"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне банкроттық мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1751 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне банкроттық мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
банкроттық мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар
енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне (Жалпы бөлiм) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша); 1995 ж., № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; № 11-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжаттар; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; № 15, 139-құжат; № 19-20, 146-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжаттар; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжаттар; № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 21, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 4, 37-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат, № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 13, 15-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 13, 15-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банкротства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1751
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банкротства».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам банкротства
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие     законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 1-2, ст. 8; № 5, ст. 55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст. 23; № 5-6, ст. 50; № 11-12, ст. 178; № 17-18, ст. 224, 225; № 23, ст. 429; 1999 г., № 20, ст. 727, 731; № 23, ст. 916; 2000 г., № 18, ст. 336; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 7; № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 11, ст. 56, 57, 66; № 15, ст. 139; № 19-20, ст. 146; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 56; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 10, ст. 31; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20, 21; № 4, ст. 28; № 16, ст. 131; № 18, ст. 143; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 58; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 115; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 16, 18; № 8; ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 125, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст. 21, 28; № 3, ст. 32; № 4, ст. 37; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 13, 15; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80):

1) 21-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«21-бап. Дара кәсіпкердің банкроттығы
1. Дара кәсiпкердiң дәрменсiздiгi (осы Кодекстiң 52-бабы) оны банкрот деп тануға негiз болып табылады.
2. Дара кәсіпкердің банкроттығы оңалту мен банкроттық туралы заңнамада белгіленген қағидалар бойынша ерiктi немесе мәжбүрлi тәртiппен танылады. Дара кәсiпкердi банкрот деп таныған кезден бастап оны дара кәсiпкер ретiнде тiркеудiң күшi жойылады.
3. Дара кәсiпкерге банкроттық рәсiмiн қолданған кезде оның кәсiпкерлiк қызметпен байланысты емес мiндеттемелер жөнiнде кредит берушiлерi, егер осындай мiндеттемелер бойынша орындау мерзiмi жетсе, өз талаптарын қоюға құқылы. Көрсетілген кредит берушiлердiң осындай тәртiппен мәлiмделмеген талаптары, сондай-ақ мүліктік жиынтықтан толық көлемде қанағаттандырылмаған талаптар күшiн сақтап қалады және банкроттық рәсiм аяқталғаннан кейiн жеке тұлға ретiнде борышкерден өндiрiп алуға қойылуы мүмкiн. Бұл талаптардың мөлшерi борышкердiң банкроттығы процесiнде алынған қанағаттандыру сомасына кемiтiледi.»;
2) 49-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Егер осы баптың 1-тармағында белгiленген тәртiп бойынша оны тарату туралы шешiм қабылданған заңды тұлғаның мүлкiнiң құны кредит берушiлердiң талаптарын қанағаттандыру үшiн жеткiлiксiз болса, ондай заңды тұлға оңалту және банкроттық туралы заңнамада белгiленген тәртiппен таратылуы тиіс.»;
3) 50-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Тарату комиссиясы заңды тұлғаны тарату туралы, сондай-ақ оның кредит берушiлерiнiң талаптарын мәлiмдеу тәртiбi мен мерзiмi туралы ақпаратты орталық әдiлет органының ресми баспасөз басылымдарында жариялайды. Талаптарды мәлiмдеу мерзiмi банкроттық жағдайларын қоспағанда, тарату туралы жарияланған сәттен бастап екi айдан кем бола алмайды. Банкроттық кезінде кредит берушілердің банкротқа қойылатын талаптары кредит берушілердің талаптарды мәлімдеу тәртібі туралы жарияланған сәттен бастап кем дегенде бір ай мерзімде мәлімделуі тиіс.»;
4) 51-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Заңды тұлға таратылған кезде банкроттық жағдайларын қоспағанда, оның кредит берушiлерiнiң талаптары мынадай кезек бойынша қанағаттандырылады:»;
5) 54-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Көрсетiлген шаралар жеделдетiлген оңалту рәсiмi, оңалту рәсiмi шеңберiнде iске асырылады, оларды жүзеге асыру тәртiбi мен мерзiмi оңалту және банкроттық туралы заңнамада айқындалады.»;

1) статью 21 изложить в следующей редакции:
«Статья 21. Банкротство индивидуального предпринимателя
1. Несостоятельность индивидуального предпринимателя (статья 52 настоящего Кодекса) является основанием для признания его банкротом.
2. Банкротство индивидуального предпринимателя признается в добровольном или принудительном порядке по правилам, установленным законодательством о реабилитации и банкротстве. С момента признания индивидуального предпринимателя банкротом утрачивает силу регистрация его в качестве индивидуального предпринимателя.
3. При применении к индивидуальному предпринимателю процедур банкротства его кредиторы по обязательствам, не связанным с предпринимательской деятельностью, также вправе предъявить свои требования, если срок исполнения по таким обязательствам наступил. Требования указанных кредиторов, не заявленные ими в таком порядке, а также требования, которые не были удовлетворены в полном объеме из имущественной массы, сохраняют силу и могут быть предъявлены к взысканию после завершения процедур банкротства должнику как к физическому лицу. Размер этих требований уменьшается на сумму полученного удовлетворения в процессе банкротства должника.»;
2) пункт 4 статьи 49 изложить в следующей редакции:
«4. Если стоимость имущества юридического лица, в отношении которого в порядке, установленном пунктом 1 настоящей статьи, принято решение о ликвидации, недостаточна для удовлетворения требований кредиторов, такое юридическое лицо должно быть ликвидировано в порядке, установленном законодательством о реабилитации и банкротстве.»;
3) часть первую пункта 3 статьи 50 изложить в следующей редакции:
«3. Ликвидационная комиссия публикует информацию о ликвидации юридического лица, а также порядке и сроке заявления претензий его кредиторами в официальных печатных изданиях центрального органа юстиции. Срок заявления претензий не может быть менее двух месяцев с момента публикации о ликвидации, за исключением случаев банкротства. При банкротстве требования кредиторов к банкроту должны быть заявлены не позднее чем в месячный срок с момента публикации о порядке заявления требований кредиторами.»;
4) часть первую пункта 1 статьи 51 изложить в следующей редакции:
«1. При ликвидации юридического лица, за исключением случаев банкротства, требования его кредиторов удовлетворяются в следующей очередности:»;
5) часть вторую статьи 54 изложить в следующей редакции:
«Указанные меры реализуются в рамках ускоренной реабилитационной процедуры, реабилитационной процедуры, порядок и сроки осуществления которых определяются законодательством о реабилитации и банкротстве.»;

6) 54-1-бап алынып тасталсын;
7) 55-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«55-бап. Банкроттық рәсімін қозғау салдары
1. Банкроттық рәсімі қозғалған сәттен бастап:
1) банкроттың лауазымды тұлғаларына мүлiктi иелiктен шығаруына (иелiктен шығаруға кредит берушiлердiң жиналысы рұқсат еткен кезден басқа жағдайларда), беруіне және мiндеттемелердi өтеуiне тыйым салынады;
2) дәрменсіз борышкердің барлық борыштық мiндеттемелерiнiң мерзiмi өткен деп саналады;
3) банкрот берешегінің барлық түрлерi бойынша тұрақсыз айыбы мен сыйақыны (мүдденi) есептеу тоқтатылады;
4) уақытша немесе банкроттық басқарушының өтініші негізінде банкроттың мүлкіне барлық шектеулер шарттық қатынастардан туындайтын, сондай-ақ сот және өзге де мемлекеттік органдардың шешімі бойынша салынған, оларды салған органдардың тиісті шешімдерді қабылданбастан алып тасталады;
5) егер олар бойынша қабылданған шешімдер заңды күшіне енбесе, сотта қаралатын банкроттың қатысуымен мүліктік сипаттағы даулар тоқтатылады;
6) банкроттың мүлкіне жаңа тыйым салуларға және банкроттың мүлкіне иелік етудегі өзге шектеулерге мәмілені жарамсыз деп тану туралы және банкротқа қойылған мүлікті бөтен заңсыз иелік етуден талап ету туралы талап арыздар бойынша ғана жол беріледі.
2. Осы сәттен бастап мүлiктiк сипаттағы барлық талаптар борышкерге кепілдіктер мен кепілгерліктерді орындау жөніндегі талаптарды, сондай-ақ үшінші тұлғалар кепіл беруші ретінде әрекет ететін жағдайларда өндіріп алуды кепіл затына айналдыруды қоспағанда, банкроттық рәсімі шеңберінде ғана қойылады.»;
8) 60-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Шаруашылық серіктестігін банкрот деп таныған немесе оңалту рәсімін қолданған және заңда белгіленген тәртіппен уақытша, банкроттық немесе оңалтуды басқарушыны тағайындаған жағдайда оны басқару бойынша барлық өкілеттіктер тиісінше уақытша, банкроттық немесе оңалтуды басқарушыға өтеді.»;
9) 91-баптың 5-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) егер ол Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес төлем қабiлетсiздiгi немесе дәрменсiздiк белгiлерiне сәйкес келсе не аталған белгiлер қоғамда дивидендтердi оның акциялары бойынша төлеу нәтижесiнде пайда болса дивидендтер төлеуге құқылы емес.»;
10) 92-бап мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
«6-1. Акционерлік қоғамды банкрот деп таныған немесе оңалту рәсімін қолданған және заңда белгіленген тәртіппен уақытша, банкроттық немесе оңалтуды басқарушыны тағайындаған жағдайда оны басқару бойынша барлық өкілеттіктер тиісінше уақытша, банкроттық немесе оңалтуды басқарушыға өтеді.»;

6) статью 54-1 исключить;
7) статью 55 изложить в следующей редакции:
«Статья 55. Последствия возбуждения процедуры банкротства
1. С момента возбуждения процедуры банкротства:
1) должностным лицам банкрота запрещается отчуждение (кроме случаев, когда разрешение на отчуждение дано собранием кредиторов), передача имущества и погашение обязательств;
2) сроки всех долговых обязательств несостоятельного должника считаются истекшими;
3) прекращается начисление неустойки и вознаграждения (интереса) по всем видам задолженности банкрота;
4) на основании заявления временного или банкротного управляющего снимаются все ограничения на имущество банкрота, вытекающие из договорных отношений, а также наложенные по решению суда и иных государственных органов, без принятия соответствующих решений органов, их наложивших;
5) прекращаются споры имущественного характера с участием банкрота, рассматриваемые в суде, если принятые по ним решения не вступили в законную силу;
6) наложение новых арестов на имущество банкрота и иных ограничений в распоряжении имуществом банкрота допускается только по искам о признании сделки недействительной и истребовании имущества из чужого незаконного владения, предъявляемым к банкроту.
2. Все требования имущественного характера с этого момента могут быть предъявлены должнику только в рамках процедуры банкротства, за исключением требований по исполнению гарантий и поручительств, а также обращения взыскания на предмет залога, в случаях когда залогодателем выступают третьи лица.»;
8) статью 60 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. В случаях признания хозяйственного товарищества банкротом или применения реабилитационной процедуры и назначения временного, банкротного или реабилитационного управляющего в установленном законом порядке, все полномочия по управлению им переходят соответственно к временному, банкротному или реабилитационному управляющему.»;
9) подпункт 2) части первой пункта 5 статьи 91 изложить в следующей редакции:
«2) если оно отвечает признакам неплатежеспособности или несостоятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве, либо указанные признаки появятся у общества в результате выплаты дивидендов по его акциям.»;
10) статью 92 дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
«6-1. В случаях признания акционерного общества банкротом или применения реабилитационной процедуры и назначения временного, банкротного или реабилитационного управляющего в установленном законом порядке, все полномочия по управлению им переходят соответственно к временному, банкротному или реабилитационному управляющему.»;

11) 99-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Өндірістік кооперативті банкрот деп таныған немесе оңалту рәсімін қолданған және заңда белгіленген тәртіппен уақытша, банкроттық немесе оңалтуды басқарушыны тағайындаған жағдайда оларды басқару жөніндегі барлық өкілеттіктер тиісінше уақытша, банкроттық немесе оңалтуды басқарушыға өтеді.»;
12) 102-бап мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
«5-1. Мемлекеттік кәсіпорынды банкрот деп таныған немесе оңалту рәсімін қолданған және заңда белгіленген тәртіппен уақытша, банкроттық немесе оңалтуды басқарушыны тағайындаған жағдайда оны басқару бойынша барлық өкілеттіктер тиісінше уақытша, банкроттық немесе оңалтуды басқарушыға өтеді.»;
13) 193-1-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Азамат немесе мемлекеттік емес заңды тұлға стратегиялық объектіні иеліктен шығаруға ниет білдірген жағдайда, сондай-ақ стратегиялық объектіге өндіріп алу қолданылған не стратегиялық объектіні оңалтушы не банкроттық басқарушы иеліктен шығарған не кепіл ұстаушы кепілге салынған мүлікті (стратегиялық объектіні) соттан тыс тәртіппен өткізген, не стратегиялық объект сот актісінің негізінде өндіріп алынған жағдайда Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамалық актісінде айқындалған шарттар бойынша Қазақстан Республикасы стратегиялық объектіні сатып алудың басым құқығына ие болады»;
14) 319-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Кепiл берушiнiң өтiнiшi бойынша сот кепiлге салынған мүлiктен ақы өндiрiп алу туралы шешiмiнде оның жария саудаға салынып сатылуын заңды тұлғалар үшін - бiр айға дейiнгi мерзiмге, дара кәсіпкерлер және жеке тұлғалар үшін - бір жылға дейінгі мерзімге кейiнге қалдыруға құқылы. Кейiнге қалдыру осы мүлiктi кепiлге салу арқылы қамтамасыз етiлген мiндеттеме бойынша тараптардың құқықтары мен мiндеттерiне әсер етпейдi және борышкердің кейiнге қалдырылған уақыт iшiнде кредит берушінің өскен шығындары мен айып төлеу сомасын өтеуден босатпайды.»;
15) 404-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) егер «Оңалту және банкроттық туралы» Қазақстан Республикасының Заңында өзгеше белгіленбесе, белгiленген тәртiппен екiншi тарапты банкрот деп таныған;».
2. 1997 жылғы 16 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., № 15-16, 21-құжат; 1998 ж., № 16, 219-құжат; № 17-18, 225-құжат; 1999 ж., № 20, 721-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 10, 106-құжат; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 15, 137-құжат; № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 17, 97; № 23, 139; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 21-22, 87-құжат; 2006 ж., № 2, 9-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 72-құжат; № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 4, 33-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 71, 73, 75-құжаттар; № 17, 82, 83-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 11, 59-құжат; № 15, 71-құжат; № 20-21, 119-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 19, 28-құжаттар; № 19, 145-құжат; № 20, 158-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2,13-құжат; № 3, 26, 27-құжаттар; № 4, 30-құжат; № 5, 35, 36-құжаттар; №10, 77-құжат; № 12, 84-құжат):

11) статью 99 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
«3-1. В случаях признания производственного кооператива банкротом или применения реабилитационной процедуры и назначения временного, банкротного или реабилитационного управляющего в установленном законом порядке, все полномочия по управлению им переходят соответственно к временному, банкротному или реабилитационному управляющему.»;
12) статью 102 дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
«5-1. В случаях признания государственного предприятия банкротом или применения процедуры реабилитации и назначения временного, банкротного или реабилитационного управляющего в установленном законом порядке, все полномочия по управлению им переходят соответственно к временному, банкротному или реабилитационному управляющему.»;
13) часть первую пункта 4 статьи 193-1 изложить в следующей редакции:
«4. В случаях намерения гражданина или негосударственного юридического лица произвести отчуждение стратегического объекта, а также обращения взыскания на стратегический объект либо отчуждения стратегического объекта реабилитационным либо банкротным управляющим, либо реализации заложенного имущества (стратегического объекта) залогодержателем во внесудебном порядке, либо обращения взыскания на стратегический объект на основании судебного акта Республика Казахстан обладает приоритетным правом на приобретение стратегического объекта на условиях, определенных законодательным актом Республики Казахстан о государственном имуществе.»;
14) пункт 3 статьи 319 изложить в следующей редакции:
«3. По просьбе залогодателя суд вправе в решении об обращении взыскания на заложенное имущество отсрочить его продажу с публичных торгов на срок до одного месяца, – для юридических лиц, на срок до одного года, – для индивидуальных предпринимателей и физических лиц. Отсрочка не затрагивает прав и обязанностей сторон по обязательству, обеспеченному залогом этого имущества, и не освобождает должника от возмещения возросших за время отсрочки убытков кредитора и сумм неустойки.»;
15) подпункт 2) пункта 2 статьи 404 изложить в следующей редакции:
«2) признания в установленном порядке другой стороны банкротом, если иное не установлено Законом Республики Казахстан «О реабилитации и банкротстве»;».
2. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г., № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53, 54; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 15, ст. 137; № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 12, ст. 72; № 15, ст. 92; 2007 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; 2008 г., № 12, ст. 48; № 13-14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 71, 73, 75; № 17, ст. 82, 83; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 7, ст. 28, 32; № 11, ст. 59; № 15, ст. 71; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 130; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 19, 28; № 19, ст. 145; № 20, ст. 158; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 13; № 3, ст. 26, 27; № 4, ст. 30; № 5, ст. 35, 36; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84):

1) 215-баптың 2-тармағы бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Өзiнiң шын мәнiнде дәрменсiздiгiн (банкроттығын) бiлетiн борышкер ұйымның басшысы немесе меншiк иесi, сол сияқты банкроттық рәсім немесе оңалту рәсiмi кезiнде дәрменсiз борышкердiң мүлкiн және iстерiн басқару жөнiндегi өкiлеттiк берiлген адам басқа кредиторларға көрiнеу зиян келтiре отырып, жекелеген кредиторлардың мүлiктiк талаптарын заңсыз қанағаттандыруы, егер бұл әрекет iрi мөлшерде зиян келтiрген болса –
жеті жүзден бір мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға, не бір жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына, не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не үш жүзден бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салына отырып немесе онсыз үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
2) 216, 217-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«216-бап. Әдейі банкроттық
Әдейi банкроттық - құрылтайшының (қатысушының), лауазымды тұлғаның және заңды тұлғаның өзге де органдарының, сол сияқты дара кәсіпкердің жеке мүддесі үшін немесе өзге тұлғалардың мүддесі үшін іс-әрекеттері және (немесе) қабылданған шешімдері нәтижесінде жасалған, iрi зиянға немесе өзге да ауыр зардаптарға әкеп соқтырған төлем қабiлетсiздiгiн қасақана жасау немесе ұлғайту -
жеті жүзден бір мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға, не бiр жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не үш жүзден бес жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл сала отырып немесе онсыз үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
217-бап. Жалған банкроттық
Басшының, құрылтайшының (қатысушының) және заңды тұлғаның өзге де органдарының, сол сияқты дара кәсiпкердiң іс-әрекеттері және (немесе) қабылданған шешімдер нәтижесінде кредит берушiлерге тиесiлi төлемдерiн кейiнге қалдыру немесе бөлiп-бөлiп төлеу немесе борышын азайту, сол сияқты борышын төлемеу үшiн кредит берушілерді жаңылыстыру мақсатында өзiнiң дәрменсiздiгi туралы көпе-көрiнеу жалған хабарлауы, егер бұл әрекет iрi зиян келтiрсе –
сегіз жүзден бір мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға, не бiр жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не үш жүзден бес жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл сала отырып немесе онсыз үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.».
3. 1999 жылғы 1 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне (Ерекше бөлiм) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат; № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10,102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14, 103-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50, 53-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13, 14, 15-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 85-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат):

1) пункт 2 статьи 215 изложить в следующей редакции:
«2. Неправомерное удовлетворение имущественных требований отдельных кредиторов руководителем или собственником организации-должника либо индивидуальным предпринимателем, знающим о своей фактической несостоятельности (банкротстве), а равно лицом, наделенным полномочиями по управлению имуществом и делами несостоятельного должника при процедуре банкротства или реабилитационной процедуре, заведомо в ущерб другим кредиторам, если это деяние причинило крупный ущерб, -
наказывается штрафом в размере от семисот до одной тысячи месячных расчетных показателей либо исправительными работами на срок до одного года, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо лишением свободы на срок до трех лет со штрафом в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей или без такового.»;
2) статьи 216, 217 изложить в следующей редакции:
«Статья 216. Преднамеренное банкротство
Преднамеренное банкротство – умышленное создание или увеличение неплатежеспособности, совершенные в результате действий и (или) принятых решений учредителем (участником), должностным лицом и иными органами юридического лица, а равно индивидуальным предпринимателем в личных интересах или в интересах иных лиц, причинившие крупный ущерб или иные тяжкие последствия, -
наказывается штрафом в размере от семисот до одной тысячи месячных расчетных показателей либо ограничением свободы на срок до одного года, либо лишением свободы на срок от одного до трех лет со штрафом в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей или без такового.
Статья 217. Ложное банкротство
Заведомо ложное объявление в результате действий и (или) принятых решений руководителем, учредителем (участником) и иными органами юридического лица, а равно индивидуальным предпринимателем о своей несостоятельности с целью введения в заблуждение кредиторов для получения отсрочки или рассрочки причитающихся кредиторам платежей или скидки с долгов, а равно для неуплаты долгов, если это деяние причинило крупный ущерб, -
наказывается штрафом в размере от восьмисот до одной тысячи месячных расчетных показателей либо ограничением свободы на срок до одного года, либо лишением свободы на срок до трех лет со штрафом в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей или без такового.».
3. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст. 642; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; № 22, ст. 408; 2001 г., № 23, ст. 309; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 7; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 14, ст. 103; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 3-4, ст. 16; № 5, ст. 25; № 6, ст. 42; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21-22, ст. 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 3, ст. 21; № 4, ст. 28; № 5-6, ст. 37; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 12, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 9-10, ст. 48; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 3-4, ст. 12; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50, 53; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 13, 14, 15; № 8 ст. 64; № 10, ст.77; № 12, ст. 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92):

1) 883-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) сот актiсi (банкроттық және оңалту рәсiмдерiнде банкроттық немесе оңалтушы басқарушы тағайындалған, әрекетке қабiлетсiз, хабар-ошарсыз кеткен немесе қайтыс болды деп жарияланған азаматтың мүлкiне қорғаншылық белгiлеген кезде және заң актiлерiнде көзделген басқа жағдайларда);»;
2) 885-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Осы Кодекстiң 1081-бабында көзделген жағдайларды, сондай-ақ осы тұлғаның дәрменсіздігін (банкроттығын) қоспағанда, құрылтайшының сенiмгерлiкпен басқаруға берген мүлкiне оның борыштары бойынша өндiрiп алуға жол берiлмейдi. Құрылтайшы банкрот болған кезде осы мүлiктi сенiмгерлiкпен басқару тоқтатылады және ол банкроттың мүліктік массасына енгiзiледi.»;
3) 891-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Құрылтайшы банкрот болған кезде мүлiктi сенiмгерлiкпен басқару тоқтатылады және сенiп тапсырылған мүлiк мүліктік массаға берiледi.
Құрылтайшы жеке тұлға қайтыс болған жағдайда сенiп тапсырылған мүлiк мұрагерлiк массасына келiп түседi.».
4. 1999 жылғы 13 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Азаматтық iс жүргiзу кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., № 18, 644-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 21-22, 281-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 10, 49-құжат; № 14, 109-құжат; № 15, 138-құжат; 2004 ж., № 5, 25-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 140-құжат; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 13, 53-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; № 15-16, 62-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 17, 81-құжат; № 24, 127, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 3-4, 12-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 17-18, 111-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 151-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 28-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 23, 179-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; №13, 91-құжат; № 14, 93-құжат):
1) 313-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«313-бап. Дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың банкроттығы,
заңды тұлғаларды жеделдетілген оңалту және оңалту
туралы iстердi қарау
Сот дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың банкроттығы, заңды тұлғаларды жеделдетілген оңалту және оңалту туралы iстердi оңалту және банкроттық туралы заңнамада белгіленген ерекшеліктермен осы Кодексте көзделген жалпы қағидалар бойынша қарайды.».

1) подпункт 2) пункта 2 статьи 883 изложить в следующей редакции:
«2) судебного акта (при назначении банкротного или реабилитационного управляющего в процедурах банкротства и реабилитации, установлении опеки над имуществом недееспособного, безвестно отсутствующего или объявленного умершим гражданина и других случаях, предусмотренных законодательными актами);»;
2) пункт 4 статьи 885 изложить в следующей редакции:
«4. Обращение взыскания по долгам учредителя на имущество, переданное им в доверительное управление, не допускается, за исключением случаев, предусмотренных статьей 1081 настоящего Кодекса, а также несостоятельности (банкротства) этого лица. При банкротстве учредителя доверительное управление этим имуществом прекращается, и оно включается в имущественную массу банкрота.»;
3) пункт 4 статьи 891 изложить в следующей редакции:
«4. При банкротстве учредителя доверительное управление имуществом прекращается, и доверенное имущество передается в имущественную массу.
В случае смерти физического лица-учредителя доверенное имущество поступает в наследственную массу.».
4. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 18, ст. 644; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; 2001 г., № 8, ст. 52; № 15-16, ст. 239; № 21-22, ст. 281; № 24, ст. 338; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 10, ст. 49; № 14, ст. 109; № 15, ст. 138; 2004 г., № 5, ст. 25; № 17, ст. 97; № 23, ст. 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 13, ст. 53; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72; № 13, ст. 86; 2007 г., № 3, ст. 20; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 13-14, ст. 56; № 15-16, ст. 62; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 81; № 24, ст. 127, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 3-4, ст. 12; № 7, ст. 28, 32; № 17-18, ст. 111; № 22, ст. 130; № 24, ст. 151; 2011 г., № 1, ст. 9, № 2, ст. 28; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 23, ст. 179; 2012 г., № 2, ст. 14; № 6, ст. 43, 44; № 8 ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 93):
статью 313 изложить в следующей редакции:
«Статья 313. Рассмотрение дел о банкротстве индивидуальных
предпринимателей и юридических лиц, ускоренной
реабилитации и реабилитации юридических лиц
Дела о банкротстве индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, ускоренной реабилитации и реабилитации юридических лиц рассматриваются судом по общим правилам, предусмотренным настоящим Кодексом, с особенностями, установленными законодательством о реабилитации и банкротстве.».

5. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92,95-құжаттар; № 16, 98,102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20,152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжат; № 9-10, 47, 48-құжат; № 13-14, 62, 63-құжат; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 115, 116-құжаттар; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 17, 136-құжат; № 19, 145-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11, 13, 14, 16-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 26, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35, 36-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84, 85-құжаттар; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 93, 94-құжаттар; № 15, 97-құжат):
1) 155-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«155-бап. Оңалту және банкроттық кезiндегi құқыққа қайшы
әрекеттер

5. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 115, 116; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 17, ст. 136; № 19, ст. 145; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11, 13, 14, 16; № 3, ст. 21, 22, 25, 26, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35, 36; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84, 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 93, 94; № 15, ст. 97):
1) статью 155 изложить в следующей редакции:
«Статья 155. Неправомерные действия при реабилитации и
банкротстве

1. Мүлiктi және мүлiктiк мiндеттемелердi, мүлiк, оның көлемi, мүлiктiң тұрған орны туралы мәлiметтердi не мүлiк туралы өзге де ақпаратты жасыру, мүлiктi өзге иелiкке беру, мүлiктi иелiктен шығару немесе жою, сол сияқты экономикалық қызметтi көрсететiн бухгалтерлiк және өзге де есептiк құжаттарды бермеу, жасыру, жою, қалпына келтіру жөнінде шаралар қабылдамау, бұрмалау егер бұл iс-әрекеттер оңалту және банкроттық кезiнде немесе банкрот болатынын алдын ала бiлген кезде жасалса және қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, –
борышкер ұйымның лауазымды адамдарына немесе меншiк иелерiне не дара кәсiпкерлерге – айлық есептiк көрсеткiштiң алпыстан сексенге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – екі жүз елуден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға төрт жүз елуден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Өзiнiң iс жүзiндегi дәрменсiздiгiн (банкроттығын) бiлетiн борышкер ұйымның лауазымды адамының, меншiк иесiнiң немесе дара кәсiпкердiң, сондай-ақ банкроттық рәсімі немесе оңалту рәсiмi кезiнде дәрменсiз борышкердiң мүлкi мен iстерiн басқару функциялары берiлген тұлғаның басқа кредит берушiлерге залал келтiретiнiн бiле тұра жекелеген кредит берушiлердiң мүлiктiк талаптарын заңға қайшы қанағаттандыруы, сол сияқты кредит берушiнiң өзiне дәрменсiз борышкердiң өзге кредит берушiлерге залал келтiре отырып артықшылық жасауын қабылдауы, егер мұндай iс-әрекеттер iрi залал келтiрмесе, –
борышкер ұйымның лауазымды адамдарына немесе меншiк иелерiне не дара кәсiпкерлерге банкроттық рәсімі немесе оңалту рәсiмi кезiнде дәрменсiз борышкердiң мүлкi мен iстерiн басқару функциялары берiлген тұлғаларға – айлық есептiк көрсеткiштiң сексеннен жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – төрт жүзден алты жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
2) 155-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«155-1-бап. Уақытша басқарушының Қазақстан Республикасының
оңалту және банкроттық туралы заңнамасын бұзуы
1. Борышкердің қаржылық жағдайы туралы қорытынды беру міндетін орындамау не тиісінше орындамау, –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Түгендеу жүргізу және (немесе) түгендеу жүргізу жөніндегі есеп беру міндетін орындамау не тиісінше орындамау, –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

1. Сокрытие имущества или имущественных обязательств, сведений об имуществе, его размере, местонахождении либо иной информации об имуществе, передача имущества в иное владение, отчуждение или уничтожение имущества, а равно непредоставление, сокрытие, уничтожение, непринятие мер по восстановлению, фальсификация бухгалтерских и иных учетных документов, отражающих экономическую деятельность, если эти действия совершены при реабилитации и банкротстве или в предвидении банкротства и не имеют признаков уголовно наказуемого деяния, –
влекут штраф на должностных лиц или собственников организации-должника либо индивидуальных предпринимателей в размере от шестидесяти до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, – в размере от двухсот пятидесяти до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере от четырехсот пятидесяти до пятисот месячных расчетных показателей.
2. Неправомерное удовлетворение имущественных требований отдельных кредиторов должностным лицом, собственником организации-должника или индивидуальным предпринимателем, знающим о своей фактической несостоятельности (банкротстве), а также лицом, наделенным функциями управления имуществом и делами несостоятельного должника при процедуре банкротства или реабилитационной процедуре, заведомо в ущерб другим кредиторам, а равно принятие такого удовлетворения кредитором, знающим об отданном ему предпочтении несостоятельным должником в ущерб другим кредиторам, если эти действия не причинили крупный ущерб, –
влекут штраф на должностных лиц или собственников организации-должника либо индивидуальных предпринимателей, либо лиц, наделенных функциями управления имуществом и делами несостоятельного должника при процедуре банкротства или реабилитационной процедуре, в размере от восьмидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, – в размере от четырехсот до шестисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.»;
2) статью 155-1 изложить в следующей редакции:
«Статья 155-1. Нарушение законодательства Республики Казахстан
о реабилитации и банкротстве
временным управляющим
1. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности представить заключение о финансовом положении должника –
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности провести инвентаризацию и (или) представить отчет по инвентаризации –
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

3. Оңалту және банкроттық саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында борышкерді банкрот деп тану туралы және кредит берушілердің талаптарын мәлімдеу тәртібі туралы жарияланымды орналастыру үшін уәкілетті органға жіберу міндетін орындамау не тиісінше орындамау, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Банкроттың мүлкін (активтерін) күзетуге және бақылауға қабылдамау не тиісінше қабылдамау, –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Оңалту және банкроттық саласындағы уәкілетті органға белгіленген нысандағы банкроттық рәсімін жүзеге асыру барысы туралы ақпаратты беру міндетін орындамау не тиісінше орындамау, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес мәлімделген талаптарды қарау нәтижелері бойынша қабылданған шешім туралы кредит берушілерді уақтылы хабардар етпеу, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Кредит берушілердің жиналысы өтетін күні, уақыты мен орны туралы кредит берушіні хабардар етпеу не тиісінше хабардар етпеу, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Оңалту және банкроттық туралы заңнамада белгіленген сауда-саттық өткізу туралы ақпараттық хабарлама орналастыру тәртібін бұзу, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Борышкердің шеттетілген лауазымды тұлғасынан құрылтайшы, қаржылық, құқық белгілеуші және өзге де құжаттары мен мөрін қабылдау, сол сияқты шеттетілген лауазымды тұлғаларының аталған құжаттар мен мөрлерді уақытша басқарушыға беруі бөлігінде сот шешімін орындау бойынша атқарушылық парақты беру туралы өтінішпен сотқа жүгіну міндетін орындамау не тиісінше орындамау –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
10. Өкілеттіктерді уақытша басқарушыдан банкроттық басқарушыға беру кезінде, уақытша басқарушыны ауыстырған кезде, сондай-ақ, банкроттық рәсімін қозғамай-ақ тарату жүргізілуін оңалту және банкроттық саласындағы уәкілетті органға жүктеу кезінде борышкердің құрылтайшы, қаржылық, құқық белгілеуші және өзге де құжаттары мен мөрін беру міндетін орындамау не тиісінше орындамау –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
11. Осы баптың бірінші-оныншы бөліктерінде көзделген, әкімшілік айыппұл салынғаннан кейінгі бір жыл ішінде қайтадан жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), –
айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

3. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности направить в уполномоченный орган для размещения на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области реабилитации и банкротства публикацию о признании должника банкротом и порядке заявления требований кредиторами –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
4. Непринятие либо ненадлежащее принятие под охрану и контроль имущества (активов) банкрота –
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
5. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности представлять в уполномоченный орган в области реабилитации и банкротства информации о ходе осуществления процедуры банкротства установленной формы –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
6. Несвоевременное уведомление кредиторов о решении, принятом по результатам рассмотрения требований, заявленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
7. Неуведомление либо ненадлежащее уведомление кредитора о дате, времени и месте проведения собрания кредиторов –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
8. Нарушение установленного законодательством о реабилитации и банкротстве порядка размещения информационного сообщения о проведении торгов –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
9. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности принять учредительные, финансовые, правоустанавливающие и иные документы и печати должника от его отстраненных должностных лиц, а равно обратиться в суд с заявлением о выдаче исполнительного листа по исполнению решения суда в части передачи отстраненными должностными лицами временному управляющему указанных документов и печатей -
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
10. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности передать учредительные, финансовые, правоустанавливающие и иные документы и печати должника при передаче полномочий от временного управляющего к банкротному управляющему, замене временного управляющего, а также возложении проведения ликвидации без возбуждения процедуры банкротства на уполномоченного органа в области банкротства –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
11. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой-десятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания -
влекут штраф в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.»;

3) мынадай мазмұндағы 155-3 және 155-4 баптармен толықтырылсын:
«155-3-бап. Банкроттық басқарушының Қазақстан Республикасының
оңалту және банкроттық туралы заңнамасын бұзуы
1. Түгендеу жүргізу және (немесе) түгендеу жүргізу жөніндегі есеп беру міндетін орындамау не тиісінше орындамау, –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Банкроттың мүлкін (активтерін) күзетуге және бақылауға қабылдамау не тиісінше қабылдамау, –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Банкрот алдында берешегі бар адамдарға осы берешекті сот арқылы өндіріп алу туралы талап қою міндетін орындамау не тиісінше орындамау, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Оңалту және банкроттық саласындағы уәкілетті органға, кредит берушілердің жиналысына және (немесе) кредит берушілер комитетіне белгіленген нысандағы банкроттық рәсімін жүзеге асыру барысы туралы ақпаратты беру міндетін орындамау не тиісінше орындамау, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Банкроттық рәсімінде кредит берушілердің жиналысы өтетін күні, уақыты мен орны туралы кредит берушіні хабардар етпеу не тиісінше хабардар етпеу, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Оңалту және банкроттық туралы заңнамада белгіленген сауда-саттық өткізу туралы ақпараттық хабарлама орналастыру тәртібін бұзу, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Сату жоспарын жасау тәртібін бұзу не борышкердің мүлкін банкроттың мүлкін (активтерін) сату жоспарын бұза отырып сату, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Кредит берушілермен есеп айырысуларды уақтылы жүргізбеу, сол сияқты кредит берушілермен есеп айырысуларды кредит берушілердің талаптарын қанағаттандырудың белгіленген тәртібін бұза отырып, жүргізу, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Әдейі және (немесе) жалған банкроттық белгілерін анықтаған жағдайларда құқық қорғау органдарына ақпаратты хабарламау, –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
10. Борышкердің Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында көрсетілген жағдайларда жасаған мәмілелерін, олар айқындалған жағдайларда жарамсыз деп тану туралы не мүлікті сот тәртібінде банкроттың мүліктік массасына қайтару туралы талап қою міндетін орындамау не тиісінше орындамау, –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

3) дополнить статьями 155-3 и 155-4 следующего содержания:
«Статья 155-3. Нарушение законодательства Республики Казахстан
о реабилитации и банкротстве банкротным
управляющим
1. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности провести инвентаризацию и (или) представить отчет по инвентаризации –
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Непринятие либо ненадлежащее принятие под охрану и контроль имущества (активов) банкрота –
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности предъявить к лицам, имеющим задолженность перед банкротом, требование о взыскании этой задолженности в судебном порядке –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
4. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности предоставлять в уполномоченный орган в области реабилитации и банкротства, собранию кредиторов и (или) комитету кредиторов информации о ходе осуществления процедуры банкротства установленной формы –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
5. Неуведомление либо ненадлежащее уведомление кредитора о дате, времени и месте проведения собрания кредиторов в процедуре банкротства –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
6. Нарушение установленного законодательством о реабилитации и банкротстве порядка размещения информационного сообщения о проведении торгов –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
7. Нарушение порядка составления плана продаж либо продажа имущества должника с нарушением плана продажи имущества (активов) банкрота –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
8. Несвоевременное проведение расчетов с кредиторами, а равно проведение расчетов с кредиторами с нарушением установленного порядка удовлетворения требований кредиторов –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
9. Несообщение информации в правоохранительные органы в случаях обнаружения признаков преднамеренного и (или) ложного банкротства влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
10. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности предъявить требования о признании недействительными сделок, совершенных должником при обстоятельствах, указанных в законодательстве Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве, в случаях их выявления, либо возврате в судебном порядке имущества в имущественную массу банкрота –
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

11. Әкімшілік шығыстар сметасында көзделген ақшалай қаражатты асыра жұмсау не мақсатқа сай пайдаланбау –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
12. Банкроттық басқарушыны шеттету (босату) немесе ауыстыру кезінде борышкердің қаржылық, құқық белгілеуші және өзге де құжаттары мен мөрін беру міндетін орындамау не тиісінше орындамау, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
13. Қорытынды есепті оңалту және банкроттық саласындағы уәкілетті органға және (немесе) сотқа ұсынбау, уақтылы ұсынбау не Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасының талаптарына сәйкес ұсынбау -
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
14. Осы баптың бірінші-он үшінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік айыппұл салынғаннан кейінгі бір жыл ішінде қайтадан жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), –
айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
155-4-бап. Уақытша әкімшінің Қазақстан Республикасының оңалту
және банкроттық туралы заңнамасын бұзуы
1. Уәкілетті органның интернет-ресурсына орналастыру үшін оңалту рәсімін қолдану туралы және кредит берушілердің талаптарын мәлімдеу тәртібі туралы хабарландыруды уәкілетті органға жіберу міндетін орындамау не тиісінше орындамау, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Оңалту және банкроттық заңнамасында бекітілген кредит берушілер талаптарының тізілімін қалыптастыру тәртібін бұзуы –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Сотқа оңалту жоспарының тиімділігі туралы қорытынды жіберу міндетін орындамау не тиісінше орындамау, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Бес жұмыс күні ішінде кәдімгі коммерциялық операциялардан бөлек мәмілелерді келісуі туралы борышкердің өтінішін қарау міндетін орындамау не тиісінше орындамау, –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың бірінші-төртінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік айыппұл салынғаннан кейінгі бір жыл ішінде қайтадан жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), –
айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
155-5-бап. Оңалтушы басқарушының Қазақстан Республикасының
оңалту және банкроттық туралы заңнамасын бұзуы
1. Уәкілетті органның интернет-ресурсында борышкерге оңалту рәсімін қолдану және кредит берушілер талаптарын мәлімдеу тәртібі туралы жарияланымды орналастыру міндетін орындамау не тиісінше орындамау, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

11. Перерасход либо нецелевое использование денежных средств, предусмотренных сметой административных расходов –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
12. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности передать финансовые, правоустанавливающие и иные документы и печати должника при отстранении (освобождении) или замене банкротного управляющего –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
13. Непредставление, несвоевременное представление либо представление несоответствующего требованиям законодательства Республики Казахстан о банкротстве заключительного отчета в суд –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
14. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой-тринадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания –
влекут штраф в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 155-4. Нарушение законодательства Республики Казахстан о
реабилитации и банкротстве временным
администратором
1. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности направить в уполномоченный орган объявления о применении реабилитационной процедуры и порядке заявления требований кредиторами для размещения на интернет-ресурсе уполномоченного органа –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
2. Нарушение установленного законодательством о реабилитации и банкротстве порядка формирования реестра требований кредиторов –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности направить в суд заключения об эффективности плана реабилитации –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
4. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности рассмотреть в течение пяти рабочих дней заявление должника о согласовании сделки вне рамок обычных коммерческих операций –
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
5. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой-четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания –
влекут штраф в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Статья 155-5. Нарушение законодательства Республики Казахстан о
реабилитации и банкротстве реабилитационным
управляющим
1. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности разместить на интернет-ресурсе уполномоченного органа публикацию о применении реабилитационной процедуры к должнику и порядке заявления требований кредиторами –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.

2. Оңалту және банкроттық туралы заңнамада белгіленген сауда-саттықты жүргізу туралы ақпараттық хабарламаны орналастыру тәртібін бұзу, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Кредит берушілер комитетімен оңалту рәсімінде жасасқан келісімнің шарттарын орындамау, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Борышкерге оңалту рәсімін қолданған кезде оның мүлкін күзетуге және бақылауға қабылдамау, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Кредит берушілермен есеп айырысуларды уақтылы жүргізбеу, сол сияқты кредит берушілермен есеп айырысуларды кредит берушілердің талаптарын қанағаттандырудың белгіленген тәртібін бұза отырып, жүргізу, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Оңалту жоспарын орындамау не тиісінше орындамау, –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Оңалту және банкроттық саласындағы уәкілетті органға, кредит берушілердің жиналысына және (немесе) кредит берушілер комитетіне белгіленген нысандағы банкроттық рәсімін жүзеге асыру барысы туралы ақпаратты беру міндетін орындамау не тиісінше орындамау, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес оңалту рәсімінде мәлімделген талаптарды қарау нәтижелері бойынша қабылданған шешім туралы кредит берушілерді уақтылы хабардар етпеу, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Оңалту рәсімінде кредит берушілердің жиналысы өтетін күні, уақыты мен орны туралы кредит берушіні хабардар етпеу не тиісінше хабардар етпеу, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
10. Борышкердің мүлкін, оңалту жоспарын бұза отырып, сату, –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
11. Оңалту рәсімінде борышкер мен оның кредит берушілеріне қарсы құқық бұзушылықтар мен қылмыстардың белгілерін анықтаған жағдайларда құқық қорғау органдарына ақпаратты хабарламау, –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
12. Оңалту рәсімінде әкімшілік шығыстар сметасында көзделген ақшалай қаражатты асыра жұмсау не мақсатқа сай пайдаланбау, –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
13. Оңалтушы басқарушыны шеттеткен (босатқан) немесе ауыстырған кезде сайланған оңалтушы басқарушыға борышкердің құрылтайшы, қаржылық, құқық белгілеуші және өзге де құжаттары мен мөрін беру міндетін орындамау не тиісінше орындамау, –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Нарушение установленного законодательством о реабилитации и банкротстве порядка размещения информационного сообщения о проведении торгов –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
3. Неисполнение условий соглашения, заключенного с комитетом кредиторов в реабилитационной процедуре, –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
4. Непринятие под охрану и контроль имущества должника при применении к нему реабилитационной процедуры –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
5. Несвоевременное проведение расчетов с кредиторами, а равно проведение расчетов с кредиторами с нарушением установленного порядка удовлетворения требований кредиторов –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
6. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение плана реабилитации –
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
7. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности предоставлять в уполномоченный орган в области реабилитации и банкротства, собранию кредиторов и (или) комитету кредиторов информации о ходе осуществления реабилитационной процедуры установленной формы –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
8. Несвоевременное уведомление кредиторов о решении, принятом по результатам рассмотрения требований, заявленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве, в реабилитационной процедуре –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
9. Неуведомление либо ненадлежащее уведомление кредитора о дате, времени и месте проведения собрания кредиторов в реабилитационной процедуре –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
10. Продажа имущества должника с нарушением плана реабилитации –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
11. Несообщение информации в правоохранительные органы в случаях обнаружения признаков правонарушений и преступлений против интересов должника и его кредиторов в реабилитационной процедуре –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
12. Перерасход либо нецелевое использование денежных средств, предусмотренных сметой административных расходов, в реабилитационной процедуре –
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
13. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности передать назначенному реабилитационному управляющему учредительные, финансовые, правоустанавливающие и иные документы и печати должника при отстранении (освобождении) или замене реабилитационного управляющего –
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

14. Оңалту рәсімінде кредит берушілер жиналысының келісімін алмастан оңалту жоспарында көзделмеген әдеттегі коммерциялық операциялар шегінен тыс мәмілелерді жасау, –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
15. Қорытынды есепті сотқа ұсынбау, уақтылы ұсынбау не Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін қорытынды есепті ұсыну, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
16. Осы баптың бірінші-он бесінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік айыппұл салынғаннан кейінгі бір жыл ішінде қайтадан жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), –
айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
4) 156-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«156-бап. Әдейi банкрот болу
Әдейi банкрот болу – заңды тұлға құрылтайшысының (қатысушысының), лауазымды және өзге де органдарының, сол сияқты дара кәсiпкердiң өз мүдделерiн немесе өзге адамдардың мүдделерiн көздей отырып жасаған іс-қимылдарының және (немесе) қабылдаған шешімдерінің нәтижесінде төлем қабiлетсiздiгiн қасақана жасауы немесе ұлғайтуы, егер бұл әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, –
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жеті жүзден сегіз жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
5) 541-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мамандандырылған аудандық және соларға теңестiрiлген әкiмшiлiк соттардың судьялары, осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстiң 79-1, 79-3, 79-4, 79-5, 79-6, 80-84, 85 (төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде), 85-1 (екiншi бөлiгiнде), 85-2 (екiншi бөлiгiнде), 85-3, 86, 86-1, 87-2, 87-3, 87-4, 87-5, 95-110-1, 124 (бiрiншi бөлiгiнде), 127, 129, 130, 136 - 136-2, 140 (екiншi бөлiгiнде), 141-1, 143, 143-1, 143-2, 144-1, 145, 146-1, 147, 147-1 (екiншi бөлiгiнде), 147-10 (екiншi, төртiншi, бесiншi, алтыншы, жетiншi, оныншы, он бiрiншi, он екiншi, он үшiншi, он төртiншi бөлiктерiнде), 147-11,147-12, 151, 151-1, 153, 154, 154-1, 155, 155-2, 156, 157, 157-1, 158, 158-3, 158-4, 158-5, 159, 161 (бiрiншi, төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде), 162, 163 (үшiншi, төртiншi, алтыншы, жетiншi және тоғызыншы бөлiктерiнде), 163-2, 163-3, 163-4, 163-6, 165, 167-1 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 168-1 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде), 168-3, 168-4, 168-5, 175 (екiншi бөлiгiнде) (жеке нотариустар, жеке сот орындаушылары, аудиторлар және аудиторлық ұйымдар жасаған құқық бұзушылық бөлiгiнде), 176 (бiрiншi және үшінші бөлiктерiнде), 177-3, 177-4, 177-5, 179, 179-1, 183, 184, 184-1, 185, 188 (екiншi бөлiгiнде), 190, 192, 200, 202, 203, 208-1, 209, 213 (төртiншi-алтыншы бөлiктерiнде), 214, 218-1 (жетiншi бөлiгiнде), 222-226, 228-229, 230-1, 230-2, 231 (екiншi бөлiгiнде), 232, 233, 234-1, 235 (екiншi бөлiгiнде), 237, 237-1, 240-2, 246 (екiншi бөлiгiнде), 275-1, 278 (бiрiншi бөлiгiнде), 283 (бiрiншi, үшiншi бөлiктерiнде), 298 (екiншi, үшiншi бөлiктерiнде) 298-1 (екiншi бөлiгiнде), 302 (үшiншi бөлiгiнде), 303 (екiншi бөлiгiнде), 304 (екiншi бөлiгiнде), 305 (екiншi бөлiгiнде), 306 (екiншi бөлiгiнде), 306-1 (үшiншi бөлiгiнде), 306-2, 306-3 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 308, 309-1 (жетiншi, сегiзiншi бөлiктерiнде), 309-2 (төртiншi бөлiгiнде), 309-4 (сегiзiншi, тоғызыншы бөлiктерiнде), 310-1 (екiншi бөлiгiнде), 311-1 (жетiншi бөлiгiнде), 312-1, 314, 315, 316, 317 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 317-1, 317-2, 318, 319, 319-1, 320 (бiрiншi және 1-1-бөлiктерiнде), 321, 322 (үшiншi, төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде), 323 (екiншi бөлiгiнде), 324 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 324-1, 326, 327 (бiрiншi бөлiгiнде), 328, 330, 330-1 (екiншi бөлiгiнде), 332 (бiрiншi, екiншi, төртiншi бөлiктерiнде), 335, 336 (үшiншi бөлiгiнде), 336-1 (үшiншi бөлiгiнде), 336-2 (үшiншi бөлiгiнде), 338 (бiрiншi бөлiгiнде), 338-1, 339, 340, 342-344, 346-357, 357-1, 357-2 (екiншi бөлiгiнде), 357-3, 357-4, 357-6, 359, 361, 362, 362-1, 363, 365, 366, 367, 368, 368-1, 369 (екiншi бөлiгiнде), 370 (екiншi бөлiгiнде), 371 (екiншi бөлiгiнде), 372-376, 380 (екiншi бөлiгiнде), 380-2, 381-1, 386 (үшiншi бөлiгiнде), 388, 389-1, 390 (екiншi бөлiгiнде), 391 (екiншi бөлiгiнде), 391-1 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 393, 394 (екiншi, үшінші және төртінші бөлiктерiнде), 394-1, 396 (төртінші бөлiгiнде), 400-1, 400-2, 405 (бiрiншi бөлiгiнде), 409, 410, 413, 413-1, 413-2, 414, 415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 424, 425-1, 426-430, 433, 442, 443 (бесiншi бөлiгiнде), 445, 446 (екiншi бөлiгiнде), 446-1, 453 (екiншi бөлiгiнде), 454 (бiрiншi-үшiншi бөлiктерiнде), 461 (3-1-бөлiгiнде), 463-3 (бесiншi бөлiгiнде), 464-1 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде), 465 (екiншi бөлiгiнде), 466 (екiншi бөлiгiнде), 467, 468 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде), 468-1, 468-2, 469, 471 (1-1, 1-2 және екiншi бөлiктерiнде), 473 (үшiншi бөлiгiнде), 474-1, 477 (үшiншi бөлiгiнде), 484, 492 (екiншi бөлiгiнде), 494 (екiншi бөлiгiнде), 494-1 (үшiншi және бесiншi бөлiктерiнде), 496 (екiншi бөлiгiнде), 501, 512-1 - 512-5, 513-518, 520-537-1-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.»;

14. Совершение сделок вне рамок обычных коммерческих операций, не предусмотренных планом реабилитации в реабилитационной процедуре без согласия собрания кредиторов, –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
15. Непредставление, несвоевременное представление либо представление не соответствующего требованиям законодательства Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве заключительного отчета в суд –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
16. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой-пятнадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания –
влекут штраф в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.»;
4) статью 156 изложить в следующей редакции:
«Статья 156. Преднамеренное банкротство
Преднамеренное банкротство – умышленное создание или увеличение неплатежеспособности, совершенные в результате действий и (или) принятых решений учредителем (участником), должностным и иными органами юридического лица, а равно индивидуальным предпринимателем в личных интересах или интересах иных лиц, если это деяние не содержит признаков уголовного наказуемого деяния,-
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от четырехсот до пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семисот до восьмисот месячных расчетных показателей.»;
5) часть первую статьи 541 изложить в следующей редакции:
«1. Судьи специализированных районных и приравненных к ним административных судов рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 79-1, 79-3, 79-4, 79-5, 79-6, 80-84, 85 (частями четвертой и пятой), 85-1 (частью второй), 85-2 (частью второй), 85-3, 86, 86-1, 87-2, 87-3, 87-4, 87-5, 95 - 110-1, 124 (частью первой), 127, 129, 130, 136 - 136-2, 140 (частью второй), 141-1, 143, 143-1, 143-2, 144-1, 145, 146-1, 147, 147-1 (частью второй), 147-10 (частями второй, четвертой, пятой, шестой, седьмой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой, четырнадцатой), 147-11, 147-12, 151, 151-1, 153, 154, 154-1, 155, 155-2, 156, 157, 157-1, 158, 158-3, 158-4, 158-5, 159, 161 (частями первой, четвертой и пятой), 162, 163 (частями третьей, четвертой, шестой, седьмой и девятой), 163-2, 163-3, 163-4, 163-6, 165, 167-1 (частями второй и третьей), 168-1 (частями первой и второй), 168-3, 168-4, 168-5, 175 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных частными нотариусами, частными судебными исполнителями, аудиторами и аудиторскими организациями), 176 (частями первой и третьей), 177-3, 177-4, 177-5, 179, 179-1, 183, 184, 184-1, 185, 188 (частью второй), 190, 192, 200, 202, 203, 208-1, 209, 213 (частями четвертой - шестой), 214, 218-1 (частью седьмой), 222-226, 228-229, 230-1, 230-2, 231 (частью второй), 232, 233, 234-1, 235 (частью второй), 237, 237-1, 240-2, 246 (частью второй), 275-1, 278 (частью первой), 283 (частями первой, третьей), 298 (частями второй, третьей), 298-1 (частью второй), 302 (частью третьей), 303 (частью второй), 304 (частью второй), 305 (частью второй), 306 (частью второй), 306-1 (частью третьей), 306-2, 306-3 (частями второй и третьей), 308, 309-1 (частями седьмой, восьмой) 309-2 (частью четвертой), 309-4 (частями восьмой, девятой), 310-1 (частью второй), 311-1 (частью седьмой), 312-1, 314, 315, 316, 317 (частями второй и третьей), 317-1, 317-2, 318, 319, 319-1, 320 (частями первой и 1-1), 321, 322 (частями третьей, четвертой и пятой), 323 (частью второй), 324 (частями второй и третьей), 324-1, 326, 327 (частью первой), 328, 330, 330-1 (частью второй), 332 (частями первой, второй, четвертой), 335, 336 (частью третьей), 336-1 (частью третьей), 336-2 (частью третьей), 338 (частью первой), 338-1, 339, 340, 342-344, 346-357, 357-1, 357-2 (частью второй), 357-3, 357-4, 357-5, 357-6, 359, 361, 362, 362-1, 363, 365, 366, 367, 368, 368-1, 369 (частью второй), 370 (частью второй), 371 (частью второй), 372 - 376, 380 (частью второй), 380-2, 381-1, 386 (частью третьей), 388, 389-1, 390 (частью второй), 391 (частью второй), 391-1 (частями второй и третьей), 393, 394 (частями второй, третьей и четвертой), 394-1, 396 (частью четвертой), 400-1, 400-2, 405 (частью первой), 409, 410, 413, 413-1, 413-2, 414, 415, 417, 417-1, 418, 421, 423, 424, 425-1, 426-430, 433, 442, 443 (частью пятой), 445, 446 (частью второй), 446-1, 453 (частью второй), 454 (частями первой - третьей), 461 (частью 3-1), 463-3 (частью пятой), 464-1 (частями первой и второй), 465 (частью второй), 466 (частью второй), 467, 468 (частями первой и второй), 468-1, 468-2, 469, 471 (частями 1-1, 1-2 и второй), 473 (частью третьей), 474-1, 477 (частью третьей), 484, 492 (частью второй), 494 (частью второй), 494-1 (частями третьей и пятой), 496 (частью второй), 501, 512-1 - 512-5, 513 - 518, 520 - 537-1 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных частью третьей настоящей статьи.»;

6) 571-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«571-2-бап. Оңалту және банкроттық саласында мемлекеттік
реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган
1. Оңалту және банкроттық саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган және оның аумақтық органдары осы Кодекстің 155-1, 155-3, 155-4-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Оңалту және банкроттық саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органның басшысы және оның орынбасарлары, оңалту және банкроттық саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органның аумақтық органдарының басшылары және олардың орынбасарлары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жаза қолдануға құқылы.»;
7) 636-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының елу сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«оңалту және банкроттық саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын органдардың (155-бап (бірінші бөлігі), 158-бап (осы бұзушылықтарды оңалтуды басқарушы ретінде кәсіби қызметін жүзеге асыратын (жүзеге асырған) адамдар жасағанда) 356);».
6. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21,25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат):
53-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«оңалту рәсiмiн, банкроттық рәсімін және банкроттық рәсімін қозғамастан борышкердi тарату өткiзудi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген негiздер бойынша сот шешiмiмен тарату рәсiмдерiн өткiзудi ұйымдастыру;».
7. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексiне (Салық кодексi) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат, № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат):

6) статью 571-2 изложить в следующей редакции:
«Статья 571-2. Уполномоченный орган, осуществляющий
государственное регулирование в области
реабилитации и банкротства
1. Уполномоченный орган и его территориальные органы, осуществляющие государственное регулирование в области реабилитации и банкротства, рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 155-1, 155-3, 155-4 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа, осуществляющего государственное регулирование в области реабилитации и банкротства, и его заместители, руководители территориальных органов уполномоченного органа, осуществляющего государственное регулирование в области реабилитации и банкротства, и их заместители.»;
7) абзац пятьдесят восьмой подпункта 1) пункта 1 статьи 636 изложить в следующей редакции:
«органов, осуществляющих государственное регулирование в области реабилитации и банкротства (статьи 155 (часть первая), статьи 158 (когда эти нарушения совершены лицами, которыми осуществляется (осуществлялась) профессиональная деятельность в качестве реабилитационного управляющего), 356).
6. в Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94):
абзац девятый подпункта 1) пункта 1 статьи 53 изложить в следующей редакции:
«организация проведения реабилитационной процедуры, процедуры банкротства и ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства, а также проведения процедур ликвидации по решению суда по основаниям, предусмотренным гражданским законодательством Республики Казахстан;».
7. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50, № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3, ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97):

1) 78-баптың 4-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«лизинг алушы Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес банкрот деп танылған және Заңды тұлғалардың мемлекеттiк тiркелiмiнен шығарылған;»;
2) 90-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) борышкер дара кәсiпкердiң Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес банкрот деп танылуына байланысты дара кәсiпкер ретiнде тiркеу есебiнен шығарылған жағдайларда, талап ету құқығы кiрiс деп танылмайды.»;
3) 105-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Дебитор банкрот деп танылған жағдайда, осы баптың 2-тармағында көрсетiлген құжаттардан басқа, оған қосымша банкроттық рәсімнің аяқталғаны туралы сот ұйғарымы көшiрмесiнiң болуы қажет. Салық төлеушi жоғарыда көрсетiлген шарттар сақталған кезде, банкроттық рәсім аяқталғаны туралы сот ұйғарымы күшiне енген салық кезеңiнiң қорытындылары бойынша күмәндi талаптың сомасын шегерiмге жатқызуға құқылы.»;
4) 278-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында аталған тауарлар бойынша бұрын акциз төленбесе, осы Кодекстiң 279-бабында аталған акцизделетiн тауарлардың мүліктік массасын өткiзудi жүзеге асыратын;»;
5) 281-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) мүліктік массаны, тәркiленген және (немесе) иесiз, мұрагерлiк құқығы бойынша мемлекетке өткен және мемлекет меншiгiне өтеусiз берiлген акцизделген тауарларды өткiзу;»;
6) 465-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) банкрот заңды тұлғалардың мүліктік массасын сату жөнiндегi аукциондардан;»;
7) 541-баптың 24) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«24) банкроттық және оңалтушы басқарушылар - Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында көзделген өз өкiлеттiгi шегiнде банкроттық рәсімі, оңалту рәсiмi мүддесiне орай талап қойған кезде;»;
8) 557-баптың 3-тармағы 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«10) оңалту және банкроттық саласындағы уәкiлеттi органға бередi.
Оңалту және банкроттық саласындағы уәкiлеттi орган салық құпиясын құрайтын мәлiметтерге қолжетiмдiлiгi бар лауазымды адамдардың тiзбесiн бекiтедi.»;
9) 609-баптың 3-1-тармағының 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) банкрот деп тану туралы шешім заңды күшіне енген күннен бастап тоқтатыла тұратын өсімпұл есептеуді қоспағанда, банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау – сот іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы ұйғарым шығарған күннен бастап;

1) абзац второй подпункта 1) пункта 4 статьи 78 изложить в следующей редакции:
«признания лизингополучателя банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве и исключения его из Государственного регистра юридических лиц;»;
2) подпункт 5) пункта 2 статьи 90 изложить в следующей редакции:
«5) снятия с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя в связи с признанием индивидуального предпринимателя - должника банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве;»;
3) пункт 3 статьи 105 изложить в следующей редакции:
«3. В случае признания дебитора банкротом, помимо указанных в пункте 2 настоящей статьи документов, дополнительно необходимо наличие копии определения суда о завершении процедуры банкротства. При соблюдении вышеназванных условий налогоплательщик вправе отнести на вычеты сумму сомнительного требования по итогам того налогового периода, в котором вступило в законную силу определение суда о завершении процедуры банкротства.»;
4) подпункт 5) пункта 1 статьи 278 изложить в следующей редакции:
«5) осуществляют реализацию имущественной массы подакцизных товаров, указанных в статье 279 настоящего Кодекса, если по указанным товарам акциз на территории Республики Казахстан ранее не был уплачен в соответствии с законодательством Республики Казахстан;»;
5) подпункт 4) пункта 1 статьи 281 изложить в следующей редакции:
«4) реализация имущественной массы, конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства подакцизных товаров;»;
6) подпункт 5) пункта 2 статьи 465 изложить в следующей редакции:
«5) с аукционов по реализации имущественной массы юридических лиц-банкротов;»;
7) подпункт 24) статьи 541 изложить в следующей редакции:
«24) банкротные и реабилитационные управляющие – при подаче исков в интересах процедуры банкротства, реабилитационной процедуры в пределах своих полномочий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве;»;
8) подпункт 10) пункта 3 статьи 557 изложить в следующей редакции:
«10) уполномоченному органу в области реабилитации и банкротства.
Уполномоченный орган в области реабилитации и банкротства утверждает перечень должностных лиц, имеющих доступ к сведениям, составляющим налоговую тайну.»;
9) подпункты 1) и 2) пункта 3-1 статьи 609 изложить в следующей редакции:
«1) возбуждения производства по делу о банкротстве – со дня вынесения определения суда о возбуждении производства по делу, за исключением начисления пени, которое приостанавливается со дня вступления в законную силу решения о признании банкротом;

2) салық төлеушіге қатысты оңалту рәсімін қолдану – оңалту рәсімін қолдану туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап қолданылады.
Бұл ретте сомасы Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында белгiленген тәртiппен кредит берушілер талаптарының тiзiлiмiне енгiзiлмеген салық міндеттемесі бойынша осындай салық төлеушілерге қатысты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында көзделген жағдайда, осындай міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдері қолданылады»;
10) 614-баптың 2-тармағының 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«2) банкрот деп тану туралы шешім заңды күшіне енген күннен бастап тоқтатыла тұратын өсімпұл есептеуді қоспағанда, банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау – әкімшіден өтініш түскен күннен бастап;
3) оңалту рәсімін қолдану туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап өсімпұл есептеуді қоспағанда, салық төлеушiге қатысты оңалту рәсімі қолданылған жағдайда – борышкерден өтініш түскен күннен бастап қолданылмайды.
Бұл ретте сомасы кредит берушілер талаптарының тiзiлiмiне енгiзiлмеген салық берешегi туындаған жағдайда мұндай салық төлеушiлерге қатысты Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында белгiленген тәртiппен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында көзделген жағдайда, осындай берешектi мәжбүрлеп өндiрiп алу шаралары қолданылады;»;
12) 620-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Банкрот деп танылған салық төлеушiнi (салық агентiн) тарату Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.»;
13) 653-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Салық органдары акцизделетiн тауарларды өндiрушiлердiң, импорттаушылардың, банкрот мүлкiн (активтерiн) өткiзушi банкроттық және оңалтушы басқарушылардың борышкердiң мүлкiн өткiзген кезде осы бапта айқындалған акцизделетiн тауарлардың жекелеген түрлерiн таңбалау, акцизделетiн тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына өткiзу тәртiбiн сақтауы бөлiгiнде, сондай-ақ акциздiк постылар белгiлеу арқылы акцизделетiн тауарларға бақылауды жүзеге асырады.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Таңбалауды акцизделетiн тауарлар өндiрушiлер мен импорттаушылар, банкроттық және оңалтушы басқарушылар борышкердiң мүлкiн (активтерiн) өткiзген кезде жүзеге асырады.».
8. «Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы» 2010 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 14 (2567), 70-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 11, 102-құжат; № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат):

2) применения реабилитационной процедуры в отношении налогоплательщика – со дня вступления в законную силу решения суда о применении реабилитационной процедуры.
При этом в отношении таких налогоплательщиков по налоговому обязательству, сумма которого не включена в реестр требований кредиторов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве, а также в случае, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве, применяются способы обеспечения исполнения такого обязательства;»;
10) подпункты 2) и 3) пункта 2 статьи 614 изложить в следующей редакции:
«2) возбуждения производства по делу о банкротстве – со дня поступления заявления администратора, за исключением начисления пени, которое приостанавливается со дня вступления в законную силу решения о признании банкротом;
3) применения реабилитационной процедуры в отношении налогоплательщика – со дня поступления заявления должника, за исключением начисления пени, – со дня вступления в законную силу решения суда о применении реабилитационной процедуры.
При этом в отношении таких налогоплательщиков в случае возникновения налоговой задолженности, сумма которой не включена в реестр требований кредиторов, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве, а также в случае, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве, применяются меры принудительного взыскания такой задолженности;»;
11) пункт 2 статьи 620 изложить в следующей редакции:
«2. Порядок ликвидации налогоплательщика (налогового агента), признанного банкротом, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.»;
12) в статье 653:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Контроль за подакцизными товарами осуществляется налоговыми органами в части соблюдения производителями, импортерами подакцизных товаров, банкротными и реабилитационными управляющими при реализации имущества (активов) должника порядка маркировки отдельных видов подакцизных товаров, определенного настоящей статьей, перемещения подакцизных товаров на территории Республики Казахстан, а также путем установления акцизных постов.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Маркировку осуществляют производители и импортеры подакцизных товаров, банкротные и реабилитационные управляющие при реализации имущества (активов) должника.».
8. В Кодекс Республики Казахстан от 30 июня 2010 года «О таможенном деле в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента РК, 2010 г., № 14 (2567), ст. 70; № 24, ст. 145; 2011 г., № 1, ст. 3; № 11, ст. 102; № 19, ст. 145; 2012 г., № 2, ст. 15; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97):

1) 169-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Банкрот деп танылған төлеушiнi тарату тәртiбi Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.».
9. «Заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу және филиалдар мен өкiлдiктердi есептiк тiркеу туралы» 1995 жылғы 17 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1995 ж., № 3-4, 35-құжат; № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 1, 180-құжат; № 14, 274-құжат; 1997 ж., № 12, 183-құжат; 1998 ж., № 5-6, 50-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 63, 64-құжаттар; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 1-құжат; № 8, 52-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 18, 157-құжат; 2003 ж., № 4, 25-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 129-құжаттар; 2009 ж., № 24, 122, 125-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат):
11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«11-бап. Мемлекеттiк (есептiк) тiркеуден және қайта тiркеуден
бас тарту
Заңды тұлғаны құрудың және қайта ұйымдастырудың Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген тәртiбiн бұзу, құрылтай құжаттарының Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес келмеуi, табыстау актiсiн немесе бөлу балансын ұсынбау не оларда қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның құқық мирасқорлығы туралы ережелердiң болмауы не бiр айлық есептiк көрсеткiштен артық салық берешегiнiң болуы, сондай-ақ егер iс-әрекет етпейтiн заңды тұлға құрылтайшы болып табылса және (немесе) егер заңды тұлғаның құрылтайшысы және (немесе) басшысы iс-әрекет етпейтiн заңды тұлғалардың құрылтайшысы және (немесе) басшысы болып табылса және (немесе) әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабiлетi шектелген және (немесе) хабарсыз кеткен деп танылса және (немесе) қайтыс болған және (немесе) қылмыс жасағаны үшiн Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 192, 216, 217-баптары бойынша сотталса және (немесе) жеке басын куәландыратын жоғалған құжаттар ұсынылса, заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеуден және қайта тiркеуден бас тартуға әкеп соғады.
Заңды тұлға, егер оның құрылтайшысы (қатысушысы) заңды тұлғаны тіркеу туралы өтініш бергенге дейін бір жыл ішінде әкімшілік немесе банкроттау кезінде заңсыз іс-әрекеттері, әдейі немесе жалған банкроттық үшін қылмыстық жауапкершілікке тартылған жағдайда тіркеле алмайды.».

1) пункт 2 статьи 169 изложить в следующей редакции:
«2. Порядок ликвидации плательщика, признанного банкротом, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.»;
9. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года «О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств» (Ведомости Парламента Республики Казахстан 1995 г., № 3-4, ст. 35; № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 1, ст. 180; № 14, ст. 274; 1997 г., № 12, ст. 183; 1998 г., № 5-6, ст. 50; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 63, 64; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 1; № 8, ст. 52; № 24, ст. 338; 2002 г., № 18, ст. 157; 2003 г., № 4, ст. 25; № 15, ст. 139; 2004 г., № 5, ст. 30; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 10, ст. 52; № 15, ст. 95; № 23, ст. 141; 2007 г., № 3, ст. 20; 2008 г., № 12, ст. 52; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 129; 2009 г., № 24, ст. 122, 125; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; 2012 г., № 2, ст. 14; № 13, ст. 91):
статью 11 изложить в следующей редакции:
«Статья 11. Отказ в государственной (учетной)
регистрации и перерегистрации
Нарушение порядка создания и реорганизации юридического лица, установленного законодательными актами Республики Казахстан, несоответствие учредительных документов законодательным актам Республики Казахстан, непредставление передаточного акта или разделительного баланса либо отсутствие в них положений о правопреемстве реорганизованного юридического лица, либо наличие налоговой задолженности свыше одного месячного расчетного показателя, а также в случае, если учредителем является бездействующее юридическое лицо, и (или) если учредитель и (или) руководитель юридического лица являются учредителями и (или) руководителями бездействующих юридических лиц и (или) признаны недееспособными или ограниченно дееспособными и (или) безвестно отсутствующими, и (или) объявлены умершими, и (или) осуждены за преступления по статьям 192, 216, 217 Уголовного кодекса Республики Казахстан, и (или) представлены утерянные документы, удостоверяющие личность, влекут отказ в государственной регистрации и перерегистрации юридического лица.
Юридическое лицо не может быть зарегистрировано в случае, если его учредитель (участник) в течение года до подачи заявления о регистрации юридического лица привлекался к административной или уголовной ответственности за неправомерные действия при банкротстве, преднамеренное или ложное банкротство.

10. «Шаруашылық серiктестiктерi туралы» 1995 жылғы 2 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1995 ж., № 7, 49-құжат; № 15-16, 109-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 205, 210-құжаттар; 1998 ж., № 5-6, 50 құжат; № 17-18, 224-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 24, 178-құжат; 2007 ж., № 4, 28-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 56-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 6, 50-құжат, № 24, 196-құжат):
1) 8-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Шаруашылық серiктестiгi банкрот деп танылған немесе заңда белгіленген тәртіппен оңалту рәсімі қолданылған және уақытша, банкроттық немесе оңалтушы басқарушы тағайындалған жағдайда оны басқару бойынша барлық өкілеттіктер уақытша, банкроттық немесе оңалтушы басқарушыға өтеді.»;
2) 9-баптың 6-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Кредит берушілердің наразылығын қанағаттандыру Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне, оңалту және банкроттық туралы заңнамалық актiлерге және Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілеріне сәйкес жүргiзiледi.».
11. «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1995 ж., № 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжаттар; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18, 21-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат):

10. В Закон Республики Казахстан от 2 мая 1995 года «О хозяйственных товариществах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан 1995 г., № 7, ст. 49; № 15-16, ст. 109; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 205, 210; 1998 г., № 5-6, ст. 50; № 17-18, ст. 224; 2003 г., № 11, ст. 56; № 24, ст. 178; 2007 г., № 4, ст. 28; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 56; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; 2011 г., № 6, ст. 50; № 24, ст. 196):
1) статью 8 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
«4-1. В случаях признания хозяйственного товарищества банкротом или применения реабилитационной процедуры и назначения временного, банкротного или реабилитационного управляющего в установленном законом порядке, все полномочия по управлению им переходят соответственно к временному, банкротному или реабилитационному управляющему.»;
2) часть третью пункта 6 статьи 9 изложить в следующей редакции:
«Удовлетворение претензий кредиторов производится в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, законодательными актами о реабилитации и банкротстве и другими законодательными актами Республики Казахстан.».
11. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан 1995 г., № 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 15, ст. 281; № 19, ст. 370; 1997 г., № 5, ст. 58; № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 9, ст. 86; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 5, ст. 31; № 10, ст. 51; № 11, ст. 56, 67; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 15, ст. 86; № 16, ст. 91; № 23, ст. 140; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18, 21; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91):

1) 50-баптың 4-тармағының 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«11) банкроттық саласындағы уәкiлеттi органға және банкроттық басқарушыға оған қатысты соттың банкрот деп тану туралы заңды күшiне енген шешiмi бар тұлғаның банк шоты бойынша мәлiметтердi беруi банк құпиясын ашу болып табылмайды.»;
2) 68-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Банкті тарату, оның iшiнде банкроттық негiз бойынша тарату осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актiлерiне сәйкес жүзеге асырылады..»;
3) 71-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Банктiң төлем төлеуге қабiлетсiздiгi уәкiлеттi органның сотқа берген банк капиталының мөлшерiн, пруденциалдық нормативтердiң (және мiндеттi сақталуға тиiстi өзге нормалар мен лимиттердiң) есеп айырысу әдiстемелерiн ескере отырып жасаған қорытындысында анықталады.
Банк ол ақшалай міндеттемелерді және ақшалай сипаттағы өзге де талаптарды оларды орындау мерзімі келген сәттен бастап үш айдың ішінде орындауға қабілетсіз болған кезде төлем төлеуге қабілетсіз болып табылады.»;
4) 73-баптың 1-1-тармағы алып тасталсын.
12. «Өндiрiстiк кооператив туралы» 1995 жылғы 5 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1995 ж., № 20, 119-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 14, 274-құжат; 1997 ж., № 12, 183-құжат; № 13-14, 205-құжат; 2001 ж., № 17-18, 242-құжат; 2003 ж., № 24, 178-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 20, 153-құжат, 2008 ж., № 12, 52-құжат):
мынадай мазмұндағы 18-1-баппен толықтырылсын:
«18-1-бап. Банкроттық және оңалту рәсімінде өндірістік
кооператив iстерiн басқару
Өндірістік кооператив банкрот деп танылған немесе заңда белгіленген тәртіппен оңалту рәсімі қолданылған және уақытша, банкроттық немесе оңалтушы басқарушы тағайындалған жағдайда оны басқару бойынша барлық өкілеттіктер тиісінше уақытша, банкроттық немесе оңалтушы басқарушыға өтеді.».
13. «Қазақстан Республикасының Iшкi iстер органдары туралы» 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1995 ж., № 23, 154-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 7, 79-құжат; № 12, 184-құжат; 1998 ж., № 17-18, 225-құжат; № 23, 416-құжат; № 24, 436-құжат; 1999 ж., № 8, 233, 247-құжаттар; № 23, 920-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 13-14, 174-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 20, 257-құжат; № 23, 309-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 12, 82-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 154, 155-құжаттар; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; 2008 ж., № 15-16, 61-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 25-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат, 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат, №5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 15, 97-құжат):
10-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 41-1) тармақшамен толықтырылсын:

1) подпункт 11) пункта 4 статьи 50 изложить в следующей редакции:
«11) представление уполномоченному органу в области банкротства и банкротному управляющему сведений по банковскому счету лица, в отношении которого имеется вступившее в законную силу решение суда о признании банкротом.»;
2) пункт 2 статьи 68 изложить в следующей редакции:
«2. Ликвидация банка, в том числе по основанию банкротства, осуществляется в соответствии с настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.»;
3) пункт 1 статьи 71 изложить в следующей редакции:
«1. Неплатежеспособность банка устанавливается заключением уполномоченного органа, представляемым в суд, составленным с учетом методики расчета пруденциальных нормативов (и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов), размера капитала банка.
Банк является неплатежеспособным при его неспособности выполнить денежные обязательства и иные требования денежного характера в течение трех месяцев с момента наступления срока их исполнения.»;
4) пункт 1-1 статьи 73 исключить.
12. В Закон Республики Казахстан от 5 октября 1995 года «О производственном кооперативе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан 1995 г., № 20, ст. 119; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 14, ст. 274; 1997 г., № 12, ст. 183; № 13-14, ст. 205; 2001 г., № 17-18, ст. 242; 2003 г., № 24, ст. 178; 2004 г., № 5, ст. 30; 2006 г., № 8, ст. 45; 2007 г., № 9, ст. 67; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 56):
дополнить статьей 18-1 следующего содержания:
«Статья 18-1. Управление делами производственного кооператива в
процедуре банкротства и реабилитации
В случаях признания производственного кооператива банкротом или применения реабилитационной процедуры и назначения временного, банкротного или реабилитационного управляющего в установленном законом порядке, все полномочия по управлению им переходят соответственно к временному, банкротному или реабилитационному управляющему.».
13. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года «Об органах внутренних дел Республики Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан 1995 г., № 23, ст. 154; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 7, ст. 79; № 12, ст. 184; 1998 г., № 17-18, ст. 225; № 23, ст. 416; № 24, ст. 436; 1999 г., № 8, ст. 233, 247; № 23, ст. 920; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 13-14, ст. 174; № 17-18, ст. 245; № 20, ст. 257; № 23, ст. 309; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 12, ст. 82; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154, 155; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; 2008 г., № 15-16, ст. 61; 2009 г., № 8, ст. 44; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 25; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3 ст. 26; № 4, ст. 32, № 5, ст.35; № 8, ст. 64; № 15, ст. 97):
пункт 1 статьи 10 дополнить подпунктом 41-1) следующего содержания:

«41-1) оңалту және банкроттық саласындағы уәкiлеттi органның сұратуы бойынша заңда белгіленген тәртіппен банкрот деп танылған немесе оларға қатысты оңалту рәсімі қолданылған борышкерлерге қатысты жеке меншікке қатысты қылмыстар бойынша қозғалған өндірістегі қылмыстық істер бойынша мәліметтерді ұсынуға;».
14. «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., № 12, 186-құжат; 1998 ж., № 24, 437-құжат; 1999 ж., № 8, 237-құжат; № 23, 925-құжат; 2001 ж., № 17-18, 245-құжат; № 20, 257-құжат; 2002 ж., № 1, 1-құжат; № 23-24, 198-құжат; 2003 ж., № 1-2, 9-құжат; № 11, 56-құжат; № 15, 139-құжат; № 21-22, 160-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., № 7-8, 19-құжат, № 11, 39-құжат; 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 69-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 4, 28, 30-құжаттар; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114, 123-құжаттар; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 23, 111-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 140-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 14, 15-құжаттар; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат):
1) 45-2 баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы баптың 1-тармағында көзделген негiздер бойынша жинақтаушы зейнетақы қорын тарату осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүргiзiледi.»;
2) 45-2 баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Жинақтаушы зейнетақы қорының төлем қабiлетсiздiгi сотқа ұсынылатын пруденциялық нормативтердi есептеу әдiстемесiн және сақталуы мiндеттi өзге де нормалар мен лимиттер, жинақтаушы зейнетақы қоры капиталының мөлшерiн ескере отырып уәкiлеттi органның жасаған қорытындысымен белгiленедi.
Жинақтаушы зейнетақы қоры ол ақшалай міндеттемелерді және ақшалай сипаттағы өзге де талаптарды оларды орындау мерзімі келген сәттен бастап үш айдың ішінде орындауға қабілетсіз болған кезде төлем төлеуге қабілетсіз болып табылады.
Жинақтаушы зейнетақы қоры сот шешiмiмен белгiленген тәртiп бойынша ғана банкрот деп танылуы мүмкiн. Дәрменсiз жинақтаушы зейнетақы қорын оның кредиторларының және жинақтаушы зейнетақы қорының өз шешiмi бойынша соттан тыс тарату рәсiмiне жол берiлмейдi. Тараптардың жинақтаушы зейнетақы қорының банкроттығы туралы iс бойынша бiтiмгершiлiк келісім жасауына болмайды»;

«41-1) представлять по запросам уполномоченного органа в области реабилитации и банкротства сведения по находящимся в производстве уголовным делам, возбужденным по преступлениям против собственности в отношении должников, признанных в установленном законом порядке банкротом или в отношении которых применена реабилитационная процедура;».
14. В Закон Республики Казахстан от 20 июня 1997 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст. 186; 1998 г., № 24, ст. 437; 1999 г., № 8, ст. 237; № 23, ст. 925; 2001 г., № 17-18, ст. 245; № 20, ст. 257; 2002 г., № 1, ст. 1; № 23-24, ст. 198; 2003 г., № 1-2, ст. 9; № 11, ст. 56; № 15, ст. 139; № 21-22, ст. 160; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 23, ст. 140, 142; 2005 г., № 7-8, ст. 19; № 11, ст. 39; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 8, ст. 45; № 12, ст. 69; № 23, ст. 141; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 4, ст. 28, 30; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 24, ст. 178; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114, 123; 2009 г., № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 23, ст. 111; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 24, ст. 140; 2011 г., № 1, ст. 3; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 14, ст. 117; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 14, 15; № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 14, ст. 95):
1) пункт 2 статьи 45-2 изложить в следующей редакции:
«2. Ликвидация накопительного пенсионного фонда по основаниям, предусмотренным пунктом 1 настоящей статьи, осуществляется в соответствии с настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.»;
2) пункт 5 статьи 45-2 изложить в следующей редакции:
«5. Неплатежеспособность накопительного пенсионного фонда устанавливается заключением уполномоченного органа, представляемым в суд, составленным с учетом методики расчета пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала накопительного пенсионного фонда.
Накопительный пенсионный фонд является неплатежеспособным при его неспособности выполнить денежные обязательства и иные требования денежного характера в течение трех месяцев с момента наступления срока их исполнения.
Накопительный пенсионный фонд может быть признан банкротом только по решению суда в установленном порядке. Внесудебная процедура ликвидации несостоятельного накопительного пенсионного фонда по решению его кредиторов и самого накопительного пенсионного фонда не допускается. Возможность заключения мирового соглашения сторонами по делу о банкротстве накопительного пенсионного фонда исключается.».

15. «Жауапкершiлiгi шектеулi және қосымша жауапкершiлiгi бар серiктестiктер туралы» 1998 жылғы 22 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., № 5-6, 49-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 24, 178-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; 2007 ж., № 4, 28-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат):
41-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк банкрот деп танылған немесе заңда белгіленген тәртіппен оңалту рәсімі қолданылған және уақытша, банкроттық немесе оңалтушы басқарушы тағайындалған жағдайда оны басқару бойынша барлық өкілеттіктер уақытша, банкроттық немесе оңалтушы басқарушыға өтеді.».
16. «Табиғи монополиялар және реттелетiн нарықтар туралы» 1998 жылғы 9 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., № 16, 214-құжат; 1999 ж., № 19, 646-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; 2002 ж., № 23-24, 193-құжат; 2004 ж., № 14, 82-құжат; № 23, 138, 142-құжаттар; 2006 ж., № 2, 17-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 87-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 20, 23-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 112-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 9, 15-құжаттар; № 3, 21-құжат; № 4, 30-құжат; № 11, 80-құжат; № 12, 85-құжат; № 15, 97-құжат):
18-баптың 5-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5-1. Жасалған мәмiленiң немесе банкрот деп танылған борышкер - табиғи монополия субъектiсiнiң мүліктік массасын сатудың нәтижесiнде активтерi өз меншiгiне түскен табиғи монополия субъектiсi тұтынушыларға реттелiп көрсетiлетiн қызметтердi (тауарларды, жұмыстарды) осы активтердiң немесе конкурстық өндiрiс процесiнде өндiрiп алынатын мүлiктiң меншiк иелерi үшiн уәкiлеттi орган бұрын бекiткен тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) немесе олардың шектi деңгейлерi және тарифтiк сметалары бойынша реттелiп көрсетiлетiн қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) және тарифтiк сметаларды бекiтуге өтiнiм ұсынғанға дейiн, бiрақ алты айдан аспайтын мерзiмде ұсынады.».

15. В Закон Республики Казахстан от 22 апреля 1998 года «О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью» (Ведомости Парламента Республики Казахстан 1998 г., № 5-6, ст. 49; 1999 г., № 20, ст. 727; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 11, ст. 56; № 24, ст. 178; 2004 г., № 5, ст. 30; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; 2007 г., № 4, ст. 28; № 20, ст. 153; 2008 г., № 13-14, ст. 56; 2009 г., № 2-3, ст. 16; 2010 г., № 1-2, ст. 2; 2011 г., № 1, ст. 9; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; 2012 г., № 2, ст. 15):
статью 41 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. В случаях признания товарищества с ограниченной ответственностью банкротом или применении реабилитационной процедуры и назначении временного, банкротного или реабилитационного управляющего в установленном законом порядке, все полномочия по управлению им переходят соответственно к временному, банкротному или реабилитационному управляющему.».
16. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О естественных монополиях и регулируемых рынках» (Ведомости Парламента Республики Казахстан 1998 г., № 16, ст. 214; 1999 г., № 19, ст. 646; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 23, ст. 309; 2002 г., № 23-24, ст. 193; 2004 г., № 14, ст. 82; № 23, ст. 138, 142; 2006 г., № 2, ст. 17; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 13, ст. 87; 2007 г., № 3, ст. 20; № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 11-12, ст. 54; № 13-14, ст. 62; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 20, 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 112; № 16, ст. 129; 2012 г., № 2 ст. 9, 15; № 3, ст. 21, № 4, ст. 30; № 11 ст. 80; № 12 ст. 85; № 15, ст. 97):
пункт 5-1 статьи 18 изложить в следующей редакции:
«5-1. Субъект естественной монополии, активы которого поступили в его собственность в результате заключенной сделки или реализации имущественной массы должника-субъекта естественной монополии, признанного банкротом, предоставляет потребителям регулируемые услуги (товары, работы) по ранее утвержденным уполномоченным органом для собственников этих активов или имущества, на которое обращено взыскание в процессе процедуры банкротства, тарифам (ценам, ставкам сборов) или их предельным уровням и тарифным сметам до представления заявки на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы), но не более чем на шесть месяцев.».

17. «Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы» 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., № 24, 435-құжат; 2001 ж., № 21-22, 286-құжат; 2003 ж., № 10, 53-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 8, 55-құжат; 2009 ж., №11-12, 53-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 48-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат, 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 15, 97-құжат):
8-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Заңды тұлғалар таратылған кезде Ұлттық мұрағат қорының құжаттары мен адам құрамы жөнiндегi құжаттардың одан әрi сақталатын орны туралы шешiмдi уәкiлеттi органмен келiсе отырып, тарату комиссиясы немесе банкроттық басқарушы қабылдайды.».
18. «Қаржы лизингi туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 5 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., № 10, 247-құжат; 2003 ж.; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 5, 25-құжат; 2005 ж., № 23, 104-құжат; 2010ж., № 15, 71-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат):
5-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Лизинг алушы банкротқа ұшыраған кезде лизинг нысанасы мүліктік массаға енгiзiлмейдi.».
19. «Сақтандыру қызметi туралы» 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., № 22, 406-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 85-құжат; № 15, 39-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; 2005 ж., № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; № 8, 52-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат):
1) 65-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тарату, оның iшiнде банкроттық негiз бойынша тарату осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актiлерiне сәйкес жүзеге асырылады.»;
2) 69-баптың 5-тармағы алып тасталсын;
3) 71-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабiлетсiздiгi уәкiлеттi органның тиiстi қорытындысы ескерiле отырып айқындалады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ол ақшалай міндеттемелерді және ақшалай сипаттағы өзге де талаптарды оларды орындау мерзімі келген сәттен бастап үш айдың ішінде орындауға қабілетсіз болған кезде төлем төлеуге қабілетсіз болып табылады.».

17. В Закон Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года «О Национальном архивном фонде и архивах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 24, ст. 435; 2001 г., № 21-22, ст. 286; 2003 г., № 10, ст. 53; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 13, ст. 86; 2007 г., № 8, ст. 55; 2009 г., № 11-12, ст. 53; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 48; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; 2012 г., № 4, ст. 32; № 15 ст. 97):
пункт 4 статьи 8 изложить в следующей редакции:
«4. При ликвидации юридических лиц решение о месте дальнейшего хранения документов Национального архивного фонда и по личному составу принимается ликвидационной комиссией или банкротным управляющим по согласованию с уполномоченным органом.».
18. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2000 года «О финансовом лизинге» (Ведомости Парламента Республики Казахстан 2000 г., № 10, ст. 247; 2003 г., № 15, ст. 139; 2004 г., № 5, ст. 25; 2005 г., № 23, ст. 104; 2010 г., № 15, ст. 71; 2012 г., № 13 ст. 91):
часть вторую пункта 2 статьи 5 изложить в следующей редакции:
«При банкротстве лизингополучателя предмет лизинга не включается в имущественную массу.».
19. Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года «О страховой деятельности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 22, ст. 406; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 85; № 15, ст. 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; 2005 г., № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; № 8, ст. 45; № 13, ст. 85; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; № 8, ст. 52; № 18, ст. 145; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91):
1) пункт 1 статьи 65 изложить в следующей редакции:
«1. Ликвидация страховой (перестраховочной) организации, в том числе по основанию банкротства, осуществляется в соответствии с настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.»;
2) пункт 5 статьи 69 исключить;
3) пункт 1 статьи 71 изложить в следующей редакции:
«1. Неплатежеспособность страховой (перестраховочной) организации устанавливается с учетом соответствующего заключения уполномоченного органа.
Страховая (перестраховочная) организация является неплатежеспособной при ее неспособности выполнить денежные обязательства и иные требования денежного характера в течение трех месяцев с момента наступления срока их исполнения.».

20. «Тұтынушылық кооперативі туралы» 2001 жылғы 8 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., № 10, 138-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат):
17-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Тұтынушылық кооперативі банкрот деп танылған немесе заңда белгіленген тәртіппен оңалту рәсімі қолданылған және уақытша, банкроттық немесе оңалтушы басқарушы тағайындалған жағдайда оны басқару бойынша барлық өкілеттіктер уақытша, банкроттық немесе оңалтушы басқарушыға өтеді.».
21. «Астық туралы» 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 2, 12-құжат; № 15-16, 232-құжат; 2003 ж., № 19-20, 148-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 9, 67-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 13-14, 58-құжат, № 20, 89-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 14, 94-құжат; № 15, 97-құжат):
1) 34-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Астық қабылдау кәсiпорындары қызметiнiң тоқтатылуы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес оңалту және банкроттық туралы заңнама мен осы Заңның талаптарын ескере отырып, жүзеге асырылады.».
22. «Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары туралы» 2002 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 13-14, 145-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 62-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат, № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат):
8-баптың 1-тармағының 10) тармақшасындағы «табыс етуге міндетті.» деген сөздер «табыс етуге;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) және 12) тармақшаларымен толықтырылсын:
«11) оңалту және банкроттық саласындағы уәкiлеттi органның сұратуы бойынша тексеру жүргізу шеңберінде заңда белгіленген тәртіппен банкрот деп танылған немесе оларға қатысты оңалту рәсімі қолданылған борышкерлерге қатысты іс жүргізудегі материалдар мен қозғалған қылмыстық істер бойынша мәліметтер мен құжаттардың көшірмелерін ұсынуға;
12) уақытша, банкроттық немесе оңалтушы басқарушының сұратуы бойынша оңалту немесе банкроттық рәсімін жүргізу шеңберінде заңда белгіленген тәртіппен банкрот деп танылған немесе оларға қатысты оңалту рәсімі қолданылған борышкерлерге қатысты іс жүргізудегі материалдар мен қозғалған қылмыстық істер бойынша мәліметтер мен құжаттардың көшірмелерін ұсынуға міндетті.».

20. В Закон Республики Казахстан от 8 мая 2001 года «О потребительском кооперативе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан 2001 г., № 10, ст. 138; 2006 г., № 8, ст. 45; № 13, ст. 85; 2007 г., № 9, ст. 67; 2012 г., № 8, ст. 64):
статью 17 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
«3. В случаях признания потребительского кооператива банкротом или применения реабилитационной процедуры и назначения временного, банкротного или реабилитационного управляющего в установленном законом порядке, все полномочия по управлению им переходят соответственно к временному, банкротному или реабилитационному управляющему.».
21. В Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 года «О зерне» (Ведомости Парламента Республики Казахстан 2001 г., № 2, ст. 12; № 15-16, ст. 232; 2003 г., № 19-20, ст. 148; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г, № 1, ст. 5; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 9, ст. 67; № 18, ст. 145; 2008 г., № 13-14, ст. 58; № 20, ст. 89; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12 ст. 111; 2012 г. № 2, ст. 14; № 14, ст. 94; № 15, ст. 97):
пункт 2 статьи 34 изложить в следующей редакции:
«2. Прекращение деятельности хлебоприемных предприятий осуществляется в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан с учетом требований законодательства о реабилитации и банкротстве и настоящего Закона.».
22. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2002 года «Об органах финансовой полиции Республики Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан 2002 г., № 13-14, ст. 145; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 62; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; 2009 г., № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 11, ст. 102; 2012 г., № 4, ст. 32; № 8, ст. 64):
пункт 1 статьи 8 дополнить подпунктами 11) и 12) следующего содержания:
«11) представлять по запросам уполномоченного органа в области реабилитации и банкротства в рамках проведения проверок сведения и копии документов по находящимся в производстве материалам и уголовным делам, возбужденным в отношении должников, признанных в установленном законом порядке банкротом, или в отношении которых применена реабилитационная процедура;
12) представлять по запросам временного, банкротного или реабилитационного управляющего в рамках проведения процедуры реабилитации или банкротства сведения и копии документов по находящимся в производстве материалам и уголовным делам, возбужденным в отношении должников, признанных в установленном законом порядке банкротом, или в отношении которых применена реабилитационная процедура.».

23. «Акционерлiк қоғамдар туралы» 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., № 10, 55-құжат; № 21-22, 160-құжат; 2004 ж., № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 4, 28, 33-құжаттар; № 9, 67-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., №13-14, 56-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 2, 21-құжат; № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 14-құжаттар; № 4, 30-құжат; № 13, 91-құжат):
1) 22-баптың 5-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) егер қоғам Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес төлем қабiлетсiздiгi немесе дәрменсiздiк белгiлерiне сәйкес келсе не аталған белгiлер қоғамда оның акциялары бойынша дивидендтер төлеу нәтижесiнде пайда болса;»;
2) 26-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) егер акцияларды сатып алу кезiнде қоғам Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес төлем қабiлетсiздiгi не дәрменсiздiгi белгiлерiне сәйкес келсе не аталған белгiлер қоғамда оның барлық талап етiлетiн немесе сатып алу болжанатын акцияларды сатып алу нәтижесiнде пайда болса;»;
3) 30-баптың 4-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) егер қоғам дәрменсiз борышкер болып табылса, Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында көзделген тәртiппен қабылданған оңалту жоспары негiзiнде жүзеге асырылады.».
24. «Инвестициялық қорлар туралы» 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 16, 90-құжат; 2006 ж., № 16, 103-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 33-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; 2011 ж., № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат):
43-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Инвестициялық қордың басқарушы компаниясы немесе кастодианы дәрменсiз немесе банкрот деп танылған немесе жарияланған жағдайда инвестициялық қордың активтерi мүліктік массаға (тарату массасына) қосылмайды.».
25. «Жеке кәсiпкерлiк туралы» 2006 жылғы 31 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 3, 21-құжат; № 16, 99-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 17, 136-құжат, 2008 ж., № 13-14, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 60-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 18, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 11-12, 54-құжат; № 15-16, 74, 77-құжаттар; № 17, 82-құжат; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат, № 23, 97-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29-құжат; № 15, 71-құжат; № 22, 128-құжат; № 24, 149-құжат, 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 26-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат):
28-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

23. В Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года «Об акционерных обществах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан 2003 г., № 10, ст. 55; № 21-22, ст. 160; 2004 г., № 23, ст. 140; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 10, ст. 52; № 16, ст. 99; 2007 г., № 4, ст. 28, 33; № 9, ст. 67; № 20, ст. 153; 2008 г., № 13-14, ст. 56; № 17-18, ст. 72; № 21, ст. 97; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 17, ст. 81; № 24, ст. 133; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 2, ст. 21; № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 11, 14; № 4 ст. 30; № 13, ст. 91):
1) подпункт 2) пункта 5 статьи 22 изложить в следующей редакции:
«2) если общество отвечает признакам неплатежеспособности или несостоятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве либо указанные признаки появятся у общества в результате начисления дивидендов по его акциям;»;
2) подпункт 4) пункта 2 статьи 26 изложить в следующей редакции:
«4) если на момент выкупа акций общество отвечает признакам неплатежеспособности или несостоятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве либо указанные признаки появятся у него в результате выкупа всех требуемых или предполагаемых к выкупу акций;»;
3) подпункт 3) пункта 4 статьи 30 изложить в следующей редакции:
«3) плана реабилитации, если общество является несостоятельным должником, принятого в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.».
24. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года «Об инвестиционных фондах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 16, ст. 90; 2006 г., № 16, ст. 103; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; 2011 г., № 24, ст. 196; 2012 г. № 13, ст. 91):
пункт 4 статьи 43 изложить в следующей редакции:
«4. В случаях признания или объявления управляющей компании или кастодиана инвестиционного фонда несостоятельными или банкротами в имущественную (ликвидационную) массу активы инвестиционного фонда не включаются.».
25. В Закон Республики Казахстан от 31 января 2006 года «О частном предпринимательстве» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 3, ст. 21; № 16, ст. 99; № 23, ст. 141; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 17, ст. 136; 2008 г, № 13-14, ст. 57, 58; № 15-16, ст. 60; № 23, ст. 114; № 24, ст. 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 18, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 11-12, ст. 54; № 15-16, ст. 74, 77; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97; № 24, ст. 125, 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29; № 15, ст. 71; № 22, ст. 128; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 26; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; 2012., № 15, ст. 97):
пункт 1 статьи 28 изложить в следующей редакции:

«1. Жеке кәсiпкерлiк субъектiсi борышқордың сотқа өтiнiшi немесе кредитордың, ал Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда өзге адамдардың сотқа өтiнiшi негiзiнде сот шешiмiмен банкрот деп жарияланады.
Дара кәсiпкердiң банкроттық рәсiмi оңалту және банкроттық туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.».
26. «Мемлекеттiк сатып алу туралы» 2007 жылғы 21 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2007 ж., № 17, 135-құжат; 2008 ж., № 13-14, 58-құжат; № 20, 87-құжат; № 21, 97-құжат; № 24, 128-құжат; 2009 ж., № 2-3, 21-құжат; № 9-10, 47, 49-құжаттар; № 15-16, 74-құжат; № 17, 78, 82-құжаттар; № 24, 129, 133-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 17-18, 108-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 2, 26-құжат; № 4, 37-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат, № 20, 151-құжат; № 21, 161, 171-құжаттар; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 22-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 12, 83-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 94-құжаттар; № 15, 97-құжат):
4-баптың 1-тармағы 40) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес жүргізілетін;».
27. «Мақта саласын дамыту туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 16, 130-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 129-құжат, 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат):
1) 39-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«39-бап. Мүліктік массаны қалыптастырудың ерекшелiктерi
Мақта өңдеу ұйымы банкрот болған, таратылған кезде, сақтауға және (немесе) бастапқы өңдеуге қабылданған мақта, соның есебiнен мақта өңдеу ұйымы кредиторларының талаптары қанағаттандырылатын мүлiктiң құрамына, сондай-ақ, мақта өңдеу ұйымының мүліктік массасына енгiзiлмейдi.».
28. «Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды мемлекеттiк тiркеу туралы» 2007 жылғы 26 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2007 ж., № 18, 142-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 8, 41-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат, № 6, 50-құжат, № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 14, 95-құжат):
1) 17-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Жеке немесе заңды тұлғаның өзінде бар жылжымайтын мүлiк объектiлерiне құқықтары туралы жинақталған, тiркеушi орган растаған деректер, сондай-ақ мүлікті иеліктен шығару жөніндегі құжаттардың көшірмелері құқық иесiнiң (уәкiлеттi өкiлдiң), құқық қорғау, сот органдарының, iс жүргiзiлiп жатқан қылмыстық, азаматтық, әкiмшiлiк iстер бойынша сот орындаушыларының, салық органдарының, нотариустардың, мұрагерлердiң, тексеру жүргізу шеңберінде оңалту және банкроттық саласындағы уәкілетті органның, банкроттық және оңалту рәсiмдерiн жүргізу шеңберінде банкроттық және оңалту рәсiмдерiндегі уақытша, банкроттық және оңалтушы басқарушылардың, қорғаншы және қамқоршы органдардың сауалдары бойынша берiледi.»;

«1. Субъект частного предпринимательства объявляется решением суда банкротом на основании заявления должника в суд или на основании заявления в суд кредитора, а в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, и иных лиц.
Процедура банкротства индивидуального предпринимателя осуществляется в порядке, установленном законодательством о реабилитации и банкротстве.».
26. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О государственных закупках» (Ведомости Парламента Республики Казахстан 2007 г., № 17, ст. 135; 2008 г., № 13-14, ст. 58; № 20, ст. 87; № 21, ст. 97; № 24, ст. 128; 2009 г., № 2-3, ст. 21; № 9-10, ст. 47, 49; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 78, 82; № 24, ст. 129, 133; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 108; № 24, ст. 146; 2011 г., № 2, ст. 26; № 4, ст. 37; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161, 171; 2012 г., № 2, ст. 11; № 3, ст. 22; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 12, ст. 83; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 94; № 15, ст. 97):
абзац третий подпункта 40) пункта 1 статьи 4 изложить в следующей редакции:
«проводимых в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве;».
27. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О развитии хлопковой отрасли» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 16, ст. 130; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2; № 12 ст. 111; 2012 г. № 15 ст. 97):
1) статью 39 изложить в следующей редакции:
«Статья 39. Особенности формирования имущественной массы
При банкротстве, ликвидации хлопкоперерабатывающей организации в состав имущества, за счет которого производится удовлетворение требований кредиторов хлопкоперерабатывающей организации, а также в имущественную массу хлопкоперерабатывающей организации не включается хлопок, принятый на хранение и (или) первичную переработку.».
28. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2007 года «О государственной регистрации прав на недвижимое имущество» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 18, ст. 142; 2008 г., № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 2-3, ст. 16, № 8, ст. 41; № 19, ст. 88; 2010 г., № 7, ст. 28; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; 2012 г., № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 14, ст. 95):
1) пункт 3 статьи 17 изложить в следующей редакции:
«3. Обобщенные данные о правах физического или юридического лица на имеющиеся у него объекты недвижимости, а также копии документов по отчуждению имущества, заверенные регистрирующим органом, выдаются по запросам правообладателя (уполномоченного представителя), правоохранительных, судебных органов, судебных исполнителей по находящимся в производстве уголовным, гражданским, административным делам, налоговых органов, нотариусов, наследников, уполномоченного органа в области реабилитации и банкротства в рамках проведения проверок, временных, банкротных и реабилитационных управляющих в процедурах банкротства и реабилитации в рамках проведения процедур банкротства и реабилитации, органов опеки и попечительства.»;

2) 31-баптың 1-1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) борышкердiң мүлкiн басқару құқығы оңалтушы не банкроттық басқарушыға (таратушыға) ауысқанын;»;
3) 47-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Құқықтық кадастрда осы Заңның 21-бабында көзделген тәртiппен борышкердiң мүлкiн басқару құқығының оңалтушы не банкроттық басқарушыға (таратушыға) өтуi мемлекеттiк тiркелуге тиiс.».
29. «Бәсекелестiк туралы» 2008 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2008 ж., № 24, 125-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 6, 50-құжат, № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат):
50-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) оңалтушы немесе банкроттық басқарушыны, уақытша әкімшілікті (уақытша әкімшіні) тағайындау;».
30. «Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы» 2010 жылғы 2 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2010 ж., № 7, 27-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат, № 5, 43-құжат, № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат):
1) 47-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) өндiрiп алушы немесе борышкер болып табылған заңды тұлғаны тарату аяқталса, құқықтық мирасқоры болмағандықтан не атқарушылық құжат борышкер болып табылатын заңды тұлғаның банкроттық басқарушысына немесе тарату комиссиясына орындау үшiн жiберiлсе;»;
2) 50-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«50-бап. Атқарушылық iс жүргiзудi тоқтата тұру немесе тоқтату,
атқарушылық құжатты өндiрiп алушыға қайтару немесе оны
борышкер-заңды тұлғаның банкроттық басқарушысына,
тарату комиссиясына жiберу туралы мәселелердi қарау
1. Атқарушылық iс жүргiзудi тоқтата тұру, тоқтату, атқарушылық құжатты қайтару немесе оны борышкер-заңды тұлғаның банкроттық басқарушысына, тарату комиссиясына жiберу туралы мәселелердi сот орындаушысы қарайды.
Бұл жөнiнде атқарушылық iс жүргiзу тараптарына және олардың өкiлдерiне хабарланады, алайда олардың келмей қалуы аталған мәселелердi шешуге кедергi болмайды.
2. Сот орындаушысы атқарушылық iс жүргiзудi тоқтата тұру, тоқтату, атқарушылық құжатты қайтару немесе оны борышкер-заңды тұлғаның банкроттық басқарушысына, тарату комиссиясына жiберу туралы қаулы шығарады, оны мемлекеттiк сот орындаушылары үшiн аумақтық бөлiмнiң басшысы бекiтуге тиiс.

2) подпункт 3) пункта 1.1 статьи 31 изложить в следующей редакции:
«3) перехода права на управление имуществом должника реабилитационному, либо банкротному управляющему (ликвидатору);»;
3) пункт 1 статьи 47 изложить в следующей редакции:
«1. В правовом кадастре в порядке, предусмотренном статьей 21 настоящего Закона, подлежит государственной регистрации переход права на управление имуществом должника реабилитационному либо банкротному управляющему (ликвидатору).».
29. В Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2008 года «О конкуренции» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 24, ст. 125; 2009 г., № 15-16, ст. 74; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 6, ст. 50, № 12, ст. 111; 2012 г., № 13, ст. 91; № 14 ст. 95; № 15, ст. 97):
подпункт 2) пункта 2 статьи 50 изложить в следующей редакции:
«2) назначение реабилитационного или банкротного управляющего, временной администрации (временного администратора);».
30. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года «Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 7, ст. 27; № 24, ст. 145; 2011 г., № 1, ст. 3; № 5, ст. 43; № 24 ст. 196; 2012 г., № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91):
1) подпункт 6) пункта 1 статьи 47 изложить в следующей редакции:
«6) завершена ликвидация юридического лица, являвшегося взыскателем или должником, при отсутствии правопреемника, либо исполнительный документ направлен для исполнения банкротному управляющему или в ликвидационную комиссию юридического лица, являющегося должником;»;
2) статью 50 изложить в следующей редакции:
«Статья 50. Рассмотрение вопросов о приостановлении или
прекращении исполнительного производства,
возвращении исполнительного документа взыскателю
или направлении его банкротному управляющему, в
ликвидационную комиссию должника -
юридического лица
1. Вопросы о приостановлении, прекращении исполнительного производства, возвращении исполнительного документа или направлении его банкротному управляющему, в ликвидационную комиссию должника - юридического лица рассматриваются судебным исполнителем.
Об этом извещаются стороны исполнительного производства и их представители, однако их неявка не является препятствием для разрешения указанных вопросов.
2. О приостановлении, прекращении исполнительного производства, возвращении исполнительного документа или направлении его банкротному управляющему, в ликвидационную комиссию должника - юридического лица судебный исполнитель выносит постановление, которое для государственных судебных исполнителей подлежит утверждению руководителем территориального отдела.

3. Сот орындаушысының атқарушылық iс жүргiзудi тоқтата тұру, тоқтату, атқарушылық құжатты қайтару немесе оны борышкер-заңды тұлғаның банкроттық басқарушысына, тарату комиссиясына жiберу туралы қаулысына сотқа шағым жасалуы мүмкiн.»;
3) 56-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Өндiрiп алуды белгiленген тәртiппен дәрменсiз (банкрот) деп танылған борышкердiң мүлкiне айналдыру Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.».
31. «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2010 ж., № 12, 60-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 14-құжаттар; № 3, 21-құжат; № 4, 30-құжат; № 6, 46-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 80-құжат; № 15, 97-құжат):
1) 24-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) банкроттық рәсiмдерiн жүзеге асыру кезiнде құрамына жер қойнауын пайдалану құқығы (оның бiр бөлiгi), жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектiлер кiретiн мүліктік массаны өткiзу (сату) жөнiндегi жария сауда-саттыққа қатысуға;»;
2) 36-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) банкроттық рәсім процесiнде жер қойнауын пайдалану құқығын, жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектiлердi иелiктен шығару;»;
3) 41-баптың 1-тармағының алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы тармақтың ережелерi банкроттық рәсiмдердi жүзеге асыру кезiнде мүліктік массаны өткiзу жағдайлары үшiн де қолданылады.».
32. «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2011 ж., № 1, 1-құжат; № 2, 26-құжат; № 15, 120-құжат, 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 14-құжаттар; № 3, 21, 25, 27-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат):
көрсетілген Заңға қосымшаның 1-тармағының 57) тармақшасы алып тасталсын;
33. «Мемлекеттiк мүлiк туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат, № 16, 129-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 16 -құжаттар; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41-құжаттар; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат):
1) 1-баптың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«9) Қазақстан Республикасының стратегиялық объектiге ие болуының басым құқығы – стратегиялық объект тиесiлi жеке тұлғадан немесе мемлекеттiк емес заңды тұлғадан, осындай тұлға стратегиялық объектiнi иелiктен шығару жөнiнде мәмiле жасасуды ниет етiп отырған жағдайда, сондай-ақ стратегиялық объектiге өндiрiп алу жүргiзiлген не оңалтушы немесе банкроттық басқарушы мүліктік (тарату) массасының құрамында стратегиялық объектiнi иелiктен шығарған не кепiл ұстаушы кепiлге салынған мүлiктi (стратегиялық объектiнi) соттың қарауынан тыс тәртiппен өткiзген не стратегиялық объектiге сот актiсiнiң негiзiнде өндiрiп алу жүргiзiлген жағдайда, Қазақстан Республикасының стратегиялық объектiлердi нарықтық құны бойынша сатып алуға үшiншi тұлғалар алдындағы басым құқығы;»;

3. Постановление судебного исполнителя о приостановлении, прекращении исполнительного производства, возвращении исполнительного документа или направлении его банкротному управляющему, в ликвидационную комиссию должника - юридического лица может быть обжаловано в суд.»;
3) пункт 3 статьи 56 изложить в следующей редакции:
«3. Обращение взыскания на имущество должника, признанного в установленном порядке несостоятельным (банкротом), осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.».
31. В Закон Республики Казахстан от 24 июня 2010 года «О недрах и недропользовании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 12, ст. 60; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 11, 14; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30; № 6, ст. 46; № 8, ст. 64; № 11, ст. 80; № 15, ст. 97):
1) подпункт 5) пункта 2 статьи 24 изложить в следующей редакции:
«5) участие в публичных торгах по реализации (продаже) имущественной массы, в состав которой входит право недропользования (его часть), объекты, связанные с правом недропользования, при осуществлении процедур банкротства;»;
2) подпункт 5) пункта 1 статьи 36 изложить в следующей редакции:
«5) отчуждения права недропользования, объектов, связанных с правом недропользования, в процессе процедуры банкротства;»;
3) часть шестую пункта 1 статьи 41 изложить в следующей редакции:
«Положения настоящего пункта также применяются для случаев реализации имущественной массы при осуществлении процедур банкротства.».
32. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 1, ст. 1; № 2, ст. 26; № 15, ст. 120; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 14; № 3, ст. 21, 25, 27; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80, № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97):
подпункт 57) пункта 1 приложения к указанному Закону исключить.
33. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; № 17, ст. 136; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 11, 16; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 95):
1) подпункт 9) статьи 1 изложить в следующей редакции:
«9) приоритетное право Республики Казахстан на приобретение стратегического объекта – приоритетное перед третьими лицами право Республики Казахстан на выкуп стратегических объектов по рыночной стоимости у физического или негосударственного юридического лица, которому принадлежит стратегический объект, в случае, когда такое лицо намеревается совершить сделку по отчуждению стратегического объекта, а также в случае обращения взыскания на стратегический объект либо отчуждения стратегического объекта реабилитационным или банкротным управляющим, в составе имущественной (ликвидационной) массы либо реализации заложенного имущества (стратегического объекта) залогодержателем во внесудебном порядке, либо обращения взыскания на стратегический объект на основании судебного акта;»;

2) 139-бап мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
«9. Мемлекеттiк кәсiпорын банкрот деп танылған немесе заңда белгіленген тәртіппен оңалту рәсімі қолданылған және уақытша, банкроттық немесе оңалтушы басқарушы тағайындалған жағдайда оны басқару бойынша барлық өкілеттіктер тиісінше уақытша, банкроттық немесе оңалтушы басқарушыға өтеді.»;
3) 187–бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Стратегиялық объектіге ауыртпалық салуға не оларды иеліктен шығаруға рұқсат беруден бас тартуға Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес стратегиялық объектінің меншік иесі (құқық иеленуші) не кепіл ұстаушысы, банкроттық немесе оңалтушы басқарушысы шағымдана алады.»;
7-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Стратегиялық объектiнiң кепiл ұстаушысы, оңалтушы және банкроттық басқарушылары кепiлге салынған осы мүлiктi иелiктен шығару туралы шешiмдi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң иелiктен шығарудың ерекше шарттары және стратегиялық объектiнi сатып алушыларға қосымша талаптары белгiленген рұқсат беру туралы шешiмiнiң негiзiнде қабылдайды.»;
4) 188-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Оңалтушы (банкроттық) басқарушы мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органға осы тармақтың 1), 2), 4), 6) және 7) тармақшаларында көрсетiлген құжаттарды, сондай-ақ борышкерге қатысты оңалту рәсiмдерi (банкроттық iс жүргiзiлгенi туралы) қолданылғаны туралы сот актiсiн, мүлiктi иелiктен шығарудың (сатудың) болжамды бағасын және борышкердiң мүлкiн (стратегиялық объектiнi) иелiктен шығаруға немесе үшiншi тұлғалардың құқықтарымен ауыртпалық салуға кредиторлар комитетiнiң жазбаша келiсiмiн табыс етедi.»;
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Стратегиялық объектiлер меншiк иелерiнiң (құқық иеленушiлердiң) оңалтушы (банкроттық) басқарушылардың ауыртпалық салу не иелiктен шығару туралы өтiнiштерiн қарау «Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiгi туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен жүзеге асырылады.»;
5) 191-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мемлекеттiк емес заңды тұлға немесе жеке тұлға стратегиялық объектiнi иелiктен шығаруға ниет бiлдiрген жағдайда, сондай-ақ стратегиялық объектiге өндiрiп алу жүргiзiлген немесе стратегиялық объектiнi оңалтушы немесе банкроттық басқарушы иелiктен шығарған не кепiл ұстаушы кепiлге салынған мүлiктi (стратегиялық объектiнi) сот тәртiбiнен тыс өткiзген не стратегиялық объектiге сот актiсiнiң негiзiнде өндiрiп алу жүргiзiлген жағдайда Қазақстан Республикасы осы тарауда айқындалған шарттармен стратегиялық объектiге ие болудың басым құқығына ие болады.
Стратегиялық объектiлердiң меншiк иелерiнiң (құқық иеленушiлердiң), оңалтушы немесе банкроттық басқарушылардың стратегиялық объектiнi иелiктен шығару туралы өтiнiштерiн қарау Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен жүзеге асырылады.»;

2) статью 139 дополнить пунктом 9 следующего содержания:
«9. В случаях признания государственного предприятия банкротом или применения реабилитационной процедуры и назначения временного, банкротного или реабилитационного управляющего в установленном законом порядке, все полномочия по управлению им переходят соответственно к временному, банкротному или реабилитационному управляющему.»;
3) в статье 187:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Отказ в выдаче разрешения на обременение либо отчуждение стратегического объекта может быть обжалован собственником (правообладателем) стратегического объекта либо залогодержателем, банкротным или реабилитационным управляющим в соответствии с законами Республики Казахстан.»;
часть первую пункта 7 изложить в следующей редакции:
«7. Залогодержатель, реабилитационный и банкротный управляющие стратегического объекта принимают решение об отчуждении данного заложенного имущества на основании решения Правительства Республики Казахстан о выдаче разрешения с установлением особых условий отчуждения и дополнительных требований к приобретателям стратегического объекта.»;
4) в статье 188:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
«Реабилитационный (банкротный) управляющий представляет в уполномоченный орган по государственному планированию документы, указанные в подпунктах 1), 2), 4), 6) и 7) настоящего пункта, а также судебный акт о применении в отношении должника реабилитационной процедуры (о проведении процедуры банкротства), предполагаемую цену отчуждения (продажи) имущества и письменное согласие комитета кредиторов на отчуждение или обременение правами третьих лиц имущества должника (стратегического объекта).»;
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
«Рассмотрение обращений собственников (правообладателей) стратегических объектов, реабилитационных (банкротных) управляющих об обременении либо отчуждении осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан «О национальной безопасности Республики Казахстан» в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.»;
5) пункт 1 статьи 191 изложить в следующей редакции:
«1. В случаях намерения негосударственного юридического лица или физического лица произвести отчуждение стратегического объекта, а также обращения взыскания на стратегический объект или отчуждения стратегического объекта реабилитационным или банкротным управляющим либо реализации заложенного имущества (стратегического объекта) залогодержателем во внесудебном порядке, либо обращения взыскания на стратегический объект на основании судебного акта, Республика Казахстан обладает приоритетным правом на приобретение стратегического объекта на условиях, определенных настоящей главой.
Рассмотрение обращений собственников (правообладателей) стратегических объектов, реабилитационных или банкротных управляющих об отчуждении стратегического объекта осуществляется в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.»;

6) 192-баптың 5, 6 және 7-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Бюджет процесiн ескере отырып, стратегиялық объектiлердi сатып алу мерзiмдерi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң стратегиялық объектiні сатып алудың басым құқығын пайдалануы туралы Қазақстан Республикасының Үкiметi шешiм қабылдаған кезден бастап екi жылдан аспауға тиiс.
Стратегиялық объектiлердi оңалтушы немесе банкроттық басқарушы сатқан кезде сатып алу мерзiмдерi «Оңалту және банкроттық туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгiленген оңалту рәсiмдерiн немесе банкроттық рәсімді жүргiзу мерзiмдерiнен аспауға тиiс.
6. Стратегиялық объектiге өндiрiп алу қолданылған немесе банкроттық, оңалту немесе жеделдетiлген оңалту рәсiмi туралы iс бойынша iс жүргiзу қозғалған жағдайларда, стратегиялық объектiлердiң меншiк иелерi (құқық иеленушiлерi) өндiрiп алуды стратегиялық объектiге айналдыру туралы хабарлама алған кезден бастап немесе соттың банкроттық, оңалту туралы немесе жеделдетiлген оңалту рәсiмi бойынша iс қозғау туралы ұйғарымының көшiрмесiн алған кезден бастап бес жұмыс күнi iшiнде мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органды стратегиялық объектiге өндiрiп алуды қолдану немесе банкроттық, оңалту немесе жеделдетiлген оңалту рәсiмi туралы iс бойынша iс жүргiзудiң қозғалуы туралы жазбаша хабардар етуге мiндеттi. Хабарлау жөнiндегi мiндеттердi сақтамау осы Заңның 195-бабында көзделген салдарларға әкелiп соғады.
Қазақстан Республикасының Үкiметi осы бапта көзделген тәртiппен стратегиялық объектiні сатып алуға басым құқықты iске асырады.
Стратегиялық объектiге өндiрiп алу қолданылған немесе стратегиялық объектiнi мүлік (тарату) массасы құрамында иелiктен шығару Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң стратегиялық объектiні сатып алуға басым құқықты iске асыру немесе басым құқықты iске асырудан бас тарту туралы шешiмi алынғаннан кейiн жүргiзiледi.
7. Өндiрiп алуды стратегиялық объектiге айналдыру немесе стратегиялық объектiнi мүлік (тарату) массасы құрамында иелiктен шығару кезінде Қазақстан Республикасы басым құқықты iске асырудан бас тартқан жағдайда стратегиялық объектiнi иелiктен шығару «Оңалту және банкроттық туралы» Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.».
34. «Ұлттық әл-ауқат қоры туралы» 2012 жылғы 1 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы: 2012 ж., № 4, 29-құжат):
18-баптың 1-тармағының 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) мемлекеттiк емес заңды тұлға немесе жеке тұлға стратегиялық объектiнi иелiктен шығаруға ниет бiлдiрген жағдайда, сондай-ақ стратегиялық объектiге өндiрiп алу қолданылған немесе оңалтушы немесе банкроттық басқарушы стратегиялық объектiнi иелiктен шығарған не кепiл ұстаушы кепiлге қойылған мүлiктi (стратегиялық объектiнi) соттан тыс тәртiппен сатқан, не сот актiсi негiзiнде стратегиялық объектiге өндiрiп алу қолданылған жағдайда Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша стратегиялық объектiлердi сатып алуға басым құқығы;

6) пункты 5, 6 и 7 статьи 192 изложить в следующей редакции:
«5. Сроки выкупа стратегических объектов с учетом бюджетного процесса не должны превышать два года с момента принятия Правительством Республики Казахстан решения об использовании Правительством Республики Казахстан приоритетного права на приобретение стратегического объекта.
Сроки выкупа стратегических объектов при их продаже реабилитационным или банкротным управляющим не должны превышать сроки проведения реабилитационной процедуры или процедуры банкротства, установленные Законом Республики Казахстан «О реабилитации и банкротстве».
6. В случаях обращения взыскания на стратегический объект или возбуждения производства по делу о банкротстве, реабилитации или об ускоренной реабилитационной процедуре собственники (правообладатели) стратегических объектов в течение пяти рабочих дней с момента получения уведомления об обращении взыскания на стратегический объект или с момента получения копии определения суда о возбуждении дела о банкротстве, реабилитации или ускоренной реабилитационной процедуре обязаны письменно уведомить уполномоченный орган по государственному планированию об обращении взыскания на стратегический объект или возбуждении производства по делу о банкротстве, реабилитации или ускоренной реабилитационной процедуре. Несоблюдение обязанностей по уведомлению влекут за собой последствия, предусмотренные статьей 195 настоящего Закона.
Правительство Республики Казахстан реализует приоритетное право на приобретение стратегического объекта в порядке, предусмотренном настоящей статьей.
Обращение взыскания на стратегический объект или отчуждение стратегического объекта в составе имущественной массы производятся после получения решения Правительства Республики Казахстан о реализации приоритетного права или отказе от реализации приоритетного права на приобретение стратегического объекта.
7. В случаях отказа Республики Казахстан от реализации приоритетного права при обращении взыскания на стратегический объект или отчуждения стратегического объекта в составе имущественной массы, отчуждение стратегического объекта осуществляется в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «О реабилитации и банкротстве» и иными законами Республики Казахстан.».
34. В Закон Республики Казахстан от 1 февраля 2012 года «О Фонде национального благосостояния» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 4, ст. 29):
подпункты 1) и 2) пункта 1 статьи 18 изложить в следующей редакции:
«1) приоритетное право на приобретение по решению Правительства Республики Казахстан стратегических объектов в случаях намерения негосударственного юридического лица или физического лица произвести отчуждение стратегического объекта, а также обращения взыскания на стратегический объект или отчуждения стратегического объекта реабилитационным или банкротным управляющим либо реализации заложенного имущества (стратегического объекта) залогодержателем во внесудебном порядке, либо обращения взыскания на стратегический объект на основании судебного акта;

2) акцияларының пакеттерi (қатысу үлестерi) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес стратегиялық объектiлерге жатқызылған ұйымдардың немесе республика экономикасы үшiн стратегиялық маңызы бар ұйымдарды банкроттау кезiнде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша мүліктік массаны сатып алуға басым құқығы;».
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

2) приоритетное право на приобретение по решению Правительства Республики Казахстан имущественной массы при банкротстве организаций, пакеты акций (доли участия) которых отнесены к стратегическим объектам в соответствии с законодательством Республики Казахстан, или организаций, имеющих важное стратегическое значение для экономики республики;».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан