Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары тергеу изоляторларының ішкі тәртіптеме қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2014 жылғы 15 қазандағы № 346 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 20 қарашада № 9887 тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
"Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 05.05.2022 № 19/ке (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары тергеу изоляторларының ішкі тәртіптеме қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары тергеу изоляторларының ішкі тәртіптеме қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы ҰҚК Төрағасының 2002 жылғы 17 қыркүйектегі № 171/ҚБП бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2026 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Тергеу изоляторы осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде белгіленген тәртіп бойынша мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялануға жатады және 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға Н. Әбіқаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының 2014 жылғы
15 қазандағы № 346 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары тергеу изоляторларының ішкі тәртіптеме қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары тергеу изоляторларының ішкі тәртіптеме қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 15-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленген және қылмыстық құқықбұзушылық жасауға күдіктілер мен айыпталушыларға қатысты бұлтарпау шарасы ретінде Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының тергеу изоляторларында (бұдан әрі – тергеу изоляторлары) қамауға алу таңдалған күдіктілер мен айыпталушыларды қамауда ұстаудың ішкі тәртіптемесін регламенттейді.

Об утверждении Правил внутреннего распорядка следственных изоляторов органов национальной безопасности Республики Казахстан
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 15 октября 2014 года № 346. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2014 года № 9887.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.4
В соответствии с пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 05.05.2022 № 19/ке (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила внутреннего распорядка следственных изоляторов органов национальной безопасности Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 17 сентября 2002 года № 171/ДСП "Об утверждении Правил внутреннего распорядка в следственных изоляторах органов национальной безопасности Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2026).
3. Следственному изолятору Комитета национальной безопасности Республики Казахстан обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2015 года.
Председатель Н. Абыкаев
Утверждены
приказом Председателя
Комитета национальной
безопасности
Республики Казахстан
от 15 октября 2014 года № 346
Правила
внутреннего распорядка следственных изоляторов органов национальной безопасности Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила внутреннего распорядка следственных изоляторов органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" (далее – Закон) и регламентируют внутренний распорядок содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении уголовного правонарушения, в отношении которых в качестве меры пресечения избрано содержание под стражей в следственных изоляторах органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – следственные изоляторы).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 05.05.2022 № 19/ке (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Ішкі тәртіптеме күдіктілер мен айыпталушылардың құқықтарын сақтау, олардың өз міндеттерін атқаруы, оларды оқшаулау, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінде (бұдан әрі – ҚПК) қарастырылған міндеттерді шешу мақсатында белгіленеді.
Режимді қамтамасыз ету, ішкі тәртіпті ұстау тергеу изоляторының әкімшілігіне жүктеледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 05.05.2022 № 19/ке (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Тергеу изоляторлары күн тәртібін тергеу изоляторының бастығы анықтайды және бекітеді. Онда күдіктілер мен айыпталушылардың түнгі уақыттағы сегіз сағаттық үздіксіз ұйқысы, тұруы, дәрет алуы, тамақтануы, жұмысқа тартылуы, процестік әрекеттерге қатысуы, қорғаушылармен, жақын туыстарымен және басқа да адамдармен кездесу уақыты қарастырылады. Күн тәртібі әр камерада мемлекеттік және орыс тілдерінде ілінеді.
4. Тергеу изоляторларында ұсталатын күдікті және айыпталушы шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының Конституциясында, Заңда, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық келісімшарттарда қарастырылған жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматтары үшін белгіленген міндеттерді атқарады және құқықтары мен бостандықтарды пайдаланады.
2-тарау. Күдіктілер мен айыпталушыларды қабылдау және камераларға орналастыру
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Тергеу изоляторына келіп түскен күдіктілер мен айыпталушыларды қабылдауды, тергеу изоляторына жеткізілген адамды қабылдауға негіз болатын құжаттардың барын тексеріп, сол адамнан сұрақ-жауап алу және оның жауаптарын күдіктінің немесе айыпталушының жеке ісінде (бұдан әрі – жеке іс) көрсетілген мәліметтермен салыстыру арқылы тергеу изоляторы бастығының кезекші көмекшісі (бұдан әрі – кезекші), сондай-ақ медициналық тексеруден өткізетін медицина қызметкері тәулік бойы жүргізеді.
6. Жаңадан түскендерге, тергеу изоляторына келіп түскен бір тәулік ішінде, медицина қызметкері айналасына қауіп төндіретін жұқпалы ауруларды және жедел медициналық көмекке мұқтаж ауруларды анықтау мақсатында профилактикалық медициналық тексеру жүргізеді. Қабылдау кезекшінің немесе бақылаушының қатысуымен жүргізіледі.
Медицина қызметкері болмаған жағдайда кезекші шұғыл медициналық көмекке мұқтаж адамдарды анықтау үшін жаңадан келіп түскендердің денсаулық жағдайы туралы сұрау жүргізеді.
Жаңадан келіп түскендердің өзін нашар сезінуіне шағымы немесе ауру (жарақат) белгілері болған жағдайда кезекші жедел медициналық жәрдем бригадасын шақырады.
Науқастың өміріне қауіп төнген, жедел медициналық жәрдем бригадасы ұзақ уақыт болмаған немесе келу мүмкіндігі болмаған кезде кезекші науқасты дереу жақын жердегі денсаулық сақтау ұйымына жеткізу бойынша шаралар қабылдайды.
Егер медицина қызметкерінің немесе жедел медициналық жәрдем бригадасының қорытындысы бойынша науқас стационарлық емделуге мұқтаж болса, онда ол денсаулық сақтау ұйымына жіберіледі.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 05.05.2022 № 19/ке (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Внутренний распорядок устанавливается в целях соблюдения прав подозреваемых и обвиняемых, исполнения ими своих обязанностей, их изоляции, а также решения задач, предусмотренных Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее – УПК).
Обеспечение режима, поддержание внутреннего распорядка возлагается на администрацию следственного изолятора.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 05.05.2022 № 19/ке (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Начальником следственного изолятора определяется и утверждается распорядок дня в следственных изоляторах. В нем предусматривается время для восьмичасового непрерывного, в ночное время, сна подозреваемых и обвиняемых, подъема, туалета, принятия пищи, привлечения к труду, участия в процессуальных действиях, встречах с защитниками, родственниками и иными лицами. Распорядок дня вывешивается в каждой камере на государственном и русском языках.
4. Подозреваемые и обвиняемые иностранцы и лица без гражданства, находящиеся в следственных изоляторах, несут обязанности, пользуются правами и свободами, установленными для граждан Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных Конституцией Республики Казахстан, Законом, а также международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Глава 2. Прием и размещение подозреваемых и обвиняемых по камерам
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Прием подозреваемых и обвиняемых, поступивших в следственный изолятор, производится круглосуточно дежурным помощником начальника следственного изолятора (далее – дежурный), который проверяет наличие документов, дающих основание для приема лица, доставленного в следственный изолятор, проводит его опрос и сверяет ответы со сведениями, указанными в личном деле подозреваемого или обвиняемого (далее – личном деле), а также медицинским работником, который проводит медицинский осмотр.
6. В течение первых суток пребывания в следственном изоляторе медицинским работником проводится первичный профилактический медицинский осмотр всех вновь поступивших с целью выявления лиц с подозрением на инфекционные заболевания, представляющих опасность для окружающих и больных, нуждающихся в неотложной медицинской помощи. Прием проводится в присутствии дежурного или контролеров.
В случае отсутствия медицинского работника, дежурный опрашивает вновь поступивших о состоянии их здоровья на предмет выявления нуждающихся в неотложной медицинской помощи.
При наличии жалоб на плохое самочувствие или признаков заболевания (травмы) у вновь поступивших лиц, дежурный вызывает бригаду скорой медицинской помощи.
При наличии угрозы для жизни больного, при длительном отсутствии или невозможности прибытия бригады скорой медицинской помощи, дежурный принимает меры к срочной доставке больного в ближайшую организацию здравоохранения.
Если по заключению медицинского работника или бригады скорой медицинской помощи больной нуждается в стационарном лечении, он направляется в организацию здравоохранения.

7. Күдіктілер мен айыпталушыларды тергеу изоляторларына орналастыру және одан әрі ұстау үшін негіздеме күдіктіні, айыпталушыны күзетте ұстау түріндегі бұлтартпау шарасына рұқсат берілгендігі жөніндегі сот қаулысы; сот қарауы кезінде шығарылған, қамауға алу түріндегі бұлтартпау шарасын таңдау туралы сот қаулысы; экстрадициялық қамауға алу жөніндегі сот қаулысы; прокурормен бекітілген, ауыстыру (этаптау) жөніндегі прокурордың не болмаса сотқа дейінгі тергеуді жүзеге асырушы адамның қаулысы болып табылады.
8. Тергеу изоляторына қабылдау үшін негіз болып табылатын құжаттар лауазымды адамдардың қолымен расталады және елтаңбалы мөрмен бекітіледі.
9. Тергеу изоляторына күзетте ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын қолдану туралы судьяның не болмаса сот қаулысының көшірмесі ұсынылған жағдайларда онда бұлтартпау шарасы қолданылған адамды анықтайтын деректері (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туылған күні және жері, азаматтығы, ұлты, соттылығы, тұрғылықты жері) көрсетіледі. Көшірме лауазымды тұлғаның қолымен қуәландырылып, елтаңбалы мөрмен бекітіледі және шешім қабылданған уақыттан бастап үш жұмыс күнінен кем емес мерзімде қаулының көшірмесімен ауыстырылуы тиіс.
10. Транзитпен айдауылданатын адамдар тергеу изоляторына жеке істері бойынша анықтамалары мен ілеспе тізімдерінің негізінде қабылданады және белгіленген орындарға жөнелтіледі.
11. Тергеу изоляторына қабылданған күдіктілер мен айыпталушыларға қабылдау кезінде құқықтары мен міндеттері, күзетте ұстау режимі, тәртіп талаптары, ұсыныстар, арыздар мен шағымдар беру тәртібі туралы ақпарат беріледі. Аталған ақпаратты жазбаша түрде де, ауызша түрде де жеткізуге болады.
12. Күдіктілер мен айыпталушыларға, олардың өтініші бойынша, танысу үшін Заң және осы Қағиданың көшірмесі беріледі. Әр камерада қабырғаға күзетте ұсталатын адамдардың негізгі құқықтары мен міндеттері туралы ақпарат мемлекеттік және орыс тілдерінде ілінеді.
13. Күдіктілер мен айыпталушылар жалпы және бір кісілік камераларда ұсталады. Күдіктілер мен айыпталушыларды камералар бойынша орналастыру Заңның олардың жеке тұлғалық және психологиялық үйлесімділігін ескере отырып жеке орналастыру талаптарына сәйкес тергеу изоляторының бастығы бекіткен, осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысандағы камералар бойынша орналастыру жоспарының негізінде жүзеге асырылады.
14. Жүкті әйелдерді және өзімен бірге үш жасқа дейінгі балалары бар әйелдерді орналастыру үшін "Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталғандарды тамақтандыру және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 5 маусымдағы № 448 бұйрығы (бұдан әрі - Бұйрық) белгіленген жетілдірілген материалдық тұрмыстық жағдай жасалады, мамандандырылған медициналық қызмет көрсету ұйымдастырылады және тамақтану мен заттай қамтамасыз етудің жоғарғы нормалары белгіленеді. Жүкті әйелдер мен өзімен бірге балалары бар әйелдерге күніне үш сағатқа созылатын серуендеулер ұсынылады. Карцерге жабу түріндегі жазалау шаралары оларға қолданылмайды.

7. Основанием для помещения и последующего нахождения в следственных изоляторах подозреваемых и обвиняемых является постановление суда о санкционировании меры пресечения в виде содержания под стражей обвиняемого, подозреваемого, постановление суда об избрании меры пресечения в виде содержания под стражей, вынесенное в ходе судебного разбирательства, постановление суда об экстрадиционном аресте, постановление прокурора, либо постановление лица, осуществляющего досудебное расследование о перемещении (этапировании), утвержденное прокурором.
8. Документы, являющиеся основанием для приема в следственный изолятор, заверяются подписями должностных лиц, скрепляются гербовыми печатями.
9. В случаях, когда в следственный изолятор представляется выписка из постановления судьи либо суда об избрании меры пресечения в виде содержания под стражей, в ней указываются установочные данные лица (фамилия, имя, отчество (при наличии), дата и место рождения, гражданство, национальность, наличие судимости, место жительства), в отношении которого применена эта мера пресечения. Выписка заверяется подписью должностного лица, скрепляется гербовой печатью и подлежит замене копией постановления не позднее трех рабочих дней с момента вынесения решения.
10. Конвоируемые транзитом лица принимаются в следственный изолятор и направляются к местам назначения на основании справок по личным делам и попутных списков.
11. Принятым в следственный изолятор подозреваемым и обвиняемым в период приема предоставляется информация о правах и обязанностях, режиме содержания под стражей, дисциплинарных требованиях, порядке подачи предложений, заявлений и жалоб. Указанная информация может предоставляться как в письменном виде, так и устно.
12. Подозреваемым и обвиняемым по их просьбе для ознакомления выдается Закон и выписка из настоящих Правил. В каждой камере вывешивается информация об основных правах и обязанностях лиц, содержащихся под стражей, на государственном и русском языках.
13. Подозреваемые и обвиняемые содержатся в общих или одиночных камерах. Размещение по камерам подозреваемых и обвиняемых осуществляется в соответствии с требованиями раздельного размещения с учетом их личности и психологической совместимости, на основании плана покамерного размещения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, утверждаемого начальником следственного изолятора. Курящие по возможности помещаются отдельно от некурящих.
14. Для размещения беременных женщин и женщин, имеющих при себе детей в возрасте до трех лет, создаются улучшенные материально-бытовые условия, организуется специализированное медицинское обслуживание и устанавливаются повышенные нормы питания и вещевого обеспечения, установленные приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 июня 2023 года № 448 "Об утверждении натуральных норм питания и материально-бытового обеспечения подозреваемых, обвиняемых и осужденных, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы" (далее - Приказ). Беременным женщинам и женщинам, имеющим при себе детей, предоставляются ежедневные прогулки продолжительностью до трех часов. Мера взыскания в виде водворения в карцер к ним не применяется.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 05.10.2023 № 84/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Күдіктілер мен айыпталушыларды бір кісілік камераларға бір тәуліктен ұзақ мерзімге орналастыру осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес нысандағы, прокурордың рұқсаты берілген, күдіктіні немесе айыпталушыны бір кісілік камераға ауыстыру туралы тергеу изоляторы бастығының қаулысы бойынша жүзеге асырылады.
Күдіктілер мен айыпталушыларды бір кісілік камераларға орналастыруға мына жағдайларда прокурордың рұқсаты қажет емес:
1) Заңның 32-бабында қарастырылған, жеке орналастыру талаптарын ұстауды қамтамасыз етудің өзге мүмкіндіктері болмағанда;
2) күдіктінің немесе айыпталушының не болмаса басқа күдіктілер мен айыпталушылардың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мүддесі үшін;
3) күдіктінің немесе айыпталушының жеке ұсталуы туралы жазбаша өтініші болғанда;
4) күдіктілер мен айыпталушыларды күндіз жалпы камераларда ұстап, бір кісілік камераларға түнгі мезгілге орналастыру барысында.
16. Оқшаулау тәртібі күдіктілер мен айыпталушылардың барлық орын ауыстыруы жағдайларында (тергеу изоляторларының дәліздері мен аумағында қозғалуы, серуенге шығарған кезде, санитарлық өңдеуде, еңбек объектілерінде) қамтамасыз етіледі.
3-тарау. Күдіктілер мен айыпталушыларды жеке тінту, саусақтарының таңбасын алу, суретке түсіру, заттарына тексеру жүргізу, сондай-ақ сақтауға және пайдалануға тыйым салынған құралдарды, заттар мен тамақ өнімдерін алу
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Тергеу изоляторына келіп түскен күдіктілер мен айыпталушылар толық жеке тінтуден өткізіледі, уәкілетті тұлға саусақтарының таңбасын алады және суретке түсіреді. Олар орналасатын орын-жайларда тінту, ал олардың заттары мен жіберілген сәлемдемелеріне тексеру жүргізіледі. Олардың әрқайсысына бір саусақ таңбасын алу картасы және көлемі төрт жарым сантиметрге алты сантиметр фотосурет (үшеуі алдынан және үшеуі қырынан түсірілген) әзірленеді.
18. Күдіктілер мен айыпталушыларды жеке тінту және олардың заттарын тексеру сақтау мен пайдалануға тыйым салынған немесе ол адамға тиесілі емес құралдарды, заттар мен тамақ өнімдерін анықтау және алу мақсатында жүргізіледі.
19. Жеке тінту толық және жартылай болады. Күдіктілер мен айыпталушылар тергеу изоляторына түскен кезде, одан ақырғы шығарған кезде, карцерге немесе бір кісілік камераға орналастыру кезінде, осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілгеннен басқа жағдайларда толық тінтуден өтеді.
Толық тінту кезінде тінтілушінің денесі, оның киімдері, аяқ киімдері, сондай-ақ протезі мұқият тексеріледі. Күдіктілерге немесе айыпталушыларға толық шешініп, денесінің тиісті жерлерін көрсету ұсынылады. Пластырь жапсырмасы, гипс және басқа да байлауыштар болса медицина қызметкерінің рұқсатымен тексеріледі. Бұдан кейін денесін тексеру барысында аяқ-қолы саусақтарының арасы, табаны, қолы екі жағынан, тері жамылғысы, құлақ қалқаны, ауыз және мұрын қуысы, қолтықтары, аяқтарының арасы, сондай-ақ хирургиялық тыртықтары болса, мұқият тексеріледі, шашы таралады.

Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 05.10.2023 № 84/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Размещение подозреваемых и обвиняемых в одиночных камерах на срок более одних суток допускается по мотивированному постановлению начальника следственного изолятора о переводе подозреваемого или обвиняемого в одиночную камеру по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, санкционированному прокурором.
Не требуется санкция прокурора на размещение подозреваемых и обвиняемых в одиночных камерах в следующих случаях:
1) при отсутствии иной возможности обеспечить соблюдение требований раздельного размещения, предусмотренных статьей 32 Закона;
2) в интересах обеспечения безопасности жизни и здоровья подозреваемого или обвиняемого, либо других подозреваемых или обвиняемых;
3) при наличии письменного заявления подозреваемого или обвиняемого об одиночном содержании;
4) при размещении подозреваемых и обвиняемых в одиночных камерах в ночное время, если днем они содержатся в общих камерах.
16. Порядок изоляции обеспечивается при всех перемещениях подозреваемых и обвиняемых (передвижение по коридорам и территории следственных изоляторов, прогулка, санитарная обработка, на объектах труда).
Глава 3. Проведение личного обыска, дактилоскопирования, фотографирования, досмотра вещей подозреваемых и обвиняемых, а также изъятие предметов, веществ и продуктов питания, запрещенных к хранению и использованию
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Подозреваемые и обвиняемые, поступившие в следственный изолятор, подвергаются полному личному обыску, дактилоскопированию и фотографированию уполномоченным лицом, а их личные вещи – досмотру. На каждого из них изготавливается по одной дактилоскопической карте и по шесть фотокарточек (три анфас и три в профиль) размером четыре с половиной сантиметров на шесть сантиметров.
18. Личный обыск подозреваемых и обвиняемых и досмотр вещей производятся с целью обнаружения и изъятия у них предметов, веществ и продуктов питания, запрещенных к хранению и использованию, либо не принадлежащих данному лицу.
19. Личный обыск бывает полным и неполным. Полному обыску подвергаются подозреваемые и обвиняемые при поступлении в следственный изолятор, при окончательном убытии из него, при водворении в карцер или одиночную камеру, кроме случаев, указанных в пункте 16 настоящих Правил.
Полный обыск сопровождается тщательным осмотром тела обыскиваемого, его одежды, обуви, а также протезов. Подозреваемым или обвиняемым предлагается полностью раздеться, обнажить соответствующие участки тела. Пластырные наклейки, гипсовые и другие повязки, если они имеются, проверяются с разрешения медицинского работника. После этого проводится телесный осмотр, при котором тщательно проверяются межпальцевые промежутки рук и ног, подошвы стоп, кисти рук с обеих сторон, кожный покров, ушные раковины, полость рта и носа, подмышечные впадины, промежность ног, а также имеющиеся хирургические рубцы, волосы на голове расчесываются.

20. Денесін тексергеннен кейін киімі, аяқ киімі және іш киімі мұқият тексеріледі. Киім мұқият қаралады және саусақпен басып көру арқылы, әсіресе тігісі, кыртысы, матаның қабатталған жері және астары тексеріледі. Күдік тудыратын жерлерін бізбен теседі және тігісі сөгілуі мүмкін. Киімнің қалталары, жеңі, шалбар, іш киім, шұлықтар теріс айналдырылады. Темір түймелер, ілмектер мен айылбастар алынып, темір емес түймемен, ілмекпен алмастырылады. Аяқ киімнің ішкі және сыртқы жағы мұқият тексеріледі, сонымен қатар астары, ұлтарақтың желімденген жері және ашылуы, кесілуі мүмкін өкшелеріне назар аударылады. Аяқ киімнің темір жақтаулары мен тағалары алынып, бауы сыпырылады.
21. Тінту және тексеру кезінде табылған ақшалар, бағалы бұйымдар, заттар, осы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес сақтауға, сәлемдемелермен, сәлем-сауқаттармен алуға рұқсат етілетін тамақ өнімдері, бірінші қажеттілік заттары, аяқ киімдер, киімдер және басқа да өнеркәсіптік тауарларының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) енгізілмеген заттар мен тамақ өнімдері алынады. Матасы сөгілген киімдер, аяқ киімдер мен басқа да заттар тергеу изоляторының есебінен қалпына келтіріледі.
22. Жартылай тінту күдіктілер мен айыпталушыларды тергеу изоляторының аумағы шегіне алып шыққан кезде (саусағының таңбасын алуға, медицина қызметкеріне, тергеушіге, туыстарымен және басқа адамдармен кездестіру алдында және кейін, басқа камераға ауыстыру кезінде) жүргізіледі. Жартылай тінту кезінде тінтілушінің киімі мен аяқ киімі шешіндірілмей тексеріледі.
23. Күдіктілер мен айыпталушыларды жеке тінтуді онымен жынысы бір тергеу изоляторы әкімшілігінің қызметкері жүргізеді. Толық тінту кезінде медицина қызметкерін қоспағанда, онымен жынысы бір адамдар қатысады.
24. Күдіктілер мен айыпталушылардың заттарын тексеру олар тергеу изоляторына келіп түскен кезде, одан тыс жерге жөнелтілерде, басқа камераға, медициналық стационарға ауыстырылғанда немесе карцерге қамау кезінде оның өзінің катысуымен жүргізіледі.
25. Күдіктілер мен айыпталушыларды толық жеке тінту және олардың заттарын тексеру хаттамамен ресімделеді, оған осы Қағиданың 4-қосымшасына сәйкес нысандағы ақшаны, бағалы бұйымдарды, заттарды және тамақ өнімдерін алу туралы акт қоса тіркеледі. Толық тінту мен заттарды тексеру қатар жүргізілген жағдайда бір хаттама ресімделеді. Хаттамаға күдікті мен айыпталушының және жеке тінту немесе заттарын тексеруді жүргізген тергеу изоляторының қызметкерінің қолдары қойылады. Күдіктінің немесе айыпталушының хаттамаға қол қоюдан бас тартуы және оның тінту немесе тексеру кезіндегі барлық талаптары хаттамада жазылады. Хаттама мен акт жеке іске тіркеледі. Толық жеке тінту немесе заттарды тексеру туралы осы Қағиданың 5-қосымшасына сәйкес нысандағы күдікті мен айыпталушының камералық карточкасында тінтуді немесе заттарды тексеруді жүргізген адамның тегі мен аты-жөнінің бірінші әріптері, тексерілген күні көрсетіліп белгіленеді.

20. После телесного осмотра производится тщательный досмотр одежды, обуви и белья. Одежда тщательно просматривается и прощупывается, особенно швы, складки, двойные слои материи и подкладка. Подозрительные места прокалываются шилом и могут распарываться по швам. Карманы, рукава одежды, брюки, белье, носки, чулки выворачиваются наизнанку. Металлические пуговицы, крючки и пряжки срезаются и заменяются неметаллическими. Обувь тщательно проверяется с внутренней и внешней стороны, при этом обращается внимание на подкладки, подклейки, стельки и каблуки, которые могут отпарываться и срезаться. Металлические косячки и подковы с обуви снимаются, шнурки изымаются.
21. Обнаруженные при обыске и досмотре деньги, ценные вещи, предметы, вещества и продукты питания, не входящие в Перечень продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые разрешено иметь при себе, хранить, получать в посылках и передачах (далее – Перечень) согласно приложению 3 к настоящим Правилам, изымаются. Распоротые одежда, обувь и другие предметы восстанавливаются за счет следственного изолятора.
22. Неполный обыск производится при выводе подозреваемых и обвиняемых в пределах следственного изолятора (к дактилоскописту, медицинскому работнику, следователю, до и после свидания с родственниками и иными лицами, при переводе в другую камеру, для фотографирования). При неполном обыске просматривается и прощупывается одежда и обувь обыскиваемого, без его раздевания.
23. Личный обыск подозреваемых и обвиняемых производится сотрудниками администрации следственного изолятора одного с ними пола. При полном обыске присутствуют лица одного пола, за исключением медицинских работников.
24. Досмотр вещей подозреваемых и обвиняемых производится в их присутствии при поступлении в следственный изолятор, перед отправкой за его пределы, при переводе в другую камеру, медицинский стационар или водворении в карцер.
25. Производство полного личного обыска или досмотра вещей подозреваемых и обвиняемых оформляется протоколом, к которому прилагается акт об изъятии денег, ценных вещей и предметов, веществ и продуктов питания по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам. При одновременном производстве полного обыска и досмотра вещей составляется один протокол. Протокол подписывается подозреваемым или обвиняемым и сотрудником следственного изолятора, производившим личный обыск или досмотр вещей. Отказ подозреваемого или обвиняемого подписать протокол и все его претензии при обыске или досмотре вещей оговариваются в протоколе. Протокол и акт приобщаются к личному делу. О проведении полного личного обыска или досмотра вещей делается отметка в камерной карточке подозреваемого и обвиняемого по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам с указанием даты, фамилии и инициалов лица, производившего обыск или досмотр вещей.

26. Жартылай жеке тінту жүргізілгенде ақшалардың, бағалы бұйымдар және тыйым салынған заттар мен тамақ өнімдерінің алынғандығы туралы баянат жазылады.
27. Күдіктіні және айыпталушыны жеке тінту, заттарын тексеру жүргізгенде ақшалар, бағалы бұйымдар және тыйым салынған заттар мен тамақ өнімдерін табу үшін техникалық құралдарды пайдалануға болады. Рентген құрылғыларын тек күдіктінің және айыпталушының заттарын тінту немесе тексеру үшін ғана пайдалануға рұқсат етіледі.
28. Сәлемдемелер мен сәлем-сауқаттардың тамақтары мен заттарын тексеру тәртібі төмендегідей жүзеге асырылады:
нан тағамдары екі-үш бөлікке бөлінеді;
сұйық тағамдар ыдысқа құйылады;
консервілер ашылып, басқа ыдысқа салынады;
балық екі, үш бөлікке бөлінеді;
шұжық тағамдары бірнеше бөлікке бөлінеді;
төгілетін заттар қайта төгіледі;
кәмпиттер орама қағазсыз қабылданады.
Хат жазысулар мен тыйым салынатын заттарды жасыру үшін пайдаланылуы мүмкін барлық басқа тамақтар да осы тәртіпте тексеріледі. Тексеру тамақтың сапасын жоғалтпайтындай жағдайда жүргізіледі.
Заттар мен құралдар да тап солай мұқият тексеріледі.
29. Егер алынуға жататын құралдарды немесе құжаттарды адамның жоюы немесе тығып қоюы әрекеттері жасалған болса, ол қолданылған шаралар нақты көрсетіле отырып, жеке тінту хаттамасында жазылуы тиіс. Жеке тінту жүргізу хаттамасының көшірмесі тінту жүргізілген адамға қолын қою арқылы беріледі.
30. Тергеу изоляторына келіп түскендерден жеке тінту жүргізу кезінде табылған ақша, бағалы бұйымдар, камерада сақтауға рұқсат етілмейтін заттар, заттектер мен тамақ өнімдері алынады. Ақшалар олардың жеке шоттарына салынады, ал бағалы бұйымдар, заттар, заттектер мен тамақ өнімдері тергеу изоляторының қоймасында сақтауға тапсырылады немесе жойылады.
31. Күдіктіден немесе айыпталушыдан алынған, сақтауға және пайдалануға тыйым салынған заттарды, заттектер мен тамақ өнімдерін жою соттың шешімімен жүзеге асырылады, бұл жөнінде осы Қағиданың 6-қосымшасына сәйкес нысанда заттарды және тамақ өнімдерін жою туралы акт жасалады. Тізбеге енгізілмеген құралдар, заттар мен тамақ өнімдері де осы тәртіппен жойылады.
32. Күзетте ұстау кезінде күдіктіден және айыпталушыдан ақша, бағалы бұйымдар, заттар, заттектер мен тамақ өнімдері алынған немесе анықталған әр факті бойынша олардың түсу көздерін және нақты иесін анықтау үшін қызметтік тексеру жүргізіледі.
33. Күдіктілерден немесе айыпталушылардан анықталған және алынған оларға тиесілі емес ақшалар, бағалы бұйымдар, заттар, заттектер мен тамақ өнімдері иелеріне беріледі. Егер алынған ақшалар, бағалы бұйымдар, заттар, заттектер мен тамақ өнімдерінің иесі анықталмаса, ақшалар, бағалы бұйымдар алынып, бұл жөнінде хаттама жасалады және сұранысқа ие болмайынша тергеу изоляторының қоймасына қойылады.

26. При неполном личном обыске составляется рапорт об изъятии денег, ценных вещей и запрещенных предметов, веществ и продуктов питания.
27. При проведении личного обыска, досмотра вещей подозреваемого и обвиняемого могут применяться технические средства для обнаружения денег, ценных вещей и запрещенных предметов, веществ и продуктов питания. Рентгеновскую аппаратуру разрешается применять только для обыска или досмотра вещей подозреваемого и обвиняемого.
28. Порядок досмотра продуктовых, вещевых передач и посылок осуществляется в следующем порядке:
хлебобулочные изделия разрезаются на две-три части;
жидкие продукты переливаются в посуду;
консервы вскрываются и перекладываются в другую посуду;
рыба разрезается на две, три части;
колбасные изделия разрезаются на несколько частей;
сыпучие предметы пересыпаются;
конфеты принимаются без оберток.
Все другие продукты, которые могут быть использованы для сокрытия в них переписки и запрещенных предметов, проверяются в таком же порядке. Досмотр производится таким образом, чтобы продукты не теряли своего качества.
Вещи и предметы также тщательно проверяются.
29. Попытка уничтожения или сокрытия лицом предметов или документов, подлежащих изъятию, отражается в протоколе личного обыска с точным указанием принятых мер. Копия протокола личного обыска вручается обыскиваемому лицу с проставлением его подписи.
30. Обнаруженные у прибывших в следственный изолятор лиц во время проведения личного обыска деньги, ценные вещи, предметы, вещества и продукты питания, не разрешенные к хранению в камере, изымаются. Деньги зачисляются на их лицевые счета, а ценные вещи, предметы, вещества и продукты питания сдаются для хранения на склад следственного изолятора или уничтожаются.
31. Уничтожение предметов, веществ и продуктов питания, изъятых у подозреваемого или обвиняемого, запрещенных к хранению и использованию, производится по решению суда, о чем составляется акт об уничтожении предметов, веществ и продуктов питания по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам. В таком же порядке уничтожению подлежат предметы, вещества и продукты питания, не вошедшие в Перечень.
32. По каждому факту изъятия или обнаружения у подозреваемого и обвиняемого в период содержания под стражей денег, ценных вещей, предметов, веществ и продуктов питания, проводится служебная проверка на предмет установления источника их поступления и подлинного владельца.
33. Обнаруженные и изъятые у подозреваемых и обвиняемых не принадлежащие им деньги, ценные вещи, предметы, вещества и продукты питания передаются владельцам. Если владелец изъятых денег и ценных вещей, предметов, веществ и продуктов питания не установлен, деньги и ценные вещи, предметы, вещества и продукты питания изымаются, о чем составляется протокол, и помещаются на склад следственного изолятора до востребования.

34. Күдіктінің және айыпталушының өтініші бойынша және қылмыстық іс өндірісінде болған адамның немесе органның келісімімен тергеу изоляторында сақтауда жатқан ақшалар, бағалы бұйымдар, заттар, заттектер мен тамақ өнімдері олардың күйеуіне (жұбайына), жақын туыстарына немесе өзге адамдарға беріледі.
35. Күдікті немесе айыпталушы қайтыс болған жағдайда сақтауда тұрған оған тиесілі ақшалар, бағалы бұйымдар, заттар, заттектер мен тамақ өнімдері оның күйеуіне (жұбайына), жақын туыстарына немесе өзге адамдарға беріледі.
4-тарау. Күдіктілер мен айыпталушыларды материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Күдіктілер мен айыпталушылар жеке пайдалану үшін:
1) жататын орынмен;
2) төсек жабдықтарымен: матрац, жастық және көрпемен;
3) екі жинақ төсек жабдығымен (жайма, жастық тысы, көрпе қабы);
4) екі орамалмен;
5) асхана құралдарымен: табақ, кружка, қасық;
6) жыл мезгіліне қарай киіммен (өзінікі болмаған жағдайда);
7) әйелдер – әйелдерге арналған гигиеналық құралдармен;
8) кітапхана кітаптарымен және журналдарымен қамтамасыз етіледі.
Аталған заттар күзетте ұстау кезінде уақытша пайдалануға тегін беріледі.
37. Бұйрыққа сәйкес камераларда жалпы пайдалану үшін және онда ұсталатын адамдардың санына қарай есептеліп мыналар беріледі:
1) шаруашылық және иіс сабыны;
2) үстел ойындары: дойбылар, шахматтар, домино, нардалар;
3) камераны жинауға арналған заттар;
4) тігін инелері, қайшы, тамақ өнімдерін турайтын пышақ (күдіктілер мен айыпталушыларға тергеу изоляторы әкімшілігінің бақылауымен қысқа мерзімге пайдалануға беріледі);
5) гигиеналық мақсаттарға арналған қағаз;
6) газеттер;
7) тіс пастасы және тіс щеткасы.
Балалы әйелдер қосымша бала күтіміне қажет құралдарды алады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 05.10.2023 № 84/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Тергеу изоляторының камералары мыналармен:
1) үстел және камерадағы отыру орындарының саны бойынша орындықтармен;
2) санитарлық желімен;
3) құбыр суы бар кранмен;
4) электр құралдарын қосатын розеткалармен;
5) азық-түлікке арналған шкафпен;
6) сыртқы киімге арналған ілгішпен;
7) қажетті заттарға арналған сөремен;
8) радиохабар тарату құралдарымен;
9) тергеу изоляторы әкімшілігінің өкілін шақыратын кнопкамен;

34. По заявлению подозреваемого и обвиняемого и с согласия лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, деньги, ценные вещи, предметы, вещества и продукты питания, находящиеся на хранении в следственном изоляторе, передаются супругу (супруге), близким родственникам или иным лицам.
35. В случае смерти подозреваемого или обвиняемого, принадлежащие ему деньги, ценные вещи, предметы, вещества и продукты питания, находившиеся на хранении, передаются супругу (супруге), близким родственникам или иным лицам.
Глава 4. Материально-бытовое обеспечение подозреваемых и обвиняемых
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Подозреваемые и обвиняемые обеспечиваются для индивидуального пользования:
1) спальным местом;
2) постельными принадлежностями: матрацем, подушкой и одеялом;
3) двумя комплектами постельного белья (простыня, наволочка, пододеяльник);
4) двумя полотенцами;
5) столовыми приборами: миской, кружкой, ложкой;
6) одеждой по сезону (при отсутствии собственной);
7) женщины средствами женской гигиены;
8) книгами и журналами из библиотеки.
Указанное имущество выдается бесплатно во временное пользование в период содержания под стражей.
37. Для общего пользования в камеры в соответствии с Приказом и в расчете на количество содержащихся в них лиц выдаются:
1) хозяйственное и туалетное мыло;
2) настольные игры: шашки, шахматы, домино, нарды;
3) предметы для уборки камеры;
4) швейные иглы, ножницы, ножи для резки продуктов питания (выдаются подозреваемым и обвиняемым в кратковременное пользование под контролем администрации следственного изолятора);
5) бумага для гигиенических целей;
6) газеты;
7) зубная паста и зубная щетка.
Женщины с детьми дополнительно получают предметы ухода за ними.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 05.10.2023 № 84/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Камеры следственного изолятора оборудуются:
1) столом и скамейками с числом посадочных мест по количеству мест в камере;
2) санитарным узлом;
3) краном с водопроводной водой;
4) розетками для подключения электроприборов;
5) шкафом для продуктов;
6) вешалкой для верхней одежды;
7) полкой для туалетных принадлежностей;
8) средствами радиовещания;
9) кнопкой для вызова представителя администрации следственного изолятора;

10) қоқысқа арналған ыдыспен;
11) күндізгі және түнгі жарық беретін шамдармен;
12) балалы әйелдер ұсталатын камераларда балалардың керуеттерімен;
13) гигиеналық қажеттілікке және киім жууға арналған ыдыспен жабдықталады.
39. Камераларда су ысытатын құралдар немесе су құбырында ыстық су болмаған жағдайда гигиеналық қажеттілікке және кір жууға қажетті ыстық су және ішетін қайнаған су күнделікті қажетті мөлшерде беріледі.
40. Санитарлық жабдықтары жоқ камералар мен карцерлерде ұсталған күдіктілер мен айыпталушылар дәретханаға камералар бойынша шығарылады.
41. Күдіктілер мен айыпталушылардың санитарлық өңделуі ұзақтығы жиырма бес минуттан кем емес уақыт ішінте аптасына бір рет жүргізіледі. Апта сайын төсек жабдықтары ауыстырылады.
42. Өзінің ұстара құралдары болмаған жағдайда олар тергеу изоляторының әкімшілігі есебінен алынады.
43. Үстел ойындары он адамға немесе камерада он адамнан кем ұсталатын болса камераға бір топтама есебімен беріледі.
44. Күдіктілер мен айыпталушыларға ұсыныстарын, өтініштері мен шағымдарын жазу үшін олардың сұраулары бойынша жазу құралдары (қағаз, қалам) беріледі.
45. Тергеу изоляторының кітапханасынан газеттер келіп түсуіне қарай он адамға немесе камерада он адамнан кем ұсталатын болса камераға бір газет есебімен беріледі.
46. Тергеу изоляторының кітапханасынан кітаптар мен журналдарды айырбастау аптасына бір рет жүзеге асырылады.
47. Күзетте ұсталу кезінде мемлекетке келтірген материалдық залалы үшін күдіктілер мен айыпталушылар Заңға сәйкес материалды жауапты.
48. Тергеу изоляторы әкімшілігінің кінәсінен күдіктіге немесе айыпталушыға келтірілген шығын әкімшілік есебінен өтеледі.
5-тарау. Күдіктілер мен айыпталушылардың тамақ өнімдерін, сондай-ақ бірінші қажеттілік заттарын және басқа да өнеркәсіп тауарларын алуы
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Жеке шотында ақшасы болған жағдайда күдіктілер мен айыпталушылар тамақ өнімдерін, бірінші қажеттілік заттары мен басқа да Тізбеге енгізілген өнеркәсіп тауарларын тергеу изоляторынан тыс орналасқан дүкеннен тергеу изоляторының әкімшілігі арқылы сатып алады.
50. Сақтауға рұқсат етілген тамақ өнімдері, бірінші қажеттілік заттары мен басқа да өнеркәсіп тауарларының ассортименті Тізбемен белгіленеді.
51. Бір адамға тамақ өнімдері мен өзге де ассортимент, саны бойынша тауарларды беру нормалары белгіленбейді. Күдікті және айыпталушы өзінде сақтай алатын тамақ өнімдерінің және ассортимент бойынша басқа заттардың жалпы салмағы отыз бес килограммнан аспауы тиіс. Сатып алынған тауарларды беру Заңға сәйкес айына кемінде екі реттен жүргізіледі.

10) урной для мусора;
11) светильниками дневного и ночного освещения;
12) детскими кроватями в камерах, где содержатся женщины с детьми;
13) тазами для гигиенических целей и стирки одежды.
39. При отсутствии в камерах водонагревательных приборов либо горячей водопроводной воды, горячая вода для стирки и гигиенических целей и кипяченая вода для питья выдаются ежедневно, с учетом потребности.
40. Подозреваемые и обвиняемые, содержащиеся в камерах и карцерах, не имеющих санитарных узлов, выводятся в туалет покамерно.
41. Санитарная обработка подозреваемых и обвиняемых производится один раз в неделю продолжительностью не менее двадцати пяти минут. Смена постельного белья осуществляется еженедельно.
42. При отсутствии собственных бритвенных принадлежностей, они приобретаются за счет администрации следственного изолятора.
43. Настольные игры выдаются из расчета по одному комплекту на десять человек или на камеру, если в ней содержатся менее десяти человек.
44. Для написания предложений, заявлений, жалоб подозреваемым и обвиняемым по их просьбе выдаются письменные принадлежности (бумага, шариковая ручка).
45. Газеты из библиотеки следственного изолятора выдаются в камеры по мере их поступления из расчета одна газета на десять человек или на камеру, если в ней содержатся менее десяти человек.
46. Обмен книг и журналов из библиотеки следственного изолятора осуществляется один раз в неделю.
47. Подозреваемые и обвиняемые несут материальную ответственность за причиненный государству во время содержания под стражей материальный ущерб в соответствии с Законом.
48. Материальный ущерб, причиненный подозреваемому или обвиняемому по вине администрации следственного изолятора, возмещается за счет администрации.
Глава 5. Приобретение подозреваемыми и обвиняемыми продуктов питания, а также предметов первой необходимости и других промышленных товаров
Сноска. Заголовок главы 5 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. При наличии денег на лицевом счете подозреваемые и обвиняемые приобретают продукты питания, предметы первой необходимости и другие, предусмотренные Перечнем, промышленные товары в магазинах, расположенных вне следственного изолятора, через администрацию следственного изолятора.
50. Ассортимент продуктов питания, предметов первой необходимости и промышленных товаров, разрешенных к хранению, определяется Перечнем.
51. Нормы отпуска одному лицу продуктов питания и иных товаров по ассортименту, количеству не устанавливаются. Общий вес продуктов питания и иных товаров по ассортименту, которые подозреваемый и обвиняемый может хранить при себе, не должен превышать тридцати пяти килограммов. Отпуск купленного товара производится не реже двух раз в месяц в соответствии с Законом.

52. Күдіктілер мен айыпталушылар дүкенге шығарылмайды. Күзетте ұсталатын адамдарға дүкендегі тауарлар ассортименті мен олардың бағаларын тергеу изоляторы әкімшілігі мәлімдейді.
53. Тамақ өнімдерін, бірінші қажеттілік заттары мен өнеркәсіп тауарларын алғысы келген адамдар тергеу изоляторының бастығының атына осы Қағиданың 7-қосымшасына сәйкес нысанда өтініш жазады, өтініш жеке шоттарында ақшаның бары жөніндегі ақша түбіртектерімен бірге әкімшілік өкіліне тапсырылады.
Тергеу изоляторы әкімшілігінің қызметкері қаржы бөлімінде тауар алу мүддесін білдірген күдіктінің және айыпталушының жеке шоттарында ақшаның барын тексереді. Сатып алынған тауарлар камералар бойынша таратылып, қолхат алу арқылы тапсырылады.
54. Егер тауар сатып алған күдіктінің немесе айыпталушының жеке шотында ақшасы қалса, оған түбіртегі қалған сомасын көрсетумен қайтарылады, ал егер ақша қалмаса түбіртегі өтінішіне қоса тігіледі.
55. Күдіктілер мен айыпталушылар тамақ өнімдері мен бірінші қажеттілік заттарын сатып алу үшін олардың жеке шоттарынан қажетті ақша сомасын есепті түрде алуға қызметкерге тергеу изоляторының бастығы растаған сенімхатын береді. Берілген ақша өтініш берген адамның сатып алынған тамақ өнімдері мен бірінші қажеттілік заттарын алғанын растайтын қолхат негізінде есепті адамның жауаптылығынан алынады. Кейін жасалған шығын күдіктінің немесе айыпталушының жеке шоттарынан шығарылады.
Тергеу изоляторы әкімшілігінің өкілі күдіктілер мен айыпталушылардың тамақ өнімдері мен бірінші қажеттілік заттарын сатып алуына шығындалған ақша сомасы жөнінде (күнін көрсетумен) олардың жеке ісіне енгізеді.
6-тарау. Күдіктілер мен айыпталушыларға арналған сәлемдемелерді, сәлем-сауқаттарды қабылдау және беру
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56. Күдіктілер мен айыпталушыларға арналған сәлемдемелер мен сәлем-сауқаттарды қабылдау осы Қағиданың 8-қосымшасына сәйкес қабылдау-тапсыру бөлмесінің жиһазы мен мүлкінің тізбесі бойынша жабдықталған арнаулы орын-жайда жүргізіледі. Күдіктілер мен айыпталушыларға салмағы он төрт килограммнан аспайтын сәлемдемелер мен сәлем-сауқаттарды алуына рұқсат етіледі. Сәлем-сауқаттар келушілердің кезектілігі тәртібімен қабылданады. Тізбе мемлекеттік және орыс тілдерінде сәлемдемелерді қабылдауға арналған орын-жайда ілінеді.

52. Подозреваемые и обвиняемые в магазин не выводятся. Ассортимент товаров, имеющихся в магазине, и их стоимость доводятся администрацией следственного изолятора до сведения лиц, содержащихся под стражей.
53. Лица, желающие приобрести продукты питания, предметы первой необходимости и промышленные товары, пишут заявление по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам на имя начальника следственного изолятора, которые сдаются представителю администрации следственного изолятора вместе с денежными квитанциями о наличии денег на лицевых счетах.
Сотрудник администрации следственного изолятора проверяет в финансовой части наличие денег на лицевых счетах подозреваемых и обвиняемых, изъявивших желание приобрести товары. Купленные товары разносятся по камерам и вручаются под расписку.
54. Если у подозреваемого или обвиняемого, для которого приобретался товар, остались деньги на лицевом счете, квитанция ему возвращается с отметкой остатка суммы, а если не осталось денежных средств, то квитанция приобщается к заявлению.
55. Подозреваемые и обвиняемые для закупа продуктов питания и предметов первой необходимости выдают доверенность, удостоверенную начальником следственного изолятора на получение в подотчет сотруднику требуемой суммы денег с лицевых счетов подозреваемых и обвиняемых. Выданные деньги списываются с подотчетного лица на основании расписки, подтверждающей получение приобретенных продуктов питания и предметов первой необходимости лицом, подавшим об этом заявление. В дальнейшем произведенный расход списывается с лицевого счета подозреваемого или обвиняемого.
О сумме денег (с указанием даты), израсходованных на покупку продуктов питания и предметов первой необходимости подозреваемыми и обвиняемыми, представитель администрации следственного изолятора делает отметку в личном деле.
Глава 6. Прием и передача подозреваемым и обвиняемым посылок, передач
Сноска. Заголовок главы 6 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Прием посылок и передач, адресованных подозреваемым и обвиняемым, осуществляется в специальном помещении, оборудованном в соответствии с перечнем мебели и инвентаря комнаты приема передач согласно приложению 8 к настоящим Правилам. Подозреваемым и обвиняемым разрешается получать посылки и передачи, вес которых не превышает четырнадцати килограмм. Передачи принимаются в порядке очередности посетителей. Перечень вывешивается в помещении для приема передач на государственном и русском языках.

57. Сәлем-сауқатты жеткізген адам осы Қағиданың 9-қосымшасына сәйкес нысандағы азық-түлікті және заттарды беру туралы өтінішті екі данада толтырып, қолын қояды. Азық-түлікті және заттарды беру туралы өтініштің екі данасы, сәлем-сауқаттар, сәлем-сауқаттарды жеткізген адамның жеке тұлғасын куәландыратын құжаты тергеу изоляторының әкімшілігі қызметкеріне беріледі.
58. Сәлем-сауқаттың түгелдігін, салмағын өлшеп қарау және тексеру оны жеткізген адамдардың қатысуымен жүргізіледі. Салынған заттар тізбесі мен сәлем-сауқаттардың салмағы тексеріліп, тамақ өнімдері мен заттарды беру туралы азық-түлік пен заттарды беру туралы өтініште белгіленеді. Жеке тұлғасын куәландыратын құжат пен сәлем-сауқаттарды салыстырып, тексергеннен кейін тергеу изоляторының әкімшілігі қызметкерінің сәлемдемені қабылдағаны жөніндегі белгісі қойылған өтініштің бірінші данасы келушіге қайтарылады, ал екінші данасы сәлемдемені алғаны жөнінде қолы қойылғаннан кейін күдіктінің немесе айыпталушының жеке ісіне тігіледі.
59. Сәлем-сауқаттар мынадай жағдайларда қабылданбайды және келушіге қайтарылады:
1) адресаты қамаудан босатылса немесе ол үш тәуліктен артық мерзімге шығарылған жағдайда;
2) күдікті немесе айыпталушы қайтыс болса;
3) сәлемдемені жеткізген адам жеке басын куәландыратын құжатын көрсетпесе;
4) күдікті немесе айыпталушы өзіне арналған сәлемдемелерді қабылдаудан жазбаша түрде бас тартса.
60. Тергеу изоляторында немесе ауруханада емделу курсынан өтетін адамдарға арналған сәлемдемелерді қабылдау кезінде медицина қызметкерінің ұсынымдары ескеріледі.
61. Сәлемдемелерді ашып, салыстыра тексергеннен кейін екі данада тізімдеме жасалады, онда мыналар көрсетіледі: тамақтар мен киімдердің атаулары мен тізбесі, олардың сыртқы пішіні, сапасы, одан нақты алынғаны немесе сақтауға тапсырылғаны. Сақтауға рұқсат етілетін құралдар, заттар мен тамақ өнімдері күдіктіге немесе айыпталушыға тізімге қол қою арқылы беріледі, оның бірінші данасы жеке ісіне тігіледі, ал екіншісі қолына беріледі.
62. Сәлемдемелерден табылған күдіктілер мен айыпталушылардың сақтауына және пайдалануына тыйым салынған құралдар, заттар және тамақ өнімдері сәлем-сауқатты жеткізген адамға қайтару себебі көрсетіліп, кайтарылады. Ақшасы күдіктінің және айыпталушының жеке шотына салынады.
63. Сәлем-сауқаттар пошта арқылы "Кері қайтарылуы тиіс" деген таңбамен үстеме төлеммен жіберіледі.
64. Сәлемдеме немесе сәлем-сауқат қабылданған күннен бастап күдіктіге және айыпталушыға бір тәуліктен кешіктірілмей беріледі. Карцерге орналастырылған адамдарға келіп түскен сәлемдемелер мен сәлем-сауқаттар сақтау үшін қоймаға тапсырылады және күдіктілер мен айыпталушыларға карцерде отыру мерзімі аяқталғаннан кейін тапсырылады.

57. Лицо, доставившее передачу, заполняет и подписывает заявление о передаче продуктов и вещей по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам в двух экземплярах. Оба экземпляра заявления о передаче продуктов и вещей, передача, документ, удостоверяющий личность лица, доставившего передачу, передаются сотруднику администрации следственного изолятора.
58. Сверка наличия, веса и досмотр содержимого передач осуществляются в присутствии доставивших их лиц. Наименование вложений и вес посылок и передач проверяются и отмечаются в заявлении о передаче продуктов и вещей. Документ, удостоверяющий личность, и первый экземпляр заявления о передаче продуктов и вещей с распиской сотрудника администрации следственного изолятора в приеме передачи возвращается посетителю после проведения сверки либо досмотра содержимого передачи, а второй экземпляр приобщает к личному делу подозреваемого или обвиняемого после его подписи в получении передачи.
59. Передачи не принимаются и возвращаются посетителю в случаях:
1) освобождения адресата из-под стражи или убытия его на срок более трех суток;
2) смерти подозреваемого или обвиняемого;
3) отсутствия у лица, доставившего передачу, документа, удостоверяющего личность;
4) наличия письменного отказа подозреваемого или обвиняемого в приеме передач в свой адрес.
60. При приеме содержимого передач, адресованных лицам, проходящим курс лечения в следственном изоляторе или больнице, учитываются рекомендации медицинских работников.
61. После вскрытия и сверки содержимого посылок составляется опись в двух экземплярах, в которой указываются наименование и перечень вещей и продуктов, их внешние признаки, качество, что конкретно из содержимого изъято или сдано на хранение. Предметы, вещества и продукты питания, разрешенные к хранению, передаются подозреваемому или обвиняемому под расписку в описи, первый экземпляр которой приобщается к его личному делу, а второй выдается на руки.
62. Обнаруженные в передачах предметы, вещества и продукты питания, запрещенные к хранению и использованию подозреваемыми и обвиняемыми, возвращаются лицу, доставившему передачу, с указанием причин возврата. Деньги зачисляются на лицевой счет подозреваемых и обвиняемых.
63. Посылки возвращаются по почте наложенным платежом с пометкой "Подлежит возврату".
64. Посылка или передача вручается подозреваемому и обвиняемому не позднее одних суток после их приема. Посылки и передачи, поступившие лицам, водворенным в карцер, сдаются на склад для хранения и вручаются подозреваемым и обвиняемым после окончания срока их пребывания в карцере.

65. Тергеу изоляторының әкімшілігі сәлемдеме мен сәлем-сауқат ішіне салынған заттардың сақталуын қамтамасыз етеді, алайда ол заттардың ұзақ уақыт сақталуы салдарынан табиғи бұзылуына, сондай-ақ тексеру нәтижесінде тауарлық бейнесін жоғалтуына жауапкершілік алмайды.
7-тарау. Күдіктілер мен айыпталушылардың жеделхаттарды, хаттарды, ақша аударымдарын алуы және жіберуі
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Күзетте ұсталатын күдіктілер мен айыпталушылар туыстары мен өзге де адамдарға айына екіден көп емес хат немесе жеделхат жөнелтеді, сондай-ақ олардан айына екіден көп емес хат немесе жеделхат алады.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 05.10.2023 № 84/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67. Күдіктілер мен айыпталушылардың хат-хабар алмасулары олардың қаражаты есебінен тек тергеу изоляторының әкімшілігі арқылы, қылмыстық істі жүргізуші адамның немесе органның рұқсат беруімен жүзеге асырылады және прокурор мен сотқа жіберілген хаттардан басқасына цензура жасалады.
68. Күдіктілер мен айыпталушылар пошта жабдықтарын (конверттер, маркалар, жеделхаттар бланкілерін) тергеу изоляторының әкімшілігі арқылы жеке шотындағы қаражаты есебінен сатып алады.
69. Күдіктілер мен айыпталушылардың хаттары мен толтырылған жеделхаттарының бланкілерін тергеу изоляторы әкімшілігінің өкілі күнделікті қабылдайды. Хаттар тек жапсырылмаған конверттерде жіберушінің тегін, аты-жөнін, тергеу изоляторының және адресаттың пошталық мекенжайын көрсете отырып, қабылданады. Толтырылған жеделхат бланкісіне тергеу изоляторы әкімшілігі басшысының атына күзетте ұсталатын адамның жеке шотынан жеделхат төлемі үшін ақша алуды сұраумен жазылған өтініш қосымша беріледі. Өтініш тергеу изоляторы әкімшілігінің өкіліне ақша түбіртегімен бірге тапсырылады.
70. Қаржы бөлімінің қызметкері күзетте ұсталатын, жеделхат жолдауға тілек білдірген адамның жеке шотында ақшаның барын тексереді және пошта жөнелтімінің құнын ескерумен одан қажетті соманы алады.
71. Жеделхат жөнелтілгеннен кейін күдікті мен айыпталушыға пошта түбіртегі, ал жеке шотында ақшасы болса, сәйкес белгі қойылған ақша түбіртегі тапсырылады. Егер ақша қалмаса, ақша түбіртегі өтінішіне қосып тігіледі. Жеделхат жөнелткен адамның өтініші пошта түбіртегін алғаны туралы қолхатымен бірге жеке ісіне қосып тігіледі.
Күдіктілер мен айыпталушылардың тапсырыс және бағалы хаттарын, сондай-ақ ақша аударымдарын жөнелту барысында да осындай тәртіп жұмыс істейді.

65. Администрация следственного изолятора обеспечивает сохранность вложений посылок и передач, но за естественную порчу этих вложений в силу длительного хранения, а также утерю товарного вида в результате досмотра не отвечает.
Глава 7. Получение и отправление подозреваемыми и обвиняемыми телеграмм, писем, денежных переводов
Сноска. Заголовок главы 7 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. Подозреваемые и обвиняемые, находящиеся под стражей, отправляют родственникам и иным лицам не более двух писем или телеграмм в месяц, а также получают от них не более двух писем и телеграмм в месяц.
Сноска. Пункт 66 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 05.10.2023 № 84/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. Переписка подозреваемых и обвиняемых осуществляется за их счет только через администрацию следственного изолятора, по разрешению лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, и подлежит цензуре, кроме писем, адресованных прокурору и в суд.
68. Почтовые принадлежности (конверты, марки, бланки телеграмм) подозреваемые и обвиняемые приобретают через администрацию следственного изолятора, за счет их средств, имеющихся на лицевом счете.
69. Письма и заполненные бланки телеграмм от подозреваемых и обвиняемых принимаются представителем администрации следственного изолятора ежедневно. Письма принимаются только в незапечатанных конвертах с указанием на них фамилии, инициалов отправителя, почтового адреса следственного изолятора и адресата. К заполненному бланку телеграммы прилагается заявление на имя руководителя администрации следственного изолятора в произвольной форме с просьбой снять деньги с лицевого счета лица, заключенного под стражу, для оплаты телеграммы. Заявление сдается представителю администрации следственного изолятора вместе с денежной квитанцией.
70. Работник финансовой части проверяет наличие денег на лицевом счете лица, заключенного под стражу, изъявившего желание отправить телеграмму, и снимает с него необходимую сумму с учетом стоимости почтового отправления.
71. После отправления телеграммы подозреваемому и обвиняемому вручается почтовая квитанция, а при наличии денег на лицевом счете ему возвращается денежная квитанция с указанием остатка денег. Если остатка нет, денежная квитанция приобщается к заявлению. Заявление лица, отправившего телеграмму, с распиской в получении почтовой квитанции приобщается к личному делу.
Аналогичный порядок действует при отправлении заказных и ценных писем, а также денежных переводов подозреваемых и обвиняемых.

72. Күдіктілер мен айыпталушылардан жеделхаттарды немесе хаттарды қабылдаған сәттен бастап және оларды жібергенге дейін, сондай-ақ тергеу изоляторына жеделхаттар немесе хаттар келіп түскен сәттен бастап және оларды адресатқа тапсырғанға дейін тергеу изоляторы әкімшілігі жеделхаттардың немесе хаттардың сақталуына жауап береді және хат-хабар алмасудың құпиялылығын қамтамасыз етеді.
73. Тергеу изоляторы әкімшілігі күдікті мен айыпталушының атына келіп түскен хаттар мен жеделхаттарды тапсыруды, сондай-ақ олардың хаттарын жолданған жерлеріне жөнелтуді хат келіп түскен күннен бастап, мереке және демалыс күндерін қоспағанда, үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
74. Күйеуінің (жұбайының) немесе жақын туысының қайтыс болғандығы немесе ауыр науқастануы туралы мәліметтер күдіктіге және айыпталушыға ол мәліметтер алынғаннан кейін дереу хабарланады.
Күдіктінің немесе айыпталушының атына ол тергеу изоляторынан кеткеннен кейін келіп түскен хаттар алынғаннан кейін үш жұмыс күн ішінде оның кеткен жері бойынша жөнелтіледі.
Қылмыстық істі тергеудің толықтығына, жан-жақтылығы мен объективтілігіне кедергі келтіруі немесе қылмыстық құқықбұзушылық жасауға ықпал етуі мүмкін, құпия жазумен, шифрмен жазылған, мемлекеттік құпия немесе заңмен қорғалатын басқа құпияны қамтыған хаттар мен жеделхаттар адресатқа жіберілмейді, күдіктілер мен айыпталушыларға берілмейді және қылмыстық істі өндіруші адамға немесе органға жолданады.
75. Күдіктілер мен айыпталушыларға пошта аударымымен келіп түскен ақша қаражаттары олардың жеке шоттарына салынады. Күдіктінің және айыпталушының жеке шотындағы ақша сомасын поштамен аудару үшін тергеу изоляторы бастығының атына өтініш жазады. Поштамен ақша аудару күдіктінің және айыпталушының жеке шотындағы қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
8-тарау. Күдіктілер мен айыпталушылардың ұсыныстарын, арыздары мен шағымдарын жолдауы
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Тергеу изоляторы әкімшілігінің өкілдері күн сайын камераларды аралап, күдіктілер мен айыпталушылардан жазбаша және ауызша түрде ұсыныстарын, арыздары мен шағымдарын қабылдайды. Ұсыныстарға, арыздарға және шағымдарға қанағаттандырылғаннан кейін жауаптар күдіктілер мен айыпталушыларға қолхат алу арқылы жарияланады және жеке істеріне қосып тігіледі.
77. Ауызша түрде қабылданған ұсыныстар, арыздар мен шағымдар тергеу изоляторы бастығына немесе оның орынбасарына баяндалады.

72. С момента приема телеграммы или письма от подозреваемых и обвиняемых и до их отправки, а также с момента поступления телеграммы или письма в следственный изолятор и до их вручения адресату, администрация следственного изолятора обеспечивает сохранность телеграммы или письма и тайну переписки.
73. Вручение писем и телеграмм, поступающих на имя подозреваемого и обвиняемого, а также отправление его писем адресатам производятся администрацией следственного изолятора в течении трех рабочих дней со дня поступления письма или сдачи его подозреваемым и обвиняемым, за исключением праздничных и выходных дней.
74. Сведения о смерти или тяжелом заболевании супруга (супруги) или близкого родственника сообщаются подозреваемому и обвиняемому незамедлительно после их получения.
Письма, поступившие на имя подозреваемого или обвиняемого после его убытия из следственного изолятора, отправляются по месту его убытия в течение трех рабочих дней после получения.
Письма и телеграммы, содержащие сведения, которые могут помешать полноте, всесторонности и объективности расследования уголовного дела или способствовать совершению уголовного правонарушения, выполненные тайнописью, шифром, содержащие государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, адресату не отправляются, подозреваемым и обвиняемым не вручаются и передаются лицу или органу, в производстве которого находится уголовное дело.
75. Деньги, поступившие подозреваемым и обвиняемым почтовым переводом, зачисляются на их лицевые счета. Перевод по почте суммы денег, имеющейся на лицевом счете подозреваемого и обвиняемого, осуществляется по заявлению на имя начальника следственного изолятора. Перевод денег по почте производится за счет средств, имеющихся на лицевом счете подозреваемого и обвиняемого.
Глава 8. Направление подозреваемыми и обвиняемыми предложений, заявлений и жалоб
Сноска. Заголовок главы 8 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. Представители администрации следственного изолятора ежедневно обходят камеры и принимают от подозреваемых и обвиняемых предложения, заявления и жалобы, как в письменном, так и в устном виде. После удовлетворения их обращений, ответы на предложения, заявления и жалобы объявляются подозреваемым и обвиняемым под расписку и приобщаются к личным делам.
77. Предложения, заявления и жалобы, принятые в устной форме, докладываются начальнику следственного изолятора или его заместителю.

78. Жазбаша берілген және тергеу изоляторы әкімшілігіне жолданған ұсыныстар, арыздар мен шағымдар, осы Қағиданың 10-қосымшасына сәйкес нысандағы күдіктілер мен айыпталушылардың шағымдары мен өтініштерін тіркеу журналына тіркеліп, тергеу изоляторы бастығына баяндалады, ол оларды шешу бойынша шаралар қабылдайды. Мұндай мүмкіндік болмаған жағдайда күдікті мен айыпталушыға жиырма төрт сағат ішінде тиісінше түсіндіріледі.
79. Прокурорға және сотқа жіберілген ұсыныстар, арыздар және шағымдар цензураға жатпайды және желімденген күйінде адресатқа жолданады.
80. Мемлекеттік органдарға жолданған ұсыныстарды, өтініштер мен арыздарды тергеу изоляторының әкімшілігі қарап, берілген уақытынан бастап бір тәуліктен кешіктірілмей жөнелтеді.
81. Егер арызда немесе шағымда қылмыстық іспен байланысы жоқ мәселелер бойынша тергеу изоляторының әкімшілігімен шешілетін заңды өтініштер немесе ұсыныстар қамтылса, онда әкімшілік арызда, өтініште қойылған мәселелерді шешу шараларын қолданады және оның қорытындысы туралы күдіктіге және айыпталушыға хабардар етеді.
82. Егер шағымда, арызда қойылған мәселелер тергеу изоляторы әкімшілігінің құзыретіне кірмесе немесе автор оларды адресатқа жіберуді талап етсе, олар үш жұмыс күні ішінде белгіленген жеріне жолданады. Бұндай жағдайда ілеспе хатта қойылған мәселелер және оларды шешу үшін жасалған шаралар жөнінде түсінік беріледі.
Қылмыстық істі тергеудің толықтығына, жан-жақтылығы мен объективтілігіне кедергі келтіруі немесе қылмыстық құқықбұзушылықты жасауға ықпал етуі мүмкін мәліметтерді қамтитын, құпия жазумен, шифрмен жазылған, мемлекеттік құпия немесе заңмен қорғалатын басқа да құпияларды қамтитын ұсыныстарға, арыздар мен шағымдарға қатысты осы Қағидалардың 74-тармағында белгіленген тәртіп қолданылады.
83. Ұсыныстарды, арыздар мен шағымдарды жөнелту шығындарын өтеу, апелляциялық және кассациялық шағымдарды қоспағанда, жіберушінің есебінен жүргізіледі. Күдікті мен айыпталушының жеке шотында ақша болмаған жағдайда шығындар тергеу изоляторы әкімшілігінің есебінен жүргізіледі (жеделхаттарды қоспағанда).
84. Олардың құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуына байланысты ұсыныс, арыз немесе шағым жазу арқылы жүгінгендері үшін күдіктілер мен айыпталушыларды қудалаудың кез келген түріне жол берілмейді.

78. Предложения, заявления и жалобы, изложенные письменно и адресованные администрации следственного изолятора, регистрируются в журнале регистрации жалоб и заявлений подозреваемых и обвиняемых по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам и докладываются начальнику следственного изолятора, который принимает меры по их разрешению. При отсутствии такой возможности подозреваемому и обвиняемому в течение двадцати четырех часов даются соответствующие разъяснения.
79. Предложения, заявления и жалобы, адресованные прокурору или в суд, цензуре не подлежат и направляются адресату в запечатанном виде.
80. Предложения, заявления и жалобы, адресованные в государственные органы, рассматриваются администрацией следственного изолятора и направляются в течение суток с момента их подачи.
81. Если в заявлении или жалобе по вопросам, не связанным с производством по уголовному делу, содержатся законные просьбы или предложения, которые могут быть разрешены на месте администрацией следственного изолятора, то администрация следственного изолятора принимает меры по разрешению вопросов, поставленных в жалобе, заявлении, и в течение трех рабочих дней уведомляет о результатах подозреваемого и обвиняемого.
82. Если вопросы, поставленные в жалобе, заявлении, вне компетенции администрации следственного изолятора, либо автор настаивает на их отправке адресату, в течение трех рабочих дней они направляются по назначению. При этом в сопроводительном письме дается пояснение по существу поставленных вопросов и мерам, принимаемым по их разрешению.
В отношении предложений, заявлений и жалоб, содержащих сведения, которые могут помешать полноте, всесторонности и объективности расследования уголовного дела или способствовать совершению уголовного правонарушения, выполненные тайнописью, шифром, содержащие государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, применяется порядок, установленный пунктом 74 настоящих Правил.
83. Оплата расходов по пересылке предложений, заявлений и жалоб, за исключением апелляционных и кассационных жалоб, производится за счет отправителя. При отсутствии у подозреваемого и обвиняемого денег на лицевом счете расходы производятся за счет администрации следственного изолятора (за исключением телеграмм).
84. Не допускается преследование в любой форме подозреваемых и обвиняемых за обращение с предложениями, заявлениями или жалобами в связи с нарушением их прав и законных интересов. Должностные лица мест содержания под стражей, виновные в таком преследовании, несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

9-тарау. Күдіктілер мен айыпталушылардың діни салттарды жүзеге асыруы
Ескерту. 9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
85. Күдіктілер мен айыпталушылар діни салттарды бос уақыттарында камераларда жасайды.
86. Күдіктілер мен айыпталушыларға осы Қағидалар талаптары мен басқа күдіктілердің және айыпталушылардың құқықтарын сақтауы шартымен діни әдебиеттерді, діни табыну заттарын, сәлемдемелермен ала алатын, сондай-ақ күдіктілер мен айыпталушыларға келген кезде діни бірлестіктердің өкілдері немесе қорғаушылар жіберген киімдерді қоса, өзінде ұстауға және пайдалануға рұқсат етіледі.
87. Күдіктілер мен айыпталушыларға әдет-ғұрып қажеттілігі жағдайында олардың немесе туыстарының өтініштері бойынша және қылмыстық істі жүргізуші адамның немесе органның рұқсатымен тергеу изоляторына "Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен белгіленген тәртіпте тіркелген діни бірлестіктердің өкілдерін шақыруға болады.
Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 05.05.2022 № 19/ке (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
88. Діни бірлестіктердің өкілдерін шақырумен байланысты шығындар күдіктілердің және айыпталушылардың немесе олардың туыстарының есебінен өндіріледі. Діни бірлестіктердің өкілдерімен күдіктілер мен айыпталушылардың рұқсат етілген кездесулері бұған жатпайды.
10-тарау. Айыпталушыларды еңбекке тарту
Ескерту. 10-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
89. Тиісті жағдайлар болса айыпталушылар өздерінің тілектері бойынша, еңбекке тартылады. Айыпталушылардың еңбек етуі тек тергеу изоляторларының аумағында ұйымдастырылады. Жұмыстар оқшаулау және жеке орналастыруды қамтамасыз ету, сондай-ақ қауіпсіздік техникасын сақтау талаптарының орындалуымен атқарылады.
90. Айыпталушылар арнайы есепке алу бөлімдеріндегі, фотозертханаларындағы, радиотрансляциялық желілеріндегі жұмыстарға, сондай-ақ күзет, сигнал беру және байланыс инженерлік-техникалық құраларын жөндеу және пайдаланумен байланысты, барлық көлік құралдары мен көшіру аппаратураларымен жұмыс істеуге жіберілмейді.

Глава 9. Отправление подозреваемыми и обвиняемыми религиозных обрядов
Сноска. Заголовок главы 9 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85. Подозреваемые и обвиняемые отправляют религиозные обряды в камерах, в свободное время.
86. Подозреваемым и обвиняемым разрешается иметь при себе и пользоваться религиозной литературой, предметами культа, включая нательные, которые могут быть получены в посылках (передачах), а также переданы представителем религиозных объединений или защитником при посещении подозреваемого или обвиняемого – при условии соблюдения требований настоящих Правил и прав других подозреваемых и обвиняемых.
87. В случае ритуальной необходимости подозреваемым и обвиняемым по их заявлению или их родственников и с разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, допускается приглашение в следственный изолятор представителей религиозных объединений, зарегистрированных в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О религиозной деятельности и религиозных объединениях".
Сноска. Пункт 87 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 05.05.2022 № 19/ке (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. Расходы, связанные с приглашением представителей религиозных объединений, возмещаются за счет подозреваемого и обвиняемого или его родственников. Встреча с представителями религиозного объединения как свидание, разрешенное подозреваемому и обвиняемому, не учитывается.
Глава 10. Привлечение обвиняемых к труду
Сноска. Заголовок главы 10 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
89. При наличии соответствующих условий, обвиняемые, по их желанию, привлекаются к труду. Труд обвиняемых организуется только на территории следственных изоляторов. Работы производятся с учетом требований обеспечения изоляции и раздельного размещения, а также соблюдения техники безопасности.
90. Обвиняемые не допускаются к работе в отделах специального учета, фотолабораториях, радиотрансляционных узлах, а также к работе, связанной с ремонтом и эксплуатацией инженерно-технических средств охраны, сигнализации и связи, всех видов транспортных средств и множительной аппаратуры.

91. Жұмыс істеуге ниет білдірген айыпталушылар тергеу изоляторы бастығының атына өтініш жазады, ол оны үш жұмыс күн ішінде қарап, тиісті шешім қабылдайды. Айыпталушыны тергеу изоляторына жұмысқа орналастыру мүмкіндігі болмаған жағдайда оған тиісті түсініктеме беріледі. Айыпталушылардың жалақысы орындау парақтары бойынша (болған жағдайда) ұсталғаннан кейін олардың жеке шоттарына тергеу изоляторы әкімшілігімен аударылады.
92. Айыпталушыларды еңбекке тарту сотқа дейінгі тергеу жүргізуге кедергі келтірмеуі тиіс.
11-тарау. Күдіктілер мен айыпталушылардың неке-отбасылық (жұбайлық-отбасылық) қатынастарға және азаматтық-құқықтық мәмілелерге қатысуы
Ескерту. 11-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
93. Күзетте ұсталатын адаммен неке қиюды мемлекеттік тіркеуді (жұбайлық) (бұдан әрі – неке) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын жергілікті атқару органының өкілі (бұдан әрі – тіркеуші орган) тергеу изоляторының орын-жайында "Неке (жұбайлық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде қарастырылған неке қию шарттарын қадағалай отырып, жүргізеді. Көрсетілген адамдар тарапынан куәгерлердің жалпы саны – екі адам.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 05.05.2022 № 19/ке (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
94. Күдіктімен және айыпталушымен некеге тұрғысы келетін адам тергеу изоляторына тіркеуші орган куәландырған өтінішін, сондай-ақ қылмыстық істі жүргізуші адамның немесе органның рұқсатын тапсырады. Некесін тіркеу туралы өтініш келіп түскеннен кейін тергеу изоляторы әкімшілігінің қызметкері оны күдіктіге немесе айыпталушыға өзіне қатысты бөлігін толтыру үшін береді.
Өтінішке жетіспейтін мәліметтерді енгізгеннен кейін тергеу изоляторының әкімшілігі өтініште көрсетілген мәліметтерді күдіктінің және айыпталушының жеке ісіндегі құжаттармен салыстырады. Күдіктінің және айыпталушының қолының түпнұсқалылығы және көрсетілген мәліметтердің дұрыстығы тергеу изоляторы бастығының қол қоюы арқылы расталады және мекеменің мөрі басылады, содан кейін тергеу изоляторы некені тіркеу туралы бірлескен өтінішті күдіктімен немесе айыпталушымен неке қиюға мүдделі адамға, не болмаса тіркеуші органға жолдайды.

91. Обвиняемые, изъявившие желание трудиться, пишут заявление на имя начальника следственного изолятора, который рассматривает его в течении трех рабочих дней со дня подачи заявления и принимает надлежащее решение. При отсутствии в следственном изоляторе возможности трудоустройства обвиняемого ему даются разъяснения. Заработная плата обвиняемых после удержаний по исполнительным листам (при их наличии) администрацией следственного изолятора перечисляется на их лицевые счета.
92. Привлечение обвиняемых к труду не должно препятствовать проведению досудебного расследования.
Глава 11. Участие подозреваемых и обвиняемых в брачно-семейных (супружеско-семейных) отношениях и гражданско-правовых сделках
Сноска. Заголовок главы 11 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
93. Государственная регистрация заключения брака (супружества) (далее – брак) с лицом, находящимся под стражей, производится представителем местного исполнительного органа, осуществляющим государственную регистрацию актов гражданского состояния (далее – регистрирующий орган), в помещении следственного изолятора с соблюдением условий заключения брака, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье". Общее количество свидетелей со стороны указанных лиц – два человека.
Сноска. Пункт 93 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 05.05.2022 № 19/ке (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94. Лицо, желающее вступить в брак с подозреваемым или обвиняемым, представляет в следственный изолятор заявление, удостоверенное регистрирующим органом, а также разрешение лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело. При поступлении заявления о желании заключить брак сотрудник администрации следственного изолятора передает его подозреваемому или обвиняемому для заполнения той части заявления, которая относится к нему.
После занесения в заявление недостающих сведений администрация следственного изолятора сверяет указанные в заявлении сведения с документами личного дела подозреваемого и обвиняемого. Подлинность подписи подозреваемого и обвиняемого и правильность указанных сведений заверяется подписью начальника следственного изолятора и скрепляется печатью учреждения, после чего совместное заявление о заключении брака передается лицу, желающему вступить в брак с подозреваемым или обвиняемым, либо направляется администрацией следственного изолятора в регистрирующий орган.

95. Күдіктінің және айыпталушының жеке ісінде оның отбасы жайлы мәліметтердің дұрыстығын растайтын құжаттары болмаған жағдайда оларды туыстары тапсырады, ал олар болмаған жағдайда оның бұрынғы мекен-жайы бойынша тіркеуші органға сауал жіберіледі.
96. Күдікті немесе айыпталушы некеге тұруға ниет білдіретіні жөнінде өтініш берген жағдайда тергеу изоляторының әкімшілігі бұл өтінішті күдікті немесе айыпталушы некеге тұрғысы келген адамға жолдайды.
97. Бұндай өтініш алған адам некеге тұруға келісетін болса, онда өзіне қатысты бөлігін толтырады және өтініште қойылған қолдар мен көрсетілген мәліметтерді куәландыру үшін өзі тұратын жердегі тіркеуші органға жібереді, содан кейін өтінішті тіркеуші органға жолдайды.
98. Бұлтартпау шарасы ретінде қамауға алу қолданылған адамдармен неке қиюды, тергеу изоляторында істі өндіруші тұлғаға немесе органға хабарлағаннан кейін тіркеуші органмен жүзеге асырылады.
99. Неке қию және көлік шығындарының төлемі некеге тұратын адамдардың есебінен өндіріледі.
100. Тәртіптік жазасын карцерде өтеп жатқан күдіктімен немесе айыпталушымен неке қию тек сол жазалау шарасы аяқталғаннан кейін ғана жүргізіледі.
101. Тергеу изоляторының әкімшілігі қылмыстық істі жүргізуші адамның немесе органның рұқсаты болған жағдайда, осы Қағиданың 125-тармағында қарастырылған тәртіпте некеге отырғаннан кейін күдіктіге немесе айыпталушыға жұбайымен (ерімен) кездесу береді.
102. Некені бұзу үшін күдікті және айыпталушы сотқа немесе, ортақ кәмелеттік жасқа толмаған балалары жоқ жұбайлардың өзара келісімі болса, тіркеуші органға өтініш жібереді.
103. Күдіктінің және айыпталушының азаматтық-құқықтық мәмілені жүзеге асыруы тікелей немесе олардың өкілдері арқылы, қылмыстық істі жүргізуші адамның немесе органның рұқсатымен жүзеге асырылады.
12-тарау. Күдіктілердің және айыпталушылардың газеттер мен журналдарға жазылуын жүргізу
Ескерту. 12-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
104. Күдіктілер мен айыпталушылар Қазақстан Республикасының пошталық байланыс ұйымдары арқылы таратылатын газеттер мен журналдарға жазылады.
105. Жазылымды ресімдеу үшін күдікті және айыпталушы тергеу изоляторы бастығының атына өтініш жазады. Жазылымды ресімдеуге ниет білдірген адамға жақын жерде орналасқан пошталық байланыс ұйымынан алынған абонементтер бланкілері толтыру үшін беріледі.

95. В случае отсутствия в личном деле подозреваемого и обвиняемого документов, подтверждающих достоверность сведений о его семейном положении, они представляются родственниками, а в случае их отсутствия направляется запрос в регистрирующий орган по прежнему месту жительства.
96. В случае подачи заявления подозреваемым или обвиняемым о желании вступить в брак, администрацией следственного изолятора данное заявление направляется лицу, с которым подозреваемый или обвиняемый желает вступить в брак.
97. При согласии на заключение брака лицо, получившее такое заявление, заполняет его в той части, которая относится к нему, и передает в регистрирующий орган по месту своего жительства для засвидетельствования подписей и сведений, указанных в заявлении, после чего направляет заявление в регистрирующий орган.
98. Регистрация брака с лицами, в отношении которых в качестве меры пресечения избрано заключение под стражу, регистрирующим органом производится в следственных изоляторах после уведомления лица или органа, в производстве которого находится дело.
99. Оплата регистрации брака и транспортных расходов производится за счет лиц, вступающих в брак.
100. Регистрация брака с подозреваемым или обвиняемым, отбывающим дисциплинарное взыскание в карцере, производится только после отбытия этой меры взыскания.
101. Администрация следственного изолятора, при наличии разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, и в порядке, предусмотренном пунктом 125 настоящих Правил, предоставляет после регистрации брака подозреваемому или обвиняемому свидание с супругом (супругой).
102. Для расторжения брака подозреваемый и обвиняемый направляет заявление в суд или, при наличии взаимного согласия супругов, не имеющих общих несовершеннолетних детей, в регистрирующий орган.
103. Осуществление гражданско-правовых сделок подозреваемым и обвиняемым, производится непосредственно или через своих представителей, с разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело.
Глава 12. Проведение подписки подозреваемых и обвиняемых на газеты и журналы
Сноска. Заголовок главы 12 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
104. Подозреваемые и обвиняемые подписываются на газеты и журналы, распространяемые через организации почтовой связи Республики Казахстан.
105. Для оформления подписки подозреваемый и обвиняемый обращается с заявлением на имя начальника следственного изолятора. Лицу, изъявившему желание оформить подписку, для заполнения выдаются бланки абонементов, полученные в ближайшей организации почтовой связи.

106. Жазылымды пошталық байланыс ұйымында тергеу изоляторы әкімшілігінің қызметкері күдіктінің және айыпталушының жеке шотындағы қаражаты есебінен жүргізеді.
107. Жазылымды басқа мекен-жайға ауыстыру жазылушының есебінен оның жазбаша өтініші бойынша жүзеге асырылады.
108. Күдіктінің немесе айыпталушының атына олардың туыстары немесе басқа адамдардың басылымдарға жазылуды ресімдеуіне болады.
109. Жазылуға болатын басылымдардың саны шектелмейді.
13-тарау. Күдіктілер мен айыпталушыларды медициналық-санитарлық қамтамасыз ету
Ескерту. 13-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
110. Күдіктілер мен айыпталушыларды медициналық-санитарлық қамтамасыз ету осы тарауда көзделген ерекшеліктерді ескере отырып "Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министірінің 2022 жылғы 30 маусымдағы № ҚР ДСМ-61 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 1 шілдеде № 28669 болып тіркелді) регламенттеледі.
Ескерту. 110-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 05.10.2023 № 84/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
111. Күдіктілер мен айыпталушылар тергеу изоляторының медицина қызметкерінен өтініш берумен, ал қатты ауырған жағдайда кез келген тергеу изоляторының қызметкерінен медициналық көмек сұрайды. Күдікті немесе айыпталушы тарапынан өтініш жасалған тергеу изоляторының қызметкері оған медициналық көмек көрсету үшін шаралар қабылдайды.
112. Амбулаторлық көмек күдіктілер мен айыпталушыларға камераларда, сондай-ақ тергеу изоляторларының мамандандырылған медицина бөлмелерінде көрсетіледі. Дәрі-дәрмектерді беру медицина қызметкерінің белгілеуімен жеке қолхат алу арқылы жүзеге асырылады.
113. Адамдардың туыстарынан алынған медициналық дәрмектерді қабылдауы медициналық көрсеткіштері бойынша және медицина қызметкерінің бақылауымен жүзеге асырылады. Туыстарынан алынған медициналық дәрмектер медицина бөлімінде сақталады.
114. Күдіктілер мен айыпталушыларға тергеу изоляторында көрсету мүмкіндігі жоқ жедел немесе мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін оларды стационарлық емдеу үшін жақын маңдағы мемлекеттік денсаулықсақтау басқармасының жергілікті органының медицина ұйымына (бұдан әрі –медицина ұйымы) орналастырылады.

106. Оформление подписки в организации почтовой связи производит сотрудник администрации следственного изолятора за счет средств подозреваемого и обвиняемого, находящихся на его лицевом счете.
107. Переадресовка подписки осуществляется за счет подписчика по его письменной просьбе.
108. Допускается оформление подписки на имя подозреваемого или обвиняемого его родственниками или иными лицами.
109. Количество изданий, на которые может быть оформлена подписка, не ограничивается.
Глава 13. Медико-санитарное обеспечение подозреваемых и обвиняемых
Сноска. Заголовок главы 13 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
110. Медико-санитарное обеспечение подозреваемых и обвиняемых регламентируется приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2022 года № ҚР ДСМ-61 "Об утверждении Правил оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2022 года № 28669) с учетом особенностей, предусмотренных настоящей главой.
Сноска. Пункт 110 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 05.10.2023 № 84/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
111. Подозреваемые и обвиняемые обращаются за медицинской помощью к медицинскому работнику следственного изолятора по заявлению, а в случае острого заболевания к любому сотруднику следственного изолятора. Сотрудник следственного изолятора, к которому обратился подозреваемый или обвиняемый, принимает меры для оказания ему медицинской помощи.
112. Амбулаторная помощь оказывается подозреваемым и обвиняемым в камерах, а также в специализированных медицинских кабинетах следственных изоляторов. Выдача медикаментов осуществляется по назначению медицинского работника индивидуально под расписку.
113. Прием лицами медицинских препаратов, полученных от родственников, осуществляется по медицинским показаниям и под контролем медицинского работника. Медицинские препараты, полученные от родственников, хранятся в медицинской части.
114. Для оказания подозреваемым и обвиняемым срочной или специализированной медицинской помощи, которую невозможно оказать в следственном изоляторе, они помещаются для стационарного лечения в ближайшую медицинскую организацию местного органа государственного управления здравоохранением (далее – медицинская организация).

115. Медицина қызметкері күдіктілер мен айыпталушылардың денсаулығын, олардың денсаулығына арыздары бар болу-болмауын бақылау үшін камералардың күнделікті таңертеңгі аралауын жүргізеді. Дене жарақаттары анықталған кезде медицина қызметкері медициналық көмек көрсетеді, медициналық куәландырудан өткізіліп, қорытындылары күзетте ұсталатын адамның амбулаторлық картасында көрсетіледі. Күзетте ұсталатын адамнан дене жарақатын табудың әр фактісі жөнінде тергеу изоляторы әкімшілігі прокуратураға жазбаша түрде хабарлайды.
116. Медициналық денсаулық сақтау мекемесінің қызметкері медициналық куәландыру жүргізуі үшін жәбірленген күдікті немесе айыпталушы, не болмаса оның қорғаушысы немесе туысы тергеу изоляторы бастығының немесе оның орынбасарының атына өтініш береді. Өтініш берілген сәттен бастап кешіктірілмей қаралуы тиіс.
117. Күдікті мен айыпталушының дене жарақаттарын медициналық куәландыруын медицина ұйымының қызметкерлері мына жағдайларда жүргізеді:
1) тергеу изоляторы бастығының шешімі бойынша;
2) прокурордың нұсқауы бойынша;
3) қылмыстық істі жүргізуші адамның немесе органның шешімі бойынша;
4) дене жарақаттарын алған күдіктінің және айыпталушының қолдауы бойынша;
5) дене жарақаттарын алған күдіктінің немесе айыпталушының қорғаушысының, туыстарының қолдауы бойынша.
Күдіктінің және айыпталушының, оның қорғаушысы мен туыстарының қолдау хаты бойынша денсаулық сақтау ұйымдарында жүргізілген медициналық куәдандыру күдіктінің немесе айыпталушының жеке шотындағы қаражаты есебінен немесе олардың туыстарымен төленеді.
118. Күдікті немесе айыпталушы өлімге әкелуі мүмкін ауыр сырқаттанған жағдайда, медициналық қорытындысы болса, тергеу изоляторының әкімшілігі бір тәулік ішінде прокурордың және қылмыстық істі жүргізуші органның алдында бұлтартпау шарасын өзгерту туралы мәселе көтереді.
14-тарау. Күдіктілер мен айыпталушылардың күнделікті серуендеуі
Ескерту. 14-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
119. Күдіктілер мен айыпталушылар ұзақтығы бір сағаттан кем емес, ал кәмелеттік жасқа толмағандар екі сағаттан кем емес күнделікті серуендеуді пайдаланады. Жүкті әйелдердің және қолында үш жасқа дейінгі балалары бар әйелдердің серуендеу уақытының ұзақтығы үш сағатқа дейін.

115. Для контроля состояния здоровья, наличия у подозреваемых и обвиняемых жалоб на здоровье, медицинский работник ежедневно осуществляет утренний обход камер. При обнаружении телесных повреждений, медицинским работником оказывается медицинская помощь, производится медицинское освидетельствование, результаты которого фиксируются в амбулаторной карте лица, находящегося под стражей. О каждом факте обнаружения телесных повреждений у лиц, содержащихся под стражей, администрация следственного изолятора в письменном виде уведомляет прокуратуру.
116. Для производства медицинского освидетельствования работниками медицинской организации здравоохранения, пострадавший подозреваемый или обвиняемый, либо его защитник или родственник подают заявление на имя начальника следственного изолятора или его заместителя. Заявление рассматривается без задержки, с момента обращения.
117. Медицинское освидетельствование телесных повреждений подозреваемого и обвиняемого производится работниками медицинской организации в следующих случаях:
1) по решению начальника следственного изолятора;
2) по указанию прокурора;
3) по решению лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело;
4) по ходатайству подозреваемого и обвиняемого, получившего телесные повреждения;
5) по ходатайству защитника, родственников подозреваемого или обвиняемого, получившего телесные повреждения.
Медицинское освидетельствование, производимое по ходатайству подозреваемого или обвиняемого, его защитника или родственников в медицинских организациях оплачивается из средств, имеющихся на лицевом счете подозреваемого и обвиняемого или их родственниками.
118. В случае тяжелого заболевания подозреваемого или обвиняемого, от которого может наступить смерть, администрация следственного изолятора, при наличии медицинского заключения, не позднее одних суток ставит вопрос об изменении меры пресечения перед прокурором и органом, в чьем производстве находится уголовное дело.
Глава 14. Проведение ежедневных прогулок подозреваемых и обвиняемых
Сноска. Заголовок главы 14 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
119. Подозреваемые и обвиняемые пользуются ежедневной прогулкой продолжительностью не менее одного часа, а несовершеннолетние не менее двух часов. Продолжительность прогулок беременных женщин и женщин, имеющих при себе детей в возрасте до трех лет, не превышает трех часов.

120. Күдіктілер мен айыпталушыларға серуендеу уақыты тәуліктің жарық кезінде, камералар бойынша, оқшаулау және жеке орналастыру талаптарын сақтауды ескерумен беріледі.
121. Серуендеу серуен алаңдарының аумағында жүргізіледі. Серуен алаңдары отыруға арналған орындықтармен және жаңбырдан қорғайтын жабынмен жабдықталады. Серуендеу кезінде кәмелеттік жасқа толмағандарға дене шынықтыру жаттығулары мен спорттық ойындарға мүмкіндік беріледі. Балалы әйелдерге арналған серуен алаңдарында шөп отырғызылып, құм салғыштармен жабдықталады.
122. Серуендеу кезінде күдіктілер мен айыпталушыларға жүруге, орындықта отыруға, шылым тартуға, өзара сөйлесуге, басқа серуендеушілерге кедергі келтірмейтін денешынықтыру жаттығуларын жасауға, ыстық уақытта белге дейін шешінуге (ер адамдарға ғана) рұқсат етіледі.
123. Серуендеуді уақытынан бұрын тоқтату үшін күдіктілер мен айыпталушылар серуендеуге жауапты адамға тиісті өтініш білдіре алады, ол оны кезекшіге жеткізеді. Көрсетілген лауазымды адам өтініш бойынша шешім қабылдап, ол жөнінде тергеу изоляторы бастығына хабарлайды.
15-тарау. Күдіктілердін, айыпталушылар мен сотталушылардың қорғаушыларымен, туыстарымен және басқа да адамдармен кездесулерін өткізу
Ескерту. 15-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
124. Күдіктіге, айыпталушыға және сотталушыға жұбайымен (күйеуімен), жақын туыстарымен және басқа да адамдармен кездесу қылмыстық процесті жүргізуші адам немесе орган осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысандағы жұбайымен (күйеуімен), жақын туыстарымен және басқа адамдармен кездесуге рұқсат негізінде береді. Рұқсат бір ғана кездесуге жарамды.
Кездесуге берілген жазбаша рұқсатта оның кімге және қандай адамдармен кездесуге рұқсат етілетіні көрсетіледі. Күдіктімен, айыпталушымен және сотталушымен кездесуге бір уақытта екіден артық емес ересек адамдар жіберіледі.
Ескерту. 124-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
125. Қылмыстық процесті жүргізуші адамның немесе органның жазбаша рұқсаты, сондай-ақ жеке тұлғасын куәландыратын құжаттары негізінде тергеу изоляторының бастығы немесе оның орынбасары кездесуге рұқсат беру туралы жазбаша нұқсау беріп, жалпы кезектілікті ескерумен оның ұзақтығын, алайда ол үш сағаттан аспайтын уақытты белгілейді, содан кейін кезекші оны өткізуге нұсқау береді.

120. Прогулка предоставляется подозреваемым и обвиняемым преимущественно в светлое время суток, покамерно, с учетом соблюдения требований изоляции и раздельного размещения.
121. Прогулка проводится на территории прогулочных дворов. Прогулочные дворы оборудуются скамейками для сидения и навесами от дождя. Во время прогулки несовершеннолетним предоставляется возможность для физических упражнений и спортивных игр. Прогулочные дворы для женщин с детьми засаживаются зеленью и оборудуются песочницами.
122. Во время прогулки подозреваемым и обвиняемым разрешается ходить, сидеть на скамейке, курить, разговаривать между собой, выполнять гимнастические упражнения, не мешающие прогуливаться другим лицам, в жаркое время раздеваться до пояса (только мужчинам).
123. Для досрочного прекращения прогулки подозреваемые и обвиняемые могут обратиться с просьбой к ответственному за прогулку, который доводит ее до сведения дежурного. Указанное должностное лицо принимает решение по существу просьбы, о чем ставит в известность начальника следственного изолятора.
Глава 15. Проведение свиданий подозреваемых, обвиняемых и подсудимых с защитниками, родственниками и иными лицами
Сноска. Заголовок главы 15 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
124. Лицом или органом, ведущим уголовный процесс, подозреваемым, обвиняемым и подсудимым предоставляются свидания с супругом (супругой), близкими родственниками и иными лицами на основании разрешения на свидание с супругой (супругом), близкими родственниками и иными лицами по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам. Разрешение действительно только на одно свидание.
В письменном разрешении на свидание указывается, кому и с какими лицами оно разрешается. На свидание с подозреваемым, обвиняемым и подсудимым допускаются одновременно не более двух взрослых человек.
Сноска. Пункт 124 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
125. На основании письменного разрешения лица или органа, ведущего уголовный процесс, а также документов, удостоверяющих личность, начальник следственного изолятора или его заместитель дают письменное указание о разрешении свидания и определяют его продолжительность с учетом общей очереди, но не более трех часов, после чего отдают распоряжение дежурному о его проведении.

Ескерту. 125-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
126. Кездесуге жеке тұлғасын куәландыратын құжаттарынсыз немесе мас күйінде келген азаматтар, сондай-ақ рұқсат қағазында көрсетілмеген адамдар кездесуге жіберілмейді. Транзитпен айдауылданатын адамдарға кездесуге рұқсат берілмейді. Кездесуге рұқсат беруден бас тарту себептері кездесуге келген адамға жарияланады.
127. Күдіктілердің, айыпталушылар мен сотталушылардың жұбайымен (күйеуімен), жақын туыстарымен және басқа да адамдармен кездесуі тергеу изоляторы әкімшілігі қызметкерінің бақылауымен сол мақсатқа арнайы жабдықталған орын-жайларда белгілі бір заттарды беруге жол бермейтін, алайда сөйлесуге және көзбе көз қарым-қатынас жасауға кедергі келтірмейтін ажырату қалқалары арқылы жүргізіледі.
Күдіктілердің, айыпталушылар мен сотталушылардың кездесуге келген адамдармен сөйлесулері тікелей немесе сөйлесу құрылғылары арқылы тергеу изоляторы әкімшілігі қызметкерлерінің тыңдауы мүмкіндігімен жүзеге асырылады.
Ескерту. 127-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
128. Күдіктінің, айыпталушының және сотталушының қорғаушымен кездесуі жұмыс уақытында, бөлек, бөлу қалқаларынсыз және олардың саны мен ұзақтығына шектеусіз жүргізіледі. Кездесу тергеу изоляторының қызметкерiне күдіктіні, айыпталушыны, сотталушыны және қорғаушыны көруге мүмкіндік беретін, бiрақ сөздерi естiлмейтiндей жағдайларда жүргiзiледi.
Ескерту. 128-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 03.07.2024 № 99/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
129. Күдіктімен, айыпталушымен және сотталушымен қорғаушының кездесуіне жеке тұлғасын куәландыратын құжаты, адвокатураға қатыстылығын растайтын құжаты, оның сол іске қатысатынын растайтын, қылмыстық процесті жүргізуші адам немесе орган берген құжаты және ордерінің екінші данасы болған жағдайда рұқсат беріледі.
Ескерту. 129-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
130. Кездесуді уақытынан бұрын тоқтатуға мыналар негіз болып табылады:

Сноска. Пункт 125 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
126. Гражданам, прибывшим на свидание без документов, удостоверяющих их личность, либо в нетрезвом состоянии, а также лицам, не указанным в разрешении, свидания не предоставляются. Свидания лицам, конвоируемым транзитом, не предоставляются. Причины отказа в предоставлении свидания объявляются лицу, прибывшему на свидание.
127. Свидания подозреваемых, обвиняемых и подсудимых с супругой (супругом), близкими родственниками и иными лицами проводятся под контролем сотрудников администрации следственного изолятора в специально оборудованных для этих целей помещениях через разделительную перегородку, исключающую передачу каких-либо предметов, но не препятствующую переговорам и визуальному общению.
Переговоры подозреваемых, обвиняемых и подсудимых с лицами, прибывшими на свидание, осуществляются непосредственно или через переговорное устройство с возможностью прослушивания сотрудниками следственного изолятора.
Сноска. Пункт 127 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
128. Свидания подозреваемого, обвиняемого и подсудимого с защитником осуществляются в рабочее время, наедине, без разделительной перегородки и ограничения их количества и продолжительности. Свидания проводятся в условиях, позволяющих сотруднику следственного изолятора видеть подозреваемого, обвиняемого, подсудимого и защитника, но не слышать.
Сноска. Пункт 128 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 03.07.2024 № 99/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
129. Свидания с подозреваемым, обвиняемым или подсудимым предоставляются защитнику при наличии у него документа, удостоверяющего его личность, документа, подтверждающего принадлежность к адвокатуре, а также подтверждения на участие в уголовном деле, выданного лицом или органом, ведущим уголовный процесс, и второго экземпляра ордера.
Сноска. Пункт 129 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
130. Основаниями для досрочного прекращения свидания являются:

1) кездесуге келген адамдардың кездесуді өткізуге жауапты қызметкердің заңды талаптарын орындамауы;
2) ақшаны, бағалы заттарды, белгілі бір құралдарды, заттарды, тамақ өнімдерін күдіктіге, айыпталушыға немесе сотталушыға рұқсатсыз беру не болмаса одан алу әрекеттері.
3) қылмыстық іс бойынша ақиқатты ашуға кедергі болатын, қылмыстық құқықбұзушылықтарға септігін тигізетін мәліметтер беру;
4) кездесуге келген адамдардың өзара байланыс үшін шартты белгілерді, шифрлерді қолдануы және басқа да айла-тәсілдермен ақпарат беруі.
Ескерту. 130-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
131. Кездесуді уақытынан бұрын тоқтатқан жағдайда оны өткізуге жауапты тергеу изоляторының қызметкері бұл жөнінде тергеу изоляторының бастығына кездесуді тоқтату себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде баяндайды.
132. Күдіктілермен, айыпталушылармен және сотталушылармен қысқа мерзімге кездесулерді тоқтатқан жағдайда (карантинге, ерекше жағдайлар режимін енгізуге байланысты және басқа да себептермен) тергеу изоляторының бастығы бұл жөнінде күзетте ұстау орындарында заңдылықтың сақталуын қадағалауды жүзеге асыратын прокурорға, сот және тергеу органдарына хабарлайды, қабылдау бөлімінде келушілер үшін хабарландыру іледі.
Ескерту. 132-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16-тарау. Күдіктілердің және айыпталушылардың тергеу іс-қимылдары мен сот отырыстарына қатысуын қамтамасыз ету
Ескерту. 16-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
133. Тергеу изоляторының әкімшілігі күндізгі уақытта күдіктілер және айыпталушылармен іс жүргізу әрекеттерін жүргізу үшін сотқа дейінгі тергеу жүргізуші органға тергеу изоляторына кедергісіз келуді қамтамасыз етеді.
134. Кезекші ауысымдардың кезекшілікті тапсыру-қабылдау кезінде (бір сағаттан көп емес), күн тәртібіне сай тамақ ішу кезінде (таңғы, түскі, кешкі ас), сондай-ақ түнгі уақытта сағат жиырма екіден таңғы сағат алтыға дейін, күдіктілер мен айыпталушыларды шақыртуларға камераларынан шығару жүргізілмейді. Көрсетілген уақытта шақыртулар бойынша шығарылған күдіктілер мен айыпталушылар камераларға қайтарылады.

1) невыполнение лицами, прибывшими на свидание, законных требований сотрудника, ответственного за проведение свидания;
2) несанкционированная попытка передачи подозреваемому, обвиняемому или подсудимому либо получения oт него денег, ценных вещей, каких-либо предметов, веществ, продуктов питания;
3) передача сведений, могущих препятствовать установлению истины по уголовному делу, способствовать совершению уголовных правонарушений;
4) использование лицами, прибывшими на свидание, для связи между собой условных сигналов, шифра и других скрытых способов передачи информации.
Сноска. Пункт 130 с изменением, внесенным приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
131. В случае досрочного прекращения свидания, сотрудник следственного изолятора, ответственный за его проведение, письменно докладывает об этом начальнику следственного изолятора с указанием причины прекращения свидания.
132. В случае кратковременного прекращения свиданий с подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми (в связи с карантином, введением режима особых условий и по другим причинам), начальник следственного изолятора извещает об этом прокурора, осуществляющего надзор за соблюдением законности в местах содержания под стражей, судебные и следственные органы, в приемной для посетителей вывешивается объявление.
Сноска. Пункт 132 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 16. Обеспечение участия подозреваемых и обвиняемых в следственных действиях и судебных заседаниях
Сноска. Заголовок главы 16 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
133. Администрация следственного изолятора обеспечивает органу, ведущему досудебное расследование, беспрепятственное посещение следственного изолятора в дневное время для проведения процессуальных действий с подозреваемыми и обвиняемыми.
134. Вывод подозреваемых и обвиняемых из камер по вызовам в период сдачи-приема дежурства дежурными сменами (не более одного часа), во время приема пищи (завтрак, обед, ужин) согласно распорядку дня, а также в ночное время с двадцати двух часов вечера до шести часов утра, не производится. В указанное время подозреваемые и обвиняемые, выведенные по вызовам, возвращаются в камеры.

135. Тергеушінің, анықтауды жүргізуші адамның, прокурордың немесе соттың нұсқауы бойынша тергеу іс-қимылдарын, амбулаторлық сот-психиатриялық және басқа да сараптамаларды өткізу үшін тергеу изоляторының аумағында оның әкімшілігі:
1) жабдықталған орын-жай береді;
2) күдіктіні немесе айыпталушыны жеткізеді және оның күзетін қамтамасыз етеді;
3) тергеу изоляторына тергеу іс-қимылдарына қатысуға тартылған адамдардың кіруін қамтамасыз етеді;
4) тергеу изоляторының қоймасында сақталған немесе өзінің қолданысындағы күдіктінің және айыпталушының мүлкіне тінту жүргізеді, алады, арест қояды.
136. Апелляциялық және кассациялық инстанциямен істі қарау туралы хабарлама; күзетте ұстау мерзімін ұзарту жөніндегі хабарлама; бір органнан басқа органға ауыстыру туралы хабарлама күдіктілер мен айыпталушыларға қол қойғызу арқылы жарияланады және олардың жеке істеріне енгізіледі.
137. Күдіктілер мен айыпталушылар тергеу изоляторынан тыс тергеу іс-қимылдарына немесе сот отырыстарына қатысу үшін жөнелтілер алдында ыстық тамақ алады, мезгіліне қарай киінеді, сырт келбеті жинақыланады. Құрғақ тамақпен қамтамасыз етіледі.
17-тарау. Күдіктілер мен айыпталушыларға көтермелеу және жазалау шараларын қолдану
Ескерту. 17-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
138. Көтермелеу және жаза шаралары тергеу изоляторларында ұсталатын барлық күдіктілер мен айыпталушыларға қолданылады. Міндеттерін үлгілі орындағаны, әрі күзетте ұстаудың белгіленген тәртібін ұстанғаны үшін күдіктілер мен айыпталушыларға көтермелеу шаралары ретінде мыналар қолданылады:
1) бұрын қолданылған жазаны мерзімінен бұрын алу;
2) кәмелеттік жасқа толмаған күдіктілер мен айыпталушыларға қосымша спорт сабақтарына арналған орын-жайларға баруға және басқа да сауық түрлерін өткізуге рұқсат беру. Тергеу изоляторының бастығы немесе оның орынбасары көтермелейді.
139. Бекітілген міндеттерін орындамағаны және ішкі тәртіпті бұзғаны үшін күдіктілер мен айыпталушыларға жаза шаралары қолданылуы мүмкін:
1) сөгіс;
2) карцерге немесе 15 тәулікке дейінгі мерзімге бір кісілік камераға жабу, ал кәмелетке толмаған күдіктілер мен айыпталушыларға – жеті тәулікке дейінгі мерзімге.
140. Барлық көтермелеулер мен жазалауларды, ауызша жарияланғанынан басқа, кезекші осы Қағиданың 5-қосымшасына сәйкес нысандағы камералық карточкаларға енгізеді және арнайы есепке алу бөлімінің қызметкері жүргізетін, осы Қағиданың 12-қосымшасына сәйкес нысандағы күдіктілерді және айыпталушыларды жазалау және көтермелеуді тіркеу кітабына енгізеді.

135. По указанию следователя, лица, производящего дознание, прокурора или суда (судьи) для проведения следственных действий, амбулаторных судебно-психиатрических и других экспертиз на территории следственного изолятора, его администрация:
1) предоставляет помещение;
2) доставляет подозреваемого и обвиняемого и обеспечивает его охрану;
3) обеспечивает допуск в следственный изолятор лиц, привлекаемых для участия в следственных действиях;
4) производит обыск, выемку, наложение ареста на имущество подозреваемого и обвиняемого, хранящееся на складе следственного изолятора или находящееся в личном пользовании.
136. Извещение о рассмотрении дела апелляционной и кассационной инстанцией, извещение о продлении срока содержания под стражей, извещение о перечислении из одного органа за другим объявляются подозреваемым и обвиняемым под расписку и приобщаются к их личным делам.
137. Подозреваемые и обвиняемые перед отправкой для участия в следственных действиях за пределами следственного изолятора или в судебных заседаниях получают горячее питание, одеваются по сезону, имеют опрятный внешний вид. Обеспечиваются сухим пайком.
Глава 17. Применение мер поощрения и взыскания к подозреваемым и обвиняемым
Сноска. Заголовок главы 17 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
138. Меры поощрения и взыскания применяются ко всем подозреваемым и обвиняемым, содержащимся в следственном изоляторе.
За примерное выполнение обязанностей, соблюдение установленного порядка содержания под стражей к подозреваемым и обвиняемым, в качестве мер поощрения применяются:
1) досрочное снятие ранее наложенного взыскания;
2) разрешение несовершеннолетним подозреваемым и обвиняемым на дополнительное посещение помещения для спортивных занятий и проведение иных форм досуга. Поощрение применяется начальником следственного изолятора или его заместителем.
139. За невыполнение установленных обязанностей и нарушение внутреннего распорядка к подозреваемым и обвиняемым могут применяться меры взыскания:
1) выговор;
2) водворение в карцер или в одиночную камеру на срок до пятнадцати суток, а несовершеннолетним подозреваемым и обвиняемым – на срок до семи суток.
140. Все поощрения и взыскания, кроме объявленных устно, заносятся дежурным в камерные карточки по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам и учитываются в книге учета взысканий и поощрений подозреваемых и обвиняемых по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам, которая ведется сотрудником отдела специального учета.

141. Күзетте ұстаудың белгіленген тәртібін бұзғаны үшін жаза тергеу изоляторының бастығымен немесе оның орынбасарымен қолданылады. Бір бұзушылық үшін кінәліге біреуден артық жаза жарияланбайды.
Жаза бұзушылықтың жасалу жағдайын әрі күдіктінің және айыпталушының тәртібін ескере отырып беріледі. Жаза бұзушылық анықталған күннен бастап, ал егер бұзушылыққа байланысты тексеру жүргізілген болса – оның біткен күнінен бастап он тәуліктен кешіктірілмей беріледі, алайда бұзушылық жасалған күннен бір ай кешіктірілмеуі қажет.
Жаза берілмей тұрып күдікті мен айыпталушыдан жазбаша түсініктеме алынады, егер түсініктеме беруден бас тартқан жағдайда, бұл туралы соған сәйкес акт жасалады.
Сөгіс түріндегі жаза ауызша немесе жазбаша түрде, қалған жазалар – жазбаша түрде беріледі.
Күдіктілер мен айыпталушылар жоғары тұрған лауазымды тұлғаға, прокурорға немесе сотқа жазаны бұзу туралы шағым беруге құқылы. Шағым беру жазаның орындалуын тоқтатпайды.
142. Күдіктілер мен айыпталушылар бір кісілік камераға немесе карцерге мыналар үшін жабылуы мүмкін:
1) басқа күдіктілер мен айыпталушыларға қысым көрсеткені және оларды қорлағаны;
2) күзетте ұстау орындары қызметкерлерінің немесе өзге де адамдардың заңды талаптарына бағынбағаны не оларды қорлағаны;
3) оқшаулау ережелерін бірнеше рет бұзғаны;
4) алкогольді ішімдіктерді сақтағаны, дайындағаны және ішкені;
5) сақтауға және пайдалануға тыйым салынған басқа да нәрселерді, заттар мен тамақ өнімдерін сақтағаны, дайындағаны және пайдаланғаны;
6) құмар ойындарға қатысқаны.
Бір кісілік камераға немесе карцерге отырғызу түріндегі жаза осы Қағиданың 139-тармағында қарастырылған тәртіптік жазалар екі және одан да көп қолданылған күдіктілер мен айыпталушыларға да қолданылады.
143. Бір кісілік камераға немесе карцерге орналастыру түріндегі жаза, осы Қағиданың 13-қосымшасына сәйкес нысандағы, тергеу изоляторы бастығының күдіктіні немесе айыпталушыны бір кісілік камераға немесе карцерге қамау туралы қаулысымен беріледі. Жаза қолдану туралы қаулы жазаланушыға қол қойғызу арқылы жарияланады. Қаулы тексеру материалдарымен бірге сол адамның жеке ісіне тігіледі. Сөгіс тергеу изоляторы бастығының бұйрығымен жарияланады.
144. Бір кісілік камераға немесе карцерге жабу күдіктіні және айыпталушыны бір кісілік камерада немесе карцерде ұстау мүмкіндігі туралы медицина қызметкерінің қорытындысы болған жағдайда жүзеге асырылады.
Карцерде ұстау тәртібі Заңның 39-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Карцерге жабылған адамды санитарлық өңдеу жазасын өтегеннен кейін, медицина қызметкерінің нұсқауы бойынша оның карцерде ұсталуы кезінде де жүргізіледі. Медицина қызметкерінің ауырып қалған адамды карцерден мерзімінен бұрын босату қажеттілігі жөніндегі нұсқауы дереу орындалуы тиіс.

141. Взыскания за нарушения установленного порядка содержания под стражей налагаются начальником следственного изолятора или его заместителем. За одно нарушение на виновного не может быть наложено более одного взыскания.
Взыскание налагается с учетом обстоятельств совершения нарушения и поведения подозреваемого и обвиняемого. Взыскание может быть наложено не позднее десяти суток со дня обнаружения нарушения, а если в связи с нарушением проводилась проверка – со дня ее окончания, но не позднее одного месяца со дня совершения нарушения.
До наложения взыскания у подозреваемого или обвиняемого берется письменное объяснение, а в случае отказа от дачи объяснения об этом составляется соответствующий акт.
Взыскание в виде выговора налагается в устной или письменной форме, другие взыскания – в письменной форме.
Подозреваемые и обвиняемые имеют право обратиться с обжалованием взыскания к вышестоящему должностному лицу, прокурору или в суд. Подача жалобы не приостанавливает исполнение взыскания.
142. Подозреваемые и обвиняемые могут быть водворены в одиночную камеру или карцер за:
1) притеснение и оскорбление других подозреваемых и обвиняемых;
2) неповиновение законным требованиям сотрудников мест содержания под стражей или иных лиц, либо за оскорбление их;
3) неоднократное нарушение правил изоляции;
4) хранение, изготовление и употребление алкогольных напитков;
5) хранение, изготовление и использование других предметов, веществ и продуктов питания, запрещенных к хранению и использованию;
6) участие в азартных играх;
Наказание в виде водворения в одиночную камеру или карцер применяется также к подозреваемым и обвиняемым, к которым были применены два и более дисциплинарных взыскания, предусмотренные пунктом 139 настоящих Правил.
143. Взыскание в виде водворения в одиночную камеру или карцер налагается начальником следственного изолятора мотивированным постановлением о водворении подозреваемого или обвиняемого в одиночную камеру или карцер по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам. Постановление о наложении взыскания объявляется наказанному лицу под расписку. Постановление вместе с материалами проверки приобщается к личному делу данного лица.
144. Водворение в одиночную камеру или карцер осуществляется при наличии заключения медицинского работника о возможности содержания подозреваемого и обвиняемого в одиночной камере или карцере.
Порядок содержания в карцере осуществляется в соответствии со статьей 39 Закона.
Санитарная обработка лица, водворенного в карцер, проводится после отбытия им взыскания, по указанию медицинского работника и в период содержания его в карцере. Указание медицинского работника о необходимости досрочного освобождения из карцера заболевшего подлежит немедленному исполнению.

145. Карцерге жабылған адамды тергеушіге немесе сотқа шақыру, сондай-ақ тергеу изоляторынан уақытша шығару оны қолданылған жазаны одан әрі өтеуден босатпайды.
18-тарау. Тергеу изоляторы бастығының және уәкілетті адамдардың күдіктілер мен айыпталушыларды жеке қабылдауы
Ескерту. 18-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
146. Тергеу изоляторы бастығының және оған уәкілетті адамдардың күдіктілер мен айыпталушыларды жеке қабылдауы, демалыс және мереке күндерінен басқа, күнделікті жұмыс уақытында жүзеге асырылады.
147. Күдіктілер мен айыпталушыларды жеке қабылдау тергеу изоляторының бастығы бекіткен, күдіктілер мен айыпталушыларға жеткізілген кесте бойынша жүргізіледі.
148. Күдіктілер мен айыпталушыларды жеке қабылдауға жазу тергеу изоляторы әкімшілігі қызметкерлерімен күн сайын камераларды аралаған кезде жүзеге асырылады. Қабылдау туралы өтініш тергеу изоляторының бастығының атына жазбаша түрде беріледі немесе ауызша айтылады және күдікті мен айыпталушы барғысы келген лауазымды адамды көрсетумен, осы Қағидалардың 14-қосымшасына сәйкес нысандағы күдіктілер мен айыпталушыларды тергеу изоляторы бастығының және уәкілетті тұлғаның жеке қабылдауы журналында кезектілік тәртібі бойынша тіркеледі.
149. Қабылдау өтініш беру кезектілігі тәртібінде жүргізіледі. Қабылдау аяқталғаннан кейін тергеу изоляторы бастығының және уәкілетті тұлғалардың күдіктілер мен айыпталушыларды жеке қабылдау журналында және жеке қабылдау жөніндегі өтініште оның қорытындылары көрсетіледі. Өтініш күдіктінің немесе айыпталушының жеке ісіне тігіледі.
19-тарау. Тергеу изоляторларында қайтыс болған күдіктілер мен айыпталушылардың мәйіттерін беру
Ескерту. 19-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
150. Күдіктінің және айыпталушының қайтыс болғаны жөнінде тергеу изоляторы әкімшілігі бір сағат ішінде оның жұбайына (күйеуіне) немесе жеке ісінде көрсетілген туыстарына (ата-анасына, балаларына, асырап алушыларына, асырап алынған ұл-қыздарына, толық туыс және толық туыс емес аға-апаларына, ата-әжесіне, немерелеріне), прокурорға, қылмыстық істі жүрігузші адамға немесе органға хабарлайды.
Егер қайтыс болған адамның туыстары басқа елді-мекенде тұрып жатқан болса, олар Қазақстан Республикасының пошта қызметімен хабарландырылады.

145. Вызов к следователю или в суд, а также временное убытие из следственного изолятора лица, водворенного в карцер, не освобождает его от дальнейшего отбывания наложенного взыскания.
Глава 18. Личный прием подозреваемых и обвиняемых начальником следственного изолятора и уполномоченными им лицами
Сноска. Заголовок главы 18 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
146. Личный прием подозреваемых и обвиняемых начальником следственного изолятора и уполномоченными им лицами осуществляется ежедневно, кроме выходных и праздничных дней, в течение рабочего времени.
147. Личный прием подозреваемых и обвиняемых осуществляется по графику, утверждаемому начальником следственного изолятора, который доводится до сведения подозреваемых и обвиняемых.
148. Запись подозреваемых и обвиняемых на личный прием осуществляется ежедневно во время обхода камер сотрудниками администрации следственного изолятора. Заявления о приеме подаются письменно, на имя начальника следственного изолятора, или делаются устно и регистрируются в порядке очередности их подачи в журнале личного приема подозреваемых и обвиняемых, начальником следственного изолятора и уполномоченными им лицами по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам с указанием должностного лица, к которому подозреваемый или обвиняемый хотел бы попасть на прием.
149. Прием ведется в порядке очередности подачи заявлений. После окончания приема в журнале личного приема подозреваемых и обвиняемых начальником следственного изолятора и уполномоченными им лицами и на заявлении о личном приеме фиксируются его результаты. Заявление подшивается в личное дело подозреваемого или обвиняемого.
Глава 19. Выдача тел подозреваемых и обвиняемых, умерших в следственных изоляторах
Сноска. Заголовок главы 19 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
150. О смерти подозреваемого и обвиняемого администрация следственного изолятора в течение одного часа с момента смерти сообщает его супругу (супруге) или близким родственникам (родители, дети, усыновители, удочерители, усыновленные, удочеренные, полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки), указанным в личном деле, прокурору, а также лицу или органу, в производстве которого находится уголовное дело.
Если супруг (супруга) или близкие родственники умершего проживают в другом населенном пункте, они извещаются телеграммой, через организации почтовой связи Республики Казахстан.

151. Тергеу изоляторында ұсталатын шетел азаматының өлімі туралы тергеу изоляторының әкімшілігі Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына, Сыртқы істер министрлігіне және Ұлттық қауіпсіздік комитетіне хабарлайды. Бұдан басқа күзетте ұстау орындарында заңдардың қолданылуын қадағалауды жүзеге асыратын прокурорға, сондай-ақ қайтыс болған адам азаматы болып табылатын мемлекеттің елшілігіне немесе өзге де өкілдігіне жазбаша түрде хабарланады.
152. Уәкілетті органның қайтыс болу фактісін тексеруі аяқталғанға дейін қайтыс болған күдіктінің немесе айыпталушының мәйіті патологоанатомиялық зерттелуге жіберіледі. Қайтыс болған адамның денесін алуға оның жұбайының (күйеуінің) немесе жақын туыстарының айрықша құқығы бар. Олар болмаса немесе мәйітті алудан бас тартса ол беруді талап еткен адамға беріледі.
153. Мәйітті беру талап еткен адамның жазбаша өтініші бойынша Заңның 23-бабына сәйкес қылмыстық істі жүргізуші адамның немесе органның рұқсатымен жүзеге асырылады.
154. Қайтыс болған адамның жұбайына (күйеуіне) немесе жақын туыстарына оның мәйітінің қайда екені хабарланады. Жерлеу жабдықтарымен мәйітті беруді талап еткен адам қамтамасыз етеді. Жерлеу оның есебінен жүзеге асырылады.
155. Мәйіті сұратылмаған қайтыс болған адамның жерленуі мемлекет есебінен жүргізіледі.
20-тарау. Күдіктілерді және айыпталушыларды күзеттен босату
Ескерту. 20-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
156. Күдіктілерді және айыпталушыларды күзетте ұстаудан босатуды тергеу изоляторының бастығы тергеушінің, анықтаушының, прокурордың немесе соттың негізделген қаулысын, не болмаса негізделген сот қаулысын алғаннан кейін жүзеге асырады.
157. Тергеу изоляторының бастығы күдіктіні немесе айыпталушыны күзетте ұстау шарасының мерзімі аяқталғанға дейін жиырма төрт сағат ішінде бұл жөнінде қылмыстық істі жүргізуші органға немесе адамға, сондай-ақ прокурорға жазбаша түрде хабарлайды.
158. Егер күзетте ұстау бұлтартпау шарасы мерзімінің аяқталуы бойынша күдіктіні немесе айыпталушыны босату туралы немесе күзетте ұстау бұлтартпау шарасына белгіленген күзетте ұстау мерзімін ұзарту туралы шешім, не болмаса бұл шешім туралы хабарлама келіп түспесе тергеу изоляторының бастығы оны өзінің қаулысымен босатады, оның көшірмесін жиырма төрт сағат ішінде қылмыстық істі жүргізуші органға немесе адамға және прокурорға жолдайды.

151. О смерти иностранца, содержащегося в следственном изоляторе, администрация следственного изолятора сообщает в Генеральную прокуратуру, Министерство иностранных дел и Комитет национальной безопасности Республики Казахстан. Кроме того, письменно сообщается прокурору, осуществляющему надзор за применением законов в местах содержания под стражей, а также в посольство или иное представительство государства, гражданином которого являлся умерший.
152. Тело умершего подозреваемого или обвиняемого передается на патологоанатомическое исследование до завершения проверки по факту смерти уполномоченным органом. Преимущественное право для получения тела умершего имеют его супруг (супруга) или близкие родственники. При их отсутствии или отказе в получении тела оно выдается востребовавшему его лицу.
153. Выдача тел осуществляется в соответствии со статьей 23 Закона с разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, по письменному заявлению востребовавшего его лица.
154. Супругу (супруге) или близким родственникам умершего сообщается место, где находится тело. Похоронные принадлежности обеспечиваются лицом, востребовавшим тело. Похороны осуществляются за его счет.
155. Захоронение умершего, тело которого не востребовано, осуществляется за счет государства.
Глава 20. Освобождение подозреваемых и обвиняемых из-под стражи
Сноска. Заголовок главы 20 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
156. Освобождение подозреваемых и обвиняемых из-под стражи производится начальником следственного изолятора после получения мотивированного постановления следователя, дознавателя, прокурора или судьи, либо по мотивированному постановлению суда.
157. Начальник следственного изолятора не позднее чем за двадцать четыре часа до истечения срока содержания под стражей подозреваемого или обвиняемого письменно уведомляет об этом орган или лицо, в производстве которого находится уголовное дело, а также прокурора.
158. Если по истечении срока содержания под стражей, решение об освобождении подозреваемого или обвиняемого, либо о продлении срока содержания под стражей, назначенного в качестве меры пресечения, или сообщение об этом решении не поступило, начальник следственного изолятора освобождает его своим постановлением, копию которого в течение двадцати четырех часов направляет органу или лицу, в производстве которого находится уголовное дело, и прокурору.

159. Күдікті мен айыпталушыны нақты босатуға дейін күзетте ұстау мерзімін ұзарту туралы хабарлама келіп түскен жағдайда тергеу изоляторының бастығы өзінің қаулысын тоқтатып, бұл туралы прокурорды хабарландырады.
160. Қамаудан босатылған күдіктіге және айыпталушыға жеке құжаттары, заттары, оның жеке шотында сақтаулы ақшалары, сондай-ақ оны күзетте ұстау түріндегі бұлтартпау шарасы кіммен санкцияланған; бұлтартпау шарасын таңдау және ұстау негіздемесі, орны және уақыты; босатылуының негіздемесі және уақыты көрсетілген анықтама беріледі.
Ескерту. 160-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 05.10.2023 № 84/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21-тарау. Тергеу изоляторларында күдіктілер мен айыпталушылардың жүріп-тұруы
Ескерту. 21-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
161. Тергеу изоляторларында ұсталатын күдіктілер мен айыпталушылар:
1) белгіленген күн тәртіптемені сақтауы;
2) өзара және тергеу изоляторларының қызметкерлерімен сөйлескенде сыпайы болуы;
3) тергеу изоляторларының қызметкерлері камераларға кіргенде олардың командасы бойынша тұруы және көрсетілген жерге сапқа тұруы;
4) сырт келбетін ұқыпты ұстауы;
5) айдауылмен немесе тергеу изоляторларының қызметкерлерімен ілесіп жүргенде қолдарын артында ұстауы;
6) тергеу изоляторлары қызметкерлерінің талабы бойынша өзінің тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда) айтуы, қылмыстық жауаптылыққа тартылған қылмыстық кодекстің бабын айтуы;
7) тыныштық сақтауы;
8) камерада кезектілік тәртібінде кезекшілік атқаруы тиіс.
162. Күдіктілер мен айыпталушыларға:
1) тергеу изоляторының басқа камераларында немесе басқа орын-жайларында ұсталатын адамдармен сөйлесуге, белгілі бір заттарды жіберуге, олармен хабарласып немесе хат жазысуға;
2) қылмыстық ісі өндірістегі адамның немесе органның рұқсатынсыз бостандықта жүрген немесе бас бостандығынан айыру жазасын өтеп жатқан адамдармен хат жазысуға және белгілі бір заттарды жіберуге;
3) тергеу изоляторы әкімшілігінің рұқсатынсыз камерадан және басқа да режимдік корпустың орын-жайларынан шығуға;
4) тергеу изоляторлары объектілерінің күзет желісін бұзуға;
5) алкогольдік ішімдіктерді, есірткі заттарын және жүйкеге әсер ететін заттектерді дайындауға және ішуге;

159. В случае поступления извещения о продлении срока содержания под стражей до фактического освобождения подозреваемого и обвиняемого, начальник следственного изолятора отменяет свое постановление, о чем ставит в известность прокурора.
160. Подозреваемому и обвиняемому, освобожденному из-под стражи, выдаются личные документы, вещи, деньги, хранящиеся на его лицевом счете, а также справка, в которой указываются кем санкционирована мера пресечения в виде содержания под стражей, основания, место и время задержания и избрания меры пресечения, основания и время освобождения.
Сноска. Пункт 160 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 05.10.2023 № 84/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 21. Поведение подозреваемых и обвиняемых в следственных изоляторах
Сноска. Заголовок главы 21 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
161. Подозреваемым и обвиняемым, содержащимся в следственных изоляторах, следует:
1) соблюдать установленный распорядок дня;
2) быть вежливыми между собой и в обращении с сотрудниками следственных изоляторов;
3) при входе в камеры сотрудников следственных изоляторов по их команде вставать и выстраиваться в указанном месте;
4) иметь опрятный внешний вид;
5) при движении под конвоем или в сопровождении сотрудников следственных изоляторов держать руки сзади;
6) по требованию сотрудников следственного изолятора, сообщать свою фамилию, имя, отчество (при наличии), статью Уголовного кодекса, по которой он привлекается к уголовной ответственности;
7) соблюдать тишину;
8) дежурить по камере в порядке очередности.
162. Подозреваемым и обвиняемым не допускается:
1) вести переговоры, осуществлять передачу каких-либо предметов лицам, содержащимся в других камерах или иных помещениях следственного изолятора, перестукиваться или переписываться с ними;
2) передавать какие-либо предметы и переписываться с лицами, находящимися на свободе или отбывающими наказание в местах лишения свободы без разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело;
3) без разрешения администрации следственного изолятора выходить из камер и других помещений режимных корпусов;
4) нарушать линию охраны объектов следственных изоляторов;
5) изготавливать и употреблять алкогольные напитки, наркотические средства и психотропные вещества;

6) материалдық және басқа табыс табу мақсатымен үстел ойындарын ойнауға;
7) өзіне немесе басқа адамдарға таңба жасауға;
8) тергеу изоляторы әкімшілігінің рұқсатынсыз жататын орнын ауыстыруға және перделеуге;
9) жасанды электр құралдарын қолдануға;
10) тергеу изоляторы әкімшілігінің рұқсатынсыз электр құралдарын пайдалануға;
11) камерада от жағуға;
12) жануарлар ұстауға;
13) тергеу изоляторы әкімшілігінің рұқсатынсыз сантехника, жарық беру және басқа құралдарды жөндеуге немесе камера жарығын өзгертуге;
14) камерадағы сантехникалық тораптарды ластауға;
15) камерада ілінген күдіктілер мен айыпталушылардың негізгі құқықтары мен міндеттері туралы ақпаратты алып тастауға;
16) қабырғаларға (есіктерге), камера мүліктеріне қағаз, суреттер, фотосуреттер, газет және журнал қиындыларын желімдеуге, оларға жазулар жазуға немесе суреттер салуға;
17) қасақана тыныштықты бұзуға;
18) тергеу изоляторларының аумағында қозғалған кезде саптан шығуға, темекі шегуге, сөйлесуге, камера есігінің қарау саңылауынан қарауға, қандай да бір құралдарды көтеруге, дабыл беру тетігін басуға;
19) терезеден қоқыс тастауға, жылу беру радиаторына және терезе алдына шығып тұруға, желдеткішке ұмтылуға, қарау саңылауына жабыса тақалуға, оны жабуға тыйым салынады.
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдары тергеу
изоляторларының ішкі тәртіптеме
қағидаларына 1-қосымша
нысан
Бекітемін
Тергеу изоляторының бастығы
_______________________________________
атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда)
20 __ жылғы "___" __________
Камералар бойынша орналастыру
ЖОСПАРЫ
Күдіктілер мен айыпталушыларды орналастыру
Камера №
Камерадағы орын саны
Ескерту
1
2
3
4
Бөлек ұсталады:
1. Күдікті және айыпталушы ерлер
қылмыстық жауапкершілікке бірінші рет тартылған адамдар
бұрын бас бостандығынан айыру орындарында ұсталған адамдар
үкімдері заңды күшіне енген сотталғандар
бір қылмыстық іске немесе өзара бір-бірімен байланысты бірнеше іске күдіктілер мен айыпталушылар
2.Күдікті және айыпталушы әйелдер
қылмыстық жауапкершілікке бірінші рет тартылған адамдар
бұрын бас бостандығынан айыру орындарында ұсталған адамдар
үкімдері заңды күшіне енген сотталғандар
бір қылмыстық іске немесе өзара бір-бірімен байланысты бірнеше іске күдіктілер мен айыпталушылар
Жеке ұсталады
3. Күдікті және айыпталушы ерлер
аса ауыр және ауыр қылмыстық құқықбұзушылықтың жасалуына күдіктілер мен айыпталушылар
қауіпті қылмыстық құқық-бұзушылықты қайталап сотталған
өлім жазасына сотталғандар
азаматтығы жоқ шетелдіктер
сот, адвокат, әділет министрлігінің қызметкерлері, ішкі істер органдарының, прокуратура, салық полициясы, кеден органдары қызметкерлері, Ұлттық қауіпсіздік комитетінің қызметкерлері мен әскери қызметшілері, ішкі әскер әскери қызметшілері, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полициясының әскери қызметшілері болып табылатын немесе бұрын болған адамдар
күзетте ұстау орындары әкімшілігінің шешімі бойынша немесе қылмыстық ісі өндірісте жатқан органның жазбаша рұқсатымен басқа күдіктілер мен айыпталушылар тарапынан өміріне және денсаулығына қауіп төніп тұрған күдіктілер мен айыпталушылар
инфекциялық аурумен ауыратын немесе ерекше медициналық күтім мен бақылауды қажет ететіндер

6) играть в настольные игры с целью извлечения материальной или иной выгоды;
7) наносить себе или иным лицам татуировки;
8) занавешивать и менять без разрешения администрации следственного изолятора спальные места;
9) пользоваться самодельными электроприборами;
10) пользоваться электроприборами без разрешения администрации следственного изолятора;
11) разводить открытый огонь в камере;
12) содержать животных;
13) без разрешения администрации следственного изолятора производить ремонт сантехники, осветительных и других приборов или регулировку освещения в камере;
14) засорять санузлы в камерах;
15) снимать вывешенную в камере информацию об основных правах и обязанностях подозреваемых и обвиняемых;
16) оклеивать стены (двери), камерный инвентарь бумагой, фотографиями, рисунками, вырезками из газет и журналов, наносить на них надписи и рисунки;
17) умышленно нарушать тишину;
18) при движении по территории следственных изоляторов выходить из строя, курить, разговаривать, заглядывать в смотровое отверстие в двери камеры, поднимать какие-либо предметы, нажимать кнопки тревожной сигнализации;
19) выбрасывать мусор через окна, становиться на радиаторы отопления и подоконник, выглядывать в форточку, подходить вплотную к смотровому отверстию, закрывать его.
Приложение 1
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов органов
национальной безопасности
Республики Казахстан
форма
Утверждаю
Начальник следственного изолятора
____________________________________________
звание, подпись, фамилия, имя, отчество (при его
наличии)
"___"__________ 20 __ года
ПЛАН
покамерного размещения
Размещение подозреваемых и обвиняемых
камеры
Количество
мест в камере
Примечание
1
2
3
4
Содержатся раздельно:
1. Подозреваемые и обвиняемые мужчины
лица, впервые привлекаемые к уголовной ответственности
лица, ранее содержавшиеся в местах лишения свободы
осужденные, приговоры в отношении которых вступили в законную силу
подозреваемые и обвиняемые по одному уголовному делу или по нескольким связанным между собой делам
2. Подозреваемые и обвиняемые женщины
лица, впервые привлекаемые к уголовной ответственности
лица, ранее содержавшиеся в местах лишения свободы
осужденные, приговоры в отношении которых вступили в законную силу
подозреваемые и обвиняемые по одному уголовному делу или по нескольким связанным между собой делам
Содержатся отдельно:
3. Подозреваемые и обвиняемые мужчины
подозреваемые и обвиняемые в совершении особо тяжких и тяжких уголовных правонарушений
осужденные при опасном рецидиве уголовных правонарушений
осужденные к смертной казни
иностранцы и лица без гражданства
лица, являющиеся или являвшиеся судьями, адвокатами, работниками органов юстиции, сотрудниками и военнослужащими правоохранительных и специальных государственных органов, военнослужащими военной полиции Вооруженных сил Республики Казахстан
по решению администрации следственного изолятора, либо по письменному решению лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, подозреваемые и обвиняемые, жизни и здоровью которых угрожает опасность со стороны других подозреваемых и обвиняемых
больные инфекционными заболеваниями или нуждающиеся в особом медицинском уходе и наблюдении

4. Күдікті және айыпталушы әйелдер
аса ауыр және ауыр қылмыстық құқықбұзушылықтың жасалуына күдіктілер мен айыпталушылар
қауіпті қылмыстық құқықбұзушылықты қайталап сотталған
өлім жазасына сотталғандар
азаматтығы жоқ шетелдіктер
сот, адвокат, әділет министрлігінің қызметкерлері, ішкі істер органдарының, прокуратура, салық полициясы, кеден органдары қызметкерлері, Ұлттық қауіпсіздік комитетінің қызметкерлері мен әскери қызметшілері, ішкі әскер әскери қызметшілері, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полициясының әскери қызметшілері болып табылатын немесе бұрын болған адамдар
күзетте ұстау орындары әкімшілігінің шешімі бойынша немесе қылмыстық ісі өндірісте жатқан органның жазбаша рұқсатымен басқа күдіктілер мен айыпталушылар тарапынан өміріне және денсаулығына қауіп төніп тұрған күдіктілер мен айыпталушылар
балалы және жүкті (жүктілік мерзімі бес айдан жоғары) әйелдер
инфекциялық аурумен ауыратын немесе ерекше медициналық күтім мен бақылауды қажет ететіндер
5. Кәмелетке толмаған ер жынысты күдіктілер мен айыпталушылар
6. Кәмелетке толмаған әйел жынысты күдіктілер мен айыпталушылар
7. Транзитпен айдауылданатын адамдар, күдіктілер мен айыпталушылар:
а) ерлер
ә) әйелдер
б) кәмелетке толмағандар
8. Тергеу изоляторында шаруашылық қызмет көрсету үшін қалдырылған сотталғандар:
а) ерлер
ә) әйелдер
9. Карцерлерде ұсталатындар
Ескерту:
Камералар бойынша орналастыру жоспары кезекші бөлімде және тергеу изоляторының бастығында болады.
Уәкілетті тұлға
_________________________________________________________
_________________________________________________________
атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдары тергеу
изоляторларының ішкі тәртіптеме
қағидаларына 2-қосымша
нысан
Рұқсат етемін
Прокурор __________________________
___________________________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
20___ ж."____" _____________
Күдіктіні немесе айыпталушыны бір кісілік камераға ауыстыру туралы тергеу изоляторы бастығының
ҚАУЛЫСЫ
Күдікті немесе айыпталушы ___________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_____________________________________________________________________
бір кісілік камерада ұстауға негіз болатын жағдайлар көрсетіледі
_____________________________________________________________________
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН
күдікті немесе айыпталушы ___________________________________________
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
одан әрі күзетте ұстау үшін бір кісілік камераға ауыстырылсын.
Тергеу изоляторының бастығы
________________________________________________________
________________________________________________________
атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
20___ ж."___"____________
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдары тергеу
изоляторларының ішкі тәртіптеме
қағидаларына 3-қосымша
Сақтауға, сәлемдемелермен, сәлем-сауқаттармен алуға рұқсат етілетін тамақ өнімдері, бірінші қажеттілік заттары, аяқ киімдер, киімдер және басқа да өнеркәсіптік тауарларының
ТIЗБЕСI
Күдіктілер мен айыпталушылар мыналарды өзінде ұстауына, сақтауына, сәлемдемелермен, сәлем-сауқаттармен алуына және қолма-қол ақшасыз сатып алуына болады:

4. Подозреваемые и обвиняемые женщины
подозреваемые и обвиняемые в совершении особо тяжких и тяжких уголовных правонарушений
осужденные при опасном рецидиве уголовных правонарушений
осужденные к смертной казни
иностранцы и лица без гражданства
лица, являющиеся или являвшиеся судьями, адвокатами, работниками органов юстиции, сотрудниками и военнослужащими правоохранительных и специальных государственных органов, военнослужащими военной полиции Вооруженных сил Республики Казахстан
по решению администрации следственного изолятора, либо по письменному решению лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, подозреваемые и обвиняемые, жизни и здоровью которых угрожает опасность со стороны других подозреваемых и обвиняемых
больные инфекционными заболеваниями или нуждающиеся в особом медицинском уходе и наблюдении
Подозреваемые и обвиняемые несовершеннолетние мужского пола
Подозреваемые и обвиняемые несовершеннолетние женского пола
Лица, конвоируемые транзитом, подозреваемые и обвиняемые:
а) мужчины
б) женщины
в) несовершеннолетние
Осужденные, оставленные в следственном изоляторе для работ по хозяйственному обслуживанию:
а) мужчины
б) женщины
Содержащиеся в карцерах
Примечание:
План покамерного размещения находится в дежурной части и у начальника следственного изолятора.
Уполномоченное лицо
____________________________________________________
____________________________________________________
звание, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 2
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов органов
национальной безопасности
Республики Казахстан
форма
Санкционирую
Прокурор _____________________________
____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
"____" _____________ 20 __ года
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
начальника следственного изолятора
о переводе подозреваемого или обвиняемого в одиночную камеру
Подозреваемый или обвиняемый ___________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________________________
излагаются обстоятельства, дающие основание для содержания в одиночной камере
________________________________________________________________________________
ПОСТАНОВИЛ
Подозреваемого или обвиняемого __________________________________________________
________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
перевести для дальнейшего содержания в одиночную камеру.
Начальник следственного изолятора
___________________________________________________
___________________________________________________
звание, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___"__________ 20 ___ года
Приложение 3
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов органов
национальной безопасности
Республики Казахстан
ПЕРЕЧЕНЬ
продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые разрешено иметь при себе, хранить, получать в посылках и передачах
Подозреваемым и обвиняемым разрешено иметь при себе, хранить, получать в посылках, передачах и приобретать по безналичному расчету:

1) жылумен өңдеуді қажет ететін, сақтау мерзімі өткен, тез бұзылатын, сондай-ақ ашытқылар, алкогольдік ішімдіктер мен сырадан басқа тамақ өнімдері. Күдікті және айыпталушы өзінде сақтай алатын тамақ өнімдерінің, бірінші қажеттілік заттарының, аяқ киім, киім және басқа өнеркәсіп тауарларының жалпы салмағы 35 килограмнан аспауы тиіс;
2) темекі бұйымдары, сіріңкелер;
3) бір дана, мезгілге байланысты: белдіксіз, аспа баусыз және галстуксіз киім, сондай-ақ бас киім, аяқ киім (темір табансыз, темір жапсырмасыз және баусыз);
4) бір жинақта спорт костюмі немесе халаты (әйелдер үшін);
5) іш киім – екі жұп;
6) шұлықтар – төрт жұп;
7) шұлықтар (әйелдер үшін);
8) қолғаптар немесе биялайлар – бір жұп;
9) бет орамалдар – екі дана;
10) үйге киетін аяқ киім – бір жұп;
11) жуыну құралдары (иіс, шаруашылық сабыны, сұйық сабын немесе сусабын, дәретхана қағазы, тіс пастасы, тіс щеткасы, сабынға және тіс щеткасына арналған пластмасса футляр, кремдер, тарақ);
12) қалталы айна (камерада айна болмаған жағдайда), электрлік ұстара немесе бір рет пайдаланатын қауіпсіз ұстаралар;
13) зат салатын қап немесе сөмке;
14) көзілдірік және көзілдірікке арналған пластмасса қораптар;
15) орамалдар, белдіктер, іш киімдер, дәке, шаш қыстырғыштар, мақта, гигиеналық және косметикалық бұйымдар, пластмасса бигудилер (әйелдер үшін);
16) балдақтар, ағаш таяқтар, протездер (медицина қызметкерінің рұқсаты бойынша);
17) өндірістік тұрмыстық электрлі қайнатқыш;
18) жөке немесе жұмсақ ысқыш;
19) қалам, олардың стержендері, қарындаштар;
20) хат жазатын қағаз, дәптерлер, пошта конверттері, ашық хаттар, пошта маркалары;
21) осы Қағидаларды және басқа күдіктілер мен айыпталушылардың құқықтарын сақтаған жағдайда діни ғибадат заттары;
22) екі жинақта төсек жабдығы (екі жайма және жастық тысы), сүлгі;
23) тергеу изоляторының кітапханасынан немесе тергеу изоляторы әкімшілігі арқылы, болмаса күйеуі (жұбайы) немесе жақын туыстары сауда желісінен сатып алған көркем және басқа да әдебиеттер, сондай-ақ мерзімді баспасөз басылымдары;
24) фотокарточкалар;
25) үстел ойындары (дойбы, шахмат, домино, нарды);
26) балалардың күтіміне арналған заттар (медицина қызметкерінің рұқсаты бойынша үш жасқа дейінгі баласы бар әйелдерге);
27) медицина қызметкерінің белгілеуі бойынша дәрі-дәрмектері.
Күдіктілерге және айыпталушыларға жоғарыда аталғандардан басқа, қылмыстық іске қатысты не Заңмен белгіленген өзінің құқықтары мен мүдделерін іске асыру мәселелеріне қатысты құжаттар мен жазбаларды, сондай-ақ пошталық тасымалдау бланкілерін, сақтауға тапсырылған ақшалардың, құнды заттар мен құжаттардың түбіртектерін өзінде ұстауға және сақтауға рұқсат етіледі.
Осы Тізбеде көрсетілмеген құралдар мен заттарды пайдалануға жол берілмейді.
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдары тергеу
изоляторларының ішкі тәртіптеме
қағидаларына 4-қосымша
нысан
Ақшаны, бағалы бұйымдарды, заттарды және тамақ өнімдерін алу туралы
АКТ
Біз, төменде қол қойған мынадай құрамдағы комиссия
____________________________________________________________________,
лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Күдікті (сотталушы) ________________________________________________,
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
бағалы заттар_______________________________________________________,
ақша сомасы (_______)_______________________________________________
жазбаша
заттар немесе тамақ өнімдері________________________________________
алуды жүзеге асырдық (сақтауға қабылдадық).
Барлығы тапсырылғаны: ______________________________________________
бағалы заттардың атауы
______________________________________________________________ ақша,
саны, сомасы
____________________________________________________________________
тамақ өнімдерінің, заттардың атауы
Тапсырған:__________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
Қабылдаған:_________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
Қатысқандар:________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
20__ж. "___" _____________
Жеке шотында барлығы _______________________________________________
күдікті мен айыпталушының тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда)
Камера № ______ түбіртек №._______теңге ______________________
Жауапты ______________________________________________________
20__ж. "___" _____________
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдары тергеу
изоляторларының ішкі тәртіптеме
қағидаларына 5-қосымша
нысан
Күдікті мен айыпталушының
КАМЕРАЛЫҚ КАРТОЧКАСЫ
Жеке іс №_________________________
Ауыстыру
Тегі ______________________________
Камера №
Күні
Кезекшінің қолы
Аты __________Әкесінің аты (ол болған жағдайда)_______
Туған жылы_______Ұлты_____________
Туған жері
ҚК бабы бойынша тартылды
Тергеу изоляторына келіп түскен уақыты
Тергеу изоляторына қабылдау кезінде жеке тінтуді_____________ жүргізді
№_____ камераға орналастырылды
Тергеу изоляторы бойынша кезекші____
Изолятордан қашан және қайда шығарылды
_____________________________БҮКТЕУ СЫЗЫҒЫ _____________________
Көтермелеулер
Жазалар
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Екінші жағы
Күдіктіге, айыпталушыға пайдалануға берілген изолятор заттарының
ТІЗБЕСІ
№ р/р
Атауы
Саны
Алған күні
Күдіктінің, айыпталушының қолы
Изолятор қызметкерінің заттарды қайтарғандағы қолы және күні
1
2
3
4
5
6
1
Матрац
2
Көрпе
3
Жастық
4
Ақжайма
5
Жастықтыс
6
Сүлгі
7
Шыныаяқ
8
Саптыаяқ
9
Қасық
10
Ішкиім
11
Дамбал
12
Тымақ
13
Шалбар
14
Кеудеше
15
Қысқа пальто
Күдіктінің, айыпталушының камераға берілген жеке киімдерінің
ТІЗБЕСІ
р/р
Атауы
Саны
Алған күні
Күдіктінің, айыпталушының қолы
Изолятор қызметкерінің затты қайтарғандағы қолы және күні
1
2
3
4
5
6
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдары тергеу
изоляторларының ішкі тәртіптеме
қағидаларына 6-қосымша
нысан
Заттарды және тамақ өнімдерін жою туралы
АКТ
Біз, төменде қол қойған мынадай құрамдағы комиссия
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Күдікті (сотталушы)_________________________________________________,
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
заттар немесе тамақ өнімдері ________________________________________
_____________________________________________________________________
жоюды жүзеге асырдық.
Барлығы жойылғаны: __________________________________________________
(атауы)
______________________________________________________________ (саны)
_____________________________________________________________________
тамақ өнімдерінің, заттардың атауы
Қатысқандар:_________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
20__ж. "___" _____________
Камера № ______ __________________________ __________
Жауапты _____________________________________________
20__ж. "___" _____________
Комиссия мүшелері:
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдары тергеу
изоляторларының ішкі тәртіптеме
қағидаларына 7-қосымша
нысан
ӨТІНІШ
Төмендегі тамақ өнімдері мен бірінші қажеттілік заттарын сатып алуды сұраймын:
№ р/р
Тамақ немесе заттың атауы
Сатып алу мөлшері
Сатып алынған саны (салмағы, данасы)
Құны (теңге)
1
2
3
4
5
Барлығы: ____________________________________________________________
____________________________________________________________________

1) продукты питания, кроме требующих тепловой обработки, скоропортящихся, с истекшим сроком хранения, а также дрожжей, алкогольных напитков и пива. Общий вес продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые подозреваемый и обвиняемый может хранить при себе, не превышает 35 килограммов;
2) табачные изделия, спички;
3) в одном комплекте, по сезону: одежду без поясных ремней, подтяжек и галстуков, а также головной убор, обувь (без супинаторов, металлических набоек и шнурков);
4) спортивный костюм в одном комплекте или халат (для женщин);
5) нательное белье – два комплекта;
6) носки – четыре пары;
7) чулки или колготки (для женщин);
8) перчатки или варежки – одна пара;
9) платки носовые – две штуки;
10) тапочки – одна пара;
11) туалетные принадлежности (туалетное, хозяйственное мыло, жидкое мыло или шампуни, туалетная бумага, зубная паста, зубная щетка, пластмассовые футляры для мыла и зубной щетки, крема, расческа);
12) зеркало карманное (при отсутствии зеркала в камере), бритву электрическую или бритвы безопасные разового пользования;
13) вещевой мешок или сумку;
14) очки и футляры пластмассовые для очков;
15) косынки, пояса, нижнее белье, марлю, заколки, вату, гигиенические и косметические принадлежности, бигуди пластмассовые (для женщин);
16) костыли, деревянные трости, протезы (по разрешению медицинского работника);
17) электрокипятильник бытовой промышленного изготовления;
18) мочалку или губку;
19) шариковую авторучку, стержни к ней, карандаши;
20) бумагу для письма, тетради, почтовые конверты, открытки, почтовые марки;
21) предметы религиозного культа, при условии соблюдения настоящих Правил и прав других подозреваемых и обвиняемых;
22) постельное белье в двух комплектах (две простыни и наволочка), полотенце;
23) художественную и иную литературу, а также издания периодической печати из библиотеки следственного изолятора либо приобретенные через администрацию следственного изолятора, супругом (супругой) или близкими родственниками в торговой сети;
24) фотокарточки;
25) настольные игры (шашки, шахматы, домино, нарды);
26) предметы ухода за детьми (по согласованию с медицинским работником женщинам, имеющим при себе детей в возрасте до трех лет);
27) лекарственные препараты, по назначению медицинского работника.
Помимо перечисленного, подозреваемым и обвиняемым разрешается иметь при себе и хранить документы и записи, относящиеся к уголовному делу, либо касающиеся вопросов реализации их прав и интересов, определенных Законом, а также бланки почтовых отправлений, квитанции на сданные на хранение деньги, ценные вещи и документы.
Использование предметов и вещей, не предусмотренных настоящим Перечнем, не допускается.
Приложение 4
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов органов
национальной безопасности
Республики Казахстан
форма
АКТ
об изъятии денег, ценных вещей и предметов, веществ и продуктов
питания
Мы, нижеподписавшиеся, комиссия в составе __________________________________
_______________________________________________________________________________,
должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
произвели изъятие (приняли на хранение) у подозреваемого
(обвиняемого) __________________________________________________________________,
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
ценных вещей ________________, денег в сумме (_______) ______________________,
прописью
предметов или продуктов питания ____________________________________________
_______________________________________________________________________________.
Всего передано: _________________________________ наименований ценных вещей,
__________________________________________________________________________ денег,
количество, сумма
________________________________________________________________________________
наименований продуктов питания, предметов
передал: __________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Принял: __________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Присутствовал: ____________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
"___"_____________20__года
На лицевом счету имеется ___________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подозреваемого и обвиняемого
Камера № ______ № квитанции _______ тенге __________________________________
Ответственный ____________________________________________________________
"_____"__________20 __ года
Лицевая сторона
Приложение 5
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов органов
национальной безопасности
Республики Казахстан
форма
КАМЕРНАЯ КАРТОЧКА
подозреваемого и обвиняемого
Личное дело №
Перемещение
Фамилия
камеры
Дата
Подпись
дежурного
Имя Отчество (при его наличии)
Год рождения______ Национальность________
Место рождения __________________________
Привлечен по статье________________ УК
Дата прибытия в следственный изолятор _____
Личный обыск при приеме в следственный изолятор проводил
__________________________________________
Помещен в камеру № ______________________
Дежурный по следственному изолятору ______
Когда и куда выбыл из изолятора
ЛИНИЯ СГИБА
________________________________________________________________________________
Поощрения
Взыскания
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ПЕРЕЧЕНЬ
вещей изолятора, выданных подозреваемому, обвиняемому в пользование
п/п
Наименование
Количество
Дата получения
Расписка подозреваемого, обвиняемого (осужденного)
Дата и расписка сотрудника изолятора в возврате вещей
1
2
3
4
5
6
1
Матрац
2
Одеяло
3
Подушка
4
Простыня
5
Наволочка
6
Полотенце
7
Чашка
8
Кружка
9
Ложка
10
Рубашка нательная
11
Кальсоны
12
Шапка
13
Брюки
14
Куртка
15
Полупальто
ПЕРЕЧЕНЬ
собственных вещей подозреваемого, обвиняемого, выданных в камеру
№ п/п
Наименование
Количество
Дата получения
Расписка подозреваемого, обвиняемого
Дата и расписка
сотрудника изолятора в возврате вещей
1
2
3
4
5
6
Приложение 6
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов органов
национальной безопасности
Республики Казахстан
форма
АКТ
об уничтожении предметов, веществ и продуктов питания
Мы, нижеподписавшиеся, комиссия в составе __________________________________
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________,
должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
произвели уничтожение у подозреваемого (обвиняемого)
_______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
предметов или продуктов питания ____________________________________________
________________________________________________________________________________
Всего уничтожено: _________________________________________________________
(наименований)
_______________________________________________________________________________
(количество)
________________________________________________________________________________
наименований продуктов питания, предметов
Присутствовал: ____________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
"___"_____________20__года
Камера № ______ _______________________ _____
Ответственный ____________________________________________________________
"_____"__________ 20 __ года
Члены комиссии:
Приложение 7
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов органов
национальной безопасности
Республики Казахстан
форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу приобрести нижеследующие продукты питания и предметы первой
необходимости:
п/п
Наименование продуктов или предметов
Сколько
требуется приобрести
Отпущено
кол-во (вес, штук)
Стоимость (тенге)
1
2
3
4
5
Итого: ____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

Ескерту: күдікті немесе айыпталушы 2 және 3-бағандарды толтырады.
Күдіктінің немесе айыпталушының қолы ________________________________
_______________________________________________________ алдым.
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бұл соманы менің жеке шотымнан өндіруді сұраймын ____________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
күдіктінің немесе айыпталушының тегі, аты, әкесінің аты (ол
болған жағдайда), қолы
20__ ж. "___" __________
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдары тергеу
изоляторларының ішкі тәртіптеме
қағидаларына 8-қосымша
Қабылдау-тапсыру бөлмесінің жиһазы мен мүлкінің
ТІЗБЕСІ
1. Сәлемдемелерді тексеруге арналған үстел.
2. Сәлемдемелерді қоюға арналған сөрелер.
3. Ыдыс: сәлемдемелерді камераларға жеткізуге арналған себет, сөмкелер.
4. Тоңазытқыш.
5. Пышақтар, қасықтар, ыдыстардың қажетті саны.
6. Жуынғыш, айна, сабын, сүлгі.
7. Таразы.
8. Бақылаушыларға арналған ақ халаттар мен бас киімдер.
9. кесу тақтайшалары.
10. Залалсыздандыру құралдары.
11. Қолдық металды детектор.
12. Біз.
13. Ұлғайтқыш шыны.
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдары тергеу
изоляторларының ішкі тәртіптеме
қағидаларына 9-қосымша
нысан
Азық-түлікті және заттарды беру туралы
ӨТІНІШ
Азамат (ша) ____________________________________________________,
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
мекен-жайы _____________________________________________________
тұратын мекен-жайы
жеке куәлігі № ________________ ______________________ берілген.
№ р/р
Азық-түлік атаулары
Салмағы
Ескерту
кг
грамм
Азық-түліктің жалпы салмағы
№ р/р
Киім, аяқ киім, басқа да заттардың атаулары
Саны
Ескерту
_______________________________________үшін сәлемдеме қабылдауды
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
сұраймын.
Қолы 20__ ж."__"____________
Сәлемдемені қабылдаған ______________________________________________
күдіктінің немесе айыпталушының тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
20__ ж."__"____________
Сәлемдемені алдым ___________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
20__ ж. "__"____________
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдары тергеу
изоляторларының ішкі тәртіптеме
қағидаларына 10-қосымша
нысан
Түгендеу № ____________
Сақтау мерзімі ________
_______________________
Күдіктілер мен айыпталушылардың шағымдары мен өтініштерін тіркеу
ЖУРНАЛЫ № __ ___________________________ ___________________________
(органның атауы)
Том № ________
Басталуы: 20__ ж."___"_____________
Аяқталуы: 20__ ж. "___"____________
______ бетте
журнал ____ томда
Бет жағы
Ішкі жағы
№ р/р
Өтініш, шағым берген адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Түскен күні
Кімге
Өтініш, шағым қысқаша мазмұны (прокурорға жабық күйінде берілгеннен басқасы)
Кімге жолданды (шығыс нөмірі мен күні)
Қарау қорытындысы/жарияланған күні
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасы
ұлттық қауіпсіздік
органдарының тергеу
изоляторларындағы адамдарды
күзету мен қадағалауды жүзеге
асыру қағидаларына
11-қосымша
нысан
Тергеу изоляторының бастығы
____________________________
____________________________
атағы, тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Жұбайымен (күйеуімен), жақын туыстарымен және басқа адамдармен кездесуге РҰҚСАТ

Примечание: подозреваемый или обвиняемый заполняет графы 2 и 3
Подпись подозреваемого или обвиняемого _____________________________________
________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Расписка в получении
Продукты и предметы первой необходимости на сумму
________________________________________________________________________ получил
(прописью)
Эту сумму прошу списать с моего лицевого счета _______________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись подозреваемого или обвиняемого
"___"_________ 20 ____ года
Приложение 8
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов органов
национальной безопасности
Республики Казахстан
ПЕРЕЧЕНЬ
мебели и инвентаря комнаты приема передач
1. Стол для проверки передач.
2. Полки для раскладки передач.
3. Тара: корзины, сумки для доставки передач в камеры.
4. Холодильник.
5. Необходимое количество ножей, ложек, посуды.
6. Умывальник, зеркало, мыло, полотенце.
7. Весы.
8. Белые халаты и головные уборы для контролеров.
9. Разделочные доски.
10. Дезинфицирующие средства.
11. Ручной металлодетектор.
12. Шило.
13. Увеличительные стекла.
Приложение 9
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов органов
национальной безопасности
Республики Казахстан
форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
о передаче продуктов и вещей
От гражданина (ки) ______________________________________________________________,
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
проживающего __________________________________________________________________
(адрес места жительства)
Удостоверение личности № ________________ выдано ________________________________
п.п
Наименование продуктов
Вес
Примечания
кг
грамм
Общий вес продуктов
п.п.
Наименование одежды, обуви и других предметов
Количество
Примечания
Прошу принять передачу для ________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подозреваемого или обвиняемого
Подпись _______________ "_____"_________20 __г.
Передачу принял __________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись
"_____" _________________ 20 __ г.
Передачу получил _______________________________________________
(подпись)
"_____" _________________20 ___ г.
Приложение 10
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов органов
национальной безопасности
Республики Казахстан
форма
Инвентарный №________
срок хранения _________
ЖУРНАЛ № _____
регистрации жалоб и заявлений подозреваемых и обвиняемых
__________________________________________
__________________________________________
(наименование органа)
ТОМ № _____________
Начат: "___"________20__ года
Окончен: "___"________20__ года
на __________ листах
журнал в ________ томах
Лицевая сторона
Оборотная сторона
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подавшего жалобу, заявление
Дата поступления
Кому адресовано
Краткое содержание жалобы, заявления (кроме адресованных прокурору в закрытом виде)
Кому направлено (исходящий номер и дата)
Результат рассмотрения и дата его объявления
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 11
к Правилам внутреннего
распорядка
следственных изоляторов
органов
национальной безопасности
Республики Казахстан
форма
Начальнику следственного
изолятора
__________________________________________
__________________________________________
звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
РАЗРЕШЕНИЕ
на свидание с супругой (супругом), близкими родственниками и иными лицами

Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 17.11.2020 № 76/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат(ша) ____________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________________
(қылмыстық процесті жүргізуші органның атауы)
өндірісіндегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің______________
бабында көзделген қылмыстық құқық бұзушылықты жасағаны үшін
тартылған_______________________________________________________________,
күзетте ұсталушы адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"___" ______ ____ жылы туылған, кездесуге рұқсат берілгенін хабарлаймыз.
________________________________________________________________________
қылмыстық процесті жүргізуші адамның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Қолы _________________
"__" _________________
"КЕЛІСЕМІН" _______________________________
қылмыстық процесті жүргізуші адамның
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қолы _________________
"__" _________________
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдары тергеу
изоляторларының ішкі тәртіптеме
қағидаларына 12-қосымша
нысан
Күдіктілерді және айыпталушыларды жазалау және
көтермелеуді тіркеу
КІТАБЫ ТОМ № ________
Басталуы: 20__ ж."___"_____________
Аяқталуы: 20__ ж. "___"____________
______ бетте
журнал ____ томда
Бет жағы
Ішкі жағы
I бөлім
Жазаға тартылған адамдарды есепке алу
№ р/р
Жазаға тартылған адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жазаға тартылған себебі
Жазалау түрі
Кім және қашан жариялады
Ескерту
1
2
3
4
5
6
II бөлім
Тергеу изоляторы әкімшілігі
көтермелеген адамдарды есепке алу
№ р/р
Көтермеленген адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Көтермелеу себебі
Көтермелеу түрі
Кім және қашан жариялады
Ескерту
1
2
3
4
5
6
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдары тергеу
изоляторларының ішкі тәртіптеме
қағидаларына 13-қосымша
нысан
Күдіктіні немесе айыпталушыны
бір кісілік камераға немесе карцерге қамау туралы
ҚАУЛЫ
Күдікті немесе айыпталушы ___________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған жылы
_____________________________________________________________________
бұзушылықтың жасалған уақыты, жағдайы мен сипаты)
режимді бұзуға жол берді.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН
күдікті немесе айыпталушы ___________________________________________
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
режимді қасақана бұзғаны үшін карцерге ________ тәулікке қамалсын.
Тергеу изоляторының бастығы _________________________________________
атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
20___ж."___"__________
Қаулының жарияланған күні 20___ ж. "___"_______
__________________________________________
күдіктінің немесе айыпталушының қолы
Қаулыны жария еткен _________________________________________________
_____________________________________________________________________
атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы
Тінту жүргізген _____________________________________________________
тінту жүргізген адамның қолы
Тағайындалған жазаның орындалуы туралы белгі.
20 __ ж. "___"________ "___" сағ. "___" минутта карцерге қамалды.
Кезекші көмекші _____________________________________________________
атағы, қолы
20 __ ж. "___"_______"___" сағ. "___" минутта карцерден шығарылды.
Кезекші көмекші _____________________________________________________
атағы, қолы
Қазақстан Республикасы ұлттық
қауіпсіздік органдары тергеу
изоляторларының ішкі тәртіптеме
қағидаларына 14-қосымша
нысан
Күдіктілер мен айыпталушыларды тергеу изоляторы бастығының және уәкілетті тұлғаның жеке қабылдауы
ЖУРНАЛЫ ТОМ № ________
Басталуы: 20__ ж."___"_____________
Аяқталуы: 20__ ж. "___"____________
______ бетте
журнал ____ томда
Бет жағы
Ішкі жағы
№ р/р
Уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы
Өтініш берген күдіктінің, айыпталушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), өтініштің тіркеу нөмірі
Өтініштің мазмұны
Қабылданған шаралар
1
2
3
4
5

Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 17.11.2020 № 76/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сообщаем, что гражданину (ке) __________________________________
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
разрешено свидание с ______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, содержащегося под стражей
"___"________ _____ года рождения, привлекаемому (-ой) за совершение
уголовного правонарушения, предусмотренного статьей ______ Уголовного кодекса
Республики Казахстан, числящемуся (-ейся) за ___________________
__________________________________________________________________________
наименование органа, ведущего уголовный процесс
__________________________________________________________________________
должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, ведущего
уголовный процесс
Подпись _____________________________
"__" ________________________________
СОГЛАСОВАНО
________________________________________
должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
лица, ведущего уголовный процесс
Подпись ____________________________
"__" _______________________________
Приложение 12
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов органов
национальной безопасности
Республики Казахстан
форма
КНИГА
учета взысканий и поощрений
подозреваемых и обвиняемых
ТОМ № ______
Начат: "___"______________20 ___ года
Окончен: "___"____________20 ___ года
на __________ листах
журнал в ________ томах
Лицевая сторона
Оборотная сторона
Часть I
Учет лиц, подвергнутых взысканиям
п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, на которого наложено взыскание
За что наложено взыскание
Вид
взыскания
Кем и когда наложено взыскание
Примечание
1
2
3
4
5
6
Часть II
Учет лиц, поощренных администрацией
следственного изолятора
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) поощренного лица
За что поощрен
Вид поощрения
Кем и когда поощрен
Примечание
1
2
3
4
5
6
Приложение 13
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов органов
национальной безопасности
Республики Казахстан
форма
ПОСТАНОВЛЕНИЕ
о водворении подозреваемого или
обвиняемого в одиночную камеру или карцер
Подозреваемый или обвиняемый _____________________________________________
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения
допустил нарушение режима ________________________________________________
__________________________________________________________________________
время, обстоятельства и характер допущенного нарушения
ПОСТАНОВИЛ
Подозреваемого или обвиняемого ____________________________________________
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
за злостное нарушение режима водворить в карцер на __________ суток.
Начальник следственного изолятора __________________________________________
звание, фамилия, имя, отчество
(при его наличии), подпись
"___"__________20____года
Постановление мне объявлено "___"_____20 _ года _____________________________
подпись подозреваемого
или обвиняемого
Постановление объявил _____________________________________________________
звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Обыск производился _______________________________________________________
подпись лица, производившего обыск
Отметки об исполнении наложенного взыскания.
Водворен в карцер "___"________20 ___ года в "___" час "___" минут
Дежурный помощник _____________________________________________________
звание, подпись
Освобожден из карцера "___"________20 ____ года в "___" час. "___" минут
Дежурный помощник _____________________________________________________
звание, подпись
Приложение 14
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов органов
национальной безопасности
Республики Казахстан
форма
ЖУРНАЛ
личного приема подозреваемых и обвиняемых
начальником следственного изолятора
и уполномоченными им лицами
ТОМ № ______
Начат: "___"______________20 ___ года
Окончен: "___"____________20 ___ года
на __________ листах
журнал в ________ томах
Лицевая сторона
Оборотная сторона
п/п
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) и
должность уполномоченного
лица
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) подозреваемого,
обвиняемого, подавшего заявление,
и регистрационный номер заявления
Суть
заявления
Принятые
меры
1
2
3
4
5