Өндірушілердің көрсетілетін қызметтерге баға индекстерін құру әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 324 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 25 қаңтарда № 14726 болып тіркелді.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 5) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің кейбір мәселелері туралы ереженің 15-тармағының 34) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағының 20) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.01.2025 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Өндірушілердің көрсетілетін қызметтерге баға индекстерін құру әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Баға статистикасы басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде баспа және электрондық түрде ресми жариялану және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялануға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Баға статистикасы басқармасы осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық органдарына жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.

Об утверждении Методики построения индексов цен производителей на услуги
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 324. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 января 2017 года № 14726.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", подпунктом 34) пункта 15 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, подпунктом 20) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.01.2025 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
1. Утвердить прилагаемую Методику построения индексов цен производителей на услуги.
2. Управлению статистики цен совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Управлению статистики цен Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства и использования в работе.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының орынбасарына (Г.М. Керімханова) жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
Н. Айдапкелов
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрлігінің
Статистика комитеті
төрағасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 324 бұйрығымен бекітілді
Өндірушілердің көрсетілетін қызметтерге баға индекстерін құру әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Өндірушілердің көрсетілетін қызметтерге баға индекстерін құру әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) халықаралық стандарттарға сәйкес қалыптастырылатын және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітілетін статистикалық әдіснамаға жатады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.01.2025 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Әдістеме өндірушілердің көрсетілген қызметтерге баға деңгейін жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың, зерттелетін іріктемелі жиынтықтарды іріктеудің, салмақтарды қалыптастырудың және агрегаттаудың әртүрлі деңгейінің баға индекстерін есептеудің негізгі аспектілері мен әдістерін айқындайды.
3. Осы Әдістемені өндірушілердің көрсетілетін қызметтерге бағасын және баға индексін құруға жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар өткізу кезінде Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы (бұдан әрі – Ұлттық статистика бюросы) және оның аумақтық бөлімшелері қолданады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 06.08.2021 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Әдістеме Халықаралық еңбек ұйымы, Халықаралық Валюта Қоры, Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы, Еуропалық қоғамдастықтардың статистикалық бюросы, Біріккен Ұлттар Ұйымының Еуропалық Экономикалық комиссиясы және Дүниежүзілік Банкі дайындаған "Өндірушілер бағасының индексі бойынша нұсқаулық: теория және тәжірибе" және "Көрсетілетін қызметтерге өндірушілердің баға индекстерін әзірлеу бойынша Еуростаттың және Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының әдіснамалық нұсқаулығы" бойынша қағидаттар мен ұсынымдарды есепке ала отырып әзірленген.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Г.М. Керимханова).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
Н. Айдапкелов
Утверждена приказом
Председателя Комитета по
статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 324
Методика построения индексов цен производителей на услуги
Глава 1. Общие положения
1. Методика построения индексов цен производителей на услуги (далее – Методика) относится к статистической методологии, формируемой в соответствии с международными стандартами и утверждаемой в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.01.2025 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Методика определяет основные аспекты и методы общегосударственных статистических наблюдений за уровнем цен производителей на услуги, отбор обследуемых выборочных совокупностей, формирование весов и расчет индексов цен различного уровня агрегирования.
3. Настоящая Методика применяется Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее – Бюро национальной статистики) и его территориальными подразделениями при проведении общегосударственных статистических наблюдений за ценами и построении индексов цен производителей на услуги.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 06.08.2021 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Методика разработана с учетом принципов и рекомендаций "Руководства по индексу цен производителей: теория и практика", подготовленного Международной организацией труда, Международным Валютным Фондом, Организацией экономического сотрудничества и развития, Статистическим бюро Европейских сообществ, Европейской экономической комиссией Организации Объединенных Наций и Всемирным банком, и "Методологического руководства Евростата и Организации Экономического Сотрудничества и Развития по разработке индексов цен производителей для услуг".

5. Өндірушілердің көрсетілетін қызметтерге баға индексі (бұдан әрі– ӨҚБИ) қызмет көрсету секторындағы ішкі өндірушілер бағасының өзгеруін сипаттайды және өндірушілер бағасы индексінің субиндексі болып табылады.
ӨҚБИ құрудың мақсаты көрсетілетін қызметтердің әртүрлі түрлеріне оны көрсету уақытындағы бағаның орташа өзгеруін өлшеу болып табылады.
Көрсетілетін қызметтерге өндірушілердің баға индексі:
1) көрсетілетін қызметтер секторындағы инфляция индикаторын алу үшін;
2) дефлятор ретінде ұлттық есеп жүргізу жүйесінде шығарылым немесе аралық тұтыну үшін;
3) көрсетілетін қызметтер секторы саласындағы нақты көлем индексін есептеу үшін;
4) басқа да экономикалық-талдамалық мақсаттарға қолданылады.
6. Осы Әдістемеде келесі анықтамалар пайдаланылады:
1) агрегаттау – төменгі деңгейдегі экономикалық көрсеткіштерді барлық кейінгі деңгейлердегі неғұрлым ірі жиынтықтарға біріктіру;
2) алып тасталды - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.01.2025 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) бағаның агрегатталған индексі – жекелеген ішкі топ, топ немесе жалпы зерттелетін құбылыс бойынша баға өзгерісін сипаттайтын салыстырмалы көрсеткіш және бағаның жеке индекстері негізінде қалыптастырылады;
4) бағаның жеке индексі – зерделенетін жиынтықтың (нақты тауардың, қызметтің) бір элементі бағаларының өзгеруі;
5) базалық объект – байқауға және ондағы бағаларды тіркеуге іріктелген заңды тұлға;
6) ерекшелік – бағаны тіркеу үшін іріктелген, жеке тауарды сәйкестендіру үшін қолданылатын суреттеме немесе сипаттамалар тізбесі;
7) жіктелім – қабылданған белгілеріне сәйкес ұқсастықтары мен өзгешеліктері бойынша көптеген объектілерді топтарға бөлу;
8) индекс салмағы – олардың жалпы жиынтығында әрбір жеке элементтің маңыздылығын көрсететін шама;
9) қызмет түрi – қызмет түрлері жіктелімінің едәуір ірілендірілген санаттарын сипаттайтын өнімнің (тауарлар және көрсетілетің қызметтердің) біртектес жинағын құру үдерісі. Заңды тұлғаның негізгі қызмет түрі – қосылған құны заңды тұлға жүзеге асыратын кез келген басқа қызмет түрінің қосылған құнынан асып түсетін қызмет түрі. Заңды тұлғаның қосалқы қызмет түрі – үшінші тұлғалар үшін өнім (жұмыстар, көрсетілген қызметтер) өндіру мақсатында негізгі қызметтен басқа жүзеге асырылатын қызмет түрі;
10) өкіл көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметтің сапасына және қызмет көрсетудің негізгі қасиеттеріне әсер етпейтін және өзінің тұтынушылық белгісі бойынша біртектес, болмашы өзгешеліктерімен ерекшеленетін топтағы белгілі бір қызметтердің жиынтығы;

5. Индекс цен производителей на услуги (далее – ИЦПУ) характеризует изменение цен внутренних производителей в секторе услуг и является субиндексом индекса цен производителей.
Целью построения ИЦПУ является измерение среднего изменения цен на различные виды услуг в момент их оказания.
Индексы цен производителей на услуги используются для:
1) получения индикатора инфляции в секторе услуг;
2) выпуска или промежуточного потребления в системе национального счетоводства, в качестве дефлятора;
3) расчета индекса физического объема отраслей сектора услуг;
4) других экономико-аналитических целей.
6. В настоящей Методике используются следующие определения:
1) агрегирование – объединение экономических показателей низкого уровня в более крупные совокупности на всех последующих уровнях;
2) исключен приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.01.2025 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) агрегированный индекс цен – относительный показатель, характеризующий изменение цен по отдельной подгруппе, группе или изучаемому явлению в целом и формируется на основе индивидуальных индексов цен;
4) индивидуальный индекс цен – изменение цен одного элемента изучаемой совокупности (конкретного товара, услуги);
5) базовый объект – юридическое лицо, отобранное для наблюдения и регистрации в нем цен;
6) спецификации – описание или перечень характеристик, которые используются для идентификации отдельного товара, отбираемого для регистрации цен;
7) классификация – разделение множества объектов на группы по сходству или различию в соответствии с принятыми признаками;
8) вес индекса – это величина, отражающая значимость каждого индивидуального элемента в их общей совокупности;
9) вид деятельности – процесс создания однородного набора продукции (товаров и услуг), характеризующих наиболее разукрупненные категории классификации видов деятельности. Основной вид деятельности юридического лица – вид деятельности, добавленная стоимость которого превышает добавленную стоимость любого другого вида деятельности, осуществляемого юридическим лицом. Вторичный вид деятельности юридического лица – вид деятельности, который осуществляется помимо основного с целью производства продукции (работ, услуг) для третьих лиц;
10) услуга-представитель – совокупность определенных видов услуг в группе, которые отличаются друг от друга незначительными особенностями, не влияющими на качество и основные свойства услуг и однородны по своему потребительскому назначению;

11) салмақтау – жиынтық көрсеткіштерді алу үшін индекстік есептеулерде қолданылатын және тікелей қосындылауға жатпайтын әртүрлі тауарлардың, қызметтердің өлшемдестігін қамтамасыз ететін рәсім;
12) салмақтау сызбасы – стандартты жіктелімге сәйкес агрегаттаудың барлық дәрежелері бойынша айқындалған өнімдердің (тауарлар, көрсетілетін қызметтердің) нақты түрлері салмағының жиынтығы.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 20.06.2019 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.01.2025 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Қамту және жіктелім
7. Индекстің қамту саласы және шекті шекарасы (іріктеу шеңбері) оны құрудың түпкілікті мақсатымен және пайдаланудың негізгі бағытымен айқындалады.
ӨҚБИ үшін экономикалық, салалық және географиялық қамтудың шеңберлері, байқаудың статистикалық бірліктері (базалық объектілердің санаттары) айқындалады.
8. Экономикалық қамту шеңберінде көрсетілетін қызметке баға индексін әзірлеу кезінде ел экономикасы үшін маңызды сала, оның көрсетілетін қызмет көлеміндегі үлесі есепке алынады. ӨҚБИ оларды ішкі нарықта немесе елден тыс (экспортқа) көрсетуіне қарамастан, нарықтық бағаларда бағаланатын Қазақстан Республикасындағы өндірістік көрсетілетін қызметтерді өндіру бойынша операцияларды қамтиды.
ӨҚБИ пайдаланушылардың барлық санаттарына: аралық пайдалану заңды тұлғаларға және халыққа соңғы тұтыну үшін көрсетілетін қызметтердің барлық ішкі өндірісін қамтиды. Көрсетілген қызметтерді әртүрлі пайдаланушылар үшін баға айырмашылығы және бағаның өзгеру фактісін көрсете отырып, аталған санаттардың әрқайсысы үшін жекелеген ӨҚБИ бар.
Белгіленуі бойынша мынадай индекстер есептеледі:
1) ӨҚБИ "бизнес-бизнеске" (B to B) ішкі көрсетілетін қызмет өндірушілердің отандық бизнеске көрсетілген қызмет бағасының өзгеруін сипаттайды. Ол мемлекеттік секторды қоса заңды тұлғаларға көрсетілген қызметтерді қамтиды;
2) ӨҚБИ "бизнес-тұтынушыға" (B to C) ішкі көрсетілетін қызмет өндірушілердің үй шаруашылығына көрсетілген қызмет бағасының өзгеруін сипаттайды. Осы баға индекстері үшін негізгі дереккөз сатып алу бағасында бағаланған, тұтыну бағаларының индексі болып табылады;
3) қорытынды ӨҚБИ "бизнес-барлығына" (B to all) ішкі көрсетілетін қызметті өндірушілердің барлық нарықтарға көрсетілген қызмет бағасының өзгеруін сипаттайды. Ол "бизнес-бизнеске" және "бизнес-тұтынушыға" баға индекстерін агрегаттау жолымен есептеледі.

11) взвешивание – процедура, применяемая в индексных расчетах для получения сводных показателей и обеспечивающая соизмеримость разных товаров, услуг, непосредственно не поддающихся суммированию;
12) схема взвешивания – совокупность весов конкретных видов продукции (товаров, услуг), определенная по всем степеням агрегации согласно стандартной классификации.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказами Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики РК от 20.06.2019 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.01.2025 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Охват и классификация
7. Сфера охвата индекса и предельные границы (рамки выборки) определяются конечной целью его составления и основного направления использования.
Для ИЦПУ определяются рамки экономического, отраслевого и географического охвата, статистические единицы наблюдения (категории базовых объектов).
8. В рамках экономического охвата при разработке индексов цен на услуги учитывается значимость отрасли для экономики страны, ее доля в общем объеме произведенных услуг. ИЦПУ включает операции по производству услуг в Республике Казахстан, оцениваемых в рыночных ценах вне зависимости от их оказания на внутреннем рынке или за пределы страны (на экспорт).
ИЦПУ охватывает все внутреннее производство услуг, предоставляемых всем категориям пользователей: юридическим лицам для промежуточного использования и населению для конечного потребления. Отдельные ИЦПУ существуют для каждой из перечисленных категорий, отражая факт различия цен и изменений цен для различных пользователей услуг.
Рассчитываются следующие индексы по назначению:
1) ИЦПУ "бизнес-бизнесу" (B to B) характеризует изменение цен на услуги, оказанные внутренними производителями услуг отечественному бизнесу. Индекс охватывает услуги, оказанные юридическим лицам, включая государственный сектор;
2) ИЦПУ "бизнес-потребителю" (B to C) характеризует изменение цен на услуги, оказанные внутренними производителями услуг домашним хозяйствам. Основным источником для данных индексов цен являются индексы потребительских цен, оцененные в ценах приобретения;
3) итоговый ИЦПУ "бизнес-всем" (B to Аll) характеризует изменение цен на услуги, оказанные внутренними производителями услуг на всех рынках. Индекс рассчитывается путем агрегирования индексов цен "бизнес-бизнесу" и "бизнес-потребителю".

9. ӨҚБИ-ні салалық қамту көрсетілетін қызмет секторындағы экономикалық қызмет түрлеріне жататын көрсетілетін қызметтердің есепке алынуын көздейді. Басқа экономикалық қызмет түрлерінің занды тұлғаларына және халыққа заңды тұлғалар өндіретін көрсетілетін қызмет саласы қарастырылады.
10. Географиялық қамту шеңберінде ӨҚБИ құру үшін Қазақстан Республикасының барлық өңірлеріндегі базалық объектілер зерттеледі. Өңірлік баға индекстерінің көрсетілетін қызмет нарықтарының әртүрлілігіне және өндірілген қызмет түрлерінің біртектілігі бағасы өңіраралық әралуандықтың болуына байланысты маңыздылығы бар.
ӨҚБИ құрастырудағы экономикалық қызметтің әрбір түрі үшін өңірлік индекстерді қалыптастыруға сала кәсіпорындарының шектелген санында немесе бірнеше өңірлерде ғана жиналғандықтан, көрсетілетін қызметтің жеке салаларының ерекшеліктеріне байланысты жеке әдіс қолданылады. Нақты экономикалық қызмет түрі бойынша өңірдегі кәсіпорындардың шектеулі саны өңірлік ӨҚБИ-ді қалыптастыруға мүмкіндік бермейді немесе олардың өкілдігін төмендетеді.
Географиялық қамту заңды тұлғаның тіркелген жеріне қарамастан, орналасқан орны бойынша қызмет көрсетуді жүзеге асыратын заңды тұлғалардың іріктемелі есебін қарастырады.
11. Индексті қалыптастырудың:
1) көрсетілетін қызмет түрлері негізіндегі;
2) салалар негізіндегі екі әдісі бар.
Салалар негізінде ӨҚБИ-ді әзірлеу кезінде базалық объектілер қосалқы қызмет түрлері бойынша көрсетілетін қызметтер көлемдерінің болуына қарамастан, нақты бір қызмет түрінің кәсіпорындары болып табылады.
Көрсетілетін қызмет түрлері негізінде ӨҚБИ-ді әзірлеу кезінде базалық объектілер қызмет түріне қарамастан, белгілі бір көрсетілетін қызмет түрлерін өндіретін кәсіпорындар болып табылады. Тәсілді қолдану үшін көрсетілетін қызмет түрлері бойынша бөліністе қызмет көрсету статистикасы деректерінің болуы талап етіледі. Қызмет көрсету статистикасында көрсетілетін қызметтердің көптеген түрлері үшін қызметтің негізгі және қосалқы түрлеріне бөліністегі құндық деректер бар және баға индекстерін әзірлеу кезінде көбінесе көрсетілетін қызмет түрлері негізіндегі тәсіл қолданылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 06.08.2021 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Жіктелім жүйесі іріктемені қалыптастыру үшін негіз болып табылады және индекстердің құрылымын және көрсетілетін қызмет түрлерінің қамтылуын айқындайды. Стандартты статистикалық жіктеуіштерді пайдалану қолдануға жарамды және халықаралық деңгейде салғастырымды деректердің маңызды қатарын алуға мүмкіндік береді.
ӨҚБИ индексін қалыптастыру үшін пайдаланылатын статистикалық жіктеуіштер экономикалық қызмет түрлерін және көрсетілетін қызметтер түрлерін анықтау үшін қолданылады.

9. Отраслевой охват ИЦПУ предполагает учет услуг, относящихся к видам экономической деятельности сектора услуг. Рассматривается сфера услуг, производимых юридическими лицами для юридических лиц других видов экономической деятельности и населения.
10. В рамках географического охвата для построения ИЦПУ обследуются базовые объекты во всех регионах Республики Казахстан. Региональные индексы цен имеют значимость из-за различий рынков оказываемых услуг и существования межрегиональных различий в ценах на однородные разновидности произведенных услуг.
При построении ИЦПУ для каждого вида экономической деятельности применяется отдельный подход к формированию региональных индексов из-за специфики отдельных отраслей услуг, заключающейся в ограниченном количестве предприятий отрасли или их сосредоточением только в нескольких регионах. Ограниченное количество предприятий в регионе по конкретному виду экономической деятельности не позволяет формировать региональные ИЦПУ или снижает их представительность.
Географический охват предусматривает выборочный учет юридических лиц, осуществляющих оказание услуг, по месту их нахождения независимо от места регистрации юридического лица.
11. Существуют два подхода к формированию индекса:
1) на основе видов услуг;
2) на основе отраслей.
При разработке ИЦПУ на основе отраслей базовыми объектами являются предприятия одного конкретного вида деятельности, независимо от наличия объемов услуг по вторичным видам деятельности.
При разработке ИЦПУ на основе видов услуг базовыми объектами являются предприятия, независимо от вида деятельности, производящие определенные виды услуг. Для применения подхода требуется наличие данных статистики услуг в разбивке по видам услуг. В статистике услуг для большинства видов услуг имеются стоимостные данные в разбивке на основной и вторичный виды деятельности, и при разработке индексов цен преимущественно применяется подход на основе видов услуг.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 06.08.2021 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Классификационная система является основой для формирования выборки и определяет структуру индексов и охват видов услуг. Применение стандартных статистических классификаций позволяет получить содержательные ряды данных, пригодные для использования и сопоставимые на международном уровне.
Статистические классификации, используемые для построения ИЦПУ, применяются для определения видов экономической деятельности и видов оказываемых услуг.

3-тарау. Базалық объектілерді іріктеу
13. ӨҚБИ құру іріктемеге негізделген. Статистикалық байқау үшін базалық объектілерді іріктеу мақсатты бағытталған іріктеме және кездейсоқ (ықтималдылық) іріктеу әдістерін құрамдастыру арқылы жүзеге асырылады:
1) ірі және орта кәсіпкерлік субъектілері көп шоғырланған салалар үшін мақсатты әдіс;
2) шағын кәсіпкерлік субъектілерінің саны көп салалар үшін кездейсоқ іріктеме әдісі қолданылады.
Бір сала ішінде стратификациялау әдісі қолданылады, және жалпы жиынтық ішкі топтарға (страталарға) бөлінеді. Жиынтықтың әрбір элементі тек қана бір стратаға жатады. Әрбір страта ішінде мақсатқа бағытталған немесе кездейсоқ іріктемелі әдісті қолданумен элементтер таңдап алынады.
Іріктемелі әдістердің басымдылығы жекелеген бірліктерді толық зерттеу негізіндегі бас жиынтықты сипаттайтын деректерді алу, ақпаратты өңдеуді және қысқа мерзімдерде және ресурстардың аз шығынымен нәтижелерді қалыптастыруды жүзеге асыру болып табылады.
14. Іріктемелі жиынтыққа қызметтерін тұрақты негізде жүзеге асыратын базалық объектілер кіреді. Базалық объектілердің іріктемесін қалыптастыру үшін экономикалық қызметтің іріктелген түрлеріндегі статистикалық бизнес-тіркелім және көрсетілген қызмет көлемдері туралы қызмет көрсету статистикасының деректері қолданылады.
15. Базалық объектілерді іріктеу мынадай қағидаттарды есепке алумен жүзеге асырылады:
1) ауқымдылық: барлық типтегі және әртүрлі меншік нысанындағы объектілерді қосу;
2) географиялық репрезентативтілік: байқаудың әртүрлі өңірлеріндегі орналасқан объектілерді іріктеу;
3) типтік: экономикалық қызметтің осы түріне тән жұмыс шарттары (көрсетілетін қызметтердің түр-түрі, технологиялық үдерістер және басқалары) бірдей болатын объектілерді қосу.
16. Іріктемелі байқау көрсетілетін қызметтер нарығының инфрақұрылымына байланысты жыл сайын базалық объектілерді өзектендіруді және қайта қарауды көздейді. Өзектендіру көрсетілетін қызмет көлемі туралы алғашқы статистикалық деректерді талдау негізінде жүзеге асырылады. Базалық объектілердің тізіміне қызмет көрсетудің тұрақты көлемі бар және осы Әдістеменің 15-тармағында көрсетілген іріктеу қағидаттарына жауап беретін жаңа субъектілер енгізіледі. Нарықтан шығып қалған көрсетілетін қызметтерді өндірушілер іріктемеден алынып тасталады. Бақыланатын базалық объектілердің жойылуы немесе олардың қайта ұйымдастырылуы кезінде көрсетілетін қызметтер жиынын бақылау үшін барлық айқындалғандар бойынша тұрақты негізде нақты бағалық ақпаратты алу үшін оларды ауыстыру жүзеге асырылады.
4-тарау. Көрсетілетін қызметтерді іріктеу

Глава 3. Отбор базовых объектов
13. Построение ИЦПУ основано на выборке. Отбор базовых объектов для статистического наблюдения осуществляется путем комбинирования методов целенаправленной выборки и случайного (вероятностного) отбора:
1) для отраслей с большой концентрацией субъектов крупного и среднего предпринимательства применяется целенаправленный метод;
2) для отраслей с большим количеством субъектов малого предпринимательства используется метод случайного отбора.
Внутри одной отрасли используется метод стратификации, и общая совокупность делится на подгруппы (страты). Каждый элемент совокупности относится только к одной страте. Внутри каждой страты выбираются элементы с использованием методов целенаправленной или случайной выборки.
Преимуществом выборочных методов является получение данных, характеризующих генеральную совокупность на основании детального обследования отдельных единиц, осуществление обработки информации и формирования результатов в короткие сроки и с наименьшими затратами ресурсов.
14. В выборочную совокупность включаются базовые объекты, осуществляющие деятельность на постоянной основе. Для формирования выборки базовых объектов используются данные статистического бизнес-регистра и статистики услуг об объемах оказанных услуг в отобранных видах экономической деятельности.
15. Выборка базовых объектов осуществляется с учетом следующих принципов:
1) масштабность: включение объектов всех типов и различных форм собственности;
2) географическая репрезентативность: подбор объектов, расположенных в разных регионах наблюдения;
3) типичность: включение объектов, имеющих типичные условия работы (ассортимент услуг, технологические процессы и другое), характерные для данного вида экономической деятельности.
16. Выборочное наблюдение предусматривает ежегодную актуализацию и пересмотр отобранных базовых объектов в зависимости от инфраструктуры рынков оказываемых услуг. Актуализация осуществляется на основе анализа первичных статистических данных об объемах услуг. В список базовых объектов включаются новые субъекты, имеющие регулярные объемы услуг и отвечающие принципам отбора, указанным в пункте 15 настоящей Методики. Выбывшие с рынка производители услуг исключаются из выборки. При ликвидации наблюдаемых базовых объектов или их реорганизации осуществляется замена для получения достоверной ценовой информации на регулярной основе по всему определенному для наблюдения набору услуг.
Глава 4. Отбор услуг

17. Бағалық байқау үшін көрсетілетін қызметті іріктеу екі кезеңнен тұрады және әрбіреуінде оларды іріктеу үшін сәйкесінше өлшемшарттар қолданылады.
Бірінші кезеңде қолданыстағы стандартты жіктелімдер және зерттелетін нарықтардың жағдайын көрсететін деректер негізінде бағалық байқау үшін көрсетілген қызметтердің анықталған тізбесі іріктеледі. Экономикалық қызметтің осы түрі үшін неғұрлым маңызды және мәнді көрсетілетін қызметтің барлық түрлері қосылады. Тізбе республикалық деңгейде әзірленеді және ӨҚБИ-ді қалыптастыруға арналған бірегей тәсілді қамтамасыз етеді.
18. Бағалық байқау үшін көрсетілетін қызмет түрлерінің тізбесі мынадай өлшемшарттарға сәйкес әзірленеді:
1) өкілділік. Іріктелген көрсетілетін қызмет түрлері зерттелетін сегмент үшін анықтайтын мәні және жалпы құрылымында елеулі үлес салмағы бар.
2) өзектілік және тұрақтылық. Қызметтер нарықта талап етіледі және уақыттың ұзақ кезеңі ішінде қол жетімді.
3) бағалық серпіннің репрезентативтілігі. Іріктелген көрсетілетін қызмет түріне бағаның қозғалысы басқа іріктелмеген түрлеріне серпіннен ерекшеленбейді және нарықтағы бағалық жағдайдың экономикалық нақтылығын көрсетеді.
19. Көрсетілетін қызмет түрлерін іріктеу үшін ақпараттық дереккөз ретінде белгілі жылға көрсетілген қызмет көлемі туралы жалпымемелекеттік статистикалық байқау деректері қолданылады. Көрсетілетін қызмет түрлерінің маңыздылығын көрсету үшін экономикалық қызметтің тиісті түрлеріндегі олардың құрылымы анықталады.
20. Екінші кезеңде көрсетілетін қызмет түрлерінің тізбесіне және нарық конъюнктурасын зерделеуге сәйкес репрезентативті өкіл көрсетілетін қызметтер іріктеледі. Көрсетілетін қызметтің әрбір түрінен бір немесе бірнеше өкіл қызмет таңдалады. Іріктелген көрсетілетін қызмет көрсету көлемі құрылымында оның құрылымындағы көрсетілген көлемі үлес салмақтың көбін иеленеді.
Репрезентативті өкіл көрсетілетін қызметтер тізбесіне мынадай қызметтер қосылады:
1) заңды тұлғалардың өндірістік қызмет үдерісінде тұрақты түрде өндірілетін және қолданылатын;
2) өзгермейтін сапалы параметрлері және бірдей өлшем бірлігі бар;
3) ақпаратты жинау тұрғысында қолжетімді, ал олардың бағалық өзгерістері көрсетілетін қызметтің осы тобына тән.
21. Бір өкіл көрсетілетін қызмет шеңберінде көрсетілетін қызметтердің түрлерін қамту оның бағасын анықтау үшін қажетті техникалық және сапалық сипаттамаларды қамтитын ерекшеліктерді құрумен қамтамасыз етіледі.
Өкіл көрсетілетін қызметті толықтай сипаттау келесі есепті кезеңде бағаны тіркеу кезінде қызметті атқару сапасының толық салыстырмалығын қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.

17. Отбор услуг для ценового наблюдения осуществляется в два этапа и на каждом используются соответствующие критерии для их отбора.
На первом этапе на основе действующей стандартной классификации и данных, отражающих состояние обследуемых рынков, отбирается определенный перечень услуг для ценового наблюдения. Включаются все виды услуг, наиболее важные и значимые для данного вида экономической деятельности. Перечень разрабатывается на республиканском уровне и обеспечивает единый подход к формированию ИЦПУ.
18. Перечень видов услуг для ценового наблюдения составляется согласно следующим критериям:
1) представительность. Отобранные виды услуг имеют определяющее значение для обследуемого сегмента и существенный удельный вес в общей структуре;
2) актуальность и регулярность. Услуги востребованы на рынке и доступны в течение длительного периода времени;
3) репрезентативность ценовой динамики. Движение цен на отобранный вид услуги не отличается от их динамики на другие, не отобранные виды, и отражает экономическую действительность ценовой ситуации на рынке.
19. В качестве информационного источника для отбора видов услуг используются данные общегосударственных статистических наблюдений об объемах оказанных услуг за определенный год. Для выявления значимости видов услуг определяется их структура в соответствующих видах экономической деятельности.
20. На втором этапе в соответствии с перечнем видов услуг и изучения конъюнктуры рынка, отбираются репрезентативные услуги-представители. Из каждого вида услуг выбираются одна или несколько услуг-представителей. Объем оказания отобранных услуг-представителей имеет преобладающий удельный вес в его структуре.
В перечень репрезентативных услуг-представителей включаются услуги:
1) регулярно производимые и используемые в процессе производственной деятельности юридическими лицами;
2) имеющие неизменные качественные параметры и единую единицу измерения;
3) доступные с точки зрения сбора информации, а их ценовые изменения характерны для данной группы услуг.
21. Охват разновидностей услуг, оказываемых в рамках одной услуги-представителя, обеспечивается составлением на них спецификаций, которые включают технические и качественные характеристики, необходимые для определения ее цены.
Детальное описание услуги-представителя осуществляется с целью обеспечения полной сопоставимости качества исполнения услуги при регистрации цены в следующий отчетный период.

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 06.08.2021 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Іріктеудің дұрыстығы мен өкіл көрсетілетін қызметтердің репрезентативтілігінен агрегаттаудың барлық деңгейлерінде есептелетін индекстердің анықтығына байланысты. Іріктелген өкіл көрсетілетін қызметтер және олардың ерекшеліктері жыл бойы өзгеріссіз қалады. Бұрын іріктелген өкіл көрсетілетін қызметтерді қайта қарау және ауыстыру жыл басында салмақтау сызбасын өзгертумен жүргізіледі. Бағалық қатардың үздіксіздігін сақтау үшін ерекше жағдайларда жыл ішінде олардың ауыстырылуы рұқсат етіледі.
5-тарау. Бағаны анықтау әдістері
23. Өндірістік көрсетілетін қызметтер үшін зерттелетін сала мен өкіл қызметтердің нақты ерекшелігіне байланысты келесі әдістер қолданылады:
1) қайталана көрсетілетін қызметтердің бағасын тікелей қолдану әдісі. Осы әдіс ұзақ уақыт кезеңі ішінде бірдей орындалатын стандартты көрсетілетін қызмет түрлерін байқау үшін қолданылады;
2) келісімшарттық баға әдісі. Осы әдіс арқылы нақты транзакция бағасы байқалады. Әдістің басымдылығы – нақты мәміле бағасының болуы, ал кемшілігі келісімшарттық бағаның өзгергіштігі болып табылады. Осы әдіс көрсетілетін инженерлік, ақпараттық-технологиялық қызметтерге, жинау, қауіпсіздік бойынша көрсетілетін қызметтерге бағаны байқау кезінде қолданылады;
3) модельдік баға әдісі. Осы әдіс бірегей көрсетілетін қызметтерге қолданылады. Келісімшарт бағасы модельге қосылады, және кәсіпорын әр есепті кезеңде көрсетілетін қызметтің бағасы есептеледі. Әдіс автомобильдік жүк тасымалдау, ақпараттық-технологиялық, инженерлік, экспедиторлық көрсетілетін қызметтерде қолданылады;
4) біркелкі құн әдісі. Сатылымнан түскен кіріс және сатылған бірлік саны туралы ақпараттың негізінде көрсетілетін кызметтердің бағасы есептеледі. Әдіс көрсетілетін телекоммуникациялық және әуе арқылы тасымалдау қызметтеріне қолданылады;
5) бағалардан (тарифтерден) пайыз әдісі. Осы әдісті қолданғанда көрсетілген қызметтің көлемі туралы ақпарат және белгіленген пайыздық мөлшерлеме пайдаланылды. Әдіс жұмыспен қамту агенттіктерінің көрсетілетін қызметтерін (бірінші жалақыдан пайыз), көрсетілетін құқықтық қызметтерді (сотта қаралатын сомасынан пайыз), салықтық консультация беру, көрсетілетін сәулет кызметтерін (құрылыс құнынан пайыз) бағалауда қолданылады;
6) компоненттерден баға әдісі. Осы әдісте олар үшін баға анықтау мүмкіндігі болатын көрсетілетін қызмет құраушы компоненттерге бөлінеді. Олар үшін компоненттер және салмақтау сызбасы үнемі өзектендіріледі.

Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 06.08.2021 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. От правильности отбора и репрезентативности услуг-представителей зависит достоверность рассчитываемых индексов на всех уровнях агрегирования. Отобранные услуги-представители и их спецификации остаются неизменными в течение года. Пересмотр и замена ранее отобранных услуг-представителей осуществляется в начале года с изменением схемы взвешивания. В исключительных случаях производится их замена в течение года для соблюдения непрерывности ценового ряда и расчета индексов цен.
Глава 5. Методы определения цены
23. Для производственных услуг, в зависимости от исследуемой отрасли и конкретных спецификаций услуги-представителя, используются следующие методы определения цены:
1) метод прямого использования цен повторяющихся услуг. Данный метод используется для наблюдения за стандартными видами услуг, выполняемыми одинаково в течении длительного периода времени;
2) метод контрактной цены. При данном методе наблюдается цена реальной транзакции. Преимуществом метода является наличие цены конкретной сделки, а недостатком – изменчивость контрактных цен. Данный метод используется при наблюдении цен на инженерные услуги, информационно-технологические, услуги по уборке, безопасности;
3) метод модельной цены. Данный метод используется для уникальных услуг. Цены контракта включают в модель, и предприятие каждый отчетный период рассчитывает цену на услугу. Метод используется для услуг автомобильных грузоперевозок, информационно-технологических, инженерных, экспедиторских услуг;
4) метод единичной стоимости. На основе информации о доходах от продаж и количестве проданных единиц рассчитывается цена услуги. Метод используется для телекоммуникационных услуг и авиаперевозок;
5) метод процентов от цен (тарифов). При применении данного метода используется информация об объемах оказанных услуг и установленная процентная ставка. Метод применяется при оценке деятельности агентств по занятости (процент от первых зарплат), правовых услуг (процент от суммы, рассматриваемой в суде), налоговое консультирование, услуги архитектуры (процент от стоимости строения);
6) метод цены из компонентов. При данном методе услуга разбивается на составляющие компоненты, для которых имеется возможность определения цены. Компоненты и схема взвешивания для них постоянно актуализируются;

7) жұмыс уақытын есепке алу әдісі. Көлемге емес, қызмет көрсетуге жұмсалған уақыт ішіндегі нақты транзакцияның бағасы байқалады. Сағат негізінде көрсетілген қызметке қолданылады. Заңдық, бухгалтериялық, көрсетілген IT-қызмет, көрсетілген менеджмент және консалтинг қызметтері жұмыс күшін іріктеу үшін қолданады.
8) үстеме бағаны анықтау әдісі. Осы әдісте көрсетілген қызмет бағасы сатып алу және сату бағасының айырымы ретінде өлшенеді.
Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 06.08.2021 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Бағаны тіркеу
24. Өндірушілердің көрсетілетін қызметтерге бағасын тіркеу бекітілетін жалпымемлекеттік статистикалық байқау нысандарының кезеңділігіне сәйкес ай сайын немесе тоқсан сайын жүзеге асырылады.
25. Статистикалық нысандарды толтыруға негіздеме бухгалтерлік есеп құжаттары (шарттар, шот-фактуралар, баға прейскуранттары және басқа да құжаттар) болып табылады. Баға қосымша құн салығынсыз тіркеледі.
26. Баға алдын ала анықталған ерекшеліктерімен (сипаттамаларымен) нақты өкіл көрсетілетін қызметтерге тіркеледі.
Тіркелген баға салғастырмалылығының негізгі қағидаты ерекшеліктер арасында олардың шамасын анықтайтын едәуір айырмашылықтар болмауы болып табылады.
27. Белгіленген кезең үшін орташа баға тіркеледі. Өкіл көрсетілетін қызметтің нақты түрі бойынша орташа бағаны анықтау үшін Әдістеменің 5-тарауында сипатталған әдістерінің бірі қолданылады.
28. Жыл ішінде баға тіркеу кезінде экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес көрсетілген қызметтерге уақытша болмаған бағаны ауыстыру қажеттілігі туындайды. Уақытша болмаған өкіл көрсетілетін қызмет бағасын ауыстыру "шартты" бағаны қолданумен жүзеге асырылады.
Мынадай ауыстыру әдістері қолданылады:
1) өткен кезеңдегі бағаға тең "шартты" бағаны қолдану;
2) ұқсас ерекшеліктерімен (сипаттамаларымен) осыған ұқсас көрсетілетін қызмет түрлерінің баға өзгерісіне түзетілген "шартты" бағаны қолдану;
3) Басқа базалық объектілердегі осыған ұқсас өкіл көрсетілетін қызмет түрлерінің баға өзгерісіне түзетілген "шартты" бағаны қолдану.
ӨҚБИ құру кезінде көрсетілген қызмет фактісіне негізделген және баға өзгерісін анық көрсететін бірінші ауыстыру әдісі қолданылады. Өткен кезеңнің баға деңгейіне "шартты" бағаны қолдануы келесі қызмет көрсету фактісіне дейін жүзеге асырылады. Әдісті қолдану салыстырмалы түрде баға серпіні тұрақты кезде, осы кезеңде көрсетілетін қызметтерге шығындар өзгеріссіз қалған жағдайда жүзеге асырылады. Егер екі немесе үш кезеңнен көп уақыт бойы өкіл көрсетілетін қызметтің бағасын тіркеу мүмкін болмаған жағдайда, базалық объектіде ескі өкіл көрсетілетін қызмет түрлері жаңа түріне ауыстырылады.

7) метод учета рабочего времени. Наблюдается цена реальной транзакции за время на оказание услуги, а не за объем. Применяется для услуг, оказываемых на почасовой основе. Используется для юридических, бухгалтерских, IT-услуг, услуг менеджмента и консалтинга, по подбору рабочей силы;
8) метод определения наценки. При данном методе цена услуги измеряется разницей между наблюдаемыми ценами приобретения и продажи.
Сноска. Пункт 23 с изменением, внесенным приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 06.08.2021 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Регистрация цен
24. Регистрация цен производителей на услуги осуществляется ежемесячно или ежеквартально согласно периодичности форм общегосударственных статистических наблюдений.
25. Основанием для заполнения статистических форм являются документы бухгалтерского учета (договора, счета-фактуры, прейскуранты цен и другие). Цены регистрируются без налога на добавленную стоимость.
26. Цены регистрируются на конкретные услуги-представители с определенными заранее спецификациями (характеристиками).
Основной принцип сопоставимости зарегистрированных цен заключается в отсутствии существенных расхождений между спецификациями, определяющими их величину.
27. Регистрируется средняя цена за установленный период. Для определения средней цены по конкретному виду услуги-представителя используется один из методов, описанных в главе 5 настоящей Методики.
28. При регистрации цен в течение года возникает необходимость замещения временно отсутствующих цен на услуги в соответствующих видах экономической деятельности. Замещение цен на временно отсутствующие услуги-представители осуществляется путем использования "условных" цен.
Применяются следующие методы замещения:
1) использование "условной" цены, равной цене предыдущего периода;
2) использование "условной" цены, скорректированной на изменение цен на аналогичные виды услуг со сходными спецификациями (характеристиками);
3) использование "условной" цены, скорректированной на изменение цен на аналогичные услуги-представители других базовых объектов.
При построении ИЦПУ используется первый метод замещения, основанный на факте оказания услуги и достоверно отражающий ценовые изменения. Использование "условной" цены на уровне цены предыдущего периода осуществляется до следующего факта оказания услуги. Применение метода осуществляется при относительно стабильной ценовой динамике, когда затраты на оказываемые услуги за этот период остаются неизменными. При невозможности регистрации цены на услугу-представитель более двух-трех периодов, в базовом объекте применяется процедура замены старой разновидности услуги-представителя новой.

29. Есепті жыл ішінде базалық объектілер жабылған немесе қызмет көрсету тоқтатылған жағдайда осы көрсетілетін қызметке "шартты" баға есепті жыл соңына дейін қолданылады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 06.08.2021 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-тарау. Салмақтау сызбасы
30. Қолданылатын жіктеліміне сәйкес төменгі деңгейден жоғары деңгейге дейін біріктіруге мүмкіндік беретін, салмақтау сызбасын қалыптастыру ӨҚБИ құрастыру кезеңдерінің бірі болып табылады
Салмақтау сызбалары орталықтандыра отырып қалыптастырылады. ӨҚБИ құрастыру үшін біріктірілген деректер бар көрсетілетін қызмет түрлері бойынша "Ресурстар-Пайдалану" кестесінің ақпараты қолданылады. Неғұрлым нақты деңгейде кәсіпорындардан белгілі бір жылға қолданыстағы бағадағы алынған олардың өздері көрсеткен қызметтерінен түскен кірістері туралы жалпымемлекеттік статистикалық байқау деректері қолданылады. Құндық деректер болмаған немесе жетпеген жағдайда, деректер тікелей байқауға іріктеліп алынған базалық объектілерден сұрастырылады.
31. Салмақтау сызбасын құру үдерісі мынадай операцияларды қамтиды:
1) Көрсетілген қызметтер көлемі туралы құндық деректерді анықтау және байқауға енгізілген оларды түрлері, кластары, топтары арасында бөлу. Байқауға енгізілмеген көрсетілетін қызметтің түрлері, кластары, топтары бойынша құндық деректер мақсаты бойынша бірдей көрсетілетін қызметтер түрлері бойынша зерттелетін топтарға қайта бөлінеді немесе байқауға енгізілген барлық құраушылар бойынша пропорционалды.
2) салыстыру негізі ретінде алынған бірыңғай уақыт кезеңіне сәйкес қызметтерді көрсету және көрсетілетін қызмет түрлері бойынша бағалар деңгейі туралы орташа жылдық құндық байланыстыруды жүзеге асыру (түзетілген құндық деректер);
3) көрсетілетін қызметтің түрлері, кластары, топтары бойынша түзетілген құндық деректерді қайта бөлу (соңғы құндық деректер).
Көрсетілетін қызметтердің түрлері, кластары, топтары бойынша табылған құны мамандандырылуына және Қазақстан Республикасында қалыптасқан көрсетілетін қызметтің құрылымына байланысты.
32. Салмақтау сызбасы есепті жыл ішінде тұрақты болып қалады. Көрсетілген қызмет құнының құрылымы елеулі өзгерген жағдайда оған өзектендіру жүргізіледі.
8-тарау. Баға индексін есептеу
1-параграф. Жеке және агрегатталған баға индексін есептеу
33. Іріктемелі жиынтық элементтерінің қамтылу дәрежесіне байланысты жеке және агрегатталған баға индекстерін есептеу жүргізіледі.
Өкіл көрсетілетін қызметтердің жеке баға индексі базалық объектілерде тіркелген бағалардың қатынасы түрінде формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
tjj өкіл көрсетілген қызмет түріне жеке баға индексі;
Ptj j көрсетілетін қызмет түріне t есепті кезеңдегі баға;
P(b)j – j көрсетілетін қызмет түріне t базистік кезеңдегі баға (b).
Көрсетілетін қызмет түрлері бойынша жеке баға индексін қарапайым (салмақталмаған) орташа геометриялық есептеу (Джевонс индексі) өкіл көрсетілетін қызметтер бойынша баға индекстерінен формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Ij – j көрсетілетін қызмет түріне жеке баға индексі;

29. При закрытии базовых объектов или прекращении предоставления услуги в течение отчетного года "условные" цены на эту услугу применяются до конца отчетного года.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 06.08.2021 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Схема взвешивания
30. Одним из этапов построения ИЦПУ является формирование схемы взвешивания, позволяющей осуществлять агрегирование от низшего уровня к высшему согласно применяемой классификации.
Схемы взвешивания формируются централизованно. Для расчета весов для построения ИЦПУ используется информация таблиц "Ресурсы-Использование" системы национального счетоводства, содержащих агрегированные данные по видам услуг. На более детальном уровне используются данные общегосударственных статистических наблюдений о доходах, полученных предприятиями от оказания ими услуг, в действующих ценах за определенный год. При их отсутствии или недостаточности данные запрашиваются непосредственно у базовых объектов, отобранных для наблюдения.
31. Процесс построения схемы взвешивания включает следующие операции:
1) определение стоимостных данных об объемах оказанных услуг и их распределение между видами, классами, группами, включенными в наблюдение. По неохваченным видам, классам, группам услуг стоимостные данные перераспределяются по обследуемым группам, оказывающим однородные по назначению виды услуг, или пропорционально по всем составляющим, включенным в наблюдение;
2) осуществление увязки среднегодовых стоимостных данных об оказании услуг и уровня цен по видам услуг согласно единому временному периоду, принимаемому за базу сравнения (скорректированные стоимостные данные);
3) повторное распределение скорректированных стоимостных данных между видами, классами, группами услуг (окончательные стоимостные данные).
Найденные стоимости по видам, классам, группам услуг зависят от специализации и сложившейся структуры оказываемых услуг в Республике Казахстан.
32. В течение отчетного года схема взвешивания остается постоянной. При значительном изменении структуры стоимости оказанных услуг, осуществляется ее актуализация.
Глава 8. Расчет индексов цен
Параграф 1. Расчет индивидуальных и агрегированных индексов цен
33. В зависимости от степени охвата элементов выборочной совокупности производится расчет индивидуальных и агрегированных индексов цен.
Индивидуальный индекс цен по услугам-представителям исчисляется в виде отношения цен, зарегистрированных в базовых объектах по формуле:
(1)
где:
t j – индивидуальный индекс цен на разновидность услуги j;
Ptj – цена на разновидность услуги j в отчетном периоде t;
P(b)j – цена на разновидность услуги j в базисном периоде b.
Расчет индивидуального индекса цен по видам услуг производится по формуле простой (невзвешенной) средней геометрической индивидуальных индексов цен по услугам-представителям (индекс Джевонса):
(2)
где:
Ij – индивидуальный индекс цен на вид услуги j;

i1, i2,…, ik – өкіл көрсетілетін қызмет түріне жеке баға индекстері;
k – өкіл көрсетілетін қызметтер саны.
34. Репрезентативтілікті қамтамасыз ету үшін есепті кезеңде әртүрлі базалық кәсіпорындарда бір көрсетілетін қызметке кем дегенде үш баға болған кезде баға индексінің есептеуі жүзеге асырылады.
35. Барлық келесі кезеңдерде бағаның қарапайым индекстері жіктелімнің иерархиялық құрылымына сәйкес және тиісті салмақтауыштарды қолдана отырып, неғұрлым жоғары деңгейдегі индекстерге – агрегатталған баға индекстеріне біріктіріледі.
Агрегацияның неғұрлым жоғары деңгейдегі индекстер есептеу үшін (класс, топтама, бөлім, секция) индекстерді тұрақты салмақтау сызбасы арқылы салмақталған, баға өзгерісін дәйекті байқау негізінде есептеуге мүмкіндік беретін Ласпейрес формуласының түрлендiрiлген нұсқасы қолданылады.
мұндағы:
IL – базистік кезеңімен салыстырғандағы t кезеңі үшін баға индексі
Рt – көрсетілетін қызмет түріне жеке баға индексі
Р0
P0Q0 – агрегаттау үшін стандартты салмақ ретінде алынған базистік жыл бағаларындағы көрсетілетін қызметтердің құны;
2-параграф. Әртүрлі кезеңдерге баға индекстерін есептеу
36. Өткен жылғы тиісті кезеңге (кезең, өсу қорытындысымен кезең) баға индекстерін құру база ретінде белгіленген есептеудің тіркелген нүктесі немесе базалық кезеңі бар тізбекті серпінді қатарды құру үшін баға индекстерін өзара "байланыстыруды" (тіркеме) көздейтін базистік әдіспен жүргізіледі. Есептеудің тіркелген нүктесі ретінде алынған базалық кезең әр бес жыл сайын өзгереді.
Базалық кезеңге баға индексі есепті кезеңдегі жеке баға индексін өткен кезеңдегі баға индексі базалық кезеңге көбейтумен табылады:
Ib = It x Ib (t-1),                              (4)
мұндағы:
Ib – t есепті кезеңдегі баға индексі b базалық кезеңге;
Ib(t-1) – t-1 өткен кезеңдегі баға индексі b базалық кезеңге;
It – t есепті кезеңдегі жеке баға индексі.
37. Есепті жылдың есепті кезеңіндегі баға индексін өткен жылдың тиісті кезеңіне есептеу есепті жылдың базистік индекстік қатарындағы баға индексін өткен жылдың дәл осы қатарындағы баға индексіне бөлу арқылы жүзеге асырылады:
мұндағы:
It – g есепті жылдың t кезеңіндегі баға индексі өткен жылдың тиісті g-1 кезеңіне
Itg – индекстік қатардағы g есепті жылдың t кезеңдегі баға индексі;
It(g-1) – индекстік қатардағы g-1 өткен жылдың t кезеңдегі баға индексі.
38. Өткен жылғы тиісті кезеңге өспелi қорытындымен баға индекстерi салыстырмалы кезеңдегі базистік индекстер қатарындағы баға индекстерінің сомасын өткен жылғы осы қатардағы сәйкес баға индекстерінің сомасына бөлу арқылы анықталады:
мұндағы:
– g есепті кезеңнің өспелі қорытындысымен жылдың баға индексі өткен жылғы g-1 тиісті кезеңге;
I1g, I2g, ..., I12g – g есепті жылдың кезеңдері үшін индекстік қатардағы баға индексі;
I1(g-1), I2(g-1), ..., I12(g-1) – g-1 өткен жылдың кезеңдері үшін индекстік қатардағы баға индексі.

i1, i2,…, ik – индивидуальные индексы цен по услугам-представителям;
k – число услуг-представителей.
34. Для обеспечения репрезентативности, расчет индекса цен осуществляется при наличии не менее трех цен на одну услугу у различных базовых предприятий в отчетном периоде.
35. На всех последующих этапах индивидуальные индексы цен в соответствии с иерархической структурой классификации и с использованием соответствующих весов объединяются в индексы более высокого уровня – агрегированные индексы.
Для расчета индексов цен на более высоких уровнях агрегации (класс, группа, раздел, секция) используется модифицированный вариант формулы Ласпейреса, позволяющий исчислять индексы на основе последовательных наблюдений за изменением цен, взвешенных через постоянную схему взвешивания:
(3)
где:
– индекс цен за отчетный период t относительно базисного месяца (квартала);
– индивидуальный индекс цен на вид услуги;
– стоимость оказанных услуг в ценах базисного года, принимаемая в качестве стандартных весов для агрегирования;
Параграф 2. Расчет индексов цен к различным периодам
36. Расчет индексов цен к соответствующему периоду предыдущего года (периоду с нарастающим итогом) осуществляется базисным методом, предусматривающим "увязку" (сцепление) индексов цен между собой для образования последовательного динамического ряда, имеющего в качестве базы зафиксированную точку отсчета или базовый период. Базовый период, выбранный в качестве точки отсчета, меняется через каждые пять лет.
Индекс цен к базовому периоду находится умножением индивидуального индекса цен отчетного периода на индекс цен предыдущего периода к базовому периоду:
,                                    (4)
где:
Ib – индекс цен отчетного периода t к базовому периоду b;
Ib(t-1) – индекс цен предыдущего период t-1 к базовому периоду b;
It – индивидуальный индекс цен отчетного периода t.
37. Расчет индекса цен отчетного периода отчетного года к соответствующему периоду предыдущего года осуществляется делением индекса цен в базисном индексном ряду отчетного года на индекс цен в этом же ряду предыдущего года:
,                              (5)
где:
It – индекс цен за период t отчетного года g к соответствующему периоду предыдущего года g-1;
Itg – индекс цен за период t отчетного года g в индексном ряду;
It(g-1) – индекс цен за период t предыдущего года g-1 в индексном ряду.
38. Индексы цен c нарастающим итогом к соответствующему периоду предыдущего года определяются делением суммы индексов цен сравниваемого периода на аналогичную сумму индексов цен предыдущего года в одном индексном ряду:
,                              (6)
где:
– индекс цен с нарастающим итогом отчетного периода g к соответствующему периоду предыдущего года g-1;
– индексы цен за периоды отчетного года g в индексном ряду;
– индексы цен за периоды предыдущего года g-1 в индексном ряду.

9-тарау. Ресми статистикалық ақпаратты тарату
39. Өндірушілердің көрсетілетін қызметтерге баға индексі Статистикалық жұмыстар жоспарына сәйкес жарияланады. Бағаның өзгеруі туралы ақпарат Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында барлық пайдаланушылар үшін бір уақытта таратылады. Пайдаланушылар үшін баға индексінің жарияланымы қысқаша әдіснамалық түсіндірмелермен бірге беріледі.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.01.2025 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 9. Распространение официальной статистической информации
39. Индекс цен производителей на услуги публикуется согласно Плану статистических работ. Информация об изменении цен распространяется одновременно для всех пользователей на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики. Для пользователей публикация индексов цен сопровождается краткими методологическими пояснениями.
Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.01.2025 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).