Бірегей, элиталық тұқым, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді және тұқым өткізушілерді аттестаттау ережесін бекіту және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2008 жылғы 12 қыркүйектегі N 575 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 14 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5342 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың атауына өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15 Бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
"Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының   6-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бірегей, элиталық тұқымдарды, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымдарды өндірушілерді және тұқым өткізушілерді аттестаттау ережесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15 Бұйрығымен.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Егіншілік және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті (Буць А.А.) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.                            М. Оразаев
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің м.а.
2008 жылғы 12 қыркүйектегі
N 575 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір күші жойылған бұйрықтарының тізбесі
1. "Элиталық тұқым шаруашылығының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2000 жылғы 7 шілдедегі N 178 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1236 болып тіркелген).
2. "Элиталық тұқым шаруашылығының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2000 жылғы 7 шілдедегі N 178 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2001 жылғы 19 қазандағы N 336 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1693 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2002 ж., N 12, 558-бет).

Об утверждении Правил аттестации производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян и признании утратившими силу некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 сентября 2008 года № 575. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 октября 2008 года № 5342. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О семеноводстве" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила аттестации производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3).
2. Признать утратившим силу некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту земледелия и фитосанитарной безопасности (Буць А.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
И.о. Министра                              М. Оразаев
Приложение
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 12 сентября 2008 года № 575
Перечень утративших силу некоторых приказов
Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
1. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 июля 2000 года № 178 "О некоторых вопросах элитного семеноводства" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 1236).
2. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 октября 2001 года № 336 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 июля 2000 года № 178 "О некоторых вопросах элитного семеноводства" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 1693, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 г., № 12, стр. 558).

3. "Элиталық тұқым шаруашылығының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2000 жылғы 7 шілдедегі N 178 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2003 жылғы 29 сәуірдегі N 236 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2265 болып тіркелген).
4. "Бірегей тұқым өндірушілерді аттестаттау (қайта аттестаттау) және бірегей тұқым өндірушінің куәлігі бланкының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2003 жылғы 17 қазандағы N 539 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2542 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және басқа мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2004 ж., N 25-28, 947-бет).
5. "Бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді аттестаттау (қайта аттестаттау) ережесін және бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушінің куәлігі бланкының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2004 жылғы 2 наурыздағы N 103 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2782 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және басқа мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2004 ж., N 25-28, 950-бет).
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің м.а.
2008 жылғы 12 қыркүйектегі
N 575 бұйрығымен
бекітілген
Бірегей, элиталық тұқым, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді және тұқым өткізушілерді аттестаттау ережесі
Ескерту. Ереженің атауына өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15 Бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы бірегей, элиталық тұқым, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді және тұқым өткізушілерді аттестаттау ережесі (бұдан әрі – Ереже) "Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 ақпандағы Заңына сәйкес әзірленген және бірегей, элиталық тұқым, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді аттестаттау тәртібін және шарттарын белгілейді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15 Бұйрығымен.
2. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аттестаттау – жеке және (немесе) заңды тұлғалардың тұқым шаруашылығы субьектісінің мәртебесіне сәйкестігін анықтау (растау);

3. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2003 года № 236 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 июля 2000 года № 178 "О некоторых вопросах элитного семеноводства" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 2265).
4. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 октября 2003 года № 539 "Об утверждении Правил аттестации (переаттестации) производителей оригинальных семян и формы бланка свидетельства производителя оригинальных семян" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 2542, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2004 г., № 25-28, стр. 947).
5. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 марта 2004 года № 103 "Об утверждении Правил аттестации (переаттестации) производителей семян первой, второй и третьей репродукций и формы бланка свидетельства производителя семян первой, второй и третьей репродукций" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 2782, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2004 г., № 25-28, стр. 950).
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 12 сентября 2008 года № 575
Правила аттестации
производителей оригинальных, элитных семян, семян
первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила аттестации производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О семеноводстве" и устанавливают порядок и условия аттестации производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) аттестация - установление (подтверждение) соответствия физических и (или) юридических лиц статусу субъекта семеноводства;

2) тұқым өндірушілер - тұқым шаруашылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;
3) элиталық тұқым өсіру шаруашылығы – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы атестаттаған, элиталық тұқымды өндіру мен сатуды жүзеге асыратын шаруашылық жүргізуші субъект;
4) аттестаттау туралы куәлік - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы берген, тұқым шаруашылығы саласында қызмет ететін аттестатталған субъектілерді мемлекеттің тануы туралы куәландыратын құжат;
5) бiрегей тұқымдар - ауыл шаруашылығы өсiмдiгi сортының авторы, ол уәкiлдiк берген адам немесе сорттың оригинаторы өсiрiп шығарған және элиталық тұқымдарды өндiруге арналған тұқым;
6) элиталық тұқымдар – ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің бірегей немесе суперэлиталық тұқымнан алынған және Қазақстан Республикасының тұқым шаруашылығы туралы заңнамасының талаптарына сай келетін тұқымдар;
7) суперэлиталық тұқымдар – бірегей тұқымдарға жататын, өсіріп-өндіру көшеттігінің өнімінен алынған, мемлекеттік стандарттар мен тұқым шаруашылығы саласындағы өзге де нормативтік құжаттардың талаптарына сай келетін және элиталық тұқымдарды өндіруге арналған тұқымдар;
8) бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтiлген тұқымдар - тұқымдар элитасының жылдар бойынша кейiннен өсiрiп-өндiрiлуi: бiрiншi жыл - бiрiншi көбейтiлген тұқым, екiншi жыл - екiншi көбейтiлген тұқым, үшiншi жыл – үшiншi көбейтiлген тұқым;
9) тұқым өсiру шаруашылығы - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органы аттестаттаған, бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтiлген тұқымдарды өндiру мен сатуды жүзеге асыратын шаруашылық жүргiзушi субъект.
10) тұқым өткізуші – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы аттестаттаған, ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының партияларын өткізу және (немесе) тұқым несиесін беру жөніндегі қызметті жүзеге асырушы жеке немесе заңды тұлға.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15 Бұйрығымен.
3. Бірегей, элиталық тұқым (бұдан әрі – элиталық тұқым өсіру шаруашылығы), бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым (бұдан әрі – тұқым өсіру шаруашылығы) өндіруші, тұқым өткізуші мәртебесін алуға үміткер жеке және заңды тұлғалар осы Ережемен айқындалатын біліктілік талаптарына сай болуы керек.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15 Бұйрығымен.

2) производители семян - физические и юридические лица, осуществляющие деятельность в области семеноводства;
3) элитно-семеноводческое хозяйство - хозяйствующий субъект, аттестованный местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы), осуществляющий производство и реализацию элитных семян;
4) свидетельство об аттестации - документ, выданный местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы), свидетельствующий о признании государством деятельности аттестованных субъектов в области семеноводства;
5) оригинальные семена - семена, произведенные автором сорта сельскохозяйственного растения, уполномоченным им лицом или оригинатором сорта и предназначенные для производства элитных семян;
6) элитные семена - семена сельскохозяйственных растений, которые получены от оригинальных или суперэлитных семян и соответствуют требованиям законодательства Республики Казахстан о семеноводстве;
7) суперэлитные семена - семена, принадлежащие к оригинальным, получаемые из урожая питомника размножения, соответствующие требованиям государственных стандартов и иных нормативных документов в области семеноводства и предназначенные для производства элитных семян;
8) семена первой, второй и третьей репродукций - последующее размножение семян элиты по годам: первый год - первая репродукция, второй год - вторая репродукция, третий год - третья репродукция;
9) семеноводческое хозяйство - хозяйствующий субъект, аттестованный местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы), осуществляющий производство и реализацию семян первой, второй и третьей репродукций;
10) реализатор семян - физическое или юридическое лицо, аттестованное местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы), осуществляющее деятельность по реализации партий семян сельскохозяйственных растений и (или) выдаче семенной ссуды.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3).
3. Физические и юридические лица, претендующие на получение статуса производителя оригинальных семян, производителя элитных семян (далее - элитно-семеноводческое хозяйство), производителя семян первой, второй и третьей репродукций (далее - семеноводческое хозяйство), реализатора семян, должны соответствовать квалификационным требованиям, определяемым настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3).

4. Бірегей тұқым өндіруші, элиталық тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өткізуші мәртебесі облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органының (бұдан әрі – облыстың жергілікті атқарушы органы) шешімімен беріледі.
Облыстың жергілікті атқару органының тиісті құрылымдық бөлімшелері облыстың жергілікті атқару органының жұмыс органы болып табылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15 Бұйрығымен.
5. Бірегей тұқым өндірушіге қойылатын біліктілік талаптарына жауап беретін элиталық тұқым өсіру шаруашылығы мәртебесі бар шаруашылық жүргізуші субъектілер бірегей тұқым өндіруші мәртебесін алуға үміттене алады.
6. Тұқым өсіру шаруашылығына қойылатын біліктілік талаптарына жауап беретін элиталық тұқым өсіру шаруашылығы мәртебесі бар шаруашылық жүргізуші субъектілер тұқым өсіру шаруашылығы мәртебесін алуға үміттене алады.
2. Бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге қойылатын біліктілік талаптары
Ескерту. 2-бөлімнің атауына өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15 Бұйрығымен.
7. Бірегей тұқым өндірушіге қойылатын біліктілік талаптарына мыналар енеді:
1) бірегей тұқымды өндіруге қойылатын талаптарға сәйкес оны өндіруді жүргізу үшін жеткілікті егістік алқаптың (суармалы жерлерде - сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егіс егістігінің) болуы;
2) бірегей тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып нақты топырақ-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсыныстарға сәйкес салынған және бірден кем емес айналымнан өткен игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістердің болуы;
3) соңғы үш жылдағы егістік құрылымындағы сүрі жерлердің (суармалы жерлерге және жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің питомниктеріне бұл талап қолданылмайды; дәнді-сүре жерлі ауыспалы егісті көпжылдық шөптердің жер қыртысымен алмастыруға жол беріледі):
шаруашылық бойынша орташа есеппен - 20 пайыздан кем емес көлемде болуы;
тұқым шаруашылығы бастапқы звеноларының учаскелерінде (іріктеу, көбейту көшеттері) - 50 пайыздан кем емес болуы;
4) тұқым шаруашылығы егістіктерінің жалпы егістік алқапта 30 пайыздан кем болмауы;
5) бірегей тұқым өндірісі (бастапқы тұқым шаруашылығы) бойынша жұмыс тәжірибесі 6 жылдан кем болмауы;

4. Присвоение физическим и юридическим лицам статуса производителя оригинальных семян, элитно-семеноводческого хозяйства, семеноводческого хозяйства, реализатора семян осуществляется решением местного исполнительного органа области (города республиканского значения, столицы) (далее - местный исполнительный орган области).
Рабочим органом местного исполнительного органа области является соответствующее структурное подразделение местного исполнительного органа области.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3).
5. Хозяйствующий субъект, имеющий статус элитно-семеноводческого хозяйства и отвечающий квалификационным требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, может одновременно претендовать на присвоение статуса производителя оригинальных семян.
6. Хозяйствующий субъект, имеющий статус элитно-семеноводческого хозяйства и отвечающий квалификационным требованиям, предъявляемым к семеноводческим хозяйствам, может одновременно претендовать на присвоение статуса семеноводческого хозяйства.
2. Квалификационные требования, предъявляемые
к производителям оригинальных семян,
элитно-семеноводческим хозяйствам,
семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3).
7. Квалификационные требования, предъявляемые к производителям оригинальных семян, включают:
1) наличие площади пашни, достаточной для ведения производства оригинальных семян в соответствии с требованиями, предъявляемыми к их производству (на орошаемых землях - водообеспеченной севооборотной пашни);
2) наличие освоенных семеноводческих севооборотов, заложенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство оригинальных семян, и прошедших не менее одной ротации;
3) наличие паров в структуре пашни за последние три года (на орошаемые земли и на питомники плодово-ягодных культур и винограда требование не распространяется; в зернопропашных севооборотах допускается замена паров пластом многолетних трав) в объеме:
в среднем по хозяйству - не менее 20 процентов;
на участках первичных звеньев семеноводства (питомники отбора, размножения) - не менее 50 процентов;
4) наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади - не менее 30 процентов;
5) наличие опыта работы по производству оригинальных семян (первичному семеноводству) - не менее 6 лет;

6) жоғары деңгейлі сорттық агротехниканың болуы;
7) бірегей тұқым өндірушілердің аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер бірегей тұқым өндірушілердің аумағында сондай-ақ аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңде болмауы тиіс;
8) бес жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі бар дақыл жөніндегі маман-селекционерлердің немесе бірегей тұқым өндіру жөнінде бірлесіп іске асыратын жеке және заңды тұлғамен ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын атқару туралы шарттың болуы;
9) агроном-тұқымшының және әр дақыл бойынша маман – кемінде біреу жәнеде дақыл мен сорттың тұқым шаруашылығы жөніндегі спецификалық жұмыс әдістерін білетін техникалық персонал - кемінде үш адам болуы;
10) дақыл мен сорттың биологиялық белгілері мен қасиеттерін ескеретін сызбаларға қатаң сәйкестікте бірегей тұқым өндіруді қамтамасыз ету;
11) келесі элиталық тұқым өндірісін қамтамасыз ету мақсатында бірегей тұқымның жоспарланған көлемін өндіруге қажетті түр-түрде және көлемде сорттың негізгі тұқымдық материалының (жеміс, жидек дақылдарының және жүзімнің тұқымын өндірушілер үшін тұқымдық екпе ағаштардың) болуы;
12) бастапқы звенолардың негізін қалау үшін - 100 пайыз;
суперэлита үшін - 50 пайыз қажеттілікте тұқым сақтандыру қорларының болуы;
13) бірегей тұқым өндірісі жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдіктері түрлерінің бірегей тұқымын өндіру жөніндегі жұмыстар кешенін қамтамасыз етуге арналған, меншіктік құқықтағы, лизинг немесе мүліктік қарызда (ұзақ мерзімде жалгерлік) тұрған арнайы селекциялық және тұқым шаруашылығы техникасының қажетті санының болуы;
14) жеткілікті көлемде мамандандырылған қырмандардың, жабық асфальтталған алаңдардың; қоймалардың (жеміс дақылдары мен жүзімге арналған көміп қою алаңдарының) араласуына жол бермей тұқым партияларын орналастыруға мүмкіндік беретін арнайы ыдыстың болуы;
15) бірегей тұқым өндірісі жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, сатылған және өз шаруашылығында пайдаланылған бірегей тұқымның саны мен сапасына, шыққан тегіне (себу, іріктеу, сорттық, түрлік және фитопатологиялық отаулар (тазалаулар), егістіктерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, бірегей тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, сату актілері, тұқымдарды есепке алу журналы (ол Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясының тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторымен нөмірленуге, тігілуге, қолы қойылуға тиісті), тұқымның сапасы туралы куәлік, тұқым аттестаты және т.с.) есеп жүргізу;

6) наличие высокого уровня сортовой агротехники;
7) отсутствие карантинных объектов на территории производителя оригинальных семян, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории производителя оригинальных семян также и в период не менее трех лет до момента аттестации;
8) наличие специалистов-селекционеров по культуре с опытом работы не менее пяти лет или наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на осуществление совместной работы по производству оригинальных семян;
9) наличие не менее одного агронома-семеновода и специалиста по каждой культуре, а также не менее трех человек технического персонала, владеющего специфическими методами работы по семеноводству культуры и сорта;
10) обеспечение производства оригинальных семян в строгом соответствии со схемами, учитывающими биологические признаки и свойства культуры и сорта;
11) наличие исходного семенного материала сорта (маточных насаждений для производителей семян плодовых, ягодных культур и винограда) в ассортименте и объемах, необходимых для производства планируемого количества оригинальных семян с целью последующего обеспечения производства элитных семян;
12) наличие страховых фондов семян от потребности:
для закладки первичных звеньев - 100 процентов;
для суперэлиты - 50 процентов;
13) наличие на праве собственности, лизинга либо в имущественном найме (долгосрочная аренда) необходимого количества специализированной селекционной и семеноводческой техники для обеспечения всего комплекса работ по производству оригинальных семян видов сельскохозяйственных растений, по которым ведется производство оригинальных семян;
14) наличие в достаточном количестве специализированных токов, крытых асфальтированных площадок, складских помещений (прикопочных площадок для плодовых культур и винограда), специальной тары, позволяющей размещать партии семян, не допуская их смешения;
15) ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений, по которому ведется производство оригинальных семян, учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве оригинальных семян (акты посева, браковки, сортовых, видовых и фитопатологических прополок (прочисток), приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации оригинальных семян, журнал учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству областной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан), удостоверения о кондиционности семян, аттестаты на семена);

16) сортты шығару әдісін, ата-аналық нысандар, сорттың белгілерінің ерекше белгілері туралы мәліметтерді көрсететін сорт жөніндегі құжаттаманы жүргізу;
17) тұқым шаруашылығы жөніндегі есеп материалдарының алты жылдан кем емес мерзім ішінде сақталуын қамтамасыз ету;
18) материалды-техникалық базаның өндірістік қызметті жүзеге асыруға жарамдылығы туралы:
санитарлық-эпидемиологиялық саулығы және қоршаған ортаны қорғау саласындағы органдарының өндірістік базаның санитарлық-эпидемиологиялық және экологиялық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті өсімдік карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының карантиндік объектілердің жоқ екендігі туралы қорытындысының болуы.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15, 2010.05.12 N 319 Бұйрықтарымен.
8. Элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын біліктілік талаптары мыналарды қамтиды:
1) соңғы үш жылдағы жыртылған жер құрылымындағы сүрі жерлер алқабы (суармалы жерлерге және жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің питомниктеріне талап қолданылмайды; дәнді-сүрі жерлі ауыспалы егісті көпжылдық шөптердің жер қыртысымен алмастыруға жол беріледі) – 20 пайыздан кем болмауы;
2) элиталы тұқым өндіру жүргізілетін және кемінде бір ротациядан өткен ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақ-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған, игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы;
3) жоғары деңгейлі сорттық агротехниканың болуы;
4) жалпы егіс алқабындағы тұқымдық егістік жер – 25 пайыздан кем болмауы:
5) соңғы үш жылдағы өнімділік – орташа облыстық көрсеткіштен жоғары;
6) тұқым шаруашылығы бойынша жұмыс тәжірибесі – төрт жылдан кем болмауы;
7) жалпы өндіріс көлеміндегі қызметтің негізгі түрінің (элиталық тұқым шаруашылығы) үлес салмағын қамтамасыз ету – 25 пайыздан кем емес;
8) тұқым шаруашылығы жүргізілетін өңделетін дақылдардың саны – 4-тен көп емес;
9) аттестаттау мәніне сәйкес тұқым шаруашылығы жүргізілетін әр дақыл бойынша сорттардың саны – 3-тен көп емес;
10) суперэлиталық тұқымды егуге қажетті тұқымның сақтандыру қоры – 50 пайыз болуы;
11) дақылдар мен сорттар бойынша сорт жаңарту жоспарының болуы;
12) аудандастырылғандар тізбесіне енгізілген тұқым сорттарын өсіру схемасының болуы;
13) тұқым материалдарын өсіру жұмыстарының барлық түрлері мен оның сапалық көрсеткіштері көрсетілетін құжаттаманы жүргізу және есепке алуды ұйымдастыру;

16) ведение документации по сорту, отражающей метод выведения сорта, сведения о родительских формах, отличительных характеристиках признаков сорта;
17) обеспечение сохранности материалов учета по семеноводству в течение не менее шести лет;
18) наличие заключений о пригодности материально-технической базы к осуществлению производственной деятельности:
органов в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения и охраны окружающей среды - о соответствии производственной базы требованиям санитарно-эпидемиологической и экологической безопасности;
государственного инспектора по карантину растений Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан - об отсутствии карантинных объектов.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказами Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3); от 12.05.2010 № 319 (порядок введения в действие см. п. 3).
8. Квалификационные требования, предъявляемые к элитно-семеноводческим хозяйствам, включают:
1) наличие площади паров в структуре пашни за последние три года (на орошаемые земли и на питомники плодово-ягодных культур и винограда требование не распространяется; в зернопропашных севооборотах допускается замена паров пластом многолетних трав) - не менее 20 процентов;
2) наличие освоенных семеноводческих севооборотов, заложенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство элитных семян, и прошедших не менее одной ротации;
3) наличие высокого уровня сортовой агротехники;
4) наличие в общей посевной площади семеноводческих посевов - не менее 25 процентов;
5) урожайность за последние три года - выше среднеобластной;
6) наличие опыта работы по семеноводству - не менее четырех лет;
7) обеспечение удельного веса основного вида деятельности в общем объеме производства (элитное семеноводство) - не менее 25 процентов;
8) количество возделываемых культур, по которым ведется семеноводство - не более 4;
9) количество сортов, по каждой культуре, по которым ведется семеноводство в соответствии с предметом аттестации - не более 3;
10) наличие страховых фондов семян от потребности для закладки суперэлиты - 50 процентов;
11) наличие плана сортообновления по культурам и сортам;
12) наличие схем по выращиванию семян сортов, включенных в перечень районированных;
13) организация учета и ведение документации, в которой отражаются все виды работ по выращиванию семенного материала и его качественные показатели;

14) элиталық тұқымның жоспарланған мөлшерін өндіруге қажетті көлемде және түр-түрде аудандастырылған және перспективті сорттардың негізгі тұқым материалдарының (бірегей тұқым) болуы;
15) аттестаттауға өтініш берген сәттен бастап кемінде екі жылда элиталық тұқымның жоспарланған мөлшерін өндіру үшін қажетті түр-түрде және көлемде аудандастырылған және перспективті сорттардың бірегей немесе суперэлиталық тұқымдарын жеткізу туралы бірегей тұқым өндірушілермен жасалған шарттың болуы;
16) Элиталық тұқым өндірудегі ғылыми сүйемелдеу туралы жеке және заңды тұлғамен ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын іске асыратын шарттың болуы;
17) элиталық тұқымның жоспарланған көлемін өндіру жөніндегі жұмыстар кешенін қамтамасыз етуге арналған меншіктік құқықтағы, лизинг немесе мүліктік қарызда (ұзақ уақыттық жалгерлік) тұрған тұқым тазалайтын техниканы және тұқымды дәрілейтін техниканы қоса алғанда арнайы ауыл шаруашылығы техникасының қажетті санының болуы;
18) мамандандырылған қырмандардың, төбесі жабық асфальттанған алаңдардың, араласуына жол бермей тұқымдардың партияларын орналастыруға мүмкіндік беретін қоймалардың болуы;
19) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, сатылған және өз шаруашылығында пайдаланылған тұқымның саны мен сапасына, шыққан тегіне (себу, егістіктерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, сату актілері, тұқым аттестаты, тұқым куәлігі, тұқымның сапасы туралы куәлік, тұқымдарды есепке алу журналы (ол Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі  мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясының тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторымен нөмірленуге, тігілуге, қолы қойылуға тиісті)) есеп жүргізу;
20) тұқым шаруашылығы бойынша есеп материалдарының кемінде бес жыл сақталуын ұйымдастыру;
21) жоспарланған жұмыс көлемін білікті атқару үшін тиісті білімі бар штат кестесінде көзделген арнайы мамандар санының, оның ішінде кемінде бір агроном-тұқымшының болуы;
22) өндірістік қызметті жүзеге асыруға материалды-техникалық базаның жарамдылығы туралы:
халықтың санитарлық-эпидемиалық саулығы және қоршаған ортаны қорғау органдарының - өндірістік базаның санитарлық-эпидемиологиялық және экологиялық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті өсімдік карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының карантиндік объектілердің жоқ екендігі туралы қорытындысының болуы.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15, 2010.05.12 N 319 Бұйрықтарымен.

14) наличие исходного семенного материала (оригинальных семян) районированных и перспективных сортов в ассортименте и объемах, необходимых для производства запланированного количества элитных семян;
15) наличие договора с производителем оригинальных семян о поставке оригинальных или суперэлитных семян районированных и перспективных сортов в ассортименте и объемах, необходимых для производства запланированного количества элитных семян, на срок не менее двух лет с момента подачи заявления на аттестацию;
16) наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на научное сопровождение производства элитных семян;
17) наличие на праве собственности, лизинга либо в имущественном найме (долгосрочная аренда) необходимого количества сельскохозяйственной техники, включая семяочистительную технику и технику для протравливания семян, для обеспечения комплекса работ по производству планируемого объема элитных семян;
18) наличие специализированных токов, крытых асфальтированных площадок, складских помещений, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения;
19) ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве семян (акты посева, приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации семян, аттестаты на семена, удостоверения о кондиционности семян, журнала учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству областной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан);
20) организация хранения материалов учета по семеноводству в течение не менее пяти лет;
21) наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием, с соответствующим образованием для квалифицированного выполнения запланированного объема работ, в том числе не менее одного агронома-семеновода;
22) наличие заключений о пригодности материально-технической базы к осуществлению производственной деятельности:
органов санитарно-эпидемиологического благополучия населения и охраны окружающей среды - о соответствии производственной базы требованиям санитарно-эпидемиологической и экологической безопасности;
государственного инспектора по карантину растений Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан - об отсутствии карантинных объектов.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказами Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3); от 12.05.2010 № 319 (порядок введения в действие см. п. 3).

9. Тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын біліктілік талаптарына мыналар енеді:
1) тұқым шаруашылығы жөніндегі жұмыс тәжірибесі - екі жылдан кем болмауы;
2) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымды өндіруге қойылатын талаптарға сәйкес оны өндіруді жүргізу үшін жеткілікті егістік алқаптың (суармалы жерлерде - сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістігінің) болуы;
3) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып нақты топырақ-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсыныстарға сәйкес салынған тұқым шаруашылығы ауыспалы егістердің болуы;
4) соңғы үш жылдағы егістік құрылымындағы сүрі жерлер алқабы (суармалы жерлерге және жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің питомниктеріне талап жүрмейді; астықты-отамалы дақылда ауыспалы егістерде сүрі жерлерді көпжылдық шөптердің жер қыртысымен алмастыруға жол беріледі) шаруашылық бойынша орташа есеппен 16 пайыздан кем болмауы;
5) жалпы егістік алқаптағы тұқым шаруашылығы егістіктері 20 пайыздан кем болмауы;
6) тұқым шаруашылығы жүргізілетін өңделетін дақылдардың саны 3-тен артық болмауы тиіс;
7) тұқым шаруашылығы жүргізілетін әрбір өңделетін дақыл бойынша сорттардың саны 3-тен артық болмауы тиіс;
8) аттестаттауға өтініш берген сәттен бастап үш жылдан кем емес мерзімге бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндіру үшін элиталық тұқым жеткізу туралы элиталық тұқым өндіруші шаруашылықпен жасалған шарттың болуы;
9) Бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірудегі ғылыми сүйемелдеу туралы жеке және заңды тұлғамен ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын іске асыратын шарттың болуы;
10) нақты агроэкологиялық аймақ үшін ұсынылған ауыл шаруашылығы өсімдіктерін өңдеу агротехнологиясын сақтау;
11) тұқым шаруашылығы аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер тұқым шаруашылығы аумағында сонымен қатар аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңде болмауы тиіс;
12) кемінде бір агроном-тұқымшының болуы;
13) дақылдар мен сорттар бойынша сорт жаңарту жоспарының болуы;
14) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген сорттық тұқымдарды өсіру жөніндегі схеманың болуы;
15) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымның жоспарланған мөлшерін өндіру үшін қажетті түр-түрде және көлемде негізгі тұқымдық материалдың болуы;
16) бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымның жоспарланған көлемін өндіру жөніндегі жұмыстардың кешенін қамтамасыз етуге арналған меншіктік құқықтағы, лизинг немесе мүліктік қарызда (ұзақ мерзімді жалгерлік) тұрған тұқым тазалайтын техниканы және тұқымды дәрілейтін техниканы қоса алғанда, арнайы ауыл шаруашылығы техникасының қажетті санының болуы;

9. Квалификационные требования, предъявляемые к семеноводческим хозяйствам, включают:
1) наличие опыта работы по семеноводству - не менее двух лет;
2) наличие площади пашни, достаточной для ведения производства семян первой, второй и третьей репродукций в соответствии с требованиями, предъявляемыми к их производству (на орошаемых землях - водообеспеченной севооборотной пашни);
3) наличие семеноводческих севооборотов, введенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство семян первой, второй и третьей репродукций;
4) наличие площади паров в структуре пашни за последние три года (на орошаемые земли и на питомники плодово-ягодных культур и винограда требование не распространяется; в зернопропашных севооборотах допускается замена паров пластом многолетних трав) в среднем по хозяйству - не менее 16 процентов;
5) наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади - не менее 20 процентов;
6) количество возделываемых культур, по которым ведется семеноводство - не более 3;
7) количество сортов, по каждой культуре, по которым ведется семеноводство в соответствии с предметом аттестации - не более 3;
8) наличие договора с элитно-семеноводческим хозяйством о поставке элитных семян для производства семян первой, второй и третьей репродукций, на срок не менее трех лет с момента подачи заявления на аттестацию;
9) наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на научное сопровождение производства семян первой, второй и третьей репродукций;
10) соблюдение рекомендованной для конкретной агроэкологической зоны агротехнологии возделывания сельскохозяйственных растений;
11) отсутствие карантинных объектов на территории семеноводческого хозяйства, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории семеноводческого хозяйства также и в период не менее трех лет до момента аттестации;
12) наличие не менее одного агронома-семеновода;
13) наличие плана сортообновления по культурам и сортам;
14) наличие схем по выращиванию сортовых семян первой, второй и третьей репродукций;
15) наличие исходного семенного материала в ассортименте и объемах, необходимых для производства планируемого количества семян первой, второй и третьей репродукций;
16) наличие на праве собственности, лизинга либо в имущественном найме (долгосрочная аренда) необходимого количества сельскохозяйственной техники, включая семяочистительную технику и технику для протравливания семян, для обеспечения всего комплекса работ по производству планируемого объема семян первой, второй и третьей репродукций;

17) жеткілікті көлемде мамандандырылған қырмандардың, жабық асфальттанған алаңдардың, араласуына жол бермей тұқым партияларын орналастыруға мүмкіндік беретін қоймалардың болуы;
18) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, сатылған және өз шаруашылығында пайдаланылған тұқымның саны мен сапасына, шыққан тегіне (себу, егістіктерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, сату актілері, тұқым аттестаты, тұқым куәлігі, тұқымның сапасы туралы куәлік, тұқымдарды есепке алу журналы (ол Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясының тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторымен нөмірленуге, тігілуге, қолы қойылуға тиісті)) есеп жүргізу;
19) тұқым шаруашылығы бойынша есеп материалдарының кемінде үш жыл сақталуын қамтамасыз ету;
20) өндірістік қызметті жүзеге асыруға материалды-техникалық базаның жарамдылығы туралы:
халықтың санитарлық-эпидемиалық саулығы және қоршаған ортаны қорғау органдарының - өндірістік базаның санитарлық-эпидемиологиялық және экологиялық қауіпсіздігік талаптарына сәйкестігі туралы;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіп кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті өсімдік карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының карантиндік объектілердің жоқ екендігі туралы қорытындысының болуы.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15, 2010.05.12 N 319 Бұйрықтарымен.
9-1. Тұқым өткізушілерге қойылатын біліктілік талаптарына мыналар енеді:
1) тұқым өткізу бойынша жоспарланған жұмыс көлемін орындау үшін штат кестесінде көзделген тиісті білімі бар мамандардың, оның ішінде кемінде бір агроном-тұқымшының болуы;
2) әрі қарай сату үшін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымын жеткізу туралы тұқым өндірушілермен (тұқым жеткізушілермен тұқымды шетелдік жеткізушілерден сатып алған (импорт бойынша) жағдайда) жыл сайынғы шарттың болуы;
3) тұқым партияларын араласуға жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін мамандандырылған қырмандардың, асфальтталған жабық алаңдардың, қоймалардың (жеміс дақылдары мен жүзімге арналған көміп қою алаңдарының), арнайы ыдыстың болуы;
4) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын сақтау, тазалау және өткізу жөніндегі барлық жұмыстар кешенін қамтамасыз ету үшін, меншік құқығындағы, лизинг немесе мүліктік жалдауда (ұзақ мерзімді жалдау) арнайы техниканың қажетті санының болуы;

17) наличие в достаточном количестве специализированных токов, крытых асфальтированных площадок, складских помещений, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения;
18) ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве семян (акты посева, приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации семян, аттестаты на семена, свидетельства на семена, удостоверения о кондиционности семян, журнала учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству районной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан);
19) обеспечение сохранности материалов учета по семеноводству в течение не менее трех лет;
20) наличие заключений о пригодности материально-технической базы к осуществлению производственной деятельности:
органов санитарно-эпидемиологического благополучия населения и охраны окружающей среды - о соответствии производственной базы требованиям санитарно-эпидемиологической и экологической безопасности;
государственного инспектора по карантину растений Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан - об отсутствии карантинных объектов.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными приказами Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3); от 12.05.2010 № 319 (порядок введения в действие см. п. 3).
9-1. Квалификационные требования, предъявляемые к реализаторам семян, включают:
1) наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием, с соответствующим образованием для выполнения запланированного объема работ по реализации семян, в том числе не менее одного агронома-семеновода;
2) наличие ежегодного договора с производителями семян о поставке семян сельскохозяйственных растений для последующей реализации (в случае приобретения семян у зарубежных поставщиков (по импорту) - с поставщиками семян);
3) наличие крытых асфальтированных площадок, складских помещений (прикопочных площадок для плодовых культур и винограда), специальной тары, позволяющей размещать партии семян, не допуская их смешения;
4) наличие на праве собственности, лизинга либо в имущественном найме (долгосрочная аренда) необходимого количества специализированной техники для обеспечения всего комплекса работ по подработке, хранению и реализации семян сельскохозяйственных растений;

5) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымының әр партиясы бойынша өткізілетін тұқымның саны мен сапасының, шыққан тегінің есебін, тұқымды құжаттандыруды, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясының тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторымен нөмірленген, тігілген және қолы қойылған тұқымдарды есепке алу журналын жүргізу»;
6) тұқымдарды сақтау және өткізу материалдарының кемінде үш жыл бойында сақталуын қамтамасыз ету;
7) Қазақстан Республикасы қорғалатын өсімдіктер сорттарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының тұқымдарын сатқан жағдайда Қазақстан Республикасының «Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы» 1999 жылғы 13 шілдедегі Заңына сәйкес патент иесі (лицензиар) тұқым өткізушіге (лицензиатқа) селекциялық жетістікті уақытша пайдалану құқығын беретін лицензиялық шарттың болуы;
8) материалды-техникалық базаның өндірістік қызметті жүзеге асыруға жарамдылығы туралы қорытындының болуы:
тұрғындардың санитарлық-эпидемиологиялық амандығы және қоршаған ортаны қорғау саласындағы органдарының өндірістік базаның санитарлық-эпидемиологиялық және экологиялық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті өсімдік карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторының карантиндік объектілердің жоқ екендігі туралы қорытындысының болуы.
Ескерту. 9-9-тармақпен толықтырылды -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15 Бұйрығымен.
3. Бірегей тұқым өндірушілерді, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарын, тұқым өсіру шаруашылықтарын, тұқым өткізушілерді аттестаттау тәртібі
Ескерту. 3-бөлімнің атауына өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15 Бұйрығымен.
10. Бірегей тұқым өндіруші, элиталық тұқым шаруашылығы, тұқым шаруашылығы, тұқым өткізуші мәртебесін алу үшін жеке және заңды тұлғалар жергілікті атқарушы органға мынандай құжаттар тапсырады:
1) осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес белгіленген үлгідегі өтінішті;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесін немесе жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
3) жер учаскесіне құқығын куәландыратын нотариалды куәландырған құжаттың көшірмесін (тұқым өткізушілер тапсырмайды). Бұл ретте жер учаскесін жалға алу шарты бойынша жалға алу мерзімі он жылдан кем болмауы тиіс;

5) ведение по каждой партии семян сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения реализуемых семян, документирования семян, журнала учета семян который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству областной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
6) обеспечение сохранности материалов по хранению и реализации семян в течение не менее трех лет;
7) наличие при реализации семян сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр Республики Казахстан охраняемых сортов растений, лицензионного договора, по которому патентообладатель (лицензиар) представляет реализатору (лицензиату) право временно использовать селекционное достижение в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений";
8) наличие заключений о пригодности материально-технической базы к осуществлению производственной деятельности:
органов в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения и охраны окружающей среды - о соответствии производственной базы требованиям санитарно-эпидемиологической и экологической безопасности;
государственного инспектора по карантину растений Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан - об отсутствии карантинных объектов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3).
3. Порядок аттестации производителей
оригинальных семян, элитно-семеноводческих
хозяйств, семеноводческих хозяйств, реализаторов семян
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3).
10. Для получения статуса производителя оригинальных семян, элитно-семеноводческого хозяйства, семеноводческого хозяйства, реализатора семян физические и юридические лица представляют в местный исполнительный орган области следующие документы:
1) заявление установленного образца согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) нотариально засвидетельствованную копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или копию документа, удостоверяющего личность физического лица;
3) нотариально засвидетельствованную копию идентификационного документа на земельный участок (реализаторы семян не представляют). При этом по договору аренды земельного участка срок аренды должен быть не менее десяти лет;

4) жарғының нотариалды куәландырылған көшірмесін;
5) осы Ереженің 2-ші тарауында баяндалған заңды немесе жеке тұлғаның біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар;
6) тұқым өндірумен тікелей айналысатын мамандар туралы мәліметтерді тапсырады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15 Бұйрығымен.
11. Облыстың жергілікті атқарушы органының шешімімен, жеке немесе заңды тұлғаның аттестаттау туралы өтініші түскен күнен бастап он бес жұмыс күні ішінде тапсырылған құжаттарды зерделейтін және орнына бару арқылы оның бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылығына, тұқым өсіру шаруашылығына, тұқым өткізушіге қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі дәрежесін анықтайтын құрамы кемінде бес адамнан тұратын сараптамалық комиссия құрылады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15 Бұйрығымен.
12. Осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сараптамалық комиссия тексеру негізінде заңды немесе жеке тұлғаның бірегей тұқым өндірушіге, элиталық тұқым өсіру шаруашылығына, тұқым өсіру шаруашылығына, тұқым өткізушіге қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру актісін (бұдан әрі – тексеру актісі) жасайды.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15 Бұйрығымен.
13. Сараптамалық комиссияның көпшілік дауыспен жеке немесе заңды тұлғаның бірегей тұқым өндірушіге, элиталық тұқым өсіру шаруашылығына, тұқым өсіру шаруашылығына, тұқым өткізушіге қойылатын біліктілік талаптарына сай немесе сай емес екендігі туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15 Бұйрығымен.
14. Сараптамалық комиссияның шешімі хаттама ретінде ресімделеді, оған сараптамалық комиссия мүшелерінің барлығы қол қояды.
15. Бірегей тұқым өндіруші, элиталық тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өткізуші мәртебесін беру туралы жеке немесе заңды тұлғаның өтінішін қарастырудың жалпы мерзімі отыз күнтізбелік күннен аспауы тиіс.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15 Бұйрығымен.

4) нотариально засвидетельствованную копию устава;
5) документы, подтверждающие соответствие физического или юридического лица соответствующим квалификационным требованиям, изложенным в главе 2 настоящих Правил;
6) сведения о специалистах, непосредственно занимающихся производством семян.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3).
11. Решением местного исполнительного органа области создается экспертная комиссия с численным составом не менее пяти человек, которая в течение пятнадцати рабочих дней со дня поступления заявления на аттестацию от физического или юридического лица изучает представленные документы и с выездом на место определяет степень соответствия физического или юридического лица квалификационным требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3).
12. На основании обследования экспертной комиссией составляется акт обследования физического или юридического лица на соответствие квалификационным требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян, (далее - акт обследования) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3).
13. Экспертная комиссия большинством голосов принимает решение о соответствии или несоответствии физического или юридического лица квалификационным требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3).
14. Решение экспертной комиссии оформляется в виде протокола, который подписывается всеми членами экспертной комиссии.
15. Общий срок рассмотрения заявления физического или юридического лица о присвоении статуса производителя оригинальных семян, элитно-семеноводческого хозяйства, семеноводческого хозяйства, реализатора семян не должен превышать тридцать календарных дней.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3).

16. Сараптамалық комиссияның оң қорытындысын алған жеке немесе заңды тұлғаларға жергілікті атқарушы органның шешімімен бірегей тұқым өндіруші, элиталық тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өткізуші мәртебесі беріледі және осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау туралы куәлік тапсырылады.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15 Бұйрығымен.
17. Жеке немесе заңды тұлға бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге қойылатын біліктілік талаптарына сай болмаған жағдайда облыстың жергілікті атқарушы органы осы Ереженің 15-тармағында көрсетілген мерзім ішінде аттестаттау туралы куәлікті беруден бас тартудың себептері жөнінде жазбаша түрде дәлелді жауап береді.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15 Бұйрығымен.
18. Бірегей тұқым өндіруші, элиталық тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өткізуші мәртебесі берілгеннен кейін бес жұмыс күн ішінде облыстың жергілікті атқарушы органы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне тиісті ақпарат жолдайды.
Ескерту. 18-тармаққа өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15 Бұйрығымен.
19. Облыстың жергілікті атқарушы органы бірегей тұқым өндірушілердің, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарының, тұқым өсіру шаруашылықтарының, тұқым өткізушілердің тізбесін жүргізеді.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15 Бұйрығымен.
20. Тұқым шаруашылығы субъектілерін қайта аттестаттау осы Ережемен белгіленген біліктілік талаптарға сәйкес аттестацияның қолдану мерзімі біткеннен кейін өткізіледі:
бірегей тұқым өндірушілер үшін - бес жылда бір рет;
элиталық тұқым өсіру шаруашылықтары үшін – үш жылда бір рет;
тұқым өсіру шаруашылықтары үшін – үш жылда бір рет;
тұқым өткізушілер үшін – екі жылда бір рет.
Ескерту. 20-тармаққа өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15, 2010.05.12 N 319 Бұйрықтарымен.
21. Қайта аттестаттауға өтінішті осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бірегей тұқым өндіруші, элиталық тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өткізуші аттестаттау туралы куәлігінің қолдану мерзімі бітуіне отыз күнтізбелік күн қалғанға дейін беруге тиіс.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15 Бұйрығымен.
Бірегей, элиталық тұқым, бірінші,
екінші және үшінші көбейтілген
тұқым өндірушілерді және тұқым
өткізушілерді аттестаттау
ережесіне 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15 Бұйрығымен.
___________________________ облысы әкіміне
(республикалық маңызы бар қаланың, астананың)
____________________________________Т.А.Ә.
_________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның
Т.А.Ә.)
ӨТІНІШ
Аттестаттау (қайта аттестаттау) жүргізуді және
____________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсімдігінің аты, сорты)
тұқымын өндіру және сату (тұқым өткізушілер үшін – тек тұқым сату) жөніндегі __________________________________________________________
(берілетін мәртебе түрлерінің біреуі көрсетіледі)
мәртебесін беруді сұраймын.
Жеке немесе заңды тұлға туралы мәліметтер:

16. Физическим и юридическим лицам, получившим положительное решение экспертной комиссии, решением местного исполнительного органа области присваивается статус производителя оригинальных семян, элитно-семеноводческого хозяйства, семеноводческого хозяйства, реализатора семян и выдается свидетельство об аттестации по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3).
17. В случае несоответствия физического или юридического лица квалификационным требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян, местным исполнительным органом области в течение срока, указанного в пункте 15 настоящих Правил, дается мотивированный письменный ответ с указанием причины отказа в выдаче свидетельства об аттестации.
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3).
18. Местный исполнительный орган области в течение пяти рабочих дней после присвоения статуса производителя оригинальных семян, элитно-семеноводческого хозяйства, семеноводческого хозяйства, реализатора семян представляет соответствующую информацию в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3).
19. Местный исполнительный орган области ведет реестр производителей оригинальных, элитно-семеноводческих хозяйств, семеноводческих хозяйств, реализаторов семян.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3).
20. Переаттестация субъектов семеноводства проводится в соответствии с квалификационными требованиями, установленными настоящими Правилами, по истечении сроков действия аттестации:
для производителей оригинальных семян - один раз в пять лет;
для элитно-семеноводческих хозяйств - один раз в три года;
для семеноводческих хозяйств - один раз в три года;
для реализаторов семян - один раз в два года.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными приказами Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3); от 12.05.2010 № 319 (порядок введения в действие см. п. 3).
21. Заявление на переаттестацию по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам подается производителем оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйством, семеноводческим хозяйством, реализатором семян за тридцать календарных дней до истечения срока действия свидетельства об аттестации.
Сноска. Пункт 21 с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3).
Приложение 1
к Правилам аттестации
производителей оригинальных,
элитных семян, семян первой,
второй и третьей репродукций
и реализаторов семян
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3).
Акиму _______________________ области
(города республиканского
значения, столицы)
______________________________ Ф.И.О.
от___________________________________
_____________________________________
(полное наименование юридического
лица, Ф.И.О. физического лица)
Заявление
Прошу провести аттестацию и (переаттестацию) и присвоить статус
___________________________________________________________________
(указывается один из видов присваиваемого статуса)
по производству и реализации семян (для реализаторов семян – только
реализация семян)
___________________________________________________________________
(наименование сельскохозяйственного растения, сорта)
Сведения о физическом или юридическом лице:

1. Меншік нысаны ______________________________________________
2. Құрылған жылы ______________________________________________
3. Заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу туралы куәлігі немесе жеке тұлғаның жеке куәлігі________________________________________________
_____________________________________________________________________
(N, кім және қашан берді)
4. Мекен-жайы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(индексі, қаласы, ауданы, облысы, көшесі, үйдің N, телефоны,
факсы, e-mail)
5. Басшының Т.А.Ә._____________________________________________
6. Банкілік реквизиттер________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(СТН, МФО, есеп-шоты N, банкінің атауы және тұрған жері)
7. Қоса беріліп отырған құжаттар:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(біліктілік талаптарға сәйкес)
Басшы _________________        ________________________________
(қолы)                            (Т.А.Ә.)
М.О.
200__ жылғы "___"_________________
Өтініш қарастыруға 200__ жылғы "___" ___________ қабылданды.__________________________________________________________
(өтініш қабылдаған жауапты тұлғаның Т.А.Ә.)
Бірегей, элиталық тұқым, бірінші,
екінші және үшінші көбейтілген
тұқым өндірушілерді және тұқым
өткізушілерді аттестаттау
ережесіне 2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаға өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15 Бұйрығымен.
200__ жылғы "___" ___________ N ____
Жеке және заңды тұлғалардың бірегей тұқым өндірушілерге,
элиталық тұқым шаруашылығына, тұқым шаруашылығына, тұқым өткізушіге қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін зерттеу актісі
___________________ облысының (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органының 20___ жылғы «___» ____________ № ____ шешімімен бекітілген сараптамалық комиссия
_____________________________________________________________________        (заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның Т.А.Ә.)
_____________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсімдіктері, сорттардың атауы)
тұқымын өндіру және сату (тұқым өткізушілер үшін – тек тұқым сату) жөніндегі __________________________________________________________
(берілетін мәртебе түрлерінің біреуі көрсетіледі)
мәртебесіне сәйкестігін зерттеу нәтижелері туралы осы актіні жасады.
Зерттеу нәтижесінде белгілі болғаны:
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________           (біліктілік талаптарының әрбір тармағы бойынша сәйкестік
дәрежесі көрсетіледі)
Қорытынды:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы ___________  ________________________________
(қолы)           (Т.А.Ә., лауазымы)
Комиссия мүшелері ___________  ________________________________
(қолы)           (Т.А.Ә., лауазымы)                                ___________  ________________________________
(қолы)           (Т.А.Ә., лауазымы)
___________  ________________________________
(қолы)           (Т.А.Ә., лауазымы)
___________  ________________________________
(қолы)           (Т.А.Ә., лауазымы)
Бірегей, элиталық тұқым, бірінші,
екінші және үшінші көбейтілген
тұқым өндірушілерді және тұқым
өткізушілерді аттестаттау
ережесіне 3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаға өзгерту енгізілді -ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2010.01.18 N 15 Бұйрығымен.
N ___
АТТЕСТАТТАУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК
___________________________ облысының (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органының 20___ жылғы «__» _________ № ____ шешімі негізінде
____________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсімдігінің атауы)
тұқымын өндіру және сату (тұқым өткізушілер үшін – тек тұқым сату) жөніндегі ___________________________________________________________
(берілетін мәртебе түрлерінің біреуі көрсетіледі)
мәртебесі берілген
_____________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның Т.А.Ә.) берілді.
Басшының Т.А.Ә. _____________________________________   _____________
(қолы)
Лауазымы ____________________________________________________________
Берілген күні: 200__ жылғы "___" _______________
М.О.
200__ жылғы "___" ___________________ дейін жарамды

1. Форма собственности ______________________
2. Год образования __________________________
3. Свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или удостоверение личности физического лица
__________________________________________________________________
(№, кем и когда выдано)
4. Адрес: __________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, № дома,
__________________________________________________________________
телефон, факс, е-mail)
5. Ф.И.О. руководителя _____________________________________
6. Банковские реквизиты ____________________________________
__________________________________________________________________
(РНН, МФО, № счета, наименование и местонахождение банка)
7. Прилагаемые документы: __________________________________
__________________________________________________________________
(в соответствии с квалификационными требованиями)
Руководитель ______________           ______________________
(подпись)                   (Ф.И.О.)
М.П.
"___" ____________ 200_ г.
Заявление принято к рассмотрению "___" __________ 200_ г.
__________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись ответственного лица, принявшего заявление)
Приложение 2
к Правилам аттестации
производителей оригинальных,
элитных семян, семян первой,
второй и третьей репродукций
и реализаторов семян
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3).
Акт
обследования физического или юридического лица на
соответствие квалификационным требованиям,
предъявляемым к производителям оригинальных
семян, элитно-семеноводческим хозяйствам,
семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян
от "___" ___________ 200_ г. № ____
Экспертной комиссией, созданной решением местного
исполнительного органа _______________________ области (города
республиканского значения, столицы) от "___" ______________ 20 ___ г.
№ ____ составлен настоящий акт о результатах обследования
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица или Ф.И.О. физического лица)
на соответствие статусу ____________________________________________
(указывается один из видов присваиваемого статуса)
по производству и реализации семян (для реализаторов семян – только
реализация семян)
____________________________________________________________________
(наименование сельскохозяйственного растения, сорта)
В результате обследования установлено:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(указывается степень соответствия по каждому пункту квалификационных требований)
Заключение:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Председатель комиссии _____________     _____________________
(подпись)        (Ф.И.О., должность)
Члены комиссии        _____________     _____________________
(подпись)        (Ф.И.О., должность)
_____________     _____________________
(подпись)        (Ф.И.О., должность)
_____________     _____________________
(подпись)        (Ф.И.О., должность)
_____________     _____________________
(подпись)        (Ф.И.О., должность)
Приложение 3
к Правилам аттестации
производителей оригинальных,
элитных семян, семян первой,
второй и третьей репродукций
и реализаторов семян
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 18.01.2010 № 15 (порядок введения в действие см. п. 3).
Свидетельство об аттестации № _____
Выдано ______________________________________________________
(полное наименование юридического или Ф.И.О. физического лица)
которому на основании решения местного исполнительного органа
______________________________________ области (города
республиканского значения, столицы) от "___" ______________ 20 ___ г.
№ ____ присвоен статус
____________________________________________________________________
(указывается один из видов присваиваемого статуса)
по производству и реализации семян (для реализаторов семян – только
реализация семян)
____________________________________________________________________
(наименование сельскохозяйственного растения, сорта)
Ф.И.О. руководителя ___________________               _____________
(подпись)
Должность _________________________________________________________
Дата выдачи "___"___________ 200_ г.
М.П.
Действительно до "___"__________ 200_ г.