Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі N 237-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 28 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5757 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 26 мамырдағы № 181 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2023 № 181 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.02.2023 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік атаулы әлеуметтiк көмек алуға үмiткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы бұйрыққа қосымшаларға сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң кейбір бұйрықтарының күшi жойылды деп танылсын.
3. Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қызметтер департаментiнiң директоры (Манабаева Қ.А.):
осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын;
облыстық жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар, астананың, республикалық маңызы бар қаланың жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармаларына осы бұйрықтың жетуiн қамтамасыз етсiн.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау вице-министрі Ә. Нүсіповаға жүктелсiн.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Г. Әбдіқалықова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылық министрі
____________ А. Күрішбаев
28 шілде 2009 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Статистика агентігінің төрайымы
_______________ А. Мешімбаева
28 шілде 2009 жыл
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2009 жылғы 28 шілдедегі
N 237-ө бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек алуға үмiткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 18.05.2017 № 134 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен

Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2009 года № 5757. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 мая 2023 года № 181.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2023 № 181 (вводится в действие с 01.07.2023).
В соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.02.2023 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Директору департамента социальной помощи и социальных услуг (Манабаева К.А.) обеспечить:
государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в установленном законодательством порядке;
доведение настоящего приказа до областных управлений координации занятости и социальных программ, управлений занятости и социальных программ города республиканского значения, столицы.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Нусупову А.Б.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Г. Абдыкаликова
"СОГЛАСОВАНО"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
_______________ А. Куришбаев
28 июля 2009 год
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства
Республики Казахстан по статистике
______________ А. Мешимбаева
28 июля 2009 год
Утверждены
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 28 июля 2009 года № 237-п
Правила
исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи
Сноска. Правила в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 18.05.2017 № 134 (вводится в действие с 01.01.2018).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.02.2023 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жан басына шаққандағы орташа табыс – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;
2) жиынтық табыс – атаулы әлеуметтік көмек тағайындау кезінде ескерілетін табыс түрлерінің сомасы;
3) алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.02.2023 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек (бұдан әрі – атаулы әлеуметтік көмек) – жан басына шаққандағы орташа айлық табысы облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада белгіленген кедейлік шегінен төмен жеке тұлғаларға (отбасыларға) мемлекет ұсынатын көмек;
5) орталық атқарушы орган халықты – Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты, сондай-ақ салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
6) тәуелсіз қызметкер – жеке кәсіпкерлерді, жеке практикамен айналысатын адамдарды, шаруашылық серіктестігінің құрылтайшыларын (қатысушыларын) және құрылтайшыларын, акционерлік қоғамның акционерлерін (қатысушыларын), өндірістік кооператив мүшелерін қоспағанда, өз қызметін мемлекеттік тіркеусіз табыс алу мақсатында тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді өндіру (өткізу) жөніндегі қызметті дербес жүзеге асыратын жеке тұлға.
7) уәкілетті орган – республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың атаулы әлеуметтік көмек тағайындауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы;
8) учаскелік комиссия – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 қаңтардағы № 29-ө бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5562 болып тіркелген) бекітілген Учаскелік комиссиялар туралы үлгі ережеге сәйкес атаулы әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімдерінің шешімімен құрылатын арнайы комиссия;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственной адресной социальной помощи" и определяют порядок исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.02.2023 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.02.2023 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2) совокупный доход – сумма видов доходов, учитываемых при назначении адресной социальной помощи;
3) гарантированный социальный пакет – помощь малообеспеченным семьям, имеющим детей в возрасте от одного до восемнадцати лет в видах и объемах, определяемых Правительством Республики Казахстан;
4) государственная адресная социальная помощь (далее - адресная социальная помощь) – помощь, предоставляемая государством физическим лицам (семьям) с месячным среднедушевым доходом ниже черты бедности, установленной в областях, городах республиканского значения, столице;
5) центральный исполнительный орган – государственный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения;
6) независимый работник – физическое лицо, самостоятельно осуществляющее деятельность по производству (реализации) товаров, работ и услуг с целью извлечения дохода без государственной регистрации своей деятельности, за исключением индивидуальных предпринимателей, лиц, занимающихся частной практикой, учредителей (участников) хозяйственного товарищества и учредителей, акционеров (участников) акционерного общества, членов производственного кооператива;
7) уполномоченный орган – местный исполнительный орган города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, района в городе, города районного значения, осуществляющий назначение адресной социальной помощи;
8) участковая комиссия – специальная комиссия, создаваемая решением акимов соответствующих административно-территориальных единиц для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за адресной социальной помощью, согласно Типовому положению об участковых комиссиях, утвержденному приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 января 2009 года № 29-п (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5562);

9) халықты жұмыспен қамту орталығы (бұдан әрі – Орталық) – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 05.01.2020 № 2 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.02.2023 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеу тәртібі
3. Атаулы әлеуметтiк көмек алуға үмiткер адамның (отбасының) жиынтық табысын (бұдан әрі – отбасының жиынтық табысы) атаулы әлеуметтiк көмек тағайындауға жәрдемдесуді жүзеге асыратын Орталық есептейді.
4. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде есепті кезеңде алынған табыстың барлық түрлері ескеріледі, олар:
1) еңбекақы, әлеуметтік төлемдер түрінде алынатын табыс;
2) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көрсетілген балаларға және басқа да асырауындағыларға алимент түріндегі табыс;
3) жеке қосалқы шаруашылықтан - мал мен құс ұстауды, бағбандықты, бақша өсіруді қамтитын үй жанындағы шаруашылықтан түсетін табыс;
4) кәсіпкерлік қызметтен түсетін табыс;
5) жылжымайтын мүлікті және көлік құралдарын жалға беруден және сатудан түсетін табыс;
6) бағалы қағаздардан түсетін табыс;
7) жылжымайтын мүлікті, көлік құралдарын және басқа да мүлікті сыйға тарту, мұрагерлікке алу түрінде алынған табыс;
8) алынған сәтінен бастап алғашқы алты айды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017-2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) шеңберінде алынған жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған кредитті (микрокредитті) және өтеусіз грантты пайдаланудан түскен табыс;
9) өтеусіз алынған ақша түріндегі табыс;
10) ақша салымдары және депозиттер бойынша сыйақылар (мүдде) түріндегі табыс;
11) ақшалай аударымдар түріндегі табыс;
12) конкурстарда, жарыстарда (олимпиадаларда), фестивальдарда, лотереялар, салымдар мен борышкерлік бағалы қағаздар бойынша алынған ұтыстарды қоса алғанда, ақшалай және (немесе) заттай түрдегі табыс;

9) центр занятости населения (далее – Центр) – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости, организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 05.01.2020 № 2 (вводится в действие с 01.01.2020); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.02.2023 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок исчисления совокупного дохода лица (семьи)
3. Совокупный доход лица (семьи), претендующего на получение адресной социальной помощи (далее – совокупный доход семьи), исчисляется Центром, осуществляющим содействие в назначении адресной социальной помощи.
4. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются все виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами за расчетный период:
1) доходы, получаемые в виде оплаты труда, социальных выплат;
2) доходы в виде алиментов на детей и лиц, указанных в Кодексе Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье";
3) доходы от личного подсобного хозяйства – приусадебного хозяйства, включающего содержание скота и птицы, садоводство, огородничество;
4) доходы от предпринимательской деятельности;
5) доходы от сдачи в аренду и продажи недвижимого имущества и транспортных средств;
6) доходы от ценных бумаг;
7) доходы полученные в виде дарения, наследования недвижимого имущества, транспортных средств и другого имущества;
8) доходы от использования кредита (микрокредита) и безвозмездного гранта для реализации новых бизнес-идей за исключением первых шести месяцев с момента их получения, полученные в рамках Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек", утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746 (далее – Программа), за исключением первых шести месяцев с момента их получения;
9) доходы в виде безвозмездно полученных денег;
10) доходы в виде вознаграждений (интереса) по денежным вкладам и депозитам;
11) доходы в виде денежных переводов;
12) доходы в виде выигрышей в натуральном и (или) денежном выражении, полученных на конкурсах, соревнованиях (олимпиадах), фестивалях, по лотереям, розыгрышам, включая по вкладам и долговым ценным бумагам;

13) Бағдарлама шеңберінде ерікті түрде қоныс аударушыларға (әр отбасы мүшесіне) көшуге берілетін біржолғы төлемді қоспағанда, жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысудан алынған табыс.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 14.02.2020 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.02.2023 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5. Осы Қағидалардың 4-тармағының 5)-12) тармақшаларында көрсетілген табыстар алынған уақытта ескеріледі және өтініш берушінің еркін нысандағы жазбаша өтінішімен расталады.
6. Жылжымайтын мүлiктi немесе көлiк құралдарын жалға беруден түскен табыс мүліктік жалдаудың (жалға берудің) келісімшартының көшірмесін ұсынумен расталады.
Мүліктік жалдаудың (жалға берудің) келісімшарты болмаған жағдайда жылжымайтын мүлiктi немесе көлiк құралдарын жалға беруден алынған табыс өтініште адам (отбасы) көрсеткен мөлшерде, бірақ айына ең төменгі жалақы мөлшерінен төмен болмайтын мөлшерде ескеріледі.
7. Адам (отбасы) көрсеткен жылжымайтын мүлікті және (немесе) жылжымайтын мүлікті сатудан алынған табыс сату-сатып алу шартының көшірмесімен расталады.
Сатып алу-сату шартының көшірмесі болмаған жағдайда табыс өтініште адам (отбасы) көрсеткен нарықтық баға бойынша ақшалай эквивалентте ескеріледі.
Сатылған сол тоқсанда жылжымайтын және (немесе) жылжымалы мүлікті сатып алған жағдайда, сатып алынған жылжымайтын және (немесе) жылжымалы мүліктің құны мен сатудан алынған сома арасындағы айырма отбасының жиынтық табысында ескеріледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 05.01.2020 № 2 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Мыналар отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде жеке тұлғаның табысы ретінде қарастырылмайды:
1) атаулы әлеуметтік көмек;
2) тұрғын үй көмегі;
3) жерлеуге арналған біржолғы жәрдемақы;
4) жеті жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар;
5) бірінші, екінші, үшінші топтардағы жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар;
6) жеті жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар;
7) бірінші, екінші, үшінші топтардағы жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар;

13) доходы, полученные от участия в активных мерах содействия занятости за исключением единовременной выплаты на переезд (на каждого члена семьи) участникам добровольного переселения в рамках Программы.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 14.02.2020 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.02.2023 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Доходы, указанные в подпунктах 5)-12) пункта 4 настоящих Правил учитываются по времени получения и подтверждаются письменным заявлением в произвольной форме.
6. Доходы от сдачи в аренду недвижимого имущества или транспортных средств подтверждаются предоставлением копии договора имущественного найма (аренды).
В случае отсутствия копии договора имущественного найма (аренды) полученные от сдачи в аренду недвижимого имущества или транспортных средств доходы учитываются в размере, указанном лицом (семьей) в заявлении, но не ниже размера минимальной заработной платы в месяц.
7. Доход, полученный от продажи недвижимого и (или) движимого имущества, указанный лицом (семьей), подтверждается копией договора купли-продажи.
В случае отсутствия копии договора купли-продажи доходы учитываются в денежном эквиваленте по рыночным ценам, указанном лицом (семьей) в заявлении.
В случае приобретения недвижимого и (или) движимого имущества в том же квартале, когда была осуществлена их продажа, в совокупном доходе семьи учитывается разница между стоимостью приобретенного недвижимого и (или) движимого имущества и суммой, вырученной от продажи.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 05.01.2020 № 2 (вводится в действие с 01.01.2020).
8. При исчислении совокупного дохода семьи не рассматриваются в качестве дохода физического лица:
1) адресная социальная помощь;
2) жилищная помощь;
3) единовременные пособия на погребение;
4) государственные социальные пособия по инвалидности детям с инвалидностью до семи лет;
5) государственные социальные пособия по инвалидности детям с инвалидностью с семи до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп;
6) специальные государственные пособия детям с инвалидностью до семи лет;
7) специальные государственные пособия детям с инвалидностью с семи до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп;

8) "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көп балалы аналарға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақылар;
9) жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында оқитын студенттерге, техникалық және кәсіптік орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының (училищелер, колледждер) студенттеріне төленетін стипендия, оның ішінде мемлекеттік атаулы және атаулы стипендия;
10) отбасына төтенше жағдайлар салдарынан денсаулығы мен мүлкіне келтірілген зиянды өтеу мақсатында көрсетілген көмек;
11) бала тууға байланысты берілетін біржолғы мемлекеттік жәрдемақылар;
12) Қазақстан Республикасының білім саласындағы заңнамасына сәйкес білім беру ұйымдарында табысы аз отбасылардан шыққан білім алушыларға студенттерге көрсетілетін материалдық көмек;
13) азық-түлік өнімдері бағасының қымбаттауына байланысты "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысына (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) сәйкес табысы аз азаматтарға мемлекеттік бюджеттен және өзге де көздерден көрсетілген ақшалай немесе зат түріндегі көмек;
14) Үлгілік қағидаларға сәйкес көрсетілетін біржолғы ақшалай көмек;
15) қайырымдылық көмек;
16) азаматтардың тегін немесе жеңілдікпен протездеуге бару жолына ақы төлеу;
17) протездеу уақытында азаматтарды ұстау;
18) азаматтардың елді мекеннен тыс жерлерге емделуге тегін немесе жеңілдікпен жол жүру құны;
19) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілген заттай көмек:
дәрілік препараттар;
санаторлық-курорттық емдеу;
протездік-ортопедиялық бұйымдар (жасау және жөндеу);
мүгедектігі бар адамдарға бөлінген арнаулы жүріп-тұру құралдары (кресло-арбалар) мен оңалту құралдары;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 25 қаңтардағы № 64 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік білім беру ұйымдарының мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне және жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалып, отбасыларда тұратын балаларға, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемді талап ететін отбасылардан шыққан балаларға және өзге де санаттағы білім алушылар мен тәрбиеленушілерге қаржылай және материалдық көмек көрсетуге бөлінетін қаражатты қалыптастыру, жұмсау бағыты мен оларды есепке алу қағидаларына сәйкес мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне және жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалып, отбасыларда тұратын балаларға, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемді талап ететін отбасылардан шыққан балаларға және өзге де санаттағы білім алушылар мен тәрбиеленушілерге берілетін материалдық көмек;
бір жастан алты жасты қоса алғанға дейінгі балаларға ай сайынғы қосымша төлем шеңберінде ұсынылатын көмек;

8) ежемесячные государственные пособия, назначаемые и выплачиваемые многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившим ранее звание "Мать-героиня", награжденным орденами "Материнская слава" I и II степени;
9) стипендии, в том числе государственная именная и именная стипендии, выплачиваемые студентам, обучающимся в организациях образования, реализующих образовательные программы высшего образования, студентам организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального послесреднего образования (училищ, колледжей);
10) помощь, оказанная семье в целях возмещения ущерба, причиненного их здоровью и имуществу вследствие чрезвычайных ситуаций;
11) единовременные государственные пособия в связи с рождением ребенка;
12) финансовая и материальная помощь обучающимся из числа малообеспеченных семей, оказываемая в организациях образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования;
13) помощь в денежном или натуральном выражении, оказанная малообеспеченным гражданам в связи с ростом цен на продукты питания из государственного бюджета и иных источников в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее – Типовые правила);
14) единовременная денежная помощь, оказываемая в соответствии с Типовыми правилами;
15) благотворительная помощь;
16) оплата поездки граждан на бесплатное или льготное протезирование;
17) содержание граждан на время протезирования;
18) стоимость бесплатного или льготного проезда граждан за пределы населенного пункта на лечение;
19) натуральные виды помощи, оказанные в соответствии с законодательством Республики Казахстан в виде:
лекарственных препаратов;
санаторно-курортного лечения;
протезно-ортопедических изделий (изготовление и ремонт);
специальных средств передвижения (кресло-коляски) и реабилитации, выделенных лицам с инвалидностью;
материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных учреждений образования из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, детям - сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников, предоставляемой в соответствии с Правилами формирования, направления расходования и учета средств, выделяемых на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных учреждений образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детям - сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 января 2008 года № 64;
помощи, предоставляемой в рамках ежемесячной дополнительной выплаты на каждого ребенка в возрасте от одного года до шести лет включительно;

20) жетім баланы және (немесе) ата-ананың қамқорлығынсыз қалған баланы асырап алумен байланысты біржолғы төлемдер;
21) Бағдарлама шеңберінде ерікті түрде қоныс аударушыларға (әр отбасы мүшесіне) көшуге берілетін біржолғы төлем;
22) "Қазақстан Республикасы азаматтарының борыш жүктемесін азайту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 26 маусымдағы № 34 Жарлығына сәйкес кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша берешекті екінші деңгейдегі банктерде және микроқаржы ұйымдарында біржолғы өтеу;
23) тұрғын үй заңнамасында белгіленген тәртіппен қарыз бойынша бастапқы төлемнің бір бөлігін жабуға арналған тұрғын үй сертификаттарының сомасы;
24) төтенше жағдай немесе шектеу іс-шаралары кезеңінде ұсынылатын азық-түлік және тұрмыстық жиынтықтар, сондай-ақ осы көмектің орнына төленетін сома;
25) төтенше жағдай кезеңінде қызметінің шектелуіне байланысты кірісінен айырылу жағдайына немесе шектеу іс-шараларын енгізуге байланысты кірістен айырылу жағдайы бойынша біржолғы әлеуметтік төлемдер;
26) Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 8 ақпандағы № 60 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26793 болып тіркелген) жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үй үшін азаматтардың жекелеген санаттарына төлемдерді тағайындау және жүзеге асыру қағидаларына сәйкес жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үй үшін азаматтардың жекелеген санаттарына тұрғын үй төлемдері.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2022 № 398 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.02.2023 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
9. Орталық өтініш берушінің келісімімен өтініш берушінің табысын орталық атқарушы органның және (немесе) тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің деректерімен, орталықтың немесе ауылдық округ әкімінің өтініші бойынша мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдар ұсынған жазбаша құжаттармен, мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың тиісті мәліметтердің жүйелерінде мәліметтердің болмауына байланысты өтініш беруші ұсынған құжаттармен салыстырып тексереді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 05.01.2020 № 2 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

20) единовременные денежные выплаты в связи с усыновлением ребенка-сироты и (или) ребенка, оставшегося без попечения родителей;
21) единовременные выплаты на переезд (на каждого члена семьи) участникам добровольного переселения в рамках Программы;
22) единовременное погашение в банках второго уровня и микрофинансовых организациях задолженности по беззалоговым потребительским займам в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 26 июня 2019 года № 34 "О мерах по снижению долговой нагрузки граждан Республики Казахстан";
23) сумма жилищных сертификатов для покрытия части первоначального взноса по займу в порядке, установленном жилищным законодательством.
24) продуктово-бытовые наборы, предоставляемые на период действия чрезвычайного положения или ограничительных мероприятий, а также сумма, выплачиваемая взамен этой помощи;
25) социальные выплаты на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения или единовременные социальные выплаты на случай потери дохода в связи с введением ограничительных мероприятий;
26) жилищные выплаты отдельным категориям граждан за жилище, арендуемое в частном жилищном фонде согласно Правилам назначения и осуществления выплат отдельным категориям граждан за жилище, арендуемое в частном жилищном фонде, утвержденным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 8 февраля 2022 года № 60 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26793).
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2022 № 398 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.02.2023 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Центр с согласия заявителя сверяет доходы заявителя с данными автоматизированной информационной системы центрального исполнительного органа и (или) соответствующих государственных органов и (или) организаций, с письменными документами, представленными государственными органами и (или) организациями по запросу центра или акима сельского округа, с документами, представленными заявителем в связи с отсутствием сведений в соответствующих информационных системах государственных органов и (или) организаций.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 05.01.2020 № 2 (вводится в действие с 01.01.2020).

10. Отбасының жиынтық табысын есептеген кезде мынадай:
1) толық мемлекеттік қамсыздандырудағы адамдарды;
2) мерзімді әскери қызметтегі адамдарды;
3) бас бостандығынан айыру орындарындағы, мәжбүрлі емдеудегі адамдарды қоспағанда, бір елді мекен шегінде тіркелген бірге тұратын, мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтармен және некеден (ерлі-зайыптылықтан), туыстықтан, жекжаттықтан, бала асырап алудан немесе балаларды тәрбиеге алудың өзге нысандарынан туындайтын міндеттермен байланысты отбасы мүшелері, сондай-ақ іс жүзінде бірге тұратын, бірақ некеде тұрмайтын бірге тұратын адамдар ескеріледі.
Бірге тұру фактісі:
отбасының тұрғылықты жерінен тыс жерде еңбек қызметімен айналысатын еңбекке қабілетті отбасы мүшелеріне;
толық мемлекеттік қамсыздандырудағылардан басқа, интернат ұйымдарында оқитын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын балаларға олар кәмелетке толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітірген уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) талап етілмейді.
Атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер отбасының құрамы атаулы әлеуметтік көмекке жүгіну сәтіне есепке алынады.
Есепті кезеңде құрамында өзгерістер болған отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде келген отбасы мүшесінің табыстары келген күнінен бастап есепке алынады. Есепті кезеңде отбасы мүшесі шығып қалған кезде отбасының жиынтық табысы шыққан күнінен бастап отбасының шығып қалған мүшесіне келетін жан басына шаққандағы орташа табысы шегеріле отырып есептеледі.
Отбасының құрамына отбасында тұратын және отбасының тұрғылықты жері бойынша осындай деңгейдегі орта білім беру ұйымының болмауына байланысты осындай деңгейдегі білім беру ұйымдарында оқу орны бойынша басқа елді мекенде тіркелген балалар енгізіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.11.2021 № 450 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Отбасының жиынтық табысын нақтылау үшін учаскелік комиссиялар тексеру нәтижелері бойынша атаулы әлеуметтік көмек көрсету қажеттігі немесе оның болмауы туралы қорытындыда отбасының құрамын көрсетеді.
Учаскелік комиссия қорытындыны дайындау кезінде атаулы әлеуметтік көмек тағайындау үшін өтініш беруші ұсынған деректерді растайды.
Өтініш берушіні көрсеткен мәліметтер әртүрлі болған учаскелік комиссияның мәліметтерімен толықтырылады.
12. Отбасының жан басына шаққандағы орташа табысы есептеу кезеңіндегi отбасының жиынтық табысын көрсетiлген кезеңдегi айлардың санына және отбасы мүшелерiнiң санына бөлу жолымен есептеледi.

10. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются лица, входящие в состав семьи в соответствии со статьей 4 Закона "О государственной адресной социальной помощи", зарегистрированные по месту жительства в пределах одного населенного пункта, за исключением:
1) лиц, находящихся на полном государственном обеспечении;
2) лиц, находящихся на срочной воинской службе;
3) лиц, находящихся в местах лишения свободы, на принудительном лечении.
Факт совместного проживания не требуется:
трудоспособным членам семьи, осуществляющим трудовую деятельность, вне места жительства семьи;
детям, обучающимся в интернатных организациях, кроме находящихся на полном государственном обеспечении, а также обучающимся по очной форме обучения в организациях технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста).
Состав семьи, претендующей на получение адресной социальной помощи, учитывается на момент обращения за адресной социальной помощью.
При исчислении совокупного дохода семьи, в составе которой в расчетном периоде произошли изменения, доходы прибывшего члена семьи учитываются с даты прибытия. При выбытии в расчетном периоде члена семьи совокупный доход семьи исчисляется с даты выбытия за вычетом среднедушевого дохода, приходящегося на выбывшего члена семьи.
В состав семьи включаются дети, проживающие в семье и имеющие регистрацию в другом населенном пункте по месту обучения в организациях среднего образования в связи с отсутствием по месту жительства семьи организации образования такого уровня.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.11.2021 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Для уточнения совокупного дохода семьи участковые комиссии по результатам обследования в заключении, о необходимости предоставления адресной социальной помощи или ее отсутствии, указывают состав семьи.
Участковой комиссией при подготовке заключения подтверждаются данные предоставленные заявителем для назначения адресной социальной помощи.
В случае расхождения сведений, указанных заявителем фактические данные дополняются сведениями участковой комиссии.
12. Среднедушевой доход семьи рассчитывается путем деления совокупного дохода семьи за расчетный период на количество месяцев в указанном периоде и число членов семьи.

13. Шетелдiк валютада алынған табыс "Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау және қолдану тәртібін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) белгіленген тәртіппен валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютаға қайта есептеледi.
14. Зат түрінде алынған табыстар отбасының жиынтық табысында өтініш беруші алынған табыс туралы мәліметтерде көрсеткен ақшалай баламасымен есептеледі.
15. Адам (отбасы) көрінеу жалған ақпарат және (немесе) дәйексіз құжаттар ұсынған жағдайда жиынтық табысты есептеу жүргізілмейді.
Адам (отбасы) атаулы әлеуметтік көмекті заңсыз тағайындауға алып келген көрінеу жалған ақпарат және (немесе) дәйексіз құжаттар берген кезде өтініш беруші мен оның отбасына атаулы әлеуметтік көмек төлеу оның тағайындалған бүкіл кезеңі үшін тоқтатылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 05.01.2020 № 2 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Еңбекақы, әлеуметтік төлемдер түрінде алынған табыс
16. Отбасының жиынтық табысын есептеу кезінде отбасының мынадай түрде алынған табысы ескеріледі:
1) Еңбекақы төлеу жүйесіне сәйкес жұмыс берушіден еңбекақы ретінде алынған, атап айтқанда:
еңбекақы төлеу жүйесіне сәйкес жалақының барлық түрлері, оның ішінде кесімді, мерзімді, сондай-ақ ақшалай және заттай нысандағы сыйлықақылар, қосымша ақылар, үстемеақылар (қызметкерлерге Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына, сондай-ақ келісімдерге, еңбек, ұжымдық шарттарға және жұмыс берушілердің актілеріне сәйкес төленетін ақшалай соманы қоса алғанда, қаржыландыру көзіне қарамастан);
қызметкер жалақысының сақталуына кепілдік берілетін кезең үшін жұмыс беруші есептейтін және қызметкерлерге төленетін орташа жалақы;
ұйым (заңды тұлға) таратылған немесе жұмыс берушінің (жеке тұлғаның) қызметі тоқтатылған, қызметкерлер саны немесе штаты қысқартылған жағдайларда еңбек шартының бұзылуы кезінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген мөлшерде төленетін өтемақылар;
сақтандыру агенттері мен брокерлерге төленетін комиссиялық сыйақы;
бала туғанда және жерлеуге берілетін жәрдемақылардан басқа, жалақы есептеу кезінде ескерілмейтін және ұйым қаражатының есебінен төленетін төлем түрлері;
мерзімді қызметтегі әскери қызметшілердің ақшалай үлесін қоспағанда, әскери қызметшілердің, оның ішінде келісімшарт бойынша қызмет өткеріп жүргендердің және ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының, сондай-ақ соларға теңестірілген азаматтар санаттарының үстемеақылар мен қосымша ақылар ескерілген ақшалай ризығы;
жұмыс беруші төлеген кредит сомалары. Көрсетілген төлемдер кредитті өтудің белгіленген мерзіміне бөлінеді;
әскери қызметшілерге және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне берілетін ағымдағы тұрғын үй төлемдері;

13. Доходы, полученные в иностранной валюте, пересчитываются в национальную валюту по рыночному курсу обмена валют в порядке, установленном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "Об установлении порядка определения и применения рыночного курса обмена валют", (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8378).
14. Доходы, полученные в натуральном выражении, учитываются в совокупном доходе семьи в денежном эквиваленте, указанном заявителем в сведениях о полученных доходах.
15. Исчисление совокупного дохода не производится в случае представления лицом (семьей) заведомо ложной информации и (или) недостоверных документов.
При представлении лицом (семьей) заведомо ложной информации и (или) недостоверных документов, повлекших за собой незаконное назначение адресной социальной помощи, заявителю и его семье выплата адресной социальной помощи прекращается на весь период ее назначения.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 05.01.2020 № 2 (вводится в действие с 01.01.2020).
Параграф 1. Доходы, полученные в виде оплаты труда, социальных выплат
16. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются доходы, полученные в виде:
1) полученные от работодателя суммы в качестве оплаты труда, а именно:
все виды заработной платы согласно системы оплаты труда, в том числе сдельная, повременная, а также премии, доплаты, надбавки, а также стимулирующие и компенсационные выплаты в денежной форме (независимо от источника финансирования, включая денежные суммы, выплачиваемые работникам в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, а также соглашениями, трудовыми, коллективными договорами и актами работодателя);
средняя заработная плата, исчисляемая работодателем и выплачиваемая работнику за период, в течение которого работнику гарантируется сохранение его заработка;
компенсации, выплачиваемые при расторжении трудового договора в случаях ликвидации организации (юридического лица) или прекращения деятельности работодателя (физического лица), сокращения численности или штата работников в размерах, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан;
комиссионное вознаграждение, выплачиваемое страховым агентам и брокерам;
виды выплат, не учитываемые при исчислении заработной платы и выплачиваемые за счет средств организаций, кроме пособий на рождение ребенка и погребение;
денежное довольствие военнослужащих, в том числе проходящих службу по контракту, и лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, а также приравненных к ним категорий граждан с учетом надбавок и доплат, за исключением денежного довольствия военнослужащих срочной службы;
суммы кредита, выплаченные работодателем. Указанные выплаты распределяются на установленный срок погашения кредита;
текущие жилищные выплаты военнослужащим и сотрудникам специальных государственных органов;

2) әлеуметтік төлемдер, атап айтқанда:
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес белгіленген тәртіппен тағайындалатын зейнетақылардың барлық түрлері, оларға өтемақы төлемдері;
жеті жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыдан және бірінші, екінші, үшінші топтардағы жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға берілетін мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылардан басқа, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар;
жеті жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға берілетін арнаулы мемлекеттік жәрдемақыдан және бірінші, екінші, үшінші топтардағы жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға берілетін арнаулы мемлекеттік жәрдемақыдан басқа, арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар;
жерасты және ашық кен жұмыстарында, сондай-ақ еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнаулы жәрдемақылар;
төтенше жағдай кезеңінде қызметінің шектелуіне байланысты кірісінен айырылу жағдайына немесе шектеу іс-шараларын енгізуге байланысты кірістен айырылу жағдайы бойынша біржолғы әлеуметтік төлемдерді қоспағанда, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдер;
бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты мемлекеттік жәрдемақылар;
үйде оқитын мүгедектігі бар балаларды оқыту шығындарын өтеу;
қамқоршыларға немесе қорғаншыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға берілетін жәрдемақы;
патронат тәрбиелеушілерге берілген баланы (балаларды) асырап-бағуға берілетін төлем;
мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, асырап алушыға, қамқоршыға (қорғаншыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттік жәрдемақы;
жұмыс берушінің қаражаты есебінен берілетін әлеуметтік қамсыздандыру бойынша жәрдемақылар;
отставкадағы судьяның ай сайынғы өмір бойғы қамтылымы;
зейнетақы төлемдерін алушыларға инфляция деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мөлшерінде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы міндетті зейнетақы жарнамаларының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сақталуына мемлекеттің кепілдіктері;
төрт және одан да көп кәмелетке толмаған бірге тұратын балалары, оның ішінде орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын балалары бар отбасыларға олар кәмелетке толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіргенге дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы;
стипендия, оның ішінде қаржыландыру көзіне қарамастан, интерндерге, магистранттарға, докторанттарға, резидентура тыңдаушыларына және оқу орындарының басқа да тыңдаушыларына төленетін мемлекеттік атаулы және атаулы стипендия;
жергілікті бюджет қаражаты есебінен берілетін қалаішілік қоғамдық көлікте жүруге берілетін материалдық (әлеуметтік) көмек;
қаржыландыру көзіне қарамастан, интерндерге, магистранттарға, докторанттарға, резидентура тыңдаушыларға және оқу орындарының басқа тыңдаушыларға төленетін стипендия;
табысы аз отбасылардан шыққан балаларға кепілдік берілген әлеуметтік топтама шеңберінде көрсетілетін көмекті қоспағанда, жергілікті бюджет қаражаты есебінен берілетін қалаішілік қоғамдық көлікте жүруге берілетін материалдық (әлеуметтік) көмек;
төтенше жағдай немесе шектеу іс-шараларын кезеңінде ұсынылатын азық-түлік және тұрмыстық жиынтықтарын, сондай-ақ осы көмектің орнына төленетін соманы қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілетін заттай көмек түрлерінің құны, сондай-ақ осы көмектің орнына төленетін сома;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде жергілікті мемлекеттік басқару органдары, мекемелері мен ұйымдары белгілеген барлық төлем түрлеріне үстемеақылар мен қосымша ақылар.

2) социальных выплат, а именно:
все виды пенсионных выплат, компенсационные выплаты к ним, назначаемые в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
государственные социальные пособия по инвалидности, по случаю потери кормильца, кроме государственного социального пособия по инвалидности детям с инвалидностью до семи лет и государственного социального пособия по инвалидности детям с инвалидностью с семи до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп;
специальные государственные пособия, кроме специального государственного пособия детям с инвалидностью до семи лет и специального государственного пособия детям с инвалидностью с семи до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп;
государственные специальные пособия лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, а также на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда;
социальные выплаты из государственного фонда социального страхования, кроме социальной выплаты на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения или единовременной социальной выплаты на случай потери дохода в связи с введением ограничительных мероприятий;
государственные пособия по уходу за ребенком по достижению им одного года;
возмещение затрат на обучение детей с инвалидностью, обучающихся на дому;
пособие опекунам или попечителям на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей;
выплата на содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям;
государственное пособие, назначаемое и выплачиваемое матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью);
пособия по социальному обеспечению за счет средств работодателя;
ежемесячное пожизненное содержание судье, пребывающему в отставке;
гарантии государства получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в едином накопительном пенсионном фонде в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции;
ежемесячное государственное пособие, назначаемое и выплачиваемое многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);
стипендии, в том числе государственная именная и именная стипендии, выплачиваемые интернам, магистрантам, докторантам, слушателям резидентуры и другим слушателям учебных заведений независимо от источника финансирования;
материальная (социальная) помощь на проезд во внутригородском общественном транспорте, оказываемая за счет средств местных бюджетов;
стоимость натуральных видов помощи, предоставляемой в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также сумма, выплачиваемая взамен этой помощи, кроме продуктово-бытовых наборов, предоставляемых на период действия чрезвычайного положения или ограничительных мероприятий, а также сумма, выплачиваемая взамен этой помощи;
надбавки и доплаты ко всем видам выплат, установленных законодательными актами Республики Казахстан, органами местного государственного управления, учреждениями и организациями.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.11.2020 № 468 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.11.2021 № 450 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.08.2022 № 291 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.02.2023 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
17. Жиынтық табыстың құрамына қызметкерлер еңбек және қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде олардың өмiрi мен денсаулығына келтiрілген зиянды өтеу туралы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс беруші төлейтiн бiржолғы төлемдер мен ай сайынғы сомалар қосылады.
18. Есептi кезеңнен асып түсетiн кезеңнiң табысы бiр мезгілде алынған кезде (оның iшiнде жалақы, төлемдер, алименттер бойынша берешектер), алынған табыс, сол табыс алынған айлардың санына бөлiнедi және есептi кезеңге келетiн айлардың санына көбейтiледi.
Жұмысты азаматтық-құқықтық шарт бойынша (мердiгерлiк және басқа) орындайтын адамдардың табысы шарт қолданылатын бүкiл кезеңге жиынтықталады. Алынған табыс жұмысты орындау үшiн шартта көзделген айлардың санына бөлiнедi және есептi кезеңге келетiн айлардағы жиынтық табыста есепке алынады.
19. Азаматтық-құқықтық шарт бойынша, оның iшiнде ғылым, әдебиет, өнер және өзге де қызмет түрлері туындыларын және т.б. жасауға, шығаруға, орындауға немесе өзге де пайдалануға алынған, осы шарт есебiне аванспен төленетiн сыйақылар аванс берудiң бүкiл кезеңіне (ай сайын теңдей үлеспен) есепке алынады, ал қалған сома шарттың аванс бергеннен кейiнгi қолданылу кезеңiне (ай сайын теңдей үлеспен) есепке алынады.
20. Авторлық сыйақылар (шарттар болмаған кезде), сондай-ақ жаңалық ашқаны, өнертабыстары мен рационализаторлық ұсыныстары үшiн сыйақылар отбасының жиынтық табысына сыйақы сомасын ол алынған айлардың санына бөлуден алынған үлес мөлшерiнде қосылады және есептi кезеңге келетiн айлардың санына көбейтiледi.
21. Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінде міндетті зейнетақы жарналарының мөлшері туралы мәліметтер болмаған кезде және (немесе) олар өтініш беруші ұсынған мәліметтерге сәйкес келмеген кезде еңбекақы түрінде алынған табыс жұмыс берушінің еркін нысандағы анықтамаларымен расталады.
Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың тиісті ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған кезде және (немесе) олар өтініш беруші ұсынған мәліметтерге сәйкес келмеген кезде республикалық бюджет есебінен әлеуметтік төлемдер түрінде табыс алу зейнетақы немесе жәрдемақы алушы куәлігінің көшірмесімен немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының филиалдары беретін анықтамалармен расталады.
Тәуелсіз қызметкердің табысы еркін нысандағы жазбаша өтінішпен расталады.

Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.11.2020 № 468 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.11.2021 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.08.2022 № 291 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.02.2023 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17.В состав совокупного дохода включаются единовременные выплаты и ежемесячные суммы, выплачиваемые работодателем в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан о возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью работников во время исполнения ими трудовых и служебных обязанностей.
18. При единовременном получении дохода (в том числе задолженности по заработной плате, социальным выплатам, алиментам) за период, превышающий расчетный, полученный доход делится на количество месяцев, за которые он получен, и умножается на количество месяцев, которые приходятся на расчетный период.
Доход лиц, выполняющих работу по гражданско-правовому договору (подряд и иное), суммируется за весь период действия договора. Полученный доход делится на количество месяцев, предусмотренных договором для выполнения работы, и учитывается в совокупном доходе семьи за те месяцы, которые приходятся на расчетный период.
19. Вознаграждения, полученные по гражданско-правовому договору, в том числе на создание, издание, исполнение произведений науки, литературы, искусства, культуры, выплачиваемые в счет этого договора авансом, учитываются за весь период авансирования (равными долями помесячно), а оставшаяся сумма учитывается на период действия договора после авансирования (равными долями помесячно).
20. Авторские вознаграждения (при отсутствии договора), а также вознаграждения за открытия, изобретения и рационализаторские предложения включаются в совокупный доход семьи в размере доли, полученной от деления суммы вознаграждения на количество месяцев, за которые он получен, и умножается на количество месяцев, приходящихся на расчетный период.
21. При отсутствии в соответствующих информационных системах государственных органов и (или) организаций сведений о размерах обязательных пенсионных взносов и (или) при их расхождении со сведениями, представленными заявителем, доходы, полученные в виде оплаты труда, подтверждаются справками от работодателя в произвольной форме.
Получение доходов в виде социальных выплат за счет средств республиканского бюджета, при отсутствии сведений в соответствующих информационных системах государственных органов и (или) организаций и (или) при их расхождении со сведениями, представленными заявителем, подтверждается копией удостоверения получателя пенсии или пособия, либо справкой, выдаваемых отделениями Государственной корпорации "Правительство для граждан".
Доходы независимого работника подтверждаются письменным заявлением в произвольной форме.

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 05.01.2020 № 2 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Кәсіпкерлік қызметтен түсетін табыс
22. Адамның (отбасының) кәсіпкерлік қызметтен түскен жиынтық табысын есептеген кезде келесі:
1) өнімді (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан;
2) тауарлық-материалдық құндылықтарды, мүлікті сату құнының өсуінен түскен;
3) шаруа (фермер) қожалығының қызметі нәтижесінде және шартты жер үлесі мен мүліктік пайлардан алынған табыс ескеріледі.
Шаруа қожалығы мүшелерінің жиынтық табысын есептеу Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 166 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16448 болып тіркелген) бекітілген Салық есептілігін жасау қағидаларына сәйкес салық органдарына ұсынылатын алынған табыс туралы декларацияда көрсетілген ауыл шаруашылығы өнімдерін сатудан нақты алынған табыс ескеріле отырып жүргізіледі. Бұл ретте жылдық табыс он екі айға бөлінеді және оның тиісті бөлігі айқындалатын кезеңдегі жалпы жиынтық табысқа қосылады;
4) тәуелсіз қызметкерлердің қызметі нәтижесінде алынған табыс ескеріледі. Бұл ретте табыс айлық есептік көрсеткіштің 25 еселенген мөлшерінен төмен емес ескеріледі.
Адамның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан алған бір айдағы табысы алдыңғы салық кезеңі үшін мәлімделген табыстың сомасын осындай салық кезеңіндегі айлар санына бөлу жолымен, бірақ айлық есептік көрсеткіштің 25 еселенген мөлшерінен кем болмайтындай айқындалады. Жиынтық табыс алынған шаманы не есепке жатқызу үшін белгіленген табыс мөлшерін үш айға көбейту жолымен айқындалады.
Бұл ретте патент негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер бойынша бір айдағы табыс сомасы патенттің құнын есептеу кезінде мәлімделген табыс сомасын осы есепте көрсетілген айлар санына бөлу жолымен, бірақ айлық есептік көрсеткіштің 25 еселенген мөлшерінен төмен болмайтындай айқындалады.
Жеке тұлғалардың мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде жүзеге асырылатын кәсіпкерлік қызметтен түскен табысы кәсіпкерлік қызметті дамытуға мемлекеттік қолдау алғаннан кейінгі алғашқы алты айда есепке алынбайды.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 05.01.2020 № 2 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың тиісті ақпараттық жүйелерінде міндетті зейнетақы жарналарының мөлшері туралы ақпарат болмаған кезде және (немесе) олар өтініш беруші ұсынған мәліметтерге сәйкес келмеген кезде азаматтық-құқықтық шарт бойынша алынған табыс шарттың көшірмесімен және тапсырыс берушінің жүгінер алдындағы тоқсанға алынған орындалған жұмыс (қызметтер) үшін сыйақы төлемінің мөлшері туралы анықтамасымен расталады.
Азаматтық шарт жасамай жұмыспен қамтылған адамдардың жиынтық табысы олардың өтініші негізінде расталады. Бұл жағдайда орындалған жұмыстар (қызметтер) үшін сыйақы төлемінің заттай бөлігі нарықтық бағамен ақшалай эквивалентте жиынтық табысқа қосылады.

Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 05.01.2020 № 2 (вводится в действие с 01.01.2020).
Параграф 2. Доходы от предпринимательской деятельности
22. При исчислении совокупного дохода лица (семьи) от предпринимательской деятельности учитываются доходы:
1) от реализации продукции (работ, услуг);
2) от прироста стоимости при реализации товарно-материальных ценностей, имущества;
3) полученные в результате деятельности крестьянского (фермерского) хозяйства и от условной земельной доли и имущественного паях.
Исчисление совокупного дохода членов крестьянского хозяйства производится с учетом фактически полученного дохода от реализации сельскохозяйственной продукции, указанной в декларации о полученных доходах, представляемой в налоговые органы, в соответствии с Правилами составления налоговой отчетности, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года № 166 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16448). При этом годовой доход делится на двенадцать месяцев и соответствующая его часть включается в общий совокупный доход за определяемый период;
4) полученные в результате деятельности независимых работников. При этом, доход учитывается не ниже размера 25-кратного месячного расчетного показателя.
Доход от осуществления предпринимательской деятельности лица за месяц определяется путем деления суммы дохода, задекларированного за предыдущий налоговый период, на количество месяцев в таком налоговом периоде, но не ниже размера 25-кратного месячного расчетного показателя. Совокупный доход определяется путем умножения полученной величины либо установленного к зачету размера дохода на три месяца.
При этом по индивидуальным предпринимателям, применяющим специальный налоговый режим на основе патента, сумма дохода за месяц определяется путем деления суммы дохода, задекларированного в расчете стоимости патента, на количество месяцев, указанное в таком расчете, но не ниже размера 25-кратного месячного расчетного показателя.
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 05.01.2020 № 2 (вводится в действие с 01.01.2020).
23. При отсутствии в соответствующих информационных системах государственных органов и (или) организаций сведений о размерах обязательных пенсионных взносов и (или) при их расхождении со сведениями, представленными заявителем, доходы, полученные по гражданско-правовому договору, подтверждаются копией договора и справкой заказчика о размере выплаты вознаграждения за выполненную работу (услугу), полученного за квартал, предшествовавший обращению.
Совокупный доход лиц, занятых без заключения гражданско-правового договора, подтверждается на основании их заявления. При этом натуральная часть выплаты вознаграждения за выполненную работу (услугу) включается в совокупный доход в денежном эквиваленте по рыночным ценам.

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 05.01.2020 № 2 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Алып тасталды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 05.01.2020 № 2 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Балаларға және басқа да асырауындағыларға алимент түрiндегi табыс
25. Балаларға және басқа да асырауындағыларға арналған алимент жиынтық табыс құрамында ескеріледі.
Алименттер, сондай-ақ алимент төлеушiнiң жалақысын қайта есептеуге байланысты алынған алименттiң қосымша сомасы отбасының жиынтық табысында олардың алынған уақыты бойынша ескеріледі.
Отбасы мүшесі алатын алименттер отбасының жиынтық табысында ескеріледі, ал отбасы мүшесінің басқа отбасында тұрып жатқан балаларға төлейтін алименттері табысынан алынып тасталынады.
26. Асырауындағыларды асырауға мiндеттi адамның тұрғылықты жерi туралы мәлiметтердiң болмауы себебiнен адамдардың алимент өндiрiп алуға мүмкiндiгi болмаған жағдайда отбасының жиынтық табысы көрсетiлген адамның iздеуде жүргенi туралы тиiстi органдардан алынған құжаттар қоса берiлген жазбаша еркін нысандағы өтiнiш негiзiнде есептеледi.
Төлеушi:
1) жұмыс iстемейтiн және Орталықта жұмыссыз ретiнде тiркелген (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 259 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17199 болып тіркелген) бекітілген Жұмыс іздеп жүрген адамдарды, жұмыссыздарды тіркеу және халықты жұмыспен қамту орталықтары көрсететін еңбек делдалдығын жүзеге асыру қағидаларының 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша анықтамасын ұсынған кезде);
2) бас бостандығынан айыру орындарында не уақытша ұстау изоляторында болған (балаларға алимент аударылмайтыны туралы, бас бостандығынан айыру орындарында не уақытша ұстау изоляторында болу кезеңi көрсетiлген сот орындаушысының немесе түзеу мекемесiнiң анықтамасын ұсынған кезде);
3) туберкулез, психоневрологиялық, онкологиялық, санаторий-курорттық диспансерлерде (стационарларда) есепте тұрған кезде "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атақарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті медициналық ұйымдардан анықтама ұсынған кезде;
4) Қазақстан Республикасы тиiстi келiсiм жасаспаған мемлекетке тұрақты тұруға кеткен;

Сноска. Пункт 23 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 05.01.2020 № 2 (вводится в действие с 01.01.2020).
24. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 05.01.2020 № 2 (вводится в действие с 01.01.2020).
Параграф 3. Доходы в виде алиментов на детей и других иждивенцев
25. В составе совокупного дохода семьи учитываются алименты на детей и других иждивенцев.
Алименты, а также дополнительные суммы алиментов, полученные в связи с перерасчетом заработка плательщика алиментов, учитываются в совокупном доходе семьи по времени их получения.
Получаемые членом семьи алименты учитываются в совокупном доходе семьи, а выплачиваемые членом семьи алименты на детей, проживающих в другой семье исключаются из его дохода.
26. В случае, когда лица не имеют возможности взыскать алименты по причине отсутствия сведений о местонахождении лица, обязанного содержать иждивенцев, совокупный доход семьи исчисляется на основании письменного заявления в произвольной форме с приложением документов от соответствующих органов о нахождении указанного лица в розыске.
Совокупный доход семьи исчисляется без учета алиментов в случаях, когда плательщик:
1) не работает и зарегистрирован в качестве безработного в Центре (при представлении справки по форме, согласно приложению 8 к Правилам регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого центрами занятости населения, утвержденным приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 259 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17199);
2) находится в местах лишения свободы либо изоляторе временного содержания (при представлении справки в произвольной форме от судебного исполнителя или из исправительного учреждения о том, что алименты на детей не перечисляются с указанием периода нахождения в местах лишения свободы либо изоляторе временного содержания);
3) состоит на учете в туберкулезном, психоневрологическом, онкологическом, санаторно-курортном диспансерах (стационарах), при предоставлении справки от соответствующих медицинских организаций по форме согласно приложению 2 к приказу исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579);
4) выбыл на постоянное местожительство в государство, с которым Республика Казахстан не имеет соответствующего соглашения;

5) тиісті құқық қорғау органының анықтамасымен немесе учаскелік комиссияның қорытындысымен расталатын спирттік ішімдіктерді, есірткі заттарын құмарлықпен салынып пайдалануына, сондай-ақ төлеушінің әрекет қабілеттілігін шектеу туралы сот шешімімен расталатын құмар ойындармен және бәс тігумен байланысты жиынтық табыс алиментті ескермей есептеледі.
Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.01.2021 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.11.2021 № 450 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
27. Егер жұбайлар (ерлі-зайыптылық) арасындағы неке бұзылса не бұзылмаса, олар бірге тұрған кезде отбасының жиынтық табысында алимент өндіріп алынған жұбайдың табыстары толық ескеріледі.
Егер жұбайлар (ерлі-зайыптылық) арасында неке бұзылса, бірақ жұбайлардың біреуінен алимент өндіріп алынбаса, оның табыстары олардың бірге тұру фактісіне қарамастан, отбасының жиынтық табысында толық ескеріледі.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 05.01.2020 № 2 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың тиісті ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған кезде және (немесе) олар өтініш беруші ұсынған мәліметтерге сәйкес келмеген кезде балаларға және басқа да асырауындағыларға алынған алимент ұйымдардың аударылған алименттер туралы анықтамаларымен не алынған алименттер туралы пошта аударымдарының түбіртегімен , сондай-ақ сот органдарының алимент өндіріп алу туралы актісін қоса бере отырып, еркін нысандағы жазбаша өтініш негізінде расталады. 3 айдан астам мерзімге алимент бойынша берешек қалыптасқан кезде сот орындаушысының алименттер бойынша берешекті айқындау туралы қаулысы ұсынылады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 05.01.2020 № 2 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Жеке қосалқы шаруашылықтан алынған табыс
29. Жеке қосалқы шаруашылықтан түскен табыс отбасының жиынтық табысының құрамына қосылады.
30. Отбасының жиынтық табысында ескерілетін жеке қосалқы шаруашылықтан, ауыл шаруашылығы (гүл) өнiмдерiн өсiруден, мал мен құс ұстаудан және өсiруден алынған табыс осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының табиғи жағдайы бойынша әкімшілік-аумақтық аудандардың тізбесіне, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Дала аймағындағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін табысты есептеудің нормативтік карточкасы, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Қуаң дала аймағындағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін табысты есептеудің нормативтік карточкасы, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Шөлейтті аймақтағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін табысты есептеудің нормативтік карточкасы, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес Шөлді аймақтағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін табысты есептеудің нормативтік карточкасы, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес Тау етегі-шөлді-далалық аймақтағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін табысты есептеудің нормативтік карточкасы, осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес Оңтүстік Сібір таулы және тау етегі аймағындағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін табысты есептеудің нормативтік карточкасы, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес Азық-түліктік пайдалануға арналған үй малы мен құстарының жасы, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес Жеке қосалқы шаруашылығынан түсетін табыс есебінің үлгілік жеке нормативтік карточкасы негізінде есептеледі.

5) уклоняется от содержания детей и других иждивенцев в связи со злоупотреблением спиртными напитками, наркотическими веществами, что подтверждается справкой соответствующего правоохранительного органа или заключением участковой комиссии, а также азартными играми и пари, что подтверждается решением суда об ограничении дееспособности плательщика.
Сноска. Пункт 26 с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.01.2021 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.11.2021 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. При совместном проживании супругов в случае если брак (супружество) между ними расторгнут либо не расторгнут, в совокупном доходе семьи полностью учитываются доходы супруга, с которого взысканы алименты.
Если брак (супружество) между супругами расторгнут, но алименты с одного из супругов не взысканы, в совокупном доходе семьи учитываются его доходы полностью независимо от факта их совместного проживания.
Сноска. Пункт 27 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 05.01.2020 № 2 (вводится в действие с 01.01.2020).
28. Полученные алименты на детей и других иждивенцев, при отсутствии сведений в соответствующих информационных системах государственных органов и (или) организаций и (или) при их расхождении со сведениями, представленными заявителем, подтверждаются справками организаций о перечисленных алиментах либо квитанцией почтовых переводов о полученных алиментах, а также на основании письменного заявления в произвольной форме с приложением акта судебных органов о взыскании алиментов. При образовании задолженности по алиментам за период свыше 3 месяцев представляется постановление судебного исполнителя об определении задолженности по алиментам.
Сноска. Пункт 28 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 05.01.2020 № 2 (вводится в действие с 01.01.2020).
Параграф 4. Доходы от личного подсобного хозяйства
29. В состав совокупного дохода семьи включаются доходы, полученные от ведения личного подсобного хозяйства.
30. Доход от личного подсобного хозяйства, полученный от выращивания сельскохозяйственной (цветочной) продукции, содержания и разведения скота и птицы, учитываемый в совокупном доходе семьи, рассчитывается на основании Перечня административно-территориальных районов по природным условиям Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, Карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в степной зоне, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, Карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в сухостепной зоне, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, Карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в полупустынной зоне, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, Карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в пустынной зоне, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, Карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в предгорно-пустынно-степной зоне, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, Карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в Южно-Сибирской горной и предгорной зоне, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, Возраста домашнего скота и птицы для продуктивного использования, согласно приложению 8 к настоящим Правилам, Индивидуальной карточки по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.

Нормативтiк карточкаларда келтiрiлген (осы Қағидаларға 2-7-қосымшалар) орташа түсiмдi (өнiмдiлiктi), өндiрiстiк шығыстардың орташа деңгейiн, сондай-ақ жеке қосалқы шаруашылықтан түскен табысты есептеу үшiн пайдаланылатын бағаларды облыстың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары өңiрлердiң ерекшелiктерiн ескере отырып түзетеді.
Жеке қосалқы шаруашылықта өсiрiлген гүл өнiмдерiн сатудан, сондай-ақ терiсi бағалы аңдар, ара, құс (тауық, қаз, үйректен басқа) өсiруден алынған табыс отбасының жиынтық табысына еркін нысандағы жазбаша өтiнiштiң негiзiнде қосылады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 11.10.2018 № 433 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Бiр сотка жерден (бip бастан) өндiрiлген өнiмнiң құны өсiрiлетiн дақылдың орташа түсiмiн (жеке қосалқы шаруашылықта ұсталатын мал мен құстың орташа өнiмдiлiгiн) 1 кг өнiмнiң орташа бағасына көбейту жолымен айқындалады. Табысты, шығынды айқындау үшін бір сотка жер (бір бас) өндірілген өнімнің құнынан (ocы Қағидаларға 2-7-қосымшалар) шығысының орташа деңгейi шегерiледi. Алынған мөлшер он екі айға бөлінеді және есепті кезеңдегі айлар санына көбейтіледі.
32. Табысты есептеу үшін облыстарда (республикалық маңызы бар қалаларда, астанада) өсімдік және мал шаруашылығы өніміне қалыптасқан, облыстық жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармалары, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармалары "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңына сәйкес тиісті жылға қалыптастырылатын Статистикалық жұмыстар жоспарында көздеген мерзімдерде мемлекеттік статистика органдарымен қалыптастырылған, өткен күнтізбелік жылғы орташа жылдық бағалар пайдаланылады.
Өнім бермейтін жастағы (төл, балапан) үй малынан, құсынан (осы Қағидаларға 8-қосымша) алынған табыс, есепті кезеңде ол сыйға тартылған немесе өткізілген (сату, сою) жағдайда ғана, тиісті жылға арналған Статистикалық жұмыстар жоспарында көзделген мерзімде, мемлекеттік статистика органдарынан белгіленген тәртіппен алынған, оны сыйға тартқан немесе өткізген (сату, сою) тиісті айда нарықта қалыптасқан бағалар бойынша есепке алынады.
Малды (құсты) есепті кезеңде өткізу кезінде отбасының жиынтық табысына тиісті өткізген айда нарықта қалыптасқан, тиісті жылға арналған Статистикалық жұмыстар жоспарында көзделген мерзімде мемлекеттік статистика органдарынан белгіленген тәртіппен алынған бағалар бойынша біржолғы табыс қосылады.

Средняя урожайность (продуктивность), средний уровень производственных расходов, приведенные в карточках по нормам (приложения 2-7 к настоящим Правилам), а также цены, используемые для расчета доходов от личного подсобного хозяйства, корректируются местными исполнительными органами области (городах республиканского значения, столицы) с учетом особенностей регионов.
Доход, полученный от реализации выращенной в личном подсобном хозяйстве цветочной продукции, а также от разведения пушных зверей, пчел, птицы (кроме курей, гусей, уток), включается в совокупный доход семьи на основании письменного заявления в произвольной форме.
Сноска. Пункт 30 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 11.10.2018 № 433 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Стоимость произведенной продукции с одной сотки земли (одной головы) определяется путем умножения средней урожайности выращиваемых культур (средней продуктивности скота и птицы, содержащихся в личном подсобном хозяйстве) на среднюю цену за 1 килограмм продукции. Для определения дохода, убытка из стоимости произведенной продукции вычитается средний уровень расходов с одной сотки земли (одной головы) (приложения 2-7 к настоящим Правилам). Полученная величина делится на двенадцать месяцев и умножается на число месяцев в расчетном периоде.
32. Для расчета дохода используются среднегодовые цены предыдущего календарного года, сложившиеся в областях (городах республиканского значения, столице) на продукцию растениеводства и животноводства, формируемые органами статистики в сроки, предусмотренные Планом статистических работ (далее – План), который формируется на соответствующий год согласно Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", областными управлениями координации занятости и социальных программ, управлениями занятости и социальных программ городов республиканского значения, управление занятости, труда и социальной защиты городов республиканского значения, столицы.
Доход от домашнего скота, птицы непродуктивного возраста (молодняк) (приложение 8 к настоящим Правилам) учитывается лишь в случае его дарения или реализации (продажа, убой) в расчетном периоде по ценам, сложившимся на рынках в соответствующем месяце его дарения или реализации (продажа, убой), полученным в установленном порядке от органов государственной статистики в сроки, предусмотренные Планом.
При реализации скота (птицы) в расчетном периоде в совокупный доход семьи включается единовременный доход по ценам, сложившимся на рынках в соответствующем месяце реализации, полученным в установленном порядке от органов государственной статистики в сроки, предусмотренные Планом статистических работ на соответствующий год.

Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 11.10.2018 № 433 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Отбасының жиынтық табысы жұмыс малы (жылқы, түйе) мен бiр жыл iшiнде төлдемеген малдан (мәселен, қысыр сиыр) түскен табыс ескерiлмей есептеледi. Жеке қосалқы шаруашылықта көрсетiлген мал бiр жылдан астам ұсталса, табыс ет бағытындағы малдан түскен табыс ретiнде есепке алынады.
34. Осы Қағидалардың 33-тармағында көрсетiлгендерден басқа, үй малы, құс болған кезде жиынтық табыс табыстың жылдық сомасын он екi айға бөлу жолымен айқындалады. Шыққан сан есептi кезеңдегi айлардың санына көбейтiледi.
35. Жеке қосалқы шаруашылықтан түскен табысты есептеудің жеке нормативтiк карточкасын осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес Орталық өтiнiш берушiнiң деректерi негiзiнде толтырады.
36. Жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін табысты есептеу кезінде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары өңірлердің ерекшеліктерін ескере отырып, нормативтік карточкада көрсетілген (осы Қағидаларға 2-7-қосымшалар) тиісті орташа көрсеткіштерден төмен, осы өңірдегі өнімділік және түсімділік көрсеткіштері бойынша және жиынтық табыс рұқсат етілген шекті көлемнен аспаған жағдайда, үй малын, құсты және жер телімінде (үй жанындағы телiм, саяжай және жер үлесі) өсірілетін ауыл шаруашылық дақылдарының түрлерін кіріс бермейтіндер деп белгілейді.
Шекті рұқсат етілген мөлшері ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті өкілді органымен алдын-ала келісілгеннен кейін өткен тоқсанда қалыптасқан ең төмен күнкөріс деңгейінің еселігінде белгіленеді.
Мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк
көмек алуға үмiткер адамның
(отбасының) жиынтық табысын
есептеу қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының табиғи жағдайы бойынша әкімшілік-аумақтық аудандардың тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2022 № 398 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Облысы, республикалық маңызы бар қала, астана
Ауданы, қаласы
1
2
1. Дала аймағы
Солтүстік Қазақстан облысы
1. Айыртау ауданы
2. Ақжар ауданы
3. Мағжан Жұмабаев ауданы
4. Есіл ауданы
5. Жамбыл ауданы
6. Қызылжар ауданы
7. Мамлют ауданы
8. Шал ақын ауданы
9. Аққайың ауданы
10. Тайынша ауданы
11. Тимирязев ауданы

Сноска. Пункт 32 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 11.10.2018 № 433 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Совокупный доход семьи исчисляется без учета дохода от рабочего скота (лошадь, верблюд) и скота, не принесшего потомства (например, яловая корова) в течение одного года. При содержании в личном подсобном хозяйстве указанного скота более одного года доход учитывается как от скота мясного направления.
34.При наличии домашнего скота, птицы, кроме указанных в пункте 33 настоящих Правил, совокупный доход определяется путем деления годовой суммы дохода на двенадцать месяцев. Полученная величина умножается на число месяцев в расчетном периоде.
35. Индивидуальная карточка по нормам расчета доходов от личного подсобного хозяйства, согласно приложению 9 к настоящим Правилам, заполняется Центром на основе данных заявителя.
36. При исчислении дохода от личного подсобного хозяйства местные исполнительные органы района (города областного значения) с учетом особенностей регионов определяют как не дающие доход домашний скот, птицу, сельскохозяйственные культуры, возделываемые на земельном участке (приусадебном, дачном, земельной доле), по которым показатели продуктивности и урожайности в данном регионе ниже соответствующих средних показателей, приведенных в карточках по нормам (приложения 2-7 к настоящим Правилам), и совокупный доход по ним не превышает установленную предельную допустимую величину.
Предельная допустимая величина устанавливается после предварительного согласования с местными представительными органами района (города областного значения) в кратности к прожиточному минимуму, сложившемуся за предыдущий квартал.
Приложение 1
к Правилам исчисления
совокупного дохода лица
(семьи), претендующего
на получение государственной
адресной социальной помощи
Перечень административно-территориальных районов по природным условиям Республики Казахстан
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2022 № 398 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Область, город республиканского значения, столицы
Район, город
1
2
1. Степная зона
Северо-Казахстанская область
1. Айыртауский район
2. Акжарский район
3. район Магжана Жумабаева
4. Есильский район
5. Жамбылский район
6. Кызылжарский район
7. Мамлютский район
8. Шал акына район
9. Аккайынский район
10. Тайыншинский район
11. Тимирязевский район

12. Уәлиханов ауданы
13. Ғабит Мүсірепов ауданы
14. Петропавл қаласы
Ақмола облысы
1. Біржан сал ауданы
2. Зеренді ауданы
3. Бурабай ауданы
4. Сандықтау ауданы
5. Бұланды ауданы
6. Ақкөл ауданы
7. Ерейментау ауданы
8. Жақсы ауданы
9. Көкшетау қаласы
10. Степногор қаласы
Қостанай облысы
1. Қарабалық ауданы
2. Федоров ауданы
3. Меңдіқара ауданы
4. Ұзынкөл ауданы
5. Денисов ауданы
6. Әулиекөл ауданы
7. Қарасу ауданы
8. Алтынсарин ауданы
9. Сарыкөл ауданы
10. Қостанай ауданы
11. Бейімбет Майлин ауданы
12. Қостанай қаласы
13. Рудный қаласы
Павлодар облысы
1. Ертіс ауданы
2. Железин ауданы
3. Тереңкөл ауданы
2. Қуаң дала аймағы
Батыс Қазақстан облысы
1. Ақжайық ауданы
2. Тасқала ауданы
3. Бәйтерек ауданы
4. Теректі ауданы
5. Бөрілі ауданы
6. Шыңғырлау ауданы
7. Орал қаласы
Ақтөбе облысы
1. Қобда ауданы
2. Мәртөк ауданы
3. Әйтеке би ауданы
4. Қарғалы ауданы
5. Алға ауданы
6. Ақтөбе қаласы
Қостанай облысы
1. Қамысты ауданы
2. Наурызым ауданы
3. Жітіқара ауданы
4. Лисаковск қаласы
Ақмола облысы
1. Есіл ауданы
2. Атбасар ауданы
3. Қорғалжын ауданы
4. Шортанды ауданы
5. Целиноград ауданы
6. Астрахан ауданы
7. Аршалы ауданы
8. Егіндікөл ауданы
9. Жарқайың ауданы
Нұр-Сұлтан қаласы
1. Нұр-Сұлтан қаласы
Қарағанды облысы
1. Нұра ауданы
2. Қарқаралы ауданы
3. Осакаров ауданы
4. Абай ауданы
5. Бұқар жырау ауданы
6. Қарағанды қаласы
7. Сарань қаласы
8. Шахтинск қаласы
9. Теміртау қаласы
Павлодар облысы
1. Ақтоғай ауданы
2. Баянауыл ауданы
3. Аққулы ауданы
4. Май ауданы
5. Павлодар ауданы
6. Успен ауданы
7. Шарбақты ауданы
8. Павлодар қаласы
9. Ақсу қаласы
10. Екібастұз қаласы
Абай облысы
1. Бесқарағай ауданы
2. Бородулиха ауданы
3. Көкпекті ауданы
Шығыс Қазақстан облысы
1. Алтай ауданы
3. Шөлейтті аймақ
Алматы облысы
1. Қонаев қаласы
Батыс Қазақстан облысы
1. Бөкөйордасы ауданы
2. Жаңақала ауданы
3. Жәнібек ауданы
4. Қазталов ауданы
5. Қаратөбе ауданы
6. Сырым ауданы
Қостанай облысы
1. Амангелді ауданы
2. Жангелді ауданы
3. Арқалық қаласы
Ақтөбе облысы
1. Ойыл ауданы
2. Темір ауданы
3. Ырғыз ауданы
4. Хромтау ауданы
5. Мұғалжар ауданы
Қарағанды облысы
1. Шет ауданы
2. Ақтоғай ауданы
3. Балқаш қаласы
4. Приозерск қаласы
Ұлытау облысы
1. Жаңаарқа ауданы
2. Ұлытау ауданы
3. Жезқазған қаласы
4. Қаражал қаласы
5. Сәтбаев қаласы
Абай облысы
1. Абай ауданы
2. Аягөз ауданы
3. Жарма ауданы
4. Семей қаласы
5. Курчатов қаласы
4. Шөлді аймақ
Атырау облысы
1. Жылыой ауданы

12. Уалихановский район
13. район Габита Мусрепова
14. город Петропавловск
Акмолинская область
1. район Биржан сал
2. Зерендинский район
3. Бурабайский район
4. Сандыктауский район
5. Буландынский район
6. Аккольский район
7. Ерейментауский район
8. Жаксынский район
9. город Кокшетау
10. город Степногорск
Костанайская область
1. Карабалыкский район
2. Федоровский район
3. Мендыкаринский район
4. Узункольский район
5. Денисовский район
6. Аулиекольский район
7. Карасуский район
8. Алтынсаринский район
9. Сарыкольский район
10. Костанайский район
11. район Беимбета Майлина
12. город Костанай
13. город Рудный
Павлодарская область
1. Иртышский район
2. Железинский район
3. район Тереңкөл
2. Сухостепная зона
Западно-Казахстанская область
1. Акжаикский район
2. Таскалинский район
3. район Байтерек
4. Теректинский район
5. Бурлинский район
6. Чингирлауский район
7. город Уральск
Актюбинская область
1. Хобдинский район
2. Мартукский район
3. Айтекебийский район
4. Каргалинский район
5. Алгинский район
6. город Актобе
Костанайская область
1. Камыстинский район
2. Наурзумский район
3. Житикаринский район
4. город Лисаковск
Акмолинская область
1. Есильский район
2. Атбасарский район
3. Коргалжынский район
4. Шортандинский район
5. Целиноградский район
6. Астраханский район
7. Аршалынский район
8. Егиндыкольский район
9. Жаркаинский район
город Нур-Султан
1. город Нур-Султан
Карагандинская область
1. Нуринский район
2. Каркаралинский район
3. Осакаровский район
4. Абайский район
5. Бухар Жырауский район
6. город Караганда
7. город Сарань
8. город Шахтинск
9. город Темиртау
Павлодарская область
1. Актогайский район
2. Баянаульский район
3. район Аққулы
4. Майский район
5. Павлодарский район
6. Успенский район
7. Шербактинский район
8. город Павлодар
9. город Аксу
10. город Экибастуз
область Абай
1. Бескарагайский район
2. Бородулихинский район
3. Кокпектинский район
Восточно-Казахстанская область
1. район Алтай
3. Полупустынная зона
Алматинская область
1. город Конаев
Западно-Казахстанская область
1. Бокейординский район
2. Джангалинский район
3. Жаныбекский район
4. Казталовский район
5. Каратобинский район
6. Сырымский район
Костанайская область
1. Амангельдинский район
2. Джангельдинский район
3. город Аркалык
Актюбинская область
1. Уилский район
2. Темирский район
3. Иргизский район
4. Хромтауский район
5. Мугалжарский район
Карагандинская область
1. Шетский район
2. Актогайский район
3. город Балхаш
4 город Приозерск
область Ұлытау
1. Жанааркинский район
2. Улытауский район
3. город Жезказган ,
4. город Каражал
5. город Сатпаев
Область Абай
1. Абайский район
2. Аягузский район
3. Жарминский район
4. город Семей 5. город Курчатов
4. Пустынная зона
Атырауская область
1. Жылыойский район

2. Индер ауданы
3. Исатай ауданы
4. Құрманғазы ауданы
5. Қызылқоға ауданы
6. Мақат ауданы
7. Махамбет ауданы
8. Атырау қаласы
Қызылорда облысы
1. Арал ауданы
2. Жалағаш ауданы
3. Жаңақорған ауданы
4. Қазалы ауданы
5. Қармақшы ауданы
6. Сырдария ауданы
7. Шиелі ауданы
8. Қызылорда қаласы
Ақтөбе облысы
1. Байғанин ауданы
2. Шалқар ауданы
Маңғыстау облысы
1. Бейнеу ауданы
2. Қарақия ауданы
3. Маңғыстау ауданы
4. Түпқараған ауданы
5. Мұнайлы ауданы
6. Ақтау қаласы
7. Жаңаөзен қаласы
Түркістан облысы
1. Созақ ауданы
2. Отырар ауданы
Жамбыл облысы
1. Сарысу ауданы
2. Талас ауданы
3. Тұрар Рысқұлов ауданы
Алматы облысы
1. Балқаш ауданы
5. Тау eтeгі-шөлді-далалық аймақ
Алматы облысы
1. Еңбекшіқазақ ауданы
2. Жамбыл ауданы
3. Кеген ауданы
4. Қарасай ауданы
5. Райымбек ауданы
6. Талғар ауданы
7. Ұйғыр ауданы
8. Іле ауданы
Жетісу облысы
1. Ақсу ауданы
2. Алакөл ауданы
3. Кербұлақ ауданы
4. Көксу ауданы
5. Қаратал ауданы
6. Панфилов ауданы
7. Сарқанд ауданы
8. Ескелді ауданы
9. Талдықорған қаласы
10. Текелі қаласы
Алматы қаласы
1. Алматы қаласы
Жамбыл облысы
1. Байзақ ауданы
2. Жамбыл ауданы
3. Жуалы ауданы
4. Қордай ауданы
5. Мерке ауданы
6. Мойынқұм ауданы
7. Шу ауданы
8. Тараз қаласы
Түркістан облысы
1. Арыс ауданы
2. Бәйдібек ауданы
3. Жетісай ауданы
4. Келес ауданы
5. Қазығұрт ауданы
6. Мақтаарал ауданы
7. Ордабасы ауданы
8. Сайрам ауданы
9. Сарыағаш ауданы
10. Сауран ауданы
11. Төлеби ауданы
12. Түлкібас ауданы
13. Шардара ауданы
14. Кентай қаласы
15. Түркістан қаласы
Абай облысы
1. Үржар ауданы
Шығыс Қазақстан облысы
1. Зайсан ауданы
Шымкент қаласы облысы
1. Шымкент қаласы
6. Оңтүстік Сібір таулы және тау eтeгі аймағы
Шығыс Қазақстан облысы
1. Глубокое ауданы
2. Катонқарағай ауданы
3. Шемонаиха ауданы
4. Тарбағатай ауданы
5. Күршім ауданы

2. Индерский район
3. Исатайский район
4. Курмангазинский район
5. Кызылкогинский район
6. Макатский район
7. Махамбетский район
8. город Атырау
Кызылординская область
1. Аральский район
2. Жалагашский район
3. Жанакорганский район
4. Казалинский район
5. Кармакчинский район
6. Сырдаринский район
7. Шиелийский район
8. город Кызылорда
Актюбинская область
1. Байганинский район
2. Шалкарский район
Мангистауская область
1. Бейнеуский район
2. Каракиянский район
3. Мангистауский район
4. Тупкараганский район
5. Мунайлинский район
6. город Актау
7. город Жанаозен
Туркестанская область
1. Созакский район
2. Отрарский район
Жамбылская область
1. Сарысуский район
2. Таласский район
3. район Турара Рыскулова
Алматинская область
1. Балхашский район
5. Предгорно-пустынно-степная зона
Алматинская область
1 Енбекшиказахский район
2. Жамбылский район
3. Кегенский район
4. Карасайский район
5. Райымбекский район
6 Талгарский район
7. Уйгурский район
8. Илийский район
область Жетісу
1. Аксуский район
2. Алакольский район
3. Ескельдинский район
4. Каратальский район
5. Кербулакский район
6. Коксуский район
7. Панфиловский район
8. Саркандский район
9. город Талдыкорган
10. город Текели
город Алматы
1. город Алматы
Жамбылская область
1. Байзакский район
2. Жамбылский район
3. Жуалынский район
4. Кордайский район
5. Меркенский район
6. Мойынкумский район
7. Шуский район
8. город Тараз
Туркестанская область
1. Арысский район
2. Байдибекский район
3. Жетысайский район
4. Келесский район
5. Казыгуртский район
6. Мактааральский район
7. Ордабасинский район
8. Сайрамский район
9. Сарыагашский район
10. район Сауран
11. Толебийский район
12. Тюлкибасский район
13. Шардаринский район
14. город Кентау
15. город Туркестан
область Абай
1. Урджарский район
Восточно-Казахстанская область
1. Зайсанский район
город Шымкент
1. город Шымкент
6. Южно-Сибирская горная и предгорная зона
Восточно-Казахстанская область
1. Глубоковский район
2. Катон-Карагайский район
3. Шемонаихинский район
4. Тарбагатайский район
5. Курчумский район

6. Ұлан ауданы
7. Өскемен қаласы
8. Риддер қаласы
Абай облысы
1. Ақсуат ауданы
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік
көмек алуға үміткер адамның
(отбасының) жиынтық табысын
есептеу ережесіне
2-қосымша
Дала аймағындағы жеке қосалқы шаруашылығынан түсетін табысты есептеудің нормалар карточкасы
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 22.02.2019 № 94 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өсімдік шаруашылығының өнімі
Өнім
Жердің 1 соткасының орташа түсімі, кг
Жердің 1 соткасына жұмсалған шығыстың орташа деңгейі, теңге
1 кг өнімнің орташа бағасы, теңге

6. Уланский район
7. город Усть-Каменогорск
8. город Риддер
область Абай
1. район Ақсуат
Приложение 2
к Правилам исчисления
совокупного дохода лица
(семьи), претендующего на
получение государственной
адресной социальной помощи
Карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в степной зоне
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.02.2019 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Продукция растениеводства
Продукция
Средняя урожайность с 1 сотки земли, кг
Средний уровень расходов с 1 сотки земли, тенге
Средняя цена 1 кг продукции, тенге

24209
Жұмыртқалайтын құс (жұмыртқа)
172 дана
1697
Етті құс (құс еті)
1,3
246,2
Мемлекеттік атаулы әлеуметтiк
көмек алуға үмiткер адамның
(отбасының) жиынтық табысын
есептеу ережесiне
8-қосымша
Азық-түліктік пайдаланылатын үй малдары мен құстарының жасы
Малдардың түрi
Өлшем бірлігі
Өнiм беру жағдайына жеткен мал төлiнiң және құстардың жасы
Iрi қара мал
ай
25
Қойлар мен ешкiлер
ай
12
Шошқалар
ай
10
Жылқылар
ай
16
Түйелер
ай
18
Жұмыртқалайтын құс
күн
195
Етті құс
күн
125
Мемлекеттік атаулы әлеуметтiк
көмек алуға үмiткер адамның
(отбасының) жиынтық табысын
есептеу ережесiне
9-қосымша
Жеке қосалқы шаруашылығынан түсетiн табыс есебiнiң үлгі жеке нормалар карточкасы
Өтiнiш берушiнiң Тегі, аты, әкесінің аты. ____________________________________________
Облыс, аудан____________________________________________________________________
Үйiнiң мекенжайы _______________________________________________________________
Ауыл шаруашылығы дақылдарының, үй малдарының, құстарының түрлерi
жер, сотка, мал басы, саны
жылына түсетiн табыс нормативi, теңге
жылына түсетiн табыстың барлығы, теңге
бiр тоқсанда түсетiн табыстың барлығы, теңге
Бидай
Арпа
Дәнi алынатын жүгерi
Күрiш
Қарамық
Картоп
Көкөністер
Бақшалар
Күнбағыс
Қант қызылшасы
Темекi
Шекiлдеуiк бақтары
Сүйектi жемiс бақтары
Жемiстер
Жүзiм
Көп жылдық шөп
Бiр жылдық шөп
Жасыл жемге берiлетiн жүгерi
Сүттi iрi қара мал
Еттi iрi қара мал
Шошқалар
Қойлар мен ешкілер
Жылқылар
Түйелер
Жұмыртқалайтын құс
Еттi құс
Жиыны: бiр жылғы табыс
х
х
Жиыны: бiр тоқсандағы табыс
х
х
х
х
20__ж. "__"_________ ________________________________________
(2-ші бағаны үшін өтiнiш берушiнiң қолы)
______________________________________________________________
(есептеуді жасаған адамның Т.А.Ә. және қолы)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтiк
қорғау министрiнің
2009 жылғы 28 шілдедегі
N 237-ө бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын анықтаудың ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 2002 жылғы 13 ақпандағы N 31-ө бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1782 тіркелген және Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2002 ж, N 18, 592-құжат).
2. "Атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын анықтаудың ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 2002 жылғы 13 ақпандағы N 31-ө бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 2002 жылғы 11 сәуірдегі N 78-ө бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1821 тіркелген және Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2002 ж, N 21, 619-құжат).

24209
Птица яичного направления (яйца)
172 штук
1697
Птица мясного направления (мясо)
1,3
246,2
Приложение 8
к Правилам исчисления
совокупного дохода лица
(семьи), претендующего на
получение государственной
адресной социальной помощи
Возраст домашнего скота и птицы для продуктивного использования
Вид
Единица измерения
Возраст молодняка животных и птицы, достигших продуктивного состояния
Крупный рогатый скот
месяц
25
Овцы и козы
месяц
12
Свиньи
месяц
10
Лошади
месяц
16
Верблюды
месяц
18
Птица яичного направления
день
195
Птица мясного направления
день
125
____________________
Приложение 9
к Правилам исчисления
совокупного дохода лица
(семьи), претендующего на
получение государственной
адресной социальной помощи
Индивидуальная карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства
Фамилия Имя Отчество (при его наличии) заявителя _______________________
Область, район ______________________________________________________
Домашний адрес _____________________________________________________
Виды сельхозкультур, домашних животных, птицы
Земля, соток, голов, кол-во
Норматив дохода в год, тенге
Всего дохода в год, тенге
Всего дохода в квартал, тенге
1
2
3
4
5
Пшеница
Ячмень
Кукуруза на зерно
Рис
Гречиха
Картофель
Овощи
Бахчи
Подсолнечник
Сахарная свекла
Табак
Сады семечковые
Сады косточковые
Ягодники
Виноград
Многолетние травы
Однолетние травы
Кукуруза на зеленый корм
Крупный рогатый скот молочного направления
Крупный рогатый скот мясного направления
Свиньи
Овцы и козы
Лошади
Верблюды
Птица яичного направления
Птица мясного направления
Итого дохода в год
х
х
х
Итого дохода в квартал
х
х
х
"___" ____________ 20__ г. ________________________________
(подпись заявителя за данные гр.2)
__________________________________________________________________
(Фамилия имя отчество (при его наличии) и подпись лица, осуществившего расчет)
____________________
Приложение к приказу
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 28 июля 2009 года № 237-п
Перечень
утративших силу некоторых приказов
Министра труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
1. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 февраля 2002 года № 31-п "Об утверждении Правил определения совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение адресной социальной помощи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1782 и опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 год, № 18, ст. 592).
2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 апреля 2002 года № 78-п "О внесении изменения и дополнений в Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 февраля 2002 года № 31-п "Об утверждении Правил определения совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение адресной социальной помощи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1821 и опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 год, № 21, ст. 619).

3. "Атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 2002 жылғы 13 ақпандағы N 31-ө бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 2002 жылғы 23 қазандағы N 246-ө бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2061 тіркелген және Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2003 ж, N 3, 776-құжат).
4. "Атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 2002 жылғы 13 ақпандағы N 31-ө бұйрығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 2004 жылғы 1 наурыздағы N 47-ө бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2731 тіркелген және Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2005 ж, N 19, 175-құжат).
5. "Атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 2002 жылғы 13 ақпандағы N 31-ө бұйрығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң міндетін атқарушының 2007 жылғы 6 тамыздағы N 191-ө бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4882 тіркелген, "Заң" газетінде жарияланған, 2007 ж. N 179).
6. "Атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 2002 жылғы 13 ақпандағы N 31-ө бұйрығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 2008 жылғы 18 қаңтардағы N 19-ө бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5118 тіркелген және Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органдары және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2008 ж, N 2, 306-құжат).

3. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 23 октября 2002 года № 246-п "О внесении изменений и дополнений в Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 февраля 2002 года № 31-п "Об утверждении Правил определения совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение адресной социальной помощи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2061 и опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2003 год, № 3, ст. 776).
4. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 марта 2004 года № 47-п "О внесении дополнения в Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 февраля 2002 года № 31-п "Об утверждении Правил определения совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение адресной социальной помощи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2731 и опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2005 год, № 19, ст. 175).
5. Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 августа 2007 года № 191-п "О внесении дополнения в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 февраля 2002 года № 31-п "Об утверждении Правил определения совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение адресной социальной помощи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4882 и опубликованный в газете "Юридическая газета" от 16 ноября 2007 года, № 179).
6. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 января 2008 года № 19-п "О внесении дополнения в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 февраля 2002 года № 31-п "Об утверждении Правил определения совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение адресной социальной помощи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5118 и опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2008 год, № 2, ст. 306).