Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында экспорт-импорт валюта бақылауын, ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 2001 жылғы 5 қыркүйектегi N 343 қаулысына өзгерiс енгiзу және Қазақстан Республикасында экспорт-импорт валюта бақылауын жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2006 жылғы 17 тамыздағы N 86 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 10 қазандағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4417 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 42 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасының 2012.02.24 № 42 (2012.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасында экспорт-импорт валюта бақылауын жүзеге асыру тәртiбiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердi жетiлдiру және Қазақстан Республикасында валюталық режимдi одан әрi ырықтандыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.09.24. N 110 (2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасында экспорт-импорт валюта бақылауын жүзеге асыру ережесi (осы қаулының 1-қосымшасы) бекiтiлсiн.
3. Осы қаулының 2-қосымшасында көрсетiлген нормативтiк құқықтық актiлердiң күшi жойылды деп танылсын.
4. Қазақстан Республикасының кеден органдары және екiншi деңгейдегi банктерi 1997 жылғы 1 қаңтардан бастап қоса алғанда 2001 жылғы 31 желтоқсанға дейiнгi кезеңде ресiмделген, 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап ақша не тауар қозғалысы болмаған мәмiле паспорттарын, сондай-ақ 2006 жылғы 31 желтоқсанға дейiн жеке есепке алуға жатқызылған мәмiле паспорттарын жабуды жүзеге асырсын.
5. Осы қаулы осы қаулының 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 2 және 3-тармақтарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн қолданысқа енгiзiледi және ресми түрде жариялануға тиiс.
6. Төлем балансы және валюталық реттеу департаментi (Дюгай Н.Н.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап он күндiк мерзiмде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне, екiншi деңгейдегi банктерге және "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне жiберсiн.

Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 августа 2006 года № 86. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 октября 2006 года № 4417. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 42
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2012 № 42 (вводится в действие с 01.07.2012).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2007 года N 110 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. рег-ции в МЮ РК).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулируюших порядок осуществления экспортно-импортного валютного контроля Республики Казахстан, и дальнейшей либерализации валютного режима в Республике Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Исключен постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2007 года N 110 (вводится в действие с 1 января 2007 г.).
2. Утвердить прилагаемые Правила осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан (приложение 1 к настоящему постановлению).
3. Признать утратившими силу нормативные правовые акты, указанные в приложении 2 к настоящему постановлению.
4. Таможенным органам и банкам второго уровня Республики Казахстан осуществить закрытие паспортов сделок, оформленных в период с 1 января 1997 года по 31 декабря 2001 года, по которым не было движения денег либо товара с 1 января 2002 года, а также паспортов сделок, отнесенных на отдельный учет до 31 декабря 2006 года.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, за исключением пунктов 2 и 3 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2007 года, и подлежит официальному опубликованию.
6. Департаменту платежного баланса и валютного регулирования (Дюгай Н.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Министерства финансов Республики Казахстан, банков второго уровня и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".

7. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi басшылығының қызметiн қамтамасыз ету басқармасы (Терентьев А.Л.) Төлем балансы және валюталық реттеу департаментiнен (Дюгай Н.Н.) жариялауға өтiнiм алған күннен бастап үш күндiк мерзiмде осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға шаралар қабылдасын.
8. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Г.З.Айманбетоваға жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығы мен қаржы ұйымдарын
реттеу және қадағалау агенттігі
Төраға
2006 жылғы 21 тамыз
"KEЛIСIЛДI"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгi
Министрi
2006 жылғы 8 қыркүйек
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2006 жылғы 17 тамыздағы
N 86 қаулысына 1-қосымша
Қазақстан Республикасында экспорт-импорт
валюта бақылауын жүзеге асыру
ережесі
Ескерту. Ереженің бүкіл мәтіні бойынша "қайтару талабын", "қайтару талабы", "қайтару талабының", "қайтару талаптарының", "қайтару талаптарын" деген сөздер "репатриациялау талабын", "репатриациялау талабы", "репатриациялау талабының", "репатриациялау талаптарының", "репатриациялау талаптарын" деген сөздермен,
"он мың" деген сөздер "елу мың" деген сөздермен,
"валюта түсудің болжанған", "Валюта түсудің болжанған", "валютасының түсуінің болжамды", "валюта түсуінің болжамды", "Валюта түсудің болжамды", "валюта түсудің болжамды" деген сөздер тиісінше "репатриациялау", "Репатриациялау", "репатриациялау", "репатриациялау", "Репатриациялау", "репатриациялау" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) қаулысымен.
Қазақстан Республикасында экспорт-импорт валюта бақылауын жүзеге асыру ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" (бұдан әрі - Заң), "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді және экспорт-импорт валюта бақылауын жүзеге асыру тәртiбiн және резиденттердің шетел және ұлттық валютаны репатриациялау талабын (бұдан әрі - репатриациялау талабы) орындауын қамтамасыз ету мақсатында экспорт және импорт бойынша мәмілелер паспорттарын ресімдеу талаптарын белгiлейдi.
1-тарау. Негізгі ұғымдар және терминдер
1. Ережеде қолданылған ұғымдар Заңда көрсетілген мағыналармен пайдаланылады.
2. Ереженің мақсаты үшін сондай-ақ мынадай терминдер және ұғымдар пайдаланылады:
1) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының негізгі сессиясында қалыптасқан және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі - Ұлттық Банк) бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен бірлесіп белгілейтін тәртіппен айқындалған теңгенің шетел валютасына орташа өлшемді биржалық бағамын, сондай-ақ теңгенің Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында сауда-саттық жүргізілмейтін шетел валютасына бағамы Ұлттық Банкі бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен бірлесіп белгілейтін тәртіппен кросс-бағамдар пайдаланыла отырып есептелген бағамы;

7. Управлению по обеспечению деятельности руководства Национального Банка Республики Казахстан (Терентьев А.Л.) в трехдневный срок со дня получения от Департамента платежного баланса и валютного регулирования (Дюгай Н.Н.) заявки на опубликование принять меры к опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
Председатель
Национального Банка
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
Председатель
24 августа 2006 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Министр
8 сентября 2006 года
Приложение 1 к
постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 17 августа 2006 года N 86
Правила
осуществления экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан
Сноска. В Правилах по всему тексту слова "десяти тысяч" заменены словами "пятидесяти тысяч"; слова "ориентировочный срок поступления валюты", "ориентировочного срока поступления валюты", "ориентировочных сроков поступления валюты", "ориентировочные сроки поступления валюты", "ориентировочным сроком поступления валюты", "Ориентировочный срок поступления валюты", "Ориентировочные сроки поступления валюты" заменены соответственно словами "срок репатриации", "срока репатриации", "сроков репатриации", "сроки репатриации", "сроком репатриации", "Срок репатриации", "Сроки репатриации"  постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).
Правила осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее - Закон), "О Национальном Банке Республики Казахстан" и устанавливают порядок осуществления экспортно-импортного валютного контроля и условия оформления резидентами паспортов сделок по экспорту и импорту в целях обеспечения выполнения резидентами требования репатриации иностранной и национальной валюты (далее - требование репатриации).
Глава 1. Основные понятия и термины
1. Понятия, применяемые в Правилах, используются в значениях, указанных в Законе .
2. Для целей Правил используются также следующие термины и понятия:
1) рыночный курс обмена валют - средневзвешенный биржевой курс тенге к иностранной валюте, сложившийся на основной сессии фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан, и определенный в порядке, устанавливаемом Национальным Банком Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) совместно с уполномоченным государственным органом, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности, а также курс тенге к иностранной валюте, по которой на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, не проводятся торги, рассчитываемый с использованием кросс-курсов в порядке, устанавливаемом Национальным Банком совместно с уполномоченным государственным органом, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности;

2) валюталық бақылау құжаттары:
жүк кедендік декларациясының көшірмесі;
келісім-шарт бойынша міндеттемелердің орындалу мерзімдерінің, талаптарының, сондай-ақ тараптардың өзгерісін растайтын құжаттарды қоса алғанда валюталық шарт;
лицензия, тіркеу куәлігі, хабарлама туралы куәлік;
Мәміле паспорты, мәміле паспортына қосымша парақ;
мәміле паспорты бойынша салыстырып тексеру актісі;
шетелдік банктердегі шоттардағы ақша қозғалысы жөніндегі үзінді көшірмелерді, келісім-шарттар шеңберінде шетелдік банктердегі шоттардан төлемдерді және (немесе) аударымдарды растайтын және бірегейлендіретін төлем және өзге құжаттарды қоса алғанда келісім-шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын растайтын құжаттар;
3) кеден органдары - кеден істері мәселелері бойынша уәкілетті органның облыстар (республикалық маңызы бар қалалар, астана) бойынша аумақтық бөлімшелері, кедендер және кеден постылары;
4) келісім-шарт - тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) экспорты немесе импорты көзделген валюталық шарт;
5) лицензия - резиденттің резидент емеске 180 күннен (Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тауарлардың жеке тізбесі бойынша 365 күннен) астам мерзімге коммерциялық кредит беруі үшін Ұлттық Банк 2006 жылғы 31 желтоқсанға дейін берген лицензия;
6) мәміле паспорты банкі - мәміле паспортын ресімдеген және мәміле бойынша бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банк (оның филиалы), Ұлттық Банктің аумақтық филиалы (бұдан әрі - филиал);
7) мәміле паспорты бойынша салыстырып тексеру актісі - мәміле паспорты банкі және кеден органы арасында мәміле паспорты бойынша тауарлар қозғалысы бойынша жүргізген салыстырып тексеру нәтижелері бойынша ресімделген акт;
8) мәміле паспорттарын тіркеу журналы - мәміле паспорттарын тіркеу үшін мәміле паспорты банкі жүргізетін журнал;
9) тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) экспортының немесе импортының күні болып:
тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізу кезінде - жүк кедендік декларациясын шығару және Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы алып өткізілетін тауарларды сыртқы сауданың кедендік статистикасында экспорт немесе импорт ретінде есепке алынатын кедендік режимдердің бірінде орналастыру күні;
басқа жағдайларда:
тауарлар беруді, жұмыстар (қызмет көрсетулер) орындауды растайтын құжаттарға қол қойылған (қабылданған) күн;
тауарлар беруді, жұмыстар (қызмет көрсетулер) орындауды растайтын құжаттар жасауды көздемейтін шарттар бойынша нақты берілген тауарлар, орындалған жұмыстар (қызмет көрсетулер) үшін шот-фактураны, инвойсты ұсыну күні;
тауарлар беруді, жұмыстар (қызмет көрсетулер) орындауды растайтын құжаттарға қол қоюды (қабылдауды) және нақты берілген тауарлар, орындалған жұмыстар (қызмет көрсетулер) үшін шот-фактура, инвойс ұсынуды көздемейтін шарттың талаптарына сәйкес міндеттемелерді орындаудың басталған күні саналады;

2) документы валютного контроля:
копия грузовой таможенной декларации;
валютный договор, включая документы, подтверждающие изменение сроков, условий исполнения обязательств, а также сторон по контракту;
лицензия, регистрационное свидетельство, свидетельство об уведомлении;
паспорт сделки, дополнительный лист к паспорту сделки;
акт сверки по паспорту сделки;
документы, подтверждающие исполнение обязательств по контракту, включая выписки по движению денег на счетах в иностранных банках, платежные и иные документы, подтверждающие и идентифицирующие платежи и (или) переводы в рамках контрактов со счетов в иностранных банках;
3) таможенные органы - территориальные подразделения уполномоченного органа по вопросам таможенного дела по областям (городам республиканского значения, столице), таможни и таможенные посты;
4) контракт - валютный договор, предусматривающий экспорт или импорт товаров (работ, услуг);
5) лицензия - лицензия, выданная Национальным Банком до 31 декабря 2006 года на предоставление резидентом коммерческого кредита нерезиденту на срок более 180 дней (365 дней по отдельному перечню товаров, установленному Правительством Республики Казахстан);
6) банк паспорта сделки - уполномоченный банк (его филиал), территориальный филиал (далее - филиал) Национального Банка, оформивший паспорт сделки и осуществляющий контроль по сделке;
7) акт сверки по паспорту сделки - акт, оформленный по результатам сверки, проведенной между банком паспорта сделки и таможенным органом по движению товаров по паспорту сделки;
8) журнал регистрации паспортов сделок - журнал, который ведется банком паспорта сделки для регистрации паспортов сделок;
9) датой экспорта или импорта товаров (работ, услуг) считается:
при перемещении товаров через таможенную границу Республики Казахстан - дата выпуска грузовой таможенной декларации и помещения товара, перемещаемого через таможенную границу Республики Казахстан, под один из таможенных режимов, учитываемых в таможенной статистике внешней торговли в качестве экспорта или импорта;
в остальных случаях:
дата подписания (принятия) документов, подтверждающих передачу товаров, выполнение работ (услуг);
дата выставления счета-фактуры, инвойса за фактически переданные товары, выполненные работы (услуги) по договорам, не предусматривающим составление документов, подтверждающих передачу товаров, выполнение работ (услуг);
дата начала исполнения обязательств в соответствии с условиями договора, не предусматривающего подписание (принятие) документов, подтверждающих передачу товаров, выполнение работ (услуг), и выставление счета-фактуры, инвойса за фактически переданные товары, выполненные работы (услуги);

10) экспортер немесе импортер - келісім-шарт жасаған не резидент емеске келісім-шарт бойынша талап ету құқығы өткен Қазақстан Республикасының резиденті (заңды тұлға, оның филиалы, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген жеке кәсіпкер).
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
2-1. Шет тіліндегі құжаттардың көшірмелері экспортердің немесе импортердің уәкілетті тұлғасының мөрімен және қолымен расталып, уәкілетті банктің немесе Ұлттық Банктің филиалының талап етуі бойынша экспортер немесе импортер сол тәртіппен растаған мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі аудармасымен қоса ұсынылады.
Ескерту. 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
2-тарау. Экспорт-импорт валюта бақылау рәсімдері
3. Уәкілетті банктер, сондай-ақ Ұлттық Банктің филиалдары Ереженің 20-тармағының 1)-5), 7) тармақшаларында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, елу мың АҚШ доллары баламасынан жоғары сомаға келісім-шарттар бойынша репатриациялау талабын орындауға бақылауды жүзеге асырады.
Егер келісім-шарт АҚШ долларынан өзгеше валютада көрсетілсе  және келісім-шартта АҚШ долларына қатысты айырбастау бағамына нұсқау көрсетілмесе, келісім-шарт сомасының АҚШ долларындағы баламасын  анықтау үшін қайта санау келісім-шарт жасалған күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Егер келісім-шарт АҚШ долларынан өзгеше валютада көрсетілсе, орындалмаған міндеттемелер сомасы келісім-шарт валютасында оны кейіннен келісім-шарт бойынша репатриациялау мерзімі аяқталатын айдың соңғы күніндегі валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып АҚШ долларымен қайта санау арқылы есептеледі.
Егер келісім-шарт міндеттемелерді орындау валютасынан өзгеше валютада көрсетілсе, валюталық келісу болмаған кезде орындалған міндеттемелер сомасын келісім-шарт валютасында айқындау міндеттемелерді орындау күніндегі валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
4. Экспортер немесе импортер уәкілетті банктердің, сондай-ақ Ұлттық Банк филиалдарының талап етуі бойынша олардың репатриациялау талабының орындалуын бақылау мақсатында мәміле паспортын ресімдеу талап етілетін келісім-шарттар бойынша - мәміле паспортында немесе оған қосымша парақта, мәміле паспортын ресімдеу талап етілмейтін келісім-шарттар бойынша - еркін нысандағы өтініште:

10) экспортер или импортер - резидент Республики Казахстан (юридическое лицо, его филиал, зарегистрированный в установленном законодательством Республики Казахстан порядке индивидуальный предприниматель), заключивший контракт либо к которому перешло право требования к нерезиденту по контракту.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).
2-1. Копии документов на иностранном языке представляются заверенными печатью и подписью уполномоченного лица экспортера или импортера, с приложением, по требованию уполномоченного банка или филиала Национального Банка, перевода на государственный или русский языки, заверенного экспортером или импортером в этом же порядке.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).
Глава 2. Процедуры экспортно-импортного валютного контроля
3. Уполномоченные банки, а также филиалы Национального Банка осуществляют контроль за исполнением требования репатриации по контрактам на сумму свыше эквивалента пятидесяти тысяч долларов США, за исключением случаев, указанных в подпунктах 1)-5), 7) пункта 20 Правил.
Если контракт выражен в валюте, отличной от доллара США, и в контракте отсутствует указание на обменный курс по отношению к доллару США, для определения эквивалента суммы контракта в долларах США пересчет осуществляется с использованием рыночного курса обмена валют на дату заключения контракта.
Если контракт выражен в валюте, отличной от доллара США, сумма неисполненных обязательств рассчитывается в валюте контракта с последующим ее пересчетом в доллары США с использованием рыночного курса обмена валют на последнее число месяца истечения срока репатриации по контракту.
Если контракт выражен в валюте, отличной от валюты исполнения обязательств, при отсутствии валютной оговорки определение сумм исполненных обязательств в валюте контракта осуществляется с использованием рыночного курса обмена валют на дату исполнения обязательств.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).
4. Экспортер или импортер по требованию уполномоченных банков, а также филиалов Национального Банка в целях контроля ими за исполнением требования репатриации указывает по контрактам, требующим оформления паспорта сделки - в паспорте сделки или дополнительном листе к нему, по контрактам, не требующим оформления паспорта сделки - в заявлении в произвольной форме, предполагаемый период времени (количество дней, лет) между:

1) экспорт күні және экспорт бойынша келісім-шартқа ақы төлеу үшін валюта түскен күн;
2) төлем және (немесе) ақша аудару күні және импорт бойынша келісім-шарт бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру үшін резидент еместің пайдасына импортер аударған валютаны қайтару күні, резидент емес міндеттемелерді орындамаған (және немесе) толық орындамаған жағдайда (бұдан әрі - пайдаланылмаған авансты қайтару) не келісім-шартта пайдаланылмаған авансты қайтарудың осындай мерзімдері болмаған жағдайда импорт күні арасындағы болжанған уақыт кезеңін (күн, жыл санын) көрсетеді.
Аталған уақыт кезеңін (бұдан әрі - репатриациялау күні) экспортер немесе импортер тараптардың келісім-шарт бойынша міндеттемелерін орындау талаптарын негізге алып, осы Ереженің талаптарын есеп ала отырып есептейді.
Егер келісім-шарт шеңберінде резидент еместің тауарды жеткізу немесе ақы төлеу жөніндегі міндеттемелерін орындаудың әртүрлі талаптары бар тауардың бірден көп тобының (жұмысты немесе қызметті орындаудың бірден көп кезеңінің) экспорты немесе импорты көзделсе, онда репатриациялау мерзімі ретінде тауардың жекелеген топтары (жұмысты немесе қызметті орындаудың кезеңдері) бойынша валюта түсудің барлық мерзімінің ең жоғарысы қабылданады.
Мәміле паспортын ресімдеу талап етілмейтін келісім-шарттар бойынша экспортердің немесе импортердің репатриациялау мерзімі көрсетілген өтініші болмаған жағдайда аталған мерзім 180 күнтізбелік күнге тең болып қабылданады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
4-1. Репатриациялау мерзімі мәміле паспортына қосымша парақта немесе мәміле паспортын ресімдеу талап етілмейтін келісім-шарттар бойынша жаңа өтініште мынадай жағдайларда жаңа мерзімді көрсету арқылы өзгертіледі:
1) егер мәміле паспортында көрсетілген репатриациялау мерзімін экспортер немесе импортер келісім-шарттың талаптарына сәйкес келмейтіндей және (немесе) осы Ереженің нормаларын ескерместен есептесе;
2) келісім-шарт бойынша резидент еместің міндеттемелерін орындау мерзімдеріне және талаптарына әсер ететін жағдайлардың басталуын растайтын мынадай құжаттар болса:
келісім-шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар;
сот немесе өзге мемлекеттік органның, төрелік соттың шешімі;
дүлей күш жағдайларының туындауын растайтын құжаттар.
Дүлей күш жағдайлары туындаған немесе сот немесе өзге мемлекеттік органның, төрелік соттың шешімінде келісім-шарт бойынша резидент еместің міндеттемелерін орындау мерзімдері болмаған кезде репатриациялау мерзімі үш жылдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
Ескерту. 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2008.11.28 N 93 Қаулысымен.

1) датой экспорта и датой поступления валюты в оплату контракта по экспорту;
2) датой платежа и (или) перевода денег и датой возврата валюты, переведенной импортером в пользу нерезидента для осуществления расчетов по контракту по импорту, в случае неисполнения и (или) неполного исполнения обязательств нерезидентом (далее - возврат неиспользованного аванса) либо, в случае отсутствия в контракте таких сроков возврата неиспользованного аванса, датой импорта.
Указанный период времени (далее - срок репатриации) рассчитывается экспортером или импортером, исходя из условий исполнения обязательств сторонами по контракту, с учетом требований Правил.
Если в рамках контракта предусмотрен экспорт или импорт более одной партии товара (этапа выполнения работ или услуг) с различными условиями исполнения обязательств по поставке или оплате товара нерезидента, то в качестве срока репатриации принимается максимальный из всех сроков поступления валюты по отдельным партиям товара (этапам выполнения работ или услуг).
В случае отсутствия по контрактам, не требующим оформления паспорта сделки, заявления экспортера или импортера с указанием срока репатриации, последний принимается равным 180 календарным дням.
4-1. Срок репатриации изменяется путем указания нового срока в дополнительном листе к паспорту сделки или в новом заявлении по контрактам, не требующим оформления паспорта сделки, в следующих случаях:
1) если указанный в паспорте сделки срок репатриации рассчитан экспортером или импортером не в соответствии с условиями контракта и (или) без учета норм настоящих Правил;
2) наличия следующих документов, которыми подтверждается наступление обстоятельств, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств нерезидентом по контракту:
изменения и (или) дополнения в контракт;
решение судебного или иного государственного органа, арбитража;
документы, подтверждающие возникновение обстоятельств непреодолимой силы.
При возникновении обстоятельств непреодолимой силы или отсутствии в решении судебного или иного государственного органа, арбитража сроков исполнения обязательств нерезидентом по контракту, срок репатриации продлевается на срок не более трех лет.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2008 № 93 (порядок введения в действие см. п. 2 ).

5. Экспортер немесе импортер келісім-шарт бойынша тараптардың міндеттемелерін орындау мерзімдері мен талаптарына әсер ететін жағдайлар туындаған жағдайда уәкілетті банкке немесе Ұлттық Банктің филиалына (Ұлттық Банктің филиалында ресімделген мәмілелер паспорты бойынша) растайтын құжаттарды ұсынады.
Құжаттар олар бар болған кезде резидент еместің экспортер немесе импортер алдындағы орындалмаған міндеттемелерінің сомасы баламасы елу мың АҚШ долларынан асқан репатриациялау мерзімі аяқталатын айдың соңғы күнінен кешіктірмей ұсынылады.
Вексель бойынша төлем алған кезде немесе вексель бойынша талаптар құқықтарын үшінші тұлғаға өткізу кезінде растау құжаттарын экспортер немесе импортер вексель бойынша төлем немесе вексель бойынша талаптар құқықтарын өткізу күнінен бастап он күнтізбелік күн ішінде ұсынады.
Келісім-шарт бойынша төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын резидент емес үшінші тұлға (тұлғалар) жүзеге асырған кезде импортер мәміле паспорты банкіне резидент емес үшінші тұлғаның атауын немесе аты-жөнін, тұратын елін, төлемнің күнін, сомасы мен валютасын көрсете отырып, осы төлемдер бойынша ақпаратты төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жүргізілген күннен бастап 180 күнтізбелік күннен кешіктірмей ұсынады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2008.11.28 N 93, өзгерту енгізілді - 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) Қаулыларымен.
5-1. Ереженің 5-тармағына сәйкес құжаттар ұсынылмаған кезде уәкілетті банк Ереженің 44-тармағының 1) тармақшасында белгіленген жағдай басталған айдан кейінгі айдың бесінші күнінен кешіктірмей экспортердің немесе импортердің атына келісім-шарт бойынша резидент еместің міндеттемелерінің немесе келісім-шарт бойынша резидент еместің міндеттемелерін орындау мерзімдері мен талаптарына әсер ететін жағдайлардың орындалғанын растайтын құжаттар ұсынуы туралы сұрату (жазбаша нысанда не электрондық цифрлы қолтаңбаны пайдалана отырып) жібереді.
Ұлттық Банктің филиалы уәкілетті банк Ереженің 44-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жіберген ақпарат, сондай-ақ Ұлттық Банктің филиалында ресімделген мәмілелер паспорты негізінде экспортердің немесе импортердің атына жазбаша ақпарат және тараптардың міндеттемелерін орындау мерзімдері мен талаптарына әсер ететін жағдайларды растайтын құжаттарды, сондай-ақ келісім-шарт бойынша резидент еместің міндеттемелерін орындалғанын растайтын құжаттарды ұсынуы туралы жазбаша сұрату жібереді.
Ескерту. 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2008.11.28 N 93 Қаулысымен.

5. Экспортер или импортер, в случае возникновения обстоятельств, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств нерезидентом по контракту, представляет подтверждающие документы в уполномоченный банк или филиал Национального Банка (по оформленным в филиале Национального Банка паспортам сделок).
Документы представляются при их наличии не позднее последнего числа месяца истечения срока репатриации, в котором сумма неисполненных нерезидентом обязательств перед экспортером или импортером превысила эквивалент пятидесяти тысяч долларов США.
При получении платежа по векселю или передаче прав требований по векселю третьему лицу подтверждающие документы предоставляются экспортером или импортером в течение десяти календарных дней с даты платежа по векселю или передачи прав требований.
При осуществлении третьим (-и) лицом (-ами)-нерезидентом (-ами) платежей и (или) переводов денег по контракту импортер представляет в банк паспорта сделки информацию по этим платежам с указанием наименования или фамилии, имени третьего лица-нерезидента, страны нахождения, даты, суммы и валюты платежа не позднее 180 календарных дней с даты проведения платежа и (или) перевода денег.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2008 № 93 (порядок введения в действие см. п. 2 ); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).
5-1. При непредставлении документов в соответствии с пунктом 5 Правил уполномоченный банк направляет не позднее пятого числа месяца, следующего за месяцем наступления случая, установленного в подпункте 1) пункта 44 Правил, запрос (в письменной форме либо с использованием электронной цифровой подписи) в адрес экспортера или импортера о представлении документов, которые подтверждают исполнение обязательств нерезидентом по контракту или обстоятельства, влияющие на сроки и условия исполнения обязательств нерезидентом по контракту.
Филиал Национального Банка на основании направленной уполномоченным банком в соответствии с подпунктом 1) пункта 44 Правил информации, а также по оформленным в филиале Национального Банка паспортам сделок, направляет письменный запрос в адрес экспортера или импортера о представлении письменной информации и подтверждающих документов об обстоятельствах, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств нерезидентом по контракту, а также документов, подтверждающих исполнение обязательств нерезидентом по контракту.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2008 № 93 (порядок введения в действие см. п. 2 ).

5-2. 5-1-тармаққа сәйкес сұратылған құжаттарды (бар болған кезде) және ақпаратты экспортер немесе импортер сұрату алған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде жазбаша түрде ұсынады.
Уәкілетті банк экспортердің немесе импортердің Ереженің 5 және 5-2-тармақтарында көзделген мерзімдерді сақтауын бақыламайды.
Ескерту. 5-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2008.11.28 N 93 Қаулысымен.
6. Уәкілетті банк келісім-шарт бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымы жүргізілгенге дейін қолда бар валюта бақылау құжаттарын экспортер немесе импортер ұсынған (не уәкілетті банктің қызметкері - уәкілетті банк экспортер немесе импортер болып табылатын келісім-шарттар бойынша) құжаттармен және ақпаратпен келісім-шарттың және мәміле паспортының деректемелеріне сәйкес келуіне салыстырып тексереді.
Келісім-шарттың және мәміле паспортының деректемелері экспортер немесе импортер (не уәкілетті банктің қызметкері - уәкілетті банк экспортер немесе импортер болып табылатын келісім-шарттар бойынша) ұсынған құжаттарға және ақпаратқа сәйкес келмеген кезде уәкілетті банк жіберілетін төлемдер бойынша төлем жасаудан бас тартады. Кіріс төлемдері (экспортердің немесе импортердің шетелдік банктегі шотына экспорттық келісім-шарт бойынша ақы төлеу ретінде не импорттық келісім-шарт бойынша пайдаланылмаған авансты қайтару ретінде түскен қаражат аударымын қоса алғанда) бойынша банкаралық хабарламаларда келісім-шарттың және мәміле паспортының деректемелері сәйкес келмеген не болмаған кезде уәкілетті банк ақша есептеуді экспортер немесе импортер осы ақша түсімі бойынша келісім-шарттың және мәміле паспортының деректемелерін жазбаша растағаннан кейін жүргізеді
Репатриациялау мерзімдерін сақтамау уәкілетті банк үшін ақша төлемін және (немесе) аударымын жүргізуден бас тартуға негіз болып табылмайды.
Ереженің 47 және 49-тармақтарында белгіленген жағдайларда уәкілетті банк Ереженің аталған тармақтарында белгіленген тәртіппен мәміле паспортына қосымша парақ ресімделгеннен кейін экспортердің немесе импортердің тапсырмасы бойынша немесе пайдасына ақша төлемін және (немесе) аударымын жүргізеді.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
6-1. Ереженің 7-тармағының 1) және 6) тармақшаларына сәйкес резидент емес те не резидентте баламасы елу мың АҚШ долларынан аспайтын сомадағы берешектер қалдығының болуы негізінде мәмілелер паспорттары жабылған жағдайда тараптардың қарым-қатынастарын аяқтау мақсатында берешектің көрсетілген қалдық сомасына келісім-шарт бойынша міндеттемелерді орындау келісім-шарт негізінде мәміле паспортынсыз жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) Қаулысымен.

5-2. Запрошенные согласно пункту 5-1 документы (при наличии) и информация в письменном виде предоставляются экспортером или импортером в течение десяти календарных дней с даты получения запроса.
Уполномоченный банк не контролирует соблюдение экспортером или импортером сроков, предусмотренных пунктами 5 и 5-2 Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2008 № 93 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
6. Уполномоченный банк до проведения платежа и (или) перевода денег по контрактам сверяет имеющиеся документы валютного контроля с предоставленными экспортером или импортером (либо работником уполномоченного банка - по контрактам, по которым уполномоченный банк является экспортером или импортером) документами и информацией на предмет соответствия реквизитов контракта и паспорта сделки.
При несовпадении реквизитов контракта и паспорта сделки с предоставленными экспортером или импортером (либо работником уполномоченного банка - по контрактам, по которым уполномоченный банк является экспортером или импортером) документами и информацией по исходящим платежам уполномоченный банк отказывает в проведении платежа. При несовпадении либо отсутствии реквизитов контракта и паспорта сделки в межбанковском сообщении по входящим платежам (включая перевод средств, поступивших на счет экспортера или импортера в иностранном банке в оплату контракта по экспорту либо в качестве возврата неиспользованного аванса по контракту по импорту) зачисление денег уполномоченным банком производится после письменного подтверждения экспортером или импортером реквизитов контракта и паспорта сделки по данному поступлению денег.
Несоблюдение сроков репатриации не является основанием для уполномоченного банка отказать в проведении платежа и (или) перевода денег.
В случаях, установленных в пунктах 47 и 49 Правил, уполномоченный банк проводит платеж и (или) перевод денег по поручению или в пользу экспортера или импортера после оформления дополнительного листа к паспорту сделки в установленном в указанных пунктах Правил порядке.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).
6-1. В случае закрытия паспортов сделок в соответствии с подпунктами 1) и 6) пункта 37 Правил по основанию наличия у нерезидента либо резидента остатка задолженности, не превышающего сумму эквивалента пятидесяти тысяч долларов США, исполнение обязательств по контракту на сумму указанного остатка задолженности в целях завершения отношений сторон осуществляется на основании контракта без паспорта сделки.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).

7. Ұлттық Банктің филиалы Ереженің 5 және 5-2-тармақтарына сәйкес экспортер немесе импортер ұсынған құжаттар және ақпарат негізінде экспортердің немесе импортердің іс-әрекеттерінде әкімшілік құқық бұзушылықтың болуы туралы мәселені қарайды не қылмыстық жазалау іс-әрекеттерінің белгілері болған кезде құқық қорғау органдарына олардың Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өкілеттіктеріне сәйкес ақпарат жібереді.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2008.11.28 N 93 Қаулысымен.
8. Кеден органының тауарларды кедендік ресімдеуді жүргізген лауазымды тұлғасы Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы алып өтетін тауарларды кедендік ресімдеу кезеңінде мәміле паспортын ресімдеу талап етілетін келісім-шарттар бойынша:
1) мәміле паспортының болуын, ал Ереженің 47 және 49-тармақтарында көрсетілген жағдайларда сондай-ақ мәміле паспортына қосымша парақты тексеруді;
2) мәміле паспортындағы ақпараттың, жүктің кедендік декларациясында мәлімделген мәліметтердің және Ереженің 41-тармағында белгіленген тәртіппен Ұлттық Банк жіберген ақпараттың сәйкес келуін тексеруді жүзеге асырады.
Мәміле паспорттары жөніндегі ақпарат болмаған немесе Ереженің 41-тармағында белгіленген тәртіппен Ұлттық Банк жіберген мәміле распорттары жөніндегі ақпарат мәміле паспорттарындағы ақпаратпен сәйкес келмеген кезде, кедендік ресімдеу экспортер немесе импортер ұсынған мәміле паспорты негізінде, ал Ереженің 47 және 49-тармақтарында көрсетілген жағдайларда сондай-ақ экспортер немесе импортер ұсынған мәміле паспортына қосымша парақ негізінде жүргізіледі.
3-тарау. Мәміле паспортын ресімдеу
тәртібі және талаптары
9. Ереженің осы тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда мәміле паспортын экспортердің немесе импортердің банктік шотына қызмет көрсететін уәкілетті банкте ашылады және жабылады.
Мәміле паспорты экспортер немесе импортер келісім-шарт бойынша ақша төлемін және (немесе) аударымын жүзеге асыруды бастағанға дейін және келісім-шарт бойынша тауарлар кедендік ресімделгенге дейін ашылады.
Ереженің осы тармағының төртінші бөлігінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, төлемдер және (немесе) ақша аударымдары экспортердің немесе импортердің Заңның 12-бабының 2-тармағының 4) тармақшасында көзделген шетелдік банктегі шоттарын пайдалана отырып жүзеге асырылатын келісім-шарттар бойынша мәміле паспорты экспортердің немесе импортердің орналасқан жері бойынша Ұлттық Банк филиалында Ереженің осы тарауында белгіленген тәртіппен ашылуы, жабылуы тиіс
Уәкілетті банк экспортер немесе импортер болып табылатын келісім-шарттар бойынша мәміле паспорттары уәкілетті банкте ашылады және жабылады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) Қаулысымен.

7. Филиал Национального Банка на основании представленных в соответствии с пунктами 5 и 5-2 Правил экспортером или импортером документов и информации рассматривает вопрос о наличии в действиях экспортера или импортера состава административного правонарушения либо, при наличии признаков уголовно-наказуемого деяния, направляет информацию в правоохранительные органы в соответствии с их полномочиями, установленными законами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2008 № 93 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
8. Должностное лицо таможенного органа, производящего таможенное оформление товаров по контрактам, требующим оформления паспорта сделки, на этапе таможенного оформления товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, осуществляет:
1) проверку наличия паспорта сделки, а в случаях, указанных в пунктах 47 и 49 Правил, также дополнительного листа к паспорту сделки;
2) проверку соответствия содержащейся в паспорте сделки информации, заявленных в грузовой таможенной декларации сведений и информации, направленной Национальным Банком в установленном пунктом 41 Правил порядке.
При отсутствии или несоответствии информации по паспортам сделок, направляемой Национальным Банком в установленном пунктом 41 Правил порядке, с информацией, содержащейся в паспорте сделки, таможенное оформление производится на основании представленного экспортером или импортером паспорта сделки, а в указанных в пунктах 47 и 49 Правил случаях также на основании дополнительного листа к паспорту сделки.
Глава 3. Порядок и условия оформления паспорта сделки
9. Паспорт сделки подлежит открытию, закрытию в уполномоченном банке, обслуживающем банковский счет экспортера или импортера, за исключением случаев, указанных в настоящем пункте Правил.
Паспорт сделки подлежит открытию до начала осуществления платежей и (или) переводов денег и до таможенного оформления товаров экспортером или импортером по контракту.
По контрактам, по которым платежи и (или) переводы денег осуществляются с использованием счетов экспортера или импортера в иностранном банке, предусмотренных в подпункте 4) пункта 2 статьи 12 Закона, паспорт сделки подлежит открытию, закрытию в филиале Национального Банка по месту нахождения экспортера или импортера в порядке, установленном настоящей главой Правил, за исключением случаев, указанных в части четвертой настоящего пункта Правил.
По контрактам, по которым уполномоченный банк является экспортером или импортером, паспорта сделок подлежат открытию, закрытию в уполномоченном банке.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).

10. Мәміле паспорты:
1) тауарлар Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы сыртқы сауданың кедендік статистикасында экспорт немесе импорт ретінде есепке алынатын кедендік режимдердің бірінде ресімделіп, экспортер немесе импортер жасаған тауарлар сатып алу немесе сату келісім-шарттар бойынша алып өткізілген;
2) бұрын экспорттан (еркін айналысқа шығарудан) өзгеше кедендік режимде ресімделген тауарлар меншіктеу құқығының резиденттен резидент емеске (резидент еместен резидентке) өтуіне байланысты осы тауарларды экспорттау (еркін айналыс үшін шығару) үшін кеден органына мәлімдеген;
3) егер осы тауарлардың құны осы келісім-шартты жасау күні елу мың АҚШ долларынан асқан жағдайда, жұмыс орындау, қызмет көрсету келісім-шарттары бойынша тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы сыртқы сауданың кедендік статистикасында экспорт немесе импорт ретінде есепке алынатын кедендік режимдердің бірінде ресімдеп, алып өткен;
4) егер лизинг беруші немесе лизинг алушы резидент емес болып табылған жағдайда, тауарларды Қазақстан Республикасының шекарасынан тауарды меншіктеу құқығының лизинг алушыға өтуі көзделетін, бір күнтізбелік жылдан астам мерзімге лизинг келісім-шарттары бойынша алып өткен жағдайда;
5) мәміле паспорты банкінің банктік және өзге операцияларды жүргізуге берілген лицензиясы тоқтатыла тұрған не одан айырған және мәміле паспортын жабу үшін негіз болмаған жағдайда, мәміле паспортының банкі болып табылмайтын уәкілетті банкке қызмет көрсетуге өткен;
6) Ереженің 35-тармағында белгіленген жағдайларда әрбір келісім-шартқа жеке ашылады (егер келісім-шарт бойынша жеткізілетін тауарлардың құны оны жасау күні елу мың АҚШ долларынан асса).
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
11. Мәміле паспортын ресімдеу үшін экспортер немесе импортер:
1) мәміле паспортының Ереженің 1 және 2-қосымшаларында белгіленген нысан бойынша толтырылған екі данасын;
2) келісім-шарттың түпнұсқасын не оның нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады.
Резидент емеспен құжаттар жіберудің электрондық құралдарын пайдалана отырып келісім-шарт жасаған жағдайда экспортер немесе импортер уәкілетті банкке оның техникалық құралдар арқылы жасалған көшірмесін барлық тараптың қолдары мен мөрлері болған кезде мәміле паспорты ресімделген күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде келісім-шарттың түпнұсқасын не нотариат куәландырған көшірмесін бере отырып ұсынады.
Мәміле паспорты банкінің қызметкері келісім-шарттың экспортер немесе импортер ұсынған түпнұсқасын не нотариат куәландырған көшірмесін іс қағазында бар көшірмесімен салыстырып тексереді және тараптардың және тараптар қатысушыларының міндеттемелерді орындау мерзімдері, сомасы және нысаны бойынша айырмашылықтар болған жағдайда, Ереженің 44-тармағында белгіленген тәртіппен Ұлттық Банкке ақпарат жібереді.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) Қаулысымен.

10. Паспорт сделки подлежит открытию отдельно на каждый контракт (если стоимость поставляемых по контракту товаров на дату его заключения превышает эквивалент пятидесяти тысяч долларов США), в следующих случаях:
1) перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан, оформленных в одном из таможенных режимов, учитываемых в таможенной статистике внешней торговли в качестве экспорта или импорта, по контрактам купли или продажи товаров, заключенным экспортером или импортером;
2) заявления таможенному органу товаров для экспорта (выпуска для свободного обращения) в связи с переходом права собственности на эти товары от резидента к нерезиденту (нерезидента к резиденту), ранее оформленных в таможенном режиме, отличном от экспорта (выпуска свободного обращения);
3) перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан, оформленных в одном из таможенных режимов, учитываемых в таможенной статистике внешней торговли в качестве экспорта или импорта, по контрактам на выполнение работ, оказание услуг, в случае, если стоимость таких товаров превышает эквивалент пятидесяти тысяч долларов США на дату заключения данного контракта;
4) перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан по контрактам лизинга на срок свыше одного календарного года, предусматривающим переход права собственности на товар к лизингополучателю, в случае, если лизингодателем или лизингополучателем является нерезидент;
5) перехода на обслуживание в уполномоченный банк, не являющийся банком паспорта сделки, в случае приостановления либо лишения лицензии банка паспорта сделки на проведение банковских и иных операций, и отсутствия оснований для закрытия паспорта сделки;
6) установленных в пункте 35 Правил.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).
11. Экспортер или импортер для оформления паспорта сделки представляет:
1) два заполненных экземпляра паспорта сделки по форме, установленной приложениями 1 или 2 к Правилам;
2) оригинал контракта или его нотариально засвидетельствованную копию.
В случае заключения контракта с нерезидентом с использованием электронных средств передачи документов экспортер или импортер вправе представить в уполномоченный банк его копию, произведенную посредством технических средств, при наличии подписей и печатей всех сторон контракта с предоставлением в течение тридцати календарных дней с даты оформления паспорта сделки оригинала либо нотариально засвидетельствованной копии контракта.
Работник банка паспорта сделки сверяет представленные экспортером или импортером оригинал либо нотариально засвидетельствованную копию контракта с имеющейся в деле копией и, при наличии расхождений по срокам, сумме и форме исполнения обязательств сторонами и участников сторон, направляет информацию в Национальный Банк в установленном в пункте 44 Правил порядке.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).

12. Мәміле паспорты банкінің қызметкері экспортер немесе импортер Ереженің 11-тармағында көрсетілген барлық құжатты ұсынған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде мәміле паспортында көрсетілген ақпараттың келісім-шарттың талаптарына сәйкес келуін тексереді, мәміле паспортының ұсынылған даналарына қол қояды, Ереженің 3-қосымшасында белгіленген нысан бойынша мәміле паспорттарын тіркеу журналына тіркеу арқылы мәміле паспортының нөмірін және күнін береді, экспорт немесе импорт жөніндегі іске орналастыру үшін келісім-шарттың көшірмесін дайындайды. Мәміле паспортының уәкілетті банктің қызметкері қол қойған бірінші данасы экспортерге немесе импортерге қайтарылады. Мәміле паспортының екінші данасы мәміле паспорты банкінің экспорт немесе импорт бойынша іс қағаздарын қалыптастыру үшін негіз болады.
Мәміле паспортының экспортер немесе импортер ұсынған даналарында шамалы дәлсіздіктер (әріптерді, сандарды тастап кету, мәміле паспорты банкінің, резидент еместің деректемелеріндегі қате) анықталған кезде мәміле паспорты банкінің қызметкері қолын қойып және уәкілетті банктің мөрімен расталған түзетулерді жүзеге асырады.
Мынадай талаптардың тым болмаса біреуінің болуы мәміле паспорты банкі үшін мәміле паспортын ресімдеуден бас тарту үшін негіз болып табылады:
1) экспортердің немесе импортердің мәміле паспортын оны ресімдеу тәртібін және талаптарын бұза отырып толтыруы, оның ішінде экспортер немесе импортер мәміле паспортында көрсеткен ақпараттың келісім-шарттағы ақпаратпен сәйкес келмеуі;
2) келісім-шартта Қазақстан Республикасының валюта заңнамасының талаптарына қайшы келетін талаптардың болуы, оның ішінде келісім-шартта резидент еместің міндеттемелерді орындау мерзімдерінің болмауы;
3) экспортердің немесе импортердің қолдарының және (немесе) мөрлерінің экспортердің немесе импортердің банктік шоты бойынша бірінші қолды қоюға құқығы бар тұлғалардың қолдарының үлгісі бар құжаттағы қол қою және мөр үлгісіне сәйкес келмеуі және (немесе) экспортердің немесе импортердің уәкілетті банкте банктік шотының болмауы.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
13. Мәміле паспортына қосымша парақтар:
1) осы Ереженің 4-1-тармағында көрсетілген;
2) Ереженің осы тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда мәміле паспортында көрсетілген ақпарат өзгерген;
3) Ереженің 47 және 49-тармақтарында көрсетілген жағдайларда, ақпараты нақтылануға жататын бөлімдері толтырыла отырып мәміле паспортының нысаны бойынша жасалады.
Мәміле паспортына қосымша парақтарды одан әрі ресімдеу және пайдалану мәміле паспорты үшін белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады. Бұл ретте қосымша парақта жоғарғы оң бұрышта оны мәміле паспорты банкінің ресімдеген күні көрсетіледі. Ресімделген қосымша парақтарды мәмілелер паспорттарын тіркеу журналында көрсету талап етілмейді.
Экспортер немесе импортер тіркеу куәлігін және (немесе) хабарлама туралы куәлікті ұсынған кезде мәміле паспортының банкі мәміле паспортының өз данасының және экспортер немесе импортер данасының "Мәміле паспорты банкінің ерекше белгілері" бөліміне куәлігінің және (немесе) хабарлама туралы куәлігінің деректемелерін енгізеді.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2008.11.28 N 93, 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) Қаулыларымен.

12. Работник банка паспорта сделки, в течение двух рабочих дней со дня подачи экспортером или импортером всех документов, указанных в пункте 11 Правил, проверяет соответствие информации, указанной в паспорте сделки, условиям контракта, подписывает представленные экземпляры паспорта сделки, присваивает номер и дату паспорту сделки путем регистрации в журнале регистрации паспортов сделок по форме, установленной приложением 3 к Правилам, подготавливает копию контракта для помещения в дело по экспорту или импорту. Первый экземпляр паспорта сделки, подписанный работником банка паспорта сделки, возвращается экспортеру или импортеру. Второй экземпляр паспорта сделки служит основанием для формирования банком паспорта сделки дела по экспорту или импорту.
При выявлении незначительных неточностей (пропуска буквы, цифры, опечатки в реквизитах банка паспорта сделки, нерезидента) в предоставленных экспортером или импортером экземплярах паспорта сделки работником банка паспорта сделки могут быть осуществлены исправления, заверенные его подписью и печатью банка паспорта сделки.
Наличие хотя бы одного из следующих условий является для банка паспорта сделки основанием для отказа в оформлении паспорта сделки:
1) заполнение экспортером или импортером паспорта сделки с нарушением порядка и условий его оформления, в том числе несоответствие информации, указанной экспортером или импортером в паспорте сделки, информации, содержащейся в контракте;
2) наличие в контракте условий, противоречащих требованиям валютного законодательства Республики Казахстан, в том числе отсутствие в контракте сроков исполнения обязательств нерезидентом;
3) несоответствие подписи и (или) печати экспортера или импортера образцу подписи и печати в документе с образцами подписей лиц, имеющих право первой подписи по банковскому счету экспортера или импортера и (или) отсутствие банковского счета экспортера или импортера в уполномоченном банке.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).
13. Дополнительные листы к паспорту сделки составляются по форме паспорта сделки, с заполнением тех разделов, информация в которых подлежит уточнению, в следующих случаях:
1) указанных в пункте 4-1 настоящих Правил;
2) изменения информации, указанной в паспорте сделки, за исключением случаев, указанных в части третьей настоящего пункта Правил;
3) указанных в пунктах 47 и 49 Правил.
Дальнейшее оформление и использование дополнительных листов к паспорту сделки осуществляется в порядке, установленном для паспорта сделки. При этом в дополнительном листе в правом верхнем углу указывается дата его оформления банком паспорта сделки. Указание оформленных дополнительных листов в журнале регистрации паспортов сделок не требуется.
При предоставлении экспортером или импортером регистрационного свидетельства и (или) свидетельства об уведомлении банк паспорта сделки вносит в раздел "Особые отметки банка паспорта сделки" собственного экземпляра паспорта сделки и экземпляра экспортера или импортера реквизиты регистрационного свидетельства и (или) свидетельства об уведомлении.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 28.11.2008 № 93 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).

14. Мәміле паспортының банкі мәміле паспорттары бойынша әрбір экспортер немесе импортер бойынша валюта бақылау құжаттарынан, олардың түсуіне қарай қалыптастырылатын іс қағазын жүргізеді.
15. Түскен сомаларды бірегейлендіру үшін экспортер немесе импортер резидент еместі экспортердің немесе импортердің пайдасына ақша аударуға арналған төлем құжаттарында келісім-шарттың деректемелерін және мәміле паспортының нөмірлерін көрсету қажеттілігі туралы хабарлайды.
16. Келіп түскен тауарларды бірегейлендіру үшін импортер резидент емеске импортердің атына жіберілетін және тауарды оның пайдасына тиеп жіберілгенін растайтын тауарға ілеспе құжаттарда келісім-шарттың деректемелерін және мәміле паспортының нөмірін көрсету қажеттілігі туралы хабарлайды.
17. Төлем құжатында мәміле паспорты бойынша түскен ақшаны есепке алу үшін қажетті деректер болмаған жағдайда, мәміле паспортының банкі оларды экспортерді немесе импортерді келіп түскен сомаларды бірегейлендіру қажеттілігі туралы алдын ала жазбаша хабарлай отырып жіберушінің нұсқауларын сақтау шотына есепке алады.
Экспортер немесе импортер мәміле паспортының банкін келісім-шарттың деректемелерін және мәміле паспортының нөмірін көрсете отырып түскен соманың сипаты туралы жазбаша хабардар етеді. Егер 180 күн ішінде ақша нақты мәміле паспорты бойынша бірегейлендірілмесе не экспортер немесе импортер Қазақстан Республикасының  валюталық заңнамасында көзделген құжаттар мен ақпаратты ұсыну бойынша өзге іс-әрекеттерді орындамаса, мәміле паспортының банкі жіберушіге осындай нұсқауды орындамастан қайтарады.
18. Келісім-шарт бойынша басқа уәкілетті банкке ақша түскен кезде уәкілетті банк ақшаны экспортердің немесе импортердің банктік шотына есепке алады және экспортердің немесе импортердің тапсырмасы негізінде түскен ақшаны мәміле паспортының банкіне аударуды жүзеге асырады. Экспортер немесе импортер ақша аударуға арналған өтінішке мәміле паспортының банкі растаған мәміле паспортының көшірмесін қоса береді, ол ақша аударуға арналған өтінішпен бірге өзге уәкілетті банк үшін ақша аударуды жүзеге асыру үшін негіз болып табылады.
19. Егер ақша төлемінің және (немесе) аударымының валютасы келісім-шарттың валютасымен сәйкес келмесе, мәміле паспортының банкі түскен соманы:
1) ақша төлемі және (немесе) аударымы келісім-шарт бойынша төлем валютасымен жүзеге асырылған жағдайда валюталық келісімге сәйкес;
2) өзге жағдайларда экспортермен немесе импортермен келісілген бағам бойынша келісім-шарттың валютасымен есепке алады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) қаулысымен.

14. Банк паспорта сделки ведет дело по каждому экспортеру или импортеру в разрезе паспортов сделок, формируемое из документов валютного контроля по мере их поступления.
15. Для идентификации поступающих сумм экспортер или импортер уведомляет нерезидента о необходимости указания в платежных документах на перечисление денег в пользу экспортера или импортера реквизитов контракта и номера паспорта сделки.
16. Для идентификации поступающих товаров импортер уведомляет нерезидента о необходимости указания в товаросопроводительных документах, направляемых в адрес импортера и подтверждающих отгрузку товаров в его пользу, реквизитов контракта и номера паспорта сделки.
17. В случае отсутствия в платежном документе необходимых данных для учета поступивших денег по паспорту сделки, банк паспорта сделки зачисляет их на счет хранения указаний отправителя, предварительно письменно уведомив экспортера или импортера о необходимости идентификации поступивших сумм.
Экспортер или импортер письменно информирует банк паспорта сделки о характере поступившей суммы с указанием реквизитов контракта и номера паспорта сделки. Если в течение 180 дней поступившие деньги не будут идентифицированы по конкретному паспорту сделки либо экспортером или импортером не будут выполнены иные действия по предоставлению документов и информации, предусмотренных валютным законодательством Республики Казахстан, банк паспорта сделки возвращает отправителю такое указание без исполнения.
18. При поступлении денег по контракту в другой уполномоченный банк последний зачисляет деньги на банковский счет экспортера или импортера и на основании поручения экспортера или импортера осуществляет перевод поступивших денег в банк паспорта сделки. К заявлению на перевод денег экспортер или импортер прилагает копию паспорта сделки, заверенную банком паспорта сделки, который вместе с заявлением на перевод денег служит для иного уполномоченного банка основанием для осуществления перевода денег.
19. Если валюта платежа и (или) перевода денег не совпадает с валютой контракта банк паспорта сделки учитывает поступившую сумму в валюте контракта:
1) в соответствии с валютной оговоркой в случае, когда платеж и (или) перевод денег осуществляется в валюте платежа по контракту;
2) по согласованному с экспортером или импортером курсу в иных случаях.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).

20. Мәміле паспортын ресімдеу:
1) уәкілетті банктер Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы қолма-қол ақша алып өткен кезде;
2) Ұлттық Банк немесе уәкілетті банктер шетел банктеріндегі металл шоттарға орналастыру үшін қымбат металдарды әкеткен кезде;
3) Ұлттық Банк немесе уәкілетті банктер Қазақстан Республикасының аумағына қымбат металдар әкелген кезде;
4) ақы төлеу Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыртқы заемдары немесе Қазақстан Республикасының кепілдік беруімен қамтамасыз етілген сыртқы заемдар есебінен жүргізілетін келісім-шарттар бойынша;
5) Қазақстан Республикасының ақша төлемдерін және (немесе) аударымдарын мемлекеттік органдарының бөлімшелері (ведомстволары) арқылы жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелерімен және мемлекеттік кәсіпорындарымен жасалған келісім-шарттар бойынша;
6) экспортермен немесе импортермен жасаған, Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарлар алып өту көзделмейтін және тиісінше кедендік ресімдеу талап етілмейтін келісім-шарттар бойынша;
7) тауарларды өтеусіз келісім-шарттар бойынша алып өткен кезде талап етілмейді.
21. Нақты соманы және мәміле паспортын толтыру үшін қажетті басқа ақпаратты айқындамайтын келісім-шарттар бойынша мәміле паспортын ресімдеу келісім-шарт және мәміле паспортының бөлімдерін толтыру үшін қажетті мәліметтер бар келісім-шартқа қосымшалар, ерекше нұсқамалар немесе инвойстар негізінде жүзеге асырылады. Бұл ретте экспортер немесе импортер аударылған сомаларды мәміле паспортының нөміріне және осындай инвойстардың, қосымшалардың немесе ерекше нұсқамалардың деректемелеріне сәйкес бірегейлендіруді қамтамасыз етеді.
22. Жеткізілетін тауарлардың болжамды бағалары көзделетін келісім-шарттар бойынша мәміле паспорттарын ресімдеу кезінде мәміле паспортының "Мәміле паспорты банкінің ерекше белгілері" бөлімінде бағалардың болжамды екенін көрсетіледі. Тауарлардың құнын белгілеу кезінде мәміле паспортына қосымша парақ тауар құнын растайтын құжаттар негізінде ресімделеді.
23. Дистрибьютордың немесе дилердің банктік шоты арқылы ақша төлемдерін және (немесе) аударымдарын жүргізу белгіленетін, әкелінетін тауарлар еркін айналыс үшін шығару режимінде ресімделетін және келісім-шарттың дәл сомасы алдын ала белгілі болмайтын дистрибьюторлық немесе дилерлік келісімдер бойынша мәміле паспорты мәміле паспорты банкінің инвойстар негізінде ақша төлемдерін және (немесе) аударымдарын жүргізу алдында толтырылатын ашық бағандармен ресімделеді.
24. Егер ақы төлеу аударым аккредитивін пайдалану арқылы экспортердің (сауда делдалының) және резидент жүк жіберушінің пайдасына жүргізілсе, онда мәміле паспорты экспортерге қызмет көрсететін, аударым аккредитиві бойынша аудару банкі ретінде болатын мәміле паспортының банкінде ресімделеді.
Тауар экспорты үшін ақы төлеу түсімі мынадай жағдайларда толық көлемде түскен болып саналады:

20. Оформление паспорта сделки не требуется:
1) при перемещении уполномоченными банками наличных денег через таможенную границу Республики Казахстан;
2) при вывозе Национальным Банком или уполномоченными банками драгоценных металлов для размещения на металлических счетах в иностранных банках;
3) при ввозе Национальным Банком или уполномоченными банками драгоценных металлов на территорию Республики Казахстан;
4) по контрактам, оплата по которым производится за счет государственных внешних займов Республики Казахстан или внешних займов, обеспеченных гарантией Республики Казахстан;
5) по контрактам, заключенным государственными учреждениями и государственными предприятиями Республики Казахстан, осуществляющими платежи и (или) переводы денег через подразделения (ведомства) государственных органов;
6) по контрактам, заключенным экспортером или импортером, не предусматривающим перемещение товаров через таможенную границу Республики Казахстан и не требующим, соответственно, таможенного оформления;
7) при перемещении товаров по безвозмездным контрактам.
21. По контрактам, не определяющим конкретную сумму и другую необходимую для заполнения паспорта сделки информацию, оформление паспорта сделки осуществляется на основании контракта и приложений, спецификаций или инвойсов к контракту, содержащих необходимые сведения для заполнения разделов паспорта сделки. При этом экспортером или импортером обеспечивается идентификация переводимых сумм в соответствии с номером паспорта сделки, контракта и реквизитами таких инвойсов, приложений или спецификаций.
22. При оформлении паспорта сделки по контрактам, предусматривающим ориентировочные цены на поставляемые товары, в паспорте сделки в разделе "Особые отметки банка паспорта сделки" указывается, что цены являются ориентировочными. При установлении стоимости товаров дополнительный лист к паспорту сделки оформляется на основании документов, подтверждающих стоимость товаров.
23. По дистрибьюторским или дилерским соглашениям, устанавливающим проведение платежей и (или) переводов денег через банковский счет дистрибьютора или дилера, по которым ввозимые товары оформляются в режиме выпуска для свободного обращения и точная сумма контракта заранее неизвестна, паспорт сделки оформляется с незаполненными графами, которые заполняются перед проведением платежей и (или) переводов денег банками паспорта сделки на основании инвойсов.
24. Если оплата производится с использованием переводного аккредитива в пользу экспортера (торгового посредника) и грузоотправителя - резидента, то паспорт сделки оформляется в банке паспорта сделки, обслуживающем экспортера, который выступает в качестве переводящего банка по переводному аккредитиву.
Выручка в оплату экспорта товаров считается поступившей в полном объеме:

1) егер екі бенефициардың (экспортердің және жүк жіберушінің) банктік шоттарына түсімдердің сомасы келісім-шарт пен мәміле паспортының талаптарына сәйкес келсе. Бұл ретте экспорттан түскен түсім туралы ақпаратта аккредитив бойынша уәкілетті банкке түскен барлық сома бірінші бенефициар экспортер мен екінші бенефициар - жүк жіберуші арасында бөлінгенге дейін көрсетіледі;
2) егер екінші бенефициардың банктік шотына түскен сома бірінші бенефициардың банктік шотына түсуі тиіс соманы шегере отырып келісім-шарт сомасына тең болса (бірінші бенефициар аударатын банктің алғашқы талабы бойынша екінші бенефициардың шотының (инвойстың) орнына өз шотын (инвойс) ұсынбаған және аккредитив бойынша ақы төлеуді банк-эмитент екінші бенефициардың пайдасына жүзеге асырған жағдайда).
4-тарау. Жеке оқиғалар. Мәміле паспортын үшінші
тұлғалардың қатысуымен ресімдеу
25. Ереженің 6-тарауына сәйкес ақпарат алмасу мақсаттарында пайдаланылатын, атауын, пошта адресін, сондай-ақ электрондық адресін өзгерткен мәміле паспортының банкі мыналарды:
1) осындай өзгерістер күнінен бастап он күнтізбелік күннен кешіктірмей Ұлттық Банкті хабардар етуді;
2) мәміле паспорттарына кезекті қосымша парақтарды ресімдеу кезінде "Мәміле паспорты банкінің ерекше белгілері" бөлімінде жаңа атауын көрсетуді;
3) оның бұрынғы адресіне немесе бұрынғы атауына экспорт-импорт валюта бақылауы шеңберінде келіп түскен хат-хабарларды Ереженің осы тармағының 1) тармақшасы орындалған күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде қабылдауды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 25-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) қаулысымен.
26. Экспортер немесе импортер басқа уәкілетті банктің қызмет көрсетуіне өткен және резидент еместің келісім-шарт бойынша елу мың АҚШ доллары баламасынан асатын берешегінің қалдығы болған жағдайда, экспортер немесе импортер алдыңғы мәміле паспорты банкіне басқа уәкілетті банктің қызмет көрсетуіне өтуге байланысты мәміле паспортын жабу туралы өтінішті және мәміле паспорты бойынша ақша және тауар қозғалысы туралы ақпаратты басқа мәміле паспорты банкіне оның сұратуы бойынша беруге жазбаша келісім береді.
Экспортер немесе импортер мәміле паспортын жабу туралы өтінішті берген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Ереженің 3-тарауында белгіленген тәртіппен жаңа мәміле паспорты банкінде мәміле паспортын ресімдейді. Жаңа мәміле паспорты банкі жаңа мәміле паспорты ресімделген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде экспортердің немесе импортердің жазбаша келісімі негізінде алдыңғы мәміле паспортының банкіне жаңа мәміле паспортының ресімделгені туралы хабарламаны және мәміле паспорты бойынша ақша және тауар қозғалысы туралы ақпаратты беру туралы жазбаша сұратуды жібереді.
Алдыңғы мәміле паспорты банкі көрсетілген хабарламаны және жазбаша сұратуды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мәміле паспортын жабады және жаңа Мәміле паспорты банкіне ақша және тауар қозғалысы және Мәміле паспортын жабу туралы қолда бар ақпаратты береді.
Мәміле паспорты банкі уәкілетті банктің бір филиалынан уәкілетті банктің басқа филиалының қызмет көрсетуіне өту арқылы өзгерген жағдайда, Мәміле паспортын қайта ресімдеу талап етілмейді. Мәміле паспорты банкі жөніндегі жаңа ақпарат мәміле паспортының "Мәміле паспорты банкінің ерекше белгілері" деген бөлімінде көрсетіледі. Бұл ретте Мәміле паспортына бұрын қызмет көрсеткен уәкілетті банктің филиалы екі жұмыс күні ішінде Мәміле паспорты бойынша барлық құжаттар мен ақпаратты уәкілетті банктің осы Мәміле паспортын бақылауға қабылдайтын филиалына береді.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) қаулысымен.

1) если сумма поступлений на банковские счета обоих бенефициаров (экспортера и грузоотправителя) соответствует условиям контракта и паспорта сделки. При этом в информации о поступлении выручки от экспорта указывается вся сумма, поступившая по аккредитиву в уполномоченный банк до ее распределения между первым бенефициаром - экспортером и вторым бенефициаром - грузоотправителем;
2) если сумма поступлений на банковский счет второго бенефициара равна сумме контракта за вычетом суммы, подлежащей поступлению на банковский счет первого бенефициара (в случае, когда первый бенефициар по первому требованию переводящего банка не представил взамен счета (инвойса) второго бенефициара свой счет (инвойс) и оплата по аккредитиву осуществлена банком-эмитентом в пользу второго бенефициара).
Глава 4. Частные случаи. Оформление паспорта сделки
с участием третьих лиц
25. Банк паспорта сделки, изменивший наименование, почтовый адрес, а также электронный адрес, используемый для целей обмена информацией в соответствии с главой 6 Правил, обеспечивает:
1) информирование Национального Банка не позднее десяти календарных дней с даты таких изменений;
2) отражение нового наименования при оформлении очередных дополнительных листов к паспортам сделок в разделе "Особые отметки банка паспорта сделки";
3) прием поступающей на его прежний адрес или прежнее наименование корреспонденции в рамках экспортно-импортного валютного контроля в течение тридцати календарных дней с даты исполнения подпункта 1) настоящего пункта Правил.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).
26. В случае перехода экспортера или импортера на обслуживание в другой уполномоченный банк и наличия по контракту остатка задолженности нерезидента, превышающего эквивалент пятидесяти тысяч долларов США, экспортер или импортер предоставляет в предыдущий банк паспорта сделки заявление о закрытии паспорта сделки в связи с переходом на обслуживание в другой уполномоченный банк и письменное согласие на передачу информации о движении денег и товаров по паспорту сделки в другой банк паспорта сделки по его запросу.
Экспортер или импортер в течение десяти рабочих дней с даты подачи заявления о закрытии паспорта сделки оформляет паспорт сделки в новом банке паспорта сделки в порядке, установленном главой 3 Правил. Новый банк паспорта сделки в течение двух рабочих дней с даты оформления нового паспорта сделки на основании письменного согласия экспортера или импортера направляет в предыдущий банк паспорта сделки извещение об оформлении нового паспорта сделки и письменный запрос о предоставлении информации о движении денег и товаров по данному паспорту сделки.
Предыдущий банк паспорта сделки в течение трех рабочих дней с даты получения указанного извещения и письменного запроса закрывает паспорт сделки и предоставляет имеющуюся информацию о движении денег и товаров и закрытии паспорта сделки новому банку паспорта сделки.
В случае изменения банка паспорта сделки путем перехода на обслуживание из одного филиала уполномоченного банка в другой филиал уполномоченного банка, переоформление паспорта сделки не требуется. Новая информация по банку паспорта сделки указывается в разделе "Особые отметки банка паспорта сделки" паспорта сделки. При этом филиал уполномоченного банка, обслуживавший ранее паспорт сделки, в течение двух рабочих дней передает все документы и информацию по паспорту сделки в филиал уполномоченного банка, принимающий данный паспорт сделки на контроль.
Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).

27. Мына төмендегі:
1) уәкілетті банктің:
экспортерге немесе импортерге банктік шот ашқаны және келісім-шарт бойынша жүргізілген төлемдер мен (немесе) ақша аударымдары жөнінде банктік шот ашылған немесе төлем жүргізілген және (немесе) ақша аударылған операциялық күннен кешіктірмей уәкілетті банк пен оның филиалы арасында ақпарат алмасуға;
Ережеде белгіленген тәртіппен ұсынылған мәміле паспорттары бойынша тауар қозғалысы туралы ақпаратқа уәкілетті банк көрсетілген ақпаратты алған операциялық күннен кешіктірмей кіруге;
ресімделген мәміле паспорттары бойынша уәкілетті банк (оның филиалдары) мәміле паспортын ресімдеген операциялық күннен кешіктірмей уәкілетті банк жөнінде тұтасымен жиынтық ақпараты болуға;
экспорт немесе импорт бойынша маңызды электрондық іске кіруге мүмкіндік беретін интеграцияланған автоматтандырылған ақпарат жүйесі болған;
2) мына:
экспортердің немесе импортердің тапсырмалары бойынша валюталық операцияларды жүргізу;
уәкілетті банктің өз филиалдарына мәміле паспорты бойынша тауар қозғалысы туралы ақпаратты жіберу;
уәкілетті банктің тәуекелдерді басқару жүйесі шегінде уәкілетті банк филиалының валюталық бақылау агенттерінің функцияларын жүзеге асыруға және уәкілетті банктер филиалдарының келісім-шарттар бойынша ақша және тауар қозғалысы туралы ақпаратқа кіруіне байланысты тәуекелдерді бағалауды, өлшеуді, бақылауды және мониторингін жүзеге асыру рәсімдерін реттейтін ішкі ережелер болған;
3) уәкілетті банк (оның филиалы) бойынша мәміле паспорттарына нөмірлерді ретін сақтай отырып беруді қамтамасыз ететін мәміле паспорттарын тіркеу журналын және экспорт немесе импорт бойынша іс қағаздарын электрондық түрде  жүргізу мүмкіндігі болған жағдайларда, мәміле паспорттары бойынша төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын уәкілетті банктің әртүрлі филиалдарында жүзеге асыруға, сондай-ақ уәкілетті банктің (оның филиалының) әртүрлі орналасқан жері бар операциялық залдарының мәміле паспорттарын ресімдеуіне рұқсат етіледі.
28. Мәміле паспорты банкінің корреспонденттік шотына экспорттық түсімнің түсуін не уәкілетті банктің банк және өзге операцияларды жүргізуге лицензиясын тоқтата тұру не одан айыру себепті кейіннен экспортердің немесе импортердің банктік шотына есептелмеген импорт жөніндегі келісім-шарт бойынша бұрын аударылған ақшаның қайтарылуын бақылауды жүзеге асыру үшін, экспортердің немесе импортердің пайдасына ақша түскенін растайтын құжат ретінде мәміле паспорты банкінің тарату комиссиясының мәміле паспортының таратылатын банкінің корреспонденттік шотына нақты мәміле паспорты бойынша бірегейлендірілген ақшаның түскені туралы анықтамаларын қабылдауға рұқсат етіледі.
Ескерту. 28-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) қаулысымен.

27. Допускается осуществление платежей и (или) переводов денег по паспортам сделок в различных филиалах уполномоченного банка, а также оформление паспортов сделок операционными залами уполномоченного банка (его филиала), имеющими различное место нахождения при наличии:
1) интегрированной автоматизированной информационной системы, позволяющей:
производить обмен между уполномоченным банком и его филиалом информацией об открытии банковского счета экспортеру или импортеру и проведенным платежам и (или) переводам денег по контракту не позднее операционного дня открытия банковского счета или проведения платежа и (или) перевода денег;
иметь доступ к информации о движении товаров по паспортам сделок, предоставленной в установленном Правилами порядке, не позднее операционного дня получения уполномоченным банком указанной информации;
иметь сводную информацию в целом по уполномоченному банку по оформленным паспортам сделок не позднее операционного дня оформления паспорта сделки уполномоченным банком (его филиалами);
иметь доступ к актуальному электронному делу по экспорту или импорту;
2) внутренних правил, регламентирующих процедуры:
проведения валютных операций по поручениям экспортера или импортера;
доведения уполномоченным банком до своих филиалов информации о движении товаров по паспорту сделки;
осуществления уполномоченным банком в рамках системы управления рисками оценки, измерения, контроля и мониторинга рисков, связанных с осуществлением филиалом уполномоченного банка функций агентов валютного контроля и доступом филиалов уполномоченных банков к информации о движении денег и товаров по контрактам;
3) возможности ведения журнала регистрации паспортов сделок, обеспечивающего последовательное присвоение номеров паспортам сделок по уполномоченному банку (его филиалу), и дел по экспорту или импорту в электронном виде.
28. Для осуществления контроля над поступлением экспортной выручки либо возвратом ранее переведенных денег по контракту по импорту на корреспондентский счет банка паспорта сделки, не зачисленных в дальнейшем на банковский счет экспортера или импортера по причине приостановления либо лишения лицензии уполномоченного банка на проведение банковских и иных операций, допускается принятие в качестве документа, подтверждающего поступление денег в пользу экспортера или импортера, справки ликвидационной комиссии банка паспорта сделки о поступлении на корреспондентский счет ликвидируемого банка паспорта сделки денег, идентифицированных по конкретному паспорту сделки.
Сноска. Пункт 28 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).

29. Резиденттің келісім-шарт бойынша төлеуші үшінші тұлға ретінде қатысуы:
1) резидент үшінші тұлға резидент емеске кредит ұсынған;
2) импортер және резидент үшінші тұлға арасында жасалған бірлескен қызмет туралы шарт немесе агенттік шарт шеңберінде резидент үшінші тұлға келісім-шарт бойынша төлемдерді жүзеге асырған;
3) экспортердің резидент емеске және резидент еместің резидент үшінші тұлғаға талаптары ескерілген;
4) үшінші тұлғалар тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетуді) сатып алуды және өзге де мәмілелерді қаржыландырған, сондай-ақ үшінші тұлғалардың кредитор алдындағы нәтижесінде қаржыландыруды және (немесе) осы орындауды ұсынған тұлғаға сыйақымен немесе ондайсыз ақшаны және өзге мүлікті қайтару жөніндегі міндеттемелері орындалып берілген тұлғаның міндеті туындайтын міндеттемелерін орындаған жағдайларда мүмкін болады.
Ескерту. 29-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) қаулысымен.
30. Бір резидент үшінші тұлға келісім-шартқа ақы төлеген кезде мәміле паспортын экспортер немесе импортер толтырады және үшінші тұлғаның қатысуымен үшінші тұлғаға қызмет көрсететін уәкілетті банкке (бұдан әрі - үшінші тұлғаның банкі) мәміле паспортының барлық бөлімдерін, оның ішінде "Үшінші тұлғаның деректемелерін" бөлімін толтыра отырып, төрт данамен (экспортер немесе импортер, мәміле паспортының банкі, үшінші тұлға және үшінші тұлғаның банкі үшін бір-бір данадан) ұсынылады.
Үшінші тұлғаның банкі Ереженің 11-тармағына сәйкес мыналарды ескере отырып, мәміле паспортының барлық данасын ресімдейді:
мәміле паспортына нөмір мен күн берілмейді;
мәміле паспортының барлық данасы мәміле паспортының банкіне беріледі.
Мәміле паспортының банкі үшінші тұлғаның банкінен мәміле паспортының барлық данасын алған соң, мыналарды ескере отырып, оларды Ереженің 11-тармағына сәйкес ресімдейді:
мәміле паспортының нөмірі мен күні мәміле паспортының бір данасына беріледі, мәміле паспортының қалған даналарында осы нөмір және күн көрсетіледі;
мәміле паспорты банкінің қызметкері қол қойған мәміле паспортының бірінші данасы экспортерге немесе импортерге қайтарылады, мәміле паспортының екінші данасы мәміле паспорты банкінің іс қалыптастыруына негіз болады, мәміле паспортының қалған даналары үшінші тұлғаға және үшінші тұлғаның банкіне (үшінші тұлға және үшінші тұлғаның банкі үшін бір-бір данадан) беріледі.
Егер екі және одан да көп резидент үшінші тұлға келісім-шартқа ақы төлеген жағдайда, экспортер немесе импортер үшінші тұлғаларды көрсетпей, мәміле паспортын екі данада толтырады және экспортердің немесе импортердің банктік шотына қызмет көрсететін уәкілетті банкке (мәміле паспорты ресімделгеннен кейін мәміле паспортының банкі болатын) ұсынады.
Мәміле паспорты тиісінше ресімделгеннен кейін экспортер немесе импортер үшінші тұлғаның банкіне үшінші тұлғаның қатысуымен мәміле паспортына толтырылған қосымша парақтарды төрт данамен (экспортер немесе импортер, мәміле паспортының банкі, үшінші тұлға және үшінші тұлғаның банкі үшін бір-бір данамен), немесе "Үшінші тұлғаның деректемелері" бөлімі толтырылатын одан да көп данамен (келісім-шартқа қатысушы үшінші тұлғалардың санына қарай) ұсынылады. Үшінші тұлғаның банкі мәміле паспортының қосымша парағын валюталық бақылауға қабылдағаннан кейін үшінші тұлғаның банкі (егер үшінші тұлғалар бірнешеу болса, онда үшінші тұлғаның қосымша параққа қол қойған банктерінің ең соңғысы) мәміле паспортының қосымша парағының барлық данасын мәміле паспортының банкіне жібереді. Мәміле паспортының банкі Ереженің 13-тармағына сәйкес мәміле паспортының қосымша парақтарын ресімдейді, мәміле паспортының қосымша парағының бір данасын өзінде қалдырады және экспортерге немесе импортерге, үшінші тұлғаға, үшінші тұлғаның банкіне (банктеріне) мәміле паспортының қосымша парағының даналарын береді.

29. Участие резидента в качестве третьего лица-плательщика по контракту возможно в следующих случаях:
1) предоставления третьим лицом - резидентом кредита нерезиденту;
2) осуществления платежей по контракту третьим лицом-резидентом в рамках договора о совместной деятельности либо агентского договора, заключенных между импортером и третьим лицом-резидентом;
3) зачета требований экспортера к нерезиденту и нерезидента к третьему лицу-резиденту;
4) финансирования третьими лицами приобретения товаров (работ, услуг) и иных сделок, а также исполнение третьими лицами обязательств должника перед кредитором, в результате которых возникает обязанность лица, за которого исполнено обязательство, по возврату денег и иного имущества с вознаграждением или без такового лицу, предоставившему такое финансирование и (или) осуществившему такое исполнение.
Сноска. Пункт 29 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).
30. При оплате контракта одним третьим лицом-резидентом паспорт сделки заполняется экспортером или импортером и предоставляется с участием третьего лица в уполномоченный банк, обслуживающий третье лицо (далее - банк третьего лица) в четырех экземплярах (по одному экземпляру для экспортера или импортера, банка паспорта сделки, третьего лица и банка третьего лица) с заполнением всех разделов паспорта сделки, в том числе раздела "Реквизиты третьего лица".
Банк третьего лица оформляет в соответствии с пунктом 11 Правил все экземпляры паспорта сделки, с учетом следующего:
номер и дата паспорту сделки не присваиваются;
все экземпляры паспорта сделки передаются в банк паспорта сделки.
Банк паспорта сделки, получив от банка третьего лица все экземпляры паспорта сделки, оформляет их в соответствии с пунктом 11 Правил, с учетом следующего:
номер и дата паспорта сделки присваиваются одному экземпляру паспорта сделки, в остальных экземплярах паспорта сделки указываются этот номер и дата;
первый экземпляр паспорта сделки, подписанный работником банка паспорта сделки, возвращается экспортеру или импортеру, второй экземпляр паспорта сделки служит основанием для формирования банком паспорта сделки дела, остальные экземпляры паспорта сделки передаются третьему лицу и банку третьего лица (по одному экземпляру для третьего лица и банка третьего лица).
В случае если оплата контракта производится двумя и более третьими лицами - резидентами паспорт сделки экспортером или импортером заполняется в двух экземплярах без указания третьих лиц и предоставляется в уполномоченный банк, обслуживающий банковский счет экспортера или импортера (который после оформления паспорта сделки будет выступать в качестве банка паспорта сделки).
После надлежащего оформления паспорта сделки экспортер или импортер представляет в банк третьего лица заполненные дополнительные листы к паспорту сделки с участием третьего лица в четырех (по одному экземпляру для экспортера или импортера, банка паспорта сделки, третьего лица и банка третьего лица) или более экземплярах (в зависимости от количества участвующих в контракте третьих лиц), в котором заполняется раздел "Реквизиты третьего лица". После принятия банком третьего лица к валютному контролю дополнительного листа к паспорту сделки банк третьего лица (если третьих лиц несколько, то последний из банков третьего лица, подписавший дополнительный лист) направляет все экземпляры дополнительного листа к паспорту сделки в банк паспорта сделки. Банк паспорта сделки в соответствии с пунктом 13 Правил оформляет дополнительные листы к паспорту сделки, оставляет у себя один экземпляр дополнительного листа к паспорту сделки и передает экспортеру или импортеру, третьему лицу, банку (банкам) третьего лица их экземпляры дополнительного листа к паспорту сделки.

Үшінші тұлғаның банкі мәміле паспортының банкінен мәміле паспортына ресімделген қосымша парақты алғанға дейін ақша төлемдерін және (немесе) аударымдарын жүргізбейді. Үшінші тұлғаның банкі ақша төлемдері және (немесе) аударымдары жүзеге асырылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мәміле паспортының қосымша парағы бойынша жүргізілген ақша төлемі және (немесе) аударымы туралы ақпаратты мәміле паспортының банкіне жібереді. Ереженің 29-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда келісім-шарт бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру үшін импортер және резидент үшінші тұлға арасындағы төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы ақпаратты Мәміле паспорты банкінің Ұлттық Банкке беруі талап етілмейді.
Мәміле паспортының банкі мәміле паспортының қосымша парақтары шеңберінде үшінші тұлғалардың банктері төлеген сомаларды ескере отырып, келісім-шарт бойынша валюта бақылауын жүзеге асырады.
Экспортердің немесе импортердің Мәміле паспортын жабу туралы өтініші түскен кезде Мәміле паспорты банкі Мәміле паспортын жабу үшін негіздер болған кезде оны Ереженің 36 және 37-тармақтарына сәйкес жабады және үш жұмыс күні ішінде үшінші тұлғаның банкіне Мәміле паспортының деректемелерін көрсете отырып, еркін нысанда жабу туралы хабарлама жібереді.
Ескерту. 30-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) қаулысымен.
31. Келісім-шартқа резидент емес үшінші тұлға (-лар) ақы төлеген кезде ол (олар) бойынша ақпарат ол келісім-шартта болған кезде Мәміле паспортының "Мәміле паспорты банкінің ерекше белгілері" бөлімінде көрсетіледі.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) қаулысымен.
32. Мәміле паспортының банкі есеп айырысулардың вексельді нысанын көздейтін мәміле паспорты бойынша бақылауды вексель ұстаушылар болып табылатын экспортерден немесе импортерден мынадай құжаттарды:
1) төлеуші не вексель бойынша міндетті өзге тұлға вексель бойынша өтеу кезінде оны өтеген кезде ол бойынша төлем түскен жағдайда, осы төлемді растайтын құжаттар (акцептелген вексельдің көшірмесі және төлем құжаты);
2) экспортер немесе импортер есепке алу үшін есеп кеңсесіне вексель ұсынған жағдайда, вексельдің жүргізілген есебін, яғни дисконтты шегере отырып немесе онсыз (есеп кеңсесінің пайдасына индоссирленген вексельдің көшірмесі және төлем құжаты) экспортерге немесе импортерге төлем жасалғанын растайтын құжаттарды;
3) вексельді төлем құралы ретінде пайдаланған жағдайда, вексель бойынша құқық берілген тұлғамен келісім-шарт, тиісті ауыспалы жазуы (индоссаменті) бар осы вексельдің көшірмесі осы операцияның жүргізілгенін растайтын өзге де құжаттар (мәміле паспорты, жүктің кедендік декларациясы және басқалары) алғанға дейін жүзеге асырады (экспортер немесе импортер вексельді пайдалануына байланысты).
Вексель бойынша валюта басқа уәкілетті банкке түскен кезде вексель ұстаушы болып табылатын экспортер немесе импортер басқа уәкілетті банкке валютаны мәміле паспортының банкіне аударуды тапсырады.
Егер вексель беруші импортер болып табылса және импорт жөніндегі келісім-шарт бойынша тауарлар вексель бойынша төлем мерзімі басталғанға дейін жеткізілген жағдайда, мәміле паспорты осы вексель үшін ақы төлеуге ұсынылған күнге дейін бақылануы тиіс, бұл ретте вексель сомасы келісім-шарттың жалпы сомасынан аспауы тиіс. Есеп айырысулардың вексельді нысанындағы импорт жөніндегі келісім-шарттар бойынша вексель эмитенті үшінші тұлға болып табылған жағдайда, мәміле паспорты тауарлар импортерге жеткізілген күнге дейін жабылмайды.

Банк третьего лица не проводит платежи и (или) переводы денег до получения от банка паспорта сделки оформленного дополнительного листа к паспорту сделки. Банк третьего лица в течение трех рабочих дней с даты осуществления платежа и (или) перевода денег направляет информацию о проведенном платеже и (или) переводе денег по дополнительному листу к паспорту сделки в банк паспорта сделки. Направление банком паспорта сделки в Национальный Банк информации о платежах и (или) переводах денег между импортером и третьим лицом-резидентом для осуществления расчетов по контракту в случаях, указанных в подпунктах 2), 3), 4) пункта 29 Правил, не требуется.
Банк паспорта сделки осуществляет валютный контроль по контракту с учетом сумм, выплаченных банками третьих лиц в рамках дополнительных листов к паспорту сделки.
При поступлении заявления экспортера или импортера о закрытии паспорта сделки банк паспорта сделки при наличии оснований для закрытия паспорта сделки закрывает его в соответствии с пунктами 36 и 37 Правил и в течение трех рабочих дней направляет в банк третьего лица извещение о закрытии в произвольной форме с указанием реквизитов паспорта сделки.
Сноска. Пункт 30 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).
31. При оплате контракта третьим (-и) лицом (-ами)-нерезидентом (-ами) информация по нему (ним) указывается в разделе "Особые отметки банка паспорта сделки" паспорта сделки при ее наличии в контракте.
Сноска. Пункт 31 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).
32. Банк паспорта сделки осуществляет контроль по паспорту сделки, предусматривающему вексельную форму расчетов, до получения от экспортера или импортера, являющимися векселедержателями, следующих документов (в зависимости от использования векселя экспортером или импортером):
1) в случае поступления платежа по векселю при его погашении плательщиком либо иным лицом, обязанным по векселю, - документы, подтверждающие данный платеж (копию акцептованного векселя и платежный документ);
2) в случае предъявления векселя экспортером или импортером учетной конторе для учета документы, подтверждающие произведенный учет векселя, то есть выплату суммы векселя экспортеру или импортеру за вычетом дисконта или без него (ксерокопию индоссированного векселя в пользу учетной конторы и платежный документ);
3) в случае использования векселя в качестве средства платежа - контракт с лицом, которому переданы права по векселю, копию данного векселя с соответствующей передаточной надписью (индоссаментом), иные документы, подтверждающие проведение данной операции (паспорт сделки, грузовая таможенная декларация и другие).
При поступлении валюты по векселю в другой уполномоченный банк экспортер или импортер, являющийся векселедержателем, поручает другому уполномоченному банку перечислить валюту в банк паспорта сделки.
В случае если векселедателем является импортер и товары по контракту по импорту поставлены до наступления срока платежа по векселю паспорт сделки подлежит контролю до даты предъявления к оплате данного векселя, при этом сумма векселя не может превышать общую сумму контракта. В случаях, когда по контрактам по импорту с вексельной формой расчетов эмитентом векселя является третье лицо, паспорт сделки не закрывается до даты поставки товаров импортеру.

33. Ақпарат жазылған ақпарат тасымалдағыштарды (магнитті дискілерді, магнитті ленталарды, компакт-дискілерді, басқа да ақпарат тасымалдағыштарды) Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тыс әкету кезінде мәміле паспорты келісім-шарттың бүкіл сомасына ресімделеді.
34. Экспортер немесе импортер мәміле паспортын немесе оның қосымша парағын жоғалтқан жағдайда, мәміле паспортының дубликаты немесе мәміле паспортының қосымша парағының дубликаты экспортердің немесе импортердің жазбаша өтініші негізінде ресімделеді. Бұл ретте мәміле паспортының банкінде тұрған құжаттарды қайта ұсыну талап етілмейді. Мәміле паспортының дубликаты немесе мәміле паспортының қосымша парағының дубликаты мәміле паспорты банкінің экспорты немесе импорты жөніндегі істе тұрған мәміле паспортының немесе мәміле паспортының қосымша парағының түпнұсқасының нақты көшірмесі болып табылады. Мәміле паспортының дубликатын немесе мәміле паспортының қосымша парағының дубликатын ресімдеу кезінде мәміле паспортының банкі мәміле паспортында немесе мәміле паспортының қосымша парағының дубликатында "Дубликат" деген сөзді көрсетеді.
35. Экспортер немесе импортер резидент емеске қойылатын талап ету құқығын резидентке берген кезде қайтару талаптарының орындалуына бақылауды мынадай тәртіппен жүзеге асырады:
1) егер құқықты беру нәтижесінде экспортердің немесе импортердің және сол сияқты резидент емеске қойылатын талап ету құқығы көшкен резиденттің резидент емеске қойылатын талап ету сомасы елу мың АҚШ доллары баламасынан асып кетсе, резидент емеске қойылатын талап ету құқығы көшкен резидент жөніндегі ақпаратты мәміле паспортының "Үшінші тұлғаның деректемелері" бөлімінде көрсету үшін Ереженің 30-тармағында көрсетілген тәртіппен мәміле паспортына қосымша парақ ресімдеу қажет. Резидент емеске қойылатын талап ету құқығы көшкен резидентке қызмет көрсететін Банк клиенттен ақпаратты алған немесе төлем және (немесе) ақша аударымы жүргізілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей осы ақпаратты экспортердің немесе импортердің мәміле паспортының банкіне Ереженің 4-қосымшасында белгіленген нысан бойынша хабарлайды;
2) егер құқықты беру нәтижесінде немесе жүргізілген төлемдерден және (немесе) ақша аударымдарынан және жеткізулерден кейін Ереженің осы тармағының 1) тармақшасында белгіленген жағдайларда резидент емеске қойылатын талап ету құқығының сомасы экспортерде немесе импортерде елу мың АҚШ доллары баламасынан аспаса, онда экспортердің немесе импортердің мәміле паспорты мыналар ескеріле отырып жабылуы тиіс:
егер резидент емеске қойылатын талап ету құқығы көшкен резидентте беру нәтижесінде немесе Ереженің осы тармағының 1) тармақшасында белгіленген жағдайларда ақша төлемдері және (немесе) аударымдары және жеткізілімдер жүргізілгеннен кейін алынған, резидент емеске қойылатын талап ету құқығының сомасы елу мың АҚШ доллары баламасынан асса, онда мәміле паспортының банкі резидент емеске қойылатын талап ету құқығы көшкен резидентке қызмет көрсететін уәкілетті банктен осы келісім-шарт бойынша мәміле паспортын ресімдеу туралы хабар алмайынша, мәміле паспортын жаппайды;
резидент емеске қойылатын талап ету құқығы көшкен резидент жаңа мәміле паспортын Ереженің 3-тарауында белгіленген тәртіппен мәміле паспортының "Мәміле паспорты банкінің ерекше белгілері" бөлімінде талап ету құқығы туралы келісім-шарттың деректемелерін көрсете отырып, ресімдейді.
Экспортердің немесе импортердің мәміле паспортының банкі мәміле паспортын жабады және Ұлттық Банкке Ереженің 43-тармағына сәйкес жіберілетін ақпаратта резидент еместің міндеттемелерді орындауы ретіндегі беру сомасын көрсетеді, сондай-ақ алдыңғы мәміле паспортының төлемдерінің және (немесе) ақша аударымдарының белгісі резидент емеске талап ету құқығы көшкен резиденттің жаңа мәміле паспорты бойынша ескереді.
Экспортердің немесе импортердің Мәміле паспорты банкі резидент емеске қойылатын талап ету құқығы көшкен резидентке қызмет көрсететін уәкілетті банктен Мәміле паспортының ресімделгені туралы хабарламаны алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде экспортердің немесе импортердің жазбаша келісімі негізінде жабылған Мәміле паспорты бойынша ақша және тауар қозғалысы туралы қолда бар ақпаратты резидент емеске қойылатын талап ету құқығы көшкен резидентке қызмет көрсететін уәкілетті банкке жібереді.
Келісім-шарт бойынша одан әрі бақылауды резидент емеске қойылатын талап ету құқығы көшкен резидентке қызмет көрсететін уәкілетті банк ақша  және тауар қозғалысы туралы ақпаратты, сондай-ақ алдыңғы мәміле паспорты репатриациялау мерзімдерін ескере отырып, жүзеге асырады.
Ескерту. 35-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) қаулысымен.

33. При ввозе на таможенную территорию Республики Казахстан и вывозе за пределы таможенной территории Республики Казахстан носителей информации (магнитных дисков, магнитных лент, компакт-дисков и других носителей информации) с записанной на них информацией, паспорт сделки оформляется на всю сумму контракта.
34. В случае утери экспортером или импортером паспорта сделки или дополнительного листа к нему дубликат паспорта сделки или дубликат дополнительного листа к паспорту сделки оформляется на основании письменного заявления экспортера или импортера. При этом повторное представление имеющихся в банке паспорта сделки документов не требуется. Дубликат паспорта сделки или дубликат дополнительного листа к паспорту сделки являются точной копией оригинала паспорта сделки или дополнительного листа к паспорту сделки, находящихся в деле по экспорту или импорту банка паспорта сделки. При оформлении дубликата паспорта сделки или дубликата дополнительного листа к паспорту сделки банк паспорта сделки указывает на паспорте сделки или на дубликате дополнительного листа к паспорту сделки слово "Дубликат".
35. При уступке экспортером или импортером резиденту права требования к нерезиденту контроль за исполнением требования репатриации осуществляется в следующем порядке:
1) в случае если в результате уступки как у экспортера или импортера, так и у резидента, к которому перешло право требования к нерезиденту, сумма требований к нерезиденту превышает эквивалент пятидесяти тысяч долларов США - необходимо оформление дополнительного листа к паспорту сделки в порядке, указанном в пункте 30 Правил, для указания информации по резиденту, к которому перешло право требования к нерезиденту, в разделе "Реквизиты третьего лица" паспорта сделки. Банк, обслуживающий резидента, к которому перешло право требования к нерезиденту, не позднее трех рабочих дней с даты получения информации от клиента или проведения платежа и (или) перевода денег сообщает данную информацию в банк паспорта сделки экспортера или импортера по форме, установленной приложением 4 к Правилам;
2) в случае если в результате уступки или после проведенных платежей и (или) переводов денег и поставок в случаях, установленных в подпункте 1) настоящего пункта Правил, сумма права требования к нерезиденту у экспортера или импортера не превышает эквивалент пятидесяти тысяч долларов США, то паспорт сделки экспортера или импортера подлежит закрытию с учетом следующего:
если в результате уступки или после проведенных платежей и (или) переводов денег и поставок в случаях, установленных в подпункте 1) настоящего пункта Правил, у резидента, к которому перешло право требования к нерезиденту, сумма полученного права требования к нерезиденту превышает эквивалент пятидесяти тысяч долларов США, то банк паспорта сделки не закрывает паспорт сделки, пока не получит извещение уполномоченного банка, обслуживающего резидента, к которому перешло право требования к нерезиденту, об оформлении паспорта сделки по данному контракту;
резидент, к которому перешло право требования к нерезиденту, оформляет новый паспорт сделки в порядке, установленном главой 3 Правил, с указанием в разделе "Особые отметки банка паспорта сделки" паспорта сделки реквизиты контракта об уступке права требования.
Банк паспорта сделки экспортера или импортера закрывает паспорт сделки и указывает в информации, направляемой в Национальный Банк согласно пункту 43 Правил, сумму уступки в качестве исполнения обязательств нерезидентом, а также признак, что платежи и (или) переводы денег предыдущего паспорта сделки учитываются по новому паспорту сделки резидента, к которому перешло право требования к нерезиденту.
Банк паспорта сделки экспортера или импортера в течение трех рабочих дней с даты получения от уполномоченного банка, обслуживающего резидента, к которому перешло право требования к нерезиденту, извещения об оформлении паспорта сделки направляет на основании письменного согласия экспортера или импортера имеющуюся информацию о движении денег и товаров по закрытому паспорту сделки в уполномоченный банк, обслуживающий резидента, к которому перешло право требования к нерезиденту.
Дальнейший контроль по контракту осуществляется уполномоченным банком, обслуживающим резидента, к которому перешло право требования к нерезиденту, с учетом информации о движении денег и товаров, а также сроков репатриации предыдущего паспорта сделки.
Сноска. Пункт 35 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).

"35-1. Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы тауарларды кедендік аумақта, аумақтан тыс, сондай-ақ еркін айналыс үшін қайта өңдеу режимінде ресімдеп өткізуді көздейтін жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындау келісім-шарты бойынша Мәміле паспорты, егер келісім-шартта жұмыстардың (қызмет көрсетулердің) экспорты көзделсе, экспорт бойынша не келісім-шартта жұмыстардың (қызмет көрсетулердің) импорты көзделсе, импорт бойынша ресімделеді.
Ескерту. 35-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) қаулысымен.
35-2. Мәміле паспорты банкін таратқан жағдайда банктің тарату комиссиясы:
экспортерлерге немесе импортерлерге - банк клиенттеріне өкілеттіктерді қабылдаған сәттен бастап үш ай ішінде Ереженің 37-тармағының 11) тармақшасына сәйкес Мәмілелер паспорттарын жабу қажеттілігі туралы хабарлауды;
Ережеге сәйкес экспортерлердің немесе импортерлердің өтініштері негізінде мәмілелер паспорттарын жабуды;
Ұлттық Банкке Ережеге сәйкес жазбаша нысанда Мәмілелер паспортын жабу туралы хабарламаларды жіберуді (Ереженің 39 және 40-тармақтарына сәйкес хабарламаларды электрондық түрде жіберу мүмкін болмаған жағдайда);
тарату ісінің барлық мерзімі ішінде мәмілелер паспорттары, оның ішінде жабылған Мәмілелер паспорттары бойынша істердің сақталуын және бес жұмыс күні ішінде жаңа Мәміле паспорты банкіне не Ұлттық Банкке олардың жазбаша сұратуы негізінде ақша және тауар қозғалысы туралы қолда бар ақпаратты беруді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 35-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) қаулысымен.
35-3. Ереженің 37-тармағының 1)-3), 6), 12)-14) тармақшалары негізінде бұрын мәмілелер паспорттары жабылған келісім-шарттар бойынша Мәміле паспорты банкіне экспортердің немесе импортердің тиісті жазбаша өтініші негізінде экспортердің немесе импортердің таңдауы бойынша бұрында жабылған Мәмілелер паспорттары мәміле паспорты банкінде жаңартылуы не жабылған Мәміле паспортының деректемелерін "мәміле паспорты банкінің ерекше белгілері" бөлімінде көрсете отырып, жаңа мәмілелер паспорттары ашылуы мүмкін.
Ескерту. 35-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) қаулысымен.
5-тарау. Мәміле паспортын жабу талаптары
36. Келісім-шарт бойынша мәміле паспортын жабуды мәміле паспортының банкі мәміле паспортын жабу үшін Ереженің 37-тармағында көрсетілген қажетті негіздемелер бар болған жағдайда, экспортердің немесе импортердің мәміле паспортын жабу туралы өтініш жасаған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде не Ереженің 26-тармағында көрсетілген мерзімде жүзеге асырады. Ереженің 37-тармағының 5)-8), 15), 18) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда мәміле паспортын экспортердің немесе импортердің тиісті өтінішінсіз жабуға жол беріледі.
Жабылған мәміле паспорттары бойынша экспорт немесе импортқа байланысты істер мәміле паспорты банкінде мәміле паспорты жабылған күннен бастап бес күнтізбелік жыл бойы сақталады.
Ескерту. 36-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) қаулысымен.

35-1. По контракту на выполнение работ (оказание услуг), предусматривающему перемещение товара через таможенную границу Республики Казахстан, оформленного в таможенном режиме переработки на (вне) таможенной территории, а также для свободного обращения, паспорт сделки оформляется по экспорту, если контракт предусматривает экспорт работ (услуг) либо по импорту, если контракт предусматривает импорт работ (услуг).
Сноска. Правила дополнены пунктом 35-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).
35-2. В случае ликвидации банка паспорта сделки ликвидационная комиссия банка обеспечивает:
извещение экспортеров или импортеров - клиентов банка в течение трех месяцев с момента принятия полномочий о необходимости закрытия паспортов сделок в соответствии с подпунктом 11) пункта 37 Правил;
закрытие паспортов сделок на основании заявлений экспортеров или импортеров в соответствии с Правилами;
направление в Национальный Банк извещений о закрытии паспортов сделок согласно Правилам в письменной форме (в случае невозможности направления извещений в электронном виде согласно пунктам 39 и 40 Правил);
в течение всего срока ликвидационного производства сохранность дел по паспортам сделок, в том числе закрытым, и предоставление в течение пяти рабочих дней имеющейся информации о движении денег и товаров новому банку паспорта сделки либо Национальному Банку на основании их письменного запроса.
Сноска. Правила дополнены пунктом 35-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).
35-3. По контрактам, по которым ранее паспорта сделок были закрыты на основании подпунктов 1)-3), 6), 12)-14) пункта 37 Правил, по соответствующему письменному обращению экспортера или импортера в банк паспорта сделки по выбору экспортера или импортера ранее закрытые паспорта сделок могут быть возобновлены в банке паспорта сделки либо открыты новые паспорта сделок с указанием в разделе "Особые отметки банка паспорта сделки" реквизитов закрытого паспорта сделки.
Сноска. Правила дополнены пунктом 35-3 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).
Глава 5. Условия закрытия паспорта сделки
36. Закрытие паспорта сделки по контракту осуществляется банком паспорта сделки в течение пяти рабочих дней с даты обращения экспортера или импортера с заявлением о закрытии паспорта сделки либо в сроки, указанные в пункте 26 Правил, при наличии необходимых для закрытия паспорта сделки оснований, указанных в пункте 37 Правил. В случаях, указанных в подпунктах 5)-8), 15), 18) пункта 37 Правил, допускается закрытие паспорта сделки без соответствующего заявления экспортера или импортера.
Дела по экспорту или импорту по закрытым паспортам сделок хранятся в банке паспорта сделки в течение пяти календарных лет с даты закрытия паспорта сделки.
Сноска. Пункт 36 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).

37. Мәміле паспортын жабу үшін мыналар негіз болып табылады:
1) келісім-шарт бойынша тараптардың міндеттемелерін толық орындауы не резидент еместің не резиденттің елу мың АҚШ доллары баламасынан аспайтын сомада берешегінің қалдығы болуы, оның ішінде жеңілдікті, есепке алуды ұсыну арқылы, борышкер мен кредитор бір тұлға болған, мемлекеттік орган актісінің шығуы салдарынан орындау мүмкін емес жағдайда міндеттемелердің тоқтатылуын растайтын құжаттар және экспортердің немесе импортердің тараптардың келісім-шарт бойынша міндеттемелерінің тоқтатылғаны туралы жазбаша растауы болған жағдайда;
2) импортердің осы келісім-шарттың қолданылуын тоқтату туралы жазбаша растауы болған жағдайда, резидент емеске бұрын алынған тауарларды не импортерге пайдаланылмаған авансты қайтару;
3) резидент емес тауарға ақы төлеу бойынша міндеттемелерін орындамаған жағдайда, экспортерге бұрын тиеп жөнелтілген тауарларды қайтару не экспортердің осы келісім-шарттың қолданылуын тоқтатылуы туралы жазбаша растауы болған кезде экспортер тауарды жеткізу бойынша міндеттемелерін орындамаған жағдайда, экспорт бойынша келісім-шарттың ақысына экспортер алған валютаны резидент емеске қайтару;
4) экспортер немесе импортер резидент еместің алдында міндеттемелерін орындамаған жағдайда, экспортер немесе импортер алдында өз міндеттемелерін толық көлемде орындаған резидент еместің тарапынан наразылықтардың жоқтығын растайтын құжаттарды ұсыну;
5) жеке кәсіпкер ретінде тіркелген экспортердің немесе импортердің Қазақстан Республикасынан тыс тұрақты мекен-жайға кетуі туралы уәкілетті органның растамасы;
6) келісім-шарт мерзімінің аяқталуы және тараптар міндеттемелерін орындаған соңғы күннен бастап бір күнтізбелік жыл ішінде тараптар міндеттемелерді балама орындаған немесе резидент еместің не резиденттің елу мың АҚШ долларына балама болатын сомадан аспайтын қалдық берешегі болған жағдайда мәміле паспорты бойынша ақша және тауар қозғалысының болмауы;
7) резидент еместі тарату туралы немесе банкрот деп тану туралы сот шешімінің не шет мемлекеттің өзге уәкілетті мемлекеттік органы құжатының болуы. Бұл ретте ақша қайтарылған жағдайда мәміле паспортын қайта ресімдеу талап етілмейді;
8) құқықтық мұрагері болмаған жағдайда, экспортердің немесе импортердің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен таратылуы;
9) резидент еместің міндеттемелерін орындамау тәуекелін сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру жағдайы басталған жағдайда, экспортердің немесе импортердің сақтандыру төлемдерін алуы;

37. Основаниями для закрытия паспорта сделки являются:
1) исполнение обязательств сторонами по контрактам в полном объеме либо наличие остатка задолженности нерезидента либо резидента, не превышающего сумму эквивалента пятидесяти тысяч долларов США, в том числе прекращения обязательств путем предоставления отступного, зачета, в случае совпадения должника и кредитора в одном лице, невозможности исполнения, вследствие издания акта государственного органа, при наличии подтверждающих документов и письменного подтверждения экспортера или импортера о прекращении обязательств сторон по контракту;
2) возврат нерезиденту ранее полученных товаров либо возврат импортеру неиспользованного аванса, при наличии письменного подтверждения импортера о прекращении действия данного контракта;
3) возврат экспортеру ранее отгруженных товаров в случае неисполнения обязательства нерезидента по оплате товара либо возврат нерезиденту валюты, полученной экспортером в оплату контракта по экспорту в случае неисполнения обязательства экспортера по поставке товара, при наличии письменного подтверждения экспортера о прекращении действия данного контракта;
4) предоставление документов, подтверждающих отсутствие претензий со стороны нерезидента, выполнившего свои обязательства перед экспортером или импортером в полном объеме, в случае неисполнения экспортером или импортером обязательств перед нерезидентом;
5) подтверждение уполномоченного органа о выезде экспортера или импортера, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства;
6) истечение срока контракта и отсутствие по паспорту сделки движения денег и товаров в течение одного календарного года с последней даты исполнения обязательств сторонами, при условии эквивалентного исполнения обязательств сторонами или наличия остатка задолженности нерезидента либо резидента, не превышающего сумму эквивалента пятидесяти тысяч долларов США;
7) наличие судебного решения либо документа иного уполномоченного государственного органа иностранного государства о ликвидации или о признании нерезидента банкротом. При этом в случае возврата денег повторное оформление паспорта сделки не требуется;
8) ликвидация экспортера или импортера в установленном  законодательством Республики Казахстан порядке, в случае отсутствия правопреемника;
9) получение экспортером или импортером страховой выплаты при наступлении страхового случая по договорам страхования риска неисполнения нерезидентом обязательств;

10) экспортердің немесе импортердің банктік шотына шарт шеңберінде ақша талап етуін (факторинг) беруді қаржыландыруға ақшаның түсуі;
11) мәміле паспорты банкінің банктік және өзге де операцияларды жүргізуге арналған лицензиясын тоқтата тұру не одан айыру;
12) уәкілетті банктің тараптар келісім-шарт бойынша міндеттемелерін толық көлемде орындаған не резидент еместің елу мың АҚШ долларына балама болатын сомадан аспайтын берешек қалдығы болған кезде келісім-шарт бойынша есеп айырысу үшін импортер шығарған резидент емес ұсынған вексельді есепке алуы;
13) экспортердің немесе импортердің келісім-шарт бойынша резидент емес алдындағы өз борышын басқа тұлғаға резидент еместің келісімін растайтын құжаттар негізінде және экспортердің немесе импортердің мәміле паспортының банкіне ұсынылған осы келісім-шарттың қолданылуы тоқтатылғаны туралы жазбаша өтініші болған жағдайда аударуы;
14) растайтын құжаттар (талап ету құқығын беру шарты, өзара міндеттемелер бойынша салыстыру актісі, тауарларды қабылдау-өткізу актісі, тауардың ілеспе құжаттары және т.б.) және экспортердің немесе импортердің осы келісім-шарттың қолданылуы тоқтатылғаны туралы жазбаша өтініші болған жағдайда, Ереженің 35-тармағына сәйкес, экспортердің немесе импортердің резидент емеске қойылатын талап ету құқықтарын басқа тұлғаға беруі немесе аударуы;
15) құқықтық мұрагері жоқ болған жағдайда, жеке кәсіпкер ретінде тіркелген экспортердің немесе импортердің қайтыс болуы;
16) Ереженің 38-тармағында көзделген жағдайлар;
17) экспортердің немесе импортердің Ереженің 26-тармағының талаптарын ескере отырып, мәміле паспорты ресімделген келісім-шартқа қызмет көрсететін мәміле паспорты банкін өзгертуі;
18) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4417 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында экспорт-импорт валюта бақылауын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 17 тамыздағы N 86 қаулысының 4-тармағында көзделген жағдайлар;
19) мәміле паспорты ресімделген күннен бастап үш жыл ішінде  мәміле паспорты бойынша ақша және тауар қозғалысының болмауы.
Ереженің осы тармағының 5), 7), 8), 15), 16) тармақшаларында көзделген жағдайларда мәміле паспортын жабу мүмкіндігі туралы шешімді Ережеге сәйкес алынған ақпарат негізінде экспортердің немесе импортердің мемлекеттік тіркелген жері бойынша Ұлттық Банктің филиалы қабылдайды.
Ескерту. 37-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) қаулысымен.

10) поступление денег на банковский счет экспортера или импортера в рамках договора на финансирование под уступку денежного требования (факторинга);
11) приостановление либо лишение лицензии банка паспорта сделки на проведение банковских и иных операций;
12) учет уполномоченным банком предъявленного нерезидентом векселя, выпущенного импортером для расчета по контракту, при исполнении обязательств сторонами по контрактам в полном объеме либо наличии остатка задолженности нерезидента, не превышающего сумму эквивалента пятидесяти тысяч долларов США;
13) перевод экспортером или импортером своего долга перед нерезидентом по контракту другому лицу на основании документов, подтверждающих согласие нерезидента, и при наличии письменного заявления экспортера или импортера о прекращении действия данного контракта, предоставленного в банк паспорта сделки;
14) уступка или перевод экспортером или импортером другому лицу права требования к нерезиденту при наличии подтверждающих документов (договор уступки прав требования, акт сверки по взаимным обязательствам, акт приема-передачи товаров, товаросопроводительные документы и другие) и письменного заявления экспортера или импортера о прекращении действия данного контракта, с учетом пункта 35 Правил;
15) смерть экспортера или импортера, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, в случае отсутствия правопреемника;
16) случаи, предусмотренные в пункте 38 Правил;
17) изменение экспортером или импортером банка паспорта сделки, обслуживающего контракт, по которому оформлен паспорт сделки, с учетом требований пункта 26 Правил;
18) случаи, предусмотренные в пункте 4 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 августа 2006 года № 86 "Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4417;
19) отсутствие по паспорту сделки движения денег и товаров в течение трех лет с даты оформления паспорта сделки.
В случаях, предусмотренных подпунктами 5), 7), 8), 15), 16) настоящего пункта Правил решение о возможности закрытия паспорта сделки принимается филиалом Национального Банка по месту государственной регистрации экспортера или импортера на основании информации, полученной в соответствии с Правилами;
Сноска. Пункт 37 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).

38. Мәміле паспорттары:
1) мәміле паспорты бойынша өзге операциялар болмаған жағдайда, қылмыстық іс немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс шеңберінде келісім-шартқа байланысты жүргізілген операциялар бойынша репатриациялау талаптарын бұзғаны үшін шешім қабылданған;
2) экспортер немесе импортер мемлекеттік тіркелген орны бойынша болмаған жағдайларда экспортер немесе импортер мемлекеттік тіркелген жері бойынша Ұлттық Банктің филиалында жеке есепке алынуы тиіс.
Ұлттық Банктің филиалы жеке есепке алынған мәміле паспорттары бойынша экспортерден немесе импортерден жыл сайын репатриациялау талаптарын орындау үшін қабылданған шаралар туралы ақпарат сұратады немесе салық органдарына және өзге де мемлекеттік органдарға олардың құзыретіне қарай экспортердің немесе импортердің қызметі немесе олардың орналасқан жері туралы сұрату жіберу арқылы экспортердің немесе импортердің орналасқан жерін анықтайды.
Қажетті ақпарат алынғанға қарай, мәміле паспорты жеке есепке алынған күннен бастап үш күнтізбелік жылдан кешіктірмей, Ұлттық Банктің филиалы мәміле паспортының банкіне мәміле паспортының жабылуы мүмкін екендігі туралы хабарлайды.
6-тарау. Экспорт немесе импорт жөніндегі
келісім-шарттар бойынша ақпарат алмасу
39. Уәкілетті банктер, Ұлттық Банк және уәкілетті орган арасында кеден ісі мәселелері жөніндегі ақпарат алмасу Ереженің 40-45-тармақтарына сәйкес электрондық түрде Ұлттық Банк кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органмен және уәкілетті банктермен келіскен нысанда жүзеге асырылады. Уәкілетті банктер Ұлттық Банкке бұрын Ереженің 40 және 43-тармақтарына сәйкес жіберілген ақпаратқа Ұлттық Банк уәкілетті банктермен келіскен форматқа сәйкес электрондық түрде түзетулер енгізе алады.
Ескерту. 39-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) қаулысымен.
40. Уәкілетті банк мәміле паспорттары бойынша ақпаратты мәміле паспорты ресімделген немесе жабылған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, Ереженің 5-қосымшасында белгіленген нысанда Ұлттық Банкке жібереді.
Мәміле паспортына қосымша парақ, оның ішінде репатриациялау мерзімін түзету жөнінде парақ, ресімделген жағдайда, ресімделген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, уәкілетті банк Ұлттық Банкке Ереженің 5-қосымшасында белгіленген нысанда ақпарат жібереді.
41. Ұлттық Банк кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органға уәкілетті банктерден мәміле паспорттары жөнінде алынған ақпаратты Ереженің 5-қосымшасында белгіленген нысанда күн сайын жібереді.
Кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті орган Ұлттық Банктен мәміле паспорттары бойынша алынған ақпаратты жүк кеден декларациясында мәлімделген мәліметтердің мәміле паспортындағы ақпаратқа сәйкестігін тексеру үшін күн сайын кеден органдарына жібереді.

38. Подлежат отдельному учету в филиале Национального Банка по месту государственной регистрации экспортера или импортера паспорта сделок в следующих случаях:
1) принятия решения за нарушение требования репатриации по операции, проведенной по контракту, в рамках уголовного или административного производства, при отсутствии иных операций по паспорту сделки;
2) отсутствия экспортера или импортера по месту государственной регистрации.
По отнесенным на отдельный учет паспортам сделок филиал Национального Банка ежегодно запрашивает у экспортера или импортера информацию о принятых мерах для исполнения требования репатриации или устанавливает место нахождения экспортера или импортера путем направления в налоговые и иные государственные органы, в соответствии с их компетенцией, запросов о функционировании экспортера или импортера или об его местонахождении.
По мере получения необходимой информации, но не позднее истечения трех календарных лет с даты отнесения паспорта сделки на отдельный учет филиал Национального Банка сообщает в банк паспорта сделки о возможности закрытия паспорта сделки.
Глава 6. Обмен информацией по контрактам по экспорту или импорту
39. Обмен информацией осуществляется в соответствии с пунктами 40-45 Правил между уполномоченными банками, Национальным Банком и уполномоченным органом по вопросам таможенного дела в электронном виде в согласованном Национальным Банком с уполномоченным органом по вопросам таможенного дела и уполномоченными банками формате. Уполномоченные банки могут вносить исправления в информацию, направленную ранее в Национальный Банк согласно пунктам 40 и 43 Правил, в электронном виде в соответствии с форматами, согласованными Национальным Банком с уполномоченными банками.
Сноска. Пункт 39 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).
40. Информация по паспортам сделок не позднее трех рабочих дней со дня оформления или закрытия паспорта сделки направляется уполномоченным банком в Национальный Банк по форме, установленной приложением 5 к Правилам.
В случае оформления дополнительного листа к паспорту сделки, в том числе о корректировке срока репатриации уполномоченный банк не позднее трех рабочих дней со дня оформления направляет информацию в Национальный Банк по форме, установленной приложением 5 к Правилам.
41. Национальный Банк ежедневно направляет в уполномоченный орган по вопросам таможенного дела полученную от уполномоченных банков информацию по паспортам сделок по форме, установленной приложением 5 к Правилам.
Уполномоченный орган по вопросам таможенного дела ежедневно рассылает таможенным органам полученную от Национального Банка информацию по паспортам сделок для проверки соответствия сведений, заявленных в грузовой таможенной декларации, информации, содержащейся в паспорте сделки.

42. Кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті орган ай сайын, есептік айдан кейінгі айдың он біріне дейінгі мерзімде, Ұлттық Банкке Ереженің 6-қосымшасында белгіленген нысанда мәміле паспорттары бойынша есептік айдағы тауар қозғалысы туралы ақпаратты жібереді.
Ұлттық Банк кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органнан мәміле паспорттары бойынша тауар қозғалысы туралы ақпарат алғаннан кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей, ақпаратты мәміле паспортының банктеріне жібереді.
43. Уәкілетті банк (Ұлттық Банктің филиалдарын қоспағанда) ай сайын, есептік айдан кейінгі айдың он бесіне дейінгі мерзімде Ұлттық Банкке мәміле паспорттары бойынша міндеттемелерді есепті айда орындалуы туралы осы ақпаратты мыналарды ескере отырып, Ереженің 4-қосымшасында белгіленген нысанда жібереді:
1) есеп айырысудың аккредитивті нысанында не банктік кепілдеме орындалған кезде деректер ақша төлемі және (немесе) аударымы жүзеге асырылу кезінде көрініс табады;
2) есеп айырысудың вексельді нысанында вексельді беру кезінде, сондай-ақ одан әрі Ереженің 32-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда ақпарат түскен кезде деректер көрсетіледі.
Аккредитив немесе кепілдік беру мәміле паспортының банкінде ресімделмеген жағдайда, аккредитивті немесе кепілдік беруді ресімдеген уәкілетті банк:
егер орындаушы банк болып табылса, ақша төлемі және (немесе) аударымы күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде;
егер орындаушы банк шетелдік банк болып табылса, ақша төлемі және (немесе) аударымы туралы мәліметтер алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мәміле паспортының банкіне ақша төлемі және (немесе) аударымы жүзеге асырылғанын растайтын төлем құжатының көшірмесін жібереді.
44. Уәкілетті банктер есептік айдан кейінгі айдың соңғы күніне дейінгі мерзімде Ұлттық Банкке Ереженің 7-қосымшасында белгіленген нысан бойынша:
1) резидент еместің репатриациялау мерзімдерінде келісім-шарт бойынша экспортер немесе импортер алдындағы есепті айдың соңғы күнгі жағдайы бойынша елу мың АҚШ доллары баламасынан асатын сомадағы міндеттемелерді орындамауы;
2) алынып тасталды;
3) есепті айда валюталық бақылауға сомасы елу мың АҚШ доллары баламасынан артық, мәміле паспортын ресімдеу талап етілмейтін, репатриациялау мерзімі бір күнтізбелік жылдан асатын келісім-шартты қабылдағаны туралы ақпаратты жібереді.
Ескерту. 44-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2008.11.28 N 93, 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) Қаулыларымен.

42. Уполномоченный орган по вопросам таможенного дела ежемесячно, в срок до одиннадцатого числа месяца, следующего за отчетным, направляет в Национальный Банк информацию о движении товаров по паспортам сделок за отчетный месяц по форме, установленной приложением 6 к Правилам.
Национальный Банк не позднее следующего рабочего дня после получения информации о движении товаров по паспортам сделок от уполномоченного органа по вопросам таможенного дела рассылает данную информацию банкам паспортов сделок.
43. Уполномоченный банк (за исключением филиалов Национального Банка) ежемесячно, в срок до пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным, направляет в Национальный Банк информацию об исполнении обязательств по паспортам сделок за отчетный месяц по форме, установленной приложением 4 к Правилам, с учетом следующего:
1) при аккредитивной форме расчетов либо исполнении банковской гарантии данные отражаются при осуществлении платежа и (или) перевода денег;
2) при вексельной форме расчетов данные отражаются при передаче векселя, а также при поступлении в последующем информации в случаях, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 32 Правил.
В случае если аккредитив или гарантия оформлены не в банке паспорта сделки, уполномоченный банк, оформивший аккредитив или гарантию, направляет в банк паспорта сделки копию платежного документа, подтверждающего осуществление платежа и (или) перевода денег:
в течение трех рабочих дней с даты платежа и (или) перевода денег, если является исполняющим банком;
в течение трех рабочих дней с даты получения сведений о платеже и (или) переводе денег, если исполняющим банком является иностранный банк.
44. Уполномоченные банки в срок до последнего числа месяца, следующего за отчетным, направляют в Национальный Банк по форме, установленной приложением 7 к Правилам, следующую информацию:
1) неисполнение нерезидентом обязательств по контракту перед экспортером или импортером в сроки репатриации на сумму, превышающую по состоянию на последний день отчетного месяца эквивалент пятидесяти тысяч долларов США;
2) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2008 № 93 (порядок введения в действие см. п. 2 );
3) принятие в отчетном месяце к валютному контролю контракта на сумму свыше эквивалента пятидесяти тысяч долларов США, не требующего оформления паспорта сделки, с сроком репатриации свыше одного календарного года.
Сноска. Пункт 44 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2008 № 93 (порядок введения в действие см. п. 2 ).

45. Егер бір күнтізбелік ай ішінде экспортер немесе импортер бір уәкілетті банк арқылы Ереженің 20-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы елу мың АҚШ долларына дейінгі сомада тауар алып өту көзделетін келісім-шарттар бойынша жүргізген ақша төлемдерінің және (немесе) аударымдарының немесе алған ақшаның жалпы сомасы бір жүз мың АҚШ долларынан асып кетсе, уәкілетті банк күнтізбелік ай аяқталғаннан кейін жеті жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке осы экспортер немесе импортер туралы мынадай ақпарат ұсынады: заңды тұлғалар үшін кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы мемлекеттік жіктеуші коды (бұдан әрі - КҰЖЖ коды), жеке тұлғалар үшін салық төлеушінің тіркеу нөмірі (бұдан әрі - СТН), экспортердің немесе импортердің атауы, аты-жөні, орналасқан жері, жүргізілген ақша төлемдерінің және (немесе) аударымдарының жалпы сомасы.
Ескерту: 45-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2007.09.24. N 110 (қолданысқа 2010.08.13 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз); 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз); 2010.08.20 N 76 (қолданысқа 2010.08.13 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) Қаулыларымен.
46. Мәміле паспортының банкінде бар мәміле паспорттары бойынша тауар қозғалысы жөніндегі ақпарат пен экспортер немесе импортер ұсынған ақпарат арасында айырмашылық анықталған жағдайда, мәміле паспортының банкі және кеден органы қолданылып жүрген мәміле паспорттары бойынша қажет болған жағдайда, бірақ жарты жылда бір реттен көп емес салыстырып тексеру жүргізілуі мүмкін.
Мәміле паспорты жабылған және мәміле паспортының банкінде бар мәміле паспорттары бойынша тауар қозғалысы жөніндегі ақпарат пен экспортер немесе импортер ұсынған ақпарат арасында айырмашылық анықталған кезде, қажет болған кезде мәміле паспорты бойынша салыстырып тексеру жүргізілуі мүмкін.
Салыстырып тексеру нәтижесі мәміле паспорты банкі және кеден органы басшының не тиісті өкілеттігі бар өзге де тұлғалар қол қойған жүктің кедендік декларациясының нөмірі мен күнін, тауардың шыққан күнін, мәміле паспортының нөмірі мен күнін, кеден режимін көрсете отырып, мәміле паспорты бойынша салыстыру актісі түрінде ресімделеді.
Кеден органы айырмашылық болмаса, Ереженің осы тармағына сәйкес салыстырып тексеру актісін алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде салыстырып тексеру актісіне қол қояды немесе мәміле паспортының банкіне анықталған айырмашылықтар туралы ақпарат жібереді.
7-тарау. Өтпелі ережелер
47. Ереже қолданысқа енгізілгенге дейін мәміле паспортын ресімдеген экспортер немесе импортер ақша төлемін және (немесе) аударымын жүргізген және Ереже қолданысқа енгізілгеннен кейін келісім-шартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізген жағдайда, "Репатриациялау мерзімі" бөлімін, "Есеп айырысу тәсілі" бағанын және ақпарат нақтыланатын өзге бөлімдер мен бағандарды толтыра отырып, Ереженің 1 немесе 2-қосымшасының нысаны бойынша жаңа мәміле паспортына қосымша парақты мәміле паспортының банкіне ұсынады.
Мәміле паспортының банкінде бар валюта бақылау құжаттарын, егер олар мәміле паспортының банкіне ұсынған соңғы күннен бастап өзгермесе, қайтадан ұсыну талап етілмейді.
Мәміле паспортының банкі Ереженің 3-тарауына сәйкес мәміле паспортына қосымша парақты ресімдейді, мәміле паспортын тіркеу журналына тіркеу арқылы мәміле паспортының нөмірін және күнін береді және мәміле паспортына қосымша парақта мәміле паспортының бұрынғы және қолданылып жүрген нөмірі мен күнін көрсетеді.

45. Если общая сумма проведенных платежей и (или) переводов или полученных денег экспортером или импортером в течение календарного месяца через один уполномоченный банк по контрактам, предусматривающим перемещение товаров через таможенную границу Республики Казахстан на сумму до эквивалента ста тысяч долларов США, за исключением случаев, указанных в пункте 20 Правил, превышает эквивалент ста тысяч долларов США, уполномоченный банк в течение семи рабочих дней по истечении календарного месяца представляет в Национальный Банк следующую информацию по такому экспортеру или импортеру: код общегосударственного классификатора предприятий и организаций (далее - Код ОКПО) для юридических лиц, регистрационный номер налогоплательщика (далее - РНН) для физических лиц, наименование или фамилия, имя, отчество экспортера или импортера, место нахождения, общая сумма проведенных платежей и (или) переводов денег.
Сноска. Пункт 45 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 24.09.2007 N 110 (вводится в действие с 13.08.2010); от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009); от 20.08.2010 № 76 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
46. При выявлении расхождений между имеющейся в банке паспорта сделки информацией по движению товаров по паспортам сделок и предоставленной экспортером или импортером информацией, банком паспорта сделки и таможенным органом при необходимости, но не более одного раза в полугодие, могут быть проведены сверки по действующим паспортам сделок.
При закрытии паспорта сделки и выявлении расхождений между имеющейся в банке паспорта сделки информацией по движению товаров по паспортам сделок и предоставленной экспортером или импортером информацией, банком паспорта сделки и таможенным органом, при необходимости, может быть проведена сверка по паспорту сделки.
Результаты сверки оформляются в виде акта сверки по паспорту сделки с указанием номера и даты грузовой таможенной декларации, даты выпуска товара, номера и даты паспорта сделки, таможенного режима, за подписью руководителей банка паспорта сделки и таможенного органа либо иных лиц, имеющих соответствующие полномочия.
Таможенный орган в течение пяти рабочих дней с даты получения акта сверки в соответствии с настоящим пунктом Правил при отсутствии расхождений подписывает акт сверки или направляет банку паспорта сделки информацию о выявленных расхождениях.
Глава 7. Переходные положения
47. Экспортер или импортер, оформивший паспорт сделки до введения в действие Правил, в случае проведения платежа и (или) перевода денег и внесения изменений и дополнений в контракты после введения в действие Правил, представляет в банк паспорта сделки дополнительный лист к паспорту сделки по форме Приложения 1 или 2 к Правилам с заполненными разделом "Срок репатриации", графой "Способ расчетов" и иными разделами и графами, информация в которых подлежит уточнению.
Повторное представление документов валютного контроля, имеющихся в банке паспорта сделки, если они не изменились со дня последнего представления в банк паспорта сделки, не требуется.
Банк паспорта сделки оформляет в соответствии с главой 3 Правил дополнительный лист к паспорту сделки, присваивает номер и дату паспорту сделки путем регистрации в журнале регистрации паспортов сделок и указывает в дополнительном листе к паспорту сделки старые и действующие номера и даты паспорта сделки.

48. Егер экспортер немесе импортер уәкілетті банкке өзге ақпарат ұсынбаса, Ереже қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған, мәміле паспортын ресімдеу талап етілмейтін келісім-шарттар бойынша репатриациялау мерзімі 180 күнтізбелік күнге тең болып қабылданады.
49. Ереже қолданысқа енгізілгенге дейін ресімделген мәміле паспорттары бойынша репатриациялау мерзімін экспортер немесе импортер есептеуі және уәкілетті банкке:
1) резиденттің резидент емеске 180 күннен асатын мерзімге коммерциялық кредит ұсынуға лицензия болған жағдайда - лицензияда белгіленген міндеттемелерді орындау мерзімінен бастап 180 күннен;
2) басқа жағдайларда - 2007 жылғы 1 шілдеден кешіктірмей ұсынылуы тиіс.
Осы Ереженің 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген мерзім аяқталғаннан және экспортер немесе импортер Ереженің 47-тармағына сәйкес мәміле паспортына қосымша парақты ресімдемегеннен кейін уәкілетті банк Ұлттық Банкке Ереженің 44-тармағында белгіленген тәртіпте ақпарат жібереді.
Экспортер немесе импортер Ұлттық Банктің әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарауға уәкілетті лауазымды тұлғасы осы Ережені бұзу фактісін қарағаннан кейін он күнтізбелік күн ішінде Ереженің 47-тармағына сәйкес мәміле паспортына қосымша парақты ресімдейді.
Ескерту. 49-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасында
экспорт-импорт валюта бақылауын
жүзеге асыру ережесіне
1-қосымша
Ескерту: 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2007.09.24. N 110 (қолданысқа 2010.08.13 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз); 2008.11.28 N 93; 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз);
2009.09.25 N 91 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз); 2010.08.20 N 76 (қолданысқа 2010.08.13 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) Қаулыларымен.
Экспорт бойынша мәміле паспорты
Мәміле паспортының бұрынғы нөмірі мен күні
"___"__________ жылғы _________________________
Мәміле паспортының қолданыстағы нөмірі мен күні
"___"__________ жылғы 1/_____________/________/_______
Мәміле паспортының банкі бойынша ақпарат:
Атауы                                     _________________________
КҰЖЖ коды                                 _________________________
Өзге сәйкестендіру нөмірі                 _________________________
Шетел банкінің атауы                      _________________________
Экспортер бойынша ақпарат:
Атауы немесе аты-жөні                     _________________________
КҰЖЖ коды                                 _________________________
СТН                                       _________________________
Өзге сәйкестендіру нөмірі                 _________________________
Мекен-жайы                                _________________________
Үшінші тұлға бойынша ақпарат:
Атауы немесе аты-жөні                     _________________________
КҰЖЖ коды (резиденттер үшін)              _________________________
СТН (болған жағдайда)                     _________________________
Өзге сәйкестендіру нөмірі                 _________________________
(болған жағдайда)
Мекен-жайы                                _________________________
Шетелдік сатып алушы жөнінде ақпарат:
Атауы немесе аты-жөні                     _________________________
Елі                                       _________________________
Мекен-жайы                                _________________________
Келісім-шарт бойынша ақпарат:
Нөмірі                                    _________________________
Күні                                      _________________________
Сомасы                                    _________________________
Төлем валютасы                            _________________________
Есеп айырысу тәсілі                       _________________________
Келісім-шарт бойынша валюта               _________________________
Валютаны келісу                           _________________________
Соңғы күні                                _________________________
Алдыңғы мәміле
паспортының деректемелері:          _________________________
Уәкілетті тұлғалардың қолдары:
мәміле паспорты банкінің атынан       экспортердің атынан
_________________________             _______________________
Аты-жөні, қызметі                     Аты-жөні, қызметі
Мөр орны                              Мөр орны
үшінші тұлғаның банкінің атынан       үшінші тұлғаның атынан
_________________________             _______________________
Аты-жөні, қызметі                     Аты-жөні, қызметі
Мөр орны                              Мөр орны
Валюта түсудің болжамды мерзімі:      _______________________
Экспортердің атынан қойылған қол      _______________________
Аты-жөні, қызметі
Мөр орны
Ескерту. Резиденттің ұлттық және шетел валютасын репатриациялауды қамтамасыз етпеуі және Қазақстан Республикасында экспорт-импорт валюта бақылауын жүзеге асыру ережесінің 5 және 5-2-тармақтарына сәйкес құжаттарды ұсынбауы (уақтылы ұсынбауы) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексінің 187 және 180-баптарында көзделген жауапкершілікке алып келеді.
Мәміле паспорты банкінің ерекше белгілері:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
1-қосымшаны толтыру бойынша нұсқау

48. По контрактам, не требующим оформления паспорта сделки, заключенным до введения в действие Правил, срок репатриации принимается равным 180 календарным дням, если экспортер или импортер не предоставит в уполномоченный банк иную информацию.
49. По паспортам сделок, оформленным до введения в действие Правил, срок репатриации должен быть рассчитан экспортером или импортером и представлен в уполномоченный банк не позднее:
1) при наличии лицензии на предоставление коммерческого кредита резидентом нерезиденту на срок свыше 180 дней - 180 дней с даты срока исполнения обязательств, установленного в лицензии;
2) в иных случаях - 1 июля 2007 года.
После истечения срока, указанного в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта Правил, и неоформления экспортером или импортером дополнительного листа к паспорту сделки в соответствии с пунктом 47 Правил уполномоченный банк направляет информацию в Национальный Банк в порядке, установленном в пункте 44 Правил.
Экспортер или импортер, после рассмотрения должностным лицом Национального Банка, уполномоченным рассматривать дела об административных правонарушениях, факта нарушения Правил, в течение десяти календарных дней оформляет дополнительный лист к паспорту сделки в соответствии с пунктом 47 Правил.
Приложение 1 к
Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля в
Республике Казахстан
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 24.09.2007 N 110 (вводится в действие с 13.08.2010); от 28.11.2008 № 93 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009); от 20.08.2010 № 76 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Паспорт сделки по экспорту
Старые номер и дата паспорта сделки
___________________________________
от "___"___________года
Действующие номер и дата паспорта сделки
1/_____________/________/___________
от "___"___________года
Информация по банку паспорта сделки:
Наименование                            _______________________
Код ОКПО                                _______________________
Иной идентификационный номер            _______________________
Наименование иностранного банка         _______________________
Информация по экспортеру:
Наименование или фамилия, имя, отчество _______________________
Код ОКПО                                _______________________
РНН                                     _______________________
Иной идентификационный номер            _______________________
Адрес                                   _______________________
Информация по третьему лицу:
Наименование или фамилия, имя, отчество _______________________
Код ОКПО (для резидентов)               _______________________
РНН (при наличии)                       _______________________
Иной идентификационный номер
(при наличии)                           _______________________
Адрес                                   _______________________
Информация по иностранному
покупателю:
Наименование или фамилия, имя,
отчество                           _______________________________
Страна                             _______________________________
Адрес                              _______________________________
Информация по контракту:
Номер                              _______________________________
Дата                               _______________________________
Сумма                              _______________________________
Валюта платежа                     _______________________________
Способ расчетов                    _______________________________
Валюта по контракту                _______________________________
Валютная оговорка                  _______________________________
Последняя дата                     _______________________________
Реквизиты предыдущего
паспорта сделки:             _______________________________
Подписи уполномоченных лиц:
от банка паспорта сделки           от экспортера
_______________________________    _______________________________
Фамилия и инициалы, должность      Фамилия и инициалы, должность
Место печати                       Место печати
от банка третьего лица             от третьего лица
________________________________   _______________________________
Фамилия и инициалы, должность      Фамилия и инициалы, должность
Место печати                       Место печати
Срок репатриации:
________________________________
Подпись от экспортера              ________________________________
Фамилия и инициалы, должность
Место печати
Примечание. Необеспечение резидентом репатриации национальной и иностранной валюты и непредставление (несвоевременное представление) документов в соответствии с пунктами 5 и 5-2 Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан влечет ответственность, предусмотренную статьями 187 и 180 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Особые отметки банка паспорта сделки:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Указания по заполнению Приложения 1

1. Мәміле паспортының банкі "Мәміле паспортының бұрынғы нөмірі мен күні" бағанында Ереженің 47 және 49-тармақтарында көрсетілген жағдайларда Ереже қолданысқа енгізілгенге дейін ресімделген мәміле паспортының нөмірі мен күнін көрсетеді.
2. Мәміле паспортының банкі "Мәміле паспортының қолданылып жүрген нөмірі мен күні" бағанында Ережеге сәйкес мәміле паспортына берілген нөмір мен күнін көрсетеді.
Бұл ретте мәміле паспорты көлбеу сызықпен бөлінген төрт бөліктен тұрады:
1) бірінші бөлікте 1 көрсетіледі;
2) екінші бөлікте Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 754 тіркелген "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату ережелерін бекіту туралы" 1999 жылғы 28 наурыздағы N 37 қаулысына сәйкес Ұлттық Банк берген банктің коды не банк филиалының коды көрсетіледі;
3) үшінші бөлікте уәкілетті банктің ішкі анықтамалығына сәйкес төрт саннан тұратын мәміле паспорты банкінің коды көрсетіледі;
4) төртінші бөлікте экспорт бойынша осы мәміле паспортының рет нөмірі мәміле паспорттарын тіркеу журналына сәйкес көрсетіледі.
Мәміле паспортының банкі мәміле паспортының күні ретінде мәміле паспорттарын тіркеу журналында мәміле паспорты тіркелген күн көрсетіледі.
3. "Мәміле паспортының банкі бойынша ақпарат" бөлімі төмендегідей толтырылады:
1) "Атауы" деген баған мыналар ескеріле отырып толтырылады:
егер мәміле паспортының банкі ретінде уәкілетті банк болатын болса, уәкілетті банктің толық атауы көрсетіледі;
егер мәміле паспортының банкі ретінде уәкілетті банктің филиалы немесе Ұлттық Банктің филиалы болатын болса, филиалдың толық атауы көрсетіледі;
1-1) «КҰЖЖ коды» деген баған мыналар ескеріле отырып толтырылады:
мәміле паспортының банкі ретінде уәкілетті банк әрекет етсе, уәкілетті банктің сегіз мәнді коды көрсетіледі;
мәміле паспортының банкі ретінде уәкілетті банктің филиалы немесе Ұлттық Банктің филиалы әрекет етсе, филиалдың он екі мәнді коды көрсетіледі;
2) алынып тасталды
3) «Өзге сәйкестендіру нөмірі» деген бағанда мәміле паспортының банкі Қазақстан Республикасының Ұлттық сәйкестендіру нөмірлерінің тізіліміне енгізілген нөмір (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2007.09.24. N 110 (қолданысқа 2010.08.13 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз); 2010.08.20 N 76 (қолданысқа 2010.08.13 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) Қаулыларымен.

1. В графе "Старые номер и дата паспорта сделки" банком паспорта сделки в случаях, указанных в пунктах 47 и 49 Правил, указываются номер и дата паспорта сделки, оформленного до введения в действие Правил.
2. В графе "Действующие номер и дата паспорта сделки" банком паспорта сделки указываются номер и дата, присвоенные паспорту сделки согласно Правилам.
При этом номер паспорта сделки состоит из четырех частей, разделенных наклонной чертой:
1) в первой части указывается 1;
2) во второй части указывается код банка либо код филиала банка, присваиваемый Национальным Банком в соответствии с постановлением Правления Национального Банка от 28 марта 1999 года № 37 "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 754;
3) в третьей части указывается код банка паспорта сделки согласно внутреннему справочнику уполномоченного банка, состоящему из четырех цифр;
4) в четвертой части указывается порядковый номер данного паспорта сделки по экспорту согласно журналу регистрации паспортов сделок.
Банком паспорта сделки в качестве даты паспорта сделки указывается дата регистрации паспорта сделки в журнале регистрации паспортов сделок.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 25.09.2009 № 91 (вводится в действие с 07.06.2010).
3. Раздел "Информация по банку паспорта сделки" заполняется следующим образом:
1) графа "Наименование" заполняется с учетом следующего:
если в качестве банка паспорта сделки выступает уполномоченный банк, указывается полное наименование уполномоченного банка;
если в качестве банка паспорта сделки выступает филиал уполномоченного банка или филиал Национального Банка, указывается полное наименование филиала;
1-1) графа "Код ОКПО" заполняется с учетом следующего:
если в качестве банка паспорта сделки выступает уполномоченный банк, указывается восьмизначный код уполномоченного банка;
если в качестве банка паспорта сделки выступает филиал уполномоченного банка или филиал Национального Банка, указывается двенадцатизначный код филиала;
2) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.09.2007 N 110 (вводится в действие с 13.08.2010);
3) в графе "Иной идентификационный номер" указывается (при наличии) номер, под которым банк паспорта сделки внесен в Национальный реестр идентификационных номеров Республики Казахстан.

4. "Шетел банкінің атауы" бөлімінде экспортердің шоты ашылған және Заң талаптарына сәйкес мәміле паспортында көрсетілген келісім-шарт бойынша экспорт түсімінің түсуі мүмкін шетел банкінің толық атауы көрсетіледі.
5. "Экспортер бойынша ақпарат" бөлімі төмендегідей толтырылады:
1) "Атауы немесе аты-жөні" бағанында экспортердің толық атауы немесе аты-жөні көрсетіледі;
1-1) «КҰЖЖ коды» деген баған экспортердің (егер экспортер заңды тұлға болып табылса) сегіз мәнді кодын немесе экспортердің (егер экспортер заңды тұлғаның филиалы болып табылса) он екі мәнді кодын көрсету арқылы толтырылады;
1-2) «СТН» деген баған экспортердің (егер экспортер дара кәсіпкер болып табылса) салық төлеушінің тіркеу нөмірінің он екі мәнді кодын көрсету арқылы толтырылады;
2) алынып тасталды
3) алынып тасталды
4) «Өзге сәйкестендіру нөмірі» деген бағанда экспортер Қазақстан Республикасының Ұлттық сәйкестендіру нөмірлерінің тізіліміне енгізілген нөмір (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
5) "Мекен-жайы" бағанында экспортердің толық пошталық адресі көрсетіледі. Экспортердің нақты мекен-жайы келісім-шартта көрсетілген кезде экспортердің заңды мекен-жайын көрсетуге болады.
Ескерту: 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2007.09.24. N 110 (қолданысқа 2010.08.13 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз); 2010.08.20 N 76 (қолданысқа 2010.08.13 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) Қаулыларымен.
6. "Үшінші тұлға бойынша ақпарат" бөлімі үшінші тұлғаның қатысуымен мәміле паспорты (мәміле паспортына қосымша парақ) ресімделген жағдайда "Экспортер бойынша ақпарат" бөлімінің тиісті бағанына ұқсас толтырылады.
7. "Шетелдік сатып алушы бойынша ақпарат" бөлімі келісім-шартқа сәйкес толтырылады:
1) "Атауы немесе аты-жөні" бағанында экспортталатын тауарды шетелдік сатып алушының атауы көрсетіледі;
2) "Елі" бағанында шетелдік сатып алушының тұрған елінің коды ҚР МЖ 06 ИСО 3166.1 2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеу үшін кодтар. 1-бөлік. Ел коды", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.2 - 2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеу үшін кодтар. 2-бөлік. Елдердің әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің кодтары", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.3 - 2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеу үшін код. 3-бөлік. Елдердің атауларын  белгілеу үшін бұрын пайдаланылған кодтар" мемлекеттік жіктеушіге сәйкес көрсетіледі;
3) "Мекен-жайы" бағанында шетелдік сатып алушының мекен-жайы көрсетіледі;
4) алынып тасталды

4. В разделе "Наименование иностранного банка" указывается полное наименование иностранного банка, в котором открыт счет экспортера и на который может поступить экспортная выручка по указанному в паспорте сделки контракту в соответствии с требованиями Закона.
5. Раздел "Информация по экспортеру" заполняется следующим образом:
1) в графе "Наименование или фамилия, имя, отчество" указывается полное наименование или фамилия, имя, отчество экспортера;
1-1) графа "Код ОКПО" заполняется путем указания восьмизначного кода экспортера (если экспортером является юридическое лицо) или двенадцатизначного кода экспортера (если экспортером является филиал юридического лица);
1-2) графа "РНН" заполняется путем указания двенадцатизначного кода регистрационного номера налогоплательщика экспортера (если экспортер является индивидуальным предпринимателем);
2) - 3) исключены постановлением Правления Национального Банка РК от 24.09.2007 N 110 (вводится в действие с 13.08.2010);
4) в графе "Иной идентификационный номер" указывается (при наличии) номер, под которым экспортер внесен в Национальный реестр идентификационных номеров Республики Казахстан;
5) в графе "Адрес" указывается полный почтовый адрес экспортера. Допускается указание юридического адреса экспортера при указании в контракте фактического адреса экспортера.
6. Раздел "Информация по третьему лицу" заполняется аналогично соответствующим графам раздела "Информация по экспортеру" в случае оформления паспорта сделки (дополнительного листа к паспорту сделки) с участием третьего лица.
7. Раздел "Информация по иностранному покупателю" заполняется в соответствии с контрактом:
1) в графе "Наименование или фамилия, имя, отчество" указывается наименование иностранного покупателя экспортируемого товара;
2) в графе "Страна" указывается код страны нахождения иностранного покупателя согласно государственному классификатору ГК РК 06 ИСО 3166.1 2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран", ГК РК 06 ИСО 3166.2 - 2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 2. Коды административно-территориальных подразделений стран", ГК РК 06 ИСО 3166.3 - 2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 3. Коды для обозначения наименований стран, использовавшихся ранее";
3) в графе "Адрес" указывается адрес иностранного покупателя;
4) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009).

8. "Келісім-шарт бойынша ақпарат" бөлімі төмендегідей толтырылады:
1) "Нөмір" бағанында негізінде экспорт бойынша мәміле паспорты ресімделген келісім-шарттың нөмірі көрсетіледі. Келісім-шарттың осындай деректемелері болған жағдайда толтырылады;
2) "Күні" бағанында келісім-шарт жасалған күн көрсетіледі;
3) "Сомасы" бағанында келісім-шарттың жалпы сомасы көрсетіледі. Егер келісім-шарт бойынша болжамды баға бегіленетін тауар жеткізу көзделсе, онда мәміле паспортында "Мәміле паспорты банкінің ерекше белгілері" бөлімінде келісім-шарттың болжамды және нақты сомасы мәміле паспортында көрсетілген сомадан аса алатындығын бір мезгілде көрсете отырып, болжамды бағаға жеткізудің белгіленген көлемін көбейту арқылы есептелген келісім-шарттың сомасы көрсетіледі;

8. Раздел "Информация по контракту" заполняется следующим образом:
1) в графе "Номер" указывается номер контракта, на основе которого оформлен паспорт сделки по экспорту. Заполняется при наличии такого реквизита контракта;
2) в графе "Дата" указывается дата заключения контракта;
3) в графе "Сумма" указывается общая сумма контракта. В случае если по контракту предусматривается поставка товара, на который устанавливается ориентировочная цена, то в паспорте сделки указывается сумма контракта, рассчитанная путем умножения установленного объема поставки на ориентировочную цену с одновременным указанием в разделе "Особые отметки банка паспорта сделки", что цены ориентировочные и фактическая сумма контракта может превысить либо быть меньше, чем указанная в паспорте сделки сумма;

4) "Төлем валютасы" бағанында валютаның әріптік мәні көрсетіледі, мұнымен экспортталатын тауарға ҚР МЖ 07 ИСО 4217 - 2001 "Валюталар мен қорларды белгілеу кодтары" мемлекеттік жіктеушіге сәйкес ақы төлеу жүргізіледі;
5) "Есеп айырысу тәсілі" бағанында жіктеушіге сәйкес келісім-шарт талаптарына сай экспортталатын тауар үшін есеп айырысудың қолданылатын тәсілінің коды көрсетіледі:
Есеп айырысу тәсілі
Код

4) в графе "Валюта платежа" указывается буквенное обозначение валюты, в которой производится оплата экспортируемого товара согласно государственному классификатору ГК РК 07 ИСО 4217 - 2001 "Коды для обозначения валют и фондов";
5) в графе "Способ расчетов" указывается код применяемого способа расчетов за экспортируемый товар в соответствии с условиями контракта согласно классификатору:
Способ расчетов                                  Код

1. Ақша төлемі және (немесе) аударымы:
аккредитив шеңберінде
11
банктік кепілдеме шеңберінде
12
экспортердің немесе импортердің шоты арқылы
оның ішінде:
алдын ала ақы төлеу
13
тауар тиелгеннен кейін ақы төлеу
14
2. Міндеттемелерді өзгеше орындау:
есептеу
21
беру
22
борышты аудару
23
вексельді беру
24
бағалы қағаздарды беру
25
резидент еместің міндеттемелерді орындамау тәуекелін сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандыру төлемін алу
26
өзгелері
29
Есеп айырысудың құрама тәсілдерін қолдануға жол беріледі, мұндайда екі және одан да көп код қойылады;
6) "Келісім-шарт бойынша валюта" бағанында ҚР МЖ 07 ИСО 4217 - 2001 "Валюталар мен қорларды белгілеу үшін кодтар" мемлекеттік жіктеушісіне сәйкес келісім-шарт валютасы сомасының әріптік мәні көрсетіледі;
7) "Валютаны келісу" бағанында келісім-шарт бойынша валюта бағамының төлем валютасына есеп айырысу тәсілі көрсетіледі ("Келісім-шарт бойынша валюта" және "Төлем валютасы" сәйкес келмеген жағдайда ғана толтырылады);

1. Платеж и (или) перевод денег:
в рамках аккредитива                              11
в рамках банковской гарантии                      12
через счета экспортера или импортера
в том числе:
предварительная оплата                            13
оплата после отгрузки товара                      14
2. Иное исполнение обязательств:
зачет                                             21
уступка                                           22
перевод долга                                     23
передача векселя                                  24
передача ценных бумаг                             25
получение страховой выплаты
при наступлении страхового случая
по договорам страхования риска
неисполнения нерезидентом обязательств            26
иное                                              29
Допускается применение комбинированных способов расчетов, при которых проставляются два и более кода;
6) в графе "Валюта по контракту" указывается буквенное обозначение валюты суммы контракта согласно государственному классификатору ГК РК 07 ИСО 4217 - 2001 "Коды для обозначения валют и фондов";
7) в графе "Валютная оговорка" указывается способ расчета курса валюты по контракту к валюте платежа (заполняется только при условии несовпадения "Валюты по контракту" и "Валюты платежа");

Репатриациялау мерзімін есептеу мақсаты үшін күнтізбелік күн пайдаланылады, бұл ретте 30 күн мерзімі бір ай болып, 360 күн - бір күнтізбелік жыл болып қолданылады.
Мысалдар:
1) келісім-шартқа сәйкес тауар жеткізу бойынша экспортердің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі тауар Омбы қаласында өткізілгеннен кейін орындалды деп саналады. Шетелдік сатып алушының тауарға ақы төлеуі: ішінара - алдын-ала ақы төлеу, ішінара - экспортер тауарды тиегеннен кейін ақы төлеу арқылы. Шетелдік сатып алушы тауарға ақы төлеуінің ең ұзақ мерзімі - 210 күн. Тауарды кедендік ресімдеу күні мен шетелдік сатып алушының тауарды Омбы қаласында өткізу күні арасындағы Экспортер болжайтын мерзім (тауарды өткізу фактісін ресімдеу үшін қажетті мерзімді есептей отырып) - 30 күн.
Есеп: 210  күн + 30 күн = 240 күн, яғни 240 күн, 00 жыл.
Экспортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 240.00 көрсетеді;
2) келісім-шартқа сәйкес тауар жеткізу бойынша экспортердің тауар жеткізу бойынша міндеттемесі тауар 1-Алматы станциясына өткізілгеннен кейін орындалды деп саналады. Шетелдік сатып алушы тауарға ақыны экспортер тауарды тиегеннен кейін төлейді. Тауарға ақы төлеудің ең ұзақ мерзімі - 210 күн.
Экспортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 210.00 көрсетеді;
3) келісім-шартқа сәйкес шетелдік сатып алушы тауарға толық көлемде алдын ала ақы төлейді.
Экспортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 180.00 көрсетеді;
4) келісім-шартқа сәйкес шетелдік сатып алушы тауарға ақы төлеуінің ең ұзақ мерзімі  -160 күн.
Экспортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 180.00 көрсетеді.
15. "Мәміле паспорты банкінің ерекше белгілері" бөлімінде мәміле паспортының бөлімдерінде көрінбеген, алайда Ережеде көзделген ақпаратты немесе мәміле паспорты банкінің оңайлатылған жұмысын көрсетеді.
Қазақстан Республикасында
экспорт-импорт валюта бақылауын
жүзеге асыру ережесіне
2-қосымша
Ескерту: 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2007.09.24. N 110 (қолданысқа 2010.08.13 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз); 2008.11.28 N 93, 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз); 2010.08.20 N 76 (қолданысқа 2010.08.13 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) Қаулыларымен.
Импорт бойынша мәміле паспорты
Мәміле паспортының бұрынғы нөмірі мен күні
"___"__________ жылғы ____________________
Мәміле паспортының қолданыстағы нөмірі мен күні
"___"__________ жылғы 2/_____________/________/_________
Мәміле паспортының банкі бойынша ақпарат:
Атауы                                    ___________________________
КҰЖЖ коды                                ___________________________
Өзге сәйкестендіру нөмірі                ___________________________
Шетел банкінің атауы,                    ___________________________
Импортер бойынша ақпарат:
Атауы немесе аты-жөні                    ___________________________
КҰЖЖ коды                                ___________________________
СТН                                      ___________________________
Өзге сәйкестендіру нөмірі                ___________________________
Мекен-жайы                               ___________________________
Үшінші тұлға бойынша ақпарат:
Атауы немесе аты-жөні                    ___________________________
КҰЖЖ коды (резиденттер үшін)             ___________________________
СТН (болған жағдайда)                    ___________________________
Өзге сәйкестендіру нөмірі                ___________________________
(болған жағдайда)
Мекен-жайы                               ___________________________
Шетелдік жеткізуші бойынша ақпарат:
Атауы немесе аты-жөні                    ___________________________
Елі                                      ___________________________
Мекен-жайы                               ___________________________
Келісім-шарт бойынша ақпарат:
Нөмірі                                   ___________________________
Күні                                     ___________________________
Сомасы                                   ___________________________
Төлем валютасы                           ___________________________
Есеп айырысу тәсілі                      ___________________________
Келісім-шарт бойынша валюта              ___________________________
Валютаны келісу                          ___________________________
Соңғы күні                               ___________________________
Алдыңғы мәміле
паспортының деректемелері:         ___________________________
Уәкілетті тұлғалардың қолдары:
мәміле паспорты банкінің атынан     импортердің атынан
________________________            __________________________
Аты-жөні, қызметі                   Аты-жөні, қызметі
Мөр орны                            Мөр орны
үшінші тұлғаның банкінің атынан     үшінші тұлғаның атынан
________________________            __________________________
Аты-жөні, қызметі                   Аты-жөні, қызметі
Мөр орны                            Мөр орны
Валюта түсудің болжамды мерзімі:    __________________________
Импортердің атынан қойылатын қол    __________________________
Аты-жөні, қызметі
Мөр орны
Ескерту. Резиденттің ұлттық және шетел валютасын репатриациялауды қамтамасыз етпеуі және Қазақстан Республикасында экспорт-импорт валюта бақылауын жүзеге асыру ережесінің 5 және 5-2-тармақтарына сәйкес құжаттарды ұсынбауы (уақтылы ұсынбауы) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексінің 187 және 180-баптарында көзделген жауапкершілікке алып келеді.
Мәміле паспорты банкінің ерекше белгілері:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2-қосымшаны толтыру бойынша нұсқау

Для целей расчета срока репатриации используются календарные дни, при этом срок в 30 дней принимается как один месяц, 360 дней - один календарный год.
Примеры:
1) согласно контракту обязательство по поставке товара экспортера считается исполненным после передачи товара в городе Омск. Оплата товара иностранным покупателем - частично путем предварительной оплаты, частично - после отгрузки товара экспортером. Максимальный срок оплаты иностранным покупателем товара - 210 дней. Предполагаемый экспортером срок между датой таможенного оформления товара и датой передачи товара иностранному покупателю в городе Омск (с учетом срока, необходимого для оформления факта передачи товара) - 30 дней.
Расчет: 210 дней + 30 дней = 240 дней, то есть 240 дней, 00 лет.
Экспортер указывает в графе "Срок репатриации" 240.00;
2) согласно контракту обязательство по поставке товара экспортера считается исполненным после передачи товара на станции Алматы - 1. Оплата товара иностранным покупателем - после отгрузки товара экспортером. Максимальный срок оплаты товара - 210 дней.
Экспортер указывает в графе "Срок репатриации" 210.00;
3) согласно контракту иностранный покупатель осуществляет предварительную оплату товара в полном объеме.
Экспортер указывает в графе "Срок репатриации" 180.00;
4) согласно контракту максимальный срок оплаты товара иностранным покупателем -160 дней.
Экспортер указывает в графе "Срок репатриации" 180.00.
15. В разделе "Особые отметки банка паспорта сделки" указывается информация, не отраженная в разделах паспорта сделки, но предусмотренная Правилами или облегчающая работу банка паспорта сделки.
Приложение 2 к
Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля в
Республике Казахстан
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 24.09.2007 N 110 (вводится в действие с 13.08.2010); от 28.11.2008 № 93 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009); от 20.08.2010 № 76 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Паспорт сделки по импорту
Старые номер и дата паспорта сделки
__________________________________
от "____"___________ года
Действующие номер и дата паспорта сделки
2/_____________/________/___________
от "___"___________ года
Информация по банку паспорта сделки:
Наименование                            ______________________
Код ОКПО                                ______________________
Иной идентификационный номер            ______________________
Наименование иностранного банка         ______________________
Информация по импортеру:
Наименование или фамилия, имя, отчество ______________________
Код ОКПО                                ______________________
РНН                                     ______________________
Иной идентификационный номер            ______________________
Адрес                                   ______________________
Информация по третьему лицу:
Наименование или фамилия, имя, отчество ______________________
Код ОКПО (для резидентов)               ______________________
РНН (при наличии)                       ______________________
Иной идентификационный номер
(при наличии)                           ______________________
Адрес                                   ______________________
Информация по иностранному
поставщику:
Наименование или фамилия, имя,
отчество                           ______________________________
Страна                             ______________________________
Адрес                              ______________________________
Информация по контракту:
Номер                              ______________________________
Дата                               ______________________________
Сумма                              ______________________________
Валюта платежа                     ______________________________
Способ расчетов                    ______________________________
Валюта по контракту                ______________________________
Валютная оговорка                  ______________________________
Последняя дата                     ______________________________
Реквизиты предыдущего
паспорта сделки:           ______________________________
Подписи уполномоченных лиц:
от банка паспорта сделки           от импортера
_______________________________    ______________________________
Фамилия и инициалы, должность      Фамилия и инициалы, должность
Место печати                       Место печати
от банка третьего лица             от третьего лица
________________________________   ______________________________
Фамилия и инициалы, должность      Фамилия и инициалы, должность
Место печати                       Место печати
Срок репатриации:
______________________________
Подпись от импортера         ______________________________
Фамилия и инициалы, должность
Место печати
Примечание. Необеспечение резидентом репатриации национальной и иностранной валюты и непредставление (несвоевременное представление) документов в соответствии с пунктами 5 и 5-2 Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан влечет ответственность, предусмотренную статьями 187 и 180 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Особые отметки банка паспорта сделки:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Указания по заполнению Приложения 2

2-қосымша мыналарды ескере отырып, 1-қосымшаға ұқсас толтырылады:
1. Қолданыстағы мәміле паспортының бірінші бөлігінде 2 көрсетіледі.
2. "Шетел банкінің атауы" бөлімінде импортердің шоты ашылған және мәміле паспортында көрсетілген келісім-шарт бойынша ақша төлемі және (немесе) аударымы жүзеге асырылатын не заң талаптарына сәйкес пайдаланылмаған авансты қайтарған жағдайда импорт бойынша келісім-шарт бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру үшін резидент еместің пайдасына импортер аударған валюта түсуі мүмкін шетел банкінің толық атауы көрсетіледі.
3. "Есеп айырысу тәсілі" бағанында есеп айырысу тәсілдерінің 13, 14 кодтары мынаны білдіреді:
алдын ала жеткізу                     13
тауарға ақы төлегеннен кейін жеткізу  14.
4. "Репатриациялау мерзімі" бөлімін импортер мыналарды ескере отырып толтырады.
Шетелдік жеткізушінің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі Қазақстан Республикасының кедендік шекарасынан өткеннен кейін тауарды беру болса, импортер шетелдік жеткізушінің келісім-шарт бойынша тауар жеткізу бойынша міндеттемелерін орындаудың ең ұзақ  мерзіміне пайдаланылмаған авансты (келісім-шартта ол болған жағдайда) қайтару мерзіміне қосу арқылы репатриациялау мерзімін есептейді.
Шетелдік жеткізушінің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі Қазақстан Республикасының кедендік шекарасына өткенге дейін тауарды беру болса, импортер шетелдік жеткізушінің келісім-шарт бойынша тауар жеткізу бойынша міндеттемелерін орындаудың ең ұзақ мерзіміне Қазақстан Республикасының кедендік шекарасына дейін тауарды жеткізу және тауарды Қазақстан Республикасында кедендік ресімдеуге қажетті мерзімді (бір күнтізбелік жылдан аспауы тиіс) және пайдаланылмаған авансты (келісім-шартта ол болған жағдайда) қайтару мерзімін қосу арқылы репатриациялау мерзімін есептейді.
Егер келісім-шартта шетелдік жеткізушінің тауарды жеткізу міндеттемелерін орындауының түрлі талаптары (тауарға төлем және (немесе) ақша аудару жүзеге асырылғанға дейін тауар жеткізу, тауарға төлем және (немесе) ақша аудару жүзеге асырылғаннан кейін тауар жеткізу) көзделсе репатриациялау мерзімін импортер шетелдік жеткізушінің тауар жеткізу бойынша міндеттемелерін орындаудың келісім-шартта белгіленген мерзімдерін ескере отырып тауарға ақша төлемін және (немесе) аударымын жүзеге асырылғаннан кейін есептейді.
Егер келісім-шартта тауарға төлем және (немесе) ақша аудару жүзеге асырылғанға дейін не төлем жүргізілген және (немесе) ақша аударылған күннен бастап 180 күннен аспайтын мерзімде тауарды жеткізу (шетелдік жеткізушінің алдын ала жеткізуі) көзделсе, репатриациялау мерзімін импортер 180 күн деп көрсетеді.
Мысалдар:

Приложение 2 заполняется аналогично Приложению 1, с учетом следующего:
1. В первой части действующего номера паспорта сделки указывается 2.
2. В разделе "Наименование иностранного банка" указывается полное наименование иностранного банка, в котором открыт счет импортера и с которого могут осуществляться платежи и (или) переводы денег по указанному в паспорте сделки контракту, либо на который может поступить валюта, переведенная импортером в пользу нерезидента для осуществления расчетов по контракту по импорту, в случае возврата неиспользованного аванса, в соответствии с требованиями Закона.
3. В графе "Способ расчетов" коды способов расчетов 13, 14 означают:
предварительная поставка                      13
поставка после оплаты товара                  14.
4. Раздел "Срок репатриации" заполняется импортером с учетом следующего.
В случае если обязательство по поставке товара иностранного поставщика заключается в передаче товара после пересечения таможенной границы Республики Казахстан, импортер рассчитывает срок репатриации путем прибавления к максимальному по контракту сроку исполнения обязательств иностранного поставщика по поставке товара срока возврата неиспользованного аванса (при его наличии в контракте).
В случае если обязательство по поставке товара иностранного поставщика заключается в передаче товара до пересечения таможенной границы Республики Казахстан, импортер рассчитывает срок репатриации путем прибавления к максимальному по контракту сроку исполнения обязательств иностранного поставщика по поставке товара срока, необходимого для доставки товара до таможенной границы Республики Казахстан и таможенного оформления товара в Республике Казахстан (который должен быть не более одного календарного года), и срока возврата неиспользованного аванса (при его наличии в контракте).
В случае если контракт предусматривает различные условия исполнения обязательств по поставке товара иностранным поставщиком (поставка товара до осуществления платежа и (или) перевода денег за товар, поставка товара после осуществления платежа и (или) перевода денег за товар), срок репатриации рассчитывается импортером с учетом определенных контрактом сроков исполнения иностранным поставщиком обязательств по поставке товара после осуществления платежа и (или) перевода денег за товар.
В случае если контракт предусматривает поставку товара до осуществления платежа и (или) перевода денег за товар (предварительная поставка иностранным поставщиком) либо в срок, не превышающий 180 дней с даты платежа и (или) перевода денег, срок репатриации указывается импортером 180 дней.
Примеры:

1) келісім-шартқа сәйкес шетелдік жеткізушінің тауар жеткізу бойынша міндеттемелері Омбы қаласында тауар жеткізілгеннен кейін орындалды деп саналады. Шетелдік жеткізушінің тауарды жеткізуі - ішінара алдын ала жеткізу арқылы, ішінара - тауарға төлем жүргізгеннен және (немесе) ақша аударғаннан кейін. Шетелдік жеткізуші тауарды жеткізуінің ең ұзақ мерзімі - 800 күн. Импортер тауарды кедендік ресімдеу күні (тауарды беру фактісін ресімдеу үшін қажетті мерзімді ескере отырып) мен шетелдік жеткізуші тауарды Омбы қаласында беру күні арасындағы болжамды күнді - 70 күн деп болжайды. Пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімі -  тауарды Омбы қаласында болжамды берілді деген күннен бастап 100 күн.
Есеп: 800 күн + 70 күн + 100 күн = 970 күн, яғни 250 күн, 02 жыл.
Импортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 250.02 көрсетеді;
2) келісім-шартқа сәйкес шетелдік жеткізушінің тауар жеткізу бойынша міндеттемелері Омбы қаласында тауар жеткізілгеннен кейін орындалды деп саналады. Шетелдік жеткізушінің тауарды жеткізуі - ішінара алдын ала жеткізу арқылы, ішінара - тауарға төлем жүргізгеннен және (немесе) ақша аударғаннан кейін. Шетелдік жеткізуші тауарды жеткізуінің ең ұзақ мерзімі - 210 күн. Импортер тауарды кедендік ресімдеу күні (тауарды беру фактісін ресімдеу үшін қажетті мерзімді ескере отырып) мен шетелдік жеткізуші тауарды Омбы қаласында беру күні арасындағы болжамды күнді - 70 күн деп болжайды. Пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімі келісім-шартта белгіленбеген.
Есеп: 210 күн + 70 күн = 280 күн, яғни 280 күн, 00 жыл.
"Репатриациялау мерзімі" бағанында импортер 280.00 көрсетеді;
3) келісім-шартқа сәйкес шетелдік жеткізушінің тауарды жеткізу бойынша міндеттемелері тауар 1-Алматы станциясына берілгеннен кейін орындалды деп саналады. Шетелдік жеткізушінің тауарды жеткізуі - ішінара алдын ала жеткізу, ішінара - тауарға төлегеннен кейін және (немесе) аударғаннан кейін жеткізу. Шетелдік жеткізушінің тауарды жеткізуінің ең ұзақ мерзімі - 100 күн. Пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімі - 100 күн.
Есеп: 100 күн + 100 күн = 200 күн, яғни 200 күн, 00 жыл.
"Репатриациялау мерзімі" бағанында импортер 200.00 көрсетеді;
4) келісім-шартқа сәйкес тауар жеткізу бойынша шетелдік жеткізушінің міндеттемесі тауар 1-Алматы станциясына өткізілгеннен кейін орындалды деп саналады. Шетелдік жеткізушінің тауарды жеткізуі - ішінара алдын ала жеткізу, ішінара - тауарға төлегеннен кейін және (немесе) аударғаннан кейін. Шетелдік жеткізушінің тауарды жеткізуінің ең ұзақ мерзімі - 100 күн. Пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімі келісім-шартта белгіленбеген.

1) согласно контракту обязательство по поставке товара иностранного поставщика считается исполненным после передачи товара в городе Омск. Поставка товара иностранным поставщиком - частично путем предварительной поставки, частично - после платежа и (или) перевода денег за товар. Максимальный срок поставки иностранным поставщиком товара - 800 дней. Предполагаемый импортером срок между датой таможенного оформления товара и датой передачи товара иностранным поставщиком в городе Омск (с учетом срока, необходимого для оформления факта передачи товара) - 70 дней. Срок возврата неиспользованного аванса - 100 дней с даты предполагавшейся передачи товара в городе Омск.
Расчет: 800 дней + 70 дней + 100 = 970 дней, то есть 250 дней, 02 лет.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 250.02;
2) согласно контракту обязательство по поставке товара иностранного поставщика считается исполненным после передачи товара в городе Омск. Поставка товара иностранным поставщиком - частично путем предварительной поставки, частично - после платежа и (или) перевода денег за товар. Максимальный срок поставки иностранным поставщиком товара - 210 дней. Предполагаемый импортером срок между датой таможенного оформления товара и датой передачи товара иностранным поставщиком в городе Омск (с учетом срока, необходимого для оформления факта передачи товара) - 70 дней. Срок возврата неиспользованного аванса контрактом не определен.
Расчет: 210 дней + 70 дней = 280 дней, то есть 280 дней, 00 лет.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 280.00;
3) согласно контракту обязательство по поставке товара иностранного поставщика считается исполненным после передачи товара на станции Алматы - 1. Поставка товара иностранным поставщиком - частично путем предварительной поставки, частично - после платежа и (или) перевода денег за товар. Максимальный срок поставки иностранным поставщиком товара - 100 дней. Срок возврата неиспользованного аванса - 100 дней.
Расчет: 100 дней + 100 дней = 200 дней, то есть 200 дней, 00 лет.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 200.00;
4) согласно контракту обязательство по поставке товара иностранного поставщика считается исполненным после передачи товара на станции Алматы - 1. Поставка товара иностранным поставщиком - частично путем предварительной поставки, частично - после платежа и (или) перевода денег за товар. Максимальный срок поставки иностранным поставщиком товара - 100 дней. Срок возврата неиспользованного аванса контрактом не определен.

"Импортер" Репатриациялау мерзімі" бағанында 180.00 көрсетеді;
5) келісім-шартқа сәйкес шетелдік жеткізуші тауарды толық көлемде алдын ала жеткізуді жүзеге асырады.
"Репатриациялау мерзімі" бағанында импортер 180.00 көрсетеді;
6) келісім-шартқа сәйкес шетелдік жеткізушінің тауар жеткізуінің ең ұзақ мерзімі - 160 күн.
"Импортер" Репатриациялау мерзімі" бағанында 180.00 көрсетеді.
Қазақстан Республикасында
экспорт-импорт валюта бақылауын
жүзеге асыру ережесіне
3-қосымша
____________________ (атауы) мәміле паспорты банкінің
мәміле паспорттарын тіркеу
журналы
_____ жылы басталды
_____ жылы аяқталды
№N
Мәміле паспортын ресімдеу күні
Экспортердің немесе импортердің атауы немесе аты-жөні
Келісім-шарттың деректемелері
1
2
3
4
3-қосымшаны толтыру бойынша нұсқау
Мәміле паспорттарын тіркеу журналының 1-бағанында көрсетілген нөмір мәміле паспортының төртінші бөлігіндегі нөмірге сәйкес келуі тиіс.
Мәміле паспорттарын тіркеу журналын мәміле паспортының банкі  экспорт және импорт бойынша жеке-жеке жылдан жылға ілеспелі түрде жүргізеді.
Мәміле паспорттарын тіркеу журналы электрондық түрде жүргізілген жағдайда жұмыс күнінің аяғында жұмыс күні ішінде толтырылған мәміле паспорттарын тіркеу журналының парағы қағазға басып шығарылады және кейін сақталуы үшін мәміле паспортының банкінде тігіледі.
Мәміле паспорттарын тіркеу журналы аяқталысымен (немесе мәміле паспорттарын тіркеудің электрондық журналының шығарылған парақтарының тігінділері) мәміле паспорты банкінің басшысы не тиісті өкілеттігі бар өзге тұлға қол қояды және мәміле паспорты банкінің мұрағатында сақталады.
Қазақстан Республикасында
экспорт-импорт валюта бақылауын
жүзеге асыру ережесіне 4-қосымша
Ескерту: 4-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2007.09.24. N 110 (қолданысқа 2010.08.13 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз); 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз); 2010.08.20 N 76 (қолданысқа 2010.08.13 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) Қаулыларымен.
_____ жылғы ____айдағы
мәміле паспорттары бойынша міндеттемелерді
орындау туралы ақпарат
Уәкілетті банктің КҰЖЖ коды ________________
N
Қолданыстағы мәміле паспортының деректемелері
Ақша жіберуші
N
Күні
Атауы немесе аты-жөні
КҰЖЖ коды
СТН
Белгісі - заңды
тұлға немесе жеке тұлға
Елі
Облыстың коды
Резиденттік коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Бенефициар
Атауы немесе аты-жөні
КҰЖЖ коды
СТН
Белгісі - заңды тұлға немесе жеке тұлға
Елі
Облыстың коды
Резиденттік коды
11
12
13
14
15
16
17
кестенің жалғасы
Төлем және (немесе) ақша аударымы немесе басқалай міндеттемені орындау туралы ақпарат
Сомалар жаңа мәміле паспортына ауыстырылған жағдайда
Күні
Мың бірліктегі сома
Есеп айырысу валютасы
Есеп айырысу тәсілінің коды
Белгісі - шығыс, кіріс
Есепке алуға немесе беруге немесе басқалай орындауға араналған негісіз
Жаңа мәміле паспортының күні
Жаңа мәміле паспортының нөмірі
N
Күні
18
19
20
21
22
23
24
25
26
4-қосымшаны толтыру бойынша нұсқау
Уәкілетті банктің ҚҰЖЖ коды бойынша деректер сегіз мәнді кодты көрсету арқылы толтырылады.

Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 180.00;
5) согласно контракту иностранный поставщик осуществляет предварительную поставку товара в полном объеме.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 180.00;
6) согласно контракту максимальный срок поставки товара иностранным поставщиком - 160 дней.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 180.00.
Приложение 3 к
Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля в
Республике Казахстан
Журнал
регистрации паспортов сделок
банка паспорта сделки ____________________ (наименование)
начат в _____ году
окончен в _____ году
N
Дата оформления
паспорта сделки
Наименование или
фамилия,
имя, отчество
экспортера или
импортера
Реквизиты
контракта
1
2
3
4
Указания по заполнению Приложения 3
Номер, указанный в графе 1 журнала регистрации паспортов сделок, соответствует четвертой части номера паспорта сделки.
Журнал регистрации паспортов сделок ведется банком паспорта сделки последовательно из года в год отдельно по экспорту и импорту.
В случае ведения журнала регистрации паспортов сделок в электронном виде в конце рабочего дня лист журнала регистрации паспортов сделок, заполненный в течение рабочего дня, распечатывается и подшивается для последующего хранения в банке паспорта сделки.
По окончании журнал регистрации паспортов сделок (или сшивы распечатанных листов электронного журнала регистрации паспортов сделок) подписывается руководителем банка паспорта сделки, либо иным лицом, имеющим соответствующие полномочия, и хранится в архиве банка паспорта сделки.
Приложение 4 к
Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля в
Республике Казахстан
Информация об исполнении обязательств по паспортам сделок
за ____ месяц _____ года
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 24.09.2007 N 110 (вводится в действие с 13.08.2010); от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009); от 20.08.2010 № 76 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Код ОКПО уполномоченного банка ________________
N
Реквизиты
дейст-
вующего
паспорта
сделки
Отправитель денег
N
дата
Наиме-
нование
или
фамилия,
имя,
отчество
Код
ОКПО
РНН
Признак -
юриди-
ческое
лицо или
физичес-
кое лицо
Страна
Код
об-
лас-
ти
Код
рези-
дент-
ства
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Бенефициар
Наимено-
вание или
фамилия,
имя,
отчество
Код
ОКПО
РНН
Признак -
юридическое
лицо или
физическое
лицо
Страна
Код области
Код
резидент-
ства
11
12
13
14
15
16
17
продолжение таблицы
Информация о платеже и (или) переводе
денег или ином исполнении обязательств
В случае
переноса
сумм на
новый
паспорт
сделки
Дата
Сумма
в тыся-
чах
единиц
Валюта расчетов
Код
способа
рас-
четов
приз-
нак -
исхо-
дящий,
вхо-
дящий
Основание
для
зачета
или
уступки
или иного
исполнения
дата
нового
паспорта
сделки
номер
нового
паспорта
сделки
N
дата
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Указания по заполнению Приложения 4
Данные по коду ОКПО уполномоченного банка заполняются путем указания восьмизначного кода.

2, 3-бағандарында қолданыстағы мәміле паспортының деректемелері көрсетіледі, яғни:
егер мәміле паспортына Ереженің 47 және 49-тармақтарына сәйкес жаңа нөмір мен күн берілген болса, онда оның жаңа нөмірі мен күні көрсетіледі;
егер берілмесе - ескі нөмірі мен күні көрсетіледі (Ереженің 49-тармағында көрсетілген мерзімдер аяқталғанша жол берілмейді).
3, 18, 24, 25-бағандар сегіз санды көрсету арқылы мынадай тәртіппен толтырылады: күні, айы, жылы.
5, 12-бағандар егер 7, 14-бағандарда 1 саны көрсетілсе толтырылады. 5, 12-бағандар ақша жіберушінің немесе бенефициардың (ақша жіберуші немесе бенефициар заңды тұлға болып табылса) сегіз мәнді кодын немесе ақша жіберушінің немесе бенефициардың (егер ақша жіберуші немесе бенефициар заңды тұлғаның филиалы болып табылса) он екі мәнді кодын көрсету арқылы толтырылады.
5, 6, 12, 13-бағандар ақша жіберуші немесе бенефициар резиденттер болып табылса.
6, 13-бағандар егер 7, 14-бағандарда 2 саны көрсетілсе толтырылады. 6, 13-бағандар ақша жіберушінің немесе бенефициардың салық төлеушісінің тіркеу нөмірінің он екі мәнді кодын көрсету арқылы толтырылады.
7, 14-бағандар мынадай белгілерді ескере отырып толтырылады: 1 - ақша жіберуші немесе бенефициар заңды тұлғалар болып табылса және 2 - ақша жіберуші немесе бенефициар жеке тұлға болып табылса.
8, 15-бағандар ҚР МЖ 06 ИСО 3166.1 2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеу үшін кодтар. 1-бөлік. Ел коды", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.2 - 2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеу үшін кодтар. 2-бөлік. Елдердің әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің кодтары", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.3 - 2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеу үшін код. 3-бөлік. Елдердің атауларын белгілеу үшін бұрын пайдаланылған кодтар" мемлекеттік жіктеушілерін пайдалана отырып толтырылады.
9, 16-бағандарда (ақша жіберуші немесе бенефициар - резидент болған жағдайда) әкімшілік-аумақтық объектілердің (КАТО) ҚР МЖ 11-2003 жіктеушісіне сәйкес облыс кодының алдыңғы 2 саны көрсетіледі.
10, 17-бағандар төлем мақсатының бірыңғай жіктеушісінің мемлекеттік жіктеушісінің мақсаты үшін пайдаланылатын резиденттік анықтамасына сәйкес толтырылады.
20-бағанда ҚР МЖ 07 ИСО 4217 - 2001 "Валюталар мен қорларды белгілеу үшін кодтар" мемлекеттік жіктеушісіне сәйкес валютаның әріптік мәні көрсетіледі.
21-баған Ереженің 1-қосымшасын толтыру бойынша нұсқаудың 8-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген жіктеушіге және 2-қосымшасын толтыру бойынша нұсқаудың 3-тармағына (есептеудің бірнеше тәсілдері көрсетілуі мүмкін) сәйкес толтырылады.

В графах 2, 3 указываются реквизиты действующего паспорта сделки, то есть:
если паспорту сделки присвоены новые номер и дата в соответствии с пунктами 47 и 49 Правил, то указываются новые номер и дата;
если не присвоен - указываются старые номер и дата (не допускается по истечении сроков, указанных в пункте 49 Правил).
Графы 3, 18, 24, 25 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: дата, месяц, год.
Графы 5, 12 заполняются в случае, если в графах 7, 14 указана цифра 1. Графы 5, 12 заполняются путем указания восьмизначного кода отправителя денег или бенефициара (если отправителем денег или бенефициаром является юридическое лицо) или двенадцатизначного кода отправителя денег и бенефициара (если отправителем денег или бенефициаром является филиал юридического лица).
Графы 5, 6, 12, 13 заполняются в случае, если отправитель денег или бенефициар являются резидентами.
Графы 6, 13 заполняются в случае, если в графах 7, 14 указана цифра 2. Графы 6, 13 заполняются путем указания двенадцатизначного кода регистрационного номера налогоплательщика - отправителя денег или бенефициара.
Графы 7, 14 заполняются с учетом следующих признаков: 1 - если  отправитель денег или бенефициар является юридическим лицом и 2 - если отправитель денег или бенефициар является физическим лицом.
Графы 8, 15 заполняются с использованием государственных классификаторов ГК РК 06 ИСО 3166.1 2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран", ГК РК 06 ИСО 3166.2 - 2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 2. Коды административно-территориальных подразделений стран", ГК РК 06 ИСО 3166.3 - 2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 3. Коды для обозначения наименований стран, использовавшихся ранее".
В графах 9, 16 (в случае, если отправитель денег или бенефициар - резидент) указываются первые 2 цифры кода области согласно классификатору административно-территориальных объектов (КАТО) ГК РК 11-2003.
Графы 10, 17 заполняются согласно справочнику резидентства, используемому для целей государственного классификатора единого классификатора назначения платежей.
В графе 20 указывается буквенное обозначение валюты согласно государственному классификатору ГК РК 07 ИСО 4217 - 2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
Графа 21 заполняется согласно классификатору, указанному в подпункте 5) пункта 8 Указаний по заполнению Приложения 1 и пункта 3 Указаний по заполнению Приложения 2 к Правилам (могут быть указаны несколько способов расчетов).

22-баған мынадай белгілер ескеріле отырып толтырылады: 1 - шығыс (яғни шетелдік сатып алушының немесе шетелдік жеткізушінің пайдасына ақша төлемі және (немесе) аударымы) және 2 - кіріс (яғни экспортердің немесе импортердің пайдасына ақша төлемі және (немесе) аударымы).
23, 24-бағандар егер 21-бағанда 21-23 сандары көрсетілсе, 23-бағанда валюта шартының (келісім-шарттың осындай деректемесі болған жағдайда) күнін, ал  24-бағанда - валюта шартының күшіне ену күні, болмаған жағдайда - валюта шарты жасалған күнді көрсету арқылы толтырылады.
Толтырылған 25, 26-бағандар мәміле паспортының сомалары Ереженің 35-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жағдайларда жаңа мәміле паспорты бойынша ескерілетінін білдіреді.
Қазақстан Республикасында
экспорт-импорт валюта бақылауын
жүзеге асыру ережесіне 5-қосымша
Ескерту: 5-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2007.09.24. N 110 (қолданысқа 2010.08.13 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз); 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз); 2010.08.20 N 76 (қолданысқа 2010.08.13 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) Қаулыларымен.
_____жылғы _____(күні)___________(айы)
мәміле паспорттары және мәміле паспорттарына
қосымша парақтар бойынша ақпарат
Уәкілетті банктің КҮЖЖ коды_______________
N
Мәміле паспортының деректемелері
Экспортер немесе импортер бойынша ақпарат
Бұрынғы
Қолданыстағы
Атауы немесе аты-жөні
КҰЖЖ коды
СТН
Белгі - заңды тұлға немесе жеке кәсіпкер
Облыстың коды
N
Күні
N
Күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
N
Келісім-шарт бойынша ақпарат
Белгісі - экспорт немесе импорт
Нөмір
Күні
Төлем валютасы
Мың бірліктегі келісім-шарт сомасы
Келісім-шарттың валютасы
Валютны келісу
Соңғы күні
1
11
12
13
14
15
16
17
18
кестенің жалғасы
Резидент емес
Репатриациялау мерзімдері
Есептеу тәсілінің коды
Лицензия
Тіркеу куәлігі
Атауы және аты-жөні
Елі
N
Күні
N
Күні
19
20
21
22
23
24
25
26
кестенің жалғасы
Хабарлама туралы куәлік
Мәміле паспорты бойынша қосымша парақтың деректемелері
Қосымша парақты ресімдеуге негіз
Мәміле паспортын жабу
N
Күні
N
Күні
Күні
Негіз
27
28
29
30
31
32
33
5-қосымшаны толтыру бойынша нұсқау
Уәкілетті банктің КҰЖЖ коды бойынша деректер сегіз мәнді кодты көрсету арқылы толтырылады.

Графа 22 заполняется с учетом следующих признаков: 1 - исходящий (то есть платеж и (или) перевод денег в пользу иностранного покупателя или иностранного поставщика) и 2 - входящий (то есть платеж и (или) перевод денег в пользу экспортера или импортера).
Графы 23, 24 заполняются в случае, если в графе 21 указаны цифры 21-23, путем указания графе 23 - номера валютного договора (при наличии такого реквизита контракта, а в графе 24 даты вступления в силу валютного договора, при ее отсутствии - даты заключения валютного договора.
Заполненные графы 25, 26 означают, что суммы паспорта сделки учитываются по новому паспорту сделки в случаях, указанных в подпункте 2) пункта 35 Правил.
Приложение 5 к
Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля в
Республике Казахстан
Информация по паспортам сделок и
дополнительным листам к паспортам сделок
за _____(дата)___________(месяца) _____ года
Сноска. Приложение 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 24.09.2007 N 110 (вводится в действие с 13.08.2010); от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009); от 20.08.2010 № 76 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Код ОКПО уполномоченного банка _______________
N
Реквизиты
паспорта
сделки
Информация по экспортеру или
импортеру
Старого
Дейст-
вующего
Наименование
или
фамилия,
имя,
отчество
Код
ОКПО
РНН
Признак -
юриди-
ческое
лицо или
индиви-
дуальный
предпри-
ниматель
Код
области
N
Дата
N
Дата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Информация по контракту
Признак -
экспорт
или импорт
Номер
Дата
Валюта
платежа
Сумма
контракта
в тысячах
единиц
Валюта конт-
ракта
Валютная
оговорка
Пос-
лед-
няя
дата
11
12
13
14
15
16
17
18
продолжение таблицы
Нерезидент
Ориенти-
ровочные
сроки
поступ-
ления
валюты
Код
спо-
соба
рас-
четов
Лицензия
Регист-
рационное
свиде-
тельство
Свиде-
тельство
об
уведом-
лении
Наиме-
нова-
ние
или
фами-
лия,
имя,
отче-
ство
Страна
N
дата
N
дата
N
дата
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
продолжение таблицы
Реквизиты
дополнительного
листа к
паспорту сделки
Основание
оформления
дополнительного
листа к
паспорту
сделки
Закрытие
паспорта
сделки
N
дата
дата
основание
29
30
31
32
33
Указания по заполнению Приложения 5
Данные по коду ОКПО уполномоченного банка заполняются путем указания восьмизначного кода.

Мәміле паспортын ресімдеу туралы ақпаратты жіберу кезінде лицензия болған жағдайда 23 және 24-бағандар, тіркеу куәлігі болған жағдайда 25 және 26-бағандар, хабарлама туралы куәлік болған жағдайда 27 және 28-бағандар толтырыла отырып, 4-22-бағандар толтырылады.
Ереженің 47 және 49-тармақтарында белгіленген жағдайларда мәміле паспортына қосымша парақты ресімдеу туралы ақпаратты жіберу кезінде 2-22, лицензия болған кезде - 23, 24-бағандар, тіркеу куәлігі болған кезде - 25, 26-бағандар, хабарлама туралы куәлік болған кезде - 27, 28-бағандар, сондай-ақ 29-31-бағандар толтырылады. Осындай мәміле паспорты бойынша келесі ақпаратты жіберу кезінде 4 және 5-бағандарда мәміле паспортының қолданылып жүрген нөмірін және күнін көрсету қажет.
Өзге жағдайларда мәміле паспортына қосымша парақты ресімдеу туралы ақпаратты жіберу кезінде 2, 3 немесе 4, 5, сондай-ақ мәліметтері нақтылануы тиіс бағандар толтырылады. Бұл ретте 2 және 3-бағандар Ереженің 47 және 49-тармақтарына сәйкес жаңа нөмірі мен күні әлі берілмеген мәміле паспортына қосымша парақ ресімделген жағдайда толтырылады (Ереженің 49-тармағында көрсетілген мерзімдер аяқталғаннан кейін рұқсат етілмейді).
Мәміле паспортын Ереженің 35-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жағдайларда ресімдеген кезде 2-22-бағандар, лицензия болған кезде 23, 24-бағандар, тіркеу куәлігі болған кезде 25, 26-бағандар, хабарлама туралы куәлік болған кезде 27, 28-бағандар толтырылады.
Мәміле паспортын жабу туралы ақпаратты жіберу кезінде 2, 3 немесе 4, 5, 32, 33-бағандар толтырылады.
3, 5, 13, 18, 24, 26, 28, 30, 32-бағандар мынадай тәртіпте сегіз санды көрсету арқылы толтырылады: күн, ай, жыл.
7-баған, егер 9-бағанда 1 саны көрсетілсе экспортердің немесе импортердің (егер экспортер немесе импортер заңды тұлға болып табылса) сегіз мәнді кодын және экспортердің немесе импортердің (экспортер немесе импортер заңды тұлғаның филиалы болып табылса) он екі мәнді кодын көрсету арқылы толтырылады.
8-баған, егер 9-бағанда 2 саны көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің салық төлеушісінің тіркеу нөмірінің он екі мәнді кодын көрсету арқылы толтырылады.
9-баған мынадай белгілер ескеріле отырып толтырылады: 1 - егер экспортер немесе импортер заңды тұлға болып табылса және 2 - егер экспортер немесе импортер жеке кәсіпкер болып табылса.
10-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілердің (КАТО) ҚР МЖ 11-2003 жіктеушісіне сәйкес облыс кодының алғашқы 2 саны көрсетіледі.
11-баған мынадай белгілер ескеріле отырып толтырылады: 1 - егер келісім-шарт экспорт бойынша және 2 - егер келісім-шарт импорт бойынша болса.
12-баған келісім-шарттың осындай деректемесі болған жағдайда келісім-шарттың нөмірін көрсету арқылы толтырылады.

При направлении информации об оформлении паспорта сделки заполняются графы 4-22, с заполнением граф 23 и 24 при наличии лицензии, граф 25 и 26 при наличии регистрационного свидетельства, 27 и 28 при наличии свидетельства об уведомлении.
При направлении информации об оформлении дополнительного листа к паспорту сделки в случаях, установленных в пунктах 47 и 49 Правил, заполняются графы 2-22, 23, 24 - при наличии лицензии, 25, 26 - при наличии регистрационного свидетельства, 27, 28 - при наличии свидетельства об уведомлении, а также графы 29-31. При последующем направлении информации по такому паспорту сделки необходимо указывать действующие номер и дату паспорта сделки в графах 4 и 5.
При направлении информации об оформлении дополнительного листа к паспорту сделки в иных случаях заполняются графы 2, 3 или 4, 5, а также те графы, сведения в которых подлежат уточнению. При этом графы 2 и 3 заполняются в случае оформления дополнительного листа к паспорту сделки, которому еще не присвоены новые номер и дата согласно пунктам 47 и 49 Правил (не допускается по истечении сроков, указанных в пункте 49 Правил).
При оформлении паспорта сделки в случаях, указанных в подпункте 2) пункта 35 Правил, заполняются графы 2-22, 23, 24 - при наличии лицензии, 25, 26 - при наличии регистрационного свидетельства, 27, 28 - при наличии свидетельства об уведомлении.
При направлении информации о закрытии паспорта сделки заполняются графы 2, 3 или 4, 5, а также графы 32, 33.
Графы 3, 5, 13, 18, 24, 26, 28, 30, 32 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: дата, месяц, год.
Графа 7 заполняется в случае, если в графе 9 указана цифра 1, путем указания восьмизначного кода экспортера или импортера (если экспортером или импортером является юридическое лицо) или двенадцатизначного кода экспортера или импортера (если экспортером или импортером является филиал юридического лица).
Графа 8 заполняется в случае, если в графе 9 указана цифра 2, путем указания двенадцатизначного кода регистрационного номера налогоплательщика экспортера или импортера.
Графа 9 заполняется с учетом следующих признаков: 1 - если экспортер или импортер является юридическим лицом и 2 - если экспортер или импортер является индивидуальным предпринимателем.
В графе 10 указываются первые 2 цифры кода области согласно классификатору административно-территориальных объектов (КАТО) ГК РК 11-2003.
Графа 11 заполняется с учетом следующих признаков: 1 - если контракт по экспорту и 2 - если контракт по импорту.
Графа 12 заполняется путем указания номера контракта при наличии такого реквизита контракта.

14, 16-бағандарда ҚР МЖ 07 ИСО 4217 - 2001 "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" мемлекеттік жектеушісіне сәйкес валютаны әріппен белгілеу көрсетіледі.
15-баған келісім-шарт валютасымен толтырылады.
17-баған Ереженің 1-қосымшасын толтыру бойынша нұсқаудың 8-тармағының 7) тармақшасына сәйкес толтырылады.
18-баған Ереженің 1-қосымшасын толтыру бойынша нұсқаудың 8-тармағының 8) тармақшасына сәйкес толтырылады.
20-баған ҚР МЖ 06 ИСО 3166.1 2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлік. Елдің коды", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.2 - 2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 2-бөлік. Елдердің әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің кодтары", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.3 - 2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 3-бөлік. Елдердің атауларын белгілеуге арналған бұрын пайдаланылған кодтар" мемлекеттік жіктеушілерін пайдалана отырып толтырылады.
21-бағанда Ереженің 1-қосымшасын толтыру бойынша нұсқаудың 14-тармағына және 2-қосымшасын толтыру бойынша нұсқаудың 4-тармағына сәйкес репатриациялау мерзімі көрсетіледі.
22-баған Ереженің 1-қосымшасын толтыру бойынша нұсқаудың 8-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген жіктеушіге және 2-қосымшасын толтыру бойынша нұсқаудың 3-тармағына сәйкес толтырылады (есептеудің бірнеше тәсілі көрсетілуі мүмкін).
29-бағанда мәміле паспортына қосымшасы парақтың рет нөмірі көрсетіледі.
31-баған мынадай жіктеуші ескеріле отырып толтырылады:
1 - міндеттемелерді орындау мерзімі мен талаптарына әсер ететін өзгерістер мен толықтырулар;
2 - мәміле паспортында көрсетілген ақпараттың өзгеруі;
3 - Ереженің 47 және 49-тармақтарында көрсетілген жағдайлар.
33-баған мынадай жіктеуші ескеріле отырып толтырылады:
1 - тараптардың келісім-шарт бойынша міндеттемелерін толық орындауы не резидент еместің немесе резиденттің елу мың АҚШ доллары сомасынан аспайтын берешек қалдығының болуы, оның ішінде борышкер мен кредитор бір тұлға болған жағдайда жеңілдік, есепке алуды ұсыну арқылы міндеттемелерді тоқтату, растайтын құжаттар болған кезде мемлекеттік органның актісінің шығуы салдарынан орындау мүмкін болмауы;
2 - резидент емеске бұрын алынған тауарды қайтару не импортердің осы келісім-шартты тоқтату туралы жазбаша растамасын алған кезде импортерге пайдаланылмаған авансты қайтару;
3 - резидент емес тауарға ақы төлеу бойынша міндеттемелерін орындамаған жағдайда бұрын тиелген тауарларды экспортерға қайтару не экспортердің осы келісім-шарттың қолданылуын тоқтату туралы жазбаша растамасы болған кезде тауарды жеткізу бойынша экспортер міндеттемелерін орындамаған жағдайда экспорт бойынша келісім-шартқа ақы төлеуге экспортер алған валютаны резидент емеске қайтару;
4 - экспортер немесе импортер резидент еместің алдында өз міндеттемелерін орындамаған жағдайда экспортер немесе импортер алдында өз міндеттемелерін толық орындаған резидент еместің тарапынан шағым-талап болмайтынын растайтын құжаттарды ұсыну;
5 - жеке кәсіпкер ретінде тіркелген экспортердің немесе импортердің Қазақстан Республикасынан тыс тұрақты тұратын жерге кету туралы уәкілетті органның растамасы;
6 - келісім-шарт мерзімінің аяқталуы және тараптар міндеттемелерін балама орындау немесе резидент еместің елу мың АҚШ долларына балама болатын сомадан аспайтын берешек қалдығының болу талабымен тараптар міндеттемелерін орындаған соңғы күннен бастап бір күнтізбелік жыл ішінде мәміле паспорты бойынша ақша немесе тауар қозғалысының болмауы;
7 - сот шешімінің не резидент еместі тарату немесе банкрот деп тану туралы шетел мемлекетінің басқа уәкілетті мемлекеттік органы құжатының болуы;
8 - экспортерді немесе импортерді құқықтық мұрагері болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тарату;
9 - экспортердің немесе импортердің тәуекелді сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру жағдайы болған кезде резидент еместің міндеттемелерін орындамауы;
10 - экспортердің немесе импортердің банктік шотына ақшаны талап етуді (факторинг) беруге қаржыландыру шарты шеңберінде ақшаның түсуі;
11 - мәміле паспорты банкінің банктік және өзге де операцияларды жүргізуге лицензияны тоқтату не одан айыру;
12 - тараптар келісім-шарт бойынша өз міндеттемелерін толық орындаған не резидент еместің елу мың АҚШ долларына балама болатын сомадан аспайтын берешек қалдығы болған кезде келісім-шарт бойынша есеп айырысу үшін импортер шығарған, резидент емес ұсынған вексельді уәкілетті банктің есепке алуы;
13 - резидент еместің келісімін растайтын құжаттар негізінде және экспортердің немесе импортердің мәміле паспортының банкіне ұсынған осы келісім-шарттың қолданылуын тоқтату туралы жазбаша өтініші болған кезде экспортердің немесе импортердің келісім-шарт бойынша резидент емес алдындағы өз борышын басқа тұлғаға аударуы;

В графах 14, 16 указывается буквенное обозначение валюты согласно государственному классификатору ГК РК 07 ИСО 4217 - 2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
Графа 15 заполняется в валюте контракта.
Графа 17 заполняется в соответствии с подпунктом 7) пункта 8 Указаний по заполнению Приложения 1 к Правилам.
Графа 18 заполняется в соответствии с подпунктом 8) пункта 8 Указаний по заполнению Приложения 1 к Правилам.
Графа 20 заполняется с использованием государственных классификаторов ГК РК 06 ИСО 3166.1 2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран", ГК РК 06 ИСО 3166.2 - 2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 2. Коды административно-территориальных подразделений стран", ГК РК 06 ИСО 3166.3 - 2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 3. Коды для обозначения наименований стран, использовавшихся ранее".
В графе 21 указывается срок репатриации в соответствии с пунктом 14 Указаний по заполнению Приложения 1 и пунктом 4 Указаний по заполнению Приложения 2 к Правилам.
Графа 22 заполняется согласно классификатору, указанному в подпункте 5) пункта 8 Указаний по заполнению Приложения 1 и пункта 3 Указаний по заполнению Приложения 2 к Правилам (могут быть указаны несколько способов расчетов).
В графе 29 указывается порядковый номер дополнительного листа к паспорту сделки.
Графа 31 заполняется с учетом следующего классификатора:
1 - изменения и дополнения в контракт, влияющие на сроки и условия исполнения обязательств;
2 - изменение информации, указанной в паспорте сделки;
3 - случаи, указанные в пунктах 47 и 49 Правил.
Графа 33 заполняется с учетом следующего классификатора:
1 - исполнение обязательств сторонами по контрактам в полном объеме либо наличие остатка задолженности нерезидента либо резидента, не превышающего сумму эквивалента пятидесяти тысяч долларов США, в том числе прекращение обязательств путем предоставления отступного, зачета, в случае совпадения должника и кредитора в одном лице, невозможности исполнения, вследствие издания акта государственного органа, при наличии подтверждающих документов;
2 - возврат нерезиденту ранее полученных товаров либо возврат импортеру неиспользованного аванса, при наличии письменного подтверждения импортера о прекращении действия данного контракта;
3 - возврат экспортеру ранее отгруженных товаров в случае неисполнения обязательства нерезидента по оплате товара либо возврат нерезиденту валюты, полученной экспортером в оплату контракта по экспорту в случае неисполнения обязательства экспортера по поставке товара, при наличии письменного подтверждения экспортера о прекращении действия данного контракта;
4 - предоставление документов, подтверждающих отсутствие претензий со стороны нерезидента, выполнившего свои обязательства перед экспортером или импортером в полном объеме, в случае неисполнения экспортером или импортером обязательств перед нерезидентом;
5 - подтверждение уполномоченного органа о выезде экспортера или импортера, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства;
6 - истечение срока контракта и отсутствие по паспорту сделки движения денег и товаров в течение одного календарного года с последней даты исполнения обязательств сторонами, при условии эквивалентного исполнения обязательств сторонами или наличия остатка задолженности нерезидента, не превышающей сумму эквивалента пятидесяти тысяч долларов США;
7 - наличие судебного решения либо документа иного уполномоченного государственного органа иностранного государства о ликвидации или о признании нерезидента банкротом;
8 - ликвидация экспортера или импортера в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, в случае отсутствия правопреемника;
9 - получение экспортером или импортером страховой выплаты при наступлении страхового случая по договорам страхования риска неисполнения нерезидентом обязательств;
10 - поступление денег на банковский счет экспортера или импортера в рамках договора на финансирование под уступку денежного требования (факторинга);
11 - приостановление либо лишение лицензии банка паспорта сделки на проведение банковских и иных операций;
12 - учет уполномоченным банком предъявленного нерезидентом векселя, выпущенного импортером для расчета по контракту, при исполнении обязательств сторонами по контрактам в полном объеме либо наличии остатка задолженности нерезидента, не превышающего сумму эквивалента пятидесяти тысяч долларов США;
13 - перевод экспортером или импортером своего долга перед нерезидентом по контракту другому лицу на основании документов, подтверждающих согласие нерезидента, и при наличии письменного заявления экспортера или импортера о прекращении действия данного контракта, предоставленного в банк паспорта сделки;

14 - Ереженің 35-тармағын ескере отырып, осы келісім-шарттың қолданылуын тоқтату туралы экспортердің немесе импортердің жазбаша өтініші және растайтын құжаттар (талап ету құқығын беру шарты, өзара міндеттемелер бойынша салыстыру актісі, тауарларды қабылдау-өткізу актісі, тауармен бірге жүретін құжаттар және басқалары) болған жағдайда экспортердің немесе импортердің резидент емеске талап ету құқығын басқа тұлғаға беру немесе аудару;
15 - жеке кәсіпкер ретінде тіркелген экспортердің немесе импортердің құқықтық мұрагері болмаған жағдайда қайтыс болуы;

14 - уступка или перевод экспортером или импортером другому лицу права требования к нерезиденту при наличии подтверждающих документов (договор уступки прав требования, акт сверки по взаимным обязательствам, акт приема-передачи товаров, товаросопроводительные документы и другие) и письменного заявления экспортера или импортера о прекращении действия данного контракта, с учетом пункта 35 Правил;
15 - смерть экспортера или импортера, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, в случае отсутствия правопреемника;

16 - Ереженің 38-тармағында көзделген жағдайлар.
Ұлттық Банк Ереженің 41-тармағына сәйкес кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органға осы Ереженің 1-8, 12, 13, 29-32-бағандарында көрсетілген ақпаратты жібереді.
Қазақстан Республикасында
экспорт-импорт валюта бақылауын
жүзеге асыру ережесіне 6-қосымша
Ескерту: 6-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2007.09.24. N 110 (қолданысқа 2010.08.13 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз); 2009.08.24 N 77 (қолданысқа 2009.11.01 бастап енгізіледі, 4-т. қараңыз); 2010.08.20 N 76 (қолданысқа 2010.08.13 бастап енгізіледі, 2-т. қараңыз) Қаулыларымен.
_____жылғы _____(күні)___________(айы)
мәміле паспорттары бойынша тауарлардың
қозғалысы туралы ақпарат
N
Мәміле паспортының деректемелері
Белгісі - экспорт немесе импорт
Келісім-шарт деректемелері
Экспортердің немесе импортердің деректемелері
N
Күні
Нөмірі
Күні
КҰЖЖ коды
СТН
Белгісі - заңды тұлға немесе жеке кәсіпкер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Жүк кедендік декларацияның нөмірі
Жүк кедендік декларациясында көрсетілген кедендік режим
Тауарды шығару күні
Тауардың құны
Статистикалық
Фактуралық
Жеткізу валютасы
Валюта бағамы
10
11
12
13
14
15
16
6-қосымшаны толтыру бойынша нұсқау

16 - случаи, предусмотренные в пункте 38 Правил.
Национальный Банк направляет в соответствии с пунктом 41 Правил в уполномоченный орган по вопросам таможенного дела информацию, указанную в графах 1-8, 12, 13, 29-32 настоящего Приложения.
Приложение 6 к
Правилам осуществления
экспортно-импортного
валютного контроля в
Республике Казахстан
Информация
о движении товаров по паспортам сделок
за ____________ месяц ______ года
Сноска. Приложение 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 24.09.2007 N 110 (вводится в действие с 13.08.2010); от 24.08.2009 № 77 (вводится в действие с 01.11.2009); от 20.08.2010 № 76 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
N
Реквизиты
паспорта
сделки
Признак -
экспорт
или импорт
Реквизиты
контракта
Реквизиты экспортера
или импортера
N
Дата
Номер
Дата
Код
ОКПО
РНН
Признак -
юридическое
лицо или
индиви-
дуальный
предпри-
ниматель
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Номер
грузовой
таможенной
декларации
Таможенный
режим,
указанный
в грузовой
таможенной
декларации
Дата
выпуска
товара
Стоимость товара
Статис-
тическая
Фак-
тур-
ная
Валюта
постав-
ки
Курс
валюты
10
11
12
13
14
15
16
Указания по заполнению Приложения 6

3, 6, 12-бағандар мынадай тәртіппен сегіз санды көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
5-баған келісім-шарттың осындай деректемесі болған жағдайда келісім-шарттың нөмірін көрсету арқылы толтырылады.
4-баған мынадай белгілер ескеріле отырып толтырылады: 1 - егер келісім-шарт экспорт бойынша болса және 2 - егер келісім-шарт импорт бойынша болса.
7-баған, егер 9-бағанда 1 саны көрсетілсе экспортердің немесе импортердің (егер экспортер немесе импортер заңды тұлға болып табылса) сегіз мәнді кодын және экспортердің немесе импортердің (экспортер немесе импортер заңды тұлғаның филиалы болып табылса) он екі мәнді кодын көрсету арқылы толтырылады.
8-баған, егер 9-бағанда 2 саны көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің салық төлеушісінің тіркеу нөмірінің он екі мәнді кодын көрсету арқылы толтырылады.

Графы 3, 6, 12 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: дата, месяц, год.
Графа 5 заполняется путем указания номера контракта при наличии такого реквизита контракта.
Графа 4 заполняется с учетом следующих признаков: 1 - если контракт по экспорту и 2 - если контракт по импорту.
Графа 7 заполняется в случае, если в графе 9 указана цифра 1, путем указания восьмизначного кода экспортера или импортера (если экспортер или импортер является юридическим лицом) или двенадцатизначного кода экспортера или импортера (если экспортер или импортер является филиалом юридического лица).
Графа 8 заполняется в случае, если в графе 9 указана цифра 2, путем указания двенадцатизначного кода регистрационного номера налогоплательщика экспортера или импортера.

9-баған мынадай белгілер ескеріле отырып толтырылады: 1 - егер экспортер немесе импортер заңды тұлға болып табылса және 2 - егер экспортер немесе импортер жеке кәсіпкер болып табылса.
11-баған Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды декларациялау мақсаты үшін кедендік органдар пайдаланатын жіктеушіге сәйкес кедендік режимді сандық белгілеу арқылы көрсете отырып толтырылады.
13-бағанда тауардың статистикалық құны АҚШ доллары бірлігінде көрсетіледі.
14-бағанда тауардың фактуралық құны жеткізу валютасының бірлігінде көрсетіледі.

Графа 9 заполняется с учетом следующих признаков: 1 - если экспортер или импортер является юридическим лицом и 2 - если экспортер или импортер является индивидуальным предпринимателем.
Графа 11 заполняется с указанием цифрового обозначения таможенного режима согласно классификатору, используемому таможенными органами для целей декларирования товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан.
В графе 13 статистическая стоимость товара указывается в единицах долларов США.
В графе 14 фактурная стоимость товара указывается в единицах валюты поставки.

4 - Ереженің 11-тармағында көрсетілген жағдайлар;
5 - Ереженің 49-тармағында көрсетілген жағдайлар.
10 деген коды бар жолда жеке карточканы жіберуге бірнеше негіздер көрсетілуі мүмкін.
Ұлттық Банкке осы келісім-шарт бойынша банктік бақылаудың жеке карточкасын жіберу күні экспортер немесе импортер уәкілетті банкке резидент еместің осы келісім-шарт бойынша міндеттемелерін орындауын растайтын құжаттарды ұсынса, банктік бақылаудың жеке карточкасын жіберу талап етілмейді.
Экспортер немесе импортер болжамды мерзімді өзгертетін құжаттарды есептік айда келісім-шарт бойынша банктік бақылаудың жеке карточкасын 10 деген коды бар жолда 1 санын көрсете отырып жіберсе, онда осы келісім-шарт бойынша банктік бақылаудың жеке карточкасын көрсетілген жолда 2 санын көрсете отырып кейін жіберу талап етілмейді.
22 деген коды бар жол экспортердің немесе импортердің - заңды тұлғаның, оның филиалының немесе қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын жеке кәсіпкердің БСН-нің 12 цифрын көрсету арқылы толтырылады.
23 деген коды бар жол экспортердің немесе импортердің - қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын жеке кәсіпкердің ЖСН-нің 12 цифрын көрсету арқылы толтырылады.
24 деген коды бар жол мынадай белгілер ескеріле отырып толтырылады: 1 - егер экспортер немесе импортер заңды тұлға болып табылса және 2 - егер экспортер немесе импортер жеке кәсіпкер болып табылса.
26 деген коды бар жолда (КАТО) КР МЖ 11-2003 әкімшілік-аумақтық объектілерінің жіктеушісіне сәйкес облыс кодының алғашқы 2 саны көрсетіледі.
31-32 деген кодтары бар жолдар мәміле паспорты бар болған жағдайда толтырылады.
мәміле паспортының банкі уәкілетті банктің филиалы болып табылса, он екі мәнді код көрсетіледі.
32, 53 деген кодтары бар - жолдар мынадай тәртіпте сегіз сан көрсетіле отырып толтырылады: күні, айы, жылы.
51 деген коды бар жол мынадай белгілер ескеріле отырып толтырылады: 1 - келісім-шарт экспорт бойынша болса және 2 - егер келісім-шарт импорт бойынша болса.
55 деген коды бар жолда ҚР МЖ 07 ИСО 4217 - 2001 "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" мемлекеттік жіктеушісіне сәйкес валютаны әріппен белгілеу көрсетіледі.
62 деген коды бар жол коды ҚР МЖ 06 ИСО 3166.1 2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлік. Ел коды", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.2 - 2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 2-бөлік. Елдердің әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің кодтары", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.3 - 2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған код. 3-бөлік. Елдердің атауларын белгілеу үшін бұрын пайдаланылған кодтар" мемлекеттік жіктеушілерін пайдалана отырып толтырылады.

4 - случаи, указанные в пункте 11 Правил;
5 - случаи, указанные в пункте 49 Правил.
В строке с кодом 10 могут быть указаны несколько оснований направления лицевой карточки.
В случае если на дату направления в Национальный Банк лицевой карточки банковского контроля по контракту экспортер или импортер предоставит в уполномоченный банк документы, подтверждающие исполнение обязательств нерезидентом по данному контракту, направление лицевой карточки банковского контроля не требуется.
Строка с кодом 22 заполняется в случае, если в строке с кодом 24 указана цифра 1, путем указания восьмизначного кода экспортера или импортера (если экспортер или импортер является юридическим лицом) или двенадцатизначного кода экспортера или импортера (если экспортер или импортер является филиалом юридического лица).
Строка с кодом 23 заполняется в случае, если в строке с кодом 24 указана цифра 2, путем указания двенадцатизначного кода регистрационного номера налогоплательщика экспортера или импортера.
Строка с кодом 24 заполняется с учетом следующих признаков: 1 - если экспортер или импортер является юридическим лицом и 2 - если экспортер или импортер является индивидуальным предпринимателем.
В строке с кодом 26 указываются первые 2 цифры кода области согласно классификатору административно-территориальных объектов (КАТО) ГК РК 11-2003.
Строки с кодами 31 - 32 заполняются в случае наличия паспорта сделки.
Строка с кодом 40 заполняется с учетом следующего:
если банком паспорта сделки является уполномоченный банк указывается восьмизначный код;
если банком паспорта сделки является филиал уполномоченного банка указывается двенадцатизначный код.
Строки с кодами 32, 53 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: дата, месяц, год.
Строка с кодом 51 заполняется с учетом следующих признаков: 1 - если контракт по экспорту и 2 - если контракт по импорту.
Строка с кодом 52 заполняется путем указания номера контракта при наличии такого реквизита контракта.
В строке с кодом 55 указывается буквенное обозначение валюты согласно государственному классификатору ГК РК 07 ИСО 4217 - 2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
Строка с кодом 62 заполняется с использованием государственных классификаторов ГК РК 06 ИСО 3166.1 2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран", ГК РК 06 ИСО 3166.2 - 2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 2. Коды административно-территориальных подразделений стран", ГК РК 06 ИСО 3166.3 - 2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 3. Коды для обозначения наименований стран, использовавшихся ранее".

70 деген коды бар жол Ереженің 1-қосымшасын толтыру бойынша нұсқаудың 14-тармағына және 2-қосымшасын толтыру бойынша 4-тармағына сәйкес толтырылады.
81 және 82 деген кодтары бар жолдар, егер коды бар 10-жолда 1,5 саны көрсетілсе толтырылады.
81 және 82-жолдар валютаның мың бірлігімен толтырылады.
90 деген коды бар жолда уәкілетті банк кез келген басқа қосымша ақпаратты көрсетеді.
Келісім-шарт бойынша банктік бақылаудың жеке карточкасы бұрын жіберілген болса және келесі есептік күні оны жіберу үшін негіз бар болса, уәкілетті банк алғашқы рет 20-70 деген кодтары бар жолдарды толтырмай, осы жолдардағы ақпарат өзгерген жағдайларды қоспағанда, банктік бақылаудың жеке карточкасы жіберілген нөмірді көрсете отырып, банктік бақылау жеке карточкасын жібереді.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2006 жылғы 17 тамыздағы
М 86 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң
күшi жойылды деп танылған нормативтiк
құқықтық актiлерiнiң тiзбесi
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында экспорт-импорт валюта бақылауын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 2001 жылғы 5 қыркүйектегi N 343 қаулысы (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 1669 тiркелген, Қазақстан  Республикасы Ұлттық Банкiнiң "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" ресми басылымдарында 2001 жылғы 19 қараша - 2 желтоқсанда жарияланған).
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында экспорт-импорт валюта бақылауын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 2001 жылғы 5 қыркүйектегi N 343 қаулысына өзгерiс енгiзу туралы" 2001 жылғы 20 желтоқсандағы N 575 қаулысы (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 1743 тiркелген).
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында экспорт-импорт валюта бақылауын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 2001 жылғы 5 қыркүйектегi N 343 қаулысына өзгерiс енгiзу туралы" 2002 жылғы 3 маусымдағы N 203 қаулысы (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 1923 тiркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" ресми басылымдарында 2002 жылғы 29 шiлде - 11 тамызда жарияланған).

Строка с кодом 70 заполняется в соответствии пунктом 14 Указаний по заполнению Приложения 1 и пунктом 4 Указаний по заполнению Приложения 2 к Правилам.
Строки с кодами 81 и 82 заполняются в случае, если в строке с кодом 10 указаны цифры 1, 5.
Строки 81 и 82 заполняются в тысячах единиц валюты.
В строке с кодом 90 уполномоченным банком указывается любая иная дополнительная информация.
В случае если ранее лицевая карточка банковского контроля по контракту направлялась и на следующую отчетную дату также имеется основание для ее направления, уполномоченный банк направляет лицевую карточку банковского контроля с указанием номера, под которым лицевая карточка банковского контроля направлялось в первый раз, без заполнения строк с кодами 20-70, кроме случаев, когда информация в указанных строках была изменена.
Приложение 2 к
постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 17 августа 2006 года N 86
Перечень нормативных правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 сентября 2001 года N 343 "Об утверждении Инструкции об организации экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1669, опубликованное 19 ноября - 2 декабря 2001 года в официальных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана").
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 декабря 2001 года N 575 "О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан "Об утверждении Инструкции об организации экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан" от 5 сентября 2001 года N 343" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1743).
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 июня 2002 года N 203 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 сентября 2001 года N 343 "Об утверждении Инструкции об организации экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1923, опубликованное 29 июля - 11 августа 2002 года в официальных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана").

4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде N 1669 тiркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында экспорт-импорт валюта бақылауын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 2001 жылғы 5 қыркүйектегi N 343 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2003 жылғы 26 желтоқсандағы N 484 қаулысы (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 2696 тiркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" ресми басылымдарында 2004 жылғы 2 - 15 ақпанда жарияланған).
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында экспорт-импорт валюта бақылауын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 2001 жылғы 5 қыркүйектегi N 343 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2005 жылғы 29 қарашадағы N 137 қаулысы (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 3957 тiркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң "Юридическая газета" газетiнде 2006 жылғы 26 мамырдағы N 94-95 (1074-1075) жарияланған).

4. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2003 года N 484 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 сентября 2001 года N 343 "Об утверждении Инструкции об организации экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1669" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2696, опубликованное 2-15 февраля 2004 года в официальных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана").
5. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2005 года N 137 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 сентября 2001 года N 343 "Об утверждении Инструкции об организации экспортно-валютного контроля в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3957, опубликованное в газете "Юридическая газета" от 26 мая 2006 года N 94-95 (1074-1075).