Қазақстан Республикасының Бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасын жасау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 2013 жылғы 13 наурыздағы № 72 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 01 сәуірде № 8398 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 14 қарашадағы № 494 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2014.11.14 № 494 бұйрығымен.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексiнiң 26-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасын жасау ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Бюджеттік жоспарлау және болжамдау департаменті (Т.М. Савельева) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн және оның ресми бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық оның ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр                                         Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Экономика және бюджеттік
жоспарлау министрiнiң
2013 жылғы 13 наурыздағы
№ 72 бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Бiрыңғай бюджеттiк
сыныптамасын жасау ережесі
1. Осы Қазақстан Республикасының Бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасын жасау қағидасы (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасының Бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасын жасаудың құрылымы мен тәртiбiн айқындайды.
1. Жалпы ережелер
2. Қазақстан Республикасының Бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасы (бұдан әрi - Бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасы) бюджет түсiмдерi мен шығыстарын сыныптама объектiлерiне топтамалық кодтар бере отырып, функционалдық, ведомстволық және экономикалық сипаттамалар бойынша топтастыру болып табылады.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 26-бабына сәйкес (бұдан әрі - Бюджет кодексі) бюджеттiк сыныптама Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнiң, Қазақстан Республикасының Президентi жарлықтарының, Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулыларының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның және облыстық маңызы бар қаланың шешімдері негiзiнде жасалады.
Бюджет кодексінің 27-бабына сәйкес бюджеттiк сыныптама мыналарды:
бюджеттiк түсiмдер сыныптамасын;
бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасын;
бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасын қамтиды.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 27.06.2013 № 196 бұйрығымен.
3. Осы Ережеде мынадай ұғымдар қолданылады:
сыныптамалық код - түсiмнiң әрбiр түрi, бюджет шығыстарының әрбiр түрлерi және бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi бойынша, олардың белгiлi бiр сипаттамалары бойынша, түсiмдер сыныптамасының, шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасының деңгейлерi бойынша жеке бекiтiлетiн цифрлық белгi (топтамалық код).
2. Бюджет түсiмдерiнiң сыныптамасы
4. Барлық деңгейдегi бюджеттер түсiмдерiнiң белгiлi бiр сипаттамалар бойынша осы Қағиданың 2-тармағында көрсетiлген салықтарды, төлемдердi және бюджетке түсетiн басқа да түсiмдердi белгiлейтiн Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiне негiзделген топтамасы бюджет түсiмдерiнiң сыныптамасы болып табылады.
Бюджет түсiмдерi сыныптамасының топтамасы мыналардан тұрады:
түсiмдердiң экономикалық белгiлерi бойынша топтамасын бiлдiретiн санаттар. Сыныптамалық коды 1 белгiден тұрады;
түсiмдердi олардың көздерi мен түрлерi бойынша топтайтын сыныптар. Сыныптамалық коды 2 белгiден тұрады;
түсiмдердi олардың көздерi мен түрлерi бойынша неғұрлым егжей-тегжейлi топтайтын кіші сыныптар. Сыныптамалық коды 1 белгiден тұрады;
бюджетке түсетiн төлем немесе түсiм түрiн айқындайтын ерекшелiктер. Сыныптамалық коды 2 белгiден тұрады.

Об утверждении Правил составления Единой бюджетной классификации Республики Казахстан
Приказ Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 13 марта 2013 года № 72. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2013 года № 8398. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 14 ноября 2014 года № 494
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 14.11.2014 № 494.
В соответствии с пунктом 3 статьи 26 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления Единой бюджетной классификации Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу.
3. Департаменту бюджетного планирования и прогнозирования (Савельева Т.М.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование в официальных средствах массовой информации.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Министр                                    Е. Досаев
Приложение 1
к приказу Министра экономики
и бюджетного планирования
Республики Казахстан
от 13 марта 2013 года № 72
Перечень
утративших силу приказов Министра финансов
Республики Казахстан
1) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 6 мая 2010 года № 214 «Об утверждении Правил составления Единой бюджетной классификации Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6265);
2) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 августа 2010 года № 425 «О внесении дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 6 мая 2010 года № 214 «Об утверждении Правил составления Единой бюджетной классификации Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6450);
3) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2011 года № 647 «О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 6 мая 2010 года № 214 «Об утверждении Правил составления Единой бюджетной классификации Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7348);
4) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2012 года № 103 «О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 6 мая 2010 года № 214 «Об утверждении Правил составления Единой бюджетной классификации Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6459);
5) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 июля 2012 года № 346 «О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7836).
Утверждены
приказом Министра экономики и
бюджетного планирования
Республики Казахстан
от 13 марта 2013 года № 72
Правила составления Единой бюджетной классификации
Республики Казахстан
1. Настоящие Правила составления Единой бюджетной классификации Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок составления Единой бюджетной классификации Республики Казахстан.
1. Общие положения
2. Единая бюджетная классификация Республики Казахстан (далее - Бюджетная классификация) является группировкой поступлений и расходов бюджета по функциональным, ведомственным и экономическим характеристикам с присвоением объектам классификации группировочных кодов.
В соответствии со статьей 26 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) бюджетная классификация составляется на основе законодательных актов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан, постановлений Правительства Республики Казахстан, решений маслихата области, города республиканского значения, столицы, района и города областного значения.
В соответствии со статьей 27 Бюджетного кодекса Бюджетная классификация включает в себя:
классификацию поступлений бюджета;
функциональную классификацию расходов бюджета;
экономическую классификацию расходов бюджета.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра экономики и бюджетного планирования РК от 27.06.2013 № 196.
3. В настоящих Правилах используется следующее понятие:
классификационный код - цифровой знак (группировочный код), закрепляемый индивидуально по каждому виду поступлений, расходов бюджета и администраторов бюджетных программ, по их определенным характеристикам, по уровням классификации поступлений, функциональной и экономической классификации расходов.
2. Классификация поступлений бюджета
4. Классификацией поступлений бюджета является группировка поступлений бюджетов всех уровней по определенным характеристикам, основанная на указанных в пункте 2 настоящих Правил нормативных правовых актах Республики Казахстан, устанавливающих налоги, платежи и другие поступления в бюджет.
Группировка классификации поступлений бюджета состоит из:
категорий, которые представляют собой группировку поступлений по экономическим признакам. Классификационный код категории состоит из 1 знака;
классов, которые группируют поступления по их источникам и видам. Классификационный код класса состоит из 2 знаков;
подклассов, которые группируют поступления более детально по их источникам и видам. Классификационный код подкласса состоит из 1 знака;
специфик, которые определяют вид платежа или поступления в бюджет. Классификационный код специфики состоит из 2 знаков.

5. Түсiмдердiң әрбiр түрiнiң түсiмдер сыныптамасының барлық деңгейлерiнiң кодтарынан қалыптасатын алты таңбалы коды болады.
Түсiмдердiң алуан түрлерi үшiн бiрдей алты таңбалы кодтарды белгiлеуге жол берiлмейдi.
6. Бюджет түсiмдерiнiң сыныптамасы мынадай негiзгi санаттарды қамтиды:
1) 1 – «Салықтық түсiмдер»;
2) 2 – «Салықтық емес түсiмдер»;
3) 3 – «Негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер»;
4) 4 – «Трансферттерден түсетiн түсiмдер»;
5) 5 – «Бюджеттiк кредиттердi өтеу»;
6) 6 – «Мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер»;
7) 7 – «Қарыздардың түсiмi»;
8) 8 – «Бюджет қаражаттарының пайдаланылатын қалдықтары».
7. Бюджет түсiмдерiнiң сыныптамасы осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес құрылым бойынша жасалады.
3. Бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасы
8. Бюджет кодексінің 29-бабына сәйкес мемлекет функцияларының орындалуын, Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын iске асыруды көрсететін функционалдық және ведомстволық белгiлер бойынша бюджет қаражатының жұмсалу бағыттарын айқындайтын барлық деңгейлердегi бюджеттер шығыстарының топтамасы бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасы болып табылады.
Бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасының топтамасы мынадай деңгейлерден тұрады:
функционалдық топтар;
функционалдық кіші топтар;
бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi;
бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар)
9. Функционалдық топ елдiң стратегиялық даму басымдықтарына сәйкес келетiн және олардың әрқайсысының айқын мақсатын көрсететiн елдiң негiзгi даму бағыттарын көрсетедi. Сыныптамалық коды 2 белгiден тұрады.
Мемлекеттiк басқару органдары орындайтын функцияларға байланысты бюджет шығыстары мынадай функционалдық топтар бойынша:
1) 01 - «Жалпы сипаттағы мемлекеттiк функциялар»;
2) 02 - «Қорғаныс»;
3) 03 - «Қоғамдық тәртiп, қауiпсiздiк, құқық, сот, қылмыстық-атқару қызметi»;
4) 04 - «Бiлiм беру»;
5) 05 - «Денсаулық сақтау»;
6) 06 - «Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру»;
7) 07 - «Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық»;
8) 08 - «Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiк»;
9) 09 - «Отын-энергетикалық кешен және жер қойнауын пайдалану»;
10) 10 - «Ауыл, cу, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесiн қорғау, жер қатынастары»;
11) 11 - «Өнеркәсiп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi»;
12) 12 - «Көлiк және коммуникациялар»;
13) 13 - «Өзгелерi»;
14) 14 - «Борышқа қызмет көрсету»;

5. Каждый вид поступлений имеет шестизначный код, который формируется из кодов всех уровней классификации поступлений.
Не допускается установление одинаковых шестизначных кодов для различных видов поступлений бюджета.
6. Классификация поступлений бюджета включает в себя следующие основные категории:
1) 1 «Налоговые поступления»;
2) 2 «Неналоговые поступления»;
3) 3 «Поступления от продажи основного капитала»;
4) 4 «Поступления трансфертов»;
5) 5 «Погашение бюджетных кредитов»;
6) 6 «Поступления от продажи финансовых активов государства»;
7) 7 «Поступление займов»;
8) 8 «Используемые остатки бюджетных средств».
7. Классификация поступлений бюджета составляется по структуре согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
3. Функциональная классификация расходов бюджета
8. В соответствии со статьей 29 Бюджетного кодекса функциональной классификацией расходов бюджета является группировка расходов бюджетов всех уровней, определяющая направления расходования бюджетных средств по функциональным и ведомственным признакам, отражающим выполнение функций государства, реализацию стратегических и программных документов Республики Казахстан, стратегических планов государственных органов.
Группировка функциональной классификации расходов бюджета состоит из следующих уровней:
функциональные группы;
функциональные подгруппы;
администраторы бюджетных программ;
бюджетные программы (подпрограммы).
9. Функциональная группа отражает основные направления развития страны, соответствующие стратегическим приоритетам развития страны и показывающие четкую цель каждого из них. Классификационный код функциональной группы состоит из 2 знаков.
Расходы бюджета в зависимости от функций, выполняемых органами государственного управления, классифицируются по следующим функциональным группам:
1) 01 «Государственные функции общего характера»;
2) 02 «Оборона»;
3) 03 «Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность»;
4) 04 «Образование»;
5) 05 «Здравоохранение»;
6) 06 «Социальная помощь и социальное обеспечение»;
7) 07 «Жилищно-коммунальное хозяйство»;
8) 08 «Культура, спорт, туризм и информационное пространство»;
9) 09 «Топливно-энергетический комплекс и недропользование»;
10) 10 «Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения»;
11) 11 «Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность»;
12) 12 «Транспорт и коммуникации»;
13) 13 «Прочие»;
14) 14 «Обслуживание долга»;

15) 15 - «Трансферттер»;
16) 16 - «Қарыздарды өтеу».
10. Функционалдық кіші топ ел дамуының әрбiр стратегиялық басымдығы жөнiндегi мiндеттер тобын функционалдық топ iшiнде нақтылайды. Сыныптамалық коды 1 белгiден тұрады.
11. Бюджет кодексінің 31-бабына сәйкес бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi жүктелген функциялар мен өкiлеттiктерге сай айқындалады.
Орталық атқарушы және орталық мемлекеттік өзге де органдары республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері болып табылады, жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтетiн жергiлiктi мемлекеттiк басқарудың базалық құрылымына және тиісті мәслихат бекітетін тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікті басқару схемасына негiзделе отырып, айқындалады.
Бюджеттiк бағдарламалардың әрбiр әкiмшiсiне өзiнiң жеке сыныптамалық коды берiледi, ол 3 белгiден тұрады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 27.06.2013 № 196 бұйрығымен.
12. Бюджеттік бағдарлама мемлекеттік органның стратегиялық жоспарында айқындалған стратегиялық бағыттармен, мақсаттармен, міндеттермен, нәтиже көрсеткіштерімен немесе стратегиялық жоспарды әзірлемейтін мемлекеттік органның ережесінде айқындалған өкілеттіктермен өзара байланысты бюджет шығыстарының бағытын айқындайды және нәтиже көрсеткіштері мен бюджет шығыстарын қаржыландыру көлемдерін қамтиды. Бюджеттік бағдарламаның сыныптамалық коды 3 белгiден тұрады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.09.2014 № 392 бұйрығымен.
13. Атаулары бiрдей бюджеттiк бағдарламалар, оның iшiнде бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламаларды орындау кезiнде пайдаланылатындар мен бюджеттiк бағдарламалардың бiрнеше әкiмшiлерiне бекiтiлгендердiң де кодтары бiреу және 100-ден бастап 199-ға дейiнгi кодтар бойынша сыныпталады.
14. Бюджеттiк кiшi бағдарлама бюджеттiк бағдарлама шеңберiндегi бюджет шығыстарының нақты бағыттарын ашады және бюджеттік бағдарлама сияқты ол да сол функционалдық топта, функционалдық кіші топта бекітіледі.
Бюджеттiк кiшi бағдарламалардың 001-ден 999-ғa дейiнгi сыныптамалық коды болады. Бiрнеше әкiмшiлерге бекiтiлген аттас бюджеттiк кiшi бағдарламалар 001-ден 099 аралығындағы кодтар бойынша жiктеледi.
Егер бағдарлама кiшi бағдарламаларға бөлiнбесе, олардың орнына 000 сыныптамалық коды көрсетiледi.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.09.2014 № 392 бұйрығымен.
15. Функционалдық топ, функционалдық кiшi топ, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi, бюджеттiк бағдарлама және кiшi бағдарлама кодтарынан тұратын әрбiр он екi таңбалы код бюджет шығыстарының барлық функционалдық сыныптамасының бiрегейі болып табылады.

15) 15 «Трансферты»;
16) 16 «Погашение займов».
10. Функциональная подгруппа конкретизирует группы задач по каждому стратегическому приоритету развития страны внутри функциональной группы. Классификационный код функциональной подгруппы состоит из 1 знака.
11. В соответствии со статьей 31 Бюджетного кодекса администраторы бюджетных программ определяются согласно возложенным на них функциям и полномочиям.
Администраторами республиканских бюджетных программ являются центральные исполнительные и иные центральные государственные органы, а администраторы местных бюджетных программ определяются исходя из базовой структуры местного государственного управления, утверждаемой Правительством Республики Казахстан, и схемы управления соответствующей административно-территориальной единицей, утверждаемой соответствующим маслихатом.
Каждому администратору бюджетных программ присваивается индивидуальный классификационный код, который состоит из 3 знаков.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом Министра экономики и бюджетного планирования РК от 27.06.2013 № 196.
12. Бюджетная программа определяет направление расходов бюджета, взаимоувязанное со стратегическими направлениями, целями, задачами, показателями результата, определенными в стратегическом плане государственного органа, или полномочиями, определенными в положении государственного органа, не разрабатывающего стратегический план, и содержит показатели результата и объемы финансирования расходов бюджета. Классификационный код бюджетной программы состоит из 3 знаков.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра финансов РК от 10.09.2014 № 392.
13. Одноименные бюджетные программы, в том числе используемые при исполнении распределяемых бюджетных программ и закрепленные за несколькими администраторами бюджетных программ, имеют один и тот же код и классифицируются по кодам от 100 по 199.
14. Бюджетная подпрограмма раскрывает конкретные направления расходов бюджета в рамках бюджетной программы и закрепляется в той функциональной группе, функциональной подгруппе что и бюджетная программа.
Бюджетные подпрограммы имеют классификационный код от 001 до 999. Одноименные бюджетные подпрограммы, закрепленные за несколькими администраторами, классифицируются по кодам от 001 по 099.
Если программа не подразделяется на подпрограммы, вместо них указывается классификационный код 000.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра финансов РК от 10.09.2014 № 392.
15. Каждый двенадцатизначный код, образуемый из кодов функциональной группы, функциональной подгруппы, администратора бюджетных программ, бюджетной программы и подпрограммы, является уникальным во всей функциональной классификации расходов бюджета.

16. Бюджет кодексінің 33-бабына сәйкес бюджеттiк ағдарламалар мыналарға бөлiнеді:
1) мазмұнына байланысты мыналарға:
мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтердi көрсету;
трансферттер мен бюджеттiк субсидиялар беру;
бюджеттік кредиттерді беру;
бюджеттiк инвестицияларды жүзеге асыру;
күрделi шығыстарды жүзеге асыру;
мемлекет мiндеттемелерiн орындау;
нысаналы салым салу.
Бірыңғай түпкілікті нәтижеге қол жеткізу мақсатында мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету, күрделі шығыстарды жүзеге асыру, бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру жолымен бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру, трансферттер мен бюджеттік субсидиялар беру жөніндегі шығындар, көрсетілген шығындарды жекелеген кіші бағдарламаларға бөле отырып, бір бюджеттік бағдарламаға біріктірілуі мүмкін;
Ескерту. Осы абзац 01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Қаржы министрінің 10.09.2014 № 392 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз).
2) мемлекеттiк басқару деңгейiне қарай мыналарға:
республикалық бюджеттiң құрамында бекiтiлетiн республикалық бағдарламалар;
облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерiнiң құрамында бекiтiлетiн облыстық, республикалық маңызы бар қала, астана бағдарламалары;
аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң құрамында бекiтiлетiн аудандық (қалалық) бағдарламалар;
республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң құрамында бекiтiлетiн қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттiң, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтiң бюджеттiк бағдарламалары болып бөлiнедi. Облыстық, республикалық маңызы бар қала, астана, аудандық (қалалық) бюджеттiк бағдарламалар, сондай-ақ қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттiң, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтiң бюджеттiк бағдарламалары жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар болып табылады;
3) iске асыру тәсiлiне қарай мыналарға:
бiр әкiмшi iске асыратын жеке бюджеттiк бағдарламалар;
белгiлi бiр бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң бюджеттiк бағдарламаларының құрамында бекiтiлетiн және бюджеттiк бағдарламалардың түрлi әкiмшiлерi арасында ағымдағы қаржы жылы iшiнде бөлiнуге тиiс бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламалар болып бөлiнедi.
Бұдан басқа, бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бірыңғай бюджеттік сыныптаманың құрамында тиісті белгі (код) беріле отырып, ағымдағы бюджеттік бағдарламаларға (кіші бағдарламаларға) және бюджеттік даму бағдарламаларына (кіші бағдарламаларға) бөлінеді.
Бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыруға бағытталған бюджет шығыстары бюджеттік даму бағдарламаларына (кіші бағдарламаларға) жатады. Бюджеттің қалған шығыстары ағымдағы бюджеттік бағдарламаларға (кіші бағдарламаларға) жатады.
Ескерту. Осы абзац 01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Қаржы министрінің 10.09.2014 № 392 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз).

16. В соответствии со статьей 33 Бюджетного кодекса бюджетные программы подразделяются:
1) в зависимости от содержания на:
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг;
предоставление трансфертов и бюджетных субсидий;
предоставление бюджетных кредитов;
осуществление бюджетных инвестиций;
осуществление капитальных расходов;
выполнение обязательств государства;
вложение целевого вклада.
Примечание РЦПИ!
Данный абзац вводится в действие с 01.01.2015 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 10.09.2014 № 392.
В целях достижения единого конечного результата затраты по осуществлению государственных функций, полномочий и оказанию вытекающих из них государственных услуг, осуществлению капитальных расходов, осуществлению бюджетных инвестиций посредством реализации бюджетных инвестиционных проектов, по предоставлению трансфертов и бюджетных субсидий могут объединяться в одну бюджетную программу с выделением указанных затрат в отдельные подпрограммы;
2) в зависимости от уровня государственного управления на:
республиканские, утверждаемые в составе республиканского бюджета;
областные, города республиканского значения, столицы, утверждаемые в составе областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы;
районные (городские), утверждаемые в составе бюджета района (города областного значения);
бюджетные программы района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, утверждаемые в составе бюджетов города республиканского значения, столицы, бюджета района (города областного значения). Областные, города республиканского значения, столицы, районные (городские) бюджетные программы, а также бюджетные программы района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа являются местными бюджетными программами;
3) в зависимости от способа реализации на:
индивидуальные бюджетные программы, реализуемые одним администратором;
распределяемые бюджетные программы, утверждаемые в бюджете в составе бюджетных программ определенного администратора бюджетных программ, и подлежащие распределению в течение текущего финансового года между различными администраторами бюджетных программ.
Примечание РЦПИ!
Данный абзац вводится в действие с 01.01.2015 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 10.09.2014 № 392.
Кроме того, бюджетные программы (подпрограммы) подразделяются на текущие бюджетные программы (подпрограммы) и бюджетные программы (подпрограммы) развития с присвоением соответствующего признака (кода) в составе единой бюджетной классификации.
К бюджетным программам (подпрограммам) развития относятся расходы бюджета, направленные на осуществление бюджетных инвестиций. Остальные расходы бюджета относятся к текущим бюджетным программам (подпрограммам).

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.09.2014 № 392 бұйрығымен.
17. Бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасы осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес құрылым бойынша жасалады.
4. Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы
18. Бюджет кодексінің 30-бабына сәйкес бюджеттiк бағдарламаларды iске асыру үшiн мемлекеттiк мекемелер жүзеге асыратын операцияларды көрсететін экономикалық сипаттамалар бойынша бюджет шығыстарын топтастыру бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы болып табылады.
Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасын топтастыру мыналардан тұрады:
шығыстарды экономикалық белгiлерi бойынша топтастыратын санаттар. Сыныптамалық коды 1 белгiден тұрады;
шығыстарды мемлекеттiк мекемелер жүргiзетiн операциялардың негiзгi түрлерi бойынша топтастыратын сыныптар. Сыныптамалық коды 1 белгiден тұрады;
шығыстарды мемлекеттiк мекемелер жүргiзетiн операциялардың негiзгi түрлерi бойынша барынша егжей-тегжейлi топтастыратын кіші сыныптар. Сыныптамалық коды 3 белгiден тұрады;
19. Ерекшелiктердiң сыныптамалық кодтары шығыстардың экономикалық сыныптамасының жоғары тұрған деңгейлерiнiң сыныптамалық кодтарынан бөлек қолданыла алады және әртүрлi санаттарда, сыныптарда, кіші сыныптарда қайталанбауға тиiс.
20. Экономикалық сыныптама келесі санаттардан тұрады:
1) 1 «Ағымдағы шығындар» мемлекеттiк мекемелердiң өз функцияларын жүзеге асыруға байланысты шығындары;
2) 2 «Күрделi шығындар» негiзгi капиталды құруға, қалпына келтiруге немесе сатып алуға байланысты шығындар;
3) 3 «Бюджеттiк кредиттер» қайтарымды, мерзiмдi және ақылы негiзде бюджеттен бөлiнетiн ақша;
4) 4 «Қаржы активтерiн сатып алу» мемлекеттiк меншiкке заңды тұлғалардың, оның iшiнде, халықаралық ұйымдардың қатысу үлестерiн, бағалы қағаздарын сатып алу жөнiндегi операциялармен байланысты шығыстар;
5) 5 «Қарыздарды өтеу» қарыздар бойынша негiзгi борышты өтеуге жұмсалатын шығыстар.
21. Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы осы Ереженің 3-қосымшаға сәйкес құрылым бойынша жасалады.
22. Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының негiзiнде мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес ерекшелiктердiң анықтамасы мен ерекшелiктер бойынша шығындардың тiзбесi көрсетiлетiн бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы ерекшелiгiнiң құрылымын жасайды және бекiтедi.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 27.06.2013 № 196 бұйрығымен.

Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра финансов РК от 10.09.2014 № 392.
17. Функциональная классификация расходов бюджета составляется по структуре согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
4. Экономическая классификация расходов бюджета
18. В соответствии со статьей 30 Бюджетного кодекса экономической классификацией расходов бюджета является группировка расходов бюджета по экономическим характеристикам, отражающая операции, осуществляемые государственными учреждениями для реализации бюджетных программ.
Группировка экономической классификации расходов бюджета состоит из:
категорий, которые группируют расходы по экономическим признакам. Классификационный код категории состоит из 1 знака;
классов, которые группируют расходы по основным видам операций, проводимых государственными учреждениями. Классификационный код класса состоит из 1 знака;
подклассов, которые более детально группируют расходы по основным видам операций, проводимых государственными учреждениями. Классификационный код подкласса состоит из 3 знаков.
19. Классификационные коды специфик могут использоваться отдельно от классификационных кодов вышестоящих уровней экономической классификации расходов и не должны повторяться в разных категориях, классах, подклассах.
20. Экономическая классификация состоит из следующих категорий:
1) 1 «Текущие затраты», для отражения затрат, связанных с осуществлением государственными учреждениями своих функций;
2) 2 «Капитальные затраты», для отражения затрат, связанных с созданием, восстановлением или приобретением основного капитала;
3) 3 «Бюджетные кредиты», для отражения денег, выделяемых из бюджета на возвратной, срочной и платной основе;
4) 4 «Приобретение финансовых активов», для отражения расходов, связанных с операциями по приобретению в государственную собственность долей участия, ценных бумаг юридических лиц, в том числе международных организаций;
5) 5 «Погашение займов», для отражения расходов на погашение основного долга по займам.
21. Экономическая классификация расходов бюджета составляется по структуре согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
22. На основе экономической классификации расходов бюджета центральным уполномоченным органом по государственному планированию составляется и утверждается структура специфики экономической классификации расходов бюджета Республики Казахстан, в которой отражаются определение специфик и перечень затрат по спецификам согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Министра экономики и бюджетного планирования РК от 27.06.2013 № 196.

5. Бюджеттiк сыныптаманы жасау, бекiту және оған өзгерiстер
мен толықтырулар енгiзу
23. Мемлекеттiк басқару органдарының Бюджеттiк сыныптамаға өзгерiстер мен (немесе) толықтырулар енгiзу жөнiндегi нормативтiк негiзделген тиiстi ұсыныстары бюджеттi жоспарлау процесiнде, сондай-ақ Бюджеттiк сыныптамаға өзгерiстер мен (немесе) толықтырулар енгiзудi болжайтын нормативтiк құқықтық акт қабылданған жағдайда бюджеттi атқару барысында мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға енгiзiледi.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 27.06.2013 № 196 бұйрығымен.
24. Бюджеттiк сыныптаманың жобасына алдағы қаржы жылына арналған бюджет жобасын жоспарлау үшiн қажеттi өзгерiстер мен (немесе) толықтырулар енгiзу туралы ұсыныстар ағымдағы жылдың 15 сәуiрiне дейiн енгiзiледi.
25. Алдағы қаржы жылына арналған Бюджеттiк сыныптама жобасын мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ағымдағы жылдың 15 мамырына дейiн республикалық және жергiлiктi бюджеттердi қалыптастыру үшiн орталық мемлекеттiк және жергiлiктi атқарушы органдарға жiбередi.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 27.06.2013 № 196 бұйрығымен.
26. Бюджеттiк сыныптама жоспарланатынының алдыңғы жылдың 10 желтоқсанына дейiн алдағы жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңы қабылданғаннан кейiн бекiтiледi.
6. Бюджет түсiмдерiнiң сыныптамасын жасау және оған өзгерiстер
мен толықтырулар енгiзу
27. Бюджеттiк сыныптамада бюджеттiк түсiмдердiң жаңа түрлерiн енгiзудi, қолданыстағы түрлерiн алып тастауды немесе өзгертудi тиiстi нормативтiк құқықтық актi негiзiнде мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган жүргiзедi.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 27.06.2013 № 196 бұйрығымен.
28. Мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мемлекеттiк басқару органдарының бюджет түсiмдерiнiң жаңа түрлерiн енгiзу туралы, қолданыстағыларды алып тастау немесе өзгерту туралы тиiстi ұсыныстарының қолданыстағы нормативтiк құқықтық актiлердiң нормаларына, сондай-ақ осы Ережеде көрсетiлген талаптарға сәйкестiгiн қарайды.
Қарау нәтижелерi негiзiнде мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Бюджеттiк сыныптамаға өзгерiстер және (немесе) толықтырулар енгiзу туралы жоба бұйрығын әзiрлейдi, не ұсынысты кейiнге қалдырады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 27.06.2013 № 196 бұйрығымен.

5. Составление, утверждение Бюджетной
классификации и внесение в нее изменений и дополнений
23. Соответствующие нормативно-обоснованные предложения органов государственного управления по внесению изменений и (или) дополнений в Бюджетную классификацию вносятся в центральный уполномоченный орган по государственному планированию в процессе планирования бюджета, а также в ходе исполнения бюджета в случае принятия нормативного правового акта, предполагающего внесение изменений и (или) дополнений в Бюджетную классификацию.
Сноска. Пункт 23 в редакции приказа Министра экономики и бюджетного планирования РК от 27.06.2013 № 196.
24. Предложения о внесении изменений и (или) дополнений в проект Бюджетной классификации, необходимых для планирования проекта бюджета на предстоящий финансовый год, вносятся до 15 апреля текущего года.
25. Проект Бюджетной классификации на предстоящий финансовый год до 15 мая текущего года направляется центральным уполномоченным органом по государственному планированию центральным и местным исполнительным органам для формирования республиканского и местных бюджетов.
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа Министра экономики и бюджетного планирования РК от 27.06.2013 № 196.
26. Бюджетная классификация утверждается после принятия закона Республики Казахстан о республиканском бюджете на предстоящий плановый период до 10 декабря года, предшествующего планируемому.
6. Составление классификации поступлений
бюджета и внесение в нее изменений и дополнений
27. Введение новых, исключение или изменение действующих видов поступлений бюджета в Бюджетной классификации производится центральным уполномоченным органом по государственному планированию на основании соответствующего нормативного правового акта.
Сноска. Пункт 27 в редакции приказа Министра экономики и бюджетного планирования РК от 27.06.2013 № 196.
28. Соответствующие предложения органов государственного управления о введении новых, исключении или изменении действующих видов поступлений бюджета рассматриваются центральным уполномоченным органом по государственному планированию на соответствие нормам действующих нормативных правовых актов, а также требованиям, указанным в настоящих Правилах.
На основании результатов рассмотрения центральный уполномоченный орган по государственному планированию разрабатывает проект приказа о внесении изменений и (или) дополнений в Бюджетную классификацию, либо отклоняет предложения.
Сноска. Пункт 28 в редакции приказа Министра экономики и бюджетного планирования РК от 27.06.2013 № 196.

7. Бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасын жасау
және оған өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу
29. Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың жаңа әкiмшiлерiн енгiзу, қолданыстағыларын алып тастау немесе өзгерту орталық мемлекеттiк органдар құрылған, таратылған, қайта ұйымдастырылған, сондай-ақ қажет болған кезде олардың функциялары өзгерген жағдайда жүзеге асырылады.
30. Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың жаңа әкiмшiлерiн енгізу, қолданыстағыларын алып тастау немесе өзгерту, жергілікті мемлекеттiк басқарудың үлгiлiк құрылымын өзгерткен және (немесе) жылына 1 реттен жиі емес, тиісті аумақта орналасқан және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын, жаңа атқарушы органдардың құрылуына немесе жұмыс істеп тұрғандарының біріктірілуіне, қосылуына, бөлінуіне байланысты тиісті мәслихат бекіткен тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікті басқару схемаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда жүзеге асырылады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 27.06.2013 № 196 бұйрығымен.
31. Бюджеттiк сыныптамада жаңа бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) енгiзу, қолданыстағыларын алып тастау немесе өзгерту бюджет шығыстарының тиiстi түрлерiн регламенттейтiн нормативтiк құқықтық актiлер негiзiнде жүргiзiледi.
32. Дебиторлық және (немесе) кредиторлық берешегi бар қолданыстағы бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) алып тастау толық берешек өтелгеннен (есептен шығарылғаннан), немесе осы берешектiң құқықтық мирасқоры анықтаған бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң бюджеттiк бағдарламасына көшiрiлгеннен кейiн жүргiзiледi.
33. Жергiлiктi атқарушы органдар жаңа жергiлiктi бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) енгiзу туралы, қолданыстағыларын алып тастау немесе өзгерту туралы ұсыныстарды тиiстi республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне жiбередi, олар бұл ұсыныстардың қолданыстағы нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкестiгi, өкiлеттiктердiң мемлекеттiк басқару деңгейлерi арасында бөлінуі тұрғысынан қарайды.
Сәйкес келмеген жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жергiлiктi атқарушы органдарға Бюджеттiк сыныптамаға өзгерiстер мен (немесе) толықтырулар енгiзуден негiзделген бас тартуды қалыптастырады.
Сәйкес келген жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жергiлiктi атқарушы органдар ұсыныстарының жиынтық тiзбесiн жасайды және өздерiнiң қорытындыларымен бiрге мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға жiбередi.
Ескерту. 33-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 27.06.2013 № 196 бұйрығымен.

7. Составление функциональной классификации
расходов бюджета и внесение в нее изменений и дополнений
29. Введение новых, исключение или изменение действующих администраторов республиканских бюджетных программ осуществляется в случае образования, ликвидации, реорганизации, а также при необходимости в случае изменения функций центральных государственных органов.
30. Введение новых, исключение или изменение действующих администраторов местных бюджетных программ осуществляется в случае изменения базовой структуры местного государственного управления и (или) внесения изменений и дополнений в схему управления административно-территориальной единицы, утвержденную соответствующим маслихатом, в связи созданием новых либо слиянием, присоединением, разделением действующих исполнительных органов, расположенных на соответствующей территорий и финансируемых из местного бюджета, но не чаще 1 раза в год.
Сноска. Пункт 30 в редакции приказа Министра экономики и бюджетного планирования РК от 27.06.2013 № 196.
31. Введение новых, исключение или изменение действующих бюджетных программ (подпрограмм) в Бюджетной классификации производится на основании нормативных правовых актов, регламентирующих соответствующие виды расходов бюджета.
32. Исключение действующих бюджетных программ (подпрограмм) с наличием дебиторской и (или) кредиторской задолженности осуществляется после полного погашения (списания) задолженности, либо ее переноса на бюджетную программу администратора бюджетных программ, определенного правопреемником данной задолженности.
33. Местные исполнительные органы направляют предложения о введении новых, исключении или изменении действующих местных бюджетных программ (подпрограмм) соответствующим администраторам республиканских бюджетных программ, которые рассматривают данные предложения на предмет соответствия действующим нормативным правовым актам, распределению полномочий между уровнями государственного управления.
В случае несоответствия администраторы республиканских бюджетных программ формируют обоснованный отказ местным исполнительным органам на внесение изменений и (или) дополнений в Бюджетную классификацию.
В случае соответствия администраторы республиканских бюджетных программ составляют сводный перечень предложений местных исполнительных органов и вместе со своими заключениями направляют в центральный уполномоченный орган по государственному планированию.
Сноска. Пункт 33 с изменением, внесенным приказом Министра экономики и бюджетного планирования РК от 27.06.2013 № 196.

34. Мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орган республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жаңа республикалық және (немесе) жергiлiктi бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) енгiзу туралы, қолданыстағыларын алып тастау немесе өзгерту туралы ұсыныстарының олардың мақсаттары мен мiндеттерiне сәйкестiгiн, нормативтiк құқықтық негiздемесiнiң болуын, сондай-ақ осы Ережеде көрсетiлген талаптарға сәйкестiгiн қарайды.
Мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган қарау нәтижелерiнiң негiзiнде Бюджеттiк сыныптамаға өзгерiстер және (немесе) толықтырулар енгiзу туралы бұйрық жобасын әзiрлейдi, не ұсыныстарды қабылдамайды.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 27.06.2013 № 196 бұйрығымен.
35. Ағымдағы қаржы жылы бюджетiнiң атқарылуы барысында жаңа бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) енгiзуге, қолданыстағыларын алып тастауға немесе өзгертуге бюджет нақтыланған немесе түзетiлген кезде ғана болады.
8. Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасын жасау
және оған өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу
36. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының жаңа ерекшелiгiн енгiзудi, қолданыстағыны алып тастау немесе өзгертудi мемлекеттiк органдардың ұсыныстарын ескере отырып мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жүргiзедi.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 27.06.2013 № 196 бұйрығымен.
37. Мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мемлекеттiк органдардың шығыстардың экономикалық сыныптамасының жаңа ерекшелiгiн енгiзу туралы, қолданыстағыларын алып тастау немесе өзгерту туралы тиiстi ұсыныстарының қолданыстағы нормативтiк құқықтық актiлердiң нормаларына, сондай-ақ осы Ережеде көрсетiлген талаптарға сәйкестiгiн қарайды.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 27.06.2013 № 196 бұйрығымен.
38. Мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы негiзiнде бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы ерекшелiгiнiң құрылымын жасайды және бекiтедi.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 27.06.2013 № 196 бұйрығымен.
9. Бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдармаларды) әзiрлеу
және олардың мазмұнына қойылатын талаптар
РҚАО-ның ескертпесі!
39-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 31.01.2014 № 34 бұйрығымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
39. Бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) жасау кезінде олардың мазмұнына Бюджеттік кодексте көзделген талаптар есепке алынады.
Бюджеттiк бағдарламаларды бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi әзiрлейдi және ол мемлекеттiк органның стратегиялық жоспарының құрамында бекiтiледi.
Стратегиялық жоспарлар әзiрлемейтiн бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi жоспарлы кезеңге арналған бюджет қаражатын жоспарлау көлемi, нәтижелiлiк және тиiмдiлiк көрсеткiштерi бар бюджеттiк бағдарламаларды әзiрлейдi.

34. Предложения администраторов республиканских бюджетных программ о введении новых, исключении или изменении действующих республиканских и (или) местных бюджетных программ (подпрограмм) рассматриваются центральным уполномоченным органом по государственному планированию на соответствие их целям и задачам, наличию нормативного правового обоснования, а также требованиям, указанным в настоящих Правилах.
На основании результатов рассмотрения центральный уполномоченный орган по государственному планированию разрабатывает проект приказа о внесении изменений и (или) дополнений в Бюджетную классификацию, либо отклоняет предложения.
Сноска. Пункт 34 в редакции приказа Министра экономики и бюджетного планирования РК от 27.06.2013 № 196.
35. В ходе исполнения бюджета текущего финансового года введение новых, исключение или изменение действующих бюджетных программ (подпрограмм) возможно только при уточнении или корректировке бюджета.
8. Составление экономической классификации
расходов бюджета и внесение в нее изменений и дополнений
36. Введение новой, исключение или изменение действующей специфики экономической классификации расходов производится центральным уполномоченным органом по государственному планированию с учетом предложений государственных органов.
Сноска. Пункт 36 в редакции приказа Министра экономики и бюджетного планирования РК от 27.06.2013 № 196.
37. Соответствующие предложения государственных органов о введении новой, исключении или изменении действующей специфики экономической классификации расходов рассматриваются центральным уполномоченным органом по государственному планированию на соответствие нормам действующих нормативных правовых актов, а также требованиям, указанным в настоящих Правилах.
Сноска. Пункт 37 в редакции приказа Министра экономики и бюджетного планирования РК от 27.06.2013 № 196.
38. На основе экономической классификации расходов бюджета центральным уполномоченным органом по государственному планированию составляется и утверждается структура специфики экономической классификации расходов бюджета.
Сноска. Пункт 38 в редакции приказа Министра экономики и бюджетного планирования РК от 27.06.2013 № 196.
9. Разработка бюджетных программ
(подпрограмм) и требования к их содержанию
Примечание РЦПИ!
Пункт 39 предусмотрен в редакции приказа Министра экономики и бюджетного планирования РК от 31.01.2014 № 34 (вводится в действие с 01.01.2015).
39. При разработке бюджетных программ (подпрограмм) учитываются требования к их содержанию, предусмотренные Бюджетным кодексом.
Бюджетные программы разрабатываются администратором бюджетных программ и утверждаются в составе стратегического плана государственного органа.
Администраторы бюджетных программ, не разрабатывающие стратегические планы, разрабатывают бюджетные программы с объемами планируемых бюджетных средств на плановый период, показателями результативности и эффективности.

40. Бюджет кодексінің 32-бабына сәйкес бюджеттiк бағдарламалар стратегиялық жоспарда қалыптасқан мақсаттар мен мiндеттердi шешу үшiн қажеттiлiк пен жеткiлiктiлiк қағидаттарына негiзделе отырып әзiрленедi.
Бюджеттiк бағдарламалар өзiнiң мазмұны бойынша бiртектi мемлекеттiк функциялар, өкiлеттiктер және мемлекеттiк қызметтер көрсетулер немесе бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi қызметiнiң бағыттары бойынша топталуы тиiс.
41. Бюджеттiк бағдарламада оның iске асырылуын бағалау үшiн тiкелей және түпкiлiктi нәтижелердiң көрсеткiштерi қамтылуы тиiс, сондай-ақ бюджеттiк бағдарламада сапа мен тиiмдiлiк көрсеткiштерi қамтылуы мүмкiн.
Стратегиялық жоспарлар әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мемлекеттік органдардың қызметін қамтамасыз етуге бағытталған ағымдағы бюджеттік бағдарлама бойынша тікелей нәтижені ғана көрсетеді.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 31.01.2014 № 34 бұйрығымен.
42. Бюджеттік бағдарлама бюджет қаражатын жұмсаудың бағыттарын нақтылайтын, бюджеттік бағдарламаның түпкілікті нәтижесіне қол жеткізуге бағытталған кіші бағдарламаларға бөлінуі мүмкін.
Бюджеттік бағдарламаның кіші бағдарламалары болған кезде, тікелей нәтиже көрсеткіштері кіші бағдарламалар деңгейінде көрсетіледі.
Ескерту. 42-тармақ 01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Қаржы министрінің 10.09.2014 № 392 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз).
43. Мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi жүзеге асыруға және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтердi көрсетуге бағытталған бюджеттiк бағдарламалардың атаулары жүзеге асырылатын мемлекеттiк функциялар, өкiлеттiктер мазмұнын және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтердi көрсетудi немесе мемлекеттiк орган қызметiнiң бағытын көрсетуi тиiс.
44. Бюджет кодексінің 35-бабына сәйкес трансферттер мен бюджеттiк субсидиялар беруге бағытталған бюджеттiк бағдарламаларға:
1) жалпы сипаттағы трансферттерді, ағымдағы нысаналы трансферттерді, нысаналы даму трансферттерін қоса алғанда бюджеттер деңгейлерi арасындағы трансферттерде бөлiнедi;
2) мемлекеттiк мекемелердiң қызметкерлерiне ақшалай төлемдерден басқа, жеке тұлғаларға арналған трансферттерді;
3) жеке және заңды тұлғаларға арналған бюджеттiк субсидияларды ұсынуға арналған.
Трансферттер мен бюджеттiк субсидиялар беруге бағытталған бюджеттiк бағдарламалардың атаулары трансферттер немесе субсидиялар арқылы жүзеге асырылатын шығыстардың бағыттарын көрсетуi тиiс.
45. Бюджет кодексінің 36-бабына сәйкес бюджеттiк кредиттер беруге бағытталған бюджеттiк бағдарламаларға:

40. В соответствии со статьей 32 Бюджетного кодекса бюджетные программы разрабатываются исходя из принципов необходимости и достаточности для решения сформулированных в стратегическом плане целей и задач.
Бюджетные программы должны быть сгруппированы по однородным по своему содержанию государственным функциям, полномочиям и государственным услугам или направлениям деятельности администратора бюджетных программ.
41. Бюджетная программа для оценки ее реализации должна содержать показатели прямого и конечного результатов, а также бюджетная программа может содержать показатели качества и эффективности.
Администраторами бюджетных программ, не разрабатывающими стратегические планы, по текущей бюджетной программе, направленной на обеспечение деятельности государственного органа, указывается только прямой результат.
Сноска. Пункт 41 в редакции приказа Министра экономики и бюджетного планирования РК от 31.01.2014 № 34.
Примечание РЦПИ!
Пункт 42 предусмотрен в редакции приказа Министра финансов РК от 10.09.2014 № 392 (вводится в действие с 01.01.2015).
42. Бюджетная программа может подразделяться на подпрограммы, при условиях, указанных в статье 32 Бюджетного кодекса.
43. Наименования бюджетных программ, направленных на осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг, должны отражать содержание осуществляемых государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг или направления деятельности государственного органа.
44. В соответствии со статьей 35 Бюджетного кодекса бюджетные программы, направленные на предоставление трансфертов и бюджетных субсидий, предназначены для предоставления:
1) трансфертов между уровнями бюджетов, включая трансферты общего характера, целевые текущие трансферты, целевые трансферты на развитие;
2) трансфертов физическим лицам, кроме денежных выплат работникам государственных учреждений;
3) бюджетных субсидий физическим и юридическим лицам.
Наименования бюджетных программ, направленных на предоставление трансфертов и бюджетных субсидий, должны отражать направления расходов, осуществляемых посредством трансфертов или субсидий.
45. В соответствии со статьей 36 Бюджетного кодекса бюджетные программы, направленные на предоставление бюджетных кредитов, предназначены для выделения бюджетных кредитов на:

1) бюджеттiк инвестициялық жобаларды iске асыруға;
2) мемлекеттiң сыртқы экономикалық қызметiн жүзеге асыруға;
3) қаржы агенттiктерiнiң мемлекеттiк инвестициялық саясатты iске асыруына;
4) төмен тұрған бюджеттердiң қолма-қол ақшаның тапшылығын жабуы жатады;
5) мемлекеттің әлеуметтік саяси міндеттерін шешуге бюджеттік кредиттер бөлуге арналған.
Бюджеттiк кредиттер беруге бағытталған бюджеттiк бағдарламалардың атаулары бюджеттiк кредиттер шығыстарының бағыттарын көрсетуi тиiс.
46. Бюджет кодексінің 37-бабына сәйкес бюджеттiк инвестицияларды жүзеге асыруға бағытталған бюджеттiк бағдарламалар:
1) бюджеттiк инвестициялық жобаларды iске асыруға;
2) заңды тұлғалардың жарғылық капиталға қатысуына арналған.
Бюджеттiк инвестицияларды жүзеге асыруға бағытталған бюджеттiк бағдарламалардың атаулары бюджет қаражаты бөлiнетiн мақсаттарды көрсетуi тиiс.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 31.01.2014 № 34 бұйрығымен.
47. Бюджет кодексінің 38-бабына сәйкес күрделi шығыстарды жүзеге асыруға бағытталған бюджеттiк бағдарламаларға:
1) материалдық-техникалық базаны қалыптастыру немесе нығайту;
2) күрделi жөндеу (қалпына келтiру) жүргiзу;
3) бюджеттiк инвестициялардан басқа шығыстардың экономикалық сыныптамасына сәйкес өзге де күрделi шығыстар жатады.
Күрделi шығыстарды жүзеге асыруға бағытталған бюджеттiк бағдарламалар атаулары бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң күрделi шығыстарының мазмұнын көрсетуi тиiс.
48. Бюджет кодексінің 39-бабына сәйкес мемлекеттiң мiндеттемелерiн орындауға бағытталған бюджеттiк бағдарламаларға:
1) уақыттың белгiлi бiр кезеңiндегi сыйақының, комиссиялық алымдардың, айыппұлдардың және қарыз алу шарттарынан туындайтын өзге де төлемдердiң жиынтық төлемдерi, хеджирлеу мәмiлелерi бойынша төлемдер;
2) қарыз алушының алған қарыз сомасын қарыз шартында белгiленген тәртiппен қайтаруы, қарыз шартынан туындайтын мемлекеттің басқа да мiндеттемелерiн орындауы;
3) Қазақстан Республикасының мүшесі болып табылатын халықаралық ұйымдарға үлестік және донорлық жарналар;
4) мемлекеттiк кепiлдiктер мен кепiлгерлiктер бойынша мiндеттемелердi орындау;
5) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттардан және келiсiмдерден немесе Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнен немесе соттар шешiмдерiнен туындайтын мемлекеттің басқа да мiндеттемелерi жатады.
Мемлекет мiндеттемелерiн орындауға бағытталған бюджеттiк бағдарламалардың атаулары қабылданған мемлекеттiк мiндеттемелердi орындау үшiн жүзеге асырылуы тиiс шығыстардың мазмұнын көрсетуi тиiс.

1) реализацию бюджетных инвестиционных проектов;
2) осуществление внешнеэкономической деятельности государства;
3) реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами;
4) покрытие дефицита наличности нижестоящих бюджетов;
5) решение задач социальной политики государства.
Наименования бюджетных программ, направленных на предоставление бюджетных кредитов, должны отражать направления расходования бюджетных кредитов.
46. В соответствии со статьей 37 Бюджетного кодекса бюджетные программы, направленные на осуществление бюджетных инвестиций, предназначены для:
1) реализации бюджетных инвестиционных проектов;
2) участия в уставном капитале юридических лиц.
Наименования бюджетных программ, направленных на осуществление бюджетных инвестиций, должны отражать цели, на которые выделяются бюджетные средства.
Сноска. Пункт 46 в редакции приказа Министра экономики и бюджетного планирования РК от 31.01.2014 № 34.
47. В соответствии со статьей 38 Бюджетного кодекса бюджетные программы, направленные на осуществление капитальных расходов, предназначены для:
1) формирования либо укрепления материально-технической базы;
2) проведения капитального (восстановительного) ремонта;
3) иных капитальных расходов в соответствии с экономической классификацией расходов, кроме бюджетных инвестиций.
Наименования бюджетных программ, направленных на осуществление капитальных расходов, должны отражать содержание капитальных расходов администратора бюджетных программ.
48. В соответствии со статьей 39 Бюджетного кодекса бюджетные программы, направленные на выполнение обязательств государства, предназначены для:
1) совокупных выплат в определенном периоде времени вознаграждения, комиссионных, штрафов и иных платежей, вытекающих из условий заимствования, выплат по сделкам хеджирования;
2) возврата заемщиком полученной суммы займа в установленном договором займа порядке, исполнения других обязательств государства, вытекающих из договора займа;
3) долевых и донорских взносов в международные организации членом которых является Республики Казахстан;
4) выполнения обязательств по государственным гарантиям и поручительствам;
5) других обязательств государства, вытекающих из международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, и законодательных актов Республики Казахстан или решений судов.
Наименования бюджетных программ, направленных на выполнение обязательств государства, должны отражать содержание тех расходов, которые должны осуществляться во исполнение принятых государством обязательств.

49. Нысаналы салым салуға бағытталған бюджеттік бағдарламалар, қордың автономдық білім беру ұйымдарының қызметіне және (немесе) ұйымдық-құқықтық нысанда құрылатын коммерциялық емес ұйымға, автономды білім беру ұйымдарының және олардың ұйымдарының немесе Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық мамандандырылған көрмені ұйымдастыру және өткізу бойынша қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін қаржыландыруды қамтамасыз етуге ғана арналған.
Нысаналы салымға қаржы бөлуге бағытталған бюджеттік бағдарламалар атауында, қызметінде нысаналы салымға қаржы бөлу қызметін жүзеге асырылатын ұйымның атауы көрсетілуі керек.
Ескерту. 49-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 31.01.2014 № 34 бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
10-бөлімнің атауын алып тастау көзделген - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 31.01.2014 № 34 бұйрығымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
10. Стратегиялық жоспарлар әзiрлемейтiн бюджеттiк
бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк бағдарламаларын әзiрлеу
РҚАО-ның ескертпесі!
50-тармақты алып тастау көзделген - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 31.01.2014 № 34 бұйрығымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
50. Стратегиялық жоспарлар әзiрлемейтiн бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк бағдарламалары жоспарлы кезеңге арналған жылжымалы негiзде жыл сайын әзiрленедi.
Стратегиялық жоспарлар әзiрлемейтiн бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi мемлекеттiк органның қызметiн қамтамасыз етуге бағытталған ағымдағы бюджеттiк бағдарлама бойынша тiкелей нәтиженi ғана көрсетедi.
51. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң бюджеттiк бағдарламасының жобасы осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады және мынадай ақпаратты қамтиды:
1) бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң коды мен атауы;
2) бюджеттiк бағдарламаның коды мен атауы;
2-1) «Бюджеттік бағдарламаның басшысы» деген жол бойынша, бюджеттік бағдарлама басшысының (басшының орынбасары, орталық мемлекеттік органның қызметінің тиісті бағыттарына жетекшілік ететін орталық атқарушы орган жауапты хатшысы, аппарат басшысы) фамилиясы, аты-жөні, лауазымы, тегі көрсетіледі;
3) жоспарлы кезең
4) «Бюджеттiк бағдарламаның нормативтiк құқықтық негiзi» деген жолында осы бағдарлама шеңберiнде iске асырылатын мемлекеттiк функцияларды, осы бюджеттiк бағдарламаның мақсаттары мен мiндеттерiн iске асыру қажеттiгiн анықтайтын Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерi көрсетiледi.
Осы жол бойынша, заңнама актiлерiн қоспағанда, нормативтiк құқықтық актiнiң толық атауы, күнi мен нөмiрi, заңнама актiсiне сiлтеме жасалған жағдайда тиiстi баптарға мiндеттi түрде нұсқау көрсетiледi;

49. Бюджетные программы, направленные на вложение целевого вклада, предназначены для вложения целевого вклада в деятельность автономных организаций образования и (или) в некоммерческую организацию, создаваемую в организационно-правовой форме фонда исключительно для обеспечения финансирования деятельности автономных организаций образования и их организаций или организаций, осуществляющих деятельность по организации и проведению международной специализированной выставки на территории Республики Казахстан.
В наименовании бюджетных программ, направленных на вложение целевого вклада, должно указываться наименование организации в деятельность которой осуществляется вложение целевого вклада.
Сноска. Пункт 49 с изменением, внесенным приказом Министра экономики и бюджетного планирования РК от 31.01.2014 № 34.
Примечание РЦПИ!
Наименование раздела 10 предусмотрено исключить приказом Министра экономики и бюджетного планирования РК от 31.01.2014 № 34 (вводится в действие с 01.01.2015).
10. Разработка бюджетных программ администраторов
бюджетных программ, не разрабатывающих стратегические планы
Примечание РЦПИ!
Пункт 50 предусмотрено исключить приказом Министра экономики и бюджетного планирования РК от 31.01.2014 № 34 (вводится в действие с 01.01.2015).
50. Бюджетные программы администраторов бюджетных программ, не разрабатывающих стратегические планы разрабатываются ежегодно на скользящей основе на плановый период.
Администраторами бюджетных программ, не разрабатывающими стратегические планы, по текущей бюджетной программе, направленной на обеспечение деятельности государственного органа, указывается только прямой результат.
51. Проект бюджетной программы администратора бюджетных программ составляется по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам и включает в себя следующую информацию:
1) код и наименование администратора бюджетной программы;
2) код и наименование бюджетной программы;
2-1) по строке «Руководитель бюджетной программы» указывается фамилия, инициалы, должность руководителя бюджетной программы (заместитель руководителя, ответственный секретарь центрального исполнительного органа, руководитель аппарата, курирующие соответствующие направления деятельности центрального государственного органа);
3) плановый период;
4) в строке «Нормативная правовая основа бюджетной программы» указываются нормативные правовые акты Республики Казахстан, определяющие государственные функции, реализуемые в рамках данной программы, необходимость реализации целей и задач данной бюджетной программы.
По данной строке указываются полное наименование нормативного правового акта, дата и номер, за исключением законодательных актов, в случае ссылки на законодательный акт обязательно указание соответствующих статей;

5) «Бюджеттiк бағдарламаны сипаттау (негiздеме)» деген жолда шығыстардың бағытын көрсете отырып, бюджеттiк бағдарламаға қысқаша сипаттама келтіріледі;
6) «Бюджеттiк бағдарламаның түрi» деген жолда:
«мемлекеттiк басқару деңгейiне байланысты» деген жолында мемлекеттiк басқару деңгейiне қарай бюджеттік бағдарламаның түрі:
республикалық бюджеттiң құрамында бекiтiлетiн республикалық облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерiнiң құрамында бекiтiлетiн облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың;
аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң құрамында бекiтiлетiн аудандық (қалалық);
республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң құрамында бекiтiлетiн қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттiң, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтiң бюджеттiк бағдарламалары көрсетіледі;
«мазмұнына байланысты» деген жолда бағдарлама мазмұнына байланысты бюджеттiк бағдарламаның түрi;
мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтердi көрсету;
трансферттер мен бюджеттiк субсидиялар беру;
бюджет кредиттерiн беру;
бюджеттiк инвестицияларды жүзеге асыру;
күрделi шығыстарды жүзеге асыру;
мемлекеттiк мiндеттемелердi орындау;
нысаналы салым салу көрсетiледi;
«iске асыру тәсiлiне қарай» деген жолда жеке не бөлiнетiн бюджеттiк бағдарлама көрсетiледi;
«ағымдағы/даму» деген жолда ағымдағы бюджеттiк бағдарлама не бюджеттiк даму бағдарламасы көрсетiледi.
7) «Бюджеттiк бағдарламаның мақсаты» деген жолда бюджеттiк бағдарламаны орындау кезiнде қол жеткiзiлуi тиiс белгiлi бiр нәтиже келтіріледі. Бюджеттiк бағдарламаның мақсаты анық, нақты және қолжетiмдi болуы тиiс.
Бюджеттiк бағдарламаның мақсаты мемлекеттiк басқару функцияларына, елдiң стратегиялық даму мiндеттерiне, республиканың немесе өңiрдiң әлеуметтiк-экономикалық даму болжамына, мемлекеттiк, салалық бағдарламаларға, аумақтарды дамыту бағдарламаларына сүйене отырып қалыптастырылады;
8) «Бюджеттiк бағдарламаның мiндеттерi» деген жолда бюджеттiк бағдарламалардың түпкi нәтижесiне қол жеткiзу жолдары көрсетiледi.
Бюджеттiк бағдарламаның мiндеттерi анық, дәл, нақты және тексерiлген болуы тиiс;
9) «Бағдарламаны iске асыру бойынша iс-шаралар» деген бағанда жоспарлы кезеңде олардың iске асырылу мерзiмдерi көрсетiлген мiндеттердi шешуге бағытталған негiзгi iс-шаралар (әрекеттер) көрсетiледi (2-4 бағандар);
Бюджеттiк бағдарламаны iске асыру мерзiмi республиканың немесе өңiрдiң әлеуметтiк-экономикалық даму болжамына, мемлекеттiк, салалық бағдарламалардың, аумақтарды дамыту бағдарламаларында көзделген iс-шараларды iске асыру мерзiмдерiне сәйкес болуы тиiс;

5) в строке «Описание (обоснование) бюджетной программы» приводится краткое описание бюджетной программы с указанием направления расходов;
6) в строке «Вид бюджетной программы»:
в строке «в зависимости от уровня государственного управления» указывается вид бюджетной программы в зависимости от уровня государственного управления:
республиканские, утверждаемые в составе республиканского бюджета;
областные, города республиканского значения, столицы, утверждаемые в составе областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы;
районные (городские), утверждаемые в составе бюджета района (города областного значения);
бюджетные программы района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, утверждаемые в составе бюджетов города республиканского значения, столицы, бюджета района (города областного значения);
в строке «в зависимости от содержания» указывается вид бюджетной программы в зависимости от содержания программы:
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг;
предоставление трансфертов и бюджетных субсидий;
предоставление бюджетных кредитов;
осуществление бюджетных инвестиций;
осуществление капитальных расходов;
выполнение обязательств государства;
вложение целевого вклада;
в строке «в зависимости от способа реализации» указывается индивидуальная бюджетная программа либо распределяемая;
в строке «текущая/развитие» указывается текущая бюджетная программа либо бюджетная программа развития;
7) в строке «Цель бюджетной программы» приводится определенный результат, который должен быть достигнут при выполнении бюджетной программы. Цель бюджетной программы должна быть четкой, реалистичной и достижимой.
Цель бюджетной программы формируется исходя из функций государственного управления, задач стратегического развития страны, прогноза социально-экономического развития республики или региона, государственных, отраслевых программ, программ развития территорий;
8) в строке «Задачи бюджетной программы» указываются пути достижения конечного результата бюджетных программ.
Задачи бюджетной программы должны быть ясными, четкими, конкретными и проверяемыми;
9) в графе «Мероприятия по реализации программы» указываются основные мероприятия (действия), направленные на решение задач с указанием сроков их реализации в плановом периоде (графы 2-4).
Сроки реализации бюджетной программы должны соответствовать прогнозу социально-экономического развития республики или региона, срокам реализации мероприятий предусмотренных в государственных, отраслевых программах, программах развития территорий;

10) «Тiкелей нәтиже көрсеткiштерi» деген жолда қол жеткізілуі осы функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын ұйымның қызметіне немесе көрсететін қызметіне толық тәуелді болатын, бюджет қаражаты шегінде орындалатын мемлекеттік функциялар, өкілеттіктер және көрсетілетің қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы көрсетіледі. Жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебiнен іс-шараларды іске асыруға бағытталған жергілікті бюджеттік бағдарламалар бойынша тікелей нәтиже көрсеткіштері жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалар бөлінісінде көрсетіледі;
11) «Түпкiлiктi нәтиже көрсеткiштерi» деген жолда халықтың өмір сүру деңгейi мен сапасының нысаналы жағдайының (жағдайының өзгеруi), әлеуметтiк саланың, экономиканың, қоғамдық қауiпсiздiк пен басқа мемлекеттік органдар қызметіне белгілі бір мемлекеттік орган қызметінің тiкелей нәтижелерiне қол жеткiзуге негiзделген мемлекеттiк басқарудың басқа салаларының (аяларының) көрсеткiштерi келтiрiледi. Осы жол стратегиялық жоспар әзірлемейтін бюджеттің бағдарламалар әкімшісі қызметiн қамтамасыз етуге бағытталған ағымдағы бюджеттiк бағдарлама бойынша толтырылмайды;
12) «Сапа көрсеткiштерi» деген жолда бюджеттiк бағдарламаны iске асыру шеңберiнде көрсетiлетiн мемлекеттiк қызметтiң оны алушылардың үмiттенулерiне және мемлекеттiк қызмет көрсету стандартына сәйкестігі дәрежесін көрсететiн көрсеткiштер көрсетіледі. Осы жол стратегиалық жоспар әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қызметiн қамтамасыз етуге бағытталған ағымдағы бюджеттiк бағдарлама бойынша толтырылмайды;
13) «Тиiмдiлiк көрсеткiштерi» деген жолда бюджет қаражатының бекiтiлген көлемiн пайдалана отырып, ең үздiк тiкелей нәтижеге қол жеткiзу дәрежесін немесе бюджет қаражатының аз көлемiн пайдалана отырып, тiкелей нәтижеге қол жеткiзудi көрсететiн көрсеткiштер келтiрiледi. Осы жол стратегиялық жоспар әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қызметiн қамтамасыз етуге бағытталған ағымдағы бюджеттiк бағдарлама бойынша толтырылмайды;
14) «Бюджеттiк қаражат көлемi» деген жолда есептi және ағымдағы жылдардағы, сондай-ақ жоспарлы кезеңнің жылдары бөлiнісінде жоспарлы кезеңдегi мың теңгемен осы бюджеттiк бағдарлама бойынша бюджет қаражатының көлемi көрсетiледi (3-7-бағандар).
Ескерту. 51-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 31.01.2014 № 34; ҚР Қаржы министрінің 10.09.2014 № 392 бұйрықтарымен.
52. Бюджет шығыстарын жоспарлау үшiн республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi бюджеттiк өтiнiммен бiр мезгiлде мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық органға ағымдағы қаржы жылының 15 мамырына дейiнгi мерзiмде стратегиялық жоспарлардың жобаларын немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулар жобаларын, бюджеттiк бағдарламалар жобаларын ұсынады.
Стратегиялық жоспар әзірлемейтін бюджеттің бағдарламалар әкімшілері ағымдағы қаржы жылының 15 мамырына дейін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық және жергілікті уәкілеттік органдарға бюджеттік өтінімдерді және бюджеттік бағдарламалардың жобаларын ұсынады.

10) в строке «Показатели прямого результата» указывается количественная характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия или оказывающей услуги. По местным бюджетным программам, направленным на реализацию мероприятий за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, показатели прямого результата указываются в разрезе местных бюджетных инвестиционных проектов;
11) в строке «Показатели конечного результата» приводятся показатели целевого состояния (изменения состояния) уровня и качества жизни населения, социальной сферы, экономики, общественной безопасности и других отраслей (сфер) государственного управления, обусловленное достижением прямых результатов деятельности определенного государственного органа, деятельностью других государственных органов. Данная строка не заполняется по текущей бюджетной программе, направленной на обеспечение деятельности администратора бюджетных программ, не разрабатывающего стратегический план;
12) в строке «Показатели качества» указываются показатели, отражающие степень соответствия оказываемой в рамках реализации бюджетной программы государственной услуги ожиданиям ее получателей и стандарту государственной услуги. Данная строка не заполняется по текущей бюджетной программе, направленной на обеспечение деятельности администратора бюджетных программ, не разрабатывающего стратегический план;
13) в строке «Показатели эффективности» приводятся показатели, отражающие степень достижения наилучшего прямого результата с использованием утвержденного объема бюджетных средств или достижение прямого результата с использованием меньшего объема бюджетных средств. Данная строка не заполняется по текущей бюджетной программе, направленной на обеспечение деятельности администратора бюджетных программ, не разрабатывающего стратегический план;
14) в строке «Объем бюджетных средств» указывается объем бюджетных средств по данной бюджетной программе в тысячах тенге в отчетном и текущем годах, а также в плановом периоде в разбивке по годам планового периода (графы 3-7).
Сноска. Пункт 51 с изменениями, внесенными приказами Министра экономики и бюджетного планирования РК от 31.01.2014 № 34; от 10.09.2014 № 392.
52. Для планирования расходов бюджета администраторы республиканских бюджетных программ, одновременно с бюджетной заявкой представляют проекты стратегических планов или проекты изменений и дополнений в стратегические планы, проекты бюджетных программ в срок до 15 мая текущего финансового года в центральный уполномоченный орган по государственному планированию.
Администраторы бюджетных программ, не разрабатывающие стратегические планы, в срок до 15 мая текущего финансового года представляют в центральный и местный уполномоченные органы по государственному планированию бюджетные заявки и проекты бюджетных программ.

Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 31.01.2014 № 34 бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
53-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің 31.01.2014 № 34 бұйрығымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
53. Стратегиялық жоспарлар әзiрлемейтiн республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк бағдарламаларының жобалары республикалық бюджет бекiтiлгеннен кейiн пысықталады және оларды Қазақстан Республикасының Президентi республикалық бюджет туралы заңға қол қойған күннен бастап бiр апта мерзiмде бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң бiрiншi басшысы бекiтедi.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссияларының бюджеттiк бағдарламаларының жобалары тиiстi жергiлiктi бюджет бекiтілгеннен кейiн пысықталады және оларды ағымдағы қаржы жылының 30 желтоқсанына дейiн тиiстi тексеру комиссиясының төрағасы бекiтедi.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) мәслихат аппараттарының бюджеттiк бағдарламаларының жобалары тиiстi жергiлiктi бюджет бекiтiлгеннен кейiн пысықталады және оларды ағымдағы қаржы жылының 30 желтоқсанына дейiн тиiстi мәслихат хатшысы бекiтедi.
Облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала немесе астана бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органдар әкімшілері болып табылатын бюджеттік бағдарламалар жобалары мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органмен келісу бойынша бюджеттік бағдармалалардың әкімшілері ағымдағы қаржы жылының 30 желтоқсанына дейiн бекітеді.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетiнен қаржыландырылатын, стратегиялық жоспарлар әзiрлемейтiн бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi бюджеттiк бағдарламаларының жобалары тиiстi жергiлiктi бюджет бекiтiлгеннен кейiн пысықталады және оларды ағымдағы қаржы жылының 30 желтоқсанына дейiн ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиiстi жергiлiктi атқарушы органдары бекiтедi.
Жоғары тұрған бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттер есебінен іс-шараларды іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларды нысаналы трансферттер аударатын жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшісімен және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдармен келісу бойынша төмен тұрған бюджеттің бюджеттiк бағдарламаларының жобалары әкiмшiлерi ағымдағы қаржы жылының 30 желтоқсанына дейiн бекітеді.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.09.2014 № 392 бұйрығымен.
54. Бюджетті нақтылау немесе түзету кезінде олардың қаржыландыру көлемдері мен нәтижелер көрсеткіштері өзгерген жағдайда, бюджеттік бағдарламалар қайта бекітіледі.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бастамасы бойынша бюджеттік бағдарламаларға тоқсанына бiр реттен жиi емес, тоқсанның екінші айының 25-күніне дейін өзгерістер енгізуге жол беріледі.
Қаржыландыру көлемiнiң өзгеруiне байланысты бюджеттiк бағдарламаларға өзгерiстер мен толықтырулар жобаларын тиiстi бюджеттiк комиссия қарайды.

Сноска. Пункт 52 в редакции приказа Министра экономики и бюджетного планирования РК от 31.01.2014 № 34.
Примечание РЦПИ!
Пункт 53 предусмотрен в редакции приказа Министра экономики и бюджетного планирования РК от 31.01.2014 № 34 (вводится в действие с 01.01.2015).
53. Проекты бюджетных программ администраторов республиканских бюджетных программ, не разрабатывающих стратегические планы, после утверждения республиканского бюджета дорабатываются и утверждаются первым руководителем администратора бюджетных программ в недельный срок со дня подписания Президентом Республики Казахстан закона о республиканском бюджете.
Проекты бюджетных программ ревизионных комиссий областей, города республиканского значения, столицы после утверждения соответствующего местного бюджета дорабатываются и утверждаются председателем соответствующей ревизионной комиссии до 30 декабря текущего финансового года.
Проекты бюджетных программ аппаратов маслихатов областей, города республиканского значения, столицы, районов (города областного значения) после утверждения соответствующего местного бюджета дорабатываются и утверждаются секретарем соответствующего маслихата до 30 декабря текущего финансового года.
Проекты бюджетных программ, администраторами которых являются исполнительные органы, финансируемые из областного бюджета, бюджета города республиканского значения или столицы, после утверждения соответствующего местного бюджета дорабатываются и утверждаются администраторами бюджетных программ по согласованию с соответствующим местным уполномоченным органом по государственному планированию до 30 декабря текущего финансового года.
Проекты бюджетных программ администраторов бюджетных программ, финансируемых из бюджета района (города областного значения), не разрабатывающих стратегические планы, после утверждения соответствующего местного бюджета дорабатываются и утверждаются соответствующими местными исполнительными органами района (города областного значения) до 30 декабря текущего финансового года.
Проекты бюджетных программ, направленные на реализацию мероприятий за счет целевых трансфертов из вышестоящего бюджета, утверждаются администраторами бюджетных программ нижестоящего бюджета по согласованию с администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета, перечисляющим целевые трансферты, и местными уполномоченными органами по государственному планированию до 30 декабря текущего финансового года.
Сноска. Пункт 53 в редакции приказа Министра финансов РК от 10.09.2014 № 392.
54. Бюджетные программы переутверждаются в случае изменения их объемов финансирования и показателей результатов при уточнении или корректировке бюджета.
Внесение изменений в бюджетные программы по инициативе администратора бюджетных программ допускается не чаще одного раза в квартал до 25 числа второго месяца квартала.
При внесении изменений и дополнений в бюджетные программы администраторов бюджетных программ, соблюдаются требования, установленные настоящими Правилами при разработке и утверждении бюджетных программ.

Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.09.2014 № 392 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасын
жасау ережесiнің 1-қосымшасы
Бюджет түсiмдерiнiң сыныптамасы
Санаты
Сыныбы
Кіші сыныбы
Ерекшелiгi
Атауы
0
00
0
00
Қазақстан Республикасының
Бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасын
жасау ережесiнің 2-қосымшасы
Бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасы
Функционалдық топ
Кіші функция
Бағдарламалардың әкiмшiсi
Бағдарлама
Кiшi бағдарлама
Атауы
00
0
000
000
000
Қазақстан Республикасының
Бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасын
жасау ережесiнің 3-қосымшасы
Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы
Санаты
Сыныбы
Кіші сыныбы
Ерекшелiгi
Атауы
0
0
000
000
Қазақстан Республикасының
Бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасын
жасау ережесiнің 4-қосымшасы
Қазақстан Республикасы бюджет шығыстарының экономикалық
сыныптамасы ерекшелiгiнiң құрылымы
Кiшi сыныбы
Ерекшелiгi
Атауы
Анықтамасы
Шығындар тiзбесi
Қазақстан Республикасының
Бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасын
жасау ережесiнің 5-қосымшасы
нысан
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң
БЮДЖЕТТIК БАҒДАРЛАМАСЫ

Сноска. Пункт 54 в редакции приказа Министра финансов РК от 10.09.2014 № 392.
Приложение 1
к Правилам составления
Единой бюджетной классификации
Республики Казахстан
Классификация поступлений бюджета
Категория
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование
0
00
0
00
Приложение 2
к Правилам составления
Единой бюджетной классификации
Республики Казахстан
Функциональная классификация расходов бюджета
Функциональная группа
Функциональная подгруппа
Администратор бюджетных программ
Программа
Подпрограмма
Наименование
00
0
000
000
000
Приложение 3
к Правилам составления
Единой бюджетной классификации
Республики Казахстан
Экономическая классификация расходов бюджета
Категория
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование
0
0
000
000
Приложение 4
к Правилам составления
Единой бюджетной классификации
Республики Казахстан
Структура специфики экономической классификации расходов
бюджета Республики Казахстан
Подкласс
Специфика
Наименование
Определение
Перечень затрат
Приложение 5
к Правилам составления
Единой бюджетной классификации
Республики Казахстан
форма
БЮДЖЕТНАЯ ПРОГРАММА
администратора бюджетных программ