Әлеуметтік маңызы бар жолаушылар тасымалдарын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың шығындарын бюджет қаражаты есебінен субсидиялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 25 тамыздағы № 883 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 4 желтоқсанда № 12353 болып тіркелді.
"Автомобиль көлiгi туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 23-16) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 18.09.2024 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Әлеуметтік маңызы бар жолаушылар тасымалдарын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың шығындарын бюджет қаражаты есебінен субсидиялау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында қарастырылған іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді бес жұмыс күні ішінде ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
С. Сарсенов
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
________________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 7 қазан
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________ Е. Досаев

Об утверждении Правил субсидирования за счет бюджетных средств убытков перевозчиков, связанных с осуществлением социально значимых перевозок пассажиров
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 августа 2015 года № 883. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 декабря 2015 года № 12353.
В соответствии с подпунктом 23-16) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 18.09.2024 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила субсидирования за счет бюджетных средств убытков перевозчиков, связанных с осуществлением социально значимых перевозок пассажиров.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направить его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
С. Сарсенов
"СОГЛАСОВАН":
Министр финансов
Республики Казахстан
__________________ Б. Султанов
7 октября 2015 год
"СОГЛАСОВАН":
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ Е. Досаев

2015 жылғы 4 қараша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2015 жылғы 25 тамыздағы
№ 883 бұйрығымен
бекітілген
Әлеуметтік маңызы бар жолаушылар тасымалдарын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың шығындарын бюджет қаражаты есебінен субсидиялау қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 05.12.2023 № 112 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әлеуметтік маңызы бар жолаушылар тасымалдарын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың шығындарын бюджет қаражаты есебінен субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 13-бабының 23-16) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және әлеуметтік маңызы бар жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың залалдарын бюджет қаражаты есебінен субсидиялау және "Ауданаралық (қалааралық облысішілік), ауданішілік, қалалық (ауылдық) және қала маңындағы әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша автомобильдік жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың залалдарын субсидиялау" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайды.
2. Қоғамның әлеуметтік-экономикалық жағдайына ықпал ететін және тарифтердің қолжетімділік деңгейі мен Қазақстан Республикасының аумағы бойынша халықтың еркін жүріп тұру мүмкіндігін қамтамасыз ету мақсатында ұйымдастырылатын тұрақты қатынастардағы жолаушыларды тасымалдау әлеуметтік мәні бар тасымалдар деп танылады.
3. Субсидиялауға тарифтерін облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) белгілейтін әлеуметтік маңызы бар қатынастары арқылы тасымалдауды орындау нәтижелері бойынша пайда болған тасымалдаушының шығындары жатады.
4. Егер "Тұрақты маршруттар бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдау жөнінде қызмет көрсетуге тарифтер есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 қазандағы № 614 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7297 болып тіркелген) бекітілген Тұрақты маршруттар бойынша жолаушылар мен багажды тасымалдау жөнінде қызмет көрсетуге тарифтер есептеу әдістемесіне (бұдан әрі – Әдістеме) сәйкес анықталған жолаушыларды тасымалдау тарифі мен жергілікті атқарушы органмен белгіленген әлеуметтік маңызы бар қатынастарына арналған тариф арасындағы айырма жергілікті бюджеттен субсидияланбаса, онда тариф шамасын жергілікті атқарушы орган Әдістемеге сәйкес анықтаған жолаушыларды тасымалдау тарифі деңгейінде белгілейді.

4 ноября 2015 год
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 25 августа 2015 года № 883
Правила
субсидирования за счет бюджетных средств убытков перевозчиков, связанных с осуществлением социально значимых перевозок пассажиров
Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 05.12.2023 № 112 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования за счет бюджетных средств убытков перевозчиков, связанных с осуществлением социально значимых перевозок пассажиров (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 23-16) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок субсидирования за счет бюджетных средств убытков перевозчиков, связанных с осуществлением социально значимых перевозок пассажиров и оказания государственной услуги "Субсидирование убытков перевозчика, связанных с осуществлением автомобильных пассажирских перевозок по социально значимым сообщениям в межрайонном (междугородном внутриобластном), внутрирайонном, городском (сельском) и пригородном сообщениях".
2. Социально значимыми перевозками признаются перевозки пассажиров в регулярном сообщении, оказывающие влияние на социально-экономическое положение общества и организуемые в целях обеспечения доступного уровня тарифов и возможности свободного передвижения населения по территории Республики Казахстан.
3. Субсидированию подлежат убытки перевозчика, образовавшиеся по результатам выполнения перевозок по социально значимым сообщениям, тарифы на которых устанавливаются местными исполнительными органами областей, городов Астана, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения (далее – местный исполнительный орган).
4. Если разница между тарифом на перевозку пассажиров, определенным в соответствии с Методикой расчета тарифов на оказание услуг по перевозке пассажиров и багажа по регулярным маршрутам, утвержденной приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 октября 2011 года № 614 "Об утверждении Методики расчета тарифов на оказание услуг по перевозке пассажиров и багажа по регулярным маршрутам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7297) (далее – Методика) и тарифом на социально значимые сообщения, установленным местным исполнительным органом, не субсидируется из местного бюджета, то величина тарифа местным исполнительным органом устанавливается на уровне тарифа на перевозку пассажиров, определенным в соответствии с Методикой.

2-тарау. Субсидиялауға жататын автомобиль көлігімен жолаушылардың әлеуметтік мәні бар тасымалдары және субсидиялар мөлшерлері
5. Егер жергілікті атқарушы орган белгілеген жолаушыларды тасымалдау тарифі Әдістемеге сәйкес анықталған жолаушыларды тасымалдау тарифінен төмен болса, аталған маршрут әлеуметтік мәні бар тасымалдаулар санатына жатады.
6. Тарифтер жөніндегі комиссия және (немесе) маршрут (ауданаралық (қала iшкi облыс iшi), аудан iшiндегi, қалалық (селолық) және қала маңы қатынасы) құнын айқындау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) отырысының хаттамасы негізінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті өкілдік органы айқындайтын тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органы "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес субсидиялауға жататын әлеуметтік маңызы бар қатынастардың тізбесін жасайды. Әлеуметтік маңызы бар автомобиль қатынастарының тізбесіне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге жол беріледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 18.09.2024 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Тасымалдаушы тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Әдістемеге сәйкес анықталған маршруттағы тариф есебін қағаз немесе электронды түрде, осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес автокөлік құралдарының маршрут бойынша жалпы жылдық жүрісіне (километр) сүйене отырып анықталған маршрут құны бойынша тасымалдаулар жүзеге асырылған жағдайда осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есебін ұсынады.
8. Осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес тасымалдаушы ұсынған есептердің дұрыстығын анықтау және субсидиялауға жататын әлеуметтік маңызы бар хабарламалардың тізбесі бойынша ұсыныстарды қалыптастыру үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органы әкiмнiң бұйрығымен төрағадан, төрағаның орынбасарынан және оның мүшелерінен тұратын комиссия (бұдан әрi – Комиссия) құрайды.
Комиссияға жергілікті атқарушы орган әкімінің орынбасары басшылық етеді, ол Комиссияның төрағасы болып табылады. Комиссия құрамына жергілікті өкілдік және атқарушы органдардың (жолаушылар көлігі, экономика және бюджеттік жоспарлау мәселелері бойынша уәкілетті), өңірдің өңірлік ұлттық кәсіпкерлер палаталарының, заңды тұлғалардың автокөлік бірлестіктері мен қоғамдық бірлестіктердің, автомобиль көлігі саладағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың өкілдері (қарастырылып отырған маршрут ұйымдастырылған елді мекенде бар болса) кіреді. Комиссияның құрамына кәсіподақтардың, тұтынушылар құқығын қорғау қоғамдарының өкілдері кіруі мүмкін. Жергілікті өкілді және атқарушы органдар өкілдерінің жалпы саны Комиссия құрамының жартысынан аспайды.
Комиссияның өкілеттік мерзімі бес жыл. Комиссияның өкілеттіктері аяқталғаннан кейін жергілікті атқарушы орган Комиссияның құрамына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізеді және оны осы тармақтың талаптарына сәйкес әкімнің өкімімен бекітеді.
Комиссия мүшелері жұмыс істеп тұрған комиссиядан шыққан кезде, жергілікті атқарушы орган шығып қалған мүшелерді алып тастау және Комиссияның жаңа мүшелерін құрамына енгізу жолымен комиссия құрамына тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізеді.
Комиссия отырыстары аудио және бейнежазбаны пайдалана отырып, Комиссия төрағасы мен мүшелерінің қатысуымен немесе қашықтан (қашықтықтан) форматта онлайн-трансляция режимінде өткізіледі.
Комиссия төрағасы оның іссапарда, демалыста немесе еңбекке уақытша жарамсыз болуы себебімен болмаған кезде, оның өкілеттігін Комиссия төрағасының орынбасары орындайды.
Мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда, Комиссия төрағасы мен мүшелері "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес шаралар қолданады.

Глава 2. Социально значимые перевозки пассажиров автомобильным транспортом, подлежащих субсидированию, и размеры субсидий
5. Если тариф на перевозку пассажиров, установленный местным исполнительным органом, ниже тарифа на перевозку пассажиров, определенным в соответствии с Методикой, данный маршрут относится к категории социально-значимых.
6. Местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы составляет перечень социально значимых автомобильных сообщений, подлежащих субсидированию, по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, определяемый местным представительным органом областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 14 Закона, на основании протокола заседания Комиссии по тарифам и (или) Комиссии по определению стоимости маршрута (межрайонных (междугородных внутриобластных), внутрирайонных, городских (сельских) и пригородных сообщений) (далее – Комиссия). В перечень социально значимых автомобильных сообщений допускается внесение изменений и (или) дополнений.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 18.09.2024 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Перевозчик представляет в местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы в бумажной или электронной форме расчеты по тарифу на маршрут, определенному в соответствии с Методикой по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а при осуществлении перевозок по маршруту, стоимость которого определена в соответствии с главой 4 настоящих Правил, исходя из общего годового пробега автотранспортных средств по маршруту (километр), расчет по стоимости маршрута по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
8. Для определения достоверности расчетов, представленных перевозчиком в соответствии с пунктами 7 настоящих Правил, и формирования предложений в перечень социально значимых сообщений, подлежащих субсидированию, местный исполнительный орган соответствующего административно-территориальной единицы распоряжением акима создает Комиссию, состоящую из председателя, заместителя председателя и ее членов.
Комиссию возглавляет заместитель акима местного исполнительного органа, являющийся председателем Комиссии. В состав Комиссии входят представители местных представительных и исполнительных органов (уполномоченных по вопросам пассажирского транспорта, экономики и бюджетного планирования), региональных национальных палат предпринимателей региона, автотранспортных объединений юридических лиц и общественных объединений, саморегулируемых организаций в области автомобильного транспорта (при наличии в населенном пункте, где организован рассматриваемый маршрут). В состав Комиссии могут быть включены представители профсоюзных объединений, обществ защиты прав потребителей. Количество представителей местных представительных и исполнительных органов суммарно не превышает половины состава Комиссии.
Срок полномочий Комиссии составляет пять лет. По завершении полномочий Комиссии, местный исполнительный орган вносит изменения и (или) дополнения в состав Комиссии и утверждает его распоряжением акима в соответствии с требованиями настоящего пункта.
При выбытии членов Комиссии из действующей Комиссии, местный исполнительный орган вносит соответствующие изменения и (или) дополнения в состав Комиссии, путем исключения выбывших членов и включения в состав новых членов Комиссии.
Заседания Комиссии проводятся с использованием средств аудио- и видеозаписи, с участием председателя и членов Комиссии или в дистанционном (удаленном) формате в режиме онлайн трансляции.
При отсутствии председателя Комиссии по причине его нахождения в командировке, отпуске или временной нетрудоспособности, его полномочия исполняет заместитель председателя Комиссии.
При возникновении конфликта интересов председатель и члены Комиссии принимают меры в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции".

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 18.09.2024 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Үміткерлердің жоқ болу себебіне байланысты екi реттен артық маршруттарға қызмет көрсету құқығына конкурстар өткiзiлмеген деп танылған халықтың әлеуметтiк маңызы бар тасымалдауға мұқтаждығы туындаған жағдайда, жергiлiктi атқарушы орган Комиссияның қарауына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Әдістемеге сәйкес анықталған маршруттағы тариф есебін, осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес автокөлік құралдарының маршрут бойынша жалпы жылдық жүрісіне (километр) сүйене отырып анықталған маршрут құны бойынша тасымалдаулар жүзеге асырылған жағдайда осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша маршрут құнының есебін енгізеді.
Отырыстың нәтижелері бойынша Комиссия тарифтерді және (немесе) маршрут құнын айқындаудың дұрыстығын растайтын қағаз немесе электрондық нысанда хаттама қабылдайды, сондай-ақ осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес жергілікті атқарушы органдардың есебін және (немесе) маршрут құнын алған күннен бастап 15 жұмыс күні ішінде әлеуметтік маңызы бар қатынастардың тізбесін жасайды.
10. Мәселе туындаған жағдайда тариф анықтаудың дұрыстығын растау үшін Комиссия тасымалдаушыдан Әдістемеге 1-қосымша болып табылатын Жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау тарифтерін қалыптастырудың экономикалық-математикалық моделі шеңберінде тариф есептеуде қолданған құжаттар мен ақпаратты тек бір рет сұратады.
Комиссия маршрут құнын анықтаудың дұрыстығын растау мақсатында сұрақтар туындаған жағдайда тасымалдаушыдан осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес маршруттың құнын айқындау кезінде пайдаланылған құжаттар мен мәліметтерді тек бір рет сұратады.
Отырыстың нәтижелері бойынша Комиссия тасымалдаушының шығындарын субсидиялау кезінде жергілікті атқарушы органдармен орындалатын тарифтерді және (немесе) маршрут құнын айқындаудың дұрыстығын растайтын қағаз немесе электрондық нысанда хаттаманы қабылдайды, сондай-ақ осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес тасымалдаушыдан есептер келіп түскен күннен бастап 15 жұмыс күні ішінде әлеуметтік маңызы бар қатынастар тізбесін жасайды.
Төтенше жағдай және карантиндік шектеулер кезеңінде әлеуметтік маңызы бар жолаушылар тасымалын жүзеге асыруға байланысты тасымалдаушылардың шығындарын субсидиялау нақты тасымалданған жолаушыларды ескере отырып, осы Қағидалардың 7-11-тармағына сәйкес есептік тарифті анықтау жолымен жүзеге асырылады. Комиссия тариф анықтаудың дұрыстығын осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес тасымалдаушыдан төлемдер түскен күннен бастап және (немесе) маршруттың құны 7 жұмыс күні ішінде растайды.
Комиссияның тасымалдаушының ұсынған есептер бойынша ескертулері болған жағдайда, бұл есептеулер Комиссия отырысының хаттамасында барлық ескертулер көрсетіле отырып, пысықтауға жіберіледі. Ескертулерді жою мерзімі 15 жұмыс күнінен аспайды.
Комиссия отырысының хаттамасы "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оған қол қойылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсында жарияланады.
Есептеудің дұрыстығы комиссия отырысының хаттамасымен расталған маршруттың тарифіне және (немесе) құнына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізген кезде осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес бұдан бұрын есептерді жергілікті атқарушы органға ұсынған тасымалдаушыны тарта отырып, комиссия отырысы тағайындалады.

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 18.09.2024 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. При наличии потребности населения в социально значимых перевозках, по которым конкурсы на право обслуживания маршрутов признаны не состоявшимися более двух раз по причине отсутствия претендентов, местный исполнительный орган вносит на рассмотрение Комиссии расчеты по тарифу на маршрут, определенному в соответствии с Методикой по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а при осуществлении перевозок по маршруту, стоимость которого определена в соответствии с главой 4 настоящих Правил, исходя из общего годового пробега автотранспортных средств по маршруту (километр), расчеты по стоимости маршрута по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
По результатам заседания Комиссия принимает протокол в бумажной или электронной форме, подтверждающий правильность определения тарифов и (или) стоимости маршрута, а также составляет перечень социально значимых сообщений в течение 15 рабочих дней со дня поступления от местного исполнительного расчетов и (или) стоимости маршрута согласно части первой настоящего пункта.
10. Комиссия, для подтверждения правильности определения тарифов, при возникновении вопросов запрашивает у перевозчика документы и информацию в рамках Экономико-математической модели формирования тарифов на регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа, являющейся приложением 1 к Методике, которые были использованы при расчетах тарифа только один раз.
Комиссия для подтверждения правильности определения стоимости маршрута, при возникновении вопросов запрашивает у перевозчика документы и информацию, которые были использованы при определении стоимости маршрута в соответствии с главой 4 настоящих Правил, только один раз.
По результатам заседания Комиссия принимает протокол в бумажной или электронной форме, подтверждающий правильность определения тарифов и (или) стоимости маршрута, который исполняется местными исполнительными органами при субсидировании убытков перевозчика, а также составляет перечень социально значимых сообщений в течение 15 рабочих дней со дня поступления от перевозчика расчетов согласно пункту 7 настоящих Правил.
В период чрезвычайной ситуации и карантинных ограничений, субсидирование убытков перевозчиков, связанных с осуществлением социально значимых перевозок пассажиров, осуществляется в соответствии с пунктами 7 – 11 настоящих Правил, с учетом фактических перевезенных пассажиров. Комиссия подтверждает правильность определения тарифов и (или) стоимости маршрута в течение 7 рабочих дней со дня поступления от перевозчика расчетов согласно пункту 7 настоящих Правил.
При наличии у Комиссии замечаний к представленным расчетам перевозчика, данные расчеты направляются на доработку с указанием всех замечаний в протоколе заседания Комиссии. Срок устранения замечаний не превышает 15 рабочих дней.
Протокол заседания Комиссии публикуется на интернет-ресурсе местного исполнительного органа в течение трех рабочих дней после его подписания в соответствии с Законом Республики Казахстан "О доступе к информации".
При внесении изменений и (или) дополнений в тариф и (или) стоимость маршрута, правильность расчета которого подтверждена протоколом заседания Комиссии, назначается заседание Комиссии с привлечением перевозчика, ранее представившего расчеты в местный исполнительный орган в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 18.09.2024 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Комиссия шешімі ашық дауыс беру жолымен қабылданады, ол құрылымның жалпы санынан үштен екісі болған кезде құқықты.
Комиссия мүшелерінің жалпы санынан көпшілік дауыс берілген болса, Комиссия шешімі қабылданған болып саналады. Теңбе-тең дауыс берілген жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып есептеледі.
12. Әлеуметтік маңызы бар қатынастарды субсидиялауға бағытталған сомалар көлемін анықтау әрбір маршрут мынадай:
1) Әдістемеге сәйкес айқындалған жолаушыларды тасымалдауға арналған тариф пен жергілікті атқарушы орган белгілеген тасымалданған жолаушылардың нақты санына көбейтілген әлеуметтік маңызы бар қатынастарына арналған тариф арасындағы айырма;
2) осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес айқындалатын маршруттың бір километрінің құны арасындағы айырма ретінде айқындалатын тасымалдауды орындаудан болатын, автокөлік құралдарының маршрут бойынша жалпы жылдық жүрісін (километр) негізге ала отырып, нақты көлемге көбейтілген автокөлік құралдарының маршрут бойынша жүріп өткен жүрісінің және жолаушыларды тасымалдаудан түскен қаржы қаражатының шығыны.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 18.09.2024 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Әлеуметтік маңызы бар қатынасты субсидиялауға арналған болжамды қаражат көлемі Әдістемеге сәйкес айқындалған жолаушыларды тасымалдауға арналған тариф пен жергілікті атқарушы орган белгілеген тариф арасындағы жылдар бөлінісінде тасымалдауға жоспарланған жолаушылардың жыл сайынғы санына көбейту айырмасы ретінде айқындалады.
Автобустың тұрақты тасымалын жүзеге асыру үшін маршруттың құны айқындалған кезде, осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес, маршрут бойынша жүретін автокөлік құралдарының жалпы жылдық жүрісіне (километр) сүйене отырып, тасымалдаушылардың шығындарын субсидиялауға арналған болжамды қаражат көлемі жоспарланған жолаушылар мен багажды тасымалдау санынан алынатын кірістер мен маршрут құны арасындағы айырмасы ретінде айқындалады.
14. Жергілікті бюджеттен субсидиялар төлеуді жүзеге асыруды жоспарлау үшін жергілікті атқарушы орган тиісті жергілікті бюджет бағдарламасы бойынша үш жылға бюджеттік өтінімді әзірлейді және оны мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.
Осы Қағидалардың 13-тармақтарына сәйкес анықталған әлеуметтік мәні бар қатынастарды субсидиялауға арналған қаражат көлемі және әлеуметтік қатынастар тізілімі бюджеттік өтінім үшін негіз болып табылады.

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 18.09.2024 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Решение Комиссии принимается путем открытого голосования, которое правомочно при наличии двух третей от общего числа ее состава.
Решение Комиссии считается принятым, если за него подается большинство голосов от общего количества членов комиссии. В случае равенства голосов голос председателя Комиссии считается решающим.
12. Определение объема сумм, направляемых на субсидирование социально значимых сообщений, производится на каждый маршрут на основе:
1) разницы между тарифом на перевозку пассажиров, определенным в соответствии с Методикой и тарифом на социально значимые сообщения, установленным местным исполнительным органом умноженное на фактическое количество перевезенных пассажиров;
2) убытка от выполнения перевозок, определяемого как разница между стоимостью одного километра маршрута, определенной в соответствии с главой 4 настоящих Правил, исходя из общего годового пробега автотранспортных средств по маршруту (километр), умноженной на фактически выполненный пробег автотранспортных средств на маршруте и финансовыми средствами, поступившими от перевозок пассажиров.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 18.09.2024 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Прогнозный объем средств на субсидирование социально значимого сообщения определяется как разница между тарифом на перевозку пассажиров, определенным в соответствии с Методикой и тарифом, установленным местным исполнительным органом умноженная на ежегодное количество планируемых к перевозке пассажиров в разрезе по годам.
При определении стоимости маршрута для осуществления регулярных перевозок, в соответствии с главой 4 настоящих Правил, исходя из общего годового пробега автотранспортных средств по маршруту (километр), прогнозный объем средств на субсидирование убытков перевозчиков определяется как разница между доходами к получению от количества планируемых перевозок пассажиров и багажа и стоимостью маршрута.
14. Для планирования осуществления выплаты субсидий из местного бюджета местный исполнительный орган разрабатывает бюджетную заявку на три года по соответствующей местной бюджетной программе.
Основанием для бюджетной заявки являются перечень социально значимых сообщений и объем средств на субсидирование социально значимых сообщений, определенный в соответствии с пунктом 13 настоящих Правил.

Жергілікті атқарушы орган облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті өкілді органы жергілікті бюджетті бекіткеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес әлеуметтік маңызы бар субсидияланатын хабарламалардың сомасын үш жылдық кезеңге бекітеді.
15. Осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес айқындалған сома негізінде жергілікті өкілді органның шешімі заңды күшіне енген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде тасымалдаушы мен жергілікті атқарушы орган арасында Әлеуметтік маңызы бар жол қатынасын субсидиялау туралы шарт (бұдан әрі – Шарт) жасалады, ол:
1) тараптардың орындауы үшін осы Қағидалармен айқындалған шарттарды;
2) жылдар бөлінген үш жылға болжамдалған жолаушыларды тасымалдау санын;
3) жыл бойынша үш жылға арналған субсидиялардың болжамды көлемін;
4) белгіленген тарифті (тарифтердің торын);
5) маршрут бойынша Әдістемеге сәйкес айқындалған тарифті;
6) осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес маршрут бойынша жалпы жылдық жүрісіне (километр) сүйене отырып, тұрақты автобус тасымалдауларын жүзеге асыру үшін маршрут құны анықталған кезде жылдар қимасында үш жылғы маршрутта жүріп өткен болжамдық жалпы жиынтық жолын (километр);
7) ұсынылған растаушы құжаттарға сәйкес келмеген кезде заңсыз алынған субсидияны тасымалдаушыға қайтаруды;
8) ұсынылған растайтын құжаттарға сәйкес келген кезде алынбаған субсидияларды жергілікті атқарушы органдардың төлеуді;
9) жергілікті атқарушы органдардың тасымалдаушының нақты орындалған жұмыстары мен жұмсалған шығындары бойынша субсидиялар төлеуі;
10) қаржы жылының қорытындылары бойынша тасымалдаушы мен жергілікті атқарушы орган арасында маршрутқа қызмет көрсету шығындары және субсидиялар сомасы бойынша өзара есеп айырысуларды жүргізуді қамтиды;
11) Шарттың қолданылу мерзімі осы маршрутқа жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауды ұйымдастыру шартының қолданылу мерзіміне белгіленеді. Маршрутты әлеуметтік маңызы бар хабарламалар тізбесінен алып тастаған кезде Шарт өзінің қолданылуын тоқтатады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 18.09.2024 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Жергiлiктi атқарушы органдар тоқсан сайын, тоқсаннан кейiнгi айдың 5-iне дейiн автомобиль көлiгi саласындағы уәкiлеттi органға Комиссия жұмысының нәтижелерi және әлеуметтiк маңызы бар хабарламаларды субсидиялау туралы ақпаратты осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жiбередi.

Местный исполнительный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней после утверждения местным представительным органом областей, городов республиканского значения, столицы местного бюджета утверждает на трехлетний период суммы по социально значимым субсидируемым сообщениям согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
15. На основании суммы, определенной в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил, в срок не более 7 (семи) рабочих дней со дня вступления в законную силу решения местного представительного органа, между перевозчиком и местным исполнительным органом заключается Договор о субсидировании социально значимых автомобильных сообщений (далее - Договор), содержащий следующие условия:
1) условия для исполнения сторон, определенные настоящими Правилами;
2) прогнозируемое количество перевозок пассажиров за три года в разрезе по годам;
3) прогнозную сумму субсидирования за три года в разрезе по годам;
4) установленный тариф (сетка тарифов);
5) тариф по маршруту определенному в соответствии с Методикой;
6) прогнозный общий пробег на маршруте (километр) за три года в разрезе по годам, при определении стоимости маршрута для осуществления регулярных перевозок, в соответствии с главой 4 настоящих Правил, исходя из общего годового пробега автотранспортных средств по маршруту (километр);
7) возврат перевозчиком незаконно полученных субсидий при несоответствии представленных подтверждающих документов;
8) выплата местными исполнительными органами недополученных субсидий при соответствии с представленными подтверждающими документами;
9) выплата местными исполнительными органами субсидий по фактически выполненным работам и понесенным затратам перевозчика;
10) проведение взаиморасчетов между перевозчиком и местным исполнительным органом по итогам финансового года, по затратам на обслуживание маршрута и суммой субсидирования;
11) срок действия Договора устанавливается на срок действия договора организации регулярных перевозок пассажиров и багажа на данный маршрут. При исключении маршрута из перечня социально значимых сообщений Договор прекращает свое действие.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 18.09.2024 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Местные исполнительные органы ежеквартально в срок до 5 числа месяца, следующего за кварталом, направляют в уполномоченный орган в области автомобильного транспорта информацию о результатах работы Комиссии и субсидировании социально значимых сообщений по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

3-тарау. Субсидияларды төлеу тәртібі мен шарттары
17. Тасымалдаушы есептік айдан кейінгі әр айдың 15 күніне дейінгі мерзімде жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік маңызы бар қатынастары бойынша нақты тасымалданған жолаушылар туралы айлық ақпаратты (бұдан әрі – ай сайынғы есеп) жібереді.
Осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес автокөлік құралдардың маршрут бойынша жалпы жылдық жүрісіне (километр) сүйене отырып айқындалған маршрут құны бойынша тасымалдаулар жүзеге асырылған кезде тасымалдаушы есептік айдан кейінгі әр айдың 10-шы күніне дейінгі мерзімде уәкілетті ұйымға ай сайынғы есеп жібереді, кейін уәкілетті ұйым есептік айдан кейінгі әр айдың 15-ші күніне дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орындалған жұмыс туралы ақпаратты жергілікті атқарушы органға айлық ақпаратты ұсынады. Уәкілетті ұйым болмаған жағдайда тасымалдаушы әр айдың 15-күніне дейін жергілікті атқарушы органға ай сайын ақпарат жібереді.
"Ауданаралық (қалааралық облысішілік), ауданішілік, қалалық (ауылдық) және қала маңындағы әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша автомобильдік жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың шығындарын субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
18. Тасымалдаушы (жеке немесе заңды тұлға) (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат нысанындағы ауданаралық (қалааралық облысішілік), ауданішілік, қалалық (ауылдық) және қала маңындағы әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша автомобильдік жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың залалдарын субсидиялауға арналған өтінішті (бұдан әрі –өтініш) және осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес "Ауданаралық (қалааралық облысішілік), ауданішілік, қалалық (ауылдық) және қала маңындағы қатынастарда әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша автомобильдік жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың залалдарын субсидиялау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі – Тізбе) 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар пакетін жолдайды.
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызметті көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі Тізбеде жазылған.
Порталда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі құжаттарды түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады.
Жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.

Глава 3. Порядок и условия выплаты субсидий
17. Перевозчик в срок до 15 числа каждого месяца, направляет в местный исполнительный орган ежемесячную информацию о фактически перевезенных пассажиров по социально значимым сообщениям, по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее - ежемесячная информация).
При осуществлении перевозок по маршруту, стоимость которого определена в соответствии с главой 4 Правил, исходя из общего годового пробега автотранспортных средств по маршруту (километр), перевозчик в срок до 10 числа каждого месяца, направляет в уполномоченную организацию ежемесячную информацию, далее уполномоченная организация в срок до 15 числа каждого месяца, предоставляет в местный исполнительный орган информацию о выполненной работе по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам. При отсутствии уполномоченной организации перевозчик в срок до 15 числа каждого месяца, направляет ежемесячную информацию в местный исполнительный орган.
Государственная услуга "Субсидирование убытков перевозчика, связанных с осуществлением автомобильных пассажирских перевозок по социально значимым сообщениям в межрайонном (междугородном внутриобластном), внутрирайонном, городском (сельском) и пригородном сообщениях" (далее - государственная услуга), оказывается местными исполнительными органами областей, городов Астана, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения (далее – услугодатель).".
18. Перевозчик (физическое или юридическое лицо) (далее - услугополучатель) для получения государственной услуги направляет услугодателю через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) заявление на субсидирование убытков перевозчика, связанных с осуществлением автомобильных пассажирских перевозок по социально значимым сообщениям в межрайонном (междугородном внутриобластном), внутрирайонном, городском (сельском) и пригородном сообщениях в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам (далее – заявление) и пакет документов по перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Субсидирование убытков перевозчика, связанных с осуществлением автомобильных пассажирских перевозок по социально значимым сообщениям в межрайонном (междугородном внутриобластном), внутрирайонном, городском (сельском) и пригородном сообщениях" согласно приложению 9 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне.
На портале в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии заявления для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
Канцелярия услугодателя осуществляет регистрацию документов в день их поступления.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем.
Сведения документов, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства.".

19. Төтенше жағдай және (немесе) карантиндік шектеулер енгізуге байланысты әлеуметтік маңызы бар хабарламалар бойынша тасымалдауды мәжбүрлеп тоқтата тұру кезеңінде ағымдағы қаржы жылындағы ең төменгі жалақысына сәйкес тасымалдаушының жүргізушілерге және (немесе) кондукторларға еңбекақы төлеуге және әлеуметтік аударымдарға шығыстары субсидиялауға жатады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мән-жайлар туындаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін портал арқылы көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізушілердің және (немесе) кондукторлардың жалақы мен әлеуметтік аударымдары бойынша тасымалдаушының өтінішін және төлеуге жұмсалған шығыстары туралы ақпаратты жолдайды.
20. Әлеуметтік маңызы бар субсидияланатын қатынастар бойынша жергілікті бюджеттен субсидияларды төлеуді жергілікті атқарушы орган тасымалдаушыға осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес субсидия тағайындау туралы хабарлама жіберілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей Шарттың негізінде ай сайын жүргізеді.
Тасымалдаушы осы Қағидалардың 17-тармағында көзделген ай сайынғы ақпаратты айдың 15-күнінен кейін ұсынған кезде жергілікті атқарушы органдардың субсидиялар төлеуі қаржыландыру жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 18.09.2024 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20-1. Тасымалдаушыда айдың 15-күніне дейін автокөлік құралдарына арналған лизинг шарты бойынша лизингтік төлемдерді төлеу бойынша міндеттемелер болған кезде жергілікті атқарушы органдардың субсидиялар төлеуі қаржыландыру жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағидалар 20-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің м.а. 18.09.2024 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Мемлекеттік қызмет көрсетудің жалпы мерзімі 5 (бес) жұмыс күнін құрайды.
22. Көрсетілетін қызметті алушыдан Тізбенің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес өтініш және құжаттар топтамасы түскен кезде, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе орындаушысы осы өтінішті және құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе жетекшілік ететін басшының орынбасары және (немесе) көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы арқылы қарау үшін жолдайды.
Көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы құжаттарды тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде Тізбенің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес ұсынылған құжаттар топтамасының толықтығын тексереді.

19. В период вынужденного приостановления перевозок по социально значимым сообщениям, связанного с введением режима чрезвычайного положения и (или) карантинных ограничений, субсидированию подлежат расходы перевозчика по заработной плате и социальным отчислениям водителей и (или) кондукторов, согласно минимальной заработной платы на текущий финансовый год.
При возниковении обстоятельств, указанных в части первой настоящего пункта, услугополучатель для получения государственной услуги направляет услугодателю через портал заявление и информацию о расходах перевозчика по заработной плате и социальным отчислениям водителей и (или) кондукторов по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
20. Выплаты субсидий из местного бюджета по социально значимым субсидируемым сообщениям производятся местным исполнительным органом ежемесячно на основании Договора, не позднее 5 (пяти) рабочих дней с момента направления перевозчику уведомления о назначении субсидии согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
При предоставлении перевозчиком ежемесячной информации, предусмотренной пунктом 17 настоящих Правил позже 15 числа месяца, выплаты местными исполнительными органами субсидий осуществляются согласно плану финансирования.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 18.09.2024 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20-1. При наличии у перевозчика обязательств по оплате лизинговых платежей по договору лизинга на автотранспортные средства до 15 числа месяца, выплаты местными исполнительными органами субсидий осуществляются согласно плану финансирования.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 20-1 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 18.09.2024 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Общий срок оказания государственной услуги составляет 5 (пять) рабочих дней.
22. При поступлении от услугополучателя заявления и пакета документов, согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня, исполнитель канцелярии услугодателя направляет данное заявление и пакет документов для рассмотрения руководителю услугодателя либо исполняющему его обязанности, который определяет исполнителя услугодателя через курирующего заместителя руководителя и (или) руководителя структурного подразделения услугодателя.
Исполнитель услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов, проверяет полноту представленного пакета документов, согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня.

23. Ұсынылған құжаттардың толық ұсынбау және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсыну фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде өтінішті бұдан әрі қараудан дәлелді бас тарту береді.
24. Көрсетілетін қызметті алушы Тізбенің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы құжаттар топтамасының осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін қарайды.
Ұсынылған құжаттар топтамасы Тізбенің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келген кезде көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидия тағайындау туралы хабарламаны ресімдейді.
Көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің жобасын көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе оның міндетін атқарушыға басшының жетекшілік ететін орынбасарының және (немесе) көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесі басшысының келісуі бойынша жолдайды.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің басшысы немесе оның міндетін атқарушының электрондық цифрлық қолтаңбасы қол қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
25. Тізбенің 9-тармағында көзделген негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы көрсетілетін қызметті алушыны мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидия тағайындау туралы хабарламаны не Тізбенің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидия тағайындаудан бас тарту туралы хабарлама жіберу тәсілімен мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді.
Көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің жобасын көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе оның міндетін атқарушыға басшының жетекшілік ететін орынбасарының және (немесе) көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесі басшысының келісімі бойынша жолдайды.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің басшысы немесе оның міндетін атқарушының ЭЦҚ қол қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.

23. При установлении факта неполноты представленных документов и (или) представления услугополучателем документов с истекшим сроком действия, услугодатель в указанные сроки дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
24. При предоставлении услугополучателем полного пакета документов, согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня, исполнитель услугодателя в течение 3 (трех) рабочих дней рассматривает данный пакет документов на соответствие требованиям настоящих Правил.
При соответствии представленного пакета документов, согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня, требованиям настоящих Правил, исполнитель услугодателя оформляет уведомление о назначении субсидии по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Исполнитель услугодателя направляет проект результата оказания государственной услуги руководителю услугодателя либо исполняющему его обязанности по согласованию с курирующим заместителем руководителя и (или) руководителем структурного подразделения услугодателя.
Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью руководителя услугодателя либо исполняющим его обязанности.
25. При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 Перечня, исполнитель услугодателя уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания исполнитель услугодателя оформляет уведомление о назначении субсидии по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги способом направления уведомления об отказе в назначении субсидии по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам по основаниям, указанным в пункте 9 Перечня.
Исполнитель услугодателя направляет проект результата оказания государственной услуги руководителю услугодателя либо исполняющему его обязанности по согласованию с курирующим заместителем руководителя и (или) руководителем структурного подразделения услугодателя.
Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя либо исполняющим его обязанности.

26. Жылдың соңғы күнтізбелік айы үшін бюджеттік субсидияларды төлеу кейіннен келесі жылдың 25 қаңтар мерзімінен кешіктірмей нақты деректер бойынша жасалған есепті ұсына отырып, 20 желтоқсаннан кешіктірмей ұсынылған, болжамды деректер бойынша жасалған субсидияланатын қатынастар бойынша есеп негізінде жүзеге асырылады.
27. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа шағым жасауға Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
28. Жергілікті атқарушы орган Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректерді енгізу қағидаларына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.

26. Выплата бюджетных субсидий за последний календарный месяц года осуществляется на основе представленного не позднее 20 декабря отчета по субсидируемым сообщениям, составленного по прогнозным данным с последующим представлением отчета, составленного по фактическим данным в срок не позднее 25 января следующего года.
27. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (три) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (три) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
28. Местный исполнительный орган обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствии с Правилами внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги утвержденный приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8555).

29. Автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіні бекіткен немесе өзгерткен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жергілікті атқарушы органдарға, өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беруді жүзеге асыратын ұйымдарға, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.".
4-тарау. Тұрақты тасымалдауды жүзеге асыру үшін маршруттың құнын анықтау тәртібі
30. Құны жол жүру ақысын электронды жинау жүйесін пайдалана отырып, көлік құралдарының жалпы жылдық жүрісіне, белгілі бір кезеңдегі маршруттың құнын есептеуге немесе белгілі бір жұмыс көлемін орындауға негізделетін маршрут бойынша тасымалдауды жүзеге асыру кезінде (көрсетілетін қызметтері) мынадай түрдегі экономикалық-математикалық модельді пайдаланады:
СМ = Зжқ + Зжэтж + Здисп + ( Зт + Зү ) * R
формула (1)
СМ = Зжқ + Засп + ( Зт + Зү ) * R
формула (2)
мұнда: СМ – белгілі кезеңге маршрут құны немесе көлік жұмысының белгілі көлемін орындау үшін;
Зжқ – тасымалдаушы жылжымалы құрамға (амортизацияға) немесе лизинг шарты бойынша уақытша иеленуге және пайдалануға (лизинг төлемдері) жұмсайтын нормативтік шығындардың жалпы сомасы;
Зт – тасымалдаушының тікелей нормативтік (есептік) жалпы сомасы (отын, жағармай материалдары, автокөлік құралдарды жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету, автошиналарды ауыстыру және жөндеу, жүргізушілер мен кондукторлардың еңбекақысы);
Зү – тасымалдаушының үстеме шығындарының нормативті сомасы;
Зжэтж – жолақыны электрондық төлеу жүйесі операторының қызметтерін ескеретін шығындар (оператордың электрондық жүйесі пайдаланатын жабдыққа қызмет көрсету, ұстау және жөндеу) (осы қызметке тасымалдаушы төлем жасаған кезде);
Здисп – диспетчерлік жүйе операторының қызметтерін есепке алатын шығындар (осы қызметке тасымалдаушы төлем жасаған кезде);
Засп – автовокзалдардың, автостанциядардың және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің қызметтерін есепке алатын шығындар;
R – осы маршрутқа қызмет көрсету бойынша тасымалдаушының шығындарына есептік рентабельділік коэффициенті 1,15-ке тең (15% ретінде қабылданады).
Тасымалдаушының қосылған құн салығын (бұдан әрі – ҚҚС) ескере отырып шеккен шығыстары маршрут құнын есептеу кезінде ҚҚС қоса ескеріледі.
ҚҚС әлеуметтік маңызы бар маршрутта пайдаланылатын автокөлік құралдарының амортизациясына байланысты тасымалдаушының шығындарына қабылданады.
Формула (2) жол жүру ақысын электронды жинау жүйесін пайдаланбайтын ауданаралық (қалааралық облысішілік) және ауданішілік тасымалдауға қолданылады.
ҚҚС айқындау үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес ҚҚС жарнасы қолданылады.

29. Уполномоченный орган в области автомобильного транспорта в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения подзаконного нормативного правового акта направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственной услуги, в местные исполнительные органы, в организации, осуществляющие прием заявлений и выдачу результатов оказания государственной услуги, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", а также в Единый контакт-центр.
Глава 4. Порядок определения стоимости маршрута для осуществления регулярных перевозок"
30. При осуществлении перевозок по маршруту, стоимость которого определяется исходя из общего годового пробега автотранспортных средств, использующих электронную систему оплаты проезда, расчет стоимости маршрута на определенный период или для выполнения определенного объема работ (услуг) используется экономико-математическая модель следующего вида:
СМ = Зпс + Зэсоп + Здисп + ( Зп + Зн ) * R
формула (1)
СМ = Зпс + Засп + ( Зп + Зн ) * R
формула (2)
где: СМ - стоимость маршрута на определенный период или для выполнения определенного объема транспортной работы;
Зпс - общая сумма нормативных затрат перевозчика на подвижной состав (амортизация) или временное владение и пользование по договору лизинга (лизинговые платежи);
Зп - общая сумма прямых нормативных (расчетных) затрат перевозчика (топливо, смазочные материалы, ремонт и техническое обслуживание автотранспортных средств, замена и ремонт автошин, заработная плата водителей и кондукторов);
Зн - общая сумма нормативных накладных затрат перевозчика;
Зэсоп - затраты учитывающие услуги оператора электронной системы оплаты проезда (обслуживание, содержание и ремонт оборудования, используемого электронной системой оператора) (при оплате перевозчиком);
Здисп - затраты учитывающие услуги оператора системы диспетчеризации (при оплате данной услуги перевозчиком);
Засп - затраты учитывающие услуги автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживание пассажиров;
R - коэффициент расчетной рентабельности к затратам перевозчика по обслуживанию данного маршрута равный 1,15 (принимается как 15 %).
Расходы перевозчика, понесенные с учетом налога на добавленную стоимость (далее - НДС) учитываются при расчете стоимости маршрута с НДС.
НДС принимается к затратам перевозчика, связанным с амортизацией автотранспортных средств, задействованных на социально значимом маршруте.
Формула (2) применяется на межрайонных (междугородных внутриобластных) и внутрирайонных перевозках, не использующих электронную систему оплаты проезда.
Для определения НДС применяется ставка НДС, установленная Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс).

Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 18.09.2024 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Баптар бойынша нормативтік шығындардың іріленген есептері мынадай орындалады:
1) Зпс – жылжымалы құрам бойынша тасымалдаушының жалпы құны кіреді:
Лизингтік төлемдер-лизинг шартының бүкіл қолданылу мерзімі үшін лизинг шарты бойынша төлемдердің жалпы сомасын білдіретін мерзімді төлемдер, олар лизинг шартын жасасу сәтіндегі баға бойынша лизинг нысанасы құнының барлық немесе елеулі бөлігін өтеуді ескере отырып есептелуге тиіс және лизинг шартының қолданылу мерзімі ішінде жүзеге асырылатын, оған мыналар кіреді:
лизинг берушіге лизинг нысанасын сатып алуға жұмсалған шығындарды және лизинг нысанасын сатып алуға, жеткізуге және оны лизинг шартына сәйкес мақсаты бойынша пайдалану үшін жұмыс жағдайына келтіруге тікелей байланысты кез келген басқа шығыстарды өтеу;
лизинг бойынша сыйақы.
Жылжымалы құрам бойынша жылдық лизингтік төлемнің мөлшері (жылдық аннуитет) лизинг шартына, лизинг шартына төлем кестесіне сәйкес, сондай-ақ оны өтеуге байланысты шығыстарды ескере отырып айқындалады және мынадай тәртіппен есептеледі:
Лжыл = Л + S
формула (3)
мұнда: Лжыл - жылжымалы құрам бойынша жылдық лизингтік төлемнің (жылдық аннуитет) мөлшері;
Л – лизинг шартына кестеде белгіленген жыл сайынғы лизингтік төлемдердің сомасы;
S – лизингтік бағдарлама шеңберінде лизинг берушінің мүлкін ерікті сақтандыру шартын жасасу кезінде төленуге жататын жылдық сақтандыру сыйлықақысының мөлшері 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлігі) сәйкес айқындалады;
2) Жылжымалы құрам бойынша лизинг төлемдері болмаған жағдайда, олардың жалпы жүрісін ескере отырып, маршрутқа бекітілген көлік құралдарының амортизациялық аударымдарының сомасы өтелуге жатады. Формула арқылы есептелген:
За = 0,15 * Ам * Кр * Ц
формула (4)
мұнда: За – амортизация шығындары;
0,15 – 15 % көлемінде автокөлік құралдары бойынша амортизация нормасы (жалға алынған автокөлік құралдарына қолданылмайды);
Кр – автокөлік құралдары резервінің коэффициенті (маршрутта бекітілген автокөлік құралдарының жалпы санының шығындарды есептеу үшін 1,2-ге тең кесте бойынша маршрутқа жеткізілуге жататын автокөлік құралдарының санына қатынасы;
3) Зт – тасымалдаушының тікелей нормативтік (есептік) жалпы сомасы мынадан тұрады:
Зо – осы маршрутта пайдаланылатын автокөлік құралдарының жалпы жүріп өткен жолына есептегенде автомобильдік отын электр энергиясы/газ/сутегі шығындары тариф есептелетін күнгі барлық қолданыстағы үстемелер мен 1 литр бензиннің/1 киловат электр энергиясының/1 килограмм сутегінің дара бағасын есепке алып, 100 километр жұмсалған отын/электр энергиясы/газ/сутегі шығындарының базалық нормаларына сүйеніп анықталады (осы бөлшек сауда бағасы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес тарифті анықтаудың дұрыстығы расталғанға дейін жарамды):

Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 18.09.2024 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Укрупненные расчеты нормативных затрат по статьям выполняется в следующем порядке:
1) Зпс - общая сумма затрат перевозчика на подвижной состав включает себя:
Лизинговые платежи - периодические платежи, представляющие собой общую сумму платежей по договору лизинга за весь срок действия договора лизинга, которые должны быть рассчитаны с учетом возмещения всей или существенной части стоимости предмета лизинга по цене на момент заключения договора лизинга и осуществляемые на протяжении срока действия договора лизинга, которые включают в себя:
возмещение лизингодателю затрат на приобретение предмета лизинга и любых других расходов, непосредственно связанных с приобретением, поставкой предмета лизинга и приведением его в рабочее состояние для использования по назначению в соответствии с договором лизинга;
вознаграждение по лизингу.
Размер годового лизингового платежа (годовой аннуитет) по подвижному составу определяется в соответствии с договором лизинга, графиком оплаты к договору лизинга, а также с учетом расходов, связанных с его возмещением и рассчитывается в следующем порядке:
Лгод = Л + S
формула (3)
где: Лгод – размер годового лизингового платежа (годовой аннуитет) по подвижному составу;
Л – сумма ежегодных лизинговых платежей, установленных графиком к договору лизинга;
S - в рамках лизинговой программы размер годовой страховой премии, подлежащей уплате при заключении договора добровольного страхования имущества лизингодателя, определяется согласно Гражданскому кодексу Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года;
2) При отсутствии лизинговых платежей по подвижному составу возмещению подлежит сумма амортизационных отчислений по закрепленным на маршруте автотранспортным средствам в расчете на их общий пробег. Рассчитывается по формуле:
За = 0,15 * Ам * Кр * Ц
формула (4)
где: За – затраты на амортизацию;
0,15 – норма амортизации по автотранспортным средствам в размере 15 % (не применяется для арендованных автотранспортных средств);
Кр - коэффициент резерва автотранспортных средств (отношение общего количества закрепленных за маршрутом автотранспортных средств к числу автотранспортных средств, подлежащих поставке на маршрут по графику, принимаемый для расчетов затрат равный как 1,2);
3) Зп - общая сумма прямых затрат перевозчика включает себя:
Зт - расходы на автомобильное топливо/электроэнергию/газ/водород в расчете на общий пробег автотранспортных средств, используемых на обслуживании данного маршрута, определяются исходя из базовой нормы расхода топлива/электроэнергии/газа/водород на 100 километров с учетом всех действующих надбавок и розничной цены 1 литра бензина (дизтоплива, газа)/1 киловатта электроэнергии/1 килограмма водорода на дату осуществления расчета тарифа (данная розничная цена действительна до подтверждения правильности определения тарифов согласно пункту 9 Правил):

Зо = 0,01 * Lжж * НТ * КН * ЦТ
формула (5)
мұнда: 0,01 - 100 километрден 1 километрге отын шығынын қайта есептеу;
Lжж - төмендегі формула бойынша есептелетін маршрутқа қызмет көрсетуде автокөлік құралдарының жылдық жүріп өткен жолы:
Lжж = Кж * ( n * Lкр + Lo )
формула (6)
мұнда: Кж - бір жылда маршрутқа қызмет көрсетілген күндер саны (жыл бойы әр жұмыс істеу режимінде Кж = 365) (жергілікті атқарушы органдар бекіткен маршруттар кестесіне сәйкес айқындалады);
n - бағдардағы рейс айналымдарының күнделікті саны (демалыс, мереке, жұмыс күндеріне, жылдың маусымдылығына байланысты жылдағы бару жолында айырмашылық болған кезде олардың орташа мәні алынады);
Lкр - маршруттағы рейс айналымдарының қашықтығы километр;
Lo - күнделікті нөлдік жүріп өткен жол, километр;
Маршрут сипаттамаларының көрсеткіштерінің әртүрлі мәндері жұмыс және демалыс күндері бойынша әртүрлі мәндерге ие болса, онда автокөлік құралдарының жалпы жылдық жүріп өткен жолы осы көлемдерді жинақтаумен жұмыс және демалыс күндері бойынша жеке анықталады.
Жазғы және қысқы кезеңдердегі маршрут кестесінің әртүрлі мәндерге ие болса және (немесе) маршрут толық емес күнтізбелік жыл ішінде жұмыс істеген жағдайда, онда отынға шығындар жазғы және қысқы кезеңдердегі шығындардың соммасы ретінде анықталады:
Зо.жаз = 0,01 х Lжж.ж. х НТ х Цл.т. х КНж.
формула (7)
Зо.қыс = 0,01 х Lжж.қ. х НТ х Цз.т. х КНқ.
формула (8)
Зо = Зо.жаз + Зо.қыс
формула (9)
мұнда: Зо.жаз - жазғы автомобиль отынының құны;
Зо.қыс - қысқы мотор отынының құны;
Lжж.ж. - жазда автокөліктердің жылдық жүрісі;
Lжж.қ. - қыста автокөліктердің жылдық жүрісі;
KНж., KНқ. - трассадағы (жазғы, қысқы) көлік құралдарын пайдаланудың нақты жағдайлары үшін базалық мөлшерлемеге үстемеақылардың жиынтық коэффициенті.
НТ – көліктің 100 километріне литр/киловатт/килограмм отын шығынының негізгі нормасы;
Дизель отынын (бензинді)/газды тұтынудың базалық нормасы мен жинақталған үстеме коэффициенті "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 11 тамыздағы № 1210 қаулысына (бұдан әрі – Отын шығынының нормасы) сәйкес анықталады.
Электрлік автобустар үшін 100 километрге сағатына киловатт электр энергиясын тұтыну нормасы және ол үшін жалпы қосымша ақы коэффициенті Өндіруші зауыттың деректері бойынша анықталады.
Отын ретінде сутегіні пайдаланатын автокөлік құралдары үшін 100 километрге сағатына килограмм сутегі отынын тұтыну нормасы және ол үшін жалпы қосымша ақы коэффициенті Өндіруші зауыттың деректері бойынша анықталады.
Бо – дизельдік отынның (бензиннің)/газдың/электр энергиясының/сутегінің бағасы.
Дизельдік отынның (бензиннің)/газдың/сутегінің бағасы мына формула бойынша анықталады:
формула (10)
мұнда: Мқыс Мжаз - ККл (климаттық коэффициент) мәнін анықтайтын Отын шығыны нормаларының 10-кесте бойынша кезеңдер шегінде өңір бойынша анықталған бір жылдағы қысқы және жазғы айлар саны.
Бқ.о Бж.о - тариф есептеу күніне отынның дара құны (жазғы және қысқы).

Зт = 0,01 * Lоб * НТ * КН * ЦТ
формула (5)
где: 0,01 - пересчет расхода топлива со 100 километров на 1 километр;
Lоб - общий годовой пробег автотранспортных средств при обслуживании маршрута рассчитываемый по формуле:
Lоб = Др * ( n * Lкр + Lo )
формула (6)
где: Др - количество дней обслуживания маршрута в году (при круглогодичном режиме работы Др = 365) (определяется согласно расписанию движения маршрута, утвержденного местными исполнительными органами);
n - ежедневное количество кругорейсов на маршруте (при различии кругорейсов в году, связанной с выходными, праздничными, будними днями, сезонностью года берется их среднее значение);
Lкр - протяженность кругорейса на маршруте в километр;
Lо - ежедневный нулевой пробег, километр.
При разных значениях показателей характеристики маршрута по рабочим и выходным дням, то общий годовой пробег автотранспортных средств, определяется отдельно по рабочим и выходным дням с суммированием этих величин.
При разных значениях расписания движения маршрута в летнее и зимнее время и (или) работе маршрута неполный календарный год, то затраты на топливо определяются как сумма затрат в летний и зимний периоды:
Зт.лето = 0,01 * Lоб.л. * НТ * Цл.т. * КНл.
формула (7)
Зт.зима = 0,01 * Lоб.з. * НТ * Цз.т. * КНз.
формула (8)
Зт = Зт.лето + Зт.зима
формула (9)
где: Зт.лето - затраты на летнее автомобильное топливо;
Зт.зима - затраты на зимнее автомобильное топливо;
Lоб.л. - годовой пробег автотранспортных средств летом;
Lоб.з. - годовой пробег автотранспортных средств зимой;
КНл., КНз. - совокупный коэффициент надбавок к базовой норме для реального условия работы автотранспортных средств на маршруте (лето, зима).
НТ – базовая норма расхода топлива в литрах/киловаттах/килограммах на 100 километров пробега автотранспортных средств;
Базовая норма расхода и совокупный коэффициент надбавок к нему на дизельное топливо (бензин)/газ определяется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 августа 2009 года № 1210 "Об утверждении норм расходов горюче-смазочных материалов для государственных органов Республики Казахстан и расходов на содержание автотранспорта" (далее – Нормы расхода топлива).
Для электробусов норма расхода электроэнергии киловат в час на 100 километров пробега и совокупный коэффициент надбавок к нему определяется согласно данных Завода изготовителя.
Для автотранспортных средств, использующих в качестве топлива водород, норма расхода водородного топлива килограмм в час на 100 километров пробега и совокупный коэффициент надбавок к нему определяется согласно данных Завода изготовителя.
Цт – цена дизельного топлива (бензина)/газа/электроэнергии/ водорода.
Цена для дизельного топлива (бензина)/газа/водорода определяемая по формуле:
формула (10)
где: Мзим Млето - количество зимних и летних месяцев в году, определенных по региону в пределах периодов по таблице 10 Норм расхода топлива определяющей значение Ккл (коэффициент климатический).
Цз.т Цл.т - розничная стоимость топлива (зимнего и летнего) на дату расчета тарифа.
При расчете тарифа в летний период, за основу берется розничная стоимость 1 литра/1 килограмма зимнего топлива, сложившаяся в последнем месяце последнего зимнего периода, определенного по региону в пределах периодов по таблице 10 Норм расхода топлива определяющей значение Ккл (коэффициент климатический).

Қыс мезгілінде тарифті есептеу кезінде ҚКл (климаттық коэффициент) мәнін айқындайтын Отын шығыны нормаларының 10-кестесі бойынша кезеңдер шегінде өңір бойынша айқындалған соңғы жазғы кезеңнің соңғы айында қалыптасқан 1 литр жазғы отынның бөлшек құны негізге алынады;
4) Змм – майлау материалдарының шығыстары автомобиль отын шығыстарынан 10%-на тең:
Змм = Зо * 0,1
формула (11)
5) Зжт - жөндеу және техникалық қызмет көрсету шығыстары осы маршрутқа қызмет көрсету үшін бекітілген автокөлік құралдары құнынан 10% (пайдалану мерзімі 3 жылға дейінгі автокөлік құралдары үшін), 15% (пайдалану мерзімі 3 жылдан 7 жылға дейінгі автокөлік құралдары үшін) және 20% (пайдалану мерзімі 7 жылдан астам автокөлік құралдары үшін) ретінде қабылданады:
Зжт = Кжт * Ам * Кр * Ц
формула (12)
мұнда: Кжт - автокөлік құралдарға жөндеу және техникалық қызмет көрсету шығыстарының коэффициенті;
Ам - кесте бойынша маршруттағы автокөлік құралдарының бір күн ішіндегі саны;
Кр – автокөлік құралдары резервінің коэффициенті (маршрутта бекітілген автокөлік құралдарының жалпы санының шығындарды есептеу үшін 1,2-ге тең кесте бойынша маршрутқа жеткізілуге жататын автокөлік құралдарының санына қатынасы;
Ц – маршрутта тіркелген автокөлік құралдарының орташа құны, теңгемен.
Өндірушіден немесе ресми дилерлер арқылы сатып алынған жаңа, сондай-ақ лизинг шарты бойынша уақытша иеленудегі және пайдаланудағы автокөлік құралдар үшін бұл сатып алу күнінен бастап үш жылға дейінгі сатып алу құны болады.
Өндірушіден немесе ресми дилерлер арқылы сатып алынған, сондай-ақ лизинг шарты бойынша уақытша иеленудегі және пайдаланудағы автокөлік құралдарды бағалау қызметін жүзеге асыратын ұйымдар оларды сатып алу күнінен бастап үш жылдан кейін жүргізеді.
Лизинг шарты бойынша уақытша иеленудегі және пайдаланудағы автокөлік құралдарын қайта бағалау тасымалдаушының автокөлік құралдарына жөндеу және техникалық қызмет көрсету шығындарын өтеу үшін ғана жүргізіледі.
Қайталама нарықта сатып алынған автокөлік құралдары, сондай-ақ жалға алынған автокөлік құралдары үшін – бағалау қызметін жүзеге асыратын ұйымдар айқындайтын орташа нарықтық құн.
Қайталама нарықта сатып алынған автокөлік құралдарына дайындаушы зауыт не ресми дилер болып табылмайтын тұлғадан сатып алу-сату шарты бойынша сатып алынған, сондай-ақ лизинг шарты бойынша немесе жалға алынған уақытша иеленудегілерге және пайдаланудағыларға жатпайтын автокөлік құралдары жатады.
Бағалау қызметін жүзеге асыратын ұйымдар айқындаған автокөлік құралдарының құны ол анықталған күннен бастап үш жыл бойы қолданылады.
Электробустар, отын ретінде сутегіні пайдаланатын автокөлік құралдары үшін жөндеу және техникалық қызмет көрсету шығыстары Өндіруші зауыттың деректері бойынша анықталады;

При расчете тарифа в зимний период, за основу берется розничная стоимость 1 литра летнего топлива, сложившаяся в последнем месяце последнего летнего периода, определенного по региону в пределах периодов по таблице 10 Норм расхода топлива определяющей значение Ккл (коэффициент климатический);
4) Зсм - расходы на смазочные материалы равны 10 % от расходов на автомобильное топливо:
Зсм = Зт * 0,1
формула (11)
5) Зрт - расходы на проведение ремонтов и технических обслуживаний автотранспортных средств принимаются как 10 % (для автотранспортных средств со сроком эксплуатации до 3 лет), 15 % (для автотранспортных средств со сроком эксплуатации от 3 до 7 лет) и 20 % (для автотранспортных средств со сроком эксплуатации более 7 лет) от стоимости автотранспортных средств, закрепленных для обслуживания данного маршрута.
Зрт = Крт * Ам * Кр * Ц
формула (12)
где: Крт – коэффициент расходов на проведение ремонтов и технических обслуживаний автотранспортных средств;
Ам – количество автотранспортных средств в день на маршруте по графику;
Кр – коэффициент резерва автотранспортных средств (отношение общего количества закрепленных за маршрутом автотранспортных средств к числу автотранспортных средств, подлежащих поставке на маршрут по графику, принимаемый для расчетов затрат равный как 1,2);
Ц – средняя стоимость автотранспортных средств, закрепленных на маршруте, в тенге.
Для новых автотранспортных средств, приобретенных у завода-изготовителя либо через официальных дилеров, а также находящихся во временном владении и пользовании по договору лизинга, таковой будет являться стоимость приобретения до трех лет с момента приобретения.
Переоценка автотранспортных средств, приобретенных у завода-изготовителя либо через официальных дилеров, а также находящихся во временном владении и пользовании по договору лизинга, проводится организациями, осуществляющими оценочную деятельность, после трех лет с момента их приобретения.
Переоценка автотранспортных средств, находящихся во временном владении и пользовании по договору лизинга проводится исключительно для возмещения расходов перевозчика на проведение ремонтов и технических обслуживаний автотранспортных средств.
Для автотранспортных средств, приобретенных на вторичном рынке, а также арендованных автотранспортных средств - среднерыночная стоимость, определяемая организациями, осуществляющими оценочную деятельность.
К автотранспортным средствам приобретенным на вторичном рынке относятся автотранспортные средства, которые были приобретены по договору купли-продажи у лица, не являющегося заводом-изготовителем либо официальным дилером, а также которые не находятся во временном владении и пользовании по договору лизинга или в аренде.
Стоимость автотранспортных средств, определенная организациями, осуществляющими оценочную деятельность действительна в течение трех лет с момента ее определения.
Для электробусов, автотранспортных средств, использующих в качестве топлива водород, расходы на проведение ремонтов и технических обслуживаний определяются согласно данных Завода изготовителя;

6) Зш – маршруттағы автокөлік құралдарының жылдық жүрісіне есептелген автошиналарды пайдалану шығыстарын мынадай формула бойынша анықтауға болады:
формула (13)
мұнда: Бш – бір шина жиынтығының орташа сатып алу бағасы (шина, камера, жиек таспасы), есептеу кезінде теңгемен. Бұл сатып алу бағасы осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес тарифті анықтаудың дұрыстығы расталғанға дейін жарамды);
М – автокөлік құралдарының доңғалақ саны (қосалқы доңғалақсыз);
Lжж - маршрутқа қызмет көрсету кезіндегі автокөлік құралдардың жалпы жылдық жүрісі;
Ш – автошиналар жүрісінің пайдаланымдық нормасы Отын шығыны нормаларына сәйкес анықталады, километрмен;
Кш – автошиналар жүрісінің пайдаланымдық нормасын түзету коэффициенті Отын шығыны нормаларына сәйкес анықталады.
Электробустардың, отын ретінде сутегіні пайдаланатын автокөлік құралдарының автошиналары жүрісінің пайдаланымдық нормасын түзету коэффициенті Өндіруші зауыттың деректері бойынша анықталады;
7) Зжа – маршрутқа қызмет көрсету бойынша жүргізушілер мен (және) кондукторлардың (автокөлік құралдары экипаждарының) жалпы жылдық төлем сомасы мынадай формула бойынша анықталады:
Зжа = ( Мр * ( Zв * Nв + Zк * Nк ) * Ам * К ) * 1,2
формула (14)
мұнда: Мр – бір жылда маршрутқа қызмет көрсетілетін айлардың саны (жұмыстың тәулік ішінде және күнделікті режимі кезінде Мр = 12);
Zв – автокөлік құралы жүргізушісінің орташа айлық жалақысы өтінім берудің алдындағы тоқсандағы статистика деректері бойынша қалыптасқан Қазақстан Республикасы бойынша көлік және қоймалау саласындағы бір қызметкердің орташа айлық номиналды жалақысының (бұдан әрі – ОАНЖ) деңгейіне қатысты белгіленеді.
Қазақстан Республикасы бойынша ОАНЖ-дан жоғары ОАНЖ бар өңірде өтінім берудің алдындағы тоқсандағы статистика деректері бойынша қалыптасқан тасымалдаушы тіркелген осы өңір бойынша ОАНЖ қолданылады.
Zк – кондуктордың орташа айлық жалақысы жүргізушінің жалақысының 70% деңгейінде белгіленеді;
Nв/к – маршруттағы әрбір автокөлік құралына бекітілген жүргізушілердің (кондуктор-бақылаушылардың) нормативтік саны формула бойынша айқындалады;
Nв/к = Тжыл / ЖУБр / Ам
формула (14-1)
мұнда: Тжыл - бір жылдағы жұмыс уақытының жалпы саны, сағат;
ЖУБр - бір жылға арналған жұмыс уақытының есептік балансы (40 сағат, бес күн), сағат;
Тжыл = Трейс + Тнөл + Тдқж
формула (14-2)
мұнда: Трейс - рейстегі жұмыс уақыты, сағат;
Тнөл - нөлдік жүріс уақыты, сағат;
Тдқж - дайындық-қорытынды жұмыстарға уақыт, сағат;
Трейс = n * tайн * Кж
формула (14-3)
мұнда: tайн - бір айналым уақыты, сағат;
Тнөл = Lо / Vнөл * Кж

6) Зш - эксплуатационные расходы на автошины в расчете на годовой пробег автотранспортных средств на маршруте определяются по формуле:
формула (13)
где: Цш - закупочная цена одного комплекта шин (шина, камера, ободная лента) в тенге на момент расчета. Данная закупочная цена действительна до подтверждения правильности определения тарифов согласно пункту 10 настоящих Правил);
M - количество колес на автотранспортном средстве (без запасного колеса);
Lоб - общий годовой пробег автотранспортных средств при обслуживании маршрута;
Ш - эксплуатационная норма пробега автошины, определяется в соответствии с Нормами расхода топлива, в километр;
Кш - коэффициент корректировки эксплуатационных норм пробега автошин, определяется в соответствии с Нормами расхода топлива;
Коэффициент корректировки эксплуатационных норм пробега автошин электробусов, автотранспортных средств, использующих в качестве топлива водород, определяется согласно данных Завода изготовителя;
7) Ззп - общая годовая сумма зарплаты водителей и (или) кондукторов (экипажей автотранспортных средств) по обслуживанию маршрута может быть определена по формуле:
Ззп = ( Мр * ( Zв * Nв + Zк * Nк ) * Ам * К ) * 1,2
формула (14)
где: Мр - количество месяцев обслуживания маршрута в году (при круглогодичном и ежедневном режиме работы Мр = 12);
Zв - среднемесячная заработная плата водителя автотранспортного средства устанавливается применительно к уровню среднемесячной номинальной заработной платы одного работника в сфере транспорта и складирования (далее – СНЗП) по Республике Казахстан, сложившейся по данным статистики за квартал, предшествующего подаче заявки.
В регионе, где СНЗП выше, чем СНЗП по Республике Казахстан, применяется СНЗП по данному региону, где зарегистрирован перевозчик, сложившаяся по данным статистики за квартал, предшествующего подаче заявки.
Zк - среднемесячная заработная плата кондуктора устанавливается на уровне 70 % заработной платы водителя;
Nв/к - нормативное количество водителей (кондукторов-контролеров), закрепленных за каждым автотранспортным средством на маршруте определяется по формуле:
Nв/к = Тгод / БРВр / Ам
формула (14-1)
где: Тгод - общее количество рабочего времени за год, час;
БРВр – расчетный баланс рабочего времени на год (40 часов, пять дней), час;
Тгод = Трейс + Тнул + Т пзр
формула (14-2)
где: Трейс - время работы на рейсе, час;
Тнул - время на нулевой пробег, час;
Тпзр - время на подготовительно-заключительные работы, час;
Трейс = n * tкруг * Др
формула (14-3)
где: tкруг - время одного кругорейса, час;
Тнул = Lо / Vнул * Др

формула (14-4)
мұнда: Vнөл - нөлдік жүрістегі қозғалыстың орташа жылдамдығы, км / сағ (30 км/сағ);
формула (14-5)
мұнда: tдқ - күніне 1 автобусқа дайындық-қорытынды уақыт, (20 минут);
ЖУБр = ЖУБ – (Кдем * t)
формула (14-6)
мұнда: Кдем - демалыс күндерінің саны, күндер;
ЖУБ - бір жылға жұмыс уақытының балансы (40 сағат, бес күн), сағат;
t – тәулігіне жұмыс уақытының ұзақтығы, сағат;
К – тасымалдаушының деректерімен расталатын қолданыстағы заңнамаға (әлеуметтік салық, әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары) сәйкес мөлшерлемелер бойынша жұмыс беруші жалақыдан төлейтін салықтар мен аударымдарды ескеретін коэффициент.
1,2 – аурулық, еңбек, оқудағы жұмысшылардың есептеулерін ескеретін түзету коэффиценті.
Жүргізушілерге және (немесе) кондукторларға жалақы төлеу фактісі қызметкерлерге еңбекақы төлеу туралы актінің үзінді көшірмемен расталады;
8) Зү – тасымалдаушының үстеме шығындарының нормативті сомасы осы маршрутқа қызмет көрсету бойынша тікелей шығындардың жиынтық сомасының пайызын құрайды және мына формула бойынша айқындалады:
Зү = Зт * П
формула (15)
мұнда: П – үстеме шығыстардың нормативті сомасының пайызы осы Қағидалардың 13-қосымшасына сәйкес, үстеме шығыстарды есептеу сомасының расталатын көлеміне қарай 20%-ға дейін құрайды.
Жергілікті атқарушы органдар субсидия төлеуді жүзеге асырған кезде тасымалдаушы жұмсалған үстеме шығыстарды құжатпен растайды.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 18.09.2024 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Маршруттың құны Қағидалардың 4-тарауында көзделген тасымалдаушының нақты шығындары оларға тәуелді емес баға факторлары бойынша 10%-дан астам өзгерген кезде, сондай-ақ маршруттың сипаттамаларына (рейс, автобустардың қозғалыс кестесі, маршруттың ұзақтығы, жылжымалы құрамды жаңарту) пайдалану шығыстарының баптары бойынша тасымалдаушының шығындарын ірілендірілген есептеу тәртібімен өзгерістер мен толықтырулар енгізілген кезде түзетіледі.
Маршрут құны осы Қағидалардың 8, 9 және 10-тармақтарына сәйкес жылына кемінде бір рет қайта қаралады.
Ескерту. Қағидалар 32-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің м.а. 18.09.2024 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша
Нысаны
Субсидиялауға жататын әлеуметтік маңызы бар автомобиль қатынастарының тізбесі
р/с№
Маршрут атауы және (немесе) нөмірі
Маршрут түрі
1
2
3
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Әдістемеге сәйкес анықталған маршруттағы тариф есебі
Ұйымның атауы __________________________
Маршрут атауы және (немесе) нөмірі
Маршрут түрі
Әдістемеге сәйкес анықталған 1 жолаушыға арналған тариф, теңге
Болжалды тасымалдау көлемі жыл бойы жолаушылар, адам
Ұйым басшысы
Бас бухгалтер
Мөрдің орны (бар болса) немесе ұйым басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Маршрут құнының есебі
Ұйымның атауы __________________________
Маршрут атауы және (немесе) нөмірі
Маршрут түрі
Ұзындығы маршрут, км
Бағасы маршрут, теңге
Болжалды тасымалдау көлемі жыл бойы жолаушылар, адам
Ұйым басшысы
Бас бухгалтер
Мөрдің орны (бар болса) немесе ұйым басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Әлеуметтік маңызы бар субсидияланған қатынастар сомасы
р/с №
Маршрут атауы және (немесе) нөмірі
Маршрут түрі
Маршрут құны осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес айқындалады (теңге)
Әдістемеге сәйкес белгіленген тариф (теңге)
Жергілікті атқарушы орган белгілейтін тариф номи (теңге)
Айырмашылық Әдістемеге сәйкес анықталған тарифтер арасында жергілікті атқарушы орган белгілейтін код пен тариф дене (теңге)
Әлеуметтік маңызы бар жол қозғалысын субсидиялау көлемі 3 жылға жыл сайынам
20__ жыл
20__жыл
20__жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Комиссия жұмысының және әлеуметтік маңызы бар қатынастарды субсидиялау нәтижелері
1-кесте
Маршрут атауы не нөмірі*, сондай-ақ осы маршрутқа қызмет көрсететін тасымал даушының атауы
Маршрут түрі
Қағидалар дың 7-тармағына сәйкес маршрутқа тариф бойынша есептеулер ұсынылған күні (күні: күн, ай, жыл)
Маршрутқа тариф бойынша есептеулерді себепті көрсете отырып қайта пысықтауға жіберілген күні (күні: күн, ай, жыл)
Әлеуметтік маңызы бар қатынастар тізбесін жасау күні (күні: күн, ай, жыл)
Комиссия жұмысының нәтижелері бойынша тарифті белгілеу күні (күні: күн, ай, жыл)
Бюджеттік өтінімді әзірлеу күні (күні: күн, ай, жыл)
Бюджетті бекіту күні (күні: күн, ай, жыл)
Әлеуметтік маңызы бар субсидияла натын қатынастар бойынша үш жылдық кезеңге сомманы бекіту күні (күні: күн, ай, жыл)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
2-кесте
Маршрут атауы не нөмірі*, енгізілген әлеуметтік маңызы бар хабарламалар тізбесіне, сондай-ақ осы маршрутқа қызмет көрсететін тасымал даушының атауы
Маршрут түрі
Әдістемеге сәйкес айқындал ған тариф (теңге)
Жергілікті атқарушы органы белгілеген тариф (теңге)
Маршрут бойынша үш жылдық кезеңге бөлінген субсидия көлемі әлеуметтік маңызы бар қатынастар тізіміне енгізілді
Осы маршрутқа қажетті субсидия көлемі (теңге)
Есептік кезеңде тасымалдаушыға осы маршрутқа төленген субсидия (теңге)
Бірінші жылға арналған сома (теңге / 20__ жыл)
Екінші жылға арналған сома (теңге / 20__ жыл)
Үшінші жылға арналған сома (теңге / 20__ жыл)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

формула (14-4)
где: Vнул - средняя скорость движения на нулевом пробеге, км/час (30 км/час);
Тпзр = tпз * Ам * Др
формула (14-5)
где: tпз - подготовительно-заключительное время на 1 автобус в день, (20 минут);
БРВр = БРВ – ( Дотп * t )
формула (14-6)
где: Дотп - количество дней отпуска, дни;
БРВ – баланс рабочего времени на год (40 часов, пять дней), час;
t – продолжительность рабочего времени в день, час;
К - коэффициент, учитывающий налоги и отчисления, которые уплачиваются работодателем от заработной платы по ставкам согласно действующему законодательству (социальный налог, социальные отчисления, обязательное социальное медицинское страхование, обязательные пенсионные взносы работодателя), подтверждаемые данными перевозчика".
1,2 - поправочный коэффициент, учитывающий начисления работникам, находящимся на больничном, отпусках, обучении.
Выплата заработной платы водителям и (или) кондукторам подтверждается выпиской из ведомости выдачи заработной платы работникам;
8) Зн - нормативная сумма накладных затрат перевозчика составляет процент от совокупной суммы прямых затрат по обслуживанию данного маршрута и определяется по формуле:
Зн = Зп * П
формула (15)
где: П – процент нормативной суммы накладных расходов составляет до 20 % в зависимости от объема подтверждаемой расчетной суммы накладных расходов согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
При осуществлении местными исполнительными органами выплаты субсидии перевозчик документально подтверждает понесенные накладные расходы.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 18.09.2024 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Стоимость маршрута корректируется при изменении фактических затрат перевозчика более чем на 10 % по независящим от них ценовым факторам, а также при внесении изменений и дополнений в характеристики маршрута (рейс, расписание движения автобусов, протяженность маршрута, обновление подвижного состава) порядком укрупненных расчетов затрат перевозчика по статьям эксплуатационных расходов, предусмотренных главой 4 настоящих Правил.
Стоимость маршрута пересматривается не реже чем один раз в год в соответствии с пунктами 8, 9 и 10 настоящих Правил.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 32 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 18.09.2024 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых перевозок
пассажиров
Форма
Перечень социально значимых автомобильных сообщений, подлежащих субсидированию
№ п/п
Наименование и (или) номер маршрута
Вид маршрута
1
2
3
Приложение 2
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых перевозок
пассажиров
Форма
Расчеты по тарифу на маршрут, определенному в соответствии с Методикой
Наименование организации ___________________________
Наименование и (или) номер маршрута
Вид маршрута
Тариф на 1 пассажира, определенный в соответствии с Методикой, тенге
Прогнозируемое количество перевозки пассажиров в течение года, человек
Руководитель организации
Главный бухгалтер
Место для печати (при наличии) или электронная цифровая подпись руководителя организации
Приложение 3
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых перевозок
пассажиров
Форма
Расчеты по стоимости маршрута
Наименование организации ___________________________
Наименование и (или) номер маршрута
Вид маршрута
Протяженность маршрута, километр
Стоимость маршрута, тенге
Прогнозируемое количество перевозки пассажиров в течение года, человек
Руководитель организации
Главный бухгалтер
Место для печати (при наличии) или электронная цифровая подпись руководителя организации
Приложение 4
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых перевозок
пассажиров
Форма
Сумма по социально значимым субсидируемым сообщениям
№ п/п
Наименование маршрута (номер маршрута)
Вид маршрута
Стоимость маршрута, определенная в соответствии с главой 4 настоящих Правил (тенге)
Тариф, определенный в соответствии с Методикой (тенге)
Тариф, установленный местным исполнительным органом (тенге)
Разница между тарифом, определенным в соответс твии с Методикой и тарифом, установлен ным местным исполнительным органом (тенге)
Объем субсидирования социально значимого автомобильного сообщения на 3 года в разрезе по годам
20__ год
20__год
20__год
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 5
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых перевозок
пассажиров
Форма
Результаты работы Комиссии и субсидирования
социально значимых сообщений
Таблица 1
№ п/п
Наименование маршрута (номер маршрута)*
Вид маршрута
Дата предоставления перевозчиком расчетов согласно пункту 7 к настоящим Правилам (дата: число, месяц, год)
Дата направления на доработку расчетов перевозчика с указанием причин (дата: число, месяц, год)
Дата включения маршрута в перечень социально значимых сообщений (дата: число, месяц, год)
Дата установления тарифа по результатам работы Комиссии (дата: число, месяц, год
Дата разработки бюджет ной заявки (дата: число, месяц, год)
Дата утверж дения бюджета (дата: число, месяц, год)
Дата утверждения на трехлетний период суммы по социально значимым субсидируемым сообщениям (дата: число, месяц, год)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Таблица 2
№ п/п
Наименование и (или) номер маршрута*, включенного в перечень социально значимых сообщений, а также наименование перевозчика, обслуживающего данный машрут
Вид маршрута
Тариф, определенный в соответствии с Методикой (тенге)
Стоимость маршрута, определенная в соответствии с главой 4 настоящих Правил (тенге)
Тариф, установленный местным исполнительным органом (тенге)
Объем субсидий, выделенных на трехлетний период по маршруту, включенному в перечень социально значимых сообщений
Необходимый объем субсидирования на данный маршрут (тенге)
Выплаченные перевозчику субсидии на данный маршрут за квартал, в разрезе помесяцам (тенге)
Сумма на первый год (тенге/20__ год)
Сумма на второй год (тенге/ 20__ год)
Сумма на третий год (тенге/20__ год)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

Барлығы (барлық маршруттар үшін 2-кестенің 6, 7, 8, 9, 10-бағандары бойынша жалпы сома көрсетіледі)
* Осы Кестелердегі 2-бағанды толтыру кезінде қалалық (ауылдық) немесе қала маңындағы қатынастарда маршрут нөмірі көрсетіледі, ал ауданішілік немесе ауданаралық (қалааралық облысішілік) қатынастарда маршруттың бастапқы және соңғы пункттерінде орналасқан елді мекендердің атаулары көрсетіледі.
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 18.09.2024 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: жергілікті атқарушы органдар
Әкімшілік деректер нысаны мынадай интернет-ресурста орналастырылған: www.gov.kz.
Әкімшілік деректер нысанының атауы: Әлеуметтік маңызы бар автомобиль қатынастары бойынша нақты тасымалданған жолаушылар туралы ақпарат
Әкімшілік деректер нысанының индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-сандық көрінісі): С6
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20 ____ жылғы __ (ай)
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: тасымалдаушылар
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі әрбір айдың 15-күніне дейін.
Маршрут атауы және (немесе) нөмірі
Маршрут түрі
1 жолаушыға бекітілген тариф, теңге
Есептік ай ішінде тасымалданған жолаушылар, адам саны
Жолаушылар тасымалынан түскен қаражат, теңге
Ұйым атауы Ұйым мекенжайы _____________________ _________________
Ұйым телефоны ______________
Ұйымның электрондық почта мекенжайы ____________________________
Ұйымның орындаушысы
_______________________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы, телефон
Ұйымның басшысы немесе оның міндетін атқарушы адам
____________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Бас бухгалтер Мөрдің орны (бар болса) немесе ұйым басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы
"Әлеуметтік маңызы бар
автомобиль қатынастары
бойынша нақты тасымалданған
жолаушылар туралы ақпарат"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Әлеуметтік маңызы бар автомобиль қатынастары бойынша нақты тасымалданған жолаушылар туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме (индекс – С6 айлық кезеңділік)
Нысанның 1-бағанында маршруттың атауы және (немесе) нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында маршрут түрінің атауы көрсетіледі.

Всего (указывается общая сумма по графам 6, 7, 8, 9, 10 Таблицы 2 по всем маршрутам)
* При заполнении графы 2 в настоящих Таблицах на городских (сельских) или пригородных маршрутах указывается номер маршрута, а на внутрирайонных или межрайонных (междугородных внутриобластных) маршрутах указываются наименования населенных пунктов, расположенных в начальном и конечном пунктах маршрута.
Приложение 6
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых
перевозок пассажиров
Форма
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 18.09.2024 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: местные исполнительные органы
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz.
Наименование формы административных данных: Информация о фактически
перевезенных пассажирах по социально значимым автомобильным сообщениям
Индекс формы административных данных (краткое буквенно-цифровое выражение
наименования формы): С6
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: ____ (месяц) 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: перевозчики
Срок представления формы административных данных:
ежемесячно до 15 числа каждого месяца, следующего за отчетным периодом.
Наименование и (или) номер маршрута
Вид маршрута
Утвержденный тариф на 1 пассажира, тенге
Количество перевезенных пассажиров в течение месяца, человек
Средства поступившие от перевозок пассажиров, тенге
Наименование организации ________________________________________
Адрес организации _______________________________________________
Телефон организации _____________________________________________
Адрес электронной почты организации ______________________________
Исполнитель организации
_________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель организации или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер
Место для печати (при наличии)
или электронная цифровая подпись руководителя организации
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация о фактически
перевезенных пассажирах
по социально значимым
автомобильным сообщениям"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Информация о фактически перевезенных пассажирах по социально значимым автомобильным сообщениям"
(индекс – С6 периодичность месячная)
В графе 1 формы указывается наименование и (или) номер маршрута.
В графе 2 формы указывается наименование вид маршрута.

Нысанның 3-бағанында 1 жолаушыға бекітілген тариф, теңге көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында есептік ай ішінде тасымалданған жолаушылар, адам саны көрсетіледі.
Нысанның 5-бағанында жолаушылар тасымалынан түскен қаражат, теңге көрсетіледі.
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 18.09.2024 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: жергілікті атқарушы органдар
Әкімшілік деректер нысаны мынадай интернет-ресурста орналастырылған: www.gov.kz.
Әкімшілік деректер нысанының атауы: Орындалған жұмыс туралы ақпарат
Әкімшілік деректер нысанының индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-сандық көрінісі): С7
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20 ___ жылғы __ (ай)
Ақпаратты ұсынатын адамдар тобы: тасымалдаушылар, уәкілетті ұйымдар
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі
тасымалдаушы әр айдың 10-шы күніне дейінгі мерзімде уәкілетті ұйымға ай сайынғы ақпаратты жібереді;
уәкілетті ұйым әр айдың 15-күніне дейінгі мерзімде жергілікті атқарушы органға ақпаратты ұсынады;
уәкілетті ұйым болмаған жағдайда тасымалдаушы әр айдың 15-күніне дейін жергілікті атқарушы органға ай сайын ақпарат жібереді.
р/н №
Тасымалдаушының атауы
Маршруттар саны, бірлік
Орындалған тасымал көлемі, километр
Жалпы
маршрут құны, теңге
Жолаушыларды тасымалдаудан түскен қаражат, теңге
1
2
3
4
5
Ұйым атауы Ұйым мекенжайы _____________ _______________
Ұйым телефоны _______________
Ұйымның электрондық почта мекенжайы ____________________________
Ұйымның орындаушысы __________________________________________
__________________ тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Ұйымның басшысы немесе оның міндетін атқарушы адам
____________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Бас бухгалтер
Мөрдің орны (бар болса) немесе ұйым басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы
"Орындалған жұмыс
туралы ақпарат"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Орындалған жұмыс туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі - С7, кезеңділігі айлық)
Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында тасымалдаушының атауы көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында маршруттар саны, бірлік көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында орындалған тасымал көлемі, километр көрсетіледі.
Нысанның 5-бағанында маршруттың жалпы құны, теңге көрсетіледі.
Нысанның 6-бағанында жолаушыларды тасымалдаудан түскен қаражат, теңге көрсетіледі.
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Өтініш

В графе 3 формы указывается утвержденный тариф на 1 пассажира, тенге.
В графе 4 формы указывается количество перевезенных пассажиров в течение месяца, человек.
В графе 5 формы указывается средства поступившие от перевозок пассажиров, тенге.
Приложение 7
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых
перевозок пассажиров
Форма
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 18.09.2024 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: местные исполнительные органы
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz.
Наименование формы административных данных: Информация о выполненной работе
Индекс формы административных данных
(краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): С7
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: ____ (месяц) 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: перевозчики, уполномоченные организаций
Срок представления формы административных данных
перевозчик в срок до 10 числа каждого месяца, направляет в уполномоченную
организацию ежемесячную информацию;
уполномоченная организация в срок до 15 числа каждого месяца, предоставляет
информацию в местный исполнительный орган;
При отсутствии уполномоченной организации перевозчик в срок до 15 числа каждого
месяца, направляет ежемесячную информацию в местный исполнительный орган.
№ п/п
Наименование перевозчика
Количество маршрутов, единиц
Выполненный объем перевозки, километр
Общая стоимость маршрута, тенге
Средства поступившие от перевозок пассажиров, тенге
Наименование организации ________________________________________
Адрес организации _______________________________________________
Телефон организации _____________________________________________
Адрес электронной почты организации ______________________________
Исполнитель организации
_________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель организации или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер
Место для печати (при наличии)
или электронная цифровая подпись руководителя организации
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация о выполненной работе"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Информация о выполненной работе"
(индекс – С7, периодичность месячная)
В графе 1 формы указывается порядковый номер.
В графе 2 формы указывается наименование перевозчика.
В графе 3 формы указывается количество маршрутов, единиц.
В графе 4 формы указывается выполненный объем перевозки, километр.
В графе 5 формы указывается общая стоимость маршрута, тенге.
В графе 6 формы указывается средства поступившие от перевозок пассажиров, тенге.
Приложение 8
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых перевозок
пассажиров
Форма
Заявление

1. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастыру шарты (бұдан әрі – шарт):
1) шарт нөмірі №: ________;
2) шарт жасасу күні (күні, айы, жылы): __________;
3) шарт қолдану мерзімі (күні, айы, жылы): __________.
2. Маршрут түрі:
1) қалалық (ауылдық) □;
2) қала маңындағы □;
3) ауданішілік □;
4) ауданаралық (қалааралық облысішілік) □.
3. Маршрут атауы және (немесе) нөмірі: ____________.
4. Маршрутқа қызмет көрсетудің кезеңі:
1) қызмет көрсетуді бастау күні (күні, айы, жылы) _____________;
2) қызмет көрсетуді аяқтау күні (күні, айы, жылы) _____________.
5. Субсидия сомасы (цифрмен және теңгемен көрсетіледі): ____________;
6. Тізбенің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың топтамасы қоса беріледі.
Осымен:
көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатындығы және оларға қызметті жүзеге асыру немесе жеке әрекеттердің мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатындығы;
қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады;
көрсетілетін қызметті алушы ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді.
* Осы өтініштің 3-тармағы бойынша мәліметтерді толтырған кезде қалалық (ауылдық) немесе қала маңындағы қатынастарда маршруттың нөмірі көрсетіледі, ал ауданішілік немесе ауданаралық (қалааралық облысішілік) қатынастарда маршруттың бастапқы және соңғы пункттерінде орналасқан елді мекендердің атаулары көрсетіледі.
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
"Ауданаралық (қалааралық облысішілік), ауданішілік, қалалық (ауылдық) және қала маңындағы қатынастарда әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша автомобильдік жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың залалдарын субсидиялау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 18.09.2024 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арнасы)
портал арқылы
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
5 (бес) жұмыс күні ішінде
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электронды (толық автоматтандырылған)
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Субсидия тағайындау туралы хабарлама не субсидия тағайындаудан бас тарту туралы хабарлама жіберу тәсілімен мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің басшысы немесе оның міндетін атқарушының электрондық цифрлық қолтаңбасы қол қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигін

1. Договор организации регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа (далее - договор):
1) номер договора №: _________;
2) дата заключения договора (число, месяц, год): __________;
3) срок действия договора (число, месяц, год): __________.
2. Вид маршрута:
1) городские (сельские) □;
2) пригородные □;
3) внутрирайонные □;
4) межрайонные (междугородные внутриобластные) □.
3. Наименование и (или) номер маршрута: ___________;
4. Период обслуживания маршрута:
1) дата начала обслуживания (число, месяц, год) ___________;
2) дата завершения обслуживания (число, месяц, год) ___________.
5. Сумма субсидирования (указывается в цифрах и в тенге): ___________;
6. Прилагается пакет документов, согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня.
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными, и на них может быть направлена любая информация по вопросам осуществления деятельности или отдельных действий;
все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными;
услугополучатель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
*При заполнении сведений по пункту 3 настоящего заявления на городских (сельских) или пригородных маршрутах указывается номер маршрута, а на внутрирайонных или межрайонных (междугородных внутриобластных) маршрутах указываются наименования населенных пунктов, расположенных в начальном и конечном пунктах маршрута.
Приложение 9
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых
перевозок пассажиров
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Субсидирование убытков перевозчика, связанных с осуществлением
автомобильных пассажирских перевозок по социально значимым сообщениям
в межрайонном (междугородном внутриобластном), внутрирайонном,
городском (сельском) и пригородном сообщениях"
Сноска. Приложение 9 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 18.09.2024 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астана, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения
2.
Способы предоставления государственной услуги
через портал.
3.
Срок оказания государственной услуги
5 (пять) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о назначении субсидии либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги способом направления уведомления об отказе в назначении субсидии.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью руководителя услугодателя либо исполняющим его обязанности.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін
1) әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша іс жүзінде тасымалданған жолаушылар туралы ақпарат;
2) Қағидалардың 4-тарауына сәйкес автокөлік құралдарының маршрут бойынша жалпы жылдық жүрісіне (км.) сүйене отырып анықталған маршрут құны бойынша тасымалдаулар жүзеге асырылған кезде, орындалған жұмыс туралы ақпарат;
3) осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес билеттерді сату жөніндегі ақпарат;
4) осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жолаушыларды тасымалдаудан түскен қаржы қаражаты туралы ақпарат;
5) тасымалдаулар ауданаралық (қалааралық облысішілік) немесе ауданішілік қатынастарда жүзеге асырылған кезде, осы маршрут бойынша орындалған рейстерді растайтын автовокзалдардың (автостанциялардың, жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің) диспетчерлік қызметінің құжаты;
6) Қағидалардың 4-тарауына сәйкес айқындалған маршрут бойынша құны тасымалдауды жүзеге асыру кезінде маршрут (км) бойынша автокөлік құралдарының жалпы жылдық жүрісін негізгі ала отырып, елді мекеннің бірыңғай диспетчерлік қызметінен осы маршрут бойынша орындалған рейстерді растайтын құжат;
7) диспетчерлік қызметтің қалалық және қала маңындағы маршруттар бойынша рейстерді орындамағанын растайтын (бар болған жағдайда) құжаты.
Осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттар электрондық көшірмеде немесе ұйым басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасында ұсынылады.
Жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) информация о фактически перевезенных пассажиров по социально значимым сообщениям;
2) при осуществлении перевозок по маршруту, стоимость которого определена в соответствии с главой 4 Правил, исходя из общего годового пробега автотранспортных средств по маршруту (километр), информация о выполненной работе;
3) информация по реализации билетов согласно приложению 1 к настоящему Перечню;
4) информация о финансовых средствах, поступивших от перевозки пассажиров согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
5) документ диспетчерской службы автовокзалов (автостанций, пунктов обслуживания пассажиров), подтверждающий выполненные рейсы по данному маршруту, при осуществлении перевозок в межрайонном (междугородном внутриобластном) или внутрирайонном сообщениях;
6) при осуществлении перевозок по маршруту, стоимость которого определена в соответствии с главой 4 Правил, исходя из общего годового пробега автотранспортных средств по маршруту (км), документ с единой диспетчерской службы населенного пункта, подтверждающего выполненные рейсы по данному маршруту;
7) документ диспетчерской службы (при наличии), подтверждающего выполнение рейсов по городским и пригородным маршрутам.
Документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта представляются в электронной копии или электронно цифровой подписи руководителя организации.
Сведения документов, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болуы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде алу мүмкіндігі бар.
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Жүргізушілердің және (немесе) кондукторлардың жалақысы мен әлеуметтік аударымдары бойынша тасымалдаушының шығыстары туралы ақпарат
Ұйымның атауы ________________________
Маршрут атауы және (немесе) нөмірі
Жүргізушілер саны, адам
Ағымдағы қаржы жылы деңгейінде жүргізушілердің ең төменгі жалақысы, теңге
Жүргізушілердің ағымдағы қаржы жылы деңгейіндегі әлеуметтік аударымдары, теңге
Кондукторлар саны, адамдар
Ағымдағы қаржы жылы деңгейінде кондукторлардың ең төменгі жалақысы, теңге
Ағымдағы қаржы жылы деңгейіндегі кондукторлардың әлеуметтік аударымдары, теңге
Жиыны
Ұйым басшысы
Бас бухгалтер
Мөрдің орны (бар болса) немесе ұйым басшысының электрондық цифрлық қолдаңбасы
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Субсидия тағайындау және төлеу туралы №____ хабарлама
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 18.09.2024 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көрсетілетін қызметті алушы: _____________________________________
(жеке сәйкестендiру нөмiрi/бизнес-сәйкестендiру нөмiрi)
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет: "Ауданаралық (қалааралық облысішілік), ауданішілік, қалалық (ауылдық) және қала маңындағы қатынастарда әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша автомобильдік жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың залалдарын субсидиялау"
Маршрут түрі: ___________
Маршрут атауы және (немесе) нөмірі: ____________
Маршрутқа қызмет көрсетудің кезеңі: ___________
Мәртебе: Субсидия тағайындалды
Хабарлама берген жергілікті атқарушы орган: _______________________
__________________________________________________________________
Хабарлама жіберілетін уақыты мен күні: 20 ____ жылғы "___" ________
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Субсидия тағайындаудан бас тарту туралы №____ хабарлама
Көрсетілетін қызметті алушы: _____________________________________
(жеке сәйкестендiру нөмiрi/ бизнес-сәйкестендiру нөмiрi)
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет: "Ауданаралық (қалааралық облысішілік),
ауданішілік, қалалық (ауылдық) және қала маңындағы қатынастарда әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша автомобильдік жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты тасымалдаушылардың залалдарын субсидиялау"
Маршрут түрі: ___________
Маршрут атауы және (немесе) нөмірі: ____________
Маршрутқа қызмет көрсетудің кезеңі: ___________
Мәртебе: Субсидия тағайындаудан бас тартылды
Негізі: __________________________________________________________
__________________________________________________________________
Хабарлама берген жергілікті атқарушы орган:
__________________________________________________________________
Хабарлама жіберілетін уақыты мен күні: 20 ____ жылғы "___" ______
Әлеуметтік маңызы бар
жолаушылар тасымалдауларын
жүзеге асырумен байланысты
тасымалдаушылардың
шығындарын бюджет қаражаты
есебінен субсидиялау
қағидаларына
13-қосымша
Үстеме шығыстар

2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг по телефону 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 10
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых перевозок
пассажиров
Форма
Информация о расходах перевозчика по заработной плате и социальным отчислениям водителей и (или) кондукторов
Наименование организации ________________________
Наименование и (или) номер маршрута
Количество водителей, человек
Минимальная заработная плата водителей на уровне текущий финансовый год, тенге
Социальные отчисления водителей на уровне текущий финансовый год, тенге
Количество кондукторов, человек
Минимальная заработная плата кондукторов на уровне текущий финансовый год, тенге
Социальные отчисления кондукторов на уровне текущий финансовый год, тенге
Итого
Руководитель организации
Главный бухгалтер
Место для печати (при наличии) или электронная цифровая подпись руководителя организации
Приложение 11
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых
перевозок пассажиров
Форма
Уведомление о назначении и оплате субсидии №____
Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 18.09.2024 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Услугополучатель: ______________________________________________________
_______________________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер / бизнес идентификационный номер)
Государственная услуга: "Субсидирование убытков перевозчика, связанных
с осуществлением автомобильных пассажирских перевозок по социально значимым
сообщениям в межрайонном (междугородном внутриобластном), внутрирайонном,
городском (сельском) и пригородном сообщениях"
Вид маршрута: _________________________________________________________
Наименование и (или) номер маршрута: ____________________________________
Период обслуживания маршрута: __________________________________________
Статус: Субсидия назначена
Местный исполнительный орган, выдавший уведомление:
______________________________________________________________________
Дата и время отправки уведомления: "___" ______ 20 ____ года
Приложение 12
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых перевозок
пассажиров
Форма
Уведомление об отказе в назначении субсидии №____
Услугополучатель: _______________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер / бизнес идентификационный номер)
Государственная услуга: "Субсидирование убытков перевозчика, связанных с осуществлением автомобильных пассажирских перевозок по социально значимым сообщениям в межрайонном (междугородном внутриобластном), внутрирайонном, городском (сельском) и пригородном сообщениях"
Вид маршрута: _________________________________
Наименование и (или) номер маршрута: ___________________
Период обслуживания маршрута: _______________
Статус: Отказано в назначении субсидии
Основание: ______________________________________ ________________________________________________
Местный исполнительный орган, выдавший уведомление: _______________________________________________________
Дата и время отправки уведомления: "___" ______ 20 ____ года
Приложение 13
к Правилам субсидирования
за счет бюджетных средств
убытков перевозчиков,
связанных с осуществлением
социально значимых
перевозок пассажиров

Ескерту. Қағидалар 13-қосымшамен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің м.а. 18.09.2024 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Өндіріс шығындарына жатқызылатын салықтар мен алымдар (қосылған құн салығы мен корпоративтік табыс салығынан басқа).
2. Автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін және тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруға, сондай-ақ жұмыскерлерді жүргізушілердің және (немесе) кондуктор-бақылаушылардың, жылжымалы құрамға қызмет көрсететін тасымалдаушының өндірістік-техникалық персоналының еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оларды жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыруға арналған шығыстар.
3. Жүргізушілерден, кондукторлардан және автокөлік құралдарына жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді жүргізетін қызметкерлерден басқа, тасымалдауды ұйымдастыруға тартылған тасымалдаушы қызметкерлерінің жалақысына арналған шығыстар.
4. Автокөлік құралдарын міндетті техникалық байқаудан өтуге арналған шығыстар.
5. Тасымалдау процесіне тартылған әкімшілік ғимараттар мен өндірістік-техникалық база объектілері бойынша коммуналдық төлемдерге арналған шығыстар.
6. Әлеуметтік маңызы бар маршруттарда тасымалдау процесіне тартылған тасымалдаушының әкімшілік ғимараттары мен өндірістік-техникалық базасының объектілері бойынша жалға алу, амортизация (автокөлік құралдарынан басқа), жылыту, сумен жабдықтау, кәріз және жарықтандыру, күтіп ұстау және ағымдағы жөндеу шығыстары.
7. Жүргізушілердің және (немесе) кондуктор-бақылаушылардың, жылжымалы құрамға қызмет көрсететін тасымалдаушының әкімшілік-басқару және өндірістік-техникалық персоналын даярлауға және біліктілігін арттыруға, еңбекті және қауіпсіздік техникасын қорғауға арналған шығыстар.
8. Әкімшілік ғимараттар мен өндірістік-техникалық база объектілері, жылжымалы құрам бойынша өртке қарсы іс-шараларға арналған шығыстар.
9. Тасымалдаушының өндірістік-техникалық және әкімшілік-басқару персоналы үшін кеңсе тауарларына арналған шығыстар.
10. Тасымалдау процесіне байланысты тасымалдаушы қызметкерлерінің Қазақстан Республикасының аумағы шегіндегі іссапарларға арналған шығыстары.
11. Кәсіпорындардың қауіпсіздігін және әкімшілік ғимараттар мен өндірістік-техникалық база объектілерінің сақталуын қамтамасыз ету үшін күзетті ұстауға арналған шығыстар.
12. Автоинформаторларды, Бейнебақылау жүйелерін ұстауға арналған шығыстар.
13. Жабдықтарды, станоктарды, стенділерді, электр қозғалтқыштарды, көтергіштерді, күш және технологиялық жабдықтарды, шығыс материалдарын, қосалқы бөлшектер мен майлау материалдарын ұстауға және жөндеуге арналған шығыстар.

Сноска. Правила дополнены приложением 13 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 18.09.2024 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Накладные расходы
1. Налоги и сборы, относимые на издержки производства (кроме налога на добавленную стоимость и корпоративного налога на прибыль).
2. Расходы на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств и гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами, а также обязательное страхование работников от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей водителей и (или) кондукторов-контролеров, производственно-технического персонала перевозчика, обслуживающего подвижной состав.
3. Расходы на заработную плату работников перевозчика, задействованных в организации перевозок, кроме водителей, кондукторов и работников, проводящих ремонт и техническое обслуживание автотранспортных средств.
4. Расходы на прохождение обязательного технического осмотра автотранспортных средств.
5. Расходы на коммунальные платежи по административным зданиям и объектам производственно-технической базы, задействованным в перевозочном процессе.
6. Расходы на аренду, амортизацию (кроме автотранспортных средств), отопление, водоснабжение, канализацию и освещение, содержание и текущий ремонт по административным зданиям и объектам производственно-технической базы перевозчика, задействованным в перевозочном процессе на социально значимых маршрутах.
7. Расходы на подготовку и повышение квалификации, охрану труда и техники безопасности водителей и (или) кондукторов-контролеров, административно-управленческий и производственно-технического персонала перевозчика, обслуживающего подвижной состав.
8. Расходы на противопожарные мероприятия по административным зданиям и объектам производственно-технической базы, подвижному составу.
9. Расходы на канцелярские товары для производственно-технического и административно-управленческого персонала перевозчика.
10. Расходы на командировки в пределах территории Республики Казахстан работников перевозчика, связанных с перевозочным процессом.
11. Расходы на содержание охраны для обеспечения безопасности предприятий и сохранности административных зданий и объектов производственно-технической базы.
12. Расходы на содержание автоинформаторов, системы видеонаблюдения.
13. Расходы на содержание и ремонт оборудования, станков, стендов, электродвигателей, подъемников, силового и технологического оборудования, расходных материалов, запасных частей и смазочных материалов.

14. Тез тозатын құралдар мен мүкәммалды жөндеуге және қалпына келтіруге арналған шығыстар.
15. Автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізуге арналған қосалқы материалдарға (оттегі, ацетилен, кальций карбиді, сүрту материалдары) арналған шығыстар.
16. Тасымалдау процесіне байланысты технологиялық қажеттіліктер үшін отын мен электр энергиясына арналған шығыстар.
17. Шаруашылық және техникалық қызмет көрсету автомобильдерін, бензовоздарды, техникалық көмек автомобильдерін, қызметтік автокөлік құралдарын ұстауға арналған шығыстар (техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу үшін отын, майлау және пайдалану материалдары, автомобиль резеңкесін жөндеу, қалпына келтіруге және күрделі жөндеуге амортизация).
18. Пайдалану, техникалық және өндірістік құжаттама бланкілеріне, жол парақтарына, автобус билеттеріне, түбіртектерге, билеттік құжаттама бланкілеріне, техникалық паспорттарға арналған шығыстар.
19. Тасымалдау процесіне тартылған әкімшілік ғимараттар мен өндірістік-техникалық база объектілері бойынша қоқыс пен қарды әкетуге арналған шығыстар, шаруашылық мұқтаждарға арналған материалдар.
20. Отынды, майлау материалдарын тасымалдауға және оларды сақтауға арналған шығыстар.
21. Кәсіпорынның балансында тұрмайтын орталықтандырылған бухгалтериялар орындайтын жұмыстарға ақы төлеуге арналған шығыстар.
22. Тасымалдаушының жылжымалы құрамын тасымалдау процесінде туындаған пайдаланылған өнімдер мен өндірістік қалдықтарды кәдеге жаратуға арналған шығыстар.
23. Тасымалдаушының балансындағы және тасымалдау процесіне тартылған автокөлік құралдарын ерікті сақтандыруға арналған шығыстар.
24. Тасымалдаушының теңгеріміндегі және тасымалдау процесіне тартылған машиналардың, жабдықтардың, жиһаздың, компьютерлік техниканың, аспаптардың және өзге де негізгі құралдардың амортизациясына арналған шығыстар.
25. Тасымалдаушының теңгеріміндегі және тасымалдау процесіне тартылған машиналарды, жабдықтарды, жиһаздарды, компьютерлік техниканы, құралдарды және өзге де негізгі құралдарды ұстауға және ағымдағы жөндеуге арналған шығыстар.
Үстеме шығыстардың есептік сомасы құны осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес айқындалатын әлеуметтік маңызы бар маршрутқа қызмет көрсетуге ғана қолданылады.

14. Расходы на ремонт и восстановление быстроизнашивающихся инструментов и инвентаря.
15. Расходы на вспомогательные материалы для проведения технического обслуживания и ремонта автотранспортных средств (кислород, ацетилен, карбид кальция, обтирочные материалы).
16. Расходы на топливо и электроэнергию для технологических нужд, связанных с перевозочным процессом.
17. Расходы на содержание автомобилей хозяйственного и технического обслуживания, бензовозов, автомобилей технической помощи, служебных автотранспортных средств (топливо, смазочные и эксплуатационные материалы для технического обслуживания и текущего ремонта, ремонт автомобильной резины, амортизация на восстановление и капитальный ремонт).
18. Расходы на бланки эксплуатационной, технической и производственной документации, путевые листы, автобусные билеты, квитанции, бланки билетной документации, технические паспорта.
19. Расходы на вывоз мусора и снега, материалы для хозяйственных нужд по административным зданиям и объектам производственно-технической базы, задействованным в перевозочном процессе.
20. Расходы на перевозку топлива, смазочных материалов и их хранение;
21. Расходы на оплату работ, выполняемых централизованными бухгалтериями, не стоящими на балансе предприятия.
22. Расходы на утилизацию отработанных продуктов и производственных отходов, возникших в процессе перевозок подвижного состава перевозчика.
23. Расходы на добровольное страхование автотранспортных средств, находящихся на балансе перевозчика и задействованных в перевозочном процессе.
24. Расходы на амортизацию машин, оборудования, мебели, компьютерной техники, инструментов и прочих основных средств, находящихся на балансе перевозчика и задействованных в перевозочном процессе.
25. Расходы на содержание и текущей ремонт машин, оборудования, мебели, компьютерной техники, инструментов и прочих основных средств, находящихся на балансе перевозчика и задействованных в перевозочном процессе.
Расчетная сумма накладных расходов применяется исключительно на обслуживание социально значимого маршрута, стоимость которого определяется в соответствии с главой 4 настоящих Правил.