Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2011 - 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 8 ақпандағы № 94 Қаулысы.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2011 жылғы 8 ақпандағы
№ 94 қаулысымен
бекiтілген
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 2011 – 2015
жылдарға арналған стратегиялық жоспары
Ескерту. Стратегиялық жоспар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.01.2012 № 42 (01.01.2012 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Миссиясы мен пайымдауы
Ескерту. 1-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 439 қаулысымен.
Миссиясы. Қазақстан Республикасының экономикалық өсіміне жәрдемдесу және экономикасының жоғары бәсекеге қабiлеттiлiгiне қол жеткізу мақсатында бюджеттің тиімді атқарылуын қамтамасыз ету.
Пайымдауы. Неғұрлым дамыған, орнықты және прогрессивтi эволюцияланатын қаржылық жүйелердің бірі ретінде әлемдік қаржылық қоғамдастық жіктейтiн тиімді жұмыс істейтін бюджеттің атқарылу жүйесі.
2. Ағымдағы ахуалды және қызметтің тиісті салаларын
(аяларын) дамыту үрдістерін талдау
Ескерту. 2-бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.04.2012 № 497; 28.12.2012 № 1696 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 29.12.2012 N 1776; 30.04.2013 № 439; 05.08.2013 N 795; 31.12.2013 N 1454 қаулыларымен.
1-стратегиялық бағыт.
Республикалық бюджеттің атқарылуын қамтамасыз ету
Бюджеттің толық және уақтылы атқарылуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) бюджеттерді жоспарлау және атқару сапасын арттыру, бюджеттердің атқарылуына және мемлекеттік мекемелердің шоттарына қазынашылық қызмет көрсету, мемлекеттік сатып алу процесінің тиімділігін оңтайландыру және арттыру, сондай-ақ мемлекеттік бюджеттің қаражатын пайдалану кезінде қаржылық бұзушылықтардың алдын алу бойынша жұмыстарды жалғастыруда.
2009 жылы әлемдегі тұтынудың жаһандық қысқаруы салдарынан Қазақстан экономикасының салаларындағы іскерлік белсенділіктің баяулауына байланысты бюджет жүйесі кірістерінің күрт қысқарғаны байқалды. Мәселен, егер 2008 жылы ЖІӨ-нің 25,1%-ы мемлекеттік бюджет арқылы қайта бөлінген болса, онда дәл осындай көрсеткіш 2009 жылдың қорытындылары бойынша 20,6%-ды құрады. Мемлекеттік бюджет кірістері 2009 жылы оның алдындағы жылмен салыстырғанда 13,1%-ға қысқарды.
Ел үкiметi шығыстарды оңтайландыру және әлеуметтік төлемдерді арттыру және дағдарысқа қарсы шараларды іске асыру арқылы тұтынушылық сұранысты бюджеттік ынталандыру мақсатында оларды қайта бағдарлау жолымен республикалық бюджеттің едәуiр тапшылығына жол бермедi.

О Стратегическом плане Министерства финансов Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 февраля 2011 года № 94.
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства финансов Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2011 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 февраля 2011 года № 94
Стратегический план
Министерства финансов Республики Казахстан на 2011–2015 годы
Сноска. Стратегический план в редакции постановления Правительства РК от 13.01.2012 № 42 (вводится в действие с 01.01.2012).
1. Миссия и видение
Сноска. Раздел 1 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2013 № 439.
Миссия. Обеспечение эффективного исполнения бюджета в целях содействия экономическому росту и достижения высокой конкурентоспособности экономики Республики Казахстан.
Видение. Эффективно функционирующая система исполнения бюджета, классифицируемая мировым финансовым сообществом как одна из наиболее развитых, устойчивых и прогрессивно эволюционирующих финансовых систем.
2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития соответствующих
отраслей (сфер) деятельности
Сноска. Раздел 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 19.04.2012 № 497; от 28.12.2012 № 1696 (вводится в действие с 01.01.2013); от 29.12.2012 № 1776; от 30.04.2013 № 439; от 05.08.2013 № 795; от 31.12.2013 № 1454.
Стратегическое направление 1.
Обеспечение исполнения республиканского бюджета
В целях обеспечения полного и своевременного исполнения бюджета Министерство финансов Республики Казахстан (далее - Министерство финансов) продолжает работу по повышению качества планирования и исполнения бюджетов, казначейского обслуживания исполнения бюджетов и счетов государственных учреждений, оптимизации и повышению эффективности процесса государственных закупок, а также предупреждению финансовых нарушений при использовании средств государственного бюджета.
В 2009 году наблюдалось резкое сокращение доходов бюджетной системы в связи с замедлением деловой активности в отраслях экономики Казахстана вследствие глобального сокращения потребления в мире. Так, если в 2008 году 25,1 % ВВП перераспределялось через государственный бюджет, то аналогичный показатель по итогам 2009 года составил 20,6 %. Доходы государственного бюджета в 2009 году сократились на 13,1 % в сравнении с предыдущим годом.
Правительству страны удалось избежать значительного дефицита республиканского бюджета путем оптимизации расходов и их переориентации с целью бюджетного стимулирования потребительского спроса посредством повышения социальных выплат и реализации антикризисных мер.

2010 жылдың қорытындылары бойынша республикалық бюджеттің тапшылығы ЖІӨ-ге 2,5%-ды құрады, бұл 2010 жылға арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген көрсеткіштен төмен. Салыстыру үшін, басқа елдерде бюджет тапшылығы: АҚШ-та – ЖІӨ-нің 8%-ын, Жапонияда – ЖІӨ-нің 7,6%-ын, Ресейде – ЖІӨ-нің 4,1%-ын, Қытайда – ЖІӨ-нің 2,8%-ын, Ұлыбританияда – ЖІӨ-нің 7,9%-ын, Францияда – ЖІӨ-нің 5%-ын, Украинада – ЖІӨ-нің 5%-ын, Белоруссияда – ЖІӨ-нің 3%-ын құрады. Қазақстанда республикалық бюджеттің тапшылығын одан әрі кезең-кезеңмен, ал 2014 жылы ЖІӨ-нің 1,3%-ына дейін төмендету жоспарланып отыр.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығымен Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк жоспарлаудың жаңа жүйесi бекітілген, оның негізгі элементі мемлекеттiк органдардың стратегиялық жоспарлары болды.
2009 жылдан бастап Қазақстан Республикасының жаңа Бюджет кодексі күшіне енгізілді, ол нәтижеге бағдарланған бюджеттеудің заңнамалық негізін салды. Бюджетті "сырғымалы үш жылдық" қағидаты бойынша қалыптастыру қамтамасыз етілді.
Бөлінетін бюджет қаражатын мақсаттармен және нақты нәтижелермен өзара байланысын күшейте отырып, бюджет жүйесін жетілдіру шеңберінде 2014 жылы нәтижелерге бағдарланған бюджеттеудің тұтқалы элементтері, оның ішінде бюджеттік өтінімнің жаңа пішімі енгізілетін болады.
Бюджеттік бағдарламаларды нәтижеге бағдарланған бюджеттеу қағидаттарына сәйкес қалыптастыру мақсатында Бірыңғай бюджеттік сыныптама жетілдірілетін болады. Бұл қағидаттарды ең озат халықаралық тәжірибелерді ескере отырып, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әзірлейтін болады.
Бюджеттік өтінімнің форматы оның мазмұны мәлімделетін шығыстардың мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігіне дәл түсінік беретіндей етіп қайта қаралатын болады.
Бюджет шығыстарының тиімділігін арттыру мақсатында оларды қаржыландырудың, оның ішінде мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетіктерін пайдалану есебінен де қаржыландырудың оңтайлы жолдарын анықтау үшін жобаларды бастапқы кезеңде салыстырмалы талдау және бағалау жүргізу негізінде бюджеттік инвестицияларды жоспарлауға көзқарастар жетілдірілетін болады.
Мемлекеттiк (үкiметтiк) борыштың өсуi байқалады, оның себебi тапшылығы бар республикалық бюджеттi қалыптастыру болып табылады. Жыл сайын мемлекеттiк (үкiметтiк) борыш курстық айырманы ескере отырып, қарыз алу есебiнен тапшылығын қаржыландыру сомасы өсуде. Мәселен, 2009 жылдың басында мемлекеттiк (үкiметтiк) борышқа қатысты ЖIӨ-ге шаққанда 6,4%, 2010 жылы – 10,1%-ды, ал 2011 жылдың басында 11,5%-ды құрады. Осылайша, борыштың абсолюттік және салыстырмалы түрде өсуі байқалып отыр.
Бюджеттік бағдарламаларды уақтылы қаржыландыруды жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі тиісті жылға арналған бюджет тапшылығының бекітілген мөлшері шеңберінде ішкі және сыртқы нарықтардан қарыз алуды жүзеге асырады.
Қарыз алудың мақсаттары мен қаржылық шекараларын белгілеу үкіметтік қарыз елу кезінде негіз болып табылады. Мемлекеттік борышты сапалы басқара отырып, Үкіметтің қарыздарды саналы көлемде тартуымен бірге оны қауіпсіз деңгейде ұстау Қаржы министрлігінің ең басты міндеттерінің бірі болып табылады.
Үкіметтік борышты тиімді басқаруды қамтамасыз ету шеңберінде Қаржы министрлігінде үкіметтік борыштың пайыздық және валюталық тәуекелдерін бағалау, валюталар, сыйақы мөлшерлемелері бойынша борыш құрылымын жеткілікті әртараптандыруды қамтамасыз ету, үкіметтік борыштың жалпы көлеміндегі сыртқы борыштың үлесін қысқарту бойынша жұмыстар жүзеге асырылуда.

По итогам 2010 года дефицит республиканского бюджета составил 2,5 % к ВВП, что ниже показателя, установленного Законом о республиканском бюджете на 2010 год. Для сравнения, дефицит бюджета в других странах составил: в США – 8 % к ВВП, Японии – 7,6 % к ВВП, России – 4,1 % к ВВП, Китае – 2,8 % к ВВП, Великобритании – 7,9 % к ВВП, Франции – 5 % к ВВП, Украине – 5 % к ВВП, Белоруссии – 3 % к ВВП. В Казахстане планируется дальнейшее поэтапное снижение дефицита республиканского бюджета до 1,3 % к ВВП в 2014 году.
Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 утверждена новая Система государственного планирования, ключевым элементом которой стали стратегические планы государственных органов.
С 2009 года вступил в силу новый Бюджетный кодекс Республики Казахстан, который заложил законодательные основы бюджетирования, ориентированного на результаты. Обеспечено формирование бюджета по принципу "скользящей трехлетки".
В рамках совершенствования бюджетной системы с усилением взаимосвязи выделяемых бюджетных средств с целями и конкретными результатами в 2014 году будут внедрены ключевые элементы бюджетирования, ориентированного на результаты, в том числе новый формат бюджетной заявки.
С целью формирования бюджетных программ в соответствии с принципами бюджетирования, ориентированного на результаты, будет усовершенствована Единая бюджетная классификация. Данные принципы будут разработаны уполномоченным органом по бюджетному планированию с учетом лучшего международного опыта.
Формат бюджетной заявки будет пересмотрен таким образом, чтобы ее содержание давало четкое понимание соответствия заявляемых расходов стратегическим целям государства.
В целях повышения эффективности бюджетных расходов будут усовершенствованы подходы к планированию бюджетных инвестиций на основе проведения на предварительном этапе сравнительного анализа и оценки проектов для определения оптимальных вариантов их финансирования, в том числе за счет использования механизмов государственно-частного партнерства.
Наблюдается рост государственного (правительственного) долга, причиной которого является формирование республиканского бюджета с дефицитом. Ежегодно государственный (правительственный) долг увеличивается на сумму финансирования дефицита за счет заимствования с учетом курсовой разницы. Так, отношение государственного (правительственного) долга к ВВП на начало 2009 года составило 6,4 %, 2010 года – 10,1 %, а на начало 2011 года – 11,5 %. Таким образом, наблюдается рост долга в абсолютном и относительном выражении.
Для осуществления своевременного финансирования бюджетных программ Министерство финансов осуществляет заимствование на внутреннем и внешнем рынках в рамках утвержденного размера дефицита бюджета на соответствующий год.
Установление целей и финансовых границ заимствования являются основой при осуществлении правительственного заимствования. Привлечение Правительством займов в разумных объемах в совокупности с качественным управлением государственного долга и поддержанием его на безопасном уровне является одной из главных задач Министерства финансов.
В рамках обеспечения эффективного управления правительственным долгом, Министерством финансов осуществляется работа по оценке процентных и валютных рисков правительственного долга, обеспечению достаточной диверсификации структуры долга по валютам, ставкам вознаграждения, сокращению доли внешнего долга в общем объеме правительственного долга.

Жүргізіліп отырған мониторинг көрсетіп отырғандай борыш индикаторларының белгіленген шектегі жол берілетін деңгейлері жол берілетін мәндер аймағында және қауіп тудырмайды. Борыштың ЖІӨ–нің мөлшері мен арақатынасы әлемдік практикада борыштық жүктемені бағалауға мүмкіндік беретін неғұрлым қарапайым борыш индикаторы болып табылады. Мәселен, 2011 жылдың басында мемлекеттік борыштың ЖІӨ-ге қатынасы 14,4%-ды құрады. Борыштың бұл деңгейі еліміздің дамуына қауіп төндіріп, асып кететін шектен шықпайды. Мысалы, ЕО елдері үшін бұл критерий 60%-дан аспауы тиіс. Бұл критерийді Кеден одағына қатысушы елдер ұстанады.
Бүгінгі таңда ішкі үкіметтік қарыз алу республикалық бюджеттің тапшылығын қаржыландыру үшін, сондай-ақ қор нарығында тиісті бағдар белгілеу және жинақтаушы зейнетақы қорларына (ЖЗҚ) зейнетақылық активтерін орналастыру үшін сенімді және өтімді қаржы құралдарын ұсыну мақсатында айналымда мемлекеттік бағалы қағаздардың (МБҚ) жеткілікті көлемін ұстап тұру үшін жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың "Жаңа онжылдық - жаңа экономикалық өрлеу - Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері" атты Қазақстан халқына Жолдауына сәйкес отандық қор нарығы 2020 жылға қарай ТМД мен Орталық Азиядағы ислам банкингінің өңірлік орталығына айналуы және Азиядағы жетекші қаржы орталықтарының ондығына енуі тиіс. Қазіргі уақытта, Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне исламдық қаржыландыруды ұйымдастыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілген кезде исламдық қаржыландыру құралдары қазақстандық экономиканың тиімді және ұзақ мерзімді қаржы көзіне айналуы мүмкін.
Үкіметтік сыртқы қарыз алу саласында халықаралық қаржы институттарының қарыздарын тарту жүзеге асырылуда. Қарыз алудың оңтайлы деңгейін қалыптастыруды, борышқа қызмет көрсетуге арналған шығындар мен тәуекелдерді ескере отырып, алдағы жылға үкіметтік сыртқы қарыз алу көлемін жоспарлау экономиканың дәстүрлі мамандандыру секторларындағы ірі инвестициялық жобаларды іске асырумен байланыстырылатын болады.
Осыған байланысты алдағы орта мерзiмдi кезеңде бiрлескен жобалар мен бағдарламаларды iске асыру үшiн Қазақстан Республикасының әртүрлi, оның iшiнде ХҚДБ, АДБ, ЕҚДБ, ЖХЫА, ИДБ, ЕИБ, ЕАДБ және т.б. сияқты халықаралық қаржы институттарымен халықаралық кредиттiк қарым-қатынастар саласындағы ынтымақтастығын одан әрi дамыту жоспарланып отыр. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiне Қазақстан Республикасының атынан ХҚДБ, ХҚК, ХДҚ, ХИКА, УҚДБ, АДБ, ИДБ, ЕАДБ және т.б. осы халықаралық институттарындағы Қазақстан Республикасының мүшелігіне қатысты тиісті келісімдердің шарттарына сәйкес сомалардың төленуін қамтамасыз етуге уәкілеттік берілген.
Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспарына сәйкес Қазақстан Орталық Азияда, еуразиялық кеңістіктегі әртүрлі жылдамдықты және көп деңгейлі интеграциясын күшейтуге алған бағытын жалғастырады. Осыған байланысты экономикалық интеграция үшін шарттар мен алғышарттарды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының ЕурАЗЭҚ Дағдарысқа қарсы қорының құрылтайшы құжаттарының шеңберінде қабылданған қаржылық міндеттемелері уақтылы орындалуы қажет.
Мемлекеттік қарыз алу саясаты Үкіметтің болашақта республикалық бюджеттің жай-күйіне қарамастан борышты өтеу және оған қызмет көрсету жөніндегі міндеттемелерін орындауына мүмкіндікті қамтамасыз етуі тиіс. Бұл үшін борыштың өсу қарқынын ЖІӨ-нің өсу қарқындарымен барабарлығын қамтамасыз ету қажет, үкіметтік борышқа қызмет көрсетуге шығыстардың өсу қарқыны республикалық бюджет кірістерінің өсу қарқынынан асып кетпеуі тиіс.

Как показывает проводимый мониторинг, установленные предельно допустимые уровни индикаторов долга находятся в зоне допустимых значений и не оказывают опасения. Соотношение долга с размером ВВП является наиболее типичным в мировой практике индикатором долга, позволяющим оценить долговую нагрузку. Так, отношение государственного долга к ВВП на начало 2011 года составило 14,4 %. Данный уровень долга не выходит за пределы, превышение которых создает угрозу развитию страны. К примеру, для стран ЕС данный критерий не должен превышать 60 %. Данного критерия придерживаются страны-участницы Таможенного союза.
В настоящее время внутреннее правительственное заимствование осуществляется для финансирования дефицита республиканского бюджета, а также для поддержания достаточного объема государственных ценных бумаг (ГЦБ) в обращении для установления соответствующего ориентира на фондовом рынке и предоставления накопительным пенсионным фондам (НПФ) надежных и ликвидных финансовых инструментов для размещения пенсионных активов.
В соответствии с Посланием Президента Республики Казахстан Н. А. Назарбаева народу Казахстана "Новое десятилетие – новый экономический подъем – новые возможности Казахстана", отечественный фондовый рынок к 2020 году должен стать региональным центром исламского банкинга в СНГ и Центральной Азии и войти в десятку ведущих финансовых центров Азии. В настоящее время, когда в законодательные акты Республики Казахстан внесены изменения и дополнения по вопросам организации исламского финансирования, инструменты исламского финансирования могут стать эффективным и долгосрочным источником финансирования казахстанской экономики.
В области внешнего правительственного заимствования осуществляется привлечение займов международных финансовых институтов. С учетом формирования оптимального уровня заимствования, затрат на обслуживание долга и риска планирование объема правительственного внешнего заимствования на предстоящий год будет увязано с реализацией крупных инвестиционных проектов в секторах традиционной специализации экономики.
В этой связи, в предстоящем среднесрочном периоде планируется развивать дальнейшее сотрудничество Республики Казахстан в области международных кредитных отношений с различными международными финансовыми институтами, в том числе, такими как МБРР, АБР, ЕБРР, ЯАМС, ИБР, ЕИБ, ЕАБР и т.п. для реализации совместных проектов и программ. Министерство финансов Республики Казахстан уполномочено обеспечивать выплаты от имени Республики Казахстан МБРР, МФК, МАР, МАГИ, ЕБРР, АБР, ИБР, ЕАБР и т.п. сумм согласно условиям соответствующих соглашений, относящихся к членству Республики Казахстан в этих международных институтах.
В соответствии со Стратегическим планом развития Республики Казахстан до 2020 года Казахстан продолжит курс на усиление разноскоростной и многоуровневой интеграции в Центральной Азии, на евразийском пространстве. В связи с чем необходимо своевременное исполнение финансовых обязательств Республики Казахстан, принятых в рамках учредительных документов Антикризисного фонда ЕврАзЭС, в целях обеспечения условий и предпосылок для экономической интеграции.
Политика государственного заимствования должна обеспечивать возможность Правительства выполнять обязательства по погашению и обслуживанию долга в будущем независимо от состояния республиканского бюджета. Для этого необходимо обеспечить корреляцию темпов роста долга с темпами роста ВВП, темпы роста расходов на обслуживание правительственного долга не должны превышать темпы роста доходов республиканского бюджета.

Сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 2 сәуiрдегi Жарлығымен жаңа Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасы мақұлданды. Тұжырымдаманың негiзгi мақсаты болашақ ұрпаққа арналған жинақтарды ұлғайту және Ұлттық қордың қаражатын жинақтауды үкiметтiк қарыз алумен алмастыруды болдырмау болып табылады.
Тұжырымдаманың ережелері 2020 жылға Ұлттық қордың қаражатын 90 млрд. АҚШ долларына дейiн жеткізуге бағытталған, бұл ЖIӨ-нiң кемiнде 30%-ын құрайды.
Қазіргі уақытта Қазынашылық жүйесінде 13 мыңға жуық мемлекеттік мекемелерге қызмет көрсетіледі, Қазынашылық жүйесін нақты уақыт режимінде пайдаланушы шамамен 3 мыңдай адам Қазынашылық ақпараттық жүйесінде мемлекеттік бюджеттің қаражатын есепке жатқызу мен жұмсау рәсімдерін жүргізе отырып, операцияларды жүзеге асырады. Күн сайын орташа есеппен 25 мың төлем жүргізіледі, Қазақстандық банкаралық есептер орталығынан күн сайын орташа есеппен 30 мың түсім келіп түседі. Айдың аяғында бұл көрсеткіштер екі есе артады, өйткені осы кезеңде мемлекеттік мекемелер негізгі (еңбекақы, жәрдемақы, салықтар және т.б.) төлемдерін жүргізеді.
Бюджеттің атқарылу рәсімдерінің маңыздылығын ескере отырып, Қазынашылықтың тікелей міндеті жүйенің өнімділігіне жүктеме артқан кезде, әрбір қаржы операциясының уақтылы жүргізілуін қамтамасыз ету болып табылады. Бүгінде Қазақстан қазынашылығының негізгі мақсаты қаржылық есептіліктің толықтығын, тұтастығы мен дәлдігін, сондай-ақ қағаз құжаттамадан электрондық құжат айналымына көшу болып табылады. Мәселен, мемлекеттік мекемелерге қызмет көрсету мен қаржылық құжаттарды өңдеу уақытын 2012 жылы 3 жұмыс күнінен бастап, 2013 жылы 2 жұмыс күніне дейін, ал "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесі арқылы 2013 жылы – 1 жұмыс күніне дейін қысқарту жоспарланған.
Осыған байланысты, қаржылық құжаттардың өсу серпінін ескере отырып, Қаржы министрлігінің Стратегиялық жоспарында Қазынашылық пен Клиент (мемлекеттік мекеме, бюджеттік бағдарлама әкімшілері, уәкілетті мемлекеттік органдар) арасындағы өзара іс-қимыл бөлігінде Қазынашылық ақпараттық жүйесін жетілдіру бойынша міндеттер көзделген. Қазынашылық жүйесін жетілдіру шеңберінде 2008 жылы ҚИАЖ-ға Клиент ұсынған қаржылық құжаттарды қабылдау және одан әрі өңдеу бойынша Қазынашылықтың функцияларын автоматтандыру үшін "Қазынашылық-Клиент" мемлекеттік мекемелермен электрондық құжат айналымын құру кезеңі басталды.
"Қазынашылық-клиент" АЖ-ның мақсаты заманауи, интеграцияланған және тиімділігі жоғары ақпараттық ортаны ұсыну арқылы қызмет көрсететін мемлекеттік мекемелерімен Қазынашылықтың өзара іс-қимылының тиімділігін арттыру болып табылады, жалпы алғанда, "Қазынашылық-клиент" АЖ-сын енгізу мемлекеттік органдарға қызмет көрсету рәсімдерін жеделдетуге мүмкіндік береді.
"Қазынашылық-клиент" АЖ дамыту мен оның таралымы мынадай басқарушылық міндеттердің тиімді шешілуін қамтамасыз етуі тиіс:

Также Указом Президента Республики Казахстан 2 апреля 2010 года была одобрена новая Концепция формирования и использования средств Национального фонда. Основной целью Концепции является увеличение сбережений для будущих поколений и предотвращение замещения накопления средств Национального фонда правительственным заимствованием.
Положения Концепции направлены на доведение средств Национального фонда к 2020 году до 90 млрд. долларов США, что должно составить не менее 30 % к ВВП.
В настоящее время в системе Казначейства обслуживается порядка 13 тысяч государственных учреждений, около 3 тысяч пользователей системы Казначейства в режиме реального времени осуществляют операции в информационной системе Казначейства, производя процедуры зачисления и расходования средств государственного бюджета. Ежедневно проводится в среднем 25 тысяч платежей, из Казахстанского центра межбанковских расчетов ежедневно поступают в среднем 30 тысяч поступлений. В конце месяца эти показатели увеличиваются вдвое, так как в этот период проводятся основные платежи государственными учреждениями (заработная плата, пособия, налоги и другие).
Учитывая важность процедур исполнения бюджета, прямой задачей Казначейства является обеспечить, при увеличении нагрузки на производительность системы, своевременное проведение каждой финансовой операции. Сегодня основной целью казначейства Казахстана является обеспечение полноты, целостности и точности финансовой отчетности, а также переход с бумажной документации на электронный документооборот. Так, Комитетом казначейства запланировано сокращение времени обслуживания государственных учреждений и обработки финансовых документов от 3 рабочих дней в 2012 году, до 2 рабочих дней в 2013 году, а через Информационную систему "Казначейство-Клиент" с 2013 года - до 1 рабочего дня.
В этой связи, учитывая динамику роста финансовых документов, в Стратегическом плане Министерства финансов предусмотрена задача по совершенствованию информационной системы Казначейства в части взаимодействия между Казначейством и Клиентом (государственным учреждением, администратором бюджетных программ, уполномоченным государственным органом). В рамках совершенствования Казначейской системы в 2008 году начат этап создания электронного документооборота с государственными учреждениями "Казначейство–Клиент" для автоматизации функции Казначейства по приему и дальнейшей обработке в ИИСК финансовых документов, предоставленных Клиентом.
Целью ИС "Казначейство-Клиент" является повышение эффективности взаимодействия Казначейства с обслуживаемыми государственными учреждениями посредством предоставления современной, интегрированной и высокоэффективной информационной среды, в целом внедрение ИС "Казначейство-Клиент" позволит ускорить процедуры предоставления услуг государственным органам.
Развитие и тиражирование ИС "Казначейство-Клиент" должно обеспечить эффективное решение следующих управленческих задач:

1. ақпаратты сақтау және өндеудің тиімділігі жоғары заманауи технологияларын қолдана отырып, Қазынашылық ақпараттық жүйесіне құжаттардың деректерін автоматтандырылған енгізуді бірегейлендіру, жеңілдету және жеделдету;
2. қазынашылық өңдейтін деректердің жеделдігін, дәлдігін, сенімділігін, ашықтығын арттыру;
3. құжаттардың дұрыстығын растау, құжаттарды келісу процесін жеңілдету және байланыс арналарын қорғау құралдарын пайдалану үшін заманауи ақпаратты қорғау құралдарымен - Электрондық цифрлық қолтаңбамен интеграциялау;
4. мұрағатта ақпаратты сақтау, өңдеу, оның қол жетімділігі мен тиімді ізделуі үшін құжаттардың орталықтандырылған мұрағатын ұйымдастыру.
"Қазынашылық-клиент" АЖ-ны іске қосу нәтижесінде мемлекеттік мекемелерге қашықтан қызмет көрсету қамтамасыз етіледі, бұл өз кезегінде қазынашылық органдарының мемлекеттік мекемелерімен өзара іс-қимылдары кезінде жұмыстың тиімділігін едәуір арттырады және тиісінше, ол бюджеттердің атқарылу сапасын жақсартады деп жоспарланып отыр.
Сонымен қатар, облыстардың мемлекеттік мекемелері компьютерлік техникамен жарақтандыруда жоғары деңгейге қол жеткізілгеніне қарамастан Интернет желісіне қосылуда проблемаларға тап болып отыр. "Қазақтелеком" АҚ-ның қажетті техникалық жағдайларының болмауына байланысты қала және аудан орталықтарынан алыс орналасқан мемлекеттік мекемелердің ең төмен өткізу қабілеті кемінде 128 Кбит/с байланыс арналары бойынша Интернет–байланысына қосылу мүмкіндіктері жоқ. Бұл ретте, Интернет–байланысына қосылуға қол жеткізгендердің өздері де желі жұмысының тұрақсыздығын атап өтуде.
Кәсіпорындардың қызметін оңтайландырудағы маңызды рөлді электрондық құжат айналымының заманауи жүйелері атқарады. Кез келген салық төлеушінің қызметіндегі негізгі құжаттардың бірі шот-фактура болып табылады. Оларды жазып беру талаптары мен жазып беру мерзімдері "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер (Салық кодексі)" туралы Қазақстан Республикасының кодексінде регламенттелген. Іскерлік қызметтің электрондық құжат алмасу жолымен жүзеге асырылуы барған сайын жиілеу жағдайында дәстүрлі қағаз түріндегі шот-фактуралар кедергі болады және оларды пайдалану кезінде ұйымдар оператордың еңбек шығындары, қағаз, принтер, жеткізіп беру, қомақты мұрағаттар, салық органдарына тоқсан сайын шот-фактуралар тізілімін табыс ету және т.б. сияқты айтарлықтай қосымша шығыстарға ұшырайды.
Мемлекет басшысы "Электрондық шот-фактуралар" ақпараттық жүйесін құруды тапсырған болатын, оның мақсаты бизнес субъектілері арасындағы құжат айналымы шығыстары мен уақытын қысқарту, бизнес субъектілерінің қазынашылық органдарымен және салық органдарымен өзара ақпараттық іс-қимылын жақсарту, сондай-ақ жалған кәсіпорындардың алдын алу және жолын кесу болып табылады.

1. унификация, упрощение и ускорение автоматизированного ввода данных документов в информационную систему Казначейства, с применением современных высокоэффективных технологий хранения и обработки информации;
2. повышение оперативности, точности, надежности, прозрачности данных, обрабатываемых казначейством;
3. интеграция с современными средствами защиты информации – Электронной цифровой подписью - для подтверждения достоверности документов, упрощения процесса согласования документов и использования средств защиты каналов связи;
4. организация централизованного архива документов для хранения, обработки, доступа и эффективного поиска информации в архиве.
Планируется, что в результате запуска ИС "Казначейство-Клиент" будет обеспечено дистанционное обслуживание государственных учреждений, что значительно повысит эффективность работы органов казначейства при взаимодействии с государственными учреждениями и, соответственно, улучшит качество исполнения бюджетов.
Вместе с тем, государственные учреждения областей сталкиваются с проблемой подключения к сети Интернет, несмотря на достигнутый высокий уровень оснащенности компьютерной техникой. В виду отсутствия необходимых технических условий АО "Казахтелеком" государственные учреждения, отдаленно расположенные от районных и городских центров, не имеют возможности подключения к Интернет-соединению по каналам связи с минимальной пропускной способностью не менее 128 Кбит/с. При этом те из них, кому удалось подключиться к Интернет-соединению, отмечают нестабильную работу сети.
Важную роль в оптимизации деятельности предприятия играют современные системы электронного документооборота. В деятельности любого налогоплательщика одним из основных документов является счет-фактура. Требования по их выписке и сроки выписки регламентированы Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)". В условиях, когда деловая деятельность все чаще осуществляется путем электронного обмена документами, традиционные бумажные счета-фактуры становятся помехой, и при их использовании организации несут существенные дополнительные расходы, такие, например, как: трудозатраты оператора, бумага, принтер, доставка, огромные архивы, ежеквартальное представление в налоговые органы реестров счетов-фактур и др.
Главой государства было поручено создание информационной системы "Электронные счета–фактуры", целью которой является снижение расходов и времени на документооборот между субъектами бизнеса, улучшения информационного взаимодействия субъектов бизнеса с органами казначейства и налоговыми органами, а также предупреждение и пресечение деятельности лжепредприятий.

Бүгінгі таңда бүкіл корпоративтік ақпараттың 30%-ға жуығы электрондық түрде сақталады. Қалған ақпараттың барлығы (70% -ға жуық) қағаз түрінде сақталады, оны іздеу кезінде едәуір қиыншылық туғызады, солай болса да, бұл ара қатынас біртіндеп сақтаудың электрондық нысанының пайдасына өзгеріп келеді.
Құжат айналымы мен ақпараттың өңделуін бақылауды оңтайландыру мәселелері басты маңызға ие. Ақпараттық технологиялар мен өнімдердің тез дамып келе жатқан нарығы бүгіннің өзінде-ақ құжат айналымының корпоративтік жүйелерін, сол сияқты бизнес құрылымдар мен мемлекеттің өзара іс-қимылдары жүйесін пайдалануға мүмкіндік береді. Бүгінгі таңда салық есептілігі электрондық нысанда тапсырылатынын ескере отырып, бизнес құрылымдар электрондық шот-фактуралардың енгізілуіне дайын.
Мемлекеттік сатып алу шеңберінде мемлекеттік сектормен өзара іс-қимыл кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген орындалған жұмыстардың актілері, жүкқұжаттар, шот-фактуралар мен өзге де бірқатар растаушы құжаттар пайдаланылады. Бұдан басқа мемлекеттік мекемелер өнім берушілердің пайдасына төлемдер өткізу үшін растаушы құжаттарды ұсынудан басқа, жеке – негіздеме құжат болып табылатын төлеуге берілетін шотты қалыптастыруға міндетті.
Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес қазынашылықтың аумақтық бөлімшелері мемлекеттік мекемелердің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің төлемдерін жүргізу кезінде төлеуге берілетін шоттар мен төлем тапсырмаларын төлемнің негізділігін растаушы құжаттардың: шот-фактураның немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісінің немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құжаттың өзге де түрлерінің көшірмелері болуы тұрғысынан ағымдағы бақылауды жүзеге асырады.
Электрондық шот-фактуралар өз нысанында барлық қажетті параметрлерді көрсету арқылы жоғарыда аталған растаушы құжаттарды, сондай-ақ төлеуге берілетін шоттарды ауыстыруға, сол арқылы мемлекеттік сектор мен бизнес субъектілері арасында құжат айналымының санын едәуір азайтуға мүмкіндік береді.
Сондықтан Қазақстанда электрондық шот-фактураларды енгізу ірі бизнес үшін, сол сияқты орта және шағын бизнес үшін, сондай-ақ мемлекеттік сектор үшін де өзекті мәселе болып табылады. Қазір салық төлеушілер мен мемлекет өз күштерін Қазақстанда электрондық шот-фактураларды пайдалану практикасын енгізу үшін біріктіретін кез келді.
Шаруашылық жүргізуші субъектілер мен мемлекеттік сектордың шығындарын қысқарту мақсатында электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу бойынша бірыңғай оператор етіп Қазынашылық комитеті айқындалды. Қазынашылық комитетінің міндеті шот-фактураларды уақтылы және сапалы өңдеуге мүмкіндік беретін тиімділігі жоғары ақпараттық жүйе құру болып табылады.
Бастапқы кезеңде электрондық шот-фактураларды мемлекеттік мекемелермен және квазимемлекеттік сектор субъектілерімен, ал кейін - жеке сектормен өзара іс-қимыл жасау кезінде пайдалану жоспарланып отыр.
Электрондық шот-фактураларды енгізу Қазақстанның "Doing Business" рейтингіндегі позициясын жақсартуға мүмкіндік береді.
Қазіргі уақытта, жүргізіліп жатқан iшкi мемлекеттік қаржылық бақылау қорытындылары бойынша айқындалып отырған қаржылық бұзушылықтар сомасының өсуiне байланысты, мемлекеттік бюджет қаражатын пайдалану кезінде бақылау объектілерінің қаржылық тәртiбін арттыру мәселесі неғұрлым өзекті болып табылады. Бұл жағдайларда, берілген ден қою актілеріне сәйкес анықталған бұзушылықтарды және оларға ықпал еткен себептер мен жағдайлардың толық жойылуы өте маңызды аспект болып табылады.
Тексерулер санын төмендету кезінде анықталатын бұзушылықтардың ұлғаюы, ең алдымен, жоспарлы бақылауға барлық объектілер бірдей іріктелмей, тек қана бюджетті атқару кезінде бұзушылықтарға жол беру тәуекел деңгейі неғұрлым жоғары объектілер ғана іріктелген кезде тәуекелдердi басқару жүйесін пайдалана отырып, бақылау іс-шараларын жоспарлауға байланысты. Заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологияларды енгiзу жағдайларында тәуекелдердi басқару жүйесiн автоматтандыру қажеттiгі туындайды, бұл бақылау объектілерін осы жүйемен толық қамтуды болжамдайды.
Мемлекеттiк сатып алуды "жалғыз терезе" қағидаты бойынша орталықтандыру және жүзеге асыру мақсатында "электрондық сатып алу" ақпараттық жүйесi - мемлекеттiк сатып алу веб-порталы құрылды.
Ақпараттық технологияларды қолдану арқылы мемлекеттік сатып алу жүйесін дамыту жалпы алғанда тиімді бәсекелес ортаның пайда болуына, сатып алу рәсімдерін жүргізген кезде сыбайлас жемқорлық көріністерін одан әрі төмендетуге, мемлекеттік сатып алу рәсімдерін жеңілдету қажеттіліктеріне байланысты.

В настоящее время около 30 % всей корпоративной информации хранится в электронном виде. Вся остальная информация (около 70%) хранится на бумаге, создавая немалые трудности при ее поиске, тем не менее, это соотношение постепенно меняется в пользу электронной формы хранения.
Вопросы оптимизации документооборота и контроля за обработкой информации имеют ключевое значение. Быстроразвивающийся рынок информационных технологий и продуктов позволяет уже сейчас использовать как корпоративные системы документооборота, так и системы взаимодействия бизнес структур с государством. Учитывая, что в настоящее время налоговая отчетность сдается в электронной форме, бизнес структуры готовы к введению электронных счетов-фактур.
При взаимодействии с государственным сектором в рамках государственных закупок используется ряд подтверждающих документов, таких как акты выполненных работ, накладные, счета-фактуры и иные документы, предусмотренные законодательством Республики Казахстан. Кроме того, для проведения платежей в пользу поставщиков государственные учреждения, помимо предоставления подтверждающих документов, обязаны формировать счета к оплате, которые являются отдельным документом – основанием.
В соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан территориальные подразделения казначейства осуществляют текущий контроль при проведении платежей государственных учреждений, субъектов квазигосударственного сектора, который заключается в проверке счетов к оплате и платежных поручений на наличие документов, подтверждающих обоснованность платежа: копии счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан.
Электронные счета-фактуры позволят заменить вышеназванные подтверждающие документы, а также счета к оплате посредством отражения в своей форме всех необходимых параметров, тем самым, существенно снизив количество документооборота между государственным сектором и субъектами бизнеса.
Поэтому внедрение электронных счетов-фактур в Казахстане является актуальным вопросом не только для бизнеса, но и для государственного сектора. Сейчас настал такой момент, когда налогоплательщики и государство должны объединить свои усилия для внедрения практики использования электронных счетов-фактур в Казахстане.
В целях сокращения издержек хозяйствующих субъектов и государственного сектора единым оператором по приему и обработке электронных счетов-фактур определен Комитет казначейства. Задачей Комитета казначейства является создание высокоэффективной информационной системы, позволяющей своевременно и качественно обрабатывать счета-фактуры.
На первоначальном этапе планируется использовать электронные счета-фактуры при взаимодействии с государственными учреждениями и субъектами квазигосударственного сектора, а в дальнейшем – частным сектором.
Внедрение электронных счетов-фактур позволит улучшить позиции Казахстана в рейтинге "Doing Business".
В настоящее время, в связи с ростом сумм выявляемых финансовых нарушений по итогам проводимого внутреннего государственного финансового контроля, наиболее актуальным является вопрос повышения финансовой дисциплины объектов контроля при использовании средств государственного бюджета. В этих условиях, важным аспектом является наиболее полное устранение выявленных нарушений, причин и условий, способствующих им, по внесенным актам реагирования.
Увеличение выявляемых нарушений при снижении количества проверок, прежде всего, связано с планированием контрольных мероприятий с использованием системы управления рисками, когда к плановому контролю отбираются не все объекты подряд, а только те, у которых степень риска допущения нарушений при исполнении бюджета наиболее высока. В условиях внедрения современных информационно-коммуникационных технологий, возникает необходимость автоматизации системы управления рисками, что предполагает полный охват объектов контроля данной системой.
В целях централизации и осуществления государственных закупок по принципу "одного окна" создана информационная система "электронных государственных закупок" - веб-портал государственных закупок (далее - портал государственных закупок).
В целом развитие системы государственных закупок с использованием информационных технологий связано с необходимостью создания эффективной конкурентной среды, дальнейшего снижения коррупционных проявлений при проведении процедур закупок, упрощении процедур государственных закупок.

Сөйтіп, 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап баға ұсыныстарын сұрату тәсiлiмен барлық мемлекеттiк сатып алулар электрондық форматта өткiзiлуде.
2011 жылдың екiншi жартыжылдығынан бастап тапсырыс берушiлер мемлекеттiк сатып алу веб-порталын пайдалануға және конкурс тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алуды электрондық форматта өткiзуге құқылы болды. 2012 жылғы 1 шілдеден бастап мемлекеттік сатып алуды жүргізудің осы тәсілі электрондық мемлекеттік сатып алу арқылы ғана жүргізіледі.
Сондай-ақ, 2012 жылғы 1 шілдеден бастап мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырудың жаңа тәсілі - аукцион енгізілді, ол мемлекеттiк сатып алудың веб-порталында нақты уақыт режимiнде электрондық форматта ғана жүзеге асырылады.
Мемлекеттiк сатып алуды автоматтандыру бюджет қаражатын үнемдеудiң және мемлекеттiк сатып алу процесiн негiзсiз кiдiрту себептерiн жоюдың неғұрлым тиiмдi құралдарының бiрi болып табылады.
2012 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша порталда тіркелген қатысушылардың жалпы саны 189 131 құрады, бұл 2010 жылмен салыстырғанда 2,2 есеге көп.
Өнім берушілердің саны 2010 жылмен салыстырғанда 1,8 есеге өсіп, 99 567 құрады, оның ішінде 45 711 – заңды тұлғалар, 53 856 – жеке тұлғалар.
Келушілер саны – 48 492 320, оның ішінде абсолюттік бірегей келушілер - 4 790 003, бұл 2010 жылмен салыстырғанда 3,3 есеге көп.
Порталға кірген әрбір келуші орта есеппен 20 парақтан қарайды. Келушінің сайтта болу ұзақтығы орташа 15 минутты құрайды.
2012 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша барлық жүзеге асырылған сатып алудың жалпы сомасы 651 188,7 млн. теңгені құрады. Барлық жүзеге асырылған сатып алулардан шартты үнемдеу 30 391,3 млн. теңгені немесе барлық жоспарланған сатып алулардың 4,4% құрады.
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу сомасы – 58 375,1 млн. теңге. Осы тәсілмен жүргізілген сатып алулардан шартты үнемдеу 17 390,5 млн. теңге немесе 22,9%.
Бiрыңғай экономикалық кеңiстiк шеңберiнде Қазақстан Республикасы, Белоруссия Республикасы және Ресей Федерациясы арасында жасалған, Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 8 шілдедегі Заңымен ратификацияланған Мемлекеттiк (муниципалдық) сатып алу туралы келiсiм (бұдан әрі – Келісім) мемлекеттік сатып алу жүйесінің дамуына әсер ететін негізгі сыртқы факторлардың бірі болып табылады.
Келісімде Тараптардың барлық мемлекеттері үшін 2014 жылғы
1 қаңтарға дейін ұлттық режимді енгізу көзделген. Осылайша 2014 жылдың 1 қаңтарынан бастап қазақстандық кәсіпкерлер үшін Келісім елдерінің кәсіпкерлері қатарында Ресей мен Беларусьтың сатып алуларына қатысуға үлкен мүмкіндік пайда болады. Одан басқа, Келісім жалпы алғанда біздің елдегі бәсекелестіктің дамуына да ықпал ететін болады.
Мемлекеттік сатып алу жүйесінің дамуына ықпал ететін ішкі факторларға барлық тауар түрлеріне мемлекеттік стандарттардың жоқтығын жатқызуға болады. Өйткені, тәжірибеде тапсырушылардың сатып алатын тауарлардың техникалық сипаттамасын құрастырған кезде қажетті тауарды шектен тыс егжей-тегжейлі сипаттау, яғни тапсырушыға алдын ала белгілі бір әлеуетті өнім берушілерде ғана бар тауарларға қойылатын талаптарды қою фактілері бар. Мұндай талаптар, біздің ойымызша, сыбайлас жемқорлық сипаттарына ие және бәсекелестікті шектейді.
Бұдан басқа пайдаланушыларда порталмен жұмыс істеу дағдыларының болмауы, мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын, порталда орналастырылған электрондық форматта сатып алуды жүргізу нұсқауларын білмеу, мемлекеттік сатып алу аясында Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының бұзушылықтарына, порталда қалыптасатын есеп деректерінің бұрмалануына, сондай-ақ пайдаланушылардың портал жұмысына наразылық келтіруіне әкеп соғады, бұл жалпы сатып алудың тиісінше өткізілуіне және дәйекті нәтижелердің қалыптасуына әсерін тигізеді.
Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есебінің кассалық әдіске негізделген қолданыстағы жүйесінің бірқатар кемшіліктері бар, олар:
мемлекеттік активтер мен міндеттемелері есептерде толық ескерілмейді және көрсетілмейді;
есепке алу жүйесі айтарлықтай дәрежеде қағидаттарға емес, ескірген және жүйелі және жан-жақты қайта қарауды талап ететін қағидаларға негізделеді;
активтер мен міндеттемелерді есепке алу халықаралық практикаға сәйкес келмейді.
Ақша қаражатының ағынын қадағалауға мүмкіндік беретін және экономиканың мемлекеттік секторы шеңберінде активтер мен міндеттемелер туралы толық көріністі бермейтін кассалық есепке алу әдісіне қарағанда есептеу әдісі бюджеттік бағдарламалардың атқарылу нәтижелерін бағалауға мүмкіндік береді.
Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепті реформалаудың мақсаты – бұл мемлекеттік сектордың операциялары мен ахуалы туралы толық және барлық көлемді қамтитын деректерді қалыптастыру, мемлекеттік сектордың активтері, міндеттемелері мен қызметінің нәтижелері туралы деректерді объективті көрсететін транспарентті және салыстырмалы қаржылық есептілікті қалыптастыру.
ҚР Қаржы министрлігі мен Халықаралық бухгалтерлер федерациясының (IFAC) Қоғамдық сектордағы есептің халықаралық стандарттары жөніндегі кеңесі арасында ҚСХҚЕС-тың соңғы нұсқасын ағылшын тілінен мемлекеттік және орыс тілдеріне аударуға шарт жасалды. Шарттың негізінде ҚСХҚЕС-ті www.minfin.kz сайтында орналастыра отырып, мемлекеттік және орыс тілдеріне аудару жүзеге асырылуда.
Ақша қаражатының ағынын қадағалауға мүмкіндік беретін және экономиканың мемлекеттік секторы шеңберінде активтер мен міндеттемелер туралы толық көріністі бермейтін кассалық есепке алу әдісіне қарағанда есептеу әдісі бюджеттік бағдарламалардың атқарылу нәтижелерін бағалауға мүмкіндік береді.
Қаржылық есептілікті жасаушылардың, пайдаланушылардың кәсіби құзыреттілігі ҚСХҚЕС-ке сәйкес бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасаудың жаңа әдіснамасын енгізу кезінде анықтаушы болып табылады.
Республикалық бюджет шығыстарының теңгерімділігі мен құрылымы, салықтар мен кедендік төлемдер түсімдерінің толықтығы, салық және кеден жүйесін жақсарту, сондай-ақ үкіметтік борыш мөлшерін қауіпсіз деңгейде ұстау мәселелері өзекті болып қала бермек.
Экономикалық ахуалдың нашарлауы мен жақсаруы республикалық бюджет пен Ұлттық қорға түсетін түсімдер деңгейіне, бюджет шығыстарының құрылымына, қарыз алу мүмкіндігі мен шарттарына әсер ететін анықтаушы сыртқы фактор болып табылады. Негізгі ішкі факторларға республикалық бюджетті жоспарлау мен атқару сапасы жатады.
Бюджеттік инвестициялардың мониторингі заңды тұлғалардың жарғылық капиталында мемлекеттің қатысуы арқылы жүзеге асырылатын болады, ол қадағалау және кейіннен бюджеттік инвестициялардың тиімділігін бағалау үшін деректерді дайындау мақсатында көрсетілген іс-шараларды түпкілікті іске асыру сәтіне дейін заңды тұлғалардың бастапқы жарғылық капиталын қалыптастыру, акциялар пакетін (қатысу үлестерін) сатып алу арқылы тұрақты және жүйелі түрде ақпарат жинау, республикалық немесе жергілікті бюджеттен тартылған бюджеттік инвестицияларды есепке алу және олардың іске асырылуын талдау болып табылады.

Так, с 1 января 2010 года все государственные закупки способом запроса ценовых предложений проходят только в электронном формате.
Со второго полугодия 2011 года заказчики были вправе воспользоваться порталом государственных закупок и проводить государственные закупки способом конкурса в электронном формате. С 1 июля 2012 года данный способ проведения государственных закупок осуществляется только посредством электронных государственных закупок.
Также с 1 июля 2012 года внедрен новый способ осуществления государственных закупок – аукцион, проводимый исключительно в электронном формате в режиме реального времени на портале государственных закупок.
Автоматизация государственных закупок является одним из наиболее эффективных инструментов экономии бюджетных средств и устранения причин необоснованного сдерживания процесса государственных закупок.
По состоянию на 1 ноября 2012 года общее количество пользователей, зарегистрированных на портале государственных закупок составляет 189 131, что в 2,2 раза больше чем, в 2010 году.
Общее количество поставщиков с 2010 года возросло в 1,8 раз и составило 99 567, из них 45 711 – юридические лица, 53 856 – физические лица.
Количество посетителей - 48 492 320, из них абсолютно уникальных посетителей - 4 790 003, что в 3,3 раза больше чем в 2010 году.
Каждый посетитель портала государственных закупок в среднем смотрит по 20 страниц. Длительность пребывания на сайте посетителя в среднем составляет 15 минут.
По состоянию на 1 ноября 2012 года общая сумма по всем проведенным закупкам составила 651 188,7 млн. тенге. Условная экономия от всех проведенных государственных закупок составила 30 391,3 млн. тенге или 4,4 % от всех запланированных закупок.
Сумма закупок способом запроса ценовых предложений составила 58 375,1 млн. тенге. Условная экономия от проведенных закупок данным способом составила 17 390,5 млн. тенге, или 22,9%.
Соглашение о государственных (муниципальных) закупках, заключенное в рамках Единого экономического пространства между Республикой Казахстан, Республикой Беларусь и Российской Федерацией, которое ратифицировано Законом Республики Казахстан от 8 июля 2011 года (далее – Соглашение), является одним из основных внешних факторов, влияющих на развитие системы государственных закупок.
Соглашением предусматривается введение национального режима для всех государств Сторон - до 1 января 2014 года. Так, с 1 января 2014 года для казахстанских предпринимателей появится огромная возможность наравне с предпринимателями стран Соглашения участвовать в закупках России и Беларуссии. Более того, Соглашение в целом будет способствовать развитию конкуренции и в нашей стране.
К внутренним факторам, оказывающими влияние на развитие системы государственных закупок, можно отнести отсутствие государственных стандартов на все виды товаров. Поскольку на практике имеются такие факты, когда заказчики при составлении технических характеристик закупаемых товаров, устанавливают чрезмерную детализацию необходимого товара, т.е. требования к товарам, имеющимся только у определенного круга потенциальных поставщиков заблаговременно известных заказчику. Такие требования, по нашему мнению, имеют коррупционные признаки и ограничивают конкуренцию.
Кроме того, отсутствие у пользователей навыков работы с веб-порталом, незнание норм законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, инструкций по проведению закупок в электронном формате, размещенных на портале государственных закупок приводят к допущению нарушений норм законодательства Республики Казахстан в сфере государственных закупок, искажению формируемых на портале государственных закупок отчетных данных, а также выражению недовольства пользователей к работе Портала, что в целом влияет на соответствующее проведение закупок и формирование достоверных результатов.
Действующая система бухгалтерского учета государственных учреждений, основанная на кассовом методе, обладает рядом недостатков:
не все государственные активы и обязательства учитываются и отражаются в финансовых отчетах;
система учета в значительной степени основывается не на принципах, а на правилах, которые уже устарели и требуют систематического и всестороннего пересмотра;
учет активов и обязательств не соответствует международной практике.
В отличие от кассового метода учета, позволяющего отследить потоки денежных средств и не дающего полного представления об активах и обязательствах в рамках государственного сектора экономики, метод начислений позволит оценивать результат исполнения бюджетных программ.
Цель реформирования бухгалтерского учета в государственных учреждениях – это формирование полных и всеобъемлющих данных об операциях и состоянии государственного сектора, формирование транспарентной и сопоставимой финансовой отчетности, объективно отражающей данные об активах, обязательствах и результатах деятельности государственного сектора.
Заключен договор между Министерством финансов и Советом по международным стандартам учета в общественном секторе Международной федерации бухгалтеров (IFAC) на перевод МСФООС последней версии с английского языка на государственный и русский языки. На основе договора осуществляется перевод МСФООС на государственном и русском языках, с размещением на сайте www.minfin.kz.
В отличие от кассового метода учета, позволяющего отследить потоки денежных средств и не дающего полного представления об активах и обязательствах в рамках государственного сектора экономики, метод начислений позволит оценивать результат исполнения бюджетных программ.
Профессиональная компетентность составителей, пользователей финансовой отчетностью является определяющей при внедрении новой методологии ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности в соответствии с МСФООС.
Продолжают оставаться актуальными вопросы сбалансированности и структуры расходов республиканского бюджета, полноты поступлений налогов и таможенных платежей, улучшения налоговой и таможенной систем, а также поддержание размера правительственного долга на безопасном уровне.
Ухудшение или улучшение экономической ситуаций является определяющим внешним фактором, который влияет на уровень поступлений в республиканский бюджет и Национальный фонд, структуру бюджетных расходов, возможность и условия заимствования. К основным внутренним факторам относятся качество планирования и исполнения республиканского бюджета.
Мониторинг бюджетных инвестиций будет осуществляться посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, которым является регулярный и систематический сбор информации, учет и анализ реализации бюджетных инвестиций, привлеченных из республиканского или местного бюджета, посредством формирования первоначального уставного капитала, приобретения пакета акций (доли участия) юридических лиц до момента окончательной реализации указанных мероприятий, в целях отслеживания и подготовки данных для последующей оценки эффективности бюджетных инвестиций.

2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес бюджеттік кредит беру мен бюджеттік кредиттерді өтеу арасындағы айырмадан тұратын таза бюджеттік кредит беру бюджет құрылымы бөлімдерінің бірі болып табылады.
Бюджеттік кредиттерді өтеу серпіні мынадай деректермен беріледі: 2009 жылы - 20,5 млрд.теңге, 2010 жылы - 102,3 млрд.теңге, 2011 жылы - 99,2 млрд.теңге.
Бюджеттік кредиттерді өтеу бойынша түсімдердің 2009 жылмен салыстырғанда 2010 - 2011 жылдары күрт ұлғаюы агроөнеркәсіп кешені субъектілерін қолдау бойынша іс-шараларды өткізу мақсатында "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ берілген бюджеттік кредиттер 2010 - 2011 жылдары, оның ішінде 2010 жылы - 80,0 млрд.теңге және 2011 жылы - ішінара 60,9 млрд.теңге өтелді.
Бюджеттік кредиттер бойынша түсімдердің айтарлықтай үлесі 2009 - 2011 жылдары "Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005 - 2007 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы" және "Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысының 2008 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы" сияқты әлеуметтік бағдарламаларды іске асыруға жергілікті атқарушы органдарға берілген бюджеттік кредиттерге тура келеді.
Бюджеттік кредиттерді өтеу бойынша түсімдердің жоспарын орындау сыртқы фактор әсер ететіндіктен, үнемі тиісті деңгейде (артығымен орындау немесе жете орындалмау) жүзеге асырылмайтынын атап өткен жөн.
Жоғарыда көрсетілгендердің негізгі себептері мыналар болып табылады:
1) бюджеттік кредитті өтеу мерзімін қайта құрылымдау - мәлімдеу сипаты бар;
2) валюталар бағамын өзгерту (қарыз алу валютасында сыртқы қарыз қаражаты есебінен (республикалық бюджеттен бюджеттік кредит берілген жағдайда);
3) бюджеттік кредиттерді мерзімінен бұрын өтеу;
4) республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде жоспарланбайтын бюджеттік кредиттің игерілмеген қаражатын қайтару.
Министрлік "электрондық үкіметті" дамыту шеңберінде министрліктің және оның құрылымдық бөлімшелерінің мемлекеттік функцияларды және мемлекеттік қызмет көрсетуді атқаруы бойынша әкімшілік рәсімді (бизнес - үдерістер) кешенді автоматтандыру "е-Қаржымині" ықпалдастырылған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі" жобасын іске асыруда.
"е-Қаржымині" БААЖ жобасының негізгі міндеті мемлекеттік қаражатты басқару жүйесін автоматтандыру, қаражатқа қатысты бүкіл бизнес – үдерістердің ықпалдастығын көздейтін, қаржы есептемесін нығайту, бюджетті орындауды бақылау, кірістерді, міндеттемелерді, қолма қол ақшаны ішкі және сыртқы борыштарды, тәуекелдерді, қаржылық аудитті мемлекеттік активтермен қамтамасыз ету, сондай-ақ министрліктің өзге функцияларын басқару болып табылады.

В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года одним из разделов структуры бюджета является чистое бюджетное кредитование, которое состоит из разницы между бюджетным кредитованием и погашением бюджетных кредитов.
Динамика погашения бюджетных кредитов представляется следующими данными: в 2009 году - 20,5 млрд. тенге, в 2010 году - 102,3 млрд. тенге, в 2011 году — 99,2 млрд. тенге.
Резкое увеличение поступлений по погашению бюджетных кредитов в 2010 - 2011 годы по сравнению с 2009 годом объясняется тем, что в 2010 - 2011 годы были погашены бюджетные кредиты, предоставленные АО "НУХ "КазАгро" в целях проведения мероприятий по поддержке субъектов агропромышленного комплекса, в том числе в 2010 году - 80,0 млрд. тенге и в 2011 году - частично 60,9 млрд. тенге.
Значительная доля поступлений по бюджетным кредитам в 2009 - 2011 годах приходится на бюджетные кредиты, выданные местным исполнительным органам на реализацию социальных программ, как "Государственная программа развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005 - 2007 годы" и "Государственная программа жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008 - 2010 годы".
Следует отметить, что исполнение плана поступлений по погашению бюджетных кредитов не всегда осуществляется на должном уровне (перевыполнение или недоисполнение), так как влияет внешний фактор.
Основными причинами вышеуказанного являются:
1) реструктуризация срока погашения бюджетного кредита — имеет
заявительный характер;
2) изменение курса валют (в случае предоставления бюджетного кредита из республиканского бюджета за счет средств внешнего займа в валюте займа);
3) досрочное погашение бюджетного кредита;
4) возврат неосвоенных средств бюджетного кредита, который не
планируется при формировании республиканского бюджета.
В рамках развития "электронного правительства" Министерством реализуется проект "Интегрированная автоматизированная информационная система "е-Минфин", целью которого является комплексная автоматизация административных процедур (бизнес-процессов) по исполнению Министерством и его структурными подразделениями государственных функций и предоставлению государственных услуг.
Основной задачей проекта ИАИС "е-Минфин" является автоматизация системы управления государственными финансами, предусматривающая интеграцию всех бизнес-процессов, касающихся финансов, консолидации финансовой отчетности, контроля исполнения бюджета, управления доходами, обязательствами, наличностью, внутренним и внешним долгом, рисками, обеспечения финансового аудита, активами государства, а также других функций Министерства.

Президент өзінің 2012 жылғы 14 желтоқсандағы "Қазақстан-2050" стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" атты Қазақстан халқына Жолдауында атап өткен негізгі міндеттердің бірі – қазақстандық қоғамды дамыту және мемлекеттік аппарат алдында туындайтын жаңа форматтағы міндеттемелер мемлекеттік басқарудың тиісті жүйесінің жұмыс істеуін талап ететіндіктен, мемлекеттік аудитті енгізу болып табылады.
Реформаның мақсаты мемлекеттік қаржылық бақылаудың қолданыстағы жүйесін тоқтату емес, мемлекеттік аудиттің енгізілетін жүйесіне үйлесімді кіруі болып табылады. Халықаралық практикада мұндай рөлді мемлекеттік аудит орындайды.
Жоғарыда көрсетілген Жолдауды іске асыру бойынша Жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының 66-тармағына сәйкес Мемлекеттік аудитті енгізу тұжырымдамасы мен "Мемлекеттік аудит туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы, сондай-ақ оны іске асыруда ілеспе нормативтік құқықтық актілер әзірленді.
Тұжырымдама Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 3 қыркүйектегі № 634 Жарлығымен бекітілді.
Тұжырымдаманы іске асыру бюджет қаражатын пайдалану тиімділігіне, менеджмент сапасын арттыруға; ұйымдардың тәуекелдерін анықтауға және төмендетуге; тексерулер рәсімдерінің қайталануын төмендетуге; бірыңғай қағидаттар мен стандарттарды пайдалану кезінде қаржылық есептілік сенімділігінің дәрежесін жеткілікті қамтамасыз етуге ықпал ететін болады.
Халықаралық қатынастардың жаңа архитектурасы мен әлемдік сауда-қаржы жүйесінің контурларын қалыптастыру кезінде жаһандық шешімдер қабылдау процестерінде Қазақстан Республикасын дамыту үшін, жетекші халықаралық және саяси құрылымдардың басшылық органдарында, оның ішінде халықаралық қаржы ұйымдардың (бұдан әрі – ХҚҰ) жарғылық капиталында Қазақстан Республикасы үлесінің ұлғаюымен расталатын аталған ұйымдарда Қазақстанды көрсету қажет.
Қазақстан Республикасының Халықаралық Валюта Қорына, Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкiне, Халықаралық Қаржы Корпорациясына, Халықаралық Даму Қауымдастығына, Инвестициялар Кепiлдiгiнiң Көпжақты Агенттiгiне, Инвестициялық Дауларды Реттеу жөнiндегi Халықаралық Орталыққа, Еуропа Қайта Құру және Даму Банкiне, Азия Даму Банкiне, Ислам Даму Банкiне мүшелiгi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі арқылы Қазақстан Республикасының атынан ХҚДБ, ХҚК, ХДҚ, ИККА, ЕҚДБ, АДБ, ИДБ осы халықаралық ұйымдарда Қазақстан Республикасының мүшелігіне жататын тиісті келісімдердің шарттарына сәйкес сомалар төлеп отыруды қамтамасыз етуге уәкілетті.
Осы құқық Қазақстанның олардың қаржы ресурстарына қолжетімділігін және тура пропорционалды қатысу үлесіне дауыс беруге қатысу құқығын айқындайды.
Акцияларға қол қоя отырып, Қазақстан ХҚҰ акционері мәртебесіне ие болады және олардың жарғылық капиталдарына мүшелік жарналарды төлеуді тұрақты жүзеге асыру міндеттемелерін өзіне алады.
2-стратегиялық бағыт.
Салықтық және кедендік жүйені жетілдіру
Салық жүйесін әкімшілендірудің тұтқалы мақсаттары – салықтық әкімшілендіруді жақсарту және көрсетілетін салықтық қызметтердің сапасын арттыру болып табылады.
Өндіріп алуға үмітсіз бересіні есепке алмағанда 2011 жылғы 1 желтоқсандағы жағдай бойынша бересінің сомасы – 89,8 млрд. теңгені құрады, ол шоғарлындырылған бюджет кірісінің жалпы көлемінде 1,3 %-ды құрайды.
Салық заңнамасына сәйкес салық органдары бересі кісілерге мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесі мен салық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алу шараларын қамтамасыз ету тәсілдерін қолдану бойынша жұмыстар тұрақты жүргізілуде.
Салықтық әкімшілендіруді күшейту мақсатында салық органдарына қасақана жалған банкроттықты анықтау, салық міндеттемесі мен салық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алу шараларын қамтамасыз ету тәсілдерін қолдану, салық төлеуден жалтарудан бастап, сотқа борышкерлерді банкрот деп тану туралы өтініш бергенге дейінгі схеманы айқындау тұрғысынан мұқият талдау жасау тапсырылды.
Бұдан басқа, Елбасының тапсырмасы "Салықтық әкімшілендіру тиімділігін арттыру, салықтық бересіні төмендету, салықты көрінеу төлемейтіндердің тізімін жариялау" деген Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен 2011 жылғы 3 маусымда өткен кеңестің № 01-7.7 Хаттамасының 4-тармағын орындау бойынша Іс-шаралар жоспары әзірленді және бекітілді.
Салық Кодексінің 621-бабына сәйкес салық қызметі органдары салық берешегі туындаған күннен бастап алты ай ішінде өтелмеген:

Одной из основных задач, которую Президент отметил в своем Послании народу Казахстана от 14 декабря 2012 года Стратегия "Казахстан – 2050": новый политический курс состоявшегося государства" является внедрение государственного аудита, поскольку развитие казахстанского общества и возникающие перед государственным аппаратом обязательства нового формата требуют функционирования надлежащей системы государственного управления.
Целью реформы является не искоренение действующей системы государственного финансового контроля, а ее гармоничное вхождение во внедряемую систему государственного аудита. В международной практике такую роль выполняет государственный аудит.
В соответствии с пунктом 66 Общенационального плана мероприятий по реализации вышеуказанного Послания разработаны Концепция внедрения государственного аудита и проект Закона Республики Казахстан "О государственном аудите", а также сопутствующие нормативные правовые акты в его реализацию.
Концепция утверждена Указом Президента Республики Казахстан от 3 сентября 2013 года № 634.
Реализация Концепции будет способствовать эффективности использования бюджетных средств; повышению качества менеджмента; выявлению и снижению рисков организаций; снижению дублирования процедур проверок, обеспечению достаточной степени надежности финансовой отчетности при использовании единых принципов и стандартов".
Для развития Республики Казахстан в процессах принятия глобальных решений при формировании новой архитектуры международных отношений и контуров мировой торгово-финансовой системы необходимо представление Казахстана в руководящих органах ведущих международных и политических структурах, в том числе и в международных финансовых организациях (далее – МФО), которая подтверждается увеличением доли Республики Казахстан в уставном капитале данных организаций.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О членстве Республики Казахстан в Международном Валютном Фонде, Международном Банке Реконструкции и Развития, Международной Финансовой Корпорации, Международной Ассоциации Развития, Многостороннем Агентстве Гарантии Инвестиций, Международном Центре по Урегулированию Инвестиционных Споров, Европейском Банке Реконструкции и Развития, Азиатском Банке Развития, Исламском Банке Развития" Правительство Республики Казахстан в лице Министерства финансов Республики Казахстан уполномочено обеспечивать выплату от имени Республики Казахстан МБРР, МФК, МАР, МАГИ, ЕБРР, АБР, ИБР сумм согласно условиям соответствующих соглашений, относящихся к членству Республики Казахстан в этих международных организациях.
Данное право определяет доступ Казахстана к их финансовым ресурсам и право на участие в голосовании прямо пропорционально доли участия.
Подписываясь на акции, Казахстан приобретает статус акционера МФО и тем самым берет на себя обязательства регулярно осуществлять выплаты членских взносов в их уставные капиталы.
Стратегическое направление 2.
Совершенствование налоговой и таможенной систем
Ключевыми целями совершенствования налоговой системы являются – улучшение налогового администрирования и повышение качества предоставляемых налоговых услуг.
По состоянию на 01.12.2011 года сумма недоимки, без учета недоимки, безнадежной к взысканию составила – 89,8 млрд.тенге, что составляет 1,3 % в общем объеме доходов консолидированного бюджета.
В соответствии с налоговым законодательством налоговыми органами постоянно проводится работа по применению к недоимщикам способов обеспечения невыполненного в срок налогового обязательства и мер принудительного взыскания налоговой задолженности.
В целях усиления налогового администрирования налоговым органам поручено осуществлять тщательный анализ на предмет выявления преднамеренного ложного банкротства, полноты принятия способов обеспечения и мер принудительного взыскания налоговой задолженности, выявления схем уклонения от уплаты налогов до направления заявлений в суд о признании должников банкротами.
Кроме того, разработан и утвержден План мероприятий по исполнению поручения Главы государства пункта 4 Протокольного совещания от 03.06.2011 года с участием Президента Республики Казахстан "Повышение эффективности налогового администрирования, снижение налоговой недоимки, опубликование списка злостных неплательщиков налогов".
В соответствии со статьей 621 Налогового кодекса органы налоговой службы ежеквартально размещают на интернет-портале НК МФ РК (www.salyk.kz) списки налогоплательщиков (налоговых агентов), имеющих налоговую задолженность, не погашенную в течение шести месяцев со дня ее возникновения:

- дара кәсiпкерлердiң, жекеше нотариустардың, жеке сот орындаушылары мен адвокаттардың - республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болған айлық есептiк көрсеткiштiң 10 еселенген мөлшерiнен асатын мөлшердегi;
- заңды тұлғалардың, олардың құрылымдық бөлiмшелерiнiң – республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болған айлық есептiк көрсеткiштiң 150 еселенген мөлшерiнен асатын мөлшердегi салық берешегi бар салық төлеушiлердiң (салық агенттерiнiң) тiзiмi Салық комитетінің (www.salyk.kz) интернет–порталында тоқсан сайын жариялап отырады.
Салық органдарының түсімдерін салық жинау жөніндегі жұмысы уәкілетті органдармен бірлесіп жүзеге асырылуда. Уәкілетті органдардың дерекқорларын өзекті ету жүргізілуде, алымдар мен салықтардың толықтығын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Жергілікті бюджет кірісінің 70%-ға жуығы еңбекақы төлеу қорынан түсетін салықтар құрайтынын ескере отырып, салық органдарында жүйелі негізде нақты еңбекақысын, жалдамалы жұмысшыларының іс жүзіндегі санын жасырып жүрген және тиісінше еңбекақы төлеу қорынан салық төлеуден жалтарып жүретін салық төлеушілерді анықтау бойынша жұмыстар жүргізіледі.
Әкімшілендірудің тиімді нәтижелеріне қол жеткізуде кешенді көзқарасты ұстану мақсатында әлеуметтік жобалар арқылы қосымша бақылау ретінде жұртшылық тартылады. Мысалы, ағымдағы жылғы 1 қарашадан бастап 1 желтоқсанға дейін ҚР Білім және ғылым министрлігі, "Атамекен" ҰЭП, "Нұр Отан" ҰДП, "Жас Отан" Жастар қанатының қолдауымен жалпы білім беретін мектептер арасында "Чек талап ет - отан сүйгіш бол" акциясы өткізілді.
Дүниежүзілік банктің "Doing Business – 2012" рейтингінің "Салық салу" индикаторы жөніндегі қорытындылары бойынша Қазақстан әлемнің 183 елінің ішінде 13 орынға ие, бұл ретте осы жылдың нәтижелері бойынша "Салық төлеушілерге өз міндеттемелерін орындау үшін қажетті уақыт" сияқты көрсеткіштің едәуір жақсарғаны анықталды, ол салықтық әкімшілендіру деңгейін тікелей көрсетеді, өткен жылдың нәтижелері бойынша бұл көрсеткіш 271 сағат, ал осы жылы - 188 сағат.
Бұл көрсеткішті жақсартуға Салық комитетінің декларациялар мен есептерге жекелеген қосымшаларды алып тастау, салықтық есептілік нысандарындағы жанама – ақпараттық сипаттағы ақпараттарды қысқарту жолымен салықтық есептілік нысандарын жеңілдету және жетілдіру бойынша бизнес-қоғамдастықтармен бірлесіп жүргізген жұмыстары әсер етті.
Осы жұмыстардың нәтижелері бойынша 2012 жылы 2011 жылмен салыстырғанда салықтық есептілік нысандарының көлемі:

- индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, частных судебных исполнителей и адвокатов - более 10-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года;
- юридических лиц, их структурных подразделений - более 150-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.
Работа налоговых органов по сбору налоговых поступлений осуществляется в тесном взаимодействии с уполномоченными органами. Производится актуализация баз данных уполномоченных органов, что позволяет обеспечить полноту сборов и налогов.
Учитывая, что около 70 % доходов местного бюджета составляют налоги от фонда оплаты труда, налоговыми органами на системной основе проводится работа по выявлению налогоплательщиков, скрывающих реальную заработную плату, фактического количества наемных работников и, соответственно, уклоняющихся от уплаты налогов с фонда оплаты труда.
В целях комплексного подхода в достижении эффективных результатов администрирования в качестве дополнительного контроля посредством социальных проектов привлекается общественность. Так, с 1 ноября по 1 декабря текущего года при поддержке Министерства образования РК, АФ ОЮЛ "Союз Атамекен", АГФ НДП "Нур Отан", Молодежного крыла "Жас Отан" среди общеобразовательных школ проведена акция "Требуй чек - будь патриотом".
По итогам рейтинга Всемирного банка "Doing Business – 2012" по индикатору "Налогообложение" Казахстан занимает 13 место среди 183 стран мира, при этом по результатам этого года отмечается значительное улучшение такого показателя как "Время, необходимое налогоплательщикам для выполнения своих обязательств", который непосредственно отражает уровень налогового администрирования, по результатам прошлого года данный показатель составлял 271 час, в этом году - 188 часов.
На улучшение данного показателя повлияла совместная работа Налогового комитета с бизнес-сообществами по упрощению и совершенствованию форм налоговой отчетности путем исключения отдельных приложений к декларациям и расчетам, сокращения информации в формах налоговой отчетности, которые носили косвенно-информационный характер.
По результатам данной работы объем форм налоговой отчетности на 2012 году сократился по сравнению с 2011 годом:

1) қосымшалары 53 %-ға;
2) беттері 63 %-ға;
3) жолдары 57 %-ға қысқарды.
Көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің сапасын арттыру барлық мемлекеттік органдардың бірінші дәрежелі міндеттерінің бірі болып табылады. Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізіліміне салық қызметі органдарының 24 қызметі енгізілген, оның ішінде қазіргі уақытта 20 қызмет бойынша мемлекеттік қызмет стандарттары бекітілген және енгізілген. Сондай-ақ ағымдағы жыл ішінде қосымша 12 қызметті Тізілімге енгізу жоспарланып отыр, 1 қызмет алынып тасталуға жатады, сөйтіп Тізілімге салық қызметі органдарының 35 қызметі енгізілген болады, олар бойынша 2012 жылдың ішінде мемлекеттік қызмет стандарттары мен регламенттерін бекіту және енгізу жоспарланып отыр.
2007 жылдан бастап, Салық төлеушілер қауымдастығының қолдауымен салық төлеушілерге сауалнама жүргізіледі, оның нәтижесінде салық органдары көрсететін салықтық қызметтерге баға беріледі. Сауалнаманы тәуелсіз социологиялық ұйымдар жүргізеді. 2007-2010 жылдар кезеңінде салық төлеушілердің қанағаттану деңгейін талдау қызмет көрсету бөлігінде салық органдарының жұмысындағы оң беталыс туралы куәландырады. 2010 жылдың нәтижелері бойынша осы көрсеткіш бизнес субъектілері бойынша 88%-ды және халық арасында 89%-ды құрады. Көрсеткіш мәнін кезең-кезеңмен 90%-дық деңгейге дейін ұлғайту жоспарланып отыр.
Соңғы жылдары, Қазақстанның кеден қызметі кедендік әкімшілендіруді жетілдіру, кедендік рәсімдерді оңайлату, сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар (бұдан әрі – СЭҚ) мен жалпы халық үшін қолайлы жағдай жасау жағына белсенді шаралар қабылдауда.
2010 жылғы шілде айында Кеден одағында кедендік реттеудің құқықтық негіздері – Кеден одағының Кеден кодексі іске асырылып, Кеден одағына мүше мемлекеттердің бірыңғай кедендік аумағында қолданылуда.
Кеден одағы мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасы ережелерінің шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттерде: кедендік декларациялау және кедендік рәсімдерді қолдану; кедендік тазартумен және тауарларды шығарумен байланысты кедендік операцияларды жасау; кедендік бақылау тәуекелдерді басқару жүйесін (ТБЖ) пайдалана отырып, жүргізу және т.б. тәртібі біріздендірілді.
2010 жылғы 1 шілдеден бастап, Кеден одағы мен Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының ережелеріне сәйкес Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан шыққан тауарлар, сондай-ақ үшінші елдерден шыққан және Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағында еркін айналымға шығарылған тауарлар кедендік декларациялауға және кедендік тазартуға жатпайды, ал 2011 жылдың басынан бастап Кеден одағының аумағында тауарларды өткізу еркін жүзеге асырылады.
Тауарларды шығару кедендік декларация тіркелген күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешіктірілмей, ал тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты – 4 сағаттың ішінде (экспорт) жүргізіледі. Көрсетілген мерзімдер тәуекелдерді басқару жүйелерін пайдалана отырып, кедендік бақылау жүргізілетін уақытты қамтиды.

1) на 53 % приложения;
2) на 63 % страницы;
3) на 57 % строки.
Повышение качества предоставляемых государственных услуг является одной из первостепенных задач всех государственных органов. В Реестр государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам, включены 24 услуги органов налоговой службы, из которых по 20 услугам к настоящему времени утверждены и внедрены стандарты государственных услуг. Также в течение текущего года планируется включение в Реестр дополнительно 12 налоговых услуг, исключению подлежит 1 услуга, итого в Реестр будут включены 35 услуг органов налоговой службы, по которым в течение 2012 года планируется утвердить и внедрить стандарты и регламенты государственных услуг.
Начиная с 2007 года, при поддержке Ассоциации налогоплательщиков проводится анкетирование налогоплательщиков, в результате которого дается оценка оказываемым налоговым услугам налоговых органов. Опрос проводится независимыми социологическими организациями. Анализ уровня удовлетворенности налогоплательщиков за период 2007-2010 гг. свидетельствует о положительных тенденциях в работе налоговых органов в части оказания услуг. По результатам 2010 года данный показатель составил по субъектам бизнеса 88 % и по населению 89 %. Планируется поэтапное увеличение значение показателя до уровня 90 %.
За последние годы, таможенной службой Казахстана предпринимались активные шаги в сторону совершенствования таможенного администрирования, упрощения таможенных процедур, создания благоприятных условий для участников внешнеэкономической деятельности (далее - ВЭД) и населения в целом.
В июле 2010 года реализованы правовые основы таможенного регулирования в Таможенном союзе - Таможенный кодекс Таможенного союза применяется на единой таможенной территории государствами–членами Таможенного союза.
В рамках положений таможенного законодательства Таможенного союза и Республики Казахстан государствами-членами Таможенного союза унифицирован порядок: таможенного декларирования и применения таможенных процедур; совершения таможенных операций, связанных с таможенной очисткой и выпуском товаров; проведения таможенного контроля с использованием системы управления рисками (СУР) и др.
С 1 июля 2010 года в соответствии с положениями таможенного законодательства Таможенного союза и Республики Казахстан товары, происходящие с территорий государств-членов Таможенного союза, а также товары, происходящие из третьих стран и выпущенные в свободное обращение на территориях государств-членов Таможенного союза, не подлежат таможенному декларированию и таможенной очистке, а с начала 2011 года перемещение товаров на территории Таможенного союза осуществляется свободно.
Выпуск товаров производится не позднее 1-го рабочего дня, следующего за днем регистрации таможенной декларации (до 1 июля 2010 г. – 2 рабочих дня), а в отношении отдельных категорий товаров – за 4 часа (экспорт). Указанные сроки включают время проведения таможенного контроля с использованием системы управления рисками.

2010 жылғы 1 шілдеден бастап Қазақстан Республикасында шетелдік тауарларды декларациялау кезінде міндетті құжаттардың тізбесі 3 (үш) негізгі құжатқа (КД беретін тұлғаның өкілетін растайтын құжат; коммерциялық және көліктік (тасымалдық) құжаттар) дейін қысқарды, лицензиялау институты қысқартылды, бұл 5 мың еуродан 19 мың еуроға дейін құрайтын лицензиялық алымды төлеу бойынша шығыстарды болдырмауға мүмкіндік берді.
Қазақстан Республикасында тартымды инвестициялық климатты сақтау мақсатында кеден заңнамасында отын-энергетика саласындағы кедендік төлемдерді төлеу, төлеуден босату тәртібін регламенттейтін жер қойнауын пайдаланушыларға арналған келісімшарттардың ережелерін сақтау көзделген. Электр энергиясын уақытша декларациялау рәсімі жойылды, электр энергиясын кедендік декларациялау тауарлар іс жүзінде өткізілгеннен кейін декларация беру жолымен жүргізіледі. Құбыржол көлігімен және электр беру желілерімен өткізілетін тауарларды кедендік рәсімдеу кезінде тауарларды іс жүзінде көрсету талап етілмейді.
Арнайы, мысалы, декларация бергенге дейінгі шығарылыммен, яғни 40 күнге дейінгі мерзімге іс жүзінде пайызсыз мерзімі ұзартылатын жеңілдіктерді пайдаланатын уәкілетті экономикалық оператор институты енгізілді.
2010 жылғы қазаннан бастап, кедендік декларацияны тексеру мен кедендік бақылау тәуекелдерді басқарудың автоматтандырылған жүйесін пайдалана отырып, жүргізіледі. Осы жүйе шеңберінде ТМД елдерінің арасында алғаш рет пост-кедендік бақылау кезінде тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану көзделген.
Шекарада бақылаушы органдардың іс-қимылдарын үйлестіру, тауарлар мен көлік құралдарына берілетін құжаттарды қабылдап алу мен беруді жүзеге асыру бойынша функцияларды кеден органдарына жүктей отырып, интеграциялаған (біріктірілген) кедендік бақылау енгізілді.
Басқа бақылаушы органдармен қашықтан бірлесіп мониторинг жүргізу үшін мемлекеттік шекарада Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитетінің (бұдан әрі – КБК) тиісті құрылымдық бөлімшелеріне кеден органдарының 20-дан астам жұмыс орны мен 60-тан астам автомобиль өткізу пункттері қосылған.
Кеден одағының сыртқы шекарасында тауарлар мен көлік құралдарының өткізілуіне бақылауды күшейту мақсатында шекараның өңірлік мониторинг орталықтары құрылды, теміржол, әуе және теңіз көліктерінің ведомствоаралық мониторинг жүйесіне қосылу жүргізілуде, тауар туралы, тауарлардың транзиті мен оларды уақытша сақтау кезінде кедендік төлемдерді қамтамасыз ету сомаларының түсуі туралы алдын ала ақпараттың алынуы, тауарлардың әкетілуін бақылау кезінде экспорттық декларацияларды есепке алу, "Е-лицензиялау" деректер базасымен және басқа да бақылаушы органдарды интеграциялау, кеден одағы шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылдар көзделетін КБК ақпараттық жүйесі әзірленуде.

С 1 июля 2010 года в Республике Казахстан при декларировании иностранных товаров перечень обязательных документов сокращен до 3 (трех) основных документов (документ, подтверждающий полномочия лица, подающего ТД; коммерческие и транспортные (перевозочные) документы), упразднен институт лицензирования, что позволило исключить расходы по уплате лицензионного сбора, составлявшие от 5 до 19 тысяч евро.
В целях сохранения привлекательного инвестиционного климата в Республике Казахстан в таможенном законодательстве предусмотрено сохранение положений контрактов на недропользование, регламентирующих порядок уплаты, освобождение от уплаты таможенных платежей в топливно-энергетической сфере. Отменена процедура временного декларирования электроэнергии, таможенное декларирование электроэнергии производится путем подачи декларации после фактического перемещения товара. При таможенном оформлении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом и линиями электропередачи, не требуется фактическое предъявление товара.
Введен институт уполномоченного экономического оператора, пользующегося специальными упрощениями, например, выпуском до подачи декларации, то есть фактическая беспроцентная отсрочка сроком до 40 дней.
С октября 2010 года проверка таможенной декларации и таможенный контроль производится с использованием автоматизированной системы управления рисками. В рамках данной системы впервые среди стран СНГ предусмотрено применение системы управления рисками при пост-таможенном контроле.
Введен интегрированный таможенный контроль на границе с возложением на таможенные органы функций по координации действий контролирующих органов, осуществлению приема и выдачи документов на товары и транспортные средства.
Для совместного дистанционного мониторинга с другими контролирующими органами к соответствующему структурному подразделению Комитета таможенного контроля Министерства финансов (далее - КТК) подключены более 20 рабочих мест таможенных органов и более 60 автомобильных пунктов пропуска на государственной границе.
В целях усиления контроля за перемещением товаров и транспортных средств на внешней границе таможенного союза созданы региональные центры мониторинга границы, проводится подключение к системе межведомственного мониторинга железнодорожного, воздушного и морского транспорта, разрабатывается Информационная система КТК, предусматривающая получение предварительной информации о товаре, о поступлении сумм обеспечения таможенных платежей при транзите и временном хранении товаров, учет экспортных деклараций при контроле за вывозом товаров, интеграцию с базами данных "Е-лицензирование" и других контролирующих органов, информационное взаимодействие в рамках таможенного союза и др.

Өткізу пункттерінде тауарлар мен жолаушыларды жанама байланыссыз тексеріп қарау үшін 2010 жылы 5 млрд.теңгеден астам сомаға кедендік бақылаудың техникалық құралдары сатып алынды, 2011 жылы осы мақсаттар үшін сомасы 6 млрд.теңгеден астам ақша қаражатын бөлу көзделген.
Кеден қызметінің жұмысын халықаралық стандарттарға және Дүниежүзілік сауда ұйымына қосылу жөніндегі талаптарға сәйкес келтіру мақсатында Қазақстан Республикасының кеден қызметін дамыту жобасы шеңберінде жұмыстар жүргізілуде.
"Электрондық Үкімет" құрауышы ретінде "Электрондық кеден" Ақпараттық жүйесін құру шеңберінде "Қазақстан Республикасының кеден органдарының Web-Порталы және шлюзі" құрауышы әзірленуде.
Кедендік құжаттардың электрондық көшірмелерін тегін негізде қалыптастыруға және Интернет желісі арқылы кез келген кеден органының мекенжайына жолдауға мүмкіндік беретін "Web-декларант" электронды декларациясының бағдарламалық кешені тәжірибелік пайдалануға енгізілді.
Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы тауарлар мен көлік құралдарының өткізілуін және кедендік ресімдеуді бақылауды автоматтандыру, кедендік құжаттар мен нормативтік анықтамалық ақпараттардың нысандарын біріздендіру үшін КААЖ-2 қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуді пысықтау бойынша жұмыстар жүргізілуде.
Кедендік реттеуді жетілдіру, кедендік әкімшілдендірудің тиімді әдістерін енгізу мақсатында барлық жерде кеден ісін жетілдіру мәселелері бойынша консультациялық кеңестер жұмыс істейді.
Алайда, қолданылып жатқан шараларға қарамастан, Қазақстанда кедендік операциялардың тиімділік деңгейі төмен деңгейде қалып келеді және Оңтүстік Шығыс Еуропа елдеріне қарағанда орташа алғанда екі есеге төмен. Кеден қызметін реформалаудың алғашқы бірнеше әрекеті қанағаттанарлық нәтиже берген жоқ және Дүниежүзілік Банктің жыл сайынғы есебі "Халықаралық сауда" санаты бойынша Қазақстан рейтингінің өте төмен, Қазақстанда сыбайлас жемқорлық индексінің Ресей мен Белоруссияға қарағанда жоғары (2,1 қарсы 2,9 және тиісінше 2,5) екенін көрсетті.
2014 жылы Е-терезе жүйесін енгізгеннен кейін экспорттық-импорттық операцияларды жүргізуге қажет құжаттар мен мәліметтердің барлығы электронды форматта берілетін болады. Е-терезені құру 15 мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін пысықтауды және Е-терезені іске асыруға тартылған мемлекеттік органдардың тарапынан "Экспорттық-импорттық операциялар бойынша бірыңғай терезе" интеграцияланған ақпараттық жүйені енгізу бойынша іс-шараларды уақтылы орындауды талап етеді.
Кедендік әкімшілендіруді жақсарту үшін Комитет кеден қызметін дамыту жобасын жүзеге асыруда, ол Қазақстан Республикасының кеден қызметі жұмысының барлық салаларын қамтиды және Қазақстан Республикасы кеден қызметі жұмысының халықаралық стандарттарға сәйкестігін талдауды, халықаралық үздік тәжірибеге сәйкес жаңа әдістер мен технологияларды әзірлеуді және енгізуді, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды жаңғыртуды және дамытуды, техникалық жарақтандыруды, сондай-ақ кеден органдарының лауазымды тұлғаларын оқытуды қамтиды.
Кеден қызметін дамыту жобасы Дүниежүзілік Кеден Ұйымының (ДКҰ) кедендік әлеуетті арттыру жөніндегі әдіснамасы мен құрылымы негізінде әзірленді.
Қазіргі уақытта консалтингтік келісімшарттарды іске асыру жүргізілуде, олардың нәтижесінде кеден органдары қызметінің негізгі бағыттарын және олардың бизнес-үдерістерін жетілдіру, түрлендіру және қайта құрылымдау жөнінде ұсыныстар әзірленеді.
Аталған консалтингтік келісімшарттардың нәтижелері бағдарламалық өнімдерді әзірлеу және кеден органдарының АКТ дамыту үшін әдістемелік негіз болып табылады, кеден органдары ақпараттық-коммуникациялық технологияларының (АКТ) бірыңғай архитектурасы құрылатын болады.
Көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру үшін қызметкерлерді жергілікті жерлерде оқытуға байланысты мәселелерді шешу үшін тиісті бағдарламалық қамтымы және оқу материалдары бар ақпараттық технологиялар негізінде қашықтан оқыту жүйесі әзірленді. Білім беру инфрақұрылымының деңгейлері, сондай-ақ қажеттіліктері анықталды.
Көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тиімділігі мен сапасын арттыру мақсатында мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарттары мен регламенттерін әзірлеу жұмысы жүргізілуде.

Для бесконтактного досмотра товаров и пассажиров в пунктах пропуска в 2010 году приобретено технических средств таможенного контроля на сумму более 5 млрд. тенге, в 2011 году для этих целей предусмотрено выделение денежных средств на сумму свыше 6 млрд. тенге.
В целях приведения деятельности таможенной службы в соответствие с международными стандартами и требованиями по вступлению во Всемирную торговую организацию ведется работа в рамках Проекта развития таможенной службы Республики Казахстан.
В рамках создания Информационной системы "Электронная таможня", как компоненты "Электронного Правительства", разрабатывается компонента "Web-Портал и шлюз таможенных органов Республики Казахстан".
В опытную эксплуатацию введен программный комплекс электронного декларирования "Web-декларант", позволяющий на бесплатной основе формировать электронные копии таможенных документов и направлять на адрес любого таможенного органа через сеть Интернет.
Ведутся работы по доработке Прикладного программного обеспечения ТАИС-2 для автоматизации контроля за перемещением товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан и таможенного оформления, унификации форм таможенных документов и нормативно-справочной информации.
В целях совершенствования таможенного регулирования, внедрения эффективных методов таможенного администрирования повсеместно действуют консультативные советы по вопросам совершенствования таможенного дела.
Для дальнейшего упрощения процедур международной торговли начата работа по созданию интеграционной информационной системы "Единое окно по экспортно-импортным операциям", которая позволит в полной мере осуществить взаимодействие в электронном виде между участником ВЭД, таможенным органом и государственными органами, выдающими разрешительные документы для экспортно-импортных операций, что снизит административную нагрузку на бизнес и коррупционную составляющую в государственном и частном секторе.
После внедрения системы Единого окна в 2014 году, все документы и сведения необходимые для осуществления экспортно-импортных операций будут предоставляться в электронном формате. Создание Единого окна требует доработки информационных систем 15-ти государственных органов и своевременное выполнение мероприятий по внедрению интеграционной информационной системы "Единое окно по экспортно-импортным операциям" со стороны государственных органов, задействованных в реализации Е-окна.
Для улучшения таможенного администрирования Комитетом осуществляется проект развития таможенной службы, который охватывает все сферы деятельности таможенной службы Республики Казахстан и включает в себя анализ соответствия деятельности таможенной службы Республики Казахстан международным стандартам, разработку и внедрение новых методов и технологий в соответствии с лучшей международной практикой, модернизацию и развитие информационно-коммуникационных технологий, техническое оснащение, а также обучение должностных лиц таможенных органов.
Проект развития таможенной службы разрабатывался на основе методологии и структуры Всемирной Таможенной Организации (ВТамО) по наращиванию таможенного потенциала.
В настоящее время идет реализация консалтинговых контрактов, в результате которых будут выработаны рекомендации по совершенствованию, преобразованию и реструктуризации всех основных направлений деятельности таможенных органов и их бизнес-процессов.
Результаты данных консалтинговых контрактов будут служить методологической основой для разработки программных продуктов и развития информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) таможенных органов, будет выстроена единая архитектура ИКТ таможенных органов.
Для повышения качества оказываемых услуг разработана система дистанционного обучения на основе информационных технологий с соответствующим программным обеспечением и учебными материалами для решения вопросов, связанных с обучением сотрудников на местах. Определены уровни, а также потребности в образовательной инфраструктуре.
С целью повышения эффективности и качества предоставляемых государственных услуг ведется работа по разработке стандартов и регламентов государственных услуг.

Бүгінгі күнге 11 мемлекеттік көрсетілетін қызмет Көрсетілетін мемлекеттік қызметтер тізіліміне енгізілді, 5-еуі бойынша регламенттер мен стандарттар әзірленуде. 2013 жылы көрсетілетін мемлекеттік қызметтер тізбесін 10 қызметке кеңейту жоспарланып отыр (жиыны: 21 мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
3-стратегиялық бағыт.
Банкроттық саласындағы реттеу тиімділігін арттыру
және дағдарыстан кейінгі қалпына келтіру
(бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды сауықтыру).
2002 жылдан бастап барлығы болып 23243 борышкер таратылған, олардың ішінде 20152 немесе 86%-ын жоқ және мүлкі (активтері) жоқ борышкерлер құрайды. Таратылған ұйымдарды банкроттау рәсімдерінің бастамашылары 60% жағдайларда салық органдары болып табылады.
Қазақстандағы тарату рәсімін жүргізу мерзімі 1,5 жылды, шығындары мүлік құнының 15 %-ын (Дүниежүзілік банктің бағасы) құрайды. Оңалту рәсімімен 2010 жылы 43 ұйым қамтылды.
Бұл ретте бірқатар артықшылықтарының болуына қарамастан бұл рәсімді кәсіпкерлер сирек пайдаланады. Негізгі проблема Қазақстан Республикасының банкроттық туралы қолданыстағы заңнамасының елдің экономикалық дамуы мен бизнес қажеттіліктері үшін қажетті жағдайларға сәйкес келмеуі болып табылады. Халықаралық тәжірибе де төлемге қабілетсіз борышкерлерді қаржылық сауықтыру және дәрменсіздерді банкроттық тұрғысынан қайта қарау қажеттігін дәлелдеп отыр.
Дүниежүзілік банк банкроттық туралы заңнаманың борышкерлерді таратуға көбірек бағытталғандығын атап көрсетіп отыр, ал заңнама көбірек дәрежеде сауықтыру рәсімдеріне ынталандыруы тиіс.
Сонымен қатар, екінші деңгейдегі банктердің ақпараты бойынша әлемдік қаржы-экономикалық дағдарыс салдарынан орта және ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын жекелеген кәсіпорындар кредиттерге қызмет көрсету мен облигациялық қарыздарды өтеуге байланысты қиыншылықтарды бастан кешіруде, бұл банкроттық, кредиторлардың, инвесторлар мен контрагенттердің алдындағы міндеттемелерді орындамау, салықтық міндеттемелерді орындамау тәуекелдерін жасайды, банктердің несиелік қоржынында теріс көрініс табады.
Өз кезегінде банк активтері сапасының нашарлауы құрылатын провизиялар көлемінің, шығындардың, капиталға қысымның өсуіне және соның салдарынан нақты секторға кредит беру мүмкіндігінің қысқаруына әкеп соқтырады, бұл нәтижесінде экономиканың өсімін тежейді.
Мемлекет дағдарыс жағдайларында өзіне экономикалық процестерді тұрақтандырушы рөлін ала отырып, екінші деңгейдегі банктерге, шағын және орта бизнес субъектілеріне, құрылыс саласы компанияларына айтарлықтай қаржылық қолдау көрсетті.
Осыған байланысты Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаев өзінің 2011 жылғы 11 ақпандағы "Нұр Отан" ХДП-ның ХІІІ съезінде сөйлеген сөзінде нақты және қаржы секторларының орын алып отырған проблемалары туралы атап өтті және Қазақстан Республикасының Үкіметіне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігімен бірлесіп, дағдарыстан кейінгі қалпына келтіру бағдарламасын әзірлеуді тапсырған болатын. Осы міндетті шешу – бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды сауықтыруға көмек көрсету және қаржы жүйесін сауықтыру сияқты екі бағыт бойынша жүзеге асырылуы тиіс.

На сегодняшний день 11 государственных услуг включены в реестр государственных услуг, по 5 разрабатываются регламенты и стандарты. В 2013 году планируется расширение перечня государственных услуг на 10 услуг (итого: 21 государственная услуга).
Стратегическое направление 3.
Повышение эффективности регулирования в сфере банкротства
и посткризисное восстановление (оздоровление)
конкурентоспособных предприятий)
С 2002 года всего ликвидировано 23243 должников, из них 20152 или 86 % составляют отсутствующие и не имеющие имущества (активов) должников. Инициаторами процедуры банкротства ликвидированных организаций в 60 % случаев являются налоговые органы.
Сроки проведения процедуры ликвидации в Казахстане составляют 1,5 года, затраты 15 % от стоимости имущества (оценка Всемирного банка). Процедурой реабилитации в 2010 году было охвачено 43 организации.
При этом, несмотря на наличие ряда преимуществ, данная процедура субъектами предпринимательства используется редко. Основной проблемой является не соответствие действующего законодательства Республики Казахстан о банкротстве условиям, необходимым для экономического развития страны и потребностям бизнеса. Международный опыт также подтверждает необходимость пересмотра подхода к финансовому оздоровлению неплатежеспособных и банкротству несостоятельных должников.
Всемирным банком отмечено на излишнюю направленность законодательства о банкротстве на ликвидацию должников, тогда как законодательство должно в большей степени стимулировать процедуры оздоровления.
Вместе с тем, по информации банков второго уровня, вследствие мирового финансово-экономического кризиса отдельные предприятия, являющиеся субъектами среднего и крупного предпринимательства, испытывают затруднения с погашением и обслуживанием кредитов и облигационных займов, что создает риски банкротства, неисполнения обязательств перед кредиторами, инвесторами и контрагентами, неисполнения налоговых обязательств, негативно сказывается на ссудном портфеле банков.
В свою очередь, ухудшение качества активов банков приводит к росту объемов создаваемых провизий, убытков, давления на капитал и, как следствие, сокращению возможности кредитования реального сектора, что в итоге сдерживает рост экономики.
В условиях кризиса государство, принимая на себя роль стабилизатора экономических процессов, оказывало существенную финансовую поддержку банкам второго уровня, субъектам малого и среднего бизнеса, компаниям строительной отрасли.
В связи с чем, в своем выступлении на XIII съезде НДП "Нур Отан" 11 февраля 2011 года Президент Республики Казахстан Н.А. Назарбаев отметил об имеющихся проблемах реального и финансового секторов, и поручил Правительству Республики Казахстан совместно с Национальным Банком Республики Казахстан и Агентством Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций разработать программу посткризисного восстановления. Решение данной задачи должно осуществляться по двум направлениям – посредством оказания помощи в оздоровлении конкурентоспособным предприятиям и оздоровления финансовой системы.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 4 наурыздағы № 225 қаулысымен Дағдарыстан кейін қалпына келтіру бағдарламасы (бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды сауықтыру) (бұдан әрі - Бағдарлама) қабылданды, оның шеңберінде берешегі 4,5 миллиард теңгеден асатын бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды сауықтыру жүзеге асырылатын болады.
Бағдарламаны іске асыру мақсатында "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды сауықтыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы әзірленді, ол Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына енгізілді.
Аталған заң жобасында жеделдетілген оңалту рәсімін енгізу, оңалту рәсімінің қолданылуын жеңілдету, кредиторлардың құқықтарын кеңейту, әкімшілік кедергілерді жоюды көзделген.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2010 жылғы 14 сәуiрдегi № 302 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қазақстан Республикасын үдемелi индустриялық-инновациялық дамыту жөнiндегi 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламаны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарына сәйкес "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне банкроттық мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасына Тұжырымдама (2011 жылғы 5 тамызда ВАК мақұлдады) әзірленді.
Тұжырымдама Дүниежүзілік банктің сарапшылары дайындаған Қазақстан Республикасындағы дәрменсіздік мәселелері жөніндегі стандарттар мен кодекстердің сақталуы туралы есепті ескере отырып, әзірленді және банкроттық жүйесін тұтас алғанда реформалауға бағытталған.
Кредиторлар құқықтарын қорғауға бағытталған ашықтық және болжамдылық қағидаттарына негізделген дәрменсіздіктің тиімді жүйесін жасау мақсатында веб-портал ашу жоспарланып отыр, онда автоматтандырылған интерактивтік ресурстар мен ақпараттық технологияларды қолдана отырып, уәкілетті органның бақылау және қадағалау функцияларын іске асырумен бір қатарда Дәрменсіздік туралы мәліметтердің бірыңғай тізілімінің электрондық жүйесі қалыптастырылатын болады. Электрондық жүйе дәрменсіздік рәсімдеріндегі тұлғалар туралы мәліметтері бар басқа да мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен біріктірілетін болады. Интернет порталдың ашылуы, электрондық алмасу мен бақылау процесінің автоматтандырылуы дәрменсіздік рәсімдерінің барлық мүдделі қатысушыларының борышкер туралы мәліметтерге қолжетімділігін қамтамасыз етеді және рәсімдердің тиімділігін арттырады.
Қойылған мақсаттардың орындалуына әсер етуге қабілетті негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау:
сыртқы факторлар: Дүниежүзілік Банктің бағалау әдістемесін өзгерту, мемлекеттік органдардың банкроттық ақпараттық жүйелерімен біріктіруге дайын еместігі.
ішкі факторлар: кредиторлық берешектің айтарлықтай көлемі, өндіріп алынбаған дебиторлық берешек, негізгі құралдардың тозуы, тапсырыс берушілер, борышкер қызметтерін тұтынушылар тарапынан шарттық міндеттемелердің орындалмауы.
4-стратегиялық бағыт.
Республикалық мемлекеттік меншікті және экономиканың
стратегиялық маңызы бар салаларындағы меншікті басқару
жүйесінің тиімділігін арттыру

Постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2011 года № 225 принята Программа посткризисного восстановления (оздоровление конкурентоспособных предприятий) (далее - Программа), в рамках которой будет осуществляться оздоровление конкурентоспособных предприятий, задолженность которых превышает 4,5 миллиарда тенге.
В целях реализации Программы разработан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оздоровления конкурентоспособных предприятий", который внесен на рассмотрение в Парламент Республики Казахстан.
Данный законопроект предусматривает введение ускоренной реабилитационной процедуры, упрощение применения процедуры реабилитации, расширение прав кредиторов, устранение административных барьеров.
Кроме того, в соответствии с Планом мероприятий по реализации Государственной программы форсированного индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2010-2014 годы, утвержденного постановлением Правительства от 14.04.2010 года № 302, разработана Концепция к проекту Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банкротства" (5 августа 2011 года одобрена на МВК).
Концепция разработана с учетом Отчета о соблюдении стандартов и кодексов по вопросам несостоятельности в Республике Казахстан, подготовленного экспертами Всемирного банка и направлена на реформирование системы банкротства в целом.
В целях создания эффективной системы несостоятельности, основанной на принципах прозрачности и предсказуемости, направленной на защиту прав кредиторов, планируется создание веб-портала, на котором будет формироваться электронная система Единого реестра сведений о несостоятельности с рядом автоматизированных интерактивных ресурсов и реализацией контрольных и надзорных функций уполномоченного органа с применением информационных технологий. Электронная система будет интегрирована с информационными системами других государственных органов располагающих сведениями о лицах, находящихся в процедурах несостоятельности. Создание интернет портала, электронный обмен и автоматизация процесса контроля обеспечит доступ всех заинтересованных участников процедур несостоятельности к сведениям о должнике и повысит эффективность процедур.
Оценка основных внешних и внутренних факторов, способных оказать влияние на исполнение поставленных задач:
внешние факторы: изменение методики оценки Всемирного Банка, неподготовленность государственных органов к интеграции с информационной системой банкротства;
внутренние факторы: значительный объем кредиторской задолженности, не взысканная дебиторская задолженность, износ основных средств, снижение покупательской способности, неисполнение договорных обязательств со стороны заказчиков, потребителей услуг должника.
Стратегическое направление 4.
Повышение эффективности системы управления республиканской
государственной собственностью и собственностью в отраслях
экономики, имеющих стратегическое значение

Заманауи кезеңде республикалық мемлекеттік меншік республикалық мемлекеттік кәсіпорындардан (400-ге жуық), жарғылық капиталында мемлекеттің қатысуы бар 124 акционерлік қоғамнан және 22 жауапкершілігі шектеулі серіктестіктен, 2 дербес білім беру ұйымынан тұрады. Бұдан басқа, Қаржы министрлігі Қазақстандағы олардың қызметі туралы ақпарат алуға мүмкіндік беретін, олардың көп бөлігінің жеке меншікте немесе шетелдік инвесторлардың меншігінде екендігіне қарамастан, стратегиялық объектілердің мемлекеттік мониторингін жүзеге асырады.
Мемлекеттің қатысуы бар заңды тұлғалардың қызметі уәкілетті мемлекеттік органдардың тұрақты бақылауын және жедел араласуын талап етеді. Бақылауды қамтамасыз ету үшін, Қаржы министрлігі мемлекет қатысатын заңды тұлғаларға кезеңдік тексеру жүргізу және олардың негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштеріне теріс әсер ететін жағымсыз факторларды анықтау жолымен мемлекеттік меншікті басқару тиімділігінің кешенді мониторингін жүргізеді. Мұндай бақылау мониторинг туралы есеп пен анықталған кемшіліктерді жою бойынша ұсынымдарды беретін тәуелсіз консультанттардың күшімен жүргізеді.
Мемлекеттік мониторинг, "Экономиканың стратегиялық маңызды бар салаларындағы меншіктің мемлекеттік мониторингі туралы" Заңға сәйкес тәуелсіз консультанттарды тарта отырып, кезеңдік түрде жүргізіледі. Оның нәтижелері ел экономикасының жұмыс істеуі бойынша ақпараттық картинаның толықтығын қамтамасыз ету үшін мүдделі мемлекеттік органдарға жолданады.
Қазіргі кезеңдегі мемлекеттік меншікті басқару әдістері мен тәсілдерді едәуір жетілдіруді талап етеді. Мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың қызметін кезеңді бақылау қаржы-шаруашылық қызметінің нашарлауының алғышарттары бар мониторинг объектілерін уақтылы анықтауды қамтамасыз етпейді. Күнтізбелік кезеңнің қорытындылары бойынша залалдарға, активтер құнының төмендеуіне, әкімшілік шығыстардың өсуіне және т.б. жол берген мемлекеттің қатысуы бар шаруашылық субъектілерінің саны әлі де көп болып қалуда.
Мемлекеттік мониторингтің нәтижелері бойынша мүдделі мемлекеттік органдармен ақпарат алмасудың тиімділігін айқындау әрқашан да мүмкін бола бермейді.
Мемлекеттік меншікті басқару және мемлекеттік мониторинг саласындағы негізгі сыртқы себептерге экономиканың мемлекеттік секторы ретінде де, сол сияқты жалпы алғанда экономикалық ахуалды дамыту бойынша шешім қабылдайтын мүдделі мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жатады.
Ішкі факторлар – өздерінің көрсеткіштерін төмендету үшін алғышарттары мен тәуекелдері бар кәсіпорындар мен мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың нысаналы зерттеу және мұндай тәуекелдері мен теріс үрдісі жоқ объектілерді тексеруден алып тастау қажеттігі.
5-стратегиялық бағыт.
Заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға)
және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл
Қаржы мониторингі комитетінің стратегиялық бағытының негізгі көрсеткіші Қазақстан Республикасының Қаржыны жылыстатумен күрестің қаржылық шараларын әзірлеу жөніндегі топтың (ФАТФ) 40 ұсынымына және 9 арнайы ұсынымына сәйкестік рейтингі нәтижелерін жақсарту болып табылады.

На современном этапе республиканская государственная собственность состоит из республиканских государственных предприятий (порядка 400), 124 акционерных обществ и 22 товариществ с ограниченной ответственностью с госучастием в уставном капитале, 2 автономных организаций образования. Кроме того, Министерство финансов осуществляет государственный мониторинг стратегических объектов, позволяющий получать информацию об их деятельности в Казахстане, несмотря на то, что большая их часть находится в частной собственности, или в собственности иностранных инвесторов.
Деятельность юридических лиц с государственным участием требует постоянного контроля и оперативного вмешательства уполномоченных государственных органов. Для обеспечения контроля, Министерством финансов проводится комплексный мониторинг эффективности управления государственной собственностью путем периодического проведения обследования юридических лиц с государственным участием и выявления негативных факторов, отрицательно влияющих на их основные технико-экономические показатели. Такой контроль проводится силами независимых консультантов, представляющих отчет о мониторинге и рекомендации по устранению выявленных недостатков.
Государственный мониторинг также проводится периодически, в соответствии с Законом "О государственном мониторинге собственности в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение", с привлечением независимых консультантов. Результаты его направляются заинтересованным государственным органам для обеспечения полноты информационной картины по функционированию экономики страны.
Управление государственной собственностью на современном этапе требует существенного совершенствования методов и подходов. Периодический контроль за деятельностью юридических лиц с государственным участием не обеспечивает своевременное выявление объектов мониторинга, имеющих предпосылки ухудшения финансово-хозяйственной деятельности. Продолжает оставаться большим число хозяйствующих субъектов с госучастием, допускающих убытки по итогам календарного периода, снижение стоимости активов, рост административных расходов и т.д.
Не всегда удается определить эффективность обмена информацией с заинтересованными государственными органами, по результатам государственного мониторинга.
К основным внешним причинам в области управления государственной собственностью и государственного мониторинга относятся взаимодействие с заинтересованными государственными органами, принимающими решения по развитию как государственного сектора экономики, так и экономической ситуации в целом.
Внутренние факторы – необходимость целенаправленного обследования предприятий и юридических лиц с государственным участием, имеющих предпосылки и риски для ухудшения своих показателей, и исключение проверки объектов, не имеющих такие риски и негативные тенденции.
Стратегическое направление 5.
Противодействие легализации (отмыванию) доходов, полученных
незаконным путем, и финансированию терроризма

Қылмыстық кірістерді заңдастыруға және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі Еуразиялық топтың (ЕАТ) отырысының нәтижелері бойынша Қазақстанның ФАТФ-тың 49 ұсынымына сәйкестік рейтингі 13 ұсыным біршама сәйкес және сәйкес деп танылды.
ЕАТ-ның өзара бағалау есебіне сәйкес заңнамалық актілерге, атап айтқанда ақшаны жылыстату және терроризмді қаржыландыруда криминалдандыру, тәркілеу, қылмыстан түскен кірістерді тоқтата тұру және алу, клиенттерді тиісті тексеру және мәліметтерді сақтау, бақылау және қадағалау бөлігінде толықтырулар мен өзгертулер енгізу талап етіледі.
Іс-шаралар нәтижелері бойынша Қазақстанның ФАТФ ұсынымдарына сәйкестік рейтингін 2013 жылы 18 және 2015 жылдарға дейін 23 ұсынымға біршама тиісті және тиісті бағаға дейін жоғарылату жоспарланып отыр.
Осы көрсеткішке қол жеткізу үшін Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қаржы мониторингі комитетінің (бұдан әрі – ҚМК) қызметі мынадай негізгі үш бағыт бойынша:
1. АЖ/ТҚҚ саласында заңнаманы жетілдіру;
2. АЖ/ТҚҚ саласында қажетті институционалдық шаралар.
3. Қаржы мониторингі субъектілерінің, мемлекеттік органдардың және қоғамдық ұйымдардың мамандарын оқытуға бағытталады.
АЖ/ТҚҚ жүйесін жақсарту бойынша ұсынылатын іс-қимылдар жоспарының институционалдық шараларының бірі мыналар: АЖ/ТҚҚ саласындағы уәкілетті орган ретінде ҚМК-ні одан әрі дамыту бойынша шаралар қабылдау; ҚМК-нің Бірыңғай ақпараттық талдау жүйесін жетілдіру және өзекті ету; Талдамалық бөлімшелердің қызметкерлерінің біліктілігін арттыру; қадағалау органдарымен өзара іс-қимылды жандандыру болып табылады.
АЖ/ТҚҚ саласында мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың қызметін ұйымдастыру және үйлестіру мақсатында Комитет мемлекеттік органдар мен қоғамдық бірлестіктермен 11 бірлескен келісімге қол қоюды жоспарлады.
Екіжақты келісімді дамыту шеңберінде – Біріккен Араб Әмірліктерінің, Ресей, Қытай, Тәжікстан, Қырғызстан, Түркия, Румыния, Беларусь және Канаданың қаржылық барлау бөлімшелерімен меморандумдарға қол қойылуы.

По результатам заседаний Евразийской группы по противодействию легализации преступных доходов и финансированию терроризма (ЕАГ) рейтинга соответствия Казахстана 49 рекомендациям ФАТФ 13 рекомендаций признаны как значительно соответствуют и соответствуют.
Согласно отчета взаимной оценки ЕАГ требуется внесение изменений и дополнений в законодательные акты, в части криминализации отмывания денег и финансированию терроризма, конфискации, замораживания и изъятия доходов от преступления, надлежащей проверки клиентов и хранению данных, надзора и контроля.
По результатам мероприятий планируется повышение рейтинга соответствия Казахстана рекомендациям ФАТФ в 2013 году до 18 и в 2015 году до 23 рекомендаций до оценки значительно соответствует и соответствует.
Для достижения данного показателя деятельность Комитета финансового мониторинга Министерства финансов (далее – КФМ ) будет направлена по трем основным направлениям:
1. совершенствование законодательства в сфере ПОД/ФТ;
2. институциональные меры, необходимые в сфере ПОД/ФТ;
3. обучение специалистов субъектов финансового мониторинга, государственных органов и общественных организаций.
Одним из институциальных мер плана рекомендуемых действий по улучшению системы ПОД/ФТ являются: принятие мер по дальнейшему развитию КФМ, как уполномоченного органа в сфере ПОД/ФТ; совершенствование и актуализация Единой Информационной Аналитической Системы КФМ; повышение квалификации сотрудников аналитических подразделений; активизация взаимодействия с надзорными органами.
В целях организации и координации деятельности государственных органов и иных организаций в сфере ПОД/ФТ запланировано подписание 11 совместных соглашений с государственными органами и общественными объединениями.
В рамках развития двустороннего сотрудничества – подписание меморандумов с подразделениями финансовой разведки Объединенных Арабских Эмиратов, России, Китая, Таджикистана, Кыргызстана, Турция, Румынии, Беларусь, Канада.

2011 - 2015 жылдарға – ҚМК-нің "Эгмонт" тобы, Қаржыны жылыстатумен күрестің қаржылық шараларын әзірлеу жөніндегі тобының (ФАТФ) және Қылмыстық кірістерді заңдастыруға және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі Еуразиялық топтың (ЕАТ) жұмыс топтары мен Пленарлық отырыстарында қатысу.
АЖ/ТҚҚ жүйесін жақсарту мен Қазақстан Республикасының ФАТФ ұсынымдарына сәйкестік рейтингін арттыру ФАТФ ұсынымдарына сәйкес келтіру бөлігінде Қаржы министрлігі, Бас Прокуратура, Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі, Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Ішкі істер министрлігі, Жоғарғы Сот, Ұлттық Банк, Туризм және спорт министрлігі, Экономикалық даму және сауда министрлігі, Әділет министрлігі, Байланыс және ақпарат министрлігі сияқты мемлекеттік органдармен үйлестірілген жұмыстан тәуелді болады.

На 2011-2015 годы – участие КФМ в рабочих группах и Пленарных заседаниях Группы "Эгмонт", Группы разработки финансовых мер по борьбе с отмыванием денег (ФАТФ) и Евразийской группы по противодействию легализации преступных доходов и финансированию терроризма (ЕАГ).
Улучшение системы ПОД/ФТ и повышение рейтинга соответствия Республики Казахстан рекомендациям ФАТФ зависят в целом от скоординированной работы государственных органов таких как: Министерство финансов, Генеральная Прокуратура, Агентство по борьбе с экономической и коррупционной преступностью, Комитет Национальной Безопасности, Министерство Внутренних Дел, Верховный Суд, Национальный Банк, Министерство туризма и спорта, Министерство экономического развития и торговли, Министерство юстиции, Министерство связи и информации в части приведение в соответствие рекомендациям ФАТФ.

3. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы
индикатор, іс-шаралар мен нәтижелер көрсеткіштері
3.1 Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикатор, іс-шаралар мен нәтижелер көрсеткіштері
Ескерту. 3.1-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.04.2012 № 497 Қаулысымен.
1-Стратегиялық бағыт. Республикалық бюджеттің атқарылуын қамтамасыз ету
Ескерту. 1-стратегиялық бағыттың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 439 қаулысымен.

3. Стратегические направления, цели, задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов
3.1. Стратегические направления, цели, задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов
Сноска. Подраздел 3.1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 19.04.2012 № 497.
Стратегическое направление 1. Обеспечение исполнения республиканского бюджета
Сноска. Заголовок стратегического направления 1 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2013 № 439.

11,5%
10,7%
10-15%
10-15%
10-15%
10-15%
10-15%
2011 жылғы деңгеймен салыстырғанда ҚР ҚМ дебиторлық берешегін төмендету
ҚР ҚМ есептілік көрсеткіштері
%
-
-
-
Кемінде 20-дан аз емес
-
-
-
2011 жылғы деңгеймен салыстырғанда ҚР ҚМ кредиторлық берешегін төмендету
ҚР ҚМ есептілік көрсеткіштері
%
-
-
-
Кемінде 20-дан аз емес
-
-
-
ҚР ҚМ мен оның құрылымдық бөлімшелерінің веб-сайттарына кіру санын ұлғайту
ҚР ҚМ есептілік деректері
Саны
-
-
496744
497245
497450
497660
497865
Уақтылы өтелген бюджеттік кредиттер көлемі
"Бюджеттік процесс мониторингі" АЖ
%
-
-
-
100
100
100
100
РББӘ бюджеттік бағдарламаларының бюджеттік мониторингпен толық қамтылуы
"Бюджет үдерісінің мониторингі" АЖ
%
-
-
-
-
100
100
100
Тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін іс-шаралар
іске асыру мерзімі
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Бақылау объектілерінің бюджеттік заңнаманы және мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманы сақтауын бақылау
х
х
х
х
х
Бұзушылықтарды жою бойынша кінәлі адамдардың жауапкершілігі туралы шаралар қолдану (әкімшілік, тәртіптік жауапкершілікке тарту, талап қою жұмысы, материалдарды құқық қорғау органдарына беру және т.б.)
х
х
х
х
х
Қазақстан Республикасы Қаржымині дебиторлық және кредиторлық берешегін мониторингтеу
-
X
X
X
X
Тәуекелдерді басқарудың автоматтандырылған жүйесін енгізу
х
-
-
X
-
Бюджетті орындау процесін әдіснамалық қамтамасыз ету
X
X
X
X
X
Бюджеттің орындалуы туралы есептілікті уақтылы, сапалы және толық көлемде жинақтауды қамтамасыз ету
X
X
X
X
X
Орталық және жергілікті атқарушы органдар мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі қызметінің тиімділігін бағалау
X
X
X
X
X
Бюджеттің қажеттілігіне сәйкес бюджет тапшылығын қаржыландыруды қамтамасыз ету
X
X
X
X
X
Үкіметтік борышты мониторингтеу
X
X
X
X
X
Үкіметтік қарыздар бойынша сыйақы (мүдделерді) төлеу бойынша қарыз берушілердің алдындағы міндеттемелерді толық және уақтылы орындау
X
X
X
X
X
Үкіметтік және мемлекет кепілдік берген борыш тәуекелін бағалау
X
X
X
X
X
Үкіметтік борыштың қауіпсіз деңгейін қолдау кезінде кірістілік ауытқымасын құру үшін қор нарығында тиісті бағдар белгілеу үшін қажетті Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі шығаратын МБҚ-нің жеткілікті көлемін қолдау
X
X
X
X
X
Мемлекеттік орган қабылдаған шешімдер туралы халықты хабардар етуді қамтамасыз ету
-
X
X
X
X
Қазақстан Республикасы Қаржымині веб-сайтында қаржы саласындағы қабылданған шаралар жөніндегі ақпаратты уақтылы жаңарту
-
X
X
X
X
Бюджеттік кредиттер бойынша міндеттемелерді орындау кезінде қаржылық тәртіпті арттыру жөнінде шаралар қабылдау
X
X
X
X
X
Бюджеттік кредиттерді өтеу мониторингі
X
X
X
X
X
Республикалық бюджеттің атқарылу мониторингі
X
X
X
X
X
Республикалық бюджет шығыстарының атқарылуын талдау
-
-
X
X
X
Республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттерді іске асыру туралы ай сайынғы талдамалы есептерді қалыптастыру
-
-
X
X
X
Республикалық бюджеттің шығыс бөлігінің, сондай-ақ ағымдағы қаржы жылы тоғыз айының қорытындысынан бастап, өңірлер нысаналы трансферттер есебінен іске асыратын бюджеттік бағдарламалардың күтілетін атқарылуын болжамдау
-
-
X
X
X
Республикалық бюджетті әзірлеу және нақтылау кезінде бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның есепке алуы үшін республикалық бюджеттің шығыстарын атқару, республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы ағымдағы трансферттерді, нысаналы даму трансферттерін және кредиттерді іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы талдамалы есептердің нәтижелері жөнінде ұсыныстар қалыптастыру
-
-
X
X
X
Қазақстан Республикасы Үкіметінің төтенше резервінен және шұғыл шығындарға арналған резервінен қаражат бөлу туралы мемлекеттік органдардың қолдаухаттарын қарау, Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулыларының жобаларына қорытындылар даярлау
-
-
X
X
X

11,5%
10,7%
10-
15%
10-
15%
10-
15%
10-15%
10-15%
Снижение
дебиторской
задолженности МФ
РК по сравнению с
уровнем 2011 года
Отчет-
ные
данные
МФ РК
%
-
-
-
Не
менее
чем
на 20
-
-
-
Снижение
кредиторской
задолженности МФ
РК по сравнению с
уровнем 2011 года
Отчет-
ные
данные
МФ РК
%
-
-
-
Не
менее
чем
на 20
-
-
-
Увеличение числа
посещений
веб-сайта МФ РК и
его структурных
подразделений
Отчет-
ные
данные
МФ РК
Кол-во
-
-
496
744
497
245
497
450
497660
497865
Объем своевременно
погашенных
бюджетных кредитов
ИС
"Мони-
торинг
бюджет-
ного
процесса"
%
-
-
-
100
100
100
100
Полнота охвата
бюджетным
мониторингом
бюджетных программ
АРБП
ИС
"Мони-
торинг
бюджет-
ного
процесса"
-
-
-
-
100
100
100
Мероприятия для достижения показателей прямых
результатов
срок реализации
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
Контроль за соблюдением бюджетного
законодательства и законодательства о
государственных закупках объектами контроля
х
х
х
х
х
Принятие мер об ответственности виновных лиц по
устранению нарушений (привлечение к
административной, дисциплинарной ответственности,
исковая работа, передача материалов в
правоохранительные органы и др.)
х
х
х
х
х
Мониторинг дебиторской и кредиторской
задолженности МФ РК
-
X
X
X
X
Внедрение автоматизированной системы управления
рисками
х
х
-
X
-
Методологическое обеспечение процесса исполнения
бюджета
X
X
X
X
X
Обеспечение сбора своевременной, качественной и в
полном объеме отчетности об исполнении бюджета
X
X
X
X
X
Оценка эффективности деятельности центральных и
местных исполнительных органов и Национального
банка Республики Казахстан
X
X
X
X
X
Обеспечение финансирования дефицита бюджета в
соответствии с потребностью бюджета
х
х
х
х
х
Мониторинг правительственного долга
х
х
х
х
х
Полное и своевременное выполнение обязательств
перед заимодателями по выплате вознаграждения
(интересов) по правительственным займам
х
х
х
х
х
Оценка рисков правительственного и
гарантированного государством долга
х
х
х
х
х
Поддержание достаточного объема ГЦБ, эмитируемых
Министерством финансов Республики Казахстан,
необходимого для установления соответствующего
ориентира на фондовом рынке для построения кривой
доходности при поддержании безопасного уровня
правительственного долга
х
х
х
х
х
Обеспечение информирования населения о принимаемых
решениях государственного органа
-
X
X
X
X
Своевременное обновление информации на веб-сайте
МФ РК по принимаемым мерам в области финансов
-
X
X
X
X
Принятие мер по повышению финансовой дисциплины
при исполнении обязательств по бюджетным кредитам
X
X
X
X
X
Мониторинг погашения бюджетных кредитов
X
X
X
X
X
Мониторинг исполнения республиканского бюджета
X
X
X
X
X
Анализ исполнения расходов республиканского
бюджета
-
-
X
X
X
Формирование ежемесячных аналитических отчетов о
реализации целевых трансфертов, выделенных из
республиканского бюджета
-
-
X
X
X
Прогнозирование ожидаемого исполнения расходной
части республиканского бюджета, а также бюджетных
программ, реализуемых регионами за счет целевых
трансфертов, начиная с итогов девяти месяцев
текущего финансового года
-
-
X
X
X
Формирование предложений по результатам
аналитических отчетов об исполнении расходов
республиканского бюджета, результатах мониторинга
реализации целевых текущих трансфертов, целевых
трансфертов на развитие и кредитов, выделенных из
республиканского бюджета, для учета уполномоченным
органом по бюджетному планированию при разработке
и уточнении республиканского бюджета
-
-
X
X
X
Рассмотрение ходатайств государственных органов о
выделении средств из чрезвычайного резерва и из
резерва на неотложные затраты Правительства
Республики Казахстан, подготовка заключений к
проектам постановлений Правительства Республики
Казахстан о выделении средств из резерва
Правительства Республики Казахстан
-
-
X
X
X

1.1.5. Халықаралық практикаға сәйкес келетін бухгалтерлік есеп және аудит жүйесін құру
Тікелей нәтижелер көрсеткіштері
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлық кезең
2009 жыл (есеп)
2010 жыл (жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Мемлекеттік аудиттің нормативтік және әдіснамалық базасын құру
Қаржымині деректері
НҚА
-
-
-
-
2
5
-
Тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін іс-шаралар
іске асыру мерзімі
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Мемлекеттік аудитті енгізу саласында нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу
-
-
х
х
-
Соңғы нұсқаға сәйкес ХҚЕС және ҚАС-тың мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде ресми аудармасын (ҚАС өзгертілген және IFAC ұсынылған жағдайда) ұйымдастыру және оны жариялау, сондай-ақ Бухгалтерлердің халықаралық федерациясының (АХС-ны қазақ тіліне аудару) авторлық құқығымен қорғалған материалдарын пайдаланғаны үшін лицензиялық алымға төлем төлеу, ХҚЕС-тің мемлекеттік және орыс тілдерінде ресми аудармасын жариялау мақсатында ХҚЕСБХФ-пен шартты ұзарту
-
-
х
х
х
1.2-мақсат. Мемлекеттік сатып алу процесінің тиімділігін арттыру
Ескерту. 1-стратегиялық бағыт 1.3-мақсатпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2012 N 1776 Қаулысымен.
Осы мақсатқа қол жеткізуге бағытталған бюджеттік бағдарламалардың коды 033
Нысаналы индикатор
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлық кезең
2009 жыл (есеп)
2010 жыл (жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Электронды мемлекеттік сатып алу жүйесінің жұмысына қанағаттанған пайдаланушылардың үлесі
Мемлекеттік сатып алу Веб-порталы
%
60
70
75
85
85
90
95
Нысаналы индикаторға қол жеткізу жолдары, құралдары мен әдістері:
1.2.1-міндет. Мемлекеттік сатып алу жүйесінің тиімділігі мен айқындылығын арттыру
Тікелей нәтижелер көрсеткіштері
Ақпарат көзі
Өлшем бірл
Есепті кезең
Жоспарлық кезең
2009 жыл (есеп)
2010 жыл (жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Мемлекеттік сатып алудың жалпы көлемінде электрондық мемлекеттік сатып алу үлесін ұлғайту
Мемлекеттік сатып алу Веб-порталы
%
1,4
10
12
19
29
30
30
Тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін іс-шаралар
іске асыру мерзімі
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Сатып алу тәсілдері бөлінісінде электрондық мемлекеттік сатып алу жүйесін жетілдіру бойынша жұмыстарды жүргізу
Х
Х
Х
Х
Х
Мемлекеттік сатып алу жүйесінің тиімділігі мен айқындылығын қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманы жетілдіру
Х
Х
Х
Х
Х

1.1.5. Создание системы бухгалтерского учета и аудита, соответствующих
международной практике
Показатели прямых результатов
Источник информации
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
2009 год (отчет)
2010 год (план)
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
Создание законодательной и методологической базы государственного аудита
Данные МФ
НПА
-
-
-
-
2
5
-
Мероприятия для достижения показателей прямых результатов
срок реализации
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
Разработка нормативных правовых актов в области государственного аудита
-
-
х
х
-
Организация официального перевода МСФО и МСА (в случае изменения МСА и представления от IFAC) на государственном и (или) русском языках в соответствии с последней версией и его публикация, а также оплата лицензионного сбора за использование защищенных авторским правом материалов Международной федерации бухгалтеров (перевод МСА, на каз.яз.), пролонгация договора с ФКМСФО в целях публикации официального перевода МСФО на государственном и русском языках
-
-
х
х
х
Цель 1.2. Повышение эффективности процесса государственных закупок
Сноска. Стратегическое направление 1 дополнено целью 1.3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2012 № 1776; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 05.08.2013 № 795.
Коды бюджетных программ, направленных на достижение данной цели 033
Целевой индикатор
Источник информации
Ед.изм
Отчетный период
Плановый период
2009
год
(отчет)
2010
год
(план)
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
Доля
пользователей,
удовлетворенных
работой системы
электронных
государственных
закупок
Веб-портал
государст-
венных
закупок
%
60
70
75
85
85
90
95
Пути, средства и методы достижения целевого индикатора:
Задача 1.2.1. Повышение эффективности и прозрачности системы
государственных закупок
Показатели прямых результатов
Источник информации
Ед.изм.
Отчетный период
Плановый период
2009
год
(отчет)
2010
год
(план)
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
Увеличение доли
электронных
государственных
закупок в общем
объеме
государственных
закупок
Веб-портал
государст-
венных
закупок
%
1,4
10
12
19
29
30
30
Мероприятия для достижения показателей прямых результатов
срок реализации
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
Проведение работы по совершенствованию системы электронных государственных закупок в разрезе способов закупок
X
X
X
X
X
Совершенствование законодательства о государственных закупках в целях обеспечения повышения эффективности и прозрачности системы государственных закупок
X
X
X
X
X

Ескерту. 2-стратегиялық бағытқа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.12.2012 № 1696 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 29.12.2012 N 1776; 30.04.2013 № 439; 05.08.2013 N 795; 31.12.2013 N 1454 қаулыларымен.
2.1-мақсат. Салықтық әкімшілендіруді жақсарту
Осы мақсатқа қол жеткізуге бағытталған бюджеттік бағдарламалардың коды 036, 040, 072
Нысаналы индикатор
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлық кезең
2009 жыл
(есеп)
2010 жыл (жоспар)

Сноска. Стратегическое направление 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.12.2012 № 1696 (вводится в действие с 01.01.2013); от 29.12.2012 № 1776; от 30.04.2013 № 439; от 05.08.2013 № 795; от 31.12.2013 № 1454.
Цель 2.1. Улучшение налогового администрирования
Коды бюджетных программ, направленных на достижение данной цели 036, 040, 072
Целевой индикатор
Источник
инфор-
мации
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2009
год
(отчет)
2010
год
(план)

3.2.1-міндет. Мемлекеттік қолдау шараларын көрсету
Тікелей нәтижелер көрсеткіштері
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлық кезең
2009 жыл (есеп)
2010 жыл (жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Оларға қатысты қолда бар қарыздар (кредиттер) және/немесе лизингтік операциялар, облигациялардың купондары бойынша пайыздық ставкаларын субсидиялау қамтамасыз етілген Дағдарыстан кейінгі қалпына келтіру бағдарламасына қатысушылардың саны
Қызметтер операторының есептік деректері
Кәсіпорын
-
-
9
20
50
30
30
Тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін іс-шаралар
іске асыру мерзімі
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Әлеуетті Бағдарламаға қатысушылардың өтініштерін қабылдау
Х
Х
-
-
-
Қолда бар қарыздар (кредиттер) және/немесе лизингтік операциялар және облигациялардың купондары бойынша пайыздық ставкаларын субсидиялау
Х
Х
Х
Х
Х
"Дағдарыстан кейінгі қалпына келтіру (бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды сауықтыру) бағдарламасына" қатысушыларды сауықтыру жоспарларының іске асырылуына мониторинг жүргізу
-
-
Х
Х
Х
Бағдарламаны іске асыру үшін қажетті нормативтік құқықтық актілерді қабылдау
Х
Х
-
-
-
Кәсіпорынның Бағдарламаға қатысуына рұқсат беру туралы материалдарды Сауықтыру кеңесіне шығару
Х
Х
-
-
-
Консультанттың қызметінің құнын республикалық бюджеттен 50 пайыз мөлшерінде бірлесіп қаржыландыруды төлеуді қамтамасыз ету (бұл ретте әрбір қатысушыны бірлесіп қаржыландырудың ең жоғары сомасы шарттың 50 пайызынан немесе сауықтыру жоспарын сүйемелдеу құнын қоса алғанда) 35 миллион теңгеден аспауы тиіс.
Х
Х
-
-
-
4-стратегиялық бағыт. Республикалық мемлекеттік меншікті және
экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларындағы
меншікті басқару жүйесінің тиімділігін арттыру

Задача 3.2.1. Оказание мер государственной поддержки
Показатели
прямых
результатов
Источник
информации
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2009
год
(отчет)
2010
год
(план)
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
Количество
участников
Программы
посткризисного
восстановления,
в отношении
которых
обеспечено
субсидирование
процентной
ставки по уже
имеющимся
займам
(кредитам)
и/или
лизинговым
операциям и
купона по
облигациям
Отчетные
данные
оператора
услуг
Предприя-
тие
-
-
9
20
50
30
30
Мероприятия для достижения показателей прямых
результатов
срок реализации
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
Принятие заявлений потенциальных участников Программы
x
x
-
-
-
Субсидирование процентной ставки по уже имеющимся
займам (кредитам) и/или лизинговым операциям и купона
по облигациям
x
x
x
x
x
Проведение мониторинга реализации планов оздоровлений
участников "Программы посткризисного восстановления
(оздоровление конкурентоспособных предприятий)"
-
-
х
х
х
Принятие необходимых нормативных правовых актов для
реализации Программы
x
x
-
-
-
Вынесение на Совет по оздоровлению материалов о
допуске предприятий к участию в Программе
x
x
-
-
-
Осуществление софинансирования из республиканского
бюджета на оплату стоимости услуг консультанта в
размере 50 процентов (при этом максимальная сумма
софинансирования каждого потенциального участника не
должна превышать 50 процентов от суммы договора или 35
миллионов тенге, включая стоимость сопровождения плана
оздоровления)
x
x
-
-
-
Стратегическое направление 4. Повышение эффективности системы управления республиканской государственной собственностью и собственностью в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение

Ескерту. 5-стратегиялық бағытқа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.12.2012 № 1696 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 31.12.2013 N 1454 қаулыларымен.
5.1-мақсат. Заңсыз жолмен алынған табыстарды заңдастыру
(жылыстату) және терроризмді қаржыландыруға қарсы әрекет
ету мақсатында тиімді қаржылық мониторингтеу жүйесін
қалыптастыру
Осы мақсатқа қол жеткізуге бағытталған бюджеттік бағдарламалардың кодтары 001
Нысаналы индикатор
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
Есепті кезең(жыл)
Жоспарлы кезең(жыл)
2009 жыл (есеп)
2010 жыл (жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Қазақстан Республикасының ақшаны жылыстатуға, терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға (ФАТФ 40) қарсы іс-қимыл жөніндегі халықаралық стандарттарға сәйкестік рейтингін "Неғұрлым сәйкес" және "Сәйкес"-ке дейін бағалауды арттыру
ЕАТ өзара бағалау есебі
баға
-
-
13
13
13
18
23
Нысаналы индикаторға қол жеткізу жолдары, құралдары мен әдістері:
5.1.1-міндет. Қаржылық мониторинг жүйесін жетілдіру
Тікелей нәтижелер көрсеткіштері
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2009 жыл (есеп)
2010 жыл (жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Қаржы мониторингі субъектілерін қаржы мониторингі жүйесімен қамту
ҚМК есептілік деректері
%
-
20
50
65
80
95
98
Тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін іс-шаралар
іске асыру мерзімі
2011 жыл
2012жыл
2013жыл
2014 жыл
2015 жыл
Заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру
-
Х
Х
-
-
Заңсыз жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру бойынша шаралар өткізу
х
х
х
х
х
Қаржы мониторингі субъектiлерi мен мемлекеттiк органдардың қызметкерлерi үшiн оқу семинарларын, кеңестер мен консультациялар өткiзу
Х
Х
Х
Х
Х
Шетел мемлекеттерінің қаржылық барлау бөлiмшелерiмен ынтымақтастық туралы келiсiмдер, меморандумдар жасасу
Х
Х
Х
Х
Х
Қаржы мониторингі субъектiлерiнiң мониторингі
Х
Х
Х
Х
Х
Тiкелей нәтижелер көрсеткiштерi
Ақпарат көзi
Өлшем бірлігі
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Шетелдiк мемлекеттердiң қаржылық барлау бөлiмшелерiмен жасалған келiсiмдердің, меморандумдардың саны
ҚМК-не есепті деректер
бірлік
-
-
2
3
3
2
1
Тiкелей нәтижелер көрсеткiштерiне қол жеткiзуге арналған iс-шаралар
Іске асыру мерзімі
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Ақшаны жылыстыруға және терроризмді қаржыландыруға қарсы әрекет ету саласындағы халықаралық ынтымақтастықты нығайту жөніндегі іс-шаралар жүргізу
х
х
х
х
х
Халықаралық қаржылық барлау бөлiмшелерi бірлестігі ("ЭГМОНТ" тобы) мүшелерінің қатарына кіру
х
-
-
-
-

Сноска. Стратегическое направление 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.12.2012 № 1696 (вводится в действие с 01.01.2013); от 31.12.2013 № 1454.
Цель 5.1. Формирование эффективной системы финансового мониторинга в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма.
Коды бюджетных программ, направленных на достижение данной цели 001
Целевой индикатор
Источник информации
Ед. изм.
Отчетный период (год)
Плановый период (год)
2009 год (отчет)
2010 год (план)
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
Повышение рейтинга соответствия Республики Казахстан Международным стандартам по противодействию отмыванию денег, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения (ФАТФ 40) до оценки "Значительного соответствия" и "Соответствия"
Отчет взаимной оценки ЕАГ
Оценка
-
-
13
13
13
18
23
Пути, средства и методы достижения целевого индикатора:
Задача 5.1.1. Совершенствование системы финансового мониторинга
Показатели прямых
результатов
Источник
информации
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2009 год
(отчет)
2010
год
(отчет)
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
Охват системой
финансового
мониторинга
субъектов
финансового
мониторинга
Отчетные
данные КФМ
%
-
20
50
65
80
95
98
Мероприятия для достижения показателей прямых
результатов
срок реализации
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
Совершенствование законодательства Республики Казахстан
по вопросам противодействия легализации (отмыванию)
доходов, полученных незаконным путем, и финансированию
терроризма
-
х
х
-
-
Проведение мероприятий по совершенствованию
законодательства Республики Казахстан в сфере
противодействия легализации (отмыванию) доходов,
полученных незаконным путем, и финансированию терроризма
х
х
х
х
х
Проведение обучающих семинаров, совещаний и консультаций
для сотрудников субъектов финансового мониторинга и
государственных органов
х
х
х
х
х
Заключение соглашений, меморандумов о сотрудничестве с
подразделениями финансовой разведки иностранных
государств
х
х
х
х
х
Мониторинг субъектов финансового мониторинга
х
х
х
х
х
Задача 5.1.2. Укрепление и расширение потенциала международного сотрудничества
Показатели прямых
результатов
Источник
информа-
ции
Ед. изм.
Отчетный
период
Плановый период
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
Количество
соглашений,
меморандумов о
сотрудничестве с
подразделениями
финансовой разведки
иностранных государств
Отчетные
данные
КФМ
Ед.
-
-
2
3
3
2
1
Мероприятия для достижения показателей прямых
результатов
срок реализации
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
Проведение мероприятий по укреплению
международного сотрудничества в области
противодействия отмыванию денег и финансированию
терроризма
х
х
х
х
х
Вступление в число членов Международного
объединения подразделений финансовой разведки
(группы "ЭГМОНТ")
х
-
-
-
-

3.2. Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттың атауы
1-стратегиялық бағыт. Нәтижеге бағытталған бюджетті жетілдіру
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейiнгi Стратегиялық даму жоспары
1-стратегиялық бағыт. Салық және кеден жүйелерін жетілдіру
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейiнгi Стратегиялық даму жоспары
3-стратегиялық бағыт. Банкроттық саласындағы реттеудің тиімділігін арттыру және бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды дағдарыстан кейін қалпына келтіру (сауықтыру)
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейiнгi Стратегиялық даму жоспары,
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын үдемелi индустриялық-инновациялық дамыту жөнiндегi 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарлама
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 1 ақпандағы № 923 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының қаржы секторын дағдарыстан кейiнгi кезеңде дамыту тұжырымдамасы
4-стратегиялық бағыт. Республикалық мемлекеттік меншікті және стратегиялық маңызы бар экономика салаларындағы меншікті басқару жүйесінің тиімділігін арттыру
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейiнгi Стратегиялық даму жоспары
5-стратегиялық бағыт. Заңсыз жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы әрекет ету
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
4. Функционалдық мүмкіншіліктерді дамыту
Ескерту. 4-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1454 қаулысымен.
Мемлекеттік органдардың стратегиялық бағыттарының атауы, мақсаттары мен міндеттері
Стратегиялық бағытты іске асыру бойынша іс-шаралар мен мемлекеттік органның мақсаты
Іске асыру кезеңі
1-стратегиялық бағыт. Республикалық бюджеттің атқарылуын қамтамасыз ету
- Бюджеттік жоспарлау саласында қызметкерлердің біліктілігін арттыру, бюджеттің атқарылуы және оның атқарылуын бақылау;
- Бюджеттік процесті ақпараттандыру;
- Адами ресурстарды басқарудың ең жақсы принциптері мен әдістері негізінде кадр қызметтерінің тиімді жұмысын қамтамасыз ету;
- Кадр мәселелерін шешу кезінде гендерлік теңдікті қамтамасыз ету;
- Ұлттық бірлікті нығайтудың маңызды факторы ретінде мемлекеттік тілді дамыту;
- Үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жүргізу;
- Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
2011-2015 жылдар
2-стратегиялық бағыт. Салық және кеден жүйелерін жетілдіру
- Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің көрсететін мемлекеттік қызметтердің стандарттары мен регламенттерін әзірлеу;
- "Мемлекеттiк органдардың өз құзыретiне кiретiн электрондық мемлекеттiк қызмет көрсетудi қамтамасыз ету мерзiмдерi туралы";
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2010 жылғы 19 қазандағы № 1080 қаулысына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету процесін электрондық пішімге аудару;
- "Қазақстан Республикасында құқық қорғау қызметi мен сот жүйесiнiң тиiмдiлiгiн арттыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 17 тамыздағы № 1039 Жарлығын іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарының 15-тармағына сәйкес іс-шаралар өткізу
2011-2015 жылдар
3-стратегиялық бағыт. Банкроттық саласында тиімді реттеуді арттыру және бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды дағдарыстан кейін қалпына келтіру (сауықтыру)
- "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі шеңберінде электрондық өзара іс-қимылды құру және дамыту және дәрменсіздік туралы істер бойынша ақпаратпен алмасу;
- "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесі шеңберінде Веб-портал құру және дамыту.
- Мемлекеттік қызмет көрсету процесін электрондық пішімге аудару
2012-2015 жылдар
4-стратегиялық бағыт. Республикалық мемлекеттік меншік пен стратегиялық маңызы бар экономика салаларындағы меншікті басқару жүйесінің тиімділігін арттыру
- Қаржы шаруашылық қызметін талдау және тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде кешенді мониторинг объектілерінің тізбесін қалыптастыру;
- Мемлекеттің қатысуы бар объектілер қызметіне кешенді мониторингі мен стратегиялық объектілер мониторингін жүргізу;
- Қаржы шаруашылық қызметінің көрсеткіштерін жақсарту үшін ұсынымдар әзірлеу және оларды мүдделі мемлекеттік органдар мен мониторинг объектілеріне олар басқарушы шешімдер қабылдау үшін жіберу;
- "Мемлекеттік мүлік туралы" заңға сәйкес Мемлекеттік мүлік тізілімін құру
2011-2015 жылдар
5-стратегиялық бағыт. Заңсыз жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл
- Заңсыз жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл, осы бағытта мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіру;
- Заңсыз жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл саласында бірыңғай ақпараттық жүйе құру және республикалық деректер базасын жүргізу;
- Заңсыз жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл саласында шетел мемлекеттерінің құзыретті органдарымен іс-қимылды және ақпарат алмасуды жүзеге асыру.
2011-2015 жылдар

3.2. Соответствие стратегических направлений и целей
государственного органа стратегическим целям государства
Стратегические направления и цели
государственного органа
Наименование стратегического и (или)
программного документа
Стратегическое направление 1.
Совершенствование бюджета,
ориентированного на результат
Стратегический план развития Республики
Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом
Президента Республики Казахстан от 1
февраля 2010 года № 922
Стратегическое направление 2.
Совершенствование налоговой и таможенной
систем
Стратегический план развития Республики
Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом
Президента Республики Казахстан от 1
февраля 2010 года № 922
Стратегическое направление 3.
Повышение эффективности регулирования в
сфере банкротства и посткризисное
восстановление (оздоровление)
конкурентоспособных предприятий)
Стратегический план развития Республики
Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом
Президента Республики Казахстан от 1
февраля 2010 года № 922.
Государственная программа по форсированному
индустриально-инновационному развитию
Республики Казахстан на 2010-2014 годы,
утвержденная Указом Президента Республики
Казахстан от 19 марта 2010 года № 958.
Концепция развития финансового сектора
Республики Казахстан в посткризисный
период, утвержденная Указом Президента
Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года
№ 923.
Стратегическое направление 4.
Повышение эффективности системы
управления республиканской
государственной собственностью и
собственностью в отраслях экономики,
имеющих стратегическое значение
Стратегический план развития Республики
Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом
Президента Республики Казахстан от 1
февраля 2010 года № 922
Стратегическое направление 5.
Противодействие легализации (отмыванию)
доходов, полученных незаконным путем, и
финансированию терроризма
Стратегический план развития Республики
Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом
Президента Республики Казахстан от 1
февраля 2010 года № 922
4. Развитие функциональных возможностей
Сноска. Раздел 4 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1454.
Наименование стратегического
направления, цели и задачи
государственного органа
Мероприятия по реализации
стратегического направления и
цели государственного органа
Период реализации
Стратегическое направление 1.
Обеспечение исполнения
республиканского бюджета
- Повышение квалификации
работников сферы бюджетного
планирования, исполнения
бюджета и контроля его
исполнения;
- Информатизация бюджетного
процесса;
- Обеспечение эффективной
работы кадровых служб на
основе лучших принципов и
методов управления
человеческими ресурсами;
- Обеспечение гендерного
равенства при решении
кадровых вопросов;
- Развитие государственного
языка, как важнейшего фактора
укрепления национального
единства;
- Взаимодействие с
неправительственными
организациями;
- Обеспечение информационной
безопасности.
2011-2015 годы
Стратегическое направление 2.
Совершенствование
налоговой и таможенной
систем
- Разработка стандартов и
регламентов государственных
услуг, оказываемых
Министерством финансов
Республики Казахстан,
- Перевод процесса оказания
государственных услуг в
электронный формат согласно
постановлению Правительства
Республики Казахстан от 19
октября 2010 года № 1080
"О сроках обеспечения
государственными органами
оказания входящих в их
компетенцию электронных
услуг";
- Проведение мероприятий в
соответствии с пунктом 15
плана мероприятий по
реализации Указа Президента
Республики Казахстан от 17
августа 2010 года № 1039
"О мерах по повышению
эффективности
правоохранительной
деятельности и судебной
системы в Республике
Казахстан"
2011-2015 годы
Стратегическое направление 3.
Повышение эффективности
регулирования в сфере
банкротства и посткризисное
восстановление
(оздоровление)
конкурентоспособных
предприятий)
- Создание и развитие
электронного взаимодействия и
обмена информацией по делам о
несостоятельности в рамках
интегрированной
автоматизированной
информационной системы
"е-Минфин";
- Создание и развитие
Веб-портала в рамках
интегрированной
автоматизированной
информационной системы
"е-Минфин";
- Перевод процесса оказания
государственных услуг в
электронный формат
2012-2015 годы
Стратегическое направление 4.
Повышение эффективности
системы управления
республиканской
государственной
собственностью и
собственностью в отраслях
экономики, имеющих
стратегическое значение
- Формирование перечня
объектов комплексного
мониторинга на основе анализа
финансово-хозяйственной
деятельности и системы
управления рисками
- Проведение комплексного
мониторинга деятельности
объектов с государственным
участием и мониторинга
стратегических объектов;
- Выработка рекомендаций для
улучшения показателей
финансово-хозяйственной
деятельности и направление
их заинтересованным
государственным органам и
объектам мониторинга для
принятия ими управленческих
решений;
- Создание Реестра
государственного имущества в
соответствии с Законом
"О государственном имуществе"
2012-2015 годы
Стратегическое направление 5.
Противодействие легализации
(отмыванию) доходов,
полученных незаконным путем,
и финансированию терроризма
- Противодействие легализации
(отмыванию) доходов,
полученных незаконным путем,
и финансированию терроризма,
координация деятельности
государственных органов в
этом направлении;
- Создание единой
информационной системы и
ведение республиканской базы
данных в сфере
противодействия легализации
(отмыванию) доходов,
полученных незаконным путем,
и финансированию терроризма;
- Осуществление
взаимодействия и
информационного обмена с
компетентными органами
иностранных государств в
сфере противодействия
легализации (отмыванию)
доходов, полученных
незаконным путем, и
финансированию терроризма.
2011-2015 годы

5. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Ескерту. 5-бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.12.2012 № 1696 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 30.04.2013 № 439 қаулыларымен.
Қол жеткізу үшін ведомствоаралық өзара іс-қимыл талап етілетін міндеттер көрсеткіші
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүргізілетін мемлекеттік орган
Мемлекеттік органдар жүзеге асыратын шаралар
1
2
3
Республикалық бюджет тапшылығын төмендету
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері, жергілікті атқарушы органдар
Басымды емес ағымдағы шығындарды қысқарту және бюджетті дамыту;
Әкімшілік шығындарды оңтайландыру;
Бюджет үшін ең аз шығындармен мемлекеттік қызметтер көрсету
Қазақстан экономикасына инвестициялар тарту үшін жағдайларды құруға ықпал ететін кеден қызметтерінің сапасын арттыру
Кеден одағының кеден шекарасы арқылы өткізу пункттерінде бірлескен бақылау жүргізетін мемлекеттік органдар;
импорттау, экспорттау және транзиттеу операциялары кезінде бақылау жүргізетін мемлекеттік органдар.
Кеден одағының кеден шекарасы арқылы өткізу пункттерінде кедендік бақылаудың автоматтандырылған құралдарын енгізу;
Кеден шекарасы арқылы тауарларды өткізу кезінде кеден операцияларын өткізу уақытын қысқарту;
Электрондық декларациялауды енгізу
Дебиторлық және кредиторлық берешекті алдыңғы жылмен салыстырғанда кемінде 20% төмендету
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, жергілікті атқарушы органдар
Дебиторлық және кредиторлық берешектің мониторингін жүзеге асыру және оны төмендету бойынша іс-шаралар өткізу
Мемлекеттік шығыстардың тиімділігін арттыру
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері, жергілікті атқарушы органдар
Мемлекеттік саясаттың басымдықтарына сәйкес нақты нәтижелерді алуға бюджет қаражаттарын формалды игерумен мемлекеттік органдардың қызметін қайта бағыттау;
Бәсекелестік ортаға тән емес функцияларды беру;
Бюджеттік қаражатты қатаң үнемдеу және шығыстардың басымды емес түрлерін қысқарту;
Бюджеттік бағдарламалардың тікелей нәтижелерінің бірге тең және одан артық бюджет қаражатын игерудің ара қатынасына қол жеткізу
Барлық бюджеттік бағдарламаларда тікелей және түпкі нәтижелердің көрсеткіштері көзделген
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитеті
Бюджет қаражатын нысаналы және тиімді орындауға жүйелі бақылауды жүзеге асыру, бюджет қаражатын тиімді пайдалануды арттыру бойынша ұсынымдар әзірлеу.
Қазақстан Республикасының Ақшаны жылыстатуға, терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі халықаралық стандарттарына сәйкестігі рейтингін арттыру
БП, ҰҚК, ЭҚСКА, ІІМ, ЖС, ҰБ, СДША, ЭБЖМ, Әділетмині, ККМ
Заңсыз жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы заңнаманы және институционалдық шараларды жетілдіру

5. Межведомственное взаимодействие
Сноска. Раздел 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.12.2012 № 1696 (вводится в действие с 01.01.2013); от 30.04.2013 № 439.
Показатели задач, для
достижения которых требуется
межведомственное
взаимодействие
Государственный орган, с
которым осуществляется
межведомственное
взаимодействие
Меры, осуществляемые
государственными органами
1
2
3
Снижение дефицита
республиканского бюджета
Администраторы бюджетных
программ, местные
исполнительные органы
Сокращение неприоритетных
текущих затрат и бюджета
развития;
Оптимизация
административных затрат;
Оказание государственных
услуг с наименьшими
затратами для бюджета
Повышение качества
таможенных услуг,
способствующее созданию
условий для привлечения
инвестиций в казахстанскую
экономику, поступлению
доходов в республиканский
бюджет
Государственные органы,
осуществляющие совместный
контроль в пунктах пропуска
через таможенную границу
Таможенного союза;
государственные органы,
осуществляющие контроль при
импортных, экспортных и
транзитных операциях.
Внедрение
автоматизированных
средств таможенного
контроля в пунктах
пропуска через
таможенную границу
Таможенного союза;
Сокращение времени
прохождения таможенных
операций при
перемещении товаров
через таможенную
границу;
Внедрение электронного
декларирования
Снижение дебиторской и
кредиторской задолженности
не менее чем на 20 % по
сравнению с предыдущим
годом
Администраторы бюджетных
программ, местные
исполнительные органы
Осуществление
мониторинга дебиторской
и кредиторской
задолженности и
проведение мероприятий
по ее снижению
Повышение эффективности
расходов
Администраторы бюджетных
программ, местные
исполнительные органы
Переориентация
деятельности
государственных органов с
формального освоения
бюджетных средств на
получение конкретных
результатов в
соответствии с
приоритетами
государственной политики;
Передача несвойственных
функций в конкурентную
среду;
Жесткая экономия
бюджетных средств и
сокращение неприоритетных
видов расходов;
Достижение соотношения
прямых результатов
бюджетных программ к
освоению бюджетных
средств
Во всех бюджетных
программах предусмотрены
показатели прямых и
конечных результатов
Счетный комитет по контролю
за исполнением
республиканского бюджета
Осуществление системного
контроля за целевым и
эффективным
использованием бюджетных
средств, выработка
рекомендаций по повышению
эффективности
использования бюджетных
средств.
Повышение рейтинга
соответствия Республики
Казахстан Международным
стандартам по противодействию
отмыванию денег,
финансированию терроризма
и финансированию
распространения оружия
массового уничтожения
ГП, КНБ, АБЭКП, МВД, ВС, НБ,
АСФК, МЭБП, МЮ, МТК
Совершенствование
законодательства и
институциональных мер
в сфере противодействия
легализации (отмывания)
доходов, полученных
незаконным путем, и
финансированию терроризма

6. Тәуекелдерді басқару
Ескерту. 6-бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.12.2012 № 1696 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 30.04.2013 № 439; 05.08.2013 N 795; 31.12.2013 N 1454 қаулыларымен.
Мүмкін болатын тәуекелдің атауы
Тәуекелдерді басқару бойынша шаралар қабылданбаған жағдайда пайда болуы мүмкін салдарлар
Тәуекелдерді басқару жөніндегі шаралар
1
2
3
Сыртқы тәуекелдер
Дүниежүзілік Банктің бағалау әдістемесін өзгерту
"Кәсіпорындарды тарату" индикаторы бойынша "Doing Business" Дүниежүзілік банкінің рейтингіндегі ұстанымының болжанбайтындығы
Дүниежүзілік банктің сарапшыларымен өзара іс-қимыл және банкроттық саласында объективті деректерді ұсыну
Мемлекеттік мекемелердің "Қазынашылық-клиент" АЖ қосылуға дайын болмауы
Қажетті деңгейдегі техникалық жарақтануы жоқ мемлекеттік органдар "Қазынашылық-клиент" АЖ қосыла алмайды.
"Қазынашылық-клиент" АЖ жұмыс істеуі үшін мемлекеттік мекемелердің техникалық жарақтандырылуын арттыру бойынша облыс әкімдіктерімен жұмыс жүргізу.
Кедендік ісі саласында құқық бұзушылықпен күрес желісі бойынша басқа құқық қорғау органдармен өзара іс-қимыл жасаудың қажетті деңгейіне қол жеткізбеу
Кеден ісі саласында құқық бұзушылықпен күрес желісі бойынша кеден органдары өткізетін іс-шаралар сапасының төмендеуі
Жедел сипаттағы деректер алмасу бойынша құқық қорғау органдарының бірыңғай ақпараттық порталын құру бойынша Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасымен бірыңғай позицияны әзірлеу
"Экспорттық-импорттық операциялар бойынша бірыңғай терезе" интеграцияланған ақпараттық жүйесін енгізу
Е-терезені іске асыруға тартылған мемлекеттік органдар тарапынан оны енгізу бойынша іс-шаралар уақтылы орындалмайды. Қаржыландыру мәселелерінің уақтылы шешілмеуі
Бұл тәуекелді Үкімет деңгейінде Жобаға басшылық ету, сондай-ақ 2011-2013 жылдарға арналған ҚР "Экспорттық-импорттық операциялар бойынша бірыңғай терезе" интеграцияланған ақпараттық жүйесін құру Тұжырымдамасын іске асыру бойынша Жоспарды орындаудың жеке тармағын Мемлекеттік органдардың тиімділігін бағалау әдістемесіне енгізу арқылы ғана болдырмау мүмкін
Дүниежүзілік экономикалық форумның Жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексінің индикаторларына және "Doing Business" Дүниежүзілік банктің рейтингіне қол жеткізбеу
Бәсекеге қабілеттілік рейтингіндегі елдің позициясының төмендеуі
Әлсіз және күшті жақтарын, қауіп-қатер мен мүмкіндіктерді уақтылы анықтау және тиісті ден қою шараларын қабылдау мақсатында бәсекеге қабілеттілік тұрғысынан әлемдегі және елдегі үрдістерді мониторингілеу
Салалық мемлекеттік органдарда "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған, олар бойынша мәліметтер Мемлекеттік мүлік тізіліміне ұсынылатын мемлекеттік мүлік объектілерін автоматтандырылған есепке алудың болмауы
Мемлекеттік мүлік тізілімінде есепке алудың жекелеген объектілері бойынша ақпараттың болмауы
Мемлекеттік мүлік тізілімінің 4 мемлекеттік органның (Әділетмині, ЖРА, ТЖМ және МАМ) ақпараттық жүйесімен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету
Ақшаны жылыстатуға, терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі халықаралық стандарттарды және Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзiрлеу тобының (ФАТФ) бағалау әдістемесін қабылдау
Қазақстан Республикасының ақшаны жылыстатуға, терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі халықаралық стандарттарына және ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзiрлеу тобының (ФАТФ) бағалау әдістемесіне сәйкестігі позициясының және Қылмыстық кірістерді заңдастыруға және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі еуразиялық топтың бағалаушылары позициясының төмендеуі
Мүдделі мемлекеттік органдардың Үкіметтік ұйым – Еуразия қылмыстық кірістерді заңдастыруға және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі тобының жалпы отырыстарына, сондай-ақ заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында қажет деректерді бере отырып, жұмыс топтарының отырыстарына қатысуын қамтамасыз ету
Тау-кен өндіру саласындағы өнімге (феррахром, алюминий, мырыш, мыс және т.б.) әлемдік бағаның құлдырауы, сондай-ақ "0" ставка бойынша ҚҚС автоқайтарулар
РБ жоспарының орындалмауы
Салықтық әкімшілендіруді жетілдіру
Әлеуетті өнім берушінің "Электрондық шот-фактураларды қабылдау мен өңдеу бойынша ақпараттық жүйе құру" жобасын іске асыру мерзімін бұзуы
"Электрондық шот-фактураларды қабылдау мен өңдеу бойынша ақпараттық жүйе құру" жобасын іске асыру мерзімінің бұзылуы
Шартта көзделген талаптардың сақталуын мониторингілеу
Ішкі тәуекелдер
Республикалық және мемлекеттік бюджеттер тапшылығының өсуі
ІЖӨ қатысты үкімет борышының өсуі, бюджеттің Ұлттық қорға тәуелділігі
Бюджет қаражатын қатаң үнемдеу және шығыстардың басымды емес түрлерін қысқарту;
Кәсіпкерлік қызметті жандандыруға ықпал ететін елде макроэкономикалық жағдайды жақсарту бойынша жүйелі шараларды қабылдау және оның салдары ретінде салық базасын ұлғайту
Банкроттардың конкурстық массасының өтімсіздігі, конкурстық және оңалту басқарушының біліктілігінің жеткіліксіздігі, борышкерді банкрот деп тану туралы кредит берушілердің сотқа уақтылы жүгінбеуі
Конкурстық массаның құнына кәсіпорынды жоюға шығындарды қысқарту бойынша көрсеткіштің орындалмауы
Банкроттық туралы заңнаманы кредиторлардың құқықтарын күшейту, сондай-ақ банкроттардың шығарылған мүліктерін қайтару жөніндегі жұмыстардың тиімділігін арттыру бөлігінде жетілдіру, кредиторлармен түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
Нәтижесінде "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен анықталған Мемлекеттік мүлік тізілімін құру мерзімдерінен кейінге қалатын, оның шеңберінде Мемлекеттік мүлік тізілімін құру жоспарланып отырған "е-Қаржымині" жобасын іске асыру мерзімдерін кідірту
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған Мемлекеттік мүлік тізілімін құру мерзімін бұзу
Басқару кеңесінде "е-Қаржымині" жобасы бойынша іс-шараларды іске асыру үшін Қаржы министрлігінің ақпараттық жүйелерін дамытудың бірыңғай саясаты мен бағытын қолдау бойынша ұсыныстар әзірлеу
Қазақстанда ҚСХҚЕС саласындағы мамандардың болмауы
ҚСХҚЕС-ке сапасыз көшу тәуекелі
ҚСХҚЕС-ке сәйкес бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік саласындағы қазақстандық мамандарды оқыту, сондай-ақ оқыту үшін, оның ішінде халықаралық жобалар шеңберінде шетелдік консультанттарды тарту
Ақшаны жылыстатуға, терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып жою қаруын таратуға қарсы іс-қимыл жөніндегі халықаралық стандарттарды тиісті мемлекеттік органдардың (БП, ҰҚК, ЭҚСКА, ІІМ, ЖС, ҰБ, СДШІА, ЭБЖМ, Әділетмині, ККМ) іске асырмауы
Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) халықаралық стандарттарына сәйкестік көрсеткіштері бойынша рейтингтегі позициялардың төмендеуі
Қолданыстағы заңдарға және басқа да нормативтік-құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу жолымен заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып жою қаруын таратуға қарсы іс-қимыл жөніндегі негізгі және базалық халықаралық стандарттардың іске асырылуын қамтамасыз ету
Мемлекеттік қызметтер көрсетудің стандарттары мен регламенттерінің уақтылы бекітілмеуі
Ұсынылатын салықтық қызметтер көрсету сапасының нашарлауы
Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көрсету тізіліміне енгізілген мемлекеттік қызметтер көрсетудің стандарттары мен регламенттерін бекітуді қамтамасыз ету

6. Управления рисками
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.12.2012 № 1696 (вводится в действие с 01.01.2013); от 30.04.2013 № 439; от 05.08.2013 № 795; от 31.12.2013 № 1454.
Наименование возможного риска
Возможные последствия в
случае непринятия мер по
управлению рисками
Мероприятия по управлению
рисками
1
2
3
Внешние риски
Изменение методики оценки
Всемирного Банка
Не предсказуемость позиции в
рейтинге по индикатору
"Ликвидация предприятий"
рейтинга Всемирного Банка
"Doing Business"
Взаимодействие с
экспертами Всемирного
банка и предоставление
объективных данных в
сфере банкротства
Неготовность государственных
учреждений к подключению к ИС
"Казначейство-клиент"
Государственные учреждения,
не имеющие необходимый
уровень технического
оснащения, не могут быть
подключены к ИС
"Казначейство-Клиент"
Проведение работ с
акиматами областей по
повышению технического
оснащения государственных
учреждений для работы в
ИС "Казначейство-клиент"
Недостижение должного уровня
взаимодействия с другими
правоохранительными органами
по линии борьбы с
правонарушениями в сфере
таможенного дела
Снижение качества
мероприятий, проводимых
таможенными органами по линии
борьбы с правонарушениями в
сфере таможенного дела
Выработка единой позиции
с Генеральной
прокуратурой Республики
Казахстан по созданию
единого информационного
портала правоохранительных
органов по обмену данных
оперативного характера
Внедрение интеграционной
информационной системы
"Единое окно по
экспортно-импортным
операциям"
Со стороны государственных
органов, задействованных в
реализации Е-окно,
несвоевременно выполняются
мероприятия по его
внедрению.
Несвоевременное решение
вопросов финансирования.
Исключение этого риска
возможно только через
кураторство Проекта на
уровне Правительства, а
также включения в
Методику оценки
эффективности
государственных органов
отдельного
пункта исполнение Плана
по реализации Концепции
создания интеграционной
информационной системы
"Единое окно по
экспортно-импортным
операциям" в РК на
2011–2013 годы.
Недостижение индикаторов
Глобального индекса
конкурентоспособности
Всемирного экономического
форума и рейтинга Всемирного
банка "Doing Business"
Снижения позиций страны в
рейтинге конкурентоспособности
Мониторинг тенденций в
мире и стране с точки
зрения
конкурентоспособности с
целью своевременного
выявления слабых и
сильных сторон, угроз и
возможностей и принятия
соответствующих мер
реагирования
Отсутствие у отраслевых
государственных органов
автоматизированного учета
объектов государственного
имущества, определенных
Законом Республики Казахстан
"О государственном
имуществе", сведения по
которым представляются в
Реестр государственного
имущества
Отсутствие информации по
отдельным объектам учета в
Реестре государственного
имущества
Обеспечение
взаимодействия Реестра
государственного
имущества с
информационными системами
4-х государственных
органов (МЮ, АУЗР, МЧС и МК)
Принятие Международных
стандартов по противодействию
отмыванию денег,
финансированию терроризма и
финансированию
распространения оружия
массового уничтожения и
методики оценки Группы
разработки финансовых мер
борьбы с отмыванием денег
(ФАТФ)
Снижение позиции рейтинга
соответствия Республики
Казахстан Международным
стандартам по противодействию
отмыванию денег,
финансированию терроризма и
финансированию
распространения оружия
массового уничтожения Группы
разработки финансовых мер
борьбы с отмыванием денег
(ФАТФ) и позиции оценщиков
Евразийской группы по
противодействию легализации
преступных доходов и
финансированию терроризма (ЕАГ)
Обеспечение участия
заинтересованных
государственных органов
в пленарных заседаниях
Межправительственной
организации - Евразийской
группы по противодействию
легализации преступных
доходов и финансированию
терроризма, а также в
заседаниях рабочих групп
с предоставлением
необходимых данных в
сфере противодействия
легализации (отмыванию)
доходов, полученных
незаконным путем,
финансированию терроризма
и финансированию
распространения оружия
массового уничтожения
Падение мировых цен на
продукцию горнодобывающей
отрасли (феррахром, алюминий,
цинк, медь и т.д.), а также
автовозвраты НДС по "0"
ставке
Неисполнение плана РБ
Совершенствование
налогового
администрирования
Срыв сроков реализации
проекта "Создание
информационной системы по
приему и обработке
электронных счетов-фактур"
потенциальным поставщиком
Нарушение срока реализации
проекта "Создание
информационной системы по
приему и обработке
электронных счетов-фактур"
Проведение мониторинга
за соблюдением условий
предусмотренных договором
Внутренние риски
Рост дефицита
республиканского и
государственного бюджетов
Рост правительственного долга
по отношению к ВВП,
зависимость бюджета от
Национального фонда
Жесткая экономия
бюджетных средств и
сокращение неприоритетных
видов расходов;
Принятие системных мер по
улучшению
макроэкономической
ситуации в стране,
способствующей оживлению
предпринимательской
деятельности, и как
следствие, увеличению
налоговой базы.
Не ликвидность конкурсной
массы банкротов,
недостаточность квалификации
конкурсных и реабилитационных
управляющих, несвоевременное
обращение в суд кредиторами о
признании должника банкротом
Неисполнение показателя по
сокращению затрат на
ликвидацию предприятия к
стоимости конкурсной массы
Совершенствование
законодательства о
банкротстве в части
усиления прав кредиторов,
а также повышения
эффективности работы по
возврату выведенного
имущества банкротов,
проведение
разъяснительной работы с
кредиторами
Задержка сроков реализации
проекта "е-Минфин", в рамках
которого планируется создание
Реестра государственного
имущества, в результате
которого произойдет
отставание от сроков создания
Реестра государственного
имущества, определенных
Законом Республики Казахстан
"О государственном имуществе"
Нарушение срока создания
Реестра государственного
имущества, определенного
Законом Республики Казахстан
"О государственном имуществе"
Выработка предложений в
Управляющем совете по
поддержке единой политики
и направления развития
информационных систем
Министерства финансов,
для реализации
мероприятий по проекту
"е-Минфин"
Отсутствие в Казахстане
специалистов в области МСФООС
Риск некачественного перехода
на МСФООС
Обучение казахстанских
специалистов в области
бухгалтерского учета и
финансовой отчетности в
соответствии с МСФООС,
а также привлечение
иностранных консультантов
для обучения, в том числе
в рамках международных
проектов
Нереализация Международных
стандартов по противодействию
отмыванию денег,
финансированию терроризма и
финансированию
распространения оружия
массового уничтожения
соответствующими
государственными органами
(ГП, КНБ, АБЭКП, МВД, ВС, НБ,
АСФК, МЭБП, МЮ, МТК)
Ухудшение позиций в рейтинге
по показателям соответствия
международным стандартам
Группы разработки финансовых
мер борьбы с отмыванием денег
(ФАТФ)
Обеспечение реализации
ключевых и базовых
Международных стандартов
по противодействию
легализации (отмыванию)
доходов, полученных
незаконным путем, и
финансированию терроризма
и финансированию
распространения оружия
массового уничтожения
путем внесения изменений
и дополнений в
действующие законы и
другие нормативно-
правовые акты
Несвоевременное утверждение
стандартов и регламентов
государственных услуг
Ухудшение качества
предоставляемых налоговых
услуг
Обеспечение утверждения
стандартов и регламентов
государственных услуг,
включенных в Реестр
государственных услуг,
оказываемых физическим
и юридическим лицам

7-бөлім. Бюджеттік бағдарлама
Ескерту. 7-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.12.2012 № 1696 (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. Кіші бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2013 N 391 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.04.2013 № 439; 05.08.2013 N 795; 31.12.2013 N 1454 қаулыларымен.
Бюджеттік бағдарлама
001 Мемлекеттік бюджеттің атқарылуын және оның атқарылуын бақылауды қамтамасыз ету
Сипаттамасы
Мемлекеттік бюджеттің атқарылуы және оның атқарылуын бақылау
Кедендік бақылау саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыруды қамтамасыз ету. Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу мен кедендік бақылау
Салықтық әкімшілік етуді жақсарту жолымен салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің толық түсуін, сондай-ақ этил спирті мен алкоголь өнімінің, темекі бұйымдарының, мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеуді қамтамасыз ету, халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру
Республикалық бюджеттің атқарылуы функцияларын жүзеге асыру және жергілікті бюджеттердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының атқарылуына қызмет көрсету. Бюджет ақшасын басқару.
Ішкі мемлекеттік қаржылық бақылауды жүзеге асыру
Банкроттық рәсімдерді жүргізуді бақылау саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыруды және іске асыруды қамтамасыз ету (банктерді, сақтандыру (қайта сақтандыру)ұйымдарын және жинақтаушы зейнетақы қорларын қоспағанда)
Мемлекеттік мүлікті басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру
Заңсыз табыстарды жария ету (жылыстату) мен терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимылды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң орталық аппаратын, комитеттердi және олардың аумақтық органдарын ұстау. Мемлекеттiк қызметкерлердiң бiлiктiлiгiн арттыру, мемлекеттiк және ағылшын тілдерін оқыту. Ақпараттық жүйелердi сүйемелдеу және пайдалану, есептеу техникасына жүйелi-техникалық қызмет көрсету. Байланыс қызметiне ақы төлеу, ғимараттарды, үй-жайларды, жабдықтарды, негiзгi құралдарды,жабдықтарды ағымдағы жөндеу. Ғимараттарды, үй-жайларды, автокөлік құралдарын жалдау. Тауарлар, шығыс және жинақтаушы материалдар сатып алу. Тауарларды, шығыстық және қосалқы материалдарды сатып алу. Өзге де көрсетілетін қызметтер мен жұмыстар
бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына қарай
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті жыл
жоспарлы кезең
2014 жыл
2015 жыл
2009 жыл (есеп)
2010 жыл (жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі орталық аппаратының, комитеттерінің және олардың аумақтық органдарының штат санын ұстау
бірлік

Раздел 7. Бюджетные программы
Сноска. Раздел 7 в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2012 № 1696 (вводится в действие с 01.01.2013).
Бюджетные программы
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.04.2013 № 391 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); от 30.04.2013 № 439; от 05.08.2013 № 795; от 31.12.2013 № 1454.
Бюджетная программа
001 Услуги по обеспечению исполнения и контроля за исполнением государственного бюджета
Описание
Исполнение и контроль за исполнением государственного бюджета
Обеспечение формирования и реализация государственной политики в области таможенного контроля. Таможенное оформление и таможенный контроль товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан
Обеспечение полноты поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет путем улучшения налогового администрирования, а также государственного регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции, табачных изделий, отдельных видов нефтепродуктов, осуществление международного сотрудничества
Осуществление функций исполнения республиканского бюджета и обслуживание исполнения местных бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан. Управление бюджетными деньгами
Осуществление внутреннего государственного финансового контроля
Обеспечение формирования и реализация государственной политики в области контроля за проведением процедур банкротства (за исключением банков, страховых (перестраховочных) организаций и накопительных пенсионных фондов)
Реализация государственной политики в области управления государственным имуществом
Обеспечение противодействия легализации (отмыванию) незаконных доходов и финансированию терроризма
Содержание центрального аппарата Министерства финансов Республики Казахстан, комитетов и их территориальных органов.
Повышение квалификации государственных служащих, обучение государственному и английскому языкам.
Сопровождение и эксплуатация информационных систем, системно-техническое обслуживание вычислительной техники.
Оплата услуг связи, текущий ремонт зданий, помещений, основных средств, оборудования.
Аренда зданий, помещений, автотранспортных средств. Приобретение товаров, расходных и комплектующих материалов.
Прочие услуги и работы
вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
наименование показателей бюджетной программы
ед. изм.
отчетный год
плановый период
2014 год
2015 год
2009 год (отчет)
2010 год (план)
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
Содержание штатной численности центрального аппарата Министерства финансов Республики Казахстан, комитетов и их территориальных органов
ед.

42 480
47 723
73 641
87 940
83 262
97 415
97 181
Бюджеттік бағдарлама
026 Кедендік бақылау және кедендік инфрақұрылым объектілерін салу
Сипаттамасы
Кедендік бақылау объектілерінде жалғастырылып жатқан құрылыс жұмыстары, жобалау-сметалық құжаттарды, жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеу және бекіту, Қазақстан Республикасының өңірлерінде кедендік бақылау объектілерінің құрылысын аяқтау.
бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына қарай
бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
даму
бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті жыл
жоспарлы кезең
2014 жыл
2015 жыл
2009 жыл (есеп)
2010 жыл (ағымдағы жылдың жоспары)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Оңтүстік Қазақстан, Маңғыстау, Ақтөбе және Алматы облыстарындағы объектілердің құрылысын аяқтау
объектілер
7
4
1
Жобалау-сметалық құжаттама әзірлеу, Мемлекеттік сараптама жүргізу және Шығыс Қазақстан облысында Бірыңғай бақылау-өткізу пункті құрылысының басталуы
объектілер
1
Жобалау-сметалық құжаттама әзірлеу, Мемлекеттік сараптама өткізу және Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Алматы облыстарының кеден бекеттерінде қайта жаңарту жобасы бойынша құрылыстың басталуы
объектілер
4
Жобалау-сметалық құжаттама әзірлеу, Мемлекеттік сараптама жүргізу және Оңтүстік Қазақстан облысында кеден бекеті құрылысының басталуы
объектілер
1
Жамбыл облысында "Нововоскресеновка" Бірыңғай бақылау-өткізу пункті құрылысының аяқталуы
объектілер
1
Жобалау-сметалық құжаттама әзірлеу, Мемлекеттік сараптама жүргізу және Алматы, Жамбыл, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан, Шығыс Қазақстан облыстарында тез салынатын қызметтік тұрғын үй құрылысының басталуы
объектілер
430
Жобалау-сметалық құжаттама әзірлеу, Мемлекеттік сараптама жүргізу және Алматы облысында инженерлік қамтамасыз етілген 18 пәтерлі тұрғын үй құрылысының басталуы
объектілер
4
Жамбыл облысы Меркі ауданы Андас батыр ауылындағы Жамбыл облысы бойынша Кедендік бақылау департаментінің "Сыпатай батыр" бірыңғай бақылау-өткізу пункті құрылысы
объектілер
1
Оңтүстік шекарада үш кеден бекетінің (Бақты, Құлан, Қалжат) және үш бірыңғай бақылау-өткізу пунктінің (Майқапшағай, Атамекен, Қарасу) құрылысы және қайта жаңарту
объектілер
6
"Бақты" кеден бекетінің және "Майқапшағай" бірыңғай бақылау-өткізу пунктінің құрылыстарының аяқталуы
объектілер
2
2
Алматы облысындағы кеден бекеттерінің қызметкерлері үшін қызметтік тұрғын үйлер салу
объектілер
4
Кеден бекеттерінің қызметкерлері үшін қызметтік тұрғын үйлер мен жатақханалар салу
объектілер
44
Кеден бекеттерінің қызметкерлері үшін қызметтік тұрғын үйлер мен жатақханалар салуды аяқтау
объектілер
27
14
"Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қаласында кедендік рәсімдеу орталығымен Кедендік бақылау департаменті ғимаратының құрылысы" жобасы бойынша жобалау-сметалық құжаттамаларын әзірлеу, Мемлекеттік сараптама өткізу
объектілер
1
Жамбыл облысы Қордай ауданы Қарасу ауылдық округіндегі "Қордай" кеден бекеті "Қарасу" бірыңғай бақылау-өткізу пунктінің құрылысын аяқтау
объектілер
1
түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Кеден бекеттеріндегі жаңа бақылау-өткізу пункттерін пайдалануға енгізу және қолданыстағыларын қайта жаңарту
объектілер
5
1
2
Шекара маңындағы аудандарда кеден органдары қызметкерлерін тұрғын үймен қамтамасыз ету
объектілер

42 480
47 723
73 641
87 940
83 262
97 415
97 181
Бюджетная программа
026 Строительство объектов таможенного контроля и таможенной инфраструктуры
Описание
Строительные работы на продолжающихся объектах таможенного контроля, разработка и утверждение проектно-сметной документации, технико-экономического обоснования проектов, завершение строительства объектов таможенного контроля в регионах Республики Казахстан
вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление бюджетных инвестиций
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
развития
наименование показателей бюджетной программы
ед. изм.
отчетный год
плановый период
2014 год
2015 год
2009 год (отчет)
2010 год (план теку-
щего года)
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата
Завершение строительства объектов в Южно-Казахстанской, Мангистауской, Актюбинской и Алматинской областях
объектов
7
4
1
Разработка проектно-сметной документации, проведение государственной экспертизы и начало строительства Единого контрольно-пропускного пункта в Восточно-Казахстанской области
объектов
1
Разработка проектно-сметной документации, проведение государственной экспертизы и начало строительства по проекту реконструкции таможенных постов в Восточно-Казахстанской, Жамбылской и Алматинской областях
объектов
4
Разработка проектно-сметной документации, проведение государственной экспертизы и начало строительства таможенного поста в Южно-Казахстанской области
объектов
1
Завершение строительства Единого контрольно-пропускного пункта "Нововоскресеновка" в Жамбылской области
объектов
1
Разработка проектно-сметной документации, проведение государственной экспертизы и начало строительства быстровозводимых служебных жилых домов в Алматинской, Жамбылской, Мангистауской, Южно-Казахстанской, Восточно-Казахстанской областях
объектов
430
Разработка проектно-сметной документации, проведение государственной экспертизы и начало строительства 18-ти квартирных жилых домов с инженерным обеспечением в Алматинской области
объектов
4
Строительство единого контрольно-пропускного пункта "Сыпатай батыр" Департамента таможенного контроля по Жамбылской области в ауле Андас батыр Меркенского района Жамбылской области
объектов
1
Строительство и реконструкция трех таможенных постов (Бахты, Кулан, Калжат) и трех единых контрольно-пропускных пунктов (Майкапчагай, Атамекен, Карасу) на южной границе
объектов
6
Завершение строительства таможенного поста "Бахты" и единого контрольно-пропускного пункта "Майкапчагай"
объектов
2
2
Строительство служебных жилых домов для сотрудников таможенных постов в Алматинской области
объектов
4
Строительство служебных жилых домов и общежитий для сотрудников таможенных постов
объектов
44
Завершение строительства служебных жилых домов и общежитий для сотрудников таможенных постов
объектов
27
14
Разработка проектно-сметной документации, проведение государственной экспертизы по проекту "Строительство здания Департамента таможенного контроля с центром таможенного оформления в городе Усть-Каменогорске Восточно-Казахстанской области"
объектов
1
Завершение строительства единого контрольно-пропускного пункта "Карасу" таможенного поста "Кордай" в Карасуском сельском округе Кордайского района Жамбылской области
объектов
1
показатели конечного результата
Ввод в эксплуатацию новых и реконструкция действующих контрольно-пропускных пунктов на таможенных постах
объектов
5
1
2
Обеспечение жильем сотрудников таможенных органов в приграничных районах
объектов