Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 желтоқсандағы № 2345 Қаулысы
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 2345 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу
агенттігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған
стратегиялық жоспары
1. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу
агенттігінің миссиясы және пайымдауы
Миссиясы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі (бұдан әрі - Агенттік) тұтынушылар және табиғи монополиялар мен реттелетін нарықтар субъектілерінің мүдделері теңгерімінің негізінде салалық реттеуіш ретінде экономиканың инфрақұрылымдық салаларының тиімді жұмысы істеуі мен дамуын қамтамасыз етеді.
Пайымдауы
Реттелетін қызметтерге тарифтердің болжамды деңгейі, тиімді жұмыс істейтін субъектілер, инфрақұрылымға және табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне кедергісіз әрі кемсітусіз қол жеткізу.
2. Ағымдағы жағдайды талдау
Ескерту. 2-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.09.11  № 929 Қаулысымен.
Агенттік темір жол көлігі, электр және жылу энергетикасы, мұнай өнімдері мен газ, мұнай тасымалдау, су шаруашылығы және кәріз жүйелері, азаматтық авиация, айлақ қызметі саласында реттеуіш болып табылады және оған осы салаларда тарифтік және техникалық реттеу функциялары берілген.
Тарифтік реттеу табиғи монополиялар субъектілерін, көрсетілген нарықтарда үстем немесе монополиялық жағдайға ие субъектілерді, мемлекеттік монополия субъектілері мен тауарлары (жұмыстары, қызметтері) Үкімет айқындайтын Номенклатураға енгізілген субъектілерді қамтиды.
Техникалық реттеу нормалау мен әртүрлі рұқсат беру, кемсітусіз қол жеткізудің шарттарын айқындау мәселелерін және лицензиялау мәселелерін қамтиды.
Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамаға сәйкес қазіргі уақытта табиғи монополиялар салаларында 1000-ға жуық субъект, оның ішінде:
552 - су кәрізі жүйелері саласында;
407 - электр және жылу энергетикасы саласында;
177 - көлік саласында;
38 - мұнайды және газды тасымалдау саласында өз қызметін жүзеге асырады.
Мемлекет басшысының 2009 жылдан бастап мемлекеттік жоспарлаудың жаңа жүйесіне, 3 жылдық бюджетке көшу туралы 2008 жылғы 6 ақпандағы Жолдауын іске асыру мақсатында және Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 желтоқсандағы № 1221 қаулысымен Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілген.

О Стратегическом плане Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий на 2010-2014 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 2345
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий на 2010-2014 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2010 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2009 года № 2345
Стратегический план
Агентства Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий на 2010-2014 годы
1. Миссия и видение
Агентства Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий
Миссия
Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (далее - Агентство) как отраслевой регулятор на основе баланса интересов потребителей и субъектов естественных монополий и регулируемых рынков обеспечивает эффективное функционирование и развитие инфраструктурных отраслей экономики.
Видение
Предсказуемый уровень тарифов на регулируемые услуги, эффективно функционирующие субъекты, беспрепятственный и недискриминационный доступ к инфраструктуре и услугам субъектов естественных монополий.
2. Анализ текущей ситуации
Сноска. Раздел 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11.09.2010 № 929.
Агентство является регулятором в области железнодорожного транспорта, электро- и теплоэнергетики, нефтепродуктов и газа, транспортировки нефти, водохозяйственных и канализационных систем, гражданской авиации, портовой деятельности и наделено функциями тарифного и технического регулирования в данных сферах.
Тарифное регулирование охватывает субъектов естественных монополий, субъектов, занимающих доминирующее или монопольное положение на указанных рынках, субъектов государственной монополии и субъектов, товары (работы, услуги), которых включены в Номенклатуру, определяемую Правительством.
Техническое регулирование охватывает вопросы нормирования и различного рода разрешений, определение условий недискриминационного доступа и вопросы лицензирования.
В соответствии с законодательством о естественных монополиях и регулируемых рынках в настоящее время в сферах естественных монополий осуществляют свою деятельность около 1000 субъектов, в том числе:
552 - в сфере водоканализационных систем;
407 - в сфере электро- и теплоэнергетики;
177 - в сфере транспорта;
38 - в сфере транспортировки нефти и газа.
В целях реализации Послания Главы государства от 6 февраля 2008 года о переходе с 2009 года на новую систему государственного планирования, 3-летний бюджет и в соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2008 года № 1221 утвержден Стратегический план Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий на 2009-2011 годы.

Табиғи монополиялар субъектілері қызметтерінің тиімділігін арттыру және реттелетін тарифтердің тұрақты деңгейін қамтамасыз ету мақсатында Агенттіктің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары:
электр, жылу және су шаруашылығы желілерінде базалық табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі - ТМС) нормативтен тыс (олар болған жағдайда) техникалық ысыраптарын кезең-кезеңмен жоюға және нормативтік ысыраптарын азайтуға;
базалық ТМС-нің шикізат пен материалдар шығыстарының нормаларын оңтайландыруға;
орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді тарифтер бойынша жұмыс істейтін базалық ТМС санын ұлғайтуға бағытталған.
Бұл ретте 2008 жылдың қорытындылары бойынша электр, жылу және су шаруашылығы желілерінде нормативтен тыс ысыраптар қолданыстағы деңгейден тиісінше 1,0 %-ға, 1,0 %-ға және 2,2 %-ға, нормативтік техникалық ысыраптар бекітілген деңгейден 1,0 %-ға, 1,0 %-ға және 2,0 %-ға төмендетілді, сондай-ақ шикізат пен материалдар шығыстарының нормаларын оңтайландырған базалық ТМС пайызы 10 %-ды құрады.
Сондай-ақ, 2008 жылы 5 базалық ТМС орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді тарифтер бойынша жұмыс істеді.
Агенттіктің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспарында көрсетілгендей нормативтік техникалық ысыраптар деңгейінің жоғары болуынан басқа, кәсіпорындарда тиімсіз қызметке және инвестициялық тартымдылықтың төмендеуіне алып келетін нормативтен тыс ысыраптардың орын алып отыр.
Көрсетілген проблемаларды шешу үшін салалық реттеуіш ретінде табиғи монополиялар субъектілернің тиімді жұмыс істеуі мен дамуын қамтамасыз ету Агенттіктің стратегиялық бағыты болып айқындалған, ол бойынша 2010 - 2014 жылдар кезеңіне арналған тиісті іс-шараларды жүргізу жөніндегі жұмыс жалғасады.
Сонымен қатар пәрменді түрткі болмайынша, айтарлықтай ілгерілеу болмайды.
Осыған байланысты 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - Заң) табиғи монополиялар субъектілерін нормативтен тыс ысыраптар болған жағдайда оларды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеуге және іске асыруға, бұл ретте іс-шаралар жоспарын іске асыру нәтижесінде нормативтен тыс ысыраптарды жою мерзімі бес жылдан аспауға тиіс, сондай-ақ нормативтік техникалық ысыраптардың деңгейін уәкілетті орган белгілеген шамаға және мерзімде төмендетуді міндеттейтін норма қолданылады.
жөніндегі іс-шаралар жоспарын оларды қолданысқа енгізгенге дейін тоқсан күннен кешіктірмей ұсыну міндеті көзделген.
Сондай-ақ, 2009 жылы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге субъектілердің Нормативтен тыс ысыраптарды жою жөніндегі жоспарларды міндетті түрде әзірлеу мен іске асыру және нормативтік техникалық ысыраптарды міндетті түрде төмендету талабын көздейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізілді.
Осылайша, бұл шараларды Агенттік нормативтен тыс ысыраптарды толық жойғанға дейін және ысыраптардың деңгейі әлемдік параметрлерге жеткізілгенге дейін қолданатын болады.

В целях повышения эффективности деятельности субъектов естественных монополий и обеспечения стабильного уровня регулируемых тарифов Стратегический план Агентства на 2009-2011 годы был направлен на:
поэтапную ликвидацию сверхнормативных (при их наличии) и снижению нормативных технических потерь базовых субъектов естественных монополий (далее - СЕМ) в электрических, тепловых и водохозяйственных сетях;
оптимизацию норм расходов сырья и материалов базовых СЕМ;
увеличение количества базовых СЕМ, работающих по среднесрочным или долгосрочным тарифам.
При этом, по итогам 2008 года в электрических, тепловых и водохозяйственных сетях снижены сверхнормативные потери, соответственно, на 1,0 %, 1,0 % и 2,2 % от действующего уровня, нормативные технические - на 1,0 %, 1,0 % и 2,0 % от утвержденного уровня, а также процент базовых СЕМ, оптимизировавших нормы расходов сырья и материалов, составил 10 %.
Также, в 2008 году 5 базовых СЕМ работали по среднесрочным или долгосрочным тарифам.
Как отражено в Стратегическом плане Агентства на 2009-2011 годы, помимо высокого уровня нормативных потерь на предприятиях имеют место сверхнормативные потери, которые приводят к неэффективной деятельности и снижению инвестиционной привлекательности.
Для решения указанных проблем стратегическим направлением Агентства, как отраслевого регулятора, было определено обеспечение условий эффективного функционирования и развития субъектов естественных монополий, по которому будет продолжаться работа по проведению соответствующих мероприятий на период 2010-2014 годы.
Вместе с тем, без действенных стимулов существенного продвижения не будет.
В этой связи, с 1 января 2009 года в Законе Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках" (далее - Закон) действует норма, обязывающая субъектов естественных монополий разрабатывать и реализовывать план мероприятий по ликвидации сверхнормативных потерь в случае их наличия, при этом срок ликвидации сверхнормативных потерь в результате реализации плана мероприятий не должен превышать пять лет, а также снизить уровень нормативных технических потерь на величину и в сроки, определенные уполномоченным органом.
Кроме того, Законом предусмотрено, что субъект естественной монополии обязан вместе с заявкой предоставить инвестиционную программу (проект), утвержденную в установленном порядке, и при наличии сверхнормативных потерь план мероприятий по их ликвидации не позднее, чем за девяносто дней до введения их в действие.
Также, в 2009 году внесены изменения и дополнения в действующие нормативные правовые акты, предусматривающие требование обязательной разработки и реализации субъектами Планов по ликвидации сверхнормативных потерь и обязательного снижения нормативных технических потерь.
Таким образом, данные меры будут применяться Агентством до полной ликвидации сверхнормативных потерь и до тех пор, пока уровень потерь не будет доведен до мировых параметров.

Базалық субъектілерде нормативтік техникалық ысыраптардың деңгейлері 2006 жылы орташа есеппен электр энергиясы бойынша - 15,7 %-ды, жылу бойынша - 20,7 %-ды, су бойынша - 31,7 %-ды құрады.
Агенттіктің техникалық реттеу жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыруы, нормативтік техникалық ысыраптардың деңгейлерін төмендетуге бағытталған іс-шараларды жүргізу нәтижесінде осы параметрлердің орнықты өсу үдерісін өзгертілді.
2007 жылы Агенттік 120 субъектінің 151 өтінімі бойынша осы ысыраптардың деңгейін төмендетті. 2008 жылы қаралған 197 өтінімнің 99 өтінімі (50 %) бойынша ысыраптардың мөлшерлері бұрын қолданыста болған деңгейлерден төмендетілді. Барынша төмендету 67,2 %-ды құрады. Аталған шара осы фактордың тарифтер деңгейіне ықпал етуін бәсеңдетуге мүмкіндік берді.
Табиғи монополиялар салаларында өндірістердің тозу және технологиялық жағынан артта қалу проблемасы да және осыған байланысты төмен тиімділік пен ысыраптар бар.
Қазіргі уақытта коммуналдық сектордағы табиғи монополиялардың барлық салалары бойынша негізгі құралдардың тозуы орташа есеппен 60-65 %-ды құрайды.
Бұл ретте көптеген субъектілерде желілерді жаңғыртуға және қайта жаңартуға, желілердегі ысыраптарды төмендетуге бағытталған инвестициялық бағдарламалар болған жоқ. 2008 жылы 1007 субъектінің 11-і ғана белгіленген Тәртіппен бекітілген инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) іске асырумен жұмыс істеді. 2009 жылы 997 субъектінің 44 субъектісі бекітілген инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) іске асырумен жұмыс істеуде.
Сумен жабдықтау секторының инвестициялық тартымдылығын көтеру шараларының бірі суды тұтынудың шамасын белгілеу кезінде тұтыну көлемдеріне қарай тұтынушылар топтары бойынша сумен жабдықтау қызметтеріне арналған тарифтердің саралануын енгізу болып табылады.
Осыған байланысты, 2009 жылы Су шаруашылығы және кәріз жүйелерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне сараланған тарифтер есептеу әдістемесі әзірленді.
Сондай-ақ, республика өңірлерінде тәулік аймақтары бойынша электр энергиясына сараланған тарифтер енгізілді. 2009 жылы электр энергиясына тұтыну көлеміне қарай сараланған тарифтерді енгізу басталды.
Бұдан басқа, МТЖ-ның қызметтеріне негізделген және ашық тарифтерді белгілеу мақсатында 2009 жылы Жүктердің тектерін, тасымалдау тектерін, жылжымалы құрамның үлгісін, поездің санатын, бағытталуын ескере отырып магистральдық темір жол желісі қызметтерінің өзіндік құнын есептеу әдістемесі әзірленді.
2008 жылғы желтоқсаннан бастап концессиялық негізде салынған Шар - Өскемен темір жолы уақытша пайдалануға берілді. Сондай-ақ, қазіргі уақытта Ералиев - Құрық, Қорғас - Жетіген екі темір жол учаскелерін салу жөнінде жұмыс жүргізілуде.
Бұл ретте Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары С.Н. Ахметов Агенттікке Концессия шарттары бойынша көрсететін темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер есептеу әдістемесін әзірлеуге 2009 жылғы 31 наурыздағы № 17-36/005-1432 тапсырма берген.

Уровни нормативных технических потерь в среднем по базовым субъектам за 2006 год составили по электроэнергии - 15,7 %, по теплу - 20,7 %, по воде - 31,7 %.
В результате осуществления Агентством полномочий по техническому регулированию, проведенных мероприятий, направленных на снижение уровней нормативных технических потерь, переломлена тенденция постоянного роста этих параметров.
В 2007 году Агентством снижены уровни данных потерь по 151 заявке 120 субъектов. В 2008 году из 197 рассмотренных заявок по 99 заявкам (50 %) размеры потерь снижены от ранее действовавших уровней. Максимальное снижение составило 67,2 %. Названная мера позволила ослабить действие данного фактора на уровни тарифов.
В сферах естественных монополий также существует проблема изношенности и технологической отсталости производств, и связанные с этим низкая эффективность и потери.
В настоящее время износ основных средств по всем сферам естественных монополий коммунального сектора в среднем составляет 60 - 65 %.
При этом, у большинства субъектов отсутствовали инвестиционные программы, направленные на модернизацию и реконструкцию сетей, снижение потерь в сетях. В 2008 году только 11 субъектов из 1007 работали с реализацией инвестиционных программ (проектов), утвержденных в установленном порядке. В 2009 году уже 44 субъекта из 997 работают с реализацией утвержденных инвестиционных программ (проектов).
Одной из мер повышения инвестиционной привлекательности водоснабжающего сектора является введение дифференциации тарифов на услуги водоснабжения по группам потребителей и (или) в зависимости от объемов потребления при установлении величины потребления воды.
В связи с этим, в 2009 году разработана Методика расчета дифференцированных тарифов на регулируемые услуги водохозяйственных и канализационных систем.
Также, введены дифференцированные тарифы на электрическую энергию по зонам суток по регионам республики. С 2009 года началось введение дифференцированных тарифов на электроэнергию в зависимости от объемов потребления.
Кроме того, в целях установления обоснованных и прозрачных тарифов на услуги МЖС в 2009 году разработана Методика расчета себестоимости услуг магистральной железнодорожной сети, с учетом рода грузов, рода перевозок, типа подвижного состава, категории поезда, маршрутизации.
С декабря 2008 года введен во временную эксплуатацию железнодорожный путь Шар-Усть-Каменогорск, построенный на концессионной основе. Также в настоящее время проводятся работы по строительству двух железнодорожных участков Ералиево-Курык, Коргас-Жетиген.
При этом, Заместителем Премьер-Министра Республики Казахстан Ахметовым С.Н. от 31 марта 2009 года № 17-36/005-1432 дано поручение Агентству в 2009 году разработать Методику расчета тарифов на регулируемые услуги железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта, оказываемые по договору концессии.

Сондай-ақ, 2009 жылы «Орта мерзімді кезеңге арналған (2007 - 2009 жылдарға арналған) концессияға беруге ұсынылатын объектілердің тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 28 қарашадағы № 1127 қаулысына сәйкес концессиялық негізде Ақтау халықаралық әуежайдың жолаушылар терминалының құрылысы жүргізілуде.
Бұдан басқа, «Ақтау портын солтүстік бағытта одан әрі кеңейтудің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 27 ақпандағы № 152 қаулысымен «Ақтау халықаралық теңіз сауда порты» республикалық мемлекеттік кәсіпорнына портты Солтүстік бағытта кеңейту үшін су қоры жерінен 49 (қырық тоғыз) жылға жалпы алаңы 35 гектар жер учаскесін уақытша өтемді жер пайдалануға берілді.
Бұл жоба айлақтар құрылысын болжайды, оларда табиғи монополиялар салаларына жатқызылған теңіз портының күштерімен және құралдарымен орындалатын тиеу-түсіру жұмыстары көрсетілетін болады.
Сонымен қатар, жекелеген құрылыстарды салу концессиялық негізде жүзеге асырылады.
Осыған байланысты, темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдарының реттеліп көрсетілетін қызметтеріне және концессия шарттары бойынша көрсетілетін әуежайлардың қызметтеріне тарифтер есептеу тетігін айқындау мақсатында, концессионер салған инвестициялардың өтемділігін және оның негізделген сыйақы (пайда) алуын ескере отырып, 2009 жылы мынадай:
концессия шарттары бойынша көрсетілетін темір жол көлігінің объектілері темір жолдардың;
концессия шарттары бойынша көрсетілетін әуежайлардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер есептеудің әдістемелерін әзірленді.
Сондай-ақ 2011 жылы концессия шарттары бойынша көрсететін порттың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер есептеудің әдістемесін әзірлеу қажет.
Әдіснамалық базаны жетілдіру табиғи монополиялар субъектілерінің ашықтығын тариф белгілеудің прогрессивті әдіснамасын 2012 жылы қолдану есебінен қамтамасыз етуге мүмкіндік беретінін ескере отырып, мынадай:
2012 жылы - реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде энергия үнемдеу технологиясын неғұрлым тиімді қолдану үшін технологиялық циклдың учаскелерін айқындау;
2012 жылы - электр және (немесе) жылу желілеріне қосылатын қосымша қуаттар үшін төлемақыны айқындау әдістемелерін әзірлеу болжануда.
Сондай-ақ мынадай әдістерді:
2010 жылы - су шаруашылығы мен кәріз жүйелерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне сараланған тарифтерді;
2013 жылы - өңірлік электр желілік компаниялар (бұдан әрі - ӨЭК) қызметтерінің тиімділік дәрежесін ескеретін тарифтерді белгілеу үшін салыстырмалы талдауды енгізу көзделген.

Также, в 2009 году в соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2006 года № 1127 "Об утверждении перечня объектов, предлагаемых к передаче в концессию на среднесрочный период (на 2007-2009 годы)" введется строительство пассажирского терминала международного аэропорта Актау на концессионной основе.
Кроме того, постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 февраля 2007 года № 152 "О некоторых вопросах дальнейшего расширения порта Актау в северном направлении" республиканскому государственному предприятию "Актауский международный морской торговый порт" передано во временное возмездное землепользование сроком на 49 (сорок девять) лет земельного участка из земель водного фонда общей площадью 35 гектаров для расширения порта в Северном направлении.
Данный проект предполагает строительство причалов, на которых будут оказываться погрузочно-разгрузочные работы, выполняемые силами и средствами морского порта, отнесенные к сфере естественных монополий.
Вместе с тем, строительство отдельных сооружений будет осуществляться на концессионной основе.
В связи с чем, с целью определения механизма расчета тарифов на регулируемые услуги железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта и услуги аэропортов, оказываемые по договору концессии, с учетом окупаемости вложенных концессионером инвестиций и получения им обоснованного вознаграждения (прибыли) в 2009 году разработаны следующие методики расчета тарифов на регулируемые услуги:
железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта, оказываемые по договору концессии;
аэропортов, оказываемые по договору концессии.
Также в 2011 году предусмотрена разработка методики расчета тарифов на регулируемые услуги порта, оказываемые по договору концессии.
Учитывая, что совершенствование методологической базы позволит обеспечить прозрачность деятельности субъектов естественных монополий за счет применения прогрессивной методологии тарифообразования в 2012 году предполагается разработка следующих методик:
определения участков технологического цикла для наиболее эффективного применения энергосберегающих технологии при предоставлении регулируемых услуг - 2012 году;
определения платы за присоединяемые дополнительные мощности к электрическим и (или) тепловым сетям - 2012 году;
Также, предусмотрено внедрение следующих методов:
дифференцированных тарифов на регулируемые услуги водохозяйственных и канализационных систем - в 2010 году;
сравнительного анализа для установления тарифов, учитывающих степень эффективности деятельности региональных электросетевых компаний (далее - РЭК) - в 2013 году.

1.1-міндет. Нормативтен тыс ысыраптарды жою, нормативтік ысыраптар мен шығындарды төмендету жөніндегі іс-шаралар жоспары бар ТМС санын арттыру үшін жағдайлар жасау
Нормативтен тыс ысыраптарды жою жөніндегі жоспарларды міндетті түрде әзірлеудің талабын көздейтін қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу
дана
1
Нормативтік техникалық ысыраптарды міндетті түрде төмендету талабын көздейтін қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу
дана
1
1.2-міндет. Субъектілер қызметінің тиімділігін арттыру мақсатында нормативтік-құқықтық базаны тұтынушылар мен субъектілер мүдделерінің теңгерімін сақтай отырып жетілдіру
«Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Заңын әзірлеу
дана
1
Табиғи монополиялар субъектілері қызметінің нысаналы көрсеткіштерінің кешендерін басқару стратегиясын әзірлеу
дана
1
Жүктердің тегін, тасымалдау тегін, жылжымалы құрамның үлгісін, поездың санатын, бағытталуын ескере отырып МТЖ қызметтерінің өзіндік құнын есептеу әдістемесін әзірлеу
дана
1
Электр және (немесе) жылу желілеріне қосылатын қосымша қуаттар үшін төлемақыны айқындау әдістемесін әзірлеу
дана
1
1.3-міндет. Табиғи монополиялар, доминанттар және мемлекеттік монополия субъектілерінің қызметтерін мемлекеттік реттеудің жаңа әдістерін әзірлеу және енгізу
Су шаруашылығы және кәріз жүйелерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне сараланған тарифтерді есептеу әдістемесін әзірлеу
дана
1
Су шаруашылығы және кәріз жүйелерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне сараланған тарифтер әдісін енгізу
дана
енгізу
Субъектілер қызметінің тиімділік дәрежесін ескеретін тарифтерді белгілеу үшін салыстырмалы талдау (benchmarking) әдісін енгізу
дана
енгізу
Концессия шарты бойынша көрсетілетін темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдың реттелетін қызметтеріне тарифтер есептеу әдістемесін әзірлеу
дана
1
Концессия шарты бойынша көрсетілетін әуежайлардың реттелетін қызметтеріне тарифтер есептеу әдістерін әзірлеу
1
Концессия шарты бойынша көрсетілетін порттың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер есептеу әдістемесі
дана
1
Реттелетін қызметтерді көрсеткен кезде энергия үнемдеуші технологияларды неғұрлым тиімді қолдану үшін технологиялық циклдің учаскелерін айқындау әдістемесін әзірлеу
дана
1
2-мақсат. Реттелетін тарифтердің (бағалардың) тұрақты деңгейін қамтамасыз ету
Нысаналы индикаторлар
Орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді тарифтер бойынша жұмыс істейтін базалық ТМС саны
бірлік
5
10
12
15
11
10
12
2.1-міндет. Орта мерзімді және (немесе) ұзақ мерзімді тарифтерді бекіту ережесін жетілдіру
Субъектілердің орта және (немесе) ұзақ мерзімді тарифтерді бекітуге берілген өтінімдерінің материалдарына рәсімдерді және талаптарды оңайлату жөнінде жаңа нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу немесе қолданыстағыларын жетілдіру
дана
1

Задача 1.1. Создание условий для увеличения количества СЕМ, имеющих План мероприятий
по ликвидации сверхнормативных потерь, снижению нормативных потерь и затрат
Внесение изменений в действующие
нормативные правовые акты,
предусматривающих требование
обязательной разработки Планов
по ликвидации сверхнормативных
потерь
шт.
1
Внесение изменений в действующие
нормативные правовые акты,
предусматривающих требование
обязательного снижения
нормативных технических потерь
шт.
1
Задача 1.2. Совершенствование нормативно-правовой базы в целях повышения эффективности
деятельности субъектов, с соблюдением баланса интересов потребителей и субъектов
Разработка Закона Республики
Казахстан "О внесении изменений
и дополнений в Закон Республики
Казахстан "О естественных
монополиях и регулируемых
рынках"
шт.
1
Разработка стратегии управления
комплексов целевых показателей
деятельности субъектов
естественных монополий
шт.
1
Разработка Методики расчета
себестоимости услуг МЖС с учетом
рода грузов, рода перевозок,
типа подвижного состава,
категории поезда, маршрутизации
шт.
1
Разработка Методики определения
платы за присоединяемые
дополнительные мощности к
электрическим и (или) тепловым
сетям
шт.
1
Задача 1.3. Разработка и внедрение новых методов государственного регулирования
деятельности субъектов естественных монополий, доминантов и государственной монополии
Разработка Методики расчета
дифференцированных тарифов на
регулируемые услуги
водохозяйственных и
канализационных систем
шт.
1
Внедрение метода
дифференцированных тарифов на
регулируемые услуги
водохозяйственных и
канализационных систем
шт.
внед-
рение
Внедрение метода сравнительного
анализа (benchmarking) для
установления тарифов,
учитывающих степень эффектив-
ности деятельности субъектов
шт.
внед-
рение
Разработка методики расчета
тарифов на регулируемые услуги
железнодорожных путей с
объектами железнодорожного
транспорта, оказываемые по
договору концессии
шт.
1
Разработка методики расчета
тарифов на регулируемые услуги
аэропортов, оказываемые по
договору концессии
1
Методика расчета тарифов на
регулируемые услуги порта,
оказываемые по договору
концессии
шт.
1
Разработка методики определения
участков технологического цикла
для наиболее эффективного
применения энергосберегающих
технологии при предоставлении
регулируемых услуг
шт.
1
Цель 2. Обеспечение стабильного уровня регулируемых тарифов (цен)
Целевые индикаторы
Количество базовых СЕМ,
работающих по среднесрочным или
долгосрочным тарифам
ед.
5
10
12
15
11
10
12
Задача 2.1. Совершенствование Правил утверждения
среднесрочных и (или) долгосрочных тарифов
Разработка новых или
совершенствование существующих
нормативных правовых актов по
упрощению процедур и требований
к материалам заявок субъектов на
утверждение средне и (или)
долгосрочных тарифов
шт.
1

Ескерту. Кесте жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.09.11 № 929 Қаулысымен.
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Мемлекеттік органның мақсаттары іске асыруға бағытталған мемлекеттің стратегиялық мақсаттары
Стратегиялық құжаттың, нормативтік құқықтық актінің атауы
1-стратегиялық бағыт.
Табиғи монополиялар субъектілерінің тиімді жұмыс істеуінің және дамуының жағдайларын қамтамасыз ету
1-мақсат.
Табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігін арттыру
Алдағы кезеңде мыналар көзделеді:
өңірлік электр желілері компаниялары (бұдан әрі - ӨЭК) қызметінің тиімділігі дәрежесін ескеретін тарифтер белгілеу үшін реттеуді ынталандыру салыстырмалы талдаудың жаңа әдісін тәжірибеге енгізу жолымен табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігін арттыру, бұл табиғи монополиялар субъектілеріндегі қызметті және қызмет көрсету технологияларын оңтайландыруға ынталандыру жасайды;
тұтынушылар топтары бойынша және суды тұтыну шамасын белгілеген кездегі тұтыну көлемдеріне байланысты сумен жабдықтау қызметтеріне сараланған тарифтер енгізу, бұл жоғары қолайлылық жағдайларына, сондай-ақ судың коммерциялық мақсаттарға жұмсалуына сәйкес қызметтерге сараланған ақы төлеуді көздейтін әлеуметтік әділеттілікті қамтамасыз етуге мүмкіндік береді;
реттелетін нарық субъектілеріне белгіленген баға деңгейлерін көтермей реттелетін нарықтарда болып жатқан өзгерістерге икемді ден қоюға мүмкіндік беретін реттелетін нарық субъектілері қызметтеріне бағаның шектелген деңгейлерін енгізу. Бұл ретте реттеуші орган сараптама жүргізген кезде бағаны төмендетуге құқылы.
Экономика сапаларының дамуына әсер ететін тарифтердің өзгеруі инфляцияның жоспарланған дәлізі, сондай-ақ Үкімет айқындайтын инфляция деңгейіне реттелетін қызметтердің үлесі ескеріле отырып көзделеді.
Табиғи монополиялар субъектілерін нормадан тыс шығынды жою және нормативтік шығынды ысырапты қысқарту негізінде өнімділікті арттыруға және шығындарды азайтуға ынталандыру үшін тарифтерді есептеу әдіснамасы жетілдірілетін болады.
«Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық - инновациялық дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығы
ТКШ инфрақұрылымын жаңғырту пайдаланудың үлестік шығындарын азайту, ресурстар үнемдейтін технологияларды енгізу, табиғи монополиялар субъектілерінің нормативтен жоғары ысыраптарын жоюға және нормативтік шығындарды азайтуға мүмкіндік беретін тарифтік реттеудің тиімділігін арттырумен қатар жүреді
«Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
2-мақсат.
Реттелетін тарифтердің (бағалардың) тұрақты деңгейін қамтамасыз ету
2012 жылға қарай электр энергиясын беру мен бөлуге арналған тарифтерді қалыптастырудың ұзақ мерзімді тарифтік саясаты әзірленеді және енгізіледі
2013 жылға қарай магистральдық темір жол желісі қызметтерінің ұзақ мерзімді кезеңге арналған шекті тарифтері бекітіледі
«Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы

Сноска. Таблица в редакции постановления Правительства РК от 11.09.2010 № 929.
Стратегические
направления и цели
государственного
органа
Стратегические цели государства, на
реализацию которых направлены цели
государственного органа
Наименование
стратегического
документа,
нормативного
правового акта
Стратегическое направление 1. Обеспечение условий эффективного
функционирования и развития субъектов естественных монополий
Цель 1. Повышение
эффективности
деятельности
субъектов
естественных
монополий
В предстоящий период
предусматривается:
повышение эффективности деятельности
субъектов естественных монополий путем
внедрения в практику нового метода
стимулирующего регулирования -
сравнительного анализа для
установления тарифов, учитывающих
степень эффективности деятельности
региональных электросетевых компаний
(далее - РЭК), что создаст у субъектов
естественных монополий стимулы к
оптимизации деятельности и технологий
оказания услуг;
введение дифференциации тарифов на
услуги водоснабжения, по группам
потребителей и в зависимости от
объемов потребления при установлении
величины потребления воды, что
позволит обеспечить социальную
справедливость, предусматривающую
дифференциацию оплаты услуг в
соответствии с повышенными условиями
комфортности, а также использованием
воды в коммерческих целях;
введение предельных уровней цен на
услуги субъектов регулируемого рынка,
предоставляющих субъектам
регулируемого рынка возможность
гибкого реагирования на изменения,
происходящие на регулируемых рынках,
не превышая установленного уровня цен.
При этом регулирующий орган вправе
снижать цены при проведении
экспертизы.
Изменение тарифов, влияющих на
развитие отраслей экономики,
предусматривается с учетом
запланированного коридора инфляции, а
также вклада регулируемых услуг в
уровень инфляции, определяемого
Правительством.
Будет усовершенствована методология
расчета тарифов для стимулирования
субъектов естественных монополий к
повышению производительности и
снижению затрат на основе ликвидации
сверхнормативных и сокращения
нормативных потерь.
Указ Президента
Республики Казахстан
от 19 марта 2010 года №
958 «О Государственной
программе по форсиро-
ванному индустриально-
инновационному развитию
Республики Казахстан на
2010-2014 годы и
признании утратившими
силу некоторых указов
Президента Республики
Казахстан»
Модернизация инфраструктуры ЖКХ будет
сопровождаться снижением удельных
эксплуатационных затрат, внедрением
ресурсосберегающих технологий,
повышением эффективности тарифного
регулирования, позволяющего
ликвидировать сверхнормативные и
сократить нормативные потери субъектов
естественных монополий
Указ Президента
Республики Казахстан
от 1 февраля 2010 года
№ 922 «О Стратегическом
плане развития
Республики Казахстан до
2020 года»
Цель 2. Обеспечение
стабильного уровня
регулируемых тарифов
(цен)
К 2012 году будут разработана и
внедрена долгосрочная тарифная
политика формирования тарифов на
передачу и распределение
электроэнергии
К 2013 году будут утверждены
предельные тарифы на услуги
магистральной железнодорожной сети
на долгосрочный период
Указ Президента
Республики Казахстан
от 1 февраля 2010 года
№ 922 «О Стратегическом
плане развития
Республики Казахстан
до 2020 года»

4. Агенттіктің функционалдық мүмкіндіктері және ықтимал
қатерлер
Агенттіктің қызметтерін жетілдіру мақсатында:
1) кадр әлеуетін ұдайы арттыруға, білікті мамандарды, оның ішінде жоғары оқу орындарының түлектерін тартуға, біліктілік деңгейді көтеруге, сондай-ақ қызметкерлерді ынталандыруға, әрбір қызметкер қызметінің тиімділігін одан әрі жетілдіруге ықпал ететін қолайлы еңбек жағдайларын жасауға;
2) жұмыс тиімділігін арттыру үшін жаңа техника мен технологиялар санын және олармен қамтылуын ұлғайтуға;
3) Агенттік қызметкерлерінің біліктілік деңгейін арттыруға бағытталған жұмыстар жүргізіледі.
Агенттіктің мақсаттарына төменде санамаланған сыртқы, ішкі факторлар және институционалдық факторлардың есебінен қол жеткізуге әсер етуі мүмкін ықтимал қатерлер:
Қатердің атауы
Алдын ала сақтандыру және (немесе) уақтылы ден қою шараларын қабылдамаған жағдайда болуы мүмкін салдарлар
Басқару тетіктері мен шаралары
1
2
3
Сыртқы қатерлер
Инфляция деңгейінің берілген параметрлерден асып түсуі
Макроэкономикалық орнықтылықтың нашарлауына алып келуі мүмкін
Табиғи монополиялар субъектілері тарифтерінің негізсіз өсуіне және Агенттік реттейтін қызметтердің инфляцияға Қазақстан Республикасы Үкіметі мақұлдаған салымынан асыруға жол бермеу бойынша бүкіл қажетті шараларды қабылдау
Агенттік жүйесінің тиімді жұмыс істеуі үшін тиісті шешімдер мен нормативтік құқықтық актілерді уақтылы қабылдамау
Агенттіктің мақсаттарға жетуге әсер етуі мүмкін
Заң шығармашылық жұмыстарының сапасына бақылауды күшейту
Ішкі қатерлер
Компьютер жүйесінің істен шығуы
дерек қордың жоғалуы
Агенттік және оның аумақтық органдарының есептеу техникасы мен ақпараттық жүйелері құралдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Институционалдық
Агенттіктің білікті мамандарының неғұрлым тартымды жағдайлары бар (жоғары жалақы, қолайлы еңбек жағдайлары, нормаланған жұмыс кестесі және т.б.) ұйымдарға кетуі
Салалық реттеуіштің кәсіби мүмкіндіктерінің төмендеуі - оның табиғи монополиялар саласындағы және реттелетін нарықтардағы міндеттерді жүзеге асыруға қабілетсіздігі
1. Моральдық және материалдық ынталандыру
2. Мамандардың біліктілік деңгейін арттыру
3. Қызмет бабында көлікпен қамтамасыз ету
4. Қолайлы еңбек жағдайларын жасау
5. Нормативтік құқықтық актілер
1. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі.
2. «Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы» Қазақстан Республикасының Заңы.
3. «Бәсекелестік туралы» Қазақстан Республикасының Заңы.
4. «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығы.

4. Функциональные возможности Агентства и возможные риски
В целях совершенствования деятельности Агентства будет проводиться работа, направленная на:
1) постоянное повышение кадрового потенциала, привлечение модифицированных специалистов, в том числе выпускников высших учебных заведений, повышение уровня квалификации, а также стимулирование работников, создание благоприятных условий труда, способствующих дальнейшему совершенствованию эффективности деятельности каждого работника;
2) увеличение количества и охвата новой техникой и технологией для повышения эффективности работы;
3) повышение уровня квалификации сотрудников Агентства.
Возможные риски, которые могут повлиять на достижение целей Агентства за счет внешних, внутренних и институциональных факторов, перечисленных ниже:
Наименование риска
Возможные последствия в случае
непринятия превентивных и
(или) своевременных мер
реагирования
Механизмы и меры
управления
1
2
3
Внешние риски
Превышение уровня инфляции
над заданными параметрами
Может привести к ухудшению
макроэкономической
стабильности
Принятие всех необходимых
мер по недопущению
необоснованного роста
тарифов субъектов
естественных монополий и
превышения одобренного
Правительством Республики
Казахстан вклада в
инфляцию от регулируемых
Агентством услуг
Несвоевременное принятие
решений и соответствующих
нормативных правовых актов,
необходимых для эффективного
функционирования системы
Агентства
Могут повлиять на достижение
целей Агентства
Усиление контроля за
качеством законотворческой
работы
Внутренние риски
Сбой компьютерной системы
потеря базы данных
Обеспечение
функционирования средств
вычислительной техники и
информационных систем
Агентства и его
территориальных органов
Институциональные
Отток квалифицированных
специалистов Агентства в
организации с более
привлекательными
условиями (высокая заработная
плата, благоприятные условия
труда, нормированный рабочий
график и т.д.)
Снижение профессиональных
возможностей отраслевого
регулятора - неспособность
выполнения им задач при
осуществлении руководства в
сферах естественных
монополий и на регулируемых
рынках
1. Моральное и материаль-
ное стимулирование
2. Повышение квалификации
сотрудников
3. Транспортное
обеспечение в служебных
целях
4. Создание благоприятных
условий труда
5. Нормативные правовые акты
1. Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года.
2. Закон Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках".
3. Закон Республики Казахстан "О конкуренции".
4. Указ Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан".

5. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.09.11 № 929 Қаулысымен.
6. «Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің мәселелері» туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 қазандағы № 943 қаулысы.
6. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің бюджеттік бағдарламалары
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.07.03 N 697, 2010.11.28 N 1262 Қаулыларымен.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі
Бюджеттік бағдарлама
Инфрақұрылымдық экономика салаларының тиімді жұмыс істеуін және дамуын қамтамасыз ету жөніндегі табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеу саласындағы қызметтер
Сипаттама
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің орталық аппараты мен аумақтык органдарын ұстау. Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеу.
Көрсеткіштер
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Орталық органның аппараты
Стратегиялық бағыт
1.Табиғи монополия субъектілерінің тиімді жұмыс істеу және даму жағдайларын қамтамасыз ету
Мақсаты

5. Исключен постановлением Правительства РК от 11.09.2010 № 929.
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2007 года № 943 "Вопросы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий".
6. Бюджетные программы Агентства Республики Казахстан
по регулированию естественных монополий
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 03.07.2010 № 697 ; от 28.11.2010 № 1262 .
Администратор
бюджетной
программы
Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
Бюджетная
программа
Услуги в области регулирования деятельности субъектов естественных
монополий по обеспечению эффективного функционирования и развития
инфраструктурных отраслей экономики.
Описание
Содержание центрального аппарата и территориальных органов Агентства
Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
Регулирование деятельности субъектов естественных монополий.
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
2009
2010
2011
2012
Аппарат центрального органа
Стратегическое
направление
Обеспечение условий
эффективного функционирования
и развития субъектов
естественных монополий
Цель

1) Табиғи монополия субъектілері қызметінің тиімділігін арттыру
2) Тарифтер (бағалар) өзгерісінің тұрақты деңгейін қамтамасыз ету
Міндет
1. Нормативтен тыс ысыраптарды жою, нормативтік ысыраптар мен шығындарды төмендету жөніндегі іс-шаралар жоспары бар табиғи монополиялар субъектілерінің санын көбейту үшін жағдайлар жасау.
2. Субъектілер қызметінің тиімділігін арттыру мақсатында нормативтік құқықтық базаны тұтынушылар мен субъектілер мүдделерінің теңгерімін сақтай отырып жетілдіру.

1) Повышение эффективности
деятельности субъектов
естественных монополий;
2) Обеспечение стабильного
уровня регулируемых тарифов
(цен).
Задача
1. Создание условий для
увеличения количества
субъектов естественных
монополий, имеющих План
мероприятий по ликвидации
сверхнормативных потерь,
снижению нормативных потерь
и затрат.
2. Совершенствование
нормативно-правовой базы в
целях повышения эффективности
деятельности субъектов, с
соблюдением баланса интересов
потребителей и субъектов.

3. Табиғи монополиялар, доминанттар мен мемлекеттік монополия субъектілерінің қызметін мемлекеттік реттеудің жаңа әдістерін әзірлеу және енгізу.
4. Орта мерзімді және (немесе) ұзақ мерзімді тарифтерді бекітудің ережесін жетілдіру.
5. Табиғи монополиялар субъектілерінің қаржы-шаруашылық қызметінің тиімділігін және техникалық жай-күйін талдау мен бағалау.
6. Тарифтер бекіту рәсімдерінің ашықтығын қамтамасыз ету.

3. Разработка и внедрение
новых методов государственно-
го регулирования деятельности
субъектов естественных
монополий, доминантов и
государственной монополии.
4. Совершенствование Правил
утверждения среднесрочных и
(или) долгосрочных тарифов.
5. Анализ и оценка
эффективности финансово-
хозяйственной деятельности и
технического состояния
субъектов естественных
монополий.
6. Обеспечение прозрачности
процедур утверждения тарифов.