Мал дәрiгерлiгi жөнiндегi нормативтiк құқықтық және басқа актiлердi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 2 қазандағы N 1205 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2003.04.28. N 407 қаулысымен.
"Мал дәрiгерлiгi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығын жүзеге асыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 25 шiлдедегi N 2377 қаулысын орындау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Мал дәрiгерлiгi жөнiндегi мынадай нормативтiк құқықтық және басқа актiлер:
Қазақстан Республикасы мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қызметi органдарының жүйесi туралы (1-қосымша);
Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қадағалау туралы Ереже (3-қосымша);
Шеттен әкелiнетiн және шетке шығарылатын малдарды, мал өнiмдерi мен шикiзаттарын мемлекеттiк шекара арқылы өткiзген кезде Мал дәрiгерлiк-санитарлық қадағалауды жүзеге асыру тәртiбi туралы Ереже (4-қосымша);
Мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қызмет органдары сақтандыру және күресу шараларын мемлекеттiк бюджет қаражаттары есебiнен жүзеге асыратын жұқпалы iндеттер тiзбесi (5-қосымша);
Малдарды жатсындыруға және мал өнiмдерiн қолданудан алып тастауға жол берiлетiн аурулар тiзбесi (6-қосымша);
ЕСКЕРТУ. 1-тармақтың 3 және 8-абзацтарының күшi жойылды -
ҚРҮ-нiң 1997.12.18. N 1787 қаулысымен .
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Мал дәрiгерлiк комитетiне, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне, Экономика министрлiгiне және Әдiлет министрлiгiне малдарды жатсындыру, олардың өнiмдерi мен шикiзаттарын қолданудан алып тастау және аса қауiптi жұқпалы паразитарлық аурулар кезiнде олардың құнын өтеу тәртiбiн әзiрлеу;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Мал дәрiгерлiк комитетi мен Қаржы министрлiгiне айып төлету туралы ереженi, сондай-ақ оны Қазақ ССР-ның әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы Кодексiне сәйкес мал дәрiгерлiгi заңдарын бұзуға қарсы қолдану ережесiн әзiрлеу;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Мал дәрiгерлiк комитетiне аумақтық мал дәрiгерлiк қызметтер туралы ереженi белгiленген тәртiп бойынша әзiрлеп, бекiту тапсырылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 2 қазандағы
N 1205 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қызметi органдарының жүйесi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 25-шiлдедегi "Мал дәрiгерлiгi туралы" Заң күшi бар N 2377 Жарлығының 7-бабына сәйкес мемлекеттiк мал дәрiгерлiгi қызметi жүйесiне мыналар кiредi:

Об утверждении нормативных правовых и других актов по ветеринарии
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 октября 1996 г. N 1205. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 28 апреля 2003 г. N 407
Во исполнение постановления Президента Республики Казахстан от 25 июля 1995 г. N 2377 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О ветеринарии" Правительства Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить следующие нормативные правовые и другие акты по ветеринарии:
Положение о системе органов государственной ветеринарной службы Республики Казахстан (приложение 1);
Положение о государственном ветеринарном надзоре в Республике Казахстан (приложение 3);
Положение о порядке осуществления государственного ветеринарного надзора при перемещении через государственную границу ввозимых и вывозимых животных, продуктов и сырья животного происхождения (приложение 4);
Перечень заразных болезней, профилактика и меры борьбы с которыми осуществляются органами государственной ветеринарной службы за счет средств государственного бюджета (приложение 5);
Перечень заразных болезней животных, при которых допускается отчуждение животных и изъятие животноводческой продукции (приложение 6).
Сноска. Абзацы третий и восьмой утратили силу - постановлением Правительства РК от 18 декабря 1997 г. N 1787 .
2. Поручить:
Комитету ветеринарии в Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерству финансов, Министерству экономики и Министерству юстиции Республики Казахстан разработать порядок отчуждения и изъятия животных, животноводческой продукции, сырья животного происхождения и компенсации их стоимости при особо опасных инфекционных и паразитарных болезнях;
Комитету ветеринарии в Министерстве сельского хозяйства и Министерству финансов Республики Казахстан разработать положение о взыскании штрафов и порядок их использования за нарушение ветеринарного законодательства в соответствии с Кодексом Казахской ССР об административных правонарушениях;
Комитету ветеринарии в Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан разработать и утвердить в установленном порядке положения о территориальных ветеринарных службах.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 2 октября 1996 г. N 1205
П О Л О Ж Е Н И Е
о системе органов государственной ветеринарной
службы Республики Казахстан
1. В соответствии со статьей 7 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 25 июля 1995 г. N 2376 "О ветеринарии" в систему государственной ветеринарной службы входят:

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Мал дәрiгерлiк комитетi - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 18 сәуiрдегi N 472 қаулысына сәйкес құрылған мал дәрiгерлiгiн басқарудың республикалық органы;
Мемлекеттiк шекарадағы және көлiктегi мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қадағалау Бас басқармасы;
Республикалық, облыстық және аудандық мал дәрiгерлiк зертханалар;
Мал ауруларымен күресетiн республикалық экспедиция;
Малдардың аса қауiптi жұқпалы аурулары жөнiндегi Талдықорған аймақтық мал дәрiгерлiк зертхана;
Облыстық, қалалық, аудандық мал дәрiгерлiк қызметтер;
Облыстық, қалалық және аудандық мал дәрiгерлiк емдеу мекемелерi.
2. Мемлекеттiк мал дәрiгерлiгi қызметiнiң негiзгi мiндеттерi мыналар:
жануарларды жұқпалы және жұқпалы емес аурулардан қорғау;
халықты жануарлар мен адамдарға ортақ аурулардан қорғау;
мал өнiмдерi мен шикiзаттарының сапасына мал дәрiгерлiк-санитарлық бақылауды қамтамасыз ету;
республика аумағын басқа мемлекеттерден мал аурулары енуiнен қорғау;
мал дәрiгерлiгiнде пайдаланылатын диагностикалық, емдiк және профилактикалық құралдар сапасына бақылау жасау;
мал ауруларымен күресу құралдарын және әдiстерiн әзiрлеу, оларды пайдалану, мал өнiмдерi мен шикiзатының санитарлық сапасын қамтамасыз ету, айналадағы ортаның мал дәрiгерлiк-санитарлық тұрғыда ластануына жол бермеу.
3. Мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қызмет органдары Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында белгiленген құқықтарды пайдаланады.
4. Қазақстан Республикасы мемлекеттiк мал дәрiгерлiгi қызметiнiң органдары өз қызметiнде Конституцияны, Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Мал дәрiгерлiгi туралы" Заң күшi бар Жарлығын, Президенттiң басқа да жарлықтары мен өкiмдерiн, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң актiлерiн, Ауыл шаруашылығы министрiнiң бұйрықтарын және Мал дәрiгерлiгi комитетiнiң нормативтiк актiлерiн басшылыққа алады.
5. Мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қызмет органдары жүйесiнiң мекемелерi мен ұйымдарын қаржыландыру республикалық және жергiлiктi бюджет есебiнен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 2 қазандағы
N 1205 қаулысына
2-қосымша
ЕСКЕРТУ. 2-қосымшаның күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1997.12.18. N 1787 қаулысымен .
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 2 қазандағы
N 1205 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қадағалау туралы
ЕРЕЖЕ
1. Мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қызметтiң басқару органдары мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қадағалау органдары болып табылады, олар: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Мал дәрiгерлiк комитетi (бұдан әрi - Мал дәрiгерлiк комитет), Шекарадағы және көлiктегi мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қадағалау бас басқармасы, Мал дәрiгерлiк комитетiнiң құрамына енетiн облыстық аумақтық мал дәрiгерлiк қызметтер, мал дәрiгерлiк учаскелер және басқа мемлекеттiк мал дәрiгерлiк органдар.

Комитет ветеринарии в Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан - республиканский орган управления ветеринарией, образованный в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 апреля 1996 г. N 472;
Главное управление государственного ветеринарного надзора на государственной границе и транспорте;
Республиканская, областные и районные ветеринарные лаборатории;
Республиканская экспедиция по борьбе с болезнями животных;
Талдыкорганская зональная ветеринарная лаборатория по особо опасным инфекционным болезням животных;
Областные, городские, районные ветеринарные службы;
Областные, городские и районные лечебные ветеринарные организации.
2. Основными задачами Государственной ветеринарной службы являются:
защита животных от заразных и незаразных болезней;
охрана здоровья населения от болезней, общих для животных и человека;
обеспечение ветеринарно-санитарного контроля за качеством продуктов и сырья животного происхождения;
охрана территории республики от заноса из других государств болезней животных;
контроль за качеством диагностических, лечебных и профилактических средств, используемых в ветеринарии;
разработка и использование средств и методов борьбы с болезнями животных, обеспечение санитарного качества продуктов и сырья животного происхождения, предупреждение загрязнения в ветеринарно-санитарном отношении окружающей среды.
3. Органы государственной ветеринарной службы пользуются правами, установленными действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Органы государственной ветеринарной службы Республики Казахстан в своей деятельности руководствуются Конституцией, Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О ветеринарии", другими указами и распоряжениями Президента, актами Правительства Республики Казахстан, приказами Министра сельского хозяйства и нормативными актами Комитета ветеринарии.
5. Финансирование учреждений и организаций системы органов государственной ветеринарной службы осуществляется из республиканского и местных бюджетов.
ПРИЛОЖЕНИЕ 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 2 октября 1996 г. N 1205
ПОЛОЖЕНИЕ
о государственном ветеринарном надзоре
в Республике Казахстан
1. Органами государственного ветеринарного надзора являются органы управления государственной ветеринарной службы: Комитет ветеринарии в Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Комитет ветеринарии). Главное управление государственного ветеринарного надзора на границе и транспорте, областные территориальные ветеринарные службы, входящие в состав Комитета ветеринарии, ветеринарные участки и другие государственные ветеринарные органы.

2. Қазақстан Республикасында мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қадағалауды мына лауазымды адамдар: Ауыл шаруашылығы министрлiгi мал дәрiгерлiк комитетiнiң төрағасы - Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттiк мал дәрiгерлiк инспекторы және оның орынбасарлары; Шекарадағы және көлiктегi мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қадағалау бас басқармасының бастығы - сонымен қатар Шекарадағы және көлiктегi мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қадағалау жөнiндегi Мал дәрiгерлiк комитетi төрағасының орынбасары, әрi Шекарадағы және көлiктегi Бас мемлекеттiк мал дәрiгерлiк инспектор және оның орынбасарлары - Шекарадағы және көлiктегi Бас мемлекеттiк мал дәрiгерлiк инспектордың орынбасарлары болып табылады; облыстардың бас мемлекеттiк мал дәрiгерлiк инспекторлары және олардың орынбасарлары, қалалар мен аудандардың Бас мемлекеттiк мал дәрiгерлiк инспекторлары және олардың орынбасарлары, Мал дәрiгерлiк комитетi басқармалары мен бөлiмдерiнiң бастықтары, бас және жетекшi мамандары, облыстық аумақтық мал дәрiгерлiк қызметтердiң бөлiм бастықтары бас және жетекшi мал дәрiгерлерi, қалалық және аудандық мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қызметтердiң басшылары, мемлекеттiк шекара мен көлiктегi мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қадағалау бөлiмшелерiнiң, мал дәрiгерлiк учаскелердiң мал дәрiгерлерi жүзеге асырушылар болып табылады.
3. Қазақстан Республикасы мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қызметiнiң лауазымды адамдары қызмет көрсетiлетiн аумақ шегiнде:
министрлiктер, ұйымдар, меншiктiң барлық нысанындағы шаруашылық жүргiзушi субъектiлер, заңды ұйымдар мен жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Мал дәрiгерлiгi туралы" Заң күшi бар Жарлығын, Президенттiң басқа да жарлықтары мен өкiмдерiн, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң актiлерiн, Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы министрiнiң мал дәрiгерлiгi мәселелерi жөнiндегi бұйрықтарын және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi Мал дәрiгерлiк комитетiнiң нормативтiк актiлерiн орындауына;
iндетке қарсы (адамдар мен жануарларға ортақ аурулардың алдын алу және оларды жою жөнiндегi шараларды қоса алғанда), жануарлардың жұқпалы, паразиттiк және жұқпалы емес жаппай ауруларының алдын алу және оларды жою, сондай-ақ республика аумағын басқа мемлекеттерден жануарлардың аса жұқпалы ауруларын әкелуден қорғау жөнiндегi шаралар жоспарларының орындалуына;
ведомстволық және жеке кәсiпкерлiк мал дәрiгерлiк қызмет пен мал дәрiгерлiгi мамандарының жұмыстарына;
ауыл шаруашылығы кәсiпорындарының, басқа да шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң, ет-сүт ұқсату кәсiпорындарының, ет тоңазыту комбинаттарының, мал өнiмдерi мен шикiзаттарын дайындайтын, ұқсататын, сақтайтын және өткiзетiн кәсiпорындардың, базарлардың, жәрмеңкелер мен басқа да тағамдық өнiмдердi сататын сауда орындарының мал дәрiгерлiк-санитарлық жағдайына;
мал шаруашылығы және мал дәрiгерлiк объектiлерiн, мал сою, мал өнiмдерi мен шикiзаттарын ұқсату және сақтау кәсiпорындарын жобалау, салу, қайта жаңарту және пайдалану кезiнде белгiленген зоогигиеналық нормалар мен мал дәрiгерлiк-санитарлық талаптардың сақтауына;
малдарды, олардың өнiмдерi мен шикiзаттарын тасымалдау үшiн пайдаланылатын көлiк құралдарының мал дәрiгерлiк-санитарлық өңдеуден өтуiне;
малдарды, олардың өнiмдерi мен шикiзаттарының iшкi ауысулары, оларды өткiн асырып әкету, шеттен әкелу және шетке шығару кезiнде мал дәрiгерлiк талаптардың сақталуына;
биологиялық және басқа да мал дәрiгерлiк препараттарды шығару кезiнде өндiрiс технологиясы мен белгiленген мал дәрiгерлiк талаптардың сақталуына;
малдардың жұқпалы ауруларының қоздырғыштарын, вакцина штаммдары мен құрамында тiрi микроорганизмдерi бар диагностикумдарды Қазақстан Республикасына шеттен алып келу және оларды шетке шығару тәртiбiне;
ғылыми зерттеулер жүргiзу мақсатында микроорганизмдер штаммдарын және олардың гендiк қасиетi өзгерген түрлерiн сатып алу, сақтау және пайдалану тәртiбiне;
өндiрiстiң мал дәрiгерлiк-санитарлық тұрғыдан аттестациялануына, мал шаруашылығы өнiмдерiнiң, жемшөптiң және қосымша азықтардың сапасына;
мал шаруашылығында, мал дәрiгерлiгiнде биологиялық және басқа мал дәрiгерлiк препараттарды қолдануға, жемшөптi пайдалануға (құрамында уландыратын және басқа зиянды заттары бар азықты малға бергiзбеу мақсатында) мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қадағалауды жүзеге асырады.

2. Должностными лицами, осуществляющими государственный ветеринарный надзор в Республике Казахстан, являются:
Председатель Комитета ветеринарии - Главный государственный ветеринарный инспектор Республики Казахстан и его заместители; начальник Главного управления государственного ветеринарного надзора на границе и транспорте, который одновременно является заместителем Председателя Комитета ветеринарии по государственному ветеринарному надзору на границе и транспорте и Главным государственным ветеринарным инспектором на границе и транспорте и его заместители - заместителями Главного государственного ветеринарного инспектора на границе и транспорте; Главные государственные ветеринарные инспекторы областей и их заместители; Главные государственные ветеринарные инспекторы городов и районов и их заместители; начальники управлений и отделов, главные и ведущие специалисты Комитета ветеринарии; начальники отделов, главные и ведущие ветеринарные врачи областных территориальных ветеринарных служб; руководители городских и районных государственных ветеринарных служб; ветеринарные врачи подразделений Государственного ветеринарного надзора на государственной границе и транспорте; ветеринарные врачи ветеринарных участков.
3. Должностные лица государственной ветеринарной службы Республики Казахстан осуществляют в пределах обслуживаемой территории государственный ветеринарный надзор за:
выполнением министерствами, организациями, хозяйствующими субъектами всех форм собственности, юридическими и физическими лицами Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О ветеринарии", других указов и распоряжений Президента, актов Правительства Республики Казахстан и приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан по вопросам ветеринарии, нормативных актов Комитета ветеринарии в Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан;
выполнением планов противоэпизоотических мероприятий (включая мероприятия по предупреждению и ликвидации болезней, общих для человека и животных), по предупреждению и ликвидации инфекционных, паразитарных и массовых незаразных болезней животных, а также по защите территории республики от заноса особо опасных заразных болезней животных из других государств;
деятельностью ведомственных, частнопредпринимательских ветеринарных служб и ветеринарных специалистов;
ветеринарно-санитарным состоянием сельхозпредприятий и других хозяйствующих субъектов, мясо-молочных перерабатывающих предприятий, хладокомбинатов, предприятий по заготовке, переработке, хранению и реализации продуктов и сырья животного происхождения, рынков, ярмарок и иных мест торговли пищевыми продуктами;
соблюдением установленных зоогигиенических норм и ветеринарно-санитарных требований при проектировании, строительстве, реконструкции и эксплуатации животноводческих и ветеринарных объектов, предприятий по убою животных, переработке и хранению продуктов и сырья животного происхождения;
ветеринарно-санитарной обработкой транспортных средств, используемых для перевозки животных, продуктов и сырья животного происхождения;
соблюдением ветеринарных требований при внутреннем перемещении, транзите, импорте и экспорте животных, продуктов и сырья животного происхождения;
соблюдением технологии производства и установленных ветеринарных требований при производстве биологических и других ветеринарных препаратов;
порядком ввоза и вывоза из Республики Казахстан возбудителей инфекционных болезней животных, вакцинных штаммов и диагностикумов, содержащих живые микроорганизмы;
порядком приобретения, депонирования и использования в научно-исследовательских целях штаммов микроорганизмов и их генетически измененных форм;
ветеринарно-санитарной аттестацией производства, качеством продуктов животноводства, кормов и кормовых добавок;
применением в животноводстве и ветеринарии биологических и других ветеринарных препаратов, использованием кормов (с целью недопущения скармливания кормов, содержащих ядовитые и другие вредные вещества).

4. Қазақстан Республикасында Мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қадағалауды жүзеге асырушы лауазымды адамдар;
қызмет куәлiгiн көрсету арқылы мал дәрiгерлiк қадағалау объектiлерiне кедергiсiз кiруге және байқаған кемшiлiктердi жою жөнiнде орындалуы мiндеттi нұсқаулар беруге;
лауазымды адамдар мен азаматтардан iндеттiк жағдайы анықтауға қажеттi мәлiметтер мен құжаттарды талап етуге;
министрлiктерге, мемлекеттiк комитеттерге, өзге де орталық атқарушы органдарға, ұйымдар мен азаматтарға мал дәрiгерлiк-санитарлық және iндетке қарсы шаралар өткiзу туралы орындалуы мiндеттi нұсқаулар беруге;
министрлiктерге, мемлекеттiк комитеттерге және басқа орталық атқарушы органдар мен меншiктiң барлық түрiндегi ұйымдарға (қажет болған жағдайда мемлекеттiк санитарлық қадағалау органдарымен бiрлесе отырып) қолданылып жүрген зоогигиеналық, мал дәрiгерлiк-санитарлық, санитарлық-гигиеналық нормалар мен ережелерге негiзделген мал шаруашылығы объектiлерiн, малдар мен құстарды соятын, мал өнiмдерi мен шикiзаттарын ұқсататын және сақтайтын кәсiпорындарды, қайта өңдейтiн зауыттарды, құрама жем зауыттарын, балық өсiру шаруашылықтарын, малдарды қолдан ұрықтандыру стансаларын және басқа мал шаруашылығы объектiлерiн жоспарлау және оларды салу жобалары бойынша, сондай-ақ осы объектiлердегi сарқынды суларды залалсыздандыратын ғимараттардың жобалары бойынша орындалуы мiндеттi қорытындылар беруге;
аталған құрылыстардың барлық түрлерiне жер учаскелерiн бөлiнгенде жануарларға арналған су дуалдарына орын таңдау, ет комбинаттарын, мал өнiмдерi мен шикiзаттарын ұқсататын және сақтайтын басқа да кәсiпорындарды сумен қамтамасыз ету жобалары бойынша қорытындылар беруге;
пайдалануға берiлетiн мал шаруашылығы объектiлерiнiң, мал өнiмдерi мен шикiзаттарын ұқсататын, сақтайтын кәсiпорындардың қолданылып жүрген зоогигиеналық нормаларға және мал дәрiгерлiк-санитарлық талаптарға сәйкестiгi туралы қорытындылар беруге;
барлық ұйымдарға, шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге, азаматтарға Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен тiзбедегi аса қауiптi карантиндiк жұқпалы аурулармен ауырған жағдайларда жануарларды жатсындыру, сою, кәдеге жарату немесе жойып жiберу, сондай-ақ ауруына байланысты пайдалануға жарамсыз деп танылған мал өнiмдерi мен шикiзаттарын қолданудан алып тастау, ұқсату немесе басқаша пайдалану туралы орындалуы мiндеттi нұсқаулар беруге;
жұқпалы аурулардың таралып кетуiн болдырмау мақсатында ұйымдарға, меншiктiң барлық нысанындағы шаруашылық жүргiзушi субъектiлер мен азаматтарға малдарды, мал өнiмдерi мен шикiзаттарын әкелуге және қолданылып жүрген заңдарда көзделген жағдайларда тыйым салуға;
анықталған кемшiлiктердi жойғанға дейiн жануарлар денсаулығына немесе өнiмдер сапасына зиянды әсер ету қаупiне жол бермеу мақсатында малдарды, мал еттерiн, басқа да мал өнiмдерi мен шикiзаттарын, қоспа жемшөптердi көлiктердiң барлық түрлерiмен тасымалдауға тыйым салуға;
қажеттi мал дәрiгерлiк-санитарлық және iндетке қарсы шаралар өткiзiлгенге дейiн мал шаруашылығы объектiлерiн, мал өнiмдерi мен шикiзаттарын ұқсататын және сақтайтын кәсiпорындарды малдардың жұқпалы ауруларға байланысты ауыр халдерi анықталса немесе аталған объектiлердiң мал дәрiгерлiк-санитарлық жағдайы қанағаттанғысыз деп белгiленсе, онда оларды пайдалануға тыйым салуға;
зоогигиеналық нормалар мен мал дәрiгерлiк-санитарлық ережелер бұзылған жағдайда, анықталған кемшiлiктер жойылғанға дейiн, өндiрiстiк үйлер мен ғимараттар құрылысын және олардың қайта жаңартылуын тоқтатуға, жаңадан тұрғызылған, қалпына келтiрiлген және қайта жаңартылған мал шаруашылығы объектiлерiнiң, мал өнiмдерi мен шикiзаттарын ұқсататын және сақтайтын мекемелердiң пайдаланылуын тоқтатуға, бұл жөнiнде осы объектiлердi жүргiзетiн министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң, басқа да орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың, ұйымдардың басшыларына, сондай-ақ осы объектiлер құрылысын және олардың қайта жаңартылуын қаржыландыратын банкiлерге хабарлауға құқықты.

4. Должностные лица, осуществляющие государственный ветеринарный надзор в Республике Казахстан, имеют право:
беспрепятственно посещать объекты ветеринарного надзора при предъявлении служебного удостоверения и давать обязательные для исполнения указания об устранении обнаруженных нарушений;
требовать от должностных лиц и граждан представления сведений и документов, необходимых для выяснения эпизоотической обстановки;
давать министерствам, государственным комитетам и иным центральным исполнительным органам, организациям и гражданам обязательные для исполнения указания о проведении ветеринарно-санитарных и противоэпизоотических мероприятий;
давать министерствам, государственным комитетам и иным центральным исполнительным органам, организациям всех форм собственности (в необходимых случаях совместно с органами государственного санитарного надзора) обязательные для исполнения заключения, основанные на действующих зоогигиенических, ветеринарно-санитарных и санитарно-гигиенических нормах и правилах, по проектам планировки и строительства животноводческих объектов, предприятий по убою скота и птицы, переработке и хранению продуктов и сырья животного происхождения, утилизационных заводов, комбикормовых заводов, рыбоводных хозяйств, станций искусственного осеменения животных и других животноводческих объектов, а также по проектам сооружений для обезвреживания сточных вод на этих объектах;
давать заключения по проектам отвода земельных участков под все виды указанного строительства и выбору мест забора воды для животных и водоснабжения мясокомбинатов и других предприятий по переработке и хранению продуктов и сырья животного происхождения;
давать заключения в соответствии действующим зоогигиеническим нормам и ветеринарно-санитарным требованиям вводимых в эксплуатацию животноводческих объектов, предприятий по переработке и хранению продуктов и сырья животного происхождения;
давать обязательные для исполнения всеми организациями и хозяйствующими субъектами, гражданами указания об отчуждении, убое, утилизации или уничтожении животных в случаях заболевания особо опасными карантинными заразными болезнями по перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан, а также об изъятии, переработке или ином использовании продуктов и сырья животного происхождения, признанных в связи с заболеванием животных непригодными к употреблению;
в целях предотвращения распространения заразных болезней запрещать в случаях, предусмотренных действующим законодательством, организациям, хозяйствующим субъектам всех форм собственности и гражданам ввоз и вывоз животных, продуктов и сырья животного происхождения;
запрещать до устранения выявленных недостатков использование для перевозки животных, мяса и других продуктов и сырья животного происхождения и фуража всех видов транспортных средств с целью недопущения опасности вредного воздействия их на здоровье животных или на качество продуктов;
запрещать до проведения необходимых ветеринарно-санитарных и противоэпизоотических мероприятий эксплуатацию животноводческих объектов, предприятий по переработке и хранению продуктов и сырья животного происхождения в случаях выявления неблагополучия по заразным болезням животных или установления неудовлетворительного ветеринарно-санитарного состояния указанных объектов;
приостанавливать в случаях нарушения зоогигиенических норм и ветеринарно-санитарных правил, до устранения выявленных нарушений, строительство и реконструкцию производственных зданий и сооружений, ввод в эксплуатацию вновь построенных, восстановленных и реконструированных животноводческих объектов, организаций по переработке хранению продуктов и сырья животного происхождения, доводя об этом до сведения руководителей министерств, государственных комитетов, иных центральных и местных исполнительных органов, организаций, в ведении которых находятся объекты, а также до сведения банков, финансирующих строительство и реконструкцию этих объектов.

5. Мемлекеттiк шекарада және көлiкте мал дәрiгерлiк қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк мал дәрiгерлiгi қызметiнiң лауазымды адамы қызметтiк мiндетiн орындау барысында пiшiмдi киiм киiп жүредi, оның құнының жартысын өздерi төлейдi. Пiшiмдi киiм киiп жүру туралы ереженi Ауыл шаруашылығы министрi бекiтедi.
6. Мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қызмет лауазымды адамдарының мiндеттерiн орындауға қандай да болмасын кедергi келтiру, сондай-ақ олардың iсiне араласу заңға сәйкес қудаланады.
7. Лауазымды адамдар мен азаматтар Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Мал дәрiгерлiгi туралы" Заң күшi бар Жарлығының 29-бабында белгiленген мал дәрiгерлiк-санитарлық ережелердi бұзғаны үшiн жауапқа тартылады.
Мемлекеттiк мал дәрiгерлiгi қызметiнiң мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қадағалауды жүзеге асырушы лауазымды адамдары, лауазымды адамдар мен азаматтарға арналған мал дәрiгерлiгi ережелерiн бұзған жағдайда оларға Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақ ССР-ның әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар жөнiндегi кодексiне өзгертулер енгiзу туралы" 1995 жылғы 4 қыркүйектегi N 2450 Заң күшi бар Жарлығында  белгiленген мөлшерлерде айыппұл салынады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 2 қазандағы
N 1205 қаулысына
4-қосымша
Шеттен әкелiнетiн және шетке шығарылатын малдарды, мал өнiмдерi мен шикiзаттарын мемлекеттiк шекара арқылы өткiзген кезде мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қадағалауды жүзеге асыру тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiндегi мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қадағалау мен республика аумағын басқа мемлекеттерден жануарлардың аса қауiптi жұқпалы және паразитарлық ауруларын әкелуден қорғау жұмыстарын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Мал дәрiгерлiк комитетi (бұдан әрi - Мал дәрiгерлiк комитет), Шекарадағы және көлiктегi мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қадағалау мемлекеттiк басқармасы және олардың темiр жол стансаларындағы, әуежайлардағы, автомобиль жолдары мен пошта үйлерiндегi аумақтық қызметтерi жүзеге асырады.
2. Мемлекеттiк шекарадағы және көлiктегi мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қадағалауға көлiктiң кез-келген түрiмен тасылатын жөнелтулердiң түрлерiн, қол жүгiн қоса алғанда:
жануарлар - үй жануарлары, жабайы жануарлар, зоопарк, цирк, зертхана жануарлары, үй құстарының, декоративтiк және жабайы құстардың барлық түрлерi, теңiз аңдары, кроликтер, аралар, балықтар және басқа гидробионттар, ұрықтандырылған уылдырық және клетка (зигота) шаяндар, жібек көбелектерi және олардың пiлләлары, қолда ұсталған аңдар, сондай-ақ жердегi және қос мекендi организмдер түрлерi;
өнiмдер - ет және ет өнiмдерi (үй, жабайы және теңiз жануарларының) және олардың жартылай өңделген өнiмдерi, оның iшiнде жануарлардың бас-сирақ, өкпе-бауырлары, ет концентраттары, шұжықтар, ет, балық консервiлерi, сүт, құрғақ сүт, балық және балық өнiмдерi, жұмыртқа және жұмыртқадан жасалған өнiмдер, меланж, бал және ара шаруашылығы өнiмдерi, құстар мен жабайы құстар ұшалары (тушки);
шикiзаттар - жануарлардың барлық түрлерiнiң терiлерi (үй, жабайы және теңiз жануарларының) және олардың жартылай өңделген өнiмдерi, аң терiлерi, жуылған және жуылмаған жүндер, жүн қыл-қыбырлары, мамықтар, қауырсындар, эндокриндiк және шек шикiзаттары, қан, сүйек, мүйiздер мен тұяқтар, жалдар, құйрықтар, шошқа қылдары, сондай-ақ басқа да жануар тектестер шикiзаттары;
азықтар - ет, сүйек, ет-сүйек және балық ұны, шөп ұны, балықтарға арналған құрғақ құрама жемдер мен тiрi азықтар, өсiмдiктен алынған азықтар, жемдiк астық, бидай, жүгерi, бұршақ, құрама азықтар, жем қоспалары және қосымша жемдер, кебектер, шроттар, күнжара, азықтық тамыржемiстер, пiшен, пiшендеме және жануарларға арналған басқа да азықтар, мақта және мақта өндiрiсiнiң қалдықтары, бор, известь, ұны, азықтық тұз, бақалшақтар (жануарлар мен құстарды азықтандыруға пайдаланылатын);
мал дәрiгерлiк препараттар - микробтық және вирустық дақылдар, саңырауқұлақтар, биологиялық және мал дәрiгерлiк препараттар және медикаменттер, жануар тектестердi коллекциялау заттары, аңшылық олжалар, сондай-ақ жұқпалы аурулардың қоздырғыштарын таратушылар бола алатын басқа да заттар мен материалдар;
жануарлар ұрықтары мен эмбриондары жатады.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1998.07.09. N 651 қаулысымен .

5. Должностные лица государственной ветеринарной службы, осуществляющие ветеринарный надзор на государственной границе и транспорте, при исполнении служебных обязанностей носят форменную одежду, оплачивая при этом половину ее стоимости. Положение о ношении форменной одежды утверждает Министр сельского хозяйства Республики Казахстан.
6. Любое воздействие, препятствующее выполнению обязанностей должностными лицами государственной ветеринарной службы, а также вмешательство в их деятельность преследуются законом.
7. Должностные лица и граждане несут ответственность за нарушение ветеринарно-санитарных правил, определенных статьей 29 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О ветеринарии".
Должностные лица государственной ветеринарной службы, осуществляющие государственный ветеринарный надзор, в случаях нарушения ветеринарных правил на должностных лиц и граждан накладывают штраф в размерах, определенных Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 4 сентября 1995 г. N 2450 "О внесении изменений в Кодекс Казахской ССР об административных правонарушениях".
ПРИЛОЖЕНИЕ 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 2 октября 1996 г. N 1205
П О Л О Ж Е Н И Е
о порядке осуществления государственного ветеринарного
надзора при перемещении через государственную границу
ввозимых и вывозимых животных, продуктов и сырья
животного происхождения
1. Государственный ветеринарный надзор в пунктах пропуска через государственную границу Республики Казахстан и охрану территории республики от заноса возбудителей опасных инфекционных и паразитарных болезней животных из других государств осуществляют Комитет ветеринарии в Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Комитет ветеринарии), Главное государственное управление ветеринарного надзора на границе и транспорте и их территориальные подразделения на железнодорожных станциях, в аэропортах, на автомобильных дорогах и почтамтах.
2. Государственному ветеринарному надзору на государственной границе и транспорте подлежат перевозимые любым видом транспорта и всеми видами отправлений, включая ручную кладь:
животные - домашние, дикие, зоопарковые, цирковые, лабораторные, все виды домашних, декоративных и диких птиц, морские звери, кролики, пчелы, рыбы и другие гидробионты, оплодотворенная икра и клетка (зигота), раки, шелкопряд и его коконы, ручные звери, а также другие виды земных и земноводных организмов;
продукты - мясо и мясопродукты (домашних, диких и морских животных) и их полуфабрикаты, в т.ч. сбой животных всякий, мясные концентраты, колбасные изделия, консервы - мясные, рыбные, молоко, сухое молоко, рыба и рыбопродукты, яйца и продукты яичного производства, меланж, мед и продукты пчеловодства, тушки птиц и дичи;
сырье - шкуры всех видов животных (домашних, диких и морских) и их полуфабрикаты, пушнина, шерсть мытая и немытая, шерстяные очесы, пух, перо, эндокринное и кишечное сырье, кровь, кости, желчь, рога и копыта, гривы, хвосты, щетина, а также другие виды сырья животного происхождения;
корма - мясная, костная, мясо-костная и рыбная мука, мука травяная, сухие комбинированные и живые корма для рыб, корма растительного происхождения, фуражное зерно, пшеница, кукуруза, фасоль, комбикорма, кормовые смеси и добавки, отруби, шроты, жмыхи, кормовые корнеплоды, сено, сенаж и другие корма для животных, хлопок и отходы хлопкового производства, мел, известковая мука, соль кормовая, ракушечник (используемый для кормления животных и птицы);
ветеринарные препараты - микробные и вирусные культуры, грибки, биологические и ветеринарные препараты и медикаменты, предметы коллекционирования животного происхождения, охотничьи трофеи, а также другие предметы и материалы, которые могут быть носителями возбудителей заразных болезней;
сперма и эмбрионы животных.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 9 июля 1998 г. N 651 .

3. Мемлекеттiк шекарадағы және көлiктегi мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қадағалау:
тексерiлетiн жүктердiң барлық түрлерiн мемлекетаралық тасымалдау кезiнде мал дәрiгерлiгi ережелерiнiң сақталуына бақылауды жүзеге асырады;
мүдделi республикалық органдармен бiрлесе отырып тексерiлетiн жүктердi Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiн белгiлейдi және оларда мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қадағалауды ұйымдастырады.
4. Мал дәрiгерлiк комитетi республика аумағын мал ауруларының қауiптi жұқпалы және паразитарлық қоздырғыштарын әкелуден қорғау жөнiнде мемлекеттiк бағдарлама әзiрлеп, оны бекiту үшiн Үкiметке ұсынады.
5. Мемлекеттiк шекарадағы және көлiктегi мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қадағалауға:
басқа мемлекеттерден түскен бақылаудағы жүктердi қарап, тексеруге және кейiнгi тасымалдаудың мүмкiндiктерi мен шарттары туралы шешiмдер қабылдауға;
теңiз және өзен порттарына (кемежайларға), әуежайларға, темiр жол стансаларына, пошта үйлерiне, карантин базаларына, тиеу-түсiру алаңдарына, меншiктiң барлық түрiндегi басқа да мекемелерге, сондай-ақ дайындау, сақтау және ұқсату жұмыстарымен, бақылаудағы жүктердi экспорттық-импорттық тасымалдаумен айналысатын мекемелер аумағына кедергiсiз кiрiп-шығуға, тазартылған аймаққа кiру қажет болған жағдайда шақыру арқылы жүзеге асырылады;
кеден, теңiз және өзен порттары (кемежайлар), әуежайлар, темiр жол стансалары басқа да мекемелер әкiмшiлiктерiнен әкелiнетiн, сақталатын және жiберiлетiн бақылаудағы жүктер туралы барлық қажеттi мәлiметтер мен тиiстi құжаттарды алуға;
Мал дәрiгерлiк комитетiнiң рұқсатынсыз, тиiстi мал дәрiгерлiгi сертификатынсыз Қазақстан Республикасы аумағына әкелiнетiн және шетке шығарылатын бақылаудағы жүктердi кiдiртуге, өнiм беру жөнiндегi мал дәрiгерлiк шарттар бұзылған жағдайда бұл жүктердi тиеу, түсiру және өткiн асырап әкетудi тоқтатуға немесе тыйым салуға;
бақылаудағы жүктердi тасымалдау кезiнде анықталған мал дәрiгерлiк ереже бұзушылықтарды жою туралы орындалуы мiндеттi бұйрықтар беруге, белгiленген тәртiп бойынша бақылаудағы конфискеленген жүктердi өткiзу немесе жойып жiберу туралы шешiмдер қабылдауға;
тексеруге және кейiнгi зертханалық зерттеулерге арналған мал шаруашылығы өнiмдерi мен шикiзаттарының сынамалық үлгiлерiн iрiктеуге құқық берiледi.
Ескерту. 5-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.07.27. N 1132 қаулысымен .
6. Шекараның мал дәрiгерлiк бақылау пункттерi шетке шығарылатын бақылаудағы жүктерге мал дәрiгерлiк сертификаттар бередi, ал республикаға шеттен әкелiнетiн бақылаудағы жүктерге мал дәрiгерлiк куәлiктер бередi, аумақ арқылы бақылаудағы жүктердi шеттен әкелу және өткiн асырып әкету кезiнде басқа құжаттарды ресiмдейдi.

3. Государственный ветеринарный надзор на государственной границе и транспорте:
осуществляет контроль за соблюдением ветеринарных правил при межгосударственных перевозках всех видов подконтрольных грузов;
определяет совместно с заинтересованными республиканскими органами пункты пропуска через государственную границу Республики Казахстан подконтрольных грузов и организует в них государственный ветеринарный надзор.
4. Комитет ветеринарии разрабатывает и представляет для утверждения в Правительство государственную программу по охране территории республики от заноса возбудителей опасных инфекционных и паразитарных болезней животных.
5. Государственному ветеринарному надзору на государственной границе и транспорте предоставляется право:
проведения осмотра поступающих из других государств подконтрольных грузов и принятия решения о возможности и условиях их дальнейшей перевозки;
беспрепятственно входить на территории морских и речных портов (пристаней), аэропортов, железнодорожных станций, почтамтов, карантинных баз, погрузочно-разгрузочных площадок, других организаций всех форм собственности, а также на предприятия, занимающиеся заготовкой, хранением, переработкой и экспортно-импортными перевозками подконтрольных грузов, вход в стерильную зону осуществляется по вызову в случае необходимости;
получать от администраций таможен, морских и речных портов (пристаней), аэропортов, железнодорожных станций и других организаций все необходимые сведения и соответствующие документы о прибывающих, хранящихся и отправляемых подконтрольных грузах;
задерживать подконтрольные грузы, ввозимые на территорию Республики Казахстан и вывозимые без соответствующих ветеринарных сертификатов, без разрешения Комитета ветеринарии, приостанавливать или запрещать погрузку, выгрузку и транзит этих грузов в случаях нарушения ветеринарных условий их поставок;
давать обязательные для исполнения предписания об устранении обнаруженных нарушений ветеринарных правил при перевозках подконтрольных грузов, принимать в установленном порядке решения о реализации или уничтожении конфискованных подконтрольных грузов;
отбирать образцы проб животноводческой продукции и сырья животного происхождения для досмотра и лабораторных исследований.
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 27 июля 2000 г. N 1132 .
6. Пограничные контрольные ветеринарные пункты по разрешению Комитета ветеринарии выдают ветеринарные сертификаты на вывозимые и ветеринарные свидетельства на ввозимые в республику подконтрольные грузы, оформляют другие документы при импорте и транзите через территорию республики подконтрольных грузов.

7. Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы министрлiгi Мал дәрiгерлiк комитетiнiң, сондай-ақ шекарадағы мал дәрiгерлiк бақылау пункттерiнiң республика аумағын басқа мемлекеттерден малдардың жұқпалы және паразитарлық ауруларын әкелуден қорғау мәселелерi жөнiндегi ережелерi, қағидалары және басқа нормативтiк актiлерi барлық меншiк нысанындағы ұйымдардың, Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдiк азаматтардың және азаматтығы жоқ тұлғалардың, республикаға әкелiнген жүктер мен көлiк иелерiнiң орындауы үшiн мiндеттi болып табылады.
7-1. Малдәрiгерлiк қадағалау қызметiнiң заңды және жеке тұлғаларға қызмет көрсеткенi үшiн түсетiн қаражаттар республикалық бюджеттiң кiрiсiне есептеледi деп белгiленсiн.
ЕСКЕРТУ. 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 1999.06.07. N 708 қаулысымен .
8. Шекарадағы және көлiктегi мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қадағалау өз мiндеттерiн Мемлекеттiк шекараны қорғау жөнiндегi мемлекеттiк комитетпен, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен, Кеден комитетiмен, Сыртқы iстер министрлiгiмен, Iшкi iстер министрлiгiмен, Денсаулық сақтау министрлiгiмен, Көлiк және коммуникациялар министрлiгiмен, Қаржы министрлiгiмен және Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдарымен бiрлесе отырып жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 2 қазандағы
N 1205 қаулысына
5-қосымша
Мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қызмет органдары сақтандыру және күресу шараларын мемлекеттiк бюджет қаражаттары есебiнен жүзеге асыратын жұқпалы iндеттер
ТIЗБЕСI
Жануарлардың бiрнеше түрлерiне ортақ iндеттер - құтыру, бруцеллез, Ауески ауруы, кампилобактериоз, ақ қан кеселi, лептоспироз, листериоз, пастереллез, сальмонеллез, сiбiр язвасы (терi шикiзатын асколизациялаудан басқа), трихинеллез, туберкулез, аусыл (сарып) эхинококкоз, Ку қыздырмасы, токсаплазмоз.
Мүйiздi iрi қара мал аурулары - вирусты диарея, жұқпалы ринотрахеит, псороптоз, парагрипп, оба, көршиқан (эмкар), солма.
Мүйiздi ұсақ мал аурулары - анаэробты энтеротоксемия, төлдердiң анаэробты қантышқағы, ұлтабар құрты, брадзот, қойлардың жұқпалы эпидидимитi, жұғымтал эктима (қой мен ешкiнiң қара сүйелi), мониезиоз (таспақұрт ауруы), жұмыртқұрт ауруы, шешек, жай өрбитiн жұқпалы аурулар (скрепи, маэдивисна), псороптоз, хламидиоз, айналма.
Жылқы аурулары - африка обасы, жұқпалы қан аздық, энцефаломиелит, маңқа (сары қолқа), сақау, сальмонеллездi iш тастау, қарақаптал, iндеттi лимфангоит (бластомикоз), тымау, ринопневмония.
Түйе аурулары - бұзаутаз, су-ауру, iндеттi лимфангоит, оба, паратуберкулез, контагиозды эктима.
Шошқа аурулары - африка обасы, классикалық оба, Тешен ауруы, тiлме, қантышқақ, трихинеллез.
Құс аурулары - жұқпалы ларинготрахеит (ЖЛТ), кокцидиоз, Ньюкасл ауруы, Гамборо ауруы, Марек ауруы, шешек.
Мамық жүндi аңдар мен қояндар аурулары - қара күзендердiң алеут ауруы, қояндардың вирусты геморрагиялық аурулары, қара күзендердiң жұқпалы энцефалопатиясы.
Ит пен мысық аурулары - етқоректiлер обасы, құтыру.
Балық аурулары - тұқы балықтардың гемморрагиялық септицемиясы, дифиллоботриоз, описторхоз.
Ара-аурулары - варроатаз, аскоферез.
Ескерту: Ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiнде мемлекеттiк мал дәрiгерлiгi желiсiнiң мекемелерi өткiзетiн малдардың жұқпалы ауруларының алдын алу, олардың таралып кетуiн болдырмау және оларды жою жөнiндегi шаралар мемлекеттiк бюджет есебiнен қаржыландырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 2 қазандағы
N 1205 қаулысына
6-қосымша
Малдарды жатсындыруға және мал өнiмдерiн қолданудан алып тастауға жол берiлетiн аурулар
ТIЗБЕСI

7. Положения, правила и другие нормативные акты Комитета ветеринарии, а также предписания пограничных контрольных ветеринарных пунктов по вопросам охраны территории республики от заноса инфекционных и паразитарных болезней животных из других государств обязательны для исполнения всеми организациями всех форм собственности, гражданами Республики Казахстан, иностранными гражданами и лицами без гражданства, владельцами грузов и транспортных средств, прибывающих в республику.
7-1. Установить, что средства, поступающие за оказание службой ветеринарного надзора услуг юридическим и физическим лицам, зачисляются в доход республиканского бюджета.
Сноска. Приложение 4 - дополнено новым пунктом 7-1 согласно постановлению Правительства РК от 7.06.99 N 708 .
8. Государственный ветеринарный надзор на границе и транспорте осуществляет свои функции во взаимодействии с Государственным комитетом Республики Казахстан по охране государственной границы, Комитетом национальной безопасности, Таможенным комитетом, Министерством иностранных дел, Министерством внутренних дел, Министерством здравоохранения, Министерством транспорта и коммуникаций, Министерством финансов и местными исполнительными органами Республики Казахстан.
ПРИЛОЖЕНИЕ 5
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 2 октября 1996 г. N 1205
П Е Р Е Ч Е Н Ь
заразных болезней, профилактика и меры борьбы с которыми
осуществляются органами государственной ветеринарной
службы за счет средств государственного бюджета
Болезни, общие для нескольких видов животных, - бешенство, бруцеллез, болезнь Ауески, кампилобактериоз, лейкоз, лептоспироз, листериоз, пастереллез, сальмонеллез, сибирская язва (кроме асколизации кожсырья), трихинеллез, туберкулез, ящур, эхинококкоз, лихорадка-Ку, токсаплазмоз.
Болезни крупного рогатого скота - вирусная диарея, инфекционный ринотрахеит, псороптоз, парагрипп, чума, эмфизематозный карбункул (эмкар), пироплазмоз.
Болезни мелкого рогатого скота - анаэробная энтеротоксемия, анаэробная дизентерия ягнят, гемонхоз, брадзот, инфекционный эпидидимит баранов, контагиозный пустулезный дерматит (эктима), мониезиоз, нематодироз, оспа, медленные инфекции (скрепи, маэдивисна), псороптоз, хламидиоз, ценуроз.
Болезни лошадей - африканская чума, инфекционная анемия, энцефаломиелит, сап, мыт, сальмонеллезный аборт, случная болезнь, эпизоотический лимфангоит (бластомикоз), грипп, ринопневмония.
Болезни верблюдов - трихофития, су-ауру, эпизоотический лимфангоит, чума, паратуберкулез, контагиозная эктима.
Болезни свиней - африканская чума, классическая чума, болезнь Тешена, рожа, дизентерия, трихинеллез.
Болезни птиц - инфекционный ларинготрахеит (ИЛТ), кокцидиоз, болезнь Ньюкасла, болезнь Гамборо, болезнь Марека, оспа.
Болезни пушных зверей и кроликов - алеутская болезнь норок, вирусная геморрагическая болезнь кроликов, инфекционная энцефалопатия норок.
Болезни собак и кошек - чума плотоядных, бешенство.
Болезни рыб - геморрагическая септицемия карпов, дифиллоботриоз, описторхоэ.
Болезни пчел - варроатоз, аскофероз.
Примечание. За счет государственного бюджета финансируются мероприятия по предупреждению, недопущению распространения и ликвидации заразных болезней животных, проводимые организациями системы органов государственной ветеринарной службы у сельхозтоваропроизводителей.
ПРИЛОЖЕНИЕ 6
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 2 октября 1996 г. N 1205
П Е Р Е Ч Е Н Ь
заразных болезней животных, при которых допускается
отчуждение животных и изъятие животноводческой продукции

1. Малдар аса қауiптi жұқпалы және паразитарлық ауруларға шалдыққан кезде оларды жатсындыруға жол берiледi:
жатсындырылған ауру малдарды қан шығармай өлтiру тәсiлiмен және олардың өлiмтiгiнiң терiсiн сыпырмай, бөлшектемей өртеу арқылы жойып жiберетiн жануарлар аурулары: маңқа, (сары қолқа), мелиоидоз, түйелер обасы, мүйiздi iрi қара малдар обасы, құтыру, шошқалардың африка обасы, туляремия, iндеттi лимфангиот, қояндар миксоматозы, қарақаптал (киеңкi), бiртұяқтылардың африкалық обасы, иттер мен мысықтардың токсаплазмозы, мысықтар бұзаутазы, құстар обасы және псевдообасы, құстар орнитозы;
ауру малдар мiндеттi түрде союға жатқызылатын аурулар: туберкулез, бруцеллез, ақ қан кеселi, қойлардың жұқпалы катарлық қыздырмасы (тiлi көгеру), мүйiздi iрi қараның қара өкпе кеселi, шошқалар обасы, құстар пастереллезi, құтырған жануарлар тiстеген жануарлар (тез арада өлтiрiледi), мүйiздi iрi қараның алаөкпе ауруы, жылқылардың жұқпалы қан аздық ауруы, құстардың күл-шешек аурулары, құстардың жұқпалы кеңiрдек кеселi, сонымен қатар жиынтық мал дәрiгерлiк-санитарлық бағалау бойынша олардың ұшасы мен iшкi органдары мал дәрiгерлiк-санитарлық сараптама ережелерiне сәйкес консервiлердi, шұжық өнiмдерiнiң пiсiрiлген сорттарын, ет-сүйек ұндарын, т.б. жасауға пайдаланылуы мүмкiн.
2. Төмендегiдей мал дәрiгерлiк көрсеткiштер бойынша мал өнiмдерiн қолданудан алып тастауға жол берiледi:
ұшалары мен барлық сою өнiмдерi өртеу арқылы жойылатын жануарлар аурулары - маңқа, мелиоидоз, iндеттi лимфангоит, мүйiздi iрi қара обасы, құтыру, шошқалардың африка обасы, туляремия, топалаң, қарасан, қатерлi iсiк, қозылардың анаэробтық қантышқағы, қойлар брадзоты, қойлар энтеротоксемиясы, ботулизм;
ұшалары пайдаға асырылатын жануарлар аурулары: цистицеркоз (финноз), трихинеллез, безноитиоз (үдемелi инвазиялар кезiнде), Ньюкасл ауруы, құстар стрептококкозы, қояндар миксоматозы, қояндардың стрептококк септицемиясы, қояндар стафилококкозы, спирохетоз;
ұшалары залалсыздандырылатын жануарлар аурулары: цистицеркоз (40 шаршы см бұлшық ет аумағын кескенде 3-тен артық таспақұрт зақымдамаған ұшалар), токсаплазмоз (iшкi органдары қайта ұқсатылып, кәдеге жаратылады), бруцеллез, туберкулез, Ауески ауруы, шошқалар тымауы, шошқалар обасы, Ку қыздырмасы, лейкоз, лептоспироз, листериоз, хламидиоз, аусыл, пастереллез;
зақымданған органдары алынып тасталатын және қайта ұқсатылып, пайдаға асырылатын, ал ұшалары шектеусiз босатылатын аурулар: эхинококкоз, ценуроз, альвеоккоз, дикроцелиоз, фасциолез, тағы басқа барлық инвазиялық кеселдер;

1. Отчуждение животных допускается при поражении их особо опасными инфекционными и паразитарными болезнями:
болезни, при которых отчужденные больные животные умерщвляются бескровным способом и их трупы без снятия шкуры и расчленения уничтожаются сжиганием: сап, мелиоидоз, чума верблюдов, чума крупного рогатого скота, бешенство, африканская чума свиней, туляремия, эпизоотический лимфангоит, миксоматоз кроликов, подседал, африканская чума однокопытных, токсаплазмоз собак и кошек, микроспория кошек, чума и псевдочума птиц, орнитоз птиц;
болезни, при которых больные животные подлежат обязательному убою: туберкулез, бруцеллез, лейкоз, инфекционная катаральная лихорадка овец (синий язык), контагиозная плевропневмония крупного рогатого скота, чума свиней, пастереллез птиц, животные, покусанные бешеными животными (убиваются незамедлительно), повальное воспаление легких КРС, инфекционная анемия лошадей, оспа-дифтерит птиц, инфекционный бронхит птиц, при этом по совокупной ветеринарно-санитарной оценке туши и внутренние органы могут быть использованы в соответствии с правилами ветеринарно-санитарной экспертизы для производства консервов, вареных сортов колбасных изделий, мясо-костной муки и т. д.
2. Изъятие животноводческой продукции допускается по следующим ветеринарным показателям:
болезни, при которых туши и все продукты убоя уничтожаются сжиганием: сап, мелиоидоз, эпизоотический лимфангоит, чума крупного рогатого скота, бешенство, африканская чума свиней, туляремия, сибирская язва, эмфизематозный карбункул, злокачественный отек, анаэробная дизентерия ягнят, брадзот овец, энтеротоксемия овец, ботулизм;
болезни, при которых туши утилизируются: цистицеркоз (финноз), трихинеллез, безноитиоз (при интенсивных инвазиях), болезнь Ньюкасла, стрептококкоз птиц, миксоматоз кроликов, стрептококковая септицемия кроликов, стафилококкозы кроликов, спирохетоз;
болезни, при которых туши обезвреживаются: цистицеркоз (с поражением не более 3 цистицерков на разрезе мышц площадью в 40 кв. см), токсаплазмоз (внутренние органы утилизируются), бруцеллез, туберкулез, болезнь Ауески, грипп свиней, чума свиней, лихорадка-Ку, лейкоз, лептоспироз, листериоз, хламидиоз, ящур, пастереллез;
болезни, при которых изымаются и утилизируются пораженные органы, а туши выпускаются без ограничений: эхинококкоз, ценуроз, альвеоккоз, дикроцелиоз, фасциолез и все другие инвазионные болезни;

улы химикаттармен улану. Егер ұшасы мен iшкi органдары бар болса, олар жойып жiберiледi: цианидтер, сары фосфор, пропазин, гептахлор, дихлоральмочевина, полихлорпинен, полихлоркамфен, альдрин, ТМТД, ДЛВФ, цинеб, дикрезил, поликарбацин, байгон, севин, ялан, бентиокарб, динитроортокрезол, нитрофен, метафос, тиофос, карбофос, құрамында сынап пен мышьяк бар препараттар, 2,4-Д тобының гербицидтерi, ақ триходесма;
улы химикаттармен және улы заттармен улану. Егер етi бар болса, көп қайнатқаннан кейiн тамаққа пайдаланылады: фтор препараттары, цинк тұздары, мыстар, хлорлы натрий және калий, қышқылдар мен сiлтiлер, аммиак, күкiртқышқыл ангидрид, көмiрқышқыл газ, хлор, несеп нәрi, алкалоидтар мен глюкозидтер, құрамында сапониндер, эфир майлары, қарайлар мен фотодинамикалық әсерi бар заттар (қарақұмық, беде) улы саңырауқұлақтар мен зеңдер, улы өсiмдiктер қарамықша, сүттiген, у сарғалдақ, у тамыр, сасық қурай, жоңғар уқорғасыны. 1 кг етке ең аз рұқсат етiлетiн деңгейдегi заттармен: атрозин - 0,02 мг, гексахлорциклогексан гамма - изомер - 0,1 мг, хлорпирифос - 0,1 мг, байтеск - 0,2 мг, корал - 0,2 мг, амидофос - 0,3 мг, дибром - 0,3 мг, трихлорметафос - 3-0,3 мг, кремнийлi-фторлы натрий - 0,4 мг, базудин - 0,7 мг, абат (дифос) - 1 мг, бордосс сұйықтығы (күкiртқышқыл мыс) - 2 мг, метоксихлор - 7 мг;
ұшасының етi пайдаға асырылатын жануарлардың жұқпайтын аурулары: сары ауру, дегенеративтiк өзгерiстер, iсiну, iсiк процестерi, көп жерi өлiеттенген iсiк, пигменттену, көтерем болу, жанталасу жағдайында өлген, жай түсiп өлген, электр тогы соғып өлтiрген, үсiп өлген, өрт кезiнде өлген, суға кетiп өлген, фенолдан немесе дәрi иiсiнен өлген.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 2 қазандағы
N 1205 қаулысына
7-қосымша
ЕСКЕРТУ. 7-қосымшаның күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1997.12.18. N 1787 қаулысымен .

отравления ядохимикатами, при наличии которых туша и внутренние органы уничтожаются: цианиды, желтый фосфор, пропазин, гептахлор, дихлоральмочевина, полихлорпинен, полихлоркамфен, альдрин, ТМТД, ДЛВФ, цинеб, дикрезил, поликарбацин, байгон, севин, ялан, бентиокарб, динитроортокрезол, нитрофен, метафос, тиофос, карбофос, препараты, содержащие ртуть и мышьяк, гербициды группы 2,4-Д, триходесма седая;
отравление ядохимикатами и веществами, при наличии которых мясо используется в пищу после проварки: препараты фтора, соли цинка, меди, хлористый натрий и калий, кислоты и щелочи, аммиак, сернокислый ангидрид, углекислый газ, хлор, мочевина, алкалоиды и глюкозиды, растения, содержащие сапонины, эфирные масла, смолы и вещества фотодинамического действия (гречиха, клевер), ядовитые грибы и плесени, ядовитые растения куколь, молочай, лютиковые, вех ядовитый, аконит джунгарский, а также веществами с минимально допустимым уровнем содержания на 1 кг мяса: атрозин-0,02 мг, гексахлорциклогексан гамма-изомер - 0,1 мг, хлорпирифос - 0,1 мг, байтекс - 0,2 мг, корал - 0,2 мг, амидофос - 0,3 мг, дибром - 0,5 мг, трихлорметафос-3 - 0,3 мг, кремнефтористый натрий - 0,4 мг, базудин - 0,7 мг, абат (дифос) - 1 мг, бордосская жидкость (сернокислая медь) - 2 мг, метоксихлор - 7 мг;
незаразные болезни, при которых туши мяса подлежат утилизации: желтушность, дегенеративные изменения, отеки, опухолевые процессы, множественные абсцессы, пигментация, истощение, убитые в агональном состоянии, молнией, электротоком, замерзшие, погибшие при пожаре, утонувшие, наличие фенольного или лекарственного запаха.