Мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшартын қоса алғанда, қаржы ұйымдарының, банктің, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидаларын және келісім алу үшін қажетті құжаттар тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 305 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 9 ақпанда № 14784 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 43 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 246 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы, "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" 2003 жылғы 3 маусымдағы, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшартын қоса алғанда, қаржы ұйымдарының, банктің, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидалары және келісім алу үшін қажетті құжаттар тізбесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 246 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілерінің құрылымдық бөліктерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Сақтандыруды қадағалау департаменті (Құрманов Ж.Б.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;

Об утверждении Правил выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, и перечня документов, необходимых для получения согласия
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 305. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 февраля 2017 года № 14784. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 43.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 246 (вводится в действие с 01.01.2019).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности", от 3 июня 2003 года "О Фонде гарантирования страховых выплат", от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, и перечень документов, необходимых для получения согласия.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 246 (вводится в действие с 01.01.2019).
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан, а также структурные элементы некоторых нормативных правовых актов Республики Казахстан по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту страхового надзора (Курманов Ж.Б.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О. А. Смоляковқа жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 305 қаулысымен
бекітілген
Мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшартын қоса алғанда, қаржы ұйымдарының, банктің, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидалары және келісім алу үшін қажетті құжаттар тізбесі
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 246 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшартын қоса алғанда, қаржы ұйымдарының, банктің, сақтандыру холдингтерінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидалары және келісім алу үшін қажетті құжаттар тізбесі (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы (бұдан әрі - Банктер туралы заң), "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы (бұдан әрі - Сақтандыру қызметі туралы заң), "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" 2003 жылғы 3 маусымдағы (бұдан әрі - Кепілдік беру қоры туралы заң), "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі (Бағалы қағаздар нарығы туралы заң), "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі, "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы (бұдан әрі - Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді.
Қағидалар қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшартын қоса алғанда, банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының, бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыру үшін лицензия алуға үміттенген немесе лицензиялары бар заңды тұлғалардың, орталық депозитарий мен бірыңғай операторың (бұдан әрі - қаржы ұйымы), банк, сақтандыру холдингтерінің (бұдан әрі - холдинг) "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының (бұдан әрі - Қор) басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру тәртібін және келісім алу үшін қажетті құжаттар тізбесін айқындайды.

3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 года № 305
Правила выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, и перечень документов, необходимых для получения согласия
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 246 (вводится в действие с 01.01.2019).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, и перечень документов, необходимых для получения согласия, (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках), от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее - Закон о страховой деятельности), от 3 июня 2003 года "О Фонде гарантирования страховых выплат" (далее - Закон о Фонде гарантирования), от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (далее - Закон о рынке ценных бумаг), от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее - Закон о пенсионном обеспечении).
Правила определяют порядок выдачи уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) согласия на назначение (избрание) руководящих работников банков, страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, единого накопительного пенсионного фонда, добровольных накопительных пенсионных фондов, юридических лиц, претендующих на получение лицензии или обладающих лицензиями для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг, центрального депозитария и единого оператора (далее - финансовая организация), банковских, страховых холдингов (далее - холдинг), акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" (далее - Фонд), включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, и перечень документов, необходимых для получения согласия.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 246 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Уәкілетті орган Банктер туралы заңның 20-бабында, Сақтандыру қызметі туралы заңның 34-бабында, "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңның (бұдан әрі - Акционерлік қоғамдар туралы заң) 1-бабының 20)-тармақшасында, 54-бабының 4-тармағында, 59-бабының 2-тармағында, Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 54-бабында, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңның (бұдан әрі - Бухгалтерлік есеп туралы заң) 9-бабында, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 55-бабында, Кепілдік беру қоры туралы заңның 4-1-бабында және Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келетін қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың басшы қызметкерінің лауазымына кандидатты (бұдан әрі - кандидат) тағайындауға (сайлауға) келісім береді.
Уәкілетті органмен келісілуге тиіс қаржы ұйымдарының, холдингтердің, Қордың басшы қызметкерлерінің тізбесі Банктер туралы заңның 20-бабының 1 және 14-тармақтарында, Сақтандыру қызметі туралы заңның 34-бабының 1 және 14-тармақтарында, Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 45-бабының 11-тармағында, 54-бабының 1-тармағында, және 79-бабының 1-1-тармағында, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 55-бабының 1-тармағында, Кепілдік беру қоры туралы заңның 4-1-бабының 1-тармағында көзделген.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 246 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Қаржы ұйымдары, холдингтер, Қор басшы қызметкерлер тағайындалған (сайланған), басқа лауазымға ауысқан немесе жұмыстан босатылған (өкілеттіліктері тоқтатылған) күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде олардың құрамында болған барлық өзгерістер туралы уәкілетті органды хабардар етеді. Басшы қызметкерлер құрамының өзгеруі туралы мәлімет растайтын құжаттардың көшірмесін қоса бере отырып, Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жіберіледі.
Егер осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес қоса берілген растайтын құжаттардың көшірмелерінде басшы қызметкерлерді тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан босату (өкілеттіліктерін тоқтату) күні болмаса, онда қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың уәкілетті органы шешім (бұйрық) қабылдаған күн не шешімде (бұйрықта) көрсетілген оқиғаның басталған күні басшы қызметкерлерді тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан босату (өкілеттіліктерін тоқтату) күні болып саналады.
Шешімде (бұйрықта) көрсетілген оқиға басталған жағдайда, қаржы ұйымы, холдинг, Қор растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың уәкілетті органының шешімінен үзінді-көшірмеде мынадай мәліметтер қамтылады:
қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың толық атауы және қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың атқарушы органының орналасқан жері;
акционерлердің жалпы жиналысын (басқару органының отырысын) өткізу күні, уақыты мен орны;
отырысқа қатысқан тұлғалар туралы мәліметтер (басқару органының отырысы үшін);
акционерлердің жалпы жиналысының (басқару органы отырысының) кворумы;
басшы қызметкерді тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан босату (өкілеттіліктерін тоқтату) туралы мәселе бөлігінде акционерлердің жалпы жиналысы отырысының (басқару органы отырысының) күн тәртібі;
дауыс беруге қойылған мәселелер, басшы қызметкерді тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан босату (өкілеттіліктерін тоқтату) бөлігінде олар бойынша дауыс беру қорытындылары;
басшы қызметкерді тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан босату (өкілеттіліктерін тоқтату) бөлігінде қабылданған шешімдер.
Қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың уәкілетті органының шешімінен үзінді-көшірме осындай құжатқа қол қоюға уәкілетті қызметкердің (қызметкерлердің) қолымен расталады және үзінді-көшірменің дұрыс екеніне нұсқауды қамтиды.
Қаржы ұйымы, холдинг, Қор Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Басшы қызметкерлер құрамындағы өзгерістер туралы мәліметтерді ұсынғанға дейін кандидаттарды келісу үшін уәкілетті органға құжаттарды ұсынған жағдайда кандидаттың тағайындалғанын (сайланғанын), басқа лауазымға ауысқанын растайтын құжаттар кандидатты келісу үшін құжаттар топтамасымен бірге ұсынылады.

Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 246 (вводится в действие с 01.01.2019).
2. Уполномоченный орган выдает согласие на назначение (избрание) кандидата на должность руководящего работника финансовой организации, холдинга, Фонда (далее - кандидат), который соответствует требованиям, установленным статьей 20 Закона о банках, статьей 34 Закона о страховой деятельности, подпунктом 20) статьи 1, пунктом 4 статьи 54, пунктом 2 статьи 59 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" (далее - Закон об акционерных обществах), статьей 54 Закона о рынке ценных бумаг, статьей 9 Закона Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее - Закон о бухгалтерском учете), статьей 55 Закона о пенсионном обеспечении, статьей 4-1 Закона о Фонде гарантирования и Правилами.
Перечень руководящих работников финансовых организаций, холдингов, Фонда, подлежащих согласованию с уполномоченным органом, предусмотрен в пунктах 1 и 14 статьи 20 Закона о банках, пунктах 1 и 14 статьи 34 Закона о страховой деятельности, пункте 11 статьи 45, пункте 1 статьи 54 и пункте 1-1 статьи 79 Закона о рынке ценных бумаг, пункте 1 статьи 55 Закона о пенсионном обеспечении, пункте 1 статьи 4-1 Закона о Фонде гарантирования.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 246 (вводится в действие с 01.01.2019).
3. Финансовые организации, холдинги, Фонд уведомляют уполномоченный орган об изменениях, произошедших в составе руководящих работников, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня их назначения (избрания), перевода на другую должность или увольнения (прекращения полномочий). Сведения об изменении состава руководящих работников направляются по форме согласно приложению 1 к Правилам с приложением копий подтверждающих документов.
Если в копиях подтверждающих документов, прилагаемых в соответствии с частью первой настоящего пункта, отсутствует дата назначения (избрания), перевода на другую должность или увольнения (прекращения полномочий) руководящих работников, то датой назначения (избрания), перевода на другую должность или увольнения (прекращения полномочий) руководящих работников считается дата принятия решения (приказа) уполномоченного органа финансовой организации, холдинга, Фонда либо дата наступления события, указанного в решении (приказе).
В случае наступления события, указанного в решении (приказе), финансовая организация, холдинг, Фонд представляют копии подтверждающих документов.
Выписка из решения уполномоченного органа финансовой организации, холдинга, Фонда содержит следующие сведения:
полное наименование финансовой организации, холдинга, Фонда и место нахождения исполнительного органа финансовой организации, холдинга, Фонда;
дата, время и место проведения общего собрания акционеров (заседания органа управления);
сведения о лицах, участвовавших в заседании (для заседания органа управления);
кворум общего собрания акционеров (заседания органа управления);
повестка дня заседания общего собрания акционеров (заседания органа управления) в части вопроса о (об) назначении (избрании), переводе на другую должность или увольнении (прекращении полномочий) руководящего работника;
вопросы, поставленные на голосование, итоги голосования по ним в части назначения (избрания), перевода на другую должность или увольнения (прекращения полномочий) руководящего работника;
принятые решения в части назначения (избрания), перевода на другую должность или увольнения (прекращения полномочий) руководящего работника.
Выписка из решения уполномоченного органа финансовой организации, холдинга, Фонда заверяется подписью работника (работников), уполномоченного (уполномоченных) на подписание данного документа и содержит указание на верность выписки.
В случае представления финансовой организацией, холдингом, Фондом документов в уполномоченный орган для согласования кандидатов до представления Сведений об изменении состава руководящих работников по форме согласно приложению 1 к Правилам, документы, подтверждающие назначение (избрание), перевод на другую должность кандидата, представляются вместе с пакетом документов для согласования кандидата.

Осы кандидат уәкілетті органмен осы қаржы ұйымының, осы холдингтің немесе Қордың тиісті лауазымына бұрын келісілген не келісілген лауазымнан осы қаржы ұйымының, холдингтің немесе Қордың бір органы шеңберінде төменгі лауазымға ауысқан жағдайда және осы кандидат Банктер туралы заңның 20-бабында, Сақтандыру қызметі туралы заңның 34-бабында, Акционерлік қоғамдар туралы заңның 1-бабының 20) тармақшасында, 54-бабының 4-тармағында, 59-бабының 2-тармағында, Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 54-бабында, Бухгалтерлік есеп туралы заңның 9-бабында, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 55-бабында, Кепілдік беру қоры туралы заңның 4-1-бабында және Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайда қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың уәкілетті органының шешімімен жаңа мерзімге тағайындалған (сайланған) қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың басшы қызметкері келісілуге жатпайды.
Бұл жағдайда қаржы ұйымы, холдинг, Қор басшы қызметкердің жаңа мерзімге тағайындалған (сайланған) не оның басқа лауазымға ауысқан күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осы кандидаттың осы тармақтың алтыншы бөлігінде көрсетілген Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келуі көрсетілетін ілеспе хатпен, басшы қызметкерді тиісті лауазымға тағайындау (сайлау) туралы осы қаржы ұйымының, осы холдингтің немесе Қордың уәкілетті органының шешімінен үзінді-көшірменің көшірмесін ұсынады. Өзге құжаттарды ұсыну талап етілмейді.
Қаржы ұйымының, Қордың басқару органының құрамына кіретін уәкілетті органның өкілі уәкілетті органмен келісуге жатпайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 246 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Банктер туралы заңның 20-бабына, Сақтандыру қызметі туралы заңның 34-бабына, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 54-бабына, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 55-бабына, Кепілдік беру қоры туралы заңның 4-1-бабына сәйкес кандидатты тағайындау (сайлау) үшін кандидаттың халықаралық қаржы ұйымдарындағы жұмыс стажына мынадай халықаралық қаржы ұйымдарындағы жұмысы кіреді:
Азия Даму Банкі;
Азия Инфрақұрылымдық Инвестициялар Банкі;
Америкааралық Даму Банкі;
Африка Даму Банкі;
Дүниежүзілік Банк;
Дүниежүзілік сауда ұйымы;
Еуразия даму банкі;
Еуропа Инвестициялық Банкі;
Еуропа Қайта құру және Даму Банкі;
Еуропалық бағалы қағаздар және нарықтар ұйымы;
Еуропалық банк ұйымы;
Еуропалық банк федерациясы;
Еуропалық Кеңестің Даму Банкі;
Еуропалық сақтандыру және зейнетақымен қамсыздандыру ұйымы;
Инвестициялар Кепілдігінің Көпжақты Агенттігі;
Инвестициялық Дауларды Реттеу жөніндегі Халықаралық Орталық;
Ислам Даму Банкі;
Исламдық қаржылық қызметтер кеңесі;
Сақтандыруды қадағалаудың халықаралық қауымдастығы;
Солтүстік инвестициялық банк;
Халықаралық бағалы қағаздар комиссиясы;
Халықаралық Валюта Қоры;
Халықаралық Даму Қауымдастығы;
Халықаралық депозиттерді сақтандыру жүйелері қауымдастығы;
Халықаралық есеп айырысу банкі;
Халықаралық зейнетақы қадағалау органдары ұйымы;
Халықаралық Қайта құру және Даму Банкі;
Халықаралық Қаржы Корпорациясы;
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы.

Не подлежит согласованию руководящий работник финансовой организации, холдинга, Фонда, назначенный (избранный) на новый срок решением уполномоченного органа финансовой организации, холдинга, Фонда, при условии, что данный кандидат был ранее согласован с уполномоченным органом на эту должность в данной финансовой организации, данном холдинге или Фонде либо переведен с согласованной должности на нижестоящую должность в рамках одного органа данной финансовой организации, холдинга, Фонда, и при условии соответствия данного кандидата требованиям, установленным статьей 20 Закона о банках, статьей 34 Закона о страховой деятельности, подпунктом 20) статьи 1, пунктом 4 статьи 54, пунктом 2 статьи 59 Закона об акционерных обществах, статьей 54 Закона о рынке ценных бумаг, статьей 9 Закона о бухгалтерском учете, статьей 55 Закона о пенсионном обеспечении, статьей 4-1 Закона о Фонде гарантирования и Правилами.
В этом случае финансовая организация, холдинг, Фонд в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня назначения (избрания) руководящего работника на новый срок либо его перевода на другую должность представляют копию выписки из решения уполномоченного органа данной финансовой организации, данного холдинга или Фонда о назначении (избрании), переводе руководящего работника на соответствующую должность с сопроводительным письмом, в котором указывается о соответствии данного кандидата требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан, указанными в части шестой настоящего пункта. Представление иных документов не требуется.
Не подлежит согласованию с уполномоченным органом представитель уполномоченного органа, входящий в состав органа управления финансовой организации, Фонда.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 246 (вводится в действие с 01.01.2019).
4. Необходимый в соответствии со статьей 20 Закона о банках, статьей 34 Закона о страховой деятельности, статьей 54 Закона о рынке ценных бумаг, статьей 55 Закона о пенсионном обеспечении, статьей 4-1 Закона о Фонде гарантирования для назначения (избрания) кандидата трудовой стаж в международных финансовых организациях включает работу кандидата в следующих международных финансовых организациях:
Азиатский Банк Развития;
Азиатский Банк Инфраструктурных Инвестиций;
Межамериканский Банк Развития;
Африканский Банк Развития;
Всемирный Банк;
Всемирная торговая организация;
Евразийский банк развития;
Европейский Инвестиционный Банк;
Европейский Банк Реконструкции и Развития;
Европейская организация по ценным бумагам и рынкам;
Европейская банковская организация;
Европейская банковская федерация;
Банк развития Европейского Совета;
Европейская организация страхования и пенсионного обеспечения;
Многостороннее Агентство Гарантии Инвестиций;
Международный Центр по Урегулированию Инвестиционных Споров;
Исламский Банк Развития;
Совет по исламским финансовым услугам;
Международная ассоциация страховых надзоров;
Северный инвестиционный банк;
Международная комиссия по ценным бумагам;
Международный Валютный Фонд;
Международная Ассоциация Развития;
Международная ассоциация систем страхования депозитов;
Банк международных расчетов;
Международная организация органов пенсионного надзора;
Международный Банк Реконструкции и Развития;
Международная Финансовая Корпорация;
Организация экономического сотрудничества и развития.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Құжаттарды қарау тәртібі
5. Қаржы ұйымы, холдинг, Қор кандидаттарды келісуге "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы электрондық түрде мынадай құжаттарды ұсынады:
1) кандидаттың қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың басшы қызметкерлеріне қойылатын талаптарға сәйкес келуі жөнінде, сондай-ақ кандидат туралы мәліметтерді қаржы ұйымы, холдинг, Қор құжаттамалық жағынан тексергені жөнінде көрсетіле отырып, және мыналардың электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық өтінішхат:
атқарушы органның басшысының (атқарушы органның функцияларын жеке жүзеге асыратын тұлғаны), атқарушы органның басшысының болып табылатын басқару органының мүшесі тағайындалған (сайланған) кезде - қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың басқару органының басшысының, ал ол болмаған жағдайда басқару органының шешімі бойынша басқару органы мүшелерінің бірінің (басқару органының осы шешімінің көшірмесін бере отырып), басқару органының басшысы және мүшелері болмаған жағдайда қаржы ұйымы, холдинг, Қор акционерлерінің бірі, осы құжатқа қол қоюға уәкілетті қаржы ұйымы, холдинг қатысушыларының бірі (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған қаржы ұйымы, холдинг үшін);
басқа жағдайларда - қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың атқарушы органының басшысының (атқарушы органның функцияларын жеке жүзеге асыратын тұлға) не оның міндетін атқарушы тұлға (міндеттерді атқару жүктелгені туралы шешімнің көшірмесін бере отырып);
2) егер қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың атқарушы органының мүшесі лауазымына кандидат өзге ұйымда жұмыс істеген жағдайда - акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған осы қаржы ұйымының, осы холдингтің немесе Қордың басқару органының кандидатқа өзге ұйымда жұмыс істеуге келісім беру туралы шешімінен үзінді-көшірменің электрондық көшірмесі;
3) егер кандидат акционерлік қоғамның атқарушы органының мүшесі болып табылатын жағдайда - осы акционерлік қоғамның басқару органының кандидатқа қаржы ұйымында, холдингте, Қорда жұмыс істеуге келісім беру туралы шешімінен үзінді-көшірменің электрондық көшірмесі;
4) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес электрондық және қағаз тасымалдағыштарда (2-қосымшадағы фотосурет көлемі 3х4, ашық аяда орындалады) басшы қызметкері лауазымына кандидат туралы мәліметтердін электрондық көшірмесі;

Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 260 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок рассмотрения документов
5. Финансовая организация, холдинг, Фонд для согласования кандидатов представляют в электронном виде через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:
1) электронное ходатайство с указанием о том, что кандидат соответствует требованиям, предъявляемым к руководящим работникам финансовой организации, холдинга, Фонда, а также о том, что сведения о кандидате документально проверены финансовой организацией, холдингом, Фондом, и удостоверенное электронной цифровой подписью:
руководителя органа управления финансовой организации, холдинга, Фонда, а в случае его отсутствия одного из членов органа управления по решению органа управления (с представлением копии данного решения органа управления), одного из акционеров финансовой организации, холдинга, Фонда в случае отсутствия руководителя и членов органа управления, одного из участников финансовой организации, холдинга, уполномоченного на подписание данного документа (для финансовой организации, холдинга, созданных в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью) - при назначении (избрании) руководителя исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа), члена органа управления, являющегося руководителем исполнительного органа;
руководителя исполнительного органа финансовой организации, холдинга, Фонда (лица, единолично осуществляющим функции исполнительного органа) либо лица, исполняющего его обязанности (с представлением электронной копии решения о возложении исполнения обязанностей) - в остальных случаях;
2) в случае, если кандидат на должность члена исполнительного органа финансовой организации, холдинга, Фонда работает в иной организации – электронная копия выписки из решения органа управления данной финансовой организации, данного холдинга или Фонда, созданных в организационно-правовой форме акционерного общества, о даче согласия кандидату на работу в иной организации;
3) в случае, если кандидат является членом исполнительного органа акционерного общества – электронная копия выписки из решения органа управления данного акционерного общества, о даче согласия кандидату на работу в финансовой организации, холдинге, Фонде;
4) электронная копия сведений о кандидате на должность руководящего работника по форме согласно приложению 2 к Правилам (фотография в приложении 2 выполняется на светлом фоне размером 3x4);

5) кандидаттың жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі (шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар үшін);
6) кандидатта азаматтығы бар елде (шетелдіктер үшін) немесе тұрғылықты тұратын елде (азаматтығы жоқ адамдар үшін) алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екендігі туралы мәліметтерді растайтын, олардың азаматтығы бар елдің (олар тұрғылықты тұратын елдің – азаматтығы жоқ адамдар үшін) не кандидат соңғы 15 (он бес) жыл бойы тұрғылықты тұрған елдің мемлекеттік органы берген құжаттың электрондық көшірмесі. Көрсетілген құжатты беру күні өтінішхат берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан (ұсынылатын құжатта оның өзге қолданылу мерзімі көрсетілген жағдайларды қоспағанда) аспайды. Бұл құжатты азаматтығы бар елдің (шетелдіктер үшін) немесе тұрғылықты тұратын елдің (азаматтығы жоқ адамдар үшін) тиісті органы беруі мүмкін;
7) бас бухгалтер лауазымына кандидат үшін - Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен берілген кәсіби бухгалтер сертификатының электрондық көшірмесі;
8) бас бухгалтер лауазымына кандидат үшін - мүшелік билеттің (кітапшаның) электрондық көшірмесі немесе бухгалтерлердің аккредиттеген кәсіптік ұйымындағы мүшелігін растайтын анықтаманың электрондық көшірмесі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 263 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5-1. Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, холдингтің, Қордың басшы қызметкерін келіскен кезде "электрондық үкіметтің" төлемдік шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, холдингтің, Қордың басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісім бергені үшін алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі қосымша ұсынылады.
Ескерту. 2-тарау 5-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.02.2018 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 246 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 263 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Қаржы ұйымы, холдинг, Қор шет тілінде ұсынатын Қазақстан Республикасының бейрезиденті - кандидатты келісуге құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына немесе Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттарға сәйкес заңдастырылуға не апостильделуге тиіс (кандидаттың жеке басын куәландыратын құжатты қоспағанда). Көрсетілген құжаттар қазақ және орыс тілдеріне аударылады және уәкілетті органға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес нотариатпен куәландырылып ұсынылады.

5) электронная копия документа, удостоверяющего личность кандидата (для иностранцев, лиц без гражданства);
6) электронная копия документа, подтверждающего сведения об отсутствии у кандидата неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранцев) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданный государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания - для лиц без гражданства) либо страны, где кандидат постоянно проживал в течение последних 15 (пятнадцати) лет. Дата выдачи указанного документа не превышает 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи ходатайства (за исключением случаев, когда в предоставляемом документе указан иной срок его действия). Данный документ может быть представлен соответствующим органом страны гражданства (для иностранцев) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства) путем направления ответа в уполномоченный орган);
7) электронная копия сертификата профессионального бухгалтера, выданного в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности - для кандидата на должность главного бухгалтера;
8) электронная копия членского билета (книжки) или справку аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров, подтверждающую членство в данной организации - для кандидата на должность главного бухгалтера.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 263 (вводится в действие c 01.01.2020).
5-1. При согласовании руководящего работника банка, страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, холдинга, Фонда дополнительно представляется копия документа, подтверждающего уплату сбора за выдачу согласия на назначение (избрание) руководящего работника банка, страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, холдинга, Фонда, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства".
Сноска. Постановление дополнено пунктом 5-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 26.02.2018 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 246 (вводится в действие с 01.01.2019).
7. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 263 (вводится в действие c 01.01.2020).
8. Документы для согласования кандидата - нерезидента Республики Казахстан, предоставляемые финансовой организацией, холдингом, Фондом на иностранном языке, подлежат легализации либо апостилированию в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, (за исключением документа, удостоверяющего личность кандидата). Указанные документы переводятся на казахский и русский языки и предоставляются в уполномоченный орган нотариально засвидетельствованными в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

9. Қаржы ұйымы, холдинг, Қор кандидаттарды келісу үшін уәкілетті органға олар тағайындалған (сайланған) күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмейтін мерзімде құжаттардың толық топтамасын (кандидаттарды, жауапты тұлғаларды, байланыс телефондарын және электрондық пошта мекенжайларын көрсете отырып) ұсынады.
Уәкілетті орган тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы:
Қазақстан Республикасының резидент - жеке тұлғасының жеке басын куәландыратын;
Қазақстан Республикасының резидент - жеке тұлғасында алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екенін растайтын;
Қазақстан Республикасының резидент - заңды тұлғасын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.
Қаржы ұйымы, холдинг, Қор Қағидалардың 5 және 5-1-тармақтарында көзделген құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған жағдайда, уәкілетті орган "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабына сәйкес кандидатты келісуге арналған құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Кандидатты келісу үшін ұсынылған құжаттарды уәкілетті орган Қағидалардың 5 және 5-1 тармақтарында көрсетілген құжаттар ұсынылған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде қарайды.
Ұсынылған құжаттарды қарау мерзімі ішінде олардың Қағидалардың осы тармақтың төртінші бөлігінде көрсетілген талаптарына сәйкессіздігі анықталған жағдайда, уәкілетті орган қаржы ұйымына, холдингке, Қорға оларды жою және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін пысықталған (түзетілген) құжаттарды ұсыну үшін ескертулермен хат жібереді. Бұл ретте уәкілетті органның кандидатты келісуге арналған құжаттарды қарау мерзімі үзілмейді.
Қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру үшін ұсынылған құжаттарды кері қайтарып алуға уәкілетті орган кандидаттарды келісу туралы шешім қабылдағанға дейін, ал тестілеуге шақыру арқылы келісу кезінде кандидаттың тестілеуден өту күніне дейін, оларды кері қайтарып алу себебін көрсете отырып, қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың еркін нысандағы жазбаша өтініш беру жолымен жол беріледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.02.2018 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

9. Финансовая организация, холдинг, Фонд представляют полный пакет документов (с указанием кандидатов, ответственных лиц, контактных телефонов и адресов электронной почты) в уполномоченный орган для согласования кандидатов в срок не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней со дня их назначения (избрания).
Уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения, указанные в документах:
удостоверяющих личность физического лица - резидента Республики Казахстан;
подтверждающих отсутствие у физического лица - резидента Республики Казахстан неснятой или непогашенной судимости;
о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - резидента Республики Казахстан.
В случае представления финансовой организацией, холдингом, Фондом неполного пакета документов, предусмотренных пунктами 5 и 5-1 Правил, уполномоченный орган в соответствии со статьей 19 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" отказывает в приеме документов для согласования кандидата.
Документы, представленные для согласования кандидата, рассматриваются уполномоченным органом в течение 30 (тридцати) рабочих дней с даты представления документов, указанных в пунктах 5 и 5-1 Правил.
При выявлении в представленных документах несоответствий требованиям Правил в течение срока их рассмотрения, указанного в части четвертой настоящего пункта, уполномоченный орган направляет финансовой организации, холдингу, Фонду письмо с замечаниями для их устранения и представления доработанных (исправленных) документов, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан. При этом срок рассмотрения уполномоченным органом документов для согласования кандидата не прерывается.
Отзыв документов, представленных для выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовой организации, холдинга, Фонда, допускается до принятия уполномоченным органом решения о согласовании кандидатов, а при согласовании с приглашением на тестирование - до даты прохождения кандидатом тестирования путем подачи финансовой организацией, холдингом, Фондом письменного заявления в произвольной форме с указанием причины их отзыва.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 260 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 26.02.2018 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10. Кандидаттың Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын қаржы ұйымдарында жұмыс өтілі болған жағдайда, уәкілетті орган кандидаттың мінсіз іскерлік беделінің болуын растау мақсатында шет мемлекеттің уәкілетті қадағалау органынан кандидаттың мінсіз іскерлік беделін сипаттайтын мәліметтердің болуы (болмауы) туралы ақпаратты сұратады не шет мемлекеттің қадағалау органының ресми интернет-ресурсынан осы мәліметтерді (бар болса) алады.
3-тарау. Тестілеуден өту үшін шақырумен немесе шақырусыз келісу тәртібі
11. Кандидатты келісу үшін уәкілетті органда дербес құрамы уәкілетті органның бірінші басшысының бұйрығымен бекітілген қаржы ұйымдарының, холдингтің, Қордың басшы қызметкерлерінің лауазымына кандидаттардың сәйкестігін айқындау жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылады.
12. Уәкілетті орган Комиссияның шешімі бойынша кандидаттарды тестілеуден өту үшін шақырып не Қағидалардың 15-тармағында көзделген жағдайларда шақырмай-ақ, келісуді жүргізеді.
13. Уәкілетті орган тестілеуден өту күні мен уақыты туралы қаржы ұйымына, холдингке, Қорға жазбаша түрде хабарлайды.
14. Қаржы ұйымы, холдинг, Қор уәкілетті орган белгілеген күні мен уақытта тестілеуден өту үшін кандидаттың уәкілетті органға келуін қамтамасыз етеді.
15. Комиссияның шешімі бойынша мынадай кандидаттар ұсынылған құжаттар негізінде шақырусыз келісілуге жатады:
1) уәкілетті органмен қаржы нарығының осы секторында, Қорда тиісті лауазымға бұрын келісілген кандидат;
2) бұрын қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеуді, бақылауды және (немесе) қадағалауды жүзеге асыратын (жүзеге асырған) мемлекеттік органның басқарма мүшесі, бірінші басшы немесе бірінші басшысының орынбасары, дербес құрылымдық бөлімшесінің (департаменттің, басқарманың) басшысы (басшының орынбасары), сондай-ақ қаржы ұйымдарының аудитін жүргізу жөніндегі қызметтерді реттеуді жүзеге асыратын (жүзеге асырған) мемлекеттік органның бірінші басшысы (бірінші басшысының орынбасары) болған кандидат;
3) бұрын мемлекеттік органның басқарма мүшесі, бірінші басшысы немесе бірінші басшысының орынбасары, жауапты хатшысы болған кандидат;
4) мыналар ретінде кемінде 3 (үш) жыл еңбек өтілі болса - атқарушы органның бірінші басшысы лауазымына кандидат (атқарушы органның функцияларын жеке жүзеге асыратын тұлға):
қаржы ұйымдарының аудитін тікелей жүзеге асырған аудитор;
қаржы нарығының осы секторында, Қорда және (немесе) Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген халықаралық қаржы ұйымдарының бірінде:
басқару органының басшысы, мүшесі;
қаржылық қызметтерді көрсетуге байланысты мәселелер бойынша жетекшілік жасаған атқарушы органның басшысы, мүшесі;
бас бухгалтер;
қызметі қаржылық қызметтерді көрсетуге байланысты болған дербес құрылымдық бөлімшенің (департаменттің, басқарманың, филиалдың) басшысы, қаржылық қызметтерді көрсетуге байланысты мәселелер бойынша жетекшілік жасаған қаржылық және (немесе) басқарушы, атқарушы директор;

10. В случае наличия у кандидата стажа работы в финансовых организациях, являющихся нерезидентами Республики Казахстан, уполномоченный орган в целях подтверждения наличия у кандидата безупречной деловой репутации запрашивает от уполномоченного надзорного органа иностранного государства информацию о наличии (отсутствии) сведений, характеризующих безупречную деловую репутацию кандидата, либо получает данные сведения на официальном интернет-ресурсе надзорного органа иностранного государства (при наличии).
Глава 3. Порядок согласования с приглашением для прохождения тестирования или без приглашения
11. Для согласования кандидата в уполномоченном органе создается комиссия по определению соответствия кандидатов на должности руководящих работников финансовых организаций, холдинга, Фонда (далее - Комиссия), персональный состав которой утверждается приказом первого руководителя уполномоченного органа.
12. Согласование проводится уполномоченным органом по решению Комиссии с приглашением кандидатов для прохождения тестирования либо без их приглашения в случаях, предусмотренных в пункте 15 Правил.
13. Уполномоченный орган уведомляет финансовую организацию, холдинг, Фонд в письменном виде о дате и времени проведения тестирования.
14. Финансовая организация, холдинг, Фонд обеспечивают явку кандидата в уполномоченный орган для прохождения тестирования в назначенные уполномоченным органом дату и время.
15. Согласованию без приглашения на основании представленных документов по решению Комиссии подлежат следующие кандидаты:
1) кандидат, который ранее был согласован уполномоченным органом на соответствующие должности в этом же секторе финансового рынка, Фонде;
2) кандидат, ранее являвшийся членом правления, первым руководителем или заместителем первого руководителя, руководителем (заместителем руководителя) самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления) государственного органа, осуществляющего (осуществлявшего) регулирование, контроль и (или) надзор финансового рынка и финансовых организаций, а также первым руководителем (заместителем первого руководителя) государственного органа, осуществляющего (осуществлявшего) регулирование услуг по проведению аудита финансовых организаций;
3) кандидат, ранее являвшийся членом правления, первым руководителем или заместителем первого руководителя, ответственным секретарем государственного органа;
4) кандидат на должность руководителя исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа) при наличии трудового стажа не менее 3 (трех) лет:
аудитором, непосредственно осуществлявшим аудит финансовых организаций;
в этом же секторе финансового рынка, Фонде и (или) в одной из международных финансовых организаций, указанных в пункте 4 Правил:
руководителем, членом органа управления;
руководителем, членом исполнительного органа, курировавшим вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг;
главным бухгалтером;
руководителем самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления, филиала), деятельность которого была связана с оказанием финансовых услуг, финансовым и (или) управляющим директором, исполнительным директором, курировавшим вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг;

5) мыналар ретінде кемінде 2 (екі) жыл еңбек өтілі болса - басқару органының басшысы лауазымына кандидат:
қаржы ұйымдарының аудитін тікелей жүзеге асырған аудитор;
қаржы нарығында, Қорда және (немесе) Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген халықаралық қаржы ұйымдарының бірінде:
басқару органының басшысы, мүшесі;
атқарушы органның басшысы, мүшесі (қаржылық қызметтерді көрсетуге байланысты мәселелер бойынша жетекшілік жасаған);
бас бухгалтер;
6) мыналар ретінде кемінде 3 (үш) жыл еңбек өтілі болса - бас қаржы ұйымының атқарушы органының мүшесі болып табылатын басқару органының басшысы мен мүшесі лауазымына кандидат:
қаржы ұйымдарының аудитін тікелей жүзеге асырған аудитор;
қаржы нарығында және (немесе) Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген халықаралық қаржы ұйымдарының бірінде:
басқару органының басшысы, мүшесі;
атқарушы органның басшысы, мүшесі (қаржылық қызметтерді көрсетуге байланысты мәселелер бойынша жетекшілік жасаған);
бас бухгалтер;
7) сақтандыру брокері басшысының орынбасары, қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың қауіпсіздік мәселелеріне және әкімшілік-шаруашылық мәселелері бойынша ғана жетекшілік жасаған атқарушы органының мүшесі лауазымдарына кандидат;
8) мыналар ретінде кемінде 2 (екі) жыл еңбек өтілі болса сақтандыру брокері басшысының орынбасары, қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың атқарушы органының мүшесі лауазымына кандидат:
қаржы ұйымдарының аудитін тікелей жүзеге асырған аудитор;
қаржы нарығының осы секторында, Қорда және (немесе) Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген халықаралық қаржы ұйымдарының бірінде:
басқару органының басшысы, мүшесі;
қаржылық қызметтерді көрсетуге байланысты мәселелерге бақылау жасаған атқарушы органның басшысы, мүшесі;
бас бухгалтер немесе бас бухгалтердің орынбасары;
қызметі қаржылық қызметтерді көрсетуге байланысты болған дербес құрылымдық бөлімшенің (департаменттің, басқарманың, филиалдың) басшысы (басшысының орынбасары), қаржылық қызметтерді көрсетуге байланысты мәселелер бойынша жетекшілік жасаған қаржылық және (немесе) басқарушы, атқарушы директор;
9) бас бухгалтер лауазымына кандидат;
10) қаржы нарығының осы секторындағы қаржы ұйымының, Қордың басшы қызметкері лауазымына келісу кезінде уәкілетті органда өткен тестілеудің оң нәтижесін алған кандидат.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін тестілеудің оң нәтижелері есептелетін мерзім кандидаттың уәкілетті органда тестілеуден өту күнінен бастап 6 (алты) айдан аспайды;

5) кандидат на должность руководителя органа управления - при наличии трудового стажа не менее 2 (двух) лет:
аудитором, непосредственно осуществлявшим аудит финансовых организаций;
на финансовом рынке, Фонде и (или) в одной из международных финансовых организаций, указанных в пункте 4 Правил:
руководителем, членом органа управления;
руководителем, членом исполнительного органа (курировавшим вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг);
главным бухгалтером;
6) кандидат на должность руководителя и члена органа управления, являющийся членом исполнительного органа родительской финансовой организации, - при наличии трудового стажа не менее 3 (трех) лет:
аудитором, непосредственно осуществлявшим аудит финансовых организаций;
на финансовом рынке и (или) в одной из международных финансовых организаций, указанных в пункте 4 Правил:
руководителем, членом органа управления;
руководителем, членом исполнительного органа (курировавшим вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг);
главным бухгалтером;
7) кандидат на должности заместителя руководителя страхового брокера, члена исполнительного органа, курирующего исключительно вопросы безопасности и административно-хозяйственные вопросы в финансовой организации, холдинге, Фонде;
8) кандидат на должность заместителя руководителя страхового брокера, члена исполнительного органа финансовой организации, холдинга, Фонда при наличии трудового стажа не менее 2 (двух) лет:
аудитором, непосредственно осуществлявшим аудит финансовых организаций;
в этом же секторе финансового рынка, Фонде и (или) в одной из международных финансовых организаций, указанных в пункте 4 Правил:
руководителем, членом органа управления;
руководителем, членом исполнительного органа, курировавшим вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг;
главным бухгалтером или заместителем главного бухгалтера;
руководителем (заместителем руководителя) самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления, филиала), деятельность которого была связана с оказанием финансовых услуг, финансовым и (или) управляющим директором, исполнительным директором, курировавшим вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг;
9) кандидат на должность главного бухгалтера;
10) кандидат, который получил положительные результаты тестирования в уполномоченном органе при согласовании на должность руководящего работника финансовой организации в этом же секторе финансового рынка, Фонда.
Срок, в течение которого положительные результаты тестирования засчитываются для целей настоящего подпункта, составляет не более 6 (шести) месяцев с даты прохождения кандидатом тестирования в уполномоченном органе;

11) мыналар ретінде кемінде 1 (бір) жыл еңбек өтілі болса - өзге басшы қызметкер лауазымына кандидат:
қаржы ұйымдарының аудитін тікелей жүзеге асырған аудитор;
қаржы нарығының осы секторында және (немесе) Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген халықаралық қаржы ұйымдарының бірінде:
басқару органының басшысы, мүшесі;
қаржылық қызметтерді көрсетуге байланысты мәселелер бойынша жетекшілік жасаған атқарушы органның басшысы, мүшесі;
бас бухгалтер немесе бас бухгалтердің орынбасары;
қызметі қаржылық қызметтерді көрсетуге байланысты болған дербес құрылымдық бөлімшенің (департаменттің, басқарманың, филиалдың) басшысы, қаржылық қызметтерді көрсетуге байланысты мәселелер бойынша жетекшілік жасаған қаржылық және (немесе) басқарушы, атқарушы директор;
12) басқару органының мүшесі лауазымына кандидат.
16. Тестілеуден өту үшін шақырылған кандидаттарды келісу 30 сұрақ бойынша 45 минуттың ішінде компьютерлік тестілеу әдісімен қазақ немесе орыс немесе ағылшын тілдерінде өткізіледі.
17. Тестілейтін тұлғамен бірге бір үй-жайда кандидаттарды тестілеу уақытында тек уәкілетті органның қызметкерлері болуына рұқсат беріледі.
Кандидат тестілеуден өту кезінде қандай да бір жазбаша, электрондық немесе басқа ақпараттық материалдарды пайдалануға жол берілмейді. Осы тармақта баяндалған талаптарды бұзу тестілеудің теріс нәтижесіне тең келеді.
18. Кандидаттарды тестілеу уәкілетті органның интернет-ресурсында онлайн режімге трансляциялаумен жүргізіледі.
19. Тестілеудің оң нәтижесін алған кезде (кемінде жетпіс пайыз дұрыс жауап) кандидат тағайындалған (сайланған) лауазымына келісілген болып есептеледі.
Кандидат тестілеуден өткеннен кейін тез арада қол қою арқылы тест нәтижелерімен танысуға тиіс.
4-тарау. Қаржы ұйымдарының, холдингтердің, Қордың басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру тәртібі
20. Қаржы ұйымы, холдинг, Қор ұсынған құжаттар Комиссияның қарауына жіберіледі. Комиссия мүшелері құжаттарды қарайды және қаралып отырған мәселе бойынша Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделген Комиссияның қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың басшы қызметкері лауазымына кандидатты қарау жөніндегі хаттамасында (бұдан әрі - Хаттама) өз пікірін білдіреді.
21. Комиссияның шешімі жай көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болғанда Комиссия төрағасының немесе оның орнындағы тұлғаның дауысы шешуші болып табылады. Комиссия шешімі сауалнамалық жолмен де қабылданады.

11) кандидат на должность иного руководящего работника - при наличии трудового стажа не менее 1 (одного) года:
аудитором, непосредственно осуществлявшим аудит финансовых организаций;
в этом же секторе финансового рынка и (или) в одной из международных финансовых организаций, указанных в пункте 4 Правил:
руководителем, членом органа управления;
руководителем, членом исполнительного органа, курировавшим вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг;
главным бухгалтером или заместителем главного бухгалтера;
руководителем (заместителем руководителя) самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления, филиала), деятельность которого была связана с оказанием финансовых услуг, финансовым и (или) управляющим директором, исполнительным директором, курировавшим вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг;
12) кандидат на должность члена органа управления.
16. Согласование кандидатов с приглашением для прохождения тестирования проводится методом компьютерного тестирования на казахском или русском или английском языках в течение 45 минут по 30 вопросам.
17. Во время тестирования кандидатов в одном помещении с тестируемым лицом разрешается присутствие только работников уполномоченного органа.
При прохождении тестирования кандидатом не используются какие-либо письменные, электронные или другие информационные материалы. Нарушение изложенных в настоящем пункте условий приравнивается к отрицательному результату тестирования.
18. Тестирование кандидатов проводится с трансляцией в онлайн режиме на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
19. При получении положительного результата тестирования (не менее семидесяти процентов правильных ответов) кандидат считается согласованным на должность, на которую был назначен (избран).
Кандидат подлежит ознакомлению с результатами тестирования под роспись немедленно после его прохождения.
Глава 4. Порядок выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, холдингов, Фонда
20. На рассмотрение Комиссии направляются документы, представленные финансовой организацией, холдингом, Фондом. Члены Комиссии рассматривают документы и выражают свое мнение по рассматриваемому вопросу в протоколе по рассмотрению Комиссией кандидата на должность руководящего работника финансовой организации, холдинга, Фонда, оформленном по форме согласно приложению 3 к Правилам (далее - Протокол).
21. Решение Комиссии принимается простым большинством голосов. При равенстве голосов голос председателя Комиссии или лица, его замещающего, является решающим. Решение Комиссии также принимается опросным путем.

22. Қаржы ұйымына, холдингке, Қорға уәкілетті орган кандидаттарды келісудің нәтижелері туралы жазбаша хабарламаны жіберу арқылы Комиссия Төрағасының (немесе оның орынбасарының) хаттамаға қол қойған күннен, егер тестілеуден өткен жағдайда - тестілеу өткен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабарлайды.
23. Уәкілетті орган Банктер туралы заңның 20-бабының 8-тармағында, Сақтандыру қызметі туралы заңның 34-бабының 8-тармағында, Кепілдік беру қоры туралы заңның 4-1-бабының 4-тармағында, Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 54-бабының 7-тармағында, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 55-бабының 6-тармағында белгіленген негіздер бойынша қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беруден бас тартады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 246 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23-1. Банктер туралы заңның 20-бабы 3-тармағы 3) тармақшасының, Сақтандыру қызметі туралы заңның 34-бабы 3-тармағы 3) тармақшасының, Кепілдік беру қоры туралы заңның 4-1-бабы 2-тармағы 3) тармақшасының, Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 54-бабы 2-тармағы 3) тармақшасының, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 55-бабы 2-тармағы 3) тармақшасының мақсаты үшін мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттары:
1) алынбаған және өтелмеген соттылығының болуы, оның ішінде заңды күшіне енген қаржы ұйымының, холдингтің басшы қызметкері лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан өмір бойына айыру түрінде қылмыстық жаза қолдану туралы сот шешімінің болуы;
2) кандидат өзіне қабылдаған міндеттемелерді не уәкілетті органның қаржы ұйымын, банк конгломератын, сақтандыру тобын қосымша капиталдандыру бойынша талабын орындамаған қаржы ұйымының ірі қатысушысы (тікелей немесе ішінара) болғандығы (болатындығы) туралы мәліметтердің болуы;
3) кандидат Қазақстан Республикасының бейрезиденті қаржы ұйымының төлемге қабілетсіздігіне дейін жетуіне дейін 1 (бір) жылдан бұрын кезеңде Қазақстан Республикасының бейрезиденті қаржы ұйымында акционер (қатысушы), лауазымды тұлға, басқарушылық функцияларды орындайтын тұлға болғандығы туралы мәліметтердің болуы;
4) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 62-6-бабына сәйкес қалыптастырылған уәжді пайымдау негізінде анықталған мінсіз іскерлік беделінің болмауы.
Ескерту. 4-тарау 23-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 246 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Мінсіз іскерлік беделінің
болмауы өлшемшартын қоса
алғанда, қаржы ұйымдарының,
банктің, сақтандыру
холдингтерінің "Сақтандыру
төлемдеріне кепілдік беру қоры"
акционерлік қоғамының басшы
қызметкерлерін тағайындауға
(сайлауға) келісім беру
қағидаларына және келісім алу
үшін қажетті құжаттар тізбесіне
1-қосымша
Нысан
Басшы қызметкерлердің құрамындағы өзгерістер туралы мәліметтер
_____________________________________________________
(қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың атауы)

22. Финансовая организация, холдинг, Фонд извещаются о результатах согласования кандидатов путем направления уполномоченным органом письменного уведомления в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты подписания протокола Председателем Комиссии (или его заместителем), а в случае прохождения тестирования - с даты проведения тестирования.
23. Уполномоченный орган отказывает в выдаче согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовой организации, холдинга, Фонда по основаниям, установленным пунктом 8 статьи 20 Закона о банках, пунктом 8 статьи 34 Закона о страховой деятельности, пунктом 4 статьи 4-1 Закона о Фонде гарантирования, пунктом 7 статьи 54 Закона о рынке ценных бумаг, пунктом 6 статьи 55 Закона о пенсионном обеспечении.
Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 246 (вводится в действие с 01.01.2019).
23-1. Для целей подпункта 3) пункта 3 статьи 20 Закона о банках, подпункта 3) пункта 3 статьи 34 Закона о страховой деятельности, подпункта 3) пункта 2 статьи 4-1 Закона о Фонде гарантирования, подпункта 3) пункта 2 статьи 54 Закона о рынке ценных бумаг, подпункта 3) пункта 2 статьи 55 Закона о пенсионном обеспечении критериями отсутствия безупречной деловой репутации являются:
1) наличие неснятой или непогашенной судимости, в том числе наличие вступившего в законную силу решения суда о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно;
2) наличие сведений о том, что кандидат являлся (является) крупным участником финансовой организации (прямо или косвенно), не исполнившим принятые обязательства либо требования уполномоченного органа по дополнительной капитализации финансовой организации, банковского конгломерата, страховой группы;
3) наличие сведений о том, что кандидат являлся акционером (участником), должностным лицом, лицом, выполняющим управленческие функции, в финансовой организации – нерезиденте Республики Казахстан в период не более чем за 1 (один) год до доведения до неплатежеспособности финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан;
4) отсутствие безупречной деловой репутации, выявленное на основании мотивированного суждения, сформированного в соответствии со статьей 62-6 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
Сноска. Правила дополнены пунктом 23-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 246 (вводится в действие с 01.01.2019).
Приложение 1
к Правилам выдачи согласия на
назначение (избрание) руководящих
работников финансовых организаций,
банковских, страховых холдингов,
акционерного общества "Фонд
гарантирования страховых выплат",
включая критерии отсутствия
безупречной деловой репутации,
и перечню документов, необходимых
для получения согласия
Форма
Сведения об изменении состава руководящих работников
_____________________________________________________
(наименование финансовой организации, холдинга, Фонда)

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 246 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Басшы қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Лауазымы
Тағайындалған (сайланған)/ ауысқан/жұмыстан босатылған) күні
Тағайындау (сайлау, ауысу, жұмыстан босату) туралы шешімнің (бұйрықтың) күні, нөмірі
1
2
3
4
5
Қосымша (парақтар санын көрсете отырып):
________________________________________________________________________________
Бірінші басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
______________________
(қолы)
20 __ жылғы "____"___________________
Мінсіз іскерлік беделінің
болмауы өлшемшартын қоса
алғанда, қаржы ұйымдарының,
банктің, сақтандыру
холдингтерінің "Сақтандыру
төлемдеріне кепілдік беру қоры"
акционерлік қоғамының басшы
қызметкерлерін тағайындауға
(сайлауға) келісім беру
қағидаларына және келісім алу
үшін қажетті құжаттар тізбесіне
2-қосымша
Нысан
Басшы қызметкер лауазымына кандидат туралы мәліметтер
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 263 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
__________________________________________________________________
(қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың атауы)
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), лауазымы)

Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 246 (вводится в действие с 01.01.2019).
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководящего работника
Должность
Дата назначения (избрания), перевода, увольнения (прекращения полномочий)
Номер, дата решения (приказа) о (об) назначении (избрании), переводе, увольнении (прекращении полномочий)
1
2
3
4
5
Приложение (с указанием количества листов):
________________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) первого руководителя
______________________
(подпись)
"____"___________________ 20 __ года
Приложение 2 к Правилам
выдачи согласия на назначение
(избрание) руководящих
работников финансовых организаций,
банковских, страховых холдингов,
акционерного общества "Фонд
гарантирования страховых выплат",
включая критерии отсутствия
безупречной деловой репутации,
и перечню документов, необходимых
для получения согласия
Форма
Сведения о кандидате на должность руководящего работника
Сноска. Сведения о кандидате в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 263 (вводится в действие c 01.01.2020).
________________________________________________________________________
(наименование финансовой организации, холдинга, Фонда)
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)

1. Жалпы мәліметтер:
Туған күні мен жері
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
2. Білімі:
Оқу орнының атауы
Түскен жылы - аяқтаған жылы
Мамандығы
Білімі туралы дипломның деректемелері (бар болса күні мен нөмірі)
1
2
3
4
5
3. Жұбайы (зайыбы), жақын туыстары (ата-анасы, аға-інісі, әпке-сіңлісі, балалары) және жекжаты (жұбайының (зайыбының) ата-анасы, аға-інісі, әпке-сіңлісі, балалары) туралы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Туған жылы
Туыстық қатынасы
Жұмыс орны мен лауазымы
1
2
3
4
5
4. Кандидаттың заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуы немесе акцияларын иеленуі туралы мәліметтер:
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері
Заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері
Заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі немесе кандидатқа тиесілі акциялары санының дауыс беретін акцияларының жалпы санына арақатынасы (пайызбен)
1
2
3
4
5. Еңбек қызметі туралы мәліметтер.
Осы тармақта кандидаттың бүкіл еңбек қызметі (сондай-ақ басқару органында мүшелігі), оның ішінде уәкілетті органға келісу туралы өтінішхатты берген қаржы ұйымындағы, холдингтегі, Қордағы лауазымын көрсете отырып, жоғарғы оқу орнын аяқтаған кезден бастап еңбек қызметі туралы мәліметтер, сондай-ақ кандидат еңбек қызметін жүзеге асырмаған кезең де көрсетіледі.
Жұмыс істеген кезеңі (күні, айы, жылы)
Жұмыс орны (егер қаржы ұйымы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылса, қаржы ұйымының тіркелген елі көрсетіледі)
Лауазымы
Тәртіптік жазалардың болуы
Жұмыстан шығарылу, лауазымнан босатылу себептері
Қаржы ұйымының дербес құрылымдық бөлімшесінің (департаменттің, басқарманың, филиалдың) басшысы (басшысының орынбасары), қаржылық басқарушы және (немесе) атқарушы директор лауазымында болған жағдайда – жетекшілік ететін бөлімшелер, осы ұйымда қаржылық қызметтер көрсетуге байланысты мәселелер көрсетіледі. Аудиторлық қызмет саласында реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органда еңбек өтілі болған жағдайда - қаржы ұйымдарының аудитін жүргізу жөніндегі қызметтерді реттеуге қатысты негізгі функционалдық міндеттері көрсетіледі.
1
2
3
4
5
6
7

1. Общие сведения:
Дата и место рождения
Гражданство
Данные документа, удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер (при наличии)
2. Образование:
Наименование учебного заведения
Год поступления - год окончания
Специальность
Реквизиты диплома об образовании (дата и номер при наличии)
1
2
3
4
5
3. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат, сестра, дети) и свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга (супруги):
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Год рождения
Родственные отношения
Место работы и должность
1
2
3
4
5
4. Сведения об участии кандидата в уставном капитале или владении акциями юридических лиц:
Наименование и место нахождения юридического лица
Уставные виды деятельности юридического лица
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества акций, принадлежащих кандидату,
к общему количеству голосующих акций юридического лица
(в процентах)
1
2
3
4
5. Сведения о трудовой деятельности.
В данном пункте указываются сведения о всей трудовой деятельности кандидата (также членство в органе управления), в том числе с момента окончания высшего учебного заведения, с указанием должности в финансовой организации, холдинге, Фонде, представившем в уполномоченный орган ходатайство о согласовании, а также период, в течение которого кандидатом трудовая деятельность не осуществлялась.
Период работы (дата, месяц, год)
Место работы (с указанием страны регистрации финансовой организации, в случае если финансовая организация, является нерезидентом Республики Казахстан)
Должность
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
В случае занятия должности руководителя (заместителя руководителя) самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления, филиала) финансовой организаций, финансового, управляющего и (или) исполнительного директора - указываются курируемые подразделения, вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг в данной организации. В случае наличия стажа работы в уполномоченном органе, осуществляющем регулирование в области аудиторской деятельности, указываются основные функциональные обязанности, относящиеся к регулированию услуг по проведению аудита финансовых организаций
1
2
3
4
5
6
7

6. Кандидаттың салықтар бойынша аудитті қоса алғанда, қаржы ұйымдарының аудитін жүргізуге қатысуы туралы мәліметтер:
__________________________________________________________________
(қаржы ұйымының атауын, аудит жүргізу мерзімін, сондай-ақ кандидат
__________________________________________________________________
аудитор-орындаушы ретінде аудиторлық есепке (бар болса) қол қойған күнін көрсету)
7. Осы ұйымдағы және (немесе) басқа ұйымдардағы инвестициялық комитеттерде мүшелігі туралы мәліметтер:
Кезеңі (күні, айы, жылы)
Ұйымның
атауы
Лауазымы
Жұмыстан шығу, лауазымынан босату себептері
1
2
3
4
5

6. Сведения об участии кандидата в проведении аудита финансовых организаций, включая аудит по налогам:
___________________________________________________________________________
(указать наименование финансовой организации, срок проведения аудита,
___________________________________________________________________________
а также дата подписания кандидатом аудиторского отчета
в качестве аудитора - исполнителя (при наличии)
7. Сведения о членстве в инвестиционных комитетах в данной организации и (или) в других организациях:
Период (дата, месяц, год)
Наименование организации
Должность
Причины увольнения, освобождения от должности
1
2
3
4
5

8. Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі
уәкілетті орган банкті төлемге қабілетсіз банктер санатына жатқызу туралы,
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау не оның акцияларын
мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында
қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға әкелген оны лицензиядан айыру туралы шешімді
қабылдағанға не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының
заңнамасында белгіленген тәртіпте оны банкрот деп тану туралы сот шешімінің заңды
күшіне енуіне дейін кем дегенде 1 (бір) жылдан аспайтын кезеңде кандидаттың бұрын
қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының
басшысы, мүшесі (атқару органының функциясын жеке-дара жүзеге асыратын тұлға
және оның орынбасары), бас бухгалтері, ірі қатысушы-жеке тұлға, қаржы ұйымының
ірі қатысушысы-заңды тұлғасының (банк, сақтандыру холдингінің) басшысы
болғандығы туралы мәліметтер
__________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауын,
__________________________________________________________________
лауазымын, жұмыс кезеңін көрсету)
9. Кандидат бұрын төрт және одан астам кезең ішінде шығарылған эмиссиялық бағалы
қағаздар бойынша купондық сыйақыны төлеуден дефолт жіберген не дефолт жіберген
шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақыны төлеу
бойынша берешек сомасы купондық сыйақының төрт еселік және (немесе) және одан
астам мөлшерін құрайтын не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі
борышты төлеу жөніндегі дефолт мөлшері төлеу күні республикалық бюджет туралы
заңмен белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асатын соманы құрайтын
қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының
басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, ірі қатысушы (ірі акционер) -жеке тұлға, ірі
қатысушы (ірі акционер) -заңды тұлға-эмитенттің басқару органының басшысы,
мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, болғандығы туралы
мәліметтер (Қордың басшы қызметкері лауазымына кандидат толтырмайды)
__________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауын,
__________________________________________________________________
лауазымын, жұмыс кезеңін көрсету)
10. Қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың басшысы ретінде қаржы ұйымы, холдинг, Қор қызметінің мәселелері бойынша сот талқылауларына жауап беруші ретінде тартылды ма
_________________________________________________________________
(иә (жоқ), күнін, қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың атауын,
__________________________________________________________________
сот талқылауына жауап берушіні, қаралып отырған мәселені және
__________________________________________________________________
заңды күшіне енген (ол шығарылған жағдайда) сот шешімін көрсету)

8. Сведения о том, являлся ли кандидат ранее руководителем, членом органа управления, руководителем,
членом исполнительного органа (лицом, единолично осуществляющим функции исполнительного органа и его
заместителем), главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником - физическим лицом,
руководителем крупного участника (банковского, страхового холдинга) - юридического лица финансовой
организации в период не более чем за 1 (один) год до принятия уполномоченным органом по регулированию,
контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций решения об отнесении банка к категории
неплатежеспособных банков, о консервации страховой (перестраховочной) организации либо принудительном
выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение
осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о
принудительной ликвидации финансовой организации, или признании ее банкротом в установленном
законодательством Республики Казахстан порядке
_________________________________________________________________
(да (нет), указать
__________________________________________________________________
наименование организации, должность, период работы)
9. Сведения о том, являлся ли кандидат ранее руководителем, членом органа управления,
руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации,
крупным участником (крупным акционером) - физическим лицом, руководителем, членом органа
управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером крупного
участника (крупного акционера) - юридического лица-эмитента, допустившего дефолт по выплате
купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам в течение четырех и более
последовательных периодов либо сумма задолженности которого по выплате купонного вознаграждения
по выпущенным эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен дефолт, составляет четырехкратный
и (или) более размер купонного вознаграждения, либо размер дефолта по выплате основного долга по
выпущенным эмиссионным ценным бумагам составляет сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный
расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете на дату выплаты
(не заполняется кандидатом на должность руководящего работника Фонда)
_________________
(да (нет), указать
____________________________________________________________________
наименование организации, должность, период работы)
10. Привлекался ли как руководитель финансовой организации, холдинга, Фонда,
в качестве ответчика в судебных разбирательствах по вопросам деятельности финансовой
организации, холдинга, Фонда
___________________
(да (нет), указать
____________________________________________________________________
дату, наименование организации, ответчика в судебном
____________________________________________________________________
разбирательстве, рассматриваемый вопрос и решение суда,
вступившее в законную силу (в случае его вынесения)

11. Жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшелер және кандидаттың құжаттарға қол қою өкілеттігі туралы растайтын құжаттарды қоса бере отырып, мәліметтер (өзге басшы қызметкер лауазымына кандидат толтырады)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
12. Растау құжаттарын қоса бере отырып жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшелер туралы мәліметтер (қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың тек қауіпсіздік мәселелері және (немесе) әкімшілік-шаруашылық мәселелерге жетекшілік ететін атқарушы органның мүшесі лауазымына кандидат толтырады)
__________________________________________________________________
13. Кандидат тағайындау (сайлау) күніне дейін үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны үшін жауапкершілікке не сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін тәртіптік жауапкершілікке тартылды ма (Қордың басшы қызметкері лауазымына кандидат толтырмайды)
__________________________________________________________________
(иә (жоқ), құқық бұзушылықты, қылмысты қысқаша сипаттау
__________________________________________________________________
жауапкершілікке тарту негіздерін көрсетумен
__________________________________________________________________
тәртіптік жаза қолдану туралы актінің немесе сот шешімінің деректемелері
Осы ақпаратты өзім тексергенімді және оның дәйекті және толық екендігін, мінсіз іскери беделімнің болуын растаймын.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге және ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______________________________________________________________
(кандидат өз қолымен баспа әріптерімен толтырады)
Қолы _______________________
Қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың тәуелсіз директоры лауазымына кандидат толтырады:
Мен,
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
____________________________________________________________________
тәуелсіз директор лауазымына тағайындау (сайлау) үшін "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының заңында белгіленген талаптарға сәйкес келетінімді растаймын.
Қолы _____________________
Күні ______________________
Мінсіз іскерлік беделінің
болмауы өлшемшартын қоса
алғанда, қаржы ұйымдарының,
банктің, сақтандыру
холдингтерінің "Сақтандыру
төлемдеріне кепілдік беру қоры"
акционерлік қоғамының басшы
қызметкерлерін тағайындауға
(сайлауға) келісім беру
қағидаларына және келісім алу
үшін қажетті құжаттар тізбесіне
3-қосымша
Нысан
Комиссияның қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың басшы қызметкері лауазымына кандидатты қарау жөніндегі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 263 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
_______________________________________________________________
(қаржы ұйымының, холдингтің, Қордың басшы қызметкері лауазымына кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
№ ______________ хаттама
____ жылғы ____ __________
Комиссия Төрағасының және мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Тестілеуге шақырусыз келісуге
Тестілеуге жіберу және тестілеудің оң нәтижесінде келісу
Келісуден бас тарту
1
2
3
4
5
Комиссия Төрағасы
___________________________ _________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Комиссия шешімі:
Тестілеуге шақырусыз келісілсін
Тестілеуге жіберілсін және тестілеудің оң нәтижесінде келісілсін
Келісуден бас тартылсын
___________________________________________
(қажеттінің астын сызу қажет)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 305 қаулысына
қосымша
Күші жойылды деп танылатын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілерінің құрылымдық бөліктерінің тізбесі

11. Сведения о курируемых структурных подразделениях и полномочиях кандидата на подписание документов, с приложением подтверждающих документов (заполняется кандидатом на должность иного руководящего работника)
____________________________________________________________________
12. Сведения о курируемых структурных подразделениях, с приложением подтверждающих документов (заполняется кандидатом на должность члена исполнительного органа, курирующего исключительно вопросы безопасности финансовой организации, холдинга, Фонда и (или) административно-хозяйственные вопросы)
____________________________________________________________________
13. Привлекался ли кандидат к ответственности за совершение коррупционного преступления либо к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения в течение трех лет до даты назначения (избрания) (не заполняется кандидатом на должность руководящего работника Фонда)
____________________________________________________________________
(да (нет), краткое описание правонарушения, преступления
____________________________________________________________________
реквизиты акта о наложении дисциплинарного взыскания или решения суда,
____________________________________________________________________
с указанием оснований привлечения к ответственности)
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена мною и является достоверной и полной, а также подтверждаю наличие безупречной деловой репутации.
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания государственной услуги и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________________________________________
(заполняется кандидатом собственноручно печатными буквами)
Подпись ______________________________________________________
Заполняется кандидатом на должность независимого директора финансовой организации, холдинга, Фонда:
Подтверждаю, что я, __________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
соответствую требованиям, установленным Законом Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" для назначения (избрания) на должность независимого директора.
Подпись _________________
Дата _____________________
Приложение 3 к Правилам
выдачи согласия на
назначение (избрание) руководящих
работников финансовых организаций,
банковских, страховых холдингов,
акционерного общества "Фонд
гарантирования страховых выплат",
включая критерии отсутствия
безупречной деловой репутации,
и перечню документов, необходимых
для получения согласия
Форма
Протокол № ___ по рассмотрению Комиссией кандидата на должность руководящего работника финансовой организации, холдинга, Фонда
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата на должность руководящего работника финансовой организации, холдинга, Фонда)
Сноска. Протокол в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 263 (вводится в действие c 01.01.2020).
"___"_________ ____ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Председателя и членов Комиссии
Согласовать без приглашения на тестирование
Направить на тестирование и согласовать при положительном результате тестирования
Отказать в согласовании
1
2
3
4
5
Председатель
Комиссии ________________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))             (подпись)
Решение комиссии:
Согласовать без приглашения на тестирование
Направить на тестирование и согласовать при положительном результате тестирования
Отказать в согласовании ____________________________________________
(нужное подчеркнуть)
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2016 № 305
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также структурных элементов некоторых нормативных правовых актов Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу

1. "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 1 наурыздағы № 26 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2013 жылғы 27 тамызда № 6167 тіркелген, 2010 жылғы 26 қазанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 439-442 (26285) жарияланған) 1-тармағының 4) тармақшасы.
2. "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 1 наурыздағы № 26 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 94 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7546 тіркелген, 2012 жылғы 4 тамызда "Егемен Қазақстан" газетінде № 464-470 (27543) жарияланған).
3. "Қаржы ұйымдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидаларын және келісім алу үшін қажетті құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 95 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7561 тіркелген, 2012 жылғы 4 тамызда "Егемен Қазақстан" газетінде № 464-470 (27543) жарияланған).
4. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 212 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8805 тіркелген, 2013 жылғы 27 қарашада "Заң газеті" газетінде № 179 (2380) жарияланған) бекітілген, Қазақстан Республикасының қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 3-тармағы.
5. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі көрсететін мемлекеттік қызметтердің бизнес-процестерін оңтайландыру және автоматтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 261 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10211 тіркелген, 2015 жылғы 26 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) бекітілген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі көрсететін мемлекеттік қызметтердің бизнес-процестерін оңтайландыру және автоматтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 4-тармағының бестен бастап жиырма бірінші абзацтары, 9-тармақ.

1. Подпункт 4) пункта 1 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 марта 2010 года № 26 "Об утверждении нормативных правовых актов, регулирующих деятельность Акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат"" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6167, опубликованного 25 сентября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 253-254 (26314-26315)).
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 94 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 марта 2010 года № 26 "Об утверждении нормативных правовых актов, регулирующих деятельность Акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат"" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7546, опубликованное 4 августа 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 251-253 (27070-27072)).
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 95 "Об утверждении Правил выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов и перечня документов, необходимых для получения согласия" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7561, опубликованное 4 августа 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 251-253 (27070-27072)).
4. Пункт 3 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам контроля и надзора финансовых организаций, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 212 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам контроля и надзора финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8805, опубликованным 28 ноября 2013 года в газете "Юридическая газета" № 180 (2555)).
5. Абзацы с пятого по двадцать первый пункта 4, пункт 9 перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам оптимизации и автоматизации бизнес - процессов государственных услуг, оказываемых Национальным Банком Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 261 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам оптимизации и автоматизации бизнес - процессов государственных услуг, оказываемых Национальным Банком Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10211, опубликованным 26 февраля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").

6. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы ұйымдарының, холдингтердің және "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін келісу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 17 маусымдағы № 102 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11747 тіркелген, 2015 жылғы 12 тамызда "Заң газеті" газетінде № 118 (2704) жарияланған).
7. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы ұйымдарының, холдингтердің және "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін келісу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 29 ақпандағы № 73 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13605 тіркелген, 2016 жылғы 16 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).

6. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 102 "О внесении изменений и дополнения в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам согласования руководящих работников финансовых организаций, холдингов и Акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат"" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11747, опубликованное 12 августа 2015 года в газете "Юридическая газета" № 118 (2878)).
7. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 февраля 2016 года № 73 "О внесении изменений и дополнения в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам согласования руководящих работников финансовых организаций, холдингов и Акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат"" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13605, опубликованное 16 мая 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").