Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 24 ақпандағы № 198 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрінің 2015 жылы 17 қыркүйекте № 12073 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-22) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берілетін Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Б.К. Сейдахметов):
1) осы бұйрықты заңнамамен бекітілген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымында және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Құқықтық ақпарат республикалық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорына "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға көшірмелерін жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
Т. Дүйсенова ___________
2015 жылғы 24 тамыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов___________
2015 жылғы "___" _________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев ____________

Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан
Приказ и.о Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 198. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2015 года № 12073.
В соответствии с подпунктом 41-22) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан.
2. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Сейдахметов Б.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
____________ Т. Дуйсенова
14 августа 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
"___" ____________ 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Е. Досаев

2015 жылғы 13 тамыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
Қ.Қасымов ___________
2015 жылғы 22 маусым
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
В. Школьник ___________
2015 жылғы 13 тамыз
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2015 жылғы 24 ақпандағы
№ 198 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.07.2019 № 595 (01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабы 1-тармағының 41-22) тармақшасына, 38 және 47-баптарына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына және Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (бұдан әрі – ИКАО) талаптарына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру (бұдан әрі – Қағидалар) және "Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру", "Шуыл бойынша әуе кемесінің сертификатын беру", "Азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру", "Арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру", "Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру", "Ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін көрсету тәртібін айқындайды." (бұдан әрі – ұшуға жарамдылығын қолдау саласында көрсетілетін мемлекеттік қызметтер).
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Оларды берген сәттен бастап төменде көрсетілген құжаттарға мынадай қолданылу мерзімі белгіленеді:
ұшуға жарамдылық сертификаты – бір жыл;
шу бойынша сертификат – мерзімсіз;
экспорттық сертификат – күнтізбелік отыз күн;
арнайы ұшуды орындауға рұқсат (ұшуға жарамдылығының арнайы сертификаты) – күнтізбелік отыз күн;
радиотаратқыш аппаратураны пайдалануға рұқсат – мерзімсіз;
шет мемлекет берген азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын жарамды деп тану туралы шешім (бұдан әрі – сертификатты тану туралы шешім) – шет мемлекет берген азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық сертификатында көрсетілген мерзім.

13 августа 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
______________ К. Касымов
22 июня 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
____________ В. Школьник
13 августа 2015 года
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 февраля 2015 года № 198
Правила
сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского
воздушного судна Республики Казахстан
Сноска. Правила в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.07.2019 № 595 (вводится в действие с 01.08.2019).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-22) пункта 1 статьи 14, статьями 38 и 47 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и требованиями Международной организации гражданской авиации (далее – ИКАО).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящие Правила определяют порядок сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан (далее – Правила) и оказания государственных услуг "Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна", "Выдача сертификата воздушного судна по шуму", "Выдача решения о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством", "Выдача разрешения на выполнение специального полета", "Выдача разрешения на использование радиопередающей аппаратуры" и "Выдача экспортного сертификата летной годности" (далее – государственные услуги в сфере поддержания летной годности).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Устанавливается следующий срок действия на нижеуказанные документы с момента их выдачи:
сертификат летной годности – один год;
сертификат по шуму – бессрочный;
экспортный сертификат – тридцать календарных дней;
разрешение на выполнение специального полета (специальный сертификат летной годности) – тридцать календарных дней;
разрешение на использование радиопередающую аппаратуру – бессрочный;
решение о признании действительным сертификата летной годности гражданского воздушного судна, выданного иностранным государством (далее – решение о признании сертификата) – срок, указанный на сертификате летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Ұшу өндірісінде болатын әуе кемелерінің аталған әуе кемесі тіркелген мемлекеттің уәкілетті ұйымы берген немесе таныған ұшуға жарамдылық сертификаттары болады. Әуе кемесі қолданыстағы ұшуға жарамдылық сертификатынсыз пайдалануға жіберілмейді.
5. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын орнықты дамытуды, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам;
2) азаматтық әуе кемесі типінің конструкциясы – "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 367 бұйрығының (Нормативтiк құқықтық актiлерiнiң мемлекеттiк тізілімінде № 12038 болып тіркелген) талаптарына сәйкес ұшу жарамдылығын белгілеу мақсатында әуе кемесінің, қозғалтқыштың немесе әуе бұрандасының үлгісін айқындау үшін қажетті ақпарат деректерінің жиынтығы;
3) әзірлеуші мемлекет – типті құрылысқа жауапты ұйымға қатысты юрисдикциясы бар мемлекет;
4) әуе кемелерінде орнатылған радиохабарлау аппаратурасын пайдалану рұқсаты – азаматтық әуе кемесінде орнатылған радиохабарлау аппаратурасын пайдалануға уәкілетті ұйым беретін құжат;
5) әуе кемелерінің пайдалану құжаттамасы – техникалық қызмет көрсетілуі мен жөнделуін қоса алғанда, әуе кемелерінің ұшу және техникалық пайдаланылуын регламенттейтін, сондай-ақ пайдалану шарттары мен пайдаланушылық шектеулерді қамтитын құжаттама;
6) әуе кемесінің, қозғалтқыштардың және негізгі агрегаттарының формуляры – авиациялық техниканың атқарымын (күнтізбелік ресурсы, сағаттық ресурсы, қонулар бойынша ресурсы) және оның техникалық жай-күйін есепке алуға арналған негізгі құжаттар;
7) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификаты – уәкілетті ұйым берген, азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығының нормаларына сәйкестігін куәландыратын құжат;
8) өтініш – өтініш берушінің уәкілетті ұйымға ұшуға жарамдылық сертификатын, экспорттық сертификатты, шуыл бойынша сертификатты, арнайы ұшуға берілетін рұқсатты (ұшуға жарамдылығының арнайы сертификаты), радиотаратқыш аппаратурасын пайдалануға берілетін рұқсатты және сертификатты тану туралы шешімді алу үшін өтініш беруі;

Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Воздушные суда, занятые в производстве полетов, имеют сертификаты летной годности, выданные или признанные уполномоченной организацией государства, в котором данное воздушное судно зарегистрировано. Без действующего сертификата летной годности воздушное судно к эксплуатации не допускается.
5. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченная организация) – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
2) конструкция типа гражданского воздушного судна – набор данных информации, необходимый для определения типа воздушного судна, двигателя или воздушного винта в целях установления летной годности в соответствии с требованиями приказа исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 367 "Об утверждении норм летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12038);
3) государство разработчика – государство, обладающее юрисдикцией в отношении организации, ответственной за конструкцию типа;
4) разрешение на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на гражданских воздушных судах – документ, выдаваемый уполномоченной организацией на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на гражданском воздушном судне;
5) эксплуатационная документация воздушных судов – документация, регламентирующая летную и техническую эксплуатацию воздушных судов, включая его техническое обслуживание и ремонт, а также содержащая условия эксплуатации и эксплуатационные ограничения;
6) формуляр воздушного судна, двигателей и основных агрегатов – основные документы для учета наработки (календарный ресурс, часовой ресурс, ресурс по посадкам) авиационной техники и ее технического состояния;
7) сертификат летной годности гражданского воздушного судна – документ, выданный уполномоченной организацией, удостоверяющий соответствие гражданского воздушного судна нормам летной годности;
8) заявка – обращение заявителя в уполномоченную организацию для получения сертификата летной годности, экспортного сертификата, сертификата по шуму, разрешения на специальный полет (специальный сертификат летной годности), разрешения на использование радиопередающей аппаратуры и Решения о признании сертификата;

9) өтініш беруші – ұшуға жарамдылығы сертификатын, ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатын, шуыл бойынша сертификатын, арнайы ұшуға арналған рұқсатты (ұшу жарамдылығының арнайы сертификатын), радиохабар тарататын аппаратураға рұқсат пен сертификатты тану туралы шешімді алу үшін уәкілетті ұйымға жүгінген жеке немесе заңды тұлға;
10) ұшуға жарамдылығы директивасы – жай-күйі қауіпсіз емес болып табылатын немесе осындай жай-күй сол үлгідегі конструкцияның басқа да бұйымдарында орын алуы мүмкін, не дамуы мүмкін және қабылдануы тиіс түзету іс-қимылдарын, не осындай бұйымдарды одан әрі пайдалануға рұқсат етілетін шарттарды немесе шектеулерді ұйғаратын, авиациялық бұйымды айқындайтын құжат;
11) ұшу жарамдылығының нормалары – ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған әуе кемелері мен олардың құрауыштарының құрастырмаларына, параметрлеріне және ұшу сапасына қойылатын талаптар;
12) ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификаты – Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінен шығарылуға жататын әуе кемесін экспорттауға арналған уәкілетті ұйым берген құжат;
13) ұшуға жарамдылық сертификатын жарамды деп тану туралы шешім (бұдан әрі – Шешім) – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым берген, азаматтық әуе кемесінің Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) талаптары мен стандарттарына және Қазақстан Республикасы белгілеген ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін растайтын белгіленген үлгідегі құжат;
14) ұшуды орындауға жарамды – әуе кемесінің, қашықтықтан пилоттау пунктінің, қозғалтқыштың, әуе бұрандасының немесе олардың бекітілген конструкциясына және оларды қауіпсіз пайдалану шарттарына сәйкес келетін құрамдас бөлігінің жай-күйі;
15) ұшу жарамдылығын қолдау – авиациялық техниканың ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі және оларды пайдалану мерзімі ішінде қауіпсіз пайдалану үшін қажетті жағдайда ұстауды қамтамасыз ететін шаралар кешені;
16) үлгі конструкциясына жауапты ұйым – әзірлеуші мемлекет берген әуе кемесінің, қозғалтқыштың немесе әуе бұрандасының типіне қатысты тип сертификатын немесе оған теңестірілген құжатты иеленетін ұйым;
17) үлгі сертификаты – әуе кемелерін сертификаттауды жүзеге асыратын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы халықаралық ұйым немесе азаматтық әуе кемесі типінің конструкциясын, қозғалтқышты немесе әуе бұрандасын айқындау үшін шет мемлекет берген және конструкцияның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін растайтын құжат;

9) заявитель – физическое или юридическое лицо, обратившееся в уполномоченную организацию для получения сертификата летной годности, экспортного сертификата, сертификата по шуму, разрешения на специальный полет (специальный сертификат летной годности), разрешения на радиопередающую аппаратуру и Решения о признании сертификата;
10) директива по летной годности – информация, направленная на поддержание летной годности воздушного судна, включая двигатели и воздушные винты, обеспечение безопасной эксплуатации воздушного судна, а также требования в отношении модификации, замены комплектующих или в проведении проверки воздушного судна и (или) внесении поправок в его эксплуатационные ограничения и в руководство по эксплуатации;
11) нормы летной годности – требования к конструкции, параметрам и летным качествам воздушных судов и их компонентов, направленных на обеспечение безопасности полетов;
12) экспортный сертификат летной годности – документ, выданный уполномоченной организацией, предназначенный для экспорта воздушного судна, подлежащего исключению из Государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан;
13) решение о признании действительным сертификата летной годности (далее – Решение) – документ установленного образца, выданный уполномоченной организацией, в сфере гражданской авиации, подтверждающий соответствие гражданского воздушного судна требованиям и стандартам Международной организации гражданской авиации (ИКАО) и нормам летной годности, установленным Республикой Казахстан;
14) пригодный для выполнения полетов – состояние воздушного судна, пункта дистанционного пилотирования, двигателя, воздушного винта или составной части, при котором они соответствуют их утвержденной конструкции и условиям их безопасной эксплуатации;
15) поддержание летной годности – комплекс мер, посредством которых обеспечивается соответствие авиационной техники нормам летной годности и их поддержание в состоянии, необходимом для безопасной эксплуатации на протяжении эксплуатационного срока службы;
16) организация, ответственная за конструкцию типа - организация, которая владеет сертификатом типа или равноценным документом в отношении типа воздушного судна, двигателя или воздушного винта, выданным государством-разработчика;
17) сертификат типа – документ, выданный уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации, международной организацией в сфере гражданской авиации, осуществляющей сертификацию воздушных судов, или иностранным государством для определения конструкции типа гражданского воздушного судна, двигателя или воздушного винта и подтверждающий соответствие конструкции нормам летной годности;

18) шу сертификаты – азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатына қосымша болып табылатын жергілікті шуға қатысты азаматтық әуе кемесінің сәйкестігін куәландыратын уәкілетті ұйым беретін құжат;
19) Area navіgatіon (RNAV) – аймақтық навигация;
20) CATEGORY (Cat. ІІІ) – шектеулі көріну жағдайы;
21) Mіnіmum navіgatіon performance specіfіcatіon (MNPS) – навигациялық жабдық ерекшеліктеріне қойылатын ең төменгі талаптар.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын бергені үшін (азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын алғаш рет алғаны, бұрын ұшуға жарамдылық сертификаты болған азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын бергені, бекітілген үлгілік конструкциясы жоқ азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын бергені, азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын ұзартқаны) "Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы саласындағы төлемдерді алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 24 наурыздағы № 177 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32120 болып тіркелген) (бұдан әрі – Азаматтық авиация саласындағы төлемдерді алу қағидалары) айқындалған тәртіпте ақы алынады.
Төлемақы мөлшері "Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің тізбесін және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 167 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32089 болып тіркелген) айқындалған (бұдан әрі -Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің тізбесі және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелері).
Азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау уәкілетті ұйымның бюджетіне төлем түскеннен кейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Cертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру тәртібі
1-параграф. Cертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру
7. Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім 483сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Ұшу жарамдылығы сертификатын беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын жолдайды.
Құжаттар топтамасымен ұсынылатын әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісі және әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын анықтау (бұдан әрі – тексеру актісі) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Ұшу жарамдылығы сертификатын беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.
Портал арқылы өтініш берген кезде өтінім берушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету нәтижесін алу күні көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Өтінім беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жүгінген кезде мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету жөніндегі өтінімді тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушы сертификаты, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік, ұшуды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтер уәкілетті ұйым "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Өтініш берушіден ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.

18) сертификат по шуму – документ, выданный уполномоченной организацией, удостоверяющий соответствие гражданского воздушного судна по шуму на местности, являющегося приложением к сертификату летной годности гражданского воздушного судна;
19) Area navigation (RNAV) – зональная навигация;
20) CATEGORY (Cat. III) – условия ограниченной видимости;
21) Minimum navigation performance specification (MNPS) – минимальные требования к характеристикам навигационного оборудования.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. За выдачу сертификата летной годности гражданского воздушного судна (первичное получение сертификата летной годности гражданского воздушного судна, выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна, ранее имевшего сертификат летной годности, выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна, не имеющего утвержденной типовой конструкции, продление сертификата летной годности гражданского воздушного судна) взимается плата в порядке, определенным приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 марта 2023 года № 177 "Об утверждении Правил взимания платежей в сфере гражданской авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32120) (далее – Правила взимания платежей в сфере гражданской авиации).
Размер платы определен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 167 "Об утверждении перечня платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32089) (далее – Перечень платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации).
Сертификация летной годности гражданских воздушных судов осуществляется после поступления платы в бюджет уполномоченной организации.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок сертификации и выдача сертификата летной годности
Параграф 1. Сертификация и выдача сертификата летной годности
7. Для получения сертификата летной годности гражданского воздушного судна заявитель направляет в уполномоченную организацию через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) заявку, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и пакет документов по перечню, предусмотренному в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче сертификата летной годности) согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
Акт проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам (далее – акт проверки) представляемый с пакетом документов составляется по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги изложен в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче сертификата летной годности.
При обращении на портал, заявителю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата оказания государственной услуги.
При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявки по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ, свидетельства на право выполнения полетов уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Истребование от заявителя документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-1. Азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығын сертификаттық зерттеп-қарау үшін төленген алым сомалары уәкілетті ұйым жүзеге асыру үшін осындай төлемдерді төлеу талап етілетін әрекеттерді жасамау фактісін растаған жағдайда артық төленген деп танылады.
Осы Қағидаларда айқындалған мерзімде әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттық тексеруді жүзеге асырмау уәкілетті ұйымның іс-қимыл жасамауы болып табылады.
Ескерту. Қағидалар 7-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Уәкілетті ұйым құжаттарды келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-1. Құжаттарды қарау мерзімі және ұшу жарамдылығы сертификатын беру 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды.
Қосымша зерделеу немесе тексеру жүргізу қажет болған не оны жойған жағдайда қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін өтініш беруші сертификаттық талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, қарау мерзімі 20 (жиырма) жұмыс күніне дейін ұзартылады, бұл туралы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткенге дейін қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде портал арқылы өтініш берушінің "жеке кабинетіне" хабарлама жіберіледі.
Ескерту. 8-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
9. Өтініш беруші порталға Ұшу жарамдылығы сертификатын беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген тізбе бойынша құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда уәкілетті ұйым екі жұмыс күні ішінде өтінімді қабылдаудан бас тартады.

Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7-1. Уплаченные суммы сбора за сертификационное обследование летной годности гражданских воздушных судов признаются излишне уплаченными при условии подтверждения уполномоченной организацией факта несовершения действий, для осуществления которых требуется уплата таких платежей.
Несовершением действий уполномоченной организации является неосуществление сертификационного обследования летной годности воздушного судна в сроки, определенные настоящим Правилами.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов, в день их поступления.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-1. Срок рассмотрения документов и выдача сертификата летной годности составляет 20 (двадцать) рабочих дней.
В случае необходимости проведения дополнительного изучения или проверки либо несоответствия заявителя сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности при условии его устранения, срок рассмотрения продлевается до 20 (двадцати) рабочих дней о чем, до истечения срока, указанного в части первой настоящего пункта, через портал в "личный кабинет" заявителя направляется уведомление заявителю в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. При предоставлении заявителем на портал неполного пакета документов по перечню, предусмотренному в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче сертификата летной годности, и (или) документов с истекшим сроком действия уполномоченная организация в течение двух рабочих дней отказывает в приеме заявки.

Өтініш беруші Ұшу жарамдылығы сертификатын беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде, уәкілетті ұйым өтініш берушінің және ұсынылған материалдардың, мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 367 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12038 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормаларына (бұдан әрі – Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормалары), Заңның және ИКАО авиациялық стандарттарына сәйкестігін тексереді және 10 (он) жұмыс күні ішінде әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттық тексеруді жүзеге асырады.
Жаңа, бұрын пайдаланылмаған, азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығын сертификаттық тексеру кезінде (дайындаушы зауыттан қабылдау кезінде) әуе кемесінің ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестігін растайтын және азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификатын беруге өтінім беру сәтінде қолданыста болатын мемлекеттік тіркеу кезінде жасалған оң бағалау актісі болған кезде әуе кемесін қарау жүргізілмейді.
Жаңа, бұрын пайдаланылмаған, азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу кезінде (дайындаушы зауыттан қабылдау кезінде) жасалған оң бағалау актісі күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде қолданылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
9-1. Сертификаттық зерттеп-қарау жүргізу басталғанға дейін кемінде 2 (екі) жұмыс күні бұрын портал арқылы өтініш берушінің "жеке кабинетіне" уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қол қойылған, сертификаттау рәсіміне басталу күні, ықтимал өзгерістер мен толықтырулар қамтитын еркін нысандағы хабарлама жіберіледі.
Ескерту. 9-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

При представлении заявителем полного пакета документов, предусмотренных в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче сертификата летной годности, уполномоченная организация проверяет соответствие заявителя и представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 367 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12038) (далее – нормы летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан), Закона и авиационным стандартам ИКАО и осуществляет сертификационное обследование летной годности воздушного судна в течение 10 (десяти) рабочих дней.
При сертификационном обследовании летной годности новых, ранее не эксплуатированных, гражданских воздушных судов (при приемке с завода-изготовителя) осмотр воздушного судна не проводится при наличии положительного акта оценки, составленного при государственной регистрации, подтверждающего соответствие воздушного судна нормам летной годности и действующего на момент подачи заявки на выдачу сертификата летной годности гражданского воздушного судна.
Положительный акт оценки, составленный при государственной регистрации новых, ранее не эксплуатированных, гражданских воздушных судов (при приемке с завода-изготовителя), действует в течение 30 (тридцати) календарных дней.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-1. В срок не менее чем за 2 (два) рабочих дня до начала проведения сертификационного обследования, через портал в "личный кабинет" заявителя направляется уведомление подписанный ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации в произвольной форме, содержащее информацию о дате начала, возможных изменениях и дополнениях к процедуре сертификации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 175 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9-2. Нұсқаулық материалды пайдалана отырып (әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттық тексеру бағдарламасына сәйкес) пайдалану құжаттамасын тексеру және әуе кемесін тексеру бойынша жүргізілген жұмыстардың нәтижелері бойынша уәкілетті ұйым 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес сертификаттық зерттеп-қарау бағдарламасының ажырамас бөлігі болып табылатын азаматтық әуе кемесінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісін (бұдан әрі – бағалау актісі) жасайды.
Оң бағалау актісінің негізінде уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ұшу жарамдылығы сертификатын не ұшу жарамдылығы сертификатын беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде 9-тармағында көрсетілген негіз бойынша осы Қағидаларға 3-3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында порталдағы өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Ескерту. 9-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.11.2022 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

9-2. По результатам проведенных работ по проверке эксплуатационной документации и осмотра воздушного судна с использованием инструктивного материала (в соответствии с программой сертификационного обследования летной годности воздушного судна), уполномоченная организация в течение 2 (двух) рабочих дней составляет акт оценки о годности к эксплуатации гражданского воздушного судна (далее – акт оценки) согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам, являющийся неотъемлемой частью программы сертификационного обследования.
На основании положительного акта оценки, уполномоченной организацией оформляется Сертификат летной годности согласно приложению 3 к настоящим Правилам либо на основании отрицательного акта оценки оформляется мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги согласно приложению 3-3 к настоящим Правилам по основаниям указанным в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче сертификата летной годности.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК). Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Результат государственной услуги направляется в "личный кабинет" заявителя на портале в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.11.2022 № 611 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттық тексеруді уәкілетті ұйымның авиациялық инспекторлары нұсқамалық материалды (әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттық тексеру бағдарламасын) пайдалана отырып жүзеге асырады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Өтініш беруші авиациялық инспекторларға сертификатталған әуе кемесіне қолжетімділікті қамтамасыз етеді және әуе кемесінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін бағалау үшін пайдалану құжаттамасын ұсынады.
13. Қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін сертификаттау талаптарына сәйкессіздік анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым анықталған сәйкессіздікті жою үшін ол анықталған сәттен бастап 3 (үш) айдан аспайтын мерзімге келіседі.
Өтініш беруші осы Қағидаларға 3-4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықталған сәйкессіздіктерді жою бойынша түзету іс-қимылдарының жоспарын әзірлейді және сертификаттық тексеру нәтижелерімен танысқан сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде уәкілетті ұйымға келісуге ұсынады.
Түзету іс-қимылдарының жоспарын әзірлеу кезінде өтініш беруші анықталған әрбір сәйкессіздіктің туындау себебін айқындайды, сондай-ақ түзету іс-қимылдарының жоспарына сәйкессіздіктің қайталануын жою және болдырмау жөніндегі шараларды қосады. Өтініш беруші сәйкессіздікті жою жөнінде дереу шаралар қабылдайды.
Анықталған сәйкессіздіктерді жою бойынша өтініш беруші ұсынған шараларды бағалау негізінде 2 (екі) жұмыс күні ішінде түзету іс-қимылдарының қолайлы жоспары келісіледі не оның себептерін негіздей отырып пысықтауға қайтарылады.
Түзету іс-қимылдарының жоспарында көрсетілген мерзімді уәкілетті ұйымның өтініш беруші оны өзгерту қажеттігі туралы негіздеме ұсынған жағдайда 3 (үш) айдан аспайтын мерзімге ұзартады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Уәкілетті ұйым өтінім берушінің түзету іс-қимылдарының жоспарын ұсынуын және (немесе) жоспармен белгіленген мерзімдерде түзету іс-қимылдарының орындалуын бақылайды.
Егер өтінім беруші түзету іс-қимылдарын қабылдауға болатын жоспарын ұсынбайтын немесе уәкілетті ұйым белгілеген мерзімдерде түзету іс-қимылдарын орындамайтын болса, уәкілетті ұйым ұшуға жарамдылық сертификатын беруден бас тартады.
Анықталған сәйкессіздіктер жойылғаннан кейін өтінім беруші уәкілетті ұйымға тексеру үшін растау құжаттамасын қоса бере отырып, жоспармен белгіленген мерзімдерде түзету іс-қимылдарының орындалуы туралы ерікті нысандағы анықтаманы ұсынады.

10. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Сертификационное обследование летной годности воздушного судна осуществляется авиационными инспекторами уполномоченной организации с использованием инструктивного материала (программы сертификационного обследования летной годности воздушного судна).
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Заявитель обеспечивает доступ авиационным инспекторам к сертифицируемому воздушному судну и предъявляет эксплуатационную документацию для оценки соответствия воздушного судна нормам летной годности.
13. При выявлении несоответствия сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности при условии его устранения, уполномоченная организация согласовывает срок для устранения выявленного несоответствия, не превышающий 3 (трех) месяцев с момента его выявления.
Заявитель разрабатывает план корректирующих действий по устранению выявленного несоответствия по форме согласно приложению 3-4 к настоящим Правилам и представляет на согласование в уполномоченную организацию в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента ознакомления с результатами сертификационного обследования.
При разработке плана корректирующих действий заявитель определяет первопричину возникновения каждого выявленного несоответствия, а также включает в план корректирующих действий меры по устранению и предотвращению повторения несоответствия. Заявитель принимает незамедлительные меры по устранению несоответствия.
На основе оценки мер, предложенных заявителем по устранению выявленных несоответствий, в течение 2 (двух) рабочих дней согласовывается приемлемый план корректирующих действий, либо возвращается на доработку с обоснованием.
Срок, указанный в плане корректирующих действий, продлевается уполномоченной организацией на срок, не превышающий 3 (трех) месяцев при условии предоставления заявителем обоснования о необходимости его изменения.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Уполномоченная организация контролирует представление заявителем плана корректирующих действий и (или) выполнение корректирующих действий в установленные планом сроки.
Если заявитель не представляет приемлемый план корректирующих действий или не выполняет корректирующие действия в сроки, уполномоченная организация отказывает в выдаче сертификата летной годности.
После устранения выявленных несоответствий, заявитель представляет для проверки уполномоченной организации справку в произвольной форме о выполнении корректирующих действий в установленные планом сроки с приложением подтверждающей документации.

15. Тексерудің оң қорытындысының нәтижелері бойынша Ұшу жарамдылығы сертификаты немесе осы Қағидаларға 9-2-тармақтың екінші бөлігіне сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап ресімделеді.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі осы Қағидалардың 9-2-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген тәсілмен жіберіледі.
Уәкілетті ұйым мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне "Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) бекітілген мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызметтер көрсету сатысы туралы деректерді енгізу Қағидаларына сәйкес қамтамасыз етеді (бұдан әрі – деректерді АЖ-ға енгізу Қағидалары).
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, мемлекеттік қызмет берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.
Егер азаматтық әуе кемесі құрастырылған, жасалған, жарақтандырылған, ұшуға жарамдылықта ұсталған және техникалық қызмет көрсету мен жөндеуден өткен болса, сондай-ақ Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасы мен Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес оның ұшу сапасы болса, ұшуды орындау үшін жарамды деп танылады:
1) әуе кемесінің азаматтық әуе кемесінің жарамдылығы сертификаты болса;
2) Қазақстан Республикасы әуе кемесінің азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы қолданыстағы куәлігі болса;
3) әуе кемесі әзірлеуші мемлекет бекіткен үлгілік конструкцияға сәйкес келсе;
4) түрлендіру немесе жөндеу азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыларға қойылатын сертификаттық талаптарына сәйкес келсе;
5) әуе кемесі ұшуға жарамдылықта ұсталады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.11.2022 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

15. По результатам положительного заключения проверки оформляется Сертификат летной годности либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в соответствии с частью второй пункта 9-2 настоящих Правил.
Результат оказания государственной услуги направляется способом указанным в части третьей пункта 9-2 настоящих Правил.
Уполномоченная организация обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги "Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна" в соответствии с Правилами внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги утвержденный приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8555) (далее – Правила внесения данных в ИС).
Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", услугодателю и в Единый контакт-центр.
Гражданское воздушное судно признается пригодным для выполнения полетов, если оно сконструировано, изготовлено, оснащено, поддерживается в летной годности и прошло техническое обслуживание и ремонт, а также имеет летные качества в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации и экологического законодательства Республики Казахстан:
1) воздушное судно имеет действующий сертификат летной годности гражданского воздушного судна;
2) воздушное судно имеет действующее свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна Республики Казахстан;
3) воздушное судно соответствует конструкции типа, утвержденной государством разработчика воздушного судна;
4) выполнение модификации или ремонта соответствует сертификационным требованиям к эксплуатантам гражданских воздушных судов;
5) воздушное судно поддерживается в состоянии летной годности.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.11.2022 № 611 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-параграф. Ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысын тоқтату
16. Уәкілетті ұйым әуе кемесінің Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 367 бұйрығының, (нормативті-құқықтық актілердің мемлекеттік реестрде тіркелген № 12038) азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылық нормаларына сәйкес келмеуі анықталған жағдайларда ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысын тоқтатады.
17. Ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысын тоқтатқан жағдайда уәкілетті ұйым ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысын тоқтатудың себебін көрсетеді.
Әуе кемесінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкес келмеуі анықталған жағдайда тоқтатылған күннен алты ай ішінде ұшуға жарамдылық сертификаты кері шақыртылады.
18. Ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысы тоқтатылған жағдайда оның жаңартылуы эксплуатант анықталған сәйкессіздіктерді жойғаннан кейін уәкілетті ұйымымен жүзеге асырылады.
19. Ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысы тоқтатылған немесе кері шақыртылған жағдайда уәкілетті ұйым эксплуатантқа және аэронавигациялық ақпарат қызметіне қабылданған шешім туралы дереу хабарлайды.
3-тарау. Шуыл бойынша сертификатты беру
20. Қазақстан Республикасында пайдалануға арналған азаматтық әуе кемесінің жергілікті жердегі шуылға қатысты ИКАО талаптарына сәйкестігін уәкілетті ұйым шуыл бойынша сертификатты бере отырып сертификаттайды.
Шуыл бойынша сертификат ұшуға жарамдылық сертификатына қосымша болып табылады.
21. Шуыл бойынша сертификатты уәкілетті ұйымның осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша береді. Шуыл бойынша сертификатты алу үшін өтініш беруші Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 409 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15553 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін, оларға құқықтарды, мемлекеттік тіркеу қағидаларына (бұдан әрі – азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу қағидалары) сәйкес мәліметті ұсынады.
Өтініш беруші дұрыс емес мәліметті ұсынған жағдайда, уәкілетті ұйымы бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде шуыл бойынша сертификат беруден бас тартады.
21-1. Шуыл бойынша әуе кемесінің сертификатын (жеке қызмет) алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға портал арқылы осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес шуыл бойынша әуе кемесінің сертификатын алу үшін өтінім жібереді.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 3-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Әуе кемесіне шуыл бойынша сертификат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Шуыл бойынша сертификат беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) баяндалған.

Параграф 2. Приостановление действия и отзыв сертификата летной годности
16. Уполномоченная организация приостанавливает действие сертификата летной годности в случаях обнаружений несоответствий воздушного судна нормам летной годности гражданских воздушных судов, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 367 (зарегистрированный в Реестре государственный регистрации нормативных правовых актов № 12038).
17. В случае приостановления действия сертификата летной годности уполномоченная организация указывает причину приостановления действия сертификата летной годности.
В случае не устранения несоответствия воздушного судна нормам летной годности в течение шести месяцев со дня приостановления сертификат летной годности отзывается.
18. Возобновление действия сертификата летной годности в случае его приостановления осуществляется уполномоченной организацией только после устранения эксплуатантом выявленных несоответствий.
19. В случае приостановления действия сертификата летной годности или его отзыва уполномоченная организация незамедлительно информирует эксплуатанта и службу аэронавигационной информации о принятом решении.
Глава 3. Выдача сертификата по шуму
20. Гражданское воздушное судно, предназначенное для эксплуатации в Республике Казахстан, сертифицируется уполномоченной организацией на соответствие требованиям ИКАО относительно шума на местности с выдачей сертификата по шуму, являющегося приложением к сертификату летной годности гражданского воздушного судна.
21. Сертификат по шуму выдается уполномоченной организацией через портал по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам. Для получения сертификата по шуму заявитель предоставляет сведения в соответствии с Правилами государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан и прав на них, утвержденные приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 409 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15553) (далее – Правила государственной регистрации гражданских воздушных судов).
21-1. Для получения (отдельной услуги) сертификата воздушного судна по шуму заявитель направляет в уполномоченную организацию через портал заявку для получения сертификата воздушного судна по шуму согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата воздушного судна по шуму" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче сертификата по шуму) по форме, согласно приложению 3-2 к настоящим Правилам.

Ескерту. 21-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.11.2022 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
21-2. Портал арқылы жүгінген жағдайда өтініш берушіге "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күні көрсетіле отырып, мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Ескерту. 21-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21-3. Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жүгінген жағдайда мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі өтінішті тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Ескерту. 21-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21-4. Өтінімді қарау мерзімі және әуе кемесінің шуыл бойынша сертификатын беру 5 (бес) жұмыс күнін құрайды.
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша "Әуе кемесіне шуыл бойынша сертификат беру" мемлекеттік қызметі "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметімен жиынтықта "бір өтініш" қағидаты бойынша (бұдан әрі – "бір өтініш" қағидаты бойынша қызмет) көрсетіледі.
"Бір өтініш" қағидаты бойынша қызметті көрсету мерзімі 25 жұмыс күнін құрайды, оның ішінде:
Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктерді беру мерзімі 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды;
шуыл бойынша әуе кемесінің сертификатын беру мерзімі 5 (бес) жұмыс күнін құрайды;
"Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" мемлекеттік қызметі Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 409 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін және оларға құқықтарды, мемлекеттік тіркеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15553 болып тіркелген) сәйкес жеке көрсетіледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 21-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.11.2022 № 611 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21-2 В случае обращения через портал заявителю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата оказания государственной услуги.
Сноска. Правила дополнены пунктом 21-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21-3. В случае обращения заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявки по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сноска. Правила дополнены пунктом 21-3 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21-4. Срок рассмотрения заявки и выдача сертификата воздушного судна по шуму составляет 5 (пять) рабочих дней.
По выбору услугополучателя государственная услуга "Выдача сертификата воздушного судна по шуму" оказывается по принципу "одного заявления" в совокупности с государственной услугой "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан" (далее – услуга по принципу "одного заявления").
Срок оказания услуги по принципу "одного заявления" составляет 25 рабочих дней, из них:
срок выдачи свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан составляет 20 (двадцать) рабочих дней;
срок выдачи сертификата воздушного судна по шуму составляет 5 (пять) рабочих дней;
государственная услуга "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан" оказывается отдельно, в соответствии с Правилами государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан и прав на них, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 409 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов за № 15553).

Ескерту. 21-4-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.11.2022 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
21-5. Уәкілетті ұйым құжаттарды келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Ескерту. 21-5-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
21-6. Авиациялық инспекторлар үшін уәкілетті ұйым әзірлеген нұсқаулық материалды пайдалана отырып, өтінімді қарау нәтижелері бойынша, Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормаларына, Заңның және Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) авиациялық стандарттарына сәйкестігін уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес әуе кемесінің шуыл бойынша сертификатын не шуыл бойынша сертификат беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді және уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" порталға жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама ҚР ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.
Ескерту. 21-6-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.11.2022 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Сноска. Правила дополнены пунктом 21-4 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.11.2022 № 611 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21-5. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов, в день их поступления.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Сноска. Правила дополнены пунктом 21-5 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 175 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21-6. По результатам рассмотрения заявки с использованием соответствующего инструктивного материала на соответствие норм летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, Закона и авиационным стандартам Международной организации гражданской авиации Международной организации гражданской авиации (ИКАО) уполномоченная организация оформляет сертификат воздушного судна по шуму согласно приложению 4 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги согласно приложению 3-3 к настоящим Правилам по основаниям указанным в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче сертификата по шуму и направляет на портал в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статьи 73 АППК РК. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Сноска. Правила дополнены пунктом 21-6 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

21-7. Уәкілетті ұйым мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне "Әуе кемесіне шуыл бойынша сертификат беру" мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді деректерді АЖ-ға енгізу Қағидасына сәйкес қамтамасыз етеді.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, мемлекеттік қызмет берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.
Ескерту. 21-7-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.11.2022 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
22. Шуыл бойынша сертификат қолданысы тоқтатылу тәртібі осы Қағидалардың 2-тарауының 2-параграфына сәйкес көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
4-тарау. Шет мемлекет берген азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық сертификаттарын тану тәртібі
1-параграф. Шет мемлекет берген азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық сертификаттарын тану
23. Шет мемлекет берген азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық сертификаттарын тану тәртібі ұшуға жарамдылық сертификаты берілген талаптар ИКАО стандарттарының талаптарына және "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 367 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12038 болып тіркелген) бекітілген азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық нормаларына (бұдан әрі – ұшуға жарамдылық нормалары) сәйкес келетін жағдайда, азаматтық әуе кемелеріне қолданылады.
24. Азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға портал арқылы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы өтінім және осы Қағидаларға 5-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында (бұдан әрі – Ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын жолдайды.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.
Өтініш беруші Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттардың тізбесінде көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған кезде уәкілетті ұйым екі жұмыс күні ішінде өтінімді қабылдаудан бас тартады.

21-7. Уполномоченная организация обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги "Выдача сертификата воздушного судна по шуму" в соответствии с Правилами внесения данных в ИС.
Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", услугодателю и в Единый контакт-центр.
Сноска. Правила дополнены пунктом 21-7 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.11.2022 № 611 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Порядок приостановления действия и отзыва сертификата по шуму осуществляется в порядке, предусмотренном согласно параграфом 2 главы 2 настоящих Правил.
Глава 4. Порядок признание сертификатов летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством
Параграф 1. Признания сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством
23. Порядок признания сертификатов летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством, применяется при внесении гражданских воздушных судов в Государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан при условии, что требования в соответствии с которыми выдан сертификат летной годности, соответствуют требованиям и стандартам ИКАО и нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, установленные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 367 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12038) (далее – нормы летной годности).
24. Для получения Решения о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством, заявитель направляет в уполномоченную организацию через портал заявку для признания сертификата летной годности гражданского воздушного судна, выданного иностранным государством согласно приложению 5 к настоящим Правилам и пакет документов по перечню, предусмотренному пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача решения о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче решения о признании сертификата летной годности) по форме, согласно приложению 5-1 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче решения о признании сертификата летной годности.
При предоставлении заявителем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренного Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги и (или) документов с истекшим сроком действия уполномоченная организация в течение двух рабочих дней отказывает в приеме заявки.

26-2. Авиациялық инспекторлар үшін уәкілетті ұйым әзірлеген нұсқаулық материалды пайдалана отырып, өтінімді қарау нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормаларына, Заңның және Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) авиациялық стандарттарына сәйкестігін уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ұшу жарамдылығы сертификатын тану туралы шешімді не ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша осы Қағидаларға 3-3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді және уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" порталға жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама ҚР ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.
Ескерту. 26-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.11.2022 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
26-3. Уәкілетті ұйым мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне "Азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру" мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді деректерді АЖ-ға енгізу Қағидасына сәйкес қамтамасыз етеді.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, мемлекеттік қызмет берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.

26-2. По результатам рассмотрения заявки с использованием соответствующего инструктивного материала на соответствие норм летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, Закона и авиационным стандартам Международной организации гражданской авиации Международной организации гражданской авиации (ИКАО) уполномоченная организация оформляет решение о признании действительным сертификата летной годности согласно приложению 6 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги согласно приложению 3-3 к настоящим Правилам по основаниям указанным в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче решения о признании сертификата летной годности и направляет на портал в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статьи 73 АППК РК. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Сноска. Правила дополнены пунктом 26-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.11.2022 № 611 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26-3. Уполномоченная организация обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги "Выдача решения о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством" в соответствии с Правилами внесения данных в ИС.
Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", услугодателю и в Единый контакт-центр.

Ескерту. 26-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.11.2022 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5-тарау. Әуе кемесінің арнайы ұшуды орындауына рұқсат (ұшуға жарамдылықтың арнайы сертификаты), азаматтық әуе кемелерінде орнатылған радиохабар аппаратурасын пайдалануға рұқсатты және әуе кемесінің ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатын беру тәртібі
1-параграф. Әуе кемесінің арнайы ұшуды орындауына рұқсат (ұшуға жарамдылықтың арнайы сертификаты) беру
27. Арнайы ұшуды орындауға рұқсат (ұшуға жарамдылығының арнайы сертификаты) Заңның 44-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінде тіркелген және қолданыстағы ұшуға жарамдылық сертификаты жоқ немесе ұшуға жарамдылық сертификатын беру үшін белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін, бірақ пайдаланушының және уәкілетті ұйымның бағалауы негізінде Азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінде төменде белгіленген жағдайларда және мынадай мақсаттарда қауіпсіз ұшу:
1) жаңа әуе кемелері шығарылғаннан кейінгі айналып ұшу сынақтары;
2) пайдалану (жөндеу) құжаттамасына сәйкес техникалық қызмет көрсетуден және (немесе) жөндеуден кейінгі ұшу сынақтары немесе техникалық сипаттамаларды растау мақсатында айналып ұшу;
3) әуе кемесін жеткізу немесе экспорттау;
4) тапсырыс берушінің немесе уәкілетті ұйымының бағалауы үшін әуе кемесінің ұшуы;
5) көрмелер мен авиашоу;
6) әуе кемесінің техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді орындау орнына немесе сақтау орнына ұшып баруы;
7) қону үшін тиісті жағдайы немесе тиісті отын мөлшері жоқ аймақтарда су үстімен немесе жер үстімен қауіпсіз ұшу қашықтығының шегінен тыс ұшулар үшін әуе кемесінің сертификатталған ең жоғары ұшып көтерілу массасымен ұшуы;
8) рекордтарға қол жеткізу, авиациялық жарыстарға және соған ұқсас жарыстарға қатысу;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұшуға жарамдылық сертификаты немесе соған ұқсас басқа да құжат талап етілмейтін, Қазақстан Республикасының аумағындағы әуе кемелерінің немесе әуе кемелері типтерінің қызметі.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 06.03.2023 № 135 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Правила дополнены пунктом 26-3 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.11.2022 № 611 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Порядок выдачи разрешения на выполнение специального полета воздушного судна (специальный сертификат летной годности), разрешения на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на гражданских воздушных судах и экспортного сертификата летной годности воздушного судна
Параграф 1. Выдача разрешения на выполнение специального полета воздушного судна (специальный сертификат летной годности)
27. Разрешение на выполнение специального полета (специальный сертификат летной годности) выдается воздушному судну, зарегистрированному в Государственном реестре гражданских воздушных судов, кроме случаев предусмотренных статьей 44 Закона, и не имеющему действующего сертификата летной годности или не соответствующему установленным требованиям для выдачи сертификата летной годности, но на основе оценки эксплуатанта и уполномоченной организации в состоянии выполнять безопасный полет при установленных ниже условиях и в следующих целях:
1) облет после производства новых воздушных судов;
2) облет после технического обслуживания и (или) ремонта в соответствии с эксплуатационной (ремонтной) документацией либо облет с целью подтверждения технических характеристик;
3) доставка или экспорт воздушного судна;
4) полет воздушного судна для оценки заказчиком или уполномоченной организации;
5) выставки и авиашоу;
6) полет воздушного судна к месту выполнения технического обслуживания, ремонта или к месту текущего базирования;
7) полет воздушного судна с максимальной сертифицированной взлетной массой для полетов за пределами безопасного расстояния полета над водой или над землей в зонах, не имеющих соответствующих условий для посадки или соответствующего количества топлива;
8) достижение рекордов, участие в авиационных соревнованиях и аналогичные соревнования;
9) деятельность воздушных судов или типов воздушных судов на территории Республики Казахстан, для которых сертификат летной годности или другой аналогичный документ не требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 27 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.03.2023 № 135 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

27-1. Арнайы ұшуды орындауға рұқсат берер алдында азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым ұшуды қауіпсіз орындау үшін әуе кемесінің жай-күйіне бағалау жүргізуге және оны пайдалануға қажетті шектеулер белгілеуге міндетті. Арнайы ұшуды орындау кезінде әуе кемесінің бортында жолаушыларды тасымалдауға рұқсат етілмейді.
Ескерту. 5-тарау 27-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 06.03.2023 № 135 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27-2. Пайдаланушы ұшқыштың тиісті куәлігі бар экипаждың арнайы ұшуды орындауын немесе Заңның 55-бабына сәйкес шет мемлекеттің ұшқыш куәлігін тануды және осы экипажды ұшудың мақсаты және әуе кемесінде белгіленген кез келген шектеулер туралы хабардар етуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 5-тарау 27-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы ұшуды орындауға рұқсат алу (ұшуға жарамдылықтың арнайы сертификаты) үшін өтініш беруші портал арқылы уәкілетті ұйымға өтінім жібереді.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) баяндалған.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.11.2022 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28-1. Портал арқылы жүгінген жағдайда өтініш берушіге "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күні көрсетіле отырып, мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Ескерту. 28-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

27-1. Перед выдачей разрешения на выполнение специального полета уполномоченная организация в сфере гражданской авиации обязана провести оценку состояния воздушного судна для безопасного выполнения полета и установить необходимые ограничения на его эксплуатацию. При выполнении специального полета перевозка пассажиров на борту воздушного судна не допускается.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-1 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.03.2023 № 135 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-2. Эксплуатант обеспечивает выполнение специального полета экипажем, который имеет соответствующее свидетельство пилота или признание свидетельства пилота иностранного государства в соответствии со статьей 55 Закона, а также информирует экипаж о цели полета и всех установленных ограничениях на воздушном судне.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-2 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Для получения разрешения на выполнение специального полета (специальный сертификат летной годности) заявитель направляет в уполномоченную организацию через портал заявку по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на выполнение специального полета" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче разрешения на выполнение специального полета) по форме, согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.11.2022 № 611 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28-1. В случае обращения через портал заявителю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата оказания государственной услуги.
Сноска. Правила дополнены пунктом 28-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

28-2. Өтініш беруші Жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жүгінген жағдайда Мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі өтінішті тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Ескерту. 28-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28-3. Өтінімді қарау және арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру мерзімі 3 (үш) жұмыс күнін құрайды.
Әуе кемесінің жай-күйіне қосымша бағалау жүргізу қажет болған жағдайда қарау мерзімі 3 (үш) жұмыс күніне дейін ұзартылады, бұл туралы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткенге дейін өтініш берушінің "жеке кабинетіне" портал арқылы хабарлама жіберіледі.
Ескерту. 28-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
28-4. Уәкілетті ұйым құжаттарды келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу ) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушы сертификаты, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік, ұшуды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Ескерту. 28-4-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Авиациялық инспекторлар үшін уәкілетті ұйым әзірлеген нұсқаулық материалды пайдалана отырып, өтінімді қарау нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормаларына, Заңның және Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) авиациялық стандарттарына сәйкестігін уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес коммерциялық тасымалдарды орындау құқығынсыз арнайы ұшу жарамдылығы сертификатын не Арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша осы Қағидаларға 3-3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді және уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" порталға жібереді.

28-2. В случае обращения заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявки по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сноска. Правила дополнены пунктом 28-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28-3. Срок рассмотрения заявки и выдача разрешения на выполнение специального полета составляет 3 (три) рабочих дня.
При необходимости проведения дополнительной оценки состояния воздушного судна срок рассмотрения продлевается до 3 (трех) рабочих дней, о чем, до истечения срока, указанного в части первой настоящего пункта, через портал в "личный кабинет" заявителя направляется уведомление.
Сноска. Правила дополнены пунктом 28-3 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28-4. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов, в день их поступления.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ, свидетельства на право выполнения полетов уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Сноска. Правила дополнены пунктом 28-4 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. По результатам рассмотрения заявки с использованием соответствующего инструктивного материала на соответствие норм летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, Закона и авиационным стандартам Международной организации гражданской авиации (ИКАО) уполномоченная организация оформляет специальный сертификат летной годности без права выполнения коммерческих перевозок согласно приложению 8 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги согласно приложению 3-3 к настоящим Правилам по основаниям указанным в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче разрешения на выполнение специального полета и направляет на портал в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.

Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30-1. Уәкілетті ұйым мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне "Арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру" мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді деректерді АЖ-ға енгізу Қағидасына сәйкес қамтамасыз етеді.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, мемлекеттік қызмет берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.
Ескерту. 30-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.11.2022 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-параграф. Азаматтық әуе кемелерінде орнатылған радиохабар аппаратурасына рұқсат алу тәртібі
31. Егер азаматтық әуе кемелерінде радиохабар тарату аппаратурасы орнатылған болса, уәкілетті ұйымының радиохабар тарату аппаратурасын пайдалануға рұқсат береді.
Радиохабар аппаратурасына рұқсат алу үшін, өтінім беруші осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық әуе кемелерінде орнатылған радиохабар аппаратурасына рұқсат алу үшін ұсынылатын мәліметтерді ұсынады. Радиохабар аппаратурасына берілетін рұқсат осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
31-1. Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат (жеке қызмет) алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға портал арқылы осы Қағидаларға 8-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша радиотаратқыш аппаратураны пайдалануға рұқсат алуға өтінімді және осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық әуе кемелерінде орналасқан Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат алу үшін ұсынылатын мәліметтерді береді.

Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30-1. Уполномоченная организация обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги "Выдача разрешения на выполнение специального полета" в соответствии с Правилами внесения данных в ИС.
Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", услугодателю и в Единый контакт-центр.
Сноска. Правила дополнены пунктом 30-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.11.2022 № 611 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Выдачи разрешения на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на гражданских воздушных судах
31. В случае, если на гражданских воздушных судах установлена радиопередающая аппаратура уполномоченной организацией выдается разрешение на использование радиопередающей аппаратуры.
Для получения разрешения на использование радиопередающей аппаратуры заявитель представляет в уполномоченную организацию через портал сведения по форме, согласно приложению 9, в соответствии с Правилами государственной регистрации гражданских воздушных судов. Разрешение на использование радиопередающей аппаратуры выдается по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
31-1. Для получения (отдельной услуги) разрешения на использование радиопередающей аппаратуры заявитель представляет в уполномоченную организацию через портал заявку на получения разрешения на использование радиопередающей аппаратуры по форме, согласно приложению 8-1 к настоящим Правилам и сведения, представляемые для получения Разрешения на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на гражданских воздушных судах по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.

Мемлекеттік қызметті көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 9-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) баяндалған.
Өтініш беруші Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттардың тізбесінде көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған кезде уәкілетті ұйым екі жұмыс күні ішінде өтінімді қабылдаудан бас тартады.
Ескерту. 31-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.11.2022 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
31-2. Портал арқылы жүгінген жағдайда өтініш берушіге "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күні көрсетіле отырып, мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Ескерту. 31-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31-3. Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі өтінішті тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Ескерту. 31-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31-4. Өтінімді қарау және азаматтық әуе кемелерінде орнатылған радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру мерзімі 5 (бес) жұмыс күнін құрайды.
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша "Әуе кемесіне шуыл бойынша сертификат беру" мемлекеттік қызметі "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметімен жиынтықта "бір өтініш" қағидаты бойынша (бұдан әрі – "бір өтініш" қағидаты бойынша қызмет) көрсетіледі.
"Бір өтініш" қағидаты бойынша қызметті көрсету мерзімі 25 жұмыс күнін құрайды, оның ішінде:
Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктерді беру мерзімі 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды;
радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру мерзімі 5 (бес) жұмыс күнін құрайды;

Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на использование радиопередающей аппаратуры" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче разрешения на использование радиопередающей аппаратуры) по форме, согласно приложению 9-1 к настоящим Правилам.
При предоставлении заявителем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренного Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги и (или) документов с истекшим сроком действия уполномоченная организация в течение двух рабочих дней отказывает в приеме заявки.
Сноска. Правила дополнены пунктом 31-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.11.2022 № 611 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31-2. В случае обращения через портал заявителю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата оказания государственной услуги.
Сноска. Правила дополнены пунктом 31-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31-3. В случае обращения заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявки по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сноска. Правила дополнены пунктом 31-3 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31-4. Срок рассмотрения заявки и выдача разрешения на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на гражданских воздушных судах составляет 5 (пять) рабочих дней.
По выбору услугополучателя государственная услуга "Выдача разрешения на использование радиопередающей аппаратуры" оказывается по принципу "одного заявления" в совокупности с государственной услугой "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан" (далее – услуга по принципу "одного заявления").
Срок оказания услуги по принципу "одного заявления" составляет 25 рабочих дней, из них:
срок выдачи свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан составляет 20 (двадцать) рабочих дней;
срок выдачи разрешения на использование радиопередающей аппаратуры составляет 5 (пять) рабочих дней;

"Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" мемлекеттік қызметі Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 409 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін және оларға құқықтарды, мемлекеттік тіркеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15553 болып тіркелген) сәйкес жеке көрсетіледі.
Ескерту. 31-4-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.11.2022 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
31-5. Уәкілетті ұйым құжаттарды келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.
Ескерту. 31-5-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
31-6. Авиациялық инспекторлар үшін уәкілетті ұйым әзірлеген нұсқаулық материалды пайдалана отырып, өтінімді қарау нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормаларына, Заңның және Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) авиациялық стандарттарына сәйкестігін уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсатты не Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша осы Қағидаларға 3-3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді және уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.

государственная услуга "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан" оказывается отдельно, в соответствии с Правилами государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан и прав на них, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 409 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов за № 15553).
Сноска. Правила дополнены пунктом 31-4 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.11.2022 № 611 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31-5. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов, в день их поступления.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Сноска. Правила дополнены пунктом 31-5 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 175 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31-6. По результатам рассмотрения заявки с использованием соответствующего инструктивного материала на соответствие норм летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, Закона и авиационным стандартам Международной организации гражданской авиации (ИКАО) уполномоченная организация оформляет разрешения на использование радиопередающей аппаратуры согласно приложению 10 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги согласно приложению 3-3 к настоящим Правилам по основаниям указанным в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче разрешения на использование радиопередающей аппаратуры и направляет на портал в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.

Тыңдау туралы хабарлама ҚР ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.
Ескерту. 31-6-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.11.2022 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
32. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32-1. Уәкілетті ұйым мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне "Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді деректерді АЖ-ға енгізу Қағидасына сәйкес қамтамасыз етеді.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, мемлекеттік қызмет берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.
Ескерту. 32-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.11.2022 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3-параргаф. Әуе кемелерінің экспорттық ұшуға жарамдылық сертификатты
33. Экспорттық сертификатты алып тастауға жататын әуе кемесінің уәкілетті ұйымы Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінен береді.
Бұл құжат ұшуды орындау мақсаты үшін жарамды болып табылмайды және экспорттаушы мемлекеттің әуе кемесінің ұшу жарамдылығының жай-күйін соңғы тексерудің оң нәтижелерін растауы ретінде қызмет етеді.

Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статьи 73 АППК РК. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Сноска. Правила дополнены пунктом 31-6 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.11.2022 № 611 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказа и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32-1. Уполномоченная организация обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги "Выдача разрешения на использование радиопередающей аппаратуры" в соответствии с Правилами внесения данных в ИС.
Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", услугодателю и в Единый контакт-центр.
Сноска. Правила дополнены пунктом 32-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.11.2022 № 611 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Экспортный сертификат летной годности воздушного судна
33. Экспортный сертификат выдается уполномоченной организацией воздушному судну, подлежащему исключению воздушного судна из Государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан.
Данный документ не является действительным для цели выполнения полетов и служит подтверждением экспортирующему государству положительных результатов последней̆ проверки состояния летной годности воздушного судна.

Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 06.03.2023 № 135 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатын алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға портал арқылы өтінімді және осы Қағидаларға 11-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатын беру мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында (бұдан әрі – Ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатын беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын жолдайды.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатын беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.11.2022 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34-1. Портал арқылы жүгінген жағдайда өтініш берушіге "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күні көрсетіле отырып, мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Ескерту. 34-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34-2. Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі өтінішті тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Ескерту. 34-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34-3. Өтінімді қарау мерзімі және ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатын беру 5 (бес) жұмыс күнін құрайды.
Ескерту. 34-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 33 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.03.2023 № 135 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Для получения экспортного сертификата летной годности заявитель направляет в уполномоченную организацию через портал заявку по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам и пакет документов по перечню, предусмотренному пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача экспортного сертификата летной годности" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче экспортного сертификата летной годности) по форме, согласно приложению 11-1 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче экспортного сертификата летной годности.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.11.2022 № 611 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-1. В случае обращения через портал заявителю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата оказания государственной услуги.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-2. В случае обращения заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявки по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-3. Срок рассмотрения заявки и выдача экспортного сертификат летной годности воздушного судна составляет 5 (пять) рабочих дней.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-3 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

34-4. Уәкілетті ұйым құжаттарды келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.
Ескерту. 34-4-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
35. Авиациялық инспекторлар үшін уәкілетті ұйым әзірлеген нұсқаулық материалды пайдалана отырып, өтінімді қарау нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормаларына, Заңның және Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) авиациялық стандарттарына сәйкестігін уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатын не ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатын беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді және уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" порталға жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама ҚР ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.11.2022 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

34-4. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов, в день их поступления.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-4 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 175 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. По результатам рассмотрения заявки с использованием соответствующего инструктивного материала на соответствие норм летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, Закона и авиационным стандартам Международной организации гражданской авиации (ИКАО) уполномоченная организация оформляет экспортный сертификат летной годности согласно приложению 12 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги согласно приложению 3-3 к настоящим Правилам по основаниям указанным в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче экспортного сертификата летной годности и направляет на портал в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статьи 73 АППК РК. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.11.2022 № 611 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

36. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36-1. Уәкілетті ұйым мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне "Ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатын беру" мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді деректерді АЖ-ға енгізу Қағидасына сәйкес қамтамасыз етеді.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, мемлекеттік қызмет берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.
Ескерту. 36-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.11.2022 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
6-тарау. Ұшуға жарамдылығын қолдау саласында мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
Ескерту. 6-тараумен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Уәкілетті ұйымның әкімшілік актіні әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен қабылдауға байланысты әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізеді.
Өтініш берушінің шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
уәкілетті ұйымның – оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауына жатады.
Шағым уәкілетті ұйымға және (немесе) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлғаға беріледі.
Уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылданса, уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасайды, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.

36. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36-1. Уполномоченная организация обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги "Выдача экспортного сертификата летной годности" в соответствии с Правилами внесения данных в ИС.
Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", услугодателю и в Единый контакт-центр.
Сноска. Правила дополнены пунктом 36-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.11.2022 № 611 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг в сфере поддержания летной годности
Сноска. Правила дополнены главой 6 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Рассмотрение жалобы на административное действие (бездействие) сотрудников уполномоченной организации, связанное с принятием административного акта в административном (досудебном) порядке производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
уполномоченной организацией – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба подается в уполномоченную организацию и (или) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляют жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если в течение 3 (трех) рабочих дней принято решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.

Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес шағымды қарау мерзімі:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он жұмыс) күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімін ұзарту туралы жазбаша түрде (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық нысанда берілген кезде) хабарлайды.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге ҚР ӘРПК-нің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшу
жарамдылығы сертификатын
беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Өтінім
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сертификаттауды жүргізуді және әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беруді сұраймын:
Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нөмірі:
Әуе кемесінің мемлекеттік және тіркеу тану белгісі:
Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізіліміне енгізілген күні:
Әуе кемесін пайдаланушының/меншік иесінің аты (атауы) :
Әуе кемесін пайдаланушының/меншік иесінің мекенжайы:
Әуе кемесін пайдаланушының/меншік иесінің байланыс ақпараты:
телефон нөмірі:
электрондық пошта мекенжайы:
Әуе кемесі туралы мәліметтер:
өндіруші:
түрі мен моделі:
зауыт (сериялық) нөмірі:
санат:
cағаттардағы/циклдардағы/жылдардағы жұмыс:
Қозғалтқыштар туралы мәліметтер:
түрі мен моделі:
зауыттық (сериялық) нөмір (лер):
cағаттардағы/циклдардағы жұмыс
Әуе винттері туралы мәліметтер (бар болса):
түрі мен моделі:
зауыттық (сериялық) нөмір (лер):
cағаттардағы/циклдардағы жұмыс
Әуе кемесінің орналасқан жері:
Әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізілген техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның атауы мен мекенжайы:
Планерді жөндеуге дейінгі ресурстың қалдығы (сағат, қону, жылдар):
Қозғалтқышты (ларды) жөндеуге дейінгі ресурстың қалдығы (сағаттар, циклдар, жылдар):
Әуе кемесінің ең жоғары ұшу салмағы (кг):
Әуе кемесінің максималды қону салмағы (кг):
Туралау, % CAX:
Тік эшелондау минимумын азайту бойынша әуе кемесін ұшуға жіберу туралы ақпарат (Reduced Vertical Separation Minimal (RVSM)):
Әуе кемесі Халықаралық азаматтық авиация ұйымы санатындағы ұшуға жіберілді (ИКАО) (нөмірі):
Әуе кемесінде орнатылған радиотаратқыш аппаратура бойынша деректер:
Ұйымдастырылған тректер жүйесінде (Organized Track System (OTS)) әуе кемесіне рұқсат беру деректері:
Егер қажет болса, шет ел берген ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатының деректері:
Ұшуды пайдалану жөніндегі бекітілген басшылықтың нөмірі (атауы/нөмірі):
Бекітілген ұшуды пайдалану жөніндегі басшылықтың ревизиясының нөмірі мен күні (егер бар болса):
Бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасының нөмірі (атауы/нөмірі):
Бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасының ревизиясының нөмірі мен күні (егер бар болса):
Бекітілген Minimum Equipment List (бұдан әрі – MEL) нөмірі:
Бекітілген MEL ревизиясының нөмірі мен күні (егер бар болса):
Сертификаттау базисі (сәйкестігі сертификаттау кезінде көрсетілген нормалар):
Ақпараттық жүйелердегі (меншік иесі/пайдаланушы) заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін:
Өтініш беруші өтінішті электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырады
Берілген күні:
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшу
жарамдылығы сертификатын
беру қағидаларына

Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 175 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменном виде (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронной форме) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 АППК РК.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 175 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
летной годности гражданского
воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Заявка
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу провести сертификацию и выдать сертификат летной годности воздушного судна:
Номер свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна:
Государственный и регистрационный опознавательный знак воздушного судна:
Дата внесение в государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан:
Имя (наименование) эксплуатанта/собственника воздушного судна:
Адрес эксплуатанта/собственника воздушного судна:
Контактная информация эксплуатанта/собственника воздушного судна:
номер телефона:
адрес электронной почты:
Сведения о воздушном судне:
изготовитель:
тип и модель:
серийный (е) (заводской) номер(а):
категория:
Наработка в часах/в циклах/в годах:
Сведения о двигателях:
тип и модель:
серийный (е) (заводской) номер(а):
Наработка в часах/в циклах
Сведения о воздушных винтах (при наличии):
тип и модель:
серийный (е) (заводской) номер(а):
Наработка в часах/в циклах
Место базирования воздушного судна:
Наименование и адрес организации по техническому обслуживанию и ремонту, в которой проводились техническое обслуживание и ремонт воздушного судна:
Остаток ресурса до ремонта планера (часы, посадки, лет):
Остаток ресурса до ремонта двигателя (-ей) (часы, циклы, лет):
Максимальная взлетная масса воздушного судна (кг):
Максимальная посадочная масса воздушного судна (кг):
Центровка, % Средняя аэродинамическая хорда:
Информация о допуске воздушного судна к полетам по уменьшению минимума вертикального эшелонирования (Reduced Vertical Separation Minimal (RVSM)):
Воздушное судно допущено к полетам категории Международной организацией гражданской авиации (ИКАО) (номер):
Данные по радиопередающей аппаратуре, установленной на воздушном судне:
Данные по допуску воздушного судна в системе организованных треков (Organized Track System (OTS)):
Данные экспортного сертификата летной годности, выданного иностранным государством если применимо:
Номер утвержденного руководства по летной эксплуатации (наименование/номер):
Номер и дата ревизии утвержденного руководства по летной эксплуатации (если применимо)
Номер утвержденной программы технического обслуживания (наименование/номер):
Номер и дата ревизии утвержденной программы технического обслуживания (если применимо):
Номер утвержденного Minimum Equipment List (далее – MEL) (наименование/номер):
Номер и дата ревизии утвержденного MEL (если применимо):
Сертификационный базис (нормы, соответствие которым показано при сертификации типовой конструкции):
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах (собственник/эксплуатант):
Полноту и достоверность предоставленных сведений подтверждаю.
Заявитель удостоверяет заявление электронной цифровой подписью
Дата подачи:

1-1-қосымша
"Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. Қағидалар 1-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Мемлекеттік қызметтің атауы "Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын беру"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын алғаш рет алу;
2. Бұрын ұшуға жарамдылық сертификаты болған азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын беру;
3. Бекітілген үлгілік конструкциясы жоқ азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын беру;
4. Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын ұзарту.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің барлық кіші түрлері бойынша:
"электрондық үкімет" порталы
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің барлық кіші түрлері бойынша:
20 (жиырма) жұмыс күні.
Қосымша зерделеу немесе тексеру жүргізу не көрсетілетін қызметті алушы оны жойған жағдайда қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін сертификаттау талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, қарау мерзімі 20 (жиырма) жұмыс күніне дейін ұзартылады.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесі
1. Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығының бастапқы сертификатын беру немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
2. Бұрын ұшуға жарамдылық сертификаты болған азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру;
3. Бекітілген үлгілік конструкциясы жоқ азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру;
4. Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын ұзарту не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері

Приложение 1-1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна"
Сноска. Правила дополнены приложением 1-1 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна"
Наименование подвида государственной услуги:
1. Первичное получение сертификата летной годности гражданского воздушного судна;
2. Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна, ранее имевшего сертификат летной годности;
3. Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна, не имеющего утвержденной типовой конструкции;
4. Продление сертификата летной годности гражданского воздушного судна.
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам государственной услуги:
портал "электронного правительства".
3
Срок оказания государственной услуги
По всем подвидам государственной услуги:
20 (двадцать) рабочих дней.
В случае необходимости проведения дополнительного изучения или проверки либо несоответствия услугополучателя сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности при условии его устранения, срок рассмотрения продлевается до 20 (двадцати) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
1. Выдача первичного сертификата летной годности гражданского воздушного судна либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
2. Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна, ранее имевшего сертификат летной годности либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
3. Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна, не имеющего утвержденной типовой конструкции либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
4. Продление сертификата летной годности гражданского воздушного судна либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

Мемлекеттік көрсетілетін қызмет – "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабының 3-тармағына, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесіне және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелеріне және азаматтық авиация саласындағы төлемдерді алу қағидаларына сәйкес ақылы.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, және ақпарат объектілерінің жұмыс істеу кестесі

Государственная услуга оказывается на платной основе – платно, в соответствии с пунктом 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", Перечнем платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации и Правил взимания платежей в сфере гражданской авиации.
7
График работы услугодателя, и объектов информации

1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінімді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.30- ден 17.30-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушы сертификаты, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік, ұшуды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтер, азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін бюджетке алым төленгенін растауды уәкілетті ұйым "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
1. Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын алғашқы алу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған өтінім беріледі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде өтінімді тіркеген күнге дейін 22 жұмыс күнінен аспайтын мерзімге әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісінің электрондық көшірмесі;
2) егер әуе кемесі жалға алынған болса, жалдау туралы шарттың және қабылдау-тапсыру актісінің электрондық көшірмесі;
3) әуе кемелерін сертификаттауды жүзеге асыратын және көрсетілетін қызметті беруші таныған шет мемлекеттің, халықаралық азаматтық авиация ұйымының ұшуға жарамдылығы нормаларына сәйкестігін куәландыратын үлгі сертификаттың немесе оған балама құжаттың электрондық көшірмесі;
4) бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасының (регламент) электрондық көшірмесі;
5) әуе кемесін қайта жабдықтау жөніндегі құжаттың электрондық көшірмесі (қайта жабдықтау кезінде);
6) жаңа әуе кемесінің үлгі сертификатына сәйкестігін растайтын дайындаушы зауыт сертификатының электрондық көшірмесі;
7) уәкілетті ұйым бекіткен алдыңғы пайдаланушыға техникалық қызмет көрсету бағдарламасының жаңа техникалық қызмет көрсету бағдарламасына көшуі бойынша техникалық қызмет көрсетудің орындалғанын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;

1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявки и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 8.30 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ, свидетельства на право выполнения полетов уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
1. Для первичного получения сертификата летной годности гражданского воздушного судна подается заявка подписанная электронной цифровой подписью с приложением следующих документов:
1) электронная копия акта проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам, со сроком, не превышающим 22 рабочих дня до дня регистрации заявки у услугодателя;
2) электронная копия договора аренды и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
3) электронная копия сертификата типа или эквивалентного ему документа, удостоверяющего его соответствие нормам летной годности, иностранным государством, международной организацией гражданской авиации, осуществляющей сертификацию воздушных судов, и признанный услугодателем;
4) электронная копия утвержденной программы технического обслуживания;
5) электронная копия документа по переоборудованию воздушного судна (при переоборудовании);
6) электронная копия сертификата завода изготовителя, подтверждающий соответствие нового воздушного судна сертификату типа;
7) электронная копия документа, подтверждающий о выполнение технического обслуживания по переходу программы технического обслуживания предыдущего эксплуатанта к новой программе технического обслуживания, утвержденной уполномоченной организацией;

8) орталықтандыру және тиеу деректерін көрсете отырып, қолданыстағы құрастыруда әуе кемесін өлшеу жөніндегі деректердің электрондық көшірмесі;
9) үлгі сертификатын ұстаушы жасаған ең аз жабдықтың негізгі тізбесі болған кезде пайдаланушы жасаған ең аз жабдықтың бекітілген тізбесінің электрондық көшірмесі;
10) ұшуды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі;
11) өтінім уәкілетті ұйымда тіркелген күнге дейін 22 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ұшуға жарамдылығы директивалары, әзірлеуші ұйымның бюллетеньдері, ресурстары шектеулі агрегаттар, орындалған модификациялар және жөндеулер мәртебелерінің электрондық көшірмесі;
12) ұшу сынақтарының нәтижелері туралы баяндаманың электрондық көшірмесі;
13) барлық борттық тұтынушыларды ескере отырып, электрмен жабдықтау жүйесіндегі жүктемелерді талдау материалдарының электрондық көшірмесі;
14) Area Navigation (RNAV), Minimum Navigation Performance Specifications (MNPS) и Category III бойынша әуе кемесінің рұқсатын растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі;
15) уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
2. Бұрын ұшуға жарамдылық сертификаты болған азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын алу үшін мынадай құжаттармен қоса электрондық цифрлық қолтаңбамен қойылған өтінім беріледі:
1) әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісінің электрондық көшірмесі;
2) егер әуе кемесі жалға алынған болса, жалдау туралы шарттың және қабылдау-тапсыру актісінің электрондық көшірмесі;
3) уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) ұшуға жарамдылығы директивалары мәртебесінің, әзірлеуші ұйым бюллетендерінің, ресурстары шектеулі агрегаттардың, орындалған модификациялардың және жөндеулердің электрондық көшірмесі;
3. Бекітілген үлгілік конструкциясы жоқ азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын алу үшін мынадай құжаттармен қоса электрондық цифрлық қолтаңбамен қойылған өтінім беріледі:
1) техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісінің электрондық көшірмесі;
2) егер әуе кемесі жалға алынған болса, жалдау туралы шарттардың және қабылдау-тапсыру актісінің электрондық көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 19 шілдедегі № 483 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15633 болып тіркелген) Жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес коммерциялық емес ұйым берген азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісінің электрондық көшірмесі;

8) электронная копия данных по взвешиванию воздушного судна в существующей компоновке, с указанием центровочных и загрузочных данных;
9) электронная копия утвержденного перечня минимального оборудования, который составлен эксплуатантом при наличии основного перечня минимального оборудования составленный держателем сертификата типа;
10) электронная копия руководства по летной эксплуатации;
11) электронные копии статусов директив летной годности, бюллетеней организации разработчика, агрегатов с ограниченными ресурсами, выполненных модификаций и ремонтов со сроком, не превышающим 22 рабочих дня до дня регистрации заявки у услугодателя;
12) электронная копия доклада о результатах полетных испытаний;
13) электронные копии материалов анализа нагрузок в системе электроснабжения с учетом всех бортовых потребителей;
14) электронные копии документов, подтверждающих допуск воздушного судна по Area Navigation (RNAV), Minimum Navigation Performance Specifications (MNPS) и Category III.
15) электронная копия документа, подтверждающий плату за услугу уполномоченной организации;
2. Для получения сертификата летной годности гражданского воздушного судна, ранее имевшего сертификат летной годности подается заявка подписанная электронной цифровой подписью с приложением следующих документов:
1) электронная копия акта проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам;
2) копия договора об аренде и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
3) электронная копия статусов директив летной годности, бюллетеней организации разработчика, агрегатов с ограниченными ресурсами, выполненных модификаций и ремонтов;
4) электронная копия документа, подтверждающий плату за услугу уполномоченной организации;
3. Для получения сертификата летной годности гражданского воздушного судна, не имеющего утвержденной типовой конструкции подается заявка подписанная электронной цифровой подписью с приложением следующих документов:
1) электронная копия акта проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам;
2) электронная копия договора аренды и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
3) электронная копии акта оценки о годности к эксплуатации гражданских воздушных судов, выданный некоммерческой организацией, согласно приложению 3 к Правилам сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации утвержденный Приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 июля 2017 года № 483 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15633);

4) модификацияның қолданылуы көрсетілген әуе кемесі данасының сертификатының электрондық көшірмесі;
5) бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасының (регламент) электрондық көшірмесі (бастапқы беру кезінде);
6) Ұшуды пайдалану жөніндегі нұсқаулықта (бастапқы беру кезінде) ең аз жабдықтың негізгі тізбесі болған кезде пайдаланушы жасаған ең аз жабдықтың бекітілген тізбесінің электрондық көшірмесі;
7) уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
4. Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын ұзарту үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып электрондық цифрлық қолтаңбамен қойылған өтінім беріледі:
1) әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісінің электрондық көшірмесі;
2) егер әуе кемесі жалға алынған болса, жалға алу туралы шарттардың және қабылдау тапсыру актісінің электрондық көшірмесі;
3) ұшуға жарамдылығы директивалары мәртебесінің, әзірлеуші ұйым бюллетендерінің, ресурстары шектеулі агрегаттардың, орындалған модификациялардың және жөндеулердің электрондық көшірмесі;
4) уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында бекітілген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздемелер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына, Қазақстан Республикасы Азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы нормаларының, Заңның талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызметтерді көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін басқа да талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурста орналастырылған:
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы www.caa.gov.kz.
Көрсетілетін қызметті алушының алу мүмкіндігі бар:
электрондық цифрлық қолтаңба болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсету;
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға болады.

4) электронная копия сертификата экземпляра воздушного судна с указанием применимых модификаций и ремонтов;
5) электронная копия утвержденной программы (регламент) технического обслуживания (при первоначальной выдаче);
6) электронная копия утвержденного перечня минимального оборудования, который составлен эксплуатантом при наличии основного перечня минимального оборудования в Руководстве по летной эксплуатации (при первоначальной выдаче);
7) электронная копия документа, подтверждающий плату за услугу уполномоченной организации;
4. Для продления сертификата летной годности гражданского воздушного судна подается заявка подписанная электронной цифровой подписью с приложением следующих документов:
1) электронная копия акта проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам;
2) электронная копия договора аренды и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
3) электронная копия статусов директив летной годности, бюллетеней организации разработчика, агрегатов с ограниченными ресурсами, выполненных модификаций и ремонтов.
4) электронная копия документа, подтверждающий плату за услугу уполномоченной организации.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил, нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, Закона;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" www.caa.gov.kz
Услугополучатель имеет возможность получения:
государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.

Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшу
жарамдылығы сертификатын
беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Пайдаланушының
бірінші басшысы
__________________________
(қолы, тегі аты әкесінің аты)
(бар болған жағдайда)
Әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісі
Комиссия құрамында техникалық тексеру жүргізді
Төрағаның лауазымы, Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда):
Комиссия мүшелерінің лауазымы, Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда): (комиссия мүшелері жіберілген инженерлер қатарынан болуға тиіс)
Азаматтық әуе кемесін (бұдан әрі – АӘК) тексеру күні:
АӘК түрі:
АӘК мемлекеттік және тіркеу тану белгілері
АӘК сериялық (зауыттық) нөмірі:
1. Әуе кемесі туралы мәліметтер:
Зауыттан АӘК шығару күні:
Тағайындалған ресурс:
(ұшу сағаттарында, қону, жылдар)
Пайдалану басталғаннан бастап ұшу:
(ұшу сағаттарында, қону, жылдар)
Төтенше жөндеу немесе мерзімді техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі – ТҚК) жүргізу күні мен орны:
Төтенше жөндеуден немесе мерзімді ТҚК кейінгі ұшу:
(ұшу сағаттарында, қону, жылдар)
Жөндеуге дейінгі ресурстың қалдығы не мерзімді ТҚК:
(ұшу сағаттарында, қону, жылдар)
Жөндеу аралық ресурс:
(ұшу сағаттарында, қону, жылдар)
2. АӘК ресурсын ұзарту үшін негіз:
3. Қозғалтқыш ресурсын ұзарту үшін негіз:
4. Қозғалтқыштар мен әуе винттері туралы мәліметтер:
Қозғалтқыш/әуе винті
1-ші 2-ші 3-ші 4-ші Қосалқы көмекші орнатқыш
Түрі және моделі:
Сериялық (зауыттық) нөмір:
Пайдалану басталғаннан бастап жұмыс істеу:
(ұшу сағаттары мен циклдарында)
Төтенше жөндеу күні:
Төтенше жөндеуден кейінгі жұмыс:
(ұшу сағаттары мен циклдарында)
Жөндеуге дейінгі ресурстың қалдығы:
(ұшу сағаттары мен циклдарында)
Жөндеу саны:
5. Азаматтық әуе кемесі көлемінде тексерілді:
(ТҚК нысанын және орындалу күнін көрсету)
6. Комиссияның қорытындысы:
Жоғарыда көрсетілген АӘК-де бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасының және ұшуға жарамдылығы жөніндегі қолданылатын директивалардың барлық талаптары орындалғанын куәландырамыз және осы актіде келтірілген мәліметтер барлық жағынан дұрыс екенін мәлімдейміз.
Төрағаның Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы, қолы және күні:
Комиссия мүшелерінің Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы, қолы және күні:
Мөр орны

Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 2
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
Первый руководитель
Эксплуатанта
____________________
(подпись, Фамилия имя
Отчество (при его наличии))
Акт проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Акт проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам
Комиссия в составе произвела технический осмотр
Должность, Фамилия, имя, отчество (при его наличии) председателя:
Должность, Фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов комиссии: (члены комиссии должны быть из числа допущенных инженеров)
Дата проверки гражданского воздушного судна (далее – ГВС):
Тип ГВС:
Государственный и регистрационный опознавательные знаки ГВС:
Серийный (заводской) номер ГВС:
1. Сведения о воздушном судне:
Дата выпуска ГВС с завода:
Назначенный ресурс:
(в летных часах, посадок, годах)
Налет с начала эксплуатации:
(в летных часах, посадок, годах)
Дата и место проведения крайнего ремонта либо периодического технического обслуживания (далее – ТО):
Налет крайнего ремонта либо периодического ТО:
(в летных часах, посадок, годах)
Остаток ресурса до ремонта либо периодического ТО:
(в летных часах, посадок, годах)
Межремонтный ресурс:
(в летных часах, посадок, годах)
2. Основание для продления ресурса ГВС:
3. Основание для продления ресурса двигателя:
4. Сведения о двигателях и воздушных винтах:
Двигатель/воздушный винт
1-й 2-й 3-й 4-й Вспомогательная силовая установка
Тип и модель:
Серийный (заводской) номер:
Наработка с начала эксплуатации:
(в летных часах и циклах)
Дата крайнего ремонта:
Наработка после крайнего ремонта:
(в летных часах и циклах)
Остаток ресурса до ремонта:
(в летных часах и циклах)
Количество ремонтов:
5. Гражданское воздушное судно осмотрено в объеме:
(указать форму и дату выполнения ТО)
6. Заключение комиссии:
Удостоверяем, что на вышеуказанном ГВС были выполнены все требования утвержденной программы технического обслуживания, применимых директив по летной годности и заявляем, что приведенные в настоящем акте сведения верны во всех отношениях.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись председателя и дата:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись членов комиссии и дата:
Место печати

7. Әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы туралы декларация:
Жоғарыда көрсетілген әуе кемесі Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкес тексерілді және ұшуға жарамды деп танылды.
Төрағаның Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы, қолы және күні:
Комиссия мүшелерінің Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы, қолы және күні:
Мөр орны
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшу
жарамдылығы сертификатын
беру қағидаларына
2-1-қосымша
Нысан
Азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісі
Ескерту. 2-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Актіні жасау күні, уақыты және орны:
Азаматтық әуе кемесін (бұдан әрі – АӘК) сертификаттық тексеруден өткізу туралы бұйрықтың күні мен нөмірі, оның негізінде АӘК сертификаттық тексеру жүргізілген.
Тексеруді жүргізген адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы:
Сертификаттық тексеру жүргізу кезеңі:
Әуе кемесін (бұдан әрі – ӘК) қарау орны:
Пайдалану құжаттамасын сертификаттық тексеру орны:
Пайдаланушының атауы:
ӘК типі мен моделі:
ӘК тіркеу нөмірі:
Зауыттық (сериялық нөмір) ӘК:
ӘК мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің қолданылу мерзімі:
ӘК қолданыстағы ұшу жарамдылығы сертификатының қолданылу мерзімі:
Ұшуға жарамдылықты және ӘК техникалық қызмет көрсетуді кім жүзеге асырады:
Сертификаттық тексеру процесінде анықталған сәйкессіздіктер ұшу жарамдылығын сертификаттық тексеру бағдарламасына сәйкессіздіктер тізбесінде көрсетілген.
Иә/Жоқ
Анықталған сәйкессіздіктер санын көрсетіңіз:
1 деңгей:
2 деңгей:
3 деңгей:
Сертификаттық тексеру қорытындысы бойынша пайдаланушыға Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзушылықтарды жою туралы инспекторлық нұсқама берілді ме?
Иә/Жоқ
Пайдаланушы бағалау актісіне қол қойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні мерзімінде анықталған сәйкессіздіктерді жою бойынша түзету іс-қимылдарының жоспарын ұсынуы қажет пе?
Иә/Жоқ
Қорытынды
Жоғарыда көрсетілген азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын бағалау жұмыстарының нәтижелері бойынша пайдалану құжаттамасының, оның ішінде техникалық қызмет көрсету бағдарламасының Азаматтық авиация саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкестігі/сәйкессіздігі, сондай-ақ әуе кемесі мен оның жабдығының мәлімделетін әуе тасымалы түрлеріне сәйкестігі анықталды.
Авиациялық инспектордың
Тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда)
Лауазымы
Күні
Қолы
Пайдаланушының жауапты тұлғасының
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымы
Күні
Қолы
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын беру
қағидаларына

7. Декларация о летной годности воздушного судна:
Вышеуказанное ГВС было обследовано и признано пригодным для выполнения полетов в соответствии с нормами летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись председателя и дата:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись членов комиссии и дата:
Место печати
Приложение 2-1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Акт оценки о годности к эксплуатации гражданских воздушных судов
Сноска. Правила дополнены приложением 2-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дата, время и место составления акта:
Дата и номер приказа сертификационного обследования гражданского воздушного судна (далее – ГВС), на основании которого проведена сертификационного обследования ГВС:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность лица, проводившего проверку:
Период проведения сертификационного обследования:
Место осмотра воздушного судна (далее – ВС):
Место сертификационного обследования эксплуатационной документации:
Название эксплуатанта:
Тип и модель ВС:
Регистрационный номер ВС:
Серийный (заводской номер) ВС:
Срок действия свидетельства о государственной регистрации ВС:
Срок действия действующего сертификата летной годности ВС:
Кем осуществляется поддержание летной годности и техническое обслуживание ВС:
Выявленные несоответствия в процессе сертификационного обследования указаны в Перечне несоответствий к программе сертификационного обследования летной годности.
Да / Нет
Укажите количество выявленных несоответствий:
Уровень 1:
Уровень 2:
Уровень 3:
Выдано ли эксплуатанту инспекторское предписание об устранении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации по итогу сертификационного обследования?
Да / Нет
Требуется ли эксплуатантом представлять план корректирующих действий по устранению выявленных несоответствий в срок 10 (десять) рабочих дней со дня подписания акта оценки?
Да / Нет
Заключение
По результатам работ оценки летной годности вышеуказанного гражданского воздушного судна установлено соответствие/несоответствие эксплуатационной документации, в том числе программы технического обслуживания требованиям нормативных правовых актов в сфере гражданской авиации, а также соответствие воздушного судна и его оборудования заявляемым видам воздушных перевозок.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) авиационного инспектора
Должность
Дата
Подпись
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица эксплуатанта
Должность
Дата
Подпись

2-2-қосымша
"Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік қызметінің стандарты
Ескерту. 2-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 30.12.2020 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшу
жарамдылығы сертификатын
беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Рәміз Символ Уәкілетті ұйымның атауы Уәкілетті ұйымның мекенжайы Наименование уполномоченной организации Адрес уполномоченной организации
ҰШУҒА ЖАРАМДЫЛЫҒЫ СЕРТИФИКАТЫ СЕРТИФИКАТ ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ CERTIFICATE OF AIRWORTHINESS №
Ұлттық және тiркеу белгiлерi
Национальный и регистрационный знаки
Nationality and registration marks
Дайындаушы және әуе кемесiн дайындаушының белгiлеуi
Изготовитель и обозначение воздушного судна изготовителем
Manufacturer and manufacturer’s designation of aircraft
Әуе кемесінің cериялық нөмiрi
Серийный номер воздушного судна
Aircraft serial number
Әуе кемесiнiң санаты:
Категория воздушного судна:
Aircraft category:
Осы сертификат жоғарыда аталған әуе кемесiне Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Заңның 47-бабының 2-тармағына сәйкес және 07.12.1944 ж. Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға сәйкес берiлдi, осы әуе кемесi белгiленген пайдалану шектеулерiне сәйкес ұсталса және пайдаланылса, ұшуға жарамды деп есептеледi.
Настоящий сертификат летной годности выдан в соответствии с Конвенцией о Международной гражданской авиации от 07.12.1944 г. и пунктом 2 статьи 47 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и относится к вышеупомянутому воздушному судну, которое считается пригодным для выполнения полетов, при условии, что его техническое обслуживание и эксплуатация соответствует вышеуказанным и установленным эксплуатационным ограничениям.
This certificate of airworthiness is issued pursuant to the Convention on International Civil Aviation dated 7 December 1944 and Law on use of Air Space of the Republic of Kazakhstan and Aviation activities, Article 47(2) in respect of the above-mentioned aircraft which is considered to be airworthy when maintained and operated in accordance with the foregoing and the pertinent operating limitations.
Осы ұшуға жарамдылығы сертификаты, егер оны тіркеу мемлекетінің уәкілетті ұйымы тоқтата тұрмаса немесе жоймаса ғана жарамды
Настоящий сертификат летной годности действителен, если только он не приостановлен или не отозван уполномоченной организацией государства регистрации
This Certificate of Airworthiness is valid unless suspended or revoked by the competent authority of the State of registry
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлға не оның орнындағы адам
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, его замещающее
An official of an authorized organization or a person replacing him
(Электрондық цифрлық қолтаңба) Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Берiлген күнi:
Дата выдачи:
Date of issue:
Сертификаттың қолданылу мерзiмi:………………..дейін
Срок действия сертификата до:
The certificate is valid till:
Бұл сертификат барлық ұшулар кезінде әуе кемеде болуы тиіс
Этот сертификат должен находиться на борту воздушного судна во время всех полетов
This certificate shall be carried on board during all flights
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшу
жарамдылығы сертификатын
беру қағидаларына

Приложение 2-2
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата летной
годности гражданского
воздушного судна
Республики Казахстан
Стандарт государственной услуги "Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна"
Сноска. Правила дополнены приложением 2-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); исключено приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2020 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Рәміз
Символ
Уәкілетті ұйымның атауы
Уәкілетті ұйымның мекенжайы
Наименование уполномоченной организации
Адрес уполномоченной организации
ҰШУҒА ЖАРАМДЫЛЫҒЫ СЕРТИФИКАТЫ
СЕРТИФИКАТ ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ
CERTIFICATE OF AIRWORTHINESS
Ұлттық және тiркеу белгiлерi
Национальный и регистрационный знаки
Nationality and registration marks
Дайындаушы және әуе кемесiн дайындаушының белгiлеуi
Изготовитель и обозначение воздушного судна изготовителем
Manufacturer and manufacturer’s designation of aircraft
Әуе кемесінің cериялық нөмiрi
Серийный номер воздушного судна
Aircraft serial number
Әуе кемесiнiң санаты:
Категория воздушного судна:
Aircraft category:
Осы сертификат жоғарыда аталған әуе кемесiне Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Заңның 47-бабының 2-тармағына сәйкес және 07.12.1944 ж. Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға сәйкес берiлдi, осы әуе кемесi белгiленген пайдалану шектеулерiне сәйкес ұсталса және пайдаланылса, ұшуға жарамды деп есептеледi.
Настоящий сертификат летной годности выдан в соответствии с Конвенцией о Международной гражданской авиации от 07.12.1944 г. и пунктом 2 статьи 47 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и относится к вышеупомянутому воздушному судну, которое считается пригодным для выполнения полетов, при условии, что его техническое обслуживание и эксплуатация соответствует вышеуказанным и установленным эксплуатационным ограничениям.
This certificate of airworthiness is issued pursuant to the Convention on International Civil Aviation dated 7 December 1944 and Law on use of Air Space of the Republic of Kazakhstan and Aviation activities, Article 47(2) in respect of the above-mentioned aircraft which is considered to be airworthy when maintained and operated in accordance with the foregoing and the pertinent operating limitations.
Осы ұшуға жарамдылығы сертификаты, егер оны тіркеу мемлекетінің уәкілетті ұйымы тоқтата тұрмаса немесе жоймаса ғана жарамды
Настоящий сертификат летной годности действителен, если только он не приостановлен или не отозван уполномоченной организацией государства регистрации
This Certificate of Airworthiness is valid unless suspended or revoked by the competent authority of the State of registry
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлға не оның орнындағы адам
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, его замещающее
An official of an authorized organization or a person replacing him
(электронная цифровая подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Берiлген күнi:
Дата выдачи:
Date of issue:
Сертификаттың қолданылу мерзiмi:……………..дейін
Срок действия сертификата до:
The certificate is valid till:
Бұл сертификат барлық ұшулар кезінде әуе кемеде болуы тиіс
Этот сертификат должен находиться на борту воздушного судна во время всех полетов
This certificate shall be carried on board during all flights

3-1-қосымша
Нысан
Шуыл туралы сертификат алуға өтінім
Ескерту. 3-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Cертификаттауды және шуыл бойынша сертификат беруді сұраймын:
Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нөмірі:
ӘК мемлекеттік және тіркеу тану белгісі:
Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізіліміне енгізілген күні:
Әуе кемесін пайдаланушының/меншік иесінің аты (атауы):
Әуе кемесін пайдаланушының/меншік иесінің мекенжайы:
Әуе кемесін пайдаланушының/меншік иесінің байланыс ақпараты:
телефон нөмірі:
электрондық пошта мекенжайы:
Әуе кемесі туралы мәліметтер:
өндіруші:
түрі мен моделі:
зауыт (сериялық) нөмірі:
санат:
Қозғалтқыштар туралы мәліметтер:
түрі мен моделі:
зауыттық (сериялық) нөмір (лер):
Әуе винттері туралы мәліметтер (бар болса):
түрі мен моделі:
зауыттық(сериялық) нөмір (лер):
Әуе кемесінің ең жоғары ұшу салмағы (кг):
Әуе кемесінің максималды қону салмағы (кг):
Шуылды сертификаттау стандарты:
Әзірлеуші мемлекет/дайындаушы мемлекет берген шуыл бойынша Сертификат; ұшу басшылығында немесе баламалы құжатта қамтылған сәйкестік туралы өтініш
Әк шуыл бойынша қолданылатын стандарттар және осыған байланысты ұшу шуыл бойынша деректер
Нұсқаулықтар; қолданыстағы стандарттарға сәйкестік туралы өтініш түріндегі сертификатта қамтылған
типтік сертификат деректер картасынан шуыл және онымен байланысты шуыл деректері):
Шуыл бойынша қолданылатын сертификаттау стандарттарына сәйкес келтіру мақсатында енгізілген қосымша модификация:
Ұшу-қону жолының бүйіріндегі шуыл деңгейі/толық қуат режимінде, дБ:
Қону кезіндегі шуыл деңгейі, дБ:
Ұшу кезіндегі шуыл деңгейі, дБ:
Ұшу кезіндегі шуыл деңгейі, дБ:
Ұшу кезіндегі шуыл деңгейі, дБ:
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін (меншік иесі/пайдаланушы):
Ұсынылған мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын растаймын.
Өтініш беруші өтінішті электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырады
Берілген күні:
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшу
жарамдылығы сертификатын
беру қағидаларына

Приложение 3-1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Заявка для получения сертификата по шуму
Сноска. Правила дополнены приложением 3-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу провести сертификацию и выдать сертификат по шуму:
Номер свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна (далее – ГВС):
Государственный и регистрационный опознавательный знак ГВС:
Дата внесение в государственный реестр ГВС Республики Казахстан:
Имя (наименование) эксплуатанта/собственника воздушного судна:
Адрес эксплуатанта/собственника воздушного судна:
Контактная информация эксплуатанта/собственника воздушного судна:
номер телефона:
адрес электронной почты:
Сведения о воздушном судне:
изготовитель:
тип и модель:
серийный (заводской) номер:
категория:
Сведения о двигателях:
тип и модель:
серийный (е) (заводской(ие)) номер(а):
Сведения о воздушных винтах (при наличии):
тип и модель:
серийный (е) (заводской(ие)) номер(а):
Максимальная взлетная масса воздушного судна (кг):
Максимальная посадочная масса воздушного судна (кг):
Стандарт сертификации по шуму:
Сертификат по шуму выданной государством разработчика/государством-изготовителем (сертификат по шуму);
содержащееся в летном руководстве или эквивалентном документе заявление о соответствии воздушного судна применимым стандартам по шуму и связанные с этим данные по шуму из летного Руководства; содержащееся в сертификате типа заявление о соответствии воздушного судна применимым стандартам по шуму и связанные с этим данные по шуму из карты данных сертификата типа)
Дополнительная модификация, введенные с целью приведения в соответствие с применяемыми Стандартами сертификации по шуму:
Уровень шума сбоку от взлетно-посадочной полосы/на режиме полной мощности, дБ:
Уровень шума при заходе на посадке, дБ:
Уровень шума при пролете, дБ:
Уровень шума при перелете, дБ:
Уровень шума при взлете, дБ:
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах (собственник/эксплуатант):
Полноту и достоверность предоставленных сведений подтверждаю.
Заявитель удостоверяет заявление электронной цифровой подписью
Дата подачи:

3-2-қосымша
"Шуыл бойынша әуе кемесінің сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 3-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"электрондық үкімет" порталы
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
5 (бес) жұмыс күні
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)/"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілген
5.
Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесі
Әуе кемесіне шуыл бойынша сертификат беру немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің, және ақпарат объектілерінің жұмыс істеу кестесі
1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінімді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00- ден 14.00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.30- ден 17.30-ға дейін.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Шуыл бойынша әуе кемесінің сертификатын алу үшін электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған өтінім беріледі.
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында бекітілген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздемелер

Приложение 3-2
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата воздушного судна по шуму"
Сноска. Правила дополнены приложением 3-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги
портал "электронного правительства"
3
Срок оказания государственной услуги
5 (пять) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/оказываемая по принципу "одного заявления"
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача сертификата воздушного судна по шуму либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги. Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы услугодателя, и объектов информации
1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 8.30 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Для получения сертификата воздушного судна по шуму подается заявка, подписанная электронной цифровой подписью.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына, Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормаларының, Заңның талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электронды нысанда көрсетілетін басқа да талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурста орналастырылған:
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы www.caa.gov.kz
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша "Әуе кемесіне шуыл бойынша сертификат беру" мемлекеттік қызметі "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметімен жиынтықта "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының алу мүмкіндігі бар:
Электрондық цифрлық қолтаңбаболған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсету;
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға болады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшу
жарамдылығы сертификатын
беру қағидаларына
3-3-қосымша
Нысан
Дәлелді бас тарту
Ескерту. 3-3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы Сіздің өтініміңізді
жылдың [өтінім күнінен] № [өтінім нөмірі] бастап қарап, ____________________ бас
[Бас тарту себебі]
тарту туралы хабарлайды.
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлғасы немесе оны алмастыратын тұлға
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (электрондық цифрлық қолтаңба)
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшу
жарамдылығы сертификатын
беру қағидаларына

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил, нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, Закона;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" www.caa.gov.kz
По выбору услугополучателя государственная услуга "Выдача сертификата воздушного судна по шуму" может оказываться по принципу "одного заявления" в совокупности с государственной услугой "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан".
Услугополучатель имеет возможность получения:
государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 3-3
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Мотивированный отказ
Сноска. Правила дополнены приложением 3-3 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
рассмотрев Вашу заявку от [дата заявки] года № [номер заявки],
сообщает об отказе в выдаче ________________________________.
[Причина отказа].
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, ее замещающее
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (электронная цифровая подпись)

3-4-қосымша
Нысан
Түзету әрекеттерінің жоспары
Ескерту. 3-4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тармақ
Нормативтік-құқықтық актінің талабы
Ескертулер
(сәйкессіздіктер)
Сәйкессіздік деңгейі
Түзету әрекеттері
Жою мерзімі
Құжаттар
Жабылу күні
Жедел әрекеттер
Пайда болу себептері
Түзету әрекеттері
Ескертудің қайталануын болдырмау жөніндегі іс-шаралар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшу
жарамдылығы сертификатын
беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан

Приложение 3-4
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
План корректирующих действий
Сноска. Правила дополнены приложением 3-4 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Пункт
Требование Нормативного-правового акта
Замечания (несоответствия)
Уровень несоответствия
Корректирующие действия
Срок устранения
Документы
Дата закрытия
Незамедлительные действия
Причины возникновения
Корректирующие действия
Действия по предотвращению повторения замечания
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Приложение 4
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құжаттың нөмірі:
Номер документа:
Number document:
Рәміз
Символ
Уәкілетті ұйымның атауы
Уәкілетті ұйымның мекенжайы
Наименование уполномоченной организации
Адрес уполномоченной организации
Бұл сертификат барлық ұшулар кезінде әуе кемеде болуы тиіс
Этот сертификат должен находиться на борту воздушного судна во время всех полетов
This certificate shall be carried on board during all flights
ШУЫЛ БОЙЫНША ӘУЕ КЕМЕСІНІҢ СЕРТИФИКАТЫ СЕРТИФИКАТ ВОЗДУШНОГО СУДНА ПО ШУМУ AIRCRAFT NOISE CERTIFICATE
Мемлекеттік және тіркеу тану белгілері:
Государственные и регистрационные опознавательные знаки:
State and registration identification marks:
Дайындаушыжәне әуе кемесінің дайындаушының белгілеуі:
Изготовитель и обозначение воздушного судна изготовителем:
Aircraft type and category:
Әуе кемесінің cериялық нөмiрi
Серийный номер воздушного судна
Aircraft serial number
Қозғалтқыштың түрі мен үлгісі:
Тип и модель двигателя:
Engine type and model:
Әуе винті (болған жағдайда):
Воздушный винт (при наличии):
Propeller (in case of):
Ең жоғарғы ұшу массасы: кг.
Максимальная взлетная масса: кг.
Maximum take-off mass:
Ең жоғарғы қондыру массасы: кг
Максимальная посадочная масса: кг.
Maximum landing mass
Шуыл бойынша сертификаттау стандарты:
Стандарт сертификации по шуму:
Noise certification standard:
Шуыл жөніндегі қолданылатын стандарттарға сәйкес келтіру мақсатында енгізілген қосымша модификация:
Дополнительная модификация, введенные с целью приведения в соответствие с применяемыми Стандартами сертификации по шуму:
Additional modifications incorporated for the purpose of compliance with the applicable noise certification Standards:
ӘКК/толық қуаттағы режимде шуылдың бүйірдегі деңгейі:
Уровень шума сбоку от ВПП/на режиме полной мощности:
Lateral / Full Power Noise Level :
Қондыру кезіндегі шудың деңгейі:
Уровень шума при заходе на посадке:
Approach Noise level:
Ұшып өту кезіндегі шуыл деңгейі:
Уровень шума при пролете:
Flyover Noise level:
Ұшу кезіндегі шуыл дыңдеңгейі:
Уровень шума при перелете:
Overflight Noise level:
Ұшқан кездегі шуылдың деңгейі:
Уровень шума при взлете:
Take-off noise level:
Ескерту:
Примечания:
Notes:
Шуыл бойынша осы сертификат жоғарыда аталған әуе кемесіне, егер ол тиісті талаптар мен пайдалану шектеулеріне сепке ала отырып қызмет көрсетілсе және пайдаланса, Шуыл бойынша көрсетілген стандарт талабына сайкелетін Халықаралық азаматтық авиация туралы Конвенцияның 16-қосымша I томына сәйкес беріледі.
Настоящий сертификат по шуму выдан вышеупомянутому воздушному судну в соответствии с томом I Приложения 16 к Конвенции о международной гражданской авиации, которое считается отвечающим требованиям указанного Стандарта по шуму, если оно обслуживается и эксплуатируется с учетом соответствующих требований и эксплуатационных ограничений.
This noise certificate has been issued to the aforementioned aircraft in accordance with the Annex 16 volume I to the Convention on International Civil Aviation, which is considered to meet the requirements of this noise standard, if it Serviced and operated in accordance with relevant requirements and Operational constraints.
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлға не оның орнындағы адам
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, его замещающее
An official of an authorized organization or a person replacing him
(Электрондық цифрлық қолтаңба) Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Дата выдачи:
Берiлген күнi:
Date of issue:
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшу
жарамдылығы сертификатын
беру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Шетел мемлекеті берген азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификатын тану үшін өтінім

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Құжаттың нөмірі:
Номер документа:
Number document:
Рәміз
Символ
Уәкілетті ұйымның атауы
Уәкілетті ұйымның мекенжайы
Наименование уполномоченной организации
Адрес уполномоченной организации
Бұл сертификат барлық ұшулар кезінде әуе кемеде болуы тиіс
Этот сертификат должен находиться на борту воздушного судна во время всех полетов
This certificate shall be carried on board during all flights
ШУЫЛ БОЙЫНША ӘУЕ КЕМЕСІНІҢ СЕРТИФИКАТЫ СЕРТИФИКАТ ВОЗДУШНОГО СУДНА ПО ШУМУ AIRCRAFT NOISE CERTIFICATE
Мемлекеттік және тіркеу тану белгілері:
Государственные и регистрационные опознавательные знаки:
State and registration identification marks:
Дайындаушыжәне әуе кемесінің дайындаушының белгілеуі:
Изготовитель и обозначение воздушного судна изготовителем:
Aircraft type and category:
Әуе кемесінің cериялық нөмiрi
Серийный номер воздушного судна
Aircraft serial number
Қозғалтқыштың түрі мен үлгісі:
Тип и модель двигателя:
Engine type and model:
Әуе винті (болған жағдайда):
Воздушный винт (при наличии):
Propeller (in case of):
Ең жоғарғы ұшу массасы: кг.
Максимальная взлетная масса: кг.
Maximum take-off mass:
Ең жоғарғы қондыру массасы: кг
Максимальная посадочная масса: кг.
Maximum landing mass
Шуыл бойынша сертификаттау стандарты:
Стандарт сертификации по шуму:
Noise certification standard:
Шуыл жөніндегі қолданылатын стандарттарға сәйкес келтіру мақсатында енгізілген қосымша модификация:
Дополнительная модификация, введенные с целью приведения в соответствие с применяемыми Стандартами сертификации по шуму:
Additional modifications incorporated for the purpose of compliance with the applicable noise certification Standards:
ӘКК/толық қуаттағы режимде шуылдың бүйірдегі деңгейі:
Уровень шума сбоку от ВПП/на режиме полной мощности:
Lateral/Full Power Noise Level:
Қондыру кезіндегі шудың деңгейі:
Уровень шума при заходе на посадке:
Approach Noise level:
Ұшып өту кезіндегі шуыл деңгейі:
Уровень шума при пролете:
Flyover Noise level:
Ұшу кезіндегі шуыл дыңдеңгейі:
Уровень шума при перелете:
Overflight Noise level:
Ұшқан кездегі шуылдың деңгейі:
Уровень шума при взлете:
Take-off noise level:
Ескерту:
Примечания:
Notes:
Шуыл бойынша осы сертификат жоғарыда аталған әуе кемесіне, егер ол тиісті талаптар мен пайдалану шектеулеріне сепке ала отырып қызмет көрсетілсе және пайдаланса, Шуыл бойынша көрсетілген стандарт талабына сайкелетін Халықаралық азаматтық авиация туралы Конвенцияның 16-қосымша I томына сәйкес беріледі.
Настоящий сертификат по шуму выдан вышеупомянутому воздушному судну в соответствии с томом I Приложения 16 к Конвенции о международной гражданской авиации, которое считается отвечающим требованиям указанного Стандарта по шуму, если оно обслуживается и эксплуатируется с учетом соответствующих требований и эксплуатационных ограничений.
This noise certificate has been issued to the aforementioned aircraft in accordance with the Annex 16 volume I to the Convention on International Civil Aviation, which is considered to meet the requirements of this noise standard, if it Serviced and operated in accordance with relevant requirements and Operational constraints.
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлға не оның орнындағы адам
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, его замещающее
An official of an authorized organization or a person replacing him
(электронная цифровая подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата выдачи:
Берiлген күнi:
Date of issue:
Приложение 5
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Заявка для признания сертификата летной годности гражданского воздушного судна, выданного иностранным государством

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Шетел мемлекеті берген азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын тану үшін ____________________________________, тиесілі _____________ әуе кемесіне шет мемлекет берген азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық
(әуе кемесінің типі, танымдық белгісі)
сертификатының жарамдылығын тану туралы шешімді беруді сұраймын
_______________________________________________, тізілімге енгізілген
________________________________________________________________
(мемлекеттің атауы)
_______________ ____________ жылғы "_____" ______________ № _____
Әуе кемесі туралы деректер:
1. Үлгілік сертификат немесе балама құжат және оның нөмір
а) әуе кемесі _____________________________________________________
б) қозғалтқыштары _______________________________________________
в) әуе бұрандамалары _____________________________________________
2. Мемлекеттік және тіркеу нөмірлері _______________________________
3. Әуе кемесінің типі және тағайындалымы ___________________________
4. Әуе кемесінің дайындалған күні және сериялық нөмірі _______________
5. Соңғы жөндеу жүргізілген күні және орны _________________________
6. Әуе кемесінің ұшуы:
а) пайдаланудан бастап _________ сағат _________ қонулар ________ жыл
б) соңғы жөндеуден кейін: _______ сағат ________ қонулар _________ жыл
7. Жөндеуге дейінгі ресурс қалдығы: ______ сағат _____ қонулар ____ жыл
8. Қозғалтқыштардың типі және саны ________________________________
9. Әуе бұрандамаларының типі _____________________________________
10. Максималды массасы: а) ұшу _________________ б) қону ___________
11. Орындар саны: а) жолаушылар ________________ б) экипаж _________
12. Жергілікті жердегі шу бойынша куәлік ___________________________
13. Әуе кемесінің иесі және оның мекенжайы _________________________
14. Әуе кемесін пайдаланушы, пайдаланушы куәлігінің нөмірі және оның заңды мекенжайы
________________________________________________________________
15. Әуе кемесіне техникалық қызметтер көрсететін ұйымның атауы
________________________________________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін (меншік иесі/ пайдаланушы).
Ұсынылған мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын растаймын.
Өтініш беруші өтінішті электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырады.
Берілген күні:
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшу
жарамдылығы сертификатын
беру қағидаларына

Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу выдать Решение о признании действительным сертификата летной годности
гражданского воздушного судна, выданного иностранным государством
№ ___________________ на воздушное судно _______________________________
_______________________________________________________________________,
принадлежащее _________________________________________________________
(тип воздушного судна, опознавательный знак)
____________________________, внесенное в реестр _________________________
(наименование государства)
______________________________ "________" г. за № _______________________
Данные о воздушном судне:
1. Сертификат типа или эквивалентный документ и его номер
а) воздушное судно _____________________________________________________
б) двигатели ___________________________________________________________
в) воздушные винты ____________________________________________________
2. Государственный и регистрационный знаки ______________________________
3. Тип и назначение воздушного судна _____________________________________
4. Дата изготовления и серийный номер воздушного судна ____________________
5. Дата и место проведения последнего ремонта _____________________________
6. Налет воздушного судна:
а) с начала эксплуатации ___________ часов _________ посадок _____ лет
б) после последнего ремонта: _______ часов _________ посадок _____ лет
7. Остаток ресурса до ремонта: ______ часов _________ посадок _____ лет
8. Тип и количество двигателей ___________________________________________
9. Тип воздушных винтов ________________________________________________
10. Максимальная масса: а) взлета ________________ б) посадки _______________
11. Количество мест: а) пассажиры _______________ б) экипаж ________________
12. Свидетельство по шуму на местности __________________________________
13. Собственник воздушного судна и его адрес _____________________________
14. Эксплуатант воздушного судна, номер свидетельства эксплуатанта
и его юридический адрес ________________________________________________
15. Наименование организации по техническому обслуживанию воздушного судна
______________________________________________________________________
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах (собственник/эксплуатант):
Полноту и достоверность предоставленных сведений подтверждаю.
Заявитель удостоверяет заявление электронной цифровой подписью
Дата подачи:

1) шет мемлекет берген әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатының электрондық көшірмесі;
2) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісінің электрондық көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында бекітілген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуға негіздемелер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті алу алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына, Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормаларының, Заңның талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызметтерді көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электронды нысанда көрсетілетін басқа да талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурста орналастырылған:
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы www.caa.gov.kz
Көрсетілетін қызметті алушының алу мүмкіндігі бар:
Электрондық цифрлық қолтаңба болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсету;
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға болады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшу
жарамдылығы сертификатын
беру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Рәміз
Символ
Уәкілетті ұйымның атауы
Уәкілетті ұйымның мекенжайы
Наименование уполномоченной организации
Адрес уполномоченной организации
ҰШУ ЖАРАМДЫЛЫҒЫ СЕРТИФИКАТЫНЫҢ ЖАРАМДЫЛЫҒЫН ТАНУ ТУРАЛЫ ШЕШІМ
РЕШЕНИЕ О ПРИЗНАНИИ ДЕЙСТВИТЕЛЬНЫМ СЕРТИФИКАТА ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ
AIRWORTHINESS CERTIFICATE ACCEPTANCE DECISION
Выдано __________________________ берілді.
Given to ________________________
Қазақстан Pecпубликасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес және Қазақстан Республикасының ұшу жарамдылығы нормалары талаптарының парапарлығы негізінде Қазақстан Республикасының Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымы _____________ берілгенді жарамды деп таниды.
Согласно действующему законодательству Республики Казахстан и на основании адекватности требований норм летной годности Республики Казахстан Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации Республики Казахстан признает действительным выданный
________________________________________________________________
In accordance with the Legislation of the Republic of Kazakhstan and for the reason adequacy to airworthiness requirements of the Republic of Kazakhstan Civil Aviation authorized organization accepts issued by ________________________________________________________________
Азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификаты № ______________
Сертификат летной годности гражданского воздушного судна _____________
Civil aircraft Certificate of airworthiness _________________________________
Әуе кемесі ________________________________________________________
Воздушное судно __________________________________________________
Aircraft ___________________________________________________________
Сериялық (зауыт) нөмірі ____________________________________________
Серийный (заводской) номер ________________________________________
Serial number ______________________________________________________
Мемлекеттік және тіркеуді анықтау белгісі ____________________________
Государственный и регистрационный опознавательный знак ______________
Aircraft Nationality and Registration Marks _______________________________
Азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификаты және оны жарамды деп тану туралы осы қорытынды сертификаттың ұшу жарамдылығының қолданыс мерзімінде 20___ж. _______ дейінгі кезеңге Қазақстан Республикасы аумағында әуе кемесінде тасымалдап ұшуды орындауға құқық береді.
Заключение о признании действительно при наличии Сертификата летной годности гражданского воздушного судна и дает право на выполнение транспортных полетов на воздушном судне на территории Республики Казахстан на период: ________________________________________________
Decision of acceptance to be carried with the original civil aircraft Certificate of Airworthiness and it gives the right to provide transport flights on the aircraft in the territory of the Republic of Kazakhstan in period: ________________________
Қорытынды 20_____ж. _________________ жарамды.
Заключение действительно: ______________________
Decision of acceptance valid until ___________________
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлға не оның орнындағы адам
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, его замещающее
An official of an authorized organization or a person replacing him
(Электрондық цифрлық қолтаңба) Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Берiлген күнi:
Дата выдачи:
Date of issue:
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшу
жарамдылығы сертификатын
беру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Өтінім

1) электронная копия сертификата летной годности воздушного судна, выданного иностранным государством;
2) электронная копия акта проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил, нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, Закона;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" www.caa.gov.kz
Услугополучатель имеет возможность получения:
государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 6
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Рәміз
Символ
Уәкілетті ұйымның атауы
Уәкілетті ұйымның мекенжайы
Наименование уполномоченной организации
Адрес уполномоченной организации
ҰШУ ЖАРАМДЫЛЫҒЫ СЕРТИФИКАТЫНЫҢ ЖАРАМДЫЛЫҒЫН ТАНУ ТУРАЛЫ ШЕШІМ
РЕШЕНИЕ О ПРИЗНАНИИ ДЕЙСТВИТЕЛЬНЫМ СЕРТИФИКАТА ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ
AIRWORTHINESS CERTIFICATE ACCEPTANCE DECISION
Выдано __________________________ берілді.
Given to __________________________
Қазақстан Pecпубликасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес және Қазақстан Республикасының ұшу жарамдылығы нормалары талаптарының парапарлығы негізінде Қазақстан Республикасының Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымы _____________ берілгенді жарамды деп таниды.
Согласно действующему законодательству Республики Казахстан и на основании адекватности требований норм летной годности Республики Казахстан Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации Республики Казахстан признает действительным выданный
_________________________________________________________________
In accordance with the Legislation of the Republic of Kazakhstan and for the reason adequacy to airworthiness requirements of the Republic of Kazakhstan Civil Aviation authorized organization accepts issued by
_________________________________________________________________
Азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификаты № _____________
Сертификат летной годности гражданского воздушного судна ____________
Civil aircraft Certificate of airworthiness ________________________________
Әуе кемесі ________________________________________________________
Воздушное судно __________________________________________________
Aircraft ___________________________________________________________
Сериялық (зауыт) нөмірі ____________________________________________
Серийный (заводской) номер ________________________________________
Serial number ______________________________________________________
Мемлекеттік және тіркеуді анықтау белгісі _____________________________
Государственный и регистрационный опознавательный знак ______________
Aircraft Nationality and Registration Marks ______________________________
Азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификаты және оны жарамды деп тану туралы осы қорытынды сертификаттың ұшу жарамдылығының қолданыс мерзімінде 20___ж. _______ дейінгі кезеңге Қазақстан Республикасы аумағында әуе кемесінде тасымалдап ұшуды орындауға құқық береді.
Заключение о признании действительно при наличии Сертификата летной годности гражданского воздушного судна и дает право на выполнение транспортных полетов на воздушном судне на территории Республики Казахстан на период: ________________________________________________
Decision of acceptance to be carried with the original civil aircraft Certificate of Airworthiness and it gives the right to provide transport flights on the aircraft in the territory of the Republic of Kazakhstan in period: _________________________________________________________________
Қорытынды 20_____ж. _________________ жарамды.
Заключение действительно: ______________________
Decision of acceptance valid until ___________________
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлға не оның орнындағы адам
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, его замещающее
An official of an authorized organization or a person replacing him
(электронная цифровая подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Берiлген күнi:
Дата выдачи:
Date of issue:
Приложение 7
к Правилам сертификации и выдачи сертификата
летной годности гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Заявка

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азаматтық әуе кемесіне арнайы ұшуды орындауға рұқсат (ұшуға жарамдылығының арнайы сертификаты) беруіңізді сұраймын:
1. Азаматтық әуе кемесін (бұдан әрі – АӘК) мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нөмірі
2. АӘК мемлекеттік тіркеу туралы куәлік берілген күн
3. АӘК мемлекеттік және тіркеу тану белгісі:
4. АӘК түрі:
5. АӘК сериялық (заводтық) нөмірі:
6. АӘК зауыттан шығарылған күні:
7. АӘК тағайындау:
8. АӘК орналасқан жері (қала, әуежай, зауыт):
9. Ұшу мақсаты:
10. Ұшу бағыты:
11. Пайдаланушы/меншік иесі туралы мәліметтер:
Атауы (Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда):
Телефон нөмірі:
Электрондық пошта мекенжайы:
12. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда):
Телефон нөмірі:
Электрондық пошта мекенжайы:
13. Ұшуды орындайтын адамдар (экипаж):
Білімі лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда):
Білімі лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда):
14.Әуе кемесі туралы мәліметтер:
АӘК зауыттан шығару күні:
Тағайындалған ресурс:
(ұшу сағаттарында, қону, жылдар)
Пайдалану басталғаннан бастап ұшу:
(ұшу сағаттарында, қону, жылдар)
Төтенше жөндеуді жүргізу күні мен орны немесе мерзімдік техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі – ТҚК):
Төтенше жөндеуден немесе мерзімді жөндеуден кейінгі ұшу:
(ұшу сағаттарында, қону, жылдар)
Жөндеуге дейінгі ресурстың қалдығы немесе мерзімді ТҚК:
(ұшу сағаттарында, қону, жылдар)
Жөндеу аралық ресурс:
(ұшу сағаттарында, қону, жылдар)
АӘК ресурсын ұзарту үшін негіз (егер қолданылса):
15. Қозғалтқыштар мен әуе винттері туралы мәліметтер:
Қозғалтқыш/әуе бұрандасы
1-ші 2-ші 3-ші 4-ші Қосалқы көмекші орнатқыш
Түрі мен моделі:
Серийлық (зауыттық) нөмірі:
Пайдалану басталғаннан бастап ұшу:
(ұшу сағаттарында, қону, жылдар)
Соңғы жөндеу күні:
Соңғы жөндеуден кейінгі жұмыс:
(ұшу сағаттары мен циклдарында)
Жөндеуге дейінгі ресурстың қалдығы:
(ұшу сағаттары мен циклдарында)
Жөндеу саны:
Қозғалтқыш ресурсын ұзарту үшін негіз (егер бар болса):
16. Азаматтық әуе кемесі көлемінде тексерілді:
TҚК формасы
Орындалу күні
17. Ұшуға жарамдылық талаптарынан ауытқу:
18. Пайдалану (қабылданған) шектеулері:
19. Үлгілік конструкцияға жауапты ұйымдардан ақпарат:
20. Жауапты басшының декларациясы: Мен, төменде қол қойған, жоғарыда аталған азаматтық әуе кемесі тексерілгенін және қауіпсіз ұшуды орындай алатынын, сондай-ақ ұсынылған мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын растаймын.
Ақпараттық жүйелердегі (меншік иесі/пайдаланушы) заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін:
Өтініш беруші өтінішті электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырады
Берілген күні:
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшу
жарамдылығы сертификатын
беру қағидаларына

Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу выдать Разрешение на выполнение специального полета
(специальный сертификат летной годности) гражданскому воздушному судну:
1. Номер свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна
2. Дата выдачи свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна
3. Государственный и регистрационный опознавательный знак гражданского воздушного судна (далее – ГВС):
4. Тип ГВС:
5. Серийный (заводской) номер ГВС:
6. Дата изготовления ГВС:
7. Назначение ГВС:
8. Место базирования ГВС (город, аэропорт, завод):
9. Цель полета:
10. Маршрут полета:
11. Сведения об эксплуатанте/собственнике:
Наименование (Фамилия, имя, отчество (при его наличии):
Номер телефона:
Адрес электронной почты:
12. Сведения о заявителе:
- Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность):
- Номер телефона:
- Адрес электронной почты:
13. Лица (экипаж), выполняющие полет:
Должность, Фамилия, имя, отчество (при его наличии):
Должность, Фамилия, имя, отчество (при его наличии):
14. Сведения о воздушном судне:
Дата выпуска ГВС с завода:
Назначенный ресурс: (в летных часах, посадок, годах)
Налет с начала эксплуатации: (в летных часах, посадок, годах)
Дата и место проведения крайнего ремонта либо периодического технического обслуживания (далее – ТО):
Налет после крайнего ремонта либо периодического ТО: (в летных часах, посадок, годах)
Остаток ресурса до ремонта либо периодического ТО: (в летных часах, посадок, годах)
Межремонтный ресурс: (в летных часах, посадок, годах)
Основание для продления ресурса ГВС (если применимо):
15. Сведения о двигателях и воздушных винтах:
Двигатель/воздушный винт
1-й 2-й 3-й 4-й Вспомогательная силовая установка
Тип и модель:
Серийный (заводской) номер:
Наработка с начала эксплуатации: (в летных часах и циклах)
Дата последнего ремонта:
Наработка после последнего ремонта: (в летных часах и циклах)
Остаток ресурса до ремонта: (в летных часах и циклах)
Количество ремонтов:
Основание для продления ресурса двигателя (если применимо):
16. Гражданское воздушное судно проинспектировано в объеме:
Форма ТО
Дата выполнения
17. Отклонения от требований к летной годности:
18. Эксплуатационные (принятые) ограничения:
19. Информация от организаций, ответственных за типовую конструкцию:
20. Декларация ответственного руководителя:
Я, нижеподписавшийся, подтверждаю, что вышеуказанное гражданское воздушное судно было обследовано и в состоянии выполнять безопасный полет, а также полноту и достоверность предоставленных сведений подтверждаю.
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах (собственник/эксплуатант):
Заявитель удостоверяет заявление электронной цифровой подписью
Дата подачи:

5. Әуе кемесі Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізіліміне __________ № _____ енгізілді.
Воздушное судно внесено в Государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан за №_____от ___________.
The aircraft is included into State Register of Civil Aircrafts of the Republic of Kazakhstan under № _____ dated ___________.
6. Осы сертификат жоғарыда аталған әуе кемесіне "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Заңына және 07.12.1944 ж. Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға сәйкес берілді.
Настоящее разрешение выдано на указанное выше воздушное судно в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и Конвенции о Международной гражданской авиации от 07.12.1944.
This certificate has been issued for the abovementioned aircraft in accordance with the Law "About the use of airspace and aviation activity of the Republic of Kazakhstan" and Convention about International Civil Aviation from 07.12.1944
7. Пайдалану шектеулері _______________________________________________
Эксплуатационные ограничения_________________________________________
The operation limitations________________________________________________
8. Шетелдік әуе кеңістігінде осы мемлекеттердің авиациялық билік орындарының тиісті рұқсатынсыз арнайы ұшуға сертификат жарамсыз болып табылады.
Разрешение на специальный полет недействителен для использования в иностранном воздушном пространстве без соответствующего разрешения авиационных властей этих государств.
The permission for special flights is invalid for use in foreign air space without conforming permission by aviation authorities of these states.
9. Сертификаттың қолданылу мерзімі: _____________________________ дейін.
Срок действия разрешения c ____________ до ___________________.
Validity with to _______________________________________________________
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлға не оның орнындағы адам
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, его замещающее
An official of an authorized organization or a person replacing him
(электронная цифровая подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата выдачи:
Берiлген күнi:
Date of issue:
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшу
жарамдылығы сертификатын
беру қағидаларына
8-1-қосымша
Нысан
Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат алу үшін өтінім
Ескерту. 8-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 23.04.2020 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Мемлекеттік тізілімге енгізілген №____ "__" ______ 20____ж. әуе кемесінің радиохабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беруіңізді сұраймын:
Азаматтық әуе кемелерінде орнатылған радиотаратқыш аппаратураны пайдалануға рұқсат алу үшін
+/-
сипаттаңыз
Ұшақ
Тікұшақ
басқалар
Авиациялық радиожиілік диапазонында жұмыс істейтін радиотаратқыш құрылғылардың тізбесі:
Өтініш берушінің және әуе кемесін пайдаланушының мекенжайы, телефоны, факсы___
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін (меншік иесі/пайдаланушы):
Ұсынылған мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын растаймын.
Өтініш беруші өтінішті электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырады
Берілген күні:
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Азаматтық әуе кемелерінде орнатылған радиохабар тарату аппаратурасын пайдалануға рұқсат алу үшін ұсынылатын мәлімет
____________________________________________________________________ тиесілі
___________________________________________, орнатылған радиохабар
(әуе кемесінің үлгісі, тану белгісі)
тарату аппаратурасын пайдалануға рұқсат алу үшін ұсынылатын мәлімет
Әуе кемесі туралы деректер:

5. Әуе кемесі Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізіліміне __________ № _____ енгізілді.
Воздушное судно внесено в Государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан за №_____от ___________.
The aircraft is included into State Register of Civil Aircrafts of the Republic of Kazakhstan under № _____ dated ___________.
6. Осы сертификат жоғарыда аталған әуе кемесіне "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Заңына және 07.12.1944 ж. Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға сәйкес берілді.
Настоящее разрешение выдано на указанное выше воздушное судно в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и Конвенции о Международной гражданской авиации от 07.12.1944.
This certificate has been issued for the abovementioned aircraft in accordance with the Law "About the use of airspace and aviation activity of the Republic of Kazakhstan" and Convention about International Civil Aviation from 07.12.1944
7. Пайдалану шектеулері ______________________________________________
Эксплуатационные ограничения ________________________________________
The operation limitations _______________________________________________
8. Шетелдік әуе кеңістігінде осы мемлекеттердің авиациялық билік орындарының тиісті рұқсатынсыз арнайы ұшуға сертификат жарамсыз болып табылады.
Разрешение на специальный полет недействителен для использования в иностранном воздушном пространстве без соответствующего разрешения авиационных властей этих государств.
The permission for special flights is invalid for use in foreign air space without conforming permission by aviation authorities of these states.
9. Сертификаттың қолданылу мерзімі: _____________________________ дейін.
Срок действия разрешения c ____________ до ___________________.
Validity with to ______________________________________________________
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлға не оның орнындағы адам
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, его замещающее
An official of an authorized organization or a person replacing him
(электронная цифровая подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата выдачи:
Берiлген күнi:
Date of issue:
Приложение 8-1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Заявка на получения разрешения на использование радиопередающей аппаратуры
Сноска. Правила дополнены приложением 8-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 23.04.2020 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу выдать Разрешение на использование радиопередающей аппаратуры воздушного судна, внесенного в Государственный реестр №____ "__" ______ 20_____ г.:
Для получения Разрешения на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на гражданских воздушных судах
+/-
опишите
Самолет
Вертолет
другие
Перечень радиопередающих устройств, работающих в авиационном радиочастотном диапазоне:
Адрес заявителя и эксплуатанта воздушного судна, телефон, факс___
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах (собственник/эксплуатант):
Полноту и достоверность предоставленных сведений подтверждаю.
Заявитель удостоверяет заявление электронной цифровой подписью
Дата подачи:
Приложение 9
к Правилам сертификации и выдачи сертификата
летной годности гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Сведения, представляемые для получения
Разрешения на использование радиопередающей аппаратуры,
установленной на гражданских воздушных судах
Сведения, представляемые для получения разрешения на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на
____________________________________________________________________,
(тип воздушного судна, опознавательный знак)
Принадлежащее ______________________________________________________
Данные о воздушном судне:

1. Үлгісі _____________________ әуе кемесін тағайындау _______________
2. Ұлттық және тіркеу белгісі ______________________________________
3. Әуе кемесінің серийялық (зауыттық) нөмірі _________________________
4. Авиациялық радиожиілік диапазонында жұмыс істейтін радиохабар тарату
құрылғыларының тізбесі:
1)______________________;
2)______________________;
5. Өтініш берушінің және әуе кемісін пайдаланушының мекенжайы, телефоны,
факс _____
Қолы__________________
20____ жылғы "______"______________
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшу
жарамдылығы сертификатын
беру қағидаларына
9-1-қосымша
"Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі

1. Тип _____________________ назначение воздушного судна ______________
2. Национальный и регистрационный знаки ______________________________
3. Серийный (заводской) номер воздушного судна_________________________
4. Перечень радиопередающих устройств, работающих в авиационном радиочастотном диапазоне:
1)______________________;
2)______________________;
5. Адрес заявителя и эксплуатанта воздушного судна, телефон,
факс____________________
Подпись _________________
Место печати (при наличии)
"___"______________20____г.
Приложение 9-1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача разрешения на использование радиопередающей аппаратуры"

Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшу
жарамдылығы сертификатын
беру қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құжаттың нөмірі:
Номер документа:
Number document:
Рәміз
Символ
Уәкілетті ұйымның атауы
Уәкілетті ұйымның мекенжайы
Наименование уполномоченной организации
Адрес уполномоченной организации
Бұл рұқсат әуе кеменің бортында болуы керек
Данное разрешение должно находиться на борту воздушного судна
This License must be on board the aircraft when operated
РАДИОХАБАРЛАУ АППАРАТУРАСЫН ПАЙДАЛАНУ РҰҚСАТЫ РАЗРЕШЕНИЕ НА ИСПОЛЬЗОВАНИЕ РАДИОПЕРЕДАЮЩЕЙ АППАРАТУРЫ
AIRCRAFT RADIO STATION LICENSE
1. Ұлттық және тіркеу белгілері
Национальный и регистрационный знаки
Nationality and Registration Marks
2. Әуе кемесінің үлгісі
Тип воздушного судна
Type of Aircraft
3. Сериялық (зауыт) нөмірі
Серийный номер воздушного судна
Aircraft Serial Number
5. Осы рұқсат Әуе кеменің бортында орналасқан және пайдалануға келесі радиохабарлау аппаратураларына берілген.
Настоящее разрешение выдано на установку и эксплуатацию следующих радиопередающих аппаратур на борту данного воздушного судна:
This license is here by granted to installand operate the following radio receiving equipment on board the this aircraft.
5. Жоғарыда көрсетілген әуе кеменің бортында орнатылған радиожабдық осы рұқсат болған жағдайда қолдалынады.
Радиооборудование на борту вышеуказанного воздушного судна используется только при наличии настоящего разрешения.
The radio station on board of above mentioned aircraft may be used only when present license has been issued.
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлға не оның орнындағы адам
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, его замещающее
An official of an authorized organization or a person replacing him
(Электрондық цифрлық қолтаңба) Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Дата выдачи:
Берілген күні:
Date of issue:
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшу
жарамдылығы сертификатын
беру қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Өтінім
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатын беруіңізді сұраймын:
Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік (бұдан әрі – АӘК) тіркеу туралы куәліктің нөмірі:
АӘК мемлекеттік және тіркеу тану белгісі:
Қазақстан Республикасының АӘК мемлекеттік тізіліміне енгізілген күні:
Әуе кемесін пайдаланушының/меншік иесінің аты (атауы):
Әуе кемесін пайдаланушының/меншік иесінің байланыс ақпараты:
телефон нөмірі:
электрондық пошта мекенжайы:
Әуе кемесі туралы мәліметтер:
өндіруші:
түрі мен моделі:
зауыт нөмірі:
санат:
жұмыс уақыты:
шығару (орындалған ірі модификациялар мен жөндеулер):
Қозғалтқыштар туралы мәліметтер:
түрі мен моделі:
зауыт нөмірі:
жұмыс уақыты:
Әуе винттері туралы мәліметтер (бар болса):
түрі мен моделі:
зауыттық нөмір (лер):
Әуе кемесінің ең жоғары ұшу салмағы (кг):
Әуе кемесінің максималды қону салмағы (кг):
Импорт мемлекеті:
Импорттаушының аты (атауы) :
Импорттаушының мекенжайы:
Қосымша ақпарат немесе импорттаушы мемлекеттің арнайы талаптары:
Әзірлеуші мемлекеттің үлгі сертификат нөмірі:
АӘК орналасқан жері (қала, әуежай, зауыт):
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін (меншік иесі/пайдаланушы):
Ұсынылған мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын растаймын.
Өтініш беруші өтінішті электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырады.
Берілген күні:
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшу
жарамдылығы сертификатын
беру қағидаларына

Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 10
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Сноска. Приложение 10 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Құжаттың нөмірі:
Номер документа:
Number document:
Рәміз
Символ
Уәкілетті ұйымның атауы
Уәкілетті ұйымның мекенжайы
Наименование уполномоченной организации
Адрес уполномоченной организации
Бұл рұқсат әуе кеменің бортында болуы керек
Данное разрешение должно находиться на борту воздушного судна
This License must be on board the aircraft when operated
РАДИОХАБАРЛАУ АППАРАТУРАСЫН ПАЙДАЛАНУ РҰҚСАТЫ
РАЗРЕШЕНИЕ НА ИСПОЛЬЗОВАНИЕ РАДИОПЕРЕДАЮЩЕЙ АППАРАТУРЫ
AIRCRAFT RADIO STATION LICENSE
1. Ұлттық және тіркеу белгілері
Национальный и регистрационный знаки
Nationality and Registration Marks
2. Әуе кемесінің үлгісі
Тип воздушного судна
Type of Aircraft
3. Сериялық (зауыт) нөмірі
Серийный номер воздушного судна
Aircraft Serial Number
5. Осы рұқсат әуе кеменің бортында орналасқан және пайдалануға келесі радиохабарлау аппаратураларына берілген:
Настоящее разрешение выдано на установку и эксплуатацию следующих радиопередающих аппаратур на борту данного воздушного судна:
This license is here by granted to installand operate the following radio receiving equipment on board the this aircraft:
5. Жоғарыда көрсетілген әуе кеменің бортында орнатылған радиожабдық осы рұқсат болған жағдайда қолдалынады.
Радиооборудование на борту вышеуказанного воздушного судна используется только при наличии настоящего разрешения.
The radio station on board of above-mentioned aircraft may be used only when present license has been issued.
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлға не оның орнындағы адам
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, его замещающее
An official of an authorized organization or a person replacing him
(электронная цифровая подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата выдачи:
Берілген күні:
Date of issue:
Приложение 11
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Заявка
Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу выдать Экспортный сертификат летной годности:
Номер свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна (далее – ГВС):
Государственный и регистрационный опознавательный знак ГВС:
Дата внесения в Государственный реестр ГВС Республики Казахстан:
Имя (наименование) эксплуатанта/собственника воздушного судна:
Адрес эксплуатанта/собственника воздушного судна:
Контактная информация эксплуатанта/собственника воздушного судна:
номер телефона:
адрес электронной почты:
Сведения о воздушном судне:
изготовитель:
тип и модель:
серийный (заводской) номер:
категория:
наработка:
изменения типовой конструкции (указать о выполненных крупных модификациях и ремонтах):
Сведения о двигателях:
тип и модель:
заводской(ие) номер(а):
наработка:
Сведения о воздушных винтах (при наличии):
тип и модель:
заводской(ие) номер(а):
Воздушное судно:
новое
эксплуатируемое
Максимальная взлетная масса воздушного судна (кг):
Максимальная посадочная масса воздушного судна (кг):
Государство импорта:
Имя (наименование) импортера:
Адрес импортера:
Специальные требования государства-импортера (при наличии):
Номер сертификата типа государства разработчика:
Место базирования ГВС (город, аэропорт, завод):
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах (собственник/эксплуатант):
Полноту и достоверность предоставленных сведений подтверждаю.
Заявитель удостоверяет заявление электронной цифровой подписью
Дата подачи:

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті алу алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына, Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормаларының, Заңның талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызметтерді көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электронды нысанда көрсетілетін басқа да талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурста орналастырылған:
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы www.caa.gov.kz
Көрсетілетін қызметті алушының алу мүмкіндігі бар:
Электрондық цифрлық қолтаңба болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсету;
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға болады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшу
жарамдылығы сертификатын
беру қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 17.01.2025 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Рәміз
Символ
Уәкілетті ұйымның атауы
Уәкілетті ұйымның мекенжайы
Наименование уполномоченной организации
Адрес уполномоченной организации
ҰШУҒА ЖАРАМДЫЛЫҚ ЭКСПОРТТЫҚ СЕРТИФИКАТЫ ЭКСПОРТНЫЙ СЕРТИФИКАТ ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ
EXPORT CERTIFICATE OF AIRWORTHINESS
ОСЫМЕН төменде сипатталған,
________________________________________________________________
[әзірлеуші мемлекеттің үлгі сертификатының №] толық айқындалған авиациялық бұйымның тексерілгені және осы сертификат берілген күні Қазақстан Республикасының нормалары мен ережелеріне сәйкес ұшуға жарамды деп есептелгені және төменде көрсетілгендерді қоспағанда, импорттаушы мемлекеттің арнайы талаптарына жауап беретіні куәландырылады.
НАСТОЯЩИМ УДОСТОВЕРЯЕТСЯ, что описанная ниже авиационная техника которая более подробно определено в
________________________________________________________________
[№ сертификата типа государства разработчика], было проверено и на дату выдачи настоящего сертификата считается пригодным для выполнения полетов в соответствии с нормами и правилами Республики Казахстан и отвечает специальным требованиям импортирующего государства, за исключением указанных ниже.
THIS CERTIFIES that the product identified below and detailed in
________________________________________________________________
[insert type certificate no. of state of design]
has been examined and, as of the date of this certificate, is considered airworthy in accordance with the regulations of Republic of Kazakhstan and is in compliance with those special requirements of the importing State, except as stated below.

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил, нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, Закона;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" www.caa.gov.kz
По выбору услугополучателя государственная услуга "Выдача разрешения на использование радиопередающей аппаратуры" может оказываться по принципу "одного заявления" в совокупности с государственной услугой "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан".
Услугополучатель имеет возможность получения:
государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 12
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Сноска. Приложение 12 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 17.01.2025 № 20 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Рәміз
Символ
Уәкілетті ұйымның атауы Уәкілетті ұйымның мекенжайы
Наименование уполномоченной организации
Адрес уполномоченной организации
ҰШУҒА ЖАРАМДЫЛЫҚ ЭКСПОРТТЫҚ СЕРТИФИКАТЫ
ЭКСПОРТНЫЙ СЕРТИФИКАТ ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ EXPORT CERTIFICATE OF AIRWORTHINESS №
ОСЫМЕН төменде сипатталған,
_________________________________________________________________
[әзірлеуші мемлекеттің үлгі сертификатының №] толық айқындалған авиациялық бұйымның тексерілгені және осы сертификат берілген күні Қазақстан Республикасының нормалары мен ережелеріне сәйкес ұшуға жарамды деп есептелгені және төменде көрсетілгендерді қоспағанда, импорттаушы мемлекеттің арнайы талаптарына жауап беретіні куәландырылады.
НАСТОЯЩИМ УДОСТОВЕРЯЕТСЯ, что описанная ниже авиационная техника которая более подробно определено в
_________________________________________________________________
[№ сертификата типа государства разработчика], было проверено и на дату выдачи настоящего сертификата считается пригодным для выполнения полетов в соответствии с нормами и правилами Республики Казахстан и отвечает специальным требованиям импортирующего государства, за исключением указанных ниже.
THIS CERTIFIES that the product identified below and detailed in
_________________________________________________________________
[insert type certificate no. of state of design]
has been examined and, as of the date of this certificate, is considered airworthy in accordance with the regulations of Republic of Kazakhstan and is in compliance with those special requirements of the importing State, except as stated below.

Ескерту. Осы сертификат жеткізуші мен сатып алушы арасындағы қандай да бір келісімдерге немесе шарттарға сәйкестігін ешқандай түрде растамайды, сол сияқты ол әуе кемені пайдалану құқығын бермейді.
Примечание. Настоящий сертификат не подтверждает соответствие каким-либо соглашениям или договорам между поставщиком и покупателем, а также не дает права на эксплуатацию воздушного судна.
Note: This certificate does not attest to compliance with any agreements or contracts between the vendor and purchaser, nor does it constitute authority to operate an aircraft.
Авиациялық бұйым:
Авиацинное изделие:
Aviation product:
Дайындаушы:
Изготовитель:
Manufacturer:
Моделі:
Модель:
Model:
Сериялық (зауыттық) нөмірі:
Серийный (заводской) номер:
Serial number:
Жаңа:
Новый:
New:
Пайдалануда болған:
Был в эксплуатации:
Used aircraft:
Иә/жоқ
Да/нет
Иә/жоқ
Да/нет
Экспортталатын мемлекет:
Государство, в которое экспортируется:
The State to which exported:
Ерекшеліктер:
Исключения:
Exceptions:
Сертификаттың қолданылу мерзiмi: ________ дейiн
Срок действия сертификата до:
The certificate is valid till:
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлға не оның орнындағы адам
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, его замещающее
An official of an authorized organization or a person replacing him
(Электрондық цифрлық қолтаңба) Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Дата выдачи:
Берiлген күнi:
Date of issue:

Ескерту. Осы сертификат жеткізуші мен сатып алушы арасындағы қандай да бір келісімдерге немесе шарттарға сәйкестігін ешқандай түрде растамайды, сол сияқты ол әуе кемені пайдалану құқығын бермейді.
Примечание. Настоящий сертификат не подтверждает соответствие каким-либо соглашениям или договорам между поставщиком и покупателем, а также не дает права на эксплуатацию воздушного судна.
Note: This certificate does not attest to compliance with any agreements or contracts between the vendor and purchaser, nor does it constitute authority to operate an aircraft.
Авиациялық бұйым:
Авиацинное изделие:
Aviation product:
Дайындаушы:
Изготовитель:
Manufacturer:
Моделі:
Модель:
Model:
Сериялық (зауыттық) нөмірі:
Серийный (заводской) номер:
Serial number:
Жаңа:
Новый:
New:
Пайдалануда болған:
Был в эксплуатации:
Used aircraft:
Иә/жоқ
Да/нет
Иә/жоқ
Да/нет
Экспортталатын мемлекет:
Государство, в которое экспортируется:
The State to which exported:
Ерекшеліктер:
Исключения:
Exceptions:
Сертификаттың қолданылу мерзiмi: ________ дейiн
Срок действия сертификата до:
The certificate is valid till:
Уәкілетті ұйымның лауазымды тұлға не оның орнындағы адам
Должностное лицо уполномоченной организации либо лицо, его замещающее
An official of an authorized organization or a person replacing him
(электронная цифровая подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата выдачи:
Берiлген күнi:
Date of issue: