Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 14 мамырдағы N 416 Қаулысы.
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 12 наурыздағы № 936 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің Мемлекеттік энергетикалық қадағалау комитеті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Мемлекеттік энергетикалық қадағалау комитеті болып;
2) Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің Атом энергетикасы комитеті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Атом энергетикасы комитеті болып;
3) Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті болып;
4) Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті болып;
5) Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Өнеркәсіп комитеті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Өнеркәсіп комитеті болып;
6) Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Инвестиция комитеті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Инвестиция комитеті болып;
7) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің аумақтық органдары - мемлекеттік мекемелері;
8) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің аумақтық бөлімшелері - мемлекеттік мекемелері қайта аталсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігіне "Ядролық технологиялар паркі", "Достық Энерго" акционерлік қоғамдары акцияларының мемлекеттік пакеттерін және "Қазақстан келісім-шарт агенттігі" акционерлік қоғамы акцияларының мемлекеттік пакетінің 50 %-ын иелену және пайдалану құқығын берсін.
3. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.

О некоторых вопросах Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 мая 2010 года № 416.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 12 марта 2010 года № 936 "О дальнейшем совершенствовании системы государственного управления Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Переименовать:
1) Комитет по государственному энергетическому надзору Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан в Комитет государственного энергетического надзора Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан;
2) Комитет по атомной энергетике Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан в Комитет атомной энергии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан;
3) Комитет геологии и недропользования Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан в Комитет геологии и недропользования Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан;
4) Комитет по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан в Комитет технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан;
5) Комитет промышленности Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан в Комитет промышленности Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан;
6) Комитет по инвестициям Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан в Комитет по инвестициям Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан;
7) государственные учреждения - территориальные органы Комитета геологии и недропользования Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
8) государственные учреждения - территориальные подразделения Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан передать Министерству индустрии и новых технологий Республики Казахстан права владения и пользования государственными пакетами акций акционерных обществ "Парк ядерных технологий", "Достык Энерго" и пятьдесят процентов государственного пакета акций акционерного общества "Казахстанское контрактное агентство".
3. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.

4. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі осы қаулыны іске асыру үшін барлық қажетті шараларды қабылдасын.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 14 мамырдағы
№ 416 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің қайта аталатын аумақтық органдары - мемлекеттік мекемелерінің тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық аумақтық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің Өскемен қаласындағы "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті болып;
2. Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық аумақтық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің Ақтөбе қаласындағы "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті болып;
3. Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық аумақтық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің Көкшетау қаласындағы "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті болып;
4. Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық аумақтық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің Қарағанды қаласындағы "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті болып;
5. Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық аумақтық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің Алматы қаласындағы "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті болып.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 14 мамырдағы
№ 416 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің қайта аталатын аумақтық бөлімшелері - мемлекеттік мекемелерінің тізбесі

4. Министерству индустрии и новых технологий Республики Казахстан принять все необходимые меры для реализации данного постановления.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 мая 2010 года № 416
Перечень
переименовываемых государственных учреждений - территориальных
органов Комитета геологии и недропользования Министерства
энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
1. Восточно-Казахстанский межрегиональный территориальный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан "Востказнедра" в Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан "Востказнедра" в городе Усть-Каменогорске;
2. Западно-Казахстанский межрегиональный территориальный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан "Запказнедра" в Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан "Запказнедра" в городе Актобе;
3. Северо-Казахстанский межрегиональный территориальный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан "Севказнедра" в Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан "Севказнедра" в городе Кокшетау;
4. Центрально-Казахстанский межрегиональный территориальный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан "Центрказнедра" в Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан "Центрказнедра" в городе Караганде;
5. Южно-Казахстанский межрегиональный территориальный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан "Южказнедра" в Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан "Южказнедра" в городе Алматы.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 мая 2010 года № 416
Перечень
переименовываемых государственных учреждений - территориальных
подразделений Комитета по техническому регулированию и
метрологии Министерства индустрии и торговли
Республики Казахстан

1. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Ақмола облысы бойынша департаменті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Ақмола облысы бойынша департаменті болып.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Ақтөбе облысы бойынша департаменті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Ақтөбе облысы бойынша департаменті болып.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Алматы облысы бойынша департаменті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Алматы облысы бойынша департаменті болып.
4. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Атырау облысы бойынша департаменті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Атырау облысы бойынша департаменті болып.
5. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаменті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа Технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаменті болып.
6. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Жамбыл облысы бойынша департаменті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Жамбыл облысы бойынша департаменті болып.
7. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Батыс Қазақстан облысы бойынша департаменті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Батыс Қазақстан облысы бойынша департаменті болып.
8. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Қарағанды облысы бойынша департаменті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Қарағанды облысы бойынша департаменті болып.
9. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Қостанай облысы бойынша департаменті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Қостанай облысы бойынша департаменті болып.

1. Департамент Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Акмолинской области в Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан по Акмолинской области.
2. Департамент Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Актюбинской области в Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан по Актюбинской области.
3. Департамент Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Алматинской области в Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан по Алматинской области.
4. Департамент Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Атырауской области в Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан по Атырауской области.
5. Департамент Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Восточно-Казахстанской области в Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан по Восточно-Казахстанской области.
6. Департамент Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Жамбылской области в Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан по Жамбылской области.
7. Департамент Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Западно-Казахстанской области в Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан по Западно-Казахстанской области.
8. Департамент Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Карагандинской области в Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан по Карагандинской области.
9. Департамент Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Костанайской области в Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан по Костанайской области.

10. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Қызылорда облысы бойынша департаменті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Қызылорда облысы бойынша департаменті болып.
11. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Маңғыстау облысы бойынша департаменті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Маңғыстау облысы бойынша департаменті болып.
12. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Павлодар облысы бойынша департаменті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Павлодар облысы бойынша департаменті болып.
13. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті болып.
14. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Оңтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Оңтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті болып.
15. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Астана қаласы бойынша департаменті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Астана қаласы бойынша департаменті болып.
16. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Алматы қаласы бойынша департаменті Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Алматы қаласы бойынша департаменті болып.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 14 мамырдағы
№ 416 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 26 қарашадағы
№ 1237 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) индустрия және елді индустриялық-инновациялық, ғылыми-техникалық дамыту, тау-кен металлургиялық кешен, машина жасау, химия, фармацевтика, жеңіл, ағаш өңдеу және жиһаз өнеркәсібі, құрылыс индустриясы және құрылыс материалдары өндірісі, инвестицияларды мемлекеттік қолдау, салалық бағыттылығына сәйкес машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі және химия өнімінің қауіпсіздігі; арнайы экономикалық аймақтарды құру, олардың жұмыс істеуі және оларды тарату, экспорттық бақылау; техникалық реттеу және өлшемдер бірлігін қамтамасыз ету; электр энергетикасы; көмірсутегі шикізатын қоспағанда, минералдық ресурстар; мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын ұдайы өндіру, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану, жер қойнауын пайдалануды қатты пайдалы қазбалар, жер асты сулары мен емдік балшық бөлігінде мемлекеттік басқару; көмір өнеркәсібі; атом энергетикасын пайдалану, жаңартылған энергия көздерін пайдалануды қолдау, энергия үнемдеу саласында басшылық етуді, сондай-ақ оның құзыретіне жатқызылған қызмет саласында мемлекеттік органдарды салааралық үйлестіруді (бұдан әрі - реттелетін салалар) жүзеге асыратын орталық атқарушы орган болып табылады.
Министрліктің мынадай ведомстволары бар: Инвестиция комитеті, Өнеркәсіп комитеті, Техникалық реттеу және метрология комитеті, Мемлекеттік энергетикалық қадағалау комитеті, Атом энергетикасы комитеті, Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті.

10. Департамент Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Кызылординской области в Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан по Кызылординской области.
11. Департамент Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Мангистауской области в Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан по Мангистауской области.
12. Департамент Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Павлодарской области в Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан по Павлодарской области.
13. Департамент Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Северо-Казахстанской области в Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан по Северо-Казахстанской области.
14. Департамент Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Южно-Казахстанской области в Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан по Южно-Казахстанской области.
15. Департамент Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по городу Астане в Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан по городу Астане.
16. Департамент Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по городу Алматы в Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан по городу Алматы.
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 мая 2010 года № 416
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 ноября 2004 года № 1237
Положение
о Министерстве индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан (далее - Министерство) - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере индустрии и индустриально-инновационного, научно-технического развития страны, горно-металлургического комплекса, машиностроения, химической, фармацевтической, легкой, деревообрабатывающей и мебельной промышленности, стройиндустрии и производства строительных материалов; государственной поддержки инвестиций, безопасности машин и оборудования и безопасности химической продукции в соответствии с отраслевой направленностью; создания, функционирования и упразднения специальных экономических зон; экспортного контроля; технического регулирования и обеспечения единства измерений; электроэнергетики; минеральных ресурсов, за исключением углеводородного сырья; государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, рационального и комплексного использования недр, государственного управления недропользованием в части твердых полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей; угольной промышленности; использования атомной энергии, поддержки использования возобновляемых источников энергии, энергосбережения, а также межотраслевой координации государственных органов в сфере деятельности, отнесенной к его компетенции (далее - регулируемые сферы).
Министерство имеет ведомства: Комитет по инвестициям, Комитет промышленности, Комитет технического регулирования и метрологии, Комитет государственного энергетического надзора, Комитет атомной энергии, Комитет геологии и недропользования.

2. Министрлік өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге және осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Министрлік мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, өз атауы мемлекеттік тілде жазылған мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Министрлік азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Министрліктің, егер оған заңнамаға сәйкес уәкілетті болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқығы бар.
6. Министрліктің штат санының лимитін Министрдің ұсынымы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
7. Министрліктің заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Қабанбай батыр даңғылы, 47, "Транспорт Тауэр" ғимараты.
8. Министрліктің толық атауы - "Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі" мемлекеттік мекемесі.
9. Осы Ереже Министрліктің құрылтай құжаты болып табылады.
10. Министрліктің қызметін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
11. Министрлікке Министрліктің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Министрлікке заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджет кірісіне жіберіледі.
2. Министрліктің негізгі міндеттері мен функциялары
12. Министрліктің негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) индустрия және елді индустриялық-инновациялық, ғылыми-техникалық дамыту, тау-кен металлургиялық кешен, машина жасау, химия, фармацевтика, жеңіл, ағаш өңдеу және жиһаз өнеркәсібі, құрылыс индустриясы және құрылыс материалдары өндірісі, инвестицияларды мемлекеттік қолдау, салалық бағыттылығына сәйкес машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі және химия өнімінің қауіпсіздігі, арнайы экономикалық аймақтарды құру, олардың жұмыс істеу және оларды тарату, экспорттық бақылау, техникалық реттеу және өлшемдер бірлігін қамтамасыз ету, электр энергетикасы, қатты пайдалы қазбалар, жер асты сулары және емдік балшық бөлігінде жер қойнауын пайдалану, көмір өнеркәсібі, мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын ұдайы өндіру, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану, жер қойнауын пайдалануды қатты пайдалы қазбалар, жер асты сулары мен емдік балшық бөлігінде мемлекеттік басқару, атом энергетикасын пайдалану, жаңартылған энергия көздерін пайдалануды қолдау, энергия үнемдеу саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысу;

2. Министерство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами и настоящим Положением.
3. Министерство является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Министерство вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Министерство имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Лимит штатной численности Министерства по представлению Министра утверждается Правительством Республики Казахстан.
7. Юридический адрес Министерства: Республика Казахстан, 010000, город Астана, район Есиль, проспект Кабанбай батыра, 47, здание "Транспорт Тауэр".
8. Полное наименование Министерства - государственное учреждение "Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан".
9. Настоящее Положение является учредительным документом Министерства.
10. Финансирование деятельности Министерства осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
11. Министерству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Министерства.
Если Министерству законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
2. Основные задачи и функции Министерства
12. Основными задачами Министерства являются:
1) участие в формировании и реализации государственной политики в сфере индустрии и индустриально-инновационного, научно-технического развития страны, горно-металлургического комплекса, машиностроения, химической, фармацевтической, легкой, деревообрабатывающей и мебельной промышленности, стройиндустрии и производстве строительных материалов, государственной поддержки инвестиций, безопасности машин и оборудования и безопасности химической продукции в соответствии с отраслевой направленностью, создания, функционирования и упразднения специальных экономических зон, экспортного контроля, технического регулирования и обеспечения единства измерений, электроэнергетики, недропользования в части твердых полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей, угольной промышленности, государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, рационального и комплексного использования недр, государственного управления недропользованием в части твердых полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей, использования атомной энергии, поддержки использования возобновляемых источников энергии, энергосбережения;

2) Министрліктің құзыретіне жатқызылған қызмет саласында мемлекеттік органдарды салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;
3) ғылыми-технологиялық әзірлемелерді енгізу (ғылым мен техника жетістіктерін пайдалану) және жоғары технологиялық өндірістерді қалыптастыру негізінде ел экономикасын дамыту үшін жағдайлар жасау;
4) ұйымдық және экономикалық, оның ішінде мемлекеттік инновациялық саясатты іске асыру үшін инвестицияларды тартуды қамтамасыз ететін шарттарды құру жолымен инновациялық қызметті ынталандыру;
5) экономиканы дамыту және қазіргі заманғы технологияларды қолдана отырып, жаңа өндірістерді құру, жұмыс істеп тұрған өндірістерді ұлғайту мен жаңартуға инвестицияларды ынталандыру үшін қолайлы инвестициялық ахуал жасау;
6) инвестициялық жобаларды іске асыру және мониторингі жөніндегі шараларды қамтамасыз ету;
7) экономиканы әртараптандыру және үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту үдерістерін үйлестіруді жүзеге асыру;
8) реттелетін салаларда мемлекеттік басқаруды жүзеге асыру;
9) өз құзыреті шегінде Министрлікке жүктелген өзге де міндеттерді жүзеге асыру болып табылады.
13. Министрлік қолданыстағы заңнамаға және оған жүктелген міндеттерге сәйкес мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) реттелетін салаларда мемлекеттік саясатты қалыптастыруды және іске асыруды қамтамасыз етеді;
2) реттелетін салаларда халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
3) өз құзыреті шегінде реттелетін салаларда нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді, келіседі және бекітеді;
4) реттелетін салаларда бағдарламалық құжаттарды әзірлейді және келіседі;
5) реттелетін салаларда мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіреді, оның ішінде реттелетін салаларда мемлекеттік және салалық (секторалдық) бағдарламалардың орындалуын үйлестіреді;
6) Қазақстан Республикасының Үкіметіне инновациялық қызметтің басым бағыттары бойынша ұсыныстар енгізеді;
7) инновациялық гранттарды бөледі;
8) инновациялық гранттар есебінен жүзеге асырылатын инновациялық жобалардың іске асырылу мониторингін және олардың орындалу тиімділігін бағалауды жүргізеді;
9) Қазақстан Республикасының инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы заңнамасының орындалуын, оның ішінде инновациялық дамыту шаралары кешенінің орындалуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
10) өзге мемлекеттік органдардың құзыретіне жатқызылмаған жоғары технологиялы сервистік индустрияны дамыту саясатын әзірлейді;
11) арнайы экономикалық аймақтардың аумағындағы жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлем сомасын келіседі;
12) арнайы экономикалық аймақ туралы тұжырымдаманы, экономикалық негіздемені және ереже жобасын жасау жөніндегі талаптарды белгілейді;

2) осуществление межотраслевой координации государственных органов в сфере деятельности, отнесенной к компетенции Министерства;
3) создание условий для развития экономики страны на основе внедрения научно-технологических разработок (использования достижений науки и техники) и формирования высокотехнологических производств;
4) стимулирование инновационной деятельности путем создания организационных и экономических условий, в том числе обеспечивающих привлечение инвестиций для реализации государственной инновационной политики;
5) создание благоприятного инвестиционного климата для развития экономики и стимулирование инвестиций в создание новых, расширение и обновление действующих производств с применением современных технологий;
6) обеспечение мер по реализации и мониторингу инвестиционных проектов;
7) осуществление координации процессов диверсификации и форсированного индустриально-инновационного развития экономики;
8) государственное управление в регулируемых сферах;
9) осуществление иных задач, возложенных на Министерство, в пределах своей компетенции.
13. Министерство в соответствии с действующим законодательством и возложенными на него задачами осуществляет следующие функции:
1) обеспечивает формирование и реализацию государственной политики в регулируемых сферах;
2) осуществляет международное сотрудничество в регулируемых сферах;
3) разрабатывает, согласовывает и утверждает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты в регулируемых сферах;
4) разрабатывает и согласовывает программные документы в регулируемых сферах;
5) координирует деятельность государственных органов в регулируемых сферах, в том числе координирует исполнение государственных и отраслевых (секторальных) программ в регулируемых сферах;
6) вносит предложения в Правительство Республики Казахстан по приоритетным направлениям инновационной деятельности;
7) выделяет инновационные гранты;
8) проводит мониторинг реализации и оценку эффективности выполнения инновационных проектов, осуществляемых за счет инновационных грантов;
9) осуществляет государственный контроль за исполнением законодательства Республики Казахстан о государственной поддержке инновационной деятельности, в том числе за выполнением комплекса мер инновационного развития;
10) вырабатывает политику развития высокотехнологичной сервисной индустрии, не отнесенной к компетенции иных государственных органов;
11) согласовывает суммы платы за пользование земельными участками на территории специальных экономических зон;
12) устанавливает требования по составлению концепции, экономического обоснования и проекта положения о специальной экономической зоне;

13) Қазақстан Республикасының Үкіметіне арнайы экономикалық аймақтарды мерзімінен бұрын тарату туралы ұсыныстар енгізеді;
14) оператор компанияны айқындайды;
15) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен бірлесіп, экспорттық бақылау жүйесі өнімінің номенклатурасын (тізімін) әзірлейді;
16) кепілдемелік міндеттемелер (түпкілікті пайдаланушының сертификаттары) береді;
17) өнімдер транзитіне рұқсаттар береді;
18) өтінім берушіге және мүдделі мемлекеттік органдарға тауарларды, технологияларды, жұмыстарды, қызметтерді, ақпараттарды экспорттық бақылауға жататын өнімдерге жатқызу туралы қорытындылар береді;
19) өнімдерді Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс қайта өңдеуге рұқсаттар береді;
20) кепілдемелік міндеттемелерге (түпкілікті пайдаланушының сертификаттарына) сүйене отырып, Қазақстан Республикасынан шығарылатын өнімнің кері экспортына рұқсаттар береді;
21) сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларға (өтінім берушілерге) "Экспорттық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабында көрсетілген тізбелердің қолданысына түспейтін өнімдермен, зияткерлік қызмет нәтижелерімен сыртқы экономикалық мәмілелерді жүзеге асыруға белгіленген тәртіппен лицензия береді;
22) белгіленген құзырет шегінде Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс өнімдердің экспортын, кері экспортын, импортын, кері импортын, транзитін және қайта өңделуін бақылауды жүзеге асырады;
23) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен бірлесіп, экспорттық бақылау жүйесінің экспорттық бақылауға жататын өнімдерін тиеу алдындағы кезеңде және түпкілікті пайдалануда қажет болғанда тексеруді жүзеге асырады;
24) "Машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының және машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі саласындағы техникалық регламенттер талаптарына сәйкес келмейтін машиналар мен жабдықтарды айқындау мақсатында тұтыну нарығы мониторингін және оларды сатуға жол бермеу жөніндегі шараларды әзірлеуді жүзеге асырады;
25) өз құзыреті шегінде "Машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі туралы" Заңда белгіленген талаптардың сақталуын мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
26) "Машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген қауіпсіздік талаптарына сәйкес келмейтін машиналар мен жабдықтардың өндірісін, өткізілуі мен нарықтағы айналымын тоқтата тұру туралы нұсқамалар береді;
27) химиялық өнімнің қауіпсіздігі саласындағы техникалық регламенттердің жобаларын әзірлеу және химиялық өнімді техникалық реттеу саласында ұсыныстар дайындау үшін сараптамалық кеңестерді құрады;

13) вносит в Правительство Республики Казахстан предложения о досрочном упразднении специальной экономической зоны;
14) определяет компанию-оператора;
15) разрабатывает номенклатуру (список) продукции совместно с государственными органами Республики Казахстан системы экспортного контроля;
16) выдает гарантийные обязательства (сертификаты конечного пользователя);
17) выдает разрешения на транзит продукции;
18) выдает заявителям и заинтересованным государственным органам заключения об отнесении товаров, технологий, работ, услуг, информации к продукции, подлежащей экспортному контролю;
19) выдает разрешения на переработку продукции вне таможенной территории Республики Казахстан;
20) выдает разрешения на реэкспорт продукции, происходящей из Республики Казахстан, исходя из гарантийного обязательства (сертификата конечного пользователя);
21) выдает в установленном порядке лицензию участникам внешнеэкономической деятельности (заявителям) на осуществление внешнеэкономических сделок с продукцией, результатами интеллектуальной творческой деятельности, не подпадающими под действие перечней, указанных в статье 8 Закона Республики Казахстан "Об экспортном контроле";
22) осуществляет контроль за экспортом, реэкспортом, импортом, реимпортом, транзитом и переработкой продукции вне таможенной территории Республики Казахстан в пределах установленной компетенции;
23) осуществляет при необходимости проверки на предотгрузочном этапе и конечном использовании продукции, подлежащей экспортному контролю, совместно с государственными органами Республики Казахстан системы экспортного контроля;
24) осуществляет мониторинг потребительского рынка в целях выявления машин и оборудования, не соответствующих требованиям Закона "О безопасности машин и оборудования" и технических регламентов в области безопасности машин и оборудования, и выработку мер по недопущению их реализации;
25) осуществляет государственный контроль и надзор за соблюдением требований, установленных Законом "О безопасности машин и оборудования" в пределах своей компетенции;
26) выдает предписания о приостановлении производства, реализации и обращения на рынке машин и оборудования, не соответствующих требованиям безопасности, установленным Законом Республики Казахстан "О безопасности машин и оборудования";
27) создает экспертные советы для разработки проектов технических регламентов в области безопасности химической продукции и подготовки предложений в области технического регулирования химической продукции;

28) "Химиялық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" Заңның және химиялық өнімнің қауіпсіздігі саласындағы техникалық регламент талаптарына сәйкес келмейтін химиялық өнімді айқындау мақсатында тұтыну нарығы мониторингін жүргізеді және оларды сатуға жол бермеу жөніндегі шараларды әзірлейді;
29) химиялық өнімнің қауіпсіздігі саласындағы техникалық құжаттаманы келіседі;
30) Қазақстан Республикасының аумағында химиялық өнімдерді тіркейді және оның есебін жүргізеді;
31) өз құзыреті шегінде "Химиялық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" Заңда белгіленген талаптардың сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
32) химиялық өнімдердің өтініш берушінің (өндірушінің, жеткізушінің, импорттаушының) ұсынған ақпараттары негізінде адамның денсаулығы мен өміріне, қоршаған орта үшін қатерін бағалауды тексереді;
33) "Химиялық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген қауіпсіздік талаптарына сәйкес келмейтін химиялық өнімдердің өміршеңдігінің бір немесе бірнеше процестерін тоқтата тұру туралы нұсқамалар береді;
34) офсеттік саясатты іске асыруға әдістемелік басшылық пен бақылауды жүзеге асырады;
35) Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылатын ұйымдар мен органдардың тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алуы кезінде қазақстандық қамту үлесін ұлғайту жөніндегі шараларды әзірлеуді жүзеге асырады;
36) мемлекеттік органдардың қазақстандық қамту мәселелері бойынша қызметін әдіснамалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
37) бірлесіп бекітілген нысандар негізінде Қазақстан Республикасы Қаржы, Мұнай және газ министрліктері тұрақты негізде ұсынатын қазақстандық қамту жөніндегі жалпы ақпаратты жинақтау мен талдауды қамтамасыз етеді;
38) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбе бойынша ұйымдардың тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алудағы қазақстандық қамту мониторингін және тиісті ұйымдар ұсынатын өткізілген, өткізілетін әрі келесі жылға жоспарланған сатып алынатын тауарлар, жұмыстар мен қызметтер туралы ақпаратты талдауды жүзеге асырады;
39) ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың, олардың еншілес және аффилиирленген компанияларының, мемлекет қатысатын өзге де заңды тұлғалардың сатып алуындағы қазақстандық қамту мониторингін жүзеге асырады;
40) облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) аумағында өндірілетін тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің, оларды өндірушілердің тізбесін қалыптастыру жөніндегі қызметіне әдістемелік басшылықты жүзеге асырады;

28) проводит мониторинг потребительских рынков в целях выявления химической продукции, не соответствующей требованиям Закона "О безопасности химической продукции" и технических регламентов в области безопасности химической продукции, и вырабатывает меры по недопущению ее реализации;
29) согласовывает техническую документацию в области безопасности химической продукции;
30) регистрирует химическую продукцию на территории Республики Казахстан и ведет ее учет;
31) осуществляет государственный контроль за соблюдением требований, установленных Законом "О безопасности химической продукции" в пределах своей компетенции;
32) проверяет оценку риска химической продукции для здоровья и жизни человека, окружающей среды на основе предоставленной заявителем (производителем, поставщиком, импортером) информации;
33) выдает предписания о приостановлении одного или нескольких процессов жизненного цикла химической продукции, которые не соответствуют требованиям безопасности, установленным Законом Республики Казахстан "О безопасности химической продукции";
34) осуществляет методическое руководство и контроль за реализацией офсетной политики;
35) осуществляет выработку мер по увеличению доли казахстанского содержания при закупках товаров, работ и услуг организациями и государственными органами, осуществляемых на территории Республики Казахстан;
36) осуществляет методологическое обеспечение деятельности государственных органов по вопросам казахстанского содержания;
37) обеспечивает свод и анализ общей информации по казахстанскому содержанию, на регулярной основе предоставляемой министерствами финансов, нефти и газа Республики Казахстан на основании совместно утвержденных форм;
38) осуществляет мониторинг казахстанского содержания в закупках товаров, работ и услуг организаций по перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан и анализ предоставляемой соответствующими организациями информации о проведенных, проводимых и планируемых на следующий год закупках товаров, работ и услуг;
39) осуществляет мониторинг казахстанского содержания в закупках национального управляющего холдинга, национальных холдингов, национальных компаний, их дочерних и аффилиированных компаний, иных юридических лиц с участием государства;
40) осуществляет методическое руководство деятельностью местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) по формированию перечня товаров, работ и услуг, производимых на территории области (города республиканского значения, столицы), и их производителей;

41) қазақстандық өндірушілер өндіретін тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің тізілімін қалыптастыруды және жүргізуді жүзеге асырады;
42) ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың, олардың еншілес және аффилиирленген компанияларының, мемлекеттік қатысатын өзге де заңды тұлғалардың сатып алуындағы қазақстандық қамтуды бақылауды жүзеге асырады және жолсыздықтар анықталған жағдайда шаралар қабылдайды;
43) Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларымен Моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісімді жасасу тәртібін, шарттары мен үлгі нысанын айқындайды;
44) белгіленген нысанда Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғаларымен Моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасады;
45) электр энергетикасы саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері техникалық талаптарының орындалуын қадағалауды жүзеге асырады;
46) электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергетикалық жабдығының, сондай-ақ тұтынушылардың электр мен жылу пайдаланатын қондырғыларын пайдалануды және олардың техникалық жай-күйін қадағалауды жүзеге асырады;
47) объектілер мен жабдықтардың қысқы жағдайда жұмыс істеуге дайындығын бағалау жөніндегі электр энергетикасы кәсіпорындары комиссияларының жұмысына қатысады;
48) министрліктердің, ведомстволар мен ұйымдардың тиісті қызметтерін энергияны үнемдеу бағдарламаларының орындалуын қамтамасыз ету бөлігінде бақылау мен үйлестіруді жүзеге асырады;
49) отын-энергетикалық ресурстардың тиімді пайдаланылуын мемлекеттік қадағалауды жүзеге асырады;
50) энергия үнемдеудің бағдарламаларын, нормативтік-әдістемелік актілерін, құқықтық және экономикалық тетіктерін әзірлеуді ұйымдастырады;
51) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасына сәйкес жаңартылған электр көздерін пайдалану объектілерін электр тарататын ұйымдардың электр немесе жылу желілеріне қосуға бақылауды жүзеге асырады;
52) отын-энергетикалық ресурстардың шығыс нормативтерінің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
53) Қазақстанның бірыңғай электр энергетикасы жүйесін бірнеше бөлікке бөлінуге, тұтынушыларды электр және жылу энергиясы бойынша жаппай шектеуге, ірі энергетикалық жабдықтың бұзылуына әкеп соқтырған электр станцияларының, жылу және электр желілерінің жұмысындағы ірі технологиялық бұзылуларды тексерудің есебін жүргізеді;
54) электр энергетикасы туралы заңнаманы бұзушылықтар айқындалған жағдайда, электр энергетикасы объектілерінің басшыларына белгіленген үлгідегі нұсқамалар береді;
55) мыналарды:
электр және жылу энергиясының сапасы бойынша техникалық шарттар талаптарының сақталуын;
өз құзыреті шегінде электр және жылу энергиясын пайдалану ережесінің сақталуын;
электр және жылу энергиясын өндіру, тарату, тұтыну режимдерінің ұтымды және үнемді пайдаланылуын, оңтайландырылуын;
күзгі-қысқы жағдайларда электр станцияларының, электр және жылу желілерінің жұмысқа дайындығын мемлекеттік энергетикалық қадағалау мен бақылауды жүзеге асырады;

41) осуществляет формирование и ведение реестра товаров, работ и услуг, производимых казахстанскими производителями;
42) осуществляет контроль казахстанского содержания в закупках национального управляющего холдинга, национальных холдингов, национальных компаний, их дочерних и аффилиированных компаний, иных юридических лиц с участием государства и принимает меры в случае выявления нарушений;
43) определяет порядок заключения, условия и типовую форму Соглашения о промышленной сборке моторных транспортных средств с юридическими лицами - резидентами Республики Казахстан;
44) заключает с юридическими лицами - резидентами Республики Казахстан соглашения о промышленной сборке моторных транспортных средств по утвержденной форме;
45) осуществляет надзор за выполнением технических требований нормативных правовых актов Республики Казахстан в сфере электроэнергетики;
46) осуществляет надзор за эксплуатацией и техническим состоянием энергетического оборудования электрических станций, электрических и тепловых сетей, а также электрических и теплоиспользующих установок потребителей;
47) участвует в работе комиссий электроэнергетических предприятий по оценке готовности объектов и оборудования к работе в зимних условиях;
48) осуществляет контроль и координацию соответствующих служб министерств, ведомств и организаций в части обеспечения выполнения программ энергосбережения;
49) осуществляет государственный надзор за эффективностью использования топливно-энергетических ресурсов;
50) организует разработку программ, нормативно-методических актов, правовых и экономических механизмов энергосбережения;
51) осуществляет контроль за подключением объектов по использованию возобновляемых источников энергии к электрическим или тепловым сетям энергопередающих организаций в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике;
52) осуществляет контроль за соблюдением нормативов расходов топливно-энергетических ресурсов;
53) ведет учет расследований крупных технологических нарушений в работе электростанций, тепловых и электрических сетей, приведших к разделению Единой энергосистемы Казахстана на несколько частей, массовому ограничению потребителей по электрической и тепловой энергии, повреждению крупного энергетического оборудования;
54) выдает предписания, установленного образца, руководителям объектов электроэнергетики в случае выявлении нарушений законодательства об электроэнергетике;
55) осуществляет государственный энергетический надзор и контроль за:
соблюдением требований технических условий по качеству электрической и тепловой энергии;
соблюдением правил пользования электрической и тепловой энергией в пределах своей компетенции;
рациональным и экономным использованием, оптимизацией режимов производства, передачей, потреблением электрической и тепловой энергии;
готовностью электрических станций, электрических и тепловых сетей к работе в осенне-зимних условиях;

56) электр станцияларының, электр және жылу желілерінің энергетикалық жабдығының, сондай-ақ тұтынушылардың энергетикалық жабдығының жай-күйін мерзімдік тексеруді жүзеге асырады;
57) электр және энергия қондырғыларын пайдаланудың техникалық жай-күйі мен қауіпсіздігін бақылауды жүзеге асыру үшін энергия үнемдеу мақсатында электр және жылу энергиясын өндіру, беру және таратуды және оларды сатып алуды жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының техникалық пайдалануға беру және қауіпсіздік ережесін білуін біліктілік тексеруді ұйымдастырады;
58) энергетикалық объектілерде қауіпсіз және ұтымды өндіріс, электр және жылу энергиясын беру, бөлу және пайдалану, жылу үнемдеу саясатын орындау, заңды тұлғалардың энергетикалық тиімділігін тексеру жөнінде энергетикалық сараптамалар жүргізуді ұйымдастырады;
59) электр энергетикасы саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру бойынша ұсыныстар дайындайды;
60) бақылауға алынған энергиялық жабдықтарды тексеру, энергетикалық ұйымдарға кешенді тексеру және электр станцияларының, электр және жылу жүйелерінің энергетикалық жабдықтарының жұмысында техникалық жөнсіздіктерге тексеру жүргізу кезінде сарапшыларды тартады;
61) тиісті мемлекеттік органдарға авариялардың, жазатайым оқиғаның болуына себепші және өзге де электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің техникалық талаптарын өрескел бұзған жауапты тұлғаларды тәртіптік жазаға тарту туралы ұйымдардың иелеріне ұсыныс енгізеді немесе Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасының бұзылуына кінәлі тұлғаларды Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әкімшілік немесе қылмыстық жауапқа тарту туралы материалдар жібереді;
62) электр энергиясын өндіру, беру және тұтыну (желілер бойынша 0,4 кВт электр энергиясын беру мен тұтынудан басқа) және ЖЭО мен белгіленген қуаты 100 Гкал/сағат және одан жоғары қазандықтардың жылу энергиясын өндіруі саласында, техникалық пайдалану және қауіпсіздік техникасы, жабдықтың пайдалану сипаттамасы, энергия өндіретін, энергия беретін, энергиямен жабдықтайтын ұйымдардың (жылу желілерінен және белгіленген қуаты 100 Гкал/сағаттан кем қазандықтардан басқа) технологиялық мұқтаждықтарына электр энергиясы мен жылу энергиясын жұмсау нормалары саласында Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін (техникалық регламенттерді қоспағанда) әзірлейді және бекітеді;
63) объектілерді жобалау, салу, пайдалану және техникалық қауіпсіздігі, жабдықтардың пайдалану және техника-экономикалық сипаттамалары, табиғи монополиялар субъектілері болып табылмайтын энергия өндіруші ұйымдардың технологиялық мұқтаждықтарына арналған электр және жылу энергиясының шығыс нормалары салаларындағы нормативтік техникалық құжаттарды әзірлейді және бекітеді;

56) осуществляет периодическое обследование технического состояния энергетического оборудования электрических станций, электрических и тепловых сетей, а также энергетического оборудования потребителей;
57) организует квалификационные проверки знаний правил технической эксплуатации и правил безопасности руководителей организаций, осуществляющих производство, передачу и распределение электрической и тепловой энергии и их покупку в целях энергоснабжения, для осуществления контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электро- и энергоустановок;
58) организует проведение энергетических экспертиз на энергетических объектах по безопасному и рациональному производству, передаче, распределению и использованию электрической и тепловой энергии, контролю за выполнением энергосберегающей политики, обследованию энергетической эффективности юридических лиц;
59) подготавливает предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан в области электроэнергетики;
60) привлекает экспертов при проведении обследования поднадзорного энергетического оборудования, комплексных проверок энергетических организаций и при расследовании технологических нарушений в работе энергетического оборудования электрических станций, электрических и тепловых сетей;
61) вносит предложения собственникам организаций о привлечении к дисциплинарной ответственности лиц, виновных в допущении аварий, несчастных случаев и иных грубых нарушений технических требований нормативных правовых актов в области электроэнергетики, или направлению материалов в соответствующие государственные органы о привлечении к административной или уголовной ответственности в соответствии с законами Республики Казахстан лиц, виновных в нарушении законодательства Республики Казахстан об электроэнергетике;
62) разрабатывает и утверждает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты Республики Казахстан (за исключением технических регламентов) в области производства, передачи и потребления электрической энергии (кроме передачи и потребления электрической энергии по сетям 0,4 кВ) и производства тепловой энергии ТЭЦ, котельными с установленной мощностью 100 Гкал/час и более, в сфере технической эксплуатации и техники безопасности, эксплуатационных характеристик оборудования, норм расхода электрической энергии и тепловой энергии на технологические нужды энергопроизводящих, энергопередающих, энергоснабжающих организаций (кроме тепловых сетей и котельных с установленной мощностью менее 100 Гкал/час);
63) разрабатывает и утверждает нормативные технические документы в сферах проектирования, строительства, технической эксплуатации и технической безопасности объектов, эксплуатационных и технико-экономических характеристик оборудования, норм расхода электрической и тепловой энергии на технологические нужды энергопроизводящих организаций, не являющихся субъектами естественных монополий;

64) инвестициялық бағдарламаларды әзірлеуге арналған техникалық тапсырманы бекітеді;
65) энергия өндіруші ұйымдармен келісімдер және инвестициялық шарттар жасасады;
66) энергия өндіруші ұйымдардың келісімдерде көзделген инвестициялық міндеттемелерді және инвестициялық шарттарда көзделген инвестициялық бағдарламаларды орындауына мониторинг жүргізеді;
67) энергия өндіруші ұйымдар тобын құрады;
68) жеке тариф есептік тарифтен жоғары болып бекітілетін жағдайда инвестициялық бағдарламаның құнын көтеруді келіседі;
69) тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін, тарифтік сметаларды бекіту кезінде ескерілетін инвестициялық бағдарламаларды және (немесе) инвестициялық жобаларды табиғи монополиялар саласындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен бірлесіп бекітеді;
70) инвестициялық жобаның бизнес-жоспарын жасауға қойылатын талаптарды белгілейді;
71) электр энергиясын орталықтандырылған сауда нарығының операторын және жүйелік операторын айқындайды;
72) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикасы жүйесімен электр байланысы жоқ өңірлер үшін электр энергиясы көтерме сауда нарығының жұмыс істеу және ұйымдастырылу ерекшеліктерін айқындайды;
73) қосарлас (шунттаушы) электр желілері мен қосалқы станцияларды жобалау мен салуды келіседі;
74) меншік нысандарына қарамастан, электр энергетикасы объектілерін және (немесе) оның жекелеген бөліктерін сатып алу-сату, жалға немесе сенімгерлік басқаруға беруді келіседі;
75) заттай мәндегі ұлттық отын-энергетикалық теңгерімді әзірлейді;
76) энергия үнемдеу саласында ғылыми зерттеулерді ұйымдастырады;
77) Энергия үнемдеу сараптамасы туралы ережені әзірлейді;
78) энергия үнемдеу мен жаңартылған энергия ресурстарын пайдалануды ынталандырудың нормативтік-әдістемелік, құқықтық және экономикалық тетіктерін әзірлейді;
79) жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша объектілерді орналастыру жоспарын (бағдарламасын) бекітеді;
80) жаңартылатын энергия көздерін пайдалану мониторингін жүзеге асырады;
81) жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша объектілер салу жобаларын келіседі;
82) техникалық пайдалану және электр энергетикасы объектілерінің қауіпсіздік техникасы саласындағы нормативтік техникалық құжаттарды әзірлейді және бекітеді;
83) жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерін аккредиттеуді жүзеге асырады;
84) "Жеке кәсіпкерлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кәсіпкерлік мәселелері бойынша сараптамалық кеңес құрады;

64) утверждает техническое задание на разработку инвестиционной программы;
65) заключает соглашения и инвестиционные договоры с энергопроизводящими организациями;
66) ведет мониторинг исполнения энергопроизводящими организациями инвестиционных обязательств, предусмотренных в соглашениях, и инвестиционных программ, предусмотренных в инвестиционных договорах;
67) формирует группы энергопроизводящих организаций;
68) в случаях утверждения индивидуального тарифа выше расчетного тарифа согласовывает увеличение стоимости инвестиционной программы;
69) утверждает совместно с государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, инвестиционные программы и (или) инвестиционные проекты, учитываемые при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней, тарифных смет;
70) устанавливает требования к составлению бизнес-плана инвестиционного проекта;
71) определяет системного оператора и оператора рынка централизованной торговли электрической энергией;
72) определяет особенности функционирования и организации оптового рынка электрической энергии для регионов, не имеющих электрической связи по территории Республики Казахстан с единой электроэнергетической системой Республики Казахстан;
73) согласовывает проектирование и строительство дублирующих (шунтирующих) линий электропередачи и подстанций;
74) согласовывает куплю-продажу, передачу в аренду или в доверительное управление объектов электроэнергетики и (или) его отдельных частей независимо от форм собственности;
75) разрабатывает национальные топливно-энергетические балансы в натуральном выражении;
76) организует научные исследования в области энергосбережения;
77) разрабатывает Положение об экспертизе энергосбережения;
78) разрабатывает нормативно-методический, правовой и экономический механизмы энергосбережения и стимулирования использования возобновляемых экономических ресурсов;
79) утверждает план (программу) размещения объектов по использованию возобновляемых источников энергии;
80) осуществляет мониторинг за использованием возобновляемых источников энергии;
81) согласовывает проекты строительства объектов по использованию возобновляемых источников энергии;
82) разрабатывает и утверждает нормативные технические документы в сфере технической эксплуатации и техники безопасности объектов электроэнергетики;
83) осуществляет аккредитацию объединений субъектов частного предпринимательства;
84) образует экспертный совет по вопросам предпринимательства в соответствии с Законом Республики Казахстан "О частном предпринимательстве";

85) "Жеке кәсіпкерлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ведомстволық статистикалық есептіліктің, тексеру парағының, тәуекел деңгейін бағалау өлшемдерінің, жыл сайынғы тексеру жоспарларының нысандарын әзірлейді және бекітеді;
86) инвестицияларды мемлекеттік қолдауды жүзеге асырады;
87) белгіленген тәртіппен мемлекеттік заттай гранттарды беру туралы шешімдерді қабылдайды;
88) инвестициялық преференциялар беру туралы шешім қабылдайды;
89) инвестициялық преференциялар беруге өтінімдер қабылдайды және тіркейді;
90) инвестициялық преференциялар беруге келісімшарттар жасасады, тіркейді және оларды бұзады;
91) инвестициялық преференцияларды беруге арналған келісімшарттар талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
92) техникалық реттеудің мемлекеттік жүйесін қалыптастыруға қатысады;
93) стандарттау, метрология, сертификаттау, аккредиттеу жөніндегі стандарттар мен нормативтік құжаттарды, стандарттар мен олар туралы ақпараттардың каталогтары мен нұсқауларын басып шығару және пайдаланушыларды олармен қамтамасыз ету тәртібін белгілейді;
94) мемлекеттік басқару органдарының, жеке және заңды тұлғалардың метрологиялық қызметтерінің жұмысын жүзеге асыру жөніндегі нормативтік құжаттарды келіседі;
95) ішкі айналымға арналған тауарлардың шығу тегі туралы сертификатты береді;
96) техникалық реттеу саласындағы заңды тұлғаларды аккредиттеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды жүзеге асырады;
97) өлшем бірліктерін қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік құжаттарды бекітеді;
98) өлшем құралдарының үлгісін бекіту туралы шешім қабылдайды;
99) техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
100) аумақтық сауда-өнеркәсіп палаталарының қызметіне жыл сайын тексеру жүргізу арқылы тауардың шығу тегі туралы сертификатты беру тәртібінің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
101) әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамада көзделген тәртіппен аккредиттеу аттестатын тоқтата тұру, алып қою мәселелерін реттейді;
102) Техника-экономикалық ақпараттарды мемлекеттік сыныптаушылардың тізілімін жүргізеді;
103) Қазақстан Республикасында техника-экономикалық ақпаратты сыныптау мен кодтау жүйесін құру және оның жұмыс істеуін бақылау жөніндегі жұмысты үйлестіреді;
104) жобалар мен техникалық регламенттердің техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік саясатқа және "Техникалық реттеу туралы" Заңның 4-бабының 1-тармағында көзделген мақсаттарға сәйкестігін талдауды және сараптама жүргізуді ұйымдастырады;
105) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттермен және техникалық реттеу мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл жасайды;

85) разрабатывает и утверждает формы ведомственной статистической отчетности, проверочных листов, критериев оценки степени риска, ежегодных планов проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О частном предпринимательстве";
86) осуществляет государственную поддержку инвестиций;
87) принимает в установленном порядке решения о предоставлении государственных натурных грантов;
88) принимает решения о предоставлении инвестиционных преференций;
89) принимает и регистрирует заявки на предоставление инвестиционных преференций;
90) заключает, регистрирует и расторгает контракты на предоставление инвестиционных преференций;
91) осуществляет контроль за соблюдением условий контрактов на предоставление инвестиционных преференций;
92) участвует в формировании государственной системы технического регулирования;
93) устанавливает порядок издания и обеспечения пользователей стандартами и нормативными документами по стандартизации, метрологии, сертификации, аккредитации, каталогами и указателями стандартов и информацией о них;
94) согласовывает нормативные документы по осуществлению деятельности метрологических служб органов государственного управления, физических и юридических лиц;
95) выдает сертификат о происхождении товара для внутреннего обращения;
96) организует работы по аккредитации юридических лиц в сфере технического регулирования;
97) утверждает нормативные документы по обеспечению единства измерений;
98) принимает решения об утверждении типа средств измерений;
99) осуществляет государственный контроль в области технического регулирования;
100) осуществляет контроль деятельности территориальных торгово-промышленных палат за соблюдением порядка выдачи сертификата о происхождении товара посредством проведения ежегодной проверки;
101) координирует вопросы приостановления, лишения аттестата аккредитации в порядке, предусмотренном законодательством об административных правонарушениях;
102) ведет Реестр государственных классификаторов технико-экономической информации;
103) координирует работы по созданию и контролю за функционированием в Республике Казахстан системы классификации и кодирования технико-экономической информации;
104) организует анализ и проведение экспертизы проектов и технических регламентов на соответствие государственной политики в области технического регулирования и целям, предусмотренным пунктом 1 статьи 4 Закона "О техническом регулировании";
105) взаимодействует с техническими комитетами по стандартизации, физическими и юридическими лицами по вопросам технического регулирования;

106) техникалық реттеудің мемлекеттік жүйесінің тізілімін жүргізуді ұйымдастырады;
107) техникалық регламенттер мен стандарттардың мемлекеттік қорының жұмысын ұйымдастырады және үйлестіреді;
108) Ақпараттық орталықтың жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
109) сәйкестікті растау, тауардың шыққан елін айқындау, аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттауды ұйымдастырады, сондай-ақ оларды кәсіптік даярлауды және қайта даярлауды ұйымдастырады;
110) техникалық регламенттерде белгіленген талаптардың сақталуын мемлекеттік бақылауды жүргізу бойынша жұмыстарды ұйымдастырады және үйлестіреді;
111) техникалық регламенттермен үйлестірілген стандарттарды талдауды және әзірлеуді ұйымдастырады;
112) мемлекеттік стандарттар мен техника-экономикалық ақпараттарды сыныптаушыларды әзірлеуді, келісуді, есепке алуды, бекітуді, сараптауды, өзгертуді, күшін жоюды және қолданысқа енгізуді ұйымдастырады;
113) мемлекеттік, халықаралық, өңірлік стандарттарды, шет мемлекеттердің стандарттарын, стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі ережелер мен ұсынымдарды ресми басылымдарда басып шығаруды және таратуды ұйымдастырады, олар туралы ақпаратты жариялайды;
114) стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың мемлекеттік және орыс тілдеріндегі аудармаларын растауды ұйымдастырады;
115) сәйкестікті растау саласындағы шағымдарды (апелляцияларды) қарау үшін апелляциялық комиссия құрады;
116) басқа ұйымдар шығарған сәйкестікті растау мәселелері бойынша, егер олар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес техникалық реттеудің мемлекеттік жүйесінің талаптарына жауап бермейтін болса, құжаттардың күшін жою туралы ұсыныстар дайындайды;
117) өнімдерді таңбалауды бақылауды жүзеге асырады;
118) зертханааралық салыстырмалы сынау (салыстыру) жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады;
119) Қазақстан Республикасының метрологиялық қызмет жұмысын үйлестіруді жүзеге асырады;
120) шама бірлігінің мемлекеттік эталондарын бекітеді;
121) Қазақстан Республикасының аумағында қолданылуға жол берілуі мүмкін бірліктердің халықаралық жүйесіне кірмейтін шамаларды айқындайды;
122) метрология саласында ғылыми зерттеулер жүргізуді ұйымдастырады;
123) Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарының сыныптамасын белгілейді;
124) өлшем құралдарына, әдістері мен нәтижелеріне, өлшем құралдарын тексеру әдістемелеріне жалпы метрологиялық талаптарды айқындайды;
125) өлшем құралдарын тексеру және калибрлеу нәтижелерін салыстыруды ұйымдастырады;
126) өлшем бірліктерін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімін жүргізуді ұйымдастырады;

106) организует ведение реестра государственной системы технического регулирования;
107) организует и координирует работы государственного фонда технических регламентов и стандартов;
108) обеспечивает функционирование Информационного центра;
109) организует аттестацию экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, аккредитации, а также организации их профессиональной подготовки и переподготовки;
110) организует и координирует работы по проведению государственного контроля за соблюдением требований, установленных техническими регламентами;
111) организует анализ и разработку стандартов, гармонизированных с техническими регламентами;
112) организует разработку, согласование, учет, утверждение, экспертизу, изменение, отмену и введение в действие государственных стандартов и классификаторов технико-экономической информации;
113) организует издание и распространение официальных изданий государственных, международных, региональных стандартов, стандартов иностранных государств, правил и рекомендаций по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации, публикует информацию о них;
114) организует подтверждение переводов нормативных документов по стандартизации на государственный и русский языки;
115) создает апелляционную комиссию для рассмотрения жалоб (апелляций) в сфере подтверждения соответствия;
116) подготавливает предложения об отмене документов по вопросам подтверждения соответствия, изданных другими организациями, если они не отвечают требованиям государственной системы технического регулирования в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
117) осуществляет контроль маркировки продукции;
118) организует работы по межлабораторным сравнительным испытаниям (сличениям);
119) осуществляет координацию деятельности метрологической службы Республики Казахстан;
120) утверждает государственные эталоны единиц величин;
121) определяет величины, не входящие в международную систему единиц, которые могут быть допущены к применению на территории Республики Казахстан;
122) организует проведение научных исследований в области метрологии;
123) устанавливает классификацию государственных эталонов единиц величин, применяемых на территории Республики Казахстан;
124) определяет общие метрологические требования к средствам, методам и результатам измерений, методикам поверки средств измерений;
125) организует сличение результатов поверки и калибровки средств измерений;
126) организует ведение реестра государственной системы обеспечения единства измерений;

127) мемлекеттік метрологиялық бақылауды жүзеге асырады;
128) Қазақстан Республикасының атом энергиясын пайдалану мәселелері жөніндегі заңнамалық актілерін әзірлеу және өзгерту жөнінде Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар енгізеді;
129) атом энергиясын пайдалануға байланысты қызметті регламенттейтін нормалар мен ережелерді әзірлейді, белгілейді және қабылдайды;
130) радиациялық қауіпсіздікке, табиғи қорғанысқа және аварияға қарсы жоспарлауға, ядролық материалдар мен иондаушы сәуле көздерін есепке алуға және бақылауға қатысты нормалар мен ережелерді әзірлейді және келіседі;
131) атом энергиясы пайдаланылатын объектілерде жұмыс істейтін персоналға қойылатын біліктілік талаптарын белгілейді;
132) атом энергиясын пайдалану саласындағы нормалар мен ережелердің сақталуын қадағалауды жүзеге асырады;
133) атом энергиясы саласында өз өкілеттіктерін орындауға байланысты инспекциялар жүргізеді;
134) Қазақстан Республикасының аумағында радиациялық жағдайды мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
135) ядролық материалдар мен иондаушы сәуле көздерін мемлекеттік есепке алу мен бақылауды жүзеге асырады;
136) радиациялық қауіпсіздікті бағалау нәтижелерін бекітеді;
137) ядролық қондырғылар мен ядролық материалдарды табиғи жағынан қорғаудың қамтамасыз етілуін қадағалауды жүзеге асырады;
138) ядролық материалдар мен иондаушы сәуле көздерін есепке алу мен бақылаудың мемлекеттік жүйесін құрады;
139) коммерциялық мақсаттарда беруді, сатуды немесе сатып алуды немесе коммерциялық сипаты жоқ беруді қамтитын атом энергиясын пайдалану саласындағы тауарлар мен қызметтердің экспорты мен импортын бақылауды жүзеге асырады;
140) радиациялық қауіпсіздік нормалары мен ережелерінің, лицензиялар шарттарының сақталуын қадағалауды жүзеге асырады;
141) радиациялық қорғау жөніндегі ұлттық комиссияның жұмысын қамтамасыз етеді;
142) радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы нормалар мен ережелердің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
143) радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында, оның ішінде халықтың сәуле алу мөлшерін бақылау мен есепке алуда мемлекеттік басқарудың бірыңғай жүйесін құруды және оның жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
144) ядролық материалдар мен басқа иондаушы сәуле көздерінің экспортын, импортын, тасымалдануын, транзитін және олардың орналастырылуын бақылауды жүзеге асырады;
145) конкурсқа, оның ішінде қатты пайдалы қазбалар, жер асты сулары және емдік балшық бөлігінде ұлттық компанияның үлестік қатысуымен шығарылатын блоктардың тізбесі бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар дайындайды;

127) осуществляет государственный метрологический контроль;
128) вносит в Правительство Республики Казахстан предложения по разработке и изменению законодательных актов Республики Казахстан по вопросам использования атомной энергии;
129) разрабатывает, устанавливает и принимает нормы и правила, регламентирующие деятельность, связанную с использованием атомной энергии;
130) разрабатывает и согласовывает нормы и правила, касающиеся радиационной безопасности, физической защиты и противоаварийного планирования, учета и контроля ядерных материалов и источников ионизирующего излучения;
131) устанавливает квалификационные требования к персоналу, занятому на объектах использования атомной энергии;
132) осуществляет надзор за соблюдением норм и правил в области использования атомной энергии;
133) проводит инспекции, связанные с исполнением своих полномочий в сфере атомной энергии;
134) осуществляет государственный контроль за радиационной обстановкой на территории Республики Казахстан;
135) осуществляет государственный учет и контроль ядерных материалов и источников ионизирующего излучения;
136) утверждает результаты оценки радиационной безопасности;
137) осуществляет надзор за обеспечением физической защиты ядерных установок и ядерных материалов;
138) создает государственную систему учета и контроля ядерных материалов и источников ионизирующего излучения;
139) осуществляет контроль за экспортом и импортом товаров и услуг в области использования атомной энергии, включающие передачу, продажу или покупку в коммерческих целях или передачу некоммерческого характера;
140) осуществляет надзор за соблюдением норм и правил радиационной безопасности, условий лицензий;
141) обеспечивает деятельность национальной комиссии по радиационной защите;
142) осуществляет контроль за соблюдением норм и правил в области обеспечения радиационной безопасности;
143) создает и обеспечивает функционирование единой системы государственного управления в области обеспечения радиационной безопасности, в том числе контроля и учета доз облучения населения;
144) осуществляет контроль за экспортом, импортом, перемещением, транзитом и размещением ядерных материалов и других источников ионизирующего излучения;
145) готовит предложения в Правительство Республики Казахстан по перечню блоков, выставляемых на конкурс, в том числе с долевым участием национальной компании, в части твердых полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей;

146) жыл сайын Қазақстан Республикасының Үкіметіне жер қойнауын пайдалану салаларындағы, оның ішінде қатты пайдалы қазбалар, жер асты сулары және емдік балшық бөлігіндегі келісімшарттардың орындалу барысы туралы есеп береді;
147) мемлекеттік статистикалық есептілік нысандарын әзірлейді және мемлекеттік статистика саласындағы құзыретті органмен келісім бойынша отын-энергетикалық ресурстарды өндіру мен тұтынудың көлемі мен номенклатурасы және меншік нысанына қарамастан, кәсіпорындар мен ұйымдар үшін оларды пайдаланудың тиімділік көрсеткіштері туралы мемлекеттік статистикалық есептіліктің енгізілуін қамтамасыз етеді;
148) жер қойнауын пайдалану және оларды өндірушілер бойынша операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің тізілімін қалыптастырады және жүргізеді, сондай-ақ осы тізілімге енгізу үшін оларды бағалау өлшемдерін әзірлейді;
149) өз қызметі барысында жер қойнауын пайдалану саласындағы, оның ішінде қатты пайдалы қазбалар, жер асты сулары және емдік балшық бөлігіндегі келісімшарттардың жасалуы мен орындалуы бойынша Қазақстан Республикасы мүдделерінің сақталуын қамтамасыз етеді;
150) жер қойнауын пайдалануға, оның ішінде қатты пайдалы қазбалар, жер асты сулары және емдік балшық бөлігіндегі құқық беруге арналған келісімшарттарда Қазақстан Республикасының мүдделерін білдіреді;
151) қатты пайдалы қазбаларды, жер асты суларын және емдік балшықты барлауға, өндіруге және бірлескен барлау мен өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын береді;
152) өндіруші салалар, оның ішінде қатты пайдалы қазбалар, жер асты сулары және емдік балшық бөлігіндегі қызметінің ашықтығы бастамасын іске асыруды жүзеге асырады;
153) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда тәулігіне екі мың және одан да көп текше метр көлемінде жер асты өндірістік-техникалық суларын барлау және өндіру құқығын береді;
154) жер қойнауын пайдаланушылар және (немесе) жер қойнауын пайдаланушылар жер қойнауын пайдалану жөніндегі қатты пайдалы қазбалар, жер асты сулары және емдік балшықтар бөлігінде операцияларды жүргізу үшін тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алуды жүзеге асыруға уәкілеттік берген тұлғалар ұсынатын тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді жүргізілген, жүргізілетін және есепті кезеңнен кейінгі келесі жылға жоспарланатын сатып алу туралы ақпарат жинауды және талдауды жүзеге асырады;
155) геологиялық және тау-кен бөлінісін дайындайды және береді;
156) барлауды немесе өндіруді жүзеге асыруға арналған жұмыс бағдарламаларын келіседі;

146) представляет ежегодно отчет Правительству Республики Казахстан о ходе выполнения контрактов в сферах недропользования в части твердых полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей;
147) разрабатывает форму государственной статистической отчетности и по согласованию с компетентным органом в области государственной статистики обеспечивает введение государственной статистической отчетности об объеме и номенклатуре производства и потребления топливно-энергетических ресурсов и показателей эффективности их использования для предприятий и организаций, независимо от форм собственности;
148) формирует и ведет реестр товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию и их производителей, а также разрабатывает критерии их оценки для внесения в данный реестр;
149) обеспечивает соблюдение интересов Республики Казахстан в ходе своей деятельности по заключению и исполнению контрактов в сфере недропользования в части твердых полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей;
150) представляет интересы Республики Казахстан в контрактах на предоставление права недропользования, в части твердых полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей;
151) предоставляет право недропользования на разведку, добычу и совмещенную разведку и добычу на твердые полезные ископаемые, подземные воды и лечебные грязи;
152) осуществляет реализацию инициативы прозрачности деятельности добывающих отраслей, в части твердых полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей;
153) предоставляет право недропользования на разведку и добычу подземных производственно-технических вод в объемах от двух тысяч и более кубических метров в сутки в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
154) осуществляет сбор и анализ информации о произведенных, производимых и планируемых на следующий за отчетным периодом год закупках товаров, работ и услуг, предоставляемой недропользователями, в части твердых полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей и (или) лицами, уполномоченными недропользователями осуществлять закуп товаров работ и услуг для проведения операций по недропользованию;
155) подготавливает и выдает геологические и горные отводы;
156) согласовывает программы работ на осуществление разведки или добычи;

157) жылдық жұмыс бағдарламасына мердігер ұсынған өзгерістерді келіседі;
158) жылдық жұмыс бағдарламаларын келіседі;
159) барлауды немесе өндіруді жүзеге асыруға арналған жылдық жұмыс бағдарламасын келіседі;
160) жер қойнауын пайдаланушылардың келісімшарттар талаптарын орындауына мониторингті жүзеге асырады;
161) жер қойнауын пайдаланушылардың және (немесе) жер қойнауын пайдаланушылар тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алуды жүзеге асыруға уәкілеттік берген тұлғалардың сатып алуында жер қойнауын пайдаланушылардың қазақстандық қамту жөніндегі келісімшарттық міндеттемелерінің қатты пайдалы қазбалар, жер асты сулары және емдік балшықтар бөлігінде мониторингін және оларды бақылауды жүзеге асырады, оның ішінде жолсыздықтар анықталған жағдайда шаралар қабылдайды;
162) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің тізілімін қалыптастырады және жүргізеді;
163) жер қойнауын пайдаланушының келісімшарттардың талаптарын, оның ішінде жұмыс бағдарламасын орындауын қатты пайдалы қазбалар, жер асты сулары және емдік балшықтар бөлігінде бақылауды жүзеге асырады;
164) жер қойнауын пайдаланушының қызметін бақылауды жүзеге асырады;
165) тау-кен жұмыстарын дамыту жоспарларын (жобаларын) бекітеді;
166) көмірсутек шикізатын қоспағанда, пайдалы қазбаларды өндіру бойынша кен орындарын игеру жобаларын бекітеді;
167) пайдалы қазбалардың қорларына, пайдалануға берілетін жер қойнауы учаскелері туралы геологиялық және экономикалық ақпаратқа, жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерделеу және мониторингі бойынша жұмыстарды жүргізуге арналған жобалау-сметалық құжаттамаға мемлекеттік сараптаманы ұйымдастырады және жүргізеді, пайдалы қазбалардың қорларын бекітеді;
168) пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттік теңгерімін, кен орындарының және пайдалы қазбалардың білінулері, қауіпті геологиялық процестердің мемлекеттік кадастрларын жасауды ұйымдастырады және жүргізеді;
169) тарихи шығындардың мөлшерін, жер қойнауы туралы геологиялық ақпараттың құнын және алу шартын айқындайды;
170) жер қойнауы геологиялық ақпаратының республикалық және аумақтың қорларын ұйымдастырады және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
171) атқарушы органдар мен жер қойнауын пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының жер қойнауы мен жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасын және кең таралған пайдалы қазбаларға қатысты бөлігінде жер қойнауын пайдаланудың белгіленген тәртібінің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
172) жер қойнауын зерделеу және пайдалану мониторингін жүзеге асырады;

157) согласовывает изменения в годовую программу работ, предложенных подрядчиком;
158) согласовывает годовые рабочие программы;
159) согласовывает годовую программу работ на осуществление разведки или добычи;
160) осуществляет мониторинг за выполнением недропользователями условий контрактов;
161) осуществляет мониторинг и контроль контрактных обязательств недропользователей в части твердых полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей, по казахстанскому содержанию в закупках недропользователей и (или) лиц, уполномоченных недропользователями осуществлять закуп товаров, работ и услуг, в том числе по принятию мер в случае выявления нарушений;
162) формирует и ведет реестр товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию;
163) осуществляет контроль за соблюдением недропользователем условий контракта, в части твердых полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей, в том числе рабочей программы;
164) осуществляет контроль за деятельностью недропользователя;
165) утверждает планы (проекты) развития горных работ;
166) утверждает проект разработки месторождений по добыче полезных ископаемых, за исключением углеводородного сырья;
167) организует и проводит государственную экспертизу запасов полезных ископаемых, геологической и экономической информации о предоставляемых в пользование участках недр, проектно-сметной документации на проведение работ по государственному геологическому изучению недр и мониторингу, утверждает запасы полезных ископаемых;
168) организует составление и ведение государственного баланса запасов полезных ископаемых, государственных кадастров месторождений и проявлений полезных ископаемых, опасных геологических процессов;
169) определяет размер исторических затрат, стоимости и условия получения геологической информации о недрах;
170) организует и обеспечивает функционирование республиканского и территориальных фондов геологической информации недр;
171) осуществляет контроль за соблюдением исполнительными органами и недропользователями законодательства Республики Казахстан о недрах и недропользовании и установленного порядка пользования недрами в части, касающейся общераспространенных полезных ископаемых;
172) осуществляет мониторинг изучения и использованию недр;

173) жер қойнауының мемлекеттік мониторингін жүзеге асырады;
174) жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалануды бақылауды жүзеге асырады;
175) жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерделеу жөніндегі операцияларды жүргізуге қатты пайдалы қазбалар, жер асты сулары және емдік балшықтар бөлігінде шарттар жасайды;
176) келісімшарт негізінде жер қойнауын пайдаланушыға берілген жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерделеуге жер қойнауын пайдалану құқығын беруді келіседі;
177) жер қойнауын пайдаланушылармен бірлесіп, Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жер қойнауын ұтымды пайдалану саласындағы талаптардың бұзылуы салдарынан келтірілген зиянның мөлшерін анықтайды;
178) жер қойнауын зерделеу мен пайдалануды мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
179) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдарға пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттік теңгерімі бойынша ақпарат береді;
180) техногендік минералдық тізілімдердің мемлекеттік кадастрын жүргізеді;
181) тарату қорының, оның ішінде қатты пайдалы қазбалар, жер асты сулары және емдік балшық бөлігіндегі қаражатты пайдалануға рұқсат береді;
182) жер асты суларын мемлекеттік есепке алуды жүзеге асырады;
183) барлау және (немесе) өңдеумен байланысты емес, жер асты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған құқықты ұсынады;
184) жер асты суларының мемлекеттік су кадастрын жүргізуді жүзеге асырады;
185) су бетіндегі су объектілері жоқ, бірақ ауыз су ретінде жер асты суларының жеткілікті қоры бар аумақта ауыз су және шаруашылық сулармен қамтумен байланысты емес мақсаттар үшін ауыз су ретінде жер асты суларын пайдалануға рұқсатты келіседі;
186) су объектілерінде, су қорғау аймақтарында және жолақтарында кәсіпорындар мен басқа да ғимараттарды орналастыру, жобалау, салу, қайта жаңарту және пайдалануға енгізу шарттарын келіседі;
187) бұрғылау және басқа да тау-кен жұмыстарын өткізуге жобалық құжаттаманы, жер асты су объектілері арқылы коммуникация құрылыстарының жобаларын келіседі;
188) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызмет түрлерін лицензиялауды жүзеге асырады;
189) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша акционерлік қоғамдардың мемлекеттік акциялар пакеттерін иелену және пайдалану құқығын жүзеге асырады;
190) өз қызметі саласында республикалық мемлекеттік кәсіпорындарды мемлекеттік басқару органының функциясын жүзеге асырады;
191) өз құзыреті шегінде мемлекеттік құпияларды қорғау, азаматтық қорғаныс, жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру саласындағы Қазақстан Республикасының заңдары мен өзге де нормативтік құқықтық актілерінің сақталуын қамтамасыз етеді;

173) осуществляет государственный мониторинг недр;
174) осуществляет контроль за рациональным и комплексным использованием недр;
175) заключает договоры на проведение операций по государственному геологическому изучению недр;
176) согласовывает передачу права недропользования на государственное геологическое изучение недр, предоставленного недропользователю на основе контракта;
177) определяет совместно с недропользователями размер ущерба, причиненного вследствие нарушения требований в области рационального использования недр, в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
178) осуществляет государственный контроль за изучением и использованием недр;
179) предоставляет государственным органам информацию по государственному балансу запасов полезных ископаемых, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
180) ведет государственный кадастр техногенных минеральных образований;
181) выдает разрешения на использование средств ликвидационного фонда, в части твердых полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей;
182) осуществляет государственный учет подземных вод;
183) предоставляет право на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей;
184) осуществляет ведение государственного водного кадастра подземных вод;
185) согласовывает разрешение на использование подземных вод питьевого качества для целей, не связанных с питьевым и хозяйственным водоснабжением на территориях где отсутствуют поверхностные водные объекты, но имеются достаточные запасы подземных вод питьевого качества;
186) согласовывает условия размещения, проектирования, строительства, реконструкции и ввода в эксплуатацию предприятий и других сооружений на водных объектах, водоохранных зонах и полосах;
187) согласовывает проектную документацию на проведение буровых других горных работ, проектов строительства коммуникаций через подземные водные объекты;
188) осуществляет лицензирование видов деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
189) осуществляет по решению Правительства Республики Казахстан права владения и пользования государственными пакетами акций акционерных обществ;
190) осуществляет функции органа государственного управления республиканскими государственными предприятиями в сфере своей деятельности;
191) обеспечивает соблюдение законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в пределах своей компетенции в области защиты государственных секретов, гражданской обороны, мобилизационной подготовки и мобилизации;

192) Министрлік қызметінің бағыттары бойынша оның жұмысының сапасы мен өнімділігін арттыру мақсатында ішкі бақылауды жүзеге асырады.
3. Министрліктің қызметін ұйымдастыру
14. Министрлікті Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Министр басқарады.
Министрдің орынбасарлары (вице-министрлер) болады, оларды Министрдің ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі қызметке тағайындайды және босатады.
15. Министр басшылықты жүзеге асырады және Министрлікке жүктелген міндеттердің орындалуы және оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшін дербес жауапты болады.
16. Министр:
1) реттелетін саладағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру жөніндегі ұсыныстарды әзірлейді;
2) өз орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды;
3) вице-министрлердің біріне Қазақстан Республикасы Үкіметінің
басшылығына және Премьер-Министрі Кеңесінің Басшысына жіберілген
құжаттарға қол қою бойынша өкілеттіктерді жүктейді;
4) ведомстволардың өзге де мемлекеттік органдармен өзара әрекет ету құзыреттілігін және тәртібін айқындайды;
5) өз қызметінде оның бақылауында болатын ведомстволар басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
6) жауапты хатшының келісімі бойынша ведомстволар басшыларының орынбасарларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
7) ведомстволар актілерінің қолданылуын толық немесе ішінара тоқтатады немесе тоқтата тұрады;
8) Министрдің бұйрықтарына қол қояды;
9) Министрлікті Қазақстан Республикасының Парламентінде,
мемлекеттік органдарда және өзге ұйымдарда білдіреді;
10) Министрліктің жұмыс регламентін бекітеді;
11) Министрлікке келісуге келіп түскен нормативтік құқықтық актілердің жобаларын келіседі және қол қояды;
12) Министрлікте сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес бойынша шаралар қабылдайды және оған дербес жауапты болады;
13) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
17. Министрлік қабылдайтын шешімдер Министрдің немесе оны
алмастыратын адамның бұйрығымен ресімделеді.
18. Министрлік аппаратын Қазақстан Республикасы Премьер-Министрімен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын жауапты хатшы басқарады.
19. Үкімет, Министр отставкаға шыққан жағдайда жауапты хатшының өкілеттігі тоқтатылмайды.
20. Жауапты хатшы өз қызметін жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының Президентіне, Премьер-Министрге, Министрге есеп береді.
21. Жауапты хатшы:
1) Министр қалыптастыратын саясатты іске асыруды қамтамасыз етеді және оның актілері мен тапсырмаларын орындайды;

192) осуществляет внутренний контроль по направлениям деятельности Министерства с целью повышения качества и производительности его работы.
3. Организация деятельности Министерства
14. Министерство возглавляет Министр, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Казахстан.
Министр имеет заместителей (вице-министров), назначаемых на должность и освобождаемых от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра.
15. Министр осуществляет руководство и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Министерство задач и осуществление им своих функций.
16. Министр:
1) вырабатывает предложения по формированию государственной политики в регулируемой сфере;
2) определяет полномочия своих заместителей;
3) возлагает на одного из вице-министров полномочия по подписанию документов, адресованных руководству Правительства и Руководителю Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан;
4) определяет компетенцию и порядок взаимодействия ведомств с иными государственными органами;
5) назначает на должности и освобождает от должностей руководителей ведомств, которые подконтрольны ему в своей деятельности;
6) по согласованию с ответственным секретарем назначает на должности и освобождает от должностей заместителей руководителей ведомств;
7) отменяет или приостанавливает полностью или в части действие актов ведомств;
8) подписывает приказы Министра;
9) представляет Министерство в Парламенте Республики Казахстан, в государственных органах и иных организациях;
10) утверждает регламент работы Министерства;
11) согласовывает и визирует проекты нормативных правовых актов, поступивших на согласование в Министерство;
12) принимает меры по противодействию коррупции в Министерстве и несет за это персональную ответственность;
13) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан.
17. Решения, принимаемые Министерством, оформляются приказами Министра или лица, его замещающего.
18. Руководство аппаратом Министерства осуществляется ответственным секретарем, назначаемым на должность и освобождаемым от должности Президентом Республики Казахстан по согласованию с Премьер-Министром Республики Казахстан.
19. Отставка Правительства, Министра, не влечет прекращения полномочий ответственного секретаря.
20. Ответственный секретарь при осуществлении своей деятельности подотчетен Президенту Республики Казахстан, Премьер-Министру, Министру.
21. Ответственный секретарь:
1) обеспечивает реализацию политики, формируемой Министром, выполняет его акты и поручения;

2) Министрлік аппаратына басшылықты жүзеге асырады: оның бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды;
3) Министрлік қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдастырушылық-құқықтық, материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
4) Министрдің келісімінен кейін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Министрліктің штат санының лимиті шегінде Министрліктің, ведомстволардың құрылымын және штат санын бекітеді;
5) Министрдің келісімінен кейін Министрліктің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
6) Министрліктің тәртіптік, аттестаттау және конкурстық комиссияларының қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады, атқарушылық және еңбек тәртібінің сақталуын, кадр қызметінің жұмысын және құжат айналымын ұйымдастыруды бақылайды;
7) Министрліктің қызметін қамтамасыз ету және оған жүктелген міндеттерді орындау мақсатында мемлекеттік сатып алуды өткізуді ұйымдастырады;
8) Министрдің келісімінен кейін Министрлік департаменттері мен басқармалары басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
9) комитеттердің басшыларын тағайындау үшін ұсынылатын комитеттер басшыларының орынбасарларын Министрдің тағайындауын келіседі;
10) еңбек қатынастарының мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, Министрлік қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
11) Министрмен келісім бойынша Министрлік қызметкерлерін іссапарға жіберу, демалыстар беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақылар төлеу және сыйлықақы беру мәселелерін шешеді;
12) Министрмен келісім бойынша еңбек қатынастарының мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, Министрлік қызметкерлерінің тәртіптік жауапкершілігі мәселелерін шешеді;
13) Министрліктің Республика Президенті, Республика Үкіметі және Министр бекіткен стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын әзірлеуді қамтамасыз етеді;
14) органның жыл сайынғы жұмыс жоспарын және оның қызметінің нәтижелері туралы жыл сайынғы есепті әзірлеуді қамтамасыз етеді және Министрге бекітуге ұсынады;
15) Министрліктің бюджеттік өтінімін дайындауды, бюджеттік өтінімді оны Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізетін Министрге ұсынуды, сондай-ақ бюджет процесінің өзге де рәсімдерін орындауды қамтамасыз етеді;
16) Министрдің келісімінен кейін мемлекеттік органды қаржыландыру жоспарларын және қаржылық есептілігін әзірлеуді қамтамасыз етеді және бекітеді;

2) осуществляет руководство аппаратом Министерства: организует, координирует и контролирует работу его подразделений;
3) организует информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое и финансовое обеспечение деятельности Министерства;
4) после согласования с Министром утверждает структуру и штатную численность Министерства, ведомств в пределах лимита штатной численности Министерства, утвержденной Правительством Республики Казахстан;
5) после согласования с Министром утверждает положения о структурных подразделениях Министерства;
6) осуществляет общее руководство деятельностью дисциплинарной, аттестационной и конкурсной комиссий Министерства, контролирует соблюдение исполнительской и трудовой дисциплины, работу кадровой службы и организацию документооборота;
7) в целях обеспечения деятельности Министерства и выполнения возложенных на него задач организует проведение государственных закупок;
8) после согласования с Министром назначает на должность и освобождает от должностей руководителей департаментов и управлений Министерства;
9) согласовывает назначение Министром заместителей руководителей комитетов, представляемых для назначения руководителями комитетов;
10) назначает на должность и освобождает от должностей работников Министерства, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
11) по согласованию с Министром решает вопросы командирования предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования работников Министерства;
12) по согласованию с Министром решает вопросы дисциплинарной ответственности работников Министерства, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
13) обеспечивает разработку стратегических и программных документов Министерства, утвержденных Президентом Республики, Правительством Республики, Министром;
14) обеспечивает разработку и представляет на утверждение Министру ежегодный план работы органа и ежегодный отчет о результатах его деятельности;
15) обеспечивает подготовку бюджетной заявки Министерства, представление бюджетной заявки Министру, который вносит ее на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии, а также выполнение иных процедур бюджетного процесса;
16) обеспечивает разработку и утверждает после согласования с Министром планы финансирования и финансовую отчетность государственного органа;

17) мемлекеттік қызметтер көрсету регламенттері мен стандарттарын әзірлеуді ұйымдастырады;
18) Министрліктің құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуді ұйымдастырады;
19) Министрлікке келісуге келіп түскен нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша қорытындылар дайындауды ұйымдастырады;
20) өз өкілеттігі шегінде мемлекеттік органдармен және өзге де ұйымдармен өзара қарым-қатынастарда Министрлік атынан өкілдік етеді;
21) Қазақстан Республикасының заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жауапты хатшыға жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
22. Жауапты хатшының мыналарға:
1) Министрлік аппаратының қызметкерлеріне орындауға міндетті тапсырмалар беруге;
2) өзге де мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардан жауапты хатшының құзыретіне жататын мәселелерді шешу үшін қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды сұрауға және алуға;
3) жеке қолданылатын құқықтық актілерді қабылдауға құқығы бар.
23. Жауапты хатшы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзіне жүктелген міндеттердің орындалуы үшін жауапты болады.
24. Министрліктің Министрдің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылатын алқасы болады. Алқаның саны мен дербес құрамын Министрліктің құрылымдық бөлімшелері басшыларының ішінен Министр бекітеді.
25. Министрлік қызметін ұйымдастырудың өзге мәселелері, лауазымды адамдарының құқықтары мен міндеттері, олардың қызметін қамтамасыз ететін құрылымдық бөлімшелердің құзыреті мен өкілеттігі Министрлік жұмысының регламентімен және Министрмен келіскеннен кейін жауапты хатшы бекітетін құрылымдық бөлімшелер туралы ережелермен белгіленеді.
4. Министрліктің мүлкі
26. Министрлік жедел басқару құқығында оқшауланған мүлікке ие болады. Министрлік мүлкі оған мемлекет берген мүлік есебінен қалыптасады және айналым құралының негізгі қорынан, сондай-ақ құны Министрліктің теңгерімінде көрсетілетін өзге мүлік есебінен қалыптасады.
27. Министрлікке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
28. Егер заңда өзгеше белгіленбесе, Министрліктің оған бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату
29. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан
Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 14 мамырдағы
№ 416 қаулысына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 26 қарашадағы
№ 1237 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің қарамағындағы ұйымдардың
тізбесі
Республикалық мемлекеттік кәсіпорындар

17) организует разработку регламентов и стандартов оказания государственных услуг;
18) организует разработку проектов нормативных правовых актов в пределах компетенции Министерства;
19) организует подготовку заключений по проектам нормативных правовых актов, поступивших на согласование в Министерство;
20) представляет Министерство во взаимоотношениях с государственными органами и иными организациями в пределах своих полномочий;
21) осуществляет иные полномочия, возложенные законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан на ответственного секретаря.
22. Ответственный секретарь имеет право:
1) давать обязательные к исполнению поручения работникам аппарата Министерства;
2) запрашивать и получать от иных государственных органов должностных лиц информацию, документы и материалы, необходимые для решения вопросов, входящих в компетенцию ответственного секретаря;
3) принимать правовые акты индивидуального применения.
23. Ответственный секретарь в соответствии с законодательством Республики Казахстан несет ответственность за выполнение возложенных на него обязанностей.
24. Министерство имеет коллегию, являющуюся консультативно-совещательным органом при Министре. Численный и персональный состав коллегии утверждается Министром из числа руководителей структурных подразделений Министерства.
25. Иные вопросы организации деятельности Министерства, права и обязанности должностных лиц, компетенция и полномочия структурных подразделений, обеспечивающих их деятельность, устанавливаются регламентом работы Министерства и положениями о структурных подразделениях, утверждаемых ответственным секретарем после согласования с Министром.
4. Имущество Министерства
26. Министерство имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество Министерства формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе Министерства.
27. Имущество, закрепленное за Министерством, относится к республиканской собственности.
28. Министерство не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.
5. Реорганизация и ликвидация Министерства
29. Реорганизация и ликвидация Министерства осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 мая 2010 года № 416
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 ноября 2004 года № 1237
Перечень
организаций, находящихся в ведении
Министерства индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
Республиканские государственные предприятия

1. "Қазақстан Республикасының Ұлттық ядролық орталығы" РМК.
2. "Уранкеніштарату" РМК.
3. "Қазақстанэнерго" ұлттық электр энергетикалық жүйесі" РМК.
4. "Қарағандышахтатарату" РМК.
Акционерлік қоғамдар
1. "Қазақстандық келісім-шарт агенттігі" АҚ.
2. "Ұлттық инновациялық қор" АҚ.
3. "КАZNEX INVEST" экспорт және инвестициялар жөніндегі ұлттық агенттігі" АҚ.
4. "Ядролық технологиялар паркі" АҚ.
5. "Достық Энерго" АҚ.
6. "Шағын кәсіпкерлік жөніндегі республикалық ақпараттық-көрме
орталығы" ЖАҚ.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 14 мамырдағы
N 416 қаулысына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 26 қарашадағы
№ 1237 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің аумақтық органдары — мемлекеттік мекемелерінің
тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Ақмола облысы бойынша департаменті.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Ақтөбе облысы бойынша департаменті.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Алматы облысы бойынша департаменті.
4. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Атырау облысы бойынша департаменті.
5. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаменті.
6. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Жамбыл облысы бойынша департаменті.
7. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Батыс Қазақстан облысы бойынша департаменті.
8. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Қарағанды облысы бойынша департаменті.
9. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Қостанай облысы бойынша департаменті.
10. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Қызылорда облысы бойынша департаменті.
11. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Маңғыстау облысы бойынша департаменті.

1. РГП "Национальный ядерный центр Республики Казахстан".
2. РГП "Уранликвидрудник".
3. РГП "Национальная электроэнергетическая система "Казахстанэнерго".
4. РГП "Карагандаликвидшахт".
Акционерные общества
1. АО "Казахстанское контрактное агентство".
2. АО "Национальный инновационный фонд".
3. АО "Национальное агентство по экспорту и инвестициям "KAZNEX INVEST".
4. АО "Парк ядерных технологий".
5. АО "Достык Энерго".
6. ЗАО "Республиканский информационно-выставочный центр по малому предпринимательству".
Приложение 5
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 мая 2010 года № 416
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 ноября 2004 года № 1237
Перечень
государственных учреждений - территориальных органов Комитета
технического регулирования и метрологии Министерства
индустрии и новых технологий Республики Казахстан
1. Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Акмолинской области.
2. Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Актюбинской области.
3. Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Алматинской области.
4. Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Атырауской области.
5. Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Восточно-Казахстанской области.
6. Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Жамбылской области.
7. Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Западно-Казахстанской области.
8. Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Карагандинской области.
9. Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Костанайской области.
10. Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Кызылординской области.
11. Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Мангистауской области.

12. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Павлодар облысы бойынша департаменті.
13. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті.
14. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Оңтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті.
15. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Астана қаласы бойынша департаменті.
16. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Алматы қаласы бойынша департаменті.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 14 мамырдағы
№ 416 қаулысына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 26 қарашадағы
№ 1237 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің қарамағындағы ұйымдардың
тізбесі
1. "Қазгеоақпарат" республикалық геологиялық ақпарат орталығы" ММ.
2. "Геология және минералдық ресурстар ақпараттық-талдау орталығы" РМК.
3. "Мамандандырылған гравиметриялық кәсіпорын" РМК.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 14 мамырдағы
N 416 қаулысына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 26 қарашадағы
№ 1237 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Мемлекеттік энергетикалық қадағалау комитетінің қарамағындағы ұйымдардың
тізбесі
"Қазэнергосараптама" акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 14 мамырдағы
№ 416 қаулысына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 26 қарашадағы
№ 1237 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің өңіраралық департаменттері - мемлекеттік мекемелерінің
тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің Өскемен қаласындағы "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті;
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің Ақтебе қаласындағы "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті;
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің Көкшетау қаласындағы "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті;

12. Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Павлодарской области.
13. Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Северо-Казахстанской области.
14. Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по Южно-Казахстанской области.
15. Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по городу Астане.
16. Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан по городу Алматы.
Приложение 6
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 мая 2010 года № 416
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 ноября 2004 года № 1237
Перечень
организаций, находящихся в ведении Комитета геологии
и недропользования Министерства индустрии
и новых технологий Республики Казахстан
1. ГУ "Республиканский центр геологической информации "Казгеоинформ".
2. РГП "Информационно-аналитический центр геологии и минеральных ресурсов".
3. РГП "Специализированное гравиметрическое предприятие".
Приложение 7
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 мая 2010 года № 416
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 ноября 2004 года № 1237
Перечень
организаций, находящихся в ведении Комитета государственного
энергетического надзора Министерства индустрии и новых
технологий Республики Казахстан
Акционерное общество "Казахэнергоэкспертиза".
Приложение 8
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 мая 2010 года № 416
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 ноября 2004 года № 1237
Перечень
государственных учреждений - межрегиональных
департаментов Комитета геологии и недропользования
Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан
1. Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан "Востказнедра" в городе Усть-Каменогорске;
2. Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан "Запказнедра" в городе Актобе;
3. Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан "Севказнедра" в городе Кокшетау;

4. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің Қарағанды қаласындағы "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті;
5. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің Алматы қаласындағы "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 14 мамырдағы
№ 416 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 05.08.2013 № 796 қаулысымен.
2. "Республикалық меншіктегі ұйымдар акцияларының мемлекеттік пакеттері мен мемлекеттік үлестеріне иелік ету және пайдалану жөніндегі құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 27 мамырдағы № 659 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген иелік ету және пайдалану құқығы салалық министрліктерге, өзге де мемлекеттік органдарға берілетін республикалық меншік ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттік пакеттерінің және қатысудың мемлекеттік үлестерінің тізбесінде:
"Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлігіне" деген бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігіне";
реттік нөмірі 237-20-жол алынып тасталсын;
реттік нөмірі 237-33-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"237-33. "КАZNEX INVEST" экспорт және инвестициялар жөніндегі ұлттық агенттігі" акционерлік қоғамы";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 237-44, 237-45-жолдармен толықтырылсын:
"237-44. "Ядролық технологиялар паркі" АҚ
237-45. "Достық Энерго" АҚ;
"Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің Мемлекеттік энергетикалық қадағалау комитетіне" деген бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Мемлекеттік энергетикалық қадағалау комитетіне";
"Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Өнеркәсіп комитетіне" деген бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Өнеркәсіп комитетіне";
"Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитетіне" деген бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитетіне".

4. Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан "Центрказнедра" в городе Караганде;
5. Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан "Южказнедра" в городе Алматы.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 мая 2010 года № 416
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
1. Утратил силу постановлением Правительства РК от 05.08.2013 № 796.
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года № 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в перечне государственных пакетов акций и государственных долей в организациях республиканской собственности, право владения и пользования которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам, утвержденном указанным постановлением:
заголовок раздела "Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Министерству индустрии и новых технологий Республики Казахстан";
строку, порядковый номер 237-20, исключить;
строку, порядковый номер 237-33, изложить в следующей редакции:
"237-33. Акционерное общество "Национальное агентство по экспорту и инвестициям "KAZNEX INVEST";
дополнить строками, порядковые номера 237-44, 237-45, следующего содержания:
"237-44. АО "Парк ядерных технологий"
237-45. АО "Достык Энерго";
заголовок раздела "Комитету по государственному энергетическому надзору Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Комитету государственного энергетического надзора Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан";
заголовок раздела "Комитету промышленности Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Комитету промышленности Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан";
заголовок раздела "Комитету по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Комитету технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан".

3. "Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1105 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 38, 515-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесінде:
"Республикалық мемлекеттік кәсіпорындар" және "Акционерлік қоғамдар" деген бөлімдер алынып тасталсын.
4. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.09.2014 № 995 қаулысымен.
5. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.08.2015 № 683 қаулысымен.
6. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.03.19 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1105 "Вопросы Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 38, ст. 515):
в Перечне организаций, находящихся в ведении Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
разделы "Республиканские государственные предприятия" и "Акционерные общества" исключить.
4. Утратил силу постановлением Правительства РК от 19.09.2014 № 995.
5. Утратил силу постановлением Правительства РК от 28.08.2015 № 683.
6. Утратил силу постановлением Правительства РК от 19.03.2012 № 340 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).