Электр энергиясын пайдалану және Жылу энергиясын пайдалану ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2005 жылғы 24 қаңтардағы N 10 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлдігінде 2005 жылғы 23 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 3455. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2013 жылғы 29 тамыздағы № 270 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 29.08.2013 № 270 бұйрығымен.
"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
Электр энергиясын пайдалану ережелері;
Жылу энергиясын пайдалану ережелері бекітілсін.
2. Электр энергетикасы және көмір өндірісі департаменті белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Электр энергетикасы және көмір өндірісі департаментіне (Бертісбаев Н.Б.) жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасының
Табиғи монополияларды реттеу
жөніндегі агенттігінің
төрағасы
10 ақпан 2005 жыл
"Электр энергиясын пайдалану және
Жылу энергиясын пайдалану
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Энергетика және минералдық
ресурстар министрінің
2005 жылғы 24 қаңтардағы
N 10 бұйрығымен бекітілген
Жылу энергиясын пайдалану ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Жылу энергиясын пайдалану ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және басқа нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленді.
Энергия өндіруші, энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар мен жылу энергиясын тұтынушылар арасында туындаған қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен және Ережелермен реттеледі.
Ереже Қазақстан Республикасының аумағында тұтынушылардың жылу энергиясын пайдалану тәртібін анықтайды.
2. Негізгі ұғымдар мен анықтамалар
2. "Электр энергетикасы туралы" Заңда берілген ұғымдар мен анықтамалар Ережеде қолданылады.
Ереженің мақсаттары үшін мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) тұрмыстық тұтынушы - жылу энергиясын тұрмыстық мақсатта пайдаланатын жеке тұлға;
2) жылу желісінің теңгерімдік тиесілігінің шекарасы - жылу желісінің теңгерімдік тиесілігі бойынша немесе шартпен белгіленетін энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйымдар мен тұтынушы арасындағы жылу желісінің бөлініс нүктесі;

Об утверждении Правил пользования электрической энергией и Правил пользования тепловой энергией
Приказ Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 24 января 2005 года № 10. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 февраля 2005 года № 3455. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 29 августа 2013 года № 270
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра индустрии и новых технологий РК от 29.08.2013 № 270.
В целях реализации Закона Республики Казахстан "Об  электроэнергетике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
Правила пользования электрической энергией;
Правила пользования тепловой энергией.
2. Департаменту электроэнергетики и угольной промышленности в  установленном порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Департамент электроэнергетики и угольной промышленности (Бертисбаев Н.Б.).
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Министр
СОГЛАСОВАНО:
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию
естественных монополий
10 февраля 2005 года
Утверждены приказом
Министра энергетики
и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
от 24 января 2005 года N 10
"Об утверждении Правил пользования
электрической энергией и Правил
пользования тепловой энергией"
Правила пользования тепловой энергией
1. Общие положения
1. Правила пользования тепловой энергией (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" и другими нормативными правовыми актами.
Отношения, возникающие между энергопроизводящими, энергопередающими, энергоснабжающими организациями и потребителями тепловой энергии регулируются действующим законодательством Республики Казахстан и Правилами.
Правила определяют порядок пользования тепловой энергией потребителями на территории Республики Казахстан.
2. Основные понятия и определения
2. Понятия и определения, данные в Законе "Об электроэнергетике", применяются в Правилах.
Для целей Правил используются следующие понятия и определения:
1) бытовой потребитель - физическое лицо, использующее тепловую энергию в бытовых целях;
2) граница балансовой принадлежности тепловой сети - точка раздела тепловой сети между энергоснабжающей и (или) энергопередающей организациями и потребителем, определяемая по балансовой принадлежности тепловой сети или договором;

3) тұтынушының жылу тұтынатын (жылу пайдаланатын) қондырғысының жүктемесі - уақыттың белгіленген сәтіндегі жылу тұтыну қондырғысы тұтынатын жылу мөлшерінің мәні;
4) төлем құжаты - энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйымдарының есеп шотына ақшалай қаражатты аударуға негiз болатын төлем талабы, төлем тапсырмасы, сондай-ақ қолма-қол төлеу жүзеге асырылатын шақыру қағазы;
5) өлшеу құралдарын тексеру - өлшеу құралдарының белгіленген метрологиялық талаптарға сәйкестігін анықтау мен растау мақсатында мемлекеттік метрологиялық қызметі немесе басқа аккредиттелген заңды тұлға орындайтын операциялар жиынтығы;
6) жылу энергиясы үшін есеп айырысу - тұтынылған жылу энергиясы үшін есеп айырысу кезеңі біткеннен кейін ұсынылған төлем құжатының негізінде энергиямен жабдықтаушы ұйымға тұтынушының ақы төлеуі;
7) есептік кезең - тұтынылған жылу энергиясының есепке алынуы және тұтынушыға ақы төлеу үшін ұсынылуы тиіс уақыт кезеңі;
8) реттеуші орган - табиғи монополиялар салаларындағы  және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
9) жылумен жабдықтау жүйесі - жылу өндіретін, жылу беретін және жылу тұтынатын қондырғылардан тұратын кешен;
10) қосалқы тұтынушы - тұтынушы желілері және (немесе) жылу қондырғылары энергиямен жабдықтаушы ұйым тұтынушысының жылу желісіне қосылған тұтынушы;
11) жылу энергиясына арналған тариф - тұтынылған жылу энергиясы үшін (тұтынылған жылу энергиясы үшін ақы алынатын ставкалар жүйесі) ақы алынатын жылу энергиясы құнының ақшалай түрі;
12) жылу желісі - жылуды беруге және бөлуге арналған қондырғылар жиынтығы;
13) жылу тұтынатын қондырғы - жылу энергиясын қабылдауға және пайдалануға арналған техникалық қондырғы;
14) жылу энергиясының жұмсалуын есепке алу нүктесі - коммерциялық есеп жүргізу аспабының көмегімен немесе есеп айырысу әдісімен коммерциялық есеп айырысу кезінде пайдаланылатын жылу энергиясының шығыстары мәнін айқындайтын жылумен жабдықтау схемасының нүктесі;
15) есептеу торабы - тұтынушыға ақы төлеуге ұсыну үшін жылу энергиясының коммерциялық есебін қамтамасыз ететін аспаптар мен құрылғылар жиыны;
16) сараптама ұйымы - электр энергетикасы мен энергия үнемдеу мәселелері бойынша энергетикалық сараптама өткізу үшін белгіленген тәртіппен аккредиттелген ұйым;
17) энергия үнемдеу - отын-энергетика ресурстарын ұтымды және үнемді пайдалануға бағытталған (ұйымдастырушылық, ғылыми, тәжірибелік, ақпараттық) қызмет.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2009.12.14 № 337 бұйрығымен.

3) нагрузка теплопотребляющей (теплоиспользующей) установки потребителя - значение количества тепла, потребляемого теплопотребляющей установкой в установленный момент времени;
4) платежный документ - платежное требование, платежное поручение, на основании которого перечисляются денежные средства на расчетный счет энергоснабжающей и (или) энергопередающей организаций, а также извещение, по которому производится оплата наличными;
5) поверка средства измерений - совокупность операций, выполняемых государственной метрологической службой или другими аккредитованными юридическими лицами с целью определения и подтверждения соответствия средства измерений установленным метрологическим требованиям;
6) расчет за тепловую энергию - оплата потребителя энергоснабжающей организации за потребленную тепловую энергию по истечении расчетного периода на основании предъявленного платежного документа;
7) расчетный период - период времени, за который потребленная тепловая энергия должна быть учтена и предъявлена к оплате потребителю;
8) регулирующий орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
9) система теплоснабжения - комплекс, состоящий из теплопроизводящих, теплопередающих и теплопотребляющих установок;
10) субпотребитель - потребитель, сети и (или) тепловые установки которого присоединены к тепловым сетям потребителя энергоснабжающей организации;
11) тариф на тепловую энергию - денежное выражение стоимости тепловой энергии, по которым взимают плату за потребленную тепловую энергию (система ставок, по которым взимают плату за потребленную тепловую энергию);
12) тепловая сеть - совокупность устройств, предназначенных для передачи, распределения тепла;
13) теплопотребляющая установка - техническое устройство, предназначенное для приема и использования тепловой энергии;
14) точка учета расхода тепловой энергии - точка схемы теплоснабжения, в которой с помощью прибора коммерческого учета или расчетным методом определяются значения расходов тепловой энергии, используемые при коммерческих расчетах;
15) узел учета - комплект приборов и устройств, обеспечивающий коммерческий учет тепловой энергии для предъявления к оплате потребителю;
16) экспертная организация - организация, имеющая разрешение уполномоченного органа на проведение энергетической экспертизы по вопросам электроэнергетики и энергосбережения;
17) энергосбережение - деятельность (организационная, научная, практическая, информационная), направленная на рациональное и экономное использование топливно-энергетических ресурсов.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики и минеральных ресурсов РК от 14.12.2009 № 337 (порядок введения в действие см. п. 3).

3. Жылумен жабдықтауды ұйымдастыру
3. Жылу энергиясын сатып алу-сату энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйымның жылу желілерін қосылған тұтынушы мен энергиямен жабдықтаушы ұйым арасында жасасылатын жылумен жабдықтау шарты негізінде жүзеге асырылады.
Меншік нысанына қарамастан, барлық тұтынушыларға жылу энергиясын босатуды, егер шартта өзгеше көзделмесе, энергиямен жабдықтаушы ұйым үздіксіз жүргізеді.
Шартқа жылу желілерінің теңгерімдік тиесілігін шектеу және тараптардың пайдалану жауапкершілігі актісі мен өзге де құжаттар қоса беріледі.
Жылумен жабдықтауға арналған шартта тұтынушының жылу желісіне қосылған қосалқы тұтынушылар туралы мынадай деректер: атауы, ең жоғары сағаттық жүктеме, жылу тұтыну, қайтарылатын конденсаттың мөлшері, тараптардың пайдалану жауапкершілігі, жылу энергиясы үшін ақы төлеу шарттары көрсетіледі.
100 Гкал/сағ. дейінгі жылу жүктемесіндегі энергия беруші және (немесе) энергия өндіруші ұйымдар (жылыту қазандықтары) көрсетілетін қызметтердің (жылу энергиясын беру, жылумен жабдықтау) түрлері бойынша шығындарды, кірістерді бөлек есепке алуды жүзеге асырмайды.
4. Тұтынушы қосалқы тұтынушылармен жылумен жабдықтауға арналған шарттарды тек жылумен жабдықтаушы ұйымның келісімімен ғана жасай алады.
Қосалқы тұтынушылар жылумен жабдықтау шартын энергиямен жабдықтаушы ұйыммен тікелей жасаса алады. Бұл жағдайда олар тұтынушымен тұтынушының желілері бойынша жылу энергиясын беруге шарт жасасады.
Тұтынушыларға қосалқы тұтынушылардың энергиямен жабдықтаушы ұйыммен техникалық мүмкіндіктері бар кезде өзінің желілері бойынша жылумен жабдықтауға және жылу энергиясын тасымалдауға арналған шарттар жасасуына кедергі жасауға жол берілмейді.
5. Жылу энергиясының будағы және ыстық судағы ең жоғары сағаттық босатылуы, сондай-ақ жылу тасымалдағыштың тиісті ең көп сағаттық шығыны мен оны қайтару ережесі қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттамалар ескеріле отырып, тұтынушымен жасасылған жылумен жабдықтау шартында белгіленеді.
Тұтынушының тұтынылатын жылу энергиясының жүктемесі мен мөлшерін шартта көрсетілгендерден артық, бірақ алынған техникалық шарттарда мәлімделген және тіркелген жобалық шамалардан аспайтындай етіп арттыруына шартта тиісті өзгерістер болған кезде энергиямен жабдықтаушы ұйымның рұқсатымен жол беріледі.
6. Егер энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйымдардың қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес жылумен жабдықтауды қамтамасыз ету мүмкіндігі болмаса жылу энергиясын тұтынушыларды жылумен жабдықтау жүйелеріне қосуға тыйым салынады.

3. Организация теплоснабжения
3. Купля-продажа тепловой энергии осуществляется на основании договора теплоснабжения, заключаемого между энергоснабжающей организацией и потребителем, который присоединен к тепловым сетям энергоснабжающей и (или) энергопередающей организаций.
Отпуск тепловой энергии всем потребителям, независимо от форм собственности, производится энергоснабжающей организацией непрерывно, если иное не оговорено договором.
К договору прилагаются акт разграничения балансовой принадлежности тепловых сетей и эксплутационной ответственности сторон и иные документы.
В договоре на теплоснабжение указываются данные о субпотребителях, присоединенных к тепловой сети потребителя: наименование, максимальная часовая нагрузка, теплопотребление, количество возвращаемого конденсата, эксплуатационная ответственность сторон, условия оплаты за тепловую энергию.
Энергопередающие и (или) энергопроизводящие организации (отопительные котельные) с тепловой нагрузкой до 100 Гкал/час не осуществляют раздельный учет затрат, доходов по видам оказываемых услуг (передача тепловой энергии, теплоснабжение).
4. Потребитель может заключать с субпотребителями договоры на теплоснабжение только с согласия энергоснабжающей организации.
Субпотребители могут заключать договор на теплоснабжение непосредственно с энергоснабжающими организациями. В этом случае они заключают договор с потребителем на передачу тепловой энергии по сетям потребителя.
Потребителями не допускается препятствование заключению договоров субпотребителя с энергоснабжающей организацией на теплоснабжение и транспортировку тепловой энергии по своим сетям при наличии технической возможности.
5. Максимальный часовой отпуск тепловой энергии в паре и горячей воде, а также соответствующий максимальный часовой расход теплоносителя и условия его возврата устанавливаются договором энергоснабжения с потребителем с учетом действующей нормативно-технической документации.
Увеличение потребителем нагрузки и количества потребляемой тепловой энергии сверх указанных в договоре, но не превышающих проектных величин, заявленных и зафиксированных в полученных технических условиях, допускается с разрешения энергоснабжающей организации при соответствующем изменении в договоре.
6. Не допускается подключение потребителей тепловой энергии к системам теплоснабжения, если отсутствует возможность энергоснабжающих и (или) энергопередающих организаций обеспечить теплоснабжение в соответствии с действующей нормативно-технической документацией.

7. Жылу энергиясының тұтынушылық қасиеттері мен берілу режимі жоспарлы жөндеу, авариялық-қалпына келтіру жұмыстары жағдайларынан басқа, тұтынушының жылыту маусымына дайындық жөніндегі іс-шаралар кешенін орындауы және энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйым берген техникалық дайындық актісін ресімдеу және сараптама ұйымының қорытындысын алу шарттарын орындаған кезде нормативтік-техникалық құжаттамамен белгіленген талаптарға сәйкес болуы тиіс.
8. Тұтынушылар мен энергия беруші және (немесе) энергиямен жабдықтаушы ұйымдар арасындағы шешімін таппаған қайшылықтар Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен шешіледі.
4. Тұтынушыларды жылу энергиясына қосуға
арналған техникалық шарттар
9. Жылу энергиясына жаңа тұтынушыларды қосуға арналған немесе қолданыстағы объектілерге қосылған жүктемесін ұлғайту кезіндегі техникалық шарттарды тұтынушы жылу желілеріне тұтынушыны қосатын энергия беруші ұйымнан алады. V090005840
10. Энергия беруші ұйым тұтынушыдан өтінім алғаннан кейін екі апта мерзім ішінде жаңадан салынған кәсіпорындарды, ғимараттарды, үймереттерді, олардың кезектерін немесе жекелеген өндірістерді, жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды, ғимараттарды, үймереттерді, жылу тұтынушы қондырғылар мен жылу желілерін қайта жаңғыртуды жылумен жабдықтауға арналған техникалық шарттарды береді.
Тұтынушының жылу желілеріне қосылу үшін техникалық шарттар алуға берген өтінімінде жобаланатын объектіні сипаттайтын деректер, оны жобалау, салу ұзақтылығының нормативтік мерзімдері мен объектіні пайдалануға берудің белгіленген мерзімдері, тұтыну түрлері бойынша - технологиялық қажеттіліктер, жылыту және желдету, ыстық сумен қамтамасыз ету жүктемелерінің сипаттамалары, жылумен жабдықтау сенімділігі жөніндегі талаптар қамтылуы тиіс.
Энергия беруші ұйым тұтынушының жылумен қамтамасыз ету мәселелеріне қатысты басқа да деректерді талап етуге құқылы.
11. Жаңа кәсіпорындарды, ғимараттарды, үймереттерді, олардың кезектерін, жекелеген өндірістерді немесе тұтынушыны сырттай жылумен жабдықтау схемасын өзгертуді талап ететін кеңейтілетін және қайта жаңғыртылатын жұмыс істеп тұрған объектілерді жылумен жабдықтау жөніндегі шешімдерді келісуді құрылыс салу үшін алаң таңдау кезінде энергия беруші ұйымдар жасайды.
12. Тұтынушының, тұтынылатын жылу энергиясының мөлшерін немесе жылу тасымалдағыштың параметрлерін өзгертуді талап ететін, жылу тұтынатын қондырғыларын шарттың белгіленген техникалық ережелері мен шарттың ережелерінен артық қайта жаңғырту немесе кеңейту кезінде тұтынушы, сондай-ақ энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия өндіруші ұйымнан олардың қосылуына техникалық шарттар алуы қажет.

7. Потребительские свойства и режим предоставления тепловой энергии должны соответствовать требованиям, установленным действующей нормативно-технической документацией, при условии выполнения потребителем комплекса мероприятий по подготовке к отопительному сезону и оформления акта технической готовности, выданного энергоснабжающей и (или) энергопередающей организацией, и получения заключения экспертной организации, кроме случаев плановых ремонтов, аварийно-восстановительных работ.
8. Разногласия, не нашедшие решения между потребителями и энергопередающими и (или) энергоснабжающими организациями, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. Технические условия
на присоединение потребителей тепловой энергии
9. Технические условия на присоединение новых потребителей тепловой энергии или при увеличении присоединенной тепловой нагрузки на действующих объектах потребитель получает от энергопередающей организации, к теплосетям которой производится подключение потребителя.
10. Энергопередающая организация после получения заявки от потребителя выдает в двухнедельный срок технические условия на теплоснабжение вновь строящихся предприятий, зданий, сооружений, их очередей или отдельных производств, реконструкции действующих предприятий, зданий, сооружений, теплопотребляющих установок и тепловых сетей.
В заявке потребителя на получение технических условий на присоединение к тепловым сетям должны содержаться данные, характеризующие проектируемый объект, нормативные сроки продолжительности его проектирования, строительства и намеченные сроки ввода объекта в эксплуатацию, характеристики нагрузок по видам потребления - технологические нужды, отопление и вентиляция, горячее водоснабжение, требования по надежности теплоснабжения.
Энергопередающая организация вправе потребовать и другие данные, относящиеся к вопросам теплоснабжения потребителя.
11. Согласование проектных решений по теплоснабжению новых предприятий, зданий, сооружений, их очередей, отдельных производств или расширяемых и реконструируемых действующих объектов, требующих изменения схемы внешнего теплоснабжения потребителя, производится энергопередающими организациями при выборе площадки для строительства.
12. При реконструкции или расширении теплопотребляющих установок потребителя, требующих изменения количества потребляемой тепловой энергии или параметров теплоносителя, сверх установленных технических условий и условий договора, потребителю необходимо получить от энергопередающей и (или) энергопроизводящей организаций технические условия на их присоединение.

13. Жылу тұтыну қондырғылары тұтынушылардың желілеріне қосылатын қосалқы тұтынушылар техникалық шарттарды энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия өндіруші ұйымнан алады және тұтынушымен келіседі.
14. Объектіні жылу желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарда мыналар көрсетіледі:
1) жылумен жабдықтау көзі, жылу желілеріне қосылу нүктесі, босатылатын жылу энергиясының мөлшерін реттеу тәсілі;
2) басқа тұтынушылардың жүктемелерін ескере отырып, негізгі және резервтегі іске қосу нүктелеріндегі жылу тасымалдағыштың параметрлері мен гидравликалық режимі;
3) басқа тұтынушылардың жүктемелерін қосу перспективасын ескерумен негізгі тұтынушының жүктемесі;
4) қазіргі бар желінің өткізу қабілетін арттыру қажеттігі жөніндегі негіздеме;
5) қайтарылатын өндірістік конденсаттың мөлшері, сапасы және қайта айдау режимі, конденсатты жинау және қайтару схемасы;
6) сенімділік жөніндегі талаптарды ескерумен жылумен жабдықтаудың резервтік көздері;
7) жылу энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарын орнату жөніндегі талаптар;
8) жылу желілерін (жер үсті және жерасты) төсеу тәсілі;
9) жылыту-желдету мен технологиялық жүктемелерді және ыстық сумен жабдықтау жүктемесін қосудың жылу схемасы;
10) температуралық кесте мен желілік судың шығыны;
11) салынып жатқан немесе қайта жаңғыртылып жатқан жылу желілерінің теңгермелік және пайдалану тиесілілігі мен тараптардың пайдалану жауапкершілігінің шекаралары.
15. Энергия беруші ұйымның тұтынушылардың жылу тұтыну қондырғыларын қосу мақсатында берген техникалық шарттарын орындау тұтынушылар мен олардың жобалау және құрылыс ұйымдары үшін де қажет.
Жылумен жабдықтау және жылу тұтыну жүйелерін салу мен қайта жаңғырту жөніндегі жұмыстарды қызметтің осы түріне лицензиясы бар және барлық мүдделі ұйымдармен келісілген жоба бойынша тек қана мамандандырылған ұйымдар жүргізе алады.
Тиісті энергия беруші ұйымның бұрыннан бар желілерінің өткізгіштік қабілетін ұлғайту қажет болған жағдайда жұмысты қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделінген тәртіпте жүргізіледі.
Техникалық шарттарды қолданудың мерзімі жобалаудың және салудың қолданылып жүрген нормаларын ескерумен белгіленеді.
16. Кәсіпорындарды, ғимараттарды, үймереттерді, олардың кезектерін немесе жекелеген өндірістерді салу жобалары құрылыс алаңын таңдау және ғимаратты жобалау үшін дайындау сатысында энергия беруші және (немесе) энергия өндіруші ұйыммен келісіледі және объектіні жылу желілеріне қосудың техникалық шарттарында көрсетіледі.
Сараптама жүргізуге уәкілетті органның рұқсаты бар сараптама ұйымдары он күндік мерзімде қабылданған жобалау шешімдерінің берілген техникалық шарттарға, қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкестігін тексереді және өз қорытындысын береді.
Кәсіпорындарды, ғимараттарды, үймереттерді, оның кезектерін немесе жекелеген өндірістерді жобалау кезінде көрсетілген техникалық шарттардан шегіну қажеттілігі туындаған жағдайларда бұл шегіністер энергия беруші және (немесе) энергиямен өндіруші ұйыммен келісілуі тиіс.

13. Субпотребители, теплопотребляющие установки которых будут подключены к сетям потребителей, технические условия получают от энергопередающей и (или) энергопроизводящей организаций и согласовывают с потребителем.
14. В технических условиях на присоединение объекта к тепловым сетям указываются:
1) источник теплоснабжения, точка присоединения к тепловым сетям, способ регулирования количества отпускаемой тепловой энергии;
2) параметры теплоносителя и гидравлический режим в точках присоединения основного и резервного вводов с учетом нагрузок других потребителей;
3) нагрузка основного потребителя с учетом перспективы присоединения нагрузок других потребителей;
4) обоснование по необходимости увеличения пропускной способности существующей сети;
5) количество, качество и режим откачки возвращаемого производственного конденсата, схема сбора и возврата конденсата;
6) источники резервного теплоснабжения с учетом требований по надежности;
7) требования по установке приборов коммерческого учета тепловой энергии;
8) способ прокладки тепловых сетей (надземный или подземный);
9) тепловая схема присоединения отопительно-вентиляционной и технологической нагрузок и нагрузки горячего водоснабжения;
10) температурный график и расход сетевой воды;
11) балансовая и эксплуатационная принадлежность сооружаемых или реконструируемых тепловых сетей и границы эксплуатационной ответственности сторон.
15. Выполнение технических условий, выданных энергопередающей организацией в целях присоединения теплопотребляющих установок потребителей, необходимо как для потребителей, так и для их проектных и строительных организаций.
Работы по строительству и реконструкции систем теплоснабжения и теплопотребления могут вести только специализированные организации, имеющие лицензию на данный вид деятельности, и по согласованному со всеми заинтересованными организациями, проекту.
В случае необходимости увеличения пропускной способности существующей сети энергопередающей организации финансирование работ производится в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Срок действия технических условий устанавливается с учетом действующих норм проектирования и строительства.
16. Проекты строительства предприятий, зданий, сооружений, их очередей или отдельных производств согласовываются с энергопередающей  и (или) энергопроизводящей организациями на стадии выбора площадки строительства и подготовки задания на проектирование и отражаются в технических условиях на подключение объекта к тепловым сетям.
Экспертные организации, имеющие разрешение уполномоченного органа на проведение экспертизы, в десятидневный срок проверяют соответствие принятых проектных решений выданным техническим условиям, действующим нормативным документам и дают свое заключение.
В тех случаях, когда при проектировании предприятия, здания, сооружения, его очереди или отдельного производства возникает необходимость отступления от указанных технических условий, эти отступления должны согласовываться с энергопередающей и (или) энергопроизводящей организациями.

17. Тұтынушы берілген техникалық шарттардың негізділік мәні жөнінде сараптама ұйымына жүгінуге құқылы.
Жобалық құжаттамада техникалық шарттардың талаптарынан немесе қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттардан айтарлықтай ауытқушылық байқалған жағдайда, тұтынушыға уәжделген бас тарту беріледі.
Техникалық шарттарды беру және қайта ресімдеу үшін ақы алынбайды.
5. Тұтынушылардың жылу тұтынатын
қондырғыларын пайдалануға жіберу
18. Барлық жаңадан қосылатын және жаңғыртылатын жылу тұтыну жүйелері энергия беруші және (немесе) энергия өндіруші ұйыммен келісілген жобалау құжаттамасына сәйкес орындалуы тиіс.
19. Пайдалануға жіберілгенге дейін және әрбір жылыту маусымының алдында жылу тұтыну қондырғылары қабылдап алу-тапсыру (техникалық дайындық актісімен көзделген техникалық) сынақтарынан өтуі және сараптамалық ұйымның қорытындысын алуы тиіс.
Жылу тұтыну жүйесін пайдалануға жіберу тұтынушының тиісті дайын персоналы мен жылу тұтыну қондырғыларының сенімді әрі қауіпсіз жұмысына жауапты адамы, немесе осындай қызмет түріне рұқсаты бар мамандандырылған ұйыммен қызмет көрсетуге шарты бар болғанда ғана мүмкін болады.
Энергия беруші және (немесе) энергия өндіруші ұйым жылу тұтыну жүйесін тұрақты пайдалануға оларды сынақтан өткізгеннен, осы кезде табылған ақауларды жойғаннан және сараптамалық ұйымнан қорытынды алғаннан және жылумен жабдықтау шартын жасасқаннан кейін рұқсат береді.
20. Техникалық-экономикалық негіздемелер және жаңаларын салу мен 500 және одан да жоғары тоннашартты отынның отын-энергетикалық ресурстарын жылдық тұтынумен жұмыс істеп тұрған объектілер мен кәсіпорындарды кеңейту жобалары міндетті түрде энергия үнемдеу сараптамасына жатады.
6. Коммерциялық есепке алу аспаптарын
орнату және пайдалану
21. Тұтынушылардың жылу тұтыну қондырғылары энергиямен жабдықтаушы ұйыммен жылу энергиясы үшін есеп айырысуға қажетті коммерциялық есепке алу аспаптарымен қамтамасыз етілуі тиіс. Жылу энергиясын есепке алуды ұйымдастыру, жылу энергиясын есепке алу және жылу тасымалдау тораптарының техникалық жай-күйі нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына жауап беруі тиіс.
22. Жылу энергиясын есепке алу үшін тұрпаты өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік тізіліміне енгізілген коммерциялық есепке алу аспаптары пайдаланылуы тиіс. Бұл ретте олардың осыған құқылы ұйымдардың алғашқы немесе кезеңдік тексеруі туралы белгісі болуы қажет.
Коммерциялық есепке алу аспаптарын мерзімді тексеруді, жөндеуді және техникалық қызмет көрсетуді энергия беруші ұйым немесе тұтынушымен жеке шарты бойынша осындай қызмет түріне рұқсаты бар басқа мамандандырылған ұйым жүргізеді.

17. Потребитель вправе обратиться в экспертную организацию на предмет обоснованности выданных технических условий.
При выявлении в проектной документации существенных отступлений от требований технических условий или действующих нормативно-технических документов, потребителю выдается мотивированный отказ.
Плата за выдачу и переоформление технических условий не взимается.
5. Допуск к эксплуатации теплопотребляющих
установок потребителей
18. Все вновь присоединяемые и реконструируемые системы теплопотребления должны быть выполнены в соответствии с проектной документацией, согласованной с энергопередающей и (или) энергопроизводящей организациями.
19. До пуска в эксплуатацию и перед каждым отопительным сезоном теплопотребляющие установки должны пройти приемо-сдаточные (технические, предусмотренные актом технической готовности) испытания.
Допуск систем теплопотребления в эксплуатацию возможен только при наличии у потребителя соответствующего подготовленного персонала и лица, ответственного за надежную и безопасную работу теплопотребляющих установок, либо договора на обслуживание со специализированной организацией, имеющей разрешение на такой вид деятельности.
Энергопередающая и (или) энергопроизводящая организация выдает разрешение на постоянную эксплуатацию систем теплопотребления после их испытания, устранения выявленных при этом дефектов, получения заключения в экспертной организации и заключения договора теплоснабжения.
20. Технико-экономические обоснования и проекты строительства новых и расширение действующих объектов и предприятий с годовым потреблением топливно-энергетических ресурсов в 500 и выше тонн условного топлива подлежат обязательной экспертизе энергосбережения.
6. Установка и эксплуатация приборов коммерческого учета
21. Теплопотребляющие установки потребителей должны быть обеспечены необходимыми приборами коммерческого учета для расчетов за тепловую энергию с энергоснабжающей организацией. Организация учета тепловой энергии, техническое состояние узлов учета тепловой энергии и теплоносителя должны отвечать требованиям нормативно-технических документов.
22. Для учета тепловой энергии должны использоваться приборы коммерческого учета, типы которых внесены в Государственный реестр обеспечения единства измерений. При этом им необходимо иметь клеймо о первичной или периодической поверке организации, имеющей на это право.
Периодическую поверку, ремонт и техническое обслуживание приборов коммерческого учета осуществляет энергопередающая организация или иная специализированная организация, имеющая разрешение на такой вид деятельности, по отдельному договору с потребителем.

23. Жылу энергиясын жіберуді есепке алу, егер шартта өзгеше көзделмесе, жылу желілерінің бөліну шекарасында жүргізілуі тиіс.
Коммерциялық есепке алу аспаптары тараптардың пайдалану жауапкершілігі шекарасында орнатылғанда, бөлу шекарасынан коммерциялық есепке алу аспаптары орнатылған орынға дейінгі желі учаскесіндегі шығындар теңгерімінде көрсетілген желі учаскесі бар тұлғаға жатқызылады.
Жылу шығындарын есепке алуды немесе жылу шығындарына сынақ өткізуді энергия беруші ұйым тұтынушымен бірлесіп жүргізеді.
24. Коммерциялық есепке алу аспаптарын салыстырып тексеру аралық тексеру интервалына сәйкес аспапқа әдістемеде көрсетілген мерзімдерде, сондай-ақ мүдделі тараптардың бірінің өтініші бойынша олардың көрсеткіштерінің дұрыстығына күмән келтірілген жағдайда жүргізіледі.
25. Жоспардан тыс салыстырып тексеру жүргізілген жағдайда салыстырып тексеру жөніндегі шығындарды жоспардан тыс салыстырып тексеруді талап еткен тарап көтереді.
26. Егер салыстырып тексеру кезінде коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштері олардың дәлдік сыныбы рұқсат еткен кінаратынан асып кетсе, онда жоспардан тыс салыстырып тексеру жөніндегі шығындарды аспаптардың иесі төлейді. Басқа жағдайда тексеру жөніндегі шығындарды жоспардан тыс салыстырып тексеруді талап еткен тарап көтереді.
27. Тұтынушы коммерциялық есепке алу аспаптарының ақаулылығын тапқан жағдайда тұтынушы энергия беруші немесе энергиямен жабдықтаушы ұйымға хабарлайды.
28. Коммерциялық есепке алу аспаптарын тексеруден өткізу туралы өтініш беруі тұтынушыны белгіленген мерзімде өзі тұтынған жылу энергиясына ақы төлеуден босатпайды.
29. Егер шартпен өзгеше көзделмесе, жылу энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін алуды энергия беруші ұйымның өкілдері тұтынушының өкілдерінің қатысуымен жүргізеді. Есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін алудың мүмкіндігі болмаған кезде тұтынушының кінәсі бойынша екі есептік кезең ішінде және бұл ретте тұтынушы өзінің тұтынған жылу энергиясының саны туралы мәліметті энергия беруші ұйымға ұсынбаса, онда энергиямен жабдықтаушы ұйым өткен жылдың осыған ұқсас кезеңі үшін жылу энергиясының орташа тәуліктік шығысы бойынша есеп жүргізуге құқылы.
7. Тұтынушылардың жылу пайдалану
жүйелерін пайдалануы
30. Жылуды пайдалану жүйелерінің жай-күйі және қызмет көрсетуі үшін тұтынушы мен энергия беруші немесе энергиямен жабдықтаушы ұйым арасындағы пайдалану жауапкершілігінің шекарасы олардың теңгерімдік тиесілігімен немесе келісу бойынша айқындалады және жылумен жабдықтауға жасалған шартқа қоса берілген тараптардың пайдалану жауапкершілігі актісінде бекітіледі.

23. Учет отпуска тепловой энергии должен производиться на границе раздела тепловых сетей, если иное не предусмотрено договором.
При установке приборов коммерческого учета не на границе раздела эксплуатационной ответственности сторон, потери на участке сети от границы раздела до места установки приборов коммерческого учета относятся владельцу, на балансе которого находится указанный участок сети.
Расчет тепловых потерь или испытание на тепловые потери производит энергопередающая организация совместно с потребителем.
24. Поверка приборов коммерческого учета производится в соответствии с межповерочным интервалом на прибор в сроки, указанные в методиках поверки, а также, в случае сомнения в правильности их показаний, по заявлению одной из заинтересованных сторон.
25. В случае проведения внеплановой поверки, издержки по поверке несет сторона, требующая внеплановую поверку.
26. В случае, если при поверке обнаружится, что показания приборов коммерческого учета превышают погрешность, допускаемую их классом точности, то издержки по внеочередной поверке оплачивает собственник приборов. В ином случае, издержки по поверке несет сторона, требовавшая поверки.
27. При обнаружении потребителем неисправности приборов коммерческого учета, потребитель извещает энергопередающую или энергоснабжающую организацию.
28. Подача заявления о проведении поверки приборов коммерческого учета не освобождает потребителя от оплаты потребленной им тепловой энергии в установленный срок.
29. Снятие показаний приборов коммерческого учета производят представители энергопередающей организации в присутствии представителей потребителя, если иное не предусмотрено договором. При невозможности снятия показания приборов учета в течение двух расчетных периодов по вине потребителя и, если, при этом потребитель сам не предоставит в энергопередающую организацию сведения о количестве израсходованной им тепловой энергии, энергоснабжающая организация вправе расчет производить по среднесуточному расходу тепловой энергии за аналогичный период прошлого года.
7. Эксплуатация потребителями систем теплоиспользования
30. Граница ответственности между потребителем и энергопередающей или энергоснабжающей организацией за состояние и обслуживание систем теплоиспользования определяется их балансовой принадлежностью или по согласованию и фиксируется в приложенном к договору на теплоснабжение акте эксплуатационной ответственности сторон.

31. Энергия беруші және (немесе) энергиямен жабдықтаушы ұйымға тиесілі жылу құбырларында тұтынушыға тиесілі құрылғылар немесе жабдықтар болмауы тиіс.
32. Тұтынушы оның қарауындағы жылумен жабдықтау жүйелерінің техникалық жай-күйі мен пайдаланылуына және жедел-диспетчерлік тәртіптің сақталуы мен оның аумағында орналасқан, бірақ энергиямен жабдықтаушы ұйымға тиесілі құрылыстардың, коммуникациялардың және жылу қондырғыларының сақталуына жауапты болады.
33. Жылумен жабдықтауды сенімді қамтамасыз ету мақсатында тұтынушы:
1) тұтынылған жылу энергиясы үшін уақытылы ақы төлеуге;
2) энергия беруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың қызметкерлерін түсіру крандарын, арматураларды, жылу энергиясын есептеу желісіне дейін орналасқан бақылау-өлшеу аспаптарын пломбылауды жүргізуі үшін жіберуге және қойылған пломбылардың сақталуына, ал оларды алып тастауды энергия беруші және (немесе) энергиямен жабдықтаушы ұйымның рұқсатымен жүргізуге;
3) жылу тұтынудың тапсырылған режимдерін сақтауға;
4) мемлекеттік энергетикалық қадағалау (бұдан әрі - Мемэнергияқадағалау), энергия беруші және (немесе) энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың қызметкерлерін жылу желілерінің, жылу тұтыну қондырғылары мен коммерциялық есепке алу аспаптарының техникалық жай-күйін тексеруге жіберуге міндетті.
8. Тұтынушыларға жылу энергиясын беруді
шектеу және тоқтату шарттары
34. Энергиямен жабдықтаушы ұйым жылу энергиясын жіберуді тұтынушымен жасалған жылумен жабдықтауға арналған шартқа сәйкес жүргізеді.
35. Энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйым, тұтынушыға мынадай жағдайларда жылу энергиясын беруді толық немесе ішінара тоқтатуға құқылы:
1) жылумен жабдықтауға немесе жылу энергиясын беруге арналған шартта көзделген жағдайда;
2) шартта белгіленген мерзімдерде жылу энергиясы үшін төлем құжаты төленбеген жағдайда;
3) жылу желісіне жаңа қуаттар мен қосалқы тұтынушыларды өз бетінше қосқанда;
4) коммерциялық есепке алу аспаптары орнатылғанға дейін жылу тұтыну жүйелерін қосқанда;
5) жылумен жабдықтаушы ұйымның келісімінсіз шартпен белгіленген ең жоғары сағаттық жүктемелерден және тұтынудың шарттық режимінен асып кеткен жағдайда;
6) егер тараптардың келісімінде өзгеше көзделмесе, шартта көзделген конденсат көлемінің кемінде 30%-ын қайтарса;
7) жылу тұтыну жүйелеріне қызмет көрсету үшін тиісті біліктіліктегі қызметші болмаған жағдайда;
8) Мемэнергияқадағалаудың ұйғарымдарын белгіленген мерзімдерде орындамаған және энергиямен жабдықтаушы немесе энергия беруші ұйым берген техникалық шарттардың талаптарын бұзған жағдайда;

31. На теплопроводах, принадлежащих энергопередающей и (или) энергоснабжающей организациям, не должно быть устройств или оборудования, принадлежащих потребителю.
32. Потребитель несет ответственность за техническое состояние и эксплуатацию, находящихся в его ведении, систем теплоснабжения и соблюдение оперативно-диспетчерской дисциплины, за сохранность сооружений, коммуникаций и тепловых установок, находящихся на его территории, но принадлежащих энергоснабжающей организации.
33. В целях обеспечения надежного теплоснабжения потребитель обязан:
1) своевременно оплачивать за потребляемую тепловую энергию;
2) допускать работников энергопередающей и энергоснабжающей организаций для проведения пломбирования спускных кранов, арматуры, контрольно-измерительных приборов, расположенных до узла учета тепловой энергии, и сохранность установленных пломб, а их снятие производить с разрешения энергопередающей и (или) энергоснабжающей организаций;
3) соблюдать заданные режимы теплопотребления;
4) допускать работников государственного энергетического надзора (далее - Госэнергонадзор), энергопередающей и (или) энергоснабжающей организаций для осмотра технического состояния тепловых сетей, теплопотребляющих установок и приборов коммерческого учета.
8. Условия ограничения и прекращения
подачи тепловой энергии потребителям
34. Энергоснабжающая организация производит отпуск тепловой энергии в соответствии с заключенным с потребителем договором на теплоснабжение.
35. Энергоснабжающая и (или) энергопередающая организации вправе, прекратить полностью или частично подачу тепловой энергии потребителю в случаях:
1) предусмотренных договором на теплоснабжение или передачу тепловой энергии;
2) неоплаты платежного документа за тепловую энергию в установленные договором сроки;
3) самовольного подключения к теплосети новых мощностей и субпотребителей;
4) присоединения систем теплопотребления до приборов коммерческого учета;
5) превышения, обусловленных договором, максимальных часовых нагрузок и договорных режимов потребления без согласования с энергоснабжающей организацией;
6) возврата менее 30% объема конденсата, предусмотренного договором, если иное не предусмотрено соглашением сторон;
7) отсутствия персонала соответствующей квалификации для обслуживания систем теплопотребления;
8) невыполнения в установленные сроки предписаний Госэнергонадзора и нарушения технических требований, выданных энергоснабжающей или энергопередающей организацией;

9) Мемэнергияқадағалау органдары мен энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйымының өкілдерін жылу тұтынатын жүйелерге және (немесе) жылу энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарына жібермеген жағдайда;
10) тұтынушы адам өміріне қауіп төндіретін апаттарды жою жөнінде шұғыл шаралар қабылдамағанда;
11) жылу тұтынатын қондырғылар мен желілердің күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа дайындық актісінсіз және сараптамалық ұйымның қорытындысынсыз энергия беруші ұйымды жылу желісіне қосқан жағдайда;
12) қосалқы тұтынушылар Ереженің талаптарын бұзғанда оларды ағытып тастау жөніндегі энергиямен жабдықтаушы ұйымның ұйғарымдарын орындамаған жағдайда.
Бұл ретте энергия беруші немесе энергиямен жабдықтаушы ұйым:
1), 2), 5), 6), 7), 8), 9), 11), 12) тармақшаларда айтылғандай, егер шартта өзгеше көзделмесе, жылу беруді тоқтатуға немесе шектеуге дейін кемінде үш тәулік уақыт қалғанда тұтынушыларды хабарландыра отырып, толық немесе ішінара тоқтатуға;
3), 4), 10) тармақшамен - дереу тоқтатуға құқылы.
36. Жабдықтарды жөндеу мен жаңа тұтынушыларды қосу жөніндегі жоспарлы жұмыстарды жүргізу үшін резервтік қорек болмаған кезде жылумен жабдықтау шартында осы мақсаттар үшін тұтынушыларды ажырату тәртібі көзделуі тиіс.
37. Тұтынушы желі суын рұқсатсыз алған, жылу тұтыну жүйесіне өз бетімен қосылған, тұтынушы коммерциялық есептеу аспаптарын бүлдірген, есептеу торабында орнатылған пломбылар бүлінген немесе болмаған жағдайда энергия беруші және (немесе) энергиямен жабдықтаушы ұйым акт жасайды және тұтынушы пайдаланған жылу энергиясының көлемінде екі еселенген мөлшерде қайта есептеу жүргізіледі.
Ыстық су бойынша қайта есептеу жылдан аспайтын кезеңде, ал жылу жүйесі үшін жылыту маусымының басынан бастап осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген жағдайлар байқалған сәтке дейін жүргізіледі.
Акт энергиямен жабдықтаушы ұйым өкілінің және тұтынушының немесе оның өкілінің қолы болған жағдайда жарамды. Акт тұтынушы немесе оның өкілі қол қоюдан бас тартқан жағдайда да, бірақ энергия беруші және (немесе) энергиямен жабдықтаушы ұйымның және/немесе құрамында кемінде үш адам бар кондоминиумның басқару органының комиссиясы ресімдеген жағдайда, жарамды болып саналады.
38. Өз торабындағы апаттың алдын алу немесе оны жою жөнінде шұғыл шаралар қолдану үшін энергия беруші немесе энергиямен жабдықтаушы ұйым міндетті түрде хабардар етумен, энергиямен жабдықтаушы ұйым толық бермеген жылу үшін қайта есептеумен, тұтынушының жылу тұтыну жүйесін уақытша ажыратуға құқылы.

9) недопущения представителей органов Госэнергонадзора и энергоснабжающей и (или) энергопередающей организаций к системам теплопотребления и (или) к приборам коммерческого учета тепловой энергии;
10) непринятия потребителем срочных мер по ликвидации аварий, создающих угрозу для жизни людей;
11) подключения к тепловой сети энергопередающей организации без акта технической готовности теплопотребляющих установок и теплосетей к работе в осенне-зимний период и заключения экспертной организации;
12) невыполнения предписаний энергоснабжающей организации по отключению субпотребителей при нарушении ими требований Правил.
При этом энергопередающая или энергоснабжающая организация вправе прекратить подачу тепловой энергии полностью или частично в случаях нарушений, оговоренных:
подпунктами 1), 2), 5), 6), 7), 8), 9), 11), 12) - известив потребителя не менее чем за трое суток до прекращения или ограничения подачи тепловой энергии, если иное не предусмотрено договором;
подпунктами 3), 4), 10) - немедленно.
36. При отсутствии резервного питания для проведения плановых работ по ремонту оборудования и подключения новых потребителей в договоре на теплоснабжение должен предусматриваться порядок отключений потребителей для этих целей.
37. При самовольном водоразборе сетевой воды, самовольном подключении потребителем теплопотребляющих установок, повреждении потребителем приборов коммерческого учета, нарушении или отсутствии пломб, установленных в узле учета, энергопередающей и (или) энергоснабжающей организациями составляется акт и производится перерасчет объема использованной потребителем тепловой энергии в двукратном размере.
Перерасчет по горячей воде производится за период не более года, а для систем отопления с начала отопительного сезона до момента обнаружения событий указанных в первом абзаце настоящего пункта.
Акт действителен при наличии подписи представителя энергопередающей организации и потребителя, либо его представителя. Акт считается действительным и при отказе потребителя или его представителя от подписи, но при условии оформления его комиссией энергопередающей и (или) энергоснабжающей организаций и (или) органа управления кондоминиума в составе не менее трех человек.
38. Для принятия неотложных мер по предупреждению или ликвидации аварий в своей сети энергопередающая или энергоснабжающая организация вправе временно отключить систему теплопотребления потребителя с обязательным его извещением, с последующим перерасчетом энергоснабжающей организацией за недопоставленную тепловую энергию.

9. Тұтынушыларға жіберілетін будағы жылу
энергиясының мөлшерін анықтау
39. Тұтынушыға жіберілген жылу энергиясының мөлшері жылу желілерінің теңгерімдік тиесілі шекарасында есептеледі. Желілердің бөліну шекарасынан кейінгі жылу энергиясының барлық шығындары, егер тараптардың келісімімен өзгеше белгіленбесе, тұтынушыға жатқызылады.
40. Тұтынушыға келіп түсетін будағы жылу энергиясының мөлшері бу мөлшерін оның жылу ұстауына көбейтіндісі ретінде анықталады.
41. Қайтарылатын конденсат үшін тұтынушыға төлем мөлшері оның жылу ұстауын ескеру арқылы шартпен белгіленеді.
42. Жылумен жабдықтауға арналған шарттарда жылу тасымалдағыштың әрбір параметрі бойынша ең көп сағаттық жүктеме, сондай-ақ тұтынушыға жылу энергиясын жіберудің жалпы көлемі белгіленеді.
43. Тұтынушыға шартпен көзделген өткір, кемітілген немесе іріктелген бу жіберілген кезде тұтынушымен есеп айырысу тұтынушы шын мәнінде алған бу үшін белгіленген тариф бойынша жүргізіледі.
44. Жылу энергиясын тұтыну режимінің ауытқуы шарттық шамадан
+_ 10 %-дан аспауы тиіс.
Жылу энергиясын тұтыну шарттық шамадан +_±10 %-дан аса
ауытқыған жағдайда экономикалық санкциялар шарт ережелеріне сәйкес
қолданылады.
10. Тұтынушыларға жіберілетін ыстық судағы жылу
энергиясының мөлшерін анықтау
45. Тұтынушыға жіберілген жылу энергиясының мөлшері жылу желілерінің теңгерімдік тиесілі шекарасында есептеледі. Желілердің бөліну шекарасынан кейінгі жылу энергиясының барлық шығындары, егер тараптардың келісімімен өзгеше белгіленбесе, тұтынушыға жатқызылады.
46. Тұтынушының жылу тұтынатын қондырғыларын коммерциялық есепке алу аспаптарынсыз қосқан жағдайда жылумен жабдықтаушы ұйыммен жіберілетін жылу энергиясының көлемі нормативтік-техникалық құжаттамамен белгіленген тәртіппен анықталады.
47. Берілетін жылу жеткізгіштің температурасын шартта қабылданған температуралық кестеге сәйкес энергиямен жабдықтаушы ұйым береді.
48. Энергиямен жабдықтаушы ұйым ыстық суда жылу энергиясын пайдалану және температуралық режимді сақтау кезінде тұтынушы кейін қайтатын желілік суды кесте бойынша оның мәнінен аспайтын температурамен қайтарады. Есепке алу аспабы жоқ тұтынушыларға шарттық көлемнен артық жіберілген жылу мөлшерін есептеу нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес жүргізіледі.
49. Жіберілетін желі суының температурасы көтерілуі себепті тұтынушыға орташа тәуліктік кестеге қарсы шарттық көлемнен артық жіберілген жылу энергиясына, егер шартта өзгеше көзделмесе, тұтынушы ақы төлемейді.

9. Определение количества тепловой энергии в паре,
отпускаемом потребителям
39. Количество тепловой энергии, отпущенное потребителю, учитывается на границе балансовой принадлежности тепловых сетей. Потери тепловой энергии после границы раздела сетей относятся на потребителя, если иное не установлено соглашением сторон.
40. Количество тепловой энергии в паре, поступающее потребителю, определяется как произведение количества пара на его теплосодержание.
41. Размер платы потребителю за возвращаемый конденсат определяется договором с учетом его теплосодержания.
42. В договорах на теплоснабжение устанавливаются максимальная часовая нагрузка по каждому параметру теплоносителя, а также общий объем отпуска тепловой энергии потребителю.
43. При отпуске потребителю острого, редуцированного или отборного пара, предусмотренного договором, расчеты с потребителем производятся по тарифу за тот пар, который фактически получен потребителем.
44. Отклонение режима потребления тепловой энергии не должно превышать + 10 % от договорной величины.
В случае отклонения режима потребления тепловой энергии от договорной величины более чем на + 10 % экономические санкции применяются в соответствии с условиями договора.
10. Определение количества тепловой энергии
в горячей воде, отпущенной потребителям
45. Количество тепловой энергии, отпущенное потребителю, учитывается на границе балансовой принадлежности тепловых сетей. Потери тепловой энергии после границы раздела сетей относятся на потребителя, если иное не установлено соглашением сторон.
46. При подключении теплопотребляющих установок потребителя без приборов коммерческого учета, количество отпущенной тепловой энергии энергоснабжающей организацией определяется расчетным путем в порядке, установленном нормативно-технической документацией.
47. Температура подаваемого теплоносителя задается энергопередающей или энергоснабжающей организацией в соответствии с температурным графиком.
48. При пользовании тепловой энергией в горячей воде и соблюдении температурного графика энергоснабжающей организацией потребитель возвращает обратную сетевую воду с температурой, не превышающей ее значения по графику. Расчет количества тепла, отпущенного сверх договорного объема, у потребителей, не имеющих прибора учета, производится в соответствии с нормативно-технической документацией.
49. Тепловая энергия, отпущенная потребителю сверх договорного объема из-за повышения температуры подающей сетевой воды против среднесуточного графика, потребителем не оплачивается, если иное не предусмотрено договором.

50. Ыстық сумен жабдықтаудың ашық жүйесі кезінде тұтынушы, шарттың ережелерінде айтылғандай, шығатын судың құнын, оны тазалау және химиялық дайындау бойынша шығындарды төлейді.
51. Тұтынушының меншігіндегі жылу желілеріндегі жылу тасымалдағыштың нормадан артық ысырап болуын энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйым анықтайды және кесімге тұтынушының қатысуымен актіге жазылады. Соңғысының актіге қол қоюдан бас тартуы оны белгіленген тәртіппен ақы төлеуден босатпайды.
52. Тұтынушының жылу желілеріндегі жылу энергиясының шығыны егер де тараптардың келісімімен өзгеше белгіленбесе, олар мен қосалқы тұтынушылардың арасында жылу энергиясын тұтыну үлесіне қарай тепе-тең жылу торабының ұзақтығына қарай бөлінеді.
11. Тұтынушылар қайтаратын конденсаттың
мөлшерін анықтау
53. Тұтынушылар жылыту, желдету және ыстық сумен жабдықтау үшін бу түріндегі жылу энергиясын пайдалану кезінде энергия беруші немесе энергиямен жабдықтаушы ұйымға қайтаруға, ал ол өз кезегінде конденсаттың кем дегенде 95% (егер тараптардың келісімімен өзгеше белгіленбесе) қайтаруға міндетті, ал бу технологиялық мақсаттар үшін пайдаланылған кезде, конденсатты қайтару шартта белгіленген көлем мен сапада жүзеге асырылады.
54. Тұтынушы қайтаратын конденсат шартта келісілген көлем мен сапаға сәйкес болуға тиіс.
12. Төлем құжаттарын ұсыну және ақы төлеу
тәртібі
55. Тұтынушы энергиямен жабдықтаушы ұйыммен жылу энергиясы үшін өтінім берілген шарттық келісімнің, коммерциялық есепке алу аспаптары көрсеткіштерінің негіздерінде энергиямен жабдықтаушы ұйым жазып берген төлем құжаттары бойынша, ал олар болмаған жағдайда - нормативтік-техникалық құжаттамада белгіленген тәртіппен есеп айырысу жолымен есеп айырысады.
Есеп айырысудың шарттары мен нысандары жылумен жабдықтауға жасалған шартта белгіленеді.
56. Тұтынылған жылу энергиясы үшін ақы төлеу белгіленген тәртіппен реттеуші орган бекітетін тарифтер бойынша жүргізіледі.
57. Энергиямен жабдықтаушы ұйым шартқа сәйкес мерзімі өткізілген ақы төлеу сомасына өсім тағайындайды. Тағайындалған немесе ерікті тәртіппен танылған өсім сомалары акцептісіз, кейіннен тұтынушының есеп шотына ақша алғашқы түскен кезде ұсталады.
58. Егер тұтынушы пайдаланған жылу энергиясы үшін ақы төлемегендігі үшін белгіленген тәртіппен ажыратылып тасталса, онда оны қосу қарызды жапқаннан және оны ажырату/қосу жөніндегі шығындарды өтегеннен кейін жүргізіледі.
59. Ақшаны қайта есептеуге алып келген барлық өзгерістер тұтынушының энергиямен жабдықтаушы ұйымға құжат берген күнінен бастап отыз күннен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.

50. При открытой системе горячего водоснабжения, потребитель выплачивает стоимость исходной воды, расходы по ее очистке, химической подготовке, что оговаривается условиями договора.
51. Сверхнормативная утечка теплоносителя в тепловых сетях, находящихся в собственности потребителя, определяется энергоснабжающей и (или) энергопередающей организациями и фиксируется в акте в присутствии потребителя. Отказ последнего от подписи акта не освобождает его от оплаты в установленном порядке.
52. Потери тепловой энергии в тепловых сетях потребителя распределяются между ним и субпотребителями пропорционально их доле потребления тепловой энергии и протяженности тепловой сети, если иное не установлено соглашением сторон.
11. Определение количества конденсата,
возвращаемого потребителями
53. При пользовании тепловой энергией в виде пара для отопления, вентиляции и горячего водоснабжения, потребители возвращают энергопередающей или энергоснабжающей организации, а она, в свою очередь, принимает не менее 95% конденсата (если иное не установлено соглашением сторон), а при пользовании паром для технологических целей возврат конденсата осуществляется в объеме и качестве, обусловленным договором.
54. Возвращаемый потребителем конденсат должен соответствовать объему и качеству, обусловленным договором.
12. Порядок предъявления и оплаты платежных документов
55. Потребитель производит расчеты с энергоснабжающей организацией за тепловую энергию по платежным документам, выписанным энергоснабжающей организацией, на основании заявленных договорных объемов, показаний приборов коммерческого учета, а при их отсутствии - расчетным путем в порядке, установленном нормативно-технической документацией.
Условия и формы расчетов определяются в соответствии с заключенным договором на теплоснабжение.
56. Оплата за потребленную тепловую энергию производится по тарифам, утверждаемым регулирующим органом в установленном порядке.
57. Энергоснабжающая организация начисляет пеню к просроченной к оплате сумме, в соответствии с договором. С суммы, присужденной или признанной в добровольном порядке, пени удерживаются безакцептно, при последующем первом поступлении денег на лицевой счет потребителя.
58. Если потребитель отключен в установленном порядке за неоплату использованной тепловой энергии, то подключение его производится после погашения долга и возмещения затрат по его отключению/подключению.
59. Все изменения, приведшие к перерасчету начисления, осуществляются не более чем в тридцатидневный срок со дня подачи документов потребителем в энергоснабжающую организацию.

60. Есепке алу тұтынушының кінәсінсіз уақытша бұзылған жағдайда жылу энергиясы үшін есептесу, егер шартта жылу энергиясының өзгеше (сырттағы ауаның нақты температурасын қайта есептей отырып) мөлшері көзделмесе, өткен жылдың осыған ұқсас кезеңінің орташа тәуліктік шығыны бойынша жүргізіледі.
Жылу энергиясының орташа тәуліктік шығыны бойынша есептесу кезеңі, бұл мерзім ішінде есептік есепке алу толық көлемде қалпына келуі тиіс болатын 15 тәуліктен аспауы тиіс.
Егер есептік есепке алуды белгіленген мерзімде қалпына келтіру мүмкін болмаған жағдайда, есептеу тәртібі мен есепке алуды қалпына келтіру мерзімдері тұтынушы мен энергиямен жабдықтаушы ұйым арасындағы келісіммен белгіленуге тиіс.
13. Келіспеушіліктерді шешу тәртібі
61. Жылу энергиясын беруді тоқтату уақыты, сондай-ақ оның сапасының нормативтік-техникалық құжаттама талаптарына сәйкес еместігі уақыты (күні, сағаты) туралы белгі қойылып энергия беруші немесе энергиямен жабдықтаушы ұйымның диспетчерлік қызметі журналында белгіленуі тиіс, кейіннен тиісті (тиесілі) сападағы жылу энергиясын беруді жаңғыртудың уақыты (күні, сағаты) туралы белгі қойылуы керек.
62. Жылу энергиясын беруде үзілістер болған немесе жылу энергиясы тиесілі емес сапада берілген жағдайда, тұтынушы бұл туралы энергия беруші немесе энергиямен жабдықтаушы ұйымға тікелей өзі (өтініммен) немесе берілген уақыты, күні және оны берген және қабылдаған адамның аты-жөнін міндетті түрде көрсете отырып, телефонограммамен хабарлауы тиіс. Телефонограммада тауар сапасының төмендей бастаған (болмаған) уақыты, нашарлау сипаты және энергия беруші немесе энергиямен жабдықтаушы ұйым өкілінің қатысу қажеттігі (егер тауар сапасының нашарлауы немесе оны энергия беруші немесе энергиямен жабдықтаушы ұйымның тоқтатуы журналда тіркелмеген болса) көрсетіледі.
Тұтынушы жеке өзі өтініш жасаған жағдайда өтінімнің көшірмесі болуы тиіс, онда оның түсу сәтіндегі тіркеу нөмірі, өтінімнің берілу күні мен уақыты, оны қабылдаған энергия беруші немесе энергиямен жабдықтаушы ұйым өкілінің қолы қойылады. Жылумен жабдықтау тоқтатылған жағдайда, өтінім дереу, параметрлері нашарлаған жағдайда - ауытқушылық басталған сәттен бастап бір тәуліктен кешіктірілмей беріледі.
Энергия беруші немесе энергиямен жабдықтаушы ұйым тауар сапасының өтінімде (телефонограммада) көрсетілген нормадан ауытқуы туралы журналдағы белгілерді, тұтынушыларға оны берудегі үзілістерді салыстырады және келіспеушіліктер болмаған жағдайда оның нақты тұтынылуына сәйкес параметрлердің есептегіден орта тәуліктік ауытқуынан шығара отырып тауар құнын қайта есептеуді орындайды.

60. При временном нарушении учета не по вине потребителя расчет за тепловую энергию производится по среднесуточному расходу за аналогичный период прошлого года, если в договоре не предусмотрено иное (с пересчетом на фактические температуры наружного воздуха) количество тепловой энергии.
Период расчета по среднесуточному расходу тепловой энергии не должен превышать 15 суток, в течение которого расчетный учет должен быть восстановлен в полном объеме.
В случае, если расчетный учет невозможно восстановить в указанный срок, то порядок расчета и сроки восстановления учета должны быть установлены соглашением потребителя и энергоснабжающей организации.
13. Порядок разрешения разногласий
61. Время прекращения подачи тепловой энергии, а также несоответствие ее качества требованиям нормативно-технической документации с отметкой о времени (дате, часе) должно быть отмечено в журнале диспетчерской службы энергопередающей или энергоснабжающей организации с последующей отметкой о времени (дате, часе) возобновления подачи тепловой энергии с должным (надлежащим) качеством.
62. При перерыве в подаче или подаче тепловой энергии ненадлежащего качества потребитель извещает об этом энергопередающую или энергоснабжающую организацию лично (заявкой) или телефонограммой с обязательным указанием времени, даты ее передачи и фамилии лица, передавшего и принявшего ее. В телефонограмме указывается: время начала ухудшения качества (отсутствия) товара, характер ухудшения и необходимость присутствия представителя энергоснабжающей организации (если ухудшение качества теплоэнергии или перерыв ее подачи энергопередающей или энергоснабжающей организацией в журнале не зафиксировано).
При личном обращении потребителя заявка должна иметь копию, на которой в момент регистрации ее поступления проставляются регистрационный номер, дата и время подачи заявки, подпись принявшего ее представителя энергопередающей или энергоснабжающей организации. При прекращении теплоснабжения, заявка подается немедленно, при ухудшении параметров - не позднее суток с момента начала отклонения.
Энергопередающая или энергоснабжающая организация сверяет отметки в журнале об отклонении качества товара, указанной в заявке (телефонограмме), перерывов в подаче его потребителям и при отсутствии разногласий выполняет перерасчет стоимости товара в соответствии с его фактическим потреблением, исходя из среднесуточного отклонения параметров от расчетного.

63. Энергия беруші немесе энергиямен жабдықтаушы ұйым жылу энергиясының берілмеуінің немесе сапасы төмен тауардың (жылу энергиясының) берілу фактісін растаудан бас тартқан жағдайда тұтынушы жазбаша өтініш жасауға құқылы, онда:
тауар беруден (ажыратудан) немесе оны сапасыз жеткізуден бас тарту басталған уақыты;
тауар сапасының нашарлау сипаты;
өтінім беру уақыты және оның тіркелу нөмірі (энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйымның журналы бойынша);
жылу энергиясын беруді қалпына келтіру (оның сапасын қалыпқа келтіру) уақыты;
тауардың болмау (сапасының нашарлау) кезеңі көрсетіледі.
Өтінішке тұтынушы, тұтынушының жылу шаруашылығы үшін жауапты адам, екі тәуелсіз куәгер қол қояды және ол энергия беруші немесе энергиямен жабдықтаушы ұйымға жіберіледі. Дау реттелмеген жағдайда тұтынушы Мемэнергияқадағалауға жүгінуге немесе сотқа талап-арыз беруге құқылы.
64. Жылу энергиясын тұтыну кезінде тұтынушы жіберген ереже бұзушылықтар екі дана етіліп энергия беруші немесе энергиямен жабдықтаушы ұйым өкілдері мен тұтынушының екіжақты актісімен ресімделеді, олардың біреуі тұтынушыға беріледі.
Акт оған тұтынушы қол қоюдан бас тартқан кезде де, бірақ оны құрамы кемінде үш адамнан тұратын энергия беруші немесе энергиямен жабдықтаушы ұйымның комиссиясы ресімдеген жағдайда жарамды болып есептеледі.
65. Акт негізінде энергия беруші немесе энергиямен жабдықтаушы ұйым есепке алынбай қалған жылу энергиясының мөлшерін анықтайды және үстеме төленетін соманы негіздей отырып тұтынушыға сотқа дейінгі талабын жібереді.
Дау тараптардың келісуімен реттелмеген жағдайда энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйым тұтынушыдан тағылған соманы мәжбүр ету тәртібімен өндіріп алу туралы сотқа талап арыз береді және белгіленген тәртіппен шарттың орындалуын тоқтатуға құқылы болады. P05000009S
14. Тұрмыстық тұтынушылардың жылу энергиясын
пайдалануы туралы қосымша ережелер
66. Тұрмыстық тұтынушыларды жылумен жабдықтауға байланысты және осы Ережелердің 14-бөлімінде қарастырылмаған мәселелер осы Ережелердің тиісті тармақтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
67. Жалпы үйлік энергия желілерінің тиісті техникалық жағдайда ұстау және қауіпсіздігі мен коммерциялық есепке алу аспаптары мен жалпы үйлік меншікті құрайтын басқа да заттардың сақталуын қамтамасыз ету тұтынушының уәкілетті тұлғасының (кондоминиум объектісін басқаруды жүзеге асыратын заңды немесе жеке тұлға) міндеті болып табылады. Жылыту және ыстық сумен жабдықтау мақсатында тұрмыстық тұтынушыларға жылу энергиясын беруді жылумен жабдықтауға арналған шартқа сәйкес энергиямен жабдықтаушы ұйым жүзеге асырады (Көпшілік шарт).
Кондоминиум объектісін басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлғалар жылу тұтынатын қондырғыларға қызмет көрсетуді дербес немесе шарт бойынша басқа мамандандырылған ұйыммен атқара алады.
Тұтынушы жылу энергиясы үшін энергиямен жабдықтаушы ұйыммен тараптардың пайдалану жауапкершілігінің шекарасында орнатылған коммерциялық есепке алу аспаптары бойынша белгіленген тәртіппен бекітілген тариф бойынша есеп айырысады. Коммерциялық есепке алу аспаптары болмаған кезде тұтынылған электр энергиясы үшін ақы төлеу мөлшері жергілікті атқарушы орган бекіткен нормалар бойынша анықталатын болады.
Үй-жайлар меншік иелері кооперативтерінің басқаруындағы көп пәтерлі тұрғын үйлердегі тұтынушы мен энергия беруші немесе энергиямен жабдықтаушы ұйымның арасындағы пайдалану жауапкершілігінің шекарасы басқару торабының (Элеватор) кіру ысырмаларының бірінші бөлу ернемегі бойынша анықталады.

63. При отказе энергопередающей или энергоснабжающей организации удостоверить факт неподачи тепловой энергии или предоставления товара (тепловой энергии) низкого качества потребитель вправе составить письменное заявление, где указывается:
время начала отказа в подаче товара (отключения) или некачественной его поставки;
характер ухудшения качества товара;
время подачи заявки и ее регистрационный номер (по журналу энергоснабжающей и (или) энергопередающей организации);
время восстановления подачи тепловой энергии (нормализации его качества);
период отсутствия (ухудшения качества) товара.
Заявление подписывается потребителем, лицом ответственным за тепловое хозяйство потребителя, двумя независимыми свидетелями и направляется в энергопередающую или энергоснабжающую организацию. В случае не урегулирования спора потребитель вправе обратиться в Госэнергонадзор или подать иск в суд.
64. Нарушения, допущенные потребителем при потреблении тепловой энергии, оформляются двусторонним актом представителей энергопередающей или энергоснабжающей организации и потребителя в двух экземплярах, один из которых вручается потребителю.
Акт считается действительным и при отказе потребителя от подписи, но при условии оформления его комиссией энергопередающей или энергоснабжающей организации в составе не менее трех человек.
65. На основании акта энергоснабжающая или энергопередающая организация определяет количество недоучтенной тепловой энергии и направляет потребителю досудебную претензию с обоснованием суммы доплаты.
В случае не урегулирования спора по согласованию сторон энергоснабжающая и (или) энергопередающая организации подают иск в суд о взыскании с потребителя предъявленной суммы и вправе в установленном порядке приостановить исполнение договора. P05000009S
14. Дополнительные положения о пользовании
тепловой энергией бытовыми потребителями
66. Вопросы, связанные с теплоснабжением бытовых потребителей и не освещенные в главе 14 Правил, регулируются соответствующими пунктами Правил и законодательством Республики Казахстан.
67. Содержание в надлежащем техническом состоянии и обеспечение безопасности общедомовых энергосетей, сохранность приборов коммерческого учета и иных предметов, составляющих общедомовую собственность, является обязанностью уполномоченного лица потребителя (юридическое лицо, осуществляющее управление объектом кондоминиума). Отпуск тепловой энергии бытовым потребителям для целей отопления и горячего водоснабжения осуществляется энергоснабжающей организацией в соответствии с заключенным договором на теплоснабжение (Публичный договор).
Юридические лица, осуществляющие управление объектом кондоминиума, могут производить обслуживание теплопотребляющих установок самостоятельно или по договору со специализированной организацией.
Потребитель рассчитывается с энергоснабжающей организацией за тепловую энергию по приборам коммерческого учета, установленным на границе эксплуатационной ответственности сторон, по утвержденному в установленном порядке тарифу. При отсутствии приборов коммерческого учета размер платы за потребленную тепловую энергию будет определяться по нормам, утвержденным местным исполнительным органом.
Граница эксплуатационной ответственности между потребителем и энергопередающей или энергоснабжающей организацией в многоквартирных жилых домах, находящихся под управлением кооперативов собственников помещений, определяется по первому разделительному фланцу входных задвижек узла управления (Элеватор).

68. Жылумен жабдықтау жүйесінің тұрақты жұмысын қамтамасыз ету мақсатында тұтынушыға:
1) энергиямен жабдықтаушы ұйымның келісімінсіз пәтерішілік желілерді, инженерлік жабдықты және қондырманы қайта жабдықтауға;
2) жылыту аспаптарының қосымша секцияларын, реттеуші және бекітуші арматураны орнатуға және бөлшектеуге;
3) жылыту жүйелерінде жылу тасымалдағышты тікелей мақсаттан тыс (жылу жүйесінен және аспаптардан суды ағызу) пайдалануға рұқсат етілмейді.
69. Осы шарт бойынша тұтынушы энергияны тұрмыстық мақсатта пайдаланушы азамат болып шықса, шарт тұтынушының қосылған желіге белгісіз мерзімге алғашқы нақты қосылған сәтінен бастап жасалған деп есептеледі (егер де тараптардың келісімімен өзгеше көзделмесе) және азаматтық заңнамамен көзделген негіздер бойынша өзгертілуі немесе бұзылуы мүмкін.
70. Пәтерде тұратын адамдар (бір немесе бірнешеу) бір айдан артық мерзімге уақытша кетіп қалған жағдайда коммерциялық есепке алу аспабы болмаса, тұтынылған ыстық суға бір адамға есептелетін ақы олар жоқ кезде алынбайды. Өтініш бергенде және 30 күндік мерзімде болмағаны жөнінде растаушы құжатты тапсырғанда (емдеу мекемесінен немесе жұмыс орнынан анықтама, санаторийге жолдаманың түбіршегі, уақытша тұратын орны бойынша тіркеу туралы анықтама және сол сияқтылар).
71. Коммерциялық есепке алу аспабы уақытша болмаған жағдайда, тұтынылған ыстық су үшін бір адамға есептелетін ақы нақты тұрып жатқандардың саны бойынша алынады.
72. Жылу энергиясының коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін алуды, егер шартта өзгеше көзделмесе, энергия беруші ұйым мен кондоминимум объектісінің (тұтынушының) өкілі жүргізеді.
73. Коммерциялық есепке алу аспабымен жабдықталмаған пәтерде нақты тұратындардың саны жылумен жабдықтау шартында көрсетілгенмен сәйкеспеуі байқалған жағдайда, энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйым ыстық су үшін ұсынылған төлемді жыл басынан бастап екі есе мөлшерде қайта есептеуге құқылы.
74. Тұтынушы жылу энергиясын ұрлаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен жауапкершілік арқалайды.
"Электр энергиясын пайдалану және
Жылу энергиясын пайдалану
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Энергетика және минералдық
ресурстар министрінің
2005 жылғы 24 қаңтардағы
N 10 бұйрығымен бекітілген
Электр энергиясын пайдалану ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Электр энергиясын пайдалану ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
Энергия өндіруші, энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар мен электр энергиясын тұтынушылар арасында туындайтын көтерме және бөлшек сауда рыногындағы қатынастар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасымен, ережелермен және басқа да нормативтік құқықтық кесімдермен реттеледі.
Ереже Қазақстан Республикасының аумағындағы тұтынушылардың электр энергиясын пайдалану тәртібін белгілейді.

68. В целях обеспечения устойчивой работы системы теплоснабжения потребителю не допускается:
1) переоборудовать внутриквартирные сети, инженерное оборудование и устройство без согласования с энергоснабжающей организацией;
2) устанавливать и демонтировать дополнительные секции приборов отопления, запорную и регулирующую арматуру;
3) использовать теплоноситель в системах отопления не по прямому назначению (слив воды из системы и приборов отопления).
69. В случаях, когда потребителем по данному договору выступает гражданин, использующий энергию для бытового потребления, договор считается заключенным с момента первого фактического подключения потребителя к присоединенной сети на неопределенный срок (если иное не предусмотрено соглашением сторон) и может быть изменен или расторгнут по основаниям, предусмотренным гражданским законодательством.
70. В случае временного выезда (одного или нескольких) проживающих в квартире лиц, на срок свыше одного месяца при отсутствии приборов коммерческого учета, плата за потребленную горячую воду, рассчитываемая на одного человека, за время их отсутствия не взимается. При условии подачи заявления и предоставления подтверждающего документа (справка лечебного учреждения или с места работы, корешок путевки в санаторий, справка о регистрации по месту временного проживания и тому подобное) об отсутствии в течение 30-дневного срока.
71. При временном отсутствии приборов коммерческого учета, плата за потребленную горячую воду, рассчитываемая на одного человека, взимается по количеству фактически проживающих.
72. Снятие показаний приборов коммерческого учета тепловой энергии производится энергопередающей организацией и представителем объекта кондоминиума (потребителя), если иное не предусмотрено договором.
73. При обнаружении в квартире, не оборудованной приборами коммерческого учета, несоответствия количества фактически проживающих, с указанными в договоре на теплоснабжение, энергоснабжающая и (или) энергопередающая организации вправе сделать перерасчет предъявленной платы за горячую воду в двукратном размере, за период с начала года.
74. В случае хищения тепловой энергии потребитель несет ответственность в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Утверждены приказом
Министра энергетики
и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
от 24 января 2005 года N№10
"Об утверждении Правил пользования
электрической энергией и Правил
пользования тепловой энергией"
Правила пользования электрической энергией
1. Общие положения
1. Правила пользования электрической энергией (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике".
Отношения, возникающие между энергопроизводящими, энергопередающими, энергоснабжающими организациями и потребителями электрической энергии на оптовом и розничном рынках регулируются гражданским законодательством Республики Казахстан, Правилами и другими нормативными правовыми актами.
Правила определяют порядок пользования электрической энергией потребителями на территории Республики Казахстан.

2. Ережеде қолданылатын негізгі ұғымдар мен анықтамалар:
1) тұрмыстық тұтынушы - электр энергиясын тұрмыстық мақсатта пайдаланатын жеке тұлға;
2) электр торабының теңгерімдік тиесілік шекарасы - электр энергиясы рыногының субъектілері арасындағы: энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен тұтынушылар, сондай-ақ тұтынушылар мен қосалқы тұтынушылар арасындағы электр торабының теңгерімдік тиесілілігі бойынша анықталатын электр торабын бөлу нүктесі; V070005044
3) тараптардың пайдалану жауапкершілігінің шекарасы - энергетикалық жабдықтар және/немесе теңгерімдік тиесілілігі бойынша немесе шартпен анықталатын және теңгерімдік тиесілілігі немесе осы шаруашылық жүргізуші субъектілер арасындағы пайдалану жауапкершілігін шектеудің тиісті актісімен расталатын ұсталып тұруы, қызмет көрсетілуі мен техникалық жай-күйі үшін жауапты шаруашылық жүргізуші субъектілер арасындағы торапты бөлу нүктесі;
4) электрмен жабдықтауға арналған шарт - соған сәйкес энергиямен жабдықтаушы ұйым тұтынушыға қосылған торап арқылы энергия беруге міндеттенетін, ал тұтынушы қабылданған энергияны төлеуге, сондай-ақ оны тұтынудың шартпен көзделген режимін сақтауға, өз иелігінде тұрған электрлік тораптарды пайдалану қауіпсіздігі мен өздері пайдаланатын аспаптар мен энергияны тұтынуға байланысты жабдықтардың дұрыстығын қамтамасыз етуге міндеттенетін құжат;
5) шарттық қуат - тұтынушының энергиямен жабдықтаушы ұйыммен келісілген 1 сағат ішінде пайдаланатын электр энергиясының орташа мөлшері;
6) электр энергиясының сапасы - электр энергиясының "Жалпы мақсаттағы электрмен жабдықтау жүйелеріндегі электр энергиясы сапасының нормалары" ГОСТ 13109-97 қолданыстағы Мемлекетаралық стандартпен белгіленген нормаларына сәйкестік дәрежесі;
7) электр энергетикасының объектісі - электр энергиясын өндіруге, түрлендіруге, беруге, таратуға және тұтынуға арналған электр станциясы, шағын станция, электр беру желісі;
8) электр энергетикасы объектілерінің ерекше жұмыс режимі - электр энергетикасы объектілерінде ірі технологиялық бұзушылықтар кезінде енгізілетін мәжбүрлі режим;
9) төлем құжаты - тұтынушылар соның негізінде (шот, хабарлама түбіртек, алдын алу шоты) төлем жасайтын құжат;
10) пломб салу құрылғысы (пломб, пломб салу арқансымы) - бұл рұқсат етілмеген кіруден бақылауды қамтамасыз ететін бекіту тетіктері бар біржолғы пайдалану құралы;
11) коммерциялық есепке алу құралдарын тексеру - өлшеу құралдарының белгіленген техникалық талаптарға сәйкестігін анықтау мен растау мақсатында мемлекеттік метрологиялық қызмет органдары немесе басқа аккредиттелген заңды тұлғалар орындайтын операциялар жиынтығы;

2. Основные понятия и определения, используемые в Правилах:
1) бытовой потребитель - физическое лицо, использующее электрическую энергию в бытовых целях;
2) граница балансовой принадлежности электрической сети - точка раздела электрической сети между субъектами рынка электрической энергии: энергопроизводящими, энергопередающими организациями и потребителями, а также между потребителями и субпотребителями, определяемая по балансовой принадлежности электрической сети;
3) граница эксплуатационной ответственности сторон - точка раздела энергетического оборудования и (или) сети между хозяйствующими субъектами, ответственными за содержание, обслуживание и техническое состояние, определяемая по балансовой принадлежности или договором и подтвержденная соответствующим актом разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон между этими хозяйствующими субъектами;
4) договор на электроснабжение - документ, согласно которому энергоснабжающая организация обязуется подавать потребителю через присоединенную сеть энергию, а потребитель обязуется оплачивать принятую энергию, а также соблюдать предусмотренный договором режим ее потребления, обеспечивать безопасность эксплуатации, находящихся в его ведении электрических сетей, и исправность, используемых им приборов и оборудования, связанных с потреблением энергии;
5) договорная мощность - согласованное с энергоснабжающей организацией усредненное количество электроэнергии, используемое потребителем в течение одного часа;
6) качество электрической энергии - степень соответствия электроэнергии нормам, установленным действующим Межгосударственным стандартом - ГОСТ 13109-97 "Нормы качества электрической энергии в системах электроснабжения общего назначения";
7) объект электроэнергетики - электрическая станция, подстанция, линия электропередачи, предназначенные для производства, преобразования, передачи, распределения и потребления электрической энергии;
8) особый режим работы объектов электроэнергетики - вынужденный режим, вводимый при крупных технологических нарушениях на объектах электроэнергетики;
9) платежный документ - документ (счет, извещение, квитанция, счет-предупреждение), на основании которого потребителями производится оплата;
10) пломбировочное устройство (пломба, пломбировочный трос) - это приспособление одноразового использования с запирающим механизмом, обеспечивающее контроль от несанкционированного доступа;
11) поверка приборов коммерческого учета - совокупность операций, выполняемых государственной метрологической службой или другими аккредитованными юридическими лицами с целью определения и подтверждения соответствия средства измерений установленным метрологическим требованиям;

12) электр энергиясын қабылдағыш - электр энергиясын қабылдау мен пайдалануға арналған қондырғы немесе аспап;
13) тұтынушының электр қондырғысына жалғанған қуат - электр торабына тікелей және (немесе) коммутациялық аппарат арқылы жалғанған тұтынушының электр энергиясын қабылдағыштарының атаулы қуаттар жиынтығы;
14) коммерциялық есепке алу аспаптарының схемасын тексеру - есепке алу аспаптарының жай-күйін және оны қосу схемасын анықтау мақсатымен энергия беруші ұйымның өкілі тұтынушының қатысуымен орындайтын операциялар жиынтығы;
15) есептік кезең - тұтынылған электр энергиясының есепке алынуы және тұтынушыға ақы төлеу үшін ұсынылуы тиіс электрмен қамтамасыз етуге арналған шартпен белгіленетін уақыт кезеңі;
16) электр энергиясын еркін беру - электр энергиясын айлық тұтыну көлемдерінде және электрмен жабдықтау шартымен белгіленетін мәндерден аспайтын қуатпен беру;
17) қосалқы тұтынушы - энергиямен жабдықтаушы ұйым тұтынушысының электр желілеріне тікелей жалғанған тұтынушы;
18) электр энергиясы нарығының субъектісі - энергия өндіруші, энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, электр энергиясын тұтынушылар, жүйелік оператор, электр энергиясымен орталықтандырылған сауда операторы;
19) электр энергиясын есепке алу схемасы - оларға есеп айырысу үшін берілетін және тұтынылатын электр энергиясының есебін алуды қамтамасыз ететін электр энергиясын есепке алу құралдарын белгілі бір электрлік жалғау;
20) технологиялық броны - технологиялық процестерді аяқтау үшін тұтынушыға қажетті электр қуаты;
21) уәкілетті орган - электр энергетикасы саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
22) электр энергиясын тұтыну сипаты - электр энергиясын тұтынудың маусымдық, уақытша, ауысымды, авариялық, тұрмыстық немесе өндірістік тұтыну үшін; технологиялық, электрмен дәнекерлеу жұмыстары үшін, электрмен жылыту және/немесе ыстық сумен жабдықтау қажеттіктері үшін деп бөлінетін типтері;
23) электр энергиясын бекітіп жеткізу - тұтынушыға электр энергиясын тәуліктің әр сағаты үшін дәл келісілген көлемде беру;
24) сараптау ұйымы - электр энергетикасы және энергия үнемдеу мәселелері бойынша энергетикалық сараптама өткізуге арналған уәкілетті органның рұқсаты бар ұйым;
25) электр қондырғы - электр энергиясы өндірілетін, түрлендірілетін, берілетін, таратылатын, тұтынылатын қондырғы;
26) энергия үнемдеу - отын-энергетикалық ресурстарды тиімді және үнемді пайдалануға бағытталған (ұйымдық, ғылыми, практикалық, ақпараттық) қызмет.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2009.12.14 № 337 бұйрығымен.

12) приемник электрической энергии - установка или прибор, предназначенный для приема и использования электрической энергии;
13) присоединенная мощность электроустановок потребителя - сумма номинальных мощностей приемников электрической энергии потребителя, присоединенных к электрической сети непосредственно и (или) через коммутационные аппараты;
14) проверка схемы коммерческого учета электроэнергии - совокупность операций, выполняемых представителем энергопередающей организации в присутствии потребителя с целью определения состояния приборов учета и схемы его включения;
15) расчетный период - период времени, определяемый договором на электроснабжение, за который потребленная электрическая энергия должна быть учтена и предъявлена к оплате потребителю;
16) свободная поставка электроэнергии - поставка электроэнергии в объемах месячного потребления и с мощностью, не превышающей значений, определяемых договором на электроснабжение;
17) субпотребитель - потребитель, непосредственно присоединенный к электрическим сетям потребителя энергоснабжающей организации;
18) субъекты рынка электрической энергии - энергопроизводящие, энергопередающие, энергоснабжающие организации, потребители электрической энергии, системный оператор, оператор централизованной торговли электрической энергией;
19) схема учета электрической энергии - определенное электрическое соединение средств учета электрической энергии, обеспечивающих учет передаваемой и потребляемой электрической энергии для расчетов за нее;
20) технологическая бронь - электрическая мощность, необходимая потребителю для завершения технологических процессов;
21) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики;
22) характер потребления электроэнергии - типы потребления электроэнергии, подразделяющиеся на сезонный, временный, посменный, аварийный, технологический, для бытового и (или) производственного потребления, электросварочных работ, нужд электроотопления и (или) горячего водоснабжения;
23) фиксированная поставка электроэнергии - поставка электроэнергии потребителю в точно согласованном объеме для каждого часа суток;
24) экспертная организация - организация, имеющая разрешение уполномоченного органа на проведение энергетической экспертизы по вопросам электроэнергетики и энергосбережения;
25) электроустановка - установка, в которой производится, преобразуется, передается, распределяется, потребляется электрическая энергия;
26) энергосбережение - деятельность (организационная, научная, практическая, информационная), направленная на рациональное и экономное использование топливно-энергетических ресурсов.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики и минеральных ресурсов РК от 14.12.2009 № 337 (порядок введения в действие см. п. 3).

2. Электрмен жабдықтауды ұйымдастыру
3. Тұтынушыларды электрмен жабдықтау:
1) электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын сату-сатып алу шарттары мен көтерме сауда нарығына қатысушылардың арасындағы орталықтандырылған сауда-саттықтарында жасалған мәмілелер негізінде жүзеге асырылады.
Егер тараптардың келісімімен өзгеше белгіленбесе, шарт бойынша сатып алынған электр энергиясының тұтынушыға дейін жеткізілуін (тасымалдануын) қамтамасыз етуді энергия беруші ұйым жүзеге асырады;
2) бөлшек сауда нарығында электр энергиясын сатуды шарт бойынша энергиямен жабдықтаушы ұйым жүзеге асырады. Бұл ретте энергиямен жабдықтаушы ұйым энергия беруші ұйыммен электр энергиясын беру шартын жасасады. Көтерме сауда нарығына шығу шегінен асып кеткен электр тұтынудың орташа тәуліктік қуатымен тұтынушылар мен электр энергиясын энергия өндіруші ұйымдардан сатып алушылар энергия беруші ұйымдармен электр энергиясын беру жөнінде көрсетілетін қызметтерге шарт жасасады;
3) электрмен жабдықтау шарты жазбаша түрде жасалады. Оған: тараптардың теңгерімдік тиесілігі мен пайдалану жауапкершілігін шектеу актілері, тұтынушының электр қондырғыларының техникалық жай-күйін зерттеу жөніндегі сараптау ұйымының актісі, қажетіне қарай авариялық және (немесе) технологиялық брондар актісі, сондай-ақ энергиямен жабдықтаушы (энергия беруші) ұйым белгіленген тәртіппен жасаған өзге де құжаттар қоса беріледі;
4) электр энергиясын беру шарты жазбаша нысанда жасалады. Оған тараптардың теңгерімдік тиесілігін және пайдалану жауапкершілігін шектеу актілері; қажетіне қарай авариялық және (немесе) технологиялық брондар актісі және белгіленген тәртіппен жасалған өзге де құжаттар қоса беріледі;
5) электр энергиясы нарығына қатысушылардың өңірлік және (немесе) жергілікті деңгейлердегі электр желілеріне еркін қол жетімділігін қамтамасыз ету және нарық субъектілерінің арасындағы көрсетілген желілер бойынша олардың электр энергиясын беру жөнінде жасасқан мәмілелері кезінде туындайтын қарым-қатынастарды реттеу Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар Министрінің 2001 жылғы 24 желтоқсандағы N 214 бұйрығымен бекітілген және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 28 желтоқсандағы N 1708 Нормативтік құқықтық кесімдерін мемлекеттік тіркеудің тізілімінде тіркелген Қазақстан Республикасының Электр желілері ережесімен (бұдан әрі - ЭЖЕ) және өзге де нормативтік құқықтық кесімдермен регламенттеледі;
6) нарыққа қатысушылардың (ұлттық энергия беруші ұйымның) өңіраралық деңгейдегі электр желілеріне қол жетімділігін қамтамасыз ету тараптар арасында көрсетілген тораптар бойынша электр энергиясын беру жөнінде мәмілелер жасасу кезінде туындайтын қарым-қатынастармен реттеледі, ЭЖЕ және қолданыстағы нормативтік құқықтық кесімдермен регламенттеледі.

2. Организация электроснабжения
3. Электроснабжение потребителей осуществляется:
1) на оптовом рынке электрической энергии на основании договоров купли-продажи электрической энергии и сделок, заключенных на централизованных торгах между участниками оптового рынка.
Обеспечение доставки (транспортировки) купленной по договору электроэнергии до потребителя осуществляется, если иное не установлено соглашением сторон, энергопередающей организацией;
2) на розничном рынке продажу электроэнергии по договору осуществляет энергоснабжающая организация. При этом энергоснабжающая организация заключает договор передачи электроэнергии с энергопередающими организациями. Потребители со среднесуточной мощностью электропотребления, превышающей порог доступа на оптовый рынок, и, покупающие электроэнергию у энергопроизводящих организаций, заключают договор на услуги по передаче электроэнергии с энергопередающими организациями;
3) договор на электроснабжение заключается в письменной форме. К нему прилагаются: акты разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон; акт экспертной организации по обследованию технического состояния электроустановок потребителя, при необходимости акт аварийной и (или) акт технологической брони, а также иные документы, составленные в установленном порядке энергоснабжающей (энергопередающей) организацией;
4) договор на передачу электрической энергии заключается в письменной форме. К нему прилагаются акты разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон, при необходимости акт аварийной и (или) акт технологической брони и иные документы, составленные в установленном порядке;
5) обеспечение свободного доступа участников рынка электроэнергии к электрическим сетям регионального и (или) местного уровней и регулирование отношений, возникающих между субъектами рынка при совершении ими сделок по передаче электроэнергии по указанным сетям, регламентируется Электросетевыми Правилами Республики Казахстан, утвержденными Приказом Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 24 декабря 2001 года N 214 и зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 1708 от 28 декабря 2001 года  (далее - ЭСП), и иными нормативными правовыми актами;
6) обеспечение доступа участников рынка к сетям межрегионального уровня (национальной энергопередающей организации) регулируется отношениями, возникающими между сторонами при совершении сделок по передаче электрической энергии по указанным сетям, и регламентируется ЭСП и действующими нормативными правовыми актами.

4. Электр энергиясы субъектілерінің арасында туындайтын келіспеушіліктер заңнамада белгіленген тәртіппен шешіледі.
5. Электрмен жабдықтаудың авариялық бронінің актісін (бұдан әрі - АБА) тұтынушы және энергиямен жабдықтаушы ұйым бірлесе отырып жасайды. АБА жөнінде келіспеушіліктер туындаған жағдайда тараптар дауларды шешу үшін сараптау ұйымына жүгінеді.
Энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйымдар тұтынушы авариялық және (немесе) технологиялық бронь жөніндегі электр энергиясы үшін ақы төлеу кепілдемесін орындаған жағдайда, авариялық және/немесе технологиялық бронь тізбесі бойынша енгізілген объектілерді үздіксіз электрмен жабдықтауды қамтамасыз етеді.
Авариялық және/немесе технологиялық бронь тізбесіне қосылған тұтынушылардың объектілерін электрмен үздіксіз жабдықтаудың техникалық мүмкіндігін сараптау ұйымы шарт бойынша анықтайды және келіседі.
6. Тұтынушының өзі тұтынатын электр қуатын шартта көрсетілген мәннен (техникалық шарттар бойынша қуат шегінде) ұлғайтуына, сондай-ақ жаңа қосалқы тұтынушыларды қосуына тек энергия беруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдарының келісімімен шартқа тиісті өзгерістер енгізілгеннен кейін ғана жол беріледі.
7. Тұтынушы өзіне тиесілі желілерге өз электр қондырғыларын шартта көрсетілген қуат шегінде, энергиямен жабдықтаушы және энергия беруші ұйымдарының қосымша рұқсатынсыз, ал осы қуаттан жоғарыны, қосылған қуатқа қарамастан, тек энергиямен жабдықтаушы ұйымның рұқсатымен ғана қоса алады.
3. Тұтынушылардың электр қондырғыларын
қосуға арналған техникалық шарттар
8. Тұтынушылардың электр қондырғыларын электр желілеріне қосуы ЭЖЕ-нің 3-тарауына сәйкес жүргізіледі.
Техникалық шарттарды тұтынушының жазбаша өтінімі бойынша энергия беруші ұйым береді.
9. Тұтынушының өтінімінде:
1) объектінің толық атауы және оның жай-күйлік жоспары қоса берілген мекен-жайы;
2) объектінің ең жоғары жүктемесі, электр энергиясын тұтыну сипаты;
3) шағын тұтынушылардың тізбесі және олардың электр қондырғыларының сипаттамасы;
4) электр жүктемелерін жылдар бойынша іске қосу мерзімдері;
5) тұтастай электр қабылдағыштардың және жекелеген технологиялық қондырғылардың энергиямен жабдықтау сенімділігі жөніндегі техникалық құжаттамалар нормаларының талаптарына сәйкес келетін санаты;
6) мәлімденген қуаттың негіздемесі;
7) лизингті, сенімді басқаруды және энергиямен жабдықтау объектісінде пайдаланудың өзге де түрлерін қоса алғанда, меншік құқығын немесе мүліктік жалға алғандығын растайтын құжаттың көшірмесі көрсетіледі.
10. Тұтынушылардың электр қондырғыларын қосуға арналған техникалық шарттарды мынадай:

4. Разногласия, возникающие между субъектами рынка электрической энергии, решаются в установленном законодательством порядке.
5. Акт аварийной брони (далее - ААБ) электроснабжения составляется совместно потребителем и энергоснабжающей организацией. В случаях возникновения разногласий по ААБ стороны обращаются к экспертной организации для разрешения спора.
Энергоснабжающая и (или) энергопередающая организации обеспечивают непрерывное электроснабжение объектов, включенных в перечень аварийной и (или) технологической брони, при условии выполнения потребителем гарантии оплаты за электрическую энергию по аварийной и (или) технологической брони.
Техническую возможность непрерывного электроснабжения объектов потребителей, включенных в перечень аварийной и (или) технологической брони, определяет и согласовывает экспертная организация по договору.
6. Увеличение потребителем потребляемой им электрической мощности сверх значений, указанных в договоре (в пределах мощности по техническим условиям), а также подключение новых субпотребителей допускается только с согласия энергопередающей и энергоснабжающей организаций после внесения соответствующих изменений в договоры.
7. Потребитель может присоединять к принадлежащим ему сетям собственные электроустановки в пределах мощности, указанной в договорах, без дополнительного разрешения энергоснабжающей и энергопередающей организаций, а свыше этой мощности - независимо от присоединяемой мощности, только с разрешения энергопередающей организации.
3. Технические условия на присоединение
электроустановок потребителей
8. Присоединение электроустановок потребителей к электрическим сетям производятся в соответствии с главой 3 ЭСП.
Технические условия выдаются энергопередающей организацией по письменной заявке потребителя.
9. В заявке потребителя указывается:
1) полное наименование объекта и его местонахождение с приложением ситуационного плана;
2) максимальная нагрузка объекта, характер потребления электроэнергии;
3) перечень субпотребителей и характеристики их электроустановок;
4) сроки ввода электрических нагрузок по годам;
5) категория приемников электроэнергии по надежности энергоснабжения в целом и отдельных технологических установок, соответствующая требованиям норм технической документации;
6) обоснование заявляемой мощности;
7) копия документа, подтверждающего право собственности или имущественного найма (аренды), включая лизинг, доверительное управление и иные виды пользования на объект электроснабжения.
10. Технические условия на присоединение электроустановок потребителей должны запрашиваться потребителем и выдаваться энергопередающей организацией в следующих случаях:

1) жаңа электр қондырғылары энергиямен жабдықтаушы ұйымның желілеріне қосылған;
2) электр қондырғыларының тұтынатын қуаты өзгерген;
3) сыртқы электрмен жабдықтау схемасы өзгерген;
4) энергия қондырғыларын пайдалануға қойылатын техникалық талаптар өзгерген;
5) тұтынушының электрмен жабдықтау сенімділігінің санаты өзгерген;
6) объектінің иеленушісі өзгерген жағдайларда тұтынушы сұратып алуға және энергиямен жабдықтаушы ұйым беруге тиіс.
11. Энергия беруші ұйым тұтынушыдан өтінім алғаннан кейін бір айлық мерзімде жаңадан құрылатын немесе қайта жаңғыртылатын қолданыстағы кәсіпорындардың, ғимараттардың, құрылыстардың, олардың кезектерінің немесе жекелеген өндірістердің электр қондырғыларын қосуға арналған техникалық шарттар мен жиынтық қуаты 1000 квт. дейінгі осы объектілердегі электр энергиясын есепке алуды ұйымдастыру жөнінде ұсыныстар береді.
Объектілердің жиынтық қуаты 1000 квт. асқан кезде алдын ала техникалық шарттар беріледі.
12. Жаңа кәсіпорындарды, ғимараттарды, құрылыстарды, олардың кезектерін, жекелеген өндірістерді немесе сырттан электрмен жабдықтау схемасын өзгертуді талап ететін кеңейтілетін және жаңғыртылатын жұмыс істеп тұрған объектілерді энергиямен жабдықтау жөніндегі тұтынушылардың жобалық шешімдерін келісу желісіне тұтынушы жалғанған энергия беруші ұйыммен жүргізіледі.
Жылдық отын-энергетикалық ресурсы 500 және тоннадан жоғары шартты отын тұтынатын жаңа және жұмыс істеп тұрған объектілер мен кәсіпорындар құрылысының техникалық-экономикалық негіздемесі мен жобалары міндетті түрде энергия үнемдеу сараптамасына жатады.
13. Электр қондырғылары энергиямен жабдықтаушы ұйым тұтынушыларының желілерінен қоректенетін қосалқы абоненттер техникалық шарттарды энергия беруші ұйыммен келісу бойынша тұтынушылардан алады.
14. Электр желілеріне тұтынушыны қосуға арналған техникалық шарттарда:
1) объектінің орналасқан жері (кент, көше), жалғаным нүктелері (шағын станция, электр станциясы немесе электр беру желілері), объектіні қоректендіру орындалуы тиіс әуелік және кабельдік желілердегі кернеу, жалғаным нүктелеріндегі кернеудің күтілетін деңгейі;
2) жаңа тұтынушының пайда болуымен байланысты қолда бар тораптарды күшейту жөніндегі негізделген талаптар - сымдардың қиылысын арттыру, трансформаторлардың қуатын ауыстыру немесе арттыру, тарату қондырғыларының қосымша ұяларын салу және заңнамаға қайшы келмейтін өзге де талаптар;
3) қысқа тұйықталу тоғының есептік мәні, релелік қорғауға, автоматикаға, телемеханикаға, байланысқа, қорғаныш жерлендіргішіне, оқшаулауға және кернеулерден асып кетуден қорғауға қойылатын талаптар;

1) присоединение новых электроустановок к сетям энергопередающей организации;
2) изменение мощности потребляемой электроустановкой;
3) изменение схемы внешнего электроснабжения;
4) при изменении технических требований к эксплуатации энергоустановок;
5) изменение категории надежности электроснабжения потребителя;
6) изменение владельца объекта.
11. Энергопередающая организация после получения заявки от потребителя в месячный срок выдает технические условия на присоединение электроустановок вновь создаваемых или реконструируемых действующих предприятий, зданий, сооружений, их очередей или отдельных производств и рекомендации по организации учета электроэнергии на этих объектах с суммарной мощностью объектов до 1000 кВт.
При суммарной мощности объектов свыше 1000 кВт выдаются предварительные технические условия.
12. Согласование проектных решений потребителей по электроснабжению новых предприятий, зданий, сооружений, их очередей, отдельных производств или расширяемых и реконструируемых действующих объектов, требующих изменения схемы внешнего электроснабжения производится с энергопередающей организацией, к сетям которой присоединен.
Технико-экономические обоснования и проекты строительства новых и расширение действующих объектов и предприятий с годовым потреблением топливно-энергетических ресурсов в 500 и выше тонн условного топлива подлежат обязательной экспертизе энергосбережения.
13. Субпотребители, электроустановки которых питаются от сетей потребителей энергоснабжающей организации, технические условия получают от потребителей по согласованию с энергопередающей организацией.
14. В технических условиях на подключение потребителя к электрическим сетям указываются:
1) место расположения объекта (поселок, улица), точки присоединения (подстанция, электростанция или линия электропередачи), напряжение, на котором должны быть выполнены питающие объект воздушные или кабельные линии, ожидаемый уровень напряжения в точках присоединения;
2) обоснованные требования по усилению существующей сети в связи с появлением нового потребителя - увеличение сечений проводов, замена или увеличение мощности трансформаторов, сооружение дополнительных ячеек распределительных устройств и иные требования, не противоречащие законодательству;
3) расчетные значения токов короткого замыкания, требования к релейной защите, автоматике, телемеханике, связи, защитному заземлению, изоляции и защите от перенапряжения;

4) реактивті қуатты өтеу, электр энергиясының сапасын бақылау мен есепке алу, желіге жалғанған нүктедегі электр энергиясының сапасына тұтынушының ықпал ету дәрежесі, тұтынушы жүктемесінің тәуліктік кестесін реттеу жөніндегі талаптар;
5) болжамды жүктеме мен электр тұтынуды көрсетумен тұтынушының торабына қосылатын шағын тұтынушылардың тізімі;
6) пайдалануға рұқсат етілген қуат;
7) электрмен жабдықтау схемасының электр қабылдағыштардың сенімділік санаттарына сәйкестігі;
8) электр энергиясын есепке алуды ұйымдастыру талаптары;
9) электрді тұтынудың сипаты (тұрақты, уақытша, маусымдық);
10) техникалық шарттардың қолданылу мерзімі көрсетіледі.
15. Қажет болған және берілген техникалық шарттардың негізділігіне күмәнданған жағдайда тұтынушы сараптау ұйымына жүгінеді.
16. Желісіне тұтынушы жалғанған энергия беруші ұйым берген техникалық шарттардың орындалуы тұтынушылар үшін де, электрмен жабдықтау жобасын әзірлеу тапсырылатын жобалау ұйымдары үшін де қажет.
17. Техникалық шарттарды алу жаңадан құрылған және бұрын жұмыс істеген ұйымдардың базасында қайта ұйымдастырылған ұйымдар үшін міндетті. Техникалық шарттарды беру және қайта рәсімдеу үшін төлем алынбайды.
4. Тұтынушылардың электр қондырғыларын
пайдалануға рұқсат ету
18. Тұтынушылардың барлық қайта жалғанатын және қайта жөнделетін электр қондырғылары қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкестікте орындалуы, жобалау және техникалық қабылдау-тапсыру құжаттамасымен қамтамасыз етілуі тиіс.
19. Пайдалануға жіберілгенге дейін электр қондырғылары қабылдау-тапсыру сынағынан өтуі және оны тұтынушы монтаждау, жөндеу ұйымынан кесім бойынша қабылдап алынуы тиіс.
Энергия беруші ұйым өзінің электр желілеріне электр қондырғыларын тұрақты пайдалануға тұтынушылар анықталған кемшіліктерді жойғаннан және сараптау ұйымының қорытындысы мен мемлекеттік энергетикалық қадағалау органының (бұдан әрі - Мемэнергияқадағалау) рұқсатын алғаннан кейін жалғайды.
Энергия беруші ұйым өзінің электр желілеріне тұтынушылардың кернеуі 1000 В дейінгі, белгіленген қуаты 100 кВт аспайтын электр қондырғыларын сараптама ұйымының оң қорытындысын алғаннан кейін жалғай алады.
20. Энергия тұтынатын жабдықты пайдалануға енгізер алдында сараптама ұйымы мемлекеттік стандарттарға, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер мен жобалық деректерге сәйкестігіне сараптама жүргізеді, сондай-ақ белгіленген мерзімдерде нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жұмыс істеп тұрған және салынып жатқан объектілерге тиімділік көрсеткіштері жөнінде сараптық баға береді.
Сараптама нәтижелері бойынша Мемэнергияқадағалау немесе энергия беруші ұйым осы Ережелердің 19-тармағына сәйкес энергия тұтынатын жабдықты пайдалануға енгізу туралы шешім қабылдайды.

4) требования по компенсации реактивной мощности, контролю качества и учету электроэнергии, степени влияния потребителя на качество электроэнергии в точке присоединения к сети, регулированию суточного графика нагрузки потребителя;
5) список субпотребителей, подключаемых к сети потребителя, с указанием прогнозируемых нагрузок и электропотребления;
6) разрешенная к использованию мощность;
7) соответствие схемы электроснабжения категории надежности приемников электроэнергии;
8) требования к организации учета электроэнергии;
9) характер потребления электроэнергии (постоянный, временный, сезонный);
10) срок действия технических условий.
15. В случае необходимости и сомнения в обоснованности выданных технических условий потребитель обращается в экспертную организацию.
16. Выполнение технических условий, выданных энергопередающей организацией, к сетям которой присоединен потребитель, необходимо как для потребителей, так и для проектных организаций, которым поручается разработка проекта электроснабжения.
17. Получение технических условий необходимо для вновь образующихся и реорганизуемых организаций на базе ранее действовавших. Плата за выдачу и переоформление технических условий не взимается.
4. Допуск в эксплуатацию электроустановок потребителей
18. Все вновь присоединяемые и реконструируемые электроустановки потребителей должны быть выполнены в соответствии с действующими нормативно-техническими документами, обеспечены проектной и технической приемо-сдаточной документацией.
19. До пуска в эксплуатацию электроустановки должны пройти приемо-сдаточные испытания и быть приняты потребителем от монтажно-наладочной организации по акту.
Энергопередающая организация присоединяет к своим электрическим сетям для постоянной эксплуатации электроустановки после устранения потребителем выявленных недостатков и получения заключения экспертной организации и разрешения органа государственного энергетического надзора (далее - Госэнергонадзор).
Энергопередающая организация может присоединить к своим электрическим сетям электроустановки потребителей напряжением до 1000 В, с установленной мощностью до 100 кВт после получения положительного заключения экспертной организации.
20. Экспертная организация перед вводом в эксплуатацию энергопотребляющего оборудования проводит его экспертизу на соответствие требованиям государственных стандартов, действующим нормативным правовым актам и проектным данным, а также в установленные сроки в соответствии с нормативными правовыми актами дает экспертную оценку по показателям энергоэффективности действующим и строящимся объектам.
По результатам экспертизы Госэнергонадзор или энергопередающая организация в соответствии с пунктом 19 Правил принимает решение о вводе в эксплуатацию энергопотребляющего оборудования.

21. Электр энергиясын тұтынуы маусымдық сипаттағы электр қондырғыларына кернеу беруді энергиямен жабдықтаушы ұйым тұтынушының электр қондырғыларына сараптама ұйымының техникалық куәландыру актісін тұтынушы ұсынғаннан кейін жүргізеді.
22. Электр қондырғыларын пайдалануға рұқсат ету тәртібі шағын тұтынушылардың (қосалқы тұтынушылардың) жаңадан орнатылған және жаңғыртылған электр қондырғыларына, сондай-ақ электр қондырғыларының иелері ауысқан жағдайда қолданылады.
23. Электр қондырғыларын пайдалануға рұқсат ету тек тұтынушыда меншік түріне қарамастан тиісті біліктіліктегі электр техникалық персонал мен электр қондырғыларының сенімді, қауіпсіз жұмысына жауапты тұлға немесе қызметтің осы түрімен айналысу құқығына лицензиясы бар ұйыммен электр қондырғыларына қызмет көрсетуге шарты болғанда ғана мүмкін болады.
Объектіні (үй-жайларды), лизинг, сенімгерлік басқаруға және өзге де пайдалану түрлерін қоса алғанда, мүліктік жалға (жалгерлік) беру кезінде электр қондырғыларының сенімді, қауіпсіз жұмысы үшін жауапкершілікті, егер шартта басқаша көзделмесе, жалға беруші арқалайды.
24. Тұтынушылардың электр қондырғыларын құрастыруда кемшіліктер, жалғауға арналып берілген техникалық шарттар мен нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарынан ауытқушылықтар табылған, тиісті кәсіби біліктілігі бар қызмет көрсетуші болмағаны, сондай-ақ электр қондырғыларының сенімді, қауіпсіз жұмысына жауапты адамның жоқтығы анықталса, оларды пайдалануға жіберуге тыйым салынады.
5. Электр энергиясын тұтыну шарттары мен
режимдері
25. Тұтынушыларға электр энергиясын жеткізуді энергиямен жабдықтаушы ұйым электрмен жабдықтауға арналған шартқа сәйкес жасалған жылдық, тоқсандық, айлық жоспарларға және электр энергиясын босатудың тәуліктік кестесіне сәйкес үздіксіз жүргізеді.
26. Электр энергетикасы объектілерінің ерекше жұмыс режимі кезінде тұтынушыларды электрмен жабдықтау авариялық бронь көлемінде электр қуатын жеткізуді қамтамасыз ететін энергиямен жабдықтаушы ұйым әзірлеген схемалар бойынша жүзеге асырылады.
27. Көтерме сауда нарығында электр энергетикасы объектілерінің ерекше жұмыс режимін енгізу тәртібін жүйелік оператор белгілейді.
28. Бөлшек сауда нарығындағы электр энергетикасы объектілерінің ерекше жұмыс режимін енгізу тәртібін өңірлік электр желілік компаниясы белгілейді.
6. Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі
тараптардың жауапкершілік шекарасы
29. Электр қондырғылардың жай-күйі мен оларға қызмет көрсетудің жауапкершілік шекарасы олардың теңгерімдік тиесілігімен белгіленеді және электрмен жабдықтау шартына қоса берілетін электр желілері мен пайдалану жауапкершілігін шектейтін актіде бекітіледі.

21. Подача напряжения на электроустановки с сезонным характером потребления электроэнергии производится после предоставления потребителем энергоснабжающей организации акта технического освидетельствования электроустановок потребителя экспертной организацией.
22. Порядок допуска электроустановок в эксплуатацию распространяется на вновь смонтированные и реконструированные электроустановки потребителей (субпотребителей), а также при изменении владельца электроустановок.
23. Допуск электроустановок в эксплуатацию возможен только при наличии у потребителя, независимо от формы собственности, электротехнического персонала соответствующей квалификации и лица, ответственного за надежную, безопасную работу электроустановок, либо договора на обслуживание электроустановки с организацией, имеющей лицензию на право заниматься этим видом деятельности.
При сдаче объекта (помещений) в имущественный найм (аренду), включая лизинг, доверительное управление и иные виды пользования, ответственность за надежную, безопасную работу электроустановок несет арендодатель, если иное не предусмотрено договором.
24. При обнаружении в электроустановках потребителей недостатков в монтаже, отступлений от выданных технических условий на присоединение и требований нормативно-технических документов, отсутствия обслуживающего электротехнического персонала с соответствующей профессиональной квалификацией, а также лица, ответственного за надежную, безопасную работу электроустановок, допуск их в эксплуатацию запрещается.
5. Условия и режимы потребления электрической энергии
25. Поставка электрической энергии потребителям производится энергоснабжающей организацией непрерывно в соответствии с годовыми, квартальными, месячными планами и суточными графиками отпуска электроэнергии согласно заключенным договорам на электроснабжение.
26. При особом режиме работы объектов электроэнергетики электроснабжение потребителей осуществляется по разрабатываемым энергопередающими организациями схемам, обеспечивающим поставку электрической мощности в размере аварийной брони.
27. На оптовом рынке порядок ввода особого режима работы объектов электроэнергетики устанавливается системным оператором.
28. На розничном рынке порядок ввода особого режима работы объектов электроэнергетики устанавливается региональной электросетевой компанией.
6. Граница ответственности сторон при эксплуатации электроустановок
29. Граница ответственности за состояние и обслуживание электроустановок определяется их балансовой принадлежностью и фиксируется в прилагаемом к договору на электроснабжение акте разграничения балансовой принадлежности электросетей и эксплуатационной ответственности сторон.

30. Кернеуі 1000 В және одан да жоғары электр қондырғылардың жай-күйі мен қызметі үшін жауапкершілік шекарасы:
1) жабық тарату қондырғыларының сырт жағындағы әуе желісінің өтпелі оқшаулағышының жалғанымы мен ашық тарату қондырғылары оқшаулағыштарының тартпалы портальды тізбегінің керілген қысқышынан шығатын сымның шығар жерінде;
2) қоректік және шығар желілердің кабельдік немесе ауалық кірмелерінің ұшында белгіленеді.
Бұл ретте осы тармақта көрсетілген жалғанымдардың техникалық жай-күйі үшін жауапкершілік шағын станцияны пайдаланатын ұйымға жүктеледі.
31. Түрлі ұйымдарға тиесілі дәнекері бар (бітеу немесе айырғыштар арқылы) кернеуі 1000 В және одан да жоғары, түрлі ұйымдар мен олардың қызмет көрсетуіне тиесілі электр беруші желілердің жай-күйі мен қызметіне жауапкершілік шекарасы дәнекер жасалған негізгі желінің тіреуішінде белгіленеді.
Дәнекерді жалғастырушы қысқыштардың жай-күйін бақылау және қызмет көрсету иелігінде негізгі желі бар ұйымға жүктеледі.
32. Тараптардың келісімі бойынша шартпен электр қондырғыларды пайдалану ерекшеліктерімен шартталған өзге де негізделген жауапкершілік шекарасы белгіленуі мүмкін.
33. Тұтынушы мен энергиямен жабдықтаушы ұйым арасындағы кернеуі 1000 В дейінгі электр қондырғыларының жай-күйі мен қызмет көрсетуі үшін жауапкершілік шекарасы:
1) әуелік тармақталу кезінде - ғимаратқа орнатылған бірінші оқшаулатқыштағы қоректендіруші желі жалғауының түйіспесінде;
2) кабельдік ену кезінде - ғимаратқа кірердегі қоректендіруші кабельдің ұштарындағы болтты жалғанымдарда белгіленеді.
Электр тораптарының теңгерімдік тиесілік шекарасы осы тармақта көрсетілген орындарға сәйкеспеген жағдайда, олар тікелей шартта көрсетілуі мүмкін.
34. Тұтынушының құрылмаларындағы немесе өзге де жылжымайтын мүлік объектілеріндегі электр торабының баланстық тиесілігі шекарасындағы жалғанымдардың жай-күйі үшін энергия беруші ұйым жауапкершілікте болады.
35. Энергиямен жабдықтаушы ұйымның басқа да тұтынушыларына транзитпен электр энергиясы берілетін тұтынушының электр беру желілерін, тарату бекеттерін және трансформаторлық шағын станцияларын жөндеуге шығару, сондай-ақ аталған жабдықты жөнделгеннен кейін қосу энергиямен жабдықтаушы ұйыммен келісілгеннен кейін жүргізіледі.
7. Есепке алу аспаптарын орнату және пайдалану
36. Электр энергиясын тұтынушылардың электр қондырғылары энергиямен жабдықтаушы ұйымнан тұтынылған электр энергиясы үшін есеп айырысуға қажетті коммерциялық есепке алу аспаптарымен қамтамасыз етілуі тиіс. Электр энергиясының есебін жүргізу үшін типтері Өлшемдер бірлігін қамтамасыз ететін мемлекеттік тізілімге енгізілетін есептеу аспаптары пайдаланылады.
Электр тұтынудың 100 кВт. астам шарттық қуаты бар, бекітіліп жеткізілген электр энергиясы тұтынушыларда тұтынылған электр энергиясы, жүктемелердің қуаты мен сағаттық кестесі туралы деректерді жадында ұзақ уақыт сақтайтын активті және реактивті энергияның коммерциялық есепке алу есептеуіштері болуы тиіс.

30. Граница ответственности за состояние и обслуживание электроустановок напряжением 1000 В и выше устанавливается:
1) на соединителе проходного изолятора воздушной линии с наружной стороны закрытых распределительных устройств и на выходе провода из натяжного зажима портальной оттяжной гирлянды изоляторов открытых распределительных устройств;
2) на наконечниках кабельных или воздушных вводов питающих или отходящих линий.
При этом ответственность за техническое состояние, указанных в настоящем пункте соединений, несет организация, эксплуатирующая подстанции.
31. Граница ответственности за состояние линий электропередачи напряжением 1000 В и выше, имеющих отпайки (глухие или через разъединители), принадлежащие различным организациям, и их обслуживание устанавливается на опоре основной линии, где произведена отпайка.
Контроль состояния и обслуживание зажимов, присоединяющих отпайку, осуществляет организация, в ведении которой находится основная линия.
32. По согласованию сторон, договором может быть установлена и другая обоснованная граница ответственности, обусловленная особенностями эксплуатации электроустановок.
33. Граница ответственности между потребителем и энергопередающей организацией за состояние и обслуживание электроустановок напряжением до 1000 В устанавливается:
1) при воздушном ответвлении - на контактах присоединения питающей линии на первых изоляторах, установленных на здании;
2) при кабельном вводе - на болтовых соединениях наконечников питающего кабеля на вводе в здание.
При несоответствии границ балансовой принадлежности электрической сети, указанной в данном пункте местам, они могут быть определены непосредственно в договоре.
34. Контроль состояния и эксплуатационное обслуживание соединений на границе балансовой принадлежности электрической сети в сооружениях или иных объектах недвижимости потребителя осуществляет энергопередающая организация.
35. Вывод в ремонт линий электропередачи, распределительных пунктов и трансформаторных подстанций потребителя, через которые транзитом передается электроэнергия другим потребителям энергоснабжающей организации, а также включение указанного оборудования после ремонта, производятся после согласования с энергоснабжающей организацией.
7. Установка и эксплуатация приборов учета
36. Электроустановки потребителей электрической энергии должны быть обеспечены необходимыми приборами коммерческого учета для расчетов за потребленную электроэнергию с энергоснабжающей организацией. Для учета электроэнергии используются приборы учета, типы которых внесены в Государственный реестр обеспечения единства измерений.
Потребители с фиксированной поставкой электроэнергии, имеющие договорную мощность электропотребления более 100 кВт, должны иметь счетчики коммерческого учета активной и реактивной энергии с долговременной памятью хранения данных о потребленной электроэнергии, мощности и почасового графика нагрузок.

Электр тұтынудың 40-100 кВт шарттық қуатымен еркін жеткізілген электр энергиясын тұтынушылардың тұтынылған электр энергиясы туралы деректерді жадында ұзақ уақыт сақтайтын активті және реактивті энергия мен ең жоғары қуатты есептеуіштері болуы қажет.
Электр тұтынудың 40 кВт дейінгі шарттық қуатымен электр энергиясы еркін жеткізілген тұтынушылардың активті энергия есептеуіштері болуы қажет.
37. Коммерциялық есепке алу аспаптарын орнату Ережелердің және уәкілетті орган бекіткен электр энергиясын есепке алуды ұйымдастыру жөніндегі қолданыстағы нормативтік техникалық құжаттардың талаптарында көзделген тәртіпте орындалады.
38. Электрмен жабдықтаудың бір көзінен бірнеше тұтынушыларды қоректендірген жағдайда әрбір тұтынушы үшін есепке алу қамтамасыз етілуі тиіс.
39. Коммерциялық есепке алу аспаптарында осыған құқылы ұйымдардың алғашқы немесе кезеңдік тексеруі туралы белгісі болуы тиіс.
40. Коммерциялық есепке алу аспаптарын ұстау мен техникалық қызмет көрсету және салыстырып тексеру теңгерімдік тиесілігіне сәйкес жүзеге асырылады. Коммерциялық есепке алу аспаптарына техникалық қызмет көрсетуді меншік иесімен шарт бойынша энергия беруші ұйым немесе осындай қызмет түріне рұқсаты бар басқа мамандандырылған ұйым жүргізе алады.
41. Коммерциялық есепке алу аспаптарын салыстырып тексеру салыстырып тексеру әдістемесінде көрсетілген мерзімдерде, сондай-ақ мүдделі тараптардың бірінің өтініші бойынша олардың көрсеткіштерінің дұрыстығына күмән келтірілген жағдайда аспапқа аралық тексеру интервалына сәйкес жүргізіледі.
42. Жоспардан тыс салыстырып тексеру жүргізілген жағдайда тексеру бойынша шығындарды (соның ішінде алып тастау мен орнату бойынша) жоспардан тыс салыстырып тексеруді талап еткен тарап көтереді.
43. Егер салыстырып тексеру кезінде коммерциялық аспаптардың көрсеткіштері олардың дәлдік сыныбымен рұқсат етілетін кінараттан асып кетсе, онда жоспардан тыс салыстырып тексеру жөніндегі шығындарды аспаптардың иесі төлейді.
44. Энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдар мен тұтынушы арасында есеп айырысу үшін электр энергиясын (қуатын) есепке алу электр желілерінің теңгерімдік тиесілік шекарасында жүргізіледі.
45. Техникалық мүмкіндік болмаған жағдайда электр энергиясының коммерциялық есепке алу аспаптарын тараптардың өзара уағдаластығы бойынша электр желілерінің теңгерімдік тиесілік шекарасынан басқа жерге орнатуға рұқсат етіледі.
Учаске желісіндегі шекарадан коммерциялық есепке алу аспаптарын орнатқан жерге дейінгі электр энергиясының шығындары көрсетілген желінің учаскесі балансында тұрған иегердің есебіне шарт негізінде жатқызылады және энергия беруші ұйымның есептеуі арқылы анықталады.

Потребителям свободной поставки электроэнергии с договорной мощностью электропотребления 40-100 кВт необходимо иметь счетчики активной и реактивной энергии с долговременной памятью хранения данных о потребленной электроэнергии и максимальной мощности.
Потребителям свободной поставки электроэнергии с договорной мощностью электропотребления до 40 кВт необходимо иметь счетчики активной энергии.
37. Установка приборов коммерческого учета выполняется в порядке, предусмотренном требованиями Правил и действующих нормативных технических документов по организации учета электрической энергии, утвержденных уполномоченным органом.
38. При питании от одного источника электроснабжения нескольких потребителей должен быть обеспечен учет для каждого потребителя.
39. Приборы коммерческого учета должны иметь клеймо о первичной или периодической поверке организации, имеющей на это право.
40. Содержание, техническое обслуживание и поверка приборов коммерческого учета осуществляется согласно балансовой принадлежности. Техническое обслуживание приборов коммерческого учета по договору с собственником может производиться энергопередающей организацией или иной специализированной организацией, имеющей разрешение на такой вид деятельности.
41. Поверка приборов коммерческого учета производится в соответствии с межповерочным интервалом на прибор в сроки, указанные в методиках поверки, а также в случае сомнения в правильности их показаний по заявлению одной из заинтересованных сторон.
42. В случае проведения внеплановой поверки, издержки по поверке (в том числе по снятию и установке) несет сторона, требующая внеплановую поверку.
43. В случае, если при поверке обнаружится, что показания приборов коммерческого учета превышают погрешность, допускаемую их классом точности, то издержки по внеочередной поверке оплачивает собственник приборов.
44. Учет электрической энергии для расчетов между энергоснабжающей, энергопередающей организациями и потребителем производится на границе балансовой принадлежности электрической сети.
45. В случае отсутствия технической возможности допускается установка приборов коммерческого учета электрической энергии не на границе балансовой принадлежности электрической сети по взаимной договоренности сторон.
Потери электроэнергии на участке сети от границы до места установки приборов коммерческого учета относятся на договорной основе владельцу, на балансе которого находится указанный участок сети, и определяются расчетным путем энергопередающей организацией.

46. Коммерциялық есепке алу аспаптарының қаптамалары бекіткіштерінде салыстырып тексеру құқығы бар ұйымның пломбасы, ал электр есептегіштің қысқыштары қалыбы қақпағында, ток пен кернеудің трансформаторлары бөлшегінің қақпаларында, тоқ пен кернеулік және сынақтық блоктарда және қораптарда энергия беруші ұйымның пломбасы болуы тиіс.
47. Коммерциялық есепке алу аспаптарын қоректендіретін кернеу трансформаторлары жетектері, коммерциялық есепке алу аспаптарының қоректендіруші аспаптары, есептеу аспаптарына келетін сымдардағы қысқыштардың жинамалары, сондай-ақ коммерциялық есепке алу аспаптарына дейін орналасқан кірме коммутациялық аппараттарының шкафтары электр қондырғы иесінің рұқсатсыз енуінен сақтау үшін қоршаумен жабылады және оларға тұтынушының қатысуымен энергиямен жабдықтаушы ұйым пломбы салады.
0,4 кВ қондырғыларында енгізу қондырғыларынан бастап токты өлшеу трансформаторларына дейін қоса алғанда барлық ток жүргізу бөліктері қоршауға және пломбалауға жатады.
Энергия беруші ұйым статикалық конденсаторлар батареялары жетектерінің тұтқаларын тұтынушы бұл батареяларды пайдаланбаған жағдайда пломбы салады.
48. Тұтынушыға босатылған активті және реактивті электр энергиясының мөлшері тұтынушының бастапқы кернеулік бас трансформаторы жағында орнатылған коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштеріне сәйкес анықталады.
Егер коммерциялық есепке алу аспаптары екінші кернеу жағында, яғни бас трансформатордан кейін орнатылса, онда тұтынушыға босатылған электр энергиясының мөлшері, егер шартта өзгеше көрсетілмесе, коммерциялық есептеу аспаптарының көрсеткіштерін 1,025 коэффициентіне көбейтумен анықталады.
49. Электр энергиясын есептеу схемасын өзгертумен немесе бұзумен байланысты кез келген жұмыс түрін жүргізу кезінде тұтынушы жұмысты бастамас бұрын бұл туралы энергия беруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға жазбаша түрде хабарлауы және тиісті рұқсат алуы қажет.
50. Жөндеу жұмысын жүргізу кезеңінде электр энергиясын есепке алу энергия беруші ұйыммен келісілген уақытша есепке алу схемалары бойынша жүзеге асырылуы тиіс. Трансформаторлық шағын станцияларды толық ажырату арқылы жүргізілген жөндеу жұмыстарының аяқталуы бойынша энергия беруші ұйым қажеттігіне қарай коммерциялық есепке алу схемаларына кезектен тыс тексеріс жүргізеді.
51. Тәулік аймақтары бойынша электр энергиясын тұтынуды бөлек есепке алуға мүмкіндік беретін көп тарифті коммерциялық есепке алу аспаптары болған кезде электр энергиясының шығысын есепке алуды тәулік уақытына байланысты бағалар (тарифтер) бойынша анықтауға және төлеуге болады.

46. Приборы коммерческого учета должны иметь на креплении кожухов пломбы организаций, имеющих право поверки, а на крышке колодки зажимов электросчетчика, дверках отсека трансформаторов тока и напряжения, на токовых и напряженческих испытательных блоках и коробках пломбы энергопередающей организации.
47. Приводы разъединителей трансформаторов напряжения, питающие приборы коммерческого учета, сборки зажимов в проводке к приборам учета, а также шкафы вводных коммутационных аппаратов, расположенные до приборов коммерческого учета, закрываются ограждением от несанкционированного доступа владельцем электроустановки и пломбируются энергопередающей организацией в присутствии потребителя.
В установках 0,4 кВ подлежат ограждению и пломбированию все токоведущие части от вводного устройства до измерительных трансформаторов тока включительно.
Энергопередающая организация производит пломбирование ручек приводов батарей статических конденсаторов, в случаях, когда эти батареи не используются потребителем.
48. Количество отпущенной потребителю активной и реактивной электрической энергии определяется в соответствии с показаниями приборов коммерческого учета, установленными на стороне первичного напряжения головного трансформатора потребителя.
Если приборы коммерческого учета установлены на стороне вторичного напряжения, то есть после головного трансформатора, то объем отпущенной потребителю электрической энергии определяется умножением показаний приборов коммерческого учета на коэффициент 1,025, если иное не предусмотрено договором.
49. При проведении любого вида работ, связанных с изменением или нарушением схемы учета электрической энергии, потребителю необходимо перед началом работ письменно известить об этом энергопередающую и энергоснабжающую организации и получить соответствующее разрешение.
50. В период проведения ремонта учет электроэнергии должен осуществляться по согласованным с энергопередающей организацией временным схемам учета. По окончании ремонтных работ на трансформаторной подстанции, проведенных с полным отключением последней, энергопередающая организация при необходимости производит внеочередную проверку схемы коммерческого учета электроэнергии.
51. При наличии многотарифных приборов коммерческого учета, позволяющих вести раздельный учет потребления электрической энергии по зонам суток, учет расхода электрической энергии может определяться и оплачиваться по ценам (тарифам) в зависимости от времени суток.

8. Электр энергиясын беруді шектеу және
тоқтату шарттары
52. Электр энергиясын беру, сондай-ақ шектеу және тоқтату тұтынушымен жасалған шартқа сәйкес жүргізіледі.
Электрмен жабдықтаудың сенімділік санаты және электр желісіне қосу схемасы нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес келуі және электрмен жабдықтау шартында айтылуы тиіс.
53. Энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйымдар тұтынушыны белгіленген тәртіппен ескерте отырып:
1) шартта белгіленген мерзімдерде электр энергиясы үшін ақы төленбесе;
2) электр тұтынудың шартпен белгіленген режимі бұзылса;
3) авариялық жағдайда электр энергиясын беруді толық немесе ішінара тоқтатады.
54. Энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйымдар:
1) энергия беруші ұйымның желісіне өз бетімен электр қабылдағыштарды жалғап алғанда;
2) есепке алу аспаптарымен қатар электр қабылдағыштар жалғанса;
3) тұтынушының кінәсінен энергия беруші ұйымдар мен басқа да тұтынушылардың электр қондырғыларының қалыпты жұмыс істеуін бұзатындай мәнге дейінгі электр энергиясының сапалық көрсеткіштері төмендегенде;
4) коммерциялық есепке алу аспаптарына энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйымдардың өкілдерін жібермеген жағдайларда тұтынушыға электр энергиясын беруді кідіріссіз толық тоқтатады.
55. Мемэнергияқадағалау органдары Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен:
1) электр энергетикасындағы қызметті жүзеге асырушы ұйымдарға олар электр энергетикасы саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын бұзған жағдайда нұсқама беруге;
2) электр және энергия қондырғыларына рұқсаты болуы;
3) электр және энергия қондырғыларының техникалық жай-күйіне және қауіпсіздігіне тексеру жүргізуге құқылы.
Мемэнергияқадағалау органдарының ұйғарымдарын орындамаған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен тоқтату немесе лицензияны қайтарып алу туралы мәселеге бастамашы болады.
Ережені сақтауға бақылауды Мемэнергияқадағалау органдары өз құзыретінің шектерінде жүзеге асырады.
56. Резервтік қоректендіру болмаған кезде жабдықтарды жөндеу және жаңа тұтынушыларды қосу жөніндегі жоспарлы жұмыстарды жүргізу үшін электр энергиясын тоқтату туралы энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйымдар ажыратқанға дейін үш күн бұрын тұтынушыға ескертеді.
57. Адамдардың өмірі үшін қауіп тудыратын, едәуір экономикалық шығынға, коммуналдық шаруашылық пен электрмен жабдықтау жүйелерінің аса маңызды элементтерінің қызметін бұзатын авариялардың алдын алу немесе жою жөнінде кезек күттірмейтін шаралар қабылдау үшін, энергия беруші ұйымға тұтынушының электр қондырғысын дереу оған хабарлай отырып және ажырату себебін көрсетумен ажыратуға рұқсат етіледі.

8. Условия ограничения и прекращения подачи электрической энергии
52. Подача, а также ограничения и прекращения подачи электрической энергии производятся в соответствии с заключенным с потребителем договором. Категория надежности электроснабжения и схема подключения к электрической сети должна соответствовать требованиям нормативно-технических документов и оговариваться в договоре на электроснабжение.
53. Энергоснабжающая и (или) энергопередающая организации, предупредив потребителя в установленном порядке, прекращают полностью или частично подачу ему электроэнергии в случаях:
1) отсутствия оплаты за электроэнергию в установленные договором сроки;
2) нарушения установленного договором режима электропотребления;
3) аварийной ситуации.
54. Энергоснабжающая и (или) энергопередающая организации незамедлительно прекращают полностью подачу потребителю электроэнергии в случаях:
1) самовольного присоединения приемников электроэнергии к сети энергопередающей организации;
2) присоединения приемников электроэнергии помимо приборов учета;
3) снижения показателей качества электроэнергии по вине потребителя до значений, нарушающих функционирование электроустановок энергопередающей организации и других потребителей;
4) недопущения представителей энергоснабжающей и (или) энергопередающей организаций к коммерческим приборам учета.
55. Органы Госэнергонадзора в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан вправе:
1) выдавать предписания организациям, осуществляющим деятельность в области электроэнергетики, в случае нарушения ими требований нормативных правовых актов Республики Казахстан в области электроэнергетики;
2) иметь доступ к электро- и энергоустановкам;
3) проводить проверку технического состояния и безопасности эксплуатации электро- и энергоустановок.
В случае не выполнения предписаний органов Госэнергонадзора инициируется вопрос о приостановке или отзыве лицензии в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. Контроль по соблюдению Правил осуществляют органы Госэнергонадзора в пределах своей компетенции.
56. О прекращении подачи электроэнергии для проведения плановых работ по ремонту оборудования и подключению новых потребителей при отсутствии резервного питания энергоснабжающая и (или) энергопередающая организации предупреждают потребителя не позднее, чем за три дня до отключения.
57. Для принятия неотложных мер по предупреждению или ликвидации аварий, которые могут повлечь за собой опасность для жизни людей, значительный экономический ущерб, нарушение функционирования особо важных элементов коммунального хозяйства и систем электроснабжения, допускается энергопередающей организации отключить электроустановку потребителя с немедленным его уведомлением и с указанием причин отключения.

58. Тұтынушы шарт бойынша пайдалануға рұқсат етілген қуатты арттырған жағдайда энергия беруші және (немесе) энергиямен жабдықтаушы ұйымдар тұтынушыдан жүктемені шартта белгіленген мәнге дейін азайтуды талап етеді. Жүктемені азайту туралы тұтынушыны хабардар ету тәртібі шартта белгіленеді.
Энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйымның заңда белгіленген тәртіппен жүктемені шартта белгіленген немесе диспетчерлік шектеу қойылған деңгейге дейін азайту туралы талабын тұтынушы орындауы тиіс. Жүктемені азайту туралы диспетчердің өкімі энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйымдар әзірлеген және бекіткен шектеу кестелерінің негізінде беріледі. Энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйымның жүктемені азайту туралы талабын 10 минуттың ішінде орындамаған жағдайда энергия беруші ұйым тұтынушыны желіден ішінара немесе толық ажыратып тастайды.
9. Электр энергиясы үшін есеп айырысу
59. Тұтынушылардың оларға жеткізілген электр энергиясы үшін есеп айырысуы белгіленген тәртіппен энергиямен жабдықтаушы ұйым белгілеген тарифтерге сәйкес жүргізіледі.
Электр энергиясының көтерме сауда нарығында теңгермелеуші электр энергиясы, сондай-ақ электр энергиясының келісім-шартсыз көлемдері үшін есеп айырысулар электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің арасындағы қарым-қатынастарды реттейтін нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүргізіледі.
Электр энергиясының бөлшек сауда нарығында электр энергиясының келісілмеген көлемі үшін есеп айырысулар жасасқан шарттарға сәйкес жүргізіледі.
60. Жеке және заңды тұлғалар болып табылатын электр энергиясын тұтынушылар электр энергиясын «Электр энергетикасы туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 1819-баптарына сәйкес энергиямен жабдықтаушы ұйымдардан алады.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2009.12.14 № 337 бұйрығымен.
61. Тұтынылған электр энергиясы үшін есеп айырысулар шарт ережелеріне сәйкес коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштері негізінде энергиямен жабдықтаушы ұйымның төлем құжаттары бойынша жүргізіледі.
62. Босатылған электр энергиясы үшін есеп айырысу кезеңінің ұзақтығы, мерзімдері, шарттары мен нысандары электрмен жабдықтауға арналған шартта белгіленеді.
Тұтынылған электр энергиясы үшін ақы төлеу мерзімдері тараптардың келісімі бойынша электрмен жабдықтауға жасалған шарттың ережелеріне сәйкес белгіленеді.
63. Егер қолданыстағы заңнамада басқаша көрсетілмесе, электр энергиясының сапасын төмендетуге кінәлі тұлға бөлшек сауда нарығының субъектісіне өзі келтірген нақты зиянды өтейді.

58. В случае превышения потребителем мощности, разрешенной к использованию по договору, энергопередающая и (или) энергоснабжающая организации требуют от потребителя снижения нагрузки до установленного договором значения. Порядок оповещения потребителя о снижении нагрузки устанавливается договором.
Требование энергоснабжающей и (или) энергопередающей организаций о снижении нагрузки до уровня, установленного договором или заданного диспетчерского ограничения в установленном законодательством порядке, должно быть выполнено потребителем. Распоряжение диспетчера о снижении нагрузки выдается на основании разработанных энергоснабжающей и (или) энергопередающей организаций и утвержденных графиков ограничений. При невыполнении требования энергоснабжающей и (или) энергопередающей организаций о снижении нагрузки в течение 10 минут энергопередающая организация производит частичное или полное отключение потребителя от сети.
9. Расчеты за электрическую энергию
59. Расчеты потребителей за поставленную им электрическую энергию производятся в соответствии с тарифами, определяемыми энергоснабжающей организацией в установленном порядке.
На оптовом рынке электрической энергии расчеты за балансирующую электроэнергию, а также за неконтрактные объемы электроэнергии производятся в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими отношения между субъектами оптового рынка электрической энергии.
На розничном рынке электрической энергии расчеты за недоговорные объемы электроэнергии производятся в соответствии с заключенными договорами.
60. Потребители электрической энергии, являющиеся физическими и юридическими лицами, приобретают электрическую энергию у энергоснабжающих организаций согласно статьям 1819 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике".
Сноска. Пункт 60 в редакции приказа Министра энергетики и минеральных ресурсов РК от 14.12.2009 № 337 (порядок введения в действие см. п. 3).
61. Расчеты за потребленную электроэнергию потребителем производятся по платежному документу, выписанному энергоснабжающей организацией на основании показаний приборов коммерческого учета согласно условиям договора.
62. Длительность расчетного периода, сроки, условия и формы расчетов за отпущенную электрическую энергию определяются в договоре на электроснабжение.
Сроки оплаты за потребленную электрическую энергию определяются в соответствии с условиями договора на электроснабжение по соглашению сторон.
63. Лицо, виновное в снижении качества электроэнергии, возмещает причиненный им субъекту розничного рынка реальный ущерб, если иное не предусмотрено действующим законодательством.

64. Егер шартта өзгеше көзделмесе, тұтынушының кінәсінсіз есепке алу уақытша бұзылған кезде электр энергиясы үшін есеп айырысу электр энергиясын есепке алу құралдары мен схемалары ақаусыз болған алдыңғы немесе кейінгі есептік кезеңнің орташа тәуліктік шығыны бойынша жүргізіледі.
Электр энергиясының орташа тәуліктік шығыны бойынша есеп айырысу кезеңі бір айдан аспауы тиіс, осы уақыт ішінде коммерциялық есепке алу толық көлемде қалпына келтірілуі тиіс.
Егер көрсетілген мерзімде коммерциялық есепке алуды қалпына келтіру мүмкін болмаған жағдайда тұтынушыға босатылған электр энергиясы үшін есеп айырысы тәртібі мен есепке алуды қалпына келтіру мерзімдері тұтынушы, энергия жабдықтаушы және энергия беруші ұйымның келісімімен белгіленуі тиіс.
65. Төлемдердің мерзімін өткізіп алған жағдайда тұтынушы қолданыстағы заңнамаға және шарт ережелеріне сәйкес өсім төлейді.
66. Егер тұтынушы белгіленген тәртіппен пайдаланылған энергияға ақы төлемегені үшін ағытылып тасталса, онда оны қайта қосу қарызды өтегеннен кейін және қосу қызметінің ақысын төлегеннен кейін жүргізіледі.
67. Коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін жазып алуды, егер шартта өзгеше көзделмесе, энергиямен жабдықтаушы ұйымның өкілдері тұтынушы өкілдерінің қатысуымен жүргізеді.
68. Тұтынушының кінәсінен екі есептік кезең ішінде есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін жазып алу мүмкін болмаған жағдайда, егер бұл ретте тұтынушы энергиямен жабдықтаушы ұйымға пайдаланған энергия мөлшері туралы мәліметті өзі бермесе, энергиямен жабдықтаушы ұйым есептеуді жүктеменің маусымдық кестесін ескерумен өткен кезеңдегі электр энергиясының орташа тәуліктік шығыны бойынша жүргізуге құқылы.
Бұл ретте электр энергиясының орташа тәуліктік шығыны бойынша есеп айырысу кезеңі бір есептік кезеңнен аспауы керек, ол біткеннен кейін белгіленген қуат бойынша электр энергиясының шығыны тұтынушының техникалық шарттарына сәйкес, кейіннен қайта есептелмей-ақ коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін хабарлағанға дейін анықталуға тиіс.
69. Тараптардың келісімі бойынша тұтынушының өзі жазып алған коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштері бойынша ақы төлеуіне рұқсат етіледі. Электр энергиясы үшін ақы төлеу кезінде тұтынушы жіберген қателіктерді энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйымдар олардың анықталуы бойынша түзетеді.
70. <*>
Ескерту. 70-тармақ алынып тасталды - ҚР Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2009.12.14 № 337 бұйрығымен.
71. Энергия беруші ұйымның өкілдері тұтынушының кінәсінен есептеу аспаптарының ақауларын, пломбының (пломбылаушы құрылғының) бұзылуын немесе болмауын, әйнегінің немесе қалыбының бүлінуін, тұтынушының электр қондырғысын есептеу аспаптарының сыртында өз бетінше қосуын, есептеу аспаптарын қосу схемасының өзгерісін байқаған жағдайда, энергия беруші ұйым белгіленген тәртіппен тұтынушыны электр желісінен ажыратады және нақты ең көп жүктеме немесе тұтынушының электр қондырғыларының жалғанған қуаты мен тұтынушының абоненттің есептеу аспаптарын соңғы ауыстырған күнінен бастап барлық уақыттағы жұмыс сағаттарының саны бойынша немесе коммерциялық есептеу схемасын аспаптық тексеру бойынша электр энергиясының шығыстарын қайта есептеуді жүргізеді.
Тұтынушы электр желісіне электр энергиясын есептеу схемасы мен аспаптарындағы бұзылыстарды жойғаннан кейін қосылады.

64. При временном нарушении учета не по вине потребителя расчет за электроэнергию производится по среднесуточному расходу предыдущего или последующего расчетного периода, в котором средства и схема учета электрической энергии были исправны, если в договоре не предусмотрено иное.
Период расчета по среднесуточному расходу электроэнергии не должен превышать один месяц, в течение которого коммерческий учет должен быть восстановлен в полном объеме.
В случае, если коммерческий учет невозможно восстановить в указанный срок, то порядок расчета отпущенной потребителю электроэнергии и сроки восстановления учета должны быть установлены соглашением потребителя, энергоснабжающей и энергопередающей организации.
65. В случае просрочки платежей потребитель уплачивает пеню в соответствии с действующим законодательством и условиями договора.
66. Если потребитель отключен в установленном порядке за неоплату использованной им электроэнергии, то подключение его производится энергопередающей организацией после погашения долга и оплаты услуги за подключение.
67. Снятие показаний приборов коммерческого учета производят представители энергопередающей организации в присутствии представителей потребителя, если иное не предусмотрено договором.
68. При невозможности снятия показания приборов учета в течение двух расчетных периодов по вине потребителя, и если при этом потребитель не предоставит в энергопередающую организацию сведения о количестве израсходованной им электроэнергии, энергоснабжающая организация вправе производить расчет по среднесуточному расходу электроэнергии за предыдущий период с учетом сезонного графика нагрузок.
При этом период расчета по среднесуточному расходу электроэнергии не должен превышать одного расчетного периода, по истечении которого расход электроэнергии должен определяться по установленной мощности согласно техническим условиям потребителя, до сообщения показаний приборов коммерческого учета без последующего перерасчета.
69. По согласованию сторон допускается оплата потребителем электроэнергии по снятым им самим показаниям приборов коммерческого учета. Ошибки, допущенные потребителем при оплате за электроэнергию, исправляются энергоснабжающей организацией и (или) энергопередающей по мере их выявления.
70. Исключен приказом Министра энергетики и минеральных ресурсов РК от 14.12.2009 № 337 (порядок введения в действие см. п. 3).
71. При обнаружении представителями энергопередающей организации повреждения расчетных приборов учета по вине потребителя, нарушения или отсутствия пломбы (пломбировочного устройства), повреждения стекла и корпуса, самовольного присоединения потребителем электроустановки помимо расчетных приборов учета, изменения схемы включения приборов учета, энергопередающая организация в установленном порядке отключает потребителя от электросети и производит перерасчет расхода электроэнергии по фактической максимальной нагрузке или присоединенной мощности электроустановок потребителя и числу часов работы потребителя за все время со дня последней замены расчетных приборов учета или инструментальной проверки схемы коммерческого учета.
Потребитель подключается к электросети после устранения нарушений в схеме и приборах учета электроэнергии.

10. Тұрмыстық тұтынушылардың электр энергиясын
тұрмыстық мақсатта пайдалануы туралы
қосымша ережелер
72. Тұтынушылардың электр энергиясын есепке алу аспаптары энергия беруші ұйымның қызметі бақылаушылары оларды байқау үшін кедергісіз көруге қол жетімділігін қамтамасыз ететін жерлерге орналастырылуға тиісті.
73. Электр энергиясын есептеу аспаптары бұзылған, сынған, жоғалған жағдайларда электр энергиясының шығынын және ол үшін ақы төлеуді уақытша есептік айқындауға рұқсат беріледі. Электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарынсыз жаңа тұтынушының электр қабылдағыштарды қосуына тыйым салынады.
74. Энергиямен жабдықтаушы ұйым тұрмыстық тұтынушы үшін электр энергиясын шартта белгіленген қуат шегінде оған қажетті мөлшерде жеткізеді.
75. Тұрмыстық тұтынушы мен энергия беруші ұйымның арасындағы электр тораптарының техникалық жағдайы мен пайдаланылуы үшін пайдалану жауапкершілігінің шекарасы олардың теңгерімдік тиесілігіне қарай белгіленеді және электрмен жабдықтау шартында көрсетіледі.
76. Тұрғын үйдегі тұтынушы мен энергия беруші ұйымның арасындағы электр желілерінің техникалық жағдайы мен 1000 В дейінгі кернеудегі электр қондырғыларға қызмет көрсеткені үшін пайдалану жауапкершілігінің шекарасы былайша анықталады:
1) әуеде тармақталу кезінде - ғимараттарға орнатылған бірінші оқшаулатқыштардағы қоректендіруші желінің қосылған жерлерінде;
2) кабельдік енгізу кезінде - ғимаратқа енгізер жерде қоректендіруші кабельдің ұштамаларында;
3) барлық пәтер электр есептеуіштерін бүкіл үйдегі бір бөлмеге немесе кіреберістегі бір бөлмеге топтап орналастырған жағдайда тұтынушылар мен энергия беруші ұйымның арасындағы пайдалану жауапкершілігінің шекарасы электр энергиясын пәтерлерге беретін сымдарды есептеуіштерге жалғанған түйіспелерде анықталады.
77. Тұрмыстық тұтынушының құрылғылары мен жылжымайтын басқа да объектілеріндегі электр желілерінің теңгерімдік тиесілік шекарасындағы жалғанымдардың жай-күйі мен пайдаланушылық қызметтерін бақылауға энергия беруші ұйым жауапты болады.
78. Энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйымдар өкілінің есептеу аспаптарын қарау мақсатында, сондай-ақ электрмен жабдықтау шартының ережелерін орындауын бақылау мақсатында тұтынушының баруы тексеріс болып табылады және белгіленген тәртіпте тиісті актімен ресімделеді. Акті энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйымдарының өкілінің және тексерілуші тұтынушының немесе оның өкілінің қолдары болған жағдайда жарамды. Акт тұтынушының қол қоюдан бас тартқан кезінде де, бірақ оны энергия беруші ұйымның комиссиясы және/немесе кондоминимумды басқару органының кемінде үш адамнан тұратын құрамы ресімдеген жағдайда жарамды деп саналады. Дау реттелмеген жағдайда мәселе сот тәртібімен шешіледі.

10. Дополнительные положения о пользовании
электрической энергией бытовым потребителем
72. Приборы учета электроэнергии потребителей должны располагаться в местах, обеспечивающих беспрепятственный доступ для их осмотра контролером энергопередающей организации.
73. В случаях неисправности приборов учета электроэнергии, поломки и их утраты допускается временное расчетное определение расхода электроэнергии и оплаты за нее. Подключение приемников электроэнергии нового потребителя без приборов коммерческого учета электроэнергии запрещается.
74. Энергоснабжающая организация поставляет электроэнергию для бытового потребителя в необходимом ему количестве в пределах мощности, определенной договором.
75. Граница эксплуатационной ответственности сторон между бытовым потребителем и энергопередающей организацией за техническое состояние и эксплуатацию электрических сетей определяется их балансовой принадлежностью и фиксируется в договоре на электроснабжение.
76. Граница эксплуатационной ответственности сторон в жилом доме между потребителем и энергопередающей организацией за состояние и обслуживание электроустановок напряжением до 1000 В определяется следующим образом:
1) при воздушном ответвлении - на контактах присоединения питающей линии на первых изоляторах, установленных на здании;
2) при кабельном вводе - на болтовых соединениях наконечников питающего кабеля на вводе в здание;
3) в случае, когда групповое размещение всех квартирных электросчетчиков осуществляется в одном помещении на весь дом или в одном помещении на подъезд, то граница эксплуатационной ответственности сторон между энергопередающей организацией и потребителями определяется на контактах присоединения к счетчикам проводки, подающей электроэнергию в квартиры.
77. Контроль состояния и эксплуатационное обслуживание соединений на границе балансовой принадлежности электрической сети в сооружениях или других объектах недвижимости бытового потребителя осуществляет энергопередающая организация.
78. Посещение потребителя представителем энергоснабжающей и (или) энергопередающей организаций с целью осмотра приборов учета, а также с целью обследования на предмет выполнения потребителем условий договора на электроснабжение является проверкой и оформляется соответствующим актом в установленном порядке. Акт действителен при наличии подписи представителя энергоснабжающей и энергопередающей организаций и проверяемого потребителя, либо его представителя. Акт считается действительным и при отказе потребителя от подписи, но при условии оформления его комиссией энергопередающей организации и (или) органа управления кондоминиума в составе не менее трех человек. В случае не урегулирования спора вопрос решается в судебном порядке.