Акциздік постылардың қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті Төрағасының 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 30 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 18 ақпанда № 10281 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 14 желтоқсандағы № 652 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 14.12.2015 № 652 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 653-бабы 6-тармағының 4) тармақшасына, сондай-ақ Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізімінде № 9777 тіркелген, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 26 қыркүйектегі № 417 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті туралы ережесінің 16-тармағының 28) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Акциздік постылардың қызметін ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті төрағасының орынбасары (А.М. Қыпшақов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мелекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімдік баспа басылымдарында және «Әділет» ақпарататтық-құқықтық жүйесінде жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның бірінші ресми жариланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                     Д. Ерғожин
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Мемлекеттік кірістер комитеті
Төрағасының
2015 жылғы 19 қаңтардағы
№ 30 бұйрығымен
бекітілген
Акциздік постылардың қызметін ұйымдастыру қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Осы Акциздік постылардың қызметін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 653-бабы 6-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленген және акциздік постылардың қызметін ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Акциздік постылар өндіру мекенжайы бойынша салық төлеушілердің аумағында немесе лицензияда көрсетілген мекенжай бойынша:

Об утверждении Правил организации деятельности акцизных постов
Приказ Председателя комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 30. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 февраля 2015 года № 10281. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 14 декабря 2015 года № 652
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 14.12.2015 № 652 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 6 статьи 653 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс), а также подпунктом 28) пункта 16 Положения о Комитете государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 26 сентября 2014 года № 417, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9777, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации деятельности акцизных постов.
2. Заместителю председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Кипшаков А.М.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель                               Д. Ергожин
Утверждены
приказом Председателя Комитета
государственных доходов
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 января 2015 года № 30
Правила
организации деятельности акцизных постов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации деятельности акцизных постов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) части 6 статьи 653 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) и определяют порядок организации деятельности акцизных постов.
2. Акцизные посты устанавливаются на территории налогоплательщиков по адресу производства или по адресу, указанному в лицензии, непосредственно в местах осуществления производства:

1) этил спиртін;
2) алкоголь өнімін (жылдық өндіріс қуаттылығы төрт жүз мың декалитрден төмен болатын сыра өнімдерін қоспағанда);
3) темекі бұйымдарын;
4) бензин (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынын (бұдан әрі – мұнай өнімдер) тікелей өндіруді жүзеге асыру орындарында орнатылады.
2. Акциздік постылардың қызметін ұйымдастыру тәртібі
3. Акциздік постылардың қызметін жедел басқаруды және үйлестіруді қызметтің жекелеген түрлері бойынша салық төлеушіні тіркеу орны бойынша облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша мемлекеттік кірістер органдарының басшылары жүзеге асырады.
4. Акциздік постыларды ұйымдастыру, орналасқан орындары мен қызметкерлердің құрамы, салық төлеушілердің жұмыс режимінің шегінде олардың жұмыс регламенті қызметтің жекелеген түрлері бойынша салық төлеушіні тіркеу орны бойынша мемлекеттік кірістер органы басшысының бұйрығымен айқындалады.
5. Лауазымды тұлғадар осы Қағидаларда көрсетілген әрекеттерді жүзеге асырған кезде Салық кодексінің акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерінің өндірісі мен айналымын мемлекеттік реттеу мәселелері жөніндегі заңнаманың нормаларын, осы Қағидаларды басшылыққа алады.
6. Салық кодексінің 653-бабы 11-тармағына сәйкес акциздік постыда тұған салық органының лауазымды тұлғасы:
1) салық төлеушінің акцизделетін тауарларды өндіруге, сақтауға және өткізуге пайдаланатын әкімшілік, өндірістік, қойма, сауда, қосалқы үй-жайларды зерттеп-тексереді;
2) акцизделетін тауарларды өткізу кезінде қатысады;
3) салық төлеушінің аумағынан (аумағына) кіріп (шығып) жатқан жүк көлік құралдарын тексеріп қарайды.
7. Салық кодексінің 653-бабы 10-тармағына сәйкес акциздік постыдағы салық органының лауазымды тұлғасы:
1) салық төлеушінің акцизделетін тауарлардың өндірісі мен өткізілуін реттейтін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауына;
2) сатып алушыда тиісті қызмет түріне лицензияның және (немесе) лицензияның қосымшасының болуына;
3) акцизделетін тауарлардың тек қана өлшеуіш аппараттары арқылы бөлінуіне және (немесе) босатылуына немесе есепке алу құралдары арқылы өткізілуіне (құйылуына), сондай-ақ олардың пломбыланған түрде пайдаланылуына;
4) салық төлеушінің акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерін есепке алу-бақылау немесе акциздік маркалармен таңбалаудың тәртібін сақтауына;
5) салық төлеушінің акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерін оларды босатқан кезде ілеспе жүкқұжаттарын ресімдеу қағидаларын сақтауына;
6) акцизделетін тауарларға акциз ставкаларының дұрыс қолданылуына, бюджетке акциздердің дер кезінде және толық төленуіне;

1) этилового спирта;
2) алкогольной продукции (кроме пива, производственные мощности которых ниже четырехсот тысяч декалитров в год);
3) табачных изделий;
4) бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива (далее – нефтепродукты).
2. Порядок организации деятельности акцизных постов
3. Оперативное руководство и координация деятельности акцизных постов осуществляется руководителями органов государственных доходов по областям, городам Алматы и Астана по месту регистрации налогоплательщика по отдельным видам деятельности.
4. Организация, места нахождения и состав работников акцизных постов, регламент их работы в пределах режима работы налогоплательщика определяются руководителем органа государственных доходов по месту регистрации налогоплательщика по отдельным видам деятельности.
5. Должностные лица при осуществлении действий, указанных в настоящих Правилах, руководствуются нормами Налогового кодексазаконодательства по вопросам государственного регулирования производства и оборота отдельных видов подакцизных товаров, настоящими Правилами.
6. В соответствии с частью 11 статьи 653 Налогового кодекса должностное лицо налогового органа, находящееся на акцизном посту:
1) обследует административные, производственные, складские, торговые, подсобные помещения налогоплательщика, используемые для производства, хранения и реализации подакцизных товаров;
2) присутствует при реализации подакцизных товаров;
3) осматривает грузовые транспортные средства, выезжающие (въезжающие) с территории (на территорию) налогоплательщика.
7. В соответствии с частью 10 статьи 653 Налогового кодекса должностное лицо налогового органа, находящееся на акцизном посту, осуществляет контроль за:
1) соблюдением налогоплательщиком требований законодательства  Республики Казахстан, регулирующего производство и реализацию подакцизных товаров;
2) наличием у покупателя лицензии и (или) приложения к лицензии;
3) отводом и (или) отпуском подакцизных товаров исключительно через измеряющие аппараты или реализацией (розливом) через приборы учета, а также эксплуатацией последних в опломбированном виде;
4) соблюдением налогоплательщиком порядка маркировки отдельных видов подакцизных товаров учетно-контрольными или акцизными марками;
5) соблюдением налогоплательщиком правил оформления сопроводительных накладных на отдельные виды подакцизных товаров при их отпуске;
6) правильностью применения ставок акцизов на подакцизные товары, своевременностью и полнотой уплаты акцизов в бюджет;

7) акцизделетін тауарлардың өндірісі үшін негізгі шикізаттың, қосалқы материалдардың, дайын өнімнің, есепке алу-бақылау маркаларының немесе акциздік маркаларының қозғалысына бақылауды жүзеге асырады.
8. Лауазымды тұлғалар акциздік постыда болған кезінде:
1) негізгі шикізатты, қосалқы материалдарды, акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерін тиеп-жөнелткен, жүкті түсірген (қабылдаған), орнын ауыстырған кезде қатысады және олардың көлемін тауарлардың ілеспе жүкқұжаттарында көрсетілген және есепке қабылдап алған деректермен салыстырады;
2) алкоголь өніміне арналған есепке алу-бақылау таңбалардың түпнұсқалығын іріктеп тексеруді арнайы аспаптар арқылы жүзеге асырады;
3) ағымдағы жұмыс күні ішінде әкелінетін акцизделетін өнімді қабылдауды (түсіруді) аяқтай алмаған жағдайда, кәсіпорынның жауапты қызметкерімен бірлесіп, қойма үй-жайларын, көлік құралдарын жұмыс істемейтін уақыт кезеңіне біржолғы индикаторлық бақылау пломбасымен пломбалайды және акцизделетін тауарлардың қолда барын және олардың бүтіндігін тексереді;
4) жұмыс істемейтін уақыт кезеңіне және тұрып қалған уақытта:
акцизделенетін тауарлардың жекелеген түрлерін пайдалану мен жұмыс істеуін болдырмау үшін өндіру желілерін;
спирт сақталатын қоймадан алкоголь өнімін өндіруге этил спиртін беру крандарын;
мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруге арналған шикі мұнайды, мұнай өнімдерін жіберу крандарын (бұрандаларын);
өндірушінің немесе көтерме сатушының кіру және шығу қақпаларын (өндірушімен немесе көтерме саудада сатушымен келісім бойынша);
алкоголь өнімдерін өндірушінің араластыру цехындағы кіргізу және шығару құбыр желілерін;
мұнай өнімдерін араластыруды жүзеге асыратын кәсіпорындар мен шағын мұнай өңдіруші зауыттардағы кіргізу және шығару құбыр желілерінің крандарын (бұрандаларын);
акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерін сақтауға арналған қойма үй-жайларын;
дизель отынын, бензинді босату крандарына біржолғы индикаторлық бақылау пломбасымен пломба салады.
Біржолғы индикаторлық бақылау пломбасымен пломбы салу жөніндегі жұмыстарды жүзеге асырғаннан кейін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пломбы салу актісі жасалады.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайда көрсетілген пломбаларды өндірушінің өкілдері шығарып алады.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай фактілерін табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды ескерту және тоқтату саласындағы уәкілетті орган растайды;
5) өндіруші басшысынан және басқа да лауазымды тұлғадардан акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерін өндіру мен айналымы жөніндегі мәліметтер мен құжаттарды өз өкілеттіктері шегінде сұрау салады;

7) движением основного сырья для производства подакцизных товаров, вспомогательных материалов, готовой продукции, учетно-контрольных марок или акцизных марок.
8. Должностное лицо, при нахождении на акцизном посту:
1) присутствует при отгрузке, разгрузке (приемке), перемещении основного сырья, вспомогательных материалов, отдельных видов подакцизных товаров и сверяет их объемы с данными, указанными в товаросопроводительных документах и с принятыми на учет;
2) осуществляет посредством специальных приборов выборочную проверку подлинности учетно-контрольных марок на алкогольной продукции;
3) в случае не завершения приемки (разгрузки) ввозимой подакцизной продукции в текущем рабочем дне совместно с ответственным работником организации пломбирует одноразовыми индикаторными контрольными пломбами на нерабочий период времени складские помещения, транспортные средства и проверяет наличие подакцизных товаров и их целостность;
4) пломбирует одноразовыми индикаторными контрольными пломбами на нерабочий период времени и время простоя:
линии по производству отдельных видов подакцизных товаров таким образом, чтобы исключалось их использование и функционирование;
краны подачи этилового спирта со спиртохранилища в производство алкогольной продукции;
краны (вентили) подачи сырой нефти, нефтепродуктов в производство отдельных видов нефтепродуктов;
въездные и выездные ворота производителя (по согласованию с производителем);
впускные и выпускные трубопроводы купажного цеха производителя алкогольной продукции;
краны (вентили) впускных и выпускных трубопроводов организаций, осуществляющих компаундирование нефтепродуктов и мининефтеперерабатывающего завода;
складские помещения, предназначенные для хранения отдельных видов подакцизных товаров;
краны отпуска (реализации) бензина, дизельного топлива.
После осуществления работ по опломбированию должностное лицо органа государственных доходов составляет акт опломбирования по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
В случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера указанные пломбы снимаются представителями производителя.
Факт чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера подтверждается уполномоченным органом в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
5) запрашивает от руководителя и других должностных лиц производителя сведения и документы по производству и обороту отдельных видов подакцизных товаров;