Мемлекеттік экологиялық сараптамасын жүргізу ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 28 маусымдағы N 207-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 1 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4844 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 16 ақпандағы № 100 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің 16.02.2015 № 100 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің  17-бабының 28) тармақшасына және  49-бабының 2-тармағына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қосымша берілген Мемлекеттік экологиялық сараптамасын жүргізу ережелері бекітілсін.
2. Экологиялық реттеу департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігінің құрылымдық және аумақтық бөлімшелерінің мәліметіне жеткізілсін.
3. Экологиялық реттеу департаменті осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілуін және белгіленген  заңнамалық тәртіпте оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын
басқару агенттігінің төрағасы
2007 жылғы»6 шілде
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау Министрі
2007 жылғы 10 шілде
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы Министрі
2007 жылғы 9 шілде
Қазақстан Республикасы
Энергетика және минералдық
ресурстар Министрі
2007 жылғы»18 шілде
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау
министрінің 2007 жылғы
28 маусымдағы N 207-ө
бұйрығымен бекітілген
Ескерту. Барлық мәтін бойынша "Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі (бұдан әрі – Министрлік)" деген сөздер "Қазақстан Республикасы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган)" деген сөздермен ауыстырылды, "Министрліктің", "Министрлікте", "аумақтық органдардың", "аумақтық органдармен", "аумақтық органдар", "аумақтық органның", деген сөздер "уәкілетті органның", "уәкілетті органда", "аумақтық бөлімшелердің", "аумақтық бөлімшелермен", "аумақтық бөлімшелер", "аумақтық бөлімшенің" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2009.10.26 N 228-ө Бұйрығымен.
Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу ережесі 1. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил проведения государственной экологической экспертизы
Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 28 июня 2007 года № 207-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2007 года № 4844. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 16 февраля 2015 года № 100
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 16.02.2015 № 100 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 28) статьи 17 и пунктом 2 статьи 49 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения государственной экологической экспертизы.
2. Департаменту экологического регулирования довести настоящий Приказ до сведения структурных и территориальных подразделений Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан.
3. Департаменту экологического регулирования обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в установленном законодательством порядке.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Министр
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства Республики
Казахстан по управлению земельными ресурсами
6 июля 2007 год
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
9 июля 2007 год
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
9 июля 2007 год
Министр энергетики и минеральных
ресурсов Республики Казахстан
18 июля 2007 год
Утверждены
приказом Министра
охраны окружающей среды
Республики Казахстан
от 28 июня 2007 года N 207-п
Правила
проведения государственной экологической экспертизы
Сноска. По всему тексту слова "Министерства", "Министерстве", "территориальных органов", "территориальными органами", "территориальные органы", "территориального органа" заменены соответственно словами "уполномоченного органа", "уполномоченном органе", "территориальных подразделений", "территориальными подразделениями", "территориальные подразделения", "территориального подразделения" приказом Министра охраны окружающей среды РК от 26.10.2009 № 228-ө (порядок введения в действие см. п. 3).

1. Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу ережесі (бұдан
әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің (бұдан әрі - Кодекс)  17-бабының 28) тармақшасына және 49-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Ереже Қазақстан Республикасы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) мемлекеттік экологиялық сараптама органдарының, оның аумақтық бөлімшелері мен мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізетін жергілікті атқарушы органдарының қызметін және өзара іс-әрекетін ұйымдастыру тәртібін айқындайды, сондай-ақ мемлекеттік экологиялық сараптамаға ұсынылатын материалдардың құрамына, мазмұнына талаптарды белгілейді.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2009.10.26 N 228-ө Бұйрығымен.
3. Ереже уәкілетті органның экологиялық сараптама органдарында, оның аумақтық бөлімшелері мен мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізетін жергілікті атқарушы органдарында іс жүзінде қолданылу және Қазақстан Республикасының аумағында қызметтерін жоспарлайтын және жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғаларға ақпараттық материалы ретінде пайдаланылу үшін арналған.
2. Терминдер және анықтамалар
4. Ережеде Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінде ұсынылған терминдермен және анықтамалармен қатар, мынадай негізгі терминдер және анықтамалар пайдаланылады:
сыртқы сарапшылар - қоршаған ортаны қорғау саласында жұмыстарды орындауға және қызмет көрсетуге тиісті лицензиялары бар, қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органы және оның аумақтық бөлімшелері, облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары экологиялық сараптама жүргізу үшін тартқан жеке және заңды тұлғалар;
сараптамалық органдар - уәкілетті органның, оның аумақтық бөлімшелері мен жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік сараптамалық органдары.
3. Мемлекеттік экологиялық сараптаманың
мақсаттары, міндеттері және қағидаттары
5. Мемлекеттік экологиялық сараптама - оның мақсаты Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасының талаптарын іске асыру, Республиканың, жекелеген өңірлерінің, халық шаруашылығы салаларының, жекелеген кәсіпорындар қызметінің әлеуметтік экономикалық дамуы туралы шешімдер қабылдау процесінде табиғатты ұтымды пайдалану шарттарын қамтамасыз ету болып табылатын оның аумақтық бөлімшелері мен жергілікті атқарушы органдардың өз құзыретінің шегіндегі сараптамалық қызметтің түрі.
Мемлекеттік экологиялық сараптама көзделген және жүзеге асырылып отырған шаруашылық және өзге қызметтің қоршаған орта сапасының нормативтері мен экологиялық талаптарына сәйкестігін белгілейді, сондай-ақ бұл қызметтің қоршаған ортаға болатын мүмкін қолайсыз әсерлерінің және солармен байланысты әлеуметтік салдарларының алдын алу мақсатында мемлекеттік экологиялық сараптама объектілерін іске асыру мүмкіндігін анықтайды.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2009.10.26 N 228-ө Бұйрығымен.

1. Общие положения
1. Правила проведения государственной экологической экспертизы (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 28) статьи 17 и пунктом 2 статьи 49 Экологического Кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года (далее - Кодекс).
2. Правила определяют порядок организации деятельности и взаимодействия органов государственной экологической экспертизы уполномоченного органа в области охраны окружающей среды (далее - уполномоченный орган), его территориальных подразделений и местных исполнительных органов, проводящих государственную экологическую экспертизу, а также устанавливают требования к составу, содержанию материалов, представляемых на государственную экологическую экспертизу.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра охраны окружающей среды РК от 26.10.2009 № 228-ө (порядок введения в действие см. п. 3).
3. Правила предназначены для практического применения в органах государственной экологической экспертизы уполномоченного органа, его территориальных подразделений, местных исполнительных органов, проводящих государственную экологическую экспертизу, и использования в качестве информационного материала юридическими и физическими лицами, которые планируют или осуществляют деятельность на территории Республики Казахстан.
2. Термины и определения
4. В Правилах, наряду с терминами и определениями, представленными в Кодексе, используются следующие основные термины и определения:
внешние эксперты - физические и юридические лица, привлеченные центральным исполнительным органом в области охраны окружающей среды и его территориальными подразделениями, местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы) для проведения экологической экспертизы, имеющие соответствующую лицензию на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды;
экспертные органы - органы государственной экологической экспертизы уполномоченного органа, его территориальных подразделений и местных исполнительных органов.
3. Цели, задачи и принципы государственной экологической экспертизы
5. Государственная экологическая экспертиза - вид экспертной деятельности уполномоченного органа, его территориальных подразделений и местных исполнительных органов в пределах их компетенции, целью которой является реализация требований экологического законодательства Республики Казахстан, обеспечение условий рационального природопользования в процессе принятия решений о социально-экономическом развитии Республики, ее отдельных регионов, отраслей народного хозяйства, деятельности отдельных предприятий.
Государственная экологическая экспертиза устанавливает соответствие намечаемой и осуществляемой хозяйственной и иной деятельности нормативам качества окружающей среды и экологическим требованиям, а также определяет допустимость реализации объекта государственной экологической экспертизы в целях предупреждения возможных неблагоприятных воздействий этой деятельности на окружающую среду и связанных с ними социальных последствий.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Министра охраны окружающей среды РК от 26.10.2009 № 228-ө (порядок введения в действие см. п. 3).

6. Мемлекеттік экологиялық сараптама мақсаттары:
1) қоршаған ортаға және халық денсаулығына жоспарланған және жүзеге асырылып жатқан басқарушылық, шаруашылық, инвестициялық норма шығарушы және өзге де қызметтің болатын мүмкін кері әсерлі салдарларын айқындау және шектеу;
2) экономикалық даму және қоршаған ортаны қорғау мүдделерінің теңгерімін сақтау, сондай-ақ табиғат пайдалану процесінде үшінші тараптарға келтірілетін зиянның алдын алу.
7. Мемлекеттік экологиялық сараптама міндетті сипатқа ие және табиғат пайдалану және қоршаған орта мен халық денсаулығына әсері бөлігінде құқықтық, шаруашылық және басқарушылық шешімдерді қабылдағанға дейін жүргізілуі тиіс. Мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысынсыз жобаларды қаржыландыру мен іске асыруға тыйым салынады.
8. Мемлекеттік экологиялық сараптама міндеттері:
1) олардың іске асырылуы қоршаған ортаның және табиғи ресурстардың жай-күйіне әсерін тигізе алатын көзделген шешімдердің экологиялық негізделуін айқындау;
2) жоспарланып отырған және жүзеге асырылып отырған басқарушылық, шаруашылық, инвестициялық және өзге қызметтің қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына әсерін бағалаудың толықтығын және дұрыстығын, болатын мүмкін әлеуметтік, экономикалық және экологиялық салдарларын талдау және экологиялық қауіп-қатер деңгейін анықтауды қоса отырып, айқындау;
3) сараптама объектілерінде ұсынылатын қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарын ұтымды пайдалану, халықтың денсаулығын қорғау жөніндегі шаралардың тиімділігін, толықтығын және жеткіліктілігін бағалау;
4) мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындыларын дайындау, оларды уақытылы сараптама объектісін іске асыру туралы шешім қабылдайтын мемлекеттік және басқа да ұйымдарға тапсыру және қажетті ақпаратты мүдделі ұйымдар мен халыққа ұсыну;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы аумағында қолданыстағы стандарттарда, нормалар мен ережелерде бар экологиялық талаптарды сараптамаға салынатын құжаттамада сақтауды тексеру болып табылады.
9. Мемлекеттік экологиялық сараптама қағидаттары:
1) мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүргізу міндеттілігі;
2) бақылаушы және қадағалаушы мемлекеттік органдармен өзара әрекеттесу;
3) мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындыларының объективтілігі және ғылыми негізделуі;
4) олар өз өкілеттігін жүзеге асырған кезде сараптамалық органдар мен сарапшылардың тәуелсіздігі;
5) жариялылық;
6) мемлекеттік экологиялық сараптаманың кешенділігі мен оның түрлерінің алуан түрлілігі;
7) экологиялық және медициналық-биологиялық мүдделердің басымдылығы болып табылады.

6. Целями государственной экологической экспертизы является:
1) определение и ограничение возможных негативных последствий реализации планируемой и осуществляемой управленческой, хозяйственной, инвестиционной нормотворческой и иной деятельности на окружающую среду и здоровье населения;
2) соблюдение баланса интересов экономического развития и охраны окружающей среды, а также предотвращение ущерба третьим сторонам в процессе природопользования.
7. Государственная экологическая экспертиза носит обязательный характер и должна предшествовать принятию правовых, хозяйственных и управленческих решений в части природопользования и воздействия на окружающую среду и здоровье населения. Без положительного заключения государственной экологической экспертизы финансирование и реализация проектов запрещается.
8. Задачами государственной экологической экспертизы являются:
1) определение экологической обоснованности намечаемых решений, реализация которых может повлиять на состояние окружающей среды и природных ресурсов;
2) определение полноты и правильности оценки воздействия планируемой и осуществляемой управленческой, хозяйственной, инвестиционной и иной деятельности на окружающую среду и здоровье населения, включая анализ возможных социальных, экономических и экологических последствий и определение уровня экологического риска;
3) оценка эффективности, полноты и достаточности, предлагаемых в объектах экспертизы мер по охране окружающей среды, рациональному использованию природных ресурсов, охране здоровья населения;
4) подготовка заключений государственной экологической экспертизы, своевременная передача их государственным и иным организациям, принимающим решение о реализации объекта экспертизы и представление необходимой информации заинтересованным органам и населению;
5) проверка соблюдения в экспертируемой документации экологических требований, содержащихся в законах Республики Казахстан, стандартах, нормах и правилах, действующих на территории Республики Казахстан.
9. Принципами государственной экологической экспертизы являются:
1) обязательность проведения государственной экологической экспертизы;
2) взаимодействие с контролирующими и надзорными государственными органами;
3) объективность и научная обоснованность выводов государственной экологической экспертизы;
4) независимость экспертных органов и экспертов при осуществлении ими своих полномочий;
5) гласность;
6) комплексность государственной экологической экспертизы и разнообразия ее видов;
7) приоритетность экологических и медико-биологических интересов.

4. Мемлекеттік экологиялық сараптаманы
жүзеге асыратын органдар
10. Мемлекеттік экологиялық сараптаманы мыналар жүзеге асырады:
1) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері – I санаттағы объектілерге мемлекеттік экологиялық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу бөлігінде;
Мемлекеттік экологиялық сараптамаға жататын I санаттағы объектілерді уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері арасында бөлу Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 наурыздағы N 449 қаулысымен бекітілген критерийлерге сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен белгіленеді.
2) жергілікті атқарушы органдар – II, III және IV санаттағы объектілерге мемлекеттік экологиялық сараптама ұйымдастыру және жүргізу бөлігінде.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2009.10.26 N 228-ө Бұйрығымен.
5. Мемлекеттік экологиялық сараптама объектілері
11. Міндетті мемлекеттік экологиялық сараптамаға мынадай объектілер жатады:
1) қоршаған ортаға әсерді бағалаудың ілеспе материалдарымен қоршаған ортаға әсер ететін белгіленген қызметтің жобалау алдындағы және жобалау құжаттамалары;
2) алып тасталды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 03.09.2013 № 268-ө (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) қоршаған ортаға эмиссиялар нормативтерінің жобалары;
4) іске асырылуы қоршаған ортаға жағымсыз әсерлерге әкеп соғуы мүмкін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің жобалары, нормативтік-техникалық және нұсқаулық-әдістемелік құжаттардың жобалары;
5) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін келісімшарттар жобалары;
6) ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құрудың немесе кеңейтудің, республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қорықтар мен мемлекеттік қорық аймақтарын тарату мен олардың аумақтарын қысқарту жөніндегі жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелерінің жобалары;
7) жануарлар мен өсімдіктер дүниесінің ресурстарын өндіру және пайдалануға арналған биологиялық негіздемелер;
8) қалалар мен аумақтардың, оның ішінде арнайы экономикалық аймақтар аумақтарын және шаруашылық қызметті жүргізудің айрықша режиміндегі аумақтарын салудың (дамытудың) бас жоспарларының жобалары;
9) осы аумақтарды экологиялық апат немесе төтенше экологиялық жағдай аймақтарына жатқызуды негіздейтін аумақтарды зерттеу материалдары;
10) көршілес мемлекеттердің қоршаған ортасына әсер етуі мүмкін немесе оны жүзеге асыру үшін көршілес мемлекеттермен ортақ табиғи ресурстарды пайдалану қажет болатын немесе көршілес мемлекеттердің Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында белгіленген мүдделерін, оның ішінде «Байқоңыр» кешенін қозғайтын шаруашылық және өзге де қызмет жобалары;

4. Органы, осуществляющие государственную экологическую экспертизу
10. Государственную экологическую экспертизу осуществляют:
1) уполномоченный орган в области охраны окружающей среды и его территориальные подразделения - в части организации и проведения государственной экологической экспертизы объектов I категории;
Распределение объектов I категории, подлежащих государственной экологической экспертизе, между уполномоченным органом и его территориальными подразделениями устанавливается уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в соответствии с критериями, утвержденными постановлением Правительством Республики Казахстан от 31 марта 2009 года № 449.
2) местные исполнительные органы - в части организации и проведения государственной экологической экспертизы объектов II, III и IV категории.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра охраны окружающей среды РК от 26.10.2009 № 228-ө (порядок введения в действие см. п. 3).
5. Объекты государственной экологической экспертизы
11. Обязательной государственной экологической экспертизе подлежат следующие объекты:
1) предпроектная и проектная документация намечаемой деятельности, оказывающей воздействие на окружающую среду, с сопровождающими их материалами оценки воздействия на окружающую среду;
2) исключен приказом Министра охраны окружающей среды РК от 03.09.2013 № 268-Ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3) проекты нормативов эмиссий в окружающую среду;
4) проекты нормативных правовых актов Республики Казахстан, нормативно-технических и инструктивно-методических документов, реализация которых может привести к негативным воздействиям на окружающую среду;
5) проекты контрактов на проведение операций по недропользованию;
6) проекты естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий, упразднению государственных природных заказников и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшению их территорий;
7) биологические обоснования на добычу и использование ресурсов животного и растительного мира;
8) проекты генеральных планов застройки (развития) городов и территорий, в том числе территорий специальных экономических зон и территорий с особым режимом ведения хозяйственной деятельности;
9) материалы обследования территорий, обосновывающие отнесение этих территорий к зонам экологического бедствия или чрезвычайной экологической ситуации;
10) проекты хозяйственной и иной деятельности, которая может оказывать воздействие на окружающую среду сопредельных государств или для осуществления которой необходимо использование общих с сопредельными государствами природных объектов либо которая затрагивает интересы сопредельных государств, в том числе комплекс "Байконур", определенные международными договорами Республики Казахстан;

11) көлік құралдарын, оның ішінде Қазақстан Республикасында жылжитын (әкелінетін) жабдықтарды қоспағанда технологияларды, техникаларды қолдану жөніндегі құжаттама.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда беріледі - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2011.09.23 № 248-ө (алғаш рет ресми жарияланған күнінен он күнтізбелік күн өткен соң, 2012 жылдың 30 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі), өзгеріс енгізілді - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 03.09.2013 № 268-ө (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
6. Мемлекеттік экологиялық сараптамаға ұсынылатын
материалдардың көлемі мен құрамы
12. Мемлекеттік экологиялық сараптамаға ұсынылатын материалдарда қолданыстағы нормативтерге сәйкес жобаның толық құрамын көрсетілуі қажет және мазмұнында мыналар болуы тиіс:
1) жоспарланған қызмет салдарларының кешенді экологиялық әлеуметтік және экономикалық бағалануы, мынаны қоса:
жиынтық түсіндірме жазба;
қоршаған ортаға әсерін тигізетін сараптама объектісінің, технологиялар және көзделген өндірістің технологиялық процестерінің сипаттамалары бар жоба. Сәулеттік қала құрылыстық, жоспарлық, болжамдық сипаттағы жобалық материалдардың мазмұны, экологиялық және басқа да бағдарламалар, табиғатты қорғау сұлбалары және басқа да жоспар алдындағы және жоба алдындағы құжаттамалар көзделген шаруашылық, өндірістік, ғылыми және басқа да қызметтің, оны дамытудың, қоршаған ортаға әсерінің қажеттілігін және орындылығын негіздей отырып, толық көрінісін беру тиіс;
оны әзірлеу деңгейі жобалау сатыларына сәйкес келетін құжат түрінде ресімделген ҚОӘБ материалдары;
жобаның, ластаушы заттардың жер бетінің жақын қабатына шашырауын есептеудің, эмиссия мөлшерін негіздеудің электрондық нұсқасы "Excel" форматында;
2) жоспарланған қызметтің экологиялық салдарлары туралы өтініш;
3) қоғамдық пікірді есепке алудың нәтижелері;
4) қоршаған ортаға кері әсерін тигізетін немесе тигізе алатын объектілер үшін жоспарланған қызметті іске асыруды мына заңды және жеке тұлғалармен келістіру құжаттары:
жер пайдаланушылар, жер телімдерінің иелері;
санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органдары;
су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекция (суды қорғау аумақтарында объектілерді орналастыру немесе қызметті жүзеге асыру кезінде);
жер ресурстарын басқару жөніндегі органдар;
жер қойнауын зерттеу және пайдалану органдары (пайдалы қазбалардың орналасуы болатын мүмкін учаскелерінде), сондай-ақ жер асты суларын пайдаланғанда және олардың болатын мүмкін ластану көздері бар болғанда);
орман шаруашылығы, жануарлар дүниесінің өсiмiн молайтуды және пайдалануды қорғау, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті орган;
балық ресурстарын қорғау саласында (балық шаруашылығы су қоймаларында қызметтің әр алуан түрлерін жүргізетін кәсіпорындар үшін).
Аталған ұйымдармен келістіру қажеттілігін көзделген қызметтің әсер ету аймағына келетін қоршаған орта объектілеріне байланысты сараптамалық орган белгілейді.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2009.10.26 N 228-ө Бұйрығымен.

11) документация по применению технологий, техники, за исключением транспортных средств, и оборудования, в том числе перемещаемых (ввозимых) в Республику Казахстан.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра охраны окружающей среды РК от 23.09.2011 года № 248-ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 30.01.2012); с изменением, внесенным приказом Министра охраны окружающей среды РК от 03.09.2013 № 268-Ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Объем и состав материалов, представляемых
на государственную экологическую экспертизу
12. Материалы, представляемые на государственную экологическую экспертизу, должны отражать полный состав проекта, согласно действующим нормативам и содержать:
1) комплексную эколого-социальную и экономическую оценку воздействия последствий планируемой деятельности, включая:
сводную пояснительную записку;
проект с характеристиками объекта экспертизы, технологий и технологических процессов намечаемого производства, оказывающих воздействие на состояние окружающей среды. Содержание проектных материалов архитектурно-градостроительного, планировочного, прогнозного характера, экологические и иные программы, природоохранные схемы и другая предплановая и предпроектная документация должны давать полную картину намечаемой хозяйственной, производственной, научной и иной деятельности с обоснованием необходимости и целесообразности ее развития, влияния на окружающую среду;
материалы ОВОС, оформленные в виде документа, уровень разработки которого соответствует стадиям проектирования;
электронную версию проекта, расчета рассеивания загрязняющих веществ в приземном слое, обоснование объемов эмиссий в формате "Excel";
2) заявление об экологических последствиях планируемой деятельности;
3) результаты учета общественного мнения;
4) документы согласования реализации планируемой деятельности для объектов, которые оказывают или могут оказать отрицательное воздействие на окружающую среду, со следующими юридическими и физическими лицами:
землепользователи, собственники земельных участков;
государственные органы санитарно-эпидемиологической службы;
бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов (при размещении объектов или осуществлении деятельности на водоохраной территории);
органы по управлению земельными ресурсами;
органы изучения и использования недр (на участках возможного размещения полезных ископаемых), а также при использовании подземных вод и наличии источников их возможного загрязнения);
уполномоченный орган в области лесного хозяйства, охраны воспроизводства и использования животного мира, особо охраняемых природных территорий;
в области охраны рыбных ресурсов (для предприятий, проводящих различные виды деятельности в рыбохозяйственных водоемах).
Необходимость согласования с указанными организациями устанавливается экспертным органом в зависимости от объектов окружающей среды, попадающих в зону воздействия намечаемой деятельности.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными приказом Министра охраны окружающей среды РК от 26.10.2009 № 228-ө (порядок введения в действие см. п. 3).

13. Көзделген қызметтің сипаттамаларына тәуелді сараптамалық органдарға қарастырылуға ұсынылған материалдарда:
1) тиімді материалдарды, энергияны үнемдеуші, аз қалдықты және қалдықсыз технологиялық процестерді енгізу;
2) табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану және қайта өндіру, өндіріс және тұтыну қалдықтарын кешенді қайта өңдеу және кәдеге жарату;
3) ағынды суларды тиімді тазартуды қамтамасыз ету, оларды техникалық қажеттіліктерге пайдалану, тазартылмаған суларды табиғи су арналар мен су қоймаларға, жергілікті жер бедеріне төгуден бас тарту тәрізді тазартудың басым бағыттары;
4) атмосфералық ауаны ластанудан сақтауды негіздейтін шаралардың пәрмендігі мен кепілділігі;
5) топырақ, өсімдік жамылғысы мен жануарлар дүниесін сақтау және қалпына келтіру, объектінің табиғи-қорықтық қор мәртебесін сақтау;
6) халық пен қоршаған ортаны антропогендік физикалық, химиялық және биологиялық факторлардың әсерінен қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі шешімдер көрсетілуі тиіс.
14. ҚОӘБ жобалаудың барлық сатыларында жүргізіледі. Көзделіп отырған немесе іске асырылып жатқан қызметтің ҚОӘБ материалдарын және жобалық әзірлемелерді мемлекеттік экологиялық сараптаманың бастамашысы ұсынады және олар мына мәліметтерді қамтуы тиіс:
1) жоспарланған қызметті жүзеге асыру орнының қоршаған табиғи ортасы жай-күйінің сипаттамасы;
2) жоспарланған қызметтің қоршаған орта мен халықтың денсаулығына қалыпты жағдайларда және авариялық ахуалдар мен оның әлеуметтік экономикалық салдарлары жағдайындағы әсерінің түрлері мен деңгейін айқындау;
3) көзделген қызметті жүзеге асыру және табиғи орта құрауыштарының сапалы жай-күйі жағдайында қоршаған орта жай-күйінің болатын мүмкін өзгерістерін болжау;
4) жоспарланған қызметті жүзеге асыру процесінде қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар;
5) өңірдің әлеуметтік экономикалық даму перспективалары;
6) экологиялық қауіп-қатер деңгейін төмендету және авариялық ахуалдардың алдын алу шаралары;
7) жоспарланған қызметтің мақсаттарына қол жеткізудің, жоспарланған қызметтен бас тартқанды қоса алғанда болатын мүмкін баламалы нұсқалары;
8) Қазақстан Республикасының қолданыстағы экологиялық заңнамасына сәйкес басқа да талаптар.
15. Орындалған ҚОӘБ нәтижелерінің негізінде тапсырушы (бастамашы), оны іске асыру туралы шешімді дайындау үшін негіз болып табылатын жоспарланған немесе жүзеге асырылып жатқан шаруашылық қызметтің экологиялық салдарлары туралы өтінішті дайындайды және сарапталатын материалдар құрамында ұсынады.
16. Мемлекеттік экологиялық сараптамаға ұсынылатын құжаттарға мыналардың көшірмелері қоса беріледі:

13. В материалах, представляемых на рассмотрение в экспертные органы, должны быть отражены, в зависимости от характеристики намечаемой деятельности, решения по:
1) внедрению эффективных материалов, энергосберегающих, мало- и безотходных технологических процессов;
2) рациональному использованию и воспроизводству природных ресурсов, комплексной переработке и утилизации отходов производства и потребления;
3) обеспечению эффективной очистки сточных вод, использование их для технических нужд, приоритетные направления очистки, такие как отказ от сброса неочищенных вод в природные водотоки и водоемы, на рельеф местности;
4) действенности и гарантированности обосновывающих мер, касающихся охраны атмосферного воздуха от загрязнения;
5) сохранности и восстановлению почвенного, растительного покрова и животного мира, соблюдению статуса объектов природно-заповедного фонда;
6) обеспечению защиты населения и окружающей среды от вредного воздействия антропогенных физических, химических и биологических факторов.
14. ОВОС проводится на всех стадиях проектирования. Материалы ОВОС и проектные разработки намечаемой или реализуемой деятельности представляются заказчиком (инициатором) государственной экологической экспертизы и должны включать следующие сведения:
1) характеристику состояния окружающей природной среды места осуществления планируемой деятельности;
2) определение видов и уровней воздействия планируемой деятельности на окружающую среду и здоровье населения в нормальных условиях и при аварийных ситуациях и их социально-экономических последствий;
3) прогноз возможных изменений состояния окружающей среды в случае осуществления намечаемой деятельности и качественного состояния компонентов природной среды;
4) мероприятия по обеспечению охраны окружающей среды в процессе осуществления планируемой деятельности;
5) перспективы социально-экономического развития региона;
6) меры по снижению уровня экологического риска и предупреждению аварийных ситуаций;
7) возможные альтернативные варианты достижения целей планируемой деятельности, включая отказ от планируемой деятельности;
8) иные требования, согласно действующему экологическому законодательству Республики Казахстан.
15. На основании результатов выполненной ОВОС заказчиком (инициатором) подготавливается и представляется в составе экспертируемых материалов заявление об экологических последствиях планируемой или осуществляемой хозяйственной деятельности, которое является основанием для подготовки решения о ее реализации.
16. К документации, передаваемой на государственную экологическую экспертизу, также прилагаются копии:

1) салалық сараптамаларды жүргізу жағдайына - тиісті қорытындылар;
2) осы жобаны қайталама экологиялық сараптамаға ұсынған жағдайда - мемлекеттік экологиялық сараптаманың бұрын берілген қорытындыларын;
3) жобалық құжаттаманы уәкілетті органда қарастырған жағдайда – мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысына ұсыныстар мен ескертулер тиісті аумақтық органнан.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2009.10.26 N 228-ө Бұйрығымен.
17. Көлік құралдарын қоспағанда технологияларды, техниканы және жабдықтарды, соның ішінде Қазақстан Республикасына әкелінетіндерді қолдану бойынша құжаттамада:
1) қоршаған ортаға әсерін бағалауы;
2) ұйым стандарты (техникалық шарттар);
3) қолдану бойынша нұсқаулығы (бар болған жағдайда);
4) алдын ала өткізілген сынақтар (зерттеулер) жөніндегі материалдар (хаттамалар, анықтамалар, есептер);
5) сәйкестілік сертификаттары;
6) көлік құралдарын қоспағанда технологиялардың, техниканың және жабдықтардың, соның ішінде Қазақстан Республикасына әкелінетіндердің, технологиялық үрдістің сипаттамасы;
7) Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саулығы, қауіпті өндірістік объектілердегі өнеркәсіптік қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі және техникалық реттеу салаларындағы уәкілетті органдармен келісу болуы тиіс.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2009.10.26 N 228-ө Бұйрығымен.
17-1. Істен шыққан ұқсас техниканы, жабдықтарды ауыстыру үшін алынған техника, жабдық мемлекеттік экологиялық сараптамаға жатпайды.
Ескерту. 17-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2009.10.26 N 228-ө Бұйрығымен.
18. Шаруашылық қызметтің объектілерін орналастыруға және жер учаскелерін таңдауға арналған материалдар Қазақстан Республикасының жер заңнамасының талаптарына сәйкес қалыптастырылады және онда мына материалдар болуы тиіс:
1) жер учаскесінің пайдалану мақсатын, оның өлшемдерін, орналасқан жерін (картографиялық материалдардың көшірмесін қоса беріп) көрсете отырып, жер учаскесін бөлуге келісу туралы өтініш.
2) қоршаған ортаның жай-күйіне шолуы бар (ҚОӘБ бірінші стадиясына), объектіні (немесе оның құрылысы нұсқаларының техникалық экономикалық негіздемесін) салуға арналған жер учаскесін таңдау актісі;

1) в случае проведения отраслевых экспертиз - соответствующих заключений;
2) в случае представления на повторную государственную экологическую экспертизу данного проекта - ранее выданных заключений государственной экологической экспертизы;
3) в случае рассмотрения проектной документации в уполномоченном органе - предложения и замечания к заключению государственной экологической экспертизы от соответствующего территориального подразделения.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными приказом Министра охраны окружающей среды РК от 26.10.2009 № 228-ө (порядок введения в действие см. п. 3).
17. Документация по применению технологий, техники за исключением транспортных средств и оборудования, в том числе перемещаемых (ввозимых) в Республику Казахстан должна содержать:
1) оценку воздействия на окружающую среду;
2) стандарт организаций (технические условия);
3) инструкцию по эксплуатации (при наличии);
4) материалы (протоколы, справки, отчеты) о проведенных предварительных испытаниях (исследованиях);
5) сертификаты соответствия;
6) характеристику технологий, техники, за исключением транспортных средств, и оборудования, в том числе перемещаемых (ввозимых) в Республику Казахстан, по сравнению с уже существующими аналогами, описание технологического процесса;
7) согласования с уполномоченными органами в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, промышленной безопасности на опасных производственных объектах, пожарной безопасности и технического регулирования.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра охраны окружающей среды РК от 26.10.2009 № 228-ө (порядок введения в действие см. п. 3).
17-1. Не подлежат государственной экологической экспертизе техника, оборудование, приобретаемые для замены вышедшей из строя аналогичной техники, оборудования.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17-1 в соответствии с приказом Министра охраны окружающей среды РК от 26.10.2009 № 228-ө (порядок введения в действие см. п. 3).
18. Материалы на размещение объектов хозяйственной деятельности и выбор земельных участков формируются в соответствии с требованиями земельного законодательства Республики Казахстан и должны содержать следующие материалы:
1) заявление о согласовании на выделение земельного участка с указанием цели использования земельного участка, его размеров, местоположения (с приложением копии картографического материала);
2) акт выбора земельного участка под строительство объекта (или технико-экономическое обоснование вариантов его строительства), содержащий обзор состояния окружающей среды (первую стадию ОВОС);

3) қоршаған ортаға әсерін алдын ала бағалауы бар (ҚОӘБ алдын ала бағалау), таңдап алынған алаңға байланған объект құрылысының техникалық-экономикалық негіздемесінің материалдары.
19.  Алынып тасталды - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007.10.09.  N 296-ө (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
7. Мемлекеттік экологиялық сараптаманы
ұйымдастыру және жүргізу рәсімі
20. Мемлекеттік экологиялық сараптаманы экологиялық сараптама объектілерін қарау, талдау және бағалау жолы арқылы:
1) сараптамалық органдардың штаттық қызметкерлері;
2) сыртқы сарапшыларды тарта отырып, сараптамалық органдардың басшылары  құрған сараптамалық комиссиялар;
3) уәкілетті органның, мүдделі мемлекеттік органдардың, мекемелер және ұйымдардың, оның ішінде шет елдердің өкілдерінен - объектілердің қоршаған ортаға күрделі әсерлері бойынша мемлекеттік экологиялық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу бөлігінде, тұратын салааралық сараптамалық  комиссиялар жүргізеді.
21. Сыртқы сарапшылар ұсынылған құжаттаманың қаралуын ұйымдастырады және сараптамалық органдарға қорытынды ретінде ұсыныстар мен ескертулерін ұсынады.
Сыртқы сарапшылардың қорытындысы ұсынымдық сипатқа ие болады.
22. Оның барысында сараптамалық органдар материалдарды қарауды және сараптама объектінің бағалауын жүргізетін және дәлелденген және объективті сараптамалық қорытындыны қалыптастыратын мемлекеттік экологиялық сараптаманың рәсімі  біртіндеген сатылардан тұрады да мыналарды қамтиды:
1) мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүргізу туралы өтінішті (хатты) уәкілетті органның, оның аумақтық бөлімшелері мен жергілікті атқарушы органдардың құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімдерінде тіркеуді;
2) сараптамаға жіберілген материалдардың, деректемелердің толығы және бар болуы тексерілуде айқындалған, көзделген шаруашылық қызметтің ҚОӘБ және оларды Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына және нормативтік талаптарға сәйкестігін белгілеуді қоса алғанда, алдын ала сараптаманы;
3) сараптаманың қажетті деңгейін анықтауды, материалдарды бағалауды және талдап өңдеуді, көзделген немесе жүзеге асырылып жатқан қызметтің экологиялық қауіпсіздігінің дәрежесін, сараптама объектілерін іске асырудың жеткіліктігі мен шындығын қарастыратын сараптаманың негізгі сатысын;
4) жекелеген сараптамалық бағалар мен мемлекеттік экологиялық сараптаманың нәтижелерін қорытуды, материалдарды келісу немесе келісуден бас тарту туралы сараптамалық қорытындыны дайындауды қамтитын сараптаманың қорытынды сатысын.

3) материалы технико-экономического обоснования строительства объекта, привязанного к выбранной площадке, содержащие предварительную ОВОС (ПредОВОС).
19. Исключен.
Сноска. Пункт исключен приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 9 октября 2007 года N 296-п (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опубл-я.).
7. Организация и процедура проведения
государственной экологической экспертизы
20. Государственная экологическая экспертиза проводится путем рассмотрения, анализа и оценки объектов экологической экспертизы:
1) штатными сотрудниками экспертных органов;
2) экспертными комиссиями, создаваемыми руководителями экспертных органов с привлечением внешних экспертов;
3) межотраслевыми экспертными комиссиями, состоящими из представителей уполномоченного органа, заинтересованных государственных органов, учреждений и организаций, в том числе из зарубежных стран - в части организации и проведения государственной экологической экспертизы сложных по воздействиям на окружающую среду объектов.
21. Внешние эксперты организуют рассмотрение представленной документации и представляют предложения и замечания в виде заключения в экспертные органы.
Заключение внешних экспертов носит рекомендательный характер.
22. Процедура государственной экологической экспертизы состоит из последовательных стадий, в ходе которых экспертные органы проводят рассмотрение материалов и оценку объекта экспертизы и формируют обоснованное и объективное экспертное заключение и включает в себя:
1) регистрацию заявления (письма) о проведении государственной экологической экспертизы в отделах документационного обеспечения уполномоченного органа, его территориальных подразделений и местных исполнительных органов;
2) предварительную экспертизу (далее - предэкспертиза), заключающуюся в проверке наличия и полноты, переданных на экспертизу материалов, реквизитов, включая ОВОС намечаемой хозяйственной деятельности, и установлении их соответствия действующему законодательству Республики Казахстан и нормативным требованиям;
3) основную стадию экспертизы, предусматривающую определение необходимого уровня экспертизы, оценку и аналитическую обработку материалов, выявление степени экологической опасности намечаемой либо осуществляемой деятельности, достаточности и достоверности обоснований реализации объектов экспертизы;
4) заключительную стадию экспертизы, включающую обобщение отдельных экспертных оценок и результатов государственной экологической экспертизы, подготовку экспертного заключения с выводами о согласовании материалов или их отклонении.

23. Алдын ала сараптама сатысының талаптарына сәйкес келмейтін құжаттама, одан әрі қаралмайды және қаралмау себептері туралы хабарлама хатпен өтініш берушіге қайтарылады.
24. Сараптамалық органдар объектіге мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүргізу туралы өтінімнен мына жағдайларда бас тартуға құқылы:
тапсырушы барлық қажетті құжаттарды ұсынбағанда;
егер ұсынылған ҚОӘБ материалдары немесе экологиялық салдарлар туралы өтініш белгіленген талаптарға сәйкес келмесе немесе оларсыз объективті шешім қабылдау мүмкін болмайтын қате мәліметтер болса.
8. Мемлекеттік экологиялық сараптаманы
жүргізудің деңгейлері мен нәтижелері
25. Сараптамалық органның басшысы анықтайтын қарастырылатын материалдардың күрделілігіне байланысты мемлекеттік экологиялық сараптаманың жүргізілуі мына үш деңгейде жүзеге асырылады:
1) бірінші деңгей - сараптамалық орган мамандарының санынан жекелеген сарапшылар жүзеге асыратын материалдардың сараптамасы;
2) екінші деңгей - арнайы мәселелерді сараптау және талдау үшін сыртқы сарапшыларды тарта отырып, сараптамалық органның мамандары жүзеге асыратын материалдардың сараптамасы;
3) үшінші деңгей - уәкілетті органның, мүдделі мемлекеттік органдардың, мекемелер мен ұйымдардың, оның ішінде шет елдердің өкілдерінен тұратын ведомствоаралық сараптамалық комиссиялар жүзеге асыратын барынша күрделі объектілер бойынша материалдардың сараптамасы.
26. уәкілетті органның сараптамалық органдары жүзеге асыратын жобалық материалдарды қарау мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындыға ұсыныстар мен ескертулерді ескере отырып, немесе оның аумақтықаумақтық бөлімшелерінің (объектінің орналасу орны бойынша) мамандарының қатысуымен жүргізіледі және мына түрде іске асырылады:
1) жоба материалдары көзделген шаруашылық қызметтерді іске асырудың мүмкіндігі, орындылығы және қажеттілігі бөлігінде бағаланады және талданады, сондай-ақ келісу жөніндегі ұсыныстарды әзірлей отырып, проблема тұтастай бағаланады;
2) ұсыныстар немесе ескертулер қалыптастырылады және жазба түрінде ұсынылады;
3) қажет болған жағдайда аумақтық бөлімшелерінің өкілдері ахуалды алдын ала талдай отырып, ұсынумен мемлекеттік экологиялық сараптама процестерін жүргізуге қатысады. Бұл жағдайда аумақтық бөлімшелері ескертулер мен ұсыныстарды бере отырып, материалдарды қарастыру мерзімі екі аптаны құруы тиіс.
Ескерту. 26-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2009.10.26 N 228-ө Бұйрығымен.

23. Документация, не соответствующая требованиям стадии предэкспертизы, от дальнейшего рассмотрения отклоняется и возвращается заявителю с уведомлением о причинах отклонения.
24. Экспертные органы вправе отклонить заявку на проведение государственной экологической экспертизы объекта в следующих случаях:
непредставления заказчиком всех необходимых документов;
если представленные материалы ОВОС или заявление об экологических последствиях не отвечает установленным требованиям или содержат ошибочные данные, без которых принятие объективного решения не представляется возможным.
8. Уровни и результаты проведения
государственной экологической экспертизы
25. Проведение государственной экологической экспертизы в зависимости от сложности рассматриваемых материалов, определяемым руководителем экспертного органа, осуществляется на следующих трех уровнях:
1) первый уровень - экспертиза материалов, осуществляемая отдельными экспертами из числа специалистов экспертного органа;
2) второй уровень - экспертиза материалов, осуществляемая специалистами экспертного органа с привлечением внешних экспертов для экспертизы и анализа специальных вопросов;
3) третий уровень - экспертиза материалов по наиболее сложным объектам, осуществляемая межотраслевыми экспертными комиссиями, состоящими из представителей уполномоченного органа, заинтересованных государственных органов, учреждений и организаций, в том числе из зарубежных стран.
26. Рассмотрение проектных материалов, осуществляемое экспертными органами уполномоченного органа, проводится с учетом замечаний и предложений к заключению государственной экологической экспертизы, или участия специалистов его территориальных подразделений (по месту расположения объекта), и реализуется следующим образом:
1) оцениваются и анализируются проектные материалы в части необходимости, целесообразности и возможности реализации намечаемой хозяйственной деятельности, а также оценки проблемы в целом, с выработкой предложений по согласованию;
2) формируются предложения или замечания и представляются в письменной форме;
3) представители территориальных подразделений в случае необходимости участвуют в проведении процесса государственной экологической экспертизы с представлением предварительного анализа ситуации. В данном случае срок рассмотрения материалов территориальными подразделениями с выдачей замечаний и предложений должен составлять две недели.
Сноска. Пункт 26 с изменениями, внесенными приказом Министра охраны окружающей среды РК от 26.10.2009 № 228-ө (порядок введения в действие см. п. 3).

27. Басқа мемлекеттік органдар жүзеге асыратын салалық сараптама қорытындыларының нәтижелерін, мемлекеттік экологиялық сараптама негіздейтін материалдар ретінде пайдаланады; қоғамдық экологиялық сараптаманың қорытындыларының тұжырымын - ұсынымдық сипаттағы ретінде.
28. Мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүзеге асырудың нәтижесі "Мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 17 сәуірдегі N 114-ө бұйрығымен белгіленген нысан бойынша сараптамалық қорытынды болып табылады. Қорытынды мына тұжырымдамалардың біреуімен аяқталады:
1) "келісілмейді";
2) "келісіледі";
3)  Алынып тасталды
Ескерту. 28-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007.10.09.  N 296-ө (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
29. "Келісілмейді" тұжырымы бар қорытынды болған жағдайда, сараптама бастамашысы мемлекеттік экологиялық сараптаманың ескертулері бойынша материалдарды жетілдіреді және оларды қайталама мемлекеттік экологиялық сараптамаға береді немесе көзделген қызметтен бас тартады.
30.  Алынып тасталды - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007.10.09.  N 296-ө (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
31. Мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысына қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның сараптау бөлімшелерінің, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің басшылары тиісті аумақтарда немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының сараптау бөлімшелерінің басшылары өз құзыреті шегінде қол қояды.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2009.10.26 N 228-ө Бұйрығымен.
32. Қоршаған ортаға ерекше әсері бойынша айрықша күрделі объектілердің мемлекеттік экологиялық сараптамасының қорытындылары белгіленген тәртіпте бекітілген ережелеріне сәйкес мемлекеттік экологиялық сараптаманың Сараптамалық кеңестерінде қарастырылады.
9. Мемлекеттік экологиялық сараптаманы
жүргізу және қолданылу мерзімі
33. Мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүргізу мерзімі мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүзеге асыратын органдарға алдын ала сараптамадан өткен қажетті барлық құжаттама берілген кезден бастап, I санатты объектілер үшін екі айдан және II, III және IV санатты объектілер үшін бір айдан аспауы тиіс.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда беріледі - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2011.09.23 № 248-ө (алғаш рет ресми жарияланған күнінен он күнтізбелік күн өткен соң, 2012 жылдың 30 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

27. Выводы заключений отраслевых экспертиз, осуществляемых иными государственными органами, используются государственной экологической экспертизой в качестве обосновывающих материалов; выводы заключений общественной экологической экспертизы - в качестве имеющих рекомендательный характер.
28. Результатом осуществления государственной экологической экспертизы является экспертное заключение по форме, установленной Приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 17 апреля 2007 года N 114-п "Об утверждении формы заключения государственной экологической экспертизы". Заключение завершается одним из следующих выводов:
1) "не согласовывается";
2) "согласовывается";
3) исключен - приказом от 9 октября 2007 года N 296-п .
Сноска. Пункт 28 с изменением, внесенным приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 9 октября 2007 года N 296-п (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опубл-я.).
29. При заключении с выводом "не согласовывается" инициатор экспертизы дорабатывает материалы по замечаниям государственной экологической экспертизы и представляет их на повторную государственную экологическую экспертизу либо отказывается от намечаемой деятельности.
30. Исключен.
Сноска. Пункт исключен приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 9 октября 2007 года N 296-п (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого офиц. опубл-я.).
31. Заключение государственной экологической экспертизы подписывается руководителями экспертных подразделений уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, территориальных подразделений уполномоченного органа в области охраны окружающей среды на соответствующей территории либо руководителем экспертного подразделения местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы в пределах его компетенции.
Сноска. Пункт 31 в редакции приказа Министра охраны окружающей среды РК от 26.10.2009 № 228-ө (порядок введения в действие см. п. 3).
32. Результаты государственной экологической экспертизы особо сложных по воздействию на окружающую среду объектов, рассматриваются на Экспертных советах государственной экологической экспертизы в соответствии с их положениями, утверждаемыми в установленном порядке.
9. Срок проведения и действия
государственной экологической экспертизы
33. Государственная экологическая экспертиза проводится не более двух месяца для объектов I категории, и одного месяца для объектов II, III и IV категорий с момента передачи органам, осуществляющим государственную экологическую экспертизу, всей необходимой документации, прошедшей предварительную экспертизу.
Сноска. Пункт 33 в редакции приказа Министра охраны окружающей среды РК от 23.09.2011 года № 248-ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 30.01.2012).

34. Алдын ала сараптамадан өткізу мерзімі бес жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда беріледі - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2011.09.23 № 248-ө (алғаш рет ресми жарияланған күнінен он күнтізбелік күн өткен соң, 2012 жылдың 30 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Жобалық құжаттамаға мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы берілген күнінен бастап бес жыл ішінде қолданылуда болады.
36. Аталған мерзім ішінде іске асырылмаған мемлекеттік экологиялық сараптама объектілері қайталама мемлекеттік экологиялық сараптамаға жатады.
37. Мемлекеттік экологиялық сараптама объектілері қайталама мемлекеттік экологиялық сараптамадан мына жағдайларда:
1) мемлекеттік экологиялық сараптама объектілері бұрын өткізілген мемлекеттік экологиялық сараптаманың ескертулері бойынша жетілдірілген жағдайда;
2) мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысын алғаннан кейін жобалық және басқа құжаттамаға өзгерістер енгізілген жағдайда;
3) сот органдары шешімінің негізінде өтеді.
Мемлекеттік экологиялық сараптаманы қайта жүргізу мерзімі тіркеуден өткен күннен бастап I санатты объектілер үшін бір айдан аспауы тиіс және II, III және IV санатты объектілер үшін он жұмыс күнінен аспауы тиіс.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда беріледі - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2011.09.23 № 248-ө (алғаш рет ресми жарияланған күнінен он күнтізбелік күн өткен соң, 2012 жылдың 30 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. <*>
Ескерту. 38-тармақ алынып тасталды - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2009.10.26 N 228-ө Бұйрығымен.

34. Предварительная экспертиза проводится не более пяти рабочих дней.
Сноска. Пункт 34 в редакции приказа Министра охраны окружающей среды РК от 23.09.2011 года № 248-ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 30.01.2012).
35. Положительное заключение государственной экологической экспертизы к проектной документации действует в течение пяти лет со дня его выдачи.
36. Объекты государственной экологической экспертизы, не реализованные в течение указанного срока, подлежат повторной государственной экологической экспертизе.
37. Объекты государственной экологической экспертизы проходят повторную государственную экологическую экспертизу в случаях:
1) доработки объекта государственной экологической экспертизы по замечаниям проведенной ранее государственной экологической экспертизы;
2) внесения в проектную и иную документацию изменений после получения положительного заключения государственной экологической экспертизы;
3) на основании судебного решения.
Повторная государственная экологическая экспертиза для объектов I категории проводится не более одного месяца, для объектов II, III и IV категорий проводится не более десяти рабочих дней со дня регистрации.
Сноска. Пункт 37 в редакции приказа Министра охраны окружающей среды РК от 23.09.2011 года № 248-ө (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 30.01.2012).
38. Исключен приказом Министра охраны окружающей среды РК от 26.10.2009 № 228-ө (порядок введения в действие см. п. 3).