Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық труба құбырлары арқылы тасымалдау саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайлар беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2005 жылғы 24 наурыздағы N 100-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 31 наурызда тіркелді. Тіркеу N 3534. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2012 жылғы 27 наурыздағы № 53-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2012.03.27 № 53-НҚ (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 3) тармақшасына, 13-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 қазандағы N 943 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі туралы ереженің 21-тармақтың 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН :
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009.02.26. N 67-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық труба құбырлары арқылы тасымалдау саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайлар беру ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Труба құбырлары және су кәріздері жүйелері саласындағы реттеу мен бақылау департаменті (А.Г.Асқарова) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы және талдау департаменті (Е.М.Досмағамбет) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны ресми бұқаралық ақпарат құралдарында заңнамада белгіленген тәртіппен жариялауды қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдары мен Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.П.Нефедовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Келісілген:
Қазақстан Республикасының
Энергетика және минералдық
ресурстар министрі

Об утверждении Правил предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере транспортировки нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 24 марта 2005 года № 100-ОД. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 31 марта 2005 года № 3534. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 27 марта 2012 года № 53-ОД
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 27.03.2012 № 53-ОД.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 7, подпунктом 3) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках", подпунктом 6) пункта 21 Положения об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2007 года N 943, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 26.02.2009 № 67-ОД (порядок введения в действие см. п. 5).
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере транспортировки нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам.
2. Департаменту по регулированию и контролю в сфере трубопроводных и водоканализационных систем Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Аскарова А.Г.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы и анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Досмагамбет Е.М.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его опубликование в официальных средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Нефедова А.П.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель
Согласовано:
Министр энергетики и минеральных
ресурсов Республики Казахстан

2005 жылғы 30 наурыз
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
2005 жылғы 24 наурыздағы
N 100-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық
труба құбырлары арқылы тасымалдау саласындағы реттеліп
көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол
жеткізуге тең жағдайлар беру ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық труба құбырлары арқылы тасымалдау саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайлар беру ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық труба құбырлары арқылы тасымалдау саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тұтынушылардың тең қол жеткізуін қамтамасыз етудің тәртібі мен жалпы қағидаттарын айқындайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009.02.26. N 67-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Бұйрығымен.
2. Ережеде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) тұтынушы – табиғи монополия субъектілерінің және реттелетін нарықтың реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) пайдаланушы немесе пайдалануға ниеттенуші жеке немесе заңды тұлға;
2) реттеліп көрсетілетін қызметтер - табиғи монополиялар субъектінің табиғи монополия саласында ұсынылатын және уәкілетті органның мемлекеттік реттеуіне жататын, тұтынушыға белгілі бір тауар беру түрінде қызметтер (тауарлар, жұмыстар) ұсыну жағдайларын қоса, ұсынылатын қызметтер (тауарлар, жұмыстар);
3) құзыретті орган - мұнай тасымалдау көлігі саласындағы реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
4) мұнай тасымалдайтын ұйым - мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық труба құбырлары арқылы тасымалдау жөнінде қызметтер көрсететін кәсіпорын;
5) мұнай - шикі мұнай, газ конденсаты және табиғи газ, сондай-ақ шикі мұнайды, табиғи газды және жанатын сланцтарды тазартқаннан немесе шайырлы құмдарды өңдегеннен кейін алынған көмір сутектері.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009.02.26. N 67-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Бұйрығымен.
3. Ережеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес қолданылады.
2. Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін
магистральдық труба құбырлары арқылы тасымалдау
саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге
(тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең
жағдайлар берудің жалпы қағидаттары

30 марта 2005 г.
Утверждены приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан по
регулированию естественных
монополий
от 24 марта 2005 года N 100-ОД.
Правила
предоставления равных условий доступа к
регулируемым услугам (товарам, работам)
в сфере транспортировки нефти и (или)
нефтепродуктов по магистральным трубопроводам
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере транспортировки нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках" и определяют порядок и общие принципы обеспечения равного доступа потребителей к регулируемым услугам (товарам, работам) субъектов естественных монополий, оказывающих регулируемые услуги в сфере транспортировки нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 26.02.2009 № 67-ОД (порядок введения в действие см. п. 5 ).
2. В Правилах применяются следующие понятия:
1) потребитель - физическое или юридическое лицо, пользующееся или намеревающееся пользоваться регулируемыми услугами (товарами, работами) субъектов естественной монополии и регулируемого рынка;
2) регулируемые услуги - услуги (товары, работы), предоставляемые субъектом естественной монополии в сфере естественной монополии и подлежащие государственному регулированию уполномоченным органом, включая случаи предоставления услуг (товаров, работ) в виде передачи определенного товара потребителю;
3) компетентный орган - государственный орган, осуществляющий регулирование в отрасли нефтепроводного транспорта;
4) нефтепроводная организация - субъект естественной монополии, оказывающий регулируемые услуги в сфере транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 26.02.2009 № 67-ОД (порядок введения в действие см. п. 5 ).
3. Иные понятия, используемые в Правилах, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
2. Общие принципы предоставления равных условий
доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в
сфере транспортировки нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам

4. Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық труба құбырлары арқылы тасымалдау саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз ету мынадай қағидаттарға сүйене отырып, жүзеге асырылады:
1) барлық тұтынушылар үшін мұнайды магистральдық труба құбырлары арқылы тасымалдау саласындағы қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тең қол жетімділігі;
2) мұнайды магистральдық труба құбырлары арқылы тасымалдау саласындағы қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) барлық тұтынушыларға қатысты бірыңғай тарифтік саясат жүргізу;
3) мұнай тасымалдау ұйымының қызметтер тізбесінің, осы қызметтерге арналған тарифтердің ақпараттық ашықтығы.
3. Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық
труба құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп
көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға)
тең қол жеткізуді ұйымдастыру тәртібі
5. Қазақстан Республикасының аумағындағы тұтынушының мұнай және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық труба құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тең қол жеткізу құқығы бар.
6. Тұтынушы мен мұнай тасымалдайтын ұйым арасындағы өзара қарым-қатынастар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 28 қарашадағы N 1194 қаулысымен бекiтiлген Мұнай тасымалдау жөнiндегi қызметтер көрсетудi ұсынуға арналған үлгі шартқа сәйкес шарт негізінде жасалады.
7. Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық труба құбырлары арқылы тасымалдау саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) тұтынушыларға құзыретті орган бекіткен мұнайын тасымалдау кестесіне сәйкес ұсынылады.
8. Мұнай және (немесе) мұнай өнімдерін магистралдық труба құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) көрсетудің магистральдық труба құбырларының бос қуатының болмауы салдарынан техникалық мүмкіндігі шектелген жағдайда, мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық труба құбырлары арқылы тасымалдау саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге бірінші кезекте қол жеткізу басымдығын мұнай және (немесе) мұнай өнімдерін:
1) Қазақстан Республикасының мұнай өңдеу зауыттарына мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін жеткізуді жүзеге асырушы;
1-1) мұнайды тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынуға жасалған шартқа сәйкес мұнайдың міндетті ең төмен жылдық көлемдерін тасымалдап беруге өздеріне міндеттеме алғандарға;
2) тасымалданатын мұнайдың және (немесе) мұнай өнімдерінің қоспасын сапасы бойынша олардың аумағы бойынша тасымалдау жүзеге асырылатын елдердегі мұнай тасымалдаушы ұйымдарының белгілеген техникалық талаптарға сәйкес келтіруге мүмкіндік беретін қажетті сападағы мұнай және (немесе) мұнай өнімдерін тасымалдау үшін ұсынушы;

4. Обеспечение равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере транспортировки нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам осуществляется исходя из следующих принципов:
1) равнодоступность регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере транспортировки нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам для всех потребителей;
2) проведение единой тарифной политики в отношении всех потребителей регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере транспортировки нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам;
3) информационная открытость перечня регулируемых услуг нефтепроводной организации, тарифов (цен, ставок сборов) на данные услуги.
3. Порядок организации равного доступа к
регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере
транспортировке нефти и (или) нефтепродуктов
по магистральным трубопроводам
5. Потребитель на территории Республики Казахстан имеет право равного доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере транспортировки нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам.
6. Взаимоотношения между потребителем и нефтепроводной организацией строятся на договорной основе с учетом тарифов (цен, ставок сборов), утвержденных уполномоченным органом и в соответствии с Типовым договором на предоставление услуг по транспортировке нефти, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2003 года N 1194.
7. Регулируемые услуги (товары, работы) в сфере транспортировки нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам предоставляются потребителям в соответствии с графиком поставки нефти, утвержденным компетентным органом.
8. В случае ограниченной технической возможности оказания регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере транспортировки нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам вследствие отсутствия свободной мощности магистрального трубопровода, приоритет первоочередного доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере транспортировки нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам может быть представлен потребителю:
1) осуществляющему поставку нефти на нефтеперерабатывающие заводы Республики Казахстан;
1-1) принявшим на себя обязательства в соответствии с заключенным договором на предоставление услуг по транспортировке нефти предоставлять для транспортировки обязательные минимальные годовые объемы нефти;
2) предоставляющему для транспортировки нефть и (или) нефтепродукты необходимого качества, позволяющего привести транспортируемую смесь нефти и (или) нефтепродуктов в соответствие с техническими требованиями по качеству, устанавливаемыми нефтепроводными организациями в странах, по территории которых осуществляется транспортировка;

3) магистральдық труба құбырының немесе оның жекелеген объектілерінің босату қуатын кеңейтуді инвестициялау үшін жасалған шарттың талаптарына сәйкес және инвестициялар толық орнын толтырғанға дейін тартылған;
4) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдерін және (немесе) Қазақстан Республикасының қатысуымен халықаралық келісімдердің орындалуын қамтамасыз етуші;
5) өзінің мұнайын және (немесе) мұнай өнімдерін тасымалдау үшін баламалы техникалық мүмкіндігі жоқ тұтынушыға ұсынылуы мүмкін.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2008.10.14 N 316-НҚ Бұйрығымен.
9. Қалған тұтынушылардың арасында магистральдық труба құбырларының қуаттарын бөлуді құзыретті орган тұтынушылар мәлімдеген мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін тасымалдаудың көлемдеріне қатысы бойынша тепе-тең негізде жүргізеді.

3) привлеченному для инвестирования расширения пропускной мощности магистрального трубопровода или отдельных его объектов, в соответствии с условиями заключенного договора и до полной окупаемости инвестиций;
4) обеспечивающему выполнение решений Правительства Республики Казахстан и (или) международных соглашений с участием Республики Казахстан;
5) не имеющему альтернативной технической возможности для транспортировки своей нефти и (или) нефтепродуктов.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14.10.2008 № 316-ОД (порядок введения в действие см. п. 5 ).
9. Между потребителями, за исключением указанных в пункте 8 Правил, распределение мощностей магистрального трубопровода производится компетентным органом на пропорциональной основе по отношению к заявляемым потребителями объемам транспортировки нефти и (или) нефтепродуктов.