Бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 62 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 4 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 4175. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 27 тамыздағы № 167 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2014.08.27 № 167 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 276 (01.08.2012 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Заңның 3-бабы 2-тармағының 8) тармақшасына, "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттiк реттеу және қадағалау туралы" Заңның 12-бабының 10) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгiнiң (бұдан әрi - Агенттiк) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес Бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесін жүргізу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 276 (01.08.2012 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Осы қаулының 2-қосымшасында көрсетiлген Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
4. Бағалы қағаздар нарығының субъектiлерiн және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаментi (Тоқобаев Н.Т.):
1) Заң департаментiмен (Байсынов М.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, "Қазақстанның тiзiлiм ұстаушылар қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне, орталық депозитарийге және бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесiн жүргiзу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйымдарға жiберсiн.
5. Агенттiктiң Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлiмi (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының баспасөз басылымдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттiк Төрағасының орынбасары Е.Л. Бахмутоваға жүктелсiн.
Төраға
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының
2006 жылғы 25 ақпандағы
N 62 қаулысының 1-қосымшасы
Бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесін жүргізу жөніндегі нұсқаулық

Об утверждении Инструкции по ведению системы реестров держателей ценных бумаг
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 62. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 апреля 2006 года № 4175. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2014 года № 167
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2014 № 167 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок постановления в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 276 (вводится в действие с 01.08.2012).
В соответствии с подпунктом 8) пункта 2 статьи 3 Закона "О рынке ценных бумаг", подпунктом 10) статьи 12 Закона "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Инструкцию по ведению системы реестров держателей ценных бумаг согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 276 (вводится в действие с 01.08.2012).
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан, указанные в приложении 2 к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Токобаев Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Казахстанская Ассоциация Реестродержателей", центрального депозитария и организаций, осуществляющих деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг.
5. Отделу международных отношений и связей с общественностью Агентства (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в печатных изданиях Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Приложение 1
к постановлению Правления
Агентства Республики
Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
от 25 февраля 2006 года N 62
Инструкция
по ведению системы реестров держателей ценных бумаг

Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 276 (01.08.2012 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Осы Бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесiн жүргізу жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі (бұдан әрі – Бағалы қағаздар нарығы туралы заң) және "Инвестициялық қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді және бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесiн (бұдан әрі - тізілімдер жүйесі) құрайтын құжаттардың тізбесін, тізілімдер жүйесін қалыптастыру, сақтау және жүргізу шарттарын, тізілімдер жүйесіндегі жеке шоттан жасалатын үзінді көшірмелердің нысанын және мазмұнын белгілейді, сондай-ақ акционерлердің жалпы жиналысына қатысуға құқығы бар бағалы қағаздарды ұстаушылар тізіміне енгізілетін мәліметтерді айқындайды.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 276 (01.08.2012 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
1. Нұсқаулықта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) айналыс мерзімі аяқталған эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алуға арналған эмитенттің жеке шоты – айналыс мерзімі аяқталған және эмитент оларды өтеу бойынша міндеттемелерді орындамаған, осы бағалы қағаздарды ұстаушылардың жеке шоттарынан шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитентке тiзiлiмдер жүйесінде ашылған жеке шот;
2) бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шоты – бағалы қағаздардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының) меншік иесі және (немесе) орталық депозитарий болып табылатын тiзiлiмдер жүйесінде тіркелген тұлғаға ашылған, мәмiлелердi тіркеу мен эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша құқықтарды есепке алу жүзеге асырылатын жеке шот;
3) бағалы қағаздарды ұстаушылардың тiзiлiмi – бағалы қағаздарды ұстаушыларды, сондай-ақ оларға тиесілі бағалы қағаздардың түрін және санын сәйкестендіруге мүмкіндік беретін белгiлi бір күнге осы ұстаушылар туралы мәлiметтердiң жиынтығы (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын);
4) жалпы өкілдің жеке шоты – бірнеше адамға меншік құқығында тиесілі бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының) есепке алу жүзеге асырылатын тізілімдер жүйесіндегі жалпы меншіктің қатысушыларының жалпы өкіліне ашылған жеке шот;

Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 276 (вводится в действие с 01.08.2012).
Настоящая Инструкция по ведению системы реестров держателей ценных бумаг (далее - Инструкция) разработана в соответствии с законами Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах", от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (далее - Закон о рынке ценных бумаг) и от 7 июля 2004 года "Об инвестиционных фондах" и устанавливает перечень документов, составляющих систему реестров держателей ценных бумаг (далее - система реестров), условия формирования, хранения и ведения системы реестров, форму и содержание выписки с лицевого счета в системе реестров, а также определяет сведения, которые включаются в список держателей ценных бумаг, имеющих право принимать участие в общем собрании акционеров.
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 276 (вводится в действие с 01.08.2012).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. В Инструкции используются следующие понятия:
1) лицевой счет эмитента для учета объявленных ценных бумаг - лицевой счет, открытый эмитенту в системе реестров, по которому осуществляется учет не размещенных эмиссионных ценных бумаг;
2) лицевой счет держателя ценных бумаг - лицевой счет, открытый зарегистрированному лицу в системе реестров, являющемуся собственником ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и (или) центральным депозитарием, по которому осуществляется регистрация сделок и учет прав по эмиссионным ценным бумагам;
3) реестр держателей ценных бумаг - совокупность сведений о держателях ценных бумаг на определенную дату, позволяющих идентифицировать этих держателей, а также вид и количество принадлежащих им ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам);
4) лицевой счет общего представителя - лицевой счет, открытый общему представителю участников общей собственности в системе реестров, по которому осуществляется учет ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), принадлежащих на праве собственности нескольким лицам;

5) жарияланған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған эмитенттің жеке шоты – эмитентке тiзiлiмдер жүйесінде ашылған, орналастырылмаған эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу жүзеге асырылатын жеке шот;
6) исламдық бағалы қағаздар – исламдық жалға беру сертификаттары мен исламдық қатысу сертификаттары;
7) операциялық күн – тiркеушi бұйрықтарды қабылдауды, өңдеуді, жеке шоттар бойынша операцияларды тiркеудi және ақпараттық операцияларды жүзеге асыратын уақыт кезеңі;
8) орналастырылған пайларды есепке алуға арналған инвестициялық пай қорының жеке шоты – инвестициялық пай қорының айналыстағы орналастырылған пайларының санын есепке алу жүзеге асырылатын тiзiлiмдер жүйесiндегi жеке шот;
9) сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған эмитенттің жеке шоты – эмитентке тiзiлiмдер жүйесінде ашылған, бағалы қағаздардың қайталама нарығында эмитент сатып алған эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу жүзеге асырылатын жеке шот;
10) тiзiлiмдер жүйесiндегi операция – тiзiлiмдер жүйесіне деректерді енгізу немесе оларды өзгерту және (немесе) тiзiлiмдер жүйесіне ақпарат дайындау және беру нәтижесі болып табылатын тiркеушiнiң iс-әрекеттерiнiң жиынтығы;
11) тіркеуші – акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, дауыс беретін акцияларының елу пайыздан астамы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі, бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөнiндегi қызметті жүзеге асыратын мамандандырылған коммерциялық емес ұйым;
12) уәкiлеттi орган – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау комитеті;
13) ұстаушылары талап етпеген орналастырылған эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алуға арналған эмитенттің жеке шоты – орналастырылған эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алуға арналған, тиісті бұйрықты (бұйрықтарды) ұстаушы (ұстаушылар) ұсынбауына байланысты ұстаушы (ұстаушылар) ақы төлеген, бірақ оның (олардың) жеке шотына (шоттарына) есепке алынбаған эмитенттің жеке шоты;
14) ішкі бақылау – тіркеушінің органдары және уәкілетті қызметкерлері жүзеге асыратын, тіркеушінің, оның бөлімшелері мен қызметкерлері қызметінің тиімділігін қамтамасыз етуге, тіркеуші қызметінің нәтижелері туралы дәйекті есептілікті беруге, тіркеушінің Қазақстан Республикасының заңнамасын және тіркеушінің ішкі құжаттарын сақталуына, сондай-ақ тіркеушінің органдарын және басшы қызметкерлерін тіркеушінің қызметіне тәні тәуекелдер туралы уақтылы хабардар етуге бағытталған рәсімдер жиынтығы;

5) лицевой счет эмитента для учета эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек, - лицевой счет, открытый эмитенту в системе реестров для учета эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению, списанных с лицевых счетов держателей этих ценных бумаг;
6) исламские ценные бумаги - исламские арендные сертификаты и исламские сертификаты участия;
7) операционный день - период времени, в течение которого регистратор осуществляет прием, обработку приказов, регистрацию операций по лицевым счетам и информационные операции;
8) лицевой счет паевого инвестиционного фонда для учета размещенных паев - лицевой счет в системе реестров, по которому осуществляется учет количества размещенных паев паевого инвестиционного фонда, находящихся в обращении;
9) лицевой счет эмитента для учета выкупленных ценных бумаг - лицевой счет, открытый эмитенту в системе реестров, по которому осуществляется учет эмиссионных ценных бумаг, выкупленных эмитентом на вторичном рынке ценных бумаг;
10) операция в системе реестров - совокупность действий регистратора, результатом которых является внесение данных в систему реестров или их изменение и (или) подготовка и предоставление информации из системы реестров;
11) регистратор - специализированная некоммерческая организация, созданная в организационно-правовой форме акционерного общества, более пятидесяти процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, осуществляющая деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг;
12) уполномоченный орган - Комитет по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан;
13) лицевой счет эмитента для учета размещенных эмиссионных ценных бумаг, невостребованных их держателями, - лицевой счет, открытый эмитенту в системе реестров для учета размещенных эмиссионных ценных бумаг, оплаченных держателем (держателями), но не зачисленных на его (их) лицевой (лицевые) счет (счета) в связи с непредставлением держателем (держателями) соответствующего (соответствующих) приказа (приказов);
14) внутренний контроль - совокупность процедур, осуществляемых органами и уполномоченными работниками регистратора, направленных на обеспечение эффективности деятельности регистратора, его подразделений и работников, предоставление достоверной отчетности о результатах деятельности регистратора, соблюдение регистратором законодательства Республики Казахстан и внутренних документов регистратора, а также своевременное информирование органов и руководящих работников регистратора о рисках, присущих деятельности регистратора;

15) эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелері бойынша сатып алынған талап ету құқықтарын есепке алуға арналған эмитенттің жеке шоты – айналыс мерзімі аяқталған және эмитент оларды өтеу бойынша міндеттемелерді орындамаған бағалы қағаздардың қайталама нарығында эмитент сатып алған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша оның міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын есепке алу үшін эмитентке тiзiлiмдер жүйесінде ашылған жеке шот;
16) эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары – айналыс мерзімі аяқталған және эмитент оларды өтеу бойынша міндеттемелерді орындамаған, эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулыcымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-1. Тiркеушi iшкi бақылауды тiркеушiнің басқару органы бекіткен, мыналар:
1) iшкi бақылау объектісі;
2) тiркеушiнің iшкi бақылауды жүзеге асыратын қызметкерлеріне қойылатын талаптар;
3) тiркеушiнің лауазымды тұлғалары мен қызметкерлері жүзеге асыратын iшкi бақылау рәсімдері, оларды жүргізудің мерзімдері мен тәртібі;
4) тiркеушiнің iшкi бақылауды жүзеге асыратын қызметкерлерінің тiркеушiнің органдарын iшкi бақылаудың нәтижелері туралы хабардар етуінің тәртібі және мерзімдері айқындалатын өзінің ішкі құжаттарына сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 1-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
1-2. Тiркеушiнің басқару органы ішкі аудит қызметін құруды қамтамасыз етеді және ішкі аудит қызметінің ішкі аудит саласындағы өз міндеттерін орындауы үшін жағдай жасайды.
Ішкі аудит қызметінің қызметі мәселелері бойынша тiркеушiнің басқару органы бекіткен ішкі құжаттарында мыналар:
ішкі аудит қызметінің құрамы, оның функциялары, міндеттері мен өкілеттіктері;
ішкі аудитті жүзеге асыратын қызметкерлерге қойылатын талаптар;
ішкі аудит объектісі;
ішкі аудит қызметінің тексерістерді жүргізу ауқымы мен жиілігі;
ішкі аудитті жүргізу жоспарын жасауға қойылатын талаптар;
ішкі аудит қызметінің тіркеушінің басқару органына тексерістердің нәтижелері туралы есептерді ұсыну мерзімдері мен нысандары айқындалады.
Ескерту. 1-2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.

15) лицевой счет эмитента для учета выкупленных прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам - лицевой счет, открытый эмитенту в системе реестров для учета выкупленных эмитентом на вторичном рынке ценных бумаг прав требования по его обязательствам по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек, и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению;
16) права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам - права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек, и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-1. Регистратор осуществляет внутренний контроль в соответствии со своими внутренними документами, утвержденными органом управления регистратора, определяющими:
1) объект внутреннего контроля;
2) требования к работникам регистратора, осуществляющим внутренний контроль;
3) процедуры внутреннего контроля, осуществляемые должностными лицами и работниками регистратора, сроки и порядок их проведения;
4) порядок и сроки информирования работниками регистратора, осуществляющими внутренний контроль, органов регистратора о результатах внутреннего контроля.
Сноска. Пункт 1-1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-2. Орган управления регистратора обеспечивает создание службы внутреннего аудита и создает условия для исполнения службой внутреннего аудита своих обязанностей в области внутреннего аудита.
По вопросам деятельности службы внутреннего аудита внутренними документами регистратора, утвержденными его органом управления, определяются:
1) состав службы внутреннего аудита, ее функции, обязанности и полномочия;
2) требования к работникам, осуществляющим внутренний аудит;
3) объект внутреннего аудита;
4) масштаб и частота проведения проверок службой внутреннего аудита;
5) требования к составлению плана проведения внутреннего аудита;
6) сроки и формы представления службой внутреннего аудита отчетов о результатах проверок органу управления регистратора.
Сноска. Пункт 1-2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-3. Тіркеушінің ішкі бақылауды және (немесе) ішкі аудитті жүзеге асыратын қызметкерлері ішкі бақылаудың және (немесе) ішкі аудиттің объектісі болып табылатын қызметтің түрлерін жүзеге асырмайды.
Ескерту. 1-3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
1-4. Алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
2. Номиналды ұстаушының операциялық күні бір күн ішіндегі кемінде жеті сағат жұмыс уақытын құрайды.
3. Тізілімдер жүйесінде бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) иеленушілерге не орталық депозитарийге жеке шоттар ашылады.
Тізілімдер жүйесінде орталық депозитарийге ашылған жеке шоттарда меншік құқығымен орталық депозитарийге тиесілі бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары), сондай-ақ клиенттерінің номиналды ұстауындағы бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) ескеріледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулыcымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Тізілімдер жүйесін қалыптастыру
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
4. Тiркеушiнiң тiзiлiмдер жүйесін қалыптастыру бойынша iс-әрекетi эмитент және бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) ұстаушы ұсынған мәлiметтердi қабылдаудан, тексеруден, өңдеуден, тiзiлiмдер жүйесіне енгізуден тұрады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулыcымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4-1. Алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа 2013.01.01 бастап енгізіледі) Қаулысымен.
5. Тiзiлiмдер жүйесін мынадай құжаттар құрайды:
1) операцияларды жүргізу бұйрықтары;
2) бұйрықтардың орындалуы туралы есептер;
3) бұйрықтарды орындаудан бас тартулар;
4) жеке тұлға болып табылатын тіркелген тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың не заңды тұлға болып табылатын тіркелген тұлға берген осы Ереженің 13-тармағының 2) және 4) тармақшаларында белгіленген құжаттардың көшiрмелерi;

1-3. Работники регистратора, осуществляющие внутренний контроль и (или) внутренний аудит, не осуществляют виды деятельности, которые являются объектом внутреннего контроля и (или) внутреннего аудита.
Сноска. Пункт 1-3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1-4. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Операционный день регистратора составляет не менее семи часов рабочего времени в течение дня.
3. В системе реестров открываются лицевые счета собственникам ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) либо центральному депозитарию.
На лицевых счетах, открытых в системе реестров центральному депозитарию, учитываются ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), принадлежащие центральному депозитарию на праве собственности, а также ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), находящиеся в номинальном держании у его клиентов.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Формирование системы реестров
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Действия регистратора по формированию системы реестров заключаются в приеме, проверке, обработке, введении сведений, представленных эмитентом и держателем ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), в систему реестров.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-1. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие с 01.01.2013).
5. Систему реестров составляют следующие документы:
1) приказы на проведение операций;
2) отчеты об исполнении приказов;
3) отказы от исполнения приказов;
4) копии документа, удостоверяющего личность, зарегистрированного лица, являющегося физическим лицом, либо документов, установленных подпунктами 2) и 4) пункта 13 настоящих Правил, предоставленных зарегистрированным лицом, являющимся юридическим лицом;

5) мүлiктi сенiмгерлiк басқару шарттарының көшiрмелерi оларға енгiзiлген барлық өзгерiстерiмен және толықтыруларымен бірге;
6) тiзiлiмдер жүйесінде операциялар жүргiзiлген өзге құжаттар;
7) эмитенттен (бұрынғы тiркеушiден) тiркеушi алған және тiркеушi шарттың қолданылу кезеңінде эмитентке жіберген құжаттар;
8) уәкілетті органның эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру қорытындылары туралы (мемлекеттік емес облигацияларды, исламдық бағалы қағаздарды өтеу қорытындылары туралы) есептерді бекіту туралы хабарламаларының көшiрмелерi;
9) операцияларды тіркеу журналы;
10) келіп түскен құжаттарды тіркеу журналы;
11) эмитенттердің және тіркелген тұлғалардың бұйрықтарын есепке алу журналы;
12) сенімхаттарды есепке алу журналы;
13) жiберiлетін құжаттарды тіркеу журналы;
14) мұрағатты жүргізу журналы;
15) бағалы қағаздар ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесін құрайтын құжаттарды қабылдау-өткiзу актiлері.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа 2013.01.01 бастап енгізіледі) Қаулысымен.
6. Тiзiлiмдер жүйесінде мынадай:
1) эмитент туралы, оның iшiнде инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясы және эмитенттің бағалы қағаздарының шығарылымдары туралы;
2) инвестициялық пай қорының атауы туралы;
3) тіркелген тұлғалар, олардың жеке шоттарының нөмiрлерi, бағалы қағаздарды ұстаушылар және олардың өкiлдерi туралы;
4) жеке шоттарда есепке алынатын бағалы қағаздардың түрі, саны, ұлттық сәйкестендіру нөмiрi туралы;
4-1) эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары туралы;
4-2) бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) сенімгерлік басқаруға берілген тұлғалар туралы;
5) тiзiлiмдер жүйесінде жүргiзiлетін операциялар және оларды жүргізу негiздерi туралы;
6) тiзiлiмдер жүйесін құрайтын құжаттарды қабылдау және өткізу туралы;
7) тiркеушi бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (шоттарына) есептен шығару (есепке жазу) бұйрығын орындаған жағдайда мәмiленiң сомасы туралы;
8) пайдасына бағалы қағаздарға (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) ауыртпалық салу жүзеге асырылған тұлғалар туралы және ауыртпалық салынған бағалы қағаздар бойынша оларға берілген құқықтар туралы;
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа 2013.01.01 бастап енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

5) копии договоров доверительного управления имуществом со всеми изменениями и дополнениями в них;
6) иные документы, на основании которых проводились операции в системе реестров;
7) документы, полученные регистратором от эмитента (прежнего регистратора) и направленные регистратором эмитенту в период действия договора;
8) копии уведомлений уполномоченного органа об утверждении отчетов об итогах размещения эмиссионных ценных бумаг (об итогах погашения негосударственных облигаций, исламских ценных бумаг);
9) журнал регистрации операций;
10) журнал регистрации входящих документов;
11) журнал учета приказов эмитентов и зарегистрированных лиц;
12) журнал учета доверенностей;
13) журнал регистрации исходящих документов;
14) журнал ведения архива;
15) акты приема-передачи документов, составляющих систему реестров держателей ценных бумаг.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие с 01.01.2013).
6. Система реестров содержит следующие сведения:
1) об эмитенте, в том числе об управляющей компании паевого инвестиционного фонда, и выпусках ценных бумаг эмитента;
2) о наименовании паевого инвестиционного фонда;
3) о зарегистрированных лицах, номерах их лицевых счетов, держателях ценных бумаг и их представителях;
4) о виде, количестве, национальном идентификационном номере ценных бумаг, учитываемых на лицевых счетах;
4-1) о правах требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам;
4-2) о лицах, которым ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) переданы в доверительное управление;
5) об операциях, проводимых в системе реестров и основаниях их проведения;
6) о приеме и передаче документов, составляющих систему реестров;
7) о сумме сделки в случае исполнения регистратором приказа на списание (зачисление) ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц;
8) о лицах, в пользу которых осуществлено обременение ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и о переданных им правах по обремененным ценным бумагам.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие с 01.01.2013); с изменениями, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Тізілімдер жүйесінде эмитент туралы мынадай мәліметтер болады:
1) мемлекеттік және орыс тілдеріндегі толық және қысқаша атауы;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеуді (қайта тіркеуді) жүзеге асырған мемлекеттік органның атауы, сондай-ақ эмитенттің мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі және күні;
3) орналасқан жері, почталық мекен-жайы;
4) телефон, факс және басқа байланыс құралдарының нөмірлері;
5) эмитенттің атқарушы органы басшысының және бас бухгалтерінің тегі, аты, болған жағдайда әкесінің аты.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің 2007.05.28 № 155 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыcымен.
8. Тізілімдер жүйесінде эмитенттің бағалы қағаздары туралы мынадай мәліметтер болады:
1) бағалы қағаздар шығарылымының мемлекеттік тіркелгендігі туралы куәліктің күні мен нөмірі (бұрын берілген куәліктердің күндері мен нөмірлерін көрсете отырып) және бағалы қағаздардың шығарылымын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырған тіркеуші органның атауы;
2) бағалы қағаздардың түрі, ұлттық бірегейлендіру нөмірі, шығару нысаны, оның ішінде бағалы қағаздарды айырбастау туралы ақпарат;
3) жарияланған бағалы қағаздардың саны;
4) орналастырылған бағалы қағаздардың саны;
5) облигациялардың (исламдық бағалы қағаздардың) номиналдық құны;
6) облигациялардың айналыс мерзімі және оларды өтеу күні;
7) эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру қорытындылары туралы (мемлекеттік емес облигацияларды, исламдық бағалы қағаздарды өтеу қорытындылары туралы) есептер бекітілген күн, бағалы қағаздарды орналастыру қорытындылары туралы есептер бекітілген күн (есепті кезең аяқталған күн).
Тізілімдер жүйесін құрайтын мәліметтерге өзгерістер мен толықтыруларды эмитенттің сәйкес құжаттарына оларды енгізген күннен бастап он күндік мерзімде эмитент тіркеушіге береді.
Эмитент тізілімдер жүйесін құрайтын мәліметтерге қоса облигацияларды өтеу күні туралы облигациялардың осы шығарылымының проспектісінде облигацияларды өтеудің нақты күні болмаған жағдайда, облигацияларды өтеу күні белгіленгеннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде тіркеушіге береді.
Ескерту: 8-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы N 148 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2009.03.27. N 63 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), 2009.11.30. N 243; ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

7. Система реестров содержит следующие сведения об эмитенте:
1) полное и сокращенное наименование эмитента на государственном и русском языках;
2) наименование государственного органа, осуществившего государственную (пере)регистрацию юридического лица, а также номер и дату государственной (пере)регистрации эмитента;
3) место нахождения, почтовый адрес;
4) номера телефонов, факса и другие средства связи;
5) фамилия, имя, при наличии отчество руководителя исполнительного органа эмитента и главного бухгалтера;
6) исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.05.2007 N 155 (вводится в действие с 01.01.2012);
7) исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.05.2007 N 155 (вводится в действие с 01.01.2012).
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.05.2007 N 155 (вводится в действие с 01.01.2012).
8. В системе реестров содержатся следующие сведения о ценных бумагах эмитента:
1) дата и номер свидетельства о государственной регистрации выпусков ценных бумаг (с указанием дат и номеров ранее выданных свидетельств) и наименование регистрирующего органа, осуществившего государственную регистрацию выпуска ценных бумаг;
2) вид, национальный идентификационный номер, форма выпуска ценных бумаг, в том числе информация о конвертировании ценных бумаг;
3) количество объявленных ценных бумаг, за исключением паев паевого инвестиционного фонда;
4) количество размещенных ценных бумаг;
5) номинальная стоимость облигаций (исламских ценных бумаг);
6) срок обращения облигаций (исламских ценных бумаг) и дата их погашения;
7) дата утверждения отчетов об итогах размещения эмиссионных ценных бумаг (об итогах погашения негосударственных облигаций, исламских ценных бумаг), а также дата, на которую утверждены отчеты об итогах размещения ценных бумаг (дата окончания отчетного периода).
Изменения и дополнения в сведения, составляющие систему реестров, представляются эмитентом регистратору в десятидневный срок с даты их внесения в соответствующие документы эмитента.
Дополнения в сведения, составляющие систему реестров, о дате погашения облигаций представляются эмитентом регистратору в течение 10 (десяти) календарных дней после определения даты погашения облигаций в случае, если проспект данного выпуска облигаций не содержит конкретной даты погашения облигаций.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12.08.2006 N 148 (вводится в действие с 01.11.2006); от 27.03.2009 N 63 (порядок введения в действие см. п. 2); от 30.11.2009 № 243 (порядок введения в действие см. п. 2); постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8-1. Алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа 2013.01.01 бастап енгізіледі) Қаулысымен.
9. Бағалы қағаздарды ұстаушылар тiзiлiмдерiнiң жүйесін жүргізу жөнiндегi шартты (бұдан әрі – шарт) жасау кезінде эмитент ұсынған құжаттар негiзiнде тiркеушi тiзiлiмдер жүйесіне эмитент туралы мәлiметтердi енгiзедi және оған жарияланған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған жеке шот және сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған жеке шот ашады.
Инвестициялық пай қорының пайларын есепке алу үшін тiркеушi инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясы ұсынған мынадай құжаттар:
1) жарғының көшiрмесi;
2) инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясының жеке шот ашуға бұйрығы;
3) пайлардың шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлiктiң көшiрмесi;
4) инвестициялық пай қоры ережелерiнiң көшiрмесi;
5) инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың немесе куәлiктiң көшiрмесi;
6) жеке шоттар бойынша операциялар мен ақпараттық операцияларды жүргізуге арналған құжаттарға қол қою құқығы бар басқарушы компания өкiлдерiнiң нотариат куәландырған қол қою үлгiлерi мен заңды тұлға мөрiнiң бедерлемесi бар, мынадай мәліметтер:
тiркеушiнiң атауы;
инвестициялық пай қорының атауы;
құжатқа қол қоюға құқық беретін басқарушы компанияның атауы;
басқарушы компания өкiлiнiң тегі, аты, бар болса – әкесiнiң аты, жеке басын куәландыратын құжат деректері;
осы құжатта бар қол қою үлгiлерi тіркелген тұлғаның тiзiлiмдер жүйесінде ашылған жеке шоты бойынша операцияларды және ақпараттық операцияларды жүзеге асыру кезінде мiндеттi болып саналатынына нұсқау қамтылатын құжаттарды;
7) жеке шоттар бойынша операциялар мен ақпараттық операцияларды жүргізуге арналған құжаттарды растау құқығы бар кастодиан өкiлдерiнiң нотариат куәландырған қол қою үлгiлерi мен заңды тұлға мөрiнiң бедерлемесi бар, мынадай мәліметтер:
тiркеушiнiң атауы;
инвестициялық пай қорының атауы;
басқарушы компанияның атауы;
инвестициялық пай қорының активтерін есепке алуды жүзеге асыратын кастодианның атауы;
кастодиан өкiлiнiң тегі, аты, бар болса – әкесiнiң аты, жеке басын куәландыратын құжат деректері;
осы құжатта бар қол қою үлгiлерi тіркелген тұлғаның тiзiлiмдер жүйесінде ашылған жеке шоты бойынша операцияларды және ақпараттық операцияларды растау кезінде мiндеттi болып саналатынына нұсқау қамтылатын құжаттар негiзiнде орналастырылған пайларды есепке алуға арналған инвестициялық пай қорының жеке шотын ашады.
Осы тармақ тізілімдер жүйелерін құрайтын мәліметтер мен құжаттарды тіркеушілерден қабылдаған кезде бірыңғай тіркеушінің қызметіне қолданылмайды.

8-1. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие с 01.01.2013).
9. На основании документов, представленных эмитентом, при заключении договора по ведению системы реестров держателей ценных бумаг (далее - договор), регистратор вносит в систему реестров сведения об эмитенте и открывает ему лицевой счет для учета объявленных ценных бумаг и лицевой счет для учета выкупленных ценных бумаг.
Для учета паев паевого инвестиционного фонда регистратор открывает лицевой счет паевого инвестиционного фонда для учета размещенных паев на основании следующих документов, представленных управляющей компанией паевого инвестиционного фонда:
1) копии устава;
2) приказа управляющей компании паевого инвестиционного фонда на открытие лицевого счета;
3) копии свидетельства о государственной регистрации выпуска паев;
4) копии правил паевого инвестиционного фонда;
5) копии справки или свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) управляющей компании паевого инвестиционного фонда;
6) документы, содержащие нотариально засвидетельствованные образцы подписей представителей управляющей компании, обладающих правом подписывать документы на проведение операций по лицевым счетам и информационных операций, и оттиск печати юридического лица, включающие следующие сведения:
наименование регистратора;
наименование паевого инвестиционного фонда;
наименование управляющей компании, предоставляющей право на подписание документа;
должность, фамилию, имя, при наличии - отчество представителя управляющей компании, данные документа, удостоверяющего его личность;
указание на то, что образцы подписей, содержащиеся в данном документе, считаются обязательными при осуществлении операций по лицевому счету зарегистрированного лица, открытому в системе реестров и информационных операций;
7) документы, содержащие нотариально засвидетельствованные образцы подписей представителей кастодиана, обладающих правом подтверждать документы на проведение операций по лицевым счетам и информационных операций, и оттиск печати юридического лица, включающие следующие сведения:
наименование регистратора;
наименование паевого инвестиционного фонда;
наименование управляющей компании;
наименование кастодиана, осуществляющего учет активов паевого инвестиционного фонда;
должность, фамилию, имя, при наличии - отчество представителя кастодиана, данные документа, удостоверяющего его личность;
указание на то, что образцы подписей, содержащиеся в данном документе, считаются обязательными при подтверждении операций по лицевому счету зарегистрированного лица, открытому в системе реестров и информационных операций.
Действие данного пункта не распространяется на деятельность единого регистратора при принятии сведений и документов, составляющих системы реестров от регистраторов.

Жарияланған бағалы қағаздарды және жеке шотты есепке алу үшін, бірыңғай тіркеуші сатып алған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитент туралы мәліметтерді тізілімдер жүйесіне енгізу және оған жеке шоттарын ашу Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Бағалы қағаздар ұстаушыларының тізілімдері жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру лицензияларына ие ұйымдардың бірыңғай тіркеушіге эмитенттердің бағалы қағаздарын ұстаушылар тізілімдері жүйелерін құрайтын мәліметтер мен құжаттарды беру қағидаларын бекіту туралы" 2012 жылғы 24 ақпандағы № 53 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7576 тіркелген) талаптарын және бірыңғай тіркеуші қағидаларының жинағын ескере отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 276 (01.08.2012 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 26.04.2013 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
10. Жарияланған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмиссиялық бағалы қағаздарды эмитенттің жеке шотына есепке алуды тіркеуші эмиссиялық бағалы қағаздар шығаруды мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмелері мен бағалы қағаздарды шығару проспектісінің көшірмелері негізінде жүзеге асырады.
11. Орналастырылған пайларды есепке алу үшін пайлық инвестициялық қордың жеке шотындағы пай санының өзгеруі кастодиан растаған пайлық инвестициялық қордың басқарушы компаниясының бұйрығы негізінде жүзеге асырылады.
Орналастыру кезінде пайлар ұстаушының жеке шотына аударылады, пайлардың дәл осындай саны орналастырылған пайларды есепке алу үшін пайлық инвестициялық қордың жеке шотында көрсетіледі.
Сатып алу немесе ауыстыру кезінде пайлар ұстаушының жеке шотынан шығарылады, орналастырылған пайларды есепке алу үшін пайлық инвестициялық қордың жеке шотында орналастырылған пайлар санының азаюы көрінеді.
Ескерту: 11-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы N 148 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
12. Тізілімдер жүйесінде жеке тұлғаға жеке шот ашуды тіркеуші жеке шотты ашуға берілген бұйрық пен жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат негізінде жүзеге асырады. Бұйрықты почта байланысымен жіберген кезде жеке басын куәландыратын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесі беріледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Внесение в систему реестров сведений об эмитенте и открытие ему лицевого счета для учета объявленных ценных бумаг и лицевого счета для учета выкупленных ценных бумаг единым регистратором осуществляется с учетом требований постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 53 "Об утверждении Правил передачи организациями, обладающими лицензиями на осуществление деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, единому регистратору сведений и документов, составляющих системы реестров держателей ценных бумаг эмитентов" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7576) и свода правил единого регистратора.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 276 (вводится в действие с 01.08.2012); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Зачисление эмиссионных ценных бумаг на лицевой счет эмитента для учета объявленных ценных бумаг осуществляется регистратором на основании копии свидетельства о государственной регистрации выпуска эмиссионных ценных бумаг и копии проспекта выпуска ценных бумаг.
11. Изменение количества паев на лицевом счете паевого инвестиционного фонда для учета размещенных паев осуществляется на основании приказа управляющей компании паевого инвестиционного фонда, подтвержденного кастодианом.
При размещении паи зачисляются на лицевой счет держателя, аналогичное количество паев отражается на лицевом счете паевого инвестиционного фонда для учета размещенных паев.
При выкупе или обмене паи списываются с лицевого счета держателя, на лицевом счете паевого инвестиционного фонда для учета размещенных паев отражается уменьшение количества размещенных паев.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12.08.2006 N 148 (вводится в действие с 01.11.2006).
12. Открытие лицевого счета физическому лицу в системе реестров осуществляется регистратором на основании приказа на открытие лицевого счета и документа, удостоверяющего личность физического лица. При направлении приказа почтовой связью предоставляется нотариально засвидетельствованная копия документа, удостоверяющего личность.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13. Заңды тұлғаға жеке шот ашуды тіркеуші мынадай құжаттар негізінде жүзеге асырады:
1) жеке шотты ашуға бұйрық;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік (қайта) тіркеу туралы анықтаманың немесе куәліктің көшірмесі;
3) алынып тасталды
4) жеке шоттар бойынша операциялар мен ақпараттық операцияларды жүргізуге арналған құжаттарға қол қоюға құқығы бар басқарушы компания өкілдерінің нотариат куәландырған қол қою үлгілері мен заңды тұлға мөрінің бедерлемесі бар құжаттарда мынадай мәліметтер болады:
тіркеушінің атауы;
заңды тұлғаның атауы;
басқарушы компанияның атауы;
заңды тұлға өкілінің тегі, аты, болған жағдайда - әкесінің аты, жеке басын куәландыратын құжат деректері;
осы құжатта бар қол қою үлгілері заңды тұлғаның жеке шоты және ақпараттық операциялар бойынша операцияларды жүзеге асыру барысында міндетті болып саналатынына нұсқау.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің 2007 жылғы 25 маусымдағы N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2007.05.28 № 155 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі), ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 26.04.2013 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
14. Бағалы қағаздарды ұстаушының өкіліне жеке шот ашылған жағдайда тіркеушіге өкілдің атына Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ресімделген сенімхат ұсынылады.
15. Нұсқаулықтың 12 және 13-тармақтарының талаптары мынадай жағдайда қолданылмайды:
1) бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) иеленуші - тіркелген тұлғаға, номиналды ұстау жүйесінде осы тұлғаға тиесілі бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) есепке алынған номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы лицензиясынан айырылған жағдайда, орталық депозитарийдің жеке шотты ашу жөніндегі бұйрығының және номиналды ұстаушыға оның клиенті номиналды ұстаудың есебін жүргізу жүйесінде жеке шотты ашу үшін ұсынған құжаттардың түпнұсқалары негізінде жеке шот ашқан кезде;

13. Открытие лицевого счета юридическому лицу осуществляется регистратором на основании следующих документов:
1) приказа на открытие лицевого счета;
2) копии справки или свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.05.2007 N 155 (вводится в действие с 01.01.2012);
4) документ, содержащий нотариально засвидетельствованные образцы подписей представителей юридического лица, обладающих правом подписывать документы на проведение операций по лицевым счетам и информационных операций, и оттиск печати юридического лица включает следующие сведения:
наименование регистратора;
наименование юридического лица;
должность, фамилию, имя, при наличии - отчество представителя юридического лица, данные документа, удостоверяющего его личность;
указание на то, что образцы подписей, содержащиеся в данном документе, считаются обязательными при осуществлении операций по лицевому счету юридического лица и информационных операций.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.05.2007 N 155 (вводится в действие с 01.01.2012); от 25.06.2007 N 172 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его государственной регистрации); Национального Банка РК от 26.04.2013 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. В случае открытия лицевого счета представителем держателя ценных бумаг регистратору предоставляется доверенность, оформленная на имя представителя в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Требования пунктов 12 и 13 Правил не применяются:
1) при открытии лицевого счета зарегистрированному лицу - собственнику ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) в случае лишения лицензии профессионального участника рынка ценных бумаг, осуществляющего брокерскую и (или) дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, в системе номинального держания которого учитывались ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), принадлежащие данному лицу, на основании приказа центрального депозитария на открытие лицевого счета и оригиналов документов, представленных номинальному держателю его клиентом для открытия лицевого счета в системе учета номинального держания;

2) тіркеуші соттың атқару парағын орындау мақсатында тіркелген тұлғаға жеке шот ашқан кезде.
Осы тармақтың ережелері тіркелген тұлғаның тізілімдер жүйесінде ашылған жеке шоты болмаған жағдайда қолданылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
16. Егер бағалы қағаздарды меншіктеу құқығы бірнеше тұлғаға тиесілі болса, тізілімдер жүйесіндегі жеке шот олардың ортақ өкілінің жеке шот ашуға бұйрығы негізінде ортақ меншіктің барлық қатысушыларының оны сайлау туралы жазбаша келісімін қоса бере отырып ашылады.
17. Жеке шотты ашуға/жабуға бұйрыққа жеке тұлға немесе оның өкілі не заңды тұлғаның өкілі, оның ішінде пайлық инвестициялық қордың басқарушы компаниясы қол қояды және мынадай мәліметтер болады:
1) заңды тұлғаның атауы (жеке тұлғаның тегі, аты, болған жағдайда әкесінің аты);
2) пайлық инвестициялық қордың атауы;
3) жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың атауы және деректемелері;
4) жеке тұлғаның туған күні;
5) заңды тұлғаны (инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясын) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың немесе куәліктің күні және нөмірі);
6) заңды тұлғаның (инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясының) орналасқан жері, почта мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН), банк деректемелері;
7) жеке тұлғаның тұрғылықты жері, почта мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН), банк деректемелері (бар болса).
Ескерту. 17-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің 2008.03.28 N 39 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2007.05.28 № 155 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі), ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 26.04.2013 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.08.2013 № 215 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі). қаулыларымен.
17-1. Нұсқаулықтың 15-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген орталық депозитарийдің бұйрығы Нұсқаулықтың 17-тармағының 1), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген мәліметтерді қамтиды.

2) при открытии лицевого счета зарегистрированному лицу в целях исполнения регистратором исполнительного листа суда.
Положения настоящего пункта применяются при отсутствии у зарегистрированного лица лицевого счета, открытого в системе реестров.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Если право собственности на ценные бумаги принадлежит нескольким лицам, лицевой счет в системе реестров открывается на основании приказа на открытие лицевого счета их общего представителя с приложением письменного соглашения всех участников общей собственности о его выборе.
17. Приказ на открытие/закрытие лицевого счета подписывается физическим лицом или его представителем либо представителем юридического лица, в том числе управляющей компании паевого инвестиционного фонда, и содержит следующие сведения:
1) наименование юридического лица (фамилия, имя, при наличии отчество физического лица);
2) наименование паевого инвестиционного фонда;
3) наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность физического лица;
4) дата рождения физического лица;
5) дата и номер справки или свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (управляющей компании паевого инвестиционного фонда);
6) место нахождения юридического лица (управляющей компании паевого инвестиционного фонда), почтовый адрес, бизнес-идентификационный номер (далее – БИН), банковские реквизиты;
7) место жительства физического лица, почтовый адрес, индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН), банковские реквизиты (при наличии);
8) исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.05.2007 N 155 (вводится в действие с 01.01.2012).
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.05.2007 N 155 (вводится в действие с 01.01.2012); от 28.03.2008 N 39 (порядок введения в действие см. п. 2); Национального Банка РК от 26.04.2013 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-1. Приказ центрального депозитария, указанный в подпункте 1) пункта 15 Инструкции, содержит сведения, предусмотренные подпунктами 1), 3), 4), 5), 6) и 7) пункта 17 Инструкции.

Ескерту. 17-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 276 (01.08.2012 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
18. Эмитентті, орталық депозитарийді және ортақ меншік қатысушыларының ортақ өкілін қоспағанда, тіркелген тұлғаның тізілімдер жүйесінде бір жеке шоты болады.
19. Тіркеуші жеке шотқа жеке нөмір береді. Жеке шотта:
1) жеке шотты ашуға бұйрыққа сәйкес тіркелген тұлға;
2) бағалы қағаздардың саны, түрі және ұлттық сәйкестендіру нөмірі;
3) эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары;
4) ауыртпалық салынған бағалы қағаздардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) саны;
5) пайдасына бағалы қағаздарға ауыртпалық салынған тұлғалар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) және ауыртпалық салынған бағалы қағаздар бойынша құқығы кімге тиесілі;
6) оқшауланған бағалы қағаздардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) саны;
7) осы жеке шот бойынша жүргізілген операциялар;
8) тіркеушінің ішкі құжаттарында белгіленген көлемдегі сенімгерлік басқарушы;
9) сенімгерлік басқаруға берілген бағалы қағаздардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) саны туралы мәліметтер болады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
20. Номиналды ұстауға берілген бағалы қағаздарды есепке алу жүргізілетін орталық депозитарийдің жеке шотында Нұсқаулықтың 19-тармағының 4), 6) және 8) тармақшаларында көрсетілген ақпарат көрсетілмейді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
21. Орналастырылған пайларды есепке алуға арналған пайлық инвестициялық қордың жеке шотында пайлық инвестициялық қордың, оның активтерін басқаруды жүзеге асыратын басқарушы компанияның атауы туралы ақпарат болады және Нұсқаулықтың 19-тармағының 1), 4), 6) және 8) тармақшаларында көрсетілген ақпарат болмайды.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22. Пайлық инвестициялық қордың басқарушы компаниясы лицензиясының қолданысын тоқтатқан немесе айырған жағдайда пайлық инвестициялық қордың жеке шоттарын басқару пайлық инвестициялық қордың кастодианына көшеді және тіркеушінің ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен пайлық инвестициялық қордың пайларын ұстаушылар тізілімдерінің жүйесіне сәйкес өзгерістер енгізу арқылы ресімделеді.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.

Сноска. Пункт 17-1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 276 (вводится в действие с 01.08.2012).
18. Зарегистрированное лицо имеет в системе реестров один лицевой счет, за исключением эмитента, центрального депозитария и общего представителя участников общей собственности.
19. Лицевому счету присваивается регистратором индивидуальный номер. Лицевой счет содержит следующие сведения о (об):
1) зарегистрированном лице согласно приказу на открытие лицевого счета;
2) количестве, виде и национальном идентификационном номере ценных бумаг;
3) правах требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам;
4) количестве обремененных ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам);
5) лицах, в пользу которых осуществлено обременение ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), и кому принадлежат права по обремененным ценным бумагам;
6) количестве блокированных ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам);
7) операциях, проведенных по данному лицевому счету;
8) доверительном управляющем в объеме, установленном внутренними документами регистратора;
9) количестве ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), переданных в доверительное управление.
Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. На лицевом счете центрального депозитария, на котором ведется учет ценных бумаг, переданных в номинальное держание, не отражается информация, указанная в подпунктах 4), 6) и 8) пункта 19 Инструкции.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Лицевой счет паевого инвестиционного фонда для учета размещенных паев содержит информацию о наименовании паевого инвестиционного фонда, управляющей компании, осуществляющей управление его активами, и не содержит информации, указанной в подпунктах 1), 4), 6) и 8) пункта 19 Инструкции.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. В случае приостановления действия или лишения лицензии управляющей компании паевого инвестиционного фонда управление лицевыми счетами паевого инвестиционного фонда переходит кастодиану паевого инвестиционного фонда и оформляется путем внесения соответствующих изменений в систему реестров держателей паев паевого инвестиционного фонда в порядке, предусмотренном внутренними документами регистратора.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25.06.2007 N 172 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его государственной регистрации).

23. Жеке шотта жеке шот бойынша жүргізілген операциялар туралы мынадай ақпарат көрсетіледі:
1) операцияның түрі;
2) оны жүргізген күн және уақыты;
3) операцияны жүргізудің негізі;
4) операцияға қатысқан жеке шоттардың нөмірлері;
5) бағалы қағаздардың саны, түрі, ұлттық сәйкестендіргіш нөмірі немесе оларға қатысты операция жүргізілген эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының саны және сәйкестендіргіші.
Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23-1. Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілім жүйесінің әрбір жүйесінде меншік иегерлерінің және эмитенттің бірдей құқығы мен міндеттерін растайтын бағалы қағаздардың бір түрі бойынша есепке алу жүзеге асырылады. Бір түрі бойынша бағалы қағаздарды есепке алу бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілім жүйесінің әр түрлі жүйесінде жүзеге асырылмайды.
Ескерту: 23-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.02.23 N 36, өзгерту енгізілді - 2008.03.28 N 39 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
3. Тізілімдер жүйесін жүргізу
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
24. Тізілімдер жүйесіндегі бағалы қағаздармен (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарымен) жасалған мәмілелерді тіркеу жеке шоттар бойынша тиісті операцияларды жүргізу арқылы жасалады.
Айналыстағы мерзімі өткен және эмитент оларды өтеу бойынша міндеттемелерді орындамаған эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелері бойынша талап ету құқығын есепке алу осы эмиссиялық бағалы қағаздардың ұлттық сәйкестендіру нөмірлерін көрсете отырып, орталық депозитарийдің ережелер жинағында белгіленген тәртіпте орталық депозитарий иеленетін сәйкестендіргіш бойынша тіркеуші жүзеге асырады.
Тіркелген тұлғалардың жеке шоттарындағы эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша міндеттемесі бойынша талап ету құқығының сандық мәні (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осындай құқыққа ие мемлекеттік органдардың актілері негізінде эмиссиялық бағалы қағаздарды оқшаулау бойынша операциялар жүргізілген эмиссиялық бағалы қағаздарды қоспағанда) осы талап ету құқығы туындаған эмиссиялық бағалы қағаздардың санына сәйкес айқындалады).

23. На лицевом счете отражается следующая информация об операциях, проведенных по лицевому счету:
1) вид операции;
2) дата и время ее проведения;
3) основание проведения операции;
4) номера лицевых счетов, участвовавших в операции;
5) количество, вид, национальный идентификационный номер ценных бумаг или количество и идентификатор прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, в отношении которых проведена операция.
Сноска. Пункт 23 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-1. В системе реестров держателей ценных бумаг осуществляется учет по одному виду ценных бумаг, удостоверяющих одинаковые права и обязанности собственников и эмитента. Учет ценных бумаг одного вида, выпущенных эмитентом, не может осуществляться в разных системах реестров держателей ценных бумаг.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 23-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23.02.2007 N 36 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его государственной регистрации); с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.03.2008 N 39 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
3. Ведение системы реестров
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Регистрация сделок с ценными бумагами (правами требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) в системе реестров совершается путем проведения соответствующих операций по лицевым счетам.
Учет прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению, осуществляется регистратором по идентификаторам, присваиваемым центральным депозитарием в порядке, установленном сводом правил центрального депозитария с указанием на национальный идентификационный номер данных эмиссионных ценных бумаг.
Количественное выражение прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам на лицевых счетах зарегистрированных лиц определяется в соответствии с количеством эмиссионных ценных бумаг, по которым возникли данные права требования (за исключением эмиссионных ценных бумаг, по которым были проведены операции по их блокированию на основании актов государственных органов, обладающих таким правом в соответствии с законодательством Республики Казахстан).

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
24-1. Ескерту. 24-1-тармақ алынып тасталады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа 2013.01.01 бастап енгізіледі) Қаулысымен.
24-2. Ескерту. 24-2-тармақ алынып тасталады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа 2013.01.01 бастап енгізіледі) Қаулысымен.
25. Тіркеуші тізілімдер жүйесінде операциялардың мынадай түрлерін жүзеге асырады:
1) жеке шоттар бойынша операциялар;
2) ақпараттық операциялар.
26. Жеке шоттар бойынша операцияларға мыналар:
1) жеке шот ашу;
2) тіркелген тұлға, инвестициялық пай қоры немесе инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясы туралы мәлiметтердi өзгерту;
3) бағалы қағаздарды тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (шоттарына) есептен шығару (есепке жазу);
4) эмитенттің орналастырылған акциялары (эмитент сатып алған акцияларды шегергенде) санының ұлғаюына байланысты тіркелген тұлғаның жеке шотында акциялар санының ұлғаюы туралы жазбаларды енгізу;
5) бағалы қағаздарға (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарына) ауыртпалық салу және ауыртпалық салуды алып тастау;
6) бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) оқшаулау және оқшаулауды алып тастау;
7) сенiмгерлiк басқарушы туралы жазбаны енгізу және сенiмгерлiк басқарушы туралы жазбаны алып тастау;
8) эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (шоттарына) есептен шығару (есепке жазу);
9) эмитенттің бағалы қағаздарын және өзге де ақшалай міндеттемелерін эмитенттің жай акцияларына айырбастау туралы жазбаларды енгізу;
10) эмитенттің бір түрдегі орналастырылған акцияларын осы эмитенттің басқа түрдегі акцияларына айырбастау туралы жазбаларды енгізу;
11) эмиссиялық бағалы қағаздарының шығарылымын жою;
11-1) бағалы қағаздарды өтеу;
12) жеке шотты жабу жатады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз); өзгерістер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
27. Ақпараттық операцияларға мыналар жатады:
1) белгілі бір күнге және уақытқа бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімін (акционерлердің тізімін) жасау және беру;

Сноска. Пункт 24 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24-1. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие с 01.01.2013).
24-2. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие с 01.01.2013).
25. В системе реестров регистратор осуществляет следующие виды операций:
1) операции по лицевым счетам;
2) информационные операции.
26. К операциям по лицевым счетам относятся:
1) открытие лицевого счета;
2) изменение сведений о зарегистрированном лице, паевом инвестиционном фонде или об управляющей компании паевого инвестиционного фонда;
3) списание (зачисление) ценных бумаг с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц;
4) внесение записей об увеличении количества акций на лицевом счете зарегистрированного лица в связи с увеличением количества размещенных акций эмитента (за вычетом акций, выкупленных эмитентом);
5) обременение ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и снятие обременения;
6) блокирование ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и снятие блокирования;
7) внесение записи о доверительном управляющем и удаление записи о доверительном управляющем;
8) списание (зачисление) прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц;
9) внесение записей о конвертировании ценных бумаг и иных денежных обязательств эмитента в простые акции эмитента;
10) внесение записей об обмене размещенных акций эмитента одного вида на акции данного эмитента другого вида;
11) аннулирование выпуска эмиссионных ценных бумаг;
11-1) погашение ценных бумаг;
12) закрытие лицевого счета.
Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (порядок введения в действие см. п. 4); с изменениями, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. К информационным операциям относятся:
1) составление и выдача реестра держателей ценных бумаг (списка акционеров) на определенную дату и время;

2) жеке шоттан үзінді-көшірмелер жасау және беру;
3) белгілі бір күнге және уақытқа эмитенттің ірі акционерлері туралы анықтама жасау және беру;
4) есептер, хабарламалар және анықтамалар дайындау және беру.
Тіркеуші бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесін мұның алдындағы тіркеушінің жүргізу күні берген ақпараты мен құжаттары мұның алдындағы тіркеушінің ұсынған құжаттарына сәйкес жасалады және тек сот шешімінің негізінде өзгертілуі мүмкін.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
28. Тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (жеке шоттарына) бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есептен шығару (есепке алу) туралы бұйрықта мынадай мәліметтер болады:
1) бұйрықтың нөмірі және тіркелген күні;
2) бағалы қағаздар эмитентінің атауы;
3) инвестициялық пай қорының атауы;
4) мәмілеге қатысқан тұлғалар туралы мәліметтер;
5) мәмілеге қатысқан тұлғалардың жеке шоттарының нөмірлері;
6) бағалы қағаздардың түрі, ұлттық сәйкестендіру нөмірі және эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының сәйкестендіргіші;
7) операция жүргізуге арналған бағалы қағаздардың саны;
8) бағалы қағаздарға қатысты белгілі бір іс-әрекеттер жасауға нұсқау;
9) мәміленің түрі;
10) мәміленің мәні болып табылатын бір бағалы қағаздың бағасы туралы мәліметтер.
Тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (жеке шоттарына) бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есептен шығару (есепке алу) туралы бұйрыққа мәмілеге қатысушы тұлға немесе оның өкілі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленген жағдайларда орталық депозитарий қол қояды және егер мәміленің тарабы заңды тұлға болып табылса, мөрмен куәландырылады.
Инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясының тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (жеке шоттарына) пайларды есептен шығару (есепке алу) туралы бұйрығына оның өкілі қол қояды, мөрмен куәландырылады, сондай-ақ инвестициялық пай қорының активтерін есепке алуды қамтамасыз ететін кастодиан бөлімшесінің басшысы қол қояды не кастодиан инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясының тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (жеке шоттарына) пайларды есептен шығару (есепке алу) бұйрығын өз жазбаша растауын тіркеушіге жіберу арқылы растайды.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

2) составление и выдача выписки с лицевого счета;
3) составление и выдача справки о крупных акционерах эмитента на определенную дату и время;
4) подготовка и выдача отчетов, уведомлений и справок.
Информация и документы, предоставляемые регистратором на дату ведения системы реестров держателей ценных бумаг прежним регистратором, составляются в соответствии с документами, переданными прежним регистратором, и могут быть изменены только на основании решения суда.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Приказ на списание (зачисление) ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц содержит следующие сведения:
1) номер и дата регистрации приказа;
2) наименование эмитента ценных бумаг;
3) наименование паевого инвестиционного фонда;
4) сведения о лицах, участвующих в сделке;
5) номера лицевых счетов лиц, участвующих в сделке;
6) вид, национальный идентификационный номер ценных бумаг или идентификатор прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам;
7) количество ценных бумаг, предназначенных для проведения операции;
8) указание на совершение определенных действий в отношении ценных бумаг;
9) вид сделки;
10) сведения о цене одной ценной бумаги, являющейся предметом сделки.
Приказ на списание (зачисление) ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц подписывается лицом, участвующим в сделке или его представителем, а также центральным депозитарием в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан, и заверяется печатью, если стороной сделки является юридическое лицо.
Приказ управляющей компании паевого инвестиционного фонда на списание (зачисление) паев с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц подписывается ее представителем, заверяется печатью, а также подписывается руководителем подразделения кастодиана, обеспечивающего учет активов паевого инвестиционного фонда, либо подтверждается кастодианом путем направления им регистратору своего письменного подтверждения приказа управляющей компании паевого инвестиционного фонда на списание (зачисление) паев с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц.
Сноска. Пункт 28 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

29. Орналастырылған акциялардың (эмитент сатып алған акцияларды шегергенде) саны ұлғайған кезде тіркелген тұлғалардың жеке шоттары бойынша жарияланған акцияларды бөлу бұйрығында мынадай мәліметтер қамтылады:
1) бұйрықтың нөмiрi және тіркелген күні;
2) бағалы қағаздар эмитентiнiң атауы;
3) тіркелген тұлға туралы мәліметтер;
4) тіркелген тұлғаның жеке шотының нөмiрi;
5) бағалы қағаздардың түрі, ұлттық сәйкестендіру нөмiрi;
6) орналастырылған акциялар санының ұлғаюына байланысты жүргізілген операцияның пропорциясы (эмитент сатып алған акцияларды шегергенде);
7) операция жүргізуге арналған бағалы қағаздардың саны;
8) орналастырылған акциялардың (эмитент сатып алған акцияларды шегергенде) санын ұлғайтуға арналған нұсқау;
9) бағалы қағаздар бойынша құқықтарға қатысты мәліметтер.
Орналастырылған акциялардың (эмитент сатып алған акцияларды шегергенде) саны ұлғайған кезде тіркелген тұлғалардың жеке шоттарына жарияланған акцияларды бөлу бұйрығына эмитенттің уәкiлеттi тұлғасы қол қояды және эмитенттің мөрімен куәландырылады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
30. Ортақ меншік қатысушыларының ортақ өкілінің жеке шоты бойынша операциялар жүргізілген жағдайда тіркеушіге ортақ меншіктің барлық қатысушыларының операция жүргізуге жазбаша келісімі ұсынылады.
31. Жеке шоттар бойынша операция жүргізу кезінде тіркеуші мәмілеге қатысушылардың бұйрықтары мазмұнының Қазақстан Республикасының заңнамасына, бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімдер жүйесінің деректеріне негізделіп, сәйкестігін тексереді және бұйрықтардағы қолдардың жеке шоттар бойынша операциялар мен ақпараттық операцияларды тіркеуге арналған құжаттарға қол қоюға құқығы бар заңды тұлға өкілдерінің нотариат куәландырған үлгілері бар құжатта, заңды тұлғаның мөр бедерінде немесе мәміле тарапы болып табылатын жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжатта (түпнұсқасында немесе нотариат куәландырған көшірмесінде) көрсетілген қолдарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
32. Нұсқаулықтың 15-тармағына сәйкес ашылған жеке шоттар бойынша Нұсқаулықтың 26-тармағының 2), 3), 5), 7) және 8)тармақшаларында көрсетілген операциялар (мұраға қалдырған немесе заңды тұлға таратылған кезде бағалы қағаздар бойынша меншік құқығы ауысқан жағдайда бағалы қағаздарды бір жеке шоттан басқа жеке шотқа аударуды, басқарушы компанияның инвестициялық пай қоры қызметін тоқтатқан кезде пайларды есептен шығаруын қоспағанда) тіркелген тұлға жеке тұлға болып табылатын тіркелген тұлғаның жеке басын куәландыратын құжатты не тіркелген тұлға заңды тұлға болып табылған жағдайда, Нұсқаулықтың 13-тармағының 2) және 4) тармақшаларында белгіленген құжаттарды тіркеушіге бергенге дейін жүргізілмейді.

29. Приказ на распределение объявленных акций по лицевым счетам зарегистрированных лиц при увеличении количества размещенных акций (за вычетом акций, выкупленных эмитентом) содержит следующие сведения:
1) номер и дата регистрации приказа;
2) наименование эмитента ценных бумаг;
3) сведения о зарегистрированном лице;
4) номер лицевого счета зарегистрированного лица;
5) вид, национальный идентификационный номер ценных бумаг;
6) пропорция проведенной операции в связи с увеличением количества размещенных акций(за вычетом акций, выкупленных эмитентом);
7) количество ценных бумаг, предназначенных для проведения операции;
8) указание на совершение увеличения количества размещенных акций (за вычетом акций, выкупленных эмитентом);
9) сведения в отношении прав по ценным бумагам.
Приказ на распределение объявленных акций на лицевые счета зарегистрированных лиц при увеличении количества размещенных акций (за вычетом акций, выкупленных эмитентом) подписывается уполномоченным лицом эмитента и заверяется печатью эмитента.
Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. В случае проведения операции по лицевому счету общего представителя участников общей собственности регистратору предоставляется письменное согласие всех участников общей собственности на проведение операции.
31. При проведении операции по лицевым счетам регистратор проверяет содержание приказов участников сделки на соответствие законодательству Республики Казахстан, исходя из данных системы реестров держателей ценных бумаг, и осуществляет сверку подписей на приказах на их соответствие подписям, указанным в документе, содержащем нотариально засвидетельствованные образцы подписей представителей юридического лица, обладающих правом подписывать документы на регистрацию операций по лицевым счетам и информационных операций, оттиск печати юридического лица, или документе, удостоверяющем личность физического лица (в оригинале или нотариально засвидетельствованной копии), которые являются стороной сделки.
Сноска. Пункт 31 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. По лицевым счетам, открытым в соответствии с пунктом 15 Инструкции, не проводятся операции, указанные в подпунктах 2), 3), 5), 7) и 8) пункта 26 Инструкции (за исключением перевода ценных бумаг с одного лицевого счета на другой лицевой счет в случае наследования или перехода права собственности по ценным бумагам при ликвидации юридического лица), списания паев управляющей компанией при прекращении существования паевого инвестиционного фонда), до предоставления регистратору зарегистрированным лицом документа, удостоверяющего личность зарегистрированного лица, являющегося физическим лицом, либо документов, установленных подпунктами 2) и 4) пункта 13 Инструкции, в случае, если зарегистрированное лицо является юридическим лицом.

Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
32-1. Тіркелген тұлға тіркеушіге:
1) жеке басын куәландыратын құжатты (жеке тұлға үшін);
2) Нұсқаулықтың 13-тармағының 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды (заңды тұлға үшін) ұсынғанға дейін Нұсқаулықтың 15-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ашылған жеке шот бойынша, тіркелген тұлғаның жеке шотына бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есепке алу жөніндегі операцияларды қоспағанда, Нұсқаулықтың 26-тармағының 2), 3), 5), 7) тармақшаларында көрсетілген операциялар жүргізілмейді.
Ескерту. 32-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
33. Жеке шоттағы тіркелген тұлға, пайлық инвестициялық қор немесе пайлық инвестициялық қордың басқарушы компаниясы туралы мәліметтерді өзгерту операциясын тіркеуші тіркелген тұлғаның немесе пайлық инвестициялық қордың басқарушы компаниясының ол туралы мәліметтерді өзгертуге бұйрығы және осы өзгерістерді растайтын құжаттар негізінде жүргізеді.
34. Тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (жеке шоттарына) бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есептен шығару (есепке алу) бойынша операцияларды тіркеуші эмиссиялық бағалы қағаздармен (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарымен) мәмілелерді тіркеу туралы қарама-қарсы бұйрықтарды және Нұсқаулықтың 34-1, 34-2, 34-3, 35-тармақтарында, 36-тармағының 1) және 3) тармақшаларында, 36-1-тармағында, 37-тармағында және 42-2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Нұсқаулыққа және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес осы операцияны жүргізу үшін қажетті өзге құжаттарды алған кезде жүргізеді.
Мәмілені жасау үшін тараптардың біреуіне уәкілетті органның рұқсаты (келісімі) қажет болған жағдайда, тіркеуші осындай рұқсаттың болуын растайтын құжатқа сұраныс жасайды.
Осы тармақтың екінші бөлігіндегі талап сондай-ақ бағалы қағаздар сенімгерлік басқаруға берілген кезде тіркеуші бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімдер жүйесінде жүргізетін операцияларға қатысты қолданылады.
Орналастырылған эмиссиялық бағалы қағаздарды, оларды ұстаушылармен талап етілмеген эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шоты бойынша бағалы қағаздарды есептен шығару мен оларды бағалы қағаздарды ұстаушылардың жеке шотына есепке алу бойынша операциялар эмитенттің және жеке шотына бағалы қағаздар есепке алынатын тұлғаның қарама-қарсы бұйрықтарының негізінде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 32 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32-1. По лицевому счету, открытому в соответствии с подпунктом 1) пункта 15 Инструкции, не проводятся операции, указанные в подпунктах 2), 3), 5), 7) пункта 26 Инструкции, за исключением операции по зачислению ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) на лицевой счет зарегистрированного лица, до представления зарегистрированным лицом регистратору:
1) документа, удостоверяющего личность (для физического лица);
2) документов, указанных в подпунктах 2) и 4) пункта 13 Инструкции (для юридического лица).
Сноска. Пункт 32-1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Операция по изменению сведений о зарегистрированном лице, паевом инвестиционном фонде или об управляющей компании паевого инвестиционного фонда, содержащихся в лицевом счете, проводится регистратором на основании приказа зарегистрированного лица или управляющей компании паевого инвестиционного фонда на изменение сведений о них и документов, подтверждающих эти изменения.
34. Операции по списанию (зачислению) ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц проводятся регистратором при получении встречных приказов о регистрации сделки с эмиссионными ценными бумагами (правами требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и иных документов, необходимых для проведения данной операции в соответствии с Инструкцией и законодательством Республики Казахстан, за исключением случаев, установленных пунктами 34-134-234-335, подпунктами 1) и 3) пункта 36пунктами 36-137 и 42-2 Инструкции.
Если одной из сторон сделки для ее заключения требуется разрешение (согласие) уполномоченного органа, регистратор запрашивает документ, подтверждающий наличие такого согласия.
Требование части второй настоящего пункта также распространяется в отношении операций, проводимых регистратором в системе реестров держателей ценных бумаг при передаче ценных бумаг в доверительное управление.
По лицевому счету эмитента для учета размещенных эмиссионных ценных бумаг, невостребованных их держателями, осуществляются операции по списанию ценных бумаг и зачислению на лицевой счет держателя ценных бумаг на основании встречных приказов эмитента и лица, на лицевой счет которого зачисляются ценные бумаги.

Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
34-1. Тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан оларға тиесiлi, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабының 6-тармағына сәйкес мәжбүрлеп сатып алуға жататын банктердің акцияларын есептен шығару және осы акцияларды уәкiлеттi органның шотына есепке жазу операциялары Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының "Банк акцияларын мәжбүрлеп сатып алу және оларды инвесторларға мiндеттi түрде сату ережесін бекіту туралы" 2005 жылғы 26 наурыздағы № 113 (Нормативтік құқықтық актiлердi мемлекеттік тіркеу тiзiлiмiнде № 3576 тіркелген) қаулысының 6-тармағында айқындалған тәртіпте қабылданған қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органының шешiмi негiзiнде тiркеледi.
Ескерту. 34-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
34-2. Тiркеушi эмитенттің бағалы қағаздарын және кредиторлар алдындағы өзге де ақшалай мiндеттемелерiн оның жай акцияларына айырбастау туралы жазбаларды енгізу операциясын эмитент уәкiлеттi органның эмитент жүргізген айырбастау туралы хабарламасының көшiрмесiн және мынадай құжаттардың бiрiнiң:
1) эмитенттің жай акцияларына айырбасталатын эмитенттің бағалы қағаздар шығарылымы проспектiсiнiң;
2) Қазақстан Республикасының банктер және банк қызметі туралы заңнамасында көзделген тәртіппен қабылданған банктi қайта құрылымдау жоспарының;
3) егер эмитент дәрменсiз борышкер болса, Қазақстан Республикасының банкроттық туралы заңнамасында көзделген тәртiппен қабылданған реабилитациялау жоспарының көшiрмесiн ұсынған кезде жүргiзедi.
Тiркеушi эмитенттiң тіркелген тұлғаларға тиесiлi бағалы қағаздарын оның жай акцияларына айырбастау туралы жазбаларды енгiзу операциясын тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан бағалы қағаздарды есептен шығару мен оларды сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған эмитенттің жеке шотына есепке жазу және жай акцияларды жарияланған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған эмитенттiң жеке шотынан есептен шығару мен оларды тiркелген тұлғалардың жеке шоттарына есепке жазу жолымен эмитенттiң бағалы қағаздарды айырбастау туралы жазбаларды енгiзу бұйрығы негiзiнде жүргiзедi.

Сноска. Пункт 34 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-1. Операции по списанию с лицевых счетов зарегистрированных лиц, принадлежащих им акций банков, подлежащих принудительному выкупу в соответствии с пунктом 6 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и зачислению данных акций на счет уполномоченного органа, регистрируются на основании решения уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, принятого в порядке, определенном пунктом 6 Правил принудительного выкупа акций банка и их обязательной продажи инвесторам, утвержденных постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года № 113 (зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3576).
Сноска. Пункт 34-1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-2. Операция по внесению записей о конвертировании ценных бумаг и иных денежных обязательств перед кредиторами эмитента в его простые акции проводится регистратором при представлении эмитентом копии уведомления уполномоченного органа о произведенном эмитентом конвертировании, и копии одного из следующих документов:
1) проспекта выпуска ценных бумаг эмитента, конвертируемых в простые акции эмитента;
2) плана реструктуризации банка, принятого в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности;
3) плана реабилитации, если эмитент является несостоятельным должником, принятого в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о банкротстве.
Операцию по внесению записей о конвертировании ценных бумаг эмитента, принадлежащих зарегистрированным лицам, в его простые акции регистратор проводит путем списания ценных бумаг с лицевых счетов зарегистрированных лиц и их зачислению на лицевой счет эмитента для учета выкупленных ценных бумаг, и по списанию простых акций с лицевого счета эмитента для учета объявленных ценных бумаг и их зачислению на лицевые счета зарегистрированных лиц на основании приказа эмитента на внесение записей о конвертировании ценных бумаг.

Тiркеушi эмитенттiң кредиторлары алдындағы ақшалай мiндеттемелердi оның жай акцияларына айырбастау туралы жазбаларды енгiзу операциясын жай акцияларды жарияланған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған эмитенттiң жеке шотынан есептен шығару және оларды Нұсқаулықтың 12 және 13-тармақтарына сәйкес эмитенттің кредиторларына ашылған жеке шоттарға есепке жазу жолымен эмитенттің ақшалай мiндеттемелердi айырбастау туралы жазбаларды енгізу бұйрығы негiзiнде жүргiзедi.
Орталық депозитарийдiң жеке шоты бойынша эмитенттiң бағалы қағаздарын және кредиторлар алдындағы өзге де ақшалай мiндеттемелерiн оның жай акцияларына айырбастауға байланысты операцияларды жүргiзгеннен кейiн тiркеушi бiр сағаттың iшiнде оған бұл туралы хабарламаны және тiзiлiмдер жүйесiндегi орталық депозитарийдің жеке шотынан көшiрменi жiбередi.
Тiркеушi олардың айырбасталуына байланысты сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған эмитенттің жеке шотына есепке жазылған облигацияларды облигациялардың шығарылымын жою туралы куәлiктiң көшiрмесi негiзiнде жояды.
Ескерту. 34-2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 276 (01.08.2012 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
34-3. Тіркеуші Нұсқаулықтың 15-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ашылған тіркелген тұлғаның жеке шотына бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есепке алу операцияларын орталық депозитарийдің жеке шотынан бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есептен шығару және Нұсқаулықтың 15-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ашылған тіркелген тұлғаның жеке шотына есепке алу жөніндегі орталық депозитарийдің бұйрығы негізінде жүргізеді.
Ескерту. 34-3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
34-4. Тіркеуші эмитенттің бір түрдегі орналастырылған акцияларын осы эмитенттің басқа түрдегі акцияларына айырбастау туралы жазбаларды енгізу операциясын эмитент ұсынған бір түрдегі орналастырылған акцияларды басқа түрдегі акцияларға айырбастау туралы эмитент акционерлерінің жалпы жиналысы шешімінің көшірмесі және эмитенттің орналастырылған акцияларды айырбастау туралы жазбаларды енгізу бұйрығы негізінде:
1) айырбасталуы тиіс акцияларды тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан есептен шығару және оларды сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған эмитенттің жеке шотына есепке жазу;

Операцию по внесению записей о конвертировании денежных обязательств перед кредиторами эмитента в его простые акции регистратор проводит путем списания простых акций с лицевого счета эмитента для учета объявленных ценных бумаг и их зачисления на лицевые счета, открытые кредиторам эмитента в соответствии с пунктами 12 и 13 Инструкции, на основании приказа эмитента на внесение записей о конвертировании денежных обязательств.
После проведения операций по лицевому счету центрального депозитария, связанных с конвертированием ценных бумаг и иных денежных обязательств перед кредиторами эмитента в его простые акции, регистратор в течение одного часа направляет ему уведомление об этом и выписку с лицевого счета центрального депозитария в системе реестров.
Облигации, зачисленные на лицевой счет эмитента для учета выкупленных ценных бумаг в связи с их конвертированием, регистратор аннулирует на основании копии свидетельства об аннулировании выпуска облигаций.
Сноска. Пункт 34-2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 276 (вводится в действие с 01.08.2012).
34-3. Операции по зачислению ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) на лицевой счет зарегистрированного лица, открытый в соответствии с подпунктом 1) пункта 15 Инструкции, проводятся регистратором на основании приказа центрального депозитария на списание ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с лицевого счета центрального депозитария и зачисления на лицевой счет зарегистрированного лица, открытый в соответствии с подпунктом 1) пункта 15 Инструкции.
Сноска. Пункт 34-3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-4. Операция по внесению записей об обмене размещенных акций эмитента одного вида на акции данного эмитента другого вида проводится регистратором на основании представленных эмитентом копии решения общего собрания акционеров эмитента об обмене размещенных акций одного вида на акции другого вида и приказа эмитента на внесение записей об обмене размещенных акций, путем:
1) списания акций, подлежащих обмену, с лицевых счетов зарегистрированных лиц, и зачисления их на лицевой счет эмитента для учета выкупленных ценных бумаг;

2) орналастырылған акциялар айырбасталатын акцияларды жарияланған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған эмитенттің жеке шотынан есептен шығару және оларды акциялары айырбасталуы тиіс тіркелген тұлғалардың жеке шоттарына есепке жазу жолымен жүргізеді.
Орталық депозитарийдің жеке шоты бойынша эмитенттің бір түрдегі орналастырылған акцияларын осы эмитенттің басқа түрдегі акцияларына айырбастауға байланысты операцияларды жүргізгеннен кейін тiркеушi бір сағаттың iшiнде оған бұл туралы хабарламаны, акцияларды орналастыру қорытындылары туралы есепке өзгерістер мен толықтырулардың, уәкілетті органның акцияларды орналастыру қорытындылары туралы есепке өзгерістер мен толықтырулардың назарға алынғанына байланысты берілген акцияларды орналастыру қорытындылары туралы есептің бекітілгені туралы хабарламасының көшірмелерін және тiзiлiмдер жүйесiндегi орталық депозитарийдің жеке шотынан көшiрменi жібереді.
Ескерту: 34-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
35. Орналастырылған акциялардың (эмитент сатып алған акцияларды шегергенде) санын ұлғайту операциясын тiркеушi эмитенттің берген жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлiгiнiң көшiрмелерi мен уәкiлеттi органның эмитентке берген, жарияланған акциялардың санын ұлғайту орналастырылған акциялардың (эмитент сатып алған акцияларды шегергенде) санын ұлғайту есебінен жүргізілгендігіне сілтеме жасалған ілеспе хат, сондай-ақ тіркелген тұлғалардың жеке шоттарына жарияланған бағалы қағаздарды есепке алуға арналған эмитенттің жеке шотынан акцияларды аудару жолымен акцияларды эмитенттің тіркелген тұлғалардың жеке шоттарына жарияланған акцияларды бөлу бұйрығы негiзiнде жүргiзедi.
Орталық депозитарийдің жеке шоты бойынша орналастырылған акциялардың (эмитент сатып алған акцияларды шегергенде) санын ұлғайтуға байланысты операцияларды жүргізгеннен кейін тiркеушi бір сағаттың iшiнде оған ілеспе хатты, жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлiктiң көшiрмесiн және тiзiлiмдер жүйесiндегi орталық депозитарийдің жеке шотынан көшiрменi жібереді.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
36. Акционерлік қоғамды қайта ұйымдастырған кезде тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан/жеке шоттарына бағалы қағаздарды есептен шығару/есепке алу бойынша операцияларды тіркеуші жүргізеді:
1) акционерлердің жалпы жиналысының шешімі және жарияланған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотынан акцияларды есептен шығару және тіркелген тұлғалардың жеке шотына есепке алу арқылы тіркелген тұлғалардың жеке шоты бойынша қоғамдарды бөлу кезінде пайда болған жарияланған акцияларды бөлуге бұйрығы негізінде акционерлік қоғамды бөлген жағдайда;

2) списания акций, на которые производится обмен размещенных акций, с лицевого счета эмитента для учета объявленных ценных бумаг, и их зачисления на лицевые счета зарегистрированных лиц, акции которых подлежат обмену.
После проведения операций по лицевому счету центрального депозитария, связанных с обменом размещенных акций эмитента одного вида на акции данного эмитента другого вида, регистратор в течение одного часа направляет ему уведомление об этом, копии изменений и дополнений в отчет об итогах размещения акций, уведомления уполномоченного органа об утверждении отчета об итогах размещения акций, выданного в связи с принятием к сведению изменений и дополнений в отчет об итогах размещения акций и выписку с лицевого счета центрального депозитария в системе реестров.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-4 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Операция по увеличению количества размещенных акций (за вычетом акций, выкупленных эмитентом) проводится регистратором на основании представленных эмитентом копий свидетельства о государственной регистрации выпуска объявленных акций и сопроводительного письма, выданного эмитенту уполномоченным органом, содержащего указание на то, что увеличение количества объявленных акций произведено за счет увеличения количества размещенных акций(за вычетом акций, выкупленных эмитентом), а также приказа эмитента на распределение объявленных акций по лицевым счетам зарегистрированных лиц путем перевода акций с лицевого счета эмитента для учета объявленных ценных бумаг на лицевые счета зарегистрированных лиц.
После проведения операций по лицевому счету центрального депозитария, связанных с увеличением количества размещенных акций (за вычетом акций, выкупленных эмитентом), регистратор в течение одного часа направляет ему сопроводительное письмо, копию свидетельства о государственной регистрации выпуска объявленных акций и выписку с лицевого счета центрального депозитария в системе реестров.
Сноска. Пункт 35 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Операция на списание/зачисление ценных бумаг с/на лицевых/лицевые счетов/счета зарегистрированных лиц при реорганизации акционерного общества проводится регистратором:
1) в случае разделения акционерного общества на основании решения общего собрания акционеров о разделении и приказа эмитента на распределение объявленных акций образованных при разделении обществ по лицевым счетам зарегистрированных лиц путем списания акций с лицевого счета эмитента для учета объявленных ценных бумаг и зачисления на лицевые счета зарегистрированных лиц;

2) акционерлік қоғам қосылу туралы шарт негізінде басқа қоғамға қосылған жағдайда және тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан/жеке шоттарына бағалы қағаздарды есептен шығару/есепке алуға қарама-қарсы бұйрықтар алған кезде;
3) акционерлердің жалпы жиналысының бөлу туралы шешімі және эмитенттің бөлуге бұйрығы негізінде жарияланған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотынан акцияларды есептен шығару арқылы тіркелген тұлғалардың жеке шоттары бойынша қоғамды бөлу кезінде пайда болған жарияланған акцияларды бөлген жағдайда;
4) бірігу туралы шарт негізінде және тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан/жеке шоттарына бағалы қағаздарды есептен шығару/есепке алу туралы қарама-қарсы бұйрықтарды алған кезде акционерлік қоғамдар біріккен жағдайда.
36-1. Қазақстан Республикасы Үкіметі не ұлттық басқарушы холдинг банктің жарияланған акцияларын сатып алу жөнінде шешім қабылдаған жағдайда тіркеуші мыналарды жүргізеді:
1) уәкілетті органның банктің жарияланған акциялар санын өсіру жөніндегі хабарламасы және мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің
көшірмесі негізінде жарияланған акцияларды есепке алу жөніндегі эмитенттің жеке шотына бағалы қағаздарды есепке алу операциясы;
2) жарияланған акцияларды есепке алу үшін эмитенттің шотынан жарияланған акцияларды есептен шығару жөніндегі операция және
Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық мемлекеттік меншікке иелік етуге уәкілеттік берген мемлекеттік органның немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімінің көшірмесі негізінде ұлттық
басқарушы холдингтің шотына осы акцияларды есепке алу жөніндегі операция.
Ескерту: 36-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.10.29 N 161 Қаулысымен .
37. Бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) мұраға алу жағдайында тіркеуші мұрагер немесе оның өкілі берген тиісті бұйрығы, мұраға құқығы туралы куәліктің түпнұсқасы немесе нотариат куәландырған көшірмесі, мұрагер өкілінің өкілеттілігін растайтын құжаттар және тізілімдер жүйесінде мұрагердің жеке шоты болмаған жағдайда, Нұсқаулықтың 12 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар негізінде тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (жеке шоттарына) бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есептен шығару (есепке алу) операциясын жүргізеді.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

2) в случае присоединения акционерного общества к другому обществу на основании договора о присоединении и при получении встречных приказов на списание/зачисление ценных бумаг с/на лицевых/лицевые счетов/счета зарегистрированных лиц;
3) в случае выделения акционерного общества на основании решения общего собрания акционеров о выделении и приказа эмитента на распределение объявленных акций образованного при выделении общества по лицевым счетам зарегистрированных лиц путем списания акций с лицевого счета эмитента для учета объявленных ценных бумаг и зачисления на лицевые счета зарегистрированных лиц;
4) в случае слияния акционерных обществ на основании договора о слиянии и при получении встречных приказов на списание/зачисление ценных бумаг с/на лицевых/лицевые счетов/счета зарегистрированных лиц.
36-1. В случае принятия решения о приобретении Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом объявленных акций банка регистратором проводятся:
1) операция по зачислению ценных бумаг на лицевой счет эмитента для учета объявленных акций на основании уведомления уполномоченного органа об увеличении количества объявленных акций банка и копии свидетельства о государственной регистрации;
2) операция по списанию объявленных акций со счета эмитента для учета объявленных акций и операция по зачислению данных акций на счет государственного органа, уполномоченного Правительством Республики Казахстан на распоряжение республиканской государственной собственностью, или национальным управляющим холдингом на основании копии решения Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 36-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.10.2008 N 161 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
37. В случае наследования ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) регистратор проводит операцию на списание (зачисление) ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц на основании соответствующего приказа, отданного наследником или его представителем, подлинника или нотариально засвидетельствованной копии свидетельства о праве на наследство, документов, подтверждающих полномочия представителя наследника, и документов, указанных в пунктах 12 и 13 Инструкции, в случае отсутствия у наследника лицевого счета в системе реестров.
Сноска. Пункт 37 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

38. Бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) ұстаушының міндеттемесіне байланысты бағалы қағаздар (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары) бойынша құқықтарды шектеуді тіркеуші бағалы қағаздарына (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарына) ауыртпалық салынған бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) ұстаушының және пайдасына оларға ауыртпалық салу жүргізілетін тіркелген тұлғаның ауыртпалығы туралы қарама-қарсы бұйрықтары негізінде ауыртпалық салу операцияларын жүргізу арқылы жүзеге асырады.
Тіркеуші тізілімдер жүйесіндегі бағалы қағаздарға (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарына) ауыртпалықты алып тастау операциясын мәмілеге қатысқан тұлғалардың ауыртпалықты алып тастау туралы қарама-қарсы бұйрықтары негізінде жүргізеді.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
39. Бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) оқшаулау және оқшаулауды алып тастау жөніндегі операцияларды тіркеуші тізілімдер жүйесінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осындай құқыққа ие мемлекеттік органдардың актілері негізінде жүргізеді.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
39-1. Тіркеуші айналыс мерзімі аяқталған және эмитент оларды өтеу міндеттемелерін орындамаған эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары бойынша міндеттемелері немесе эмитенттің міндеттемелерді орындауы бойынша талап ету құқықтарын беруді тіркеу операциясын талап ету құқықтарын беретін тіркелген тұлғаның жеке шотынан осы бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын есептен шығару және пайдасына осы бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беру жүргізілетін тұлғаның жеке шотына немесе эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттің міндеттемелері бойынша сатып алынған талап ету құқықтарын есепке алу үшін эмитенттің жеке шотына есепке жазу операциясын жүргізу жолымен талап ету құқықтарын беретін тіркелген тұлғаның және пайдасына талап ету құқықтарын беру жүргізілетін тұлғаның қарсы бұйрықтары негізінде жүзеге асырады. Эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын тіркелген тұлғалардың шоттарынан (шоттарына) есептен шығару (есепке жазу) бұйрығында Қағидалардың 28-тармағында көзделген мәліметтер қамтылады.
Тіркеуші тіркелімдер жүйесінде эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беру бойынша операциялар жүргізілгеннен кейін не орталық депозитарийден номиналды ұстау жүйесінде эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын тіркеу бойынша жүргізілген операциялар туралы мәміле алғаннан кейін бір жұмыс күн ішінде эмитентке пайдасына талап ету құқықтарын беру жүргізілген тіркелген тұлға туралы мәліметтерді көрсете отырып, жүргізілген операциялар туралы хабарламаны жібереді.

38. Ограничение прав по ценным бумагам (правам требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) в связи с обязательством держателя ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) осуществляется регистратором путем проведения операции обременения на основании встречных приказов об обременении держателя ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), чьи ценные бумаги (права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) обременяются, и зарегистрированного лица, в пользу которого производится их обременение.
Регистратор проводит операцию снятия обременения ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) в системе реестров на основании встречных приказов о снятии обременения лиц, участвовавших в сделке.
Сноска. Пункт 38 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Операция по блокированию ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и снятию блокирования проводятся регистратором в системе реестров на основании актов государственных органов, обладающих таким правом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 39 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39-1. Операция по регистрации уступки прав требования по обязательствам эмитента или исполнения эмитентом обязательств по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению, осуществляется регистратором путем проведения операции по списанию прав требования по обязательствам эмитента по данным ценным бумагам с лицевого счета зарегистрированного лица, уступающего права требования, и зачислению на лицевой счет лица, в пользу которого производится уступка прав требования по обязательствам эмитента по данным ценным бумагам, или лицевой счет эмитента для учета выкупленных прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, на основании встречных приказов лиц, участвующих в сделке. Приказ на списание (зачисление) прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц содержит сведения, предусмотренные в пункте 28 Правил.
Регистратор в течение одного рабочего дня после проведения в системе реестров операции по регистрации уступки прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам либо после получения сведений от центрального депозитария о проведенных операциях по регистрации уступки прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам в системе номинального держания направляет эмитенту уведомление о проведенных операциях с указанием сведений о зарегистрированном лице, в пользу которого произведена уступка прав требования.

Ескерту. 39-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа 2013.01.01 бастап енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
40. Бағалы қағаздарды сенімгерлік басқару туралы жазбаны енгізу жөніндегі операцияны тіркеуші сенімгерлік басқару құрылтайшысының және сенімді басқарушының бағалы қағаздарды сенімгерлік басқаруға беру туралы қарама-қарсы бұйрықтары және сенімгерлік басқару шарты негізінде жүргізеді. Бағалы қағаздарды сенімгерлік басқару туралы жазбаларды жоюды тіркеуші сенімгерлік басқарушы мыналарға байланысты мүлікті сенімгерлік басқару шарты тоқтатылған жағдайды қоспағанда, құрылтайшы сенімгерлік басқаруға және сенімгерлік басқарушыға берген бағалы қағаздарды сенімгерлік басқару тоқтатылғаны туралы қарсы бұйрықтың негізінде жүргізеді:
1) сенімгерлік басқару азаматының қайтыс болуына, ол қайтыс болды деп жариялануға, ол әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеттілігі шектеулі, хабарсыз жоғалып кетті деп танылуға; сенімді басқарушы заңды тұлғаның таратылуына байланысты, - сенімгерлік басқару құрылтайшысының бұйрығы негізінде;
2) сенімгерлік басқарушының сеніп тапсырылған мүлікті өзі басқаруының мүмкін еместігіне байланысты сенімгерлік басқару құрылтайшысының бас тартуына байланысты - сенімгерлік басқару құрылтайшысының бұйрығы негізінде;
3) сенімгерлік басқарушының сеніп тапсырылған мүлікті өзі басқаруының мүмкін еместігіне байланысты сенімгерлік басқару құрылтайшысының бас тартуына байланысты - сенімгерлік басқарушының бұйрығы негізінде;
4) сенімгерлік басқарушыға, егер ол шартта көзделсе, шығындар мен сыйақыны төлеу жағдайында құрылтайшының шартты орындаудан бас тартуына байланысты - сенімгерлік басқарушының бұйрығы негізінде;
5) сенімгерлік басқарушыға, егер ол шартта көзделсе, оған сыйақы төлей отырып, жүк артылған мүлікті басқаруға өткізу туралы оған хабарланбаған жағдайда сенімгерлік басқарушының бас тартуына байланысты - сенімгерлік басқарушының бұйрығы негізінде.
Сенімгерлік басқарушы туралы енгізу немесе жою жөніндегі операцияны тіркеуші орналастырылған пайларды есепке алу үшін пайлық инвестициялық қордың жеке шоты бойынша жүргізбейді.
Ескерту: 40-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006.08.12 N 148 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2010.03.29 N 39 Қаулыларымен.

Сноска. Правила дополнены пунктом 39-1 постановлением Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие с 01.01.2013); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Операция по внесению записи о доверительном управляющем проводится регистратором на основании встречных приказов учредителя доверительного управления и доверительного управляющего о внесении записи о доверительном управляющем на лицевой счет учредителя доверительного управления и договора доверительного управления.  Удаление записи о доверительном управляющем проводится регистратором на основании встречных приказов об удалении записи о доверительном управляющем, отданных учредителем доверительного управления и доверительным управляющим, за исключением случаев прекращения договора доверительного управления имуществом в связи с/со:
1) смертью гражданина - доверительного управляющего, объявления его умершим, признанием его недееспособным или ограниченно дееспособным, безвестно отсутствующим; ликвидацией юридического лица доверительного управляющего, - на основании приказа учредителя доверительного управления;
2) отказом учредителя доверительного управления в связи с невозможностью для доверительного управляющего лично осуществлять управление доверенным имуществом - на основании приказа учредителя доверительного управления;
3) отказом доверительного управляющего в связи с невозможностью для доверительного управляющего лично осуществлять управление доверенным имуществом - на основании приказа доверительного управляющего;
4) отказом учредителя от исполнения договора, при условии выплаты доверительному управляющему убытков и вознаграждения, если оно предусматривалось договором - на основании приказа доверительного управляющего;
5) отказом доверительного управляющего в случае не сообщения ему о передаче в управление обремененного залогом имущества с выплатой ему вознаграждения, если оно предусматривалось договором - на основании приказа доверительного управляющего.
Операция по внесению или удалению записей о доверительном управляющем не проводится регистратором по лицевому счету паевого инвестиционного фонда для учета размещенных паев.
Сноска. Пункт 40 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12.08.2006 N 148 (вводится в действие с 01.11.2006); от 29.03.2010 № 39.

40-1. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының
47-1-бабы 3-тармағында, "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы
18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 53-1-бабы 3-тармағында, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 02 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Бағалы қағаздар нарығы туралы заң) 72-3-бабы 3-тармағында және "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 35-тармағында көзделген жағдайларда қаржы ұйымының акцияларын сенімгерлік басқару тағайындалған кезде тіркеуші қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органының қаржы ұйымының акцияларын сенімгерлік басқаруды тағайындау туралы шешімі және сенімгерлік басқарушының сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны тіркелген тұлғаның жеке шотына енгізу туралы бұйрығы негізінде осы қаржы ұйымы акцияларының меншік иесі болып табылатын тіркелген тұлғаның жеке шотына сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны енгізу операциясын жүргiзедi.
Сенімгерлік басқаруға берілген қаржы ұйымының акциялары сатылған жағдайда тіркеуші сенімгерлік басқарушының бұйрығы және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 17-1-бабында, "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабында және Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 72-1-бабында көзделген жағдайларда қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органының қаржы ұйымының ірі қатысушысы (банктік не сақтандыру холдингі) мәртебесін иеленуге келісімін растайтын құжат негізінде осы акцияларды олардың меншік иесі болған тіркелген тұлғаның жеке шотынан есептен шығару және осы акцияларды сатып алушының жеке шотына (жеке шоттарына) есепке жазу операциясын жүргiзедi.
Тіркеуші сенімгерлік басқаруға берілген қаржы ұйымы акцияларының меншік иесі болып табылатын тіркелген тұлғаның жеке шотынан сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны алып тастау операциясын сенімгерлік басқарушының сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны осы тұлғаның жеке шотынан алып тастау туралы бұйрығы негізінде жүргiзедi.
Ескерту. 40-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

40-1. При учреждении доверительного управления акциями финансовой организации в случаях, предусмотренных пунктом 3 статьи 47-1 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", пунктом 3 статьи 53-1 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности", пунктом 3 статьи 72-3 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон о рынке ценных бумаг), регистратор проводит операцию по внесению записи о доверительном управляющем на лицевой счет зарегистрированного лица, являющегося собственником акций финансовой организации, на основании решения уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций об учреждении доверительного управления акциями финансовой организации и приказа доверительного управляющего о внесении записи о доверительном управляющем на лицевой счет данного зарегистрированного лица.
В случае реализации акций финансовой организации, переданных в доверительное управление, регистратор проводит операции по списанию данных акций с лицевого счета зарегистрированного лица, являвшегося их собственником и зачислению на лицевой счет (лицевые счета) приобретателя данных акций на основании приказа доверительного управляющего, и документа, подтверждающего согласие уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на приобретение статуса крупного участника финансовой организации (банковского либо страхового холдинга), в случаях, предусмотренных статьей 17-1 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", статьей 26 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" и статьей 72-1 Закона о рынке ценных бумаг.
Операция по удалению записи о доверительном управляющем с лицевого счета зарегистрированного лица, являющегося собственником акций финансовой организации, переданных в доверительное управление, проводится регистратором на основании приказа доверительного управляющего об удалении записи о доверительном управляющем с лицевого счета данного лица.
Сноска. Правила дополнены пунктом 40-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

41. Акциялар шығарылымының күшін жойған кезде тіркеуші уәкілетті органның акциялар шығарылымының күшін жою туралы хабарламасын алғаннан кейін акцияларды, олардың ұстаушыларының жеке шоттарынан және эмитенттің жеке шоттарынан бір мезгілде есептен шығару жөніндегі операцияларды жүргізеді.
Заңды тұлғаның таратылуына не қайта ұйымдастырылуына байланысты жарияланған акциялар шығарылымының күші жойылған жағдайда тізілімдер жүйесін жүргізу тіркеуші мен эмитенттің арасында жасалған шарттың бұзылуын растайтын құжаттың негізінде тоқтатылады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.11.30. N 243 қаулысымен.
42. Облигацияларды (исламдық бағалы қағаздарды) өтеу кезінде тіркеуші облигацияларды (исламдық бағалы қағаздарды), оларды ұстаушылардың шоттарынан есептен шығару және эмитенттің (оригинатордың), оның облигацияларды (исламдық бағалы қағаздарды) өтеу бойынша өз міндеттемелерін орындағанын растайтын хабарламасының негізінде сатып алынған бағалы қағаздардың есебін жүргізу жөніндегі шотына есепке алу операциясын жүргізеді.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.11.30. N 243 қаулысымен.
42-1. Тіркеуші жеке шотты жабу жөніндегі операция жеке шотты жабу жөніндегі бұйрық негізінде немесе соңғы алты ай ішіндегі осы жеке шотта бағалы қағаздардың болмауына байланысты жасалады. Жеке шотты жабу кезінде клиентке тіркеушінің ішкі құжатымен белгіленген нысан бойынша тиісті хабарлама жіберіледі.
Тіркеуші онда бағалы қағаздар болмаған жағдайда бағалы қағаздарды жою немесе оларды мұраға алу нәтижесінде барлық бағалы қағаздарды есептен шығарған күннен бастап алты ай ішінде Нұсқаулықтың 15-тармағына сәйкес ашылған жеке шотты жабуды жүзеге асырады.
Ескерту. 42-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.03.28 N 39 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
42-2. Эмитент осы бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде белгіленген эмиссиялық бағалы қағаздарды өтеу бойынша міндеттемелерді орындаған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күн өткен соң эмитенттің осы шығарылымның эмиссиялық бағалы қағаздарын өтеу бойынша барлық өзінің міндеттемелерін орындағанын растайтын хабарламаны тіркеушіге ұсынбаған кезде тіркеуші эмитенттің осы шығарылымның эмиссиялық бағалы қағаздарын өтеу бойынша барлық өзінің міндеттемелерін орындағанын (орындамағанын) растаумен тиісті хабарламаны ұсыну туралы сұратуды эмитентке жібереді.
Эмитент тіркеуші осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген сұратуды жіберген күннен кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн өткен соң тиісті хабарламаны ұсынбаған кезде не эмитент осы шығарылымның эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі өзінің міндеттемелері бойынша жіберілген дефолт туралы хабарламаны тіркеушіге ұсынған кезде тіркеуші орталық депозитарийге:
айналыс мерзімі аяқталған және эмитенттің қосалқы шотындағы жарияланған бағалы қағаздарды есепке алу үшін және эмитенттің қосалқы шотындағы сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитент оларды өтеу бойынша міндеттемелерін орындамаған эмиссиялық бағалы қағаздардың саны туралы;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осындай құқыққа ие мемлекеттік органдардың актілері негізінде оқшауланған бағалы қағаздарды ұстаушылардың қосалқы шоттарындағы бағалы қағаздардың саны туралы;
тіркеушінің сұратуында көрсетілген эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын тиісті сәйкестендіргішті орталық депозитарийдің қағидалар жиынтығында белгіленген тәртіпте орталық депозитарийдің иемденуі туралы мәліметтерді ұсыну туралы сұрату жібереді.
Орталық депозитарийден осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген тіркеушінің сұратуына жауап ретінде мәліметтерді алғаннан кейін тіркеуші осы шығарылымның эмиссиялық бағалы қағаздарын оларды ұстаушылардың барлық жеке шоттарынан есептен шығаруды (эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі тізілімдер жүйесінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осындай құқыққа ие мемлекеттік органдардың актілері негізінде оқшаулау операциясы жүргізілген эмиссиялық бағалы қағаздарды қоспағанда) және айналыс мерзімі аяқталған эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу үшін ашылған эмитенттің жеке шотына есепке алуды жүзеге асырады. Осымен қатар тіркеуші эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын айналыс мерзімі аяқталған және ол бойынша эмитент осы бағалы қағаздар бойынша туындаған міндеттемелерді (ауыртпалық, сенімгерлік басқару) сақтау арқылы оларды өтеу бойынша міндеттемелерін орындамаған эмиссиялық бағалы қағаздар есептен шығарылатын ұстаушылардың жеке шоттарына есепке алуды жүзеге асырады.
Эмитенттің жеке шоттарында орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған жарияланған бағалы қағаздарды есепке алу үшін және сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу үшін айналыс мерзімі аяқталған эмиссиялық бағалы қағаздар болған жағдайда тіркеуші орталық депозитарийдің шотынан есептен шығаруды және бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде ашылған жарияланған бағалы қағаздарды есепке алу үшін және сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотына есепке алуды жүзеге асырады.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген барлық операциялар жүргізілгеннен кейін күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде тіркеуші эмитентке, орталық депозитарийге, сенімгерлік басқарушыға, сондай-ақ пайдасына айналыс мерзімі аяқталған және ол бойынша эмитент оларды өтеу бойынша міндеттемелерін орындамаған бағалы қағаздармен ауыртпалық салынған адамдарға тиісті хабарламалар (есептер) жібереді.
Егер эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын ұстаушылардың саны отыздан астам болса, тіркеуші осындай ұстаушылардың осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген жүргізілген операциялары туралы хабарламаны осы тармақтың бесінші бөлігінде белгіленген мерзімде өзінің ресми интернет-ресурсында тиісті ақпаратты орналастыру арқылы жүзеге асырады.
Егер тіркеуші айналыс мерзімі аяқталған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша бұдан бұрын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осындай құқыққа ие мемлекеттік органдардың актілері негізінде оларды оқшаулау операциясын жүргізген жағдайда, тіркеуші орталық депозитарийден орталық депозитарийдің эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын тиісті сәйкестендіргішті иемденуі туралы мәліметтерді алған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде мемлекеттік органның актісі негізінде бағалы қағаздарды оқшаулау операциялары жүргізілген, осы бағалы қағаздар бойынша айналыс мерзімі аяқталғаны және эмитент оларды өтеу бойынша міндеттемелерін орындамағаны және осы бағалы қағаздар эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығына өзгертуге жататыны туралы хабарламаны тиісті мемлекеттік органға жібереді.
Бұл ретте тіркеуші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осындай құқыққа ие мемлекеттік органдардың актілері негізінде эмиссиялық бағалы қағаздардан оқшаулауды алып тастау бойынша операцияны жүргізгеннен кейін осындай эмиссиялық бағалы қағаздарды оларды ұстаушылардың жеке шоттарынан есептен шығару және айналыс мерзімі аяқталған эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу үшін ашылған эмитентің жеке шотына есепке алу, сондай-ақ осындай эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын оларды ұстаушылардың жеке шоттарына есепке алу бойынша операцияларды жүргізеді.
Тіркеуші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осындай құқыққа ие мемлекеттік органдардың актілері негізінде номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде эмиссиялық бағалы қағаздардан оқшаулауды алып тастау туралы хабарламаны орталық депозитарийден алғаннан кейін осындай эмиссиялық бағалы қағаздарды номиналды ұстаушының жеке шотынан есептен шығару және айналыс мерзімі аяқталған эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу үшін ашылған эмитентің жеке шотына есепке алу, сондай-ақ осындай эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын номиналды ұстаушының жеке шотына есепке алу бойынша операцияларды жүргізеді.

41. При аннулировании выпуска акций регистратор после получения уведомления уполномоченного органа об аннулировании выпуска акций проводит операции по единовременному списанию акций с лицевых счетов их держателей и лицевых счетов эмитента.
В случае аннулирования выпуска объявленных акций в связи с ликвидацией либо реорганизацией юридического лица ведение системы реестров прекращается на основании документа, подтверждающего расторжение договора, заключенного между регистратором и эмитентом.
Сноска. Пункт 41 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30.11.2009 № 243 (порядок введения в действие см. п. 2).
42. При погашении облигаций (исламских ценных бумаг) регистратор проводит операцию списания облигаций (исламских ценных бумаг) с лицевых счетов их держателей и зачисления на лицевой счет эмитента по учету выкупленных ценных бумаг на основании уведомления эмитента (оригинатора), подтверждающего исполнение им своих обязательств по погашению облигаций (исламских ценных бумаг).
Сноска. Пункт 42 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30.11.2009 № 243 (порядок введения в действие см. п. 2).
42-1. Операция по закрытию лицевого счета проводится регистратором на основании приказа на закрытие лицевого счета. При закрытии лицевого счета клиенту направляется соответствующее уведомление по форме, установленной внутренним документом регистратора.
Закрытие лицевого счета, открытого в соответствии с пунктом 15 Инструкции, осуществляется регистратором в случае отсутствия на нем ценных бумаг в течение шести месяцев со дня списания всех ценных бумаг в результате их аннулирования или наследования.
Сноска. Правила дополнены пунктом 42-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.03.2008 N 39 (порядок введения в действие см. п. 2); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42-2. При непредставлении эмитентом регистратору по истечении 3 (трех) рабочих дней после даты исполнения обязательств по погашению эмиссионных ценных бумаг, определенной проспектом данного выпуска ценных бумаг, уведомления, подтверждающего исполнение эмитентом всех своих обязательств по погашению эмиссионных ценных бумаг данного выпуска, регистратор направляет эмитенту запрос о представлении соответствующего уведомления с подтверждением исполнения (неисполнения) эмитентом всех своих обязательств по погашению эмиссионных ценных бумаг данного выпуска.
При непредставлении эмитентом регистратору соответствующего уведомления по истечении 30 (тридцати) календарных дней после даты направления регистратором запроса, указанного в части первой настоящего пункта, либо при представлении эмитентом регистратору уведомления о допущенном дефолте по своим обязательствам по эмиссионным ценным бумагам данного выпуска, регистратор направляет запрос в центральный депозитарий о представлении сведений о:
количестве эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению, на субсчете эмитента для учета объявленных ценных бумаг и субсчете эмитента для учета выкупленных ценных бумаг;
количестве ценных бумаг на субсчетах держателей ценных бумаг, блокированных на основании актов государственных органов, обладающих таким правом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
присвоении центральным депозитарием соответствующего идентификатора правам требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, указанным в запросе регистратора, в порядке, установленном сводом правил центрального депозитария.
После получения от центрального депозитария сведений в ответ на запрос регистратора, указанный в части второй настоящего пункта, регистратор осуществляет списание эмиссионных ценных бумаг данного выпуска, с лицевых счетов всех их держателей (за исключением эмиссионных ценных бумаг, по которым в системе реестров проведена операция блокирования на основании актов государственных органов, обладающих таким правом в соответствии с законодательством Республики Казахстан) и зачисление на лицевой счет эмитента, открытый для учета эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек. Одновременно с этим регистратор осуществляет зачисление прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам на те лицевые счета держателей, с которых списываются эмиссионные ценные бумаги, срок обращения которых истек и по которым эмитентом не исполнены обязательства по их погашению, с сохранением обязательств, возникших по данным ценным бумагам (обременение, доверительное управление).
При наличии на лицевых счетах эмитента для учета объявленных ценных бумаг и для учета выкупленных ценных бумаг, открытых в системе учета центрального депозитария, эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек, регистратор осуществляет их списание со счета центрального депозитария и зачисление на лицевые счета эмитента для учета объявленных ценных бумаг и для учета выкупленных ценных бумаг, открытых в системе реестров держателей ценных бумаг.
В течение 3 (трех) календарных дней после даты проведения всех операций, указанных в части третьей настоящего пункта, регистратор направляет соответствующие уведомления (отчеты) эмитенту, центральному депозитарию, доверительным управляющим, а также лицам, в пользу которых было осуществлено обременение ценных бумаг, срок обращения которых истек и по которым эмитентом не исполнены обязательства по их погашению.
Если количество держателей прав требований по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам составляет более тридцати, уведомление таких держателей о проведенных операциях, указанных в части третьей настоящего пункта, осуществляется регистратором посредством размещения соответствующей информации на своем официальном интернет-ресурсе в сроки, установленные частью пятой настоящего пункта.
Если по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек, ранее регистратором были проведены операции по их блокированию на основании актов государственных органов, обладающих таким правом в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регистратор в течение 3 (трех) календарных дней со дня получения от центрального депозитария сведений о присвоении центральным депозитарием соответствующего идентификатора правам требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам направляет уведомление соответствующему государственному органу, на основании акта которого были проведены операции по блокированию ценных бумаг, о том, что по данным ценным бумагам срок обращения истек и эмитентом не исполнены обязательства по их погашению и что данные ценные бумаги подлежат замене на права требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам.
При этом операции по списанию таких эмиссионных ценных бумаг, с лицевых счетов их держателей и зачислению на лицевой счет эмитента, открытый для учета эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек, а также зачислению прав требования по обязательствам эмитента по таким эмиссионным ценным бумагам на лицевые счета их держателей, проводятся регистратором после проведения операции по снятию блокирования эмиссионных ценных бумаг на основании актов государственных органов, обладающих таким правом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Операция по списанию таких эмиссионных ценных бумаг с лицевого счета номинального держателя и зачислению на лицевой счет эмитента, открытый для учета эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек, а также зачислению прав требования по обязательствам эмитента по таким эмиссионным ценным бумагам на лицевой счет номинального держателя, проводится регистратором после получения уведомления от центрального депозитария о снятии блокирования эмиссионных ценных бумаг на основании актов государственных органов, обладающих таким правом в соответствии с законодательством Республики Казахстан в системе учета номинального держания.

Ескерту. Нұсқаулық 42-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулыcымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
42-3. Эмитент айланыс мерзімі аяқталған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша талап ету құқықтарын ұстаушы алдындағы міндеттемелерді орындаған кезде, тіркеуші эмитенттің осындай бағалы қағаздар бойынша талап ету құқықтары бойынша міндеттемелерді орындағанын растайтын оның хабарламасы болған кезде Нұсқаулықтың 34-тармағында белгіленген тәртіпте осындай бағалы қағаздар бойынша талап ету құқықтарын оларды ұстаушылардың жеке шотынан есептен шығару және эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша сатып алынған талап ету құқықтарын есеп алу бойынша эмитенттің жеке шотына есепке алу бойынша операцияны жүргізеді.
Облигациялар шығарылымы жойылған кезде, тіркеуші уәкілетті органның облигациялар шығарылымын жою туралы куәліктің көшірмесін алғаннан кейін эмитенттің жеке шоттарынан осындай облигацияларды біржолғы есептен шығару бойынша операцияны жүргізеді.
Айналыс мерзімі аяқталған облигациялар шығарылымы жойылған кезде, тіркеуші уәкілетті орган берген осындай облигациялар шығарылымын жою туралы куәліктің көшірмесін алғаннан кейін айналыс мерзімі аяқталған эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу үшін эмитенттің жеке шотынан облигацияларды және эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын есепке алу үшін эмитенттің жеке шотынан осындай облигациялар бойынша талап ету құқықтарын біржолғы есептен шығару бойынша операцияны жүргізеді.
Ескерту. Нұсқаулық 42-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулыcымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
43. Ақпараттық операцияны жүргізуді тіркеуші эмитенттің жазбаша өкімі, тіркелген тұлғаның бұйрығы, пайлық инвестициялық қордың кастодианы немесе Қазақстан Республикасының заңнамаларында көзделген жағдайларда, мемлекеттік органдардың сұратулары негізінде жүзеге асырады.
43-1. Миноритарлық акционердің өтініш беру және тіркеушінің акционерлердің жалпы жиналысына қарауға енгізілген мәселелер бойынша шешімдер қабылдау кезінде миноритарлық акционерлер мен басқа акционерлер біріккен жағдайдағы осы акционерлік қоғамның басқа миноритарлық акционерлерге ақпарат тарату тәртібі тіркеушінің басқа миноритарлық акционерлерді хабардар ету және хабардар ету нысаны аралығындағы мерзімі бар бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі шартпен белгіленеді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 42-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42-3. При исполнении эмитентом обязательств перед держателем прав требования по эмиссионным ценным бумагам, срок обращения которых истек, регистратор проводит операцию по списанию прав требования по таким ценным бумагам с лицевого счета их держателя и зачислению на лицевой счет эмитента по учету выкупленных прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам в порядке, установленном пунктом 34 Инструкции, при наличии уведомления эмитента, подтверждающего исполнение им обязательств по правам требования по таким ценным бумагам.
При аннулировании выпуска облигаций регистратор после получения копии свидетельства уполномоченного органа об аннулировании выпуска облигаций проводит операции по единовременному списанию таких облигаций с лицевых счетов эмитента.
При аннулировании выпуска облигаций, срок обращения которых истек, регистратор после получения копии свидетельства об аннулировании такого выпуска облигаций, выданного уполномоченным органом, проводит операции по единовременному списанию облигаций с лицевого счета эмитента для учета эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек, и прав требования по таким облигациям с лицевого счета эмитента для учета прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 42-3 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Проведение информационной операции осуществляется регистратором на основании письменного распоряжения эмитента, приказа зарегистрированного лица, кастодиана паевого инвестиционного фонда или запросов государственных органов, в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
43-1. Порядок обращения миноритарного акционера и распространения информации регистратором другим миноритарным акционерам данного акционерного общества в случае объединения миноритарных акционеров с другими акционерами при принятии решений по вопросам, вынесенным на рассмотрение общего собрания акционеров, устанавливается договором по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, который также содержит срок, в течение которого регистратор оповещает других миноритарных акционеров, и форму оповещения.

Ескерту. 43-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.03.28 N 39 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
44. Ескерту. 44-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.28. N 200 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
45. Бағалы қағаздар бойынша кірістерді есептеуге арналған бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімін немесе акционерлердің тізімін жасауды, акционерлердің жалпы жиналысын өткізуді, акциялардың он және одан көп процентін иеленген ұстаушылар туралы анықтамалары дайындауды тіркеуші эмитенттің өкімінде көрсетілген күннің басында (00 сағат 00 минут) жүзеге асырады. Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімін, акционерлердің тізімін жасаудың өзге жағдайларында және (немесе) тізілімдер жүйесінен кез келген басқа ақпаратты дайындауды тіркеуші Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес осындай ақпаратты алу құқығы бар тұлғалардың жазбаша сұратуы негізінде, сұратуда көрсетілген күні және уақытта жүзеге асырады.
Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімін, акционерлердің тізімін жасау немесе жеке шоттан үзінді-көшірме жасау кезінде, сондай-ақ тізілімдер жүйесінен өзге ақпаратты берген кезде тіркеушінің бас офисі орналасқан сағаттық белдеудің уақыты қолданылады.
46. Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі тіркеушінің ішкі құжаттарымен белгіленген нысан бойынша жасалады және онда мынадай мәліметтер болады:
1) эмитенттің мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі атауы, оның орналасқан жері, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
2) инвестициялық пай қорының атауы;
3) жарияланған бағалы қағаздардың саны;
4) орналастырылған бағалы қағаздардың саны;
5) эмитент сатып алған бағалы қағаздардың саны (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары);
6) егер тізілім эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтары бойынша жасалатын болса, эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарының саны;
7) бағалы қағаздардың түрі және ұлттық сәйкестендіру нөмірі, эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын сәйкестендіргіш;
8) депозитарлық қолхаттарды ұстаушыларды қосқандағы мынадай мәліметтері бар орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған бағалы қағаздарды ұстаушылар тізімі:
бағалы қағаздарды ұстаушыларды – заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі мен күнін көрсете отырып, бағалы қағаздарды ұстаушылардың – заңды тұлғалардың атауы;
бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығын) ұстаушылардың - жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың атауын және деректемелерін көрсете отырып, бағалы қағаздарды ұстаушылардың тегі, аты, бар болса әкесінің аты;
ауыртпалық салынған және (немесе) оқшауланған және (немесе) сенімгерлік басқаруға берілген бағалы қағаздардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығының) санын көрсете отырып, бағалы қағаздарды ұстаушыға тиесілі бағалы қағаздардың (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқығының) саны;
бағалы қағаздарды ұстаушыға тиесілі бағалы қағаздар санының эмитенттің орналастырылған және (немесе) дауыс беретін бағалы қағаздарының санына пайыздық арақатынасы;

Сноска. Правила дополнены пунктом 43-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.03.2008 N 39 (порядок введения в действие см. п. 2).
44. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.08.2009 № 200 (вводится в действие с 01.01.2010).
45. Составление реестра держателей ценных бумаг или списка акционеров для начисления доходов по ценным бумагам, проведения общего собрания акционеров, подготовки справки о держателях, владеющих десятью и более процентов акций, осуществляется регистратором на начало даты (00 часов 00 минут), указанной в распоряжении эмитента. В иных случаях составление реестра держателей ценных бумаг, списка акционеров и (или) подготовка любой другой информации из системы реестров осуществляется регистратором на основании письменного запроса лиц, обладающих правом на получение такой информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан, на дату и время, указанные в запросе.
При составлении реестра держателей ценных бумаг, списка акционеров или выписки с лицевого счета, а также при предоставлении иной информации из системы реестров принимается время того часового пояса, в котором расположен головной офис регистратора.
46. Реестр держателей ценных бумаг составляется по форме, установленной внутренними документами регистратора, и содержит следующие сведения:
1) наименование эмитента на казахском или русском языках, его место нахождения, номер и дату государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, бизнес-идентификационный номер;
2) наименование паевого инвестиционного фонда;
3) количество объявленных ценных бумаг;
4) количество размещенных ценных бумаг;
5) количество ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), выкупленных эмитентом;
6) количество прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам, в случае если реестр составляется по правам требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам;
7) вид и национальный идентификационный номер ценных бумаг, идентификатор прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам;
8) список держателей ценных бумаг, включая держателей депозитарных расписок, сведения о которых раскрыты в системе учета центрального депозитария, содержащий следующие сведения:
наименование юридических лиц - держателей ценных бумаг с указанием номера и даты их государственной регистрации (перерегистрации);
фамилия, имя, при наличии - отчество держателей ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с указанием наименования и реквизитов документа, удостоверяющего личность держателя ценных бумаг - физического лица;
количество ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), принадлежащих их держателю с указанием количества обремененных и (или) блокированных ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и (или) переданных в доверительное управление;
процентное соотношение количества ценных бумаг, принадлежащих держателю ценных бумаг, к количеству размещенных и (или) голосующих ценных бумаг эмитента;

9) тіркеушінің атауы, оның заңды мекенжайы, телефоны, факсы;
10) бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жасалған жағдай бойынша күн және уақыт.
Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізіліміне тіркеушінің бірінші басшысы немесе оның орнындағы тұлға қол қояды және мөрмен бекітіледі.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулыcымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
46-1. Тіркеушіге ұсынылатын бұйрықтардың нысаны мен мазмұны оның ішкі құжаттарына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 46-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулыcымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
47. Пайлық инвестициялық қордың пайларды ұстау тізілімінде Нұсқаулықтың 46-тармағының 3) және 5) тармақшаларында атап көрсетілген мәліметтер көрсетілмейді.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 276 (01.08.2012 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
47-1. Эмитенттің ірі акционерлері туралы анықтама тіркеушінің ішкі құжаттарына сәйкес жасалады және мынадай мәліметтерден тұрады:
1) эмитенттің мемлекеттік және орыс тілдеріндегі атауы, оның орналасқан жері, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
2) жарияланған акциялардың саны;
3) орналастырылған акциялардың саны;
4) эмитент сатып алған акциялардың саны;
5) акциялардың түрі және ұлттық сәйкестендіру нөмірі;
6) мынадай мәліметтерден тұратын акционерлік қоғамның дауыс беретін акцияларының он және одан астам пайызы тиесілі орталық депозитарийді есепке алу жүйесінде ол туралы мәліметтер ашылған депозитарлық қолхаттарды ұстаушыларды қоса акцияларды ұстаушылардың тізімі:
заңды тұлғаларды – акцияларды ұстаушыларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірін және күнін көрсете отырып, заңды тұлғалардың – акцияларды ұстаушылардың атауы;
акцияларды ұстаушы – жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттардың атауын және деректемелерін көрсете отырып, акциялар ұстаушылардың тегін, атын, бар болса әкесінің аты;
ауыртпалық салынған және (немесе) оқшауланған және (немесе) сенімгерлік басқаруға берілген бағалы қағаздардың санын көрсете отырып, акцияларды ұстаушыға тиесілі акциялардың саны;
акцияларды ұстаушыға тиесілі акциялар санының эмитенттің дауыс беретін акцияларының санына пайыздық арақатынасы;
7) тіркеушінің атауы, оның заңды мекенжайы, телефоны, факсы;
8) ірі акционерлер туралы анықтама жасалған жағдай бойынша күн және уақыт.
Эмитенттің ірі акционерлері туралы анықтамаға тіркеушінің бірінші басшысы немесе оның орнындағы тұлға қол қояды және тіркеушінің мөрімен куәландырылады.

9) наименование регистратора, его юридический адрес, телефон, факс;
10) дату и время, по состоянию на которые составлен реестр держателей ценных бумаг.
Реестр держателей ценных бумаг подписывается первым руководителем регистратора или лицом, его замещающим, и заверяется печатью.
Сноска. Пункт 46 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46-1. Форма и содержание приказов, представляемых регистратору, определяется в соответствии с его внутренними документами.
Сноска. Пункт 46-1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. В реестре держателей паев паевого инвестиционного фонда не указываются сведения, перечисленные в подпунктах 3) и 5) пункта 46 Инструкции.
Сноска. Пункт 47 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 276 (вводится в действие с 01.08.2012).
47-1. Справка о крупных акционерах эмитента составляется согласно внутренним документам регистратора и содержит следующие сведения:
1) наименование эмитента на казахском или русском языках, его место нахождения, номер и дату государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, бизнес-идентификационный номер;
2) количество объявленных акций;
3) количество размещенных акций;
4) количество акций, выкупленных эмитентом;
5) вид и национальный идентификационный номер акций;
6) список держателей акций, включая держателей депозитарных расписок, сведения о которых раскрыты в системе учета центрального депозитария, которым принадлежит десять и более процентов голосующих акций акционерного общества, содержащий следующие сведения:
наименование юридических лиц - держателей акций с указанием номера и даты их государственной регистрации (перерегистрации);
фамилия, имя, при наличии - отчество держателей акций с указанием наименования и реквизитов документа, удостоверяющего личность держателя акций - физического лица;
количество акций, принадлежащих держателю акций с указанием количества обремененных и (или) блокированных ценных бумаг и (или) переданных в доверительное управление;
процентное соотношение количества акций, принадлежащих держателю акций, к количеству голосующих акций эмитента;
7) наименование регистратора, его юридический адрес, телефон, факс;
8) дату и время, по состоянию на которые составлена справка о крупных акционерах.
Справка о крупных акционерах эмитента подписывается первым руководителем регистратора или лицом, его замещающим, и заверяется печатью регистратора.

Ескерту. Нұсқаулық 47-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулыcымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
48.Акционерлердің жалпы жиналысын жүргізу үшін акционерлер тізімі тіркеушінің ішкі құжаттарына сәйкес жасалады және онда мынадай:
1) эмитенттің мемлекеттік тілдегі немесе орыс тіліндегі атауы, оның орналасқан жері, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
2) жарияланған акциялардың саны;
3) орналастырылған акциялардың саны;
4) эмитент сатып алған акциялардың саны;
5) акциялардың түрі және ұлттық сәйкестендіру нөмірі;
6) орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған депозитарлық қолхаттардың меншік иелерін қосқандағы мыналарды:
заңды тұлға - акционерлердің атауларын, оларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірін және күнін;
жеке тұлғалар – акционерлердің тегін, атын, бар болса әкесінің атын, жеке тұлға – акционердің жеке басын куәландыратын құжаттың атауын және деректемелерін;
ауыртпалық салынған және (немесе) оқшауланған акциялардың санын көрсете отырып акционерге тиесілі акциялардың санын;
акционерге тиесілі дауыс беретін жай акциялардың санын;
акционерге тиесілі артықшылықты акциялардың санын көрсете отырып акционерлердің тізімі;
7) номиналды ұстауда болып табылатын және тіркеушінің тізілімдер жүйесіндегі орталық депозитарийдің жеке шотында есепке алынған акциялар саны және орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде жоқ меншік иесіне тиесілі мәліметтер;
8) акционерлердің тізімін жасау мақсаты;
9) тіркеушінің атауы, оның заңды мекен-жайы, телефоны, факсы;
10) акционерлердің тізімі жасалған жағдай бойынша уақыт және күн;
11) эмитенттің өкіміне сәйкес өзге де мәліметтер болады.
Бағалы қағаздар бойынша кірістерді есептеуге арналған акционерлер тізілімі тіркеушінің ішкі құжаттарына сәйкес жасалады және акционерлердің банктік деректемелері туралы мәліметтер мен "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес акционерге берілген салық салу бойынша жеңілдіктердің болуы туралы мәліметтер болады, егер тіркеушіде осы мәліметтер болса.
Акционерлердің тізіміне өзге мақсаттар үшін эмитент сұрататын ақпарат қосымша енгізіледі.
Акционерлердің тізіміне тіркеушінің ішкі құжатына сәйкес тізілімдер жүйесін жүргізетін тіркеушінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы қол қояды және мөрмен куәландырылады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 47-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Список акционеров для проведения общего собрания акционеров составляется согласно внутренним документам регистратора и содержит следующие сведения:
1) наименование эмитента на казахском или русском языках, его место нахождения, номер и дату государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, бизнес-идентификационный номер;
2) количество объявленных акций;
3) количество размещенных акций;
4) количество акций, выкупленных эмитентом;
5) вид и национальный идентификационный номер акций;
6) список акционеров, включая собственников депозитарных расписок, сведения о которых раскрыты в системе учета центрального депозитария, с указанием:
наименований юридических лиц - акционеров, номера и даты их государственной регистрации (перерегистрации);
фамилий, имен, при наличии - отчеств акционеров - физических лиц, наименований и реквизитов документа, удостоверяющего личность акционера - физического лица;
количества акций, принадлежащих акционеру, с указанием количества обремененных и (или) блокированных акций;
количества голосующих простых акций, принадлежащих акционеру;
количество привилегированных акций, принадлежащих акционеру;
7) количество акций, учитываемых на лицевом счете центрального депозитария в системе реестров регистратора, находящихся в номинальном держании и принадлежащих собственнику, сведения о котором отсутствуют в системе учета центрального депозитария;
8) цель составления списка акционеров;
9) наименование регистратора, его юридический адрес, телефон, факс;
10) дату и время, по состоянию на которые составлен список акционеров;
11) иные сведения согласно распоряжению эмитента.
Список акционеров для начисления доходов по ценным бумагам составляется согласно внутренним документам регистратора и содержит сведения о банковских реквизитах акционеров и сведения о наличии льгот, по налогообложению, предоставленных акционеру в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), при наличии этих сведений у регистратора.
В список акционеров для иных целей дополнительно включается информация, запрашиваемая эмитентом.
Список акционеров подписывается руководителем структурного подразделения регистратора, осуществляющего ведение системы реестров в соответствии с внутренним документом регистратора и заверяется печатью.

Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулыcымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
49. Бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотынан үзінді-көшірме Нұсқаулықтың 1-қосымшасының нысаны бойынша жасалады және онда мынадай мәліметтер:
1) жеке шоттың атауы және нөмірі;
2) бағалы қағаздарды ұстаушы туралы мәліметтер:
оларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі мен күнін көрсете отырып, бағалы қағаздарды ұстаушы заңды тұлғаның атауы;
жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың атауы және деректемелерін көрсете отырып, бағалы қағаздарды ұстаушы жеке тұлғаның тегі, аты, бар болса әкесінің аты;
3) эмитенттің атауы және орналасқан жері (пайлық инвестициялық қордың пайлары туралы мәліметтерді көрсеткен кезде, эмитенттің нұсқауымен қатар, пайлық инвестициялық қордың атауы көрсетіледі);
4) бағалы қағаздардың түрі және ұлттық сәйкестендіру нөмірі немесе эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемесі бойынша талап ету құқығының сәйкестендіргіш;
5) облигацияларды (исламдық бағалы қағаздарды) өтеу күні;
6) ауыртпалық салынған және (немесе) оқшауланған және (немесе) сенімгерлік басқаруға берілген бағалы қағаздардың (эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқығы) санын көрсете отырып, бағалы қағаздардың (эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқығы) белгілі бір түрінің саны;
7) бағалы қағаздарды ұстаушыға тиесілі бағалы қағаздар санының эмитенттің орналастырылған (дауыс беретін) бағалы қағаздарының санына арақатысы;
8) тіркеушінің атауы, оның заңды мекен-жайы, телефоны, факсы;
9) жеке шоттан үзінді-көшірме қалыптастырылған уақыт және күн болады.
Жеке шоттан үзінді-көшірме тіркеушінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы қол қояды, мөрмен куәландырылады.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулыcымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
50. Тіркеуші орталық депозитарийден және эмитенттен қажетті ақпаратты ақпараттық операцияны жүргізуге бұйрықты алғаннан кейін келесі күннен кешіктірмей сұрайды. Орталық депозитарий және (немесе) эмитент тіркеуші ұсынған мәліметтерге аталған ақпаратты ұсынбаған жағдайда, ұсынылған ақпарат тізілім жүйесін құрайтын мәліметтер негізінде құралды деген жазба енгізіледі.
Ескерту: 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 23 ақпандағы N 36 қаулысымен.

Сноска. Пункт 48 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Выписка с лицевого счета держателя ценных бумаг составляется по форме согласно приложению 1 к Инструкции и содержит следующие сведения:
1) наименование и номер лицевого счета;
2) сведения о держателе ценных бумаг:
наименование юридического лица - держателя ценных бумаг с указанием номера и даты его государственной регистрации (перерегистрации);
фамилия, имя, при наличии - отчество держателя ценных бумаг - физического лица, с указанием наименования и реквизитов документа, удостоверяющего личность;
3) наименование эмитента и его место нахождения (при указании сведений о паях паевого инвестиционного фонда, помимо указания эмитента, указывается наименование паевого инвестиционного фонда);
4) вид и национальный идентификационный номер ценных бумаг или идентификатор прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам;
5) дата погашения облигаций (исламских ценных бумаг);
6) общее количество ценных бумаг определенного вида (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с указанием количества обремененных и (или) блокированных ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и (или) переданных в доверительное управление;
7) процентное соотношение количества ценных бумаг, принадлежащих держателю ценных бумаг, к количеству размещенных и (или) голосующих ценных бумаг эмитента;
8) наименование регистратора, его юридический адрес, телефон, факс;
9) время и дата, по состоянию на которые сформирована выписка с лицевого счета.
Выписка с лицевого счета подписывается руководителем структурного подразделения регистратора, заверяется печатью.
Сноска. Пункт 49 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Регистратор не позднее следующего дня после получения приказа на проведение информационной операции запрашивает у центрального депозитария и эмитента необходимую информацию.
В случае непредставления центральным депозитарием и (или) эмитентом указанной информации, в сведения, представляемые регистратором, вносится запись о том, что представленная информация составлена на основании сведений, составляющих систему реестров.
Сноска. Пункт 50 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12.08.2006 N 148 (вводится в действие с 01.11.2006); в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23.02.2007 N 36 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его государственной регистрации).

51. Тізілімдер жүйесінде операция жүргізу мерзімі тіркеуші немесе тіркеушіге трансфер-агенттік қызметтер көрсететін ұйым ұсынған құжаттар тіркелген күннен кейінгі күннен бастап есептеледі.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулыcымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
51-1. Мәмiленi тiзiлiмдер жүйесінде тіркеу уақыты тiркеушiнiң Бағалы қағаздар рыногы туралы Заңның 36-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген iс-әрекеттердi жүзеге асыру уақыты болып табылады.
Ескерту. 51-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа 2013.01.01 бастап енгізіледі) Қаулысымен.
52. Нұсқаулықтың 45-тармағында көрсетілген жағдайларды және иеленушінің жеке шотына пайларды есептеу бойынша операцияларды жүргізуді қоспағанда, тіркеуші жеке шот бойынша операцияны және ақпараттық операцияны күнтізбелік үш күн ішінде жүргізеді.
Иеленушінің жеке шотына пайларды есептеу басқарушы компанияның бұйрығы және кастодианның растауы болған кезде "Инвестициялық қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабы 6-тармақшасында белгіленген пайларды есептеу талаптарын орындау күнінен кейінгі бірінші жұмыс күнінен кешікпейтін мерзімде жүзеге асады.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулыcымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
52-1. Ескерту. 52-1-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа 2013.01.01 бастап енгізіледі) Қаулысымен.
53. Акционерлердің жалпы жиналысын жүргізу үшін бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімін немесе акционерлер тізімін беруді тіркеуші егер бағалы қағаздар номиналды ұстауға берілмеген жағдайда ол жасалған күннен бастап, жиырма төрт сағаттан кешіктірілмеген мерзімде жүзеге асырылады.
Бағалы қағаздар бойынша кірістерді есептеу үшін акционерлер тізімін беруді тіркеуші ол жасалған күннен бастап жиырма төрт сағаттан кешіктірілмеген мерзімде жүзеге асырады.
Егер бағалы қағаздар номиналды ұстауға берілген жағдайда, бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімін немесе акционерлердің жалпы жиналысын жүргізу үшін акционерлер тізілімін беруді немесе бағалы қағаздары номиналды ұстауда болып табылатын акционерлер туралы өзге ақпаратты ұсынуды тіркеуші ол жасалған күннен бастап жиырма сегіз күнтізбелік күннен кешіктірмей жүзеге асырылады.
Ескерту: 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 23 ақпандағы N 36 қаулысымен .

51. Срок проведения операции в системе реестров исчисляется со дня, следующего за днем регистрации регистратором или организацией, оказывающей регистратору услуги трансфер-агента, представленных документов.
Сноска. Пункт 51 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51-1. Временем регистрации сделки в системе реестров является время осуществления регистратором действий, указанных в подпункте 4) пункта 2 статьи 36 Закона о рынке ценных бумаг.
Сноска. Пункт 51-1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие с 01.01.2013).
52. Операция по лицевому счету и информационная операция проводится регистратором в течение 3 (трех) календарных дней, за исключением случая, указанного в пункте 45 Инструкции, и проведения операции по зачислению паев на лицевой счет приобретателя.
Зачисление паев на лицевой счет приобретателя осуществляется при наличии приказа управляющей компании и подтверждения кастодиана в срок не позднее первого рабочего дня, следующего за днем выполнения условия зачисления паев, установленного пунктом 6 статьи 23 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об инвестиционных фондах".
Сноска. Пункт 52 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52-1. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие с 01.01.2013).
53. Выдача реестра держателей ценных бумаг или списка акционеров для проведения общего собрания акционеров осуществляется регистратором в срок не позднее двадцати четырех часов с даты, на которую он составлен, в случае, если ценные бумаги не были переданы в номинальное держание.
Выдача списка акционеров для начисления доходов по ценным бумагам осуществляется регистратором в срок не позднее двадцати четырех часов с даты, на которую он составлен.
В случае если ценные бумаги были переданы в номинальное держание, выдача реестра держателей ценных бумаг или списка акционеров для проведения общего собрания акционеров или представления иной информации об акционерах, ценные бумаги которых находятся в номинальном держании, осуществляется регистратором в срок не позднее двадцати восьми календарных дней с даты, на которую он составлен.
Сноска. Пункт 53 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12.08.2006 N 148 (вводится в действие с 01.11.2006); в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23.02.2007 N 36 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его государственной регистрации).

53-1. Клиенттің бұйрығын орындаудан бас тартуға негіздер болмаған жағдайда тiркеушi бұйрықты алған күннен бастап күнтiзбелiк үш күн iшiнде бұйрықтың орындалуы туралы есепті жасайды және оны жіберілетін құжаттар журналында тіркейді. Бұйрықтардың орындалуы туралы есеп клиентке почта арқылы жіберіледі не клиенттің немесе оның заңды өкілінің қолына беріледі.
Ескерту. 53-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулыcымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
54. Тiркеушi бұйрықты алған кезден бастап үш мына күнтiзбелiк күн iшiнде мынадай:
1) қол қою үлгiлерiнiң бұйрықтағы нотариат куәландырған үлгілерге сәйкес еместiгi;
2) операция жасауға бұйрық алған күннен бастап екi күнтiзбелiк күн iшiнде қарама-қарсы бұйрықты бермеген;
2-1) Нұсқаулықтың 28-тармағында белгіленген тәртіппен басқарушы компанияның пайларды есептен шығару (есепке алу) бұйрығымен бірге (бір жұмыс күнінің ішінде) инвестициялық пай қорының активтерін есептеуді қамтамасыз ететін кастодианның растауын бермеген;
3) бұйрық деректемелерiнiң Нұсқаулықпен белгiленген деректемелерге, немесе жеке шот деректемелеріне сәйкес еместiгi;
4) жеке шотта қажеттi бағалы қағаздар санының болмауы;
5) Қазақстан Республикасы заңнамасын тiзiлiмдер жүйесiнің деректерi негізінде мәмiле жасау нәтижесiнде бұзу;
6) клиент мәмiленiң тiркелуi үшiн белгiленген мерзiмде iрi қатысушы мәртебесiн иеленуге берiлген уәкiлеттi органның келiсiмiн растайтын құжатты Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген жағдайларда ұсынбаған;
7) сәйкес мемлекеттік органдардың не соттың бағалы қағаздар айналысын тоқтата тұру немесе тоқтату туралы шешiмi болған;
8) бұйрықта көрсетілген жеке шот оқшауланған;
9) бұйрықта көрсетілген бағалы қағаздарға жүк артылған;
10) орталық депозитарийдiң мәмiленi жеке шоттардың бiрыңғай жүйесiнде көрсетуден бас тартуын алған;
11) тiркеушiнiң iшкi құжатында көзделген өзге жағдайларда оның орындалмау себептерiн көрсете отырып, жазбаша бас тартуды ресiмдейдi.
Бұйрықты орындаудан бас тартуға тiркеушiнiң iшкi құжатына сәйкес тiзiлiмдер жүйесiн жүргiзетiн тiркеушiнiң құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы қол қояды және мөрмен куәландырылады.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 276 (01.08.2012 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

53-1. При отсутствии оснований для отказа в исполнении приказа клиента регистратор в течение 3 (трех) календарных дней с даты получения приказа формирует отчет об исполнении приказа и регистрирует его в журнале исходящих документов. Отчет об исполнении приказов направляется клиенту по почте либо выдается на руки клиенту или его законному представителю.
Сноска. Пункт 53-1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Регистратор в течение трех календарных дней с момента получения приказа оформляет письменный отказ с указанием причин его неисполнения в следующих случаях:
1) несоответствия образцов подписей на приказах образцам подписей, заверенным нотариально;
2) непредставления в течение двух календарных дней с даты получения приказа на совершение операции встречного приказа;
2-1) не представления в порядке, установленном пунктом 28 Инструкции, подтверждения кастодиана, обеспечивающего учет активов паевого инвестиционного фонда, одновременно (в течение одного рабочего дня) с приказом управляющей компании на списание (зачисление) паев;
3) несоответствия реквизитов приказов реквизитам, установленным настоящими Правилами, или реквизитам лицевого счета;
4) отсутствия необходимого количества ценных бумаг на лицевом счете;
5) нарушения законодательства Республики Казахстан в результате заключения сделки, исходя из данных системы реестров;
6) непредставления клиентом в срок, установленный для регистрации сделки, документа, подтверждающего согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника, в случаях предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;
7) наличия решения соответствующих государственных органов либо суда о приостановлении или прекращении обращения ценных бумаг;
8) лицевой счет, указанный в приказе, заблокирован;
9) ценные бумаги, указанные в приказе, обременены;
10) иных случаях, предусмотренных внутренним документом регистратора.
Отказ от исполнения приказа подписывается руководителем структурного подразделения регистратора, осуществляющего ведение системы реестров в соответствии с внутренним документом регистратора, и заверяется печатью.
Сноска. Пункт 54 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие с 01.01.2013); с изменениями, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

54-1. Шаруашылық серіктестіктің қатысушыларын қалыптастыру, жүргізу және сақтау тіркеушінің ішкі құжаттарына және шаруашылық серіктестіктің тіркеушімен жасалған шартына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту: 54-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 23 ақпандағы N 36 қаулысымен.
4. Тіркеушінің және уәкілетті органның
өзара іс-қимыл тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
55. Тіркеуші эмитент берген бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік негізінде Бағалы қағаздар нарығы туралы заңының 24-бабының 2-тармағында белгіленген эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру қорытындылары туралы есептерді және эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру қорытындылары туралы есептерді бекіту және (немесе) бағалы қағаздарды орналастырмағаны туралы уәкілетті орган хаттарының көшірмелерін уәкілетті органға беру мерзімдерін дербес есептейді.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулыcымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
56. Тіркеуші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру қорытындылары туралы есептерді уәкілетті органға беру мерзімі өткенге дейін жиырма күнтізбелік күннен кешіктірмей көрсетілген есептерді уәкілетті органға беру қажеттілігі туралы хабарламаны қызмет көрсетілетін эмитентке жібереді.
57. Бағалы қағаздарды орналастыру қорытындылары туралы есептің уәкілетті органға берілгендігін растайтын құжаттарды эмитенттен "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабының 2-тармағында белгіленген мерзім өткенге дейін алмаған жағдайда тіркеуші келесі жұмыс күні ішінде уәкілетті органға бұл туралы хабарлайды.
58. Тіркеуші әр айдың біріндегі жағдай бойынша Нұсқаулықтың 2-қосымшасының нысаны бойынша эмитенттердің дауыс беруші акциялары туралы ақпаратты есепті айдан кейінгі айдың онынан кешіктірмей уәкілетті органға береді.
Ақпарат электрондық тасымалдағышпен криптографиялық қорғау құралдары бар ақпаратты кепілдікпен жеткізудің тасымалдау жүйесін пайдалана отырып беріледі.

54-1. Формирование, ведение и хранение реестра участников хозяйственного товарищества осуществляется в соответствии с внутренними документами регистратора и договором, заключенным регистратором с хозяйственным товариществом.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 54-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23.02.2007 N 36 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его государственной регистрации).
4. Порядок взаимодействия регистратора и уполномоченного органа
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Регистратор самостоятельно исчисляет сроки представления уполномоченному органу отчетов об итогах размещения эмиссионных ценных бумаг, установленные пунктом 2 статьи 24 Закона о рынке ценных бумаг на основании представленных эмитентом свидетельства о государственной регистрации выпуска ценных бумаг и копий писем уполномоченного органа об утверждении отчетов об итогах размещения эмиссионных ценных бумаг и (или) принятии к сведению информации о неразмещении ценных бумаг.
Сноска. Пункт 55 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Регистратор не позднее чем за двадцать календарных дней до истечения срока представления уполномоченному органу отчета об итогах размещения эмиссионных ценных бумаг, установленного законодательством Республики Казахстан, направляет обслуживаемым эмитентам уведомления о необходимости представления указанных отчетов уполномоченному органу.
57. В случае неполучения от эмитента документов, подтверждающих представление уполномоченному органу отчета об итогах размещения ценных бумаг, по истечении срока, установленного пунктом 2 статьи 24 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" регистратор в течение следующего рабочего дня уведомляет об этом уполномоченный орган.
58. Регистратор представляет в уполномоченный орган не позднее десятого числа месяца, следующего за отчетным, информацию о голосующих акциях эмитентов по состоянию на первое число каждого месяца по форме приложения 2 к Инструкции.
Информация представляется на электронном носителе с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты.

Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулыcымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Тiркеушiнiң құжат айналымы. Тiзiлiмдер жүйесін құрайтын құжаттар мен электрондық деректерді сақтау. Тiркеушi клиенттерiнiң тiркеушiге құжаттарды трансфер-агенттiң қызметтері арқылы беруі
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
59. Тіркеушіге келіп түскен құжаттар келіп түскен құжаттарды, эмитенттердің және тіркелген тұлғалардың бұйрықтарын есепке алуды, сенімхаттарды есепке алуды тіркеу журналдарында тіркеледі. Тіркеуші құжатты қабылдағаннан кейін өтініш білдірген тұлғаға қабылдаған күнін (уақытын) және құжатты қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырған тіркеушінің қызметкерінің аты-жөнін көрсете отырып оны қабылдау фактісін растайтын құжат береді.
60. Тіркеуші берген құжаттар жіберілетін құжаттарды тіркеу журналында тіркеледі.
61. Тізілімдер жүйесін құрайтын мәліметтердегі өзгерістер тіркеушінің сәйкес ішкі есеп журналында тіркеледі.
62. Орындалуы туралы белгісі бар құжаттар тіркеушінің мұрағатына өткізіледі, олар мұрағат жүргізу журналында тіркеледі. Құжаттарды мұрағат жүргізу журналында тіркеу кезінде олардың тұтастығы, парақтары мен данасының саны, сондай-ақ олардың қосымшалары тексеріледі.
63. Тізілімдер жүйесін құрайтын мынадай құжаттар кемінде бес жыл сақталады (мерзім бағалы қағаздарды ұстаушының осындай болуы тоқтаған немесе тіркеуші мен эмитент арасында жасалған шарт бұзылған күннен бастап есептеледі):
1) операцияларды жүргізуге бұйрықтар;
2) бұйрықтардың орындалуы туралы есептер;
3) бұйрықтарды орындаудан бас тартулар;
4) негізінде тізілімдер жүйесінде операциялар жүргізілген өзге құжаттар;
5) шарты қолдану кезеңінде эмитенттен тіркеуші (бұрынғы тіркеуші) алған және эмитентке тіркеуші жіберген құжаттар;
6) операцияларды тіркеу журналы;
7) келіп түскен құжаттарды тіркеу журналы;
8) эмитенттердің және тіркелген тұлғалардың бұйрықтарын есепке алу журналы;
9) сенімхаттарды есепке алу журналы;
10) жіберілген құжаттарды тіркеу журналы;
11) мұрағатты жүргізу журналы;
12) тізілімдер жүйесіне енгізілген мәліметтер жеке шоттардың бірыңғай жүйесінде көрсетілгенін растайтын құжаттар.
Ескерту. 63-тармаққа өзгерту енгізіледі - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.12.29 N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.

Сноска. Пункт 58 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Документооборот регистратора. Хранение документов
и электронных данных, составляющих систему реестров.
Передача документов клиентами регистратора посредством
услуг трансфер-агента регистратору
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Документы, поступающие к регистратору, регистрируются в журналах регистрации входящих документов, учета приказов эмитентов и зарегистрированных лиц, учета доверенностей. После принятия документа регистратор выдает обратившемуся лицу документ, подтверждающий факт его приема, с указанием даты (времени) приема и фамилии, имени, при наличии отчества работника регистратора, осуществившего прием и регистрацию документа.
60. Документы, выдаваемые регистратором, регистрируются в журнале регистрации исходящих документов.
61. Изменения сведений, составляющих систему реестров, регистрируются в соответствующих журналах внутреннего учета регистратора.
62. Документы с отметкой об исполнении передаются в архив регистратора, которые регистрируются в журнале ведения архива. При регистрации документов в журнале ведения архива проверяется их целостность, количество листов и экземпляров, а также приложений к ним.
63. Подлежат хранению не менее пяти лет следующие документы, составляющие систему реестров (срок исчисляется с даты, когда держатель ценных бумаг перестал быть таковым или с даты расторжения договора, заключенного между регистратором и эмитентом):
1) приказы на проведение операций;
2) отчеты об исполнении приказов;
3) отказы от исполнения приказов;
4) иные документы, на основании которых проводились операции в системе реестров;
5) документы, полученные регистратором от эмитента (прежнего регистратора) и направленные регистратором эмитенту в период действия договора;
6) журнал регистрации операций;
7) журнал регистрации входящих документов;
8) журнал учета приказов эмитентов и зарегистрированных лиц;
9) журнал учета доверенностей;
10) журнал регистрации исходящих документов;
11) журнал ведения архива;
12) документы, подтверждающие отражение в единой системе лицевых счетов сведений, внесенных в систему реестров.
Сноска. Пункт 63 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2008 № 237 (вводится в действие с 01.01.2010).

64. Алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.12.29 N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
65. Тiзiлiмдер жүйесін құрайтын электрондық және (немесе) қағаз тасымалдағыштардағы мәліметтер жоғалған немесе жойылған жағдайда тiркеушi:
бір жұмыс күні iшiнде бұл туралы эмитентке, уәкiлеттi органға және орталық депозитарийге хабарлайды;
тiзiлiмдер жүйесін құрайтын қағаз тасымалдағыштардағы мәлiметтердi қалпына келтіру мақсатында Тiркеушiнiң iшкi құжаттарында тiзбесi айқындалатын баспасөз басылымдарында мүдделі тұлғалардың құжаттарды беру қажеттiгi туралы ақпаратты жариялайды;
тiзiлiмдер жүйесін құрайтын электрондық тасымалдағыштардағы мәлiметтердi қалпына келтіру мақсатында тiркеушi орталық депозитарийге оған жүргiзiлуiн тiркеушi жүзеге асыратын жоғалған немесе жойылған тiзiлiмдер жүйесiнiң мәлiметтерiн көрсететін, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі мәлiметтердi беру туралы сұрау салу жiбередi;
жоғалған немесе жойылған деректерді олар жоғалған немесе жойылған күннен бастап екi апта iшiнде қалпына келтiредi.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа 2013.01.01 бастап енгізіледі) Қаулысымен.
65-1. Тіркеушінің клиенттері трансфер - агенттің қызметін пайдаланған жағдайда тіркеушіге ақпаратты тіркеушінің ішкі құжаттарында айқындалған нысандары бойынша береді.
Нұсқаулықтың 46 және 48-тармақтарында көрсетілген ақпаратты тіркеушінің клиенттері тіркеушінің ішкі құжаттарында айқындалған нысандары бойынша ұсынады.
Нұсқаулықтың 49-тармағында көрсетілген ақпаратты Нұсқаулықтың 1-қосымшасында белгіленген нысан бойынша тіркеушінің клиенттеріне ұсынады.
Ескерту. 65-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 215 қаулыcымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
65-2. Тіркеуші айына бір реттен кем емес есептік айдан кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей тізілімдер жүйесінде ашылған, жеке шоттардағы эмиссиялық бағалы қағаздардың санын жеке есепке алудың деректерін орталық депозитарийдің деректерімен салыстырып тексеруді жүргізеді.
Ескерту. 65-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.12.29 N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
65-3. Алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.03.26 № 126 (қолданысқа 2013.01.01 бастап енгізіледі) Қаулысымен.

64. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2008 № 237 (вводится в действие с 01.01.2010).
65. В случае утери или утраты сведений, составляющих систему реестров, на электронных и (или) бумажных носителях регистратор:
в течение одного рабочего дня письменно извещает об этом эмитента, уполномоченный орган и центральный депозитарий;
в целях восстановления сведений, составляющих систему реестров, на бумажных носителях опубликовывает в печатных изданиях, перечень которых определяется внутренними документами Регистратора, информацию о необходимости предоставления заинтересованными лицами документов;
в целях восстановления сведений, составляющих систему реестров, на электронных носителях регистратор направляет запрос центральному депозитарию о предоставлении ему сведений, содержащихся в системе учета центрального депозитария, отражающих сведения утерянной или утраченной системы реестров, ведение которой осуществляется регистратором;
восстанавливает утерянные или утраченные данные в течение двух недель со дня их утери или утраты.
Сноска. Пункт 65 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие с 01.01.2013).
65-1. Клиенты регистратора в случае использования услуг трансфер-агента передают информацию регистратору по формам, определенным внутренними документами регистратора.
Информация, предусмотренная пунктами 46 и 48 Инструкции, представляется клиентам регистратора по формам, определенным внутренними документами регистратора.
Информация, предусмотренная пунктом 49 Инструкции, представляется клиентам регистратора по форме, установленной приложением 1 к Инструкции.
Сноска. Пункт 65-1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 215 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65-2. Регистратор не реже одного раза в месяц не позднее последнего дня месяца, следующего за отчетным, производит сверку данных собственного учета количества эмиссионных ценных бумаг, находящихся на лицевых счетах, открытых в системе реестров, с данными центрального депозитария.
Сноска. Правила дополнены пунктом 65-2 в соответствии постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2008 № 237 (вводятся в действие с 01.01.2010).
65-3. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 26.03.2012 № 126 (вводится в действие с 01.01.2013).