Қазақстан Республикасы инвестициялық саясатының 2026 жылға дейінгі тұжырымдамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 15 шiлдедегi № 482 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 18 қазандағы № 868 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.10.2024 № 868 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы инвестициялық саясатының 2026 жылға дейінгі тұжырымдамасы (бұдан әрі – Тұжырымдама) бекітілсін.
2. Орталық мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы органдар мен мүдделі ұйымдар (келісу бойынша) Тұжырымдаманың іс-қимыл жоспарында көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін және жылдың қорытындысы бойынша 15 сәуірден кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне олардың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі жылдың қорытындысы бойынша 1 шілдеден кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне Тұжырымдаманың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 15 шiлдедегi
№ 482 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы инвестициялық саясатының 2026 жылға дейінгі тұжырымдамасы
1. Паспорт ............................................................................................................................... 2
2. Ағымдағы жағдайды талдау ............................................................................................. 3
2.1. Тікелей шетелдік инвестициялар .................................................................................. 3
2.2. Тікелей шетелдік инвестициялардың әлемдік легінің жаһандық және өңірлік
үрдістері, сондай-ақ инвестициялық саясат саласындағы әлемдік трендтерге шолу ..... 3
2.3. Негізгі капиталға инвестициялар .................................................................................. 5
2.4. Инвестициялар тарту саласындағы қолданыстағы жүйені және мемлекеттік саясатты талдау .... 5
2.5. Негізгі проблемалар мен тенденциялар ........................................................................ 8
3. Халықаралық тәжірибеге шолу ........................................................................................ 9

Об утверждении Концепции инвестиционной политики Республики Казахстан до 2026 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 июля 2022 года № 482. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2024 года № 868.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.10.2024 № 868.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Концепцию инвестиционной политики Республики Казахстан до 2026 года (далее – Концепция).
2. Центральным государственным органам, местным исполнительным органам и заинтересованным организациям (по согласованию) обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Планом действия Концепции, и по итогам года, не позднее 15 апреля, представлять информацию о ходе их реализации в Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
3. Министерству национальной экономики Республики Казахстан по итогам года, не позднее 1 июня, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Концепции.
4. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 июля 2022 года № 482
Концепция инвестиционной политики Республики Казахстан до 2026 года
1. Паспорт
2. Анализ текущей ситуации
2.1. Прямые иностранные инвестиции
2.2. Глобальные и региональные тенденции мировых потоков прямых иностранных инвестиций, а также обзор мировых трендов в области инвестиционной политики.
2.3. Инвестиции в основной капитал
2.4. Анализ действующей системы и государственной политики в области привлечения инвестиций
2.5. Основные проблемы и тенденции
3. Обзор международного опыта

4. Инвестициялық даму пайымы ........................................................................................ 12
5. Дамудың негізгі қағидаттары мен тәсілдері .................................................................. 14
1-бағыт. Инвестициялық экожүйені одан әрі дамыту ....................................................... 16
2-бағыт. Жеке сектордың инвестициялық белсенділігінің өсуіне жәрдемдесу ............. 21
3-бағыт. Экономиканың инвестициялық әлеуетін ашу ................................................... 24
6. Нысаналы индикаторлар және күтілетін нәтижелер ..................................................... 26
7. Қазақстан Республикасы инвестициялық саясатының 2026 жылға дейінгі
тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары ........................................... 29
1. Паспорт
Атауы
Қазақстан Республикасы инвестициялық саясатының 2026 жылға дейінгі тұжырымдамасы
Әзірлеу үшін негіздеме
1. Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың 2012 жылғы 14 желтоқсандағы "Қазақстан-2050 Стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" атты Қазақстан халқына Жолдауы.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 20 мамырдағы "Ұлт жоспары – 100 нақты қадам" бағдарламасы.
3. "Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарын бекіту және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 636 Жарлығы.
4. "Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі жалпыұлттық басымдықтары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 26 ақпандағы № 520 Жарлығы.
5. Қазақстан Республикасының Президенті Қ.К. Тоқаевтың 2022 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің пленарлық отырысында берген тапсырмасы.
Тұжырымдаманы әзірлеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік орган, сондай-ақ оны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар
Ұлттық экономика, Сыртқы істер, Индустрия және инфрақұрылымдық даму, Ауыл шаруашылығы, Энергетика, Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі, Мәдениет және спорт, Оқу-ағарту, Ғылым және жоғары білім, Экология, геология және табиғи ресурстар, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, Денсаулық сақтау, Сауда және интеграция министрліктері, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері.
Іске асыру мерзімі
2022 – 2026 жылдар
2. Ағымдағы жағдайды талдау
2.1. Тікелей шетелдік инвестициялар
Ұлттық Банктің деректері бойынша 2010 – 2020 жылдары Қазақстанға ТШИ жалпы легі шамамен 249 млрд АҚШ долл. құрады, оның ішінде 30,4 % немесе 75,6 млрд АҚШ доллары мұнай-газ секторына, 23 % немесе 42,1 млрд АҚШ долл. металл кендерін өндіруге және металлургияны дамытуға тиесілі. Өңдеу өнеркәсібіне 39,4 млрд АҚШ доллары немесе барлық ТШИ-дің 15,8 %-ы тартылды.

4. Видение инвестиционного развития
5. Основные принципы и подходы развития
Направление 1. Дальнейшее развитие инвестиционной экосистемы
Направление 2. Содействие росту инвестиционной активности частного сектора
Направление 3. Раскрытие инвестиционного потенциала экономики
6. Целевые индикаторы и ожидаемые результаты
7. План действий по реализации Концепции инвестиционной политики Республики Казахстан до 2026 года
1. Паспорт
Наименование
Концепция инвестиционной политики Республики Казахстан до 2026 года
Основание для разработки
1. Послание Президента Республики Казахстан – Лидера Нации Н.А. Назарбаева народу Казахстана от 14 декабря 2012 года "Стратегия "Казахстан-2050": новый политический курс состоявшегося государства".
2. Программа Президента Республики Казахстан от 20 мая 2015 года "План нации - 100 конкретных шагов".
3. Указ Президента Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 636 "Об утверждении Национального плана развития Республики Казахстан до 2025 года и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан".
4. Указ Президента Республики Казахстан от 26 февраля 2021 года № 520 "Об общенациональных приоритетах Республики Казахстан до 2025 года".
5. Поручение Президента Республики Казахстан К.К. Токаева, данное на пленарном заседании Мажилиса Парламента Республики Казахстан от 11 января 2022 года.
Государственный орган, ответственный за разработку и реализацию, а также государственные органы, ответственные за реализацию Концепции
Министерства национальной экономики, иностранных дел, индустрии и инфраструктурного развития, сельского хозяйства, энергетики, цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности, культуры и спорта, просвещения, науки и высшего образования, экологии, геологии и природных ресурсов, труда и социальной защиты населения, здравоохранения, торговли и интеграции, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента.
Сроки реализации
2022 – 2026 годы
2. Анализ текущей ситуации
2.1. Прямые иностранные инвестиции
По данным Национального Банка за 2010-2020 годы валовый приток ПИИ в Казахстан составил порядка 249 млрд долл. США, из них 30,4 % или 75,6 млрд долл. США приходится на нефтегазовый сектор, 23 % или 42,1 млрд долл. США - на добычу металлических руд и развитие металлургии. В обрабатывающую промышленность привлечено 39,4 млрд долл. США или 15,8 % от всех ПИИ).

Ел экономикасына инвестициялар тарту процесіне "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ, Тікелей инвестициялар қоры, АХҚО және т.б. белсенді қатысады. Нәтижесінде 2015 жылдан бері экономиканың қайта өңдеу секторларында 967 млн АҚШ долларына трансұлттық компаниялардың 12 жобасы іске асырылды, шамамен 3,5 мың жұмыс орны құрылды, ал экономиканың логистика, газ химиясы және металлургия сияқты секторларында "зәкірлік инвесторлармен" бірлесіп 412 млн АҚШ долл. 5 жоба іске асырылды, онда 690 жұмыс орны құрылды.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетігі әлеуметтік инфрақұрылымға инвестициялар тартуға ықпал етеді (мысалы, автожолдар, көтерме-тарату орталықтарын салу, ауылдарда интернет желісіне кеңжолақты қолжетімділік және т.б.).
Бүкіл әлемде карантиндік шектеулер қолданылып, өндіріс тоқтатылып, шекаралар жабылған кезде Қазақстанда жобалардың "тоқтап қалуына" жол бермеу және жаңа инвесторларды тарту бойынша уақтылы шаралар қабылданды. Айталық, Сыртқы істер министрлігінің деректері бойынша 2020 жылы шет елдердің қатысуы арқылы жалпы сомасы 1,6 млрд АҚШ долларына 41 инвестициялық жоба іске асырылып, 7 мыңнан астам жұмыс орны құрылды.
Жаһандық дағдарысқа қарамастан, Қазақстан ТШИ үшін тартымды болып қала береді және шетелдік инвестициялар легі бойынша Орталық Азия өңіріндегі бірден-бір көшбасшы болып табылады. Алайда қазіргі геоэкономикалық және геосаяси ахуалда осы жағдайды сақтап қалу және нығайту үшін Қазақстан шетелдік инвестициялар үшін күресте белсенді түрде озыңқы әрекет етуге және инвесторлар үшін неғұрлым оңтайлы жағдайлар жасауға тиіс. Сонымен қатар бүгінгі күні ТШИ-дің Қазақстанға жалпы легінде қайта инвестицияланған кірістердің салыстырмалы түрде төмен үлесі байқалады (2005 – 2020 жылдары 15 %). Әлемде бұл көрсеткіш 30-35 % құрайды.
2.2. ТШИ әлемдік легінің жаһандық және өңірлік үрдістері, сондай-ақ инвестициялық саясат саласындағы әлемдік трендтерге шолу
Коронавирус пандемиясы әлемдік сауда мен инвестициялардың перспективасын нашарлатты. Пандемияның таралуына байланысты сақталып отырған шектеулерге және соның салдарынан жаһандық сұраныстың төмендеуіне байланысты протекционистік көңіл-күйдің өсуі аясында ТШИ-дің әлемдік легінің жалпы көлемінің төмендеуі орын алуда. 2015 – 2019 жылдары ТШИ әлемдік легі 27,1 %-ға қысқарды (2 трлн АҚШ долл. 859,0 млрд АҚШ долл. дейін). 2020 жылы ТШИ төмендеуі жалғасты – 2019 жылға қатысты 42,3 % (1,5 трлн АҚШ долларынан 859 млн АҚШ долл. дейін).
Инвестициялық саясат саласындағы негізгі әлемдік трендтердің ішінде мыналарды бөліп көрсетуге болады.
ESG – өлшемшарттарын қолдану негізінде инвестициялау туралы шешім қабылдау, оларды сақтамау тұтас елдер мен жекелеген компаниялар үшін капитал нарықтарының жабылуына әкелуі мүмкін. Елдердің үкіметтері ESG ұлттық стратегияларын белсенді түрде әзірлеуде және ESG күн тәртібінің жаһандық ықпалының өсуіне байланысты туындайтын тәуекелдер мен мүмкіндіктерді бағалауда.
Көміртекті реттеуді қатаңдату. Таяудағы болашақта көміртекті реттеуді күшейту саясаты парниктік газдар шығарындыларының деңгейі жоғары елдер үшін елеулі проблемалар тудыруы мүмкін. Бұл өндіру-өткізу тізбегінің барлық буындарында сезілетін болады.

В процессе привлечения инвестиций в экономику страны активно участвуют АО "ФНБ "Самрук-Қазына", АО "НУХ "Байтерек", Фонд прямых инвестиций, МФЦА и другие. В результате с 2015 года в перерабатывающих секторах экономики реализовано 12 проектов транснациональных компаний на 967 млн долл. США с созданием порядка 3,5 тыс. рабочих мест, а совместно с "якорными инвесторами" в таких секторах экономики как логистика, газохимия и металлургия реализовано 5 проектов на 412 млн долл. США с созданием 690 рабочих мест.
Механизм государственно-частного партнерства способствует привлечению инвестиций в социальную инфраструктуру (к примеру, строительство автодорог, оптово-распределительных центров, широкополосного доступа к сети интернет в селах и другие).
В то время, когда во всем мире действовали карантинные ограничения, было приостановлено производство, закрывались границы, в Казахстане были приняты своевременные меры по недопущению "заморозки" проектов и привлечению новых инвесторов. Так, по данным Министерства иностранных дел, в 2020 году реализован 41 инвестиционный проект с иностранным участием на общую сумму 1,6 млрд долл. США, созданием более чем 7 тысяч рабочих мест.
Несмотря на глобальный кризис, Казахстан остается привлекательным для прямых иностранных инвестиций и является безусловным лидером по притоку иностранных инвестиций в Центрально-Азиатском регионе. Однако, чтобы сохранить и укрепить данное положение в текущих геоэкономических и геополитических условиях Казахстану необходимо активно действовать на опережение в борьбе за иностранные инвестиции и создавать для инвесторов наиболее оптимальные условия. Вместе с тем сегодня отмечается сравнительно низкая доля реинвестированных доходов в общем притоке ПИИ в Казахстан (15% за 2005-2020 годы). В мире данный показатель составляет 30-35 %.
2.2. Глобальные и региональные тенденции мировых потоков прямых иностранных инвестиций, а также обзор мировых трендов в области инвестиционной политики
Пандемия коронавируса ухудшила перспективы мировой торговли и инвестиций. По причине сохраняющихся ограничений, связанных с распространением пандемии, и, как следствие, произошедшего снижения глобального спроса на фоне роста протекционистских настроений происходит сокращение общего объема мировых потоков ПИИ. За 2015-2019 годы мировые потоки прямых иностранных инвестиций сократились на 27,1% (с 2 трлн до 859,0 млрд долл. США). В 2020 году снижение ПИИ продолжилось - 42,3 % к 2019 году (с 1,5 трлн долл. США до 859 млн долл. США).
Среди ключевых мировых трендов в области инвестиционной политики можно выделить следующие.
Принятие решения об инвестировании на основе применения ESG-критериев, несоблюдение которых может привести к закрытию рынков капитала для целых стран и отдельных компаний. Правительства стран активно разрабатывают национальные стратегии ESG и оценивают риски и возможности, возникающие в связи с растущим глобальным влиянием повестки ESG.
Ужесточение углеродного регулирования. В обозримом будущем политика усиления углеродного регулирования может создать серьезные проблемы для стран, которые имеют высокий уровень выбросов парниковых газов. Влияние будет ощущаться во всех звеньях производственно-сбытовой цепи.

Жаңа шектеулер белгілеу және реттеуді күшейту жөніндегі шаралардың өсуі, сондай-ақ ырықтандыру жөніндегі шаралардың төмендеуі. 2015 – 2019 жылдары әлемде инвестициялық саясаттың 588 шарасы енгізілді (жыл сайын орта есеппен 50 ел). Бұл ретте үлестік қатынаста ырықтандыру жөніндегі шаралар 13 %-ға төмендеді, ал қатаңдату жөніндегі шаралар 5 %-ға өсті. Әсіресе, бұл үрдіс 2020 жылы күшейе түсті. Айталық, қабылданған 96 инвестициялық шараның 45 %-ы реттеуді күшейтуге қатысты болды. Бірқатар дамушы елдерде бұрын шетелдік инвестициялау үшін қолжетімсіз болған экономикалық секторларға, оның ішінде жекешелендіру және мемлекеттік-жекешелік әріптестік құралдары арқылы қолжетімділік берілді.
Инвестициялық заңнаманың тұрақтылығын белгілеу жөніндегі жұмысты күшейту. Әлемнің 108 елінің 27-сі инвесторларды заңдар мен нормативтік актілердегі ықтимал өзгерістерден қорғау туралы ережелерді қамтиды, олардың басым бөлігі өтпелі экономикасы бар елдерде.
Ескі буынның халықаралық инвестициялық келісімдерін (бұдан әрі – ХИК) реформалауды жалғастыру. ХИК біртіндеп жаңартылуда. 2018 жылдан бастап тоқтатылған ХИК-тің жыл сайынғы саны жаңаларының санынан асып түседі. Барлық дерлік жаңа ХИК орнықты дамуға бағдарлану, реттеу мүмкіндіктерін сақтау (мемлекеттің реттеушілік кеңістігін сақтау) сияқты ережелерді, сондай-ақ инвестициялық дауларды реттеу тетігіне қатысты өзгерістерді немесе алып қоюларды қамтиды. 2020 жылы ХИК қорытындыларының баяулауына қарамастан, процесс жалғасуда.
Орнықты даму мақсаттарын (бұдан әрі – ОДМ) іске асыруға инвестицияларды жүзеге асыру. 150-ден астам ел орнықты дамудың ұлттық стратегияларын қабылдады немесе ОДМ ескере отырып, қолда бар даму жоспарларын қайта қарады. БҰҰ-ға мүше мемлекеттердің жартысына жуығында ОДМ инвестициялауға жәрдемдесудің нақты құралдары бар.
2.3. Негізгі капиталға инвестициялар
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының деректері бойынша негізгі капиталға инвестициялар (бұдан әрі – НКИ) 2010 жылдан бері 4,7-ден 12,3 трлн теңгеге дейін өсті. Алайда елдің ЖІӨ-дегі НКИ үлесі іс жүзінде өзгермейді және шамамен 16 – 18 %-ды құрайды.
Негізгі капиталға инвестициялардың тұрақты өсуіне қарамастан, өндірушілерден басқа, экономиканың көптеген салалары инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшін қаражаттың тапшылығын сезінуде. Бұған негізгі құралдар тозуының жоғары деңгейі және тартылатын инвестициялардың жеткіліксіз әртараптандырылуы дәлел бола алады. Жекелеген салалар бойынша ескіру 50-70 %-ға жетеді. Инвестицияны көп қажет ететін негізгі сала тау-кен өндіру өнеркәсібі болып қала береді, 2010 жылдан бері оның үлесіне инвестициялардың жалпы көлемінің шамамен 34 %-ы тиесілі.

Рост мер по установлению новых ограничений и усилению регулирования, а также снижение мер по либерализации. За 2015-2019 годы в мире было введено 588 мер инвестиционной политики (в среднем 50 стран ежегодно). При этом в долевом соотношении меры по либерализации снизились на 13 %, в то время как меры по ужесточению выросли на 5 %. Особенно данная тенденция усилилась в 2020 году. Так, из принятых 96 инвестиционных мер 45 % относились к усилению регулирования. Ряд развивающихся стран открыл доступ к экономическим секторам, прежде не доступным для иностранного инвестирования, в том числе через инструменты приватизации и государственно-частного партнерства.
Усиление работы по установлению стабильности инвестиционного законодательства. Из 108 стран мира 27 включают положения о защите инвесторов от возможных изменений в законах и нормативных актах, большая часть которых находится в странах с переходной экономикой.
Продолжение реформы международных инвестиционных соглашений (далее – МИС) старого поколения. Происходит постепенное обновление МИС. С 2018 года ежегодное число прекращенных МИС превышает число новых. Почти все новые МИС содержат такие положения, как ориентация на устойчивое развитие, сохранение возможностей регулирования (сохранение регулятивного пространства государства), а также изменения или изъятия, касающиеся механизма урегулирования инвестиционных споров. Несмотря на замедление заключений МИС в 2020 году процесс продолжается.
Осуществление инвестиций в реализацию целей устойчивого развития (далее – ЦУР). Более 150 стран приняли национальные стратегии устойчивого развития или пересмотрели имеющиеся планы развития с учетом ЦУР. Около половины государств – членов ООН имеют конкретные инструменты содействия инвестированию в ЦУР.
2.3. Инвестиции в основной капитал
По данным Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан инвестиции в основной капитал (далее – ИОК) с 2010 года выросли с 4,7 до 12,3 трлн тенге. Однако доля ИОК в ВВП страны практически не меняется и составляет порядка 16-18 %.
Несмотря на устойчивый рост инвестиций в основной капитал большинство отраслей экономики, кроме добывающих, испытывают дефицит средств для финансирования инвестиционных проектов. Об этом свидетельствуют высокий уровень износа основных средств и недостаточная диверсификация привлекаемых инвестиций. Устаревание по отдельным отраслям достигает 50-70 %. Основной инвестиционноемкой отраслью остается горнодобывающая промышленность, на долю которой с 2010 года в среднем приходится 34 % от общего объема инвестиций.

2.4. Инвестициялар тарту саласындағы қолданыстағы жүйені және мемлекеттік саясатты талдау
Бүгінде Қазақстанда республика аумағында инвестициялық қызметті дамыту бойынша шаралар қабылдануда, құқықтық база қалыптастырылды (Кәсіпкерлік кодексі, "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Заң, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Кодекс, салық, кеден және жер заңнамасы).
Инвесторлармен ашық және сындарлы диалогты жолға қою арқылы оларды қолдаудың көп деңгейлі инфрақұрылымы жасалды және жұмыс істейді, инвестициялық капиталды тарту үшін ашық, тұрақты және болжамды жағдайлар жасауға ерекше назар аударылады.
Қазақстанда инвесторларды әртүрлі салықтар мен кедендік баждардан босататын 13 арнайы экономикалық аймақ пен 36 индустриялық аймақ жұмыс істейді. АЭА жер учаскесін, орнатылған инфрақұрылымға қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
"Астана" халықаралық қаржы орталығы жұмыс істейді, оның міндеттерінің бірі Англия мен Уэльстің құқық қағидаттарында және халықаралық қаржы орталықтарының стандарттарында ел экономикасына инвестициялар тартуға жәрдемдесу болып табылады.
Инвесторлардың нақты және жүйелі проблемалы мәселелерін шешу үшін Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Шетелдік инвесторлар кеңесі, Инвестициялық ахуалды жақсарту жөніндегі кеңес, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің төрағалығымен Инвесторларды тарту мәселелері жөніндегі кеңес жұмыс істейді. Инвестициялық омбудсменнің функциялары Қазақстан Республикасының Премьер-Министріне жүктелген.
Инвестициялар тарту саласындағы ұлттық компания шетелдік және өңірлік өкілдермен бірге құрылған үш деңгейлі жүйе шеңберінде Үкімет атынан нысаналы трансұлттық компаниялармен және ірі инвесторлармен "бірыңғай келіссөз жүргізуші" функциясын орындайды, сондай-ақ инвестициялық жобаларды идеядан бастап іске асыруға дейін "бір терезе" қағидаты бойынша сүйемелдеу жөніндегі көрсетілетін қызметтердің толық спектрін қамтамасыз етеді.
Сонымен қатар инвестициялар саласындағы стратегиялық бағдарламалық құжаттарды іске асырудың алдыңғы тәжірибесі және жаһандық бәсекелес ортада болып жатқан өзгерістер инвестицияларды тарту және ұстап қалу саласындағы қолданыстағы жүйе мен мемлекеттік саясатты одан әрі жетілдіру қажеттігін талап етеді.
SWOT-талдау инвестицияларды тарту тиімділігіне әсер ететін мынадай аспектілерді анықтады.
Күшті жақтары:
1. Іске асырылып жатқан мемлекеттік саясат шеңберінде инвестициялар тарту мәселесіне мемлекет тарапынан жоғары назар аударылуда.
2. Қолайлы іскерлік ахуал.
3. Елеулі минералдық-шикізат базасын иеленуінің нәтижесінде елдің жоғары инвестициялық тартымдылығы.

2.4. Анализ действующей системы и государственной политики в области привлечения инвестиций
Сегодня в Казахстане принимаются меры по развитию инвестиционной деятельности на территории республики, сформирована правовая база (Предпринимательский кодекс, Закон Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах", Кодекс "О недрах и недропользовании", налоговое, таможенное и земельное законодательство).
Создана и функционирует многоуровневая инфраструктура поддержки инвесторов путем налаживания с ними открытого и конструктивного диалога, особое внимание уделяется созданию открытых, стабильных и предсказуемых условий для привлечения инвестиционного капитала.
В Казахстане действуют 13 специальных экономических зон и 36 индустриальных зон, которые освобождают инвесторов от различных видов налогов и таможенных пошлин. СЭЗы предоставляют участок земли, доступ к установленной инфраструктуре.
Функционирует Международный финансовый центр "Астана", одной из задач которого является содействие в привлечении инвестиций в экономику страны на принципах права Англии и Уэльса и стандартах международных финансовых центров.
Для решения точечных и системных проблемных вопросов инвесторов функционируют Совет иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан, Совет по улучшению инвестиционного климата, Совет по вопросам привлечения инвесторов под председательством Премьер-Министра Республики Казахстан. Функции Инвестиционного омбудсмена возложены на Премьер-Министра Республики Казахстан.
Национальная компания в области привлечения инвестиций в рамках выстроенной трехуровневой системы с зарубежными и региональными представителями исполняет функцию "единого переговорщика" от имени Правительства с целевыми транснациональными компаниями и крупными инвесторами, а также обеспечивает полный спектр услуг по сопровождению инвестиционных проектов от идеи до реализации по принципу "одного окна".
Вместе с тем предыдущий опыт реализации стратегических программных документов в сфере инвестиций и происходящие изменения в глобальной конкурентной среде диктуют необходимость дальнейшего совершенствования действующей системы и государственной политики в области привлечения и удержания инвестиций.
SWOT-анализ выявил следующие аспекты, влияющие на эффективность привлечения инвестиций.
Сильные стороны:
1. Повышенное внимание со стороны государства к вопросу привлечения инвестиций в рамках реализуемой государственной политики.
2. Благоприятный деловой климат.
3. Высокая инвестиционная привлекательность страны вследствие обладания значительной минерально-сырьевой базой.

4. ЕАЭО, Орталық Азия, Қытай және Үндістанның ірі тұтыну нарықтарына қолжетімділігі бар Қазақстанның тиімді географиялық жағдайы.
5. Ел экономикасына инвестициялар тартуға жәрдемдесуге бағытталған даму институттары жүйесінің болуы.
Әлсіз жақтары:
1. Инвесторлардың сот жүйесіне деген сенім деңгейінің төмендігі.
2. Мемлекеттік инвестициялар тиімділігінің жеткіліксіздігі.
3. Инвестицияларды тарту және ұстап қалу жөніндегі жұмыс шеңберінде әртүрлі мемлекеттік органдар мен даму институттары арасындағы ведомствоаралық өзара іс-қимылдың тиімділігі жеткіліксіз.
4. Инвесторларды ақпараттық және коммуникациялық қолдаудың жеткіліксіз дамыған жүйесі.
5. Сыртқы инвестицияларды қорғау және ілгерілету жөніндегі саясаттың болмауы.
6. Инвесторлар үшін жеткіліксіз дамыған инфрақұрылым (көлік-логистикалық, өндірістік, инженерлік, сауда инфрақұрылымы).
7. Экономикадағы негізгі қорлар тозуының жоғары деңгейі және соның салдарынан шығасылардың жоғары деңгейі және еңбек өнімділігінің төмендігі.
8. Инвестициялық заңнаманың жетілмегендігі.
9. Заң жобалары мен өзге де реттеу құжаттарын әзірлеу және талқылау процесіне инвесторларды тартудың төмендігі.
10. Инвесторлар үшін валюталық тәуекелдер.
Мүмкіндіктер:
1. Елдегі инвестициялық режимді одан әрі ырықтандыру, әлемдік капитал нарықтарында елдің оң инвестициялық имиджін нығайту.
2. Әлемдік экономика мен Қазақстан экономикасындағы құрылымдық өзгерістерді ескере отырып, қолданыстағы инвестициялық келісімдерді қайта қарау.
3. "Жасыл" экономикаға біртіндеп көшуге және цифрлық технологияларды дамытуға ықпал ететін жобаларды іске асыру.
4. ЕАЭО нарықтарына, атап айтқанда, Ресей мен Орталық Азия елдеріне бағдарланған жобаларды іске асыру.
5. Орнықты даму мақсаттарына сәйкес келетін инвестициялық жобаларға ынталандырудың жекелеген шараларын құру.
6. АХҚО алаңын, оның ішінде оның құқықтары мен инвестициялық дауларды шешу тетіктерін қолдану.
Қауіптер:
1. Саяси тұрақсыздық салдарынан елдің инвестициялық тартымдылығының төмендеуі.
2. Минералды-шикізат базасының сарқылуы.
3. Елдердің көміртегі бейтараптығына көшуі нәтижесінде Қазақстанның табиғи ресурстарының инвестициялық тартымдылығының төмендеуі.
4. Ішкі инвесторлардың төмен инвестициялық белсенділігі және шетелдік капитал ағынының төмендеуі.
5. Экономика мен инвестиция бағытының құрылымдық теңгерімсіздігі салдарынан экономикадағы жоғары тәуекелдердің сақталуы.
6. Негізгі капиталға инвестициялардың, сондай-ақ ТШИ өсу қарқынының қысқаруы және (немесе) төмен көлемі салдарынан елдің қазіргі бәсекелестік артықшылықтары мен өнеркәсіптік әлеуетін жоғалту.

4. Выгодное географическое положение Казахстана с доступом к крупным потребительским рынкам ЕАЭС, Центральной Азии, Китая и Индии.
5. Наличие системы институтов развития, направленных на содействие привлечению инвестиций в экономику страны.
Слабые стороны:
1. Невысокий уровень доверия инвесторов к судебной системе.
2. Недостаточная эффективность государственных инвестиций.
3. Недостаточно эффективное межведомственное взаимодействие между различными государственными органами и институтами развития в рамках работы по привлечению и удержанию инвестиций.
4. Недостаточно развитая система информационной и коммуникационной поддержки инвесторов.
5. Отсутствие политики по защите и продвижению внешних инвестиций.
6. Недостаточно развитая инфраструктура для инвесторов (транспортно-логистическая, производственная, инженерная, торговая инфраструктура).
7. Высокая степень износа основных фондов в экономике и как следствие высокий уровень издержек и низкая производительность труда.
8. Несовершенство инвестиционного законодательства.
9. Низкое вовлечение инвесторов в процесс разработки и обсуждения законопроектов и иных документов регулирования.
10. Валютные риски для инвесторов.
Возможности:
1. Дальнейшая либерализация в стране инвестиционного режима, укрепление положительного инвестиционного имиджа страны на мировых рынках капитала.
2. Пересмотр действующих инвестиционных соглашений с учетом структурных изменений мировой экономики и экономики Казахстана.
3. Реализация проектов, способствующих поэтапному переходу к "зеленой" экономике и развитию цифровых технологий.
4. Реализация проектов, ориентированных на рынки ЕАЭС, в частности, России и стран Центральной Азии.
5. Создание отдельных мер стимулирования под инвестиционные проекты, соответствующие целям устойчивого развития.
6. Применение площадки МФЦА, в том числе его права и механизмов для разрешения инвестиционных споров.
Угрозы:
1. Снижение инвестиционной привлекательности страны в результате политической нестабильности.
2. Истощение минерально-сырьевой базы.
3. Снижение инвестиционной привлекательности природных ресурсов Казахстана в результате перехода стран к углеродной нейтральности.
4. Низкая инвестиционная активность внутренних инвесторов и снижение притока иностранного капитала.
5. Сохранение высоких рисков в экономике из-за структурных дисбалансов экономики и направленности инвестиций.
6. Утрата существующих конкурентных преимуществ и промышленного потенциала страны из-за сокращения темпов роста и (или) низких объемов инвестиций в основной капитал, а также прямых иностранных инвестиций.

7. Инвестициялар үшін, оның ішінде көрші елдер тарапынан жаһандық бәсекелестіктің шиеленісуі және соның салдарынан Қазақстаннан шетел инвестицияларының ықтимал кетуі.
Жоғарыда келтірілген әлсіз жақтарды есепке алмау кейіннен инвестициялар тарту үшін анықталған әлеуетті қатерлердің іске асырылуына әкеп соқтыруы мүмкін. Ал көрсетілген күшті жақтарды тиімді пайдалану қолда бар мүмкіндіктерді іске асыруға әкелуі мүмкін.
Тұтастай алғанда, Қазақстан Үкіметі инвестициялық процестердің дамуына кедергі келтіретін және сол арқылы елдегі инвестициялық ахуалды нашарлататын әкімшілік және заңнамалық кедергілерді жою жөніндегі реформаларды дәйекті түрде іске асыруда. Мұны инвесторлардың сауалнамалары да растайды, олар соңғы жылдары осы салада прогресс байқалып отырғанын көрсетеді. Алайда бірқатар проблемалар әлі де сақталуда.
2.5. Негізгі проблемалар мен үрдістер
Ел экономикасына инвестициялар тартуды тежейтін негізгі проблемаларға мыналарды жатқызуға болады:
1. Мемлекеттік реттеу және басқару:
мемлекеттің экономикаға араласуы (баға белгілеу, монополиялау, квазимемлекеттік сектор қатысуының жоғары үлесі, қазақстандық қамту туралы талаптар);
инвесторлардың сот жүйесіне және құқық қорғау органдарына деген сенімінің төмендігі, оның ішінде олардың жеке капиталды нашар қорғауы (тәркілеу тәуекелінің жоғарылығы);
кәсіпкерлердің кең ауқымы үшін бәсекелес нарықтарға қол жеткізуді шектейтін бизнес үшін әкімшілік кедергілерді қоса алғанда, бәсекелестік жеткілікті дамымауы;
мемлекеттік инвестициялар тиімділігінің жеткіліксіздігі (5 мемлекеттік бағдарламаның қорытындысы бойынша 224,2 млрд теңге көлемінде бұзушылықтар (2020 жылы), оның ішінде қаржылық бұзушылықтар – 9,9 млрд теңге, бюджет қаражатын тиімсіз жоспарлау және пайдалану – 214,3 млрд теңге);
әртүрлі мемлекеттік органдар мен даму институттары арасындағы тиімді ведомствоаралық өзара іс-қимылдың жеткіліксіздігі;
шектен тыс бюрократия (қаражат бөлу, жергілікті деңгейдегі түрлі инстанцияларда құжаттар алу мерзімдерін созу);
сыртқы инвестицияларды, оның ішінде ESG күн тәртібінің мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған инвестицияларды қорғау және ілгерілету саясатының болмауы;
инвесторларды ақпараттық және коммуникациялық қолдау жүйесінің жеткілікті дамымауы.
2. Өндіріс факторларының проблемалары:
инженерлік инфрақұрылымның жеткілікті дамымауы және дайын өндірістік үй-жайлардың болмауы;
қолжетімді жер ресурстарының жетіспеушілігі (көбінесе ең жақсы жер учаскелері сатып жіберілген);
инвестициялық әлеуетті дамыту үшін қолжетімді қаржы ресурстарының жетіспеушілігі және олардың әралуандығының мардымсыздығы;

7. Обострение глобальной конкуренции за инвестиции, в том числе со стороны соседних стран, и как следствие возможный переток иностранных инвестиций из Казахстана.
Неучет вышеприведенных слабых сторон может привести к реализации в дальнейшем выявленных потенциальных угроз для привлечения инвестиций. В тоже время эффективное использование указанных сильных сторон может привести к реализации имеющихся возможностей.
В целом Правительство Казахстана последовательно реализует реформы по устранению административных и законодательных барьеров, препятствующих развитию инвестиционных процессов и тем самым ухудшающих инвестиционный климат в стране. Это подтверждают и опросы инвесторов, которые указывают, что в данной сфере за последние годы отмечается прогресс. Однако ряд проблем сохраняется до сих пор.
2.5. Основные проблемы и тенденции
К основным проблемам, сдерживающим привлечение инвестиций в экономику страны, можно отнести:
1. Государственное регулирование и управление:
вмешательство государства в экономику (ценообразование, монополизация, высокая доля присутствия квазигосударственного сектора, требования о казахстанском содержании;
низкое доверие инвесторов к судебной системе и правоохранительным органам, в том числе слабая защита ими частного капитала (высокий риск конфискации);
недостаточно развитая конкуренция, включая административные барьеры для бизнеса, ограничивающие доступ на конкурентные рынки для широкого круга предпринимателей;
недостаточная эффективность государственных инвестиций (нарушения в объеме 224,2 млрд тенге по итогам 5 государственных программ (2020 г.), из них финансовые нарушения – 9,9 млрд тенге, неэффективное планирование и использование бюджетных средств – 214,3 млрд тенге);
недостаточно эффективное межведомственное взаимодействие между различными госорганами и институтами развития;
чрезмерная бюрократия (затягивание сроков выделения средств, получения документов в различных инстанциях на местном уровне);
отсутствие политики по защите и продвижению внешних инвестиций, в том числе направленных на достижение целей ESG повестки;
недостаточно развитая система информационной и коммуникационной поддержки инвесторов.
2. Проблемы факторов производства:
недостаточно развитая инженерная инфраструктура и отсутствие готовых промышленных помещений;
недостаток доступных земельных ресурсов (зачастую лучшие земельные участки уже выкуплены);
нехватка доступных финансовых ресурсов для развития инвестиционного потенциала и их слабое разнообразие;

негізгі қорлардың ескіруі (негізгі қорлардың тозуының ұлғаюы – 34,2 %-дан 42,8 % дейін (2016 – 2020 жылдар);
білікті жұмыс күшінің жетіспеушілігі;
өңдеу өнеркәсібіндегі индустриялық кәсіпкерлердің тым аздығы;
өнеркәсіпті және онымен байланысты құрылымдарды (оқыту, логистика, өткізу, стандарттар және т.б.) біріктіруге ықпал ететін цифрлық платформаның болмауы.
3. Құқықтық реттеу:
инвестициялық заңнаманың жетілмегендігі (нормалардың айқын түсіндірілмеуі, өзгерістер мен толықтырулардың жиі енгізілуі);
заң жобалары мен өзге де реттеу құжаттарын әзірлеу және талқылау процесіне инвесторлардың аз тартылуы.
4. Құрылымдық проблемалар:
салалар мен өңірлер бөлінісінде негізгі капиталға инвестициялардың және ТШИ-ге әртараптандырылмауы құрылымының;
ішкі тұтыну нарығының шағын сыйымдылығы (Дүниежүзілік банктің1 деректеріне сәйкес бұл фактор инвесторлар назар аударатын 15 фактордың үздік 6-на кіреді. Зерттеулер іске асырылатын ТШИ жобаларының саны2 мен халық саны арасында корреляцияның болуын растайды. Орасан зор аумағы бар Қазақстан халқының саны небәрі 19,1 млн адам ғана);
әріптес елдердің тарифтік және тарифтік емес реттеу кедергілері;
инвесторлар үшін валюталық тәуекелдер;
көміртекті реттеу жүйесін қоса алғанда, ESG елдік стандарттарының болмауы.
________________________________
1 https://openknowledge.worldbank.org/bitstream/handle/10986/33808 /9781464815362.pdf
2 https://www.investmentmonitor.ai/analysis/fdi-drivers-and-domestic-marketsdoes-size-matter
3. Халықаралық тәжірибеге шолу
ТШИ тартудың әлемдік тәжірибесін талдау ынталандыру жиынтығының әр елде әрқилы екенін көрсетеді.
Мысалы, 15 жылдан астам уақыт бойы өз аумағында шетелдік өнеркәсіптік жобаларды орналастыру бойынша Еуропада бірінші орынды бермей келе жатқан Францияда шетелдік инвесторлар өз жобаларын жүзеге асыру үшін Францияны таңдайды. Франция өзінің беделін қамтамасыз ететін бірқатар артықшылықтарға ие: достас, шетелдіктерге құшақ жаятын бизнес-орта, еуропалық нарыққа қолжетімділік, жоғары сапалы көлік және байланыс инфрақұрылымы, білікті және өнімді жұмыс күші, инфляция күрт құбылмайтын және ауытқымайтын тұрақты экономика, инвесторлар үшін салықтық және басқа да ынталандырулар, сапалы банктік және ілеспе қызметтер.
Корея Республикасында кәсіпкерлік ахуалды жақсарту жөніндегі шаралар дәйекті түрде жүзеге асырылуда. Олардың ішінде жолдар мен инфрақұрылым құрылысы, еркін сауда аймақтарын, еркін экономикалық аймақтарды, шетелдік инвестициялау аймақтарын, бажсыз сауда аймақтарын, индустриялық кешендерді құру бар. Сонымен қатар Кореяда шетелдік инвестицияларды қолдауға және ынталандыруға бағытталған қуатты құқықтық база құрылған. Алайда бұл ретте негізгі ұлттық технологиялардың сыртқа кетуіне жол бермеу үшін шетелдік инвестицияларды іріктеудің қатаң тетігі де бар.
Халықаралық капитал қозғалысына Аустрия белсенді қатысады. Оның стратегиялық міндеті Аустрия мен оның астанасы Венаның аустриялық және шетелдік капиталды салу үшін халықаралық экономикалық, қаржылық және кәсіпкерлік белсенділік орталығының бірі ретіндегі тартымдылығын арттыру болып қала береді. Аустрия бизнес үшін континенталды Еуропадағы ең қолайлы елге айналуда. Онда қажетті өндірістік инфрақұрылым мен білікті кадрлары болып қана қоймай, сонымен қатар жалдау ақысы мейлінше төмен және өмір сүру сапасы деңгейі анағұрлым жоғары. Аустрияның инвестициялар саласындағы мемлекеттік саясатының негізгі қағидаты – кәсіпорындарға инвестициялау бағыттары мен оларды қаржыландыру көздерін таңдауда еркіндік беру. Аустрияда өзара түсіністік шарттарында шетелдік инвестицияларға ТШИ-ді алдын ала мақұлдауға қойылатын кеңейтілген талаптары бар ұлттық режим ("Инвестицияларды бақылау туралы" Заң) ұсынылады. Инвестициялық қызметті мемлекеттік ынталандыру тікелей бюджеттік қаржыландыру арқылы ғана емес, сонымен қатар арнайы қорлар жүйесі арқылы, сондай-ақ федералды және өңірлік бағдарламалар шеңберінде жүзеге асырылады.
АҚШ-та "Даму мақсатында инвестицияларды оңтайландыру" Заңы қабылданды және іске асырылуда, ол дамуға жәрдемдесу мақсаттарын толықтыруға және АҚШ-тың сыртқы саяси мүдделерін іске асыруға ықпал етуге тиіс. Бұл заң неғұрлым сенімді және икемді инвестициялық құралдарды қолдануға, даму жобаларына техникалық көмек көрсетуге және қадағалауды күшейтуге мүмкіндік береді. Заңға сәйкес Халықаралық қаржы даму корпорациясы (International Development Finance Corporation) жұмыс істейді, оның қызметі АҚШ бизнесінің табыс деңгейі төмен және орташа елдерге салым салуы үшін қолжетімді ақша қаражатының көлемін ұлғайтуға бағытталған.
Штаттар мен жергілікті билік органдарына "өз" аумағын экономикалық дамытуда, жергілікті бизнесті, сондай-ақ экспортты қолдауда, шетелдік капиталды тартуда және тиісінше шетелдік инвесторды бақылауда, фискалдық ынталандыру шараларын ұсынуда ерекше дербестік берілген.
Сондай-ақ көршілес Қытай мен Өзбекстанда инвестициялар тарту тәжірибесі де атап өтерлік, онда осы бағыттағы жұмыстардың жандануы байқалады және мынадай шаралар іске асырылуда.
Қытай:

устаревание основных фондов (увеличение изношенности основных фондов – с 34,2 % до 42,8 % (2016-2020 гг.);
нехватка квалифицированной рабочей силы;
низкая критическая масса индустриальных предпринимателей в обрабатывающей промышленности;
отсутствие цифровой платформы, способствующей объединению промышленности и связанных с ней структур (обучение, логистика, сбыт, стандарты и т.д.).
3. Правовое регулирование:
несовершенство инвестиционного законодательства (неоднозначные трактовки норм, частое внесение изменений и дополнений);
низкое вовлечение инвесторов в процесс разработки и обсуждения законопроектов и иных документов регулирования.
4. Структурные проблемы:
недиверсифицированная структура инвестиций в основной капитал и ПИИ в разрезе отраслей и регионов;
небольшая емкость внутреннего потребительского рынка (согласно данным Всемирного банка1, данный фактор входит в топ 6 из 15 факторов, на которые инвесторы обращают внимание. Исследованиями подтверждается наличие корреляции между количеством реализуемых проектов ПИИ и численностью населения2. Казахстан с его огромной территорией обладает численностью лишь 19,1 млн человек.
барьеры тарифного и нетарифного регулирования стран-партнеров;
валютные риски для инвесторов;
отсутствие страновых стандартов ESG, включая систему углеродного регулирования.
_____________________________________________________________
1https://openknowledge.worldbank.org/bitstream/handle/10986/33808 /9781464815362.pdf
2https://www.investmentmonitor.ai/analysis/fdi-drivers-and-domestic-markets- does-size-matter
3. Обзор международного опыта
Анализ мирового опыта привлечения ПИИ показывает, что набор стимулов в разных странах различается.
К примеру, во Франции, которая уже более 15 лет сохраняет первенство в Европе по размещению на своей территории иностранных промышленных проектов. Иностранные инвесторы отдают предпочтение Франции для реализации своих проектов. Франция обладает целым рядом преимуществ, обеспечивающих ее престиж: дружественная, восприимчивая к иностранцам бизнес-среда, доступ к европейскому рынку, высококачественная инфраструктура транспорта и связи, квалифицированная и производительная рабочая сила, стабильная экономика без резких скачков инфляции и колебаний, налоговые и другие стимулы для инвесторов, качественные банковские и сопутствующие услуги.
В Республике Корея последовательно осуществляются меры по улучшению предпринимательского климата. Среди них – строительство дорог и инфраструктуры, создание зон свободной торговли, свободных экономических зон, зон иностранного инвестирования, зон беспошлинной торговли, индустриальных комплексов. Кроме того, в Корее создана мощная правовая база, направленная на поддержку и стимулирование иностранных инвестиций. Однако при этом также существует достаточно жесткий механизм отбора иностранных инвестиций для предотвращения утечки ключевых национальных технологий.
Активное участие в международном движении капитала принимает Австрия. Ее стратегической задачей продолжает оставаться повышение привлекательности Австрии и ее столицы Вены как одного из международных центров экономической, финансовой и предпринимательской активности для вложений австрийских и иностранных капиталов. Австрия становится наиболее удобной для бизнеса страной в континентальной Европе. Она располагает не только необходимой производственной инфраструктурой и квалифицированными кадрами, но также наиболее низкой арендной платой и наивысшим уровнем качества жизни. Основной принцип государственной политики Австрии в области инвестиций – предоставление предприятиям свободы выбора направлений инвестирования и источников их финансирования. Иностранным инвестициям на условиях взаимности в Австрии предоставляется национальный режим с расширенными требованиями к предварительному одобрению ПИИ (Закон Республики Казахстан "О контроле за инвестициями"). Государственное стимулирование инвестиционной деятельности осуществляется не только путем прямого бюджетного финансирования, но и через систему специальных фондов, а также в рамках федеральных и региональных программ.
В США принят и реализуется Закон "Оптимизация инвестиций в целях развития", который должен дополнить цели содействия развитию и способствовать реализации внешнеполитических интересов США. Данный Закон позволяет применять более надежные и гибкие инвестиционные инструменты, предоставлять техническую помощь и усиливать надзор за проектами развития. В соответствии с Законом функционирует Международная финансовая корпорация развития (International Development Finance Corporation), деятельность которой направлена на увеличение объема денежных средств, доступных для вложений бизнеса США в страны с низким и средним уровнем дохода.
Штатам и местным органам власти предоставлена исключительная самостоятельность в экономическом развитии "своей" территории, поддержании местного бизнеса, а также экспорта, привлечении иностранного капитала и соответственно контроле за иностранным инвестором, предоставлении фискальных мер стимулирования.
Также примечателен опыт по привлечению инвестиций в соседних Китае и Узбекистане, где наблюдается активизация работы в данном направлении и реализуются следующие меры.
Китай:

кейбір салаларда "қара тізімді" қысқарту және шетел қаржыландыратын кәсіпорындардың кіруіне реттеуші ауыртпалықты әлсірету есебінен шетелдік инвестициялар үшін елдің ашылуы ("шетелдік капиталды пайдаланудың 14-ші бесжылдық (2021 – 2025 жылдар) жоспары");
инвестицияларды шектеу және ілгерілету жөніндегі шаралар: шетелдік инвесторлар үшін шектеулері бар секторлар белгіленеді, шетелдік капиталы бар кәсіпорындарды тіркеу процесі оңтайландырылады ("Шетелдік инвестициялар туралы" жаңа Заң және оны қолдану туралы заңға тәуелді актілер);
шетелдік инвестициялар бар ұйымдардың шағымдарын қараудың жаңа тетігі (шағымдар тізімі кеңейтілді);
ынталандырылатын салаларға шетелдік инвестициялар үшін баждан босату;
Хайнань еркін сауда портына шетелдік инвестициялардың қолжетімділігі үшін арнайы әкімшілік шараларды жою.
Өзбекстан:
"Инвестициялар және инвестициялық қызмет туралы" жаңа Заң және инвесторлар үшін жаңа жеңілдіктер:
сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес және монополияға қарсы заңнамаға қатысты инвестициялық келісімдердің арнайы ережелері;
басым салаларға инвестициялау кезінде жеке тәртіппен берілетін қосымша жеңілдіктер;
сыртқы инженерлік желілер мен байланыс желілерінің құрылысын қаржыландыруға байланысты инвестициялық субсидиялар;
Инвестициялар және сыртқы сауда министрлігінің бірыңғай терезесін құру;
"Арнайы экономикалық аймақтар туралы" жаңа Заң;
рұқсат беру құжаттары мен лицензиялардың санын қысқарту;
Экспортты және инвестицияларды дамыту жөнінде мемлекеттік комиссия құру;
валюталық операцияларды жеңілдету;
ауыл шаруашылығы өндірісі мен экспорты үшін жаңа еркін экономикалық аймақ құру;
халықаралық коммерциялық дауларды реттеу ("Халықаралық коммерциялық төрелік туралы" жаңа Заң);
жер қойнауын пайдалануға салынатын салықтарды азайту және елде өндірілмейтін жабдықтарды, материалдық-техникалық ресурстарды және арнайы жабдықтарды кедендік баждардан босату.
Өз кезегінде Қазақстан Франциядан шетелдік инвесторлар үшін нарық ашықтығын, Кореядан – әлеуетті инвесторлар тартуда және шетелдік инвестицияларды іріктеу кезінде айқындықты; АҚШ-тан икемді және сонымен бір мезгілде нақты келісілген өңірлік және мемлекеттік саясат арқылы ел экономикасына инвестициялар легінің жоғары деңгейін қамтамасыз етуді, Аустриядан арнайы қорлар жүйесі арқылы инвестицияларды ынталандыруды, Қытай мен Өзбекстаннан экономиканың басым салаларына инвестициялар тарту бойынша тиімді жеңілдікті саясатты алуына болады.
Бұдан басқа соңғы уақытта ESG мәселелерінің интеграциясы әлемдік инвестициялық практикаға дендеп еніп келеді. Әлемдік практикада мемлекеттік деңгейде ESG күн тәртібін ілгерілетудің 3 негізгі әдісі пайдаланылады:

открытие страны для иностранных инвестиций за счет сокращения "черного списка" в некоторых областях и ослабления регулятивного бремени на вход предприятий с иностранным финансированием ("14-й пятилетний (2021- 2025 гг.) план использования иностранного капитала");
меры по ограничению и продвижению инвестиций: устанавливаются сектора с ограничениями для иностранных инвесторов, оптимизируется процесс регистрации предприятий с иностранным капиталом (новый Закон "Об иностранных инвестициях и подзаконные акты о его применении");
новый механизм рассмотрения жалоб организаций с иностранными инвестициями (расширен список жалоб);
освобождение от пошлины для иностранных инвестиций в стимулируемые отрасли;
отмена специальных административных мер для доступа иностранных инвестиций в порт свободной торговли Хайнань.
Узбекистан:
новый Закон "Об инвестициях и инвестиционной деятельности" и новые льготы для инвесторов:
специальные положения инвестиционных соглашений, касающиеся борьбы с коррупцией и антимонопольного законодательства;
дополнительные льготы при инвестировании в приоритетные отрасли, предоставляемые в индивидуальном порядке;
инвестиционные субсидии, связанные с финансированием строительства внешних инженерных сетей и сетей связи;
создание единого окна Министерства инвестиций и внешней торговли;
новый Закон "О специальных экономических зонах";
сокращение числа разрешительных документов и лицензий;
создание Госкомиссии по развитию экспорта и инвестиций;
упрощение валютных операций;
создание новой свободной экономической зоны для сельскохозяйственного производства и экспорта;
регулирование международных коммерческих споров (новый Закон "О международном коммерческом арбитраже");
снижение налогов на недропользование и освобождение от таможенных пошлин на оборудование, материально-технические ресурсы и специальное оборудование, не производимые в стране.
В свою очередь у Франции Казахстан мог бы позаимствовать открытость рынка для иностранных инвесторов, у Кореи – разборчивость в привлечении потенциальных инвесторов и при отборе иностранных инвестиций, у США – обеспечение высокого уровня притока инвестиций в экономику страны посредством гибкой и в то же время четко согласованной региональной и государственной политики, у Австрии – стимулирование инвестиций, в том числе через систему специальных фондов, у Китая и Узбекистана – эффективную льготную политику по привлечению инвестиций в приоритетные отрасли экономики.
Кроме того, в последнее время в мировую инвестиционную практику все более прочно входит интеграция вопросов ESG. В мировой практике на государственном уровне используются 3 основных способа продвижения ESG-повестки:

1. Мемлекеттік операциялар мен көрсетілетін қызметтер шеңберінде ESG қағидаттарын қабылдау (негізінен зейнетақы қорлары бойынша).
2. ESG саясаты мен қағидаларын енгізу.
3. ESG факторларын мемлекеттік активтер мен міндеттемелер бойынша шешімдерге енгізу.
Еуропалық орталық банк, сондай-ақ АҚШ Федералды резервтік жүйесі ірі қаржы институттары үшін климаттық стресс-тестілеуді – климаттық өзгерістерге ұшырауды бағалауды енгізді. Қазіргі уақытта Қытай қаржы институттары мен қаржы жүйесін стресс-тестілеуге климаттың өзгеру қаупін енгізуде. Аустралия климаттық қауіптерге қатысты инвестициялар жөніндегі нұсқаулықпен жұмысты аяқтау үстінде.
ЭЫДҰ мен Дүниежүзілік банк елдердің үкіметтеріне (атап айтқанда, қадағалау органдарына) ESG-ді ашу үшін есептіліктің өзектілігі мен ашықтығын арттыруға ықпал етуді ұсынады. Сонымен қатар халықаралық ұйымдар банктерге ESG интеграциясын кеңейтуге және кредит беру кезінде жан-жақты тексеру жүргізуге мүмкіндік беретін басқару қағидаттарын енгізу қажеттігіне назар аударады.
4. Инвестициялық даму пайымы
Мемлекеттік инвестициялық саясат сапалы шетелдік және ішкі инвестицияларды тарту арқылы ел экономикасының орнықты дамуына жәрдемдесуге, соның нәтижесінде экономикалық белсенділік пен халықтың табысының өсуіне, оның ішінде инвестициялық жобаларды іске асыру есебінен жаңа жұмыс орындарын құруға бағытталатын болады.
Инвестицияларды тарту саясаты ESG, жаһандық энергетикалық және технологиялық көшу талаптарын ескере отырып қайта қаралады.
Инвестициялар тарту мәселесінде, атап айтқанда, оларға ESG қағидаттарын енгізу және қолдану есебінен отандық инвестициялық жобалардың тартымдылығын арттыру арқылы АХҚО әлеуетін іске қосу мүмкіндігі қаралатын болады.
Шетелдік, сол сияқты ішкі инвесторлар үшін инвестициялық қызметтің қолайлы "режимін" қамтамасыз ету арқылы жеке инвестицияларды тартуға баса назар аударылатын болады.
Нарыққа жаңа қатысушылардың пайда болуына немесе кәсіпкерлік субъектілері арасындағы бәсекелестікті күшейтуге бағытталған кәсіпкерлікті және инвестицияларды мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру бәсекелестікті дамыту жөніндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары шеңберінде жүзеге асырылады.
Инвестициялық саясаттың басты мақсаты шетелдік және ішкі инвесторлардың қызметін жүзеге асыру және ел халқының жоғары тұрмыс сапасын қамтамасыз етуге ықпал ететін жаңғыртуды, құрылымдық өзгерістерді және ұлттық экономиканың орнықты өсу қарқынын қамтамасыз етуге бағытталған инвестициялық жобаларды іске асыру үшін қолайлы жағдайлар жасау болып табылады. Осы бағыттағы жұмыс қолда бар шикізаттық әлеуетті, құзыреттерді және экономикалық тиімділікті ескере отырып жүргізіледі.
Мемлекет жобаларды іске асыруға бюджет қаражатын тартуды кезең-кезеңімен барынша азайтатын болады және мемлекеттік инвестициялық жобаларды тиімді игеру мен іске асыруды 100 % қамтамасыз етуге және ұлттық жобалар мен МЖӘ жобалары шеңберінде жеке бастамаларды іске асыруға жәрдемдесуге баса назар аударады.
Бұл ретте салықтық-бюджеттік тұрақтылықты сақтау мақсатында мемлекеттік инвестициялар ерекше жағдайларда ғана жеке капитал жетіспейтін жоғары технологиялы және капиталды қажет ететін жобаларға бағытталатын болады әрі олар сапалы инвестицияларды көздейді. Мұндай инвестициялар кемсітусіз, деңгейлес сипатта болады.
Қолайлы инвестициялық ортаны нығайту жөніндегі жұмыс инвестициялық саясаттың ашықтығын одан әрі арттыруға, әділ бәсекелестікті дамытуға және қорғауға, инвесторлар үшін икемді және берік инфрақұрылымды жақсартуға, сондай-ақ шағын және орта бизнесті нығайтуға бағытталады.
Ел экономикасына инвестициялардың қосымша көлемін тарту мақсатында инвестициялардың баламалы көздерін дамыту, экономиканы қаржыландырудағы банк секторының рөлін күшейту, МЖӘ тетіктерін трансформациялау, көлеңкелі экономиканы қысқарту жөнінде шаралар қабылданады.
Инвестициялық саясатты іске асыру шеңберінде экспортқа бағдарланған және жоғары технологиялы жаңа өндірістер құруға, құн жасау мен жеткізудің өңірлік және жаһандық тізбектеріне кіруге, қабылданған халықаралық міндеттемелерді ескере отырып, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге және ішкі нарықты дамытуға басымдық берілетін болады.
Шикізаттық емес секторға инвестициялар тарту және дамудың шикізаттық моделінен алшақтау үшін еңбек өнімділігінің өсуі, экспорттың көлемін ұлғайту және күрделілігін арттыру, сондай-ақ өндірістерді кезең-кезеңімен жергіліктендіру негізгі бағдарға айналады.
Преференциялардың орнына экономиканың шикізат секторларына инвестициялар тарту бойынша жұмыс жалғасады, мысалы, жер қойнауын пайдаланушылар үшін бұл жаңа кен орындарын барлау және игеру үшін жеңілдіктер болуы мүмкін.
Тау-кен өндіру өнеркәсібінде жаңа өңдеп жасауды (мұнай-химия, газ өңдеу, мұнай сервисі қызметтері) экологиялық дамытуға және жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғыртуға, отандық қайта өңдеушілер үшін шикізат базасын қамтамасыз етуге, геологиялық барлауда – мұнайды, газды, табиғи битумды, сондай-ақ қатты пайдалы қазбаларды іздеуге, барлауға және өндіруге жеке инвестицияларды тартуға баса назар аударылатын болады. Энергетикада – бұл ресурс тиімділігін арттыру және төмен көміртекті энергия көздерін дамыту, АӨК-те – инфрақұрылымды дамытуға және елдің азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған.
Стратегиялық инвесторларды таргеттеу және экономика салаларында жаңа экожүйелерді қалыптастыру бойынша шаралар қабылданатын болады.
Көрсетілетін қызметтер секторында Қазақстан саудаға, көлік пен логистикаға, денсаулық сақтауға, білім беруге, туристік салаға, ақпараттық-коммуникациялық технологияларға, ғарыш саласына инвестициялар тартуға назар аударады. Қызмет көрсету саласында қажетті инфрақұрылымды дамытуға, инвестициялық ахуалды жетілдіруге, жаңа инвестициялық жобаларды іздеуге және іске асыруға баса назар аударылатын болады.
Жұмыс істеп тұрған өндірістерде ЭЫДҰ стандарттары бойынша ең озық қолжетімді технологияларды енгізуге және "жасыл" технологияларды дамытуға, баламалы энергия көздерін, оның ішінде "жасыл" сутегіні дамытуға бағытталған жобаларды іске асыру бойынша жұмыс жалғасады.

1. Принятие ESG-принципов в рамках государственных операций и услуг (в основном по пенсионным фондам).
2. Внедрение политик и правил ESG.
3. Включение факторов ESG в решения по государственным активам и обязательствам.
Европейский центральный банк, а также Федеральная резервная система США ввели климатическое стресс-тестирование для крупных финансовых институтов – оценка подверженности климатическим изменениям. Китай в настоящее время также внедряет риск изменения климата в стресс-тестирование финансовых учреждений и финансовой системы. Австралия находится в процессе завершения работы над руководством по инвестициям в отношении климатических рисков.
ОЭСР и Всемирный банк рекомендуют правительствам стран (а именно надзорным органам) способствовать повышению актуальности и прозрачности отчетности для раскрытия ESG. Кроме того, международные организации обращают внимание на необходимость введения руководящих принципов, позволяющих банкам расширять интеграцию ESG и проводить комплексную проверку при кредитовании.
4. Видение инвестиционного развития
Государственная инвестиционная политика будет направлена на содействие устойчивому развитию экономики страны путем привлечения качественных иностранных и внутренних инвестиций, и как следствие рост экономической активности и доходов населения, в том числе путем создания новых рабочих мест за счет реализации инвестиционных проектов.
Политика привлечения инвестиций будет пересмотрена с учетом требований ESG, глобального энергетического и технологического перехода.
Будет рассмотрена возможность задействования потенциала МФЦА в вопросе привлечения инвестиций, в частности, посредством повышения привлекательности отечественных инвестиционных проектов за счет внедрения и применения к ним принципов ESG.
Акцент будет сделан на привлечение частных инвестиций путем обеспечения благоприятного "режима" инвестиционной деятельности как для иностранных, так и внутренних инвесторов.
Реализация мер государственной поддержки предпринимательства и инвестиций, направленных на появление новых участников рынка или усиление конкуренции между субъектами предпринимательства, будет осуществляться в рамках основных направлений государственной политики по развитию конкуренции.
Главной целью инвестиционной политики является создание благоприятных условий для осуществления деятельности иностранных и внутренних инвесторов и реализации инвестиционных проектов, направленных на обеспечение модернизации, структурных преобразований и устойчивых темпов роста национальной экономики, способствующих обеспечению высокого качества жизни населения страны. Работа в данном направлении будет проводиться с учетом имеющегося сырьевого потенциала, компетенций и экономической эффективности.
Государство будет поэтапно минимизировать вовлечение бюджетных средств в реализацию проектов и сконцентрируется на обеспечении 100% эффективного освоения и реализации государственных инвестиционных проектов и содействии реализации частных инициатив в рамках национальных проектов и проектов ГЧП.
При этом в целях сохранения налогово-бюджетной стабильности государственные инвестиции только в исключительных случаях будут направляться на высокотехнологичные и капиталоемкие проекты, где есть недостаток частного капитала, и они предполагают качественные инвестиции. Такие инвестиции будут носить недискриминационный, горизонтальный характер.
Работа по укреплению благоприятной инвестиционной среды будет направлена на дальнейшее повышение прозрачности инвестиционной политики, развитие и защиту справедливой конкуренции, улучшение мягкой и твердой инфраструктуры для инвесторов, а также укрепление малого и среднего бизнеса.
В целях привлечения дополнительных объемов инвестиций в экономику страны будут приняты меры по развитию альтернативных источников инвестиций, усилению роли банковского сектора в финансировании экономики, трансформации механизмов ГЧП, сокращению теневой экономики.
В рамках реализации инвестиционной политики приоритет будет отдан созданию новых экспортоориентированных и высокотехнологичных производств, встраиванию в региональные и глобальные цепочки создания стоимости и поставок, обеспечению продовольственной безопасности и развитию внутреннего рынка с учетом принятых международных обязательств.
Ключевыми ориентирами для привлечения инвестиций в несырьевой сектор и отхода от сырьевой модели развития станут рост производительности труда, наращивание объемов и повышение сложности экспорта, а также поэтапная локализация производств.
Продолжится работа по привлечению инвестиций в сырьевые сектора экономики в обмен на преференции, к примеру, для недропользователей это могут быть льготы для разведки и освоения новых месторождений.
В горнодобывающей промышленности акцент будет сделан на экологичное развитие новых переделов (нефтехимия, газопереработка, нефтесервисные услуги) и модернизацию действующих производств, обеспечение сырьевой базы для отечественных переработчиков, в геологоразведке – на привлечение частных инвестиций в поиск, разведку и добычу нефти, газа, природного битума, а также твердых полезных ископаемых. В энергетике – это повышение ресурсоэффективности и развитие низкоуглеродных источников энергии, в АПК – на развитие инфраструктуры и обеспечение продовольственной безопасности страны.
Будут приняты меры по таргетированному привлечению стратегических инвесторов и формированию новых экосистем в отраслях экономики.
В секторе услуг Казахстан сосредоточит внимание на привлечении инвестиций в торговлю, транспорт и логистику, здравоохранение, образование, туристскую отрасль, информационно-коммуникационные технологии, космическую отрасль. Акцент в сфере услуг будет сделан на развитие необходимой инфраструктуры, совершенствование инвестиционного климата, поиск и реализацию новых инвестиционных проектов.
Продолжится работа по реализации проектов, направленных на внедрение наилучших доступных технологий по стандартам ОЭСР на действующих производствах, и развитию "зеленых" технологий, развитию альтернативных источников энергии, в том числе "зеленого" водорода.

"Жасыл" жобаларға инвестициялар тартуды ынталандыру орнықты даму (ОДМ 7 "Арзан және таза энергия", ОДМ 8 "Лайықты жұмыс және экономикалық өсу", ОДМ 9 "Индустрияландыру, инновациялар және инфрақұрылым"), карбоннан арылу мақсаттарына қол жеткізуді ескере отырып және жобаларды іске асыру кезінде ESG қағидаттарын ілгерілету негізінде жүргізілетін болады.
Шетелдік инвесторлармен инвестициялық өзара іс-қимылды дамыту үшін басым бағыттардың бірі трансшекаралық инвестициялық ынтымақтастықты (Ресей, Өзбекстан, Қытай) және Қазақстанның транзиттік әлеуетін дамыту болады.
Осы Тұжырымдама негізгі үш бағытты:
1) инвестициялық экожүйені одан әрі дамытуды;
2) жеке сектордың инвестициялық белсенділігінің өсуіне жәрдемдесуді;
3) экономиканың инвестициялық әлеуетін ашуды іске асыру шеңберінде елдің инвестициялық әлеуетін дамытуға ықпал ететін басқа да саясаттармен үйлестірілген біртұтас мемлекеттік инвестициялық саясатты қалыптастыруға бағытталған.
Бірінші бағыт шеңберінде мемлекеттік реттеу мен басқаруға, сондай-ақ инвестициялық қызметті құқықтық реттеудің жетілдірілмеуіне байланысты проблемалық мәселелер шешілетін болады.
Екінші бағытты іске асыру жеке сектордан жаңа инвестициялар тартуды жандандыру бойынша, оның ішінде құрылымдық проблемаларды еңсеру және өндіріс факторларының тиімділігін арттыру үшін мәселелерді шешуге ықпал ететін болады.
Үшінші бағыт экономиканың инвестициялық әлеуетін одан әрі ашу бойынша қажетті жүйелі шараларды айқындайды.
Тұжырымдаманың негізгі бағыттарын іске асырудың түйінді міндеттері, негізгі қағидаттары мен тәсілдері осы Тұжырымдаманың 5-бөлімінде көзделген.
5. Дамудың негізгі қағидаттары мен тәсілдері
Қазақстан Республикасындағы инвестициялық саясатта сабақтастық сақталады және ол мынадай қағидаттарды сақтауға негізделетін болады:
заңның үстемдігі – ешкім заңнан жоғары бола алмайды, мемлекеттік органдар, шенеуніктер және инвесторлар заң алдында тең;
әділдік пен теңдік – барлық инвесторлар үшін мемлекеттік ынталандыру дәрежесі инвестициялардың құндылығына байланысты болады;
жеке сектордың жетекші рөлі – жеке капиталды, әсіресе, шағын және орта бизнесті тарту тетіктері мен практикасын кеңейту есебінен қаржыландырудың жеке көздерін белсенді тарту;
нысаналы мақсат – тауарлар мен көрсетілетін қызметтер өндірістерінің жұмыс істеп тұрғандарын дамытуға және бәсекеге қабілетті жаңаларын құруға сапалы инвестициялар тартуға шоғырлану;
ынтымақтастық және кері байланыс – тұрақты диалог жолымен инвесторлармен жүйелі және нақты өзара тиімді өзара іс-қимыл;
негізділік пен тиімділік – қабылданатын шешімдердің әлеуметтік-экономикалық орындылығы;
жүйелілік және теңгерімділік – мемлекеттік мүдделерге сәйкес және өңірлік және салалық дамудың ерекшелігін ескере отырып, инвестициялық саясатты қалыптастыру және іске асыру;
жариялылық (ашықтық) – мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асырудың барлық сатыларында оны қалыптастыру және іске асыру туралы ақпаратқа ашық қол жеткізу;
ESG – әлеуметтік жауапты инвестициялау қағидаттарын ұстанатын секторларға инвестициялар тарту (қоршаған орта алдындағы жауапкершілік, әлеуметтік жауапкершілік, басқарудың жоғары сапасы);
"Жасыл экономика" – неғұрлым экологиялық және орнықты технологияларды пайдалана отырып, жобаларға инвестициялар тартуға негізделген экономика мен өнеркәсіптің "жасыл өсуіне" кезең-кезеңімен көшу;
мониторинг және бағалау – инвестициялық саясатты іске асыру процесінде жағдайды үнемі қадағалау және басқару, оның тиімділігін жүйелі негізде бағалау, бағамды түзету мүмкіндігі.

Стимулирование привлечения инвестиций в "зеленые" проекты будет проводиться с учетом достижения целей устойчивого развития (ЦУР 7 "Недорогая и чистая энергия", ЦУР 8 "Достойная работа и экономический рост", ЦУР 9 "Индустриализация, инновации и инфраструктура"), декарбонизации и на основе продвижения принципов ESG при реализации проектов.
Одними из приоритетных векторов для развития инвестиционного взаимодействия с иностранными инвесторами станут развитие трансграничного инвестиционного сотрудничества (Россия, Узбекистан, Китай) и транзитного потенциала Казахстана.
Настоящая Концепция ориентирована на формирование целостной государственной инвестиционной политики, синхронизированной с другими политиками, влияющими на развитие инвестиционного потенциала страны, в рамках реализации трех основных направлений:
1) дальнейшее развитие инвестиционной экосистемы;
2) содействие росту инвестиционной активности частного сектора;
3) раскрытие инвестиционного потенциала экономики.
В рамках первого направления будут решаться проблемные вопросы, связанные с государственным регулированием и управлением, а также несовершенством правового регулирования инвестиционной деятельности.
Реализация второго направления будет способствовать решению вопросов по активизации привлечения новых инвестиций из частного сектора, в том числе преодолению структурных проблем и повышению эффективности факторов производства.
Третье направление определяет необходимые системные меры по дальнейшему раскрытию инвестиционного потенциала экономики.
Ключевые задачи, основные принципы и подходы к реализации основных направлений Концепции предусмотрены в разделе 5 настоящей Концепции.
5. Основные принципы и подходы развития
Инвестиционная политика в Республике Казахстане сохранит преемственность и будет основываться на соблюдении следующих принципов:
верховенство закона – никто не может быть выше закона, государственные органы, чиновники и инвесторы равны перед законом;
справедливость и равенство – степень государственного стимулирования для всех инвесторов будет зависеть от ценности инвестиций;
ведущая роль частного сектора – активное привлечение частных источников финансирования за счет расширения механизмов и практики привлечения частного капитала, особенно малого и среднего бизнеса;
целенаправленность – концентрация на привлечение качественных инвестиций в развитие действующих и создание новых конкурентоспособных производств товаров и услуг;
сотрудничество и обратная связь – системное и точечное взаимовыгодное взаимодействие с инвесторами путем постоянного диалога;
обоснованность и эффективность – социально-экономическая целесообразность принимаемых решений;
системность и сбалансированность – формирование и реализация инвестиционной политики в соответствии с государственными интересами и учетом специфики регионального и отраслевого развития;
гласность (открытость) – открытый доступ к информации о формировании и реализации государственной инвестиционной политики на всех стадиях ее реализации;
ESG – привлечение инвестиций в сектора, придерживающиеся принципов социального ответственного инвестирования (ответственность перед окружающей средой, социальная ответственность, высокое качество управления);
"Зеленая экономика" – поэтапный переход на "зеленый рост" экономики и промышленности, основанный на привлечении инвестиций в проекты с использованием наиболее экологичных и устойчивых технологий;
мониторинг и оценка – постоянное отслеживание и управление ситуацией в процессе реализации инвестиционной политики, оценка ее эффективности на системной основе, возможность корректировки курса.

Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарына сәйкес мемлекеттік сектордың үстем рөлінен бәсекелес орта құруға және экономикаға, әсіресе, жоғары технологиялы өндірістерге жеке инвестицияларды тиімді тартуға көшу 2025 жылға қарай қағидатты өзгеріс болады.
Тұжырымдамаға енгізілген пайым, қағидаттар мен тәсілдер тиімді инвестициялық саясатты іске асыру есебінен, оның ішінде инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде жаңа жұмыс орындарын құру арқылы халықтың экономикалық белсенділігі мен табысын өсіруге бағытталған.
Тұжырымдама ведомствоаралық және салааралық сипатқа ие, оның түйінді рөлі инвестициялық саясат және салалық және өңірлік ерекшелікті ескере отырып, оны іске асыру бойынша мемлекеттік және жеке ұйымдарды үйлестіру саласындағы бағдарлар мен тәсілдердің тұтас жүйесін құру болып табылады.
Осыған байланысты отандық ШОК-тың инвестициялар саласындағы кәсіпкерлік бастамасы мен әлеуетін күшейту, экономиканы мемлекет иелігінен алу және бәсекелестікті дамыту, бизнеске әкімшілік жүктемені азайту, қаржыландырудың қолжетімділігін арттыру және сауданы дамыту жалпы Кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі 2021 – 2025 жылдарға арналған ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде қамтамасыз етілетін болады.
Негізгі қорлардың ескіруін, өндірістік инфрақұрылымды дамытуды, индустриялық кәсіпкерлер санының тым аз екенін және өңдеуші өнеркәсіпте цифрландырудың жеткіліксіздігін қоса алғанда, құрылымдық мәселелер мен өндіріс факторларының проблемаларын шешуге 2021 – 2025 жылдарға арналған "Қазақстандықтардың әл-ауқатын арттыруға бағытталған орнықты экономикалық өсу" ұлттық жобасы бағытталған.
Білікті жұмыс күшінің жетіспеушілігі мәселелері 2021 – 2025 жылдарға арналған "Білімді ұлт" сапалы білім беру" ұлттық жобасын іске асыру есебінен шешілетін болады.
Бұл ретте инвестициялық саясаттың бағыттылығын және экономиканың дамуына әрбір сала мен сектордың үлесін ескере отырып тәсілдердің теңгерімділігін қамтамасыз ету мақсатында басты назар өңдеу өнеркәсібіне инвестициялар тартуға аударылатын болады.
"Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабына сәйкес өңдеу өнеркәсібінің бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету мақсатында инвестициялар тарту жөніндегі жұмыс өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган әзірлейтін және бекітетін басым тауарлар тізбесіне сәйкес жүргізілетін болады.
Сонымен қатар инвестициялық ұсыныстар дайындау және әлеуетті инвесторлармен тауаша жобалар, оның ішінде кезең-кезеңімен жергіліктендіру, әлемдік деңгейдегі көрсетілетін қызметтерді дамыту, технологиялар мен құзыреттер трансферті арқылы шикізат секторында және көрсетілетін қызметтерде белсенді нақты жұмыс қамтамасыз етіледі.
Осылайша, ағымдағы ахуалды, жаһандық трендтерді талдауды және тұжырымдамада көзделген инвестициялық даму пайымы мен негізгі қағидаттарды ескере отырып, қойылған мақсатқа қол жеткізу үшін мынадай міндеттерді үш бағыт бойынша іске асыру болжанып отыр:
1-бағыт. Инвестициялық экожүйені одан әрі дамыту

В соответствии с Национальным планом развития Республики Казахстан до 2025 года принципиальным изменением к 2025 году станет переход от доминирующей роли государственного сектора к созданию конкурентной среды и эффективному привлечению частных инвестиций в экономику, особенно в высокотехнологичные производства.
Заложенные в Концепции видение, принципы и подходы направлены на рост экономической активности и доходов населения за счет реализации эффективной инвестиционной политики, в том числе путем создания новых рабочих мест в рамках реализации инвестиционных проектов.
Концепция носит межведомственный и межотраслевой характер, ее ключевая роль заключается в создании целостной системы ориентиров и подходов в области инвестиционной политики и координации государственных и частных организаций по ее реализации с учетом отраслевой и региональной специфики.
В этой связи усиление предпринимательской инициативы и потенциала отечественного МСП в области инвестиций, разгосударствление экономики и развитие конкуренции, снижение административной нагрузки на бизнес, повышение доступности финансирования и развитие торговли в целом будут обеспечены в рамках реализации Национального проекта по развитию предпринимательства на 2021-2025 годы.
На решение структурных вопросов и проблем факторов производства, включая устаревание основных фондов, развитие производственной инфраструктуры, низкую критическую массу индустриальных предпринимателей и недостаточную цифровизацию в обрабатывающей промышленности, направлен Национальный проект "Устойчивый экономический рост, направленный на повышение благосостояния казахстанцев" на 2021-2025 годы.
Вопросы нехватки квалифицированной рабочей силы будут решаться за счет реализации Национального проекта "Качественное образование "Образованная нация" на 2021-2025 годы.
При этом, в целях обеспечения направленности инвестиционной политики и сбалансированности подходов с учетов вклада каждой отрасли и сектора в развитие экономики главный акцент будет сделан на привлечение инвестиций в обрабатывающую промышленность.
В соответствии со статьей 26 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике", в целях обеспечения конкурентоспособности обрабатывающей промышленности работа по привлечению инвестиций будет проводиться согласно перечню приоритетных товаров, который разрабатывается и утверждается уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности.
Также будут обеспечены подготовка инвестиционных предложений и проактивная точечная работа с потенциальными инвесторами по нишевым проектам, в т.ч. в сырьевом секторе и услугах, с поэтапной локализацией, развитием услуг мирового класса, трансфертом технологий и компетенций.
Таким образом, с учетом анализа текущей ситуации, глобальных трендов и заложенного в Концепции видения инвестиционного развития и основных принципов для достижения поставленной цели предполагается реализация следующих задач по трем направлениям:
Направление 1. Дальнейшее развитие инвестиционной экосистемы

1. Қолайлы инвестициялық ортаны нығайту
Ел экономикасына ТШИ жалпы легін сақтау және ұлғайту, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында инвестициялау және бизнес жүргізу үшін барынша тартымды жағдайларды қамтамасыз ету мақсатында оларды ТШИ әлемдік легінің жаһандық және өңірлік үрдістеріне бейімдеуге бағытталған инвестицияларды өзара қорғау және көтермелеу туралы келісімдерге тексеру жүргізілетін болады, сондай-ақ қолда бар келісімдерді ратификациялау бойынша жұмыс жүргізіледі.
Инвесторларды тарту, сүйемелдеу және қолдау жөніндегі институционалдық тетіктерді одан әрі жетілдіру шеңберінде заң үстемдігінің халықаралық стандарттарын сақтай отырып, инвестициялық дауларды жедел реттеуге назар аударылатын болады, оның ішінде қазақстандық және халықаралық практиканы талдау, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүдделерін, сондай-ақ инвесторлардың заңды құқықтары мен іскерлік мүдделерін сақтай отырып, оларды шешу мақсатында негізгі шетелдік инвесторлардың проблемалы мәселелерін Үкімет деңгейінде мезгіл-мезгіл қарауды ұйымдастыру негізінде инвестициялық дауларды сот тәртібімен реттеу және шешу жүйесін жақсарту жөнінде ұсыныстар әзірленеді.
Салық және кеден заңнамасын қолдану практикасы саласында инвесторлар мен мемлекет арасында даулардың туындауын болғызбау үшін салық қызметтері органдарының ақпараттық ресурстарында құқық қолдану практикасы кезінде бірыңғай тәсілді қалыптастыратын салық және кеден заңнамасының нормаларын бірыңғай түсіндіру жөніндегі түсіндіру нұсқаулықтарын және/немесе ақпараттық материалдарды орналастыруды қамтамасыз ету жалғасатын болады.
Шетелдік бизнес-қоғамдастықпен іскерлік байланысты кеңейту және шетелдік инвесторлардың ұтқырлығын күшейту мақсатында қолданылу мерзімі ұзартылған іскерлік визаларды алу рәсімдерін оңайлатуды қоса алғанда, визалық және көші-қон режимін одан әрі оңайлату жөнінде кешенді шаралар қабылданды.
Мемлекеттік басқарудың барлық деңгейлерінде инвестицияларды тартуға және ұстап қалуға жауапты лауазымды адамдардың қызметтік өкілеттіктері мен жеке жауапкершілігін кеңейту бойынша шаралар пысықталатын болады. Бұл ретте үйлестіру орталық мемлекеттік органдарда қалады.
Жергілікті атқарушы органдар үшін өңірлерде қолайлы инвестициялық ахуалды қамтамасыз ету бөлігінде инвесторлардың құқықтарын қорғау, олардың кепілдіктері мен қолдау жүйесінің ашықтығын арттыру үшін тең және қолжетімді жағдайларды қамтамасыз етуге бағытталған тұжырымдамалық ұсынымдар әзірленеді, сондай-ақ олардың шағымдарына жүйелі және жедел ден қою мақсатында инвесторлармен тиімді өзара іс-қимыл жасау үшін диалог алаңдары мен тетіктері жетілдіріледі.
Инвесторлармен өзара іс-қимылды жетілдіру мақсатында инвестициялық саясатты іске асыру процесіне және инвесторлармен жұмыс істеуге тартылған мемлекеттік органдар мен ұйымдардың барлық қызметкерлері үшін инвестицияларды тарту және ұстап қалу саласындағы кәсіптік құзыреттерді арттыру бойынша шаралар қабылданатын болады.
Бұл шаралар өңірлерге инвестициялар легін ұлғайтуға, инвестициялық инфрақұрылымды одан әрі дамытуға және инвесторлар мен өңірлік билік органдары арасындағы коммуникация арналарын нығайтуға ықпал етеді.
Ұлттық инвестициялық invest.gov.kz порталында шетелдік инвесторлар мен отандық компаниялар арасында сауда логистикасын жақсарту және өндірістік-өткізу байланыстарын дамыту шеңберінде жергілікті компаниялармен өндірістік-өткізу байланыстарын құру бойынша шетелдік инвесторларды сервистік қолдау туралы келісімдер жасасу мақсатында жоғары сапалы өнім (тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер) өндіруді және жеткізуді жүзеге асыратын отандық өнім берушілердің жалпыға қолжетімді тізбесін жүргізу жалғасады. Процестің тиімділігі мен ашықтығын қамтамасыз ету мақсатында бұл тізбе салалық және бизнес-қауымдастықтардың, қоғамдық ұйымдар мен азаматтық қоғамның өкілдерін тарта отырып қалыптастырылатын болады. Бұдан басқа, отандық өндірушілерді тапсырыстармен барынша қамту мақсатында көрсетілген тізбе мемлекеттік органдардың, ұйымдардың ресми интернет-ресурстарында, сондай-ақ ұлттық инвестициялық invest.gov.kz порталында ашық қолжетімділікте жарияланады.
Инвестициялық тартымдылықты қамтамасыз етуге бағытталған шаралардың нәтижелілігін бағалау үшін өңірлерде жыл сайынғы негізде инвестициялық ахуалға мониторинг жүргізілетін болады. Алынған ақпаратты талдау және бағалау негізінде өңірлерде қажетіне қарай осы бағытта жүргізілетін жұмысты жетілдіру жөнінде шаралар қабылданады.
Тарту процесінің барлық кезеңдерінде баяу және барынша ресмиленген бюрократиялық рәсімдер мен шамадан тыс әкімшілік реттеу Қазақстан экономикасына инвестициялар тартудың негізгі кедергілерінің бірі болып табылады.
Осыған байланысты нормативтік құқықтық актілерге қайталанатын функцияларды, инвестициялар тарту процесін бюрократияландыруды күшейтетін артық процестерді анықтау тұрғысынан егжей-тегжейлі талдау жүргізіледі.
Сондай-ақ рұқсат беру/хабарлама құжаттарын алу процесін, оның ішінде табиғи монополиялар субъектілерінің алуын онлайн-форматқа кезең-кезеңімен көшіру бойынша шаралар қабылданады.
Инвесторлар үшін, әсіресе, жергілікті деңгейде рұқсат беру құжаттарын және өзге де құжаттарды беру рәсімдерін оңайлату (мерзімдерін қысқарту, рәсімдерді оңтайландыру) бойынша ұсыныстар жеке тұжырымдалады.
Инвестициялық мұқтаждықтар үшін жаңа жер учаскелерін бөліп беру, оның ішінде мақсаты бойынша пайдаланылмайтын және игерілмеген не Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылатын жер учаскелерін анықтау және алып қою арқылы жер учаскелерін алып қою жөнінде шаралар қабылданады.
Өңірлерге инвестициялар легін ынталандыру бойынша инфрақұрылымның негізгі элементі АЭА болып қалады.
Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтардың базасында инвесторлардың күрделі шығындарын азайтуға жәрдемдесу және инвестициялық шешімдер қабылдауды жеделдету мақсатында инвесторларды ready-built factor типі бойынша дайын өндірістік алаңдармен қамтамасыз ету жөніндегі шаралар пысықталады.
Инвесторлар үшін жеңілдіктер мен преференциялардың қазіргі жүйесі де олардың тиімділігін арттыру мақсатында қайта қаралып, мемлекеттік қолдаудың жаңа тетігі әзірленеді.
Жалпы, инвесторлармен өзара іс-қимыл кезінде әділдік пен тең құқықтылық қағидаттарын орындау, экспроприациядан қорғау қамтамасыз етіледі.

1. Укрепление благоприятной инвестиционной среды
В целях сохранения и увеличения валового притока ПИИ в экономику страны, а также обеспечения максимально привлекательных условий для инвестирования и ведения бизнеса на территории Республики Казахстан будет проведена ревизия соглашений о взаимной защите и поощрении инвестиций, направленная на их адаптацию к глобальным и региональным тенденциям мировых потоков ПИИ, а также работа по ратификации имеющихся соглашений.
В рамках дальнейшего совершенствования институциональных механизмов по привлечению, сопровождению и поддержке инвесторов внимание будет уделено оперативному урегулированию инвестиционных споров с соблюдением международных стандартов верховенства закона, в том числе будут выработаны предложения по улучшению системы урегулирования и разрешения инвестиционных споров в судебном порядке на основе анализа казахстанской и международной практики, а также организации периодического рассмотрения на уровне Правительства проблемных вопросов ключевых иностранных инвесторов в целях их разрешения с соблюдением государственных интересов Республики Казахстан, а также законных прав и деловых интересов инвесторов.
Во избежание возникновения споров между инвесторами и государством в области практики применения налогового и таможенного законодательства на информационных ресурсах органов налоговых служб будет продолжено обеспечение размещения разъяснительных руководств и/или информационных материалов по единому толкованию норм налогового и таможенного законодательства, формирующего единый подход при правоприменительной практике.
В целях расширения деловых контактов с зарубежным бизнес-сообществом и усиления мобильности иностранных инвесторов приняты комплексные меры по дальнейшему упрощению визового и миграционного режима, включая упрощение процедур получения деловых виз с продленным сроком действия.
На всех уровнях государственного управления будут поработаны меры по расширению служебных полномочий и личной ответственности должностных лиц, ответственных за привлечение и удержание инвестиций. При этом координация будет сохраняться за центральными государственными органами.
Будут выработаны концептуальные рекомендации для местных исполнительных органов в части обеспечения благоприятного инвестиционного климата в регионах, направленные на обеспечение равных и доступных условий для защиты прав инвесторов, повышения прозрачности системы их гарантий и поддержки, а также усовершенствованы диалоговые площадки и механизмы для эффективного взаимодействия с инвесторами в целях системного и оперативного реагирования на их жалобы.
В целях совершенствования взаимодействия с инвесторами будут приняты меры по повышению профессиональных компетенций в области привлечения и удержания инвестиций для всех сотрудников государственных органов и организаций, задействованных в процессе реализации инвестиционной политики и работе с инвесторами.
Данные меры будут способствовать увеличению притока инвестиций в регионы, дальнейшему развитию инвестиционной инфраструктуры и укреплению каналов коммуникаций между инвесторами и региональными органами власти.
В рамках улучшения торговой логистики и развития производственно-сбытовых связей между иностранными инвесторами и отечественными компаниями на национальном инвестиционном портале invest.gov.kz продолжится ведение общедоступного перечня отечественных поставщиков, осуществляющих производство и поставку высококачественной продукции (товаров, работ и услуг), в целях заключения соглашений о сервисной поддержке иностранных инвесторов по выстраиванию производственно-сбытовых связей с местными компаниями. В целях обеспечения эффективности и прозрачности процесса данный перечень будет формироваться с привлечением представителей отраслевых и бизнес-ассоциаций, общественных организаций и гражданского общества. Кроме того, в целях максимального охвата заказами отечественных производителей указанный перечень будет публиковаться в открытом доступе на официальных итернет-ресурсах государственных органов, организаций, а также национальном инвестиционном портале invest.gov.kz.
Для оценки результативности мер, направленных на обеспечение инвестиционной привлекательности, на ежегодной основе будет проводиться мониторинг инвестиционного климата в регионах. На основе анализа и оценки полученной информации по мере необходимости будут приниматься меры по совершенствованию проводимой в регионах работы в данном направлении.
Одними из основных барьеров привлечения инвестиций в экономику Казахстана являются медленные и крайне формализованные бюрократические процедуры на всех этапах процесса привлечения и административная зарегулированность.
В этой связи будет проведен подробный анализ нормативных правовых актов на предмет выявления дублирующих функций, излишних процессов, усиливающих бюрократизацию процесса привлечения инвестиций.
Также будут приняты меры по поэтапному переводу процесса получения разрешительных/уведомительных документов в онлайн-формат, в том числе субъектами естественных монополий.
Отдельно будут выработаны предложения по упрощению процедур выдачи разрешительных и иных документов для инвесторов (сокращение сроков, оптимизация процедур), особенно на местном уровне.
Будут приняты меры по отводу новых земельных участков для инвестиционных нужд, в том числе путем выявления и изъятия земельных участков, не используемых по назначению и не освоенных либо используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан.
Ключевым элементом инфраструктуры по стимулированию притока инвестиций в регионы останутся СЭЗ.
На базе специальных экономических и индустриальных зон будут проработаны меры по обеспечению инвесторов готовыми производственными площадками по типу ready-built factor в целях содействия снижению капитальных затрат инвесторов и ускорения принятия инвестиционных решений.
Также будут пересмотрена текущая система льгот и преференций для инвесторов в целях повышения их эффективности и разработан новый механизм государственной поддержки.
В целом при взаимодействии с инвесторами будут обеспечены выполнение принципов справедливости и равноправия, защита от экспроприации.

2. Инвестициялық қызметті ақпараттық-коммуникациялық қолдауды жетілдіру арқылы қолайлы инвестициялық имиджді дамытуға жәрдемдесу
Елдің инвестициялық ахуалын жетілдірудің негізі инвестициялық қызметті іске асырудың ашықтық деңгейін арттыру және ол үшін қолайлы жағдайлар жасау болып табылады. Бұл міндеттің табыстылығы көп жағдайда стейкхолдерлердің жүргізіліп жатқан реформалар туралы хабардар болуын қамтамасыз етуге және Қазақстанның әлемдік аренадағы имиджін ілгерілетуге сайып келеді.
Ақпараттық қолдауды одан әрі жетілдіру мақсатында шетелдік және/немесе республикалық ірі бұқаралық ақпарат құралдарында инвестицияларды тарту және Қазақстан Республикасының инвестициялық мүмкіндіктері жөнінде жүргізілетін инвестициялық іс-шараларды медиалық жария ету және ілгерілету арқылы Қазақстан Республикасының инвестициялық имиджін ілгерілету жалғасатын болады.
Ақпараттық қолдауды орталық деңгейде жүзеге асыру мақсатында инвесторлар үшін оларды өңірлердің бәсекелік артықшылықтары, инвестициялық инфрақұрылым объектілері, бизнес-бастамалар, перспективалы инвестициялық жобалар туралы шоғырландырылған ақпаратпен қамтамасыз ету мақсатында ұлттық инвестициялық www.invest.gov.kz интернет-порталын ілгерілету бойынша жұмыс жалғасады.
Үкімет жыл сайынғы негізде есепті жылдың 1 маусымынан кешіктірмей әлемдік трендтерді талдауды және өңірлердің инвестициялық рейтингінің нәтижелерін қоса алғанда, елде инвестициялар тарту жөніндегі жұмыстың ағымдағы нәтижелерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасында инвестициялық ахуалды одан әрі жақсарту жөніндегі жүйелі ұсыныстарды қамтитын Инвестициялар жөніндегі ұлттық баяндаманы қалыптастырады және Қазақстан Республикасының Президентіне жолдайды.
Мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыру саласындағы уәкілетті орган және инвестициялар тарту саласындағы ұлттық компания инвесторлармен жұмыс істеуде, оның ішінде Қазақстан Республикасындағы және/немесе шетелдердегі инвестициялық іс-шараларға (форумдар, дөңгелек үстелдер, көрмелер, конференциялар, семинарлар және т. б.) қатысу/ұйымдастыру және Қазақстан Республикасының инвестициялық мүмкіндіктерін таныстыру арқылы проактивті тәсілді ұстануды жалғастыратын болады.
Сондай-ақ инвестициялық алаңдарды зерделеу, Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік органдармен, жергілікті атқарушы органдармен, сондай-ақ әлеуетті бизнес-әріптестермен келіссөздер жүргізу шеңберінде инвесторлардың делегацияларын/сапарларын сүйемелдеу жұмысы жалғасады.
Инвестицияларды тартудың үш деңгейлі жүйесінің жұмысы шеңберінде елдік инвестициялық бағдарламаларды іске асыру жалғасады.
Инвесторларды одан әрі таргеттеу үшін халықаралық стандарттарға сәйкес басым салалар мен тауарлар/тауар топтары бойынша шолу дайындалады.

2. Содействие развитию благоприятного инвестиционного имиджа путем совершенствования информационно-коммуникационной поддержки инвестиционной деятельности
Основой совершенствования инвестиционного климата страны являются повышение уровня прозрачности реализации инвестиционной деятельности и создание для нее благоприятных условий. Успешность данной задачи во многом заключается в обеспечении осведомленности стейкхолдеров о проводимых реформах и продвижении имиджа Казахстана на мировой арене.
В целях дальнейшего совершенствования информационной поддержки будет продолжено продвижение инвестиционного имиджа Республики Казахстан путем медийного освещения и продвижения проводимых инвестиционных мероприятий по привлечению инвестиций и инвестиционных возможностей Республики Казахстан в крупных зарубежных и/или республиканских средствах массовой информации.
В целях осуществления информационной поддержки на центральном уровне продолжится работа по продвижению национального инвестиционного интернет-портала www.invest.gov.kz для инвесторов в целях их обеспечения аккумулированной информацией о конкурентных преимуществах регионов, объектах инвестиционной инфраструктуры, бизнес-инициативах, перспективных инвестиционных проектах.
Правительством на ежегодной основе не позднее 1 июня отчетного года будет формироваться и направляться Президенту Республики Казахстан Национальный доклад по инвестициям, включающий анализ мировых трендов и текущие результаты работы по привлечению инвестиций в стране, результаты инвестиционного рейтинга регионов, а также системные предложения по дальнейшему улучшению инвестиционного климата в Республике Казахстан.
Уполномоченный орган в области реализации государственной инвестиционной политики и национальная компания в области привлечения инвестиций продолжат придерживаться проактивного подхода в работе с инвесторами, в том числе посредством участия/организации и презентации инвестиционных возможностей Республики Казахстана на инвестиционных мероприятиях (форумы, круглые столы, выставки, конференции, семинары и другие) в Республике Казахстан и/или за рубежом.
Также продолжится работа по сопровождению делегаций/ визитов инвесторов в рамках изучения инвестиционных площадок, проведения переговоров с государственными органами, местными исполнительными органами, а также потенциальными бизнес-партнерами в Республике Казахстан.
В рамках работы трехуровневой системы привлечения инвестиций продолжится реализация страновых инвестиционных программ.
Будут подготавливаться обзоры по приоритетным отраслям и товарам/товарным группам в соответствии с международными стандартами для дальнейшего таргетирования инвесторов.

3. ESG қағидаттарын енгізу/сақтау арқылы қолайлы инвестициялық имиджді қалыптастыру
Қазіргі уақытта жаһандық капитал нарығы инвестициялық лекті экология, қоғам және корпоративтік басқару мәселелеріне жауапкершілікпен қарайтын әрі экологиялық және әлеуметтік нәтижелерге бағытталған секторларға/өндірістерге/компанияларға бағыттайды. ESG мәселелерінің күн тәртібін ескеруден бас тарту – бұл орта мерзімді және ұзақ мерзімді перспективада, тұтас ел үшін де, жеке компаниялар үшін де капитал нарықтарын жабудың айқын жолы.
Осы бағыт шеңберінде ESG-дің үздік халықаралық практикаларына терең талдау және бағалау жүргізіледі, бұл оларды Қазақстан жағдайларына бейімдеу бойынша тиісті ұсынымдар мен ұсыныстар қалыптастыруға мүмкіндік береді.
ESG қағидаттарын сақтамау қаржыландырудың толық алынбауына әкеп соғуы мүмкін болғандықтан, мемлекеттік жоспарлау жүйесіне ESG қағидаттарын енгізу мәселесі пысықталатын болады.
Персоналды басқару (әлеуметтік сала), қоршаған ортаны қорғау (экологиялық сала) және корпоративтік басқару мәселелері бойынша орнықты даму туралы есептілікті жариялау міндеттілігі бойынша жария компанияларға (листингке алынатын/көпшілік қызығушылық білдіретін/квазимемлекеттік секторға кіретін) қойылатын талаптар (халықаралық стандарттарды ескере отырып) әзірленетін болады. Бұл ретте Қазақстанның бүкіл бизнесін қамту мақсатында ESG тәуекелдеріне ұшырау дәрежесі туралы ақпаратты ашу бойынша, сондай-ақ барлық компаниялар үшін осы тәуекелдердің әсерін анықтау, бағалау және басқару рәсімі бойынша әдістемелік ұсынымдар мен нұсқаулықтар әзірленеді, бұл барлық компанияларға әлсіз тұстарын анықтауға және қарсы шаралар әзірлеуге мүмкіндік береді.
Бұл шаралар компанияларды өз қызметінің экологияға және әлеуметке әсерінің нәтижелерінің ашықтығын арттыруға ынталандыруға мүмкіндік береді. Орнықты даму саласындағы ақпаратты ашу басқарушылық процестердің ашықтығын және тиімділігін көрсетуге көмектесетінін атап өту керек, бұл ұзақ мерзімді ресурстарды тарту үшін қолайлы жағдай жасайды.
Жеке және институционалдық инвесторлар үшін жауапты инвестициялаудың бірыңғай өлшемшарттарын (жауапты инвестициялау қағидаттарын іске асыру жөніндегі ұсынымдар) енгізу бойынша ұсынымдар әзірлеу көзделеді. Бірыңғай өлшемшарттар инвестициялаудың ESG легін анықтауға мүмкіндік береді. Осы қағидаттарды қолдана отырып, инвесторлар қызметі экологиялық тәуекелдермен және ірі ақшалай шығындармен байланысты компаниялардан аулақ бола алады.
Сонымен қатар ESG қағидаттарын енгізуді ынталандыру мақсатында ESG қағидаттарын ағымдағы қызметке және даму стратегиясына интеграциялау верификацияланатын компаниялар үшін қолдаудың әртүрлі бағыттары әзірленетін болады.
ESG қағидаттарына сай келетін "жасыл" қаржыландыруды қоса алғанда, орнықты қаржыландыру құралдарын дамыту жөнінде шаралар қабылданады.
2-бағыт. Жеке сектордың инвестициялық белсенділігінің өсуіне жәрдемдесу
Жеке секторды инвестициялық қызметке одан әрі тарту және оған қатысуын кеңейту мақсатында венчурлік қаржыландыруды дамыту жөнінде ұсыныстар әзірленеді, жаңа, оның ішінде өңірлерден инвестициялық бастамалар қалыптастырылады.
Ұлттық инвестициялық invest.gov.kz порталында және мемлекеттік органдар мен ұйымдардың веб-сайттарында іске асырылып жатқан және жоспарланатын инвестициялық жобалардың, сондай-ақ инвестицияларға мұқтаж жобалардың тізімі/базасы тұрақты негізде жарияланатын болады.
Бұдан басқа, шетелдік жеке инвесторлар үшін Қазақстан Республикасының инвестициялық мүмкіндіктерін таныстыру мақсатында жыл сайынғы қазақстандық инвестициялық дөңгелек үстел өткізілетін болады.

3. Формирование благоприятного инвестиционного имиджа посредством внедрения/соблюдения ESG принципов
В настоящее время глобальный рынок капитала переориентирует инвестиционные потоки в сектора/производства/компании, которые ответственно подходят к вопросам экологии, общества и корпоративного управления и нацелены на явно положительные экологические и социальные результаты. Отказ от учета повестки вопросов ESG – очевидный путь к закрытию рынков капитала как в среднесрочной, так и долгосрочной перспективе в целом для страны и отдельных компаний.
В рамках данного направления будут проведены глубокий анализ и оценка лучших международных практик ESG, что позволит сформировать соответствующие рекомендации и предложения по их адаптации к условиям Казахстана.
Будет проработан вопрос внедрения принципов ESG в систему государственного планирования, так как несоблюдение принципов ESG может привести к недополучению финансирования.
Будут разработаны требования (с учетом международных стандартов) к публичным компаниям (листингуемым/представляющим публичный интерес/входящим в квазигосударственный сектор) по обязательности публикации отчетности об устойчивом развитии по вопросам управления персоналом (социальная сфера), охраны окружающей среды (экологическая сфера) и корпоративного управления. При этом с целью охвата всего бизнеса Казахстана будут разработаны методические рекомендации и руководства по раскрытию информации о степени подверженности рискам ESG, а также процедуре выявления, оценки влияния и управления этими рисками для всех компаний, что позволит всем компаниям определять слабые стороны и вырабатывать контрмеры.
Данные меры позволят стимулировать компании к повышению прозрачности результатов воздействия их деятельности на экологию и социум. Следует отметить, что раскрытие информации в области устойчивого развития помогает демонстрировать прозрачность и эффективность управленческих процессов, что создает благоприятные условия для привлечения долгосрочных ресурсов.
Для частных и институциональных инвесторов предусматривается разработка рекомендаций по внедрению единых критериев ответственного инвестирования (рекомендации по реализации принципов ответственного инвестирования). Единые критерии позволят определять потоки ESG инвестирования. Применяя данные принципы, инвесторы могут избежать компаний, деятельность которых связана с экологическими рисками и крупными денежными потерями.
Также с целью стимулирования внедрения принципов ESG будут разработаны различные направления поддержки для компаний, у которых будет верифицирована интеграция ESG принципов в текущую деятельность и стратегию развития.
Будут приняты меры по развитию инструментов устойчивого финансирования, включая "зеленое" финансирование, отвечающих принципам ESG.
Направление 2. Содействие росту инвестиционной активности частного сектора
В целях дальнейшего вовлечения и расширения участия частного сектора в инвестиционной деятельности будут выработаны предложения по развитию венчурного финансирования, формироваться новые инвестиционные инициативы, в том числе с регионов.
На национальном инвестиционном портале invest.gov.kz и веб-сайтах государственных органов и организаций на постоянной основе будет публиковаться список/база реализуемых и планируемых инвестиционных проектов, а также проектов, нуждающихся в инвестициях.
Кроме того, для иностранных частных инвесторов будет проводиться ежегодный казахстанский инвестиционный круглый стол в целях презентации инвестиционных возможностей Республики Казахстан.

1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) жобаларына инвестициялар тарту
Қазақстан Республикасында МЖӘ жобаларын іске асыру айқындық және ашықтық қағидатын сақтай отырып, тек бәсекелі ортада жүзеге асырылатын болады.
Осы бағытта тікелей келіссөздер тетігіне, оның ішінде бастама жасау негіздерін күшейту және жеке қаржылық бастама жасалған кезде жекеше әріптесті конкурстық іріктеуге кезең-кезеңімен көшу жөніндегі тәсіл де қайта қаралатын болады.
Бұдан басқа, Мемлекет басшысының тапсырмасына сәйкес МЖӘ-нің жаңа заманауи тәсілдерін әзірлеу керек.
Бюджетке түсетін жүктеме деңгейін ескере отырып, республикалық та, жергілікті де МЖӘ жобаларын жоспарлау кезінде жобаларды іске асыру схемалары айқындалады: кейіннен МЖӘ жобаларының жиынтық Pipeline қалыптастырылатын бюджеттік инвестициялық жоба, бюджеттік инвестициялар, бюджеттік кредит немесе МЖӘ. Жиынтық тізбенің болуы мемлекеттік міндеттемелердің төлемдерін, оның ішінде МЖӘ жобалары бойынша төлемдерді жоспарлау процесін оңтайландыруға мүмкіндік береді. Сол арқылы МЖӘ жобаларына басымдық беру қамтамасыз етіледі, оның негізіне ел дамуының стратегиялық мақсаттары мен қоғамның қажеттіліктеріне сәйкестік қағидаты қаланатын болады.
Қазақстанда МЖӘ жобаларының көп бөлігі білім беру, денсаулық сақтау, энергетика және ТКШ салаларында іске асырылып жатқанын ескере отырып, МЖӘ тетігін басқа салаларда қолдануды жандандыру қажет.
Бұл ретте МЖӘ жобаларын іске асыруға мемлекеттің қаржылай қатысуын кезең-кезеңімен азайтуға және сол арқылы бюджетке жүктемені төмендетуге баса назар аударылатын болады. Бюджеттен тыс қаржыландыруды ұлғайту және жобаларды іске асыру кезінде мемлекеттің қаржылай қатысуын қысқарту мақсатында шығындарды бюджеттен өтемей, жеке капиталды тарту және МЖӘ жобаларын іске асыру үлесін ұлғайту жөніндегі жұмыс жандандырылады. Осы мақсатта нормативтік деңгейде жобалардың (жекеше әріптестің барлық шығындарын мемлекеттік бюджеттен өтеуді талап ететін; пайдалану шығындарын мемлекеттік бюджеттен өтеуді талап ететін; қандай да бір қаржылық мемлекеттік қолдау шараларын және мемлекеттік бюджеттен шығындарды өтеу көздерін талап етпейтін) санаттылығы бекітілетін болады.
МЖӘ жобалары шеңберінде мемлекеттік міндеттемелер мен қоса қаржыландыру бойынша жүктеменің міндетті жол берілетін деңгейі де айқындалатын болады, оның ішінде мемлекеттік қолдау шараларын қолдану және шығындарды өтеу көздері (ИШӨ, КДСК, БС, қоса қаржыландыру, кепілдіктер, субсидиялар) бойынша нормативтік шектеулер белгіленеді.
Мемлекеттік міндеттемелер Парламентте қаралғаннан кейін (Қарыз туралы шарттарды ратификациялауға немесе ЖАО мемлекеттік міндеттемелер мәселесін мәслихаттың қарауына және мақұлдауына шығаратын жергілікті деңгейде МЖӘ жобаларын мақұлдау рәсіміне ұқсас) МЖӘ-нің неғұрлым маңызды және шығынды жобалары бойынша (мысалы, АЕК түрінде көрсетілген міндеттемелердің белгілі бір шегінен немесе оның белгілі бір үлесінен жоғары жалпы шығыстар) оларды қабылдау мүмкіндігі пысықталады.
Сонымен бірге, тұтынушыдан түсетін табыс жеткіліксіз әлеуметтік сала мен тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету жобаларында жобаның барлық мұқтаждарын жабу үшін қоса қаржыландыру немесе қаржыландырудың жетіспейтін көздерін жабу үшін табысты қамтамасыз етудің басқа да нысандары көзделуі мүмкін. Бұл шаралар да қатар экономиканың сұраныс аз секторларында МЖӘ-ні дамытуды күшейтуге және "People-first-PPPs" бастамасын енгізуді жалғастыра отырып, халық үшін құндылық қағидатына назар аударуға мүмкіндік береді.
МЖӘ жобаларын сапалы жоспарлау оларды тиімді іске асыруға және тиісінше экономика үшін маңызды салаларға қаржы түсімдерін алуға мүмкіндік береді.
Бұл ретте мемлекеттік және жекеше әріптестер арасында тәуекелдерді жекеше тараптың пайдасына бөлу кезінде теңгерімнің ауытқу мүмкіндігін жоққа шығару, сондай-ақ жобалардың бюджеттік тиімділігін күшейту мақсатында:
МЖӘ жобалары бойынша тәуекелдерді бөлу және бағалау, сондай-ақ мемлекет пен жекеше инвесторлар арасында МЖӘ жобалары бойынша қаржылық жүктемені бөлу әдістемесі әзірленді;
стратегиялық, экономикалық және әлеуметтік маңыздылығына сүйене отырып, МЖӘ жобаларын іріктеудің қатаң және бағаланатын өлшемшарттары енгізілді.
Жобаларды мемлекеттік қолдаудың қолда бар, мысалы, заттай грант, тұтыну кепілдігі, қоса қаржыландыру сияқты құралдары да пысықтауды (нақтылауды) талап етеді, осыған байланысты мемлекеттік қолдау шараларын ұсынудың қолда бар тәжірибесіне талдау жүргізіледі, оларды қолданудың шарттары мен нысандары нақтыланады, мемлекеттік қолдау шараларын қолданудың нақты нормативтік шектеулері мен өлшемшарттары белгіленеді.
Бұдан басқа, келісімшарттар түрлері (сенімгерлік басқару, сервистік келісімшарт, жалға алу, лизинг, келісімшарттың бастан-аяқ циклі) бойынша МЖӘ жобаларын іске асырудың алуан түрлілігін қолдану практикасын ескере отырып, бюджеттік тиімділікке баса назар аударылып, келісімшарттардың барлық түрлері бойынша МЖӘ жобаларының айрықша ерекшеліктері әзірленеді, бұл өз кезегінде МЖӘ туралы және концессиялар туралы заңдардың аражігін ажырату мүмкіндігін қарауды талап етеді.
Сонымен қатар жоспарлау сапасын арттыру, МЖӘ жобаларын табысты іске асыру мақсатында мемлекеттік әріптестердің (бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің) құзыреті арттырылатын, сондай-ақ мемлекеттік әріптестер тарапынан МЖӘ жобаларының іске асырылуын мониторингтеу процестері күшейтілетін болады.
МЖӘ жобаларының іске асырылуына толыққанды бағалау жүргізу, жобалар бойынша нәтижелерге қол жеткізуді талдау және сол арқылы оларды іске асырудың тиімділігін арттыру мақсатында Қазақстан Республикасында МЖӘ жобаларын басқару сапасын рейтингтік бағалау енгізілетін болады.

1. Привлечение инвестиций к проектам государственно-частного партнерства (далее – ГЧП);
В Республике Казахстан реализация проектов ГЧП будет осуществляться исключительно в конкурентной среде с соблюдением принципа прозрачности и открытости.
В данном направлении также будет пересмотрен подход к механизму прямых переговоров, в том числе по усилению оснований инициирования и поэтапному переходу к конкурсному отбору частного партнера при частной финансовой инициативе.
Кроме того, в соответствии с поручением Главы государства предстоит выработать новые современные подходы к государственному частному партнерству.
При планировании проектов ГЧП как республиканских, так и местных с учетом уровня нагрузки на бюджет будут определены схемы реализации проектов: бюджетный инвестиционный проект, бюджетные инвестиции, бюджетный кредит или ГЧП с дальнейшим формированием сводного Pipeline проектов ГЧП. Наличие сводного перечня позволит оптимизировать процесс планирования выплат государственных обязательств, в том числе по проектам ГЧП. Тем самым будет обеспечена приоритизация проектов ГЧП, в основе которой будет заложен принцип соответствия стратегическим целям развития страны и потребностям общества.
Учитывая, что большее количество проектов ГЧП в Казахстане реализуется в сферах образования, здравоохранения, энергетики и ЖКХ, необходима активизация применения механизма ГЧП в других сферах.
При этом акцент будет сделан на поэтапной минимизации финансового участия государства в реализации проектов ГЧП и тем самым снижении нагрузки на бюджет. В целях увеличения внебюджетного финансирования и сокращения финансового участия государства при реализации проектов будет активизирована работа по привлечению частного капитала и увеличения доли реализации проектов ГЧП без возмещения затрат из бюджета. С этой целью будет на нормативном уровне закреплена категорийность проектов (требующие возмещения всех затрат частного партнера из государственного бюджета; требующие возмещения эксплуатационных затрат из государственного бюджета; не требующие каких-либо финансовых мер государственной поддержки и источников возмещения затрат из государственного бюджета).
Также будет определен обязательный допустимый уровень нагрузки по гособязательствам и софинансированию в рамках проектов ГЧП, в том числе установлены нормативные ограничения по применению мер государственной поддержки и источников возмещения затрат (КИЗ, КОЗ, ВЗУ, софинансирование, гарантии, субсидии).
Будет проработана возможность принятия гособязательств после их рассмотрения в Парламенте (по аналогии с ратификацией договоров о займе или процедурой одобрения проектов ГЧП на местном уровне, где МИО выносит вопрос гособязательств на рассмотрение и одобрение маслихата) по наиболее значимым и затратным проектам ГЧП (например, выше определенного порога обязательств, выраженного в МРП, или определенной доли от общих расходов).
Вместе с тем в проектах социальной сферы и жизнеобеспечения с недостаточным доходом от потребителя для покрытия всех нужд проекта могут предусматриваться софинансирование или другие формы обеспечения дохода для покрытия недостающих источников финансирования. Данные меры также позволят усилить развитие ГЧП в менее востребованных секторах экономики и акцентировать внимание на принципе ценности для населения, продолжив внедрение инициативы "People-first-PPPs".
Качественное планирование проектов ГЧП позволит получить эффективную их реализацию и соответственно финансовые поступления в важные для экономики отрасли.
При этом в целях исключения возможности перекосов баланса при распределении рисков между государственным и частным партнерами в пользу частной стороны, а также усиления бюджетной эффективности проектов будут:
разработана методика распределения и оценки рисков по проектам ГЧП, а также распределения финансовой нагрузки по проектам ГЧП между государством и частными инвесторами;
внедрены жесткие и оцениваемые критерии отбора проектов ГЧП исходя из стратегической, экономической и социальной значимости.
Существующие инструменты государственной поддержки проектов также требуют доработки (конкретизации), к примеру, такие как натурный грант, гарантия потребления, софинансирование, в связи с чем будет проведен анализ имеющегося опыта предоставления мер государственной поддержки, уточнены условия и формы их применения, установлены четкие нормативные ограничения и критерии применения мер государственной поддержки.
Кроме того, учитывая практику применения разнообразности реализации проектов ГЧП по видам контрактов (доверительное управление, сервисный контракт, аренда, лизинг, контракт жизненного цикла) будут выработаны отличительные особенности проектов ГЧП по всем видам контрактов, упором на бюджетную эффективность, что, в свою очередь, потребует рассмотрения возможности разграничения законов о ГЧП и концессиях.
Вместе с тем в целях повышения качества планирования, успешной реализации проектов ГЧП будет повышена компетенция государственных партнеров (администраторов бюджетных программ), а также усилены процессы мониторинга реализации проектов ГЧП со стороны государственных партнеров.
В целях проведения полноценной оценки реализации проектов ГЧП, анализа достижения результатов по проектам, и тем самым повышения эффективности их реализации в Республике Казахстан будет внедрена рейтинговая оценка качества управления проектами ГЧП.

2. Экономикаға қосымша инвестициялық капитал тарту үшін жағдай жасау
Ішкі және сыртқы факторлар мен тәуекелдерді ескере отырып, қазақстандық экономикадағы жеке сектордың рөлін арттыру үшін бекітілген Жекешелендірудің 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарына сәйкес жекешелендіру жалғасатын болады.
Бәсекеге қабілетті ұсынысқа негізделген шетелдік және ішкі инвесторлар үшін жекешелендіруге тең қол жеткізу қағидаты қамтамасыз етіледі.
Бұл ретте құнды барынша ұлғайтумен бірге мемлекеттің экономикадағы үлесін азайту, бәсекелестікті ұлғайту және мемлекеттің инвестицияларға ашықтығын көрсету негізгі драйверге айналуы тиіс.
Бағалы қағаздар нарығының құралдары арқылы банктік кредиттеуге балама инвестициялау көздерін дамыту:
банктерді, сақтандыру ұйымдарын, мемлекет қатысатын қорларды, квазимемлекеттік сектор компанияларын қоса алғанда, стратегиялық және бөлшек инвесторлардың қаражатын тарту;
қазақстандық қор нарығын капиталдың халықаралық нарықтарына интеграциялау мен ілгерілету және сыртқы портфельдік инвестицияларды тарту арқылы жүзеге асырылатын болады.
Инвестициялар, инвесторлардың құқықтары мен мүдделерін қорғау, корпоративтік басқарудың жоғары стандарттарын енгізу, мемлекеттік қолдау құралдарын іске асыру үшін қолайлы және сенімгерлік орта құру қор нарығын реттеу мен дамытудың алдында тұрған түйінді міндеттерге айналады.
Қор нарығында стратегиялық инвесторлардың жаңа сыныптарын қалыптастыруды және дамытуды ынталандыру нарықтың тұрақтылығына, сондай-ақ экономика субъектілерінің қор нарығының құралдары арқылы ұзақ мерзімді инвестицияларды тартуына ықпал ететін болады.
3-бағыт. Экономиканың инвестициялық әлеуетін ашу
1. Инвестициялық әлеуетті дамыту жөніндегі жүйелі шаралар
Қазақстан Республикасының инвестициялық әлеуетін одан әрі ашу мақсатында мынадай жүйелі шаралар қабылданады.
Оңтүстік Корея, Израиль, Сингапур тәжірибесінің негізінде банкроттық процесі оңайлатылатын болады. Оңалту және банкроттық жүйесі тиімсіз меншік иелерін ауыстыра отырып, дәрменсіз кәсіпорындардың нарықтан жедел шығуын қамтамасыз етеді.
Сонымен қатар капитал ФАТФ стандарттары мен басшылық қағидаттарына қайшы келмейтін тәсілдермен ел экономикасына қайтарылған жағдайда оған рақымшылық жасау мәселесі пысықталатын болады.
Инвестициялық және өңірлік саясаттың өзара байланысын қамтамасыз ету үшін өңірлердің инвестициялық тартымдылық рейтингі шеңберінде экономикаға, бірінші кезекте экспорттық әлеуеті бар жобаларға инвестициялар тарту үшін өңірлік және салалық шектеулерге тұрақты талдау, оның ішінде анықталған проблемалық мәселелерді жою бойынша ұсынымдар мен жүйелі шаралар әзірлей отырып, әрбір шетелдік компанияның кету себебіне талдау жүргізіледі.
Инвестициялар тарту саласындағы ұлттық компания АХҚО-ны, сондай-ақ мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдарды тарта отырып, инвестициялар туралы келісімдер жасасу үшін стратегиялық инвестициялық жобалар пулын қалыптастыруды және сүйемелдеуді қамтамасыз етеді.
Жаңа инвесторларды тарту және шетелдік инвесторларды кеңінен қамту инвестицияларды тартудың "шетелдік мекемелер – орталық – өңірлер" үш деңгейлі жүйесі шеңберінде жұмыс істейтін Қазақстан Республикасының барлық шетелдік мекемелерінің және инвестициялар тарту саласындағы ұлттық компанияның шетелдік өкілдері желісінің қызметін қамтамасыз ету жолымен жүзеге асырылатын болады.
Шетелдік өкілдер институты қызметін жетілдіру мақсатында шетелдік өкілдерді іріктеу кезінде кандидаттарға қойылатын біліктілік талаптары қайта қаралатын және жоғарылатылатын болады.
Қолданыстағы Қызмет тиімділігін бағалау әдістемесіне сәйкес шетелдік өкіл қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері бұрынғыдай өкілдік қызметтер көрсетуге арналған шарттарды бұзуға немесе ұзартуға байланысты шешім қабылдау үшін, сондай-ақ шетелдік өкілдер қатысатын елдерді айқындау шеңберінде талдау жүргізу кезінде пайдаланылатын болады.
Бұдан басқа, Инвестициялар тарту саласындағы ұлттық компанияның базасында Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және инвесторлар үшін "бір терезе" ұйымдастыру қағидаларына, сондай-ақ инвестицияларды тарту кезіндегі өзара іс-қимыл тәртібіне сәйкес "бір терезе" шеңберінде инвесторларды сервистік қолдауды қамтамасыз ету жалғастырылатын болады.
Инвестициялар тарту саласындағы ұлттық компания салалық және елдік бағыттылығына қарамастан, жұмыста бұрын қабылданған қағидаттарды ұстанатын болады.
Шетелдік инвесторлармен жолға қойылған жүйелі жұмысты және инвестициялық жобалар мен инвесторлардың жинақталған базасын ескере отырып, инвесторларға тұрақты негізде инвестициялық мүмкіндіктерді таныстырудан бастап инвестициядан кейінгі сүйемелдеуге дейінгі шаралардың толық кешені көрсетілетін болады.

2. Создание условий для привлечения дополнительного инвестиционного капитала в экономику
Для повышения роли частного сектора в казахстанской экономике с учетом внутренних и внешних факторов и рисков будет продолжена приватизация согласно утвержденному Комплексному плану приватизации на 2021 – 2025 годы.
Будет обеспечен принцип равного доступа к приватизации для иностранных и внутренних инвесторов, базирующийся на конкурентоспособном предложении.
При этом совместно с максимизацией стоимости основными драйверами должны стать уменьшение доли государства в экономике, увеличение конкуренции и демонстрация открытости государства к инвестициям.
Развитие альтернативных банковскому кредитованию источников инвестирования через инструменты рынка ценных бумаг будет осуществляться посредством:
привлечения средств стратегических и розничных инвесторов, включая банки, страховые организации, фонды с государственным участием, компании квазигосударственного сектора;
интеграции и продвижения казахстанского фондового рынка на международные рынки капитала и привлечения внешних портфельных инвестиций.
Создание благоприятной и доверительной среды для инвестиций, защиты прав и интересов инвесторов, внедрения высоких стандартов корпоративного управления, реализации инструментов государственной поддержки станет ключевой задачей, стоящей перед регулированием и развитием фондового рынка.
Стимулирование формирования и развития новых классов стратегических инвесторов на фондовом рынке будут способствовать устойчивости рынка, а также привлечению долгосрочных инвестиций субъектами экономики через инструменты фондового рынка.
Направление 3. Раскрытие инвестиционного потенциала экономики
1. Системные меры по развитию инвестиционного потенциала
В целях дальнейшего раскрытия инвестиционного потенциала Республики Казахстан будут приняты следующие системные меры.
Будет упрощен процесс банкротства на основе опыта Южной Кореи, Израиля, Сингапура. Система реабилитации и банкротства будет обеспечивать ускоренный выход несостоятельных предприятий из рынка со сменой неэффективных собственников.
Наряду с этим будет проработан вопрос по проведению амнистии капиталов при условии их возвращения в экономику страны способами, не противоречащими стандартам и руководящим принципам ФАТФ.
Для обеспечения взаимоувязки инвестиционной и региональной политики в рамках рейтинга инвестиционной привлекательности регионов будут проводиться регулярный анализ региональных и отраслевых ограничений для привлечения инвестиций в экономику, в первую очередь, в проекты с экспортным потенциалом, в том числе анализ причин ухода каждой иностранной компании, с выработкой рекомендаций и системных мер по устранению выявленных проблемных вопросов.
Национальной компанией в области привлечения инвестиций с привлечением МФЦА, а также заинтересованных государственных органов и организаций будут обеспечены формирование и сопровождение пула стратегических инвестиционных проектов для заключения соглашений об инвестициях.
Привлечение новых инвесторов и обеспечение широкого охвата иностранных инвесторов будут осуществляться путем обеспечения деятельности всех загранучреждений Республики Казахстан и сети зарубежных представителей Национальной компании в области привлечения инвестиций, которые функционируют в рамках трехуровневой системы привлечения инвестиций "загранучреждения – центр – регионы".
В целях совершенствования деятельности института зарубежных представителей будут пересмотрены и повышены квалификационные требования к кандидатам при отборе зарубежных представителей.
В соответствии с действующей методикой оценки эффективности деятельности результаты оценки эффективности деятельности зарубежного представителя, как и ранее будут использованы для принятия решения, связанного с расторжением или продлением договоров на оказание представительских услуг, а также проведении анализа в рамках определения стран присутствия зарубежных представителей.
Кроме того, на базе Национальной компании в области привлечения инвестиций продолжится обеспечение сервисной поддержки инвесторов в рамках "одного окна" в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и Правил организации "одного окна" для инвесторов, а также порядка взаимодействия при привлечении инвестиций.
Вне зависимости от отраслевой и страновой направленности Национальная компания в области привлечения инвестиций будет придерживаться ранее принятых принципов в работе.
Учитывая налаженную системную работу с иностранными инвесторами и накопленную базу инвестиционных проектов и инвесторов, инвесторам на постоянной основе будет оказываться полный комплекс мер, начиная от презентации инвестиционных возможностей до постинвестиционного сопровождения.

2. Тікелей және портфельдік инвестициялар тарту саласында "Астана" халықаралық қаржы орталығының әлеуетін пайдаланудың тиімділігін арттыру
Ел экономикасына тікелей және портфельдік инвестициялар тарту үшін АХҚО алаңын барынша іске қосу үшін шаралар қабылданатын болады.
АХҚО базасында қолайлы іскерлік ортаны дамыту, қаржылық және кәсіптік қызметтер көрсету, инфрақұрылымды жақсарту жалғасады.
Қосымша халықаралық өтімділікті тарту және MSCI Emerging Markets және FTSE халықаралық индекстеріне ену мақсатында Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен, оның ішінде АХҚО-мен бірлесіп, Қазақстан Республикасының рейтингін "Шекара нарықтарынан" "Дамушы нарықтарға" дейін арттыру үшін нарық құрылымын жаңарту бойынша жұмысты жалғастырады.
Екі биржаға (АІХ және КАЅЕ) тең жағдайларды қамтамасыз ету қаржы орталықтары мен қор нарықтарының индекстеріндегі Қазақстан Республикасының позицияларын ілгерілетуге олардың артықшылықтарын біріктіру арқылы ықпал ететін болады.
Қазақстандық эмитенттер мен инвесторларға IPO өткізу мақсаттары мен экономикалық орындылығына қарай ғана IPO өткізу және оған қатысу үшін алаң таңдау жасауға мүмкіндік беріледі.
Қазақстандық компанияларды шетелдік юрисдикциялар мен офшорлық аймақтардан АХҚО юрисдикциясына кезең-кезеңімен ауыстыру (редомициляция) жүзеге асырылады.
Бұл шара Қазақстанға ірі активтерді қайтаруды қамтамасыз етіп қана қоймай, АХҚО алаңы арқылы ұлттық экономикаға тартылған инвестициялардың жиынтық көлемін ұлғайтуға да ықпал етеді.
АХҚО жергілікті нарықты және активтерді басқару саласындағы сараптаманы дамыту жөніндегі қызметі активтерді басқару нарығында қызмет көрсететін жетекші халықаралық және жергілікті компанияларды тартуға бағытталады.
Алдағы жұмыс АХҚО-да жергілікті, сондай-ақ шетелдік басқарушы компаниялардың активтерін құрылымдау, иелену және басқару үшін қолайлы жағдайларды қамтамасыз ететін реттеушілік және салықтық режимдерді дамытуға бағытталатын болады.
Ел экономикасына инвестициялар тарту мақсатында инвестициялық салықтық резиденттік бағдарламасын іске қосу мәселесі пысықталатын болады, ол инвестордың және оның отбасы мүшелерінің АХҚО құралдарына инвестициялау шартымен Қазақстан Республикасының бірнеше мәрте келу визасын алуын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының салық резиденті деп тану мүмкіндігін көздейді. Инвестициялық салықтық резиденттік бағдарламасын одан әрі іске асыру үшін АХҚО үздік әлемдік практикаларға сәйкес нормативтік базаны жетілдіру және бағдарлама процестерін автоматтандыру бойынша жұмысты жалғастырады.
Бұдан басқа "ашық аспан" режимінде әлемдік аса ірі қаржы орталықтарымен тікелей әуе қатынастарын ашу, сондай-ақ квазимемлекеттік сектордың қазақстандық институционалдық инвесторларының өз инвестициялау стратегияларын қайта қарауы және жеке құрал түрі ретінде "жасыл" облигацияларға инвестициялаудың міндетті үлесін белгілеу бөлігінде инвестициялық декларацияларға өзгерістер енгізу бойынша шаралар қабылданатын болады.

2. Повышение эффективности использования потенциала Международного финансового центра "Астана" в сфере привлечения прямых и портфельных инвестиций
Будут приняты меры для максимального задействования площадки МФЦА для привлечения прямых и портфельных инвестиций в экономику страны.
На базе МФЦА продолжатся развитие благоприятной деловой среды, предоставление финансовых и профессиональных услуг, улучшение инфраструктуры.
В целях привлечения дополнительной международной ликвидности и вхождения в международные индексы MSCI Emerging Markets и FTSE Агентством Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка совместно с заинтересованными государственными органами и организациями, в том числе МФЦА, продолжится работа над обновлением структуры рынка для повышения рейтинга Республики Казахстан с "Пограничных рынков" до "Развивающихся рынков".
Продвижению позиций Республики Казахстан в индексах финансовых центров и фондовых рынков путем агрегирования их преимуществ будет способствовать обеспечение равных условий двум биржам (АIХ и КАSЕ).
Казахстанским эмитентам и инвесторам будет предоставлена возможность сделать выбор площадки для проведения IPO и участия в нем только исходя из целей проведения IPO и экономической целесообразности.
Будет осуществлен поэтапный перевод (редомициляция) казахстанских компаний из иностранных юрисдикций и офшорных зон в юрисдикцию МФЦА.
Данная мера позволит не только обеспечить возврат крупных активов в Казахстан, но и будет способствовать увеличению совокупного объема привлеченных инвестиций в национальную экономику через площадку МФЦА.
Деятельность МФЦА по развитию локального рынка и экспертизы в области управления активами будет направлена на привлечение ведущих международных и локальных компаний, оказывающих услуги на рынке управления активами.
Дальнейшая работа будет направлена на развитие регуляторного и налогового режимов в МФЦА, обеспечивающих комфортные условия для структурирования, владения и управления активами управляющими компаниями как локальными, так и иностранными.
С целью привлечения инвестиций в экономику страны будет проработан вопрос запуска программы инвестиционного налогового резидентства, которая подразумевает получение инвестором и членами его семьи многократной въездной визы Республики Казахстан при условии инвестирования в инструменты МФЦА, а также возможность признания налоговым резидентом Республики Казахстан. Для дальнейшей реализации Программы инвестиционного налогового резидентства МФЦА продолжит работу по совершенствованию нормативной базы в соответствии с лучшими мировыми практиками и автоматизации процессов программы.
Кроме того, будут приняты меры по открытию прямых авиасообщений с крупнейшими мировыми финансовыми центрами в режиме "открытое небо", а также пересмотру казахстанскими институциональными инвесторами из квазигосударственного сектора своих стратегий инвестирования и внесения изменения в инвестиционные декларации в части установления обязательной доли инвестирования в "зеленые" облигации, как отдельного вида инструмента.

6. Нысаналы индикаторлар және күтілетін нәтижелер
Тұжырымдама мақсатына қол жеткізу мынадай нысаналы индикаторлармен өлшенетін болады (1-кесте):
1. 2026 жылға қарай негізгі капиталға инвестициялар ЖІӨ-нің 25,1 %-на дейін.
2. Тікелей шетелдік инвестициялардың жалпы құйылуы 2026 жылға қарай 25,5 млрд АҚШ доллары.
1-кесте. Инвестициялық даму саласындағы нысаналы индикаторлар
Р/с№
Нысаналы индикаторлар
Өлшем бірлігі
Ақпарат көзі
2019 жыл (факт)
2020 жыл (факт)
2021 жыл (факт)
Болжам
Орындауға жауаптылар
2022 жыл
2023жыл
2024 жыл
2025 жыл
22026 жыл
1.
Негізгі капиталға инвестициялар:
республика бойынша, ЖІӨ-ден %
ҰСБ СЖРА

6. Целевые индикаторы и ожидаемые результаты
Достижение цели Концепции будет измеряться следующими целевыми индикаторами (таблица 1):
1. Инвестиции в основной капитал до 25,1 % от ВВП к 2026 году.
2. Валовый приток прямых иностранных инвестиций до 25,5 млрд долл. США к 2026 году.
Таблица 1. Целевые индикаторы в сфере инвестиционного развития
№ п/п
Целевые индикаторы
Ед. изм.
Источник информации
2019 год (факт)
2020 год (факт)
2021 год
(факт)
Прогноз
Ответственные
за исполнение
2022 год
2023 год
2024 год
2025 год
22026 год
1.
Инвестиции в основной капитал:
по республике, % от ВВП
БНС АСПиР

18,1
17,4
16,3
17,5
21,0
23,0
25,0
25,1
ҰЭМ, СІМ, ИИДМ, АШМ, ДСМ, МСМ, ЦДИАӨМ, СИМ, ЭГТРМ, ЭМ, АҚДМ, ҒЖБМ, ОАМ, Еңбекмині, ЖАО, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, "Зерде" ҰБХ" АҚ, "Қазақстан инжиниринг" ҰК" АҚ
2.
Тікелей шетелдік инвестициялардың жалпы құйылуы
млрд АҚШ долл.
ҚР ҰБ
24,4
17,2
23,7
23,9
25,1
27,6
30,0
30,5
СІМ, АХҚО, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ, "Қазақстан инжиниринг" ҰК" АҚ, "KAZAKH INVEST" ҰК" АҚ, "Kazakh Tourism" ҰК" АҚ, "QazExpoCongress" АҚ, "Қазгеология" ҰТК" АҚ
_____________________________
3 Тұжырымдаманың нысаналы индикаторларына қол жеткізу тиісті қаржы жылына арналған қаржыландыру көлеміне тәуелді
Тұжырымдамада қамтылған қағидаттар мен Қазақстан Республикасының инвестициялық саясатын іске асыру тәсілдерін толық көлемде іске асыру 2026 жылға қарай мынадай күтілетін нәтижелерге қол жеткізуге мүмкіндік береді:

18,1
17,4
16,3
17,5
21,0
23,0
25,0
25,1
МНЭ, МИД, МИИР, МСХ, М3, МКС, МЦРИАП, МТИ, МЭГПР,МЭ, МИОР, МП, МНВО, МТСЗН,МИО, АО "ФНБ "Самрук- Қазына", АО "НИХ "Зерде", АО "НК "Казахстан инжиниринг"
2.
Валовый приток прямых иностранных инвестиций
млрд долл. США
НБ РК
24,4
17,2
23,7
24,0
24,4
24,8
25,1
25,5
МИД, МФЦА,
АО "ФНБ "Самрук- Қазына", АО "НК "Казахстан инжиниринг", АО "НК "KAZAKH INVEST", АО НК "Kazakh Tourism", АО "QazExpoCongress", АО "НГК "Казгеология"
3 Достижение целевых индикаторов Концепции зависит от объемов финансирования на соответствующие финансовые годы.
Реализация в полном объеме заложенных в Концепции принципов и подходов к реализации инвестиционной политики Республики Казахстан позволит достичь следующих ожидаемых результатов к 2026 году:

1) өңдеу өнеркәсібінің негізгі капиталына инвестициялар үлесін негізгі капиталға инвестициялардың жалпы көлемінен 13 %-ға дейін ұлғайту (2020 жылы 8,8 %, 2021 жылы 11,7 %);
2) экономиканың шикізаттық емес секторларына инвестициялар үлесін негізгі капиталға инвестициялардың жалпы көлемінен 60 %-ға дейін ұлғайту (2020 жылы 44 %, 2021 жылғы қаңтар-шілдеде 48 %);
3) өңдеу өнеркәсібіне ТШИ үлесін Қазақстан Республикасындағы ТШИ жалпы құйылуының 30 %-ына дейін ұлғайту (2019 жылы 14,2 %, 2020 жылы 18,5 %);
4) "жасыл" экономиканы дамытуға бағытталған инвестициялардың 2019 жылғы деңгейге қарағанда 3 есе өсуі (2019 жылы 163 млрд теңге, 2020 жылы 120 млрд теңге);
5) өңдеу өнеркәсібіндегі негізгі құралдардың тозуын 33 %-ға төмендету (2019 жылы 36,5 %, 2020 жылы 39,2 %);
6) экономиканың басым секторларына тартылған ТҰК, ірі компаниялар және "зәкірлік инвесторлармен" бірлескен кәсіпорындар саны – 20 бірлік (2022 – 2026 жылдар);
7) әрбір 10 мың адамға шаққанда 100 жұмыс орнын құру.
Ескертпе:
Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-шаралар осы Тұжырымдамаға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы инвестициялық саясатының 2026 жылға дейінгі тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарына сәйкес жүзеге асырылатын болады.
_________________________
Қазақстан Республикасы
инвестициялық саясатының
2026 жылға дейінгі
тұжырымдамасына
қосымша
7. Қазақстан Республикасы инвестициялық саясатының 2026 жылға дейінгі тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары
Р/с№ Іс-шаралар атауы Аяқталу нысаны Аяқталу мерзімі Жауапты орындаушылар
1 2 3 4 5
Нысаналы индикатор. Негізгі капиталға инвестициялар, ЖІӨ шаққанда %: 2022 ж. – 17,5 %; 2023 ж. – 21,0 %, 2024 ж. – 23,0 %; 2025 ж. – 25,0 %; 2025 ж. – 25,1 %;
2-нысаналы индикатор. Тікелей шетелдік инвестициялардың жалпы құйылуы, млрд АҚШ долл.: 2022 ж. – 23,9 млрд АҚШ долл.; 2023 ж. – 25,1 млрд АҚШ долл., 2024 ж. – 27,6 млрд АҚШ долл.; 2025 ж. – 30,0 млрд АҚШ долл.; 2026 ж. – 30,5 млрд АҚШ. долл.
1-бағыт. Инвестициялық экожүйені одан әрі дамыту
1.
Инвестицияларды ТШИ әлемдік легінің жаһандық және өңірлік үрдістеріне бейімдеу мақсатында оларды өзара қорғау және көтермелеу туралы келісімдерге ревизия жүргізу
Үкіметке ақпарат
2023 жылғы шілде
СІМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2.
Қазақстандық және халықаралық практиканы талдау негізінде сот тәртібімен инвестициялық дауларды реттеу және шешу жүйесін жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу
Үкіметке ұсыныстар
2022 жылғы қазан
СІМ, ЖС (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), Әділетмині, АХҚО (келісу бойынша), ИИДМ, СИМ, ЭМ, ЭГТРМ, "KAZAKH INVEST ҰК" АҚ (келісу бойынша)
3.
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық ресурстарында құқық қолдану практикасын қалыптастыратын салық және кеден заңнамасының нормаларын түсіндіру жөніндегі түсіндірме нұсқаулықтарын және/немесе ақпараттық материалдарды орналастыруды жалғастыру
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық ресурстарында жариялау
2022 – 2026 жылдар бойы
Қаржымині, ҰЭМ
4.
Қолданылу мерзімі ұзартылған іскерлік визалар алу рәсімдерін оңайлатуды қоса алғанда, визалық және көші-қон режимін одан әрі оңайлату бойынша кешенді шаралар тұжырымдау
Үкіметке ұсыныстар
2022 жылғы желтоқсан
ІІМ, СІМ, Еңбекмині, ЦДИАӨМ, ҰҚК (келісу бойынша)
5.
Өңірлерде қолайлы инвестициялық ахуалды қамтамасыз ету бөлігінде жергілікті атқарушы органдар үшін тұжырымдамалық ұсынымдар әзірлеу
ЖАО үшін ұсынымдар
2022 жылғы қыркүйек
ҰЭМ, СІМ, ИИДМ, ЭМ, СИМ, "KAZAKH INVEST ҰК" АҚ (келісу бойынша), "QazIndustry" ҚИЭО" АҚ (келісу бойынша)
6.
Өңірлердегі инвесторлардың шағымдарына жүйелі және жедел ден қою мақсатында олармен өзара тиімді іс-қимыл жасау үшін диалог алаңдары мен тетіктерін жетілдіру
ҰЭМ-ге ақпарат
2022 жылғы қазан
облыстардың, Нұр-Сұлтан, Шымкент және Алматы қалаларының әкімдіктері
7.
Әлеуетті инвесторлармен одан әрі жұмыс істеу мақсатында Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің өкілдері үшін өңдеу өнеркәсібін мемлекеттік қолдау саласындағы кәсіптік құзыреттерді арттыру
оқыту бағдарламасы
жыл сайын
СІМ, ИИДМ, ДСМ, МСМ, ҰЭМ, АШМ, СИМ, ЦДИАӨМ, ЭГТРМ, ЭМ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "KAZAKH INVEST" ҰК" АҚ (келісу бойынша), АХҚО (келісу бойынша)
8.
Өңірлердің инвестициялық ахуалына мониторинг жүргізу
өңірлердің инвестициялық рейтингі
жыл сайын, желтоқсан
ҰЭМ, СІМ, "ЭЗИ" АҚ (келісу бойынша), "KAZAKH INVEST" ҰК" АҚ (келісу бойынша), облыстардың, Нұр-Сұлтан, Шымкент және Алматы қалаларының әкімдіктері
9.
Қайталанатын функцияларды, инвестицияларды тарту процесін бюрократияландыруды күшейтетін артық процестерді анықтау үшін нормативтік құқықтық актілерге жүйелі талдау жүргізу
Үкіметке баяндама
жыл сайын, желтоқсан
ҰЭМ, "ЭЗИ" АҚ (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар (келісу бойынша)
10.
Инвесторлардың инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде рұқсат беру/хабарлама құжаттарын, оның ішінде табиғи монополиялар субъектілері беретін құжаттарды алу процесін кезең-кезеңімен толық (100 %) онлайн форматқа көшіру
көрсетілетін қызметтерді электрондық үкімет порталы арқылы алу
2022 – 2026 жылдар бойы
СІМ, мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар (келісу бойынша)
11.
Инвесторлар үшін рұқсат беру және өзге де құжаттарды беру рәсімдерін оңайлату бойынша (мерзімдерді қысқарту, рәсімдерді оңтайландыру) ұсыныстар тұжырымдау
ҰЭМ-ге ұсыныстар
2022 – 2023 жылдар, желтоқсан
СІМ, ЦДИАӨМ, ІІМ, Еңбекмині, ИИДМ, СИМ, АШМ, ЭГТРМ, ҰҚК (келісу бойынша), "KAZAKH INVEST" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
12.
Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар базасында инвесторларды ready-built factory типі бойынша дайын өндірістік алаңдармен қамтамасыз ету жөнінде ұсыныстар тұжырымдау
Үкіметке ақпарат
2022 – 2023 жылдар, желтоқсан
ИИДМ, СІМ, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Шымкент және Алматы қалаларының әкімдіктері
13.
Инвестициялар бойынша ұлттық баяндама әзірлеу
ұлттық баяндама

1) увеличение доли инвестиций в основной капитал обрабатывающей промышленности до 13 % от общего объема инвестиций в основной капитал (8,8 % в 2020 году, 11,7 % в 2021 года);
2) увеличение доли инвестиций в несырьевые сектора экономики до 60 % от общего объема инвестиций в основной капитал (44 % в 2020 году, 48 % за январь-июль 2021 года);
3) увеличение доли ПИИ в обрабатывающую промышленность до 30 % от валового притока ПИИ в Республике Казахстан (14,2 % в 2019 году, 18,5 % в 2020 году);
4) рост инвестиций, направленных на развитие "зеленой" экономики, в 3 раза к уровню 2019 года (163 млрд тенге в 2019 году, 120 млрд тенге в 2020 году);
5) снижение износа основных средств в обрабатывающей промышленности 33 % (36,5 % в 2019 году, 39,2 % в 2020 году);
6) количество привлеченных ТНК, крупных компаний и созданных совместных предприятий с "якорными инвесторами" в приоритетных секторах экономики – 20 ед. (за 2022 – 2026 гг.);
7) создание 100 рабочих мест на каждые 10 тыс. человек.
Примечание:
Мероприятия по реализации Концепции будут осуществлены в соответствии с Планом действий по реализации Концепции инвестиционной политики Республики Казахстан до 2026 года согласно приложению к настоящей Концепции.
Приложение
к Концепции инвестиционной
политики
Республики Казахстан
до 2026 года
7. План действий по реализации Концепции инвестиционной политики Республики Казахстан до 2026 года
п/п
Наименование
мероприятий
Форма завершения Сроки завершения Ответственные
исполнители
1 2 3 4 5
Целевой индикатор 1. Инвестиции в основной капитал, % от ВВП: 2022 г. – 17,5 %; 2023 г. – 21,0 %, 2024 г. – 23,0 %; 2025 г. – 25,0 %; 2025 г. – 25,1 %.
Целевой индикатор 2. Валовый приток прямых иностранных инвестиций, млрд долл. США: 2022 г. – 24,0 млрд долл. США; 2023 г. – 24,4 млрд долл. США, 2024 г. – 24,8 млрд долл. США; 2025 г. – 25,1 млрд долл. США; 2026 г. – 25,5 млрд долл. США.
Направление 1. Дальнейшее развитие инвестиционной экосистемы
1.
Проведение ревизии соглашений о взаимной защите и поощрении инвестиций с целью их адаптации к глобальным и региональным тенденциям мировых потоков ПИИ
информация в Правительство
июль
2023 года
МИД, заинтересованные государственные органы
2.
Выработка предложений по улучшению системы урегулирования и разрешения инвестиционных споров в судебном порядке на основе анализа казахстанской и международной практики
предложения в Правительство
октябрь
2022 года
МИД, ВС (по согласованию), ГП (по согласованию), МЮ, МФЦА (по согласованию), МИИР, МТИ, МЭ, МЭГПР, АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию)
3.
Продолжение размещения на информационных ресурсах органов государственных доходов Республики Казахстан разъяснительных руководств и/или информационных материалов по разъяснению норм налогового и таможенного законодательства, формирующих правоприменительную практику
публикация на информационных ресурсах органов государственных доходов Республики Казахстан
в течение 2022-2026 годов
МФ, МНЭ
4.
Разработка комплексных мер по дальнейшему упрощению визового и миграционного режима, включая упрощение процедур получения деловых виз с продленным сроком действия
предложения в Правительство
декабрь 2022 года
МВД, МИД, МТСЗН, МЦРИАП, КНБ (по согласованию)
5.
Выработка концептуальных рекомендаций для местных исполнительных органов в части обеспечения благоприятного инвестиционного климата в регионах
рекомендации для МИО
сентябрь 2022 года
МНЭ, МИД, МИИР, МЭ, МТИ, АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию), АО "КЦИЭ "QazIndustry" (по согласованию)
6.
Совершенствование диалоговых площадок и механизмов для эффективного взаимодействия с инвесторами в регионах в целях системного и оперативного реагирования на их жалобы
информация в МНЭ
октябрь 2022 года
акиматы областей, гг. Нур-Султана, Шымкента и Алматы
7.
Повышение профессиональных компетенций в сфере государственной поддержки обрабатывающей промышленности для представителей загранучреждений Республики Казахстан в целях дальнейшей работы с потенциальными инвесторами
программа обучения
ежегодно
МИД, МИИР, МЗ, МКС, МНЭ, МСХ, МТИ, МЦРИАП, МЭГПР, МЭ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук Казына" (по согласованию), АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию), МФЦА (по согласованию)
8.
Проведение мониторинга инвестиционного климата регионов
инвестиционный рейтинг регионов
ежегодно, декабрь
МНЭ, МИД, АО "ИЭИ" (по согласованию), АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию), акиматы областей, гг. Нур-Султана, Шымкента и Алматы
9.
Регулярный анализ нормативных правовых актов на выявление дублирующих функций, излишних процессов, усиливающих бюрократизацию процесса привлечения инвестиций
доклад в Правительство
ежегодно, декабрь
МНЭ, АО "ИЭИ" (по согласованию), заинтересованные государственные органы и организации (по согласованию)
10.
Поэтапный полный (100%) перевод процесса получения инвесторами при реализации инвестиционных проектов разрешительных/уведомительных документов в онлайн формат, в том числе выдаваемых субъектами естественных монополий
получение услуг через портал "Электронное Правительство"
в течение 2022–2026 годов
МИД, заинтересованные государственные органы и организации (по согласованию)
11.
Выработка предложений по упрощению процедур выдачи разрешительных и иных документов для инвесторов (сокращение сроков, оптимизация процедур путем перевода в онлайн-формат)
предложения в МНЭ
декабрь, 2022–2023 годы
МИД, МЦРИАП, МВД, МТСЗН, МИИР, МТИ, МСХ, МЭГПР, КНБ (по согласованию), АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию)
12.
Выработка предложений по обеспечению инвесторов готовыми производственными площадками по типу ready-built factory на базе специальных экономических и индустриальных зон
информация в Правительство
декабрь, 2022–2023 годы
МИИР, МИД, акиматы областей, гг. Нур-Султана, Шымкента и Алматы,
13.
Подготовка Национального доклада по инвестициям
национальный доклад

2023 – 2026 жылдар, 1 маусым
ПМК, ҰЭМ, СІМ, "ЭЗИ" АҚ (келісу бойынша), "KAZAKH INVEST" ҰК" АҚ (келісу бойынша), облыстардың, Нұр-Сұлтан, Шымкент және Алматы қалаларының әкімдіктері, мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар (келісу бойынша)
14.
ESG-дің үздік халықаралық практикаларына терең талдау және бағалау жүргізу, оларды Қазақстан жағдайларына бейімдеу бойынша ұсынымдар мен ұсыныстар тұжырымдау
Үкіметке баяндама
2022 жыл, желтоқсан
ҰЭМ, "ЭЗИ" АҚ (келісу бойынша), СІМ, АХҚО (келісу бойынша), "KAZAKH INVEST" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша)
15.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне ESG қағидаттарын енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу
бұйрық жобасы
2023 жылғы сәуір
ҰЭМ, "ЭЗИ" АҚ" (келісу бойынша), СЖРА (келісу бойынша)
16.
ESG мәселелері бойынша листингтік компаниялар жариялайтын жылдық есептердің мазмұнына қойылатын талаптарды тұжырымдау
Үкіметке ұсыныстар
2024 жылғы желтоқсан
ҚНРДА (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша), Қаржымині, ҰЭМ, "ЭЗИ" АҚ" (келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), АХҚО (келісу бойынша), "KAZAKH INVESТ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
17.
Қаржы секторының қатысушылары үшін ESG тәуекелдеріне ұшырау дәрежесі туралы ақпаратты ашу, сондай-ақ осы тәуекелдерді анықтау, бағалау және басқару рәсімі бойынша ұсынымдар әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
2023 жылғы маусым
ҚНРДА (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша), ҰЭМ, "ЭЗИ" АҚ" (келісу бойынша), "KAZAKH INVEST"ҰК" АҚ (келісу бойынша)
18.
ESG қағидаттарының ағымдағы қызметке және даму стратегиясына интеграциялануы верификацияланатын компаниялар үшін әртүрлі қолдау бағыттарына талдау жүргізу
Үкіметке баяндама
2023 жылғы наурыз
ҰЭМ, "ЭЗИ" АҚ (келісу бойынша)
19.
ESG қағидаттарына сәйкес келетін "жасыл" қаржыландыруды қоса алғанда, орнықты қаржыландыру құралдарын дамыту
Үкіметке ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ҚНРДА (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша)
20.
Қазақстан Республикасындағы және/немесе шетелдегі инвестициялық іс-шараларды (форумдар, дөңгелек үстелдер, көрмелер, конференциялар, семинарлар және т.б.) ұйымдастыру/қатысу және Қазақстан Республикасының инвестициялық мүмкіндіктерін таныстыру арқылы шетелдік инвесторларды тарту
СІМ-ге ақпарат
жыл сайын
"KAZAKH INVESТ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
21.
Шетелдік және/немесе республикалық ірі БАҚ-та Қазақстан Республикасының инвестициялары мен инвестициялық мүмкіндіктерін тарту бойынша өткізілетін инвестициялық іс-шараларды медиа жариялау және ілгерілету арқылы Қазақстан Республикасының инвестициялық имиджін ілгерілету
СІМ-ге ақпарат
жыл сайын, желтоқсан
"KAZAKH INVEST" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
22.
Инвестициялық алаңдарды зерделеу, Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік органдармен, жергілікті атқарушы органдармен, сондай-ақ әлеуетті бизнес-әріптестермен келіссөздер жүргізу шеңберінде делегацияларды/ инвесторлардың сапарларын сүйемелдеу арқылы шетелдік инвесторларға "жұмсақ инфрақұрылымды" қамтамасыз ету
Үкіметке ақпарат
жыл сайын, желтоқсан
СІМ, "KAZAKH INVESТ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар (келісу бойынша)
23.
Үш деңгейлі инвестициялар тарту жүйесі шеңберінде елдік инвестициялық бағдарламаларды іске асыру
Үкіметке ақпарат
жыл сайын, желтоқсан
СІМ, "KAZAKH INVESТ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), шет елдердегі мекемелер
24.
Тауашалы жобалар/басым тауарлар/тауар топтары арасынан инвестициялық ұсыныстар дайындау, сондай-ақ инвесторларды одан әрі таргеттей отырып, халықаралық стандартқа сәйкес басым салалар мен тауарлар/тауар топтары бойынша шолу дайындау
дайындалған инвестициялық ұсыныстар
жыл сайын, желтоқсан
СІМ, "KAZAKH INVESТ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар (келісу бойынша)
25.
Ұлттық инвестициялық порталды ілгерілетуді қамтамасыз ету
үнемі жаңарта отырып, Ұлттық инвестициялық invest.gov.​kz. порталының іркіліссіз жұмыс істеуі
жыл сайын, желтоқсан
СІМ, "KAZAKH INVEST" ҰК" АҚ (келісу бойынша), облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері, мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар (келісу бойынша)
2-бағыт. Жеке сектордың инвестициялық белсенділігінің өсуіне жәрдемдесу
26.
Венчурлік инвестициялау бағытын дамыту бойынша ұсыныстар тұжырымдау
Үкіметке ұсыныс
2022 жыл, тамыз
АХҚО (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
27.
Жаңа, оның ішінде өңірлерде инвестициялық бастамаларды қалыптастыру
Үкіметке ұсыныс
жыл сайын, желтоқсан
СІМ, ИИДМ, СИМ, ЭГТРМ, ЭМ, Қаржымині, АШМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "KAZAKH INVEST"ҰК" АҚ (келісу бойынша), облыстардың, Нұр-Сұлтан, Шымкент және Алматы қалаларының әкімдіктері, даму институттары (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар (келісу бойынша)
28.
Іске асырылып жатқан және жоспарланатын инвестициялық жобалардың, сондай-ақ қаржыландыруды талап ететін жобалардың тұрақты тізімін/базасын қалыптастыру және жариялау
мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың, ұйымдардың веб-сайттарында, сондай-ақ invest.gov.​kz ұлттық инвестициялық порталында орналастыру
жыл сайын, желтоқсан
СІМ, ИИДМ, СИМ, ЭГТРМ, ЭМ, Қаржымині, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "KAZAKH INVEST" ҰК" АҚ (келісу бойынша), облыстардың, Нұр-Сұлтан, Шымкент және Алматы қалаларының әкімдіктері, даму институттары (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар (келісу бойынша)
29.
Шетелдік инвесторлар үшін жыл сайынғы қазақстандық инвестициялық дөңгелек үстел өткізу арқылы Қазақстан Республикасының инвестициялық мүмкіндіктерін таныстыру
Үкіметке ақпарат
жыл сайын, желтоқсан
СІМ, мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар (келісу бойынша)
30.
Тәуекелдердің теңгерімділігін сақтау, МЖӘ шеңберінде жобалардың сапасын арттыру үшін тәсілдерді жетілдіру
заң жобасын Үкіметке енгізу
2022 жылғы желтоқсан
ҰЭМ, "Қазақстандық мемлекеттік-жекешелік әріптестік орталығы" АҚ (келісу бойынша)
31.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның веб-сайтында орналастыра және тұрақты негізде өзектілендіре отырып, МЖӘ жобаларының жиынтық Pipeline қалыптастыру
МЖӘ жобаларының жиынтық тізбесі

1 июня, 2023–2026 годы
КПМ, МНЭ, МИД, АО "ИЭИ" (по согласованию), АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию), акиматы областей, гг. Нур-Султана, Шымкента и Алматы, заинтересованные государственные органы и организации (по согласованию)
14.
Проведение глубокого анализа и оценки лучших международных практик ESG с выработкой рекомендаций и предложений по их адаптации к условиям Казахстана
доклад в Правительство
декабрь, 2022 год
МНЭ, АО "ИЭИ" (по согласованию), МИД, МФЦА (по согласованию), АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
15.
Разработка предложений по внедрению принципов ESG в систему государственного планирования
проект приказа
апрель, 2023 год
МНЭ, АО "ИЭИ" (по согласованию), АСПИР (по согласованию)
16.
Выработка требований к содержанию годовых отчетов, публикуемых листинговыми компаниями по вопросам ESG
предложения в Правительство
декабрь, 2024 год
АРРФР (по согласованию), НБ (по согласованию), МФ, МНЭ, АО "ИЭИ" (по согласованию), АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), МФЦА (по согласованию), АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию)
17.
Разработка рекомендаций для участников финансового сектора по раскрытию информации о степени подверженности рискам ESG, а также процедуре выявления, оценки и управления этими рисками
методические рекомендации
июнь, 2023 год
АРРФР (по согласованию), НБ (по согласованию), МНЭ, АО "ИЭИ" (по согласованию), АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию)
18.
Проведение анализа различных направлений поддержки для компаний, у которых будет верифицирована интеграция ESG-принципов в текущую деятельность и стратегию развития
доклад в Правительство
март, 2023 год
МНЭ, АО "ИЭИ" (по согласованию)
19.
Развитие инструментов устойчивого финансирования, включая "зеленое" финансирование, отвечающих принципам ESG
информация в Правительство
декабрь, 2022 год
АРРФР (по согласованию), НБ (по согласованию)
20.
Привлечение иностранных инвесторов посредством участия/организации и презентации инвестиционных возможностей Республики Казахстан на инвестиционных мероприятиях (форумы, круглые столы, выставки, конференции, семинары и другие) в Республике Казахстан и/или за рубежом
информация в МИД
ежегодно
АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию)
21.
Продвижение инвестиционного имиджа Республики Казахстан путем медийного освещения и продвижения проводимых инвестиционных мероприятий по привлечению инвестиций и инвестиционных возможностей Республики Казахстан в крупных зарубежных и/или республиканских СМИ
информация в МИД
ежегодно, декабрь
АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию)
22.
Обеспечение "мягкой инфраструктуры" иностранным инвесторам путем сопровождения делегаций/ визитов инвесторов в рамках изучения инвестиционных площадок, проведения переговоров с государственными органами, местными исполнительными органами, а также потенциальными бизнес-партнерами в Республике Казахстан
информация в Правительство
ежегодно, декабрь
МИД, АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию), заинтересованные госорганы и организации (по согласованию)
23.
Реализация страновых инвестиционных программ в рамках трехуровневой системы привлечения инвестиций
информация в Правительство
ежегодно, декабрь
МИД, АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию), загранучреждения
24.
Подготовка инвестиционных предложений из числа нишевых проектов/приоритетных товаров/товарных групп, а также обзоров по приоритетным отраслям и товарам/товарным группам согласно международным стандартам с дальнейшим таргетированием инвесторов
подготовленные инвестиционные предложения
ежегодно, декабрь
МИД, АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию), заинтересованные государственные органы и организации (по согласованию)
25.
Обеспечение продвижения национального инвестиционного портала
бесперебойное функционирование Национального инвестиционного портала invest.gov.kz с регулярным обновлением
ежегодно, декабрь
МИД, АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию), акиматы областей, городов Нур-Султан, Алматы, Шымкент, заинтересованные государственные органы и организации (по согласованию)
Направление 2. Содействие росту инвестиционной активности частного сектора
26.
Выработка предложений по развитию направления венчурного инвестирования
предложение в Правительство
август, 2022 год
МФЦА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
27.
Формирование новых инвестиционных инициатив, в том числе в регионах
предложение в Правительство
ежегодно, декабрь
МИД, МИИР, МТИ, МЭГПР, МЭ, МФ, МСХ, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию), акиматы областей, гг. Нур-Султан, Шымкент и Алматы, институты развития (по согласованию), заинтересованные государственные органы и организации (по согласованию)
28.
Формирование и публикация постоянного списка/базы реализуемых и планируемых инвестиционных проектов, а также проектов, требующих финансирования
размещение на веб-сайтах государственных и местных исполнительных органов, организаций, а также национальном инвестиционном портале invest.gov.kz
ежегодно, декабрь
МИД, МИИР, МТИ, МЭГПР, МЭ, МФ, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "НК "KAZAKH INVEST"(по согласованию), акиматы областей, гг. Нур-Султан, Шымкент и Алматы, институты развития (по согласованию), заинтересованные государственные органы и организации (по согласованию)
29.
Презентация инвестиционных возможностей Республики Казахстан посредством проведения ежегодного казахстанского инвестиционного круглого стола для иностранных инвесторов
информация в Правительство
ежегодно, декабрь
МИД, заинтересованные государственные органы и организации (по согласованию)
30.
Совершенствование подходов для соблюдения сбалансированности рисков, повышения качества проектов в рамках ГЧП
внесение законопроекта в Правительство
декабрь 2022 года
МНЭ, АО "Казахстанский центр государственно-частного партнерства" (по согласованию)
31.
Формирование сводного Pipeline проектов ГЧП с размещением на веб-сайте уполномоченного органа по государственному планированию и актуализацией на постоянной основе
сводный перечень проектов ГЧП
декабрь,

2022 – 2023 жылдар, желтоқсан
ҰЭМ, "Қазақстандық мемлекеттік-жекешелік әріптестік орталығы" АҚ (келісу бойынша)
32.
МЖӘ жобаларын басқару сапасының рейтингтік бағасын енгізу
бұйрық жобасы
2023 жылғы желтоқсан
ҰЭМ, "Қазақстандық мемлекеттік-жекешелік әріптестік орталығы" АҚ (келісу бойынша)
33.
Банктерді, сақтандыру ұйымдарын, мемлекет қатысатын қорларды, квазимемлекеттік сектор компанияларын қоса алғанда, стратегиялық және бөлшек инвесторлардың қаражатын тарту бойынша ұсыныстар тұжырымдау
Үкіметке ұсыныстар
2023 жылғы желтоқсан
ҰЭМ, СІМ, мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар (келісу бойынша)
34.
Қазақстандық қор нарығын капиталдың халықаралық нарықтарына интеграциялау және ілгерілету жөнінде ұсыныстар тұжырымдау және сыртқы портфельдік инвестицияларды тарту
ҰЭМ-ге ұсыныстар
жыл сайын, желтоқсан
ҚНРДА (келісу бойынша), СИМ, мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар (келісу бойынша)
3-бағыт. Экономиканың инвестициялық әлеуетін ашу
35.
Тиімсіз меншік иелерін ауыстыра отырып, дәрменсіз кәсіпорындардың нарықтан жедел шығуына бағытталған банкроттық рәсімдерді оңайлату бойынша ұсыныстар әзірлеу
ҰЭМ-ге ұсыныстар
2022 жылғы
қыркүйек
Қаржымині, ҚНРДА (келісу бойынша)
36.
Капитал ел экономикасына қайтарылған жағдайда оларға рақымшылық жүргізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу
ҰЭМ-ге ұсыныстар
2022 жылғы желтоқсан
Қаржымині, ҚМА (келісу бойынша), ҚНРДА (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша)
37.
Өңірлердің инвестициялық тартымдылық рейтингі шеңберінде экономикаға, бірінші кезекте, экспорттық әлеуеті бар жобаларға инвестициялар тарту үшін өңірлік және салалық шектеулерге тұрақты талдау жүргізу, оның ішінде анықталған проблемалық мәселелерді жою бойынша ұсынымдар мен жүйелі шаралар әзірлей отырып, әрбір шетелдік компанияның кету себептерін талдау
ҰЭМ-ге ақпарат
2022 – 2026 жылдар, желтоқсан
СІМ, ИИДМ, ЭМ, СИМ, ЭГТРМ, "ЭЗИ" АҚ (келісу бойынша), "KAZAKH INVEST" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
38.
Қазақстандық компанияларды шетелдік юрисдикциялар мен офшорлық аймақтардан АХҚО юрисдикциясына кезең-кезеңімен ауыстыру (редомициляция)
Үкіметке ақпарат
2022 – 2023 жылдар, желтоқсан
АХҚО (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар (келісу бойынша)
39.
АХҚО құралдарына инвестициялар салу шартымен инвестор мен оның отбасы мүшелерінің Қазақстан Республикасының көп мәртелік келу визасын алуын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының салық резиденті деп тану мүмкіндігін көздейтін инвестициялық салықтық резиденттік бағдарламасын іске қосу мәселесін пысықтау
Үкіметке ұсыныстар
2023 жылғы желтоқсан
АХҚО (келісу бойынша), СІМ, Қаржымині, ҰЭМ
40.
Әлемдік қаржы орталықтарымен "Ашық аспан" қағидаты бойынша тікелей әуе қатынасын ашу
Үкіметке ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
ИИДМ, СІМ, АХҚО (келісу бойынша)
41.
Қазақстандық институционалдық инвесторлардың өздерінің квазимемлекеттік секторды инвестициялау стратегияларын қайта қарауы және инвестициялық декларацияларға жекелеген құрал түріндегі "жасыл" облигацияларға салынатын міндетті инвестициялау үлесін белгілеу бөлігінде өзгерістер енгізу мүмкіндігін қарастыру
Үкіметке ұсыныстар
2022 жылғы желтоқсан
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар (келісу бойынша)
42.
Инвестициялар туралы келісімдер жасасу үшін стратегиялық инвестициялық жобалар пулын қалыптастыру және сүйемелдеу
СІМ-ге ақпарат
жыл сайын, желтоқсан
"KAZAKH INVESТ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), АХҚО (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар
43.
Жаңа инвесторларды тарту және "KAZAKH INVEST" ҰК" АҚ шетелдік өкілдер желісінің қызметін қамтамасыз ету арқылы шетелдік инвесторлардың кеңінен қамтылуын қамтамасыз ету
СІМ-ге ақпарат
жыл сайын, желтоқсан
"KAZAKH INVESТ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
44.
Шетелдік өкілдерді іріктеу кезінде кандидаттарға қойылатын біліктілік талаптарын қайта қарау арқылы "KAZAKH INVEST" ҰК" АҚ шетелдік өкілдерінің қызметін жетілдіру
СІМ-ге ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
"KAZAKH INVESТ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
45.
Инвесторларды "KAZAKH INVESТ" ҰК" АҚ "бір терезе" шеңберінде сервистік қолдауды қамтамасыз ету
СІМ-ге ақпарат
жыл сайын, желтоқсан
"KAZAKH INVESТ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚДМ
Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
"Атамекен" ҰКП
"Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы
"АХҚО" АҚ
"Астана" халықаралық қаржы орталығының әкімшілігі" акционерлік қоғамы
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
АЭА
арнайы экономикалық аймақтар
Әділетмині
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
ӘМСҚ
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры
БАҚ
бұқаралық ақпарат құралдары
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
БП
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
ҒЖБМ
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ДКБҚ
Қазақстандық депозиттерге кепілдік беру қоры
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖС
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
"Зерде" ҰИХ" АҚ
"Зерде" ұлттық инфокоммуникация холдингі" акционерлік қоғамы
ИИДМ
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
"Қазақстан инжиниринг" ҰК" АҚ
"Қазақстан инжиниринг" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"Қазгеология" ҰТК" АҚ
"Қазгеология" ұлттық геологиялық барлау компаниясы" акционерлік қоғамы
ҚМА
Қаржылық мониторинг агенттігі
ҚМ
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҚНРДА
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
МӘСҚ
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры
МЖӘ
мемлекеттік-жекешелік әріптестік
МСМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
ОАМ
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
СИМ
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
СІМ
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ТШИ
тікелей шетелдік инвестициялар
ҰБ
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ҰҚК
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ХТО
Халықаралық төрелік орталығы
ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭГТРМ
Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
"ЭЗИ" АҚ
"Экономикалық зерттеулер институты" акционерлік қоғамы
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
ЭЫДҰ
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы
"Kazakh Export" АҚ
"Kazakh Export экспорттық сақтандыру компаниясы" акционерлік қоғамы
"KAZAKH INVESТ" ҰК" АҚ
"Kazakh Invest" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"QazExpoCongress" ҰК" АҚ
"QazExpoCongress" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"QazIndustry" ҚИЭО АҚ
"QazIndustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" акционерлік қоғамы
"QazTrade" АҚ
"QazTrade" сауда саясатын дамыту орталығы" акционерлік қоғамы
_____________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 15 шiлдедегi
№ 482 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір кейбір шешімдерінің тізбесі

2022-2023 года
МНЭ, АО "Казахстанский центр государственно-частного партнерства" (по согласованию)
32.
Внедрение рейтинговой оценки качества управления проектами ГЧП
проект приказа
декабрь, 2023 год
МНЭ, АО "Казахстанский центр государственно-частного партнерства" (по согласованию)
33.
Выработка предложений по привлечению средств стратегических и розничных инвесторов, включая банки, страховые организации, фонды с государственным участием, компании квазигосударственного сектора
предложения в Правительство
декабрь, 2023 год
МНЭ, МИД, заинтересованные государственные органы и организации (по согласованию)
34.
Выработка предложений по интеграции и продвижению казахстанского фондового рынка на международные рынки капитала и привлечению внешних портфельных инвестиций
предложения в МНЭ
ежегодно, декабрь
АРРФР (по согласованию), МИД, заинтересованные государственные органы и организации (по согласованию)
Направление 3. Раскрытие инвестиционного потенциала экономики
35.
Выработка предложений по упрощению процедур банкротства, направленных на ускоренный выход несостоятельных предприятий из рынка, со сменой неэффективных собственников
предложения в МНЭ
сентябрь 2022 года
МФ, АРРФР (по согласованию)
36.
Выработка предложений по проведению амнистии капиталов при условии их возвращения в экономику страны
предложения в МНЭ
декабрь 2022 год
МФ, АФМ (по согласованию), АРРФР (по согласованию), НБ (по согласованию)
37.
В рамках рейтинга инвестиционной привлекательности регионов проведение регулярного анализа региональных и отраслевых ограничений для привлечения инвестиций в экономику, в первую очередь, в проекты с экспортным потенциалом, в том числе анализа причин ухода каждой иностранной компании с выработкой рекомендаций и системных мер по устранению выявленных проблемных вопросов
информация в МНЭ
декабрь 2022–2026 годы
МИД, МИИР, МЭ, МТИ, МЭГПР, АО "ИЭИ (по согласованию)", АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию)
38.
Поэтапный перевод (редомициляция) казахстанских компаний из иностранных юрисдикций и офшорных зон в юрисдикцию МФЦА
информация в Правительство
декабрь, 2022-2023 годы
МФЦА (по согласованию), заинтересованные государственные органы и организации (по согласованию)
39.
Проработка вопроса запуска программы инвестиционного налогового резидентства, которая подразумевает получение инвестором и членами его семьи многократной въездной визы Республики Казахстан при условии внесения инвестиций в инструменты МФЦА, а также возможности признания налоговым резидентом Республики Казахстан
предложения в Правительство
декабрь 2023 год
МФЦА (по согласованию), МИД, МФ, МНЭ
40.
Открытие прямых авиасообщений с мировыми финансовыми центрами по принципу "открытое небо"
информация в правительство
декабрь 2022 год
МИИР, МИД, МФЦА (по согласованию)
41.
Рассмотрение возможности по пересмотру казахстанскими институциональными инвесторами квазигосударственного сектора своих стратегий инвестирования и внесения изменений в инвестиционные декларации в части установления обязательной доли инвестирования в "зеленые" облигации как отдельного вида инструмента
предложения в правительство
декабрь 2022 год
АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), заинтересованные государственные органы и организации (по согласованию)
42.
Формирование и сопровождение пула стратегических инвестиционных проектов для заключения соглашений об инвестициях
информация в МИД
ежегодно, декабрь
АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию), МФЦА (по согласованию), заинтересованные государственные органы и организации (по согласованию)
43.
Привлечение новых инвесторов и обеспечение широкого охвата иностранных инвесторов путем обеспечения деятельности сети зарубежных представителей АО "НК "KAZAKH INVEST"
информация в МИД
ежегодно, декабрь
АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию)
44.
Совершенствование деятельности зарубежных представителей АО "НК "KAZAKH INVEST" путем пересмотра квалификационных требований к кандидатам при отборе зарубежных представителей
информация в МИД
декабрь
2022 год
АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию)
45.
Обеспечение сервисной поддержки инвесторов в рамках "одного окна" АО "НК "KAZAKH INVEST"
информация в МИД
ежегодно, декабрь
АО "НК "KAZAKH INVEST" (по согласованию)
Примечание: расшифровка аббревиатур
МИОР
Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
НПП "Атамекен"
Национальная палата предпринимателей "Атамекен"
МФЦА
акционерное общество "Администрация Международного финансового центра "Астана"
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
СЭЗ
свободные экономические зоны
МЮ
Министерство юстиции Республики Казахстан
ФСМС
Фонд социального медицинского страхования
СМИ
средства массовой информации
АО "НУХ "Байтерек"
акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
ГП
Генеральная прокуратура Республики Казахстан
МНВО
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
КФГД
Казахстанский фонд гарантирования депозитов
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
ВС
Верховный Суд Республики Казахстан
АО "НИХ "Зерде"
акционерное общество "Национальный инфокоммуникационный холдинг "Зерде"
МИИР
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
АО "НК "Казахстан инжиниринг"
акционерное общество "Национальная компания "Казахстан инжиниринг"
АО "НГК "Казгеология"
акционерное общество "Национальная геологоразведочная компания "Казгеология"
АФМ
Агентство по финансовому мониторингу Республики Казахстан
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
АРРФР
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
ГФСС
Государственный фонд социального страхования
ГЧП
государственно-частное партнерство
МКС
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
МП
Министерство просвещения Республики Казахстан
АО "ФНБ "Самрук-Казына"
акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
МТИ
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
МИД
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
ПИИ
прямые иностранные инвестиции.
НБ
Национальный Банк Республики Казахстан
КНБ
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МАЦ
международный арбитражный центр
МЦРИАП
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭГПР
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
АО "ИЭИ"
акционерное общество "Институт экономических исследований"
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан
ОЭСР
Организация экономического сотрудничества и развития
АО "Kazakh Export"
акционерное общество "Экспортная страховая компания "Kazakh Export"
АО "НК "KAZAKH INVEST"
акционерное общество "Национальная компания "Kazakh Invest"
АО "НК "QazExpoCongress"
акционерное общество "Национальная компания "QazExpoCongress"
АО "КЦИЭ "QazIndustry"
акционерное общество "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry"
АО "QazTrade"
акционерное общество "Центр развития торговой политики "QazTrade"
_____________________________
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 июля 2022 года № 482
Перечень утративших силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан

1. "Ұлттық инвестициялық стратегия" инвестицияларды тарту жөніндегі бағдарламаны бекіту және "Үкіметтік бағдарламалардың тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1136 қаулысына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 22 тамыздағы № 498 қаулысы.
2. "Қазақстандық индустрияны дамыту институты" акционерлік қоғамының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 19 сәуірдегі № 215 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 9-тармағы.
3. "Қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" акционерлік қоғамын "QazIndustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" акционерлік қоғамы деп қайта атау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 29 шілдедегі № 546 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 7-тармағы.
4. "Қазақстан Республикасына одан әрі инвестициялар тарту жөніндегі жол картасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 548 қаулысы.
5. "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" және "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамдарын қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 31 желтоқсандағы № 952 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 16-тармағы.
_____________________________________

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 августа 2017 года № 498 "Об утверждении Программы по привлечению инвестиций "Национальная инвестиционная стратегия" и внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1136 "Об утверждении перечня правительственных программ и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
2. Пункт 9 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 апреля 2019 года № 215 "О некоторых вопросах акционерного общества "Казахстанский институт развития индустрии".
3. Пункт 7 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 июля 2019 года № 546 "О переименовании акционерного общества "Казахстанский центр индустрии и экспорта" в акционерное общество "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry".
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 548 "Об утверждении Дорожной карты по дальнейшему привлечению инвестиций в Республику Казахстан".
5. Пункт 16 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2020 года № 952 "О реорганизации акционерных обществ "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" и "Национальный управляющий холдинг "КазАгро".
___________________________________________