собственными силами, что также в 1,5 раза больше показателя аналогичного периода 2008 года.
Дальнейшее нивелирование данной проблемы планируется путем, например, сокращения процента физического досмотра товаров и транспортных средств в 2010 году до 55 с помощью реализации Проекта развития таможенной службы, осуществляемого совместно со Всемирным банком, при этом согласно отчетности в 2008 году данный показатель составил 70 %.
В практике прошлых лет таможенные органы проверяли всех "под гребенку" без ранжирования, причиняя наибольшие неудобства участникам ВЭД замедленным режимом досмотра и прохождения таможенного контроля.
Поэтому Министерством финансов проведено комплексное испытание разработанной информационной системы "Селективный контроль и управление рисками". В текущем году запланировано ее внедрение в опытную эксплуатацию. Это позволит обеспечить оперативную выдачу рекомендаций для сотрудников таможенных органов, принимающих решения на этапе оформления товаров.
Кроме того, положительным эффектом от внедрения данной системы является повышение достоверности данных, осуществление внутреннего контроля исходя из степени риска, снижение времени таможенного оформления и, конечно, исключение человеческого фактора.
В области правоохранительной деятельности таможенных служб наблюдается как рост количества возбужденных уголовных дел, так и эффективное возмещение ущерба, причиненного государству.
Так, по отчетным данным с начала года таможенными органами возбуждено 634 уголовных дела и 5 282 административных дела.
За первое полугодие 2009 года сумма возмещенного ущерба государству по фактам контрабанды составила 3,458 млрд.тенге, что в 10 раз больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года (321,8 млн.тенге).
Особое внимание уделяется пресечению экономических преступлений, связанных с незаконным оборотом товаров народного потребления на казахстанско-китайском направлении. Введена практика проведения специальных оперативно-розыскных мероприятий, по результатам которых возросла выявляемость контрабанды товаров, валюты и наркотиков.

Құқық қорғау және арнайы органдармен бірлесе отырып, «бақыланатын жеткізілім» әдісі бойынша 12 шұғыл іздестіру шараларына қатысылды, олардың ішінде 7-еуі табысты аяқталды, ТМД-ның оңтүстік республикаларынан Қазақстан Республикасы арқылы Ресейге есірткінің аса ірі партияларының контрабандалық жеткізілуін жүзеге асыратын ұйымдастырылған халықаралық қылмыстық қоғамдастықтар қызметінің жолы кесілді.
Бұл тұрақты жұмыс, сондықтан контрабанда үшін сенімді тосқауыл қою жөнінде кең көлемді ауқымды операцияларды жүргізу жолымен құқық қорғау қызметін жалғастыру жоспарлануда, бұл кедендік шекара арқылы заңсыз өтетін тауарларды табудың тиімді жұмыс істейтін жүйесін қалыптастыру бөлігінде Стратегиялық жоспарда қойылған мақсатқа жету шеңберінде қарастырылған.
Сонымен қатар, ХЭФ-тің 2009 жылғы есептері бойынша «Кеден рәсімдерінің ауыртпалығы» көрсеткіші бойынша елдің бәсеке қабілеттілік рейтингі төмендеді. Айталық, Қазақстан 2008 жылы 104 - орында болып, 2009 жылы 134 елдің ішінен 106 - орынға орналасты.
Осыған байланысты, жоғарыда көрсетілген шаралардан басқа, кеден органдары 2010 жылдың бірінші жарты жылдығында ХЭФ рейтингінің болжамды респонденттерінің ішіне кіретін бизнес орта өкілдерімен бірқатар кездесу өткізу, бизнесті жүргізу рәсімдерін жеңілдету бойынша қабылданатын шаралар туралы кәсіпкерлік үшін ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізуді жоспарлап отыр. Жүргізіліп жатқан жұмыстың қорытындысы 2010 жылы жарияланған есепте осы рейтинг бойынша «Кеден рәсімдерінің ауыртпалығы» көрсеткішінде 96 - орынға (болжам) жету болады.
2.4. 4-стратегиялық бағыт. Қаржылық ақпараттың сапасы мен қол
жетімділігін арттыру
Қазақстанның әлемдік экономикаға табысты кірігуінің маңызды құрамдас бөлігінің бірі халықаралық қаржылық есеп беру стандарттарын (бұдан әрі - ХҚЕС) және халықаралық аудит стандарттарын (бұдан әрі - ХАС) қолдану болып табылатындықтан, Қаржы министрлігі осы бағытта жұмыстарды жалғастыруда.
Ағымдағы кезеңде ХҚЕС-тің 2008 жылғы нұсқасының қазақ тілінде жариялану қамтамасыз етілді.
Бұл ретте зерделенген халықаралық тәжірибе мен ХҚЕС-қа көшпеген заңды тұлғалардың санын анықтау жөнінде 2008 жылы жүргізілген жұмыстар Қазақстанда ХҚЕС-ті қолдануды сақтауға бақылау жүйесінің бар болуы қажеттілігін айғақтайды.
Айталық, жүргізілген жұмыстар нәтижесі бойынша 200 республикалық мемлекеттік меншік ұйымдарының 178-і ХҚЕС-қа көшті. 2009 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 1068 коммуналдық мемлекеттік меншік ұйымдарының 471-і ХҚЕС-қа көшті, бұл ретте 509-ы көшкен жоқ, ал 88-і таратылу сатысында тұр.
Бақылау функциясының жоқтығы жақын уақытқа дейін Қаржы министрлігіне ХҚЕС-қа көшкен заңды тұлғалардың санына тиімді талдау жүргізуге мүмкіндік бермеді, бұл өз кезегінде елде болып жатқан жағдайды толық сипаттамады.
Осыған байланысты Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілікке қатысты, атап айтқанда, бақылау мен мониторинг тиімді жүйесін құру мәселелері бойынша заңнамаларына өзгерістер енгізуге бастамашы болды.
Алайда, осы заңнамалық нормаларды енгізу жеткіліксіз болып шықты, өйткені бухгалтерлік және аудиторлық қызметті қарқынды дамыту үшін аяғына дейін жағдайлар жасалмаған.
Аудиторлық қызмет пен бухгалтерлік есеп саласындағы қызметшілер үшін кадрларды дайындау және қайта дайындаудың тар өрісті базасы, елдің шалғай өңірлеріндегі жұртшылықтың төмен хабардар болуы, халықаралық стандарттарды тәжірибеде қолдану мүмкіндігінің жоқтығы, осының бәрі ХҚЕС-тің дамуына өзінің теріс әсерін тигізеді.
Сондай-ақ, аталған стандарттарды соңғы өзгерістерді ескермей қолдануға мәжбүрлейтін ХҚЕС бойынша да, ХАС бойынша да ресми аударуға және (немесе) мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріндегі жарияланымға шарт жасасудан бас тарту тәуекелі бар, бұл аудиторлық қызмет пен бухгалтерлік есеп саласын дамыту үшін қолайсыз фактор болып табылады.
Қалыптасқан жағдайды ескере отырып, Қаржы министрлігі ел аймақтарында бухгалтерлік есеп саласындағы қызметкерлерді даярлау және қайта даярлау бойынша семинарларды ұйымдастыруда, ХКЕС және ХАС мәселелері бойынша жаңартылған ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында (бұдан әрі - БАҚ) үнемі жариялауда, бұдан басқа, тұрақты негізде ХҚЕС жөніндегі Комитет қорымен (бұдан әрі - ХҚЕСКҚ) және Халықаралық бухгалтерлер федерациясымен (бұдан әрі - ХБФ) шарттардың мерзімін ұзарту бойынша келіссөздер жүргізілуде.
Сондай-ақ, ХСА-ға аудиторлық ұйымдардың көшуін жүзеге асыру шеңберінде, Қаржы министрлігі аккредиттелген кәсіби, аудиторлық ұйымдардың қызметіне олардың қызметтерінің аудиторлық қызмет туралы Қазақстан Республикасы заңнамаларына сәйкестілігі тұрғысынан тексерулер жүргізеді.
Бұл ретте ХЭФ-тің мониторингі мен есебі нәтижесі бойынша ағымдағы жылда Қазақстанның 2009 жылға арналған «Аудит және есептілік стандарттары деңгейі» ХЭФ ЖБИ рейтингінде болжамдалған 90 орында 94 орынға, және 2009 жылы 134 елдердің ішінен 98 орынға орналасты.
Сонымен қатар, бұл рейтинг бойынша ел позициясының төмендеуі себептерінің бірі ретінде ХҚЕС және ХАС-ты енгізу саласында бухгалтер/бухгалтерлік ұйымдар, аудиторлар/аудиторлық ұйымдардың арасында хабарсыздық факторын көрсетуге болады.
Осыған байланысты Қаржы министрлігі аккредиттелген кәсіби аудиторлық ұйымдармен, аккредиттелген кәсіби бухгалтерлік ұйымдармен, бухгалтерлерді кәсіби серттификаттау бойынша аккредиттелген ұйымдармен бірлесе отырып, ел үшін бұл рейтингтегі көрсеткіштің маңыздығын кең жариялау мақсатында бухгалтерлер, аудиторлар мен тиісті ұйымдар арасында ақпараттық-түсіндірмелік жұмыстарды үнемі жүргізуді жоспарлап отыр.
Қазіргі таңда Қазақстанда мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілігінде кассалық әдіс қолданылады. Алайда өткен жылдарға жасалған талдау бюджет қаражатын пайдалануда айқындылықтың жетіспеушілігіне байланысты проблемалардың болуын көрсетіп отыр, өйткені бұл әдісті пайдалану кезінде мемлекетте мемлекеттік бюджеттен бөлінген ақша қаражатын пайдалану тиімділігін бағалауға мүмкіндігі жоқ болғандықтан, мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілігін жетілдіру қажеттілігі туындап отыр.
Осыған байланысты, мемлекеттік секторда реформа жүргізу мақсатында қоғамдық сектор саласындағы активтер мен міндеттемелерді есепке алу үшін әзірленген бірегей стандарт болып табылатын қоғамдық сектор үшін Халықаралық бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік стандарттарын (бұдан әрі - ҚСХҚЕС) негізге алу шешімі қабылданды. Қазіргі уақытта ҚСХҚЕС Ұлыбритания, Франция, Жаңа Зеландия, Аргентина сияқты бірқатар дамыған елдерде енгізіліп, қолданылуда.
Жаңа жүйе мемлекеттік сектордың қызметін қаржыландыру тиімділігін және оның өзінің функцияларын орындау үшін ақшалай қаражаттарға деген нақты қажеттілігін бағалауға, сондай-ақ басқарушылық шешімдерді қабылдау, қаржыландыруда болашақ міндеттемелерді жоспарлау үшін қаржылық ақпараттың айқындылығын көтеруге мүмкіндік береді.
Осыған байланысты қоғамдық сектор үшін ҚСХҚЕС сәйкес мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік саласында әдіснамалық негізді дайындау жұмыстары жүргізілуде. Әрі қарай қаржылық есептілікті жасаушыларды, пайдаланушыларды, сыртқы және ішкі аудиторларды оқытуды, сондай-ақ басқа да ұйымдастырушылық іс-шараларды, оның ішінде, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептіліктің жаңа жүйесін енгізудің пилоттық бағдарламасын іске асыру бойынша және нәтижесінде барлық мемлекеттік мекемелерді осы жүйеге көшіруді жүзеге асыру жоспарланып отыр.

Совместно с правоохранительными и специальными органами принято участие в 12-и оперативно-розыскных мероприятиях по методу "контролируемая поставка", из них успешно завершено 7, пресечена деятельность организованных международных преступных сообществ, осуществлявших контрабандные поставки крупных партий наркотиков из южных республик СНГ через Республику Казахстан в Россию.
Эта постоянная работа, поэтому планируется продолжить правоохранительную деятельность по созданию надежного заслона для контрабанды, путем проведения масштабных операций, что предусмотрено в рамках достижения поставленной цели Стратегического плана в части формирования эффективно функционирующей системы обнаружения товаров, незаконно перемещаемых через таможенную границу.
Вместе с тем, по отчетным данным ВЭФ в 2009 году произошло снижение рейтинга конкурентоспособности страны по показателю "Нагрузка таможенных процедур". Так Казахстан, занимавший в 2008 году 104-е место, переместился в 2009 году на 106 место из 134 стран.
В этой связи, помимо вышеуказанных мер, таможенными органами планируется в первой половине 2010 года провести ряд встреч с представителями бизнес среды, входящих в число предполагаемых респондентов рейтинга ВЭФ, провести информационно-разъяснительную работу для предпринимательства о принимаемых мерах по упрощению процедур ведения бизнеса. Итогом проводимой работы станет достижение показателя "Нагрузка таможенных процедур" в данном рейтинге, опубликованном отчете в 2010 году, 96 место (прогноз).
2.4. Стратегическое направление
4. Повышение качества и доступности финансовой информации
Одной из ключевых составляющих успешной интеграции Казахстана в мировую экономику является применение международных стандартов финансовой отчетности (далее - МСФО) и международные стандарты аудита (далее - МСА), в связи, с чем Министерство финансов продолжает работу в данном направлении.
В текущий период обеспечена публикация МСФО версии 2008 года на государственном языке.
При этом изученный международный опыт и проведенная в 2008 году работа по выявлению количества юридических лиц, не перешедших на МСФО, свидетельствует о необходимости наличия системы контроля за соблюдением применения в Казахстане МСФО.
Так по итогам проведенной работы из 200 организаций республиканской государственной собственности переход на МСФО осуществили 178. По состоянию на 1 января 2009 года из 1068 организаций коммунальной государственной собственности переход на МСФО осуществили 471, при этом не перешли 509, а 88 находятся на стадии ликвидации.
Отсутствие контрольных функций до недавнего времени не позволяло Министерству финансов осуществлять эффективный анализ по количеству юридических лиц, перешедших на МСФО, что в свою очередь не давало полной картины происходящего в стране.
В этой связи было инициировано внесение изменений в законодательство Республики Казахстан по вопросам, касающимся бухгалтерского учета и финансовой отчетности, в частности, создания эффективной системы контроля и мониторинга.
Однако, внедрение данных законодательных норм, как оказалось, не достаточно, поскольку в Казахстане не до конца созданы условия для стремительного развития бухгалтерской и аудиторской деятельности.
Узкая база подготовки и переподготовки кадров для работников в сфере аудиторской деятельности и бухгалтерского учета, низкая информированность общественности в отдаленных регионах страны, отсутствие применения международных стандартов на практике, все это вносит свой отрицательный вклад в развитие МСФО.
Также, существует риск отказа в заключение договора на официальный перевод и (или) публикацию на государственный и (или) русский языки как по МСФО, так и по МСА, что вынудит применять данные стандарты без учета последних изменений, а это является неблагоприятным фактором для развития сфер аудиторской деятельности и бухгалтерского учета.
Учитывая сложившуюся ситуацию, Министерство финансов организует семинары по подготовке и переподготовке работников в сфере бухгалтерского учета в регионах страны, регулярно публикует в средствах массовой информации (далее - СМИ) обновленную информацию по вопросам МСФО и МСА, кроме того, на постоянной основе ведутся переговоры с Фондом Комитета по МСФО (далее - ФКМСФО) и Международной федерации бухгалтеров (далее - МФБ) по пролонгации договоров.
Также в рамках осуществления перехода аудиторских организаций на МСА, Министерство финансов осуществляет проверки деятельности аккредитованных профессиональных, аудиторских организаций на предмет соответствия их деятельности законодательству Республики Казахстан об аудиторской деятельности.
При этом по результатам мониторинга и отчета ВЭФ в текущем году позиция Казахстана в рейтинге ГИК ВЭФ "Степень стандартов аудирования и отчетности" на 2008 год составило 94 место, при прогнозируемом 90 и переместилась в 2009 году на 98 место из 134 стран.
Вместе с тем, в качестве одной из причин ухудшения позиций страны по данному рейтингу можно указать фактор не полной осведомленности среди бухгалтеров/бухгалтерских организаций, аудиторов/аудиторских организаций в области внедрения МСФО и МСА.
В этой связи Министерством финансов совместно с аккредитованными профессиональными аудиторскими организациями, аккредитованными профессиональными бухгалтерскими организациями, аккредитованными организациями по профессиональной сертификации бухгалтеров, в целях широкого освещения значимости показателя в данном рейтинге для страны, планирует постоянно проводить информационно-разъяснительную работу среди бухгалтеров, аудиторов и соответствующих организаций.
В настоящее время в Казахстане в бухгалтерском учете и финансовой отчетности государственных учреждений применяется кассовый метод. Однако, анализ прошлых лет показывает наличие проблем, связанных с недостаточной прозрачностью использования бюджетных средств, так как при использовании данного метода у государства отсутствует возможность оценивать эффективность использования денежных средств, выделенных из государственного бюджета, в связи с чем, назрела необходимость совершенствования бухгалтерского учета и финансовой отчетности государственных учреждений.
В этой связи, в целях проведения реформы в государственном секторе, было принято решение взять за основу международные стандарты финансовой отчетности для общественного сектора (далее - МСФООС), являющимися своего рода уникальными стандартами, разработанными для учета активов и обязательств в данной сфере. В настоящее время МСФООС внедрены и применяются в ряде развитых стран, как Великобритания, Франция, Новая Зеландия, Аргентина.
Планируется, что новая система позволит оценивать эффективность финансирования деятельности государственного сектора и его реальную потребность в денежных средствах для выполнения своих функций, также повысит прозрачность финансовой информации для принятия управленческих решений, планирования будущих требований в финансировании.
В этой связи ведется подготовка методологической базы в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности государственных учреждений в соответствии с МСФООС. В дальнейшем, планируется начать обучение составителей, пользователей финансовой отчетностью, внешних и внутренних аудиторов, а также иные организационные мероприятия, в том числе, по реализации "пилотной программы" внедрения новой системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности и, в конечном итоге, осуществление перевода всех государственных учреждений на данную систему.

2.5. 5-стратегиялық бағыт. Республикалық мемлекеттік меншікті
және стратегиялық маңызы бар экономика саласындағы меншікті
басқару жүйесінің тиімділігін арттыру
Қазақстан Республикасының әлемдік қаржы дағдарысы жағдайындағы қазіргі заманғы экономикасының жай-күйі мемлекеттік саясаттың қалыптастырылуы тәуелді мемлекеттік органдарды қазіргі басқарушылық шешімдерді қабылдау үшін толық жеткілікті ақпаратпен қамтамасыз ету мақсатында меншіктің барлық нысанындағы кәсіпорындар қызметінің айқындылығына неғұрлым қатал талаптар қоюды талап етті. Бұл ретте, айқындылық мемлекеттік меншік жағдайын есепке алу жүйесін жетілдіру, меншіктің мониторинг жүйесін дамыту және оның нәтижелерін неғұрлым кеңінен пайдалануды қамтамасыз етуі тиіс.
Мемлекеттік меншік жағдайын есепке алу жүйесі «Мемлекеттік кәсіпорындар мен мекемелердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың тізіліміне» негізделеді және ол электронды түрде жүргізіледі. Мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың қызметі туралы ақпаратты заңды тұлғалардың өздері электронды түрде толтырып, жібереді. Мұндай жеткізіп берудің мүмкіншілігі мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың барлығын қамти алмайды. Айталық, негізінен, 2008 жылы заңды тұлғалардың тек 70 пайызы ғана Тізілімге ақпараттың түсуін қамтамасыз етті. Одан басқа, шетелде орналасқан мемлекеттік меншік бақылаудан тыс қалып отырғандықтан, 2008 жылдың қорытындысы бойынша мұндай мүлік ескерілген жоқ.
Мұндай жағдай экономиканың маңызды құрамдас бөлігі болып саналатын мемлекеттік сектордың мемлекеттік реттеуін жетілдіруді едәуір қиындата түсті.
Осыған байланысты Стратегиялық жоспарда жоғарыда көрсетілген көрсеткіштердің артуы қарастырылған.
Кәсіпорындар мен мемлекеттің қатысуы бар компанияларда болып жатқан процестерді зерделеу мақсатында жүзеге асырылатын мемлекеттің қатысуы бар заңды тұлғалардың меншігін басқару тиімділігінің кешенді мониторингі, сондай-ақ, 2004 жылы қабылданған «Экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларындағы меншіктің мемлекеттік мониторингі туралы» Қазақстан Республикасының Заңын орындау үшін жүргізіліп отырған меншіктің мемлекеттік мониторингі жалпы экономикада болып жатқан процестерді бақылау мен оларға талдау жасауды жүзеге асыруға мүмкіндік береді.
Алайда, мониторинг объектілері санының көп болуы және республикалық бюджеттен бұл іс-шаралардың қаржыландырылуға байланысты шектеулер, ірі компаниялар мен мемлекеттің қатысуы бар заңды тұлғалардың қызметіне тұрақты бақылауды және тиісінше талдау жүргізуді, демек, экономикада ағымдағы жағдайға уақтылы талдау мен экономиканың маңызы бар салаларында мемлекеттік саясатты түзету бойынша шешімдерді әзірлеуге мүмкіндік бермейді.
Осыған байланысты Қаржы министрлігі кәсіпорындар санын арттыру  және берілетін мерзімді ақпарат негізінде жүргізілетін камералды бақылау шеңберінде көрсеткіштер тізбесін кеңейту бөлігінде бес жылдық мерзімге кешенді және мемлекеттік мониторинг жүргізу тетігін жетілдіруді көздейді.
Мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекет қатысуы бар заңды тұлғалардың, мемлекеттік емес заңды тұлғалардың мемлекеттік мүлікті пайдалануының тиімділігі жеткіліксіз болып отыр, оны мақсатқа сай пайдаланбау фактілері орын алып отыр.

2.5. Стратегическое направление
5. Повышение эффективности системы управления республиканской
государственной собственностью и собственностью в отраслях
экономики, имеющих стратегическое значение
Современное состояние экономики Республики Казахстан в условиях мирового экономического кризиса, потребовало принятия более жестких требований к прозрачности деятельности предприятий всех форм собственности в целях обеспечения государственных органов, от которых зависит формирование государственной политики, исчерпывающей информацией, достаточной для принятия своевременных управленческих решений. При этом, прозрачность должна обеспечиваться путем совершенствования системы учета состояния государственной собственности, и развитием системы мониторинга собственности и более широкого использования его результатов.
Система учета состояния государственной собственности основывается на "Реестре государственных предприятий и учреждений, юридических лиц с участием государства в уставном капитале", и ведется в электронном виде. Информацию о деятельности юридических лиц с государственным участием заполняют и передают в электронном виде сами юридические лица. Проблема в том, что возможности такой поставки не обеспечивают полного охвата всех юридических лиц с государственным участием. Так, в частности, в 2008 году только 70 % юридических лиц обеспечивало поступление информации в Реестр. Кроме того, вне контроля находится государственное имущество за рубежом, в этой связи по итогам 2008 года такое имущество не учтено.
Такое положение значительно затрудняет совершенствование государственного регулирования такого важного компонента экономики, как государственный сектор.
В этой связи в Стратегическом плане предусмотрено увеличение указанных показателей.
Комплексный мониторинг эффективности управления собственностью юридических лиц с участием государства, осуществляемый с целью изучения процессов, происходящих в предприятиях и компаниях с государственным участием, а также государственный мониторинг собственности, проводимый во исполнение Закона РК "О государственном мониторинге собственности в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение", принятый в 2003 году, позволяет осуществлять контроль и анализ процессов, происходящих в экономике в целом.
Однако, большое количество объектов мониторинга, и ограничения, связанные с финансированием этих мероприятий из республиканского бюджета, не позволяют обеспечить постоянный контроль и соответствующий анализ деятельности крупных компаний и юридических лиц с государственным участием и, следовательно, возможность своевременного анализа текущей ситуации в экономике и выработки решений по корректировке государственной политики в стратегических отраслях экономики.
В связи с чем, Министерством финансов на пятилетний период предусмотрено совершенствование механизма проведения комплексного и государственного мониторинга, в части увеличения количества предприятий и расширения перечня показателей в рамках камерального контроля, проводимого на основе представляемой периодической информации.
Использование государственного имущества государственными предприятиями, юридическими лицами с государственным участием, негосударственными юридическими лицами, продолжает оставаться недостаточно эффективным, имеют место факты нецелевого его использования.

2008 жылы мүлікті мақсатты және тиімді пайдалану тұрғысынан 740 республикалық мемлекеттік заңды тұлғаны тексеру жүзеге асырылды. 10391 артық және қолданылмайтын объектілер анықталды, оның ішінде 9865-ін есептен шығарып тастау, жекешелендірілуге 328 объектіні беру, жарғылық мақсаттар үшін 108-ін қамту, басқа заңды тұлғалардың балансына 80-ін, коммуналдық меншікке 10 объектіні беру ұсынылды.
Мемлекеттік меншікті пайдалану процесін әрі қарай жетілдіру үшін Қаржы министрлігі бақылауды күшейту мен оның мақсатты және тиімді пайдаланылуын тексеруді жетілдіруді көздейді.
Жоғарыда көрсетілген шарттарды ескере отырып, Қаржы министрлігі өзінің алдағы бес жылдық кезеңіне стратегиялық бағыт ретінде республикалық мемлекеттік меншікті және стратегиялық маңызы бар экономика саласындағы меншікті басқару жүйесінің тиімділігін арттыруды айқындап отыр.
2.6. 6-стратегиялық бағыт. Банкроттық саласында реттеу
тиімділігін арттыру
Ескерту. Кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.27 № 1419 Қаулысымен.
Қазақстан экономикасының нарықтық қатынастарға енуі, шетел кәсіпорындарының тауарлары үшін отандық нарықты ашу көптеген ұйымдарды қиын қаржылық және экономикалық жағдайға ұшыратты. Мұның нәтижесі ұйымдардың төлем қабілетсіздігінің артуы және кейіннен банкротқа ұшырауы болды.
Оңалту рәсімін қолдану кезінде төлем қабілетсіз ұйымдарды қаржы-экономикалық сауықтыруға жеткілікті шамада көңіл аударылмайды, кредит берушілердің, оның ішінде мемлекет атынан кредит берушінің салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша, борышкердің төлем қабілеттілік деңгейіне кем ден қоюы, олардың ұйымдардың төлем қабілеттілігін қалпына келтірудегі, оларды оңалтудағы рөлінің жеткіліксіздігі негізгі проблемалар болған әрі қалып отыр. Айталық, 2002 - 2006 жылдары оңалту рәсімін аяқтаған кәсіпорындардың жалпы санынан оңалту рәсімін табысты аяқтағандардың орташа көрсеткіші бар жоғы 34,8 пайызды құрады.
Мемлекет басшысының 2007 жылғы «Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы» атты жыл сайынғы Қазақстан халқына жолдауында шығынға батқан жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды есептен шығару әрекеті ысырапшылдық болады - банкроттық зиянмен жұмыс істейтін мемлекеттік кәсіпорындардың қызметін қалпына келтіру мүмкіндігі қалмаған жағдайда жасалатын соңғы қадам болуға тиіс екендігі аталып өтті.
Мемлекет басшысы белгіленген міндеттерді шешу мақсатында 2008 жылғы 5 шілдеде «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне банкроттық мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды. Заң жобасы жалпы төлем қабілеті жоқ кәсіпорындарды оңалту рәсімдеріне қатыстыру жолымен қаржы-экономикалық сауықтыруға, банкроттау саласында бірыңғай  уәкілетті орган анықтауға, сыртқы қадағалау әкімшілерінің, конкурстық пен оңалту басқарушыларының жауапкершілігін бекітуге, банкроттау саласында жасалған қылмыстар үшін жауапкершілік ескерілетін қылмыстық заңнамалардың санкциялары мен нормаларын күшейтуге бағытталған, сондай-ақ, борышкер үшін мынадай бірқатар ынталандырулар көзделген: оңалтуды қолдануға құжаттарды беру тәртібін оңайлату; стратегиялық маңызы бар кәсіпорындар үшін оңалту мерзімін арттыру; оңалту басқарушыларын оңалту өндірісінің пайдасына шағым бергенде мемлекеттік баж салығын төлеуден босату және мемлекеттік сатып алу процесіне қатысу мүмкіндігі көзделген.

В 2008 году осуществлены проверки 740 республиканских государственных юридических лиц, на предмет целевого и эффективного и использования имуществ. Выявлено 10391 излишних и неиспользуемых объектов, из них: 9865 предложено списать, 328 объект передать на приватизацию, 108 задействовать для уставных целей, 80 передать на балансы других государственных юридических лиц, 10 объектов передать в коммунальную собственность.
Для дальнейшего совершенствования процесса пользования государственного имущества, Министерством финансов предусмотрено усиление контроля и совершенствования проверок на целевое и эффективное его использование.
Учитывая приведенные условия, Министерство финансов определяет для себя стратегическое направление на предстоящий пятилетний период - повышение эффективности системы управления республиканской государственной собственностью и собственностью в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение.
2.6. Стратегическое направление
6. Повышение эффективности регулирования в сфере банкротства
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.12.2010 № 1419.
Вступление экономики Казахстана в рыночные отношения, открытие отечественного рынка для товаров зарубежных предприятий поставило большинство организаций в сложное финансовое и экономическое положение. Результатом этого явились рост неплатежеспособности и последующее банкротство организаций.
При применении процедуры реабилитации в недостаточной мере уделяется внимание финансово-экономическому оздоровлению неплатежеспособных организаций, основными проблемами были и остаются запоздалое реагирование кредиторов, в том числе государства в лице кредитора по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, на уровень платежеспособности должника, недостаточная их роль в восстановлении платежеспособности организаций, в их реабилитации. Так с 2002 по 2006 годы из общего количества предприятий, завершивших реабилитационную процедуру, средний показатель успешно завершивших реабилитационную процедуру составил всего 34,8 %.
В 2007 году Главой государства в своем ежегодном послании народу Казахстана "Стратегия вхождения Казахстана в число 50 наиболее конкурентоспособных стран мира" было отмечено, что будет расточительством попытка "списать" работающие убыточные предприятия - банкротство должно стать последним шагом при невозможности восстановить деятельность убыточных предприятий.
В целях решения задач, обозначенных главой государства, 5 июля 2008 года был принят Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам банкротства". Законопроект в целом направлен на финансово-экономическое оздоровление неплатежеспособных организаций путем вовлечения их в процедуры реабилитации, определение единого уполномоченного органа в сфере банкротства, установление ответственности администраторов внешнего наблюдения, конкурсных и реабилитационных управляющих, усиление санкций и норм уголовного законодательства, предусматривающих ответственность за совершение преступлений в сфере банкротства, а также предусмотрен ряд стимулов для должника, таких как: упрощение порядка представления документов на применение реабилитации; увеличение срока реабилитации для предприятий, имеющих стратегическое значение; освобождение реабилитационных управляющих от уплаты государственной пошлины при подаче исков в пользу реабилитационного производства и возможность участвовать в процессе государственных закупок.

Соңғы жылдары оңалту рәсімдерін табысты аяқтаған кәсіпорындар үлесінің өсуін арттыруға үрдістер байқалуда, айталық, 2007 жылы олардың пайызы 81,8, ал 2008 жылы - 83,3 пайызы болды.
Алайда, уәкілетті орган жағынан бақылауға бағынбайтын рентабельді емес ұйымдардың төлем қабілеттілігін қалпына келтіруге теріс әсерін тигізуі мүмкін маңызды проблемалар бар.
Кәсіпорынды оңалту рәсіміне тарту кезінде талабында мемлекеттік орган борышкерге қатысты оңалту рәсімдерін жүзеге асыруға кепілдік кредиторларының келіспеушілігімен кездесіп қалады. Оңалту рәсімдерін жүзеге асыру кезеңінде кредиторлық қарызды өтемеу, дебиторлық берешекті өндіріп алу (өндіріп алуға келмейтін, дебитордың банкротқа ұшырауы және т.б.) мүмкіндігінің болмауына байланысты ескере отырып, негізгі қорлардың тозу тәуекелі бар. Бұдан басқа, қасақана және жалған банкроттық проблемасы бар, ол кредит берушінің ұйым мүлкінің негізгі массасын шығару бойынша басшылардың немесе құрылтайшылардың заңсыз әрекеттеріне уақтылы ден қоймауынан туындайды.
Осыған байланысты, борышкерлердің активтерді заңсыз шығаруымен және қасақана банкроттыққа қарсы әрекет ету тетіктерінің бірі сырттай байқау институтын қолдану болып табылады.
Бүгінгі таңда аталған проблемаларды жедел және уақытылы шешу үшін уәкілетті орган салық және жергілікті атқарушы органдармен бірлесе отырып борышкерлердің қаржы-экономикалық сауықтыруға шаралар қолдану үшін жұмыс топтарын құрды. Бұдан басқа, уәкілетті органның аймақтық бөлімшелері мен жергілікті әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялары арасында санатор ретінде оңалту рәсіміне ықтимал қатысуы үшін, сондай-ақ, сауда-саттықта банкротқа ұшыраған кәсіорындардың өндірістік активтерін сатып алу мен олардың негізінде жаңа өндірісті құру үшін өзара түсіністік пен ынтымақтастық туралы меморандумдарға қол қойылып жатыр.
2014 жылы төлем қабілеттілігі 56 пайызға дейін қалпына келтірілетін кәсіпорындардың үлесін ұлғайту жоспарланып отыр.
Дүниежүзілік банктің бағалауы бойынша Қазақстанда тарату рәсімдерін өткізу уақыты 3,3 жылды, шығындар - мүлік құнының 18 пайызын және борышты өндіру коэффициенті - 25,3-ті құрайды (арнайы формула бойынша есептеледі). Бұл деректер Дүниежүзілік банк респондеттерге сұрау салу жолымен алды.
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларын және банкроттық саласындағы тәжірибені талдау Қазақстанда тарату рәсімдерінің уақыты 1,7 жылды, шығындар 16,2 пайызды құрайтынын көрсетті.
Қазақстанның «Doing Business» рейтингісіндегі көрсеткішін жақсарту үшін банкроттық саласындағы қолданыстағы заңнаманы түсіндіру, сондай-ақ оларды және Дүниежүзілік банк өкілдерін банкроттық рәсімдері арқылы кәсіпорындарды тарату саласында шын мәніндегі жағдай туралы ақпараттандыру жөніндегі респондеттермен жұмыс жүргізіледі.

В последние годы идет тенденция к увеличению роста доли предприятий, успешно завершивших реабилитационную процедуру, так в 2007 году процент их был 81,8 и в 2008 году - 83,3 %.
Однако существуют определенные проблемы, которые могут отрицательно повлиять на восстановление платежеспособности нерентабельных организаций, не поддающиеся контролю со стороны уполномоченного органа.
При попытках вовлечь предприятие в реабилитационную процедуру уполномоченный орган сталкивается с несогласием залоговых кредиторов на осуществление реабилитационной процедуры в отношении должника. В период осуществления реабилитационной процедуры существует риск не погашения кредиторской задолженности, ввиду отсутствия возможности взыскания дебиторской задолженности (не реальная к взысканию, банкротство дебитора и т.д.), износ основных средств. Кроме того, существует проблема преднамеренного и ложного банкротства, которая вытекает из-за несвоевременного реагирования кредиторов на незаконные действия руководителей или учредителей по выводу основной массы имущества организаций.
В этой связи в качестве механизма противодействия незаконному выводу должниками активов и преднамеренного банкротства в законодательство введен институт внешнего наблюдения.
В настоящее время для оперативного и своевременного решения перечисленных проблем уполномоченным органом совместно с налоговыми и местными исполнительными органами созданы рабочие группы для принятия мер финансово-экономического оздоровления должников. Кроме того, заключаются меморандумы о взаимопонимании и сотрудничестве между территориальными подразделениями уполномоченного органа и местными социально-предпринимательскими корпорациями для их возможного участия в реабилитационной процедуре в качестве санатора, а также в приобретении производственных активов предприятий-банкротов на торгах и на их базе создания новых производств.
К 2014 году планируется увеличение доли организаций, платежеспособность которых будет восстановлена до 56 %.
По оценке Всемирного банка в Казахстане время проведения процедуры ликвидации составляет 3,3 года, затраты - 18 % от стоимости имущества и коэффициента взыскания долга - 25,3 (рассчитывается по специальной формуле). Эти данные получены Всемирным банком путем опроса респондентов.
Анализ действующего законодательства Республики Казахстан и практики в сфере банкротства показали, что в Казахстане время проведения процедуры ликвидации составляет 1,7 года, затраты 16,2 %.
Для улучшения показателя Казахстана в рейтинге "Doing Business" проводится работа с респондентами по разъяснению действующего законодательства в сфере банкротства, а также по информированию их и представителей Всемирного банка о действительном положении дел в области ликвидации предприятий через процедуры банкротства.

Бұдан басқа банкроттық туралы заңнамада белгіленген ең жоғары 12 ай мерзім кезінде 9 айға дейінгі мерзімде таратылған кәсіпорындар үлесін 2014 жылға 90 пайызға дейін арттыру жоспарланып отыр.
Айталық, 2009 жылдың қорытындылары бойынша жүргізілген талдауға сәйкес таратылғандардың жалпы санынан ұйымдардың 82 %-ы 9 ай мерзімге дейін таратылды.
Осыған байланысты Қаржы министрлігі Стратегиялық жоспарда көрсетілген көрсеткішке қол жеткізу үшін тарату рәсімдерінің басталуымен 9 айға дейінгі мерзімде конкурстық өндірістің шеңберінде іс-шаралардың уақытылы орындалуы бойынша конкурстық басқарушылар іс-әрекетіне бақылауды қамтамасыз етеді.
Алайда, бұл конкурстық өндіріс мерзімінің ұзартылуына әсер етуші бірқатар сыртқы факторларға байланысты әрқашан мүмкін емес, атап айтқанда, борышкерлердің қатысуымен эр түрлі сатыларда сот талқылаулары, дебиторлық берешекті өтеу, мүлікті қайтару және т.б.
Банкроттық саласындағы реттеу тиімділігін арттыру мақсаттарының бірі құқықтық тұрғыда жоғарыда айтылған проблемалардың шешімін табуға мүмкіндік беретін заңды тұлғалардың банкроттығы тетіктерін жетілдіру болып табылады.
2012 жылы заңды тұлғалардың банкроттығы тетіктерін жетілдіру саласындағы стратегиялық бағыт Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарында көзделген.
Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарының бес негізгі түйінді бағыттарының бірі дағдарыстан кейінгі дамуға дайындық болып табылады. Экономиканы қалпына келтіруге дайындау үдерісінде Қазақстан өзінің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға мүмкіндік беретін реформаларды жылдам іске асыруы тиіс. Дағдарыстан кейінгі дамуға дайындық анағұрлым қолайлы бизнес ортаны жасау, қаржы секторын нығайту және сенімді құқықтық жүйе құру жөніндегі шараларды қамтиды.
Банкроттық саласындағы заңнаманы жетілдіру жөніндегі стратегиялық мақсат және норма шығармашылық заңды тұлғалардың банкроттығы тетіктерін 2012 жылға жетілдіру жолымен іске асырылады. Осы нысаналы индикатор көрсеткішін жақсарту мақсатында 2012 жылға мынадай міндеттерді орындау ұйғарылып отыр: дәрменсіз борышкерлерді оңалту жөніндегі шараларды уақтылы қабылдауға және кредит берушілердің мүддесін қорғауға, айқындылықты қамтамасыз етуге және банкроттық рәсімдерін оңайлатуға, әкімшілік кедергілерді және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарға ықпал ететін жағдайларды жоюға бағытталған халықаралық тәжірибені ескере отырып, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне банкроттық мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу.
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне банкроттық мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы қабылданғаннан кейін банкроттық саласын реттейтін заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілер қабылданған заңға сәйкес келтірілетін болады.
Насихаттау жұмысы шеңберінде қоғамды банкроттық саласындағы жоспарланып отырған жаңалықтарды талдауға тартуға және халықты банкроттық туралы заңнамадағы қабылданған жаңалықтар туралы ақпараттандыру мақсатында БАҚ-та тиісті материалдар жариялау жөнінде жұмыс жүргізу жоспарланып отыр.

Кроме того, планируется увеличение доли предприятий, ликвидированных в срок до 9 месяцев, к 2014 году до 90 % при установленном законодательством о банкротстве максимальном сроке 12 месяцев.
Так согласно проведенному анализу по итогам 2009 года, от общего количества ликвидированных, 82 % организаций ликвидировано в срок до 9 месяцев.
В этой связи, в целях достижения указанных в Стратегическом плане показателей, Министерство финансов обеспечит контроль за действиями конкурсных управляющих по своевременному выполнению мероприятий в рамках конкурсного производства в срок до 9 месяцев с начала процедуры ликвидации.
Однако, это не всегда возможно в связи с рядом внешних факторов, влияющих на продление сроков конкурсного производства, а именно судебных разбирательств в различных инстанциях с участием должников, взысканием дебиторской задолженности, возвратом имущества и т.д.
Одной из целей повышения эффективности регулирования в сфере банкротства является усовершенствование механизмов банкротства юридических лиц, которая позволит в правовом поле найти решение изложенных выше проблем.
Стратегическая цель в области усовершенствования механизмов банкротства юридических лиц к 2012 году предусмотрена Стратегическим планом развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922.
Одним из пяти ключевых направлений Стратегического плана  развития Республики Казахстан до 2020 года является подготовка к посткризисному развитию. В процессе подготовки к восстановлению экономики Казахстан должен ускоренно реализовать реформы, которые позволят повысить его конкурентоспособность. Подготовка к посткризисному развитию включает меры по созданию более благоприятной бизнес-среды, укрепления финансового сектора и создания надежной правовой системы.
Стратегическая цель в области банкротства по совершенствованию законодательства и нормотворчества реализуется путем усовершенствования механизмов банкротства юридических лиц к 2012 году. С целью улучшения показателя данного целевого индикатора к 2012 году предполагается исполнение следующих задач: внесение изменений и дополнений в законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банкротства с учетом международного опыта, направленные на своевременное принятие мер по оздоровлению несостоятельных должников и защиту интересов кредиторов, обеспечение прозрачности и упрощение процедур банкротства, устранение административных барьеров и условий, способствующих коррупционным правонарушениям.
После принятия Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банкротства" будут приведены в соответствие с принятым законом подзаконные нормативные правовые акты, регулирующие сферу банкротства.
В рамках пропагандистской работы, с целью привлечения общественности к обсуждению планируемых нововведений в сфере банкротства и информации населения о принятых нововведениях в законодательство о банкротстве, планируется проведение работы по публикации соответствующих материалов в СМИ.

2.7. 7-стратегиялық бағыт. Қаржы мониторинг жүйесін қалыптастыру
Қаржы министрлігінің құрылымында 2008 жылы қызметі заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимылмен байланысты операцияларды жолын кесуге, анықтау және жоюға бағытталған Қаржылық мониторинг комитеті құрылды.
Қазіргі жаһандық экономикалық тұрақсыздық жағдайында, оның әсері қаржы саласынан тысқары ұзаққа таралған, отандық қаржылық жүйеге қолдау көрсету бойынша дамушы және дамыған мемлекеттердің күш-жігері ерекше орын алады.
Қалыптасқан жағдай көптеген мемлекеттердің үкіметтеріне өздерінің қаржылық жүйесінің құрылымына жаңадан қарауға, оларды реформалаудың қажеттілігін бағалау және қысқа мерзімде тиісті өзгерістерді енгізуге бірегей мүмкіндік беріп отыр.
Қаржы институттары сенімділігі мен қаржылық ағымның ашықтығын көтеруге мүмкіндік беретін негізгі өзгерістер, ең алдымен, қаржы ұйымдарының қызметтерін реттеу, қадағалау және мониторинг саласында жүзеге асырылуы тиіс. Сондай-ақ, құқыққа қарсы мақсатта қаржы жүйесін пайдаланудың үздіксіз жетілдіріліп отырған практикасына қарсы күрес бойынша шараларға ерекше назар аударған жөн.
Әлемдік экономикада болып жатқан дағдарыстық жағдайларға қарамастан, қазіргі уақыттағы жаһандық проблема - террористік және экстремистік ұйымдардың қызметі өз өзектігін жоғалтқан жоқ.
Ағымдағы қалыптасу кезеңінде Қаржы министрлігі осы салада заң жобалау негізін әзірледі, заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында қызметкерлерді іріктеу және қайта даярлау, сондай-ақ басқа да ұйымдастырушылық іс-шаралар, соның ішінде қаржы мониторингінің бірыңғай ақпараттық талдамалы жүйесін құру бойынша іс-шаралар басталды.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі қызметінің
стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері және
көрсеткіштері
Ескерту. Бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.27 № 1419 Қаулысымен.
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жылға (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жыл жоспары)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
1-стратегиялық бағыт. Бюджеттің атқарылу сапасын жақсарту  және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін ұлғайту

2.7. Стратегическое направление
7. Формирование системы финансового мониторинга
В 2008 году в структуре Министерства финансов был образован Комитет финансового мониторинга, деятельность которого направлена на предупреждение, выявление и пресечение операций, связанных с легализацией (отмыванием) доходов, полученных незаконным путем, или финансированием терроризма.
В нынешних условиях глобальной экономической нестабильности, влияние которой распространилось далеко за пределы финансового сектора, особое место занимают усилия, как развитых, так и развивающихся государств по оказанию поддержки отечественным финансовым системам.
Сложившаяся ситуация предоставляет правительствам многих стран уникальную возможность по новому взглянуть на архитектуру своих финансовых систем, оценить необходимость их реформирования и осуществить соответствующие изменения в относительно короткие сроки.
Основные изменения, позволяющие повысить надежность финансовых институтов и транспарентность финансовых потоков, должны быть осуществлены в первую очередь в сфере регулирования, надзора и мониторинга деятельности финансовых организаций. Также целесообразно уделить особое внимание мерам по борьбе с непрерывно совершенствующейся практикой использования финансовой системы в противоправных целях.
Несмотря на происходящие кризисные явления в мировой экономике, не потеряла своей актуальности глобальная проблема нынешнего времени - деятельность террористических и экстремистских организаций.
На текущем этапе становления Министерством финансов в данной сфере разработана законопроектная база, начаты набор и переподготовка сотрудников в сфере противодействия отмыванию доходов и финансирования терроризма, а также иные организационные мероприятия, в том числе по созданию Единой информационной аналитической системы финансового мониторинга.
3. Стратегические направления, цели,
задачи и показатели деятельности Министерства финансов
Республики Казахстан
Сноска. Раздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.12.2010 № 1419.
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009 год
(план
текущего
года)
2010 год
2011 год
2012 год
2013 год
2014 гол
Стратегическое направление 1. Улучшение качества исполнения бюджета и увеличение активов Национального фонда Республики Казахстан

7.1 - мақсат Заңсыз табыстарды жария ету (жылыстату) мен лаңкестікті қаржыландыруға қарсы іс-әрекеттер
Нысаналы индикатор Қаржы мониторингі субъектілерінің түрлерін қаржы мониторингі жүйесімен қамту: 2009 жылы жылы - 20 %, 2011 жылы - 50 %, 2012 жылы - 65 %, 2013 жылы - 80 %, 2014 жылы - 95 %
7.1.1 - міндет Қаржы мониторингінің бірыңғай ақпараттық жүйесін құру және дамыту
Қаржы мониторингінің бірыңғай ақпараттық талдамалы жүйесін құру және дамыту
Бірлік
-
-
1 (пилоттық аймақта)
1 (жетілдіру)
1 (жетілдіру)
-
-
3.1.Сектораралық өзара іс-әрекет (мемлекеттік органдар
арасындағы келісімдер негізінде)
3.1.1. Салықтық әкімшілендіруді жақсарту және қоғамның салық
қызметі органдарының жұмысына қанағаттану деңгейін өсіру
жолымен салықтардың толық түсуін қамтамасыз ету
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.12.27 № 1419 Қаулысымен.
Қаржымині іске асыратын іс-шаралар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
БАҚ арқылы салық мәселелері жөнінде ақпараттандыруды арттыру, Салық органдарының ІТ-жүйелерін жаңғырту
Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігі - ақпарат көлемін келісу, мемлекеттік сатып алуға тендерлерді уақтылы өткізу, қызметтерді берушілермен шарттар жасасу, Қаржы министрлігінің ұсыныстарын келісу.
3.1.2. Халықаралық стандарттарға жауап беретін, ұсынылатын
қызмет көрсетулердің сапасына бағдарланған тұрақты, тиімді
қызмет ететін кеден жүйесін қалыптастыру
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.12.27 № 1419 Қаулысымен.
Қаржымині іске асыратын іс-шаралар
Салааралық үйлестіруді талап ететін іс-шаралар
Кедендік ресімдеу үшін заманауи интеграцияланған ақпараттық жүйені және мынадай сипаттары бар бақылауды дамыту және енгізу:
1) электрондық үкімет ақпараттық жүйесін қолдану;
2) мемлекеттік және арнайы органдармен ведомствоаралық
ақпараттық өзара іс-қимыл жасау.
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі, Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі - берілетін рұқсат құжаттарының электрондық тізілімін жүргізу, берілген рұқсат құжаттары бойынша тауарларды ресімдеу мониторингі, көліктік құралдары туралы ақпаратпен алмасу.
3.2. Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен
мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Ескерту. Кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.27 № 1419 Қаулысымен.
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Мемлекеттің, мемлекеттік органның қызметі іске асырылуына бағытталған стратегиялық мақсаттары
Стратегиялық құжаттың, нормативтік құқықтық актінің атауы
1-стратегиялық бағыт. Бюджеттің атқарылу сапасын жақсарту  және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін ұлғайту

Цель 7.1. Противодействие легализации (отмыванию) незаконных доходов и финансированию
терроризма
Целевой индикатор. Охват системой финансового мониторинга видов субъектов финансового
мониторинга: в 2009 году - 0 %, в 2010 году - 20 %, в 2011 году - 50 %, в 2012 году -
65 %, в 2013 году - 80 %, в 2014 году - 95 %
Задача 7.1.1. Создание и развитие Единой информационной аналитической системы финансового
мониторинга
Создание и развитие
Единой информационной
аналитической системы
финансового мониторинга
Ед.
-
-
1 (в
пилотной
зоне)
1
(совер-
шенство-
вание)
1
(совер-
шенство-
вание)
-
-
3.1. Межсекторальное взаимодействие
(на основе соглашений между государственными органами)
3.1.1. Обеспечение полноты поступления налогов путем улучшения
налогового администрирования и роста уровня удовлетворенности
общества деятельностью органов налоговой службы
Сноска. Подраздел в редакции постановления Правительства РК от 27.12.2010 № 1419.
Мероприятия, реализуемые МФ
Мероприятия, требующие межотраслевой
координации
Повышения информированности по
налоговым вопросам посредством СМИ.
Модернизация IТ-систем налоговых
органов.
Министерство связи и информации
Республики Казахстан - согласование
объемов информации, своевременность
проведения тендеров на государственные
закупки, заключение договоров с
поставщиками услуг, согласование
предложений Министерства финансов.
3.1.2. Формирование устойчивой, эффективно функционирующей
таможенной системы, отвечающей международным стандартам,
ориентированной на качество предоставляемых услуг
Сноска. Подраздел в редакции постановления Правительства РК от 27.12.2010 № 1419.
Мероприятия, реализуемые МФ
Мероприятия, требующие межотраслевой
координации
Развитие и внедрение современной
интегрированной информационной
системы для таможенного оформления и
контроля со следующими
характеристиками:
1) применение информационных
систем электронного правительства;
2) межведомственное информационное
взаимодействие с государственными и
специальными органами.
Министерство индустрии и новых технологий
Республики Казахстан, Министерство
здравоохранения Республики Казахстан,
Министерство охраны окружающей среды Республики
Казахстан, Министерство сельского
хозяйства Республики Казахстан,
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан - ведение
электронного реестра выдаваемых
разрешительных документов, мониторинг
оформления товаров по выданным
разрешительным документам, обмен
информацией о транспортных средствах.
3.2. Соответствие стратегических направлений и целей
государственного органа стратегическим целям государства
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.12.2010 № 1419.
Стратегические направления и
цели государственного органа
Стратегические цели
государства, на реализацию
которых направлена деятельность
государственного органа
Наименование
стратегического
документа,
нормативного
правового акта
Стратегическое направление 1. Улучшение качества исполнения бюджета и увеличение активов Национального фонда Республики Казахстан

1.1-мақсат Мемлекеттік мекемелердің бюджеттерінің атқарылуына және шоттарына қазынашылық қызмет көрсету сапасын арттыру
Бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық  уәкілетті орган:
1) республикалық бюджетті атқарады және жергілікті бюджеттердің атқарылуына қызмет көрсетуді жүзеге асырады;
2) мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша төлемдерді жүзеге асырады.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексі
1.2-мақсат Мемлекеттік сатып алу процесінің тиімділігін оңтайландыру және арттыру
12 баптың 4 тармағы
Осы баптың 1-тармағы 1)-3) тармақшаларында көзделген тәсілдер арқылы жүзеге асырылатын мемлекеттік сатып алу Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен ақпараттық жүйелер және электрондық құжат айналымы пайдаланыла отырып жүргізілуі мүмкін.
2007 жылғы 21 шілдедегі «Мемлекеттік сатып алу туралы» Қазақстан Республикасының Заңы
2-стратегиялық бағыт. Салық жүйесін жетілдіру және салық қызметі органдары қызметінің тиімділігін арттыру
2.1-мақсат Салықтық әкімшілендіруді жақсарту жолымен салықтардың толық түсуін қамтамасыз ету
Ұзақ мерзімді басымдық 3 «Шетел инвестициялары мен ішкі жинақ ақшаларының деңгейі жоғары ашық нарықтық экономикаға негізделген экономикалық өсу. Нақты, тұрақты және еселеніп отыратын экономикалық өсу қарқындарына жету»
«Қазақстан - 2030» Барлық Қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы» Қазақстан Республикасының Президенті Н. Назарбаевтың Қазақстан халқына жолдауы «Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы № 735 Жарлығы
Бюджетке салық түсімдерінің 2010 жылға ЖІӨ-ге 30 пайыз деңгейіне дейін өсіруді қамтамасыз ету
«Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейінгі Стратегиялық жоспарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы № 735 Жарғысы
2.2-мақсат
Салық қызметі органдарының қызметіне қоғамның қанағаттануы деңгейінің өсуін қамтамасыз ету
Атқарушы биліктің «Әкімшілік реформаларды іске асыру және жаңғырту» жиырма төртінші бағыты. Біз озық халықаралық тәжірибелерді ескере отырып, корпорациялық басқару, нәтижелілік, транспаренттілік және қоғамға бағынушылық принциптерінде мемлекеттік басқарудың сапалы жаңа моделін құрамыз
«Қазақстан 2030» стратегиясы Қазақстан дамуының жаңа кезеңі
Ішкі және сыртқы саясатымыздағы аса маңызды 30 серпінді бағыт» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан халқына Жолдауы
3-стратегиялық бағыт. Кеден жүйесін жетілдіру және кеден органдары қызметінің тиімділігін арттыру

Цель 1.1. Повышение качества
казначейского обслуживания
исполнения бюджетов и счетов
государственных учреждений
Центральный уполномоченный
орган по исполнению бюджета:
1) исполняет республиканский
бюджет и осуществляет
обслуживание исполнения местных
бюджетов;
2) осуществляет платежи по
обязательствам государственных
учреждений
Бюджетный кодекс
Республики Казахстан
от 4 декабря 2008
года
Цель 1.2. Оптимизация и
повышение эффективности
процесса государственных
закупок
Пункт 4, статьи 12.
Государственные закупки,
осуществляемые способами,
предусмотренными подпунктами
1)-3) пункта 1 настоящей
статьи, могут проводиться с
использованием информационных
систем и электронного
документооборота в порядке,
определенном Правительством
Республики Казахстан.
Закон Республики
Казахстан от 21 июля
2007 года "О
государственных
закупках"
Стратегическое направление 2. Совершенствование налоговой системы и повышение эффективности деятельности органов налоговой службы
Цель 2.1. Обеспечение полноты
поступления налогов путем
улучшения налогового
администрирования
Долгосрочный приоритет 3
"Экономический рост,
базирующийся на открытой
рыночной экономике с высоким
уровнем иностранных инвестиций
и внутренних сбережений.
Достичь реальных, устойчивых
и возрастающих темпов
экономического роста"
Послание Президента
страны народу
Казахстана "Казахстан
- 2030 Процветание,
безопасность и
улучшение
благосостояния всех
казахстанцев"
Обеспечение роста налоговых
поступлений в бюджет до уровня
30 % к ВВП 2010 году
Указ Президента
Республики Казахстан
от 4 декабря 2001
года № 735 "О
дальнейших мерах по
реализации Стратегии
развития Республики
Казахстан до 2030
года"
Цель 2.2. Обеспечение роста
уровня удовлетворенности
общества деятельностью
органов налоговой службы
Двадцать четвертое направление
"Реализация административных
реформ и модернизация"
исполнительной власти. Мы
выстраиваем качественно новую
модель государственного
управления на принципах
корпоративного управления,
результативности, транспарент-
ности и подотчетности обществу
с учетом лучшего международного
опыта
Послание Президента
страны народу
Казахстана от 28
февраля 2007 года
"Стратегия "Казахстан
- 2030" на Новом
этапе развития
Казахстана.
30 важнейших
направлений нашей
внутренней и внешней
политики"
Стратегическое направление 3. Совершенствование таможенной системы и повышение эффективности деятельности таможенных органов

3.1-мақсат Халықаралық стандарттарға жауап беретін, ұсынылатын қызмет көрсетулердің сапасына бағытталған тұрақты, тиімді қызмет ететін кеден жүйесін қалыптастыру
Жетінші бағыт - «Қазақстан үшін тиімді жағдайларда БСҰ-на кіру Үшіншіден, кедендік әкімгерлікті жетілдіру мен кеден қызметі мамандарының осы заманғы талаптарға кәсіби сәйкестігін қамтамасыз ету жөнінде нақтылы, пәрменді және жүйелі шаралар әзірлеу қажет. Біз экономиканың ашықтығы, өңір елдерінің арасындағы кедендік кедергілерді азайту және өңірдегі сыртқы тарифтердің бірыңғай деңгейін белгілеу саясатын жүргізуге тиіспіз. Осы және басқа да мақсаттарға арнап, мемлекет соңғы жылдары өзіміздің кеден жүйесіне едәуір қаржы бөліп келеді»
Қазақстан Республикасының Президенті Нұрсұлтан Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы «Қазақстан - 2030» стратегиясы Қазақстан дамуының жаңа кезеңі.
Ішкі және сыртқы саясатымыздағы аса маңызды 30 серпінді бағыт» (II Бөлім)
3.2-мақсат
Кеден шекарасы арқылы заңсыз өтетін тауарларды анықтау тиімді қызмет ететін жүйесін қалыптастыру
3. Арнайы бөлігі, 12 бөлім.
Кеден әкімшелендіру, 56-тарау. Кедендік бақылау.
2003 жылғы 5 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Кеден кодексі
209-бап. Экономикалық контрабанда;
1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі
214-бап. Кедендік төлемдер мен алымдардан бас тарту
250-бап. Айналымына шек қойылған заттардың немесе айналымынан алынған заттардың контрабандасы
259-бап. Есірткі құралдар мен психотроптық заттарды заңсыз жасау, сатып алу, сақтау, тасымалдау, жіберу не беру
26-тарау. Кеден ісі саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар
2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының «Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы» кодексі
6-бап. Жедел іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдар. Кеден органдары
1994 жылғы 15 қыркүйектегі «Жедел іздестіру қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңы
4-стратегиялық бағыт. Қаржылық ақпараттың сапасы мен қол жетімділігін арттыру
4.1-мақсат Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін жетілдіру, оның ішінде мемлекеттік мекемелерде де, және аудиторлық ұйымдардың ХАС-қа көшуін қамтамасыз ету
Жетінші бағыт -«Қазақстан үшін тиімді жағдайларда БСҰ-на кіру Төртіншіден, барлық заңды тұлғалардың халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына көшу процесін жеделдету қажет.
«Жаңа әлемдегі Жаңа Қазақстан» Қазақстан Республикасының Президенті 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан халқына Жолдауы
20 баптың 2-тармағы «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен басқа, мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін мемлекеттік реттеу ерекшеліктерін уәкілетті орган мемлекеттік мекемелер үшін Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жөніндегі нормативтік құқықтық актілерімен белгілейді».
2007 жылғы 28 ақпандағы «Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы» Қазақстан Республикасының Заңы
Жетінші бағыт - «Қазақстан үшін тиімді жағдайларда БСҰ-на кіру Төртіншіден, барлық заңды тұлғалардың халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына көшу процесін жеделдету қажет».
«Жаңа әлемдегі Жаңа Қазақстан» Қазақстан Республикасының Президенті 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан халқына Жолдауы
5-стратегиялық бағыт. Мемлекеттік меншік пен экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларындағы меншікті басқару жүйесінің тиімділігін арттыру.

Цель 3.1. Формирование
устойчивой, эффективно
функционирующей таможенной
системы, отвечающей
международным стандартам,
ориентированной на качество
предоставляемых услуг
Седьмое направление -
"Вступление в ВТО на выгодных
для Казахстана условиях
В-третьих, нужно выработать
реальные, действенные и
системные меры по совершенство-
ванию таможенного администриро-
вания и обеспечению
профессионального соответствия
специалистов таможенной службы
современным требованиям. Мы
должны проводить политику
открытости экономики, снижения
таможенных барьеров между
странами региона и установления
единого уровня внешних тарифов
в регионе. На эти и другие цели
нашей таможенной системе
государство в последние годы
выделяет значительные суммы"
Послание Президента
страны народу
Казахстана от 28
февраля 2007 года
"Стратегия "Казахстан
- 2030" на Новом
этапе развития
Казахстана.
30 важнейших
направлений нашей
внутренней и внешней
политики"
Цель 3.2. Формирование
эффективно функционирующей
системы обнаружения товаров,
незаконно перемещаемых через
таможенную границу
3. Специальная часть, раздел
12. Таможенное администрирова-
ние, глава 56. Таможенный
контроль.
Таможенный кодекс
Республики Казахстан
от 5 апреля 2003 года
Статья 209. Экономическая
контрабанда;
Статья 214. Уклонение от уплаты
таможенных платежей и сборов;
Статья 250. Контрабанда изъятых
из обращения предметов или
предметов, обращение которых
ограничено;
Статья 259. Незаконные
изготовление, приобретение,
хранение, перевозка, пересылка
либо сбыт наркотических средств
или психотропных веществ
Уголовный кодекс
Республики Казахстан
от 16 июля 1997 года
Глава 26 Административные
правонарушения в сфере
таможенного дела
Кодекс Республики
Казахстан от 30
января 2001 года "Об
административных
правонарушениях"
Статья 6. Органы, осуществляю-
щие оперативно-розыскную
деятельность (пункт к)
Таможенные органы)
Закон Республики
Казахстан от 1994
года 15 сентября "Об
оперативно-розыскной
деятельности"
Стратегическое направление 4. Повышение качества и доступности финансовой
информации
Цель 4.1. Совершенствование
системы бухгалтерского учета
и финансовой отчетности, в
том числе и в государственных
учреждениях, и обеспечение
перехода аудиторских
организаций на МСА
Седьмое направление -
Вступление в ВТО на выгодных
для Казахстана условиях.
В-четвертых, нужно ускорить
процесс перехода всех
юридических лиц на
международные стандарты
финансовой отчетности
Послание Президента
страны народу
Казахстана от 28
февраля 2007 года
"Новый Казахстан в
новом мире"
Пункт 2 статьи 20 "Особенности
государственного регулирования
системы бухгалтерского учета и
финансовой отчетности в
государственных учреждениях,
кроме Национального Банка
Республики Казахстан,
устанавливаются нормативными
правовыми актами по
бухгалтерскому учету и
отчетности для государственных
учреждений уполномоченным
органом"
Закон Республики
Казахстан от 28
февраля 2007 года "О
бухгалтерском учете и
финансовой
отчетности"
Седьмое направление -
"Вступление в ВТО на выгодных
для Казахстана условиях.
В-четвертых, нужно ускорить
процесс перехода всех
юридических лиц на
международные стандарты
финансовой отчетности"
Послание Президента
страны народу
Казахстана от 28
февраля 2007 года
"Новый Казахстан в
новом мире"
Стратегическое направление 5. Повышение эффективности системы управления
республиканской государственной собственностью и собственностью в отраслях
экономики, имеющих стратегическое значение

5.1 -мақсат Мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекеттің қатысуы бар заңды тұлғалардың, сондай-ақ экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларында жұмыс істейтін заңды тұлғалардың қызметтерінің айқындылығын ұлғайту
«Мемлекеттік активтерді тиімді атқару» «Бюджет қаражатын жоспарлау жүйесін жаңғырту және жетілдіру, пайдалану тиімділігін арттыру және мемлекеттік активтерді басқару бойынша жұмыстарды жеделдету қажет».
«Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 6 ақпандағы Қазақстан халқына Жолдауы
5.2-мақсат Республикалық мемлекеттік заңды тұлғаларға бекітілген мүлікті тиімді қолдану
4-баптың 2-тармағы. Меншіктің мемлекеттік мониторингінің мақсаты Қазақстан Республикасының тиімді экономикалық дамуы мен экономикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету болып табылады
2003 жылғы 4 қарашадағы «Экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларындағы меншіктің мемлекеттік мониторингі туралы» Қазақстан Республикасының Заңы
6-стратегиялық бағыт. Банкроттық саласындағы реттеу тиімділігін арттыру
6.1 -мақсат. Заңды тұлғалардың банкроттығы тетіктерін жетілдіру және төлемге қабілетсіз ұйымдарды қаржы-экономикалық сауықтыру деңгейін арттыру
Екінші басымдық «Қазақстан экономикасын тұрлаулы экономикалық өрлеудің іргетасы ретінде одан әрі жаңарту мен әртараптандыру» 2.4. Медетшілік жасау немесе банкроттық туралы шешім шығарған кезде біртұтас өлшемдер қолданылуы керек. «Банкроттық шығынды мемлекеттік кәсіпорындардың қызметін қалпына келтіру мүмкіндігі қалмаған жағдайда жасалатын соңғы қадам болуға тиіс».
Ел Президентінің «Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы. «Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында» атты 2006 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан халқына жолдауы.
2012 жылға қарай заңды тұлғалардың банкроттығы тетіктерін жетілдіру.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922  Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспары.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің функционалдық
мүмкіндіктері мен мүмкін тәуекелдер
4.1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің функционалдық
мүмкіндіктері
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Стратегиялық жоспарын іске асыруға ықпал ететін функционалдық мүмкіндіктері мыналар болып табылады:
Қаржы министрлігінің құзыреті бойынша нормативтік құқықтық актілерді үнемі өзектендіру;
Қаржы министрлігі және оның құрылымдық бөлімшелерінің мемлекеттік қызметтерді орындауы мен мемлекеттік қызметтерді көрсету бойынша әкімшілік рәсімдемелерді (бизнес-процестерді) кешенді автоматтандыру;
аумақтық бөлімшелер қызметінің бірқатар көрсеткіштеріне негізделген және тиісті комитеттер жүргізетін Министрлік ведомстволары аумақтық бөлімшелері қызметінің тиімділігі мен сапасын рейтингтік бағалау;
көрсетілетін қызметтерді алушылармен өзара іс-әрекет - ақпаратты, министрліктің Web-сайтына жедел орналастыру, БАҚ жариялануын қамтамасыз ету, сауалдарға жауап беру;
кадрлық әлеуетті тұрақты арттыру, білікті мамандарды, оның ішінде жоғары оқу орындарының бітірушілерді тарту, біліктілік деңгейін арттыру, сондай-ақ қызметкерлерді ынталандыру.

Цель 5.1. Увеличение
прозрачности деятельности
государственных предприятий
и юридических лиц с
государственным участием, а
также юридических лиц,
функционирующих в отраслях
экономики, имеющих
стратегическое значение
"Эффективное управление
государственными активами"
"Надо также форсировать работу
по модернизации и
совершенствованию системы
планирования, повышению
эффективности использования
средств бюджета и управления
государственными активами"
Послание Президента
страны народу
Казахстана от 6
февраля 2008 года
"Рост благосостояния
граждан Казахстана -
главная цель
государственной
политики"
Цель 5.2. Эффективное
использование имущества,
закрепленного за республи-
канскими государственными
юридическими лицами
Пункт 2 статьи 4 "Целью
государственного мониторинга
собственности является
обеспечение эффективного
экономического развития и
экономической безопасности
Республики Казахстан"
Закон Республики
Казахстан от 4 ноября
2003 года "О
государственном
мониторинге собствен-
ности в отраслях
экономики, имеющих
стратегическое
значение"
Стратегическое направление 6. Повышение эффективности регулирования в сфере
банкротств
Цель 6.1. Усовершенствование
механизма банкротства
юридических лиц и повышение уровня финансово-экономичес-
кого оздоровления
неплатежеспособных организаций
Второй приоритет "Дальнейшая
модернизация и диверсификация
экономики Казахстана как
фундамент устойчивого
экономического роста"
2.4. Должны применяться
единые критерии при принятии
решений о реабилитации или
банкротстве. "Банкротство
должно быть последним шагом
при невозможности восстановить деятельность убыточных государственных предприятий".
Послание Президента страны народу
Казахстана от 1 марта 2006 года
"Стратегия вхождения Казахстана в
число 50 — наиболее
конкурентоспособных стран мира.
Казахстан на пороге нового рывка
вперед в своем развитии".
Усовершенствование механизмов банкротства юридических лиц к 2012 году.
Стратегический план развития Республики
Казахстан до 2020
года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан
от 1 февраля 2010 года № 922.
4. Функциональные возможности
Министерства финансов Республики Казахстан и возможные риски
4.1. Функциональные возможности Министерства финансов
Республики Казахстан
Функциональными возможностями Министерства финансов, способствующими реализации Стратегического плана являются:
постоянная актуализация нормативных правовых актов по компетенции Министерства финансов;
комплексная автоматизация административных процедур (бизнес-процессов) по исполнению Министерством финансов и его структурными подразделениями государственных функций и предоставлению государственных услуг;
рейтинговая оценка эффективности и качества деятельности территориальных подразделений ведомств Министерства финансов, основанная на ряде показателей деятельности территориальных подразделений и проводимая соответствующими комитетами;
взаимодействие с услугополучателями - оперативное размещение информации на Web-сайте Министерства финансов, обеспечение публикации в СМИ, ответы на запросы;
постоянное повышение кадрового потенциала, привлечение квалифицированных специалистов, в том числе выпускников высших учебных заведений, повышение уровня квалификации, а также стимулирование работников.

4.2. Мүмкін тәуекелдер
Қаржы министрлігі өз қызметінің барысында бірқатар тәуекелдермен (мақсаттарға қол жеткізуге кедергі келтіруі мүмкін жағдайлар) немесе Министрлік тарапынан бақылауға берілмейтін, мақсаттарға қол жеткізуге кедергі келтіруі мүмкін сыртқы факторлармен ұшырасуы мүмкін.
Стратегиялық жоспар мақсатының атауы
Тәуекел атауы
Қарсы әрекет тетіктері мен шаралары
Мемлекеттік мекемелер бюджеттерінің атқарылуына және шоттарына қазынашылық қызмет көрсету сапасын арттыру
Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің төмен деңгейі
Бағдарламалық, техникалық және ұйымдастырушылық деңгейлерде ақпараттық қауіпсіздікті және ақпаратты қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі тұтас жиынтық шараларды қолдану
Салық қызметі органдары қызметіне қоғамның қанағаттануы деңгейін өсіруді қамтамасыз ету
Кадрлардың тұрақтамауының көбеюі, қызметкерлер біліктілігінің төмен деңгейі
Мүмкін болатын қаражаттар шеңберінде көтермелеу жүйесін жетілдіру, қызметкерлердің біліктілігін арттыру
Кіріс және өңделетін ақпарат көлемінің ұлғаюына байланысты ақпараттық жүйелердің сай емес жұмысы
Жаңа ІТ-технологиясына көшу
Халықаралық стандарттарға жауап беретін, ұсынылатын қызмет көрсетулердің сапасына бағытталған тұрақты, тиімді қызмет ететін кеден жүйесін қалыптастыру
Сыртқы экономикалық қызмет қатысушылардың ақпараттандырудың төменгі деңгейі
Республикалық ақпараттық түсіндіру акциялар, кеден саясаты бойынша Консультативтік кеңестіктің отырыстар, «дөңгелек үстелдерді» жүргізу, кеден органдарының Web-порталында және БАҚ мәліметтерді орналастыру жолымен ақпараттандырудың деңгейін арттыру
Материалдық-техникалық жарақтандыруға арналған қаржыландыру көлемінің қысқаруы («орамды ашпастан» бақылау жабдықтарын сатып алу)
Кеден органдарын дамытуға бағытталған инвестициялық жобалар бойынша қысқартуды шектеу
Кедендік шекара арқылы заңсыз өткен тауарларды аңғару, құқық бұзушылықтарды ескерту және алдын алу жүйесінің тиімді жұмыс істеуін қалыптастыру
Құқық қорғау органдарымен ведомствоаралық өзара іс-қимылдар деңгейінің төмендігі
Ведомствоаралық өзара іс-қимылдарды және құқық қорғау органдарымен ақпарат алмасуды көтеру
Транзиттік есірткі трафикасының артуы
Есірткінің заңсыз айналымының жолын кесу жөніндегі қабылданған жедел шаралар санын арттыру
Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін жетілдіру
ХҚЕСКҚ-тың Қазақстан Республикасында ХҚЕС-ті мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне ресми аудару және (немесе) жариялау шартын жасасудан бас тартуы соңғы өзгерістер ескерілмей бұрын мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне ресми аударылған және (немесе) жарияланған ХҚЕС қолдану тәуекелін туғызады
ХҚЕСКҚ-мен ресми келіссөздер жүргізу мен хат алмасу, қаржыландырудың қажеттілігі туралы уақтылы хабарлау
ХҚЕС-ке, әсіресе нақты сектордың көшу көрінісін толық көлемде бақылау мүмкіндігінің жоқтығы
Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік заңнамасына сәйкес ХҚЕС-ке көшуге міндетті, ХҚЕС-ке көшпеген заңды тұлғаларды айқындау жұмысын жүргізу, сондай-ақ оларға тиісті шаралар қолдану
Қазақстанда ҚСХҚЕС саласындағы мамандардың жоқтығы
ҚСХҚЕС-ті енгізу жөніндегі тәжірибенің орнын басу, сондай-ақ оқыту үшін шетел консультанттарын тарту мақсатында, оның ішінде халықаралық шарттардың шеңберінде бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік саласындағы қазақстандық мамандарды шетелге шығумен ҚСХҚЕС-ке оқыту
Аудиторлық ұйымдардың ХАС-қа көшуін қамтамасыз ету
ХБФ-тың Қазақстан Республикасында ХАС-ты мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне ресми аудару және (немесе) жариялау шартын жасасудан бас тартуы соңғы өзгерістер ескерілмей бұрын мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне ресми аударылған және (немесе) жарияланған ХАС-ты қолдану тәуекелін туғызады
ХБФ-пен ресми келіссөздер және хат алмасу. 2008 жылы Қаржы министрлігіне аудиттің халықаралық стандарттары, сапа кепілдемесі мен кәсіби этика анықтамалығы (2008 жыл наурыз) бойынша аудиттің халықаралық стандарттарын қазақ тіліне көшіру мен жаңғыртуды рұқсат ететін, Қаржы министрлігі мен ХБФ арасында (ІFАС) өзара түсінушілік туралы меморандумға қол қойылды.
Төлем қабілетсіз кәсіпорындарды қаржы-экономикалық сауықтыру және дәрменсіз борышкерлерді тарату
Кредиторлық берешектің болуы, өндірілмеген дебиторлық берешек, сондай-ақ негізгі құралдардың тозуы
Борышкер қарызының барлық түрі бойынша тұрақсыздық айыбын (өсімпұл, айыппұл), сондай-ақ алынған кредиттер бойынша сыйақылар есептеуді тоқтату;
Шығындарды қысқарту бағдарламасын әзірлеу және жүзеге асыру;
Активтерді басқаруды жақсарту;
Айналым қаражатын толықтыруға ұзақ мерзімді несиелер немесе қарыздар алу;
Өндірісте пайдаланылмайтын активтерді сату;
Әртүрлі деңгейдегі бюджеттерден өтеусіз немесе қайтарымды негізде мемлекеттік қаржылық қолдау алу.
Дүниежүзілік банк бағалауы «Doing Business» респонденттерінің жауабына тәуелділігі (субъективті фактор) бағалау методологиясында өзгерістер мүмкіндігі
Дүниежүзілік банк сарапшылары мен респонденттерімен тұрақты ынтымақтастық пен банкроттылық сферасында объективті мәліметтер беру.
Соттардың конкурстық іс-жүргізу мерзімін ұзартуы
Мүліктің үлкен көлем., дебиторлық берешекті өндіріп алу нақты мүмкіндігінің, сот тексерулерінің болуы
Конкурстық іс-жүргізу мерзімін 1 жылға дейін ұзарту
Тауар нарығында басым (монополиялық) орын алатын табиғи монополиялардың субъектілері немесе нарықтың субъектілері болып табылатын немесе республиканың экономикасы үшін маңызды стратегиялық мәні бар, азаматтардың өміріне, денсаулығына, ұлттық қауіпсіздікке немесе қоршаған ортаға әсерін тигізе алатын, сондай-ақ мемлекеттің бастауы бойынша банкрот деп танылған ұйымдарды таратудың ерекше шарттарын белгілеу туралы ҚР Үкіметінің қаулысы

4.2. Возможные риски
В ходе своей деятельности Министерство финансов может столкнуться с возникновением ряда рисков (обстоятельств, которые могут помешать достижению целей) или внешних факторов, не поддающихся контролю со стороны Министерства финансов, которые могут препятствовать достижению целей.
Наименование цели
Стратегического плана
Наименование риска
Механизмы и меры противодействия
Повышение качества
казначейского
обслуживания исполне-
ния бюджетов и счетов
государственных
учреждений
Низкий уровень обеспе-
чения информационной
безопасностью
Применение совокупных мер по
обеспечению информационной
безопасности и защиты информации
на программном, техническом и
организационном уровнях
Обеспечение роста
уровня удовлетворен-
ности общества
деятельностью органов
налоговой службы
Увеличение текучести
кадров, низкий уровень
квалификации работников
Совершенствование системы мотивации
в рамках возможных средств,
повышение квалификации работников
Неадекватная работа
информационных систем в
связи с увеличением
объема входящей и
обрабатывающей
информации
Переход на новые IT-технологии
Формирование устойчи-
вой, эффективно
функционирующей
таможенной системы,
отвечающей международ-
ным стандартам,
ориентированной на
качество предоставляе-
мых услуг
Низкий уровень
информированности
участников
внешнеэкономической
деятельности
Повышение уровня информированности
путем проведения республиканских
информационно-разъяснительных
акций, заседаний
Консультативных советов по
таможенной политике, "круглых
столов", размещение сведений на
Web-портале таможенных органов и в
СМИ
Сокращение объемов
финансирования на
материально-техническое
оснащение (приобретение
оборудования
неинтрузивного контроля
"без вскрытия упаковки")
Ограничение секвестирования по
инвестиционным проектам,
направленным на развитие
таможенных органов
Формирование эффектив-
но функционирующей
системы профилактики
и предупреждения
правонарушений,
обнаружения товаров,
незаконно перемещаемых
через таможенную
границу
Низкий уровень
межведомственного
взаимодействия с
правоохранительными
органами
Повышение межведомственного
взаимодействия и информационного
обмена с правоохранительными
органами
Увеличение транзитного
наркотрафика
Увеличение количества принятых
оперативных мероприятий по
пресечению незаконного оборота
наркотиков
Совершенствование
системы бухгалтерского
учета и финансовой
отчетности
Отказ в заключение
договора на официальный
перевод и (или)
публикацию МСФО на
государственный и (или)
русский языки в
Республике Казахстан от
ФКМСФО влечет риск
применения ранее
официально переведенных
и (или) опубликованных
МСФО на государственном
и (или) русском языках
без учета последних
изменений
Официальные переговоры и переписки
с ФКМСФО, своевременное уведомление
о необходимости финансирования
Отсутствие возможности
в полном объеме
прослеживать картину
перехода на МСФО,
особенно реального
сектора
Проведение работы по выявлению
юридических лиц, не перешедших на
МСФО, которые согласно
законодательству о бухгалтерском
учете и финансовой отчетности
обязаны перейти на МСФО, а также
применение к ним соответствующих
мер
Отсутствие в Казахстане
специалистов в области
МСФООС
Обучение казахстанских специалистов
в области бухгалтерского учета и
финансовой отчетности МСФООС с
выездом за рубеж, с целью
преемственности опыта по внедрению
МСФООС, а также привлечение
иностранных консультантов для
обучения, в том числе в рамках
международных проектов
Обеспечение перехода
аудиторских
организаций на МСА
Отказ в заключение
договора на официальный
перевод и (или)
публикацию на
государственный и (или)
русский языки МСА в
Республике Казахстан от
МФБ влечет риск
применения ранее
официально переведенных
и (или) опубликованных
МСА без учета последних
изменений
Официальные переговоры и переписки
с МФБ. В 2008 году между
Министерством финансов и МФБ
(IFАС) подписан Меморандум о
взаимопонимании, разрешающий
Министерству финансов переводить и
воспроизводить МСА по Справочнику
по международным стандартам аудита,
гарантии качества и
профессиональной этики (март 2008
год) на казахский язык
Финансово-экономичес-
кое оздоровление
неплатежеспособных
предприятий и
ликвидация несостоя-
тельных должников
Наличие кредиторской
задолженности, не
взысканная дебиторская
задолженность, износ
основных средств,
снижение покупательской
способности
Прекращение начисления неустойки
(пени, штрафов) по всем видам
задолженности должника, а также
вознаграждения по полученным
кредитам. Разработка и
осуществление программы сокращения
затрат. Получение долгосрочных
ссуд или займов на пополнение
оборотных средств. Реализация
неиспользуемых в производстве
активов. Получение государственной
финансовой поддержки на
безвозмездной или возвратной основе
из бюджетов различных уровней
Зависимость оценки
Всемирного банка от
ответа респондентов
"Doing Business"
(субъективный фактор),
возможность изменений
в методологии оценки.
Постоянное сотрудничество с
респондентами и экспертами
Всемирного банка и
предоставление объективных данных
в сфере банкротства
Продление сроков
конкурсного производства
судами.
Большой объем имущества, наличие
реальной возможности взыскания
дебиторской задолженности, судебных
разбирательств
Продление сроков
конкурсного производства
до одного года.
Постановление Правительства
Республики Казахстан об
установлении особых условий
ликвидации организаций, являющихся
субъектами естественных монополий
или субъектами рынка, занимающих
доминирующее (монопольное)
положение на товарном рынке либо
имеющих важное стратегическое
значение для экономики республики,
способных оказать влияние на
жизнь, здоровье граждан,
национальную безопасность или
окружающую среду, а также
признанных банкротами
по инициативе государства

5. Нормативтік құқықтық актілер
1. 2003 жылғы 5 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Кеден кодексі;
2. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі;
3. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Салық кодексі;
4. «Мемлекеттік кәсіпорын туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 19 маусымдағы Заңы;
5. «Жекешелендіру туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Заңы;
6. «Банкроттық туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 21 қаңтардағы Заңы;
7. «Аудиторлық қызмет туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 20 қарашадағы Заңы;
8. «Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы» Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шілдедегі Заңы;
9. «Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 7 сәуірдегі Заңы;
10. «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңы;
11. «Темекі өнімдерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеу туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 12 маусымдағы Заңы;
12. «Экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларындағы меншіктің мемлекеттік мониторингі туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 қарашадағы Заңы;
13. «Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңы;
14. «Мемлекеттік сатып алу туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңы;
15. «Трансферттік баға белгілеу туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңы;
16. «2010-2012 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» 2009 жылғы 7 желтоқсандағы № 219-ІV Қазақстан Республикасының Заңы;
17. «Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы № 735 Жарлығы;
18. «Мемлекеттік және жалпы сыртқы борышты басқару жөніндегі тұжырымдама туралы» Қазақстан Республикасының Президентінің 2006 жылғы 29 желтоқсандағы № 234 Жарлығы;
19. «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығы;
20. «Мемлекеттік меншік объектілерінің, сондай-ақ меншігінде мемлекеттің үлесі бар объектілердің жұмыс істеуіне және оларды басқарудың тиімділігіне кешенді мониторинг жүйесін енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 24 шілдедегі № 998 қаулысы;
21. 2009 жылғы 27 тамыздағы № 32 Қазақстан Республикасы Үкіметінің отырысында мақұлданған 2010 - 2014 жылдарға арналған әлеуметтік-экономикалық дамудың болжамы.

5. Нормативные правовые акты
1. Таможенный кодекс Республики Казахстан от 5 апреля 2003 года;
2. Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года;
3. Налоговый кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года;
4. Закон Республики Казахстан от 19 июня 1995 года "О государственном предприятии";
5. Закон Республики Казахстан от 23 декабря 1995 года "О приватизации";
6. Закон Республики Казахстан от 21 января 1997 года "О банкротстве";
7. Закон Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года "Об аудиторской деятельности";
8. Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции";
9. Закон Республики Казахстан от 7 апреля 2003 года "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов";
10. Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах";
11. Закон Республики Казахстан от 12 июня 2003 года "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий";
12. Закон Республики Казахстан от 4 ноября 2003 года "О государственном мониторинге собственности в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение";
13. Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
14. Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О государственных закупках";
15. Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании";
16. Закон Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года № 219-IV "О республиканском бюджете на 2010-2012 годы";
17. Указ Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2001 года № 735 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Республики Казахстан до 2030 года";
18. Указ Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2006 года № 234 "О Концепции по управлению государственным и валовым внешним долгом";
19. Указ Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан";
20. Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июля 2001 года № 998 "О внедрении системы комплексного мониторинга функционирования и эффективности управления объектами государственной собственности, а также объектами, в которых государство имеет долю собственности";
21. Прогноз социально-экономического развития на 2010-2014 годы, одобренный на заседании Правительства Республики Казахстан 27 августа 2009 года № 32.

6-бөлім. Мемлекеттік орган қызметінің қамтамасыз ету бойынша қызметтерге жолданған бюджеттік бағдарлама
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.27 № 1419 Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
001 Бюджеттік жоспарлауды, мемлекеттік бюджеттің атқарылуын және оның атқарылуын бақылауды қамтамасыз ету
Сипаттамасы
Бюджеттік заңнаманы жетілдіру. Бюджетті жоспарлау, республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы, бюджеттердің атқарылуы жөніндегі бюджеттік есептілік бөлігінде жұмысты және ішкі қаржылық бақылау саласында әдістемелік басқаруды жүзеге асыру
Республикалық бюджеттің атқарылуын, республикалық бюджеттен бюджеттердің атқарылуы жөніндегі бюджеттік есептілік деректерінің негізінде бөлінген нысаналы трансферттерді жергілікті атқарушы органдардың игеруін факторлық талдау
Дұрыс, толық нормативтік құқықтық базаға сәйкес келетін бюджеттердің атқарылуы туралы ай сайынғы, тоқсандық және жылдық есептілікті қалыптастыру және беру. Мемлекеттік қаржының статистикасын жүргізу. Мемлекеттік органдармен, жергілікті атқарушы органдармен, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен, халықаралық қаржы ұйымдарымен, өзге де заңды және жеке тұлғалармен бюджеттік есептілік және мемлекеттік қаржының статистикасы мәселелері бойынша өзара іс-әрекет етуді қамтамасыз ету
Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік, аудиторлық қызмет, аудиторлық қызметті лицензиялау жүйесін дамыту, реттеу және жетілдірудің мемлекеттік стратегиясын іске асыру
Мемлекеттік сатып алу саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру. Мемлекеттік сатып алу туралы мәліметтерді электрондық түрде мемлекеттік сатып алудың республикалық Веб-сайтында жариялануы, кейіннен осы мәліметтердің қағаз тасығышта жариялануы жөніндегі қызметтер
Қаржы министрлігінің есептеу техникасының және телекоммуникациялық жабдығының және қолданыстағы ақпараттық жүйелерінің өміршеңдік кезеңін қолдау
Кедендік бақылау саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыруды қамтамасыз ету. Құбыр көлігін пайдалана отырып және электр беру желілері бойынша тауарларды қоса алғанда Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу мен кедендік бақылау. Энергия ресурстарын санауыштардың көрсеткіштерін алу және елден тысқары радиациялық бақылауды жүргізу. Департаменттер мен кеден бекеттерінің әкімшілік ғимараттарына жыл сайынғы ағымдағы жөндеуді жүргізу. Кеден органдарының ақпараттық жүйелерін алып жүру. Кеден органдарының қызметкерлерінің біліктілігін арттыру. Үкіметтік емес ұйымдар үшін әлеуметтік тапсырыс. Ұлттық және экономикалық қауіпсіздікті арттыру мақсатында құқық қорғау қызметін күшейту және жетілдіру. Кедендік бақылаудың техникалық құралдарын сатып алу, жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету, өлшем құралдарына мемлекеттік тексеру жүргізу
Салық бақылауын жүзеге асыру, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің толық түсуін, Қазақстан Республикасының экономикалық қауіпсіздігін, сондай-ақ этил спирті мен алкоголь өнімінің, темекі бұйымдарының, мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеуді қамтамасыз ету, халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру. Бұқаралық ақпарат құралдары арқылы, буклеттерді, жадынамалар мен салық қызметтерін көрсету стандарттарын тарату арқылы салық салуға байланысты мәселелерді түсіндіру. Бланкілік өнімдерге, пломбаларға қажеттілікті толық қамтамасыз ету
Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуына, мемлекеттік мекемелердің, шоттарына қызмет көрсету, республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен мемлекеттік мекемелер ұсынған құжаттардың заңнамаға сәйкестігін тексеру. Бюджетті атқару, бюджетті атқару бойынша есептілік және есептілікті жүргізу, мемлекеттік бюджеттің және Ұлттық қордың атқарылуы бойынша қаржылық операцияларды орындау, бюджет ақшасын басқару кезінде алдын-ала және ағымдағы бақылау
Мемлекеттік қаржы ресурстардың пайдалану кезінде сәйкестікке, қаржылық есептілікке, мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына бақылауды жүзеге асыру
Төлем қабілетсіз және дәрменсіз ұйымдар мониторингі. Банкроттық рәсімдерінің: конкурстық және оңалту өндірістерінің орындалуын және орындалуын бақылауды қамтамасыз ету, сырттан байқау, жалған және әдейі банкроттық белгілерін анықтау; лицензиялау; сыртқы алушыларға көрсетілетін қызметтер
Біліктілікті арттыру
Мемлекеттік мүлікті басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру
Заңсыз табыстарды жария ету (жылыстату) мен терроризмді қаржыландыруға қарсы Іс-әрекеттерді қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл

Раздел 6.
Бюджетная программа, направленная на
предоставление услуг по обеспечению
деятельности государственного органа
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.12.2010 № 1419.
Администратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
001 Обеспечение бюджетного планирования, исполнения и контроля за
исполнением государственного бюджета
Описание
Совершенствование бюджетного законодательства. Осуществление
методологической работы в области бюджетного планирования, исполнения
республиканского и местных бюджетов, отчетности об исполнении бюджетов
и методологическое руководство в сфере осуществления внутреннего
финансового контроля
Факторный анализ исполнения республиканского бюджета и освоения
местными исполнительными органами целевых трансфертов, выделенных из
республиканского бюджета, на основе данных бюджетной отчетности об
исполнении бюджетов
Формирование и представление достоверной, полной, соответствующей
нормативной правовой базе ежемесячной, квартальной и годовой отчетности
об исполнении бюджетов. Ведение статистики государственных финансов.
Обеспечение взаимодействия с государственными органами, местными
исполнительными органами, Национальным Банком Республики Казахстан,
международными финансовыми организациями, иными юридическими и
физическими лицами по вопросам бюджетной отчетности и статистики
государственных финансов
Реализация государственной стратегии развития, регулирования и
совершенствования системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности,
аудиторской деятельности, лицензирования аудиторской деятельности
Формирование государственной политики в области государственных
закупок. Услуги по опубликованию сведений по государственным закупкам в
электронном виде на республиканском Веб-сайте государственных закупок с
последующим опубликованием данных сведений на бумажном носителе
Поддержание жизненного цикла вычислительной техники и
телекоммуникационного оборудования и действующих информационных систем
Министерства финансов
Обеспечение формирования и реализация государственной политики в
области таможенного контроля. Таможенное оформление и таможенный
контроль товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную
границу Республики Казахстан, включая товары с использованием
трубопроводного транспорта и по линиям электропередач. Снятие показаний
счетчиков энергоресурсов и проведение радиационного контроля за
пределами страны. Ежегодное проведение текущего ремонта
административных зданий Департаментов и таможенных постов.
Сопровождение информационных систем таможенных органов. Повышение
квалификации сотрудников таможенных органов. Социальный заказ
для неправительственных организаций. Усиление и совершенствование
правоохранительной деятельности в целях повышения национальной и
экономической безопасности. Приобретение технических средств
таможенного контроля, ремонт и техническое обслуживание оборудования,
проведение государственной поверки средств измерений
Осуществление налогового контроля, обеспечение полноты поступления
налогов и других обязательных платежей в бюджет экономической
безопасности Республики Казахстан, а также государственного
регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной
продукции, табачных изделий, отдельных видов нефтепродуктов,
осуществление международного сотрудничества. Освещение вопросов,
связанных с налогообложением через средства массовой информации,
распространением буклетов, памяток и стандартов представления налоговых
услуг. Полное обеспечение потребности в бланочной продукции, пломбами
Обслуживание исполнения республиканского и местных бюджетов, счетов
государственных учреждений, проверка документов представленных
администраторами бюджетных программ и государственными учреждениями на
предмет соответствия бюджетному законодательству.
Предварительный и текущий контроль при исполнении бюджета, отчетность
по исполнению бюджета и ведение отчетности, выполнение финансовых
операций по исполнению государственного бюджета и Национального фонда,
управление бюджетными деньгами
Осуществление контроля на соответствие, финансовой отчетности, при
использовании государственных финансовых ресурсов, соблюдения
законодательства Республики Казахстан о государственных закупках
Мониторинг неплатежеспособных и несостоятельных организаций.
Обеспечение исполнения и контроль за исполнением процедур банкротства:
конкурсное и реабилитационное производство, внешнее наблюдение,
выявление признаков ложного и преднамеренного банкротства;
лицензирование; услуги оказываемые внешним получателям
Повышение квалификации
Реализация государственной политики в области управления
государственным имуществом
Обеспечение противодействия легализации (отмыванию) незаконных доходов
и финансированию терроризма
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009
год
(план
текущего
года)
2010
год
2011
год
2012
год

1. Бюджеттік жоспарлауды және мемлекеттік бюджеттің атқарылуын қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
Стратегиялық бағыты
4. Қаржылық ақпараттың сапасы мен қол жетімділігін арттыру
Мақсаты
4.1. Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін жетілдіру, мемлекеттік мекемелерде де, аудиторлық ұйымдарды ХАС өтуді қамтамасыз ету
Міндеттері
4.1.1. Заңнамалық базаны жақсарту және ХҚЕС бойынша регламенттеуші құжаттармен қамтамасыз ету

1. Услуги по обеспечению бюджетного планирования и исполнения
государственного бюджета
Стратегическое
направление
4. Повышение качества и доступности финансовой информации
Цель
4.1. Совершенствование системы бухгалтерского учета и финансовой
отчетности, в том числе и в государственных учреждениях, и обеспечение
перехода аудиторских организаций на МСА
Задачи
4.1.1. Обеспечение регламентирующими документами по МСФО

4. Кедендік бақылау комитетінің ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыт
3. Кеден жүйесін жетілдіру және кеден органдары қызметінің тиімділігін арттыру
Мақсаты
3.1. Халықаралық стандарттарға жауап беретін ұсынылған қызмет көрсетулердің сапасына бағытталған, тұрақты, тиімді қызмет ететін кеден жүйесін қалыптастыру
Міндеттері
3.1.1. Сыртқы экономикалық қызмет қатысушыларына қызмет көрсету уақытын қысқарту
Көлем көрсеткіштері
Кеден органдарының ақпараттық жүйелерін алып жүруді қамтамасыз ету
мың
теңге

4. Обеспечение функционирования информационных систем Комитета таможенного контроля
Стратегическое
направление
3. Совершенствование таможенной системы и повышение эффективности
деятельности таможенных органов
Цель
3.1. Формирование устойчивой, эффективно функционирующей таможенной
системы, отвечающей международным стандартам, ориентированной на
качество предоставляемых услуг
Задача
3.1.1. Сокращение времени обслуживания участников внешнеэкономической
деятельности
Показатели
количества
Обеспечение
сопровождения
информационных систем
таможенных органов
тыс.
тенге

75 980
284 596
2911 компьютерлер, 1330 принтер, 200 серверлермен ақпараты сақтаумен мұрағаттаудың қондырғыларын, желілердің телекомуникациалық жабдықтарының, деректерді беру - 94 спутниктік стансасы, 140 маршрутизаторлар, 39 радиомодемдерді жүйелік-техникалық қолдау
мың теңге
140 860
328 341
Шығыс материалдарын сатып алу (қосалқы бөлшектер, есте сақтау карталары, магниттік тасымалдағыштар, жүйелік фильтрлер және т.б.)
мың.
теңге
26 540
Қолда бар байланыс арналарын, оның ішінде 21 жер үсті байланыс арналарын, 170 спутниктік байланыс арналарын төлеу
мың.
теңге
177 380

75 980
284 596
Системно-техническая
поддержка 2911
компьютеров, 1330
принтеров, более 200
серверов и устройства
хранения и архивации
информации, а также
телекоммуникационного
оборудования сети
передачи данных - 94
спутниковых станций,
более 140
маршрутизаторов, 39
радиомодемов
тыс.
тенге
140 860
328 341
Приобретение расходных
материалов (запасных
частей, карт памяти,
магнитных носителей,
сетевых фильтров и др)
тыс.
тенге
26 540
Оплата имеющихся
каналов связи, в том
числе 21 наземных
каналов связи, 170
спутниковых каналов
связи
тыс.
тенге
177 380

543 688
Сапа көрсеткіштері
Кеден органдарының ақпараттық жүйелерін алып жүруді қамтамасыз ету
Тиімділік көрсеткіштері
Бір жылға бір аумақтық кеден органының ақпараттық жүйесін жүйелік-техникалық қолдауға орташа шығыстар
мың
теңге
5 634
13 134
Бір аумақтық бөлімшеге шығыс материалдарын сатып алуға арналған шығындардың шартты құны
мың
теңге
1 061
Байланыс арналары бойынша шығындардың шартты құны
мың
теңге
2 847
Бір аумақтық кеден бөлімшесіне ақпараттық жүйелерді алып жүруге арналған шығындардың шартты құны
мың
теңге

543 688
Показатели
качества
Бесперебойное
функционирование
информационных систем
таможенных органов
Показатели
эффективности
Средние расходы на
системно-техническую
поддержку
информационных систем
одного территориального
таможенного органа в
год
тыс.
тенге
5 634
13 134
Условная стоимость
затрат на приобретение
расходных материалов на
одно территориальное
таможенное
подразделение
тыс.
тенге
1 061
Условная стоимость
затрат на оплату
каналов связи
тыс.
тенге
2 847
Условная стоимость
затрат на сопровождение
информационных систем
одного территориального
таможенного
подразделения в год
тыс.
тенге

1 130
11 384
Нәтиже көрсеткіштері
Оның кезінде кедендік ресімдеу үшін қажетті құжаттар электронды түрде берілетін электронды декларациялау
%
5. Салықтардың және, бюджетке төленетін басқа да төлемдердің түсуін қамтамасыз ету бойынша қызметтер
Стратегиялық бағыт
2. Салық жүйесін жетілдіру және салық қызметі органдары қызметінің тиімділігін арттыру
Мақсаты
2.1. Салықтардың толық түсуін салықтық әкімшілендіруді жақсарту жолымен қамтамасыз ету
2.2. Қоғамның салық қызметі органдарының қызметінен қанағаттану деңгейінің өсуін қамтамасыз ету
Міндеттері

1 130
11 384
Показатели
результата
Электронное
декларирование,
при котором документы,
необходимые для
таможенного оформления,
будут предоставляться в
электронном виде
%
5. Услуги по обеспечению поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет
Стратегическое
направление
2. Совершенствование налоговой системы и повышение эффективности
деятельности органов налоговой службы
Цель
2.1. Обеспечение полноты поступления налогов путем улучшения налогового
администрирования
2.2. Обеспечение роста уровня удовлетворенности общества деятельностью
органов налоговой службы
Задачи

6. Қоғамның салық мәселелері бойынша хабардарлық деңгейін арттыру бойынша қызметтер
Стратегиялық бағыт
2. Салық жүйесін жетілдіру және салық қызметі органдары қызметінің тиімділігін арттыру
Мақсаты
2.2. Қоғамның салық қызметі органдарының қызметінен қанағаттану деңгейінің өсуін қамтамасыз ету
Міндеттері
2.2.1. Берілетін салықтық қызметтердің сапасын арттыру
2.2.2. Қоғамның салық мәселелерінде ақпараттанғандығын арттыру
Көлем көрсеткіштері
Салық қызметі стандарттарын тарату
дана

6. Услуги по повышению информированности общества по налоговым вопросам
Стратегическое
направление
2. Совершенствование налоговой системы и повышение эффективности
деятельности органов налоговой службы
Цель
2.2. Обеспечение роста удовлетворенности общества деятельностью органов
налоговой службы
Задачи
2.2.1. Повышение качества предоставляемых налоговых услуг
2.2.2. Повышение информированности общества в налоговых вопросах
Показатели
количества
Распространение
стандартов налоговых
услуг
шт.

130 730
128 713
130 302
131 938
131 938
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
004 Республикалық бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптама жүргізу
Сипаттамасы
Республикалық бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптама жүргізу
Стратегиялық бағыт
Мақсаты
Міндеті
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Республикалық бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеуді немесе түзетуді сондай-ақ қажетті сараптама жүргізуді қаржыландыру
мың теңге
700 000
700 000
700 000
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемесін дайындау және сараптау
%
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
700 000
700 000
700 000
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
006 Халықаралық қаржы ұйымдарының акцияларын сатып алу
Сипаттамасы
Халықаралық қаржы ұйымдарының Қазақстан Республикасының үлесін қолдау үшін төлемдерді жүзеге асыру
Стратегиялық бағыты
Мақсаты
Міндеттері
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Көлем көрсеткіштері
Халықаралық қаржы ұйымдарының Қазақстан Республикасының үлесін қолдау үшін төлемдерді жүзеге асыру
мың теңге
12 025 117
649 529
656 723
616 264
208 903
Сапа көрсеткіштері
Еліміздің инвестициялық тартымдылығын арттыру
%
100
100
100
Тиімділік көрсеткіштері
Жоспарланған іс-шараларды толық көлемінде орындау
%
100
100
100
Нәтиже көрсеткіштері
Халықаралық қаржы ұйымдарының жарғылық капиталына мемлекеттің қатысу көлемі
мың теңге
12 025 117
649 529
656 723
616 264
208 903
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
12 025 117
649 529
656 723
616 264
208 903
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
008 Бюджеттік инвестициялық жобаларға мониторинг жүргізу
Сипаттамасы
Бюджеттік инвестициялық жобаларға мониторинг жүргізу
Стратегиялық бағыт
Мақсаты
Міндеті
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Бюджеттік инвестициялық жобаларға мониторинг жүргізу
Мың теңге
11 550
54 503
58 863
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Белгіленген мерзімде бюджеттік инвестициялық жобалардың мониторингін жүргізу
%
100
100
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
Мың теңге
11 550
54 503
58 863
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
009 Кинология орталығының қызметтері
Сипаттамасы
Кедендік бақылау комитетінің Кинологиялық орталығын ұстауды қамтамасыз ету. Қазақстан Республикасының кеден органдарын асыл тұқымды қызметтік-іздестіру иттерімен, құрғақ азықпен, ветеринарлық-медициналық препараттармен және қоспалармен, вакциналармен, керек-жарақтармен, жарылғыш және есірткі заттарына (құралдарына) ұқсатқыштармен қамтамасыз ету. Кеден органдары үшін есірткі құралдарының заңсыз айналымын анықтау және жолын кесу мақсатында есірткі құралдарын, жарылғыш заттарды және қару-жарақты іздеуге арналған қызметтік-іздестіру иттерімен маман-кинологтарды оқыту
Стратегиялық бағыты

130 730
128 713
130 302
131 938
131 938
Администратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
004 Разработка или корректировка, а также проведение необходимых
экспертиз технико-экономических обоснований республиканских
бюджетных инвестиционных проектов
Описание
Разработка или корректировка, а также проведение необходимых
экспертиз технико-экономических обоснований республиканских
бюджетных инвестиционных проектов
Стратегическое
направление
Цель
Задача
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план
текущего
года)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Финансирование
разработки или
корректировки, а
также проведения
необходимых
экспертиз технико-
экономических
обоснований
республиканских
бюджетных
инвестиционных
проектов
тыс.
тенге
700 000
700 000
700 000
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Подготовка и
экспертиза технико-
экономических
обоснований
республиканских
бюджетных
инвестиционных
проектов
%
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
700 000
700 000
700 000
Администратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
006 Приобретение акций международных финансовых организаций
Описание
Осуществление выплат для поддержания доли Республики Казахстан в
уставном капитале международных финансовых организаций
Стратегическое
направление
Цель
Задачи
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009 год
(план
текущего
года)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Осуществление выплат для
поддержания доли
Республики Казахстан в
уставном капитале
международных финансовых
организаций
тыс.
тенге
12 025 117
649 529
656 723
616 264
208 903
Показатели
качества
Своевременное осуществле-
ние выплат для поддержания
доли Республики Казахстан
в уставном капитале
международных финансовых
организаций
%
100
100
100
Показатели
эффективности
Выполнение запланированных
мероприятий в полном
объеме
%
100
100
100
Показатели
результата
Объем участия государства
в уставном капитале
международных финансовых
организаций
тыс.
тенге
12 025 117
649 529
656 723
616 264
208 903
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
12 025 117
649 529
656 723
616 264
208 903
Администратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
008 Проведение мониторинга бюджетных инвестиционных проектов
Описание
Проведение мониторинга бюджетных инвестиционных проектов
Стратегическое
направление
Цель
Задача
Показатели
Наименование
Ед.
изм
Отчетный период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план
текущего
года)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Проведение
мониторинга
бюджетных
инвестиционных
проектов
тыс.
тенге
11 550
54 503
58 863
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Проведение
мониторинга
бюджетных
инвестиционных
проектов в
установленные сроки
%
100
100
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
11 550
54 503
58 863
Администратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
009 Услуги кинологического центра
Описание
Обеспечение содержания Кинологического центра Комитета таможенного
контроля. Обеспечение таможенных органов Республики Казахстан
племенными, служебными собаками, сухими кормами, ветеринарно-
медицинскими препаратами и добавками, вакциной, снаряжением. Обучение
специалистов - кинологов со служебно-розыскными собаками на поиск
наркотических средств, взрывчатых веществ и оружия в целях выявления и
пресечения незаконного оборота наркотических средств для таможенных
органов
Стратегическое
направление

2 953 332
763 998
1 401 922
1 270 310
870 375
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
023 Кедендік сараптама жүргізу
Сипаттамасы
Орталық және өңірлік кеден зертханасын ұстау, зерттеу мүмкіндіктерін кеңейту, тауарлардың кодтарын Сыртқы экономикалық қызметтің Тауарлық номенклатурасына сәйкес дұрыс анықтау, тарифтік және тарифтік емес реттеу шараларын дұрыс қолдану, бюджетке кедендік төлемдердің түсуін қамтамасыз ету, сапасыз тауарларды әкелуден және радиациялық-қауіпті жүктердің транзитінен қорғау, кеден органдары қызметкерлерінің радиологиялық қағынуының деңгейін бақылау жөніндегі жұмыстарды жүргізу (жеке дозиметриялық бақылау)
Стратегиялық бағыты
3. Кеден жүйесін жетілдіру және кеден органдары қызметінің тиімділігін арттыру
Мақсаты
3.1. Халықаралық стандарттарға жауап беретін, ұсынылған қызмет көрсетулердің сапасына бағдарланған, тұрақты, тиімді қызмет ететін кеден жүйесін қалыптастыру
Міндеттері
3.1.1. Сыртқы экономикалық қызмет қатысушыларына қызмет көрсету уақытын қысқарту
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Көлем көрсеткіштері
Оларды Сыртқы экономикалық қызметтің Тауарлық номенклатурасына сәйкестігін дұрыс жіктеу үшін Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлардың сапалы құрамын анықтау үшін зерттеулер жүргізу
сараптама

2 953 332
763 998
1 401 922
1 270 310
870 375
Администратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа(подпрограмма)
023 Проведение таможенной экспертизы
Описание
Содержание центральной и региональных таможенных лабораторий,
расширение исследовательских возможностей, достоверное определение
кодов товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешней
экономической деятельностью, правильное применение мер тарифного и
нетарифного регулирования, обеспечение поступления таможенных платежей
в бюджет, защита от ввоза недоброкачественных товаров и транзита
радиационно-опасных грузов, проведение работ по контролю уровня
радиологического заражения сотрудников таможенных органов
(индивидуальный дозиметрический контроль)
Стратегическое
направление
3. Совершенствование таможенной системы и повышение эффективности деятельности таможенных органов
Цель
3.1. Формирование устойчивой, эффективно функционирующей таможенной
системы, отвечающей международным стандартам, ориентированной на
качество предоставляемых услуг
Задача
3.1.1. Сокращение времени обслуживания участников внешнеэкономической
деятельности
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009 год
(план
текущего
года)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Проведение исследований
для определения
качественного состава
товаров, перемещаемых
через таможенную границу
Республики Казахстан для
их правильной
классификации в
соответствии с Товарной
номенклатурой
внешнеэкономической
деятельности
экс-
перти-
за

36 464
42 490
47 723
55 535
55 535
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
026 Кедендік бақылау және кедендік инфрақұрылым объектілерін салу
Сипаттамасы
Кедендік бақылау объектілерінде жалғастырылып жатқан құрылыс жұмыстары, жобалық-сметалық құжаттарды өңдеу және бекіту, техникалық-экономикалық жобаларды дәлелдеу, Қазақстан Республикасы аймақтарында кедендік бақылау объектілерінің құрылысын аяқтау
Стратегиялық бағыты

36 464
42 490
47 723
55 535
62 034
Администратор
бюджетной
программы
Министерства финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
026 Строительство объектов таможенного контроля и таможенной
инфраструктуры
Описание
Строительные работы на продолжающихся объектах таможенного контроля,
разработка и утверждение проектно-сметной документации, технико-экономического обоснования проектов, завершение строительства объектов таможенного контроля в регионах Республики Казахстан
Стратегическое
направление

3. Кеден жүйесін жетілдіру және кеден органдары қызметінің тиімділігін арттыру
Мақсаты
3.1. Халықаралық стандарттарға жауап беретін, ұсынылған қызмет көрсетулердің сапасына бағдарланған, тұрақты, тиімді қызмет ететін кеден жүйесін қалыптастыру
Міндеттері
3.1.2. Сыртқы экономикалық қызмет қатысушыларының мүдделері үшін кедендік рәсімдерді халықаралық стандарттарға сәйкес үйлестіру және бір ізге салу
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Көлем көрсеткіштері
Оңтүстік Қазақстан, Маңғыстау және Алматы облыстарындағы объектілердің құрылысын аяқтау
объектілерді
4
7
4
Шығыс Қазақстан облысында Бірыңғай бақылау-өткізу пунктінің жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеу, Мемлекеттік сараптамадан өткізу және құрылысын бастау
объект
1
Шығыс Қазақстан, Жамбыл және Алматы облыстарында кеден бекеттерін қайта жаңарту жобасы бойынша жобалау-сметалық құжаттама әзірлеу, Мемлекеттік сараптамадан өткізу және құрылысын бастау
объект
4
Оңтүстік Қазақстан облысында кеден бекетінің жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеу, Мемлекеттік сараптамадан өткізу және құрылысын бастау
объект
1
Жамбыл облысында «Нововоскресеновка» Бірыңғай бақылау-өткізу пунктінің құрылысын аяқтау
объект
1
Алматы, Жамбыл, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан, Шығыс Қазақстан облыстарында тез тұрғызылатын қызметтік тұрғын үйлердің жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеу, Мемлекеттік сараптамадан өткізу және құрылысын бастау
объект

3. Совершенствование таможенной системы и повышение эффективности деятельности таможенных органов
Цель
3.1. Формирование устойчивой, эффективно функционирующей таможенной
системы, отвечающей международным стандартам, ориентированной на
качество предоставляемых услуг
Задача
3.1.2. Гармонизация и унификация таможенных процедур в соответствии с
международными стандартами, в интересах участников внешнеэкономической
деятельности
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009 год
(план
текущего
года)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Завершение строительства
объектов в Южно-
Казахстанской,
Мангистауской и
Алматинской областях
объек-
тов
4
7
4
Разработка проектно-сметной
документации, проведение
Государственной экспертизы и начало
строительства Единого
контрольно-пропускного пункта в
Восточно-Казахстанской области
объек-
тов
1
Разработка проектно-сметной
документации, проведение
Государственной экспертизы и начало
строительства по проекту
реконструкции таможенных постов в
Восточно-Казахстанской, Жамбылской
и Алматинской областях
объек-
тов
4
Разработка проектно-сметной
документации, проведение
Государственной экспертизы и начало
строительства таможенного поста в
Южно-Казахстанской области
объек-
тов
1
Завершение строительства Единого контрольно-
пропускного пункта "Нововоскресеновка" в Жамбылской области
объек-
тов
1
Разработка проектно-сметной
документации, проведение
Государственной экспертизы и начало
строительства быстровозводимых
служебных жилых домов в
Алматинской, Жамбылской,
Мангистауской, Южно-Казахстанской,
Восточно-Казахстанской областях
объек-
тов

1.1. Мемлекеттік мекемелердің шоттарын және бюджеттердің орындалуын қазынашылық қамтамасыз етудің сапасын жоғарылату
Міндеттері
1.1.1. Қазынашылықтың ақпараттандыру жүйесінің жетілдіру
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Көлем көрсеткіштері
Қаржылық құжаттардың электрондық құжат айналымы (Қазынашылық - клиент) үшін қазынашылықтың ақпараттық жүйесін мемлекеттік мекемелермен біріктіру пайызы жүйемен қосылу үшін, техникалық жарақтандырудың қажетті деңгейі бар мемлекеттік мекемелермен.
%
10
10
45
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қаржылық құжаттардың өңделуін және мемлекеттік мекемелердің қызмет көрсету мерзімін қысқарту
жұмыс күні
3
3
2
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
256 031
1 407 640
350 122
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
031 «КААЖ» және «Электрондық кеден» ақпараттық жүйесін құру
Сипаттамасы
Ақпараттық технологияларды дамыту негізінде кеден органдары қызметінің айқындығы мен тиімділігін қамтамасыз ету. Кеден органдарының автоматтандырылған ақпараттық жүйесін дамыту және жетілдіру, елдің Электронды үкімет инфрақұрылымын құру шеңберінде оның базасында электронды кеден қызметіне көшуді құру және қамтамасыз ету
Стратегиялық бағыты
3. Кеден жүйесін жетілдіру және кеден органдары қызметінің тиімділігін арттыру
Мақсаты
3.1. Халықаралық стандарттарға жауап беретін, ұсынылған қызмет көрсетулердің сапасына бағдарланған; тұрақты, тиімді қызмет ететін кеден жүйесін қалыптастыру
Міндеттері
3.1.1. Сыртқы экономикалық қызмет қатысушыларына қызмет көрсету уақытын қысқарту
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Көлем көрсеткіштері
Автоматтандырылған жұмыс орындарын құру
бірлік

1.1. Повышение качества казначейского обслуживания исполнения
бюджетов и счетов государственных учреждений
Задача
1.1.1. Совершенствование информационной системы казначейства
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009 год
(план
текущего
года)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Процент интеграции
информационной системы
казначейства с
государственными
учреждениями для
электронного
документооборота
финансовых документов
(Казначейство - клиент)
с государственными
учреждениями, имеющими
необходимый уровень
технического оснащения
для подключения к
системе
%
10
10
45
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Сокращение времени
обслуживания
государственных
учреждений и обработки
финансовых документов
рабо-
чих
дня
3
3
2
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
256 031
1 407 640
350 122
Администратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
031 Создание информационной системы "ТАИС" и "Электронная таможня"
Описание
Обеспечение прозрачности и эффективности деятельности таможенных
органов на основе развития информационных технологий. Развитие и
совершенствование автоматизированной информационной системы таможенных
органов, создание и обеспечение на ее базе перехода к электронным
таможенным услугам, в рамках создания инфраструктуры Электронного
правительства страны
Стратегическое
направление
3. Совершенствование таможенной системы и повышение эффективности деятельности таможенных органов
Цель
3.1. Формирование устойчивой, эффективно функционирующей таможенной
системы, отвечающей международным стандартам, ориентированной на
качество предоставляемых услуг
Задача
3.1.1. Сокращение времени обслуживания участников внешнеэкономической
деятельности
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009 год
(план
текущего
года)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Создание
автоматизированных
рабочих мест
единиц

391 841
70 070
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
035 Қазынашылық объектілерін салу және реконструкциялау
Сипаттамасы
Әкімшілік ғимарат салу
Стратегиялық бағыт
Мақсаты
Міндеті
Көрсеткіштер
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Талдықорған қаласында Алматы облысы бойынша ҚД-ның Әкімшілік ғимаратына жапсарлас құрылыс салудың жобалау-іздестіру жұмыстарын, техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу және мемлекеттік сараптама жүргізу
дана
1
Талдықорған қаласында Алматы облысы бойынша ҚД-ның Әкімшілік ғимаратына жапсарлас құрылыс салу
дана
1
Сапа көрсеткіштері
Талдықорған қаласында Алматы облысы бойынша ҚД-ның Әкімшілік ғимаратына жапсарлас құрылыс салу үшін ЖІЖ, ТЭН және мемлекеттік сараптаманы уақтылы дайындау
%
100
Талдықорған қаласында Алматы облысы бойынша ҚД-ның Әкімшілік ғимаратына жапсарлас құрылыс салу жөніндегі жұмыстардың жоспарланған көлемін уақтылы аяқтау
%
100
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қазынашылық жүйесінің қауіпсіздік талаптарына сай келетін меншікті әкімшілік ғимараттары
дана
1
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
80 755
3 723
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
036 Салық заңнамасын өзгертуге байланысты салық органдарының ақпараттық жүйелерін жаңғырту
Сипаттамасы
Салық әкімшілігін жаңартуға байланысты ақпараттық жүйені құру және дамыту; салық органдарын кем дегенде серверлік жабдықтармен жарақтандыру; лицензиялық БҚ сатып алу
Стратегиялық бағыты
2. Салық жүйесін жетілдіру және салық қызметі органдары қызметінің тиімділігін арттыру
Мақсаты
2.1. Салықтардың толық түсуін салықтық әкімшілендіруді жақсарту жолымен қамтамасыз ету
2.2. Қоғамның салық қызметі органдарының қызметінен қанағаттану деңгейінің өсуін қамтамасыз ету
Міндеттері

391 841
70 070
Администратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
035 Строительство и реконструкция объектов Казначейства
Описание
Строительство административного здания
Стратегическое
направление
Цель
Задача
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008 год
(отчет)
2009 год
(план
текущего
года)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Разработка проектно-
изыскательских работ,
технико-экономического
обоснования и
проведение
Государственной
экспертизы на
строительство
пристройки к
административному
зданию ДК по
Алматинской области
г. Талдыкорган
шт.
1
Строительство
пристройки к
административному
зданию ДК по
Алматинской области
г. Талдыкорган
шт.
1
Показатели
качества
Своевременная
подготовка ПИР,
технико-экономического
обоснования и
Государственной
экспертизы для
строительства
пристройки к
административному
зданию ДК по
Алматинской области
г. Талдыкорган
%
100
Своевременное
завершение
запланированного
объема работ по
строительству
пристройки к
административному
зданию ДК по
Алматинской области в
г. Талдыкорган
%
100
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Собственные
административные
здания,
соответствующие
требованиям
безопасности системы
казначейства
шт.
1
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
80 755
3 723
Администратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
036 Модернизация информационных систем налоговых органов, связанных с изменением налогового законодательства
Описание
Создание и развитие информационной системы в связи с модернизацией
налогового администрирования; оснащение налоговых органов в среднем
серверным оборудованием; приобретение лицензионных ПО
Стратегическое
направление
2. Совершенствование налоговой системы и повышение эффективности деятельности органов налоговой службы
Цель
2.1. Обеспечение полноты поступления налогов путем улучшения
налогового администрирования
2.2. Обеспечение роста уровня удовлетворенности общества деятельностью
органов налоговой службы
Задачи

264 547 566
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
055 Қаржылық бақылау жүргізудің ақпараттық жүйесін құру және дамыту
Сипаттамасы
Заңсыз жолмен алған кірістерді заңдастыруға (жылыстауға) және терроризмді қаржыландыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру
Стратегиялық бағыты
7. Қаржы мониторингі жүйесін қалыптастыру
Мақсаты
7.1. Заңсыз табыстарды жария ету (жылыстату) мен лаңкесікті қаржыландыруға қарсы іс-әрекеттер
Міндеттері
7.1.1. «е-Қаржымині» біріктірілген ақпараттық жүйесінің «қаржы мониторингі» ішкі жүйесін құру және дамыту
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезеңі
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Көлем көрсеткіштері
«Заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) қарсы іс-қимыл туралы» және «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарын және осы зандардан туындайтын өзге де нормативтік құқықтық актілерді қабылдау
бірлік
2
Ақпараттық жүйенің техникалық тапсырмасы мен техникалық экономикалық негіздемесін әзірлеу
бірлік
1
Бағдарламалық өнім құру
бірлік
1 (пилоттық аймақта)
Есептеуіш және коммуникациялық жабдықтарды сатып алу
бірлік
240
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қаржы мониторингі субъектілерінің түрлерін қаржы мониторингі жүйесімен қамту
%
20
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
859 954
399 706
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
061 «е-Қаржымині» интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесін жасау
Сипаттамасы
ҚР Қаржы министрлігінің және оның құрылымдық бөлімшелерімен мемлекеттік атқарымдарды орындау және мемлекеттік қызмет көрсету үшін басқару рәсімін (бизнес үдерістерін) кешенді автоматтандыру
Стратегиялық бағыты
Мақсаты
Міндеттері
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезеңі
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Көлем көрсеткіштері
Өндіріс пайдалануға енгізілген «е-Қаржымині» БААЖ-нің функционалды компоненттер саны (жыл соңына)
бірлік
3
9
9
е-Қаржымині қажетті инфрақұрылымын қамту
%
10
100
100
Сапа көрсеткіштері
«е-Қаржымині» БААЖ құру кезеңдерінің нәтижелері бойынша Сапасын сыртқы бақылау
%
100
100
100
Тиімділік көрсеткіштері
Көрсетілетін электрондық қызметтер тізбесін арттыру (жыл соңына)
бірлік
17
55
55
Нәтиже көрсеткіштері
Ішкі пайдаланушылардың саны
пайд.
60
24 516
24 516
Сыртқы пайдаланушылардың саны
пайд.
1 262 312
1 262 312
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге

264 547 566
Администратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
055 Создание и развитие информационной системы финансового мониторинга
Описание
Реализация государственной политики в области противодействия
легализации (отмыванию) незаконных доходов и финансирования терроризма
Стратегическое
направление
7. Формирование системы финансового мониторинга
Цель
7.1. Противодействие легализации (отмыванию) незаконных доходов и
финансированию терроризма
Задачи
7.1.1. Создание и развитие подсистемы "финансовый мониторинг"
Интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин"
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009 год
(план
текущего
года)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Принятие Законов РК "О
противодействии
легализации (отмыванию)
доходов, полученных
незаконным путем, и
финансированию
терроризма" и "О
внесении изменений и
дополнений в некоторые
законодательные акты
Республики Казахстан по
вопросам противодействия
легализации (отмыванию)
доходов, полученных
незаконным путем, и
финансированию
терроризма" и иных
подзаконных нормативных
правовых актов,
вытекающих из данных
законов
ед.
2
Разработка технического
задания и технико-
экономического обоснова-
ния информационной
системы
ед.
1
Создание программного
продукта
ед.
1 (в
пилот-
ной
зоне)
Закупка вычислительного
и коммуникационного
оборудования
ед.
240
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Охват системой
финансового мониторинга видов субъектов финансового мониторинга
%
20
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
859 954
399 706
Администратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
061 Создание интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин"
Описание
Комплексная автоматизация административных процедур (бизнес-процессов)
по исполнению Министерством финансов и его структурными
подразделениями государственных функций и предоставлению
государственных услуг
Стратегическое
направление
Цель
Задачи
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009 год
(план
текущего
года)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количество функциональ-
ных компонент ИАИС
"е-Минфин", введенных в
опытную эксплуатацию (на
конец года)
ед.
3
9
9
Обеспечение необходимой
инфраструктуры е-Минфина
%
10
100
100
Показатели
качества
Внешний контроль
качества по итогам
этапов создания ИАИС
"е-Минфин"
%
100
100
100
Показатели
эффективности
Увеличение перечня
оказываемых электронных
услуг (на конец года)
ед.
17
55
55
Показатели
результата
Количество внутренних
пользователей
польз.
60
24 516
24 516
Количество внешних
пользователей
польз.
1 262 312
1 262 312
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге

2 113 049
847 109
7 131 676
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
062 «Ақпараттық-есептеу орталығы» Акционерлік қоғамының жарғылық капиталын ұлғайту
Сипаттамасы
«Ақпараттық-есептеу орталығы» акционерлік қоғамы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 19 мамырдағы № 475 қаулысына сәйкес құрылды. Қызметінің негізгі мәні мемлекеттік меншікті ұйымдастыру және есепке алуды жүргізу, бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыру, жария мүдделі ұйымдар үшін қаржылық есептілік депозитарийін өткізу қызметін жүзеге асыру болып табылады
Стратегиялық бағыты
Мақсаты
Міндеттері
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезеңі
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Көлем көрсеткіштері
«Ақпараттық есептік орталығы» АҚ акцияларының ақшаларымен төлеу
мың теңге
117 820
Сапа көрсеткіштері
«Ақпараттық есептік орталығы» АҚ-да Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі берген номиналдық ұстаушы ретінде клиенттердің шотын жүргізу құқығы бар брокер және (немесе) дилер қызметіне лицензиясын сақтау
дана
1 лицензия
Тиімділік көрсеткіштері
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес «Ақпараттық есептік орталығы» АҚ қарапайым акцияларын оларды республикалық меншікке беру жолымен орналастыру
дана
41 100
Нәтиже көрсеткіштері
«Акпараттық есептік орталығы» АҚ-мен акционерлік қоғамдардың акцияларының мемлекеттік пакеттерін атаулы ұстаушының олар туралы және олармен жасалатын мәмілелер туралы ақпаратты Мемлекеттік мүлік тізілімінде шоғырландыру үшін жүзеге асырылуы
дана
116
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
117 820
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
067 Саяси партияларды қаржыландыру
Сипаттамасы
Саяси партияларды қаржыландыру
Стратегиялық бағыты
Мақсаты
Міндеттері
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезеңі
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Көлем көрсеткіштері
Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес қаржыландырылатын саяси партиялардың болжалды саны
бірлік
1
1
1
1
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Саяси партияның жарғылық мақсаттарын, міндеттері мен құқықтарын іске асыруға республикалық бюджеттен қаражат
мың теңге
719 830
5 217 850
851 338
919 453
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
719 830
5 217 850
851 338
919 453
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
070 «Байқоңыр» кешенінің жалға алынған мүлігін есепке алу
Сипаттамасы
«Байқоңыр» кешенінің жалға берілген мүлкін және объектілерін түгендеуді жүзеге асыру, бухгалтерлік есебін жүргізу үшін мемлекеттік мекемені ұстау
Стратегиялық бағыты
Мақсаты
Міндеттері
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезеңі
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Көлем көрсеткіштері
«Байқоңырбаланс» мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің саны
адам
15
15
15
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Ресей Федерациясы жалға алған «Байқоңыр» кешенінің жалға берілген мүлкі және объектілері бойынша жедел және дұрыс ақпарат беру
Уақтылы, толық көлемде
Уақтылы, толық көлемде
Уақтылы, толық көлемде
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге

2 113 049
847 109
7 131 676
Администратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
062 Увеличение уставного капитала АО "Информационно-учетный центр"
Описание
АО "Информационно-учетный центр" создано в соответствии с
постановлением Правительства Республики Казахстан
от 19 мая 2005 года № 475. Основным предметом деятельности
является организация и ведение учета государственной собственности,
осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг,
осуществление деятельности по ведению депозитария финансовой
отчетности для организаций публичного интереса
Стратегическое
направление
Цель
Задачи
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009 год
(план
текущего
года)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Оплата деньгами акций АО
"Информационно-учетный
центр"
тыс.
тенге
117 820
Показатели
качества
Сохранение АО
"Информационно-учетный
центр" лицензии на
занятие брокерской и
дилерской деятельностью
на рынке ценных бумаг с
правом ведения счетов
клиентов в качестве
номинального держателя,
выданной Агентством
Республики Казахстан по
регулированию и надзору
шт.
1
лицен-
зия
Показатели
эффективности
Размещение в соответст-
вии с законодательством
Республики Казахстан
простых акций АО
"Информационно-учетный
центр" путем передачи их
в республиканскую
собственность
шт.
41 100
Показатели
результата
Осуществление АО
"Информационно-учетный
центр" номинального
держателя государствен-
ных пакетов акций
акционерных обществ для
аккумулирования всей
информации о них и
проводимых с ними
сделках в Реестре
государственного
имущества
шт.
116
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
117 820
Администратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
067 Финансирование политических партий
Описание
Финансирование политических партий
Стратегическое
направление
Цель
Задачи
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009 год
(план
текущего
года)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Ориентировочное
количество финансируемых
политических партий в
соответствии с
законодательством
Республики Казахстан
ед.
1
1
1
1
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Средства из
республиканского бюджета
на реализацию уставных
целей, задач и прав
политических партий
тыс.
тенге
719 830
5 217 850
851 338
919 453
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
719 830
5 217 850
851 338
919 453
Администратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа(подпрограмма)
070 Учет арендованного имущества комплекса "Байконур"
Описание
Содержание государственного учреждения для осуществления
инвентаризации, ведения бухгалтерского учета арендованного
имущества и объектов комплекса "Байконур"
Стратегическое
направление
Цель
Задачи
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009 год
(план
текущего
года)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количество работников
государственного
учреждения
"Байконырбаланс"
чел.
15
15
15
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Предоставление
оперативной и достоверной
информации по
арендованным имуществам и
объектам комплекса
"Байконур" арендуемых
Российской Федерацией
Своев-
ремен-
ное, в
полном
объеме
Своев-
ремен-
ное, в
полном
объеме
Своев-
ремен-
ное, в
полном
объеме
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге

16 643
19 167
21 872
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
071 «Байқоңыр» кешенінің объектілерін бағалау және жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу
Сипаттамасы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі «Байқоңырбаланс» мемлекеттік мекемесіге жедел басқару құқығын тіркеу үшін жылжымайтын мүлік объектілері мен оларға теңестірілген «Байқоңыр» кешені объектілеріне мемлекеттік техникалық тексеру жөнінде жұмыстар жүргізу және олардың нәтижелері бойынша техникалық паспорттар жасау
Стратегиялық бағыты
Мақсаты
Міндеттері
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезеңі
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Көлем көрсеткіштері
«Байқоңырбаланс» ММ теңгеріміне бекітуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының әділет органдарында жедел басқару құқығын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыруға жататын «Байқоңыр» кешені объектілерінің жалпы санының пайызы
%
33
47
20
Сапа көрсеткіштері
«Байқоңырбаланс» ММ теңгеріміне бекітуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының әділет органдарында жедел басқару құқығын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыруға жататын «Байқоңыр» кешені объектілерінің жалпы санының пайызы
%
33
47
20
Тиімділік көрсеткіштері
«Байқоңырбаланс» ММ теңгеріміне «Байқоңыр» кешенінің объектілерін бекіту, сондай-ақ Қазақстан Республикасының әділет органдарында жедел басқару құқығын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру
бірлік
18 655
26 568
11 306
мың км
2 038
2 903
1 236
Нәтиже көрсеткіштері
«Байқоңырбаланс» ММ теңгеріміне «Байқоңыр» кешенінің объектілерін бекіту, сондай-ақ Қазақстан Республикасының әділет органдарында жедел басқару құқығын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру
бірлік
18 655
26 568
11 306
мың км
2 038
2 903
1 236
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге

16 643
19 167
21 872
Администратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
071 Оценка объектов комплекса "Байконур" и регистрация прав на
недвижимое имущество
Описание
Проведение работ по государственному техническому обследованию
объектов недвижимости и приравненным к ним объектов комплекса
"Байконур" и изготовление по их результатам технических паспортов для
регистрации права оперативного управления за государственным
учреждением "Байконырбаланс" Министерства финансов Республики
Казахстан
Стратегическое
направление
Цель
Задачи
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009 год
(план
текущего
года)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Процент от общего
количества объектов
комплекса "Байконур",
подлежащих закреплению
на балансе ГУ
"Байконырбаланс", а
также осуществлению
государственной
регистрации права
оперативного управления
в органах юстиции
Республики Казахстан
%
33
47
20
Показатели
качества
Процент от общего
количества объектов
комплекса "Байконур",
подлежащих закреплению
на балансе ГУ
"Байконырбаланс", а
также осуществлению
государственной
регистрации права
оперативного управления
в органах юстиции
Республики Казахстан
%
33
47
20
Показатели
эффективности
Закрепление на балансе
ГУ "Байконырбаланс"
объектов комплекса
"Байконур", а также
осуществление государст-
венной регистрации права
оперативного управления
в органах юстиции
Республики Казахстан
ед.
18 655
26 568
11 306
тыс.
км
2 038
2 903
1 236
Показатели
результата
Закрепление на балансе
ГУ "Байконырбаланс"
объектов комплекса
"Байконур", а также
осуществление государст-
венной регистрации права
оперативного управления
в органах юстиции
Республики Казахстан
ед.
18 655
26 568
11 306
тыс.
км
2 038
2 903
1236
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге

337 359
473 336
205 382
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
072 Салық әкімшілігін жүргізуді реформалау
Кіші бағдарлама
004 Сыртқы қарыздар есебінен
016 Республикалық бюджеттен сыртқы қарыздарды бірлесіп қаржыландыру есебінен
Сипаттамасы
Жобаның негізгі мақсаты - Қазақстан Республикасының экономикалық дамуына және экономикасының бәсекелестік қабілетін көтерілуіне жағдай жасайтын тұрақты, тиімді жұмыс жасайтын салық жүйесін қалыптастыру
Стратегиялық бағыты
2. Салық жүйесін жетілдіру және салық қызметі органдары қызметінің тиімділігін арттыру
Мақсаты
2.1. Салықтардың толық түсуін салықтық әкімшілендіруді жақсарту жолымен қамтамасыз ету
Міндеттері

337 359
473 336
205 382
Администратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа(подпрограмма)
072 Реформирование системы налогового администрирования
Подпрограмма
004 За счет внешних займов
016 За счет софинансирования внешних займов из республиканского
бюджета
Описание
Основная цель проекта - формирование устойчивой, эффективно
функционирующей налоговой системы, способствующей экономическому
развитию и повышению конкурентоспособности экономики Республики
Казахстан
Стратегическое
направление
2. Совершенствование налоговой системы и повышение эффективности деятельности органов налоговой службы
Цель
2.1. Обеспечение полноты поступления налогов путем улучшения
налогового администрирования
Задачи

35 706
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама)
104 Нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрес
Сипаттамасы
Кеден органдарын кедендік бақылауды сапалы жүргізу үшін техникалық жарақтандыру, Қазақстан Республикасында нашақорлық және есірткі бизнесін таратуға мемлекеттік және қоғамдық қарсы әрекет нығайту
Стратегиялық бағыты
3. Кеден жүйесін жетілдіру және кеден органдары қызметінің тиімділігін арттыру
Мақсаты
3.2. Құқық бұзушылықтың, алдын алудың тиімді жұмыс істейтін жүйесін қалыптастыру, кедендік шекара арқылы заңсыз өткізілген тауарларды табу
Міндеттері
3.2.1. Құқық бұзушылықтың алдын алуды қамтамасыз ету
Көрсеткіштері
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезеңі
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Көлем көрсеткіштері
Кедендік бақылаудың техникалық құралдары (ИДК, АСКДТ, ЭПП және басқа)
кт
72
47
Телевизиялық эндоскоптар
дана
6
10
11
Есірткі заттарының экспресс-тестері
кт
70
37
Есірткі құралдарының имитаторлары
кт
65
30
31
Қызметтік-іздестіру иттерін тасымалдауға арналған арнайы көлік
бірлік
2
Қызметтік-іздестіру иттері
бас
12
Сапа көрсеткіштері
Кедендік рәсімдерді етудің орташа уақытын қысқарту
жұмыс күні
2 ден 8 дейін
2 ден 4 дейін
2 ден көп емес
Тиімділік көрсеткіштері
Бюджетке кеден кірісті мен төлемдері түсімдерінің жоспарлаған көлемін орындау
%
100
100
Нәтиже көрсеткіштері
Кеден органдары үшін жоспарланған жабдықтарды сатып алу
%
100
100
Бағдарламаны іске асыру үшін шығыстар
мың теңге
15 319,4
7 428 737

35 706
Администратор
бюджетной
программы
Министерство финансов Республики Казахстан
Бюджетная
программа
(подпрограмма)
104 Борьба с наркоманией и наркобизнесом
Описание
Техническое оснащение таможенных органов для проведения качественного
таможенного контроля, укрепление основных звеньев системы
эффективного государственного и общественного противодействия
дальнейшего распространению наркомании и наркобизнеса в Республике
Казахстан
Стратегическое
направление
3. Совершенствование таможенной системы и повышение эффективности деятельности таможенных органов
Цель
3.2. Формирование эффективно функционирующей системы профилактики
правонарушений, обнаружения товаров, незаконно перемещаемых через
таможенную границу
Задача
3.2.3. Борьба с контрабандой и коррупцией
Показатели
Наименование
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009 год
(план
текущего
года)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Технические средства
таможенного контроля
(ИДК, АСКДТ, ЭПП и др.)
кт
72
47
Телевизионные эндоскопы
шт
6
10
11
Экспресс-тесты
наркотических веществ
кт
70
37
Имитаторы наркотических
средств
кт
65
30
31
Специальный транспорт для
перевозки служебно-
розыскных собак
ед.
2
Служебно-розыскные собаки
гол
12
Показатели
качества
Сокращение среднего
времени прохождения
таможенных процедур
раб.
дни
от 2
до 8
от 2
до 4
не
более
2
Показатели
эффективности
Исполнение запланирован-
ного объема поступления
таможенных доходов и
платежей в бюджет
%
100
100
Показатели
результата
Приобретение запланиро-
ванного оборудования для
таможенных органов
%
100
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
15 319,4
7 428 737