1. Мүлік және мемлекеттік акциялар пакеті нысанында Акционер жүзеге асырған жарна жолымен Қордың жарғылық капиталын ұлғайту (13-ескертпе), және осы активтерді Қордың еншілес ұйымдарына одан әрі беру (5-ескертпе).
2. Қордың еншілес ұйымдарын (5-ескертпе) және қаржы активтерін Акционерге беру (9-ескертпе). Акционермен жасалатын бұл операциялар капиталдағы өзгерістер туралы жеке есепте көрсетілді (13-ескертпе)

1. Увеличение уставного капитала Фонда путем взноса Акционером в форме имущества и государственными пакетами акций (Примечание 13), и дальнейшая передача данных активов дочерним организациям Фонда (Примечание 5).
2. Передача Акционеру дочерних организаций (Примечание 5) и финансовых активов Фонда (Примечание 9). Данные операции с Акционером были отражены в отдельном отчете об изменениях в капитале (Примечание 13).

3. Инвестицияларды сату үшін арналған ретінде жіктелген активтерге еншілес ұйымдарға аудару (5-ескертпе).
4. Берілген қарыздар және Үкіметтің қаражаты бойынша дисконтты тану (7, 15-ескертпелер).
5. Акционермен жасалатын операциялар (13-ескертпе).
Қаржы директоры - Басқарма мүшесі ___________________________
Нұрлан Рахметов
Бас бухгалтер ___________________________
Алмаз Абдрахманова
КАПИТАЛДАҒЫ ӨЗГЕРІСТЕР ТУРАЛЫ ЖЕКЕ ЕСЕП
31 желтоқсанда аяқталатын жыл үшін
Миллион теңгемен
Ескер.
Жарғылық капитал
Сату үшін қолда бар инвестицияларды қайта бағалау резерві
Жинақталған шығын
Жиыны

3. Перевод инвестиций в дочерние организации в активы, классифицированные как предназначенные для продажи (Примечание 5).
4. Признание дисконта по займам выданным и средствам Правительства (Примечания 7, 15).
5. Операции с Акционером (Примечание 13).
Финансовый директор – член Правления
__________________________
Нурлан Рахметов
Главный бухгалтер
__________________________
Алмаз Абдрахманова
ОТДЕЛЬНЫЙ ОТЧЕТ ОБ ИЗМЕНЕНИЯХ В КАПИТАЛЕ
За год, закончившийся 31 декабря
В миллионах тенге
Прим.
Уставный капитал
Резерв по переоценке инвестиций, имеющихся в наличии для продажи
Накопленный
убыток
Итого

2013 жылғы 31 желтоқсан
4.484.676
(2.159)
(971.945)
3.510.572
Қаржы директоры - Басқарма мүшесі ___________________________
Нұрлан Рахметов
Бас бухгалтер ___________________________
Алмаз Абдрахманова
ЖЕКЕ ҚАРЖЫЛЫҚ ЕСЕПТІЛІККЕ ЕСКЕРТПЕЛЕР
1. ЖАЛПЫ АҚПАРАТ
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл ауқат қоры" АҚ (бұдан әрі мәтін бойынша "Қор" немесе "Самұрық-Қазына") Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 13 қазандағы Жарлығына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 17 қазандағы № 962 қаулысына сәйкес құрылды. Құрылу "Қазына" орнықты даму қоры" акционерлік қоғамы ("Қазына") мен "Самұрық" мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі қазақстандық холдингі" акционерлік қоғамын ("Самұрық") біріктіру және Мемлекеттік қорға Қазақстан Республикасы Үкіметіне ("Мемлекет" немесе "Үкімет") тиесілі кейбір кәсіпорындардағы өз меншік құқығын қосымша беру жолымен жүзеге асырылды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті білдіретін Үкімет Қордың жалғыз акционері (бұдан әрі мәтін бойынша "Акционер").
Үкіметтің "Қазына" мен "Самұрықты" қосуының негізгі мақсаты Үкіметтің тиісті бағдарламаларында және компаниялардың даму жоспарларында белгіленген осы компаниялардың стратегиялық міндеттерді табысты орындауы мақсатында олардың менеджменті тиімділігін арттыру және ұйымдық құрылымын оңтайландыру болып табылады.
Қордың қызметі 2012 жылғы 1 ақпанға дейін "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 13 ақпандағы № 134-4 Заңымен реттелді және ел экономикасының тұрақты дамуын қамтамасыз етуге жәрдемдесуге; экономиканы жаңғыртуға және әртараптандыруға; Топ компаниялары қызметінің тиімділігін арттыруға бағытталды. 2012 жылғы 1 ақпанда "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 1 ақпандағы № 550-IV Заңы қабылданды, оған сәйкес Қордың қызметі Қордың тобына кіретін ұйымдардың ұзақ мерзімді құнын (құндылығын) ұлғайту және Қордың тобына кіретін активтерді тиімді басқару арқылы Қазақстан Республикасының ұлттық әл-ауқатын арттыруға бағытталды.
Қор 5 және 6-ескертпелерде санамаланған бірқатар мемлекеттік кәсіпорындарды біріктіретін холдинг болып табылады.
Қордың әкімшілік мекенжайы Қазақстан Республикасы Астана қаласы, Қонаев көшесі 8.
Осы жеке қаржылық есептілікті шығаруға 2014 жылғы 25 сәуірде Қордың Басқарушы директоры - Басқарма мүшесі мен Бас бухгалтері бекітті.
Тұрақтандыру жоспары

На 31 декабря 2013 года
4.484.676
(2.159)
(971.945)
3.510.572
Финансовый директор – член Правления
__________________________
Нурлан Рахметов
Главный бухгалтер
__________________________
Алмаз Абдрахманова
ПРИМЕЧАНИЯ К ОТДЕЛЬНОЙ ФИНАНСОВОЙ ОТЧЕТНОСТИ
За год, закончившийся 31 декабря 2013 года
1. Общая информация
Акционерное общество "Фонд Национального Благосостояния "Самрук-Қазына" (далее "Фонд" или "Самрук-Казына") было образовано 3 ноября 2008 года в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 13 октября 2008 года и постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 октября 2008 года. Фонд был создан посредством слияния АО "Фонд Устойчивого Развития "Қазына" (далее "Қазына") и АО "Казахстанский Холдинг по Управлению Государственными Активами "Самрук" (далее "Самрук") и дополнительной передачи государством Фонду своего права собственности в некоторых предприятиях, принадлежащих Правительству Республики Казахстан (далее "Государство" или "Правительство"). Учредителем Фонда является Правительство, в лице Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан. Правительство является единственным акционером Фонда (далее "Акционер").
Основной целью Правительства при слиянии "Қазына" и "Самрук" является повышение эффективности менеджмента и оптимизация организационных структур в дочерних организациях Фонда, с целью успешного выполнения их стратегических задач, установленных в соответствующих программах Правительства и планах развития компаний.
Деятельность Фонда до 22-го февраля 2012 года регулировалась Законом Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния" № 134-4 от 13 февраля 2009 года и была направлена на содействие в обеспечении устойчивого развития экономики страны; модернизации и диверсификации экономики; повышение эффективности деятельности компаний Фонда. 1 февраля 2012 года был принят Закон Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния" № 550-IV, в соответствии с которым деятельность Фонда должна быть сфокусирована на повышении национального благосостояния Республики Казахстан посредством увеличения долгосрочной стоимости (ценности) организаций, входящих в группу Фонда, и эффективного управления активами, входящими в группу Фонда.
Фонд является холдингом, владеющим инвестициями в ряде государственных предприятий, перечисленных в Примечаниях 5 и 6.
Административный адрес Фонда: г. Астана, ул. Кунаева, 8, Республика Казахстан.
Данная отдельная финансовая отчетность была утверждена к выпуску Финансовым директором – членом Правления и Главным Бухгалтером Фонда 25 апреля 2014 года.
План стабилизации

Әлемдік қаржы дағдарысы жағдайында елдің экономикасы мен қаржы жүйесін тұрақтандыруды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 25 қарашадағы № 1085 қаулысымен Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Экономикасы және қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі 2009-2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспары (бұдан әрі мәтін бойынша "Тұрақтандыру жоспары") бекітілді. Тұрақтандыру жоспары мынадай мақсаттарға бағытталған бірқатар іс-шараларды көздейді:
* Қаржы секторын тұрақтандыру
* Жылжымайтын мүлік нарығындағы проблемаларды шешу
* Шағын және орта бизнесті қолдау
* Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту
* Инновациялық, индустриялық және инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру
Қор Үкіметтен Тұрақтандыру жоспарын іске асыру жөніндегі негізгі оператор болып түседі.
Даму институттары мен өзге де еншілес ұйымдарды беру
"Қазақстан Республикасының 2012 жыл ішіндегі әлеуметтік-экономикалық дамуының қорытындылары және "Қазақстан-2050" стртатегиясын іске асыру жөніндегі міндеттер туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өткен кеңестің 2013 жылғы 23 қаңтардағы № 01-7.1 хаттамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметіне даму институттары мен қаржы ұйымдарын ("Қазақстан Даму банкі" АҚ, "Kazyna Capital Management" АҚ, "КазЭкспортГарант" Экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы" АҚ, "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ, "Қазақстан инвестициялық қоры" АҚ") 100% акцияларының иесі Үкімет болатын жаңа құрылған ұйымға беруді жүзеге асыру, және "СҚ-Фармация" ЖШС Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қарауына беру тапсырылды.
2013 жылғы сәуірде Қор даму институттары мен қаржы ұйымдарының акциялар пакеттерін толық бақылауы құқығымен сенімгерлікпен басқару шарттарына сәйкес еншілес ұйымдардың акциялар пакеттері мынадай мемлекеттік мекемелерге: Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігіне – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ, Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігіне – "Қазақстан Даму банкі" АҚ, "Kazyna Capital Management" АҚ, "КазЭкспортГарант" Экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы" АҚ, "Қазақстан инвестициялық қоры" АҚ", Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне – "СҚ-Фармация" ЖШС берілді. 2013 жылғы мамырда мемлекеттік мекемелермен жасалған жоғарыда көрсетілген сенімгерлікпен басқару шарттарының күші жойылды және айырбас шартының негізінде Қор даму институттары мен қаржы ұйымдарының акцияларын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетінің меншігіне берді, ол кейіннен "Даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару жүйесін оңтайландыру және ұлттық экономиканы дамыту жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 22 мамырдағы № 571 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 25 мамырдағы № 516 қаулысына (бұдан әрі – "Үкіметтің қаулысы") сәйкес құрылған "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ берді.
2013 жылғы шілдеде Үкіметтің қаулысын орындау үшін Қор және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті айырбас шартына қол қойды, оған сәйкес жоғарыда аталған барлық еншілес ұйымдардағы және "Қазгеология" ұлттық геологиялық-барлау компаниясы" Ақ акциялар пакеттері мен қатысу үлестеріне меншік құқығы Үкіметтің қаулысында көрсетілген тізбеге сәйкес республикалық мүлікке айырбасқа республикалық меншікке беріледі. Жоғарыда айтылғандай, осы еншілес ұйымдарға тиімді бақылау жасау бастапқыда белгілі бір мемлекеттік ұйымдарға және кейіннен сенімгерлікпен басқару шарттарының негізінде "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ берілді.
"БТА Банк" АҚ міндеттемелерін қайта құрылымдау
2012 жылғы желтоқсанда "БТА Банк" АҚ (бұдан әрі "БТА") міндеттемелерін екінші рет қайта құрылымдау жүзеге асырылды. Қайта құрылымдау жоспарының шеңберінде Қор Банкті қайта құрылымдауды қолдауға бағытталған бірқатар шаралар қабылдады, атап айтқанда:
Акциялар сатып алу

В целях обеспечения стабильности экономики и финансовой системы страны в условиях мирового финансового кризиса в соответствии с постановлением Правительства № 1085 от 25 ноября 2008 года был утвержден План совместных действий Правительства, Национального Банка и Агентства по регулированию по надзору финансового рынка и финансовых организаций Республики Казахстан по стабилизации экономики и финансовой системы на 2009-2010 годы (далее "План стабилизации"). План стабилизации предусматривал ряд мероприятий, направленных на следующие цели:
- Стабилизация финансового сектора;
- Решение проблем на рынке недвижимости;
- Поддержка малого и среднего бизнеса;
- Развитие агропромышленного комплекса;
- Реализация инновационных, индустриальных и инфраструктурных проектов.
Фонд выступает основным оператором Правительства по реализации Плана стабилизации.
Передача институтов развития и прочих дочерних организаций
В соответствии с протоколом совещания с участием Президента Республики Казахстан от 23 января 2013 года № 01-7.1 "Об итогах социально-экономического развития Республики Казахстан за 2012 год и задачах по реализации Стратегии "Казахстан-2050" Правительству Республики Казахстан было поручено осуществить передачу институтов развития и финансовых организаций (АО "Банк Развития Казахстана", АО "Kazyna Capital Management", АО "Экспортно-кредитная страховая корпорация "КазЭкспортГарант", АО "Фонд развития предпринимательства "Даму", АО "Инвестиционный Фонд Казахстана") вновь созданной организации, владельцем 100 % акций которой будет Правительство, и передачу ТОО "СК-Фармация" в Министерство здравоохранения Республики Казахстан.
В апреле 2013 года Фонд в соответствии с договорами доверительного управления с правом полного контроля передал пакеты акций дочерних организаций государственным учреждениям: Министерству регионального развития Республики Казахстан – АО "Фонд развития предпринимательства "Даму", Министерству индустрии и новых технологий Республики Казахстан – АО "Банк Развития Казахстана", АО "Kazyna Capital Management", АО "Экспортно-кредитная страховая корпорация "КазЭкспортГарант", АО "Инвестиционный Фонд Казахстана", Министерству здравоохранения Республики Казахстан – ТОО "СК-Фармация". В мае 2013 года вышеуказанные договоры доверительного управления с государственными учреждениями были аннулированы и на основании договора мены акции институтов развития и финансовых организаций были переданы Фондом в собственность Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан, который в последующем передал их АО "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", созданному в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан № 516 от 25 мая 2013 года "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан № 571 от 22 мая 2013 года "О некоторых мерах по оптимизации системы управления институтами развития, финансовыми организациями и развития национальной экономики" (далее "постановление Правительства").
В июле 2013 года во исполнение постановления Правительства Фонд и Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан подписали договор мены, согласно которому права собственности на пакеты акций и долю участия во всех вышеперечисленных дочерних организациях и АО "Национальная геологоразведочная компания "Казгеология" передаются в республиканскую собственность в обмен на республиканское имущество в соответствии с перечнем, указанном в постановлении Правительства. Как уже было раскрыто выше, эффективный контроль над данными дочерними организациями был изначально передан определенным государственным организациям, и впоследствии АО "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", на основании договоров доверительного управления.
Реструктуризация обязательств АО "БТА Банк"
В декабре 2012 года была осуществлена вторая реструктуризация обязательств АО "БТА Банк" (далее "БТА"). В рамках плана реструктуризации Фондом был принят ряд мер, направленный на поддержку реструктуризации БТА, в частности:
Приобретение акций

2012 жылғы 21 желтоқсанда осы банктегі депозитке және ағымдағы шотқа орналастырылған қаражатты ішінара алу есебінен Қор 176.376 миллион теңге сомасына "БТА Банк" АҚ қосымша шығарылған жай акцияларын сатып алды. Қор сатып алу нәтижесінде БТА Банктегі өзінің иелену үлесін 81,48 %-дан 97,28 % дейін ұлғайтты. Бұдан басқа, жоғарыда аталған депозит бойынша 2012 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша ондағы қаражаттың қалдығы 89.894 миллион теңгені құрады, пайыздық ставка 11 %-дан 7 % дейін азайды.
Қарыз беру
2012 жылғы 19 желтоқсанда Қор "БТА Банк" АҚ-қа 2024 жылға дейін өтеу мерзімімен және 4 % сыйақы ставкасымен 239.771 миллион теңге мөлшерінде қарыз берді. Қарызды қаржыландыру жалпы сомасы 143.196 миллион теңгеге облигациялар шығару есебінен және Қордың 96.575 миллион теңге мөлшеріндегі қолда бар қаражаты есебінен жүзеге асырылды (8-ескертпе).
Облигациялар шығару шарттарын қайта қарау
Қордың бұрын шығарылған "БТА Банк" АҚ сатып алған облигациялары бойынша проспекттегі өзгерістерге сәйкес купонның ставкасы 4 %-дан 6 % дейін ұлғайды (14-ескертпе).
Кепілдік шарттарын қайта қарау
2012 жылғы 20 желтоқсанда Қор "БТА Банк" АҚ кредиторларға берген кепілдік үшін комиссия мөлшерін қайта қарады. Қайта қаралған шарттарға сәйкес комиссияның мөлшері 2012 жылғы 1 қыркүйектен бастап жылдық 2,0 %-дан 0,125 % дейін азайды.
БТА акцияларын жоспарланып отырған сату
2013 жылғы желтоқсанда және 2014 жылғы қаңтарда Қор "Қазкоммерцбанк" АҚ-мен (бұдан әрі "ҚКБ") және Кеңес Хамитұлы Рақышев мырзамен қол қойған бірқатар құжаттарға сәйкес, БТА мен ҚКБ одан әрі бірыңғай банкке біріктіру мақсатында ҚКБ және Рақышев мырза БТА акцияларын әрқайсысы 46,5 % сатып алады. БТА-дағы Қордың қалған 4,26 % мөлшердегі үлесі ҚКБ сенімгерлікпен басқаруға беріледі, нәтижесінде ҚКБ олар біріктірілгенге дейін БТА бақылау акциялар пакетін басқарады.
БТА меншікті капиталының 0,5 ретінде анықталған мәміле бойынша өтеу 2013 жылғы 30 қыркүйекте 144.150 миллион теңгені құрады, оның ішінен 69.750 миллион теңге мәміле аяқталғанға дейін, ал 74.400 миллион теңге мәміле жабылғаннан кейін 3 (үш) жылдың ішінде төленетін болады. Кейінге қалдырылған төлемдерді дисконттауды ескергенде өтеудің әділ құны 132.088 миллион теңгені құрады. Төлемнің бірінші бөлігін төлеу ақша қаражатымен, сондай-ақ Рақышев мырзаның тарапынан "Шалқия Мырыш" АҚ 100 % акциялар пакетімен төленеді. Тараптардың тиісті корпоративтік басқару органдарының және мемлекеттік реттеуші органдардың рұқсаттарын алуды, сондай-ақ ҚКБ-ға меншікті капиталының 10 % астамына инвестицияларды жүзеге асыруға рұқсат беретін Қазақстан Республикасының қолданыстағы банк заңнамасына өзгерістер енгізуді қамтитын бірқатар шарттарды тараптар орындағанға дейін мәміле аяқталған болып саналмайды. Оған қосымша ретінде тараптар БТА проблемалық активтерін қайтару бойынша өзара іс-қимыл туралы уағдаласты. Мәмілені аяқтау 2014 жылдың екінші тоқсанына жоспарланып отыр.
Жоғарыда баяндалғандарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ұлттық Банкі Өзара түсіністік туралы меморандумға сәйкес кейбір қауырт жағдайларды шешу үшін тараптарға жәрдем көрсететіндігін назарға ала отырып, БТА-дағы инвестициялар Қордың осы жеке қаржылық есептілігінде ҚЕХС 5 талаптарына сәйкес сату үшін арналған актив ретінде жіктелді.
Жоспарланып отырған "Темірбанк" АҚ және "Альянс Банк" АҚ акцияларын сату
2013 жылғы желтоқсанда "Темірбанк" АҚ (бұдан әрі "Темірбанк") пен "Альянс Банк" АҚ-ны (бұдан әрі "Альянс Банк") кейіннен бір банкке біріктіру мақсатында Қор мен Болат Жәмитұлы Өтемұратов мырзаның арасында Темірбанк акцияларының 79,88 %-ын және Альянс Банк жай және артықшылық берілген акцияларының 16 %-ын Қордың сатуы туралы келісімге қол қойылды. Бұл мәміле қажетті корпоративтік шешімдер қабылдауды, Қазақстан Республикасының ағымдағы банк заңнамасына банктерді қайта ұйымдастыру рәсімін нақтылайтын өзгерістер енгізуді, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және басқа да мемлекеттік органдардың рұқсаттарын алуды қамтитын бірқатар кейінге қалдыралытан жағдайларға байланысты. Басшылық Темірбанктің жай акцияларының қолда бар барлық пакеті инвестицияларды банктерге сату мәмілелері үшін тән болатын әдеттегі және жалпы қабылданған жағдайларда ғана оның қазіргі жай-күйінде жедел сату үшін қолда тұрғандығын ескере отырып, осы мәмілелерді аяқтау ықтималдылығын жоғары ретінде бағалайды. Альянс Банктегі инвестициялар 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша сату үшін арналған актив ретінде жіктеуге қатысты ҚЕХС 5 талаптарына жауап бермейді, өйткені акциялардың бақылау пакеті (жай және артықшылық берілген акциялардың 51 %-ы) әзірше Қордың иелігінде қалады. Темірбанктің акциялары үшін күтілетін өтемақының әділ құны Қордың осы еншілес ұйымдағы ағымдағы теңгерімдік құнынан асады.

21 декабря 2012 года Фонд приобрел дополнительно выпущенные простые акции БТА на сумму 176.376 миллионов тенге, за счет частичного изъятия средств, размещенных на депозите и текущем счете в данном банке. В результате приобретения Фонд увеличил свою долю владения в БТА с 81,48% до 97,28%. Кроме того, по вышеупомянутому депозиту, остаток средств на котором по состоянию на 31 декабря 2012 года составил 89.894 миллиона тенге, была уменьшена процентная ставка с 11% до 7%.
Предоставление Займа
19 декабря 2012 года Фонд предоставил займ БТА в размере 239.771 миллион тенге, со сроком погашения до 2024 года и ставкой вознаграждения 4%. Финансирование займа было осуществлено за счет выпуска облигаций на общую сумму 143.196 миллионов тенге и имеющихся собственных средств Фонда в размере 96.575 миллионов тенге (Примечание 8).
Пересмотр условий выпуска облигаций
В соответствии с изменениями в проспекте по ранее выпущенным облигациям Фонда, приобретенным БТА, ставка купона была увеличена с 4% до 6% (Примечание 14).
Пересмотр условий по гарантии
20 декабря 2012 года Фонд пересмотрел размер комиссии за гарантию, предоставленную кредиторам БТА. В соответствии с пересмотренными условиями размер комиссии был снижен с 2,0% до 0,125% годовых, начиная с 1 сентября 2012 года.
Планируемая реализация акций БТА
Согласно ряду документов, подписанным Фондом с АО "Казкоммерцбанк" (далее "ККБ") и г-ном Ракишевым Кеңесом Хамителы в декабре 2013 года и январе 2014 года, ККБ и г-н Ракишев приобретают по 46,5% акций БТА каждый, с целью дальнейшего объединения БТА и ККБ в единый банк. Оставшаяся доля Фонда в БТА в размере 4,26% будет передана в доверительное управление ККБ, в результате чего ККБ будет управлять контрольным пакетом акций в БТА до их объединения.
Возмещение по сделке, определенное как 0,5 от собственного капитала БТА на 30 сентября 2013 года, составило 144.150 миллионов тенге, из которых 69.750 миллионов тенге будут уплачены до закрытия сделки, а 74.400 миллионов тенге в течение 3 (трех) лет после закрытия сделки. Справедливая стоимость возмещения с учетом дисконтирования отсроченных платежей составила 132.088 миллионов тенге. Оплата первой части платежа производится денежными средствами, а также 100%-м пакетом акций АО "Шалкия Цинк" со стороны г. Ракишева. Сделка не будет считаться завершенной до выполнения сторонами ряда отлагательных условий, включающих получение разрешений соответствующих органов корпоративного управления сторон и государственных регулирующих органов, а также внесение изменений в текущее банковское законодательство Республики Казахстан, разрешающих ККБ осуществление инвестиций свыше 10% от собственного капитала. В дополнение, стороны договорились о взаимодействии по возврату проблемных активов БТА. Завершение сделки планируется во втором квартале 2014 года.
Принимая во внимание вышеуказанное, а также то, что Правительство и Национальный Банк Республики Казахстан согласно Меморандуму о взаимопонимании окажут содействие сторонам для решения некоторых критических отлагательных условий, инвестиции в БТА были классифицированы в данной отдельной финансовой отчетности Фонда как актив, предназначенный для продажи, в соответствии с требованиями МСФО 5.
Планируемая реализация акций АО "Темірбанк" и АО "Альянс Банк"
В декабре 2013 года между Фондом и г-ном Утемуратовым Булатом Джамитовичем подписаны соглашения о продаже Фондом 79,88% акций АО "Темірбанк" (далее "Темирбанк") и 16% простых и привилегированных акций АО "Альянс Банк" (далее "Альянс Банк"), с целью последующего объединения Темирбанк и Альянс Банк в единый банк. Завершение сделки планируется до конца 2014 года. Эта сделка тоже зависит от ряда отлагательных условий, включающих принятие необходимых корпоративных решений, внесение изменений в текущее банковское законодательство Республики Казахстан, уточняющих процедуру реорганизации банков, получение необходимых разрешений Национального Банка Республики Казахстан и других государственных органов. Руководство оценивает вероятность завершения данных сделок как высокую, и, учитывая, что весь имеющийся пакет простых акций Темирбанка находится в наличии для немедленной продажи в его настоящем состоянии исключительно на обычных и общепринятых условиях, которые характерны для сделок продажи инвестиций в банки, инвестиции в данную дочернюю организацию были классифицированы как актив, предназначенный для продажи. Инвестиции в Альянс Банк не отвечают требованиям МСФО 5 в отношении классификации как актив, предназначенный для продажи, по состоянию на 31 декабря 2013 года, поскольку контрольный пакет акций (51% простых и привилегированных акций) пока остается во владении Фонда. Справедливая стоимость ожидаемого возмещения за акции Темирбанка превышает текущую балансовую стоимость инвестиций Фонда в данную дочернюю организацию.

2. ҚАРЖЫЛЫҚ ЕСЕПТІЛІКТІ ДАЙЫНДАУ НЕГІЗІ
Осы жеке қаржылық есептіліктің нысандары (бұдан әрі "жеке қаржылық есептілік") осы жеке қаржылық есептілікке есеп саясатында және түсіндірме жазбада сипатталған жағдайларды қоспағанда, бастапқы құн бойынша бағалау қағидаты негізінде дайындалды. Қор бухгалтерлік есептілікті теңгемен (бұдан әрі "теңге") жүргізеді. Арнайы шарттасқан жағдайларды қоспағанда, осы жеке қаржылық есептіліктегі барлық мәндер миллионға дейін дөңгелектелген.
Осы жеке қаржылық есептілік Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес дайындалды.
Осы жеке қаржылық есептілік 2013 жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын жыл үшін шоғырландырылған қаржылық есептілікке қосымша ретінде дайындалды. Шоғырландырылған қаржылық есептілікті шығаруға 2014 жылғы 25 сәуірде Қордың Қаржы директоры - Басқарма мүшесі мен Бас бухгалтері бекітті.
Сәйкестігі туралы мәлімдеме
Қордың осы жеке қаржылық есептілігі Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары жөніндегі кеңес ("ҚЕХС жөніндегі кеңес") бекіткен Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына ("ҚЕХС") сәйкес дайындалды.
Жеке қаржылық есептілікті ҚЕХС-қа сәйкес дайындау маңызды бухгалтерлік бағалауды талап етеді. Жоғары күрделілік деңгейі мен жол берулерді қолдануды қамтитын қолданылу саласы, сондай-ақ бағалау мен жол берулерді қолдану шоғырландырылған қаржылық есептілік үшін елеулі болып табылатын салалар 4-ескертпеде ашылған.
Шетелдік валютаны қайта есептеу
Функционалдық валюта және ұсыну валютасы
Осы жеке қаржылық есептілік функционалдық валюта және Қордың есептілігін ұсыну валютасы болып табылатын теңгемен ұсынылды.
Операциялар және шоттар сальдосы
Шетелдік валютадағы операциялар операциялар жүзеге асырылған күнгі валюта бағамы бойынша функционалдық валютаға қайта есептеледі. Шетелдік валютада берілген монетарлық активтер мен міндеттемелер есепті күні қолданылатын функционалдық валютаның ресми нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі. Барлық бағамдық айырмалар жиынтық кіріс туралы жеке есепке қосылады. Тарихи құнның негізінде шетелдік валютада бағаланатын монетарлық емес баптар бастапқы мәмілелер жасалған күні қолданыста болған бағамдар бойынша қайта есептеледі. Әділ құн бойынша шетелдік валютада бағаланатын монетарлық емес баптар әділ құн белгіленген күні қолданыста болған бағамдар бойынша қайта есептеледі.
Валюта айырбастау бағамдары
Қазақстандық қор биржасы ("ҚҚБ") белгілеген валюта айырбастаудың орташа салмақталған бағамдары Қазақстанда шетелдік валютаны айырбастаудың ресми айырбастау бағамдары ретінде пайдаланылады.

2. ОСНОВА ПОДГОТОВКИ ФИНАНСОВОЙ ОТЧЕТНОСТИ
Данная отдельная финансовая отчетность была подготовлена в соответствии с принципом оценки по первоначальной стоимости, за исключением раскрытого в учетной политике и примечаниях к данной отдельной финансовой отчетности. Фонд ведет бухгалтерский учет в казахстанских тенге (далее "тенге"). Все значения в данной отдельной финансовой отчетности округлены до миллиона, за исключением специально оговоренных случаев.
Данная отдельная финансовая отчетность подготовлена согласно требованиям законодательства Республики Казахстан.
Данная отдельная финансовая отчетность была подготовлена в дополнение к консолидированной финансовой отчетности за год, закончившийся 31 декабря 2013 года. Консолидированная финансовая отчетность была утверждена к выпуску Финансовым директором – членом Правления и Главным Бухгалтером Фонда 25 апреля 2014 года.
Заявление о соответствии
Данная отдельная финансовая отчетность Фонда подготовлена в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности (далее "МСФО") в редакции, утвержденной Советом по Международным стандартам финансовой отчетности (далее "Совет по МСФО").
Подготовка отдельной финансовой отчетности в соответствии с МСФО требует использования определенных важных бухгалтерских оценок. Сферы применения, включающие в себя повышенный уровень сложности или применение допущений, а также области, в которых применение оценок и допущений является существенным для отдельной финансовой отчетности, раскрыты в Примечании 4.
Пересчет иностранной валюты
Функциональная валюта и валюта представления
Данная отдельная финансовая отчетность представлена в тенге, который является функциональной валютой и валютой представления отдельной финансовой отчетности Фонда.
Операции и сальдо счетов
Операции в иностранной валюте первоначально учитываются в функциональной валюте по курсу, действующему на дату операции. Монетарные активы и обязательства, выраженные в иностранной валюте, пересчитываются по официальному рыночному курсу функциональной валюты, действующему на отчетную дату. Все курсовые разницы включаются в отдельный отчет о совокупном доходе. Немонетарные статьи, которые оцениваются на основе исторической стоимости в иностранной валюте, пересчитываются по курсам, действовавшим на дату совершения первоначальных сделок. Немонетарные статьи, которые оцениваются по справедливой стоимости в иностранной валюте, пересчитываются по курсам на дату определения справедливой стоимости.
Курсы обмена валют
Средневзвешенные курсы обмена, установленные на Казахстанской фондовой бирже (далее "КФБ"), используются в Казахстане в качестве официальных рыночных курсов обмена иностранной валюты.

2013 және 2012 жылдардағы 31 желтоқсанда теңгенің АҚШ долларына ҚКБ айырбастау бағамы тиісінше 1 долларға 154,06 және 150,74 теңгені құрады, бұл бағамдар 2013 жылғы және 2012 жылғы 31 желтоқсанда АҚШ долларымен берілген монетарлық активтер мен міндеттемелерді қайта есептеу үшін пайдаланылды. 2014 жылғы 25 сәуірде ҚКБ айырбастау бағамы 1 АҚШ доллары үшін 182,01 теңге болды.
3. ЕСЕП САЯСАТЫНЫҢ ЕЛЕУЛІ АСПЕКТІЛЕРІНЕ ШОЛУ
Есеп саясатындағы және ақпаратты ашу қағидаттарындағы өзгерістер
Төменде көрсетілген жаңа және қайта қаралып, 2012 жылғы 1 қаңтарда күшіне енген Стандарттарды қоспағанда, осы жеке қаржылық есептілікті дайындау кезінде қолданылатын есеп саясаты 2012 жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын жыл ішіндегі жылдық қаржылық есептілікті дайындау кезінде пайдаланылғанға сәйкес келеді.
ҚЕХС 10 "Шоғырландырылған қаржылық есептілік", БЕХС 27 "Жеке қаржылық есептілік"
ҚЕХС 10 арнайы мақсаттағы компанияларды қоса алғанда, барлық компанияларға қатысты қолданылатын бірыңғай бақылау моделін көздейді. ҚЕХС 10 БЕХС 27 "Шоғырландырылған және жеке қаржылық есептіліктің" шоғырландырылған қаржылық есептілікке қойылатын талаптары қамтылатын бөлігін алмастырады. Стандарт сондай-ақ "Шоғырландыру – арнайы мақсаттағы компаниялар" ПКИ-12 Интерпретациясында қарастырылған мәселелер жөніндегі нұсқауды да қамтиды. ҚЕХС 10 "бақылау" айқындамасын мынадай түрде өзгертеді, инвестор инвестициядан болатын ауыспалы беруге құқығы болса немесе оны өзгертумен байланысты тәуекелге ұшырағыш болса ол инвестициялар объектісін бақылайды және инвестициялар объектісіне қатысты өз өкілеттіктері салдарынан осы беруге ықпал етуі мүмкін. ҚЕХС 10-дағы бақылау анықтамасына сәйкес инвестор инвестициялар объектісін егер мынадай шарттар орындалған жағдайда ғана бақылайды: (а) инвесторда инвестициялар объектісіне қатысты өкілеттіктер болғанда; (б) инвесторда инвестициядан болатын ауыспалы беруге құқығы болғанда немесе оны өзгертумен байланысты тәуекелге ұшырағыш болғанда; (в) инвесторда инвестициядан болатын ауыспалы беруге ықпал ету мақсатында инвестициялар объектісіне қатысты өз өкілеттіктерін пайдалану мүмкіндіктері болғанда. ҚЕХС 10 Топтың жеке қаржылық есептілігіне елеулі әсер еткен жоқ.
ҚЕХС 11 "Бірлескен қызмет туралы келісім" және БЕХС 28 "Қауымдасқан компанияларға және бірлескен кәсіпорындарға салынатын инвестициялар"
ҚЕХС 11 БЕХС 31 "Бірлескен қызметке қатысу" және "Бірлесіп бақыланатын компаниялар – қатысушылардың монетарлық емес салымдары" ПКИ-13 Интерпретациясын ауыстырады. ҚЕХС 11 бірлесіп бақыланатын компанияларды теңбе-тең шоғырландыру әдісімен есепке алу мүмкіндігін жоққа шығарады. Оның орнына бірлескен кәсіпорындардың анықтамасын қанағаттандыратын бірлесіп бақыланатын компаниялар үлестік қатысу әдісі бойынша ескеріледі. ҚЕХС 11 Топтың қысқартылған жеке қаржылық есептілігіне елеулі әсер еткен жоқ.
ҚЕХС 12 "Басқа компанияларға қатысу үлестері туралы ақпаратты ашу"

На 31 декабря 2013 и 2012 годов обменный курс КФБ тенге к доллару США составлял 154,06 и 150,74 тенге за 1 доллар США, соответственно. Эти курсы использовались для пересчета монетарных активов и обязательств, выраженных в долларах США на 31 декабря 2013 и 2012 годов. Обменный курс КФБ на 25 апреля 2014 года составлял 182,01 тенге за 1 доллар США.
3. ОБЗОР СУЩЕСТВЕННЫХ АСПЕКТОВ УЧЕТНОЙ ПОЛИТИКИ
Изменения в учетной политике и принципах раскрытия информации
Учетная политика, применяемая при подготовке данной отдельной финансовой отчетности, соответствует той, которая использовалась при подготовке отдельной финансовой отчетности за год, закончившийся 31 декабря 2012 года, за исключением принятия приведенных ниже новых и пересмотренных Стандартов.
МСФО 10 "Консолидированная финансовая отчетность", МСБУ 27 "Отдельная финансовая отчетность"
МСФО 10 предусматривает единую модель контроля, которая применяется в отношении всех компаний, включая компании специального назначения. МСФО 10 заменяет ту часть МСБУ 27 "Консолидированная и отдельная финансовая отчетность", в которой содержались требования к консолидированной финансовой отчетности. Стандарт также содержит указания по вопросам, которые рассматривались в Интерпретации
ПКИ-12 "Консолидация – компании специального назначения". МСФО 10 изменяет определение "контроль" таким образом, что считается, что инвестор контролирует объект инвестиций, если он имеет право на переменную отдачу от инвестиции или подвержен риску, связанному с ее изменением, и может влиять на данную отдачу вследствие своих полномочий в отношении объекта инвестиций. Согласно определению контроля в МСФО 10 инвестор контролирует объект инвестиций только в том случае, если выполняются следующие условия: (a) наличие у инвестора полномочий в отношении объекта инвестиций; (б) наличие у инвестора права на переменную отдачу от инвестиции или подверженность риску, связанному с ее изменением; (в) наличие у инвестора возможности использования своих полномочий в отношении объекта инвестиций с целью влияния на переменную отдачу от инвестиции. МСФО 10 не оказал влияния на отдельную финансовую отчетность Фонда.
МСФО 11 "Соглашения о совместной деятельности" и МСБУ 28 "Инвестиции в ассоциированные компании и совместные предприятия"
МСФО 11 заменяет МСБУ 31 "Участие в совместной деятельности" и Интерпретацию ПКИ-13 "Совместно контролируемые компании – немонетарные вклады участников". МСФО 11 исключает возможность учета совместно контролируемых компаний методом пропорциональной консолидации. Вместо этого совместно контролируемые компании, удовлетворяющие определению совместных предприятий согласно МСФО 11, учитываются по методу долевого участия. МСФО 11 не оказал влияния на отдельную финансовую отчетность Фонда.
МСФО 12 "Раскрытие информации о долях участия в других компаниях"

ҚЕХС 12 компанияның еншілес компаниялардағы, бірлескен қызметтегі, қауымдасқан және құрылымдалған компаниялардағы қатысу үлестеріне жататын ақпаратты ашуға қойылатын талаптарды қамтиды. ҚЕХС 12 талаптары еншілес ұйымдардағы ақпаратты ашуға қатысты бұрын қолданылған талаптарға қарағанда неғұрлым кең болып табылады. ҚЕХС 12 Топтың қысқартылған жеке қаржылық есептілігіне елеулі әсер еткен жоқ.
ҚЕХС 13 "Әділ құнды бағалау"
ҚЕХС 13 бір стандартта ҚЕХС сәйкес әділ құнды бағалауға қатысты барлық нұсқауларды біріктіреді. ҚЕХС 13 компаниялар әділ құнды пайдалануға міндетті болғанда өзгерістер енгізбейді, ал ҚЕХС құрамындағы басқа стандарттар талап етілгенде немесе рұқсат етілгенде ҚЕХС сәйкес әділ құнды бағалауға қатысты нұсқауларды ұсынады. ҚЕХС 13 әділ құнды шығу бағасы ретінде айқындайды. ҚЕХС 13 шарттарына сәйкес Қор әділ құнды бағалауға қатысты, атап айтқанда, әділ құн жөніндегі міндеттемелерді бағалау кезінде ескерілетін міндеттемелердің орындалмауы тәуекелі сияқты бағалау үшін бастапқы деректер пайдаланылатын өз саясатын қайтадан талдаудан өткізді. ҚЕХС 13 қосымша ақпарат ашуды да талап етеді.
ҚЕХС 13 қолдану қор айқындайтын әділ құнды бағалауға айтарлықтай әсер еткен жоқ. Ол қажет болатын жерде қосымша ақпарат олар үшін әділ құн анықталатын активтер мен міндеттемелер бойынша жеке ескертпелерде ашылады.
БЕХС 1 түзету "Өзге де жиынтық кірістің баптарын беру"
БЕХС 1–ге түзетулер өзге де жиынтық кірістің құрамында ұсынылатын баптардың топтамасын өзгертеді. Болашақтағы белгілі бір сәтте пайданың немесе шығынның құрамына қайта жіктелуі мүмкін баптар (мысалы, таза инвестицияларды хеджирлеуден түсетін таза кіріс, шетелдік бөлімшелердің есептілігін есептеу кезіндегі бағам айырмасы, ақша ағындарын хеджирлеудің таза өзгерісі және сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша таза шығыстар немесе кірістер), ешқашан қайта жіктелінбейтін баптардан (мысалы, белгіленген төлемдермен жоспарлар бойынша актуарлық кірістер мен шығыстар және жер мен ғимаратты қайта бағалау) бөлек ұсынылуға тиіс. Түзету жеке қаржылық есептілікке ақпарат беруге ғана әсер етеді және Қор қызметінің жеке қаржылық жағдайына немесе жеке қаржылық нәтижелеріне елеулі әсер етпейді.
БЕХС 1 түзету "Салыстырмалы ақпаратқа қатысты талаптарды түсіндіру"
БЕХС 1 түзету қосымша салыстырмалы ақпаратты ерікті түрде ашу мен қажетті салыстырмалы ақпараттың ең аз көлемі арасындағы айырманы түсіндіреді. Компания ерікті түрде бір салыстырмалы кезеңнің ішінде салыстырмалы ақпаратты деректердің ең аз көлемінен артық берген кезде ол салыстырмалы ақпаратты қаржылық есептіліктің тиісті ескертпесіне енгізуге тиіс. Түзету Компания есеп саясатын ретроперспективалы түрде қолданғанда, ретроперспективалық қайта есептеуді жүзеге асырғанда және қаржылық есептіліктің баптарын қайта сыныптаған жағдайларда ұсынылатын 2012 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша бухгалтерлік кіріспе теңгерімге тиісті ескертпелердің беру талап етілмейтіндігін түсіндіреді. Түзету жеке қаржылық есептілікке ақпарат беруге ғана әсер етеді және қор қызметінің жеке қаржылық жағдайына немесе жеке қаржылық нәтижелеріне елеулі әсер етпейді.

МСФО 12 содержит требования к раскрытию информации, которая относится к долям участия компании в дочерних организациях, соглашениях о совместной деятельности, ассоциированных и структурированных компаниях. Требования МСФО 12 являются более обширными, чем ранее применявшиеся требования в отношении раскрытия информации о дочерних организациях. МСФО 12 не оказал влияния на отдельную финансовую отчетность Фонда.
МСФО 13 "Оценка справедливой стоимости"
МСФО 13 объединяет в одном стандарте все указания относительно оценки справедливой стоимости согласно МСФО. МСФО 13 не вносит изменений в определение того, когда компании должны использовать справедливую стоимость, а предоставляет указания относительно оценки справедливой стоимости согласно МСФО, когда ее использование требуется или разрешается другими стандартами в составе МСФО. МСФО 13 определяет справедливую стоимость как цену выхода. Согласно указаниям в МСФО 13 Фонд повторно проанализировал свою политику в отношении оценки справедливой стоимости, в частности, используемые исходные данные для оценки, такие, как например риск неисполнения обязательств, учитываемые при оценке обязательств по справедливой стоимости. МСФО 13 также требует раскрытия дополнительной информации.
Применение МСФО 13 не оказало существенного влияния на оценки справедливой стоимости, определяемой Фондом. Там, где это необходимо, дополнительная информация раскрывается в отдельных примечаниях по активам и обязательствам, для которых определялась справедливая стоимость.
Поправки к МСБУ 1 "Представление статей прочего совокупного дохода"
Поправки к МСБУ 1 изменяют группировку статей, представляемых в составе прочего совокупного дохода. Статьи, которые могут быть переклассифицированы в состав прибыли или убытка в определенный момент в будущем (например, чистый доход от хеджирования чистых инвестиций, курсовые разницы при пересчете отчетности зарубежных подразделений, чистое изменение хеджирования денежных потоков и чистые расходы или доходы по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи), должны представляться отдельно от статей, которые никогда не будут переклассифицированы (например, актуарные доходы и расходы по планам с установленными выплатами и переоценка земли и зданий). Поправка оказывает влияние исключительно на представление информации в отдельной финансовой отчетности и не затрагивает отдельное финансовое положение или финансовые результаты деятельности Фонда.
Поправка к МСБУ 1 "Разъяснение требований в отношении сравнительной информации"
Данная поправка разъясняет разницу между добровольным раскрытием дополнительной сравнительной информации и минимумом необходимой сравнительной информации. Компания должна включить сравнительную информацию в соответствующие примечания к финансовой отчетности, когда она на добровольной основе предоставляет сравнительную информацию сверх минимума данных за один сравнительный период. Поправка разъясняет, что соответствующие примечания к вступительному бухгалтерскому балансу по состоянию на 1 января 2012 года, представляемому в случаях, когда Компания ретроспективно применяет учетную политику, осуществляет ретроспективный перерасчет и переклассифицирует статьи финансовой отчетности, представлять не требуется. Поправка оказывает влияние исключительно на представление информации в финансовой отчетности и не изменяет отдельное финансовое положение или финансовые результаты деятельности Фонда.

БЕХС 19-ға түзетулер "Қызметкерлерге сыйақы беру" (2011 жылғы редакцияда)
ҚЕХС жөніндегі кеңес БЕХС 19-ға бірнеше түзетулер жариялады. Олар іргелі өзгерістерден (мысалы, дәліз тетігін және жоспар активтерінің күтілетін кірістілігі түсінігін шығару) тұжырымдаманың қарапайым түсіндірмелеріне және өзгерістеріне дейін құбылып отырады. БЕХС 19-ға өзгерістер Қордың жеке қаржылық есептілігіне әсер еткен жоқ.
БЕХС 16-ға түзетулер "Активтердің құнсыздануы" - "Қаржылық емес активтер үшін өтелетін құн туралы ақпаратты ашу"
Осы түзетулер ҚЕХС 13 күшіне енуіне байланысты БЕХС 36 сәйкес ақпаратты ашу үшін қажетсіз салдарларды жояды. Бұдан басқа, осы түзетулер олар бойынша есепті кезеңнің ішінде құнсызданудан болатын шығын мойындалған немесе қалпына келтірілген активтердің немесе ПГДП өтелетін құны туралы ақпаратты ашуды талап етеді. Аталған түзетулер 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап немесе осы күннен кейін басталатын жылдық есепті кезеңдерге қатысты ретроперспективалы түрде қолданылады, бұл ретте ҚЕХС 13 қолданылған жағдайда мерзімінен бұрын қолдануға жол беріледі. Қор ағымдағы есепті кезеңде БЕХС 36-ға осы түзетулерді мерзімінен бұрын қолданды, өйткені өзгертілген/қосымша ақпаратты ашу ҚЕХС жөніндегі Кеңес алдын ала болжағандай, пайдалы болып табылады.
Қор шығарылып қойған, алайда Қордың жеке қаржылық есептілігі шығарылған күнінде әлі күшіне енбеген қандай да бір басқа стандарттарды немесе түзетулерді қолданған жоқ.
Шығарылған, бірақ әлі күшіне енбеген стандарттар мен интерпретациялар
Төменде шығарылып қойған, бірақ Қордың жеке қаржылық есептілігі шығарылған күнінде әлі күшіне енбеген стандарттар мен интерпретациялар келтіріледі. Қор осы стандарттарды олар күшіне енген күнінен бастап қолдануға ниеттенеді.
ҚЕХС (IFRS) 9 "Қаржы құралдары: жіктеу және бағалау"
ҚЕХС жөніндегі кеңестің БЕХС 39 ауыстыру жөніндегі жобасының бірінші кезеңінің нәтижелері бойынша шығарылған ҚЕХС (IFRS) 9 БЕХС (IAS) 39 белгіленгендей, қаржылық активтер мен қаржылық міндеттемелерді жіктеуге қатысты қолданылады. Бастапқыда стандарт 2013 жылғы 1 қаңтардан кейін немесе осы күннен кейін басталатын жылдық есептік кезеңдер үшін күшіне енеді деп болжанған, бірақ 2011 жылғы желтоқсанда жарияланған ҚЕХС (IFRS) 9 "ҚЕХС (IFRS) 9 міндетті қолдану күні және ақпаратты ашуға қолданылатын өтпелі талаптар" түзету шығару нәтижесінде міндетті қолдану күні 2015 жылғы 1 қаңтарға ауыстырылды. Кейінгі кезеңдердің барысында ҚЕХС кеңесі хеджирлеу есебі мен қаржы активтерінің құнсыздануын қарайды. ҚЕХС 9 бірінші кезеңін қолдану қаржы активтері мен қаржы міндеттемелерін жіктеуге әсер етеді, бұл ретте басшылық Қордың қаржылық есептілігіне әсер айтарлықтай болмайды деп санайды. Аяқталған жағдайды көрсету үшін Қор осы стандарттың жеке қаржылық есептіліктегі сомаға әсерін олар жарияланғаннан кейін жобаның басқа кезеңдерімен байланыстырып қарайды.

МСБУ 19 "Вознаграждения работникам" (в редакции 2011 года)
Совет по МСФО опубликовал несколько поправок к МСФО 19. Они варьируются от фундаментальных изменений (например, исключение механизма коридора и понятия ожидаемой доходности активов плана) до простых разъяснений и изменений формулировки. Изменения в МСФО 19 не оказали влияния на отдельную финансовую отчетность Фонда.
Поправка к МСБУ 16 "Обесценение активов" – "Раскрытие информации о возмещаемой стоимости для нефинансовых активов"
Данные поправки устраняют нежелательные последствия для раскрытия информации согласно МСБУ 36, связанные с вступлением в силу МСФО 13. Кроме того, данные поправки требуют раскрытия информации о возмещаемой стоимости активов или ПГДП, по которым в течение отчетного периода был признан или восстановлен убыток от обесценения. Данные поправки применяются ретроспективно в отношении годовых отчетных периодов, начинающихся с 1 января 2014 года или после этой даты, при этом допускается досрочное применение при условии применения МСФО 13. Фонд досрочно применил данные поправки к МСБУ 36 в текущем отчетном периоде, поскольку раскрытие измененной/дополнительной информации является полезным, как и предполагалось Советом по МСФО.
Фонд не применял досрочно какие-либо другие стандарты, интерпретации или поправки, которые были выпущены, но еще не вступили в силу.
Выпущенные, но еще не вступившие в силу стандарты и интерпретации
Ниже приводятся стандарты и интерпретации, которые были выпущены, но еще не вступили в силу на дату выпуска отдельной финансовой отчетности Фонда. Фонд намерен применить эти стандарты с даты их вступления в силу.
Выпущенные, но еще не вступившие в силу стандарты и интерпретации (продолжение)
МСФО (IFRS) 9 "Финансовые инструменты"
МСФО (IFRS) 9 в текущей редакции, отражающий результаты первого этапа проекта Совета по МСФО по замене МСФО (IAS) 39, применяется в отношении классификации и оценки финансовых активов и финансовых обязательств, как они определены в МСФО (IAS) 39. Первоначально предполагалось, что стандарт вступит в силу в отношении годовых отчетных периодов, начинающихся 1 января 2013 года или после этой даты, но в результате выпуска Поправок к МСФО (IFRS) 9 "Дата обязательного применения МСФО (IFRS) 9 и переходные требования к раскрытию информации", опубликованных в декабре 2011 года, дата обязательного применения была перенесена на 1 января 2015 года. В ходе последующих этапов Совет по МСФО рассмотрит учет хеджирования и обесценение финансовых активов. Фонд оценит влияние этого стандарта на суммы, раскрываемые в отдельной финансовой отчетности в увязке с другими этапами проекта после публикации окончательной редакции стандарта, включающей в себя все этапы.

Оң әділ құны бар туынды құрал қаржылық актив ретінде, ал теріс әділ құны бар туынды құрал - қаржылық міндеттеме ретінде танылады. Туынды құрал егер құралды қолданудың қалған мерзімі 12 айдан асқан және оны сату немесе өтеу таяу арадағы 12 айдың іші деп болжанбаған жағдайда ұзақ мерзімді актив немесе ұзақ мерзімді міндеттеме деп көрсетіледі. Өзге туынды құралдар қысқа мерзімді активтер немесе қысқа мерзімді міндеттемелерге енгізіледі.
Кірісті тану
Кірістер Қор операциямен байланысты экономикалық пайдаларды алатын ықтималдық бар болған кезде танылады және кіріс сомасы дұрыс белгіленуі мүмкін.
Пайыздық және ұқсас кірістер мен шығыстар
Уақытша бос ақша қаражатын орналастырудан болатын пайыздық кірісті қоспағанда, барлық қаржылық құралдар бойынша пайыздық кірістер Қордың негізгі қызметінен алынатын кірістерді білдіреді және пайыздық кірістердің құрамында ашып көрсетіледі. Уақытша бос ақша қаражатын орналастырудан болатын пайыздық кірістер қаржылық кірістердің құрамында ашып көрсетіледі.
Амортизациялық құн бойынша барлық қаржылық құралдар және сату үшін қолда бар инвестициялар ретінде топтастырылған пайыздық қаржылық құралдар бойынша пайыздық кірістер немесе шығыстар тиімді пайыздық ставка бойынша көрсетіледі, ол бойынша күтілетін болашақтағы ақшалай төлемдер немесе түсімдерді дисконттау кезінде қаржылық құралды пайдаланудың ұсынылатын мерзімі ұзақтығында немесе өте қысқа уақыт кезеңі ішінде, мұнда бұл қаржылық активтің немесе қаржылық міндеттеменің таза теңгерімдік құнына дәлме-дәл келтіріледі. Есептеу кезінде қаржылық құрал бойынша барлық шартты талаптар (мысалы, мерзімінен бұрын өтеу құқығы) және комиссиялық немесе тиімді пайыздық ставканың ажырамайтын бөлігі болып табылатын құралмен тікелей байланысты қосымша шығыстар ескеріледі, бірақ та кредиттер бойынша шығындар есептелінбейді.
Қаржылық активтің немесе қаржылық міндеттеменің теңгерімдік құны Қор төлемдер немесе түсімдер бағаларын қайта қараған жағдайда түзетіледі. Түзетілген теңгерімдік құн бастапқы тиімді пайыздық ставка негізінде есептелінеді, ал теңгерімдік құнның өзгеруі пайыздық кіріс немесе шығыс түрінде көрсетіледі.
Құнсыздану салдарынан қаржылық есептілікте көрсетілген қаржылық активтің немесе ұқсас қаржылық активтердің топтарының құны төмендеген жағдайда пайыздық кірістер жаңа теңгерімдік құн негізінде бастапқы тиімді пайыздық ставка бойынша танылуы жалғасуда.
Дивидендтер
Кірістер бойынша дивидендтер Қордың төлемді алу құқығы белгіленгенде танылады.
Шығыстарды тану
Шығыстар пайда болу шамасына қарай ескеріледі және олар есептеу әдісінің негізіне жатқызылған сол кезеңде жеке қаржылық есептілікте көрсетіледі.
Табыс салығы
Жыл ішіндегі табыс салығы ағымдағы және кейінге қалдырылған салықты қамтиды. Табыс салығы ол меншікті капиталға тікелей жатқызылған баптардағы көлемді қоспағанда жиынтық кіріс туралы жеке есепте көрсетіледі және бұл жағдайда ол капиталда танылады.
Салық бойынша ағымдағы шығыстар жыл ішінде салынатын салық кірісі бойынша төлеуге күтілетін салықты және алдағы жылдар қатынасында төленетін салық қатынасында кез келген түзетулерді білдіреді.
Кейінге қалдырылған салықтық активтер мен міндеттемелер теңгерімдік әдісті пайдалана отырып барлық уақытша айырмашылықтар қатынасында есептеледі. Кейінге қалдырылған салықтар компаниялардың біріктірушісі болып табылмайтын және оны жасау сәтінде бухгалтерлік кіріске немесе салық салынатын кіріс пен шығынға әсерін тигізбейтін мәміле бойынша гудвилдің, активтің немесе міндеттеменің бастапқы танылу нәтижесінде кейінге қалдырылған табыс салығы туындайтын жағдайды қоспағанда, активтер мен міндеттемелердің салық базасы және қаржылық есептіліктегі олардың теңгерімдік құны арасындағы барлық уақытша айырмалар бойынша анықталады.
Кейінге қалдырылған салық шегерілетін уақытша айырмалар сомасына төмендетілетін салық салынатын кірісті алудың елеулі ықтималдығы бар қандай да бір дәрежеде ғана танылады. Кейінге қалдырылған салық есепті күнде қолданыстағы немесе жарияланған (іс жүзінде қабылданған) салық ставкалары негізінде оларды қолдану активті іске асыру немесе міндеттемелерді өтеу кезеңінде күтілетін активтері мен міндеттемелері салық ставкалары бойынша есептеледі.
Капитал
Жарғылық капитал
Жай акциялар капитал ретінде жіктеледі. Үшінші тараптарға жаңа акциялар шығарылымына тікелей байланысты қызметтерді төлеуге арналған шығындар, кәсіпорындарды біріктіру жағдайларын қоспағанда, осы эмиссия нәтижесінде алынған соманы төмендету ретінде капитал құрамында көрсетіледі. Шығарылған акциялардың номиналды құны үстінен алынған қаражаттың әділ құнының шегінен шығу сомасы үлестірілмеген пайдаға жатады.
Дивидендтер
Дивидендтер міндеттемелер ретінде танылады және егер олар есепті күнге дейінгі күнді қоса алғанда жарияланған жағдайда ғана есепті күнге капиталдың сомасынан есептелінеді. Дивидендтер туралы ақпарат егер ол есепті күнге дейін ұсынылса, сондай-ақ есепті күннен кейін, бірақ шығарылымға жеке қаржылық есептілікті бекіткен күнге дейін ұсынылған немесе жарияланған болса, есептілікте ашылады.
Шартты міндеттемелер және шартты активтер
Шартты міндеттемелер жеке қаржылық есептілікте ескерілмейді. Олар егер ресурстардың ағыны мен экономикалық пайдалар мүмкіндігі шамалы ықтимал болып табылмағанда ғана ашылады.
Шартты активтер жеке қаржылық есептілікте ескерілмейді. Олар экономикалық пайдалардың түсімі ықтимал болғанда ашылады.
Өзара есепке алу
Активтер мен міндеттемелер өзара жоққа шығарады, және нетто сомасы бухгалтерлік теңгерімде ескерілген соманы есептеу құқығы заңды қорғалғанда және нетто-негізде немесе активті бір уақытта сату және міндеттемені өтеуді реттеу ниеті болғанда көрсетіледі.
Кейінгі оқиғалар
Есепті күнге Қордың жеке қаржылық жағдайы туралы қосымша ақпаратты ұсынатын есепті кезең аяқталғаннан кейін болған оқиғалар (түзету оқиғалары) жеке қаржылық есептілікте көрсетіледі. Түзетуші оқиғалар болып табылмайтын есепті кезең аяқталғаннан кейінгі болған оқиғалар олардың маңыздылығы болған кезде ескертпелерде ашылады.

Производный инструмент с положительной справедливой стоимостью признается в качестве финансового актива, а производный инструмент с отрицательной справедливой стоимостью – в качестве финансового обязательства. Производный инструмент отражаются как долгосрочный актив или долгосрочное обязательство в случае, если оставшийся срок действия инструмента превышает 12 (двенадцать) месяцев и его продажа или погашение не предполагается в течение ближайших 12 (двенадцати) месяцев. Прочие производные инструменты включаются в краткосрочные активы или краткосрочные обязательства.
Признание дохода
Доходы признаются тогда, когда существует вероятность того, что Фонд будет получать экономические выгоды, связанные с операцией, и сумма дохода может быть достоверна определена.
Процентные и аналогичные доходы и расходы
Процентные доходы по всем финансовым инструментам, за исключением процентного дохода от размещения временно свободных денежных средств, представляют собой доходы от основной деятельности Фонда и раскрываются в составе процентных доходов. Процентные доходы от размещения временно свободных денежных средств раскрываются в составе финансовых доходов.
По всем финансовым инструментам, оцениваемым по амортизированной стоимости, и процентным финансовым инструментам, классифицированным в качестве инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, процентные доходы или расходы отражаются по эффективной процентной ставке, при дисконтировании по которой ожидаемые будущие денежные платежи или поступления на протяжении предполагаемого срока использования финансового инструмента или в течение более короткого периода времени, где это применимо, в точности приводятся к чистой балансовой стоимости финансового актива или финансового обязательства. При расчете учитываются все договорные условия по финансовому инструменту (например, право на досрочное погашение) и комиссионные или дополнительные расходы, непосредственно связанные с инструментом, которые являются неотъемлемой частью эффективной процентной ставки, но не учитываются будущие убытки по кредитам.
Процентные и аналогичные доходы и расходы (продолжение)
Балансовая стоимость финансового актива или финансового обязательства корректируется в случае пересмотра Фондом оценок платежей или поступлений. Скорректированная балансовая стоимость рассчитывается на основании первоначальной эффективной процентной ставки, а изменение балансовой стоимости отражается как процентные доходы или расходы.
В случае снижения отраженной в отдельной финансовой отчетности стоимости финансового актива или группы аналогичных финансовых активов вследствие обесценения, процентные доходы продолжают признаваться по первоначальной эффективной процентной ставке на основе новой балансовой стоимости.
Дивиденды
Доход по дивидендам признается, когда установлено право Фонда на получение платежа.
Признание расходов
Расходы учитываются в момент возникновения и отражаются в отдельной финансовой отчетности в периоде, к которому они относятся, на основе метода начисления.
Подоходный налог
Подоходный налог за год включает текущий и отсроченный налог. Подоходный налог отражается в отдельном отчете о совокупном доходе, за исключением тех ситуаций, когда он относится к статьям, непосредственно отнесенным на собственный капитал, и в этом случае он признается в капитале.
Текущие расходы по подоходному налогу представляют собой ожидаемые налоги к уплате по налогооблагаемой прибыли за год и любые корректировки в отношении налога к уплате в отношении предыдущих лет.
Активы и обязательства по отсроченному налогу рассчитываются в отношении всех временных разниц с использованием балансового метода. Отсроченные налоги определяются по всем временным разницам между налоговой базой активов и обязательств и их балансовой стоимостью в финансовой отчетности, за исключением возникновения отсроченного подоходного налога в результате первоначального признания гудвила, актива или обязательства по сделке, которая не является объединением компаний и которая, в момент ее совершения, не оказывает влияния на бухгалтерский доход или на налогооблагаемую прибыль и убыток.
Актив по отсроченному налогу признается только в той степени, в какой существует значительная вероятность получения налогооблагаемой прибыли, который может быть уменьшен на сумму вычитаемых временных разниц. Активы и обязательства по отсроченному налогу рассчитываются по налоговым ставкам, применение которых ожидается в период реализации актива или погашения обязательства, на основе действующих или объявленных (и практически принятых) на отчетную дату налоговых ставок.
Капитал
Уставный капитал
Простые акции классифицируются как капитал. Затраты на оплату услуг третьим сторонам, непосредственно связанные с выпуском новых акций, за исключением случаев объединения предприятий, отражаются в составе капитала как уменьшение суммы, полученной в результате данной эмиссии. Сумма превышения справедливой стоимости полученных средств над номинальной стоимостью выпущенных акций относится на нераспределенную прибыль.
Дивиденды
Дивиденды признаются как обязательства и вычитаются из суммы капитала на отчетную дату только в том случае, если они были объявлены до отчетной даты включительно. Информация о дивидендах раскрывается в отдельной финансовой отчетности, если они были рекомендованы до отчетной даты, а также рекомендованы или объявлены после отчетной даты, но до даты утверждения отдельной финансовой отчетности к выпуску.
Условные обязательства и условные активы
Условные обязательства не учитываются в отдельной финансовой отчетности. Они раскрываются, если только возможность оттока ресурсов и экономических выгод не является маловероятной.
Условные активы не учитываются в отдельной финансовой отчетности. Они раскрываются тогда, когда поступление экономических выгод является вероятным.
Взаимозачет
Активы и обязательства взаимоисключаются, и сумма нетто показывается в отдельном бухгалтерском балансе тогда, когда существует юридически защищенное право зачесть учтенные суммы и имеется намерение урегулирования на нетто-основе или одновременной реализации актива и погашения обязательства.
Последующие события
События, произошедшие после окончания отчетного периода, которые предоставляют дополнительную информацию об отдельном финансовом положении Фонда на отчетную дату (корректирующие события), отражаются в отдельной финансовой отчетности. События, произошедшие после окончания отчетного периода, которые не являются корректирующими событиями, раскрываются в примечаниях при их существенности.

4. ЕЛЕУЛІ БУХГАЛТЕРЛІК ПІКІРЛЕР, БАҒАЛАУЛАР МЕН ЖОЛ БЕРУЛЕР
Қордың жеке қаржылық есептілігін дайындау оның басшылығына пікірлерді шығаруды, бағалау мәндері мен пайда, шығыстар, активтер мен міндеттемелер сомасы есептілігінде көрсетілетіндерге әсер ететін жол берулерді айқындауды, сондай-ақ есепті күнге шартты міндеттемелер туралы ақпаратты ашуды талап етеді. Алайда осы жол берулер мен бағалау мәндеріне қатысты белгісіздік болашақта жасалынатын осыған ұқсас жол берулер мен бағалаулар қатынасында активтің немесе міндеттемелердің теңгерімдік құнына қатысты елеулі түзетулерді талап ететін нәтижелерге алып келуі мүмкін.
Есепті күнге арналған бағалаулардағы болашақ туралы негізгі жол берулер және белгісіздіктің басқа да негізгі көздері келесі қаржылық жыл ішіндегі активтер мен міндеттемелердің теңгерімдік құнының елеулі түзетулерінің себебі ретінде қызмет етеді, төменде қарастырылады:
Қаржылық құралдардың әділ құны
Жеке бухгалтерлік теңгерімде танылған қаржылық құралдар мен қаржылық міндеттемелердің әділ құны болған жағдайларда осы активті нарықтардың негізінде айқындау мүмкін емес, ол дисконтталған ақшалай ағындардың моделін қоса алғанда, бағалау әдістерін пайдалана отырып айқындалады. Мүмкіндігіне қарай осы модельдер үшін бастапқы деректер ретінде, алайда, бұл іс жүзінде жүзеге асыру мүмкін болмаған жағдайларда, бақылаушы нарықтардан түсетін ақпарат пайдаланылады, әділ құнды белгілеу үшін пікірдің белгілі бір үлесі талап етіледі. Пікірлер өтімділік тәуекелі, кредиттік тәуекел және өзгермелілік сияқты осындай бастапқы деректердің есепке алынуын қамтиды. Осы факторларға салыстырмалы жол берулердегі өзгерістер жеке қаржылық есептілікте көрсетілген қаржылық құралдардың әділ құнына әсерін тигізуі мүмкін.
Кредит беру мекемелеріндегі берілген қарыздар мен қаражаттың құнсыздануға арналған резерві
Әрбір есепті күнге Қор кредиттік мекемелерде өздерінің елеулі қарыздарына талдау жүргізеді, оны бағалау үшін құнсызданудан залал болатынын пайдалар мен шығындарда ескеруі керек. Атап айтқанда, басшылықтың пікірлері құнсызданудан болған шығынды анықтау кезінде болашақ ақшалай ағындардың сомалары мен мерзімдерін бағалауда талап етіледі. Осындай ақшалай ағындарды бағалау кезінде Қор қарыз алушының қаржылық жай-күйі және қамтамасыз етуді сатудың таза құны туралы пікір шығарады. Бұл бағалаулар бірқатар факторлар бойынша жол берулерге негізделген және іс жүзінде нәтижелер өзгеше болуы мүмкін, бұл резервте болашақта өзгерістерге әкеледі.

4. СУЩЕСТВЕННЫЕ БУХГАЛТЕРСКИЕ СУЖДЕНИЯ, ОЦЕНКИ И ДОПУЩЕНИЯ
Подготовка отдельной финансовой отчетности Фонда требует от его руководства вынесения суждений, определения оценочных значений и допущений, которые влияют на указываемые в отдельной финансовой отчетности суммы доходов, расходов, активов и обязательств, а также на раскрытие информации об условных обязательствах и активах на отчетную дату. Однако неопределенность в отношении этих допущений и оценочных значений может привести к результатам, которые могут потребовать существенных корректировок к балансовой стоимости актива или обязательства, в отношении которых делаются подобные допущения и оценки, в будущем.
Основные допущения о будущем и прочие основные источники неопределенности в оценках на отчетную дату, которые могут послужить причиной существенных корректировок балансовой стоимости активов и обязательств в течение следующего финансового года, рассматриваются ниже:
Справедливая стоимость финансовых инструментов
В случаях, когда справедливая стоимость финансовых инструментов и финансовых обязательств, признанных в отдельном бухгалтерском балансе, не может быть определена на основании данных активных рынков, она определяется с использованием методов оценки, включая модель дисконтированных денежных потоков. В качестве исходных данных для этих моделей по возможности используется информация с наблюдаемых рынков, однако в тех случаях, когда это не представляется практически осуществимым, требуется определенная доля суждения для установления справедливой стоимости. Суждения включают учет таких исходных данных, как риск ликвидности, кредитный риск и волатильность. Изменения в допущениях относительно данных факторов могут оказать влияние на справедливую стоимость финансовых инструментов, отраженную в отдельной финансовой отчетности.
Резерв на обесценение займов выданных, средств в кредитных учреждениях и депозитов
На каждую отчетную дату Фонд проводит анализ своих существенных займов выданных, средств в кредитных учреждениях и депозитов, на предмет необходимости отражения убытка от обесценения в прибылях и убытках. В частности, суждения руководства требуются в оценке суммы и сроков будущих денежных потоков при определении убытка от обесценения. При оценке таких денежных потоков, Фонд выносит суждения о финансовом положении заемщика и чистой стоимости реализации обеспечения, если таковое имеется. Эти оценки основаны на допущениях по ряду факторов, и фактические результаты могут быть иными, что приведет к будущим изменениям в резерве.

2011 жылдың ішінде "БТА Банк" АҚ өтімді қаражатындағы шектеулікке қатысты қаржылық жай-күйінің нашарлауына және теріс қаржылық нәтижесіне байланысты Қор кредиттік мекемелер мен банктік депозиттердегі 36.999 миллион теңге және тиісінше 2011 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша осы банкте орналастырылған 245.068 миллион теңге мөлшеріндегі қаражаттың құнсыздануынан болған шығынды таныды. 2012 жылы Қор БТА міндеттемелерін екінші қайта құрылымдауды (1-ескертпе) жүзеге асыруға және оның қаржылық жай-күйін жақсартуға байланысты осы активтер (8 және 10-ескертпелер) бойынша жинақталған құнсыздануға толығымен түзету жасады.
Салық салу
Салық тәуекелдерін бағалау кезінде, басшылық Қор даулай алмайтын немесе есептей алмайтын салық заңнамасын сақтамауды мүмкін болатын саласы ретінде қарайды, ол егер қосымша салықтар салық органдарында есептелінетін болса табысты түрде шағымдана алады. Осындай анықтама елеулі пікірлер шығаруды талап етеді және салықтық тексерулерде күтілетін өз шешімі бойынша күтілетін нәтижелерді және салық органдары жүзеге асыратын сәйкестікке тексеру нәтижесін анықтау салық заңнамасындағы өзгерістер мен нормативтік-құқықтық актілер нәтижесінде өзгертілуі мүмкін. Салық салуға жатқызылған белгісіздіктер 24-ескертпеде ашып көрсетілген.
Мерзімі ұзартылған салық бойынша активтер
Мерзімі ұзартылған салық бойынша активтер күмәнді берешектері және мынадай ықтималдық дәрежесінде басқа міндеттемелері бойынша барлық резервтерге сәйкес танылады, бұл салық салынатын уақытша айырмашылықтар мен осындай шығыстардың коммерциялық сипатына, сондай-ақ салықтық жоспарлау стратегиясын табысты қолдануға негізделетін болады. 2013 жылғы 31 желтоқсандағы мерзімі ұзартылған салық бойынша танылған активтердің сомасы 6.651 миллион теңгені (2012: 5.561 миллион теңгені) құрады.
Еншілес ұйымдардағы инвестициялардың құнсыздануы
Құнсыздану егер еншілес ұйымдағы инвестициялардың теңгерімдік құны оның өтелетін құнынан асып кеткен жағдайда, ол мынадай шамалардың барынша үлкені болып табылады: сатуға арналған шығынды шегергендегі әділ құн және пайдаланудан құндылық. Сатуға арналған шығындарды шегергендегі әділ құнды есептеу кірістерді капиталдандыру әдісіне негізделген. 2013 жылы Қор 71.717 миллион теңге (2012: 154.287 миллион теңге) жалпы сомасында еншілес ұйымдардағы инвестициялардың құнсыздануын таныды (5-ескертпе).
Сатуға арналған ретінде жіктелген активтердің құнсыздануы
Сатуға арналған ретінде жіктелген айналымнан тыс актив мынадай ең аз шамалар бойынша бағалануға тиіс: теңгерімдік құн немесе сатуға арналған шығындарды шегергендегі әділ құн. Әділ құн активке айырбасталуы немесе міндеттеме тараптар осындай мәмілені жүргізуге ниет білдірген хабардар етіп жүргізген коммерциялық мәміле шеңберінде өтелуі мүмкін сома ретінде айқындалады. Сатуға арналған шығындар қаржыландыруға және пайда салығына арналған шығындарды қоспағанда, активтің істен шығуына тікелей байланысты қосымша шығындар ретінде белгіленеді.

В связи с ухудшением финансового положения, относительной ограниченностью в ликвидных средствах и отрицательным финансовым результатом БТА в течение 2011 года, Фонд признал убыток от обесценения средств в кредитных учреждениях и банковских депозитов в размере 36.999 миллионов тенге и 245.068 миллионов тенге, соответственно, размещенных в данном банке по состоянию на 31 декабря 2011 года. В 2012 году Фонд полностью сторнировал накопленное обесценение по данным активам (Примечания 8 и 10) в связи с осуществлением второй реструктуризации обязательств БТА (Примечание 1) и улучшением его финансового состояния.
Налогообложение
При оценке налоговых рисков, руководство рассматривает в качестве возможных обязательств известные сферы несоблюдения налогового законодательства, которые Фонд не может оспорить или не считает, что он сможет успешно обжаловать, если дополнительные налоги будут начислены налоговыми органами. Такое определение требует вынесения существенных суждений и может изменяться в результате изменений в налоговом законодательстве и нормативно-правовых актах, поправок в условия налогообложения, определения предполагаемых результатов по ожидающим своего решения налоговым разбирательствам и текущего результата осуществляемой налоговыми органами проверки на соответствие. Неопределенности, относящиеся к налогообложению, раскрыты в Примечании 24.
Активы по отсроченному налогу
Активы по отсроченному налогу были признаны по всем резервам и прочим обязательствам в той степени, в которой существует вероятность того, что будут обоснованы налогооблагаемые временные разницы и коммерческий характер таких расходов, а также успешное применение стратегии налогового планирования. Сумма непризнанных активов по отсроченному налогу на 31 декабря 2013 года составила 6.651 миллион тенге (2012: 5.561 миллион тенге).
Обесценение инвестиций в дочерние организации
Обесценение имеет место, если балансовая стоимость инвестиции в дочернюю организацию превышает ее возмещаемую стоимость, которая является наибольшей из следующих величин: справедливая стоимость за вычетом затрат на продажу и ценность от использования. В 2013 году Фонд признал обесценение инвестиций в дочерние организации на общую сумму 71.717 миллионов тенге (2012: 154.287 миллиона тенге) (Примечание 5).
Обесценение активов, классифицированных как предназначенные для продажи
Внеоборотный актив, классифицированный как предназначенный для продажи, должен оцениваться по наименьшей из следующих величин: балансовой стоимости или справедливой стоимости за вычетом затрат на продажу. Справедливая стоимость определяется как сумма, на которую актив может быть обменен или обязательство погашено в рамках коммерческой сделки, проведенной осведомленными, желающими провести такую сделку сторонами. Затраты на продажу определяются как дополнительные затраты, непосредственно связанные с выбытием актива, за исключением затрат на финансирование и налога на прибыль.

2013 жылы Қор сатуға арналған ретінде жіктелген активтердің құнсыздануын 147.421 миллион теңге (2012: нөл) мөлшеріндегі шығынды таныды (5-ескертпе).
5. ЕНШІЛЕС ҰЙЫМДАРДАҒЫ ИНВЕСТИЦИЯЛАР
Мына кестеде Қордың еншілес ұйымдарына инвестициялар, олардың қызметі, тіркелген елі немесе орналасқан жері, сондай-ақ Қордың осы еншілес ұйымдардағы үлесі:
Миллион теңгемен
Қызмет түрі
Ел
2013 жылғы 31 желтоқсан
2012 жылғы 31 желтоқсан
Иелену үлесі
2013 жылғы 31 желтоқсан
2012 жылғы 31 желтоқсан
"Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" АҚ
Жүк және жолаушылар теміржол тасымалы
Қазақстан

В 2013 году Фонд признал убыток от обесценения активов, классифицированных как предназначенные для продажи, в размере 147.421 миллион тенге (2012: ноль) (Примечание 5).
5. ИНВЕСТИЦИИ В ДОЧЕРНИЕ ОРГАНИЗАЦИИ
В следующей таблице представлены инвестиции в дочерние организации Фонда, их деятельность, страна регистрации или местонахождения, а также доля Фонда в этих дочерних организациях:
Доля владения
В миллионах тенге
Тип деятельности
Страна
31 декабря 2013 года
31 декабря 2012 года
31 декабря 2013 года
31 декабря 2012 года
АО "Национальная Компания "Казақстан ТемірЖолы"
Грузовые и пассажирские железнодорожные перевозки
Казахстан

700
100,00%
Минус: құнсыздануға арналған резерв
(135.828)
(1.252.864)
2.993.877
3.231.412
Еншілес ұйымдардағы инвестицияларға өзгерістер
2013 жылғы 1 ақпанда Қор "Қазцинк" ЖШС-ның 9,9407 % қатысу үлестерін иеленетін "Logic Business" ЖШС, "Logic Invest Capital" ЖШС және "Дана" инвестициялық үйі" ЖШС жарғылық капиталдарына қатысу үлестерінің 100 %-ын жалпы сомасы 248.838 миллион теңгеге (әр компанияның құны 82.946 миллион теңгені құрады) сатып алу жолымен "Қазцинк" ЖШС жарғылық капиталына 29,8221 % қатысу үлестерін сатып алуды жүзеге асырды. Сатып алу Қордың облигацияларын сатудан алынған қаражат есебінен жүргізілді (15-ескертпе). 2013 жылдың тамызында Қор "Тау-Кен Самұрық" АҚ жарғылық капиталына осы компаниялардағы қатысу үлесін беруді жүргізді.

700
100,00%
Минус: резерв на обесценение
(135.828)
(1.252.864)
2.993.877
3.231.412
Изменения в инвестициях в дочерние организации
1 февраля 2013 года Фонд осуществил приобретение 29,8221% доли участия в уставном капитале ТОО "Казцинк" путем приобретения 100% долей участия в уставных капиталах ТОО "Logic Business", ТОО "Logic Invest Capital" и ТОО "Инвестиционный дом "Дана", владеющих по 9,9407 % долей участия в ТОО "Казцинк", на общую сумму 248.838 миллионов тенге (стоимость каждой компании составила 82.946 миллионов тенге). Приобретение было произведено за счет средств, полученных от реализации облигаций Фонда (Примечание 15). В августе 2013 года Фонд произвел передачу долей участия в данных компаниях в уставный капитал АО "НГК "Тау-Кен Самрук".

2013 жылғы 14 наурызда Қор "Самұрық-Энерго" АҚ жарғылық капиталына 7.723 миллион теңге теңгерімдік құнымен "Шығыс Қазақстан өңірлік энергетика компаниясы" АҚ-дағы акцияларының 100 %-ын беруді жүзеге асырды.
2013 жылғы 12 желтоқсанда Қор "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" АҚ жарғылық капиталына 26.234 миллион теңге теңгерімдік құнымен "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" АҚ-дағы акцияларының акцияларының 100 %-ын беруді жүзеге асырды (13-ескертпе).
2013 жылы Қор жарғылық капиталға мынадай салымдарды жүзеге асырды:
* "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" АҚ 30.311 миллион теңге мөлшерінде. Салымдар Республикалық бюджеттен алынған қаражат есебінен 30.000 миллион теңге мөлшерінде ақшалай түрде және тиісінше 311 миллион теңге мөлшерінде (13-ескертпе) мүліктік салым түрінде жүзеге асырылды;
* "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" АҚ (бұдан әрі "ҚМГ ҰК) 18.725 миллион теңге мөлшерінде, оның ішінде Республикалық бюджеттен алынған қаражат есебінен 8.917 миллион теңге мөлшерінде ақшалай салым түрінде және 9.808 миллион теңге мөлшерінде мүліктік салым түрінде(13-ескертпе);
* "Біріккен химия компаниясы" ЖШС 21.937 миллион теңге мөлшерінде. Салымдар ақшалай түрде, оның ішінде Ұлттық қорды басқару жөніндегі мемлекеттік комиссия отырысының 2012 жылғы 5 сәуірдегі № 17-5/И-380, 2013 жылғы 7 қазандағы № 17-5/И-788 хаттамаларына сәйкес Үкіметтің Тұрақтандыру жоспарында көзделген қаражат есебінен 17.062 миллион теңге мөлшерінде жүзеге асырылды. Жарғылық капиталдағы салым үшін 4.875 миллион теңге мөлшеріндегі ақшалай қаражат Қордың өз қаражаты есебінен бөлінген;
* "Тау-кен Самұрық" ұлттық тау-кен компаниясы" АҚ, "Самұрық-Қазына Инвест" ЖШС, "Қазпочта" АҚ, "Самұрық-Қазына Келісімшарт" ЖШС және "Электр желілерін басқару жөніндегі қазақстандық компания" АҚ жалпы сомасы 15.331 миллион теңгеге. Барлық салымдар ақшалай түрде жүзеге асырылды.
2013 жылы Қор "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" АҚ-ға нарықтағыдан төмен сыйақы ставкаларымен қарыз (7-ескертпе) берді, осы қарыздардың әділ құны және олардың номиналды құны арасындағы айырмашылық ретінде есептелген 186.575 миллион теңге мөлшеріндегі дисконты еншілес ұйымға инвестицияларды ұлғайту ретінде танылды.
2013 жылы Қор "Самұрық-Энерго" АҚ және "Қазақстанның Даму Банкі" АҚ кредиторларының пайдасына қаржылық кепілдіктерді таныды. Қаржылық кепілдіктердің әділ құны 1.212 миллион теңгені және тиісінше 808 миллион теңгені құрады және міндеттемелерде танылды және осы еншілес ұйымдарда инвестициялар ұлғайды.
"Қазақстан Республикасының 2012 жылғы әлеуметтік-экономикалық даму қорытындылары және "Қазақстан-2050" стратегиясын іске асыру жөніндегі міндеттемелер туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өткен кеңестің 2013 жылғы 23 қаңтардағы № 01-7.1 хаттамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметіне даму институттары мен қаржы ұйымдарын ("Қазақстанның Даму Банк" АҚ, "Kazyna Capital Management" АҚ, "ҚазЭкспортГарант" экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы" АҚ, "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ, "Қазақстанның инвестициялық қоры" АҚ) акцияларының 100%-ын Үкімет иеленетін "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ-ға беруді және "СҚ-Фармация" ЖШС-ны Қазақстан Республикасы Денсаулық министрлігінің иелігіне беруді жүзеге асыру тапсырылды.
2013 жылдың сәуірінде Қор толық бақылау құқығымен сенімгерлік басқару шарттарына сәйкес мынадай мемлекеттік мекемелерге осы еншілес ұйымдардың акциялар пакеттерін берді: Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігіне – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ, Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігіне – "Қазақстанның Даму Банкі" АҚ, "Kazyna Capital Management" АҚ, "ҚазЭкспортГарант" экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы" АҚ, "Қазақстанның инвестициялық қоры" АҚ, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне – "СҚ-Фармация" ЖШС. Осылайша, Қор 2013 жылдың 10 сәуірінде ("Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ, "Қазақстанның Даму Банкі" АҚ, "Kazyna Capital Management" АҚ, "ҚазЭкспортГарант" экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы" АҚ, "Қазақстанның инвестициялық қоры" АҚ) және 2013 жылғы 30 сәуір ("СҚ-Фармация" ЖШС үшін) еншілес ұйымдардың үстінен бақылауды жоғалтудың тиімді күндері ретінде белгіледі. 2013 жылғы мамырда мемлекеттік мекемелердің сенімгерлік басқаруының жоғарыда көрсетілген шарттары күшін жойды және даму институттары мен қаржы ұйымдарының акцияларын айырбастау шарты негізінде Қор Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетінің меншігіне берді, ол кейіннен оларды "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ-ға берді (1-ескертпе).

14 марта 2013 года Фонд осуществил передачу 100% акций в АО "Восточно-Казахстанская региональная энергетическая компания" с балансовой стоимостью 7.723 миллиона тенге в уставный капитал АО "Самрук-Энерго".
12 декабря 2013 года Фонд осуществил передачу 100% акций в АО "Национальная Компания "Актауский международный морской торговый порт" с балансовой стоимостью 26.234 миллиона тенге в уставный капитал АО "Национальная Компания "КазақстанТемірЖолы" (Примечание 13).
В 2013 году Фонд осуществил следующие вклады в уставный капитал:
- АО "Национальная Компания "КазақстанТемірЖолы" в размере 30.311 миллионов тенге. Вклады были осуществлены в денежной форме за счет средств, полученных из Республиканского бюджета, в размере 30.000 миллионов тенге, и в форме имущественного вклада в размере 311 миллионов тенге, соответственно (Примечание 13);
- АО "Национальная Компания "КазМунайГаз" (далее "НК КМГ") в размере 18.725 миллионов тенге, в том числе в форме денежного вклада в размере 8.917 миллионов тенге за счет средств, полученных из Республиканского бюджета, и в форме имущественного вклада в размере 9.808 миллионов тенге (Примечание 13);
- ТОО "Объединенная химическая компания" в размере 21.937 миллионов тенге. Вклады были осуществлены в денежной форме, в том числе в размере 17.062 миллиона тенге за счет средств, предусмотренных Планом Стабилизации Правительства в соответствии с Протоколами заседания Государственной комиссии по управлению Национальным фондом №17-5/И-380 от 5 апреля 2012 года, № 17-5/И-788 от 7 октября 2013 года. Денежные средства в размере 4.875 миллионов тенге для вклада в уставный капитал были выделены за счет собственных средств Фонда;
- АО "Национальная горнорудная компания "Тау-Кен Самрук", ТОО "Самрук-Казына Инвест", АО "Казпочта", ТОО "Самрук-Казына Контракт", и АО "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями" на общую сумму 15.331 миллион тенге. Все вклады были осуществлены в денежной форме.
В 2013 году Фонд предоставил АО "Национальная Компания "Қазақстан Темір Жолы" займы со ставками вознаграждения ниже рыночных (Примечание 7), дисконт по которым в размере 186.575 миллионов тенге, рассчитанный как разница между справедливой стоимостью данных займов и их номинальной стоимостью, был признан как увеличение инвестиций в дочернюю организацию.
В 2013 году Фонд признал финансовые гарантии в пользу кредиторов АО "Самрук-Энерго" и АО "Банк Развития Казахстана". Справедливая стоимость финансовых гарантий составила 1.212 миллионов тенге и 808 миллионов тенге, соответственно, и была признана в обязательствах и увеличила инвестиции в эти дочерние организации.
В соответствии с протоколом совещания с участием Президента Республики Казахстан от 23 января 2013 года № 017.1 "Об итогах социально-экономического развития Республики Казахстан за 2012 год и задачах по реализации Стратегии "Казахстан-2050" Правительству Республики Казахстан было поручено осуществить передачу институтов развития и финансовых организаций (АО "Банк Развития Казахстана", АО "Kazyna Capital Management", АО "Экспортно-кредитная страховая корпорация "КазЭкспортГарант", АО "Фонд развития предпринимательства "Даму", АО "Инвестиционный Фонд Казахстана") АО "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", владельцем 100% акций которого является Правительство, и передачу ТОО "СК-Фармация" в Министерство здравоохранения Республики Казахстан.
В апреле 2013 года Фонд в соответствии с договорами доверительного управления с правом полного контроля передал пакеты акций этих дочерних организаций следующим государственным учреждениям: Министерству регионального развития Республики Казахстан – АО "Фонд развития предпринимательства "Даму", Министерству индустрии и новых технологий Республики Казахстан – АО "Банк Развития Казахстана", АО "Kazyna Capital Management", АО "Экспортно-кредитная страховая корпорация "КазЭкспортГарант", АО "Инвестиционный Фонд Казахстана", Министерству здравоохранения Республики Казахстан –
ТОО "СК-Фармация". Таким образом, Фонд определил 10 апреля 2013 года (для АО "Фонд развития предпринимательства "Даму", АО "Банк Развития Казахстана", АО "Kazyna Capital Management", АО "Экспортно-кредитная страховая корпорация "КазЭкспортГарант", АО "Инвестиционный Фонд Казахстана") и 30 апреля 2013 года (для ТОО "СК-Фармация"), как эффективные даты потери контроля над дочерними организациями. В мае 2013 года вышеуказанные договоры доверительного управления с государственными учреждениями были аннулированы и на основании договора мены акции институтов развития и финансовых организаций были переданы Фондом в собственность Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан, который в последующем передал их АО "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" (Примечание 1).

Бұдан басқа, Қор мен Акционердің арасындағы айырбас шарты негізінде 2013 жылдың тамызында Қор республикалық меншікке "Қазгеология" ұлттық геологиялық барлау компаниясы" АҚ-дағы акцияларының 100%-ын беруді жүзеге асырды.
Бақылауды жоғалту күнінде еншілес ұйымдардағы жоғарыда аталған инвестициялардың теңгерімдік құны 411.142 миллион теңгені құрады.
Қор еншілес ұйымдардағы инвестициялардың істен шығуының жалпы құнында капиталдағы өзгерістер туралы жеке есепте Акционермен операциялар ретінде осы еншілес ұйымдардың істен шығуын көрсетті және тануды тоқтатты (13-ескертпе).
Осыған байланысты, акцияларды сатып алу-сату шарттарына сәйкес 2014 жыл бойы Қорға тиесілі БТА және Темірбанктегі қатысу үлестерін сатуды жоспарлауда, Қор қайта жіктеу күнінде 279.509 миллион теңге және тиісінше 23.488 миллион теңге теңгерімдік құнмен сатуға арналған активтер ретінде осы банктерге инвестицияларды жіктеді (1-ескертпе).
2012
Қарашығанақ жобасындағы инвестициялар
2012 жылғы 28 маусымда Қазақстан Республикасы Мұнай газ министрлігі мен Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетінің тұлғасында Үкімет және Қарашығанақ жобасына қатысушылар (бұдан әрі – "Консорциум" немесе "ҚПО") шартқа қол қойды, оған сәйкес Үкімет ҚПО-дағы үлестің 10% сатып алды. Сатып алынған 10%-дық үлестің әділ құны 2 миллиард АҚШ доллары (300.000 миллион теңге) мөлшерінде бағаланды, оның 150.000 миллион теңгесін Үкімет ақша қаражатымен төледі, ал қалған бөлігі салық бойынша міндеттемелер есебіне есептелді. Үкімет "Өнімді бөлу туралы түпкілікті келісімдегі үлесті басқару жөніндегі компания" жаңа кәсіпорнын (бұдан әрі – "ӨБТКҮБК") құрды және жобаның сатып алынған 10%-дық үлесін ӨБТКҮБК капиталына беруді жүзеге асырды. Одан әрі Үкіметтің 2012 жылғы 3 мамырдағы №570 қаулысына сәйкес 2012 жылғы 28 маусымда ӨБТКҮБК үлесінің 100% мемлекеттік пакеті Қорға берілді, оның әділ құны беру күнінде 300.070 миллион теңгені құрады.
2012 жылғы 29 маусымда Қор ӨБТКҮБК–ны "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" АҚ-қа (бұдан әрі мәтін бойынша "ҚМГ ҰК") ҚМГ ҰК 150.035 миллион теңге мөлшеріндегі акцияларға және 150.035 миллион теңге мөлшеріндегі ақшалай сыйақыға айырбасқа берді, ол 1 миллиард АҚШ доллары мөлшеріндегі қарыз арқылы қаржыландырылды. Қарыз шартына сәйкес жылдық пайыздық ставка 1,25 көбейтілген ЛИБОР плюс 3%-ды құрады және негізгі борыш 3 (үш) жыл бойына жобадан ақша ағындары есебінен ай сайын тең үлестермен төлеуге жатады. Қарыз бойынша келісімге сәйкес қамтамасыз ету ретінде ҚМГ ҰК Консорциумға жобадағы қатысу үлесінің 5%-ын берді. Сондай-ақ Қор осы қарыз бойынша кепілдік берді.

Кроме этого, на основании договора мены между Фондом и Акционером, в августе 2013 года Фонд осуществил передачу в республиканскую собственность 100% акций в АО "Национальная геологоразведочная компания "Казгеология".
Балансовая стоимость вышеупомянутых инвестиций в дочерние организации на дату потери контроля составляла 411.142 миллиона тенге.
Фонд прекратил признание и отразил выбытие данных дочерних организаций как Операции с Акционером в отдельном отчете об изменениях в капитале на общую стоимость выбытия инвестиций в дочерние организации (Примечание 13).
В связи с тем, что в соответствии с договорами купли-продажи акций в течение 2014 года планируется реализовать принадлежащие доли участия Фонда в БТА и Темирбанк, Фонд классифицировал инвестиции в данные банки как активы, предназначенные для продажи, с балансовой стоимостью на дату реклассификации 279.509 миллионов тенге и 23.488 миллионов тенге, соответственно (Примечание 1).
2012
Инвестиции в Карачаганакский проект
28 июня 2012 года Правительство, в лице Министерства нефти и газа и Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан, и участники Карачаганакского проекта (далее "Консорциум" или "КПО") подписали договор, согласно которого Правительство приобрело 10%-ю долю участия в КПО. Справедливая стоимость приобретенной 10%-й доли была оценена в размере 2 миллиарда долларов США (300.000 миллионов тенге), из которых 150.000 миллионов тенге Правительство выплатило денежными средствами, а оставшаяся часть была зачтена в счет обязательств по налогам. Правительство создало новое предприятие "Компания по управлению долей в окончательном соглашении о разделе продукции" (далее "КУДОСРП") и осуществило передачу приобретенной 10%-й доли в проекте в капитал КУДОСРП. Далее, в соответствии с постановлением Правительства № 570 от 3 мая 2012 года, 28 июня 2012 года Фонду был передан государственный пакет 100% доли участия в КУДОСРП, справедливая стоимость которого на дату передачи составила 300.070 миллионов тенге.
29 июня 2012 Фонд осуществил передачу КУДОСРП в НК КМГ в обмен на акции НК КМГ в размере 150.035 миллионов тенге и денежное вознаграждение в размере 150.035 миллионов тенге, которое было финансировано посредством займа в размере 1 миллиард долларов США. В соответствии с договором займа, годовая процентная ставка составила ЛИБОР плюс 3%, помноженный на 1,25, и основной долг подлежит к уплате равными ежемесячными долями за счет денежных потоков от проекта в течение 3 (трех) лет. Согласно соглашению по займу в качестве обеспечения, НК КМГ предоставил Консорциуму 5%-ю долю участия в проекте. Также Фонд предоставил гарантию по данному займу.

2012 жылғы 28 маусымда Қор 159.113 миллион теңге мөлшерінде дивидендтер төледі. Дивидендтердің 150.035 миллион теңге сомасындағы бөлігін Үкімет жоғарыда аталған ҚПО-дағы үлесті сатып алуды қаржыландыру үшін пайдаланды.
Құнсыздану
2013 жылы Қор "Logic Business" ЖШС, "Logic Invest Capital" ЖШС және "Дана" инвестициялық үйі" ЖШС жалпы сомасы 55.344 миллион теңгеге инвестициялардың құнсыздануынан болған шығынды таныды. Осы инвестициялардың өтелетін құны пайдаланудан құндылық әдісі негізінде айқындалды.

28 июня 2012, Фонд выплатил единственному Акционеру дивиденды в размере 159.113 миллионов тенге. Часть дивидендов в сумме 150.035 миллионов тенге Правительство использовало для финансирования приобретения упомянутой выше доли участия в КПО.
Обесценение
В 2013 году Фонд признал убыток от обесценения инвестиций в ТОО "Logic Business", ТОО "Logic Invest Capital" и ТОО "Инвестиционный дом "Дана" на общую сумму 55.344 миллиона тенге. Возмещаемая стоимость данных инвестиций была определена на основании метода ценности от использования.

Сондай-ақ, 2013 жылы Қор БТА, Альянс Банктегі инвестициялардың құнсыздануынан болған 14.830 миллион теңге және тиісінше 1.543 миллион теңге мөлшеріндегі (2012: 134.596 миллион теңге және тиісінше 12.175 миллион теңге) мөлшеріндегі шығынды таныды.
Бұдан басқа, БТА-дағы сатуға арналған активтер құрамындағы инвестицияларды қайта жіктегеннен кейін Қор сатып алу-сату шартының талабына сәйкес осы инвестициялар үшін өтемді алуға күтілетін әділ құнға дейін осы инвестициялардың теңгерімдік құнын келтіруге байланысты 147.421 миллион теңге мөлшерінде шығынды таныды (1-ескертпе).
БТА мен Альянс Банктегі инвестициялардың өтелетін құны сату бойынша шығындарды шегергендегі әділ құнның негізінде айқындалды.

Также, в 2013 году Фонд признал убыток от обесценения инвестиций в БТА, Альянс Банк в размере 14.830 миллионов тенге и 1.543 миллиона тенге, соответственно (2012: 134.596 миллионов тенге и 12.175 миллионов тенге, соответственно).
Кроме того, после реклассификации инвестиций в БТА в состав активов, предназначенных для продажи, Фондом признал убыток в размере 147.421 миллионов тенге, связанный с приведением балансовой стоимости данных инвестиций до справедливой стоимости ожидаемого к получению возмещения за данные инвестиции в соответствии с условием договора купли-продажи (Примечание 1).
Возмещаемая стоимость инвестиций в БТА и Альянс Банк была определена на основании справедливой стоимости за минусом затрат по продаже.

732
- 90 күннен 180 күнге дейін мерзімі өткен
1.534
- 360 күннен астам мерзімі өткен
590
590
Мерзімі өткен қарыздардың жиыны
2.124
1.322
Берілген қарыздардың жиыны
805.419
767.481
Тараптық және байланысқан тараптарға берілген қарыздар
Kazakhmys Finance Plc
2013 жылғы 24 қаңтарда Қор Kazakhmys Finance PLC-ке 12 (он екі) жыл өтеу мерзімімен 200 миллион АҚШ доллары мөлшерінде (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 30.812 миллион теңгеге барабар) қарыз берді. Қарыздар бойынша жылдық пайыздық ставка ЛИБОР-дың алты айлық ставкасына және 4,80% мөлшеріндегі маржаға тең базалық ставкадан тұрады. Осы қарыз Жомарт мыс кен орнын өндіру үшін берілді. Қарыздар 2013 жылғы қаңтардағы Қытайдың Мемлекеттік Даму Банкінің кредиттік желісі шеңберінде алынған қаражаттан берілді (14-ескертпе).
"Елорда Даму" ЖШС

732
- просроченные от 180 до 360 дней
1.534
- просроченные свыше 360 дней
590
590
Итого просроченные займы
2.124
1.322
Итого займы выданные
805.419
767.481
Займы, выданные сторонним и связанным компаниям
Kazakhmys Finance Plc
24 января 2013 года Фонд предоставил заем Kazakhmys Finance Plc в размере 200 миллионов долларов США (эквивалент 30.812 миллионов тенге по курсу на 31 декабря 2013 года) со сроком погашения 12 (двенадцать) лет. Годовая процентная ставка по займу состоит из базовой ставки, равной шестимесячной ставке ЛИБОР, и маржи в размере 4,80%. Данный заем был предоставлен для разработки медного месторождения Жомарт. Заем был предоставлен из средств, полученных в рамках кредитной линии с Государственным Банком Развития Китая в январе 2013 года (Примечание 14).
ТОО "Елорда Даму"

2013 жылғы 25 желтоқсанда "Елорда Даму" ЖШС 2012 жылы берілген 20.000 миллион теңге мөлшеріндегі қарызды мерзімінен бұрын өтеуді жүзеге асырды.
Еншілес ұйымдарға берілген қарыздар
"Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" АҚ
2013 жылғы 31 қаңтарда Қор "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" АҚ-мен қарыз шартын жасасты, осыған сәйкес Қор 2062 жылға дейін өтеу мерзімі және 0,1% сыйақы ставкасы бар 118.346 миллион теңге мөлшерінде қарыз берді. Осы қарыз "Жезқазған-Бейнеу" және "Арқалық-Шұбаркөл" темір жолдарын салуды қаржыландыру үшін берілді.

25 декабря 2013 года ТОО "Елорда Даму" осуществил досрочное погашение займа, выданного в 2012 году, в размере 20.000 миллионов тенге.
Займы, выданные дочерним организациям
АО "Национальная Компания "Қазақстан Темір Жолы"
31 января 2013 года Фонд заключил договор займа с АО "Национальная Компания "Қазақстан Темір Жолы", в соответствии с которым Фонд предоставил заем в размере 118.346 миллионов тенге, со сроком погашения до 2062 года и ставкой вознаграждения 0,1%. Данный заем был предоставлен для финансирования строительства железных дорог "Жезказган-Бейнеу" и "Аркалык-Шубарколь".

2013 жылғы 7 наурызда Қор "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" АҚ-мен қарыз шартын жасасты, осыған сәйкес Қор "Жолаушылар тасымалы" АҚ теміржол жолаушы вагондарының жылжымалы құрамы паркін жаңартуды қаржыландыру үшін 2038 жылға дейін өтеу мерзімі және 0,75% сыйақы ставкасы бар 24.673 миллион теңге мөлшерінде қарыз берді.
2013 жылғы 23 шілдеде және 2013 жылғы 28 желтоқсанда Қор "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" АҚ-мен қарыз шартын жасасты, осыған сәйкес Қор "Жезқазған-Бейнеу" теміржолын салуды қаржыландыру үшін 2062 жылға дейін өтеу мерзімі және 0,1% сыйақы ставкасы бар 51.298 миллион теңге және тиісінше 8.166 миллион теңге мөлшерінде қарыз берді.
Осы қарыздарды қаржыландыру Қазақстан Республикасы экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия отырыстарының 2012 жылғы 5 сәуірдегі № 17-5/И-380 және 2013 жылғы 30 қаңтардағы № 17-5/11-10 хаттамаларына сәйкес дағдарысқа қарсы қаражатты қайта пайдалану есебінен жүзеге асырылды. Бастапқы тану кезінде осы қарыздар сыйақының тиісті нарықтық ставкаларын пайдалана отырып, 15.908 миллион теңгені құрайтын әділ құн бойынша бағаланды. Қарыздардың номиналды құны мен олардың әділ құны арасындағы 186.575 миллион теңге мөлшеріндегі айырмашылық "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" АҚ-ға инвестицияларды ұлғайту ретінде танылды (5-ескертпе).
"Самұрық-Қазына" жылжымайтын мүлік қоры" АҚ

7 марта 2013 года Фонд заключил договор займа с АО "Национальная Компания "Қазақстан Темір Жолы", в соответствии с которым Фонд предоставил заем в размере 24.673 миллиона тенге, со сроком погашения до 2038 года и ставкой вознаграждения 0,75% для финансирования обновления парка подвижного состава железнодорожных пассажирских вагонов АО "Пассажирские перевозки".
23 июля 2013 года и 28 декабря 2013 года Фонд заключил договора займов с АО "Национальная Компания "Қазақстан Темір Жолы", в соответствии с которыми Фонд предоставил займы в размере 51.298 миллионов тенге и 8.166 миллионов тенге, соответственно, со сроком погашения до 2062 года и ставкой вознаграждения 0,1% для финансирования строительства железной дороги "Жезгазган-Бейнеу".
Финансирование данных займов осуществлено за счет повторного использования антикризисных средств в соответствии с протоколами заседания Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан № 17-5/И-380 от 5 апреля 2012 года и № 17-5/11-10 от 30 января 2013 года.
При первоначальном признании данные займы были оценены по справедливой стоимости, составляющей 15.908 миллионов тенге, с использованием соответствующих рыночных ставок вознаграждения. Разница между номинальной стоимостью займов и их справедливой стоимостью в размере 186.575 миллионов тенге была признана как увеличение инвестиций в АО "Национальная Компания "Қазақстан Темір Жолы" (Примечание 5).
АО "Фонд недвижимости "Самрук-Казына"

2012 жылы Қор "Самұрық-Қазына" жылжымайтын мүлік қоры" АҚ-мен жаңартылатын кредиттік желі шартын (99.053 миллион теңге мөлшеріндегі желі лимитімен) жасасты, осыған сәйкес 2013 жылы Қор "Самұрық-Қазына" жылжымайтын мүлік қоры" АҚ-ға Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 маусымдағы № 821 қаулысымен бекітілген "Қолжетімді тұрғын үй-2020" бағдарламасы шеңберінде тұрғын үй құрылысы жобаларын қаржыландыру үшін 2022 жылғы 31 шілдеге дейін өтеу мерзімімен жалпы сомасы 28.100 миллион теңгеге қосымша транш берді. Осы қарыздар Қазақстан Республикасы экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия отырысының 2012 жылғы 5 сәуірдегі № 17-5/И-380 хаттамасына сәйкес және Қазақстан Республикасы экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия отырысының 2013 жылғы 30 қаңтардағы № 17-5/11-10 хаттамасына сәйкес қаражатты қайта бөлуді есепке ала отырып, Ұлттық қордың қаражаты есебінен берілді.
Кредиттік желінің талаптарына сәйкес Қор кез келген уақытта "Самұрық-Қазына" жылжымайтын мүлік қоры" АҚ-дан қарыздардың немесе олардың бөліктерін ұзақ мерзімді өтеуді талап етуге құқылы, ал "Самұрық-Қазына" жылжымайтын мүлік қоры" АҚ Қор талап еткен жағдайда өтеуді жүргізуге міндеттенеді. Осы талапқа байланысты Қор осы кредиттік желі шеңберінде берілген барлық қарыздарды, қысқа мерзімді ретінде жіктейді.

В 2012 году Фонд заключил договор возобновляемой кредитной линии (с лимитом линии в размере 99.053 миллиона тенге) с АО "Фонд недвижимости "Самрук-Казына", в соответствии с которой в 2013 году Фонд предоставил дополнительные транши АО "Фонд недвижимости "Самрук-Казына" на общую сумму 28.100 миллионов тенге, со сроком погашения до 31 июля 2022 года, для финансирования проектов жилищного строительства в рамках Программы "Доступное жилье – 2020", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан № 821 от 21 июня 2012 года. Данные займы были предоставлены за счет средств Национального Фонда в соответствии с протоколом заседания Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан № 17-5/И-380 от 5 апреля 2012 года и с учетом перераспределения средств в соответствии с протоколом заседания Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан № 17-5/11-10 от 30 января 2013 года.
В соответствии с условиями кредитной линии, Фонд имеет право в любое время требовать от АО "Фонд недвижимости "Самрук-Казына" досрочного погашения займов или их части, а АО "Фонд недвижимости "Самрук-Казына" обязуется произвести погашение в случае требования Фонда. В связи с этим условием, Фонд классифицирует все займы, выданные в рамках данной кредитной линии, как краткосрочные.

387.312
394.540
2013 және 2012 жылдардың 31 желтоқсанында Қордан кредиттік мекемелердегі мерзімі өткен және құнсызданған қаражат жоқ.
Кредиттік мекемелердегі қаражат, негізінен, Тұрақтандыру жоспары шеңберінде іс-шараларды қаржыландыру мақсатында банктерге және басқа да қаржылық ұйымдарға орналастырылған қаражатты білдіреді.
2013 жыл ішіндегі қаражаттың қайтарудың жалпы сомасы "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ 20.778 миллион теңге (2012: 49.730 миллион теңге және тиісінше 42.892 миллион теңге) мөлшеріндегі қайтарымды қоса алғанда, 28.989 миллион теңгені құрады.
2013 жылғы 31 желтоқсандағы кредиттік мекемелердегі қаражат негізінен мынадай қаржылық ұйымдарға берілген қарыздар көрсетілген:
* "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ 55.170 миллион теңге сомаға (2012: 72.638 миллион теңге) шағын және орта бизнес субъектілерін қаржыландыру мақсаттары үшін, олардың ішінде 32.360 миллион теңгесі (2012: 44.690 миллион теңге) Тұрақтандыру жоспары шеңберінде орналастырылған қаражатты көрсетті (1-ескертпе). Осы қарыздар бойынша пайыздар жылдық 4,51%-дан 7%-ға дейін есептелді;

387.312
394.540
На 31 декабря 2013 и 2012 годов у Фонда отсутствовали просроченные и обесцененные средства в кредитных учреждениях.
Средства в кредитных учреждениях, в основном, представляют собой средства, размещенные в банках и других финансовых организациях в целях финансирования мероприятий в рамках Плана Стабилизации.
Общая сумма возврата средств за 2013 год составила 28.989 миллионов тенге, включая возврат АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" в размере 20.778 миллионов тенге (2012: 49.730 миллионов тенге и 42.892 миллиона тенге, соответственно).
На 31 декабря 2013 года средства в кредитных учреждениях в основном представлены займами, предоставленными следующим финансовым организациям:
- АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" на сумму 55.170 миллионов тенге (2012: 72.638 миллионов тенге) для целей финансирования субъектов малого и среднего бизнеса, из которых 32.360 миллионов тенге (2012: 44.690 миллионов тенге) представляли средства, размещенные в рамках Плана Стабилизации (Примечание 1). Проценты по данным займам начислялись в размере от 4,51% до 7% годовых;

* "Қазақстанның Даму Банкі" АҚ экономиканың басым салаларында инвестициялық жобалардың ставкасын төмендету, қаржылық лизингке қор жасау құнын азайту және 2.850 миллион теңге, 17.301 миллион теңге және тиісінше 3.304 миллион теңге (2012: 2.659 миллионов теңге, 16.542 миллион теңге және тиісінше нөл теңге) мөлшерінде қазақстандық локомотивтердің экспортын ынталандыруға арналған.
* Екінші деңгейдегі банктерге ипотекалық қарыздарды қайта қаржыландыруға, Астана және Алматы қалаларында тұрғын үй объектілерін салуға және 109.310 миллион теңге (2012: 116.346 миллион теңге), 53.366 миллион теңге (2012:53.661 миллион теңге) және тиісінше 26.381 миллион теңге (2012: 25.399 миллион теңге) мөлшерінде аралық тұрғын үй қарыздарын беру. Астана және Алматы қалаларында тұрғын үй салуға және ипотекалық қарыздарды қайта қаржыландыруға екінші деңгейдегі банктерге ұсынылған 162.676 миллион теңге (2012: 170.007 миллион теңге) мөлшеріндегі қаражаттың бір бөлігі Тұрақтандыру жоспары шеңберінде орналастырылған қаражат болып табылады. Осы қарыздар бойынша сыйақы жылдық 3,74%-дан 7,28% -ға дейін есептелді.

- АО "Банк Развития Казахстана" для целей снижения ставки кредитования инвестиционных проектов в приоритетных отраслях экономики, снижения стоимости фондирования финансового лизинга и стимулирования экспорта казахстанских локомотивов в размере 2.850 миллионов тенге, 17.301 миллион тенге и 3.304 миллиона тенге, соответственно (2012: 2.659 миллионов тенге, 16.542 миллиона тенге и ноль тенге, соответственно).
- Банкам второго уровня на рефинансирование ипотечных займов, строительство жилых объектов в городах Астана и Алматы и предоставление промежуточных жилищных займов в размере 109.310 миллионов тенге (2012: 116.346 миллионов тенге), 53.366 миллионов тенге (2012: 53.661 миллион тенге) и 26.381 миллион тенге (2012: 25.399 миллионов тенге), соответственно. Часть средств, предоставленных банкам второго уровня на рефинансирование ипотечных займов и строительство жилых объектов в городах Астана и Алматы в размере 162.676 миллионов тенге (2012: 170.007 миллионов тенге) являются средствами, размещенными в рамках Плана Стабилизации. Вознаграждение по данным займам начислялось в размере от 3,74% до 7,28% годовых.

2012
"БТА Банк" АҚ
2012 жылғы 19 желтоқсанда Қор БТА-мен қарыз шартын жасасты, осыған сәйкес Қор 2024 жылға дейінгі өтеу мерзімі және 4 % сыйақы ставкасы бар 239.771 миллион теңге мөлшерінде қарыз берді. Осы қарыз Ақпараттық меморандумда жазылған тәртіппен төлеуге жататын өтемақы сомаларында қолма-қол ақшаның үлесін төлеу үшін және БТА міндеттемелерін қайта құрылымдау шеңберінде жалпы банктік мақсаттар үшін берілді. Қарызды қаржыландыру 143.196 миллион теңге мөлшерінде облигацияларды (15-ескертпе) және 96.575 миллион теңге мөлшерінде Қордың өз қаражатын шығару есебінен жүзеге асырылды.
Бастапқы тану кезінде осы қарыз сыйақының тиісті нарықтық ставкаларын пайдалана отырып, 105.672 миллион теңгені құрайтын әділ құн бойынша бағаланды. Қарыздардың номиналдық құны және олардың 134.099 миллион теңге мөлшерінде әділ құны арасындағы айырмашылық БТА-дағы инвестицияларды ұлғайту ретінде танылды.
Кредиттік мекемелердегі қаражаттың құнсыздануы

2012
АО "БТА Банк"
19 декабря 2012 года Фонд заключил договор займа с БТА, в соответствии с которым Фонд предоставил займ в размере 239.771 миллион тенге, со сроком погашения до 2024 года и ставкой вознаграждения 4%. Данный заем предоставлен для выплаты доли наличных средств в суммах компенсации, подлежащих уплате в порядке, описанном в Информационном меморандуме, и для общих банковских целей в рамках реструктуризации обязательств БТА. Финансирование займа было осуществлено за счет выпуска облигаций в размере 143.196 миллионов тенге (Примечание 15) и собственных средств Фонда в размере 96.575 миллионов тенге.
При первоначальном признании данный заем был оценен по справедливой стоимости, составляющей 105.672 миллиона тенге, с использованием соответствующих рыночных ставок вознаграждения. Разница между номинальной стоимостью займов и их справедливой стоимостью в размере 134.099 миллионов тенге была признана как увеличение инвестиций в БТА.
Обесценение средств в кредитных учреждениях

2011 жыл ішінде қаржылық жай-күйінің нашарлауына, өтімді қаражатта салыстырмалы шектеулігіне және БТА теріс қаржылық нәтижесіне байланысты Қор 2011 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша осы банкке орналастырылған 36.999 миллион теңге мөлшеріндегі кредиттік мекемелердегі қаражаттың құнсыздануынан болған шығынды таныды. 2012 жылы Қор БТА міндеттемелерін екінші қайта құрылымдауды жүзеге асыруға және оның қаржылық жай-күйін жақсартуға байланысты осы активтер бойынша жинақталған құнсыздануды толығымен түзетпе жасады.

В связи с ухудшением финансового положения, относительной ограниченностью в ликвидных средствах и отрицательным финансовым результатом БТА в течение 2011 года, Фонд признал убыток от обесценения средств в кредитных учреждениях в размере 36.999 миллионов тенге, размещенных в данном банке по состоянию на 31 декабря 2011 года. В 2012 году Фонд полностью сторнировал накопленное обесценение по данным активам в связи с осуществлением второй реструктуризации обязательств БТА и улучшением его финансового состояния.

9. ӨЗГЕ ҚАРЖЫ АКТИВТЕРі
31 желтоқсанда өзге қаржы активтері мынаны қамтыды:
Миллион теңгемен
2013 жылғы 31 желтоқсан
2012 жылғы 31 желтоқсан
Сату үшін қолда бар қаржылық инвестициялар:
Kazakhmys Plc үлестік бағалы қағаздары
111.925
"Қазкоммерцбанк" АҚ үлестік бағалы қағаздары
23.237
24.828
"Қазақстанның халық банкі" АҚ үлестік бағалы қағаздары
1.025
1.028
Борыштық бағалы қағаздар
12.467
12.537
Өзге қаржылық активтердің жалпы сомасы
36.729
150.318
Минус: ағымдағы бөлігі
(24.558)
(26.124)
Ұзақ мерзімді бөлігі
12.171
124.194
Қор және негізгі акционерлер ҚКБ және "Қазақстанның халық банкі" АҚ арасында жасалған опциондық келісімдерге сәйкес 2009 жылы акцияларды сатып алу кезінде негізгі акционерлер Қордың банктердің акцияларын сатып алу күнінен бірінші жылдығында басталатын және бесінші жылдығында аяқталатын кезең ішінде орындалуы мүмкін Қор осы банктердің акцияларын сатып алуға арналған опциондарын (колл опциондарын) алды. Осы опциондар бойынша орындау мерзімі 2010 жылдың бірінші жартыжылдығында басталады, бұл Қордың банктерге елеулі ықпал жасауын жоғалтуға әкеп соқтырды. Тиісінше, Қор осы қауымдасқан компанияларға елеулі ықпалын жоғалтты және сату үшін қолда бар қаржылық активтер санатына инвестицияларды қайта жіктеді.
2012 жылғы 28 мамырда "АЛМЭКС" холдингілік тобы" АҚ және "Қазақстанның халық банкі" АҚ "Қазақстанның халық банкі" АҚ артықшылықты акцияларына қатысты опциондық келісім бойынша құқықтарға жол беру туралы келісім жасасты.
Осы келісімге сәйкес, 2012 жылы 29 маусымда және 2012 жылы 5 шілдеде "Қазақстанның халық банкі" АҚ опционды орындауға арналған өз құқығын ішінара сатты және бір акциясы үшін 179,94 теңге және 180,21 теңге бағасы бойынша 150.000.000 және 40.000.000 өзінің артықшылықты акциясын сатып алуды жүзеге асырды. Сатудың жалпы құны 34.199 миллион теңгені құрады.
"Қазақстанның халық банкі" АҚ артықшылықты акцияларын 34.273 миллион теңге мөлшерінде сату күніндегі әділ құнмен сатқаннан кейін Қор сату күнінде олардың әділ құны 3.509 миллион теңгені құрайтын артықшылықты акцияларды сатып алуға опцион бойынша тиісті міндеттемелерді тануды тоқтатты.
Сондай-ақ "Қазақстанның халық банкі" АҚ артықшылықты акциялары бойынша сату үшін қолда бар инвестицияларды қайта бағалау бойынша 1.395 миллион теңге мөлшеріндегі сатылмаған кіріс кезең ішіндегі таза пайданы сату үшін қолда бар инвестицияларды қайта бағалау резервінен қайта жіктелді. Қаржылық активтердің шығуынан алынған таза кіріс жиынтық кіріс туралы жеке есепте 4.830 миллион теңге мөлшерінде көрсетілген.

9. ПРОЧИЕ ФИНАНСОВЫЕ АКТИВЫ
На 31 декабря прочие финансовые активы включали:
В миллионах тенге
31 декабря 2013 года
31 декабря 2012 года
Финансовые инвестиции, имеющиеся в наличии для продажи:
Долевые ценные бумаги Kazakhmys Plc
111.925
Долевые ценные бумаги АО "Казкоммерцбанк"
23.237
24.828
Долевые ценные бумаги АО "Народный Банк Казахстана"
1.025
1.028
Долговые ценные бумаги
12.467
12.537
Общая сумма прочих финансовых активов
36.729
150.318
Минус: текущая часть
(24.558)
(26.124)
Долгосрочная часть
12.171
124.194
В соответствии с опционными соглашениями, заключенными между Фондом и основными акционерами ККБ и АО "Народный Банк Казахстана" при приобретении акций в 2009 году, основные акционеры получили опционы на приобретение выкупленных Фондом акций данных банков (опционы колл), которые могут быть исполнены в течение периода, начинающегося в первую годовщину с даты приобретения Фондом акций банков и заканчивающегося в пятую годовщину. Срок исполнения по данным опционам начинается в первом полугодии 2010 года, что привело к потере Фондом существенного влияния на банки. Соответственно, Фонд потерял существенное влияние на данные ассоциированные компании и реклассифицировал инвестиции в категорию финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи.
28 мая 2012 года АО "Холдинговая группа "АЛМЭКС" и АО "Народный Банк Казахстана" заключили соглашение об уступке прав по опционному соглашению в отношении привилегированных акций
АО "Народный Банк Казахстана".
В соответствии с данным соглашением, 29 июня 2012 года и 5 июля 2012 года АО "Народный Банк Казахстана" частично реализовал свое право на исполнение опциона и осуществил выкуп 150.000.000 и 40.000.000 своих привилегированных акций по цене 179,94 тенге и 180,21 тенге за акцию, соответственно. Общая стоимость реализации составила 34.199 миллионов тенге.
После реализации привилегированных акций АО "Народный Банк Казахстана" со справедливой стоимостью на дату продажи в размере 34.273 миллиона тенге, Фонд прекратил признание соответствующих обязательств по опциону на выкуп привилегированных акций, справедливая стоимость которых на дату продажи составила 3.509 миллионов тенге.
Также нереализованный доход в размере 1.395 миллионов тенге по переоценке инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, по привилегированным акциям АО "Народный Банк Казахстана", был реклассифицирован из резерва по переоценке инвестиций, имеющихся в наличие для продажи, в чистую прибыль за период. Полученная чистая прибыль от выбытия финансовых активов была отражена в отдельном отчете о совокупном доходе в размере 4.830 миллионов тенге.

2012 жылы Қор Kazakhmys Plc және ҚКБ үлестік бағалы қағаздары бойынша құнсызданудан 86.103 миллион теңге және тиісінше 60.745 миллион теңге мөлшерінде (2013: нөл) шығынды таныды.
2013 жылғы 6 маусымда Қор Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 28 мамырдағы № 521 қбпү қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетіне оларды беру жолымен Қордың иелігінде бар Kazakhmys Plc (58.876.793 акция) барлық жай акцияларын республикалық меншікке өтеусіз беруді жүзеге асырды.

В 2012 году Фонд признал убыток от обесценения по долевым ценным бумагам Kazakhmys Plc и ККБ в размере 86.103 миллиона тенге и 60.745 миллионов тенге, соответственно (2013: ноль).
6 июня 2013 года Фонд осуществил безвозмездную передачу всех, имеющихся во владении Фонда, простых акций Kazakhmys Plc (58.876.793 акции) в республиканскую собственность, путем их передачи Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 мая 2013 года № 521дсп.

2013 жылғы 31 желтоқсандағы және 2012 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша "Қазақстанның халық банкі" АҚ және ҚКБ үлестік бағалы қағаздарының әділ құны активті нарықта жарияланған түзетпелер негізінде айқындалған.
10. БАНКТІК ДЕПОЗИТТЕР
31 желтоқсанда банктік депозиттер мыналарды қамтыды:
Миллион теңгемен
2013 жылғы 31 желтоқсан
2012 жылғы 31 желтоқсан
10 ірі жергілікті банк
399.737
284.155
Өзге жергілікті кредиттік мекемелер

Справедливая стоимость долевых ценных бумаг АО "Народный Банк Казахстана" и ККБ по состоянию на 31 декабря 2013 года и 31 декабря 2012 года была определена на основе опубликованных котировок на активном рынке.
10. БАНКОВСКИЕ ДЕПОЗИТЫ
На 31 декабря банковские депозиты включали:
В миллионах тенге
31 декабря 2013 года
31 декабря 2012 года
10 крупнейших местных банков
399.737
284.155
Прочие местные кредитные учреждения

113.100
73.198
Есептелген сыйақы
5.578
7.123
Банктік депозиттердің жалпы сомасы
518.415
364.476
Минус: ағымдағы бөлігі
(321.735)
(159.923)
Ұзақ мерзімді бөлігі
196.680
204.553
Миллион теңгемен
2013 жылғы 31 желтоқсан
2012 жылғы 31 желтоқсан
BB+ жоғары рейтингілер
20.302
29.957
В-дан ВВ-ға дейін рейтинг
244.700
190.012
В- рейтингі
99.076
54.115
В-дан төмен рейтингілер
152.625
89.894
Рейтинг жоқ
1.712
498
518.415
364.476
Уақытша бос ақша қаражатын орналастыру
Уақытша бос ақша қаражатын басқару жөніндегі саясат шеңберінде Қор екінші деңгейдегі ірі қазақстандық банктерге депозиттер орналастырады.
2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша ұзақ мерзімді банктік депозиттер бойынша орташа өлшенген ставка жылдық 8,03%-ды құрады (2012 жылғы 31 желтоқсанда: 7,81%), қысқа мерзімді банктік депозиттер бойынша орташа өлшенген ставка жылдық 7,88 %-ды (2012 жылғы 31 желтоқсанда: 7,74%) құрады.
"БТА Банк" АҚ-дағы депозиттердің құнсыздануы
2011 жылдың ішінде "БТА Банк" АҚ өтімді қаражатындағы шектеулікке қатысты қаржылық жай-күйінің нашарлауына және теріс қаржылық нәтижесіне байланысты Қор кредиттік 2011 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша осы банкте орналастырылған 245.068 миллион теңге мөлшеріндегі қаражаттың құнсыздануынан болған шығынды таныды. 2012 жылы Қор БТА міндеттемелерін екінші қайта құрылымдауды жүзеге асыруға және оның қаржылық жай-күйін жақсартуға байланысты осы активтер бойынша жинақталған құнсыздануға толығымен түзету жасады.
11. ӨЗГЕ АҒЫМДАҒЫ АКТИВТЕР
31 желтоқсанда өзге ағымдағы активтер мыналарды қамтыды:
Миллион теңгемен
2013 жылғы 31 желтоқсан
2012 жылғы 31 желтоқсан
Алынатын дивидендтер
14.681
23.996
Өзге дебиторлық берешек
7.694
6.075
Өзге
1.277
1.487
Минус: құнсыздануға арналған резерв
(3.750)
(3.619)
19.902
27.939
12. АҚША ҚАРАЖАТЫ ЖӘНЕ ОЛАРДЫҢ БАЛАМАЛАРЫ
31 желтоқсандағы ақша қаражаты және олардың баламалары мыналарды қамтыды:
Миллион теңгемен
2013 жылғы 31 желтоқсан
2012 жылғы 31 желтоқсан
Теңгемен берілген банктердегі ағымдағы шоттар
58.863
301.829
АҚШ долларында берілген банктердегі ағымдағы шоттар
1.946
29.998
Еуромен берілген банктердегі ағымдағы шоттар
1.154
602
Теңгемен берілген банктердегі мерзімді депозиттер
41.545
100.543
103.508
432.972
2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша қазақстандық банктерде орналастырылған ағымдағы шоттардың көпшілігі бойынша орташа салмақталған пайыздық ставка 0,001% (2012: 0,1%) құрады. Мерзімді депозиттер қолма-қол ақша қаражатымен Қордың қажеттілігіне байланысты 1 (бір) күннен бастан 3 (үш) айға дейінгі әртүрлі мерзімдерге орналастырылған. 2013 жылғы 31 желтоқсанда банктердегі мерзімді депозиттер бойынша орташа салмақталған пайыздық ставка 4,01%-ды (2012: 0,77%) құрады.

113.100
73.198
Начисленное вознаграждение
5.578
7.123
Общая сумма банковских депозитов
518.415
364.476
Минус: текущая часть
(321.735)
(159.923)
Долгосрочная часть
196.680
204.553
В миллионах тенге
31 декабря 2013 года
31 декабря 2012 года
Рейтинг выше BB+
20.302
29.957
Рейтинг от В до ВВ-
244.700
190.012
Рейтинг В-
99.076
54.115
Рейтинг ниже В-
152.625
89.894
Рейтинг отсутствует
1.712
498
518.415
364.476
Размещение временно свободных денежных средств
В рамках политики по управлению временно свободными денежными средствами, Фонд размещает депозиты в крупных казахстанских банках второго уровня.
По состоянию на 31 декабря 2013 года средневзвешенная ставка по долгосрочным банковским депозитам составила 8,03% годовых (на 31 декабря 2012 года: 7,81%), средневзвешенная ставка по краткосрочным банковским депозитам составила 7,88 % годовых (на 31 декабря 2012 года: 7,74%).
Обесценение депозитов в АО "БТА Банк"
В связи с ухудшением финансового состояния, относительной ограниченностью в ликвидных средствах и отрицательным финансовым результатом БТА в течение 2011 года, Фонд признал убыток от обесценения банковских депозитов в размере 245.068 миллионов тенге, размещенных в данном банке по состоянию на 31 декабря 2011 года. В 2012 году Фонд полностью сторнировал накопленное обесценение по данным активам в связи с осуществлением второй реструктуризации обязательств БТА и улучшением его финансового состояния.
11. ПРОЧИЕ ТЕКУЩИЕ ДЕПОЗИТЫ
На 31 декабря прочие текущие активы включали:
В миллионах тенге
31 декабря 2013 года
31 декабря 2012 года
Дивиденды к получению
14.681
23.996
Прочая дебиторская задолженность
7.694
6.075
Прочие
1.277
1.487
Минус: резерв на обесценение
(3.750)
(3.619)
19.902
27.939
12. ДЕНЕЖНЫЕ СРЕДСТВА И ИХ ЭКВИВАЛЕНТЫ
На 31 декабря денежные средства и их эквиваленты включали:
В миллионах тенге
31 декабря 2013 года
31 декабря 2012 года
Текущие счета в банках, выраженные в тенге
58.863
301.829
Текущие счета в банках, выраженные в долларах США
1.946
29.998
Текущие счета в банках, выраженные в евро
1.154
602
Срочные депозиты в банках, выраженные в тенге
41.545
100.543
103.508
432.972
По состоянию на 31 декабря 2013 года средневзвешенная процентная ставка по большинству текущих счетов, размещенных в казахстанских банках, составила 0,001% (2012: 0,1%). Срочные депозиты размещены на различные сроки, от 1 (одного) дня до 3 (трех) месяцев, в зависимости от потребностей Фонда в наличных денежных средствах. На 31 декабря 2013 года средневзвешенная процентная ставка по срочным депозитам в банках составила 4,01% (2012: 0,77%).

Банктердің шоттарында Қордың ақша қаражатының жалпы сомасында Үкіметтің нысаналы бағдарламалары бойынша Республикалық бюджеттен және Ұлттық қордан алынған қаражат бар. 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша осы ақша қаражаты Ұлттық Банктің шоттарында шоғырландырылады және 85 миллиард теңгені құрайды (2012: 395 миллиард теңге), оның ішінде:
- 54 миллиард теңге – Тұрақтандыру жоспарын іске асыру шеңберінде алынған Ұлттық қордың қаражаты (2012: 247 миллиард теңге);

В общей сумме денежных средств Фонда на счетах в банках имеются средства, полученные из Республиканского бюджета и Национального Фонда по целевым программам Правительства. По состоянию на 31 декабря 2013 года данные денежные средства аккумулируются на счетах Национального Банка и составляют 85 миллиардов тенге (2012: 395 миллиардов тенге), в том числе:
- 54 миллиарда тенге – средства Национального Фонда, полученные в рамках реализации Плана Стабилизации (2012: 247 миллиардов тенге);

- 2 миллиард теңге – Қор іске асыратын жобаларды қаржыландыру мақсатында Республикалық бюджеттен алынған қаражат (2012: 6 миллиард теңге);
- 29 миллиард теңге – операциялық және инвестициялық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті Қордың ақша қаражатының қалдығы (2012: 142 миллиард теңге).
13. КАПИТАЛ
Жарғылық капитал
2013 және 2012 жылдары Қор жай акциялардың эмиссиясын жүргізді, оның төлемі былайша жүзеге асырылды:
Акцияларды төлеу
Шығаруға рұқсат етілген және шығарылған акциялардың саны
Бір акцияның номинал құны, теңгемен
Жарғылық капитал, миллион теңгемен

- 2 миллиарда тенге – средства, полученные из Республиканского бюджета в целях финансирования проектов, реализуемых Фондом (2012: 6 миллиардов тенге);
- 29 миллиардов тенге – остаток денежных средств Фонда, необходимый для осуществления операционной и инвестиционной деятельности (2012: 142 миллиарда тенге).
13. КАПИТАЛ
Уставный капитал
В течение 2013 и 2012 годов Фонд произвел эмиссии простых акций, оплата которых была осуществлена следующим образом:
Оплата акций
Количество разрешенных к выпуску и выпущенных акций
Номинальная стоимость одной акции, в тенге
Уставный капитал, в миллионах тенге

27.073
1.000; 1.000.000
26.234
Мүлікпен берілетін жарналар
9.809
422.451; 615.921; 1.000.000
9.808
2013 жылғы 31 желтоқсанға
3.481.602.341
4.484.676
2013 жылғы 31 желтоқсанда 3.481.602.341 акция толығымен төленді (2012: 3.481.526.139 акция).
2012
"2012-2014 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2011 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 2012 жылы Акционер Қордың жарғылық капиталына 12.000 миллион теңге сомасында ақшалай жарнаны жүзеге асырды. Осы қаражат еншілес ұйымдар жүзеге асыратын жобаларды қаржыландыруға арналған.

27.073
1.000; 1.000.000
422.451; 615.921;
26.234
Взносы имуществом
9.809
1.000.000
9.808
На 31 декабря 2013 года
3.481.602.341
4.484.676
На 31 декабря 2013 года 3.481.602.341 акций были полностью оплачены (2012: 3.481.526.139 акций).
2012
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2012-2014 годы" от 24 ноября 2011 года, в 2012 году Акционер осуществил денежный взнос в уставный капитал Фонда в сумме 12.000 миллионов тенге. Данные средства предназначены для финансирования проектов, осуществляемых дочерними организациями.

Үкіметтің 2012 жылғы 3 мамырдағы № 570 қаулысына сәйкес 2012 жылы 28 маусымда Қорға ӨБТКҮБК-ге (КУДОСРП) 100 % қатысу үлесі берілді, оның алу күнгі әділ құны 300.070 миллион теңгені құрады.
Үкіметтің 2011 жылғы 18 шілдегі № 822 қаулысына сәйкес 2012 жылғы 19 сәуірде Қорға "Арқагаз" АҚ акцияларының мемлекеттік пакеті берілді, оның алу күнгі әділ құны 4.110 миллион теңгені құрайды.
Үкіметтің 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 543 қаулысына сәйкес 2012 жылғы 20 желтоқсанда Қорға "Шығыс Қазақстан өңірлік энергетикалық компаниясы" АҚ-ның 100 % үлесті мемлекеттік пакеті берілді, оның беру күнгі әділ құны 7.723 миллион теңгені құрайды.
2012 жылы Акционер "Мемлекеттік меншіктің кейбір мәселелері туралы" Үкіметтің 2010 жылғы 14 қыркүйектегі № 939 қаулысына және "Алматы қаласын және Алматы облысын энергиямен жабдықтаудың кейбір мәселелері" Үкіметтің 2007 жылғы 6 тамыздағы № 660 қаулысына сәйкес жалпы сомасы 35.028 миллион теңгеге Қордың жарғылық капиталына мүлікпен жарна жүзеге асырылды.
2013
"2013-2015 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2013 жылғы 29 қарашадағы № 146-V Қазақстан Республикасының Заңындағы өзгерістер ескерілген "2013-2015 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2012 жылғы 23 қарашадағы № 54-V Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 2013 жылы Акционер Қордың жарғылық капиталына 39.320 миллион теңге мөлшерінде ақша қаражатымен жарнаны жүзеге асырды. Осы қаражат Қордың еншілес ұйымдары жүзеге асыратын жобаларды қаржыландыруға арналған (5-ескертпе).
Үкіметтің 2012 жылғы 4 желтоқсандағы № 1539 қаулысына сәйкес 2013 жылғы 18 шілдеде Қорға "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" АҚ-дағы акциялар пакетінің 100 %-ы берілді, оның беру күнгі әділ құны 26.234 миллион теңгені құрайды (5-ескертпе).
2013 жылы "Мемлекеттік меншіктің кейбір мәселелері туралы" Үкіметтің 2010 жылғы 14 қыркүйектегі № 939 қаулысына сәйкес Акционер Қордың жарғылық капиталына жалпы сомасы 9.808 миллион теңгеге мүлікпен жарнаны жүзеге асырды (5-ескертпе).
Акционермен болатын операциялар
Қаулыға және Қор мен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті арасында жасалған айырбастау шартына сәйкес 2013 жылы Қор еншілес ұйымдарының ("Қазақстан Даму Банкі" АҚ, "Kazyna Capital Management" АҚ, "ҚазЭкспортГарант" экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы" АҚ, "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ, "Қазақстанның инвестициялық қоры" АҚ, "СҚ-Фармация" ЖШС, "Қазгеология" ұлттық геологиялық барлау компаниясы" АҚ) акциялар пакеті мен қатысу үлестерін республикалық меншікке берді. Акциялар пакеті мен қатысу үлестерін беру "2012 жылғы Қазақстан Республикасы әлеуметтік-экономикалық даму қорытындылары және "Қазақстан-2050" стратегиясын іске асыру бойынша міндеттері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өткен 2013 жылғы 23 қаңтардағы № 01-7.1 хаттамада көзделген тапсырмаларға сәйкес жүзеге асырылды (5-ескертпе).

В соответствии с постановлением Правительства № 570 от 3 мая 2012 года, 28 июня 2012 года Фонду была передана 100% доля участия в КУДОСРП, справедливая стоимость которой на дату получения составила 300.070 миллионов тенге.
В соответствии с постановлением Правительства № 822 от 18 июля 2011 года, 19 апреля 2012 года Фонду был передан государственный пакет акций АО "Аркагаз", справедливая стоимость которого на дату получения составила 4.110 миллионов тенге.
В соответствии с постановлением Правительства № 543 от 28 апреля 2012 года, 20 декабря 2012 года Фонду был передан государственный пакет 100% акций в АО "Восточно-Казахстанская региональная энергетическая компания", справедливая стоимость которого на дату передачи составила 7.723 миллиона тенге.
В 2012 году Акционер осуществил взнос в уставный капитал Фонда имуществом на общую сумму 35.028 миллионов тенге согласно постановлению Правительства № 939 от 14 сентября 2010 года "О некоторых вопросах государственной собственности" и постановлению Правительства № 660 от 6 августа 2007 года "Отдельные вопросы энергоснабжения города Алматы и Алматинской области".
2013
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2013-2015 годы" от 23 ноября 2012 года № 54-V с учетом изменений в Законе Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2013-2015 годы" от 29 ноября 2013 года № 146-V, в 2013 году Акционер осуществил взнос в уставный капитал Фонда денежными средствами в размере 39.320 миллионов тенге. Данные средства предназначены для финансирования проектов, осуществляемых дочерними организациями Фонда (Примечание 5).
В соответствии с постановлением Правительства № 1539 от 4 декабря 2012 года, 18 июля 2013 года Фонду был передан 100% пакет акций в АО "Национальная Компания "Актауский международный морской торговый порт", справедливая стоимость которого на дату передачи составила 26.234 миллиона тенге (Примечание 5).
В 2013 году в соответствии с постановлением Правительства № 939 от 14 сентября 2010 года "О некоторых вопросах государственной собственности" Акционер осуществил взнос в уставный капитал Фонда имуществом на общую сумму 9.808 миллионов тенге (Примечание 5).
Операции с Акционером
В соответствии с постановлением Правительства и договором мены, заключенным между Фондом и Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в 2013 году, Фонд передал в республиканскую собственность пакеты акций и доли участия дочерних организаций (АО "Банк Развития Казахстана", АО "Kazyna Capital Management", АО "Экспортно-кредитная страховая корпорация "КазЭкспортГарант", АО "Фонд развития предпринимательства "Даму", АО "Инвестиционный Фонд Казахстана", ТОО "СК-Фармация", АО "Национальная геологоразведочная компания "Казгеология"). Передача пакетов акций и долей участия была осуществлена в соответствии поручениями, предусмотренными протоколом совещания с участием Президента Республики Казахстан от 23 января 2013 года № 01-7.1 "Об итогах социально-экономического развития Республики Казахстан за 2012 год и задачах по реализации Стратегии "Казахстан-2050" (Примечание 5).

Еншілес ұйымдарға берілген инвестициялардың теңгерім құны істен шығу күні 411.568 миллион теңгені құрады.
Бұдан басқа, 2010 және 2011 жылдары Акцонер мен Қор арасында жасалған өзге де айырбастау шарттарына сәйкес 2013 жылы Акционер Қорға әділ құны 426 миллион теңге (2012: 1.630 миллион теңге) болатын мүлікті берді.
2013 жылы жоғарыда көрсетілген операциялардың нәтижесінде Қор тікелей капиталдағы өзгерістер туралы жеке есепте жалпы сомасы 411.142 миллион теңгеге Акционер Операцияны таныды (2012: 1.630 миллион теңге).
Акционерге өзге де бөлу
2013 жылғы 6 маусымда Қор Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетіне беру арқылы республикалық меншікке Қордың иелігіндегі барлық Kazakhmys PLC жай акцияларын (58.876.793 акциялар) тегін беру жүзеге асырылды (5.2-ескертпе). Осы қаржы активтерінің істен шығуы капиталдағы өзгерістер туралы жеке есепте 111.925 миллион теңге мөлшерінде Акционерге бөлу ретінде көрсетілді.
2013 жылы Акционердің өкімдеріне сәйкес Қор жалпы сомасы 8.008 миллион теңге (2012 жылы: 9.126 миллион теңге) болатын әртүрлі әлеуметтік жобаларды қаржыландыруды жүзеге асырды.
Акционерге дивидендтер
2013 жылғы 16 қазанда Қор Үкіметтің 2013 жылғы 5 қазандағы № 1060 қаулысына сәйкес 2012 жылдың қорытындылары бойынша 9.077 миллион теңге мөлшерінде Акционерге дивидендтер төлеуді жүзеге асырды (2012 жылы: 159.113 миллион теңге).
Акциялардың теңгерім құны

Балансовая стоимость данных инвестиций в дочерние организации на дату выбытия составляла 411.568 миллионов тенге.
Кроме этого в соответствии с прочими договорами мены, заключенным между Акционером и Фондом в 2010 и 2011 годах, в 2013 году Акционер передал Фонду имущество со справедливой стоимостью 426 миллионов тенге (2012: 1.630 миллионов тенге).
В 2013 году, в результате вышеуказанных операций, Фонд признал Операции с Акционером на общую сумму 411.142 миллиона тенге непосредственно в отдельном отчете об изменениях в капитале (2012: 1.630 миллионов тенге).
Прочие распределения Акционеру
6 июня 2013 года Фонд осуществил безвозмездную передачу всех, имеющихся во владении Фонда, простых акций Kazakhmys Plc (58.876.793 акции) в республиканскую собственность путем их передачи Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан (Примечание 9). Выбытие данных финансовых активов было отражено как распределение Акционеру в размере 111.925 миллионов тенге в отдельном отчете об изменениях в капитале.
В 2013 году в соответствии с распоряжениями Акционера, Фонд осуществил финансирование различных социальных проектов на общую сумму 8.008 миллионов тенге (2012 год: 9.126 миллионов тенге). Данное финансирование было признано как распределение Акционеру в отдельном отчете об изменениях в капитале.
Дивиденды Акционеру
16 октября 2013 года Фонд осуществил выплату дивидендов Акционеру в размере 9.077 миллионов тенге по итогам 2012 года согласно постановлению Правительства № 1060 от 5 октября 2013 года (2012 год: 159.113 миллионов тенге).
Балансовая стоимость акций

"Қазақстандық биржа қоры" АҚ Биржалық кеңесінің 2010 жылғы 4 қазандағы шешіміне сәйкес қаржылық есептілікте ҚБҚ-ның бекітілген қағидаларына сәйкес есептелген есептік күнгі бір акцияның (жай және артықшылықты) теңгерім құны туралы деректер болуы қажет.
Миллион теңгемен
2013 жылғы 31 желтоқсан
2012 жылғы 31 желтоқсан
Активтердің жиыны
5.109.991
5.453.393
Материалдық емес активтер
(588)
(931)
Міндеттемелердің жиыны

В соответствии с решением Биржевого совета АО "Казахстанская фондовая биржа" от 4 октября 2010 года, финансовая отчетность должна содержать данные о балансовой стоимости одной акции (простой и привилегированной) на отчетную дату, рассчитанной в соответствии с утвержденными КФБ правилами.
В миллионах тенге
31 декабря 2013 года
31 декабря 2012 года
Итого активы
5.109.991
5.453.393
Нематериальные активы
(588)
(931)
Итого обязательства

(1.599.419)
(1.602.663)
Жай акцияларға таза активтер
3.509.984
3.849.799
31 желтоқсандағы жай акциялардың саны
3.481.602.341
3.481.526.139
Бір жай акцияның теңгерім құны, теңге
1.008
1.106
14. ҚАРЫЗДАР
31 желтоқсандағы қарыздар, оның ішінде есептелген сыйақы мынаны қамтыды:
Миллион теңгемен
2013 жылғы 31 желтоқсан
2012 жылғы 31 желтоқсан
Еншілес ұйымдар сатып алған шығарылған облигациялар:
- "БТА Банк" АҚ
656.322
652.978
- "Альянс Банк" АҚ
106.820
106.260
- "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" АҚ
41.811
41.600
- "Темiрбанк" АҚ
3.048
3.048
- "Самұрық-Энерго" АҚ
223
Өзге де ұйымдар сатып алған шығарылған облигациялар
150.942
150.440
Алынған қарыздар
403.524
422.445
Қарыздардың жалпы сомасы
1.362.690
1.376.771
12 ай ішінде өтеуге жататын сома шегерілген
(106.712)
(81.764)
12 айдан кейін өтеуге жататын сома
1.255.978
1.295.007
31 желтоқсандағы қарыздар, оның ішінде есептелген сыйақы мынадай валютада көрсетілді:
Миллион теңгемен
2013 жылғы 31 желтоқсан
2012 жылғы 31 желтоқсан
Теңгемен көрсетілген қарыздар
959.166
954.326
АҚШ долларында көрсетілген қарыздар
403.524
422.445
1.362.690
1.376.771
Шығарылған облигациялар
2013 жылы "Қазақстанның Даму Банкі" АҚ жалпы сомасы 21.600 миллион теңгеге Қордың облигацияларын сатып алды. Облигациялардың өтеу мерзімі жылдық 0,01% купон ставкасымен 50 жыл. Облигацияларды бастапқы тану кезінде тиісті нарықтық пайыз ставкасын пайдалана отырып, 648 миллион теңгені құрайтын әділ құн бойынша бағаланды. Осындай өтеуге осындай талаптарда "Қазақстанның Даму Банкі" АҚ облигацияларын бір уақытта сатып ала отырып, сату жүргізілді.
2012 жылы БТА және Альянс Банк сатып алған Қордың бұрын шығарылған облигациялары бойынша проспектідегі өзгерістерге байланысты купон ставкасы 4%-дан 6%-ға дейін ұлғайтылды. ҚЕХС 39 сәйкес Қор жалпы теңгерім құны 612.267 миллион теңге болатын бұрын көрсетілген облигацияларды есептен шығарды және 750.000 миллион теңге мөлшеріндегі әділ құн бойынша жаңа облигацияларды таныды. 137.733 миллиона теңге сомасындағы айырма осы еншілес ұйымдарға инвестицияларды ұлғайту ретінде танылды.
Алынған қарыздар
Қытай Мемлекеттік Даму Банкінің кредит желісі
2009 жылғы 22 маусымда Қор, Қытай Мемлекеттік Даму Банкі және оператор ретінде шыққан Қазақстанның Даму Бану арасында 3 миллиард АҚШ доллары сомасына кредит желісін ашуға негіздемелік қаржылық келісімге қол қойылды. Осы келісімге сәйкес Қытай Мемлекетттік Даму Банкі Қорға алты айлық ЛИБОР плюс 4,3% тең пайыздық ставкамен жалпы сомасы 3 миллиард АҚШ долларына дейін болатын АҚШ долларында ұзақ мерзімді қарыз берді. Қарыздар Қытай мен Қазақстан арасында өнеркәсіп өндірісін және өзге де экономика салаларын қолдауға және дамытуға жіберіледі. Осы кредит желісі шеңберінде 2013 жылы Қор 200 миллион АҚШ доллары сомасына транш алды, ол алған күнгі 30.144 миллион теңгеге баламалы (2012: тиісінше 1.200 миллион АҚШ доллары және 179.305 миллион теңге). 2013 жылы алынған транш Жамрт мыс кенорнын игеруге Kazakhmys Finance Plc қарыз беруге арналды (7-ескертпе). 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша осы кредит желісінің шеңберінде Қытай Мемлекеттік Даму Банкінің алдындағы жалпы ағымдағы берешек құны 403.524 миллион теңгені (2012: 422.445 миллион теңге) құрады.

(1.599.419)
(1.602.663)
Чистые активы для простых акций
3.509.984
3.849.799
Количество простых акций на 31 декабря
3.481.602.341
3.481.526.139
Балансовая стоимость одной простой акции, тенге
1.008
1.106
14. ЗАЙМЫ
На 31 декабря займы, в том числе начисленное вознаграждение, включали:
В миллионах тенге
31 декабря 2013 года
31 декабря 2012 года
Облигации выпущенные, приобретенные дочерними организациями:
- АО "БТА Банк"
656.322
652.978
- АО "Альянс Банк"
106.820
106.260
- АО "Национальная Компания "КазМунайГаз"
41.811
41.600
- АО "Темiрбанк"
3.048
3.048
- АО "Самрук-Энерго"
223
Облигации выпущенные, приобретенные прочими организациями
150.942
150.440
Займы полученные
403.524
422.445
Общая сумма займов
1.362.690
1.376.771
За вычетом суммы, подлежащей погашению в течение 12 месяцев
(106.712)
(81.764)
Суммы, подлежащие погашению после 12 месяцев
1.255.978
1.295.007
На 31 декабря, займы, в том числе начисленное вознаграждение, были выражены в следующих валютах:
В миллионах тенге
31 декабря 2013 года
31 декабря 2012 года
Займы, выраженные в тенге
959.166
954.326
Займы, выраженные в долларах США
403.524
422.445
1.362.690
1.376.771
Облигации выпущенные
В 2013 году АО "Банк Развития Казахстана" приобрел облигации Фонда на общую сумму 21.600 миллионов тенге. Облигации имеют срок погашения 50 лет со ставкой купона 0,01% годовых. При первоначальном признании облигации были оценены по справедливой стоимости, составляющей 648 миллионов тенге, с использованием соответствующей рыночной процентной ставки. Продажа произошла одновременно с приобретением облигаций АО "Банк Развития Казахстана" за аналогичное возмещение на аналогичных условиях.
В 2012 году в соответствии с изменениями в проспекте по ранее выпущенным облигациям Фонда, приобретенным БТА и Альянс Банк, ставка купона была увеличена с 4% до 6%. В соответствии с МСФО 39, Фонд списал ранее отраженные облигации с общей балансовой стоимостью 612.267 миллионов тенге и признал новые облигации по справедливой стоимости 750.000 миллионов тенге. Разница в сумме 137.733 миллиона тенге была признана как увеличение инвестиций в данные дочерние организации.
Займы полученные
Кредитная линия Государственного Банка Развития Китая
22 июня 2009 года между Фондом, Государственным Банком Развития Китая и Банком Развития Казахстана, выступающим в качестве оператора, было подписано Рамочное финансовое соглашение на открытие кредитной линии на сумму 3 миллиарда долларов США. В соответствии с данным соглашением Государственный Банк Развития Китая предоставляет Фонду долгосрочные займы в долларах США на общую сумму до 3 миллиардов долларов США с процентной ставкой равной шестимесячному ЛИБОР плюс 4,3%. Займы направляются на поддержку и развитие промышленного производства и прочих отраслей экономики между Китаем и Казахстаном. В рамках данной кредитной линии в 2013 году Фонд получил транш на сумму 200 миллионов долларов США, что эквивалентно 30.144 миллионам тенге на дату получения (2012: 1.200 миллионов долларов США и 179.305 миллионам тенге, соответственно). Полученный транш в 2013 году предназначен для предоставления займа Kazakhmys Finance Plc для разработки медного месторождения Жомарт (Примечание 7). По состоянию на 31 декабря 2013 года общая текущая стоимость задолженности перед Государственным Банком Развития Китая в рамках данной кредитной линии составила 403.524 миллиона тенге (2012: 422.445 миллионов тенге).

15. ҮКІМЕТТІҢ ҚАРАЖАТЫ
31 желтоқсандағы Үкіметтің қаражаты мыналарды қамтыды:
Миллион теңгемен
2013 жылғы 31 желтоқсан
2012 жылғы 31 желтоқсан
Ұлттық қордың қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сатып алған облигациялар
71.302
63.056
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сатып алған облигациялар
59.867
59.207
Үкіметтен алынған өзге де қарыздар
66.378
63.639
Үкімет қаражатының жалпы сомасы
197.547
185.902
Минус: ағымдағы бөлік
(331)
(198)
Ұзақ мерзімді бөлік
197.216
185.704
2013
2013 жылғы қаңтарда Қор айналым мерзімі 50 жылдық және жылдық 0,01% мөлшерінде купондық сыйақысымен жалпы сомасы 255.000 миллион теңгені құрайтын бір облигацияға номинал құны 1.000 теңге болатын 255.000.000 купондық облигацияны орналастырды. Барлық облигацияларды сенімгерлік басқару құқығында Қазақстан Республикасы Ұлттық Қорының қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сатып алды. Облигациялар шығару күнгі Қорға қолданылатын нарықтық пайыз ставкасын пайдалана отырып есептелген әділ құн бойынша осы облигациялар бастапқыда көрсетілді және оның салдарынан амортизациялық құн бойынша ескеріледі. 249.828 миллион теңге мөлшеріндегі облигациялардың номинал құны мен олардың әділ құны арасындағы айырма капиталдағы өзгерістер туралы жеке есепте танылған.
Осы облигацияларды өткізуден алынған қаражат "Қазмырыш" ЖШС-ға 29,8221% қатысу үлесін сатып алу үшін пайдаланылды (5-ескертпе).
2012
2012 жылы Қор тиісінше жалпы сомасы 73.000 миллион теңге және 70.196 миллион теңге болатын бір облигацияға номинал құны 1.000 теңге болатын 73.000.000 және 70.196.000 купон облигациясын орналастырды. Облигациялардың айналым мерзімі төлем мерзімі – жылына екі рет болатын купондық сыйықысы жылдық 0,01% және жылдық 4% мөлшерінде 50 жылды және 12 жылды құрайды. Осы облигацияларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сатып алды, оларың 73.000 миллион теңге сомаға облигациялары сенімгерлік басқару құқығында Қазақстан Республикасы Ұлттық Қорының қаражаты есебінен сатып алынды. Барлық облигациялар бастапқыда облигацияларды шығару күнгі Қорға қолданылатын нарықтық пайыз ставкасын пайдалана отырып есептелген әділ құн бойынша көрсетілді және оның салдарынан амортизациялық құн бойынша ескеріледі. 82.646 миллион теңге мөлшеріндегі қарыздардың номинал құны мен олардың әділ құны арасындағы айырма капиталдағы өзгерістер туралы жеке есепте танылған.
Осы облигацияларды өткізуден алынған қаражат осы міндеттемелерді қайта құрылымдау шеңберінде БТА қарыз беру үшін пайдаланылды(8-ескертпе).

15. СРЕДСТВА ПРАВИТЕЛЬСТВА
На 31 декабря средства Правительства включали:
В миллионах тенге
31 декабря 2013 года
31 декабря 2012 года
Облигации, выкупленные Национальным Банком Республики Казахстан за счет средств Национального Фонда
71.302
63.056
Облигации, выкупленные Национальным Банком Республики Казахстан
59.867
59.207
Прочие займы, полученные от Правительства
66.378
63.639
Общая сумма средств Правительства
197.547
185.902
Минус: текущая часть
(331)
(198)
Долгосрочная часть
197.216
185.704
2013
В январе 2013 года Фонд разместил 255.000.000 купонных облигаций, номинальной стоимостью 1.000 тенге за облигацию на общую сумму 255.000 миллионов тенге со сроком обращения облигаций 50 лет и купонным вознаграждением в размере 0,01% годовых. Все облигации были выкуплены Национальным Банком Республики Казахстан за счет средств Национального Фонда Республики Казахстан на праве доверительного управления. Данные облигации были первоначально отражены по справедливой стоимости, рассчитанной с использованием рыночных процентных ставок, применимых для Фонда на дату выпуска облигаций и впоследствии учитываются по амортизированной стоимости. Разница между номинальной стоимостью облигаций и их справедливой стоимостью в размере 249.828 миллионов тенге была признана в отдельном отчете об изменениях в капитале.
Средства, полученные от реализации данных облигаций, использованы для приобретения 29,8221% доли участия в ТОО "Казцинк" (Примечание 5).
2012
В 2012 году Фонд разместил 73.000.000 и 70.196.000 купонных облигаций, номинальной стоимостью 1.000 тенге за облигацию на общую сумму 73.000 миллионов тенге и 70.196 миллионов тенге, соответственно. Срок обращения облигаций составляет 50 лет и 12 лет, купонное вознаграждение в размере 0,01% годовых и 4% годовых, частота выплат – два раза в год. Данные облигации были выкуплены Национальным Банком Республики Казахстан, из которых облигации на сумму 73.000 миллиона тенге были выкуплены за счет средств Национального Фонда Республики Казахстан на праве доверительного управления. Все облигации были первоначально отражены по справедливой стоимости, рассчитанной с использованием рыночных процентных ставок, применимых для Фонда на даты выпуска облигаций и впоследствии учитываются по амортизированной стоимости. Разница между номинальной стоимостью займов и их справедливой стоимостью в размере 82.646 миллионов тенге была признана в отдельном отчете об изменениях в капитале.
Средства, полученные от реализации данных облигаций, использованы для предоставления займа БТА в рамках реструктуризации его обязательств (Примечание 8).

2012 жылы Қор 2009 және 2010 жылдары орналастырған номинал құны 850 миллиард теңге болатын облигациялар бойынша проспектілерге өзгерістер мен толықтырулар тіркелді. Осы өзгерістерге сәйкес осы облигациялар бойынша айналым мерзімі 2062 жылға дейін ұзартылды және сыйақы ставкасы 0,01%-ға дейін төмендетілді. Проспектіге өзгерістер облигацияларды орналастырудың бастапқы талаптарында болмашы өзгерістерге және тиісінше бастапқы міндеттемені тануды тоқтату мен ҚЕХС 39 сәйкес жаңа міндеттемені тануға әкелді. Өзгерістер енгізген күнгі жаңа міндеттеменің әділ құны мен бастапқы міндеттеменің теңгерім құны арасындағы 304.650 миллион теңге мөлшеріндегі айырма капиталдағы өзгерістер туралы жеке есепте танылған.

В 2012 году были зарегистрированы изменения и дополнения в проспекты по облигациям с номинальной стоимостью 850 миллиардов тенге, размещенным Фондом в 2009 и 2010 годах. В соответствии с данными изменениями сроки обращения по данным облигациям были продлены до 2062 года и ставки вознаграждения были снижены до 0,01%. Изменения в проспекте привели к значительным изменениям в первоначальных условиях размещения облигаций, и, соответственно, к прекращению признания первоначального обязательства и признанию нового обязательства в соответствии с МСБУ 39. Разница между справедливой стоимостью нового обязательства и балансовой стоимостью первоначального обязательства на дату внесения изменений, в размере 304.650 миллионов тенге была признана в отдельном отчете об изменениях в капитале.

"2012-2014 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2011 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 2012 жылғы 13 тамызда және 2012 жылғы 22 қарашада Қор Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінен қарыз алды. Қарыздардың жалпы сомасы 0,15%-дан 0,5%-ға дейінгі пайыздық ставкамен 15.285 миллион теңгені құрады. Қарыздар 10 – 25 жыл мерзімге алдынды және мынадай нысаналы мақсаты бар:
* 2.155 миллион теңге мөлшерінде "Қазақстан Темір Жолы" ұлттық компаниясы" АҚ қарыз беру. Осы қарыз бойынша сыйақы ставкасы жылдық 0,75% аспауы қажет.

В соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2012-2014 годы" от 24 ноября 2011 года, 13 августа 2012 года и 22 ноября 2012 года Фонд получил займы от Министерства финансов Республики Казахстан. Общая сумма займов составила 15.285 миллионов с процентными ставками от 0,15% до 0,5%. Займы были получены на срок от 10 до 25 лет и имеют следующие целевые назначения:
- предоставление займа АО "Национальная Компания "Казақстан Темір Жолы" в размере 2.155 миллионов тенге. Ставка вознаграждения по данному займу не должна превышать 0,75% годовых.

* 3.130 миллион теңге мөлшерінде "Досжан темір жолы" АҚ қарыз беру. Осы қарыз бойынша сыйақы ставкасы жылдық 0,5% аспауы қажет.
* 10.000 миллион теңге мөлшерінде "Қазақстанның Даму Банкі" АҚ қарыз беру. Осы қарыз бойынша сыйақы ставкасы жылдық 0,2% аспауы қажет.
Осы қарыздарды бастапқы тану кезінде тиісті нарықтық сыйақы ставкасын пайдалана отырып, 8.314 миллион теңгені құрайтын әділ құн бойынша бағаланды және оның салдарынан амортизациялық құн бойынша ескеріледі. 6.971 миллион теңге мөлшеріндегі қарыздардың номинал құны мен олардың әділ құны арасындағы айырма капиталдағы өзгерістер туралы жеке есепте танылған.

- предоставление займа АО "Досжан темир жолы" в размере 3.130 миллионов тенге. Ставка вознаграждения по данному займу не должна превышать 0,5% годовых.
- предоставление займа АО "Банк Развития Казахстана" в размере 10.000 миллионов тенге. Ставка вознаграждения по данному займу не должна превышать 0,2% годовых.
При первоначальном признании данные займы были оценены по справедливой стоимости, составляющей 8.314 миллионов тенге, с использованием соответствующей рыночной ставки вознаграждения и впоследствии учитываются по амортизированной стоимости. Разница между номинальной стоимостью займов и их справедливой стоимостью в размере 6.971 миллионов тенге была признана в отдельном отчете об изменениях в капитале.

22. БАЙЛАНЫСТЫ ТАРАПТАРМЕН МӘМІЛЕЛЕР
Байланысты тараптар Қор тобының компанияларын және Үкімет бақылайтын өзге де компанияларды, Қордың негізгі басқарушы персоналын, өзге де байланысты тараптарды қамтиды. Байланысты тараптармен мәмілелер тараптар арасында келісілген талаптарда жүргізілді, ол кейбір реттелетін қызметтерді қоспағанда, нарықтық ставкалар бойынша міндетті түрде жүзеге асырылған жоқ, ол байланысты және үшінші тараптарға қолданылатын тарифтер талаптарында беріледі.

22. СДЕЛКИ СО СВЯЗАННЫМИ СТОРОНАМИ
Связанные стороны включают в себя компании группы Фонда и прочие компании, контролируемые Правительством, ключевой управленческий персонал Фонда, прочие связанные стороны. Сделки со связанными сторонами были проведены на условиях, согласованных между сторонами, которые не обязательно осуществлялись по рыночным ставкам, за исключением некоторых регулируемых услуг, которые предоставляются на условиях тарифов, применимых к связанным и третьим сторонам.

Мына кестелерде 2013 және 2012 жылдар ішінде байланысты тараптармен жасалған мәмілелердің жалпы сомасы және 2013 және 2012 жылдардың 31 желтоқсанындағы тиісті сальдо келтірілген:
Миллион теңгемен
Байланысты тараптардың берешегі (7, 8, 11-ескертпе-лер)
Байланысты тараптарға берешек 14, 15-ескертпелер)
Байланысты тараптарда орналастырылған ақша қаражаты және депозиттер
(10, 12-ескертпелер)
Мемлекет бақылайтын өзге де кәсіпорындар
2013 жылғы 31 желтоқсан

В следующих таблицах приведены общие суммы сделок, заключенных со связанными сторонами в течение 2013 и 2012 годов, и соответствующее сальдо на 31 декабря 2013 и 2012 годов:
В миллионах тенге
Задолженность
связанных
сторон
(Примечание 7, 8, 11)
Задолженность
связанным
сторонам
(Примечание 14, 15)
Денежные
средства и
депозиты,
размещенные
у связанных
сторон
(Примечание 10,12)
Прочие предприятия, контролируемые государством
31 декабря
2013 года

2012
-
-
-
-
2013 және 2012 жылдар ішінде байланысты тараптармен жасалған мәмілелердің табиғаты бөлек қаржылық есептілікке тиісті ескертпелерде көрсетілген.
Қоса берілген жиынтық кіріс туралы жеке есепте жалпы және әкімшілік шығыстарға қосылған негізгі басқарушы персоналға төленген жалпы сйыақы сомасытиісінше 2012 және 2012 жылдардағы 31 желтоқсанда аяқталған жылдарға 643 миллион теңгені және 437 миллион теңгені құрайды. Негізгі басқарушы персоналға төленген сыйақы келісімшарттарда және операциялық нәтижелерге негізделген сыйлықтармен белгіленген жалақы бойынша шығыстардан басым тұрады.

2012
Природа сделок, заключенных со связанными сторонами в течение 2013 и 2012 годов, отражена в соответствующих примечаниях к отдельной финансовой отчетности.
Общая сумма вознаграждения, выплаченная ключевому управленческому персоналу, включенная в общие и административные расходы в прилагаемом отдельном отчете о совокупном доходе, составляет 643 миллионов тенге и 437 миллионов тенге за годы, закончившиеся 31 декабря 2013 и 2012, соответственно. Вознаграждение, выплаченное ключевому управленческому персоналу, преимущественно состоит из расходов по заработной плате, установленной контрактами, и премиями, основанными на операционных результатах.

23. ҚАРЖЫ ТӘУЕКЕЛДЕРІН БАСҚАРУ МАҚСАТЫ ЖӘНЕ САЯСАТЫ
Қордың негізгі қаржылық міндеттемелерінің құрамына кредит мекемелерінен және Үкіметтен алынған қарыздар, шығарылған облигациялар, қаржылық кепілдіктер және өзге де кредиторлық берешек кіреді. Көрсетілген қаржылық инструменттер, негізінен, Қордың операцияларын қаржыландыруға тарту үшін пайдаланылады. Қордың қаржылық активтерінің құрамына еншілес ұйымдар мен кредит мекемелері берген қарыздар, банктік депозиттер, өзге де қаржылық активтер, өзге де дебиторлық берешек, сатып алынған облигациялар мен мемлекеттік бағалы қағаздар, оның тікелей операциялық қызметі нәтижесінде пайда болатын ақша және олардың баламалары кіреді.
Қор нарық тәуекеліне, пайыздық ставкаларға байланысты тәуекелге, кредит тәуекеліне, валюта тәуекеліне және өтімділік тәуекеліне ұшырады.
Пайыздық ставкаларға байланысты тәуекел
Сыйақы ставкаларына байланысты тәуекел нарықта сыйақы ставкаларының өзгеруі нәтижесінде қаржылық инструмент құнының ауытқу тәуекелін білдіреді.

23. ЦЕЛИ И ПОЛИТИКА УПРАВЛЕНИЯ ФИНАНСОВЫМИ РИСКАМИ
В состав основных финансовых обязательств Фонда входят займы, полученные от кредитных учреждений и Правительства, облигации выпущенные, финансовые гарантии и прочая кредиторская задолженность. Указанные финансовые инструменты главным образом используются для привлечения финансирования операций Фонда. В состав финансовых активов Фонда входят займы, выданные дочерним организациям и кредитным учреждениям, банковские депозиты, прочие финансовые активы, прочая дебиторская задолженность, приобретенные облигации и государственные ценные бумаги, деньги и денежные эквиваленты, возникающие непосредственно в результате его операционной деятельности.
Фонд подвержен рыночному риску, риску, связанному с процентными ставками, кредитному риску, валютному риску и риску ликвидности.
Риск, связанный с процентными ставками
Риск, связанный со ставками вознаграждения, представляет собой риск колебания стоимости финансового инструмента в результате изменения ставок вознаграждения на рынке.

Қордың сыйақы ставкаларына байланысты тәуекелге ұшырауы негізінен өзгермелі пайыз ставкасымен алынған Қордың қарызына жатқызылады (14-ескертпе). Сонымен қатар, пайыз ставкаларындағы ықтимал өзгерістерге табыс салығына дейін Қор пайдасының сезімталдығы (қарыздар бойынша өзгермелі пайыз ставкасына ықпал арқылы) ұқсас талаппен және ұқсас сомада өзгермелі пайыз ставкасымен берілген қарыздардың болуына байланысты болмашы ғана (7-ескертпе). Қор капиталына әсері жоқ.
Кредит тәуекелі
Қордың қаржылық инструменттерімен болған шарттардың талаптарын контрагенттердің орындамауы нәтижесінде пайда болған кредит тәуекелі, әдетте, контрагенттер міндеттемелерінің шамасы осы контрагенттердің алдындағы Қордың міндеттемелеріне асып кеткен осындай жағдайлар болған кезде, сомамен шектеледі. Қордың саясаты кредитке қабілетті контрагенттермен қатар қаржы инструменттерімен болатын операцияларды жасауды көздейді. Кредит тәуекеліне ұшыраудың ең жоғары шамасы әрбір қаржы активінің теңгерім құнына тең. Қор өзінің ең жоғары тәуекел шамасын есепті күні көрсетілген құнсыздануға резервтер шегерілген берілген қарыздар сомасында (7-ескретпе), кредит мекемелеріндегі қаражатта (8-ескертпе), өзге де қаржылық активтерде (9-ескертпе), банктік депозиттерде (10-ескертпе), өзге де ағымдағы активтерде
(11-ескертпе) және ақша қаражаты мен оның баламаларында (12-ескертпе)көрсетіледі деп санайды.
Кредит тәуекелінің шоғырлануы бір қарыз алушыдан немесе қызмет талаптары ұқсас қарыз алушылардың тобынан берешектің бірнеше сомасы болған кезде пайда болуы мүмкін, оған қатысты экономикалық талаптарды өзгерту немесе өзге мән-жайлар олардың өздерінің міндеттемелерін орындауға қабілетіне ықпал етуі мүмкін екенін күтуге негіздеме бар.
Өтімділік тәуекелі
Өтімділік тәуекелі Қордың өзінің қаржылық міндеттемелерін орындау үшін қаражат тарту кезіндегі қиындықтарға жолығу мүмкіндігіне байланысты. Өтімділік тәуекелі оның әділ құнына жуық құны бойынша қаржы активін шұғыл өткізу мүмкіндігінің болмауы нәтижесінде пайда болуы мүмкін.
Өтімділікке қойылатын талаптар тұрақты түрде бақыланып отырады және Қордың басшылығы олардың пайда болу шамасына қарай міндеттемелерді орындау үшін жеткілікті көлемде қаражаттың болуын қадағалап отырады.

Подверженность Фонда риску, связанному со ставками вознаграждения в основном относится к полученным Фондом займом с плавающей процентной ставкой (Примечание 14). В то же время, чувствительность на прибыль Фонда до подоходного налога (через влияние на плавающую процентную ставку по займу) к возможным изменениям в процентных ставках, является несущественной в связи с наличием займов выданных с плавающей процентной ставкой, на аналогичных условиях и идентичной сумме (Примечание 7). Влияние на капитал Фонда отсутствует.
Кредитный риск
Кредитный риск, возникающий в результате невыполнения контрагентами условий договоров с финансовыми инструментами Фонда, обычно ограничивается суммами, при наличии таковых, на которые величина обязательств контрагентов превышает обязательства Фонда перед этими контрагентами. Политика Фонда предусматривает совершение операций с финансовыми инструментами с рядом кредитоспособных контрагентов. Максимальная величина подверженности кредитному риску равна балансовой стоимости каждого финансового актива. Фонд считает, что максимальная величина ее риска отражается суммой займов выданных (Примечание 7), средств в кредитных учреждениях (Примечание 8), прочих финансовых активов (Примечание 9), банковских депозитов (Примечание 10), прочих текущих активов (Примечание 11), и денежными средствами и их эквивалентами (Примечание 12), за вычетом резервов на обесценение, отраженных на отчетную дату.
Концентрация кредитного риска может возникать при наличии нескольких сумм задолженности от одного заемщика или от группы заемщиков со сходными условиями деятельности, в отношении которых есть основания ожидать, что изменения экономических условий или иных обстоятельств могут повлиять на их способность выполнять свои обязательства.
Риск ликвидности
Риск ликвидности связан с возможностью того, что Фонд столкнется с трудностями при привлечении средств для выполнения своих финансовых обязательств. Риск ликвидности может возникнуть в результате невозможности оперативно реализовать финансовый актив по стоимости, приближающейся к его справедливой стоимости.
Требования к ликвидности регулярно контролируются, и руководство Фонда следит за наличием средств в объеме, достаточном для выполнения обязательств по мере их возникновения.

Мына кестеде 2013 және 2012 жылдардағы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша осы міндеттемелерді өтеу мерзімдері бөлінісінде Қордың қаржылық міндеттемелері бойынша шартты дисконтталмаған төлемдер туралы ақпарат берілген.
Миллион теңгемен
Талап бойынша
1 айдан 3 айға дейін
3 айдан 1 жылға дейін
1 жылдан 5 жылға дейін
>5 жыл
Жиыны
2013 жылғы 31 желтоқсан
Қарыздар
76.267
27.152
49.498
472.534
1.705.985
2.331.436
Үкіметтің қаражаты
24
3.403
19.386
1.373.642
1.396.455
Өзге де ағымдағы міндеттемелер
Жиыны
76.267
27.176
52.901
491.920
3.079.627
3.727.891
Миллион теңгемен
Талап бойынша
1 айдан 3 айға дейін
3 айдан 1 жылға дейін
1 жылдан 5 жылға дейін
>5 жыл
Жиыны
2012 жылғы 31 желтоқсан
Қарыздар
53.338
22.654
53.664
465.650
1.758.000
2.353.306
Үкіметтің қаражаты
24
3.246
19.866
1.120.445
1.143.581
Өзге де ағымдағы міндеттемелер
2.278
2.278
Жиыны
53.338
24.956
56.910
485.516
2.878.445
3.499.165
Валюта тәуекелі
Шетел валютасындағы банктердегі ағымдағы шоттардан басқа, Қор шетелдік валютада ұзақ мерзімді кредиттер мен қарыздардың біршама сомасын тартады әрі береді және сондықтан, валюта тәуекеліне ұшырады.
Мына кестеде барлық өзге де параметрлердің өзгермеуі талабымен шетел валютасына айырбастау бағамындағы ықтимал өзгерістерге табыс салығын есептегенге дейінгі Қор шығынының/пайдасының сезімталдығына талдау берілген (ақша активтері мен міндеттемелердің әділ құнындағы ықтимал өзгерістердің салдары). Қордың капиталына ықпалы жоқ.
Миллион теңгемен
Айырбастау бағамдарындағы ұлғаю/(кему)
Табыс салығын есептегенге дейінгі пайдаға ықпал ету
2013 жыл
Еуро
20,00%
337
10,00%
168
АҚШ доллары
20,00%
11.413
10,00%
5.706
2012 жыл
Еуро
10,77%
172
(10,77%)
(172)
АҚШ доллары
1,57%
1.707
(1,57%)
(1.707)
Капиталды басқару
Капиталды басқарудың негізгі мақсаты үздіксіз қызмет үшін капиталдың қалыпты деңгейінің жеткілікті болуы мен тұрақты кредитке қабілеттілігін және мүдделі тараптар үшін пайданы көбейтуді қамтамасыз ету болып табылады. Қор капиталды басқарады және экономикалық талаптарға өзгерістерді ескере отырып, оның құрылымы мен көлеміне өзгерістер енгізеді. Капиталдың оңтайлы құрылымын қолдау үшін Қор акциялар шығаруы және қарыз қаражатын тартуы мүмкін.
Қорда капиталды басқару қызметті кейіннен қаржыландыру үшін оңтайлы пайдалы жағдайларға ақша ресурстарын тарту, сондай-ақ Қордың алдына қойылған стратегиялық міндеттерді шешу үшін оларды инвестициялау арқылы жүзеге асырылады. Капиталды басқару үдерісі капитал нарығында ағымдағы жағдайларға тұрақты түрде мониторинг жасауды, қарыз капиталының құнын және капиталдың әрбір класына байланысты тәуекелдерді де қамтиды.
Қор капиталына қатысты сыртқы кредиторлар қарыз қаражатын тартуы үдерісінде коэффициент – меншік капиталға қарыз капиталының қатынасы белгіленді, оның мәні 4:1 пропорциядан аспауы қажет. Осы коэффициент есепті кезең ішінде және есепті күнгі жағдай бойынша орындалады.
Кестеде 31 желтоқсандағы меншік капиталға қарыз капиталы қатынасының мәні берілген:
Миллион теңгемен

В следующей таблице представлена информация по состоянию на 31 декабря 2013 и 2012 годов о договорных недисконтированных платежах по финансовым обязательствам Фонда в разрезе сроков погашения этих обязательств.
В миллионах тенге
По требованию
От 1 до
3 месяцев
От 3 месяцев до 1 года
От 1 до 5 лет
>5 лет
Итого
На 31 декабря 2013 года
Займы
76.267
27.152
49.498
472.534
1.705.985
2.331.436
Средства Правительства
24
3.403
19.386
1.373.642
1.396.455
Прочие текущие обязательства
Итого
76.267
27.176
52.901
491.920
3.079.627
3.727.891
В миллионах тенге
По требованию
От 1 до 3 месяцев
От 3 месяцев до 1 года
От 1 до 5 лет
>5 лет
Итого
На 31 декабря 2012 года
Займы
53.338
22.654
53.664
465.650
1.758.000
2.353.306
Средства Правительства
24
3.246
19.866
1.120.445
1.143.581
Прочие текущие обязательства
2.278
2.278
Итого
53.338
24.956
56.910
485.516
2.878.445
3.499.165
Валютный риск
Помимо текущих счетов в банках в иностранной валюте, Фонд привлекает и выдает значительные суммы долгосрочных кредитов и займов в иностранной валюте и поэтому подвержен валютному риску.
В следующей таблице представлен анализ чувствительности убытка/прибыли Фонда до учета подоходного налога (вследствие возможных изменений в справедливой стоимости денежных активов и обязательств) к возможным изменениям в обменных курсах иностранных валют при условии неизменности всех прочих параметров. Влияние на капитал Фонда отсутствует.
В миллионах тенге
Увеличение/ (уменьшение) в обменных курсах
Влияние на убыток/ прибыль до учета подоходного налога
2013 год
Евро
20,00%
337
10,00%
168
Доллары США
20,00%
11.413
10,00%
5.706
2012 год
Евро
10,77%
172
(10,77%)
(172)
Доллары США
1,57%
1.707
(1,57%)
(1.707)
Управление капиталом
Основной целью управления капиталом является обеспечение стабильной кредитоспособности и нормального уровня достаточности капитала для непрерывной деятельности и максимизации прибыли для заинтересованных сторон. Фонд управляет капиталом и вносит изменения в его структуру и объем с учетом изменений в экономических условиях. Для поддержания оптимальной структуры капитала Фонд может выпускать акции и привлекать заемные средства.
Управление капиталом в Фонде осуществляется путем привлечения денежных ресурсов на оптимально выгодных условиях для последующего финансирования деятельности, а также их инвестирования для решения стратегических задач, поставленных перед Фондом. Процесс управления капиталом включает в себя также регулярный мониторинг текущих условий на рынке капитала, стоимости заемного капитала и рисков, связанных с каждым классом капитала.
В отношении капитала Фонда в процессе привлечения заемных средств внешними кредиторами был установлен коэффициент – отношение заемного капитала к собственному капиталу, значение которого не должно превышать пропорцию 4:1. Данный коэффициент в течение отчетного периода и по состоянию на отчетную дату выполнялся.
В таблице представлены значение отношения заемного капитала к собственному капиталу на 31 декабря:
В миллионах тенге

2013
2012
Жарғылық капитал
4.484.676
4.409.314
Резервтер
(2.159)
(595)
Жиналған шығын
(971.945)
(557.989)
Капитал жиыны
3.510.572
3.850.730
Қарыз қаражатының жиыны
1.599.419
1.602.663
Активтердің жиыны
5.109.991
5.453.393
Меншік капиталға қарыз капиталының қатынасы
0,46
0,42
Әділ құн бағасы көздерінің иерархиясы
Қор модельді бағалау бөлінісінде қаржылық инструменттердің әділ құнын анықтау және ол туралы ақпаратты ашу үшін мына иерархияны пайдаланады:
1-ші деңгей: ұқсас активтер немесе міндеттемелер бойынша белсенді нарықтардағы бағалар (қандай-да бір түзетулерсіз).
2-ші деңгей: көрсетілетін әділ құнға біршама әсер ететін басқа әдістер, барлық бастапқы деректер нарықта не тікелей не тікелей емес байқалады.
3-ші деңгей: көрсетілетін әділ құнға біршама әсер ететін бастапқы деректерде пайдаланылатын әдістер, олар байқалатын нарықтық ақпаратқа негізделмейді.
Бұдан әрі жеке бухгалтерлік теңгерімде әділ құн бойынша көрсетілген Қордың барлық қаржылық инструменттерінің теңгерім құны мен әділ құны санаттары бойынша салыстыру берілген:
Миллион теңгемен

2013
2012
Уставный капитал
4.484.676
4.409.314
Резервы
(2.159)
(595)
Накопленный убыток
(971.945)
(557.989)
Итого капитал
3.510.572
3.850.730
Итого заемные средства
1.599.419
1.602.663
Итого активы
5.109.991
5.453.393
Отношение заемного капитала к собственному капиталу
0,46
0,42
Иерархия источников оценки справедливой стоимости
Фонд использует следующую иерархию для определения справедливой стоимости финансовых инструментов и раскрытия информации о ней в разрезе моделей оценки:
Уровень 1: цены на активных рынках по идентичным активам или обязательствам (без каких-либо корректировок).
Уровень 2: другие методы, все исходные данные для которых, оказывающие существенное влияние на отражаемую справедливую стоимость, наблюдаются на рынке, либо непосредственно, либо опосредованно.
Уровень 3: методы, в которых используются исходные данные, оказывающие существенное влияние на отражаемую справедливую стоимость, которые не основываются на наблюдаемой рыночной информации.
Далее представлено сравнение по категориям балансовой стоимости и справедливой стоимости всех финансовых инструментов Фонда отражаемых по справедливой стоимости в отдельном бухгалтерском балансе:
В миллионах тенге

2013 жылғы 31 желтоқсан
1-ші деңгей
2-ші деңгей
3-ші деңгей
Әділ құн бойынша ескерілетін активтер
Сату үшін қолда бар қаржылық активтер
36.729
36.729
колл/пут опциондармен байланысты активтер
46.376
46.376
Әділ құн бойынша бағаланатын міндеттемелер
Колл/пут опциондар бойынша міндеттемелер
(46)
(46)
Миллион теңгемен
2012 жылғы 31 желтоқсан
1-ші деңгей
2-ші деңгей
3-ші деңгей
Әділ құн бойынша ескерілетін активтер
Сату үшін қолда бар қаржылық активтер
150.318
150.318
колл/пут опциондармен байланысты активтер
47.429
47.429
Әділ құн бойынша бағаланатын міндеттемелер
Колл/пут опциондар бойынша міндеттемелер
(32)
(32)
Қаржылық инструменттердің әділ құны
2013 және 2012 жылдардағы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша Қордың қаржылық инструменттерінің ағымдағы құны төменде көрсетілген қаржы инструтрументтерін қоспағанда, олардың әділ құнына негіздемеленген жақындау болып табылады:
2013
Мыналарды пайдалана отырып, әділ құнды бағалау
Миллион теңгемен
Ағымдағы құн
Әділ құн
Белсенді нарықтағы котировкалар (1-деңгей)
Елеулі бақыланатын бастапқы деректер (2-деңгей)
Елеулі бақыланатын бастапқы деректер (3-деңгей)
Қаржылық активтер
Кредиттік мекемелердегі қаражат
387.312
390.144
390.144
Сыйақының тіркелген ставкасы бар қарыздар
401.498
394.964
394.964
Қаржылық міндеттемелер
Сыйақының тіркелген ставкасы бар алынған қарыздар /шығарылған облигациялар
(959.166)
(989.543)
(989.543)
Үкіметтің және Ұлттық Банктің қаражаты
(197.547)
(157.359)
(157.359)
Қаржы кепілдіктері бойынша міндеттеме
(37.145)
(33.227)
(33.227)
2012
Мыналарды пайдалана отырып, әділ құнды бағалау
Миллион теңгемен
Ағымдағы құн
Әділ құн
Белсенді нарықтағы котировкалар (1-деңгей)
Белсенді нарықтағы котировкалар (1-деңгей)
Белсенді нарықтағы котировкалар (1-деңгей)
Қаржылық активтер
Кредиттік мекемелердегі қаражат
394.861
385.649
385.649
Сыйақының тіркелген ставкасы бар қарыздар
383.614
374.635
374.635
Қаржылық міндеттемелер
Сыйақының тіркелген ставкасы бар алынған қарыздар /шығарылған облигациялар
(954.325)
(967.531)
(967.531)
Үкіметтің және Ұлттық Банктің қаражаты
(185.902)
(140.382)
(140.382)
Қаржылық міндеттемелер
(37.680)
(34.515)
(34.515)
Жоғарыда көрсетілген қаржылық инструменттердің әділ құны басым пайыздық ставкалар бойынша ақша қаражатының күтілетін болашақтағы ағындарын дисконттау арқылы есептелді.
24. ҚАРЖЫЛЫҚ ЖӘНЕ ШАРТТЫ МІНДЕТТЕМЕЛЕР
Шартты міндеттемелер
Қор елеулі міндеттемелердің пайда болу ықтималдығының деңгейін бағалайды және міндеттемелердің пайда болуына әкелетін оқиғалар болатын жеткілікті ықтималдық болған, ал тиісті міндеттемелердің сомасы дұрыс анықталуы мүмкін жағдайда ғана өзінің жеке қаржылық есептілігінде тиісті резервті көрсетеді. Осы жеке қаржылық есептілікте қандай-да бір шартты міндеттемелер бойынша резерв құрылмаған.
Салық салу

31 декабря 2013 года
Уровень 1
Уровень 2
Уровень 3
Активы, учитываемые по справедливой стоимости
Финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
36.729
36.729
Активы, связанные с опционами колл/пут
46.376
46.376
Обязательства, оцениваемые по справедливой стоимости
Обязательства по опционам колл/пут
(46)
(46)
В миллионах тенге
31 декабря 2012 года
Уровень 1
Уровень 2
Уровень 3
Активы, учитываемые по справедливой стоимости
Финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи
150.318
150.318
Активы, связанные с опционами колл/пут
47.429
47.429
Обязательства, оцениваемые по справедливой стоимости
Обязательства по опционам колл/пут
(32)
(32)
Справедливая стоимость финансовых инструментов
Текущая стоимость финансовых инструментов Фонда по состоянию на 31 декабря 2013 и 2012 года является обоснованным приближением их справедливой стоимости, за исключением финансовых инструментов представленных ниже:
2013
Оценка справедливой стоимости
с использованием
В миллионах тенге
Текущая стоимость
Справедливая стоимость
Котировок на активном рынке (Уровень 1)
Существенных наблюдаемых исходных данных (Уровень 2)
Существенных ненаблюдаемых исходных данных (Уровень 3)
Финансовые активы
Средства в кредитных учреждениях
387.312
390.144
390.144
Займы с фиксированной ставкой вознаграждения
401.498
394.964
394.964
Финансовые обязательства
Займы полученные с фиксированной ставкой вознаграждения/облигации выпущенные
(959.166)
(989.543)
(989.543)
Средства Правительства и Национального Банка
(197.547)
(157.359)
(157.359)
Обязательства по финансовым гарантиям
(37.145)
(33.227)
(33.227)
2012
Оценка справедливой стоимости с использованием
В миллионах тенге
Текущая стоимость
Справедливая стоимость
Котировок на активном рынке (Уровень 1)
Существенных наблюдаемых исходных данных (Уровень 2)
Существенных ненаблюдаемых исходных данных (Уровень 3)
Финансовые активы
Средства в кредитных учреждениях
394.861
385.649
385.649
Займы с фиксированной ставкой вознаграждения
383.614
374.635
374.635
Финансовые обязательства
Займы полученные с фиксированной ставкой вознаграждения/облигации выпущенные
(954.325)
(967.531)
(967.531)
Средства Правительства и Национального Банка
(185.902)
(140.382)
(140.382)
Обязательства по финансовым гарантиям
(37.680)
(34.515)
(34.515)
Справедливая стоимость указанных выше финансовых инструментов была рассчитана посредством дисконтирования ожидаемых будущих потоков денежных средств по преобладающим процентным ставкам.
24. ФИНАНСОВЫЕ И УСЛОВНЫЕ ОБЯЗАТЕЛЬСТВА
Условные обязательства
Фонд оценивает степень вероятности возникновения существенных обязательств и отражает соответствующий резерв в своей отдельной финансовой отчетности только тогда, когда существует достаточная вероятность того, что события, ведущие к возникновению обязательства, произойдут, а сумма соответствующего обязательства может быть достоверно определена. В данной отдельной финансовой отчетности не было создано резерва по каким-либо условным обязательствам.
Налогообложение

Қазақстандық салық заңнамасы және нормативтік-құқықтық актілер тұрақты өзгерістер мен әртүрлі түсіндірулер мәні болып табылады. Жергілікті, өңірлік және республикалық салық органдары арасындағы пікірлерде алшақтық жағдайлары жиі кездеседі. Қазақстан қолданыстағы заңдардың негізінде анықталған құқықтық бұзушылықтар үшін айыппұлдар мен өсімақылар біршама болуы мүмкін. Айыппұл санкциялары айыппұлдарды қамтиды, әдетте, 2,5-ке көбейтілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландыру ставкасы бойынша есептелген өсімақылар мен қосымша есептелген салықтар сомасының 50% мөлшерінде. Нәтижесінде, айыппұл санкциялары мен өсімақылардың сомасы қосып есептеуге тиесілі салықтар сомасынан бірнеше есе артуы мүмкін. Қаржылық кезеңдер тексеру жүргізілетін жылдың алдындағы 5 (бес) күнтізбелік жыл ішінде салық органдары тексеру үшін ашық болып қалады. Белгілі бір мән-жайларда тексеру біршама ұзақ кезеңдерді қамтуы мүмкін. Қазақстан салық жүйесіне байланысты екіұштылық нәтижесінде, егер мұндайлар болса, салықтардың, айыппұлдардың және өсімақылардың түпкілікті сомасы қазіргі уақыт бойынша шығыстарға жатқызылған және 2013 жылғы 31 желтоқсанда есептелген сомадан асып кетуі мүмкін. Басшылық 2013 жылғы 31 желтоқсанда қолданылатын заңнамадағы оның түсіндірілуі сәйкес келетін болып табылады әрі Қордың салық бойынша ұстанымы расталатын ықтималдық болады деп санайды.
"БТА Банк" АҚ-ға орналастырылған активтерге қатысты провизиялар
2010 жылғы қыркүйекте Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті 2009 жылғы Қордың қызметіне кешенді салық тексеруін жүргізуге бастамашылық жасады. Салық тексеруінің қорытындылары бойынша салық органдары 2009 жылғы корпоративтік табыс салығын есептеу мақсаты үшін провизияларды шегеру заңсыз деп санайды. Қор салық тексеруінің қорытындыларына келіспейді, жеке қаржылық есептілік шыққан күнгі Салық комитетіне шағымдану құжаттары жіберілді.
Үкіметтің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2275 қаулысымен "Ұлттық басқарушы холдингтің, сондай-ақ негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тұлғалардың пайдасына не өзара байланысты тұлғалардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың активтер мен шартты міндеттемелерді күмәнді және үмітсіз санатқа жатқызу ережесі" ("Ереже") бекітілді.

Казахстанское налоговое законодательство и нормативно-правовые акты являются предметом постоянных изменений и различных толкований. Нередки случаи расхождения во мнениях между местными, региональными и республиканскими налоговыми органами. Штрафы и пени за выявленные правонарушения на основании действующих в Казахстане законов могут быть существенными. Штрафные санкции включают в себя штрафы, как правило, в размере 50% от суммы дополнительно начисленных налогов, и пеню начисленную по ставке рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, умноженной на 2,5. В результате, сумма штрафных санкций и пени может в несколько раз превышать суммы подлежащих доначислению налогов. Финансовые периоды остаются открытыми для проверки налоговыми органами в течение 5 (пяти) календарных лет, предшествующих году, в котором проводится проверка. При определенных обстоятельствах проверки могут охватывать более длительные периоды. Ввиду неопределенностей, связанных с Казахстанской налоговой системой, окончательная сумма налогов, штрафных санкций и пени, если таковые имеются, может превысить сумму, отнесенную на расходы по настоящее время и начисленную на 31 декабря 2013 года. Руководство считает, что на 31 декабря 2013 года его толкование применимого законодательства является соответствующим и существует вероятность того, что позиция Фонда по налогам будет подтверждена.
Провизии в отношении активов, размещенных в АО "БТА Банк"
В сентябре 2010 года Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан инициировал комплексную налоговую проверку деятельности Фонда за 2009 год. По результатам налоговой проверки налоговые органы считают неправомерным вычеты провизий для целей расчета корпоративного подоходного налога за 2009 год. Фонд с результатами налоговой проверки не согласен, на дату выпуска отдельной финансовой отчетности документы для обжалования направлены в Налоговый комитет.
В соответствии с постановлением Правительства № 2275 от 30 декабря 2009 года были утверждены "Правила отнесения активов и условных обязательств к категории сомнительных и безнадежных национальным управляющим холдингом, а также юридическими лицами, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования, и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных лиц либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных лиц (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ) (далее "Правила").

Ережеге сәйкес Қор 177,352 миллион теңге сомаға "БТА Банк" АҚ-ға орналастырылған активтерге қатысты провизияларды (бұдан әрі - "провизиялар") құрып, корпоративтік табыс салығының есебі мақсатында шегерімге жатқызды.
Қордың басшылығы 2013 жылғы 31 желтоқсанда қолданылатын заңнамада (Ережені қоса алғанда) оны түсіндіру сәйкес келетін болып табылады және осы провизияларды шегерімге жатқызуға қатысты Қордың ұстанымы расталатын болады деп санайды. Тиісінше, Қор осы жеке қаржылық есептілікте салық тексеруі қорытындылары бойынша ықтимал үстеме есептеулерге байланысты қандай-да бір резервтерді таныған жоқ.
Дағдарысқа қарсы қаражатты қайталама пайдалану бойынша міндеттемелер
Қазақстан Республикасы Экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия отырысының 2012 жылғы 5 сәуірдегі № 17-5/И-380, 2013 жылғы 30 қаңтардағы № 17-5/11-10 және 2013 жылғы 7 қазандағы
№ 17-5/И-788 хаттамаларына сәйкес Қор 2012-2014 жылдар ішінде жалпы сомасы 540.752 миллион теңгеге бірқатар инвестициялық жобаларды қаржыландыруды жүзеге асыруы тиіс. 2012 - 2013 жылдары игерілген қаражатты ескере отырып, 2014 жылғы игеруге 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша Қордың міндеттемелері 193.714 миллион теңгені (2012 жылғы 31 желтоқсан: 415.324 миллион теңге), құрайды, оның ішінде мына жобалар бойынша:
Тұрғын үй құрылысы бағдарламасын қаржыландыру және "Қол жетімді тұрғын үй" бағдарламасын іске асыру
Үкіметтің 2012 жылғы 21 маусымдағы № 821 қаулысына сәйкес "Самұрық-Қазына" жылжымайтын мүлік қоры" АҚ арқылы тұрғын үй салуға Қордан қаражатты және Ұлттық қордан қаржатты пайдалану көзделеді. Қазақстан Республикасы Экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия отырысының 2013 жылғы 30 қаңтардағы №17-5/11-10 хаттамасына сәйкес Қор "Қол жетімді тұрғын үй-2020" бағдарламасын қаржыландыруға көзделген қаражаттың 56.615 миллион теңгесі мөлшеріндегі қаражаты "Батыс-Солтүстік-Орталық магистралдық газ құбырын салу" (Қарталы – Тобыл – Көкшетау - Астана) инвестициялық жобасын қаржыландыруға қайта бөлінді. 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша қайта бөлінген қаражатты ескере отырып, "Қол жетімді тұрғын үй-2020" бағдарламасын қаржыландыру бойынша Қордың міндеттемесі 8.100 миллион теңгені (2012 жылғы 31 желтоқсанда: 36.200 миллион теңгені) құрайды.
Қордың өзге де инвестициялық жобаларын іске асыру
2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша өзге инвестициялық жобаларды қаржыландыру бойынша Қордың міндеттемесі 185.614 миллион теңгені (2012 жылғы 31 желтоқсанда: 379.124 миллион теңге) құрайды.

В соответствии с Правилами, Фонд создал и отнес на вычеты для целей расчета корпоративного подоходного налога провизии в отношении активов, размещенных в БТА, на сумму 177.352 миллиона тенге (далее "провизии").
Руководство Фонда считает, что на 31 декабря 2013 года его толкование применимого законодательства (включая Правила) является соответствующим и позиция Фонда в отношении отнесения на вычеты данных провизий будет подтверждена. Соответственно, в данной отдельной финансовой отчетности Фонд не признал какие-либо резервы, связанными с возможными доначислениями по результатам налоговой проверки.
Обязательства по повторному использованию антикризисных средств
В соответствии с протоколами заседаний Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан № 17-5/И-380 от 5 апреля 2012 года, № 17-5/11-10 от 30 января 2013 года и № 17-5/И-788 от 7 октября 2013 года Фонду надлежит осуществить финансирование ряда инвестиционных проектов на общую сумму 540.752 миллиона тенге в течение 2012-2014 годов. С учетом освоенных средств в 2012-2013 годах, обязательства Фонда по состоянию на 31 декабря 2013 года к освоению в 2014 году составляют 193.714 миллионов тенге (31 декабря 2012 года: 415.324 миллиона тенге), в том числе по следующим проектам:
Финансирование программы жилищного строительства – реализация программы "Доступное жилье"
В соответствии с постановлением Правительства № 821 от 21 июня 2012 года на строительство жилья через АО "Фонд недвижимости "Самрук-Казына" предусматривается использовать средства Фонда и средства Национального Фонда. В соответствии с протоколом заседания Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан № 17-5/11-10 от 30 января 2013 года Фонд перераспределил средства на финансирование инвестиционного проекта "Строительство магистрального газопровода Запад-Север-Центр" (Карталы–Тобол-Кокшетау-Астана) в размере 56.615 миллионов тенге из средств, предусмотренных на финансирование программы "Доступное жилье". По состоянию на 31 декабря 2013 года обязательства Фонда по финансированию программы "Доступное жилье – 2020" с учетом перераспределенных средств составляют 8.100 миллионов тенге (31 декабря 2012 года: 36.200 миллионов тенге).
Реализация прочих инвестиционных проектов Фонда
По состоянию на 31 декабря 2013 года обязательства Фонда по финансированию прочих инвестиционных проектов составляют 185.614 миллионов тенге (31 декабря 2012 года: 379.124 миллиона тенге).

Бұдан басқа, Қазақстан Республикасы Экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия отырысының 2013 жылғы 30 қаңтардағы №17-5/11-10 хаттамасына сәйкес 2013 жылы Қорға Қордың және/немесе ҚМГ" ҰК меншік қаражаты есебінен 60.000 миллион теңге мөлшерінде "Батыс-Солтүстік-Орталық магистралдық газ құбырын салу" (Қарталы – Тобыл – Көкшетау - Астана) инвестициялық жобасын қаржыландыруды жүзеге асыру тапсырылған, оның ішінде 20.000 миллион теңге ҚМГ ҰК қаражаты есебінен бөлу жоспарланып отыр.
Мұнай-газ және энергетика салаларын дамыту жөніндегі ведомствоаралық комиссия отырысының 2013 жылғы 19 сәуірдегі № 17-5/07-145 хаттамасына сәйкес жоғарыда көрсетілген жобаны іске асыру 1 (бір) жыл мерзімге тоқтатылды.
Сонымен қатар, осы қаражатты және "Қол жетімді тұрғын үй-2020" бағдарламасынан қайта бөлінген қаражатты Қордың жарғылық капиталын 122.707 миллион теңге мөлшерінде ұлғайтуға қаражатты 2014 жылы Республикалық бюджеттен бөлу арқылы өтеу жоспарланып отыр.
Республикалық бюджет қаражаты есебінен инвестициялық жобалар бойынша міндеттемелер
2013 жылғы 31 желтоқсандағы Қордың Республикалық бюджет қаражаты есебінен инвестициялық жобаларды іске асыру бойынша міндеттемелері 2.030 миллион теңгені (2012 жылғы 31 желтоқсанда: 6.030 миллион теңгені) құрады.
Шекербанктің акцияларын сатып алуға шарттық міндеттеме
2012 жылғы 25 қаңтарда Қор "БТА Секьюритис" АҚ-дан ("БТА Банк" АҚ-ның еншілес ұйымы) "Шекербанк" түрік банкінің 339.787.080 дана акциясын (33,98%) сатып алу шартын жасасты. 2013 жылғы 31 желтоқсанда Қор 219.310.353 акцияны (21,93%) иеленді (6-ескертпе). Қазіргі уақытта "БТА Секьритис" АҚ-ға тиесілі "Шекербанк" банкінің акцияларының қалған пакетін сатып алу "БТА Банк" АҚ-ға берілген Turkiye Vakiflar Bankasi T.A.O. талап-арызы бойынша көрсетілген акцияларға қамақ қойылуына байланысты мүмкін болмай отыр.
25. ЕСЕПТІ КҮННЕН КЕЙІНГІ ОҚИҒАЛАР
БТА акцияларын сату
2014 жылғы 31 қаңтарда Қор мен екі сатып алушы – ККБ мен Рақышев мырза арасында БТА акциялар пакетін иеліктен шығару туралы келісімге қол қойды. Мәміле тараптар бірқатар кейінге қалдырылатын талаптарды орындағанға дейін аяқталған деп саналмайтын болады (1-ескертпе).
Темірбанк және Альянс банк акцияларын сату
2014 жылғы 5 наурызда Темірбанк және Альянс банк акциялар пакетін иеліктен шығару жөніндегі Үкіметтің қаулысына қол қойылды, осылайша, мәмілені жабуға Қордың кейінге қалдырылған талаптарының бірі орындалды (1-ескертпе).
Еншілес ұйымдарға инвестициялардағы өзге де өзгерістер
2014 жылғы алғашқы төрт ай ішінде Қор 86.028 миллион теңге сомаға еншілес ұйымдардың жарғылық капиталдарына қосымша ақшалай жарналарды жүзеге асырды.
Берілген қарыздар

Кроме того, в соответствии с протоколом заседания Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан № 17-5/11-10 от 30 января 2013 года в 2013 году Фонду поручено осуществить финансирование инвестиционного проекта "Строительство магистрального газопровода Запад-Север-Центр" (Карталы-Тобол-Кокшетау-Астана) в размере 60.000 миллионов тенге за счет собственных средств Фонда и/или НК КМГ, в том числе 20.000 миллионов тенге планируется выделить за счет средств НК КМГ.
В соответствии с протоколом заседания Межведомственной комиссии по развитию нефтегазовой и энергетической отраслей № 17-5/07-145 от 19 апреля 2013 года реализация вышеуказанного проекта приостановлена сроком на 1 (один) год.
Вместе с тем, данные средства и средства, перераспределенные из программы "Доступное жилье", планируется возместить путем выделения из Республиканского бюджета в 2014 году средств на увеличение уставного капитала Фонда в размере 122.707 миллионов тенге.
Обязательства по инвестиционным проектам за счет средств Республиканского бюджета
На 31 декабря 2013 года обязательства Фонда по реализации инвестиционных проектов за счет средств Республиканского бюджета составили 2.030 миллионов тенге (на 31 декабря 2012 года: 6.030 миллионов тенге).
Договорное обязательство на покупку акций Шекербанк
25 января 2012 года Фондом заключен договор приобретения 339.787.080 штук акций (33,98%) турецкого банка "Шекербанк" у АО "БТА Секьюритис" (дочерней организации АО "БТА Банк"). На 31 декабря 2013 года Фонд владеет 219.310.353 акциями (21,93%) (Примечание 6). В настоящее время приобретение оставшегося пакета акций невозможно, в связи с арестом, наложенным на акции банка "Шекербанк", принадлежащих АО "БТА Секьюритис", по иску Vakifbank T.A.O., предъявленному к БТА.
25. СОБЫТИЯ ПОСЛЕ ОТЧЕТНОЙ ДАТЫ
Реализаций акций БТА
31 января 2014 года подписаны соглашения об отчуждении пакета акций БТА между Фондом и двумя покупателями – ККБ и г. Ракишевым. Сделка не будет считаться завершенной до выполнения сторонами ряда отлагательных условий (Примечание 1).
Реализация акций Темирбанк и Альянс банк
5 марта 2014 года подписано постановление Правительства по отчуждению пакетов акций Темирбанк и Альянс банк, таким образом, выполнено одно из отлагательных условий Фонда для закрытия сделки (Примечание 1).
Прочие изменения в инвестициях в дочерние организации
В течение первых четырех месяцев 2014 года Фонд осуществил дополнительные денежные взносы в уставные капиталы дочерних организаций в сумме 86.028 миллионов тенге.
Займы выданные

2014 жылғы 16 қаңтарда Қор "Самұрық-энерго" АҚ-мен қарыз шартын жасасты, оған сәйкес Қор "Екібастұз МАЭС-1" ЖШС-ның 50% қатысу үлесін және "Қазгидротехэнерго" ЖШС-ның 100% қатысу үлесін сатып алуды қаржыландыру үшін 200.000 миллион теңге мөлшерінде қарыз берді. Қаржыландыру Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі 2013 жылғы 11 сәуірдегі № 01-7.9 хаттамаға сәйкес Ұлттық қордың қаражаты есебінен жүзеге асырылды.
2014 жылғы 9 сәуірде Қор Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 маусымдағы № 821 қаулысымен бекітілген "Қол жетімді тұрғын үй-2020" бағдарламасының шеңберінде тұрғын үй салу жобаларын қаржыландыру үшін 5.000 миллион теңге мөлшерінде "Самұрық-Қазына" жылжымайтын мүлік қоры" АҚ-ға қосымша транш берді. Қазақстан Республикасы Экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия отырысының 2012 жылғы 5 сәуірдегі №17-5/И-380 хаттамасына сәйкес Ұлттық қордың қаражаты есебінен қаржыландыру жүзеге асырылды.
2014 жылғы қаңтарда Kazakhmys Finance Plc Жомарт және Ақбастау/Қосмұрын мыс кен орындарын әзірлеу жобалары бойынша 400 миллион АҚШ доллары (төлем күнгі бағам бойынша 61.808 миллион теңгеге баламалы) мөлшерінде мерзімінен бұрын қарызды өтеуді жүзеге асырды.
Үкіметтің қаражаты
2014 жылғы қаңтарда Қор бір облигацияға номинал құны 1.000 теңгеге 15 жыл облигациялардың айналым мерзімімен және жылдық 3% мөлшеріндегі купондық сыйақымен жалпы сомасы 300.000 миллион теңге болатын 300.000.000 купондық облигацияларды орналастырды. Облигацияларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сатып алды. 200.000 миллион теңге мөлшеріндегі осы облигацияларды сатудан алынған қаражат "Екібастұз МАЭС-1" ЖШС-ның 50% қатысу үлесін және "Казгидротехэнерго" ЖШС-ның 100% қатысу үлесін сатып алуды қаржыландыру мақсатында "Самұрық-энерго" АҚ қарызын беру үшін пайдаланылды.
Алынған қарыздар
2014 жылғы қаңтарда Қор Жомарт және Ақбастау/ҚКосмұрын мыс кен орындарын әзірлеу жобалары бойынша 400 миллион АҚШ доллары (төлем күнгі бағам бойынша 61.904 миллион теңгеге баламалы) мөлшерінде Қытай Мемлекеттік даму банкі алдындағы қарыздарды ішінара мерзімінен бұрын өтеуді жүзеге асырды.
Теңгенің девальвациялануы
2014 жылғы 11 ақпанда теңге АҚШ доллары мен басқа негізгі валюталарға қатысты девальвацияланды және девальвацияға дейін және кейін тиісінше 1 АҚШ долларына 155,56 теңгені және 1 АҚШ долларына
184,5 теңгені құрады, ол теңгенің 19%-ға жуық құнсыздануы. АҚШ долларына қатысты айырбастау бағамдарындағы ықтимал өзгерістерге табыс салығын есепке алғанға дейінгі Қордың таза пайдасының сезімталдығы 23-ескертпеде ашылған. Сезімталдықтың осы талдауы бұл 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша болса, әрі барлық параметрлер өзгермейтін шама ретінде қабылданған талаппен ғана девальвацияның ықтимал әсерін көрсетеді.
Жарғылық капиталға жарналар

16 января 2014 года Фонд заключил договор займа с АО "Самрук-энерго", в соответствии с которым Фонд предоставил займ в размере 200.000 миллионов тенге для финансирования приобретения 50% доли участия ТОО "Экибастузская ГРЭС-1" и 100% доли участия ТОО "Казгидротехэнерго". Финансирование осуществлено за счет средств Национального фонда в соответствии с протоколом заседания по управлению Национальным фондом Республики Казахстан № 01-7.9 от 11 апреля 2013 года.
9 апреля 2014 года Фонд предоставил дополнительный транши АО "Фонд недвижимости "Самрук-Казына" в размере 5.000 миллионов тенге для финансирования проектов жилищного строительства в рамках Программы "Доступное жилье – 2020", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан № 821 от 21 июня 2012 года. Финансирование осуществлено за счет средств Национального фонда в соответствии с протоколом заседания Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан № 17-5/И-380 от 5 апреля 2012 года.
В январе 2014 года Kazakhmys Finance Plc осуществил досрочное погашение займов в размере 400 миллионов долларов США (эквивалент 61.808 миллионов тенге по курсу на дату оплаты) по проектам разработки медных месторождений Жомарт и Акбастау/Космурун.
Средства Правительства
В январе 2014 года Фонд разместил 300.000.000 купонных облигаций, номинальной стоимостью 1.000 тенге за облигацию на общую сумму 300.000 миллионов тенге со сроком обращения облигаций 15 лет и купонным вознаграждением в размере 3% годовых. Облигации выкуплены Национальным Банком Республики Казахстан. Средства, полученные от реализации данных облигаций, в размере 200.000 миллионов тенге были использованы для выдачи займа АО "Самрук-энерго" в целях финансирования приобретения 50% доли участия ТОО "Экибастузская ГРЭС-1" и 100% доли участия ТОО "Казгидротехэнерго".
Займы полученные
В январе 2014 года Фонд осуществил частичное досрочное погашение займов перед Государственным банком развития Китая в размере 400 миллионов долларов США (эквивалент 61.904 миллиона тенге по курсу на дату оплаты) по проектам разработки медных месторождений Жомарт и Акбастау/Космурун.
Девальвация тенге
11 февраля 2014 года тенге девальвировал по отношению к доллару США и другим основным валютам. Обменный курс до и после девальвации составил 155,56 за 1 доллар США и 184,5 за 1 доллар США, соответственно, что близко к девальвации тенге на 19%. Чувствительность чистой прибыли Фонда до учета подоходного налога к возможным изменениям в обменных курсах тенге по отношению к доллару США раскрыто в Примечании 23. Данный анализ чувствительности показывает только возможный эффект девальвации тенге, как если бы она произошла по состоянию на 31 декабря 2013 года, при том условии, что все остальные параметры приняты как неизменные величины.
Взносы в уставный капитал

8.223
Жыл басындағы ақша қаражаты және олардың баламалары
1.468.426
1.646.615
Жыл аяғындағы ақша қаражаты және олардың баламалары
16
740.994
1.468.426
* Осында келтірілген кейбір сомалар 2012 жыл ішіндегі шоғырландырылған қаржылық есептілікке сәйкес келмейді, өйткені жүргізілген қайта есептеулерді көрсетеді, олар туралы нақты ақпарат 2 және 6-ескертпелерде келтіріледі.
Қаржы директоры - Басқарма мүшесі ______________________
Нұрлан Рахметов
Бас бухгалтер ______________________
Алмаз Абдрахманова
ШОҒЫРЛАНДЫРЫЛҒАН ҚАРЖЫЛЫҚ ЕСЕПТІЛІККЕ ЕСКЕРТПЕЛЕР

8.223
Денежные средства и их эквиваленты, на начало года
1.468.426
1.646.615
Денежные средства и их эквиваленты, на конец года
16
740.994
1.468.426
* Некоторые приведенные здесь суммы не соответствуют консолидированной финансовой отчетности за 2012 год, поскольку отражают произведенные пересчеты, подробная информация о которых приводится в Примечаниях 2 и 6.
Финансовый директор – член Правления
__________________________
Нурлан Рахметов
Главный бухгалтер
__________________________
Алмаз Абдрахманова

1. ЖАЛПЫ АҚПАРАТ
Корпоративтік ақпарат
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл ауқат қоры" АҚ (бұдан әрі мәтін бойынша "Қор" немесе "Самұрық-Қазына") Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 13 қазандағы Жарлығына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 17 қазандағы № 962 қаулысына сәйкес құрылды. Құрылу "Қазына" орнықты даму қоры" акционерлік қоғамы ("Қазына") мен "Самұрық" мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі қазақстандық холдингі" акционерлік қоғамын ("Самұрық") біріктіру және Мемлекеттік қорға Қазақстан Республикасы Үкіметіне ("Мемлекет" немесе "Үкімет") тиесілі кейбір кәсіпорындардағы өз меншік құқығын қосымша беру жолымен жүзеге асырылды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті білдіретін Үкімет Қордың жалғыз акционері (бұдан әрі мәтін бойынша "Акционер").
Қайта ұйымдастырудың негізгі мақсаты Үкіметтің тиісті бағдарламаларында және компаниялардың даму жоспарларында белгіленген осы компаниялардың стратегиялық міндеттерді табысты орындауы мақсатында олардың менеджменті тиімділігін арттыру және ұйымдық құрылымын оңтайландыру болып табылады.
Қор 36-ескертпеде санамаланған бірқатар мемлекеттік кәсіпорындарды (бұдан әрі мәтін бойынша "Топ") біріктіретін холдинг болып табылады. Қордың қызметі 2012 жылғы 1 ақпанға дейін "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 13 ақпандағы №134-4 Заңымен реттелді және ел экономикасының тұрақты дамуын қамтамасыз етуге жәрдемдесуге; экономиканы жаңғыртуға және әртараптандыруға; Топ компаниялары қызметінің тиімділігін арттыруға бағытталды. 2012 жылғы 1 ақпанда "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 1 ақпандағы № 550-IV Заңы қабылданды, оған сәйкес Қордың қызметі Қордың тобына кіретін ұйымдардың ұзақ мерзімді құнын (құндылығын) ұлғайту және Қордың тобына кіретін активтерді тиімді басқару арқылы Қазақстан Республикасының ұлттық әл-ауқатын арттыруға бағытталды.
Басқарушылық мақсаттар үшін Топтың қызметі өндірілетін өнімнің түріне және көрсетілетін қызметтің түріне сәйкес алты операциялық сегментке бөлінеді (41-ескертпе):
* Мұнай-газ сегменті мұнай мен газды барлау және өндіру, мұнай мен газды тасымалдау, шикі мұнай мен өңдеу өнімдерін қайта өңдеу және сату жөніндегі операцияларды қамтиды.
* Тасымалдау сегменті жүктер мен жолаушыларды темір жол және әуе тасымалы жөніндегі операцияларды қамтиды.
* Телекоммуникациялар сегменті жергілікті, қалааралық және халықаралық (ТМД-ға кіретін және кірмейтін елдерді қоса алғанда) байланысты қоса алғанда, тіркелген байланыс қызметтері жөніндегі операцияларды, сондай-ақ байланыс арналарын жалға беру және деректер мен сымсыз байланыспен беруді қамтиды.
* Энергетикалық сегмент электр энергиясын өндіру және беру жөніндегі, электр энергиясын электр энергетикасы жүйесіне босатуды техникалық диспетчерлеу және импортталатын электр энергиясын тұтыну жөніндегі операцияларды, Қазақстан Республикасы бірыңғай электр энергетикасы жүйесінің орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқару объектілерінің функцияларын қамтиды.
* Тау-кен өндіру сегменті минералдық ресурстарды барлау, өндіру, өңдеу және сату жөніндегі операцияларды, қорғаныс кешені мен азаматтық машина жасау кәсіпорындарын, химия саласы мен геологиялық барлауды дамыту жөніндегі жобаларды қамтиды.
* Қаржы институттары мен Даму институттары сегменті Қазақстан Республикасының барлық сегменттеріндегі инвестициялық қызметті дамыту және ынталандыру жөніндегі операцияларды қамтиды. Сондай-ақ бұл сегмент 2009 жылы Қор сатып алған банктерді де қамтиды.
* Корпоративтік орталық сегменті және жобалар Қордың инвестициялық және қаржы операцияларын, оның ішінде байланысты және тараптық ұйымдарға қарыздар беруді қамтиды.
Компанияның тіркелген офисі Қазақстан Республикасы Астана қаласы, Қонаев көшесі 8 мекенжайында орналасқан.

1. ОБЩАЯ ИНФОРМАЦИЯ
Корпоративная информация
АО "Фонд Национального Благосостояния "Самрук-Қазына" (далее "Фонд" или "Самрук-Казына") было образовано 3 ноября 2008 года в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 13 октября 2008 года и Постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 октября 2008 года. Образование было осуществлено посредством слияния АО "Фонд Устойчивого Развития "Қазына" (далее "Қазына") и АО "Казахстанский Холдинг по Управлению Государственными Активами "Самрук" (далее "Самрук") и дополнительной передачи Государством Фонду своей доли участия в некоторых предприятиях, принадлежащих Правительству Республики Казахстан (далее по тексту "Государство" или "Правительство"). Правительство, представленное Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан, является единственным акционером Фонда (далее "Акционер").
Основной целью Правительства при данной реорганизации является повышение эффективности менеджмента и оптимизация организационных структур в дочерних организациях Фонда, с целью успешного выполнения их стратегических задач, установленных в соответствующих программах Правительства и планах развития компаний.
Фонд является холдингом, объединяющим ряд государственных предприятий, перечисленных в Примечании 36 (далее "Группа"). Деятельность Фонда до 22-го февраля 2012 года регулировалась Законом Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния" № 134-4 от 13 февраля 2009 года и была направлена на содействие в обеспечении устойчивого развития экономики страны; модернизации и диверсификации экономики; повышение эффективности деятельности компаний Фонда. 1 февраля 2012 года был принят Закон Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния" № 550-4, в соответствии с которым деятельность Фонда должна быть сфокусирована на повышении национального благосостояния Республики Казахстан посредством увеличения долгосрочной стоимости (ценности) организаций, входящих в Группу, и эффективного управления активами Группы.
Для управленческих целей деятельность Группы подразделяется в соответствии с видом производимой продукции и типом оказываемых услуг на семь операционных сегментов (Примечание 41):
- Нефтегазовый сегмент включает операции по разведке и добыче нефти и газа, транспортировке нефти и газа, переработке и продаже сырой нефти, газа и продуктов переработки;
- Сегмент транспортировки включает операции по железнодорожной и воздушной перевозке грузов и пассажиров;
- Сегмент телекоммуникаций включает операции по услугам фиксированной связи, включая местную, междугороднюю и международную связь (включая страны, входящие и не входящие в СНГ), а также услуги аренды каналов связи, передачи данных и беспроводной связи;
- Энергетический сегмент включает операции по производству и передаче электрической энергии, по технической диспетчеризации отпуска электроэнергии в электроэнергетическую систему и потребления импортируемой электроэнергии, функции централизованного оперативно-диспетчерского управления объектами Единой электроэнергетической системы Республики Казахстан;
- Горнопромышленный сегмент включает операции по разведке, добыче, переработке и продаже минеральных ресурсов, предприятия оборонного комплекса и гражданского машиностроения, по развитию химической отрасли и геологоразведки;
- Сегмент финансовых институтов и институтов развития включает операции по развитию и стимулированию инвестиционной и инновационной деятельности во всех сегментах экономики Казахстана. Данный сегмент также включает коммерческие банки, приобретенные Фондом в 2009 году;
- Сегмент Корпоративный центр и проекты включает инвестиционные и финансовые операции Фонда, в том числе предоставление займов связанным и сторонним организациям.
Зарегистрированный офис Фонда расположен по адресу: г. Астана, ул. Конаева 8, Республика Казахстан.

Осы қаржылық есептілікті шығаруға 2014 жылғы 25 сәуірде Қордың Қаржы директоры - Басқарма мүшесі мен Бас бухгалтері бекітті.
Экономика мен қаржы жүйесін тұрақтандыру жоспары
Әлемдік қаржы дағдарысы жағдайында елдің экономикасы мен қаржы жүйесін тұрақтандыруды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 25 қарашадағы № 1085 қаулысымен Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Экономикасы және қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі 2009-2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспары (бұдан әрі мәтін бойынша "Тұрақтандыру жоспары") бекітілді. Тұрақтандыру жоспары мынадай мақсаттарға бағытталған бірқатар іс-шараларды көздейді:
* Қаржы секторын тұрақтандыру
* Жылжымайтын мүлік нарығындағы проблемаларды шешу
* Шағын және орта бизнесті қолдау
* Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту
* Инновациялық, индустриялық және инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру
Қор Үкіметтен Тұрақтандыру жоспарын іске асыру жөніндегі негізгі оператор болып түседі.
Қаржы секторын тұрақтандыру жоспары шеңберінде Қор 2009 жылы БТА Банк және Альянс Банк акцияларының бақылау пакетін және "Қазақстанның Халық банкі" АҚ мен "Қазкоммерцбанк" АҚ елеулі үлестерін сатып алды. Бұл шаралар банктерге қосымша өтімділік беруге және олардың төлем қабілетін қамтамасыз етуге бағытталды. 2012 және 2011 жылдары Қор "Қазақстан халық банкі" АҚ-ның жай және артықшылық берілген акцияларының бір бөлігін сатты.
2010 жылғы наурызда бекітілген "БТА Банк" АҚ (бұдан әрі мәтін бойынша "БТА Банк") міндеттемелерін қайта құрылымдау жоспарының шеңберінде Қор БТА Банкінің еншілес ұйымы "Темірбанк" АҚ (бұдан әрі мәтін бойынша "Темірбанк") қайта шығарылған жай акцияларын сатып алды.
2010 жылы Альянс Банк, БТА Банк және "Темірбанк" АҚ өз борыштарын қайта құрылымдау үдерісін аяқтады. Альянс Банк пен Темірбанктің үздіксіз қызмет қағидатын ұстауы қабілеті қайта құрылымдау шарттарына сәйкес жаңа бизнес модельдерді табысты іске асыруына елеулі түрде байланысты.
БТА Банкінің үздіксіз қызмет қағидатын ұстауы қабілеті 2012 жылғы желтоқсанда аяқталған өз борыштарын екінші қайта құрылымдаудың шарттарына сәйкес жаңа бизнес модельдерді табысты іске асыруына елеулі түрде байланысты.
2. ҚАРЖЫЛЫҚ ЕСЕПТІЛІКТІ ДАЙЫНДАУ НЕГІЗІ
Осы шоғырландырылған қаржылық есептілік есеп саясатында және осы шоғырландырылған қаржылық есептілікке ескертпелерде сипатталған жағдайларды қоспағанда, бастапқы құн қағидаты негізінде дайындалды.
Осы шоғырландырылған қаржылық есептілік теңгемен ұсынылған және арнайы шарттасқан жағдайларды қоспағанда, ақша сомалары миллион теңгеге дейін дөңгелектелген.
Сәйкестігі туралы мәлімдеме
Топтың осы шоғырландырылған қаржылық есептілігі Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары жөніндегі комитеттің басқармасы (бұдан әрі мәтін бойынша "ХСКБ") шығарған Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына ("ҚЕХС") сәйкес дайындалды.
Шоғырландырылған қаржылық есептілікті ҚЕХС-қа сәйкес дайындау белгілі бір сыни есептемелік бағалауды талап етеді, сондай-ақ басшылықтан есеп саясатын қолдану барысында жол берулер бойынша пікірлер қолдануда талап етеді. Жоғары күрделілік деңгейі мен жол берулерді қолдануды қамтитын қолданылу саласы, сондай-ақ бағалау мен жол берулерді қолдану шоғырландырылған қаржылық есептілік үшін елеулі болып табылатын салалар 4-ескертпеде ашылған.
Жалпы бақылаудағы кәсіпорындарды беруге байланысты бұрын ұсынылған деректерді қайта есептеу

Данная консолидированная финансовая отчетность была утверждена к выпуск 25 апреля 2014 года финансовым директором – Членом Правления и Главным бухгалтером Фонда.
План стабилизации экономики и финансовой системы
В целях обеспечения стабильности экономики и финансовой системы страны в условиях мирового финансового кризиса постановлением Правительства № 1085 от 25 ноября 2008 года был утвержден План совместных действий Правительства, Национального Банка и Агентства по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций Республики Казахстан по стабилизации экономики и финансовой системы на 2009-2010 годы (далее по тексту "План Стабилизации"). План Стабилизации предусматривал ряд мероприятий, направленных на следующие цели:
- Стабилизация финансового сектора;
- Стабилизация рынка недвижимости;
- Поддержка малого и среднего бизнеса;
- Развитие агропромышленного комплекса;
- Реализация инновационных, индустриальных и инфраструктурных проектов.
Фонд выступает основным оператором Правительства по реализации Плана Стабилизации.
В рамках Плана Стабилизации в части стабилизации финансового сектора в 2009 году Фонд приобрел контрольные пакеты акций АО "БТА Банк" и АО "Альянс Банк" и значительные доли в АО "Народный Банк Казахстана" и АО "Казкоммерцбанк". Данные меры были направлены на предоставление банкам дополнительной ликвидности и обеспечение их платежеспособности. В 2012 и 2011 годах Фонд реализовал все простые и часть привилегированных акций АО "Народный Банк Казахстана".
В 2010 году в рамках плана реструктуризации обязательств АО "БТА Банк" (далее "БТА Банк"), утвержденного в марте 2010 года, Фонд приобрел вновь выпущенные простые акции АО "Темiрбанк" (далее "Темирбанк"), дочерней организации БТА Банка.
В 2010 году Альянс Банк, БТА Банк и Темирбанк завершили процесс реструктуризации своей задолженности. Способность Альянс Банка и Темирбанка продолжать придерживаться принципа непрерывной деятельности в значительной степени зависит от успешной реализации новых бизнес-моделей в соответствии с условиями реструктуризации.
Способность БТА Банка продолжать придерживаться принципа непрерывной деятельности зависит в значительной степени от успешной реализации новой бизнес-модели в соответствии с условиями второй реструктуризации своих долгов, завершенной в декабре 2012 года.
2. ОСНОВА ПОДГОТОВКИ ФИНАНСОВОЙ ОТЧЕТНОСТИ
Данная консолидированная финансовая отчетность подготовлена на основе принципа первоначальной стоимости, за исключением случаев, описанных в учетной политике и примечаниях к данной консолидированной финансовой отчетности.
Данная консолидированная финансовая отчетность представлена в тенге, и все денежные суммы округлены до миллионов тенге, за исключением специально оговоренных случаев.
Заявление о соответствии
Прилагаемая консолидированная финансовая отчетность была подготовлена в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности (далее "МСФО") в редакции, утвержденной Советом по Международным стандартам финансовой отчетности (далее "Совет по МСФО").
Подготовка консолидированной финансовой отчетности в соответствии с МСФО требует применения определенных критичных учетных оценок, а также требует от руководства применения суждений по допущениям в ходе применения учетной политики. Сферы применения, включающие в себя повышенный уровень сложности или применения допущений, а также области, в которых применение оценок и допущений является существенным для консолидированной финансовой отчетности, раскрыты в Примечании 4.
Пересчет ранее представленных данных в связи с передачей предприятия, находящегося под общим контролем

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 4 желтоқсандағы № 1539 қаулысына сәйкес 2013 жылғы 26 шілдеде Топқа "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" АҚ акцияларының мемлекеттік пакеті берілді. "Ақтау халықаралық теңізсауда порты" АҚ акцияларының мемлекеттік пакетінің берілуі кәсіпорындарды жалпы бақылауға біріктіруді білдіретіндіктен, осы шоғырландырылған қаржылық есептілік алдыңғы компанияның есептеу әдісі пайдаланыла отырып дайындалды. Тиісінше осы шоғырландырылған қаржылық есептілік "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" АҚ акцияларын беру барыншща ерте ұсынылған кезең күнінде жүргізілгендігі сияқты ұсынылды, және соның нәтижесіндей өткен есептілік ішіндегі салыстырмалы ақпарат қайта есептелді.
"Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" АҚ активтері мен міндеттемелері осы шоғырландырылған қаржылық есептілікте айырманы капиталға тиісті есептеумен олардың қаржылық есептілігіндегі теңгерімдік құн бойынша ескерілді.
Салыстырмалы деректердегі өзгерістер әсері келесі кестеде келтірілген:
"Ақтау халықаралық
теңіз сауда порты"
ұлттық коспаниясы"
АҚ қаржылық
есептілігін біріктіру
Миллион теңгемен

В соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан № 1539 от 4 декабря 2012 года, 26 июля 2013 года Группе был передан государственный пакет акций АО "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт". Поскольку передача пакета акций АО "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт" представляет собой объединение предприятий под общим контролем, данная консолидированная финансовая отчетность была подготовлена с использованием метода учета компании-предшественника. Соответственно, данная консолидированная финансовая отчетность представлена таким образом, как если бы передача акций АО "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт" произошла на дату наиболее раннего представленного периода, и, как результат, сравнительная информация за прошлые отчетности была пересчитана.
Активы и обязательства АО "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт" были учтены в данной консолидированной финансовой отчетности по балансовой стоимости в их финансовой отчетности, с соответствующим зачислением разницы в капитал.
Эффект изменений в сравнительных данных приведен в следующей таблице:
В миллионах тенге
Объединение финансовой отчетности АО "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт"

4.073
Жалпы әкімшілік шығыстар
(966)
Тасымалдау және сату жөніндегі шығыстар
(151)
Өзге де операциялық кіріс, нетто
752
Операциялық қызметтен пайда
3.708
Қаржылық шығындар
(835)
Қаржылық кіріс
362
Бағамдық теріс айырма, нетто
(57)
Табыс салығын есептегенге дейінгі таза пайда
3.178
Табыс салығы бойынша шығыстар
(718)
Жыл ішіндегі жалғасатын қызметтен таза пайда
2.460
Тоқтатылған қызметтен пайда
Жыл ішіндегі таза пайда
2.460
Жыл ішіндегі өзге де жиынтық кіріс
Салық салуды шегергендегі жыл ішіндегі жиынтық кірістің жалпы сомасы
2.460
Жыл ішіндегі таза пайда, мыналарға келетін:
Негізгі компанияның акционеріне
2.460
Бақыланбайтын қатысу үлесіне
Шетелдік валютаны қайта есептеу
Функционалдық валюта және ұсыну валютасы
Осы шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізілген Топ кәсіпорындары әрқайсысының қаржылық есептілігінің элементтері кәсіпорын өз қызметін жүзеге асыратын негізгі экономикалық ортаның валютасы пайдаланыла отырып, бағаланады ("функционалдық валюта"). Шоғырландырылған қаржылық есептілік Топ есептілігін ұсыну валютасы болып табылатын теңгемен ұсынылды.
Операциялар және шоттар сальдосы
Шетелдік валютадағы операциялар операциялар жүзеге асырылған күнгі валюта бағамы пайдаланыла отырып, функционалдық валютаға қайта есептеледі. Осындай операциялар бойынша есептеулер нәтижесінде және жыл аяғындағы бағамдар бойынша шетелдік валютада берілген монетарлық активтер мен міндеттемелерді қайта есептеуден туындағаны бағамдық айырмадан болатын кірістер мен шығындар пайда мен шығындарда танылады.
Тарихи құнның негізінде шетелдік валютада бағаланатын монетарлық емес баптар бастапқы мәмілелер жасалған күні қолданыста болған бағамдар бойынша қайта есептеледі. Әділ құн бойынша шетелдік валютада бағаланатын монетарлық емес баптар әділ құн белгіленген күні қолданыста болған бағамдар бойынша қайта есептеледі.
Топтың кәсіпорындары
Функционалдық валютасы ұсыну валютасынан ерекшеленетін Топтың барлық еншілес ұйымдарының, бірлескен кәсіпорындары мен қауымдасқан компанияларының (олардың бір де бірі гиперинфляциялы экономикалардың валютасында операция жасамайды) кірістері, шығындары және қаржылық позициясы ұсмыну валютасына мынадай түрде қайта есептеледі:
* ұсынылған бухгалтерлік теңгерімдердің әрқайсысы бойынша активтер мен міндеттемелер қаржылық жағдай туралы осындай есептер күні жабылған бағамдар бойынша қайта есептеледі;
* жиынтық кіріс туралы есептердің әрқайсысы бойынша кірістер мен шығыстар орташа бағамдар бойынша қайта есептеледі (орташа бағам бағамдардың жиынтық әсерінің операция жүзеге асырылған күнгі бағамға ақылға қонымды жақындауы болып табылмайтын жағдайлардан басұа; бұл жағдайда кірістер мен шығыстар операциялар жүзеге асырылған күнгі бағам бойынша қайта есептеледі); және
* барлық бағамдық айырмалар өзге жиынтық кірісте жеке компонент ретінде танылады.
Валюта айырбастау бағамдары
Қазақстандық қор биржасы (бұдан әрі мәтін бойынша "ҚҚБ") белгілеген валюта айырбастаудың орташа салмақталған бағамдары Қазақстан Республикасында ресми айырбастау бағамдары ретінде пайдаланылады.
Мына кестеде 31 желтоқсандағы шетелдік валютаның теңгеге айырбастау бағамы ұсынылған:

4.073
Общие и административные расходы
(966)
Расходы по транспортировке и реализации
(151)
Прочий операционный доход, нетто
752
Прибыль от операционной деятельности
3.708
Финансовые затраты
(835)
Финансовый доход
362
Отрицательная курсовая разница, нетто
(57)
Чистая прибыль до учета подоходного налога
3.178
Расходы по подоходному налогу
(718)
Чистая прибыль за год от продолжающейся деятельности
2.460
Прибыль от прекращенной деятельности
Чистая прибыль за год
2.460
Прочий совокупный доход за год
Общая сумма совокупного дохода за год, за вычетом налогообложения
2.460
Чистая прибыль за год, приходящаяся на:
Акционера материнской компании
2.460
Неконтрольную долю участия
Пересчет иностранной валюты
Функциональная валюта и валюта представления
Элементы финансовой отчетности каждого из предприятий Группы, включенные в данную консолидированную финансовую отчетность, оцениваются с использованием валюты основной экономической среды, в которой предприятия осуществляют свою деятельность далее (далее – "функциональная валюта"). Консолидированная финансовая отчетность представлена в тенге, который является валютой представления отчетности Группы.
Операции и сальдо счетов
Операции в иностранной валюте пересчитываются в функциональную валюту с использованием валютных курсов на дату осуществления операции. Доходы и убытки от курсовой разницы, возникающие в результате расчетов по таким операциям, и от пересчета монетарных активов и обязательств, выраженных в иностранной валюте, по курсам на конец года, признаются в прибылях и убытках.
Немонетарные статьи, которые оцениваются на основе исторической стоимости в иностранной валюте, пересчитываются по курсам, действовавшим на дату совершения первоначальных сделок. Немонетарные статьи, которые оцениваются по справедливой стоимости в иностранной валюте, пересчитываются по курсам, действовавшим на дату определения справедливой стоимости.
Предприятия Группы
Доходы, убытки и финансовое положение всех дочерних организаций, совместных предприятий и ассоциированных компаний Группы (ни одна из которых не оперирует в валютах гиперинфляционных экономик), функциональная валюта которых отличается от валюты представления, пересчитываются в валюту представления следующим образом:
- активы и обязательства по каждому из представленных бухгалтерских балансов пересчитываются по курсам на отчетные даты;
- доходы и расходы по каждому из отчетов о совокупном доходе пересчитываются по средним курсам (кроме случаев, когда средний курс не является разумным приближением совокупного эффекта курсов на дату осуществления операции; в этом случае доходы и расходы пересчитываются по курсу на дату осуществления операции); и
- все курсовые разницы признаются в качестве отдельного компонента в прочем совокупном доходе.
Курсы обмена валют
Средневзвешенные курсы обмена валют, установленные на Казахстанской Фондовой Бирже (далее по тексту "КФБ"), используются в качестве официальных курсов обмена валют в Республике Казахстан.
В следующей таблице представлен обменный курс иностранной валюты к тенге на 31 декабря:

2013
2012
АҚШ доллары
154,06
150,79
Еуро
212,02
199,22
Ресей рублі
4,68
4,96
Швейцар франкі
173,02
165,09
ҚҚБ айырбастау бағамы 2014 жылғы 25 сәуірде 1 АҚШ доллары үшін 182,01 теңге болды.
3. ЕСЕП САЯСАТЫНЫҢ ЕЛЕУЛІ АСПЕКТІЛЕРІНЕ ШОЛУ
Есеп саясатындағы және ақпаратты ашу қағидаттарындағы өзгерістер
Қысқартылған шоғырландырылған аралық қаржылық есептілікті жасау кезінде қабылданған есеп саясаты стандарттарға түзетулерді қоспағанда, 2012 жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын жыл ішіндегі жылдық қаржылық есептілікті дайындау кезінде пайдаланылғанға сәйкес келеді:

2013
2012
Доллар США
154,06
150,79
Евро
212,02
199,22
Российский рубль
4,68
4,96
Швейцарский франк
173,02
165,09
Обменный курс КФБ на 25 апреля 2014 года составлял 182,01 тенге за 1 доллар США.
3. ОБЗОР СУЩЕСТВЕННЫХ АСПЕКТОВ УЧЕТНОЙ ПОЛИТИКИ
Изменения в учетной политике и принципах раскрытия информации
Учетная политика, применяемая при подготовке данной консолидированной финансовой отчетности, соответствует той, которая использовалась при подготовке годовой консолидированной финансовой отчетности за год, закончившийся 31 декабря 2012 года, за исключением поправок к стандартам:

ҚЕХС 10 "Шоғырландырылған қаржылық есептілік", БЕХС 27 "Жеке қаржылық есептілік"
ҚЕХС 10 арнайы мақсаттағы компанияларды қоса алғанда, барлық компанияларға қатысты қолданылатын бірыңғай бақылау моделін көздейді. ҚЕХС 10 БЕХС 27 "Шоғырландырылған және жеке қаржылық есептіліктің" шоғырландырылған қаржылық есептілікке қойылатын талаптары қамтылатын бөлігін алмастырады. Стандарт сондай-ақ "Шоғырландыру – арнайы мақсаттағы компаниялар" ПКИ-12 Интерпретациясында қарастырылған мәселелер жөніндегі нұсқауды да қамтиды. ҚЕХС 10 "бақылау" айқындамасын мынадай түрде өзгертеді, инвестор инвестициядан болатын ауыспалы беруге құқығы болса немесе оны өзгертумен байланысты тәуекелге ұшырағыш болса ол инвестициялар объектісін бақылайды және инвестициялар объектісіне қатысты өз өкілеттіктері салдарынан осы беруге ықпал етуі мүмкін. ҚЕХС 10-дағы бақылау анықтамасына сәйкес инвестор инвестициялар объектісін егер мынадай шарттар орындалған жағдайда ғана бақылайды: (а) инвесторда инвестициялар объектісіне қатысты өкілеттіктер болғанда; (б) инвесторда инвестициядан болатын ауыспалы беруге құқығы болғанда немесе оны өзгертумен байланысты тәуекелге ұшырағыш болғанда; (в) инвесторда инвестициядан болатын ауыспалы беруге ықпал ету мақсатында инвестициялар объектісіне қатысты өз өкілеттіктерін пайдалану мүмкіндіктері болғанда. ҚЕХС 10 Топтың жеке қаржылық есептілігіне елеулі әсер еткен жоқ.
ҚЕХС 11 "Бірлескен қызмет туралы келісім" және БЕХС 28 "Қауымдасқан компанияларға және бірлескен кәсіпорындарға салынатын инвестициялар"
ҚЕХС 11 БЕХС 31 "Бірлескен қызметке қатысу" және "Бірлесіп бақыланатын компаниялар – қатысушылардың монетарлық емес салымдары" ПКИ-13 Интерпретациясын ауыстырады. ҚЕХС 11 бірлесіп бақыланатын компанияларды теңбе-тең шоғырландыру әдісімен есепке алу мүмкіндігін жоққа шығарады. Оның орнына бірлескен кәсіпорындардың анықтамасын қанағаттандыратын бірлесіп бақыланатын компаниялар үлестік қатысу әдісі бойынша ескеріледі. ҚЕХС 11 Топтың шоғырландырылған қаржылық есептілігіне елеулі әсер еткен жоқ.
ҚЕХС 11 2013 жылғы 1 қаңтардан кейін немесе осы күннен кейін басталатын жылдық есептік кезеңдер үшін күшіне енеді. ҚЕХС 11 Топтың шоғырландырылған қаржылық есептілігіне әсер етпеді.
ҚЕХС 12 "Басқа компанияларға қатысу үлестері туралы ақпаратты ашу"
ҚЕХС 12 компанияның еншілес компаниялардағы, бірлескен қызметтегі, қауымдасқан және құрылымдалған компаниялардағы қатысу үлестеріне жататын ақпаратты ашуға қойылатын талаптарды қамтиды. ҚЕХС 12 талаптары еншілес ұйымдардағы ақпаратты ашуға қатысты бұрын қолданылған талаптарға қарағанда неғұрлым кең болып табылады. Қазіргі кезде Топта бақыланбайтын елеулі қатысу үлестерімен еншілес ұйымдар бар, бірақ шоғырланбайтын құрылымдалған компаниялар жоқ.
ҚЕХС 13 "Әділ құнды бағалау"

МСФО 10 "Консолидированная финансовая отчетность", и МСБУ 27 "Отдельная финансовая отчетность"
МСФО 10 предусматривает единую модель контроля, которая применяется в отношении всех компаний, включая компании специального назначения. МСФО 10 заменяет ту часть МСБУ 27 "Консолидированная и отдельная финансовая отчетность", в которой содержались требования к консолидированной финансовой отчетности. Стандарт также содержит указания по вопросам, которые рассматривались в Интерпретации ПКИ-12 "Консолидация – компании специального назначения". МСФО 10 меняет определение "контроль" таким образом, что считается, что инвестор контролирует объект инвестиций, если он имеет право на переменную отдачу от инвестиции или подвержен риску, связанному с ее изменением, и может влиять на данную отдачу вследствие своих полномочий в отношении объекта инвестиций. Согласно определению контроля в МСФО 10 инвестор контролирует объект инвестиций только в том случае, если выполняются все три условия: (a) наличие у инвестора полномочий в отношении объекта инвестиций; (б) наличие у инвестора права на переменную отдачу от инвестиции или подверженность риску, связанному с ее изменением; (в) наличие у инвестора возможности использования своих полномочий в отношении объекта инвестиций с целью влияния на переменную отдачу от инвестиции. МСФО 10 не оказал влияния на консолидацию инвестиций Группы.
МСФО 11 "Соглашения о совместной деятельности" и МСБУ 28 "Инвестиции в ассоциированные компании и совместные предприятия"
МСФО 11 заменяет МСБУ 31 "Участие в совместной деятельности" и Интерпретацию ПКИ-13 "Совместно контролируемые компании – немонетарные вклады участников". МСФО 11 исключает возможность учета совместно контролируемых компаний методом пропорциональной консолидации. Вместо этого совместно контролируемые компании, удовлетворяющие определению совместных предприятий согласно МСФО 11, учитываются по методу долевого участия.
МСФО 11 вступает в силу отношений годовых отчетных периодов, начинающихся 1 января 2013 года или после этой даты. МСФО 11 не оказал влияния на консолидированную финансовую отчетность Группы.
МСФО 12 "Раскрытие информации о долях участия в других компаниях"
МСФО 12 содержит требования к раскрытию информации, которая относится к долям участия компании в дочерних организациях, соглашениях о совместной деятельности, ассоциированных и структурированных компаниях. Требования МСФО 12 являются более обширными, чем ранее применявшиеся требования в отношении раскрытия информации о дочерних организациях. В настоящее время у Группы имеются дочерние организации с существенными неконтрольными долями участия, но неконсолидируемые структурированные компании отсутствуют.
МСФО 13 "Оценка справедливой стоимости"

ҚЕХС 13 бір стандартта ҚЕХС сәйкес әділ құнды бағалауға қатысты барлық нұсқауларды біріктіреді. ҚЕХС 13 компаниялар әділ құнды пайдалануға міндетті болғанда өзгерістер енгізбейді, ал ҚЕХС құрамындағы басқа стандарттар талап етілгенде немесе рұқсат етілгенде ҚЕХС сәйкес әділ құнды бағалауға қатысты нұсқауларды ұсынады. ҚЕХС 13 әділ құнды шығу бағасы ретінде айқындайды. ҚЕХС 13 шарттарына сәйкес Топ әділ құнды бағалауға қатысты, атап айтқанда, әділ құн ижөніндегі міндеттемелерді бағалау кезінде ескерілетін міндеттемелердің орындалмауы тәуекелі сияқты бағалау үшін бастапқы деректер пайдаланылатын өз саясатын қайтадан талдаудан өткізді. ҚЕХС 13 қосымша ақпарат ашуды да талап етеді.
ҚЕХС 13 қолдану Топ айқындайтын әділ құнды бағалауға айтарлықтай әсер еткен жоқ. Ол қажет болатын жерде қосымша ақпарат олар үшін әділ құн анықталатын активтер мен міндеттемелер бойынша жеке ескертпелерде ашылады. Әділ құн көздерінің иерархиясы 39-ескертпеде ұсынылған.
БЕХС 1 түзету "Өзге де жиынтық кірістің баптарын беру"
БЕХС 1–ге түзетулер өзге де жиынтық кірістің құрамында ұсынылатын баптардың топтамасын өзгертеді. Болашақтағы белгілі бір сәтте пайданың немесе шығынның құрамына қайта жіктелуі мүмкін баптар (мысалы, таза инвестицияларды хеджирлеуден түсетін таза кіріс, шетелдік бөлімшелердің есептілігін есептеу кезіндегі бағам айырмасы, ақша ағындарын хеджирлеудің таза өзгерісі және сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша таза шығыстар немесе кірістер), ешқашан қайта жіктелінбейтін баптардан (мысалы, белгіленген төлемдермен жоспарлар бойынша актуарлық кірістер мен шығыстар және жер мен ғимаратты қайта бағалау) бөлек ұсынылуға тиіс. Түзету шоғырландырылған қаржылық есептілікке ақпарат беруге ғана әсер етеді және Топ қызметінің шоғырландырылған қаржылық жағдайына немесе жеке қаржылық нәтижелеріне елеулі әсер етпейді.
БЕХС 19 "Қызметкерлерге сыйақылар" (2011 жылғы редакцияда) (БЕХС 19R)
БЕХС 19 жоспарларды белгіленген төлемдерімен есепке алуға қатысты бірқатар түзетулерді қамтиды. Атап айтқанда, стандарттың жаңа редакциясына сәйкес актуарлық кірістер және шығыстар өзге де жиынтық кірістік құрамында танылады және пайданың немесе шығынның құрамына кейіннен қайта жіктеуге жатпайды; жоспар активтерінің күтілетін кірістілігі одан әрі пайда немесе шығын құрамында танылмайды, оның орнына пайданың немесе шығынның құрамындағы белгіленген төлемдермен жоспардың таза міндеттемесі (активі) бойынша пайыздарды тану туралы талап қолданылады, олар белгіленген төлемдер бойынша міндеттемелерді бағалау үшін дисконттау ставкасы пайдаланыла отырып есептеледі; өткен жылдар қызметтерінің құны, оған әлі ауыспаған сыйақы құқықтары мынадай күндердің неғұрлым ерте кезеңіндегі пайданың немесе шығынның құрамында танылады: жоспар өзгерген күн немесе қайта құрылымдауға жұмсалған тиісті шығындарды немесе жәрдемақыларды тану күні. Өзге де түзетулер ақпаратты ашуға қатысты жаңа талаптарға қатысты болады, мысалы, сезімталдық туралы сандық ақпаратты ашуға қатысты талаптар. БЕХС 19 қабылдау Топтың шоғырландырылған қаржылық жағдайына қаржылық нәтижелеріне елеулі әсер еткен жоқ.
БЕХС 36-ға түзетулер "Активтердің құнсыздануы" - "Қаржылық емес активтер үшін өтелетін құн туралы ақпаратты ашу"

МСФО 13 объединяет в одном стандарте все указания относительно оценки справедливой стоимости согласно МСФО. МСФО 13 не вносит изменений в определение того, когда компании должны использовать справедливую стоимость, а предоставляет указания относительно оценки справедливой стоимости согласно МСФО. МСФО 13 определяет справедливую стоимость как цену выхода. Согласно указаниям в МСФО 13, Группа повторно проанализировала свою политику в отношении оценки справедливой стоимости, в частности, используемые исходные данные для оценки, такие, как например риск неисполнения обязательств, учитываемые при оценке обязательств по справедливой стоимости. МСФО 13 также требует раскрытия дополнительной информации.
Применение МСФО 13 не оказало существенного влияния на оценки справедливой стоимости, определяемой Группой. Там, где это необходимо, дополнительная информация раскрывается в отдельных примечаниях по активам и обязательствам, для которых определялась справедливая стоимость. Иерархия источников справедливой стоимости представлена в Примечании 39.
Поправки к МСБУ 1 "Представление статей прочего совокупного дохода"
Поправки к МСБУ 1 изменяют группировку статей, представляемых в составе прочего совокупного дохода. Статьи, которые могут быть переклассифицированы в состав прибыли или убытка в определенный момент в будущем (например, чистый доход или расход от хеджирования чистых инвестиций, курсовые разницы при пересчете отчетности зарубежных подразделений, чистое изменение хеджирования денежных потоков и чистые расходы или доходы по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи), должны представляться отдельно от статей, которые не будут переклассифицированы (например, переоценка земли и зданий). Поправки оказывают влияние исключительно на представление информации и не затрагивают консолидированное финансовое положение или консолидированные финансовые результаты деятельности Группы.
МСБУ 19 "Вознаграждения работникам" (в редакции 2011 года)
МСБУ 19 включает в себя ряд поправок относительно учета планов с установленными выплатами. В частности, в соответствии с новой редакцией стандарта актуарные доходы и расходы, признаются в составе прочего совокупного дохода и не подлежат последующей переклассификации в состав прибыли или убытка; ожидаемая доходность активов плана более не признается в составе прибыли или убытка, а вместо этого применяется требование о признании процентов по чистому обязательству (активу) плана с установленными выплатами в составе прибыли или убытка, которые рассчитываются на основании ставки дисконтирования для оценки обязательства по установленным выплатам; стоимость услуг прошлых лет, права на вознаграждения за которые еще не перешли, признаются в составе прибыли или убытка на более раннюю из следующих дат: дата изменений плана, или дата признания соответствующих затрат на реструктуризацию или выходных пособий. Прочие поправки касаются новых требований в отношении раскрытия информации, например, требования в отношении раскрытия количественной информации о чувствительности. Принятие МСБУ 19 не оказало значительное влияние на консолидированное финансовое положение и финансовые результаты Группы.
Поправка к МСБУ 36 "Обесценение активов" - "Раскрытие информации о возмещаемой стоимости для нефинансовых активов"

Осы түзетулер ҚЕХС 13 күшіне енуіне байланысты БЕХС 36 сәйкес ақпаратты ашу үшін қажетсіз салдарларды жояды. Бұдан басқа, осы түзетулер олар бойынша есепті кезеңнің ішінде құнсызданудан болатын шығын мойындалған немесе қалпына келтірілген активтердің немесе ПГДП өтелетін құны туралы ақпаратты ашуды талап етеді. Аталған түзетулер 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап немесе осы күннен кейін басталатын жылдық есепті кезеңдерге қатысты ретроперспективалы түрде қолданылады, бұл ретте ҚЕХС 13 қолданылдған жағдайда мерзімінен бұрын қолдануға жол беріледі. Топ ағымдағы есепті кезеңде БЕХС 36-ға осы түзетулерді мерзімінен бұрын қолданды, өйткені өзгертілген/қосымша ақпаратты ашу ҚЕХС жөніндегі Кеңес алдын ала болжағандай, пайдалы болып табылады.
Топ шығарылып қойған, алайда әлі күшіне енбеген қандай да бір басқа стандарттарды немесе түзетулерді қолданған жоқ.
Шығарылған, бірақ әлі күшіне енбеген стандарттар мен интерпретациялар
Төменде шығарылып қойған, бірақ Топтың жеке қаржылық есептілігі шығарылған күнінде әлі күшіне енбеген стандарттар мен интерпретациялар келтіріледі. Топ осы стандарттарды олар күшіне енген күнінен бастап қолдануға ниеттенеді.
ҚЕХС 9 "Қаржы құралдары: жіктеу және бағалау"
ҚЕХС жөніндегі кеңестің БЕХС 39 ауыстыру жөніндегі жобасының бірінші кезеңінің нәтижелері бойынша шығарылған ҚЕХС 9 БЕХС 39 белгіленгендей, қаржылық активтер мен қаржылық міндеттемелерді жіктеуге қатысты қолданылады. Бастапқыда стандарт 2013 жылғы 1 қаңтардан кейін немесе осы күннен кейін басталатын жылдық есептік кезеңдер үшін күшіне енеді деп болжанған, бірақ 2011 жылғы желтоқсанда жарияланған ҚЕХС 9 "ҚЕХС 9 міндетті қолдану күні және ақпаратты ашуға қолданылатын өтпелі талаптар" түзету шығару нәтижесінде міндетті қолдану күні 2015 жылғы 1 қаңтарға ауыстырылды. Кейінгі кезеңдердің барысында ҚЕХС кеңесі хеджирлеу есебі мен қаржы активтерінің құнсыздануын қарайды.
"Инвестициялық компаниялар" ( ҚЕХС (IFRS) 10, ҚЕХС (IFRS) 12 және ҚЕХС (IAS) 27 түзетулер)
Бұл түзетулер 2014 жылғы 1 қаңтардан немесе осы күннен кейін басталатын жылдық есептік кезеңдер үшін күшіне енеді және ҚЕХС (IFRS) 10 сәйкес инвестициялық компанияның айқындамасына жауап беретін компаниялар үшін шоғырландыру туралы алып тастауды көздейді. Шоғырландыру туралы талаптардан алып тастау инвестициялық компаниялар еншілес ұйымдарды пайда немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескеруді талап етеді. Қор осы түзету қолданылады деп күтпейді, өйткені Қордың бір де бір еншілес ұйымы ҚЕХС (IFRS) 10 сәйкес инвестициялық компанияның айқындамасына жауап бермейді.
БЕХС 32 түзетулер "Қаржы активтері мен қаржылық міндеттемелердің өзара есеп айырысуы"

Данные поправки устраняют нежелательные последствия для раскрытия информации согласно МСБУ 36, связанные с вступлением в силу МСФО 13. Кроме того, данные поправки требуют раскрытия информации о возмещаемой стоимости активов или ПГДП, по которым в течение отчетного периода был признан или восстановлен убыток от обесценения. Данные поправки применяются ретроспективно в отношении годовых отчетных периодов, начинающихся с 1 января 2014 года или после этой даты, при этом допускается досрочное применение при условии применения МСФО 13. Группа досрочно применила данные поправки к МСБУ 36 в текущем отчетном периоде, поскольку раскрытие измененной/дополнительной информации является полезным, как и предполагалось Советом по МСФО. Данные поправки будут также учитываться при раскрытии информации в будущем.
Группа досрочно не применяет какие-либо другие стандарты, интерпретации или поправки к ним, которые были выпущены, но еще не вступили в силу.
Выпущенные, но еще не вступившие в силу стандарты и интерпретации
Ниже приводятся стандарты и интерпретации, которые были выпущены, но еще не вступили в силу на дату выпуска консолидированной финансовой отчетности Группы. Группа намерена применить эти стандарты с даты их вступления в силу.
МСФО 9 "Финансовые инструменты: классификация и оценка"
МСФО 9, выпущенный по результатам первого этапа проекта Совета по МСФО по замене МСБУ 39, применяется в отношении классификации и оценки финансовых активов и финансовых обязательств, как они определены в МСБУ 39. Первоначально предполагалось, что стандарт вступит в силу в отношении годовых отчетных периодов, начинающихся 1 января 2013 года или после этой даты, но в результате выпуска Поправок к МСФО 9 "Дата обязательного применения МСФО 9 и переходные требования к раскрытию информации", опубликованных в декабре 2011 года, дата обязательного применения была перенесена на 1 января 2015 года. В ходе последующих этапов Совет по МСФО рассмотрит учет хеджирования и обесценение финансовых активов.
"Инвестиционные компании" (Поправки к МСФО (IFRS) 10, МСФО (IFRS) 12 и МСФО (IAS) 27)
Данные поправки вступают в силу для годовых отчетных периодов, начинающихся 1 января 2014 года или после этой даты, и предусматривают исключение из требований о консолидации для компаний, которые отвечают определению инвестиционной компании согласно МСФО (IFRS) 10. Исключение из требований о консолидации требует, чтобы инвестиционные компании учитывали дочерние организации по справедливой стоимости через прибыль или убыток. Фонд не ожидает, что данная поправка будет применима, поскольку ни одна из дочерних организаций Фонда не отвечает определению инвестиционной компании согласно МСФО (IFRS) 10.
Поправки к МСБУ 32 "Взаимозачет финансовых активов и финансовых обязательств"

4-100 жыл
Ғимараттар мен құрылыстар
5-100 жыл
Темір жолдар мен инфрақұрылым
10-80 жыл
Тау-кен активтері
40 жыл
Машиналарменжабдықтаржәнекөлікқұралдары
2-50 жыл
Өзгелері
3-40жыл
Негізгі құралдардың объектілері ірі ауқымды техникалық тексерудің мәні болып табылғанда, шығындар 16 БЕХС-да белгіленген тану өлшемдерін сақтау талабы кезінде ауыстыру ретінде негізгі құралдардың теңгерім құнында танылады.
Негізгі құралдардың объектісін тану ол істен шыққаннан кейін немесе оны пайдаланудан не істен шығуынан болашақ экономикалық пайда алу күтілмейтін болса, тоқтатылады. Активті тану тоқтатылған кезде пайда болған кез келген кірістер немесе шығыстар (істен шығу мен активтің қалдық құнынан түскен таза түсімдер арасындағы айырма ретінде есептелген) активті тану тоқтатылған есепті кезеңдегі кірістер мен шығыстар туралы есепке енгізіледі.
Активтің қалдық құны, пайдалы қызмет мерзімі және амортизациялау әдісі әрбір қаржы жылының аяғында қажеттілік болғанда қайта қаралады және түзетіледі.
Материалдық емес активтер
Бөлек сатып алынған материалдық емес активтерді бастапқы тану кезінде сатып алу құны бойынша ескеріледі. Ұйымдарды біріктіру бойынша операциялар шеңберінде сатып алынған материалдық емес активтердің құны сатып алу күнгі әділ құнды білдіреді. Материалдық емес активтерді бастапқы танығаннан кейін кез келген жинақталған амортизацияны және құнсызданудан болатын кез келген жинақталған шығынды шегере отырып, сатып алу құны бойынша ескеріледі. Кен көзін игеруге капиталдандырылған шығындарды қоспағанда, өз күштерімен құрылған материалдық емес активтер капиталдандырылмайды және тиісті шығыстар шығыстар пайда болған сол кезеңде кірістер мен шығыстар туралы шоғырландырылған есепте танылады. Материалдық емес активтердің пайдалы қызмет мерзімі шектеулі немесе шектеусіз ретінде анықталады. Пайдалы қызмет мерзімі шектелген материалдық емес активтер қызметтің осы мерзімі ішінде амортизацияланады және материалдық емес актив құнсыздануы мүмкін көрсеткіш болғанда құнсыздану мәніне бағаланады. Амортизациялау кезеңі және пайдалы қызметтің мерзімі шектелген материалдық емес активтер үшін амортизация әдісі кем дегенде әрбір есепті жылдың аяғында қайта қаралады. Пайдалы қызметтің күтілетін мерзіміне немесе материалдық емес активтен түсетін алдағы экономикалық пайданың күтілетін көлеміне өзгерістер амортизация кезеңіне өзгерістер немесе мән-жайлар бойынша амортизация әдісі арқылы ескеріледі және бухгалтерлік бағалауға өзгерістер ретінде қаралады. Қызмет мерзімі шектелген материалдық емес активтердің амортизациясы бойынша шығыстар материалдық емес активті белгілеуге сәйкес шығыстар құрамында кірістер мен шығыстар туралы есепте танылады. Пайдалы қызмет мерзімі шектелген материалдық емес активтер негізінен пайдалы қызметтің мынадай мерзімі ішінде тікелей әдісімен амортизацияланатын активтердің мынадай сыныптарын қамтиды:
Лицензиялар

4-100 лет
Здания и сооружения
5-100 лет
Железнодорожные пути и инфраструктура
10-80 лет
Горнорудные активы
40 лет
Машины, оборудование и транспортные средства
2-50 лет
Прочее
3-40 лет
Тогда, когда объекты основных средств являются предметом крупномасштабного технического осмотра, затраты признаются в балансовой стоимости основных средств как замещение составной части, при условии соблюдения критериев признания, установленных в МСБУ 16.
Признание объекта основных средств прекращается после его выбытия или в том случае, когда получение будущих экономических выгод от его использования или выбытия больше не ожидается. Любые доходы или расходы, возникающие при прекращении признания актива (рассчитанные как разница между чистыми поступлениями от выбытия и остаточной стоимостью актива), включаются в прибыли и убытки в том отчетном периоде, в котором наступило прекращение признания актива.
Остаточная стоимость актива, срок полезной службы и методы амортизации пересматриваются и корректируются при необходимости на конец каждого финансового года.
Нематериальные активы
При первоначальном признании, нематериальные активы, приобретенные отдельно, учитываются по стоимости приобретения. Стоимость нематериальных активов, приобретенных в рамках операций по объединению организаций, представляет собой справедливую стоимость на дату приобретения. После первоначального признания нематериальные активы учитываются по стоимости приобретения, за вычетом любой накопленной амортизации и любого накопленного убытка от обесценения. Нематериальные активы, созданные своими силами, за исключением капитализированных затрат на разработку, не капитализируются, и соответствующие расходы признаются в прибылях и убытках в том периоде, в котором расходы возникли. Срок полезной службы нематериальных активов определяется как ограниченный или неограниченный. Нематериальные активы с ограниченным сроком полезной службы амортизируются в течение данного срока службы и оцениваются на предмет обесценения тогда, когда существует показатель того, что нематериальный актив может быть обесценен. Период амортизации и метод амортизации для нематериальных активов с ограниченным сроком полезной службы пересматриваются, по крайней мере, на конец каждого отчетного года. Изменения в ожидаемом сроке полезной службы или ожидаемом объеме будущих экономических выгод от нематериального актива учитываются посредством изменения периода амортизации или метода амортизации по обстоятельствам и рассматриваются как изменения в бухгалтерских оценках. Расходы по амортизации нематериальных активов с ограниченным сроком службы признаются в консолидированном отчете о совокупном доходе в составе расходов согласно назначению нематериального актива. Нематериальные активы с ограниченными сроками полезной службы, в основном, включают следующие классы активов, которые амортизируются прямолинейным методом в течение следующих сроков полезной службы:
Лицензии

4. МАҢЫЗДЫ БУХГАЛТЕРЛІК БАҒАЛАУ ЖӘНЕ ПАЙЫМДАУ
ҚЕХС-ға сәйкес шоғырландырылған қаржылық есептілікті дайындау көрсетілген актив есептілігіне, міндеттемелер мен шартты активтерге және шоғырландырылған қаржылық есептілікті дайындаған күнгі міндеттемелерге әсер ететін бағалар мен жол берулерді, сондай-ақ есептілікте көрсетілген активтерді, міндеттемелерді, кірістерді, шығыстарды және шартты активтер мен есепті кезең ішіндегі міндеттемелерді пайдалануды Топ басшылығының пайдалануын талап етеді. Нақты нәтижелер осы субъективті бағалаулардан ерекшеленуі мүмкін.
Есепті күнге бағаның айқындалмауының болашаққа және өзге де негізгі көздерге қатысты және келесі есепті жыл ішіндегі активтер мен міндеттемелердің теңгерім құнына біршама түзету енгізу қажеттігінен пайда болған елеулі тәуекелді көтеретін негізгі болжамдары төменде қарастырылады:
Мұнай мен газдың қорлары
Мұнай мен газдың қорларын бағалау тозу, ескіру және амортизация бойынша Топтың есеп айырысуында маңызды фактор болып табылады. Топ Қоғамның мұнай-газ инженерлерінің әдістемесіне сәйкес өзінің мұнай мен газ қорларын бағалайды. Қоғамның мұнай-газ инженерлерінің әдістемесі бойынша қорларды бағалау кезінде Топ кен орындарын өңдеуге қатысты инвестициялық шешімдерді қабылдау үшін басшылық та қолданатын ұзақ мерзімді жоспарлық бағаны пайдаланады. Дәлелденген қорларды бағалау үшін жоспарлық бағаларды пайдалану жыл аяғына іркілу бағасын пайдалануға тән тұрақсыздықтың әсерін жояды. Басшылық ұзақ мерзімді жоспарлы бағалар бойынша болжам өнім өндіру бойынша қызметтің ұзақ мерзімді сипатына көбірек сәйкес келеді және мұнай мен газ қорларын бағалау үшін неғұрлым қолайлы негізді береді деп санайды.
Қорлардың барлық бағалау айқындалмаудың кейбір деңгейін білдіреді. Айқындалмаушылық негізінен мұнай деректерді бағалау және түсіндіру сәтінде қол жетімді сенімді геологиялық және инженерлік деректердің көлеміне байланысты.
Айқындалмаушылықтың салыстырмалы деңгейі екі негізгі санаттың біріне қорларды жатқызу арқылы көрсетілуі мүмкін: дәлелденген немесе дәлелденбеген қорлар. Дәлелденбеген қорлармен салыстырғанда дәлелденген қорларды тартуға үлкен айқындылық бар және дәлелденген қорлар оларды тарту мүмкіндігіне қатысты прогрессивті түрде өсіп келе жатқан айқындылықтың болмауын көрсету үшін өңделген және өңделмеген қорларға бұдан әрі бөлінуі мүмкін. Жыл сайын баға талданады және түзетіледі. Түзетулер қолда бар геологиялық деректерді, кәсіпшілік өлшемдерін немесе өнім туралы деректерді; жаңа деректердің болуын; немесе бағалар бойынша болжамдарға өзгерістерді бағалау немесе қайта бағалау салдарынан пайда болады. Қорларды бағалау қайтарымды арттыруға арналған жобалардың қолданылу, пласттың өнімділігіне өзгерістер немесе өңдеу стратегиясына өзгерістер салдарынан қайта қаралауы мүмкін. Дәлелденген қорлар тозуды, ескіруді және амортизацияны есептеу үшін орындалған жұмыстың көлеміне үйлесімді амортизация ставкасын есептеуге пайдаланылады. Топ бастапқы лицензиялық кезең ішінде өндірілетін болады деп күтілетін ретінде осындай көлемді ғана дәлелденген қорларға қосты.
Бұл ұзарту бойынша рәсім нәтижесіне жатқызылатын айқындылықтың болмауынан пайда болды, өйткені лицензияларды ұзарту ең соңында Үкіметтің қарауы бойынша жүзеге асырылады. Топтың лицензиялық кезеңдерін ұзарту және қорлардың көрсетілген қорларын тиісінше ұлғайту, әдетте, тозу бойынша неғұрлым төменгі шығысқа әкеледі және кірістерге біршама әсер етуі мүмкін. Дәлелденген өңделген қорлардағы кему тозуға, ескіруге және амортизацияға (өндірудің тұрақты деңгейі кезінде) аударымдардың ұлғаюына, кірістің кемуіне әкеледі және мүліктің теңгерім құнында тікелей кемуге де әкелуі мүмкін. Салыстырмалы түрде пайдаланылатын кен орындарының саны болған кезде өткен жылмен салыстырғанда қорларды бағалауға кез келген өзгерістер тозуға, ескіруге және амортизацияға аударымдарға біршама әсер етуі мүмкіндігі болады.
Уран қорлары
Уран қорлары активтердің өтелетін құнын бағалау үшін және тозу және амортизация бойынша аударымдарды айқындау үшін пайдаланылатын Қор ақша қаражатының болжанатын қозғалысын бағалаудың негізгі құрамдас бөлігі болып табылады. Уран қорларының сомасын бағалау кезінде геологиялық және барлау деректерін интерпретациялау және барланған (дәлелденген) қорлар мен бағаланған (ықтимал) қорларды айқындау үшін Қазақстан Республикасының минералдық қорлар жөніндегі мемлекеттік комиссиясы анықтаған (ҚМК) есептеу әдістемесінің негізінде қорларды бағалауды жүргізетін геолог-мамандардан Топ есептер алады. Қорларды бағалау сараптамалық бағалауларға және тәжірибеге негізделген. Қорларды бағалау кейбір белгісіздік дәрежесін қамтиды. Белгісіздік негізінен сенімді геологиялық және техникалық ақпараттың толықтығымен байланысты. Бұдан басқа, қорлардың болуы барлық қорлар экономикалық тұрғыдан тиімді негізде алынуы мүмкін дегенді білдірмейді. Қорлардың бағалары жыл сайынғы негізде талданады және түзетіледі. Өндірілуі жоспарланатын уранның мөлшері өндіруді ұлғайту жөніндегі жобаларды жүзеге асыру, өндірістік қуаттағы өзгерістер немесе әзірлеу стратегиясындағы өзгерістер нәтижесінде қайта қаралуы мүмкін. Қорларды өткен жылмен салыстырып бағалаудағы кез келген өзгерістер тозуға, сарқылуға және амортизацияға шығаруға елеулі әсер етуі мүмкін.
Қаржылық емес активтердің құнсыздануы
Егер ақша ағындарын шоғырландыратын активтің немесе бөлімшенің теңгерімдік құны мынадай шамалардың: сатуға арналған шығындар шегерілген әділ құнның және пайдаланудан болатын құндылықтың бірінің ең көбі болып табылатын оның өтелетін құнынан асса құнсыздану орын алады. Сатуға жұмсалған шығындарды шегергендегі әділ құнның есебі ұқсас активтерді сатудың міндетті күші бар коммерциялық мәмілелері бойынша қолда бар ақпаратқа немесе активтің шығарылуына байланысты шегілген қосымша шығындарды шегергенде қадағаланатын нарықтық бағаға негізделеді. Пайдаланудан болатын құндылықтың есебі дисконтталған ақша ағындарының үлгілеріне негізделген. Ақша ағындары бюджеттен келесі 5 (бес) жылға алынады және өзіне ақша ағындарын шоғырландыратын құнсыздану мәніне тексерілетін бөлімше активтерінің нәтижелерін жақсартатын оны жүргізу бойынша Топта әлі міндеттеме немесе болашақтағы елеулі инвестициялар жоқ қайта құрылымдау жөніндегі қызметті қамтиды. Өтелетін құн дисконтталған ақша ағындарының үлгілеріне пайдаланылатын дисконттау ставкасына, сондай-ақ ақша қаражатының күтілетін ағындарына және экстраполяция мақсатында пайдаланылған өсу қарқындарына барынша сезімтал.
Әрбір есепті кезеңде Топ құнсыздану индикаторларының болуын анықтау үшін генерациялайтын ақша қаражатын ("генерациялайтын бірлік") әрбір активті немесе активтердің тобын бағалайды. Егер осындай индикатор болса, сату шығыстарын және пайдалану құнын шегергендегі әділ құнның ең жоғары мәні ретінде қарастырылатын өтелетін құнды тиісті бағалау жүргізіледі. Бұл есептер мұнайдың ұзақ мерзімді бағасы (ағымдағы және тарихи бағаларды, бағалар өзгерістеріндегі үрдістерді және ілеспе факторларды ескере отырып), дисконт ставкалары, операциялық шығындар, болашақтағы капиталға қажеттілік, пайдаланудан шығаруға жұмсалған шығындар және пайдалану сипаттамалары, резервтер және операциялық қызмет (ол өндіру және сату көлемдерін қамтиды) сияқты бағалаулар мен жол берімдерді пайдалануды қамтиды.
Осы бағалаулар мен жол берілімдер тәуекелдер мен белгісіздіктерге ұшырағыш. Осылайша мән-жайдағы өзгерістер осы болжамдарға әсер етеді деген ықтималдық бар, бұл активтердің өтелетін құнына және/немесе генерациялайтын бірлікке әсер етуі мүмкін. Әділ құн хабарланған және осындай мәмілені жасауға дайын тараптардың арасындағы мәміледе нарықтық жағдайларда активті және/немесе генерациялайтын бірлікті сатудан алынуы мүмкін сома ретінде айқындалады. Мұнай-газ активтерінің әділ құны әдетте активтерді ұзақ уақыт пайдаланудан туындайтын болашақтағы есептік ақша ағындарының ағымдағы құны ретінде айқындалады, ол болашақтағы кеңею жоспарларының құны және ықтимал шығу, нарықтың тәуелсіз қатысушысы назарға алуы мүмкін жол берімдерді пайдалану сияқты бағалауларды қамтиды. Болашақтағы ақша ағындары дисконттау ставкасы бойынша келтірілген құнға дейін дисконтталады, ол ставка ақша мен активке тән тәуекелдердің уақытша құнының ағымдағы нарықтық бағасын көрсетеді.
Барлау және бағалау жөніндегі активтер қайта өңдеу жөніндегі материалдық және материалдық емес активтерге ауыстыру сәтінде немесе құнсыздану индикаторлары болған кезде құнсызданудың болуы мәніне тестіленеді.

4. СУЩЕСТВЕННЫЕ БУХГАЛТЕРСКИЕ ОЦЕНКИ И СУЖДЕНИЯ
Подготовка консолидированной финансовой отчетности в соответствие с МСФО требует от руководства использования оценок и допущений, которые влияют на отраженные в отчетности активы, обязательства и условные активы и обязательства на отчетную дату, а также отраженные в отчетности активы, обязательства, доходы, расходы и условные активы и обязательства за отчетный период. Фактические результаты могут отличаться от этих оценок.
Основные допущения о будущем и прочие основные источники неопределенности в оценках на отчетную дату, которые могут послужить причиной существенных корректировок балансовой стоимости активов и обязательств в течение следующего финансового года, рассматриваются ниже:
Запасы нефти и газа
Запасы нефти и газа являются существенным фактором в расчетах Группы по износу, истощению и амортизации. Группа оценивает свои запасы нефти и газа в соответствии с методикой Общества нефтегазовых инженеров. При оценке запасов по методике Общества нефтегазовых инженеров, Группа использует долгосрочные плановые цены, которые также используются руководством для принятия инвестиционных решений относительно разработки месторождения. Использование плановых цен для оценки доказанных запасов устраняет влияние нестабильности, присущей использованию цен спот на конец года. Руководство считает, что допущения по долгосрочным плановым ценам больше соответствуют долгосрочному характеру деятельности по добыче и предоставляют наиболее подходящую основу для оценки запасов нефти и газа.
Все оценки запасов подразумевают некоторую степень неопределенности. Неопределенность в основном зависит от объема надежных геологических и инженерных данных, доступных на момент оценки и интерпретации таких данных.
Относительная степень неопределенности может быть выражена посредством отнесения запасов в одну из двух основных категорий: доказанные или недоказанные запасы. Существует большая определенность в извлечении доказанных запасов в сравнении с недоказанными запасами и доказанные запасы могут быть далее подразделены на разработанные и неразработанные запасы для обозначения прогрессивно возрастающей неопределенности в отношении возможности их извлечения. Ежегодно оценки анализируются и корректируются. Корректировки возникают вследствие оценки или переоценки уже имеющихся геологических данных, промысловых параметров или данных о добыче; наличии новых данных; или изменениях в допущениях по ценам. Оценки запасов также могут быть пересмотрены вследствие действия проектов для повышения отдачи, изменений в производительности пласта или изменений в стратегии разработки. Доказанные разработанные запасы используются для расчета ставок амортизации пропорционально объему добычи для начисления износа, истощения и амортизации. Группа включила в доказанные запасы только такие объемы, которые, как ожидается, будут добыты в течение первоначального периода по контракту на недропользование.
Это вызвано неопределенностью, относящейся к результату процедуры по продлению, так как продление лицензий, в конечном счете, осуществляется по усмотрению Правительства. Увеличение в периодах по контрактам на недропользование Группы и соответствующее увеличение в указанных размерах запасов обычно приводит к более низким расходам по износу и может оказать существенное влияние на доходы. Снижение в доказанных разработанных запасах приведет к увеличению отчислений на износ, истощение и амортизацию (при постоянном уровне добычи), к снижению дохода и также может привести к прямому снижению балансовой стоимости имущества. При относительно небольшом количестве эксплуатируемых месторождений, существует возможность того, что любые изменения в оценке запасов по сравнению с предыдущим годом, могут оказать существенное влияние на будущие отчисления на износ, истощение и амортизацию.
Запасы урана
Запасы урана являются основным компонентом оценок прогнозируемого движения денежных средств Группы, которые используются для оценки возмещаемой стоимости соответствующих долгосрочных активов и для определения отчислений по износу и амортизации. При оценке суммы запасов урана Группа получает отчеты от специалистов геологов, которые проводят оценку запасов на основе методики подсчетов, определенной Государственной Комиссией Республики Казахстан по минеральным запасам (ГКЗ), для интерпретации геологических и разведочных данных и определения разведанных запасов (доказанных) и оцененных запасов (вероятных). Оценка запасов основана на экспертных оценках и опыте. Оценка запасов включает некоторую степень неопределенности. Неопределенность в основном связана с полнотой достоверной геологической и технической информации. Кроме того, наличие запасов не означает, что все запасы будут извлечены на экономически эффективной основе. Оценки запасов анализируются и корректируются на ежегодной основе. Количество урана, планируемого к добыче, может пересматриваться в результате осуществления проектов по увеличению добычи, изменений в производственных мощностях или изменений в стратегии разработки. Любые изменения в оценке запасов по сравнению с предыдущим годом могут оказать существенное влияние на будущие отчисления на износ, истощение и амортизацию.
Обесценение нефинансовых активов
Обесценение имеет место, если балансовая стоимость актива или подразделения, генерирующего денежные потоки, превышает его возмещаемую стоимость, которая является наибольшей из следующих величин: справедливая стоимость за вычетом затрат на продажу и ценность от использования. Расчет справедливой стоимости за вычетом затрат на продажу основан на имеющейся информации по имеющим обязательную силу коммерческим сделкам продажи аналогичных активов или на наблюдаемых рыночных ценах за вычетом дополнительных затрат, понесенных в связи с выбытием актива. Расчет ценности от использования основан на модели дисконтированных денежных потоков. Денежные потоки строятся на основании бюджета на следующие 5 (пять) лет и не включают в себя деятельность по реструктуризации, по проведению которой у Группы еще не имеется обязательств, или существенные инвестиции в будущем, которые улучшат результаты активов проверяемого на предмет обесценения подразделения, генерирующего денежные потоки. Возмещаемая стоимость наиболее чувствительна к ставке дисконтирования, используемой в модели дисконтированных денежных потоков, а также к ожидаемым притокам денежных средств и темпам роста, использованным в целях экстраполяции.
В каждом отчетном периоде Группа оценивает каждый актив или группу активов, генерирующих денежные средства ("генерирующая единица"), для определения наличия индикаторов обесценения. Если такой индикатор существует, проводится надлежащая оценка возмещаемой стоимости, которая рассматривается как более высокое значение из справедливой стоимости за минусом расходов на реализацию и стоимости от использования. Эти расчеты требуют использования оценок и допущений, таких как долгосрочные цены на нефть, уран и металлы (учитывая текущие и исторические цены, тенденции в изменениях цен и сопутствующие факторы), ставки дисконта, операционные затраты, будущая потребность в капитале, затраты на вывод из эксплуатации и эксплуатационные характеристики, резервы и операционная деятельность (что включает объемы добычи и продажи).
Эти оценки и допущения подвержены рискам и неопределенности. Таким образом, существует вероятность того, что изменения в обстоятельствах окажут влияние на эти прогнозы, что может оказать влияние на возмещаемую стоимость активов и/или генерирующей единицы. Справедливая стоимость определяется как сумма, которая может быть получена от продажи актива и/или генерирующей единицы на рыночных условиях в сделке между осведомленными и готовыми совершить такую сделку сторонами. Справедливая стоимость нефтегазовых и горнорудных активов определяется, обычно, как текущая стоимость расчетных будущих денежных потоков, возникающих от продолжающегося использования активов, которая включает такие оценки, как стоимость планов расширения в будущем и потенциальное выбытие, использование допущений, которые может принять во внимание независимый участник рынка. Будущие денежные потоки дисконтируются до приведенной стоимости по ставке дисконтирования, которая отражает текущую рыночную оценку временной стоимости денег и риски, присущие активу.
Активы по разведке и оценке тестируются на предмет наличия обесценения в момент перевода в материальные и нематериальные производственные активы или при наличии индикаторов обесценения.

2013 жылы Топ жиынтық кіріс туралы шоғырландырылған есепте негізгі құралдардың құнсыздануынан болатын шығынды 67.179 миллион теңге (2012: 86.143 миллион теңге) сомасында таныды, ол негізінен "Өзенмұнайгаз" АҚ ұзақ активтерінің құнсыздануына жатады (7-ескертпе).
Топтың басшылығы құнсыздану индикаторларының болуына байланысты "Өзенмұнайгаз" АҚ ("ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" АҚ (бұдан әрі - "ҚМГ ҰК") еншілес ұйымы) активтерінің өтелетін құнына бағалау жүргізді. Құнсызданудың негізгі индикаторлары соңғы екі жылдың ішінде жоспарланған көлемдермен салыстырғанда өндіріс көлемдерінің елеулі түрде азаюы және ұлғайып отырған операциялық және күрделі шығындар болып табылады. Бағалау нәтижелері ӨМГ активтерінің ағымдағы құнының өтелетін бағалық құнынан 75 миллиард теңгеге асатындығын көрсетті, бұл 2012 жылы құнсызданудан болатын шығынды тануға әкеп соқтырды (7-ескертпе). Өтелетін құнды бағалау дисконтталған ақша ағындарының әдісімен алынған Топ басшылығының әділ құнды бағалауына негізделді.
2013 жылғы сәуірде Топтың басшылығы ӨМГ ұзақ мерзімді активтерінің өтелетін құнының бағасын жаңартты және 2013 жылға арналған шоғырландырылған қаржылық есептілікте 56 миллиард теңгеге қосымша құнсыздануды таныды. Қосымша құнсыздану, бірінші кезекте, экспорттық кеден бажының бір тонна үшін 40 АҚШ долларынан 2013 жылғы 12 сәуірде болған бір тонна үшін 60 АҚШ долларына дейін ұлғаюына байланысты.
2013 жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын жыл үшін Топтың басшылығы ӨМГ ұзақ мерзімді активтерінің өтелетін құнына тағы бағалау жүргізді. Бағалау нәтижелері ӨМГ ұзақ мерзімді активтерінің теңгерімдік құны бағаланған өтелетін құннан айтарлықтай ерекшеленбейтінін көрсетті, және осылайша, басшылық бұрын есептелген құнсыздануды сторнираған жоқ және 2013 жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын жыл үшін құнсыздану бойынша қандай да бір қосымша сома есептемеді. Бағалау нәтижелері өндіру көлеміне, шикі мұнайды сату бағасына және теңгенің АҚШ долларына шаққандағы айырбастау бағамына жататын жол берілімдерге барынша сезімтал.
Өндірудің пайдаланылған бейіні аккредиттелген консалтингілік мұнай-газ тараптық компаниясының бағасына негізделген, және жуықтағы 5 (бес) жылдың ішінде өндіру өсімін 7% жеткізуді көздейді. Егер өндіру бейіні бағалау барысында пайдаланылғаннан 5% жоғары немесе төмен болса, ол құнсыздануды 65 миллиард теңгеден астамға азайтуға немесе тиісінше құнсыздануды 65 миллиард теңгеден астамға ұлғайтуға әкеп соқтырар еді. Егер де өндіру өзгермейді және 2013 жылдың деңгейінде қалады деп болжанса, онда бағаланған өтелетін құн 65 миллиард теңгеден астам азаяр еді.

В 2013 году Группа признала убыток от обесценения основных средств в размере 67.179 миллионов тенге (2012: 86.143 миллиона тенге) в консолидированном отчете о совокупном доходе, который в основном относится к обесценению долгосрочных активов АО "Озенмунайгаз" (Примечание 7).
Руководство Группы провело оценку возмещаемой стоимости активов АО "Озенмунайгаз" (далее "ОМГ") (дочерняя организация АО "Национальная Компания "КазМунайГаз" (далее – "НК КМГ")), ввиду наличия индикаторов обесценения. Основными индикаторами обесценения являются существенное снижение объемов производства по сравнению с запланированными объемами на протяжении последних двух лет и увеличивающиеся операционные и капитальные затраты. Результаты оценки показали, что текущая стоимость долгосрочных активов ОМГ превышает оценочную возмещаемую стоимость на 75 миллиардов тенге, что привело к признанию убытка от обесценения в 2012 году (Примечание 7). Оценка возмещаемой стоимости была основана на оценке справедливой стоимости руководством Группы, полученной методом дисконтированных денежных потоков.
В апреле 2013 года руководство Группы обновило оценку возмещаемой стоимости долгосрочных активов ОМГ и признало дополнительное обесценение на 56 миллиардов тенге в консолидированной финансовой отчетности за 2013 год. Дополнительное обесценение, в первую очередь, связано с увеличением экспортной таможенной пошлины с 40 долларов США за тонну до 60 долларов США за тонну, которое произошло 12 апреля 2013 года.
За год, закончившийся 31 декабря 2013 года, руководство Группы снова провело оценку возмещаемой стоимости долгосрочных активов ОМГ. Результаты оценки показали, что балансовая стоимость долгосрочных активов ОМГ не отличалась существенно от оцененной возмещаемой стоимости, и, таким образом, руководство не сторнировало ранее начисленное обесценение и не начисляло какие-либо дополнительные суммы по обесценению за год, закончившийся 31 декабря 2013 года. Результаты оценки наиболее чувствительны к допущениям, относящимся к объемам добычи, цене реализации сырой нефти и обменному курсу тенге к доллару США.
Использованный профиль добычи основан на данных последнего бизнес плана Группы, и предусматривает рост добычи на 7% в течение ближайших 5 (пяти) лет. Если бы профиль добычи был на 5% выше или ниже той, что была использована в ходе оценки, это бы привело к увеличению оцененной возмещаемой стоимости более чем на 65 миллиардов тенге или к уменьшению оцененной возмещаемой стоимости более чем на 65 миллиардов тенге, соответственно. Если бы предполагалось, что добыча не изменялась и оставалась на уровне 2013 года, тогда оцененная возмещаемая стоимость уменьшилась бы на более чем 65 миллиардов тенге.

Brent шикі мұнайының бағасы туралы қабылданған жол берілімдері тәуелсіз салалық зерттеу ұйымының мұнай бағасының орташа тарихи дисконтына түзетілген болжамдарымен үйлесімділіктегі нарықтық болжамдарға негізделеді. Егер Brent шикі мұнайының болжанатын бағасы бағалау барысында пайдаланылғаннан 5% жоғары немесе төмен болса, ол құнсыздануды 40 миллиард теңгеден астамға азайтуға немесе тиісінше құнсыздануды 45 миллиард теңгеден астамға ұлғайтуға әкеп соқтырар еді. Егер Brent шикі мұнайының болжанатын бағасы өзгермей бағалау сәтінде шикі мұнай бағасы болып табылатын бір баррель үшін 108,3 АҚШ доллары деңгейінде қалса, онда бұл бағаланған өтелетін құн 40 миллиард теңгеден астамға ұлғайтуға әкелер еді.
АҚШ долларында деноминирозацияланған мұнайдың сатылуын қайта есептеу үшін құнсыздануды бағалау күнінде бір АҚШ долларына 185 теңге айырбастау бағамы пайдаланылды. Бұл бағам доллар үшін плюс/минус
3 теңге айырмамен 185 теңге деңгейіндегі айырбастау бағамы жаңа валюта дәлізі қойылғаны туралы 2014 жылғы 11 ақпанда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі жариялаған мәлімдемеге негізделді. Егер теңгенің АҚШ долларына шаққандағы айырбастау бағамы бағалау барысында пайдаланылған 5% жоғары немесе төмен болса, бұл бағаланған өтелетін құнның 35 миллиард теңгеден астамға ұлғаюына немесе бағаланған өтелетін құнның 35 миллиард теңгеден астамға азаюына әкелер еді.
Болжанатын ақша ағындары 2021 жылы ӨМГ жер қойнауын пайдалану келісімшарт мерзімінің өту күнімен шектелді. 2018 жылға дейінгі шығындар бекітілген бюджеттің және бизнес жоспардың және 2014 жылғы ақпандағы теңге девальвациясынан кейін операциялық және күрделі шығындардағы ықтимал өзгерістер туралы басшылықтың ағымдағы бағасы негізінде енгізілді. Ақша ағындарының ауқымды бөлігі осы кезеңнен кейін басшылықтың бағалауды жүргізу кезінде қолында болған ең үздік деген бағалауына негізделген күрделі шығындарды қоспағанда, Қазақстанның болжанатын инфляция ставкасын қолдану жолымен болжанды. Бағалаудың мақсаттары үшін шығыстарды қысқарту мақсатында жер қойнауын пайдалану келісімшартының мерзімі өтуінің алдындағы соңғы жылдардағы операциялық және күрделі шығындарды басшылық айтарлықтай азайта алмайды деп болжанған болатын. Алынған барлық ақша ағындары салық салудан кейінгі капиалдың 13,09% мөлшеріндегі орташа құны ("WACC") пайдаланыла отырып, дисконтталды.
Басшылық "Өзенмұнайгаз" АҚ активтерінің құнсыздануы жөніндегі шығыстар іс жүзіндегі өндіру болашақтағы кезеңдерде құнсызданудың ағымдағы бағасында пайдаланылған болжамнан асқан жағдайда немесе шикі мұнай нарықтық бағасының елеулі ұлғаюының индикаторлары пайда болған кезде сторнирлануы мүмкін деп санайды.
Гудвилдің өтелімдігі
Rompetrol Group N.V., Downstream Romania, Dyneff

Принятые допущения о цене сырой нефти Brent были основаны на рыночных ожиданиях в совокупности с прогнозами независимой отраслевой исследовательской организации, скорректированными на средний исторический дисконт цены на нефть. Если бы предполагаемая цена сырой нефти Brent была на 5% выше или ниже той, что была использована в ходе оценки, это привело бы к уменьшению обесценения более чем на 40 миллиардов тенге или увеличению обесценения более чем на 45 миллиардов тенге, соответственно. Если бы предполагаемая цена сырой нефти Brent не изменялась и оставалась на уровне 108,3 доллара США за баррель, что является ценой сырой нефти на дату оценки, это бы привело к увеличению оцененной возмещаемой стоимости более чем на 40 миллиардов тенге.
Для пересчета реализации нефти, деноминированной в долларах США, был использован обменный курс 185 тенге к доллару США. Данный курс был основан на заявлении, опубликованном Национальным Банком Республики Казахстан 11 февраля 2014 года о том, что будет установлен новый валютный коридор обменного курса на уровне 185 тенге за доллар плюс/минус 3 тенге. Если бы предполагаемый обменный курс тенге к доллару США был бы на 5% выше или ниже того, что был использован в ходе оценки, это бы привело к увеличению оцененной возмещаемой стоимости более чем на 35 миллиардов тенге или к уменьшению оцененной возмещаемой стоимости более чем на 35 миллиардов тенге, соответственно.
Предполагаемые денежные потоки были ограничены датой истечения контракта на недропользование ОМГ в 2021 году. Затраты до 2018 года были включены на основе утвержденного бюджета и бизнес плана и текущих оценок руководства о возможных изменениях в операционных и капитальных затратах после девальвации тенге в феврале 2014 года. Большая часть денежных потоков после этого периода была спрогнозирована путем применения предполагаемой ставки инфляции Казахстана, за исключением капитальных затрат, которые были основаны на наилучшей оценке руководства, имеющейся на дату проведения оценки. Для целей оценки предполагалось, что руководство не сможет существенно уменьшить операционные и капитальные затраты в последние годы перед истечением срока контракта на недропользование с целью сокращения расходов. Все полученные денежные потоки были дисконтированы с использованием средневзвешенной стоимости капитала после налогообложения ("WACC") в размере 13,09%.
Руководство считает, что расходы по обесценению долгосрочных активов АО "Озенмунайгаз" могут быть сторнированы в будущих периодах при условии, что фактическое производство в будущих периодах превысит ожидания, использованные в текущей оценке обесценения, или при появлении индикаторов значительного увеличения рыночной цены сырой нефти.
Возмещаемость гудвилла
Rompetrol Group N.V., Downstream Romania, Dyneff

"Нефтепереработка" және "Downstream Romania" бөлімшелерінің өтелетін құны басшылық бел жыл кезеңге мақұлдаған қаржы жоспарларының дисконтталған ақша ағындары қолданыла отырып, пайдаланудан болған құндылық негізінде анықталды. 2013 жылғы ақша ағындары болжамына қолданылатын дисконттау ставкасы 9,7% тең (2012: 10,1%), ал осы бес жыл кезең ішіндегі ақша ағындары өсудің 1,5% ставкасы (2012: 1,5%) қолданыла отырып экстраполизацияланды, бұл осы өнеркәсіптегі ұзақ мерзімді өсудің орташа ставкасымен үйлеседі. Қалдық құнға арналған капиталдандыру ставкасы 8,2% (2012: 8,6%) құрайды.
Dyneff бөлімшесінің өтелетін құны басшылық бел жыл кезеңге мақұлдаған қаржы жоспарларының дисконтталған ақша ағындары қолданыла отырып, пайдаланудан болған құндылық негізінде анықталды.
2013 жылғы ақша ағындары болжамына қолданылатын дисконттау ставкасы 8% (2012: 6,6%) тең, ал осы бес жыл кезең ішіндегі ақша ағындары өсудің 1,5% ставкасы (2012: 1,5%) қолданыла отырып экстраполизацияланды, бұл осы өнеркәсіптегі ұзақ мерзімді өсудің орташа ставкасымен үйлеседі. Қалдық құнға арналған капиталдандыру ставкасы 6,5% (2012: 5,1%) құрайды.
"Нефтепереработка", "Downstream Romania" және "Dyneff" іске асыруға жұмсалатын шығындарды шегергенде әділ құнды есептеу кезінде қолданылатын негізгі жол берілімдер
Іске асыруға жұмсалатын шығындарды шегеріп пайдаланудан болатын құндылықтарды есептеу кезінде қолданылатын негізгі жол берілімдер мынадай түрде ұсынылады:
* Операциялық пайда;
* Дисконттау ставкалары;
* Жоспарлы кезеңнің шегінен тыс ақша ағындарын экстраполяциялау үшін пайдаланылған өсу қарқындары.
Операциялық пайда – ақша қаражатын жинақтайтын бөлімшелердің таза кірістеріне негізделетін операциялық пайда.
Дисконттау ставкалары – ақша ағындарын жинақтайтын әрбір бөлімшеге тән тәуекелдерді ағымдағы нарықтық бағалауын көрсетеді. Дисконттау ставкасы саладағы капиталдың орташа өлшемді құнын есептеу негізінде есептелген. Бұдан әрі осы ставка ақша ағындарын тудыратын бөлімшеге жатқызылған қандай да болмасын нақты тәуекелге нарықтың бағалауын көрсету үшін түзетілген, ол үшін болашақтағы болжамдар түзетілмеген
Өсу қарқынын бағалау – осы сала бойынша жарияланған зерттеулерге негізделген нормалар.
"Нефтепереработка", "Downstream Romania" және "Dyneff" жол берілімдеріндегі өзгерістерге сезімталдық
Басшылықтың пікірі бойынша, ақша ағындарын жинақтайтын бірліктер үшін құндылықтың бағасын пайдалануға қатысты жоғарыда көрсетілген негізгі жол берілімдердің кез келгеніндегі ешқандай қолайлы өзгеріс келесі абзацта ашылған жағдайлардан басқа бірліктің ағымдағы құнынан айтарлықтай артуды тудырмайды. 2013 жылғы 31 желтоқсанда ағымдағы үлгі бойынша рентабельділіктің шегі операциялық қызметтен түсетін пайда 67% азайған кезде "Нефтепереработка" бөлімшелері үшін 72,3%, "Downstream Romania" бөлімшелері үшін 72,3% және "Dyneff" бөлімшелері үшін 66% жетеді.
ПМХЗ

Возмещаемая стоимость подразделений "Нефтепереработка" и "Downstream Romania" была определена на основании ценности от использования с применением дисконтированных денежных потоков от финансовых планов, одобренных руководством на пятилетний период. Ставка дисконтирования, применимая к прогнозу денежных потоков в 2013 году, равна 9,7% (2012: 10,1%), а денежные потоки в течение данного пятилетнего периода экстраполировались с применением 1,5% ставки роста (2012: 1,5%), что совпадает со средней ставкой долгосрочного роста в данной промышленности. Ставка капитализации для остаточной стоимости составляет 8,2% (2012: 8,6%).
Возмещаемая стоимость подразделения Dyneff была определена на основании ценности от использования с применением дисконтированных денежных потоков от финансовых планов, одобренных руководством на пятилетний период. Ставка дисконтирования, применимая к прогнозу движения денежных потоков в 2013 году, равна 8% (2012: 6,6%), а денежные потоки в течение данного пятилетнего периода экстраполировались с применением 1,5% ставки роста (2012: 1,5%), что совпадает со средней ставкой долгосрочного роста в данной промышленности. Ставка капитализации для остаточной стоимости в 2013 году составляет 6,5% (2012: 5,1%).
Основные допущения, применявшиеся при расчете справедливой стоимости за вычетом затрат на реализацию "Нефтепереработка", "Downstream Romania" и "Dyneff"
Основные допущения, применявшиеся при расчете ценности от использования за вычетом расходов на реализацию, представлены следующим образом:
- Операционная прибыль;
- Ставки дисконтирования;
- Темпы роста, использованные для экстраполяции денежных потоков за пределами планового периода.
Операционная прибыль – операционная прибыль, которая основывается на чистых доходах подразделений, генерирующих денежные средства.
Ставки дисконтирования – ставки дисконтирования, которые отражают текущие рыночные оценки рисков, характерных для каждого подразделения, генерирующего денежные потоки. Ставка дисконтирования была вычислена на основании расчета средневзвешенной стоимости капитала в отрасли. В дальнейшем, данная ставка была откорректирована для отражения оценки рынка на какой-либо конкретный риск, относящийся к подразделению, генерирующему денежные потоки, для которой будущие прогнозы не были откорректированы.
Оценка темпа роста – нормы, которые основаны на опубликованных исследованиях по данной отрасли.
Чувствительность к изменениям в допущениях "Нефтепереработка", "Downstream Romania", и "Dyneff"
По мнению руководства, в отношении оценки ценности от использования для единиц, генерирующих денежные потоки, никакое приемлемое изменение в любом из указанных выше основных допущений не вызовет значительного превышения текущей стоимости единицы над ее возмещаемой стоимостью, кроме случаев раскрытых в следующем абзаце. На 31 декабря 2013 года порог рентабельности по текущей модели достигается при уменьшении прибыли от операционной деятельности на 67% для подразделения "Нефтепереработка", 72,3% для подразделения "Downstream Romania" и 66% для подразделения "Dyneff".
ПНХЗ

ПМХЗ өтелетін құны басшылық бес жыл мерзімге бекіткен қаржы жоспарларына негізделген дисконтталған ақша ағындары қолданылып пайдаланудан түскен құндылықтардың негізінде анықталды. Болжанатын ақша ағындарына қолданылатын дисконттау ставкасы 11,34% құрады (2012: 11,8%), ал бес жылдық мерзімнің шегінен тысқары ақша ағындары 4,3% тең (2012: 3,67%) өсу қарқыны ескеріле отырып, экстраполизацияланды. Қалдық құнға арналған капиталдандыру ставкасы 7 % құрайды (2012: 8,1%).
Пайдаланудан түсетін құндылықты есептеу кезінде қолданылатын негізгі жол берілімдер
* Шикі мұнай мен мұнай өнімдерін өндіру көлемі;
* EBITDA жоспарланған мәні;
* 2013-2017 жылдардағы күрделі шығындар;
* Дисконттау ставкалары.
Шикі мұнай мен мұнай өнімдерін өндіру көлемі – ПМХЗ жаңғыртуға дейін және одан кейін 1 тонна шикі мұнайды қайта өңдеу кезінде мұнай өнімдерін шығару жөніндегі Топтың болжамдары болып табылады.
EBITDA жоспарланған мәні – 2016 және 2017 жылдары ПМХЗ жаңғыртылған өндірістік қуаттарын қолданысқа енгізудің салдарынан мұнай өнімдерін сатудан түсетін түсім өседі дегенді ескере отырып түзетілген өткен кездің тәжірибесі негізінде анықталған EBITDA жоспарланған мәні болып табылады.
Күрделі шығындар – күрделі шығындар мыналарды білдіреді: а) ПМХЗ қайта жөндеу және жаңғырту жөніндегі шығындар; б) активтің ағымдағы жай-күйін ұстау үшін қажетті шығындар.
Дисконттау ставклары – ақша қаражатын генерациялайтын әрбір бөлімшеге тән тәуекелдердің ағымдағы нарықтық бағаларын көрсететін дисконттау ставкалары. Дисконттау ставкасы саладағы капиталдың орташа салмақталған құнын есептеп шығарудың негізінде есептелді. Одан әрі аталған ставка ақша ағындарын генерациялайтын бөлімшеге жататын, ол үшін болашақта бағаланатын ақша ағындары түзетілмеген қандай да бір нақты тәуекелдегі нарықты бағалау үшін түзетілді.
Жол берілімдердегі өзгерістерге сезімталдық

Возмещаемая стоимость ПНХЗ была определена на основании ценности от использования с применением дисконтированных денежных потоков, основанных на финансовых планах, утвержденных руководством на пятилетний срок. Ставка дисконтирования, применяемая к прогнозируемым денежным потокам, составила 11,34% (2012: 11,8%), а денежные потоки за пределами пятилетнего срока были экстраполированы с учетом темпа роста, равного 4,3% (2012: 3,67%). Ставка капитализации для остаточной стоимости составляет 7% (2012: 8,1%).
Основные допущения, применявшиеся при расчете ценности от использования
- Объем выработки сырой нефти и нефтепродуктов;
- Запланированное значение EBITDA;
- Капитальные затраты в 2013-2017 годах;
- Ставки дисконтирования.
Объем выработки сырой нефти и нефтепродуктов – являются прогнозами Группы по выходу нефтепродуктов при переработке 1 тонны сырой нефти до и после модернизации ПНХЗ.
Запланированное значение EBITDA – является запланированным значением EBITDA, определенным на основе прошлого опыта, которое скорректировано с учетом того, что выручка от реализации нефтепродуктов возрастет вследствие введения в действие модернизированных производственных мощностей ПНХЗ в 2016 и 2017 годах.
Капитальные затраты – капитальные затраты представляют собой затраты: а) по реконструкции и модернизации ПНХЗ; б) затраты, необходимые для поддержания текущего состояния актива.
Ставки дисконтирования – ставки дисконтирования, которые отражают текущие рыночные оценки рисков, характерных для каждого подразделения, генерирующего денежные средства. Ставка дисконтирования была вычислена на основании расчета средневзвешенной стоимости капитала в отрасли. В дальнейшем, данная ставка была откорректирована для отражения оценки рынка на какой-либо конкретный риск, относящийся к подразделению, генерирующему денежные потоки, для которой будущие оценочные денежные потоки не были откорректированы.
Чувствительность к изменениям в допущениях

ПМХЗ гудвилінің өтелетін құнын бағалаудың нәтижелері негізгі жол берілімдердің, атап айтқанда, WACC дисконттау ставкасының, сондай-ақ EBITDA терминалдық кезеңіндегі жоспарланған мәнінің өзгерімен байланысты жол берілімдердің өзгерісіне сезімтал болып табылады. Дисконттау ставкасының 11,3%-ден 12.3% дейін 1%-ға жоғарылауы гудвиллдің теңгерімдік құнының өтелетін құннан 9.508 миллион теңгеге асып кетуіне әкеп соқтырады. Терминалдық кезеңде жоспарланған EBITDA мәнінің 15,1%-дан 12,1% дейін 3%-ға жоғарылауы гудвиллдің 52.673 миллион теңгеге құнсыздануына әкеп соқтырады, осындай мән-жайлардың кезінде гудвилдің өтелетін құны 35.880 миллион теңгеге тең болады.

Результаты оценки возмещаемой стоимости гудвилла ПНХЗ являются чувствительными к изменению основных допущений, в частности, допущений, связанных с изменением ставки дисконтирования WACC, а также запланированного значения EBITDA в терминальном периоде. Повышения ставки дисконтирования на 1% с 11,3% до 12.3%, приведет к тому, что балансовая стоимость гудвилла превысит возмещаемую стоимость на 9.508 миллионов тенге. Понижение запланированного в терминальном периоде значения EBITDA на 3% с 15,1% до 12,1% приведет к обесценению гудвилла на 52.673 миллиона тенге, при таких обстоятельствах возмещаемая стоимость гудвилла будет равна 35.880 миллионам тенге.

Теңге бағамының АҚШ долларына қатысы бойынша 5% төмендеуі гудвилдің толығымен құнсыздануына және ПМХЗ ұзақ мерзімді активтерінің 78.510 миллион теңгеге құнсыздануына әкеп соқтырады. Мұндай жағдайда ПМХЗ ұзақ мерзімді активтерінің өтелетін құны 13.009 миллион теңгеге тең болады.
Тау-кен өнеркәсібі
Топ тау-кен сегменті бойынша гудвилдің өтелетін құнын есептеп шығару үшін мына төмендегідей ставкалар мен кезеңдерді пайдаланады:

Понижение курса тенге по отношению к доллару США на 5% приведет к полному обесценению гудвилла и к обесценению долгосрочных активов ПНХЗ на 78.510 миллионов тенге. В таком случае возмещаемая стоимость долгосрочных активов ПНХЗ будет равна 13.009 миллионам тенге.
Горнорудная промышленность
Группа использует следующие ставки и периоды для расчета возмещаемой стоимости гудвилла по горнорудному сегменту:

2013
2012
Дисконттау ставкасы
12,08%
7%
Болжанатын өсу қарқыны
2%-5,2%
3%
Кезең, жыл
15
16
Ақша ағындарын болжау басшылық бекіткен кен орнының ұзақтығының мерзімі негізге алына отырып кен орнындағы өндірудің есепті көлемінің шамасына негізделген барлау жүргізілген қорлардың, болжанатын ақша ағындарының бекітілген көлемдері негізінде анықталды. Өндіріс көлемдері мемлекеттің бекітілген стратегияларымен келісілді және активтерді болашақтағы сатып алулар және инвестициялардан түсетін ақша қаражаты жылыстауы ескеріле отырып, генерациялаушы бірліктің өндірістік қуатына негізделген. Дамудың ұзақ мерзімді қарқындары Global Insight алынған макроэкономикалық және салалық болжамдарға негізделді. Болжамды ақша ағындарының есебінде пайдаланылатын бағалар "Ux Consulting LLC" тәуелсіз ресми көзі пайдаланыла отырып айқындалады. 2013 жылы уранға нарықтық бағаның төмендеуі нәтижесінде Топ 4.945 миллион теңге (2012: ноль) сомасында құнсыздану шығынын таныды.
Активтердің істен шығуы бойынша міндеттемелер
Өндірістік мұнай-газ активтері
Белгілі бір келісімшарттардың талаптары бойынша заңнамаға және номативтік-құқықтық актілеріге сәйкес Топтың негізгі құралдарды демонтаждау және жою және кез келген кен орындарындағы жер учакелерін қалпына келтіру бойынша заңды міндеттемелері болады. Атап айтқанда, Топтың міндеттемелері барлық өнімді ұңғымаларды біртіндеп жабуға және құбыр арналарын, ғимараттарды демонтаждау және келісім-шарт аумағын қалпына келтіру сияқты түпкілікті жабу бойынша қызметке жатады. Жер қойнауын пайдалану келісімшартының қолданылу мерзімі Топтың қарауы бойынша ұзартылмайтындықтан, түпкілікті жабу бойынша міндеттемелерді өтеудің есеп мерзімі әрбір жер қойнауын пайдалану келісімшартыны кезеңі аяқталған күн болып табылады. Егер активтерді жою бойынша міндеттемелер кен орындарын экономикалық жағынан негіздемелі түрде пайдалануды аяқтау өткенде өтелуі қажет болса, онда көрсетілген міндеттемені ұңғымаларды жою бойынша қосымша шығыстарды және жабу бойынша соңғы шығыстардың біршама өсіруі мүмкін. Ұңғымаларды жоюды қаржыландыру бойынша Топтың міндеттемелерінің және түпкілікті жабу бойынша шығыстардың көлемі тиісті келісім-шарттардың және қолданыстағы заңнаманың талаптарына байланысты.
Ешқандай да міндеттемелер жер қойнауын пайдалану келісімшарты кезеңі соңында түпкілікті жою және түпкілікті жабу бойынша мұндай шығыстарды қаржыландыру бойынша келісімшарт та, заңнама да білгілі бір міндеттемені түсіндірмеген сол жағдайларда танылмайды. Мұндай шешімді қабылдау кейбір айқындылықтың болмауымен және біршама байымдаулармен түсіндіріледі. Басшылықтың мұндай міндеттемелердің болуына немесе болмауына қатысты бағасы Үкіметтің саясаты мен тәжірибесіндегі немесе жергілікті салалық тәжірибеге өзгерістермен бірге өзгеруі мүмкін.
Топ активтердің істен шығуы бойынша міндеттемелерді әрбір келісімшарт бойынша бөлек есептейді. Міндеттемелердің сомасы инфляцияның күтілетін деңгейіне түзетілген және қазақстандық нарыққа тән тәуекелдерге түзетілген өтпелі экономикамен елдің мемлекеттік борышы бойынша орташа тәуекелсіз пайыздық ставканы пайдалана отырып дисконтталған міндеттемелерді өтеу үшін күтілетін, талап етілетін ретіндегі бағаланған шығындардың ағымдағы құны болып табылады.
Активтердің істен шығауы бойынша міндеттеме әрбір есепті күнге қайта қаралады және "Негізгі құралдардың объектісін пайдаланудан шығару, олар орналасқан учаскедегі табиғи ресурстарды қалпына келтіру бойынша міндеттемелерге және өзге де осыған ұқсас міндеттемелерге өзгерістер" 1 КИБЕХС сәйкес ең үздік бағаны көрсету үшін түзетіледі.
Жабуға болашақтағы шығындарды бағалау кезінде мәнді бағалар мен басшылық жасаған байымдаулар пайдаланылды. Бұл міндеттемелердің көпшілігі алыс болашаққа жатқызылады және заңнама талаптарындағы түсініксіздіктен басқа, Топтың бағасына активтерді жою технологиясындағы, шығындардағы және салалық тәжірибедегі өзгерістер әсер етуі мүмкін.
Түпкілікті жабуға шығындарға жатқызылатын дайындықтың болмауы күтілетін ақша ағындарын дисконттау әсерінен кемітіледі. Топ ағымдағы жылдың бағасын және ұзақ мерзімді инфляция деңгейінің орташа мәнін пайдалана отырып, ұңғымаларды болашақ жою құнын бағалайды.

2013
2012
Ставка дисконтирования
12,08%
7%
Прогнозируемый темп роста
2%-5,2%
3%
Период, лет
15
16
Прогнозирование денежных потоков определено на основе утвержденных объемов разведанных запасов, прогнозируемых денежных потоков, основанных на величине расчетного объема добычи на месторождении исходя из срока продолжительности месторождения, утвержденного руководством. Объемы производства согласованы с утвержденными государством стратегиями, и основаны на производственной мощности генерирующей единицы с учетом будущих приобретений активов и оттока денежных средств от инвестиций. Долгосрочные темпы роста основаны на макроэкономических и отраслевых прогнозах, полученных из Global Insight. Цены, используемые в расчете прогнозных денежных потоков определяются с использованием независимого официального источника "Ux Consulting LLC". В 2013 году, в результате снижения рыночных цен на уран, Группа признала убыток от обесценения в сумме 4.945 миллионов тенге (2012: ноль).
Обязательства по выбытию активов
Нефтегазовые производственные активы
По условиям определенных контрактов на недропользование, в соответствии с законодательством и нормативно-правовыми актами, Группа несет юридические обязательства по демонтажу и ликвидации основных средств и восстановлению земельных участков на каждом из месторождений. В частности, к обязательствам Группы относятся постепенное закрытие всех непроизводительных скважин и действия по окончательному прекращению деятельности, такие как демонтаж трубопроводов, зданий и рекультивация контрактной территории, а также выводу из эксплуатации и обязательств по загрязнению окружающей среды на каждом производственном участке. Так как срок действия контрактов на недропользование не может быть продлен по усмотрению Группы, допускается, что расчетным сроком погашения обязательств на месторождении по окончательному закрытию является дата окончания каждого контракта на недропользование. Если бы обязательства по ликвидации активов должны были погашаться по истечении экономически обоснованного окончания эксплуатации месторождений, то отраженное обязательство значительно возросло бы вследствие включения всех расходов по ликвидации скважин и конечных расходов по закрытию. Объем обязательств Группы по финансированию ликвидации скважин и затрат по окончательному закрытию зависит от условий соответствующих контрактов на недропользование и действующего законодательства.
Обязательства не признаются в тех случаях, когда ни контракт на недропользование, ни законодательство не подразумевают определенного обязательства по финансированию таких расходов по окончательной ликвидации и окончательному закрытию в конце срока контракта на недропользование. Принятие такого решения сопровождается некоторой неопределенностью и существенными суждениями. Оценки руководства касательно наличия или отсутствия таких обязательств могут измениться вместе с изменениями в политике и практике Правительства или в местной отраслевой практике.
Группа рассчитывает обязательства по выбытию активов отдельно по каждому контракту. Сумма обязательства является текущей стоимостью оцененных затрат, которые как ожидается, потребуются для погашения обязательства, скорректированных на ожидаемый уровень инфляции и дисконтированных с использованием средних безрисковых процентных ставок по государственному долгу стран с переходной экономикой, скорректированных на риски, присущие казахстанскому рынку.
Обязательство по выбытию активов пересматривается на каждую отчетную дату и корректируется для отражения наилучшей оценки согласно КИМСФО 1 "Изменения в обязательствах по выводу из эксплуатации объекта основных средств, восстановлению природных ресурсов на занимаемом им участке и иных аналогичных обязательствах".
При оценке будущих затрат на закрытие и выбытие активов использовались существенные оценки и суждения, сделанные руководством. Большинство этих обязательств относится к отдаленному будущему и помимо неясности в законодательных требованиях, на оценки Группы могут оказать влияние изменения в технологии демонтажа активов, затратах и отраслевой практике.
Неопределенности, относящиеся к затратам на окончательное закрытие и выбытие активов, уменьшаются за счет влияния дисконтирования ожидаемых денежных потоков. Группа оценивает стоимость будущей ликвидации скважин, используя цены текущего года и среднее значение долгосрочного уровня инфляции.

Ұзақ мерзімді инфляция және Топ кәсіпорындары бойынша міндеттемелерді айқындау үшін пайдаланылған дисконттау ставкалары 2013 жылғы 31 желтоқсанда 2%-дан 5,6% дейін және 6%-дан 8% дейін болды, тиісінше (2012 жылы: 1,9%-дан 5,0% дейін және 4,94%-дан 7,9% дейін). Активтерді істен шығару бойынша міндеттемелер бойынша резервтегі өзгерістер 22-ескертпеде ашылған.
Магистралдық мұнай-газ құбырлары
2012 жылғы 4 шілдеде күшіне енген "Магистралдық құбыр туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Топтың пайдалану аяқталғаннан кейін магистралдық құбырды (мұнай құбырын) жою жөніндегі және кейіннен қоршаған ортаны қалпына келтіру, оның ішінде жерді қайта культивациялау жөніндегі заңды міндеттемесі бар. Бұл, егер мұнайды Топтың құбырлары бойынша тасымалдайтын жер қойнауын пайдаланушылардың мұнай қоры толық сарқылған жағдайда мүмкін болады.
Құбырларды жою және жерді қайта культивациялау жөніндегі міндеттемелердің резерві Қазақстан Республикасында қолданылатын техникалық қағидаларға және нормаларға (1 км құбырды бөлшектеу жөніндегі шығындардың сомасы 2.891 мың теңгені құрайды) сәйкес бөлшектеу және қайта культивациялау бойынша жұмыстарды жүргізудің Топ есептеген құнының негізінде бағаланады. Резервтердің сомасы міндеттемені орындаудың күтілетін мерзімі (17 жыл) ішіндегі инфляцияның болжанатын ставкасы және төменде көрсетілген есепті жылдың аяғындағы дисконт ставкасы қолданыла отырып, есепті кезеңнің аяғында анықталды.
Пайыз түрінде
2013
2012
31 желтоқсандағы дисконттау ставкасы
6,01%
6,01%
31 желтоқсандағы инфляция коэффициенті
5,60%
5,60%
Дисконттау ставкасын есептеу Қазақстан Республикасының мемлекеттік облигациялары бойынша тәуекелдік емес ставкаларға негізделеді.

Долгосрочная инфляция и ставки дисконтирования, использованные для определения обязательства в консолидированном бухгалтерском балансе по предприятиям Группы, на 31 декабря 2013 года были в интервале от 2% до 5,6% и от 6% до 8%, соответственно (2012: от 1,9% до 5,0% и от 4,94% до 7,9%, соответственно). Изменения в резерве по обязательствам по выбытию активов раскрыты в Примечании 22.
Магистральные нефте-газопроводы
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О магистральном трубопроводе", вступившим в силу 4 июля 2012 года, АО "КазТрансОйл" (далее "КТО"), дочерняя организация НК КМГ, имеет юридическое обязательство по ликвидации магистрального трубопровода (нефтепровода) после окончания эксплуатации и последующему проведению мероприятий по восстановлению окружающей среды, в том числе по рекультивации земель. Это возможно в случае, если полностью истощены запасы нефти недропользователей, транспортирующих нефть по трубопроводам Группы.
Резерв под обязательство по ликвидации трубопроводов и рекультивации земель оценивается на основе рассчитанной Группой стоимости проведения работ по демонтажу и рекультивации в соответствии с действующими в Республике Казахстан техническими правилами и нормами (сумма затрат по демонтажу трубопровода за 1 км составляет 2.891 тысяча тенге). Сумма резерва была определена на конец отчетного периода с применением прогнозируемой ставки инфляции за ожидаемый срок исполнения обязательства (17 лет), и ставки дисконта на конец отчетного периода, представленных ниже.
В процентном выражении
2013
2012
Ставка дисконтирования на 31 декабря
6,01%
6,01%
Ставка инфляции на 31 декабря
5,60%
5,60%
Расчет ставки дисконтирования основывается на безрисковых ставках по государственным облигациям Республики Казахстан.

2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша құбырларды жою және жерді қайта культивациялау жөніндегі міндеттемелер резервінің теңгерімдік құны 16.668 миллион теңгені (2012: 15.531 миллион теңге) құрады.
Залалды жою жөніндегі шығындарды бағалау табиғатты қорғау талаптары мен заңнаманың интерпретацияларында ықтимал өзгерістерге ұшырағыш. Бұдан басқа, осындай шығындарды бағалаудағы белгісіздіктер баламаларда, жою, бұзылған жерді қалпына келтіру әдістеріндегі ықтимал өзгерістерді, дисконт деңгейлері мен инфляция ставкасын және осы міндеттеме басталатын кезеңді қамтиды.
Басшылық Топтың еншілес ұйымы "Интергаз Орталық Азия" АҚ ("ИОА") міндеттемелеріне қатысты жоғарыда көрсетілген заң қолданылмайды деп санайды, өйткені ИОА магистралдық газ құбырының иесі болып табылмайды, ол өз қызметін ИОА мен Үкіметтің арасындағы Концессия шартының негізінде жүзеге асырады. Концессия шартының талаптарына сәйкес ИОА газ құбырлары желісін басқаруды 2017 жылғы 14 маусымға дейін міндеттенеді, бұл мерзімді қосымша 10 (он) жылға ұзарту мүмкіндігі бар, содан кейін газ құбырлары Мемлекеттің меншігіне берілетін болады. Демек, ИОА газ құбырларын жою бойынша ешқандай сома 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша танылған жоқ.
Экологиялық оңалту
Топ бағалау да жасайды және экологиялық тазарту жұмыстары мен оңалтуға міндеттемелер бойынша резервтер қалыптастыру бойынша пайымдау шығарады. Қоршаған ортаны қорғауға шығындар капиталдандырылады немесе олардың болашақ экономикалық пайдасына қарай шығыстарға жатқызылады. Өткен қызметте пайда болған қазіргі жағдайға жатқызылатын және болашақ экономикалық пайдасы жоқ шығындар шығыстарға жатқызылады.
Міндеттемелер шығындар туралы ағымдағы ақпарат және қалпына келтіру жөніндегі күтілетін жоспарлар негізінде анықталады және егер рәсімдер мерзімі тиісті органдармен келісілмесе, дисконтталмаған негізде ескеріледі. Топтың экологиялық оңалту резерві Топ қолданыстағы қазақстандық және еуропалық нормативтік базаның талаптарын сақтауға қажетті күтілетін шығындарды тәуелсіз бағалауға негізделген басшылықтың үздік бағасын білдіреді. Топ осы міндеттемені 2014 жылдың жылдық бюджетіне енгізілген шығындардың бір бөлігін қоспағанда, ұзақ мерзімді ретінде жіктеді. Экологиялық оңалту жөніндегі резервтерге қатысты іс жүзіндегі шығындар заңнамадағы және нормативтік-құқықтық актілердегі өзгерістер салдарынан бағалардан, қоғамдық күтулерден, тазарту технологияларындағы аумақтық жағдайлар мен өзгерістерді анықтау мен талдаудан ерекшеленуі мүмкін. Экологиялық оңалтуға жататын қосымша белгісіздіктер 40-ескертпеде ашылған. Экологиялық оңалтудағы міндеттемелер бойынша резервтегі өзгерістер 22-ескертпеде ашылған.
Әлеуметтік активтер салуға арналған резервтер

По состоянию на 31 декабря 2013 года балансовая стоимость резерва по обязательству по ликвидации трубопроводов и рекультивации земель составила 16.668 миллионов тенге (2012: 15.531 миллионов тенге).
Оценки затрат по устранению ущерба подвержены потенциальным изменениям в природоохранных требованиях и интерпретациях законодательства. Кроме того, неопределенности в оценках таких затрат включают потенциальные изменения в альтернативах, методах ликвидации, восстановления нарушенных земель, уровней дисконта и ставки инфляции и периода, в течение которого данное обязательство наступит.
В отношении обязательств АО "Интергаз Центральная Азия" ("ИЦА"), другой дочерней организации НК КМГ, руководство считает, что вышеуказанный закон к ней не применим, так как ИЦА не является собственником магистрального газопровода, а осуществляет свою деятельность на основе Договора Концессии между ИЦА и Правительством. Согласно условиям Договора Концессии ИЦА обязуется управлять сетью газопроводов до 14 июня 2017 года, с возможностью продления срока на дополнительные 10 (десять) лет, после которых газопроводы будут переданы в собственность Государства. Следовательно, никакие суммы по ликвидации газопроводов ИЦА не были признаны по состоянию на 31 декабря 2013 года.
Экологическая реабилитация
Группа также делает оценки и выносит суждения по формированию резервов по обязательствам на экологические очистительные работы и реабилитацию. Затраты на охрану окружающей среды капитализируются или относятся на расходы в зависимости от их будущей экономической выгоды. Затраты, которые относятся к существующему состоянию, вызванному прошлой деятельностью и не имеющие будущей экономической выгоды, относятся на расходы периода.
Обязательства определяются на основании текущей информации о затратах и ожидаемых планах по рекультивации и учитываются на недисконтированной основе, если сроки процедур не согласованы с соответствующими органами. Резерв Группы на экологическую реабилитацию представляет собой наилучшие оценки руководства, основанные на независимой оценке ожидаемых затрат, необходимых для того, чтобы Группа соблюдала требования существующих казахстанских и европейских регуляторных требований. Группа классифицировала данное обязательство как долгосрочное, за исключением части затрат, включенных в годовой бюджет 2014 года. В отношении резервов по экологической реабилитации, фактические затраты могут отличаться от оценок вследствие изменений в законодательстве и нормативно-правовых актах, общественных ожиданий, обнаружения и анализа территориальных условий и изменений в технологиях очистки. Дополнительные неопределенности, относящиеся к экологической реабилитации, раскрыты в Примечании 40. Изменения в резерве по обязательствам за ущерб окружающей среде раскрыты в Примечании 22.
Резервы на строительство социальных активов

2013 жылғы 31 желтоқсанда өзге де резервтер мынадай Астана қаласында "Қазақстан тарихының мұражайы" (ҚМГ ҰК), "Телерадио кешенінің ғимараты", "Астана қаласындағы көп функционалды мұз сарайы" (ҚТЖ ҰК), "Щушинск-Бурабай гольф-клубы" (ҚМГ ҰК) және сияқты объектілер салу және Мәскеу қаласында "Дүниежүзілік көрме орталығы" объектісін қайта жөндеу (ҚМГ ҰК) жөніндегі міндеттемелері бойынша резервтерді қамтиды. Құрылысын салуға арналған резервтер бойынша шығыстар капиталда Акционерге бөлу ретінде танылды (17.5-ескертпе). Резервтегі ұлғаю негізінен Үкіметтің Қазақстан тарихының мұражайын салу (23.551 миллион теңге), Щушинск-Бурабай гольф-клубын салу (13.321 миллион теңге) жөніндегі қосымша тапсырмаларынан, сондай-ақ басқа объектілерді салуға арналған резервтерді бастапқы бағалаудағы өзгерістерден туындады. Құрылыс шығындарын бастапқы бағалаудағы өзгерістер резервтердің сомасына әсер етуі мүмкін және мұндай өзгерістердің жиынтық әсері елеулі болуы мүмкін. Топ құнның уақытша тиімділігі елеулі болмайды деп санайды.
Негізгі құралдар объектілерінің пайдалы қызмет мерзімі
Топ әрбір есепті күнгі негізгі құралдардың пайдалы қызметінің қалған мерзімін қайта қарайды және егер күту өткен бағалаудан ерекшеленген жағдайда, өзгерістер 8 "Есеп саясаты, есеп бағаларындағы өзгерістер және қателер" БЕХС-ке сәйкес есеп бағалауларындағы өзгерістер ретінде ескеріледі.
Кейінге қалдырылған салық жөніндегі активтер
Кейінге қалдырылған салық жөніндегі активтер салық салынатын уақытша айырмалар мен осындай шығыстардың коммерциялық сипатының негізделетіндігі мүмкіндігі бар дәрежеде барлық резервтер мен ауыстырылған салық шығындары бойынша танылады. Басшылықтың елеулі пайымдаулары жоспарланатын деңгей мен кірістілік уақытының негізінде танылуы мүмкін кейінге қалдырылған салық жөніндегі активтерді бағалау үшін талап етіледі. Кейінге қалдырылған салық жөніндегі танылған активтердің сомасы 2013 жылғы 31 желтоқсанда 42.084 миллион теңгені құрады (2012: 77.964 миллион теңге). Неғұрлым нақты ақпарат 35-ескертпеде қамтылған.
Салық салу
Күрделі салық заңнамасын интерпретациялауға, салық заңнамасындағы өзгерістерге, сондай-ақ болашақтағы салық салу кірісін алу сомалары мен мерзімдеріне қатысты белгісіздік бар. Топ халықаралық операцияларының елеулі әр алуандығын, сондай-ақ ұзақ мерзімді сипатын және қолда бар шарттық қатынастардың күрделілігін ескергенде, іс жүзіндегі нәтижелер мен қабылданған жол берілімдердің арасындағы айырма, немесе осындай жол берілімдердің болашақтағы өзгерістері табыс салығы бойынша шығыстардың немесе кірістердің көрсетілген есептілігіне болашақта түзетулерге әкелуі мүмкін. Негізді жол берілімдерді негізге ала отырып, Топ ол өз қызметін жүзеге асыратын елдің салық органдары жүргізетін салық аудитінің ықтимал салдарларына резервтер жасайды.
Осындай резервтердің шамасы әртүрлі факторларға, мысалы, бұрынғы аудиттердің нәтижелеріне және салық төлеуші компанияның және тиісті салық органының салық заңнамасының әртүрлі интерпретацияларына байланысты. Интерпретациядағы осындай әр түрліліктер Топтың тиісті компаниясы тіркелген елде басым болатын жағдайларға байланысты мәселелердің көп саны бойынша туындауы мүмкін.

На 31 декабря 2013 года прочие резервы в основном включают резервы под обязательства по строительству следующих объектов: "Музей истории Казахстана" (НК КМГ), "Многофункциональный ледовый дворец в г. Астана" (НК КТЖ), "Щучинско-Боровской гольф-клуб" (НК КМГ) и реконструкции объекта "Всемирный выставочный центр" в г. Москва (НК КМГ). Расходы по резерву на строительство были признаны в капитале в качестве распределения Акционеру (Примечание 17.5). Увеличение в резерве вызвано, в основном, дополнительными поручениями Правительства по строительству Музея истории Казахстана (23.551 миллион тенге), Щучинско-Боровского гольф-клуба (13.321 миллион тенге), а также изменениями в первоначальной оценке резервов на строительство других объектов. Изменения в первоначальной оценке затрат на строительство могут повлиять на сумму резервов, и суммарный эффект таких изменений может быть существенным. Группа считает, что временной эффект на стоимость является незначительным.
Срок полезной службы объектов основных средств
Группа пересматривает оставшийся срок полезной службы основных средств на каждую отчетную дату и, в случае если ожидания отличаются от предыдущей оценки, изменения учитываются перспективно как изменения в учетных оценках в соответствии с МСБУ 8 "Учетная политика, изменения в расчетных оценках и ошибки".
Активы по отсроченному налогу
Активы по отсроченному налогу признаются по всем резервам и перенесенным налоговым убыткам в той степени, в которой существует вероятность того, что будут обоснованы налогооблагаемые временные разницы и коммерческий характер таких расходов. Существенные суждения руководства требуются для оценки активов по отсроченному налогу, которые могут быть признаны на основе планируемого уровня и времени доходности. Сумма признанных активов по отсроченному налогу на 31 декабря 2013 года составляла 42.084 миллиона тенге (2012: 77.964 миллионов тенге). Более подробная информация содержится в Примечании 35.
Налогообложение
В отношении интерпретации сложного налогового законодательства, изменений в налоговом законодательстве, а также сумм и сроков получения будущего налогооблагаемого дохода существует неопределенность. С учетом значительного разнообразия международных операций Группы, а также долгосрочного характера и сложности имеющихся договорных отношений, разница, возникающая между фактическими результатами и принятыми допущениями, или будущие изменения таких допущений могут повлечь за собой будущие корректировки уже отраженных в отчетности сумм налогооблагаемых доходов и расходов. Основываясь на обоснованных допущениях, Группа создает резервы под возможные последствия налогового аудита, проводимого налоговыми органами стран, в которых она осуществляет свою деятельность.
Величина подобных резервов зависит от различных факторов, например, от результатов предыдущих аудитов и различных интерпретаций налогового законодательства компанией-налогоплательщиком и соответствующим налоговым органом. Подобные различия в интерпретации могут возникнуть по большому количеству вопросов в зависимости от условий, преобладающих в стране, в которой зарегистрирована соответствующая компания Группы.

Салық тәуекелдерін бағалау кезінде басшылық, егер қосымша салықтарды салық органдары есептейтін болса, ол сәтті шағымдана алады деп Топ дауласпайтын немесе санамайтын салық заңнамасын сақтамаудың белгілі салаларының ықтимал міндеттемелері ретінде қарайды. Мұндай анықтау мәнді пайымдауларды шығаруды талап етеді және салық заңнамасы мен нормативтік құқықтық актілердегі өзгерістер, жер қойнауын пайдалануға Топтың келісім-шарттарында салық салу талабына түзету, салық талқылауларынан өзі күтетін шешімдер бойынша күтілетін нәтижелерді және сәйкестікті тексеруге салық органдары жүзеге асыратын нәтижені анықтау нәтижесінде өзгеруі мүмкін. 22-ескертпеде ашылған салық тәуекелдері бойынша резерв, негізінен, 2002 жылдан бастап 2006 жылды қоса алғандағы кезеңге шикі мұнайды экспорта сатуға қатысты трансферттік баға белгілеу туралы қазақстандық заңнаманы Топтың қолдануына жатқызылады. Салық салуға жатқызылған қалған айқындылықтың болмауы 40-ескертпеде ашылған.
Қаржылық құралдардың әділ құны
Қаржы жағдайы туралы шоғырландырылған есепте танылған қаржы құралдарының және қаржы міндеттемелерінің әділ құны осы активті нарықтар негізінде анықталмайтын жағдайларда, ол дисконтталған ақша ағындарының моделін қоса алғанда, бағалау әдістерін пайдалана отырып, анықталады. Осы модельдердің бастапқы деректері ретінде мүмкіндігінше бақыланатын нарықтардан ақпарат пайдаланылады, алайда бұл іс жүзінде жүзеге асырылмайтын болған сол жағдайларда, әділ құнды белгілеу үшін пайымдаудың белгілі бір үлесі талап етіледі. Пайымдау өтімділік тәуекелі, кредит тәуекелі және құбылмалылық ретінде осындай бастапқы деректердің есебін қамтиды. Осы факторларға қатысты болжамдарға өзгерістер шоғырландырылған қаржы есептілігінде көрсетілген қаржы құралдарының әділ құнына әсер етуі мүмкін. Барынша толық ақпарат 39-ескертпеде келтірілген.
Қызметкерлерге сыйақы жөніндегі міндеттеме
Топ зейнетке шыққаннан кейінгі белгіленген төлемдер және осыған байланысты ағымдағы қызметтердің құны бойынша міндеттемелердің ағымдағы құнын анықтау үшін бағалаудың актуарлық әдісін пайдаланады (23-ескертпе). Бұл сыйақы болжанылған жұмыс істеп жатқан және жұмыстан кеткен қызметкерлердің болашақтағы мінездемелеріне қатысты демографиялық жорамалдарды (жұмыста немесе одан кейін қайтыс болу, персонал санының өзгеруі бойынша статистика және басқалар), сондай-ақ қаржылық жорамалдарды (дисконттау ставкасы, болашақтағы жылдық материалдық көмек, болашақтағы жылдық ең төменгі жалақы, темір жол билетінің болашақтағы орташа құны) пайдалануды талап етеді. Пайдаланылған жол берулер туралы толық ақпарат 23-ескертпеде келтірілген.
Клиенттерге және қаржы мекемелеріне қарыздар бойынша құнысызданудан болған шығындар
Әрбір есепті күнге Топ құнсызданудан болатын шығындар пайдалар мен шығындар туралы есепте ескерілуі қажеттілігін бағалау үшін клиенттер мен кредит мекемелеріне қарыздардың әрқайсысы бойынша өздерінің маңыздылығына талдау жүргізеді. Атап айтқанда, басшылықтың пайымдауы құнсызданудан болатын шығынды анықтау кезінде болашақ ақша ағынының сомасы мен мерзімін бағалауда талап етіледі. Мұндай ақша ағынын бағалау кезінде Топ қарыз алушының қаржы жағдайы мен құнсыздануды іске асырудың таза құны туралы пайымдаҰлар шығарады. Бұл бағалар факторлар қатарында жорамалдарға негізделген және нақты нәтижелері болашақта резервке өзгерістер әкелетін өзгелер болуы мүмкін.
Содан соң, бөлек-бөлек бағаланған және құнсызданбаған қарыздар және барлық жекеше маңызы жоқ қарыздар жиынтықта, оған қатысты объективті куәлік бар, бірақ әсері анық болып табылмайтын шығын жағдайы болуының салдарында резерв құру қажеттілігін анықтау үшін ұқсас тәуекел сипаттамалары бар активтер тобында бағаланады.

При оценке налоговых рисков, руководство Группы рассматривает в качестве возможных обязательств известные сферы несоблюдения налогового законодательства, которые Группа не может оспорить или не считает, что она сможет успешно обжаловать, если дополнительные налоги будут начислены налоговыми органами. Такое определение требует вынесения существенных суждений и может изменяться в результате изменений в налоговом законодательстве и нормативно-правовых актах, поправок в условия налогообложения в контрактах Группы на недропользование, определения ожидаемых результатов по ожидающим своего решения налоговым разбирательствам и результата осуществляемой налоговыми органами проверки на соответствие. Резерв по налогам, раскрытый в Примечании 22, в основном, относится к применению Группой казахстанского законодательства о трансфертном ценообразовании в отношении экспортной реализации сырой нефти на период с 2002 по 2006 годы. Остальные неопределенности, относящиеся к налогообложению, раскрыты в Примечании 40.
Справедливая стоимость финансовых инструментов
В случаях, когда справедливая стоимость финансовых инструментов и финансовых обязательств, признанных в консолидированном бухгалтерском балансе, не может быть определена на основании данных активных рынков, она определяется с использованием методов оценки, включая модель дисконтированных денежных потоков. В качестве исходных данных для этих моделей по возможности используется информация с наблюдаемых рынков, однако в тех случаях, когда это не представляется практически осуществимым, требуется определенная доля суждения для установления справедливой стоимости. Суждения включают учет таких исходных данных как риск ликвидности, кредитный риск и волатильность. Изменения в допущениях относительно данных факторов могут оказать влияние на справедливую стоимость финансовых инструментов, отраженную в консолидированной финансовой отчетности. Более подробная информация приведена в Примечании 39.
Обязательство по вознаграждениям работникам
Группа использует актуарный метод оценки для определения текущей стоимости обязательств по установленным выплатам после выхода на пенсию и связанную с этим текущую стоимость услуг (Примечание 23). Это требует использования демографических предположений в отношении будущих характеристик действительных и ушедших работников, которым полагаются вознаграждения (смертность в течение работы и после, статистика по изменению численности персонала, и прочее), а также финансовые предположения (ставка дисконтирования, будущая годовая финансовая помощь, будущая годовая минимальная заработная плата, будущая средняя цена железнодорожного билета). Подробная информация об использованных допущениях приведена в Примечании 23.
Убытки от обесценения займов клиентам и финансовым учреждениям
На каждую отчетную дату Группа проводит анализ своих существенных по отдельности займов клиентам и кредитным учреждениям, для того, чтобы оценить, должен ли убыток от обесценения быть учтен в отчете о совокупном доходе. В частности, суждения руководства требуются в оценке суммы и сроков, будущих денежных потоков при определении убытка от обесценения. При оценке таких денежных потоков, Группа выносит суждения о финансовом положении заемщика и чистой стоимости реализации обеспечения. Эти оценки основаны на допущениях по ряду факторов, и фактические результаты могут быть иными, что приведет к будущим изменениям в резерве.
Затем, займы, которые были оценены по отдельности, и которые не обесценились и все несущественные по отдельности займы, оцениваются в совокупности, в группах активов с аналогичными характеристиками риска, для определения того, необходимо ли формировать резерв вследствие наступления случаев убытка, в отношение которых имеется объективное свидетельство, но влияние не является очевидным.

Жиынтық бағалау кредиттік қоржын деректерін (кредит сапасы, мерзімін ұзарту деңгейі, кредитті пайдалану, қамтамасыз етуге қарыздың қарым-қатынасы және т.б. сындылар), тәуекелдер мен экономикалық көрсеткіштер шоғырлануын (оның ішінде жұмыссыздық деңгейі, жылжымайтын мүлікке бағалар индекстері, ел тәуекелі және әртүрлі бөлек топтардың жұмыс көрсеткіштері) назарға алады. Клиенттер және кредит мемекемелеріне қарыздарды құнсыздандыру бойынша шығындар 10 және 11-ескертпелерде біршама егжей-тегжейлі ашылған.
Күмәнді дебиторлық берешек бойынша резервтер
Топ күмәнді дебиторлық берешек бойынша резерв құрады. Біршама пайымдаулар күмәнді борыштарды анықтау кезінде пайдаланылады. Күмәнді борыштарды анықтау кезінде клиенттердің тарихи әрі күтілетін мінез-құлқы қаралады. Экономикадағы өзгерістер немесе клиенттің жеке шарты осы шоғырландырылған қаржылық есептілікте күмәнді берешек бойынша резервті түзетуді талап етуі мүмкін. 2013 жылғы
31 желтоқсандағы жағдай бойынша күмәнді борыштар бойынша резервтер 96.396 миллион теңге (2012: 85.089 миллион теңге) мөлшерінде құрылды (13 және 15-ескертпелер).
5. САТЫП АЛУЛАР
"Қазцинк" ЖШС сатып алу
2013 жылғы 1 ақпанда Қор "Қазцинк" ЖШС-дағы жалпы сомасы 248.838 миллион теңге (әрбір компанияның құны 82.946 миллион теңгені құрады) қатысу үлесінің 9,9407% иеленетін "Logic Business" ЖШС, "Logic Invest Capital" ЖШС және "Дана" инвестициялық үйі" ЖШС жарғылық кпиталына қатысу үлестерінің 100% сатып алу жолымен "Қазцинк" ЖШС жарғылық капиталына қатысу үлесінің 29,8221% сатып алды. Қор "Қазцинк" ЖШС-дағы осы қатысу үлестерін "Тау-кен Самұрық" АҚ жарғылық капиталына беруді жоспарлап отыр. Сатып алу 255.000 миллион теңге сомасындағы купондық облигацияларды орналастырудан түскен және Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінен сатып алынған қаражаттың есебінен жүзеге асырылды (19-ескертпе). Облигациялардың айналым мерзімі жылдық 0,01% мөлшеріндегі купондық сыйақысымен 50 жылды құрайды.
"Қазцинк" ЖШС-дағы қатысу үлестері Топтың қысқартылған шоғырландырылған аралық қаржылық есептілінде үлестік қатысу әдісі бойынша ескеріледі. "Қазцинк" ЖШС-ны сатып алу қысқартылған шоғырландырылған аралық қаржылық есептілікте сатып алу әдісі бойынша ескерілді.
Сәйкестендіргіш активтер мен міндеттемелердің әділ құнындағы үлестің сатып алу күніндегі сомасы мынадай түрде көрсетілген:
Миллион теңгемен
Ұзақ мерзімді активтер
206.890
Қысқа мерзімді активтер
44.237
Активтердің жиыны
251.127
Ұзақ мерзімді міндеттемелер
(27.307)
Қысқа мерзімді міндеттемелер
(23.360)
Міндеттемелердің жиыны

Совокупная оценка принимает во внимание данные по кредитному портфелю, (такие как кредитное качество, уровни просрочки, использование кредита, соотношение займа к обеспечению и пр.), концентрацию риска и экономические показатели (в том числе уровень безработицы, индексы цен на недвижимость, страновой риск и показатели работы различных отдельных групп). Убыток по обесценению займов клиентам и кредитным учреждениям более детально раскрыт в Примечаниях 10 и 11.
Резервы по сомнительной дебиторской задолженности
Группа формирует резервы по сомнительной дебиторской задолженности. Значительные суждения используются при определении сомнительных долгов. При определении сомнительных долгов рассматривается историческое и ожидаемое поведение клиентов. Изменения в экономике, индустрии или индивидуальные условия клиента могут потребовать корректировок резерва по сомнительной задолженности в данной консолидированной финансовой отчетности. По состоянию на 31 декабря 2013 года резервы по сомнительным долгам были сформированы в размере 96.396 миллионов тенге (2012: 85.089 миллионов тенге) (Примечания 13 и 15).
5. ПРИОБРЕТЕНИЯ
Приобретение ТОО "Казцинк"
1 февраля 2013 года Фонд приобрел 29,8221% доли участия в уставном капитале ТОО "Казцинк" путем приобретения 100% долей участия в уставном капитале ТОО "Logic Business", ТОО "Logic Invest Capital" и ТОО "Инвестиционный дом "Дана", владеющих по 9,9407% доли участия в ТОО "Казцинк", на общую сумму 248.838 миллионов тенге (стоимость каждой компании составила 82.946 миллионов тенге). Приобретение было осуществлено за счет средств, поступивших от размещения купонных облигаций Фонда на сумму 255.000 миллионов тенге и выкупленных Национальным Банком Республики Казахстан (Примечание 19). Срок обращения облигаций составляет 50 лет с купонным вознаграждением в размере 0,01% годовых.
Доля участия в ТОО "Казцинк" учитывается по методу долевого участия в консолидированной финансовой отчетности Группы. Приобретение ТОО "Казцинк" было учтено в консолидированной финансовой отчетности по методу покупки.
Справедливая стоимость идентифицируемых активов и обязательств на дату приобретения представлена следующим образом:
В миллионах тенге
Долгосрочные активы
206.890
Краткосрочные активы
44.237
Итого активы
251.127
Долгосрочные обязательства
(27.307)
Краткосрочные обязательства
(23.360)
Итого обязательства

(50.667)
Таза активтер
200.460
Сыйақының әділ құны
248.838
Гудвилл
48.378
2013 жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын жыл ішіндегі Топтың шоғырландырылған таза пайдасы сатып алынған күннен бастап 2013 жылғы 31 желтоқсанға дейін "Қазцинк" ЖШС-ның 6.364 миллион теңге мөлшеріндегі таза пайдасындағы 29,8221% үлеске келетін пайда үлесін қамтиды.
2012 жылғы сатып алу
Қарашығанақ Жобалық консорциумындағы қатысу үлесін сатып алу
2012 жылы 28 маусымда Қазақстан Республикасы Мұнай және Газ министрлігі және Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетінің атынан Үкімет және Қарашығанақ жобасының қатысушылары (бұдан әрі – "Консорциум" немесе "КПО") шартқа қол қойды, оған сәйкес Үкімет ҚПО-дағы 10%-дық үлесін сатып алды. Сатып алынған 10%-дық үлестің әділ құны 2 миллиард АҚШ доллары
(300 миллиард теңге) мөлшерінде бағаланды, соның ішінде 150 миллиард теңгені Үкімет ақшалай қаражат түрінде төледі, ал қалған бөлігі салықтар бойынша міндеттемелер есебінен ескерілді.

(50.667)
Чистые активы
200.460
Справедливая стоимость вознаграждения
248.838
Гудвилл
48.378
Консолидированная чистая прибыль Группы за год, закончившийся 31 декабря 2013 года, включает долю прибыли, приходящуюся на 29,8221% долю в ТОО "Казцинк" с даты приобретения по 31 декабря 2013 года в размере 6.364 миллиона тенге.
Приобретения в 2012 году
Приобретение доли участия в Карачаганакском Проектном Консорциуме
28 июня 2012 года Правительство, в лице Министерства нефти и газа и Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан, и участники Карачаганакского проекта (далее – "Консорциум" или "КПО") подписали договор, согласно которого Правительство приобрело 10%-ю долю в КПО. Справедливая стоимость приобретенной 10%-й доли была оценена в размере 2 миллиарда долларов США (300 миллиардов тенге), из которых 150 миллиардов тенге Правительство выплатило денежными средствами, а оставшаяся часть была зачтена в счет обязательств по налогам.

Үкімет "Өнімді бөлу туралы түпкілікті келісімдегі үлестерді басқару компаниясы" (бұдан әрі "ӨБТКҮБК") жаңа кәсіпорны құрылды және ӨБТ КҮБК капиталына жобадағы сатып алынған 10%-дық үлесті беруді жүзеге асырды. Бұдан әрі, Үкіметтің 2012 жылғы 3 мамырдағы № 570 қаулысына сәйкес 2012 жылы 28 маусымда Қорға ӨБТКҮБК-дегі үлестің 100%-ы берілді, беру күніндегі әділ құны 300.070 миллион теңгені құрады. Осыны айырбастауға Қор жалпы сомасы 300.070 миллион теңгеге 300.071 жай акция шығарды.
2012 жылы 29 маусымда Қор ҚМГ ҰК акциясына айырбасқа ҚМГ ҰК ӨБТКҮБК және ақшалай сыйақыны беруді жүзеге асырды. 150.035 миллион теңге мөлшеріндегі ақшалай сыйақы 1 миллиард АҚШ доллары мөлшерінде қарыз арқылы қаржыландырылды. Қарыз шартына сәйкес жылдық пайыздық ставка 1,25-ке көбейтілген 3% қосылған ЛИБОР-ды құрады және негізгі борыш 3 жыл ішінде жобадан ақша ағындары есебінен ай сайынғы тең үлестермен төлеуге жатады. Қамтамасыз ету ретіндегі қарыз бойынша келісімге сәйкес ҚМГ ҰК Консорциумға жобадағы үлестің 5%-ын табыс етеді. Сондай-ақ Қор осы қарыз бойынша кепілдік береді.

Правительство сформировало новое предприятие "Компания по управлению долей в окончательном соглашении о разделе продукции" (далее "КУДОСРП") и осуществило передачу приобретенной 10%-й доли в проекте в капитал КУДОСРП. Далее, в соответствии с Постановлением Правительства № 570 от 3 мая 2012 года, 28 июня 2012 года Фонду была передана 100% доля владения Правительства в КУДОСРП, справедливая стоимость которой на дату передачи составила 300.070 миллионов тенге. В обмен на это Фонд выпустил 300.071 простых акций на общую сумму 300.070 миллионов тенге.
29 июня 2012 года Фонд осуществил передачу КУДОСРП НК КМГ в обмен на акции НК КМГ стоимостью 150.035 миллионов тенге и денежное вознаграждение в размере 150.035 миллионов тенге. Денежное вознаграждение было финансировано через заем в размере 1 миллиард долларов США. В соответствии с договором займа, годовая процентная ставка составила ЛИБОР плюс 3% помноженный на 1,25, и основной долг подлежит к уплате равными ежемесячными долями за счет денежных потоков от проекта в течение 3 (трех) лет. Согласно соглашения по займу в качестве обеспечения, НК КМГ предоставляет Консорциуму 5% доли участия в проекте. Фонд предоставил гарантию по данному займу.

2012 жылы 28 маусымда, Қор 159.113 миллион теңге мөлшерінде дивиденд төледі (17.3-ескертпе). Осы түсімдерді Үкімет ҚПО-дағы жоғарыда аталған үлесті қаржыландыру үшін пайдаланды.
2012 жылғы 28 маусымда жаңартылған нұсқада қол қойылған Бірлескен қызмет туралы келісімге (бұдан әрі - "БҚК") сәйкес Топ қатысудың сатып алынған үлесіне барабар Қарашығанақ қызметінен туындайтын барлық пайданы, шығындар мен міндеттемелерді сатып алды. Сатып алу күніндегі Қарашығанақтағы үлес төменде берілген:
Миллион теңгемен
Сатып алу күніне арналған әділ құн
Негізгі құралдар

28 июня 2012 года, Фонд выплатил дивиденды в размере 159.113 миллионов тенге (Примечание 17.3). Поступления от данных дивидендов Правительство использовало для финансирования приобретения упомянутой выше доли участия в КПО.
В соответствии с Соглашением о Совместной деятельности (далее – "ССД"), подписанным в обновленном варианте 28 июня 2012 года, Группа приобрела все выгоды, затраты и обязательства, связанные с деятельностью Карачаганака в пропорции к приобретенной доле участия. Доля владения в Карачаганакском проекте на дату приобретения представлена ниже:
В миллионах тенге
Справедливая стоимость на дату приобретения
Основные средства

293.506
Материалдық емес активтер
1.131
Сауда дебиторлық берешек
10.918
Қорлар
4.299
309.854
Резервтер
7.500
Сауда кредиторлық берешек
2.284
9.784
Таза активтер
300.070
"Шығыс Қазақстан өңірлік энергетика компаниясы" АҚ-дағы қатысу үлесін сатып алу
2012 жылы Үкімет "Шығыс Қазақстан өңірлік энергетикалық компаниясы" АҚ-дағы (бұдан әрі – "ШҚ ӨЭК") 100%-дық қатысу үлесін Қорға берді. Осыған айырбасқа Қор 7.723 миллион теңге сомасында акциялардың эмиссиясын жүзеге асырды. ШҚ ӨЭК электр энергиясын беруді жүзеге асыруда.

293.506
Нематериальные активы
1.131
Торговая дебиторская задолженность
10.918
Запасы
4.299
309.854
Резервы
(7.500)
Торговая кредиторская задолженность
(2.284)
(9.784)
Чистые активы
300.070
Приобретение доли участия в АО "Восточно-Казахстанская региональная энергетическая компания"
В 2012 году Правительство передало Фонду 100%-ную долю участия в АО "Восточно-Казахстанская региональная энергетическая компания" (далее "ВК РЭК"). В обмен на это Фонд осуществил эмиссию акций на сумму 7.723 миллиона тенге. ВК РЭК оказывает услуги по передаче электроэнергии.

Қатысу үлесін беру жалпы бақылаудағы кәсіпорындар бірлестігін көрсететіндіктен осы операция шоғырландырылған қаржылық есептілікте үлестерді біріктіру әдісін пайдалана отырып ескерілген болатын. Таза активтердің теңгерімдік құны және 4.149 миллион теңге мөлшеріндегі шығарылған жарғылық капиталдың сомасы арасындағы айырмашылық капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есеп құрамында бөлінбеген пайданы төмендету ретінде көрсетілген (17.1-ескертпе).
6. ТОҚТАТЫЛҒАН ҚЫЗМЕТ ЖӘНЕ САТУҒА ЖӘНЕ ЕНШІЛЕС ҰЙЫМДАРДЫҢ ҮСТІНЕН БАҚЫЛАУДЫ ЖОҒАЛТУҒА АРНАЛҒАН РЕТІНДЕ ЖІКТЕЛЕТІН АКТИВТЕР
2013 жылғы тоқтатылған қызмет
Акционерге даму институттарын, қаржы ұйымдарын, "СҚ-Фармация" ЖШС және "Қазгеология" ұлттық геологиялық-барлау компаниясы" АҚ беру
Қазақстан Республикасының Президентінде өткен "Қазақстан Республикасының 2012 жыл ішіндегі әлеуметтік-экономикалық дамуының қорытыныдылары және "Қазақстан – 2050" стратегиясын іске асыру жөніндегі міндеттер туралы" кеңестің 2013 жылғы 23 қаңтардағы №01-7.1 хаттамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметіне "Ұлттық даму агенттігі" АҚ құру тапсырылды. Осы Агенттік акцияларының 100% иесі оған даму институттары мен қаржы ұйымдарындағы Қорға тиесілі иелену үлестері беріле отырып, Үкімет болады, "СҚ-Фармация" ЖШС Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қарауына беру көзделеді.
2013 жылғы сәуірде Қор толық бақылау құқығымен сенімгерлікпен басқару шарттарына сәйкес даму институттары мен қаржы ұйымдарының акциялар пакеттерін мынадай мемлекеттік мекемелер тұлғасындағы Акционерге берді: Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігіне – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ, Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігіне – "Қазақстан даму банкі" АҚ, "Kazyna Capital Management" АҚ, "КазЭкспортГарант" экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы" АҚ, "Қазақстанның инвестициялық қоры" АҚ, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне – "СҚ-Фармация" ЖШС. 2013 жылғы мамырда мемлекеттік мекемелермен жасалған осы сенімгерлікпен басқару шарттарының күші жойылды және "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдинг" АҚ-мен жаңа шарттар жасалды.
2013 жылғы мамырда Қор толық бақылау құқығымен сенімгерлікпен басқару шарттарына сәйкес даму институттары мен қаржы ұйымдарының акциялар пакеттерін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 25 мамырдағы қаулысына сәйкес құрылған "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдинг" АҚ-ға берді.
"Даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару жүйесін оңтайландыру және ұлттық экономиканы дамыту жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 22 мамырдағы № 571 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 25 мамырдағы № 516 қаулысын орындау үшін 2013 жылғы шілдеде Қор және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті айырбас шартына қол қойды, оған сәйкес "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ, "Kazyna Capital Management" АҚ, "КазЭкспортГарант" экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы" АҚ, "Қазақстан инвестициялық қоры" АҚ, "Қазақстан даму банкі" АҚ, "СҚ-Фармация" ЖШС акциялар пакеті мен еншілес ұйымдарындағы қатысу үлестеріне меншік құқығы Үкімет қаулысында көрсетілген тізбеге сәйкес республикалық мүлікке айырбасқа республикалық меншікке беріледі. 2013 жылғы тамызда жоғарыда көрсетілген айырбас шартының шеңберінде Қор акциялар пакеті мен еншілес ұйымдарындағы қатысу үлестерін республикалық меншікке беруді жүзеге асырды ("Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ, "Kazyna Capital Management" АҚ, "КазЭкспортГарант" экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы" АҚ, "Қазақстан инвестициялық қоры" АҚ, "СҚ-Фармация" ЖШС).
Осыған байланысты Қор 2013 жылғы сәуірде осы еншілес ұйымдарға бақылауын жоғалтты, Қор олардың шығуын Акционерге бөлу ретінде көрсетті (17.4-ескертпе).
Сондай-ақ осы айырбас шартына сәйкес "Қазгеология" ұлттық геологиялық барлау компаниясы" АҚ-дағы акциялар пакетіне меншік құқығы Үкімет қаулысында көрсетілген тізбеге сәйкес республикалық мүлікке айырбасқа республикалық меншікке беріледі. 2013 жылғы тамызда жоғарыда көрсетілген айырбас шартының шеңберінде Қор "Қазгеология" ұлттық геологиялық барлау компаниясы" АҚ шығуын Акционерге бөлу ретінде көрсетті (17.4-ескертпе).
Даму институттары мен қаржы ұйымдары
Бұдан әрі даму институттары мен қаржы ұйымдарының қызмет нәтижелері берілген:
Миллион теңгемен

Так как передача доли участия представляет собой объединение предприятий под общим контролем, данная операция была учтена с использованием метода объединения долей в консолидированной финансовой отчетности. Разница между балансовой стоимостью чистых активов и суммой выпущенного уставного капитала в размере 4.149 миллионов тенге отражена как уменьшение нераспределенной прибыли в составе консолидированного отчета об изменениях в капитале (Примечание 17.1).
6. ПРЕКРАЩЕННАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ, АКТИВЫ, КЛАССИФИЦИРУЕМЫЕ КАК ПРЕДНАЗНАЧЕННЫЕ ДЛЯ ПРОДАЖИ И ПОТЕРЯ КОНТРОЛЯ НАД ДОЧЕРНЕЙ ОРГАНИЗАЦИЕЙ
Прекращенная деятельность 2013 года
Передача Акционеру институтов развития, финансовых организаций, ТОО "СК-Фармация" и АО "Национальная геологоразведочная компания "Казгеология"
В соответствии с протоколом совещания с участием Президента Республики Казахстан от 23 января 2013 года № 01-7.1 "Об итогах социально-экономического развития Республики Казахстан за 2012 год и задачах по реализации Стратегии "Казахстан-2050" Правительству было поручено создать АО "Национальное агентство развития". Владельцем 100% акций данного Агентства будет Правительство, с передачей ему принадлежащих Фонду долей владения в институтах развития и финансовых организациях, предусмотрев передачу ТОО "СК-Фармация" в ведение Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
В апреле 2013 года Фонд в соответствии с договорами доверительного управления с правом полного контроля передал пакеты акций некоторых дочерних организаций Акционеру в лице следующих государственных учреждений: Министерству регионального развития Республики Казахстан – АО "Фонд развития предпринимательства "Даму", Министерству индустрии и новых технологий Республики Казахстан – АО "Банк Развития Казахстана", АО "Kazyna Capital Management", АО "Экспортно-кредитная страховая корпорация" "КазЭкспортГарант", АО "Инвестиционный Фонд Казахстана", Министерству здравоохранения Республики Казахстан – ТОО "СК-Фармация". В мае 2013 года данные договора доверительного управления с Министерствами были аннулированы. Новые договора доверительного управления с и заключены новые договора с АО "Национальный управляющий холдинг "Байтерек".
В мае 2013 года Фонд в соответствии с договорами доверительного управления с правом полного контроля передал пакеты акций институтов развития и финансовых организаций в АО "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", созданный в соответствии с Постановлением Правительства от 25 мая 2013 года.
В июле 2013 года во исполнение Постановления Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2013 года № 516 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан № 571 от 22 мая 2013 года "О некоторых мерах по оптимизации системы управления институтами развития и развития национальной экономики" Фонд и Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов подписали договор мены, согласно которому права собственности на пакеты акций и долю участия в дочерних организациях АО "Фонд развития предпринимательства "Даму", АО "Kazyna Capital Management", АО "Экспортно-кредитная страховая корпорация "КазЭкспортГарант", АО "Инвестиционный Фонд Казахстана", АО "Банк Развития Казахстана", ТОО "СК-Фармация" передаются в республиканскую собственность в обмен на республиканское имущество в соответствии с перечнем, указанном в Постановлении Правительства. В августе 2013 года в рамках вышеуказанного договора мены Фонд осуществил передачу в республиканскую собственность пакетов акций и долей участия в дочерних организациях (АО "Фонд развития предпринимательства "Даму", АО "Kazyna Capital Management", АО "Экспортно-кредитная страховая корпорация "КазЭкспортГарант", АО "Инвестиционный Фонд Казахстана", ТОО "СК-Фармация"). По состоянию на 31 декабря 2013 года Фонд не получал имущество по вышеописанному договору.
В связи с тем, что в апреле 2013 года Фонд потерял контроль над данными дочерними организациями, Фонд отразил их выбытие как распределение Акционеру (Примечание 17.4).
В соответствии с данным договором мены, права собственности на пакет акций в АО "Национальная геологоразведочная компания "Казгеология" также были переданы в республиканскую собственность в обмен на республиканское имущество, в соответствии с перечнем, указанном в Постановлении Правительства. Фонд отразил выбытие АО "Национальная геологоразведочная компания "Казгеология" как распределение Акционеру (Примечание 17.4).
Институты развития и финансовые организации
Результаты деятельности институтов развития и финансовых организаций представлены далее:
В миллионах тенге

2013 жылғы 1 қаңтардан бастап істен шығу күніне дейін
2012 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішінде*
Түсім
12.078
48.285
Өткізілген өнімнің және көрсетілген қызметтердің өзіндік құны
(14.254)
(36.795)
Жалпы (шығын)/пайда
(2.176)
11.490
Жалпы және әкімшілік шығыстар
(1.813)
(7.788)
Қалпына келтіру/құнсызданудан (шығын), нетто
893
(6.472)
Өзге операциялық кіріс
1.840
6.154
Өзге операциялық шығын
(810)
(6.242)
Операциялық қызметтен шығын
(2.066)
(2.858)
Оң/(теріс) бағамдық айырма, нетто
181
(2.998)
Тоқтатылған қызметтен салық салғанға дейінгі шығын
(1.885)
(5.856)
Табыс салығы бойынша шығыстар
(352)
(4.572)
Тоқтатылған қызметтен шығын
(2.237)
(10.428)
* 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша Топ даму институттары мен қаржы ұйымдарының тоқтатылған қызметі ретінде тану салдарынан 2012 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішіндегі жиынтық кіріс туралы және ақша қаражатының қозғалысы туралы шоғырландырылған есепті қайта есептеуді жүргізді.
Тиісінше, жиынтық кіріс туралы салыстырмалы шоғырландырылған есеп және 2012 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішіндегі ақша қаражатының қозғалысы туралы салыстырмалы шоғырландырылған есеп БЕХС 1 талаптарына сәйкес қайта есептелді.
Бұдан әрі істен шығу күніндегі даму институттары мен қаржы ұйымдарының активтері мен міндеттемелерінің негізгі санаттары берілген:
Миллион теңгемен
Істен шығу күніндегі активтер мен міндеттемелер
Активтер
Клиенттерге қарыздар
408.552
Өзге қаржы активтері
469.612
Кредиттік мекемелердегі қаражат
230.911
Табыс салығы бойынша алдын ала төлем
7.108
Өзге ұзақ мерзімді активтер
14.731
Өзге ағымдағы активтер
19.766
Ақша қаражаты және олардың баламалары
140.079
Активтердің жиыны
1.290.759
Міндеттемелер
Қарыздар
(784.244)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарыздары
(27.695)
Туынды қаржы құралдары
(7.575)
Клиенттердің қаражаты
(6.384)
Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер
(22.424)
Өзге ағымдағы міндеттемелер
(9.493)
Міндеттемелердің жиыны
(857.815)
Таза активтер
432.944
Бұдан әрі даму институттары мен қаржы ұйымдарының таза ақша ағындары берілген:
Миллион теңгемен
2013 жылғы 1 қаңтардан бастап істен шығу күніне дейін
2012 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішінде
Операциялық
(134.777)
49.788
Инвестициялық
(2.242)
(6.392)
Қаржылық
63.078
(1.413)
Ақша қаражатының таза (жұмсалуы)/түсімі
(73.941)
41.983
"СҚ-Фармация" ЖШС
"СҚ-Фармация" ЖШС тоқтатылған қызметтің айқындамасына жауап бермейді және істен шығу тобы ретінде жіктелді.
Бұдан әрі істен шығу күніндегі "СҚ-Фармация" ЖШС активтері мен міндеттемелерінің негізгі санаттары берілген:
Миллион теңгемен
Істен шығу күніндегі активтер мен міндеттемелер
Активтер
Қорлар
23.628
Кредиттік мекемелердегі қаражат

С 1 января 2013 года до даты выбытия
За год, закончившийся 31 декабря 2012 года*
Выручка
12.078
48.285
Себестоимость реализованной продукции и оказанных услуг
(14.254)
(36.795)
Валовый (убыток)/прибыль
(2.176)
11.490
Общие и административные расходы
(1.813)
(7.788)
Восстановление/(убыток) от обесценения, нетто
893
(6.472)
Прочий операционный доход
1.840
6.154
Прочий операционный убыток
(810)
(6.242)
Убыток от операционной деятельности
(2.066)
(2.858)
Положительная/(отрицательная) курсовая разница, нетто
181
(2.998)
Убыток до налогообложения от прекращенной деятельности
(1.885)
(5.856)
Расходы по подоходному налогу
(352)
(4.572)
Убыток от прекращенной деятельности
(2.237)
(10.428)
* По состоянию на 31 декабря 2013 года Группа провела пересчет консолидированного отчета о совокупном доходе и о движении денежных средств за год, закончившийся 31 декабря 2012 года, вследствие признания институтов развития и финансовых организаций как прекращенной деятельности.
Соответственно, сравнительный консолидированный отчет о совокупном доходе и сравнительный консолидированный отчет о движении денежных средств за год, закончившийся 31 декабря 2012 года, были пересчитаны в соответствии с требованиями МСБУ 1.
Основные категории активов и обязательств институтов развития и финансовых организаций на дату выбытия представлены далее:
В миллионах тенге
Активы и обязательства на дату выбытия
Активы
Займы клиентам
408.552
Прочие финансовые активы
469.612
Средства в кредитных учреждениях
230.911
Предоплата по подоходному налогу
7.108
Прочие долгосрочные активы
14.731
Прочие текущие активы
19.766
Денежные средства и их эквиваленты
140.079
Итого активы
1.290.759
Обязательства
Займы
(784.244)
Займы Правительства Республики Казахстан
(27.695)
Производные финансовые инструменты
(7.575)
Средства клиентов
(6.384)
Прочие долгосрочные обязательства
(22.424)
Прочие текущие обязательства
(9.493)
Итого обязательства
(857.815)
Чистые активы
432.944
Чистые денежные потоки институтов развития и финансовых организаций представлены далее:
В миллионах тенге
С 1 января 2013 года до даты выбытия
За год, закончившийся 31 декабря 2012 года
Операционные
(134.777)
49.788
Инвестиционные
(2.242)
(6.392)
Финансовые
63.078
(1.413)
Чистое (расходование)/поступление денежных средств
(73.941)
41.983
ТОО "СК-Фармация"
ТОО "СК-Фармация" не отвечает определению прекращенной деятельности и было классифицировано как группа выбытия.
Основные категории активов и обязательств ТОО "СК-Фармация" на дату выбытия представлены далее:
В миллионах тенге
Активы и обязательства на дату выбытия
Активы
Запасы
23.628
Средства в кредитных учреждениях

3.315
Өзге активтер
5.247
Ақша қаражаты және олардың баламалары
25.242
Активтердің жиыны
57.432
Міндеттемелер
Сауда кредиторлық берешек
(39.611)
Өзге ағымдағы міндеттемелер
(9.678)
Міндеттемелердің жиыны
(49.289)
Таза активтер
8.143
2013 жылғы 1 қаңтардан бастап істен шығу күніне дейін "СҚ-Фармация" ЖШС қызметінен түскен таза пайда 1.080 миллион теңгені (2012 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішінде: 2.753 миллион теңге) құрады.
Бұдан әрі "СҚ-Фармация" ЖШС таза ақша ағындары берілген:
Миллион теңгемен
2013 жылғы 1 қаңтардан бастап істен шығу күніне дейін
2012 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішінде
Операциялық
19.670
6.670
Инвестициялық
(9)
(1.012)
Ақша қаражатының таза түсімі
19.661
5.658
"Қазгеология" ұлттық геологиялық барлау компаниясы" АҚ
"Қазгеология" ұлттық геологиялық барлау компаниясы" АҚ тоқтатылған қызметтің айқындамасына жауап бермейді және істен шығу тобы ретінде жіктелді.
Бұдан әрі істен шығу күніндегі "Қазгеология" ұлттық геологиялық барлау компаниясы" АҚ активтері мен міндеттемелерінің негізгі санаттары берілген:
Миллион теңгемен
Істен шығу күніндегі активтер мен міндеттемелер
Активтер
Өзге активтер
9.037
Активтердің жиыны
9.037
Міндеттемелер
Өзге міндеттемелер
(72)
Міндеттемелердің жиыны
(72)
Таза активтер
8.965
2013 жылғы 1 қаңтардан бастап істен шығу күніне дейін "Қазгеология" ұлттық геологиялық барлау компаниясы" АҚ қызметінен түскен таза пайда 173 миллион теңгені (2012 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішіндегі таза шығын: 371 миллион теңгені) құрады.
Бұдан әрі "Қазгеология" ұлттық геологиялық барлау компаниясы" АҚ таза ақша ағындары берілген:
Миллион теңгемен
2013 жылғы 1 қаңтардан бастап істен шығу күніне дейін
2012 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішінде
Операциялық
(150)
(8.211)
Инвестициялық
(18)
(14)
Қаржылық
5.427
Ақша қаражатының таза жұмсалуы
(168)
(2.798)
"Темірбанк" АҚ және "БТА Банк" АҚ
"Қазақстан Республикасының 2012 жыл ішіндегі әлеуметтік-экономикалық дамуының қорытындылары және "Қазақстан-2050" стртатегиясын іске асыру жөніндегі міндеттер туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өткен кеңестің 2013 жылғы 23 қаңтардағы №01-7.1 хаттамасына сәйкес Қорға 2013 жылғы 31 желтоқсанға дейін Қорға тиесілі акциялар пакеттерін сату жолымен "БТА Банк" АҚ, "Альянс Банк" АҚ, "Темірбанк" АҚ акционерлері құрамынан шығу үшін қажетті шаралар қабылдау тапсырылды.
"Темiрбанк" АҚ
2013 жылғы желтоқсанда "Темірбанк" АҚ (бұдан әрі "Темірбанк") пен "Альянс Банк" АҚ-ны (бұдан әрі "Альянс Банк") кейіннен бір банкке біріктіру мақсатында Қор мен Болат Жәмитұлы Өтемұратов мырзаның арасында Темірбанк акцияларының 79,88%-ын және Альянс Банк жай және артықшылық берілген акцияларының 16%-ын Қордың сатуы туралы келісімге қол қойылды. Бұл мәміле қажетті корпоративтік шешімдер қабылдауды, Қазақстан Республикасының ағымдағы банк заңнамасына банктерді қайта ұйымдастыру рәсімін нақтылайтын өзгерістер енгізуді, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және басқа да мемлекеттік органдардың рұқсаттарын алуды қамтитын бірқатар кейінге қалдырылатын жағдайларға байланысты. Басшылық Темірбанктің жай акцияларының қолда бар барлық пакеті инвестицияларды банктерге сату мәмілілері үшін тән болатын әдеттегі және жалпы қабылданған жағдайларда ғана оның қазіргі жай-күйінде жедел сату үшін қолда тұрғандығын секере отырып, осы мәмілелерді аяқтау ықтималдылығын жоғары ретінде бағалайды. Альянс Банктегі инвестициялар 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша сатуға арналған актив ретінде жіктеуге қатысты ҚЕХС 5 талаптарына жауап бермейді, өйткені акциялардың бақылау пакеті (жай және артықшылық берілген акциялардың 51%-ы) әзірше Қордың иелігінде қалады. Темірбанктің акциялары үшін күтілетін өтемақының әділ құны Қордың осы еншілес ұйымдағы ағымдағы теңгерімдік құнынан асады.
Бұдан әрі Темірбанк қызметінің нәтижелері берілген:
Миллион теңгемен

3.315
Прочие активы
5.247
Денежные средства и их эквиваленты
25.242
Итого активы
57.432
Обязательства
Торговая кредиторская задолженность
(39.611)
Прочие текущие обязательства
(9.678)
Итого обязательств
(49.289)
Чистые активы
8.143
Чистая прибыль от деятельности ТОО "СК-Фармация" с 1 января 2013 года до даты выбытия составила 1.080 миллионов тенге (за год, закончившийся 31 декабря 2012 года: 2.753 миллиона тенге).
Чистые денежные потоки ТОО "СК-Фармация" были представлены далее:
В миллионах тенге
С 1 января 2013 года до даты выбытия
За год, закончившийся 31 декабря 2012 года
Операционные
19.670
6.670
Инвестиционные
(9)
(1.012)
Чистое поступление денежных средств
19.661
5.658
АО "Национальная геологоразведочная компания "Казгеология"
АО "Национальная геологоразведочная компания "Казгеология" не отвечает определению прекращенной деятельности и было классифицировано как группа выбытия.
Основные категории активов и обязательств АО "Национальная геологоразведочная компания "Казгеология" на дату выбытия представлены далее:
В миллионах тенге
Активы и обязательства на дату выбытия
Активы
Прочие активы
9.037
Итого активы
9.037
Обязательства
Прочие обязательства
(72)
Итого обязательств
(72)
Чистые активы
8.965
Чистая прибыль от деятельности АО "Национальная геологоразведочная компания "Казгеология" с 1 января 2013 года до даты выбытия составила 173 миллиона тенге (чистый убыток за год, закончившийся 31 декабря 2012 года: 371 миллион тенге).
Чистые денежные потоки АО "Национальная геологоразведочная компания "Казгеология" были представлены далее:
В миллионах тенге
С 1 января 2013 года до даты выбытия
За год, закончившийся 31 декабря 2012 года
Операционные
(150)
(8.211)
Инвестиционные
(18)
(14)
Финансовые
5.427
Чистое расходование денежных средств
(168)
(2.798)
АО "Темірбанк" и АО "БТА Банк"
В соответствии с протоколом совещания с участием Президента Республики Казахстан от 23 января 2013 года № 01-7.1 "Об итогах социально-экономического развития Республики Казахстан за 2012 год и задачах по реализации Стратегии "Казахстан-2050", Фонду поручено принять необходимые меры для выхода из состава акционеров АО "БТА Банк", АО "Альянс Банк", АО "Темірбанк" путем продажи принадлежащих Фонду пакетов акций до 31 декабря 2013 года.
АО "Темiрбанк"
В декабре 2013 года между Фондом и господином Утемуратовым Булатом подписаны соглашения о продаже Фондом 79,88% простых акций АО "Темiрбанк" (далее "Темирбанк") и 16% простых и привилегированных акций АО "Альянс Банк" (далее "Альянс Банк"), с целью последующего объединения Темирбанка и Альянс Банка в единый банк. Завершение сделки планируется до конца 2014 года, однако также зависит от ряда отлагательных условий, включающих принятие необходимых корпоративных решений, внесение изменений в банковское законодательство Республики Казахстан, уточняющих процедуру реорганизации банков, получение необходимых разрешений Национального Банка Республики Казахстан и других государственных органов. Руководство Фонда оценивает вероятность завершения сделок как высокую, и, учитывая, что весь имеющийся пакет простых акций Темирбанка находится в наличии для немедленной продажи в его настоящем состоянии исключительно на обычных и общепринятых условиях, которые характерны для сделок продажи инвестиций в банки, активы и обязательства Темирбанка были классифицированы как активы, классифицированные как предназначенные для продажи, по состоянию на 31 декабря 2013 года.
Результаты деятельности Темирбанка представлены далее:
В миллионах тенге

2013
Активтер
Клиенттерге қарыздар
230.691
Өзге қаржылық активтер
29.791
Кредит мекемелеріндегі қаражат
3.468
Өзге активтер
18.108
Ақша қаражаты және олардың баламалары
19.237
Активтердің жиыны
301.295
Міндеттемелер
Клиенттердің қаражаты
(195.561)
Қарыздар
(49.959)
Өзге міндеттемелер
(895)
Міндеттемелердің жиыны
(246.415)
Таза активтер
54.880
Таза активтердің әділ құнына дейін түзету (құнсыздану)
(14.564)
Таза активтердің әділ құны
40.316
Бұдан әрі Темірбанктің таза ақша ағындары берілген:
Миллион теңгемен
2013 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішінде
2012 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішінде
Операциялық
(9.671)
(1.567)
Инвестициялық
(1.053)
(1.399)
Қаржылық
(157)
(5.439)
Ақша қаражатының таза жұмсалуы
(10.881)
(8.405)
"БТА Банк" АҚ
Қордың "Қазкоммерцбанк" АҚ (бұдан әрі "ҚКБ") және Кеңес Рәкішев мырзамен қол қойған бірқатар құжаттарына сәйкес 2013 жылғы желтоқсанда және 2014 жылдың қаңтарында ҚКБ және Кеңес Рәкішев әрқайсысы 2014 жылдың аяғына дейін БТА Банк пен ҚКБ бірыңғай банкке біріктіру мақсатында БТА Банк акцияларын 46,5%-дан сатып алады. БТА Банктегі 4,26% мөлшерінде қалған үлес ҚКБ сенімгерлік басқаруына берілетін болады, соның нәтижесінде ҚКБ біріктіргенге дейін БТА Банк үстінен бақылауды алады.
Мәміле тараптардың тиісті басқару органдарының және мемлекеттік реттеуші органдардың рұқсаттарын алуды, сондай-ақ өз капиталының 10%-дан астам инвестицияларын жүзеге асыруға ҚКБ рұқсат беретін Қазақстан Республикасының банктік заңнамасына өзгерістер енгізуді қамтитын бірқатар кейінге қалдыру талаптарын тараптар орындағанға дейін аяқталмаған болып саналмайды.
Бұған қоса, тараптар БТА банктің проблемалық активтерін қайтару бойынша өзара іс-қимыл туралы уағдаласты. Мәмілені аяқтау 2014 жылдың екінші тоқсанында жоспарлануда.
Жоғарыда көрсетілгенді, сондай-ақ Үкімет пен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің Өзара түсіністік туралы меморандумына сәйкес кейбір сыни кейінге қалдыру талаптарын шешу үшін тараптарға жәрдем көрсетілетінін назарға ала отырып, БТА банктің активтері мен міндеттемелері 2013 жылғы 31 желтоқсанда сатуға арналған ретінде жіктелген актив ретінде жіктелді.
Бұдан әрі БТА Банк қызметінің нәтижелері берілген:
Миллион теңгемен
2013 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішінде

2013
Активы
Займы клиентам
230.691
Прочие финансовые активы
29.791
Средства в кредитных учреждениях
3.468
Прочие активы
18.108
Денежные средства и их эквиваленты
19.237
Итого активы
301.295
Обязательства
Средства клиентов
(195.561)
Займы
(49.959)
Прочие обязательства
(895)
Итого обязательства
(246.415)
Чистые активы
54.880
Корректировка до справедливой стоимости чистых активов (обесценение)
(14.564)
Справедливая стоимость чистых активов
40.316
Чистые денежные потоки Темирбанка представлены далее:
В миллионах тенге
За год, закончившийся 31 декабря 2013 года
За год, закончившийся 31 декабря 2012 года
Операционные
(9.671)
(1.567)
Инвестиционные
(1.053)
(1.399)
Финансовые
(157)
(5.439)
Чистое расходование денежных средств
(10.881)
(8.405)
АО "БТА Банк"
Согласно ряду документов, подписанных Фондом с АО "Казкоммерцбанк" (далее "ККБ") и господином Ракишевым Кенесом, в декабре 2013 года и январе 2014 года, ККБ и Кенес Ракишев каждый приобретают по 46,5% акций БТА Банка, с целью до конца 2014 года объединить БТА Банк и ККБ в единый банк. Оставшаяся доля в БТА Банке в размере 4,26% будет передана в доверительное управление ККБ, в результате чего ККБ получит контроль над БТА Банком до объединения.
Сделка не будет считаться завершенной до выполнения сторонами ряда отлагательных условий, включающих получение разрешений соответствующих органов управления сторон и государственных регулирующих органов, а также внесение изменений в банковское законодательство Республики Казахстан, разрешающих ККБ осуществление инвестиций свыше 10% от собственного капитала.
В дополнение, стороны договорились о взаимодействии по возврату проблемных активов БТА Банка. Завершение сделки планируется во втором квартале 2014 года.
Принимая во внимание вышеуказанное, а также то, что Правительство и Национальный Банк Республики Казахстан согласно Меморандуму о взаимопонимании окажут содействие сторонам для решения некоторых критических отлагательных условий, активы и обязательства БТА Банка были классифицированы как активы, классифицированные как предназначенные для продажи, на 31 декабря 2013 года.
Результаты деятельности БТА Банка представлены далее:
В миллионах тенге
За год, закончившийся 31 декабря 2013 года

279.708
Таза активтердің әділ құнына дейін түзету (құнсыздану)
(144.165)
Таза активтердің әділ құны
135.543
Бұдан әрі БТА Банк таза ақшалай ағындары берілген:
Миллион теңгемен
2013 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішінде
2012 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішінде
Операциялық
(6.158)
193.907
Инвестициялық
(954)
(6.080)
Қаржылық
(25)
(347)
Ақша қаражатының таза (жұмсалуы)/түсімі
(7.137)
187.480
"Локомотив құрастыру зауыты" АҚ
2012 жыл ішінде Топ басшылығы "Локомотив құрастыру зауыты" АҚ еншілес ұйымындағы қатысу үлесінің 50%-ын сату бойынша жоспарды қабылдады. 2013 жылдың мамырында мәміле Топтың 26% үлесін сату және "Локомотив құрастыру зауыты" АҚ ацияларының 24%-ын бір мезгілде шығару жолымен жүзеге асырылды. Нәтижесінде Топтың сатуы "Локомотив құрастыру зауыты" АҚ үстінен бақылауды жоғалтты. Топ бірлескен кәсіпорынға инвестиция ретінде "Локомотив құрастыру зауыты" АҚ-дағы оның қалған қатысу үлесінің 50%-ын таныды.
Бұдан әрі "Локомотив құрастыру зауыты" АҚ қызметінің нәтижелері берілген:
Миллион теңгемен
2013 жылғы 1 қаңтардан бастап істен шығу күніне дейін
2012 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішінде
Түсім
34
2.978
Өткізілген өнімнің және көрсетілген қызметтердің өзіндік құны
(10)
(2.414)
Жалпы пайда
24
564
Жалпы және әкімшілік шығыстар
(272)
(632)
Өзге операциялық кіріс, нетто
61
Операциялық қызметтен шығын
(248)
(7)
Теріс бағамдық айырма, нетто
(54)
(234)
Қаржылық кіріс
2
6
Қаржылық шығындар
(163)
(514)
Тоқтатылған қызметтен салық салғанға дейінгі шығын
(463)
(749)
Табыс салығы бойынша шығыстар
(76)
(360)
Тоқтатылған қызметтен салық салғаннан кейінгі шығын
(539)
(1.109)
Бұдан әрі істен шығу күніндегі "Локомотив құрастыру зауыты" АҚ активтері мен міндеттемелерінің негізгі санаттары:
Миллион теңгемен
Істен шығу күніндегі активтер мен міндеттемелер
Активтер
Негізгі қорлар
14.941
Материалдық емес активтер
538
Өзге ұзақ мерзімді активтер
596
Қорлар
22.628
Өзге қысқа мерзімді активтер
2.139
Ақша қаражаты және олардың баламалары
440
Активтердің жиыны
41.282
Міндеттемелер
Қарыздар
(10.605)
Сауда кредиторлық берешек
(12.441)
Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер
(920)
Өзге ағымдағы міндеттемелер
(1.441)
Міндеттемелердің жиыны
(25.407)
Таза активтер
15.875
"Локомотив құрастыру зауыты" АҚ таза ақша ағындары мынадай түрде берілген:
Миллион теңгемен
2013 жылғы 1 қаңтардан бастап істен шыққан күнге дейін
2012 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішінде
Операциялық
2.634
1.045
Инвестициялық
(475)
(1.266)
Қаржылық
(1.739)
(2.098)
Ақша қаражатының таза түсімі/(жұмсалуы)
420
(2.319)
Бұдан әрі тоқтатылған қызметке жатқызылған активтердің істен шығуынан болған шығын берілген:
Миллион теңгемен

279.708
Корректировка до справедливой стоимости чистых активов (обесценение)
(144.165)
Справедливая стоимость чистых активов
135.543
Чистые денежные потоки БТА Банка представлены далее:
В миллионах тенге
За год, закончившийся 31 декабря 2013 года
За год, закончившийся 31 декабря 2012 года
Операционные
(6.158)
193.907
Инвестиционные
(954)
(6.080)
Финансовые
(25)
(347)
Чистое (расходование)/поступление денежных средств
(7.137)
187.480
АО "Локомотив қерастыру зауыты"
В течение 2012 года руководство Группы приняло план по реализации 50% доли участия в дочерней организации, АО "Локомотив қерастыру зауыты". В мае 2013 года сделка была осуществлена путем продажи 26% доли Группы и одновременного выпуска 24% акций АО "Локомотив қерастыру зауыты". В результате продажи Группа потеряла контроль над АО "Локомотив қерастыру зауыты". Группа признала оставшуюся у нее 50% долю участия в АО "Локомотив қерастыру зауыты" как инвестиции в совместное предприятие.
Результаты деятельности АО "Локомотив қерастыру зауыты" представлены далее:
В миллионах тенге
С 1 января 2013 года до даты выбытия
За год, закончившийся 31 декабря 2012 года
Выручка
34
2.978
Себестоимость реализованной продукции и оказанных услуг
(10)
(2.414)
Валовая прибыль
24
564
Общие и административные расходы
(272)
(632)
Прочий операционный доход, нетто
61
Убыток от операционной деятельности
(248)
(7)
Отрицательная курсовая разница, нетто
(54)
(234)
Финансовый доход
2
6
Финансовые затраты
(163)
(514)
Убыток до налогообложения от прекращенной деятельности
(463)
(749)
Расходы по подоходному налогу
(76)
(360)
Убыток после налогообложения от прекращенной деятельности
(539)
(1.109)
Основные категории активов и обязательств АО "Локомотив қерастыру зауыты" на дату выбытия представлены далее:
В миллионах тенге
Активы и обязательства на дату выбытия
Активы
Основные средства
14.941
Нематериальные активы
538
Прочие долгосрочные активы
596
Запасы
22.628
Прочие краткосрочные активы
2.139
Денежные средства и их эквиваленты
440
Итого активы
41.282
Обязательства
Займы
(10.605)
Торговая кредиторская задолженность
(12.441)
Прочие долгосрочные обязательства
(920)
Прочие текущие обязательства
(1.441)
Итого обязательств
(25.407)
Чистые активы
15.875
Чистые денежные потоки АО "Локомотив қерастыру зауыты" представлены следующим образом:
В миллионах тенге
С 1 января 2013 года до даты выбытия
За год, закончившийся 31 декабря 2012 года
Операционные
2.634
1.045
Инвестиционные
(475)
(1.266)
Финансовые
(1.739)
(2.098)
Чистое поступление/(расходование) денежных средств
420
(2.319)
Убыток от выбытия активов, относящихся к прекращенной деятельности, представлен далее:
В миллионах тенге

2013 жылы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішінде
Алынған сыйақы сомасы
4.528
Істен шыққан таза активтер
(15.875)
Қалған үлестің әділ құны
9.071
Тоқтатылған қызметке жатқызылған активтердің істен шығуынан болған шығын
(2.276)
Еншілес ұйымның үстінен бақылауды жоғалту
"Досжан темір жолы" АҚ
"Қазақстанның инвестициялық қоры" АҚ "Досжан темір жолы" АҚ-дағы қатысу үлесінің 48,94%-ын иеленгендіктен, "Қазақстанның инвестициялық қоры" АҚ-ның шығуы "Досжан темір жолы" АҚ-ның үстінен Бақылау тобын жоғалтуға алып келді. Топ капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған аралық есепте Акционерге бөлу ретінде "Досжан темір жолы" АҚ тануын тоқтатты және шығуын көрсетті. Топ "Досжан темір жолы" АҚ-да оның қалған қатысу үлесінің 46,02%-ын бақылауды жоғалту күніндегі әділ құн бойынша қауымдасқан компаниядағы инвестициялар ретінде таныды, мұнда әділ құн нөл теңгемен бағаланды.
Бұдан әрі бақылауды жоғалту күніне "Досжан темір жолы" АҚ активтері мен міндеттемелерінің негізгі санаттары берілген:
Миллион теңгемен
Істен шығу күнгі активтер мен міндеттемелер
Активтер
Материалдық емес активтер
23.968
Негізгі құралдар
3.621
Өзге активтер
815
Ақша қаражаты және олардың баламалары
6.096
Активтердің жиыны
34.500
Міндеттемелер
Қарыздар
(30.401)
Өзге ағымдағы міндеттемелер
(584)
Міндеттемелердің жиыны
(30.985)
Таза активтер
3.515
"Досжан темір жолы" АҚ қызметінен 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап шыққан күнге дейінгі таза шығын 1.189 миллион теңгені (2012 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішінде: 1.792 миллион теңге) құрады.
Бұдан әрі "Досжан темір жолы" АҚ таза ақшалай ағындары берілген:
Миллион теңгемен
2013 жылғы 1 қаңтардан бастап істен шығу күніне дейін
2012 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішінде
Операциялық
(639)
(7.815)
Инвестициялық
(14)
(772)
Қаржылық
(3.649)
Ақшалай қаражаттың таза жұмсалуы
(653)
(12.236)
"Семізбай-U" ЖШС

За год, закончившийся 31 декабря 2013 года
Сумма полученного вознаграждения
4.528
Выбывшие чистые активы
(15.875)
Справедливая стоимость оставшейся доли
9.071
Убыток от выбытия активов, относящихся к прекращенной деятельности
(2.276)
Потеря контроля над дочерней организацией
АО "Досжан Темир Жолы"
В связи с тем, что АО "Инвестиционный Фонд Казахстана" владеет 48,94% долей участия в АО "Досжан Темир Жолы", выбытие АО "Инвестиционный Фонд Казахстана" привело к потере Группой контроля над АО "Досжан Темир Жолы". Группа прекратила признание и отразила выбытие АО "Досжан Темир Жолы" как распределение Акционеру в консолидированном отчете об изменениях в капитале. Группа признала оставшуюся у нее 46,02% долю участия в АО "Досжан Темир Жолы" как инвестиции в ассоциированную компанию по справедливой стоимости на дату потери контроля, где справедливая стоимость была оценена в ноль тенге.
Основные категории активов и обязательств АО "Досжан Темир Жолы" на дату потери контроля представлены далее:
В миллионах тенге
Активы и обязательства на дату выбытия
Активы
Нематериальные активы
23.968
Основные средства
3.621
Прочие активы
815
Денежные средства и их эквиваленты
6.096
Итого активы
34.500
Обязательства
Займы
(30.401)
Прочие текущие обязательства
(584)
Итого обязательства
(30.985)
Чистые активы
3.515
Чистый убыток от деятельности АО "Досжан Темир Жолы" с 1 января 2013 года до даты выбытия составил 1.189 миллионов тенге (за год, закончившийся 31 декабря 2012 года: 1.792 миллиона тенге).
Чистые денежные потоки АО "Досжан Темир Жолы" представлены далее:
В миллионах тенге
С 1 января 2013 года до даты выбытия
За год, закончившийся 31 декабря 2012 года
Операционные
(639)
(7.815)
Инвестиционные
(14)
(772)
Финансовые
(3.649)
Чистое расходование денежных средств
(653)
(12.236)
ТОО "Семизбай-U"

2008 жылы Топ Beijing Sino-Kaz Uranium Resources Investment Company Limited компаниясымен (бұдан әрі "Sino-Kaz") "Семізбай-U" ЖШС-дағы қатысу үлесінің 49%-ын сату туралы Келісім (бұдан әрі "Келісім") жасасты.
Келісім 2010-2033 жылдар аралығында Sino-Kaz-ға СемізбайU ЖШС-ның жыл сайын таза кірісін ең төменгі түрде бөлуге құқық берді. Осы төлемдердің ақысын "Қазатомөнеркәсіп" ҰАК" АҚ кепілдендірді. Осы міндеттеме келісім жасау күнінде әділ құн бойынша бағаланды, ал одан әрі амортизациялау арқылы бағаланды.
Топтың "Семізбай-U" ЖШС-дағы қатысу үлесін иеліктен айыруы Қазақстан Республикасы реттеуші органының рұқсатын талап етті, бұл шарттың талабы болды.

В 2008 году, Группа заключила Соглашение (далее "Соглашение") с Компанией Beijing Sino-Kaz Uranium Resources Investment Company Limited (далее "Sino-Kaz") о продаже 49% доли участия в ТОО "Семизбай-U".
Соглашение давало право Sino-Kaz на минимальное распределение ежегодного чистого дохода ТОО СемизбайU в период 2010-2033 годы. Оплата данных выплат гарантировалась АО НАК "Казатомпром". Данное обязательство было оценено по справедливой стоимости на дату заключения соглашения, а дальше оценивалось – по амортизированной.
Отчуждение Группой доли участия в ТОО "Семизбай-U" требовало разрешения регулирующего органа Республики Казахстан, что являлось условием договора.

2012 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша реттеуші органның тиісті рұқсаты алынған жоқ. 2012 жылы Топ Семізбай-U-дағы үлестің 49%-ын сатып алу-сату мәмілесінің талабын қайта қарау туралы бітімгерлік келісім жасады. Осы Бітімгерлік келісімнің тиісті талаптары мынадай тармақтар болды:
* Топ қазақстандық реттеуші органдардың барлық қажетті рұқсаттарын алады. Осы рұқсаттар 2013 жылғы 30 мамырда алынды;

По состоянию на 31 декабря 2012 года, соответствующее разрешение регулирующего органа не было получено. В 2012 году Группа заключила Мировое Соглашение с компанией "Sino-Kaz" о пересмотре условии сделки купли-продажи 49% доли в Семизбай-U. Соответствующими условиями данного Мирового соглашения являлись следующие пункты:
- Группа получит все необходимые разрешения казахстанских регулирующих органов. Данные разрешения были получены 30 мая 2013 года;

* Тараптар Семізбай-U-дағы 49% үлестің әділ құнын қайта қарауды уағдаласты. Осы талаптың нәтижесінде Топ "Семізбай-U" ЖШС 49% қатысу үлесінің бастапқы келісімшарттық міндеттемесі мен әділ нарықтық құны арасындағы 2013 жылғы 7 маусымдағы 132 миллион доллар (19,9 миллиард теңгеге барабар) айырманы төледі;
* Тараптар 2012-2033 жылдар кезеңі ішінде "Семізбай-U" ЖШС-ға төлеуге тиіс кепілдендірілген ең төменгі дивидендтерді қабылдамауды келісті. 2013 жылғы 30 мамырдағы жағдай бойынша қаржылық міндеттеменің амортизацияланған құны 308 миллион АҚШ долларына тең болды (46,7 миллиард теңгеге барабар).
Реттеуші органдардың қатысу үлесінің 49%-ын сатуға арналған рұқсатын алумен бірге "Семізбай-U" ЖШС басқарушы құжаттары өзгертілді. Осы өзгерістердің нәтижесінде Топ "Семізбай-U" ЖШС қызметін бір жақты тәртіппен басқару мүмкіндігін жоғалтты; енді шешімдерді қабылдауда "Sino-Kaz"-бен бөлісуде. Топ қаржылық міндеттемені өтеу ретінде ең төменгі кепілдендірілген дивидендті болдырмауды ескерді. Нәтижесінде, Топ "Семізбай-U" ЖШС-ға инвестицияны шоғырлауды тоқтатты және бақылауды жоғалту кезінде әділ құн бойынша иеленудің қалған үлесін таныды.

- Стороны договорились пересмотреть справедливую стоимость 49% доли в Семизбай-U. В результате этого условия, Группа выплатила разницу между первоначальным контрактным обязательством и справедливой рыночной стоимостью 49% доли участия ТОО "Семизбай-U" в размере 132 миллиона долларов (эквивалент – 19,9 миллиарда тенге) 7 июня 2013 года;
- Стороны договорились отменить гарантированные минимальные дивиденды, подлежащие выплате ТОО "Семизбай-U" за период с 2012 по 2033 годы. Амортизированная стоимость финансового обязательства по состоянию на 30 мая 2013 года была равна 308 миллионов долларов США (эквивалент 46,7 миллиарда тенге).
Наряду с получением разрешения регулирующих органов на продажу 49% доли участия, были изменены руководящие документы ТОО "Семизбай-U". В результате данных изменений Группа потеряла возможность управлять деятельностью ТОО "Семизбай-U" в одностороннем порядке; принятие решений теперь делится с "Sino-Kaz". Группа учла отмену минимального гарантированного дивиденда, как погашение финансового обязательства. В результате, Группа прекратила консолидацию инвестиции в ТОО "Семизбай-U" и признала оставшуюся долю владения по справедливой стоимости на момент потери контроля.

4.808
205.152
Бастапқы құн
133.009
2.914
135.923
Жинақталған құнсыздану
(9.070)
(447)
(9.517)
2012 жылғы 31 желтоқсандағы қалдық құн
123.939
2.467
126.406
2013 жылғы 31 желтоқсанда 1.395.600 миллион теңге сомада таза теңгерімдік құны бар негізгі құралдар Топтың кейбір қарыздары бойынша қамтамасыз ету ретінде салынды (2012: 1.087.516 миллион теңге).
2013 жылғы 31 желтоқсанда қаржылық жалдау туралы келісімдер бойынша алынған негізгі құралдардың теңгерімдік құны 118.348 миллион теңгені (2012: 65.638 миллион теңге) құрады.
2013 жылғы 31 желтоқсанда Топтың толығымен амортизацияланған негізгі құралдарының бастапқы құны 494.378 миллион теңгені (2012: 483.458 миллион теңге) құрады.
2013 жылы Топ 19.038 миллион теңге (2012: 4.162 миллион теңге сомаға 6% мөлшерінде) сомаға 9,1% мөлшерінде капиталдандырудың орташа өлшенген ставкасы бойынша қарыздар бойынша шығындарды капиталдандырды.
Негізгі құралдардың құнсыздануы
2013 жылы Топ 67.179 миллион теңге мөлшерінде құнсыздану бойынша таза шығынды таныды, негізінен, ол негізгі құралдардың құнсыздануына "ҚМГ БӨ" 60.044 миллион теңге (4-ескертпе), "Қазатомөнеркәсіп" ҰАК" АҚ 3.434 миллион теңге мөлшерінде және "ҚТЖ" ҰК" АҚ 1.523 миллион теңге мөлшерінде келіп отыр.
2012 жылы Топ 86.143 миллион теңге мөлшерінде құнсыздану бойынша таза шығынды таныды, негізінен, ол негізгі құралдардың құнсыздануына "ҚМГ БӨ" 76.344 миллион теңге (4-ескертпе), "ҚазМұнайГаз – қайта өңдеу және маркетинг" АҚ 1.258 миллион теңге мөлшерінде және "Наукоград" ЖШС 2.326 миллион теңге мөлшерінде тура келіп отыр.
8. МАТЕРИАЛДЫҚ ЕМЕС АКТИВТЕР
Миллион теңгемен
Лицензия
Бағдарламалық қамтамасыз ету
Гудвилл
Маркетинг бойынша материалдық емес активтер
Жер қойнауын пайдалануға арналған құқық
Өзге
Жиыны

4.808
205.152
Первоначальная стоимость
133.009
2.914
135.923
Накопленное обесценение
(9.070)
(447)
(9.517)
Остаточная стоимость на 31 декабря 2012 года
123.939
2.467
126.406
На 31 декабря 2013 года основные средства с чистой балансовой стоимостью в сумме 1.395.600 миллионов тенге были заложены в качестве обеспечения по некоторым займам Группы (2012: 1.087.516 миллионов тенге).
На 31 декабря 2013 года балансовая стоимость основных средств, полученных по соглашениям о финансовой аренде, составляла 118.348 миллионов тенге (2012: 65.638 миллионов тенге).
На 31 декабря 2013 года первоначальная стоимость полностью самортизированных основных средств Группы составила 494.378 миллионов тенге (2012: 483.458 миллионов тенге).
В 2013 году Группа капитализировала затраты по займам по средневзвешенной ставке капитализации в размере 9,1% на сумму 19.038 миллион тенге (2012: в размере 6% на сумму 4.162 миллиона тенге).
Обесценение основных средств
В 2013 году Группа признала чистый убыток по обесценению в размере 67.179 миллионов тенге, который, в основном, приходится на обесценение основных средств "РД КМГ" в размере 60.044 миллиона тенге (Примечание 4), АО "НАК "Казатомпром" в размере 3.434 миллиона тенге и АО "НК "КТЖ" в размере 1.523 миллиона тенге.
В 2012 году Группа признала чистый убыток по обесценению в размере 86.143 миллиона тенге, который, в основном, приходится на обесценение основных средств "РД КМГ" в размере 76.344 миллиона тенге (Примечание 4), АО "КазМунайГаз – переработка и маркетинг" в размере 1.258 миллионов тенге и ТОО "Наукоград" в размере 2.326 миллионов тенге.
8. НЕМАТЕРИАЛЬНЫЕ АКТИВЫ
В миллионах тенге
Лицензии
Программное обеспечение
Гудвилл
Нематериальные активы по маркетингу
Права на недропользование
Прочее
Итого

2012
1 қаңтарға арналған резерв
8.003
8.157
(Қалпына келтірілгені)/есептелгені, нетто
(2.465)
666
резерв есебінен шығарылғаны
(2.172)
(680)
Тоқтатылған қызмет
(3.357)
-
Есептілік валютасын қайта есептеу
-
(140)
31 желтоқсанға арналған резерв
9
8.003
Үлестік бағалы қағаздар (сату үшін қолда бар қаржылық активтер) – "Toshiba Nuclear Energy Holdings (US) Inc." және "Toshiba Nuclear Energy Holdings (UK) Ltd." акциялары
2007 жылы ҚАӨ ҰАК "Toshiba Nuclear Energy Investments US Inc."-тан 400.000 мың АҚШ долларына "Toshiba Nuclear Energy Holdings (US) Inc." (бұдан әрі "TNEH-US") компаниясының А класындағы 400 жай акциясын сатып алды. Бұдан басқа, ҚАӨ ҰАК 140.000 мың АҚШ долларына "Toshiba Nuclear Energy Holdings (UK) Ltd." (бұдан әрі "TNEH-UK") компаниясының А класының 140 жай акциясын "Toshiba Nuclear Energy Investments UK Ltd"-дан сатып алды. TNEH – US-тегі А класының 400 жай акциясын және TNEH-UK-тегі А класының 140 жай акциясын сатып алу нәтижесінде, ҚАӨ ҰАК көрсетілген компаниялардағы иелену үлесінің 10%-ын сатып алды. TNEH-US және TNEH-UK "Westinghouse Group"-тегі (бұдан әрі "Westinghouse") акциялардың 100%-ын иеленеді.
Үлестік бағалы қағаздар (сату үшін қолда бар қаржылық активтер) – "Toshiba Nuclear Energy Holdings (US) Inc." және "Toshiba Nuclear Energy Holdings (UK) Ltd." акциялары (жалғасы)

2012
Резерв на 1 января
8.003
8.157
(Восстановлено)/начислено, нетто
(2.465)
666
Списано за счет резерва
(2.172)
(680)
Прекращенная деятельность
(3.357)
-
Пересчет валюты отчетности
-
(140)
Резерв на 31 декабря
9
8.003
Долевые ценные бумаги (финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи) – акции "Toshiba Nuclear Energy Holdings (US) Inc." и "Toshiba Nuclear Energy Holdings (UK) Ltd."
В 2007 году НАК КАП приобрела у "Toshiba Nuclear Energy Investments US Inc." 400 обыкновенных акций класса А компании "Toshiba Nuclear Energy Holdings (US) Inc." (далее "TNEH-US"), за 400.000 тысяч долларов США. Помимо этого НАК КАП приобрела у "Toshiba Nuclear Energy Investments UK Ltd" 140 обыкновенных акций класса А компании "Toshiba Nuclear Energy Holdings (UK) Ltd." (далее "TNEH-UK") за 140.000 тысяч долларов США. В результате покупки 400 обыкновенных акций класса А в TNEH - US и 140 обыкновенных акций класса А в TNEH-UK, НАК КАП приобрела 10% доли владения в указанных компаниях. TNEH-US и TNEH-UK владеют 100% акций в "Westinghouse Group" (далее "Westinghouse").

TNEH-US және TNEH-UK-тегі қатысу үлесін сатып алуға байланысты және сонымен бір мезгілде ҚАӨ ҰАК "пут" опционына (бұдан әрі "пут" опционы) келісімін жасады. Westinghouse жүргізетін сертификаттауға байланысты Компанияның "Үлбі металлургия зауыты" АҚ еншілес кәсіпорнында (ҚАӨ ҰАК еншілес ұйымы) отын құрастырылымдарын өндіру, "пут" опционы ҚАӨ ҰАК-ке опционды "Toshiba" корпорациясының өз акцияларын бірінші 67% акцияларын 540.000 мың АҚШ долларына тең сатып алудың бастапқы бағасының 100% үшін және қалған 33% акциялары үшін сатып алу бастапқы құнының 90% үшін сатуды ұсынады, соның нәтижесінде "пут" опционын орындау бағасы 522.180 мың АҚШ долларымен теңестіріледі. "Пут" опционының осы келісіміне толықтыруға 2012 жылдың аяғында ҚАӨ ҰАК және "Toshiba" корпорациясы келісімге қол қойып, осыған сәйкес ҚАӨ ҰАК 2018 жылдың 28 ақпанына дейін опционды пайдалануы мүмкін. 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша ҚАӨ ҰАК "пут" опционын пайдаланған жоқ.
TNEH-US және TNEH-UK иелену үлесін сатып алуға байланысты және сонымен бір мезгілде, ҚАӨ ҰАК "колл" (бұдан әрі мәтін бойынша "колл" опционы) опционына келісім жасады. "Колл" опционы егер АҚШ-тың Шетелдік инвестициялар жөніндегі комитеті ҚАӨ ҰАК барынша стратегиялық әріптес болып табылмайтындығын ескерсе, "Toshiba" корпорациясына ҚАӨ ҰАК-ден оның TNEH-US және TNEH-UK-тегі акцияларын сатуды талап етуге құқылы. Бұл жағдайда ҚАӨ ҰАК акцияларының әділ құны тәуелсіз халықаралық бағалау компаниясымен айқындалатын болады. 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша "Toshiba" корпорациясы "колл" опционын пайдаланған жоқ.
Топ осы инвестицияларды сатуға арналған қолда бар ретінде жіктеді, өйткені Топтың ниеті мен қабілетін ұзақ мерзімді перспективадағы инвестицияларды ұстауды ең таңдаулы тәсіл деп көрсету. Инвестиции в TNEH-US және TNEH-UK-тегі инвестициялар өзіндік құн бойынша ескеріледі, өйткені олар жеке компанияның капиталы болып табылады, оның әділ құны дұрыс анықталмауы мүмкін.

В связи и одновременно с приобретением доли участия в TNEH-US и TNEH-UK, НАК КАП заключила соглашение на опцион "пут" (далее "пут"). В зависимости от сертификации, производимой Westinghouse, в отношении производства топливных сборок АО "Ульбинский металлургический завод" (дочерняя организация НАК КАП), опцион "пут" предоставляет НАК КАП опцион продать свои акции Корпорации "Toshiba" за 100% первоначальной цены покупки, равной 540.000 тысяч долларов США за первые 67% акций, и за 90% первоначальной стоимости приобретения за оставшиеся 33% акций, в результате чего цена исполнения опциона "пут" равняется 522.180 тысяч долларов США. В дополнение к данному соглашению опцион "пут", в конце 2012 года НАК КАП и Корпорация "Toshiba" подписали соглашение, согласно которому НАК КАП может использовать опцион "пут" до 28 февраля 2018 года. По состоянию на 31 декабря 2013 года НАК КАП не использовала опцион "пут".
В связи и одновременно с приобретением доли владения в TNEH-US и TNEH-UK, НАК КАП заключила соглашение на опцион "колл" (далее опцион "колл"). Опцион "колл" дает право Корпорации "Toshiba" требовать от НАК КАП продажи ее акций в TNEH-US и TNEH-UK, если Комитет по иностранным инвестициям США сочтет, что НАК КАП более не является стратегическим партнером. В этом случае справедливая стоимость данных акций, принадлежащих НАК КАП, будет определена независимой международной оценочной компанией. По состоянию на 31 декабря 2013 года Корпорация "Toshiba" не использовала опцион "колл".
Группа классифицировала эти инвестиции как имеющиеся в наличии для продажи, поскольку это наилучший способ отразить намерение и способность Группы держать инвестиции в долгосрочной перспективе. Инвестиции в TNEH-US и TNEH-UK учитываются по себестоимости, так как они являются капиталом частной компании, чья справедливая стоимость не может быть достоверно определена.

2013 жылғы 31 желтоқсанда осы инвестициялардың теңгерімдік құны 66.005 миллион теңгені құрады (2012: 66.005 миллион теңге).
Үлестік бағалы қағаздар (сату үшін қолда бар қаржы активтері) – Kazakhmys PLC акциялары
2013 жылғы 6 маусымда Қор Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетіне оларды беру жолымен республикалық меншікке Қордың иелігінде бар Kazakhmys PLC (58.876.793 акция) жай акцияларының барлығын өтеусіз беруді жүзеге асырды. Беру күніндегі осы қаржылық активтердің әділ құны 44.069 миллион теңгені құрады. (17.5-ескертпе).
2012 жылғы 31 желтоқсанда Kazakhmys PLC үлестік бағалы қағаздары сату үшін қолда бар, өтелмеуі мүмкін, құнның елеулі түрде және жалғастырылатын төмендеуімен байланысты бастапқы құн шамасынан төмен болғанының объективті айғақтары бар. Осыған байланысты, Топ Kazakhmys PLC үлестік бағалы қағаздар бойынша сатылмаған шығынның өзге жиынтық кірісінің құрамынан 86.103 миллион теңге мөлшеріндегі құнсыздану бойынша шығындарға қайта жіктелді. Құнсыздану бойынша шығындар Kazakhmys PLC-ның әділ құны және үлестік бағалы қағаздарының бастапқы құны арасындағы айырмашылық мөлшерінде танылды.
Үлестік бағалы қағаздар (сату үшін қолда бар қаржы активтері) – "Қазкоммерцбанк" АҚ акциялары

На 31 декабря 2013 года балансовая стоимость данных инвестиций составила 66.005 миллионов тенге (2012: 66.005 миллионов тенге).
Долевые ценные бумаги (финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи) – акции Kazakhmys Plc
6 июня 2013 года Фонд осуществил безвозмездную передачу всех имеющихся во владении Фонда простых акций Kazakhmys Plc (58.876.793 акции) в республиканскую собственность, путем их передачи Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан. Справедливая стоимость данных финансовых активов на дату передачи составила 44.069 миллионов тенге. (Примечание 17.5).
На 31 декабря 2012 года существовали объективные свидетельства того, что первоначальная стоимость долевых ценных бумаг Kazakhmys Plc, имеющихся в наличии для продажи, может быть не возмещена, в связи со значительным и продолжительным снижением их справедливой стоимости ниже величины первоначальной стоимости. В связи с этим, в 2012 году Группа реклассифицировала из состава прочего совокупного дохода нереализованный убыток по долевым ценным бумагам Kazakhmys Plc в убытки по обесценению в размере 86.103 миллиона тенге. Убытки по обесценению были признаны в размере разницы между справедливой стоимостью и первоначальной стоимостью долевых ценных бумаг Kazakhmys Plc.
Долевые ценные бумаги (финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи) – акции АО "Казкоммерцбанк"

2013 жылғы 31 желтоқсанда "Қазкоммерцбанк" АҚ бағалы қағаздарының әділ құны 23. 237 миллион теңгені (2012: 24.828 миллион теңге) құрады.
2012 жылғы 31 желтоқсанда "Қазкоммерцбанк" АҚ үлестік бағалы қағаздары сату үшін қолда бар, өтелмеуі мүмкін, құнның елеулі түрде және жалғастырылатын төмендеуімен байланысты бастапқы құн шамасынан төмен болғанының объективті айғақтары бар. Осыған байланысты, Топ "Қазкоммерцбанк" АҚ үлестік бағалы қағаздары бойынша сатылмаған шығынды өзге жиынтық кірісінің құрамынан құнсыздану бойынша шығындарға 60.745 миллион теңге мөлшерінде қайта жіктеді. Құнсыздану бойынша шығындар "Қазкоммерцбанк" АҚ үлестік бағалы қағаздарының әділ құны және бастапқы құны арасындағы айырмашылық мөлшерінде танылды.
Үлестік бағалы қағаздарды сату (сату үшін қолда бар қаржы активтері) – "Қазақстанның халық банкі" АҚ акциялары

На 31 декабря 2013 года справедливая стоимость ценных бумаг АО "Казкоммерцбанк" составила 23.237 миллионов тенге (2012: 24.828 миллионов тенге).
На 31 декабря 2012 года существовали объективные свидетельства того, что первоначальная стоимость долевых ценных бумаг АО "Казкоммерцбанк" в наличии для продажи, может быть не возмещена, в связи со значительным и продолжительным снижением стоимости ниже величины первоначальной стоимости. В связи с этим, Группа реклассифицировала из состава прочего совокупного дохода нереализованный убыток по долевым ценным бумагам АО "Казкоммерцбанк" в убытки по обесценению в размере 60.745 миллионов тенге. Убытки по обесценению были признаны в размере разницы между справедливой стоимостью и первоначальной стоимостью долевых ценных бумаг АО "Казкоммерцбанк".
Реализация долевых ценных бумаг (финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи) – акции АО "Народный Банк Казахстана"

2012 жылғы 28 мамырда "АЛМЭКС" холдингілік тобы" АҚ және "Қазақстанның халық банкі" АҚ "Қазақстанның халық банкі" АҚ артықшылықты акцияларына қатысты опциялық келісім бойынша құқықтарға жол беру туралы келісім жасады.
Осы келісімге сәйкес, 2012 жылы 29 маусымда және 2012 жылы 5 шілдеде "Қазақстанның халық банкі" АҚ опционды орындауға арналған өз құқығын ішінара сатты және бір акциясы үшін 179,94 теңге және 180,21 теңге бағасы бойынша 150.000.000 және 40.000.000 өзінің артықшылықты акциясын сатып алуды жүзеге асырды. Сатудың жалпы құны 34.199 миллион теңгені құрады.

28 мая 2012 года АО "Холдинговая группа "АЛМЭКС" и АО "Народный Банк Казахстана" заключили соглашение об уступке прав по опционному соглашению в отношении привилегированных акций АО "Народный Банк Казахстана".
В соответствии с данным соглашением, 29 июня 2012 года и 5 июля 2012 года у фонда АО "Народный Банк Казахстана" частично реализовал свое право на исполнение опциона и осуществил выкуп 150.000.000 и 40.000.000 своих привилегированных акций по цене 179,94 тенге и 180,21 тенге за акцию. Общая стоимость реализации составила 34.199 миллионов тенге.

"Қазақстанның халық банкі" АҚ артықшылықты акцияларын 27.057 және тиісінше 7.215 миллион теңге мөлшерінде сату күніндегі әділ құнмен сатқаннан кейін Қор сату күнінде олардың әділ құны 2.770 және тиісінше 739 миллион теңгені құрайтын артықшылықты акцияларды сатып алуға опцион бойынша тиісті міндеттемелерді тануды тоқтатты.
Сондай-ақ "Қазақстанның халық банкі" АҚ артықшылықты акциялары бойынша сату үшін қолда бар инвестицияларды қайта бағалау бойынша 1.394 миллион теңге мөлшеріндегі сатылмаған кіріс кезең ішіндегі таза пайданы сату үшін қолда бар инвестицияларды қайта бағалау резервінен қайта жіктелді. Қаржылық активтердің шығуынан алынған таза кіріс жиынтық кіріс туралы шоғырландырылған есепте 4.830 миллион теңге мөлшерінде көрсетілген.

После реализации привилегированных акций АО "Народный Банк Казахстана" со справедливой стоимостью на дату продажи в размере 27.057 и 7.215 миллионов тенге, соответственно, Фонд прекратил признание соответствующих обязательств по опциону на выкуп привилегированных акций. Справедливая стоимость данных обязательств по опциону на дату продажи составила 2.770 и 739 миллионов тенге, соответственно.
Нереализованная прибыль в размере 1.394 миллионов тенге по переоценке инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, по привилегированным акциям АО "Народный Банк Казахстана", была также реклассифицирована из резерва по переоценке инвестиций, имеющихся в наличие для продажи, в чистую прибыль за период. Полученная чистая прибыль от выбытия финансовых активов была отражена в консолидированном отчете о совокупном доходе за 2012 год в размере 4.830 миллионов тенге.

39.320
Акциялардың мемлекеттік пакеттерімен жарналар
27.073
1.000; 1.000.000
26.234
Мүлік жарналары
9.809
1.000;422.451;615.921; 1.000.000
9.808
2013 жылғы 31 желтоқсанға арналған
3.481.602.341
4.484.676
2013 жылғы 31 желтоқсанда 3.481.602.341 акция толығымен төленді (2012: 3.481.526.139 акция).
2013
"2013-2015 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 23 қарашадағы Заңына сәйкес Акционер Қордың жарғылық капиталына 39.320 миллион теңге мөлшеріндегі ақша қаражатымен жарнаны жүзеге асырды. Осы қаражат Қордың еншілес ұйымдары жүзеге асыратын жобаларды қаржыландыруға арналған.
2013 жылы Үкіметтің 2010 жылғы 14 қыркүйектегі № 939 қаулысына сәйкес Акционер Қордың жарғылық капиталына жалпы сомасы 9.808 миллион теңгеге мүлік жарнасын жүзеге асырды. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 4 желтоқсандағы № 1538 қаулысына сәйкес 2013 жылғы 26 шілдеде Қорға "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" АҚ акцияларының мемлекеттік пакеті берілді. "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" АҚ акцияларының пакетін беру жалпы бақылаудағы кәсіпорындарды біріктіруді білдіретіндіктен, осы шоғырландырылған қаржылық есептілік алдыңғы компанияны тіркеу әдісін пайдалана отырып дайындалды. Тиісінше, осы шоғырландырылған қаржылық есептілік осылайша, егер "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" АҚ акцияларын беру ұсынылған кезеңнен неғұрлым ерте күнде болған деп берілген, нәтижесі ретінде салыстырмалы ақпарат қайта есептелді. Осы шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізілген таза активтердің теңгерімдік құны бөлінбеген пайданы түзету ретінде ескерілді, соның салдарынан Қордың акцияларын шығару кезінде жарғылық капиталға 26.234 миллион теңге сомасында аударды.

39.320
Взносы государственными пакетами акций
27.073
1.000; 1.000.000
26.234
Взносы имуществом
9.809
1.000;422.451; 615.921; 1.000.000
9.808
На 31 декабря 2013 года
3.481.602.341
4.484.676
На 31 декабря 2013 года 3.481.602.341 акций были полностью оплачены (2012: 3.481.526.139 акций).
2013
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2013-2015 годы" от 23 ноября 2012 года Акционер осуществил взнос в уставный капитал Фонда денежными средствами в размере 39.320 миллионов тенге. Данные средства предназначены для финансирования проектов, осуществляемых дочерними организациями Фонда.
В 2013 году в соответствии с Постановлением Правительства № 939 от 14 сентября 2010 года Акционер осуществил взнос в уставный капитал Фонда имуществом на общую сумму 9.808 миллионов тенге.
В соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан № 1538 от 4 декабря 2012 года, 26 июля 2013 года Фонду был передан государственный пакет акций АО "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт". Поскольку передача пакета акций АО "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт" представляет собой объединение предприятий под общим контролем, данная консолидированная финансовая отчетность была подготовлена с использованием метода учета компании-предшественника. Соответственно, данная консолидированная финансовая отчетность представлена таким образом, как если бы передача акций АО "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт" произошла на дату наиболее раннего представленного периода, и, как результат, сравнительная информация была пересчитана. Балансовая стоимость внесенных чистых активов в данной консолидированной финансовой отчетности была учтена как корректировка нераспределенной прибыли, которая впоследствии, при выпуске акций Фонда, была перенесена в уставный капитал в сумме 26.234 миллиона тенге.

2012
2012 жылы 19 сәуірде Қорға алған күні оның әділ құны 4.110 миллион теңгені құраған "Арқагаз" АҚ акцияларының мемлекеттік пакеті берілді.
2012 жылғы 28 маусымда Қорға алу күнінде 300.070 миллион теңге (5-ескертпе) әділ құнмен жарғылық капиталға жарна нысанында ӨБТКҮБК-дегі қатысу үлесінің 100%-ы берілді.
2012 жылы 20 желтоқсанда Қорға ШҚ ӨЭК 100% үлесінің мемлекеттік пакеті берілді, оны беру күніндегі әділ құны 7.723 миллион теңгені құрады. ШҚ ӨЭК активтері мен міндеттемелері ШҚ ӨЭК қаржылық есептілігіндегі теңгерімдік құн бойынша осы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ескерілген. Таза активтердің теңгерімдік құны және шығарылған жарғылық капиталдың сомасы арасындағы 4.149 миллион теңге мөлшеріндегі айырмашылық капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есептің құрамында бөлінбеген пайданы азайту ретінде көрсетілген (5-ескертпе).
17.2 Үкіметтің қарыздары бойынша және ҚР Ұлттық Банкі сатып алған облигациялар бойынша дисконт
2013

2012
19 апреля 2012 года Фонду передан государственный пакет акций АО "Аркагаз" справедливая стоимость которого на дату получения составила 4.110 миллионов тенге.
28 июня 2012 года Фонду передана 100% доля участия в КУДОСРП, в форме взноса в уставный капитал, со справедливой стоимостью 300.070 миллионов тенге (Примечание 5) на дату получения.
20 декабря 2012 года Правительство Республики Казахстан передало Фонду государственный пакет 100% доли ВК РЭК, справедливая стоимость которого на дату передачи составила 7.723 миллиона тенге. Активы и обязательства ВК РЭК были учтены в данной консолидированной финансовой отчетности по балансовой стоимости в финансовой отчетности ВК РЭК. Разница между балансовой стоимостью полученных чистых активов и суммой выпущенного уставного капитала в размере 4.149 миллионов тенге отражена как уменьшение нераспределенной прибыли в составе консолидированного отчета об изменениях в капитале (Примечание 5).
17.2 Дисконт по займам от Правительства и по облигациям, выкупленным Национальным Банком Республики Казахстан
2013

2013 жылғы қаңтарда Қор сыйақының нарықтық ставкасы бойынша купондық облигацияны орналастырды, оларды Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінен сатып алды және Үкіметтен нарықтағыдан төмен ставка бойынша қарыз алды. Осы міндеттемелерді бастапқы тану кезіндегі 249.828 миллион теңге сомасындағы дисконт капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте біржолғы кіріс ретінде көрсетілді.
2012
2012 жылы Қор нарықтағыдан төмен сыйақы ставкалары бойынша купондық облигацияларды орналастырды. Осы міндеттемелерді тану кезіндегі 89.617 миллион теңге сомасындағы дисконт капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте көрсетілді.

В январе 2013 года Фонд разместил купонные облигации по рыночной ставке вознаграждения, которые были выкуплены Национальным Банком Республики Казахстан и получил займ от Правительства по ставке ниже рыночных Дисконт при первоначальном признании данных обязательств в сумме 249.828 миллионов тенге был отражен как единовременный доход в консолидированном отчете об изменениях в капитале.
2012
В 2012 году Фонд разместил купонные облигации по ставкам вознаграждения ниже рыночных. Дисконт при первоначальном признании данных обязательств в сумме 89.617 миллионов тенге был отражен в консолидированном отчете об изменениях в капитале.

2012 жылы Қор орналастырған және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі сатып алған облигациялар бойынша проспектілерге өзгерістер мен толықтырулар тіркелді. Осы өзгерістерге сәйкес аталған облигациялар бойынша айналым мерзімдері 2062 жылға дейін ұзартылды және сыйақы ставкасы 0,01%-ға дейін төмендетілді. Проспектідегі өзгерістер облигацияларды орналастырудың бастапқы жағдайларында елеулі өзгерістерге және тиісінше бастапқы міндеттемені тануды тоқтатуға және жаңа міндеттемені БЕХС 39 сәйкес тануға алып келді. Жаңа міндеттеменің әділ құны және бастапқы міндеттеменің теңгерімдік құны арасындағы өзгерістерді енгізу күніндегі 304.650 миллион теңге мөлшеріндегі айырмашылық капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте танылған.
17.3 Дивидендтер
Негізгі компанияның акционеріне келетін дивидендтер
2013 жылғы 16 қазанда Қор Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 5 қазандағы № 1060 қаулысына сәйкес 2012 жыл ішіндегі қаржылық нәтижелер бойынша 9.077 миллион теңге мөлшерінде Акционерге дивидендтер төлеуді жүзеге асырды (2012 жылы: 159.113 миллион теңге).
Бақыланбайтын қатысу үлесін ұстаушыларға келетін дивидендтер
2013 жылы Топ ҚМГ БӨ, ҚТК және тиісінше ҚТО-дағы бақыланбайтын қатысу үлесінің ұстаушыларына объявила дивиденды на сумму 40.591 миллион теңге, 14.919 миллион теңге және 2.885 миллион теңге сомаға дивидендтер жариялады (2012: ҚТК және тиісінше ҚМГ БӨ бақыланбайтын қатысу үлесінің ұстаушыларына 114.312 миллион теңге және 34.322 миллион теңге).
2013 жылы өзге еншілес ұйымдардағы бақыланбайтын қатысу үлесінің ұстаушыларына төленген дивидендтер 2.326 миллион теңгені құрады (2012: 1.663 миллион теңге).
17.4 Акционермен өзге операциялар
2013 жылы жасалған даму институттары мен қаржы ұйымдарының ("Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ, "Kazyna Capital Management" АҚ, "ҚазЭкспортГарант" экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы" АҚ, "Қазақстанның инвестициялық қоры" АҚ, "Қазақстанның Даму банкі" АҚ), "СҚФармация" ЖШС және "Досжан темір жолы" АҚ үстінен толық бақылау құқығымен сенімгерлік басқарудың шарттарға сәйкес Қор осы кәсіпорындардың үстінен бақылауды жоғалтты (6-ескертпе). Қор капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте 471.711 миллион теңге сомаға Акционерге бөлу ретінде осы еншілес ұйымдардың танылуын тоқтатты және істен шығуын көрсетті.
2013 жылғы шілдеде "Даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару жүйесін оңтайландыру және ұлттық экономиканы дамыту жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 22 мамырдағы № 571 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 25 мамырдағы № 516 қаулысын орындау үшін Қор және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті айырбас шартына қол қойды, оған сәйкес "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ, "Kazyna Capital Management" АҚ, "КазЭкспортГарант" экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы" АҚ, "Қазақстан инвестициялық қоры" АҚ, "Қазақстан даму банкі" АҚ, "СҚ-Фармация" ЖШС акциялар пакеті мен еншілес ұйымдарындағы қатысу үлестеріне меншік құқығы Үкімет қаулысында көрсетілген тізбеге сәйкес республикалық мүлікке айырбасқа республикалық меншікке беріледі. 2013 жылғы тамызда жоғарыда көрсетілген айырбас шартының шеңберінде Қор акциялар пакеті мен еншілес ұйымдарындағы қатысу үлестерін республикалық меншікке беруді жүзеге асырды ("Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ, "Kazyna Capital Management" АҚ, "КазЭкспортГарант" экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы" АҚ, "Қазақстан инвестициялық қоры" АҚ, "СҚ-Фармация" ЖШС).

В 2012 году были зарегистрированы изменения и дополнения в проспекты по облигациям, размещенным Фондом и выкупленным Национальным Банком Республики Казахстан. В соответствии с данными изменениями сроки обращения по данным облигациям были продлены до 2062 года и ставки вознаграждения были снижены до 0,01%. Изменения в проспекте привели к значительным изменениям в первоначальных условиях размещения облигаций, и, соответственно, к прекращению признания первоначального обязательства и признанию нового обязательства в соответствии с МСБУ 39. Разница между справедливой стоимостью нового обязательства и балансовой стоимостью первоначального обязательства на дату внесения изменений в размере 304.650 миллионов тенге была признана в консолидированном отчете об изменениях в капитале.
17.3 Дивиденды
Дивиденды, приходящиеся на Акционера материнской компании
16 октября 2013 года Фонд осуществил выплату дивидендов Акционеру в размере 9.077 миллионов тенге по финансовым результатам за 2012 год в соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан № 1060 от 5 октября 2013 года (2012 год: 159.113 миллионов тенге).
Дивиденды, приходящиеся на держателей неконтрольной доли участия
В 2013 году Группа объявила дивиденды на сумму 40.591 миллион тенге, 14.919 миллионов тенге и 2.885 миллионов тенге держателям неконтрольной доли участия в РД КМГ, КТК и КТО, соответственно (2012: 114.312 миллионов тенге и 34.322 миллиона тенге держателям неконтрольной доли участия КТК и РД КМГ, соответственно).
В 2013 году дивиденды, выплаченные держателям неконтрольной доли участия в прочих дочерних организациях, составили 2.326 миллионов тенге (2012: 1.663 миллиона тенге).
17.4 Прочие операции с Акционером
В соответствии с заключенными в апреле 2013 года договорами доверительного управления с правом полного контроля над институтами развития и финансовыми организациями, (АО "Фонд развития предпринимательства "Даму", АО "Kazyna Capital Management", АО "Экспортно-кредитная страховая корпорация "КазЭкспортГарант", АО "Инвестиционный Фонд Казахстана", АО "Банк Развития Казахстана"), ТОО "СКФармация" и АО "Досжан Темир Жолы", Фонд потерял контроль над данными предприятиями (Примечание 6). Фонд прекратил признание и отразил выбытие данных дочерних организаций как распределение Акционеру в сумме 471.711 миллионов тенге в консолидированном отчете об изменениях в капитале.
В июле 2013 года во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2013 года № 516 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан № 571 от 22 мая 2013 года "О некоторых мерах по оптимизации системы управления институтами развития и развития национальной экономики" Фонд и Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан подписали договор мены, согласно которому права собственности на пакеты акций и долю участия в выше описанных предприятиях передаются в республиканскую собственность в обмен на республиканское имущество в соответствии с перечнем, указанном в Постановлении Правительства. В августе 2013 года в рамках вышеуказанного договора мены Фонд осуществил передачу в республиканскую собственность пакетов акций и доли участия в некоторых дочерних организациях (АО "Фонд развития предпринимательства "Даму", АО "Kazyna Capital Management", АО "Экспортно-кредитная страховая корпорация "КазЭкспортГарант", АО "Инвестиционный Фонд Казахстана", ТОО "СК-Фармация").

Сондай-ақ жоғарыда аталған айырбас шартына сәйкес "Қазгеология" ұлттық геологиялық барлау компаниясы" АҚ-дағы қатысу үлесінің заңды құқықтары Үкімет қаулысында көрсетілген тізбеге сәйкес республикалық мүлікке айырбасқа республикалық меншікке беріледі. Қор капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте 8.966 миллион теңге сомаға Акционерге бөлу ретінде "Қазгеология" ұлттық геологиялық барлау компаниясы" АҚ таныды және істен шығуын көрсетті.
17.5 Акционерге өзге бөлулер
"Kazakhmys Plc" акцияларын беру
2013 жылғы 6 маусымда Қор оларды Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетіне беру жолымен қордың иелігіндегі Kazakhmys Plc барлық жай акцияларын (58.876.793 акциясын) республикалық меншікке өтеусіз беруді жүзеге асырды. Қор 44.069 миллион теңге мөлшерінде шығу күніндегі ағымдағы құнымен сату үшін қолда бар қаржылық актив және 67.856 миллион теңге мөлшерінде сату үшін қолда бар қаржылық активтерді қайта бағалау бойынша байланысты жинақталған резерв ретінде бұрын ескерілетін Kazakhmys Plc инвестицияларды тануды тоқтатты. осы шығу капиталдағы өзгерістер туралы аралық шоғырландырылған есептегі 111.925 миллион теңге жалпы сомасында Акционерге өзге бөлу ретінде көрсетілді.
Негізгі құралдарды салу және беру
2012 жылы Топ 13.537 миллион теңге сомада Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөніндегі министрліктің жүргізуіндегі мұнайды құюға Солтүстік Каспий экологиялық әсер ететін базаны беру бойынша міндеттемені (бұдан әрі – СКЭӘБ) құрды және оларды Акционерге бөлу ретінде көрсетті.
2013 жылы 27 маусымда Мұнай-газ және энергетика саласын дамыту жөніндегі ведомствоаралық комиссия Топтан СКЭӘБ қалдыру шешімін қабылдады. Осының негізінде Топ 2012 жылы танылған Акционерге бөлуге 13.537 миллион теңге мөлшерінде түзетпе жасады.
2013 жылы Топ Мәскеу қаласындағы Көрме орталығын қайта жөндеуге арналған резервті 3.433 миллион теңгеге (2012: 2.451 миллион теңге) және Астана қаласында Қазақстан тарих мұражайын салуға тартылатын шығындарға қатысты резервті 23.551 миллион теңгеге (2012: 5.179 миллион теңге) ұлғайтты және тиісінше оларды Акционерге бөлу ретінде көрсетті.

Также, в соответствии с вышеупомянутым договором мены, юридические права на долю участия в АО "Национальная геологоразведочная компания "Казгеология" передаются в республиканскую собственность в обмен на республиканское имущество, в соответствии с перечнем, указанном в Постановлении Правительства. Фонд признал и отразил выбытие АО "Национальная геологоразведочная компания "Казгеология" как распределение Акционеру в сумме 8.966 миллионов тенге в консолидированном отчете об изменениях в капитале.
17.5 Прочие распределения Акционеру
Передача акций "Kazakhmys Plc"
6 июня 2013 года Фонд осуществил безвозмездную передачу всех имеющихся во владении Фонда простых акций Kazakhmys Plc (58.876.793 акции) в республиканскую собственность путем их передачи Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан. Фонд прекратил признание инвестиций в Kazakhmys Plc, ранее учитывавшихся как финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи, с текущей стоимостью на дату выбытия в размере 44.069 миллионов тенге и связанного накопленного резерва по переоценке финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, в размере 67.856 миллионов тенге. Данное выбытие было отражено как прочие распределения Акционеру на общую сумму 111.925 миллионов тенге в консолидированном отчете об изменениях в капитале.
Строительство и передача основных средств
В 2012 году Группа создала обязательства по передаче Северо-Каспийской экологической базы реагирования на розливы нефти (далее "СКЭБР") в ведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в сумме 13.537 миллионов тенге и отразила их в качестве распределения Акционеру.
27 июня 2013 года Межведомственная комиссия по развитию нефтегазовой и энергетической отраслей приняла решение оставить СКЭБР у Группы. На основании этого Группа сторнировала признанное в 2012 году распределение Акционеру в размере 13.537 миллионов тенге.
В 2013 году Группа увеличила резерв на реконструкцию Выставочного Центра в г. Москва на 3.433 миллиона тенге (2012: 2.451 миллион тенге) и резерв в отношении затрат, которые будут понесены на строительство Музея Истории Казахстана в г. Астана в сумме 23.551 миллион тенге (2012: 5.179 миллионов тенге), и соответственно, отразила их в качестве распределения Акционеру.

2012 жылы Топ Астана қаласында өзге әлеуметтік объектілерді салуға арналған резервті 28.330 миллион теңге сомаға ұлғайтты.
Үкімет бекіткен Щучье-Бурабай курорттық аймағын дамыту жоспарына сәйкес Топ осы курорттық аймақта гольф-клуб салуға міндетті. Осы жоба құрылысының құны және өтелетін құны 19.573 миллион теңге және тиісінше 6.252 миллион теңге сомаға бағаланды. Құрылыстың сметалық құны мен өтелетін құн арасындағы 13.321 миллион теңге сомасындағы айырмашылық 2013 жыл ішіндегі капиталға өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте Акционерге бөлу ретінде көрсетілді.
Акционердің тапсырмасы бойынша қайырымдылық көмек көрсету

В 2012 году Группа увеличила резерв на постройку прочих социальных объектов в городе Астана на сумму 28.330 миллионов тенге.
Согласно плана развития Щучинско – Боровской курортной зоны, утвержденного Правительством, Группа обязана построить гольф-клуб в данной курортной зоне. Стоимость строительства и возмещаемая стоимость данного проекта были оценены на сумму 19.573 миллиона тенге и 6.252 миллиона тенге, соответственно. Разница между сметной стоимостью строительства и возмещаемой стоимостью в сумме 13.321 миллион тенге была отражена в качестве распределения Акционеру в консолидированном отчете об изменениях в капитале за 2013 год.
Оказание благотворительной помощи по поручению Акционера

2013 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішінде Акционердің тапсырмасы бойынша Топ Акционерге бөлу ретінде көрсетілген әлеуметтік, мәдени-көпшілік және спорт іс-шараларын қаржыландыру үшін 8.833 миллион теңге мөлшерінде демеушілік көмек бөлді (2012: 14.393 миллион теңге).
17.6 Еншілес ұйымдардағы қатысу үлестерінің өзгеруі – бақыланбайтын үлесті сатып алу
БТА Банк
2012 жылы желтоқсанда мақұлданған БТА Банк міндеттемелерін қайта құрылымдау жоспары шеңберінде Қор 81,48%-дан 97,28%-ға дейін өзінің иелену үлесін ұлғайтып, БТА Банктің қайтадан шығарылған жай акцияларын сатып алды. Осы мәміле нәтижесінде Қор осы шоғырландырылған қаржылық есептілікте 123.902 миллион теңге сомаға бөлінбеген пайданы азайтуды және 126.033 миллион теңге сомасында бақыланбайтын қатысу үлесін ұлғайтуды таныды.
Еншілес ұйымдардың қатысу үлестеріндегі басқа да өзгерістер

В течение года, закончившегося 31 декабря 2013 года, по поручению Акционера, Группа выделила спонсорскую помощь в размере 8.833 миллиона тенге для финансирования социальных, культурно-массовых и спортивных мероприятий, которые были отражены в качестве распределения Акционеру (2012: 14.393 миллиона тенге).
17.6 Изменение долей участия в дочерних организациях – приобретение неконтрольной доли
БТА Банк
В рамках плана реструктуризации обязательств БТА Банка, одобренного в декабре 2012 года, Фонд приобрел вновь выпущенные простые акции БТА Банка, увеличив свою долю владения с 81,48% до 97,28%. В результате данной сделки Фонд признал в консолидированной финансовой отчетности за 2012 год уменьшение нераспределенной прибыли на сумму 123.902 миллионов тенге и увеличение неконтрольной доли участия на сумму 126.033 миллионов тенге.
Прочие изменения долей участия в дочерних организациях

2012 жылдың ішінде бақыланбайтын үлестермен үлестерді сатып алу нәтижесінде еншілес ұйымдардың қатысу үлестеріндегі басқа өзгерістер 9. 539 миллион теңге сомасында бақыланбайтын қатысу үлесін ұлғайтуға әкеп соқтырды.
17.7 Бақыланбайтын қатысу үлесі
Төменде елеулі бақыланбайтын қатысу үлестері бар еншілес ұйымдар туралы ақпарат берілген.
Қызметті тіркеу және жүзеге асыру елі
Бақыланбайтын қатысу үлесі
2013

В течение 2012 года прочие изменения долей участия в дочерних организациях в результате приобретения неконтролирующих долей повлекли за собой увеличение неконтрольной доли участия на сумму 9.539 миллионов тенге.
17.7 Неконтрольная доля участия
Ниже представлена информация о дочерних организациях с существенными неконтрольными долями участия.
Страна регистрации и осуществления деятельности
Неконтрольная доля участия
2013

17.708
2.952
(1.113)
17.8 Валюталарды қайта есептеу бойынша резерв
Валюталарды қайта есептеу бойынша резерв функционалдық валютасы теңге болып табылмайтын және қаржылық есептілігі осы шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізілген еншілес ұйымдардың қаржылық есептілігін қайта есептеуден туындайтын бағамдық айырмаларды есепке алу үшін пайдаланылады.
17.9 Өзге де күрделі резервтер
Өзге де күрделі резервтер капитал шеңберінде хеджирлеу жөніндегі резервтегі белгілі бір туынды қаржылық құрал қатынасында әділ құн бойынша кез келген пайдалар немесе шығындарды есепке алу үшін ақша қаражаты ағындарын хеджирлеу есебінің ықпал етуін қамтиды. Осы пайдалар мен шығындардың салдарынан тікелей операцияларды жүргізу кезіндегі пайдалармен мен шығындарда танылады.
Өзге де күрделі резервтер олар жұмыс істейтін еншілес ұйымдардың борыштық құралдарымен қызметкерлерге төленетін көрсетілген қызметтері үшін сыйақылар сомасын да қамтиды. Төлемдер жөніндегі шығыстар борыштық құралдар негізінде қызмет нәтижелеріне қол жеткізу талаптары және/немесе белгілі бір мерзімде қызмет атқарған талаптары орындалатын және қызметкерлер сыйақыға толық құқық алған күнде аяқталатын кезең ішінде өзге де күрделі резервтерде бір мезгілде тиісті ұлғаюымен танылады.

17.708
2.952
(1.113)
17.8 Резерв по пересчету валют
Резерв по пересчету валюты используется для учета курсовых разниц, возникающих от пересчета финансовой отчетности дочерних организаций, функциональной валютой которых не является тенге, и финансовая отчетность которых включена в данную консолидированную финансовую отчетность.
17.9 Прочие капитальные резервы
Прочие капитальные резервы включают в себя влияние учета хеджирования потоков денежных средств для учета любых прибылей или убытков по справедливой стоимости в отношении определенного производного финансового инструмента в резерве по хеджированию в рамках капитала. Эти прибыли и убытки впоследствии непосредственно признаются в прибылях и убытках при проведении операции.
Прочие капитальные резервы также включают в себя cуммы вознаграждений за предоставленные услуги, выплачиваемых работникам долевыми инструментами дочерней организации, в которой они работают. Расходы по выплатам на основе долевых инструментов признаются одновременно с соответствующим увеличением в прочих капитальных резервах в течение периода, в котором выполняются условия достижения результатов деятельности и/или условия выслуги определенного срока, и заканчивающегося на дату, когда работники получают полное право на вознаграждение.

17.10 Акцияға арналған пайда
Акцияға арналған базалық пайданың сомасы жыл бойы айналымдағы жай акциялардың орташа өлшенген санында негізгі компанияның жай акцияларын ұстаушыларға келетін жыл ішіндегі таза пайданы бөлу жолымен есептелген.
Акцияға ажыратылған пайда сомасы бір жыл ішіндегі айналымдағы жай акциялардың орташа өлшенген санына плюс барлық ықтимал жай акцияларды ажырату әсерімен айырбастау жағдайында шығарылатын қарапайым акциялардың орташа салмақталған сынаны негізгі компанияның жай акцияларын ұстаушыларға келетін таза пайданы бөлу арқылы есептелді (айырбасталатын артықшылықты акциялар бойынша пайызға түзетуден кейін).
Төменде акцияға базалық және бөлінген пайда есептерінде пайдаланған пайда және акциялар саны туралы ақпарат келтірілген:
Миллион теңгемен

17.10 Прибыль на акцию
Суммы базовой прибыли на акцию рассчитаны путем деления чистой прибыли за год, приходящейся на держателей простых акций материнской компании, на средневзвешенное количество простых акций в обращении в течение года.
Суммы разводненной прибыли на акцию рассчитаны путем деления чистой прибыли, приходящейся на держателей простых акций материнской компании, на средневзвешенное количество простых акций в обращении в течение года плюс средневзвешенное количество простых акций, которые будут выпущены в случае конвертации всех потенциальных простых акций с разводняющим эффектом.
Ниже приводится информация о прибыли и количестве акций, которые использованы в расчетах базовой и разводненной прибыли на акцию:
В миллионах тенге

2013
2012 (қайта есептелді)
Негізгі компанияның акционеріне жатқызылатын жалғастырылатын қызметтен түсетін пайда
573.201
598.654
Негізгі компанияның акционеріне жатқызылатын тоқтатылған қызметтен түсетін таза пайда
(165.955)
468.923
Базалық пайданы есептеу үшін негізгі компанияның акционеріне жатқызылатын таза пайда
407.246
1.067.577
Акцияға базалық және бөлінген пайданы есептеу үшін жай акциялардың орташа өлшенген саны
3.481.546.896
3.481.122.721
17.11 Акциялардың теңгерімдік құны
"Қазақстан қор биржасы" АҚ (бұдан әрі "ҚҚБ") Биржалық кеңесінің 2010 жылғы 4 қазандағы шешіміне сәйкес қаржылық есептілігі ҚҚБ бекітілген қағидаларға сәйкес есептелген есепті күнде бір акцияның (жай және артықшылықты) теңгерімдік құны туралы мәліметтерді қамтуы тиіс.
Миллион теңгемен
2013
2012 (қайта есептелді)
Активтердің жиыны
15.294.489
15.274.204
Материалдық емес активтер
(284.325)
(358.276)
Міндеттемелердің жиыны
(7.787.897)
(7.858.745)
Жай акциялар үшін таза активтер
7.222.267
7.057.183
31 желтоқсандағы жай акциялардың саны
3.481.602.341
3.481.526.139
Жай акцияның теңгерімдік құны, теңге
2.074
2.027
18. ҚАРЫЗДАР
31 желтоқсанда қарыздар, оның ішінде төленетін сыйақы мыналарды қамтыды:
Миллион теңгемен
2013
2012 (қайта есептелді)
Сыйақының тіркелген ставкасы бар қарыздар
2.551.882
3.046.943
Сыйақының орташа өлшенген ставкасы
6,98%
7,14%
Сыйақының өзгермелі ставкасы бар қарыздар
1.422.484
1.160.962
Сыйақының орташа өлшенген ставкасы
4,38%
4,53%
3.974.366
4.207.905
12 ай бойы өтеуге жататын соманы шегергенде
(607.839)
(680.962)
12 айдан кейін өтеуге жататын сомалар
3.366.527
3.526.943
Миллион теңгемен
2013
2012 (қайта есептелді)
АҚШ долларында көрсетілген қарыздар
3.327.141
3.663.735
Теңгеде көрсетілген қарыздар
539.555
439.586
Басқа валюталарда көрсетілген қарыздар
107.670
104.584
3.974.366
4.207.905
Қарыздар шарттарының белгілі бір келісімдердің шарттары бойынша тиісті Топтың еншілес ұйымдары белгілі бір ковенанттарды сақтауға міндетті. Топ басшылығы 2013 және 2012 жылдардың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша Топтың еншілес ұйымдары осы ковенанттарды сақтайды деп есептейді.
Қытайдың Мемлекеттік Даму Банкінің кредиттік желісі
Қытайдың Мемлекеттік Даму Банкінің кредиттік желісі шеңберінде 2013 жылы 200 миллион АҚШ доллары (алу күніндегі бағам бойынша 30.144 миллион теңгеге барабар) мөлшерінде қарыз алды. Алынған транш Жомарт мыс кен орнын өндіруге Kazakhmys Finance PLC-ке қарыздар беруге арналған.
Облигацияларды шығару
2013 жылғы 30 сәуірде Топтың еншілес ұйымы ҚМГ ҰК мынадай жағдайларда 10.5 миллиард АҚШ долларына дейін орта мерзімді жаһандық ноталарды шығарудың ағымдағы бағдарламасы шеңберінде Лондон қор биржасында жалпы сомасы 3 миллиард АҚШ долларына облигацияларды шығарды (шығару күніндегі бағам бойынша 453.720 миллион теңгеге барабар):

2013
2012 (пересчитано)
Прибыль от продолжающейся деятельности, относящаяся к Акционеру материнской компании
573.201
598.654
Чистая прибыль от прекращенной деятельности, относящаяся к Акционеру материнской компании
(165.955)
468.923
Чистая прибыль, относящаяся к Акционеру материнской компании для расчета базовой прибыли
407.246
1.067.577
Средневзвешенное количество простых акций для расчета базовой и разводненной прибыли на акцию
3.481.546.896
3.481.122.721
17.11 Балансовая стоимость акций
В соответствии с решением Биржевого совета АО "Казахстанская фондовая биржа" (далее "КФБ") от 4 октября 2010 года, финансовая отчетность должна содержать данные о балансовой стоимости одной акции (простой и привилегированной) на отчетную дату, рассчитанной в соответствии с утвержденными КФБ правилами.
В миллионах тенге
2013
2012 (пересчитано)
Итого активы
15.294.489
15.274.204
Нематериальные активы
(284.325)
(358.276)
Итого обязательства
(7.787.897)
(7.858.745)
Чистые активы для простых акций
7.222.267
7.057.183
Количество простых акций на 31 декабря
3.481.602.341
3.481.526.139
Балансовая стоимость простой акции, тенге
2.074
2.027
18. ЗАЙМЫ
На 31 декабря займы, в том числе вознаграждение к уплате, включали:
В миллионах тенге
2013
2012 (пересчитано)
Займы с фиксированной ставкой вознаграждения
2.551.882
3.046.943
Средневзвешенная ставка вознаграждения
6,98%
7,14%
Займы с плавающей ставкой вознаграждения
1.422.484
1.160.962
Средневзвешенная ставка вознаграждения
4,38%
4,53%
3.974.366
4.207.905
За вычетом суммы, подлежащей погашению в течение 12 месяцев
(607.839)
(680.962)
Суммы, подлежащие погашению после 12 месяцев
3.366.527
3.526.943
В миллионах тенге
2013
2012 (пересчитано)
Займы, выраженные в долларах США
3.327.141
3.663.735
Займы, выраженные в тенге
539.555
439.586
Займы, выраженные в других валютах
107.670
104.584
3.974.366
4.207.905
По условиям некоторых договоров займов соответствующие дочерние организации Группы обязаны соблюдать определенные ковенанты. Руководство Группы считает, что по состоянию на 31 декабря 2013 и 2012 годов дочерние организации Группы соблюдают все такие ковенанты.
Кредитная линия Государственного Банка Развития Китая
В рамках кредитной линии Государственного Банка Развития Китая в 2013 году Группа получила займы в размере 200 миллионов долларов США (эквивалент 30.144 миллионов тенге по курсу на дату получения). Полученный транш предназначен для предоставления займов Kazakhmys Finance Plc для разработки медного месторождения Жомарт.
Выпуск облигаций
30 апреля 2013 года НК КМГ, дочерняя организация Группы, выпустила облигации на Лондонской Фондовой Бирже на общую сумму 3 миллиарда долларов США (эквивалентно 453.720 миллионов тенге по курсу на дату выпуска) в рамках текущей программы выпуска среднесрочных глобальных нот до 10.5 миллиардов долларов США на следующих условиях:

* 2043 жылы өтеу мерзімімен 5,75% мөлшерінде сыйақы ставкасы және номиналдың 99,293% орналастыру бағасы бар 2 миллиард АҚШ доллары;
* 2023 жылы өтеу мерзімімен 4,4% мөлшерінде сыйақы ставкасы және номиналдың 99,6% орналастыру бағасы бар 1 миллиард АҚШ доллары.
* 2013 жылы шығарылған облигациялар бойынша купон 2013 жылғы 30 қазаннан бастап жартыжылдық негізде төленуде.
2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша негізгі борыш және осы облигациялар бойынша есептелген сыйақы 461.486 миллион теңгені құрады.
Өзге қарыздар

- 2 миллиарда долларов США со ставкой вознаграждения в размере 5,75% со сроком погашения в 2043 году и ценой размещения в 99,293% от номинала;
- 1 миллиард долларов США со ставкой вознаграждения в размере 4,4% со сроком погашения в 2023 году и ценой размещения в 99,6% от номинала.
По облигациям, выпущенным в 2013 году, купон выплачивается на полугодовой основе начиная с 30 октября 2013 года.
По состоянию на 31 декабря 2013 года основной долг и начисленное вознаграждение по данным облигациям составили 461.486 миллионов тенге.
Прочие займы

2010 және 2012 жылдары "ҚазМұнайГаз – Қайта өңдеу және Маркетинг" еншілес ұйымы "Атырау мұнайды қайта өңдеу зауыты" ЖШС (бұдан әрі "АМӨЗ") ҚДБ-мен 1.315 миллион АҚШ доллары сомасына кредиттік желі беру туралы келісім жасасты. Осы кредиттік желі хош иісті көмірсутектерін өндіру бойынша кешенді салуды қаржыландыру үшін пайдаланылады. 2013 жылдың ішінде АМӨЗ 227.544 мың АҚШ долларын алды (алу күніндегі бағам бойынша 34.597 миллион теңгеге барабар) (2012: 217.957 мың АҚШ доллары, алу күніндегі бағам бойынша 32.690 миллион теңгеге бар).

В 2010 и 2012 годах ТОО "Атырауский нефтеперерабатывающий завод", дочерняя организация КазМунайГаз – Переработка и Маркетинг (далее "АНПЗ"), заключило соглашение о предоставлении кредитной линии на сумму 1.315 миллионов долларов США с БРК. Данная кредитная линия используется для финансирования строительства комплекса по производству ароматических углеводородов. В течение 2013 года АНПЗ получил 227.544 тысячи долларов США (эквивалентно 34.597 миллионов тенге по курсу на дату получения) (2012: 217.957 тысяч долларов США, эквивалентно 32.690 миллионов тенге по курсу на дату получения).

2013 жылы ҚМГ ҰК еншілес ұйымы ҚазМұнайГаз – Өңдеу және Маркетинг 100 миллион АҚШ доллары мөлшерінде жаңартылатын кредит желісін беру туралы Natixis банкімен, Париж шарт жасасты. Кредит желісінің нысаналы мақсаты "Павлодар мұнай өңдеуші химия зауыты" АҚ-ға мұнай сатып алуды қаржыландыру болып табылады. 2013 жылы Топ 30.690 миллион теңге сома алды.
2012 жылғы 26 қарашада ҚТЖ ҰК еншілес ұйымы "Локомотив" АҚ CIRR сыйақы ставкасымен (АҚШ долларымен) 10 жыл мерзімге 424.857 мың АҚШ доллары сомасына Evolution сериялы 196 бірлік локомотив сатып алуға АҚШ Экспорт-Импорт банкімен Кредит келісімін жасасты. 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша негізгі борыштың бір бөлігі 40.830 миллион АҚШ доллары сомасында өтелді.

В 2013 году КазМунайГаз – Переработка и Маркетинг, дочерняя организация НК КМГ, заключила договор с банком Natixis, Париж, о предоставлении возобновляемой кредитной линии в размере 100 миллионов долларов США. Целевым назначением кредитной линии является финансирование закупа нефти для АО "Павлодарский Нефтеперерабатывающий Химический Завод". В 2013 году Группа получила сумму 30.690 миллионов тенге.
26 ноября 2012 года, АО "Локомотив", дочерняя организация НК КТЖ, заключило Кредитное соглашение с Экспортно-Импортным банком США на приобретение 196 единиц локомотивов серии Evolution на сумму 424.857 тысяч долларов США, сроком на 10 лет под ставку вознаграждения CIRR (в долларах США). По состоянию на 31 декабря 2013 года часть основного долга была погашена в сумме 40.830 миллионов долларов США.

2012 жылғы 31 мамырда ҚТЖ ҰК еншілес ұйымы "Локомотив" АҚ 10 жыл мерзімге жалпы сомасы 880.877 мың еуро болатын 200 жүк және 95 жолаушылар электровоздарын сатып алуды қаржыландыруға "COFACE" экспорт-кредиттік агенттігінің қолдауымен "HSBC Bank Рlc" және "HSBC Франция" бірлесіп "HSBC Қазақстан" ЕБ" АҚ-мен бас негіздемелік келісім жасасты. Қол қойылған қосымша келісім шеңберінде 2013 жылы жалпы сомасы 97.104 мың еуро (19.623 миллион теңге) ("COFACE" сыйлығын есептегенде) болатын қарыз қаражаты игерілді, мұнда қаражат Alstom Transport SA-ға тікелей аударылды.

31 мая 2012 года АО "Локомотив", дочерняя организация НК КТЖ, заключило Генеральное рамочное соглашение с АО "ДБ "HSBC Казахстан" совместно с "HSBC Bank Рlc" и "HSBC Франция" при поддержке экспортно-кредитного агентства "COFACE" на финансирование приобретения 200 грузовых и 95 пассажирских электровозов на общую сумму 880.877 тысяч евро сроком на 10 лет. В рамках подписанного дополнительного соглашения в 2013 году были освоены заемные средства на общую сумму 97.104 тысяч евро (19.623 миллионов тенге) (с учетом премии "COFACE"), где средства напрямую были перечислены в Alstom Transport SA.

(71.342)
(559.831)
12 айдан кейінгі өтеуге жатқызылған сомалар
197.216
210.810
2013 жыл
2013 жылғы қаңтарда Қор айналым мерзімі 50 жылдық және жылдық 0,01% мөлшерінде купондық сыйақысымен жалпы сомасы 255.000 миллион теңгені құрайтын бір облигацияға номинал құны 1.000 теңге болатын 255.000.000 купондық облигацияны орналастырды. Барлық облигацияларды сенімгерлік басқару құқығында Қазақстан Республикасы Ұлттық Қорының қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сатып алды. Облигациялар шығару күнгі Қорға қолданылатын нарықтық пайыз ставкасын пайдалана отырып есептелген әділ құн бойынша осы облигациялар бастапқыда көрсетілді және оның салдарынан амортизациялық құн бойынша ескеріледі. 249.828 миллион теңге мөлшеріндегі облигациялардың номинал құны мен олардың әділ құны арасындағы айырма капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте танылған.
2012 жыл
2012 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сатып алған Қордың облигациялар шығарылымы проспектілеріне өзгерістер мен толықтырулар тіркелді. Осы өзгерістерге сәйкес осы облигациялар бойынша айналым мерзімі 2062 жылға дейін ұзартылды және сыйақы ставкасы 0,01%-ға дейін төмендетілді. Проспектіге өзгерістер облигацияларды орналастырудың бастапқы талаптарында болмашы өзгерістерге және тиісінше бастапқы міндеттемені тануды тоқтату мен ҚЕХС 39 сәйкес жаңа міндеттемені тануға әкелді. Өзгерістер енгізген күнгі жаңа міндеттеменің әділ құны мен бастапқы міндеттеменің теңгерім құны арасындағы 304.650 миллион теңге мөлшеріндегі айырма капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте танылған (17.2-ескертпе).
2012 жылы Қор жалпы сомасы тиісінше 73.000 миллион теңге және 70.196 миллион теңге болатын бір облигация үшін номинал құны 1.000 теңге болатын 73.000.000 және 70.196.000 купондық облигацияны орналастырды. Облигациялардың айналым мерзімі 50 жылды және 12 жылды құрайды, жылдық 0,01% және жылдық 4% мөлшеріндегі купондық сыйақы, төлемдер жиілігі – жылына екі рет. Барлық облигацияларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сатып алды, оның 73.000 миллион теңге сомаға облигациясы сенімгерлік басқару құқығында Қазақстан Республикасы Ұлттық Қорының қаражаты есебінен сатып алды. Осы облигациялар алдымен облигацияларды шығару күні Қорға қолданылатын нарықтық пайыздық ставкаларды пайдалана отырып есептелген әділ құн бойынша көрсетілді және оның салдарынан амортизацияланған құн бойынша ескерілген. Қарыздардың номиналды құны және олардың әділ құны арасындағы 82.646 миллион теңге мөлшеріндегі айырма капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте танылған.

(71.342)
(559.831)
Суммы, подлежащие погашению после 12 месяцев
197.216
210.810
2013 год
В январе 2013 года Фонд разместил 255.000.000 купонных облигаций, номинальной стоимостью 1.000 тенге за облигацию на общую сумму 255.000 миллионов тенге со сроком обращения облигаций 50 лет и купонным вознаграждением в размере 0,01% годовых. Все облигации были выкуплены Национальным Банком Республики Казахстан за счет средств Национального Фонда Республики Казахстан на праве доверительного управления. Данные облигации были первоначально отражены по справедливой стоимости, рассчитанной с использованием рыночных процентных ставок, применимых для Фонда на дату выпуска облигаций и впоследствии учитываются по амортизированной стоимости. Разница между номинальной стоимостью облигаций, и их справедливой стоимостью в размере 249.828 миллионов тенге была признана в консолидированном отчете об изменениях в капитале.
2012 год
В 2012 году были зарегистрированы изменения и дополнения в проспекты выпуск облигаций Фонда, выкупленным Национальным Банком Республики Казахстан. В соответствии с данными изменениями сроки обращения по данным облигациям были продлены до 2062 года и ставки вознаграждения были снижены до 0,01%. Изменения в проспекте привели к значительным изменениям в первоначальных условиях размещения облигаций, и, соответственно, к прекращению признания первоначального обязательства и признанию нового обязательства в соответствии с МСБУ 39. Разница между справедливой стоимостью нового обязательства и балансовой стоимостью первоначального обязательства на дату внесения изменений, в размере 304.650 миллионов тенге, была признана в консолидированном отчете об изменениях в капитале (Примечание 17.2).
В 2012 году Фонд разместил 73.000.000 и 70.196.000 купонных облигаций, номинальной стоимостью 1.000 тенге за облигацию на общую сумму 73.000 миллионов тенге и 70.196 миллионов тенге, соответственно. Срок обращения облигаций составляет 50 лет и 12 лет, купонное вознаграждение в размере 0,01% годовых и 4% годовых, частота выплат – два раза в год. Данные облигации были выкуплены Национальным Банком Республики Казахстан из которых – облигации на сумму 73.000 миллиона тенге были выкуплены за счет средств Национального Фонда Республики Казахстан на праве доверительного управления. Все облигации были первоначально отражены по справедливой стоимости, рассчитанной с использованием рыночных процентных ставок, применимых для Фонда на даты выпуска облигаций и впоследствии учитываются по амортизированной стоимости. Разница между номинальной стоимостью займов и их справедливой стоимостью в размере 82.646 миллионов тенге была признана в консолидированном отчете об изменениях в капитале.

"2012-2014 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2011 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 2012 жылы 13 тамызда және 2012 жылғы 22 қарашада Қор Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінен қарыз алды. Қарыздардың жалпы сомасы 0,15%-дан 0,5%-ға дейін номиналды пайыздық ставкалармен 15.285 миллион теңгені құрайды. Қарыздар 10 жылдан 25 жылға дейінгі мерзімге алынды.
Бастапқы тану кезінде осы қарыздар сыйақының тиісті нарықтық ставкасын пайдалана отырып, 8.314 миллион теңгені құрайтын әділ құн бойынша бағаланды және соның салдарынан амортизацияланған құн арқылы ескеріледі. Қарыздардың номиналды құны және олардың әділ құны арасындағы 6.971 миллион теңге мөлшеріндегі айырмашылық капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте танылған.

В соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2012-2014 годы" от 24 ноября 2011 года 13 августа 2012 года и 22 ноября 2012 года Фонд получил займы от Министерства финансов Республики Казахстан. Общая сумма займов составляет 15.285 миллионов тенге с номинальными процентными ставками от 0,15% до 0,5%. Займы были получены на срок от 10 до 25 лет.
При первоначальном признании данные займы были оценены по справедливой стоимости, составляющей 8.314 миллионов тенге, с использованием соответствующей рыночной ставки вознаграждения и впоследствии учитываются по амортизированной стоимости. Разница между номинальной стоимостью займов и их справедливой стоимостью в размере 6.971 миллион тенге была признана в консолидированном отчете об изменениях в капитале.

2013 жылғы 31 желтоқсанда қарыздар бойынша тиімді пайыздық ставкалар жылына 5,5%-дан 6,62%-ға дейінді құрайды (2012: жылына 0,33%-дан 7,21%-ға дейін).
20. ӨЗГЕ ДЕ ҰЗАҚ МЕРЗІМДІ МІНДЕТТЕМЕЛЕР
2013 жылғы 31 желтоқсандағы өзге де ұзақ мерзімді міндеттемелер өзінде мыналарды қамтыды:
Солтүстік-Каспий жобасына қатысу үлесін сатып алғаны үшін кредиторлық берешек
2008 жылы 31 қазанда Солтүстік-Каспий жобасына (бұдан әрі – "СКЖ" немесе "Жоба") барлық қатысушылар келісімге қол қойды, оған сәйкес "ҚМГ Қашаған Б.В."-дан басқа жобаға қатысушылардың барлығы, осылайша "ҚМГ Қашаған Б.В."-нің СКЖ-дегі үлесін пропорционалды негізде 2008 жылдың 1 қаңтарынан бастап 8,33%-дан 16,81%-ға дейін ретроспективті ұлғайту үшін жобадағы өз үлестерінің бір бөлігін ішінара беруге келісті. Сатып алу бағасы 1,78 миллиард АҚШ доллары мөлшеріндегі (263 миллиард теңге) тіркелген соманы және жыл сайын негізгі борыштың сомасына капиталдандырылатын LIBOR плюс 3 пайыз мөлшеріндегі жылдық сыйақыны қамтиды. Осы берешек 8,48% мөлшерінде ҚМГ Қашаған Б.В.-дан қосымша сатып алынған үлеспен қамтамасыз етілген. 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша осы берешектің амортизациялық құны 322.330 миллион теңгені (2012: 339.550 миллион теңгені) құрады, оның 107.444 миллион теңге сомасы өзге де ағымдағы міндеттемелер құрамына жатқызылды (2012: 113.183 миллион теңге).

На 31 декабря 2013 года эффективные процентные ставки по займам составляют от 5,5% до 6,62% в год (2012: от 0,33% до 7,21% в год).
20. ПРОЧИЕ ДОЛГОСРОЧНЫЕ ОБЯЗАТЕЛЬСТВА
На 31 декабря 2013 года прочие долгосрочные обязательства включали в себя следующее:
Кредиторская задолженность за приобретение доли участия в Северо-Каспийском проекте
31 октября 2008 года все участники Северо-Каспийского проекта (далее "СКП" или "Проект") подписали соглашение, согласно которому все участники проекта, за исключением КМГ Кашаган Б.В. согласились частично передать часть своих долей в проекте, на пропорциональной основе, таким образом, чтобы увеличить долю КМГ Кашаган Б.В. в СКП с 8,33% до 16,81% ретроспективно с 1 января 2008 года. Цена приобретения включает фиксированную сумму в размере 1,78 миллиардов долларов США (263 миллиарда тенге) и годовое вознаграждение в размере LIBOR плюс 3 процента, который ежегодно капитализируется в сумму основного долга. Данная задолженность обеспечена дополнительной приобретенной долей КМГ Кашаган Б.В. в размере 8,48%. По состоянию на 31 декабря 2013 года амортизированная стоимость этой задолженности составляла 322.330 миллионов тенге (2012: 339.550 миллионов тенге), сумма 107.444 миллиона тенге из которой отнесена в состав прочих текущих обязательств (2012: 113.183 миллионов тенге).

21. ҚАРЖЫЛЫҚ ЖАЛДАУ БОЙЫНША МІНДЕТТЕМЕЛЕР
Топ негізгі құралдардың бірқатар объектілері, оның ішінде басымы әуе кемелері, телекоммуникациялық және темір жол жабдықтары бойынша қаржылық жалдау шарттарын жасады.
2013 және 2012 жылдары Топтың еншілес ұйымы "Эйр Астана" АҚ тіркелген пайыздық ставкамен қаржылық жалдау шарты бойынша тиісінше 6 (алты) және 4 (төрт) әуе кемесін сатып алды. Әрбір әуе кемесі бойынша жалдау мерзімі 12 (он екі) жылды құрайды. "Эйр Астана" АҚ-да жалдау мерзімінің соңында номинал баға бойынша әрбір әуе кемесін сатып алу мүмкіндігі бар. 6 (алты) жаңа Airbus қатысты лизинг берушіге қаржы институттары берген қарыздар Еуропалық Экспорттық-Кредит агенттіктерінің кепілдігімен қамтамасыз етілді, ал 2013 жылғы қыркүйекте және қазанда жеткізілген 2 (екі) Boeing – 767 US Export Import Bank кепілдігінде. Қаржылық жалдау бойынша "Эйр Астана" АҚ міндеттемесі жалданған активтерге жалға берушінің құқығы қамтамасыз етілген, олардың теңгерім құны 78.322 миллион теңге (2012: 27.397 миллион теңге).

21. ОБЯЗАТЕЛЬСТВА ПО ФИНАНСОВОЙ АРЕНДЕ
Группа заключила договоры финансовой аренды по ряду объектов основных средств, преимущественно воздушных суден, телекоммуникационного и железнодорожного оборудования.
В 2013 и 2012 году АО "Эйр Астана", дочерняя организация Группы, приобрела 6 (шесть) и 4 (четыре) воздушных судна, соответственно, по договору финансовой аренды с фиксированной процентной ставкой. Срок аренды по каждому воздушному судну составляет 12 (двенадцать) лет. У АО "Эйр Астана" имеется возможность покупки каждого воздушного судна по номинальной цене в конце срока аренды. Займы, выданные финансовыми институтами лизингодателю в отношении 6 (шести) новых Airbus, обеспечены гарантией Европейских Экспортно-Кредитных Агентств, а 2 (два) Boeing – 767, которые были поставлены в сентябре и октябре 2013, находятся под гарантией US Export Import Bank. Обязательства АО "Эйр Астана" по финансовой аренде обеспечены правом арендодателя на арендованные активы с балансовой стоимостью 78.322 миллиона тенге (2012: 27.397 миллионов тенге).

2013 жылғы 31 желтоқсанда пайыз сомасының есебі 3,09%-дан 19,7%-ға дейін (2012: 3,02%-дан 17,28% дейін) тиімді пайыз ставкаларына негізделеді.
31 желтоқсанда таза ең төменгі жалдау төлемдерімен бірге қаржылық жалдау бойынша болашақ ең төменгі жалдау төлемдері былайша берілген:
31 желтоқсанда таза ең төменгі жалдау төлемдерінің ағымдағы құнымен бірге қаржылық жалдау бойынша болашақ ең төменгі жалдау төлемдері былайша берілген:
2013
Миллион теңгемен
Ең төменгі жалдау төлемдері
Ең төменгі жалдау төлемдерінің ағымдағы құны
Бір жыл ішінде

На 31 декабря 2013 года расчет суммы процентов основывается на эффективных ставках процента от 3,09% до 19,7% (2012: от 3,02% до 17,28%).
На 31 декабря будущие минимальные арендные платежи по финансовой аренде, вместе с текущей стоимостью чистых минимальных арендных платежей, представлены следующим образом:
2013
В миллионах тенге
Минимальные арендные платежи
Текущая стоимость минимальных арендных платежей
В течение одного года

1.216
3.489
8.749
804
109.944
124.202
Ұзақ мерзімді бөлігі
68.367
31.319
-
2.307
34.319
136.312
2012 жылғы
31 желтоқсандағы резерв
69.583
34.808
8.749
3.111
144.263
260.514
Ағымдағы бөлігі
1.161
3.792
12.203
31
123.524
140.711
Ұзақ мерзімді бөлігі
70.272
32.252
-
24
34.698
137.246
2013 жылғы
31 желтоқсандағы резерв
71.433
36.044
12.203
55
158.222
277.957
Өзге де резервтер құрамында әлеуметтік объектілерді салуға міндеттемеге резервтер
2013 жылғы 31 желтоқсанға өзге де резервтер Үкіметтің тапсырмасы бойынша әлеуметтік объектілерді салу бойынша еншілес ұйымдардың резервтерін қамтиды. ҚМГ ҰК 55.361 миллион теңге (2012: 31.810 миллион теңге) мөлшерінде Астана қаласында Қазақстанның тарих мұражайын салуға резервті және 9.844 миллион теңге (2012: 6.411 миллион теңге) мөлшерінде Мәскеу қаласында "Көрме орталығы" объектісін қайта жаңғыртуға резервті, 13.321 миллион теңге (2012 жылы: нөл) мөлшерінде гольф клубын салуға резервті қамтыды.
Сондай-ақ ҚТЖ ҰК 2012 жылы Астана қаласында көп функционалды мұз айдыны сарайын салу бойынша өзгертілмейтін міндеттемелерді қабылдады. Басшылық осы міндеттеменің құнын 25.006 миллион теңге сомаға құрылысқа тиісті шарттың тең құнына есептеді. Құрылысты аяқтау 2015 жылғы маусымға жоспарланып отыр.
Бұдан басқа, ҚТЖ ҰК 2011 жылы қабылданған 28.125 миллион теңге сомаға телерадио кешен ғимаратын жарақтандыру бойынша міндеттемелер сомасына резервті қамтиды.
2013 жылғы маусымда 22.801 миллион теңге сомаға Астана қаласында Оқушылар шығармашылығы сарайын салу аяқталды.
23. ҚЫЗМЕТКЕРЛЕРГЕ СЫЙАҚЫ БОЙЫНША МІНДЕТТЕМЕЛЕР
Мемлекеттік зейнетақымен қамтамасыз ету бойынша міндеттемелер
Топ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнама талаптарына сәйкес әлеуметтік салық төлейді. Әлеуметтік салық және жалақы бойынша шығыстар олар туындаған сәттегі шығыстарға жатқызылады.
Бұдан басқа, Топ қызметкерлердің жинақтаушы зейнетақы қорларына қызметкерлердің жарнасы ретінде төленетін қызметкерлердің жалақысынан 10% ұстап қалады. Осындай шығыстар олар орын алған кезеңде көрсетіледі.
Белгіленген төлемдері бар зейнетақы жоспары
Осы жоспар бойынша қызметкерлерге төлеу бойынша міндеттемелер Топтың кейбір еншілес ұйымдарының ("ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" АҚ, "Казақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" АҚ, "Қазақтелеком" АҚ, "Самұрық-Энерго" АҚ, "Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" АҚ, "Қазақстан Инжиниринг" ұлттық компаниясы" АҚ және "Қазпочта" АҚ) және кәсіподақтар тұлғасында еншілес ұйымдардың қызметкерлері арасында жасалған ұжымдық шарттарға сәйкес төлеуге жатқызылады.
31 желтоқсанға Топтың белгіленген төлемдері бар зейнетақы жоспары бойынша жалпы міндеттемелері мыналарды қамтыды:
Миллион теңгемен

1.216
3.489
8.749
804
109.944
124.202
Долгосрочная часть
68.367
31.319
-
2.307
34.319
136.312
Резерв на 31 декабря 2012 года
69.583
34.808
8.749
3.111
144.263
260.514
Текущая часть
1.161
3.792
12.203
31
123.524
140.711
Долгосрочная часть
70.272
32.252
-
24
34.698
137.246
Резерв на 31 декабря 2013 года
71.433
36.044
12.203
55
158.222
277.957
Резервы под обязательства на строительство социальных объектов в составе Прочих резервов
На 31 декабря 2013 года прочие резервы включают резервы дочерних организаций по строительству социальных объектов по поручению Правительства. НК КМГ включила резерв на строительство Музея Истории Казахстана в г. Астана в размере 55.361 миллионов тенге (2012: 31.810 миллионов тенге) и резерв на реконструкцию объекта "Выставочный Центр" в г. Москва в размере 9.844 миллион тенге (2012: 6.411 миллион тенге), резерв на строительство гольф клуба в размере 13.321 миллион тенге (в 2012 году: ноль).
Также, НК КТЖ в 2012 году приняла на себя неотменяемые обязательства по строительству многофункционального ледового дворца в г. Астана. Руководство определило стоимость данного обязательства равной стоимости соответствующего договора на строительство на сумму 25.006 миллионов тенге. Завершение строительства планируется в июне 2015 года.
Кроме того, НК КТЖ включает резерв на сумму обязательства по оснащению здания теле-радиокомплекса на сумму 28.125 миллионов тенге, принятого в 2011 году.
В июне 2013 было завершено строительство Дворца творчества школьников в г. Астана на сумму 22.801 миллион тенге.
23. ОБЯЗАТЕЛЬСТВА ПО ВОЗНАГРАЖДЕНИЯМ РАБОТНИКАМ
Обязательства по государственному пенсионному обеспечению
Группа выплачивает социальный налог в соответствии с действующими законодательными требованиями Республики Казахстан. Расходы по социальному налогу и зарплате относятся на расходы в момент их возникновения.
Кроме того, Группа удерживает до 10% от зарплаты работников, выплачиваемые в качестве взносов работников в накопительные пенсионные фонды. Такие расходы отражаются в том периоде, в котором они имели место.
Пенсионный план с установленными выплатами
Обязательства по выплатам работникам по данному плану подлежат оплате в соответствии с коллективными договорами, заключенными между некоторыми дочерними организациями Группы (АО "Национальная Компания "КазМунайГаз", АО "Национальная Компания "Казақстан Темір Жолы", АО "Казахтелеком", АО "Самрук-Энерго", АО "Национальная Атомная Компания "Казатомпром", АО "Национальная Компания "Казахстан Инжиниринг" и АО "Казпочта") и работниками этих дочерних организаций, в лице их профессиональных союзов.
На 31 декабря общие обязательства Группы по пенсионному плану с установленными выплатами включали:
В миллионах тенге

"Халыққа телекоммуникацияның әмбебап қызметтерін көрсететін байланыс операторларының шығындарын өтеу үшін телекоммуникацияның әмбебап қызметтерінің құнын субсидиялау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 7 қазандағы № 1039 қаулысына сәйкес 2004 жылдың 4-тоқсанынан бастап "Қазақтелеком" АҚ операторлар әлеуметтік маңызды аудандарда байланыс қызметін көрсету кезінде шеккен шығындарын өтеуге арналған үкіметтік субсидиялар алды. Көрсетілген субсидияларға қатысты барлық талаптар мен шартты міндеттемелер орындалды. 2013 жылдың 31 желтоқсанында аяқталған жылы алынған субсидияның жалпы сомасы 5.029 миллион теңгені құрады (2012: 5.309 миллион теңге).

В соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан № 1039 от 7 октября 2004 года "Об утверждении Правил субсидирования стоимости универсальных услуг телекоммуникаций для компенсации убытков операторам связи, оказывающим универсальные услуги телекоммуникаций населению" начиная с 4-го квартала 2004 года, АО "Казахтелеком" получало правительственные субсидии, предназначенные для компенсации убытков, понесенных операторами при оказании услуг связи в социально-значимых районах. Все условия и условные обязательства в отношении указанных субсидий выполнены. Общая сумма субсидий, полученных за год, закончившийся 31 декабря 2013 года, составила 5.029 миллионов тенге (2012: 5.309 миллионов тенге).

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 17 тамыздағы № 915 қаулысына сәйкес Үкімет Астанадан Қазақстанның басқа қалаларына рентабельді емес бағыттар бойынша жолаушылар әуе тасымалы бойынша қызметтерді жүзеге асыратын компанияларға субсидиялар ұсынды. Субсидия рейске жұмсалатын шығынның алынған кірістен артып кетуіне негізделген. 2013 жылдың 31 желтоқсанында аяқталған жылғы субсидия сомасы 46 миллион теңгені құрады (2012: 353 миллион теңге).

В соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан № 915 от 17 августа 2002 года, Правительство предоставляет субсидии компаниям, осуществляющим услуги по пассажирским авиаперевозкам по нерентабельным маршрутам из Астаны в другие города Казахстана. Субсидия основана на превышении затрат на рейс над полученным доходом. Сумма субсидии за год, закончившийся 31 декабря 2013 года, составила 46 миллионов тенге (2012: 353 миллиона тенге).

* 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша Топ даму институттары мен қаржы ұйымдарының тоқтатылған қызмет ретінде істен шығуын таныды.
** 2013 жылғы 14 наурыздан бастап "Шығыс Қазақстан өңірлік энергетикакомпаниясы" АҚ еншілес ұйым ретінде "Самұрық-Қазына" АҚ құрамына кіреді.
39. ЕЛЕУЛІ АҚШАЛАЙ ЕМЕС МӘМІЛЕЛЕР
2013 жылы Топ Акционерден 9.808 миллион теңге сомаға Батыс Қазақстан, Жамбыл және Ақтөбе облыстары аумағындағы жоғары, орта және төмен қысымды газ құбырлары мен оларға арналған құрылыстар нысанында жарғылық капиталға салымдар және 26.234 миллион теңге мөлшерінде "Ақтау халықаралық сауда теңіз порты" ұлттық компаниясы" АҚ-ның мемлекетке тиесілі акцияларын алды (5, 17.1-ескертпелер)

* По состоянию на 31 декабря 2013 года Группа признала выбытие институтов развития и финансовых организаций как прекращенную деятельность.
** С 14 марта 2013 года АО "Восточно-Казахстанская региональная энергетическая компания" входит в состав АО "Самрук-Энерго", как дочерняя организация.
37. СУЩЕСТВЕННЫЕ НЕДЕНЕЖНЫЕ СДЕЛКИ
В 2013 году Группа получила от Акционера вклады в уставный капитал в форме газопроводов высокого, среднего и низкого давления и сооружений на них, находящихся на территории Западно-Казахстанской, Жамбылской и Актюбинской областей в сумме 9.808 миллионов тенге и принадлежащие государству акции АО "Национальная Компания "Актауский Международный Торговый Морской Порт" в размере 26.234 миллионов тенге (Примечание 5, 17.1)

2012 жылы Топ Акционерден кейбір акцияларды алды, оның ішінде Қарашығанақ Жобалау Консорциумына қатысу үлесін және жарғылық капиталға салым ретінде және айырбас шарттары бойынша өзге мүлік алды (5, 17.1-ескертпелер).
2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша сатып алынған негізгі құралдарға кредиторлық берешек 25.610 миллион теңгеге (2011: 95.343 миллион тенге) ұлғайды.
2013 жылы Топ құны 52.724 миллион тенге (2012: 35.290 миллион теңге) болатын қаржылық жалдау шарттары бойынша негізгі құралдарды алды.

В 2012 году Группа получила от Акционера некоторые акции, в том числе долю участия в Карачаганакский Проектный Консорциум, и прочее имущество в качестве вклада в уставный капитал и по договорам мены (Примечание 5, 17.1).
По состоянию на 31 декабря 2013 года, кредиторская задолженность за приобретенные основные средства увеличилась на 25.610 миллионов тенге (2011: 95.343 миллиона тенге).
В 2013 году Группа получила основные средства по договорам финансовой аренды стоимостью 52.724 миллиона тенге (2012: 35.290 миллионов тенге).

2013 жылы қаңтарда Қор нарықтан төмен ставкалар бойынша купондық облигацияларды орналастырды, оларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сатып алды. 249.828 миллион теңге сомасында осы міндеттемелерді бастапқы тану кезінде дисконт капиталға өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте біржолғы кіріс ретінде көрінді (17.2-ескертпе).
2013 жылы Топ Акционердің тапсырмалары бойынша Астана қаласында әлеуметтік объектілер салу және Мәскеу қаласында Көрме орталығын және Үкімет бекіткен Щучье-Бурабай курорттық аймағын жаңғырту нәтижесіндегі шығыстарға байланысты резервті ұлғайтты және Акционерге бөлу ретінде таныды. Топ Акционерге бөлуді түзетті, ол жалпы сомасы 26.768 миллион теңге (2012: 50.135 миллион теңге) болатын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің иелігіне мұнайды құюға Солтүстік Каспий экологиялық ден қою базасын (СҚЭДБ) беру бойынша Топтың міндеттемелеріне байланысты (17.5-ескертпе).

В январе 2013 года Фонд разместил купонные облигации по ставкам ниже рыночных, которые были выкуплены Национальным Банком Республики Казахстан. Дисконт при первоначальном признании данных обязательств в сумме 249.828 миллионов тенге был отражен в качестве единовременного дохода в консолидированном отчете об изменениях в капитале (Примечание 17.2).
В 2013 году Группа увеличила резерв, связанный с расходами в результате строительства социальных объектов в г. Астана, реконструкции Выставочного Центра в г. Москва по поручениям Акционера, и Щучинско–Боровской курортной зоны, утвержденного Правительством и признала в качестве распределения Акционеру. Группа также сторнировала распределения Акционеру, которые связаны с обязательствами Группы по передаче Северо-Каспийской экологической базы реагирования на розливы нефти (СКЭБР) в ведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (Примечание 17.5), на общую сумму 26.768 миллионов тенге (2012: 50.135 миллионов тенге).

2013 жылы Топ 17.854 миллион теңге (2012: нөл) сомаға қарыздар алу арқылы негізгі құралдар сатып алды.
2013 жылы Топ 8.740 миллион теңге (2012: 16.727 миллион теңге) сомаға қоршаған ортаға шығын бойынша міндеттеме және активтердің істен шығуы бойынша міндеттемелер бойынша резервті ұлғайту бойынша соманы негізгі қаражаттың теңгерім құнына капиталдандырды.
2013 жылы Топ 19.038 миллион теңге (2012: 4.162 миллион теңге) мөлшерінде қарыздар бойынша шығындарды капиталдандырды.

В 2013 году Группа приобрела основные средства путем получения займов в сумме 17.854 миллиона тенге (2012: ноль)
В 2013 году Группа капитализировала в балансовую стоимость основных средств суммы по увеличению резерва по обязательствам по выбытию активов и обязательству за ущерб окружающей среде на сумму 8.740 миллионов тенге (2012: 16.727 миллионов тенге).
В 2013 году Группа капитализировала затраты по займам в размере 19.038 миллион тенге (2012: 4.162 миллиона тенге).

2012 жылы Қор нарықтан төмен ставкалар бойынша купондық облигацияларды орналастырды, оларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сатып алды. 89.617 миллион теңге сомасында бастапқы тану кезінде облигациялар дисконты капиталға өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте біржолғы кіріс ретінде танылды.
2012 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сатып алған Қордың орналастырылған облигацияларының талаптарына қатысты өзгерістер тіркелді. Осы өзгерістерге сәйкес осы облигациялар бойынша айналым мерзімі 2062 жылға дейін ұзартылды және сыйақы ставкасы 0,01% дейін төмендетілді. Проспектідегі өзгерістер облигацияларды орналастырудың бастапқы талаптарында біршама өзгерістерге және тиісінше бастапқы міндеттемені тануды тоқтатуға және ХЕБС 39 сәйкес жаңа міндеттемелерді тануға әкелді. Өзгерістер енгізу күнгі жаңа міндеттеменің әділ құны мен бастапқы міндеттеменің теңгерім құны арасындағы 304.650 миллион теңге мөлшеріндегі айырма капиталға өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте танылды.

В 2012 году Фонд разместил купонные облигации по ставкам ниже рыночных, которые были выкуплены Национальным Банком Республики Казахстан и получил займы от Правительства по ставкам ниже рыночных. Дисконт облигаций при первоначальном признании в сумме 89.617 миллионов тенге был признан в качестве единовременного дохода в консолидированном отчете об изменениях в капитале.
В 2012 году были зарегистрированы изменения относительно условий размещенных Фондом облигаций и выкупленных Национальным Банком Республики Казахстан. В соответствии с данными изменениями сроки обращения по данным облигациям были продлены до 2062 года и ставки вознаграждения были снижены до 0,01%. Изменения в проспекте привели к значительным изменениям в первоначальных условиях размещения облигаций, и, соответственно, к прекращению признания первоначального обязательства и признанию нового обязательства в соответствии с МСБУ 39. Разница между справедливой стоимостью нового обязательства и балансовой стоимостью первоначального обязательства на дату внесения изменений, в размере 304.650 миллионов тенге была признана в консолидированном отчете об изменениях в капитале.

38. БАЙЛАНЫСТЫ ТАРАПТАР ТУРАЛЫ АҚПАРАТТЫ АШУ
24 "Байланысты тараптар туралы ақпаратты ашу" БЕХС-ке сәйкес, егер бір тарап екінші тарапты бақылау мүмкіндігі болса немесе оның қаржылық немесе операциялық шешім қабылдауы кезінде екінші тарапқа біршама ықпалын жүзеге асыру мүмкіндігі болса, тараптар байланысты болып саналады. Әрбір байланысты тараппен қатынастардың болу мүмкіндігін бағалау кезінде заңды ресімделуіне ғана емес өзара қатынастардың мәніне де назар аударылады.
Байланысты тараптар Топтың негізгі басқарушы персоналын, Топтың негізі басқарушы персоналына біршама қатысу үлесі тікелей немесе жанама түрде тиесілі ұйымды, сондай-ақ Үкімет бақылайтын өзге де кәсіпорындарды қамтиды. Байланысты тараптармен мәмілелер байланысты және үшінші тарапқа ұсынылатын тарифтер негізінде берілген кейбір реттелетін қызметтерді қоспағанда, нарық ставкаларына сәйкес келуі міндетті емес тараптар арасында келісілген талаптар бойынша жүзеге асырылды.
Мына кесте байланысты тараптармен 31 желтоқсандағы жағдай бойынша жасалған мәмілелердің жалпы сомасын көрсетеді:
Миллион теңгемен
Қауымдасқан компаниялар
Топ қатысушы болып табылатын бірлескен кәсіпорындар
Мемлекет бақылайтын өзге де кәсіпорындар
Өзге де байланысты тараптар
Байланысты тараптардың берешегі

38. РАСКРЫТИЕ ИНФОРМАЦИИ О СВЯЗАННЫХ СТОРОНАХ
В соответствии с МСБУ 24 "Раскрытия информации о связанных сторонах" стороны считаются связанными, если одна сторона имеет возможность контролировать другую сторону или осуществлять значительное влияние на другую сторону при принятии ею финансовых или операционных решений. При оценке возможного наличия отношений с каждой связанной стороной внимание уделяется сути взаимоотношений, а не только их юридическому оформлению.
Связанные стороны включают в себя ключевой управляющий персонал Группы, организации, в которых ключевому управляющему персоналу Группы прямо или косвенно принадлежит существенная доля участия, а также прочие предприятия, контролируемые Правительством. Сделки со связанными сторонами осуществлялись на условиях, согласованных между сторонами, которые не обязательно соответствуют рыночным ставкам, за исключением некоторых регулируемых услуг, которые предоставлены на основании тарифов, предлагаемых для связанных и третьих сторон.
Следующая таблица показывает общую сумму сделок, которые были совершены со связанными сторонами по состоянию на 31 декабря:
В миллионах тенге
Ассоциированные компании
Совместные предприятия, в которых Группа является участником
Прочие предприятия, контролируемые государством
Прочие связанные стороны
Задолженность связанных сторон

2012
531
1.412
49.232
4
2013 жылғы 31 желтоқсанда 71.290 миллион теңге сомаға (2012 жылғы 31 желтоқсанда: 69.907 миллион теңге) Топтың бірқатар қарыздарына Қазақстан Республикасының Үкіметі кепілдік берді.
Қоса берілген жиынтық кіріс туралы шоғырландырылған есепте жалақы бойынша шығыстарға қосылған негізгі басқарушы персоналға төленген жалпы сыйақы сомасы 2013 жылы 31 желтоқсанда аяқталған жылы 12.836 миллион теңгені құрады (2012: 11. 979 миллион теңге). Негізгі басқарушы персоналға төленген сыйақы келісімшарттарда белгіленген жалақы бойынша шығыстардан және операциялық нәтижелерге негізделген сыйлықтардан басым тұрады.
27-ескертпеде аталып өткендей, Үкімет Топтың еншілес ұйымдарына кейбір субсидияларды береді.

2012
531
1.412
49.232
4
На 31 декабря 2013 года ряд займов Группы в сумме 71.290 миллионов тенге был гарантирован Правительством Республики Казахстан (на 31 декабря 2012 года: 69.907 миллионов тенге).
Общая сумма вознаграждений, выплаченных ключевому управленческому персоналу, включенная в расходы по заработной плате в прилагаемом консолидированном отчете о совокупном доходе, составила 12.836 миллионов тенге за год, закончившийся 31 декабря 2013 года (2012: 11.979 миллионов тенге). Вознаграждение, выплаченное ключевому управленческому персоналу, преимущественно состоит из расходов по заработной плате, установленной контрактами, и премиями, основанными на операционных результатах.
Как было ранее отмечено в Примечании 27, Правительство предоставляет некоторые субсидии дочерним организациям Группы.

39. ҚАРЖЫ ҚҰРАЛДАРЫ, ҚАРЖЫ ТӘУЕКЕЛДЕРІН БАСҚАРУ МАҚСАТТАРЫ ЖӘНЕ САЯСАТЫ
Топтың негізгі қаржы құралдары қарыздарды, ҚР Үкіметінен қарыздарды, қаржылық жалдау бойынша міндеттемелерді, клиенттердің қаражатын, туынды құралдарды, ақша қаражатын және оның баламаларын, клиенттерге қарыздарды, кредит мекемелеріндегі қаражатты, өзге де қаржылық активтерді, сондай-ақ дебиторлық және кредиторлық берешектерді қамтиды. Топтың қаржы құралдары бойынша туындайтын негізі тәуекелдер – бұлар пайыздық ставкалардағы өзгерістер тәуекелі, валюталық тәуекел және кредиттік тәуекел. Топ барлық қаржы құралдары бойынша туындайтын өтімділікке байланысты тәуекелдерді де қадағалайды.
Пайыздық ставкалардағы өзгерістер тәуекелі
Пайыздық ставкалардағы өзгерістер тәуекелі нарықтағы сыйақы ставкасының өзгеруі нәтижесінде қаржы құралы құнының ауытқу тәуекелін білдіреді. Топ оларда өзінің жеке және қарыз қаражаты, сондай-ақ оның инвестициялары көрсетілген валюталар бойынша сыйақы ставкаларының өзгерістеріне бақылауды жүзеге асыру арқылы пайыздық ставкалардағы өзгерістер тәуекелін шектейді.
Топтың пайыздық ставкалардағы өзгерістер тәуекеліне бейімділігі, негізінен, өзгермелі пайыздық ставкалармен Топтың ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді қарыздарына қатысты болады (18-ескертпе).
Мына кестеде Топтың табыс салығына (өзгермелі сыйақы ставкаларымен қарыздарының болуы салдарынан) және капиталға дейін (сату үшін қолда бар инвестициялардың әділ құнындағы өзгерістер салдарынан) пайдасының LIBOR өзгермелі пайыздық ставкаларында болатын ықтимал өзгерістерге барлық қалған өлшемдер тұрақты шама ретінде қабылданатын талаппен сезімталдығы көрсетілген.
Миллион теңгемен
Базистік пункттердегі ұлғаю/ (азаю)*
Пайда мен шығындарға ықпалы
Капиталға өзге де ықпал
2013
АҚШ доллары
3/(3)
(1.034)/1.034
(7)/7
Тенге
3/(3)
(60)/60
(285)/333
2012
АҚШ доллары
5/(5)
(284)/284
(79)/105
Теңге
5/(5)
(406)/426
(1.351)/1.318
* 1 базистік пункт = 0,01%.
Валюталық тәуекел
АҚШ долларында көрсетілген қарыздың, қаржылық жалға алу бойынша міндеттемелердің және сауда кредиторлық берешектің, банктердегі күрделі қаржының, ақша қаражаты мен олардың баламаларының және дебиторлық берешектің елеулі сомасының болуы нәтижесінде Топтың шоғырландырылған қаржылық жағдайына АҚШ долларының теңгеге айырбас бағамының өзгеруі біршама әсер етуі мүмкін.
Мына кестеде Топ пайдасының табыс салығын есептегенде дейін АҚШ доллары және еуро айырбас бағамындағы ықтимал өзгерістерге, барлық қалған өлшемдер тұрақты шама ретінде қабылданған жағдай талабымен сезімталдығы көрсетілген.
Миллион теңгемен
Айырбастау бағамдарындағы ұлғаю /(азаю)
Пайдаға және шығынға әсері

39. ФИНАНСОВЫЕ ИНСТРУМЕНТЫ, ЦЕЛИ И ПОЛИТИКА УПРАВЛЕНИЯ ФИНАНСОВЫМИ РИСКАМИ
Основные финансовые инструменты Группы включают займы, займы от Правительства РК, обязательства по финансовой аренде, средства клиентов, производные инструменты, денежные средства и их эквиваленты, займы клиентам, средства в кредитных учреждениях, прочие финансовые активы, а также дебиторскую и кредиторскую задолженность. Основные риски, возникающие по финансовым инструментам Группы – это риск изменения процентных ставок, валютный риск и кредитный риск. Группа также отслеживает риск, связанный с ликвидностью, который возникает по всем финансовым инструментам.
Риск изменения процентных ставок
Риск изменения процентных ставок представляет собой риск колебания стоимости финансового инструмента в результате изменения ставок вознаграждения на рынке. Группа ограничивает риск изменения процентных ставок посредством осуществления контроля изменений ставок вознаграждения по валютам, в которых выражены ее собственные и заемные средства, а также ее инвестиции.
Подверженность Группы риску изменения процентных ставок в основном относится к долгосрочным и краткосрочным займам Группы с плавающими процентными ставками (Примечание 18).
В следующей таблице представлена чувствительность прибыли Группы до учета подоходного налога (вследствие наличия займов с плавающими ставками вознаграждения) и капитала (вследствие изменения в справедливой стоимости инвестиций, имеющихся в наличии для продажи), к возможным изменениям в плавающих процентных ставках LIBOR при том условии, что все остальные параметры приняты величинами постоянными.
В миллионах тенге
Увеличение/ (уменьшение) в базисных пунктах*
Влияние на прибыли и убытки
Прочее влияние на капитал
2013
Доллары США
3/(3)
(1.034)/1.034
(7)/7
Тенге
3/(3)
(60)/60
(285)/333
2012
Доллары США
5/(5)
(284)/284
(79)/105
Тенге
5/(5)
(406)/426
(1.351)/1.318
* 1 базисный пункт = 0,01%.
Валютный риск
В результате значительных сумм займов, обязательств по финансовой аренде и торговой кредиторской задолженности, вкладов в банках, денежных средств и их эквивалентов и дебиторской задолженности, выраженных в долларах США, на консолидированное финансовое положение Группы может оказать значительное влияние изменения в обменных курсах доллара США к тенге.
В следующей таблице представлена чувствительность прибыли Группы до учета подоходного налога к возможным изменениям в обменном курсе доллара США и евро при том условии, что все остальные параметры приняты величинами постоянными.
В миллионах тенге
Увеличение/ (уменьшение) в обменных курсах
Влияние на прибыли и убытки

2013
АҚШ доллары
20%/10%
(317.350)/(156.200)
Еуро
20%/10%
(13.426)/(6.713)
2012
АҚШ доллары
1,57%/(1,57%)
(33.629)/33.629
Еуро
10,77%/(10,77%)
(1.854)/1.854
Кредиттік тәуекел
Контрагенттердің Топтың қаржы инструменттерімен жасалған шарттардың талаптарын орындамауы нәтижесінде туындаған кредиттік тәуекел, әдетте, контрагенттер міндеттемелерінің шамасы Топтың осы контрагенттердің алдындағы міндеттемелерінен асатын осындай жағдайлар болған кезде, сомамен шектеледі. Топ саясаты кредитке қабілетті конртагенттермен бірге қаржы инструменттерімен операциялар жасауды көздейді. Кредиттік тәуекелге бейімділіктің ең жоғарғы шамасы әрбір қаржы активінің теңгерім құнына тең. Топ өз тәуекелінің ең жоғары шамасы есепті күні көрсетілген құнсыздануға резервтерді шегергенде, клиенттер қарыздарының сомасында (10-ескертпе), кредит мекемелеріндегі қаражат сомасында (11-ескертпе), сауда-дебиторлық берешек пен өзге де ағымдағы активтерде (15-ескертпе), өзге де қаржы активтерінде (12-ескертпе) және ақша қаражаты мен оның баламаларында көрінеді деп санайды.
Кредиттік тәуекелдің жинақталуы оларға қатысты экономикалық жағдайлардың немесе өзге де жағдайлардың өзгеруі олардың өз міндеттемелерін орындау қабілетіне бірдей әсер етеді деп күтуге негіз бар бір қарыз алушының немесе бірдей қызмет шарттарымен қарыз алушылар тобының берешегінің бірнеше сомасы болған кезде туындауы мүмкін.
Топта баламалы кредиттік тарихы бар контрагенттермен мәмілелер жасасуға және белгіленген кредит беру лимиттерінен асырмауға тұрақты бақылауды көздейтін саясат қолданылады. Топтың өз клиенттерінің көпшілігімен алдын ала төлем негізінде жұмыс істеуінің арқасында кредиттік тәуекел азаяды.
Өтімділік тәуекелі
Өтімділік тәуекелі Топ өзінің қаржылық міндеттемелерін орындау үшін қаражат тартқан кезде киындықтарға кездесуі мүмкіндігіне байланысты. Өтімділік тәуекелі қаржы активін оның әділ құнына жақын құн бойынша жедел сатудың мүмкін еместігі нәтижесінде туындауы мүмкін.
Өтімділікке қойылатын талаптар ұдайы бақыланады және басшылық міндеттемелерді олардың туындауына қарай орындау үшін жеткілікті көлемде қаражаттың болуын қадағалайды.
Мына кестеде осы міндеттемелерді өтеудің мерзімі бөлігінде Топтың қаржылық міндеттемелері бойынша шарттық дисконтталмаған төлемдер туралы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша ақпарат берілген.
Миллион теңгемен
Талап етілгенге дейін
1 айдан артық, бірақ 3 айдан аспайтын
3 айдан артық, бірақ 1 жылдан аспайтын

2013
Доллары США
20%/10%
(317.350)/(156.200)
Евро
20%/10%
(13.426)/(6.713)
2012
Доллары США
1,57%/(1,57%)
(33.629)/33.629
Евро
10,77%/(10,77%)
(1.854)/1.854
Кредитный риск
Кредитный риск, возникающий в результате невыполнения контрагентами условий договоров с финансовыми инструментами Группы, обычно ограничивается суммами, при наличии таковых, на которые величина обязательств контрагентов превышает обязательства Группы перед этими контрагентами. Политика Группы предусматривает совершение операций с финансовыми инструментами с рядом кредитоспособных контрагентов. Максимальная величина подверженности кредитному риску равна балансовой стоимости каждого финансового актива. Группа считает, что максимальная величина ее риска отражается суммой займов клиентам (Примечание 10), суммой средств в кредитных учреждениях (Примечание 11), торговой дебиторской задолженности и прочих текущих активов (Примечание 15), прочих финансовых активов (Примечание 12) и денежных средств и их эквивалентов, за вычетом резервов на обесценение, отраженных на отчетную дату.
Концентрация кредитного риска может возникать при наличии нескольких сумм задолженности от одного заемщика или от группы заемщиков со сходными условиями деятельности, в отношении которых есть основания ожидать, что изменения экономических условий или иных обстоятельств могут одинаково повлиять на их способность выполнять свои обязательства.
В Группе действует политика, предусматривающая постоянный контроль за тем, чтобы сделки заключались с контрагентами, имеющими адекватную кредитную историю, и не превышали установленных лимитов кредитования. Кредитный риск снижается благодаря тому факту, что Группа работает с большинством своих контрагентов на основе предоплаты.
Риск ликвидности
Риск ликвидности связан с возможностью того, что Группа столкнется с трудностями при привлечении средств для выполнения своих финансовых обязательств. Риск ликвидности может возникнуть в результате невозможности оперативно реализовать финансовый актив по стоимости, приближающейся к его справедливой стоимости.
Требования к ликвидности регулярно контролируются и руководство следит за наличием средств в объеме, достаточном для выполнения обязательств по мере их возникновения.
В следующей таблице представлена информация по состоянию на 31 декабря о договорных недисконтированных платежах по финансовым обязательствам Группы в разрезе сроков погашения этих обязательств.
В миллионах тенге
До востребования
Свыше 1 месяца, но не более 3 месяцев
Свыше 3 месяцев, но не более 1 года

4.019.557
2.945.574
742.846
331.137
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарыздары
268.558
228.369
228.369
-
Жоғарыда көрсетілген қаржы құралдарының әділ құны иеленетін пайыздық ставкалар бойынша ақшалай қаражаттың күтілетін болашақтағы ағындарын дисконттау арқылы есептелген.
40. ҚАРЖЫЛАЙ ЖӘНЕ ШАРТТЫ МІНДЕТТЕМЕЛЕР
Сот талқылаулары
БТА Банк
2009 жылы Банк рейдерлік іс-қимылдарға ұшырады, оның нәтижесінде сот шешімі негізінде Банктен 30.418.143 фунт стерлинг мөлшерінде сома өндіріліп алынды, сондай-ақ осы шешімді орындау есебіне БТА Банкке тиесілі "БТА Банк" ЖАҚ (Қырғызстан) акциясына өндіріп алуға өтініш жасалды, ол "БТА Банк" ЖАҚ-қа (Қырғызстан) бақылауды жоғалтуға әкелді.

4.019.557
2.945.574
742.846
331.137
Займы Правительства Республики Казахстан
268.558
228.369
228.369
-
Справедливая стоимость вышеуказанных финансовых инструментов была рассчитана посредством дисконтирования ожидаемых будущих потоков денежных средств по преобладающим процентным ставкам.
40. ФИНАНСОВЫЕ И УСЛОВНЫЕ ОБЯЗАТЕЛЬСТВА
Судебные разбирательства
БТА Банк
В 2009 году БТА Банк подвергся рейдерским действиям, в результате которых с БТА Банка на основании решения суда взыскана сумма в размере 30.418.143 фунтов стерлингов, а также в счет исполнения данного решения обращено взыскание на акции ЗАО "БТА Банк" (Кыргызстан), принадлежащие БТА Банку, что привело к потере контроля над ЗАО "БТА Банк" (Кыргызстан).

БТА Банктің осы акцияларды бақылау және меншіктену құқығын қайтару мақсатында сауда-саттықты жарамсыз деп тану туралы талап-арыз берілді, оны БТА Банктің пайдасына "БТА Банк" ЖАҚ-қа 71% қатысу үлесін қайта тіркеуге әкелуі қажет. 2012 жылғы 6 желтоқсанда сауда-саттықты жарамсыз деп тану туралы Бішкек ауданаралық сотының шешімі заңдық күшіне енді. Көрсетілген шешім осы шоғырландырылған қаржылық есептілікті шығаруға мақұлдау күні бар қамақтардың күшін жою бойынша сот талқылауларының ұзақ болуы салдарынан орындалмады (акциялар БТА Банкке тіркелмеді).
Түркия аумағындағы талап-арыздар
"БТА Банк" АҚ еншілес ұйымы "БТА секьюритис" АҚ-ға (бұдан әрі "БТА Секьюритис") тиесілі Sekerbank T.A.S-тың 101.726.214 акциясына Turkiye Vakiflar Bankasi T.A.O. талабы бойынша 2012 жылғы 7 ақпандағы Стамбул Коммерциялық сотының шешіміне сәйкес осы акцияларды үшінші тұлғаларға беруге тыйыс салынған алдын ала қамақ қойылды. БТА Секьюритис тиесілі акцияларға қамақты алып тастау туралы мәселе
2013 жылғы 13 мамырдағы, 2013 жылғы 11 қыркүйектегі және 2014 жылғы 5 ақпандағы сот отырыстарының шеңберінде қаралды. Істі қарау Стамбул қаласында 39 Коммерциялық сотта 2014 жылғы 2 маусымға белгіленді.
Қордың шоғырландырылған қаржылық есептілігін шығаруға мақұлдау күні сот ісінің жағымсыз қорытындысы болжамдалып отырған жоқ.
Rompetrol Rafinare S.A. (ҚМГ ҰК еншілес ұйымы)
2009 жылғы 31 желтоқсанда Топтың еншілес ұйымы ҚМГ ҰК-да Румынияның пайдасына Ромпетролдың ірі еншілес ұйымы – Rompetrol Rafinare S.A. шығарған айырбасталатын борыштық инструменттің 3.353 миллион теңге мөлшерінде өтелмеген сальдосы болды. Міндеттемелердің номинал құны 570,3 миллион еуроны құрайды. Инструменттің айналым мерзімі 7 (жеті) жылды құрады және 2010 жылғы 30 қыркүйекте мерзімі өтті. Бастапқы тану сәтінде міндеттемелер компонентінің әділ құны инструмент бойынша дисконтталған болашақ ақшалай шарттық төлемдер ретінде анықталды. Егер барлық борыштық инструмент 2010 жылғы 30 қыркүйекте Ромпетрол және/немесе Rompetrol Rafinare S.A. тарапынан кейінгі іс-қимылдарсыз Румынияның пайдасына жаңа акциялардың шығарылымымен төленсе, 2009 жылғы 31 желтоқсанда акцияларды иелену үлесіне сәйкес Топ Rompetrol Rafinare S.A. бақылауды жоғалтатын еді:
2010 жылдың бірінші жарты жылдығы ішінде ҚМГ ҰК Rompetrol Rafinare S.A.-дегі өз үлесін ұлғайту мақсатында, барлық акционерлерден үлестерді сатып алу бойынша ашық ұсынысты жүзеге асырды.
2010 жылғы тамызда Rompetrol Rafinare S.A. 329,4 миллион румын лей (акцияға жазылу күні 78 миллион еуроға баламалы) сомасына жаңа акцияларды шығару арқылы өзінің жарғылық капиталын ұлғайтты. Ромпетрол жаңа акциялар шығаруға жазылды және осылайша Rompetrol Rafinare S.A-дағы өз үлесін ұлғайта отырып, осы шығарылымға толығымен ақы төледі. 2010 жылғы тамыз ішінде акцияларды шығарудан алынған қаражатты пайдалана отырып, Rompetrol Rafinare S.A. Румыния пайдасына айырбасталатын борыштық инструмент бойынша 570,3 миллион еуро жалпы берешек сомасының 54 миллион еуросын (10.464 миллион теңгеге баламалы) өтеді. 2010 жылы қыркүйекте Rompetrol Rafinare S.A. 17 миллион еуро (3.315 миллион теңгеге баламалы) мөлшерінде соңғы купонды төледі, ол айырбасталатын борыштық инструмент бойынша борыштық компонент берешегінің нөлдік сальдосына әкелді.

В целях возврата контроля и права собственности над данными акциями БТА Банк подал исковое заявление о признании торгов недействительными, что должно было привести к перерегистрации 71% доли участия в ЗАО "БТА Банк" (Кыргызстан) в пользу БТА Банка. 6 декабря 2012 года решение Бишкекского межрайонного суда о признании торгов недействительными вступило в законную силу. Указанное решение на дату одобрения к выпуску данной консолидированной финансовой отчетности не было исполнено (акции не зарегистрированы за БТА Банком) вследствие длительности судебного разбирательства по отмене имеющихся арестов.
Иски на территории Турции
В соответствии с решением Коммерческого суда Стамбула от 7 февраля 2012 года по требованию Turkiye Vakiflar Bankasi T.A.O. на 101.726.214 акций Sekerbank T.A.S, принадлежащих АО "Дочерняя организация АО "БТА Банк" "БТА секьюритис" (далее "БТА Секьюритис"), наложен предварительный арест с запретом на передачу данных акций третьим лицам. Вопрос о снятии ареста акций, принадлежащих БТА Секьюритис, рассматривался в рамках судебных заседаний 13 мая 2013 года, 11 сентября 2013 года и 5 февраля 2014 года. Рассмотрение дела назначено на 2 июня 2014 года в 39 Коммерческом суде городе Стамбул.
На дату одобрения к выпуску консолидированной финансовой отчетности Фонда неблагоприятный исход судебного дела не прогнозируется.
Rompetrol Rafinare S.A. (дочерняя организация НК КМГ)
На 31 декабря 2009 года у НК КМГ, дочерней организации Группы, имелось непогашенное сальдо в размере 3.353 миллионов тенге конвертируемого долгового инструмента, выпущенного крупной дочерней организацией Ромпетрол – Rompetrol Rafinare S.A. в пользу Румынии. Номинальная стоимость обязательств составляет 570,3 миллионов евро. Срок обращения инструмента составлял 7 (семь) лет и истек 30 сентября 2010 года. Справедливая стоимость компонента обязательства на момент первоначального признания была определена как дисконтированные будущие денежные договорные платежи по инструменту. В соответствии с долей владения акциями на 31 декабря 2009 года, Группа потеряла бы контроль над Rompetrol Rafinare S.A., если бы весь долговой инструмент 30 сентября 2010 года был оплачен выпуском новых акций в пользу Румынии, без последующих действий со стороны Ромпетрол и/или Rompetrol Rafinare S.A.
В течение первого полугодия 2010 года, в целях увеличения своей доли в Rompetrol Rafinare S.A. НК КМГ осуществила открытое предложение по приобретению долей у всех акционеров. В августе 2010 года Rompetrol Rafinare S.A. увеличила свой уставный капитал путем выпуска новых акций на сумму 329,4 миллионов румынских леев (эквивалентно 78 миллионов евро на дату подписки на акции). Ромпетрол подписалось на выпуск новых акций и полностью оплатила данный выпуск, таким образом, увеличив свою долю в Rompetrol Rafinare S.A. В течение августа 2010 года, Rompetrol Rafinare S.A., используя средства, полученные от выпуска акций, погасило 54 миллиона евро (эквивалентно 10.464 миллионам тенге) от общей суммы задолженности в 570,3 миллионов евро по конвертируемому долговому инструменту в пользу Румынии. В сентябре 2010 года Rompetrol Rafinare S.A. выплатило последний купон в размере 17 миллионов евро (эквивалентно 3.315 миллионов тенге), что привело к нулевому сальдо задолженности долгового компонента по конвертируемому долговому инструменту.

2010 жылғы 30 қыркүйекте Rompetrol Rafinare S.A. акционерлерінің кезектен тыс жалпы жиналысы акцияға айырбасталатын борыштық инструменттің төленбеген бөлігін айырбастау, сондай-ақ айырбастау күні қолданылған айырбастау бағамы негізінде есептелген айырбасталатын борыш бойынша Румынияға тиесілі акциялардың нақты саны және жарғылық капиталының тиісті ұлғаюы, сондай-ақ 2010 жылғы 30 қыркүйекте қолданылған және айырбасталатын борыштық инструментті шығару күнгі – 2003 жылғы 30 қыркүйек айырбастау бағамдары арасындағы айырма ретінде есептелген эмиссиялық кіріс туралы шешімді бекітті. Нәтижесінде Румынияның бақылаусыз қатысу үлесі 44,6959%-ды құрады.
Осы операциялар нәтижесінде бөлінбеген пайда 113,467 миллион теңгеге азайды, ал бақыланбайтын қатысу үлесі 2010 жылы 103,003 миллион теңгеге ұлғайды.
2010 жылы Румыния Үкіметі атынан Румыния Қаржы министрлігі айырбасталатын борыштық инструментті ішінара ақшамен, ішінара акцияларды шығарумен өтеу туралы шешімге және жарғылық капиталды ұлғайту туралы Rompetrol Rafinare S.A. шешіміне қарсы сот талап-арызына бастамашылық жасады.
Констанца қ. трибуналы Румыния Үкіметінің өтінішін: (а) Румыния Үкіметінің мұндай актілер қабылданғанда акционердің мүмкіндігі жоқ екенін растай отырып, сот алдында тұру мүмкіндігі жоқ екенін ескере отырып, кейбір жою себептерінің нәтижесінде, (б) олар негізделмегенін ескере отырып, кейбір жою себептері нәтижесінде қабылдамады.
Бұдан басқа, 2010 жылғы 17 қарашада Румыния Қаржы министрлігі акция шығару инструментін ішінара өтеу туралы ҚМГ ҰК шешіміне Румыния өкіметінің келіспеушілігі нәтижесі ретінде 2.205.592.436 румын лейі (беру мақсаты үшін 516,3 миллион еуро, 2010 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша теңгемен - 100.797 миллион теңге) сомасына жарлық шығарды. Rompetrol Rafinare S.A. осы жарлықты жою туралы бұйымтаймен шағым берді. 2012 жылғы маусымда істі тыңдау тоқтатылды және 2013 жылғы 6 маусымға дейін бір жыл ішінде жаңартылуы мүмкін.
Сондай-ақ 2010 жылғы 10 қыркүйекте Румыния өкіметі атынан Румыния Қаржы министрлігі және ANAF еншілес ұйымдардағы Rompetrol Rafinare S.A. барлық қатысу үлестеріне мәжбүрлі тыйым салу туралы, сондай-ақ тауарлық-материалдық қорларды қоспағанда, Rompetrol Rafinare S.A. жылжыйтын және жылжымайтын мүлкіне тыйым салу туралы жарлық шығарды. Осы жарлық қолданыста және ҚМГ ҰК осы жарлықтың заңдылығына қарсы шығуға тырысуда. Осы шоғырландырылған қаржылық есептілікті шығарған күні мүлікке тыйым салу жүзеге асырылған жоқ, өйткені Румыния өкіметі өндіріп алу бойынша мәжбүрлі рәсімдерге бастамашылық жасаған жоқ.
Rompetrol Rafinare S.A. (ҚМГ ҰК еншілес ұйымы)(жалғасы)
ҚМГ ҰК басшылығы Румыния биліктерінің тыйым салу туралы жарлығын орындау жүзеге асырылмайды деп санайды.

30 сентября 2010 года внеочередное общее собрание акционеров Rompetrol Rafinare S.A утвердило решение о конвертации неоплаченной части конвертируемого долгового инструмента в акции, а также соответствующие увеличение уставного капитала и точное количество акций, причитающихся Румынии по конвертируемому долгу, рассчитанных на основании, обменного курса, действующего на дату конвертации, а также эмиссионный доход, рассчитанный как разница между обменными курсами действительными на 30 сентября 2010 года и на дату выпуска конвертируемого долгового инструмента – 30 сентября 2003 года. В результате, неконтрольная доля участия Румынии составила 44,6959%.
В результате данных операций нераспределенная прибыль уменьшилась на 113.467 миллионов тенге, а неконтрольная доля участия увеличилась на 103.003 миллиона тенге в 2010 году.
В 2010 году Румынское Правительство, в лице Министерства финансов Румынии инициировало судебный иск против решения Rompetrol Rafinare S.A. об увеличении уставного капитала и решения о погашении конвертируемого долгового инструмента частично деньгами, частично выпуском акций.
Трибунал г. Констанца отклонил просьбу Румынского Правительства: (а) ввиду некоторых из причин аннулирования, учитывая, что Румынское Правительство не имеет возможности предстать перед судом, утверждая, что не имеет возможности акционера, когда такие акты были приняты, и (б) ввиду некоторых из причин аннулирования, учитывая, что они были не обоснованы.
Более того, 17 ноября 2010 года Министерство финансов Румынии издало указ на сумму 2.205.592.436 румынских леев (для целей представления 516,3 миллионов евро, в тенге по курсу на 31 декабря 2010 года – 100.797 миллионов тенге), как результат несогласия властей Румынии с решением НК КМГ о частичном погашении инструмента выпуском акций. Rompetrol Rafinare S.A. подало жалобу с прошением об отмене данного указа. В июне 2012 года слушание дела было приостановлено и может быть возобновлено в течении одного года до 6 июня 2013 года.
Также, 10 сентября 2010 года власти Румынии, в лице Министерства финансов и АГСП издали указ о предупредительном наложении ареста на все доли участия Rompetrol Rafinare S.A. в зависимых организациях, а также о наложении ареста на движимое и недвижимое имущество Rompetrol Rafinare S.A., за исключением товарно-материальных запасов. Данный указ находится в действии, и НК КМГ пытается оспорить правомерность данного указа. На дату одобрения к выпуску данной консолидированной финансовой отчетности арест имущества не был осуществлен, так как румынские власти не инициировали принудительных процедур по взысканию.
Руководство НК КМГ считает, что исполнение указа о наложении ареста властями Румынии не является осуществимым.

2013 жылғы 15 ақпанда Rompetrol Rafinare S.A. және румыния мемлекетінің мүддесін білдіретін Мемлекеттік меншік және жекешелендіру агенттігі (бұдан әрі "ММЖА") өзара түсіністік туралы меморандумға (бұдан әрі "Меморандум") қол қойды, онда тараптар айырбасталатын борыштық инструменттер мәселесі бойынша талқылауларды тоқтату туралы уағдаласты.
2014 жылғы 22 қаңтарда меморандум Үкіметтің №35/2014 шешімімен бекітілді, нәтижесінде Румыния Қаржы министрлігі талап-арыздарды қайтарып алу және барлық талқылауларды тоқтату үшін қажетті барлық рәсімдерді жүргізуді белгіледі. Меморандум мынадай негізгі тармақтарды қамтиды:
* ММЖА сатады, ал Rompetrol Rafinare S.A. 200 миллион АҚШ доллары мөлшерінде ақшалай сыйақыға ММЖА тиесілі 26,6959% мөлшерінде Rompetrol Rafinare S.A. акцияларын сатып алады;
* Ромпетрол 7 (жеті) жыл ішінде оның негізгі қызметімен байланысты энергетикалық жобаларға 1 миллиард АҚШ долларына дейін инвестициялау мүмкіндігін қарайды;
* Румыния Қаржы министрлігі айырбасталатын борыштық инструменттерге қатысты Rompetrol Rafinare S.A. акционерлерінің жалпы жиналысының шешіміне қатысты барлық талап-арызды қайтарып алуға және Rompetrol Rafinare S.A. барлық қатысу үлесіне мәжбүрлі тыйым салу туралы жарлықты жоюға міндеттенеді.
2014 жылғы 24 наурызда өткен отырыс нәтижесінде сот талқылауы Румыния Қаржы министрлігі барлық жоғарыда санамаланған талап-арыздаржы қайтарып алғаннан кейін тоқтатылды.
Экологиялық міндеттемелер
Қазақстанда қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама даму үдерісінде, сондықтан да тұрақты өзгерістерге ұшырады. Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнамасын бұзғаны үшін айыппұлдар өте қатаң болуы мүмкін. Заңнамада қолданылып жүрген ережелер, азаматтық талаптар немесе өзгерістерді өте қатаң түсіндіру нәтижесінде туындауы мүмкін әлеуетті міндеттемелер дұрыс бағаланбауы мүмкін. Резервтер қалыптастырылған сомадан басқа (22-ескертпе), басшылық Топтың шоғырландырылған бухгалтерлік теңгеріміне, жиынтық кіріс туралы шоғырландырылған есебі мен ақша қаражатының қозғалысы туралы шоғырландырылған есебіне біршама елеулі әсер етуі мүмкін ықтимал не мүмкін экологиялық міндеттемелер жоқ деп санайды.
"Өзенмұнайгаз" АҚ 2011-2012 экологиялық тексеру (ҚМГ БӨ)
2013 жылғы 25 қаңтарда "Өзенмұнайгаз" АҚ-ға (бұдан әрі "ӨМГ") экологиялық зияны үшін мемлекеттік бюджетке 59.345 миллион теңге мөлшерінде айыппұл төлеу туралы Маңғыстау облысы Экология департаментінен хабарлама түсті. Жалпы шығын сомасы 2011 жылғы тамыздан бастап 2012 жылғы 12 қараша аралығындағы кезеңге тексеру қорытындылары бойынша белгіленді. ӨМГ жоғарыда көрсетілген хабарламамен келіспеді және Маңғыстау облыстық Мамандандырылған ауданаралық экономикалық сотқа актіні заңсыз және есептерді дұрыс емес деп тану туралы өтінішпен жүгінді. 2013 жылы 7 наурызда Маңғыстау облысы Экология департаменті де сол сотқа шығынды мәжбүрлі түрде өндіріп алу туралы талап-арыз берді.

15 февраля 2013 года Rompetrol Rafinare S.A. и Агентство государственной собственности и приватизации (далее "АГСП"), представляющее интересы румынского государства, подписали меморандум о взаимопонимании (далее "Меморандум"), в котором стороны договорились о прекращении разбирательств по вопросу конвертируемых долговых инструментов.
22 января 2014 года, меморандум был утвержден решением Правительства № 35/2014, в результате Министерство финансов Румынии было назначено провести все процедуры, необходимые для отзыва исков и прекращения всех разбирательств. Меморандум включает следующие основные пункты:
- АГСП реализует, а Rompetrol Rafinare S.A. приобретет акции Rompetrol Rafinare S.A. в размере 26,6959%, принадлежащие АГСП, за денежное вознаграждение в размере 200 миллионов долларов США;
- Ромпетрол рассмотрит возможности инвестирования до 1 миллиарда долларов США в энергетические проекты, связанные с его основной деятельностью в течении 7 (семи) лет;
- Министерство финансов Румынии обязуется отозвать все иски в отношении решения общего собрания акционеров Rompetrol Rafinare S.A., касающихся конвертируемых долговых инструментов и отменит указ о предупредительном наложении ареста на все доли участия Rompetrol Rafinare S.A.
В результате заседания, состоявшегося 24 марта 2014 года, судебное разбирательство было прекращено после того, как Министерство финансов Румынии отозвало все вышеперечисленные иски.
Экологические обязательства
Законодательство по защите окружающей среды в Казахстане находится в процессе развития и поэтому подвержено постоянным изменениям. Штрафы за нарушение законодательства Республики Казахстан в области охраны окружающей среды могут быть весьма суровы. Потенциальные обязательства, которые могут возникнуть в результате более строгой интерпретации существующих положений, гражданских исков или изменений в законодательстве не могут быть достоверно оценены. Помимо тех сумм, по которым были сформированы резервы (Примечание 22), руководство считает, что не существует вероятных либо возможных экологических обязательств, которые могут оказать существенное отрицательное влияние на консолидированный бухгалтерский баланс Группы, консолидированный отчет о совокупном доходе и консолидированный отчет о движении денежных средств.
Экологическая проверка АО "Озенмунайгаз" 2011-2012 (РД КМГ)
25 января 2013 года в АО "Озенмунайгаз" (далее "ОМГ") поступило уведомление от Департамента экологии Мангистауской области об уплате штрафа в государственный бюджет в размере 59.345 миллионов тенге за экологический ущерб. Общая сумма ущерба была установлена по результатам проверки за период с августа 2011 года по ноябрь 2012 года. ОМГ не согласилось с вышеуказанным уведомлением и 26 февраля 2013 года обратилось в Специализированный межрайонный экономический суд Мангистауской области с заявлением о признании акта незаконным и расчетов недостоверными. 7 марта 2013 года Департамент экологии Мангистауской области также подал исковое заявление о принудительном взыскании ущерба в тот же суд.

2013 жылғы 22 мамырда сот ӨМГ кассациялық шағымын толықтай қанағаттандырды және мәжбүрлі түрде айыппұл төлеу туралы Маңғыстау облысы Экология департаментінің талап-арызын қабылдамады. 2013 жылғы 6 маусымда Маңғыстау облысы Экология департаменті Маңғыстау облыстық сотының Азаматтық және әкімшілік істер жөніндегі аппеляциялық сот алқасына аппеляция берді. 2013 жылғы 9 шілдеде осы аппеляцияны Аппеляциялық сот алқасы қабылдамай тастады. 2013 жылғы 23 желтоқсанда Маңғыстау облысы Экология департаменті Маңғыстау облыстық сотының кассациялық сот алқасына шағым берді. 2014 жылғы 12 ақпанда осы шағымды Маңғыстау облыстық сотының кассациялық сот алқасы қабылдамады. ҚМГ БӨ Маңғыстау облысы Экология департаменті Қазақстан Республикасы Жоғары сотына келесі аппеляцияны береді деп күтуде.
"Өзенмұнайгаз" АҚ 2011-2012 экологиялық тексеру (ҚМГ БӨ) (жалғасы)
ҚМГ ҰК басшылығы ӨМГ-ның осы мәселе бойынша жақсы айғақтары бар деп санайды, өйткені инспекциялық процесс рәсімдеріне қатысты Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзыла отырып, тексеру жүргізілді және Маңғыстау облысы бойынша Экология департаментінде Қазақстан Республикасының азаматтық іс жүргізу және экологиялық кодекс талаптарына сәйкес қоршаған ортаға зиянды растайтын сенімді дәлелдер жоқ.
ҚМГ ҰК ӨМГ тексеру нәтижелерін ойдағыдай шағымдануды және қоршаған ортаға келтірілген шығынды төлеу туралы талап жалғастырады деп санайды және соның салдарынан осы мәселе бойынша резервтер есептеу 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша жүргізілген жоқ.
"Өзенмұнайгаз" АҚ 2012-2013 экологиялық тексеру (ҚМГ БӨ)
2014 жылғы 24 қаңтарда ӨМГ экологиялық шығынға 213 миллиард теңге мөлшерінде айыппұл төлеу туралы Маңғыстау облысы бойынша Экология департаментінен хабарлама алды. Жиынтық сома тексеру қорытындылары бойынша анықталды, ол 2012-2013 жылдар аралығындағы кезеңді қамтыды.
2014 жылғы 7 ақпанда ӨМГ осы айыппұлдың күшін жоюға сот тәртібінде шағым берді және Ақтау қаласы Мамандандырылған әкімшілік сотының 2014 жылғы 21 ақпандағы ұйғарымымен шағым ӨМГ пайдасына толық көлемде қанағаттандырылды. Осы соттың ұйғарымы апелляциялық және кассациялық тәртіппен шағымдануға жатпайды, бірақ прокурор наразылық білдіруі мүмкін.
Бұдан басқа, 2014 жылғы 14 ақпанда Маңғыстау облысы бойынша Экология департаменті 327.900 миллион теңге сомасында қоршаған ортаға келтірген зиянын өтеу бойынша ӨМГ талап-арыз берді. Бұдан бұрын берілген және сот органдары заңсыз деп таныған 59.345 миллион теңге мөлшеріндегі шығын сомасы сол бұзушылықтарға байланысты болды.

22 мая 2013 года суд удовлетворил кассационную жалобу ОМГ в полном объеме и отклонил иск Департамента экологии Мангистауской области о принудительной выплате штрафа. 6 июня 2013 года Департамент экологии Мангистауской области подал аппеляцию в Аппеляционную судебную коллегию по гражданским и административным делам Мангистауского областного суда. 9 июля 2013 года данная апелляция была отклонена Апелляционной судебной коллегией. 23 декабря 2013 года Департамент экологии Мангистауской области подал жалобу в кассационную судебную коллегию Мангистауского областного суда. 12 февраля 2014 года данная жалоба была отклонена кассационной судебной коллегией Мангистауского областного суда. РД КМГ ожидает, что Департамент экологии Мангистауской области подаст последующую аппеляцию в Верховный суд Республики Казахстан.
Руководство НК КМГ считает, что ОМГ имеет сильные доводы по этому вопросу, так как проверка была проведена с нарушениями законодательства Республики Казахстан в отношении процедуры инспекционного процесса, и Департамент экологии по Мангистауской области не имеет надежных доказательств, подтверждающих ущерб окружающей среде, в соответствии с требованиями гражданского процессуального и экологического кодекса Республики Казахстан.
НК КМГ считает, что ОМГ будет продолжать успешно обжаловать результаты проверки и требование об уплате ущерба, нанесенного окружающей среде, и вследствие чего начисление резервов по данному вопросу не производилось по состоянию на 31 декабря 2013 года.
Экологическая проверка АО "Озенмунайгаз" 2012-2013 (РД КМГ)
24 января 2014 года ОМГ получило уведомление от Департамента экологии Мангистауской области об уплате штрафа в размере 213 миллиардов тенге за экологический ущерб. Итоговая сумма была определена по результатам проверки, которая охватывала период с 2012 по 2013 годы.
7 февраля 2014 года ОМГ подала жалобу в судебном порядке на отмену данного штрафа, и определением Специализированного административного суда г. Актау от 21 февраля 2014 года жалоба была удовлетворена в полном объеме в пользу ОМГ. Данное определение суда в апелляционном и кассационном порядке обжалованию не подлежит, но может быть опротестовано прокурором.
Кроме того, 14 февраля 2014 года Департаментом экологии по Мангистауской области предъявлена претензия ОМГ по возмещению ущерба окружающей среде на сумму 327.900 миллионов тенге. Ранее предъявленная и признанная незаконной судебными органами сумма ущерба в размере 59.345 миллионов тенге была связана с теми же нарушениями.

ӨМГ осы талап-арызға шағымдану бойынша тиісті іс-қимылдар қабылдады. Маңғыстау облысы Мамандандырылған ауданаралық экономикалық сотының 2014 жылғы 6 наурыздағы шешімімен жоғарыда көрсетілген акті заңсыз деп танылды.
Осы күнге дейінгі шағымданудың оң нәтижелерін ескере отырып, ҚМГ ҰК басшылығы өз позициясын басқа сот инстанцияларда ойдағыдай қорғай алады деп санайды. Тиісінше Топ 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша шоғырландырылған қаржылық есептілікте осы мәселелер бойынша резервтер есептеуді жүргізбеді.
"Ембімұнайгаз" АҚ экологиялық тексеру (ҚМГ БӨ)
2013 жылғы шілдеде Атырау облысы бойынша Экология департаменті "Ембімұнайгаз" АҚ (бұдан әрі "ЕМГ") өндірістік қызметі экологиялық талаптарға, оның ішінде ілеспе газды кәдеге жарату жөніндегі талаптарға сәйкес келетіндігін анықтау үшін тексеру жүргізді. Атырау облысы бойынша Экология департаменті ЕМГ үш кен орнында газды кәдеге жарату бекітілген технологиялық әзірленім жоспарларына сәйкес келмейтінін белгіледі.
2013 жылғы 24 қыркүйекте Атырау облысы мамандандырылған ауданаралық экономикалық соты экологиялық талаптарды бұзушылықты жойғанға дейін және мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысын алғанға дейін осы үш кен орнын өнеркәсіптік игеруді тоқтата тұруды шешті. 2013 жылғы 21 қазанда ЕМГ осы шешімді жою туралы апелляциялық шағыммен Атырау облыстық сотына жүгінді. 2013 жылғы 21 қарашада ЕМГ Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитетінен және 2013 жылғы 10 желтоқсанда Атырау облысы Экология департаментінен мемлекеттік экологиялық тексерудің оң қорытындысын алды. Нәтижесінде осы іс бойынша сот талқылауы тоқтатылды.
"Ембімұнайгаз" АҚ, факелдердегі газды жағу (ҚМГ БӨ)
2014 жылғы 23 қаңтарда ЕМГ экологиялық заңнаманы бұзудан туындаған экологиялық шығынға, оның ішінде факельдердегі ілеспе газды жаққаны үшін 37.150 миллион теңге мөлшерінде айыппұл төлеу туралы Атырау облысы Экология департаментінен хабарлама алды. Қорытынды сома 2008-2013 жылдар аралығындағы кезеңді қамтыған тексеру қорытындылары бойынша анықталды.
ЕМН және ҚМГ ҰК жоғарыда көрсетілген ұйғарыммен келіспейді және бүгінгі таңда Атырау облысы Экология департаменті тарапынан осы хабарламаға шағымдану жөнінде тиісті іс-шараларды қабылдауда. ҚМГ ҰК басшылығы қоршаған ортаға келтірілген шығынды төлеу туралы талап ойдағыдай шағым береді деп санайды, оның салдарынан осы мәселе бойынша резервтер есептеу 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша жүргізілген жоқ.
Қашағанды экологиялық тексеру (ҚМГ Қашаған Б.В.)

ОМГ были предприняты соответствующие действия по обжалованию данной претензии. Решением Специализированного межрайонного экономического суда Мангистауской области от 6 марта 2014 года вышеуказанный акт был признан незаконным.
Учитывая положительные результаты обжалования до настоящего дня, руководство НК КМГ считает, что сможет успешно отстаивать свою позицию и в других судебных инстанциях. Соответственно, Группа не производила начисление резервов по данным вопросам в консолидированной финансовой отчетности по состоянию на 31 декабря 2013 года.
Экологическая проверка АО "Эмбамунайгаз" (РД КМГ)
В июле 2013 года Департамент экологии Атырауской области провел проверку, для определения того соответствует ли производственная деятельность АО "Эмбамунайгаз" (далее "ЭМГ") экологическим требованиям, в том числе требованиям по утилизации попутного газа. Департамент экологии Атырауской области установил, что утилизация газа на трех месторождениях ЭМГ не соответствует утвержденным планам технологической разработки.
24 сентября 2013 года Специализированный межрайонный экономический суд Атырауской области решил приостановить промышленную разработку данных трех месторождений до устранения нарушений экологических требований и получения положительного заключения государственной экологической экспертизы. 21 октября 2013 года ЭМГ обратилось в Атырауский областной суд с апелляционной жалобой об отмене данного решения. 21 ноября 2013 года ЭМГ получило положительное заключение государственной экологической проверки от Комитета экологического регулирования и контроля Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан и 10 декабря 2013 года от Департамента экологии Атырауской области. В результате, судебное разбирательство по этому делу прекращено.
АО "Эмбамунайгаз", сжигание газа в факелах (РД КМГ)
23 января 2014 года ЭМГ получило уведомление от Департамента экологии Атырауской области об уплате штрафа в размере 37.150 миллионов тенге за экологический ущерб, вызванный нарушениями экологического законодательства, в том числе сжигание попутного газа в факелах. Итоговая сумма была определена по результатам проверки, которая охватывала период c 2008 по 2013 годы.
ЭМГ и НК КМГ не согласны с вышеуказанным предписанием и на сегодняшний день предпринимает соответствующие мероприятия по обжалованию данного уведомления со стороны Департамента экологии Атырауской области. Руководство НК КМГ считает, что успешно обжалует требование об уплате ущерба, нанесенного окружающей среде, вследствие чего, начисление резервов по данному вопросу не производилось по состоянию на 31 декабря 2013 года.
Экологическая проверка Кашаган (КМГ Кашаган Б.В.)

Солтүстік Каспий жобасының операторы NCOC компаниясы мен оның агенті - Аджип ККО компаниясына қатысты 2013 жылғы 12 қыркүйектен бастап 2014 жылғы 7 ақпанды қоса алғандағы кезеңге Атырау облысы Экология департаменті экологиялық заңнаманы сақтау мәселесі бойынша тексеру жүргізді. Ексеру қорытындылары бойынша экологиялық заңнаманың бұзылуы туралы актілер мен хаттамалар, сондай-ақ жалпы сомасы 134.300 миллион теңгеге (Топтың үлесі 22.700 миллион теңгені құрайды) атмосфераның ластаушы заттардың төгінділерімен ластануынан шығынды экологиялық бағалауды өтеу туралы ұйғарым шығарылды.
Солтүстік Каспий жобасы операторының және Аджип ККО басшылығы актілерде жазылған тексеруші органның қорытындыларымен келіспейді және барлық тиісті инстанцияларда толық көлемде ұсынылған сомаға дауласуға ниетті, өйтені газ жағу және қоршаған ортаға эмиссиялар мемлекеттік органдардың рұқсаттары шеңберінде және талабында жүргізілді. ҚМГ ҰК басшылығы Солтүстік Каспий жобасы операторының және Аджип ККО позициясын қолдайды және осы мәселе бойынша тәуекелді ықтимал ретінде бағалайды, осының салдарынан осы мәселе бойынша резервтерді есептеу 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша жүргізілген жоқ.
"Атырау мұнай өңдеу зауыты" ЖШС экологиялық тексеру
2014 жылғы 5 наурызда Атырау облысы Экология департаменті 23.700 миллион теңге сомаға қоршаған ортаның шығынын өтеу туралы "Атырау мұнай өңдеу зауыты" ЖШС (бұдан әрі "АМӨЗ") қатысты ұйғарым шығарды. Атырау облысы бойынша Экология департаменті мен облыстық прокуратура АМӨЗ-ге бірлесіп тексеру жүргізді, оның барысында реттеуші органдардың рұқсатынсыз жағу фактісі анықталды. Тексеру қорытындылары бойынша АМӨЗ-ді 693.753 ктекше метр шикі газды рұқсатсыз жағу нәтижесінде келтірілген экологиялық шығынға айыппұл төлеуге міндеттеді.
ҚМГ ҰК басшылығы Экология департаменті сәйкес келмейтін деректерді пайдалану нәтижесінде талап қойды деп санайды. ҚМГ ҰК тәуелсіз сараптама жүргізу үшін жергілікті және шетелдік сарапшыларды тарту үдерісінде. ҚМГ ҰК басшылығы ұйғарымға шағым сәтті болады деп санайды және осы мәселеге байланысты тәуекелді ықтимал ретінде бағалайды, осының салдарынан осы мәселе бойынша резервтерді есептеу 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша жүргізілген жоқ.
Тауарларға арналған бағаларды өзгерту тәуекелі
Топтың кірістерінің біршама бөлігі тауарларды, негізінен, шикі мұнай мен мұнай өнімдерін сатудан жинақталады. Тарихи тұрғыдан алғанда, осы өнімге бағалар тұрақты болып көрген емес және ұсыныс пен сұраныстың өзгеруіне, нарықтық белгісіздіктерге, әлемдік және өңірлік экономиканың қызметіне және индустриядағы циклдылыққа байланысты біршама өзгеріп отырды.
Бағалар, сондай-ақ тарифтерді және импорттық баждарды енгізуді, биржалық алыпсатарлықты, негізгі нарықтарға Топтың өнімдерімен жабдықтау мүмкіндігімен немесе асыра қамтамасыз етуге байланысты да әсеріне бейім болады. Осы сыртқы факторлар және нарықтардағы өзгерістер болашақ бағаларды бағалауды қиындатады.
Тауарларға бағалардың біршама немесе созылмалы төмендеуі Топтың қызметіне, қаржылық нәтижелерге және операциялардан ақша ағындарына елеулі түрде немесе теріс әсер етуі мүмкін. Топ тауарларға бағалардың өзгеру тәуекеліне өзінің бейімділігін біршама хеджирлемейді.
Салық салу

В отношении компании NCOC, Оператора Северо-Каспийского проекта, и его агента – компании Аджип ККО, в период с 12 сентября 2013 года по 7 февраля 2014 года Департаментом экологии Атырауской области была проведена проверка по вопросу соблюдения экологического законодательства. По итогам проверки были выпущены акты и протоколы о нарушении экологического законодательства, а также предписания о возмещении экологической оценки ущерба от загрязнения атмосферы выбросами загрязняющих веществ на общую сумму 134.300 миллионов тенге (доля Группы составляет 22.700 миллионов тенге).
Руководство Оператора Северо-Каспийского проекта и Аджип ККО не согласны с выводами проверяющего органа, изложенными в актах, и намерены оспорить предъявленные суммы в полном объеме во всех надлежащих инстанциях, поскольку считают, что сжигание газа и эмиссии в окружающую среду были произведены в рамках и на условиях имеющихся разрешений государственных органов. Руководство НК КМГ поддерживает позицию Оператора Северо-Каспийского проекта и Аджип ККО и оценивает риск по данному вопросу как возможный, вследствие этого, начисление резервов по данному вопросу не производилось по состоянию на 31 декабря 2013 года.
Экологическая проверка ТОО "Атырауский нефтеперерабатывающий завод"
5 марта 2014 года Департамент экологии Атырауской области выпустил предписания в отношении ТОО "Атырауский нефтеперерабатывающий завод" (далее "АНПЗ") о возмещении ущерба окружающей среде на сумму 23.700 миллионов тенге. Департаментом экологии по Атырауской области и областной прокуратурой была проведена совместная проверка АНПЗ, в ходе которой был выявлен факт сжигания 693.753 кубометров сырого газа без разрешения регулирующих органов. В результате проверки, АНПЗ обязали выплатить штраф за экологический ущерб, причиненный в результате несанкционированного сжигания газа.
Руководство НК КМГ считает, что требование Департамента экологии было наложено в результате использования в расчете несоответствующих данных. НК КМГ находится в процессе привлечения местных и иностранных экспертов для проведения независимой экспертизы. Руководство НК КМГ считает, что успешно обжалует предписание и оценивает риск, связанный с этим вопросом как возможный, вследствие чего начисление резервов по данному вопросу не производилось по состоянию на 31 декабря 2013 года.
Риск изменения цен на товары
Значительная часть доходов Группы генерируется от продажи товаров, в основном, сырой нефти и нефтепродуктов. Исторически, цены на данные продукты были непостоянными и значительно менялись в ответ на изменения в предложении и спросе, рыночную неопределенность, деятельность мировой и региональной экономики и цикличности в индустриях.
Цены также подвержены влиянию действий правительства, включая наложение тарифов и импортных пошлин, биржевой спекуляции, увеличении в возможности или избыточного снабжения продуктов Группы на основные рынки. Эти внешние факторы и изменения на рынках осложняют оценку будущих цен.
Существенное или затянувшееся снижение в ценах на товары может отрицательно повлиять на деятельность Группы, финансовые результаты и денежные потоки от операций. Группа не хеджирует значительно свою подверженность риску изменения цен на товары.
Налогообложение

Қазақстандық салық заңнамасы және нормативтік-құқықтық актілер тұрақты өзгерістер мен әртүрлі түсіндірулердің мәні болып табылады. Жергілікті, өңірлік және республикалық салық органдары арасында пікір сәйкессіздігі жиі болады. Қазақстанда қолданылатын заңдар негізінде анықталған құқық бұзушылықтар үшін қолданылатын айыппұлдар мен өсімақылар жүйесі біршама қатал. Айыппұл санкциялары, әдетте, қосымша есептелген салық сомасының 50%-ы мөлшеріндегі айыппұлды және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландыру ставкасы бойынша есептелген 2,5-ке көбейтілген өсімақыны қамтиды. Нәтижесінде айыппұл санкциясы мен өсімақының сомасы қосымша есептеуге жататын салықтың сомасынан бірнеше есе асады. Қаржы кезеңдері тексеру жүргізілетін жыл алдындағы 5 (бес) күнтізбелік жыл ішінде салық органдары тексеру үшін ашық болып қалады. Белгілі бір жағдайларда тексеру неғұрлым ұзақ мерзімді қамтуы мүмкін. Жоғарыда айтылғандардың нәтижесінде, егер мұндай жағдай болса, салықтардың, айыппұл санкцияларының және өсімақының түпкілікті сомасы осы уақытта шығыстарға жатқызылған және 2013 жылғы 31 желтоқсанда есептелген сомадан асуы мүмкін.
Басшылық 2013 жылғы 31 желтоқсанда қолданылатын заңнаманы түсіндіру сәйкес болады және резервтер осы шоғырландырылған қаржылық есептілікте есептелген жағдайлардан басқа, Топтың салық жөніндегі ұстанымы расталатын ықтималдық бар деп санайды (22-ескертпе).
"БТА Банк" АҚ-да орналастырылған активтерге қатысты провизиялар
2010 жылдың қыркүйегінде Астана қаласы бойынша Салық комитеті Қордың 2009 жылғы қызметіне кешенді салықтық тексеруді жүзеге асырды. Салықтық тексеру барысында салық органдары 2009 жыл ішіндегі корпоративтік табыс салығын есептеу мақсаты үшін провизияларды шегерудің заңдылығы туралы мәселе көтерді. Қор салықтық тексеру қорытындыларымен шоғырландырылған қаржылық есептілікті шығару күнгі шағым Қазақстан Республиксы Қаржы министрлігінің Салық комитетіне жіберілді.
Үкіметтің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2275 қаулысымен "Негізгі қызмет түрі қарыз операцияларын жүзеге асыру немесе талап құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз проценті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, өзара байланысты тұлғалардың пайдасына не өзара байланысты тұлғалардың міндеттемелері бойынша үшінші тұлғаларға берілген активтер мен шартты міндеттемелерді (кредиттік серіктестіктердің активтері мен шартты міндеттемелерінен басқа) қоспағанда, күмәнді және үмітсіз активтерге, шартты міндеттемелерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар заңды тұлғалардың тізбесін, оны қалыптастыру ережесін және активтер мен шартты міндеттемелерді күмәнді және үмітсіз санатқа жатқызу қағидасы" (бұдан әрі мәтін бойынша "Қағида") бекітілді.

Казахстанское налоговое законодательство и нормативно-правовые акты являются предметом постоянных изменений и различных толкований. Нередки случаи расхождения во мнениях между местными, региональными и республиканскими налоговыми органами. Применяемая в настоящее время система штрафов и пени за выявленные правонарушения на основании действующих в Казахстане законов, весьма сурова. Штрафные санкции включают в себя штрафы, как правило, в размере 50% от суммы дополнительно начисленных налогов, и пеню, начисленную по ставке рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, умноженной на 2,5. В результате, сумма штрафных санкций и пени может в несколько раз превышать суммы подлежащих доначислению налогов. Финансовые периоды остаются открытыми для проверки налоговыми органами в течение 5 (пяти) календарных лет, предшествующих году, в котором проводится проверка. При определенных обстоятельствах налоговые проверки могут охватывать более длительные периоды. Ввиду вышеизложенного, окончательная сумма налогов, штрафных санкций и пени, если таковые имеются, может превысить сумму, отнесенную на расходы по настоящее время и начисленную на 31 декабря 2013 года.
Руководство считает, что по состоянию на 31 декабря 2013 года его толкование применимого законодательства является соответствующим и существует вероятность того, что позиция Группы по налогам будет подтверждена, кроме случаев, когда резервы начислены в настоящей консолидированной финансовой отчетности (Примечание 22).
Провизии в отношении активов, размещенных в АО "БТА Банк"
В сентябре 2010 года Налоговый Комитет по г. Астана осуществил комплексную налоговую проверку деятельности Фонда за 2009 год. В ходе налоговой проверки налоговые органы подняли вопрос о правомочности вычитания провизий для целей расчета корпоративного подоходного налога за 2009 год. Фонд с результатами налоговой проверки не согласился, на дату выпуска консолидированной финансовой отчетности обжалование направлено в Налоговый комитет Министерства Финансов Республики Казахстан.
В соответствии с Постановлением Правительства № 2275 от 30 декабря 2009 года были утверждены Правила "отнесения активов и условных обязательств к категории сомнительных и безнадежных национальным управляющим холдингом, а также юридическими лицами, основным видом деятельности которых является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу, имеющих право на вычет суммы расходов по созданию провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств, за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу взаимосвязанных лиц либо третьим лицам по обязательствам взаимосвязанных лиц (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ) (далее "Правила").

Қағидаларға сәйкес, Қор корпоративтік табыс салығын есептеу мақсаты үшін "БТА Банк" АҚ-да орналастырылған 177.352 миллион теңге сомасындағы активтерге қатысты провизиялар (бұдан әрі – "провизиялар") жасады және шегерімге жатқызды.
Қордың басшылығы 2013 жылғы 31 желтоқсанда оны түсіндіру қолданылатын заңнаманы (Қағидаларды қоса алғанда) сәйкес келеді және Қордың осы провизияларды шегерімге жатқызуға қатысты ұстанымы расталған деп санайды. Тиісінше, Қор осы шоғырландырылған қаржылық есептілікте салық органдары тарапынан қоса есептеу мүмкіндігімен байланысты қандай да бір провизиялар танылған жоқ.
"БТА Банк" АҚ салық міндеттемелеріне қатысты провизиялар
2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша Банкте проблемалық қарыздардың біршама көлемі бар, ол бойынша құнсызданудан провизиялар толық немесе ішінара құрылды. Қолданыстағы ҚР Салық кодексіне сәйкес борышкерге талап мөлшерінің кемуі Банк үшін мынадай ықтимал салық салдарларына әкеп соқтыруы мүмкін:
* ҚР Салық кодексінде көзделген жағдайлардан басқа, Банк бұрын шегерімге жатқызған құрылған провизиялардың (резервтердің) мөлшерін азайтудан корпоративтік табыс салығының мақсатына кіріс;
* ҚР бейрезидент қарыз алушылары бойынша 20% ставка бойынша төлем көзінен корпоративтік немесе жеке табыс салығы бойынша міндеттеме;
Банк көрсетілген проблемалық қарыздар бойынша борышты кешіру нәтижесінде пайда болуы мүмкін ықтимал салық міндеттемелерінің сомасын сенімді анықтай алмайды. Осының салдарынан Банкте осы ықтимал салық міндеттемелері бойынша провизиялар құрылмады.
Трансферттік баға белгілеу бойынша балқылау
Қазақстанда трансферттік баға белгілеу бойынша бақылау кең спектрге ие және байланысты мәмілелер тарапы болып табыла ма немесе жоқ па екеніне қарамастан, халықаралық мәмілелермен тікелей немесе жанама байланысты көптеген операцияларда қолданылады. Трансфертті баға түзу туралы заң операцияларға қолданылатын барлық салықтар үшін қол ұшын беру қағидаты бойынша белгіленген нарықтық бағалар негізінде есептелуін талап етеді,

В соответствии с Правилами, Фонд признал и отнес на вычеты для целей расчета корпоративного подоходного налога провизии в отношении активов, размещенных в АО "БТА Банк", на сумму 177.352 миллиона тенге (далее "Провизии").
Руководство Фонда считает, что по состоянию на 31 декабря 2013 года его толкование применимого законодательства (включая Правила) является соответствующим и позиция Фонда в отношении отнесения на вычеты данных провизий будет подтверждена. Соответственно, в данной консолидированной финансовой отчетности Группа не признала какие-либо резервы, связанные с возможными доначислениями со стороны налоговых органов.
Провизии АО "БТА Банк" в отношении налоговых обязательств
По состоянию на 31 декабря 2013 года у Банка имеется значительный объем проблемных займов, по которым полностью или частично созданы провизии под обесценение. Согласно действующему Налоговому Кодексу РК, уменьшение размера требования к должнику может повлечь следующие потенциальные налоговые последствия для Банка:
- доход для целей корпоративного подоходного налога от снижения размеров созданных провизий (резервов), ранее отнесенных Банком на вычеты, за исключением случаев, предусмотренных Налоговым Кодексом РК;
- обязательство по корпоративному или индивидуальному подоходному налогу у источника выплаты по ставке 20% по заемщикам-нерезидентам РК;
Банк не может надежно определить сумму потенциальных налоговых обязательств, которые могут возникнуть в результате прощения долга по указанным проблемным займам. Вследствие этого Банком не были созданы провизии по данным потенциальным налоговым обязательствам.
Контроль по трансфертному ценообразованию
Контроль по трансфертному ценообразованию в Казахстане имеет очень широкий спектр и применяется ко многим операциям, которые напрямую или косвенно связаны с международными сделками, независимо от того, являются ли стороны сделок связанными или нет. Закон о трансфертном ценообразовании требует, чтобы все налоги, применимые к операциям, были рассчитаны на основании рыночных цен, определенных по принципу вытянутой руки.

Қазақстанда трансфертті баға белгілеу туралы жаңа заң 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енді. Жаңа заң анық көрсетілмеген болып табылмайды және оның ережелерінің кейбіреуі аз қолданады. Оның үстіне, заң әзірлеу сатысында тұрған егжей-тегжейлі нұсқаулықтарды ұсынбайды. Нәтижесінде, операциялардың әр алуан түрлеріне трансфертті баға белгілеу туралы заңды қолдану нақты көрсетілген болып табылмайды.
Трансфертті баға белгілеу туралы Қазақстан заңына байланысты екіұштылықтан салық органдарының ұстанымы Топтың ұстанымынан ерекшеленуі мүмкін деген тәуекел бар, бұл 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша салықтар, айыппұлдар мен өсімақылардың қосымша сомаларын есептеуге әкелуі мүмкін.
Басшылық 2013 жылғы 31 желтоқсанда трансфертті баға белгілеу бойынша қолданылатын заңнамада оны түсіндіру сәйкес келеді және Топтың трансфертті баға белгілеу жөніндегі ұстанымы расталады деген ықтималдық бар деп санайды.
Грузиядағы кәсіпорындардың салықтық міндеттемелері (КТО)
Грузияның салық кодексіне (ГСК) сәйкес Грузияның салық органдарының, егер мәміле байланысты тараптар арасында жүзеге асырылатын болған жағдайда, салық салу мақсаты үшін нарықтық бағаларды пайдалану туралы шешім қабылдауға құқығы бар. Әйтсе де, ГСК-де тауарлар мен қызметтердің нарықтық бағаларын анықтау жөніндегі белгілі бір нұсқаулық бар, кемшілікті анықтау тетігінің өзі әзірленген және Грузияда трансферттік баға белгілеу бойынша жекелеген заңнама жоқ. Осыған түсініксіздіктің болуы ұстаным бөлігінде тұрлаусыздық жасайды, олар байланысты талаптар арасында мәмілелердің салық салуын қарау кезінде салық органдарында орын алуы мүмкін.
ҚМГ ҰК Грузин еншілес ұйымдары ҚМГ ҰК шетелдік еншілес ұйымдарымен, сондай-ақ өзара біршама мәмілелер жасасқан. Бұл мәмілелер байланысты тараптар арасында мәмілелердің анықтамасы болады және Грузия салық органдары келіспеуі мүмкін.
ҚМГ ҰК басшылығы онда ҚМГ ҰК ұйымдары арасында жасалатын мәмілелердегі баға белгілеу нарықтық жағдайларда жүзеге асырылатыны туралы негіздеме үшін біршама дәлелдер бар деп санайды. Алайда нарықтық бағаларды анықтау бойынша заңнамалық базаның болмауы салдарынан Грузияның салық органдары осы мәселеде ҚМГ ҰК алған ұстанымнан ерекшеленетін ұстанымды алуы мүмкін.
ҚТЖ ҰК салықтық тексеру

Новый закон о трансфертном ценообразовании в Казахстане вступил в силу с 1 января 2009 года. Новый закон не является четко выраженным и некоторые из его положений имеют малый опыт применения. Более того, закон не предоставляет детальных инструкций, которые находятся на стадии разработки. В результате, применение закона о трансфертном ценообразовании к различным видам операций не является четко выраженным.
Из-за неопределенностей, связанных с Казахстанским законом о трансфертном ценообразовании, существует риск того, что позиция налоговых органов может отличаться от позиции Группы, что может привести к начислению дополнительных сумм налогов, штрафов и пени по состоянию на 31 декабря 2013 года.
Руководство считает, что по состоянию на 31 декабря 2013 года его толкование применимого законодательства по трансфертному ценообразованию является соответствующим и существует вероятность того, что позиция Группы по трансфертному ценообразованию будет подтверждена.
Налоговые обязательства предприятий в Грузии (КТО)
В соответствии с Налоговым кодексом Грузии (далее "НКГ"), налоговые органы Грузии имеют право принять решение об использовании рыночных цен для целей налогообложения в случае, если сделка осуществляется между связанными сторонами. Хотя НКГ содержит определенное руководство по определению рыночных цен товаров и услуг, сам механизм определения недостаточно разработан и в Грузии отсутствует отдельное законодательство по трансфертному ценообразованию. Наличие подобной неясности создает неопределенности в части позиции, которую могут занять налоговые органы при рассмотрении налогообложения сделок между связанными сторонами.
Грузинские дочерние организации НК КМГ имеют существенный объем сделок с иностранными дочерними организациями НК КМГ, а также между собой. Эти сделки попадают под определение сделок между связанными сторонами и могут быть оспорены налоговыми органами Грузии.
Руководство НК КМГ считает, что у него имеются существенные аргументы для обоснования того, что ценообразование в сделках между организациями НК КМГ осуществляется на рыночных условиях. Однако, вследствие отсутствия законодательной базы по определению рыночных цен, налоговые органы Грузии могут занять в этом вопросе позицию, которая отличается от позиции, занятой НК КМГ.
Налоговая проверка НК КТЖ

2012 және 2011 жылдар ішінде ҚТЖ ҰК-де 2007 жылдан 2010 жылды қоса алғандағы кезеңге кешенді салық тексеруі өткізілді. Осы тексеру қорытындылары бойынша салық органдары 13,289 миллион теңге сомаға айыппұлдар мен өсімақыны қосып есептеуге салықтарды анықтады. ҚТЖ ҰК осы қосып есептеулерді заңсыз деп санайды және оларды сотта дауласуға ниетті. ҚТЖ ҰК 757 миллион теңге мөлшерінде салықтар бойынша резервтерді таныды, ол болашақтағы төлемдер үшін қажетті соманы ҚТЖ ҰК үздік бағалауын білдіреді.
Жер қойнауын пайдалануға лицензиялар мен келісімшарттар бойынша міндеттемелер

В течение 2012 и 2011 годов в НК КТЖ проводилась комплексная налоговая проверка за период с 2007 года по 2010 год. По результатам данной проверки налоговые органы определили налоги к доначислению, включая штрафы и пени на сумму 13.289 миллионов тенге. НК КТЖ считает данные доначисления неправомерными и намерена оспаривать их в суде. НК КТЖ признала резерв по налогам в размере 757 миллионов тенге, которое представляет собой наилучшую оценку руководства в отношении сумм, необходимых для будущих выплат.
Обязательства по лицензиям и контрактам на недропользование

254.010
Жиыны
418.506
437.405
Ішкі нарыққа арналған жеткізілімдер бойынша міндеттемелер
Қазақстан Республикасының Үкіметі шикі мұнайды өндірумен және мұнай өнімдерін сатумен айналысатын компаниялардан жыл сайынғы негізде ішкі нарықтың энергетикалық мұқтаждығын қанағаттандыру үшін, негізінен, ішкі нарықта мұнай өнімдерін жеткізу теңгерімін қолдау үшін және көктемгі егіс және күзгі жинау науқаны барысында ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілерді қолдау үшін өнімнің бір бөлігін жеткізуді талап етеді. Жергілікті нарықтағы мұнайдың бағасы экспорттық бағалардан, тіпті тәуелсіз тараптар арасындағы мәмілелерде белгіленетін ішкі нарықтағы қарапайым бағадан да айтарлықтай төмен. Егер Үкімет қазіргі уақытта ҚМГ ҰК жеткізетін көлемнен асатын шикі мұнайдың қосымша көлемін жеткізуге міндеттеген жағдайда, мұндай жеткізілімдер нарықтық бағалар бойынша жеткізілімдерден басым болады және шикі мұнайды сатудан түсетін түсімнен әлде қайда аз түсімді өндіретін болады, бұл өз кезегінде ҚМГ ҰК қызметіне, перспективасына, қаржылық жағдайына және қызмет нәтижелеріне теріс әсер етуі мүмкін.
2013 жылы Топ өзінің міндеттемелеріне сәйкес ішкі нарыққа 2.898.025 тонна шикі мұнай жеткізді (2012: 2.936.917 тонна).
Инвестициялық сипаттағы міндеттемелер
ҚТЖ ҰК
2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша ҚТЖ ҰК-нің жалпы сомасы 567.979 миллион теңге (2012: 748.373 миллион теңге) болатын "Жезқазган - Бейнеу" және "Арқалық - Шұбаркөл" темір жол желілерінің құрылысы, Астана қаласында көп функционалды мұз айдын сарайын, байланыстың бастапқы магистралды көліктік желісін салу, жүк және жолаушылар вагондарын, магистральдық тепловоздар сатып алу бойынша шартты міндеттемелері бар. Осы сома 215.934 миллион теңге (2012: 255.040 миллион теңге) сомаға "Электровоз құрастыру зауыты" ЖШС бірлескен кәсіпорнынан 2020 жылдың 31 желтоқсанға дейін жеткізілетін жолаушылар электровоздарын, 82.174 миллион теңге сомаға "Локомотив құрастыру зауыты" ЖШС бірлескен кәсіпорнынан локомотивтер сатып алу міндеттемелерін, сондай-ақ 21.139 миллион теңге (2012: 41.034 миллион теңге) сомаға "Тұлпар-Тальго" ЖШС бірлескен кәсіпорнынан 2014 жылғы
31 желтоқсанға дейін жеткізілетін жолаушылар вагондарын сатып алуға арналған міндеттемелерді қамтиды.
ҚТЖ ҰК
2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша ҚМГ ҰК-де жалпы сомасы 641 миллиард теңге (2012: 540 миллиард теңге) болатын негізгі құралдарды сатып алу және салу бойынша шарттық міндеттемелер болды.
KEGOC
2013 жылғы 31 желтоқсандағы KEGOC 68.612 миллион теңге (2012: 31.678 миллион теңге) сомасында кіші станциялар мен электр беру желілерін салуға және электр желісін жаңғыртуға байланысты жобалар бойынша инвестициялық міндеттемелері болды.
Эйр-Астана

254.010
Итого
418.506
437.405
Обязательства по поставкам на внутренний рынок
Правительство Республики Казахстан требует от компаний, занимающихся производством сырой нефти и продажей нефтепродуктов, на ежегодной основе поставлять часть продукции для удовлетворения энергетической потребности внутреннего рынка, в основном для поддержания баланса поставок нефтепродуктов на внутреннем рынке и для поддержки производителей сельскохозяйственной продукции в ходе весенней посевной и осенней уборочной кампаний. Цены на нефть на местном рынке значительно ниже экспортных цен и даже ниже обычных цен на внутреннем рынке, установленных в сделках между независимыми сторонами. В случае если Правительство обяжет поставить дополнительный объем сырой нефти, превышающий объем, поставляемый НК КМГ в настоящее время, такие поставки будут иметь приоритет перед поставками по рыночным ценам, и будут генерировать значительно меньше доходов от продажи сырой нефти на экспорт, что в свою очередь может отрицательно повлиять на деятельность, перспективы, финансовое положение и результаты деятельности НК КМГ.
В 2013 году в соответствии со своими обязательствами Группа поставила 2.898.025 тонн сырой нефти (2012: 2.936.540 тонн) на внутренний рынок.
Обязательства инвестиционного характера
НК КТЖ
По состоянию на 31 декабря 2013 года у НК КТЖ имелись инвестиционные обязательства по строительству железнодорожных линий "Жезказган – Бейнеу" и "Аркалык – Шубарколь", строительству многофункционального Ледового дворца в г. Астана, первичной магистральной транспортной сети связи, приобретению грузовых и пассажирских электровозов, грузовых и пассажирских вагонов, магистральных тепловозов на общую сумму 567.979 миллионов тенге (2012: 748.373 миллиона тенге). Данная сумма включает обязательства на приобретение пассажирских электровозов у совместного предприятия ТОО "Электровоз қерастыру зауыты" на сумму 215.934 миллиона тенге (2012: 255.040 миллионов тенге) с поставкой до 31 декабря 2020 года, локомотивов у совместного предприятия АО "Локомотив қурастыру зауыты" на сумму 82.174 миллиона тенге, а также обязательства на приобретение пассажирских вагонов у совместного предприятия ТОО "Телпар-Тальго" на сумму 21.139 миллионов тенге (2012: 41.034 миллиона тенге) с поставкой до 31 декабря 2014 года.
НК КМГ
По состоянию на 31 декабря 2013 года у НК КМГ имелись договорные обязательства по приобретению и строительству основных средств на общую сумму 641 миллиард тенге (2012: 540 миллиардов тенге).
KEGOC
На 31 декабря 2013 года KEGOC имело инвестиционные обязательства по проектам, связанным со строительством подстанций и линий электропередач и модернизацией электрической сети в сумме 68.612 миллионов тенге (2012: 31.678 миллионов тенге).
Эйр Астана

2008 жыл ішінде Эйр-Астана Airbus компаниясымен 6 (алты) Airbus тар фюзельді әуе кемелерін сатып алуға келісімге қол қойды. Эйр Астана келісілген төлем кестесіне сәйкес алдын ала төлемді төлейді. Төлемдер 2008 жылы басталды және соңғы төлем 2013 жылы төленді. 2012 жылы және 2013 жылы Эйр Астана тиісінше 3 (үш) Airbus әуе кемесін және қалған 3 (үш) әуе кемесін жеткізуге тіркелген пайыздық ставкамен қаржылық жалдау шарттарын жасады. Осы жалдау 12 (он екі) жыл өтеу мерзімімен АҚШ долларында көрсетілген. Қаржы институттары лизинг берушіге берген қарыздар Еуропа Экспорт-Кредит агенттіктерінің кепілдігінде.
2011 жыл ішінде, Эйр Астана Embraer компаниясымен 2 (екі) Embraer-190 тар фюзельді әуе кемесін сатып алуға келісімге қол қойды. Эйр-Астана 12 (он екі) жыл өтеу мерзімімен тіркелген пайыздық ставкасы бар АҚШ долларымен берілген 2012 жылғы қарашада бірінші әуе кемесін және 2013 жылғы желтоқсанда екінші әуе кемесін жеткізе отырып орындалған келісілген төлем кестесіне сәйкес 2011 жылдан бастап алдын ала төлем төлейді.
2012 жыл ішінде Эйр-Астана Boeing компаниясымен 3 (үш) Boeing-767 және 3 (үш) Boeing-787 әуе кемесін сатып алуға келісімге қол қойды. Эйр Астана келісілген төлем кестесіне сәйкес алдын ала төлемді төлейді. Boeing-767 қатысты 50% алдын ала төлемді меншік қаражаттан төлейді және 50% қарыз есебінен қаржыландырылады. Алғашқы екі Boeing-767 қатысты қарыз қаражатын Эйр-Астана 2013 жылы әрбір әуе кемесін жеткізуге төледі. Boeing-767 қатысты соңғы алдын ала төлем 2013 жылы төленді. Екі Boeing-767 2013 жылы қыркүйек және қазан айларында жетізілді, үшінші кеме 2014 жылдың ортасында күтілуде. Boeing-787 жеткізу 2018 жылы соңғы күтілетін алдын ала төлеммен 2017 және 2019 жылдары күтілуде.
2013 жылы маусымда Эйр Астана US Export-Import Bank кепілдігімен 3 (үш) Boeing-767 әуе кемесін сатып алуды қаржыландыруға АҚШ қаржы корпорациясымен алдын ала келісімге қол қойды. Осы инструмент тиісінше 2013 жылы қыркүйек және қазан айларында Boeing-767 жеткізуді қаржыландыруға пайдаланылды, сонымен қатар үшінші әуе кемесін жеткізу 2014 жылдың ортасында күтілуде.
Эйр-Астананың жоғарыда көрсетілген жеткізушілермен келісімдерінің талаптары сатып алу құнын ашу мүмкіндігін болдырмайды.
"Самұрық-Қазына" жылжымайтын мүлік қоры" АҚ (бұдан әрі "Жылжымайтын мүлік қоры")
2013 жылғы 31 желтоқсанда Жылжымайтын мүлік қорында құрылыс компанияларымен шарттар бойынша 25.243 миллион теңге (2012: 16.013 миллион теңге) сомаға шарттық міндеттемелері болды.
"Жасыл орам" жобасы

В течение 2008 года, Эйр Астана подписала Соглашение с компанией Airbus на приобретение 6 (шести) узкофюзеляжных воздушных судов Airbus. Эйр Астана выплачивает предоплату в соответствии с оговоренной таблицей платежей. Выплаты начались в 2008 году, и последний платеж был выплачен в 2013 году. В течение 2012 года и 2013 года Эйр Астана заключила договоры финансовой аренды с фиксированной процентной ставкой на поставку 3 (трех) воздушных судов Airbus и оставшихся 3 (трех), соответственно. Данная аренда выражена в долларах США со сроком погашения 12 (двенадцать) лет. Займы, выданные финансовыми институтами лизингодателю, находятся под гарантией Европейских Экспортно-Кредитных Агентств.
В течение 2011 года, Эйр Астана подписала соглашение с компанией Embraer на покупку 2 (двух) узкофюзеляжных воздушных судов Embraer-190. Эйр Астана выплачивала предоплату с 2011 года в соответствии с оговоренной таблицей платежей, с выполненной доставкой первого воздушного судна в ноябре 2012 года и второго воздушного судна в декабре 2013 года, выраженной в долларах США, с фиксированной процентной ставкой со сроком погашения 12 (двенадцать) лет.
В течение 2012 года Эйр-Астана подписала соглашение с компанией Boeing на покупку 3 (трех) воздушных судов Boeing-767 и 3 (трех) Boeing-787. Эйр Астана выплачивает предоплату в соответствии с оговоренной таблицей платежей. В отношении Boeing-767 50% предоплаты выплачивается из собственных средств и 50% финансируется за счет займов. Заемные средства в отношении первых двух Boeing-767 были выплачены Эйр-Астана на поставку каждого воздушного судна в 2013 году. Последняя предоплата в отношении Boeing767 была в 2013 году. Два Boeing-767 были поставлены в сентябре и октябре 2013 года, третий ожидается в середине 2014 года. Поставка Boeing-787 ожидается в 2017 и 2019 годах с последней ожидаемой предоплатой в 2018 году.
В июне 2013 года Эйр Астана подписала предварительное соглашение с финансовой корпорацией США на финансирование покупки 3 (трех) воздушных судов Boeing-767 под гарантией US Export-Import Bank. Этот инструмент использовался для финансирования поставки Boeing-767 в сентябре и октябре 2013 года, соответственно, в то время как поставка третьего воздушного судна ожидается в середине 2014 года.
Условия соглашений Эйр Астаны с вышеуказанными поставщиками исключают возможность раскрытия стоимости приобретения.
АО "Фонд недвижимости "Самрук-Казына" (далее "Фонд недвижимости")
На 31 декабря 2013 года у Фонда недвижимости имелись договорные обязательства в сумме 25.243 миллиона тенге (2012: 16.013 миллионов тенге) по договорам со строительными компаниями.
Проект "Зеленый квартал"

"Жасыл орам" жобасын (бұдан әрі "Жоба") іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмасын сәйкес Жылжымайтын мүлік қоры 2013 жылғы желтоқсанда "BI Corporation" компаниясымен Жобаны бірлесіп іске асыру туралы шарт жасасты. Жасалған шартқа сәйкес Жылжымайтын мүлік қоры жалпы сомасы 44 миллиард теңге болатын Жобаны қаржыландырады, оның ішінде Жылжымайтын мүлік қорының меншік қаражаты 15 миллиард теңгені құрайды (қалған сома Негізгі компаниядан алынған қарыз қаражатының есебінен қаржыландырылатын болады).
Жобаны іске асыру үшін Жылжымайтын мүлік қоры Жобаны іске асыруды жүзеге асыратын "EXPO Village" ЖШС (бұдан әрі "Жобалау компаниясы") банктердің қаржыландыруына жылдық 3,5%-бен 18 (он сегіз) жыл кезеңге екінші деңгейдегі банктерге мақсатты салымға 44 миллиард теңге сомасында ақша қаражатын орналастырады.
Жобаны бірлесіп іске асыру туралы шартқа толықтыруға "СК Девелопмент" ЖШС және "BI Corporation" ЖШС арасында сатып алу-сату шартына қол қойылды, ол бойынша Жылжымайтын мүлік қорының мына екі дата: 2017 жылғы 1 сәуірден немесе Жоба шеңберінде объектіні пайдалануға енгізу күнінен аспайтын мерзімге дейін меншік құқығына өту мерзімін ұзарта отырып, 100 теңгеге "BI Corporation" еншілес ұйымы "EXPO Village" ЖШС-ға 49,9 % қатысу үлесін сатып алу ниеті бар және жылжымайтын объектіні өткізуден таза пайда бөліміне қатысатын болады.
Осы шарттар Жылжымайтын мүлік қорында "EXPO Village" ЖШС-ға қатысу үлесін сатып алу құқығының пайда болуына әкеледі, ол 39 ҚЕХС (IAS) сәйкес туынды қаржы инструменті болып табылады және оның әділ құны Жылжымайтын мүлік қорының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде танылуы қажет.
Жылжымайтын мүлік қоры басшылығының пікірі бойынша есепті күні осы Жобаны іске асыруға байланысты біршама белгісіздік бар, ол жоғары сенімділік үлесімен осы қаржы инструментінің әділ құнын бағалауға мүмкіндік бермейді, өйткені Жылжымайтын мүлік қоры әлі қаржыландыру алған жоқ және Жоба бойынша жобалау-сметалық құжаттаманы бекітпеді. Тиісінше қатысу үлесін сатып алуға осы құқық Топтың осы шоғырландырылған қаржылық есептілігінде ҚЕХС сәйкес активтерді тану критерийлерін қанағанттандырмайтын ретінде танылған жоқ.
"Интергаз Орталық Азия" АҚ (бұдан әрі ҚМГ ҰК еншілес ұйымы "ИОА")

В соответствии с поручением Правительства Республики Казахстан о реализации проекта "Зеленый квартал" (далее "Проект"), Фонд недвижимости в декабре 2013 года заключил договор о совместной реализации Проекта с TОO "BI Corporation". Согласно заключенному договору, Фонд недвижимости финансирует Проект на общую сумму 44 миллиарда тенге, из которых собственные средства Фонда недвижимости составят 15 миллиардов тенге (оставшаяся сумма будет профинансирована за счет заемных средств, полученных от Материнской компании).
Для реализации Проекта Фонд недвижимости разместит денежные средства в сумме 44 миллиарда тенге на целевой вклад в банках второго уровня на период 18 (восемнадцать) лет под 3,5% годовых, под финансирование банками ТОО "EXPO Village", осуществляющей реализацию Проекта (далее "Проектная компания").
В дополнение к договору о совместной реализации Проекта, между ТОО "СК Девелопмент" и ТОО "BI Corporation" подписан договор купли-продажи, по которому Фонд недвижимости имеет намерение приобрести 49,9% доли участия в ТОО "EXPO Village", дочерней организации TОO "BI Corporation" за 100 тенге, с отсрочкой перехода права собственности до более ранней из двух дат: 1 апреля 2017 года или даты ввода объекта в эксплуатацию в рамках Проекта, и будет участвовать в разделе чистой прибыли от реализации объекта недвижимости.
Данные договора приводят к возникновению у Фонда недвижимости права покупки доли участия в ТОО "EXPO Village", которое является производным финансовым инструментом согласно МСБУ (IAS) 39, и должно быть признано по его справедливой стоимости в консолидированной финансовой отчетности Фонда недвижимости.
По мнению руководства Фонда недвижимости, на отчетную дату существуют существенные неопределенности, связанные с реализацией данного Проекта, которые не позволяют оценить справедливую стоимость данного финансового инструмента с высокой долей уверенности, поскольку Фонд недвижимости пока еще не получила финансирование и не утвердила проектно-сметную документацию по Проекту. Соответственно, данное право на покупку доли участия не было признано в данной консолидированной финансовой отчетности Группы, как не удовлетворяющее критериям признания активов согласно МСФО.
АО "Интергаз Центральная Азия" (далее "ИЦА", дочерняя организация НК КМГ)

Қазақстан Республикасының Үкіметімен Концессия шартының талаптары бойынша ИОА берілген газ көлік активтерін жақсарту мен жөндеуге және жаңа газ көлік активтеріне инвестицияларға 30 миллион АҚШ долларын (4.608 миллион теңге) жыл сайын инвестициялау міндеттемесі болды. 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша ИОА шамамен 72.701 миллион теңге (2012: 52.330 миллион теңге) сомаға осы инвестициялық міндеттемеге қатысты келісімшарттық міндеттемесі болды.
Қырғыз айналымы (ИОА)

По условиям Договора концессии с Правительством Республики Казахстан ИЦА имеет обязательство ежегодно инвестировать 30 миллионов долларов США (4.608 миллионов тенге) на улучшение и ремонт переданных газотранспортных активов и на инвестиции в новые газотранспортные активы. По состоянию на 31 декабря 2013 года ИЦА имела контрактные обязательства, относящиеся к данному инвестиционному обязательству, на сумму приблизительно 72.701 миллион тенге (2012: 52.330 миллионов тенге).
Кыргызский обвод (ИЦА)

Топ тарифтерді өтеуді қамтитын белгілі бір шарттарды сақтау кезінде шамамен 90-100 миллион АҚШ доллары мөлшерінде Концессия шартында анықталған құн бойынша Қырғыз айналымын әзірлеуге және құуға міндетті. Осы актив Концессия шартының мерзімі аяқталғанда не аяқталғаннн кейін 20 (жиырма) жылдан кейін, қайсысы кеш болатынына қарай Қазақстан Республикасының меншігіне берілетін болады. Осы айналымның құрылысы әлі басталған жоқ.

Группа обязана, при соблюдении определенных условий, которые включают возмещение тарифа, разработать и построить Кыргызский обвод по стоимости, которая была определена в Договоре Концессии в размере примерно 90-100 миллионов долларов США. Данный актив будет передан в собственность Республики Казахстан либо по окончании срока Договора Концессии, либо через 20 (двадцать) лет после завершения, в зависимости оттого, что наступит позднее, за один доллар США. Строительство этого обвода еще не началось.

Басшылық осы мәселе бойынша Топ міндеттемелерін орындау үшін барлық қажетті қадамдаржы қабылдады, сондай-ақ Қырғызстан Республикасына тиесілі газ құбырыс учаскесін басқаруға қабылдау туралы мәселені қарайды деп санайды. Алайда, Концессия шартының талаптары бойынша Қырғыз айналымын салудың негізгі шарты болып табылатын жаңа ішкі тарифтер 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша әлі жарияланған жоқ.

Руководство считает, что оно предприняло все необходимые шаги для выполнения обязательств Группы в этом вопросе, в том числе рассматривает вопрос о принятии в управление участка газопровода, принадлежащего Республике Кыргызстан. Однако новые внутренние тарифы, которые по условиям Договора Концессии являются непременным условием начала строительства Кыргызского обвода, еще не опубликованы по состоянию на 31 декабря 2013 года.

Қазақстан Республикасының Үкіметі жыл сайын Топтың инвестициялық міндеттемелерді орындауын қоса ағланда Концессия шарты бойынша өз міндеттемелерін Топтың орындауын тексеруді жүзеге асырады. 2013 жылғы Концессия шарты бойынша міндеттемелердің орындалуын тексеру 2014 жылы жүргізілетін болады. Басшылық Топ 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша инвестициялық міндеттемелер бойынша талаптарды орындауды деп санайды.
Самұрық-Энерго
Бірлескен кәсіпорындардың күрделі сипаттағы міндеттемелері

Правительство Республики Казахстан ежегодно осуществляет проверку выполнения Группы своих обязательств по Договору Концессии, включая выполнение Группой инвестиционных обязательств. Проверка выполнения обязательств по Договору Концессии за 2013 год будет проведена в 2014 году. Руководство считает, что Группа выполняет требования по инвестиционным обязательствам по состоянию на 31 декабря 2013 года.
Самрук-Энерго
Обязательства капитального характера совместных предприятий

2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша бірлескен кәсіпорындардың күрделі міндеттемелеріндегі Топтың үлесі 105.830 миллион теңгені (2012: 57.501 миллион теңге) құрады. Жамбыл МАЭС-тің 2013 жылғы 31 желтоқсанға біршама күрделі сипаттағы міндеттемелері жоқ.
Бірлескен кәсіпорындардың инвестициялық міндеттемелері
2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша Екібастұз МАЭС-1 және Екібастұз МАЭС-2 инвестициялық міндеттемелеріндегі Топтың үлесі 42.377 миллион теңгені (2012: 57.501 миллион теңге) құрайды. Жамбыл МАЭС-тің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша біршама күрделі сипаттағы міндеттемелері жоқ.
Өзге де келісімшарттық міндеттемелер

По состоянию на 31 декабря 2013 года доля Группы в капитальных обязательствах совместных предприятий составила 105.830 миллионов тенге (2012: 57.501 миллион тенге). Жамбылская ГРЭС не имеет существенных обязательств капитального характера на 31 декабря 2013 года.
Инвестиционные обязательства совместных предприятий
По состоянию на 31 декабря 2013 года доля Группы в инвестиционных обязательствах Экибастузской ГРЭС-1 и Экибастузской ГРЭС-2 составляет 42.377 миллионов тенге (2012: 57.501 миллион тенге). Жамбылская ГРЭС не имеет существенных инвестиционных обязательств по состоянию на 31 декабря 2013 года.
Прочие контрактные обязательства

2013 жылғы 31 желтоқсанға негізгі құралдарды сатып алу бойынша Топтың өзге де келісімшарттық міндеттемелері шамамен 81.552 миллион теңгені (2012: 36.426 миллион теңге) құрады.
Операциялық жалдау бойынша міндеттемелер
Операциялық жалдау бойынша міндеттемелер, негізінен, 5 (бес) жылдан 10 (он) жылға дейінгі жалдау мерзімімен ұшақтарды жалдауға байланысты. Операциялық жалдаудың барлық шарттары, егер Эйр Астана оларды ұзарту мүмкіндігін пайдаланған жағдайда, нарықтық бағаларды жаңарту жөніндегі бөлімдерді қамтиды. Эйр Астана жалдау мерзімі аяқталғаннан кейін жалданған активтерді сатып алу мүмкіндігіне ие бола алмайды.
31 желтоқсанға операциялық жалдау бойынша міндеттемелер былайша берілген:
Миллион теңгемен

На 31 декабря 2013 года прочие контрактные обязательства Группы по приобретению основных средств составляли примерно 81.552 миллиона тенге (2012: 36.426 миллионов тенге)
Обязательства по операционной аренде
Обязательства по операционной аренде в основном связаны с арендой самолетов со сроками аренды от 5 (пяти) до 10 (десяти) лет. Все договора операционной аренды содержат разделы по обновлению рыночных цен в случае, если Эйр Астана воспользуется возможностью их продления. Эйр Астана не имеет возможности приобретения арендованных активов по окончании срока аренды.
На 31 декабря обязательства по операционной аренде представлены следующим образом:
В миллионах тенге

2013
2012
Бір жыл ішінде
17.505
18.427
Бір жылдан бес жылға дейін
53.995
41.136
Бес жылдан жоғары
4.406
15.135
Жиыны
75.906
74.698
Операциялық жалдау бойынша міндетті төлемдер тіркелген жалдау төлемдерін, сондай-ақ ұшу сағаттарына байланысты түрлендірілетін техникалық қызмет көрсету бойынша төлемдердің белгілі бір бөлігін қамтиды.
Тіркелген және өзгермелі жалдау төлемдері көрсетілген және АҚШ долларында төлеуге жатады. Осы валюта күнделікті әуе кемелерін жалдау кезіндегі халықаралық есептерде пайдаланылады.
Қазақтелекомның лицензиялық міндеттемелері
Сымсыз байланыс қызметтерін көрсетуге арналған бірқатар лицензия шарттарына сәйкес Қазақтелекомның өз желісін жабу аймағына қатысты белгілі бір міндеттемелері бар. Қазақтелеком Қазақстан Республикасының негізгі магистральдарының, шағын қалалары мен қала үлгісіндегі кенттерінің бойындағы аудандарды қамти отырып, ұтқыр желіні жабуды кеңейтуге міндетті. Топтың басшылығы Қазақтелеком лицензиялардың шарттарын сақтайды деп санайды.
Кредиттер, кепілдіктер, аккредитивтер беру жөніндегі міндеттемелер және есеп операцияларына жатқызылған басқа да міндеттемелер
Кез келген уақытта Топтың кредиттерді беру жөніндегі өтелмеген міндеттемелері болады. Осы міндеттемелер кредиттік карточкалар және овердрафтар бойынша бекітілген қарыздар мен лимиттер нысанын қабылдайды және белгілі бір жағдайлар болған кезде күші жойылатын болып табылады.
Топ үшінші тараптардың алдында клиенттердің міндеттемелерін орындау кепілдігін беру мақсатында қаржылық кепілдіктер мен аккредитивтерді ұсынады. Осы келісімнің тіркелген лимиттері болады және әдетте 5 (бес) жылға дейінгі мерзімге беріледі.
Кредиттер, кепілдіктер, аккредитивтер беру жөніндегі міндеттемелер және есеп операцияларына жатқызылған басқа да міндеттемелер (жалғасы)
Міндеттемелердің келісімшарттық сомалары санат бойынша мына кестеде көрсетілген. Кестеде көрсетілген міндеттемелер бойынша сомалар бұл соманың толығымен орындалатынын болжайды. Аккредитивтер бойынша кестеде көрсетілген сомалар, егер контрагенттер келісімшарт бойынша өз міндеттемелерін толығымен орындамаса, есепті күні танған ең жоғарғы бухгалтерлік шығынды білдіреді.
Миллион теңгемен

2013
2012
В течение одного года
17.505
18.427
От одного года до пяти лет
53.995
41.136
Свыше пяти лет
4.406
15.135
Итого
75.906
74.698
Обязательные платежи по операционной аренде включают в себя как фиксированные арендные платежи, так и определенную часть платежей по техническому обслуживанию, которая варьируется в зависимости от налета часов.
Фиксированные и переменные арендные платежи деноминированы и подлежат оплате в долларах США. Данная валюта повседневно используется в международных расчетах при аренде воздушных судов.
Лицензионные обязательства Казахтелеком
В соответствии с условиями ряда лицензий на оказание услуг беспроводной связи Казахтелеком имеет определенные обязательства в отношении зоны покрытия своей сети. Казахтелеком обязан расширять покрытие мобильной сети, охватывая районы вдоль основных магистралей, мелких городов и поселков городского типа Республики Казахстан. Руководство считает, что Казахтелеком соблюдает условия лицензий.
Обязательства по выдаче кредита, гарантий, аккредитивов и прочие обязательства, относящиеся к расчетным операциям
Группа, в любое время, имеет непогашенные обязательства по выдаче кредитов. Эти обязательства принимают форму утвержденных займов и лимитов по кредитным карточкам и овердрафтам и являются аннулируемыми при определенных условиях.
Группа предоставляет финансовые гарантии и аккредитивы с целью гарантирования выполнения клиентами обязательств перед третьими сторонами. Эти соглашения имеют фиксированные лимиты и обычно выдаются на срок до 5 (пяти) лет.
Контрактные суммы обязательств указаны в следующей таблице по категории. Суммы по обязательствам, показанные в таблице, предполагают, что суммы будут полностью исполнены. Суммы, показанные в таблице по аккредитивам, представляют максимальный учетный убыток, который был бы признан на отчетную дату, если контрагенты полностью не выполнят своих обязательств по контракту.
В миллионах тенге

2013
2012
Шарттық сома
Қарыз, кредиттік желі және қаржылық жалдау бойынша міндеттемелер
136.225
284.196
Кепілдіктер
405.920
110.879
Есеп айырысу операцияларына жатқызылатын аккредитивтер және өзге де міндеттемелер
527
99.274
Минус: шектеу талаптары бар кепілдіктер мен салымдар
(7.921)
(8.411)
Минус: банктік аккредитивтер мен кепілдіктерге резерв
(806)
(3.111)
Топ кредиттік бақылау мен басқарудың осындай саясатын теңгерімдік операцияларды жүзеге асырған кезде пайдаланылатын теңгерімделген әлеуетті міндеттемелерді өзіне қабылдаған кезде қолданады.
Жоғарыда көрсетілген кредит беру жөніндегі шартты міндеттемелердің қолда бар жалпы сомасы ақшалай қаражаттағы болашақта қажеттіліктің өзін міндетті емес білдіреді, өйткені осы міндеттемелер олар қаржыландырылғанға дейін мерзімі өтуі немесе жабылуы мүмкін. Топ кредиттік қаржылық құралдар бойынша қамтамасыз етуді де сұрай алады.
Сенімгерлік басқару (трастілік қызмет)
Топтың кейбір еншілес ұйымдары жеке тұлғаларға, трастілік компанияларға, зейнетақы қорларына және басқа да ұйымдарға сенімгерлік басқару бойынша қызметтер көрсетеді, атап айтқанда, клиенттің нұсқауларына сәйкес активтерді басқарады не әртүрлі қаржылық құралдарға алынған қаражатты инвестициялайды. Топ осы қызметтерді көрсеткені үшін комиссиялық сыйақы алады. Сенімгерлік басқаруға алынған активтер Топтың активтері болып табылмайды және тиісінше оның шоғырландырылған бухгалтерлік теңгерімінде көрсетілмейді. Топ көрсетілген салымдарды жүзеге асырған кезде кредиттік тәуекелге ұшырамайды, өйткені ол көрсетілген инвестицияларға кепілдіктер бермейді.
Қарыздар бойынша ковенанттер
2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша Топ барлық ковенанттарды сақтады.
Өтелетін шығындарды тексеру (Қашаған)
Солтүстік-Каспий Өнім бөлу туралы келісімінің ("СКӨБК") негізгі қағидаттарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі жер қойнауын пайдалану ауданында қызметті өткізуге эксклюзивтік құқықтарды мердігерлерге берді, бірақ жеке меншікке де, жалға да осы жер қойнауын пайдалану ауданына құқықты бермеді. Мұның салдарынан, тартылған және өңделген өнім (яғни дайын өнім) мемлекеттің меншігі болып табылады. Жұмыстар орнын толтыру негізінде жүзеге асырылады, бұл ретте мемлекет мердігерлерге ақшалай емес нысанда, дайын өнім бөлігі түрінде төлемді жүзеге асырады, мұнымен мердігерлерге өз шығындарын өтеу мен кіріс жасауға мүмкіндік береді. Бұл инвестор өткізетін өнім бөлу, яғни жұмыстың нәтижелерін бөлу деп аталады.
СКӨБК-ге сәйкес мердігерлер көтерген шығындардың барлығы өтеле бермейді. Өтеуге кейбір шығындарды Басқарушы комитетті ("БасқарушыКом") бекітуі қажет.
Өтелетін шығыстар туралы есептегі барлық өтелетін шығындар ҚМГ ҰК СКӨБК-ге сәйкес сыныпталады және өтелген ретінде белгіленген шығыстар заң жүзінде 2013 жылғы 31 желтоқсанда өтеуге жатады деп санайды.

2013
2012
Договорная сумма
Заем, кредитная линия и обязательства по финансовой аренде
136.225
284.196
Гарантии
405.920
110.879
Аккредитивы и прочие обязательства, относящиеся к расчетным операциям
527
99.274
Минус: гарантии и вклады с ограничительными условиями
(7.921)
(8.411)
Минус: резерв под банковские аккредитивы и гарантии
(806)
(3.111)
Группа использует такую же политику кредитного контроля и управления при принятии на себя забалансовых потенциальных обязательств, которую она использует при осуществлении балансовых операций.
Общая сумма имеющихся договорных обязательств по выдаче кредита, указанная выше, необязательно представляет собой будущую потребность в денежных средствах, так как эти обязательства могут истечь или быть закрыты до того, как они будут профинансированы. Группа также может запросить обеспечение по кредитным финансовым инструментам.
Доверительное управление (трастовая деятельность)
Некоторые дочерние организации Группы оказывают услуги по доверительному управлению физическим лицам, трастовым компаниям, пенсионным фондам и прочим организациям, а именно, управляют активами либо инвестируют полученные средства в различные финансовые инструменты в соответствии с указаниями клиента. Группа получает комиссионное вознаграждение за оказание данных услуг. Активы, полученные в доверительное управление, не являются активами Группы и, соответственно, не отражаются в ее консолидированном бухгалтерском балансе. Группа не подвергается кредитному риску при осуществлении указанных вложений, так как она не выдает гарантии под указанные инвестиции.
Ковенанты по займам
По состоянию на 31 декабря 2013 года Группа соблюдала все ковенанты.
Проверки возмещаемости затрат (КМГ Кашаган)
В соответствии с основными принципами Северо-Каспийского Соглашения о Разделе Продукции (далее "СКСРП") Правительство Республики Казахстан передало подрядчикам эксклюзивные права на проведение деятельности в районе недропользования, но не передавало права на данный район недропользования ни в собственность, ни в аренду. Вследствие этого, все объемы извлеченной и переработанной продукции (т.е. готовой продукции) являются собственностью государства. Работы осуществляются на основе компенсирования, при этом государство осуществляет выплаты подрядчикам не в денежной форме, а в виде части готовой продукции, тем самым позволяя подрядчикам возместить свои затраты и заработать доходы. Это, так называемое, разделение продукции, т.е. разделение результатов работы, проведенной инвестором.
В соответствии с СКСРП, не все затраты, понесенные подрядчиками, могут быть возмещены. Определенные затраты на возмещение должны утверждаться Управляющим Комитетом (далее "УправКом").
НК КМГ считает, что все возмещаемые затраты в отчете о возмещаемых расходах классифицированы в соответствии с СКСРП, и расходы, определенные как возмещаемые, правомерно подлежат возмещению на 31 декабря 2013 года.

Бұған қарамастан, кейбір шығындарды СКӨБК 13 және 14-бөлімдеріне сәйкес БасқарушыКом бекітпеді. Мұндай шығыстар БасқарушыКом бекіткенге дейін ҚМГ Қашаған үшін өтелмейтін шығыстар деп саналады. Осы мәселелерді шешу үшін Уәкілетті органмен келіссөздер жалғасуда.
Тексеру нәтижесінде 2001 жылдан 2008 жылды қоса алғандағы кезеңге шығындарды өтеу, 7.975 миллион АҚШ доллары (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 1.224.991 миллион теңге) сомасындағы шығыстар өтелмейтін болып саналды. Осы шығындардағы ҚМГ ҰК үлесі 1.340 миллион АҚШ долларын (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 205.889 миллион теңге) құрады. Мердігерлер арасындағы ұзақ келіссөздер мен көрсетілген көпшілік ескертпелерді жою нәтижесінде 2011 жылғы 28 қарашада Уәкілетті орган ("PSA" ЖШС) мен мердігерлер резолюцияға қол қойды, оған сәйкес өтелетін шығын сомасы
2.959 миллион АҚШ долларына (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 454.476 миллион теңге) дейін төмендетілді, осы шығыстардағы ҚМГ ҰК үлесі 497 миллион АҚШ долларын (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 76.382 миллион теңге) құрады.
2012 жылғы 17 мамырда қол қойылған Реттеу туралы келісімнің шеңберінде Өкілетті органмен қосымша келіссөздер жүргізілді, оның нәтижесінде өтелмейтін шығын сомасы 230 миллион АҚШ долларына
(2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 35.315 миллион теңге) дейін төмендетілді, ондағы ҚМГ ҰК үлесі 39 миллион АҚШ долларын құрайды (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 5.953 миллион теңге).
2009 жылға шығындардың өтелімділігін тексеру 2012 жылы аяқталды. Жүргізілген тексеру нәтижесінде 875 миллион АҚШ доллары (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 134.409 миллион теңге) мөлшеріндегі шығын өтелмейтін ретінде сыныпталды. Осы шығындардағы ҚМГ ҰК үлесі 147 миллион АҚШ долларын (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 22.590 миллион теңге) құрайды. Мәселені шешу үшін келіссөздер жалғасуда.
2010 жылға шығындардың өтелімділігін тексеру 2013 жылы аяқталды. Жүргізілген тексеру нәтижесінде 1.336 миллион АҚШ доллары (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 205.824 миллион теңге) сомасында танылды. Ескертулерді болдырмау үшін мердігерлермен жүргізілген келіссөздер мен іс-шаралар нәтижесінде 2.083 мың АҚШ доллары (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 320.907 мың теңге) сомасында өтелмейтін шығындар ретінде сыныпталды, ал 785.101 мың АҚШ доллары (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 120.952.660 мың теңге) сомасы реттелмеген болып қалады. Осы шығындардағы Топтың үлесі тиісінше 350 мың АҚШ долларын (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 53.921 мың теңге) және 131.950 мың АҚШ долларын (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 20.328.217 мың теңге) құрайды. Мәселені шешу үшін келіссөздер жалғасуда.
Жер қойнауын пайдалануға келісімшарттар бойынша міндеттемелер (ҚМГ Қарашығанақ)
Қарашығанақ ӨБТК (бұдан әрі "ӨБТК") жер қойнауын пайдалануға келісімшарттың талаптарын орындауға қатысты мемлекеттік органдар тарапынан мерзімді тексеру объектісі болып табылады. Басшылық осындай тексерулер барысында анықталған мәселелерді шешу үшін қажетті түзеу шараларын келісу бойынша мемлекеттік органдармен ынтымақтастық жасайды. ӨБТК-дегі ережелерді орындамау айыппұлға, өсімақыға, ӨБТК шектеуге, тоқтатуға немесе шақырып алуға әкелуі мүмкін.
ӨБТК негізінде Қазақстан Республикасының Үкіметі Мердігер компанияларға (бұдан әрі "МК") қызметті жүргізуге, оның ішінде жер қойнауын пайдалануға құқықты қоса алғанда, эксклюзивтік құқықтарды берді, бірақ осы кенорнына меншік немесе жалға беру құқығын бермеді. Мұның салдарынан, барлық алынған және өңделген көмірсутегі (яғни дайын өнім) мемлекеттің меншігі болып табылады. Көмірсутегін өндіретін жұмыс орнын толтыру негізінде жүзеге асырылады, бұл ретте мемлекет МК қызметін ақшалай емес нысанда, дайын өнім бөлігі түрінде өтейді, осылайша МК-ге өз шығындарын өтеу мен кіріс алуға мүмкіндік береді.
ӨБТК-ге сәйкес МК көтерген барлық шығындар өтелмеуі мүмкін.Өтеуге болашақ шығындарды Басқару жөніндегі бірлескен комитет бекітуі қажет.
Жер қойнауын пайдалануға келісімшарттар бойынша міндеттемелер (ҚМГ Қарашығанақ) (жалғасы)

Тем не менее, определенные затраты не были утверждены УправКомом в соответствии с разделами 13 и 14 СКСРП. Такие расходы считаются невозмещаемыми расходами для КМГ Кашаган до утверждения УправКомом. Продолжаются переговоры с Уполномоченным органом для разрешения этих вопросов.
В результате проверок возмещения затрат за период с 2001 по 2008 годы, расходы на сумму 7.975 миллионов долларов США (1.224.991 миллион тенге по курсу на 31 декабря 2013 года) считались невозмещаемыми. Доля НК КМГ в этих затратах составляла 1.340 миллионов долларов США (205.889 миллионов тенге по курсу на 31 декабря 2013 года). В результате длительных переговоров между подрядчиками и устранения большинства указанных замечаний, 28 ноября 2011 года Полномочным органом (ТОО "PSA") и подрядчиками была подписана резолюция, согласно которой сумма невозмещаемых затрат была снижена до 2.959 миллионов долларов США (454.476 миллионов тенге по курсу на 31 декабря 2013 года), с долей НК КМГ в этих расходах, составляющей 497 миллионов долларов США (76.382 миллиона тенге по курсу на 31 декабря 2013 года).
В рамках Соглашения об урегулировании, подписанного 17 мая 2012 года, были проведены дополнительные переговоры с Полномочным органом, в результате которых сумма невозмещаемых затрат была снижена до 230 миллионов долларов США (35.315 миллионов тенге по курсу на 31 декабря 2013 года) с долей НК КМГ в размере 39 миллионов долларов США (5.953 миллионов тенге по курсу на 31 декабря 2013 года).
Проверка возмещаемости затрат за 2009 год была завершена в 2012 году. В результате проведенной проверки затраты в размере 875 миллионов долларов США (134.409 миллионов тенге по курсу на 31 декабря 2013 года) были классифицированы как невозмещаемые. Доля НК КМГ в данных затратах составляет 147 миллионов долларов США (22.590 миллионов тенге по курсу на 31 декабря 2013 года). Переговоры для решения вопроса продолжаются.
Проверка возмещаемости затрат за 2010 год была завершена в 2013 году. В результате проведенной проверки первоначально невозмещаемыми затратами была признана сумма в 1.336 миллионов долларов США (205.824 миллионов тенге по курсу на 31 декабря 2013 года). В результате переговоров и мероприятий, проведенных подрядчиками для устранения замечаний, сумма в 2.083 тысячи долларов США (320.907 тысяч тенге по курсу на 31 декабря 2013 года) была классифицирована как невозмещаемые затраты, а сумма в 785.101 тысячу долларов США (120.952.660 тысяч тенге по курсу на 31 декабря 2013 года) остается неурегулированной. Доля Группы в данных затратах составляет 350 тысяч долларов США (53.921 тысяч тенге по курсу на 31 декабря 2013 года) и 131.950 тысяч долларов США (20.328.217 тысяч тенге по курсу на 31 декабря 2013 года), соответственно. Переговоры для решения вопроса продолжаются.
Обязательства по контракту на недропользование (КМГ Карачаганак)
Карачаганакское ОСРП (далее "ОСРП") является объектом периодических проверок со стороны государственных органов касательно выполнения требований контракта на недропользование. Руководство сотрудничает с государственными органами по согласованию исправительных мер, необходимых для разрешения вопросов, выявленных в ходе таких проверок. Невыполнение положений, содержащихся в ОСРП, может привести к штрафам, пени, ограничению, приостановлению или отзыву ОСРП.
На основании ОСРП, Правительство Республики Казахстан передало эксклюзивные права Компаниям-подрядчикам (далее "КП") на ведение деятельности, в том числе включая право на недропользование, но не передало права собственности или аренды на данное месторождение. Как следствие, все полученные и обработанные углеводороды (т.е. готовый продукт) является собственностью государства. Работа по добыче углеводородов осуществляется на основе компенсации, где государство возмещает деятельность КП в неденежной форме, в виде части готовой продукции, таким образом позволяя КП возмещать их затраты и зарабатывать доходы.
В соответствии с ОСРП не все затраты, понесенные КП, могут быть возмещены. Будущие затраты на возмещение должны утверждаться Совместным комитетом по управлению.

Уәкілетті орган 2010-2011 жылдардағы өтелетін шығындарды тексеру актілерін берді. Қазіргі сәтте Қарашығанақ ӨБТК мен Өкілетті өкіл ("PSA" ЖШС) арасында "1997 жылғы 18 қарашадағы Қарашығанақ мұнай-газ конденсаты кен орнының мердігер учаскесі өнімін бөлу туралы келісім бойынша 2010 Мердігер жылға Мұнай-газ операцияларының шоттарының өтелетін шығындары есебін тексеру қорытындылары туралы тексеру актісінің" (бұдан әрі "2010 жылғы тексеру актісі") қорытындыларын талқылау жүруде. Жоғарыда көрсетілген Тексеру актісіне сәйкес Өкілетті орган 456.866 мың АҚШ доллары (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 70.179 миллион теңге) мөлшерінде соманы 2010 жылғы өтелетін шығындар құрамына қосу жөнінде талап-арыз берді. Бұл ретте, МК өтелмейтін ретінде 8.869 мың АҚШ долларын (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 1.362 миллион теңге) таныды. МК мен Өкілеттік орган арасындағы келіссөздердің 3-ші раундының қорытындылары бойынша (2014 жылғы қаңтардағы жағдай бойынша) ықтимал дау/арбитраждың сомасы 205.563 мың АҚШ долларын (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 31.577 миллион теңге) құрады.
Тексеру актісіне сәйкес 2011 жылы Өкілетті орган 200.606 мың АҚШ доллары (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 30.815 миллион теңге) мөлшерінде соманы 2011 жылғы өтелетін шығындар құрамына қосу жөнінде талап-арыз берді. Қазіргі сәтте қорытындыларды МК қарастыруда.
Батуми теңіз портының активтерін экспроприациялау (ҚТО)
BTL (бұрынғы BIHL) мен Грузия Үкіметі арасындағы Батуми теңіз портын (бұдан әрі "БТП") сенімгерлік басқару туралы келісімге сәйкес, егер БТП жылына 6 миллион тоннаға ең төменгі өзгерту көлемі бойынша өз міндеттемелерін орындай алмаған жағдайда, Грузия Үкіметінің БТП активтерін экспроприациялауға құқығы бар. 2013 жыдғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша БТП Грузия Үкіметінің тарапынан мемлекеттік экспроприациялау тәуекеліне ұшырамады, өйткені БТП арқылы нақты өзгеру көлемі 10.170 миллион тоннаны құрады.
Газ жеткізу және сатып алу бойынша міндеттемелер ("ҚазТрансГаз" АҚ)
2013 жылғы 31 желтоқсанда "ҚазТрансГаз" АҚ-да (бұдан әрі "ҚТГ") 754.498 мың АҚШ доллары (115.898 миллион теңге) (2012 жылы: 13.512 миллион теңге) сомаға экспортқа газ жеткізу бойынша шарттық міндеттемелер болды. Газ сатып алу бойынша шарттық міндеттемелер сомасы 528.200 мың АҚШ долларын (81.137 миллион теңге) құрады.
Gazprom Schweiz AG-мен сатуға келісімшарттарға сәйкес ҚТГ кінәсінен табиғи газдың айлық келісімшарттық көлемі жеткізілмеген жағдайда, Топ жеткізілмеген табиғи газ көлемінің құнынан 0,01% мөлшерінде айыппұл төлеуі қажет. 2013 және 2012 жылдары 31 желтоқсанға ҚМГ ҰК басшылығы көрсетілген сатуға келісімшартқа сәйкес жауапкершілік туралы осы ережеге қатысты Gazprom Schweiz AG алдында қандай да бір міндеттемелер жоқ деп санайды.
Газ жеткізу және сатып алу бойынша міндеттемелер (ҚТГ-Аймақ)

Уполномоченный орган предоставил акты ревизии возмещаемых затрат за 2010-2011 годы. В настоящий момент между КП по Карачаганакскому ОСРП и Полномочным органом (ТОО "PSA"), идет обсуждение результатов "Акта ревизии о результатах проверки расчета возмещаемых затрат Счета Нефтегазовых Операций за 2010 Подрядный год по соглашению о разделе продукции подрядного участка Карачаганакского нефтегазоконденсатного месторождения от 18 ноября 1997 года" (далее "Акт ревизии 2010 года"). Согласно вышеуказанному Акту ревизии Полномочный орган предъявил претензии по включению в состав возмещаемых затрат за 2010 год сумму в размере 456.866 тысяч долларов США (70.179 миллионов тенге по курсу на 31 декабря 2013 года). При этом КП в качестве невозмещаемых были признаны 8.869 тысяч долларов США (1.362 миллиона тенге по курсу на 31 декабря 2013 года). По результатам 3-го раунда переговоров между КП и Полномочным органом (по состоянию на январь 2014 года) сумма потенциального спора/арбитража составила 205.563 тысячи долларов США (31.577 миллионов тенге по курсу на 31 декабря 2013 года).
Согласно Акту ревизии 2011 года Полномочный орган предъявил претензии по включению в состав возмещаемых затрат за 2011 год сумму в размере 200.606 тысяч долларов США (30.815 миллионов тенге по курсу на 31 декабря 2013 года). В данный момент результаты рассматриваются КП.
Экспроприация активов Морского Порта Батуми (КТО)
В соответствии с Cоглашением о доверительном управлении Морским портом Батуми (далее "МПБ") между BTL (ранее BIHL) и Правительством Грузии, Правительство Грузии имеет право на экспроприацию активов МПБ, в случае если МПБ не сможет выполнить свои обязательства по минимальному объему перевалки в 6 миллиона тонн в год. По состоянию на 31 декабря 2013 года, МПБ не был подвержен риску государственной экспроприации со стороны Правительства Грузии, так как фактические объемы перевалки через МПБ составили 10.170 миллионов тонн.
Обязательства по поставке и приобретению газа (АО "КазТрансГаз")
На 31 декабря 2013 года у АО "КазТрансГаз" (далее "КТГ") имелись договорные обязательства по поставке газа на экспорт на сумму 754.498 тысяч долларов США (115.898 миллионов тенге) (в 2012 году: 13.512 миллионов тенге). Сумма договорных обязательств по приобретению газа составила 528.200 тысяч долларов США (81.137 миллионов тенге).
В соответствии с контрактами на продажу с Gazprom Schweiz AG в случае непоставки Месячного контрактного количества природного газа по вине КТГ, Группа должна выплатить штраф в размере 0,01% от стоимости не поставленного объема природного газа. На 31 декабря 2013 и 2012 годов руководство НК КМГ считает, что не существует каких-либо обязательств перед Gazprom Schweiz AG в отношении данного положения об ответственности в соответствии с указанным контрактом на продажу.
Обязательства по поставке и приобретению газа (КТГ-Аймак)

2013 жылғы 31 желтоқсанға газ сатып алу бойынша ҚТГ-Аймақтың шарттық міндеттемелері 13.246 миллион теңгені (2012: 3.221 миллион теңге) құрады, газ сату бойынша міндеттемелердің сомасы 3.598 миллион теңгені құрады.
Сино Каз компаниясымен "пут" опционы
КАӨ ҰАК опциялық кедісім жасасты, ол Sino-Kaz компаниясынан алынған таза кірістің келтірілген құны шегерілген Sino-Kaz төлеген сомаға тең баға мен ҚАӨ ҰАК "Семізбай" ЖШС-ға өзінің 49% қатысу үлесін сату мүмкіндігін Sino-Kaz компаниясына қамтамасыз етеді. Егер Guangdong Nuclear Power Corporation қытай ядролық-энергетикалық корпорациясына реакторлар үшін ҚАӨ ҰАК еншілес ұйымы "Үлбі металлургия зауыты" АҚ жүргізген отын таблеткаларын жеткізу туралы шешім 2014 жылғы 1 шілдеге дейін қабылданбайтын жағдайда, Опцион орындалуы мүмкін.
Егер жоғарыда көрсетілген шешімді ҚАӨ ҰАК мен CGNPC-URC 2014 жылғы 1 шілдеге дейін қабылдамаған жағдайда, Sino-Kaz негізгі шартқа қосымша келісімде анықталған формула бойынша есептелген құн бойынша "Семизбай-U" ЖШС-ға қатысу үлесін сатады, ал ҚАӨ ҰАК сатып алады.
Тұрақтандыру жоспары бойынша міндеттемелер
Қор Үкімет 2008 жылы бекіткен Тұрақтандыру жоспарын жүзеге асыруда Үкіметтің негізгі операторы болып тағайындалды (1-ескертпе).
Қазақстан Республикасы экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның хаттамаларына сәйкес Тұрақтандыру жоспары бойынша көзделген қаражатты қайталама пайдалану жоспарланды.
Дағдарысқа қарсы қаражатты қайталама пайдалану бойынша міндеттемелер
Қазақстан Республикасы Экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия отырысының 2012 жылғы 5 сәуірдегі №17-5/И-380, 2013 жылғы 30 қаңтардағы №17-5/11-10 және 2013 жылғы 7 қазандағы
№ 17-5/И-788 хаттамаларына сәйкес Қор 2012-2014 жылдар ішінде жалпы сомасы 540.752 миллион теңгеге бірқатар инвестициялық жобаларды қаржыландыруды жүзеге асыруы тиіс. 2012 - 2013 жылдары игерілген қаражатты ескере отырып, 2014 жылы игеруге 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша Қордың міндеттемелері 193.714 миллион теңгені (2012: 415.324 миллион теңге) құрайды, оның ішінде мына жобалар бойынша:
Тұрғын үй құрылысы бағдарламасын қаржыландыру және "Қол жетімдіи тұрғын үй" бағдарламасын іске асыру
Үкіметтің 2012 жылғы 21 маусымдағы № 821 қаулысына сәйкес "Самұрық-Қазына" жылжымайтын мүлік қоры" АҚ арқылы тұрғын үй салуға Қордан қаражатты және Ұлттық қордан қаржатты пайдалану көзделеді. Қазақстан Республикасы Экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия отырысының 2013 жылғы 30 қаңтардағы №17-5/11-10 хаттамасына сәйкес Қор "Қол жетімді тұрғын үй-2020" бағдарламасын қаржыландыруға көзделген қаражаттың 56.615 миллион теңгесі мөлшеріндегі қаражаты "Батыс-Солтүстік-Орталық магистралдық газ құбырын салу" (Қарталы – Тобыл – Көкшетау - Астана) инвестициялық жобасын қаржыландыруға қайта бөлінді. 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша қайта бөлінген қаражатты ескере отырып, "Қол жетімді тұрғын үй-2020" бағдарламасын қаржыландыру бойынша Қордың міндеттемесі 8.100 миллион теңгені (2012 жылғы 31 желтоқсанда: 36.200 миллион теңгені) құрайды.
Қордың өзге де инвестициялық жобаларын іске асыру

На 31 декабря 2013 года договорные обязательства КТГ-Аймак по приобретению газа составили 13.246 миллионов тенге (2012: 3.221 миллион тенге), по продаже газа сумма обязательств составила 3.598 миллионов
Опцион "пут" с компанией Сино Каз
НАК КАП заключила опционное соглашение, которое обеспечивает компанию Sino-Kaz возможностью продать свою 49% долю участия в ТОО "Семизбай" НАК КАП по цене, равной сумме, уплаченной Sino-Kaz, за минусом приведенной стоимости чистого дохода, полученного компанией Sino-Kaz. Опцион может быть исполнен в случае, если решение о поставке топливных таблеток, произведенных АО "Ульбинский металлургический завод", дочерней организацией НАК КАП, для реакторов на китайской ядерно-энергетической корпорации Guangdong Nuclear Power Corporation не будет принято до 1 июля 2014 года.
В случае, если вышеуказанное решение не будет принято НАК КАП и CGNPC-URC до 1 июля 2014 года, НАК КАП выкупит, а Sino-Kaz продаст долю участия в ТОО "Семизбай-U" по стоимости, рассчитанной по формуле, определенной в дополнительном соглашении к основному договору.
Обязательства по Плану Стабилизации
Фонд назначен основным оператором Правительства в осуществлении Плана Стабилизации, утвержденного Правительством в 2008 году (Примечание 1).
В соответствии с протоколами государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан запланировано повторно использовать средства, предусмотренные по Плану стабилизации.
Обязательства по повторному использованию антикризисных средств
В соответствии с протоколами заседаний Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан № 17-5/И-380 от 5 апреля 2012 года, № 17-5/11-10 от 30 января 2013 года и № 17-5/И-788 от 7 октября 2013 года Фонду надлежит осуществить финансирование ряда инвестиционных проектов на общую сумму 540.752 миллионов тенге в течение 2012-2014 годов. С учетом освоенных средств в 20122013 годах, обязательства Фонда по состоянию на 31 декабря 2013 года к освоению в 2014 году составляют 193.714 миллионов тенге (2012: 415.324 миллиона тенге), в том числе по следующим проектам:
Финансирование программы жилищного строительства – реализация программы "Доступное жилье"
В соответствии с Постановлением Правительства от 21 июня 2012 года № 821 на строительство жилья через АО "Фонд недвижимости "Самрук-Казына" должны будут использоваться средства Фонда и средства Национального Фонда. В соответствии с протоколом заседания Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан № 17-5/11-10 от 30 января 2013 года Фонд перераспределил средства на финансирование инвестиционного проекта "Строительство магистрального газопровода Запад-Север-Центр" (Карталы-Тобол-Кокшетау-Астана) в размере 56.615 миллионов тенге из средств, предусмотренных на финансирование программы "Доступное жилье". По состоянию на 31 декабря 2013 года обязательства Фонда по финансированию программы "Доступное жилье - 2020" с учетом перераспределенных средств составляют 8.100 миллионов тенге (2012: 36.200 миллионов тенге).
Реализация прочих инвестиционных проектов Фонда

2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша өзге инвестициялық жобаларды қаржыландыру бойынша Қордың міндеттемесі 185.614 миллион теңгені (2012: 379.124 миллион теңге) құрайды.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасы Экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия отырысының 2013 жылғы 30 қаңтардағы №17-5/11-10 хаттамасына сәйкес 2013 жылы Қорға Қордың және/немесе ҚМГ" ҰК меншік қаражаты есебінен 60.000 миллион теңге мөлшерінде "Батыс-Солтүстік-Орталық магистралдық газ құбырын салу" (Қарталы – Тобыл – Көкшетау - Астана) инвестициялық жобасын қаржыландыруды жүзеге асыру тапсырылған, оның ішінде 20.000 миллион теңге "ҚазМұнаГаз" ұлттық компаниясы" АҚ қаражаты есебінен бөлу жоспарланып отыр.
Мұнай-газ және энергетика салаларын дамыту жөніндегі ведомствоаралық комиссия отырысының 2013 жылғы 19 сәуірдегі № 17-5/07-145 хаттамасына сәйкес жоғарыда көрсетілген жобаны іске асыру 1 (бір) жыл мерзімге тоқтатылды.
Сонымен қатар, осы қаражатты және "Қол жетімді тұрғын үй-2020" бағдарламасынан қайта бөлінген қаражатты Қордың жарғылық капиталын 122.707 миллион теңге мөлшерінде ұлғайтуға қаражатты 2014 жылы Республикалық бюджеттен бөлу арқылы өтеу жоспарланып отыр.
41. СЕГМЕНТТІК ЕСЕПТІЛІК
Басқару мақсаты үшін Топтың қызметі өндіретін өнім түріне және көрсетілетін қызметтің тұрпатына сәйкес мынадай 7 (жеті) операциялық сегментке бөлінеді:
Мұнай-газ сегменті мұнай мен газды барлау және өндіру, мұнай мен газды тасымалдау, шикі мұнайды және қайта өңделетін өнімдерді қайта өңдеу және сату бойынша операцияларды қамтиды
Тау-кен өнеркәсіп сегменті минералдық ресурстарды барлау, өндіру, өңдеу және сату бойынша операцияларды, қорғаныш кешені мен азаматтық машина жасау кәсіпорнын, химия саласы мен геологиялық барлауды дамыту бойынша жобаларды қамтиды.
Тасымалдау сегменті жүктер мен жолаушыларды темір жолмен және әуе көлігімен тасымалдау жөніндегі операцияларды қамтиды.
Телекоммуникация сегменті жергілікті, қалааралық және халықаралық байланысты қоса алғанда (ТМД-ға кіретін және кірмейтін елдерді қоса алғанда), тіркелген байланыс қызметтері; сондай-ақ байланыс арналарын жалдау, деректерді беру және сымсыз байланыс қызметтері бойынша операцияларды қамтиды.
Энергетикалық сегмент электр энергиясын өндіру және беру жөніндегі, электр энергетикалық жүйеге электр энергиясын жіберуді техникалық диспетчерлеу және импортталатын электр энергиясын тұтыну жөніндегі операцияларды, Қазақстан Республикасының Бірыңғай электр энергетикасы жүйесінің объектілерін орталықтандырылған шұғыл-диспетчерлік басқару функцияларын қамтиды.
Қаржы институттар және даму институттары сегменті Қазақстан экономикасының барлық сегменттерінде инвесстициялық және инновациялық қызметті ұлғайту және ынталандыру жөніндегі операцияларды қамтиды.
Самұрық-Қазына операциялары Корпоративтік орталық және жобалар сегментіне енгізілді
Жоғарыда аталған есептік сегменттердің кейбіреулері Топтың ұйымдық құрылымына сәйкес неғұрлым ұсақ есептік сегменттерді біріктіру арқылы қалыптастырылды. Әрбір есептік сегмент ҚЕХС-қа сәйкес бухгалтерлік есепті жүзеге асырады. ҚЕХС-қа сәйкес дайындалған әрбір сегмент қызметінің қаржылық нәтижелері сегментке ресурстарды бөлу және оның қызмет нәтижелерін бағалау туралы шешімдерді қабылдау мақсаты үшін Бас басқарушыға және шешімдер қабылдауға жауаптыға беріледі.
Төменде 2013 жыл ішіндегі Топтың операциялық сегменттерінің пайдалары мен шығындары, активтері мен міндеттемелері туралы ақпарат берілген:
Миллион теңгемен
Мұнайгаз
Тау-кен өнеркәсіп
Тасымалдау
Телекоммуникация
Энергетика
Қаржы институттары мен даму институттары
Корпоративтік орталық және жобалар
Элиминация
Барлығы
Сыртқы клиенттерге сатудан кіріс

По состоянию на 31 декабря 2013 года обязательства Фонда по финансированию прочих инвестиционных проектов составляют 185.614 миллионов тенге (2012: 379.124 миллиона тенге).
Кроме того, в соответствии с протоколом заседания Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан № 17-5/11-10 от 30 января 2013 года в 2013 году Фонду поручено осуществить финансирование инвестиционного проекта "Строительство магистрального газопровода Запад-Север-Центр" (Карталы-Тобол-Кокшетау-Астана) в размере 60.000 миллионов тенге за счет собственных средств Фонда и/или за счет средств АО "Национальная Компания "КазМунайГаз", в том числе 20.000 миллионов тенге планируется выделить за счет средств АО "Национальная Компания "КазМунайГаз".
В соответствии с протоколом заседания Межведомственной комиссии по развитию нефтегазовой и энергетической отраслей № 17-5/07-145 от 19 апреля 2013 года реализация проекта вышеуказанного проекта приостановлена сроком на 1 (один) год.
Вместе с тем, данные средства и средства, перераспределенные из программы "Доступное жилье", планируется возместить путем выделения из Республиканского бюджета в 2014 году средств на увеличение уставного капитала Фонда в размере 122.707 миллионов тенге.
41. СЕГМЕНТНАЯ ОТЧЕТНОСТЬ
Для управленческих целей деятельность Группы подразделяется в соответствии с видом производимой продукции и типом оказываемых услуг на следующие 7 (семь) операционных сегментов:
Нефтегазовый сегмент включает операции по разведке и добыче нефти и газа, транспортировке нефти и газа, переработке и продаже сырой нефти и продуктов переработки.
Горнопромышленный сегмент включает операции по разведке, добыче, переработке и продаже минеральных ресурсов, предприятия оборонного комплекса и гражданского машиностроения, проекты по развитию химической отрасли и геологоразведки.
Сегмент транспортировки включает операции по железнодорожной и воздушной перевозке грузов и пассажиров.
Сегмент телекоммуникаций включает операции по услугам фиксированной связи, включая местную, междугороднюю и международную связь (включая страны, входящие и не входящие в СНГ); а также услуги аренды каналов связи, передачи данных и беспроводной связи.
Энергетический сегмент включает операции по производству и передаче электрической энергии, по технической диспетчеризации отпуска электроэнергии в электроэнергетическую систему и потребления импортируемой электроэнергии, функции централизованного оперативно-диспетчерского управления объектами Единой электроэнергетической системы Республики Казахстан.
Сегмент финансовых институтов и институтов развития включает операции по увеличению и стимулированию инвестиционной и инновационной деятельности во всех сегментах экономики Казахстана.
Операции Самрук-Казына были включены в сегмент Корпоративный центр и проекты.
Некоторые из вышеуказанных отчетных сегментов сформированы путем агрегирования более мелких операционных сегментов в соответствии с организационной структурой Группы. Каждый отчетный сегмент осуществляет бухгалтерский учет в соответствии с МСФО. Финансовые результаты деятельности каждого сегмента, подготовленные в соответствии с МСФО, представляются главному управляющему и ответственному за принятие решений, для целей принятия решений о распределении ресурсов сегменту и оценки результатов его деятельности.
Ниже представлена информация о прибылях и убытках, активах и обязательствах операционных сегментов Группы за 2013 год:
В миллионах тенге
Нефтегазовый
Горнопромышленный
Транспортировка
Телекоммуникации
Энергетика
Финансовые институты и институты развития
Корпоративный центр и проекты
Элиминации
Всего
Доход от реализации внешним покупателям

551.541
59.293
481.071
68.705
84.547
5.936
3.139
(32.474)
1.221.758
42. ЕСЕПТІ КҮННЕН КЕЙІНГІ ОҚИҒАЛАР
Теңгенің девальвациялануы
2014 жылғы 11 ақпанда теңге АҚШ доллары мен басқа негізгі валюталарға қатысты девальвацияланды. Девальвацияға дейін және кейін тиісінше 1 АҚШ долларына 155,56 теңгені және 1 АҚШ долларына 184,5 теңгені құрады, ол теңгенің 19%-ға жуық құнсыздануы. АҚШ долларына қатысты айырбастау бағамдарындағы ықтимал өзгерістерге табыс салығын есепке алғанға дейінгі Топдың таза пайдасының сезімталдығы 39-ескертпеде ашылған. Сезімталдықтың осы талдауы бұл 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша болса, әрі барлық параметрлер өзгермейтін шама ретінде қабылданған талаппен ғана девальвацияның ықтимал әсерін көрсетеді.
Қарыздар

551.541
59.293
481.071
68.705
84.547
5.936
3.139
(32.474)
1.221.758
42. СОБЫТИЯ ПОСЛЕ ОТЧЕТНОЙ ДАТЫ
Девальвация тенге
11 февраля 2014 года тенге девальвировал по отношению к доллару США и другим основным валютам. Обменный курс до и после девальвации составил 155,56 за 1 доллар США и 184,5 за 1 доллар США, соответственно, что близко к девальвации тенге на 19%. Чувствительность чистой прибыли Группы до учета подоходного налога к возможным изменениям в обменных курсах тенге по отношению к доллару США раскрыто в Примечании 39. Данный анализ чувствительности показывает только возможный эффект девальвации тенге, как если бы она произошла по состоянию на 31 декабря 2013 года, при том условии, что все остальные параметры приняты как неизменные величины.
Займы

ҚМГ ҰК бірлескен кәсіпорны "Бейнеу-Шымкент газ құбыры" ЖШС 1,8 миллиард АҚШ долларына Қытай Мемлекеттік Даму Банкінен кредит желісі бойынша 150 миллион АҚШ доллары (алған күнгі бағам бойынша 27 миллиард теңге) сомасына жаңа транш алды.
2014 жылғы 28 ақпанда "Қазақтелеком" АҚ 170 млн. АҚШ доллары сомасына Bank of China-мен кредит келісімін жасасты.
2014 жылғы қаңтарда Қор 15 жыл облигация айналымы мерзімімен және жылдық 3% мөлшерінде купондық сыйақымен жалпы сомасы 300.000 миллион теңгеге бір облигацияға номинал құны 1.000 теңге болатын 300.000.000 купондық облигация орналастырды. Облигацияларды Қазақстан Республиукасының Ұлттық Банкі сатып алды. 200.000 миллион теңге мөлшерінде осы облигацияларды сатудан алынған қаражат "Екібастұз МАЭС-1" ЖШС-ға 50% қатысу үлесін және "Қазгидротехэнерго" ЖШС-ға 100% қатысу үлесін сатып алуды қаржыландыру мақсатында "Самұрық-Энерго" АҚ қарызын беруге пайдаланылды.
2014 жылғы қаңтарда Kazakhmys Finance PLC 400 миллион АҚШ доллары (өтеу күнгі бағам бойынша 61.808 миллион теңгеге баламалы) мөлшерінде қарыздарды мерзімінен бұрын өтеуді жүзеге асырды. Осы соманы Қор Қытай Мемлекеттік Даму Банкінің алдындағы қарыздарды мерзімінен бұрын өтеу үшін пайдаланды.
Топ құрылымдындағы өзгерістер
2014 жылғы ақпанда "Қазатомөнеркәсіп" ҰАК" АҚ-ға "Тау-кен компаниясы" ЖШС-ны қосу арқылы оны қайта ұйымдастыру жөніндегі тапсыру актісін бекіту туралы шешім қабылданды. "Тау-кен компаниясы" ЖШС-ның барлық құқықтары мен міндеттері Тапсыру актісіне сәйкес "Қазатомөнеркәсіп" ҰАК" АҚ-ға өтеді.
2014 жылғы сәуірде Kazakhmys Plc-ден "Екібастұз МАЭС-1" ЖШС-ға 50% қатысу үлесін және "Қазгидротехэнерго" ЖШС-ға 100% қатысу үлесін сатып алды. Сатып алу бағасы 1.300 миллион АҚШ долларын құрады.
2014 жылғы 5 наурызда Альянс Банк АҚ мен Темiрбанк АҚ акциялар пакетін иеліктен шығару жөніндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына қол қойылды, осылайша Қорға Темiрбанк АҚ-ның 79,88% акциясын және Альянс Банк АҚ-ның 16% жай және артықшылықты акцияларын сатып алу жөніндегі мәмілені жабу үшін Қордың кейінге қалдырылатын талаптарының бірі орындалды.
Экспорттық кеден бажы
Қазақстан Республикасының Үкіметі 2014 жылғы 1 сәуірден бастап шикі мұнай экспортының 1 тоннасына 60 АҚШ долларынан 80 АҚШ долларына дейін кеден бажын арттыруды жоспарлап отыр.
Операциялық қызмет
2014 жылғы 1 қаңтардан бастап ішкі және экспорт нарықтарына мұнайды қайта айдау бойынша "ҚазТрансОйл" АҚ қызметтеріне тарифтерді ұлғайту туралы Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2013 жылғы 21 қарашадағы бұйрығы күшіне енеді: ішкі нарыққа 1 км-ге 1 тонна мұнайды тасымалдауға 1.954,5 теңгеден 2.931,8 теңгеге дейін (50%-ға) ұлғайтылды, экспортқа – 1.000 км-ға 1 тонна мұнайды тасымалдауға 4.732,6 теңгеден 4.850,6 теңгеге дейін (2,5%-ға) ұлғайтылды. 2014 жылғы 1 сәуірден бастап экспортқа тариф Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің бұйрығына сәйкес 4.850,6 теңгеден
5.817,2 теңгеге дейін ұлғайтылды.
"Эйр Астана" АҚ-дан Еуропалық Одақ елдеріне рейстерді ұлғайтуға шектеу алынды.

ТОО "Газопровод Бейнеу-Шымкент", совместное предприятие НК КМГ, получил новый транш в сумме 150 миллионов долларов США (27 миллиардов тенге по курсу на дату получения) по кредитной линии от Государственного Банка Развития Китая на 1,8 миллиардов долларов США.
28 февраля 2014 года АО "Казахтелеком" заключило кредитное соглашение с Bank of China на сумму 170 млн. долларов США.
В январе 2014 года Фонд разместил 300.000.000 купонных облигаций, номинальной стоимостью 1.000 тенге за облигацию на общую сумму 300.000 миллионов тенге со сроком обращения облигаций 15 лет и купонным вознаграждением в размере 3% годовых. Облигации выкуплены Национальным Банком Республики Казахстан. Средства, полученные от реализации данных облигаций, в размере 200.000 миллионов тенге были использованы для выдачи займа АО "Самрук-Энерго" в целях финансирования приобретения 50% доли участия в ТОО "Экибастузская ГРЭС-1" и 100% доли участия в ТОО "Казгидротехэнерго".
В январе 2014 года Kazakhmys Finance PLC осуществил досрочное погашение займов в размере 400 миллионов долларов США (эквивалент 61.808 миллионов тенге по курсу на дату погашения). Данная сумма была использована Фондом для досрочного погашения займов перед Государственным Банком Развития Китая.
Изменения в структуре Группы
В феврале 2014 года было принято решение об утверждении Передаточного акта по реорганизации АО "НАК "Казатомпром" путем присоединения к нему ТОО "Горнорудная компания". Все права и обязанности ТОО "Горнорудная компания" переходят к АО "НАК "Казатомпром" в соответствии с Передаточным актом.
В апреле 2014 года АО "Самрук-Энерго" приобрел 50% долю участия в ТОО "Экибастузская ГРЭС-1 и 100% долю в ТОО "Казгидротехэнерго" у Kazakhmys Plc. Цена приобретения составила 1.300 миллионов долларов США.
5 марта 2014 года подписано постановление Правительства Республики Казахстан по отчуждению пакета акций АО Альянс Банк и АО Темiрбанк, таким образом, выполнено одно из отлагательных условий Фонда для закрытия сделки по продаже Фонду 79,88% акций АО Темiрбанк и 16% простых и привелигерованных акций АО Альянс Банк.
Экспортная таможенная пошлина
Правительство Республики Казахстан планирует повысить таможенную пошлину на экспорт сырой нефти с 60 долларов США за тонну до 80 долларов США за тонну с 1 апреля 2014 года.
Операционная деятельность
С 1 января 2014 года вступает в силу приказ Агентства по регулированию естественных монополий Республики Казахстан от 21 ноября 2013 года об увеличении тарифов на услуги АО "КазТрансОйл" по перекачке нефти для внутреннего и экспортного рынков: тариф на внутренний рынок за транспортировку 1 тонны нефти на 1.000 км увеличен с 1.954,5 тенге до 2.931,8 тенге (на 50%), на экспорт – за транспортировку 1 тонны нефти на 1.000 км увеличен с 4.732,6 тенге до 4.850,6 тенге (на 2,5%). С 1 апреля 2014 года тариф на экспорт увеличился с 4.850,6 тенге до 5.817,2 тенге в соответствии с приказом Агентства по регулированию естественных монополий.
Сняты ограничения на увеличение рейсов в страны Европейского Союза с АО "Эйр Астана".

800
4.484.676.000
295.246.000
1.947.379.000
779.291.000
7.506.592.000
Қаржы директоры – Басқарма мүшесі __________________
Рахметов Н.Қ.
Бас бухгалтер __________________
Абдрахманова А.Ж.
ШОҒЫРЛАНДЫРЫЛҒАН ҚАРЖЫЛЫҚ ЕСЕПТІЛІКТІҢ НЫСАНДАРЫНА ТҮСЫНДІРМЕ ЖАЗБА
1. ЖАЛПЫ АҚПАРАТ
Корпоративтік ақпарат
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл ауқат қоры" АҚ (бұдан әрі мәтін бойынша "Қор" немесе "Самұрық-Қазына") Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 13 қазандағы Жарлығына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 17 қазандағы № 962 қаулысына сәйкес құрылды. Құрылу "Қазына" орнықты даму қоры" акционерлік қоғамы ("Қазына") мен "Самұрық" мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі қазақстандық холдингі" акционерлік қоғамын ("Самұрық") біріктіру және Мемлекеттік қорға Қазақстан Республикасы Үкіметіне ("Мемлекет" немесе "Үкімет") тиесілі кейбір кәсіпорындардағы өз меншік құқығын қосымша беру жолымен жүзеге асырылды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті білдіретін Үкімет Қордың жалғыз акционері (бұдан әрі мәтін бойынша "Акционер").
Қайта ұйымдастырудың негізгі мақсаты Үкіметтің тиісті бағдарламаларында және компаниялардың даму жоспарларында белгіленген осы компаниялардың стратегиялық міндеттерді табысты орындауы мақсатында олардың менеджменті тиімділігін арттыру және ұйымдық құрылымын оңтайландыру болып табылады.
Қор 9-ескертпеде санамаланған бірқатар мемлекеттік кәсіпорындарды (бұдан әрі мәтін бойынша "Топ") біріктіретін холдинг болып табылады. Қордың қызметі 2012 жылғы 1 ақпанға дейін "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 13 ақпандағы №134-4 Заңымен реттелді және ел экономикасының тұрақты дамуын қамтамасыз етуге жәрдемдесуге; экономиканы жаңғыртуға және әртараптандыруға; Топ компаниялары қызметінің тиімділігін арттыруға бағытталды. 2012 жылғы 1 ақпанда "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 1 ақпандағы № 550-IV Заңы қабылданды, оған сәйкес Қордың қызметі Қордың тобына кіретін ұйымдардың ұзақ мерзімді құнын (құндылығын) ұлғайту және Қордың тобына кіретін активтерді тиімді басқару арқылы Қазақстан Республикасының ұлттық әл-ауқатын арттыруға бағытталды.
Компанияның тіркелген офисі Қазақстан Республикасы Астана қаласы, Қонаев көшесі 8 мекенжайында орналасқан.

800
4.484.676.000
295.246.000
1.947.379.000
779.291.000
7.506.592.000
Финансовый директор - Член Правления
________________________
Рахметов Н.К.
Главный бухгалтер
________________________
Абдрахманова А.Ж.
1. ОБЩАЯ ИНФОРМАЦИЯ
Корпоративная информация
АО "Фонд Национального Благосостояния "Самрук-Қазына" (далее "Фонд" или "Самрук-Казына") было образовано 3 ноября 2008 года в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 13 октября 2008 года и Постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 октября 2008 года. Образование было осуществлено посредством слияния АО "Фонд Устойчивого Развития "Казына" (далее "Казына") и АО "Казахстанский Холдинг по Управлению Государственными Активами "Самрук" (далее "Самрук") и дополнительной передачи Государством Фонду своего права собственности в некоторых предприятиях, принадлежащих Правительству Республики Казахстан (далее по тексту "Государство" или "Правительство"). Правительство, представленное Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан, является единственным акционером Фонда (далее "Акционер").
Основной целью Правительства при данной реорганизации являлось повышение эффективности менеджмента и оптимизация организационных структур в дочерних организациях Фонда, с целью успешного выполнения их стратегических задач, установленных в соответствующих программах Правительства и планах развития компаний.
Фонд является холдингом, объединяющим ряд государственных предприятий, перечисленных в Примечании 9 (далее "Группа"). Деятельность Фонда до 1 февраля 2012 года регулировалась Законом Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния" № 134-4 от 13 февраля 2009 года и была направлена на содействие в обеспечении устойчивого развития экономики страны, модернизации и диверсификации экономики; повышение эффективности деятельности компаний Фонда. 1 февраля 2012 года был принят Закон Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния" № 550-4, в соответствии с которым деятельность Фонда должна быть сфокусирована на повышении национального благосостояния Республики Казахстан посредством увеличения долгосрочной стоимости (ценности) организаций, входящих в Группу и эффективного управления активами Группы.
Зарегистрированный офис Фонда расположен по адресу: г. Астана, ул. Кунаева 8, Республика Казахстан.

2. ҚАРЖЫЛЫҚ ЕСЕПТІЛІКТІ ДАЙЫНДАУ НЕГІЗІ
Осы шоғырландырылған қаржылық есептілік нысандары есеп саясатында және осы шоғырландырылған қаржылық есептілікке ескертпелерде сипатталған жағдайларды қоспағанда, бастапқы құн қағидаты негізінде дайындалды.
Осы шоғырландырылған қаржылық есептілік нысандары теңгемен ұсынылған және арнайы шарттасқан жағдайларды қоспағанда, ақша сомалары мың теңгеге дейін дөңгелектелген.
Сәйкестігі туралы мәлімдеме

2. ОСНОВА ПОДГОТОВКИ ФОРМ ФИНАНСОВОЙ ОТЧЕТНОСТИ
Данные консолидированные формы финансовой отчетности подготовлены на основе принципа первоначальной стоимости, за исключением случаев, описанных в учетной политике и пояснительной записке к данным консолидированным формам финансовой отчетности.
Данные консолидированные формы финансовой отчетности представлены в тенге, и все денежные суммы округлены до тысяч тенге, за исключением специально оговоренных случаев.
Заявление о соответствии

Осы шоғырландырылған қаржылық есептілік нысандары Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2010 жылғы 20 тамыздағы №422 бұйрығына сәйкес Қазақстан Республикасы уәкілетті мемлекеттік органының нормативтік актісімен бекітілген тізбеге, нысандарға сәйкес дайындалды.
Шоғырландырылған қаржылық есептілік нысандарын дайындау белгілі бір сыни есептемелік бағалауды талап етеді, сондай-ақ басшылықтан есеп саясатын қолдану барысында жол берулер бойынша пікірлер қолдануда талап етеді. Жоғары күрделілік деңгейі мен жол берулерді қолдануды қамтитын қолданылу саласы, сондай-ақ бағалау мен жол берулерді қолдану шоғырландырылған қаржылық есептілік үшін елеулі болып табылатын салалар 4-ескертпеде ашылған.
Жалпы бақылаудағы кәсіпорындарды беруге байланысты бұрын ұсынылған деректерді қайта есептеу

Прилагаемые консолидированные формы отчетности были подготовлены в соответствии с перечнем, формами, утвержденными нормативным актом уполномоченного государственного органа Республики Казахстан в соответствии с Приказом Министерства Финансов Республики Казахстан № 422 от 20 августа 2010 года.
Подготовка консолидированных форм отчетности требует применения определенных критичных учетных оценок, а также требует от руководства применения суждений по допущениям в ходе применения учетной политики. Сферы применения, включающие в себя повышенный уровень сложности или применения допущений, а также области, в которых применение оценок и допущений является существенным для консолидированных форм финансовой отчетности, раскрыты в Примечании 4.
Пересчет ранее представленных данных в связи с передачей предприятия, находящегося под общим контролем

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 4 желтоқсандағы № 1539 қаулысына сәйкес 2013 жылғы 26 шілдеде Топқа "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" АҚ акцияларының мемлекеттік пакеті берілді. "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" АҚ акцияларының мемлекеттік пакетінің берілуі кәсіпорындарды жалпы бақылауға біріктіруді білдіретіндіктен, осы шоғырландырылған қаржылық есептілік алдыңғы компанияның есептеу әдісі пайдаланыла отырып дайындалды. Тиісінше осы шоғырландырылған қаржылық есептілік "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" АҚ акцияларын беру барыншща ерте ұсынылған кезең күнінде жүргізілгендігі сияқты ұсынылды, және соның нәтижесіндей өткен есептілік ішіндегі салыстырмалы ақпарат қайта есептелді.
"Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" АҚ активтері мен міндеттемелері осы шоғырландырылған қаржылық есептілікте айырманы капиталға тиісті есептеумен олардың қаржылық есептілігіндегі теңгерімдік құн бойынша ескерілді.
Салыстырмалы деректердегі өзгерістер әсері келесі кестеде келтірілген:
Мың теңгемен
"Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" АҚ қаржылық есептілігін біріктіру

В соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан № 1539 от 4 декабря 2012 года, 26 июля 2013 года Группе был передан государственный пакет акций АО "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт". Поскольку передача пакета акций АО "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт" представляет собой объединение предприятий под общим контролем, данные консолидированные формы финансовой отчетности были подготовлена с использованием метода учета компании-предшественника. Соответственно, данные консолидированные формы финансовой отчетности представлены таким образом, как если бы передача акций АО "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт" произошла на дату наиболее раннего представленного периода, и, как результат, сравнительная информация за прошлые отчетности была пересчитана.
Активы и обязательства АО "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт" были учтены в данных формах консолидированной финансовой отчетности по балансовой стоимости в их финансовой отчетности, с соответствующим зачислением разницы в капитал.
Пересчет ранее представленных данных в связи с передачей предприятия, находящегося под общим контролем (продолжение)
Эффект изменений в сравнительных данных приведен в следующей таблице:
В тысячах тенге
Объединение финансовой отчетности АО "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт"

4.073.000
Сату жөніндегі шығыстар
(151.000)
Әкімшілік шығыстар
(966.000)
Өзге кіріс, нетто
752.000
Операциялық қызметтен пайда
3.708.000
Қаржылық шығындар
(835.000)
Қаржылық кіріс
362.000
Өзге де операциялық емес шығыстар
(57.000)
Салық салынғанға дейінгі пайда
3.178.000
Табыс салығы бойынша шығыстар
(718.000)
Салық салынғаннан кейін жалғасатын қызметтен пайда
2.460.000
Тоқтатылған қызметтен пайда
Жыл ішіндегі пайда
2.460.000
Жыл ішіндегі өзге де жиынтық пайда, барлығы
Салық салуды шегергендегі жыл ішіндегі жиынтық кірістің жалпы сомасы
2.460.000
Жалпы жиынтық пайда, мыналарға жататын:
Негізгі ұйымның меншік иелеріне
2.460.000
Бақыланбайтын меншік иелерінің үлесі
Шетелдік валютаны қайта есептеу
Функционалдық валюта және ұсыну валютасы
Осы шоғырландырылған қаржылық есептіліктің нысандарына енгізілген Топ кәсіпорындары әрқайсысының қаржылық есептілігінің элементтері кәсіпорын өз қызметін жүзеге асыратын негізгі экономикалық ортаның валютасы пайдаланыла отырып, бағаланады ("функционалдық валюта"). Шоғырландырылған қаржылық есептілік нысандары Топ есептілігін ұсыну валютасы болып табылатын теңгемен ұсынылды.
Операциялар және шоттар сальдосы
Шетелдік валютадағы операциялар операциялар жүзеге асырылған күнгі валюта бағамы пайдаланыла отырып, функционалдық валютаға қайта есептеледі. Осындай операциялар бойынша есептеулер нәтижесінде және жыл аяғындағы бағамдар бойынша шетелдік валютада берілген монетарлық активтер мен міндеттемелерді қайта есептеуден туындағаны бағамдық айырмадан болатын кірістер мен шығындар пайда мен шығындарда танылады.
Тарихи құнның негізінде шетелдік валютада бағаланатын монетарлық емес баптар бастапқы мәмілелер жасалған күні қолданыста болған бағамдар бойынша қайта есептеледі. Әділ құн бойынша шетелдік валютада бағаланатын монетарлық емес баптар әділ құн белгіленген күні қолданыста болған бағамдар бойынша қайта есептеледі.
Топтың кәсіпорындары
Функционалдық валютасы ұсыну валютасынан ерекшеленетін Топтың барлық еншілес ұйымдарының, бірлескен кәсіпорындары мен қауымдасқан компанияларының (олардың бір де бірі гиперинфляциялы экономикалардың валютасында операция жасамайды) кірістері, шығындары және қаржылық позициясы ұсмыну валютасына мынадай түрде қайта есептеледі:
* ұсынылған бухгалтерлік теңгерімдердің әрқайсысы бойынша активтер мен міндеттемелер қаржылық жағдай туралы осындай есептер күні жабылған бағамдар бойынша қайта есептеледі;
* жиынтық кіріс туралы есептердің әрқайсысы бойынша кірістер мен шығыстар орташа бағамдар бойынша қайта есептеледі (орташа бағам бағамдардың жиынтық әсерінің операция жүзеге асырылған күнгі бағамға ақылға қонымды жақындауы болып табылмайтын жағдайлардан басұа; бұл жағдайда кірістер мен шығыстар операциялар жүзеге асырылған күнгі бағам бойынша қайта есептеледі); және
* барлық бағамдық айырмалар өзге жиынтық кірісте жеке компонент ретінде танылады.
Валюта айырбастау бағамдары
Қазақстандық қор биржасы (бұдан әрі мәтін бойынша "ҚҚБ") белгілеген валюта айырбастаудың орташа салмақталған бағамдары Қазақстан Республикасында ресми айырбастау бағамдары ретінде пайдаланылады.
Мына кестеде 31 желтоқсандағы шетелдік валютаның теңгеге айырбастау бағамы ұсынылған:

4.073.000
Расходы по реализации
(151.000)
Административные расходы
(966.000)
Прочий доход, нетто
752.000
Прибыль от операционной деятельности
3.708.000
Расходы по финансированию
(835.000)
Доходы по финансированию
362.000
Прочие неоперационные расходы
(57.000)
Прибыль до налогообложения
3.178.000
Расходы по подоходному налогу
(718.000)
Прибыль после налогообложения от продолжающейся деятельности
2.460.000
Прибыль от прекращенной деятельности
Прибыль за год
2.460.000
Прочая совокупная прибыль, всего
Общая сумма совокупного дохода за год, за вычетом налогообложения
2.460.000
Общая совокупная прибыль, относимая на:
Собственников материнской организации
2.460.000
Доля неконтролирующих собственников
Пересчет иностранной валюты
Функциональная валюта и валюта представления
Элементы форм финансовой отчетности каждого из предприятий Группы, включенные в данные консолидированные формы финансовой отчетности, оцениваются с использованием валюты основной экономической среды, в которой предприятия осуществляют свою деятельность (далее "функциональная валюта"). Консолидированные формы финансовой отчетности представлены в тенге, который является валютой представления отчетности Группы.
Операции и сальдо счетов
Операции в иностранной валюте пересчитываются в функциональную валюту с использованием валютных курсов на дату осуществления операции. Доходы и убытки от курсовой разницы, возникающие в результате расчетов по таким операциям, и от пересчета монетарных активов и обязательств, выраженных в иностранной валюте, по курсам на конец года, признаются в прибылях и убытках.
Немонетарные статьи, которые оцениваются на основе исторической стоимости в иностранной валюте, пересчитываются по курсам, действовавшим на дату совершения первоначальных сделок. Немонетарные статьи, которые оцениваются по справедливой стоимости в иностранной валюте, пересчитываются по курсам, действовавшим на дату определения справедливой стоимости.
Предприятия Группы
Доходы, убытки и финансовая позиция всех дочерних организаций, совместных предприятий и ассоциированных компаний Группы (ни одна из которых не оперирует в валютах гиперинфляционных экономик), функциональная валюта которых отличается от валюты представления, пересчитываются в валюту представления следующим образом:
- активы и обязательства по каждому из представленных бухгалтерских балансов пересчитываются по курсам на отчетные даты;
- доходы и расходы по каждому из отчетов о прибылях и убытках пересчитываются по средним курсам (кроме случаев, когда средний курс не является разумным приближением совокупного эффекта курсов на дату осуществления операции; в этом случае доходы и расходы пересчитываются по курсу на дату осуществления операции); и
- все курсовые разницы признаются в качестве отдельного компонента в прочем совокупном доходе.
Курсы обмена валют
Средневзвешенные курсы обмена валют, установленные на Казахстанской Фондовой Бирже (далее по тексту "КФБ"), используются в качестве официальных курсов обмена валют в Республике Казахстан.
В следующей таблице представлен обменный курс иностранной валюты к тенге на 31 декабря:

ҚЕХС 13 бір стандартта ҚЕХС сәйкес әділ құнды бағалауға қатысты барлық нұсқауларды біріктіреді. ҚЕХС 13 компаниялар әділ құнды пайдалануға міндетті болғанда өзгерістер енгізбейді, ал ҚЕХС құрамындағы басқа стандарттар талап етілгенде немесе рұқсат етілгенде ҚЕХС сәйкес әділ құнды бағалауға қатысты нұсқауларды ұсынады. ҚЕХС 13 әділ құнды шығу бағасы ретінде айқындайды. ҚЕХС 13 шарттарына сәйкес Топ әділ құнды бағалауға қатысты, атап айтқанда, әділ құн ижөніндегі міндеттемелерді бағалау кезінде ескерілетін міндеттемелердің орындалмауы тәуекелі сияқты бағалау үшін бастапқы деректер пайдаланылатын өз саясатын қайтадан талдаудан өткізді. ҚЕХС 13 қосымша ақпарат ашуды да талап етеді.
ҚЕХС 13 қолдану Топ айқындайтын әділ құнды бағалауға айтарлықтай әсер еткен жоқ. Ол қажет болатын жерде қосымша ақпарат олар үшін әділ құн анықталатын активтер мен міндеттемелер бойынша жеке ескертпелерде ашылады. Әділ құн көздерінің иерархиясы 12-ескертпеде ұсынылған.
БЕХС 1 түзету "Өзге де жиынтық кірістің баптарын беру"
БЕХС 1–ге түзетулер өзге де жиынтық кірістің құрамында ұсынылатын баптардың топтамасын өзгертеді. Болашақтағы белгілі бір сәтте пайданың немесе шығынның құрамына қайта жіктелуі мүмкін баптар (мысалы, таза инвестицияларды хеджирлеуден түсетін таза кіріс, шетелдік бөлімшелердің есептілігін есептеу кезіндегі бағам айырмасы, ақша ағындарын хеджирлеудің таза өзгерісі және сату үшін қолда бар қаржы активтері бойынша таза шығыстар немесе кірістер), ешқашан қайта жіктелінбейтін баптардан (мысалы, белгіленген төлемдермен жоспарлар бойынша актуарлық кірістер мен шығыстар және жер мен ғимаратты қайта бағалау) бөлек ұсынылуға тиіс. Түзету шоғырландырылған қаржылық есептілікке ақпарат беруге ғана әсер етеді және Топ қызметінің шоғырландырылған қаржылық жағдайына немесе жеке қаржылық нәтижелеріне елеулі әсер етпейді.
БЕХС 1 түзету "Салыстырмалы ақпаратқа қатысты талаптарды түсіндіру"
БЕХС 1 түзету қосымша салыстырмалы ақпаратты ерікті түрде ашу мен қажетті салыстырмалы ақпараттың ең аз көлемі арасындағы айырманы түсіндіреді. Компания ерікті түрде бір салыстырмалы кезеңнің ішінде салыстырмалы ақпаратты деректердің ең аз көлемінен артық берген кезде ол салыстырмалы ақпаратты қаржылық есептіліктің тиісті ескертпесіне енгізуге тиіс. Түзету компания есеп саясатын ретроперспективалы түрде қолданғанда, ретроперспективалық қайта есептеуді жүзеге асырғанда және қаржылық есептіліктің баптарын қайта сыныптаған жағдайларда ұсынылатын 2012 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша бухгалтерлік кіріспе теңгерімге тиісті ескертпелердің беру талап етілмейтіндігін түсіндіреді. Нәтижесінде Топ 2012 жылғы 1 қаңтардағы кіріспе шоғырландырылған бухгалерлік теңгерімға қатысты салыстырмалы ақпарат берген жоқ. Түзету жеке қаржылық есептілікке ақпарат беруге ғана әсер етеді және Қор қызметінің жеке қаржылық жағдайына немесе жеке қаржылық нәтижелеріне елеулі әсер етпейді.
БЕХС 19 "Қызметкерлерге сыйақылар" (2011 жылғы редакцияда) (БЕХС 19R)

МСФО 13 объединяет в одном стандарте все указания относительно оценки справедливой стоимости согласно МСФО. МСФО 13 не вносит изменений в определение того, когда компании должны использовать справедливую стоимость, а предоставляет указания относительно оценки справедливой стоимости согласно МСФО. МСФО 13 определяет справедливую стоимость как цену выхода. Согласно указаниям в МСФО 13, Группа повторно проанализировала свою политику в отношении оценки справедливой стоимости, в частности, используемые исходные данные для оценки, такие, как например риск неисполнения обязательств, учитываемые при оценке обязательств по справедливой стоимости. МСФО 13 также требует раскрытия дополнительной информации.
Применение МСФО 13 не оказало существенного влияния на оценки справедливой стоимости, определяемой Группой. Там, где это необходимо, дополнительная информация раскрывается в отдельных примечаниях по активам и обязательствам, для которых определялась справедливая стоимость. Иерархия источников справедливой стоимости представлена в Примечании 12.
Поправки к МСБУ 1 "Представление статей прочего совокупного дохода"
Поправки к МСБУ 1 изменяют группировку статей, представляемых в составе прочего совокупного дохода. Статьи, которые могут быть переклассифицированы в состав прибыли или убытка в определенный момент в будущем (например, чистый доход или расход от хеджирования чистых инвестиций, курсовые разницы при пересчете отчетности зарубежных подразделений, чистое изменение хеджирования денежных потоков и чистые расходы или доходы по финансовым активам, имеющимся в наличии для продажи), должны представляться отдельно от статей, которые не будут переклассифицированы (например, переоценка земли и зданий). Поправки оказывают влияние исключительно на представление информации и не затрагивают консолидированное финансовое положение или консолидированные финансовые результаты деятельности Группы.
Поправка к МСБУ 1 "Разъяснение требований в отношении сравнительной информации"
Поправка к МСБУ 1 разъясняет разницу между добровольным раскрытием дополнительной сравнительной информации и минимумом необходимой сравнительной информации. Компания должна включить сравнительную информацию в соответствующие примечания к финансовой отчетности, когда она на добровольной основе предоставляет сравнительную информацию сверх минимума данных за один сравнительный период. Поправка разъясняет, что в соответствующих примечаниях к вступительному отчету о финансовом положении по состоянию на 1 января 2012, года представляемому в случаях, когда компания осуществляет ретроспективный перерасчет или переклассифицирует статьи финансовой отчетности, сравнительную информацию представлять не требуется. В результате, Группа не представила сравнительную информацию в отношении вступительного консолидированного бухгалтерского баланса на 1 января 2012 года. Поправка оказывает влияние исключительно на представление информации и не изменяет консолидированное финансовое положение или финансовые результаты деятельности Группы.
МСБУ 19 "Вознаграждения работникам" (в редакции 2011 года)

ҚЕХС жөніндегі кеңестің БЕХС 39 ауыстыру жөніндегі жобасының бірінші кезеңінің нәтижелері бойынша шығарылған ҚЕХС 9 БЕХС 39 белгіленгендей, қаржылық активтер мен қаржылық міндеттемелерді жіктеуге қатысты қолданылады. Бастапқыда стандарт 2013 жылғы 1 қаңтардан кейін немесе осы күннен кейін басталатын жылдық есептік кезеңдер үшін күшіне енеді деп болжанған, бірақ 2011 жылғы желтоқсанда жарияланған ҚЕХС 9 "ҚЕХС 9 міндетті қолдану күні және ақпаратты ашуға қолданылатын өтпелі талаптар" түзету шығару нәтижесінде міндетті қолдану күні 2015 жылғы 1 қаңтарға ауыстырылды. Кейінгі кезеңдердің барысында ҚЕХС кеңесі хеджирлеу есебі мен қаржы активтерінің құнсыздануын қарайды.
"Инвестициялық компаниялар" (ҚЕХС (IFRS) 10, ҚЕХС (IFRS) 12 және ҚЕХС (IAS) 27 түзетулер)
Бұл түзетулер 2014 жылғы 1 қаңтардан немесе осы күннен кейін басталатын жылдық есептік кезеңдер үшін күшіне енеді және ҚЕХС (IFRS) 10 сәйкес инвестициялық компанияның айқындамасына жауап беретін компаниялар үшін шоғырландыру туралы алып тастауды көздейді. Шоғырландыру туралы талаптардан алып тастау инвестициялық компаниялар еншілес ұйымдарды пайда немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескеруді талап етеді. Қор осы түзету қолданылады деп күтпейді, өйткені Қордың бір де бір еншілес ұйымы ҚЕХС (IFRS) 10 сәйкес инвестициялық компанияның айқындамасына жауап бермейді.
БЕХС 32 түзетулер "Қаржы активтері мен қаржылық міндеттемелердің өзара есеп айырысуы"
Осы түзетулердің шеңберінде "қазіргі сәтте өзара есеп айырысуды жүзеге асыруға бекітілген заңдық құқықты иеленеді" тіркесінің мәні түсіндіріледі. Түзетулер сондай-ақ олардың шеңберінде бір мезгілдік емес жалпы төлемдердің тетіктері пайдаланылатын есеп айырысу жүйелеріне (бірыңғай крилингілік орталық сияқты) қатысты әдетте БЕХС 32 өзара есеп айырысу өлшемдерін дұрыс қолдану қажеттілігін де сипаттайды. Осы түзетулер Топ қызметінің қаржылық жағдайын немесе қаржылық нәтижелеріне елеулі әсер етпейді деп болжанады. Түзетулер 2014 жылғы 1 қаңтардан кейін немесе осы күннен кейін басталатын жылдық есептік кезеңдер үшін күшіне енеді.
"Міндетті төлемдер" IFRIC 21 интерпретациясы
IFRIC 21 интерпретациясында компанияның оларды төлеуге әкелетін әрекет жүріп жатқан кезде міндетті төлемдерге қатысты міндеттемені компанияның мойындайтындығы түсіндіріледі. Ең аз шекті мәнге қол жеткізілген жағдайда оны төлеу талап етілетін міндетті төлем жағдайында интерпретацияда белгіленген ең аз шекті мәнге қол жеткізілгенге дейін болжанатын міндеттемені мойындауға тыйым белгіленеді. IFRIC 21 интерпретациясы 2014 жылғы 1 қаңтардан басталатын немесе осы күннен кейін басталатын жылдық есепті кезеңдер үшін күшіне енеді. IFRIC 21 интерпретациясы Қор қызметінің жеке қаржылық жағдайына немесе қаржылық нәтижелеріне елеулі әсер етпейді деп болжанады.
ҚЕХС (IAS) 39 түзетулер "Өндірістік құралдар жаңалығы және хеджирлеуді есепке алуды жалғастыру"

МСФО 9, выпущенный по результатам первого этапа проекта Совета по МСФО по замене МСБУ 39, применяется в отношении классификации и оценки финансовых активов и финансовых обязательств, как они определены в МСБУ 39. Первоначально предполагалось, что стандарт вступит в силу в отношении годовых отчетных периодов, начинающихся 1 января 2013 года или после этой даты, но в результате выпуска Поправок к МСФО 9 "Дата обязательного применения МСФО 9 и переходные требования к раскрытию информации", опубликованных в декабре 2011 года, дата обязательного применения была перенесена на 1 января 2015 года. В ходе последующих этапов Совет по МСФО рассмотрит учет хеджирования и обесценение финансовых активов.
"Инвестиционные компании" (Поправки к МСФО (IFRS) 10, МСФО (IFRS) 12 и МСФО (IAS) 27)
Данные поправки вступают в силу для годовых отчетных периодов, начинающихся 1 января 2014 года или после этой даты, и предусматривают исключение из требований о консолидации для компаний, которые отвечают определению инвестиционной компании согласно МСФО (IFRS) 10. Исключение из требований о консолидации требует, чтобы инвестиционные компании учитывали дочерние организации по справедливой стоимости через прибыль или убыток. Фонд не ожидает, что данная поправка будет применима, поскольку ни одна из дочерних организаций Фонда не отвечает определению инвестиционной компании согласно МСФО (IFRS) 10.
Поправки к МСБУ 32 "Взаимозачет финансовых активов и финансовых обязательств"
В рамках данных поправок разъясняется значение фразы "в настоящий момент обладает юридическим закрепленным правом на осуществление взаимозачета". Поправки также описывают, как следует правильно применять критерии взаимозачета в МСБУ 32 в отношении систем расчетов (таких, как системы единого клирингового центра), в рамках которых используются механизмы неодновременных валовых платежей. Предполагается, что данные поправки не окажут влияние на консолидированное финансовое положение или консолидированные финансовые результаты деятельности Группы. Поправки вступают в силу в отношении годовых отчетных периодов, начинающихся 1 января 2014 года или после этой даты.
Интерпретация IFRIC 21 "Обязательные платежи"
В Интерпретации IFRIC 21 разъясняется, что компания признает обязательство в отношении обязательных платежей тогда, когда происходит действие, влекущее за собой их уплату. В случае обязательного платежа, выплата которого требуется в случае достижения минимального порогового значения, в интерпретации устанавливается запрет на признание предполагаемого обязательства до достижения установленного минимального порогового значения. Интерпретация IFRIC 21 вступает в силу для годовых отчетных периодов, начинающихся 1 января 2014 года или после этой даты. Предполагается, что Интерпретация IFRIC 21 не окажет влияние на консолидированное финансовое положение или финансовые результаты деятельности Фонда.
Поправки к МСФО (IAS) 39 "Новация производных инструментов и продолжение учета хеджирования"

4-100 жыл
Ғимараттар мен құрылыстар
5-100 жыл
Темір жолдар мен инфрақұрылым
10-80 жыл
Тау-кен активтері
40 жыл
Машиналар мен жабдықтар және көлік құралдары
2-50 жыл
Өзгелері
3-40жыл
Негізгі құралдардың объектілері ірі ауқымды техникалық тексерудің мәні болып табылғанда, шығындар 16 БЕХС-да белгіленген тану өлшемдерін сақтау талабы кезінде ауыстыру ретінде негізгі құралдардың теңгерім құнында танылады.
Негізгі құралдардың объектісін тану ол істен шыққаннан кейін немесе оны пайдаланудан не істен шығуынан болашақ экономикалық пайда алу күтілмейтін болса, тоқтатылады. Активті тану тоқтатылған кезде пайда болған кез келген кірістер немесе шығыстар (істен шығу мен активтің қалдық құнынан түскен таза түсімдер арасындағы айырма ретінде есептелген) активті тану тоқтатылған есепті кезеңдегі кірістер мен шығыстар туралы есепке енгізіледі.
Активтің қалдық құны, пайдалы қызмет мерзімі және амортизациялау әдісі әрбір қаржы жылының аяғында қажеттілік болғанда қайта қаралады және түзетіледі.
Материалдық емес активтер
Бөлек сатып алынған материалдық емес активтерді бастапқы тану кезінде сатып алу құны бойынша ескеріледі. Ұйымдарды біріктіру бойынша операциялар шеңберінде сатып алынған материалдық емес активтердің құны сатып алу күнгі әділ құнды білдіреді. Материалдық емес активтерді бастапқы танығаннан кейін кез келген жинақталған амортизацияны және құнсызданудан болатын кез келген жинақталған шығынды шегере отырып, сатып алу құны бойынша ескеріледі. Кен көзін игеруге капиталдандырылған шығындарды қоспағанда, өз күштерімен құрылған материалдық емес активтер капиталдандырылмайды және тиісті шығыстар шығыстар пайда болған сол кезеңде кірістер мен шығыстар туралы шоғырландырылған есепте танылады. Материалдық емес активтердің пайдалы қызмет мерзімі шектеулі немесе шектеусіз ретінде анықталады. Пайдалы қызмет мерзімі шектелген материалдық емес активтер қызметтің осы мерзімі ішінде амортизацияланады және материалдық емес актив құнсыздануы мүмкін көрсеткіш болғанда құнсыздану мәніне бағаланады. Амортизациялау кезеңі және пайдалы қызметтің мерзімі шектелген материалдық емес активтер үшін амортизация әдісі кем дегенде әрбір есепті жылдың аяғында қайта қаралады. Пайдалы қызметтің күтілетін мерзіміне немесе материалдық емес активтен түсетін алдағы экономикалық пайданың күтілетін көлеміне өзгерістер амортизация кезеңіне өзгерістер немесе мән-жайлар бойынша амортизация әдісі арқылы ескеріледі және бухгалтерлік бағалауға өзгерістер ретінде қаралады. Қызмет мерзімі шектелген материалдық емес активтердің амортизациясы бойынша шығыстар материалдық емес активті белгілеуге сәйкес шығыстар құрамында кірістер мен шығыстар туралы есепте танылады. Пайдалы қызмет мерзімі шектелген материалдық емес активтер негізінен пайдалы қызметтің мынадай мерзімі ішінде тікелей әдісімен амортизацияланатын активтердің мынадай сыныптарын қамтиды:
Лицензиялар

4-100 лет
Здания и сооружения
5-100 лет
Железнодорожные пути и инфраструктура
10-80 лет
Горнорудные активы
40 лет
Машины, оборудование и транспортные средства
2-50 лет
Прочее
3-40 лет
Тогда, когда объекты основных средств являются предметом крупномасштабного технического осмотра, затраты признаются в балансовой стоимости основных средств как замещение составной части, при условии соблюдения критериев признания, установленных в МСБУ 16.
Признание объекта основных средств прекращается после его выбытия или в том случае, когда получение будущих экономических выгод от его использования или выбытия больше не ожидается. Любые доходы или расходы, возникающие при прекращении признания актива (рассчитанные как разница между чистыми поступлениями от выбытия и остаточной стоимостью актива), включаются в прибыли и убытки в том отчетном периоде, в котором наступило прекращение признания актива.
Остаточная стоимость актива, срок полезной службы и методы амортизации пересматриваются и корректируются при необходимости на конец каждого финансового года.
Нематериальные активы
При первоначальном признании, нематериальные активы, приобретенные отдельно, учитываются по стоимости приобретения. Стоимость нематериальных активов, приобретенных в рамках операций по объединению организаций, представляет собой справедливую стоимость на дату приобретения. После первоначального признания нематериальные активы учитываются по стоимости приобретения, за вычетом любой накопленной амортизации и любого накопленного убытка от обесценения. Нематериальные активы, созданные своими силами, за исключением капитализированных затрат на разработку, не капитализируются, и соответствующие расходы признаются в прибылях и убытках в том периоде, в котором расходы возникли. Срок полезной службы нематериальных активов определяется как ограниченный или неограниченный. Нематериальные активы с ограниченным сроком полезной службы амортизируются в течение данного срока службы и оцениваются на предмет обесценения тогда, когда существует показатель того, что нематериальный актив может быть обесценен. Период амортизации и метод амортизации для нематериальных активов с ограниченным сроком полезной службы пересматриваются, по крайней мере, на конец каждого отчетного года. Изменения в ожидаемом сроке полезной службы или ожидаемом объеме будущих экономических выгод от нематериального актива учитываются посредством изменения периода амортизации или метода амортизации по обстоятельствам и рассматриваются как изменения в бухгалтерских оценках. Расходы по амортизации нематериальных активов с ограниченным сроком службы признаются в консолидированном отчете о прибылях и убытках в составе расходов согласно назначению нематериального актива. Нематериальные активы с ограниченными сроками полезной службы, в основном, включают следующие классы активов, которые амортизируются прямолинейным методом в течение следующих сроков полезной службы:
Лицензии

4. МАҢЫЗДЫ БУХГАЛТЕРЛІК БАҒАЛАУ ЖӘНЕ ПАЙЫМДАУ
ҚЕХС-ға сәйкес шоғырландырылған қаржылық есептілікті дайындау көрсетілген актив есептілігіне, міндеттемелер мен шартты активтерге және шоғырландырылған қаржылық есептілікті дайындаған күнгі міндеттемелерге әсер ететін бағалаҰлар мен жол берулерді, сондай-ақ есептілікте көрсетілген активтерді, міндеттемелерді, кірістерді, шығыстарды және шартты активтер мен есепті кезең ішіндегі міндеттемелерді пайдалануды Топ басшылығының пайдалануын талап етеді. Нақты нәтижелер осы субъективті бағалаулардан ерекшеленуі мүмкін.
Есепті күнге бағаның айқындалмауының болашаққа және өзге де негізгі көздерге қатысты және келесі есепті жыл ішіндегі активтер мен міндеттемелердің теңгерім құнына біршама түзету енгізу қажеттігінен пайда болған елеулі тәуекелді көтеретін негізгі болжамдары төменде қарастырылады:
Мұнай мен газдың қорлары
Мұнай мен газдың қорларын бағалау тозу, ескіру және амортизация бойынша Топтың есеп айырысуында маңызды фактор болып табылады. Топ Қоғамның мұнай-газ инженерлерінің әдістемесіне сәйкес өзінің мұнай мен газ қорларын бағалайды. Қоғамның мұнай-газ инженерлерінің әдістемесі бойынша қорларды бағалау кезінде Топ кен орындарын өңдеуге қатысты инвестициялық шешімдерді қабылдау үшін басшылық та қолданатын ұзақ мерзімді жоспарлық бағаны пайдаланады. Дәлелденген қорларды бағалау үшін жоспарлық бағаларды пайдалану жыл аяғына іркілу бағасын пайдалануға тән тұрақсыздықтың әсерін жояды. Басшылық ұзақ мерзімді жоспарлы бағалар бойынша болжам өнім өндіру бойынша қызметтің ұзақ мерзімді сипатына көбірек сәйкес келеді және мұнай мен газ қорларын бағалау үшін неғұрлым қолайлы негізді береді деп санайды.
Қорлардың барлық бағалау айқындалмаудың кейбір деңгейін білдіреді. Айқындалмаушылық негізінен мұнай деректерді бағалау және түсіндіру сәтінде қол жетімді сенімді геологиялық және инженерлік деректердің көлеміне байланысты.
Айқындалмаушылықтың салыстырмалы деңгейі екі негізгі санаттың біріне қорларды жатқызу арқылы көрсетілуі мүмкін: дәлелденген немесе дәлелденбеген қорлар.Дәлелденбеген қорлармен салыстырғанда дәлелденген қорларды тартуға үлкен айқындылық бар және дәлелденген қорлар оларды тарту мүмкіндігіне қатысты прогрессивті түрде өсіп келе жатқан айқындылықтың болмауын көрсету үшін өңделген және өңделмеген қорларға бұдан әрі бөлінуі мүмкін. Жыл сайын баға талданады және түзетіледі. Түзетулер қолда бар геологиялық деректерді, кәсіпшілік өлшемдерін немесе өнім туралы деректерді; жаңа деректердің болуын; немесе бағалар бойынша болжамдарға өзгерістерді бағалау немесе қайта бағалау салдарынан пайда болады. Қорларды бағалау қайтарымды арттыруға арналған жобалардың қолданылу, пласттың өнімділігіне өзгерістер немесе өңдеу стратегиясына өзгерістер салдарынан қайта қаралауы мүмкін. Дәлелденген қорлар тозуды, ескіруді және амортизацияны есептеу үшін орындалған жұмыстың көлеміне үйлесімді амортизация ставкасын есептеуге пайдаланылады. Топ бастапқы лицензиялық кезең ішінде өндірілетін болады деп күтілетін ретінде осындай көлемді ғана дәлелденген қорларға қосты.
Бұл ұзарту бойынша рәсім нәтижесіне жатқызылатын айқындылықтың болмауынан пайда болды, өйткені лицензияларды ұзарту ең соңында Үкіметтің қарауы бойынша жүзеге асырылады. Топтың лицензиялық кезеңдерін ұзарту және қорлардың көрсетілген қорларын тиісінше ұлғайту, әдетте, тозу бойынша неғұрлым төменгі шығысқа әкеледі және кірістерге біршама әсер етуі мүмкін. Дәлелденген өңделген қорлардағы кему тозуға, ескіруге және амортизацияға (өндірудің тұрақты деңгейі кезінде) аударымдардың ұлғаюына, кірістің кемуіне әкеледі және мүліктің теңгерім құнында тікелей кемуге де әкелуі мүмкін. Салыстырмалы түрде пайдаланылатын кен орындарының саны болған кезде өткен жылмен салыстырғанда қорларды бағалауға кез келген өзгерістер тозуға, ескіруге және амортизацияға аударымдарға біршама әсер етуі мүмкіндігі болады.
Уран қорлары
Уран қорлары активтердің өтелетін құнын бағалау үшін және тозу және амортизация бойынша аударымдарды айқындау үшін пайдаланылатын Қор ақша қаражатының болжанатын қозғалысын бағалаудың негізгі құрамдас бөлігі болып табылады. Уран қорларының сомасын бағалау кезінде геологиялық және барлау деректерін интерпретациялау және барланған (дәлелденген) қорлар мен бағаланған (ықтимал) қорларды айқындау үшін Қазақстан Республикасының минералдық қорлар жөніндегі мемлекеттік комиссиясы анықтаған (ҚМК) есептеу әдістемесінің негізінде қорларды бағалауды жүргізетін геолог-мамандардан Топ есептер алады. Қорларды бағалау сараптамалық бағалауларға және тәжірибеге негізделген. Қорларды бағалау кейбір белгісіздік дәрежесін қамтиды. Белгісіздік негізінен сенімді геологиялық және техникалық ақпараттың толықтығымен байланысты. Бұдан басқа, қорлардың болуы барлық қорлар экономикалық тұрғыдан тиімді негізде алынуы мүмкін дегенді білдірмейді. Қорлардың бағалары жыл сайынғы негізде талданады және түзетіледі. Өндірілуі жоспарланатын уранның мөлшері өндіруді ұлғайту жөніндегі жобаларды жүзеге асыру, өндірістік қуаттағы өзгерістер немесе әзірлеу стратегиясындағы өзгерістер нәтижесінде қайта қаралуы мүмкін. Қорларды өткен жылмен салыстырып бағалаудағы кез келген өзгерістер тозуға, сарқылуға және амортизацияға шығаруға елеулі әсер етуі мүмкін.
Қаржылық емес активтердің құнсыздануы
Егер ақша ағындарын шоғырландыратын активтің немесе бөлімшенің теңгерімдік құны мынадай шамалардың: сатуға арналған шығындар шегерілген әділ құнның және пайдаланудан болатын құндылықтың бірінің ең көбі болып табылатын оның өтелетін құнынан асса құнсыздану орын алады. Сатуға жұмсалған шығындарды шегергендегі әділ құнның есебі ұқсас активтерді сатудың міндетті күші бар коммерциялық мәмілелері бойынша қолда бар ақпаратқа немесе активтің шығарылуына байланысты шегілген қосымша шығындарды шегергенде қадағаланатын нарықтық бағаға негізделеді. Пайдаланудан болатын құндылықтың есебі дисконтталған ақша ағындарының үлгілеріне негізделген. Ақша ағындары бюджеттен келесі 5 (бес) жылға алынады және өзіне ақша ағындарын шоғырландыратын құнсыздану мәніне тексерілетін бөлімше активтерінің нәтижелерін жақсартатын оны жүргізу бойынша Топта әлі міндеттеме немесе болашақтағы елеулі инвестициялар жоқ қайта құрылымдау жөніндегі қызметті қамтиды.
Өтелетін құн дисконтталған ақша ағындарының үлгілеріне пайдаланылатын дисконттау ставкасына, сондай-ақ ақша қаражатының күтілетін ағындарына және экстраполяция мақсатында пайдаланылған өсу қарқындарына барынша сезімтал.
Әрбір есепті кезеңде Топ құнсыздану индикаторларының болуын анықтау үшін генерациялайтын ақша қаражатын ("генерациялайтын бірлік") әрбір активті немесе активтердің тобын бағалайды. Егер осындай индикатор болса, сату шығыстарын және пайдалану құнын шегергендегі әділ құнның ең жоғары мәні ретінде қарастырылатын өтелетін құнды тиісті бағалау жүргізіледі. Бұл есептер мұнайдың ұзақ мерзімді бағасы (ағымдағы және тарихи бағаларды, бағалар өзгерістеріндегі үрдістерді және ілеспе факторларды ескере отырып), дисконт ставкалары, операциялық шығындар, болашақтағы капиталға қажеттілік, пайдаланудан шығаруға жұмсалған шығындар және пайдалану сипаттамалары, резервтер және операциялық қызмет (ол өндіру және сату көлемдерін қамтиды) сияқты бағалаулар мен жол берімдерді пайдалануды қамтиды.
Осы бағалаулар мен жол берілімдер тәуекелдер мен белгісіздіктерге ұшырағыш. Осылайша мән-жайдағы өзгерістер осы болжамдарға әсер етеді деген ықтималдық бар, бұл активтердің өтелетін құнына және/немесе генерациялайтын бірлікке әсер етуі мүмкін. Әділ құн хабарланған және осындай мәмілені жасауға дайын тараптардың арасындағы мәміледе нарықтық жағдайларда активті және/немесе генерациялайтын бірлікті сатудан алынуы мүмкін сома ретінде айқындалады. Мұнай-газ активтерінің әділ құны әдетте активтерді ұзақ уақыт пайдаланудан туындайтын болашақтағы есептік ақша ағындарының ағымдағы құны ретінде айқындалады, ол болашақтағы кеңею жоспарларының құны және ықтимал шығу, нарықтың тәуелсіз қатысушысы назарға алуы мүмкін жол берімдерді пайдалану сияқты бағалауларды қамтиды. Болашақтағы ақша ағындары дисконттау ставкасы бойынша келтірілген құнға дейін дисконтталады, ол ставка ақша мен активке тән тәуекелдердің уақытша құнының ағымдағы нарықтық бағасын көрсетеді.
Барлау және бағалау жөніндегі активтер қайта өңдеу жөніндегі материалдық және материалдық емес активтерге ауыстыру сәтінде немесе құнсыздану индикаторлары болған кезде құнсызданудың болуы мәніне тестіленеді.
2013 жылы Топ жиынтық кіріс туралы шоғырландырылған есепте негізгі құралдардың құнсыздануынан болатын шығынды 67.179 миллион теңге (2012: 86.143 миллион теңге) сомасында таныды, ол негізінен "Өзенмұнайгаз" АҚ ұзақ активтерінің құнсыздануына жатады (7-ескертпе)

4. СУЩЕСТВЕННЫЕ БУХГАЛТЕРСКИЕ ОЦЕНКИ И СУЖДЕНИЯ
Подготовка консолидированных форм финансовой отчетности в соответствие с МСФО требует от руководства использования оценок и допущений, которые влияют на отраженные в формах отчетности активы, обязательства и условные активы и обязательства на дату подготовки консолидированных форм финансовой отчетности, а также отраженные в формах отчетности активы, обязательства, доходы, расходы и условные активы и обязательства за отчетный период. Фактические результаты могут отличаться от этих оценок.
Основные допущения о будущем и прочие основные источники неопределенности в оценках на отчетную дату, которые могут послужить причиной существенных корректировок балансовой стоимости активов и обязательств в течение следующего финансового года, рассматриваются ниже:
Запасы нефти и газа
Запасы нефти и газа являются существенным фактором в расчетах Группы по износу, истощению и амортизации. Группа оценивает свои запасы нефти и газа в соответствии с методикой Общества нефтегазовых инженеров. При оценке запасов по методике Общества нефтегазовых инженеров, Группа использует долгосрочные плановые цены, которые также используются руководством для принятия инвестиционных решений относительно разработки месторождения. Использование плановых цен для оценки доказанных запасов устраняет влияние нестабильности, присущей использованию цен спот на конец года. Руководство считает, что допущения по долгосрочным плановым ценам больше соответствуют долгосрочному характеру деятельности по добыче и предоставляют наиболее подходящую основу для оценки запасов нефти и газа.
Все оценки запасов подразумевают некоторую степень неопределенности. Неопределенность в основном зависит от объема надежных геологических и инженерных данных, доступных на момент оценки и интерпретации таких данных.
Относительная степень неопределенности может быть выражена посредством отнесения запасов в одну из двух основных категорий: доказанные или недоказанные запасы. Существует большая определенность в извлечении доказанных запасов в сравнении с недоказанными запасами и доказанные запасы могут быть далее подразделены на разработанные и неразработанные запасы для обозначения прогрессивно возрастающей неопределенности в отношении возможности их извлечения. Ежегодно оценки анализируются и корректируются. Корректировки возникают вследствие оценки или переоценки уже имеющихся геологических данных, промысловых параметров или данных о добыче; наличии новых данных; или изменениях в допущениях по ценам. Оценки запасов также могут быть пересмотрены вследствие действия проектов для повышения отдачи, изменений в производительности пласта или изменений в стратегии разработки. Доказанные разработанные запасы используются для расчета ставок амортизации пропорционально объему добычи для начисления износа, истощения и амортизации. Группа включила в доказанные запасы только такие объемы, которые, как ожидается, будут добыты в течение первоначального периода по контракту на недропользование.
Это вызвано неопределенностью, относящейся к результату процедуры по продлению, так как продление лицензий, в конечном счете, осуществляется по усмотрению Правительства. Увеличение в периодах по контрактам на недропользование Группы и соответствующее увеличение в указанных размерах запасов обычно приводит к более низким расходам по износу и может оказать существенное влияние на доходы. Снижение в доказанных разработанных запасах приведет к увеличению отчислений на износ, истощение и амортизацию (при постоянном уровне добычи), к снижению дохода и также может привести к прямому снижению балансовой стоимости имущества. При относительно небольшом количестве эксплуатируемых месторождений, существует возможность того, что любые изменения в оценке запасов по сравнению с предыдущим годом, могут оказать существенное влияние на отчисления на износ, истощение и амортизацию.
Запасы урана
Запасы урана являются основным компонентом оценок прогнозируемого движения денежных средств Группы, которые используются для оценки возмещаемой стоимости соответствующих долгосрочных активов и для определения отчислений по износу и амортизации. При оценке суммы запасов урана Группа получает отчеты от специалистов геологов, которые проводят оценку запасов на основе методики подсчетов, определенной Государственной Комиссией Республики Казахстан по минеральным запасам (ГКЗ), для интерпретации геологических и разведочных данных и определения разведанных запасов (доказанных) и оцененных запасов (вероятных). Оценка запасов основана на экспертных оценках и опыте. Оценка запасов включает некоторую степень неопределенности. Неопределенность в основном связана с полнотой достоверной геологической и технической информации. Кроме того, наличие запасов не означает, что все запасы могут быть извлечены на экономически эффективной основе. Оценки запасов анализируются и корректируются на ежегодной основе. Количество урана, планируемого к добыче, может пересматриваться в результате осуществления проектов по увеличению добычи, изменений в производственных мощностях или изменений в стратегии разработки. Любые изменения в оценке запасов по сравнению с предыдущим годом, могут оказать существенное влияние на отчисления на износ, истощение и амортизацию.
Обесценение нефинансовых активов
Обесценение имеет место, если балансовая стоимость актива или подразделения, генерирующего денежные потоки, превышает его возмещаемую стоимость, которая является наибольшей из следующих величин: справедливая стоимость за вычетом затрат на продажу и ценность от использования. Расчет справедливой стоимости за вычетом затрат на продажу основан на имеющейся информации по имеющим обязательную силу коммерческим сделкам продажи аналогичных активов или на наблюдаемых рыночных ценах за вычетом дополнительных затрат, понесенных в связи с выбытием актива. Расчет ценности от использования основан на модели дисконтированных денежных потоков. Денежные потоки строятся на основании бюджета на следующие 5 (пять) лет и не включают в себя деятельность по реструктуризации, по проведению которой у Группы еще не имеется обязательств, или существенные инвестиции в будущем, которые улучшат результаты активов проверяемого на предмет обесценения подразделения, генерирующего денежные потоки.
Возмещаемая стоимость наиболее чувствительна к ставке дисконтирования, используемой в модели дисконтированных денежных потоков, а также к ожидаемым притокам денежных средств и темпам роста, использованным в целях экстраполяции.
В каждом отчетном периоде Группа оценивает каждый актив или группу активов, генерирующих денежные средства ("генерирующая единица"), для определения наличия индикаторов обесценения. Если такой индикатор существует, проводится надлежащая оценка возмещаемой стоимости, которая рассматривается как более высокое значение из справедливой стоимости за минусом расходов на реализацию и стоимости от использования. Эти расчеты требуют использования оценок и допущений, таких как долгосрочные цены на нефть, уран и металлы, (учитывая текущие и исторические цены, тенденции в изменениях цен и сопутствующие факторы), ставки дисконта, операционные затраты, будущая потребность в капитале, затраты на вывод из эксплуатации и эксплуатационные характеристики, резервы и операционная деятельность (что включает объемы добычи и продажи).
Эти оценки и допущения подвержены рискам и неопределенности. Таким образом, существует вероятность того, что изменения в обстоятельствах окажут влияние на эти прогнозы, что может оказать влияние на возмещаемую стоимость активов и /или генерирующей единицы. Справедливая стоимость определяется как сумма, которая может быть получена от продажи актива и/или генерирующей единицы на рыночных условиях в сделке между осведомленными и готовыми совершить такую сделку сторонами. Справедливая стоимость нефтегазовых и горнорудных активов определяется, обычно, как текущая стоимость расчетных будущих денежных потоков, возникающих от продолжающегося использования активов, которая включает такие оценки, как стоимость планов расширения в будущем и потенциальное выбытие, использование допущений, которые может принять во внимание независимый участник рынка. Будущие денежные потоки дисконтируются до приведенной стоимости по ставке дисконтирования, которая отражает текущую рыночную оценку временной стоимости денег и риски, присущие активу.
Разведочные и оценочные активы тестируются на предмет наличия обесценения в момент перевода в материальные и нематериальные производственные активы или при наличии индикаторов обесценения.
В 2013 году Группа признала убыток от обесценения основных средств в размере 67.179.000 тысяч тенге (2012: 86.143.000 тысячи тенге) в консолидированном отчете о прибылях и убытках, который в основном относится к обесценению долгосрочных активов АО "Озенмунайгаз".

Топтың басшылығы құнсыздану индикаторларының болуына байланысты "Өзенмұнайгаз" АҚ ("ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" АҚ (бұдан әрі - "ҚМГ ҰК") еншілес ұйымы) активтерінің өтелетін құнына бағалау жүргізді. Құнсызданудың негізгі индикаторлары соңғы екі жылдың ішінде жоспарланған көлемдермен салыстырғанда өндіріс көлемдерінің елеулі түрде азаюы және ұлғайып отырған операциялық және күрделі шығындар болып табылады. Бағалау нәтижелері ӨМГ активтерінің ағымдағы құнының өтелетін бағалық құнынан 75 миллиард теңгеге асатындығын көрсетті, бұл 2012 жылы құнсызданудан болатын шығынды тануға әкеп соқтырды. Өтелетін құнды бағалау дисконтталған ақша ағындарының әдісімен алынған Топ басшылығының әділ құнды бағалауына негізделді.
2013 жылғы сәуірде Топтың басшылығы ӨМГ ұзақ мерзімді активтерінің өтелетін құнының бағасын жаңартты және 2013 жылға арналған шоғырландырылған қаржылық есептілікте 56 миллиард теңгеге қосымша құнсыздануды таныды. Қосымша құнсыздану, бірінші кезекте, экспорттық кеден бажының бір тонна үшін 40 АҚШ долларынан 2013 жылғы 12 сәуірде болған бір тонна үшін 60 АҚШ долларына дейін ұлғаюына байланысты.
2013 жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын жыл үшін Топтың басшылығы ӨМГ ұзақ мерзімді активтерінің өтелетін құнына тағы бағалау жүргізді. Бағалау нәтижелері ӨМГ ұзақ мерзімді активтерінің теңгерімдік құны бағаланған өтелетін құннан айтарлықтай ерекшеленбейтінін көрсетті, және осылайша, басшылық бұрын есептелген құнсыздануды сторнираған жоқ және 2013 жылғы 31 желтоқсанда аяқталатын жыл үшін құнсыздану бойынша қандай да бір қосымша сома есептемеді. Бағалау нәтижелері өндіру көлеміне, шикі мұнайды сату бағасына және теңгенің АҚШ долларына шаққандағы айырбастау бағамына жататын жол берілімдерге барынша сезімтал.
Өндірудің пайдаланылған бейіні аккредиттелген консалтингілік мұнай-газ тараптық компаниясының бағасына негізделген, және жуықтағы 5 (бес) жылдың ішінде өндіру өсімін 7% жеткізуді көздейді. Егер өндіру бейіні бағалау барысында пайдаланылғаннан 5% жоғары немесе төмен болса, ол құнсыздануды 65 миллиард теңгеден астамға азайтуға немесе тиісінше құнсыздануды 65 миллиард теңгеден астамға ұлғайтуға әкеп соқтырар еді. Егер де өндіру өзгермейді және 2013 жылдың деңгейінде қалады деп болжанса, онда бағаланған өтелетін құн 65 миллиард теңгеден астам азаяр еді.
Brent шикі мұнайының бағасы туралы қабылданған жол берілімдері тәуелсіз салалық зерттеу ұйымының мұнай бағасының орташа тарихи дисконтына түзетілген болжамдарымен үйлесімділіктегі нарықтық болжамдарға негізделеді. Егер Brent шикі мұнайының болжанатын бағасы бағалау барысында пайдаланылғаннан 5% жоғары немесе төмен болса, ол құнсыздануды 40 миллиард теңгеден астамға азайтуға немесе тиісінше құнсыздануды 45 миллиард теңгеден астамға ұлғайтуға әкеп соқтырар еді. Егер Brent шикі мұнайының болжанатын бағасы өзгермей бағалау сәтінде шикі мұнай бағасы болып табылатын бір баррель үшін 108,3 АҚШ доллары деңгейінде қалса, онда бұл бағаланған өтелетін құн 40 миллиард теңгеден астамға ұлғайтуға әкелер еді.
АҚШ долларында деноминирозацияланған мұнайдың сатылуын қайта есептеу үшін құнсыздануды бағалау күнінде бір АҚШ долларына 185 теңге айырбастау бағамы пайдаланылды. Бұл бағам доллар үшін плюс/минус 3 теңге айырмамен 185 теңге деңгейіндегі айырбастау бағамы жаңа валюта дәлізі қойылғаны туралы 2014 жылғы 11 ақпанда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі жариялаған мәлімдемеге негізделді. Егер теңгенің АҚШ долларына шаққандағы айырбастау бағамы бағалау барысында пайдаланылған 5% жоғары немесе төмен болса, бұл бағаланған өтелетін құнның 35 миллиард теңгеден астамға ұлғаюына немесе бағаланған өтелетін құнның 35 миллиард теңгеден астамға азаюына әкелер еді.
Болжанатын ақша ағындары 2021 жылы ӨМГ жер қойнауын пайдалану келісімшарт мерзімінің өту күнімен шектелді. 2018 жылға дейінгі шығындар бекітілген бюджеттің және бизнес жоспардың және 2014 жылғы ақпандағы теңге девальвациясынан кейін операциялық және күрделі шығындардағы ықтимал өзгерістер туралы басшылықтың ағымдағы бағасы негізінде енгізілді. Ақша ағындарының ауқымды бөлігі осы кезеңнен кейін басшылықтың бағалауды жүргізу кезінде қолында болған ең үздік деген бағалауына негізделген күрделі шығындарды қоспағанда, Қазақстанның болжанатын инфляция ставкасын қолдану жолымен болжанды. Бағалаудың мақсаттары үшін шығыстарды қысқарту мақсатында жер қойнауын пайдалану келісімшартының мерзімі өтуінің алдындағы соңғы жылдардағы операциялық және күрделі шығындарды басшылық айтарлықтай азайта алмайды деп болжанған болатын. Алынған барлық ақша ағындары салық салудан кейінгі капиалдың 13,09% мөлшеріндегі орташа құны ("WACC") пайдаланыла отырып, дисконтталды.
Басшылық "Өзенмұнайгаз" АҚ активтерінің құнсыздануы жөніндегі шығыстар іс жүзіндегі өндіру болашақтағы кезеңдерде құнсызданудың ағымдағы бағасында пайдаланылған болжамнан асқан жағдайда немесе шикі мұнай нарықтық бағасының елеулі ұлғаюының индикаторлары пайда болған кезде сторнирлануы мүмкін деп санайды.
Гудвилдің өтелімдігі
Rompetrol Group N.V., Downstream Romania, Dyneff

Руководство Группы провело оценку возмещаемой стоимости активов АО "Озенмунайгаз" (далее "ОМГ") (дочерняя организация АО "Национальная Компания "КазМунайГаз" (далее - "НК КМГ")), ввиду наличия индикаторов обесценения. Основными индикаторами обесценения являются существенное снижение объемов производства по сравнению с запланированными объемами на протяжении последних двух лет и увеличивающиеся операционные и капитальные затраты. Результаты оценки показали, что текущая стоимость долгосрочных активов ОМГ превышает оценочную возмещаемую стоимость на 75 миллиардов тенге, что привело к признанию убытка от обесценения в 2012 году. Оценка возмещаемой стоимости была основана на оценке справедливой стоимости руководством Группы, полученной методом дисконтированных денежных потоков.
В апреле 2013 года руководство Группы обновило оценку возмещаемой стоимости долгосрочных активов ОМГ и признало дополнительное обесценение на 56 миллиардов тенге в консолидированных формах финансовой отчетности за 2013 год. Дополнительное обесценение, в первую очередь, связано с увеличением экспортной таможенной пошлины с 40 долларов США за тонну до 60 долларов США за тонну, которое произошло 12 апреля 2013 года.
За год, закончившийся 31 декабря 2013 года, руководство Группы снова провело оценку возмещаемой стоимости долгосрочных активов ОМГ. Результаты оценки показали, что балансовая стоимость долгосрочных активов ОМГ не отличалась существенно от оцененной возмещаемой стоимости, и, таким образом, руководство не сторнировало ранее начисленное обесценение и не начисляло какие-либо дополнительные суммы по обесценению за год, закончившийся 31 декабря 2013 года. Результаты оценки наиболее чувствительны к допущениям, относящимся к объемам добычи, цене реализации сырой нефти и обменному курсу тенге к доллару США.
Использованный профиль добычи основан на данных последнего бизнес плана Группы, и предусматривает рост добычи на 7% в течение ближайших 5 (пяти) лет. Если бы профиль добычи был на 5% выше или ниже той, что была использована в ходе оценки, это бы привело к увеличению оцененной возмещаемой стоимости более чем на 65 миллиардов тенге или к уменьшению оцененной возмещаемой стоимости более чем на 65 миллиардов тенге, соответственно. Если бы предполагалось, что добыча не изменялась и оставалась на уровне 2013 года, тогда оцененная возмещаемая стоимость уменьшилась бы на более чем 65 миллиардов тенге.
Принятые допущения о цене сырой нефти Brent были основаны на рыночных ожиданиях в совокупности с прогнозами независимой отраслевой исследовательской организации, скорректированными на средний исторический дисконт цены на нефть. Если бы предполагаемая цена сырой нефти Brent была на 5% выше или ниже той, что была использована в ходе оценки, это привело бы к уменьшению обесценения более чем на 40 миллиардов тенге или увеличению обесценения более чем на 45 миллиардов тенге, соответственно. Если бы предполагаемая цена сырой нефти Brent не изменялась и оставалась на уровне 108,3 доллара США за баррель, что является ценой сырой нефти на дату оценки, это бы привело к увеличению оцененной возмещаемой стоимости более чем на 40 миллиардов тенге.
Для пересчета реализации нефти, деноминированной в долларах США, был использован обменный курс 185 тенге к доллару США. Данный курс был основан на заявлении, опубликованном Национальным Банком Республики Казахстан 11 февраля 2014 года о том, что будет установлен новый валютный коридор обменного курса на уровне 185 тенге за доллар плюс/минус 3 тенге. Если бы предполагаемый обменный курс тенге к доллару США был бы на 5% выше или ниже того, что был использован в ходе оценки, это бы привело к увеличению оцененной возмещаемой стоимости более чем на 35 миллиардов тенге или к уменьшению оцененной возмещаемой стоимости более чем на 35 миллиардов тенге, соответственно. Предполагаемые денежные потоки были ограничены датой истечения контракта на недропользование ОМГ в 2021 году. Затраты до 2018 года были включены на основе утвержденного бюджета и бизнес плана и текущих оценок руководства о возможных изменениях в операционных и капитальных затратах после девальвации тенге в феврале 2014 года. Большая часть денежных потоков после этого периода была спрогнозирована путем применения предполагаемой ставки инфляции Казахстана, за исключением капитальных затрат, которые были основаны на наилучшей оценке руководства, имеющейся на дату проведения оценки. Для целей оценки предполагалось, что руководство не сможет существенно уменьшить операционные и капитальные затраты в последние годы перед истечением срока контракта на недропользование с целью сокращения расходов. Все полученные денежные потоки были дисконтированы с использованием средневзвешенной стоимости капитала после налогообложения ("WACC") в размере 13,09%.
Руководство считает, что расходы по обесценению долгосрочных активов АО "Озенмунайгаз" могут быть сторнированы в будущих периодах при условии, что фактическое производство в будущих периодах превысит ожидания, использованные в текущей оценке обесценения, или при появлении индикаторов значительного увеличения рыночной цены сырой нефти.
Возмещаемость гудвилла
Rompetrol Group N.V., Downstream Romania, Dyneff

2013
2012
Дисконттау ставкасы
12,08%
7%
Болжанатын өсу қарқыны
2%-5,2%
3%
Кезең, жыл
15
16
Ақша ағындарын болжау басшылық бекіткен кен орнының ұзақтығының мерзімі негізге алына отырып кен орнындағы өндірудің есепті көлемінің шамасына негізделген барлау жүргізілген қорлардың, болжанатын ақша ағындарының бекітілген көлемдері негізінде анықталды. Өндіріс көлемдері мемлекеттің бекітілген стратегияларымен келісілді және активтерді болашақтағы сатып алулар және инвестициялардан түсетін ақша қаражаты жылыстауы ескеріле отырып, генерациялаушы бірліктің өндірістік қуатына негізделген. Дамудың ұзақ мерзімді қарқындары Global Insight алынған макроэкономикалық және салалық болжамдарға негізделді. Болжамды ақша ағындарының есебінде пайдаланылатын бағалар "Ux Consulting LLC" тәуелсіз ресми көзі пайдаланыла отырып айқындалады. 2013 жылы уранға нарықтық бағаның төмендеуі нәтижесінде Топ 4.945 миллион теңге (2012: ноль) сомасында құнсыздану шығынын таныды.
Активтердің істен шығуы бойынша міндеттемелер
Өндірістік мұнай-газ активтері
Белгілі бір келісімшарттардың талаптары бойынша заңнамаға және номативтік-құқықтық актілеріге сәйкес Топтың негізгі құралдарды демонтаждау және жою және кез келген кен орындарындағы жер учакелерін қалпына келтіру бойынша заңды міндеттемелері болады. Атап айтқанда, Топтың міндеттемелері барлық өнімді ұңғымаларды біртіндеп жабуға және құбыр арналарын, ғимараттарды демонтаждау және келісім-шарт аумағын қалпына келтіру сияқты түпкілікті жабу бойынша қызметке жатады. Жер қойнауын пайдалану келісімшартының қолданылу мерзімі Топтың қарауы бойынша ұзартылмайтындықтан, түпкілікті жабу бойынша міндеттемелерді өтеудің есеп мерзімі әрбір жер қойнауын пайдалану келісімшартыны кезеңі аяқталған күн болып табылады.
Егер активтерді жою бойынша міндеттемелер кен орындарын экономикалық жағынан негіздемелі түрде пайдалануды аяқтау өткенде өтелуі қажет болса, онда көрсетілген міндеттемені ұңғымаларды жою бойынша қосымша шығыстарды және жабу бойынша соңғы шығыстардың біршама өсіруі мүмкін. Ұңғымаларды жоюды қаржыландыру бойынша Топтың міндеттемелерінің және түпкілікті жабу бойынша шығыстардың көлемі тиісті келісім-шарттардың және қолданыстағы заңнаманың талаптарына байланысты.
Ешқандай да міндеттемелер жер қойнауын пайдалану келісімшарты кезеңі соңында түпкілікті жою және түпкілікті жабу бойынша мұндай шығыстарды қаржыландыру бойынша келісімшарт та, заңнама да білгілі бір міндеттемені түсіндірмеген сол жағдайларда танылмайды. Мұндай шешімді қабылдау кейбір айқындылықтың болмауымен және біршама байымдаулармен түсіндіріледі. Басшылықтың мұндай міндеттемелердің болуына немесе болмауына қатысты бағасы Үкіметтің саясаты мен тәжірибесіндегі немесе жергілікті салалық тәжірибеге өзгерістермен бірге өзгеруі мүмкін.
Топ активтердің істен шығуы бойынша міндеттемелерді әрбір келісімшарт бойынша бөлек есептейді. Міндеттемелердің сомасы инфляцияның күтілетін деңгейіне түзетілген және қазақстандық нарыққа тән тәуекелдерге түзетілген өтпелі экономикамен елдің мемлекеттік борышы бойынша орташа тәуекелсіз пайыздық ставканы пайдалана отырып дисконтталған міндеттемелерді өтеу үшін күтілетін, талап етілетін ретіндегі бағаланған шығындардың ағымдағы құны болып табылады.
Активтердің істен шығауы бойынша міндеттеме әрбір есепті күнге қайта қаралады және "Негізгі құралдардың объектісін пайдаланудан шығару, олар орналасқан учаскедегі табиғи ресурстарды қалпына келтіру бойынша міндеттемелерге және өзге де осыған ұқсас міндеттемелерге өзгерістер" 1 КИБЕХС сәйкес ең үздік бағаны көрсету үшін түзетіледі.
Жабуға болашақтағы шығындарды бағалау кезінде мәнді бағалар мен басшылық жасаған байымдаулар пайдаланылды. Бұл міндеттемелердің көпшілігі алыс болашаққа жатқызылады және заңнама талаптарындағы түсініксіздіктен басқа, Топтың бағасына активтерді жою технологиясындағы, шығындардағы және салалық тәжірибедегі өзгерістер әсер етуі мүмкін. Түпкілікті жабуға шығындарға жатқызылатын дайындықтың болмауы күтілетін ақша ағындарын дисконттау әсерінен кемітіледі. Топ ағымдағы жылдың бағасын және ұзақ мерзімді инфляция деңгейінің орташа мәнін пайдалана отырып, ұңғымаларды болашақ жою құнын бағалайды.
Ұзақ мерзімді инфляция және Топ кәсіпорындары бойынша міндеттемелерді айқындау үшін пайдаланылған дисконттау ставкалары 2013 жылғы 31 желтоқсанда 2%-дан 5,6% дейін және 6%-дан 8% дейін болды, тиісінше (2012 жылы: 1,9%-дан 5,0% дейін және 4,94%-дан 7,9% дейін). Активтерді істен шығару бойынша міндеттемелер бойынша резервтегі өзгерістер 22-ескертпеде ашылған.
Магистралдық мұнай-газ құбырлары

2013
2012
Ставка дисконтирования
12,08%
7%
Прогнозируемый темп роста
2%-5,2%
3%
Период, лет
15
16
Прогнозирование денежных потоков определено на основе утвержденных объемов разведанных запасов, прогнозируемых денежных потоков, основанных на величине расчетного объема добычи на месторождении исходя из срока продолжительности месторождения, утвержденного руководством. Объемы производства согласованы с утвержденными государством стратегиями, и основаны на производственной мощности генерирующей единицы с учетом будущих приобретений активов и оттока денежных средств от инвестиций. Долгосрочные темпы роста основаны на макроэкономических и отраслевых прогнозах, полученных из Global Insight. Цены, используемые в расчете прогнозных денежных потоков определяются с использованием независимого официального источника "Ux Consulting LLC". В 2013 г., в результате снижения рыночных цен на уран, Группа признала убыток от обесценения в сумме 4.945.000 тысячи тенге (2012: ноль).
Обязательства по выбытию активов
Нефтегазовые производственные активы
По условиям определенных контрактов на недропользование, в соответствии с законодательством и нормативно-правовыми актами, Группа несет юридические обязательства по демонтажу и ликвидации основных средств и восстановлению земельных участков на каждом из месторождений. В частности, к обязательствам Группы относятся постепенное закрытие всех непродуктивных скважин и действия по окончательному прекращению деятельности, такие как демонтаж трубопроводов, зданий и рекультивация контрактной территории, а также выводу из эксплуатации и обязательств по загрязнению окружающей среды на каждом производственном участке. Так как срок действия контрактов на недропользование не может быть продлен по усмотрению Группы, допускается, что расчетным сроком погашения обязательств на месторождении по окончательному закрытию является дата окончания каждого контракта на недропользование.
Если бы обязательства по ликвидации активов должны были бы погашаться по истечении экономически обоснованного окончания эксплуатации месторождений, то отраженное обязательство значительно возросло бы вследствие включения всех расходов по ликвидации скважин и конечных расходов по закрытию. Объем обязательств Группы по финансированию ликвидации скважин и затрат по окончательному закрытию зависит от условий соответствующих контрактов на недропользование и действующего законодательства.
Обязательства не признаются в тех случаях, когда ни контракт на недропользование, ни законодательство не подразумевают определенного обязательства по финансированию таких расходов по окончательной ликвидации и окончательному закрытию в конце срока контракта на недропользование. Принятие такого решения сопровождается некоторой неопределенностью и существенными суждениями. Оценки руководства касательно наличия или отсутствия таких обязательств могут измениться вместе с изменениями в политике и практике Правительства или в местной отраслевой практике.
Группа рассчитывает обязательства по выбытию активов отдельно по каждому контракту. Сумма обязательства является текущей стоимостью оцененных затрат, которые как ожидаются, потребуются для погашения обязательства, скорректированных на ожидаемый уровень инфляции и дисконтированных с использованием средних безрисковых процентных ставок по государственному долгу стран с переходной экономикой, скорректированных на риски, присущие казахстанскому рынку.
Обязательство по выбытию активов пересматривается на каждую отчетную дату и корректируется для отражения наилучшей оценки согласно КИМСФО 1 "Изменения в обязательствах по выводу из эксплуатации объекта основных средств, восстановлению природных ресурсов на занимаемом им участке и иных аналогичных обязательствах".
При оценке будущих затрат на закрытие и выбытие активов использовались существенные оценки и суждения, сделанные руководством. Большинство этих обязательств относятся к отдаленному будущему и помимо неясности в законодательных требованиях, на оценки Группы могут оказать влияние изменения в технологии демонтажа активов, затратах и отраслевой практике. Неопределенности, относящиеся к затратам на окончательное закрытие и выбытие активов, уменьшаются за счет влияния дисконтирования ожидаемых денежных потоков. Группа оценивает стоимость будущей ликвидации скважин, используя цены текущего года и среднее значение долгосрочного уровня инфляции.
Долгосрочная инфляция и ставки дисконтирования, использованные для определения обязательства в консолидированном бухгалтерском балансе по предприятиям Группы, на 31 декабря 2013 года были в интервале от 2% до 5,6% и от 6% до 8%, соответственно (2012: от 1,9% до 5,0% и от 4,94% до 7,9%, соответственно).
Магистральные нефте-газопроводы

Басшылық Топтың еншілес ұйымы "Интергаз Орталық Азия" АҚ ("ИОА") міндеттемелеріне қатысты жоғарыда көрсетілген заң қолданылмайды деп санайды, өйткені ИОА магистралдық газ құбырының иесі болып табылмайды, ол өз қызметін ИОА мен Үкіметтің арасындағы Концессия шартының негізінде жүзеге асырады. Концессия шартының талаптарына сәйкес ИОА газ құбырлары желісін басқаруды 2017 жылғы 14 маусымға дейін міндеттенеді, бұл мерзімді қосымша 10 (он) жылға ұзарту мүмкіндігі бар, содан кейін газ құбырлары Мемлекеттің меншігіне берілетін болады. Демек, ИОА газ құбырларын жою бойынша ешқандай сома 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша танылған жоқ.
Экологиялық оңалту
Топ бағалау да жасайды және экологиялық тазарту жұмыстары мен оңалтуға міндеттемелер бойынша резервтер қалыптастыру бойынша пайымдау шығарады. Қоршаған ортаны қорғауға шығындар капиталдандырылады немесе олардың болашақ экономикалық пайдасына қарай шығыстарға жатқызылады. Өткен қызметте пайда болған қазіргі жағдайға жатқызылатын және болашақ экономикалық пайдасы жоқ шығындар шығыстарға жатқызылады.
Міндеттемелер шығындар туралы ағымдағы ақпарат және қалпына келтіру жөніндегі күтілетін жоспарлар негізінде анықталады және егер рәсімдер мерзімі тиісті органдармен келісілмесе, дисконтталмаған негізде ескеріледі. Топтың экологиялық оңалту резерві Топ қолданыстағы қазақстандық және еуропалық нормативтік базаның талаптарын сақтауға қажетті күтілетін шығындарды тәуелсіз бағалауға негізделген басшылықтың үздік бағасын білдіреді. Топ осы міндеттемені 2014 жылдың жылдық бюджетіне енгізілген шығындардың бір бөлігін қоспағанда, ұзақ мерзімді ретінде жіктеді. Экологиялық оңалту жөніндегі резервтерге қатысты іс жүзіндегі шығындар заңнамадағы және нормативтік-құқықтық актілердегі өзгерістер салдарынан бағалардан, қоғамдық күтулерден, тазарту технологияларындағы аумақтық жағдайлар мен өзгерістерді анықтау мен талдаудан ерекшеленуі мүмкін. Экологиялық оңалтуға жататын қосымша белгісіздіктер 13-ескертпеде ашылған.
Әлеуметтік активтер салуға арналған резервтер
2013 жылғы 31 желтоқсанда өзге де резервтер мынадай Астана қаласында "Қазақстан тарихының мұражайы" (ҚМГ ҰК), "Телерадио кешенінің ғимараты", "Астана қаласындағы көп функционалды мұз сарайы" (ҚТЖ ҰК), "Щушинск-Бурабай гольф-клубы" (ҚМГ ҰК) және сияқты объектілер салу және Мәскеу қаласында "Дүниежүзілік көрме орталығы" объектісін қайта жөндеу (ҚМГ ҰК) жөніндегі міндеттемелері бойынша резервтерді қамтиды. Құрылысын салуға арналған резервтер бойынша шығыстар капиталда Акционерге бөлу ретінде танылды (17.5-ескертпе). Резервтегі ұлғаю негізінен Үкіметтің Қазақстан тарихының мұражайын салу (23.551 миллион теңге), Щушинск-Бурабай гольф-клубын салу (13.321 миллион теңге) жөніндегі қосымша тапсырмаларынан, сондай-ақ басқа объектілерді салуға арналған резервтерді бастапқы бағалаудағы өзгерістерден туындады. Құрылыс шығындарын бастапқы бағалаудағы өзгерістер резервтердің сомасына әсер етуі мүмкін және мұндай өзгерістердің жиынтық әсері елеулі болуы мүмкін. Топ құнның уақытша тиімділігі елеулі болмайды деп санайды.
Негізгі құралдар объектілерінің пайдалы қызмет мерзімі
Топ әрбір есепті күнгі негізгі құралдардың пайдалы қызметінің қалған мерзімін қайта қарайды және егер күту өткен бағалаудан ерекшеленген жағдайда, өзгерістер 8 "Есеп саясаты, есеп бағаларындағы өзгерістер және қателер" БЕХС-ке сәйкес есеп бағалауларындағы өзгерістер ретінде ескеріледі.
Кейінге қалдырылған салық жөніндегі активтер
Кейінге қалдырылған салық жөніндегі активтер салық салынатын уақытша айырмалар мен осындай шығыстардың коммерциялық сипатының негізделетіндігі мүмкіндігі бар дәрежеде барлық резервтер мен ауыстырылған салық шығындары бойынша танылады. Басшылықтың елеулі пайымдаулары жоспарланатын деңгей мен кірістілік уақытының негізінде танылуы мүмкін кейінге қалдырылған салық жөніндегі активтерді бағалау үшін талап етіледі. Кейінге қалдырылған салық жөніндегі танылған активтердің сомасы 2013 жылғы 31 желтоқсанда 42.084 миллион теңгені құрады (2012: 77.964 миллион теңге). Неғұрлым нақты ақпарат 35-ескертпеде қамтылған.
Салық салу
Күрделі салық заңнамасын интерпретациялауға, салық заңнамасындағы өзгерістерге, сондай-ақ болашақтағы салық салу кірісін алу сомалары мен мерзімдеріне қатысты белгісіздік бар. Топ халықаралық операцияларының елеулі әр алуандығын, сондай-ақ ұзақ мерзімді сипатын және қолда бар шарттық қатынастардың күрделілігін ескергенде, іс жүзіндегі нәтижелер мен қабылданған жол берілімдердің арасындағы айырма, немесе осындай жол берілімдердің болашақтағы өзгерістері табыс салығы бойынша шығыстардың немесе кірістердің көрсетілген есептілігіне болашақта түзетулерге әкелуі мүмкін. Негізді жол берілімдерді негізге ала отырып, Топ ол өз қызметін жүзеге асыратын елдің салық органдары жүргізетін салық аудитінің ықтимал салдарларына резервтер жасайды.
Осындай резервтердің шамасы әртүрлі факторларға, мысалы, бұрынғы аудиттердің нәтижелеріне және салық төлеуші компанияның және тиісті салық органының салық заңнамасының әртүрлі интерпретацияларына байланысты. Интерпретациядағы осындай әр түрліліктер Топтың тиісті компаниясы тіркелген елде басым болатын жағдайларға байланысты мәселелердің көп саны бойынша туындауы мүмкін.

В отношении обязательств АО "Интергаз Центральная Азия" ("ИЦА"), другой дочерней организации НК КМГ, руководство считает, что вышеуказанный закон к ней не применим, так как ИЦА не является собственником магистрального газопровода, а осуществляет свою деятельность на основе Договора Концессии между ИЦА и Правительством. Согласно условиям Договора Концессии ИЦА обязуется управлять сетью газопроводов до 14 июня 2017 года, с возможностью продления срока на дополнительные 10 (десять) лет, после которых газопроводы будут переданы в собственность Государства. Следовательно, никакие суммы по ликвидации газопроводов ИЦА не были признаны по состоянию на 31 декабря 2013 года.
Экологическая реабилитация
Группа также делает оценки и выносит суждения по формированию резервов по обязательствам на экологические очистительные работы и реабилитацию. Затраты на охрану окружающей среды капитализируются или относятся на расходы в зависимости от их будущей экономической выгоды. Затраты, которые относятся к существующему состоянию, вызванному прошлой деятельностью и не имеющие будущей экономической выгоды, относятся на расходы периода.
Обязательства определяются на основании текущей информации о затратах и ожидаемых планах по рекультивации и учитываются на не дисконтированной основе, если сроки процедур не согласованы с соответствующими органами. Резерв Группы на экологическую реабилитацию представляет собой наилучшие оценки руководства, основанные на независимой оценке ожидаемых затрат, необходимых для того, чтобы Группа соблюдала требования существующих казахстанской и европейской регуляторных требований. Группа классифицировала данное обязательство как долгосрочное, за исключением части затрат, включенных в годовой бюджет 2014 года. В отношении резервов по экологической реабилитации, фактические затраты могут отличаться от оценок вследствие изменений в законодательстве и нормативно-правовых актах, общественных ожиданий, обнаружения и анализа территориальных условий и изменений в технологиях очистки. Дополнительные неопределенности, относящиеся к экологической реабилитации, раскрыты в Примечании 13.
Резервы на строительство социальных активов
На 31 декабря 2013 года прочие резервы в основном включают резервы под обязательства по строительству следующих объектов: "Музей истории Казахстана" (НК КМГ), "Многофункциональный ледовый дворец в г. Астана" (НК КТЖ), "Щучинско-Боровской гольф-клуб" (НК КМГ) и реконструкции объекта "Всемирный выставочный центр" в г.Москва (НК КМГ). Расходы по резерву на строительство были признаны в капитале в качестве распределения Акционеру. Увеличение в резерве вызвано, в основном, дополнительными поручениями Правительства по строительству Музея истории Казахстана (23.551.000 тысяча тенге), Щучинско-Боровского гольф-клуба (13.321.000 тысяча тенге), а также изменениями в первоначальной оценке резервов на строительство других объектов. Изменения в первоначальной оценке затрат на строительство могут повлиять на сумму резервов, и суммарный эффект таких изменений может быть существенным. Группа считает, что временной эффект на стоимость является незначительным.
Срок полезной службы объектов основных средств
Группа пересматривает оставшийся срок полезной службы основных средств на каждую отчетную дату и, в случае если ожидания отличаются от предыдущей оценки, изменения учитываются перспективно как изменения в учетных оценках в соответствии с МСБУ 8 "Учетная политика, изменения в расчетных оценках и ошибки".
Отложенные налоговые активы
Отложенные налоговые активы признаются по всем резервам и перенесенным налоговым убыткам в той степени, в которой существует вероятность того, что будут обоснованы налогооблагаемые временные разницы и коммерческий характер таких расходов. Существенные суждения руководства требуются для оценки отложенных налоговых активов, которые могут быть признаны на основе планируемого уровня и времени доходности. Сумма признанных отложенных налоговых активов на 31 декабря 2013 года составляла 42.084.000 тысячи тенге (2012 год: 77.964.000 тысячи тенге).
Налогообложение
В отношении интерпретации сложного налогового законодательства, изменений в налоговом законодательстве, а также сумм и сроков получения будущего налогооблагаемого дохода существует неопределенность. С учетом значительного разнообразия международных операций Группы, а также долгосрочного характера и сложности имеющихся договорных отношений, разница, возникающая между фактическими результатами и принятыми допущениями, или будущие изменения таких допущений могут повлечь за собой будущие корректировки уже отраженных в формах отчетности сумм расходов или доходов. Основываясь на обоснованных допущениях, Группа создает резервы под возможные последствия налогового аудита, проводимого налоговыми органами стран, в которых она осуществляет свою деятельность.
Величина подобных резервов зависит от различных факторов, например, от результатов предыдущих аудитов и различных интерпретаций налогового законодательства компанией-налогоплательщиком и соответствующим налоговым органом. Подобные различия в интерпретации могут возникнуть по большому количеству вопросов в зависимости от условий, преобладающих в стране, в которой зарегистрирована соответствующая компания Группы.

Салық тәуекелдерін бағалау кезінде басшылық, егер қосымша салықтарды салық органдары есептейтін болса, ол сәтті шағымдана алады деп Топ дауласпайтын немесе санамайтын салық заңнамасын сақтамаудың белгілі салаларының ықтимал міндеттемелері ретінде қарайды. Мұндай анықтау мәнді пайымдауларды шығаруды талап етеді және салық заңнамасы мен нормативтік құқықтық актілердегі өзгерістер, жер қойнауын пайдалануға Топтың келісім-шарттарында салық салу талабына түзету, салық талқылауларынан өзі күтетін шешімдер бойынша күтілетін нәтижелерді және сәйкестікті тексеруге салық органдары жүзеге асыратын нәтижені анықтау нәтижесінде өзгеруі мүмкін. Салық тәуекелдері бойынша резерв, негізінен, 2002 жылдан бастап 2006 жылды қоса алғандағы кезеңге шикі мұнайды экспорта сатуға қатысты трансферттік баға белгілеу туралы қазақстандық заңнаманы Топтың қолдануына жатқызылады. Салық салуға жатқызылған қалған айқындылықтың болмауы 13-ескертпеде ашылған.
Қаржылық құралдардың әділ құны
Қаржы жағдайы туралы шоғырландырылған есепте танылған қаржы құралдарының және қаржы міндеттемелерінің әділ құны осы активті нарықтар негізінде анықталмайтын жағдайларда, ол дисконтталған ақша ағындарының моделін қоса алғанда, бағалау әдістерін пайдалана отырып, анықталады. Осы модельдердің бастапқы деректері ретінде мүмкіндігінше бақыланатын нарықтардан ақпарат пайдаланылады, алайда бұл іс жүзінде жүзеге асырылмайтын болған сол жағдайларда, әділ құнды белгілеу үшін пайымдаудың белгілі бір үлесі талап етіледі. Пайымдау өтімділік тәуекелі, кредит тәуекелі және құбылмалылық ретінде осындай бастапқы деректердің есебін қамтиды. Осы факторларға қатысты болжамдарға өзгерістер шоғырландырылған қаржы есептілігінде көрсетілген қаржы құралдарының әділ құнына әсер етуі мүмкін. Барынша толық ақпарат 12-ескертпеде келтірілген.
Қызметкерлерге сыйақы беру жөніндегі міндеттеме
Топ зейнетке шыққаннан кейінгі белгіленген төлемдер және осыған байланысты ағымдағы қызметтердің құны бойынша міндеттемелердің ағымдағы құнын анықтау үшін бағалаудың актуарлық әдісін пайдаланады. Бұл сыйақы болжанылған жұмыс істеп жатқан және жұмыстан кеткен қызметкерлердің болашақтағы мінездемелеріне қатысты демографиялық жорамалдарды (жұмыста немесе одан кейін қайтыс болу, персонал санының өзгеруі бойынша статистика және басқалар), сондай-ақ қаржылық жорамалдарды (дисконттау ставкасы, болашақтағы жылдық материалдық көмек, болашақтағы жылдық ең төменгі жалақы, темір жол билетінің болашақтағы орташа құны) пайдалануды талап етеді.
Клиенттерге және қаржы мекемелеріне қарыздар бойынша құнысызданудан болған шығындар
Әрбір есепті күнге Топ құнсызданудан болатын шығындар пайдалар мен шығындар туралы есепте ескерілуі қажеттілігін бағалау үшін клиенттер мен кредит мекемелеріне қарыздардың әрқайсысы бойынша өздерінің маңыздылығына талдау жүргізеді. Атап айтқанда, басшылықтың пайымдауы құнсызданудан болатын шығынды анықтау кезінде болашақ ақша ағынының сомасы мен мерзімін бағалауда талап етіледі. Мұндай ақша ағынын бағалау кезінде Топ қарыз алушының қаржы жағдайы мен құнсыздануды іске асырудың таза құны туралы пайымдаҰлар шығарады. Бұл бағалар факторлар қатарында жорамалдарға негізделген және нақты нәтижелері болашақта резервке өзгерістер әкелетін өзгелер болуы мүмкін.
Содан соң, бөлек-бөлек бағаланған және құнсызданбаған қарыздар және барлық жекеше маңызы жоқ қарыздар жиынтықта, оған қатысты объективті куәлік бар, бірақ әсері анық болып табылмайтын шығын жағдайы болуының салдарында резерв құру қажеттілігін анықтау үшін ұқсас тәуекел сипаттамалары бар активтер тобында бағаланады.
Жиынтық бағалау кредиттік қоржын деректерін (кредит сапасы, мерзімін ұзарту деңгейі, кредитті пайдалану, қамтамасыз етуге қарыздың қарым-қатынасы және т.б. сындылар), тәуекелдер мен экономикалық көрсеткіштер шоғырлануын (оның ішінде жұмыссыздық деңгейі, жылжымайтын мүлікке бағалар индекстері, ел тәуекелі және әртүрлі бөлек топтардың жұмыс көрсеткіштері) назарға алады.
Күмәнді дебиторлық берешек бойынша резервтер

При оценке налоговых рисков, руководство Группы рассматривает в качестве возможных обязательств известные сферы несоблюдения налогового законодательства, которые Группа не может оспорить или не считает, что она сможет успешно обжаловать, если дополнительные налоги будут начислены налоговыми органами. Такое определение требует вынесения существенных суждений и может изменяться в результате изменений в налоговом законодательстве и нормативно-правовых актах, поправок в условия налогообложения в контрактах Группы на недропользование, определения ожидаемых результатов по ожидающим своего решения налоговым разбирательствам и результата осуществляемой налоговыми органами проверки на соответствие. Резерв по налогам в основном, относится к применению Группой казахстанского законодательства о трансфертном ценообразовании в отношении экспортной реализации сырой нефти на период с 2002 по 2006 годы. Остальные неопределенности, относящиеся к налогообложению, раскрыты в Примечании 13.
Справедливая стоимость финансовых инструментов
В случаях, когда справедливая стоимость финансовых инструментов и финансовых обязательств, признанных в консолидированном бухгалтерском балансе, не может быть определена на основании данных активных рынков, она определяется с использованием методов оценки, включая модель дисконтированных денежных потоков. В качестве исходных данных для этих моделей по возможности используется информация с наблюдаемых рынков, однако в тех случаях, когда это не представляется практически осуществимым, требуется определенная доля суждения для установления справедливой стоимости. Суждения включают учет таких исходных данных как риск ликвидности, кредитный риск и волатильность. Изменения в допущениях относительно данных факторов могут оказать влияние на справедливую стоимость финансовых инструментов, отраженную в консолидированных формах финансовой отчетности. Более подробная информация приведена в Примечании 12.
Обязательство по вознаграждениям работникам
Группа использует актуарный метод оценки для определения текущей стоимости обязательств по установленным выплатам после выхода на пенсию и связанную с этим текущую стоимость услуг. Это требует использования демографических предположений в отношении будущих характеристик действительных и ушедших работников, которым полагаются вознаграждения (смертность в течение работы и после, статистика по изменению численности персонала, и прочее), а также финансовые предположения (ставка дисконтирования, будущая годовая материальная помощь, будущая годовая минимальная заработная плата, будущая средняя цена железнодорожного билета).
Убытки от обесценения займов клиентам и финансовым учреждениям
На каждую отчетную дату Группа проводит анализ своих существенных по отдельности займов клиентам и кредитным учреждениям, для того, чтобы оценить, должен ли убыток от обесценения быть учтен в отчете о прибылях и убытках. В частности, суждения руководства требуются в оценке суммы и сроков, будущих денежных потоков при определении убытка от обесценения. При оценке таких денежных потоков, Группа выносит суждения о финансовом положении заемщика и чистой стоимости реализации обеспечения. Эти оценки основаны на допущениях по ряду факторов, и фактические результаты могут быть иными, что приведет к будущим изменениям в резерве.
Затем, займы, которые были оценены по отдельности, и которые не обесценились и все несущественные по отдельности займы, оцениваются в совокупности, в группах активов с аналогичными характеристиками риска, для определения того, необходимо ли формировать резерв вследствие наступления случаев убытка, в отношение которых имеется объективное свидетельство, но влияние не является очевидным.
Совокупная оценка принимает во внимание данные по кредитному портфелю, (такие как кредитное качество, уровни просрочки, использование кредита, соотношение займа к обеспечению и пр.), концентрацию риска и экономические показатели (в том числе уровень безработицы, индексы цен на недвижимость, страновой риск и показатели работы различных отдельных групп).
Резервы по сомнительной дебиторской задолженности

Топ күмәнді дебиторлық берешек бойынша резерв қалыптастырады. Біршама пайымдаулар күмәнді борыштарды анықтау кезінде пайдаланылады. Күмәнді борыштарды анықтау кезінде клиенттердің тарихи әрі күтілетін мінез-құлқы қаралады. Экономикадағы, индустриядағы өзгерістер немесе клиенттің жеке шарттары осы шоғырландырылған қаржылық есептілікте күмәнді берешек бойынша резервті түзетуді талап етуі мүмкін. 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша күмәнді борыштар бойынша резервтер 96.396.000 миллион теңге (2012: 85.089.000 миллион теңге) мөлшерінде құрылды.
5. САТЫП АЛУ
"Қазцинк" ЖШС сатып алу
құны 82.946 миллион теңгені құрады) қатысу үлесінің 9,9407% иеленетін "Logic Business" ЖШС, "Logic Invest Capital" ЖШС және "Дана" инвестициялық үйі" ЖШС жарғылық кпиталына қатысу үлестерінің 100% сатып алу жолымен "Қазцинк" ЖШС жарғылық капиталына қатысу үлесінің 29,8221% сатып алды. Қор "Қазцинк" ЖШС-дағы осы қатысу үлестерін "Тау-кен Самұрық" АҚ жарғылық капиталына беруді жоспарлап отыр. Сатып алу 255.000 миллион теңге сомасындағы купондық облигацияларды орналастырудан түскен және Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінен сатып алынған қаражаттың есебінен жүзеге асырылды (15-ескертпе). Облигациялардың айналым мерзімі жылдық 0,01% мөлшеріндегі купондық сыйақысымен 50 жылды құрайды.
"Қазцинк" ЖШС-дағы қатысу үлестері Топтың қысқартылған шоғырландырылған аралық қаржылық есептілінде үлестік қатысу әдісі бойынша ескеріледі. "Қазцинк" ЖШС-ны сатып алу қысқартылған шоғырландырылған аралық қаржылық есептілікте сатып алу әдісі бойынша ескерілді.
Сәйкестендіргіш активтер мен міндеттемелердің әділ құнындағы үлестің сатып алу күніндегі сомасы мынадай түрде көрсетілген:
Мың теңгемен
Ұзақ мерзімді активтер
206.890.000
Қысқа мерзімді активтер
44.237.000
Активтердің жиыны
251.127.000
Ұзақ мерзімді міндеттемелер
(27.307.000)
Қысқа мерзімді міндеттемелер
(23.360.000)
Міндеттемелердің жиыны
(50.667.000)
Таза активтер
200.460.000
Сыйақының әділ құны
248.838.000
Гудвилл
48.378.000
2013 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішіндегі Топтың шоғырландырылған таза пайдасы сатып алынған күннен бастап 2013 жылғы 31 желтоқсанға дейін "Қазцинк" ЖШС-ның 6.364. 000 мың теңге мөлшеріндегі 29,8221% үлеске келетін пайда үлесін қамтиды.
2012 жылғы сатып алу
Қарашығанақ Жобалық консорциумындағы қатысу үлесін сатып алу
2012 жылы 28 маусымда Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі және Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетінің атынан Үкімет және Қарашығанақ жобасының қатысушылары (бұдан әрі – "Консорциум" немесе "ҚПО") шартқа қол қойды, оған сәйкес Үкімет ҚПО-дағы 10%-дық үлесін сатып алды. Сатып алынған 10%-дық үлестің әділ құны 2 миллиард АҚШ доллары
(300 миллиард теңге) мөлшерінде бағаланды, соның ішінде 150 миллиард теңгені Үкімет ақшалай қаражат түрінде төледі, ал қалған бөлігі салықтар бойынша міндеттемелер есебінен ескерілді.
Үкімет "Өнімді бөлу туралы түпкілікті келісімдегі үлестерді басқару компаниясы" (бұдан әрі "ӨБТКҮБК") жаңа кәсіпорны құрылды және ӨБТКҮБК капиталына жобадағы сатып алынған 10%-дық үлесті беруді жүзеге асырды. Бұдан әрі, Үкіметтің 2012 жылғы 3 мамырдағы № 570 қаулысына сәйкес 2012 жылы 28 маусымда Қорға ӨБТКҮБК-дегі үлестің 100%-ы берілді, беру күніндегі әділ құны 300.070 миллион теңгені құрады. Осыны айырбастауға Қор жалпы сомасы 300.070 миллион теңгеге 300.071 жай акция шығарды.
Қарашығанақ Жобалық консорциумындағы қатысу үлесін сатып алу (жалғасы)

Группа формирует резервы по сомнительной дебиторской задолженности. Значительные суждения используются при определении сомнительных долгов. При определении сомнительных долгов рассматривается историческое и ожидаемое поведение клиентов. Изменения в экономике, индустрии или индивидуальные условия клиента могут потребовать корректировок резерва по сомнительной задолженности в данных консолидированных формах финансовой отчетности. По состоянию на 31 декабря 2013 года резервы по сомнительным долгам были сформированы в размере 96.396.000 тысяч тенге (2012 год: 85.089.000 тысяч тенге).
5. ПРИОБРЕТЕНИЯ
Приобретение ТОО "Казцинк"
1 февраля 2013 года Фонд приобрел 29,8221% доли участия в уставном капитале ТОО "Казцинк" путем приобретения 100% долей участия в уставном капитале ТОО "Logic Business", ТОО "Logic Invest Capital" и ТОО "Инвестиционный дом "Дана", владеющих по 9,9407% доли участия в ТОО "Казцинк", на общую сумму 248.838.000 тысяч тенге (стоимость каждой компании составила 82.946.000 тысяч тенге). Приобретение было осуществлено за счет средств, поступивших от размещения купонных облигаций Фонда на сумму 255.000.000 тысяч тенге и выкупленных Национальным Банком Республики Казахстан. Срок обращения облигаций составляет 50 лет с купонным вознаграждением в размере 0,01% годовых.
Доля участия в ТОО "Казцинк" учитывается по методу долевого участия в консолидированных формах финансовой отчетности Группы. Приобретение ТОО "Казцинк" было учтено в консолидированных формах финансовой отчетности по методу покупки.
Справедливая стоимость идентифицируемых активов и обязательств на дату приобретения представлена следующим образом:
В тысячах тенге
Долгосрочные активы
206.890.000
Краткосрочные активы
44.237.000
Итого активы
251.127.000
Долгосрочные обязательства
(27.307.000)
Краткосрочные обязательства
(23.360.000)
Итого обязательства
(50.667.000)
Чистые активы
200.460.000
Справедливая стоимость вознаграждения
248.838.000
Гудвилл
48.378.000
Консолидированная чистая прибыль Группы за год, закончившийся 31 декабря 2013 года, включает долю прибыли, приходящуюся на 29,8221% долю в ТОО "Казцинк" с даты приобретения по 31 декабря 2013 года в размере 6.364.000 тысяч тенге.
Приобретения в 2012 году
Приобретение доли участия в Карачаганакском Проектном Консорциуме
28 июня 2012 года Правительство, в лице Министерства нефти и газа и Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан, и участники Карачаганакского проекта (далее – "Консорциум" или "КПО") подписали договор, согласно которого Правительство приобрело 10%-ю долю в КПО. Справедливая стоимость приобретенной 10%-й доли была оценена в размере 2 миллиарда долларов США(300 миллиардов тенге), из которых 150 миллиардов тенге Правительство выплатило денежными средствами, а оставшаяся часть была зачтена в счет обязательств по налогам.
Правительство сформировало новое предприятие "Компания по управлению долей в окончательном соглашении о разделе продукции" (далее "КУДОСРП") и осуществило передачу приобретенной 10%-й доли в проекте в капитал КУДОСРП. Далее, в соответствии с Постановлением Правительства № 570 от 3 мая 2012 года, 28 июня 2012 года Фонду была передана 100% доля владения Правительства в КУДОСРП, справедливая стоимость которой на дату передачи составила 300.070.000 тысяч тенге. В обмен на это Фонд выпустил 300.071 простых акций на общую сумму 300.070.000 тысяч тенге.

2012 жылы 29 маусымда Қор құны 150.035.000 мың теңге және 150.035.000 мың теңге мөлшеріндегі ҚМГ ҰК акциясына айырбасқа ҚМГ ҰК ӨБТКҮБК және ақшалай сыйақыны беруді жүзеге асырды. Ақшалай сыйақы 1 миллиард АҚШ доллары мөлшерінде қарыз арқылы қаржыландырылды. Қарыз шартына сәйкес жылдық пайыздық ставка 1,25-ке көбейтілген 3% қосылған ЛИБОР-ды құрады және негізгі борыш 3 (үш) жыл ішінде жобадан ақша ағындары есебінен ай сайынғы тең үлестермен төлеуге жатады. Қамтамасыз ету ретіндегі қарыз бойынша келісімге сәйкес ҚМГ ҰК Консорциумға жобадағы үлестің 5%-ын табыс етеді. Қор осы қарыз бойынша кепілдік берді.
2012 жылы 28 маусымда Қор 159.113 миллион теңге мөлшерінде дивиденд төледі. Осы дивидендтерден түскен түсімдерді Үкімет ҚПО-дағы жоғарыда аталған үлесті қаржыландыру үшін пайдаланды.
2012 жылғы 28 маусымда жаңартылған нұсқада қол қойылған Бірлескен қызмет туралы келісімге (бұдан әрі - "БҚК") сәйкес Топ қатысудың сатып алынған үлесіне барабар Қарашығанақ қызметінен туындайтын барлық пайданы, шығындар мен міндеттемелерді сатып алды. Сатып алу күніндегі Қарашығанақтағы үлес төменде берілген:
Мың теңгемен
Сатып алу күніне арналған әділ құн
Негізгі құралдар
293.506.000
Материалдық емес активтер
1.131.000
Сауда дебиторлық берешек
10.918.000
Қорлар
4.299.000

29 июня 2012 года Фонд осуществил передачу КУДОСРП НК КМГ в обмен на акции НК КМГ стоимостью 150.035.000 тысяч тенге и денежное вознаграждение в размере 150.035.000 тысяч тенге. Денежное вознаграждение было финансировано через заем в размере 1 миллиард долларов США. В соответствии с договором займа, годовая процентная ставка составила ЛИБОР плюс 3% помноженный на 1,25, и основной долг подлежит к уплате равными ежемесячными долями за счет денежных потоков от проекта в течение 3 (трех) лет. Согласно соглашения по займу в качестве обеспечения, НК КМГ предоставляет Консорциуму 5% доли участия в проекте. Фонд предоставил гарантию по данному займу.
28 июня 2012 года, Фонд выплатил дивиденды в размере 159.113.000 тысяч тенге. Поступления от данных дивидендов Правительство использовало для финансирования приобретения упомянутой выше доли участия в КПО.
В соответствии с Соглашением о Совместной деятельности (далее - "ССД"), подписанным в обновленном варианте 28 июня 2012 года, Группа приобрела все выгоды, затраты и обязательства, связанные с деятельностью Карачаганака в пропорции к приобретенной доле участия. Доля владения в Карачаганакском проекте на дату приобретения представлена ниже:
В тысячах тенге
Справедливая стоимость на дату приобретения
Основные средства
293.506.000
Нематериальные активы
1.131.000
Торговая дебиторская задолженность
10.918.000
Запасы
4.299.000

309.854.000
Резервтер
(7.500.000)
Сауда кредиторлық берешек
(2.284.000)
(9.784.000)
Таза активтер
300.070.000
"Шығыс Қазақстан өңірлік энергетика компаниясы" АҚ-дағы қатысу үлесін сатып алу
2012 жылы Үкімет "Шығыс Қазақстан өңірлік энергетикалық компаниясы" АҚ-дағы (бұдан әрі – "ШҚ ӨЭК") 100%-дық қатысу үлесін Қорға берді. Осыған айырбасқа Қор 7.723 миллион теңге сомасында акциялардың эмиссиясын жүзеге асырды. ШҚ ӨЭК электр энергиясын беруді жүзеге асыруда.
Қатысу үлесін беру жалпы бақылаудағы кәсіпорындар бірлестігін көрсететіндіктен, осы операция шоғырландырылған қаржылық есептілікте үлестерді біріктіру әдісін пайдалана отырып ескерілген болатын. Таза активтердің теңгерімдік құны және 4.149.000 мың теңге мөлшеріндегі шығарылған жарғылық капиталдың сомасы арасындағы айырмашылық капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есеп құрамында бөлінбеген пайданы төмендету ретінде көрсетілген.
6. Тоқтатылған қызмет, сатуға және еншілес ұйымдардың үстінен бақылауды жоғалтуға арналған ретінде жіктелетін активтер
2013 жылы тоқтатылған қызмет
Акционерге даму институттарын, қаржы ұйымдарын, "СҚ-Фармация" ЖШС және "Қазгеология" ұлттық геологиялық барлау компаниясы" АҚ беру (жалғасы)
"Қазақстан Республикасының 2012 жыл ішіндегі әлеуметтік-экономикалық дамуының қорытындылары және "Қазақстан-2050" стртатегиясын іске асыру жөніндегі міндеттер туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өткен кеңестің 2013 жылғы 23 қаңтардағы №01-7.1 хаттамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметіне даму институттары мен қаржы ұйымдарындағы ("Қазақстан Даму банкі" АҚ, "Kazyna Capital Management" АҚ, "КазЭкспортГарант" Экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы" АҚ, "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ, "Қазақстан инвестициялық қоры" АҚ") Қорға тиесілі иелік ету үлестерін оған бере отырып, "Ұлттық даму агенттігі" АҚ құру тапсырылды, онда "СҚ-Фармация" ЖШС Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қарауына беру көзделеді.
2013 жылғы сәуірде Қор даму институттары мен қаржы ұйымдарының акциялар пакеттерін толық бақылауы құқығымен сенімгерлікпен басқару шарттарына сәйкес еншілес ұйымдардың акциялар пакеттері мынадай мемлекеттік мекемелерге: Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігіне – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ, Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігіне – "Қазақстан Даму банкі" АҚ, "Kazyna Capital Management" АҚ, "ҚазЭкспортГарант" экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы" АҚ, "Қазақстан инвестициялық қоры" АҚ", Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне – "СҚ-Фармация" ЖШС берілді. 2013 жылғы мамырда министрліктермен сенімгерлік басқарудың осы шарттарының күші жойылды және "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ-мен жаңа шарттар жасалды.

309.854.000
Резервы
(7.500.000)
Торговая кредиторская задолженность
(2.284.000)
(9.784.000)
Чистые активы
300.070.000
Приобретение доли участия в АО "Восточно-Казахстанская региональная энергетическая компания"
В 2012 году Правительство передало Фонду 100%-ную долю участия в АО "Восточно-Казахстанская региональная энергетическая компания" (далее "ВК РЭК"). В обмен на это Фонд осуществил эмиссию акций на сумму 7.723.000 тысяч тенге. ВК РЭК оказывает услуги по передаче электроэнергии.
Так как передача доли участия представляет собой объединение предприятий под общим контролем, данная операция была учтена с использованием метода объединения долей в консолидированных формах финансовой отчетности. Разница между балансовой стоимостью чистых активов и суммой выпущенного уставного капитала в размере 4.149.000 тысяч тенге отражена как уменьшение нераспределенной прибыли в составе консолидированного отчета об изменениях в капитале.
6. ПРЕКРАЩЕННАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ, АКТИВЫ, КЛАССИФИЦИРУЕМЫЕ КАК ПРЕДНАЗНАЧЕННЫЕ ДЛЯ ПРОДАЖИ И ПОТЕРЯ КОНТРОЛЯ НАД ДОЧЕРНЕЙ ОРГАНИЗАЦИЕЙ
Прекращенная деятельность 2013 года
Передача Акционеру институтов развития, финансовых организаций, ТОО "СК-Фармация" и АО "Национальная геологоразведочная компания "Казгеология"
В соответствии с протоколом совещания с участием Президента Республики Казахстан от 23 января 2013 года № 01-7.1 "Об итогах социально-экономического развития Республики Казахстан за 2012 год и задачах по реализации Стратегии "Казахстан-2050" Правительству было поручено создать АО "Национальное агентство развития". Владельцем 100% акций данного Агентства будет Правительство, с передачей ему принадлежащих Фонду долей владения в институтах развития и финансовых организациях, предусмотрев передачу ТОО "СК-Фармация" в ведение Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
В апреле 2013 года Фонд в соответствии с договорами доверительного управления с правом полного контроля передал пакеты акций некоторых дочерних организаций Акционеру в лице следующих государственных учреждений: Министерству регионального развития Республики Казахстан – АО "Фонд развития предпринимательства "Даму", Министерству индустрии и новых технологий Республики Казахстан – АО "Банк Развития Казахстана", АО "Kazyna Capital Management", АО "Экспортно-кредитная страховая корпорация" "КазЭкспортГарант", АО "Инвестиционный Фонд Казахстана", Министерству здравоохранения Республики Казахстан – ТОО "СК-Фармация". В мае 2013 года данные договора доверительного управления с министерствами были аннулированы и заключены новые договора с АО "Национальный управляющий холдинг "Байтерек".

2013 жылғы мамырда Қор толық бақылау құқығы бар сенімгерлік басқару шарттарына сәйкес Үкіметтің 2013 жылғы 25 мамырдағы қаулысына сәйкес құрылған "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ-ға даму институттары мен қаржы ұйымдарының акциялар пакеттерін берді.
2013 жылғы шілдеде "Даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару жүйесін оңтайландыру және ұлттық экономиканы дамыту жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 22 мамырдағы № 571 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 25 мамырдағы № 516 қаулысын орындау үшін Қор және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті айырбас шартына қол қойды, оған сәйкес "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ, "Kazyna Capital Management" АҚ, "КазЭкспортГарант" экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы" АҚ, "Қазақстан инвестициялық қоры" АҚ, "Қазақстан даму банкі" АҚ, "СҚ-Фармация" ЖШС акциялар пакеті мен еншілес ұйымдарындағы қатысу үлестеріне меншік құқығы Үкімет қаулысында көрсетілген тізбеге сәйкес республикалық мүлікке айырбасқа республикалық меншікке беріледі. 2013 жылғы тамызда жоғарыда көрсетілген айырбас шартының шеңберінде Қор акциялар пакеті мен еншілес ұйымдарындағы қатысу үлестерін республикалық меншікке беруді жүзеге асырды ("Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ, "Kazyna Capital Management" АҚ, "КазЭкспортГарант" экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы" АҚ, "Қазақстан инвестициялық қоры" АҚ, "СҚ-Фармация" ЖШС). 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша Қор жоғарыда жазылған шарт бойынша мүлік алған жоқ.
Осыған байланысты 2013 жылғы сәуірде Қор осы еншілес ұйымдардың үстінен бақылауды жоғалтты, Қор олардың шығуын Акционерге бөлу ретінде көрсетті.
Осы айырбас шартына сәйкес "Қазгеология" ұлттық геологиялық барлау компаниясы" АҚ-дағы акциялар пакетіне меншік құқығы да Үкіметтің қаулысында көрсетілген тізбеге сәйкес республикалық меншікке айырбасқа республикалық меншікке берілді. Қор "Қазгеология" ұлттық геологиялық барлау компаниясы" АҚ шығуын Акционерге бөлу ретінде көрсетті.
Даму институттары және қаржы ұйымдары
Бұдан әрі даму институттары мен қаржы ұйымдарының қызмет нәтижелері берілген:
Мың теңгемен
2013 жылғы 1 қаңтардан бастап істен шығу күніне дейін
2012 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішінде*
Түсім
12.078.000
48.285.000
Өткізілген өнімнің және көрсетілген қызметтердің өзіндік құны
(14.254.000)
(36.795.000)
Жалпы (шығын)/пайда

В мае 2013 года Фонд в соответствии с договорами доверительного управления с правом полного контроля передал пакеты акций институтов развития и финансовых организаций в АО "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", созданный в соответствии с Постановлением Правительства от 25 мая 2013 года.
В июле 2013 года во исполнение Постановления Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2013 года № 516 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан № 571 от 22 мая 2013 года "О некоторых мерах по оптимизации системы управления институтами развития и развития национальной экономики" Фонд и Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов подписали договор мены, согласно которому права собственности на пакеты акций и долю участия в дочерних организациях АО "Фонд развития предпринимательства "Даму", АО "Kazyna Capital Management", АО "Экспортно-кредитная страховая корпорация "КазЭкспортГарант", АО "Инвестиционный Фонд Казахстана", АО "Банк Развития Казахстана", ТОО "СК-Фармация" передаются в республиканскую собственность в обмен на республиканское имущество в соответствии с перечнем, указанном в Постановлении Правительства. В августе 2013 года в рамках вышеуказанного договора мены Фонд осуществил передачу в республиканскую собственность пакетов акций и долей участия в дочерних организациях (АО "Фонд развития предпринимательства "Даму", АО "Kazyna Capital Management", АО "Экспортно-кредитная страховая корпорация "КазЭкспортГарант", АО "Инвестиционный Фонд Казахстана", ТОО "СК-Фармация"). По состоянию на 31 декабря 2013 года Фонд не получал имущество по вышеописанному договору.
В связи с тем, что в апреле 2013 года Фонд потерял контроль над данными дочерними организациями, Фонд отразил их выбытие как распределение Акционеру.
В соответствии с данным договором мены, права собственности на пакет акций в АО "Национальная геологоразведочная компания "Казгеология" также были переданы в республиканскую собственность в обмен на республиканское имущество, в соответствии с перечнем, указанном в Постановлении Правительства. Фонд отразил выбытие АО "Национальная геологоразведочная компания "Казгеология" как распределение Акционеру.
Институты развития и финансовые организации
Результаты деятельности институтов развития и финансовых организаций представлены далее:
В тысячах тенге
С 1 января 2013 года до даты выбытия
За год, закончившийся 31 декабря 2012 года*
Выручка
12.078.000
48.285.000
Себестоимость реализованной продукции и оказанных услуг
(14.254.000)
(36.795.000)
Валовый (убыток)/прибыль

2013 жылғы желтоқсанда "Темірбанк" АҚ (бұдан әрі "Темірбанк") пен "Альянс Банк" АҚ-ны (бұдан әрі "Альянс Банк") кейіннен бір банкке біріктіру мақсатында Қор мен Болат Жәмитұлы Өтемұратов мырзаның арасында Темірбанк акцияларының 79,88%-ын және Альянс Банк жай және артықшылық берілген акцияларының 16%-ын Қордың сатуы туралы келісімге қол қойылды. Мәмілені аяқтау 2014 жылдың аяғына дейін жоспарлануда, алайда қажетті корпоративтік шешімдер қабылдауды, Қазақстан Республикасының банк заңнамасына банктерді қайта ұйымдастыру рәсімін нақтылайтын өзгерістер енгізуді, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және басқа да мемлекеттік органдардың рұқсаттарын алуды қамтитын бірқатар кейінге қалдырылатан жағдайларға байланысты.
Қордың басшылығы Темірбанктің жай акцияларының қолда бар барлық пакеті инвестицияларды банктерге сату мәмілелері үшін тән болатын әдеттегі және жалпы қабылданған жағдайларда ғана оның қазіргі жай-күйінде жедел сату үшін қолда тұрғандығын секере отырып, осы мәмілелерді аяқтау ықтималдылығын жоғары ретінде бағалайды, Темірбанктің активтері мен міндеттемелері 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша сатуға арналған ретінде жіктелген активтер болып жіктелген.
Бұдан әрі Темірбанк қызметінің нәтижелері берілген:
Мың теңгемен
2013 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішінде

В декабре 2013 года между Фондом и господином Утемуратовым Булатом подписаны соглашения о продаже Фондом 79,88% простых акций АО "Темiрбанк" (далее "Темирбанк") и 16% простых и привилегированных акций АО "Альянс Банк" (далее "Альянс Банк"), с целью последующего объединения Темирбанка и Альянс Банка в единый банк. Завершение сделки планируется до конца 2014 года, однако также зависит от ряда отлагательных условий, включающих принятие необходимых корпоративных решений, внесение изменений в банковское законодательство Республики Казахстан, уточняющих процедуру реорганизации банков, получение необходимых разрешений Национального Банка Республики Казахстан и других государственных органов.
Руководство Фонда оценивает вероятность завершения сделок как высокую, и, учитывая, что весь имеющийся пакет простых акций Темирбанка находится в наличии для немедленной продажи в его настоящем состоянии исключительно на обычных и общепринятых условиях, которые характерны для сделок продажи инвестиций в банки, активы и обязательства Темирбанка были классифицированы как активы, классифицированные как предназначенные для продажи, по состоянию на 31 декабря 2013 года.
Результаты деятельности Темирбанка представлены далее:
В тысячах тенге
За год, закончившийся 31 декабря 2013 года

Келісім 2010-2033 жылдар аралығында Sino-Kaz-ға СемізбайU ЖШС-ның жыл сайын таза кірісін ең төменгі түрде бөлуге құқық берді. Осы төлемдердің ақысын "Қазатомөнеркәсіп" ҰАК" АҚ кепілдендірді. Осы міндеттеме келісім жасау күнінде әділ құн бойынша бағаланды, ал одан әрі амортизациялау арқылы бағаланды.
Топтың "Семізбай-U" ЖШС-дағы қатысу үлесін иеліктен айыруы Қазақстан Республикасы реттеуші органының рұқсатын талап етті, бұл шарттың талабы болды.

Соглашение давало право Sino-Kaz на минимальное распределение ежегодного чистого дохода ТОО Семизбай-U в период 2010-2033 годы. Оплата данных выплат гарантировалась АО НАК "Казатомпром". Данное обязательство было оценено по справедливой стоимости на дату заключения соглашения, а дальше оценивалось – по амортизированной.
Отчуждение Группой доли участия в ТОО "Семизбай-U" требовало разрешения регулирующего органа Республики Казахстан, что являлось условием договора.

- Тараптар Семізбай-U-дағы 49% үлестің әділ құнын қайта қарауды уағдаласты. Осы талаптың нәтижесінде Топ "Семізбай-U" ЖШС 49% қатысу үлесінің бастапқы келісімшарттық міндеттемесі мен әділ нарықтық құны арасындағы 2013 жылғы 7 маусымдағы 132 миллион доллар (19.000.000 мың теңгеге барабар) айырманы төледі;
- Тараптар 2012-2033 жылдар кезеңі ішінде "Семізбай-U" ЖШС-ға төлеуге тиіс кепілдендірілген ең төменгі дивидендтерді қабылдамауды келісті. 2013 жылғы 30 мамырдағы жағдай бойынша қаржылық міндеттеменің амортизацияланған құны 308 миллион АҚШ долларына тең болды (46.700.000 мың теңгеге барабар).
Реттеуші органдардың қатысу үлесінің 49%-ын сатуға арналған рұқсатын алумен бірге "Семізбай-U" ЖШС басқарушы құжаттары өзгертілді. Осы өзгерістердің нәтижесінде Топ "Семізбай-U" ЖШС қызметін бір жақты тәртіппен басқару мүмкіндігін жоғалтты; енді шешімдерді қабылдауда "Sino-Kaz"-бен бөлісуде. Топ қаржылық міндеттемені өтеу ретінде ең төменгі кепілдендірілген дивидендті болдырмауды ескерді. Нәтижесінде, Топ "Семізбай-U" ЖШС-ға инвестицияны шоғырлауды тоқтатты және бақылауды жоғалту кезінде әділ құн бойынша иеленудің қалған үлесін таныды.

- Стороны договорились пересмотреть справедливую стоимость 49% доли в Семизбай-U. В результате этого условия, Группа выплатила разницу между первоначальным контрактным обязательством и справедливой рыночной стоимостью 49% доли участия ТОО "Семизбай-U" в размере 132 миллиона долларов (эквивалент - 19.000.000 тысяч тенге) 7 июня 2013 года;
- Стороны договорились отменить гарантированные минимальные дивиденды, подлежащие выплате ТОО "Семизбай-U" за период с 2012 по 2033 годы. Амортизированная стоимость финансового обязательства по состоянию на 30 мая 2013 года была равна 308 миллионов долларов США (эквивалент 46.700.000 тысяч тенге).
Наряду с получением разрешения регулирующих органов на продажу 49% доли участия, были изменены руководящие документы ТОО "Семизбай-U". В результате данных изменений Группа потеряла возможность управлять деятельностью ТОО "Семизбай-U" в одностороннем порядке; принятие решений теперь делится с "Sino-Kaz". Группа учла отмену минимального гарантированного дивиденда, как погашение финансового обязательства. В результате, Группа прекратила консолидацию инвестиции в ТОО "Семизбай-U" и признала оставшуюся долю владения по справедливой стоимости на момент потери контроля.

Осы операциялар нәтижесінде, Топ жиынтық кіріс туралы шоғырландырылған есепте 23.930.000 мың теңге мөлшерінде пайданы таныды. "Семізбай-U" ЖШС істен шығу нәтижесі келесі тәртіппен шоғырландырылған қаржылық есептілікте танылды:
Мың теңгемен
Бақылауды жоғалту сәтінде
Негізгі құралдар
20.002.000
Қорлар
7.450.000
Дебиторлық берешек
2.819.000
Өзге активтер
5.301.000
Активтердің жиыны
35.572.000
Қарыздар
11.680.000
Кредиторлық берешек
2.647.000
Өзге ұзақ мерзімді міндеттемелер
7.044.000
Өзге қысқа мерзімді міндеттемелер
164.000
Міндеттемелердің жиыны
21.535.000
Істен шығу күніндегі жағдай бойынша "Семізбай-U" ЖШС таза активтері
14.037.000
Минус: қалған 51% бақыланбайтын үлестің әділ құны
(11.264.000)
Минус: төлемге дейінгі, амортизацияланған құн бойынша ең төменгі кепілдендірілген дивидендтер
(46.676.000)
Sino-Kaz ақша қаражатымен төлеу
19.973.000
Еншілес ұйымның міндеттемесін өтеуден және істен шығуынан болатын кіріс
23.930.000
2012 жылы тоқтатылған қызмет
GSM Қазақстан
2011 жылғы 31 желтоқсанда 2011 жылы 31 желтоқсанда Топ Қазақстандағы GSM стандартындағы ұялы байланыс қызметтерінің операторы – "Қазақтелеком" ААҚ "GSM Қазақстан" ЖШС-дағы (бұдан әрі "GSM Қазақстан") қатысу үлесінің 49%-ын иеленді.
2011 жылғы 21 желтоқсанда Қазақтелеком шведтің ұтқыр Telia Sonera AB ұтқыр операторының еншілес компаниясы Sonera Holdings B.V. компаниясының GSM қатысу үлесінің 49%-ын сату туралы келісім жасады.
2012 жылы 1 ақпанда Топ 1.519 миллион АҚШ доллары (225.739.000 мың теңгеге барабар) мөлшеріндегі сыйақы үшін GSM Қазақстанға қатысу үлесінің 49%-ын сатуды аяқтады. Нәтижесінде сатудан түскен кіріс 200.033.000 мың теңгені құрады. 2012 жылы қауымдасқан компанияның үлесін сатудан ақша қаражатының түсімі ақша қаражатының қозғалысы туралы есептегі инвестициялық қызметте көрсетілді.
Қауымдасқан компаниядағы инвестициялардың қозғалысы мынадай түрде берілген:
Мың теңгемен
2012
2011
1 қаңтарға арналған
58.389.000
53.785.000
Қауымдасқан компанияның таза пайдасындағы үлесі
1.963.000
33.024.000
Жарияланған дивидендтер
(34.723.000)
(28.420.000)
Тоқтатылған қызмет
(25.629.000)
-
31 желтоқсанға арналған
-
58.389.000
Алынатын дивидендтердің қозғалысы мынадай түрде берілген:
Мың теңгемен
2012
2011
1 қаңтарға арналған
-
-
Жарияланған дивидендтер
34.723.000
28.420.000
Алынған ақша қаражаты
(34.723.000)
(28.420.000)
31 желтоқсанға арналған
-
-
31 желтоқсанда аяқталған жыл ішіндегі тоқтатылған қызметтен пайда мынадай түрде берілген:
Мың теңгемен
2012
2011
Қауымдасқан компанияның таза пайдасындағы үлесі
1.963.000
33.024.000
Тоқтатылған қызметтен есепті кезең ішінде салық салғанға дейінгі пайда
1.963.000
33.024.000
Сатудан түскен кіріс

В результате этих операций, Группа признала прибыль в размере 23.930.000 тысяч тенге в консолидированном отчете о прибылях и убытках. Результат выбытия ТОО "Семизбай-U" был признан в консолидированных формах финансовой отчетности в следующем порядке:
В тысячах тенге
На момент потери контроля
Основные средства
20.002.000
Запасы
7.450.000
Дебиторская задолженность
2.819.000
Прочие активы
5.301.000
Итого активы
35.572.000
Займы
11.680.000
Кредиторская задолженность
2.647.000
Прочие долгосрочные обязательства
7.044.000
Прочие краткосрочные обязательства
164.000
Итого обязательства
21.535.000
Чистые активы ТОО "Семизбай-U" по состоянию на дату выбытия
14.037.000
Минус: Справедливая стоимость оставшейся 51% неконтролирующей доли
(11.264.000)
Минус: Минимальные гарантированные дивиденды по амортизированной стоимости, до выплаты
(46.676.000)
Выплата денежными средствами Sino-Kaz
19.973.000
Доход от погашения обязательства и выбытия дочерней организации
23.930.000
Прекращенная деятельность 2012 года
GSM Казахстан
На 31 декабря 2011 года Группа владела 49% долей участия в ТОО "GSM Казахстан ОАО "Казахтелеком" (далее "GSM Казахстан") – оператор услуг сотовой связи стандарта GSM в Казахстане.
21 декабря 2011 года Казахтелеком заключил соглашение о продаже 49% доли участия в GSM Казахстан компании Sonera Holdings B.V., дочерней организации шведского мобильного оператора Telia Sonera AB.
1 февраля 2012 года Группа завершила продажу 49% доли участия в GSM Казахстан за вознаграждение в размере 1.519 миллионов долларов США (эквивалентно 225.739.000 тысяч тенге). В результате доход от продажи составил 200.033.000 тысяч тенге. Поступления денежных средств от реализации инвестиции в ассоциированную компанию в 2012 году были отражены в инвестиционной деятельности в отчете о движении денежных средств.
Движение инвестиций в ассоциированную компанию представлено следующим образом:
В тысячах тенге
2012
2011
На 1 января
58.389.000
53.785.000
Доля в чистой прибыли ассоциированной компании
1.963.000
33.024.000
Дивиденды объявленные
(34.723.000)
(28.420.000)
Прекращенная деятельность
(25.629.000)
-
На 31 декабря
-
58.389.000
Движение дивидендов к получению представлено следующим образом:
В тысячах тенге
2012
2011
На 1 января
-
-
Дивиденды объявленные
34.723.000
28.420.000
Денежные средства полученные
(34.723.000)
(28.420.000)
На 31 декабря
-
-
Прибыль от прекращенной деятельности за год, закончившийся на 31 декабря, представлена следующим образом:
В тысячах тенге
2012
2011
Доля в чистой прибыли ассоциированной компании
1.963.000
33.024.000
Прибыль до налогообложения за отчетный период от прекращенной деятельности
1.963.000
33.024.000
Доход от продажи

Банктердегі шоттарда Топтың ақша қаражатының жалпы сомасында Республикалық бюджеттен және Ұлттық қордан Үкіметтің нысаналы бағдарламалары бойынша алынған қаражат бар. 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша осы ақша қаражыт Ұлттық банктің шоттарында шоғырландырылған және 85.000.000 мың теңгені (2012: 395.000.000 мың теңге) құрайды, оның ішінде:
- 54.000.000 мың теңге – Тұрақтандыру жоспарын іске асыру шеңберінде алынған Ұлттық қордың қаражаты (2012: 247.000.000 мың теңге);

В общей сумме денежных средств Группы на счетах в банках имеются средства, полученные из Республиканского бюджета и Национального Фонда по целевым программам Правительства. По состоянию на 31 декабря 2013 года данные денежные средства аккумулируются на счетах Национального Банка и составляют 85.000.000 тысяч тенге (2012: 395.000.000 тысяч тенге), в том числе:
- 54.000.000 тысяч тенге – средства Национального Фонда, полученные в рамках реализации Плана Стабилизации (2012: 247.000.000 тысяч тенге);

- 2.000.000 мың теңге – Қор іске асыратын жобаларды қаржыландыру мақсатында Республикалық бюджеттен алынған қаражат (2012: 6.000.000 мың теңге);
- 29.000.000 мың теңге – операциялық және инвестициялық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті Қордың ақша қаражатының қалдығы (2012: 142.000.000 мың теңге).
Қаржы активтері
31 желтоқсанда қаржы активтері мыналарды қамтыды:
Мың теңгемен
2013
2012
Мыналарды қоса алғанда, сату үшін қолда бар қаржы активтері

- 2.000.000 тысяч тенге – средства, полученные из Республиканского бюджета в целях финансирования проектов, реализуемых Фондом (2012: 6.000.000 тысяч тенге);
- 29.000.000 тысяч тенге – остаток денежных средств Фонда, необходимый для осуществления операционной и инвестиционной деятельности (2012: 142.000.000 тысяч тенге).
Финансовые активы
На 31 декабря финансовые активы включали:
В тысячах тенге
2013
2012
Финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи, включая

2007 жылы ҚАӨ ҰАК "Toshiba Nuclear Energy Investments US Inc."-тан 400.000 мың АҚШ долларына "Toshiba Nuclear Energy Holdings (US) Inc." (бұдан әрі "TNEH-US") компаниясының А класындағы 400 жай акциясын сатып алды. Бұдан басқа, ҚАӨ ҰАК 140.000 мың АҚШ долларына "Toshiba Nuclear Energy Holdings (UK) Ltd." (бұдан әрі "TNEH-UK") компаниясының А класының 140 жай акциясын "Toshiba Nuclear Energy Investments UK Ltd"-дан сатып алды. TNEH – US-тегі А класының 400 жай акциясын және TNEH-UK-тегі А класының 140 жай акциясын сатып алу нәтижесінде, ҚАӨ ҰАК көрсетілген компаниялардағы иелену үлесінің 10%-ын сатып алды. TNEH-US және TNEH-UK "Westinghouse Group"-тегі (бұдан әрі "Westinghouse") акциялардың 100%-ын иеленеді.
TNEH-US және TNEH-UK-тегі қатысу үлесін сатып алуға байланысты және сонымен бір мезгілде ҚАӨ ҰАК "пут" опционына (бұдан әрі "пут" опционы) келісімін жасады. Westinghouse жүргізетін сертификаттауға байланысты Компанияның "Үлбі металлургия зауыты" АҚ еншілес кәсіпорнында (ҚАӨ ҰАК еншілес ұйымы) отын құрастырылымдарын өндіру, "пут" опционы ҚАӨ ҰАК-ке опционды "Toshiba" корпорациясының өз акцияларын бірінші 67% акцияларын 540.000 мың АҚШ долларына тең сатып алудың бастапқы бағасының 100% үшін және қалған 33% акциялары үшін сатып алу бастапқы құнының 90% үшін сатуды ұсынады, соның нәтижесінде "пут" опционын орындау бағасы 522.180 мың АҚШ долларымен теңестіріледі. "Пут" опционының осы келісіміне толықтыруға 2012 жылдың аяғында ҚАӨ ҰАК және "Toshiba" корпорациясы келісімге қол қойып, осыған сәйкес ҚАӨ ҰАК 2018 жылдың 28 ақпанына дейін опционды пайдалануы мүмкін. 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша ҚАӨ ҰАК "пут" опционын пайдаланған жоқ.
TNEH-US және TNEH-UK иелену үлесін сатып алуға байланысты және сонымен бір мезгілде, ҚАӨ ҰАК "колл" (бұдан әрі мәтін бойынша "колл" опционы) опционына келісім жасады. "Колл" опционы егер АҚШ-тың Шетелдік инвестициялар жөніндегі комитеті ҚАӨ ҰАК барынша стратегиялық әріптес болып табылмайтындығын ескерсе, "Toshiba" корпорациясына ҚАӨ ҰАК-ден оның TNEH-US және TNEH-UK-тегі акцияларын сатуды талап етуге құқылы. Бұл жағдайда ҚАӨ ҰАК акцияларының әділ құны тәуелсіз халықаралық бағалау компаниясымен айқындалатын болады. 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша "Toshiba" корпорациясы "колл" опционын пайдаланған жоқ.
Топ осы инвестицияларды сатуға арналған қолда бар ретінде жіктеді, өйткені Топтың ниеті мен қабілетін ұзақ мерзімді перспективадағы инвестицияларды ұстауды ең таңдаулы тәсіл деп көрсету. Инвестиции в TNEH-US және TNEH-UK-тегі инвестициялар өзіндік құн бойынша ескеріледі, өйткені олар жеке компанияның капиталы болып табылады, оның әділ құны дұрыс анықталмауы мүмкін.

В 2007 году НАК КАП приобрела у "Toshiba Nuclear Energy Investments US Inc." 400 обыкновенных акций класса А компании "Toshiba Nuclear Energy Holdings (US) Inc." (далее "TNEH-US"), за 400.000 тысяч долларов США. Помимо этого НАК КАП приобрела у "Toshiba Nuclear Energy Investments UK Ltd" 140 обыкновенных акций класса А компании "Toshiba Nuclear Energy Holdings (UK) Ltd." (далее "TNEH-UK"), за 140.000 тысяч долларов США. В результате покупки 400 обыкновенных акций класса А в TNEH-US и 140 обыкновенных акций класса А в TNEH-UK, НАК КАП приобрела 10% доли владения в указанных компаниях. TNEH-US и TNEH-UK владеют 100% акций в "Westinghouse Group" (далее "Westinghouse").
В связи и одновременно с приобретением доли участия в TNEH-US и TNEH-UK, НАК КАП заключила соглашение на опцион "пут" (далее опцион "пут"). В зависимости от сертификации, производимой Westinghouse, в отношении производства топливных сборок "АО "Ульбинский металлургический завод" (дочернее предприятие НАК КАП), опцион "пут" предоставляет НАК КАП опцион продать свои акции Корпорации "Toshiba" за 100% первоначальной цены покупки, равной 540.000 тысяч долларов США за первые 67% акций, и за 90% первоначальной стоимости приобретения за оставшиеся 33% акций, в результате чего цена исполнения опциона "пут" равняется 522.180 тысяч долларов США. В дополнение к данному соглашению опцион "пут", в конце 2012 года НАК КАП и Корпорация "Toshiba" подписали соглашение, согласно которому НАК КАП может использовать опцион "пут" до 28 февраля 2018 года. По состоянию на 31 декабря 2013 года НАК КАП не использовала опцион "пут".
В связи и одновременно с приобретением доли владения в TNEH-US и TNEH-UK, НАК КАП заключила соглашение на опцион "колл" (далее опцион "колл"). Опцион "колл" дает право Корпорации "Toshiba" требовать от НАК КАП продажи ее акций в TNEH-US и TNEH-UK, если Комитет по иностранным инвестициям США сочтет, что НАК КАП более не является стратегическим партнером. В этом случае справедливая стоимость акций НАК КАП будет определена независимой международной оценочной компанией. По состоянию на 31 декабря 2013 года Корпорации "Toshiba" не использовала опцион "колл".
Группа классифицировала эти инвестиции, как имеющиеся в наличии для продажи, поскольку это наилучший способ отразить намерение и способность Группы держать инвестиции в долгосрочной перспективе. Инвестиции в TNEH-US и TNEH-UK учитываются по себестоимости, так как они являются капиталом частной компании, чья справедливая стоимость не может быть достоверно определена.

2013 жылғы 31 желтоқсанда осы инвестициялардың теңгерімдік құны 66.005.000 мың теңгені құрады (2012: 66.005.000 мың теңге).
Үлестік бағалы қағаздар (сату үшін қолда бар қаржы активтері) – Kazakhmys PLC акциялары
2013 жылғы 6 маусымда Қор Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетіне оларды беру жолымен республикалық меншікке Қордың иелігінде бар Kazakhmys PLC (58.876.793 акция) жай акцияларының барлығын өтеусіз беруді жүзеге асырды. Беру күніндегі осы қаржылық активтердің әділ құны 44.069.000 мың теңгені құрады. 2012 жылғы 31 желтоқсанда Kazakhmys PLC үлестік бағалы қағаздары сату үшін қолда бар, өтелмеуі мүмкін, құнның елеулі түрде және жалғастырылатын төмендеуімен байланысты бастапқы құн шамасынан төмен болғанының объективті айғақтары бар. Осыған байланысты, Топ Kazakhmys PLC үлестік бағалы қағаздар бойынша сатылмаған шығынның өзге жиынтық кірісінің құрамынан 86.103.000 мың теңге мөлшеріндегі құнсыздану бойынша шығындарға қайта жіктелді. Құнсыздану бойынша шығындар Kazakhmys PLC-ның әділ құны және үлестік бағалы қағаздарының бастапқы құны арасындағы айырмашылық мөлшерінде танылды.
Үлестік бағалы қағаздар (сату үшін қолда бар қаржы активтері) – "Қазкоммерцбанк" АҚ акциялары
2013 жылғы 31 желтоқсанда "Қазкоммерцбанк" АҚ бағалы қағаздарының әділ құны 23.237.000 мың теңгені (2012: 24.828.000 мың теңге) құрады.

На 31 декабря 2013 года балансовая стоимость инвестиций составила 66.005.000 тысяч тенге (2012 год: 66.005.000 тысяч тенге).
Долевые ценные бумаги (финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи) – акции Kazakhmys Plc
6 июня 2013 года Фонд осуществил безвозмездную передачу всех имеющихся во владении Фонда простых акций Kazakhmys Plc (58.876.793 акции) в республиканскую собственность, путем их передачи Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан. Справедливая стоимость данных финансовых активов на дату передачи составила 44.069.000 тысяч тенге. На 31 декабря 2012 года существовали объективные свидетельства того, что первоначальная стоимость долевых ценных бумаг Kazakhmys Plc в наличии для продажи, может быть не возмещена, в связи со значительным и продолжительным снижением их справедливой стоимости ниже величины первоначальной стоимости. В связи с этим, в 2012 году Группа реклассифицировала из состава прочего совокупного дохода нереализованный убыток по долевым ценным бумагам Kazakhmys Plc в убытки по обесценению в размере 86.103.000 тысяч тенге. Убытки по обесценению были признаны в размере разницы между справедливой стоимостью и первоначальной стоимостью долевых ценных бумаг Kazakhmys Plc.
Долевые ценные бумаги (финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи) – акции АО "Казкоммерцбанк"
На 31 декабря 2013 года справедливая стоимость ценных бумаг АО "Казкоммерцбанк" составила 23.237.000 тысяч тенге (2012: 24.828.000 тысяч тенге).

2012 жылғы 31 желтоқсанда "Қазкоммерцбанк" АҚ үлестік бағалы қағаздары сату үшін қолда бар, өтелмеуі мүмкін, құнның елеулі түрде және жалғастырылатын төмендеуімен байланысты бастапқы құн шамасынан төмен болғанының объективті айғақтары бар. Осыған байланысты, Топ "Қазкоммерцбанк" АҚ үлестік бағалы қағаздары бойынша сатылмаған шығынды өзге жиынтық кірісінің құрамынан құнсыздану бойынша шығындарға 60.745.000 мың теңге мөлшерінде қайта жіктеді. Құнсыздану бойынша шығындар "Қазкоммерцбанк" АҚ үлестік бағалы қағаздарының әділ құны және бастапқы құны арасындағы айырмашылық мөлшерінде танылды.
Үлестік бағалы қағаздарды сату (сату үшін қолда бар қаржы активтері) – "Қазақстанның халық банкі" АҚ акциялары

На 31 декабря 2012 года существовали объективные свидетельства того, что первоначальная стоимость долевых ценных бумаг АО "Казкоммерцбанк" в наличии для продажи, может быть не возмещена, в связи со значительным и продолжительным снижением стоимости ниже величины первоначальной стоимости. В связи с этим, Группа реклассифицировала из состава прочего совокупного дохода нереализованный убыток по долевым ценным бумагам АО "Казкоммерцбанк" в убытки по обесценению в размере 60.745.000 тысяч тенге. Убытки по обесценению были признаны в размере разницы между справедливой стоимостью и первоначальной стоимостью долевых ценных бумаг АО "Казкоммерцбанк".
Реализация долевых ценных бумаг (финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи) – акции АО "Народный Банк Казахстана"

2012 жылғы 28 мамырда "АЛМЭКС" холдингілік тобы" АҚ және "Қазақстанның халық банкі" АҚ "Қазақстанның халық банкі" АҚ артықшылықты акцияларына қатысты опциялық келісім бойынша құқықтарға жол беру туралы келісім жасады.
Осы келісімге сәйкес, 2012 жылы 29 маусымда және 2012 жылы 5 шілдеде "Қазақстанның халық банкі" АҚ опционды орындауға арналған өз құқығын ішінара сатты және бір акциясы үшін 179,94 теңге және 180,21 теңге бағасы бойынша 150.000.000 және 40.000.000 өзінің артықшылықты акциясын сатып алуды жүзеге асырды. Сатудың жалпы құны 34.199.000 мың теңгені құрады.

28 мая 2012 года АО "Холдинговая группа "АЛМЭКС" и АО "Народный Банк Казахстана" заключили соглашение об уступке прав по опционному соглашению в отношении привилегированных акций АО "Народный Банк Казахстана".
В соответствии с данным соглашением, 29 июня 2012 года и 5 июля 2012 года АО "Народный Банк Казахстана" частично реализовал свое право на исполнение опциона и осуществил выкуп 150.000.000 и 40.000.000 своих привилегированных акций по цене 179,94 тенге и 180,21 тенге за акцию. Общая стоимость реализации составила 34.199.000 тысяч тенге.

"Қазақстанның халық банкі" АҚ артықшылықты акцияларын 27.057.000 және тиісінше 7.215.000 мың теңге мөлшерінде сату күніндегі әділ құнмен сатқаннан кейін Қор сату күнінде олардың әділ құны 2.770.000 және тиісінше 739.000 мың теңгені құрайтын артықшылықты акцияларды сатып алуға опцион бойынша тиісті міндеттемелерді тануды тоқтатты.
Сондай-ақ "Қазақстанның халық банкі" АҚ артықшылықты акциялары бойынша сату үшін қолда бар инвестицияларды қайта бағалау бойынша 1.394.000 мың теңге мөлшеріндегі сатылмаған кіріс кезең ішіндегі таза пайданы сату үшін қолда бар инвестицияларды қайта бағалау резервінен қайта жіктелді. Қаржылық активтердің шығуынан алынған таза кіріс жиынтық кіріс туралы шоғырландырылған есепте 4.830.000 мың теңге мөлшерінде көрсетілген.

После реализации привилегированных акций АО "Народный Банк Казахстана" со справедливой стоимостью на дату продажи в размере 27.057.000 и 7.215.000 тысяч тенге, соответственно, Фонд прекратил признание соответствующих обязательств по опциону на выкуп привилегированных акций. Справедливая стоимость данных обязательств по опциону на дату продажи составила 2.770.000 и 739.000 тысяч тенге, соответственно.
Нереализованная прибыль в размере 1.394.000 тысяч тенге по переоценке инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, по привилегированным акциям АО "Народный Банк Казахстана", была также реклассифицирована из резерва по переоценке инвестиций, имеющихся в наличие для продажи, в чистую прибыль за период. Полученная чистая прибыль от выбытия финансовых активов была отражена в консолидированном отчете о прибылях и убытках за 2012 год в размере 4.830.000 тысяч тенге.

388.364.000
339.202.000
1.574.564.000
1.346.069.000
Мың теңгемен
2013
2012 (қайта есептелді)
Кредит мекемелерінде теңгемен көрсетілген қаражат
884.287.000
790.109.000
Кредит мекемелерінде АҚШ долларымен көрсетілген қаражат
689.287.000
549.874.000
Кредит мекемелерінде өзге валюталарда көрсетілген қаражат
990.000
6.086.000
1.574.564.000
1.346.069.000
2013 жылғы 31 желтоқсанда кредит мекемелеріндегі қаражат 38.217.000 мың теңге сомадағы ақша қаражатын қамтыды, олар Топтың кейбір қарыздары бойынша қамтамасыз ету ретінде салынды (2012: 4.982.000 мың теңге).
2013 жылғы 31 желтоқсанда кредит мекемелеріндегі қаражат бойынша орташа өлшенген пайыздық ставка 4,68% (2012: 4,86%) құрады.
Клиенттерге қаражат
Келесі кестелерде 31 желтоқсандағы несиелік қоржынның кредиттік сапасы туралы ақпарат берілген:
Мың теңгемен
2013
2012
Құнсыздану белгілері анықталмаған қарыздар
Стандарттық қарыздар
822.028.000
1.467.523.000
Минус: құнсыздануға арналған резерв
(25.141.000)
(51.004.000)
Құнсыздануға арналған резервті шегергендегі стандарттық қарыздар
796.887.000
1.416.519.000
Құнсызданған қарыздар
Жеке құнсызданған қарыздар
199.832.000
1.441.378.000
Минус: құнсыздануға арналған резерв
(162.793.000)
(987.461.000)
Құнсыздануға арналған резервті шегергендегі жеке құнсызданған қарыздар
37.039.000
453.917.000
Мерзімі өткен қарыздар
- кемінде 90 күнге мерзімі кешіктірілген
35.384.000
34.010.000
- 90 күннен асатын және кемінде 1 жылға мерзімі кешіктірілген
26.242.000
56.208.000
- 1 жылдан асатын мерзімі кешіктірілген
20.958.000
124.584.000
Минус: құнсыздануға арналған резерв
(19.627.000)
(33.528.000)
Құнсыздануға арналған резервті шегергендегі мерзімі өткен қарыздар
62.957.000
181.274.000
Құнсызданған қарыздардың жиыны
99.996.000
635.191.000
Қарыздардың жиыны, нетто
896.883.000
2.051.710.000
31 желтоқсанда қаржылық жалдау бойынша таза инвестициялардың құрамдауыштары келесі түрде берілген:
Мың теңгемен
2013
2012
Бір жылдың ішінде
1.653.000
37.551.000
Бір жылдан астам, бірақ бес жылдан аспайтын
6.611.000
23.662.000
Бес жылдан жоғары
11.291.000
14.164.000
Ең төменгі жалдау төлемдері
19.555.000
75.377.000
Минус: табыс таппаған қаржылық кіріс
(10.514.000)
(18.489.000)
Минус: құнсыздануға арналған резерв
-
(16.104.000)
Қаржылық жалға алудағы таза инвестициялар
9.041.000
40.784.000
Kazakhmys Finance Plc
2013 жылы Топ Kazakhmys Finance Plc-ке 12 жыл өтеу мерзімімен 200 миллион АҚШ доллары (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 30.812.000 мың теңгеге барабар) мөлшерінде (2012: 1.200 миллион АҚШ доллары, 2012 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 180.888. 000 мың теңгеге барабар) қарыз берді. Қарыздар бойынша жылдық пайыздық ставка ЛИБОР алты айлық ставкасына және 4,80% мөлшеріндегі маржа тең базалық ставкадан тұрады. Осы қарыз Жомарт мыс кен орнын өндіру үшін берілді. Осы қарызды қаржыландыру Қытайдың Мемлекеттік Даму банкінің кредиттік желісі шеңберінде алынған қаражаттан жүзеге асырылды.
Сауда және өзге дебиторлық берешек және өзге қысқа мерзімді активтер
31 желтоқсанда сауда және өзге дебиторлық берешек және қысқа мерзімді активтер мыналарды қамтыды:
Мың теңгемен

388.364.000
339.202.000
1.574.564.000
1.346.069.000
Средства в кредитных учреждениях, выраженные в тенге
884.287.000
790.109.000
Средства в кредитных учреждениях, выраженные в долларах США
689.287.000
549.874.000
Средства в кредитных учреждениях, выраженные в иных валютах
990.000
6.086.000
1.574.564.000
1.346.069.000
На 31 декабря 2013 года средства в кредитных учреждениях включали денежные средства в сумме 38.217.000 тысяч тенге, которые были заложены в качестве обеспечения по некоторым займам Группы (2012: 4.982.000 тысяч тенге).
На 31 декабря 2013 года средневзвешенная процентная ставка по средствам в кредитных учреждениях составила 4,68% (2012: 4,86%).
Займы клиентам
В следующих таблицах представлена информация о кредитном качестве ссудного портфеля на 31 декабря:
В тысячах тенге
2013
2012
Займы, по которым не было выявлено признаков обесценения
Стандартные займы
822.028.000
1.467.523.000
Минус: резерв на обесценение
(25.141.000)
(51.004.000)
Стандартные займы за минусом резерва на обесценение
796.887.000
1.416.519.000
Обесцененные займы
Индивидуально обесцененные займы
199.832.000
1.441.378.000
Минус: резерв на обесценение
(162.793.000)
(987.461.000)
Индивидуально обесцененные займы за минусом резерва на обесценение
37.039.000
453.917.000
Просроченные займы
- просроченные менее чем на 90 дней
35.384.000
34.010.000
- просроченные свыше 90 дней и менее 1 года
26.242.000
56.208.000
- просроченные свыше 1 года
20.958.000
124.584.000
Минус: резерв на обесценение
(19.627.000)
(33.528.000)
Просроченные займы за минусом резерва на обесценение
62.957.000
181.274.000
Итого обесцененных займов
99.996.000
635.191.000
Итого займов, нетто
896.883.000
2.051.710.000
На 31 декабря компоненты чистых инвестиций по финансовой аренде представлены следующим образом:
В тысячах тенге
2013
2012
В течение одного года
1.653.000
37.551.000
Более одного года, но не свыше пяти лет
6.611.000
23.662.000
Свыше пяти лет
11.291.000
14.164.000
Минимальные арендные платежи
19.555.000
75.377.000
Минус: незаработанный финансовый доход
(10.514.000)
(18.489.000)
Минус: резерв на обесценение
-
(16.104.000)
Чистые инвестиции в финансовую аренду
9.041.000
40.784.000
Kazakhmys Finance Plc
В 2013 году Группа предоставила заем Kazakhmys Finance Plc в размере 200 миллионов долларов США (эквивалент 30.812.000 тысяч тенге по курсу на 31 декабря 2013 года) со сроками погашения 12 лет (2012: 1.200 миллионов долларов США, эквивалент 180.888.000 тысяч тенге по курсу на 31 декабря 2012 года). Годовая процентная ставка по займам состоит из базовой ставки, равной шестимесячной ставке ЛИБОР, и маржи в размере 4,80%. Данный заем был предоставлен для разработки медного месторождения Жомарт. Финансирование данного займа было осуществлено из средств, полученных в рамках кредитной линии Государственного Банка Развития Китая.
Торговая и прочая дебиторская задолженность и прочие краткосрочные активы
На 31 декабря торговая и прочая дебиторская задолженность и прочие краткосрочные активы включали:
В тысячах тенге

(2.274.000)
(30.000)
Сатуға арналған ретінде жіктелетін активтерге аударымдар (6-ескертпе)
(16.061.000)
(256.000)
Өзге жиынтық кіріс
15.548.000
11.097.000
Қаржылық активтерден аударымдар
855.000
(11.000)
(Құнсыздану)/құнсыздануды қалпына келтіру
(70.712.000)
16.463.000
Бірлескен кәсіпорындар мен қауымдасқан компаниялардың капиталындағы басқа да өзгерістер
5.127.000
-
31 желтоқсанға арналған сальдо
1.717.249.000
1.351.044.000
2013 жылы Топ "Қазцинк" ЖШС қауымдасқан компаниясына инвестициялардың құнсыздануынан 60.369.000 мың теңге мөлшеріндегі шығынды таныды. Осы инвестицияның өтелетін құны болашақ ақша ағындарын дисконттау жолымен оны пайдалану құндылығы негізінде анықталды.
2013 жылғы 31 желтоқсанда бірлескен кәсіпорындар мен қауымдасқан компаниялардың танылмаған жинақталған шығындарындағы Топтың үлесі 24.823.000 мың теңгені (2012: 33.509.000 мың теңгені) құрады.
Негізгі құралдар
Мың теңгемен
Мұнай-газ активтері
Барлау және бағалау бойынша активтер
МӨЗ құбырлары мен активтері
Ғимараттар мен құрылыстар
Теміржол жолдары және инфрақұрылым
Машиналар, жабдық және көлік құралдары
Тау-кен активтері
Өзге
Аяқталмаған құрылыс

(2.274.000)
(30.000)
Переводы в активы, классифицируемые как предназначенные для продажи (Примечание 6)
(16.061.000)
(256.000)
Прочий совокупный доход
15.548.000
11.097.000
Переводы из финансовых активов
855.000
(11.000)
(Обесценение) / восстановление обесценения
(70.712.000)
16.463.000
Прочие изменения в капитале совместных предприятий и ассоциированных компаний
5.127.000
-
Сальдо на 31 декабря
1.717.249.000
1.351.044.000
В 2013 году Группа признала убыток от обесценения инвестиций в ассоциированную компанию, ТОО "Казцинк", в размере 60.369.000 тысяч тенге. Возмещаемая стоимость данной инвестиции была определена на основе ценности ее использования путем дисконтирования будущих денежных потоков.
На 31 декабря 2013 года, доля Группы в непризнанных накопленных убытках совместных предприятий и ассоциированных компаний составила 24.823.000 тысяч тенге (2012: 33.509.000 тысяч тенге).
Основные средства
В тысячах тенге
Нефтегазовые активы
Трубопроводы и активы НПЗ
Здания и сооружения
Железнодорожные пути и инфраструктура
Машины, оборудование и транспортные средства
Горнорудные активы
Прочее
Незавершенное строительство
Итого

2012 жылы Топ құнсыздану бойынша 86.143.000 мың теңге мөлшерінде таза шығынды таныды, ол негізінен "ҚМГ БӨ" 76.344.000 мың теңге (4-ескертпе), "ҚазМұнайГаз – қайта өңдеу және маркетинг" АҚ 1.258.000 мың теңге және "Наукогард" ЖШС 2.326.000 мың теңге мөлшерінде негізгі құралдарының құнсыздануына тура келіп отыр.
Барлау және бағалау активтері
Барлау және бағалау активтерінің қозғалысы мынадай түрде берілген:
Мың теңгемен
Мұнай-газ активтері
Тау-кен активтері
Жер қойнауын пайдалану құқығы
Жиыны

В 2012 году Группа признала чистый убыток по обесценению в размере 86.143.000 тысяч тенге, который приходится, в основном, на обесценение основных средств "РД КМГ" в размере 76.344.000 тысяч (Примечание 4), АО "КазМунайГаз – переработка и маркетинг" в размере 1.258.000 тысяч тенге и ТОО "Наукоград" в размере 2.326.000 тысяч тенге.
Разведочные и оценочные активы
Движение разведочных и оценочных активов представлено следующим образом:
В тысячах тенге
Нефтегазовые активы
Горнорудные активы
Права на недропользование
Итого

Қытайдың Мемлекеттік Даму Банкінің кредиттік желісі шеңберінде 2013 жылы 200 миллион АҚШ доллары (алу күніндегі бағам бойынша 30.144.000 мың теңгеге барабар) мөлшерінде қарыз алды. Алынған транш Жомарт мыс кен орнын өндіруге Kazakhmys Finance PLC-ке қарыздар беруге арналған.
Облигациялар шығарылымы
2013 жылғы 30 сәуірде Топтың еншілес ұйымы ҚМГ ҰК мынадай жағдайларда 10.5 миллиард АҚШ долларына дейін орта мерзімді жаһандық ноталарды шығарудың ағымдағы бағдарламасы шеңберінде Лондон қор биржасында жалпы сомасы 3 миллиард АҚШ долларына облигацияларды шығарды (шығару күніндегі бағам бойынша 453.720.000 мың теңгеге барабар):
- 2043 жылы өтеу мерзімімен 5,75% мөлшерінде сыйақы ставкасы және номиналдың 99,293% орналастыру бағасы бар 2 миллиард АҚШ доллары;
- 2023 жылы өтеу мерзімімен 4,4% мөлшерінде сыйақы ставкасы және номиналдың 99,6% орналастыру бағасы бар 1 миллиард АҚШ доллары.
2013 жылы шығарылған облигациялар бойынша купон 2013 жылғы 30 қазаннан бастап жартыжылдық негізде төленуде.
2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша негізгі борыш және осы облигациялар бойынша есептелген сыйақы 461.486.000 мың теңгені құрады.
Өзге қарыздар

В рамках кредитной линии Государственного Банка Развития Китая в 2013 году Группа получила займы в размере 200 миллионов долларов США (эквивалент 30.144.000 тысяч тенге по курсу на дату получения). Полученный транш предназначен для предоставления займов Kazakhmys Finance Plc для разработки медного месторождения Жомарт.
Выпуск облигаций
30 апреля 2013 года НК КМГ, дочерняя организация Группы, выпустила облигации на Лондонской Фондовой Бирже на общую сумму 3 миллиарда долларов США (эквивалентно 453.720.000 тысяч тенге по курсу на дату выпуска) в рамках текущей программы выпуска среднесрочных глобальных нот до 10,5 миллиардов долларов США на следующих условиях:
- 2 миллиарда долларов США со ставкой вознаграждения в размере 5,75% со сроком погашения в 2043 году и ценой размещения в 99,293% от номинала;
- 1 миллиард долларов США со ставкой вознаграждения в размере 4,4% со сроком погашения в 2023 году и ценой размещения в 99,6% от номинала.
По облигациям, выпущенным в 2013 году, купон выплачивается на полугодовой основе начиная с 30 октября 2013 года.
По состоянию на 31 декабря 2013 года основной долг и начисленное вознаграждение по данным облигациям составили 461.486.000 тысяч тенге.
Прочие займы

2010 және 2012 жылдары "ҚазМұнайГаз – Қайта өңдеу және Маркетинг" еншілес ұйымы "Атырау мұнайды қайта өңдеу зауыты" ЖШС (бұдан әрі "АМӨЗ") ҚДБ-мен 1.315 миллион АҚШ доллары сомасына кредиттік желі беру туралы келісім жасасты. Осы кредиттік желі хош иісті көмірсутектерін өндіру бойынша кешенді салуды қаржыландыру үшін пайдаланылады. 2013 жылдың ішінде АМӨЗ 227.544 мың АҚШ долларын алды (алу күніндегі бағам бойынша 34.597.000 мың теңгеге барабар) (2012: 217.957 мың АҚШ доллары, алу күніндегі бағам бойынша 32.690.000 мың теңгеге бар).

В 2010 и 2012 годах ТОО "Атырауский нефтеперерабатывающий завод", дочерняя организация КазМунайГаз - Переработка и Маркетинг (далее "АНПЗ"), заключило соглашение о предоставлении кредитной линии на сумму 1.315 миллионов долларов США с БРК. Данная кредитная линия используется для финансирования строительства комплекса по производству ароматических углеводородов. В течение 2013 года АНПЗ получил 227.544 тысячи долларов США (эквивалентно 34.597.000 тысяч тенге по курсу на дату получения) (2012: 217.957 тысяч долларов США, эквивалентно 32.690.000 тысяч тенге по курсу на дату получения).

2013 жылы ҚМГ ҰК еншілес ұйымы ҚазМұнайГаз - Қайта өңдеу және Маркетинг 100 миллион АҚШ доллары мөлшерінде жаңартылатын кредиттік желіні беру туралы Париждегі Natixis банкімен шарт жасасты. Кредиттік желінің нысаналы мақсаты "Павлодар мұнайды қайта өңдеу химия зауыты" АҚ үшін мұнай сатып алуды қаржыландыру болып табылады. 2013 жылы Топ 30.690.000 мың теңге сома алды.
2012 жылы 26 қарашада ҚТЖ ҰК еншілес ұйымы "Локомотив" АҚ CIRR (АҚШ долларымен) сыйақы ставкасымен 10 жыл мерзімге 424.857 мың АҚШ доллары сомасына Evolution сериясындағы 196 бірлік локомотивті сатып алуға АҚШ-тың Экспорттық-импорттық банкімен кредиттік келісім жасасты. 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша негізгі борыштың бір бөлігі 40.830 миллион АҚШ доллары сомасында өтелді.
2012 жылғы 31 мамырда ҚТЖ ҰК еншілес ұйымы "Локомотив" АҚ "HSBC Қазақстан" ЕБ" АҚ-мен "HSBC Bank Рlc"-пен және "HSBC Франция" бірлесіп "COFACE" экспорттық-кредиттік агенттікті қолдау кезінде
10 жыл мерзімге жалпы сомасы 880.877 мың еуроға 200 жүк және 95 жолаушы электровоздарын сатып алуды қаржыландыруға Бас негіздемелік келісім жасасты. Қол қойылған қосымша келісім шеңберінде 2013 жылы жалпы сомасы 97.104 мың еуроға (19.623.000 мың теңге) қарыз қаражаты игерілді ("COFACE" сыйлықақысын есепке ала отырып), мұнда тікелей қаражат Alstom Transport SA аударылды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарыздары
2013 жыл
2013 жылдың қаңтарында 50 жыл облигацияларды айналымы мерзімімен және жылдық 0,01% мөлшеріндегі купондық сыйақымен 255.000.000 мың теңге жалпы сомаға бір облигация үшін 1.000 теңге номиналдық құны бар 255.000.000 купондық облигацияны орналастырды. Барлық облигацияларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сатып алды. Осы облигациялар бастапқыда облигацияларды шығару күніне арналған Қор үшін қолданылатын нарықтық пайыздық ставкаларды пайдаланумен есептелген әділ құн бойынша көрсетілген және соның салдарынан амортизацияланған құн бойынша ескеріледі. Облигациялардың номиналды құны және олардың әділ құны арасындағы айырмашылық 249.828.000 мың теңге мөлшерінде капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте танылған.
2012 жыл

В 2013 году КазМунайГаз - Переработка и Маркетинг, дочерняя организация НК КМГ, заключила договор с банком Natixis, Париж, о предоставлении возобновляемой кредитной линии в размере 100 миллионов долларов США. Целевым назначением кредитной линии является финансирование закупа нефти для АО "Павлодарский Нефтеперерабатывающий Химический Завод". В 2013 году Группа получила сумму 30.690.000 тысяч тенге.
26 ноября 2012 года, АО "Локомотив", дочерняя организация НК КТЖ, заключило Кредитное соглашение с Экспортно-Импортным банком США на приобретение 196 единиц локомотивов серии Evolution на сумму 424.857 тысяч долларов США, сроком на 10 лет под ставку вознаграждения CIRR (в долларах США). По состоянию на 31 декабря 2013 года часть основного долга была погашена в сумме 40.830 миллионов долларов США.
31 мая 2012 года АО "Локомотив", дочерняя организация НК КТЖ, заключило Генеральное рамочное соглашение с АО "ДБ "HSBC Казахстан" совместно с "HSBC Bank Рlc" и "HSBC Франция" при поддержке экспортно–кредитного агентства "COFACE" на финансирование приобретения 200 грузовых и 95 пассажирских электровозов на общую сумму 880.877 тысяч евро сроком на 10 лет. В рамках подписанного дополнительного соглашения в 2013 году были освоены заемные средства на общую сумму 97.104 тысячи евро (19.623.000 тысяч тенге) (с учетом премии "COFACE"), где средства напрямую были перечислены в Alstom Transport SA.
Займы Правительства Республики Казахстан
2013 год
В январе 2013 года Фонд разместил 255.000.000 купонных облигаций, номинальной стоимостью 1.000 тенге за облигацию на общую сумму 255.000 миллионов тенге со сроком обращения облигаций 50 лет и купонным вознаграждением в размере 0,01% годовых. Все облигации были выкуплены Национальным Банком Республики Казахстан за счет средств Национального Фонда Республики Казахстан на праве доверительного управления. Данные облигации были первоначально отражены по справедливой стоимости, рассчитанной с использованием рыночных процентных ставок, применимых для Фонда на дату выпуска облигаций и впоследствии учитываются по амортизированной стоимости. Разница между номинальной стоимостью облигаций, и их справедливой стоимостью в размере 249.828.000 тысяч тенге была признана в консолидированном отчете об изменениях в капитале.
2012 год

2012 жылы ҚР Ұлттық банкі сатып алған Қордың облигациялар шығарылымы проспектілеріне өзгерістер мен толықтырулар тіркелді. Осы өзгерістерге сәйкес осы облигациялар бойынша айналым мерзімі 2062 жылға дейін ұзартылды және сыйақы ставкасы 0,01%-ға дейін төмендетілді. Проспектідегі өзгерістер облигацияларды орналастырудың бастапқы жағдайларындағы елеулі өзгерістерге және тиісінше бастапқы міндеттеменің танылуын тоқтатуға және БЕХС 39 сәйкес жаңа міндеттемені тануға алып келді. Жаңа міндеттеменің әділ құны және өзгерістер енгізу күніндегі бастапқы міндеттеменің теңгерімдік құны арасындағы 304.650.000 мың теңге мөлшеріндегі айырмашылық капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте танылған.
2012 жылы Қор жалпы сомасы 73.000.000 мың теңге және тиісінше 70.196.000 мың теңгеге бір облигация үшін номиналдық құны 1000 теңге болатын 73.000.000 және 70.196.000 купондық облигацияны орналастырды. Облигациялардың айналым мерзімі 50 жылды және 12 жылды құрайды, жылдық 0,01% және жылдық 4% мөлшеріндегі купондық сыйақы, төлемдер жиілігі – жылына екі рет. Барлық облигацияларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сатып алды. Осы облигациялар алдымен облигацияларды шығару күнінде Қор үшін қолданылатын нарықтық пайыздық ставкаларды пайдалана отырып есептелген әділ құн бойынша көрсетілген және соның салдарынан амортизацияланған құн бойынша ескерілген. Қарыздардың номиналды құны және олардың әділ құны арасындағы 82.646.000 мың теңге мөлшеріндегі айырмашылық капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте танылған.

В 2012 году были зарегистрированы изменения и дополнения в проспекты выпуск облигаций Фонда, выкупленным Национальным Банком Республики Казахстан. В соответствии с данными изменениями сроки обращения по данным облигациям были продлены до 2062 года и ставки вознаграждения были снижены до 0,01%. Изменения в проспекте привели к значительным изменениям в первоначальных условиях размещения облигаций, и, соответственно, к прекращению признания первоначального обязательства и признанию нового обязательства в соответствии с МСБУ 39. Разница между справедливой стоимостью нового обязательства и балансовой стоимостью первоначального обязательства на дату внесения изменений, в размере 304.650.000 тысяч тенге, была признана в консолидированном отчете об изменениях в капитале.
В 2012 году Фонд разместил 73.000.000 и 70.196.000 купонных облигаций, номинальной стоимостью 1.000 тенге за облигацию на общую сумму 73.000.000 тысяч тенге и 70.196.000 тысяч тенге, соответственно. Срок обращения облигаций составляет 50 лет и 12 лет, купонное вознаграждение в размере 0,01% годовых и 4% годовых, частота выплат - два раза в год. Все облигации были выкуплены Национальным Банком Республики Казахстан. Данные облигации были первоначально отражены по справедливой стоимости, рассчитанной с использованием рыночных процентных ставок, применимых для Фонда на даты выпуска облигаций и впоследствии учитываются по амортизированной стоимости. Разница между номинальной стоимостью займов и их справедливой стоимостью в размере 82.646.000 тысяч тенге была признана в консолидированном отчете об изменениях в капитале.

"2012-2014 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2011 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, 2012 жылы 13 тамызда және 2012 жылы 22 қарашада Қор Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінен қарыз алды. Қарыздардың жалпы сомасы 0,15%-дан 0,5%-ға дейін номиналдық пайыздық ставкалары бар 15.285.000 мың теңгені құрайды. Қарыздар 10 жылдан 25 жылға дейінгі мерзімге алынды.
Бастапқы тану кезінде осы қарыздар сыйақының тиісті нарықтық ставкасын пайдаланумен 8.314.000 мың теңгені құрайтын әділ құн бойынша бағаланды және соның салдарынан амортизацияланған құн арқылы ескеріледі. Қарыздардың номиналды құны және олардың әділ құны арасындағы 6.971.000 мың теңге мөлшеріндегі айырмашылық капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте танылған. 2013 жылғы 31 желтоқсанда қарыздар бойынша тиімді пайыз ставкалары жылына 5,5%-дан 6,62% дейінгіні құрайды (2012: жылына 0,33%-дан 7,21%-ға дейін).
Өзге қаржылық міндеттемелер
Мың теңгемен

В соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2012-2014 годы" от 24 ноября 2011 года 13 августа 2012 года и 22 ноября 2012 года Фонд получил займы от Министерства финансов Республики Казахстан. Общая сумма займов составляет 15.285.000 тысяч тенге с номинальными процентными ставками от 0,15% до 0,5%. Займы были получены на срок от 10 до 25 лет.
При первоначальном признании данные займы были оценены по справедливой стоимости, составляющей 8.314.000 тысяч тенге, с использованием соответствующей рыночной ставки вознаграждения и впоследствии учитываются по амортизированной стоимости. Разница между номинальной стоимостью займов и их справедливой стоимостью в размере 6.971.000 тысяч тенге была признана в консолидированном отчете об изменениях в капитале. На 31 декабря 2013 года эффективные процентные ставки по займам составляют от 5,5% до 6,62% в год (2012: от 0,33% до 7,21% в год).
Прочие финансовые обязательства
В тысячах тенге

2013
2012
Клиенттердің қаражаты
241.915.000
742.721.000
Қаржылық жалдау бойынша міндеттемелер
88.680.000
43.738.000
330.595.000
786.459.000
12 ай ішінде өтеуге тиіс соманы шегерілгенде
(244.461.000)
(644.483.000)
12 айдан кейін өтелуге тиіс сомалар
86.134.000
141.976.000
Клиенттердің қаражаты
31 желтоқсанда клиенттердің қаражаты мыналарды қамтыды:
Мың теңгемен
2013
2012
Мыналарды қоса алғанда, мерзімді салымдар
185.254.000
533.946.000
Заңды тұлғалар
37.413.000
82.337.000
Жеке тұлғалар
147.841.000
442.539.000
Мемлекеттік ұйымдар
-
9.070.000
Мыналарды қоса алғанда, ағымдағы шоттар
53.848.000
196.271.000
Заңды тұлғалар
24.407.000
105.442.000
Жеке тұлғалар
29.441.000
78.290.000
Мемлекеттік ұйымдар
-
12.539.000
Кепілдіктер және мыналарды қоса алғанда, шектеулі талаптары бар өзге салымдар
2.813.000
12.504.000
Заңды тұлғалар
1.259.000
6.699.000
Жеке тұлғалар
1.554.000
5.466.000
Мемлекеттік ұйымдар
-
339.000
Клиенттердің қаражаты
241.915.000
742.721.000
Қаржылық жалдау бойынша міндеттемелер
Топ негізгі құралдардың бірқатар объектілері, оның ішінде басымы әуе кемелері, телекоммуникациялық жабдық және жылжымалы темір жол құрамы бойынша қаржылық жалдау шарттарын жасады.
2013 және 2012 жылдары Топтың еншілес ұйымы "Эйр Астана" АҚ тіркелген пайыздық ставкамен қаржылық жалдау шарты бойынша 6 (алты) және тиісінше 4 (төрт) әуе кемесін сатып алды. Әрбір әуе кемесі бойынша жалдау мерзімі 12 (он екі) жыл. "Эйр Астана" АҚ-да жалдау мерзімінің соңында номинал баға бойынша әрбір әуе кемесін сатып алу мүмкіндігі бар. 6 (алты) жаңа Airbus қатысты лизинг берушіге қаржы институттары берген қарыздар Еуропалық Экспорттық-Кредит агенттіктерінің кепілдігімен қамтамасыз етілген, ал 2 (екі) Boeing – 767, олар 2013 жылдың қыркүйегі мен қазанында жеткізілген, US Export Import Bank кепілдігінде тұр. Қаржылық жалдау бойынша "Эйр Астана" АҚ міндеттемесі теңгерімдік құны 78.322.000 мың теңге (2012: 27.397.000 мың теңге) жалданған активтерге жалға берушінің құқығымен қамтамасыз етілген.
2013 жылғы 31 желтоқсанда пайыз сомасының есебі 3,09%-дан 19,7%-ға дейін (2012: 3,02%-дан 17,28%-ға дейін) тиімді пайыз ставкаларына негізделеді.
31 желтоқсанда таза ең төменгі жалдау төлемдерімен бірге қаржылық жалдау бойынша болашақ ең төменгі жалдау төлемдері былайша берілген:
2013
Мың теңгемен
Ең төменгі жалдау төлемдері
Ең төменгі жалдау төлемдерінің ағымдағы құны
Бір жыл ішінде
17.881.000
13.698.000
2 жылдан 5 жылды қоса алғанда
45.798.000
37.027.000
Бес жылдан жоғары
43.889.000
37.955.000
Минус: қаржылық кірісті білдіретін сома

2013
2012
Средства клиентов
241.915.000
742.721.000
Обязательства по финансовой аренде
88.680.000
43.738.000
330.595.000
786.459.000
За вычетом суммы, подлежащей погашению в течение 12 месяцев
(244.461.000)
(644.483.000)
Суммы, подлежащие погашению после 12 месяцев
86.134.000
141.976.000
Средства клиентов
На 31 декабря средства клиентов включали следующее:
В тысячах тенге
2013
2012
Срочные вклады, включая
185.254.000
533.946.000
Юридические лица
37.413.000
82.337.000
Физические лица
147.841.000
442.539.000
Государственные организации
-
9.070.000
Текущие счета, включая
53.848.000
196.271.000
Юридические лица
24.407.000
105.442.000
Физические лица
29.441.000
78.290.000
Государственные организации
-
12.539.000
Гарантии и прочие вклады с ограничительными условиями, включая
2.813.000
12.504.000
Юридические лица
1.259.000
6.699.000
Физические лица
1.554.000
5.466.000
Государственные организации
-
339.000
Средства клиентов
241.915.000
742.721.000
Обязательства по финансовой аренде
Группа заключила договоры финансовой аренды по ряду объектов основных средств, преимущественно воздушных суден, телекоммуникационного и железнодорожного оборудования.
В 2013 и 2012 году АО "Эйр Астана", дочерняя организация Группы, приобрела 6 (шесть) и 4 (четыре) воздушных судна, соответственно, по договору финансовой аренды с фиксированной процентной ставкой. Срок аренды по каждому воздушному судну составляет 12 (двенадцать) лет. У АО "Эйр Астана" имеется возможность покупки каждого воздушного судна по номинальной цене в конце срока аренды. Займы, выданные финансовыми институтами лизингодателю в отношении 6 (шести) новых Airbus, обеспечены гарантией Европейских Экспортно-Кредитных Агентств, а 2 (два) Boeing – 767, которые были поставлены в сентябре и октябре 2013, находятся под гарантией US Export Import Bank. Обязательства АО "Эйр Астана" по финансовой аренде обеспечены правом арендодателя на арендованные активы с балансовой стоимостью 78.322.000 тысяч тенге (2012: 27.397.000 тысяч тенге).
На 31 декабря 2013 года расчет суммы процентов основывается на эффективных ставках процента от 3,09% до 19,7% (2012: от 3,02% до 17,28%).
На 31 декабря будущие минимальные арендные платежи по финансовой аренде, вместе с текущей стоимостью чистых минимальных арендных платежей, представлены следующим образом:
2013
В тысячах тенге
Минимальные арендные платежи
Текущая стоимость минимальных арендных платежей
В течение одного года
17.881.000
13.698.000
От 2 до 5 лет включительно
45.798.000
37.027.000
Свыше пяти лет
43.889.000
37.955.000
Минус: суммы, представляющие финансовый доход

1.216.000
3.489.000
8.749.000
804.000
109.944.000
124.202.000
Ұзақ мерзімді бөлік
68.367.000
31.319.000
-
2.307.000
34.319.000
136.312.000
2012 жылғы 31 желтоқғанға резерв
69.583.000
34.808.000
8.749.000
3.111.000
144.263.000
260.514.000
Ағымдағы бөлік
1.161.000
3.792.000
12.203.000
31.000
123.524.000
140.711.000
Ұзақ мерзімді бөлік
70.272.000
32.252.000
?
24.000
34.698.000
137.246.000
2013 жылғы 31 желтоқғанға резерв
71.433.000
36.044.000
12.203.000
55.000
158.222.000
277.957.000
Өзге де резервтер құрамында әлеуметтік объектілерді салуға міндеттемелерден резервтер
2013 жылғы 31 желтоқсанға өзге де резервтер Үкіметтің тапсырмасы бойынша әлеуметтік объектілерді салу бойынша еншілес ұйымдардың резервтерін қамтиды. ҚМГ ҰК осы міндеттемеге 55.361.000 мың теңге
(2012: 31.810.000 мың теңге) мөлшерінде Астана қаласында Қазақстан тарих мұражайын салуға резервті және 9.844.000 мың теңге (2012: 6.411.000 мың теңге) мөлшерінде Мәскеу қаласында "Көрме орталығы" объектісін жаңғыртуға резервті, 13.321.000 мың теңге (2012 жылы: нөл) мөлшерінде гольф салуға резервті қамтыды.
Сондай-ақ ҚТЖ ҰК 2012 жылы Астана қаласында көп функционалды мұз айдыны сарайын салу бойынша өзгертілмейтін міндеттемелерді қабылдады. Басшылық осы міндеттеменің құнын 25.006.000 мың теңге сомаға құрылысқа тиісті шарттың тең құнына есептеді. Құрылысты аяқтау 2015 жылғы маусымға жоспарланып отыр.
2013 жылғы маусымда 22.801.000 мың теңге сомаға Астана қаласында Оқушылар шығармашылығы сарайын салу аяқталды.
Өзге де қысқа мерзімді міндеттемелер
31 желтоқсанға өзге де қысқа мерзімді міндеттемелер мынаны қамтыды:
Мың теңгемен
2013
2012
Алынған аванстар және алдағы кезеңдердегі кірістер
123.260.000
111.849.000
"Солтүстік Каспий жобасында" қосымша үлес сатып алуға төлеуге
107.444.000
113.183.000
Төлеуге өзге де салықтар
128.470.000
135.782.000
Қызметкерлерге төлемдер бойынша міндеттемелер
4.578.000
4.039.000
Төлеуге дивидендтер
18.057.000
3.761.000
Өзге де бағалау міндеттемелері
5.508.000
63.592.000
Өзгелер
53.042.000
71.222.000
440.359.000
503.428.000
Өзге де бағалау міндеттемелері
Өзге де бағалау міндеттемелеріне өзгерістер, негізінен, 46.676 миллион теңге сомаға "Beijing Sino-Kaz Uranium Resources Investment Company Limited" алдындағы ҚАӨ ҰАК міндеттемелерін азайтуға байланысты. Толық ақпарат 6-ескертпеде ашып көрсетілген.
2013 және 2012 жылдары 31 желтоқсанға өзге де ағымдағы міндеттемелер бойынша сыйақы есептелген жоқ.
Өзге де ұзақ мерзімді міндеттемелер
2013 жылғы 31 желтоқсандағы өзге де ұзақ мерзімді міндеттемелер өзінде мыналарды қамтыды:
Солтүстік-Каспий жобасына қатысу үлесін сатып алғаны үшін кредиторлық берешек

1.216.000
3.489.000
8.749.000
804.000
109.944.000
124.202.000
Долгосрочная часть
68.367.000
31.319.000
-
2.307.000
34.319.000
136.312.000
Резерв на 31 декабря 2012 года
69.583.000
34.808.000
8.749.000
3.111.000
144.263.000
260.514.000
Текущая часть
1.161.000
3.792.000
12.203.000
31.000
123.524.000
140.711.000
Долгосрочная часть
70.272.000
32.252.000
-
24.000
34.698.000
137.246.000
Резерв на 31 декабря 2013 года
71.433.000
36.044.000
12.203.000
55.000
158.222.000
277.957.000
Резервы под обязательства на строительство социальных объектов в составе Прочих резервов
На 31 декабря 2013 года прочие резервы включают резервы дочерних организаций по строительству социальных объектов по поручению Правительства. НК КМГ включила в данное обязательство резерв на строительство Музея Истории Казахстана в г. Астана в размере 55.361.000 тысяч тенге (2012: 31.810.000 тысяч тенге) и резерв на реконструкцию объекта "Выставочный Центр" в г. Москва в размере 9.844.000 тысяч тенге (2012: 6.411.000 тысяч тенге), резерв на строительство гольф клуба в размере 13.321.000 тысяч тенге (в 2012 году: ноль).
Также, НК КТЖ в 2012 году приняла на себя неотменяемые обязательства по строительству многофункционального ледового дворца в г. Астана. Руководство определило стоимость данного обязательства равной стоимости соответствующего договора на строительство на сумму 25.006.000 тысяч тенге. Завершение строительства планируется в июне 2015 года.
В июне 2013 было завершено строительство Дворца творчества школьников в г. Астана на сумму 22.801.000 тысяч тенге.
Прочие краткосрочные обязательства
На 31 декабря прочие краткосрочные обязательства включали:
В тысячах тенге
2013
2012
Авансы полученные и доходы будущих периодов
123.260.000
111.849.000
К уплате за приобретение дополнительной доли в
"Северо-Каспийском Проекте"
107.444.000
113.183.000
Прочие налоги к уплате
128.470.000
135.782.000
Обязательства по выплатам работникам
4.578.000
4.039.000
Дивиденды к выплате
18.057.000
3.761.000
Прочие оценочные обязательства
5.508.000
63.592.000
Прочее
53.042.000
71.222.000
440.359.000
503.428.000
Прочие оценочные обязательства
Изменения в прочих оценочных обязательствах в основном связаны с уменьшением обязательств НАК КАП перед "Beijing Sino-Kaz Uranium Resources Investment Company Limited" на сумму 46.676 миллионов тенге. Подробная информация раскрыта в Примечании 6.
На 31 декабря 2013 и 2012 годов вознаграждение по прочим текущим обязательствам не начислялось.
Прочие долгосрочные обязательства
На 31 декабря 2013 года прочие долгосрочные обязательства включали в себя следующее:
Кредиторская задолженность за приобретение доли участия в Северо-Каспийском проекте

2008 жылы 31 қазанда Солтүстік-Каспий жобасына (бұдан әрі – "СКЖ") барлық қатысушылар келісімге қол қойды, оған сәйкес "ҚМГ Қашаған Б.В."-дан басқа, жобаға қатысушылардың барлығы, осылайша "ҚМГ Қашаған Б.В."-нің СКЖ-дегі үлесін пропорционалды негізде 2008 жылдың 1 қаңтарынан бастап 8,33%-дан 16,81%-ға дейін ретроспективті ұлғайту үшін жобадағы өз үлестерінің бір бөлігін ішінара беруге келісті. Сатып алу бағасы 1.780.000 мың АҚШ доллары мөлшеріндегі (263.000.000 мың теңге) тіркелген соманы және жыл сайын негізгі борыштың сомасына капиталдандырылатын LIBOR плюс 3 пайыз мөлшеріндегі жылдық сыйақыны қамтиды. Осы берешек 8,48% мөлшерінде ҚМГ Қашаған Б.В.-дан қосымша сатып алынған үлеспен қамтамасыз етілген. 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша осы берешектің амортизациялық құны 322.330.000 мың теңгені (2012 жылы: 339.550.000 мың теңгені) құрады, оның 107.444.000 мың теңге сомасы өзге де ағымдағы міндеттемелер құрамына жатқызылды (2012 жылы: 113.183.000 мың теңге).
Қызметкерлерге сыйақы бойынша міндеттемелер
Топ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнама талаптарына сәйкес әлеуметтік салық төлейді. Әлеуметтік салық және жалақы бойынша шығыстар олар туындаған сәттегі шығыстарға жатқызылады.
Бұдан басқа, Топ қызметкерлердің жинақтаушы зейнетақы қорларына қызметкерлердің жарнасы ретінде төленетін қызметкерлердің жалақысынан 10% ұстап қалады. Осындай шығыстар олар орын алған кезеңде көрсетіледі.
Белгіленген төлемдері бар зейнетақы жоспары
Осы жоспар бойынша қызметкерлерге төлемдер бойынша міндеттемелер Топтың кейбір еншілес ұйымдарының ("ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" АҚ, "Казақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" АҚ, "Қазақтелеком" АҚ, "Самұрық-Энерго" АҚ, "Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" АҚ, "Қазақстан Инжиниринг" ұлттық компаниясы" АҚ және "Қазпочта" АҚ) және кәсіподақтар тұлғасында осы еншілес ұйымдардың қызметкерлері арасында жасалған ұжымдық шарттарға сәйкес төлеуге жатқызылады.
31 желтоқсанға Топтың белгіленген төлемдері бар зейнетақы жоспары бойынша жалпы міндеттемелері мыналарды қамтыды:
Мың теңгемен

31 октября 2008 года все участники Северо-Каспийского проекта (далее – "СКП") подписали соглашение, согласно которому все участники проекта, за исключением "КМГ Кашаган Б.В.", согласились частично передать часть своих долей в проекте, на пропорциональной основе, таким образом, чтобы увеличить долю "КМГ Кашаган Б.В." в СКП с 8,33% до 16,81% ретроспективно с 1 января 2008 года. Цена приобретения включает фиксированную сумму в размере 1.780.000 тысяч долларов США (263.000.000 тысяч тенге) и годовое вознаграждение в размере LIBOR плюс 3 процента, который ежегодно капитализируется в сумму основного долга. Данная задолженность обеспечена дополнительной приобретенной долей КМГ Кашаган Б.В. в размере 8,48%. По состоянию на 31 декабря 2013 года амортизированная стоимость этой задолженности составляла 322.330.000 тысяч тенге (2012 год: 339.550.000 тысяч тенге), сумма 107.444.000 тысяч тенге из которых отнесена в состав прочих текущих обязательств (2012 год: 113.183.000 тысяч тенге).
Обязательства по вознаграждениям работникам
Группа выплачивает социальный налог в соответствии с действующими законодательными требованиями Республики Казахстан. Расходы по социальному налогу и зарплате относятся на расходы в момент их возникновения.
Кроме того, Группа удерживает до 10% от зарплаты работников, выплачиваемые в качестве взносов работников в накопительные пенсионные фонды. Такие расходы отражаются в том периоде, в котором они имели место.
Пенсионный план с установленными выплатами
Обязательства по выплатам работникам по данному плану подлежат оплате в соответствии с коллективными договорами, заключенными между некоторыми дочерними организациями Группы (АО "Национальная Компания "КазМунайГаз", АО "Национальная Компания "Казақстан Темір Жолы", АО "Казахтелеком", АО "Самрук-Энерго", АО "Национальная Атомная Компания "Казатомпром", АО "Национальная Компания "Казахстан Инжиниринг" и АО "Казпочта") и работниками этих дочерних организаций, в лице их профессиональных союзов.
На 31 декабря общие обязательства Группы по пенсионному плану с установленными выплатами включали:
В тысячах тенге

2013
2012
Белгіленген төлем мөлшерлері бар зейнетақы жоспары бойынша міндеттемелердің ағымдағы құны
60.295.000
49.979.000
Өтеу мерзімі жыл ішінде болатын міндеттеме
(4.578.000)
(4.039.000)
Өтеу мерзімі бір жылдан кейін болатын міндеттеме
55.717.000
45.940.000
31 желтоқсанға төлемдердің және тіркелген төлемдердің белгіленген мөлшерлері бар зейнетақы жоспары бойынша міндеттемелердің ағымдағы құнын салыстыру былайша берілген:
Мың теңгемен
2013
2012
Міндеттемелердің жыл басындағы жалпы сомасы
49.979.000
41.539.000
Ағымдағы қызметтердің құны
5.908.000
3.390.000
Бұрынғы қызметтердің құны
(2.455.000)
1.324.000
Сыйақы шығындары
3.888.000
3.316.000
Жыл ішінде жүргізілген төлемдер
(4.667.000)
(4.504.000)
Бұрынғы қызметтердің танылмаған құны
6.736.000
645.000
Жыл ішінде танылған актуарлық залал
906.000
4.283.000
Тоқтатылған қызмет
?
(14.000)
Міндеттемелердің жыл аяғындағы жалпы сомасы
60.295.000
49.979.000
2013 және 2012 жылдардың 31 желтоқсанында аяқталған жыл ішінде танылған бұрынғы қызметтер құны, негізінен, әйелдерге зейнетақы жасының кезең-кезеңімен ұлғаюына қатысты зейнетақы заңнамасына өзгерістерге, сондай-ақ ұжымдық шарттардағы өзгерістерге байланысты.
14.983.000 мың теңге мөлшеріндегі қызметтердің ағымдағы құнын, сыйақы құнын, бұрынғы қызметтердің құнын, бұрынғы қызметтердің танылмаған құнын және актуарлық залалды қамтитын қызметтердің жалпы құны 2013 жылғы жалақы бойынша шығындар құрамында пайдалар мен шығындар туралы шоғырландырылған есепте ескерілді (2012: 12.958.000 мың теңге).
Топтың міндеттемелерінің есептері өлім-жітім деңгейі бойынша жарияланған статистикалық деректер, сондай-ақ Топ қызметкерлерінің саны, жасы, жынысы мен өтілі бойынша нақты деректер негізінде дайындалды. Есепті күнгі барлық жоспарлар үшін орта өлшемді мән ретінде есептелген өзге де негізгі жол берулер төменде келтірілген:
2013
2012
Дисконт ставкасы
6,61%
7,24%
Болашақтағы қаржылық көмектің күтілетін жылдық өсімі
5,81%
5,52%
Болашақтағы ең төменгі жалақының күтілетін жылдық өсімі
5,31%
6,73%
Болашақта теміржол билеттері құнының күтілетін жылдық өсуі
7,7%
6,43%
Белгіленген төлемдері бар зейнетақы жоспары қаржыландырылмайтын болып табылады.
Капитал
Акциялардың шығарылымы
2013 және 2012 жылдар ішінде Қор былайша акциялардың эмиссиясын жүзеге асырды:
Акцияларды төлеу
Шығаруға рұқсат етілген және шығарылған акциялардың саны
Акциялардың номинал құны,
теңгемен
Жарғылық капитал,
мың теңгемен
2011 жылғы 31 желтоқсанға
3.480.637.455
4.050.383.000
Ақша қаражатымен жарналар
120.000
100.000
12.000.000
Мүлікпен жарналар
350.282
100.000; 93.549; 90.092; 80.000; 72.800; 23.156

2013
2012
Текущая стоимость обязательств по пенсионному плану с установленными размерами выплат
60.295.000
49.979.000
Обязательство, срок погашения которого наступает в течение года
(4.578.000)
(4.039.000)
Обязательство, срок погашения которого наступает после года
55.717.000
45.940.000
На 31 декабря сверка текущей стоимости обязательств по пенсионному плану с установленными размерами выплат и фиксированных выплат представлена следующим образом:
В тысячах тенге
2013
2012
Общая сумма обязательств на начало года
49.979.000
41.539.000
Стоимость текущих услуг
5.908.000
3.390.000
Стоимость прошлых услуг
(2.455.000)
1.324.000
Затраты на вознаграждение
3.888.000
3.316.000
Выплаты, произведенные за год
(4.667.000)
(4.504.000)
Непризнанная стоимость прошлых услуг
6.736.000
645.000
Актуарный убыток, признанный за год
906.000
4.283.000
Прекращенная деятельность
-
(14.000)
Общая сумма обязательств на конец года
60.295.000
49.979.000
Стоимость прошлых услуг, признанная за годы, закончившиеся 31 декабря 2013 и 2012 годов, в основном, связана с изменениями пенсионного законодательства в отношении поэтапного увеличения пенсионного возраста для женщин, а также изменениями в коллективных договорах.
Общая стоимость услуг, включающая текущую стоимость, стоимость вознаграждения, стоимость прошлых услуг, непризнанную стоимость прошлых услуг и актуарный убыток, в размере 14.983.000 тысяч тенге была учтена в консолидированном отчете о прибылях и убытках в составе расходов по заработной плате в 2013 году (2012: 12.958.000 тысяч тенге).
Расчеты обязательств Группы были подготовлены на основе публикуемых статистических данных по уровню смертности, а также фактических данных Группы по количеству, возрасту, полу и стажу работников. Прочие основные допущения на отчетную дату, рассчитанные как средневзвешенные значения для всех планов, представлены ниже:
2013
2012
Ставка дисконта
6,61%
7,24%
Ожидаемый годовой прирост финансовой помощи в будущем
5,81%
5,52%
Ожидаемый годовой прирост минимальной заработной платы в будущем
5,31%
6,73%
Ожидаемый годовой прирост стоимости железнодорожных билетов в будущем
7,7%
6,43%
Пенсионный план с установленными выплатами является нефинансируемым.
Капитал
Выпуск акций
В течение 2013 и 2012 годов, Фонд осуществил эмиссию акций следующим образом:
Оплата акций
Количество разрешенных к выпуску и выпущенных акций
Номинальная стоимость акции, в тенге
Уставный капитал, в тысячах тенге
На 31 декабря 2011 года
3.480.637.455
4.050.383.000
Взносы денежными средствами
120.000
100.000
12.000.000
Взносы имуществом
350.282
100.000; 93.549; 90.092; 80.000; 72.800; 23.156

2013 жылғы 31 желтоқсанға 3.481.602.341 акция толығымен төленді (2012: 3.481.526.139 акция).
2013
"2013-2015 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 23 қарашадағы Заңына сәйкес Акционер Қордың жарғылық капиталына 39.320 миллион теңге мөлшеріндегі ақша қаражатымен жарнаны жүзеге асырды. Осы қаражат Қордың еншілес ұйымдары жүзеге асыратын жобаларды қаржыландыруға арналған.

На 31 декабря 2013 года 3.481.602.341 акция была полностью оплачена (2012: 3.481.526.139 акций).
2013
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2013-2015 годы" от 23 ноября 2012 года Акционер осуществил взнос в уставный капитал Фонда денежными средствами в размере 39.320.000 тысяч тенге. Данные средства предназначены для финансирования проектов, осуществляемых дочерними организациями Фонда.

2013 жылы Үкіметтің 2010 жылғы 14 қыркүйектегі № 939 қаулысына сәйкес Акционер Қордың жарғылық капиталына жалпы сомасы 9.808.000 мың теңге болатын мүлікпен жарнаны жүзеге асырды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 4 желтоқсандағы № 1538 қаулысына сәйкес 2013 жылғы 26 шілдеде Қорға "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" АҚ акцияларының мемлекеттік пакеті берілді. "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" АҚ акцияларының пакетін беру жалпы бақылаудағы кәсіпорындарды біріктіруді білдіретіндіктен, осы шоғырландырылған қаржылық есептілік деректері алдыңғы компанияны есепке алу әдісін пайдалана отырып дайындалды. Тиісінше, осы шоғырландырылған қаржылық есептілік осылайша, егер "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" АҚ акцияларын беру ұсынылған кезеңнен неғұрлым ерте күнде болған ретінде берілсе, нәтижесі ретінде салыстырмалы ақпарат қайта есептелді. Осы шоғырландырылған қаржылық есептілікке енгізілген таза активтердің теңгерімдік құны бөлінбеген пайданы түзету ретінде ескерілді, соның салдарынан Қордың акцияларын шығару кезінде жарғылық капиталға 26.234.000 мың теңге сомасында аударды.
2012

В 2013 году в соответствии с Постановлением Правительства № 939 от 14 сентября 2010 года Акционер осуществил взнос в уставный капитал Фонда имуществом на общую сумму 9.808.000 тысяч тенге.
В соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан № 1538 от 4 декабря 2012 года, 26 июля 2013 года Фонду был передан государственный пакет акций АО "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт". Поскольку передача пакета акций АО "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт" представляет собой объединение предприятий под общим контролем, данные консолидированные формы финансовой отчетности были подготовлены с использованием метода учета компании-предшественника. Соответственно, данные консолидированные формы финансовой отчетности представлены таким образом, как если бы передача акций АО "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт" произошла на дату наиболее раннего представленного периода, и, как результат, сравнительная информация была пересчитана. Балансовая стоимость внесенных чистых активов в данных консолидированных формах финансовой отчетности была учтена как корректировка нераспределенной прибыли, которая впоследствии, при выпуске акций Фонда, была перенесена в уставный капитал в сумме 26.234.000 тысяч тенге.
2012

2012 жылы 19 сәуірде Қорға алған күні оның әділ құны 4.110.000 мың теңгені құраған "Арқагаз" АҚ акцияларының мемлекеттік пакеті берілді.
2012 жылғы 28 маусымда Қорға алу күнінде 300.070.000 мың теңге 5-ескертпе) әділ құнмен жарғылық капиталға жарна нысанында ӨБТКҮБК-дегі қатысу үлесінің 100%-ы берілді.
2012 жылы 20 желтоқсанда Қазақстан Республикасының Үкіметі Қорға ШҚ ӨЭК 100% үлесінің мемлекеттік пакеті берілді, оны беру күніндегі әділ құны 7.723.000 мың теңгені құрады. ШҚ ӨЭК активтері мен міндеттемелері ШҚ ӨЭК қаржылық есептілігіндегі теңгерімдік құн бойынша осы шоғырландырылған қаржылық есептілікте ескерілген. Таза активтердің теңгерімдік құны және шығарылған жарғылық капиталдың сомасы арасындағы 4.149.000 мың теңге мөлшеріндегі айырмашылық капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есептің құрамында бөлінбеген пайданы азайту ретінде көрсетілген (5-ескертпе).
19 апреля 2012 года Фонду передан государственный пакет акций АО "Аркагаз" справедливая стоимость которого на дату получения составила 4.110.000 мың теңге.
Үкіметтің қарыздары бойынша және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сатып алған облигациялар бойынша дисконт
2013
2013 жылғы қаңтарда Қор сыйақының нарықтық ставкасы бойынша купондық облигацияны орналастырды, оларды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінен сатып алды және Үкіметтен нарықтағыдан төмен ставка бойынша қарыз алды. Осы міндеттемелерді бастапқы тану кезіндегі 249.828.000 мың теңге сомасындағы дисконт капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте біржолғы кіріс ретінде көрсетілді.
2012
2012 жылы Қор нарықтағыдан төмен сыйақы ставкалары бойынша купондық облигацияларды орналастырды. Осы міндеттемелерді тану кезіндегі 89.617.000 мың теңге сомасындағы дисконт капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте көрсетілді.
2012 жылы Қор орналастырған және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі сатып алған облигациялар бойынша проспектілерге өзгерістер мен толықтырулар тіркелді. Осы өзгерістерге сәйкес аталған облигациялар бойынша айналым мерзімдері 2062 жылға дейін ұзартылды және сыйақы ставкасы 0,01%-ға дейін төмендетілді. Проспектідегі өзгерістер облигацияларды орналастырудың бастапқы жағдайларында елеулі өзгерістерге және тиісінше бастапқы міндеттемені тануды тоқтатуға және жаңа міндеттемені БЕХС 39 сәйкес тануға алып келді. Жаңа міндеттеменің әділ құны және бастапқы міндеттеменің теңгерімдік құны арасындағы өзгерістерді енгізу күніндегі 304.650.000 мың теңге мөлшеріндегі айырмашылық капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте танылған.
Дивидендтер
Негізгі компанияның акционеріне келетін дивидендтер

19 апреля 2012 года Фонду передан государственный пакет акций АО "Аркагаз" справедливая стоимость которого на дату получения составила 4.110.000 тысяч тенге.
28 июня 2012 года Фонду передана 100% доля участия в КУДОСРП, в форме взноса в уставный капитал, со справедливой стоимостью 300.070.000 тысяч тенге (Примечание 5) на дату получения.
20 декабря 2012 года Правительство Республики Казахстан передало Фонду государственный пакет 100% доли ВК РЭК, справедливая стоимость которого на дату передачи составила 7.723.000 тысяч тенге. Активы и обязательства ВК РЭК были учтены в данных консолидированных формах финансовой отчетности по балансовой стоимости в финансовой отчетности ВК РЭК. Разница между балансовой стоимостью полученных чистых активов и суммой выпущенного уставного капитала в размере 4.149.000 тысяч тенге отражена как уменьшение нераспределенной прибыли в составе консолидированного отчета об изменениях в капитале (Примечание 5).
Дисконт по займам от Правительства и по облигациям, выкупленным Национальным Банком Республики Казахстан
2013
В январе 2013 года Фонд разместил купонные облигации по рыночной ставке вознаграждения, которые были выкуплены Национальным Банком Республики Казахстан и получил заем от Правительства по ставке ниже рыночных Дисконт при первоначальном признании данных обязательств в сумме 249.828.000 тысяч тенге был отражен как единовременный доход в консолидированном отчете об изменениях в капитале.
2012
В 2012 году Фонд разместил купонные облигации по ставкам вознаграждения ниже рыночных. Дисконт при первоначальном признании данных обязательств в сумме 89.617.000 тысяч тенге был отражен в консолидированном отчете об изменениях в капитале.
В 2012 году были зарегистрированы изменения и дополнения в проспекты по облигациям, размещенным Фондом и выкупленным Национальным Банком Республики Казахстан. В соответствии с данными изменениями сроки обращения по данным облигациям были продлены до 2062 года и ставки вознаграждения были снижены до 0,01%. Изменения в проспекте привели к значительным изменениям в первоначальных условиях размещения облигаций, и, соответственно, к прекращению признания первоначального обязательства и признанию нового обязательства в соответствии с МСБУ 39. Разница между справедливой стоимостью нового обязательства и балансовой стоимостью первоначального обязательства на дату внесения изменений в размере 304.650.000 тысяч тенге была признана в консолидированном отчете об изменениях в капитале.
Дивиденды
Дивиденды, приходящиеся на Акционера материнской компании

2013 жылғы 16 қазанда Қор Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 5 қазандағы № 1060 қаулысына сәйкес 2012 жыл ішіндегі қаржылық нәтижелер бойынша 9.077.000 мың теңге мөлшерінде Акционерге дивидендтер төлеуді жүзеге асырды (2012 жылы: 159.113.000 мың теңге).
Бақыланбайтын қатысу үлесін ұстаушыларға келетін дивидендтер
2013 жылы Топ ҚМГ БӨ, ҚТК және ҚТО-дағы бақыланбайтын қатысу үлесінің ұстаушыларына тиісінше 40.591.000 мың теңге, 14.919.000 мың теңге және 2.885.000 мың теңге сомаға дивидендтер жариялады (2012: ҚТК және ҚМГ БӨ бақыланбайтын қатысу үлесінің ұстаушыларына тиісінше 114.312.000 мың теңге және 34.322.000 мың теңге).
2013 жылы өзге еншілес ұйымдардағы бақыланбайтын қатысу үлесінің ұстаушыларына төленген дивидендтер 2.326.000 мың теңгені құрады (2012: 1.663.000 мың теңге).
Акционермен өзге операциялар
2013 жылы сәуірде жасалған даму институттары мен қаржы ұйымдарының ("Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ, "Kazyna Capital Management" АҚ, "ҚазЭкспортГарант" экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы" АҚ, "Қазақстанның инвестициялық қоры" АҚ, "Қазақстанның Даму банкі" АҚ), "СҚФармация" ЖШС және "Досжан темір жолы" АҚ үстінен толық бақылау құқығымен сенімгерлік басқарудың шарттарға сәйкес Қор осы кәсіпорындардың үстінен бақылауды жоғалтты (6-ескертпе). Қор капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте 471.711.000 мың теңге сомаға Акционерге бөлу ретінде осы еншілес ұйымдардың танылуын тоқтатты және істен шығуын көрсетті.
2013 жылғы шілдеде "Даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару жүйесін оңтайландыру және ұлттық экономиканы дамыту жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 22 мамырдағы № 571 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 25 мамырдағы № 516 қаулысын орындау үшін Қор және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті айырбас шартына қол қойды, оған сәйкес жоғарыда сипатталған кәсіпорындардың акциялар пакеті мен қатысу үлестеріне меншік құқығы Үкімет қаулысында көрсетілген тізбеге сәйкес республикалық мүлікке айырбасқа республикалық меншікке беріледі.
2013 жылғы тамызда жоғарыда көрсетілген айырбас шартының шеңберінде Қор кейбір еншілес ұйымдарындың акциялар пакеті мен қатысу үлестерін республикалық меншікке беруді жүзеге асырды ("Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ, "Kazyna Capital Management" АҚ, "КазЭкспортГарант" экспорттық-кредиттік сақтандыру корпорациясы" АҚ, "Қазақстан инвестициялық қоры" АҚ, "СҚ-Фармация" ЖШС).

16 октября 2013 года Фонд осуществил выплату дивидендов Акционеру в размере 9.077.000 тысяч тенге по финансовым результатам за 2012 год в соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан № 1060 от 5 октября 2013 года (2012 год: 159.113.000 тысяч тенге).
Дивиденды, приходящиеся на держателей неконтрольной доли участия
В 2013 году Группа объявила дивиденды на сумму 40.591.000 тысяч тенге, 14.919.000 тысяч тенге и 2.885.000 тысяч тенге держателям неконтрольной доли участия в РД КМГ, КТК и КТО, соответственно (2012: 114.312.000 тысяч тенге и 34.322.000 тысяч тенге держателям неконтрольной доли участия КТК и РД КМГ, соответственно).
В 2013 году дивиденды, выплаченные держателям неконтрольной доли участия в прочих дочерних организациях, составили 2.326.000 тысяч тенге (2012: 1.663.000 тысяч тенге).
Прочие операции с Акционером
В соответствии с заключенными в апреле 2013 года договорами доверительного управления с правом полного контроля над институтами развития и финансовыми организациями, (АО "Фонд развития предпринимательства "Даму", АО "Kazyna Capital Management", АО "Экспортно-кредитная страховая корпорация "КазЭкспортГарант", АО "Инвестиционный Фонд Казахстана", АО "Банк Развития Казахстана"), ТОО "СКФармация" и АО "Досжан Темир Жолы", Фонд потерял контроль над данными предприятиями (Примечание 6). Фонд прекратил признание и отразил выбытие данных дочерних организаций как распределение Акционеру в сумме 471.711.000 тысяч тенге в консолидированном отчете об изменениях в капитале.
В июле 2013 года во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2013 года № 516 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан № 571 от 22 мая 2013 года "О некоторых мерах по оптимизации системы управления институтами развития и развития национальной экономики" Фонд и Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан подписали договор мены, согласно которому права собственности на пакеты акций и долю участия в выше описанных предприятиях передаются в республиканскую собственность в обмен на республиканское имущество в соответствии с перечнем, указанном в Постановлении Правительства.
В августе 2013 года в рамках вышеуказанного договора мены Фонд осуществил передачу в республиканскую собственность пакетов акций и доли участия в некоторых дочерних организациях (АО "Фонд развития предпринимательства "Даму", АО "Kazyna Capital Management", АО "Экспортно-кредитная страховая корпорация "КазЭкспортГарант", АО "Инвестиционный Фонд Казахстана", ТОО "СК-Фармация").

Сондай-ақ жоғарыда аталған айырбас шартына сәйкес "Қазгеология" ұлттық геологиялық барлау компаниясы" АҚ-дағы қатысу үлесінің заңды құқықтары Үкімет қаулысында көрсетілген тізбеге сәйкес республикалық мүлікке айырбасқа республикалық меншікке беріледі. Қор капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте 8.966.000 мың теңге сомаға Акционерге бөлу ретінде "Қазгеология" ұлттық геологиялық барлау компаниясы" АҚ таныды және істен шығуын көрсетті.
Акционерге өзге бөлулер
"Kazakhmys Plc" акцияларын беру
2013 жылғы 6 маусымда Қор оларды Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетіне беру жолымен Қордың иелігіндегі Kazakhmys Plc барлық жай акцияларын (58.876.793 акциясын) республикалық меншікке өтеусіз беруді жүзеге асырды. Қор 44.069.000 мың теңге мөлшерінде істен шығу күніндегі ағымдағы құнымен сату үшін қолда бар қаржылық актив және 67.856.000 мың теңге мөлшерінде сату үшін қолда бар қаржылық активтерді қайта бағалау бойынша байланысты жинақталған резерв ретінде бұрын ескерілген Kazakhmys Plc-ға инвестицияларды тануды тоқтатты. Осы істен шығу капиталдағы өзгерістер туралы шоғырландырылған есептегі жалпы сомасы 111.925.000 мың теңге болатын Акционерге өзге бөлу ретінде көрсетілді.
Негізгі құралдарды салу және беру
2012 жылы Топ 13.537.000 мың теңге сомада Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөніндегі министрліктің иелігіндегі мұнайды құюға Солтүстік Каспий экологиялық әсер ететін базаны беру бойынша міндеттемені (бұдан әрі – СКЭӘБ) құрды және оларды Акционерге бөлу ретінде көрсетті.
2013 жылы 27 маусымда Мұнай-газ және энергетика саласын дамыту жөніндегі ведомствоаралық комиссия Топтан СКЭӘБ қалдыру шешімін қабылдады. Осының негізінде Топ 2012 жылы танылған Акционерге бөлуге 13.537.000 мың теңге мөлшерінде түзетпе жасады.
2013 жылы Топ Мәскеу қаласындағы Көрме орталығын қайта жөндеуге арналған резервті 3.433.000 мың теңгеге (2012: 2.451.000 мың теңге) және Астана қаласында Қазақстан тарих мұражайын салуға тартылатын шығындарға қатысты резервті 23.551.000 мың теңгеге (2012: 5.179.000 мың теңге) ұлғайтты және тиісінше оларды Акционерге бөлу ретінде көрсетті.

Также, в соответствии с вышеупомянутым договором мены, юридические права на долю участия в АО "Национальная геологоразведочная компания "Казгеология" передаются в республиканскую собственность в обмен на республиканское имущество, в соответствии с перечнем, указанном в Постановлении Правительства. Фонд признал и отразил выбытие АО "Национальная геологоразведочная компания "Казгеология" как распределение Акционеру в сумме 8.966.000 тысяч тенге в консолидированном отчете об изменениях в капитале.
Прочие распределения Акционеру
Передача акций “Kazakhmys Plc”
6 июня 2013 года Фонд осуществил безвозмездную передачу всех имеющихся во владении Фонда простых акций Kazakhmys Plc (58.876.793 акции) в республиканскую собственность путем их передачи Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан. Фонд прекратил признание инвестиций в Kazakhmys Plc, ранее учитывавшихся как финансовые активы, имеющиеся в наличии для продажи, с текущей стоимостью на дату выбытия в размере 44.069.000 тысяч тенге и связанного накопленного резерва по переоценке финансовых активов, имеющихся в наличии для продажи, в размере 67.856.000 тысяч тенге. Данное выбытие было отражено как прочие распределения Акционеру на общую сумму 111.925.000 тысяч тенге в консолидированном отчете об изменениях в капитале.
Строительство и передача основных средств
В 2012 году Группа создала обязательства по передаче Северо-Каспийской экологической базы реагирования на розливы нефти (далее "СКЭБР") в ведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в сумме 13.537.000 тысяч тенге и отразила их в качестве распределения Акционеру.
27 июня 2013 года Межведомственная комиссия по развитию нефтегазовой и энергетической отраслей приняла решение оставить СКЭБР у Группы. На основании этого Группа сторнировала признанное в 2012 году распределение Акционеру в размере 13.537.000 тысяч тенге.
В 2013 году Группа увеличила резерв на реконструкцию Выставочного Центра в г. Москва на 3.433.000 тысяч тенге (2012: 2.451.000 тысяч тенге) и резерв в отношении затрат, которые будут понесены на строительство Музея Истории Казахстана в г. Астана в сумме 23.551.000 тысяч тенге (2012: 5.179.000 тысяч тенге), и соответственно, отразила их в качестве распределения Акционеру.

2012 жылы Топ Астана қаласында өзге әлеуметтік объектілерді салуға арналған резервті 28.330.000 мың теңге сомаға ұлғайтты.
Үкімет бекіткен Щучье-Бурабай курорттық аймағын дамыту жоспарына сәйкес Топ осы курорттық аймақта гольф-клуб салуға міндетті. Осы жоба құрылысының құны және өтелетін құны тиісінше 19.573.000 мың теңге және 6.252.000 мың теңге сомаға бағаланды. Құрылыстың сметалық құны мен өтелетін құн арасындағы 13.321.000 мың теңге сомасындағы айырмашылық 2013 жыл ішіндегі капиталға өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте Акционерге бөлу ретінде көрсетілді.
Акционердің тапсырмасы бойынша қайырымдылық көмек көрсету

В 2012 году Группа увеличила резерв на постройку прочих социальных объектов в городе Астана на сумму 28.330.000 тысяч тенге.
Согласно плана развития Щучинско–Боровской курортной зоны, утвержденного Правительством, Группа обязана построить гольф-клуб в данной курортной зоне. Стоимость строительства и возмещаемая стоимость данного проекта были оценены на сумму 19.573.000 тысяч тенге и 6.252.000 тысяч тенге, соответственно. Разница между сметной стоимостью строительства и возмещаемой стоимостью в сумме 13.321.000 тысяч тенге была отражена в качестве распределения Акционеру в консолидированном отчете об изменениях в капитале за 2013 год.
Оказание благотворительной помощи по поручению Акционера

2013 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жыл ішінде Акционердің тапсырмасы бойынша Топ Акционерге бөлу ретінде көрсетілген әлеуметтік, мәдени-көпшілік және спорт іс-шараларын қаржыландыру үшін 8.833.000 мың теңге мөлшерінде демеушілік көмек бөлді (2012: 14.393.000 мың теңге).
Еншілес ұйымдардағы қатысу үлестерінің өзгеруі – бақыланбайтын үлесті сатып алу
БТА Банк
2012 жылы желтоқсанда мақұлданған БТА Банк міндеттемелерін қайта құрылымдау жоспары шеңберінде Қор 81,48%-дан 97,28%-ға дейін өзінің иелену үлесін ұлғайтып, БТА Банктің қайтадан шығарылған жай акцияларын сатып алды. Осы мәміле нәтижесінде Қор шоғырландырылған қаржылық есептілік нысандарында 123.902.000 мың теңге сомаға бөлінбеген пайданы азайтуды және 126.033.000 мың теңге сомасында бақыланбайтын қатысу үлесін ұлғайтуды таныды.
Еншілес ұйымдардың қатысу үлестеріндегі басқа да өзгерістер

В течение года, закончившегося 31 декабря 2013 года, по поручению Акционера, Группа выделила спонсорскую помощь в размере 8.833.000 тысяч тенге для финансирования социальных, культурно-массовых и спортивных мероприятий, которые были отражены в качестве распределения Акционеру (2012: 14.393.000 тысяч тенге).
Изменение долей участия в дочерних организациях – приобретение неконтрольной доли
БТА Банк
В рамках плана реструктуризации обязательств БТА Банка, одобренного в декабре 2012 года, Фонд приобрел вновь выпущенные простые акции БТА Банка, увеличив свою долю владения с 81,48% до 97,28%. В результате данной сделки Фонд признал в консолидированных формах финансовой отчетности за 2012 год уменьшение нераспределенной прибыли на сумму 123.902.000 тысяч тенге и увеличение неконтрольной доли участия на сумму 126.033.000 тысяч тенге.
Прочие изменения долей участия в дочерних организациях

2012 жылдың ішінде бақыланбайтын үлестермен үлестерді сатып алу нәтижесінде еншілес ұйымдардың қатысу үлестеріндегі басқа өзгерістер 9.539.000 мың теңге сомасында бақыланбайтын қатысу үлесін ұлғайтуға әкеп соқтырды.
Бақыланбайтын қатысу үлесі
Төменде елеулі бақыланбайтын қатысу үлестері бар еншілес ұйымдар туралы ақпарат берілген.
Қызметті тіркеу және жүзеге асыру елі
Бақыланбайтын қатысу үлесі
2013
2012
Үлес
Теңгерімдік құн
Үлес
Теңгерімдік құн
"ҚазМұнайГаз" Барлау Өндіру" АҚ
Казахстан

В течение 2012 года прочие изменения долей участия в дочерних организациях в результате приобретения неконтролирующих долей повлекли за собой увеличение неконтрольной доли участия на сумму 9.539.000 тысяч тенге.
Неконтрольная доля участия
Ниже представлена информация о дочерних организациях с существенными неконтрольными долями участия.
Страна регистрации и осуществления деятельности
Неконтрольная доля участия
2013
2012
Доля
Балансовая стоимость
Доля
Балансовая стоимость
АО "Разведка Добыча "КазМунайГаз"
Казахстан

(154.555.000)
(16.343.000)
(32.709.000)
21.730.000
928.000
13.880.000
Ақша қаражатының және олардың баламаларының таза (азаюы)/ұлғаюы
(51.807.000)
(34.561.000)
(2.898.000)
17.708.000
2.952.000
(1.113.000)
Валюталарды қайта есептеу бойынша резерв
Валюталарды қайта есептеу бойынша резерв функционалдық валютасы теңге болып табылмайтын және қаржылық есептілігі осы шоғырландырылған қаржылық есептілік нысандарына енгізілген еншілес ұйымдардың қаржылық есептілігін қайта есептеуден туындайтын бағамдық айырмаларды есепке алу үшін пайдаланылады.
Өзге де күрделі резервтер
Өзге де күрделі резервтер капитал шеңберінде хеджирлеу жөніндегі резервтегі белгілі бір туынды қаржылық құрал қатынасында әділ құн бойынша кез келген пайдалар немесе шығындарды есепке алу үшін ақша қаражаты ағындарын хеджирлеу есебінің ықпал етуін қамтиды. Осы пайдалар мен шығындардың салдарынан тікелей операцияларды жүргізу кезіндегі пайдалармен мен шығындарда танылады.
Өзге де күрделі резервтер олар жұмыс істейтін еншілес ұйымдардың борыштық құралдарымен қызметкерлерге төленетін көрсетілген қызметтері үшін сыйақылар сомасын да қамтиды. Төлемдер жөніндегі шығыстар борыштық құралдар негізінде қызмет нәтижелеріне қол жеткізу талаптары және/немесе белгілі бір мерзімде қызмет атқарған талаптары орындалатын және қызметкерлер сыйақыға толық құқық алған күнде аяқталатын кезең ішінде өзге де күрделі резервтерде бір мезгілде тиісті ұлғаюымен танылады.
Акцияға арналған пайда
Акцияға арналған базалық пайданың сомасы жыл бойы айналымдағы жай акциялардың орташа өлшенген санында негізгі компанияның жай акцияларын ұстаушыларға келетін жыл ішіндегі таза пайданы бөлу жолымен есептелген. Акцияға ажыратылған пайда сомасы бір жыл ішіндегі айналымдағы жай акциялардың орташа өлшенген санына плюс барлық ықтимал жай акцияларды ажырату әсерімен айырбастау жағдайында шығарылатын қарапайым акциялардың орташа салмақталған санды негізгі компанияның жай акцияларын ұстаушыларға келетін таза пайданы бөлу арқылы есептелді.
Төменде акцияға базалық және бөлінген пайда есептерінде пайдаланылған пайда және акциялар саны туралы ақпарат келтірілген:
Мың теңгемен

(154.555.000)
(16.343.000)
(32.709.000)
21.730.000
928.000
13.880.000
Чистое (уменьшение)/увеличение денежных средств и их эквивалентов
(51.807.000)
(34.561.000)
(2.898.000)
17.708.000
2.952.000
(1.113.000)
Резерв по пересчету валют
Резерв по пересчету валюты используется для учета курсовых разниц, возникающих от пересчета финансовой отчетности дочерних организаций, функциональной валютой которых не является тенге, и финансовая отчетность которых включена в данные консолидированные формы финансовой отчетности.
Прочие капитальные резервы
Прочие капитальные резервы включают в себя влияние учета хеджирования потоков денежных средств для учета любых прибылей или убытков по справедливой стоимости в отношении определенного производного финансового инструмента в резерве по хеджированию в рамках капитала. Эти прибыли и убытки впоследствии непосредственно признаются в прибылях и убытках при проведении операции.
Прочие капитальные резервы также включают в себя cуммы вознаграждений за предоставленные услуги, выплачиваемых работникам долевыми инструментами дочерней организации, в которой они работают. Расходы по выплатам на основе долевых инструментов признаются одновременно с соответствующим увеличением в прочих капитальных резервах в течение периода, в котором выполняются условия достижения результатов деятельности и/или условия выслуги определенного срока, и заканчивающегося на дату, когда работники получают полное право на вознаграждение.
Прибыль на акцию
Суммы базовой прибыли на акцию рассчитаны путем деления чистой прибыли за год, приходящейся на держателей простых акций материнской компании, на средневзвешенное количество простых акций в обращении в течение года. Суммы разводненной прибыли на акцию рассчитаны путем деления чистой прибыли, приходящейся на держателей простых акций материнской компании, на средневзвешенное количество простых акций в обращении в течение года плюс средневзвешенное количество простых акций, которые будут выпущены в случае конвертации всех потенциальных простых акций с разводняющим эффектом.
Ниже приводится информация о прибыли и количестве акций, которые использованы в расчетах базовой и разводненной прибыли на акцию:
В тысячах тенге

"Халыққа телекоммуникацияның әмбебап қызметтерін көрсететін байланыс операторларының шығындарын өтеу үшін телекоммуникацияның әмбебап қызметтерінің құнын субсидиялау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 7 қазандағы № 1039 қаулысына сәйкес 2004 жылдың 4-тоқсанынан бастап "Қазақтелеком" АҚ операторлар әлеуметтік маңызды аудандарда байланыс қызметін көрсету кезінде шеккен шығындарын өтеуге арналған үкіметтік дотациялар алды. Көрсетілген дотацияларға қатысты барлық талаптар мен шартты міндеттемелер орындалды. 2013 жылдың 31 желтоқсанында аяқталған жылы алынған субсидияның жалпы сомасы 5.029.000 мың теңгені құрады (2012: 5.309.000 мың теңге).

В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан № 1039 от 7 октября 2004 года "Об утверждении Правил субсидирования стоимости универсальных услуг телекоммуникаций для компенсации убытков операторам связи, оказывающим универсальные услуги телекоммуникаций населению" начиная с 4-го квартала 2004 года, АО "Казахтелеком" получало правительственные дотации, предназначенные для компенсации убытков, понесенных операторами при оказании услуг связи в социально-значимых районах. Все условия и условные обязательства в отношении указанных дотаций выполнены. Общая сумма субсидий, полученных за год, закончившийся 31 декабря 2013 года, составила 5.029.000 тысяч тенге (2012 год: 5.309.000 тысяч тенге).

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 17 тамыздағы № 915 қаулысына сәйкес Үкімет Астанадан Қазақстанның басқа қалаларына рентабельді емес бағыттар бойынша жолаушылар әуе тасымалы бойынша қызметтерді жүзеге асыратын компанияларға субсидиялар ұсынды. Субсидия рейске жұмсалатын шығынның алынған кірістен артып кетуіне негізделген. 2013 жылдың 31 желтоқсанында аяқталған жылғы субсидия сомасы 46.000 мың теңгені құрады (2012: 353.000 мың теңге).

В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан № 915 от 17 августа 2002 года, Правительство предоставляет субсидии компаниям, осуществляющим услуги по пассажирским авиаперевозкам по нерентабельным маршрутам из Астаны в другие города Казахстана. Субсидия основана на превышении затрат на рейс над полученным доходом. Сумма субсидии за год, закончившийся 31 декабря 2013 года, составила 46.000 тысяч тенге (2012 год: 353.000 тысяч тенге).

2013 жылғы 31 желтоқсанда аяқталған жылға өзге де мемлекеттік субсидиялар 40.000 мың теңгені (2012: 47.000 мың теңге) құрады.
Өзге кіріс
Өзге кіріс, негізінен, комиссиялық кірісті, қорларды сатудан кірісті және негізгі қызметтермен бірге берілетін үшінші тараптарға өзге де қосымша қызметтерді беруді қамтиды.
Сатылған тауарлар мен қызметтердің өзіндік құны
31 желтоқсанда аяқталған жылдар ішінде сатылған тауарлар мен көрсетілген қызметтердің өзіндік құны мыналарды қамтыды:
Мың теңгемен

Прочие государственные субсидии за год, закончившийся 31 декабря 2013 года, составили 40.000 тысяч тенге (2012 год: 47.000 тысяч тенге).
Прочий доход
Прочий доход в основном включает комиссионный доход, доход от продажи запасов и предоставления прочих дополнительных услуг третьим сторонам, которые предоставляются вместе с основными услугами.
Себестоимость реализованных товаров и услуг
Себестоимость реализованных товаров и услуг за годы, закончившиеся 31 декабря, включала следующее:
В тысячах тенге

* 2013 жылғы 14 наурыздан бастап "Шығыс Қазақстан өңірлік энергетика компаниясы" АҚ еншілес ұйым ретінде "Самұрық-Энерго" АҚ құрамына кіреді.
** 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша Топ даму институттары мен қаржы ұйымдарының тоқтатылған қызмет ретінде істен шығуын таныды.
10. ЕЛЕУЛІ АҚШАЛАЙ ЕМЕС МӘМІЛЕЛЕР
Мына елеулі ақшалай емес операциялар ақша қаражатының қозғалысы туралы шоғырландырылған есептен шығарылды:

* С 14 марта 2013 года АО "Восточно-Казахстанская региональная энергетическая компания" входит в состав АО "Самрук-Энерго", как дочерняя организация.
** По состоянию на 31 декабря 2013 года Группа признала выбытие институтов развития и финансовых организаций как прекращенную деятельность.
10. СУЩЕСТВЕННЫЕ НЕДЕНЕЖНЫЕ СДЕЛКИ
Следующие существенные неденежные операции были исключены из консолидированного отчета о движении денежных средств:

2013 жылы Топ Акционерден 9.808.000 мың теңге сомаға Батыс Қазақстан, Жамбыл және Ақтөбе облыстары аумағындағы жоғары, орта және төмен қысымды газ құбырлары мен оларға арналған құрылыстар нысанында жарғылық капиталға салымдар және 26.234.000 мың теңге мөлшерінде "Ақтау халықаралық сауда теңіз порты" ұлттық компаниясы" АҚ-ның мемлекетке тиесілі акцияларын алды.
2012 жылы Топ Акционерден кейбір акцияларды алды, оның ішінде Қарашығанақ Жобалау Консорциумына қатысу үлесін және жарғылық капиталға салым ретінде және айырбас шарттары бойынша өзге мүлік алды (5-ескертпе).

В 2013 году Группа получила от Акционера вклады в уставный капитал в форме газопроводов высокого, среднего и низкого давления и сооружений на них, находящихся на территории Западно-Казахстанской, Жамбылской и Актюбинской областей в сумме 9.808.000 тысяч тенге и принадлежащие государству акции АО "Национальная Компания "Актауский Международный Торговый Морской Порт" в размере 26.234.000 тысяч тенге.
В 2012 году Группа получила от Акционера некоторые акции, в том числе долю участия в Карачаганакский Проектный Консорциум, и прочее имущество в качестве вклада в уставный капитал и по договорам мены (Примечание 5).

2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша сатып алынған негізгі құралдарға кредиторлық берешек 25.610.000 мың теңгеге (2012: 95.343.000 мың тенге) ұлғайды.
2013 жылы Топ құны 52.724.000 мың теңге (2012: 35.290.000 мың теңге) болатын қаржылық жалдау шарттары бойынша негізгі құралдарды алды.
2013 жылы қаңтарда Қор нарықтан төмен ставкалар бойынша купондық облигацияларды орналастырды, оларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сатып алды. 249.828.000 мың теңге сомасында осы міндеттемелерді бастапқы тану кезінде дисконт капиталға өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте біржолғы кіріс ретінде көрінді.

По состоянию на 31 декабря 2013 года, кредиторская задолженность за приобретенные основные средства увеличилась на 25.610.000 тысяч тенге (2012: 95.343.000 тысяч тенге).
В 2013 году Группа получила основные средства по договорам финансовой аренды стоимостью 52.724.000 тысячи тенге (2012: 35.290.000 тысяч тенге).
В январе 2013 года Фонд разместил купонные облигации по ставкам ниже рыночных, которые были выкуплены Национальным Банком Республики Казахстан. Дисконт при первоначальном признании данных обязательств в сумме 249.828.000 тысяч тенге был отражен в качестве единовременного дохода в консолидированном отчете об изменениях в капитале.

2013 жылы Топ Акционердің тапсырмалары бойынша Астана қаласында әлеуметтік объектілер салу және Мәскеу қаласында Көрме орталығын және Үкімет бекіткен Щучье-Бурабай курорттық аймағын жаңғырту нәтижесіндегі шығыстарға байланысты резервті ұлғайтты және Акционерге бөлу ретінде таныды. Топ Акционерге бөлуді түзетті, ол жалпы сомасы 26.768.000 мың теңге (2012: 50.135.000 мың теңге) болатын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің иелігіне мұнайды құюға Солтүстік Каспий экологиялық ден қою базасын (СҚЭДБ) беру бойынша Топтың міндеттемелеріне байланысты.

В 2013 году Группа увеличила резерв, связанный с расходами в результате строительства социальных объектов в г. Астана, реконструкции Выставочного Центра в г. Москва по поручениям Акционера, и Щучинско – Боровской курортной зоны, утвержденного Правительством и признала в качестве распределения Акционеру. Группа также сторнировала распределения Акционеру, которые связаны с обязательствами Группы по передаче Северо-Каспийской экологической базы реагирования на розливы нефти (СКЭБР) в ведение Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, на общую сумму 26.768.000 тысяч тенге (2012: 50.135.000 тысяч тенге).

2013 жылы Топ 17.854.000 мың теңге (2012: нөл) сомаға қарыздар алу арқылы негізгі құралдар сатып алды.
2013 жылы Топ 8.740.000 мың теңге (2012: 16.727.000 мың теңге) сомаға қоршаған ортаға шығын бойынша міндеттемелер мен активтердің істен шығуы бойынша міндеттемелер бойынша резервті ұлғайту бойынша соманы негізгі қаражаттың теңгерім құнына капиталдандырды.
2013 жылы Топ 19.038.000 мың теңге (2012: 4.162.000 мың теңге) мөлшерінде қарыздар бойынша шығындарды капиталдандырды.

В 2013 году Группа приобрела основные средства путем получения займов в сумме 17.854.000 тысяч тенге (2012: ноль)
В 2013 году Группа капитализировала в балансовую стоимость основных средств суммы по увеличению резерва по обязательствам по выбытию активов и обязательству за ущерб окружающей среде на сумму 8.740.000 тысяч тенге (2012: 16.727.000 тысяч тенге).
В 2013 году Группа капитализировала затраты по займам в размере 19.038.000 тысяч тенге (2012: 4.162.000 тысяч тенге).

2012 жылы Қор нарықтан төмен ставкалар бойынша купондық облигацияларды орналастырды, оларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сатып алды және нарықтан төмен ставкалар бойынша Үкіметтен қарыздар алды. 89.617.000 мың теңге сомасында бастапқы тану кезінде облигациялар дисконты капиталға өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте біржолғы кіріс ретінде танылды.
2012 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сатып алған Қордың орналастырылған облигацияларының талаптарына қатысты өзгерістер тіркелді. Осы өзгерістерге сәйкес осы облигациялар бойынша айналым мерзімі 2062 жылға дейін ұзартылды және сыйақы ставкасы 0,01% дейін төмендетілді. Проспектідегі өзгерістер облигацияларды орналастырудың бастапқы талаптарында біршама өзгерістерге және тиісінше бастапқы міндеттемені тануды тоқтатуға және БЕХС 39 сәйкес жаңа міндеттемелерді тануға әкелді. Өзгерістер енгізу күнгі жаңа міндеттеменің әділ құны мен бастапқы міндеттеменің теңгерім құны арасындағы 304.650.000 мың теңге мөлшеріндегі айырма капиталға өзгерістер туралы шоғырландырылған есепте танылды.

В 2012 году Фонд разместил купонные облигации по ставкам ниже рыночных, которые были выкуплены Национальным Банком Республики Казахстан и получил займы от Правительства по ставкам ниже рыночных. Дисконт облигаций при первоначальном признании в сумме 89.617.000 тысячи тенге был признан в качестве единовременного дохода в консолидированном отчете об изменениях в капитале.
В 2012 году были зарегистрированы изменения относительно условий размещенных Фондом облигаций и выкупленных Национальным Банком Республики Казахстан. В соответствии с данными изменениями сроки обращения по данным облигациям были продлены до 2062 года и ставки вознаграждения были снижены до 0,01%. Изменения в проспекте привели к значительным изменениям в первоначальных условиях размещения облигаций, и, соответственно, к прекращению признания первоначального обязательства и признанию нового обязательства в соответствии с МСБУ 39. Разница между справедливой стоимостью нового обязательства и балансовой стоимостью первоначального обязательства на дату внесения изменений, в размере 304.650.000 тысяч тенге была признана в консолидированном отчете об изменениях в капитале.

6.000
2012
531.000
1.412.000
49.232.000
4.000
2013 жылғы 31 желтоқсанда 71.290.000 мың теңге сомаға (2012 жылғы 31 желтоқсанда: 69.907.000 мың теңге) Топтың бірқатар қарыздарына Қазақстан Республикасының Үкіметі кепілдік берді.
Қоса берілген пайдалар мен шығындар туралы шоғырландырылған есепте жалақы бойынша шығыстарға қосылған негізгі басқарушы персоналға төленген жалпы сыйақы сомасы 2013 жылы 31 желтоқсанда аяқталған жылы 12.836.000 мың теңгені құрады (2012: 11. 979.000 мың теңге). Негізгі басқарушы персоналға төленген сыйақы келісімшарттарда белгіленген жалақы бойынша шығыстардан және операциялық нәтижелерге негізделген сыйлықтардан басым тұрады.
Үкімет Топтың еншілес ұйымдарына кейбір субсидияларды береді.

6.000
2012
531.000
1.412.000
49.232.000
4.000
На 31 декабря 2013 года ряд займов Группы в сумме 71.290.000 тысяч тенге был гарантирован Правительством Республики Казахстан (на 31 декабря 2012 года: 69.907.000 тысяч тенге).
Общая сумма вознаграждений, выплаченных ключевому управленческому персоналу, включенная в расходы по заработной плате в прилагаемом консолидированном отчете о прибылях и убытках, составила 12.836.000 тысяч тенге за год, закончившийся 31 декабря 2013 года (2012: 11.979.000 тысяч тенге). Вознаграждение, выплаченное ключевому управленческому персоналу, преимущественно состоит из расходов по заработной плате, установленной контрактами, и премиями, основанными на операционных результатах.
Правительство предоставляет некоторые субсидии дочерним организациям Группы.

2013
АҚШ доллары
20%/10%
(317.350.000)/(156.200.000)
Еуро
20%/10%
(13.426.000)/(6.713.000)
2012
АҚШ доллары
1,57%/(1,57%)
(33.629.000)/33.629.000
Еуро
10,77%/(10,77%)
(1.854.000)/1.854.000
Кредиттік тәуекел
Контрагенттердің Топтың қаржы инструменттерімен жасалған шарттардың талаптарын орындамауы нәтижесінде туындаған кредиттік тәуекел, әдетте, контрагенттер міндеттемелерінің шамасы Топтың осы контрагенттердің алдындағы міндеттемелерінен асатын осындай жағдайлар болған кезде, сомамен шектеледі. Топ саясаты кредитке қабілетті конртагенттермен бірге қаржы инструменттерімен операциялар жасауды көздейді. Кредиттік тәуекелге бейімділіктің ең жоғарғы шамасы әрбір қаржы активінің теңгерім құнына тең. Топ өз тәуекелінің ең жоғары шамасы есепті күні көрсетілген құнсыздануға резервтерді шегергенде, клиенттер қарыздарының сомасында, кредит мекемелеріндегі қаражат сомасында, сауда-дебиторлық берешек пен өзге де ағымдағы активтерде, өзге де қаржы активтерінде және ақша қаражаты мен оның баламаларында көрінеді деп санайды.
Кредиттік тәуекелдің жинақталуы оларға қатысты экономикалық жағдайлардың немесе өзге де жағдайлардың өзгеруі олардың өз міндеттемелерін орындау қабілетіне бірдей әсер етеді деп күтуге негіз бар бір қарыз алушының немесе бірдей қызмет шарттарымен қарыз алушылар тобының берешегінің бірнеше сомасы болған кезде туындауы мүмкін.
Топта баламалы кредиттік тарихы бар контрагенттермен мәмілелер жасасуға және белгіленген кредит беру лимиттерінен асырмауға тұрақты бақылауды көздейтін саясат қолданылады. Топтың өз клиенттерінің көпшілігімен алдын ала төлем негізінде жұмыс істеуінің арқасында кредиттік тәуекел азаяды.
Өтімділік тәуекелі
Өтімділік тәуекелі Топ өзінің қаржылық міндеттемелерін орындау үшін қаражат тартқан кезде киындықтарға кездесуі мүмкіндігіне байланысты. Өтімділік тәуекелі қаржы активін оның әділ құнына жақын құн бойынша жедел сатудың мүмкін еместігі нәтижесінде туындауы мүмкін.
Өтімділікке қойылатын талаптар ұдайы бақыланады және басшылық міндеттемелерді олардың туындауына қарай орындау үшін жеткілікті көлемде қаражаттың болуын қадағалайды.
Мына кестеде осы міндеттемелерді өтеудің мерзімі бөлігінде Топтың қаржылық міндеттемелері бойынша шарттық дисконтталмаған төлемдер туралы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша ақпарат берілген.
Мың теңгемен
Талап етілгенге дейін
1 айдан артық, бірақ 3 айдан аспайтын
3 айдан артық, бірақ 1 жылдан аспайтын

2013
Доллары США
20%/10%
(317.350.000)/(156.200.000)
Евро
20%/10%
(13.426.000)/(6.713.000)
2012
Доллары США
1,57%/(1,57%)
(33.629.000)/33.629.000
Евро
10,77%/(10,77%)
(1.854.000)/1.854.000
Кредитный риск
Кредитный риск, возникающий в результате невыполнения контрагентами условий договоров с финансовыми инструментами Группы, обычно ограничивается суммами, при наличии таковых, на которые величина обязательств контрагентов превышает обязательства Группы перед этими контрагентами. Политика Группы предусматривает совершение операций с финансовыми инструментами с рядом кредитоспособных контрагентов. Максимальная величина подверженности кредитному риску равна балансовой стоимости каждого финансового актива. Группа считает, что максимальная величина ее риска отражается суммой займов клиентам, суммой средств в кредитных учреждениях, торговой дебиторской задолженности и прочих текущих активов, прочих финансовых активов и денежных средств и их эквивалентов, за вычетом резервов на обесценение, отраженных на отчетную дату.
Концентрация кредитного риска может возникать при наличии нескольких сумм задолженности от одного заемщика или от группы заемщиков со сходными условиями деятельности, в отношении которых есть основания ожидать, что изменения экономических условий или иных обстоятельств могут одинаково повлиять на их способность выполнять свои обязательства.
В Группе действует политика, предусматривающая постоянный контроль за тем, чтобы сделки заключались с заказчиками, имеющими адекватную кредитную историю, и не превышали установленных лимитов кредитования. Кредитный риск снижается благодаря тому факту, что Группа работает с большинством своих клиентов на основе предоплаты.
Риск ликвидности
Риск ликвидности связан с возможностью того, что Группа столкнется с трудностями при привлечении средств для выполнения своих финансовых обязательств. Риск ликвидности может возникнуть в результате невозможности оперативно реализовать финансовый актив по стоимости, приближающейся к его справедливой стоимости.
Требования к ликвидности регулярно контролируются и руководство следит за наличием средств в объеме, достаточном для выполнения обязательств по мере их возникновения.
В следующей таблице представлена информация по состоянию на 31 декабря о договорных недисконтированных платежах по финансовым обязательствам Группы в разрезе сроков погашения этих обязательств.
В тысячах тенге
До востребования
Свыше 1 месяца, но не более 3 месяцев
Свыше 3 месяцев, но не более 1 года

БТА Банктің осы акцияларды бақылау және меншіктену құқығын қайтару мақсатында сауда-саттықты жарамсыз деп тану туралы талап-арыз берілді, оны БТА Банктің пайдасына "БТА Банк" ЖАҚ-қа 71% қатысу үлесін қайта тіркеуге әкелуі қажет. 2012 жылғы 6 желтоқсанда сауда-саттықты жарамсыз деп тану туралы Бішкек ауданаралық сотының шешімі заңдық күшіне енді. Көрсетілген шешім осы шоғырландырылған қаржылық есептілік нысандарын шығаруға мақұлдау күні бар қамақтардың күшін жою бойынша сот талқылауларының ұзақ болуы салдарынан орындалмады (акциялар БТА Банкке тіркелмеді).
Түркия аумағындағы талап-арыздар
"БТА Банк" АҚ еншілес ұйымы "БТА секьюритис" АҚ-ға (бұдан әрі "БТА Секьюритис") тиесілі Sekerbank T.A.S-тың 101.726.214 акциясына Turkiye Vakiflar Bankasi T.A.O. талабы бойынша 2012 жылғы 7 ақпандағы Стамбул Коммерциялық сотының шешіміне сәйкес осы акцияларды үшінші тұлғаларға беруге тыйым салынған алдын ала қамақ қойылды. БТА Секьюритис тиесілі акцияларға қамақты алып тастау туралы мәселе
2013 жылғы 13 мамырдағы, 2013 жылғы 11 қыркүйектегі және 2014 жылғы 5 ақпандағы сот отырыстарының шеңберінде қаралды. Сарапшыны тыңдау 2014 жылғы 3 наурызға белгіленді, Істі қарау Стамбул қаласында 39 Коммерциялық сотта 2014 жылғы 2 маусымға белгіленді.
Қордың шоғырландырылған қаржылық есептілігі нысандарын шығаруға мақұлдау күні сот ісінің жағымсыз қорытындысы болжамдалып отырған жоқ.
Rompetrol Rafinare S.A. (ҚМГ ҰК еншілес ұйымы)
2009 жылғы 31 желтоқсанда Топтың еншілес ұйымы ҚМГ ҰК-да Румынияның пайдасына Ромпетролдың ірі еншілес ұйымы – Rompetrol Rafinare S.A. шығарған айырбасталатын борыштық инструменттің 3.353.000 мың теңге мөлшерінде өтелмеген сальдосы болды. Міндеттемелердің номинал құны 570,3 миллион еуроны құрайды. Инструменттің айналым мерзімі 7 (жеті) жылды құрады және 2010 жылғы 30 қыркүйекте мерзімі өтті. Бастапқы тану сәтінде міндеттемелер компонентінің әділ құны инструмент бойынша дисконтталған болашақ ақшалай шарттық төлемдер ретінде анықталды. Егер барлық борыштық инструмент 2010 жылғы 30 қыркүйекте Ромпетрол және/немесе Rompetrol Rafinare S.A. тарапынан кейінгі іс-қимылдарсыз Румынияның пайдасына жаңа акциялардың шығарылымымен төленсе, 2009 жылғы 31 желтоқсанда акцияларды иелену үлесіне сәйкес Топ Rompetrol Rafinare S.A. бақылауды жоғалтатын еді
2010 жылдың бірінші жарты жылдығы ішінде ҚМГ ҰК Rompetrol Rafinare S.A.-дегі өз үлесін ұлғайту мақсатында, барлық акционерлерден үлестерді сатып алу бойынша ашық ұсынысты жүзеге асырды.
2010 жылғы тамызда Rompetrol Rafinare S.A. 329,4 миллион румын лей (акцияға жазылу күні 78 миллион еуроға баламалы) сомасына жаңа акцияларды шығару арқылы өзінің жарғылық капиталын ұлғайтты. Ромпетрол жаңа акциялар шығаруға жазылды және осылайша Rompetrol Rafinare S.A-дағы өз үлесін ұлғайта отырып, осы шығарылымға толығымен ақы төледі. 2010 жылғы тамыз ішінде акцияларды шығарудан алынған қаражатты пайдалана отырып, Rompetrol Rafinare S.A. Румыния пайдасына айырбасталатын борыштық инструмент бойынша 570,3 миллион еуро жалпы берешек сомасының 54 миллион еуросын (10.464.00 мың теңгеге баламалы) өтеді. 2010 жылы қыркүйекте Rompetrol Rafinare S.A. 17 миллион еуро (3.315.000 мың теңгеге баламалы) мөлшерінде соңғы купонды төледі, ол айырбасталатын борыштық инструмент бойынша борыштық компонент берешегінің нөлдік сальдосына әкелді.

В целях возврата контроля и права собственности над данными акциями БТА Банк подал исковое заявление о признании торгов недействительными, что должно было привести к перерегистрации 71% доли участия в ЗАО "БТА Банк" (Кыргызстан) в пользу БТА Банка. 6 декабря 2012 года решение Бишкекского межрайонного суда о признании торгов недействительными вступило в законную силу. Указанное решение на дату одобрения к выпуску данных консолидированных форм финансовой отчетности не было исполнено (акции не зарегистрированы за БТА Банком) вследствие длительности судебного разбирательства по отмене имеющихся арестов.
Иски на территории Турции
В соответствии с решением Коммерческого суда Стамбула от 7 февраля 2012 года по требованию Turkiye Vakiflar Bankasi T.A.O. на 101.726.214 акций Sekerbank T.A.S, принадлежащих АО "Дочерняя организация АО "БТА Банк" "БТА секьюритис" (далее "БТА Секьюритис"), наложен предварительный арест с запретом на передачу данных акций третьим лицам. Вопрос о снятии ареста акций, принадлежащих БТА Секьюритис, рассматривался в рамках судебных заседаний 13 мая 2013 года, 11 сентября 2013 года и 5 февраля 2014 года. Слушание эксперта назначено на 3 марта 2014 года, рассмотрение дела назначено на 2 июня 2014 года в 39 Коммерческом суде городе Стамбул.
На дату одобрения к выпуску консолидированных форм финансовой отчетности Фонда неблагоприятный исход судебного дела не прогнозируется.
Rompetrol Rafinare S.A. (дочерняя организация НК КМГ)
На 31 декабря 2009 года у НК КМГ, дочерней организации Группы, имелось непогашенное сальдо в размере 3.353.000 тысяч тенге конвертируемого долгового инструмента, выпущенного крупной дочерней организацией Ромпетрол – Rompetrol Rafinare S.A. в пользу Румынии. Номинальная стоимость обязательств составляет 570,3 миллионов евро. Срок обращения инструмента составлял 7 (семь) лет и истек 30 сентября 2010 года. Справедливая стоимость компонента обязательства на момент первоначального признания была определена как дисконтированные будущие денежные договорные платежи по инструменту. В соответствии с долей владения акциями на 31 декабря 2009 года, Группа потеряла бы контроль над Rompetrol Rafinare S.A., если бы весь долговой инструмент 30 сентября 2010 года был оплачен выпуском новых акций в пользу Румынии, без последующих действий со стороны Ромпетрол и/или Rompetrol Rafinare S.A.
В течение первого полугодия 2010 года, в целях увеличения своей доли в Rompetrol Rafinare S.A. НК КМГ осуществила открытое предложение по приобретению долей у всех акционеров. В августе 2010 года Rompetrol Rafinare S.A. увеличила свой уставный капитал путем выпуска новых акций на сумму 329,4 миллионов румынских леев (эквивалентно 78 миллионов евро на дату подписки на акции). Ромпетрол подписалось на выпуск новых акций и полностью оплатила данный выпуск, таким образом, увеличив свою долю в Rompetrol Rafinare S.A. В течение августа 2010 года, Rompetrol Rafinare S.A., используя средства, полученные от выпуска акций, погасило 54 миллиона евро (эквивалентно 10.464.000 тысяч тенге) от общей суммы задолженности в 570,3 миллионов евро по конвертируемому долговому инструменту в пользу Румынии. В сентябре 2010 года Rompetrol Rafinare S.A. выплатило последний купон в размере 17 миллионов евро (эквивалентно 3.315.000 тысяч тенге), что привело к нулевому сальдо задолженности долгового компонента по конвертируемому долговому инструменту.

2010 жылғы 30 қыркүйекте Rompetrol Rafinare S.A. акционерлерінің кезектен тыс жалпы жиналысы акцияға айырбасталатын борыштық инструменттің төленбеген бөлігін айырбастау, сондай-ақ айырбастау күні қолданылған айырбастау бағамы негізінде есептелген айырбасталатын борыш бойынша Румынияға тиесілі акциялардың нақты саны және жарғылық капиталының тиісті ұлғаюы, сондай-ақ 2010 жылғы 30 қыркүйекте қолданылған және айырбасталатын борыштық инструментті шығару күнгі – 2003 жылғы 30 қыркүйек айырбастау бағамдары арасындағы айырма ретінде есептелген эмиссиялық кіріс туралы шешімді бекітті. Нәтижесінде Румынияның бақылаусыз қатысу үлесі 44,6959%-ды құрады.
Осы операциялар нәтижесінде бөлінбеген пайда 113.467.000 мың теңгеге азайды, ал бақыланбайтын қатысу үлесі 2010 жылы 103.003.000 мың теңгеге ұлғайды.
2010 жылы Румыния Үкіметі атынан Румыния Қаржы министрлігі айырбасталатын борыштық инструментті ішінара ақшамен, ішінара акцияларды шығарумен өтеу туралы шешімге және жарғылық капиталды ұлғайту туралы Rompetrol Rafinare S.A. шешіміне қарсы сот талап-арызына бастамашылық жасады.
Констанца қ. трибуналы Румыния Үкіметінің өтінішін: (а) Румыния Үкіметінің мұндай актілер қабылданғанда акционердің мүмкіндігі жоқ екенін растай отырып, сот алдында тұру мүмкіндігі жоқ екенін ескере отырып, кейбір жою себептерінің нәтижесінде, (б) олар негізделмегенін ескере отырып, кейбір жою себептері нәтижесінде қабылдамады.
Бұдан басқа, 2010 жылғы 17 қарашада Румыния Қаржы министрлігі акция шығару инструментін ішінара өтеу туралы ҚМГ ҰК шешіміне Румыния өкіметінің келіспеушілігі нәтижесі ретінде 2.205.592.436 румын лейі (беру мақсаты үшін 516,3 миллион еуро, 2010 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша теңгемен - 100.797.000 мың теңге) сомасына жарлық шығарды. Rompetrol Rafinare S.A. осы жарлықты жою туралы бұйымтаймен шағым берді. 2012 жылғы маусымда істі тыңдау тоқтатылды және 2013 жылғы 6 маусымға дейін бір жыл ішінде жаңартылуы мүмкін.
Сондай-ақ 2010 жылғы 10 қыркүйекте Румыния өкіметі атынан Румыния Қаржы министрлігі және ANAF еншілес ұйымдардағы Rompetrol Rafinare S.A. барлық қатысу үлестеріне мәжбүрлі тыйым салу туралы, сондай-ақ тауарлық-материалдық қорларды қоспағанда, Rompetrol Rafinare S.A. жылжыйтын және жылжымайтын мүлкіне тыйым салу туралы жарлық шығарды. Осы жарлық қолданыста және ҚМГ ҰК осы жарлықтың заңдылығына қарсы шығуға тырысуда. Осы шоғырландырылған қаржылық есептілікті шығарған күні мүлікке тыйым салу жүзеге асырылған жоқ, өйткені Румыния өкіметі өндіріп алу бойынша мәжбүрлі рәсімдерге бастамашылық жасаған жоқ.
ҚМГ ҰК басшылығы Румыния биліктерінің тыйым салу туралы жарлығын орындау жүзеге асырылмайды деп санайды.

30 сентября 2010 года внеочередное общее собрание акционеров Rompetrol Rafinare S.A утвердило решение о конвертации неоплаченной части конвертируемого долгового инструмента в акции, а также соответствующие увеличение уставного капитала и точное количество акций, причитающихся Румынии по конвертируемому долгу, рассчитанных на основании обменного курса, действующего на дату конвертации, а также эмиссионный доход, рассчитанный как разница между обменными курсами действительными на 30 сентября 2010 года и на дату выпуска конвертируемого долгового инструмента - 30 сентября 2003 года. В результате, неконтрольная доля участия Румынии составила 44,6959%.
В результате данных операций нераспределенная прибыль уменьшилась на 113.467.000 тысяч тенге, а неконтрольная доля участия увеличилась на 103.003.000 тысяч тенге в 2010 году.
В 2010 году Румынское Правительство, в лице Министерства финансов Румынии инициировало судебный иск против решения Rompetrol Rafinare S.A. об увеличении уставного капитала и решения о погашении конвертируемого долгового инструмента частично деньгами, частично выпуском акций.
Трибунал г. Констанца отклонил просьбу Румынского Правительства: (а) ввиду некоторых из причин аннулирования, учитывая, что Румынское Правительство не имеет возможности предстать перед судом, утверждая, что не имеет возможности акционера, когда такие акты были приняты, и (б) ввиду некоторых из причин аннулирования, учитывая, что они были не обоснованы.
Более того, 17 ноября 2010 года Министерство финансов Румынии издало указ на сумму 2.205.592.436 румынских леев (для целей представления 516,3 миллионов евро, в тенге по курсу на 31 декабря 2010 года - 100.797.000 тысяч тенге), как результат несогласия властей Румынии с решением НК КМГ о частичном погашении инструмента выпуском акций. Rompetrol Rafinare S.A. подало жалобу с прошением об отмене данного указа. В июне 2012 года слушание дела было приостановлено и может быть возобновлено в течении одного года до 6 июня 2013 года.
Также, 10 сентября 2010 года власти Румынии, в лице Министерства финансов и АГСП издали указ о предупредительном наложении ареста на все доли участия Rompetrol Rafinare S.A. в зависимых организациях, а также о наложении ареста на движимое и недвижимое имущество Rompetrol Rafinare S.A., за исключением товарно-материальных запасов. Данный указ находится в действии, и НК КМГ пытается оспорить правомерность данного указа. На дату одобрения к выпуску данных консолидированных форм финансовой отчетности арест имущества не был осуществлен, так как румынские власти не инициировали принудительных процедур по взысканию.
Руководство НК КМГ считает, что исполнение указа о наложении ареста властями Румынии не является осуществимым.

2013 жылғы 15 ақпанда Rompetrol Rafinare S.A. және румыния мемлекетінің мүддесін білдіретін Мемлекеттік меншік және жекешелендіру агенттігі (бұдан әрі "ММЖА") өзара түсіністік туралы меморандумға (бұдан әрі "Меморандум") қол қойды, онда тараптар айырбасталатын борыштық инструменттер мәселесі бойынша талқылауларды тоқтату туралы уағдаласты.
2014 жылғы 22 қаңтарда меморандум Үкіметтің №35/2014 шешімімен бекітілді, нәтижесінде Румыния Қаржы министрлігі талап-арыздарды қайтарып алу және барлық талқылауларды тоқтату үшін қажетті барлық рәсімдерді жүргізуді белгіледі. Меморандум мынадай негізгі тармақтарды қамтиды:
* ММЖА сатады, ал Rompetrol Rafinare S.A. 200 миллион АҚШ доллары мөлшерінде ақшалай сыйақыға ММЖА тиесілі 26,6959% мөлшерінде Rompetrol Rafinare S.A. акцияларын сатып алады;
* Ромпетрол 7 (жеті) жыл ішінде оның негізгі қызметімен байланысты энергетикалық жобаларға 1 миллиард АҚШ долларына дейін инвестициялау мүмкіндігін қарайды;
* Румыния Қаржы министрлігі айырбасталатын борыштық инструменттерге қатысты Rompetrol Rafinare S.A. акционерлерінің жалпы жиналысының шешіміне қатысты барлық талап-арызды қайтарып алуға және Rompetrol Rafinare S.A. барлық қатысу үлесіне мәжбүрлі тыйым салу туралы жарлықты жоюға міндеттенеді.
2014 жылғы 24 наурызда өткен отырыс нәтижесінде сот талқылауы Румыния Қаржы министрлігі барлық жоғарыда санамаланған талап-арыздарды қайтарып алғаннан кейін тоқтатылды.
Экологиялық міндеттемелер
Қазақстанда қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама даму үдерісінде, сондықтан да тұрақты өзгерістерге ұшырады. Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнамасын бұзғаны үшін айыппұлдар өте қатаң болуы мүмкін. Заңнамада қолданылып жүрген ережелер, азаматтық талаптар немесе өзгерістерді өте қатаң түсіндіру нәтижесінде туындауы мүмкін әлеуетті міндеттемелер дұрыс бағаланбауы мүмкін. Резервтер қалыптастырылған сомадан басқа, басшылық Топтың шоғырландырылған бухгалтерлік теңгеріміне, пайдалар мен шығындар туралы шоғырландырылған есебі мен ақша қаражатының қозғалысы туралы шоғырландырылған есебіне біршама елеулі әсер етуі мүмкін ықтимал не мүмкін экологиялық міндеттемелер жоқ деп санайды.
"Өзенмұнайгаз" АҚ 2011-2012 экологиялық тексеру (ҚМГ БӨ)
2013 жылғы 25 қаңтарда "Өзенмұнайгаз" АҚ-ға (бұдан әрі "ӨМГ") экологиялық зияны үшін мемлекеттік бюджетке 59.345.000 мың теңге мөлшерінде айыппұл төлеу туралы Маңғыстау облысы Экология департаментінен хабарлама түсті. Жалпы шығын сомасы 2011 жылғы тамыздан бастап 2012 жылғы 12 қараша аралығындағы кезеңге тексеру қорытындылары бойынша белгіленді. ӨМГ жоғарыда көрсетілген хабарламамен келіспеді және 2013 жылғы 26 ақпанда Маңғыстау облыстық Мамандандырылған ауданаралық экономикалық сотқа актіні заңсыз және есептерді дұрыс емес деп тану туралы өтінішпен жүгінді. 2013 жылы 7 наурызда Маңғыстау облысы Экология департаменті де сол сотқа шығынды мәжбүрлі түрде өндіріп алу туралы талап-арыз берді.

15 февраля 2013 года Rompetrol Rafinare S.A. и Агентство государственной собственности и приватизации (далее "АГСП"), представляющее интересы румынского государства, подписали меморандум о взаимопонимании (далее "Меморандум"), в котором стороны договорились о прекращении разбирательств по вопросу конвертируемых долговых инструментов.
22 января 2014 года, меморандум был утвержден решением Правительства № 35/2014, в результате Министерство финансов Румынии было назначено провести все процедуры, необходимые для отзыва исков и прекращения всех разбирательств. Меморандум включает следующие основные пункты:
- АГСП реализует, а Rompetrol Rafinare S.A. приобретет акции Rompetrol Rafinare S.A. в размере 26,6959%, принадлежащие АГСП, за денежное вознаграждение в размере 200 миллионов долларов США;
- Ромпетрол рассмотрит возможности инвестирования до 1 миллиарда долларов США в энергетические проекты, связанные с его основной деятельностью в течении 7 (семи) лет;
- Министерство финансов Румынии обязуется отозвать все иски в отношении решения общего собрания акционеров Rompetrol Rafinare S.A., касающихся конвертируемых долговых инструментов и отменит указ о предупредительном наложении ареста на все доли участия Rompetrol Rafinare S.A.
В результате заседания, состоявшегося 24 марта 2014 года, судебное разбирательство было прекращено после того, как Министерство финансов Румынии отозвало все вышеперечисленные иски.
Экологические обязательства
Законодательство по защите окружающей среды в Казахстане находится в процессе развития и поэтому подвержено постоянным изменениям. Штрафы за нарушение законодательства Республики Казахстан в области охраны окружающей среды могут быть весьма суровы. Потенциальные обязательства, которые могут возникнуть в результате более строгой интерпретации существующих положений, гражданских исков или изменений в законодательстве не могут быть достоверно оценены. Помимо тех сумм, по которым были сформированы резервы, руководство считает, что не существует вероятных либо возможных экологических обязательств, которые могут оказать существенное отрицательное влияние на консолидированный бухгалтерский баланс Группы, консолидированный отчет о прибылях и убытках и консолидированный отчет о движении денежных средств.
Экологическая проверка АО "Озенмунайгаз" 2011-2012 (РД КМГ)
25 января 2013 года в АО "Озенмунайгаз" (далее "ОМГ") поступило уведомление от Департамента экологии Мангистауской области об уплате штрафа в государственный бюджет в размере 59.345.000 тысяч тенге за экологический ущерб. Общая сумма ущерба была установлена по результатам проверки за период с августа 2011 года по ноябрь 2012 года. ОМГ не согласилось с вышеуказанным уведомлением и 26 февраля 2013 года обратилось в Специализированный межрайонный экономический суд Мангистауской области с заявлением о признании акта незаконным и расчетов недостоверными. 7 марта 2013 года Департамент экологии Мангистауской области также подал исковое заявление о принудительном взыскании ущерба в тот же суд.

Солтүстік Каспий жобасының операторы NCOC компаниясы мен оның агенті - Аджип ККО компаниясына қатысты 2013 жылғы 12 қыркүйектен бастап 2014 жылғы 7 ақпанды қоса алғандағы кезеңге Атырау облысы Экология департаменті экологиялық заңнаманы сақтау мәселесі бойынша тексеру жүргізді. Тексеру қорытындылары бойынша экологиялық заңнаманың бұзылуы туралы актілер мен хаттамалар, сондай-ақ жалпы сомасы 134.300.000 мың теңгеге (Топтың үлесі 22.700.000 мың теңгені құрайды) атмосфераның ластаушы заттардың төгінділерімен ластануынан шығынды экологиялық бағалауды өтеу туралы ұйғарым шығарылды.
Солтүстік Каспий жобасы операторының және Аджип ККО басшылығы актілерде жазылған тексеруші органның қорытындыларымен келіспейді және барлық тиісті инстанцияларда толық көлемде ұсынылған сомаға дауласуға ниетті, өйткені газ жағу және қоршаған ортаға эмиссиялар мемлекеттік органдардың рұқсаттары шеңберінде және талабында жүргізілді. ҚМГ ҰК басшылығы Солтүстік Каспий жобасы операторының және Аджип ККО позициясын қолдайды және осы мәселе бойынша тәуекелді ықтимал ретінде бағалайды, осының салдарынан осы мәселе бойынша резервтерді есептеу 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша жүргізілген жоқ.
"Атырау мұнай өңдеу зауыты" ЖШС экологиялық тексеру
2014 жылғы 5 наурызда Атырау облысы Экология департаменті 23.700.000 мың теңге сомаға қоршаған ортаның шығынын өтеу туралы "Атырау мұнай өңдеу зауыты" ЖШС (бұдан әрі "АМӨЗ") қатысты ұйғарым шығарды. Атырау облысы бойынша Экология департаменті мен облыстық прокуратура АМӨЗ-ге бірлесіп тексеру жүргізді, оның барысында реттеуші органдардың рұқсатынсыз 693.753 текше метр шикі газ жағу фактісі анықталды. Тексеру қорытындылары бойынша АМӨЗ-ді газды рұқсатсыз жағу нәтижесінде келтірілген экологиялық шығынға айыппұл төлеуге міндеттеді.
ҚМГ ҰК басшылығы Экология департаменті сәйкес келмейтін деректерді пайдалану нәтижесінде талап қойды деп санайды. ҚМГ ҰК тәуелсіз сараптама жүргізу үшін жергілікті және шетелдік сарапшыларды тарту үдерісінде. ҚМГ ҰК басшылығы ұйғарымға шағым сәтті болады деп санайды және осы мәселеге байланысты тәуекелді ықтимал ретінде бағалайды, осының салдарынан осы мәселе бойынша резервтерді есептеу
2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша жүргізілген жоқ.
Тауарларға арналған бағаларды өзгерту тәуекелі
Топтың кірістерінің біршама бөлігі тауарларды, негізінен, шикі мұнай мен мұнай өнімдерін сатудан жинақталады. Тарихи тұрғыдан алғанда, осы өнімге бағалар тұрақты болып көрген емес және ұсыныс пен сұраныстың өзгеруіне, нарықтық белгісіздіктерге, әлемдік және өңірлік экономиканың қызметіне және индустриядағы циклдылыққа байланысты біршама өзгеріп отырды.
Бағалар, сондай-ақ тарифтерді және импорттық баждарды енгізуді, биржалық алыпсатарлықты, негізгі нарықтарға Топтың өнімдерімен жабдықтау мүмкіндігімен немесе асыра қамтамасыз етуге байланысты да әсеріне бейім болады. Осы сыртқы факторлар және нарықтардағы өзгерістер болашақ бағаларды бағалауды қиындатады.
Тауарларға бағалардың біршама немесе созылмалы төмендеуі Топтың қызметіне, қаржылық нәтижелерге және операциялардан ақша ағындарына елеулі түрде немесе теріс әсер етуі мүмкін. Топ тауарларға бағалардың өзгеру тәуекеліне өзінің бейімділігін біршама хеджирлемейді.
Салық салу

В отношении компании NCOC, Оператора Северо-Каспийского проекта, и его агента - компании Аджип ККО, в период с 12 сентября 2013 года по 7 февраля 2014 года Департаментом экологии Атырауской области была проведена проверка по вопросу соблюдения экологического законодательства. По итогам проверки были выпущены акты и протоколы о нарушении экологического законодательства, а также предписания о возмещении экологической оценки ущерба от загрязнения атмосферы выбросами загрязняющих веществ на общую сумму 134.300.000 тысяч тенге (доля Группы составляет 22.700.000 тысяч тенге).
Руководство Оператора Северо-Каспийского проекта и Аджип ККО не согласны с выводами проверяющего органа, изложенными в актах, и намерены оспорить предъявленные суммы в полном объеме во всех надлежащих инстанциях, поскольку считают, что сжигание газа и эмиссии в окружающую среду были произведены в рамках и на условиях имеющихся разрешений государственных органов. Руководство НК КМГ поддерживает позицию Оператора Северо-Каспийского проекта и Аджип ККО и оценивает риск по данному вопросу как возможный, вследствие этого, начисление резервов по данному вопросу не производилось по состоянию на 31 декабря 2013 года.
Экологическая проверка ТОО "Атырауский нефтеперерабатывающий завод"
5 марта 2014 года Департамент экологии Атырауской области выпустил предписания в отношении ТОО "Атырауский нефтеперерабатывающий завод" (далее "АНПЗ") о возмещении ущерба окружающей среде на сумму 23.700.000 тысяч тенге. Департаментом экологии по Атырауской области и областной прокуратурой была проведена совместная проверка АНПЗ, в ходе которой был выявлен факт сжигания 693.753 кубометров сырого газа без разрешения регулирующих органов. В результате проверки, АНПЗ обязали выплатить штраф за экологический ущерб, причиненный в результате несанкционированного сжигания газа.
Руководство НК КМГ считает, что требование Департамента экологии было наложено в результате использования в расчете несоответствующих данных. НК КМГ находится в процессе привлечения местных и иностранных экспертов для проведения независимой экспертизы. Руководство НК КМГ считает, что успешно обжалует предписание и оценивает риск, связанный с этим вопросом как возможный, вследствие чего начисление резервов по данному вопросу не производилось по состоянию на 31 декабря 2013 года.
Риск изменения цен на товары
Значительная часть доходов Группы генерируется от продажи товаров, в основном, сырой нефти и нефтепродуктов. Исторически, цены на данные продукты были непостоянными и значительно менялись в ответ на изменения в предложении и спросе, рыночную неопределенность, деятельность мировой и региональной экономики и цикличности в индустриях.
Цены также подвержены влиянию действий правительства, включая наложение тарифов и импортных пошлин, биржевой спекуляции, увеличении в возможности или избыточного снабжения продуктов Группы на основные рынки. Эти внешние факторы и изменения на рынках осложняют оценку будущих цен.
Существенное или затянувшееся снижение в ценах на товары может отрицательно повлиять на деятельность Группы, финансовые результаты и денежные потоки от операций. Группа не хеджирует значительно свою подверженность риску изменения цен на товары.
Налогообложение

Қағидаларға сәйкес, Қор корпоративтік табыс салығын есептеу мақсаты үшін "БТА Банк" АҚ-да орналастырылған 177.352.000 мың теңге сомасындағы активтерге қатысты провизиялар (бұдан әрі – "Провизиялар") жасады және шегерімге жатқызды.
Қордың басшылығы 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша оны түсіндіру қолданылатын заңнаманы (Қағидаларды қоса алғанда) сәйкес келеді және Қордың осы провизияларды шегерімге жатқызуға қатысты ұстанымы расталған деп санайды. Тиісінше, Қор осы шоғырландырылған қаржылық есептілікте салық органдары тарапынан қоса есептеу мүмкіндігімен байланысты қандай да бір провизиялар танылған жоқ.
"БТА Банк" АҚ салық міндеттемелеріне қатысты провизиялар
2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша Банкте проблемалық қарыздардың біршама көлемі бар, ол бойынша құнсызданудан провизиялар толық немесе ішінара құрылды. Қолданыстағы ҚР Салық кодексіне сәйкес борышкерге талап мөлшерінің кемуі Банк үшін мынадай ықтимал салық салдарларына әкеп соқтыруы мүмкін:
* ҚР Салық кодексінде көзделген жағдайлардан басқа, Банк бұрын шегерімге жатқызған құрылған провизиялардың (резервтердің) мөлшерін азайтудан корпоративтік табыс салығының мақсатына кіріс;
* ҚР бейрезидент қарыз алушылары бойынша 20% ставка бойынша төлем көзінен корпоративтік немесе жеке табыс салығы бойынша міндеттеме;
Банк көрсетілген проблемалық қарыздар бойынша борышты кешіру нәтижесінде пайда болуы мүмкін ықтимал салық міндеттемелерінің сомасын сенімді анықтай алмайды. Осының салдарынан Банкте осы ықтимал салық міндеттемелері бойынша провизиялар құрылмады.
Трансферттік баға белгілеу бойынша балқылау
Қазақстанда трансферттік баға белгілеу бойынша бақылау кең спектрге ие және байланысты мәмілелер тарапы болып табыла ма немесе жоқ па екеніне қарамастан, халықаралық мәмілелермен тікелей немесе жанама байланысты көптеген операцияларда қолданылады. Трансфертті баға түзу туралы заң операцияларға қолданылатын барлық салықтар үшін қол ұшын беру қағидаты бойынша белгіленген нарықтық бағалар негізінде есептелуін талап етеді,

В соответствии с Правилами, Фонд признал и отнес на вычеты для целей расчета корпоративного подоходного налога провизии в отношении активов, размещенных в АО "БТА Банк", на сумму 177.352.000 тысяч тенге (далее "Провизии").
Руководство Фонда считает, что по состоянию на 31 декабря 2013 года его толкование применимого законодательства (включая Правила) является соответствующим и позиция Фонда в отношении отнесения на вычеты данных провизий будет подтверждена. Соответственно, в данных консолидированных формах финансовой отчетности Группа не признала какие-либо резервы, связанные с возможными доначислениями со стороны налоговых органов.
Провизии АО "БТА Банк" в отношении налоговых обязательств
По состоянию на 31 декабря 2013 года у Банка имеется значительный объем проблемных займов, по которым полностью или частично созданы провизии под обесценение. Согласно действующему Налоговому Кодексу РК, уменьшение размера требования к должнику может повлечь следующие потенциальные налоговые последствия для Банка:
- доход для целей корпоративного подоходного налога от снижения размеров созданных провизий (резервов), ранее отнесенных Банком на вычеты, за исключением случаев, предусмотренных Налоговым Кодексом РК;
- обязательство по корпоративному или индивидуальному подоходному налогу у источника выплаты по ставке 20% по заемщикам-нерезидентам РК;
Банк не может надежно определить сумму потенциальных налоговых обязательств, которые могут возникнуть в результате прощения долга по указанным проблемным займам. Вследствие этого Банком не были созданы провизии по данным потенциальным налоговым обязательствам.
Контроль по трансфертному ценообразованию
Контроль по трансфертному ценообразованию в Казахстане имеет очень широкий спектр и применяется ко многим операциям, которые напрямую или косвенно связаны с международными сделками, независимо от того, являются ли стороны сделок связанными или нет. Закон о трансфертном ценообразовании требует, чтобы все налоги, применимые к операциям, были рассчитаны на основании рыночных цен, определенных по принципу вытянутой руки.

2012 және 2011 жылдар ішінде ҚТЖ ҰК-де 2007 жылдан 2010 жылды қоса алғандағы кезеңге кешенді салық тексеруі өткізілді. Осы тексеру қорытындылары бойынша салық органдары 13.289.000 мың теңге сомаға айыппұлдар мен өсімақыны қосып есептеуге салықтарды анықтады. ҚТЖ ҰК осы қосып есептеулерді заңсыз деп санайды және оларды сотта дауласуға ниетті. ҚТЖ ҰК 757.000 мың теңге мөлшерінде салықтар бойынша резервтерді таныды, ол болашақтағы төлемдер үшін қажетті соманы ҚТЖ ҰК үздік бағалауын білдіреді.
Жер қойнауын пайдалануға лицензиялар мен келісімшарттар бойынша міндеттемелер

В течение 2012 и 2011 годов в НК КТЖ проводилась комплексная налоговая проверка за период с 2007 года по 2010 год. По результатам данной проверки налоговые органы определили налоги к доначислению, включая штрафы и пени на сумму 13.289.000 тысяч тенге. НК КТЖ считает данные доначисления неправомерными и намерена оспаривать их в суде. НК КТЖ признала резерв по налогам в размере 757.000 тысяч тенге, которое представляет собой наилучшую оценку руководства в отношении сумм, необходимых для будущих выплат.
Обязательства по лицензиям и контрактам на недропользование

43.032.000
2018-2024
37.815.000
254.010.000
Жиыны
418.506.000
437.405.000
Ішкі нарыққа арналған жеткізілімдер бойынша міндеттемелер
Қазақстан Республикасының Үкіметі шикі мұнайды өндірумен және мұнай өнімдерін сатумен айналысатын компаниялардан жыл сайынғы негізде ішкі нарықтың энергетикалық мұқтаждығын қанағаттандыру үшін, негізінен, ішкі нарықта мұнай өнімдерін жеткізу теңгерімін қолдау үшін және көктемгі егіс және күзгі жинау науқаны барысында ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілерді қолдау үшін өнімнің бір бөлігін жеткізуді талап етеді. Жергілікті нарықтағы мұнайдың бағасы экспорттық бағалардан, тіпті тәуелсіз тараптар арасындағы мәмілелерде белгіленетін ішкі нарықтағы қарапайым бағадан да айтарлықтай төмен. Егер Үкімет қазіргі уақытта ҚМГ ҰК жеткізетін көлемнен асатын шикі мұнайдың қосымша көлемін жеткізуге міндеттеген жағдайда, мұндай жеткізілімдер нарықтық бағалар бойынша жеткізілімдерден басым болады және шикі мұнайды сатудан түсетін түсімнен әлде қайда аз түсімді өндіретін болады, бұл өз кезегінде ҚМГ ҰК қызметіне, перспективасына, қаржылық жағдайына және қызмет нәтижелеріне теріс әсер етуі мүмкін. 2013 жылы Топ өзінің міндеттемелеріне сәйкес ішкі нарыққа 2.898.025 тонна шикі мұнай жеткізді (2012: 2.936.540 тонна).
Инвестициялық сипаттағы міндеттемелер
ҚТЖ ҰК
2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша ҚТЖ ҰК-нің жалпы сомасы 567.979.000 мың теңге (2012: 748.373.000 мың теңге) болатын "Жезқазган - Бейнеу" және "Арқалық - Шұбаркөл" темір жол желілерінің құрылысы, Астана қаласында көп функционалды мұз айдын сарайын, байланыстың бастапқы магистралды көліктік желісін салу, жүк және жолаушылар вагондарын, магистральдық тепловоздар сатып алу бойынша шартты міндеттемелері бар. Осы сома 215.934.000 мың теңге (2012: 255.040.000 мың теңге) сомаға "Электровоз құрастыру зауыты" ЖШС бірлескен кәсіпорнынан 2020 жылдың 31 желтоқсанға дейін жеткізілетін жолаушылар электровоздарын, 82.174.000 мың теңге сомаға "Локомотив құрастыру зауыты" ЖШС бірлескен кәсіпорнынан локомотивтер сатып алу міндеттемелерін, сондай-ақ 21.139.000 мың теңге (2012: 41.034.000 мың теңге) сомаға "Тұлпар-Тальго" ЖШС бірлескен кәсіпорнынан 2014 жылғы
31 желтоқсанға дейін жеткізілетін жолаушылар вагондарын сатып алуға арналған міндеттемелерді қамтиды.
ҚТЖ ҰК

43.032.000
2018-2024
37.815.000
254.010.000
Итого
418.506.000
437.405.000
Обязательства по поставкам на внутренний рынок
Правительство Республики Казахстан требует от компаний, занимающихся производством сырой нефти и продажей нефтепродуктов, на ежегодной основе поставлять часть продукции для удовлетворения энергетической потребности внутреннего рынка, в основном для поддержания баланса поставок нефтепродуктов на внутреннем рынке и для поддержки производителей сельскохозяйственной продукции в ходе весенней посевной и осенней уборочной кампаний. Цены на нефть на местном рынке значительно ниже экспортных цен и даже ниже обычных цен на внутреннем рынке, установленных в сделках между независимыми сторонами. В случае если Правительство обяжет поставить дополнительный объем сырой нефти, превышающий объем, поставляемый НК КМГ в настоящее время, такие поставки будут иметь приоритет перед поставками по рыночным ценам, и будут генерировать значительно меньше доходов от продажи сырой нефти на экспорт, что в свою очередь может отрицательно повлиять на деятельность, перспективы, финансовое положение и результаты деятельности НК КМГ. В 2013 году в соответствии со своими обязательствами Группа поставила 2.898.025 тонн сырой нефти (2012: 2.936.540 тонн) на внутренний рынок.
Обязательства инвестиционного характера
НК КТЖ
По состоянию на 31 декабря 2013 года у НК КТЖ имелись инвестиционные обязательства по строительству железнодорожных линий "Жезказган - Бейнеу" и "Аркалык - Шубарколь", строительству многофункционального Ледового дворца в г. Астана, первичной магистральной транспортной сети связи, приобретению грузовых и пассажирских электровозов, грузовых и пассажирских вагонов, магистральных тепловозов на общую сумму 567.979.000 тысяч тенге (2012: 748.373.000 тысяч тенге). Данная сумма включает обязательства на приобретение пассажирских электровозов у совместного предприятия ТОО "Электровоз қерастыру зауыты" на сумму 215.934.000 тысяч тенге (2012: 255.040.000 тысяч тенге) с поставкой до 31 декабря 2020 года, локомотивов у совместного предприятия АО "Локомотив қурастыру зауыты" на сумму 82.174.000 тысяч тенге, а также обязательства на приобретение пассажирских вагонов у совместного предприятия ТОО "Телпар–Тальго" на сумму 21.139.000 тысяч тенге (2012: 41.034.000 тысяч тенге) с поставкой до 31 декабря 2014 года.
НК КМГ

2013 жылғы 31 желтоқсанда Жылжымайтын мүлік қорында құрылыс компанияларымен шарттар бойынша 25.243.000 мың теңге (2012: 16.013.000 мың теңге) сомаға шарттық міндеттемелері болды.
"Жасыл орам" жобасы
"Жасыл орам" жобасын (бұдан әрі "Жоба") іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмасын сәйкес Жылжымайтын мүлік қоры 2013 жылғы желтоқсанда "BI Corporation" ЖШС-мен Жобаны бірлесіп іске асыру туралы шарт жасасты. Жасалған шартқа сәйкес Жылжымайтын мүлік қоры жалпы сомасы 44 миллиард теңге болатын Жобаны қаржыландырады, оның ішінде Жылжымайтын мүлік қорының меншік қаражаты 15 миллиард теңгені құрайды (қалған сома Негізгі компаниядан алынған қарыз қаражатының есебінен қаржыландырылатын болады).
Жобаны іске асыру үшін Жылжымайтын мүлік қоры Жобаны іске асыруды жүзеге асыратын "EXPO Village" ЖШС (бұдан әрі "Жобалау компаниясы") банктердің қаржыландыруына жылдық 3,5%-бен 18 (он сегіз) жыл кезеңге екінші деңгейдегі банктерге мақсатты салымға 44 миллиард теңге сомасында ақша қаражатын орналастырады.
Жобаны бірлесіп іске асыру туралы шартқа толықтыруға "СК Девелопмент" ЖШС және "BI Corporation" ЖШС арасында сатып алу-сату шартына қол қойылды, ол бойынша Жылжымайтын мүлік қорының мына екі дата: 2017 жылғы 1 сәуірден немесе Жоба шеңберінде объектіні пайдалануға енгізу күнінен аспайтын мерзімге дейін меншік құқығына өту мерзімін ұзарта отырып, 100 теңгеге "BI Corporation" еншілес ұйымы "EXPO Village" ЖШС-ға 49,9% қатысу үлесін сатып алу ниеті бар және жылжымайтын объектіні өткізуден таза пайда бөліміне қатысатын болады.
Осы шарттар Жылжымайтын мүлік қорында "EXPO Village" ЖШС-ға қатысу үлесін сатып алу құқығының пайда болуына әкеледі, ол 39 ҚЕХС (IAS) сәйкес туынды қаржы инструменті болып табылады және оның әділ құны Жылжымайтын мүлік қорының шоғырландырылған қаржылық есептілігінде танылуы қажет.
Жылжымайтын мүлік қоры басшылығының пікірі бойынша есепті күні осы Жобаны іске асыруға байланысты біршама белгісіздік бар, ол жоғары сенімділік үлесімен осы қаржы инструментінің әділ құнын бағалауға мүмкіндік бермейді, өйткені Жылжымайтын мүлік қоры әлі қаржыландыру алған жоқ және Жоба бойынша жобалау-сметалық құжаттаманы бекітпеді. Тиісінше қатысу үлесін сатып алуға осы құқық Топтың осы шоғырландырылған қаржылық есептілігінде ҚЕХС сәйкес активтерді тану критерийлерін қанағанттандырмайтын ретінде танылған жоқ.
"Интергаз Орталық Азия" АҚ (бұдан әрі ҚМГ ҰК еншілес ұйымы "ИОА")
Қазақстан Республикасының Үкіметімен Концессия шартының талаптары бойынша ИОА берілген газ көлік активтерін жақсарту мен жөндеуге және жаңа газ көлік активтеріне инвестицияларға 30 миллион АҚШ долларын (4.608.000 мың теңге) жыл сайын инвестициялау міндеттемесі болды. 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша ИОА шамамен 72.701.000 мың теңге (2012: 52.330.000 мың теңге) сомаға осы инвестициялық міндеттемеге қатысты келісімшарттық міндеттемесі болды.
Қырғыз айналымы (ИОА)

На 31 декабря 2013 года у Фонда недвижимости имелись договорные обязательства в сумме 25.243.000 тысяч тенге (2012: 16.013.000 тысяч тенге) по договорам со строительными компаниями.
Проект "Зеленый квартал"
В соответствии с поручением Правительства Республики Казахстан о реализации проекта "Зеленый квартал" (далее "Проект"), Фонд недвижимости в декабре 2013 года заключил договор о совместной реализации Проекта с TОO "BI Corporation". Согласно заключенному договору, Фонд недвижимости финансирует Проект на общую сумму 44 миллиарда тенге, из которых собственные средства Фонда недвижимости составят 15 миллиардов тенге (оставшаяся сумма будет профинансирована за счет заемных средств, полученных от Материнской компании).
Для реализации Проекта Фонд недвижимости разместит денежные средства в сумме 44 миллиарда тенге на целевой вклад в банках второго уровня на период 18 (восемнадцать) лет под 3,5% годовых, под финансирование банками ТОО "EXPO Village", осуществляющей реализацию Проекта (далее "Проектная компания").
В дополнение к договору о совместной реализации Проекта, между ТОО "СК Девелопмент" и ТОО "BI Corporation" подписан договор купли-продажи, по которому Фонд недвижимости имеет намерение приобрести 49,9% доли участия в ТОО "EXPO Village", дочерней организации TОO "BI Corporation" за 100 тенге, с отсрочкой перехода права собственности до более ранней из двух дат: 1 апреля 2017 года или даты ввода объекта в эксплуатацию в рамках Проекта, и будет участвовать в разделе чистой прибыли от реализации объекта недвижимости.
Данные договора приводят к возникновению у Фонда недвижимости права покупки доли участия в ТОО "EXPO Village", которое является производным финансовым инструментом согласно МСБУ (IAS) 39, и должно быть признано по его справедливой стоимости в консолидированной финансовой отчетности Фонда недвижимости.
По мнению руководства Фонда недвижимости, на отчетную дату существуют существенные неопределенности, связанные с реализацией данного Проекта, которые не позволяют оценить справедливую стоимость данного финансового инструмента с высокой долей уверенности, поскольку Фонд недвижимости пока еще не получила финансирование и не утвердила проектно-сметную документацию по Проекту. Соответственно, данное право на покупку доли участия не было признано в данных консолидированных формах финансовой отчетности Группы, как не удовлетворяющее критериям признания активов согласно МСФО.
АО "Интергаз Центральная Азия" (далее "ИЦА", дочерняя организация НК КМГ)
По условиям Договора концессии с Правительством Республики Казахстан ИЦА имеет обязательство ежегодно инвестировать 30 миллионов долларов США (4.608.000 тысяч тенге) на улучшение и ремонт переданных газотранспортных активов и на инвестиции в новые газотранспортные активы. По состоянию на 31 декабря 2013 года ИЦА имела контрактные обязательства, относящиеся к данному инвестиционному обязательству, на сумму приблизительно 72.701.000 тысяч тенге (2012: 52.330.000 тысяч тенге).
Кыргызский обвод (ИЦА)

Топ тарифтерді өтеуді қамтитын белгілі бір шарттарды сақтау кезінде шамамен 90-100 миллион АҚШ доллары мөлшерінде Концессия шартында анықталған құн бойынша Қырғыз айналымын әзірлеуге және құуға міндетті. Осы актив Концессия шартының мерзімі аяқталғанда не аяқталғаннн кейін 20 (жиырма) жылдан кейін, қайсысы кеш болатынына қарай Қазақстан Республикасының меншігіне берілетін болады. Осы айналымның құрылысы әлі басталған жоқ.

Группа обязана, при соблюдении определенных условий, которые включают возмещение тарифа, разработать и построить Кыргызский обвод по стоимости, которая была определена в Договоре Концессии в размере примерно 90–100 миллионов долларов США. Данный актив будет передан в собственность Республики Казахстан либо по окончании срока Договора Концессии, либо через 20 (двадцать) лет после завершения, в зависимости оттого, что наступит позднее, за один доллар США. Строительство этого обвода еще не началось.

Басшылық осы мәселе бойынша Топ міндеттемелерін орындау үшін барлық қажетті қадамдаржы қабылдады, сондай-ақ Қырғызстан Республикасына тиесілі газ құбырыс учаскесін басқаруға қабылдау туралы мәселені қарайды деп санайды. Алайда, Концессия шартының талаптары бойынша Қырғыз айналымын салудың негізгі шарты болып табылатын жаңа ішкі тарифтер 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша әлі жарияланған жоқ.
Қазақстан Республикасының Үкіметі жыл сайын Топтың инвестициялық міндеттемелерді орындауын қоса ағланда, Концессия шарты бойынша өз міндеттемелерін Топтың орындауын тексеруді жүзеге асырады.
2013 жылғы Концессия шарты бойынша міндеттемелердің орындалуын тексеру 2014 жылы жүргізілетін болады. Басшылық Топ 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша инвестициялық міндеттемелер бойынша талаптарды орындауды деп санайды.
Самұрық-Энерго
Бірлескен кәсіпорындардың күрделі сипаттағы міндеттемелері
2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша бірлескен кәсіпорындардың күрделі міндеттемелеріндегі Топтың үлесі 105.830.000 мың теңгені (2012: 57.501.000 мың теңге) құрады. Жамбыл МАЭС-тің 2013 жылғы
31 желтоқсанға біршама күрделі сипаттағы міндеттемелері жоқ.
Бірлескен кәсіпорындардың инвестициялық міндеттемелері

Руководство считает, что оно предприняло все необходимые шаги для выполнения обязательств Группы в этом вопросе, в том числе рассматривает вопрос о принятии в управление участка газопровода, принадлежащего Республике Кыргызстан. Однако новые внутренние тарифы, которые по условиям Договора Концессии являются непременным условием начала строительства Кыргызского обвода, еще не опубликованы по состоянию на 31 декабря 2013 года.
Правительство Республики Казахстан ежегодно осуществляет проверку выполнения Группы своих обязательств по Договору Концессии, включая выполнение Группой инвестиционных обязательств. Проверка выполнения обязательств по Договору Концессии за 2013 год будет проведена в 2014 году. Руководство считает, что Группа выполняет требования по инвестиционным обязательствам по состоянию на 31 декабря 2013 года.
Самрук-Энерго
Обязательства капитального характера совместных предприятий
По состоянию на 31 декабря 2013 года доля Группы в капитальных обязательствах совместных предприятий составила 105.830.000 тысяч тенге (2012: 57.501.000 тысяч тенге). Жамбылская ГРЭС не имеет существенных обязательств капитального характера на 31 декабря 2013 года.
Инвестиционные обязательства совместных предприятий

2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша Екібастұз МАЭС-1 және Екібастұз МАЭС-2 инвестициялық міндеттемелеріндегі Топтың үлесі 42.377.000 мың теңгені (2012: 57.501.000 мың теңге) құрайды. Жамбыл МАЭС-тің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша біршама күрделі сипаттағы міндеттемелері жоқ.
Өзге де келісімшарттық міндеттемелер
2013 жылғы 31 желтоқсанға негізгі құралдарды сатып алу бойынша Топтың өзге де келісімшарттық міндеттемелері шамамен 81.552 миллион теңгені (2012: 36.426 миллион теңге) құрады.
Операциялық жалдау бойынша міндеттемелер

По состоянию на 31 декабря 2013 года доля Группы в инвестиционных обязательствах Экибастузской ГРЭС-1 и Экибастузской ГРЭС-2 составляет 42.377.000 тысяч тенге (2012: 57.501.000 тысяч тенге). Жамбылская ГРЭС не имеет существенных инвестиционных обязательств по состоянию на 31 декабря 2013 года.
Прочие контрактные обязательства
На 31 декабря 2013 года прочие контрактные обязательства Группы по приобретению основных средств составляли примерно 81.552.000 тысяч тенге (2012: 36.426.000 тысяч тенге)
Обязательства по операционной аренде

Бұған қарамастан, кейбір шығындарды СКӨБК 13 және 14-бөлімдеріне сәйкес БасқарушыКом бекітпеді. Мұндай шығыстар БасқарушыКом бекіткенге дейін ҚМГ Қашаған үшін өтелмейтін шығыстар деп саналады. Осы мәселелерді шешу үшін Уәкілетті органмен келіссөздер жалғасуда.
Тексеру нәтижесінде 2001 жылдан 2008 жылды қоса алғандағы кезеңге шығындарды өтеу, 7.975 миллион АҚШ доллары (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 1.224.991.000 мың теңге) сомасындағы шығыстар өтелмейтін болып саналды. Осы шығындардағы ҚМГ ҰК үлесі 1.340 миллион АҚШ долларын (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 205.889.000 мың теңге) құрады. Мердігерлер арасындағы ұзақ келіссөздер мен көрсетілген көпшілік ескертпелерді жою нәтижесінде 2011 жылғы 28 қарашада Уәкілетті орган ("PSA" ЖШС) мен мердігерлер резолюцияға қол қойды, оған сәйкес өтелмейтін шығын сомасы
2.959 миллион АҚШ долларына (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 454.476.000 мың теңге) дейін төмендетілді, осы шығыстардағы ҚМГ ҰК үлесі 497 миллион АҚШ долларын (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 76.382.000 мың теңге) құрады.
2012 жылғы 17 мамырда қол қойылған Реттеу туралы келісімнің шеңберінде Өкілетті органмен қосымша келіссөздер жүргізілді, оның нәтижесінде өтелмейтін шығын сомасы 230 миллион АҚШ долларына
(2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 35.315.000 мың теңге) дейін төмендетілді, ондағы ҚМГ ҰК үлесі 39 миллион АҚШ долларын құрайды (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 5.953.000 мың теңге).
2009 жылға шығындардың өтелімділігін тексеру 2012 жылы аяқталды. Жүргізілген тексеру нәтижесінде 875 миллион АҚШ доллары (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 134.409.000 мың теңге) мөлшеріндегі шығын өтелмейтін ретінде сыныпталды. Осы шығындардағы ҚМГ ҰК үлесі 147 миллион АҚШ долларын (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 22.590.000 мың теңге) құрайды. Мәселені шешу үшін келіссөздер жалғасуда.
2010 жылға шығындардың өтелімділігін тексеру 2013 жылы аяқталды. Жүргізілген тексеру нәтижесінде 1.336 миллион АҚШ доллары (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 205.824.000 мың теңге) сомасында танылды. Ескертулерді болдырмау үшін мердігерлермен жүргізілген келіссөздер мен іс-шаралар нәтижесінде 2.083 мың АҚШ доллары (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 320.907 мың теңге) сомасында өтелмейтін шығындар ретінде сыныпталды, ал 785.101 мың АҚШ доллары (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 120.952.660 мың теңге) сомасы реттелмеген болып қалады. Осы шығындардағы Топтың үлесі тиісінше 350 мың АҚШ долларын (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 53.921 мың теңге) және 131.950 мың АҚШ долларын (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 20.328.217 мың теңге) құрайды. Мәселені шешу үшін келіссөздер жалғасуда.
Жер қойнауын пайдалануға келісімшарттар бойынша міндеттемелер (ҚМГ Қарашығанақ)
Қарашығанақ ӨБТК (бұдан әрі "ӨБТК") жер қойнауын пайдалануға келісімшарттың талаптарын орындауға қатысты мемлекеттік органдар тарапынан мерзімді тексеру объектісі болып табылады. Басшылық осындай тексерулер барысында анықталған мәселелерді шешу үшін қажетті түзеу шараларын келісу бойынша мемлекеттік органдармен ынтымақтастық жасайды. ӨБТК-дегі ережелерді орындамау айыппұлға, өсімақыға, ӨБТК шектеуге, тоқтатуға немесе шақырып алуға әкелуі мүмкін.
ӨБТК негізінде Қазақстан Республикасының Үкіметі Мердігер компанияларға (бұдан әрі "МК") қызметті жүргізуге, оның ішінде жер қойнауын пайдалануға құқықты қоса алғанда, эксклюзивтік құқықтарды берді, бірақ осы кенорнына меншік немесе жалға беру құқығын бермеді. Мұның салдарынан, барлық алынған және өңделген көмірсутегі (яғни дайын өнім) мемлекеттің меншігі болып табылады. Көмірсутегін өндіретін жұмыс орнын толтыру негізінде жүзеге асырылады, бұл ретте мемлекет МК қызметін ақшалай емес нысанда, дайын өнім бөлігі түрінде өтейді, осылайша МК-ге өз шығындарын өтеу мен кіріс алуға мүмкіндік береді.
ӨБТК-ге сәйкес МК көтерген барлық шығындар өтелмеуі мүмкін. Өтеуге болашақ шығындарды Басқару жөніндегі бірлескен комитет бекітуі қажет.
Уәкілетті орган 2010-2011 жылдардағы өтелетін шығындарды тексеру актілерін берді. Қазіргі сәтте Қарашығанақ ӨБТК мен Өкілетті өкіл ("PSA" ЖШС) арасында "1997 жылғы 18 қарашадағы Қарашығанақ мұнай-газ конденсаты кен орнының мердігер учаскесі өнімін бөлу туралы келісім бойынша 2010 Мердігер жылға Мұнай-газ операцияларының шоттарының өтелетін шығындары есебін тексеру қорытындылары туралы тексеру актісінің" (бұдан әрі "2010 жылғы тексеру актісі") қорытындыларын талқылау жүруде. Жоғарыда көрсетілген Тексеру актісіне сәйкес Өкілетті орган 456.866 мың АҚШ доллары (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 70.179.000 мың теңге) мөлшерінде соманы 2010 жылғы өтелетін шығындар құрамына қосу жөнінде талап-арыз берді. Бұл ретте, МК өтелмейтін ретінде 8.869 мың АҚШ долларын (2013 жылғы
31 желтоқсандағы бағам бойынша 1.362.000 мың теңге) таныды. МК мен Өкілеттік орган арасындағы келіссөздердің 3-ші раундының қорытындылары бойынша (2014 жылғы қаңтардағы жағдай бойынша) ықтимал дау/арбитраждың сомасы 205.563 мың АҚШ долларын (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 31.577.000 мың теңге) құрады.

Тем не менее, определенные затраты не были утверждены УправКомом в соответствии с разделами 13 и 14 СКСРП. Такие расходы считаются невозмещаемыми расходами для КМГ Кашаган до утверждения УправКомом. Продолжаются переговоры с Уполномоченным органом для разрешения этих вопросов.
В результате проверок возмещения затрат за период с 2001 по 2008 годы, расходы на сумму 7.975 миллионов долларов США (1.224.991.000 тысяч тенге по курсу на 31 декабря 2013 года) считались невозмещаемыми. Доля НК КМГ в этих затратах составляла 1.340 миллионов долларов США (205.889.000 тысяч тенге по курсу на 31 декабря 2013 года). В результате длительных переговоров между подрядчиками и устранения большинства указанных замечаний, 28 ноября 2011 года Полномочным органом (ТОО "PSA") и подрядчиками была подписана резолюция, согласно которой сумма невозмещаемых затрат была снижена до 2.959 миллионов долларов США (454.476.000 тысяч тенге по курсу на 31 декабря 2013 года), с долей НК КМГ в этих расходах, составляющей 497 миллионов долларов США (76.382.000 тысяч тенге по курсу на 31 декабря 2013 года).
В рамках Соглашения об урегулировании, подписанного 17 мая 2012 года, были проведены дополнительные переговоры с Полномочным органом, в результате которых сумма невозмещаемых затрат была снижена до 230 миллионов долларов США (35.315.000 тысяч тенге по курсу на 31 декабря 2013 года) с долей НК КМГ в размере 39 миллионов долларов США (5.953.000 тысяч тенге по курсу на 31 декабря 2013 года).
Проверка возмещаемости затрат за 2009 год была завершена в 2012 году. В результате проведенной проверки затраты в размере 875 миллионов долларов США (134.409.000 тысяч тенге по курсу на 31 декабря 2013 года) были классифицированы как невозмещаемые. Доля НК КМГ в данных затратах составляет 147 миллионов долларов США (22.590.000 тысяч тенге по курсу на 31 декабря 2013 года). Переговоры для решения вопроса продолжаются.
Проверка возмещаемости затрат за 2010 год была завершена в 2013 году. В результате проведенной проверки первоначально невозмещаемыми затратами была признана сумма в 1.336 миллионов долларов США (205.824.000 тысяч тенге по курсу на 31 декабря 2013 года). В результате переговоров и мероприятий, проведенных подрядчиками для устранения замечаний, сумма в 2.083 тысячи долларов США (320.907 тысяч тенге по курсу на 31 декабря 2013 года) была классифицирована как невозмещаемые затраты, а сумма в 785.101 тысячу долларов США (120.952.660 тысяч тенге по курсу на 31 декабря 2013 года) остается неурегулированной. Доля Группы в данных затратах составляет 350 тысяч долларов США (53.921 тысяча тенге по курсу на 31 декабря 2013 года) и 131.950 тысяч долларов США (20.328.217 тысяч тенге по курсу на 31 декабря 2013 года), соответственно. Переговоры для решения вопроса продолжаются.
Обязательства по контракту на недропользование (КМГ Карачаганак)
Карачаганакское ОСРП (далее "ОСРП") является объектом периодических проверок со стороны государственных органов касательно выполнения требований контракта на недропользование. Руководство сотрудничает с государственными органами по согласованию исправительных мер, необходимых для разрешения вопросов, выявленных в ходе таких проверок. Невыполнение положений, содержащихся в ОСРП, может привести к штрафам, пени, ограничению, приостановлению или отзыву ОСРП.
На основании ОСРП, Правительство Республики Казахстан передало эксклюзивные права Компаниям-подрядчикам (далее "КП") на ведение деятельности, в том числе включая право на недропользование, но не передало права собственности или аренды на данное месторождение. Как следствие, все полученные и обработанные углеводороды (т.е. готовый продукт) является собственностью государства. Работа по добыче углеводородов осуществляется на основе компенсации, где государство возмещает деятельность КП в неденежной форме, в виде части готовой продукции, таким образом позволяя КП возмещать их затраты и зарабатывать доходы.
В соответствии с ОСРП не все затраты, понесенные КП, могут быть возмещены. Будущие затраты на возмещение должны утверждаться Совместным комитетом по управлению.
Уполномоченный орган предоставил акты ревизии возмещаемых затрат за 2010-2011 годы. В настоящий момент между КП по Карачаганакскому ОСРП и Полномочным органом (ТОО "PSA"), идет обсуждение результатов "Акта ревизии о результатах проверки расчета возмещаемых затрат Счета Нефтегазовых Операций за 2010 Подрядный год по соглашению о разделе продукции подрядного участка Карачаганакского нефтегазоконденсатного месторождения от 18 ноября 1997 года" (далее "Акт ревизии 2010 года"). Согласно вышеуказанному Акту ревизии Полномочный орган предъявил претензии по включению в состав возмещаемых затрат за 2010 год сумму в размере 456.866 тысяч долларов США (70.179.000 тысяч тенге по курсу на 31 декабря 2013 года). При этом КП в качестве невозмещаемых были признаны 8.869 тысяч долларов США (1.362.000 тысяч тенге по курсу на 31 декабря 2013 года). По результатам 3-го раунда переговоров между КП и Полномочным органом (по состоянию на январь 2014 года) сумма потенциального спора/арбитража составила 205.563 тысячи долларов США (31.577.000 тысяч тенге по курсу на 31 декабря 2013 года).

Тексеру актісіне сәйкес 2011 жылы Өкілетті орган 200.606 мың АҚШ доллары (2013 жылғы 31 желтоқсандағы бағам бойынша 30.815.000 миллион теңге) мөлшерінде соманы 2011 жылғы өтелетін шығындар құрамына қосу жөнінде талап-арыз берді. Қазіргі сәтте қорытындыларды МК қарастыруда.
Батуми теңіз портының активтерін экспроприациялау (ҚТО)
BTL (бұрынғы BIHL) мен Грузия Үкіметі арасындағы Батуми теңіз портын (бұдан әрі "БТП") сенімгерлік басқару туралы келісімге сәйкес, егер БТП жылына 6 миллион тоннаға ең төменгі өзгерту көлемі бойынша өз міндеттемелерін орындай алмаған жағдайда, Грузия Үкіметінің БТП активтерін экспроприациялауға құқығы бар. 2013 жыдғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша БТП Грузия Үкіметінің тарапынан мемлекеттік экспроприациялау тәуекеліне ұшырамады, өйткені БТП арқылы нақты өзгеру көлемі 10.170 миллион тоннаны құрады.
Газ жеткізу және сатып алу бойынша міндеттемелер ("ҚазТрансГаз" АҚ)
2013 жылғы 31 желтоқсанда "ҚазТрансГаз" АҚ-да (бұдан әрі "ҚТГ") 754.498 мың АҚШ доллары (115.898.000 мың теңге) (2012 жылы: 13.512.000 мың теңге) сомаға экспортқа газ жеткізу бойынша шарттық міндеттемелер болды. Газ сатып алу бойынша шарттық міндеттемелер сомасы 528.200 мың АҚШ долларын (81.137.000 мың теңге) құрады.
Gazprom Schweiz AG-мен сатуға келісімшарттарға сәйкес ҚТГ кінәсінен табиғи газдың айлық келісімшарттық көлемі жеткізілмеген жағдайда, Топ жеткізілмеген табиғи газ көлемінің құнынан 0,01% мөлшерінде айыппұл төлеуі қажет. 2013 және 2012 жылдары 31 желтоқсанға ҚМГ ҰК басшылығы көрсетілген сатуға келісімшартқа сәйкес жауапкершілік туралы осы ережеге қатысты Gazprom Schweiz AG алдында қандай да бір міндеттемелер жоқ деп санайды.
Газ жеткізу және сатып алу бойынша міндеттемелер (ҚТГ-Аймақ)
2013 жылғы 31 желтоқсанға газ сатып алу бойынша ҚТГ-Аймақтың шарттық міндеттемелері 13.246 миллион теңгені (2012: 3.221.000 мың теңге) құрады, газ сату бойынша міндеттемелердің сомасы 3.598.000 мың теңгені (2012: 48.748.000 мың теңге) құрады.
Сино Каз компаниясымен "пут" опционы
КАӨ ҰАК опциялық кедісім жасасты, ол Sino-Kaz компаниясынан алынған таза кірістің келтірілген құны шегерілген Sino-Kaz төлеген сомаға тең баға мен ҚАӨ ҰАК "Семізбай" ЖШС-ға өзінің 49% қатысу үлесін сату мүмкіндігін Sino-Kaz компаниясына қамтамасыз етеді. Егер Guangdong Nuclear Power Corporation қытай ядролық-энергетикалық корпорациясына реакторлар үшін ҚАӨ ҰАК еншілес ұйымы "Үлбі металлургия зауыты" АҚ жүргізген отын таблеткаларын жеткізу туралы шешім 2014 жылғы 1 шілдеге дейін қабылданбайтын жағдайда, Опцион орындалуы мүмкін.

Согласно Акту ревизии 2011 года Полномочный орган предъявил претензии по включению в состав возмещаемых затрат за 2011 год сумму в размере 200.606 тысяч долларов США (30.815.000 тысяч тенге по курсу на 31 декабря 2013 года). В данный момент результаты рассматриваются КП.
Экспроприация активов Морского Порта Батуми (КТО)
В соответствии с Cоглашением о доверительном управлении Морским портом Батуми (далее "МПБ") между BTL (ранее BIHL) и Правительством Грузии, Правительство Грузии имеет право на экспроприацию активов МПБ, в случае если МПБ не сможет выполнить свои обязательства по минимальному объему перевалки в 6 миллиона тонн в год. По состоянию на 31 декабря 2013 года, МПБ не был подвержен риску государственной экспроприации со стороны Правительства Грузии, так как фактические объемы перевалки через МПБ составили 10.170 миллионов тонн.
Обязательства по поставке и приобретению газа (АО "КазТрансГаз")
На 31 декабря 2013 года у АО "КазТрансГаз" (далее "КТГ") имелись договорные обязательства по поставке газа на экспорт на сумму 754.498 тысяч долларов США (115.898.000 тысяч тенге) (в 2012 году: 13.512.000 тысяч тенге). Сумма договорных обязательств по приобретению газа составила 528.200 тысяч долларов США (81.137.000 тысяч тенге).
В соответствии с контрактами на продажу с Gazprom Schweiz AG в случае непоставки Месячного контрактного количества природного газа по вине КТГ, Группа должна выплатить штраф в размере 0,01% от стоимости не поставленного объема природного газа. На 31 декабря 2013 и 2012 годов руководство НК КМГ считает, что не существует каких-либо обязательств перед Gazprom Schweiz AG в отношении данного положения об ответственности в соответствии с указанным контрактом на продажу.
Обязательства по поставке и приобретению газа (КТГ-Аймак)
На 31 декабря 2013 года договорные обязательства КТГ-Аймак по приобретению газа составили 13.246 миллионов тенге (2012: 3.221.000 тысяч тенге), по продаже газа сумма обязательств составила 3.598.000 тысяч тенге (в 2012 году: 48.748.000 тысяч тенге).
Опцион "пут" с компанией Сино Каз
НАК КАП заключила опционное соглашение, которое обеспечивает компанию Sino-Kaz возможностью продать свою 49% долю участия в ТОО "Семизбай" НАК КАП по цене, равной сумме, уплаченной Sino-Kaz, за минусом приведенной стоимости чистого дохода, полученного компанией Sino-Kaz. Опцион может быть исполнен в случае, если решение о поставке топливных таблеток, произведенных АО "Ульбинский металлургический завод", дочерней организацией НАК КАП, для реакторов на китайской ядерно-энергетической корпорации Guangdong Nuclear Power Corporation не будет принято до 1 июля 2014 года.

Егер жоғарыда көрсетілген шешімді ҚАӨ ҰАК мен CGNPC-URC 2014 жылғы 1 шілдеге дейін қабылдамаған жағдайда, Sino-Kaz негізгі шартқа қосымша келісімде анықталған формула бойынша есептелген құн бойынша "Семизбай-U" ЖШС-ға қатысу үлесін сатады, ал ҚАӨ ҰАК сатып алады.
Тұрақтандыру жоспары бойынша міндеттемелер
Қор Үкімет 2008 жылы бекіткен Тұрақтандыру жоспарын жүзеге асыруда Үкіметтің негізгі операторы болып тағайындалды (1-ескертпе).
Қазақстан Республикасы экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның хаттамаларына сәйкес Тұрақтандыру жоспары бойынша көзделген қаражатты қайталама пайдалану жоспарланды.
Дағдарысқа қарсы қаражатты қайталама пайдалану бойынша міндеттемелер
Қазақстан Республикасы Экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия отырысының 2012 жылғы 5 сәуірдегі №17-5/И-380, 2013 жылғы 30 қаңтардағы №17-5/11-10 және 2013 жылғы 7 қазандағы
№ 17-5/И-788 хаттамаларына сәйкес Қор 2012-2014 жылдар ішінде жалпы сомасы 540.752.000 мың теңгеге бірқатар инвестициялық жобаларды қаржыландыруды жүзеге асыруы тиіс. 2012 - 2013 жылдары игерілген қаражатты ескере отырып, 2014 жылы игеруге 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша Қордың міндеттемелері 193.714.000 мың теңгені (2012: 415.324.000 мың теңге) құрайды, оның ішінде мына жобалар бойынша:
Тұрғын үй құрылысы бағдарламасын қаржыландыру және "Қол жетімді тұрғын үй" бағдарламасын іске асыру
Үкіметтің 2012 жылғы 21 маусымдағы № 821 қаулысына сәйкес "Самұрық-Қазына" жылжымайтын мүлік қоры" АҚ арқылы тұрғын үй салуға Қордан қаражатты және Ұлттық қордан қаржатты пайдалану көзделеді. Қазақстан Республикасы Экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия отырысының 2013 жылғы 30 қаңтардағы №17-5/11-10 хаттамасына сәйкес Қор "Қол жетімді тұрғын үй-2020" бағдарламасын қаржыландыруға көзделген қаражаттың 56.615.000 мың теңгесі мөлшеріндегі қаражаты "Батыс-Солтүстік-Орталық магистралдық газ құбырын салу" (Қарталы – Тобыл – Көкшетау - Астана) инвестициялық жобасын қаржыландыруға қайта бөлінді. 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша қайта бөлінген қаражатты ескере отырып, "Қол жетімді тұрғын үй-2020" бағдарламасын қаржыландыру бойынша Қордың міндеттемесі 8.100.000 мың теңгені (2012 жылғы 31 желтоқсанда: 36.200.000 мың теңгені) құрайды.
Қордың өзге де инвестициялық жобаларын іске асыру
2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша өзге инвестициялық жобаларды қаржыландыру бойынша Қордың міндеттемесі 185.614.000 мың теңгені (2012: 379.124.000 мың теңге) құрайды.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасы Экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия отырысының 2013 жылғы 30 қаңтардағы №17-5/11-10 хаттамасына сәйкес 2013 жылы Қорға Қордың және/немесе ҚМГ" ҰК меншік қаражаты есебінен 60.000.000 мың теңге мөлшерінде "Батыс-Солтүстік-Орталық магистралдық газ құбырын салу" (Қарталы – Тобыл – Көкшетау - Астана) инвестициялық жобасын қаржыландыруды жүзеге асыру тапсырылған, оның ішінде 20.000.000 мың теңге "ҚазМұнаГаз" ұлттық компаниясы" АҚ қаражаты есебінен бөлу жоспарланып отыр.

В случае, если вышеуказанное решение не будет принято НАК КАП и CGNPC-URC до 1 июля 2014 года, НАК КАП выкупит, а Sino-Kaz продаст долю участия в ТОО "Семизбай-U" по стоимости, рассчитанной по формуле, определенной в дополнительном соглашении к основному договору.
Обязательства по Плану Стабилизации
Фонд назначен основным оператором Правительства в осуществлении Плана Стабилизации, утвержденного Правительством в 2008 году (Примечание 1).
В соответствии с протоколами государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан запланировано повторно использовать средства, предусмотренные по Плану стабилизации.
Обязательства по повторному использованию антикризисных средств
В соответствии с протоколами заседаний Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан № 17-5/И-380 от 5 апреля 2012 года, № 17-5/11-10 от 30 января 2013 года и № 17-5/И-788 от 7 октября 2013 года Фонду надлежит осуществить финансирование ряда инвестиционных проектов на общую сумму 540.752.000 тысяч тенге в течение 2012-2014 годов. С учетом освоенных средств в 2012 – 2013 годах, обязательства Фонда по состоянию на 31 декабря 2013 года к освоению в 2014 году составляют 193.714.000 тысяч тенге (2012: 415.324.000 тысяч тенге), в том числе по следующим проектам:
Финансирование программы жилищного строительства - реализация программы "Доступное жилье"
В соответствии с Постановлением Правительства от 21 июня 2012 года № 821 на строительство жилья через АО "Фонд недвижимости "Самрук-Казына" должны будут использоваться средства Фонда и средства Национального Фонда. В соответствии с протоколом заседания Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан № 17-5/11-10 от 30 января 2013 года Фонд перераспределил средства на финансирование инвестиционного проекта "Строительство магистрального газопровода Запад-Север-Центр" (Карталы-Тобол-Кокшетау-Астана) в размере 56.615.000 тысяч тенге из средств, предусмотренных на финансирование программы "Доступное жилье". По состоянию на 31 декабря 2013 года обязательства Фонда по финансированию программы "Доступное жилье - 2020" с учетом перераспределенных средств составляют 8.100.000 тысяч тенге (2012: 36.200.000 тысяч тенге).
Реализация прочих инвестиционных проектов Фонда
По состоянию на 31 декабря 2013 года обязательства Фонда по финансированию прочих инвестиционных проектов составляют 185.614.000 тысяч тенге (2012: 379.124.000 тысяч тенге).
Кроме того, в соответствии с протоколом заседания Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан № 17-5/11-10 от 30 января 2013 года в 2013 году Фонду поручено осуществить финансирование инвестиционного проекта "Строительство магистрального газопровода Запад-Север-Центр" (Карталы-Тобол-Кокшетау-Астана) в размере 60.000.000 тысяч тенге за счет собственных средств Фонда и/или за счет средств АО "Национальная Компания "КазМунайГаз", в том числе 20.000.000 тысяч тенге планируется выделить за счет средств АО "Национальная Компания "КазМунайГаз".

2014 жылғы сәуірде Kazakhmys Plc-ден "Екібастұз МАЭС-1" ЖШС-ға 50% қатысу үлесін және "Қазгидротехэнерго" ЖШС-ға 100% қатысу үлесін сатып алды. Сатып алу бағасы 1.300 миллион АҚШ долларын құрады.
2014 жылғы 5 наурызда Альянс Банк АҚ мен Темiрбанк АҚ акциялар пакетін иеліктен шығару жөніндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына қол қойылды, осылайша Қорға Темiрбанк АҚ-ның 79,88% акциясын және Альянс Банк АҚ-ның 16% жай және артықшылықты акцияларын сатып алу жөніндегі мәмілені жабу үшін Қордың кейінге қалдырылатын талаптарының бірі орындалды.
Экспорттық кеден бажы
Қазақстан Республикасының Үкіметі 2014 жылғы 1 сәуірден бастап шикі мұнай экспортының 1 тоннасына 60 АҚШ долларынан 80 АҚШ долларына дейін кеден бажын арттыруды жоспарлап отыр.
Операциялық қызмет
2014 жылғы 1 қаңтардан бастап ішкі және экспорт нарықтарына мұнайды қайта айдау бойынша "ҚазТрансОйл" АҚ қызметтеріне тарифтерді ұлғайту туралы Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2013 жылғы 21 қарашадағы бұйрығы күшіне енеді: ішкі нарыққа 1 км-ге 1 тонна мұнайды тасымалдауға 1.954,5 теңгеден 2.931,8 теңгеге дейін (50%-ға) ұлғайтылды, экспортқа – 1.000 км-ға 1 тонна мұнайды тасымалдауға 4.732,6 теңгеден 4.850,6 теңгеге дейін (2,5%-ға) ұлғайтылды. 2014 жылғы 1 сәуірден бастап экспортқа тариф Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің бұйрығына сәйкес 4.850,6 теңгеден
5.817,2 теңгеге дейін ұлғайтылды.
"Эйр Астана" АҚ-дан Еуропалық Одақ елдеріне рейстерді ұлғайтуға шектеу алынды.
2014 жылғы 31 наурызда CGNPC-URC пен "Қазатомөнеркәсіп" ҰАК" АҚ арасында 2014-2016 жылдарға арналған отын таблеткаларын жеткізуге келісімшартқа №3 толықтыру жасалды. Осылайша, тараптар келісілген мерзімде отын таблеткаларын жеткізу туралы шешім қабылдады және "Семізбай-U" ЖШС-ға Sino-Kaz қатысу үлесін "Қазатомөнеркәсіп" ҰАК" АҚ сатып алу мүмкіндігін болдырмады (6-қосымша).
"Альянс Банк" АҚ-ны қайта құрылымдау
6-ескертпеде ашылып көрсетілгендей, 2013 жылғы желтоқсанда Қор мен Өтемұратов Болат Жәмитұлы мырза арасында кейіннен Темірбанк пен Альянс Банкті бірыңғай банкке біріктіру мақсатымен Қордың
Темiрбанк АҚ-ның 79,88% жай акциясын және Альянс Банк АҚ-ның 16% жай және артықшылықты акцияларын сатуы туралы келісімге қол қойылды. 2013 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша Альянс Банк Қордың бақылауында және осылайша шоғырландырылатын еншілес ұйымы болып табылады
(9-ескертпе).
2014 жылғы 23 қаңтарда Альянс Банк басшылығы өзінің кредиторларына банктің қызметін жалғастыруды қамтамасыз ету үшін белгілі бір міндеттемелерді қайта құрылымдау жүргізетіні туралы хабарларды. Қайта құрылымдау үдерісі оң капиталға және 1-деңгейдегі капиталдың 20% коэффициентіне қол жеткізуге бағытталған, ол Альянс Банк-тің пруденциалдық нормативтерін орындау мүмкіндігін және қысқа мерзімді және орта мерзімді перспективада бәсекеге қабілетті болуын қамтамасыз етеді.

В апреле 2014 года АО "Самрук-Энерго" приобрел 50% долю участия в ТОО "Экибазтузская ГРЭС-1 и 100% долю в ТОО "Казгидротехэнерго" у Kazakhmys Plc. Цена приобретения составила 1.300 миллионов долларов США.
5 марта 2014 г. подписано Постановление Правительства РК по отчуждению пакета акций АО "Альянс банк" и АО "Темiрбанк", таким образом, выполнено одно из отлагательных условий Фонда для закрытия сделки по продаже Фондом 79,88% акций АО "Темірбанк" и 16% простых и привилегированных акций АО "Альянс Банк".
Экспортная таможенная пошлина
Правительство Республики Казахстан планирует повысить таможенную пошлину на экспорт сырой нефти с 60 долларов США за тонну до 80 долларов США за тонну с 1 апреля 2014 года.
Операционная деятельность
С 1 января 2014 года вступает в силу приказ Агентства по регулированию естественных монополий Республики Казахстан от 21 ноября 2013 года об увеличении тарифов на услуги АО "КазТрансОйл" по перекачке нефти для внутреннего и экспортного рынков: тариф на внутренний рынок за транспортировку 1 тонны нефти на 1.000 км увеличен с 1.954,5 тенге до 2.931,8 тенге (на 50%), на экспорт – за транспортировку 1 тонны нефти на 1.000 км увеличен с 4.732,6 тенге до 4.850,6 тенге (на 2,5%). С 1 апреля 2014 года тариф на экспорт увеличился с 4.850,6 тенге до 5.817,2 тенге в соответствии с приказом Агентства по регулированию естественных монополий.
Сняты ограничения на увеличение рейсов в страны Европейского Союза с АО "Эйр Астана".
31 марта 2014 года заключено Дополнение № 3 к Контракту на поставку топливных таблеток на 2014-2016 годы между CGNPC-URC и АО "НАК "Казатомпром". Таким образом, стороны приняли решение о поставках топливных таблеток в оговоренный срок и избежали возможности выкупа АО "НАК "Казатомпром" доли участия Sino-Kaz в ТОО "Семизбай-U" (Примечание 6).
Реструктуризация АО "Альянс Банк"
Как раскрыто в Примечании 6, в декабре 2013 года между Фондом и госп. Утемуратовым Булатом Джамитовичем были подписаны соглашения о продаже Фондом 79,88% простых акций АО "Темiрбанк" и 16% простых и привилегированных акций АО "Альянс Банк", с целью последующего объединения Темирбанка и Альянс Банка в единый банк. По состоянию на 31 декабря 2013 года Альянс Банк находится под контролем Фонда и таким образом является консолидируемой дочерней организацией (Примечание 9).
23 января 2014 года руководство Альянс Банк сообщило своим кредиторам, что будет проведена реструктуризация определенных обязательств для того, чтобы обеспечить продолжение деятельности банка. Процесс реструктуризации направлен на достижение положительного капитала и 20% коэффициента капитала 1 уровня, что обеспечит возможность Альянс Банк выполнить пруденциальные нормативы и стать конкурентоспособным в краткосрочной и среднесрочной перспективе.