Жануарларды өсіруді, өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м. а. 2015 жылғы 29 мамырдағы № 7-1/498 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 4 тамызда № 11837 болып тіркелді.
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 46-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.12.2022 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған жануарларды өсіруді, өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринария және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігінің жетекші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
С.Омаров
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________Е.Досаев
2015 жылғы 22 маусым
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
______________В.Школьник
2015 жылғы 3 шілде
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 29 мамырдағы
№ 7-1/498 бұйрығымен бекітілген
Жануарларды өсіруді, өткізуді жүзеге асыратын өндіріс
объектілеріне қойылатын ветеринариялық
(ветеринариялық-санитариялық) талаптар
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жануарларды өсіруді, өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптар (бұдан әрі – талаптар) "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабы 46-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жануарларды мамандандырылған фермаларда (кешендерде, құс фабрикаларында), бордақылау алаңдарында (бұдан әрі – өндіріс объектісі) өсіруді, өткізуді және оларды ішкі сауда объектілерінде (бұдан әрі – жануарларды өткізу объектісі) өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды айқындайды.

Об утверждении ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований к объектам производства, осуществляющим выращивание, реализацию животных
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 7-1/498. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 августа 2015 года № 11837.
В соответствии с подпунктом 46-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 13.12.2022 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования к объектам производства, осуществляющим выращивание, реализацию животных.
2. Департаменту ветеринарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
С.Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________________ Е. Досаев
22 июня 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
________________ В. Школьник
3 июля 2015 год
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 мая 2015 года № 7-1/498
Ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования к объектам
производства, осуществляющим выращивание, реализацию животных
1. Общие положения
1. Настоящие ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования к объектам производства, осуществляющим выращивание, реализацию животных (далее – требования), разработаны в соответствии с подпунктом 46-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" (далее – Закон) и определяют ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования к объектам производства, осуществляющим выращивание, реализацию животных на специализированных фермах (комплексах, птицефабриках), откормочных площадках (далее – объект производства) и реализацию их на объектах внутренней торговли (далее – объект реализации животных).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.12.2022 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Өндіріс объектісін салуға арналған жер телімі биік, тегіс, құрғақ, тасқын су мен нөсер жаңбыр суының астында қалмайтын және желдің бағытын ескере отырып қорғалған жерді таңдайды.
3. Жаңа өндіріс объектілерін салуға арналған жер телімі бұрынғы мал шаруашылығы қора-жайларының, мал қорымдарының, көң қоймаларының және ет өңдейтін кәсіпорындардың орнынан таңдауға жол берілмейді.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 11 қаңтардағы № ҚР ДСМ-2 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26447 болып тіркелген) бекітілген "Адамның өмір сүру ортасы мен денсаулығына әсер ету объектілері болып табылатын объектілердің санитариялық-қорғаныш аймақтарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына сәйкес өндіріс объектілерінің аумағын елді мекендерден санитариялық-қорғаныш аймағымен бөледі.
Адамдар мен жануарлардың бақылаусыз өтіп кетуіне тосқауыл қою үшін өндіріс объектісінің аумағы биіктігі кемінде 2 метр (бұдан әрі – м) қоршаумен қоршалады, ал жол жүру бөлігі су өтпейтін қатты жол-құрылыс материалымен жабылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.12.2022 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Өндіріс объектісінің аумағында ғимараттар мен құрылыстарды орналастыру функционалдық аймақтау қағидаты бойынша жүзеге асырылады, әрбір аймаққа технологиялық үдерістің ортақтығымен біріктірілген құрылыстар орналастырылады.
6. Өндіріс объектісінің аумағы мынадай аймақтарға бөлінеді:
1) өндірістік немесе негізгі мақсаттағы (А аймағы) - негізгі табынды ұстауға және өнім өндіруге арналған қора-жай, мал туғызатын бөлім, жаңа туылған төлдерге арналған профилакторий, төлдерді және мал басын толықтыратын табынды ұстауға арналған қора-жай, жануарларды қолдан ұрықтандыратын пункт (құс фабрикаларын қоспағанда), оқшаулағыш және карантиндік бөлім (басқышы бар қаша, жануарларды ветеринариялық өндеуге арналған өткелек), жемшөп қоспаларын дайындау жөніндегі жемшөп цехы;
2) қызмет көрсетуші персоналға арналған санитариялық өткізу орны бар ветеринариялық-санитариялық блок (Б аймағы);
3) әкімшілік-шаруашылық (В аймағы);
4) жемшөп сақтау (Г аймағы);
5) көңді сақтауға арналған оқшауланған орын (Д аймағы).
7. Өндіріс объектісінің аумағына (аумағынан) барлық кіреберістерде (шығаберістерде) автокөліктің қозғалғыш бөлігін зарарсыздандыруға арналған дезинфекциялық тосқауыл (бұдан әрі - дезинфекциялық тосқауыл) орнатылады. Дезинфекциялық тосқауылдың үстіне екі жағынан қабырғалармен жабылған қалқа орнатылады. Дезинфекциялық тосқауыл жыл бойы жұмыстық жай-күйде ұсталады (қыс кезеңінде жылытуды қамтамасыз етеді немесе төменгі температураларда қатпайтын ерітінділер қосылады).

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 13.12.2022 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Участок для строительства объекта производства выбирают на возвышенной, ровной, сухой, не затопляемой паводковыми и ливневыми водами и защищенной с учетом розы ветров местности.
3. Не допускается выбор участка для строительства новых объектов производства на месте бывших животноводческих помещений, скотомгильников, навозохранилищ и мясоперерабатывающих предприятий.
4. Территорию объектов производства отделяют от населенных пунктов санитарно-защитной зоной в соответствии с Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к санитарно-защитным зонам объектов, являющихся объектами воздействия на среду обитания и здоровье человека", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 января 2022 года № ҚР ДСМ-2 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 26447).
Для препятствия бесконтрольному проходу людей и животных территория объекта производства огораживается забором высотой не менее 2 метров (далее – м), а проезжая часть покрывается твердым водонепроницаемым дорожно-строительным материалом.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 13.12.2022 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Размещение зданий и сооружений на территории объекта производства осуществляют по принципу функционального зонирования. В каждой зоне размещают постройки, объединенные общностью технологического процесса.
6. Территория объекта производства разделяется на следующие зоны:
1) производственного или основного назначения (зона А) - помещение для содержания основного стада и производства продукции, родильное отделение, профилакторий для новорожденного молодняка, помещение для содержания молодняка, ремонтного стада, пункт искусственного осеменения животных (за исключением птицефабрик), изолятор и карантинное отделение (загон с трапом, раскол для ветеринарной обработки животных), кормоцех по заготовке кормовых смесей;
2) ветеринарно-санитарный блок с санитарным пропускником для обслуживающего персонала (зона Б);
3) административно-хозяйственная (зона В);
4) хранения кормов (зона Г);
5) обособленного места для хранения навоза (зона Д).
7. На всех въездах (выездах) на территорию (с территории) объекта производства для обеззараживания ходовой части автотранспорта устраиваются дезинфекционные барьеры (далее - дезбарьер). Над дезбарьером оборудуется навес, закрытый стенками с боковых сторон. Дезбарьер содержится в рабочем состоянии круглогодично (в зимний период обеспечивают подогрев или добавляют средства, не замерзающие при низких температурах).

8. Көң сақтайтын орынды өндірістік ғимараттардың желден ық жағында кешен аумағының сыртында кемінде 60 м қашықтықта орналастырады.
9. Өндіріс объектісінің кіреберісінің жақын маңына өндіріс объектісі мамандарының көліктерін қоюға арналған алаң жасайды.
10. Технологиялық үдерісті қамтамасыз ету және өндірістік аймақта қызмет көрсету үшін өндіріс объектісінің ішінде қолданылатын арнайы көлік бөлінеді.
11. Жануарларды күтіп-бағуға арналған мал шаруашылығы қора-жайларының құрамына мынадай объектілер кіреді:
1) жануарларды (төлді және ересек мал басын) күтіп-бағуға арналған ғимараттар;
2) қалқалары, оттықтары, суаратын астаулары, өткелектері, басқыштары мен таразысы бар жануарларды серуендетуді ұйымдастыруға арналған қоршалар;
3) бір кіреберісі және шығаберісі бар, периметр бойынша қоршалған және арық салынған көңді және сұйық көңді сақтауға арналған алаңша.
12. Карантиндік бөлім және оқшаулағышты бірыңғай блокта орналастырғанда, олардың арасында тамбур жабдықталады, онда жұмысшылардың арнайы киімдеріне (бұдан әрі - арнайы киім) арналған шкафтар, қолжуғыш, дезинфекциялық ерітінділер бар ыдыстар, аяқкиімдерді дезинфекциялауға арналған дезинфекциялық төсеніштер орнатылады.
13. Мал қора-жайларының едендері, қабырғалары, оттықтары, сұйық көң жинағыштары мен басқа жабдықтары "Дезинфекция, дезинсекция, дератизация жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 27 қарашадағы № 7-1/619 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 10028 болып тіркелген) сәйкес жүргізілетін дезинфекция жасауға ыңғайлы материалдардан жасалады.
14. Мал шаруашылығы қора-жайларында ағаштан жасалған оттықтар, астаулар және басқа жабдықтардың пайдалануына жол берілмейді.
15. Жануарларды күтіп-бағуға арналған қора-жайлар мен қоршалған ашық қашаларды көңнен тазартып отырады.
16. Әрбір мал шаруашылығы қора-жайларының (базаның), жемшөп дайындайтын цехтардың, жемшөп, астық сақтайтын қоймалардың, және басқа объектілердің терезелері, есіктері, желдету тесіктері жабайы құстардың ұшып кірмеуі үшін торлы рамалармен жабдықталады.
17. Өндіріс объектілерінің жұмысын жабық үлгідегі кәсіпорындар қағидаты бойынша ұйымдастырады. Өндіріс объектісінің аумағына бөгде адамдардың, сондай-ақ өндіріс объектісіне тікелей қызмет көрсетумен байланысты емес кез келген көлік түрінің кіруіне жол берілмейді.
18. Өндірістік объектілерге кіреберістегі әкімшілік-шаруашылық және өндірістік аймақтар қоршауының бойын қызмет көрсетуші персонал мен келіп-кетушілер үшін санитариялық өткізгішпен жабдықтайды.

8. Навозохранилище размещают с подветренной стороны за пределами ограждения территории комплекса на расстоянии не менее 60 м от производственных зданий.
9. Вблизи входа на объект производства оборудуют площадку для стоянки транспорта работников объекта производства.
10. Для обеспечения технологического процесса и обслуживания в производственной зоне выделяется специальный транспорт, используемый внутри объекта производства.
11. В состав животноводческих помещений для содержания животных входят следующие объекты:
1) здания для содержания животных (молодняка и взрослого поголовья);
2) загоны для организации прогулки животных, имеющие навесы, кормушки, поилки, расколы, трап и весы;
3) площадка для хранения навоза и навозной жижи, огороженная и оканаваленная по периметру, с одним въездом и выездом.
12. При размещении в едином блоке карантинного отделения и изолятора между ними оборудуется тамбур, в котором устанавливаются шкафы для специальной одежды (далее - спецодежда) рабочих, умывальник, емкости с дезинфекционными растворами, дезинфекционный коврик для дезинфекции обуви.
13. Полы, стены, кормушки, жижесборник и прочее оборудование скотопомещений изготавливаются из материалов, легко поддающихся дезинфекции, каторая проводится в соответствии с приказом Министра сельского хозяиства Республики Казахстан от 27 ноября 2014 года № 7-1/619 "Об утверждении Правил проведения дезинфекции, дезинсекции, дератизации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10028).
14. В животноводческих помещениях не допускается использование кормушек, поилок и другого инвентаря, изготовленного из дерева.
15. Помещения и открытые загоны для содержания животных подлежат очистке от навоза.
16. В каждом животноводческом помещении (базе), кормоприготовительном цехе, складе для кормов, зернохранилище и других объектах окна, двери, вентиляционные отверстия оборудуются рамами с сеткой во избежание залета дикой птицы.
17. Работу объектов производства организуют по принципу предприятий закрытого типа. Вход на территорию объекта производства посторонним лицам, а также въезд любого вида транспорта, не связанного с непосредственным обслуживанием объекта производства, не допускаются.
18. При входе на объекты производства на линии ограждения административно-хозяйственной и производственной зон оборудуют санитарный пропускник для обслуживающего персонала и посетителей.

19. Оқшауланған қора-жайлар (секциялар) арасына 15 сантиметр (бұдан әрі - см) тереңдікте дезинфекциялық ерітіндімен толтырылған дезинфекциялық астаушалар орнатылады.
20. Санитариялық өткізгіштің құрамында арнайы киімдер мен аяқкиімдерді дезинфекциялауға, жууға және кептіруге арналған үй-жай көзделеді.
21. Санитариялық өткізгіштің өтетін жерінде тәулік бойы кезекшілік орнатылады.
22. Өндіріс объектісі аумағының сыртқы жағынан да, өндірістік аймағы жағынан да санитариялық өткізгішке кіреберістің алдында дезинфекциялық ерітінділермен ылғалдандырылған аяқкиімді дезинфекциялауға арналған дезинфекциялық тосқауылдар (ысқышы немесе ағаш үгінділері бар кюветтер) орнатылады.
23. Өндірістік объектінің санитариялық өткізгіш үй-жайында жұмысшылар үйден киіп келген киімдерін және аяқкиімдерін шешіп, үй киімі гардеробында (әр қызметшіге бекітіп берген) қалдырады, душ қабылдайды, жұмыс киімдеріне арналған гардеробтан таза зарарсыздандырылған арнайы киім киеді.
24. Өндіріс объектісінен арнайы киімді ауыстырғаннан кейін шығуға рұқсат етіледі.
25. Қосалқы үй-жайларда қолды жуу үшін сабынмен (сұйық сабынмен), щеткамен, дезинфекциялық ерітінділерге арналған сиымдылықпен, бір рет пайдаланатын орамалмен немесе электр кептіргіштермен қамтамасыз етілген суық және ыстық су араластырғышы бар раковиналар орнатылады.
26. Ауыз су мақсатына арнайы су шүмектері орнатылады, ауыз су температурасы +8 0С-тан төмен және + 20 0С-тан жоғары болмауы тиіс.
27. Өндіріс объектісінің ветеринария саласындағы маманның рұқсаты бойынша және арнайы киімді ауыстырып кигеннен кейін өндіріс объектісіне бөгде адамдардың енуіне жол беріледі.
28. Қызмет көрсетуші персонал арнайы киіммен, жабдықпен, мүкәммалмен және басқа да заттармен қамтамасыз етіледі, олар таңбаланады және учаскеге (цехқа) бекітіліп беріледі.
Көрсетілген заттарды бір учаскеден басқа учаскелерге зарарсыздандырғаннан кейін беруге рұқсат етіледі.
29. Өндіріс объектісі сумен қамтамасыз етіледі.
30. Өндіріс объектісінің басшылығы тоқсан сайын кемінде бір рет суды қауіпсіздік көрсеткіштеріне зертханалық зерттеулерден өткізіп тұрады.
31. Артезиан ұңғымасы санитариялық-қорғау аймағымен және қоршаумен қамтамасыз етіледі.
32. Су жинақтаушы ұңғымалар, шахталық құдықтар кәсіпорынның аумағында орналасқан болса, онда оларды мал шаруашылығы қора-жайларынан кемінде 50 м қашықтықта орналастырады.
33. Компрессорлық қондырғыға, аумақты суландыруға, автокөлік сыртын жууға техникалық су пайдаланылады, суды айыру (жинау) нүктелерінде "техникалық су" және "ауыз суы" деген жазулар орнатылады.

19. Между изолированными помещениями (секциями) устанавливаются дезинфекционные ванночки, заполненные на глубину 15 сантиметров (далее – см) дезинфицирующим раствором.
20. В составе санитарного пропускника предусматривается помещение для дезинфекции, стирки и сушки спецодежды и обуви.
21. В проходной санитарного пропускника устанавливается круглосуточное дежурство.
22. Перед входом в санитарный пропускник, как со стороны внешней территории объекта производства, так и со стороны производственной зоны устанавливаются дезбарьеры для дезинфекции обуви (кюветы с губкой или опилками), увлажненные дезинфекционным раствором.
23. В помещении санитарного пропускника объекта производства домашняя одежда и обувь работников оставляются в гардеробной домашней одежды (в шкафу, закрепленном за каждым работником), принимается душ, в гардеробной для рабочей одежды надевается чистая продезинфицированная спецодежда.
24. Из объекта производства разрешается выходить после смены спецодежды.
25. Для мытья рук в подсобных помещениях устанавливаются раковины со смесителями с подводкой холодной и горячей воды, снабженные мылом (жидким), щеткой, емкостью для дезинфицирующего раствора, полотенцами разового пользования или электрическими сушилками.
26. Для питьевых целей устанавливаются специальные краны, температура питьевой воды должна быть не ниже + 8оС и не более + 20оС.
27. Посещение объектов производства другими лицами допускается по разрешению специалиста в области ветеринарии объекта производства и после переодевания в спецодежду.
28. Обслуживающий персонал обеспечивается спецодеждой, оборудованием, инвентарем и другими предметами, которые маркируются и закрепляются за участком (цехом).
Передача указанных предметов из одного участка в другие допускается после обеззараживания.
29. Объект производства обеспечивается водой.
30. Руководство объекта производства, не реже одного раза в квартал, подвергает воду лабораторным исследованиям на показатели безопасности.
31. Артезианская скважина обеспечивается санитарно-защитной зоной и ограждением.
32. При расположении водозаборных скважин, шахтных колодцев на территории предприятия, их расположение производится на расстоянии не ближе 50 м от животноводческих помещений.
33. Для компрессорной установки, полива территории, наружной обмывки автотранспорта используется техническая вода, где в точках развода (разбора) воды устанавливается надпись "техническая" и "питьевая".

34. Шаруашылық - ауыз суы және өртке қарсы мақсаттарға суды сақтау үшін кемінде екі резервуар орнатылады.
35. 3 айлық төлдерді суаруға температурасы + 14-тан + 16 0C-қа дейінгі суды, 6 айдан асқан төлдерге +8 0С-тан төмен емес суды қолдануға рұқсат етіледі.
36. Жануарларға арналған қора-жайларда жас ерекшелігіне және күтіп бағу тәсілдеріне қолданылатын микроклиматтың оңтайлы көрсеткіштері сақталады және оларға жүйелі бақылау жүргізіліп отырады.
37. Оқшауландырылған секциялар мен қора-жайлар оңтайлы ауа алмасуды және жануарлар орналасқан барлық аймақ бойынша таза ауаның біркелкі таралуын қамтамасыз ететін желдету жүйелерімен жабдықталады.
38. 6 айдан асқан жануарларды күтіп-бағуға арналған тор едені бар қора-жайларда көң жиналатын каналдардан ауаны тартатын ауа сорғыш қондырғысы орналатылады.
39. Өндірістің барлық объектілері және өндіріс объектісінің аумағы жеткілікті және біркелкі жарықпен (күндіз - табиғи, түнде - жасанды) қамтамасыз етіледі.
40. Табиғи жарық кезінде терезелердің жалпы алаңы еден алаңының 30 %-ын құрайды.
41. Люминесценттік шамдары бар шамдалдар қорғау торымен, ал қыздыру шамдары бар шамдалдар тұтастай қорғау шынысымен қапталады.
42. Мал шаруашылығы қора-жайларында тарту-сору желдеткішін орнатады, ал қысқы уақытта сырттан кіретін суық ауа жылытылады.
43. Қора-жайлардың желдетілуі ғимараттардың жылу оқшаулауын, бөлінетін жылу, ылғал мөлшерін, көңді шығару тәсілін, қысқы кезеңде түрлі жастағы мал басы үшін сараланған температуралық-ылғалдылық режиммен және үзіліссіз ауа алмасуымен қамтамасыз етілетін жануарларды күтіп-бағу жүйесін есепке ала отырып қамтамасыз етіледі.
44. Төлді күтіп-бағуға арналған ғимараттарда ішкі ауаның барлық басқа нормалаушы параметрлері сақталғанда және қора-жайлардың қабырғалары мен төбесінде конденсаттың пайда болуына жол берілмейтін жағдайда ішкі ауаның ең жоғары салыстырмалы ылғалдылығын 85 %-ға дейін көтеруге жол беріледі.
45. Мал шаруашылығы (жаңа туылған төл үшін) және қосалқы үй-жайлар жылытумен қамтамасыз етіледі.
46. Жылытқыш құралдар конструкциясы бойынша тазалауға және жөндеуге ыңғайлы болуы тиіс.
47. Карантиндік ғимарат төлдерді бір кезеңде өсіретін қора-жайлармен қатар салынады, оның көлемі мал басының келіп түсуі және қозғалуы циклограммасына сәйкес айқындалады, оның құрамына мыналар кіреді:
1) төлді қабылдауға және ветеринариялық-санитариялық өңдеуге арналған бөлім (құс шаруашылықтарынан басқа);
2) ветеринария саласындағы маманға арналған бөлмеден тұратын амбулатория;
3) ветеринариялық дәріхана;
4) дезинфекциялық және жуу заттарына арналған қойма;

34. Для хранения воды на хозяйственно-питьевые и противопожарные цели устанавливается не менее двух резервуаров.
35. Для поения молодняка в возрасте до 3 месяцев разрешается использование воды с температурой от + 14 до + 16оC, старше 6 месяцев - не ниже + 8 оC.
36. В помещениях для животных поддерживаются оптимальные параметры микроклимата применительно к возрастным группам и способам содержания и производится их систематический контроль.
37. Изолированные секции и помещения оборудуются системами вентиляции, обеспечивающими оптимальный воздухообмен и равномерное распределение свежего воздуха по всей зоне размещения животных.
38. В помещениях с решетчатыми полами для содержания животных старше 6 месяцев устанавливается вытяжная система для удаления воздуха из навозных каналов.
39. Все объекты производства и территория объекта производства обеспечиваются достаточным и равномерным освещением (естественным - днем, искусственным - ночью).
40. При естественном освещении общая площадь окон соствляет 30 % от площади пола.
41. Светильники с люминистентными лампами заставляются защитной сеткой, а светильники с лампами накаливания - сплошным защитным стеклом.
42. В животноводческих помещениях устанавливают приточно-вытяжную вентиляцию, а в зимнее время холодный воздух, поступающий извне, подвергают обогреву.
43. Вентиляция помещений обеспечивается с учетом теплоизоляции зданий, количества выделяемого тепла, влаги, способа уборки навоза, системы содержания животных, которая обеспечивается температурно-влажностным режимом дифференцированно для поголовья разного возраста и непрерывным воздухообменом в зимний период.
44. В зданиях для содержания молодняка допускается повышение максимальной относительной влажности внутреннего воздуха до 85 % при условии соблюдения всех других нормируемых параметров внутреннего воздуха и условий, не допускающих конденсата на стенах и потолке помещений.
45. Животноводческие (для новорожденного молодняка) и вспомогательные помещения обеспечиваются отоплением.
46. Нагревательные приборы по конструкции должны быть удобными для очистки и ремонта.
47. Карантинное здание совмещается с помещениями одного периода выращивания молодняка, размеры которого определяются в соответствии с циклограммой поступления и движения поголовья, в состав которого входят:
1) отделение для приема и ветеринарно-санитарной обработки молодняка (кроме птицеводческих хозяйств);
2) амбулатория, состоящая из комнаты для специалиста в области ветеринарии;
3) ветеринарная аптека;
4) склад для дезинфицирующих и моющих средств;

5) ингаляторий;
6) жарып-сою бөлмесі;
7) жануарларды өңдеуге арналған үй-жай (құс шаруашылықтарынан басқа);
8) жануарларды өңдеудің алдында және одан кейін ұстайтын жинақтағыш қашалар (құс шаруашылықтарынан басқа);
9) жануарларды ветеринариялық өңдеуге арналған өткелектер және оларды қозғалтпай ұстайтын станоктар (құс шаруашылықтарынан басқа);
10) қосалқы үй - жайлар;
11) жұқпалы емес аурулары бар жануарларды емдеуге арналған стационар (құс шаруашылықтарынан басқа);
12) дезинфекциялық блок;
13) жұмыртқа ыдыстарын дезинфекциялауға арналған пункт (құс шаруашылықтары үшін).
48. Сою пункті өндіріс объектілерінде салынады (құс шаруашылықтарынан басқа), ол өндіріс объектісі қоршауының бойына орналастырылады, оның құрамына мыналар кіреді:
1) жануарды союға арналған үй-жай бар сою бөлімшесі;
2) тері тұздауға және уақытша сақтауға арналған үй-жай;
3) ұшалар мен субөнімдерді уақытша сақтауға арналған тоңазытқыш камералары;
4) автоклав немесе өліксе өртейтін пеші бар кәдеге жарату бөлімшесі;
5) душ бөлмесі;
6) қызмет көрсетуші персоналға арналған қосалқы үй-жай.
49. Сою және кәдеге жарату бөлімшесі жеке кіреберіспен (шығаберіспен) қамтамасыз етіледі. Олардың арасындағы іргелес қабырғада тағамдық мақсатқа жарамсыз конфискаттарды және ұшалар бөліктерін мал сою бөлімшесіне беруге арналған люктың болуы көзделеді.
50. Сою пунктінен шығатын ағынды сулар өндіріс объектісінің жалпы желісіне шығарудың алдында жеке кәріз құдықтарына жиналады және зарарсыздандырылады.
51. Өндірістік үй-жайлардан ауру жануарларды сою пунктіне тасымалдау үшін арнайы көлік құралдары бекітіліп беріледі.
52. Жалпы шаруашылық оқшаулағыш болмаған кезде оқшаулағыш жобалауға арналған тапсырма бойынша салынады, оны жертөлесі және өзінің ішкі ауласына шығуға арналған құрылысы бар биіктігі 2 м тұтас дуалмен қоршаған кезде, өндіріс объектісінің басқа ветеринариялық объектілерімен бекітуге рұқсат етіледі.
53. Өндіріс объектілеріндегі дезинфекция өндірістің жалпы технологиялық процесінің құрамдас бөлігі болып табылады және оның өсімін молайту, өсіру және бордақылау технологиясының ерекшеліктерін ескере отырып, "Дезинфекция, дезинсекция, дератизация жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 27 қарашадағы № 7-1/619 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 10028 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.
54. Дезинфекциялық жұмыстар жоспарында негізгі өндірістік және қосалқы үй-жайларды, көлік құралдары мен басқа объектілерді дезинфекциялауды жүргізу мерзімдері, әдістері мен режимдері, сондай-ақ дезинфекциялау және жуу заттарына, дезинфекциялау және жуу техникасына қажеттілік, дезинфекция сапасын бақылау тәсілдері көзделеді.

5) ингаляторий;
6) вскрывочная;
7) помещения для обработки животных (кроме птицеводческих хозяйств);
8) загоны-накопители для животных перед обработкой и после нее (кроме птицеводческих хозяйств);
9) расколы и фиксационные станки для ветеринарных обработок животных (кроме птицеводческих хозяйств);
10) подсобные помещения;
11) стационар для лечения животных с незаразными болезнями (кроме птицеводческих хозяйств);
12) дезинфекционный блок;
13) пункт для дезинфекции яичной тары (для птицеводческих хозяйств).
48. Убойный пункт строят на объектах производства (кроме птицеводческих хозяйств), который размещается на линии ограждения объекта производства, в состав которого входят:
1) убойное отделение с помещением для убоя животных;
2) помещение для посола шкур и временного хранения;
3) холодильные камеры для временного хранения туш и субпродуктов;
4) утилизационное отделение с автоклавом или трупосжигательной печью;
5) душевая;
6) подсобное помещение для обслуживающего персонала.
49. Убойное и утилизационное отделение обеспечивается отдельным входом (выходом). В смежной стене между ними предусматривают люк для передачи из убойного отделения конфискатов и частей туш, не пригодных для пищевых целей.
50. Сточные воды из убойного пункта перед выпуском их в общую сеть объекта производства собираются в отдельные канализационные колодцы и обеззараживаются.
51. Для перевозки больных животных из производственных помещений в убойный пункт закрепляются специальные транспортные средства.
52. Изолятор строится только по заданию на проектирование при отсутствии общехозяйственного изолятора, который допускается блокировать с другими ветеринарными объектами объекта производства при условии обнесения его сплошным забором высотой 2 м с цоколем и устройством выхода в собственный внутренний двор.
53. Дезинфекция на объектах производства является составной частью общего технологического процесса производства и проводится с учетом особенностей технологии воспроизводства, выращивания и откорма в соответствии с приказом Министра сельского хозяиства Республики Казахстан от 27 ноября 2014 года № 7-1/619 "Об утверждении Правил проведения дезинфекции, дезинсекции, дератизации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10028).
54. В плане дезинфекционных работ предусматриваются сроки проведения, методы и режимы дезинфекции основных производственных и подсобных помещений, транспортных средств и других объектов, а также потребность в дезинфицирующих и моющих средствах, дезинфекционной и моечной технике, методы контроля качества дезинфекции.

55. Қора - жайларды және басқа объектілерді дезинфекциялау алдында дезинфекциялауға жататын жерлерге мұқият механикалық тазарту жүргізіледі.
56. Мұқият механикалық тазарту деп үстіңгі беті материалының құрылымы мен түсі анық көрінетін және көзбен қарағанда тазалау үшін қиын қол жетпейтін жерлердің өзінде көңнің, азықтың және басқа ластанулардың түйіршіктері көрінбейтін тазарту дәрежесі түсіндіріледі.
57. Өндіріс объектісінің немесе оның бірінші кезегінің құрылысын салу, жабдықтарды баптау және іске қосу толық аяқталғаннан кейін өнеркәсіптік аймақтың аумағында орналасқан барлық ғимараттарға және құрылыстарға механикалық тазарту және іске қосар алдындағы дезинфекция жүргізіледі.
58. Мал шаруашылығы үй-жайларын пайдалану процесінде төлдерді ұстауға арналған жеке қора-жайларға дезинфекциялауды тиісті технологиялық циклдер аяқталғаннан және жануарлардан босатқаннан кейін жүргізеді.
59. Ересек жануарларға арналған шетен қораны айына бір рет және әрбір рет жануарларға сұрыптама жүргізілгеннен кейін, жаңа жануарларды қояр алдында жүргізеді.
60. Жемшөптерді таратуға арналған жабдықтар мен құралдар әрбір азықтандырудан кейін қоқыстан мұқият тазартылады және аптасына бір рет дезинфекцияланады.
61. Инфекциялық аурулар пайда болған жағдайда өндіріс объектісінде дезинфекция жүргізіледі.
62. Өндіріс объектілерін тышқан тәріздес кеміргіштерден қорғау барлық өндірістік және қосалқы ғимараттарда үнемі жүзеге асырылып отырады.
63. Кеміргіштермен күресу үшін дератизацияның түрлі тәсілдері - тамақ және су қармақ жемдер, тозаңдату және улы көбіктер пайданылады.
64. Кеміргіштерді жою кезінде бақылау күн сайын немесе күнара, ал профилактикалық жою кезінде он күн сайын жүзеге асырылады.
65. Өндіріс объектісінің әкімшілігі айына бір рет үй-жайларға профилактикалық дезинфекция жүргізілетін санитариялық күн өткізеді.
66. Көңді және сұйық көңді тасымалдауға арналған көлік күн сайын мұқият тазартылады, жуылады және дезинфекцияланады.
67. Жануарларды (құстарды) жасына және өнімділігіне сәйкес келетін рациондар бойынша сапалы, толымды жем-шөптермен азықтандырады.
68. Әкелінген жемшөптердің сапасы ветеринариялық зертханаларда тексеріледі, қажет болған жағдайда (осы жемшөппен азықтандырылған жануарлар (құстар) ауырған жағдайда) жемшөптер республикалық ветеринариялық зертхананың облыстық филиалдарына жіберіледі, ол үшін қолданыстағы қағидаларға сәйкес құрама жемнің, жемдік астықтың және басқа жемшөптердің әрбір партиясынан сынамалар алынады.
69. Құрама жемнің, жемдік астықтың келіп түскен әрбір партиясынан орташа сынамалар алынады, олар 1,5 ай бойы + 12 0 С аспайтын температурада мөрленген түрде сақталады. Егер көрсетілген мерзім өткеннен кейін осы жем-шөптерден жануарларда (құстарда) ауру шықпаса, орташа сынамалар жойылады.

55. Перед дезинфекцией помещений и других объектов проводится тщательная механическая очистка подлежащих дезинфекции поверхностей.
56. Под тщательной механической очисткой понимается такая степень очистки, при которой отчетливо видны структура и цвет материала поверхности и визуально не удается обнаружить комочков навоза, корма и других загрязнений даже в самых труднодоступных для очистки местах.
57. После полного завершения строительства объекта производства или первой его очереди, пуска и наладки оборудования проводятся механическая очистка и предпусковая дезинфекция всех зданий и сооружений, расположенных на территории промышленной зоны.
58. В процессе эксплуатации животноводческих помещений дезинфекцию отдельных помещений для содержания молодняка проводят после завершения соответствующих технологических циклов и освобождения от животных.
59. Стойла для взрослых животных дезинфицируют один раз в месяц и каждый раз после выбраковки животных перед постановкой новых животных.
60. Оборудование и приспособления для раздачи кормов тщательно очищаются от мусора после каждого кормления и дезинфицируются один раз в неделю.
61. В случае возникновения инфекционных болезней проводится дезинфекция на объекте производства.
62. Защита объектов производства от мышевидных грызунов осуществляется постоянно во всех производственных и вспомогательных зданиях.
63. Для борьбы с грызунами используются различные методы дератизации: пищевые и водные приманки, опыливания и ядовитые пены.
64. При истреблении грызунов контроль осуществляется ежедневно или через день, а при профилактическом - ежедекадно.
65. Администрацией объекта производства в месяц один раз проводится санитарный день с проведением профилактической дезинфекции помещений.
66. Транспорт для перевозки навоза и жижи ежедневно тщательно очищается, промывается и дезинфицируется.
67. Кормление животных (птиц) производится доброкачественными полноценными кормами по рационам, соответствующим возрасту и продуктивности.
68. Качество поступающих кормов проверяется в ветеринарных лабораториях, а при необходимости (в случае заболевания животных (птиц), которым скармливали эти корма) корма направляются в областные филиалы республиканской ветеринарной лаборатории, для чего отбираются пробы от каждой партии комбикормов, зернофуража и других кормов.
69. От каждой поступающей партии комбикорма, зернофуража отбирается средняя проба, которая хранится в запечатанном виде при температуре не выше + 12 оC в течение 1,5 месяца. Если по истечении указанного срока эти корма не вызвали заболеваний животных (птиц), средние пробы уничтожаются.

70. Жануарларды азықтандыру рациондарын олардың қоректендіру заттарына, минералды тұздарға және дәрумендерге қажеттілігін толық қанағаттандыратындай етіп құрастырады. Олардан ауытқу болған жағдайда, рациондарды жетіспейтін дәрумендермен, макро және микроэлементтермен байыту жөніндегі шаралар қабылданады.
71. Сүрлемдік-пішендік рациондар кезінде жемшөп қоспаларына олардың жемшөптерде болуын ескере отырып, фосфор - кальций минералды үстемелерін және "Д" дәруменін қосымша қосады.
72. Жануарлар мен құстарды шаруашылық жүргізу субъектілерден тікелей өткізу (сату) алдында мынадай ветеринариялық іс - шараларды өткізеді:
1) өткізілетін жануарлар жалпы табыннан бөлініп, оларды азықтандыруды және суаруды ұйымдастыра отырып оқшау орналастырылады;
2) іс-шаралар "Жануарларды өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 16-04/679 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 10131 болып тіркелген) және "Жануарларды карантиндеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 7-1/700 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 10223 болып тіркелген) сәйкес;
3) іріктеу арқылы термометриясын жүргізе отырып жануарларды күнделікті ветеринариялық қарап-тексеру жүзеге асырылады;
4) жүргізілген барлық ветеринариялық іс-шаралар "Ветеринариялық есеп пен есептілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 25 ақпандағы № 16-07/114 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 9342 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша ветеринариялық-профилактикалық іс-шараларды жазу журналында тіркеледі (бұдан әрі -арнайы журналында);
5) ветеринариялық-санитариялық іс-шараларға жүргізілген "Жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 маусымдағы № 16-07/332 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 9639 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша ветеринариялық іс-шаралар актісі жасалады.
2. Шошқаларды өсірумен айналысатын объектілерге қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптар
73. Асыл тұқымды, тауарлық, репродукторлық және бордақыланатын шошқаларды күтіп-бағу жөніндегі өндіріс объектілерінде мынадай талаптардың сақталуын қамтамасыз ететін технология қолданылады:

70. Рацион кормления животных составляют, чтобы он полностью удовлетворял их потребность в питательных веществах, минеральных солях и витаминах. При отклонениях принимаются меры по обогащению рационов недостающими витаминами, макро- и микроэлементами.
71. При силосно-сенажных рационах в кормовые смеси дополнительно вводят фосфорно-кальциевые минеральные добавки и витамин "Д" с учетом наличия их в кормах.
72. Перед реализацией (продажей) животных и птиц непосредственно из хозяйствующих субъектов проводят следующие ветеринарные мероприятия:
1) реализуемые животные отделяются от общего стада, которые размещаются обособленно с организацией водопоя и кормления;
2) мероприятия в соответствии с приказом и.о. Министра сельского хозяиства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 16-04/679 "Об утверждении Правил реализации животных" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10131) и приказом Министра сельского хозяиства Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 7-1/700 "Об утверждении Правил карантинирования животных" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10223);
3) осуществляется ежедневный ветеринарный осмотр животных с проведением выборочной термометрии;
4) все проводимые ветеринарно-санитарные мероприятия регистрируются в журнале для записи ветеринарно-профилактических мероприятий (далее - специальный журнал) по форме, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 февраля 2014 года № 16-07/114 "Об утверждении форм ветеринарного учета и отчетности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9342);
5) на ветеринарно-санитарные мероприятия составляется акт о проведенном ветеринарном мероприятии по форме, установленной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июня 2014 года № 16-07/332 "Об утверждении Правил планирования и проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9639).
2. Ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования к объектам
производства, занимающимся выращиванием свиней
73. На объектах производства по содержанию племенных, товарных, репродукторных и откормочных свиней применяется технология, обеспечивающая соблюдение следующих требований:

1) технологиялық процесті репродукция учаскелерінен бордақылау цехына бағыттау;
2) шошқаларға арналған қора-жайлар саны торайлау учаскесінде 30 бас аналық шошқадан, бағып өсіру цехында 300 торайдан аспайтын оқшауланған секцияларға бөлу;
3) өндірістік ғимараттардың жануарлардың жас және физиологиялық ерекшеліктеріне сәйкес мамандандырылуы;
4) аналық шошқалардың торайлануына және торайларды бағып өсіруге, шошқа басын толықтыратын төл өсіруге және жануарларды бордақылауға арналған қора-жайларды (секцияларды) "бәрі бос емес - бәрі бос" қағидаты бойынша пайдалану. Басқа қора - жайларда жекелеген топтық станоктарды немесе жеке станоктар топтарын оларда жаңа жануарларды орналастырудың алдында жануарлардан босауына қарай кезек-кезекпен босату, тазалау, санитариялық жөндеу және дезинфекциялау мүмкіндігі қамтамасыз етіледі;
5) өндірістің технологиялық циклдері арасында санитариялық үзілістің ұзақтығы бес тәуліктен кем болмайды;
6) бастапқыда қалыптасқан әрбір торайлар тобының құрамын кейінгі өндіріс сатыларында: шошқа басын толықтыратын бағып өсіру, өсіру және бордақылау кезінде жеке өндірістік бірлік ретінде сақтау.
74. Асыл тұқымды өндіріс объектілері мен асыл тұқымды репродукторлардағы барлық шошқа басына, сондай-ақ тұқымдық қабандар, буаздығы мен қысырлығы анықталған шошқа басын толықтыратын ұрғашы төлдерді (топпен күтіп-бағу кезінде) тауарлық өндіріс объектілері мен өнеркәсіптік үлгідегі кешендерде бос күтіп - бағу жүйесі көзделеді.
75. Ғимараттың ішінде шошқаларды топтық және жеке станоктарда орналастырады.
76. Шошқаларды топтық станоктарға және секцияларға жинақтау мынадай талаптарға сәйкес жүргізіледі:
1) буаздығы анықталған аналықтарды ұрықтанған уақыты күнтізбелік үш күнге дейінгі айырмашылықпен топтық станоктарға біріктіреді;
2) топтағы бордақыланатын шошқалардың, шошқа басын толықтыратын және аналықтан бөлінген төлдердің жастарының айырмашылығы күнтізбелік үш күннен аспауы тиіс.
77. Барлық шошқалар топтарын азықтандыру станоктарда жүзеге асырылады. Азықтандыру үшін сапалы, құнарлы, минералдық қоспалар және дәрумендер бойынша теңгерімделген жемшөптер-концентраттар, шөп ұны, картоп, қызылша және басқа жемшөптерден тұратын ылғалды жемшөп қоспалары (ылғалдылығы 60-75 %), кептірілген түйіршіктелген немесе шашыраңқы құрама жемдер (оттықтарда ылғалдандыра отырып) немесе алдын ала суға араластырылған (судың массасының құрама жемге қатынасы 3:1 аспайды) құрама жемдер пайдаланылады.
78. Тамақ қалдықтарын бордақыланатын шошқаларға азық ретінде пайдаланар алдында арнайы қазандарда кем дегенде + 100 0 С температурада және 2 сағат экспозицияда зарарсыздандырудан өткізеді.

1) направление технологического процесса от участков репродукции к цеху откорма;
2) деление помещений для свиней на изолированные секции с численностью на участке опороса не более 30 свиноматок, в цехе доращивания - 300 поросят;
3) специализация производственных зданий в соответствии с возрастными и физиологическими особенностями животных;
4) использование помещений (секций) для опороса свиноматок и доращивания поросят, выращивания ремонтного молодняка и откорма животных по принципу "все занято - все свободно". В остальных помещениях обеспечивается возможность поочередного освобождения, очистки, санитарного ремонта и дезинфекции отдельных групповых станков или групп индивидуальных станков по мере их освобождения от животных перед размещением в них нового поголовья;
5) продолжительность санитарного перерыва между технологическими циклами производства составляет не менее пяти суток;
6) сохранение состава каждой первоначально сформированной группы поросят на последующих этапах производства: доращивания, выращивания ремонтного молодняка и откорма, как отдельной производственной единицы.
74. Для всего поголовья свиней племенных объектов производства и племенных репродукторов, а также хряков-производителей, ремонтного молодняка маток с установленной супоросностью и холостых (при групповом содержании) на товарных объектах производства и комплексах промышленного типа предусматривается выгульная система содержания.
75. В здании поголовье свиней размещают в групповых или индивидуальных станках.
76. Комплектование свиней в групповых станках и секциях производится в соответствии со следующими требованиями:
1) маток с выявленной супоросностью объединяют в групповых станках с разницей во времени оплодотворения до трех календарных дней;
2) в группах откормочных свиней, ремонтного молодняка и отъемышей разница в возрасте не должна превышать трех календарных дней.
77. Кормление всех групп свиней осуществляется в станках. Для кормления используются доброкачественные, сбалансированные по питательности, минеральным добавкам и витаминам корма: влажные кормосмеси из концентратов, травяной муки, картофеля, свеклы и других кормов (влажность 60-75 %), сухие гранулированные или рассыпные комбикорма (с увлажнением в кормушках) или комбикорма, предварительно разбавленные водой (при соотношении по массе воды и комбикорма не более 3:1).
78. Пищевые отходы перед использованием в корм для откормочного свинопоголовья стерилизуются в специальных котлах при температуре не ниже + 100 оС и экспозиции менее 2 часов.

79. Шошқаларды азықтандыруға келіп түсетін барлық сүт өнімдері, сүт өңдеу кәсіпорындарында термиялық өңдеуден өткеніне қарамастан, тікелей өндіріс объектісінде қайнатылуға жатады.
80. Ылғалдау тәсілімен азықтандырғанда, оттықтар, автосуарғыштар, жемөткізгіш, жемшөп таратқыштар әрбір азықтандырғаннан кейін жемшөп қалдықтарынан және ластанулардан тазартылып, жылы сумен жуылады.
81. Шошқаларды күтіп-бағуға оңтайлы жағдай жасау, олардың аяқтарының жарақаттануы профилактикасы үшін қора-жайлардың едендері тайғанақ емес, жылуды аз өткізетін, су өткізбейтін, қажалуға және дезинфекциялық заттардың әсеріне берік болатындай жасалады.
82. Топтық станоктардағы еденнің еңістігі көң каналы жағына қарай 5 0 -ты құрайды. Шошқалар үшін (екі айлық жасқа дейінгі торайлардан басқа) саңылаулы (торлы) темірбетон едендерді салғанда, планканың ені аналықтан бөлінген төлдер, шошқа басын толықтыратын және бордақыланатын шошқа басына - 40 - 50 миллиметр (бұдан әрі - мм), қабандар мен мегежіндер үшін – 70 мм, планкалардың арасындағы саңылаудың ені тиісінше 20 - 22 және 26 мм етіп алынады.
83. Аталған топтағы жануарлар үшін басқа материалдан жасалған едендерде планкалар арасындағы саңылаулардың ені 20 мм болғанда, планкалардың ені 35 - 40 мм дейін азайтылады.
84. Репродукция цехында аналық шошқа торайлаған кезде шуын немесе өлі туған төлді жинау үшін ылғал өткізбейтін ыдыстар қойылады. Тәулігіне екі рет (таңертең және кешке) осы ыдыстарды сою пунктінің кәдеге жарату бөлімшесіне немесе ет-сүйек ұнын өндіру үшін шикізат жинау пунктіне шығарады. Ыдыс босатылғаннан кейін оларды мұқият жуып, дезинфекциялайды және репродукция цехына қайтарады.
85. Шошқалар басының зат алмасу жай-күйін бақылау үшін өндірістің әрбір технологиялық учаскесінде жануарларды диспансеризациялау жүйесі жүзеге асырылады. Аналық шошқаны диспансеризациялауды екінші рет төлдегеннен кейін жүзеге асырады. Бұл ретте клиникалық, гематологиялық, иммунологиялық зерттеулерді емізу кезеңінің жиырма алтыншы күнінен бастап жүргізіледі. Тұқымдық қабандардың қанын, күпектің жуындысын және ұрығын тексереді. Зерттеу нәтижелерінің негізінде зат алмасудың бұзылуын емдеуге және профилактикаға, шошқа организмінің табиғи резистенттілігін көтеруге бағытталған іс-шаралар кешені жүргізіледі.
86. Шошқаларға арналған қора-жайларда жас топтарына, күтіп-бағу тәсілдеріне қатысты үнемі бақыланатын микроклиматтың оңтайлы көрсеткіштері сақталады.
87. Шошқаларды күтіп-бағуға арналған қора-жайлар (оқшауланған секциялар) қалыпты температуралық-ылғалдық параметрлерді ұстап тұру және ауадағы зиянды газдардың шоғырландыру үшін қажетті ауа айналымын қамтамасыз ететін желдетумен жарақтандырылады. Қора-жайларда жұмыс істеп тұрған жылытқыш желдету жабдығының шу деңгейі 60 децибелден асып кетпеуі тиіс.

79. Все молочные продукты, поступающие на корм свиньям, подлежат кипячению непосредственно в объекте производства, независимо от их термической обработки на молокоперерабатывающем предприятии.
80. При влажном способе кормления кормушки, автопоилки, кормопровод, раздатчики кормов после каждого кормления очищаются от остатков кормов и загрязнений, промываются теплой водой.
81. Для создания оптимальных условий содержания, профилактики травматизма конечностей у свиней полы в помещениях изготавливаются не скользкими, малотеплопроводными, водонепроницаемыми, стойкими против истирания и воздействия дезинфицирующих средств.
82. Уклон пола в групповых станках в сторону навозного канала составляет 5о. При устройстве щелевых (решетчатых) железобетонных полов для свиней (кроме поросят до двухмесячного возраста) ширину планок принимают: для поросят отъемышей, ремонтного и откормочного поголовья – 40 - 50 миллиметра (далее - мм), для хряков и маток - 70 мм, ширина просветов между планками соответственно 20 - 22 и 26 мм.
83. Для полов из других материалов ширина планок для указанных групп животных уменьшается до 35 - 40 мм при ширине просветов между планками 20 мм.
84. В цехе репродукции во время опороса маток устанавливаются влагонепроницаемые емкости для сбора последов и мертворожденных плодов. Два раза в сутки (утром и вечером) эти емкости вывозят в утилизационное отделение убойного пункта или на пункт сбора сырья для производства мясокостной муки. После освобождения емкости тщательно промываются, дезинфицируются и возвращаются в цех репродукции.
85. Для контроля состояния обмена веществ у свинопоголовья на каждом технологическом участке производства осуществляется система диспансеризации животных. Диспансеризацию маточного свинопоголовья осуществляют после получения второго опороса. При этом клинические, гематологические, иммунологические исследования проводятся на двадцать шестой день подсосного периода. У хряков - производителей исследуются кровь, смыв с препуция и сперма. На основании результатов исследований проводится комплекс мероприятий, направленных на лечение и профилактику нарушений обмена веществ, повышение естественной резистентности организма свиней.
86. В помещениях для свиней поддерживаются оптимальные параметры микроклимата применительно к возрастным группам, способам содержания, который систематически контролируется.
87. Помещения для содержания свиней (изолированные секции) оборудуются вентиляцией, обеспечивающей необходимый воздухообмен для поддержания нормативных температурно-влажностных параметров и концентрации вредных газов в воздухе. Уровень шума от работающего отопительного вентиляционного оборудования в помещениях должен не превышать больше 60 децибел.

88. Микроклиматтың нормативтік параметрлерін ұстап тұру үшін суық кезеңде қора-жайларға ауа ағыны шошқаның 1 центнер тірі салмағына сағатына кемінде 130 шаршы метр/сағат (бұдан әрі - м 2 /сағ), ауыспалы және жылы кезеңдерде 1 центнер тірі салмаққа сағатына 145 және 60 м 2 /сағ көлемінде қамтамасыз етіледі.
89. Шошқаларға арналған қора-жайлардың ішкі ауасының температурасы мен салыстырмалы ылғалдылығының нормалары осы талаптарға 1-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
90. Шошқаларды күтіп-бағуға арналған қора-жайлардың ауасындағы көмірқышқылдың шекті шоғыры 0,2 % (көлемдік), аммиактікі 20 милиграмм шаршы метрге (бұдан әрі - мг/м 2 ), күкіртті сутегінікі 10 мг/м 2 құрайды.
91. Ауаның нормативтік параметрлері шошқаларды орналастыру аймағында яғни, шошқалар ұсталатын еденнің немесе алаңның деңгейінен биіктігі 1 м дейінгі кеңістікте қамтамасыз етіледі.
92. Емізетін аналықтарға арналған станоктардағы еметін торайларды жылыту үшін арнайы жергілікті жылыту жүйесі (еденді жылыту, сәулелі жылыту) орнатылады.
93. Бір станоктағы еденнің жылытылатын ауданы 1,0-ден 1,5 шаршы метрге дейін (бұдан әрі - м 2 ), ал жылытылатын еден бетінің температурасы, кейінен торайларды аналықтардан бөлуге қарай біртіндеп + 22 0 С-қа дейін төмендете отырып + 30 0 С (±2) болып қабылданады.
94. Шошқаларды күтіп-бағуға арналған қора-жайлардағы ауа қозғалысының нормалары осы талаптарға 2-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
3. Ірі қара малды өсірумен айналысатын өндіріс объектілеріне қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптар
95. Ірі қара малды бордақылау алаңдарын елді мекендерге қатысты жел бағытының ық жағына, ең тиімдісі жалпы еңістігі 40 - 60 болатын оңтүстік және оңтүстік батыс беткейлерде орналастырады. Сонымен қатар, әр қашаның (загонның) мал оттықтарынан және демалу орындарынан 20 - 30 еңіс болуы тиіс.
96. Ірі қара мал өсіру жөніндегі кәсіпорындар мен басқа жекелеген ауыл шаруашылығы объектілер арасындағы зооветеринариялық арақашықтықтар осы талаптарға 3-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
97. Жануарлар климат жағдайларына байланысты қора-жайларда және қалқа астындағы ашық қашаларда күтіп-бағылады.
98. Ірі қара малдарға арналған жайылу-азықтандыру алаңдары аудандарының нормалары осы талаптаға 4-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
99. Ашық және жартылай ашық үлгідегі алаңдар маусымдық және жыл бойы қолданылатын болып бөлінеді.
100. Маусымдық алаңдар жылдың жылы кезеңінде қолданылады, оларды пайдалану мерзімі ауданның және құрылыстың климаттық жағдайына байланысты болады және әрбір нақты жағдайда олардың жобалануы ескеріле отырып айқындалады.

88. Для поддержания нормативных параметров микроклимата обеспечивается количество приточного воздуха в помещениях в холодный период не менее 30 кубических метра в час (далее - м3/ч) на 1 центнер живой массы свиней, переходный и теплый периоды соответственно 45 и 60 м3/ч на 1 центнер живой массы.
89. Нормы температуры и относительной влажности внутреннего воздуха помещений для свиней устанавливаются, согласно приложению 1 к настоящим требованиям.
90. Предельная концентрация углекислоты в воздухе помещений для содержания свиней составляет 0,2 % (объемных), аммиака 20 милиграмм на кубический метр (далее - мг/м3), сероводорода 10 мг/м3.
91. Нормативные параметры воздуха обеспечиваются в зоне размещения свиней, то есть в пространстве высотой до 1 м над уровнем пола или площадки, на которой содержатся свиньи.
92. Для обогрева поросят-сосунов в станках для подсосных маток устанавливаются специальные системы локального обогрева (обогрев пола, лучистый обогрев).
93. Площадь обогреваемого пола принимается от 1,0 до 1,5 квадратных метра (далее - м2) на один станок, а температура поверхности обогреваемого пола + 30оС (±2) с последующим постепенным снижением ее к отъему поросят от маток до + 22оС.
94. Нормы движения воздуха в помещениях для содержания свиней устанавливаются, согласно приложению 2 к настоящим требованиям.
3. Ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования к объектам
производства, занимающимся выращиванием крупного рогатого скота
95. Откормочные площадки крупного рогатого скота располагают с подветренной стороны ветров по отношению к населенным пунктам лучше на южных и юго-западных склонах с общим уклоном до 4 - 60. Каждый загон должен иметь уклон 2 - 3 о от кормушек и мест отдыха скота.
96. Зооветеринарные расстояния между предприятиями по выращиванию крупного рогатого скота и другими сельскохозяйственными отдельными объектами устанавливаются, согласно приложению 3 к настоящим требованиям.
97. Содержание животных в зависимости от климатических условий, производится в помещениях в открытых загонах под навесом.
98. Нормы площадей выгульно-кормовых площадок для крупного рогатого скота устанавливаются, согласно приложению 4 к настоящим требованиям.
99. Площадки открытого и полуоткрытого типа делятся на сезонные и круглогодового действия.
100. Сезонные площадки используются в теплый период года, срок их использования зависит от климатических условий района и строительства и в каждом конкретном случае определяется с учетом их проектирования.

101. Барлық маусымдық алаңдар оттықтармен, суарғыштармен және қажет болған жағдайда көлеңке беретін қалқалармен және минералды қоректендіруге арналған астаулармен жабдықталған малға арналған секциялар (қашалар) құра отырып ашық болып жобаланады.
102. Жануарларды азықтандыруға арналған оттықтардың көлемдері осы талаптаға 5-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
103. Жыл бойы қолданылатын алаңдарды оңтүстік және қоңыржай климаты бар аймақтарда салады. Есептік қысқы температурасы - 20 0 C дейінгі аудандарда алаңдар қалқалармен және желден қорғау құрылғыларымен (желдің бағытын өзгертетін қалқандар, ықтар, тал өсіру) жабдықталады, ал есептік қысқы температурасы - 20 0 C-тан төмен болатын аудандарда үш қабырғалы қалқалармен немесе мал еркін шыға беретін жеңіл жабық қора-жайлармен жабдықталады.
104. Малдарды ашық және жартылай ашық үлгідегі алаңдарда күтіп-бағу кезінде жануарларды азықтандыру бір басқа шаққанда кем дегенде 0,28 м азықтандыру фронтымен жайылу-азықтандыру аулаларында жүргізіледі.
105. Жануарлар жылдың суық кезеңдерінде суды жылыта отырып топтық үлгілік суарғыштардан суарылады.
106. Алаңдар нөсерлік кәріз жүйесімен жабдықталады, жануарлар терең ауыстырылмайтын төсемдерде күтіп-бағылады.
107. Өндіріс объектілерінде табынды жинақтауға белгіленген нысандағы ветеринариялық сертификатпен (ветеринариялық анықтамамен) расталатын жануарлардың инфекциялық және инвазиялық аурулары бойынша қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектілерден рұқсат етіледі.
108. Тасымалдауға іріктеліп алынған төлдер тасымалдаудың адында эпизоотиялық жағдайға сәйкес алдын ала нұсқауға (нұсқаулық) сәйкес ірі қара мал төлінің инфекциялық ауруларына қарсы егіледі. Осы кезеңде 5 - 8 күндік жастағы жануарларды жіберу үшін іріктелген өнім беруші шаруашылықтарда жылдың көктемгі және күзгі кезеңдерінде жәндіктер ұша басталғанға дейін және аяқталғаннан кейін химиялық немесе термиялық тәсілмен зарарсыздандырады. Аталған жұмыстарды өнім беруші шаруашылықтың ветеринария саласындағы маман орындайды.
109. Өндіріс объектілеріне әкелінуге жататын жануарларды іріктеп алуды және қабылдауды өндіріс объектісінің ветеринария саласындағы маманы тікелей өнім беруші шаруашылықтың аумағында жүргізеді. Әрбір жануарды клиникалық қарап-тексеру кезінде дене қызуын өлшеу жүргізеді. Әлсіз, жетілмеген, ауру белгілері (жөтел, мұрын қуысынан маңқасы аққан, дене қызуы жоғары) бар, сондай-ақ көзге көрінетін экстерьерлік кемістіктері бар жануарлар өндіріс объектісіне жинақтауға жіберілмейді.
110. Жануарлар өндіріс объектісінің арнайы жабдықталған автокөлігімен тасымалданады.

101. Все сезонные площадки проектируются открытыми с устройством секций (загонов) для скота, оборудованных кормушками, поилками и в необходимых случаях теневыми навесами и кормушками для минеральной подкормки.
102. Размеры кормушек для кормления животных устанавливаются, согласно приложению 5 к настоящим требованиям.
103. Площадки круглогодового действия строят в зонах южных и с умеренным климатом. В районах с расчетной зимней температурой до - 20оC площадки оборудуются навесами и ветрозащитными устройствами (ветроломы, затиши, лесопосадки), в районах с расчетной зимней температурой ниже - 20оC - трехстенными навесами или легкими закрытыми помещениями со свободным выходом скота.
104. При содержании скота на площадках открытого и полуоткрытого типа кормление животных производится на выгульно-кормовых дворах с фронтом кормления не менее 0,28 м на голову.
105. Поение животных проводится из групповых типовых поилок с подогревом воды в холодные периоды года.
106. Площадки оборудуются системой ливневой канализации. Животных содержат на глубокой несменяемой подстилке.
107. Комплектование стад на объектах производства разрешается из благополучных по инфекционным и инвазионным болезням животных хозяйствующих субъектов, которое подтверждается ветеринарным сертификатом (ветеринарной справкой).
108. Предназначенный для вывоза молодняк перед перевозкой заблаговременно в соответствии с эпизоотической обстановкой согласно наставлению (инструкции) по применению ветеринарного препарата вакцинируют против инфекционных болезней молодняка крупного рогатого скота. В этот же период в хозяйствах-поставщиках отобранных для отправки животных в 5 - 8-дневном возрасте, весенний и осенний период года до и после завершения лета насекомых обеззараживают химическим или термическим способом. Эти работы выполняют спецалисты в области ветеринарии хозяйства-поставщика.
109. Отбор и прием животных, подлежащих ввозу на объект производства, проводит спецалист в области ветеринарии объекта производства непосредственно на территории хозяйств-поставщиков. Каждое животное подвергают клиническому осмотру и термометрии. Слабые, недоразвитые животные, с признаками заболевания (кашель, истечение из носовой полости, повышенная температура тела), а также с видимыми экстерьерными пороками, для комплектования объекта производства не допускаются.
110. Перевозка животных производится специально оборудованным автотранспортом объекта производства.

111. Жануарларды тасымалдауға арналған автокөліктің шанағы жылу жібермейтін материалдармен жабылады және тиімді мәжбүрлі желдетумен қамтамасыз етіледі. Жылдың суық кезеңдерінде ішке кіретін ауа жылытылады.
112. Қысқы уақыт кезеңінде автокөлік шанағында микроклиматтың мынадай көрсеткіштері ұсталып тұрады: ауаның температурасы + 15 - 16 0 C, ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 70 %, ауаның қозғалыс жылдамдығы секундына 0,1 - 0,2 метр (бұдан әрі - м/сек), ол автокөліктің кабинасында орнатылған арнайы датчиктермен бақыланады.
113. Автокөлік шанағының еденін су өтпейтін және жуу мен дезинфекциялау кезінде ластанулардан тез тазаратын материалмен жабдықтайды. Бұзауларды тиер алдында, шанақтың еденіне сабан немесе жануарлардың тайғанауы мен жарақаттануына бөгет жасайтын басқа төсеніштер төселеді. Төсеніш ретінде қолданылатын ағаштың үгіндісін сабанмен араластырып пайдаланады. Тасымалдау кезінде жануарлардың жарақаттануын болдырмау үшін автокөлік шанағының ішінде шығып тұрған болттар мен басқа да өткір заттарды алып тастау керек.
114. Тасымалдау кезінде салмағы 40-80 килограмм (бұдан әрі - кг) болатын бір бұзауға арналған ең аз алаң 0,4-0,75 м2 құрайды.
115. Әрбір рейстен кейін көлік құралдары тазалануға және дезинфекциялануға жатады.
116. Жануарларды кешенге қабылдауды бұзауларды қабылдайтын қора-жайда өткізеді.
117. Бұзауларды қабылдайтын бөлімшеде әрбір мал басын клиникалық қарап-тексеру жүргізіп, дене температурасын өлшейді және санитариялық өңдеуден өтеді, бұл ретте жануарлардың жүнін 1 % хлорофос ертіндісімен сәл ылғалдандырылған арнайы щеткамен тазалайды, кірлеген жерлерін жылы сумен жуады, тұяқтарын көңнен тазалайды және профилактикалық мақсатта қолда бар дезинфекциялық препараттың бірімен өңдейді. Ауру немесе ауруға күдікті, сондай-ақ дене қызуы жоғары жануарлар оқшаулауға жатады.
118. Бұзауларды жылдың суық кездерінде құрғақ және жылы секцияларға орналастырады.
119. Карантин кезінде өндіріс объектісінің ветеринария саласындағы маманың рұқсатынсыз орын ауыстыруға (жануарларды басқа қора-жайларға, сондай-ақ карантиндік қора-жайдың басқа секцияларына ауыстыру) жол берілмейді.
120. Жануарлардың жаңа тобымен әрбір кезекті толықтыру алдында секцияны санациялау (механиқалық тазалау, дезинфекциялау) жүргізеді.
121. Санациядан соң профилактикалық үзіліс бес тәуліктен кем болмайды. Аталған іс-шараларды орындау "бәрі бос - бәрі бос емес" техналогиялық қағидатының жүзеге асырлуын қамтамасыз етеді, оны жануарларды күтіп-бағудың барлық кезеңдерінде сақтау керек.
122. Қора-жайлар топтық ультракүлгінді (бұданәрі - УК) сәулелеу қондырғыларымен жабдықталады.

111. Кузов автотранспорта, предназначенной для перевозки животных, закрывается теплоизоляционным материалом и обеспечивается эффективной принудительной вентиляцией. В холодный период года приточный воздух подогревается.
112. В зимний период времени в кузове машины поддерживаются следующие параметры микроклимата: температура + 15 - 16оC, относительная влажность воздуха 70 %, скорость движения воздуха 0,1 - 0,2 метра в секунду (далее - м/сек), которая контролируется специальными датчиками, установленными в кабине автотранспорта.
113. Пол кузова автотранспорта оборудуют водонепроницаемым и легко поддающимся очистке от загрязнений при мойке и дезинфекции материалом. Перед погрузкой телят пол кузова выстилают соломой или другой подстилкой, препятствующей скольжению и травмированию животных. Опилки в качестве подстилки применяют в смеси с соломой. Во избежание травмирования животных во время транспортировки необходимо устранить внутри кузова автотранспорта торчащие болты и другие острые предметы.
114. Минимальная площадь при перевозках на одного теленка, имеющего массу 40 - 80 килограмм (далее - кг), составляет 0,4 - 0,75 м2.
115. После каждого рейса транспортные средства подлежат очистке и дезинфекции.
116. Прием животных на комплексе проводят в помещении приема телят.
117. В отделении приема телят подвергают поголовному клиническому осмотру с термометрией и санитарной обработкой, при которой волосяной покров животных чистят щеткой, слегка увлажненной 1 % раствором хлорофоса, загрязненные места обмывают теплой водой, копыта очищают от навоза и обрабатывают с профилактической целью одним из имеющихся дезинфекционных средств. Животные больные или подозрительные по заболеванию, а также с повышенной температурой тела подлежат изоляции.
118. В холодное время года размещение телят проводится в просушенных и прогретых секциях.
119. Во время карантина перемещения (переводы животных в другие помещения, а также в другие секции карантинного помещения) без ведома специалиста в области ветеринарии в объектах производства не производятся.
120. Перед каждым последующим заполнением новой партией животных проводят санацию секции (механическая очистка, дезинфекция).
121. Профилактический перерыв после санации составляет не менее пяти суток. Выполнение этих мероприятий обеспечивает осуществление технологического принципа "все занято - все свободно", который необходимо соблюдать во все периоды содержания животных.
122. Помещения оборудуются установками для группового ультрафиолетового (далее - УФ) облучения.

123. 2 сағаттық демалыстан кейін әкелінген бұзауларға сүт немесе қаймағы алынбаған сүт алмастырғышын (бұдан әрі - ҚСА) береді. Автосуарғыштарды бұзауларды қабылдағаннан соң 5-7 сағаттан кейін іске қосады.
124. Бұзаулар кешенге әкелінген соң күнтізбелік 65 күн бойы қайтадан қалпына келтірілген сүтпен немесе ҚСА-мен қоректендіріледі.
125. Азықтандыру алдында сүт температурасы 30 - 40 0C қоспаны жасау үшін ауыз су сапасындағы суық сумен керек мөлшерге дейін араластырылады.
126. ҚСА таратуға арналған желі мынадай тұйық жүйеден тұрады: сольвилат - құбыр - сольвилат. Желі жиынтығына бұзауларға сүт беруге шелектер, шлангтер, мөлшерлеп құюға арналған пистолеттер кіреді.
127. Бұзауларды әрбір азықтандырғаннан кейін құбыр мен сольвилатты сүттің қалдықтары толық кеткенге дейін 4 минут бойы жылы (25 - 30 0C) сумен шаяды, одан кейін құбырды 5 - 7 атмосфералық қысыммен ыстық (65 0C-тан кем емес) сумен жуады және келесі қоректендіруге дейін ыстық суды толтырып қалдырады. Азықтандырудың алдында бұл суды құбырдан шығарады және оны 4 минут бойы ағынды әдіспен ыстық сумен жылытады. Сүт шүмектерін күн сайын бөлшектейді (алдындағы азықтандырғаннан кейін) және губканың көмегімен жылы 0,5 % жуу ертіндісімен жуады, сумен шаяды және құбырға монтаждайды.
128. Он күнде бір рет ҚСА тарату жөніндегі желіні жуады және дезинфекциялайды.
129. Бұзауларды азықтандырғаннан кейін сүт қалдықтарын жою үшін шелектерді жылы сумен шаяды, одан кейін щеткалардың көмегімен жуғыш құралдардың жылы ерітіндісімен жуады және қысыммен келген ыстық сумен (65 0C) 1 минут бойы шаяды.
130. Шланг пен пистолетті құбыры бар жүйеде ағынды әдіспен жылы сумен жуып-шаяды, одан кейін оны құбырдан ағытады және жылы 0,5 % жуғыш ерітіндімен ваннада жуады, пистолетті ысқышпен тазалайды содан кейін ыстық (65 0C) сумен шаяды және кептіру үшін кронштейндерге іліп қояды.
131. Бұзауларды қайта қалпына келтірілген сүтпен азықтандырудың алдында шлангті пистолетпен бірге ҚСА-ны тарату желісіне монтаждайды және сонымен бірге қыздырады.
132. ҚСА-ны тарату жөніндегі желінің санитариялық жай-күйін тексеру кезінде сольвилаттың, құбырдың, сүт шлангілерінің, пистолеттердің және шелектердің жай-күйіне назар аударады, оларды күнде кешкі санитариялық өңдегеннен кейін қарап-тексереді.
133. Құбырды қарап-тексеруді мақтадан жасалған тығындар арқылы жүргізеді, олармен келесі бөлшектер мен топтардың ішкі беттерін сүртеді:
1) құбырдардың ішкі қабырғалары;
2) құбырлардың муфталармен жалғанған жерлері;
3) сүт шлангілері;
4) шелектер.
134. Жасы үлкенірек жануарларға арналған қора-жайлардағы оттықтарды, жемшөп алаңдарын, жемшөп таратқыштарды күн сайын жемшөп қалдықтарынан және ластанулардан тазалау керек.

123. Завезенным телятам выпаивают молоко или заменитель цельного молока (далее - ЗЦМ) после 2-часового отдыха. Автопоилки подключают через 5 - 7 часов после приемки телят.
124. Телят со дня поступления на комплекс в течение 65 календарных дней кормят регенерированным молоком или ЗЦМ.
125. Перед кормлением молоко до необходимого объема разводится холодной водой питьевого качества до получения смеси температурой 30 - 40оC.
126. Линия для раздачи ЗЦМ состоит из замкнутой системы: сольвилат - трубопровод - сольвилат. В комплект линии входят ведра для выпойки телят, шланги, пистолеты для розлива.
127. После каждого кормления телят трубопровод и сольвилат промывают в течение 4 минут теплой (25 - 30 оC) водой до полного удаления остатков молока, затем трубопровод промывают горячей (не менее 65 оC) водой под давлением 5 - 7 атмосфер и до следующего кормления оставляют заполненными горячей водой. Перед кормлением эту воду из трубопровода удаляют и затем в течение 4 минут его прогревают горячей водой проточным методом. Молочные краны ежедневно (после предыдущего кормления) разбирают и промывают с помощью губки теплым 0,5 % моющим раствором, ополаскивают водой и монтируют в трубопровод.
128. Один раз в декаду линию по раздаче ЗЦМ моют и дезинфицируют.
129. Ведра после кормления телят ополаскивают теплой водой для удаления остатков молока, затем моют с помощью щеток теплым раствором моющих средств и ополаскивают под струей горячей (65 оC) водой в течение 1 минуты.
130. Шланг и пистолет промывают теплой водой в системе с трубопроводом проточным методом, затем их отсоединяют от трубопровода и моют в ванне теплым 0,5 % моющим раствором, чистку пистолета производят с помощью ерша, после этого их ополаскивают горячей (65 оC) водой и подвешивают для просушивания на кронштейны.
131. Перед кормлением телят регенерированным молоком шланг вместе с пистолетом монтируют в линию по раздаче ЗЦМ и вместе с ней прогревают.
132. При проверке санитарного состояния линии по раздаче ЗЦМ обращают внимание на состояние сольвилата, трубопровода, молочных шлангов, пистолетов и ведер, которые осматривают ежедневно после вечерней санитарной обработки.
133. Осмотр трубопровода производят с помощью ватных тампонов, которыми протирают внутренние поверхности следующих деталей и узлов:
1) стенок трубопровода;
2) мест соединений с муфтами;
3) молочные шланги;
4) ведра.
134. Кормушки, кормовые площадки, раздатчики кормов в помещениях для животных более старших возрастов следует ежедневно очищать от остатков кормов и загрязнений.

135. Ірі қара малдарды өсірумен және бордақылау жөніндегі өндіріс объектілерінде мынадай талаптарды сақтауды қамтамасыз ететін технология пайдаланады:
1) қолайлы шаруашылықтардан өндіріс объектілерін қатаң кестеге сәйкес бір жастағы жануарлармен жыл бойы біркелкі жинақтау ағымдылығы;
2) жас ерекшелігіне сәйкес жануарларды әкелуден өткізгенге дейінгі кезеңдерде жануарларды күтіп-бағу циклінің бөлшектенуі;
3) жануарларға арналған қора-жайларды оқшауланған секцияларға бөлу;
4) белгілі бір өсіру кезеңіндегі төлдерді күтіп-бағуға арналған үй жайларды мамандандыру;
5) жануарлардың бастапқы қалыптасқан тобының құрамын өсірудің барлық кезеңдерінде жеке өндірістік бірлік ретінде сақтау.
136. Етті тұқымды қашаларды өсіру жөніндегі өндіріс объектілерінде шетен қорадағы және жазғы-жайылымдық кезде де жеңілдетілген құрылыс материалдарымен салынған жылытылмайтын қора-жайларда еркін серуендететін күтіп-бағу көзделуі қажет. Төлдерді азықтандыру мен суғаруды қалқалармен, сондай-ақ желден және қардан қорғайтын қоршаулармен жабдықталған, қатты жабынды серуендету-азықтандыру аулаларында жүргізеді.
137. Әр түрлі мақсаттағы барлық кешендерде байламай күтіп-бағу кезінде бұзаулар топтармен мынадай секцияларда орналастырылады:
1) міндетті түрде едені сенімді жылу жібермейтін едені бар жеке бокстары төсенішсіз тор еденде;
2) ауыстырылатын төсеніші бар немесе жылытылатын тақтай төсек тапшан түріндегі қамтылған демалу орындары құрылған жазық едендерде.
138. Малдың басын толықтыратын төл байлаусыз күтіп-бағу кезінде секцияларда қалың төсеніште немесе міндетті түрде жеке бокстар құрылған тор еденде секцияларда топтармен орналастырылады.
139. Жануарларды өсірудің немесе бордақылаудың кезекті технологиялық кезеңі аяқталғанда, оларды басқа қора-жайларға немесе секцияларға ауыстыру өндіріс объектісінің ветеринария саласындағы маманының рұқсатымен ғана жүргізіледі.
140. 6 айдан асқан ересек жануарларға арналған планканың рұқсат етілетін ені - 100 - 120 мм, саңылаулар ені - 40 - 45 мм. Торлар азықтандыру бағытына қатысты перпендикуляр орналасады.
141. Технологиялық іс-шаралар жоспарында ересек жануарлардың тұяқтарын мерзімді қарап-тексеру, жануарлар топтарын емдеу ерітінділері толтырылған ванналардан өткізу жолымен профилактикалық өңдеу, сондай-ақ тұяқтарды уақытында тазалау және қию көзделеді.
142. Жануарларда зат алмасу жай-күйін бақылау үшін олар әкелінген кезде және бір жас тобынан екінші топқа әрбір технологиялық ауыстырылған кезде мал басын диспансеризациялау жүйесі және жануарлардың бақылау топтарын ай сайын клиникалық-зертханалық зерттеу өткізіледі. Әр топты зертханалық зерттеу нәтижелері нормативтермен және алдағы зерттеу нәтижелерімен салыстырылады.

135. На объектах производства по выращиванию и откорму крупного рогатого скота применяется технология, обеспечивающая соблюдение по следующим требованиям:
1) поточность равномерного в течение года комплектования объектов производства из благополучных хозяйств одновозрастными животными по твердому графику;
2) расчленение цикла содержания животных от их завоза до реализации на периоды в соответствии с возрастными особенностями;
3) деление помещений для животных на изолированные секции;
4) специализация помещений для содержания молодняка определенного периода выращивания;
5) сохранение состава каждой первоначально сформированной группы животных на протяжении всех периодов выращивания как отдельной производственной единицы.
136. На объектах производства по выращиванию телок мясных пород необходимо предусматривать свободновыгульное содержание как в стойловый, так и в летне-пастбищный период в не отапливаемых помещениях из облегченных конструкций. Кормление и водопой молодняка проводят на выгульно-кормовых дворах с твердым покрытием, оборудованных навесами, а также ветро- и снегозащитными изгородями.
137. При беспривязном содержании на всех комплексах разного назначения размещение телят производится группами в секциях:
1) на решетчатых полах без подстилки с устройством индивидуальных боксов с надежной теплоизоляцией полов в них;
2) на сплошных полах с устройством утепленных мест отдыха в виде полатей, лежаков со сменной подстилкой или обогревом.
138. Ремонтный молодняк при беспривязном содержании размещается в секциях группами на глубокой подстилке или решетчатых полах с устройством индивидуальных боксов.
139. По окончании очередного технологического периода выращивания или откорма перевод животных в другие помещения или секции допускается с разрешения спецалиста в области ветеринарии объекта производства.
140. Допустимая ширина планок для животных старше 6 месяцев 100 - 120 мм, ширина просветов - 40 - 45 мм. Решетки располагаются перпендикулярно по отношению к фронту кормления.
141. В плане технологических мероприятий предусматриваются периодический осмотр копыт у животных старших возрастов, профилактическая обработка путем прогона групп животных через профилактические ванны, заправленные лечебным раствором, а также своевременная расчистка и обрезка копыт.
142. Для контроля за состоянием обмена веществ у животных проводят систему диспансеризации поголовья при поступлении и каждом технологическом переводе из одной возрастной группы в другую и ежемесячные клинико-лабораторные исследования контрольных групп животных. Результаты лабораторных исследований каждой группы сравниваются с нормативами и уровнем предыдущего исследования.

143. Анықталған өзгерістер мен бұзушылықтар технологияны тиісті түзету және емдеу-профилактикалық іс-шараларын өткізуге негіз болады.
144. Жазғы кезеңде үш айдан асқан жануарларды кешеннің (өндіріс объектісінің) айналасында 2 километр радиустғы жерлерде арнайы жасалған суармалы, дақылды немесе табиғи жайылымдарда жаяды. Жануарлар жайылған кезде оларды суару жылжымалы автосуарғыштар арқылы ұңғымалардан немесе артезиан құдықтарынан алынған сумен жүзеге асырылады. Бұзаулар жайылатын жерлерде көңді, ағынды суларды төгуге, сондай-ақ басқа жануарларды жайылуына жол берілмейді.
145. Ірі қара мал төлін өсіру кезінде жоғарыдағы көрсетілген шаралардан басқа, аталған аймаққа тән паразитарлық ауруларға, сондай-ақ қан паразитарлық ауруларына қарсы профилактикалық іс-шаралар, бөгелектермен және қансорғыш жәндіктермен күрес жүргізіледі.
146. Эпизоотиялық ахуалға және жануарлардың келу (әкелу) орнында нақты нозологиялық бірлік бойынша жүргізілетін ветеринариялық іс-шараларға байланысты өндіріс объектісіне әкелінетін жануарлар ауруларға қарсы егілуге жатады.
147. Жануарлар өсіру барысында сібір жарасына қарсы вакцинаны қолдану нұсқаулығында көрсетілген мерзімдерде екпе жұмыстары жүргізіледі.
148. Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жоспарына сәйкес және эпизоотиялық жағдайға байланысты барлық қажетті диагностикалық зерттеулерді, егулер мен өңдеулерді жүргізеді.
4. Құс өсірумен айналысатын объектілерге қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптар
149. Құс фабрикасының құрылысын жобалау кезінде, шаруашылық ішіндегі жол желісінің жоспарлануы құстың саңғырығын, инкубация қалдықтарын, құс өлекселерін және санитариялық жарамсыз құстарды тасымалдайтын жолдардың жемшөптерді, тағамдық және инкубациялық жұмыртқаларды, құстардың балапандарын тасымалдауға арналған жолдармен қиылысу мүмкіндігін болдырмайды.
150. Әрбір құс қорасын бірыңғай жастағы құстармен толықтыруды көздеу керек. Көп қабатты және бір-біріне қосып салынған бір қабатты құс қораларды зал бойынша бір жастағы құстармен жасақтауға жол беріледі, бұл ретте барлық үй-жай үшін балапандардың жасы күнтізбелік 7 күннен, ересек құстардың жасы күнтізбелік 15 күннен аспауы тиіс.
151. Құс өсіру шаруашылықтары үй-жайларының арасында өртке қарсы қашықтықтар сақталады, технологиялық және жоспарлық талаптарға байланысты қажеттілік туындаса, (қашықтықтарда серуендеу алаңдарының орналасуы, учаскенің бедері, табиғи желден қорғау жолақтарын сақтау) оларды ұлғайтуға болады. Бір қабатты бір-біріне қосып салынған және көп қабатты құс қораларды жобалау кезінде құс өсіру шаруашылықтары және басқа да өндірістік кешендер мен жекелеген объектілер арасындағы зооветеринариялық қашықтықтар жобалауға арналған тапсырмаларда айқындалады, алайда өртке қарсы қашықтықтан кем болмауы тиіс және осы талаптарға 6-қосымшаға сәйкес белгіленеді.

143. Выявленные изменения и нарушения являются основанием для соответствующей корректировки технологии и проведения лечебно-профилактических мероприятий.
144. В летний период животных старше трехмесячного возраста выпасают на специально создаваемых в радиусе до 2 километра от комплекса (объекта производства) поливных культурных или естественных пастбищах. Поение животных во время пастьбы осуществляют из передвижных автопоилок, водой из скважины или артезианских колодцев. В местах выпаса телят не допускаются разбрасывание навоза, слив сточных вод, а также пастьба других животных.
145. При выращивании молодняка крупного рогатого скота, кроме вышеуказанных мер, осуществляют профилактические мероприятия против паразитарных болезней, присущих для данного региона, а также кровепаразитарных болезней, борьбу с оводами и кровососущими насекомыми.
146. Поступающие на объект производства животные при необходимости подлежат вакцинации против заболеваний в зависимости от эпизоотической ситуации и проводимых ветеринарных мероприятий по конкретной нозологической единице в месте прибытия (ввоза) животных.
147. В процессе выращивания их подвергают иммунизации против сибирской язвы в сроки, предусмотренные наставлением по применению вакцины против этой болезни.
148. В соответствии с планом противоэпизоотических мероприятий и в зависимости от эпизоотической обстановки проводят все необходимые диагностические исследования, прививки и обработки.
4. Ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования к объектам
производства, занимающимся выращиванием птиц
149. При проектировании строительства птицефабрики планировка сети внутрихозяйственных дорог исключается возможность пересечения дорог по вывозу помета, отходов инкубации, трупов птиц и птицы санитарного брака с дорогами для подвоза кормов, пищевых и инкубационных яиц, молодняка птицы.
150. Следует предусматривать заполнение каждого птичника одновозрастной партией птиц. Многоэтажные и сблокированные одноэтажные птичники допускается комплектовать позально одновозрастными партиями птиц, разница в возрасте для всего помещения молодняка не должна превышать 7 календарных дней, взрослой птицы - 15 календарных дней.
151. Между помещениями птицеводческого хозяйства соблюдаются противопожарные разрывы, которые увеличиваются, если возникает необходимость в связи с технологическими и планировочными требованиями (размещение в разрывах выгулов, рельеф участка, сохранение естественных ветрозащитных полос). При проектировании одноэтажных сблокированных и многоэтажных птичников зооветеринарные разрывы между птицеводческими хозяйствами и другими производственными комплексами и отдельными объектами определяют в задании на проектирование, но не менее противопожарных и устанавливаются, согласно приложению 6 к настоящим требованиям.

152. Құс басын толықтыратын балапандарға арналған ғимараттар мен инкубаторий құстарға және елді мекенге арналған басқа ғимараттардың жел жағына орналастырылады.
153. Өнеркәсіптік құстар тобы аналық топтың ық жағында орналастырылады.
154. Қоймалық үй-жайларды (жемшөптерге арналған, төсемдер, жұмыртқа қоймасы), жұмыртқаларды сұрыптайтын және өңдейтін цехтарды (ыдыстарды дезинфекциялау пунктімен бірге) сырттан келген көліктің шаруашылықтың өндірістік аймағына енуіне және ішкі көлікпен және қайтарылатын ыдыспен қатынасуына жол бермеу үшін өндірістік аймақтың қоршау желісі бойынша орнатады.
155. Жұмыртқа және ет бағыттарындағы тауарлық құс өсіру шаруашылықтары, сондай-ақ асыл тұқымды құс өсіру шаруашылықтары үшін сою пункті бар ветеринариялық және ветеринариялық-санитариялық объектілер салынады.
156. Сою цехының болуына қарамастан, сою пунктінің болуы әрбір құс шаруашылығында көзделген еді.
157. Ветеринариялық зертхана, сою пункті және дезинфекциялық блок жалпы шаруашылық ветеринариялық объектілері болып табылады және әкімшілік-шаруашылық аумақта (В - аумағы) орналасады.
158. Құстардың аналық тобын толықтыруды бір жерден - құстардың жұқпалы аурулары бойынша қолайлы асыл тұқымды құс өсіру шаруашылығынан (өндіріс объектісінен) инкубациялық жұмыртқаларды немесе шаруашылықта өнеркәсіптік топтың балапанынан оқшау өсірілетін тәуліктік балапанды сатып алу жолымен жүзеге асырады.
159. Өнеркәсіптік топтарды жинақтауды өзінің аналық тобының өсімін молайту арқылы жүзеге асырады.
160. Өндірістік бірлестік негізінде біріккен шаруашылықтарға құстардың жұқпалы аурулары бойынша саламатты мамандандырылған шаруашылықтардан есейген балапан әкелу есебінен құстардың өнеркәсіптік топтарын жинақтауға рұқсат етіледі.
161. Шаруашылық инкубациялық жұмыртқалар мен құстарды инфекциялық аурулар бойынша саламатты екенін растайтын, құстардың туберкулезге, пуллорозға тексерілген, сондай-ақ Ньюкасл ауруына, шешекке және басқа ауруларға қарсы егілген күні көрсетілген құжаттардың негізінде қабылдайды.
162. Құстардың кезекті партиясын орналастыру алдында мынадай цикларалық профилактикалық үзілістер көзделеді:
1) тауық балапанын торда күнтізбелік 1 - 30, 31 - 60 және 1 - 10 - 50 күн техналогиясы бойынша өсіру кезінде және жылына бір рет бір ай үзіліс;
2) түрлі құс түрлерінің балапанын торда күнтізбелік 60 күннен астам өсіру кезінде күнтізбелік 20 күн;
3) үйректің балапанын тор еденде күнтізбелік 10 күнге дейін өсіру кезінде күнтізбелік 4 күн және жылына бір рет бір ай үзіліс;
4) үйректің балапанын еденде күнтізбелік 10 күнге дейін өсіру кезінде күнтізбелік 7 күн және жылына бір рет бір ай үзіліс;

152. Здание для ремонтного молодняка и инкубаторий располагаются с наветренной стороны по отношению к другим зданиям для птицы и населенного пункта.
153. Промышленное стадо птиц размещается с подветренной стороны по отношению к родительскому стаду.
154. Складские помещения (для кормов, подстилки, яйцесклад), цех сортировки и обработки яиц (с пунктом дезинфекции тары) располагают по линии ограждения производственной зоны, чтобы не допускать заезда транспорта извне в производственную зону хозяйства и контак с внутрихозяйственным транспортом и оборотной тарой.
155. Для товарных птицеводческих хозяйств яичного и мясного направлений, а также для племенных птицеводческих хозяйств строят ветеринарные и ветеринарно-санитарные объекты с убойным пунктом.
156. Убойный пункт предусматривается в каждом птицеводческом хозяйстве независимо от наличия в нем цеха убоя птицы.
157. Ветеринарная лаборатория, убойный пункт и дезинфекционный блок являются общехозяйственными ветеринарными объектами и размещаются в административно-хозяйственной зоне (зона - В).
158. Комплектование родительского стада птиц осуществляют из одного источника - племенного птицеводческого хозяйства (объекты производства), благополучного по заразным болезням птиц путем приобретения инкубационных яиц или суточного молодняка, который выращивают в хозяйстве изолированно от молодняка промышленного стада.
159. Комплектование промышленных стад осуществляют за счет воспроизводства собственного родительского стада.
160. Хозяйствам, объединенным на основе производственного кооперирования, разрешается комплектовать промышленные стада птицы за счет завоза подращенного молодняка из специализированных хозяйств, благополучных по заразным болезням птиц.
161. Инкубационные яйца и птица принимаются хозяйством на основании документов, подтверждающих благополучие хозяйства по инфекционным болезням птиц, с указанием даты проверки птицы на туберкулез, пуллороз, а также вакцинации ее против болезни Ньюкасла, оспы и других болезней.
162. Перед размещением очередной партии птицы предусматривают межцикловые профилактические перерывы:
1) при клеточном выращивании молодняка кур по технологии 1 - 30, 31 - 60 и 1 - 10 - 50 календарных дней и один раз в год месячный перерыв;
2) при клеточном выращивании молодняка различных видов птиц свыше 60 календарных дней - 20 календарных дней;
3) при выращивании утят до 10 календарных дней на сетчатом полу - 4 календарных дня и один раз в год месячный перерыв;
4) при выращивании утят на полу до 10 календарных дней - 7 календарных дней и один раз в год месячный перерыв;

5) түрлі құс түрлерінің еденде күнтізбелік 1 - 60 күн технологиясы бойынша өсіру кезінде күнтізбелік 14 күн және жылына бір рет бір ай үзіліс;
6) толықтыруға арналған балапанды еденде күнтізбелік 60 күннен астам асырағанда күнтізбелік 20 күн;
7) тауықтардың, үйректердің, күркетауықтардың және қаздардың етке арналған балапандарын еденде өсіру кезінде күнтізбелік 14 күн және жылына бір рет бір ай үзіліс;
8) ересек құсты торда күтіп-бағу кезінде күнтізбелік 20 күн;
9) ересек құсты еденде күтіп-бағу кезінде күнтізбелік 30 күн;
10) инкубаторийде балапандарды соңғы шығару және үзілістен кейін жұмыртқаларды алғашқы салу аралығында - жылына кемінде күнтізбелік 6 күн үзіліс.
163. Әрбір жеке тұрған құс қораға немесе оқшауландырылған залға тек бір жастағы құстар партиясын ғана орналастырады. Залдар бойынша жинақтау кезінде барлық үй-жай бойынша балапандардың жас айырмашылығы күнтізбелік 7 күннен аспауы тиіс. Өлген немесе жарамсыз болған құстардың орнына қосымша құстарды отырғызу ұсынылмайды.
164. Балапанды залдарда (торларда) технологиялық талаптарда көзделген мерзімдерден артық ұстауға жол берілмейді. Балапанды (құстардың барлық түрлерінің) өсіру кезінде олардың ересек құспен қатынас жасауына жол берілмейді.
165. Құстарды келесі технологиялық жас тобының қора-жайына ауыстыру кезде мұқият сұрыптау жүргізіледі. Жарамсыз құстар союға жіберіледі.
166. Өсіру кезінде әр партиядағы балапанның жүріс-тұрысын, жемшөп жеуін, су тұтынуын, салмақ қосу қарқынын, қауырсын жамылғысының жай-күйін бақылау арқылы балапан денсаулығының жай-күйі жүйелі түрде қадағаланады. Физиологиялық нормалардан ауытқыған жағдайда, осы ауытқулардың себептерін анықтайды және жояды. Қажет болған жағдайда, тиісті зертханалық зерттеулер жүргізіледі.
167. Әр топтағы құстарды күтіп-бағуға арналған өндірістік үй-жайлардың ішкі ауа температурасы мен ылғалдылығы осы талаптарға 7-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
168. Жылдың жекелеген кезеңдерінде тауықтар мен күркетауықтарға арналған үй-жайларда салыстырмалы ауа ылғалдылығын 75 %-ға дейін, үйректер мен қаздардың балапандары үшін 85 %-ға дейін қысқа мерзімді көтерілуі, сондай-ақ ересек күркетауықтар үшін 45 - 50 %-ға дейін, ал балапандар үшін 30 - 50 %-ға дейін;
ересек үйректер мен қаздар үшін 60 %-ға дейін, ал балапандар үшін 50 %-ға дейін ылғалдылықтың төмендеуіне жол беріледі.
169. Ересек жастағы балапанды және ересек құстарды күтіп-бағуға арналған барлық үй-жайларда қысқы кезеңде температураны 18 0С-қа дейін көтеруге жол беріледі.
170. Ашық және жартылай ашық үлгідегі құс қораларда құстарды күтіп-бағуға арналған үй-жайлар ішіндегі ауа көрсеткіштері нормаланбайды.

5) при напольном выращивании молодняка различных видов птиц по технологии 1 - 60 календарных дней - 14 календарных дней и один раз в год месячный перерыв;
6) при напольном выращивании ремонтного молодняка свыше 60 календарных дней - 20 календарных дней;
7) при напольном выращивании цыплят, утят, индюшат и гусят на мясо - 14 календарных дней и один раз в год месячный перерыв;
8) при клеточном содержании взрослой птицы - 20 календарных дней;
9) при напольном содержании взрослой птицы - 30 календарных дней;
10) в инкубатории между последним выводом молодняка и первой закладкой яиц после перерыва - не менее 6 календарных дней в год.
163. В каждый отдельно стоящий птичник или изолированный зал помещают партии только одновозрастной птицы. При позальном комплектовании разница в возрасте молодняка птицы во всем помещении не должна превышать 7 календарных дней. Не рекомендуется подсаживать дополнительно птицу взамен павших или выбракованных.
164. Не допускается передерживать молодняк в залах (клетках) дольше сроков, предусмотренных технологическими требованиями. В период выращивания молодняка (всех видов птиц) не допускают его контакта со взрослой птицей.
165. При переводе птиц в помещения следующей технологической возрастной группы проводят тщательную сортировку. Выбракованных птиц направляют на убой.
166. В период выращивания систематически наблюдают за состоянием здоровья молодняка, контролируя поведение каждой партии молодняка, поедаемость корма, потребление воды, динамику привеса, состояние перьевого покрова. В случае отклонения от физиологических норм выясняют и устраняют причины, обусловившие эти отклонения. При необходимости проводят соответствующие лабораторные исследования.
167. Температура и влажность воздуха внутри производственных помещений для содержания различных групп птиц устанавливаются, согласно приложению 7 к настоящим требованиям.
168. В отдельные периоды года допускаются кратковременное увеличение относительной влажности воздуха в помещениях для кур и индеек до 75 %, для утят и гусят - до 85 %, а также снижение влажности для взрослых индеек до 45 - 50 %, а для молодняка - до 30 - 50 %;
для взрослых уток и гусей - до 60 %, а для молодняка - до 50 %.
169. Во всех помещениях для содержания молодняка старшего возраста и взрослого поголовья птицы в зимний период допускается повышение температуры до 18 оC.
170. В птичниках полуоткрытого и открытого типа параметры воздуха внутри помещений для содержания птиц не нормируются.

171. Жылдың жылы кезеңінде (сыртқы ауаның температурасы + 10 0С-тан жоғары болғанда) құстарды күтіп-бағуға арналған үй-жайлардың ішіндегі есептік ауа температурасы ең ыстық айда сағат 13-те сыртқы ауаның орташа айлық температурасынан жоғары 5 0С-тан аспауына, алайда + 33 0С жоғары болмауына, ылғалдылығы 60-70 %-тан кем болмауына жол беріледі. Қора-жайлар ішіндегі ауаның жылылық құрамының күнтізбелік 60 күннен асқан балапандар үшін 16 килокалория/килограмнан (бұдан әрі - ккал/кг) және күнтізбелік 60 күнге дейінгі балапандар үшін 17 ккал/кг-дан аспайтындай болуына жол беріледі. Сыртқы ауаның жылулық құрамы 16 ккал/кг және одан жоғары болатын аудандарда ауаны политропикалық салқындату режимі бар үй-жайларда ауаны баптау көзделуі қажет.
172. Құстарды күтіп-бағуға арналған үй-жайлардағы ауа қозғалысының оңтайлы жылдамдығы осы талаптарғы 8-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
173. Жылдың суық мезгілінде инкубаторий мен жұмыртқа сақтау қоймасының негізгі өндірістік үй-жайларындағы ауа параметрлері осы талаптарға 9-қосымшаға сәйкес белгіленген.
174. Жұмыртқаларды пароформалинмен дезинфекциялауға арналған камерада есептік ауа температурасы + 30 0С болады.
175. Құстарды күтіп-бағуға арналған үй-жайлардағы зиянды газдар мен будың рұқсат етілетін шоғырлары: көмірқышқыл 0,18 - 0,20% көлемі бойынша, аммиак 0,015 милиграмм/литр (бұдан әрі - мг/л), күкіртсутек 0,005 мг/л.
176. Құстарды күтіп-бағуға арналған қора-жайларды сорғының үстіндегі ауа ағынын жоғарылата отырып, белгіленген параметрлерін ұстап тұруды қамтамасыз ететін, автоматты түрде басқарылатын ауаны тарту-сору желдеткішімен жабдықтау қажет. Жылытуды орнату қажеттілігі мен жылыту және желдету жүйелерінің өнімділігі үй-жайлар ішіндегі ауаның белгіленген параметрлеріне, құстар шығаратын жылу, көмір қышқылы, су булары мөлшерін, төсемдердің, қаңылтыр табалардың үстінен зиянды газдардың шығуына байланысты, сондай-ақ сыртқы ауаның есептік параметрлеріне байланысты есептемемен айқындалады. Аталған үй-жайлардың қоршау жылу-техникалық сипаттамасы есепке алынады.
177. Механикалық желдеткішпен жабдықталған құс қораларда желдеткіш істен шыққан жағдайда оның авариялық ретінде табиғи желдету мүмкіндігі көзделеді.
178. Құс қоралардағы, инкубаторийлердегі және жұмыртқалар қоймасындағы үй-жайлардың ішкі қабаттары (қабырғалары, аралық қабырғалары, төбелері) кертештерсіз және саңылауларсыз тегіс, ылғалға төзімді бояулармен ашық түстерге сырлануы (ақталуы) тиіс. Құстарды сою, ұшаларын өңдеу және қалдықтарды кәдеге жарату цехтарында қабырғаларды 1,8 м биіктікке дейін плиткалармен қаптайды.

171. В теплый период года (при температуре наружного воздуха выше +10 оC) расчетная температура воздуха внутри помещений для содержания птицы допускается не более чем на 5 оC выше среднемесячной температуры наружного воздуха в 13 часов самого жаркого месяца, но не выше + 33 оC, а влажность - не ниже 60 - 70 %. Теплосодержание воздуха внутри помещений допускается не более 16 килокалорий на килограмм (далее - ккал/кг) для цыплят старше 60 календарных дней и 17 ккал/кг для цыплят до 60 календарных дней. В районах, где теплосодержание наружного воздуха 16 ккал/кг и выше, необходимо предусматривать кондиционирование воздуха в помещениях с политропическим режимом его охлаждения.
172. Оптимальная скорость движения воздуха в помещениях для содержания птиц устанавливается, согласно приложению 8 к настоящим требованиям.
173. Параметры воздуха в основных производственных помещениях инкубатория и яйцесклада в холодный период года устанавливаются, согласно приложению 9 к настоящим требованиям.
174. В камере для пароформалиновой дезинфекции яиц расчетная температура воздуха составляет плюс 30 оC.
175. Предельно допустимые концентрации вредных газов и паров в воздухе помещения для содержания птиц: углекислоты 0,18 - 0,20 % по объему, аммиака 0,015 милиграмм на литр (далее - мг/л), сероводорода 0,005 мг/л.
176. Помещения для содержания птиц необходимо оборудовать приточно-вытяжной вентиляцией с автоматическим управлением, обеспечивающим поддержание заданных параметров внутреннего воздуха с превышением притока воздуха над вытяжкой. Необходимость устройства отопления и производительность систем отопления и вентиляции определяются расчетом в зависимости от установленных параметров воздуха внутри помещений, количества выделяемых птицами тепла, углекислоты, водяных паров, выделения вредных газов с поверхности подстилки, противней, а также в зависимости от расчетных параметров наружного воздуха. Учитывается теплотехническая характеристика ограждающих конструкций этих помещений.
177. В птичниках, оборудованных механической вентиляцией, на случай прекращения ее работы предусматривают возможность осуществления естественной вентиляции как аварийной.
178. Внутренние поверхности помещений (стены, перегородки, потолки) в птичниках, инкубаториях и складах для яиц должны быть гладкими, без выступов и щелей, окрашены (побелены) в светлые тона влагостойкими красками. В цехах убоя птиц, обработки тушек и утилизации отходов стены на высоту 1,8 м облицовывают плиткой.

179. Инкубаторийлер мен шығаратын залдардың, жуатын және жемшөп дайындайтын үй-жайлардың қабырғалары еден деңгейінен 1,8 м биіктікке дейін оларды тазартуға, дезинфекциялауға және ылғалды жинауға болатын ылғалға төзімді материалдармен қапталады немесе сырланады.
180. Құс өсіру шаруашылығы қора-жайларының едендеріне қатты, жылуды аз өткізетін, аққан сұйықтың және дезинфекциялық заттардың әсеріне төзімді, су өткізбейтін және қалың төсемді жинауға мүмкіндік беретін жабынмен төселеді. Инкубаторийлер мен жұмыртқа қоймаларының едендері плиткалармен қапталады.
181. Өндірістік үй-жайлардың таза еденнің деңгейінен жабынның (ара жабынның) шығып тұрған конструкцияларының төменгі шетіне дейінгі ішкі ең төмен биіктігі мынадай:
1) құстарды еденде күтіп-бағуға арналған, жемшөп дайындайтын, жуатын үй-жайларда, зертханаларда, жұмыртқа сақтауға арналған қоймаларда, қызметтік және басқа да өндірістік үй-жайларда төбесінің биіктігі 2-ден 2,4 м-ге дейін болуына;
2) құстарды торларда күтіп-бағуға арналған залдарда және инкубаторийлерде - жабдықтардың габаритіне байланысты болуына жол беріледі.
182. Құс қоралардағы секциялар арасындағы аралық қабырғаларды және серуендету мен солярий қоршауларының көлемдері осы талаптарғы 10-қосымшаға сәйкес орнатады.
183. Құс қоралардың ішіндегі аралық қабырғалар мен қоршаулардың жоғарғы жағында құруға арналған және серуендету орындарындағы торлардың мынадай көлемдерден аспайтын ұяшықтары болуы тиіс:
күнтізбелік 60-70 күнге дейінгі тауық балапандары және күнтізбелік 120 күнге дейінгі жастағы күркетауық балапандары үшін - 30 х 30 мм;
ересек тауықтар және күркетауықтар үшін, сондай-ақ күнтізбелік 60-70 күннен асқан балапандары және күнтізбелік 120 күннен асқан күркетауықтар үшін - 50 х 50 мм болу тиіс.
184. Құс қоралардың жекелеген секцияларының рұқсат етілетін сыйымдылығы және құс қораларында құстарды орналастыру нормалары осы талаптағы 11 және 12-қосымшаларға сәйкес белгіленеді.
185. Құс өсіру шаруашылықтарында құстарды серуендетпей күтіп-бағу қабылданады, онда серуендетуді орнату қажеттілігі болғанда мынадай жағдайлар ескеріледі:
1) асыл тұқымды шаруашылықтарда ересек тауықтарға арналған солярийді бір басқа 0,2 м2, күркетауық үшін - 0,4 м2 дейін, толықтыратын тауық пен күркетауықтың балапандары үшін құс қорасы алаңының 100 %-ы, үйректер үшін табиғи серуендету орындары 1 басқа 2 м2 болады;
2) асыл тұқымды құстарды лагерьде күтіп-бағу кезінде (жылжымалы үйшіктерде немесе қалқанның астында) бір басқа жайылымды мына есеппен бөледі: тауықтар мен олардың толықтыратын балапандары үшін - 10 м2, күркетауық пен толықтыратын балапандары үшін - 25 м2;

179. Стены в инкубаториях и выводных залах, моечных и кормоприготовительных помещениях облицовываются или окрашиваются на высоту 1,8 м от уровня пола влагостойкими материалами, допускающими их очистку, дезинфекцию и влажную уборку.
180. Полы в птицеводческих помещениях выстилаются твердым покрытием, малотеплопроводным, стойким против воздействия сточной жидкости и дезинфицирующих веществ, водонепроницаемым и позволяющим производить механизированную уборку глубокой подстилки. В инкубаториях и яйцескладах полы покрывают плиткой.
181. Внутренняя минимальная высота производственных помещений от уровня чистого пола до низа выступающих конструкций покрытия (перекрытия) следующая:
1) в помещениях для напольного содержания птиц, кормоприготовительных, моечных, лабораториях, складах для хранения яиц, служебных и других производственных помещениях высота потолка допускается от 2,0 до 2,4 м;
2) в залах для клеточного содержания птиц и инкубатории - в зависимости от габаритов оборудования.
182. Размеры перегородок между секциями в птичниках и ограждений выгулов и соляриев устанавливают, согласно приложению 10 к настоящим требованиям.
183. Сетка для устройства верхней части перегородок и ограждений внутри птичников и на выгулах должна иметь ячейки не более следующих размеров:
для цыплят в возрасте до 60 - 70 календарных дней и индюшат в возрасте до 120 календарных дней - 30 x 30 мм;
для взрослых кур и индеек, а также для молодняка кур старше 60 - 70 календарных дней и индеек старше 120 календарных дней - 50 x 50 мм.
184. Допускаемая вместимость отдельных секций птичников и нормы посадки птиц в птичниках устанавливаются, согласно приложениям 11 и 12 к настоящим требованиям.
185. В птицеводческих хозяйствах принимается без выгульное содержание птицы, где при необходимости устройства выгулов учитывается следующее:
1) в племенных хозяйствах солярии для взрослых кур устраивают из расчета 0,2 м2 на голову, для индеек – до 0,4 м2, для ремонтного молодняка кур и индеек – 100 % площади птичников, естественные выгулы для уток - из расчета 2 м2 на голову;
2) при лагерном содержании племенных птиц (в передвижных домиках или под навесом) отводят пастбища из расчета на одну голову: для кур и их ремонтного молодняка 10 м2, для индеек и их ремонтного молодняка 25 м2;

3) солярийді тормен қоршайды және тиісінше құс қоралар секцияларының торлы көлденең аралық қабырғаларымен бөледі, ал селекциялық құс қораларының солярийлерінің үстін де тормен қоршайды;
4) үйректерге арналған солярийді (сыртқы жағынан) ағатын суарғыштармен жабдықтайды;
5) жазы ыстық және құрғақ аудандарда солярий мен табиғи серуендету орындары көлеңке қалқалар жабдықталады.
186. Тауарлық шаруашылықтарда етке арналған балапандарды (бройлер) және тауықтардың толықтыратын балапандарын өсіру кезінде серуендету орындары (солярийлер) көзделмейді.
187. Құстарды серуендетуге және солярийлерге шығару үшін еденде күтіп-бағуға арналған құс қоралардың қабырғаларында өтетін тесіктер жасалады. Құстарды серуендетуге және солярийлерге шығару үшін өтетін тесіктердің саны мен олардың көлемі осы талаптарғы 13-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
188. Тауықтарға, күркетауықтарға, үйректерге және қаздарға арналған азықтандыру және суару фронты осы талаптарғы 14-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
189. Еденде күтіп-бағу кезіндегі тауықтарға, күркетауықтарға және олардың балапандарына арналған сырықтардың көлемдері осы талаптарғы 15-қосымшада көрсетілген.
190. Ересек құстарды еденде күтіп-бағуға арналған құс қораларды ұялармен (бақылау, қарапайым, жеке немесе топтық) жабдықтайды. Құстарды еденде күтіп-бағу кезіндегі ұялардың көлемдері мен саны осы талаптарғы 16-қосымшада көрсетіледі.
191. Аналық топтан алынатын инкубациялық жұмыртқаларды күніне кемінде үш рет жинайды және таза, алдын ала дезинфекцияланған жәшіктерге салады, оның сыртына жұмыртқаның алынған күні мен құс қораның нөмірі қойылған затбелгілер жапсырылады.
192. Қыста жұмыртқаларды жылытылған көлікпен тасымалдайды.
193. Күнтізбелік 10 күнде бір рет әрбір құс қорадан 15 - 19 жұмыртқаны іріктеп алып, оның сарыуызындағы каротиноидтардың, А және В2 дәрумендерінің мөлшерін, ақуыз тығыздығын және қабығының сапасын тексереді.
194. Инкубация үшін жұмыртқаның бір грамм сарыуызында болатын А және В2 дәрумендерінің және каротиноидтерінің (микрограмм) саны осы талаптарғы 17-қосымшада көрсетілген.
195. Етті бағыттағы тауықтардың асыл тұқымды тобының өсімін молайту мақсатында инкубацияға пайдаланылатын жұмыртқалардың салмағы кемінде 52 грамм (бұдан әрі - г), күркетауық жұмыртқаларының салмағы 70 г, қаз жұмыртқаларының салмағы 120 г болуы тиіс.
196. Инкубация үшін тек қана биологиялық толыққанды, жұмыртқалағаннан кейін күнтізбелік 10 күннен артық сақталмаған жұмыртқалар іріктеледі.
197. Инкубациялық жұмыртқалар таза, дұрыс пішінді, жақсы тығыз қабықты болуы, овоскоптан өткізу кезінде сарыуыз ортада орналасуы қажет. Ауа камерасы (пуга) жұмыртқаның жалпақ жағында орналасады, қозғалссыз болады.

3) солярии ограждают сеткой и разделяют поперечными сетчатыми перегородками на части соответственно секциям птичников, а солярии селекционных птичников ограждают и сверху сеткой;
4) в соляриях для уток (по внешней стороне) оборудуют проточные поилки;
5) в районах с жарким сухим летом в соляриях и на естественных выгулах оборудуют теневые навесы.
186. При выращивании цыплят на мясо (бройлеров) и ремонтного молодняка кур в товарных хозяйствах выгулы (солярии) не предусматривают.
187. Для выпуска птиц на выгулы и в солярии в стенах птичников для напольного содержания устраивают лазы. Количество лазов и их размеры для выпуска птиц на выгулы и в солярии устанавливаются, согласно приложению 13 к настоящим требованиям.
188. Фронт кормления и поения для кур, индеек, уток и гусей устанавливается, согласно приложению 14 к настоящим требованиям.
189. Размеры насестов для кур, индеек и их молодняка при их напольном содержании указаны в приложении 15 к настоящим требованиям.
190. Птичники для напольного содержания взрослых птиц оборудуют гнездами (контрольными, простыми, индивидуальными или групповыми). Размеры гнезд и их количество при напольном содержании птиц указаны в приложении 16 к настоящим требованиям.
191. Инкубационные яйца от маточного стада собирают не реже трех раз в день и укладывают в чистые, предварительно продезинфицированные ящики, на которые наклеивают этикетки с указанием даты получения яйца и номера птичника.
192. Зимой яйца перевозят в утепленном транспорте.
193. Один раз в 10 календарных дней из каждого птичника отбирают 15 - 19 яиц и проверяют наличие в желтке каротиноидов, витаминов A и B2, плотность белка и качество скорлупы.
194. Количество витаминов A и B2 и каротиноидов (микрограмм), в грамме желтка, содержащихся в яйцах, предназначенных для инкубации установленное в приложении 17 к настоящим требованиям.
195. Используемые для инкубации яйца в целях воспроизводства племенного стада кур мясного направления отбирают массой не менее 52 грамма (далее - г), масса индюшиных яиц, не менее 70 г, гусиных - 120 г.
196. Для инкубации отбирают только биологически полноценные яйца, хранившиеся не более 10 календарных дней после снесения.
197. Инкубационные яйца должны быть чистыми, правильной формы, с хорошей плотной скорлупой, при овоскопировании желток должен размещаться в центре яйца. Воздушная камера (пуга) располагается в тупом конце яйца, неподвижна.

198. Инкубациялық жұмыртқаның әр партиясына белгіленген тәртіппен ветеринариялық сертификат немесе анықтама беріледі, онда шаруашылықтың құстардың жұқпалы аурулары бойынша саламаттылығы расталады және жұмыртқаның сарыуызында А және В2 дәрумендерінің және де каротиноидтердің құрамы көрсетіледі.
199. Инкубаторийде инкубациялық және балапан басып шығару шкафтарына арналған залдарды, жұмыртқаларды сақтауға арналған қоймаларды, жұмыртқаларды инкубацияға дейінгі дезинфекциялауға арналған камераны, балапанды жынысы бойынша сұрыптау үй-жайын, тәуліктік балапанды тапсыруға-қабылдауға арналған үй-жай мен жуатын бөлімшені бір-бірінен оқшаулайды. Залдардың және қосалқы қызметтердің (инкубаторий) жоспарлануы инкубациялық жұмыртқалардың және басып шығарылған балапандардың ықтимал ауру жұқтыруын болдырмау мақсатында технологиялық ағынның бірізді кезектілігін қамтамасыз етуі тиіс.
200. Инкубациялық жұмыртқалар мен тәуліктік балапанды тасымалдауға арналған ыдысты дезинфекциялау инкубация цехының жанында көзделеді.
201. Инкубациялық жұмыртқаларды жұмыртқаланғаннан кейін 2 сағаттан аспайтын уақыт ішінде және екінші рет инкубаторға салған кезде формальдегид буымен дезинфекцияланады. Бұл ретте камера үй-жайының 1 текше метріне (бұдан әрі - м3 ) 30 милилитр (бұдан әрі - мл) формалин (40 %), 15 мл су және 20 г калий перманганатын қолданады. Экспозиция ұзақтығы ауа температурасы 30 - 37 0С және ылғалдылығы 73 - 80 % болғанда - 20 минут.
202. Жаңа шығарылған балапандардың әр партиясын таза, алдын ала дезинфекцияланған жәшіктерге немесе көлемі 60 х 60 және биіктігі 15 см картон қораптарға салады. Желдету үшін жәшіктің жоғары шетінің бойымен әр жағынан диаметрі 1 - 2 см 20 тесік жасалады, жәшіктерді төрт біркелкі секцияға бөледі (бір секцияда 25 тауық балапаны, 20 күркетауық және үйрек балапаны және 15 қаз балапаны).
203. Тәуліктік балапанды отырғызардың алдында жәшіктің түбіне таза қағаз төсейді.
204. Инкубаторийде тәуліктік балапанды 8 сағаттан артық ұстауға болмайды.
205. Өткізуге іріктеп алынған балапанды басқа құстардан оқшауланған үй-жайда ұстайды. Балапандарды жынысына қарай бөлуді арнайы бөлмеде жүргізеді. Басқа шаруашылықтарға тәуліктік балапанды тікелей инкубациялық цехтардан өткізуге жол берілмейді.
206. Өсіру үшін жақсы дамыған, құрсағы кішкентай жұмсақ, қатпаршағының айналасының жүндері таза клиникалық тұрғыдан сау балапанды іріктеп алады.
207. Тәуліктік балапанды бекітілген көлікпен арнайы жәшіктерде (қораптарда) тасымалдайды. Жәшіктерді (қораптарды) орналастыру кезінде әрбір жәшікке (қорапқа) ауа кедергісіз өтетіндей орналастырады. Қысқы уақытта жас құстарды жылытылған көлікте тасымалдайды.

198. На каждую партию инкубационных яиц выдают ветеринарный сертификат или справку, в которых подтверждается благополучие хозяйства по заразным болезням птиц и указывается содержание витаминов A и B2 и каротиноидов в желтке яиц.
199. В инкубатории залы для инкубационных и выводных шкафов, склад для хранения яиц, камера для прединкубационной дезинфекции яиц, помещение для сортировки молодняка по полу, помещение для сдачи-приемки суточного молодняка и моечное отделение изолируют друг от друга. Планировка залов и подсобных служб (инкубатория) должна обеспечивать последовательную очередность технологического потока в целях исключения возможного инфицирования инкубационных яиц и выведенного молодняка.
200. Дезинфекция тары для перевозки инкубационных яиц и суточного молодняка предусматривается при цехе инкубации.
201. Инкубационные яйца дезинфицируют парами формальдегида не позднее 2 часов после снесения и вторично перед закладкой их в инкубаторы. При этом на 1 кубический метр (далее - м3) помещения камеры используют 30 милилитров (далее - мл) формалина (40%), 15 мл воды и 20 г калия перманганата. Длительность экспозиции 20 минут при температуре воздуха 30 - 37 оC и относительной его влажности 73 - 80 %.
202. Каждую партию выведенного молодняка помещают в чистые, предварительно продезинфицированные ящики или картонные коробки размером 60 x 60 см и высотой 15 см. Для вентиляции вдоль верхнего края ящика с каждой стороны делают по 20 отверстий диаметром 1 - 2 см, ящики перегораживают на четыре равные секции (по 25 цыплят, 20 индюшат и утят и 15 гусят в секции).
203. Перед посадкой суточного молодняка дно ящика застилают чистой бумагой.
204. Не допускается передержка суточного молодняка в инкубатории свыше 8 часов.
205. Отобранный для реализации молодняк содержат в изолированном от других птиц помещении. Разделение цыплят по полу производят в специальной комнате. Реализация суточного молодняка в другие хозяйства непосредственно из цехов инкубации не допускается.
206. Для выращивания отбирают хорошо развитый, клинически здоровый молодняк с мягким небольшим животом, чистым пухом вокруг клоаки.
207. Суточный молодняк перевозят в специальных ящиках (коробках) закрепленным транспортом. Ящики (коробки) устанавливают с обеспечением свободного проникновения воздуха к каждому ящику (коробке). В зимнее время молодняк перевозят в утепленном транспорте.

208. Әрбір жұмыртқалар партиясы инкубациядан өткен соң барлық инкубациялық қалдықтарды, оның ішінде өлген, әлсіз, барабар емес балапандарды, қабықты ауызы тығыз жабылатын өткізбейтін металды жәшіктерге салады және азыққа өңдеу үшін кәдеге жарату цехына жібереді немесе өртейді.
209. Әрбір басып шығарғаннан кейін инкубаторийдің мүкәммалы мен басып шығарған секцияларын щеткалармен тазалайды, ыстық сумен жуады және 1 % күйдіргіш натриймен немесе формальдегид буымен зарарсыздандырады.
210. Инкубация алдында және одан кейін инкубаторийді және оның ішінде орналасқан жабдықтар мен мүккәммалды, сондай-ақ қоймалық және қосалқы қора-жайларды дезинфекциялайды.
5. Қой өсірумен айналысатын өндіріс объектілеріне қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптар
211. Қойлардың былғары жабындарын акарацидтық құралдармен өңдеуге арналған құрылғыларды, аталған құрылғылардың бір немесе бірнеше өндіріс объектілерінің жануарлар басына қызмет көрсету бойынша өткізу қабілетін есепке ала отырып, қой қырқатын пункттердің жанына салады.
212. Қойды шетен қорада күтіп-бағу кезінде уақыттың көбінде оларды ашық қашаларда, ал ауа-райы жауынды-шашынды болғанда, қатты аяздарда және қоздау кезінде қора-жайларда (қой қораларда, жылы қора-жайларда) ұстайды.
213. Қойларды жарықтандырылған және желдетілетін қой қырқу пункттерінде қырқады. Қой қырқу пунктінің жанында қашалар мен өткелектер орналастырылады.
214. Қой қырқу пункттерін медициналық және ветеринариялық дәрі қобдишаларымен қамтамасыз етеді.
215. Инфекциялық аурулар бойынша қолайсыз отарлар тұрақты орналасқан жерінде ең соңынан қырқылады. Қырқудан кейін қырқу машиналарын, арнайы киімдерді, мүкәммал мен қора-жайды дезинфекциялайды.
216. Қой шаруашылығының өндіріс объектілерін жинақтау Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасын сақтай отырып, жүзеге асырылады.
217. Шаруашылыққа жаңадан әкелінген жануарлардың әрбір партиясына белгіленген тәртіпке сәйкес ветеринариялық сертификаты немесе ветеринариялық анықтамасы бірге жүреді. Жануарлар өндіріс объектісіне келіп түскенде, мал басын ветеринариялық байқаудан өткізеді және күнтізбелік 30 күн бойы профилактикалық карантинде ұстайды.
218. Өндіріс объектілерінде қойларды қолдан ұрықтандыру әдісін қолдану кезінде, қолдан ұрықтандыру басталмастан бір ай бұрын, аналық отарларда, сондай-ақ тұқымдық қошқарлар және күйек қошқарлар арасында барлық профилактикалық ветеринариялық іс-шараларды аяқтайды.
219. Қызмет көрсетуші персонал клиникалық ауру белгілері бар жануарларды жеке топқа бөледі және ол туралы өндіріс объектісінің ветеринария саласындағы маманға хабарлайды. Ауру жануарларды өндіріс объектісінде уақытша күтіп-бағу үшін әрбір қой қорасында мал басының 0,5 % есебінен бөлек секция жабдықтайды.

208. После инкубации каждой партии яиц все инкубационные отходы, в том числе павших цыплят, слабых, непропорциональных, скорлупу, помещают в непроницаемые металлические ящики с плотно закрывающимися крышками и передают в утильцех для переработки на корм или сжигают.
209. После каждого вывода молодняка инвентарь и выводные секции инкубатора очищают щетками, моют горячей водой и обеззараживают 1% раствором едкого натра или парами формальдегида.
210. Перед началом и после окончания инкубации инкубаторий и находящиеся в нем оборудование и инвентарь, а также складские и подсобные помещения дезинфицируют.
5. Ветеринарные (ветеринарно-санитарные) требования к объектам
производства, занимающимся выращиванием овец
211. Устройство для обработки кожных покровов овец акарицидными средствами строят, вблизи стригальных пунктов с учетом пропускной способности этих устройств для обслуживания поголовья одного или нескольких объектов производства.
212. Во время стойлового содержания овец большую часть времени их размещают в открытых загонах, а в ненастную погоду, при сильных морозах и в период ягнения - в помещениях (кошары, тепляки).
213. Овец стригут на стригальных пунктах при наличии освещения и вентиляции. Около стригального пункта оборудуют загоны и расколы.
214. Стригальные пункты обеспечивают медицинскими и ветеринарными аптечками.
215. Отары, неблагополучные по заразным болезням, стригут последними в местах их постоянного размещения. После стрижки стригальные машины, спецодежду, инвентарь и помещение дезинфицируют.
216. Комплектование овцеводческих объектов производства осуществляется с соблюдением законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии.
217. Каждая партия вновь поступающих в хозяйство животных сопровождается ветеринарным сертификатом или ветеринарной справкой. При поступлении животных на объект производства поголовье подвергают ветеринарному осмотру и профилактическому карантинированию в течение 30 календарных дней.
218. При применении в объектах производства метода искусственного осеменения овец за месяц до начала искусственного осеменения завершают все профилактические ветеринарные мероприятия в маточных отарах, а также среди баранов-производителей и пробников.
219. Обслуживающий персонал выделяет животных с клиническими признаками заболевания в отдельную группу и сообщает об этом специалисту в области ветеринарии объекта производства. Для временного содержания больных животных на объектах производства в каждой кошаре оборудуют отдельную секцию площадью из расчета 0,5 % от поголовья.

220. Аурудан жазылған жануарлар жарамсыз деп танылады және бордақылауға жатады.
221. Жануарлар өлекселерін, түсіктерді және шуды арнайы өтпейтін сиымдылықтарға жинайды және ветеринария саласындағы маманның нұсқауымен жарып-сою бөлмесіне апарады. Ветеринариялық зертханаға жіберу үшін патологиялық материалды алғаннан кейін, өлексе қалдықтарын Беккари шұңқырына (мал қорымына), ал шуды жару бөлмесіне апармай, тікелей Беккари шұңқырына апарады.
222. Қой арасында жұқпалы ауру пайда болған жағдайда, аурудан қолайсыз отар ауру толық жойылғанға дейін басқа отарлардан оқшаулап ұсталады.
6. Жануарларды өткізу объектілердің орналасуына және аумағына қойылатын талаптар
223. Объектілерді салуға, жануарларды өткізу объектілерінің құрылысын жобалау реконстукциялау қайта жабдықтау және пайдалануға енгізу мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет белгілеген санитариялық-қорғау аймақтарын сақтаумен ветеринариялық-санитариялық, санитариялық-эпидемиологиялық және экологиялық қорытындылар болған кезде жүргізіледі.
224. Жануарларды өткізу объектілерін тегіс, құрғақ, тасқынды және нөсерлі су баспайтын аумақта орналастырады.
Жануарларды өткізу объектілері қалалық және ауылдық жерлердің шетінде, елді мекендерден кемінде зиянды заттар шығаратын өнеркәсіптік ұйымдарға, санитариялық-техникалық құрылғыларға қатысты жел жағынан және тұрғын үйлерге, емдеу-алдын алу мекемелеріне, мәдени-тұрмыстық ғимараттарға, балалардың мектепке дейінгі және оқу-тәрбие мекемелеріне қатысты желден ық жағынан елді мекендерден кем дегенде 200 м қашықтықта орналастырылады.
Жалпы мемлекеттік, облыстық, қалалық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарынан қашықтығы кемінде 50 м, темір жол түйіндерінен 300 м болуы тиіс.
225. Жануарларды өткізу объектілерінің кіреберіс жолдары асфальтталады не бетондалады. Жануарларды өткізу объектісі иесінің шешуі бойынша ішкі жолдар, тротуарлар және түсіру (тиеу) алаңдары атмосфералық жауын-шашындар мен еріген суларды бұруға арналған еңісі бар қатты жабынмен қамтамасыз етіледі.
226. Жануарларды өткізу объектілерінің аумағы лас және таза аймақтарға бөлінеді. Таза аймаққа мыналар кіреді:
1) жануарларды өткізу объектісінің аумағына кіреберіс/шығаберіс;
2) жануарларды өткізу объектісінің әкімшілік ғимараты;
3) мал сатып алушыларға арналған қатты жабынды қашарлар секцияларының бойында тротуары бар қарау алаңы;
4) келушілерге арналған санитариялық тораптар.
Жануарларды өткізу объектілерінің лас аймақтарына мыналар кіреді:
1) автокөліктің кіруіне және шығуына арналған қақпа;
2) жануарларды өткізу объектісіне жануарларды өткізуге әкелген жануарлар иелеріне арналған кіреберіс және шығаберіс;

220. Выздоровевшие животные подлежат выбраковке и откорму.
221. Трупы животных, абортированные плоды и последы собирают в специальные влагонепроницаемые емкости и доставляют по указанию специалиста в области ветеринарии во вскрывочную. После взятия патологического материала для отправки в ветеринарную лабораторию, останки трупа отправляют в яму Беккари (скотомогильник), а последы отправляют в яму Беккари, минуя вскрывочную.
222. В случае возникновения инфекционной болезни овец, неблагополучная отара содержится изолированно от других отар до полной ликвидации болезни.
6. Требования к расположению и территории
объектов реализации животных
223. Cтроительство объектов, проектирование строительства, реконструкция, переоборудование и ввод в эксплуатацию объектов реализации животных производится при наличии ветеринарно-санитарного, санитарно-эпидемиологического и экологического заключений с соблюдением санитарно-защитных зон, установленных государственной санитарно-эпидемиологической службой.
224. Объекты реализации животных размещают на ровной, сухой, не затопляемой паводковыми и ливневыми водами территории.
Объекты реализации животных располагаются на окраине сельской и городской местности на расстоянии не менее 200 м от населенных пунктов с наветренной стороны по отношению к промышленным организациям с выбросами вредных веществ, санитарно-техническим устройствам и с подветренной стороны - к жилым домам, лечебно-профилактическим учреждениям, культурно-бытовым зданиям, детским дошкольным и учебно-воспитательным учреждениям.
Расстояние от автомобильных дорог общегосударственного, областного, городского и районного значений должно быть не менее 50 м, от железнодорожных узлов 300 м.
225. Подъездные пути объектов реализации животных асфальтируются либо бетонируются. По усмотрению владельца объекта реализации животных внутренние дороги, тротуары и разгрузочные (погрузочные) площадки обеспечиваются твердым покрытием с уклоном для отвода атмосферных осадков и талых вод.
226. Территория объекта реализации животных разделяется на грязную и чистую зоны. В чистую зону входят:
1) вход/выход на территорию объекта реализации животных;
2) административное здание объекта реализации животных;
3) смотровая площадка с тротуаром вдоль секций загонов с твердым покрытием для покупателей животных;
4) санитарные узлы для посетителей.
В грязную зону объекта реализации животных входят:
1) ворота для въезда и выезда автотранспорта;
2) вход и выход для владельцев животных, приводящих животных на объект реализации животных для реализации;

3) дезинфекциялық заттарды сақтауға арналған қойма;
4) жемшөп сақтауға арналған орын;
5) жануарларды тасымалдаған көлік құралдарына арналған уақытша тұрақ;
6) пандус басқышы және тасып әкелінген немесе ертіп әкелінген жануарларды түсіруге арналған кіреберісі бар жинақтаушы қаша;
7) пандус басқышы және сатып алынған жануарларды тиеуге немесе шығаруға арналған шығаберісі бар жинақтаушы қаша;
8) ауру және ауруға күдікті жануарларды уақытша ұстауға арналған оқшаулағыш;
9) ветеринариялық пункт;
10) қызмет көрсетуші персоналға және жануарлардың иелеріне арналған санитариялық тораптар;
11) түрлері бойынша өткізу үшін жануарларды орналастыруға арналған қашалар секциялары.
Барлық кіреберістер/шығаберістер есіктермен және аяқкиімді дезинфекциялауға арналған төсеніштермен жабдықталады.
Жануарларды өткізу объектісінің аумағына автокөліктердің кіреберісінде/шығаберісінде қақпалар, бақылау-өткізу пункттері және дезинфекциялық тосқауылдар орнатылады.
Дезинфекциялық тосқауыл автокөліктердің көлемі кемінде 3 х 12 м жүру бөлігін зарарсыздандыру мүмкіндігін есепке ала отырып жасалады. Дезинфекциялық тосқауылдың үстінен бүйір жақтарынан қабырғалармен жабылған атмосфералық жауын-шашындардан қорғайтын қалқа жабдықталады. Дезинфекциялық тосқауыл кез келген жыл мезгілінде жұмыс жасайды, қысқы кезеңде жылытатын қондырғымен жабдықталады.
Жануарларды өткізу объектісінің әкімшілігі дезинфекциялық тосқауылдардың және аяқкиімді дезинфекциялауға арналған төсеніштердің жұмыс істеуіне жауапты қызметкерді бекітеді.
227. Жануарларды өткізу объектісінің аумағына қаңғыбас ауылшаруашылығы және ет қоректі үй жануарларының енуін, сондай-ақ келушілердің аумаққа белгіленбеген жерлерден келушілердің өтуіне жол бермеу үшін жануарларды өткізу объектісінің аумағын периметрі бойынша биіктігі кемінде 2 м тұтас немесе торлы дуалмен қоршайды.
228. Жануарларды өткізу объектісіне кіреберісте жануарларды өткізу объектісінің толық атауы, жануарларды өткізу объектісінің мамандануы, жұмыс кестесі көрсетілген маңдайша, сондай-ақ жануарларды өткізу объектісінің барлық стационарлық объектілері, жаяу жүргіншілер мен көлік бағыттары, апаттық шығаберістері, өрт қалқандары және өрт сөндіруге арналған су бағаналары немесе сиымдылықтары көрсетілген графикалық тәсілмен орындалған аумақтың жоспар-кестесі орналастырылады.
Жануарларды өткізу объектісінің әкімшілігі және басқа да қатысушылары еңбекті қорғау қағидаларын және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар жүйесін сақтауды қамтамасыз етеді.
Таза және лас аймақтар шелектері мен багорлары, балталармен күректермен құм салынған жәшіктермен және өрт сөндіргішпен жарақталған бар өртке қарсы қалқандармен жабдықталады.

3) склад для хранения дезинфекцирующих средств;
4) место для хранения кормов;
5) временная стоянка для транспортных средств, перевозивших животных;
6) загон-накопитель с трапом пандусом и входом для выгрузки привезенных или приведенных животных;
7) загон-накопитель с трапом пандусом и выходом для отгрузки или вывода приобретенных животных;
8) изолятор для временного содержания больных и подозрительных в заболевании животных;
9) ветеринарный пункт;
10) санитарные узлы для обслуживающего персонала и владельцев животных;
11) секции загонов для размещения животных для реализации по видам.
Все входы/выходы оборудуются дверьми и ковриками для дезинфекции обуви.
На въезде/выезде для автотранспорта на территорию объекта реализации животных устанавливаются ворота, контрольно-пропускные пункты и дезбарьеры.
Дезбарьер сооружают с учетом возможности обеззараживания ходовой части автотранспорта размерами не менее 3 х 12 м. Над дезбарьером оборудуется навес, защищающий от атмосферных осадков, закрытый стенками с боковых сторон. Дезбарьер функционирует в любой период времени года, оборудованный с подогревом в зимний период.
Администрация объекта реализации животных закрепляет работника, ответственного за функционирование дезбарьеров и ковриков для дезинфекции обуви.
227. Для исключения проникновения на территорию объекта реализации животных бродячих сельскохозяйственных и домашних плотоядных животных, а также прохода посетителей на территорию в неустановленных местах территорию объекта реализации животных по периметру огораживают сплошным или сетчатым забором высотой не менее 2 м.
228. На входе на объект реализации животных размещаются вывеска с указанием полного названия объекта реализации животных, специализации объекта реализации животных, режима работы, а также графически выполненный план-схема территории с обозначением всех стационарных объектов объекта реализации животных, пешеходных и транспортных маршрутов, аварийных выходов, пожарных щитов и колонок или емкостей с водой для тушения пожара.
Администрация и другие участники объекта реализации животных обеспечивают соблюдение правил охраны труда и системы мероприятий по обеспечению пожарной безопасности.
Чистая и грязная зоны оборудуются противопожарными щитами, оснащенными ведрами, баграми, топорами, лопатами, ящиком с песком и огнетушителем.

229. Жануарларды тасымалдаған көлік құралдарына арналған уақытша тұрақ жануарларды түсіруге арналған жинақтаушы қашаның жанында орналасады. Автокөлікке арналған орындар саны жануарларды өткізу объектісінің жануарларды өткізу қабілетін есепке ала отырып айқындалады.
7. Технологиялық процесс
230. Жануарларды өткізу объектілерінің барлық объектілері жануарлар, персонал және келушілер қозғалысының ағындылығы қағидаты бойынша, оның аумағын таза және лас аймақтарға бөлуді есепке ала отырып орналастырылады. Жануарларды өткізу объектісіне тасып әкелінетін (ертіп әкелінетін) және аумақтан тасып шығарылатын (ертіп шығарылатын) жануарлардың бір-біріне қарсы ағындарына жол берілмейді.
231. Түрлері бойынша өткізілетін жануарларды ұстауға арналған орындар қалқасы, оттығы және суарғышы бар секциялардан тұратын қашалармен жабдықталады. Жануарларды суару жүйесі автоматтандырылған болуы тиіс. Жануарларды азықтандыру иесінің шешуі бойынша қолмен жүзеге асырылады. Қашалар жануарларды тәуліктік өткізу қажеттілігін ескере отырып салынады.
Жануарларды қашаларда орналастыру мынадай норманы сақтай отырып жүзеге асырылады:
1) ірі жануарлар үшін (түйелер, жылқылар, мүйізді ірі қара малдар - бұдан әрі - ірі жануарлар) - бір жануарға 3 м2;
2) ұсақ жануарлар үшін (қойлар, ешкілер, шошқалар) - бір жануарға 1,7 - 2 м2.
Қашаларда қораларда ірі малдарға қосымша байлағыштар жасалады.
Қашаларды металл құрылыстарынан жасайды, олардың биіктігі:
1) ірі жануарлар үшін кем дегенде 1,5 м;
2) ұсақ жануарлар үшін кем дегенде 1 м.
Секциялар мен қашаларды жануарлардың жарақаттану мүмкіндігін болдырмайтын шарбақтармен, қақпалармен жабдықтайды.
232. Жануарларды жинақтағыштан (түсіру қашасы) жануарларды ветеринариялық қарап тексеру және ветеринариялық құжаттарын тексеру үшін жануарларды қозғалтпай ұстап тұратын арнайы станокпен жабдықталған өткелекке қамайды. Ветеринариялық қарап-тексеруден өткен жануарларды өткін бойынша өткелектен қашалар секциялары бойынша бөлінеді.
233. Жануарларды сатып алғанда сатып алушылардың таза аймақтан лас аймаққа өтуі қалқасы мен аяқкиімді дезинфекциялауға арналған төсеніштері бар таза аймақтың тротуары бойынша жүзеге асырылады.
234. Сатып алынған жануарларға кейіннен қажетті ветеринариялық құжаттарды бере отырып, сатып алынған жануарлар қашалар секцияларынан жануарларды қысып ұстайтын арнайы станогпен жабдықталған жинақтаушы тиеп жіберу өткіні бойынша шығарылады.
235. Жануарларды өткізу объектісінің аумағында қалқасы мен бетондалған едені бар, есігі бар, тығыз материалмен қоршалған жемшөптерді сақтауға арналған орын жабдықтайды. Жануарларды өткізу кезінде жануарларды азықтандыру және суару жануарлар иелерінің қалауы бойынша жүзеге асырылады.

229. Временная стоянка для транспортных средств, перевозивших животных, располагается рядом с загоном-накопителем для выгрузки животных. Количество мест для автотранспорта определяется с учетом пропускной способности объекта реализации животных.
7. Технологический процесс
230. Все объекты объекта реализации животных располагают по принципу поточности движения животных, персонала и посетителей с учетом разделения его территории на чистую и грязную зоны. Встречный поток ввозимых (вводимых) на объект реализации животных и вывозимых (выводимых) с территории животных не допускается.
231. Места для содержания реализуемых животных по их видам оборудуют загонами, состоящими из секций с навесом, кормушкой и водопоем. Система водопоя животных допускает автоматизацию процесса водапоя. Кормление осуществляется вручную владельцем животного по его усмотрению. Загоны строят из расчета потребности суточной реализации животных.
Загоны строят с учетом вида, возраста животных с расчетом на одно животное, не допускающих задавливание и травмирование животных и людей.
Размещение животных в загонах осуществляется из расчета с соблюдением следующей нормы:
1) для крупных животных (верблюды, лошади, крупный рогатый скот, далее - крупные животные) - 3 м2 на одно животное;
2) для мелких животных (овцы, козы, свиньи) - 1,7 - 2 м2 на одно животное.
Дополнительно для крупных животных в загонах оборудуют привязи.
Загоны строят из металлоконструкций с высотой:
1) для крупных животных - не менее 1,5 м;
2) для мелких животных - не менее 1 м.
Секции и загоны оборудуют изгородями, воротами исключающими возможность травмирования животных.
232. Из накопителя (загона выгрузки) животные загоняются в раскол, оборудованный специальным станком для фиксации животных для ветеринарного осмотра животных и проверки сопроводительных документов. Из раскола по прогону животные, прошедшие ветеринарный осмотр, распределяются по секциям загонов.
233. При приобретении животных переход покупателей из чистой зоны в грязную зону осуществляется по тротуару чистой зоны с навесом и ковриком для дезинфекции обуви.
234. Приобретенные животные выводятся из секций загонов по прогону накопителя-отгрузки, оборудованному специальным станком для фиксации животных, с последующей выдачей необходимых ветеринарных документов на приобретенное животное.
235. На территории объекта реализации животных оборудуют место для хранения кормов с навесом и бетонированным полом, огороженное плотным материалом с дверью. В период реализации животных кормление и водопой животных осуществляются по усмотрению владельцев.

236. Қоқыстарды жинап шығару жануарларды өткізу объектісі жұмыс істеп тұрған кезеңде жүргізіледі. Қашалар жануарлар тұрған кезде тазалықта ұсталуы қажет.
237. Жануарларды өткізу объектісінің әкімшілігі көңді, қоқысты тазалап шығарудың, сондай-ақ дезинфекция, дератизация және дезинсекция жасаудың кестелерін айқындайды.
238. Жануарлар тәуліктің қараңғы кездерінде жануарларды өткізу объектісінде тұрған жағдайда, жануарларды өткізу объектісінің аумағы мен олар тұратын жерлер жасанды жарықпен жарықтандырылады. Тәулік бойы күзетпен қамтамасыз етіледі.
239. Жануарларды өткізу объектісінің аумағында қоғамдық тамақтану объектілерінің орналасуына және тамақ өнімдерінің саудасына жол берілмейді.
8. Ветеринариялық куәландыру.
240. Жануарларды өткізу объектісінің ветеринария саласындағы маманы нөмірленген, тігілген және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас ветеринариялық дәрігерінің мөрімен және қолымен бекітілген арнайы журналда өткізу үшін жануарларды өткізу объектісіне келіп түсетін жануарлар туралы мәліметтерді (өткізілетін жануардың иесі, жеке нөмірі, жасы, түсі, түрі, жынысы, ветеринариялық байқау нәтижелері) тіркеу жүргізіледі, олар кейіннен дерекқорға енгізіледі.
241. Жануарларды өткізу объектісінің ветеринариялық пункті:
1) жұмыс кабинетімен;
2) жануарларды ветеринариялық қарап-тексеру үшін қажетті ветеринариялық құралдар мен аспаптар жиынтығымен;
3) жануарларды өткізу объектісіне әкелінген жануар туралы ақпаратты ауылшаруашылық жануарларын бірдейлендіру дерекқорымен салыстырып тексеру (мәліметтер: түрі және тұқымы, жынысы, жасы, түсі, сәйкестендіру нөмірі, ветеринариялық өңдеулері, диагностикалық зерттеулер нәтижелері, иесі, жануардың шыққан жері) үшін интернетке қолжетімділігі бар компьютермен жабдықталады.
242. Жануарларды өткізу объектісінің ветеринария саласындағы маманы дезинфекциялық тосқауылдарды, төсеніштерді Қазақстан Республикасы және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше елдер аумағында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық заттармен уақытында толтырылуын үнемі бақылауды жүзеге асырады.
9. Ауру және ауруға күдікті жануарларды уақытша ұстауға арналған оқшаулағышқа қойылатын талаптар
243. Оқшаулағыш ауру немесе ауруға күдікті жануарларды уақытша ұстау үшін арналады және жануарларды өткізу объектісінің аумағында бөлек ғимарат болып салынады.
Оқшаулағыш ауданы жануарларды өткізу объектісінің қашасының секциялары санының 10 % -ы есебімен айқындалады.
244. Ірі жануарларға арналған оқшаулағышта жеке бөлімдер; ұсақ жануарларға арналған оқшаулағышта - жеке станоктар орнатады. Шағын сандағы топтық станоктарды орнатуға (2-4 басқа арналған) рұқсат етіледі.
Оқшаулағышта шетен қоралар мен станоктарды жеке тамбуры мен шығаберісі бар бокстар жүйесі бойынша орнатады; ұсақ жануарларға арналған екі жеке станокқа бір тамбур мен шығаберіс жасалады.

236. Уборка мусора проводится в период функционирования объекта реализации животных. Загоны в период содержания животных содержать в чистоте.
237. Администрация объекта реализации животных определяет графики уборки навоза, мусора, а также дезинфекции, дератизации и дезинсекции.
238. В темный период суток, в случаях нахождения животных на объекте реализации животных, территория объекта реализации животных и места их содержания освещаются искусственными осветителями. Обеспечивается круглосуточная охрана.
239. На территории объекта реализации животных не допускается размещение объектов общественного питания и торговля пищевыми продуктами.
8. Ветеринарное освидетельствование
240. Спецалист в области ветеринарии объекта реализации животных в специальном журнале, пронумерованном, прошнурованном и скрепленном печатью и подписью главного ветеринарного врача соответствующей административно-территориальной единицы, ведется регистрация сведений о животных, поступающих на объект реализации животных для реализации (владелец реализуемого животного, индивидуальный номер, возраст, масть, вид, пол, результаты ветеринарного осмотра), с последующим введением их в базу данных.
241. Ветеринарный пункт объекта реализации животных оборудуется:
1) рабочим кабинетом;
2) необходимым набором ветеринарных инструментов и приборов для проведения ветеринарного осмотра животных;
3) компьютером, имеющим доступ к интернету, для сличения информации о животном, поступившем на объект реализации животных, с базой данных по идентификации сельскохозяйственных животных (сведения: вид и порода, пол, возраст, масть, идентификационный номер, ветеринарные обработки, результаты диагностических исследований, владелец, адрес выхода животного).
242. Спецалистом в области ветеринарии объекта реализации животных осуществляется постоянный контроль за своевременностью заправки дезбарьеров, ковриков дезинфицирующими средствами, разрешенные к применению на территории Республике Казахстан и стран-членов Евразийского экономического союза.
9. Требования к изолятору для временного содержания
больных и подозрительных в заболевании животных
243. Изолятор предназначается для временного содержания больных или подозреваемых в заболевании животных и строится отдельным зданием на территории объекта реализации животных.
Площадь изолятора определяется из расчета 10 % от количества имеющихся секций загона объекта реализации животных.
244. В изоляторе для крупных животных устраивают только индивидуальные стойла; для мелких животных - индивидуальные станки. Допускается устройство в небольшом количестве групповых станков (на 2-4 головы).
Стойла и станки в изоляторе размещают по системе боксов с отдельным тамбуром и выходом;
на два индивидуальных станка для мелких животных делаются один тамбур и выход.

245. Шетен қораларды жануалардың түрін, жасын ескере отырып бір жануарға арналған есеппен, жануарлар мен адамдардың басылуы мен жарақаттануын болдырмайтындай етіп жабдықтайды.
Оқшаулағыштар бөлімдерінің аудандарын мынадай есеппен жабдықтайды:
1) сиырлар (бұқалар), жылқылар, түйелер үшін - бір жануарға 3 х 4 м;
2) мүйізді ірі қара малдың, жылқылардың, түйелердің төлі үшін - бір жануарға 3 х 3 м;
3) ұсақ жануарлар үшін - кем дегенде 0,8 - 1,0 м.
Оқшаулағыш шетен қораларының арасындағы тасалар тұтас болуы керек.
246. Оқшаулағыш қора-жайларының таза еден деңгейінен жабынның (ара жабынның) шығып тұрған құрылымдарының астына дейінгі ішкі биіктігі жануарлардың еркін жүруін қамтамасыз ету үшін кем дегенде 2,4 м болуы тиіс.
247. Оқшаулағыш оттықпен және суарғышпен жабдықталады. Оқшаулағышта жануарларды суару және азықтандыру режимін оның иесі белгілейді. Жемшөптерді тарату қолмен жүзеге асырылады.
248. Бөтен адамдардың оқшаулағышқа кіруіне тыйым салынады, кіреберісте аяқкиімді дезинфекциялауға арналған дезинфекциялық төсеніш салынады.
10. Сумен жабдықтауға және кәрізге қойылатын талаптар.
249. Жануарларды өткізу объектілерінде пайдаланылатын су Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 20 ақпандағы № 26 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 31934 болып тіркелген) бекітілген "Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға және суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында белгіленген қауіпсіздік талаптарына сәйкес болуы тиіс. Жануарларды өткізу объектісінде шаруашылық-ауыз су мұқтаждықтарына арналған орталықтандырылған сумен жабдықтау болмаған кезде жергілікті көзден алынған суды немесе әкелінген суды қолдануға жол берілмейді.
Ескерту. 249-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 21.11.2023 № 400 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
250. Қолданылған су мен шайындыларды орталық кәрізге ағызу үшін түбі мен қабырғасынан су өтпейтін арнайы шұңқыр жабдықталады. Арнайы шұңқыр Қазақстан Республикасы және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше елдер аумағында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық заттармен зарарсыздандырылады. Қолданылған су мен шайындылар арнайы шұңқырда зарарсыздандырылғаннан кейін ғана орталық кәрізге ағызылады.
Сарқынды суларды жинақтайтын орталық кәріз болмаған жағдайда, сарқынды суларды Қазақстан Республикасы және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше елдер аумағында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық құралдармен зарарсыздандыруды жүргізе отырып, тазарту қондырғыларының меншікті жүйелерін салуға рұқсат етіледі. Тазарту қондырғылары жануарларды өткізу объектісінің сыртында жел жағында орнатылады. Тазарту қондырғыларының көлемдері жануарларды өткізу объектісінің өткізу қабілетіне сәйкес белгіленеді.

245. Стойла оборудуют с учетом вида, возраста животных с расчетом на одно животное, не допускающих задавливание и травмирование животных и людей.
Площадь стойл изолятора оборудуют из расчета:
1) для коров (быков), лошадей, верблюдов - 3 х 4 м на одно животное;
2) для молодняка крупного рогатого скота, лошадей, верблюдов - 3 х 3 м на одно животное;
3) для мелких животных - не менее 0,8 - 1,0 м.
Перегородки между стойлами изолятора необходимо сплошными.
246. Внутренняя высота помещений изолятора от уровня чистого пола до низа выступающих конструкций покрытия (перекрытия) не менее 2,4 м для обеспечения свободного движения животных.
247. Изолятор оборудуется кормушкой и поилкой. В изоляторе режим водопоя и кормления животных определяется их владельцем. Раздача кормов осуществляется вручную.
248. Доступ посторонних лиц в изолятор исключается, у входа оборудуют дезинфекционный коврик для дезинфекции обуви.
10. Требования к водоснабжению и канализации
249. Вода, используемая на объектах реализации животных, должна соответствовать требованиям безопасности, установленным санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов", утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 февраля 2023 года № 26 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 31934). При отсутствии на объекте реализации животных централизованного водоснабжения для хозяйственно-питьевых нужд допускается использование воды из местных источников или привозной воды.
Сноска. Пункт 249 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 21.11.2023 № 400 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
250. Для слива в центральную канализацию отработанной воды и смывов оборудуется специальная яма с водонепроницаемым дном и стенками. В специальной яме производят обеззараживание дезинфекционными средствами, разрешенными к применению на территории Республике Казахстан и стран-членов Евразийского экономического союза. Только после проведения обеззараживания отработанной воды и смывов в специальной яме производится слив в центральную канализацию.
В случае отсутствия центральной канализации для сбора сточных вод допускаются строительство собственных систем очистных сооружений с проведением обеззараживания сточных вод дезинфекционными средствами, разрешенными к применению на территории Республике Казахстан и стран-членов Евразийского экономического союза. Очистные сооружения располагаются за территорией объекта реализации животных с наветренной стороны. Размеры очистных сооружений устанавливаются в соответствии с пропускной способностью объекта реализации животных.

Жануарларды ұстайтын қашаларда дренаждық каналдарға қарай 3-6 градус еңістік көзделеді. Дренаждық каналдар қазылған шұңқырға қарай 3-5 градус еңістікпен жасалады. Қазылған шұңқырлардың қабырғалары және түбі су өткізбейтіндей етіп, сондай-ақ суды соруға арналған қақпамен және сорғымен жарақталады. Қазылған шұңқырдағы сарқынды суларды Қазақстан Республикасы және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше елдер аумағында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық құралдармен зарарсыздандыру жүзеге асырылады. Зарарсыздандырылғаннан кейін сарқынды сулар сорғының көмегімен шағын мүйіске тартылады. Шағын мүйіс қиық конус тәрізді шұңқыр болып табылады. Қабырғалар мен түбіне саз балшық жағылып, судың өтіп кетпеуі (саз құлып) қамтамасыз етіледі. Саз балшық қабатының қалыңдығы 3-5 см құрайды. Суды өткізбеуді қамтамасыз ету мақсатында полиэтиленді үлдірді пайдалануға болады.
Ескерту. 250-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.12.2022 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

В загонах для содержания животных предусматривается уклон в сторону дренажных каналов 3-6 градусов. Дренажные каналы делаются с уклоном 3-5 градусов в сторону выгребной ямы. Выгребная яма оснащается водонепроницаемыми стенами и дном, а также крышкой и насосом для откачки воды. В выгребной яме осуществляется обеззараживание сточных вод дезинфекционными средствами, разрешенными к применению на территории Республики Казахстан и стран-членов Евразийского экономического союза. После обеззараживания сточные воды откачиваются при помощи насоса в лагуну. Лагуна представляет собой усеченную конусообразную яму. Поверхность откосов и днище обмазываются глиной, которая обеспечивает водонепроницаемость стен и днища (глиняный замок). Толщина глиняного слоя составляет 3-5 см. В целях обеспечения водонепроницаемости допустимо применение полиэтиленовой пленки.
Сноска. Пункт 250 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 13.12.2022 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Көң мен қоқыстарды жоюға және уақытша сақтауға қойылатын талаптар.
251. Көңді, жемшөп қалдықтары мен төсеніштерді уақытша сақтау үшін жануарларды өткізу объектісі аумағының маңында, жел жағынан жерге 1 м тереңдікке қазылған тікбұрышты алаң түрінде болатын уақытша көң қоймасы жабдықталады. Көң қоймасының қабырғалары мен түбі су өткізбейтін материалмен (бетон, кірпіш және т.б.) жабдықталады. Көң қоймасының ені мен ұзындығы жануарларды өткізу объектісінің өткізу қабілетіне сәйкес айқындалады. Көң қоймасы қалқамен жадықталады.
Жануарларды өткізу объектісінің әкімшілігі көң мен қоқысты уақытында тазалауды қамтамасыз етеді.

11. Требования к удалению и временному хранению
навоза и мусора.
251. Для временного хранения навоза, остатков кормов и подстилок вблизи территории объекта реализации животных с наветренной стороны оборудуется временное навозохранилище, которое представляет собой прямоугольную площадку, углубленную на 1 м в землю. Стенки и дно навозохранилища оборудуются водонепроницаемым материалом (бетон, кирпич и другое). Ширина и длина навозохранилища определяются в соответствии с пропускной способностью объекта реализации животных. Навозохранилище оборудуется навесом.
Администрация объекта реализации животных обеспечивает своевременную уборку навоза и мусора.

1. Жануарларға белсенді моцион ұйымдастырылғанда, жайылу алаңдарының ауданы 50 % - ға дейін қысқартылады, бұзаулау кезінде серуендету алаңдарын жаңа туған сиырларға ұйымдастырады.
2. Кестеде көрсетілген нормалардан 5% шегінде ауытқуға рұқсат етіледі.
Жануарларды өсіруді, өткізуді жүзеге
асыратын өндіріс объектілеріне
қойылатын ветеринариялық
(ветеринариялық-санитариялық)
талаптарға 5-қосымша
Жануарларды азықтандыруға арналған оттықтардың көлемдері
Оттықтар мен суарғыштар типтері
Оттықтардың көлемдері, метр
ені
биіктігі
шеті бойынша ұзындығы (есептік)
жоғарыдан
түбінен
алдыңғы ернеуі
артқы ернеуі
Оттықтар:
серуендету аулаларындағы тұрақты және жануарларды ұстайтын қора-жайларда
14-20 күнтізбелік күннен 6 айлық жасқа дейінгі бұзауларға арналған оттықтар
0,7
0,4
0,6
0,3
0,4
0,3
0,6
0,4
бір басқа - 0,6-0,8
бір басқа - 0,3-0,4
Жануарларды өсіруді, өткізуді жүзеге
асыратын өндіріс объектілеріне
қойылатын ветеринариялық
(ветеринариялық-санитариялық)
талаптарға 6-қосымша
Құс өсіру шаруашылықтары және басқа да өндірістік
кешендер мен жекелеген объектілер арасындағы
зооветеринариялық қашықтықтар
Өндірістік кешендер мен жекелеген объектілер атаулары
Құс шаруашылықтарына дейінгі ең аз зооветеринариялық қашықтықтар, метр
Құс фермаларына дейін
Құс фабрикаларына дейін
1
2
3

1. При организации активного моциона для животных площадь выгульных площадок сокращается на 50 %, при родильных устраивают выгульные площадки только для новотельных коров.
2. Отклонение от указанных в таблице норм допускается в пределах 5 %.
Приложение 5
к ветеринарным (ветеринарно-санитарным)
требованиям к объектам производства,
осуществляющим выращивание,
реализацию животных
Размеры кормушек для кормления животных
Типы кормушек и поилок
Размеры кормушек, в метрах
ширина
высота
длина по фронту (расчетная)
по верху
по дну
переднего борта
заднего борта
Кормушки:
стационарные на выгульных дворах и в помещениях для беспривязного содержания животных
0,7
0,6
0,4
0,6
0,6-0,8 на одну голову
кормушки для телят от 14-20 дневного до 6 месячного возраста
0,4
0,3
0,3
0,4
0,3-0,4 на одну голову
Приложение 6
к ветеринарным (ветеринарно-санитарным)
требованиям к объектам производства,
осуществляющим выращивание,
реализацию животных
Зооветеринарные разрывы между птицеводческими хозяйствами и
другими производственными комплексами и отдельными объектами
Наименование производственных комплексов и отдельных объектов
Минимальные зооветеринарные разрывы до птицеводческих хозяйств, метр
до птицеферм
до птицефабрик
1
2
3

70-80
Ескертпе:
кестенің 3-бағанындағы температуралар жергілікті жылыту қондырғыларының қуаттылығын және пайдалану кезінде оларды реттеу шектерін есептеу үшін келтірілген.
Жануарларды өсіруді, өткізуді жүзеге
асыратын өндіріс объектілеріне
қойылатын ветеринариялық
(ветеринариялық-санитариялық)
талаптарға 8-қосымша
Құстарды күтіп-бағуға арналған үй-жайлардағы ауа
қозғалысының оңтайлы жылдамдығы
Үй-жайлардың атауы
Жылдың суық мезгілінде үй-жайлардағы ауа қозғалысының жылдамдығы, м/сек
оңтайлы
ең жоғарғы

70 - 80
Примечание:
температуры в графе 3 таблицы приведены для расчета мощности установок локального обогрева и пределов регулирования их при эксплуатации.
Приложение 8
к ветеринарным (ветеринарно-санитарным)
требованиям к объектам производства,
осуществляющим выращивание,
реализацию животных
Оптимальная скорость движения воздуха в помещениях для
содержания птиц
Наименование помещений
Скорость движения воздуха в помещениях в холодный период года, м/сек
оптимальная
максимальная

1. Ересек тауықтарды және күркетауықтарды күтіп-бағуға арналған үй-жайлар
0,3
0,6
2. Ересек үйректерді және қаздарды күтіп-бағуға арналған үй-жайлар
0,5
0,8
3. Жас тауықтарды, күркетауықтарды, үйректерді және қаздарды күтіп-бағуға арналған үй-жай
0,2-0,3
0,5
Ескертпелер:
1. барлық жас құстардың түрлерінің балапандары 30 күнтізбелік күннен үлкен және ересек құстарды ұстауға арналған үй-жайларда жылдың жылы мезгіліндегі ауа қозғалысының жылдамдығы 1,2 м/сек, ал 30 күнтізбелік күнге дейінгі балапандар үшін – 0,6 м/сек аспауы керек, сыртқы ауаның есептік температурасы +330С жоғары климаттық аймақтарда ересек құстар мен үлкен жастағы балапандарды торда ұстаған кезде ауа қозғалысының жылдамдығы 2м/сек дейін және еден үстінде ұстағанда – 1,5 м/сек дейін рұқсат етіледі.

1. Помещения для содержания взрослых кур и индеек
0,3
0,6
2. Помещения для содержания взрослых уток и гусей
0,5
0,8
3. Помещения для содержания молодняка кур, индеек, уток и гусей
0,2 - 0,3
0,5
Примечания:
1. Скорость движения воздуха в теплый период года в помещениях для содержания молодняка всех видов птиц старше 30 календарных дневного возраста и взрослого поголовья не должна превышать 1,2 м/сек, а для молодняка до 30 календарных дней - 0,6 м/сек, в климатических зонах с расчетной температурой наружного воздуха выше + 33 оC для взрослого поголовья и молодняка старшего возраста допускается скорость движения воздуха 2 м/сек при клеточном содержании и 1,5 м/сек при напольном.

2. Құстарды ұстауға арналған үй-жайлардағы ауаның температурасы мен қозғалыс жылдамдығының параметрлері суық кезең үшін келтірілген және олар құстарды орналастыру аймағына қатысты. Құстарды орналастыру аймағы мыналар болып есептеледі: еден үстінде ұстағанда – еден деңгейінен 0,8 м-ге дейінгі биіктіктегі кеңістік, құстар келіп қанатын сырықтармен және ұялармен жабдықталған тауықтар мен күрке тауықтарды ұстауға арналған үй-жайларда – ең жоғары көтерілген бақандар мен ұялардан 0,5 м жоғары; торда ұстағанда – тор батареяларының барлық биіктігі бойынша кеңістік.
Жануарларды өсіруді, өткізуді жүзеге
асыратын өндіріс объектілеріне
қойылатын ветеринариялық
(ветеринариялық-санитариялық)
талаптарға 9-қосымша
Жылдың суық мезгілінде инкубаторий мен жұмыртқа сақтау қоймасының негізгі өндірістік үй-жайларындағы ауа параметрлері
Параметрлер
Инкубаторийдің инкубаторлық және басып шығаратын залдарында
Жұмыртқаны сақтауға арналған үй-жайларда (инкубаторий мен жұмыртқа қоймаларында)
Температура 0С
Салыстырмалы ылғалдылық, %
20-22
50-70
8-12
70-80
Ескертпе:
Жылдың суық мезгілінде үй-жайларда бір тәуліктік балапандарды сұрыптау үшін есептік температураны +22-ден +240С-ге дейінгі, салыстырмалы ылғалдылықты - 30-70 % аралығында қабылдау керек.
Жануарларды өсіруді, өткізуді жүзеге
асыратын өндіріс объектілеріне
қойылатын ветеринариялық
(ветеринариялық-санитариялық)
талаптарға 10-қосымша
Құс қоралардағы секциялар арасындағы аралық қабырғаларды
және серуендету мен солярий қоршауларының көлемдері
Құстардың түрлері мен жас топтары
Аралық қабырғалар мен қоршаулардың биіктігі, м.
Құс қораларында, еден деңгейінен жоғары
Жайылымдар мен солярийлерде, жер деңгейінен жоғары

2. Параметры температуры и скорость движения воздуха в помещениях для содержания птиц приведены для холодного периода и относятся к зоне размещения птиц. Зоной размещения птиц считается: при напольном содержании - пространство высотой до 0,8 м над уровнем пола, а в помещении для содержания кур и индеек, оборудованном насестами и гнездами, - на 0,5 м выше наиболее приподнятых насестов и гнезд; при клеточном содержании - пространство на всю высоту клеточных батарей.
Приложение 9
к ветеринарным (ветеринарно-санитарным)
требованиям к объектам производства,
осуществляющим выращивание,
реализацию животных
Параметры воздуха в основных производственных помещениях
винкубатория и яйцесклада в холодный период года
Параметры
В инкубаторных и выводных залах инкубатория
В помещениях для хранения яиц (в инкубатории и на яйцескладах)
Температура, оC Относительная влажность, %
20 – 22
50 - 70
8 – 12
70 - 80
Примечание:
В холодный период года в помещениях для сортировки суточных цыплят расчетную температуру следует принимать в пределах от +22 до +24оC, относительную влажность - 30 – 70 %.
Приложение 10
к ветеринарным (ветеринарно-санитарным)
требованиям к объектам производства,
осуществляющим выращивание,
реализацию животных
Размеры перегородок между секциями в птичниках и
ограждения выгулов и соляриев
Виды и возрастные группы птицы
Высота перегородок и ограждений, м
в птичниках, от уровня пола
на выгулах и соляриях, от уровня земли

1,25
1,5
8. 60 күнтізбелік күнге дейінгі қаздың балапандары
0,6
0,6
Ескертпе:
тауықтарға, күркетауықтарға, үйректерге, қаздарға, тауық балапандарына, күркетауық балапандарына, қаз балапандарына және үйрек балапандарына арналған (құс қорасында) секциялардың арасындағы аралық қабырғалардың төменгі бөлігі 0,6 м биіктікке, күркетауықтар үшін 1,25 м биіктікке дейін бітеу (тұтас) болады.
Жануарларды өсіруді, өткізуді жүзеге
асыратын өндіріс объектілеріне
қойылатын ветеринариялық
(ветеринариялық-санитариялық)
талаптарға 11-қосымша
Құс қоралардың жекелеген секцияларының рұқсат
етілетін сыйымдылығы
Құстардың түрлері мен жас топтары
Секцияның еден үстінде ұстағанда рұқсат етілетін сыйымдылығы, бас
Ересек құстар:
Тауықтар
күркетауықтар
үйректер
қаздар

1,25
1,5
8. Гусята до 60 календарных дней
0,6
0,6
Примечание:
нижняя часть перегородок между секциями (в птичниках) для кур, индеек, уток, гусей, цыплят, индюшат, гусят и утят на высоту 0,6 м, для индюков на высоту 1,25 м должна быть глухой (сплошной).
Приложение 11
к ветеринарным (ветеринарно-санитарным)
требованиям к объектам производства,
осуществляющим выращивание,
реализацию животных
Допускаемая вместимость отдельных секций птичников
Виды и возрастные группы птицы
Допустимая вместимость секций при напольном содержании, голов
Взрослая птица:
куры
индейки
утки
гуси