"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу және кедендік әкімшілендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 8 қазандағы № 577 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу және кедендік әкімшілендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық
салу және кедендік әкімшілендіру мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат; № 23, 929-құжат, 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14, 103-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50, 53-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13, 14, 15-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 85-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 82-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 11, 61, 69-құжаттар; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 42, 45-құжаттар; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-ІІ, 102-құжат; № 20-VII, 117, 119-құжаттар; № 22-I, 143-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат):
830-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы 4-3) тармақшамен толықтырылсын:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения и таможенного администрирования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 октября 2016 года № 577
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения и таможенного администрирования".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
ПРОЕКТ
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики
Казахстан по вопросам налогообложения и таможенного администрирования
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст. 642; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; № 22, ст. 408; 2001 г., № 23, ст. 309; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 7; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 14, ст. 103; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 3-4, ст. 16; № 5, ст. 25; № 6, ст. 42; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21-22, ст. 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 3, ст. 21; № 4, ст. 28; № 5-6, ст. 37; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 12, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 9-10, ст. 48; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 3-4, ст. 12; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50, 53; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 13, 14, 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 4, ст. 21; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 82; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 11, ст. 61, 69; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 42, 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; № 19-I, ст. 100; № 19-ІІ, ст. 102; № 20-VII, ст. 117, 119; № 22-I, ст. 143; № 22-II, ст. 145; № 22-III, ст. 149; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161):
пункт 5 статьи 830 дополнить подпунктом 4-3) следующего содержания:

«4-3) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес:
тексерілетін жеке тұлғалар жасаған сақтандыру шарттарына;
олар бойынша пайда алушылар бейрезидент жеке тұлғалар болып табылатын жинақтаушы сақтандыру шарттарына;
олар бойынша пайда алушылар Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартқа сәйкес жіберілген шет мемлекеттiң уәкілетті органының сауалында көрсетiлген жеке тұлғалар болып табылатын, жинақтаушы сақтандыру шарттарына қатысты салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға;».
2. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 8-9, 53-құжат; № 20, 116-құжат; № 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., № 14, 55-құжат; № 21-22, 87-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 77, 79-құжаттар; № 13, 86-құжат; № 16, 97-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16-құжат; № 4, 28-құжат; № 13, 98-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 152-құжат; № 23, 176-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 15-16, 64-құжат):
21-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Материалдық емес активтерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі шотында шоғырландырылатын қаржы активтері, салық төлеуші Қазақстан Республикасына беретін пайдалы қазбалардың көлемін айқындау тәртібіне сәйкес айқындалатын мөлшерде Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген мөлшерде пайдалы қазбаларды өндіру салығын, шикі мұнай, газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығын, роялтиді және Қазақстан Республикасының заттай нысандағы өнiмдi бөлу бойынша немесе оларды өткізуден түскен ақшадан үлесiн төлеу бойынша салық міндеттемелерін орындау есебіне беретін пайдалы қазбалар түріндегі, сондай-ақ өзге де мүлік түріндегі мемлекет активтері болып табылады.».
3. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 7, 10-құжаттар; № 3, 15-құжат; № 4, 21-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 12, 57-құжат;
№ 14, 72-құжат; № 15, 76, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 21-22, 114, 115-құжаттар; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44, 49-құжаттар; № 10, 52-құжат; № 11, 63, 64, 65, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 11, 52-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 99, 100, 101-құжаттар; № 20-I, 110-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115, 119-құжаттар; № 21-I, 124-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 136, 137-құжаттар; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат):

"4-3) уполномоченному государственному органу, осуществляющему руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан в отношении:
договоров страхования, заключенных проверяемыми физическими лицами;
договоров накопительного страхования, выгодоприобретателями по которым являются физические лица – нерезиденты;
договоров накопительного страхования, выгодоприобретателями по которым являются физические лица, указанные в запросе уполномоченного органа иностранного государства, направленном в соответствии с международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан;".
2. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 8-9, ст. 53; № 20, ст. 116; № 23, ст. 140, 142; 2005 г., № 14, ст. 55; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 8, ст. 45; № 12, ст. 77, 79; № 13, ст. 86; № 16, ст. 97; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16; № 4, ст. 28; № 13, ст. 98; № 16, ст. 129; № 20, ст. 152; № 23, ст. 176; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 13-14, ст. 58; № 15-16, ст. 64):
пункт 1 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"1. Национальный фонд Республики Казахстан представляет собой активы государства в виде финансовых активов, сосредоточиваемых на счете Правительства Республики Казахстан в Национальном Банке Республики Казахстан, полезных ископаемых, передаваемых в счет исполнения налоговых обязательств по уплате налога на добычу полезных ископаемых, рентного налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату, роялти и доли Республики Казахстан по разделу продукции в натуральной форме или денег от их реализации, в размере, определяемом согласно порядку определения объема полезных ископаемых, передаваемых налогоплательщиком Республике Казахстан, и его денежного выражения, установленному Правительством Республики Казахстан, а также в виде иного имущества, за исключением нематериальных активов.".
3. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3, ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 7, 10; № 3, ст. 15; № 4, ст. 21; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 12, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76, 81, 82; № 16, ст. 83; № 21-22, ст. 114, 115; № 23-24, ст. 116; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44, 49; № 10, ст. 52; № 11, ст. 63, 64, 65, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 44, 45; № 11, cт. 52; № 14, ст. 72; № 15, ст. 78; № 19-I, ст. 99, 100, 101; № 20-I, ст. 110; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115, 119; № 21-I, ст. 124; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 136, 137; № 22-I, ст. 140, 143; № 22-II, ст. 144, 145; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 1, ст. 4):

1) мазмұнында:
11-бөлімнің 42-тарауы мынадай мазмұндағы 308-2-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«308-2-бап. Қазақстан Республикасының заттай нысандағы өнімді бөлу жөніндегі роялти мен үлесі бойынша салық міндеттемесін орындау тәртібі»;
346, 538 және 544-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
«346-бап. Пайдалы қазбаларды өндіру салығын, шикі мұнай, газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығын заттай нысанда төлеу тәртiбi»;
«538-бап. Қазақстан Республикасының визаларын беру, Қазақстан Республикасынан тұрақты тұрғылықты жерге кетуге құжаттарды ресімдеу, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларды, Қазақстан Республикасының азаматтығын алуды, Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтiруді немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатуды рәсімдеу және келісу кезiндегi мемлекеттiк баж мөлшерлемелері»;
«544-бап. Қазақстан Республикасының азаматтығын алу немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтату туралы құжаттарды ресімдеу кезінде мемлекеттiк баж төлеуден босату»;
79-тараудың 1-параграфы мынадай мазмұндағы 544-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«544-1-бап. Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыртуларын келісу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының визаларын беру, қалпына келтіру немесе ұзарту кезінде мемлекеттік баж төлеуден босату»;
81-тараудың 8-параграфы мынадай мазмұндағы 583-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«583-1-бап. Бағалы қағаздардың номиналдық ұстаушысы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығына ие кастодиандардың, бірыңғай тіркеушінің, брокерлердің және (немесе) дилерлердің, инвестициялық портфельді басқарушылардың, сондай-ақ салық органдарымен өзара іс-әрекет жасау кезіндегі сақтандыру ұйымдарының міндеттері»;
83-тараудың 1-параграфы мынадай мазмұндағы 606-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«606-1-бап. Соттың шешімі бойынша электронды аукцион қорытындысының күшін жою нәтижесінде салық, бюджетке төленген басқа да міндетті төлемінің, өсімпұл мен айыппұл сомаларын қайтару»;
89-тараудың 2-параграфы мынадай мазмұндағы 636-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«636-1-бап. Алдын ала салықтық тексеру актiсi»;
21-бөлімнің 93-тарауында 666, 670, 673 және 674-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
«666-бап. Жалпы ережелер»;
«670-бап. Уәкілетті органға жіберілген шағымды қарау тәртібі»;
«673-бап. Апелляциялық комиссия шешімінің нысаны мен мазмұны»;
«674-бап. Уәкілетті органға немесе сотқа шағым берудің салдары»;
21-бөлімнің 94-тарауы алып тасталсын;

1) в оглавлении:
главу 42 раздела 11 дополнить заголовком статьи 308-2 следующего содержания:
"Статья 308-2. Порядок исполнения налогового обязательства по роялти и доле Республики Казахстан по разделу продукции в натуральной форме";
заголовки статей 346, 538 и 544 изложить в следующей редакции:
"Статья 346. Порядок уплаты налога на добычу полезных ископаемых, рентного налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату в натуральной форме";
"Статья 538. Ставки государственной пошлины при выдаче виз Республики Казахстан, оформлении документов на выезд из Республики Казахстан на постоянное место жительства, оформлении и согласовании приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, приобретении гражданства Республики Казахстан, восстановлении гражданства Республики Казахстан или прекращении гражданства Республики Казахстан";
"Статья 544. Освобождение от уплаты государственной пошлины при оформлении документов о приобретении гражданства Республики Казахстан или прекращении гражданства Республики Казахстан";
параграф 1 главы 79 дополнить заголовком статьи 544-1 следующего содержания:
"Статья 544-1. Освобождение от уплаты государственной пошлины при согласовании приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан, а также при выдаче, восстановлении или продлении виз Республики Казахстан";
параграф 8 главы 81 дополнить заголовком статьи 583-1 следующего содержания:
"Статья 583-1. Обязанности кастодианов, единого регистратора, брокеров и (или) дилеров, обладающих правом ведения счетов клиентов в качестве номинальных держателей ценных бумаг, управляющих инвестиционным портфелем, а также страховых организаций при взаимодействии с налоговыми органами";
параграф 1 главы 83 дополнить заголовком статьи 606-1 следующего содержания:
"Статья 606-1. Возврат уплаченной суммы налога, другого обязательного платежа в бюджет, пени и штрафа в результате отмены итогов электронных аукционов по решению суда";
параграф 2 главы 89 дополнить заголовком статьи 636-1 следующего содержания:
"Статья 636-1. Предварительный акт налоговой проверки";
в главе 93 раздела 21 заголовки статей 666, 670, 673 и 674 изложить в следующей редакции:
"Статья 666. Общие положения";
"Статья 670. Порядок рассмотрения жалобы, направленной в уполномоченный орган";
"Статья 673. Форма и содержание решения уполномоченного органа";
"Статья 674. Последствия подачи жалобы в уполномоченный орган или суд";
главу 94 раздела 21 исключить;

2) 12-баптың 1-тармағында:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«10) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы – Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында қалыптасқан және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен бірлесіп белгілейтін тәртіпте айқындалған теңгенің шетел валютасына бағамы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен бірлесіп белгілейтін тәртіпте айқындалған, Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ол бойынша сауда-саттық жүргізілмейтін теңгенің шетел валютасына бағамы;»;
мынадай мазмұндағы 10-2) тармақшамен толықтырылсын:
«10-2) кезең үшін валюта айырбастаудың орташа арифметикалық нарықтық бағамы – мына формула бойынша айқындалған бағам:
R=R1 + R2 + … + RN
n, онда:
R – кезең үшін валюта айырбастаудың орташа арифметикалық нарықтық бағамы;
R1, R2…, Rn – кезең ішінде кезеңнің күнтізбелік күні алдындағы әрбір кезеңі соңғы жұмыс күні айқындалған, тиісті валюта айырбасының нарықтық бағамы;
n – кезеңдегі күнтізбелік күндердің саны;»;
19-1) тармақшаның үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Монетаның құрамындағы алтынның құны алтын монетаны өткізу күні Лондон бағалы металдар нарығының қауымдастығы белгілеген (белгіленген) алтынның таңертеңгі фиксингін (баға белгіленімін) көрсетілген күні белгіленген, көрсетілген күннің алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған валюта айырбасының нарықтық бағамына көбейту арқылы айқындалады.»;
30) және 41-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«30) роялти – мыналар үшін:
пайдалы қазбаларды өндіру және техногендік құралымдарды қайта өңдеу процесінде жер қойнауын пайдалану құқығы үшін;
авторлық құқықтарды, бағдарламалық қамтамасыз етілімді, патенттерді, сызбаларды немесе модельдерді, тауар таңбаларын немесе басқа да осыған ұқсас құқық түрлерін пайдаланғаны немесе пайдалану құқығы үшін; өнеркәсіп жабдықтарын, оның ішінде бербоут-чартер немесе димайз-чартер шарттары бойынша жалға алынатын теңіз кемелерін, бербоут-чартер немесе димайз-чартер шарттары бойынша жалға алынатын әуе кемелерін, сондай-ақ сауда немесе ғылыми-зерттеу жабдықтарын пайдаланғаны немесе пайдалану құқығы үшін; «ноу-хауды» пайдаланғаны үшін; кинофильмдерді, бейнефильмдерді, дыбыс жазуды немесе өзге де жазу құралдарын пайдаланғаны немесе пайдалану құқығы үшін төленетін төлем;»;
«41-1) уәкілетті заңды тұлға – билік етуі шектелген және осы Кодекске сәйкес кепілге салынған мүлкін өткізу саласындағы уәкілетті орган айқындаған заңды тұлға;»;
мынадай мазмұндағы 48) тармақшамен толықтырылсын:

2) в пункте 1 статьи 12:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) рыночный курс обмена валюты – курс тенге к иностранной валюте, сложившийся на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, и определенный в порядке, устанавливаемом Национальным Банком Республики Казахстан совместно с уполномоченным государственным органом, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности, а также курс тенге к иностранной валюте, по которой на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, не проводятся торги, определенный в порядке, устанавливаемом Национальным Банком Республики Казахстан совместно с уполномоченным государственным органом, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности;";
дополнить подпунктом 10-2) следующего содержания:
"10-2) среднеарифметический рыночный курс обмена валюты за период – курс, определенный по следующей формуле:
R=R1 + R2 + … + Rn
n , где:
R - среднеарифметический рыночный курс обмена валюты за период;
R1, R2…, Rn – ежедневный рыночный курс обмена соответствующей валюты, определенный в последний рабочий день, предшествующий каждому дню периода в течение периода;
n – количество календарных дней в периоде;";
часть третью подпункта 19-1) изложить в следующей редакции:
"Стоимость золота, содержащегося в монете, определяется путем умножения утреннего фиксинга (котировки цены) золота, который установлен (которая установлена) Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов на дату реализации золотой монеты, на рыночный курс обмена валюты, определенный в последний рабочий день, предшествующий указанной дате.";
подпункты 30) и 41-1) изложить в следующей редакции:
"30) роялти - платеж за:
право пользования недрами в процессе добычи полезных ископаемых и переработки техногенных образований;
использование или право использования авторских прав, программного обеспечения, патентов, чертежей или моделей, товарных знаков или других подобных видов прав; использование или право использования промышленного оборудования, в том числе морских судов, арендуемых по договорам бербоут-чартера или димайз-чартера, и воздушных судов, арендуемых по договорам димайз-чартера, а также торгового или научно-исследовательского оборудования; использование "ноу-хау"; использование или право использования кинофильмов, видеофильмов, звукозаписи или иных средств записи;";
"41-1) уполномоченное юридическое лицо - юридическое лицо, определенное уполномоченным органом, в сфере реализации ограниченного в распоряжении и заложенного в соответствии с настоящим Кодексом имущества;";
дополнить подпунктом 48) следующего содержания:

«48) мемлекет атынан алушы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған және мемлекет атынан және соның тапсырмасымен салық заңнамасында және (немесе) осы Кодекстің 308-1-бабында көзделген өнімді бөлу туралы келісімдерде (келісімшарттарда), Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта көзделген салық төлеуші салық міндеттемесін орындау есебіне заттай нысанда беретін пайдалы қазбаларды алушы ретінде әрекет ететін заңды тұлға»;
3) 13-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
«9-1) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен алдын ала салықтық тексеру актiсіне жазбаша қарсылығын ұсынуға;»;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«10) осы Кодексте және Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен тексеру нәтижелері туралы хабарламаға, сондай-ақ салық органдарының лауазымды адамдарының іс-әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасауға;»;
4) 14-баптың 1-тармағының 7) тармақшасы алып тасталсын;
5) 19-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының негізінде шет мемлекеттердің уәкілетті органдарымен – ақпарат, оның ішінде коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтер және ақпарат алмасуға;»;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан, бағалы қағаздардың номиналдық ұстаушылары ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығы бар кастодиандардың, бірыңғай тіркеушінің, брокерлердің және (немесе) дилерлердің, инвестициялық портфельді басқарушылардың, сондай-ақ сақтандыру ұйымдарының осы Кодекстің 581-бабының 1), 1-1), 1-2), 4) тармақшаларында, сондай-ақ 583 және 583-1-баптарда табыс етілуі көзделген мәліметтерді алуға;»;
6) 20-баптың 1-тармағының 26) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«26) салық төлеушінің (салық агентінің, оператордың) салық органдары лауазымды адамдарының іс-әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымын қарауға;»;
7) 35-баптың 3-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) қосылған құн салығынан және осы Кодекстің 409-бабына сәйкес салық органдары есептейтін жеке тұлғалардың тұрғын үйлері мен объектілері мүлік салығынан басқа, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша осындай құрылтайшы немесе пайда алушы, осы баптың 4-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, мүлікті сенімгерлік басқаруды құру туралы актінің негізінде сенімгерлікпен басқарушыға жүктеуі мүмкін;»;

"48) получатель от имени государства – юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан и действующее от имени и по поручению государства в качестве получателя полезных ископаемых, передаваемых в натуральной форме налогоплательщиком в счет исполнения налогового обязательства, предусмотренного налоговым законодательством и (или) соглашениями (контрактами) о разделе продукции, контрактом на недропользование, утвержденным Президентом Республики Казахстан, предусмотренными статьей 308-1 настоящего Кодекса.";
3) в пункте 1 статьи 13:
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) представлять в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан, письменное возражение к предварительному акту налоговой проверки;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) обжаловать в установленном настоящим Кодексом и другими законодательными актами Республики Казахстан порядке уведомление о результатах проверки, а также действия (бездействие) должностных лиц налоговых органов;";
4) подпункт 7) пункта 1 статьи 14 исключить;
5) в пункте 1 статьи 19:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) на основании международного договора Республики Казахстан обмениваться информацией с уполномоченными органами иностранных государств, в том числе сведениями и информацией, составляющими коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) получать от банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, кастодианов, единого регистратора, брокеров и (или) дилеров, обладающих правом ведения счетов клиентов в качестве номинальных держателей ценных бумаг, управляющих инвестиционным портфелем, а также страховых организаций, сведения, представление которых предусмотрено подпунктами 1), 1-1), 1-2), 4) статьи 581, а также статьями 583 и 583-1 настоящего Кодекса;";
6) подпункт 26) пункта 1 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"26) рассматривать жалобу налогоплательщика (налогового агента, оператора) на действия (бездействие) должностных лиц налоговых органов;";
7) подпункт 1) пункта 3 статьи 35 изложить в следующей редакции:
"1) по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, кроме налога на добавленную стоимость и налога на имущество по жилищу и другим объектам физических лиц, по которым налог на имущество в соответствии со статьей 409 настоящего Кодекса исчисляется налоговыми органами, - может быть возложено таким учредителем или выгодоприобретателем на основании акта об учреждении доверительного управления имуществом на доверительного управляющего, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи;";

8) 37-2-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) таратылатын заңды тұлғаның немесе қызметін тоқтататын дара кәсіпкердің осы Кодекстiң 46-бабында белгiленген талап қоюдың ескіру мерзiмi кезеңіндегі түзетулер ескеріле отырып, жылдық жиынтық кірістерінің жалпы сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептiк көрсеткiштің 120000 еселенген мөлшерінен аспайтын;»;
9) 46-бапта:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Салық міндеттемесі мен талабы бойынша талап қою мерзімі салық төлеушінің (салық агентінің) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тексеру нәтижелері туралы хабарламаға, сондай-ақ салық органдары лауазымды адамдарының іс-әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым жасау кезеңінде аяқталған жағдайда талап қою мерзімі өтінішті (шағымды) қарау нәтижелері бойынша шығарылған шешім орындалғанға дейін шағым жасалатын бөлігінде ұзартылады.»;
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
«7-1. Салық міндеттемесі мен талабы бойынша талап қою мерзімі салық төлеушi (салық агентi) алдын ала салықтық тексеру актiсiне қарсылық берген кезеңде, сондай-ақ оны салық органының қарауы кезеңінде өткен жағдайда, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеу немесе есептелген, есепке жазылған сомасын қайта қарау бөлігінде талап қою мерзімі салық төлеушi (салық агентi) алдын ала салықтық тексеру актiсiне жазбаша қарсылық берген кезеңге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте салық органының алдын ала салықтық тексеру актiсіне салық төлеушiнің (салық агентінің) жазбаша қарсылығын қарауы кезеңіне тоқтатыла тұрады.»;
10) 53-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Салық төлеушінің және (немесе) үшінші тұлғаның кепілге салған мүлкін өткізуді Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіппен уәкілетті заңды тұлға жүргізеді.»;
11) 57-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Салық салу мақсатында бағамдық айырманы есепке алу қаржылық есептілікті қалыптастыру мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен бірлесіп белгілейтін тәртіпте айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолдана отырып халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.»;

8) подпункт 1) части первой пункта 1 статьи 37-2 изложить в следующей редакции:
"1) общая сумма совокупных годовых доходов с учетом корректировок ликвидируемого юридического лица и индивидуального предпринимателя, прекращающего деятельность, за период срока исковой давности, установленного статьей 46 настоящего Кодекса, составляет не более 120000-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года;";
9) в статье 46:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В случае истечения сроков исковой давности по налоговому обязательству и требованию, в период обжалования налогоплательщиком (налоговым агентом) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке уведомления о результатах проверки, а также действия (бездействие) должностных лиц налоговых органов, срок исковой давности продлевается в обжалуемой части до исполнения решения, вынесенного по результатам рассмотрения заявления (жалобы).";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. В случае истечения сроков исковой давности по налоговому обязательству и требованию, в период подачи возражения налогоплательщиком (налоговым агентом) на предварительный акт налоговой проверки, а также в период рассмотрения его налоговым органом, срок исковой давности в части начисления или пересмотра исчисленной, начисленной суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет приостанавливается на период подачи письменного возражения налогоплательщиком (налоговым агентом) на предварительный акт налоговой проверки, а также на период рассмотрения налоговым органом письменного возражения налогоплательщика (налогового агента) к предварительному акту налоговой проверки в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
10) пункт 2 статьи 53 изложить в следующей редакции:
"2. Реализация имущества, заложенного налогоплательщиком и (или) третьим лицом, производится уполномоченным юридическим лицом в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан.";
11) пункт 4 статьи 57 изложить в следующей редакции:
"4. Учет курсовой разницы в целях налогообложения осуществляется в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности с применением рыночного курса обмена валюты в порядке, установленном в целях формирования финансовой отчетности Национальным Банком Республики Казахстан совместно с уполномоченным государственным органом, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности.";

12) 60-баптың 6-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) шағымдар берудің қалпына келтірілген мерзімін ескере отырып, тексеру нәтижелері туралы хабарламаға оны қарау мерзімі кезеңінде шағым жасалатын салық кезеңінің салықтық есепке алу саясатына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуіне жол берілмейді.»;
13) 60-3-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Дара кәсіпкерлер шетелдік валютамен жасалған операцияларды операция жасалған күннің алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған валютаны айырбастаудың нарықтық бағамын қолдана отырып, теңгемен қайта есептейді. Бағам айырмашылығы салық салу мақсатында ескерілмейді.»;
14) 67-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) салық агенттері болып табылатын салық төлеушілердің мынадай санаттары:
салық агенттері:
Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес міндетті зейнетақы жарналарын, сондай-ақ басқа да жарналарды төлеу жөніндегі агенттер;
Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес әлеуметтік аударуларды төлеушілері;
«Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарын есептеу, ұстау, аудару, төлемдерді аудару бойынша міндеттемелер жүктелген тұлғалар;»;
2) тармақша алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық жөніндегі декларация жеке табыс салығының, әлеуметтік салықтың, міндетті зейнетақы жарналарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы»«Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы»«Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы» заңдарына сәйкес басқа аударымдардың және жарналардың есептелген сомасы туралы ақпаратты көрсету үшін арналған.
Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық жөніндегі декларацияға қосымшалар салық органдары салықтық бақылау мақсатына орай пайдаланатын салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық жөніндегі декларацияға қосымшалардың нысандарында:
1) жеке табыс салығы, әлеуметтік салық, міндетті зейнетақы жарналары, оның ішінде өзінің пайдасына Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы», «Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы», «Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы» заңдарына сәйкес, сондай-ақ басқа да аударымдар және жарналар есептелетін, ұсталатын және аударылатын салық салынатын (есептелетін) объектілер;

12) подпункт 2) пункта 6 статьи 60 изложить в следующей редакции:
"2) обжалуемого налогового периода - в период срока подачи и рассмотрения жалобы на уведомление о результатах проверки с учетом восстановленного срока подачи жалобы.";
13) пункт 1 статьи 60-3 изложить в следующей редакции:
"1. Индивидуальными предпринимателями операции, совершенные в иностранной валюте, пересчитываются в тенге с применением рыночного курса обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате совершения операции. Курсовая разница в целях налогообложения не учитывается.";
14) в статье 67:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу для следующих категорий налогоплательщиков, являющихся:
налоговыми агентами;
агентами по уплате обязательных пенсионных взносов, а также других взносов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
плательщиками социальных отчислений в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании;
лицами, на которых возложена обязанность по исчислению, удержанию, перечислению, уплате отчислений и взносов на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании";";
подпункт 2) исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу предназначена для отражения информации об исчисленных суммах индивидуального подоходного налога, социального налога, обязательных пенсионных взносов, а также других отчислений и взносов в соответствии с законами Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", "Об обязательном социальном страховании", "Об обязательном социальном медицинском страховании".
Приложения к декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу предназначены для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства, используемой налоговыми органами для целей налогового контроля.
Формы приложений к декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу могут содержать информацию об:
1) объектах налогообложения (исчисления), с которых исчисляются, удерживаются и перечисляются индивидуальный подоходный налог, социальный налог, обязательные пенсионные взносы, в том числе в свою пользу, а также другие отчисления и взносы в соответствии с законами Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", "Об обязательном социальном страховании", "Об обязательном социальном медицинском страховании";

2) шетелдіктермен резидент және бейрезидент болып табылатын, азаматтығы жоқ тұлғалардың табысынан жеке табыс салығын есептеу бойынша ақпарат қамтылуы мүмкін.
Бұл ретте резиденттер және бейрезиденттер болып табылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың табыстарынан жеке табыс салығын есептеу туралы қосымшаларда табыс алушылар бөлігінде мынадай:
салық төлеушi туралы жалпы сәйкестендiру деректерi;
салық салу, оның iшiнде халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылған салық салу объектiлерi туралы;
салық мөлшерлемелері туралы;
халықаралық шарттарды қолдану туралы;
Қазақстан Республикасында қызметтi жүзеге асыру кезеңi туралы;
салық шегерiмдерi туралы;
3) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері бойынша жеке табыс салығының, әлеуметтік салық, міндетті зейнетақы жарналарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы», «Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы», «Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы» заңдарына сәйкес басқа аударымдардың және жарналардың сомасын есептеу;
4) салық төлеушінің жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт шеңберінде жүзеге асыратын қызмет бойынша әлеуметтік салықты есептеу мәліметтері көрсетілуі мүмкін.
Осы тармақтың ережелері заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері үшін табыс етілетін, Қазақстан Республикасының азаматтарына шетелдіктер мен азаматтағы жоқ адамдарға қатысты салық агенттері үшін жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша декларацияға да қолданылады.»;
3-тармақ алып тасталсын;
15) 68-баптың 7-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Акциз бойынша салық есептілігiн табыс ету жөніндегі мiндеттеме осы Кодекстiң 574-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 5) тармақшаларына сәйкес (темекі өнімдерін қыздырылатын темекісі бар өнімдерді, электронды сигареттерде пайдалануға арналған құрамында никотин бар сұйықтықты көтерме саудада өткізуді қоспағанда) және 9) тармағына сәйкес салық органдарында тiркеу есебiнде тұрған салық төлеушiлерге қолданылады.»;
16) 69-баптың 5-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) шағым берудiң қалпына келтiрiлген мерзiмiн ескере отырып, тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағым беру және оны қарау мерзiмi кезеңiнде - шағым жасалатын салық кезеңiнiң табыс етілген салық есептілігiн керi қайтарып алуына жол берiлмейдi.»;
17) 70-баптың 5-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) салық төлеушінің (салық агентінің) шағымында көрсетілген салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түрлері, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша шағым берудің қалпына келтірілген мерзімін ескере отырып, тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағым беру және оны қарау мерзімі кезеңінде - шағым жасалатын салық кезеңінің тиісті салық есептілігіне өзгерістер мен толықтырулар енгізуіне жол берілмейді;»;

2) исчислении индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства, являющихся резидентами и нерезидентами.
При этом в приложении об исчислении индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства, являющихся резидентами и нерезидентами, могут указываться в разрезе получателей доходов следующие сведения:
общие идентификационные данные о налогоплательщике;
об объектах налогообложения, в том числе освобожденных от налогообложения в соответствии с международным договором;
о ставках налога;
о применении международных договоров;
о периоде осуществления деятельности в Республике Казахстан;
о налоговых вычетах;
3) исчислении по структурным подразделениям юридического лица сумм индивидуального подоходного налога, социального налога, обязательных пенсионных взносов, а также других отчислений и взносов в соответствии с законами Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", "Об обязательном социальном страховании", "Об обязательном социальном медицинском страховании";
4) исчислении социального налога налогоплательщиками по деятельности, осуществляемой в рамках каждого контракта на недропользование.
Положения настоящего пункта распространяются также на декларацию по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу для налоговых агентов по отношению к гражданам Республики Казахстан, иностранцам и лицам без гражданства, представляемую за структурные подразделения юридического лица.";
пункт 3 исключить;
15) часть третью пункта 7 статьи 68 изложить в следующей редакции:
"Обязательство по представлению налоговой отчетности по акцизу распространяется на налогоплательщиков, состоящих на регистрационном учете в налоговых органах в соответствии с подпунктами 1), 2), 3) и 5) (за исключением оптовой реализации табачных изделий, изделий с нагреваемым табаком, никотиносодержащей жидкости для использования в электронных сигаретах), 9) пункта 1 статьи 574 настоящего Кодекса.";
16) подпункт 2) пункта 5 статьи 69 изложить в следующей редакции:
"2) обжалуемого налогового периода - в период срока подачи и рассмотрения жалобы на уведомление о результатах проверки с учетом восстановленного срока подачи жалобы.";
17) подпункт 2) пункта 5 статьи 70 изложить в следующей редакции:
"2) обжалуемого налогового периода - в период срока подачи и рассмотрения жалобы на уведомление о результатах проверки с учетом восстановленного срока подачи жалобы по видам налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям, указанным в жалобе налогоплательщика (налогового агента);";

18) 84-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1), 11), 12), 13) және 14) тармақшалармен толықтырылсын:
«4-1) Қазақстан Республикасының салық салу саласындағы заңнамасына сәйкес есептен шығарылған өсімпұлдар мен айыппұлдардың сомасы;»;
«11) мемлекет атынан алушы үшін – салық төлеушісінен заттай нысандағы салықты төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау есебіне алынған пайдалы қазбалардың құны (ақшалай мәні);
12) мемлекет атынан алушы немесе мемлекет атынан алушы осындай өткізуді жүзеге асыруға уәкілеттік берген тұлға салық төлеушіден заттай нысандағы салық міндеттемесін орындау есебіне алынған пайдалы қазбаларды өткізуден түскен кіріс;
13) заттай нысандағы салық міндеттемесін орындау есебіне салық төлеушіден алынған пайдалы қазбаларды өткізуге байланысты шығыстарды өтеумен айқындалған мемлекет атынан алушының комиссиялық сыйақысы;
14) жер қойнауын пайдалану бойынша ұлттық компанияның мiндеттемелерiн стратегиялық әріптесі есептен шығарудан барлау кезеңіндегі коммерциялық табуға дейінгі табыс немесе тікелей немесе жанама түрде осындай жер қойнауын пайдалану бойынша ұлттық компанияға жататын заңды тұлғаның акциялары (жарлық капиталға қатысу үлесі) «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес инвестициялық қаржыландыру бойынша сыйақылар бойынша – есептелген, бірақ төленбеген және осы Кодекстің 111-бабына сәйкес амортизацияланатын активтердің жеке тобын құру мақсатында есепке жатқызылуға тиіс сыйақылар мөлшерінде.»;
19) 89-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Сатып алынған тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бойынша, сондай-ақ осы Кодекстiң 163-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалатын, қызметкерлердің есепке жазылған табыстары бойынша туындаған және осы баптың 2-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалатын үш жылдық кезең iшiнде қанағаттандырылмаған мiндеттемелер күмәндi деп танылады. Алынған кредиттер (қарыздар, микрокредиттер) жөніндегі күмәнді міндеттемелер бойынша табысқа алынған кредиттің (қарыздың, микрокредиттің) сомасы қосылмайды.»;
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) қызметкерлердің есепке жазылған табыстары бойынша туындаған күмәнді міндеттемелер бойынша – осы Кодекстің 163-бабының 1-тармағына сәйкес қызметкерлердің табыстарын есепке жазған күннен бастап;»;
20) 90-баптың 2-тармағында:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) банктің бастапқы құжаттарына сәйкес банк басқаға беруді жүргізген кредит (қарыз) бойынша талап ету құқығының құны мен кредит (қарыз) бойынша талап ету құқығын басқаға берген күні банктің борышкерден алуға жататын кредит (қарыз) бойынша талап ету құны арасындағы терiс айырма бөлiгiнде банк кредит (қарыз) бойынша талап ету құқықтарын мынадай ұйымдарға:
екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі ұйымға;
күмәнді және үмітсіз активтер деп танылған кредиттер (қарыздар) бойынша банктердің талап ету құқығын сатып алатын банктің еншілес ұйымына;

18) пункт 2 статьи 84 дополнить подпунктами 4-1), 11), 12), 13) и 14) следующего содержания:
"4-1) сумма пеней и штрафов, списанных в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере налогообложения;";
"11) для получателя от имени государства – стоимость (денежное выражение) полученных от налогоплательщика полезных ископаемых в счет исполнения налогового обязательства по уплате налогов в натуральной форме;
12) доход от реализации полезных ископаемых, полученных от налогоплательщика в счет исполнения налогового обязательства в натуральной форме, получателем от имени государства или лицом, уполномоченным получателем от имени государства на осуществление такой реализации;
13) комиссионное вознаграждение получателя от имени государства, выраженное в возмещении расходов, связанных с реализацией полезных ископаемых, полученных от налогоплательщика в счет исполнения налогового обязательства в натуральной форме;
14) доход от списания до коммерческого обнаружения в период разведки стратегическим партнером обязательства национальной компании по недропользованию или юридического лица, акции (доли участия в уставном капитале) которого прямо или косвенно принадлежат такой национальной компании по недропользованию, по вознаграждению по инвестиционному финансированию в соответствии с Законом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" - в размере вознаграждения, которое начислено, но не выплачено и подлежало учету для целей образования отдельной группы амортизируемых активов в соответствии со статьей 111 настоящего Кодекса.";
19) в статье 89:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Обязательства, возникшие по приобретенным товарам (работам, услугам), а также начисленным доходам работников, определяемым в соответствии с пунктом 1 статьи 163 настоящего Кодекса, и не удовлетворенные в течение трехлетнего периода, определяемого в порядке, установленном пунктом 2 настоящей статьи, признаются сомнительными. В доход по сомнительным обязательствам по полученным кредитам (займам, микрокредитам) не включается сумма полученного кредита (займа, микрокредита).";
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) по сомнительным обязательствам, возникшим по начисленным доходам работников, - со дня начисления доходов работников в соответствии с пунктом 1 статьи 163 настоящего Кодекса;";
20) в пункте 2 статьи 90:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) уступки банком прав требования по кредиту (займу) в части отрицательной разницы между стоимостью права требования по кредиту (займу), по которой банком произведена уступка, и стоимостью требования по кредиту (займу), подлежащей получению банком от должника, на дату уступки права требования по кредиту (займу) согласно первичным документам банка следующим организациям:
организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, сто процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан;
дочерней организации банка, приобретающей права требований банков по кредитам (займам), признанным сомнительными и безнадежными активами;

егер 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған кредит (қарыз) бойынша талап ету құқықтарын басқаға беру жөніндегі мәмілеге қатысатын банктердің бірі - өзіне қатысты сот шешімімен қайта құрылымдау жүргізілген, дауыс беретін акцияларының 90 пайыздан астамы 2013 жылғы 31 желтоқсанда ұлттық басқарушы холдингке тиесілі банк болып табылған және егер басқаға беру жүргізілген кредит (қарыз) бойынша талап ету құқығының құны Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүргізілген бағалау туралы есепте айқындалған талап ету құқығының нарықтық құнынан төмен болмаған жағдайда, басқа банкке берген;»;
мынадай мазмұндағы 9) және 10) тармақшалармен толықтырылсын:
«9) осы Кодекстің 106-бабының 1-тармағына сәйкес провизиялар (резервтер) құру бойынша шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар салық төлеуші кредит (қарыз) және ол бойынша сыйақы бойынша үмiтсiз берешекті кешіруге байланысты кредиттер (қарыздар) және олар бойынша сыйақы бойынша салық кезеңінде кешірілген үмiтсiз берешектің жалпы сомасының салық кезеңінің басындағы кредиттер (қарыздар) және олар бойынша сыйақы бойынша негізгі борыш сомасына арақатынасының ең жоғары мөлшері шегінде борышкерге қойылатын талап мөлшерін азайтқан жағдайлар азайтудан түсетін кіріс деп танылмайды. Бұл ретте мұндай арақатынастың ең жоғары мөлшері 0,1 коэффициентке тең;
10) салық төлеуші салық кезеңінде кредит (қарыз) бойынша кешірілген үмiтсiз берешектің және олар бойынша сыйақының жалпы сомасының салық кезеңінің басындағы кредиттер (қарыздар) және олар бойынша сыйақы бойынша негізгі борыш сомасына ара қатынасының ең жоғары мөлшері шегінде кредит (қарыз) бойынша үмiтсiз берешекті және ол бойынша сыйақыны кешіруге байланысты Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бекіткен ипотекалық тұрғын үй қарыздарын (ипотекалық қарыздарды) қайта қаржыландыру бағдарламасы шеңберінде қайта қаржыландыруға жататын ипотекалық тұрғын үй қарызы (ипотекалық қарыз) бойынша борышкерге қойылатын талап мөлшерін азайтқан жағдайларда, осы Кодекстiң 106-бабының 1-3-тармағына сәйкес шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар салық төлеушi құрған провизиялардың (резервтердiң) мөлшерлерiн азайтудан түсетiн кiрiс деп танылмайды. Бұл ретте мұндай арақатынастың ең жоғары мөлшері 0,1 коэффициентке тең.»;
21) 99-баптың 1-тармағының 16) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«16) жеке тұлғалардың депозиттеріне мiндеттi кепiлдiк берудi жүзеге асыратын ұйымның арнайы резерв активтерін орналастыру нәтижесінде алынған, сондай-ақ «Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған депозиттерге міндетті кепілдік беру туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қосылу шарты бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін екінші деңгейдегі банктерге қолданылған тұрақсыздық айыбы түріндегі табыстары.
Осы тармақшаның ережелері аталған табыстарды арнайы резервті ұлғайтуға бағыттаған жағдайда қолданылады;»;

другому банку в случае, если одним из банков, участвующих в сделке по уступке прав требования по кредиту (займу), совершенной до 1 января 2016 года, является банк, в отношении которого по решению суда проведена реструктуризация, более 90 процентов голосующих акций которого на 31 декабря 2013 года принадлежат национальному управляющему холдингу, и если стоимость права требования по кредиту (займу), по которой произведена уступка, не ниже рыночной стоимости права требования, определенной в отчете об оценке, проведенной в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности или иностранного государства;";
дополнить подпунктами 9) и 10) следующего содержания:
"9) уменьшения размера требования к должнику в связи с прощением налогоплательщиком, имеющим право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) в соответствии с пунктом 1 статьи 106 настоящего Кодекса, безнадежной задолженности по кредиту (займу) и вознаграждения по нему, в пределах максимального размера соотношения общей суммы прощенной за налоговый период безнадежной задолженности по кредитам (займам) и вознаграждения по ним к сумме основного долга по кредитам (займам) и вознаграждениям по ним на начало налогового периода. При этом максимальный размер такого соотношения равен коэффициенту 0,1;
10) уменьшения размера требования к должнику по ипотечному жилищному займу (ипотечному займу), который подлежит рефинансированию в рамках программы рефинансирования ипотечных жилищных займов (ипотечных займов), утвержденной Национальным Банком Республики Казахстан, в связи с прощением налогоплательщиком, имеющим право на вычет суммы расходов по созданию провизии (резервов) в соответствии с пунктом 1-3 статьи 106 настоящего Кодекса, безнадежной задолженности по кредиту (займу) и вознаграждения по нему в пределах максимального размера соотношения общей суммы прощенной за налоговый период безнадежной задолженности по кредитам (займам) и вознаграждения по ним к сумме основного долга по кредитам (займам) и вознаграждениям по ним на начало налогового периода. При этом максимальный размер такого соотношения равен коэффициенту 0,1.";
21) подпункт 16) пункта 1 статьи 99 изложить в следующей редакции:
"16) доходы организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов физических лиц, полученные в результате размещения активов специального резерва, а также в виде неустойки, применяемой к банкам второго уровня за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по договору присоединения в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном гарантировании депозитов, размещенных в банках второго уровня Республики Казахстан".
Положения настоящего подпункта действуют при условии направления указанных доходов на увеличение специального резерва;";

22) 102-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын;
«4. Өкілдік шығыстар осы Кодекстің 163-бабының 1-тармағында көрсетілген қызметкерлердің салық салуға жататын табыстары бойынша жұмыс берушінің салық кезеңіндегі шығыстары сомасының 1 пайызынан аспайтын мөлшерде шегерімге жатады.»;
23) 106-баптың 1-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын;
«1-1. Күмәндi және үмiтсiз активтер деп танылған кредиттер (қарыздар) бойынша банктердiң талап ету құқықтарын сатып алуға банктiң еншiлес ұйымына берiлген күмәндi және үмiтсiз активтерге қарсы провизияларды (резервтердi) құру шығыстарының сомаларын банктердiң шегеруге құқығы бар.
Бас банктiң күмәндi және үмiтсiз активтерiн сатып алатын еншiлес ұйымды құруға немесе сатып алуға берiлген рұқсаттар тiзбесi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актiсiмен айқындалады.
Бұл ретте қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен есептілік туралы заңнамасы талаптарына сәйкес күмәндi және үмiтсiз активтер деп танылған кредиттер (қарыздар) бойынша талап ету құқықтарын бас банктен сатып алуға бас банктің еншiлес ұйымға берген күмәндi немесе үмiтсiз активтерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасы шегерiмге жатады.
Банктердiң еншiлес ұйымдарға күмәндi және үмiтсiз активтер деп танылған кредиттер (қарыздар) бойынша талап ету құқықтарын сатып алуға берген активтерiн күмәндi және үмiтсiз активтер санатына жатқызу тәртiбiн, сондай-ақ бас банктердiң еншiлес ұйымдарға берген активтерiне қарсы провизияларды (резервтердi) қалыптастыру тәртiбiн уәкiлеттi органмен келiсе отырып Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлейдi.
Екiншi деңгейдегi банктердiң кредиттiк портфельдерiнiң сапасын жақсартуға маманданған, дауыс беретiн акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне тиесiлi ұйымнан сатып алынған күмәндi және үмiтсiз активтерге қарсы провизиялар (резервтер) құру жөніндегі шығыстар сомасын банктер шегерiмге жатқызуға құқылы емес.»;
24) 108-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«108-1-бап. Жер қойнауын пайдаланушының дербес кластерлік қорға ақша аудару жөніндегі шығыстарын шегеру
Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес «Инновациялық технологиялар паркі» инновациялық кластеріне қатысушылардың жобаларын қаржыландыру үшін дербес кластерлік қорға ақша аударуға іс жүзінде шеккен шығыстарының сомасын төмендегідей тәртіппен айқындалатын, бірақ оң айырма мөлшерінде шегерімде жатқызуға құқылы:
есепті салық кезеңінің алдындағы салық кезеңінің қорытындылары бойынша келісімшарттық қызмет бойынша жиынтық жылдық кірістің бір пайызына тең мұндай шығыстардың іс жүзіндегі сомасы,
алу
осы Кодекстің 108-бабына сәйкес шегерімдерге жатқызылған шығыстар.»;

22) пункт 4 статьи 102 изложить в следующей редакции:
"4. Представительские расходы относятся на вычеты в размере, не превышающем 1 процент от суммы расходов работодателя по доходам работников, подлежащим налогообложению, указанным в пункте 1 статьи 163 настоящего Кодекса, за налоговый период.";
23) пункт 1-1 статьи 106 изложить в следующей редакции:
"1-1. Банки имеют право на вычет суммы расходов по созданию провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, предоставленных дочерней организации банка на приобретение прав требований банков по кредитам (займам), признанным сомнительными и безнадежными активами.
Перечень выданных разрешений на создание или приобретение дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, определяется нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан.
При этом вычету подлежит сумма расходов в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и отчетности по созданию провизий (резервов) против сомнительных или безнадежных активов, предоставленных родительским банком дочерней организации на приобретение у родительского банка прав требований по кредитам (займам), признанным сомнительными и безнадежными активами.
Порядок отнесения активов, предоставленных банками дочерним организациям на приобретение прав требований по кредитам (займам), признанным сомнительными и безнадежными активами, к категории сомнительных и безнадежных, а также порядок формирования провизий (резервов) против активов, представленных родительскими банками дочерним организациям, устанавливаются Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом.
Банки не вправе относить на вычет суммы расходов по созданию провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов, выкупленных у организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, сто процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан.";
24) статью 108-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 108-1. Вычет расходов недропользователя по перечислению денег в автономный кластерный фонд
Недропользователь вправе относить на вычеты сумму расходов, фактически понесенных на перечисление денег в автономный кластерный фонд для финансирования проектов участников инновационного кластера "Парк инновационных технологий" в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, но не более размера положительной разницы, определенной в следующем порядке:
сумма, равная одному проценту от совокупного годового дохода по контрактной деятельности по итогам налогового периода, предшествующего отчетному налоговому периоду,
минус
расходы, отнесенные на вычеты в соответствии со статьей 108 настоящего Кодекса в отчетном налоговом периоде.";

25) 111-баптың 2-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген шығыстар («Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген инвестициялық қаржыландыру бойынша есептелген, бірақ төленбеген сыйақылардан басқа) жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалануға арнап жасалған келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша:»;
26) 112-баптың 3-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) қазақстандық кадрларды оқытуға:
Қазақстан Республикасының азаматтарын оқытуға, біліктілігін арттыруға және қайта даярлауға бағытталған сомалар;
Қазақстан Республикасының азаматтарын оқытуға, біліктілігін арттыруға және қайта даярлауға арналған мемлекеттік бюджетке аударылған қаражат;
«Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органымен ұсынылған және құзыретті органмен келісілген тізбе бойынша тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында жер қойнауын пайдалану саласымен тікелей байланысты мамандықтар бойынша кадрларды даярлауды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасын жақсарту үшін қажетті тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу түрінде Қазақстан Республикасының азаматтарын даярлау мен қайта даярлауды қаржыландыру бөлігінде жер қойнауын пайдаланушының міндетін орындау мақсатында салық төлеуші көтерген нақты шығыстар танылады;»;
27) 115-баптың бірінші бөлігі 14) тармақшасындағы «қосылатын шығындары шегірімге жатпайды» деген сөздер «қосылатын шығымдары» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
«15) заттай нысанда салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау есебіне салық төлеуші берген пайдалы қазбаларды өткізумен байланысты шығыстар шегерімге жатпайды.»;
28) 143-баптың 2-тармағында:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) орналастырылған зейнетақы активтері бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленетін сыйақы, дивидендтер, сондай-ақ орналастырылған зейнетақы активтері бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына, өмірді сақтандыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарына, пайлық және акционерлік инвестициялық қорларға және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төленетін сыйақы;»;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) жеке тұлғалардың депозиттеріне мiндеттi кепiлдiк берудi жүзеге асыратын ұйымға төленетін сыйақы;»;

25) абзац первый пункта 2 статьи 111 изложить в следующей редакции:
"2. Расходы, указанные в пункте 1 настоящей статьи (кроме начисленного, но невыплаченного вознаграждения по инвестиционному финансированию в соответствии с Законом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании"), уменьшаются на сумму следующих доходов недропользователя по деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта на недропользование:";
26) подпункт 1) пункта 3 статьи 112 изложить в следующей редакции:
"1) на обучение казахстанских кадров, признаются:
суммы, направленные на обучение, повышение квалификации и переподготовку граждан Республики Казахстан;
средства, перечисленные в государственный бюджет на обучение, повышение квалификации и переподготовку граждан Республики Казахстан;
фактические расходы, понесенные налогоплательщиком в целях выполнения обязанности недропользователя в соответствии с Законом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" в части финансирования подготовки и переподготовки граждан Республики Казахстан в виде приобретения по представленному местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы и согласованному с компетентным органом перечню товаров, работ и услуг, необходимых для улучшения материально-технической базы организаций образования, осуществляющих на территории соответствующей области, города республиканского значения, столицы подготовку кадров по специальностям, непосредственно связанным со сферой недропользования;";
27) часть первую статьи 115 дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) расходы, связанные с реализацией полезных ископаемых, переданных налогоплательщиком в счет исполнения налогового обязательства по уплате налогов в натуральной форме.";
28) в пункте 2 статьи 143:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) вознаграждение, дивиденды, выплачиваемые единому накопительному пенсионному фонду по размещенным пенсионным активам, а также вознаграждение, выплачиваемое добровольному накопительному пенсионному фонду по размещенным пенсионным активам, страховым организациям, осуществляющим деятельность в отрасли страхования жизни, паевым и акционерным инвестиционным фондам и Государственному фонду социального страхования;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) вознаграждение, выплачиваемое организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов физических лиц;";

29) 150-баптың 3-тармағы бірінші бөлігінің 4-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4-1) Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамасына сәйкес инвестициялық басым жобаны немесе инвестициялық стратегиялық жобаны іске асыратын (іске асырған) ұйым;»;
30) 155-баптың 3-тармағында:
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«13) қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан сақтандыру шарттары және қызметкердің еңбек (қызметтік) міндеттерін атқаруымен байланысты оның өміріне және (немесе) денсаулығына келтірілген залалды өтеу бөлігінде, жұмыс берушімен жасалған аннуитетті сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдері;»;
29) тармақшаның бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«29) осындай тұлғаларға кредит (қарыз, микрокредит) берілгеннен кейін басталатын мынадай жағдайларда, кредит (қарыз, микрокредит) оның ішінде, негізгі қарыз, сыйақы, комиссия және тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) бойынша Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес міндеттемелер тоқтатылған кездегі кіріс:»;
мынадай мазмұндағы 29-3) тармақшамен толықтырылсын:
«29-3) 2004 жылғы 1 қаңтар мен 2009 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғандағы кезеңде алынған, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бекіткен ипотекалық тұрғын үй қарыздарын қайта қаржыландыру бағдарламасы шеңберінде қайта қаржыландыруға жататын ипотекалық тұрғын үй қарызы (ипотекалық қарыз) бойынша қалыптасқан кіріс түрінде:
сыйақыны, комиссияны, тұрақсыздық айыбын (өсімпұл, айыппұл) бұрын капиталдандыру сомасы бөлігіндегі негізгі қарызды кешіру;
сыйақы, комиссия, тұрақсыздық айыбы (өсімпұл, айыппұл) бойынша берешекті кешіру;
2015 жылғы 18 тамыздағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің ресми бағамын қолданумен осындай соманы қайта есептеу нәтижесінде шетелдік валютада алған ипотекалық тұрғын үй қарызының (ипотекалық қарыз) негізгі қарыз сомалары бойынша қарыз алушыға қойылатын талаптардың мөлшерін азайту;
Қазақстан Республикасының тұрғын үй қатынастары туралы заңнамасына сәйкес халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына жататын қарыз алушы алған табысты, осындай адамға банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым, сондай-ақ банк операцияларын жүргізуге уәкілетті органның лицензиясын ерікті түрде қайтарған ұйым сотқа берілетін талап-арыз беру туралы өтініштен өндіріліп алынатын мемлекеттік баж түріндегі қалыптасқан кіріс;»;
31) 156-баптың 1-тармағы 24) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«қызметтік іссапарды ресімдемей:»;

29) подпункт 4-1) части первой пункта 3 статьи 150 изложить в следующей редакции:
"4-1) организации, реализующие (реализовавшие) инвестиционный приоритетный проект или инвестиционный стратегический проект в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях;";
30) в пункте 3 статьи 155:
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) страховые выплаты по договорам страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей и договорам аннуитетного страхования, заключенным работодателем, в части возмещения вреда, причиненного жизни и (или) здоровью работника в связи с исполнением им трудовых (служебных) обязанностей;";
абзац первый части первой подпункта 29) изложить в следующей редакции:
"29) доход при прекращении обязательств в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан по кредиту (займу, микрокредиту), в том числе по основному долгу, вознаграждению, комиссии и неустойке (пени, штрафу) в следующих случаях, наступивших после выдачи кредита (займа, микрокредита) такому лицу:";
дополнить подпунктом 29-3) следующего содержания:
"29-3) доход, образовавшийся по ипотечному жилищному займу (ипотечному займу), полученному в период с 1 января 2004 года по 31 декабря 2009 года, который подлежит рефинансированию в рамках программы рефинансирования ипотечных жилищных займов (ипотечных займов), утвержденной Национальным Банком Республики Казахстан в виде:
прощения основного долга в части суммы ранее капитализированного вознаграждения, комиссии, неустойки (пени, штрафа);
прощения задолженности по вознаграждению, комиссии, неустойке (пени, штрафу);
уменьшения размера требования к заемщику по сумме основного долга ипотечного жилищного займа (ипотечного займа), полученного в иностранной валюте, в результате пересчета такой суммы с применением официального курса Национального Банка Республики Казахстан по состоянию на 18 августа 2015 года;
дохода, полученного заемщиком, который относится к социально-уязвимым слоям населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных отношениях, в виде оплаты за такое лицо банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также организацией, добровольно вернувшей лицензию уполномоченного органа на проведение банковских операций, государственной пошлины, взимаемой с подаваемого в суд искового заявления;";
31) абзац третий подпункта 24) пункта 1 статьи 156 изложить в следующей редакции:
"без оформления служебной командировки:";

32) 162-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша осы Кодекстің 67-бабының 2-тармағында көзделген декларация есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15 күнінен кешіктірілмей, салық төленетін жердегі салық органдарына табыс етіледі.»;
1-1-тармақ алып тасталсын;
33) 180-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жеке тұлғаның шетел валютасымен алған (алуына жататын) мүліктік табысы мүлікті өткізу бойынша мәміле жасалған күннің алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы қолданыла отырып Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгемен қайта есептеледі.»;
34) 193-баптың 4-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы бөлімнің мақсатында осы Кодекске және Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасына сәйкес салық салу объектілерін түзету кезінде пайда болатын дивидендтерге салық салу кезінде, осы Кодекстің 12-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес табысты айқындау табысты төлеу деп түсініледі. Бұл ретте, корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны табыс ету үшін осы Кодекстің 149-бабының 1-тармағында белгіленген мерзім табысты төлеу күні болып табылады.»;
35) 195-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Бейрезидент заңды тұлғаның табыстарынан ұсталатын төлем көзінен корпоративтік табыс салығын салық агенті бюджетке:
1) осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілгеннен басқа жағдайда, есебіне жазылған және төленген табыс сомасы бойынша – табысты төлеу күніндегі күннің алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша оны төлеу жүргізілген ай аяқталғаннан кейін күнтізбелік жиырма бес күннен кешіктірмей;
2) есебіне жазылған, бірақ шегерімге жатқызылған кезде төленбеген табыс сомасы бойынша – бейрезиденттің шегерімге жатқызылған табыстары корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияда осы Кодекстің
148-бабында белгіленген салық кезеңінің соңғы күннің алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны табыс ету үшін белгіленген мерзімнен кейінгі күнтізбелік он күннен кешіктірмей аударуға тиіс.
Осы тармақшаның ережелері өтеу мерзімдері корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны табыс ету үшін белгіленген мерзімнен кейінгі күнтізбелік он күн өткен соң басталатын борыштық бағалы қағаздар мен депозиттер бойынша сыйақыларға қолданылмайды. Мұндай жағдайда осы баптың 1-тармағы 1) тармақшасының ережелері қолданылады;

32) в статье 162:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу, предусмотренная пунктом 2 статьи 67 настоящего Кодекса, представляется в налоговые органы по месту уплаты налога не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом.";
пункт 1-1 исключить;
33) пункт 2 статьи 180 изложить в следующей редакции:
"2. Имущественный доход, полученный (подлежащий получению) физическим лицом в иностранной валюте, пересчитывается в национальную валюту Республики Казахстан - тенге с применением рыночного курса обмена валют, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате совершения сделки по реализации имущества.";
34) часть вторую пункта 4 статьи 193 изложить в следующей редакции:
"В целях настоящего раздела при налогообложении дивидендов, возникающих при корректировке объектов налогообложения в соответствии с настоящим Кодексом и законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании, под выплатой дохода понимается определение дохода в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 12 настоящего Кодекса. При этом датой выплаты дохода является срок, установленный пунктом 1 статьи 149 настоящего Кодекса для представления декларации по корпоративному подоходному налогу.";
35) пункт 1 статьи 195 изложить в следующей редакции:
"1. Корпоративный подоходный налог у источника выплаты, удерживаемый с доходов юридического лица-нерезидента, подлежит перечислению налоговым агентом в бюджет:
1) по начисленным и выплаченным суммам дохода, кроме случая, указанного в подпункте 3) настоящего пункта, - не позднее двадцати пяти календарных дней после окончания месяца, в котором производилась выплата дохода, по рыночному курсу обмена валюты, определенному в последний рабочий день, предшествующий дате выплаты дохода;
2) по начисленным, но невыплаченным суммам дохода при отнесении их на вычеты - не позднее десяти календарных дней после срока, установленного для сдачи декларации по корпоративному подоходному налогу, по рыночному курсу обмена валюты, определенному в последний рабочий день, предшествующий последнему дню налогового периода, установленного статьей 148 настоящего Кодекса, в декларации по корпоративному подоходному налогу, за который доходы нерезидента отнесены на вычеты.
Положение настоящего подпункта не распространяется на вознаграждения по долговым ценным бумагам и депозитам, сроки погашения которых наступают по истечении десяти календарных дней после срока, установленного для сдачи декларации по корпоративному подоходному налогу. В таком случае применяются положения подпункта 1) пункта 1 настоящей статьи.

3) алдын ала төлем төленген жағдайда – табысты есептеу күніндегі күннің алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша алдын ала төленген төлем сомасы шегінде бейрезиденттің табысы есебіне жазылған ай аяқталғаннан кейін күнтізбелік жиырма бес күннен кешіктірмей аударуға тиіс.»;
36) 201-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Шетелдік валютамен табысты төлеу кезінде төлем көзінен салық салынатын табыс мөлшері табыс төлеу күннің алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған валюталар айырбастаудың нарықтық бағамы қолданыла отырып, теңгемен қайта есептеледі.»;
37) 208-бапта:
4-тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы Кодекстің 219-бабының 4 және 5-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін бейрезидент заңды тұлғаның резиденттігін растайтын құжатты;»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Осы баптың 4-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген резиденттікті растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін немесе резиденттікті растайтын электрондық құжаттың қағаз түріндегі көшірмесін бейрезидент заңды тұлға корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны тапсыру үшін белгіленген мерзімдерде тиісті салық органына табыс етеді.»;
38) 212-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Бейрезидент осы Кодекстің 219-бабының 4 және 5-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін, резиденттікті растайтын құжатты салық агентіне ұсынған кезде халықаралық шарт қолданылады.»;
4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Шет мемлекеттiң заңнамасының талаптарына сәйкес резидент еместе құрылтай құжаттары немесе сауда тiзiлiмiнде (акционерлердiң тiзiлiмi немесе өзге де ұқсас құжатта) тiркеу бойынша мiндеттеме жоқ болған жағдайда, мұндай резидент емес салық агентіне бейрезидентті құру үшiн негiз болған, осындай бейрезидент тіркелген шет мемлекеттiң тиiстi органы растаған шет мемлекеттiң құқықтық (заңды) күші бар құжатын (актіні) табыс етеді.»;
39) 212-1-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Бейрезидент түпкілікті (нақты) табыс алушының (иеленушінің) табысының төлем көзінен ұсталған табыс салығын салық агенті бюджетке аударған жағдайда, халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес төлем көзінен артық ұсталған табыс салығын осындай бейрезидент қайтаруға құқығы бар.
Бұл ретте бейрезидент түпкілікті (нақты) табыс алушы (иеленуші) салық агентіне:

3) в случае выплаты предоплаты - не позднее двадцати пяти календарных дней после окончания месяца, в котором был начислен доход нерезидента в пределах суммы выплаченной предоплаты, по рыночному курсу обмена валюты, определенному в последний рабочий день, предшествующий дате начисления дохода.";
36) часть третью пункта 1 статьи 201 изложить в следующей редакции:
"При выплате дохода в иностранной валюте размер дохода, облагаемого у источника выплаты, пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате выплаты дохода.";
37) в статье 208:
подпункт 1) части первой пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) документа, подтверждающего резидентство юридического лица-нерезидента, соответствующего требованиям пунктов 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающего резидентство, или бумажная копия электронного документа, подтверждающего резидентство, указанного в подпункте 1) части первой пункта 4 настоящей статьи, представляется юридическим лицом-нерезидентом в соответствующий налоговый орган в сроки, установленные для сдачи декларации по корпоративному подоходному налогу.";
38) в статье 212:
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Международный договор применяется при условии представления нерезидентом налоговому агенту документа, подтверждающего резидентство, соответствующего требованиям пунктов 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса.";
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае отсутствия у нерезидента в соответствии с требованиями законодательства иностранного государства учредительных документов или обязательства по регистрации в торговом реестре (реестре акционеров или ином аналогичном документе), такой нерезидент представляет налоговому агенту документ (акт) иностранного государства, послуживший основанием для создания нерезидента, правовая (юридическая) сила которого подтверждена соответствующим органом иностранного государства, в котором зарегистрирован такой нерезидент.";
39) пункт 5 статьи 212-1 изложить в следующей редакции:
"5. Окончательный (фактический) получатель (владелец) дохода - нерезидент имеет право на возврат излишне удержанного подоходного налога у источника выплаты в соответствии с положениями международного договора в случае перечисления налоговым агентом в бюджет подоходного налога, удержанного у источника выплаты дохода такому нерезиденту.
При этом окончательный (фактический) получатель (владелец) дохода - нерезидент обязан представить налоговому агенту:

1) делдалмен жасасқан, онда осындай тұлғаның деректерін (жеке тұлғаның тегін, атын, әкесінің атын (ол бар болса) немесе заңды тұлғаның атауын; бар болған кезде инкорпорация елінде салықтық тіркелу нөмірін (немесе оған ұқсас); инкорпорация елінде мемлекеттік тіркелу нөмірін (немесе оған ұқсас)) көрсете отырып, осындай бейрезиденттің сыйақы сомасы көрсетілген шарттың (келісімшарттың) нотариат куәландырған көшірмесін;
2) осы Кодекстің 219-бабының 4 және 5-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін сыйақы түрінде осындай табыс есептелген кезең үшін оның резиденттігін растайтын құжатты табыс етуге міндетті.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды, егер халықаралық шартта өзге мерзімдер белгіленбесе, бейрезидент бюджетке төлем көзінен ұсталған табыс салығын соңғы аудару күнінен бастап осы Кодекстің 46-бабында белгіленген талап қою мерзімі өткенге дейін табыс етеді.
Бұл ретте, бейрезидент түпкілікті (нақты) табыс алушыға (иеленушіге) артық ұсталған табыс салығын қайтаруды салық агенті жүргізеді.»;
40) 212-2-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Салық агенті бейрезиденттің табыстарынан ұсталған табыс салығын бюджетке аударған жағдайда, төлем көзінен артық ұсталған табыс салығын осындай бейрезиденттің түпкілікті (нақты) табыс алушының халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес қайтаруға құқығы бар.
Бұл ретте, бейрезидент салық агентіне:
1) базалық активі эмитент резиденттің акциялары болып табылатын депозитарлық қолхаттарға меншік құқығын растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін;
2) осы Кодекстің 219-бабының 4 және 5-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін дивидендтер түрінде мұндай бейрезидентке есепке жазылған кезеңде оның резиденттігін растайтын құжатты табыс етуге міндетті.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды, егер халықаралық шартта өзге мерзім белгіленбесе, бейрезидент бюджетке төлем көзінен ұсталған табыс салығын соңғы аудару күнінен бастап осы Кодекстің 46-бабында белгіленген талап қою мерзімі өткенге дейін табыс етеді.
Бұл ретте бейрезидентке артық ұсталған табыс салығын қайтаруды салық агенті жүргізеді.»;
41) 213-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Резиденттікті растайтын құжаттың нотариаттық куәландырылған көшірмесін немесе резиденттікті растайтын электрондық құжаттың қағаз түріндегі көшірмесін салық төлеуші корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны табыс еткен кезде тұрақты мекеме орналасқан жердегі салық органына табыс етеді.»;

1) нотариально засвидетельствованную копию договора (контракта), заключенного с посредником, в котором отражена сумма вознаграждения такого нерезидента с указанием данных такого лица (фамилии, имени, отчества (при его наличии) физического лица или наименования юридического лица; номера налоговой регистрации в стране инкорпорации (или его аналога) при его наличии; номера государственной регистрации в стране инкорпорации (или его аналога);
2) документ, подтверждающий его резидентство за период, за который такому нерезиденту начислен доход в виде вознаграждения, соответствующий требованиям пунктов 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса.
Документы, указанные в настоящем пункте, представляются нерезидентом до истечения срока исковой давности, установленного статьей 46 настоящего Кодекса, со дня последнего перечисления подоходного налога, удержанного у источника выплаты в бюджет, если иные сроки не установлены международным договором.
При этом возврат излишне удержанного подоходного налога окончательному (фактическому) получателю (владельцу) дохода - нерезиденту производится налоговым агентом.";
40) пункт 4 статьи 212-2 изложить в следующей редакции:
"4. Окончательный (фактический) получатель дохода - нерезидент имеет право на возврат излишне удержанного подоходного налога у источника выплаты в соответствии с положениями международного договора в случае перечисления налоговым агентом в бюджет подоходного налога, удержанного с доходов такого нерезидента.
При этом нерезидент обязан представить налоговому агенту:
1) нотариально засвидетельствованную копию документа, подтверждающего право собственности на депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции резидента-эмитента;
2) документ, подтверждающий его резидентство за период, за который начислен доход такому нерезиденту в виде дивидендов, соответствующий требованиям пунктов 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса.
Документы, указанные в настоящем пункте, представляются нерезидентом до истечения срока исковой давности, установленного статьей 46 настоящего Кодекса, со дня последнего перечисления подоходного налога, удержанного у источника выплаты в бюджет, если иные сроки не установлены международным договором.
При этом возврат нерезиденту излишне удержанного подоходного налога производится налоговым агентом.";
41) часть третью пункта 1 статьи 213 изложить в следующей редакции:
"Нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающего резидентство, или бумажная копия электронного документа, подтверждающего резидентство, представляется налогоплательщиком в налоговый орган по месту нахождения постоянного учреждения при подаче декларации по корпоративному подоходному налогу.";

42) 214-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Резиденттікті растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін немесе резиденттікті растайтын электрондық құжаттың қағаз түріндегі көшірмесін бейрезидент салық төлеуші корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны табыс еткен кезде тұрақты мекеме орналасқан жердегі салық органына табыс етеді.»;
43) 215-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Резиденттікті растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін немесе резиденттікті растайтын электрондық құжаттың қағаз түріндегі көшірмесін бейрезидент салық төлеуші жеке табыс салығы бойынша декларацияны табыс еткен кезде өзі болатын (тұрғылықты) жердегі салық органына табыс етеді.»;
44) 216-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Шартты банк салымы ұлттық немесе шетел валютасында ашылады. Шартты банк салымы шетел валютасында ашылған жағдайда бюджетке табыс салығының сомасы және бюджетке салық аударылған күннің алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған валюта айырбастаудың нарықтың бағамы бойынша қайта есептелген ұлттық валютадағы банктік сыйақылардың сомасы аударылады.»;
45) 219-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
«Шет мемлекеттiң заңнамасының талаптарына сәйкес бейрезидент құрылтай құжаттары немесе сауда тiзiлiмiнде (акционерлердiң тiзiлiмi немесе өзге де ұқсас құжатта) тiркеу бойынша мiндеттеме жоқ болған жағдайда, мұндай бейрезидент салық бейрезидентті құру үшiн негiз болған, осындай бейрезидент тіркелген шет мемлекеттiң тиiстi органы құқықтық (заңды) күшін растаған шет мемлекеттiң құжатын (актіні) табыс етеді;»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) осы баптың 4 және 5-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін резиденттікті растайтын құжат;»;
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Осы тараудың ережелерін қолдану мақсатында бейрезиденттің резиденттігін растайтын құжат табыс алушы бейрезиденттің Қазақстан Республикасымен халықаралық шарт жасасқан мемлекеттің резиденті болып табылатынын растайтын ресми құжатты білдіреді, ол мынадай:
осындай құжаттың түпнұсқасы;
осындай құжатты нотариат куәландырған көшiрмесі;
шет мемлекеттің құзыретті органының интернет-ресурсында орналастырылған, резиденттігін растайтын электрондық құжаттың қағаз түріндегі көшiрмесi түрлерінде табыс етілуі мүмкін.
Бейрезиденттің резиденттігін растайтын құжатта көрсетілген уақыт кезеңі ішінде бейрезидент Қазақстан Республикасымен халықаралық шарт жасасқан мемлекеттің резиденті болып танылады.
Егер резиденттікті растайтын құжатта бейрезиденттің резиденттігі уақытының кезеңі көрсетілмесе, бейрезидент Қазақстан Республикасымен халықаралық шарт жасасқан мемлекеттің осындай құжат берілген (ресімделген) күнтізбелік жыл ішінде резиденті болып танылады.
Бейрезиденттің резиденттігін растайтын құжатты, шет мемлекеттің құзыретті органының интернет-ресурсында орналастырылғанды қоспағанда, табыс алушы бейрезидент резиденті болып табылатын осындай құзыретті орган куәландырады.

42) часть третью пункта 1 статьи 214 изложить в следующей редакции:
"Нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающего резидентство, или бумажная копия электронного документа, подтверждающего резидентство, представляется нерезидентом в налоговый орган по месту нахождения постоянного учреждения при подаче декларации по корпоративному подоходному налогу.";
43) часть третью пункта 1 статьи 215 изложить в следующей редакции:
"Нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающего резидентство, или бумажная копия электронного документа, подтверждающего резидентство, представляется налогоплательщиком-нерезидентом в налоговый орган по месту своего пребывания (жительства) при подаче декларации по индивидуальному подоходному налогу.";
44) пункт 3 статьи 216 изложить в следующей редакции:
"3. Условный банковский вклад открывается в национальной или иностранной валюте. В случае открытия условного банковского вклада в иностранной валюте, в бюджет перечисляются суммы подоходного налога и банковских вознаграждений в национальной валюте, пересчитанные по рыночному курсу обмена валюты, определенному в последний рабочий день, предшествующий дате перечисления налога в бюджет.";
45) в статье 219:
в пункте 1:
подпункт 2) дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В случае отсутствия у нерезидента в соответствии с требованиями законодательства иностранного государства учредительных документов или обязательства по регистрации в торговом реестре (реестра акционеров или ином аналогичном документе), такой нерезидент прилагает документ (акт) иностранного государства, послуживший основанием для создания нерезидента, правовая (юридическая) сила которого подтверждена соответствующим органом иностранного государства, в котором зарегистрирован такой нерезидент;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) документа, подтверждающего резидентство, соответствующего требованиям пунктов 4 и 5 настоящей статьи;";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. В целях применения положений настоящего раздела, документ, подтверждающий резидентство нерезидента, представляет собой официальный документ, подтверждающий, что нерезидент - получатель дохода является резидентом государства, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор, который может быть представлен в виде:
оригинала такого документа;
нотариально засвидетельствованной копии такого документа;
бумажной копии электронного документа, подтверждающего резидентство, размещенного на интернет-ресурсе компетентного органа иностранного государства.
Нерезидент признается резидентом государства, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор, в течение периода времени, указанного в документе, подтверждающем резидентство нерезидента.
Если в документе, подтверждающем резидентство, не указан период времени резидентства нерезидента, нерезидент признается резидентом государства, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор, в течение календарного года, в котором такой документ выдан (оформлен).
Документ, подтверждающий резидентство нерезидента, за исключением размещенного на интернет-ресурсе компетентного органа иностранного государства, заверяется таким компетентным органом, резидентом которого является нерезидент - получатель дохода.

5. Мыналар:
1) бейрезиденттің резиденттігін растайтын құжатты куәландырған органның қолтаңбасы мен мөрі;
2) резиденттігін растайтын құжаттардың көшірмелерін нотариат куәландыратын жағдайда, шетелдік нотариустың қолтаңбасы мен мөрі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен дипломатиялық немесе консулдық заңдастыруға жатады.
Егер:
1) шет мемлекеттің құзыретті органының интернет-ресурсында орналастырылған, резиденттігін растайтын құжат;
2) резиденттікті растайтын құжаттарды өзара танудың өзгеше тәртібі белгіленген:
Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шартта;
осы Кодекстің 226-бабына сәйкес жүргізілетін өзара келісу рәсімі шеңберінде уәкілетті орган мен шет мемлекеттің құзыретті органы арасында;
Еуразиялық экономикалық одақ органының шешімімен белгіленген жағдайда, осы тармақтың ережелері қолданылмайды.»;
46) 231-баптың 3-тармағы:
мынадай мазмұндағы 26), 27) және 28) тармақшалармен толықтырылсын:
«26) салық төлеушінің заттай нысандағы салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау есебіне пайдалы қазбаларды мемлекет атынан алушыға беру;
27) мемлекет атынан алушы немесе мемлекет атынан алушы осындай өткізуді жүзеге асыруға уәкілеттік берген тұлғаның салық төлеуші заттай нысандағы салықты төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау есебіне берген пайдалы қазбаларды өткізу;
28) мемлекет атынан алушы немесе мемлекет атынан алушы осындай өткізуді жүзеге асыруға уәкілеттік берген тұлғаның салық төлеуші осындай пайдалы қазбаларды өткізуге байланысты шығыстарды өтеумен айқындалған комиссиялық сыйақы үшін заттай нысандағы салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау есебіне берген пайдалы қазбаларды өткізу бойынша қызметтерді көрсетуі өткізу бойынша айналым болып табылмайды.»;
47) 237-бапта:
2-3 және 8-тармақтар алып тасталсын;
11-тармақ және 12-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Электрондық нысанда жазып берілген түзетілген шот-фактурада осы Кодекске сәйкес айқындалатын айналым жасау күні көрсетіледі.
12. Электрондық нысанда жазып берілген қосымша шот-фактурада айналым жасау күні көрсетіледі, онда:»;
48) 238-баптың 19-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«19. Шетелдiк валютамен операция осы бөлімнің мақсатында айналым жасалған күннің алдындағы соңғы жұмыс күні айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен - теңгемен қайта есептеледi.»;

5. Дипломатической или консульской легализации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, подлежат:
1) подпись и печать органа, заверившего документ, подтверждающий резидентство нерезидента;
2) подпись и печать иностранного нотариуса в случае нотариального засвидетельствования копии документа, подтверждающего резидентство.
Положения настоящего пункта не применяются в случае, если:
1) документ, подтверждающий резидентство, размещен на интернет – ресурсе компетентного органа иностранного государства;
2) установлен иной порядок взаимного признания документов, подтверждающих резидентство:
международным договором, участником которого является Республика Казахстан;
между уполномоченным органом и компетентным органом иностранного государства в рамках процедуры взаимного согласования, проводимой в соответствии со статьей 226 настоящего Кодекса;
решением органа Евразийского экономического союза.";
46) пункт 3 статьи 231:
дополнить подпунктами 26), 27) и 28) следующего содержания:
"26) передача получателю от имени государства полезных ископаемых налогоплательщиком в счет исполнения налогового обязательства по уплате налогов в натуральной форме;
27) реализация полезных ископаемых, переданных налогоплательщиком в счет исполнения налогового обязательства по уплате налогов в натуральной форме, получателем от имени государства или лицом, уполномоченным получателем от имени государства на такую реализацию;
28) оказание услуг по реализации полезных ископаемых, переданных налогоплательщиком в счет исполнения налогового обязательства по уплате налогов в натуральной форме, получателем от имени государства или лицом, уполномоченным получателем от имени государства на такую реализацию, за комиссионное вознаграждение, выраженное в возмещении расходов, связанных с реализацией таких полезных ископаемых.";
47) в статье 237:
пункты 2-3 и 8 исключить;
пункт 11 и абзац первый пункта 12 изложить в следующей редакции:
"11. В исправленном счете-фактуре, выписанном в электронной форме, указывается дата совершения оборота, определяемая в соответствии с настоящим Кодексом.
12. В дополнительном счете-фактуре, выписанном в электронной форме, указывается дата совершения оборота, которая определяется:";
48) пункт 19 статьи 238 изложить в следующей редакции:
"19. Операция в иностранной валюте в целях настоящего раздела пересчитывается в национальную валюту Республики Казахстан - тенге с применением рыночного курса обмена валют, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате совершения оборота.";

49) 239-баптың 3-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) салық салынатын айналым және қосылған құн салығы бойынша теріс (оң) мәні бар қосымша шот-фактура немесе осы Кодекстің 236-бабы 15-тармағының 4) және 7) тармақшаларында көзделген жағдайларда бақылау-кассалық машинаның чегi болған кезде жүргізіледі.»;
50) 241-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Осы бапқа сәйкес төленуге жататын қосылған құн салығының сомасы осы Кодекстің 268-бабының 1-тармағында көзделген мөлшерлемені салық салынатын айналым мөлшеріне қолдану арқылы айқындалады. Алынған жұмыстар, қызмет көрсетулер үшін төленетін төлем шетел валютасымен жүргізілген жағдайда, салық салынатын айналым валюта айырбастаудың айналым жасалған күннің алдындағы соңғы жұмыс күнінде айқындалған нарықтық бағамы бойынша теңгемен есептеледі.»;
51) 244-баптың 3-тармағы 1) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«халықаралық теміржол қатынасында, оның ішінде тікелей халықаралық темір жол-паромдық қатынасымен - бірыңғай үлгідегі жүкқұжаты;»;
52) 244-1-баптың 3-тармағында:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) әуе кемелеріне жанар-жағармай материалдары құйылғанын растайтын кеден органының белгісі бар, шетелдік әуе кемесіне май құюға арналған шығыс ордерінде немесе қойылатын талапта, мынадай мәліметтер:
авиакомпанияның атауы;
құйылған жанар-жағармай материалдарының мөлшері;
әуе кемесіне май құйылған күн;
әуе кемесі командирінің немесе шетелдік авиакомпания өкілінің және май құюды жүзеге асырған әуежайдың тиісті қызметі қызметкерінің қолдары көрсетілуге тиіс.
Осы тармақшаның ережелері Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес оларға қатысты кедендік ресімдеу және кедендік бақылау көзделмеген халықаралық ұшуды, халықаралық әуе тасымалын орындайтын авиакомпаниялардың әуе кемелеріне май құю кезінде қолданылмайды;»;
3) тармақша алып тасталсын;
53) 248-баптың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«10) осы Кодекстің 244, 276-12-баптарына сәйкес халықаралық болып табылатын тасымалдауға байланысты жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді, атап айтқанда: Қазақстан Республикасының аумағынан экспортталатын, Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарларды, оның ішінде поштаны, сондай-ақ транзиттiк жүктердi тиеу, түсiру, қайта тиеу (ағызу, құю, өнімді басқа магистральдық құбыржолдарға беру, басқа көлік түріне ауыстыру), Кеден одағының кедендік шекарасын кесіп өту кезінде вагондарды арбаларға немесе ені басқа дөңгелек жұптарға ауыстыру жөнiндегi жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді; вагондар (контейнерлер) операторының көрсетілетін қызметтерін; әуежай қызметіне техникалық және аэронавигациялық қызмет көрсету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді; халықаралық рейстерге қызмет көрсету жөнінде теңіз порттарындағы көрсетілетін қызметтерді;
Вагондар (контейнерлер) операторы жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру мақсатында кешенді түрде көрсететін және тасымалдау құжатында тасымалдау процесінің қатысушысы ретінде көрсетілген ол ұсынатын мынадай қызметтер:

49) подпункт 2) пункта 3 статьи 239 изложить в следующей редакции:
"2) наличие дополнительного счета-фактуры, в котором содержится отрицательное (положительное) значение по облагаемому обороту и налогу на добавленную стоимость, или чека контрольно-кассовой машины в случаях, предусмотренных подпунктами 4) и 7) пункта 15 статьи 263 настоящего Кодекса.";
50) пункт 3 статьи 241 изложить в следующей редакции:
"3. Сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая уплате в соответствии с настоящей статьей, определяется путем применения ставки, предусмотренной пунктом 1 статьи 268 настоящего Кодекса, к размеру облагаемого оборота. В случае, когда оплата за полученные работы, услуги производится в иностранной валюте, облагаемый оборот пересчитывается в тенге по рыночному курсу обмена валюты, определенному в последний рабочий день, предшествующий дате совершения оборота.";
51) абзац третий подпункта 1) пункта 3 статьи 244 изложить в следующей редакции:
"в международном железнодорожном сообщении, в том числе в прямом международном железнодорожно-паромном сообщении – накладная единого образца;";
52) в пункте 3 статьи 244-1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) расходный ордер или требование на заправку иностранного воздушного судна с отметкой таможенного органа, подтверждающего заправку горюче-смазочными материалами воздушного судна, в котором должны быть указаны следующие сведения:
наименование авиакомпании;
количество заправленных горюче-смазочных материалов;
дата заправки воздушного судна;
подписи командира воздушного судна или представителя иностранной авиакомпании и сотрудника соответствующей службы аэропорта, осуществившей заправку.
Положения настоящего подпункта не применяются при заправке воздушных судов авиакомпаний, выполняющих международные полеты, международные воздушные перевозки, в отношении которых в соответствии с таможенным законодательством Таможенного союза и (или) Республики Казахстан не предусмотрены таможенное оформление и таможенный контроль;";
подпункт 3) исключить;
53) подпункт 10) статьи 248 изложить в следующей редакции:
"10) работ и услуг, связанных с перевозками, являющимися международными в соответствии со статьями 244, 276-12 настоящего Кодекса, а именно: работ, услуг по погрузке, разгрузке, перегрузке (сливу, наливу, передаче продукции в другие магистральные трубопроводы, перевалке на другой вид транспорта), перестановке вагонов на тележки или колесные пары другой ширины колеи при пересечении таможенной границы Таможенного союза, экспедированию товаров, в том числе почты, экспортируемых с территории Республики Казахстан, импортируемых на территорию Республики Казахстан, а также транзитных грузов; услуг оператора вагонов (контейнеров); услуг технического и аэронавигационного обслуживания, аэропортовской деятельности; услуг морских портов по обслуживанию международных рейсов.
В целях настоящего раздела услугами оператора вагонов (контейнеров) являются следующие услуги, оказываемые им в комплексе в целях организации перевозки грузов и предоставляемые оператором вагонов (контейнеров), указанным в перевозочном документе в качестве участника перевозочного процесса:

1) вагондарды (контейнерлерді пайдалануға беру жоспарын қалыптастыру және оны тасымалдау процесіне қатысушылар арасында келісіп алу;
2) вагондарды (контейнерлерді) пайдалануға беру;
3) жүк тиелген және бос вагондардың (контейнерлердің) іс жүзіндегі қозғалысын орталықтан жедел бақылау және қашықтан басқару арқылы диспетчерлік ету осы бөлімнің мақсатында вагондар (контейнерлер) операторының көрсететін қызметтері болып табылады;»;
54) 255-баптың 1-тармағы 11) тармақшасының сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«өткізу күнінің алдындағы соңғы жұмыс күнінде айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамына»;
55) 256-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, қосылған құн салығы мынадай күндерден неғұрлым соңғысы:
тауарлар, жұмыстар, қызмет көрсетулер алынған күні;
шот-фактураны жазып беру күні тура келетiн салық кезеңiнде есепке жатқызылады.»;
3-4-тармақ және 4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3-4. Осы Кодекстің 237-бабының 2-тармағында көзделген жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша (осы Кодекске сәйкес шот-фактураны жазып беру талап етілмейтін жағдайларды қоспағанда) қосылған құн салығы шот-фактураны жазып беру тура келетiн салық кезеңiнде есепке жатқызылады.
4. Егер шот-фактураны жазып беру осы Кодекстiң 263-бабының
7-1-тармағында көзделген жағдайда тауарларды, жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi өткізу бойынша айналым жасау күнiнен кейiн жүзеге асырылса, қосылған құн салығы шот-фактураны жазып беру күнi тура келетiн салық кезеңiнде есепке жатқызылады.»;
56) 263-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы баптың 2-1-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, мыналар:
1) Қазақстан Республикасының кеден ісі туралы заңнамасына сәйкес уәкілетті экономикалық оператор, кеден өкілдері, кедендік тасымалдаушылар, уақытша сақтау қоймалардың иелері, кеден қоймаларының иелері болып табылатын салық төлеушілер;
2) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарды іске асыруда қабылданған Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көзделген жағдайлардағы салық төлеушілер;
3) мониторингке жататын ірі салық төлеушілер;
4) осы Кодекстің 228-бабы 1-тармағының 1-тармақшасында көзделген қосылған құн салығын төлеушілер шот-фактураны электрондық нысанда жазып беруге міндетті.»;
14-2-тармақ алып тасталсын;
15-тармақ мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
«7) осы Кодекстің 276-бабының 1-тармағында көрсетілген адамдар тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алған жағдайларды қоспағанда, төлем карточкаларын пайдалана отырып, төлемдерді жүзеге асыруға арналған жабдықты (құрылғыны) қолданумен тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер үшін есеп айырысу жүзеге асырылған жағдайларда талап етілмейді;»;
16-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

1) формирование плана предоставления в пользование вагонов (контейнеров) и его согласование между участниками перевозочного процесса;
2) предоставление в пользование вагонов (контейнеров);
3) диспетчеризация путем централизованного оперативного контроля и дистанционного управления фактическим движением груженных и порожних вагонов (контейнеров);";
54) абзац восьмой подпункта 11) пункта 1 статьи 255 изложить в следующей редакции:
"на рыночный курс обмена валюты, определенный в последний рабочий день, предшествующий дате реализации.";
55) в статье 256:
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Если иное не предусмотрено настоящей статьей, налог на добавленную стоимость относится в зачет в том налоговом периоде, на который приходится наиболее поздняя из следующих дат:
дата получения товаров, работ, услуг;
дата выписки счета-фактуры.";
пункт 3-4 и часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"3-4. По работам, услугам, предусмотренным в пункте 2 статьи 237 настоящего Кодекса (за исключением случаев, когда выписка счета-фактуры в соответствии с настоящим Кодексом не требуется), налог на добавленную стоимость относится в зачет в том налоговом периоде, на который приходится выписка счета-фактуры.
4. Если выписка счета-фактуры осуществлена после даты совершения оборота по реализации товаров, работ, услуг в случае, предусмотренном пунктом 7-1 статьи 263 настоящего Кодекса, налог на добавленную стоимость относится в зачет в том налоговом периоде, на который приходится дата выписки счета-фактуры.";
56) в статье 263:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Счет-фактуру в электронной форме обязаны выписывать, за исключением случая, предусмотренного пунктом 2-1 настоящей статьи:
1) налогоплательщики, являющиеся уполномоченными экономическими операторами, таможенными представителями, таможенными перевозчиками, владельцами складов временного хранения, владельцами таможенных складов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о таможенном деле;
2) налогоплательщики в случаях, предусмотренных нормативными правовыми актами Республики Казахстан, принятыми в реализацию международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан;
3) крупные налогоплательщики, подлежащие мониторингу;
4) плательщики налога на добавленную стоимость, предусмотренные подпунктом 1) пункта 1 статьи 228 настоящего Кодекса.";
пункт 14-2 исключить;
пункт 15 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) осуществления расчетов за товары, работы, услуги с применением оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек, за исключением случаев приобретения товаров, работ, услуг лицами, указанными в пункте 1 статьи 276 настоящего Кодекса.";
часть первую пункта 16 изложить в следующей редакции:

«16. Осы баптың 15-тармағының 1), 2) 4) және 7) тармақшаларында көзделген жағдайларда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы осы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді берушiге шот-фактура жазып беру туралы талаппен жүгінуге құқылы, ал өнім берушi осы баптың ережелерiн ескере отырып, бұл талапты, оның ішінде тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетуді алушы туралы мәліметтерде сенім білдірілген адам арқылы тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетуді сатып алуды жүзеге асыратын заңды тұлғаның немесе тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетуді сатып алушы дара кәсіпкердің деректемелерін көрсету бөлігінде орындауға мiндеттi.»;
16-1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) осы баптың 15-тармағының 4) және 7) тармақшаларында көзделген жағдайларда – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткiзу орны бойынша айналым жасалған күні немесе одан кешірек, бірақ осы Кодекстің 46-бабының 2-тармағында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі шегінде жүзеге асырылады.»;
57) 276-1-баптың 1-тармағының сегізінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы тараудың мақсаты үшін тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулердің шетел валютасындағы құны тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу бойынша айналым, салық салынатын импорт жасалған күннің алдындағы соңғы жұмыс күнінде айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеледі.»;
58) 276-22-баптың 7-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"16. В случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2), 4) и 7) пункта 15 настоящей статьи, получатель товаров, работ, услуг вправе обратиться к поставщику данных товаров, работ, услуг с требованием выписать счет-фактуру, а поставщик обязан выполнить это требование с учетом положений настоящей статьи, в том числе в части указания в сведениях о получателе товаров, работ, услуг реквизитов юридического лица, через доверенное лицо которого осуществляется приобретение товаров, работ, услуг, или индивидуального предпринимателя, приобретающего товары, работы, услуги.";
подпункт 2) пункта 16-1 изложить в следующей редакции:
"2) в случаях, предусмотренных в подпунктах 4) и 7) пункта 15 настоящей статьи, – по месту реализации товаров, работ, услуг в день совершения оборота или позже, но в пределах срока исковой давности, установленного пунктом 2 статьи 46 настоящего Кодекса.";
57) часть восьмую пункта 1 статьи 276-1 изложить в следующей редакции:
"Для целей настоящей главы стоимость товаров, работ, услуг в иностранной валюте пересчитывается в тенге по рыночному курсу обмена валюты, определенному в последний рабочий день, предшествующий дате совершения оборота по реализации товаров, работ, услуг, облагаемого импорта.";
58) подпункт 2) пункта 7 статьи 276-22 изложить в следующей редакции:

«2) салық төлеушінің шағымында көрсетілген қосылған құн салығы салығы және акциздер бойынша шағым берудiң қалпына келтiрiлген мерзiмiн ескере отырып, тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағым беру және оны қарау мерзiмi кезеңiнде – шағым жасалатын салық кезеңiнде өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол берiлмейдi.»;
59) 279-баптың бірінші бөлігінің 4-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4-1) қыздырылатын темекісі бар өнімдер, электронды сигареттерде пайдалануға арналған құрамында никотині бар сұйықтық;»;

"2) обжалуемого налогового периода - в период срока подачи и рассмотрения жалобы на уведомление о результатах проверки с учетом восстановленного срока подачи жалобы по налогу на добавленную стоимость и акцизам, указанным в жалобе налогоплательщика.";
59) подпункт 4-1) части первой статьи 279 изложить в следующей редакции:
"4-1) изделия с нагреваемым табаком, никотиносодержащие жидкости для использования в электронных сигаретах;";

60) 280-баптың 4-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы Кодекстің 279-бабының 1) - 4), 6), 7), 8) тармақшаларында көрсетілген акцизделетін тауарларға:
Р/с №
КО СЭҚ ТН коды
Акцизделетін тауарлардыңтүрлері
Акциз мөлшерлемелері (өлшем бірлігі үшін теңгемен)
1
2
3
4
1.
2207-ден
80 көлемдiк пайызды немесе одан жоғары спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спиртi (алкоголь өнiмiн, емдiк және фармацевтикалық препараттарды өндiру үшiн сатылатын немесе пайдаланылатын, белгiленген квоталар шегiнде мемлекеттік медициналық мекемелерге берiлетiн денатуратталмаған этил спиртiнен басқа), этил спиртi және кез келген концентрациядағы денатуратталған өзге де спирттер (iшкi нарықта тұтыну үшін денатуратталған отындық этил спиртінен (этанол) басқа (түссiз емес, боялған)
600 теңге/литр
2.
2207-ден
Денатуратталған отындық этил спирті (этанол) (түссіз емес, ішкі нарықта тұтыну үшін боялған)
1,0 теңге/литр
3.
2208-ден
80 көлемдік пайыздан төмен спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер (алкоголь өнімін, емдік және фармацевтикалық препараттарды өндіру үшін сатылатын немесе пайдаланылатын, белгіленген квоталар шегінде мемлекеттік медициналық мекемелерге берілетін денатуратталмаған этил спиртінен басқа)
100% спирт 750 теңге/литр
4.
2207-ден
Алкоголь өнімін өндіру үшін сатылатын немесе пайдаланылатын 80 көлемдік пайыз немесе одан жоғары спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті
0 теңге/литр
5.
2208-ден
Алкоголь өнімін өндіру үшін сатылатын немесе пайдаланылатын 80 көлемдік пайыздан төмен спирт концентрациясы бар денатуратталмаған этил спирті, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер
100% спирт 75 теңге/литр
6.
3003,
3004-тен
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрiлiк зат ретiнде тіркелген, құрамында спирт бар медициналық мақсаттағы өнім
100 % спирт 500 теңге/литр
7.
2208
Алкоголь өнімі (коньяктан, брендиден, шараптардан, шарап материалынан және сыра сусыны)
100 % спирт 2550 теңге/литр
8.
2208
Коньяк, бренди
100 % спирт 250 теңге/литр
9.
2204, 2205, 2206 00
Шараптар
35 теңге/литр
10.
2204, 2205,
2206 00-ден
Шарап материалы (этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін сатылатыннан немесе пайдаланылатыннан басқа)
170 теңге/литр
11.
2204, 2205,
2206 00-ден
Этил спирті мен алкоголь өнімін өндіру үшін сатылатын немесе пайдаланылатын шарап материалы
0 теңге/литр
12.
2203 00
Сыра және сыра сусыны
57 теңге/литр
13.

60) подпункт 1) пункта 4 статьи 280 изложить в следующей редакции:
"1) на подакцизные товары, указанные в подпунктах 1) - 4), 6), 7), 8) статьи 279 настоящего Кодекса:
№ п/п
Код ТН ВЭД ТС
Виды подакцизных товаров
Ставки акцизов (в тенге за единицу измерения)
1
2
3
4
1.
Из 2207
Спирт этиловый неденатурированный с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более (кроме спирта этилового неденатурированного, реализуемого или используемого для производства алкогольной продукции, лечебных и фармацевтических препаратов, отпускаемого государственным медицинским учреждениям в пределах установленных квот), этиловый спирт и прочие спирты денатурированные, любой концентрации (кроме спирта этилового (этанола) денатурированного топливного (не бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке)
600 тенге/литр
2.
Из 2207
Спирт этиловый (этанол) денатурированный топливный (не бесцветный, окрашенный для потребления на внутреннем рынке)
1,0 тенге/литр
3.
Из 2208
Спирт этиловый неденатурированный, спиртовые настойки и прочие спиртные напитки с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов (кроме спирта этилового неденатурированного, реализуемого или используемого для производства алкогольной продукции, лечебных и фармацевтических препаратов, отпускаемого государственным медицинским учреждениям в пределах установленных квот)
750 тенге/литр 100% спирта
4.
Из 2207
Спирт этиловый неденатурированный с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более, реализуемый или используемый для производства алкогольной продукции
0 тенге/литр
5.
Из 2208
Спирт этиловый неденатурированный, спиртовые настойки и прочие спиртные напитки с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов, реализуемые или используемые для производства алкогольной продукции
75 тенге/литр 100% спирта
6.
Из 3003, 3004
Спиртосодержащая продукция медицинского назначения, зарегистрированная в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства
500 тенге/литр 100% спирта
7.
2208
Алкогольная продукция (кроме коньяка, бренди, вин, виноматериала, пива и пивного напитка)
2550 тенге/литр 100% спирта
8.
2208
Коньяк, бренди
250 тенге/литр 100% спирта
9.
2204, 2205, 2206 00
Вина
35 тенге/литр
10.
из 2204, 2205, 2206 00
Виноматериал (кроме реализуемого или используемого для производства этилового спирта и алкогольной продукции)
170 тенге/литр
11.
из 2204, 2205, 2206 00
Виноматериал, реализуемый или используемый для производства этилового спирта и алкогольной продукции
0 тенге/литр
12.
2203 00
Пиво и Пивной напиток
57 тенге/литр
13.

2202 90 100 1
Құрамындағы этил спиртінің көлемі 0,5 пайыздан аспайтын сыра
0 теңге/литр
14.
2402-ден
Фильтрлі сигареттер
8700 теңге/1000 дана
15.
2402-ден
Фильтрсіз сигареттер, папиростар
8700 теңге/1000 дана
16.
2402-ден
Сигариллалар
6225 теңге/1000 дана
17.
2402-ден
Сигаралар
750 теңге/дана
18.
2403-тен
Құрамында никотин бар фармацевтикалық өнімді қоспағанда, тұтыну ыдысына қатталған және түпкілікті тұтынуға арналған түтіктік, шегетін, шайнайтын, соратын, иіскейтін, қорқорлы және өзге де темекі
7345 теңге/килограмм
19
2709 00-ден
Шикі мұнай, газ конденсаты
0 теңге/тонна
20.
8702 тен
микроавтобустарды, автобустар мен троллейбустарды қоспағанда, 10 немесе одан да көп адам тасымалдауға арналған, двигателiнiң көлемi 3000 текше см-ден асатын моторлы көлiк құралдары
100 теңге/текше см
8703 тен
двигателiнiң көлемi 3000 текше см-ден асатын, ең бастысы адамдар тасымалдауға арналған жеңiл автомобильдер және өзге де моторлы көлiк құралдары (арнайы мүгедектерге арналған, қолмен басқарылатын немесе қолмен басқару адаптерi бар автомобильдерден басқа)
8704 тен
двигателiнiң көлемi 3000 текше см-ден асатын жүкке арналған платформасы және жүк бөлiгiнен қатты стационарлық қабырғамен бөлiнген жүргiзушiнің кабинасы бар жеңiл автомобиль шассиіндегі моторлы көлiк құралдары (арнайы мүгедектерге арналған, қолмен басқарылатын немесе қолмен басқару адаптерi бар автомобильдерден басқа)
21.
2403
Қыздырылатын темекісі бар өнімдер (қыздырылатын темекі таяқшасы, темекісі бар қыздырылатын капсула және тағы басқалар)
0 теңге/1 кг
22.
3824
Электронды сигареттерде пайдалануға арналған картридждердегі, резервуарлардағы және басқа да контейнерлердегі құрамында никотині бар сұйықтық
0 теңге/сұйықтық миллилитрі
»;
61) 301-баптың бірінші абзацының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Салық төлеуші заттай нысандағы салықты төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау есебіне берген пайдалы қазбаларды экспортқа өткізетін және мемлекет атынан алушы немесе осындай өткізуге мемлекет атынан алушы уәкілеттік берген тұлға өткізетін көлемді қоспағанда, экспортқа өткізілетін шикі мұнайдың және шикі мұнай өнімдерінің, көмірдің көлемі экспортқа рента салығын салу объектісі болып табылады.»;
62) мынадай мазмұндағы 308-2-баппен толықтырылсын:
«308-2-бап. Қазақстан Республикасының заттай нысандағы өнімді бөлу жөніндегі роялти мен үлесі бойынша салық міндеттемесін орындау тәртібі
1. Қазақстан Республикасының заттай нысандағы өнімді бөлу жөніндегі роялти мен үлесін төлеу бойынша салық міндеттемесін ақшалай нысанда орындау мынадай:

2202 90 100 1
Пиво с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента
0 тенге/литр
14.
из 2402
Сигареты с фильтром
8700 тенге/1000 штук
15.
из 2402
Сигареты без фильтра, папиросы
8700 тенге/1000 штук
16.
из 2402
Сигариллы
6225 тенге/1000 штук
17.
из 2402
Сигары
750 тенге/штука
18.
из 2403
Табак трубочный, курительный, жевательный, сосательный, нюхательный, кальянный и прочий, упакованный в потребительскую тару и предназначенный для конечного потребления, за исключением фармацевтической продукции, содержащей никотин
7345 тенге/ килограмм
19.
из 2709 00
Сырая нефть, газовый конденсат
0 тенге/тонна
20.
из 8702
моторные транспортные средства, предназначенные для перевозки 10 и более человек, с объемом двигателя более 3 000 куб. см, за исключением микроавтобусов, автобусов и троллейбусов
100 тенге/куб. см
из 8703
автомобили легковые и прочие моторные транспортные средства, предназначенные главным образом для перевозки людей, с объемом двигателя более 3 000 куб. см (кроме автомобилей с ручным управлением или адаптером ручного управления, специально предназначенных для инвалидов)
из 8704
моторные транспортные средства на шасси легкового автомобиля с платформой для грузов и кабиной водителя, отделенной от грузового отсека жесткой стационарной перегородкой, с объемом двигателя более 3 000 куб. см (кроме автомобилей с ручным управлением или адаптером ручного управления, специально предназначенных для инвалидов)
21.
2403
Изделия с нагреваемым табаком (нагреваемая табачная палочка, нагреваемая капсула с табаком и пр.)
0 тенге/1 кг
22.
3824
Никотиносодержащая жидкость в картриджах, резервуарах и других контейнерах для использования в электронных сигаретах
0 тенге/миллилитр жидкости
";
61) абзац первый части первой статьи 301 изложить в следующей редакции:
"Объектом обложения рентным налогом на экспорт является объем нефти сырой и нефтепродуктов сырых, угля, реализуемый на экспорт, за исключением объемов, реализуемых на экспорт полезных ископаемых, переданных налогоплательщиком в счет исполнения налогового обязательства по уплате налогов в натуральной форме, и реализуемых получателем от имени государства или лицом, уполномоченным получателем от имени государства на такую реализацию. Для целей настоящего раздела под экспортом понимаются:";
62) дополнить статьей 308-2 следующего содержания:
"Статья 308-2. Порядок исполнения налогового обязательства по роялти и доле Республики Казахстан по разделу продукции в натуральной форме
1. Исполнение налогового обязательства по уплате роялти и доли Республики Казахстан по разделу продукции в денежной форме может быть заменено на натуральную форму временно, полностью или частично, при одновременном соблюдении следующих условий:

1) осы Кодекстің 308-1-бабында көрсетілген өнімді бөлу туралы келісімдерде (келісімшарттарда), Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта салық төлеуші Қазақстан Республикасының заттай нысандағы өнімді бөлу жөніндегі роялтиді және (немесе) үлесті төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау есебіне пайдалы қазбаларды беру көзделген;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен салық төлеуші заттай нысандағы салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау есебіне берген пайдалы қазбаларды мемлекет атынан алушы айқындалып, талаптар бір мезгілде сақталған кезде уақытша, толық немесе ішінара заттай нысанға ауыстырылуы мүмкін.
2. Заттай нысандағы салықты төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау үшін:
1) салық төлеуші пайдалы қазбаларды осы Кодекстің 308-1-бабында көрсетілген өнімді бөлу туралы келісімде (келісімшартта), Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта не осындай келісімдерде және (немесе) келісімшарттарда көзделген өзге құжатта белгіленген тәртіппен және мерзімде мемлекет атынан алушыға береді;
2) мемлекет атынан алушы пайдалы қазбаларды Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасының сақталуын ескере отырып, өз бетінше немесе мемлекет атынан алушы осындай өткізуді жүзеге асыруға уәкілеттік берген тұлға арқылы өткізеді;
3) мемлекет атынан алушы немесе мемлекет атынан алушы осындай өткізуді жүзеге асыруға уәкілеттік берген тұлға пайдалы қазбаларды өткізуден түскен ақшаны осы бапта белгіленген тәртіппен және мөлшерде бюджетке аударады. Бұл ретте төлем құжаттарында мемлекет атынан алушының атауы мен идентификаттау нөмірі де көрсетіледі;
4) салық төлеуші, мемлекет атынан алушы орналасқан жері бойынша салық органдарына осы Кодексте көзделген тәртіппен және уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген нысан бойынша заттай нысандағы салық міндеттемесін орындау бойынша декларацияны (есепті) ұсынады.
3. Салық төлеуші заттай нысандағы салық бойынша салық міндеттемесін орындау есебіне беретін пайдалы қазбалардың көлемін есептеу және пайдалы қазбаларды нақты өткізуден түскен ақшаны аудару үшін күнтізбелік тоқсан салық кезеңі болып табылады.
4. Орналасқан жері бойынша салық органына:
1) салық төлеуші салық кезеңінен кейінгі екінші айдың 15-күнінен кешіктірмей заттай нысандағы салықты төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау туралы декларацияны ұсынады;
2) мемлекет атынан алушы – салық кезеңінен кейінгі екінші айдың 15-күнінен кешіктірмей заттай нысандағы салықты төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау бойынша есеп айырысуды және есептік күнтізбелік жылдан кейінгі жылдың 31 наурызынан кешіктірмей күнтізбелік жыл үшін заттай нысандағы салықты төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау туралы декларацияны ұсынады.

1) соглашениями (контрактами) о разделе продукции, контрактом на недропользование, утвержденным Президентом Республики Казахстан, указанными в статье 308-1 настоящего Кодекса, предусмотрена передача полезных ископаемых в счет исполнения налогоплательщиком налогового обязательства по уплате роялти и (или) доли Республики Казахстан по разделу продукции в натуральной форме;
2) решением Правительства Республики Казахстан определен получатель от имени государства полезных ископаемых, переданных налогоплательщиком в счет исполнения налогового обязательства по уплате налогов в натуральной форме.
2. Во исполнение налогового обязательства по уплате налогов в натуральной форме:
1) налогоплательщик передает полезные ископаемые получателю от имени государства в порядке и сроки, которые установлены соглашением (контрактом) о разделе продукции, контрактом на недропользование, утвержденным Президентом Республики Казахстан, указанными в статье 308-1 настоящего Кодекса, либо иным документом, предусмотренным такими соглашениями и (или) контрактами;
2) получатель от имени государства реализует полезные ископаемые самостоятельно или через лицо, уполномоченное получателем от имени государства на осуществление такой реализации, с учетом соблюдения законодательства Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании;
3) получатель от имени государства или лицо, уполномоченное получателем от имени государства на осуществление такой реализации, перечисляет в бюджет деньги от реализации полезных ископаемых в порядке и размере, установленных настоящей статьей. При этом в платежных документах указываются, в том числе наименование и идентификационный номер получателя от имени государства;
4) налогоплательщик, получатель от имени государства представляют в налоговые органы по месту нахождения декларацию (расчет) по исполнению налогового обязательства в натуральной форме в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом, и по форме, установленной уполномоченным государственным органом.
3. Налоговым периодом для исчисления объемов полезных ископаемых, передаваемых налогоплательщиком в счет исполнения налогового обязательства по налогам в натуральной форме, и перечисления денег от фактической реализации полезных ископаемых является календарный квартал.
4. В налоговый орган по месту нахождения:
1) налогоплательщик представляет декларацию об исполнении налогового обязательства по уплате налогов в натуральной форме, не позднее 15 числа второго месяца, следующего за налоговым периодом;
2) получатель от имени государства – расчет по исполнению налогового обязательства по уплате налогов в натуральной форме, не позднее 15 числа второго месяца, следующего за налоговым периодом, и декларацию об исполнении налогового обязательства по уплате налогов в натуральной форме за календарный год не позднее 31 марта года, следующего за отчетным календарным годом.

5. Салық кезеңінен кейінгі екінші айдың 25-күнінен кешіктірмей мемлекет атынан алушы немесе мемлекет атынан алушы өткізу үшін уәкілеттік берген тұлға пайдалы қазбаларды тиісті салық кезеңінде өткізуден түскен ақшаны салық төлеуші Қазақстан Республикасына беретін пайдалы қазбалардың көлемін айқындау тәртібіне сәйкес айқындалатын мөлшерде және оның Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген ақшалай мәні мөлшерінде бюджетке аударады.
6. Декларацияны тапсыру үшін белгіленген мерзімнен кейін күнтізбелік 10 күннен кешіктірілмейтін мерзімде мемлекет атынан алушы түпкілікті есеп айырысуды және салық төлеуші заттай нысандағы салықты төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау есебіне алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде берген пайдалы қазбаларды өткізуден түскен ақшаны салық төлеуші Қазақстан Республикасына беретін пайдалы қазбалардың көлемін айқындау тәртібіне сәйкес айқындалатын мөлшерде және оның Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген ақшалай мәні мөлшерінде бюджетке аударуды жүзеге асырады.
Осы баптың 5-тармағына сәйкес бюджетке аударылған ақшалар түпкілікті есеп айырысуды жүзеге асыру және мемлекет атынан алушы есептік күнтізбелік жыл үшін декларацияны тапсыру кезінде ақшаны аудару кезінде ескеріледі.
7. Салықтық әкімшілендіру мақсатында пайдалы қазбалардың физикалық көлемі осы Кодекстің 308-1-бабында көзделген өнімді бөлу туралы келісімдерге (келісімшарттарға), Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа сәйкес айқындалған шартты бағалар қолданыла отырып, ақшалай мәнмен қайта есептеледі.
Осы Кодекстің 308-1-бабында көзделген өнімді бөлу туралы келісімдерде (келісімшарттарда), Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта шартты бағаларды айқындау тәртібі болмаған жағдайда мұндай шартты бағалар салық төлеуші Қазақстан Республикасына беретін пайдалы қазбалардың көлемін айқындау және оның Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген ақшалай мәні тәртібіне сәйкес айқындалады.
Салық төлеуші үшін мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесі бойынша пайдалы қазбалардың физикалық көлемі салық кезеңі ішінде берілуге жататын пайдалы қазбалардың физикалық көлемі мен салық кезеңі ішінде нақты берілген пайдалы қазбалардың физикалық көлемі арасындағы айырмашылық ретінде айқындалады.»;
63) 310-бапта:
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:

5. Не позднее 25 числа второго месяца, следующего за налоговым периодом, получатель от имени государства или лицо, уполномоченное получателем от имени государства на реализацию, перечисляет в бюджет деньги, вырученные от реализации полезных ископаемых в соответствующем налоговом периоде, в размере, определяемом согласно порядку определения объема полезных ископаемых, передаваемых налогоплательщиком Республике Казахстан, и его денежного выражения, установленному Правительством Республики Казахстан.
6. В срок не позднее десяти календарных дней после срока, установленного для сдачи декларации, получатель от имени государства осуществляет окончательный расчет и перечисление денег, вырученных от реализации полезных ископаемых, переданных в течение предыдущего календарного года налогоплательщиком в счет исполнения налогового обязательства по уплате налогов в натуральной форме, в размере, определяемом согласно порядку определения объема полезных ископаемых, передаваемых налогоплательщиком Республике Казахстан, и его денежного выражения, установленному Правительством Республики Казахстан.
Деньги, перечисленные в бюджет в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи, учитываются при осуществлении окончательного расчета и перечисления денег при сдаче декларации получателем от имени государства за отчетный календарный год.
7. В целях налогового администрирования физический объем полезных ископаемых пересчитывается в денежное выражение с применением условных цен, определенных в соответствии с соглашениями (контрактами) о разделе продукции, контрактом на недропользование, утвержденным Президентом Республики Казахстан, предусмотренными статьей 308-1 настоящего Кодекса.
В случае отсутствия порядка определения условных цен в соглашениях (контрактах) о разделе продукции, контракте на недропользование, утвержденным Президентом Республики Казахстан, предусмотренных статьей 308-1 настоящего Кодекса, такие условные цены определяются в соответствии с порядком определения объема полезных ископаемых, передаваемых налогоплательщиком Республике Казахстан и его денежного выражения, установленным Правительством Республики Казахстан.
Физический объем полезных ископаемых по неисполненному в срок налоговому обязательству определяется для налогоплательщика как разница между физическим объемом полезных ископаемых, подлежащих передаче за налоговый период, и физическим объемом полезных ископаемых, фактически переданных за налоговый период.";
63) в статье 310:
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:

«6-1. Бөлек салықтық есепке алуды жүргізу мақсатында келісімшарттық қызмет бойынша табыс, оның ішінде жер қойнауын пайдалану бойынша ұлттық компанияның мiндеттемелерiн стратегиялық әріптесі есептен шығарудан немесе тікелей немесе жанама түрде осындай жер қойнауын пайдалану бойынша ұлттық компанияға жататын заңды тұлғаның акциялары (жарғылық капиталға қатысу үлесі) «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес инвестициялық қаржыландыру (оның ішінде сыйақы бойынша) бойынша табыс болып табылады.»;
10-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір жеке келісімшарт бойынша келісімшарттық қызмет бойынша корпоративтік табыс салығын есептеген кезде бөлек салықтық есепке алуды жүргізу мақсатында, өндірілген мұнайды және (немесе) бастапқы өңдеуден (байытудан) ғана өткен минералды шикізатты өткізуден түскен табыс Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасының сақталуын ескере отырып, оларды өткізу бағасының негізінде, бірақ өндірілген мұнайдың, минералды шикізаттың және (немесе) бастапқы қайта өңдеу (байыту) нәтижесінде алынған тауар өнімінің халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және егер осы тармақтың екінші бөлігінде өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалатын өзіндік құнынан төмен емес болып айқындалады.»;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Егер Қазақстан Республикасының газ және газбен жабдықтау туралы заңнамасына сәйкес газды уәкілетті орган бекіткен баға бойынша мемлекеттің артықшылық құқығы шеңберінде ұлттық оператор сатып алған жағдайда, онда мұндай газды өткізуден түсетін табыс осы Кодекстің 86-бабына сәйкес айқындалады.»;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Өндірілген мұнайды және (немесе) бастапқы өңдеуден (байытудан) өткен минералды шикізатты кейіннен өңдеу үшін басқа заңды тұлғаға (меншік құқығын ауыстырмай) және (немесе) бір заңды тұлға шеңберіндегі құрылымдық немесе өзге технологиялық бөлімшеге берген немесе өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдаланған жағдайда, жер қойнауын пайдаланушы осындай операция бойынша табысты өндіру мен бастапқы қайта өңдеудің (байытудың) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалатын, 20 пайызға ұлғайтылған нақты өндірістік өзіндік құны бойынша айқындайды.»;

"6-1. В целях ведения раздельного налогового учета доходом по контрактной деятельности является, в том числе, доход от списания стратегическим партнером обязательства национальной компании по недропользованию или юридического лица, акции (доли участия в уставном капитале) которого прямо или косвенно принадлежат такой национальной компании по недропользованию, по инвестиционному финансированию (в том числе по вознаграждению) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".";
в пункте 10:
часть первую изложить в следующей редакции:
"10. Для целей ведения раздельного налогового учета при исчислении корпоративного подоходного налога недропользователем по контрактной деятельности по каждому отдельному контракту на недропользование доход от реализации добытых нефти и (или) минерального сырья, прошедшего только первичную переработку (обогащение), определяется исходя из цены их реализации с учетом соблюдения законодательства Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании, но не ниже себестоимости добытых нефти, минерального сырья и (или) товарной продукции, полученной в результате первичной переработки (обогащения), определяемой в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, если иное не предусмотрено частью второй настоящего пункта.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, если в соответствии с законодательством Республики Казахстан о газе и газоснабжении газ приобретается национальным оператором в рамках преимущественного права государства по ценам, утвержденным уполномоченным органом, то доход от реализации такого газа определяется в соответствии со статьей 86 настоящего Кодекса.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"В случае передачи добытых нефти и (или) минерального сырья, прошедшего первичную переработку (обогащение), для последующей переработки другому юридическому лицу (без перехода права собственности) и (или) структурному или иному технологическому подразделению в рамках одного юридического лица или использования на собственные производственные нужды, недропользователь определяет доход по такой операции по фактической производственной себестоимости добычи и первичной переработки (обогащения), определяемой в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенной на 20 процентов.";

64) 314-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы және 2) тармақшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы тармақтың 1-1) тармақшасында көрсетілген табиғи газды қоспағанда, шикi мұнай, газ конденсаты және табиғи газ үшiн - қол қойылатын бонусты төлеу күнiнің алдындағы соңғы жұмыс күнінде айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолдана отырып, осы Кодекстiң 334-бабына сәйкес конкурс шарттары жарияланған немесе Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі тiкелей келiссөздер хаттамасына қол қойылған күннiң алдындағы күнi шикi мұнайдың, газ конденсатының және табиғи газдың шетел валютасындағы бағасын бағамдаудың орташа арифметикалық мәнi негiзiнде айқындалады. Бұл ретте шикi мұнай мен газ конденсатының Қазақстан Республикасының осы мақсаттарға уәкiлеттiк берiлген мемлекеттік органы бекiткен қорларының құнын айқындау үшiн мәнi көрсетiлген күнi ең жоғары болып табылатын осы Кодекстiң 334-бабының 3-тармағында көрсетiлген шикi мұнайдың стандартты сортының бағасын бағамдаудың орташа арифметикалық мәнi пайдаланылады;
2) осы Кодекстiң 338-бабының 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетiлген пайдалы қазбалар үшiн - қол қойылатын бонусты төлеу күнiнің алдындағы соңғы жұмыс күнінде айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолдана отырып, осы Кодекстiң 338-бабына сәйкес конкурс шарттары жарияланған немесе Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі тiкелей келiссөздер хаттамасына қол қойылған күннiң алдындағы күнi пайдалы қазбаның шетел валютасындағы бағасын бағамдаудың орташа арифметикалық мәнi негiзiнде айқындалады.»;
65) 318-бап мынадай редакция жазылсын:
«318-бап. Төлеушiлер
Жер қойнауын пайдалануға арналып жасалған келісімшарттар шеңберінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде келісімшарт аумағында пайдалы қазбаларды коммерциялық табуы туралы жария еткен жер қойнауын пайдаланушылар коммерциялық табу бонусын төлеушілер болып табылады.
Осы Кодекстің мақсаты үшін коммерциялық табу туралы жария ету тиісті келісімшарт аумағындағы уәкілетті мемлекеттік органдардың пайдалы қазбалар қорын бекітуді білдіреді.»;
66) 319-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) кен орындарына қосымша барлау жүргізу және (немесе) пайдалы қазбалар қорын қайта есептеу барысында бекітілетін пайдалы қазбалар қорының физикалық көлемі мен ол бойынша коммерциялық табу бонусы төленген, алдыңғы бекітілген пайдалы қазбалар қорының физикалық көлемі арасындағы оң айырмасы ретінде айқындалады.»;

64) подпункт 1) и абзац первый подпункта 2) пункта 2 статьи 314 изложить в следующей редакции:
"1) для сырой нефти, газового конденсата и природного газа, за исключением природного газа, указанного в подпункте 1-1) настоящего пункта, - исходя из среднеарифметического значения котировок цены сырой нефти, газового конденсата и природного газа в иностранной валюте в соответствии со статьей 334 настоящего Кодекса на день, предшествующий дню опубликования условий конкурса или подписания протокола прямых переговоров по предоставлению права недропользования в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, с применением рыночного курса обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате уплаты подписного бонуса. При этом для определения стоимости запасов сырой нефти и газового конденсата, утвержденных уполномоченным для этих целей государственным органом Республики Казахстан, используется среднеарифметическое значение котировок цены стандартного сорта сырой нефти, указанного в пункте 3 статьи 334 настоящего Кодекса, значение которых на указанную дату является максимальным;";
"2) для полезных ископаемых, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 2 статьи 338 настоящего Кодекса, - исходя из среднеарифметического значения котировок цены полезного ископаемого в иностранной валюте в соответствии со статьей 338 настоящего Кодекса на день, предшествующий дню опубликования условий конкурса или подписания протокола прямых переговоров по предоставлению права недропользования в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, с применением рыночного курса обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате уплаты подписного бонуса.";
65) статью 318 изложить в следующей редакции:
"Статья 318. Плательщики
Плательщиками бонуса коммерческого обнаружения являются недропользователи, объявившие о коммерческом обнаружении полезных ископаемых на контрактной территории при проведении операций по недропользованию в рамках заключенных контрактов на недропользование.
Для целей настоящего Кодекса объявление о коммерческом обнаружении означает утверждение запасов полезных ископаемых уполномоченным государственным органом на соответствующей контрактной территории.";
66) в статье 319:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) в ходе проведения дополнительной разведки месторождения и (или) пересчета запасов полезных ископаемых как положительная разница между физическим объемом утверждаемых запасов полезных ископаемых и предыдущим утвержденным физическим объемом запасов полезных ископаемых, по которым уплачен бонус коммерческого обнаружения.";

3-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) бекітілетін пайдалы қазбалар қорының физикалық көлемі мен осындай келісімшарт жасасу сәтінде мемлекеттік баланста болған және осы мақсаттар үшін уәкілеттік берілген мемлекеттік органның сараптамалық қорытындысымен расталған пайдалы қазбалар қорының физикалық көлемі арасындағы оң айырма ретінде кен орындарына қосымша барлау және (немесе) пайдалы қазбалар қоры қайта есептеуді жүргізу барысында;
2) бекітілетін пайдалы қазбалар қорының физикалық көлемі мен осы Кодекске сәйкес ол бойынша коммерциялық табу бонусы төленген алдыңғы бекітілген пайдалы қазбалар қорының физикалық көлемі арасындағы оң айырма ретінде кен орындарына қосымша барлау және (немесе) пайдалы қазбалар қоры қайта есептеуді жүргізу барысында айқындалады.»;
4-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) бекітілетін пайдалы қазбалар қорының физикалық көлемі мен 2009 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша мемлекеттік баланста болған және осы мақсаттар үшін уәкілеттік берілген мемлекеттік органның сараптамалық қорытындысымен расталған пайдалы қазбалар қорының физикалық көлемі арасындағы оң айырма ретінде кен орындарына қосымша барлау және (немесе) пайдалы қазбалар қоры қайта есептеуді жүргізу барысында;
2) бекітілетін пайдалы қазбалар қорының физикалық көлемі мен осы Кодекске сәйкес ол бойынша коммерциялық табу бонусы төленген, алдыңғы бекітілген пайдалы қазбалар қорының физикалық көлемі арасындағы оң айырма ретінде кен орындарына қосымша барлау және (немесе) пайдалы қазбалар қоры қайта есептеуді жүргізу барысында айқындалады.»;
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Бірлескен барлауға және өндіруге арналған келісімшарт бойынша салық салу объектісі келісімшарт аумағында жер қойнауын пайдаланушы жариялаған әрбір коммерциялық табу кезінде, оның ішінде кен орындарына қосымша барлау және (немесе) пайдалы қазбалар қоры қайта есептеуді жүргізу барысында табу үшін, бекітілетін пайдалы қазбалар қорының физикалық көлемі мен ол бойынша коммерциялық табу бонусы төленген алдыңғы бекітілген пайдалы қазбалар қоры физикалық көлемі арасындағы оң айырма ретінде айқындалады.»;
67) 320-баптың екінші бөлігінің 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) шикi мұнай, газ конденсаты және табиғи газ үшiн – коммерциялық табу бонусын төлеу күнiнің алдындағы соңғы жұмыс күнінде айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолдана отырып, осы Кодекстiң 334-бабына сәйкес коммерциялық табу бонусын төлеу күнi алдындағы күнге шикi мұнайдың, газ конденсатының және табиғи газдың шетел валютасындағы бағасын бағамдаудың орташа арифметикалық мәнi негiзiнде айқындалады. Бұл ретте шикi мұнай мен газ конденсатының құнын айқындау үшiн мәнi көрсетiлген күнi ең жоғары болып табылатын, осы Кодекстiң 334-бабының 3-тармағында көрсетiлген шикi мұнайдың стандартты сортының бағасын бағамдаудың орташа арифметикалық мәнi пайдаланылады;

подпункты 1) и 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) в ходе проведения дополнительной разведки месторождения и (или) пересчета запасов полезных ископаемых как положительная разница между физическим объемом утверждаемых запасов полезных ископаемых и физическим объемом запасов полезных ископаемых, числящихся на государственном балансе и подтвержденных экспертным заключением уполномоченного для этих целей государственного органа на момент заключения такого контракта;
2) в ходе проведения дополнительной разведки месторождения и (или) пересчета запасов полезных ископаемых как положительная разница между физическим объемом утверждаемых запасов полезных ископаемых и предыдущим утвержденным физическим объемом запасов полезных ископаемых, по которым уплачен бонус коммерческого обнаружения в соответствии с настоящим Кодексом.";
подпункты 1) и 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) в ходе проведения дополнительной разведки месторождения и (или) пересчета запасов полезных ископаемых как положительная разница между физическим объемом утверждаемых запасов полезных ископаемых и физическим объемом запасов полезных ископаемых, числящихся на государственном балансе и подтвержденных экспертным заключением уполномоченного для этих целей государственного органа по состоянию на 1 января 2009 года;
2) в ходе проведения дополнительной разведки месторождения и (или) пересчета запасов полезных ископаемых как положительная разница между физическим объемом утверждаемых запасов полезных ископаемых и предыдущим утвержденным физическим объемом запасов полезных ископаемых, по которым уплачен бонус коммерческого обнаружения в соответствии с настоящим Кодексом.";
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5. По контрактам на совмещенную разведку и добычу объект обложения определяется при каждом коммерческом обнаружении, объявленном недропользователем на контрактной территории, в том числе за обнаружение в ходе проведения дополнительной разведки месторождений и (или) пересчета запасов полезных ископаемых как положительная разница между физическим объемом утверждаемых запасов полезных ископаемых и предыдущим утвержденным физическим объемом запасов полезных ископаемых, по которым уплачен бонус коммерческого обнаружения.";
67) подпункты 1) и 2) части второй статьи 320 изложить в следующей редакции:
"1) для сырой нефти, газового конденсата и природного газа - исходя из среднеарифметического значения котировки цены сырой нефти, газового конденсата и природного газа в иностранной валюте в соответствии со статьей 334 настоящего Кодекса на день, предшествующий дню уплаты бонуса коммерческого обнаружения, с применением рыночного курса обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате уплаты бонуса коммерческого обнаружения. При этом для определения стоимости сырой нефти и газового конденсата используется среднеарифметическое значение котировок цены стандартного сорта сырой нефти, указанного в пункте 3 статьи 334 настоящего Кодекса, значение которых на указанную дату является максимальным;

2) осы Кодекстiң 338-бабының 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетiлген пайдалы қазбалар үшiн – коммерциялық табу бонусын төлеу күнiнің алдындағы соңғы жұмыс күнінде айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолдана отырып, осы Кодекстiң 338-бабына сәйкес коммерциялық бонусты төлеу күнi алдындағы күнге пайдалы қазбаның шетел валютасындағы бағасын бағамдаудың орташа арифметикалық мәнi негiзiнде айқындалады.»;
68) 327-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Келісімшарт аумағын геологиялық зерттеуге және кен орындарын барлауға мемлекет шеккен тарихи шығындар сомасын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы мақсаттар үшін уәкілетті мемлекеттік орган есептейді және бюджетке:
1) мемлекет меншігіндегі геологиялық ақпаратты сатып алу төлемдерін қоспағанда, құпиялылық туралы келісіммен белгіленген мөлшерде тарихи шығындарды өтеу жөніндегі төлем түрінде;
2) мемлекет меншігіндегі геологиялық ақпаратты сатып алу үшін құпиялылық туралы келісіммен белгіленген мөлшердегі төлем түрінде төлеуге жатады.»;
69) 328-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) егер келісімшарт аумағын геологиялық зерттеуге және кен орындарын барлауға мемлекет шеккен тарихи шығындарды өтеу жөніндегі төлемнің жалпы мөлшері республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және құпиялылық туралы келісімнің жасалған күні қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің 10000 еселенген мөлшерінен асатын соманы құраса, республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және құпиялылық туралы келісім жасалған күні қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің 2500 еселенген мөлшеріндегі сомаға баламалы сомадан кем болуы мүмкін соңғы үлестің сомасын қоспағанда, тарихи шығындарды өтеу жөніндегі төлемді жер қойнауын пайдаланушы тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 25-күнінен кешіктірмей республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және құпиялылық туралы келісім жасалған күні қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің 2500 еселенген мөлшерінен кем емес сомаға баламалы сомада, ұзақтығы келісімшарттың қолданылу мерзімінен аспайтын, бірақ он жылдан аспайтын кезең ішінде тең үлеспен төлейді.»;
2-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы бапқа сәйкес төлем төлеу тәртібін белгiлеу үшiн теңгемен төлеудiң жалпы мөлшерiн айқындау мақсатында Қазақстан Республикасының осы мақсаттар үшiн уәкiлеттiк берiлген мемлекеттік органы есептеген тарихи шығындар сомасы жер қойнауын пайдаланушы коммерциялық табудан кейiн өндiрудi бастаған есептi тоқсанның бірiншi күнiнің алдындағы соңғы жұмыс күнінде айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеледi, ал 2009 жылғы 1 қаңтарға дейiн жасалған, олар бойынша жер қойнауын пайдаланушы 2009 жылғы 1 қаңтарға дейiн пайдалы қазбаларды өндiруге кiрiскен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша 2009 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша тарихи шығындардың бюджетке өтелмеген сомасы 2009 жылғы 1 қаңтардың алдындағы соңғы жұмыс күнінде айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеледi;

2) для полезных ископаемых, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 2 статьи 338 настоящего Кодекса, - исходя из среднеарифметического значения котировок цены полезного ископаемого в иностранной валюте в соответствии со статьей 338 настоящего Кодекса на день, предшествующий дню уплаты бонуса коммерческого обнаружения, с применением рыночного курса обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате уплаты бонуса коммерческого обнаружения.";
68) пункт 1 статьи 327 изложить в следующей редакции:
"1. Сумма исторических затрат, понесенных государством на геологическое изучение контрактной территории и разведку месторождений, рассчитывается уполномоченным для этих целей государственным органом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, и подлежит уплате в бюджет:
1) в виде платежа по возмещению исторических затрат в размере, установленном соглашением о конфиденциальности, за минусом платы за приобретение геологической информации, находящейся в государственной собственности;
2) в виде платы за приобретение геологической информации, находящейся в государственной собственности, в размере, установленном соглашением о конфиденциальности.";
69) в статье 328:
подпункт 2) части первой пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) если общий размер платежа по возмещению исторических затрат, понесенных государством на геологическое изучение контрактной территории и разведку месторождений, составляет сумму, превышающую 10000-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату заключения соглашения о конфиденциальности, платеж по возмещению исторических затрат уплачивается недропользователем ежеквартально не позднее 25 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, равными долями в течение периода продолжительностью, не превышающей срок действия контракта, но не более десяти лет в сумме, эквивалентной сумме не менее 2500-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату заключения соглашения о конфиденциальности, за исключением суммы последней доли, которая может быть менее суммы, эквивалентной сумме 2500-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату заключения соглашения о конфиденциальности.";
подпункты 1) и 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) в целях определения общего размера платежа в тенге для установления порядка уплаты платежа в соответствии с настоящей статьей сумма исторических затрат, рассчитанная уполномоченным для этих целей государственным органом Республики Казахстан, пересчитывается в тенге по рыночному курсу обмена валюты, определенному в последний рабочий день, предшествующий первому числу отчетного квартала, в котором недропользователем была начата добыча после коммерческого обнаружения, а по контрактам на недропользование, заключенным до 1 января 2009 года, по которым недропользователь приступил к добыче полезных ископаемых до 1 января 2009 года, не возмещенная в бюджет по состоянию на 1 января 2009 года, - пересчитывается в тенге по рыночному курсу обмена валюты, определенному в последний рабочий день, предшествующий 1 января 2009 года;

2) тарихи шығындардың бюджетке өтелмеген шетел валютасындағы сомасын осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес төлеуге жататын тоқсан сайынғы төлемдердiң сомасына тең бөлу мақсатында тарихи шығындардың көрсетiлген сомасы мұндай күнтiзбелiк жылдың 1 қаңтарының алдындағы соңғы жұмыс күнінде айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша әрбір күнтiзбелiк жылдың басында теңгемен қайта есептеледi.»;
70) 334-бапта
3-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Шикi мұнайдың және газ конденсатының әлемдiк бағасы салық кезеңіндегі бағалардың күн сайынғы бағамдауының орташа арифметикалық мәнiнiң және тиiстi салық кезеңіндегі валютаның орташа арифметикалық нарықтық айырбас бағамының көбейтiндiсi ретiнде төменде келтiрiлген формула бойынша айқындалады.»:
бесінші бөліктің бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Е - тиiстi салық кезеңіндегі валютаның орташа арифметикалық нарықтық айырбас бағамы;»;
4-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Табиғи газға әлемдiк баға халықаралық өлшем бірлiктерi бекітілген коэффициентке сәйкес текше метрге ауыстыруды есепке ала отырып, салық кезеңi iшiнде бағаларды шетел валютасындағы күнделiктi бағамдаудың орташа арифметикалық мәнiнiң және тиiстi салық кезеңіндегі валютаның орташа арифметикалық нарықтық айырбас бағамының көбейтiндiсi ретiнде төменде көрсетiлген формула бойынша айқындалады.»;
төртінші бөліктің бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Е - тиiстi салық кезеңi iшіндегі валютаның орташа арифметикалық нарықтық айырбас бағамы;»;
71) 338-баптың 3-тармағының 1) тармақшасында:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер осы бапта өзгеше белгiленбесе, орташа биржалық баға салық кезеңi iшiнде бағалардың күн сайынғы орташаландырылған бағамдалуының орташа арифметикалық мәнiнiң және валютаның орташа арифметикалық нарықтық айырбас бағамы ретiнде төменде келтiрiлген формула бойынша айқындалады.»;
сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Е - тиiстi салық кезеңіндегі валютаның орташа арифметикалық нарықтық айырбас бағамы;»;
он бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Алтынға, платинаға, палладийге орташа биржалық баға салық кезеңiнде бағалардың күн сайынғы орташаландырылған бағамдалуының орташа арифметикалық мәнiнiң және тиiстi салық кезеңіндегі валютаның орташа арифметикалық нарықтық айырбас бағамының көбейтiндiсi ретiнде мынадай формула бойынша айқындалады:»;
он тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Е - тиiстi салық кезеңіндегі валютаның орташа арифметикалық нарықтық айырбас бағамы;»;
жиырма алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Күмiске орташа биржалық баға салық кезеңiнде күмiске бағалардың күн сайынғы бағамдалуының орташа арифметикалық мәнiнiң және тиiстi салық кезеңіндегі валютаның орташа арифметикалық нарықтық айырбас бағамының көбейтiндiсi ретiнде мынадай формула бойынша айқындалады:»;
отызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Е - тиiстi салық кезеңіндегі валютаның орташа арифметикалық нарықтық айырбас бағамы;»;

2) в целях равномерного распределения невозмещенной в бюджет суммы исторических затрат в иностранной валюте на суммы ежеквартальных платежей, подлежащие уплате в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи, указанная сумма исторических затрат пересчитывается на начало каждого календарного года в тенге по рыночному курсу обмена валюты, определенному в последний рабочий день, предшествующий 1 января такого календарного года.";
70) в статье 334:
в пункте 3:
часть первую изложить в следующей редакции:
"3. Мировая цена сырой нефти и газового конденсата определяется как произведение среднеарифметического значения ежедневных котировок цен за налоговый период и среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за соответствующий налоговый период по нижеприведенной формуле.";
абзац пятый части пятой изложить в следующей редакции:
"Е - среднеарифметический рыночный курс обмена валюты за соответствующий налоговый период;";
в пункте 4:
часть первую изложить в следующей редакции:
"4. Мировая цена на природный газ определяется как произведение среднеарифметического значения ежедневных котировок цен в иностранной валюте за налоговый период с учетом перевода международных единиц измерения в кубический метр в соответствии с утвержденным коэффициентом и среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за соответствующий налоговый период по нижеприведенной формуле.";
абзац пятый части четвертой изложить в следующей редакции:
"Е - среднеарифметический рыночный курс обмена валюты за соответствующий налоговый период;";
71) в подпункте 1) пункта 3 статьи 338:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Средняя биржевая цена, если иное не установлено настоящей статьей, определяется как произведение среднеарифметического значения ежедневных усредненных котировок цен за налоговый период и среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за соответствующий налоговый период по нижеприведенной формуле.";
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"Е - среднеарифметический рыночный курс обмена валюты за соответствующий налоговый период;";
абзац пятнадцатый изложить в следующей редакции:
"Средняя биржевая цена на золото, платину, палладий определяется как произведение среднеарифметического значения ежедневных усредненных котировок цен за налоговый период и среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за соответствующий налоговый период по следующей формуле:";
абзац девятнадцатый изложить в следующей редакции:
"Е - среднеарифметический рыночный курс обмена валюты за соответствующий налоговый период;";
абзац двадцать шестой изложить в следующей редакции:
"Средняя биржевая цена на серебро определяется как произведение среднеарифметического значения ежедневных котировок цен на серебро за налоговый период и среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за соответствующий налоговый период по следующей формуле:";
абзац тридцатый изложить в следующей редакции:
"Е - среднеарифметический рыночный курс обмена валюты за соответствующий налоговый период;";

72) 342-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Жерасты суларына пайдалы қазбаларды өндіру салығының мөлшерлемесі өндірілген жерасты суларының 1 текше метрі үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын бір айлық есептік көрсеткіштен мынадай мөлшерлерінде белгіленеді.»;
73) 346-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«346-бап. Пайдалы қазбаларды өндіру салығын, шикі мұнай, газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығын заттай нысанда төлеу тәртiбi
1. Осы Кодекстің 302-бабының 2-тармағында және 330-бабының 3-тармағында белгіленген жағдайларда, салық төлеуші пайдалы қазбаларды өндіру салығын, шикі мұнай, газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығын төлеу есебіне пайдалы қазбаларды заттай нысанда Қазақстан Республикасына беруге міндетті.
2. Осы Кодексте белгіленген пайдалы қазбаларды өндіру салығын және шикі мұнай, газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығын төлеудің ақшалай нысанын ауыстыру уақытша, толық және iшiнара жүргізілуі мүмкін.
3. Заттай нысанда төленетін осы Кодексте белгіленген пайдалы қазбаларды өндіру салығының және шикі мұнай, газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығының мөлшері осы Кодексте белгіленген тәртіппен және мөлшерде ақшалай түрде есептелген осы салықтар мен төлемдердің сомасына баламалы болуға тиіс.
Салық төлеуші Қазақстан Республикасына беретін пайдалы қазбалардың көлемі және оның ақшалай мәні Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен айқындалады.
4. Салық төлеушінің осы Кодексте белгіленген пайдалы қазбаларды өндіру салығын және шикі мұнай, газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығын заттай нысанда төленуін көздейтін қосымша келісімді жасасу кезінде:
1) салық төлеуші пайдалы қазбаларды өндіру салығы, шикі мұнай, газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығы түрінде Қазақстан Республикасына заттай нысанда беретін пайдалы қазбалар көлемдерін мемлекеттің атынан алушы;
2) салық төлеуші пайдалы қазбаларды өндіру салығы, шикі мұнай, газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығы түрінде Қазақстан Республикасына заттай нысанда беретін пайдалы қазбалар көлемдерін жеткізудің пункті, шарты және мерзімі міндетті түрде көрсетіледі.
5. Салық төлеушінің осы Кодексте белгіленген пайдалы қазбаларды өндіру салығын және шикі мұнай, газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығын төлеу есебінде заттай нысанда беретін пайдалы қазбаларды беру мерзімі осы Кодексте белгіленген ақшалай нысанда төленетін осы салық пен төлемдерді төлеу мерзіміне сәйкес келуге тиіс.

72) часть вторую статьи 342 изложить в следующей редакции:
"Ставка налога на добычу полезных ископаемых на подземные воды устанавливается в размере одного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за 1 кубический метр добытой подземной воды.";
73) статью 346 изложить в следующей редакции:
"Статья 346. Порядок уплаты налога на добычу полезных ископаемых, рентного налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату в натуральной форме
1. В случаях, установленных пунктом 2 статьи 302 и пунктом 3 статьи 330 настоящего Кодекса, налогоплательщик обязан производить передачу Республике Казахстан в натуральной форме полезных ископаемых в счет уплаты налога на добычу полезных ископаемых, рентного налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату.
2. Замена денежной формы уплаты налога на добычу полезных ископаемых и рентного налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату, установленных настоящим Кодексом, может быть произведена временно, полностью или частично.
3. Размер налога на добычу полезных ископаемых и рентного налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату, установленных настоящим Кодексом, уплачиваемых в натуральной форме, должен быть эквивалентен сумме данных налогов и платежей, исчисленных в денежном выражении в порядке и размерах, которые установлены настоящим Кодексом.
Объем полезных ископаемых, передаваемых налогоплательщиком Республике Казахстан, и его денежное выражение определяются в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
4. При заключении дополнительного соглашения, предусматривающего уплату налогоплательщиком в натуральной форме налога на добычу полезных ископаемых и рентного налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату, установленных настоящим Кодексом, в нем обязательно указываются:
1) получатель от имени государства объемов полезных ископаемых, передаваемых налогоплательщиком Республике Казахстан в виде налога на добычу полезных ископаемых, рентного налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату в натуральной форме;
2) пункт, условия и сроки поставки объемов полезных ископаемых в виде налога на добычу полезных ископаемых, рентного налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату, передаваемых налогоплательщиком Республике Казахстан в натуральной форме.
5. Сроки передачи налогоплательщиком полезных ископаемых, передаваемых в натуральной форме в счет уплаты налога на добычу полезных ископаемых и рентного налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату, установленных настоящим Кодексом, должны соответствовать срокам уплаты этих налогов и платежей в денежной форме, установленным настоящим Кодексом.

6. Мемлекеттің атынан алушы пайдалы қазбаларды өндіру салығының, шикі мұнай, газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығының тиесілі сомасын осы Кодексте белгіленген осы төлемдерді төлеу мерзімінде ақшалай нысанда мемлекеттік бюджетке аударады.
7. Мемлекеттің атынан алушы салық төлеушінің пайдалы қазбалардың тиiстi көлемін оған уақтылы әрі толық беруiне бақылауды дербес жүзеге асырады.
Салық төлеуші Қазақстан Республикасына заттай нысанда беретін осы Кодексте белгіленген пайдалы қазбаларды өндіру салығының және шикі мұнай, газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығының бюджетке толық әрі уақтылы аударылуына салық төлеуші пайдалы қазбалардың тиісті көлемдерін нақты тиеп жөнелткен күннен бастап мемлекет атынан алушы жауап береді.
8. Салық төлеуші және мемлекеттің атынан алушы осы Кодексте белгіленген пайдалы қазбаларды өндіру салығының және шикі мұнай, газ конденсаты бойынша экспортқа рента салығының мөлшерлері және төлеу (беру) мерзімдері туралы есептілікті орналасқан жері бойынша салық органына осы Кодексте белгіленген заттай нысандағы мерзімде және уәкілетті орган бекіткен нысандар бойынша табыс етеді.»;
74) 357-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Кодекстің 355-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында аталған төлеушілер үшін, шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимдерін қолданатын дара кәсіпкерлерді және ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер мен ауыл шаруашылығы кооперативтерін, сондай-ақ осы Кодекстің 358-бабы 3-1-тармағында көрсетілген салық төлеушілерге жататын дара кәсіпкерлерді қоспағанда, төлеушілердің өздерін қоса алғанда, қызметкерлер саны әлеуметтік салық салу объектісі болып табылады.»;
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы Кодекстің 355-бабы 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында және 2-тармағында көрсетілген төлеушілер ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер үшін арнаулы салық режимдерін қолданатын дара кәсіпкерлер және ауыл шаруашылығы кооперативтері, сондай-ақ осы Кодекстің 358-бабы 3-1-тармағында көрсетілген салық төлеушілерге жататын дара кәсіпкерлер үшін жұмыс берушінің осы Кодекстің 163-бабының 2-тармағында айқындалған табыстар түрінде резидент қызметкерлерге, осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 18) 19), 20) және 21) тармақшаларында айқындалған табыстар түрінде резидент емес қызметкерлерге төлейтін шығыстары, сондай-ақ егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, осы Кодекстің 191-бабының 7-тармағында көрсетілген шетел персоналының табыстары салық салу объектісі болып табылады.»;

6. Получатель от имени государства перечисляет в государственный бюджет причитающуюся сумму налога на добычу полезных ископаемых, рентного налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату в денежной форме в сроки уплаты этих платежей, установленные настоящим Кодексом.
7. Получатель от имени государства самостоятельно осуществляет контроль за своевременностью и полнотой передачи ему налогоплательщиком соответствующего объема полезных ископаемых.
Ответственность за полноту и своевременность перечисления в бюджет налога на добычу полезных ископаемых и рентного налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату, установленных настоящим Кодексом, передаваемых налогоплательщиком Республике Казахстан в натуральной форме, с даты фактической отгрузки налогоплательщиком соответствующих объемов полезных ископаемых несет получатель от имени государства.
8. Налогоплательщик и получатель от имени государства представляют в налоговые органы по месту нахождения отчетность о размерах и сроках уплаты (передачи) налога на добычу полезных ископаемых и рентного налога на экспорт по сырой нефти, газовому конденсату, установленных настоящим Кодексом, в натуральной форме в сроки, установленные настоящим Кодексом, и по формам, утвержденным уполномоченным органом.";
74) в статье 357:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Для плательщиков, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 355 настоящего Кодекса, за исключением индивидуальных предпринимателей, применяющих специальные налоговые режимы для субъектов малого бизнеса и производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, а также индивидуальных предпринимателей, относящихся к налогоплательщикам, указанным в пункте
3-1 статьи 358 настоящего Кодекса, объектом обложения социальным налогом является численность работников, включая самих плательщиков.";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Для плательщиков, указанных в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 и пункте 2 статьи 355 настоящего Кодекса, индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, а также индивидуальных предпринимателей, относящихся к налогоплательщикам, указанным в пункте 3-1 статьи 358 настоящего Кодекса, объектом налогообложения являются расходы работодателя, выплачиваемые работникам-резидентам в виде доходов, определенных пунктом 2 статьи 163 настоящего Кодекса, работникам-нерезидентам в виде доходов, определенных подпунктами 18), 19), 20) и 21) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, а также доходы иностранного персонала, указанного в пункте 7 статьи 191 настоящего Кодекса, если иное не установлено настоящим пунктом.";

75) 358-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
«3) осы баптың 3-1-тармағында көрсетілген салық төлеушілерге жататын дара кәсіпкерлерге қолданылмайды.»;
3-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3-1. Жалпыға бірдей белгіленген тәртіпті қолданатын, осы Кодекстің 147-бабының 2-тармағында көзделген қызметті ғана жүзеге асыратын, ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер әлеуметтік салықты 6,5 пайыз мөлшерлеме бойынша есептейді.»;
76) 359-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«359-бап. Әлеуметтік салықты есептеу тәртібі
«1. Осы Кодекстің 355-бабы 1-тармағының 3, 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген төлеушілер, осы Кодекстің 358-бабы 3 және 3-1-тармақтарында көрсетілген тұлғаларды, сондай-ақ ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндірушілер үшін арнаулы салық режимдерін қолданатын дара кәсіпкерлерді және ауыл шаруашылығы кооперативтерін қоспағанда, салық кезеңінде әлеуметтік салықты есептеуді осы Кодекстің 358-бабының 1-тармағында белгіленген мөлшерлемелерді осы Кодекстің 357-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес айқындалған салық салу объектісіне қолдану арқылы жүргізеді.
2. Осы Кодекстің 358-бабы 3-тармағында көрсетілген төлеушілер салық кезеңінде әлеуметтік салықты есептеуді осы тармақта белгіленген мөлшерлемелерді, осы Кодекстің 357-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес айқындалған салық салу объектісіне қолдану арқылы жүргізеді.
3. Осы Кодекстің 358-бабы 3-1-тармағында көрсетілген төлеушілер салық кезеңінде әлеуметтік салықты есептеуді осы тармақта белгіленген мөлшерлемелерді, осы Кодекстің 357-бабы 2 және 3-тармақтарына сәйкес айқындалған салық салу объектісіне қолдану арқылы жүргізеді.
4. Арнаулы салық режимдерiн қолданатындарды, сондай-ақ осы Кодекстің 358-бабы 3-1-тармағында көрсетілген салық төлеушілерге жататын дара кәсіпкерлерді қоспағанда, дара кәсіпкерлер, жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіби медиаторлар әлеуметтiк салықты есептеуді осы Кодекстің 357-бабының 1-тармағында айқындалған әлеуметтік салық салу объектісіне осы Кодекстiң 358-бабының 2-тармағында белгiленген мөлшерлемелерді қолдану арқылы жүргізеді.
5. Бюджетке төленуге жататын әлеуметтiк салықтың сомасы есептелген әлеуметтік салық сомасы мен «Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептелген әлеуметтiк аударымдар сомасы арасындағы айырма ретінде анықталады.
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар сомасы есептелген әлеуметтік салық сомасынан асып кеткен кезде бюджетке төленуге жататын әлеуметтік салық сомасы нөлге тең деп есептеледі.

75) в статье 358:
часть вторую пункта 2 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) индивидуальных предпринимателей, относящихся к налогоплательщикам, указанным в пункте 3-1 настоящей статьи.";
пункт 3-1 изложить в следующей редакции:
"3-1. Производители сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства), осуществляющие исключительно деятельность, предусмотренную пунктом 2 статьи 147 настоящего Кодекса, применяющие общеустановленный порядок, исчисляют социальный налог по ставке 6,5 процента.";
76) статью 359 изложить в следующей редакции:
"Статья 359. Порядок исчисления социального налога
"1. Плательщики, указанные в подпунктах 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 355 настоящего Кодекса, за исключением лиц, указанных в пунктах 3 и 3-1 статьи 358 настоящего Кодекса, а также индивидуальные предприниматели, применяющие специальный налоговый режим для производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельскохозяйственных кооперативов, исчисление социального налога производят путем применения ставки, установленной в пункте 1 статьи 358 настоящего Кодекса, к объекту налогообложения, определенному в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 357 настоящего Кодекса, за налоговый период.
2. Плательщики, указанные в пункте 3 статьи 358 настоящего Кодекса, исчисление социального налога производят путем применения ставки, установленной данным пунктом, к объекту налогообложения, определенному в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 357 настоящего Кодекса, за налоговый период.
3. Плательщики, указанные в пункте 3-1 статьи 358 настоящего Кодекса, исчисление социального налога производят путем применения ставки, установленной данным пунктом, к объекту налогообложения, определенному в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 357 настоящего Кодекса, за налоговый период.
4. Индивидуальные предприниматели, за исключением применяющих специальные налоговые режимы, а также индивидуальных предпринимателей, относящихся к налогоплательщикам, указанным в пункте 3-1 статьи 358 настоящего Кодекса, частные нотариусы, частные судебные исполнители, адвокаты, профессиональные медиаторы исчисление социального налога производят путем применения ставок, установленных пунктом 2 статьи 358 настоящего Кодекса, к объекту обложения социальным налогом, определенному пунктом 1 статьи 357 настоящего Кодекса.
5. Сумма социального налога, подлежащая уплате в бюджет, определяется как разница между исчисленным социальным налогом и суммой социальных отчислений, исчисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании".
При превышении суммы исчисленных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования над суммой исчисленного социального налога сумма социального налога, подлежащая уплате в бюджет, считается равной нулю.

6. Қызметiн «Инновациялық технологиялар паркi» арнайы экономикалық аймағының аумағында жүзеге асыратын ұйымдар әлеуметтiк салықты осы Кодекстiң 151-4-бабының 5-тармағында белгiленген ережелердi ескере отырып есептейдi.»;
77) 364-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Төлеушiлер жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша декларацияны орналасқан жері бойынша салық органдарына есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 15-нен кешіктірмей тоқсан сайын ұсынады.»;
1-1-тармақ алып тасталсын;
78) 366-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) мүлік салығын салу объектісі болып табылатын арнайы автомобильдер салық салу объектiлерi болып табылмайды.»;
79) 367-баптың 1-тармағындағы кестенің бірінші бөлігінің 2-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
«
22.
Мүлік салығын салу объектісі болып табылатындарды қоспағанда, жүк көтергiштiгi мынадай жүк, арнайы автомобильдер (тiркемелердi есептемегенде):
1 тоннаға дейiн қоса алғанда
3
1 тоннадан жоғары 1,5 тоннаны қоса алғанда
5
1,5 тоннадан жоғары 5 тоннаны қоса алғанда
7
5 тоннадан жоғары
9
»;
80) 396-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
«8) иелік ету, пайдалану құқықтары қолжетімділігі үшін ақы төлеу қолданыла отырып, концессия шарты бойынша, тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын ерекше маңызды концессиялық жобалар бойынша берілген, концессия объектiлерi болып табылатын ғимараттар, құрылысжайлар концессия объектiлерінің құны 50 000 000 еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінен асып кеткен жағдайда салық салу объектілері болып табылмайды.»;
81) 397-баптың 4-тармағының бесінші бөлігі алып тасталсын;
82) 427-баптың 7-тармағы мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) Қазақстан Республикасының салық салу саласындағы заңнамасына сәйкес есептен шығарылған өсімпұлдар мен айыппұлдардың сомасы.»;
83) 439-баптың 1-1-тармағының 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«2) осы арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет түрлерін ғана, сондай-ақ аталған қызметте шаруа немесе фермер қожалықтары бұрын пайдаланған активтерін сатуды жүзеге асырады;
3) осы Кодекстің 228-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген қосылған құн салығының төлеушілері болып табылмаса шаруа немесе фермер қожалықтарына арналған арнаулы салық режимін қолданады.»;
84) 448-баптың 1-1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы тармақтың талабы ауыл шаруашылығы кооперативі және омарта шаруашылығының өнімін өндіру, сондай-ақ өз өндірісінің көрсетілген өнімін қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын салық төлеушіге қолданылмайды.»;

6. Организации, осуществляющие деятельность на территории специальной экономической зоны "Парк инновационных технологий", исчисляют социальный налог с учетом положений, установленных пунктом 5 статьи 151-4 настоящего Кодекса.";
77) в статье 364:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу представляется плательщиками в налоговые органы по месту нахождения ежеквартально не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным периодом.";
пункт 1-1 исключить;
78) пункт 2 статьи 366 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) специальные автомобили, являющиеся объектом обложения налогом на имущество.";
79) строку 2 таблицы части первой пункта 1 статьи 367 изложить в следующей редакции:
"
22.
Грузовые, специальные автомобили, за исключением являющихся объектами обложения налогом на имущество, грузоподъемностью (без учета прицепов):
до 1 тонны включительно
3
свыше 1 тонны до 1,5 тонны включительно
5
свыше 1,5 до 5 тонн включительно
7
свыше 5 тонн
9
";
80) пункт 2 статьи 396 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) здания, сооружения, являющиеся объектами концессии, права владения, пользования на которые переданы по договору концессии с применением платы за доступность, по концессионным проектам особой значимости, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан, при условии превышения стоимости объектов концессии 50 000 000-кратного размера месячного расчетного показателя.";
81) часть пятую пункта 4 статьи 397 исключить;
82) пункт 7 статьи 427 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) сумма пеней и штрафов, списанных в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере налогообложения.";
83) подпункты 2) и 3) пункта 1-1 статьи 439 изложить в следующей редакции:
"2) осуществляют исключительно виды деятельности, на которые распространяется данный специальный налоговый режим, а также реализацию активов, ранее использованных в указанной деятельности крестьянским или фермерским хозяйством;
3) не являются плательщиками налога на добавленную стоимость, указанными в подпункте 1) пункта 1 статьи 228 настоящего Кодекса.";
84) часть вторую пункта 1-1 статьи 448 изложить в следующей редакции:
"Требование настоящего пункта не распространяется на сельскохозяйственные кооперативы и налогоплательщиков, осуществляющих деятельность по производству продукции пчеловодства, а также переработке и реализации указанной продукции собственного производства.";

85) 450-баптың 1-тармағының төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Бұл ретте:
1) жаңадан құрылған (пайда болған, құрылған) салық төлеушілер үшін - әділет органдарында заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу немесе салық органдарында дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу күні;
2) жаңадан құрылғандарды (пайда болғандарды, құрылғандарды) қоспағанда, салық төлеушілер үшiн - қолданылатын салық салу режімi туралы хабарлама ұсынылған жылдан кейінгі күнтізбелік жылдың бірінші күні арнаулы салық режімiн қолданудың басталған күні болып табылады.»;
86) 465-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
«кеден органдары ұстаған тауарларды өткізу;»;
87) 472-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Мынадай:
1) алым төлеген тұлғалар лицензиарға тиісті құжаттарды тапсырғанға дейін лицензия алудан бас тартқан жағдайларды қоспағанда, төленген алым сомаларын қайтару немесе есепке жатқызу жүргізілмейді.
Бұл ретте төленген алым сомаларын қайтаруды немесе есепке жатқызуды алым төлеушінің салықтық өтініші бойынша лицензия алуға арналған құжаттарды аталған тұлғаның тапсырмағанын растайтын, лицензиар берген құжатты ол тапсырғаннан кейін осы Кодекстің 599 және 602-баптарында белгіленген тәртіппен олардың төленген жері бойынша салық органы жүргізеді.
2) қызметпен айналысу құқығы үшiн алым осы Кодекстің 471-бабындағы кестенің 1.88 және 1.88-1 жолдарында көрсетілген қате немесе артық төленген жағдайларды қоспағанда, төленген алым сомаларын қайтару немесе есепке жатқызу жүргізілмейді.
Бұл ретте осы Кодекстің 599, 601 және 602-баптарына сәйкес қате немесе артық төленген алым сомаларын қайтаруды немесе есепке жатқызуды төленген жері бойынша салық органдары жүргізеді.»;
88) 534-баптың 1-тармағында:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) Қазақстан Республикасынан тұрақты тұрғылықты жерге кетуге құжаттар ресімделгені үшін;»;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына жеке өзінің істері бойынша келуіне шақыру ресімделгені, Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыру қабылдағаны және келіскені үшін;»;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) Қазақстан Республикасының аумағында шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасынан кету және Қазақстан Республикасына келу құқығына виза бергені, қалпына келтіргені немесе ұзартқаны үшін;»;
89) 538-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«538-бап. Қазақстан Республикасының визаларын беру, Қазақстан Республикасынан тұрақты тұрғылықты жерге кетуге құжаттарды ресімдеу, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыру ресімдеу және келісу, Қазақстан Республикасының азаматтығын алу, Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтiру немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтату кезiндегi мемлекеттiк баж мөлшерлемелері
Қазақстан Республикасының визаларын беруге, Қазақстан Республикасынан тұрақты тұрғылықты жерге кетуге құжаттарды ресімдеуге, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыру ресімдеуге және келісуге, Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға, Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтiруге немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатуға байланысты әрекеттер жасағаны үшiн:

85) часть четвертую пункта 1 статьи 450 изложить в следующей редакции:
"При этом датой начала применения специального налогового режима являются:
1) для вновь созданных (возникших, образованных) налогоплательщиков – дата государственной регистрации юридического лица в органах юстиции или государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя в налоговых органах;
2) для налогоплательщиков, за исключением вновь созданных (возникших, образованных), – первое число календарного года, следующего за годом, в котором представлено уведомление о применяемом режиме налогообложения.";
86) подпункт 3) пункта 2 статьи 465 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"реализации товаров, задержанных таможенными органами;";
87) пункт 4 статьи 472 изложить в следующей редакции:
"4. Возврат или зачет уплаченных сумм сборов не производятся, за исключением случаев:
1) отказа лиц, уплативших сбор, от получения лицензии до подачи соответствующих документов лицензиару.
При этом возврат или зачет уплаченных сумм сбора производятся налоговым органом по месту их уплаты в порядке, установленном статьями 599 и 602 настоящего Кодекса, по налоговому заявлению плательщика сбора после представления им документа, выданного лицензиаром, подтверждающим непредставление указанным лицом документов на получение лицензии;
2) ошибочной или излишней уплаты сбора за право занятия деятельностью, указанной в строках 1.88 и 1.88-1 таблицы статьи 471 настоящего Кодекса.
При этом возврат или зачет ошибочно или излишне уплаченной суммы сбора производятся налоговым органом по месту уплаты в порядке, установленном статьями 599, 601 и 602 настоящего Кодекса.";
88) в пункте 1 статьи 534:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) за оформление документов на выезд из Республики Казахстан на постоянное место жительство;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) за оформление приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан по частным делам, прием и согласование приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) за выдачу, восстановление или продление на территории Республики Казахстан иностранцам и лицам без гражданства визы на право выезда из Республики Казахстан и въезда в Республику Казахстан;";
89) статью 538 изложить в следующей редакции:
"Статья 538. Ставки государственной пошлины при выдаче виз Республики Казахстан, оформлении документов на выезд из Республики Казахстан на постоянное место жительства, оформлении и согласовании приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, приобретении гражданства Республики Казахстан, восстановлении гражданства Республики Казахстан или прекращении гражданства Республики Казахстан
За совершение действий, связанных с выдачей виз Республики Казахстан, оформлением документов на выезд из Республики Казахстан на постоянное место жительства, оформлением и согласованием приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, приобретением гражданства Республики Казахстан, восстановлением гражданства Республики Казахстан или прекращением гражданства Республики Казахстан, государственная пошлина взимается в следующих размерах:

1) Қазақстан Республикасының аумағында шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарға мынадай құқыққа виза бергенi, қалпына келтіргені немесе ұзартқаны үшiн:
Қазақстан Республикасынан кетуге - 50 пайыз;
Қазақстан Республикасынан кетуге және Қазақстан Республикасына келуге - 700 пайыз;
Қазақстан Республикасынан көп мәрте кетуге және Қазақстан Республикасына көп мәрте келуге - 3000 пайыз;
2) Қазақстан Республикасының азаматтарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасынан тұрақты тұрғылықты жерге кетуге құжаттар ресімдеу үшін - 100 пайыз;
3) шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына жеке өзінің істері бойынша келуіне шақыруларды ресімдегені, Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыруын қабылдағаны және келіскені үшін - әрбір шақырылған адам үшін 50 пайыз;
4) Қазақстан Республикасының азаматтығын алу, Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтiру, Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтату туралы құжаттарды ресiмдегенi үшiн - 100 пайыз мөлшерінде мемлекеттік баж алынады.»;
90) 544-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«544-бап. Қазақстан Республикасының азаматтығын алу немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтату туралы құжаттарды ресімдеу кезінде мемлекеттiк баж төлеуден босату
1. Мыналар:
1) жаппай қуғын-сүргiндер, күштеп ұжымдастыру кезеңдерiнде, өзге де ізгілікке жат саяси акциялар салдарынан Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге мәжбүр болған адамдар және олардың ұрпақтары - Қазақстан Республикасының азаматтығын алу туралы құжаттарды ресімдегені үшін;
2) оралмандар - Қазақстан Республикасының азаматтығын алу туралы құжаттарды ресімдегені үшін мемлекеттік баж төлеуден босатылады.
2. Аталған мемлекеттiк баж төлеуден босату бiр рет берiледi.»;
91) мынадай мазмұндағы 544-1-баппен толықтырылсын:
«544-1–бап. Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыртуын келісу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының визаларын беру, қалпына келтіру немесе ұзарту кезінде мемлекеттік баж төлеуден босату
Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыртуын келісу кезінде:
консулдық алымды алудан өзара бас тарту туралы Қазақстан Республикасымен келiсiмдерi бар елдердiң жеке және заңды тұлғалары;
Мыналар:
Қазақстан Республикасына жіберілген шетелдік ресми делегациялардың мүшелеріне және оларды ілесіп алып жүрген адамдарға;
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Парламентінің, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің, мемлекеттік органдардың, облыстардың және Астана мен Алматы қалалары әкімдіктерінің шақыруы бойынша Қазақстан Республикасына жіберілген шетелдіктерге;
Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарымен келісілген, Қазақстан Республикасына гуманитарлық көмекпен жіберілген шетелдіктерге;
шетелдік инвесторларға;
этникалық қазақтарға;
өзара түсіністік қағидаты негізінде 16 жасқа дейінгі балаларға Қазақстан Республикасының визаларын беру бойынша шақыртуды келісу туралы өтінішхат беруші қабылдаушы тұлғалар;

1) за выдачу, восстановление или продление на территории Республики Казахстан иностранцам и лицам без гражданства визы на право:
выезда из Республики Казахстан - 50 процентов;
въезда в Республику Казахстан и выезда из Республики Казахстан - 700 процентов;
многократного въезда в Республику Казахстан и выезда из Республики Казахстан – 3000 процентов;
2) за оформление документов на выезд из Республики Казахстан на постоянное место жительства гражданам Республики Казахстан, а также иностранцам и лицам без гражданства, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан, – 100 процентов;
3) за оформление приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан по частным делам, согласование приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан – 50 процентов за каждого приглашаемого;
4) за оформление документов о приобретении гражданства Республики Казахстан, восстановлении в гражданстве Республики Казахстан, прекращении гражданства Республики Казахстан - 100 процентов.";
90) статью 544 изложить в следующей редакции:
"Статья 544. Освобождение от уплаты государственной пошлины при оформлении документов о приобретении гражданства Республики Казахстан или прекращении гражданства Республики Казахстан
1. От уплаты государственной пошлины освобождаются:
1) лица, вынужденно покинувшие территорию Республики Казахстан в периоды массовых репрессий, насильственной коллективизации, в результате иных антигуманных политических акций, и их потомки - за оформление документов о приобретении гражданства Республики Казахстан;
2) оралманы - за оформление документов о приобретении гражданства Республики Казахстан.
2. Указанное освобождение от уплаты государственной пошлины предоставляется один раз.";
91) дополнить статьей 544-1 следующего содержания:
"Статья 544-1. Освобождение от уплаты государственной пошлины при согласовании приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан, а также при выдаче, восстановлении или продлении виз Республики Казахстан
От уплаты государственной пошлины освобождаются:
1) при согласовании приглашений принимающих лиц по выдаче виз Республики Казахстан:
физические и юридические лица стран, имеющие с Республикой Казахстан соглашение о взаимном отказе от взимания консульских сборов;
принимающие лица, ходатайствующие о согласовании приглашений по выдаче виз Республики Казахстан:
членам иностранных официальных делегаций и сопровождающим их лицам, направляющимся в Республику Казахстан;
иностранцам, направляющимся в Республику Казахстан по приглашению Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, Верховного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, государственных органов, акиматов областей и городов Астаны и Алматы;
иностранцам, направляющимся в Республику Казахстан с гуманитарной помощью, согласованной с заинтересованными государственными органами Республики Казахстан;
иностранным инвесторам;
этническим казахам;
детям до 16 лет на основе принципа взаимности;

2) Қазақстан Республикасының аумағында шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға визаларды бергені, қалпына келтіргені немесе ұзартқаны үшін:
Қазақстан Республикасына келетін шетелдік ресми делегациялардың мүшелеріне және оларды ілесіп алып жүрген адамдарға;
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Парламентінің, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің, мемлекеттік органдардың, облыстардың және Астана мен Алматы қалалары әкімдіктерінің шақыруы бойынша Қазақстан Республикасына келетін шетелдіктерге;
Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарымен келісілген, Қазақстан Республикасына гуманитарлық көмекпен жіберілген шетелдіктерге;
этникалық қазақтарға;
өзара түсіністік қағидаты негізінде 16 жасқа дейінгі балаларға;
шетелде тұрақты тұратын және Қазақстан Республикасына жақын туыстарын жерлеуге жіберілген Қазақстан Республикасының бұрынғы азаматтарына;
шетелдік инвесторларға;
3) Қазақстан Республикасы консулдық мекемелерінің, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қызметкерлері жіберген қателері бар бастапқы визалардың орнына қайтадан визалар бергені үшін мемлекеттік баж төлеуден босатылады.»;
92) 549-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«549-бап. Жалпы ережелер
Консулдық алым – Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелері, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі консулдық іс-әрекеттер жасағаны және заңды маңызы бар құжаттарды бергені үшін шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан, бейрезидент шетелдік заңды тұлғалардан, Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларынан алатын төлем.»;
93) 551-баптың 1-1) тармақшасы алып тасталсын;
94) 553-бапта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) шет мемлекеттердің сыртқы саяси ведомстволарының және Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерінің, консулдық мекемелерінің, халықаралық ұйымдардың және олардың өкілдіктерінің шақыруын қабылдау және келісу үшін;»;
6) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының коммерциялық емес ұйымдары немесе мемлекеттік кәсіпорындары ұйымдастыратын республикалық және халықаралық маңызы бар іс-шараларға (симпозиумдар, конференциялар және өзге де саяси, мәдени, ғылыми және спорттық іс-шаралар) қатысу үшін Қазақстан Республикасына жіберілген шетелдіктерге;»;

2) за выдачу, восстановление или продление на территории Республики Казахстан визы иностранцам и лицам без гражданства:
членам иностранных официальных делегаций и сопровождающим их лицам, прибывающим в Республике Казахстан;
прибывающим в Республике Казахстан по приглашению Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, Верховного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, государственных органов, акиматов областей и городов Астаны и Алматы;
иностранцам, направляющимся в Республику Казахстан с гуманитарной помощью, согласованной с заинтересованными государственными органами Республики Казахстан;
этническим казахам;
детям до 16 лет на основе принципа взаимности;
бывшим гражданам Республики Казахстан, постоянно проживающим за границей и направляющимся в Республику Казахстан на похороны близких родственников;
иностранным инвесторам;
3) за выдачу повторных виз взамен первичных виз, содержащих ошибки, допущенные сотрудниками консульских учреждений Республики Казахстан, Министерства иностранных дел Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан.";
92) статью 549 изложить в следующей редакции:
"Статья 549. Общие положения
Консульский сбор – платеж, взимаемый дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями Республики Казахстан, а также Министерством иностранных дел Республики Казахстан с иностранцев, лиц без гражданства, иностранных юридических лиц-нерезидентов, физических и юридических лиц Республики Казахстан за совершение консульских действий и выдачу документов, имеющих юридическое значение.";
93) подпункт 1-1) статьи 551 исключить;
94) в статье 553:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) за принятие и согласование приглашения внешнеполитических ведомств и дипломатических и приравненных к ним представительств, консульских учреждений иностранных государств, международных организаций и их представительств, аккредитованных в Республике Казахстан;";
абзац третий подпункта 6) изложить в следующей редакции:
"иностранцам, направляющимся в Республику Казахстан для участия в мероприятиях республиканского и международного значения (симпозиумы, конференции и иные политические, культурные, научные и спортивные мероприятия), организуемых некоммерческими организациями и государственными предприятиями Республики Казахстан;";

95) 557-бапта:
3-тармақта:
11) тармақшаның екінші бөлігі алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 19) тармақшамен толықтырылсын:
«19) тексеру нәтижелері туралы хабарламаға салық төлеушінің (салық агентінің) шағымын қарастыру кезінде шағым берілген мәселелерге қатысты мәліметтер бөлігінде уәкілетті орган жанындағы Апелляциялық комиссияға береді.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
4. Салық құпиясы:
осы бапта белгіленген жағдайларды қоспағанда, салық органдары лауазымды адамдарының;
Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес мәліметтерді үшінші тұлғаларға беруге Қазақстан Республикасының заңнамасымен уәкілеттік берілген мемлекеттік органдарды қоспағанда, осы бапта белгіленген тәртіппен салық органдарынан салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді алған өзге де мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының, Апелляциялық комиссия мүшелерінің жария етуіне жатпайды.
96) 558-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Салықтық зерттеуді жүргізуге қатысу үшін осы Кодексте белгіленген тәртіппен куәгерлер тартылады.»;
2-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) осы Кодекстің 607-бабының 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген хабарламаны орындамаған, сондай-ақ осы Кодекстің 579-бабына сәйкес әрекетсіз деп танылған салық төлеушінің іс жүзінде болуын немесе болмауын растау қажеттілігі салықтық зерттеу жүргізу үшін негіз болып табылады.»;
97) 566-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«566-бап. Дара кәсіпкердің, жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың тіркеу деректерін өзгерту
1. Тіркеу деректерін өзгертуді салық органдары:
1) Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен дара кәсіпкер табыс өткен хабарлама;
2) жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың тіркеу есебіне алу туралы салықтық өтініші негізінде жүргізеді.
2. Дара кәсіпкер 1-тармақта көрсетілген хабарламаны тұрған жеріндегі салық органына өзінің тіркеу деректері және (немесе) бірлескен кәсіпкерлік қатысушылары (мүшелері) туралы деректері өзгертілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей табыс етуге міндетті.
3. Жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың орналасқан жері өзгерген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор осы баптың 1-тармағында көрсетілген салықтық өтінішті электрондық нысанда «электрондық үкімет» веб-порталы арқылы табыс етуге міндетті.

95) в статье 557:
в пункте 3:
часть вторую подпункта 11) исключить;
дополнить подпунктом 19) следующего содержания:
"19) Апелляционной комиссии при рассмотрении жалобы налогоплательщика (налогового агента) на уведомление о результатах проверки в части сведений, касающихся обжалуемых вопросов.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Налоговая тайна не подлежит разглашению:
должностными лицами налоговых органов, за исключением случаев, установленных настоящей статьей;
должностными лицами иных государственных органов, членами Апелляционной комиссии, получившими сведения о налогоплательщике (налоговом агенте) от налоговых органов в порядке, установленном настоящей статьей, за исключением государственных органов, уполномоченных законодательством Республики Казахстан на передачу сведений третьим лицам в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.";
96) в статье 558:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Для участия в проведении налогового обследования привлекаются понятые в порядке, установленном настоящим Кодексом.";
пункт 2 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) необходимость в подтверждении фактического нахождения или отсутствия налогоплательщика, не исполнившего уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 607 настоящего Кодекса, а также налогоплательщика, признанного бездействующим в соответствии со статьей 579 настоящего Кодекса.";
97) статью 566 изложить в следующей редакции:
"Статья 566. Изменение регистрационных данных индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора
1. Изменение регистрационных данных производится налоговым органом на основании:
1) уведомления, представляемого индивидуальным предпринимателем в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;
2) налогового заявления о регистрационном учете частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора.
2. Индивидуальный предприниматель обязан представить уведомление, указанное в пункте 1 настоящей статьи, в налоговый орган по месту нахождения не позднее десяти рабочих дней со дня изменения его регистрационных данных, и (или) данных об участниках (членах) совместного предпринимательства.
3. Частный нотариус, частный судебный исполнитель, адвокат, профессиональный медиатор обязаны представить в электронной форме налоговое заявление, указанное в пункте 1 настоящей статьи, посредством веб-портала "электронного правительства" не позднее десяти рабочих дней со дня изменения места нахождения частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора.

4. Дара кәсіпкердің тіркеу деректерін өзгертуді, салық органы тіркеу деректерін өзгерту үшін табыс етілген хабарламаны алған күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде жүргізеді.
5. Жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың тұрған жері туралы мәліметтерді өзгертуді салық органы тіркеу деректерін өзгерту үшін табыс етілген салықтық өтінішті алған күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде жүргізеді.
Салық органдары осы Кодекстің 565-бабының 4-тармағында белгіленген жағдайларда жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың тұрған жері туралы мәліметтерді өзгертуден бас тартады.»;
98) 568-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Ең төменгі айналым тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің 15000 еселенген мөлшерін құрайды.»;
99) 569-бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Резидент заңды тұлғалар, Қазақстан Республикасындағы қызметін филиал, өкілдік арқылы жүзеге асыратын бейрезиденттер қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою үшін ұсынылған салықтық өтінішке осы Кодекстің 568-бабы 7-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген құжаттарды қоса береді.»;
3-тармақтың 3) және 3-1) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«3) осы Кодекстің 568-бабы 7-тармағының 1) тармақшасында белгіленген құжаттар тапсырылмаса;
3-1) салық төлеуші әрекетсіз не осы Кодекстің 73 - 74-баптарында белгіленген тәртіппен салықтық есептілікті табыс етуді тоқтата тұрған салық төлеуші болып табылса;»;
100) 571-бапта:
4-тармақта:
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) соттың заңды күшіне енген шешімі негізінде заңды тұлғаны қайта тіркеу жарамсыз деп танылған;»;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) қосылған құн салығын төлеуші қосылған құн салығы бойынша декларацияда үздіксіз жалғасатын үш салық кезеңі ішінде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу және сатып алу жөніндегі айналымдар туралы мәліметтерді көрсетпеген жағдайларда салық төлеушіні хабардар етпестен жүргізіледі.
Осы тармақшаның ережелері қызметін осы Кодекстің 308-1-бабының
1-тармағында көрсетілген келісімшарттар шеңберінде жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларға және (немесе) операторларға қолданылмайды;»;
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы баптың 4-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген жағдайда, салық төлеушінің тұрған жері бойынша салық органы осы баптың
4-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген үшінші салық кезеңі үшін қосылған құн салығы бойынша декларация табыс етілген айдан кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей, қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебінен шығару туралы шешім шығарады.»;

4. Изменение регистрационных данных производится налоговым органом в течение одного рабочего дня, следующего за днем получения уведомления, представленного для изменения регистрационных данных.
5. Изменение сведений о месте нахождения частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора производится налоговым органом в течение одного рабочего дня, следующего за днем получения налогового заявления, представленного для изменения регистрационных данных.
Налоговые органы отказывают в изменении сведений о месте нахождения частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора в случаях, установленных пунктом 4 статьи 565 настоящего Кодекса.";
98) пункт 5 статьи 568 изложить в следующей редакции:
"5. Минимум оборота составляет 15000-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.";
99) в статье 569:
часть третью пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Юридические лица-резиденты, нерезиденты, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан через филиал, представительство, к налоговому заявлению, представленному для постановки на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость, прилагают документы, указанные в подпункте 1) пункта 7 статьи 568 настоящего Кодекса.";
подпункты 3) и 3-1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3) не представлены документы, установленные подпунктом 1) пункта 7 статьи 568 настоящего Кодекса;
3-1) налогоплательщик является бездействующим налогоплательщиком либо приостановившим представление налоговой отчетности в порядке, установленном статьями 73 – 74 настоящего Кодекса;";
100) в статье 571:
в пункте 4:
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) признания недействительной перерегистрации юридического лица на основании вступившего в законную силу решения суда;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) неотражения плательщиком налога на добавленную стоимость в декларации по налогу на добавленную стоимость сведений об оборотах по реализации и приобретению товаров, работ, услуг в течение трех непрерывно следующих налоговых периодов.
Положения настоящего подпункта не распространяются на недропользователей и (или) оператора, осуществляющих деятельность в рамках контрактов, указанных в пункте 1 статьи 308-1 настоящего Кодекса;";
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Решение о снятии с регистрационного учета по налогу на добавленную стоимость в случае, указанном в подпункте 6) пункта 4 настоящей статьи, выносится налоговым органом по месту нахождения налогоплательщика не позднее последнего дня месяца, следующего за месяцем, в котором представлена декларация по налогу на добавленную стоимость за третий налоговый период из указанных в подпункте 6) пункта 4 настоящей статьи.";

6-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) осы баптың 4-тармағының 5-1) тармақшасында көрсетілген тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеуді, қайта тіркеуді, заңды тұлғаның қызметін тоқтатуды мемлекеттік тіркеуді, құрылымдық бөлімшелерді есептік тіркеуді, қайта тіркеуді, есептік тіркеуден алып тастауды жүзеге асыратын мемлекеттік органда қайта тіркелген күннен бастап;»;
7-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) егер осы тармақта өзгеше көзделмесе, қосылған құн салығын төлеуші болып табылатын тұлға қызметін тоқтатқан жағдайда - құжаттық тексеру жүргізу туралы салықтық өтініш не осы Кодекстің 37, 37-2, 41 және 42-баптарында көрсетілген қызметін тоқтату туралы салықтық өтініш табыс етілген күннен бастап;»;
101) 574-бапта:
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы баптың 1-тармағының 1), 2), 5) (темекі өнімдерін өндіруді қоспағанда), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыратын салық төлеуші ретінде тіркеу есебіне қою жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыру басталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей табыс етілетін, «Рұқсаттар және хабарламалар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын тәртіппен жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыратын салық төлеуші ретінде қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама негізінде жүргізіледі.»;
5-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Осы баптың 4-тармағында көрсетiлген хабарлама салық органына мыналардың:»;
6-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) хабарлама берілген күннен бастап;»;
102) 581-бапта:
1) тармақшаның бірінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«1) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының активтерін, арнайы қаржы компаниясының облигацияларын шығаруды қамтамасыз ету болып табылатын активтерді және инвестициялық қордың активтерін сақтауға арналған банк шоттарынан, бейрезидент заңды тұлғалардың, шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдардың жинақ шоттарынан, шетелдік корреспондент-банктердің корреспонденттік шоттарынан, мемлекеттік бюджеттен және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдерді алуға арналған банк шоттарынан басқа, салық төлеуші заңды тұлғаға, бейрезидентті қоса алғанда, оның құрылымдық бөлімшелеріне, дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаға, шетелдікке және азаматтығы жоқ адамға банк шоттарын ашу кезінде уәкілетті органды олар ашылған не өзгерген күнінен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей, идентификаттау нөмірін көрсете отырып, хабарлардың кепілдік беріліп жеткізілуін қамтамасыз ететін телекоммуникациялар желісі бойынша беру арқылы, көрсетілген шоттардың ашылғаны не өзгергені, банктің қайта ұйымдастырылуына байланысты не банк шотындағы жеке идентификаттау кодының өзгергені туралы хабардар етуге міндетті.»;
«Көрсетілген шоттардың ашылғаны не өзгергені туралы мұндай электрондық байланыс арналары арқылы хабардар ету техникалық проблемалар салдарынан мүмкін болмаған кезде хабарлама қағаз жеткізгіште салық төлеушінің тұрған (тұрғылықты) жері бойынша салық органына үш жұмыс күні ішінде жіберіледі;»;

пункт 6 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) с даты перерегистрации в государственном органе, осуществляющем государственную регистрацию, перерегистрацию юридических лиц, государственную регистрацию прекращения деятельности юридических лиц, учетную регистрацию, перерегистрацию, снятие с учетной регистрации структурных подразделений, – для лица, указанного в подпункте 5-1) пункта 4 настоящей статьи;";
подпункт 1) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"1) в случае прекращения деятельности лица, являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость, если иное не предусмотрено настоящим пунктом, - с даты представления налогового заявления о проведении документальной проверки либо налогового заявления о прекращении деятельности, указанных в статьях 37, 37-2, 41 и 42 настоящего Кодекса;";
101) в статье 574:
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Постановка на регистрационный учет в качестве налогоплательщика, осуществляющего отдельные виды деятельности, указанные в подпунктах 1), 2), 5) (за исключением производства табачных изделий), 7), 8) и 9) пункта 1 настоящей статьи, производится на основании уведомления о начале или прекращении деятельности в качестве налогоплательщика, осуществляющего отдельные виды деятельности, в порядке, определяемом Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", представляемого не позднее трех рабочих дней до начала осуществления отдельных видов деятельности.";
абзац первый части первой пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5. Уведомление, указанное в пункте 4 настоящей статьи, представляется в налоговый орган с приложением копий следующих документов:";
подпункт 1) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"1) с даты подачи уведомления;";
102) в статье 581:
части первую и третью подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"1) при открытии банковских счетов налогоплательщику - юридическому лицу, включая нерезидента, его структурным подразделениям, физическому лицу, состоящему на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора, иностранцу и лицу без гражданства, кроме банковских счетов, предназначенных для хранения пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов, активов Государственного фонда социального страхования, активов, являющихся обеспечением выпуска облигаций специальной финансовой компании, и активов инвестиционного фонда, сберегательных счетов юридических лиц-нерезидентов, иностранцев и лиц без гражданства, корреспондентских счетов иностранных банков-корреспондентов, банковских счетов, предназначенных для получения пособий и социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и Государственного фонда социального страхования, либо изменении у банковского счета индивидуального идентификационного кода в связи с реорганизацией банка уведомить уполномоченный орган об открытии либо изменении указанных счетов посредством передачи по сети телекоммуникаций, обеспечивающей гарантированную доставку сообщений, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем их открытия либо изменения, с указанием идентификационного номера.";
"При невозможности уведомления об открытии либо изменении указанных счетов посредством таких электронных каналов связи из-за технических проблем уведомление направляется на бумажном носителе в налоговый орган по месту нахождения (жительства) налогоплательщика в течение трех рабочих дней;";

мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«1-1) банк шоттарының бар екендігі, нөмірлері туралы және бұл шоттардағы ақша қалдықтары туралы мәліметтерді, сондай-ақ өзге мүліктің бар екендігі, түрі және құны туралы, оның ішінде металл шоттарында орналастырылған немесе бейрезидент жеке, бейрезидент заңды тұлғаның басқаруында тұрған, өзге мүліктің бар екендігі, түрі және құны туралы мәліметтерді сондай-ақ бенефициарлық меншік иесі бейрезидент болып табылатын заңды тұлғалар туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісім бойынша уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімде уәкілетті органға ақпараттық-коммуникациялық желi арқылы табыс етуге;
1-2) уәкілетті органның сауалы бойынша банк шоттарының бар екендігі, нөмірлері туралы және бұл шоттардағы ақша қалдықтары туралы мәліметтерді, сондай-ақ өзге мүліктің бар екендігі түрі және құны туралы, оның ішінде шет мемлекеттiң уәкілетті органының халықаралық шартқа сәйкес жіберген сауалында көрсетілген металл шоттарында орналастырылған немесе жеке және заңды тұлғаның басқаруында тұрған өзге мүліктің бар екендігі, түрі және құны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісім бойынша уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімде табыс етуге;»
103) 81-тараудың 8-параграфы мынадай мазмұндағы 583-1-баппен толықтырылсын:
«583-1-бап. Бағалы қағаздардың номиналдық ұстаушылар, инвестициялық портфельді басқарушылар, сондай-ақ салық органдарымен өзара іс-қимыл жасау кезіндегі сақтандыру ұйымдары ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығына ие кастодиандардың, бірыңғай тіркеушінің, брокерлердің және (немесе) дилерлердің міндеттері
1. Бағалы қағаздардың номиналдық ұстаушысы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығына ие кастодиандар, бірыңғай тіркеуші, брокерлер және (немесе) дилерлер:
1) ақпараттық-коммуникациялық желі арқылы уәкілетті органға бағалы қағаздарды есепке алу үшін бейрезидент жеке тұлғаларға және бейрезидент заңды тұлғаларға, сондай-ақ бенефициарлық меншік иелері бейрезиденттер болып табылатын заңды тұлғаларға ашылған шоттардың бар екендігі туралы, сондай-ақ осы шоттар бойынша бағалы қағаздардың қалдығы және қозғалысы туралы мәліметтерді табыс етуге;
2) уәкілетті органның сауалы бойынша бағалы қағаздарды есепке алу үшін шет мемлекеттің уәкілетті органының халықаралық шартқа сәйкес жіберген сауалында көрсетілген жеке және заңды тұлғаларға ашылған шоттардың бар екендігі туралы, сондай-ақ осы шоттар бойынша бағалы қағаздардың қалдығы және қозғалысы туралы мәліметтерді табыс етуге міндетті.

дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:
"1-1) представлять по информационно-коммуникационной сети в уполномоченный орган сведения о наличии, номерах банковских счетов и об остатках денег на этих счетах, а также сведения о наличии, виде и стоимости иного имущества, в том числе размещенного на металлических счетах или находящегося в управлении, физических лиц-нерезидентов, юридических лиц-нерезидентов, а также юридических лиц, бенефициарными собственниками которых являются нерезиденты, в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;
1-2) представлять по запросу уполномоченного органа сведения о наличии, номерах банковских счетов и об остатках денег на этих счетах, а также сведения о наличии, виде и стоимости иного имущества, в том числе размещенного на металлических счетах или находящегося в управлении физических и юридических лиц, указанных в запросе уполномоченного органа иностранного государства, направленного в соответствии с международным договором в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;";
103) параграф 8 главы 81 дополнить статьей 583-1 следующего содержания:
"Статья 583-1. Обязанности кастодианов, единого регистратора, брокеров и (или) дилеров, обладающих правом ведения счетов клиентов в качестве номинальных держателей ценных бумаг, управляющих инвестиционным портфелем, а также страховых организаций, при взаимодействии с налоговыми органами
1. Кастодианы, единый регистратор, брокеры и (или) дилеры, обладающие правом ведения счетов клиентов в качестве номинальных держателей ценных бумаг, обязаны:
1) представлять по информационно-коммуникационной сети в уполномоченный орган сведения о наличии счетов для учета ценных бумаг, открытых физическим лицам-нерезидентам, юридическим лицам-нерезидентам, а также юридическим лицам, бенефициарными собственниками которых являются нерезиденты, а также остатках и движении ценных бумаг по этим счетам;
2) представлять по запросу уполномоченного органа сведения о наличии счетов для учета ценных бумаг, открытых физическим и юридическим лицам, указанным в запросе уполномоченного органа иностранного государства, направленном в соответствии с международным договором, а также остатках и движении ценных бумаг по этим счетам.

2. Кастодиандар, инвестициялық портфельді басқарушылар:
1) ақпараттық-коммуникациялық желі арқылы уәкілетті органға бейрезидент жеке тұлғаларға және бейрезидент заңды тұлғаларға, сондай-ақ бенефициарлық меншік иелері бейрезиденттер болып табылатын заңды тұлғаларға тиесілі бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге активтердің бар екендігі туралы мәліметтерді табыс етуге;
2) уәкілетті органның сауалы бойынша шет мемлекеттің уәкілетті органының халықаралық шартқа сәйкес жіберген сауалында көрсетілген жеке және заңды тұлғаларға тиесілі осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген активтерді қоспағанда, өзге активтердің бар екендігі туралы мәліметтерді табыс етуге міндетті.
3. «Өмірді сақтандыру» саласындағы қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары:
1) ақпараттық-коммуникациялық желі арқылы уәкілетті органға пайда алушылары бейрезидент жеке тұлғалар болып табылатын, жасалған жинақтаушы сақтандыру шарттары туралы мәліметтерді табыс етуге;
2) уәкілетті органның сауалы бойынша шет мемлекеттің уәкілетті органының халықаралық шартқа сәйкес жіберген сауалында көрсетілген, пайда алушылары бейрезидент жеке тұлғалар болып табылатын, жасалған жинақтаушы сақтандыру шарттары туралы мәліметтерді табыс етуге міндетті.
4. Осы баптың 1, 2, 3-тармақтарында көзделген мәліметтер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісім бойынша уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімде табыс етіледі.
104) 586-баптың 1-тармағында:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Камералдық бақылау салық органдарында бар мынадай деректерді:
екінші бөлік алып тасталсын;
105) 588-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Міндеттемелерді ұлғайтуды немесе кемітуді қамтыған:
1) тексеру нәтижелері бойынша;
2) тексеру нәтижелері туралы хабарламаға салық төлеушінің (салық агентінің) шағымын қараудың қорытындылары бойынша есептелген сома салықтың, бюджетке төленетін басқа міндетті төлемнің, міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының және әлеуметтік аударымдардың есептелген сомасы болып табылады.»;
106) 589-баптың 6-тармағында:
бірінші бөліктің 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) салық есептілігін табыс еткен күннің алдындағы соңғы жұмыс күнінде айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолдана отырып есептелген, кемітілген сома;
2) бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган табыс еткен төлем құжаттарының негізінде төленген сома ұлттық валютада жүргізіледі.»;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын;
«Салық органы салық төлеушінің (салық агентінің) жеке шотындағы есептелген немесе кемітілген соманы салық есептілігін табыс еткен және салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеген күннің алдындағы соңғы жұмыс күнінде айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамының өзгеруінен жеке шотта туындаған сома айырмасына түзетуді жүргізеді. Түзету мөлшері төлем жасалған күннің алдындағы соңғы жұмыс күнінде айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы қолданыла отырып айқындалады.»;

2. Кастодианы, управляющие инвестиционным портфелем, обязаны:
1) представлять по информационно-коммуникационной сети в уполномоченный орган сведения о наличии иных активов, за исключением ценных бумаг, принадлежащих физическим лицам-нерезидентам, юридическим лицам-нерезидентам, а также юридическим лицам, бенефициарными собственниками которых являются нерезиденты;
2) представлять по запросу уполномоченного органа сведения о наличии иных активов, за исключением указанных в части первой настоящей статьи, принадлежащих физическим и юридическим лицам, указанным в запросе уполномоченного органа иностранного государства, направленном в соответствии с международным договором.
3. Страховые организации, осуществляющие деятельность в отрасли "страхование жизни", обязаны:
1) представлять по информационно-коммуникационной сети в уполномоченный орган сведения о заключенных договорах накопительного страхования, выгодоприобретателями по которым являются физические лица-нерезиденты;
2) представлять по запросу уполномоченного органа сведения о заключенных договорах накопительного страхования, выгодоприобретателями по которым являются физические лица, указанные в запросе уполномоченного органа иностранного государства, направленном в соответствии с международным договором.
4. Сведения, предусмотренные в пунктах 1, 2, 3 настоящей статьи, представляются в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.";
104) в пункте 1 статьи 586:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Камеральный контроль проводится путем сопоставления следующих данных, имеющихся в налоговых органах:";
часть вторую исключить;
105) пункт 4 статьи 588 изложить в следующей редакции:
"4. Начисленной суммой налога, другого обязательного платежа в бюджет, обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений является сумма, включающая увеличение или уменьшение обязательств, начисленная:
1) по результатам проверки;
2) по итогам рассмотрения жалобы налогоплательщика (налогового агента) на уведомление о результатах проверки.";
106) в пункте 6 статьи 589:
подпункты 1) и 2) части первой изложить в следующей редакции:
"1) исчисленных, уменьшенных сумм с применением рыночного курса обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате представления налоговой отчетности;
2) уплаченных сумм на основании платежных документов, представленных уполномоченным государственным органом по исполнению бюджета.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Налоговый орган производит корректировку исчисленной или уменьшенной суммы в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) на сумму разницы, возникшей в лицевом счете из-за изменения рыночного курса обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате представления налоговой отчетности и уплаты налога и другого обязательного платежа в бюджет. Размер корректировки определяется с применением рыночного курса обмена валюты, определенного в последний рабочий день, предшествующий дате уплаты.";

107) 591-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) тексеру нәтижелері туралы хабарламаға салық төлеушінің (салық агентінің) шағымын қараудың қорытындылары туралы (бұдан әрі осы баптың мақсатына орай осы тармақтың 1) және 3) тармақшаларында көрсетілген хабарламалар бойынша есептелген сома - есептелген сома) хабарламалардың негізінде жүргізіледі.»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Есепке жазылған соманы есепке алу салықтық тексерудiң аяқталған күнi көрсетiле отырып және осы Кодекстiң 93-бабында белгiленген тәртiппен шағым беру мерзiмдерi ескерiле отырып жеке шотта жүргiзiледi»;
108) мынадай мазмұндағы 606-1-баппен толықтырылсын:
«606-1-бап. Соттың шешімі бойынша электрондық аукцион қорытындысының күшін жою нәтижесінде салық, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлем, өсімпұл және айыппұл сомаларын қайтару
1. Уәкілетті заңды тұлға жүргізген электрондық аукционның заңды күшіне енген қорытындысы соттың шешімі бойынша жойылған жағдайда, салық, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлем, өсімпұл және айыппұл сомаларын қайтару уәкілетті заңды тұлғаның салықтарды, басқа да міндетті төлемдерді, кедендік төлемдерді, өсімпұлдар мен айыппұлдарды есепке жатқызу және қайтару жөнінде берген салықтық өтініші негізінде жүргізіледі (бұдан әрі осы баптың мақсатында – қайтару өтініші).
Қайтару өтінішіне:
1) заңды күшіне енген сот актісінің көшірмесі;
2) уәкілетті заңды тұлғаның салықты, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемді, өсімпұлды және айыппұлды төлегені туралы төлем құжатының көшірмесі қоса беріледі.
2. Салықтың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемнің, өсімпұлдың және айыппұлдың төленген сомасын қайтаруды салық органы төленген жері бойынша қайтару өтініші берілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде уәкілетті заңды тұлғаның банк шотына ұлттық валютада жүргізеді.»;
109) 607-баптың 2-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) тексеру нәтижелері туралы хабарламаға салық төлеушінің (салық агентінің) шағымын қараудың қорытындылары туралы - шағым бойынша шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей;»
110) 609-бапта:
3-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:«3-1. Осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесін орындауды қамтамасыз ету тәсілдері:
1) банкрот деп танылған жағдайда – салық төлеушіні банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап;
2) оңалту рәсімі қолданылған жағдайда - оңалту рәсімін қолдану туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап;
3) төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісімді сот бекіткен жағдайда – осындай келісімді бекіту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап қолданылмайды.

107) в статье 591:
подпункт 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"3) об итогах рассмотрения жалобы налогоплательщика (налогового агента) на уведомление о результатах проверки (далее в целях настоящей статьи начисленная сумма по уведомлениям, указанным в подпунктах 1) и 3) настоящего пункта, - начисленная сумма).";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Учет начисленной суммы ведется в лицевом счете с указанием даты завершения налоговой проверки и с учетом сроков для подачи жалобы в порядке, установленном главой 93 настоящего Кодекса.";
108) дополнить статьей 606-1 следующего содержания:
"Статья 606-1. Возврат уплаченной суммы налога, другого обязательного платежа в бюджет, пени и штрафа в результате отмены итогов электронных аукционов по решению суда
1. В случае отмены по решению суда, вступившего в законную силу, итогов электронного аукциона, проведенного уполномоченным юридическим лицом, возврат уплаченной суммы налога, другого обязательного платежа в бюджет, пени и штрафа производится на основании налогового заявления уполномоченного юридического лица на проведение зачета и возврата налогов, других обязательных платежей, таможенных платежей, пеней и штрафов (далее в целях настоящей статьи – заявление на возврат).
К заявлению на возврат прилагаются:
1) копия вступившего в законную силу судебного акта;
2) копия платежного документа уполномоченного юридического лица об уплате налога, другого обязательного платежа в бюджет, пени и штрафа.
2. Возврат уплаченной суммы налога, другого обязательного платежа в бюджет, пени, штрафа производится в национальной валюте на банковский счет уполномоченного юридического лица налоговым органом по месту уплаты в течение пятнадцати рабочих дней со дня подачи заявления на возврат.";
109) подпункт 8) пункта 2 статьи 607 изложить в следующей редакции:
"8) об итогах рассмотрения жалобы налогоплательщика (налогового агента) на уведомление о результатах проверки - не позднее пяти рабочих дней со дня принятия решения по жалобе;";
110) в статье 609:
пункт 3-1 изложить в следующей редакции:
"3-1. Если иное не установлено настоящим Кодексом, способы обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства, не применяются в следующих случаях:
1) признания банкротом - со дня вступления в законную силу решения суда о признании налогоплательщика банкротом;
2) применения реабилитационной процедуры - со дня вступления в законную силу определения суда об утверждении плана реабилитации;
3) утверждения судом соглашения об урегулировании неплатежеспособности – со дня вступления в законную силу определения суда об утверждении такого соглашения.

Бұл ретте, осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында айқындалған жағдайларда, Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілмеген салық міндеттемесінің сомасы бойынша және (немесе) салық төлеушінің төлем қабілетсіздігін реттеу рәсімі қолданылғаннан кейін туындаған салық міндеттемелері бойынша мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілі осы тараудың ережелеріне сәйкес қолданылады;
4) банктер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мәжбүрлеп таратылған жағдайда - соттың мәжбүрлеп тарату туралы шешімі заңды күшіне енген күннен бастап қолданылмайды.».
3-2-тармақ алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағым жасалған жағдайда, осы баптың 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген тәсілді қоспағанда, мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесін орындауды қамтамасыз ету тәсілдерін қолдану шағымды қарау нәтижелері бойынша шешім шыққанға дейін тоқтатыла тұрады.»;
111) 610-бапта:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Салықтарды (төлем көздерінен ұсталатын салықтардан, акциздерден басқа) төлеу бойынша салық міндеттемесінің орындалу мерзімі өзгерген кезде, салық есептілігін табыс ету мерзімі ұзартылған, сондай-ақ қосымша салық есептілігі табыс етілген кезде өсімпұл осы Кодекстің ерекше бөлімінде белгіленген салық төлеу мерзімінің күнінен кейінгі күннен бастап бересі сомасына есепке жазылады. Салық төлеушіге қатысты «Оңалту және банкроттық туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төлем қабілетсіздігін реттеу рәсімі қолданылған жағдайда салықтарды төлеу жөніндегі салық міндеттемесінің орындалу мерзімі өзгерген кезде өсімпұл есепке жазылмайды.»;
мынадай мазмұндағы 15-тармақпен толықтырылсын:
«15. Өсімпұл:
1) банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы сот ұйғарым шығарған;
2) оңалту рәсімін қолдану туралы сот шешімі заңды күшіне енген;
3) төлем қабілетсіздігін реттеу рәсімін қолдану туралы сот шешім қабылдаған күннен бастап бересі сомасына есепке жазылмайды.
Бұл ретте:
1) салық төлеушіні банкрот деп танудан бас тарту туралы сот шешімі заңды күшіне енген жағдайда – банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы сот ұйғарым шығарған күннен бастап;
2) оңалту жоспарын бекітуден бас тарту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген жағдайда – оңалту рәсімін қолдану туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап;

При этом в случаях, определенных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта, по сумме налогового обязательства, которая не включена в реестр требований кредиторов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве, и (или) по налоговым обязательствам налогоплательщика, возникшим после применения процедуры урегулирования неплатежеспособности, применяются способы обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства в соответствии с положениями настоящей главы;
4) принудительной ликвидации банков, страховых (перестраховочных) организаций – с даты вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации.";
пункт 3-2 исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В случае обжалования уведомления о результатах проверки, применение способов обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства, за исключением способа, указанного в подпункте 4) пункта 1 настоящей статьи, приостанавливается до вынесения решения по результатам рассмотрения жалобы.";
111) в статье 610:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. При изменении срока исполнения налогового обязательства по уплате налогов (кроме налогов, удерживаемых у источника выплаты, и акцизов), продлении срока представления налоговой отчетности, а также представлении дополнительной налоговой отчетности пеня начисляется на сумму недоимки, начиная со дня, следующего за днем срока уплаты налога, установленного особенной частью настоящего Кодекса. Пеня не начисляется при изменении срока исполнения налогового обязательства по уплате налогов в случае применения в отношении налогоплательщика процедуры урегулирования неплатежеспособности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве".";
дополнить пунктом 15 следующего содержания:
"15. Пеня не начисляется на сумму недоимки со дня:
1) вынесения судом определения о возбуждении производства по делу о банкротстве;
2) вступления в законную силу решения суда о применении реабилитационной процедуры;
3) принятия судом решения о применении процедуры урегулирования неплатежеспособности.
При этом начисление пени возобновляется в следующих случаях:
1) вступления в законную силу решения суда об отказе в признании налогоплательщика банкротом - со дня вынесения судом определения о возбуждении производства по делу о банкротстве;
2) вступления в законную силу определения суда об отказе в утверждении плана реабилитации - со дня вступления в законную силу решения суда о применении реабилитационной процедуры;

3) салық төлеуші «Оңалту және банкроттық туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімде төлем қабілетсіздігін реттеу туралы келісімді жасаспаған немесе сот осындай келісімді бекітуден бас тартқан жағдайда – төлем қабілетсіздігін реттеу рәсімін қолдану туралы сот шешім шығарған күннен бастап өсімпұлды есепке жазу жаңғыртылады.»;
112) 613-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) мониторингке жататын ірі салық төлеушіні қоспағанда, салық төлеушi (салық агентi) тексеру нәтижелерi туралы хабарламаға шағым жасағанда жүргiзедi. Бұл ретте осы тармақшада көрсетілген жағдайда, салық органы шектеуді осы Кодекстiң 607-бабы 2-тармағының 5) тармақшасында көзделген салық берешегiн өтеу туралы хабарламаны жiбермей:
осы Кодекстің 93-тарауында белгіленген тәртіппен салық төлеуші (салық агенті) шағым берген күннен бастап;
салық төлеушіні (салық агентін) мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің тізбесінен алып тастаған күннен бастап үш жұмыс күні өткеннен кейін жүргізеді;»;
3-тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетiлген жағдайда - осы Кодекстiң 93-тарауында белгіленген тәртіппен шағымданушы салық төлеушінің (салық агентінің) салықтарының, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдері мен өсімпұлдарының сомасына қабылдайды.»;
10-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Уәкілетті органның шешім шығару немесе тексеру нәтижелері туралы хабарламаның шағымдалған бөлігінің күшін жоятын сот актісі заңды күшіне енген жағдайда, - осындай шешім шыққан немесе осындай сот актісі күшіне енген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей;
3) салық төлеушінің (салық агентінің) тексеру нәтижелері туралы хабарламаға өз шағымын қайтарып алған жағдайда - осындай шағым қайтарылған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей мүлiкке билiк етудi шектеу туралы шешiм мен уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша осындай шешімнің негізінде жасалған мүлік тізімдемесі актісінің күшін жояды.»;
113) 614-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағым жасау жағдайларынан басқа, салық органдары салық төлеуші заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің, Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын бейрезиденттің, дара кәсіпкердің, жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың салық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алу шараларын қолданады. Мәжбүрлеп өндiрiп алу шараларын қолдануды бастағанға дейiн салық төлеушiге (салық агентіне) осы Кодекстiң 84-тарауына сәйкес салық берешегін өтеу туралы хабарлама жiберiледi.»;

3) незаключения налогоплательщиком соглашения об урегулировании неплатежеспособности в срок, установленный Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве", либо вынесения судом определения об отказе в утверждении такого соглашения - со дня принятия судом решения о применении процедуры урегулирования неплатежеспособности.";
112) в статье 613:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) обжалования налогоплательщиком (налоговым агентом), за исключением крупного налогоплательщика, подлежащего мониторингу, уведомления о результатах проверки. При этом в случае, указанном в настоящем подпункте, ограничение производится налоговым органом без направления уведомления о погашении налоговой задолженности, предусмотренного подпунктом 5) пункта 2 статьи 607 настоящего Кодекса, по истечении трех рабочих дней:
со дня подачи жалобы налогоплательщиком (налоговым агентом) в порядке, установленном главой 93 настоящего Кодекса;
со дня исключения налогоплательщика (налогового агента) из перечня крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу;";
подпункт 2) части первой пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) налогов, других обязательных платежей в бюджет и пеней, обжалуемых налогоплательщиком (налоговым агентом) в порядке, установленном главой 93 настоящего Кодекса, - в случае, указанном в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи;";
подпункты 2) и 3) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"2) вынесения решения уполномоченным органом, или вступления в законную силу судебного акта, отменяющих в обжалуемой части уведомление о результатах проверки, - не позднее одного рабочего дня со дня вынесения такого решения или вступления в силу такого судебного акта;
3) отзыва налогоплательщиком (налоговым агентом) своей жалобы на уведомление о результатах проверки, - не позднее одного рабочего дня со дня отзыва такой жалобы.";
113) в статье 614:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Налоговые органы применяют меры принудительного взыскания налоговой задолженности налогоплательщика – юридического лица, структурного подразделения юридического лица, нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора, кроме случаев обжалования уведомления о результатах проверки. До начала применения мер принудительного взыскания налогоплательщику (налоговому агенту) направляется уведомление о погашении налоговой задолженности в соответствии с главой 84 настоящего Кодекса.";

2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) салық төлеушіге қатысты оңалту рәсімін қолдану – оңалту туралы іс бойынша өндірісті қозғау туралы сот ұйғарымы шығарылған күннен бастап қолданылмайды;»;
114) 617-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер салық төлеушінің мүлік тізімдемесі актіде көрсетілген, бухгалтерлік есебі деректерінің негізінде айқындалатын, билік етуі шектелген мүлкінің жалпы теңгерімдік құны, республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген және тиісті қаржылық жылғы 1 қаңтарда қолданыста болған 6 еселік айлық есептік көрсеткіштен азды құраған жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстің 614-бабы 1-тармағында көрсетілген салық төлеушінің (салық агентінің) банк шоттарында және оның дебиторларының банк шоттарында ақшасы болмаған немесе жеткiлiксiз болған не оның және (немесе) оның дебиторларының банктік шоттары болмаған жағдайларда салық органы оның келісімінсіз салық төлеушінің (салық агентінің) билік етуі шектелген мүлкін өндіріп алу туралы қаулы шығарады.»;
115) 618-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«618-бап. Салық төлеушінің (салық агентінің) билік етуі шектелген мүлкін салық берешегі есебіне өткізу тәртібі
Салық төлеушінің (салық агентінің) билік етуі шектелген мүлкін салық берешегі есебіне өткізуді уәкілетті заңды тұлға Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіпте жүзеге асырады.»;
116) 623-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, осы Кодекстің 99-бабында көзделген түзету есепке алынбағанда жылдық жиынтық табысы неғұрлым көп, бір мезгілде мына талаптарға сай келетін, шаруашылық серіктестіктер, акционерлік қоғамдар және өндірістік кооперативтер нысанындағы коммерциялық ұйымдар болып табылатын:
1) барлық активтерінің теңгерімдік құны сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және мониторинг жүргізуге жататын ірі салық төлеушілердің тізбесі бекітілуге жататын жылдың соңында қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің кемінде 325 000 еселенген мөлшерін құрайтын;
2) қызметкерлерінің саны кемінде 250 адамды құрайтын ірі салық төлеушілер мониторинг жүргізілуге жатады.
Осы баптың мақсатында:
1) осы Кодекстің 99-бабында көзделген түзету есепке алынбаған жылдық жиынтық табыс, мониторинг жүргізілуге жататын ірі салық төлеушілер тізбесі бекітуге жататын жылдың алдындағы салық кезеңіндегі корпоративтік табыс салығы бойынша декларация деректері негізінде айқындалады;

подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) применения реабилитационной процедуры в отношении налогоплательщика – со дня вынесения судом определения о возбуждении производства по делу о реабилитации;";
114) часть первую статьи 617 изложить в следующей редакции:
"Налоговый орган в случаях отсутствия или недостаточности у налогоплательщика (налогового агента), указанного в пункте 1 статьи 614 настоящего Кодекса, денег на банковских счетах и на банковских счетах его дебиторов либо отсутствия у него и (или) у его дебиторов банковских счетов без его согласия выносит постановление об обращении взыскания на ограниченное в распоряжении имущество налогоплательщика (налогового агента), за исключением случаев, если общая балансовая стоимость ограниченного в распоряжении имущества, определяемая на основании данных бухгалтерского учета налогоплательщика, указанная в акте описи имущества, составляет менее 6-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на
1 января соответствующего финансового года.";
115) статью 618 изложить в следующей редакции:
"Статья 618. Порядок реализации ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика (налогового агента) в счет налоговой задолженности
Реализация ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика (налогового агента) в счет налоговой задолженности осуществляется уполномоченным юридическим лицом в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан.";
116) в статье 623:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Мониторингу подлежат крупные налогоплательщики, являющиеся коммерческими организациями в форме хозяйственных товариществ, акционерных обществ и производственных кооперативов, имеющие наибольший совокупный годовой доход без учета корректировки, предусмотренной статьей 99 настоящего Кодекса, при одновременном соответствии следующим условиям, если иное не установлено настоящим пунктом:
1) сумма балансовых стоимостей всех активов составляет не менее 325 000-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на конец года, в котором подлежит утверждению перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу;
2) численность работников составляет не менее 250 человек.
Для целей настоящей статьи:
1) совокупный годовой доход без учета корректировки, предусмотренной статьей 99 настоящего Кодекса, определяется на основании данных декларации по корпоративному подоходному налогу за налоговый период, предшествующий году, в котором подлежит утверждению перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу;

2) активтердің баланстық құны мониторинг жүргізілуге жататын ірі салық төлеушілер тізбесі бекітуге жататын жылдың алдындағы жылдағы жылдық қаржылық есептілік деректері негізінде айқындалады;
3) қызметкерлердің саны мониторинг жүргізілуге жататын ірі салық төлеушілер тізбесі бекітуге жататын жылдың бірінші тоқсанының соңғы айындағы жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларациялардың деректері негізінде айқындалады.
Осы тармақта белгіленген шарттардың сақталуына қарамастан:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі мен немесе құзыретті орган және жер қойнауын пайдаланушы арасында 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған және міндетті салық сараптамасынан өткен өнімді бөлу туралы келісімде (келісімшартта) көрсетілген, осы Кодекстің 99-бабында көзделген түзетуді есепке алмағанда, жиынтық жылдық табысқа ие және (немесе) аталған келісімдер (келісімшартқа) сәйкес мұнай-газ конденсаты кен орнында қызметін жүзеге асыратын сенім білдірген адам (оператор) және (немесе) жер қойнауын пайдаланушы (жер қойнауын пайдаланушылар);
2) мына шарттарға сәйкес келетін:
кең таралған пайдалы қазбаларды және жер асты суларын барлау, өндіру келісім шарттарын қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушымен пайдалы қазбаларды барлау, өндіру, бірлескен барлау мен өндіру келісімшарты жасалған;
жер қойнауын пайдаланушы өңірлік даму жөніндегі уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес қала салушы заңды тұлғалар санатына жатқызылған, ірі салық төлеушілер тізбесі қолданысқа енгізілген жылдың алдындағы жылғы 1 қазанда мониторингке жататын жер қойнауын пайдаланушы ірі салық төлеушілер мониторингіне жатады.»;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Мыналар:
1) осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген шарттарға сәйкес келетін ірі салық төлеушілердің ішінен, осы Кодекстің 99-бабында көзделген түзетуді есепке алмағанда ең көп жиынтық жылдық табысқа ие алғашқы үш жүз ірі салық төлеуші;
2) осы баптың 2-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген салық төлеушілер мониторинг жүргізуге жататын ірі салық төлеушілер тізбесіне кіреді.»;
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Мониторингке жататын ірі салық төлеушілер тізбесі, көрсетілген тізбе қолданысқа енгізілген жылдың алдындағы жылғы 1 қазанындағы жағдай бойынша ұсынылған салықтық есептілік деректерінің негізінде қалыптастырылады және Қазақстан Республикасының Үкіметі көрсетілген тізбені қолданысқа енгізілетін жылдың алдындағы жылдың 15 желтоқсанынан кешіктірмей бекітеді.»;

2) балансовая стоимость активов определяется на основании данных годовой финансовой отчетности за год, предшествующий году, в котором подлежит утверждению перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу;
3) численность работников определяется на основании данных декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу за последний месяц первого квартала года, в котором подлежит утверждению перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу.
Вне зависимости от соблюдения условий, установленных настоящим пунктом, подлежат мониторингу крупных налогоплательщиков:
1) поверенное лицо (оператор) и (или) недропользователь (недропользователи), указанные в соглашении (контракте) о разделе продукции, заключенном между Правительством Республики Казахстан или компетентным органом и недропользователем до 1 января 2009 года и прошедшем обязательную налоговую экспертизу, имеющие наибольший совокупный годовой доход без учета корректировки, предусмотренной статьей 99 настоящего Кодекса, и (или) осуществляющие деятельность на нефтегазоконденсатном месторождении в соответствии с указанными соглашениями (контрактами);
2) недропользователь, который на 1 октября года, предшествующего году введения в действие перечня крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу, соответствует следующим условиям:
с недропользователем заключен контракт на разведку, добычу, совмещенную разведку и добычу полезных ископаемых, за исключением контрактов на разведку, добычу общераспространенных полезных ископаемых и подземных вод;
недропользователь отнесен к категории градообразующих юридических лиц в соответствии с перечнем, утверждаемым уполномоченным органом по региональному развитию.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. В перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу, включаются:
1) первые триста крупных налогоплательщиков, имеющих наибольший совокупный годовой доход без учета корректировки, предусмотренной статьей 99 настоящего Кодекса, из крупных налогоплательщиков, соответствующих условиям, установленным частью первой пункта 2 настоящей статьи;
2) налогоплательщики, указанные в части третьей пункта 2 настоящей статьи.";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу, формируется на основе данных налоговой отчетности, представленной по состоянию на 1 октября года, предшествующего году введения в действие указанного перечня, и утверждается Правительством Республики Казахстан не позднее 15 декабря года, предшествующего году введения в действие указанного перечня.";

117) 627-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағым берген салық төлеушіден (салық агентінен) қосымша мәліметтер алу үшін жүргізетін тексеру.»;
5-тармақтың 2) тармақшасының он бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«тексеру нәтижелерi туралы хабарламаға салық төлеушiнiң (салық агентiнiң) шағымында жазылған;»;
9-тармақтың 2) тармақшасында:
бірінші бөліктің жиырма екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«салық төлеушiнiң (салық агентiнiң) тексеру нәтижелерi туралы хабарламаға шағымына байланысты - осы шағымда жазылған мәселелер бойынша;»;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Бұл ретте, бұрын тексерілген кезеңдегі жоспардан тыс тексерулер салық төлеушінің (салық агентінің) өзінің өтініші бойынша, қосылған құн салығы бойынша декларацияда көрсетілген қосылған құн салығының асып түсуін қайтару туралы талап бойынша, Қазақстан Республикасының қылмыстық іс жүргізу заңнамасында көзделген негіздер бойынша немесе салық төлеушінің (салық агентінің) тексеру нәтижелері туралы хабарламаға жасаған шағымына байланысты жүргізілетін салықтық тексерулерді қоспағанда, уәкілетті органның шешімі негізінде жүргізіледі.»;
118) 629-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Салықтық тексеру мерзімінің жүргізілуі салық төлеушіге (салық агентіне) салық органының мәліметтерді және (немесе) құжаттарды беру туралы талаптарын тапсыру күні мен салық төлеушінің (салық агентінің) тексеру жүргізу кезінде сұрау салынған мәліметтерді және (немесе) құжаттарды беру күні арасындағы, сондай-ақ басқа аумақтық салық органдарына, мемлекеттік органдарға, банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға және Қазақстан Республикасы аумағында қызметін жүзеге асыратын өзге де ұйымдарға салық органының сұрау салуы жіберілген күн мен аталған сұрау салу бойынша мәліметтерді және (немесе) құжаттарды алған күн арасындағы уақыт кезеңіне тоқтатыла тұрады.
Салықтық тексеру мерзімінің жүргізілуі шетел мемлекеттеріне ақпарат беру туралы сұрау салу жіберілген күн мен ол бойынша салық органдарының халықаралық келісімдерге сәйкес мәліметтер алған күн арасындағы уақыт кезеңіне де тоқтатыла тұрады.
Салықтық тексеру мерзiмi ішінде салық төлеушiге (салық агентiне) алдын ала салықтық тексеру актiсiн табыс ету күні мен салық төлеушi (салық агентi) алдын ала салықтық тексеру актiсiне қарсылық берген күннің, сондай-ақ салық органы салық төлеушiнің (салық агентiнің) алдын ала салықтық тексеру актiсiне жазбаша қарсылығын алған күні мен осындай қарсылыққа шығарылған шешім күні арасындағы кезеңге тоқтатыла тұрады.
Бұл ретте салықтық тексеруді жүзеге асыратын салық органы құқықтық статистика органына хабарлай отырып, салық төлеушіге (салық агентіне) тоқтата тұру немесе қайта бастау күнінен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей, салықтық тексеруді тоқтата тұру немесе қайта бастау туралы хабарламаны қолын қойғызып тапсыруға немесе оған хабарламасы бар тапсырыс хатпен почта арқылы жіберуге міндетті.»;
5-тармақта:
бірінші бөлікте:
4-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4-2) тексеру нәтижелері туралы хабарламаға салық төлеушінің (салық агентінің) шағымында жазылған мәселелер бойынша тақырыптық тексерулер мерзiмiне кiрмейдi;»;
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:

117) в статье 627:
подпункт 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"3) для получения дополнительных сведений от налогоплательщика (налогового агента), подавшего жалобу на уведомление о результатах проверки.";
абзац пятнадцатый подпункта 2) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"изложенным в жалобе налогоплательщика (налогового агента) на уведомление о результатах проверки;";
в подпункте 2) пункта 9:
абзац двадцать второй части первой изложить в следующей редакции:
"в связи с жалобой налогоплательщика (налогового агента) на уведомление о результатах проверки – по вопросам, изложенным в такой жалобе;";
часть третью изложить в следующей редакции:
"При этом внеплановые проверки за ранее проверенный период, за исключением налоговых проверок, проводимых по заявлению самого налогоплательщика (налогового агента), требованию о возврате превышения налога на добавленную стоимость, указанному в декларации по налогу на добавленную стоимость, по основаниям, предусмотренным уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан, или в связи с жалобой налогоплательщика (налогового агента) на уведомление о результатах проверки, проводятся на основании решения уполномоченного органа.";
118) в статье 629:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Течение срока проведения налоговой проверки приостанавливается на период времени между датой вручения налогоплательщику (налоговому агенту) требования налогового органа о представлении сведений и (или) документов и датой представления налогоплательщиком (налоговым агентом) запрашиваемых при проведении налоговой проверки сведений и (или) документов, а также между датой направления запроса налогового органа в другие территориальные налоговые органы, государственные органы, банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, и иные организации, осуществляющие деятельность на территории Республики Казахстан, и датой получения сведений и (или) документов по указанному запросу.
Течение срока налоговой проверки также приостанавливается на период времени между датой направления в иностранные государства запроса о представлении информации и датой получения по нему сведений налоговыми органами в соответствии с международными соглашениями.
Течение срока налоговой проверки приостанавливается на период времени между датой вручения налогоплательщику (налоговому агенту) предварительного акта налоговой проверки и датой представления налогоплательщиком (налоговым агентом) возражения к предварительному акту налоговой проверки, а также между датой получения налоговым органом письменных возражений налогоплательщика (налогового агента) к предварительному акту налоговой проверки и датой вынесенного решения на такое возражение.
При этом налоговый орган, осуществляющий налоговую проверку, обязан вручить налогоплательщику (налоговому агенту) под роспись или направить ему по почте заказным письмом с уведомлением извещение о приостановлении или возобновлении налоговой проверки не позднее одного рабочего дня с даты приостановления или возобновления с уведомлением органа правовой статистики.";
в пункте 5:
в части первой:
подпункт 4-2) изложить в следующей редакции:
"4-2) тематических проверок по вопросам, изложенным в жалобе налогоплательщика (налогового агента) на уведомление о результатах проверки;";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:

«7) салық төлеушiге (салық агентіне) алдын ала салықтық тексеру актiсi шығарып берілген, сондай-ақ салық органы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен алдын ала салықтық тексеру актiсіне салық төлеушiнің (салық агентінің) жазбаша қарсылығын қараған жағдайда салықтық тексеру мерзiмiне кiрмейдi.»;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы тармақтың 1) - 7) тармақшаларында көрсетілмеген салықтық тексерулер үшін тоқтата тұру мерзімі салықтық тексеру мерзіміне қосылады.»;
119) мынадай мазмұндағы 636-1- баппен толықтырылсын:
«636-1-бап. Алдын ала салықтық тексеру актiсi
Осы Кодекстің 637-бабында көзделген салықтық тексеру актісі жасалғанға дейін салық органының лауазымды адамы салық төлеушіге алдын ала салықтық тексеру актісін табыс етеді.
Осы Кодекстiң мақсаты үшiн алдын ала салықтық тексеру актiсі деп Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес тексеруші жасаған салықтық тексерудiң алдын ала нәтижелерi туралы құжат ұғынылады.
Бұл ретте салық төлеушiнің алдын ала салықтық тексеру актiсiне жазбаша қарсылық беруге құқығы бар.
Осы баптың ережелері қолданылатын салық төлеушiлердiң санатын, сондай-ақ салық төлеушіге алдын ала салықтық тексеру актiсiн табыс етудің, алдын ала салықтық тексеру актiсiне жазбаша қарсылық берудің, сондай-ақ осындай қарсылықты қараудың тәртiбі мен мерзімдерін уәкілетті орган бекітеді.»;
120) 645-баптың 1-тармағында:
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының Үкіметі қызмет түрлерінің тізбесін айқындайды, қызметі ортақ пайдаланылатын телекоммуникациялар желiсi жоқ жерлерде орналасқан салық төлеушілерді қоспағанда, дара кәсіпкерлер және (немесе) заңды тұлғалар қызметін жүзеге асыруы кезінде деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарын қолдануды қамтамасыз етуге міндетті.»;
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
«Бұл ретте, Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген жекелеген қызмет түрлерінің тізбесіндегі өзгерістер мен толықтырулар оларды күшіне енгізген күніне дейін күнтізбелік тоқсан күннен кешіктірілмей қабылдануы тиіс.»;
алтыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Аумағында ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісі жоқ Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірліктері туралы ақпарат уәкілетті органның интернет-ресурсына орналастыруға жатады.»;
121) 653-бапта:
5-1, 5-2, 5-3, 5-4, 5-6, 5-7 және 5-8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"7) в случае выставления налогоплательщику (налоговому агенту) предварительного акта налоговой проверки, а также рассмотрения налоговым органом письменного возражения налогоплательщика (налогового агента) к предварительному акту налоговой проверки в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Для налоговых проверок, не указанных в подпунктах 1) - 7) настоящего пункта, срок приостановления включается в срок налоговой проверки.";
119) дополнить статьей 636-1 следующего содержания:
"Статья 636-1. Предварительный акт налоговой проверки
До составления акта налоговой проверки, предусмотренного статьей 637 настоящего Кодекса, должностным лицом налогового органа налогоплательщику вручается предварительный акт налоговой проверки.
Для целей настоящего Кодекса под предварительным актом налоговой проверки понимается документ о предварительных результатах налоговой проверки, составленный проверяющим в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
При этом налогоплательщик вправе предоставить письменное возражение к предварительному акту налоговой проверки.
Категории налогоплательщиков, в отношении которых применяются положения настоящей статьи, а также порядок и сроки вручения налогоплательщику предварительного акта налоговой проверки, предоставления письменного возражения к предварительному акту налоговой проверки, а также рассмотрения такого возражения утверждаются уполномоченным органом.";
120) в пункте 1 статье 645:
часть пятую изложить в следующей редакции:
"Правительство Республики Казахстан определяет перечень видов деятельности, при осуществлении которых индивидуальные предприниматели и (или) юридические лица, за исключением налогоплательщиков, деятельность которых находится в местах отсутствия сети телекоммуникаций общего пользования, обязаны обеспечить применение контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных.";
дополнить частью шестой следующего содержания:
"При этом изменения и дополнения в перечень отдельных видов деятельности, установленных Правительством Республики Казахстан, должны быть приняты не позднее чем за девяносто календарных дней до даты их введения в действие.";
часть шестую изложить в следующей редакции:
"Информация об административно-территориальных единицах Республики Казахстан, на территории которых отсутствуют сети телекоммуникаций общего пользования, подлежит размещению на интернет-ресурсе уполномоченного органа.";
121) в статье 653:
пункты 5-1, 5-2, 5-3, 5-4, 5-6, 5-7 и 5-8 изложить в следующей редакции:

«5-1. Қазақстан Республикасына алкоголь өнімінің импортын жүзеге асыратын тұлға Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалануы туралы міндеттемесін ұсынады.
5-2. Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде импорттаушының есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесі есепке алу-бақылау маркаларын алғанға дейін уәкілетті органның облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша аумақтық бөлімшелеріне ұсынылады.
5-3. Импорттаушы Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін ұсынбаған жағдайда импорттаушыға есепке алу-бақылау маркалары берілмейді.
5-4. Импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесі уәкілетті органның облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша аумақтық бөлімшесінің уақытша ақша орналастыру шотына ақша салу арқылы қамтамасыз етіледі.
5-6. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша уәкілетті органның уақытша ақша орналастыру шоты Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттауды жүзеге асыратын тұлғаның ақша салуына арналған.
Уақытша ақша орналастыру шотына ақша салу Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен жүргізіледі.
5-7. Импорттаушы Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы ақшамен қамтамасыз етілген міндеттемесін орындамаған жағдайда уәкілетті органның облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша аумақтық бөлімшесі бес жұмыс күні өткеннен кейін уақытша ақша орналастыру шотынан ақшаны республикалық бюджеттің кірісіне аударады.
5-8. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша уәкілетті органның уақытша ақша орналастыру шотына салынған ақшаны қайтару (есепке жатқызу) импорттаушының Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін орындағаны туралы есебі ұсынылғаннан кейін он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.»;
6-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) акциздiк және есепке алу-бақылау таңбаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнiмiн импорттау кезiнде есепке алу-бақылау таңбаларын нысаналы пайдалану туралы мiндеттемесiн, есебiн ұсыну қағидаларын, сондай-ақ осындай мiндеттеменi есепке алу тәртiбi мен қамтамасыз ету мөлшерiн уәкілетті орган бекiтедi;»;

"5-1. Лицо, осуществляющее импорт алкогольной продукции в Республику Казахстан, представляет обязательство о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан.
5-2. Обязательство импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан представляется в территориальное подразделение уполномоченного органа по областям, городам республиканского значения и столицы до получения учетно-контрольных марок.
5-3. В случае непредставления импортером обязательства о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан, учетно-контрольные марки импортеру не выдаются.
5-4. Обязательство импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан обеспечивается путем внесения денег на счет временного размещения денег территориального подразделения уполномоченного органа по областям, городам республиканского значения и столицы.
5-6. Счет временного размещения денег уполномоченного органа по областям, городам республиканского значения и столицы предназначен для внесения денег лицом, осуществляющим импорт алкогольной продукции в Республику Казахстан.
Внесение денег на счет временного размещения денег производится в национальной валюте Республики Казахстан.
5-7. При неисполнении импортером обязательства о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан, обеспеченного деньгами, территориальное подразделение уполномоченного органа по областям, городам республиканского значения и столицы по истечении пяти рабочих дней перечисляет деньги со счета временного размещения денег в доход республиканского бюджета.
5-8. Возврат (зачет) внесенных денег на счет временного размещения денег уполномоченного органа по областям, городам республиканского значения и столицы осуществляется в течение десяти рабочих дней после представления отчета об исполнении обязательства импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан.";
подпункт 2) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"2) правила получения, учета, хранения, выдачи акцизных и учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан, а также порядок учета и размер обеспечения такого обязательства утверждаются уполномоченным органом;";

122) 666-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«666-бап. Жалпы ережелер
1. Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағым осы Кодекстің 667 - 675-баптарында белгіленген тәртіппен беріледі және қаралады.
2. Салық төлеуші (салық агенті) тексеру нәтижелері туралы хабарламаға сотқа шағым жасауға құқылы.»;
123) 667-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Салық төлеушiнің (салық агентінің) тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымы салық төлеушiге (салық агентіне) хабарлама тапсырылған күннен кейінгі күннен бастап отыз жұмыс күнi iшiнде уәкілетті органға берiледi.
Бұл ретте салық төлеушi (салық агентi) шағымның көшiрмесiн салықтық тексеру жүргiзген және алдын ала салықтық тексеру актісіне салық төлеушiнің (салық агентiнің) қарсылықтарын қарастырған салық органына жiберуге тиiс.
Уәкілетті органға шағым беру күнi оны беру тәсiлiне қарай:
1) өзi келу тәртібімен – уәкілетті органмен шағымды алған күн;
2) почтамен - почтаның немесе өзге де байланыс ұйымының қабылдау туралы белгiсi қойылған күн болып табылады.»;
2-тармақ және 3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы баптың 1-тармағында белгіленген мерзімді дәлелді себеппен өткізіп алған жағдайда шағым беруші салық төлеушінің (салық агентінің) өтініші бойынша шағымды қараушы уәкілетті орган бұл мерзімді қалпына келтіруі мүмкін.
3. Уәкілетті орган шағым берудің өткізіп алған мерзімін қалпына келтіру мақсатында оған қатысты салықтық тексеру жүргізілген жеке тұлғаның, сондай-ақ салық төлеушінің (салық агентінің) басшысының және (немесе) бас бухгалтерінің (ол болған жағдайда) уақытша еңбекке жарамсыздығын дәлелді себеп ретінде таниды.»;
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Шағым берудің өткізіп алған мерзімін уәкілетті органының қалпына келтіруі туралы салық төлеушінің (салық агентінің) өтініші салық төлеуші (салық агенті) шағым мен өтінішті осы баптың 3-тармағында көрсетілген адамдардың уақытша еңбекке жарамсыздық кезеңі аяқталған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей берген жағдайда ғана қанағаттандырылады.
5. Уәкілетті органға шағым берген салық төлеуші (салық агенті) осы шағым бойынша шешім қабылданғанға дейін оны өзінің жазбаша өтініші негізінде кері қайтарып ала алады. Салық төлеушінің (салық агентінің) шағымды кері қайтарып алуы осы баптың 1-тармағында белгіленген мерзім сақталған жағдайда оны қайтадан шағым беру құқығынан айырмайды.»;
124) 668-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

122) статью 666 изложить в следующей редакции:
"Статья 666. Общие положения
1. Подача и рассмотрение жалобы на уведомление о результатах проверки производятся в порядке, установленном статьями 667-675 настоящего Кодекса.
2. Налогоплательщик (налоговый агент) вправе обжаловать уведомление о результатах проверки в суд.";
123) в статье 667:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Жалоба налогоплательщика (налогового агента) на уведомление о результатах проверки подается в уполномоченный орган в течение тридцати рабочих дней со дня, следующего за днем вручения налогоплательщику (налоговому агенту) уведомления.
При этом копия жалобы должна быть направлена налогоплательщиком (налоговым агентом) в налоговые органы, проводившие налоговую проверку и рассматривавшие возражения налогоплательщика (налогового агента) к предварительному акту налоговой проверки.
Датой подачи жалобы в уполномоченный орган в зависимости от способа подачи являются:
1) в явочном порядке - дата получения жалобы уполномоченным органом;
2) по почте - дата отметки о приеме почтовой или иной организацией связи.";
пункт 2 и часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2. В случае пропуска по уважительной причине срока, установленного пунктом 1 настоящей статьи, этот срок по ходатайству налогоплательщика (налогового агента), подающего жалобу, может быть восстановлен уполномоченным органом, рассматривающим жалобу.
3. В целях восстановления пропущенного срока подачи жалобы уполномоченным органом в качестве уважительной причины признается временная нетрудоспособность физического лица, в отношении которого проведена налоговая проверка, а также руководителя и (или) главного бухгалтера (при его наличии) налогоплательщика (налогового агента).";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Ходатайство налогоплательщика (налогового агента) о восстановлении пропущенного срока подачи жалобы уполномоченным органом удовлетворяется только при условии, что налогоплательщиком (налоговым агентом) жалоба и ходатайство поданы не позднее десяти рабочих дней со дня окончания периода временной нетрудоспособности лиц, указанных в пункте 3 настоящей статьи.
5. Налогоплательщик (налоговый агент), подавший жалобу в уполномоченный орган, до принятия решения по этой жалобе может ее отозвать на основании своего письменного заявления. Отзыв жалобы налогоплательщика (налогового агента) не лишает его права на подачу повторной жалобы при условии соблюдения сроков, установленных пунктом 1 настоящей статьи.";
124) в статье 668:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:

«2) шағым берілетін уәкілетті органының атауы;»;
5-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) акті мен шағым жасалған хабарламаның көшірмесі;»;
125) 669-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Уәкілетті орган:»;
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы баптың 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда уәкілетті орган шағым келiп түскен күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде салық төлеушiнi (салық агентiн) шағымды қараудан бас тарту туралы жазбаша түрде хабарландырады.
Осы баптың 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайда уәкілетті орган салық төлеушінің (салық агентінің) сотқа жүгіну фактісі белгіленген күннен бастап он жұмыс күні ішінде салық төлеушіні (салық агентін) шағымды қараудан бас тарту туралы мұндай бас тартудың себебін көрсете отырып жазбаша түрде хабардар етеді.
3. Осы баптың 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда уәкілетті органның шағымды қараудан бас тартуы, егер салық төлеушi (салық агентi) жол берiлген бұзушылықтарды жойса, оны осы Кодекстiң 667-бабының 1-тармағында белгiленген мерзiм шегiнде қайтадан шағым беру құқығынан айырмайды.»;
126) 670-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«670-бап. Уәкілетті органға жіберілген шағымды қарау тәртібі
1. Салық төлеушiнiң (салық агентінің) шағымы бойынша - шағым тiркелген күннен бастап отыз жұмыс күнiнен аспайтын мерзiмде, ал мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің шағымдары бойынша, осы Кодекстің 672-бабына сәйкес шағымды қарау мерзімдерін ұзарту және тоқтата тұру жағдайларын қоспағанда, шағым тiркелген күннен бастап қырық бес жұмыс күнiнен аспайтын мерзiмде дәлелді шешiм шығарылады.
2. Уәкілетті орган салық төлеушінің (салық агентінің) шағымын қарау кезінде тақырыптық тексеру, сондай-ақ осы Кодекстің 675-бабында белгіленген тәртіппен қайта қосымша тексеру тағайындауға құқылы.
3. Шағымды қарау мерзімі осы Кодекстің 672-бабында белгіленген тәртіппен ұзартылуы және (немесе) тоқтатыла тұруы мүмкін.
4. Шағым салық төлеуші (салық агенті) шағымданған мәселелер шегінде қаралады.
5. Салық органы салық төлеуші (салық агенті) шағымды қарауға салықтық тексеру барысында көрсетілмеген құжаттарды ұсынған жағдайда мұндай құжаттардың дұрыстығын тақырыптық тексеру барысында анықтауға құқылы.

"2) наименование уполномоченного органа, в который подается жалоба;";
пункт 5 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) копии акта и обжалуемого уведомления;";
125) в статье 669:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган отказывает в рассмотрении жалобы налогоплательщика (налогового агента) в следующих случаях:";
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. В случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 1 настоящей статьи, уполномоченный орган в письменной форме извещает налогоплательщика (налогового агента) об отказе в рассмотрении жалобы в течение десяти рабочих дней с даты поступления жалобы.
Уполномоченный орган в случае, предусмотренном подпунктом 4) пункта 1 настоящей статьи, в письменной форме извещает налогоплательщика (налогового агента) об отказе в рассмотрении жалобы с указанием причины такого отказа в течение десяти рабочих дней со дня установления факта обращения налогоплательщика (налогового агента) в суд.
3. В случаях, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 1 настоящей статьи, отказ уполномоченного органа в рассмотрении жалобы не исключает права налогоплательщика (налогового агента) в пределах срока, установленного пунктом 1 статьи 667 настоящего Кодекса, повторно подать жалобу, если им будут устранены допущенные нарушения.";
126) статью 670 изложить в следующей редакции:
"Статья 670. Порядок рассмотрения жалобы, направленной в уполномоченный орган
1. По жалобе налогоплательщика (налогового агента) выносится мотивированное решение в срок не более тридцати рабочих дней с даты регистрации жалобы, а по жалобам крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу, – не более сорока пяти рабочих дней с даты регистрации жалобы, за исключением случаев продления и приостановления сроков рассмотрения жалобы в соответствии со статьей 672 настоящего Кодекса.
2. Уполномоченный орган при рассмотрении жалобы налогоплательщика (налогового агента) вправе назначить тематическую проверку, а также повторную тематическую проверку в порядке, установленном статьей 675 настоящего Кодекса.
3. Срок рассмотрения жалобы может продлеваться и (или) приостанавливаться в порядке, установленном статьей 672 настоящего Кодекса.
4. Жалоба рассматривается в пределах обжалуемых налогоплательщиком (налоговым агентом) вопросов.
5. В случае представления налогоплательщиком (налоговым агентом) к рассмотрению жалобы документов, не представлявшихся им в ходе налоговой проверки, налоговый орган вправе устанавливать достоверность таких документов в ходе тематической проверки.

6. Уәкілетті орган салық төлеушінің (салық агентінің) шағымын қарау кезінде қажет болған жағдайда:
1) салық төлеушіге (салық агентіне) және (немесе) салықтық тексеру жүргізген және алдын ала салықтық тексеру актісіне салық төлеушiнің (салық агентiнің) қарсылықтарын қараған салық органдарына шағымда жазылған мәселелер бойынша жазбаша нысанда қосымша ақпарат не түсініктеме беру туралы сұрау салу жіберуге;
2) осындай органдар мен ұйымдардың құзыретіне жататын мәселелер бойынша мемлекеттік органдарға, шетел мемлекеттерінің тиісті органдарына және басқа ұйымдарға сұрау салулар жіберуге;
3) шағымда жазылған мәселелер бойынша салық төлеушімен (салық агентімен) кездесу өткізуге;
4) салықтық тексеру жүргізуге қатысқан салық органдарының қызметкерлерінен және алдын ала салықтық тексеру актісіне салық төлеушiнің (салық агентiнің) қарсылықтарын қараған салық органдарына туындаған мәселелер бойынша қосымша ақпарат және (немесе) түсініктеме сұратуға құқылы.
7. Уәкілетті органның шағымды қарау бойынша өз өкілеттіктерін жүзеге асыруы кезінде оның қызметіне араласуға және шағымды қарауға қатысатын лауазымды адамдарға қандай да бір ықпал етуге тыйым салынады.»;
127) 671-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«671-бап. Шағымды қарау нәтижелері бойынша шешім шығару
1.Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымдарды қарастыру үшін уәкілетті орган Апелляциялық комиссияны құрады.
Апелляциялық комиссияның құрамы және ережесін уәкілетті орган айқындайды.
Шағымды қарау аяқталған соң уәкілетті орган дәлелдi шешiм шығарады.
2. Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға салық төлеушінің (салық агентінің) шағымын қарау қорытындысы бойынша уәкілетті орган мына шешімдердің бірін шығарады:
1) шағым жасалған тексеру нәтижелері туралы хабарлама өзгеріссіз, ал шағым қанағаттандырусыз қалдырылсын;
2) шағым жасалған тексеру нәтижелері туралы хабарламаның толық немесе бір бөлігінің күші жойылсын.
3. Шағым бойынша жазбаша нысандағы шешім салық төлеушiге (салық агентіне) хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы жiберіледi немесе қолын қойғызып тапсырылады, ал көшiрмесi салықтық тексеру жүргізген және салықтық тексерудің алдын ала актісіне салық төлеушінің (салық агентінің) қарсылықтарын қараған салық органдарына жіберіледi.
4. Шағымды қарау нәтижелері бойынша шағым жасалған хабарламаның бір бөлігінің күші жойылған жағдайда салықтық тексеру жүргізген салық органы тексеру нәтижелері туралы хабарламаға салық төлеушінің (салық агентінің) шағымын қарау қорытындылары туралы хабарлама шығарады және оны осы Кодекстің 607-бабында белгіленген мерзімде салық төлеушіге (салық агентіне) жібереді.

6. Уполномоченный орган при рассмотрении жалобы налогоплательщика (налогового агента) в случае необходимости вправе:
1) направлять запросы налогоплательщику (налоговому агенту) и (или) в налоговые органы, проводившие налоговую проверку и рассматривавшие возражения налогоплательщика (налогового агента) к предварительному акту налоговой проверки, о представлении в письменной форме дополнительной информации либо пояснения по вопросам, изложенным в жалобе;
2) направлять запросы в государственные органы, соответствующие органы иностранных государств и иные организации по вопросам, находящимся в компетенции таких органов и организаций;
3) проводить встречи с налогоплательщиком (налоговым агентом) по вопросам, изложенным в жалобе;
4) запрашивать у сотрудников налоговых органов, принимавших участие в проведении налоговой проверки и рассматривавших возражения налогоплательщика (налогового агента) к предварительному акту налоговой проверки, дополнительную информацию и (или) пояснения по возникшим вопросам.
7. Запрещаются вмешательство в деятельность уполномоченного органа при осуществлении ими своих полномочий по рассмотрению жалобы и оказание какого-либо воздействия на лиц, причастных к рассмотрению жалобы.";
127) статью 671 изложить в следующей редакции:
"Статья 671. Вынесение решения по результатам рассмотрения жалобы
1. Для рассмотрения жалоб на уведомление о результатах проверки уполномоченный орган создает Апелляционную комиссию.
Состав и положение об апелляционной комиссии определяются уполномоченным органом.
По окончании рассмотрения жалобы уполномоченный орган выносит мотивированное решение.
2. По итогам рассмотрения жалобы налогоплательщика (налогового агента) на уведомление о результатах проверки уполномоченным органом выносится одно из следующих решений:
1) оставить обжалуемое уведомление о результатах проверки без изменения, а жалобу без удовлетворения;
2) отменить обжалуемое уведомление о результатах проверки полностью или в части.
3. Решение по жалобе в письменной форме направляется по почте заказным письмом с уведомлением или вручается налогоплательщику (налоговому агенту) под роспись, а копия направляется в налоговые органы, проводившие налоговую проверку и рассматривавшие возражения налогоплательщика (налогового агента) к предварительному акту налоговой проверки.
4. В случае отмены по результатам рассмотрения жалобы обжалуемого уведомления в части, налоговый орган, проводивший налоговую проверку, выносит уведомление об итогах рассмотрения жалобы налогоплательщика (налогового агента) на уведомление о результатах проверки и направляет его налогоплательщику (налоговому агенту) в срок, установленный статьей 607 настоящего Кодекса.

5. Осы Кодексте белгіленген негізде және тәртіппен шығарылған уәкілетті органның шешімі салық органдарының орындауы үшін міндетті.»;
128) 672-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«672-бап. Шағымды қарау мерзімін тоқтата тұру және (немесе) ұзарту
1. Шағымды қарау мерзімі мынадай жағдайларда:
1) тақырыптық және қайта тақырыптық тексеру жүргізгенде – уәкілетті орган аяқталған тексеру актісін алған күннен бастап он бес жұмыс күні өткенге дейін;
2) мұндай органдардың және ұйымдардың құзыретіне жататын мәселелер бойынша мемлекеттік органдарға, шетел мемлекеттерінің тиісті органдарына және өзге де ұйымдарға сұрау салу жіберген кезде – әрбір сұрау салу бойынша жауап алған күннен бастап он бес жұмыс күні өткенге дейін тоқтатыла тұрады.
2. Уәкілетті орган тоқтатыла тұру себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің тоқтатыла тұратыны туралы салық төлеушіні (салық агентін) сұрау салу жіберілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жазбаша түрде хабардар етеді.
3. Осы Кодекстің 670-бабының 1-тармағында белгіленген шағымды қарау мерзімі мынадай жағдайларда:
1) салық төлеуші (салық агенті) шағымға қосымшалар ұсынған жағдайда он бес жұмыс күніне;
Бұл ретте, осы Кодекстің 670-бабы 1-тармағында белгіленген мерзім осы тармақта көрсетілген мерзімге шағымға кейіннен қосымшалар берудің әрбір жағдайында ұзартылады;
2) уәкілетті орган шағымдалатын мәселені қосымша зерттеу қажет болған жағдайда – тоқсан жұмыс күніне дейін ұзартады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда уәкілетті орган салық төлеушіге (салық агентіне) шағымды қарау мерзімі ұзартылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабарландыру жібереді.»;
129) 673-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«673-бап. Уәкілетті орган шешімінің нысаны мен мазмұны
Уәкілетті органның шағымды қарау нәтижелері бойынша шешімінде:
1) шешім қабылданған күн;
2) салық төлеушінің (салық агентінің) шағымы жіберілген уәкілетті органның атауы;
3) шағым берген салық төлеушінің (салық агентінің) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) не толық атауы;
4) салық төлеушінің (салық агентінің) сәйкестендіру нөмірі;
5) шағым жасалған тексеру нәтижелері туралы хабарламаның қысқаша мазмұны;
6) шағымның мәні;
7) шағым бойынша шешім шығару кезінде уәкілетті орган басшылыққа алған Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттардың және (немесе) Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларына сілтеме жасалған негіздеме көрсетілуге тиіс.»;

5. Решение уполномоченного органа, вынесенное на основании и в порядке, установленных настоящим Кодексом, обязательно для исполнения налоговыми органами.";
128) статью 672 изложить в следующей редакции:
"Статья 672. Приостановление и (или) продление срока рассмотрения жалобы
1. Срок рассмотрения жалобы приостанавливается в следующих случаях:
1) проведения тематической и повторной тематической проверок - до истечения пятнадцати рабочих дней с даты получения акта завершенной проверки уполномоченным органом;
2) направления запроса в государственные органы, соответствующие органы иностранных государств и иные организации по вопросам, находящимся в компетенции таких органов и организаций - до истечения пятнадцати рабочих дней с даты получения ответа по каждому направленному запросу.
2. О приостановлении срока рассмотрения жалобы уполномоченный орган в письменной форме извещает налогоплательщика (налогового агента) с указанием причин приостановления в течение трех рабочих дней со дня направления запроса.
3. Срок рассмотрения жалобы, установленный пунктом 1 статьи 670 настоящего Кодекса, продлевается в следующих случаях:
1) на пятнадцать рабочих дней в случае представления налогоплательщиком (налоговым агентом) дополнений к жалобе.
При этом срок, установленный пунктом 1 статьи 670 настоящего Кодекса, продлевается на срок, указанный настоящим пунктом, в каждом случае последующей подачи дополнений к жалобе;
2) уполномоченным органом, в случае необходимости дополнительного изучения обжалуемого вопроса – до девяноста рабочих дней.
В случае продления срока рассмотрения жалобы уполномоченным органом налогоплательщику (налоговому агенту) в течение трех рабочих дней со дня продления срока рассмотрения жалобы направляется извещение.";
129) статью 673 изложить в следующей редакции:
"Статья 673. Форма и содержание решения уполномоченного органа
В решении уполномоченного органа по результатам рассмотрения жалобы должны быть указаны:
1) дата принятия решения;
2) наименование уполномоченного органа, в который направлена жалоба налогоплательщика (налогового агента);
3) фамилия, имя, отчество (при его наличии) либо полное наименование налогоплательщика (налогового агента), подавшего жалобу;
4) идентификационный номер налогоплательщика (налогового агента);
5) краткое содержание обжалуемого уведомления о результатах проверки;
6) суть жалобы;
7) обоснование со ссылкой на нормы международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, и (или) законодательства Республики Казахстан, которыми уполномоченный орган руководствовался при вынесении решения по жалобе.";

130) 674-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«674-бап. Уәкілетті органға немесе сотқа шағым берудің салдары
Уәкілетті органға немесе сотқа салық төлеушінің (салық агентінің) шағым беруі тексеру нәтижелері туралы хабарламаның шағым жасалған бөлігінде орындалуын тоқтата тұрады.
Уәкілетті органға шағым берген кезде тексеру нәтижелері туралы хабарламаның шағым жасалған бөлігінде орындалуы шағым бойынша шешім шыққанға дейін тоқтатыла тұрады.
Салық төлеуші (салық агенті) сотқа шағым (арыз) берген жағдайда тексеру нәтижелері туралы хабарламаның шағым (арыз) берілген бөлігінде орындалуы соттың шағымды (арызды) іс жүргізуге қабылдаған күнінен бастап сот актісі заңды күшіне енгізілгенге дейін тоқтатыла тұрады.»;
131) 675-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«675-бап. Тақырыптық тексеру тағайындау және жүргізу тәртібі
1. Уәкілетті орган салық төлеушінің (салық агентінің) шағымын қарау кезінде қажет болған жағдайда, тақырыптық тексеру тағайындауға құқылы.
2. Тақырыптық тексеру тағайындау туралы құжаты тексерілуге жататын мәселелер көрсетіле отырып, жазбаша нысанда ресімделеді.
Бұл ретте тақырыптық тексеруді жүргізу, шағым жасалған салықтық тексеруді жоғары тұрған салық органы жүргізген жағдайды қоспағанда, нәтижелеріне шағым жасалған салықтық тексеруді жүргізген салық органына тапсырылмауға тиіс.
3. Тақырыптық тексеру осы Кодексте белгіленген тәртіппен және мерзімде жүргізіледі. Бұл ретте тақырыптық тексеру салық органы осындай тексеру жүргізу туралы құжатын алған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмей басталуға тиіс.
4. Деректер жеткілікті айқын болмаған немесе толық болмаған, сондай-ақ бұрын тексерілген мән-жайлар мен құжаттарды тақырыптық тексерудің барысында жаңа мәселелер туындаған кезде уәкілетті орган қайта тексеруді тағайындауға құқылы.
5. Шағымды қарау нәтижелері бойынша шешім тақырыптық тексерудің және (немесе) қайта тақырыптық тексерудің нәтижелері ескеріле отырып шығарылады. Бұл ретте уәкілетті орган тексерулердің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, ол шағым бойынша шешім қабылдау кезінде оларды ескермеуге құқылы, алайда мұндай келіспеушілік дәлелді болуға тиіс.»;
132) 676, 677, 678, 679, 680, 681, 682, 683, 684 және 685-баптар алып тасталсын.
4. 2010 жылғы 30 маусымдағы «Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы» Қазақстан Республикасының кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 14, 70-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 11, 102-құжат; № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 13-құжат; № 7, 36-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 94, 96-құжаттар; № 21, 122, 123-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 52-құжат; № 15, 78-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 22-ІІ, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156-құжат; № 23-I, 169-құжат):

130) статью 674 изложить в следующей редакции:
"Статья 674. Последствия подачи жалобы в уполномоченный орган или суд
Подача жалобы налогоплательщиком (налоговым агентом) в уполномоченный орган или суд приостанавливает исполнение уведомления о результатах проверки в обжалуемой части.
При подаче жалобы в уполномоченный орган исполнение уведомления о результатах проверки в обжалуемой части приостанавливается до вынесения решения по жалобе.
В случае подачи налогоплательщиком (налоговым агентом) жалобы (заявления) в суд, исполнение уведомления о результатах проверки в обжалуемой части приостанавливается со дня принятия судом жалобы (заявления) к производству до вступления в законную силу судебного акта.";
131) статью 675 изложить в следующей редакции:
Статья 675. Порядок назначения и проведения тематической проверки
1. Уполномоченный орган при рассмотрении жалобы налогоплательщика (налогового агента) в случае необходимости вправе назначить тематическую проверку.
2. Документ о назначении тематической проверки оформляется в письменной форме с указанием вопросов, подлежащих проверке.
При этом проведение тематической проверки не может быть поручено налоговому органу, проводившему налоговую проверку, результаты которой обжалуются, за исключением случая, когда обжалуемая налоговая проверка была проведена вышестоящим налоговым органом.
3. Тематическая проверка проводится в порядке и сроки, которые установлены настоящим Кодексом. При этом тематическая проверка должна быть начата не позднее десяти рабочих дней с даты получения налоговым органом документа о проведении такой проверки.
4. При недостаточной ясности или полноте данных, а также возникновении новых вопросов в отношении ранее проверенных в ходе тематической проверки обстоятельств и документов уполномоченный орган вправе назначить ее повторно.
5. Решение по результатам рассмотрения жалобы выносится с учетом результатов тематической и (или) повторной тематической проверок. При этом в случае несогласия уполномоченного органа с результатами таких проверок он вправе не учитывать их при принятии решения по жалобе, однако такое несогласие должно быть мотивированным.";
132) статьи 676, 677, 678, 679, 680, 681, 682, 683, 684 и 685 исключить.
4. В Кодекс Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 14, ст. 70; № 24, ст. 145; 2011 г., № 1, ст. 3; № 11, ст. 102; № 19, ст. 145; 2012 г., № 2, ст. 15; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 13; № 7, ст. 36; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; № 15, ст. 81; № 16, ст. 83; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122, 123; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 42; № 11, cт. 52; № 15, cт. 78; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 22-ІІ, ст. 144, 145; № 22-V, ст. 156; № 23-I, ст. 169):

1) мазмұнында:
19-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«19-тарау. Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) бұзушылықтарды жою туралы хабарламаға шағым жасау тәртібі»;
181 және 182-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
«181-бап. Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган шешімінің нысаны мен мазмұны
182-бап. Кеден ісі саласындағы уәкілетті органға немесе сотқа шағым беру салдарлары»;
2) 8-баптың 17) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«17) Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде және тауарлар мен көлік құралдары өткізілетін өзге де орындарда радиациялық бақылау жүргізуді;»;
3) 16-баптың 3-тармағы 5) тармақшасындағы «импорттаушылар бойынша ақпарат береді.» деген сөздер «импорттаушылар бойынша» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) тексеру нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) шағым берілген мәселелерге қатысты мәліметтер бөлігіндегі бұзушылықтарды жою туралы хабарламаға шағымды қарау барысында Апелляциялық комиссияға ақпарат береді.»;
4) 40-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
«тексеріп қарау орындары периметрі бойынша сары түсті бояумен белгіленген (сызылған) болуы және бейне бақылау құралдары үшін көрінбей қалатын аймақтар (учаскелер) болмауы тиіс;»;
5) 44-бап мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
«9) уақытша сақтау қоймасына орналастыру үшін тауарларды көлік құралдарынан түсіру қажет болған кезінде, алдымен қоймаға орналастыру мақсаты үшін тасымалдаушы тауарға ілеспе құжаттарды тапсырған сәттен бастап түсіру жұмысын екі сағаттан кеш емес мерзімде қамтамасыз етуге міндетті.»;
6) 47-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
«тексеріп қарау орындары периметрі бойынша сары түсті бояумен белгіленген (сызылған) болуы және бейне бақылау құралдары үшін көрінбей қалатын аймақтар (учаскелері) болмауы;»;
7) 62-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) кеден органына өтініш жасалған күнге өтініш берушінің бір жыл ішінде 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 527, 528, 534, 542, 543, 548 – 552, 554, 558-баптары бойынша заңды күшіне енген әкімшілік жаза қолдану туралы қаулының болмауы;
2014 жылғы 5 шілдедегі Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасы Кодексінің 548-552, 554-баптары бойынша заңды күшіне енген әкімшілік жаза қолдану туралы қаулыны қоспағанда, осы тармақшаның бірінші абзацының ережелері квазимемлекеттік секторының және (немесе) ірі салық төлеушілер мониторингінде кемінде келесі он екі ай тұрған субъектілерге қолданылмайды;»;

1) в оглавлении:
заголовок главы 19 изложить в следующей редакции:
"Глава 19. Порядок обжалования уведомления о результатах проверки и (или) уведомления об устранении нарушений";
заголовки статей 181 и 182 изложить в следующей редакции:
"Статья 181. Форма и содержание решения уполномоченного органа в сфере таможенного дела
Статья 182. Последствия подачи жалобы в уполномоченный орган в сфере таможенного дела или суд";
2) подпункт 17) статьи 8 изложить в следующей редакции:
"17) проведение радиационного контроля в пунктах пропуска и иных местах перемещения товаров и транспортных средств через таможенную границу Таможенного союза;";
3) пункт 3 статьи 16 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) Апелляционной комиссии в ходе рассмотрения жалобы на уведомление о результатах проверки и (или) уведомление об устранении нарушений в части сведений, касающихся обжалуемых вопросов.";
4) подпункт 1) пункта 1 статьи 40 дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"место досмотра должно быть обозначено (очерчено) по периметру краской желтого цвета и исключать наличие не просматриваемых зон (участков) для средств видеонаблюдения;";
5) статью 44 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) при необходимости выгрузки товаров из транспортных средств для размещения на складе временного хранения обеспечить начало разгрузочных работ в срок не позднее двух часов с момента вручения перевозчиком товаросопроводительных документов для целей размещения на складе.";
6) подпункт 1) пункта 1 статьи 47 дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"место досмотра должно быть обозначено (очерчено) по периметру краской желтого цвета и исключать наличие не просматриваемых зон (участков) для средств видеонаблюдения;";
7) подпункт 6) пункта 1 статьи 62 изложить в следующей редакции:
"6) отсутствие у заявителя на день обращения в таможенный орган вступившего в законную силу постановления о наложении административного взыскания в течение одного года по статьям 527, 528, 534, 542, 543, 548-552, 554, 558 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года.
Положения абзаца первого настоящего подпункта не распространяются на субъектов квазигосударственного сектора и (или) состоящих не менее двенадцати последовательных месяцев на мониторинге крупных налогоплательщиков, за исключением вступившего в законную силу постановления о наложении административного взыскания в течение одного года по статьям 548-552, 554 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года;";

8) 63-бапта:
2-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды қарау кезінде ондағы мәліметтерді тексереді, сондай-ақ кеден ісі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу өтініші тіркелген күнге дейінгі соңғы бес жыл ішінде осы Кодекстің 211-бабы 3-тармағының 1), 2), 3), 4), 6) және 7) тармақшаларында көзделген талаптарды сақтау тұрғысынан, сондай-ақ өтініш берушінің осы Кодекстің 62-бабы 1-тармағының 2), 7) және 9) тармақшаларында көзделген уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін беру шарттарына сәйкестігіне осы Кодекстің 24-тарауында көзделген көшпелі кедендік тексеру жүргізуді тапсырады.»;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Егер, бұрын көшпелі кедендік тексеру жүргізілген және осы Кодекстің 211-бабының 3-тармағының 1), 2), 3), 4), 6) және 7) тармақшаларында көзделген талаптардың сақталуы тексерілген жағдайда, мұндай талаптардың уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізуге өтінішке сәйкестігін тексеру алдыңғы көшпелі кедендік тексеру аяқталған күннен бастап уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу өтініші тіркелгенге дейінгі күнді қамтитын уақыт кезеңіне ғана жүргізілетін көшпелі кедендік тексеру шеңберінде жүзеге асырылады.
6-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) уәкiлеттi экономикалық операторында 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiнiң 527, 528, 534, 542, 543, 548 – 552, 554, 558-баптары бойынша бір жыл ішінде екіден артық заңды күшіне енген әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы болған;»;
9) 65-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Уәкілетті экономикалық оператордың халықаралық тасымалдау көлік құралдарын белгілеу мақсатында, мұндай көлік құралдарында кеден ісі саласындағы уәкілетті орган бекіткен танымдық белгі пайдаланылады.»;
10) 132-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Осы баптың 1-тармағында белгіленген талаптар бойынша талап қою мерзімі - кедендік бақылау жүргізу кезеңінде, оның ішінде тауар шығарылғаннан кейін өтіп кеткен жағдайда, төлеуші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен кедендік тексеру нәтижелеріне, сондай-ақ кеден органының және (немесе) кеден органы лауазымды адамының шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану кезеңіндегі талап қоюдың өту мерзімі кеден органының кедендік бақылау нәтижелері бойынша шығарған шешімі орындалғанға дейін, оның ішінде тауарлар шығарылғаннан, шағым және (немесе) талап қою қаралғаннан кейін ұзартылады.»;

8) в статье 63:
в пункте 2:
часть первую изложить в следующей редакции;
"2. Уполномоченный орган в сфере таможенного дела при рассмотрении заявления и прилагаемых к нему документов проверяет содержащиеся в них сведения, а также поручает территориальным подразделениям уполномоченного органа в сфере таможенного дела провести выездную таможенную проверку, предусмотренную главой 24 настоящего Кодекса, на предмет соблюдения требований, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4), 6) и 7) пункта 3 статьи 211 настоящего Кодекса, за период осуществления юридическим лицом внешнеэкономической деятельности, но не более пяти лет до дня регистрации заявления о включении в реестр уполномоченных экономических операторов, а также на соответствие заявителя условиям присвоения статуса уполномоченного экономического оператора, предусмотренным подпунктами 2), 7) и 9) пункта 1 статьи 62 настоящего Кодекса.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, если ранее проводилась выездная таможенная проверка и проверялось соблюдение требований, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4), 6) и 7) пункта 3 статьи 211 настоящего Кодекса, проверка соблюдения таких требований в соответствии с заявлением на включение в реестр уполномоченных экономических операторов осуществляется в рамках выездной таможенной проверки только за период времени, охватываемый со дня окончания предыдущей выездной таможенной проверки до дня регистрации заявления на включение в реестр уполномоченных экономических операторов.";
подпункт 5) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"5) наличии у уполномоченного экономического оператора вступивших в законную силу более двух постановлений о наложении административных взысканий в течение одного года по статьям 527, 528, 534, 542, 543, 548 – 552, 554, 558 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года;";
9) статью 65 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. В целях обозначения транспортного средства международной перевозки уполномоченного экономического оператора, на таком транспортном средстве используется опознавательный знак, утверждаемый уполномоченным органом в сфере таможенного дела.";
10) пункт 4 статьи 132 изложить в следующей редакции:
"4. В случае истечения срока исковой давности по требованиям, установленным пунктом 1 настоящей статьи, в период проведения таможенного контроля, в том числе после выпуска товаров, обжалования плательщиком в установленном законодательством Республики Казахстан порядке результатов таможенной проверки, а также решения, действия (бездействия) таможенного органа и (или) должностного лица таможенного органа, срок исковой давности продлевается до исполнения решения таможенного органа, вынесенного по результатам таможенного контроля, в том числе после выпуска товаров, рассмотрения жалобы и (или) иска.";

11) 141-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың сомасын ұлғайтуды немесе кемітуді қоса алғанда:
кедендік бақылау нәтижелері бойынша;
жоғары тұрған кеден органының не соттың кеден органының және (немесе) кеден органы лауазымды адамының шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) және кеден ісі саласындағы уәкілетті органның тексеру нәтижелері туралы хабарламасына және (немесе) бұзушылықтарды жою туралы хабарламасына төлеушінің шағымын қарау қорытындылары бойынша;
бақылаушы органдардың тексеру нәтижелері бойынша;
алдын ала шешім қабылдау кезінде;
тауарлар мен көлік құралдарын кедендік алып жүру туралы шешім қабылдаған кезде кеден органы алған кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдың есептелген сомасы болып табылады.»;
12) 164-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Бұл ретте осы тармақшада көрсетілген жағдайда кеден органы тексеру нәтижелері туралы хабарламаны төлеушіге табыс еткен күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей шектеу қояды.»;
8-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) төлеушінің шағымын қараған кеден ісі саласындағы уәкілетті орган шешім шығарған немесе шағым жасалған тексеру нәтижелері туралы хабарламаның күшін жоятын сот актісі заңды күшіне енген жағдайда - осындай шешім шыққан немесе осындай сот актісі күшіне енген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей, мүлiкке билiк етудi шектеу туралы шешiм мен осындай шешімнің негізінде жасалған мүлік тізімдемесі актісінің күшін жояды.»;
13) 167-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер төлеушінің мүлік тізімдемесі актісінде көрсетілген бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде айқындалатын билік етуі шектелген мүлкінің жалпы теңгерімдік құны республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын 6 еселенген айлық есептік көрсеткіштен кемін құраған жағдайларды қоспағанда, төлеушінің банк шоттарында ақша, қолма-қол ақшасы және оның дебиторларының банк шоттарында ақша жоқ немесе жеткіліксіз болған жағдайда кеден органдары оның келісімінсіз төлеушінің билік етуі шектелген мүлкін өндіріп алу туралы қаулы шығарады.»;
14) 173-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) бұзушылықтарды жою туралы хабарламаға шағым жасау (осы тараудың мақсатында бұдан әрі - хабарлама) осы бөлімде көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.»;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:

11) пункт 5 статьи 141 изложить в следующей редакции:
"5. Начисленной суммой таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней является сумма, включающая увеличение или уменьшение суммы таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней, полученная таможенным органом:
по результатам таможенного контроля;
по итогам рассмотрения вышестоящим таможенным органом либо судом жалобы плательщика на решение, действия (бездействие) таможенного органа и (или) должностного лица таможенного органа и уполномоченным органом в сфере таможенного дела на уведомление о результатах проверки и (или) уведомление об устранении нарушений;
по результатам проверки контролирующих органов;
при принятии предварительного решения;
при принятии решения о таможенном сопровождении товаров и транспортных средств.";
12) в статье 164:
абзац второй подпункта 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"При этом в случае, указанном в настоящем подпункте, ограничение производится таможенным органом не позднее десяти рабочих дней со дня вручения плательщику уведомления о результатах проверки.";
подпункт 2) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"2) вынесения решения уполномоченным органом в сфере таможенного дела, рассматривавшим жалобу плательщика, или вступления в законную силу судебного акта, отменяющих обжалуемые уведомления о результатах проверки, не позднее одного рабочего дня со дня вынесения такого решения или вступления в силу такого судебного акта.";
13) пункт 1 статьи 167 изложить в следующей редакции:
"1. В случаях отсутствия или недостаточности у плательщика денег на его банковских счетах, наличных денег и денег на банковских счетах его дебиторов без его согласия таможенными органами выносится постановление об обращении взыскания на ограниченное в распоряжении имущество плательщика, за исключением случаев, если общая балансовая стоимость ограниченного в распоряжении имущества, определяемая на основании данных бухгалтерского учета плательщика, указанная в акте описи имущества, составляет менее 6-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.";
14) в статье 173:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Обжалование уведомления о результатах проверки и (или) уведомления об устранении нарушений (далее в целях настоящей главы – уведомление) осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, с учетом особенностей, предусмотренных настоящим разделом.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:

«3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес хабарламаға сот тәртібімен шағым жасауға құқылы.»;
15) 174-бап алып тасталсын;
16) 175-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«175-бап. Шағым беру тәртібі мен мерзімдері
1. Шағым кеден ісі саласындағы уәкілетті органға хабарлама тапсырылған күннен кейінгі күннен бастап отыз жұмыс күнi iшiнде берiледi.
Бұл ретте шағымның көшiрмесi хабарламаны шығарған кеден органына жiберілуге тиiс.
Кеден ісі саласындағы уәкілетті органға шағым беру күнi оны беру тәсiлiне қарай:
1) өзi келу тәртібімен - кеден ісі саласындағы уәкілетті орган шағымды алған күн;
2) поштамен - поштаның немесе өзге де байланыс ұйымының қабылдау туралы белгiсi қойылған күн болып табылады.
2. Осы баптың 1-тармағында белгіленген мерзімді дәлелді себеппен өткізіп алған жағдайда шағым беруші тұлғаның өтінішхаты бойынша шағымды қараушы кеден ісі саласындағы уәкілетті орган бұл мерзімді қалпына келтіруі мүмкін.
3. Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган шағым берудің өткізіп алған мерзімін қалпына келтіру мақсатында өзіне қатысты тексеру жүргізілген жеке тұлғаның, сондай-ақ шағым беруші тұлға басшысының және (немесе) бас бухгалтерінің (ол болған жағдайда) уақытша еңбекке жарамсыздығын дәлелді себеп ретінде таниды.
Осы тармақтың ережелері өздеріне қатысты кедендік тексеру жүргізілген жеке тұлғаларға, сондай-ақ ұйымдық құрылымы жоғарыда көрсетілген тұлғалар болмаған кезде оларды ауыстыратын тұлғалардың болуы көзделмейтін осы Кодекстің 173-бабының 2-тармағында көрсетілген тұлғаларға да қолданылады.
Бұл ретте шағым берудің өткізіп алған мерзімін қалпына келтіру туралы өтінішхатқа осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген адамдардың уақытша еңбекке жарамсыздық кезеңін растайтын құжат және осындай тұлғаның ұйымдық құрылымын белгілейтін құжат қоса беруге тиіс.
4. Осы Кодекстің 173-бабы 2-тармағында көрсетілген тұлғалардың шағым берудің өткізіп алған мерзімін кеден ісі саласындағы уәкілетті органның қалпына келтіруі туралы өтінішхаты осы баптың 3-тармағында көрсетілген тұлғалар шағым мен өтінішхатты уақытша еңбекке жарамсыздық кезеңі аяқталған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей берген жағдайда ғана қанағаттандырылады.
5. Кеден ісі саласындағы уәкілетті органға шағым берген тұлға осы шағым бойынша шешім қабылданғанға дейін оны өзінің жазбаша өтініші негізінде қайтарып ала алады.
Шағымды қайтарып алуы осы баптың 1-тармағында белгіленген мерзім сақталған жағдайда оны қайтадан шағым беру құқығынан айырмайды.

"3. Лица, указанные в пункте 2 настоящей статьи, в соответствии с законодательством Республики Казахстан вправе обжаловать уведомление в судебном порядке.";
15) статью 174 исключить;
16) статью 175 изложить в следующей редакции:
"Статья 175. Порядок и сроки подачи жалобы
1. Жалоба подается в уполномоченный орган в сфере таможенного дела в течение тридцати рабочих дней со дня, следующего за днем вручения уведомления.
При этом копия жалобы должна быть направлена в таможенный орган, выставивший уведомление.
Датой подачи жалобы в уполномоченный орган в сфере таможенного дела в зависимости от способа подачи являются:
1) в явочном порядке – дата получения жалобы уполномоченным органом в сфере таможенного дела;
2) по почте – дата отметки о приеме почтовой или иной организацией связи.
2. В случае пропуска по уважительной причине срока, установленного пунктом 1 настоящей статьи, этот срок по ходатайству лица, подающего жалобу, может быть восстановлен уполномоченным органом в сфере таможенного дела.
3. В целях восстановления пропущенного срока подачи жалобы уполномоченным органом в сфере таможенного дела в качестве уважительной причины признается временная нетрудоспособность физического лица, в отношении которого проведена таможенная проверка, а также руководителя и (или) главного бухгалтера (при его наличии) лица, подавшего жалобу.
Положения настоящего пункта применяются к физическим лицам, в отношении которых проведена таможенная проверка, а также к лицам, указанным в пункте 2 статьи 173 настоящего Кодекса, организационная структура которых не предусматривает наличия лиц, замещающих вышеуказанных лиц во время их отсутствия.
При этом к ходатайству о восстановлении пропущенного срока подачи жалобы должны быть приложены документ, подтверждающий период временной нетрудоспособности лиц, указанных в части первой настоящего пункта, и документ, устанавливающий организационную структуру лица, подавшего жалобу.
4. Ходатайство о восстановлении пропущенного срока подачи жалобы уполномоченным органом в сфере таможенного дела удовлетворяется только при условии, что лицом, указанным в пункте 2 статьи 173 настоящего Кодекса, жалоба и ходатайство поданы не позднее десяти рабочих дней со дня окончания периода временной нетрудоспособности лиц, указанных в пункте 3 настоящей статьи.
5. Лицо, подавшее жалобу в уполномоченный орган в сфере таможенного дела, до принятия решения по этой жалобе может ее отозвать на основании своего письменного заявления.
Отзыв жалобы не лишает его права на подачу повторной жалобы при условии соблюдения сроков, установленных пунктом 1 настоящей статьи.

Осы Кодекстің 173-бабы 2-тармағында көрсетілген тұлғалар көшпелі кедендік тексеру жүргізу тағайындалған күннен бастап шағым бойынша шешім шығарылғанға дейінгі кезеңде шағымды қайтарып алуды жүргізуге құқығы жоқ.»;
17) 176- бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) шағым берілетін кеден ісі саласындағы уәкілетті органның атауы;»;
5-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) акт және шағым жасалған хабарламаның көшірмесі;»;
18) 177, 178, 179, 180, 181 және 182-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«177-бап. Шағымды қараудан бас тарту
1. Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган:
1) шағым осы Кодекстің 175-бабында белгіленген шағым жасау мерзімі бұзыла отырып берілген;
2) шағымның нысаны мен мазмұны осы Кодекстің 176-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген;
3) шағымды осы Кодекстің 173-бабының 2-тармағында аталмаған тұлға берген;
4) осы Кодекстің 173-бабы 2-тармағында көрсетілген тұлға шағымда жазылған мәселелер бойынша сотқа талап арыз берген жағдайларда шағымды қараудан бас тартады.
2. Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган осы баптың 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда, шағымды берген тұлғаға шағымды қараудан бас тарту туралы шағым тiркелген күннен бастап он жұмыс күнi ішінде жазбаша нысанда хабарлайды.
Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган осы баптың 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайда, тұлғаның сотқа жүгіну фактісі анықталған күннен бастап он жұмыс күнi ішінде шағымды берген тұлғаға шағымды қараудан бас тарту туралы мұндай бас тартудың себебiн көрсете отырып жазбаша нысанда хабарлайды.
3. Кеден ісі саласындағы уәкілетті органның осы баптың 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда, шағымды қараудан бас тартуы тұлғаны осы Кодекстiң 175-бабында белгiленген мерзiм шегiнде шағымды қайта беру құқығынан айырмайды.
178-бап. Шағымды қарау тәртібі
1. Осы Кодекстің 180-бабына сәйкес шағымды қарау мерзімдерін ұзарту және тоқтата тұру жағдайларын қоспағанда, шағым бойынша шағым тіркелген күннен бастап - отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімде, ал салық заңнамасына сәйкес мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің шағымы бойынша - шағым тіркелген күннен бастап қырық бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде уәжделген шешім шығарылады.
2. Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган шағымды қарау кезінде осы Кодекстің 221-бабында белгіленген тәртіппен жоспардан тыс көшпелі кедендік тексеру тағайындауға құқылы.
Шағымды қарау мерзімі осы Кодекстің 180-бабында айқындалған тәртіппен ұзартылуы және (немесе) тоқтатыла тұруы мүмкін.
Шағым ол жасалатын мәселелер шегінде қаралады.

Лица, указанные в пункте 2 статьи 173 настоящего Кодекса, не вправе производить отзыв жалобы в период с даты назначения выездной таможенной проверки до даты вынесения решения по жалобе.";
17) в статье 176:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) наименование уполномоченного органа в сфере таможенного дела, в который подается жалоба;";
подпункт 1) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"1) копия акта и обжалуемого уведомления;";
18) статьи 177, 178, 179, 180, 181 и 182 изложить в следующей редакции:
"Статья 177. Отказ в рассмотрении жалобы
1. Уполномоченный орган в сфере таможенного дела отказывает в рассмотрении жалобы в случаях:
1) подачи жалобы с нарушением срока обжалования, установленного статьей 175 настоящего Кодекса;
2) несоответствия формы и содержания жалобы требованиям, установленным статьей 176 настоящего Кодекса;
3) подачи жалобы лицом, не указанным в пункте 2 статьи 173 настоящего Кодекса;
4) подачи лицом, указанным в пункте 2 статьи 173 настоящего Кодекса, искового заявления в суд по вопросам, изложенным в жалобе.
2. В случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 1 настоящей статьи, уполномоченный орган в сфере таможенного дела в письменной форме извещает лицо, подавшее жалобу, об отказе в рассмотрении жалобы в течение десяти рабочих дней с даты регистрации жалобы.
Уполномоченный орган в сфере таможенного дела в случае, предусмотренном подпунктом 4) пункта 1 настоящей статьи, в письменной форме извещает лицо, подавшее жалобу, об отказе в рассмотрении жалобы с указанием причины такого отказа в течение десяти рабочих дней со дня установления факта обращения лица в суд.
3. В случаях, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 1 настоящей статьи, отказ уполномоченного органа в сфере таможенного дела в рассмотрении жалобы не исключает права лица в пределах срока, установленного статьей 175 настоящего Кодекса, повторно подать жалобу.
Статья 178. Порядок рассмотрения жалобы
1. По жалобе выносится мотивированное решение в срок не более тридцати рабочих дней с даты регистрации жалобы, а по жалобам крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с налоговым законодательством, – не более сорока пяти рабочих дней с даты регистрации жалобы, за исключением случаев продления и приостановления сроков рассмотрения жалобы в соответствии со статьей 180 настоящего Кодекса.
2. Уполномоченный орган в сфере таможенного дела при рассмотрении жалобы вправе назначить внеплановую выездную таможенную проверку в порядке, установленном статьей 221 настоящего Кодекса.
Срок рассмотрения жалобы может продлеваться и (или) приостанавливаться в порядке, определенном статьей 180 настоящего Кодекса.
Жалоба рассматривается в пределах обжалуемых вопросов.

Осы Кодекстің 173-бабы 2-тармағында көрсетілген тұлғалар шағымды қарауға өздері тексеру барысында ұсынбаған құжаттарды ұсынған жағдайда кеден органы мұндай құжаттарды қарау кезінде тағайындалған көшпелі кедендік тексеру барысында олардың анықтығын айқындауға құқылы.
Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган шағымды қарау кезiнде:
шағым берген тұлғаға және (немесе) кеден органына шағымда жазылған мәселелер бойынша қосымша ақпаратты не түсіндірмелерді жазбаша нысанда беру туралы сауалдарды жіберуге;
мемлекеттік органдарға, сондай-ақ шет мемлекеттердің тиісті органдарына мұндай органдардың құзыретіндегі мәселелер бойынша сауалдар жіберуге;
шағымда жазылған мәселелер бойынша шағым берген адаммен кездесу өткізуге;
кеден органдарының кедендік бақылауды жүргізуге қатысқан лауазымды адамдарынан туындаған мәселелер бойынша түсіндірмелер сұратуға құқылы.
Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган және Апелляциялық комиссия шағымды қарау жөніндегі өз өкiлеттiктерiн жүзеге асыруы кезiнде оның қызметiне араласуға және шағымды қарауға қатысы бар лауазымды адамдарға қандай да бiр ықпал етуге тыйым салынады.
Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган шағымды қарау жөніндегі өз өкiлеттiктерiн жүзеге асыруы кезiнде оның қызметiне араласуға және шағымды қарауға қатысы бар адамдарға қандай да бiр ықпал етуге тыйым салынады.
179-бап. Шағымды қарау нәтижелері бойынша шешім шығару
1. Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) бұзушылықтарды жою туралы хабарламаға шағымдарды қарау үшін кеден ісі саласындағы уәкілетті орган Апелляциялық комиссияны құрады.
Апелляциялық комиссия құрамын және ережесін уәкілетті орган айқындайды.
Шағымды қарау аяқталғаннан кейін жазбаша нысанда кеден ісі саласындағы уәкілетті орган шешiм шығарады.
2. Шағымды қарау қорытындылары бойынша кеден ісі саласындағы уәкілетті орган мына шешiмдердiң бiрiн шығарады:
шағым жасалған хабарлама өзгерiссiз, ал шағым қанағаттандырусыз қалдырылсын;
шағым жасалған хабарламаның толықтай немесе оның бір бөлігінің күші жойылсын.
3. Шағым бойынша шешім шағым берген тұлғаға жазбаша нысанда жіберіледі немесе тапсырылады, ал көшірмесі хабарлама шығарған кеден органына жіберіледі.
4. Шағымды қарау нәтижелері бойынша шағым жасалған хабарламаның бір бөлігінің күші жойылған жағдайда хабарлама шығарған кеден органы хабарламаға шағымды қарау қорытындылары туралы хабарлама шығарады және оны шағым бойынша шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей, шағымды берген тұлғаға жібереді. Хабарламаға шағымды қарау нәтижелері туралы хабарламаның нысанын кеден ісі саласындағы уәкілетті орган белгілейді.
Осы Кодексте белгіленген негізде және тәртіппен шығарылған кеден ісі саласындағы уәкілетті органың шешімі кеден органдарының орындауы үшін міндетті.

В случае представления лицами, указанными в пункте 2 статьи 173 настоящего Кодекса, к рассмотрению жалобы документов, не представлявшихся ими в ходе проверки, таможенный орган при рассмотрении таких документов вправе устанавливать их достоверность в ходе назначенной выездной таможенной проверки.
Уполномоченный орган в сфере таможенного дела при рассмотрении жалобы вправе:
направлять запросы лицу, подавшему жалобу, и (или) в таможенный орган о предоставлении в письменной форме дополнительной информации либо пояснений по вопросам, изложенным в жалобе;
направлять запросы в государственные органы, а также в соответствующие органы иностранных государств по вопросам, находящимся в компетенции таких органов;
проводить встречи с лицом, подавшим жалобу, по вопросам, изложенным в жалобе;
запрашивать у должностных лиц таможенных органов, принимавших участие в проведении проверки, пояснения по возникшим вопросам.
Запрещаются вмешательство в деятельность уполномоченного органа в сфере таможенного дела при осуществлении ими своих полномочий по рассмотрению жалобы и оказание какого-либо воздействия на лиц, причастных к рассмотрению жалобы.
Статья 179. Вынесение решения по результатам рассмотрения жалобы
1. Для рассмотрения жалоб на уведомление о результатах проверки и (или) уведомление об устранение нарушений уполномоченный орган в сфере таможенного дела создает Апелляционную комиссию.
Состав и положение об Апелляционной комиссии определяются уполномоченным органом.
По окончании рассмотрения жалобы уполномоченный орган в сфере таможенного дела выносит решение в письменной форме.
2. По итогам рассмотрения жалобы уполномоченный орган в сфере таможенного дела выносит одно из следующих решений:
оставить обжалуемое уведомление без изменения, а жалобу без удовлетворения;
отменить обжалуемое уведомление полностью или в части.
3. Решение по жалобе в письменной форме направляется или вручается лицу, подавшему жалобу, а копия направляется в таможенный орган, выставивший уведомление.
4. В случае отмены по результатам рассмотрения жалобы обжалуемого уведомления в части таможенный орган, выставивший уведомление, выносит уведомление об итогах рассмотрения жалобы на уведомление и направляет его лицу, подавшему жалобу, не позднее пяти рабочих дней со дня принятия решения по жалобе. Форма уведомления об итогах рассмотрения жалобы на уведомление устанавливается уполномоченным органом в сфере таможенного дела.
Решение уполномоченного органа в сфере таможенного дела, вынесенное на основании и в порядке, установленных настоящим Кодексом, обязательно для исполнения таможенными органами.

180-бап. Шағымды қарау мерзімін тоқтата тұру және (немесе) ұзарту
1. Шағымды қарау мерзімі мынадай жағдайларда:
1) мемлекеттік органдарға, сондай-ақ осындай органдардың және ұйымдардың құзыретіндегі мәселелер бойынша шет мемлекеттердің тиісті органдарына және өзге де ұйымдарға сұрау салу жіберілген жағдайда - жауаптарды алған күннен бастап он бес жұмыс күн өткенге дейін;
2) шағымды қарау барысында тағайындалған жоспардан тыс көшпелі кедендік тексеру жүргізу жағдайында – кеден ісі саласындағы уәкілетті орган аяқталған тексеру актісін алған күннен бастап он бес жұмыс күні өткенге дейін тоқтатыла тұрады.
2. Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган шағымды қарау мерзiмiн тоқтата тұру туралы көрсетілген мерзімді тоқтата тұру себептерiн көрсете отырып, сұрау салу жіберілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде шағымды берген тұлғаға жазбаша нысанда хабарлайды.
3. Осы Кодекстің 178-бабының 1-тармағында белгіленген шағымды қарау мерзiмi мынадай жағдайларда:
1) осы Кодекстің 173-бабының 2-тармағында көрсетілген тұлға шағымға қосымшаларды қоса ұсынған жағдайда он бес жұмыс күніне ұзартылады.
Бұл ретте осы Кодекстің 178-бабының 1-тармағында белгіленген мерзім шағымға кейіннен қосымшаларды берудің әрбір жағдайында осы тармақта көрсетілген мерзімге ұзартылады;
2) кеден ісі саласындағы уәкілетті орган шағым жасалған мәселені қосымша зерделеу қажеттігін анықтаған жағдайда - тоқсан жұмыс күніне дейін ұзартады.
Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган шағымды қарау мерзімін ұзартқан жағдайда шағым берген тұлғаға шағымды қарау мерзімі ұзартылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабарламаны жолдайды.
181-бап. Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган шешімінің нысаны мен мазмұны
Кеден ісі саласындағы уәкілетті органның шағымды қарау нәтижелерi бойынша шешiмiнде:
1) шешім қабылданған күн;
2) шағым жіберілген кеден ісі саласындағы уәкілетті органның атауы;
3) шағым берген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда) не оның толық атауы;
4) идентификаттау нөмірі;
5) шағым жасалатын хабарламаның қысқаша мазмұны;
6) шағымның мәні;
7) кеден ісі саласындағы уәкілетті орган шағым бойынша шешiм шығару кезiнде басшылыққа алған Кеден одағы кеден заңнамасының және (немесе) Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларына сiлтеме жасалған негiздеме көрсетiлуге тиiс.
182-бап. Кеден ісі саласындағы уәкілетті органға немесе сотқа шағым беру салдары
1. Кеден ісі саласындағы уәкілетті органға немесе сотқа шағым беру шағым жасалатын бөлігінде хабарламаның орындалуын тоқтата тұрады.

Статья 180. Приостановление и (или) продление срока рассмотрения жалобы
1. Срок рассмотрения жалобы приостанавливается в случаях:
1) направления запросов в государственные органы, а также соответствующие органы иностранных государств и иные организации по вопросам, находящимся в компетенции таких органов и организаций, – до истечения пятнадцати рабочих дней с даты получения ответов;
2) проведения назначенной в ходе рассмотрения жалобы внеплановой выездной таможенной проверки – до истечения пятнадцати рабочих дней с даты получения акта завершенной проверки уполномоченным органом в сфере таможенного дела.
2. О приостановлении срока рассмотрения жалобы уполномоченный орган в сфере таможенного дела в письменной форме извещает лицо, подавшее жалобу, с указанием причин приостановления указанного срока в течение трех рабочих дней со дня направления запроса.
3. Срок рассмотрения жалобы, установленный пунктом 1 статьи 178 настоящего Кодекса, продлевается в следующих случаях:
1) на пятнадцать рабочих дней в случае представления лицом, указанным в пункте 2 статьи 173 настоящего Кодекса, дополнений к жалобе.
При этом срок, установленный пунктом 1 статьи 178 настоящего Кодекса, продлевается на срок, указанный настоящим пунктом, в каждом случае последующей подачи дополнений к жалобе;
2) уполномоченным органом в сфере таможенного дела, в случае необходимости дополнительного изучения обжалуемого вопроса – до девяноста рабочих дней.
В случае продления срока рассмотрения жалобы уполномоченным органом в сфере таможенного дела, лицу, подавшему жалобу, в течение трех рабочих дней со дня продления срока рассмотрения жалобы направляется извещение.
Статья 181. Форма и содержание решения уполномоченного органа в сфере таможенного дела
В решении уполномоченного органа в сфере таможенного дела по результатам рассмотрения жалобы должны быть указаны:
1) дата принятия решения;
2) наименование уполномоченного органа в сфере таможенного дела, в который направлена жалоба;
3) фамилия, имя, отчество (при его наличии) либо полное наименование лица, подавшего жалобу;
4) идентификационный номер;
5) краткое содержание обжалуемого уведомления;
6) суть жалобы;
7) обоснование со ссылкой на нормы таможенного законодательства Таможенного союза и (или) законодательства Республики Казахстан, которыми уполномоченный орган в сфере таможенного дела руководствовался при вынесении решения по жалобе.
Статья 182. Последствия подачи жалобы в уполномоченный орган в сфере таможенного дела или суд
1. Подача жалобы в уполномоченный орган в сфере таможенного дела или суд приостанавливает исполнение уведомления в обжалуемой части.

2. Кеден ісі саласындағы уәкілетті органға шағым берген кезде шағым жасалатын бөлiгiнде хабарламаның орындалуы шағым бойынша жазбаша шешiм шыққанға дейiн тоқтатыла тұрады.
Сотқа шағым (арыз) берілген жағдайда шағым жасалатын бөлігінде хабарламаның орындалуы сот шағымды (арызды) іс жүргізуге қабылдаған күннен бастап сот актісі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.»;
19) 192-баптың 4-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Радиациялық бақылауды Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде және тауарлар мен көлік құралдары өткізілетін өзге де орындарда орналасқан кеден органдары радиациялық бақылаудың техникалық құралдарын пайдалана отырып, автоматты түрде не қолмен тексеру режимінде жүргізеді.»;
20) 204-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Кедендік қарап тексеруді жүргізу жөніндегі нұсқаулықты кеден ісі саласындағы уәкілетті орган бекітеді.»;
21) 205-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
«7. Кедендік тексеріп қарау жөніндегі нұсқаулықты кеден ісі саласының уәкілетті орган бекітеді.»;
22) 252-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Тауарларды келу орнынан кеден органы белгілеген орынға жеткізу, егер мұндай тауарлар келген орнында өзге кедендік рәсіммен орналастырылмаса немесе оларға қатысты Кеден одағының кеден заңнамасында көзделген өзге де кедендік операциялар жасалмаса, егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес жүзеге асырылады.»;
23) 284-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«284-бап. Декларант
1. Мыналар:
1) Кеден одағына мүше мемлекеттің:
сыртқы экономикалық мәміле жасасқан тұлғасы не оның атынан (тапсырмасы бойынша) осы мәміле жасалған;
сыртқы экономикалық мәміле болмаған кезде тауарларды иемдену, пайдалану және (немесе) оларға билік ету құқығы бар тұлғасы;
2) шетелдік тұлғалар:
жеке пайдалануға арналған тауарларды алып өтетін жеке тұлға;
осы Кодекстің 52-тарауына сәйкес кедендік жеңілдіктерді пайдаланатын тұлға;
Кеден одағына мүше мемлекеттің аумағында белгіленген тәртіппен құрылған өкілдігі бар ұйым, – уақытша әкелу, кері экспорт кедендік рәсімдерін, сондай-ақ осы өкілдіктердің жеке мұқтаждары үшін әкелінетін тауарларға ғана қатысты ішкі тұтыну үшін кедендік шығару рәсімін мәлімдеген кезде;
Кеден одағына мүше мемлекеттің тұлғасы мәміле тараптарының бірі болып әрекет ететін, мәміле шеңберінен тыс тауарларға билік ету құқығы бар тұлға;

2. При подаче жалобы в уполномоченный орган в сфере таможенного дела исполнение уведомления в обжалуемой части приостанавливается до вынесения письменного решения по жалобе.
В случае подачи жалобы (заявления) в суд, исполнение уведомления в обжалуемой части приостанавливается со дня принятия судом жалобы (заявления) к производству до вступления в законную силу судебного акта.";
19) часть вторую пункта 4 статьи 192 изложить в следующей редакции:
"Радиационный контроль проводится таможенными органами, расположенными в пунктах пропуска и иных местах перемещения товаров и транспортных средств через таможенную границу Таможенного союза, с использованием технических средств радиационного контроля в автоматическом либо ручном режиме.";
20) статью 204 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Инструкция по проведению таможенного осмотра утверждается уполномоченным органом в сфере таможенного дела.";
21) статью 205 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Инструкция по проведению таможенного досмотра утверждается уполномоченным органом в сфере таможенного дела.";
22) пункт 5 статьи 252 изложить в следующей редакции:
"5. Доставка товаров из места прибытия в определенное таможенным органом место, если такие товары в месте прибытия не помещены под иную таможенную процедуру или в отношении них не совершены иные таможенные операции, предусмотренные таможенным законодательством Таможенного союза, осуществляется в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, если иное не установлено настоящим Кодексом.";
23) статью 284 изложить в следующей редакции:
"Статья 284. Декларант
1. Декларантами могут быть:
1) лицо государства-члена Таможенного союза:
заключившее внешнеэкономическую сделку, либо от имени (по поручению) которого эта сделка заключена;
имеющее право владения, пользования и (или) распоряжения товарами - при отсутствии внешнеэкономической сделки;
2) иностранные лица:
физическое лицо, перемещающее товары для личного пользования;
лицо, пользующееся таможенными льготами в соответствии с главой 52 настоящего Кодекса;
организация, имеющая представительство, созданное на территории государства-члена Таможенного союза в установленном порядке, - при заявлении таможенных процедур временного ввоза, реэкспорта, а также таможенной процедуры выпуска для внутреннего потребления только в отношении товаров, ввозимых для собственных нужд таких представительств;
лицо, имеющее право распоряжаться товарами не в рамках сделки, одной из сторон которой выступает лицо государства-члена Таможенного союза;

3) кедендік транзит кедендік рәсімін мәлімдеу үшін – осы баптың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген тұлғалар, сондай-ақ:
тасымалдаушы, оның ішінде кедендік тасымалдаушы;
экспедитор, егер ол Кеден одағына мүше мемлекеттің тұлғасы болып табылса, декларант бола алады.
2. Осы баптың мақсаты үшін сыртқы экономикалық мәміле деп Кеден одағына мүше мемлекеттің тұлғасы мен шетелдік тұлға арасында жасалған мәміле, сондай-ақ Кеден одағына мүше түрлі мемлекеттердің тұлғалары арасында жасалған, оның негізінде Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы тауарлар өткізілетін мәміле түсініледі.»;
24) 319-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Егер әуе көлігі халықаралық рейс жасау уақытында келген жерінде тауарларды ішінара тиемей (түсірмей) аралық немесе мәжбүрлі түрде (техникалық) қонса, кедендік транзит әуе көлігімен тасымалданатын тауарларға қатысты қолданылмайды.
Егер де осындай қолданудың қажеттігі тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде белгіленген жағдайларды қоспағанда бір елді мекеннің әкімшілік-аумақтық шегінде орналасқан келу кеден органынан уақытша сақтау орындарына дейін тасымалданатын шетел тауарларына қатысты кедендік транзит қолданылмайды.
Халықаралық почта жөнелтілімдерімен, құбыржол көлігімен және электр беру желілері арқылы өткізілетін тауарларға қатысты кедендік транзит осы Кодексте белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып қолданылады.
Кеден одағының кедендік аумағы арқылы теміржол көлігімен өткізілетін тауарларға қатысты кедендік транзит ерекшеліктері Кеден одағына мүше мемлекеттердің халықаралық шартымен айқындалады.
Теңiз көлiгiмен өткiзiлетiн тауарларға қатысты, сондай-ақ осы баптың 2-тармағының 2) және 4) тармақшаларына сәйкес Кеден одағына мүше бiр ғана мемлекеттiң аумағы арқылы өткiзiлетiн тауарларды тасымалдау кезiнде кедендiк транзиттiң ерекшеліктерін кеден ісі саласындағы уәкілетті орган айқындайды.»;
25) 321-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) тауарлар келу орнынан әуе көлігімен, Қазақстан Республикасының аумағындағы жеткізу орнына өткізілсе;»;
26) 439-баптың 5-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Үшінші тұлғаларға және (немесе) өзге де мемлекеттік органдарға сұрау салу жіберілген жағдайда кеден ісі саласындағы уәкілетті орган өтінішті қарау мерзімін ұзартуға, бірақ үш айдан аспайтын мерзімге ұзартуға құқылы. Бұл ретте мерзімді осындай ұзарту туралы ақпарат өтініш берушіге үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жолданады.».

3) для заявления таможенной процедуры таможенного транзита - лица, указанные в подпунктах 1) и 2) настоящей статьи, а также:
перевозчик, в том числе таможенный перевозчик;
экспедитор, если он является лицом государства-члена Таможенного союза.
2. Для целей настоящей статьи под внешнеэкономической сделкой понимается сделка, совершенная между лицом государства-члена Таможенного союза и иностранным лицом, а также сделка, совершенная между лицами разных государств-членов Таможенного союза, на основании которой товары перемещаются через таможенную границу Таможенного союза.";
24) пункт 3 статьи 319 изложить в следующей редакции:
"3. Таможенный транзит не применяется в отношении товаров, перевозимых воздушным транспортом, если воздушное судно во время совершения международного рейса в месте прибытия совершает промежуточную или вынужденную (техническую) посадку без частичной разгрузки (выгрузки) товаров.
Таможенный транзит не применяется в отношении иностранных товаров, перевозимых от таможенного органа места прибытия до места временного хранения, расположенных в пределах административно-территориальной границы одного населенного пункта, за исключением случаев, если необходимость такого применения определена на основе системы управления рисками.
Таможенный транзит в отношении товаров, перемещаемых в международных почтовых отправлениях, трубопроводным транспортом и по линиям электропередач, применяется с учетом особенностей, установленных настоящим Кодексом.
Особенности таможенного транзита в отношении товаров, перемещаемых железнодорожным транспортом по таможенной территории Таможенного союза, определяются международным договором государств-членов Таможенного союза.
Особенности таможенного транзита в отношении товаров, перемещаемых морским транспортом, а также при перевозке товаров в соответствии с подпунктами 2) и 4) пункта 2 настоящей статьи, перемещаемых по территории только одного государства-члена Таможенного союза, определяются уполномоченным органом в сфере таможенного дела.";
25) пункт 2 статьи 321 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) товары перемещаются воздушным транспортом из мест прибытия в места доставки, находящиеся на территории Республики Казахстан;";
26) часть третью пункта 5 статьи 439 изложить в следующей редакции:
"В случае направления запроса третьим лицам и (или) иным государственным органам, уполномоченный орган в сфере таможенного дела вправе продлить срок рассмотрения заявления, но не более чем до трех месяцев. При этом информация о таком продлении срока направляется заявителю не позднее трех рабочих дней.".

5. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 148-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат):
1) мазмұны мынадай мазмұндағы 285-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«285-1-бап. Бағалы қағаздардың номиналдық ұстаушысы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығына ие кастодиандардың, бірыңғай тіркеушінің, брокерлердің және (немесе) дилерлердің, инвестициялық портфельді басқарушылардың, сақтандыру ұйымдарының Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген міндеттерді орындамауы»;
2) 194-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасының аумағында сауда қызметін жүзеге асыру (жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету) кезiнде төлемдерді қабылдауға мiндеттi дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның төлем карточкаларын пайдалана отырып, оларды қабылдаудан бас тартуы – ескерту жасауға әкеп соғады.»;
3) 285-баптың үшінші бөлігі мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
«9) банк шоттарының бар-жоғы, нөмірлері туралы және осы шоттардағы ақша қалдығы туралы, сондай-ақ өзгеде мүліктің, оның ішінде металл шоттарда орналасқан немесе бейрезидент жеке және заңды тұлғалардың, сондай-ақ бенефициарлық меншік иесі бейрезиденттер болып табылатын заңды тұлғалардың басқаруындағы мүліктің бар-жоғы, түрі және құны туралы мәліметтерді ұсынбауы, уақтылы, дұрыс немесе толық ұсынбауы,-
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұлға әкеп соғады.»;
4) 16-тарау мынадай мазмұндағы 285-1-баппен толықтырылсын:
«285-1-бап. Бағалы қағаздардың номиналдық ұстаушысы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығына ие кастодиандардың, бірыңғай тіркеушінің, брокерлердің және (немесе) дилерлердің, инвестициялық портфельді басқарушылардың, сондай-ақ сақтандыру ұйымдарының Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген міндеттерді орындамауы
1. Бағалы қағаздардың номиналды ұстаушысы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығы бар кастодиандардың, бірыңғай тіркеушінің, брокерлердің және (немесе) дилерлердің резидент емес жеке тұлғаларға, резидент емес заңды тұлғаларға, сондай-ақ бенефициарлық меншік иелері резидент емес болып табылатын заңды тұлғаларға ашылған бағалы қағаздарды есепке алу шоттарының бар-жоғы туралы, сондай-ақ осы шоттардағы бағалы қағаздар қалдығы мен қозғалысы туралы мәліметтерді ұсынбауы, уақтылы, дұрыс немесе толық ұсынбауы,-
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұлға әкеліп соғады.

5. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 50; № 11, ст. 52; № 14, ст. 71; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140, 141, 143; № 22-II, ст. 144, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 152, 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-I, ст. 166, 169; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 9):
1) оглавление дополнить заголовком статьи 285-1 следующего содержания:
"Статья 285-1. Неисполнение кастодианами, единым регистратором, брокерами и (или) дилерами, обладающими правом ведения счетов клиентов в качестве номинальных держателей ценных бумаг, управляющими инвестиционным портфелем, страховыми организациями обязанностей, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан";
2) часть первую статьи 194 изложить в следующей редакции:
"1. Отказ в принятии платежей с использованием платежных карточек индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом, обязанным принимать их при осуществлении торговой деятельности (выполнении работ, оказании услуг) на территории Республики Казахстан, – влечет предупреждение.";
3) часть третью статьи 285 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) непредставление, несвоевременное, недостоверное или неполное представления сведений о наличии, номерах банковских счетов и остатках денег на этих счетах, а также наличии, виде и стоимости иного имущества, в том числе размещенного на металлических счетах или находящегося в управлении физических и юридических лиц-нерезидентов, а также юридических лиц, бенефициарными собственниками которых являются нерезиденты, -
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
4) главу 16 дополнить статьей 285-1 следующего содержания:
"Статья 285-1. Неисполнение кастодианами, единым регистратором, брокерами и (или) дилерами, обладающими правом ведения счетов клиентов в качестве номинальных держателей ценных бумаг, управляющими инвестиционным портфелем, страховыми организациями обязанностей, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан
1. Непредставление, несвоевременное, недостоверное или неполное представление кастодианами, единым регистратором, брокерами и (или) дилерами, обладающими правом ведения счетов клиентов в качестве номинальных держателей ценных бумаг, сведений о наличии счетов для учета ценных бумаг, открытым физическим-лицам-нерезидентам, юридическим лицам-нерезидентам, а также юридическим лицам, бенефициарными собственниками которых являются нерезиденты, а также об остатках и движении ценных бумаг по этим счетам, -
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.

2. Резидент емес жеке тұлғаларға, резидент емес заңды тұлғаларға, сондай-ақ бенефициарлық меншік иелері резидент емес болып табылатын заңды тұлғаларға тиесілі осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілгендерді қоспағанда, кастодиандардың, инвестициялық портфельді басқарушылардың активтерінің бар-жоғы туралы мәліметтерді ұсынбауы, уақтылы, дұрыс немесе толық ұсынбауы,-
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұлға әкеліп соғады.
3. «Өмірді сақтандыру» саласында қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының, пайда алушылары резидент емес жеке тұлғалар болып табылатын, жасалған жинақтаушы сақтандыру шарттары туралы мәліметтерді ұсынбауы, уақтылы, дұрыс немесе толық ұсынбауы,-
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұлға әкеп соғады.»;
5) 720-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мемлекеттік кірістер органдары осы Кодекстiң 91 (алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктерінде), 92 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 151 (бірінші бөлігінде), 152, 155, 157, 174 (бірінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 177, 178, 179, 180, 181, 194, 195, 196, 203, 205, 221, 233 (бірінші бөлігінде), 239 (бірінші және екінші бөліктерінде), 246-1 (осы бұзушылықтар салық бойынша аудит жүргізілген кезде жасалған болса), 266, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 280-1, 281 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 282 (бірінші, екінші, бесінші, сегізінші, оныншы және он екінші бөліктерінде), 284, 285,285-1, 286, 287, 288, 464 (бірінші бөлігінде), 471, 472, 473, 474, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528 (екінші және үшінші бөліктерінде), 529, 530, 531, 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 542, 543 (екінші бөлігінде), 546, 547, 548 (бірінші бөлігінде), 551 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 552 (бірінші бөлігінде), 553, 554, 555, 556, 557, 558 және 571-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.».
6. «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., № 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжаттар; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4,8,3-құжаттар; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18, 21-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-VII, 115-құжат):
50-бапта:

2. Непредставление, несвоевременное, недостоверное или неполное представление кастодианами, управлящими инвестиционным портфелем, сведений о наличии активов, за исключением указанных в части первой настоящей статьи, принадлежащих физическим лицам-нерезидентам, юридическим лицам–нерезидентам, а также юридическим лицам, бенефициарными собственниками которых являются нерезиденты, -
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.
3. Непредставление, несвоевременное, недостоверное или неполное представление страховыми организациями, осуществляющими деятельность в отрасли "страхование жизни", сведений о заключенных договорах накопительного страхования, выгодоприобретателями по которым являются физические лица-нерезиденты, -
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
5) часть первую статьи 720 изложить в следующей редакции:
"1. Органы государственных доходов рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 91 (частями шестой, седьмой и восьмой), 92 (частями второй, третьей и четвертой), 151 (частью первой), 152, 155, 157, 174 (частями первой, третьей и четвертой), 177, 178, 179, 180, 181, 194, 195, 196, 203, 205, 221, 233 (частью первой), 239 (частями первой и второй), 246-1 (когда эти нарушения допущены при проведении аудита по налогам), 266, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 280-1, 281 (частями первой, второй и третьей), 282 (частями первой, второй, пятой, восьмой, десятой и двенадцатой), 284, 285, 285-1, 286, 287, 288, 464 (частью первой), 471, 472, 473, 474, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528 (частями второй и третьей), 529, 530, 531, 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 542, 543 (частью второй), 546, 547, 548 (частью первой), 551 (частями первой и третьей), 552 (частью первой), 553, 554, 555, 556, 557, 558 и 571 настоящего Кодекса.".
6. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 15, ст. 281; № 19, ст. 370; 1997 г., № 5, ст. 58; № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 9, ст. 86; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 5, ст. 31; № 10, ст. 51; № 11, ст. 56, 67; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 15, ст. 86; № 16, ст. 91; № 23, ст. 140; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18, 21; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 20-VII, ст. 115):
в статье 50:

4-тармақтың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 4-3) тармақшамен толықтырылсын:
«4-3) банктің мемлекеттік кіріс органына шет мемлекеттің резиденттер (салық төлеушісі) және (немесе) ірі қатысушылары шет мемлекеттің резиденті (салық төлеушілері) болып табылатын банк депозиторларының, клиенттерi мен корреспонденттерiнің банк шоттарының бар-жоғы (ашылғаны), олардың иелерi мен нөмiрлерi туралы, сондай-ақ осы шоттар мен банктің өз шоттарындағы ақша қалдығы мен қозғалысы туралы, банк операциялары туралы мәліметтерді және мемлекеттік кіріс органдарының Қазақстан Республикасының халықаралық шартында көзделген міндеттерді жүзеге асыруы үшін қажетті өзге де ақпаратты ұсынуы;»;
мынадай мазмұндағы 6-2-тармақпен толықтырылсын:
«6-2. Банк шоттарының бар-жоғы, нөмірлері туралы және осы шоттардағы ақша қалдығы туралы, сондай-ақ өзгеде мүліктің, оның ішінде металл шоттарда орналасқан немесе басқарудағы мүліктің бар-жоғы, түрі және құны туралы мәліметтерді банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтардың және бюджетке басқа да міндетті төлемдердің түсімін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға:
а) бейрезидент - жеке тұлғаларға және бейрезидент заңды тұлғаларға, сондай-ақ бенефициарлық меншік иелер бейрезиденттер болып табылатын заңды тұлғаларға;
б) Қазақстан Республикасының халықаралық шартына сәйкес жолданған шет мемлекеттің уәкілетті органының сұрау салуында көрсетілген жеке және заңды тұлғаларға қатысты береді.
Осы тармақта көрсетілген мәліметтерді ұсыну тәртібін, мерзімін және нысанын уәкілетті органмен келісім бойынша салықтардың және бюджетке басқа да міндетті төлемдердің түсімін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган белгілейді.».
7. «Нотариат туралы» 1997 жылғы 14 шiлдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 13-14, 206-құжат; 1998 ж., № 22, 307-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 15-16, 236-құжат; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 10, 48-құжат; № 12, 86-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 21, 172-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат):
3-баптың 6-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Бұл ретте Қазақстан Республикасының ұсынылуы салық заңнамасында көзделген нотариаттық іс-әрекеттер туралы мәліметтер мемлекеттік кірістер органдарына Қазақстан Республикасының бюджетіне салықтардың және басқа да міндетті төлемдердің түсімін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган белгілеген тәртіппен және мерзімде беріледі.».

часть вторую пункта 4 дополнить подпунктом 4-3) следующего содержания:
"4-3) представление банком в органы государственных доходов сведений о наличии (открытии), владельцах и номерах банковских счетов депозиторов, клиентов и корреспондентов банка, являющихся резидентами (налогоплательщиками) иностранного государства, и (или) крупными участниками которых являются резиденты (налогоплательщики) иностранного государства, а также остатках и движении денег на этих счетах и счетах самого банка, операциях банка и иной информации, необходимой для осуществления органами государственных доходов обязанностей, предусмотренных международным договором Республики Казахстан;";
дополнить пунктом 6-2 следующего содержания:
"6-2. Сведения о наличии, номерах банковских счетов и об остатках денег на этих счетах, а также наличии, виде и стоимости иного имущества, в том числе размещенного на металлических счетах или находящихся в управлении, представляются банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, уполномоченному государственному органу, осуществляющему руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан в отношении:
а) физических лиц-нерезидентов и юридических лиц-нерезидентов, а также юридических лиц, бенефициарными собственниками которых являются нерезиденты;
б) физических и юридических лиц, указанных в запросе уполномоченного органа иностранного государства, направленном в соответствии с международным договором Республики Казахстан.
Порядок, сроки и форма представления сведений, указанных в настоящем пункте, устанавливаются уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с уполномоченным органом.".
7. В Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст. 206; 1998 г., № 22, ст. 307; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 15-16, ст. 236; № 24, ст. 338; 2003 г., № 10, ст. 48; № 12, ст. 86; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; 2009 г., № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 23, ст. 100; 2010 г., № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 11, ст. 102; № 21, ст. 172; 2012 г., № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84; 2013 г., № 1, ст. 3; № 14, ст. 72; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 16, ст. 79; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115):
пункт 6 статьи 3 дополнить частью третьей следующего содержания:
"При этом сведения о нотариальных действиях, предоставление которых предусмотрено налоговым законодательством Республики Казахстан, представляются органам государственных доходов в порядке и сроки, установленные государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет Республики Казахстан.".

8. «Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы» 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 20, 720-құжат; 2004 ж., № 5, 27-құжат; № 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж. № 23, 141-құжат; 2007 ж. № 2, 18-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж. № 17, 82-құжат; 2010 ж. № 15, 71-құжат; № 22, 128-құжат; 2011 ж. № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж. № 15, 97-құжат; 2013 ж. № 14, 72-құжат; 2014 ж. № 10, 52-құжат; № 11, 65-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 жылғы 29 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сауда қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2015 жылғы 27 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 7-баптың 10-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Лицензия алынған (жаңартылған) күнтізбелік тоқсанды қоспағанда, этил спиртін (коньяк спиртін қоспағанда), арақтар мен айрықша арақтарды өндіруге өндіріс паспортында көрсетілген өндірістік қуаттың кемінде қырық пайызы, бірақ күнтізбелік тоқсанда кемінде жиырма бес мың декалитр пайдаланылған кезде жол беріледі.»;
2) 16-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Этил спиртi мен алкоголь өнiмiнiң өндiрiлуi және айналымы жөнiндегi қызметке қойылатын біліктілік талаптарын уәкілетті орган бекiтедi.».
9. «Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк реттеу туралы» 2003 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 12, 88-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 11, 52-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) жеке сәйкестендіру нөмір-коды (бұдан әрі – ЖСН-коды) – өндірілетін және импортталатын темекі өнімдеріне берілетін сәйкестендіру нөмірі;»;
2) 3-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) фильтрлі, фильтрсіз сигареттер мен папиростарға ең төменгі бөлшек сауда бағаларын белгілеуді қамтиды.»;
3) 4-баптың 4-2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4-2) фильтрлі, фильтрсіз сигареттер мен папиростарға ең төменгі бөлшек сауда бағаларын белгілейді;»;
4) 5-бап мынадай мазмұндағы 5-5) тармақшамен толықтырылсын:
«5-5) темекі өнімдеріне арналған ЖСН-кодтарын беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;

8. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 20, ст. 720; 2004 г., № 5, ст. 27; № 23, ст. 140, 142; 2006 г., № 23, ст. 141; 2007 г., № 2, ст. 18; № 12, ст. 88; 2009 г., № 17, ст. 82; 2010 г., № 15, ст. 71; № 22, ст. 128; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 72; 2014 г., № 10, ст. 52; № 11, ст. 65; № 19-I, 19-II, ст. 96; Закон Республики Казахстан от 27 октября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования торговой деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 октября 2015 г.):
1) пункт 10 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"10. Производство этилового спирта (кроме коньячного спирта), водок и водок особых допускается при использовании не менее сорока процентов от производственной мощности, указанной в паспорте производства, но не менее двадцати пяти тысяч декалитров в календарный квартал, за исключением календарного квартала, в течение которого получена (возобновлена) лицензия.";
2) пункт 2 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"2. Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по производству и обороту этилового спирта и алкогольной продукции, утверждаются уполномоченным органом.".
9. В Закон Республики Казахстан от 12 июня 2003 года "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий" 2003 г., № 12, ст. 88; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 23, ст. 141; 2007 г., № 2, ст. 18; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 11, ст. 52):
1) статью 1 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) персональный идентификационный номер-код (далее – ПИН-код) - идентификационный номер, присваиваемый на производимые и импортируемые табачные изделия;";
2) подпункт 4) пункта 2 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"4) установление минимальных розничных цен на сигареты с фильтром, без фильтра и папиросы.";
3) подпункт 4-2) статьи 4 изложить в следующей редакции:
"4-2) устанавливает минимальные розничные цены на сигареты с фильтром, без фильтра и папиросы;";
4) статью 5 дополнить подпунктом 5-5) следующего содержания:
"5-5) разрабатывает и утверждает правила присвоения ПИН-кодов на табачные изделия;";

5) 11-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Темекі өнімдерінің өндірісін және импортын жүзеге асыратын тұлғалар темекі өнімдерін өндіруді және импорттауды бастағанға дейін темекі өнімдеріне ЖСН-кодын беру қағидасында белгіленген тәртіппен өтінімді уәкілетті органға жіберуге міндетті.».
10. «Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 14, 119-құжат; 2004 ж., № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 17, 141-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 15, 125-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 14, 15-құжаттар; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 20-VI, 159-құжат; № 23-I, 169-құжат):
43-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Бейрезидент - жеке және заңды тұлғаларға, сондай-ақ бенефициарлық меншік иесі бейрезиденттер болып табылатын заңды тұлғаларға қатысты бағалы қағаздар рыногындағы коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтер салықтардың және бюджетке басқа да міндетті төлемдердің түсімін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға:
1) бейрезидент - жеке және заңды тұлғаларға, сондай-ақ бенефициарлық меншік иелері бейрезиденттер болып табылатын заңды тұлғаларға;
2) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартқа сәйкес жолданған шет мемлекеттің уәкілетті органының сұрау салуында көрсетілген жеке және заңды тұлғаларға қатысты берілді.
Осы тармақта көрсетілген мәліметтерді ұсынудың тәртібін, мерзімін және нысанын, уәкілетті органмен келісім бойынша салықтардың және бюджетке басқа да міндетті төлемдердің түсімін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган белгілейді.».
11. «Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 3, 19-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 101-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 15, 78-құжат):
9-баптың 4-тармағының 1) тармақшасы алып тасталсын.

5) статью 11 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. До начала осуществления производства и импорта табачных изделий лица, осуществляющие производство и импорт табачных изделий, обязаны направить заявку в порядке, установленном правилами присвоения ПИН-кодов на табачные изделия.".
10. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 119; 2004 г., № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 17, ст. 141; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 15, ст. 125; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 14, 15; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 21-I, ст. 128; № 22-III, ст. 149; № 20-VI, ст. 159; № 23-I, ст. 169):
статью 43 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Сведения, составляющие коммерческую тайну на рынке ценных бумаг, в отношении физических и юридических лиц-нерезидентов, а также юридических лиц, бенефициарными собственниками которых являются нерезиденты, представляются уполномоченному государственному органу, осуществляющему руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, в отношении:
1) физических лиц-нерезидентов и юридических лиц-нерезидентов, а также юридических лиц, бенефициарными собственниками которых являются нерезиденты;
2) физических и юридических лиц, указанных в запросе уполномоченного органа иностранного государства, направленного в соответствии с международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан.
Порядок, сроки и форма представления сведений, указанных в настоящем пункте, устанавливаются уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с уполномоченным органом.".
11. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 3, ст. 19; 2008 г., № 23, ст. 114; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 101; 2011 г., № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 14; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 10-11, ст. 56; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; 2015 г., № 15, ст. 78):
подпункт 1) пункта 4 статьи 9 исключить.

12. «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 2, 17-құжат;):
1) 3-бап мынадай мазмұндағы 2-4-тармақпен толықтырылсын:
«2-4. Салық салу және кедендік реттеу саласындағы шағымдарды қарау тәртібі Қазақстан Республикасының салық салу және кедендік реттеу саласындағы заңнамада белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.»;
2) 14-баптың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«7) Қазақстан Республикасының салық салу және кедендік реттеу саласындағы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, өтінішті қарауды тоқтату туралы өтінішхат беруге құқығы бар.».
13. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 23, 113-құжат; 2009 ж., № 13-14, 63-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 101-құжат; № 22, 132-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 14-құжаттар; № 6, 43-құжат; № 11, 80-құжат; № 14, 94-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 11, 63-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат):
1) 49-баптың 1) тармақшасында:
алпыс сегізінші, алпыс тоғызыншы және жетпісінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қосылған құн салығын есепке жатқызу әдісімен төлеу бөлігіндегі осы баптың ережелері қосылған құн салығын төлеуші әкелетін мынадай тауарларға:
1) одан әрі өткізуге арналмаған;
2) халықаралық қаржы лизингіне беруді қоспағанда, қаржы лизингіне беру мақсатымен;»;
жетпіс алтыншы абзац алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы жетпіс сегізінші, жетпіс тоғызыншы, сексенінші, сексен бірінші және сексен екінші абзацтармен толықтырылсын:
«Бұл ретте:
1) осы баптың 1-тармағының 9) және 10) тармақшаларында көрсетілген малды мәжбүрлі сою нәтижесінде алынған ет және ет өнімдерін сату, немесе
осындай малдардың кемуі (қырылуы)
агроөнеркәсіптік кешен саласындағы уәкілетті орган бекіткен табиғи кему нормаларының шегінде;
2) бұрын импортталған тауарларды кері экспорт режимінде әкету осы бапта белгіленген талаптарды бұзушылық болып табылмайды.»;

12. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 17;):
1) статью 3 дополнить пунктом 2-4 следующего содержания:
"2-4. Порядок рассмотрения жалоб в сфере налогообложения и таможенного регулирования осуществляется в соответствии с настоящим Законом с учетом особенностей, установленных законодательством Республики Казахстан в области налогообложения и таможенного регулирования.";
2) подпункт 7) статьи 14 изложить в следующей редакции:
"7) обращаться с ходатайством о прекращении рассмотрения обращения, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области налогообложения и таможенного регулирования.".
13. В Закон Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 23, ст.113; 2009 г., № 13-14, ст.63; № 18, ст.84; № 23, ст.100; № 24, ст.134; 2010 г., № 5, ст.23; № 11, ст.58; № 15, ст.71; № 17-18, ст.101; № 22, ст.132; 2011 г., № 11, ст.102; № 14, ст.117; № 15, ст.120; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.11, 14; № 6, ст.43; № 11, ст.80; № 14, ст.94; № 20, ст.121; № 21-22, ст.124; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 21-22, ст.115; 2014 г., № 7, ст.37; № 11, ст.63; № 19-I, 19-II, ст.96; № 22, ст.131; № 23, ст.143):
1) в подпункте 1) статьи 49:
абзацы шестьдесят восьмой, шестьдесят девятый и семидесятый изложить в следующей редакции:
"2. Положения настоящей статьи в части уплаты налога на добавленную стоимость методом зачета применяются в отношении следующих товаров, ввозимых плательщиком налога на добавленную стоимость:
1) не предназначенных для дальнейшей реализации;
2) с целью передачи в финансовый лизинг, за исключением передачи в международный финансовый лизинг;";
абзац семьдесят шестой исключить;
дополнить абзацами семьдесят восьмым, семьдесят девятым, восьмидесятым, восемьдесят первым и восемьдесят вторым следующего содержания:
"При этом не являются нарушениями требований, установленных настоящей статьей:
1) реализация мяса и мясных продуктов, полученных в результате вынужденного забоя животных, указанных в подпунктах 9) и 10) пункта 1 настоящей статьи, или
убыль (падеж) таких животных
в пределах норм естественной убыли, утвержденных уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса;
2) вывоз ранее импортированных товаров в режиме реэкспорта.";

2) 49-1-бапта:
он төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Есепке жатқызу әдісімен қосылған құн салығын төлеу бөлігіндегі осы баптың ережелері мынадай:
1) одан әрі өткізуге арналмаған;
2) халықаралық қаржы лизингіне беруді қоспағанда, қаржы лизингіне беру мақсатында қосылған құн салығын төлеуші әкелетін тауарларға;
3) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен және салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісім бойынша агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган белгілеген тізбеге енгізілген ауыл шаруашылығы техникасының өндірісінде пайдаланылатын, осы баптың бірінші бөлігінің 7) тармақшасында көрсетілген қосалқы бөлшектерге қатысты қолданылады.»;
жиырма бірінші абзац алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші және жиырма алтыншы абзацтармен толықтырылсын:
«Бұл ретте:
осы баптың 9) және 10) тармақшаларында көрсетілген малды мәжбүрлі сою нәтижесінде алынған ет және ет өнімдерін сату, немесе
осындай малдардың кемуі (қырылуы)
агроөнеркәсіптік кешен саласындағы уәкілетті орган бекіткен табиғи кему нормаларының шегінде осы бапта белгіленген талаптарды бұзушылық болып табылмайды.»;
3) 57-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«57-бап. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 150-бабының 2-тармағы және 151-4-бабының 2-тармағы 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады деп белгіленсін.»;
4) 62, 64, 65, 66, 67, 68, 69 және 70-баптардағы «2018» деген сандар «2027» деген сандармен ауыстырылсын.
14. «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 12, 60-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 14-құжаттар; № 3, 21-құжат; № 4, 30-құжат; № 6, 46-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 80-құжат; № 15, 97-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 11, 52, 57-құжаттар; № 19-II, 102-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 2, 9-құжат):
1) 1-бапта:
54) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«54) коммерциялық табу – келісімшарттық аумақтағы барлау (оның ішінде қосымша барлау) нәтижесінде, сондай-ақ коммерциялық мүддені білдіретін, пайдалы қазбалар қорының өсімін жер қойнауының мемлекеттік сараптамасы растаған бір немесе бірнеше кен орындарын табу;»;
мынадай мазмұндағы 120) тармақшамен толықтырылсын:

2) в статье 49-1:
абзац четырнадцатый изложить в следующей редакции:
"Положения настоящей статьи в части уплаты налога на добавленную стоимость методом зачета применяются в отношении следующих товаров, ввозимых плательщиком налога на добавленную стоимость:
1) не предназначенных для дальнейшей реализации;
2) с целью передачи в финансовый лизинг, за исключением передачи в международный финансовый лизинг;
3) запасных частей, указанных в подпункте 7) части первой настоящей статьи, используемых в производстве сельскохозяйственной техники, включенной в перечень, установленный уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию и уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет.";
абзац двадцать первый исключить;
дополнить абзацами двадцать третьим, двадцать четвертым, двадцать пятым и двадцать шестым следующего содержания:
"При этом не являются нарушениями требований, установленных настоящей статьей:
реализация мяса и мясных продуктов, полученных в результате вынужденного забоя животных, указанных в подпунктах 9) и 10) части первой настоящей статьи, или
убыль (падеж) таких животных
в пределах норм естественной убыли, утвержденных уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса.";
3) статью 57 изложить в следующей редакции:
"Статья 57. Установить, что пункт 2 статьи 150 и пункт 2 статьи 151-4 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) действуют до 1 января 2018 года.";
4) в статьях 62, 64, 65, 66, 67, 68, 69 и 70 цифры "2018" заменить цифрами "2027".
14. В Закон Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 12, ст. 60; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 11, 14; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30; № 6, ст. 46; № 8, ст. 64; № 11, ст. 80; № 15, ст. 97; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; № 15, ст. 81; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 24, ст. 145; 2015 г., № 8, ст. 45; № 11, ст. 52, 57; № 19-II, ст. 102; № 20-IV, ст. 113; 2016 г., № 2, ст. 9):
1) в статье 1:
подпункт 54) изложить в следующей редакции:
"54) коммерческое обнаружение - обнаружение в результате разведки (в том числе дополнительной разведки) на контрактной территории одного или нескольких месторождений, а также прирост запасов полезных ископаемых, представляющих коммерческий интерес, подтвержденное государственной экспертизой недр;";
дополнить подпунктом 120) следующего содержания:

«120) инвестициялық қаржыландыру – жер қойнауын пайдалану жөніндегі ұлттық компания немесе акциясы (жарғылық капиталдағы қатысу үлесі) тікелей немесе жанама түрде жер қойнауын пайдалану жөніндегі осындай ұлттық компанияға тиесілі заңды тұлға және осы Заңда белгіленген тәртіппен және шарттарда стратегиялық әріптес барлауға арналған келісімшарт, бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарт шеңберінде жасаған бірлескен қызмет туралы шарт (келісім) және (немесе) қаржыландыру туралы келісім бойынша барлауды қаржыландыру.»;
3) 31-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Ұлттық компания немесе акциясы (жарғылық капиталдағы қатысу үлесі) тікелей немесе жанама түрде осындай ұлттық компанияға тиесілі заңды тұлға жер қойнауын пайдаланушы болатын келісімшарттар бойынша барлауды қаржыландыруды, егер бірлескен қызмет туралы шартта өзгеше көзделмесе, оның стратегиялық әріптесі жүргізеді.
Барлауды қаржыландыру инвестициялық қаржыландыру жолымен бір мезгілде мынадай шарттардың орындалуын көздейді:
1) ұлттық компанияның немесе акциясы (жарғылық капиталдағы қатысу үлесі) тікелей немесе жанама түрде осындай ұлттық компанияға тиесілі заңды тұлғаның үлесіне келетін барлауға арналған шығындар мен шығыстарды қаржыландыруды барлауға арналған келісімшарт, бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарт шеңберінде жасалған бірлескен қызмет туралы шартта (келісімде) және (немесе) қаржыландыру туралы келісімде белгіленген тәртіппен стратегиялық әріптес жүргізеді;
2) барлауды қаржыландыру сомасы ұлттық компанияның немесе акциясы (жарғылық капиталдағы қатысу үлесі) тікелей немесе жанама түрде осындай ұлттық компанияға тиесілі заңды тұлғаның барлауға арналған келісімшарт, бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындауға байланысты шығындар мен шығыстарды жүзеге асыру үшін пайдаланылады;
3) қаржыландыру, сондай-ақ ол бойынша сыйақы сомасын қайтару жөніндегі міндеттеме ұлттық компанияда немесе акциясы (жарғылық капиталдағы қатысу үлесі) тікелей немесе жанама түрде осындай ұлттық компанияға тиесілі заңды тұлғада барлауға арналған келісімшарт, бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарт шеңберінде жасалған бірлескен қызмет туралы шартта (келісімде) және (немесе) қаржыландыру туралы келісімде айқындалған талаптарды орындаған кезде туындайды.».
15. «Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу туралы» 2011 жылғы 20 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 13, 113-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 11, 80-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 23-I, 169-құжат):

"120) инвестиционное финансирование – финансирование разведки по договору (соглашению) о совместной деятельности и (или) соглашению о финансировании, заключенным в рамках контракта на разведку, контракта на совмещенную разведку и добычу национальной компанией по недропользованию, или юридическим лицом, акции (доли участия в уставном капитале) которого прямо или косвенно принадлежат такой национальной компании по недропользованию и стратегическим партнером, в порядке и на условиях, установленных настоящим Законом.";
2) пункт 2 статьи 31 изложить в следующей редакции:
"2. По контрактам, в которых национальная компания или юридическое лицо, акции (доли участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат такой национальной компании, выступают недропользователем, финансирование разведки производится ее стратегическим партнером, если договором о совместной деятельности не предусмотрено иное.
Финансирование разведки путем инвестиционного финансирования предусматривает одновременное выполнение следующих условий:
1) финансирование затрат и расходов на разведку, приходящихся на долю национальной компании или юридического лица, акции (доли участия в уставном капитале) которого прямо или косвенно принадлежат такой национальной компании, производится стратегическим партнером в порядке, установленном договором (соглашением) о совместной деятельности и (или) соглашением о финансировании, которые заключены в рамках контракта на разведку, контракта на совмещенную разведку и добычу;
2) суммы финансирования разведки используются для осуществления затрат и расходов, связанных с выполнением обязательств национальной компанией или юридического лица, акции (доли участия в уставном капитале) которого прямо или косвенно принадлежат такой национальной компании, по контракту на разведку, по контракту на совмещенную разведку и добычу;
3) обязательство по возврату суммы финансирования, а также вознаграждения по нему возникает у национальной компании или юридического лица, акции (доли участия в уставном капитале) которого прямо или косвенно принадлежат такой национальной компании, при выполнении условия, определенного договором (соглашением) о совместной деятельности и (или) соглашением о финансировании, которые заключены в рамках контракта на разведку, контракта на совмещенную разведку и добычу.".
15. В Закон Республики Казахстан от 20 июля 2011 года "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 13, ст. 113; 2012 г., № 2, ст. 14; № 11, ст. 80; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 4, ст. 21; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 9, ст. 46; № 20-IV, ст. 113; № 23-I, ст. 169):

1) 1-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) есепке алатын бақылау аспаптары – мұнай өнімдерін өндірушілердің өндірістік объектілерінде, мұнай өнімдері базаларында және автожанармай құю станцияларында (жылжымалы үлгідегі автожанармай құю станцияларынан өзге) орнатылған, мұнай өнімдері өндірісінің және (немесе) айналымының көлемі туралы ақпаратты автоматтандырылған жүйе арқылы мұнай өнімдерінің айналымы саласындағы уәкілетті органға мұнай өнімдерінің өндірісі мен айналымы саласындағы есепке алатын бақылау аспаптары деректерінің операторы арқылы нақты уақыт режимінде кей іннен беру мақсатында есепке алуды жүргізу үшін мұнай өнімдерінің сандық және сапалық сипаттамаларын өлшейтін, Қазақстан Республикасының өлшемдердің біртұтастығын қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес қолдануға жіберілген техникалық құрылғылар;»;
2) 21-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Мұнай өнімдерін өндірушілерден, мұнай берушілерден, импорттаушылардан, сондай-ақ (мемлекеттік материалдық резервтен мұнай өнімдерін шығару кезінде) мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органның құрылымдық бөлімшелері мұнай өнімдерін сатып алатын мұнай өнімдерін көтерме сауда арқылы берушілер мұнай өнімдерін бөлшек сауда арқылы өткізушілерге немесе түпкілікті тұтынушыларға ғана мұнай өнімдерін көтерме саудада өткізуді жүзеге асыруға құқылы.»;
3) 22-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Мұнай өнімдерін өндірушілерден, мұнай берушілерден, мұнай өнімдерін көтерме сауда арқылы берушілерден және (немесе) импорттаушылардан, сондай-ақ (мемлекеттік материалдық резервтен мұнай өнімдерін шығару кезінде) мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті органның құрылымдық бөлімшелерінен мұнай өнімдерін сатып алатын мұнай өнімдерін бөлшек сауда арқылы өткізушілер түпкілікті тұтынушыларға ғана мұнай өнімдерін өткізуді жүзеге асыруға міндетті.».
16. «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 12, 57-құжат):
1) 1-баптың 4-тармағы 38) тармақшасының тоғызыншы абзацындағы «2017» деген сандар «2026» деген сандармен ауыстырылсын;
2) 9-бапта:
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«15) 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін және 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылатын 1-баптың 4-тармағы
38) тармақшасының төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші және тоғызыншы абзацтарын;»;

1) подпункт 4) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"4) контрольные приборы учета - технические устройства, измеряющие количественные и качественные характеристики нефтепродуктов, для ведения учета с целью последующей передачи в режиме реального времени через оператора данных контрольных приборов учета в сфере производства и оборота нефтепродуктов уполномоченному органу в области оборота нефтепродуктов посредством автоматизированной системы информации об объемах производства и (или) оборота нефтепродуктов, установленные на производственных объектах производителей нефтепродуктов, баз нефтепродуктов и на автозаправочных станциях (кроме автозаправочных станций передвижного типа), допущенные к применению в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области обеспечения единства измерений;";
2) часть первую пункта 4 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"4. Оптовые поставщики нефтепродуктов, приобретающие нефтепродукты у производителей нефтепродуктов, поставщиков нефти, импортеров, а также структурных подразделений уполномоченного органа в области государственного материального резерва (при выпуске нефтепродуктов из государственного материального резерва), вправе осуществлять оптовую реализацию нефтепродуктов только розничным реализаторам нефтепродуктов или конечным потребителям.";
3) часть вторую пункта 1 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"Розничные реализаторы нефтепродуктов, приобретающие нефтепродукты у производителей нефтепродуктов, поставщиков нефти, оптовых поставщиков нефтепродуктов и (или) импортеров, а также у структурных подразделений уполномоченного органа в области государственного материального резерва (при выпуске нефтепродуктов из государственного материального резерва), обязаны осуществлять реализацию нефтепродуктов только конечным потребителям.".
16. В Закон Республики Казахстан от 26 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 12, ст. 57):
1) в абзаце девятом подпункта 38) пункта 4 статьи 1 цифры "2017" заменить цифрами "2026";
2) в статье 9:
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) абзацев четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого и девятого подпункта 38) пункта 4 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2012 года и действуют до 1 января 2027 года;";

мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
«15-1) 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін және 2017 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылатын 1-баптың 4-тармағы
49) тармақшасының он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы абзацтарын;».
17. «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 5 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 21, 22 (2646-2647), 115-құжат; 2014 ж., № 4-5 (2653-26-54), 24-құжат; № 22 (2671), 131-құжат; 2015 жылғы 5 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу және кедендік әкімшілендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 3 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
9-баптың 2-тармағындағы «2018» деген сандар «2027» деген сандармен ауыстырылсын.
18. «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне оңалту және банкроттық, салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 4-5, 24-құжат):
4-бапта «2017» деген сандар «2018» деген сандармен ауыстырылсын.
19. «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру жүйесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 19-I, № 19-II, 96-құжат, № 22 (2671), 131-құжат; № 23 (2672), 143-құжат; 2014 жылғы 3 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 28 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
2-баптың 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«4) 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін және 2017 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылатын 1-баптың 5-тармағының 1) тармақшасын, 6) тармақшасының бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтарын;
5) 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін және 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылатын 1-баптың 5-тармағының 7) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.».
20. «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы» 2015 жылғы 31 қазанда Қазақстан Республикасының Заңына (2015 жылғы 13 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған):
2-бап мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) абзацев одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого подпункта 49) пункта 4 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2012 года и действуют до 1 января 2017 года;".
17. В Закон Республики Казахстан от 5 декабря 2013 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 21-22 (2646-2647), ст. 115; 2014 г., № 4-5 (2653-2654), ст.24; № 22 (2671), ст. 131; Закон Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения и таможенного администрирования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 декабря 2015 г.):
в пункте 2 статьи 9 цифры "2018" заменить цифрами "2027".
18. В Закон Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам реабилитации и банкротства, налогообложения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 4-5, ст. 24):
в статье 4 цифры "2017" заменить цифрами "2018".
19. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разрешительной системы" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96, № 22 (2671), ст. 131; № 23 (2672), ст. 143; Закон Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 декабря 2014 г.):
подпункты 4) и 5) статьи 2 изложить в следующей редакции:
"4) подпункта 1), абзацев пятого, шестого, седьмого и восьмого подпункта 6) пункта 5 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2014 года и действуют до 1 января 2017 года;
5) подпункта 7) пункта 5 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2014 года и действует до 1 января 2027 года.".
20. В Закон Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 13 ноября 2015 г.:
статью 2 изложить в следующей редакции:

«2-бап. Осы Заң 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 2-тармақты қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.».
21. «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қайырымдылық мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына
(2015 жылғы 18 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған):
2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«2-бап. Осы Заң 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 3-тармақты қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізiледi.».
22. «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы» 2015 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-II, 147-құжат; 2016 ж., № 2, 9-құжат):
27-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 11-баптың;»;
2) тармақша алып тасталсын;
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін 11-бап мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:».
23. «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке тұлғалардың кірістері мен мүлкін декларациялау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (2015 жылғы 21 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған):
1) 1-бапта:
2-тармақтың 64) тармақшасында:
«40 еселенген» деген сөздер «160 еселенген» деген сөздермен ауыстырылсын;
«160 еселенген», «160 еселі» және «160 есе» деген сөздер тиісінше «500 еселенген», «500 еселі» және «500 есе» деген сөздермен ауыстырылсын;
қырық бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«4) осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілмеген өзге де мүлік мынадай:
Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес бағалаушы мен салық төлеуші арасындағы шарт бойынша жүргізілген баға туралы есепте айқындалған құнды қоса алғанда, осындай мүліктің құнын растау құжаттарының;
осындай мүлікке меншік құқығын растайтын құжаттардың кез келгені болған кезде көрсетіледі.»;
5-тармақтың 2) тармақшасының оныншы және он бірінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«2-2. Осы баптың 2-1-бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер -
үш айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

"Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 2, который вводится в действие с 1 января 2016 года.".
21. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам благотворительности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 18 ноября 2015 г.:
статью 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 3, который вводится в действие с 1 января 2016 года.".
22. В Закон Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-II, ст. 147; 2016 г., № 2, ст. 9):
в статье 27:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) статьи 11, которая вводится в действие с 1 января 2020 года;";
подпункт 2) исключить;
пункт 2 исключить;
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Установить, что со дня введения в действие настоящего Закона до 1 января 2020 года статья 11 действует в следующей редакции:".
23. В Закон Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам декларирования доходов и имущества физических лиц", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 21 ноября 2015 г.:
1) в статье 1:
в подпункте 64) пункта 2:
слова "40-кратный" заменить словами "160-кратный";
слова "160-кратный", "160-кратного" и "160-кратному" заменить соответственно словами "500-кратный", "500-кратного" и "500-кратному";
абзац сорок первый изложить в следующей редакции:
"4) прочее имущество, не указанное в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, при наличии любого из следующих документов:
подтверждающего стоимость такого имущества, включая стоимость, определенную в отчете об оценке, проведенной по договору между оценщиком и налогоплательщиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности;
подтверждающего право собственности на такое имущество.";
абзацы десятый и одиннадцатый подпункта 2) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"2-2. Деяния, предусмотренные частью 2-1 настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере трех месячных расчетных показателей.";

2) 2, 3 және 4-баптар алып тасталсын;
3) 5-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«5-бап. 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап 2020 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңде 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 185-бабының 2-тармағы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:»;
4) 6-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«6-бап. 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап 2020 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңде 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 186-бабының 1-тармағы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:»;
5) 7-бап алып тасталсын;
6) 8-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«8-бап. Салық органдары активтер мен міндеттемелер туралы және кірістер мен мүлік туралы декларацияларды ұсынған жеке тұлғаларға қатысты 2020 – 2022 жылдар бойына іріктеп салықтық тексерулер жүргізуді жүзеге асыруға құқылы емес деп белгіленсін.»;
7) 10-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«10-бап. 2019 жылғы 31 желтоқсанда тіркелген салықты, ойын бизнесі салығын төлеушілер болып табылатын салық төлеушілер 2020 жылғы 1 қаңтарда тіркелген активтердің бастапқы құнын амортизацияның есеп айырысу сомасына азайтылған активтерді сатып алу құны ретінде айқындайды деп белгіленсін.»;
8) 11-баптың 1-тармағында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Заң мыналарды қоспағанда, 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі:»;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабы 2-тармағының 78) және 79) тармақшаларын;»;
4) тармақша алып тасталсын.
24. «Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы» 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (2015 жылғы 25 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған):
1) 16-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Мемлекеттік қызметке кірген адамдар және олардың жұбайлары Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде жеке тұлғалардың декларациясын мемлекеттік кіріс органдарына ұсынуға міндетті.»;
2) 29-баптың 5-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Мұндай жағдайларда осы адамға міндетті арнайы тексеруден өту туралы және сынақ мерзімін белгілеу туралы талаптар қолданылмайды.»;
3) 68-баптың 2-тармағы алып тасталсын.
25. «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу және кедендік әкімшілендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 3 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (2015 жылғы 5 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған):

2) статьи 2, 3 и 4 исключить;
3) абзац первый статьи 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Установить, что в период с 1 января 2016 года до 1 января 2020 года пункт 2 статьи 185 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) действует в следующей редакции:";
4) абзац первый статьи 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Установить, что в период с 1 января 2016 года до 1 января 2020 года пункт 1 статьи 186 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) действует в следующей редакции:";
5) статью 7 исключить;
6) статью 8 изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Установить, что налоговые органы не вправе осуществлять проведение выборочных налоговых проверок в течение 2020–2022 годов в отношении физических лиц, представивших декларации об активах и обязательствах, доходах и имуществе.";
7) часть первую статьи 10 изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Установить, что налогоплательщики, являющиеся на 31 декабря 2019 года плательщиками фиксированного налога, налога на игорный бизнес, на 1 января 2020 года определяют первоначальную стоимость фиксированных активов как стоимость приобретения активов, уменьшенную на расчетную сумму амортизации.";
8) в пункте 1 статьи 11:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2020 года, за исключением:";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) подпунктов 78) и 79) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2017 года;";
подпункт 4) исключить.
24. В Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 25 ноября 2015 г.:
1) пункт 7 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"7. Лица, поступившие на государственную службу, и их супруги обязаны представлять в органы государственных доходов декларации физических лиц в порядке и сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан.";
2) часть вторую пункта 5 статьи 29 изложить в следующей редакции:
"В этих случаях на данное лицо не распространяются требования о прохождении обязательной специальной проверки и установлении испытательного срока.";
3) пункт 2 статьи 68 исключить.
25. В Закон Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения и таможенного администрирования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" от 5 декабря 2015 г.:

1) 1-баптың 1-тармағында:
2) тармақшада:
он төртінші абзацтағы «451 және 568» деген сөздер «және 451» деген сөздермен ауыстырылсын;
он тоғызыншы және жиырмасыншы абзацтар алып тасталсын;
47) тармақша алып тасталсын;
56) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«56) 256-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Кеден одағының кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына тауарлар импортталған жағдайда, төленген салық қосылған құн салығын төлеу бойынша салық міндеттемесі орындалған сол салық кезеңінде есепке жатқызылады.»;»;
59) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«59) 263-бапта:
1-1 және 1-2-тармақтар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1, 2-2 және 2-3-тармақтармен толықтырылсын:
«2-1. Уәкілетті орган растаған, бағдарламалық қамтамасыз етілімде техникалық қателердің туындау себебінен шот-фактураны электрондық нысанда жазып беру мүмкін болмаған жағдайда, шот-фактураны жазып беру қағаз жеткізгіште жүргізіледі.
2-2. Электрондық нысанда жазып берілетін шот-фактураларды қабылдау, өңдеу, беру және сақтау электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесі арқылы жүзеге асырылады.
Уәкілетті орган электрондық нысанда жазып берілетін шот-фактуралардың құжат айналымы тәртібін белгілейді, онда:
шот-фактураның нысаны;
шот-фактураларды жазып беру, жөнелту, қабылдау, тіркеу, өңдеу, беру және алу тәртібі;
шот-фактураларды куәландыру тәртібі;
түзетілген және (немесе) қосымша шот-фактуралардың алынғанын растау ерекшеліктері;
шот-фактураларды сақтау тәртібі көрсетіледі.
Уәкілетті орган:
электрондық нысанда жазып берілген шот-фактуралардың уақтылы қабылдануы, тіркелуі, өңделуі және берілуі, сондай-ақ олардың сақталуы;
электрондық нысанда жазып берілген шот-фактураларда көрсетілген, берілетін мәліметтердің анықтығы;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, шот-фактураларда көрсетілген мәліметтердің үшінші тұлғаларға жария етілмеуі үшін жауапты болады.
2-3. Электрондық нысанда жазып берілетін шот-фактурадан басқа шот-фактураның нысанын салық төлеуші осы баптың ережелерін ескере отырып, дербес айқындайды.»;
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Салық төлеушілер шот-фактурада немесе осы Кодекстің 256-бабының 2-тармағында көзделген өзге құжатта:»;
4-тармақ алып тасталсын;
5-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Қағаз жеткізгіште жазып берілетін шот-фактурада:»;
3) және 3-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

1) в пункте 1 статьи 1:
в подпункте 2):
в абзаце четырнадцатом слова "451 и 568" заменить словами "и 451";
абзацы девятнадцатый и двадцатый исключить;
подпункт 47) исключить;
подпункт 56) изложить в следующей редакции:
"56) пункт 3 статьи 256 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае импорта товаров на территорию Республики Казахстан в соответствии с таможенным законодательством Таможенного союза и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан уплаченный налог относится в зачет в том налоговом периоде, в котором исполнено налоговое обязательство по уплате налога на добавленную стоимость.";";
подпункт 59) изложить в следующей редакции:
"59) в статье 263:
пункты 1-1 и 1-2 исключить;
дополнить пунктами 2-1, 2-2 и 2-3 следующего содержания:
"2-1. В случае, если выписка счета-фактуры в электронной форме невозможна по причине возникновения технических ошибок в программном обеспечении, подтвержденных уполномоченным органом, выписка счета-фактуры производится на бумажном носителе.
2-2. Прием, обработка, передача и хранение счетов-фактур, выписываемых в электронной форме, осуществляются посредством информационной системы электронных счетов-фактур.
Уполномоченным органом устанавливается порядок документооборота счетов-фактур, выписываемых в электронной форме, в котором отражаются:
форма счета-фактуры;
порядок выписки, отправки, приема, регистрации, обработки, передачи и получения счетов-фактур;
порядок заверения счетов-фактур;
особенности подтверждения получения исправленных и (или) дополнительных счетов-фактур;
порядок хранения счетов-фактур.
Уполномоченный орган несет ответственность за:
своевременность приема, регистрации, обработки и передачи счетов-фактур, выписанных в электронной форме, а также их хранение;
достоверность передаваемых сведений, отраженных в счетах-фактурах, выписанных в электронной форме;
неразглашение сведений, указанных в счетах-фактурах, третьим лицам, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
2-3. Форма счета-фактуры, кроме счета-фактуры, выписываемого в электронной форме, определяется налогоплательщиком самостоятельно с учетом положений настоящей статьи.";
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Налогоплательщики указывают в счете-фактуре или ином документе, предусмотренном пунктом 2 статьи 256 настоящего Кодекса:";
пункт 4 исключить;
в пункте 5:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"5. В счете-фактуре, выписываемом на бумажном носителе, должны быть указаны:";
подпункты 3) и 3-1) изложить в следующей редакции:

«3) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушылар болып табылатын жеке тұлғаларға қатысты - тегі, аты, әкесінің аты (егер бұл жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе);
тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді берушілер немесе алушылар болып табылатын дара кәсіпкерлерге қатысты - салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер бұл жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және (немесе) қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлікте көрсетілген атауы;
тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді берушілер немесе алушылар болып табылатын заңды тұлғаларға қатысты - заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамада көрсетілген атауы көрсетілуге тиіс. Бұл ретте ұйымдық-құқықтық нысанын көрсету бөлігінде қалыптасуына, оның ішінде іскерлік айналымдағы қалыптасуына сәйкес аббревиатура пайдаланылуы мүмкін;
3-1) осы Кодекстің 264-1-бабында көзделген жағдайларда өнім берушінің комитент немесе комиссионер мәртебесі;»;
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Акцизделетін тауарларды өткізген жағдайда шот-фактурада акциздің сомасы қосымша көрсетіледі.
Осы Кодекстің 78-бабында белгіленген талаптар сақталмаған жағдайда лизинг беруші «Салық кодексінің 78-бабы сақталмаған» деген белгісі бар шот-фактура немесе қосымша шот-фактура жазып береді.
7. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, шот-фактура:
қағаз жеткiзгiште - айналым жасалған күннен ерте емес және өткiзу бойынша айналым жасалған күннен кейін күнтiзбелiк жеті күннен кешiктiрiлмей;
электрондық нысанда - айналым жасалған күннен ерте емес және өткiзу бойынша айналым жасалған күннен кейін күнтiзбелiк он бес күннен кешiктiрiлмей жазып берiледi.»;
мынадай мазмұндағы 7-1 және 7-2-тармақтармен толықтырылсын:
«7-1. Қосылған құн салығын төлеушi шот-фактураларды жазып берген кезде:
электр энергиясын, суды, газды, жүйелік оператор көрсететін жүйелік көрсетілетін қызметтерді, көрсетілетін байланыс қызметтерiн, коммуналдық көрсетілетін қызметтерді, теміржол тасымалдарын, көлiк-экспедиторлық көрсетілетін қызметтерді, вагондар (контейнерлер) операторының көрсетілетін қызметтерін, жүктерді магистральдық құбыржолдар жүйесі бойынша тасымалдау көрсетілетін қызметтерін, кредит (қарыз, микрокредит) беру бойынша көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ қосылған құн салығы салынатын банк операцияларын өткізу кезiнде - қорытындылары бойынша шот-фактура жазып берiлетiн айдан кейiнгi айдың 20-күнінен кешiктiрмей күнтiзбелiк айдың қорытындылары бойынша;
есептелген сыйақы сомасы бөлiгiнде мүлiктi қаржы лизингiне беру кезiнде - қорытындылары бойынша шот-фактура жазып берiлетiн тоқсаннан кейiнгi айдың 20-күнінен кешiктiрмей күнтiзбелiк тоқсанның қорытындылары бойынша;

3) в отношении физических лиц, являющихся получателями товаров, работ, услуг, – фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
в отношении индивидуальных предпринимателей, являющихся поставщиками или получателями товаров, работ, услуг, – фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и (или) наименование налогоплательщика, указанное в свидетельстве о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость;
в отношении юридических лиц, являющихся поставщиками или получателями товаров, работ, услуг, – наименование, указанное в справке о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица. При этом в части указания организационно-правовой формы возможно использование аббревиатуры в соответствии с обычаями, в том числе обычаями делового оборота;
3-1) в случаях, предусмотренных статьей 264-1 настоящего Кодекса, статус поставщика – комитент или комиссионер;";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. В случае реализации подакцизных товаров в счете-фактуре дополнительно указывается сумма акциза.
В случае несоблюдения требований, установленных статьей 78 настоящего Кодекса, лизингодатель выписывает счет-фактуру или дополнительный счет-фактуру с отметкой "несоблюдение статьей 78 Налогового кодекса".
7. Если иное не предусмотрено настоящей статьей, счет-фактура выписывается:
на бумажном носителе – не ранее даты совершения оборота и не позднее семи календарных дней после даты совершения оборота по реализации;
в электронной форме – не ранее даты совершения оборота и не позднее пятнадцати календарных дней после даты совершения оборота по реализации.";
дополнить пунктами 7-1 и 7-2 следующего содержания:
"7-1. Плательщик налога на добавленную стоимость при выписке счетов-фактур вправе выписывать счета-фактуры:
при реализации электроэнергии, воды, газа, системных услуг, оказываемых системным оператором, услуг связи, коммунальных услуг, железнодорожных перевозок, транспортно-экспедиционных услуг, услуг оператора вагонов (контейнеров), услуг по перевозке грузов по системе магистральных трубопроводов, услуг по предоставлению кредита (займа, микрокредита), а также облагаемых налогом на добавленную стоимость банковских операций – по итогам календарного месяца не позднее 20 числа месяца, следующего за месяцем, по итогам которого выписывается счет-фактура;
при передаче имущества в финансовый лизинг в части начисленной суммы вознаграждения – по итогам календарного квартала не позднее 20 числа месяца, следующего за кварталом, по итогам которого выписывается счет-фактура;

осы Кодекстің 276-бабының 1-тармағында аталған тұлғаларға бір жыл немесе бір жылдан астам мерзімге жасалған шарттар бойынша тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу кезінде - қорытындылары бойынша шот-фактура жазып берiлетiн айдан кейiнгi айдың 20-күнінен кешiктiрмей күнтiзбелiк айдың қорытындылары бойынша шот-фактураларды жазып беруге құқылы.
7-2. Тауарлар экспорттың кедендік рәсімінде әкетілген жағдайда шот-фактура:
қағаз жеткiзгiште - өткiзу бойынша айналым жасалған күннен кейiн күнтiзбелiк жеті күннен кешіктірілмей;
электрондық нысанда - өткiзу бойынша айналым жасалған күннен кейiн күнтiзбелiк жиырма күннен кешiктiрiлмей жазып берiледi.»;
14-3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Электрондық нысанда жазып берілген түзетілген шот-фактура бойынша тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы осындай түзетілген шот-фактураны алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде электрондық нысанда жазып берілетін шот-фактуралардың құжат айналымы тәртібіне сәйкес осындай шот-фактураның жазып берілуімен келіспейтіндігін көрсетуге құқылы.»;
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«18. Талаптары комиссия шартының талаптарына сәйкес келетін шарттар шеңберінде шот-фактуралар жазып беру ерекшеліктері осы Кодекстің 264-1-бабында белгіленеді.»;
136) тармақшада:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:»;
үшінші абзац алып тасталсын;
төртінші абзацтағы «қоюға» деген сөз «міндетті түрде қоюға» деген сөздермен ауыстырылсын;
он жетінші абзацтағы «5 және 6-тармақтар» деген сөздер «6-тармақ» деген сөздермен ауыстырылсын;
он сегізінші абзац алып тасталсын;
137) тармақша алып тасталсын;
2) 2-бапта:
1) тармақшаның қырық бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«29-1) 2004 жылғы 1 қаңтар мен 2009 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғандағы кезеңде алынған, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бекіткен ипотекалық тұрғын үй қарыздарын қайта қаржыландыру бағдарламасы шеңберінде қайта қаржыландыруға жататын ипотекалық тұрғын үй қарызы (ипотекалық қарыз) бойынша қалыптасқан кіріс түрінде;
сыйақыны, комиссияны, тұрақсыздық айыбын (өсімпұлды, айыппұлды) бұрын капиталдандырылған сомасы бөлігіндегі негізгі қарызды кешіру;
сыйақы, комиссия, тұрақсыздық айыбы (өсімпұл, айыппұл) бойынша берешекті кешіру;
2015 жылғы 18 тамыздағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми бағамын қолдана отырып, осындай соманы қайта есептеу нәтижесінде шетелдік валютада алынған ипотекалық тұрғын үй қарызының (ипотекалық қарыз) негізгі қарыз сомасы бойынша қарыз алушыға қойылатын талаптардың мөлшерін азайту;
Қазақстан Республикасының тұрғын үй қатынастары туралы заңнамасына сәйкес халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына жататын қарыз алушы алған табыс, осындай адамға банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның, сондай-ақ банк операцияларын жүргізуге уәкілетті органның лицензиясын ерікті түрде қайтарған ұйымның төлемақысы, сотқа берілетін талап-арыз арқылы өндіріліп алынатын мемлекеттік баж;»;
2) тармақшаның қырық сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

при реализации товаров, работ, услуг по договорам, заключенным на срок один или более одного года, лицам, указанным в пункте 1 статьи 276 настоящего Кодекса, – по итогам календарного месяца не позднее 20 числа месяца, следующего за месяцем, по итогам которого выписывается счет-фактура.
7-2. В случае вывоза товаров в таможенной процедуре экспорта счет-фактура выписывается:
на бумажном носителе – не позднее семи календарных дней после даты совершения оборота по реализации;
в электронной форме – не позднее двадцати календарных дней после даты совершения оборота по реализации.";
пункт 14-3 дополнить частью второй следующего содержания:
"По исправленному счету-фактуре, выписанному в электронной форме, получатель товаров, работ, услуг вправе в течение десяти календарных дней со дня получения такого исправленного счета-фактуры указать несогласие с выпиской такого счета-фактуры согласно порядку документооборота счетов-фактур, выписываемых в электронной форме.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Особенности выписки счетов-фактур в рамках договоров, условия которых соответствуют условиям договора комиссии, установлены статьей 264-1 настоящего Кодекса.";";
в подпункте 136):
абзац второй изложить в следующей редакции:
"пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:";
абзац третий исключить;
в абзаце четвертом слово "Постановке" заменить словами "Обязательной постановке";
в абзаце семнадцатом слова "пункты 5 и 6" заменить словами "пункт 6";
абзац восемнадцатый исключить;
подпункт 137) исключить;
2) в статье 2:
абзац сорок пятый подпункта 1) изложить в следующей редакции:
""29-1) доход, образовавшийся по ипотечному жилищному займу (ипотечному займу), полученному в период с 1 января 2004 года по
31 декабря 2009 года, который подлежит рефинансированию в рамках программы рефинансирования ипотечных жилищных займов (ипотечных займов), утвержденной Национальным Банком Республики Казахстан в виде:
прощения основного долга в части суммы ранее капитализированного вознаграждения, комиссии, неустойки (пени, штрафа);
прощения задолженности по вознаграждению, комиссии, неустойке (пени, штрафу);
уменьшения размера требования к заемщику по сумме основного долга ипотечного жилищного займа (ипотечного займа), полученного в иностранной валюте, в результате пересчета такой суммы с применением официального курса Национального Банка Республики Казахстан по состоянию на 18 августа 2015 года;
дохода, полученного заемщиком, который относится к социально-уязвимым слоям населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных отношениях, в виде оплаты за такое лицо банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также организацией, добровольно вернувшей лицензию уполномоченного органа на проведение банковских операций, государственной пошлины, взимаемой с подаваемого в суд искового заявления;";
абзац сорок восьмой подпункта 2) изложить в следующей редакции:

«29-1) 2004 жылғы 1 қаңтар мен 2009 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғандағы кезеңде алынған, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бекіткен ипотекалық тұрғын үй қарыздарын қайта қаржыландыру бағдарламасы шеңберінде қайта қаржыландыруға жататын ипотекалық тұрғын үй қарызы (ипотекалық қарыз) бойынша қалыптасқан кіріс түрінде;
сыйақыны, комиссияны, тұрақсыздық айыбын (өсімпұлды, айыппұлды) бұрын капиталдандырылған сомасы бөлігіндегі негізгі қарызды кешіру;
сыйақы, комиссия, тұрақсыздық айыбы (өсімпұл, айыппұл) бойынша берешекті кешіру;
2015 жылғы 18 тамыздағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми бағамын қолдана отырып, осындай соманы қайта есептеу нәтижесінде шетелдік валютада алынған ипотекалық тұрғын үй қарызының (ипотекалық қарыз) негізгі қарыз сомасы бойынша қарыз алушыға қойылатын талаптардың мөлшерін азайту;
Қазақстан Республикасының тұрғын үй қатынастары туралы заңнамасына сәйкес халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына жататын қарыз алушы алған табыс, осындай адамға банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның, сондай-ақ банк операцияларын жүргізуге уәкілетті органның лицензиясын ерікті түрде қайтарған ұйымның төлемақысы, сотқа берілетін талап-арыз арқылы өндіріліп алынатын мемлекеттік баж;»;
3) 15-баптың 1-тармағында:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін, осы Заңның 1-бабы 1-тармағының 1) тармақшасын, 2) тармақшасының екінші - он үшінші, он бесінші, он алтыншы, он сегізінші, жиырма үшінші - жиырма алтыншы, жиырма тоғызыншы - отыз бірінші абзацтарын, 6) тармақшасының екінші - төртінші абзацтарын, 9), 16) - 18) тармақшаларын, 20) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 21) және 22) тармақшаларын, 25) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 27) - 31) тармақшаларын, 33) тармақшасының екінші - он алтыншы, он тоғызыншы - жиырма үшінші абзацтарын, 35), 39) - 41) тармақшаларын, 42) тармақшасының үшінші, төртінші, жетінші және сегізінші абзацтарын, 43), 44), 46), 48)- 58) тармақшаларын, 59) тармақшасының төртінші, он жетінші – он тоғызыншы, жиырма үшінші - жиырма жетінші, жиырма тоғызыншы – отызыншы, қырық төртінші және қырық бесінші абзацтарын, 60) және 62) тармақшаларын, 63) тармақшасының екінші, үшінші, тоғызыншы абзацтарын, 64) - 70) тармақшаларын, 71) тармақшасының екінші, алтыншы-тоғызыншы абзацтарын, 72)-77) тармақшаларын, 78) тармақшасының үшінші - он сегізінші абзацтарын, 79) - 88) тармақшаларын, 89) тармақшасының жетінші абзацын, 90) - 92) тармақшаларын, 93) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын, 94) тармақшасын, 95) тармақшасының алтыншы - он бірінші абзацтарын, 96) және 97) тармақшаларын, 98) тармақшасының екінші - төртінші, жетінші - он үшінші абзацтарын, 99) тармақшасының алтыншы - он жетінші абзацтарын, 100) - 102) тармақшаларын, 103) тармақшасының алтыншы және жетінші абзацтарын, 108) тармақшасының сегізінші, тоғызыншы және он бірінші абзацтарын, 110), 111), 113) - 120), 124) - 126) тармақшаларын, 127) тармақшасының үшінші - сегізінші абзацтарын, 128) - 132), 134) және 135) тармақшаларын, 136) тармақшасының сегізінші - он бесінші абзацтарын, 146), 149) - 165) тармақшаларын, 168) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 169)-173) тармақшаларын, 2-тармағы
1) тармақшасының үшінші, бесінші - жиырма жетінші абзацтарын, 2), 3), 6), 8), 10), 13) және 14) тармақшаларын, 15) тармақшасының бесінші және алтыншы абзацтарын, 16) - 24), 26) - 47) тармақшаларын, 48) тармақшасының екінші - жиырмасыншы абзацтарын, 49), 51) - 56) тармақшаларын, 57) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 59) - 64) тармақшаларын, 3-тармағы 1) тармақшасының бесінші абзацын, 4), 6) - 11), 13) - 18), 20) және 21) тармақшаларын, 5-тармағы 1) тармақшасының екінші - жетінші абзацтарын, 3) - 5) тармақшаларын, 7 және 10-тармақтарын, 13-тармағының 1) тармақшасын, 2) тармақшасының екінші абзацын, 3) және 6) тармақшаларын, 14-тармағының үшінші және төртінші абзацтарын, 16 және 17-тармақтарын;»;
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"29-1) доход, образовавшийся по ипотечному жилищному займу (ипотечному займу), полученному в период с 1 января 2004 года по 31 декабря 2009 года, который подлежит рефинансированию в рамках программы рефинансирования ипотечных жилищных займов (ипотечных займов), утвержденной Национальным Банком Республики Казахстан в виде:
прощения основного долга в части суммы ранее капитализированного вознаграждения, комиссии, неустойки (пени, штрафа);
прощения задолженности по вознаграждению, комиссии, неустойке (пени, штрафу);
уменьшения размера требования к заемщику по сумме основного долга ипотечного жилищного займа (ипотечного займа), полученного в иностранной валюте, в результате пересчета такой суммы с применением официального курса Национального Банка Республики Казахстан по состоянию на 18 августа 2015 года;
дохода, полученного заемщиком, который относится к социально-уязвимым слоям населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных отношениях, в виде оплаты за такое лицо банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также организацией, добровольно вернувшей лицензию уполномоченного органа на проведение банковских операций, государственной пошлины, взимаемой с подаваемого в суд искового заявления;";
3) в пункте 1 статьи 15:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) подпункта 1), абзацев второго – тринадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, восемнадцатого, двадцать третьего – двадцать шестого, двадцать девятого – тридцать первого подпункта 2), абзацев второго – четвертого подпункта 6), подпунктов 9), 16) – 18), абзацев второго и третьего подпункта 20), подпунктов 21) и 22), абзацев второго и третьего подпункта 25), подпунктов 27) – 31), абзацев второго – шестнадцатого, девятнадцатого – двадцать третьего подпункта 33), подпунктов 35), 39) – 41), абзацев третьего, четвертого, седьмого и восьмого подпункта 42), подпунктов 43), 44), 46), 48) – 58), абзацев четвертого, семнадцатого – девятнадцатого, двадцать третьего – двадцать седьмого, двадцать девятого – тридцатого, сорок четвертого и сорок пятого подпункта 59), подпунктов 60) и 62), абзацев второго, третьего, девятого подпункта 63), подпунктов64) – 70), абзацев второго, шестого – девятого подпункта 71), подпунктов 72) – 77), абзацев третьего – восемнадцатого подпункта 78), подпунктов 79) – 88), абзаца седьмого подпункта 89), подпунктов 90) – 92), абзацев третьего и четвертого подпункта 93), подпункта 94), абзацев шестого – одиннадцатого подпункта 95), подпунктов 96) и 97), абзацев второго – четвертого, седьмого – тринадцатого подпункта 98), абзацев шестого – семнадцатого подпункта 99), подпунктов 100) – 102), абзацев шестого и седьмого подпункта 103), абзацев восьмого, девятого и одиннадцатого подпункта 108), подпунктов 110), 111), 113) – 120), 124) – 126), абзацев третьего – восьмого подпункта 127), подпунктов 128) – 132),134) и 135), абзацев восьмого – пятнадцатого подпункта 136), подпунктов 146), 149) – 165), абзацев второго и третьего подпункта 168), подпунктов 169) – 173) пункта 1, абзацев третьего, пятого – двадцать седьмого подпункта 1), подпунктов 2), 3), 6), 8), 10), 13) и 14), абзацев пятого и шестого подпункта 15), подпунктов 16) – 24), 26) – 47), абзацев второго – двадцатого подпункта 48), подпунктов 49), 51) – 56), абзацев второго и третьего подпункта 57), подпунктов 59) – 64) пункта 2, абзаца пятого подпункта 1), подпунктов 4), 6) – 11), 13) – 18), 20) и 21) пункта 3, абзацев второго – седьмого подпункта 1), подпунктов 3) – 5) пункта 5, пунктов 7 и 10, подпункта 1), абзаца второго подпункта 2), подпунктов 3) и 6) пункта 13, абзацев третьего и четвертого пункта 14, пунктов 16 и 17 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2016 года;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:

«11) осы Заңның 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін, 1-бабының 1-тармағы 2) тармақшасының он жетінші, жиырма жетінші және жиырма сегізінші абзацтарын, 4) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын, 37) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын, 38) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын, 59) тармақшасының екінші, бесінші – он алтыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, отыз бірінші – қырық үшінші абзацтарын, 61) тармақшасын, 71) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын, 89) тармақшасының екінші - алтыншы, сегізінші және тоғызыншы абзацтарын, 95) тармақшасының екінші - бесінші абзацтарын, 103) тармақшасының екінші - бесінші, сегізінші және тоғызыншы абзацтарын, 104) - 107) тармақшаларын, 108) тармақшасының екінші - алтыншы, оныншы, он екінші - он төртінші абзацтарын, 109) тармақшасының екінші абзацын, 112) және 121) тармақшаларын, 136) тармақшасының төртінші – жетінші абзацтарын, 141), 142), 147), 148), 166) және 167) тармақшаларын, 3-тармағының 12) және 19) тармақшаларын, 8, 15 және 18-тармақтарын;»;
12) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 14) және 15) тармақшалармен толықтырылсын:
«14) осы Заңның 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-бабының 1-тармағы 5) тармақшасының сегізінші – тоғызыншы абзацтарын, 7) тармақшасын, 99) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын, 2-тармағы 57) тармақшасының төртінші – жетінші абзацтарын, 58) тармақшасын, 3 тармағы 1) тармақшасының алтыншы абзацын, 5) тармақшасын;»;
«15) осы Заңның 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағы 3) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын, 5) тармақшасының екінші-жетінші абзацтарын, 34) және 36) тармақшаларын, 3-тармағы 1) тармақшасының алтыншы абзацын және 5) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.».
26. «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру құжаттарын қысқарту және рұқсат беру рәсімдерін оңайлату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 29 наурызда Қазақстан Республикасының Заңына (2015 жылғы
31 наурызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған):
1) 1-бапта:
5-тармақта:
9) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Дара кәсіпкер ретінде тіркеуге қою үшін жеке тұлға Қазақстан Республикасының рұқсат беру және хабарламалар туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен салық органына хабарлама жібереді.»;
10) тармақша алып тасталсын;
9-тармақтың 2) тармақшасының үшінші, жетінші, тоғызыншы және оныншы абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:

"11) абзацев семнадцатого, двадцать седьмого и двадцать восьмого подпункта 2), абзацев четвертого и пятого подпункта 4), абзацев третьего и четвертого подпункта 37), абзацев третьего и четвертого подпункта 38), абзацев второго, пятого – шестнадцатого, двадцать первого, двадцать второго, тридцать первого – сорок третьего подпункта 59), подпункта 61), абзацев четвертого и пятого подпункта 71), абзацев второго – шестого, восьмого и девятого подпункта 89), абзацев второго – пятого подпункта 95), абзацев второго – пятого, восьмого и девятого подпункта 103), подпунктов 104) – 107), абзацев второго – шестого, десятого, двенадцатого – четырнадцатого подпункта 108), абзаца второго подпункта 109), подпунктов 112) и 121), абзацев четвертого-седьмого подпункта 136), подпунктов 141), 142), 147), 148), 166) и 167) пункта 1, подпунктов 12) и 19) пункта 3, пунктов 8, 15 и 18 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2017 года;";
подпункт 12) исключить;
дополнить подпунктами 14) и 15) следующего содержания:
"14) абзацев восьмого-десятого подпункта 5), подпункта 7), абзацев четвертого и пятого подпункта 99) пункта 1, абзацев четвертого – седьмого подпункта 57), подпункта 58) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года;";
"15) абзацев четвертого и пятого подпункта 3), абзацев второго-седьмого подпункта 5), подпунктов 34) и 36) пункта 1, абзаца шестого подпункта 1) и подпункта 5) пункта 3 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2020 года.".
26. В Закон Республики Казахстан от 29 марта 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам сокращения разрешительных документов и упрощения разрешительных процедур", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" от 31 марта 2016 г.:
1) в статье 1:
в пункте 5:
абзац третий подпункта 9) изложить в следующей редакции:
"1. Для постановки на регистрационный учет в качестве индивидуального предпринимателя физическое лицо направляет в налоговый орган уведомление в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях.";
подпункт 10) исключить;
абзацы третий, седьмой, девятый и десятый подпункта 2) пункта 9 изложить в следующей редакции:

«1. Дара кәсіпкер (бірлескен дара кәсіпкерлік) ретінде мемлекеттік тіркеу үшін жеке тұлға (бірлескен дара кәсіпкерліктің уәкілетті адамы) мемлекеттік кіріс органына тікелей немесе «Азаматтарға арналған үкімет» мемлекеттік корпорациясы арқылы рұқсаттар мен хабарламалар саласындағы уәкілеті орган бекіткен нысан бойынша хабарлама жібереді.»;
«2. Терроризмді және экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалар тізбесіне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес енгізілген адамдардың хабарламаны беруге құқығы жоқ.»;
«4. Хабарламада көрсетілген деректер өзгерген кезде дара кәсiпкер (бiрлескен дара кәсiпкерлiктiң уәкiлеттi адамы) мұндай өзгерiстер туралы мемлекеттік кірістер органына осы орган белгiлеген нысан бойынша хабарлауға мiндеттi.
5. Хабарлама «электрондық үкіметтің» веб-порталы арқылы электрондық нысанда ұсынылады не қағаз жеткізгіште өзі келіп ұсынады.»;
46-тармақта:
7) тармақшаның он екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«141, 142, 143, 148, 149, 152, 153, 155, 156, 160, 161, 162, 167, 169, 171, 172, 174, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 185, 190, 194, 203, 204, 211, 218, 219, 220, 222, 224, 225, 226, 237, 238, 240 және 241-жолдар алып тасталсын;»;
8) тармақшаның бірінші және екінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«8) 3-қосымша мынадай мазмұндағы 39, 40, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54 және 55-тармақтармен толықтырылсын:
«39. Дара кәсіпкер ретінде қызметті бастағаны туралы хабарлама»;
төртінші абзац алып тасталсын;

"1. Для государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя (совместного индивидуального предпринимательства) физическое лицо (уполномоченное лицо совместного индивидуального предпринимательства) представляет непосредственно в орган государственных доходов или через Государственную корпорацию "Правительство для граждан" уведомление по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений.";
"2. Лица, включенные в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, не вправе подавать уведомление.";
"4. При изменении данных, указанных в уведомлении, индивидуальный предприниматель (уполномоченное лицо совместного индивидуального предпринимательства) обязан (обязано) сообщить о таких изменениях в орган государственных доходов по форме, установленной этим органом.";
"5. Уведомление предоставляется в электронной форме посредством веб-портала "электронного правительства" либо в явочном порядке на бумажном носителе.";
в пункте 46:
абзац девятнадцатый подпункта 7) изложить в следующей редакции:
"строки 141, 142, 143, 148, 149, 152, 153, 155, 156, 160, 161, 162, 167, 169, 171, 172, 174, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 185, 190, 194, 203, 204, 211, 218, 219, 220, 222, 224, 225, 226, 237, 238, 240 и 241 исключить;";
абзацы первый и второй подпункта 8) изложить в следующей редакции:
"8) приложение 3 дополнить пунктами 39, 40, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54 и 55 следующего содержания:
"39. Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя;";
абзац четвертый исключить;

2) 2-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 5-тармағының 9), 11) және 12) тармақшаларын, 6-тармағы 2) тармақшасының екінші абзацын, 6), 7), 9), 10), 11) және 12) тармақшаларын, 8-тармағының 3) және 4) тармақшаларын, 9-тармағы 1) тармақшасының екінші абзацын, 2) және 3) тармақшаларын, 46-тармағының 2) тармақшасын, 7) тармақшасының үшінші, бесінші және отыз бесінші абзацтарын және 8) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын;».

2) подпункт 1) статьи 2 изложить в следующей редакции:
"1) подпунктов 9), 11) и 12) пункта 5, подпункта 1), абзаца второго подпункта 2), подпунктов 6), 7), 9), 10), 11) и 12) пункта 6, подпунктов 3) и 4) пункта 8, абзаца второго подпункта 1), подпунктов 2) и 3) пункта 9, подпункта 2), абзацев третьего, пятого и тридцать пятого подпункта 7) и абзацев второго и третьего подпункта 8) пункта 46 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2017 года;".

2-бап. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы кодексінің (Салық кодексі) 280-бабы 4-тармағының 1) тармақшасындағы кестенің 7, 12, 14 және 15-жолдарының қолданылуы 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрып, тоқтатыла тұру кезеңінде мынадай болып белгіленсін:
1) 2017 жылғы 2 қаңтардан бастап 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін акциздердің мынадай мөлшерлемелері қолданылады:
«
Р/с№
КО СЭҚ ТН коды
Акцизделетін тауарлардың түрлері
Акциздердің мөлшерлермелері (өлшем бірлігі үшін теңгемен)
1
2
3
4
11.
2207-ден
Спирт концентратының көлемі 80 пайыз немесе одан да көп денатуратталмаған этил спиртi (алкоголь өнiмiн, емдiк және фармацевтикалық препараттарды өндiру үшiн сатылатын немесе пайдаланылатын, медицина мекемелеріне белгiленген квоталар шегiнде мемлекеттік берiлетiн денатуратталмаған этил спиртiнен басқа), этил спиртi және кез келген концентрациядағы (iшкi нарықта тұтыну үшін денатуратталған отындық (түссiз, боялған) этил (этанол) спиртінен басқа) денатуратталған өзге де спирттер
600 теңге/литр
2.
2207-ден
Денатуратталған отындық (ішкі нарықта тұтынуға арналған, түссіз) этил спирті (этанол)
1,0 теңге/литр
3.
2208-ден
Спирт концентратының көлемі кемінде 80 пайыз, (алкоголь өнімін, емдік және фармацевтикалық препараттарды өндіру үшін сатылатын немесе пайдаланылатын, белгіленген квоталар шегінде мемлекеттік медицина мекемелеріне берілетін денатуратталмаған этил спиртінен басқа) денатуратталмаған этил спирті спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер
100% спирт 750 теңге/литр
4.
2207-ден
Спирт концентратының көлемі 80 пайыз немесе одан да көп алкоголь өнімін өндіру үшін сатылатын немесе пайдаланылатын денатуратталмаған этил спиртi
0 теңге/литр
5.
2208-ден
Спирт концентратының көлемі кемінде 80 пайыз, алкоголь өнімін өндіру үшін сатылатын немесе пайдаланылатын денатуратталмаған этил спиртi, спирт тұнбалары және өзге де спиртті ішімдіктер
100% спирт 75 теңге/литр
6.
3003,
3004-тен
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген құрамында спирті бар медициналық мақсаттағы өнім
100% спирт 500 теңге/литр
7.
2208
Алкоголь өнімі (коньяктан, брендиден, шараптан, шарап материалынан сырамен сыра сусынынан басқа)
100% спирт 2000 теңге/литр
8.
2208
Коньяк, бренди
100% спирт 250 теңге/литр
9.
2204, 2205, 2206 00
Шараптар
35 теңге/литр
10.
2204, 2205, 2206 00-ден
Шарап материалы (этил спиртiн және алкоголь өнімін өндіру үшін сатылатыннан немесе пайдаланылатыннан басқа)
170 теңге/литр
111.
2204, 2205, 2206 00-ден
Этил спиртiн және алкоголь өнімін өндіру үшін сатылатын немесе пайдаланылатын шарап материалы
0 теңге/литр
112.

Статья 2. Приостановить до 1 января 2019 года действие строк 7, 12, 14 и 15 таблицы подпункта 1) пункта 4 статьи 280 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), установив, что в период приостановления:
1) со 2 января 2017 года до 1 января 2018 года действуют следующие ставки акцизов:
"
№ п/п
Код ТНВЭД ТС
Виды подакцизных товаров
Ставки акцизов(в тенге за единицу измерения)
1
2
3
4
1.
Из 2207
Спирт этиловый неденатурированный с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более (кроме спирта этилового неденатурированного, реализуемого или используемого для производства алкогольной продукции, лечебных и фармацевтических препаратов, отпускаемого государственным медицинским учреждениям в пределах установленных квот), этиловый спирт и прочие спирты денатурированные, любой концентрации (кроме спирта
этилового (этанола) денатурированного топливного (не
бесцветного, окрашенного) для потребления на внутреннем рынке)
600 тенге/литр
2.
Из 2207
Спирт этиловый (этанол) денатурированный топливный (не бесцветный, окрашенный для потребления на внутреннем рынке)
1,0 тенге/литр
3.
Из 2208
Спирт этиловый неденатурированный, спиртовые настойки и прочие спиртные напитки с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов (кроме спирта этилового неденатурированного, реализуемого или используемого для производства алкогольной продукции, лечебных и фармацевтических препаратов, отпускаемого государственным медицинским учреждениям в пределах установленных квот)
750 тенге/литр 100% спирта
4.
Из 2207
Спирт этиловый неденатурированный с концентрацией спирта 80 объемных процентов или более, реализуемый или используемый для производства алкогольной продукции
0 тенге/литр
5.
Из 2208
Спирт этиловый неденатурированный, спиртовые настойки и прочие спиртные напитки с концентрацией спирта менее 80 объемных процентов, реализуемые или используемые для производства алкогольной продукции
75 тенге/литр 100% спирта
6.
Из 3003, 3004
Спиртосодержащая продукция медицинского назначения, зарегистрированная в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства
500 тенге/литр 100% спирта
7.
2208
Алкогольная продукция (кроме коньяка, бренди, вин, виноматериала, пива и пивного напитка)
2000 тенге/литр 100% спирта
8.
2208
Коньяк, бренди
250 тенге/литр 100% спирта
9.
2204, 2205, 2206 00
Вина
35 тенге/литр
10.
из 2204, 2205, 2206 00
Виноматериал (кроме реализуемого или используемого для производства этилового спирта и алкогольной продукции)
170 тенге/литр
11.
из 2204, 2205, 2206 00
Виноматериал, реализуемый или используемый для производства этилового спирта и алкогольной продукции
0 тенге/литр
12.

2203 00
Сыра және сыра сусыны
39 теңге/литр
113.
2202 90
100 1
Құрамындағы этил спиртінің көлемі 0,5, пайыздан аспайтын сыра
0 теңге/литр
114.
2402-ден
Фильтрлі сигареттер
6200 теңге/1000 дана
115.
2402-ден
Фильтрсіз сигареттер, папиростар
6200 теңге/1000 дана
116.
2402-ден
Сигариллалар
6225 теңге/1000 дана
17.
2402-ден
Сигаралар
750 теңге/дана
118.
2403-тен
Құрамында никотині бар фармацевтикалық өнімді қоспағанда, тұтыну ыдысына қатталған және түпкілікті тұтынуға арналған түтіктік, шегетін, шайнайтын, соратын, иіскейтін, қорқорлы және өзге де темекі
7345 теңге/килограмм
119.
2709 00-ден
Шикі мұнай, газ конденсаты
0 теңге/тонна
20.
8702-ден
Микроавтобустарды, автобустар мен троллейбустарды қоспағанда, 10 және одан да көп адамды тасымалдауға арналған, двигателінің көлемі 3 000 текше см.-ден асатын моторлы көлік құралдары
100 теңге/текше см
8703-тен
двигателінің көлемі 3 000 текше см.-ден асатын, ең бастысы адамдарды тасымалдауға арналған жеңіл автомобильдер және өзге де моторлы көлік құралдары (арнайы мүгедектерге арналған, қолмен басқарылатын немесе қолмен басқару адаптері бар автомобильдерден басқа)
8704-тен
двигателінің көлемі 3 000 текше см.-ден асатын, жүкке арналған платформасы және жүк бөлiгiнен қатты стационарлық қабырғамен бөлiнген жүргiзушi кабинасы бар жеңiл автомобиль шассиiндегi моторлы көлiк құралдары (арнайы мүгедектерге арналған, қолмен басқарылатын немесе қолмен басқару адаптері бар автомобильдерден басқа)
21.

2203 00
Пиво и Пивной напиток
39 тенге/литр
13.
2202 90 100 1
Пиво с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента
0 тенге/литр
14.
из 2402
Сигареты с фильтром
6200 тенге/1000 штук
15.
из 2402
Сигареты без фильтра, папиросы
6200 тенге/1000 штук
16.
из 2402
Сигариллы
6225 тенге/1000 штук
17.
из 2402
Сигары
750 тенге/штука
18.
из 2403
Табак трубочный, курительный, жевательный, сосательный, нюхательный, кальянный и прочий, упакованный в потребительскую тару и предназначенный для конечного потребления, за исключением фармацевтической продукции, содержащей никотин
7345 тенге/килограмм
19.
из 2709 00
Сырая нефть, газовый конденсат
0 тенге/тонна
20.
из 8702
моторные транспортные средства, предназначенные для перевозки 10 и более человек с объемом двигателя более 3 000 куб. см, за исключением микроавтобусов, автобусов и троллейбусов
100 тенге/куб. см
из 8703
автомобили легковые и прочие моторные транспортные средства, предназначенные главным образом для перевозки людей, с объемом двигателя более 3 000 куб. см (кроме автомобилей с ручным управлением или адаптером ручного управления, специально предназначенных для инвалидов)
из 8704
моторные транспортные средства на шасси легкового автомобиля с платформой для грузов и кабиной водителя, отделенной от грузового отсека жесткой стационарной перегородкой, с объемом двигателя более 3 000 куб. см (кроме автомобилей с ручным управлением или адаптером ручного управления, специально предназначенных для инвалидов)
21.

2709 00-ден
Шикі мұнай, газ конденсаты
0 теңге/тонна
20.
8702-ден
Микроавтобустарды, автобустар мен троллейбустарды қоспағанда, 10 және одан да көп адамды тасымалдауға арналған, двигателінің көлемі 3 000 текше см.-ден асатын моторлы көлік құралдары
100 теңге/текше см
8703-тен
двигателінің көлемі 3 000 текше см.-ден асатын, ең бастысы адамдарды тасымалдауға арналған жеңіл автомобильдер және өзге де моторлы көлік құралдары (арнайы мүгедектерге арналған, қолмен басқарылатын немесе қолмен басқару адаптері бар автомобильдерден басқа)
8704-тен
двигателінің көлемі 3 000 текше см.-ден асатын жүкке арналған платформасы және жүк бөлiгiнен қатты стационарлық қабырғамен бөлiнген жүргiзушi кабинасы бар жеңiл автомобиль шассиiндегi моторлы көлiк құралдары (арнайы мүгедектерге арналған, қолмен басқарылатын немесе қолмен басқару адаптері бар автомобильдерден басқа)
21.
2403
Қыздырылатын темекісі бар өнім (қыздырылатын темекі таяқшасы, темекісі бар қыздырылатын капсула және тағы басқалар)
0 теңге/1 кг
22.
3824
Электронды сигареттерде пайдалануға арналған картридждердегі, резервуарлардағы және басқа да контейнерлердегі никотині бар сұйықтық
0 теңге/сұйықтық миллилитрі
».
3-бап. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы кодексінің (Салық кодексі) 568-бабының 5-тармағы 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқта тұру кезеңінде:
1) 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін мынадай редакция қолданылады:
«5. Ең төменгі айналым тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің 30000 еселенген мөлшерін құрайды.»;
2) 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап 2019 жылғы 1 қаңтарға дейін мынадай редакция қолданылады:
«5. Ең төменгі айналым тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің 25000 еселенген мөлшерін құрайды.»;
3) 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін мынадай редакция қолданылады:
«5. Ең төменгі айналым тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің 20000 еселенген мөлшерін құрайды.».
4-бап. Тексеру нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) бұзушылықтарды жою туралы хабарламаға шағымдар 2017 жылғы 1 шілдеге дейін берілген жағдайда, осы Заңның 1-бабының 3-тармағы 1) тармақшасының он төртінші - жиырма бірінші абзацтары, 3), 6), 9), 12), 16), 17), 58) тармақшалары, 95) тармақшасының төртінші – тоғызыншы абзацтары, 105), 107), 109) тармақшалары, 110) тармақшаның оныншы және он бірінші абзацтары, 112) тармақшасы, 113) тармақшасының екінші және үшінші абзацтары, 117), 118), 119), 122), 123), 124), 125), 126), 127), 128), 129), 130), 131) және 132) тармақшалары, 4-тармағының 1), 3), 10), 11) тармақшалары, 12) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтары, 14), 15), 16), 17) және 18) тармақшалары және 12-тармағы қолданылмайды деп белгіленсін.

из 2709 00
Сырая нефть, газовый конденсат
0 тенге/тонна
20.
из 8702
моторные транспортные средства, предназначенные для перевозки 10 и более человек с объемом двигателя более 3 000 куб. см, за исключением микроавтобусов, автобусов и троллейбусов
100 тенге/куб. см
из 8703
автомобили легковые и прочие моторные транспортные средства, предназначенные главным образом для перевозки людей с объемом двигателя более 3 000 куб. см (кроме автомобилей с ручным управлением или адаптером ручного управления, специально предназначенных для инвалидов)
из 8704
моторные транспортные средства на шасси легкового автомобиля с платформой для грузов и кабиной водителя, отделенной от грузового отсека жесткой стационарной перегородкой, с объемом двигателя более 3 000 куб. см (кроме автомобилей с ручным управлением или адаптером ручного управления, специально предназначенных для инвалидов)
21.
2403
Изделия с нагреваемым табаком (нагреваемая табачная палочка, нагреваемая капсула с табаком и пр.)
0 тенге/1 кг
22.
3824
Никотиносодержащая жидкость в картриджах, резервуарах и других контейнерах для использования в электронных сигаретах
0 тенге/миллилитр жидкости
".
Статья 3. Приостановить до 1 января 2020 года действие пункта 5 статьи 568 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), установив, что в период приостановления:
1) с 1 января 2017 года до 1 января 2018 года действует следующая редакция:
"5. Минимум оборота составляет 30000-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.";
2) с 1 января 2018 года до 1 января 2019 года действует следующая редакция:
"5. Минимум оборота составляет 25000-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.";
3) с 1 января 2019 года до 1 января 2020 года действует следующая редакция:
"5. Минимум оборота составляет 20000-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.".
Статья 4. Установить, что абзацы четырнадцатый - двадцать первый подпункта 1), подпункты 3), 6), 9), 12), 16), 17), 58), абзацы четвертого – девятого подпункта 95), подпункты 105), 107), 109), абзацы десятый и одиннадцатый подпункта 110), подпункт 112), абзацы второй и третий подпункта 113), подпункты 117), 118), 119), 122), 123), 124), 125), 126), 127), 128), 129), 130), 131) и 132) пункта 3, подпункты 1), 3), 10), 11), абзацы четвертый и пятый подпункта 12), подпункты 14), 15), 16), 17) и 18) пункта 4 и пункт 12 статьи 1 настоящего Закона не применяются в случае, если жалобы на уведомление о результатах проверки и (или) уведомлений об устранении нарушений поданы до 1 июля 2017 года.

5-бап. Уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне және кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілген заңды тұлғалар, осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап алты ай ішінде өзінің қызметін осы Заңның 1-бабының 4-тармағы 4) және 6) тармақшаларының талаптарына сәйкес келтіруге тиіс.
6-бап.
1. Осы Заң:
1) 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабының 3-тармағы 34) тармақшасын;
2) 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабы 3-тармағының 18) тармақшасының екінші абзацын, 82) тармақшасын, 99) тармақшасының екінші, үшінші және бесінші абзацтарын, 13-тармағының 3) тармақшасын, 25-тармағы 2) тармақшасының екінші – жетінші абзацтарын;
3) 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабының 2-тармағын, 3-тармағы 1) тармақшасының екінші, үшінші және бесінші абзацтарын, 2) тармақшасының он жетінші және он сегізінші абзацтарын, 18) тармақшасының үшінші – бесінші абзацтарын, 20) тармақшасының жетінші – тоғызыншы абзацтарын, 27), 46) тармақшаларын, 47) тармақшаның үшінші – бесінші абзацтарын, 53), 61), 62), 72), 73), 74), 75), 76), 81), 85) және 116) тармақшаларын, 25-тармағының 1) тармақшасын, 2) тармақшасының сегізінші – он үшінші абзацтарын, 3) тармақшасын;
4) 2016 жылғы 22 сәуірден бастап қолданысқа енгізілетін, осы Заңның 1-бабының 26-тармағы 1) тармақшасының он екінші – он бесінші және он жетінші абзацтарын;
5) 2017 жылғы 2 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабы 3-тармағының 60) тармақшасын;
6) 2017 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін, осы Заңның 1-бабының 3-тармағы 1) тармақшасының он төртінші - жиырма бірінші абзацтары, 3), 6), 9), 12), 16), 17), 58) тармақшаларын, 95) тармақшасының төртінші – тоғызыншы абзацтарын, 105), 107), 109) тармақшаларын, 110) тармақшаның оныншы және он бірінші абзацтарын, 112) тармақшасын, 113) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 117), 118), 119), 122), 123), 124), 125), 126), 127), 128), 129), 130), 131) және 132) тармақшаларын, 4-тармағының 1), 3), 10), 11) тармақшаларын, 12) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын, 14), 15), 16), 17), 18) тармақшаларын және 12-тармағын;
7) 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабының 3-тармағы 56) тармақшасының жетінші абзацын;
8) 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабы 3-тармағының 19) және 22) тармақшаларын, 24-тармағының 1) және 2) тармақшаларын қоспағанда, 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заңның 1-бабының 3-тармағы 20) тармақшасының екінші-алтыншы абзацтары және 23) тармақшасы 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.

Статья 5. Установить, что юридические лица, включенные в реестр владельцев складов временного хранения и реестр владельцев таможенных складов, в течение шести месяцев со дня введения в действие настоящего Закона должны привести свою деятельность в соответствие с требованиями подпунктов 4) и 6) пункта 4 статьи 1 настоящего Закона.
Статья 6.
1. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2017 года, за исключением:
1) подпункта 34) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие с 1 января 2013 года;
2) абзаца второго подпункта 18), подпункта 82), абзацев второго, третьего и пятого подпункта 99) пункта 3, подпункта 3) пункта 13, абзацев второго – седьмого подпункта 2) пункта 25 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2015 года;
3) пункта 2, абзацев второго, третьего и пятого подпункта 1), абзацев семнадцатого и восемнадцатого подпункта 2), абзацев третьего – пятого подпункта 18), абзацев седьмого – девятого подпункта 20), подпунктов 27), 46), абзацев третьего – пятого подпункта 47), подпунктов 53), 61), 62), 72), 73), 74), 75), 76), 81), 85) и 116) пункта 3, подпункта 1), абзацев восьмого – тринадцатого подпункта 2), подпункта 3) пункта 25 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2016 года;
4) абзацев двенадцатого – пятнадцатого и семнадцатого подпункта 1) пункта 26 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 22 апреля 2016 года;
5) подпункта 60) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие с 2 января 2017 года;
6) абзацев четырнадцатого – двадцать первого подпункта 1), подпунктов 3), 6), 9), 12), 16), 17), 58), абзацев четвертого – девятого подпункта 95), подпунктов 105), 107), 109), абзацев десятого и одиннадцатого подпункта 110), подпункта 112), абзацев второго и третьего подпункта 113), подпунктов 117), 118), 119). 122), 123), 124), 125), 126), 127), 128), 129), 130), 131) и 132) пункта 3, подпунктов 1), 3), 10), 11), абзацев четвертого и пятого подпункта 12), подпунктов 14), 15), 16), 17), 18) пункта 4 и пункта 12 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 июля 2017 года;
7) абзаца седьмого подпункта 56) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие с 1 января 2019 года;
8) подпунктов 19) и 22) пункта 3, подпунктов 1) и 2) пункта 24 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2020 года.
2. Абзацы второй – шестой подпункта 20) и подпункт 23) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона действуют с 1 января 2017 года до 1 января 2027 года.

Осы Заңның 1-бабының 3-тармағы 30) тармақшасының алтыншы - он бірінші абзацтары 2016 жылғы 1 шілдеден бастап 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.
Осы Заңның 1-бабының 3-тармағы 56) тармақшасының алтыншы абзацы 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев

Абзацы шестой – одиннадцатый подпункта 30) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона действуют с 1 июля 2016 года до 1 января 2027 года.
Абзац шестой подпункта 56) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона действует с 1 января 2018 года до 1 января 2020 года.
Президент
Республики Казахстан
Н.Назарбаев