Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне төлемдер және төлем жүйелері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 30 қарашадағы № 139 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 12 желтоқсанда № 21767 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің төлемдер және төлем жүйелері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі бекітілсін (бұдан әрі – Тізбе).
2. Төлем жүйелері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Ақпарат және коммуникациялар департаменті – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Е.А. Біртановқа жүктелсін.
5. Осы қаулы 2020 жылғы 16 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегияляқ жоспарлау
және реформалар агенттігенің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 30 қарашасы
№ 139 Басқарма қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің төлемдер және төлем жүйелері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі

О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам платежей и платежных систем
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № 139. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 декабря 2020 года № 21767
Примечание ИЗПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 16 декабря 2020 года.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам платежей и платежных систем (далее – Перечень), согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту платежных систем в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Департаменту информации и коммуникаций – пресс-службе Национального Банка Республики Казахстан обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Биртанова Е.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 16 декабря 2020 года.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по статистическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 ноября 2020 года № 139
Перечень некоторых нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам платежей и платежных систем

1. "Екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың аударым және жай вексельдермен операциялар жүргізуі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 261 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13071 болып тіркелген, 2016 жылғы 14 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың аударым және жай вексельдермен операциялар жүргізу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың аударым және жай вексельдермен операциялар жүргізу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың аударым және жай вексельдермен операциялар жүргізуі қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың аударым және жай вексельдермен операциялар жүргізу қағидалары";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың аударым және жай вексельдермен операциялар жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы, "Қазақстан Республикасындағы вексель айналысы туралы" 1997 жылғы 28 сәуірдегі (бұдан әрі – Вексель айналысы туралы заң) Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – банктер) аударым және жай коммерциялық вексельдермен (бұдан әрі – вексель/вексельдер) операцияларды жүргізу тәртібін айқындайды.";
қосымша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің төлемдер және төлем жүйелері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір нормативтік құқықтық актілерінің тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 261 "Об утверждении Правил проведения операций с переводными и простыми векселями банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13071, опубликовано 14 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил проведения операций с переводными и простыми векселями банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила проведения операций с переводными и простыми векселями банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.";
в Правилах проведения операций с переводными и простыми векселями банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила проведения операций с переводными и простыми векселями банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Правила проведения операций с переводными и простыми векселями банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – Правила), разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", от 28 апреля 1997 года "О вексельном обращении в Республике Казахстан" (далее – Закон о вексельном обращении) и определяют порядок проведения банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – банки), операций с переводными и простыми коммерческими векселями (далее – вексель/векселя).";
приложение изложить в редакции согласно приложению 1 к Перечню некоторых нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам платежей и платежных систем (далее – Перечень).

2. "Банкаралық ақша аударымдары жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 201 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14310 болып тіркелген, 2016 жылғы 24 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Банкаралық ақша аударымдары жүйесінің жұмыс істеу қағидалары:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қағидалардың банктерге қатысты қолданылатын талаптары Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің Қазақстан Республикасының аумағында құрылған филиалдарына қолданылады.";
89-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"89. Операциялық күнді бір сағатқа дейін ұзарту туралы шешімді Ұлттық Банктің пайдаланушылардың корреспонденттік шоттарына қызмет көрсету үшін жауапты бөлімшесінің (бұдан әрі – уәкілетті бөлімше) басшысы қабылдайды. Операциялық күнді бір сағаттан көп уақытқа ұзарту туралы шешімді Ұлттық Банк Төрағасының уәкілетті бөлімшеге жетекшілік ететін орынбасары (бұдан әрі – Төрағаның орынбасары) қабылдайды.";
91-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"91. Жүйенің операциялық күнін бір сағатқа дейін ұзарту үшін пайдаланушы ұзарту туралы өтінішті уәкілетті бөлімшеге (алдын ала ауызша келіскеннен кейін) ұсынады, пайдаланушы бір сағаттан астам уақытқа жүйенің операциялық күнін ұзарту үшін уақытты ұзарту туралы өтінішті Төраға орынбасарының атына ұсынады.";
92-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қағаз тасымалдағышта не факсимильдік байланыс арқылы берілген ұзарту туралы өтінішке пайдаланушының уәкілетті адамдары қол қояды. Ұзарту туралы өтінішке қол қою құқығына ие уәкілетті адамдардың тізімін атқарушы орган бекіткен ішкі құжат негізінде пайдаланушы өз бетінше белгілейді және уәкілетті адамдардың қол қою үлгілерімен бірге уәкілетті бөлімшеге жеткізеді.".
3. "Қазақстан Республикасының аумағында электрондық ақша шығару, пайдалану және өтеу қағидаларын, сондай-ақ электрондық ақша эмитенттеріне және электрондық ақша жүйелеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 202 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14298 болып тіркелген, 2016 жылғы 28 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында электрондық ақша шығару, пайдалану және өтеу қағидаларында, сондай-ақ электрондық ақша эмитенттеріне және электрондық ақша жүйелеріне қойылатын талаптар:

2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 201 "Об утверждении Правил функционирования межбанковской системы переводов денег" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14310, опубликовано 24 октября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнение:
в Правилах функционирования межбанковской системы переводов денег, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Требования Правил, применяемые по отношению к банкам, распространяются на филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, созданные на территории Республики Казахстан.";
пункт 89 изложить в следующей редакции:
"89. Решение о продлении операционного дня до одного часа принимает руководитель подразделения Национального Банка, ответственного за обслуживание корреспондентских счетов пользователей (далее – уполномоченное подразделение). Решение о продлении операционного дня свыше одного часа принимает заместитель Председателя Национального Банка, курирующий уполномоченное подразделение (далее – заместитель Председателя).";
пункт 91 изложить в следующей редакции:
"91. Для продления операционного дня системы до одного часа пользователь представляет заявление о продлении в уполномоченное подразделение (после предварительного устного согласования), для продления операционного дня системы свыше одного часа пользователь представляет заявление о продлении на имя заместителя Председателя.";
часть вторую пункта 92 изложить в следующей редакции:
"Заявление о продлении, переданное на бумажном носителе либо посредством факсимильной связи, подписывается уполномоченными лицами пользователя. Список уполномоченных лиц, обладающих правом подписи заявления о продлении, устанавливается пользователем самостоятельно на основании утвержденного исполнительным органом внутреннего документа и доводится до сведения уполномоченного подразделения вместе с образцами подписей уполномоченных лиц.".
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 202 "Об утверждении Правил выпуска, использования и погашения электронных денег, а также требований к эмитентам электронных денег и системам электронных денег на территории Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14298, опубликовано 28 октября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнение:
в Правилах выпуска, использования и погашения электронных денег, а также требований к эмитентам электронных денег и системам электронных денег на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:

мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қағидалардың банктерге қатысты қолданылатын талаптары Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің Қазақстан Республикасының аумағында құрылған филиалдарына қолданылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Электрондық ақша жүйесінің тауар белгісінің атауы немесе эмитент немесе оператор өзгерген кезде (егер эмитент электрондық ақша жүйесінің операторы болып табылмаған және оған электрондық ақша жүйесінің тауар белгісіне құқығы тиесілі болмаған жағдайда) эмитент Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне бұл туралы электрондық ақша жүйесінің тауар белгісі немесе эмитент немесе оператор өзгерген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде еркін жазбаша нысанда хабарлайды.;";
қосымша Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
4. "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген, 2016 жылғы 14 қарашада "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қағидаларда белгіленген экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану тәртібі:
1) төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру кезінде төлем құжаттарын қағаз тасымалдағышта ресімдеген кезде және электрондық құжаттармен алмасу кезінде;
2) Қазақстан Республикасының аумағында бастама жасалған, ел ішінде жүргізілетін, шет елге жөнелтілетін банк ішіндегі және банкаралық төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырған кезде қолданылады.
Шет елден келіп түсетін төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша төлем құжатында қойылған экономика секторларының мен төлемдер белгілеу кодтары болмаған кезде Қазақстан Республикасының резидент-банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының ақпараттық жүйелерінде төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша алынған құжаттар негізінде экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын өздігінен қойып шығады.
Жеке тұлғалар арасында мезеттік төлемдер жүйесі бойынша кіріс төлемі және (немесе) ақша аударымы бойынша бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы бенефициар бойынша мәліметтер негізінде бенефициардың экономика секторларының кодтарын қояды.
Ақша жөнелтушінің банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы мезеттік төлемдер жүйесі арқылы жеке тұлғалар арасындағы төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мезеттік төлемдер жүйесі үшін көзделген төлем белгілеу кодын қояды.";

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Требования Правил, применяемые по отношению к банкам, распространяются на филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, созданные на территории Республики Казахстан.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. При изменении наименования товарного знака системы электронных денег или эмитента или оператора (в случае, если эмитент не является оператором и ему не принадлежит право на товарный знак системы электронных денег) эмитент уведомляет в произвольной письменной форме Национальный Банк Республики Казахстан об этом в течение десяти календарных дней со дня изменения товарного знака системы электронных денег или эмитента или оператора.";
приложение изложить согласно приложению 2 к Перечню.
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365, опубликовано 14 ноября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденных указанным постановлением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Порядок применения кодов секторов экономики и назначения платежей, установленный Правилами, применяется:
1) при оформлении платежных документов на бумажном носителе и при обмене электронными документами при осуществлении платежей и (или) переводов денег;
2) при осуществлении внутрибанковских и межбанковских платежей и (или) переводов денег, инициированных на территории Республики Казахстан, проводимых внутри страны, отправляемых за рубеж.
По входящему из-за рубежа платежу и (или) переводу денег при отсутствии в платежном документе проставленных кодов секторов экономики и назначения платежей банк-резидент Республики Казахстан, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан самостоятельно проставляет в информационных системах банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан коды секторов экономики и назначения платежей на основании полученных по платежу и (или) переводу денег документов.
По входящему платежу и (или) переводу денег между физическими лицами по системе мгновенных платежей банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара проставляет коды секторов экономики бенефициара на основании сведений по бенефициару.
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег по платежам и (или) переводам денег между физическими лицами через систему мгновенных платежей проставляет код назначения платежа, предусмотренный для системы мгновенных платежей.";

2-қосымша Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
5. "Қазақстан Республикасының аумағында чектерді қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 204 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14346 болып тіркелген, 2016 жылғы 9 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында чектерді қолдану қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толтырылсын:
"2-1. Қағидалардың банктерге қатысты қолданылатын талаптары Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің Қазақстан Республикасының аумағында құрылған филиалдарына қолданылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Чек ұстаушының банктері чек бойынша қабылдауды және ақы төлеуді чек берушінің банкі мен чек ұстаушының банкі арасында жасалған чектерді қабылдау және төлеу шарты негізінде жүзеге асырады.";
қосымша Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
6. "Төлем карточкаларын шығару қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 205 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14299 болып тіркелген, 2016 жылғы 26 қазанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Төлем карточкаларын шығару қағидаларында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарда:
3-тармақтың 23) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"23) эквайер – төлем карточкасын пайдалана отырып төлемді және (немесе) ақша аударамын жүзеге асырған кезде кәсіпкермен жасалған шарт талаптарына және (немесе) кәсіпкерде жасалған төлем құжатының талаптарына сәйкес кәсіпкердің пайдасына келіп түскен ақшаны қабылдауға және (немесе) кәсіпкермен жасалған шартта көзделген өзге іс-әрекеттерді орындауға тиісті банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым (бұдан әрі – банк). Қолма-қол ақшаны беруді және (немесе) осы банктің клиенттері болып табылмайтын төлем карточкаларын ұстаушыларға төлем карточкаларын пайдалана отырып төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру бойынша өзге қызметтерді жүзеге асыратын банк те эквайер болып табылады;".

приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 3 к Перечню.
5. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 204 "Об утверждении Правил применения чеков на территории Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14346, опубликовано 9 ноября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменение и дополнение:
в Правилах применения чеков на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Требования Правил, применяемые по отношению к банкам, распространяются на филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, созданные на территории Республики Казахстан.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Прием и оплата по чеку банками чекодержателя осуществляются на основании заключенного между банком чекодателя и банком чекодержателя договора на прием и оплату чеков.";
приложение изложить в редакции согласно приложению 4 к Перечню.
6. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 205 "Об утверждении Правил выпуска платежных карточек, а также требований к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14299, опубликовано 26 октября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
в Правилах выпуска платежных карточек, а также требованиях к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 23) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"23) эквайер – банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций (далее – банк), которым согласно условиям договора с предпринимателем и (или) условиям платежного документа, составленного у предпринимателя при осуществлении платежа и (или) перевода денег с использованием платежной карточки, надлежит принять деньги, поступившие в пользу предпринимателя и (или) выполнять иные действия, предусмотренные договором с предпринимателем. Эквайером является также банк, осуществляющий выдачу наличных денег и (или) оказание держателям платежных карточек, не являющимся клиентами данного банка, иных услуг по осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием платежных карточек;".

7. "Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттары бойынша төлемдер мен ақша аударымдары лимитінің мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 206 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14304 болып тіркелген, 2016 жылғы 24 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттары бойынша төлемдер мен ақша аударымдары лимитінің мөлшерін бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – банктік емес ұйымдар) корреспонденттік шоттары бойынша төлемдер мен ақша аударымдары лимитінің мөлшерін белгілеу мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының және банктік емес ұйымдардың осы банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы немесе банктік емес ұйым және оның контрагенттері арасында ашылған корреспонденттік шоттары арқылы ағымдағы айда жүзеге асырылатын корреспонденттік шоттары бойынша төлемдер мен ақша аударымдары лимитінің мөлшері банкаралық клиринг жүйесіндегі клирингтің нәтижелері бойынша дебеттік таза позицияның сомасы шегеріле отырып, банкаралық ақша аударымдары жүйесі және банкаралық клиринг жүйесі арқылы өткен айда жүзеге асырылған банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының және банктік емес ұйымның жіберілетін қолма-қол ақшасыз төлемдерінің жалпы көлемінен бес пайыз аспайтын көлемде бекітілсін.".
8. "Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14422 болып тіркелген, 2016 жылғы 29 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқытық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

7. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 206 "Об утверждении размера лимита платежей и переводов денег по корреспондентским счетам банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14304, опубликовано 24 октября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении размера лимита платежей и переводов денег по корреспондентским счетам банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах", в целях установления размера лимита платежей и переводов денег по корреспондентским счетам банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, (далее – небанковские организации) Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить размер лимита платежей и переводов денег по корреспондентским счетам банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и небанковских организаций, осуществляемых ими в текущем месяце через корреспондентские счета, открытые между данным банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан или небанковской организацией, и его контрагентами, в объеме, не превышающем пяти процентов от общего объема исходящих безналичных платежей банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и небанковской организации, осуществленных за предыдущий месяц через межбанковскую систему переводов денег и систему межбанковского клиринга, за вычетом суммы дебетовой чистой позиции по результатам клиринга в системе межбанковского клиринга.".
8. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207 "Об утверждении Правил открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14422, опубликовано 29 ноября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
в Правилах открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім) және 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (бұдан әрі – Азаматтық кодекс), 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі), "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының банктерінде, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарында және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) лицензиясы негізінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының осындай ұйымның қызметін реттейтін заңында көрсетілген операцияларды лицензиясыз жүзеге асыру мүмкіндігі көзделген жағдайда, заңды және жеке тұлғалардың банктік шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын ұйымдарда (бұдан әрі – банктер) клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібін айқындайды.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Корреспонденттік шоттарды ашу, жүргізу және жабу тәртібі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14336 болып тіркелген "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 209 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды белгілеу қағидаларында, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 143350 болып тіркелген "Банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары, сондай-ақ банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 210 қаулысымен бекітілген банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары, сондай-ақ банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды бекіту қағидаларында айқындалады.";

"1. Настоящие Правила открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов (далее – Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года и Гражданским кодексом Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (далее – Гражданский кодекс), Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс), законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах) и определяют порядок открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов в банках Республики Казахстан, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациях, осуществляющих открытие и ведение банковских счетов физических и юридических лиц на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), а также в случае, когда законом Республики Казахстан, регулирующим деятельность такой организации, предусмотрена возможность осуществления указанных операций без лицензии, (далее – банки).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Порядок открытия, ведения и закрытия корреспондентских счетов определяется Правилами установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 209 "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14336, Правилами установления корреспондентских отношений между банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 210 "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14335.";

мынадай мазмұндағы 28-3-тармақпен толықтырылсын:
"28-3. Кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар бойынша ақшаны есепке алу мақсатында ағымдағы шот ашу үшін клиент мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғасы және Қазақстан Республикасының бейрезидент жеке тұлғасы:
жеке басты куәландыратын құжатты;
ағымдағы шот белгіленуі қамтылған өтінішті;
ағымдағы шотты ашуға және (немесе) ондағы ақшаға иелік етуге нотариат куәландырған сенімхатты;
2) Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы банкке ағымдағы шот белгіленуі қамтылған өтінішті және Қағидалардың 26-тармағының 3) тармақшасында көзделген құжаттарды ұсынады;";
мынадай мазмұндағы 32-1-тармақпен толықтырылсын:
"32-1. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге ақша жинақтау мақсатында жинақ шотын ашу үшін салымшы-клиент банкке мыналарды ұсынады:
1) Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғасы және Қазақстан Республикасының бейрезидент жеке тұлғасы:
жеке басты куәландыратын құжатты;
жинақ шоттың белгіленуі қамтылған өтінішті;
жинақ шотты ашу және (немесе) ондағы ақшаға иелік етуге берілген нотариат куәландырған сенімхатты;
2) Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы банкке жинақ шот белгіленуі қамтылған өтінішті және Қағидалардың 32-тармағының 3) тармақшасында көзделген құжаттарды ұсынады;";
63-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) клиенттің банктік шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұра туралы уәкілетті мемлекеттік органның немесе лауазымды тұлғаның шешімі және (немесе) өкімі "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" 2013 жылғы 14 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шартқа сәйкес банктік шотқа, мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді, тұрғын үй төлемдерін, нотариустың депозиті талаптарымен енгізілген ақшаны, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтерін, тұрғын үй төлемдерін пайдалану есебінен жиналған тұрғын үй құрылыс жинақтары түрінде тұрғын үй құрылыс жинақ банктеріндегі банктік шоттардағы ақшаны, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізу мақсатында жасалатын шарттар бойынша міндеттемелердің орындалмауы туралы істер бойынша сот шешімдері негізінде өндіріп алуларды қоспағанда, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге арналған жинақтар түріндегі ақшаны, сондай-ақ уәкілетті мемлекеттік орган лицензиядан айырған және (немесе) мәжбүрлеп тарату процесіндегі банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, ерікті жинақтау зейнетақы қорларының ақшаларын есепке алуға арналған банктік шотына ұсынылған жағдайда, орындамай тиісті уәкілетті мемлекеттік органға немесе лауазымды тұлғаға қайтарады.".

дополнить пунктом 28-3 следующего содержания:
"28-3. Для открытия текущего счета в целях зачисления денег по расходам на управление объектом кондоминиума и содержания общего имущества объекта кондоминиума клиент представляет:
1) физическое лицо-резидент Республики Казахстан и физическое лицо-нерезидент Республики Казахстан:
документ, удостоверяющий личность;
заявление, содержащее назначение текущего счета;
нотариально удостоверенную доверенность на открытие текущего счета и (или) распоряжение деньгами по нему;
2) юридическое лицо-резидент Республики Казахстан, представляет в банк заявление, содержащее назначение текущего счета и документы, предусмотренные подпунктом 3) пункта 26 Правил.";
дополнить пунктом 32-1 следующего содержания:
"32-1. Для открытия сберегательного счета в целях накопления денег на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума вкладчик-клиент представляет в банк:
1) физическое лицо - лицо-резидент Республики Казахстан и физическое лицо-нерезидент Республики Казахстан:
документ, удостоверяющий личность;
заявление, содержащее назначение сберегательного счета;
нотариально удостоверенная доверенность на открытие сберегательного счета и (или) распоряжение деньгами по нему;
2) юридическое лицо-резидент Республики Казахстан, представляет в банк заявление, содержащее назначение сберегательного счета и документы, предусмотренные подпунктом 3) пункта 32 Правил;";
подпункт 3) пункта 63 изложить в следующей редакции:
"3) в случае если решение и (или) распоряжение уполномоченного государственного органа или должностного лица о приостановлении расходных операций по банковскому счету клиента предъявлено к банковскому счету по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенному в соответствии с Законом Республики Казахстан от 14 января 2013 года "О Государственной образовательной накопительной системе", к банковскому счету, предназначенному для зачисления пособий и социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, жилищных выплат, денег, внесенных на условиях депозита нотариуса, активов фонда социального медицинского страхования, денег, находящиеся на банковских счетах в жилищных строительных сберегательных банках в виде жилищных строительных сбережений, накопленных за счет использования жилищных выплат, предназначенному для зачисления денег в виде накоплений на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, за исключением взысканий на основании судебных решений по делам о неисполнении обязательств по договорам, заключаемым в целях проведения капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, а также денег банков, страховых (перестраховочных) организаций, добровольных накопительных пенсионных фондов, лишенных уполномоченным государственным органом лицензии и (или) находящихся в процессе принудительной ликвидации.";

1, 2, 3, 4-қосымшалар Тізбеге 5, 6, 7, 8-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
9. "Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14299 болып тіркелген, 2016 жылғы 28 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларында:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі), "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – банктер) Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру тәртібін, төлем құжаттарын ресімдеу нысандары мен тәртібін айқындайды, сондай-ақ банктердің, банктердің төлем агенттері мен қосалқы төлем агенттерінің және төлем ұйымдарының төлем қызметтерін көрсеткенін растайтын құжаттың мазмұнына қойылатын талаптарды белгілейді.";
мынадай мазмұндағы 55-1-тармақпен толықтырылсын:
"55-1. Банктік қарыз шарты бойынша берешекті осындай банктік қарыздар бойынша өтелмеген негізгі борыш сомасы мөлшерінде берілген банктік қарыздар бойынша кепіл нысанасы болып табылатын жинақ банктік шоттардағы ақша есебінен төлем талабымен өндіріп алуға жол берілмейді.";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Мемлекеттік кірістер органының инкассолық өкімінде қосымша бюджеттік жіктелім кодтары, операция түрі көрсетіледі.
"Операция түрі" жолында тиісті кодтар көрсетіледі:
03 – мемлекеттік кірістер органының бюджетке берешегі бар салық төлеушінің банк шотына берілген инкассолық өкімі;
04 – мемлекеттік кірістер органының дебитордың банк шотына берілген инкассолық өкімі;
07 – мемлекеттік кірістер органының міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешегі бар агенттің банк шотына берілген инкассолық өкімі;
09 – мемлекеттік кірістер органының Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар және (немесе) әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жарналар бойынша берешегі бар төлеушінің банк шотына берілген инкассолық өкімі.
Мемлекеттік кірістер органының міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары немесе Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешекті өндіріп алуға берілген инкассолық өкімінде "бенефициар" және "бенефициар банкі" бағандарында "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы көрсетіледі.

приложения 1, 2, 3, 4 изложить в редакции согласно приложениям 5, 6, 7, 8 к Перечню.
9. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208 "Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14419, опубликовано 8 декабря 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс), законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах) и определяют порядок осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – банки), формы и порядок оформления платежных документов, а также устанавливают требования к содержанию документа, подтверждающего оказание платежной услуги банками, платежными агентами и платежными субагентами банков и платежными организациями.";
дополнить пунктом 55-1 следующего содержания:
"55-1. Не допускается взыскание задолженности по договору банковского займа платежным требованием за счет денег, находящихся на сберегательных банковских счетах, являющихся предметом залога по выданным банковским займам, в размере суммы непогашенного основного долга по таким банковским займам.";
пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. В инкассовом распоряжении органа государственных доходов дополнительно указываются коды бюджетной классификации, вид операции.
В поле "вид операции" указываются соответственно коды:
03 – инкассовое распоряжение органа государственных доходов, выставленное на банковский счет налогоплательщика, имеющего задолженность в бюджет;
04 – инкассовое распоряжение органа государственных доходов, выставленное на банковский счет дебитора;
07 – инкассовое распоряжение органа государственных доходов, выставленное на банковский счет агента, имеющего задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным пенсионным взносам;
09 – инкассовое распоряжение органа государственных доходов, выставленное на банковский счет плательщика, имеющего задолженность по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, отчислениям и (или) взносам в фонд социального медицинского страхования.
В инкассовых распоряжениях органа государственных доходов на взыскание задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным пенсионным взносам или социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, отчислениям и (или) взносам в фонд социального медицинского страхования в графах "бенефициар" и "банк бенефициара" указывается некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан".

Мемлекеттік кірістер органы міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары немесе Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешекті өндіріп алуға арналған инкассолық өкімімен біруақытта ақша жөнелтушінің банкіне қарыздары туындаған қызметкерлердің тізімдердін ұсынады. Тізім банкке Салық кодексінің 122-бабының 6-тармағына сәйкес электрондық нысанда ұсынылады.";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Салық кодексінің 122 және 123-баптарында, Кеден кодексінің 129 және 130-баптарында, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер және банк қызметі туралы заң) 36-бабында, "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң) 17-бабында, "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Атқарушылық іс жүргізу туралы заң) 58-бабында, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 28-бабында, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 31–бабында, Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңда және (немесе) банктік шот шартында көзделген жағдайларда банк ақша жөнелтушінің банктік шотынан ақшаны есептен шығаруды банк орындау үшін қабылдаған төлем құжаты не ақша жөнелтушінің келісімінсіз орындалатын төлем құжаты негізінде жүргізеді.";
80-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Ақша жөнелтушінің банкі:
1) егер төлем құжатында қолдан жасау белгілері болған жағдайларда, оның ішінде, егер төлем құжаты Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 56-бабында, Қағидаларда, жөнелтуші мен ақша жөнелтушінің банкі арасында жасалған шартта белгіленген рұқсат етілмеген төлемдерден қорғау әрекеттерінің тәртібін бұза отырып берілсе;
2) егер төлем құжатында мынадай:
Банктер және банк қызметі туралы заңның 60-1, 61-2, 61-11 және 61-12-баптарында көзделген;
бенефициарға құқық иеленуші - банк Банктер және банк қызметі туралы заңның 60-1, 61-2, 61-11 және 61-12-баптарында көзделген операциялардың шеңберінде қызмет көрсетілген жағдайларда ақша жөнелтушінің банк шоттарына бұрын ұсынылған инкассолық өкімдерді орындау жағдайларын қоспағанда, түзетулер, толықтырулар және түзетілген жерлері болған жағдайда төлем құжатын орындаудан бас тартады. Осындай инкассолық өкімдерді орындау бенефициар мен бенефициар банктің деректемелерін растайтын құқық иеленуші-банктің құжаты негізінде бенефициардың банктік деректемелерін (ЖСК, бенефициар банктің атауы және банктік сәйкестендіру коды) түзете отырып жүзеге асырылады;

Орган государственных доходов одновременно с инкассовым распоряжением на взыскание задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным пенсионным взносам или социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, отчислениям и (или) взносам в фонд социального медицинского страхования представляет в банк отправителя денег списки работников, по которым образовалась задолженность. Список представляется в банк в электронной форме в соответствии с пунктом 6 статьи 122 Налогового кодекса.";
пункт 76 изложить в следующей редакции:
"76. Списание денег банком с банковского счета отправителя денег производится на основании принятого банком к исполнению платежного документа либо платежного документа, исполняемого без согласия отправителя денег, в случаях, предусмотренных статьей 122 и статьей 122 Налогового кодекса, статьями 129 и 130 Таможенного кодекса, статьей 36 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности), статьей 17 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон об обязательном социальном страховании), статьей 58 Закона Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (далее – Закон об исполнительном производстве), статьей 28 Закона о пенсионном обеспечении, статьей 31 Закона Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании", Законом о платежах и платежных системах и (или) договором банковского счета.";
пункт 80 изложить в следующей редакции:
"80. Банк отправителя денег отказывает в исполнении платежного документа в случаях:
1) если платежный документ содержит признаки подделки, в том числе, если платежный документ передан с нарушением порядка защитных действий от несанкционированных платежей, установленного статьей 56 Закона о платежах и платежных системах, Правилами, договором между отправителем и банком отправителя денег;
2) если платежный документ содержит исправления, дополнения и помарки, за исключением:
случаев, предусмотренных статьями 60-1, 61-2, 61-11 и 61-12 Закона о банках и банковской деятельности;
исполнения ранее предъявленных инкассовых распоряжений к банковским счетам отправителя денег, в случаях, когда бенефициар обслуживается в банке - правопреемнике в рамках операций, предусмотренных статьями 60-1, 61-2, 61-11 и 61-12 Закона о банках и банковской деятельности. Исполнение таких инкассовых распоряжений осуществляется с исправлением банковских реквизитов бенефициара (ИИК, наименование и банковский идентификационный код банка бенефициара), на основании документа банка-правопреемника, подтверждающего реквизиты бенефициара и банка бенефициара;

3) Банктер және банк қызметі туралы заңның 60-1, 61-2, 61-11 және 61-12-баптарында көзделген жағдайларда, ақша жөнелтуші банктің төлем құжаттарында клиенттің ЖСК түзетуін қоспағанда, Қағидаларда көзделген жағдайларда төлем құжатын клиенттің басқа банктік шоттарынан орындау кезінде ақша жөнелтушінің ЖСК, ЖСН (БСН) төлем құжатында көрсетілген деректемелерге сәйкес келмеген;
4) салықтар мен бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдерді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеуге, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, бірыңғай жиынтық төлемін аударуға арналған төлем құжатында көрсетілген ақша жөнелтушінің ЖСН (БСН) мемлекеттік кірістер органы ұсынатын деректермен сәйкес келмеген;
5) ақша жөнелтуші Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 31, 32, 35, 36, 37, 45 және 46-баптарында, Қағидаларда, сондай-ақ жөнелтуші мен банк арасында жасалған шарттың талаптарында белгіленген төлем құжатын жасау және ұсыну тәртібіне қойылатын талаптарды сақтамаған;
6) Қағидаларға 1, 2, 4, 5, 12, 13, 14 және 15-қосымшаларда белгіленген нысандарға сәйкес келмеген;
7) басқа деректемелер (ЖСК, ЖСН (БСН) банктің клиентін сәйкестендірсе, мемлекеттік кірістер органы ұсынған инкассолық өкімді, сондай-ақ Қағидалардың 150-тармағының талаптарына сәйкес банктің клиентін сәйкестендіру кезіндегі сот орындаушысының инкассолық өкімін қоспағанда, клиенттің атауы төлем құжатында көрсетілген ақша жөнелтушінің атауына сәйкес келмеген;
8) төлем белгілеудің кодпен көрсетілуі оның мәтіндік бөлігіне сәйкес келмеген;
9) бюджетке төлемдерді төлеу кезінде бюджеттік жіктеу коды цифрмен белгіленбеген;
10) төлем құжатында көрсетілген сомалар цифрлармен және жазумен сәйкес келмеген;
11) көлік құралына салық төлеу кезінде төлем құжатында көрсетілген көлік құралының сәйкестендіру нөмірі жол қозғалысы қауіпсіздігі жөніндегі орталық атқарушы орган ұсынған деректерге сәйкес келмеген;
12) жөнелтуші және жөнелтуші банк арасында жасалған шарттың талаптарында белгіленген талаптар сақталмаған;
13) Валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидалары, Экспорттық-импорттық валюталық бақылау қағидаларында көзделген жағдайларда;
14) банктік шоттан ақшаны өндіріп алу туралы талап мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді, тұрғын үй төлемдерін, нотариус депозиті талабымен енгізілген ақшаны есептеуге арналған, сондай-ақ "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" 2013 жылғы 14 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы заң) 7-бабына сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шарт бойынша ашылған банктік шотқа, тұрғын үй төлемдерін пайдалану есебінен жинақталған тұрғын үй құрылыс жинақтары түріндегі тұрғын үй құрылыс жинақ банктеріндегі банктік шоттардағы ақшаға қойылған жағдайларда;

3) несоответствия ИИК, ИИН (БИН) отправителя денег реквизитам, указанным в платежном документе, за исключением исправления банком отправителя денег в платежных документах ИИК клиента в случаях, предусмотренных статьями 60-1, 61-2, 61-11 и 61-12 Закона о банках и банковской деятельности, при исполнении платежного документа с других банковских счетов клиента, в случаях, предусмотренных Правилами;
4) несоответствия ИИН (БИН) отправителя денег, указанного в платежном документе в уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет, социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования, перечислении обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов, единого совокупного платежа, с данными, предоставляемыми органом государственных доходов;
5) несоблюдения отправителем денег требований к порядку составления и предъявления платежного документа, установленных статьями 31, 32, 35, 36, 37, 45 и 46 Закона о платежах и платежных системах, Правилами, а также условиями договора между отправителем и банком;
6) несоответствия формам, установленным приложениями 1, 2, 4, 5, 12, 13, 14 и 15 к Правилам;
7) несоответствия наименования клиента наименованию отправителя денег, указанному в платежном документе, за исключением инкассового распоряжения, предъявленного органом государственных доходов, когда другие реквизиты (ИИК, ИИН (БИН) идентифицируют клиента банка, а также инкассового распоряжения судебного исполнителя при идентификации клиента банка в соответствии с требованиями пункта 150 Правил;
8) несоответствия кодового обозначения назначения платежа его текстовой части;
9) отсутствия цифрового обозначения кода бюджетной классификации при уплате платежей в бюджет;
10) несоответствия сумм, указанных в платежном документе, цифрами и прописью;
11) несоответствия идентификационного номера транспортного средства, указанного в платежном документе, с данными, представленными центральным исполнительным органом по безопасности дорожного движения при уплате налогов на транспортное средство;
12) несоблюдения требований, установленных условиями договора между отправителем и банком отправителя;
13) предусмотренных Правилами осуществления валютных операций, Правилами экспортно-импортного валютного контроля;
14) в случаях, когда требование о взыскании денег с банковского счета предъявлено к банковскому счету, предназначенному для зачисления пособий, социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, жилищных выплат, денег, внесенных на условиях депозита нотариуса, а также открытому по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенном в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан от 14 января 2013 года "О Государственной образовательной накопительной системе" (далее - Закон о государственной образовательной накопительной системе), денег, находящихся на банковских счетах в жилищных строительных сберегательных банках в виде жилищных строительных сбережений, накопленных за счет использования жилищных выплат;

14-1) Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 742-бабының 2-тармағында көзделген кезектілікке сәйкес бірінші, екінші және үшінші кезектерге жататын талаптар бойынша, сондай-ақ жеке әріптестің кредитордың алдындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, ақшалай талапты беріп қаржыландыру шарты және (немесе) концессия шарты бойынша талап ету құқығымен қамтамасыз етілген міндеттемелерін орындау шеңберінде ұсынылған талаптар бойынша ақшаны алып қоюды қоспағанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы және концессиялар туралы заңнамасына сәйкес инвестициялық шығындардың өтемақысын есепке жатқызуға арналған банктік шоттарға талап ұсынылған жағдайда;
14-2) қарыз шарты бойынша мерзімі өткен берешекті өндіріп алу туралы төлем талабы алименттерді (кәмелетке толмаған және еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларды күтіп-бағуға арналған ақшаны) есепке жатқызуға арналған ағымдағы шотқа ұсынылған жағдайларда;
14-3) Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізу мақсатында жасалатын шарттар бойынша міндеттемелердің орындалмауы туралы істер бойынша сот шешімдерінің негізінде ақшаны өндіріп алуды қоспағанда, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жинақтар болған банк шотына талап ұсынылған жағдайда, төлем құжатын орындаудан бас тартады;
15) егер қосымша құн салығы бойынша есеп айырысудың қозғалысын есепке алу үшін ашылған ағымдағы шоттан ақшаны алу мыналармен:
импортқа және бейрезидент үшін қосымша құн салығын қоса алғанда, бюджетке қосымша құн салығын төлеумен;
тауарды жеткізушілерге қосымша құн салығын төлеумен;
тауарларды сатып алушылардың (алушылардың) қосымша құн салығын төлеуімен;
қосымша құн салығының сомаларын есепке алу және қозғалысы үшін ашылған өзге ағымдағы шотқа ақшаны есептеумен байланысты болмаған жағдайларда.";
134-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"134. Егер клиентке банк шоты мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді, тұрғын үй төлемдерін, алименттерді (кәмелетке толмаған және еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларды күтіп бағуға арналған ақша), Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы және концессиялар туралы заңнамасына сәйкес инвестициялық шығындар өтемақыларын, нотариус депозиті талабымен немесе "эскроу" режимінде банк шотына енгізілген ақшаны, сондай-ақ Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы заңның 7-бабына сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шарт бойынша ақшаны, тұрғын үй төлемдерін пайдалану есебінен жинақталған тұрғын үй құрылыс жинақтары түрінде тұрғын үй құрылыс жинақ банктерінде банк шоттарындағы ақшаны, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге арналған жинақ түріндегі ақшаны есепке алу үшін ашылса, бұл жөніндегі мәліметтер де клиенттің банктік шоттарының болуы және нөмірлері туралы анықтамаларда көрсетіледі.";
144-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

14-1) в случае, когда требование предъявлено к банковскому счету, предназначенному для зачисления компенсации инвестиционных затрат, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственно-частного партнерства и о концессиях, за исключением изъятия денег по требованиям, относящимся к первой, второй и третьей очередям в соответствии с очередностью, предусмотренной пунктом 2 статьи 742 Гражданского кодекса, а также по требованиям, предъявляемым в рамках исполнения обязательств частного партнера перед кредитором, обеспеченных правом требования по договору государственно-частного партнерства, договору финансирования под уступку денежного требования и (или) договору концессии;
14-2) в случаях, когда платежное требование о взыскании просроченной задолженности по договору займа предъявлено к текущему счету, предназначенному для зачисления алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних и нетрудоспособных совершеннолетних детей);
14-3) в случае, когда требование предъявлено к банковскому счету, на котором находятся накопления на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, за исключением изъятия денег на основании судебных решений по делам о неисполнении обязательств по договорам, заключаемым в целях проведения капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
15) в случаях, если снятие денег с текущего счета, открытого для учета движения расчетов по налогу на добавленную стоимость, не связано с:
уплатой налога на добавленную стоимость в бюджет, включая налог на добавленную стоимость на импорт и за нерезидента;
уплатой налога на добавленную стоимость поставщикам товаров;
уплатой налога на добавленную стоимость покупателями (получателями) товаров;
зачислением денег на иной текущий счет, открытый для учета и движения сумм налога на добавленную стоимость.";
пункт 134 изложить в следующей редакции:
"134. Если банковский счет открыт клиенту для зачисления пособий, социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, жилищных выплат, алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних и нетрудоспособных совершеннолетних детей), компенсаций инвестиционных затрат в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственно-частного партнерства и о концессиях, денег, внесенных на условиях депозита нотариуса или на банковский счет в режиме "эскроу", а также денег по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенному в соответствии со статьей 7 Закона о государственной образовательной накопительной системе, денег находящихся на банковских счетах в жилищных строительных сберегательных банках в виде жилищных строительных сбережений, накопленных за счет использования жилищных выплат, денег в виде накоплений на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, сведения об этом также указываются в справках о наличии и номерах банковских счетов клиента.";
пункт 144 изложить в следующей редакции:

"144. Бастамашы банктің міндеттемелері бойынша инкассолық өкімдерді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне не Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 27-бабының 10-тармағына, Қағидаларға сәйкес корреспондент-банкке, ал клиенттердің міндеттемелері бойынша ақша жөнелтушіге қызмет көрсететін банкке ұсынады.";
161-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"161. Банктің Қағидалардың 154-тармағында көзделген төлем құжаттарын сақтауы Салық кодексінің 24-бабына, Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңның 16-бабына, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 24-бабына сәйкес жүргізілетін азаматтық-құқықтық мәміле бойынша ақы төлеу талаптарына сәйкес төлем бойынша міндеттемелерді орындау болып табылмайды.";
1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18-қосымшалар Тізбеге 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
10. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 209 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14336 болып тіркелген, 2016 жылғы 4 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды орнату қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"144. Инкассовые распоряжения по обязательствам банка инициатором предъявляются в Национальный Банк Республики Казахстан либо в банк-корреспондент в соответствии с пунктом 10 статьи 27 Закона о платежах и платежных системах, Правилами, а по обязательствам клиентов – в банк, в котором обслуживается отправитель денег.";
пункт 161 изложить в следующей редакции:
"161. Хранение банком платежных документов, предусмотренных в пункте 154 Правил, не является исполнением обязательств по платежу в соответствии с условиями оплаты по гражданско-правовой сделке или обязательных платежей, производимых в соответствии со статьей 24 Налогового кодекса, статьей 16 Закона об обязательном социальном страховании, статьей 24 Закона о пенсионном обеспечении.";
приложения 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 изложить в редакции согласно приложениям 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 к Перечню.
10. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 209 "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14336, опубликовано 4 ноября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнение:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах", в целях установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.";
в Правилах установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды орнату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (бұдан әрі – Азаматтық кодекс), 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі), "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы заң), "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы (бұдан әрі - Банктер және банк қызметі туралы заң), "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы (бұдан әрі – КЖТҚҚ туралы заң), "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң), Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілеріне және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді және Ұлттық Банкте банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – банктік емес ұйымдар) ұлттық және шетел валютасында корреспонденттік шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібін айқындайды.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қағидалардың резидент-банктерге қатысты қолданылатын талаптары Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің Қазақстан Республикасының аумағында құрылған филиалдарына қолданылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қағидаларда Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңда, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21593 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 27 қазанындағы № 128 қаулысымен бекітілген Қазақстан Ұлттық Банкінің банктік идентификациялау кодтарын беру, пайдалану және жою, сондай-ақ банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және жою, олардың құрылымы, Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулықты бекіту туралы нұсқаулықта (бұдан әрі – Нұсқаулық) көзделген ұғымдар пайдаланылады.";

"1. Настоящие Правила установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, (далее – Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (далее – Гражданский кодекс), Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее – Налоговый кодекс), законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон о Национальном Банке), от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности), от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Закон о ПОДФТ), от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах), от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", иными законодательными актами Республики Казахстан и нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) и определяют порядок открытия, ведения и закрытия корреспондентских счетов в национальной и иностранной валюте банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (далее – небанковские организации) в Национальном Банке.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Требования Правил, применяемые по отношению к банкам-резидентам, распространяются на филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, созданные на территории Республики Казахстан.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В Правилах используются понятия, предусмотренные Законом о платежах и платежных системах, Инструкцией о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Республики Казахстан банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 128, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21593, (далее – Инструкция).";

6-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қазақстан Республикасының резидент банкі корреспонденттік шот шартына қосылғаннан кейін Ұлттық Банк оған жеке идентификациялау кодын, банктік идентификациялау кодын және банк кодын береді. Банктік идентификациялау коды және банк коды Нұсқаулыққа сәйкес беріледі.";
10-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Шет мемлекеттің орталық (ұлттық) банкінің төлем жүйелерінің қатысушысы мәртебесін алуға өтініші бойынша Ұлттық Банк оған банк кодын, сондай-ақ банктік идентификациялау кодын береді не шет мемлекеттің орталық (ұлттық) банкі ол Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес Банктер анықтамалығына қосылғаннан кейін ІSO (Іnternatіonal Organіzatіon for Standartіzatіon) 9362: Bank Іdentіfіer Code халықаралық стандартына сәйкес берілген банктік идентификациялау кодын пайдаланады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі (банктік емес ұйымы) корреспонденттік шот шартына қосылғаннан кейін Ұлттық Банк жеке идентификациялау кодын береді.
Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің (банктік емес ұйымының) төлем жүйелерінің қатысушысы мәртебесін алуға өтініші бойынша Ұлттық Банк банктік идентификациялау кодын береді не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі (банктік емес ұйымы) ол Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес Банктер анықтамалығына қосылғаннан кейін ІSO (Іnternatіonal Organіzatіon for Standartіzatіon) 9362: Bank Іdentіfіer Code халықаралық стандартына сәйкес берілген банктік идентификациялау кодын пайдаланады.
Ұлттық Банк Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің (банктік емес ұйымының) өтініші бойынша Нұсқаулықта көзделген тәртіппен банк кодын береді.";
15-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Қазақстан Республикасының резидент банктік емес ұйымы корреспонденттік шот шартына қосылғаннан кейін Ұлттық Банк оған жеке идентификациялау кодын, банктік идентификациялау кодын және банк кодын береді. Банктік идентификациялау коды мен банк коды Нұсқаулыққа сәйкес беріледі.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Еншілес ұйым корреспонденттік шот шартына қосылғаннан кейін Ұлттық Банк оған жеке идентификациялау кодын, банктік идентификациялау кодын және банк кодын береді. Банктік идентификациялау коды мен банк коды Нұсқаулыққа сәйкес беріледі.";
3-тараудың 3-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 2) пункта 6 исключить;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. После присоединения банка-резидента Республики Казахстан к договору корреспондентского счета Национальный Банк присваивает ему индивидуальный идентификационный код, банковский идентификационный код и код банка. Банковский идентификационный код и код банка присваиваются в соответствии с Инструкцией.";
часть вторую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"По заявлению центрального (национального) банка иностранного государства на получение статуса участника платежных систем Национальный Банк присваивает ему код банка, а также банковский идентификационный код либо центральный (национальный) банк иностранного государства использует банковский идентификационный код, присвоенный в соответствии с международным стандартом ISO (International Organization for Standartization) 9362: Bank Identifier Code после включения его в Справочник банков согласно требованиям Инструкции.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. После присоединения банка (небанковской организации)-нерезидента Республики Казахстан к договору корреспондентского счета Национальный Банк присваивает индивидуальный идентификационный код.
По заявлению банка (небанковской организации)-нерезидента Республики Казахстан на получение статуса участника платежных систем Национальный Банк присваивает банковский идентификационный код либо банк (небанковская организация)-нерезидент Республики Казахстан использует банковский идентификационный код, присвоенный в соответствии с международным стандартом ISO (International Organization for Standartization) 9362: Bank Identifier Code после включения его в Справочник банков в соответствии с Инструкцией.
Национальный Банк по заявлению банка (небанковской организации)-нерезидента Республики Казахстан присваивает код банка в порядке, предусмотренном Инструкцией.";
подпункт 2) пункта 15 исключить;
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. После присоединения небанковской организации-резидента Республики Казахстан к договору корреспондентского счета Национальный Банк присваивает ей индивидуальный идентификационный код, банковский идентификационный код и код банка. Банковский идентификационный код и код банка присваиваются в соответствии с Инструкцией.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. После присоединения дочерней организации к договору корреспондентского счета Национальный Банк присваивает ей индивидуальный идентификационный код, банковский идентификационный код и код банка. Банковский идентификационный код и код присваиваются в соответствии с Инструкцией.";
заголовок параграфа 3 главы 3 изложить в следующей редакции:

"3-параграф. Банк операцияларын жүргізуге лицензиясынан айырылған банктің корреспонденттік шотын жүргізу";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Корреспонденттік шотты жабу кезінде корреспонденттік шот шарты бұзылады, кейін банктің (банктік емес ұйымның) жеке идентификациялау коды, банктік идентификациялау коды және Нұсқаулыққа сәйкес берілген жағдайда банк коды жойылады.";
1, 2, 3-қосымшалар Тізбеге 26, 27, 28-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
11. "Банктер арасында, сондай-ақ банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 210 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14335 болып тіркелген, 2016 жылғы 4 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары, сондай-ақ банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды белгілеу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары, сондай-ақ банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды белгілеу тәртібін айқындау мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары, сондай-ақ банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды белгілеу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Банктер арасында, сондай-ақ банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастар орнату қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары, сондай-ақ банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды белгілеу қағидалары";
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"Параграф 3. Ведение корреспондентского счета банка, лишенного лицензии на проведение банковских операций";
пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. При закрытии корреспондентского счета расторгается договор корреспондентского счета с последующим аннулированием индивидуального идентификационного кода, банковского идентификационного кода и кода банка (небанковской организации), в случае его присвоения в соответствии с Инструкцией.";
приложения 1, 2, 3 изложить в редакции согласно приложениям 26, 27, 28 к Перечню.
11. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 210 "Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между банками, а также банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14335, опубликовано 4 ноября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах", в целях определения порядка установления корреспондентских отношений между банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила установления корреспондентских отношений между банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.";
в Правилах установления корреспондентских отношений между банками, а также банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила установления корреспондентских отношений между банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций";
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары, сондай-ақ банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін (бұдан әрі – Ұлттық Банк) және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерін қоспағанда, банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары, сондай-ақ банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары (бұдан әрі – банктер) және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – банктік емес ұйымдар) арасындағы корреспонденттік қатынастарды белгілеу тәртібін айқындайды.".
қосымша Тізбеге 29-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
12. "Банкаралық клиринг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 211 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14333 болып тіркелген, 2016 жылғы 3 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Банкаралық клиринг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14336 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 209 қаулысымен (бұдан әрі – Қаулы) бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды белгілеу қағидаларында белгіленген тәртіппен қатысушының Ұлттық Банкте ашылған теңгедегі корреспонденттік шотының болуы және қатысушының банкаралық жүйеге қатысуы қатысушы мәртебесін алуы үшін міндетті талап болып табылады.".
13. "Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың электрондық банктік қызметтерді көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 212 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14337 болып тіркелген, 2016 жылғы 7 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың электрондық банктік қызметтерді көрсету қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила установления корреспондентских отношений между банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах) и определяют порядок установления корреспондентских отношений между банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также между банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (далее – банки) и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – небанковские организации), за исключением Национального Банка Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) и банков-нерезидентов Республики Казахстан.".
приложение изложить в редакции согласно приложению 29 к Перечню.
12. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 211 "Об утверждении Правил функционирования системы межбанковского клиринга" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14333, опубликовано 3 ноября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
в Правилах функционирования системы межбанковского клиринга, утвержденных указанным постановлением:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Условием для получения статуса участника является наличие корреспондентского счета участника в тенге, открытого в Национальном Банке в порядке, установленном Правилами установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 209, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14336, (далее – Постановление), и участие участника в межбанковской системе.".
13. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 212 "Об утверждении Правил оказания банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, электронных банковских услуг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14337, опубликовано 7 ноября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил оказания банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, электронных банковских услуг";
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың электрондық банктік қызметтерді көрсету тәртібін белгілеу мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың электрондық банктік қызметтерді көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың электрондық банктік қызметтерді көрсету қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың электрондық банктік қызметтерді көрсету қағидалары";
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың электрондық банктік қызметтерді көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы (бұдан әрі – Банктер және банк қызметі туралы заң), "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы (бұдан әрі – Электрондық құжат туралы заң), "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы (бұдан әрі – Ақпараттандыру туралы заң), "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – банктер) электрондық банктік қызметтерді көрсету тәртібін айқындайды.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) СДАО қағидалары – банкаралық ақша аудару жүйесінің операциялық орталығының клиенттерге идентификациялау рәсімдерін жүргізу кезінде СДАО-ның банктерге қызмет көрсету мәселелерін реттейтін ішкі қағидалары;";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах", в целях установления порядка оказания банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, электронных банковских услуг Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила оказания банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, электронных банковских услуг (далее – Правила).";
в Правилах оказания банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, электронных банковских услуг, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила оказания банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, электронных банковских услуг";
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оказания банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, электронных банковских услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности), от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (далее – Закон об электронном документе), от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" (далее – Закон об информатизации), от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах) и определяют порядок оказания банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – банки), электронных банковских услуг.";
пункт 2 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) Правила ЦОИД – внутренние правила операционного центра межбанковской системы переводов денег, регулирующие вопросы предоставления услуг ЦОИД банкам при проведении процедур идентификации клиентов;";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"17. Жеке тұлғалар және заңды тұлғалар электрондық төлем қызметтерін алу үшін серпінді идентификациялауды пайдаланған кезде банк бірреттік (біржолғы) код жасайды және оны жеке тұлға клиентке олар арасында жасалған шарттың талаптарына сәйкес жібереді.
Электрондық төлем қызметтерін алу үшін клиентке бірреттік (біржолғы) код жасайтын құрылғыны пайдалануына рұқсат беріледі. Бірреттік (біржолғы) кодты жасайтын құрылғы өз өкілеттіктері шеңберінде өзі айқындаған операцияларды жасау үшін заңды тұлғаның нақты уәкілетті тұлғасына бекітіледі.
Бір банктің қызметін қолданатын бірнеше үлестес заңды тұлғалардың бір уәкілетті тұлғасына бірреттік (бір жолғы) кодты генерациялайтын бір құрылғыны қолдануға жол беріледі. Бұл өкілеттіктер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4422 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысымен бекітілген Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларының 47-тармағына сәйкес беріледі.
Бірреттік (біржолғы) кодты жасайтын құрылғыны пайдалану оған жеке идентификациялау нөмірін енгізу және басқа да идентификациялау құралдарын (пайдаланушының бірегей сәйкестендіргіші, пароль) теру қызметтеріне қол жеткізу кезінде көрсету арқылы жүзеге асырылады.
Заңды тұлғаның уәкілетті тұлғасының басқа уәкілетті тұлғаға тиесілі бірреттік (біржолғы) кодты жасайтын құрылғыны пайдалануына жол берілмейді.";
22-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22-2. Клиентпен қашықтан тәсілмен іскерлік қарым-қатынас орнату кезінде, сондай-ақ клиентке электрондық банктік қызметтер көрсету кезінде биометриялық идентификациялау құралын пайдалана отырып клиентті идентификаттаған кезде СДАО қызметін пайдалануға рұқсат етіледі.";
22-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Қағидалардың 22-2-тармағында көзделген жағдайда, клиенттің оның дербес деректерін жинауға, өңдеуге, сақтауға және оның ішінде қажет болған кезде үшінші тұлғаларға ұсынуға алынған, сәйкестендіру құралы арқылы расталған келісімі негізінде банк клиентпен клиентте бар құрылғыларды және (немесе) банктің өзге құрылғыларын пайдалана отырып бейнеконференция сеансын жүргізеді немесе клиенттің қозғалысын анықтау технологиясын пайдаланады. Банктер бейнеконференцияның мазмұнды бөлігін (бақылау мәселелерінің тізбесі болған жағдайда), сондай-ақ клиенттерді қашықтан сәйкестендірген кезде банктер көрсететін қызметтің тізбесі мен көлемін дербес белгілейді.
Банк СДАО-ға клиенттің жеке не бизнес-сәйкестендіру нөмірі және бейнеконференция сеансынан немесе қашықтан сәйкестендіру процесінде қызмет алушының қозғалысын анықтау технологиясының көмегімен алынған клиенттің бейнежазбасын береді.
СДАО бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы бейнеконференция сеансынан немесе клиенттің қозғалысын анықтау технологиясын пайдалану кезінде алынған фотобейненің және клиенттің қолжетімді дереккөздерінен алынған фотобейнесінің биометрикалық көрсеткіштері бойынша сәйкес болу дәрежесін айқындайды. Клиенттер өтініштерінің бейнежазбасы банкте сақталады.";

"17. При использовании динамической идентификации для получения физическими и юридическими лицами электронных платежных услуг одноразовый (единовременный) код создается банком и направляется клиенту в соответствии с условиями договора, заключенного между ними.
Допускается использование клиентом устройства, генерирующего одноразовый (единовременный) код, для получения электронных платежных услуг. Устройство, генерирующее одноразовый (единовременный) код, закрепляется за конкретным уполномоченным лицом юридического лица для совершения определенных им операций в рамках своих полномочий.
Допускается использование одного устройства, генерирующего одноразовый (единовременный) код, одним уполномоченным лицом нескольких аффилированных юридических лиц, обсуживающихся в одном банке на основании соответствующих уполномочивающих документов. Данные полномочия предоставляются в соответствии с пунктом 47 Правил открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года, № 207, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14422.
Использование устройства, генерирующего одноразовый (единовременный) код, осуществляется путем ввода в него персонального идентификационного номера и указания при доступе к услугам набора других средств идентификации (уникальный идентификатор пользователя, пароль).
Не допускается использование уполномоченным лицом юридического лица устройства, генерирующего одноразовый (единовременный) код, принадлежащего другому уполномоченному лицу.";
пункт 22-2 изложить в следующей редакции:
"22-2. Допускается использование услуг ЦОИД для идентификации клиента с использованием средств биометрической идентификации при установлении деловых отношений с клиентом дистанционным способом, а также при предоставлении клиенту электронных банковских услуг.";
пункт 22-3 изложить в следующей редакции:
"В случае, предусмотренном пунктом 22-2 Правил, на основании полученного согласия клиента на сбор, обработку, хранение и представление, в том числе при необходимости третьим лицам, его персональных данных, подтвержденного посредством идентификационного средства, банк проводит с клиентом с использованием имеющихся у клиента устройств и (или) иных устройств банка сеанс видеоконференции либо использует технологию выявления движения клиента. Содержательная часть сеанса видеоконференции (перечень контрольных вопросов при их наличии), а также перечень и объемы услуг, оказываемых банками при удаленной идентификации клиентов, устанавливаются банками самостоятельно.
Банк передает в ЦОИД индивидуальный либо бизнес-идентификационный номер клиента и видеоизображение клиента, полученное из сеанса видеоконференции либо с помощью технологии выявления движения интервьюируемого в процессе дистанционной идентификации.
ЦОИД посредством программного обеспечения определяет степень соответствия по биометрическим показателям фотоизображения, полученного из сеанса видеоконференции либо при использовании технологии выявления движения клиента, с фотоизображением клиента из доступных источников. Видеозаписи обращений клиентов хранятся в банке.";

мынадай мазмұндағы 22-4-тармақпен толықтырылсын:
"22-4. СДАО қағидаларында көзделген клиентті идентификациялау үшін банктерге СДАО-ның қосымша қызметтерін көрсетуге рұқсат етіледі. СДАО қағидалары СДАО-ның ресми интернет-ресурсында орналастырылады.".
14. "Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 213 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14339 болып тіркелген, 2016 жылғы 4 қарашада "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қағидаларда "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы, "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының заңдарында, Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңда, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14299 болып тіркелген "Төлем карточкаларын шығару қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 205 қаулысымен бекітілген Төлем карточкаларын шығару қағидаларында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарда көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) алаяқтық операциялар – электрондық терминалдар, қашықтан қол жеткізу жүйелері, ақша аударымдары жүйелері арқылы, банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының үй-жайларында, оның ішінде төлем карточкасын және (немесе) оның деректемелерін пайдалана отырып жүзеге асырылған заңсыз қолма-қол ақшасыз төлемдер, ақша аударымдары және (немесе) қолма-қол ақша беру бойынша операциялар;
2) банктік киоск – банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақпарат жүйесіне қосылу арқылы немесе интернет-ресурсына кіру арқылы өзіне өзі қызмет көрсету режимінде электрондық банктік қызметті (оның ішінде төлем карточкаларын пайдалана отырып, қолма-қол ақша беру (қабылдау) операцияларын, төлемдер және (немесе) ақша аударымдарын, валюталарды конвертациялауды және банк операцияларының өзге түрлерін жүргізуді қоса алғанда) алуға, сондай-ақ тиісті операцияларды жүргізу фактісін растайтын құжаттарды жасауға арналған электрондық-механикалық құрылғы;

дополнить пунктом 22-4 следующего содержания:
"22-4. Допускается предоставление ЦОИД дополнительных сервисов банкам для идентификации клиента, предусмотренных Правилами ЦОИД. Правила ЦОИД размещаются на официальном интернет-ресурсе ЦОИД.".
14. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 213 "Об утверждении Правил представления сведений о платежных услугах" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14339, опубликовано 4 ноября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах представления сведений о платежных услугах, утвержденных указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В Правилах используются понятия, предусмотренные законами Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", от 24 ноября 2015 года "Об информатизации", Законом о платежах и платежных системах, Правилами выпуска платежных карточек, а также требованиями к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 205 "Об утверждении Правил выпуска платежных карточек, а также требований к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14299, а также следующие понятия:
1) мошеннические операции – незаконные безналичные платежи, переводы денег и (или) операции по выдаче наличных денег, в том числе с использованием платежной карточки и (или) ее реквизитов, осуществленные в помещениях банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, посредством электронных терминалов, систем удаленного доступа, систем денежных переводов;
2) банковский киоск – электронно-механическое устройство, предназначенное для получения электронных банковских услуг (включая проведение операций по выдаче (приему) наличных денег, платежей и (или) переводов денег, конвертации валют и иных видов банковских операций, в том числе с использованием платежных карточек) в режиме самообслуживания путем соединения с информационной системой или путем доступа к интернет-ресурсу банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также для составления документов, подтверждающих факт проведения соответствующих операций;

3) басқа банктің, қызмет көрсету желісі – кез келген басқа банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, кез келген банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның иелігіндегі және электрондық банктік қызметтерді көрсету кезінде пайдаланылатын электрондық-механикалық құрылғылардың жиынтығы;
4) кредиттік лимиті бар дебеттік төлем карточкасы – төлем карточкасын беру және қызмет көрсету шартына сәйкес не төлем карточкасын ұстаушының өтінімі бойынша эмитент берген қарыз сомасы шегінде төлемдерді жүзеге асыру мүмкіндігі берілетін дебеттік төлем карточкасы;
5) қосымша төлем карточкасы – клиенттің сенім білдірілген тұлғасының атына эмиссияланған төлем карточкасы;
6) меншікті қызмет көрсету желісі – банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның иелігіндегі және электрондық банктік қызметтерді көрсету кезінде пайдаланылатын электрондық-механикалық құрылғылардың жиынтығы;
7) негізгі төлем карточкасы – ұстаушысы клиент болып табылатын төлем карточкасы;
8) процессинг орталығы – төлем карточкаларымен операциялар бойынша процессингті және төлем карточкалары жүйесінің қатысушыларымен жасалған шарттарда көзделген өзге функцияларды жүзеге асыратын оператор процессинг орталығы – төлем карточкаларымен операциялар бойынша процессингті және төлем карточкалары жүйесінің қатысушыларымен жасалған шарттарда көзделген өзге функцияларды жүзеге асыратын оператор;
9) сауда нүктесі – тауарлар және (немесе) қызмет көрсету үшін қолма-қол ақшасыз ақы төлеуді жүзеге асыру үшін орнатылған POS-терминалдың және (немесе) өзге құрылғының орналасқан жері;
10) төлем терминалы – төлемдер жүргізуге және қолма-қол ақша енгізу арқылы банктік шотқа ақшаны есепке алуға, өзіне-өзі қызмет көрсету режимінде ақпараттық көрсетілетін банктік қызметтерді алуға, сондай-ақ тиісті операцияларды жүргізу фактісін растайтын құжаттарды жасауға арналған электрондық-механикалық құрылғы;
11) POS-терминал – төлем карточкаларын пайдалану және банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақпарат жүйесімен қосылу арқылы тауарлар немесе қызмет көрсету үшін ақы төлеу, оның ішінде POS-терминал орнатылған банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға төлеу, сондай-ақ қолма-қол ақша беру жүзеге асырылатын электрондық-механикалық құрылғы.";
7-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

3) сеть обслуживания другого банка – совокупность электронно-механических устройств, находящихся во владении любого другого банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, любой другой организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, и используемых при оказании электронных банковских услуг;
4) дебетная платежная карточка с кредитным лимитом – дебетная платежная карточка, по которой в соответствии с договором на выдачу и обслуживание платежной карточки либо по заявлению держателя платежной карточки предоставляется возможность осуществления платежей в пределах суммы займа, предоставленного эмитентом;
5) дополнительная платежная карточка – платежная карточка, эмитированная на имя доверенного лица клиента;
6) собственная сеть обслуживания – совокупность электронно-механических устройств, находящихся во владении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, и используемых при оказании электронных банковских услуг;
7) основная платежная карточка – платежная карточка, держателем которой является клиент;
8) процессинговый центр – оператор, осуществляющий процессинг по операциям с платежными карточками и иные функции, предусмотренные договорами с участниками системы платежных карточек;
9) торговая точка – месторасположение POS-терминала и (или) иного устройства, установленного для осуществления безналичной оплаты за товары и (или) услуги;
10) платежный терминал – электронно-механическое устройство, предназначенное для проведения платежей и зачисления денег на банковский счет путем взноса наличных денег, получения в режиме самообслуживания информационных банковских услуг, а также для составления документов, подтверждающих факт проведения соответствующих операций;
11) POS-терминал – электронно-механическое устройство, посредством которого с использованием платежных карточек и соединения с информационной системой банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, осуществляется оплата за товары или услуги, в том числе банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в которых установлен POS-терминал, а также выдача наличных денег.";
подпункт 1) пункта 7 изложить в следующей редакции:

"1) екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, бас банктің төлемдер мен ақша аударымдарын, оның ішінде еншілес банктің корреспонденттік шотын пайдалана отырып депозиторлардың бас банкке "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Банктер және банк қызметі туралы заң) 61-4-бабына сәйкес берілген банктік шоттар бойынша жүзеге асыруымен байланысты аударым операцияларын Ұлттық Банктің лицензиясынсыз жүзеге асыратын, бұрын еншілес банк болған заңды тұлға, бас банк және Банктер және банк қызметі туралы заңның 61-2 және 61-4-баптарына сәйкес оған қатысты қайта құрылымдау жүргізілген еншілес банк, сондай-ақ қосылатын банк, сондай-ақ Банктер және банк қызметі туралы заңға сәйкес оған қатысты қосылу жүзеге асырылған банк (бұдан әрі - банктер);";
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13-қосымшалар Тізбеге 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
15. "Жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 214 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14334 болып тіркелген, 2016 жылғы 3 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
1, 2-қосымшалар Тізбеге 43, 44-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
16. "Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 215 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14347 болып тіркелген, 2016 жылғы 3 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидаларында:
3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) клиент электрондық нысанда бастама жасаған төлемдерді өңдеу және төлемдерді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыру не осы төлемдер бойынша ақша қабылдау үшін банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға қажетті аппарат беру бойынша көрсетілетін қызметтер.";

"1) банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", юридическим лицом, ранее являвшимся дочерним банком, осуществляющим без лицензии Национального Банка переводные операции, связанные с осуществлением родительским банком платежей и переводов денег, в том числе с использованием корреспондентского счета дочернего банка, по банковским счетам депозиторов, переданным родительскому банку, в соответствии со статьей 61-4 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности), родительским банком и дочерним банком, в отношении которого проведена реструктуризация в соответствии со статьей 61-4 и 61-4 Закона о банках и банковской деятельности, присоединяемым банком, а также банком, к которому осуществляется присоединение в соответствии с Законом о банках и банковской деятельности (далее – банки);";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 изложить в редакции согласно приложениям 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 к Перечню.
15. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 214 "Об утверждении Правил представления оператором или операционным центром системно значимой или значимой платежной системы сведений по платежам и (или) переводам денег" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14334, опубликовано 3 ноября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
приложения 1, 2 изложить в редакции согласно приложениям 43, 44 к Перечню.
16. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 215 "Об утверждении Правил организации деятельности платежных организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14347, опубликовано 3 ноября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Правилах организации деятельности платежных организаций, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 4) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"4) услуги по обработке платежей, инициированных клиентом в электронной форме, и передаче необходимой информации банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, для осуществления платежа и (или) перевода либо принятия денег по данным платежам.";

25-тармақтың 8) тармақшасының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"8) Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 12-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес (Қағидалардың 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген төлем қызметі көрсетілген жағдайда) төлем ұйымы төлемді және (немесе) аударымды жүзеге асыру үшін не осы төлемдер бойынша ақша қабылдау үшін ақпарат ұсынатын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы не банктік идентификациялау коды.";
28-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Төлем ұйымы бюджетке төлемдерді қабылдау бойынша төлем қызметтерін клиенттің банктік шотын ашпай төлем ұйымы мен банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында төлем қызметін көрсету жөніндегі агенттік шартқа сәйкес көрсетеді.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Төлем ұйымы төлем қызметтерін банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем агенті не қосалқы төлем агенті ретінде төлем ұйымы мен банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым немесе төлем агенті арасында төлем қызметін көрсету бойынша агенттік шартқа сәйкес көрсетеді.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Төлем ұйымы төлем агенті ретінде қызметін жүзеге асырған кезде төлем қызметтерін көрсету бойынша агенттік шарт жасалған банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына не банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға тартылған қосалқы төлем агенттермен жасалған шартқа сәйкес олар туралы ақпарат береді.";
2-қосымша Тізбеге 45-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
17. "Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілетін операциялар бойынша банкаралық төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 216 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14292 болып тіркелген, 2016 жылғы 28 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілетін операциялар бойынша банкаралық төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларында:

подпункт 8) пункта 25 изложить в следующей редакции:
"8) наименование либо банковский идентификационный код банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, которому (которой) платежная организация представляет информацию для осуществления платежа и (или) перевода либо принятия денег по данным платежам в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 12 Закона о платежах и платежных системах (в случае оказания платежной услуги, предусмотренной подпунктом 4) пункта 3 Правил).";
часть вторую пункта 28 изложить в следующей редакции:
"Платежная организация оказывает платежные услуги по приему платежей в бюджет без открытия банковского счета клиента в соответствии с агентским договором по оказанию платежных услуг между платежной организацией и банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан и (или) организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Платежная организация оказывает платежные услуги в качестве платежного агента банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и (или) организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций либо платежного субагента в соответствии с агентским договором по оказанию платежных услуг между платежной организацией и банком, филиалом банка-нерезидента Республики и (или) организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций или платежным агентом.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. При осуществлении деятельности в качестве платежного агента платежная организация представляет в банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан либо организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, с которым (которой) заключен агентский договор по оказанию платежных услуг, информацию о привлеченных платежных субагентах в соответствии с договором между ними.";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 45 к Перечню.
17. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 216 "Об утверждении Правил осуществления межбанковских платежей и (или) переводов денег по операциям с использованием платежных карточек в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14292, опубликовано 28 октября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
в Правилах осуществления межбанковских платежей и (или) переводов денег по операциям с использованием платежных карточек в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:

2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қатысушы - эмитент және (немесе) эквайер болып табылатын екінші деңгейдегі банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым (бұдан әрі - банк);".
18. "Төлем карточкаларының банкаралық жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 217 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14306 болып тіркелген, 2016 жылғы 28 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Төлем карточкаларының банкаралық жүйесінің жұмыс істеу қағидаларында:
2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) жүйеге қатысушы – операциялық орталыққа қосылу мүмкіндігімен меншікті процессинг орталығы бар, сондай-ақ жүйеде операциялық орталықпен жасалған шарт негізінде эмитенттің және (немесе) эквайердің функцияларын орындайтын екінші деңгейдегі банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым (бұдан әрі - банк);".
19. "Операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі не оның еншілес ұйымы болып табылатын төлем жүйелерінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 218 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14307 болып тіркелген, 2016 жылғы 24 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі не оның еншілес ұйымы болып табылатын төлем жүйелерінің жұмыс істеу қағидаларында:
4-тармақтың 3-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) "овердрафт" күндізгі қарызы (бұдан әрі – "овердрафт" қарызы) – Ұлттық Банк Қазақстан Республикасының төлем жүйелерінің қатысушылары болып табылатын, операторы не "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын (бұдан әрі – Орталықтың төлем жүйелері) есептеу агенті болып табылатын банктерге, Қазақстан Респуликасы бейрезидент банктерінің филиалдарына және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға Орталықтың тиісті төлем жүйесінде жүргізілген клиринг нәтижесі бойынша ақша аударымын жүзеге асыру үшін Ұлттық Банктегі олардың корреспонденттік шоттарында теңгемен ақша болмаған немесе жеткіліксіз болған жағдайда беретін қысқа мерзімді қарыз;";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) участник – банк второго уровня, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан и (или) организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций (далее – банк), являющийся (являющаяся) эмитентом и (или) эквайером;".
18. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 217 "Об утверждении Правил функционирования межбанковской системы платежных карточек" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14306, опубликовано 28 октября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
в Правилах функционирования межбанковской системы платежных карточек, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) участник системы – банк второго уровня, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан и (или) организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, (далее – банк), имеющий (имеющая) собственный процессинговый центр с возможностью присоединения к операционному центру, а также выполняющий (выполняющая) в системе функции эмитента и (или) эквайера на основании заключенного договора с операционным центром;".
19. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 218 "Об утверждении Правил функционирования платежных систем, оператором которых выступает Национальный Банк Республики Казахстан либо его дочерняя организация" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14307, опубликовано 24 октября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах функционирования платежных систем, оператором которых выступает Национальный Банк Республики Казахстан либо его дочерняя организация, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 3-1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"3-1) дневной заем "овердрафт" (далее – заем "овердрафт") – краткосрочный заем, предоставляемый Национальным Банком банкам, филиалам банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, являющимся участниками платежных систем Республики Казахстан, оператором либо расчетным агентом которых является Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан" (далее – платежные системы Центра) в случае отсутствия или недостаточности денег на их корреспондентских счетах в тенге в Национальном Банке для осуществления перевода денег по результатам клиринга, проведенного в соответствующей платежной системе Центра;";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Операторы Ұлттық Банк болып табылатын төлем жүйесіне қатысу үшін банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым (бұдан әрі – банк) Ұлттық Банкпен төлем жүйесіне қатысу туралы шарт (бұдан әрі – қатысу туралы шарт) жасайды. Аралас шарт жасауға жол беріледі, онда корреспонденттік шот шартының және қатысу туралы шарттың талаптары болады.".
20. "Банктік шоттың бар екендігі және нөмірі туралы анықтаманы және банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді-көшірмені ресімдеуге және олардың мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 219 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14340 болып тіркелген, 2016 жылғы 4 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақта:
1) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Банктер және банк қызметі туралы заң) 50-бабының 5, 6, 7, 8 және 8-1-тармақтарында көзделген банктік шоттың бар екендігі және нөмірі туралы анықтамалар банкте, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалында, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда (бұдан әрі – банктер) клиенттің банктік шоты болған кезде ресімделеді және мыналар қамтылады:";
2) тармақшаның алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктік шотты белгілеу туралы ақпарат Банктер және банк қызметі туралы заңның 50-бабының 5 және 7-тармақтарына сәйкес:
мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және әлеуметтік төлемдерді, "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тұрғын үй төлемдерін есептеу үшін;
алименттерді (кәмелетке толмаған және еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларды асырауға арналған ақша) есепке алу үшін;
нотариус депозитінің талаптарымен;
"Мемлекеттік жинақтаушы білім беру жүйесі туралы" 2013 жылғы 14 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған жинақтаушы білім беру салымы туралы шарт бойынша;
"эскроу" режимінде;
тұрғын үй төлемдерін пайдалану арқылы жинақталған тұрғын үй құрылыс жинақтарын орналастыру үшін тұрғын үй құрылыс жинақ банктерінде ашылған жеке тұлғаның банктік шотының бар екендігі және нөмірі туралы анықтамаларды және банктік шоты бойынша үзінді көшірмені ұсынған кезде;
кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жинақтар түрінде ақша аударған кезде қосымша көрсетіледі.".

"8. Для участия в платежной системе, оператором которой выступает Национальный Банк, банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, (далее – банк) заключает с Национальным Банком договор об участии в платежной системе (далее – договор об участии). Допускается заключение смешанного договора, в котором содержатся условия договора корреспондентского счета и договора об участии.".
20. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 219 "Об утверждении требований к оформлению и содержанию справки о наличии и номере банковского счета и выписки об остатке и движении денег по банковскому счету" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14340, опубликовано 4 ноября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в пункте 1:
абзац первый подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"1) справки о наличии и номере банковского счета, предусмотренные пунктами 5, 6, 7, 8 и 8-1 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности), оформляются при наличии в банке, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций (далее – банки), банковского счета клиента и содержат:";
часть шестую подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"Информация о назначении банковского счета дополнительно указывается при представлении в соответствии с пунктами 5 и 7 статьи 50 Закона о банках и банковской деятельности справок о наличии и номере банковского счета и выписки по банковскому счету физического лица, открытому:
для зачисления пособий и социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, жилищных выплат, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях";
для зачисления алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних и нетрудоспособных совершеннолетних детей);
на условиях депозита нотариуса;
по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенному в соответствии с Законом Республики Казахстан от 14 января 2013 года "О Государственной образовательной накопительной системе";
в режиме "эскроу";
в жилищных строительных сберегательных банках для размещения жилищных строительных сбережений, накопленных за счет использования жилищных выплат;
для зачисления денег в виде накоплений на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума.".

21. "Төлем жүйелерінің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 221 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4297 болып тіркелген, 2016 жылғы 24 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Төлем жүйелерінің тізілімін жүргізу қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Қағидалардың банктерге қатысты қолданылатын талаптары Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің Қазақстан Республикасының аумағында құрылған филиалдарына қолданылады.";
1, 5, 6-қосымшалар Тізбеге 46, 47, 48-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
22. "Көрсетілетін төлем қызметтерін берушіні көрсетілетін төлем қызметтерін маңызды берушілерге жатқызатын көрсеткіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 223 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14293 болып тіркелген, 2016 жылғы 28 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) көрсетілетін төлем қызметтерін беруші Қазақстан Республикасының банктері, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары және "Қазпочта" акционерлік қоғамы шығарған төлем карточкаларының жалпы көлемінен жиырма бес пайыздан кем емес көлемінде төлем карточкаларын шығару бойынша және Қазақстан Республикасының аумағында және шетелде жыл бойы төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған төлемдердің және (немесе) ақша аударымдарының (операцияларының) жалпы көлемінен жиырма бес пайыздан кем емес көлемінде Қазақстан Республикасының аумағында және шетелде жыл бойы төлем карточкаларын пайдалана отырып операцияларды өңдеу бойынша қызметтер көрсетуді қамтамасыз еткен кезде;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) көрсетілетін төлем қызметтерін беруші банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары арасында ашылған корреспонденттік шоттар арқылы, Қазақстан Республикасының аумағында және шетелде төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру бойынша қызметтер көрсетуді аталған корреспонденттік шоттар арқылы жасалған төлемдер және (немесе) ақша аударымдарының жалпы көлемінен жиырма бес пайыздан кем емес көлемінде жыл бойы қамтамасыз еткен кезде.".
23. "Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторларына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге қатысты шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 181 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17474 болып тіркелген, 2016 жылғы 28 қазанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторларына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге қатысты шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоса беріліп отырған Банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторларына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге қатысты шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторларына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге қатысты шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторларына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге қатысты шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидалары";
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

21. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 221 "Об утверждении Правил ведения реестра платежных систем" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14297, опубликовано 24 октября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнение:
в Правилах ведения реестра платежных систем, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Требования Правил, применяемые по отношению к банкам, распространяются на филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, созданные на территории Республики Казахстан.";
приложения 1, 5, 6 изложить в редакции согласно приложениям 46, 47, 48 к Перечню.
22. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 223 "Об утверждении показателей, при которых поставщик платежных услуг относится к значимым поставщикам платежных услуг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14293, опубликовано 28 октября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в пункте 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) при обеспечении поставщиком платежных услуг оказания услуг по выпуску платежных карточек в объеме не менее двадцати пяти процентов от общего объема выпущенных банками Республики Казахстан, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и акционерным обществом "Казпочта" платежных карточек и по обработке операций с использованием платежных карточек на территории Республики Казахстан и за рубежом в течение года в объеме не менее двадцати пяти процентов от общего объема платежей и (или) переводов денег (операций), совершенных с использованием платежных карточек в течение года на территории Республики Казахстан и за рубежом;";
подпункт 6) изложить в следующей редакций:
"6) при обеспечении поставщиком платежных услуг оказания услуг по осуществлению платежей и (или) переводов денег через корреспондентские счета, открытые между банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, на территории Республики Казахстан и за рубеж в течение года в объеме не менее двадцати пяти процентов от общего объема платежей и (или) переводов денег через указанные корреспондентские счета.".
23. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 181 "Об утверждении Правил применения ограниченных мер воздействия к операторам платежных систем, операционным центрам платежных систем, поставщикам платежных услуг, не являющимся банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17474, опубликовано 18 октября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакций:
"Об утверждении Правил применения ограниченных мер воздействия к операторам платежных систем, операционным центрам платежных систем, поставщикам платежных услуг, не являющимся банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций";
пункт 1 изложить в следующей редакций:
"Утвердить прилагаемые Правила применения ограниченных мер воздействия к операторам платежных систем, операционным центрам платежных систем, поставщикам платежных услуг, не являющимся банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.";
в Правилах применения ограниченных мер воздействия к операторам платежных систем, операционным центрам платежных систем, поставщикам платежных услуг, не являющимся банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакций:
"Правила применения ограниченных мер воздействия к операторам платежных систем, операционным центрам платежных систем, поставщикам платежных услуг, не являющимся банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций";
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакций:

"1. Осы Банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторларына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге қатысты шектеулі ықпал ету шараларын қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторларына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге (бұдан әрі – көрсетілетін төлем қызметтері нарығының банктік емес субъектілері) қатысты шектеулі ықпал ету шараларын қолдану тәртібін айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым болып табылмайтын төлем жүйелерінің операторына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына (бұдан әрі – оператор) қатысты шектеулі ықпал ету шарасын қолданғанда тәуекел деңгейін бағалау кезінде мынадай төлем жүйесінің түрі қосымша назарға алынады: жүйелік маңызды төлем жүйесі, маңызды төлем жүйесі не өзге төлем жүйесі.
Банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым болып табылмайтын көрсетілетін төлем қызметтерін берушіге (бұдан әрі – беруші) қатысты шектеулі ықпал ету шарасын қолданғанда тәуекел деңгейін бағалау кезінде оның көрсететін төлем қызметтерінің түрлері және оны маңызды берушілерге жатқызу қосымша ескеріледі.".
24. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режимін енгізуі және оның күшін жоюы, қаржы ұйымдары болып табылмайтын төлем ұйымдарының және (немесе) өзге заңды тұлғалардың ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыруы қағидаларын, Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы шарт жасасу үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің құжаттарды іріктеуі өлшемшарттарын және оларды қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 11 қарашадағы № 178 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19608 болып тіркелген, 2019 жылғы 22 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режимін енгізуі және оның күшін жоюы, қаржы ұйымдары болып табылмайтын төлем ұйымдарының және (немесе) өзге заңды тұлғалардың ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыруы қағидаларында:
10-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила применения ограниченных мер воздействия к операторам платежных систем, операционным центрам платежных систем, поставщикам платежных услуг, не являющимся банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" и определяют порядок применения Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) ограниченных мер воздействия в отношении операторов платежных систем, операционных центров платежных систем, поставщиков платежных услуг, не являющихся банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, (далее – небанковские субъекты рынка платежных услуг).";
пункт 3 изложить в следующей редакций:
"3. При оценке уровня риска при применении ограниченной меры воздействия в отношении оператора, операционного центра платежных систем, не являющегося банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, (далее – оператор) дополнительно принимается во внимание вид платежной системы: системно значимая платежная система, значимая платежная система либо иная платежная система.
При оценке уровня риска при применении ограниченной меры воздействия в отношении поставщика платежных услуг, не являющегося банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, (далее – поставщик) дополнительно учитываются виды оказываемых им платежных услуг и отнесение его к значимым поставщикам.".
24. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 ноября 2019 года № 178 "Об утверждении Правил введения и отмены Национальным Банком Республики Казахстан особого режима регулирования, осуществления деятельности в рамках особого режима регулирования платежными организациями и (или) иными юридическими лицами, не являющимися финансовыми организациями, критериев отбора Национальным Банком Республики Казахстан и Правил рассмотрения документов для заключения договора об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19608, опубликовано 22 ноября 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
в Правилах введения и отмены Национальным Банком Республики Казахстан особого режима регулирования, осуществления деятельности в рамках особого режима регулирования платежными организациями и (или) иными юридическими лицами, не являющимися финансовыми организациями, критериев отбора Национальным Банком Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
абзац первый пункта 10 изложить в следующей редакции:

"10. Ерекше реттеу режимі шеңберіндегі төлем қызметін және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтерімен байланысты қызметті көрсету (жүзеге асыру) кезінде қатысушы Қағидаларға қосымшада көзделген Ерекше реттеу режимі шеңберінде қызметті жүзеге асыру туралы үлгі шарттың 9-тармағы 1) тармақшасының талаптарының сақталуын қамтамсыз етеді, сондай-ақ:".
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер
және төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
1-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент банктері
филиалдарының және
банкоперацияларының
жекелеген түрлерін
жүзегеасыратын ұйымдардың
аударым және жай
вексельдермен
операциялар жүргізуі
қағидаларына
қосымша
Нысан
Инкассоға тапсырма
Жасау орны ________________________
Жасау күні ________________________
Клиент/вексель ұстаушы/ремитент
__________________________________________________________________________
заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ремитент банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
__________________________________________________________________________
атауы және орналасқан орны
Төлеуші
__________________________________________________________________________
төлеушінің пошталық мекенжайы (жеке тұлғаның тұрғылықты жері заңды
тұлғаның орналасқан орны)
__________________________________________________________________________
Төлеушінің банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
__________________________________________________________________________
атауы және орналасқан орны
Вексель бойынша төлем орны
__________________________________________________________________________
Вексель бойынша төлем мерзімі
__________________________________________________________________________
Вексель бойынша міндетті өзге тұлғалар
__________________________________________________________________________
атауы және пошталық мекенжайы (жеке тұлғаның тұрғылықты жері /
__________________________________________________________________________
заңды тұлғаның орналасқан орны)
__________________________________________________________________________
Клиенттің нұсқаулықтары
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Вексель бойынша наразылық талаптары
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Ерекше белгілер
__________________________________________________________________________
(ремитент банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қолы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер
және төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
аумағында электрондық ақша
шығару, пайдалану және өтеу
қағидалары, сондай-ақ
электрондық ақша
эмитенттеріне және
электрондық ақша жүйелеріне
қойылатын талаптарға
қосымша
Нысан
Электрондық ақшаны шығарудың басталғаны (тоқтағаны) туралы ХАБАРЛАМА
__________________________________________________________________________
(эмитенттің атауы)
________________________ 20___жылғы "____"_________________ бастап
__________________________________________________________________________
(жүйенің атауы)
электрондық ақшасының шығарыла бастағаны (тоқтағаны) туралы хабарлайды.
Хабарлама берушінің уәкілетті тұлғасы
__________________ ___________________ _______________ ______________
(лауазымы) (аты-жөні, әкесінің аты            (ол бар болса)       (қолы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
3-қосымша
Экономика секторларының
және төлемдер белгілеу
кодтарын қолдану қағидаларына
2-қосымша
Төлемдер белгілеу кодтарының жан-жақты кестесі
Төлемдер белгілеу кодтары
Операциялардың атауы

"10. При оказании (осуществлении) платежной услуги и (или) деятельности, связанной с платежными услугами в рамках особого режима регулирования, участник обеспечивает соблюдение условий подпункта 1) пункта 9 Типового договора об осуществлении деятельности в рамках особого режима регулирования, предусмотренного приложением к Правилам, а также:".
Приложение 1 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение к Правилам
проведения операций с
переводными и простыми
векселями банками второго уровня,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан и
организациями, осуществляющими
отдельные виды банковских операций
Форма
Поручение на инкассо
Место составления ________________________
Дата составления _________________________
Клиент/векселедержатель/ремитент
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
наименование юридического лица/фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан-ремитент
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
наименование и место нахождения Плательщик
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
почтовый адрес плательщика (место жительства физического лица/место нахождения
юридического лица)
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан плательщика
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
наименование и место нахождения Место платежа по векселю
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Срок платежа по векселю
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Иные лица, обязанные по векселю
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(наименование и почтовый адрес (место жительства физического лица/ место нахождения
юридического лица)
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Указания клиента
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Условия протеста по векселю
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Особые отметки
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(подпись банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан-ремитента)
Приложение 2 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение к Правилам
выпуска, использования
и погашения электронных денег,
а также требованиям к эмитентам
электронных денег и системам
электронных денег на территории
Республики Казахстан
Форма
Уведомление о начале (прекращении) выпуска электронных денег
_______________________________________________________________________________
(наименование эмитента)
уведомляет о начале (прекращении) выпуска электронных денег с "____" ______ 20 ___ года
_______________________________________________________________________________.
(наименование системы)
Уполномоченное лицо уведомителя
_________________ _____________________________________________ ______________
(должность) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 3 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
и платежных систем
Приложение 2 к Правилам
применения кодов секторов
экономики и назначения платежей
Детализированная таблица кодов назначения платежей
Коды назначения платежей
Наименование операций

0-бөлім "Зейнетақы төлемдері және жәрдемақылар"
002
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің сомасынан, "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының оның активтері сомасынан түскен комиссиялық сыйақы
003
Инвестициялық шотқа аударым
004
Зейнетақы төлемдері шотына аударым
005
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша қате есепке алынған өсімпұл сомаларын қайтаруы
006
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының зейнетақы активтерін сенімгерлікпен басқарушының комиссиялық сыйақысы
007
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық кірістен түскен комиссиялық сыйақысы
008
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша қате есепке алынған сомаларды қайтаруы
009
Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының уақтылы аударылмағаны үшін өсімпұл
010
Міндетті зейнетақы жарналары
011
014 төлем белгілеу коды бойынша зейнетақы төлемдерін қоспағанда, "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамынан немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан зейнетақы төлемдері
012
Әлеуметтік аударымдар
013
Ерікті зейнетақы жарналары
014
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамынан жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдері
015
Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары
016
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржыландырылған зейнетақы қаражатын және базалық зейнетақы төлемдерін қайтаруы
017
Әлеуметтік аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
018
Инвестициялық кіріс,
оның ішінде:
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының инвестициялық қызметінен алынған инвестициялық кіріс
019
Міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
020
Зейнетақылардан және жәрдемақылардан сомаларды ұстау, зейнетақылардан және жәрдемақылардан ұстап қалу сомаларын қайтару
021
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының қате есептелген төлемдерді қайтаруы
022
Бала тууына байланысты біржолғы мемлекеттік жәрдемақылар
023
Бала тууына байланысты біржолғы мемлекеттік жәрдемақыларды қайтару
024
Ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарын "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары арасында аудару

Раздел 0 "Пенсионные платежи и пособия"
002
Комиссионное вознаграждение акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд", добровольного накопительного пенсионного фонда от суммы пенсионных активов, акционерного общества "Государственный фонд социального страхования" от суммы его активов
003
Перевод на инвестиционный счет
004
Перевод на счет пенсионных выплат
005
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" ошибочно зачисленных сумм пени по обязательным профессиональным пенсионным взносам
006
Комиссионное вознаграждение доверительного управляющего пенсионными активами акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд"
007
Комиссионное вознаграждение акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд", добровольного накопительного пенсионного фонда от инвестиционного дохода
008
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" ошибочно зачисленных сумм по обязательным профессиональным пенсионным взносам
009
Пеня за несвоевременное перечисление обязательных профессиональных пенсионных взносов
010
Обязательные пенсионные взносы
011
Пенсионные выплаты из акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" или добровольного накопительного пенсионного фонда, за исключением пенсионных выплат по коду назначения платежа 014
012
Социальные отчисления
013
Добровольные пенсионные взносы
014
Пенсионные выплаты из акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" за счет обязательных пенсионных взносов работодателя
015
Обязательные профессиональные пенсионные взносы
016
Возврат банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан профинансированных средств пенсий и базовых пенсионных выплат
017
Пеня за несвоевременное перечисление социальных отчислений
018
Инвестиционный доход,
в том числе:
инвестиционный доход, полученный от инвестиционной деятельности акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
019
Пеня за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов
020
Удержание сумм из пенсий и пособий, возврат сумм удержаний из пенсий и пособий
021
Возврат некоммерческим акционерным обществом "Государственная корпорация "Правительство для граждан" ошибочно зачисленных платежей
022
Единовременные государственные пособия в связи с рождением ребенка
023
Возврат единовременных государственных пособий в связи с рождением ребенка
024
Перевод пенсионных накоплений, сформированных за счет добровольных пенсионных взносов, между акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" и добровольными накопительными пенсионными фондами или между добровольными накопительными пенсионными фондами

025
2016 жылғы 1 қаңтарға дейін әскери қызметшілердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді қоспағанда), арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдар, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған тұлғалардың пайдасына бюджет қаражат есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналары сомасынан елу пайызды қайтару
026
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды қайтаруы
027
Еңбек қабілетін жоғалтқан жағдайда "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан төленетін әлеуметтік төлем
028
Еңбек қабілетін жоғалтқан жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдер сомаларын қайтару
029
Жергілікті бюджеттерден трансферттер
030
Республикалық бюджеттен трансферттер,
оның ішінде:
Зейнетақы төлемдерін алушыларға мемлекет кепілдіктерінің сомаларын міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамында нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мөлшерінде сақталуы бойынша инфляция деңгейін ескере отырып төлеу
Бір жасқа толғанға дейін бала күтіп-бағуға байланысты табысты жоғалтқан жағдайда міндетті зейнетақы жарналарын әлеуметтік төлемдерді алушыларға "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамынан субсидиялау
Бір жасқа толғанға дейін бала күтіп-бағуға байланысты табысты жоғалтқан жағдайда жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын әлеуметтік төлемдерді алушыларға "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамынан субсидиялау
031
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қате төлемдерді, басқа да төлемдерді қайтаруы
басқа да төлемдерге мыналар жатады:
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарға мемлекеттік біржолғы ақшалай өтемақыны қайтару
оралмандарға бір жолғы төлемдерді қайтару
банкроттық салдарынан таратылған және қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірген зиян үшін жауапты болып танылған заңды тұлғалардың бұрынғы қызметкерлеріне ай сайынғы төлемдерді қайтару
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті қайтару
тұрғын үй көмегін қайтару
бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтіміне байланысты тағайындалатын ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақыны қайтару

025
Возврат пятидесяти процентов от суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленных за счет бюджетных средств до 1 января 2016 года в пользу военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года
026
Возврат акционерным обществом "Государственный фонд социального страхования" излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений
027
Социальная выплата на случай утраты трудоспособности из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
028
Возврат сумм социальных выплат на случай утраты трудоспособности
029
Трансферты из местных бюджетов
030
Трансферты из республиканского бюджета,
в том числе:
выплата сумм гарантий государства получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в акционерном обществе "Единый накопительный пенсионный фонд" в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции
субсидирование обязательных пенсионных взносов получателям социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
субсидирование обязательных пенсионных взносов работодателя получателям социальных выплат на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
031
Возврат банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан ошибочных платежей и прочих платежей
к прочим платежам относятся:
возврат единовременной государственной денежной компенсации гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне
возврат единовременных выплат оралманам
возврат ежемесячных выплат бывшим работникам юридических лиц, ликвидированных вследствие банкротства и признанных ответственными за вред, причиненный жизни и здоровью работникам
возврат государственной адресной социальной помощи
возврат жилищной помощи
возврат ежемесячного государственного пособия по уходу за инвалидом первой группы с детства

032
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының міндетті зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары бойынша қате есепке алынған сомаларды қайтаруы
033
Зейнетақылар
034
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақылар
035
Мүгедектігі бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды қайтару
036
Асыраушысынан айрылған жағдай бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақылар
037
Асыраушысынан айрылған жағдай бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды қайтару
040
Зейнеткерлерді, Ұлы Отан соғысына қатысушыларды және мүгедектерді жерлеуге арналған жәрдемақылар, жасына байланысты зейнетақы төлемдері алушыларды, "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамынан төлемдерді алушыларды, "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамында зейнетақы жинақтары бар өзге тұлғаларды жерлеуге арналған біржолғы төлемдер
041
Зейнеткерлерді, Ұлы Отан соғысына қатысушыларды және мүгедектерді жерлеуге арналған жәрдемақыларды, жасына байланысты зейнетақы төлемдері алушыларды, "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамынан төлемдерді алушыларды, "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамында зейнетақы жинақтары бар өзге тұлғаларды жерлеуге арналған біржолғы төлемдерді қайтару
042
Жер асты және ашық тау-кен жұмысында, аса зиянды жұмыста және өте ауыр жұмыс жағдайларында жұмыс істеген, мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мен мемлекеттік арнайы жәрдемақылар алушыларды жерлеуге арналған жәрдемақылар
043
Жер асты және ашық тау-кен жұмысында, аса зиянды жұмыста және өте ауыр жұмыс жағдайларында жұмыс істеген, мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар мен мемлекеттік арнайы жәрдемақылар алушыларды жерлеуге арналған жәрдемақыларды қайтару
044
Мемлекеттік арнайы жәрдемақылар төлеу
045
Мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды қайтару
046
Асыраушысынан айрылған жағдайда "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан төленетін әлеуметтік төлемдер
047
Асыраушысынан айрылған жағдайға арналған әлеуметтік төлемдер сомаларын қайтару
048
Жұмысын жоғалтқан жағдайда "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан төленетін әлеуметтік төлемдер
049
Жұмысын жоғалтқан жағдайға арналған әлеуметтік төлемдер сомаларын қайтару
050-топ "Арнайы мемлекеттік жәрдемақылар"
051
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына
052
Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне
053
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғаларға
054
Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген тұлғаларға
055
Ұлы Отан соғысында қайтыс болған әскерлердің жесірлеріне

032
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд", добровольным накопительным пенсионным фондом ошибочно зачисленных сумм по обязательным пенсионным взносам, добровольным пенсионным взносам
033
Пенсии
034
Государственные базовые социальные пособия по инвалидности
035
Возврат государственных базовых социальных пособий по инвалидности
036
Государственные базовые социальные пособия по случаю потери кормильца
037
Возврат государственных базовых социальных пособий по случаю потери кормильца
040
Пособия на погребение пенсионеров, участников и инвалидов Великой Отечественной войны, единовременные выплаты на погребение получателей пенсионных выплат по возрасту, получателей выплат из акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" и иных лиц, имеющих пенсионные накопления в акционерном обществе "Единый накопительный пенсионный фонд"
041
Возврат пособия на погребение пенсионеров, участников и инвалидов Великой Отечественной войны, единовременной выплаты на погребение получателей пенсионных выплат по возрасту, получателей выплат из акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" и иных лиц, имеющих пенсионные накопления в акционерном обществе "Единый накопительный пенсионный фонд"
042
Пособия на погребение получателей государственных социальных пособий и государственных специальных пособий, работавших на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда
043
Возврат пособия на погребение получателей государственных социальных пособий и государственных специальных пособий, работавших на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда
044
Выплата государственных специальных пособий
045
Возврат государственных специальных пособий
046
Социальная выплата на случай потери кормильца из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
047
Возврат сумм социальных выплат на случай потери кормильца
048
Социальная выплата на случай потери работы из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
049
Возврат сумм социальных выплат на случай потери работы
Группа 050 "Специальные государственные пособия"
051
Участникам Великой Отечественной войны
052
Инвалидам Великой Отечественной войны
053
Лицам, приравненным к участникам Великой Отечественной войны
054
Лицам, приравненным к инвалидам Великой Отечественной войны
055
Вдовам воинов, погибших в Великой Отечественной войне

056
Қайтыс болған әскери қызметшілер мен ішкі істер органдары қызметкерлерінің отбасыларына
057
Қайтыс болған соғыс мүгедектері мен соғысқа қатысушылардың әйелдеріне (ерлеріне)
058
Ұлы Отан соғысы жылдарындағы тылдағы қайсар еңбегі мен мінсіз қызметі үшін ордендермен және медальдармен марапатталған тұлғаларға
059
Анасына немесе әкесіне, асырап алушыға, мүгедек баланы тәрбиелейтін қорғаншыға (қамқоршыға) жәрдемақылар
060-топ "Арнайы мемлекеттік жәрдемақыларды қайтару"
061
Ұлы Отан соғысының қатысушылары бойынша
062
Ұлы Отан соғысының мүгедектері бойынша
063
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғалар бойынша
064
Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген тұлғалар бойынша
065
Ұлы Отан соғысында қайтыс болғандардың жесірлері бойынша
066
Қайтыс болған әскери қызметшілердің және ішкі істер органдары қызметкерлерінің отбасылары бойынша
067
Қайтыс болған соғыс мүгедектері мен соғысқа қатысушылардың әйелдері (ерлері) бойынша
068
Ұлы Отан соғысы жылдарындағы тылдағы қайсар еңбегі мен мінсіз қызметі үшін ордендермен және медальдармен марапатталған тұлғалар бойынша
069
Анасына немесе әкесіне, баланы (қызды) асырап алушыға, мүгедек баланы тәрбиелейтін қорғаншыға (қамқоршыға) жәрдемақыны қайтару
070-топ "Азаматтардың басқа санаттарына төленетін арнайы мемлекеттік жәрдемақылар"
071
1 және 2-топтағы мүгедектерге
072
3-топтағы мүгедектерге
073
16 жасқа дейінгі мүгедек балаларға
074
Көп балалы аналарға
075
Ақталған азаматтарға
076
Қазақстан Республикасының алдында ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған тұлғаларға
077
Басқалары
078
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарының аударым сомаларын қайтаруы
080-топ "Азаматтардың басқа санаттарына арнайы мемлекеттік жәрдемақыларды қайтару"
081
1 және 2-топтағы мүгедектер бойынша
082
3-топтағы мүгедектер бойынша
083
16 жасқа дейінгі мүгедек балалар бойынша
084
Көп балалы аналар бойынша
085
Ақталған азаматтар бойынша
086
Қазақстан Республикасының алдында ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған тұлғалар бойынша
087
Басқалар бойынша
088
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының зейнетақы жинақтары бойынша кредиторлық берешегін өтеу
089
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары
090
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары бойынша қате есептелген сомаларын қайтаруы
091
Баланың бір жасқа дейінгі күтімі бойынша мемлекеттік жәрдемақылар, "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан баланың бір жасқа толғанға дейінгі бала күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдер

056
Семьям погибших военнослужащих и работников органов внутренних дел
057
Женам (мужьям) умерших инвалидов и участников войны
058
Лицам, награжденным орденами и медалями за самоотверженный труд и безупречную службу в тылу в годы Великой Отечественной войны
059
Пособия матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида
Группа 060 "Возврат специальных государственных пособий"
061
По участникам Великой Отечественной войны
062
По инвалидам Великой Отечественной войны
063
По лицам, приравненным к участникам Великой Отечественной войны
064
По лицам, приравненным к инвалидам Великой Отечественной войны
065
По вдовам воинов, погибших в Великой Отечественной войне
066
По семьям погибших военнослужащих и работников органов внутренних дел
067
По женам (мужьям) умерших инвалидов и участников войны
068
По лицам, награжденным орденами и медалями за самоотверженный труд и безупречную службу в тылу в годы Великой Отечественной войны
069
Возврат пособия матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида
Группа 070 "Специальные государственные пособия другим категориям граждан"
071
Инвалидам 1 и 2 группы
072
Инвалидам 3 группы
073
Детям инвалидам до 16 лет
074
Многодетным матерям
075
Реабилитированным гражданам
076
Лицам, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан
077
Прочие
078
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд", добровольными накопительными пенсионными фондами сумм переводов пенсионных накоплений, сформированных за счет добровольных пенсионных взносов
Группа 080 "Возврат специальных государственных пособий другим категориям граждан"
081
По инвалидам 1 и 2 группы
082
По инвалидам 3 группы
083
По детям инвалидам до 16 лет
084
По многодетным матерям
085
По реабилитированным гражданам
086
По лицам, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан
087
По прочим
088
Погашение кредиторской задолженности акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд" по пенсионным накоплениям
089
Обязательные пенсионные взносы работодателя
090
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" ошибочно зачисленных сумм по обязательным пенсионным взносам работодателя
091
Государственные пособия по уходу за ребенком до одного года, социальные выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"

092
Баланың бір жасқа дейінгі күтімі бойынша мемлекеттік жәрдемақылары, "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан баланың бір жасқа толғанға дейінгі бала күтіміне байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді қайтару
093
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл сомасын қайтаруы

092
Возврат государственных пособий по уходу за ребенком до одного года, социальных пособий на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
093
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" сумм пени за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов работодателя

094
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының әлеуметтік аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін қате есептелген өсімпұл сомаларын қайтаруы
095
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін қате есептелген өсімпұл сомаларын қайтаруы
096
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан жүктілігі және босануына, жаңа туған нәрестені (балаларды) асырап алуына байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдер

094
Возврат акционерным обществом "Государственный фонд социального страхования" ошибочно зачисленных сумм пени за несвоевременное перечисление социальных отчислений
095
Возврат акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" ошибочно зачисленных сумм пени за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов
096
Социальная выплата на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"

097
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қаражатынан жүктілігі және босануына, жаңа туған нәрестені (балаларды) асырап алуына байланысты табысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді қайтару
098
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамына жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
099
0-бөлім бойынша басқа төлемдер,
оның ішінде:
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарға мемлекеттік біржолғы ақшалай өтемақы
оралмандарға төленетін бір жолғы төлемдер
банкроттық салдарынан таратылған және қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірген зиян үшін жауапты болып танылған заңды тұлғалардың бұрынғы қызметкерлеріне ай сайынғы төлемдер
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмектің мақсаты
тұрғын үй көмегінің мақсаты
бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтіміне байланысты тағайындалатын ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақыны
осы бөлімде ескерілмеген басқа да төлемдер (жәрдемақылар)
1-бөлім "Арнайы аударымдар"
110-топ "Өтеусіз аударымдар"
111
Емделуге арналған ақша аударымдары,
оның ішінде:
емделуге ақы төлеу үшін қайтарымсыз қаржылық (материалдық, демеушілік) көмек
бенефициар медициналық қызметтерді жеткізуші болып табылмаған жағдайда, бенефициардың емдеуге ақы төлеуге арналған ақшаны одан әрі пайдалануы үшін жеке тұлғалардың ақша аударымдары (оның ішінде банк шотын ашпай)
112
Білім беруге арналған ақша аударымдары,
оның ішінде:
оқытуға ақы төлеу үшін қайтарымсыз қаржылық (материалдық, демеушілік) көмек
бенефициар білім беру қызметтерін жеткізуші болып табылмаған жағдайда, бенефициардың оқытуға ақы төлеуге арналған ақшаны одан әрі пайдалануы үшін жеке тұлғалардың ақша аударымдары (оның ішінде банк шотын ашпай)

097
Возврат социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) из средств акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
098
Пеня за несвоевременное перечисление в акционерное общество "Единый накопительный пенсионный фонд" обязательных пенсионных взносов работодателя
099
Прочие платежи по разделу 0,
в том числе:
единовременная государственная денежная компенсация гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне
единовременные выплаты оралманам
ежемесячные выплаты бывшим работникам юридических лиц, ликвидированных вследствие банкротства и признанных ответственными за вред, причиненный жизни и здоровью работникам
назначения государственной адресной социальной помощи
назначения жилищной помощи
ежемесячное государственное пособие по уходу за инвалидом первой группы с детства
прочие платежи (пособия), неучтенные в настоящем разделе
Раздел 1 "Специфические переводы"
Группа 110 "Безвозмездные переводы"
111
Переводы денег на лечение,
в том числе:
безвозвратная финансовая (материальная, спонсорская) помощь для оплаты лечения
денежные переводы физических лиц (в том числе без открытия банковского счета) для дальнейшего использования бенефициаром денег на оплату лечения в случае, когда бенефициар не является поставщиком медицинских услуг
112
Переводы денег на образование,
в том числе:
безвозвратная финансовая (материальная, спонсорская) помощь для оплаты обучения
денежные переводы физических лиц (в том числе без открытия банковского счета) для дальнейшего использования бенефициаром денег на оплату обучения в случае, когда бенефициар не является поставщиком образовательных услуг

118
Алименттер
119
Басқа да өтеусіз ақша аударымдары,
оның ішінде:
басқа да мақсаттар (емделу мен оқытудан басқа) үшін қайтарымсыз қаржылық (материалдық, демеушілік) көмек
бенефициардың басқа да мақсаттар (емделу мен оқытудан басқа) үшін ақшаны одан әрі пайдалануы үшін жеке тұлғалардың ақша аударымдары (оның ішінде банк шотын ашпай)
зиянды өтеу, оның ішінде сот шешімі бойынша
гранттар (оның ішінде тендер бойынша жеңіп алынғандар)
аккредитив, кепілдік шарты, қарыз, басқа да шарт немесе келісімшарт бойынша (міндеттемелер бойынша бюджетке төленетін айыппұлдар мен өсімпұлдан басқа) міндеттемелерді орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
әр түрлі сипаттағы өтеусіз ақша аударымдары: қайырымдылық, сыйға тарту, сатылған лотерея билеттері және олар бойынша ұтыстар, мұрагерлік тәртібімен өтетін ақша қаражаттарын аудару

118
Алименты
119
Прочие безвозмездные переводы денег,
в том числе:
безвозвратная финансовая (материальная, спонсорская) помощь для прочих целей (кроме оплаты лечения и обучения)
денежные переводы физических лиц (в том числе без открытия банковского счета) для дальнейшего использования денег бенефициаром для прочих целей (кроме оплаты лечения и обучения)
возмещение ущерба, в том числе по решению суда
гранты (в том числе выигранные по тендеру)
неустойка (штрафы, пени) за невыполнение обязательств по аккредитиву, договору гарантии, займа, прочему договору или контракту (кроме штрафов и пени по обязательствам в бюджет)
безвозмездные переводы денег разного характера: благотворительность, дары, проданные лотерейные билеты и выигрыши по ним, перечисление денежных средств, переходящих в порядке наследования

120
Мүшелік жарналар,
оның ішінде:
ұйымның капиталына қатысуды қамтамасыз етпейтін, бірақ ұйымның қандай да бір қызметті көрсетуін қамтамасыз ететін мүшелік жарна
"Қазақстанның депозиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамына төленетін жарна
биржадағы шетел валюталары, бағалы қағаздар бойынша сауда-саттыққа қатысуға арналған жарна
қызметкерлердің жалақысынан ұсталған кәсіподақ жарналары
121
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар

120
Членские взносы,
в том числе:
членский взнос, необеспечивающий участие в капитале организации, но обеспечивающий предоставление организацией каких-либо услуг
взнос в акционерное общество "Казахстанский фонд гарантирования депозитов"
взнос за участие в торгах по иностранным валютам, по ценным бумагам на бирже
профсоюзные взносы, удержанные с заработной платы работников
121
Отчисления на обязательное социальное медицинское страхование

122
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар
123
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
124
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
125
Медициналық сақтандыру қорының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша қате есептелген сомаларды қайтаруы
126
Медициналық сақтандыру қорының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қате есептелген сомаларды қайтаруы

122
Взносы на обязательное социальное медицинское страхование
123
Пеня за несвоевременное перечисление отчислений на обязательное социальное медицинское страхование
124
Пеня за несвоевременное перечисление взносов на обязательное социальное медицинское страхование
125
Возврат Фондом медицинского страхования ошибочно зачисленных сумм по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование
126
Возврат Фондом медицинского страхования ошибочно зачисленных сумм по взносам на обязательное социальное медицинское страхование

127
Медициналық сақтандыру қорының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар бойынша қате есептелген өсімпұл сомаларын қайтаруы
128
Медициналық сақтандыру қорының міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша қате есептелген өсімпұл сомаларын қайтаруы
130-топ "Филиалдар мен өкілдіктерді қаржыландыру және филиалдар мен өкілдіктердің қаражатты қайтаруы"
131
Бас ұйымның өзінің филиалдарын және өкілдіктерін, оның ішінде сатып алулардың барлық түрлері бойынша қаржыландыруы

127
Возврат Фондом медицинского страхования ошибочно зачисленных сумм пени по отчислениям на обязательное социальное медицинское страхование
128
Возврат Фондом медицинского страхования ошибочно зачисленных сумм пени по взносам на обязательное социальное медицинское страхование
Группа 130 "Финансирование филиалов и представительств и возврат средств филиалами и представительствами"
131
Финансирование головной организацией своих филиалов и представительств, в том числе на все виды приобретений

132
Бас ұйымның филиалдары мен өкілдіктерінің ақша аударымдары (ақша қайтаруы)
140
Жол чектері бойынша операциялар,
оның ішінде:
резидент-банктің өз клиенттеріне банкке консигнация талаптарымен (клиенттің банкке консигнация талаптарымен келіп түскен жол чегін сатып алуы) келіп түскен жол чектерін сатуы
резидент-банктің жол чектерінің эмитентіне сатылған жол чектері бойынша ақша сомасын аударуы
резидент-банктің жол чектерінің эмитентіне банк кейіннен клиенттерге сату үшін сатып алған жол чектері сомасын төлеуі
резидент-банктің өз клиенттеріне банкке алдын ала төлеу талаптарымен (клиенттің банкке алдын ала төлеу талаптарымен келіп түскен жол чегін, сатып алуы) келіп түскен жол чектерін сатуы
резидент-банктің банк кассасында клиентке жол чегі бойынша ақша сомасын төлеуі
жол чектері эмитентінің резидент-банкке сатылған жол чектері бойынша өтеу сомасын аударуы
қосалқы агенттермен алдын ала шарт бойынша жол чектері бойынша операциялар
қосалқы агенттермен консигнация шарты бойынша жол чектері бойынша операциялар
150
Банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының корреспонденттік шоттары бойынша транзиттік аударымдар,
оның ішінде:
делдал банктің корреспонденттік шоттар бойынша бір банктен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалынан екінші банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына ақша аударуы
160
Нетто-позициялар бойынша есеп айырысу,
оның ішінде:
төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған, операцияларды есепке алу нәтижелері бойынша есеп айырысу ұйымына ақша аудару
төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған, операцияларды есепке алу нәтижелері бойынша банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдары арасында ақша аудару
банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдары арасындағы қарсы төлемдер клирингінің нәтижелері бойынша таза позициялар сомасын аудару
170-топ "Конференцияға, аукционға, тендерге қатысу"
171
Кепілдік жарнасы,
оның ішінде:
конференцияға, аукционға, тендерге қатысу үшін жарна
конкурсты ұйымдастырушыға конкурстық өтінімдерді және шарттың, оның ішінде мемлекеттік сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ету үшін конкурсқа қатысушы-әлеуетті жеткізушілердің ақша аударуы
172
Кепілдік жарнасын қайтару,
оның ішінде:
конференцияға, аукционға, тендерге қатысу үшін жарнаны қайтару
конкурстық өтінімді қамтамасыз ету және шарттың, оның ішінде мемлекеттік сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ету сомаларын қайтару
180-топ "Құжаттандырылған операциялар"

132
Переводы (возврат) денег филиалами и представительствами головной организации
140
Операции по дорожным чекам,
в том числе:
реализация банком-резидентом своим клиентам дорожных чеков, поступивших в банк на условиях консигнации (покупка клиентом дорожного чека, поступившего в банк на условиях консигнации)
перевод банком-резидентом эмитенту дорожных чеков суммы денег по реализованным дорожным чекам
оплата банком-резидентом эмитенту дорожных чеков суммы дорожных чеков, приобретенных банком для последующей реализации клиентам
реализация банком-резидентом своим клиентам дорожных чеков, поступивших в банк на условиях предоплаты (покупка клиентом дорожного чека, поступившего в банк на условиях предоплаты)
оплата банком-резидентом суммы денег по дорожному чеку клиенту в кассе банка
перевод эмитентом дорожных чеков банку-резиденту суммы возмещения по реализованным дорожным чекам
операции с субагентами по дорожным чекам по договору предоплаты
операции с субагентами по дорожным чекам по договору консигнации
150
Транзитные переводы по корреспондентским счетам банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан
в том числе:
переводы денег банком-посредником от одного банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в другой банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан по корреспондентским счетам
160
Расчеты по нетто-позициям,
в том числе:
перевод денег по результатам расчета операций, совершенных с использованием платежных карточек, в расчетную организацию
переводы денег между банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан по результатам расчета операций, совершенных с использованием платежных карточек
перечисление суммы чистых позиций по результатам клиринга встречных платежей между банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан
Группа 170 "Участие в конференции, аукционе, тендере"
171
Гарантийный взнос,
в том числе:
взнос для участия в конференции, аукционе, тендере
перечисление организатору конкурса потенциальными поставщиками-участниками конкурса денег в обеспечение конкурсных заявок и исполнения договора, в том числе договора о государственных закупках
172
Возврат гарантийного взноса,
в том числе:
возврат взноса за участие в конференции, аукционе, тендере
возврат суммы обеспечения конкурсной заявки и исполнения договора, в том числе договора о государственных закупках
Группа 180 "Документарные операции"

181
Аккредитив бойынша операция,
оның ішінде:
импортер-клиенттің шотынан аккредитив бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыруға орнын жабу шотына ақша аудару (жабу сомасы)
клиенттің банк шотынан (аккредитив бойынша ақы төлеуді өтеу) "Құжаттандырылған операциялар бойынша дебиторлар" шотын өтеуі
резидент банктің экспортер-клиенттің шотына ақша аударуы
182
Кепілдік бойынша операциялар,
оның ішінде:
кепілгер банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының клиент алдындағы кепілдік міндеттемелерін орындауы кезінде кепілгер-банкке борышкер банкінің (борышкердің) ақша аударуы
кепілдік бойынша орнын жабу шотына борышкер клиенттің шотынан орнын жабу сомасын есептен шығару
клиенттің банк шотынан (кепілдік бойынша ақы төлеуді өтеу) "Құжаттандырылған операциялар бойынша дебиторлар" шотын өтеуі

181
Операция по аккредитиву,
в том числе:
перевод денег (суммы покрытия) со счета клиента-импортера на счет покрытия осуществления расчетов по аккредитиву
погашение клиентом счета "Дебиторы по документарным операциям" с банковского счета (возмещение оплаты по аккредитиву)
зачисление денег банком-резидентом на счет клиента-экспортера
182
Операции по гарантии,
в том числе:
перечисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан должника (должником) денег банку-гаранту при исполнении последним гарантийных обязательств перед клиентом
списание суммы покрытия со счета клиента-должника на счет покрытия по гарантии
погашение клиентом счета "Дебиторы по документарным операциям" с банковского счета (возмещение оплаты по гарантии)

183
Бірыңғай жиынтық төлемі
184
Бірыңғай жиынтық төлемінің қате аударылған (есепке алынған) сомаларын қайтару
190
1-бөлім бойынша басқа да аударымдар,
оның ішінде:
1-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып ресімделген, төлем құжаттары бойынша ақша қайтаруды қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған төлемдер
1-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару
төлем мақсаты сәйкестендірілмеген жағдайда, анықтағанға дейін шоттан сомаларды кері қайтару
инкассалық өкімге қоса берілетін атқару құжатында төлем белгілеуін (мақсатын) анықтауға мүмкіндік беретін мәліметтер болмаған жағдайда инкассалық өкімнің негізінде берешекті өтеу бойынша аударымдар

183
Единый совокупный платеж
184
Возврат ошибочно перечисленных (зачисленных) сумм единого совокупного платежа
190
Прочие переводы по разделу 1,
в том числе:
платежи, неучтенные ранее, включая возврат денег по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 1
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 1
обратный возврат сумм со счета до выяснения в случае, когда назначение платежа не идентифицировано
переводы по взысканию задолженности на основании инкассового распоряжения в случае, если в приложенном к инкассовому распоряжению исполнительном документе отсутствуют сведения, позволяющие определить назначение (цель) платежа

212
Монетарлық алтынды сатып алу
213
Биржадан тыс теңгеге шетел валютасын сатып алу,
оның ішінде:
қолма-қол емес шетел валютасына қолма-қол теңгені беру
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қолма-қол емес шетел валютасымен ақы төлеу үшін клиенттің банк шотына теңгені есептеуі
биржадан тыс шетел валютасын сатып алу-сату жөніндегі мәмілелердің неттингі бойынша операциялар
219
Басқа да бағалы металдарды сатып алу,
оның ішінде:
тазартылған алтынды және басқа бағалы металдарды сатып алу
бағалы металдардың неттингі бойынша операциялар
220-топ "Сату"
221
Биржада теңгеге шетел валютасын сату
222
Монетарлық алтынды сату
223
Биржадан тыс теңгеге шетел валютасын сату,
оның ішінде:
қолма-қол емес теңгеге қолма-қол шетел валютасын беру
клиенттің өзінің банк шотынан теңгемен банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына қолма-қол емес шетел валютасын сатуы
229
Басқа да бағалы металдарды сату,
оның ішінде:
тазартылған алтынды және басқа бағалы металдарды сату

212
Покупка монетарного золота
213
Покупка иностранной валюты за тенге вне биржи,
в том числе:
выдача наличных тенге за безналичную иностранную валюту
зачисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан тенге на банковский счет клиента в оплату за безналичную иностранную валюту
операции по неттингу сделок по купле-продаже иностранной валюты вне биржи
219
Покупка прочих драгоценных металлов,
в том числе:
покупка аффинированного золота и других драгоценных металлов
операции по неттингу драгоценных металлов
Группа 220 "Продажа"
221
Продажа иностранной валюты за тенге на бирже
222
Продажа монетарного золота
223
Продажа иностранной валюты за тенге вне биржи,
в том числе:
выдача наличной иностранной валюты за безналичные тенге
продажа клиентом со своего банковского счета безналичной иностранной валюты банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан за тенге
229
Продажа прочих драгоценных металлов,
в том числе:
продажа аффинированного золота и других драгоценных металлов

230
Шетел валюталарын айырбастау,
оның ішінде:
басқа шетел валютасына екінші шетел валютасын сатып алу (сату)
басқа шетел валютасына бір шетел валютасын сатып алу-сату жөніндегі мәмілелердің неттингі бойынша операциялар
290
2-бөлім бойынша басқа да төлемдер,
оның ішінде:
2-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып ресімделген, төлем құжаттары бойынша ақша қайтаруды қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған төлемдер
2-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару
тазартылған бағалы металдардағы металл шоттар бойынша сыйақыны орналастыруға, өтеуге және есептеуге байланысты операциялар

230
Конвертация иностранных валют,
в том числе:
покупка (продажа) одной иностранной валюты за другую иностранную валюту
операции по неттингу сделок по купле-продаже одной иностранной валюты за другую иностранную валюту
290
Прочие платежи по разделу 2,
в том числе:
платежи, неучтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 2
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 2
операции, связанные с размещением, погашением и начислением вознаграждения по металлическим счетам в аффинированных драгоценных металлах

3-бөлім "Салымдар (депозиттер)"
310-топ "Салымдарды (депозиттерді) орналастыру",
оның ішінде:
банкаралық депозиттер
қолма-қол ақша салу немесе клиент-салым иесінің өзге банк шоттарынан ақша аудару
311
Талап ету бойынша салымдарды (банктік салым шарты негізінде ашылған) орналастыру
312
Қысқамерзімді салымдарды (бір жылдан аспайтын) орналастыру
314
Ұзақмерзімді салымдарды (бір жылдан асатын) орналастыру
315
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының талап ету бойынша салым бойынша есептелген сыйақыны клиенттің банк шотына есептеуі
316
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қысқамерзімді салым бойынша клиенттің банк шотына есептелген сыйақыны есептеуі
317
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының ұзақмерзімді салым бойынша клиенттің банк шотына есептелген сыйақыны есептеуі
318
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының клиенттің шартты салым бойынша банк шотына есептелген сыйақыны есептеуі
319
Шартты салымдарды орналастыру
320-топ "Салымнан (депозиттен) алу",
оның ішінде:
банкаралық депозиттерді
қолма-қол ақшаны алу немесе кейіннен клиент-салым иесінің өзге банк шотына ақша аудару жолымен негізгі соманы және есептелген сыйақыны
321
Талап еткенге дейінгі бойынша салымнан (банктік салым шарты негізінде ашылған) алу
322
Қысқамерзімді салымнан (бір жылдан аспайтын) алу,
оның ішінде:
толық соманы төлеу және ішінара алу
қысқамерзімді салым бойынша мерзімі өткен берешекті төлеу
324
Ұзақмерзімді салымнан (бір жылдан асатын) алу
толық соманы төлеу және ішінара алу
ұзақмерзімді салым бойынша мерзімі өткен берешекті төлеу
329
Шарпы салымнан ақша алу
330-топ "Ағымдағы немесе корреспонденттік шотына ақша орналастыру"
331
Ағымдағы немесе корреспонденттік шотқа қолма-қол ақша салу
332
Заңды тұлғаның банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына осы заңды тұлға қызметкерлерінің банк шоттарына кейіннен есептеу үшін жалақыны, еңбек демалысының ақысын аударуы
333
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының клиенттің банк шотына ағымдағы немесе корреспонденттік шот бойынша есептелген сыйақыны есептеуі
334
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының клиенттің банк шотына қолма-қол валютамен ақы төлеу үшін қолма-қол емес ақшаны есептеуі,
оның ішінде:
қолма-қол шетел валютасымен ақы төлеу үшін қолма-қол емес шетел валютасын (оның ішінде комиссиялық сыйақыны ескере отырып)
қолма-қол теңгемен ақы төлеу үшін қолма-қол емес теңгені (оның ішінде комиссиялық сыйақыны ескере отырып)
340-топ "Ағымдағы немесе корреспонденттік шоттарынан ақша алу"

Раздел 3 "Вклады (депозиты)"
Группа 310 "Размещение вкладов (депозитов)",
в том числе:
межбанковских депозитов
путем взноса наличных денег или перевода денег с иных банковских счетов клиента-владельца вклада
311
Размещение вкладов до востребования (открытых на основании договора банковского вклада)
312
Размещение краткосрочных вкладов (не более одного года)
314
Размещение долгосрочных вкладов (более одного года)
315
Зачисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан на банковский счет клиента начисленного вознаграждения по вкладу до востребования
316
Зачисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан начисленного вознаграждения на банковский счет клиента по краткосрочному вкладу
317
Зачисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан начисленного вознаграждения на банковский счет клиента по долгосрочному вкладу
318
Зачисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан начисленного вознаграждения на банковский счет клиента по условному вкладу
319
Размещение условных вкладов
Группа 320 "Снятие со вклада (депозита)",
в том числе:
межбанковских депозитов
основной суммы и начисленного вознаграждения путем снятия наличных денег или с последующим переводом денег на иные банковские счета клиента-владельца вклада
321
Снятие со вклада до востребования (открытых на основании договора банковского вклада)
322
Снятие с краткосрочного вклада (не более одного года),
в том числе:
выплата полной суммы и частичное снятие
выплата просроченной задолженности по краткосрочному вкладу
324
Снятие с долгосрочного вклада (более одного года)
выплата полной суммы и частичное снятие
выплата просроченной задолженности по долгосрочному вкладу
329
Снятие денег с условного вклада
Группа 330 "Размещение денег на текущие или корреспондентские счета"
331
Взнос наличных денег на текущие или корреспондентские счета
332
Перечисление юридическим лицом в банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан заработной платы, оплаты трудового отпуска для последующего зачисления на банковские счета работников данного юридического лица
333
Зачисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан на банковский счет клиента начисленного вознаграждения по текущему или корреспондентскому счету
334
Зачисление банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан на банковский счет клиента безналичных денег в оплату за наличную валюту,
в том числе:
безналичной иностранной валюты (в том числе с учетом комиссионного вознаграждения) в оплату за наличную иностранную валюту
безналичных тенге (в том числе с учетом комиссионного вознаграждения) в оплату за наличные тенге
Группа 340 "Снятие денег с текущих или корреспондентских счетов"

341
Ағымдағы немесе корреспонденттік шоттардан қолма-қол ақша алу,
оның ішінде:
бас банкте ашылған ағымдағы немесе корреспонденттік шоттан Қазақстан Республикасының резидент банкінің филиалында, бейрезидент банкінің филиалында
342
Клиенттің банкте, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалында ашылған өзінің бір ағымдағы шотынан осы банкте, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалында ашылған өзінің басқа ағымдағы шотына ақша аудару
343
Клиенттің бір банктегі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалындағы өзінің ағымдағы шотынан басқа банктегі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалындағы өзінің ағымдағы шотына ақша аудару

341
Снятие наличных денег с текущих или корреспондентских счетов,
в том числе:
в филиале банка - резидента, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан с текущего или корреспондентского счета, открытого в головном банке
342
Переводы клиентом денег с одного своего текущего счета, открытого в банке, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан, на другой свой текущий счет, открытый в данном банке, в филиале данного банка-нерезидента Республики Казахстан
343
Переводы клиентом денег со своего текущего счета в одном банке, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан на свой текущий счет в другом банке, филиале другого банка-нерезидента Республики Казахстан

344
Қолма-қол емес валютаға қолма-қол ақша беру (сату),
оның ішінде:
қолма-қол емес теңгеге қолма-қол теңгені
қолма-қол емес шетел валютасына қолма-қол шетел валютасын
345
Клиенттің берілген қарыз сомасын ағымдағы немесе корреспонденттік шоттан қолма-қол алуы
346
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының чек бойынша ақша төлеуі
350
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының бір банктегі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының өзінің корреспонденттік шотынан жеке қаражатын басқа банктегі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалындағы өзінің корреспонденттік шотына аударуы
360-топ "Сенімгерлікпен басқарудағы ақша"

344
Выдача (продажа) наличных денег за безналичную валюту,
в том числе:
наличных тенге за безналичные тенге
наличной иностранной валюты за безналичную иностранную валюту
345
Снятие клиентом наличными с текущего или корреспондентского счета суммы выданного займа
346
Выплата банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан денег по чеку
350
Переводы банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан собственных средств со своего корреспондентского счета в одном банке, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан на свой корреспондентский счет в другом банке, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан
Группа 360 "Деньги в доверительном управлении"

361
Сенімгерлікпен басқаруға ақша беру
362
Сенімгерлікпен басқаруға берілген ақшаны қайтару
390
3-бөлім бойынша басқа да төлемдер,
оның ішінде:
3-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып ресімделген, төлем құжаттары бойынша ақша қайтаруды қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған салымдар (депозиттер) бойынша төлемдер
3-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару
4-бөлім "Қарыздар"
410-топ "Қарыздар беру",
оның ішінде:
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының берілетін қарыз сомасын банк шотына есептеуі
қайтарымды қаржылық көмек беру
жеке төлем құжатымен ресімделмеген жағдайда, қарыз бойынша ілеспе төлемдер, қызмет көрсетуші банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына комиссиялық сыйақылар
411
Қысқамерзімді қарыздар беру (бір жылдан аспайтын),
оның ішінде:
овердрафт, овернайт беру
413
Ұзақмерзімді қарыздар беру (бір жылдан астам)
оның ішінде:
бір жылдан астам мерзімге қайтарылатын қаржылай көмек беру
419
Басқа да қарыздар беру (мерзімсіз қарыздар және басқа қарыздар),
оның ішінде:
мерзімсіз қарыздар, мерзімсіз қайтарылатын қаржылай көмек беру
420-топ "Қарыздарды өтеу",
оның ішінде:
негізгі борышты және есептелген сыйақыны өтеу (оның ішінде, мерзімінен бұрын)
мерзімі өткен берешекті өтеу: негізгі борыш және сыйақы
уақытша қаржылай көмекті қайтару
421
Қысқамерзімді қарыздарды өтеу (бір жылдан аспайтын),
оның ішінде:
овердрафтты, овернайтты өтеу
423
Ұзақмерзімді қарыздарды өтеу (бір жылдан астам)
424
Қаржы лизингі
429
Басқа да қарыздар,
оның ішінде:
мерзімсіз қарызды өтеу, уақытша мерзімсіз қаржылай көмекті қайтару

361
Передача денег в доверительное управление
362
Возврат денег, переданных в доверительное управление
390
Прочие платежи по разделу 3,
в том числе:
платежи по вкладам (депозитам), неучтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 3
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 3
Раздел 4 "Займы"
Группа 410 "Выдача займов",
в том числе:
зачисление банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан суммы выдаваемого займа на банковский счет
предоставление возвратной финансовой помощи
сопутствующие платежи по займу, комиссионные вознаграждения обслуживающему банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан, в случае, когда они не оформляются отдельным платежным документом
411
Выдача краткосрочных займов (не более одного года),
в том числе:
предоставление овердрафта, овернайта
413
Выдача долгосрочных займов (более одного года),
в том числе:
предоставление возвратной финансовой помощи на срок более одного года
419
Выдача прочих займов (бессрочных займов и других займов),
в том числе:
предоставление бессрочных займов, бессрочной возвратной финансовой помощи
Группа 420 "Погашение займов",
в том числе:
погашение (в том числе, досрочное) основного долга и начисленного вознаграждения
погашение просроченной задолженности: основного долга и вознаграждения
возврат временной финансовой помощи
421
Погашение краткосрочных займов (не более одного года),
в том числе:
погашение овердрафта, овернайта
423
Погашение долгосрочных займов (более одного года)
424
Финансовый лизинг
429
Прочие займы,
в том числе:
погашение бессрочного займа, возврат бессрочной временной финансовой помощи

430
Заңды немесе жеке тұлғаларға бұрын төленген шығыстарды өтеу, оның дебиторлық берешегін өтеу
490
4-төлем бойынша басқа төлемдер,
оның ішінде:
4-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын бұза отырып ресімделген төлем құжаттар бойынша қаражатты қайтаруды қоса алғанда, қарыздар бойынша бұрын есепке алынбаған төлемдер
4-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару
қарызды өтеуге артық есептелген ақшаны қайтару

430
Возмещение расходов, ранее оплаченных юридическим или физическим лицом, погашение его дебиторской задолженности
490
Прочие платежи по разделу 4,
в том числе:
платежи по займам, неучтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 4
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 4
возврат денег, излишне перечисленных на погашение займа

5-бөлім "Қазақстан Республикасының бейрезиденттері шығарған бағалы қағаздар, вексельдер және депозиттік сертификаттар және шетелдік капиталға инвестициялар"
510
Жарғылық капиталға қатысуды растайтын акцияларды және құжаттарды сатып алу, төлеп алу,
оның ішінде:
капиталдың мөлшері азайған кезде бейрезиденттер шығарған акциялардың құнын қайтару
бейрезиденттер шығарған акцияларды кері төлеп алу
бейрезидент заңды тұлғаның жарғылық капиталына жарна
капиталдың мөлшері азайған кезде бейрезидент заңды тұлғаның жарғылық капиталына жарнаны қайтару
бейрезидент заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы үлесті кері төлеп алу
520-топ "Мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу"

Раздел 5 "Ценные бумаги, векселя и депозитные сертификаты, выпущенные нерезидентами Республики Казахстан, и инвестиции в иностранный капитал"
510
Покупка, выкуп акций и документов, подтверждающих участие в уставном капитале,
в том числе:
возврат стоимости акций, выпущенных нерезидентом при уменьшении размера капитала
обратный выкуп акций, выпущенных нерезидентами
взнос в уставной капитал юридического лица-нерезидента
возврат взноса в уставный капитал юридического лица-нерезидента при уменьшении размера капитала
обратный выкуп доли в уставном капитале юридического лица-нерезидента
Группа 520 "Покупка государственных ценных бумаг"

521
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу
522
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу
529
Басқа да мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу
530-топ "Мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу"
531
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу
532
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу
539
Басқа да мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу
540-топ "Мемлекеттік емес бағалы қағаздарды, вексельдерді және депозиттік сертификаттарды сатып алу"
541
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар вексельдерді сатып алу
542
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар вексельдерді сатып алу
543
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар депозиттік сертификаттарды сатып алу
544
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар депозиттік сертификаттарды сатып алу
545
Облигацияларды сатып алу
548
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар басқа мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу
549
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар басқа мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу
550-топ "Мемлекеттік емес бағалы қағаздарды, вексельдерді және депозиттік сертификаттарды өтеу"
551
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар вексельдерді өтеу
552
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар вексельдерді өтеу
553
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар депозиттік сертификаттады өтеу
554
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар депозиттік сертификаттарды өтеу
555
Облигацияларды өтеу
558
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар басқа мемлекеттік емес бағалы қағаздарды өтеу

521
Покупка государственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года
522
Покупка государственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года
529
Покупка прочих государственных ценных бумаг
Группа 530 "Погашение государственных ценных бумаг"
531
Погашение государственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года
532
Погашение государственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года
539
Погашение прочих государственных ценных бумаг
Группа 540 "Покупка негосударственных ценных бумаг, векселей и депозитных сертификатов"
541
Покупка векселей со сроками погашения не более одного года
542
Покупка векселей со сроками погашения более одного года
543
Покупка депозитных сертификатов со сроками погашения не более одного года
544
Покупка депозитных сертификатов со сроками погашения более одного года
545
Покупка облигаций
548
Покупка прочих негосударственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года
549
Покупка прочих негосударственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года
Группа 550 "Погашение негосударственных ценных бумаг, векселей и депозитных сертификатов"
551
Погашение векселей со сроками погашения не более одного года
552
Погашение векселей со сроками погашения более одного года
553
Погашение депозитных сертификатов со сроками погашения не более одного года
554
Погашение депозитных сертификатов со сроками погашения более одного года
555
Погашение облигаций
558
Погашение прочих негосударственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года

559
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар басқа мемлекеттік емес бағалы қағаздарды өтеу
560-топ "Капиталға инвестициялар және бағалы қағаздар бойынша шығыстар"
561
Бөлінген таза кіріс және дивидендтер,
оның ішінде:
Бейрезиденттер шығарған акциялар бойынша дивидендтер төлеу, сондай-ақ акционерлік қоғам болып табылмайтын бейрезидент заңды тұлғаның құрылтайшыларына пайданың бір бөлігін төлеу
562
Мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша сыйақы (пайыздық)

559
Погашение прочих негосударственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года
Группа 560 "Расходы по инвестициям в капитал и ценным бумагам"
561
Распределенный чистый доход и дивиденды,
в том числе:
выплата дивидендов по акциям, выпущенным нерезидентами, а также выплата части прибыли учредителям юридического лица-нерезидента, не являющегося акционерным обществом
562
Вознаграждение по государственным ценным бумагам (процентным)

563
Мемлекеттік емес бағалы қағаздар, вексельдер және депозиттік сертификаттар бойынша сыйақы
570
Бағалы қағаздармен кері РЕПО операцияларын ашу
580
Бағалы қағаздармен тікелей РЕПО операцияларын жабу
590
5-бөлім бойынша басқа төлемдер,
оның ішінде:
5-бөлімнің төлемдері. бойынша Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын бұза отырып ресімделген төлем құжаттары бойынша қаражатты қайтаруды қоса алғанда, бағалы қағаздар бойынша бұрын есепке алынбаған төлемдер
5-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару

563
Вознаграждение по негосударственным ценным бумагам, векселям и депозитным сертификатам
570
Открытие операции обратного РЕПО с ценными бумагами
580
Закрытие операции прямого РЕПО с ценными бумагами
590
Прочие платежи по разделу 5,
в том числе:
платежи по ценным бумагам, не учтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 5
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 5

6-бөлім "Қазақстан Республикасының резиденттері шығарған бағалы қағаздар мен вексельдер және Қазақстан Республикасы резиденттерінің жарғылық капиталына қатысу"
610
Жарғылық капиталға қатысуды растайтын акцияларды және құжаттарды сатып алу, төлеп алу,
оның ішінде:
капиталдың мөлшері азайған кезде резиденттер шығарған акциялардың құнын қайтару
резиденттер шығарған акцияларды кері төлеп алу
резидент заңды тұлғаның жарғылық капиталына жарна
капиталдың мөлшері азайған кезде акционерлік қоғам болып табылмайтын резидент заңды тұлғаның жарғылық капиталына жарнаны қайтару
резидент заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы үлесті кері төлеп алу
620-топ "Мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу"
621
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің айналыс мерзімі бар бір жылдан аспайтын қысқамерзімді қазынашылық міндеттемелерін сатып алу
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқамерзімді ноттарын сатып алу
623
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бір жылдан астам бес жылға дейін айналыс мерзімі бар ортамерзімді қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бір жылдан астам бес жылға дейін айналыс мерзімі бар ортамерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
бес жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақмерзімді қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
бес жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақмерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
бес жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақмерзімді жинақ қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
екі және үш жыл айналыс мерзімі бар арнайы ортамерзімді қазынашылық міндеттемелерді сатып алу
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің еуроноттары үшін төлемдер
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің еуроноттары бойынша купон үшін төлемдер
629
Басқа да мемлекеттік қағаздарды сатып алу
630-топ "Мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу"

Раздел 6 "Ценные бумаги и векселя, выпущенные резидентами Республики Казахстан, и участие в уставном капитале резидентов Республики Казахстан"
610
Покупка, выкуп акций и документов, подтверждающих участие в уставном капитале,
в том числе:
возврат стоимости акций, выпущенных резидентом при уменьшении размера капитала
обратный выкуп акций, выпущенных резидентами
взнос в уставный капитал юридического лица-резидента
возврат взноса в уставный капитал юридического лица-резидента при уменьшении размера капитала
обратный выкуп доли в уставном капитале юридического лица-резидента
Группа 620 "Покупка государственных ценных бумаг"
621
Покупка государственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года,
в том числе:
покупка краткосрочных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроком обращения не более одного года
покупка краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан
623
Покупка государственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года,
в том числе:
покупка среднесрочных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроками обращения свыше одного года до пяти лет
покупка среднесрочных индексированных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроками обращения свыше одного года до пяти лет
покупка долгосрочных казначейских обязательств со сроками обращения свыше пяти лет
покупка долгосрочных индексированных казначейских обязательств со сроками обращения свыше пяти лет
покупка долгосрочных сберегательных казначейских обязательств со сроками обращения свыше пяти лет
покупка специальных среднесрочных казначейских обязательств со сроками обращения два и три года
платежи за евроноты Министерства финансов Республики Казахстан
платежи за купон по евронотам Министерства финансов Республики Казахстан
629
Покупка прочих государственных бумаг
Группа 630 "Погашение государственных ценных бумаг"

631
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бір жылдан аспайтын айналыс мерзімі бар қысқамерзімді қазынашылық міндеттемелерін өтеу
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ұзақмерзімді ноттарын өтеу
633
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің айналыс мерзімі бір жылдан астам бес жылға дейін ортамерзімді қазынашылық міндеттемелерін өтеу
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бір жылдан астам бес жылға дейін айналыс мерзімі бар ортамерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерін өтеу
бес жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақмерзімді қазынашылық міндеттемелерді өтеу
бес жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақмерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді өтеу
бес жылдан астам айналыс мерзімі бар ұзақмерзімді жинақ қазынашылық міндеттемелерді өтеу
екі және үш жыл айналыс мерзімі бар арнайы ортамерзімді қазынашылық міндеттемелерді өтеу

631
Погашение государственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года,
в том числе:
погашение краткосрочных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроком обращения не более одного года
погашение долгосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан
633
Погашение государственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года,
в том числе:
погашение среднесрочных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроками обращения свыше одного года до пяти лет
погашение среднесрочных индексированных казначейских обязательств Министерства финансов Республики Казахстан со сроками обращения свыше одного года до пяти лет
погашение долгосрочных казначейских обязательств со сроками обращения свыше пяти лет
погашение долгосрочных индексированных казначейских обязательств со сроками обращения свыше пяти лет
погашение долгосрочных сберегательных казначейских обязательств со сроками обращения свыше пяти лет
погашение специальных среднесрочных казначейских обязательств со сроками обращения два и три года

639
Басқа да мемлекеттік бағалы қағаздарды өтеу
640-топ "Мемлекеттік емес бағалы қағаздарды және вексельдерді сатып алу",
оның ішінде:
есепке алу кеңселерінің индоссамент бойынша вексельдерді төлем мерзімі басталғанға дейін вексельді ұсынушыға вексель сомасын төлей отырып қабылдауы (вексельдерді есепке алу)
641
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар вексельдерді сатып алу
642
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар вексельдерді сатып алу
645
Облигацияларды сатып алу
647
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар басқа да борыштық мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу
648
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар басқа борыштық мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу
649
Басқа да мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу
650-топ "Мемлекеттік емес бағалы қағаздарды және вексельдерді өтеу",
оның ішінде:
вексель бойынша ақы төлеу, оның ішінде инкассоға ұсынылған
клиенттің банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы есепке алған вексельдерді өтеуі
651
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар вексельдерді өтеу
652
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар вексельдерді өтеу
655
Облигацияларды өтеу
657
Бір жылдан аспайтын өтеу мерзімі бар басқа да борыштық мемлекеттік емес бағалы қағаздарды өтеу
658
Бір жылдан астам өтеу мерзімі бар басқа да борыштық мемлекеттік емес бағалы қағаздарды өтеу
659
Басқа да мемлекеттік емес бағалы қағаздарды өтеу
660-топ "Капиталға инвестициялар және бағалы қағаздар бойынша шығыстар"
661
Бөлінген таза кіріс және дивидендтер
Резиденттер шығарған акциялар бойынша дивидендтер төлеу, сондай-ақ акционерлік қоғам болып табылмайтын резидент заңды тұлғаның құрылтайшыларына пайданың бір бөлігін төлеу
662
Мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша (пайыздық) сыйақылар
663
Мемлекеттік емес бағалы қағаздар және вексельдер бойынша сыйақы
670-топ "Бағалы қағаздармен кері РЕПО операциясын ашу"
671
Мемлекеттік бағалы қағаздармен кері РЕПО операциясын ашу
672
Мемлекеттік емес бағалы қағаздармен және вексельдермен кері РЕПО операциясын ашу
680-топ "Бағалы қағаздармен тікелей РЕПО операциясын жабу"

639
Погашение прочих государственных бумаг
Группа 640 "Покупка негосударственных ценных бумаг и векселей",
в том числе:
прием учетными конторами векселей по индоссаменту до наступления срока платежа с выплатой вексельной суммы предъявителю векселя (учет векселей)
641
Покупка векселей со сроками погашения не более одного года
642
Покупка векселей со сроками погашения более одного года
645
Покупка облигаций
647
Покупка прочих долговых негосударственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года
648
Покупка прочих долговых негосударственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года
649
Покупка прочих негосударственных ценных бумаг
Группа 650 "Погашение негосударственных ценных бумаг и векселей",
в том числе:
оплата по векселю, в том числе предъявленному на инкассо
погашение клиентом учтенного банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан векселя
651
Погашение векселей со сроками погашения не более одного года
652
Погашение векселей со сроками погашения более одного года
655
Погашение облигаций
657
Погашение прочих долговых негосударственных ценных бумаг со сроками погашения не более одного года
658
Погашение прочих долговых негосударственных ценных бумаг со сроками погашения более одного года
659
Погашение прочих негосударственных ценных бумаг
Группа 660 "Расходы по инвестициям в капитал и ценным бумагам"
661
Распределенный чистый доход и дивиденды
Выплата дивидендов по акциям, выпущенным резидентами, а также выплата части прибыли учредителям юридического лица-резидента, не являющегося акционерным обществом
662
Вознаграждения по государственным ценным бумагам (процентным)
663
Вознаграждения по негосударственным ценным бумагам и векселям
Группа 670 "Открытие операции обратного РЕПО с ценными бумагами"
671
Открытие операции обратного РЕПО с государственными ценными бумагами
672
Открытие операции обратного РЕПО с негосударственными ценными бумагами и векселями
Группа 680 "Закрытие операции прямого РЕПО с ценными бумагами"

681
Мемлекеттік бағалы қағаздармен тікелей РЕПО операциясын жабу
682
Мемлекеттік емес бағалы қағаздармен және вексельдермен тікелей РЕПО операциясын жабу
690
6-бөлім бойынша басқа да төлемдер,
оның ішінде:
6-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын бұза отырып ресімделген төлем құжаттары бойынша қаражатты қайтаруды қоса алғанда, бағалы қағаздар бойынша бұрын есепке алынбаған төлемдер
6-бөлімнің төлемдері бойынша қате есептен шығарылған соманы қайтару

681
Закрытие операции прямого РЕПО с государственными ценными бумагами
682
Закрытие операции прямого РЕПО с негосударственными ценными бумагами и векселями
690
Прочие платежи по разделу 6,
в том числе:
платежи по ценным бумагам, не учтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 6
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 6

7-бөлім "Тауарлар және материалдық емес активтер"
710
Жылжымайтын мүлікті және 711, 712 және 713 төлемдер белгілеу кодтары бар тауарларды қоспағанда, тауарлар үшін төлемдер,
оның ішінде:
Ауыл, орман және балық шаруашылықтарының өнімі үшін төлемдер
өңдеу өнеркәсібінің өнімі үшін төлемдер (азық-түлік өнімдері, сусындар, темекі өнімдері, тоқыма, киім, тері және теріден жасалған бұйымдар, ағаш және ағаштан жасалған бұйымдар және тығындар, сабаннан және өру материалдарынан жасалған бұйымдар, қағаз және қағаз бұйымдары, химиялық заттар және химия өнімдері, фармацевттік өнімдер және фармацевттік негізгі дәрі-дәрмектер, резеңке және пластмасса бұйымдары, минералдық металл емес басқа да бұйымдар, негізгі металдар, дайын металл бұйымдар, компьютерлер, электрондық және оптикалық өнімдер, электр жабдығы, машиналар және жабдық, автомобильдер, тіркемелер және жартылай тіркемелер, басқа да көлік жабдығы, жиһаз, басқа да дайын өнімдер)
қызметкерлердің тауарлар сатып алуы үшін есебіне берілген соманы заңды тұлғаның өз шотынан корпоративтік төлем карточкаларын пайдалана отырып операциялары есепке алуға арналған банк шотына аударуы
заңды тұлға сатып алатын суық, ыстық су, электр энергиясы, жылыту (газбен, ыстық сумен)
тауар жеткізушіге тауар бойынша төлемді мәулетпен жасағаны үшін сыйақы
711
Тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелмей шетелден тауарлар сатып алу және сату
712
Қазақстан Республикасының аумағына бұрын әкелінген шетелдік тауарларды олардың бастапқы жай-күйін айтарлықтай өзгертпей шетелге сату
713
Қазақстан Республикасының аумағынан бұрын әкетілген отандық тауарларды олардың бастапқы жай-күйін айтарлықтай өзгертпей шетелден сатып алу
720-топ "Жылжымайтын мүлік үшін төлемдер"
721
Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлік үшін төлемдер
оның ішінде:
Қазақстан Республикасының аумағындағы үйлер мен ғимараттар
тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу үшін құрылыс ұйымдарының шоттарына жеке тұлғалар аударатын төлемдер (Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй сатып алғаны үшін кезең-кезеңмен ақы төлеу)
бірлескен қызмет шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлікке үлестік қатысуды қамтамасыз ететін ақша аударымдары
бірлескен қызмет шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлікті пайдаланудан пайданы төлеу
722
Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жердегі жылжымайтын мүлік үшін төлемдер,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жердегі үйлер мен ғимараттар
бірлескен қызмет шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жердегі жылжымайтын мүлікке үлестік қатысуды қамтамасыз ететін ақша аударымдары
бірлескен қызмет шарттары бойынша Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жердегі жылжымайтын мүлікті пайдаланудан пайданы төлеу

Раздел 7 "Товары и нематериальные активы"
710
Платежи за товары, за исключением недвижимости и товаров с кодами назначения платежей 711, 712 и 713,
в том числе:
платежи за продукцию сельского, лесного и рыбного хозяйств
платежи за продукцию обрабатывающей промышленности (продукты пищевые, напитки, изделия табачные, текстиль, одежда, кожа и изделия из кожи, древесина и изделия из древесины и пробки, изделия из соломки и материалов для плетения, бумага и изделия бумажные, вещества химические и продукты химические, продукты фармацевтические и препараты фармацевтические основные, изделия резиновые и пластмассовые, изделия минеральные неметаллические прочие, металлы основные, изделия металлические готовые, компьютеры, продукция электронная и оптическая, оборудование электрическое, машины и оборудование, автомобили, прицепы и полуприцепы, оборудование транспортное прочее, мебель, прочие готовые изделия)
перечисление юридическим лицом подотчетных сумм на покупку сотрудниками товаров со своего текущего счета на банковский счет, предназначенный для учета операций с использованием корпоративных платежных карточек
платежи за холодную, горячую воду, электроэнергию, отопление (газовое, горячей водой), приобретаемые юридическими лицами
вознаграждение поставщику товаров за рассрочку платежа по товару
711
Приобретение и продажа товаров за рубежом без ввоза товаров на территорию Республики Казахстан
712
Продажа за рубеж ранее ввезенных на территорию Республики Казахстан иностранных товаров без существенного преобразования их первоначального состояния
713
Приобретение из-за рубежа ранее вывезенных с территории Республики Казахстан отечественных товаров без существенного преобразования их первоначального состояния
Группа 720 "Платежи за недвижимость"
721
Платежи за недвижимость, находящуюся на территории Республики Казахстан,
в том числе:
платежи за здания и сооружения, находящиеся на территории Республики Казахстан
платежи за долевое участие в строительстве жилых домов, перечисляемых физическими лицами на счета строительных организаций (поэтапная оплата за приобретение жилья на территории Республики Казахстан)
переводы денег, обеспечивающие долевое участие в недвижимости, находящейся на территории Республики Казахстан, по договорам совместной деятельности
выплата прибыли от эксплуатации недвижимости, находящейся на территории Республики Казахстан, по договорам совместной деятельности
722
Платежи за недвижимость, находящуюся вне территории Республики Казахстан,
в том числе:
платежи за здания и сооружения, находящиеся вне территории Республики Казахстан
переводы денег, обеспечивающие долевое участие в недвижимости, находящейся вне территории Республики Казахстан, по договорам совместной деятельности
выплата прибыли от эксплуатации недвижимости, находящейся вне территории Республики Казахстан, по договорам совместной деятельности

730
Өндірілмеген қаржылық емес активтерді сатып алу,
оның ішінде мынадай төлемдер үшін:
жер және оның қойнауы, оның ішінде жерді тұрақты пайдалану құқығы үшін төлемдер
бағдарламалық қамтамасыз ету
Патенттер
Удвилл
сауда маркалары
тауарлық белгілер
780
Ұсынылмаған тауарлар үшін қаражатты қайтару,
оның ішінде:
ұсынылмаған тауарлар, материалдық емес активтер үшін қаражатты қайтару
790
7-бөлім бойынша басқа да төлемдер,
оның ішінде:
7-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын бұза отырып ресімделген төлем құжаттары бойынша қаражатты қайтаруды қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған тауарлар бойынша төлемдер
8-бөлім "Қызметтер"
810-топ "Көлік, қойма шаруашылығының қызметі"
811
Әуе көлігі қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
экипажымен бірге әуе көлігін жалдау
әуе көлігінің жолаушылар тасымалдау бойынша қызметі
әуе көлігінің жүк тасымалдау бойынша қызметі және ғарыштық көлік қызметі
812
Су көлігі қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
экипажымен теңіз көлігін жалдау
теңіз жолаушылар көлігінің қызметі
теңіз жүк көлігінің қызметі
ішкі су көлігінің жолаушылар тасымалдау бойынша қызметі
ішкі су көлігінің жүк тасымалдау бойынша қызметі
813
Теміржол көлігінің қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
экипажымен теміржол көлігін жалдау
жолаушылардың қалааралық теміржол көлігінің қызметі
теміржол жүк көлігінің қызметі
814
Құрлықтағы өзге көлік қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
экипажымен өзге құрлық көлігін жалдау
жолаушылардың басқа да құрлық көлігінің қызметтері
жүк тасымалдаулары бойынша автомобиль көлігінің қызметтері және тасымалдаулар бойынша қызметтер
815
Құбыр жолы арқылы тасымалдау қызметі үшін төлемдер
816
Сақтау және қоймаға алу қызметі үшін төлемдер
817
Қосалқы көлік қызметі үшін төлемдер
818
Почта және курьерлік қызмет үшін төлемдер,
оның ішінде:
ұлттық пошта қызметтері (пошта қызметтері, газеттер және басқа да мерзімді басылымдармен, хаттармен, посылкалар және бандерольдермен байланысты қызметтер, пошта бөлімшелерінің қызметтері, өзге де пошта қызметтері)
ұлттық пошта қызметтерін қоспағанда, курьерлік қызметтер (хатты, тамақты, басқа да тауарларды жеткізу бойынша курьерлік қызметтер)
819
Көлік қызметтері бойынша басқа да төлемдер
821
Құрылыс қызметтері үшін төлемдер,
оның ішінде:
ғимараттар мен құрылыстарды тұрғызу бойынша жұмыстар, оның ішінде объектілер құрылысы кезінде сатып алынатын және пайдаланылатын тауарлардың құны
көпірлерді, жолдарды және теміржолдарды тұрғызу бойынша құрылыс жұмыстары, оның ішінде объектілерді тұрғызу кезінде сатып алынатын және пайдаланылатын тауарлардың құны
өзге де инженерлік құрылыстарды салу бойынша құрылыс жұмыстары, объектілерді тұрғызу кезінде сатып алынатын және пайдаланылатын тауарлардың құны
ғимараттарды бөлшектеу және бұзу жөніндегі және құрылыс учаскесін дайындау бойынша жұмыстар
ғимараттар мен құрылыстарды жөндеу
электрмонтаж жұмыстары
сумен жабдықтау, жылыту және ауаны баптау жүйелерін орнату бойынша жұмыстар
монтаждау (орнату) бойынша басқа да жұмыстар
құрылыс және аяқтау цикліндегі әрлеу жұмыстары
шатыр тіреуіш орнату бойынша жұмыстар (шатыр аражабыны)
басқа да топтамаларға енгізілмеген, өзге де мамандандырылған құрылыс жұмыстары
құбырларды, байланыс желілерін және электр тарату желілерін (күш кабельдерін) төсеу бойынша жұмыстар
электр станцияларын, тау-кен және өндеу өнеркәсібі үшін құрылыстарды салу бойынша жұмыстар
өзге де құрылыстық-монтаждау жұмыстары (оның ішінде дауалдар мен қоршауларды; терезе қақпағын және қалқандарды; жолдар, әуежай мен портар үшін жарық беру және сигнализация жүйелерін орнату бойынша жұмыстар)
құрылысты аяқтау бойынша жұмыстар (сылақ жұмыстары, орнату балташылық жұмыстар, едендерді жабу және қабырғаларды қаптау бойынша жұмыстар, сырлау және шыны жасау жұмыстары)
ғимаратты немесе құрылысты салу немесе бұзу үшін операторы бар жабдықты жалдау бойынша қызметтер

730
Покупка непроизведенных нефинансовых активов,
в том числе платежи за:
землю и ее недра, в том числе платежи за право постоянного землепользования
программное обеспечение
Патенты
Гудвилл
торговые марки
товарные знаки
780
Возврат средств за непредоставленные товары,
в том числе:
возврат средств за непредоставленные товары, нематериальные активы
790
Прочие платежи по разделу 7,
в том числе:
платежи по товарам, неучтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 7
Раздел 8 "Услуги"
Группа 810 "Услуги транспорта, складского хозяйства"
811
Платежи за услуги воздушного транспорта,
в том числе:
аренда воздушного транспорта с экипажем
услуги воздушного транспорта по перевозкам пассажиров
услуги воздушного транспорта по перевозкам грузов и услуги космического транспорта
812
Платежи за услуги водного транспорта,
в том числе:
аренда морского транспорта с экипажем
услуги морского пассажирского транспорта
услуги морского грузового транспорта
услуги внутреннего водного транспорта по перевозкам пассажиров
услуги внутреннего водного транспорта по перевозкам грузов
813
Платежи за услуги железнодорожного транспорта,
в том числе:
аренда железнодорожного транспорта с экипажем
услуги железнодорожного транспорта пассажирского междугороднего
услуги железнодорожного транспорта грузового
814
Платежи за услуги иного сухопутного транспорта,
в том числе:
аренда иного сухопутного транспорта с экипажем
услуги сухопутного транспорта пассажирского прочие
услуги автомобильного транспорта по грузовым перевозкам и услуги по перевозкам
815
Платежи за услуги по транспортированию по трубопроводам
816
Платежи за услуги по хранению и складированию
817
Платежи за услуги вспомогательные транспортные
818
Платежи за почтовые и курьерские услуги,
в том числе:
услуги национальной почты (услуги почтовые, услуги, связанные с газетами и другими периодическими изданиями, письмами, посылками и бандеролями, услуги почтовых отделений, прочие почтовые услуги)
курьерские услуги, кроме услуг национальной почты (услуги курьерские по доставке писем, еды, прочих товаров)
819
Прочие платежи по транспортным услугам
821
Платежи за строительные услуги,
в том числе:
работы по возведению зданий и сооружений, в том числе стоимость товаров, приобретаемых и используемых при сооружении объектов
работы строительные по сооружению мостов, дорог и железных дорог, в том числе стоимость товаров, приобретаемых и используемых при сооружении объектов
работы строительные по строительству прочих инженерных сооружений, стоимость товаров, приобретаемых и используемых при сооружении объектов
работы по разборке и сносу зданий и по подготовке участка строительного
ремонт зданий, сооружений
работы электромонтажные
работы по установке систем водоснабжения, отопления и кондиционирования воздуха
прочие работы по монтажу (установке)
работы строительные и отделочные завершающего цикла
работы по установке стропил (кровельных перекрытий)
работы строительные специализированные прочие, не включенные в другие группировки
работы по прокладке трубопроводов, линий связи и линий электропередач (силовых кабелей)
работы по возведению электростанций, сооружений для горнодобывающей и обрабатывающей промышленности
прочие строительно-монтажные работы (в том числе работы по установке: заборов и оград; ставней и навесов; систем освещения и сигнализации для дорог, аэропортов и портов)
работы по завершению строительства (штукатурные работы, столярные установочные работы, работы по покрытию полов и стен, малярные и стекольные работы)
услуги по аренде оборудования с оператором для строительства или сноса здания или сооружения

822
Тауарларды жөндеу және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
үйлер мен ғимараттарды жөндеуді (құрылыс қызметтеріне қосылады), компьютерлерді жөндеуді (компьютер қызметтеріне қосылады) және мұнай мен газ ұңғымаларын (кәсіптік, ғылыми және техникалық қызметтерге кіреді) қоспағанда, кез келген тауарларды, оның ішінде су және әуе кемелерін және басқа көлік құралдарын жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету бойынша қызметтер
830-топ "Сақтандыру қызметтері үшін төлемдер"

822
Платежи за услуги по ремонту товаров и техническому обслуживанию,
в том числе:
услуги по ремонту и техническому обслуживанию любых товаров, в том числе морских и воздушных судов и других транспортных средств, за исключением ремонта зданий и сооружений (включаются в строительные услуги), ремонта компьютеров (включаются в компьютерные услуги) и ремонта нефтяных и газовых скважин (включаются в профессиональные, научные и технические услуги)
Группа 830 "Платежи за страховые услуги"

831
Өмірді сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысы (жарна),
оның ішінде:
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамының не ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы аннуитеті шарты бойынша зейнетақы жинақтарын сақтандыру ұйымына аударуы
832
Өмірді сақтандыру бойынша сақтандыру өтемақысы,
оның ішінде:
сақтандыру ұйымының өмірді сақтандыру және аннуитеттік сақтандыру бойынша сақтандыру төлемдерін аударуы
сақтандыру ұйымының аннуитеттік сақтандыру бойынша мерзімдік (өмір бойы) сақтандыру төлемдері
833
Басқа да сақтандыру сыйлықақылары,
оның ішінде:
сақтандырудың басқа түрлері бойынша (өмірді сақтандыруды қоспағанда) сақтандыру сыйлықақысы (жарна)
834
Басқа да сақтандыру өтемақысы,
оның ішінде:
сақтандыру ұйымының басқа сақтандыру төлемдерін (өмірді сақтандыру жөніндегі төлемдерді қоспағанда) кейіннен жеке тұлғалардың шоттарына есеп алу үшін банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына аударуы
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының кепілдік берілген сақтандыру төлемдерін аударуы
835
Қайта сақтандыруға беру
836
Қайта сақтандырушыға өтеу
837
Сақтандыру және қайта сақтандыру жөніндегі комиссиялық сыйақы,
оның ішінде:
сақтандыру агенттеріне комиссиялық төлемдер
838
Жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша сатып алу сомасын қайтару
839
Басқа да сақтандыру қызметтері,
оның ішінде:
актуарлық қызметтер
қосалқы сақтандыру қызметтері (консультациялық қызметтер, сақтандыру және зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы бағалау жөніндегі қызметтер)
841
842 және 843 төлемдер белгілеу кодтары бар төлемдерді қоспағанда, қаржылық қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген банктік және өзге де операцияларды жүзеге асырғаны үшін комиссиялық сыйақы
қаржы ұйымдарының (сақтандыру ұйымдары және "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы көрсететін қызметті қоспағанда) делдалдық және қосалқы қызметтері
бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына операцияларды жүзеге асырғаны үшін комиссиялық сыйақы
ақшаны қолма-қол ақшаға айналдырғаны үшін комиссиялық сыйақы
андеррайтинг шартына сәйкес сыйақы төлеу
Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінде тозған валютаны айырбастағаны үшін комиссиялық сыйақы
қарыздарды (қаржы лизингін қоса алғанда) беруге байланысты комиссиялық сыйақы
қаржылық консультациялық қызметтер

831
Страховая премия (взнос) по страхованию жизни,
в том числе:
перевод пенсионных накоплений акционерным обществом "Единый накопительный пенсионный фонд" либо добровольным пенсионным фондом в страховую организацию по договору пенсионного аннуитета
832
Страховое возмещение по страхованию жизни,
в том числе:
перечисление страховой организацией страховых выплат по страхованию жизни и аннуитетному страхованию
периодические (пожизненные) страховые выплаты страховой организацией по аннуитетному страхованию
833
Прочие страховые премии,
в том числе:
страховая премия (взнос) по прочим видам страхования (за исключением страхования жизни)
834
Прочие страховые возмещения,
в том числе:
перечисление страховой организацией прочих страховых выплат (за исключением выплат по страхованию жизни) в банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан для последующего зачисления на счета физических лиц
перечисление акционерным обществом "Фонд гарантирования страховых выплат" гарантийных страховых выплат
835
Передача в перестрахование
836
Возмещение перестрахователю
837
Комиссионные вознаграждения по страхованию и перестрахованию,
в том числе:
комиссионные платежи страховым агентам
838
Возврат выкупной суммы по договору накопительного страхования
839
Прочие страховые услуги,
в том числе:
актуарные услуги
вспомогательные страховые услуги (консультационные услуги, услуги по оценке в области страхования и пенсионного обеспечения)
841
Платежи за финансовые услуги, за исключением платежей с кодами назначения платежей 842 и 843,
в том числе:
комиссионное вознаграждение банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, за осуществление банковских и иных операций, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан"
посреднические и вспомогательные услуги финансовых организаций (за исключением услуг страховых организаций и акционерного общества "Единый накопительный пенсионный фонд")
комиссионные вознаграждения профессиональным участникам рынка ценных бумаг за осуществляемые операции
комиссионное вознаграждение за обналичивание денег
оплата вознаграждения согласно андеррайтинговому договору
комиссионное вознаграждение за обмен ветхой валюты в банке-нерезиденте Республики Казахстан
комиссионное вознаграждение в связи с предоставлением займов (включая финансовый лизинг)
финансовые консультационные услуги

842
Интернет-банкингтің қызметі үшін комиссиялық сыйақы
843
Ұялы банкинг қызметі үшін комиссиялық сыйақы
844
Делдалдардың сауда мәмілелер бойынша қызметтері үшін төлемдер,
оның ішінде:
сауда-делдал фирмаларға, брокерлерге, дилерлерге, сауда агенттеріне теңіз және әуе кемелеріндегі сауда мәмілелерін, аукциондық мәмілелерді қоса алғанда, тауарлармен және қызметтермен жасалған сауда мәмілелерінен комиссиялық сыйақы
агенттіктердің сыйақы үшін немесе шарт негізінде ұсынылатын жылжымайтын мүлікпен байланысты қызметтері
850-топ "Басқа да іскерлік қызмет көрсету"

842
Комиссионное вознаграждение за услуги Интернет-банкинга
843
Комиссионное вознаграждение за услуги мобильного банкинга
844
Платежи за услуги посредников по торговым сделкам,
в том числе:
комиссионное вознаграждение торгово-посредническим фирмам, брокерам, дилерам, торговым агентам от торговых сделок с товарами и услугами, включая торговые сделки на морских и воздушных судах, аукционные сделки
услуги агентств, связанные с недвижимостью, предоставляемые за вознаграждение или на договорной основе
Группа 850 "Прочие деловые услуги"

851
Компьютерлік қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
компьютерлік бағдарламалау бойынша қызметтер
бағдарламалық қамтамасыз етуді шығарғаны үшін қызметтер
компьютерлік технологиялар саласындағы кеңес беру қызметтері
компьютерлік жабдықты басқару бойынша қызметтер
компьютерлерді және перифериялық құрылғыларды жинақтау, орнату, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша қызметтер
ақпараттық технологиялар және компьютерлік жүйелер саласындағы қызметтер
деректерді, сайттарды өңдеу бойынша қызметтер және осыған ұқсас қызметтер
процессингтік қызметтер (төлемдерді және төлем карточкаларын пайдаланумен басқа операцияларды жүзеге асыру кезінде қалыптастырылатын ақпаратты жинау, өңдеу және беру)
нақты уақыт режимінде деректер массивін құру, сақтау және олармен жұмыс істеу; деректерді табуляциялауды, компьютерлік уақытты ұжымдық пайдалану режимінде немесе сағат бойынша белгіленген кесте негізінде деректерді өңдеуді, тұрақты негізде сыртқы пайдаланушылардың есептеу кешендерін басқаруды қоса алғанда деректерді өңдеу
веб порталдарды ұстап тұру
852
Байланыс қызметі үшін төлемдер,
оның ішінде:
сымды телекоммуникациялық (деректер мен хабарламаларды жіберу бойынша, тіркелген телефон, телекоммуникациялық сым желілерін ұсыну бойынша жеке желілер, телекоммуникациялық сым желілері бойынша деректерді жіберу бойынша, Интернеттің сым арқылы өткізілетін желіаралық байланыс, кабельдік инфрақұрылым бойынша бағдарламаларды тарату бойынша) қызметтер
сымсыз телекоммуникациялық (мобильдік байланыс және телекоммуникациялық сымсыз желілерді ұсыну бойынша жеке желілер, сымсыз телекоммуникацияларды ұсыну бойынша, телекоммуникациялық сымсыз желілер бойынша деректерді жіберу бойынша, Интернеттің сымсыз желіаралық байланыс қызметтері, сымсыз желілер бойынша бағдарламаларды тарату бойынша) қызметтер
спутник байланыс қызметтері
өзге де телекоммуникациялық қызметтер
853
Зияткерлік меншікті пайдаланғаны үшін төлем,
оның ішінде:
меншік (патенттер, авторлық құқық, сауда маркалары, технологиялық процестер, дизайн сияқты) құқығын пайдаланғаны үшін төлемдер
тұпнұсқаларды және прототиптерді (кітаптар және қолжазбалар, компьютерлік бағдарламалық қамтамасыз ету, кинематография жұмыстары, дыбысжазбалары сияқты) қайта жасағаны және (немесе) жасалғандарды тартқаны үшін төлемдер
854
Заң қызметтері үшін төлемдер,
оның ішінде:
заң кеңестері мен консультациялары; заң, сот және заңнамалық процестерде қызметтерді ұсыну; заң құжаттамасын дайындау; арбитраж қызметтері; жеке сот орындаушылардың қызметтері
855
Лизинг бойынша төлемдер (ағымдағы жалдау),
оның ішінде:
үй-жайлардың, уақытша сақтау қоймаларының, тұйық жерлердің операциялық лизингі (ағымдағы жалдау)
меншікті мүлікті жалға беру бойынша қызметтер
машиналар мен жабдықтарды операторсыз жалға беру бойынша қызметтер
жеке қолданатын заттар мен тұрмыстық тауарларды жалға алу және жалға беру бойынша қызметтер
машиналарды, жабдықты және өзге де материалдық құралдарды жалға беру бойынша қызметтер
жалға алушының жалдау шартына сәйкес жалға берілетін үй-жай бойынша жалға берушіге төлемі (оның ішінде коммуналдық шығыстарды, байланыс қызметтері үшін, ғимаратты күзеткені үшін шығыстарды және басқаларды төлеу)
заңды тұлғаның жеке тұлғаның пайдасына осы жеке тұлғаның жеке мүлігін жалға алғаны үшін төлемі

851
Платежи за компьютерные услуги,
в том числе:
услуги по компьютерному программированию
услуги по изданию программного обеспечения
услуги консультационные в области компьютерных технологий
услуги по управлению компьютерным оборудованием
услуги по сборке, установке, техническому обслуживанию и ремонту компьютеров и периферийных устройств
услуги в области информационных технологий и компьютерных систем
услуги по обработке данных, сайтов и услуги аналогичные
процессинговые услуги (сбор, обработка и передача информации, формируемой при осуществлении платежей и других операций с использованием платежных карточек)
создание, хранение и работа с массивами данных в режиме реального времени; обработка данных, включая табулирование данных, обработку данных в режиме коллективного использования компьютерного времени или на основе почасового графика, управление вычислительными комплексами внешних пользователей на постоянной основе
содержание веб порталов
852
Платежи за услуги связи,
в том числе:
проводные телекоммуникационные услуги (по передаче данных и сообщений, телефонные фиксированные, частных сетей по предоставлению проводных телекоммуникационных линий, по передаче данных по сетям телекоммуникационным проводным, межсетевой связи Интернета проводные, по распространению программ по инфраструктуре кабельной)
беспроводные телекоммуникационные услуги (мобильной связи и частных сетей по предоставлению беспроводных телекоммуникационных линий, по предоставлению беспроводных телекоммуникаций, по передаче данных по беспроводным телекоммуникационным сетям, беспроводные услуги межсетевой связи Интернета, по распространению программ по сетям беспроводным)
услуги спутниковой связи
прочие телекоммуникационные услуги
853
Плата за использование интеллектуальной собственности,
в том числе:
платежи за пользование правами собственности (такими как патенты, авторские права, торговые марки, технологические процессы, дизайн)
платежи за лицензии на воспроизводство и (или) распространение произведенных оригиналов и прототипов (таких как книги и рукописи, компьютерное программное обеспечение, кинематографические работы, звукозаписи)
854
Платежи за юридические услуги,
в том числе:
юридические советы и консультации; предоставление услуг в юридических, судебных и законодательных процессах; подготовка юридической документации; услуги арбитража; услуги частных судебных исполнителей
855
Платежи по лизингу (текущая аренда),
в том числе:
операционный лизинг (текущая аренда) помещений, складов временного хранения, тупиков
услуги по сдаче в наем собственного имущества
услуги по аренде машин и оборудования без оператора
услуги по прокату и аренде предметов личного потребления и бытовых товаров
услуги по аренде машин, оборудования и прочих материальных средств
оплата арендодателю арендатором расходов по арендному помещению согласно договору аренды (в том числе оплата коммунальных расходов, расходов за услуги связи, по охране здания и другие)
платеж юридического лица в пользу физического лица за аренду личного имущества данного физического лица

856
Коммуналдық қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
жеке тұлғалардың коммуналдық қызметтерді сатып алуы: суық, ыстық су, электр энергиясы, жылыту (газбен, ыстық сумен), кәріз, газ, лифт, үй-жайларды ұстау, қоқыс шығару, ұжымдық антенна, есептегіштерге техникалық қызмет көрсету, газ жүйесіне техникалық қызмет көрсету, радиохабар үшін ақы төлеу
857
Ақпараттық қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
бұқаралық ақпарат құралдарын жаңалық мәліметтерімен, фотография материалдарымен және тақырыпты мақалалармен жабдықтауды қоса алғанда, ақпараттық агенттіктердің қызметтері
дерекқорларды жасау, сақтау және тарату
мерзімді баспа басылымдарына поштамен және өзге де тәсілдер арқылы жеткізумен тікелей жеке жазылу
телефон анықтама орталықтарының қызметтері
858
Жарнама және нарық конъюнктурасын зерттеу саласындағы қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
жарнама агенттіктері арқылы жарнаманы жобалау, жасау және маркетингі
жарнама уақытын сатып алуды және сатуды қоса алғанда, жарнаманы бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру
көрмелерді және сауда жәрмеңкелерін ұйымдастыру, тауарларды шетелде жарнамалау
маркетингтік зерттеулер, түрлі проблемалар бойынша қоғам пікіріне пікіртерім жүргізу
859
Кәсіптік, ғылыми және техникалық қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
бухгалтерлік қызметтер
салық салу саласындағы кеңес беру қызметтері
басқару мәселелері бойынша кеңес беру қызметтері, бас компаниялардың қызметтері
сәулет, инженерлік ізденістер саласындағы және осы салаларда техникалық консультацияларды ұсыну бойынша қызметтер
техникалық сынақтар мен талдау бойынша қызметтер
жаратылыстану және техникалық ғылымдар саласындағы зерттеулер мен эксперименттік әзірлемелер бойынша қызметтер
қоғамдық және гуманитарлық ғылымдар саласындағы зерттеулер мен эксперименттік әзірлемелер бойынша қызметтер
жобалау (дизайн) бойынша қызметтер
суретке түсіру саласындағы қызмет
ауызша және жазбаша аударма бойынша қызметтер
хатшы қызметтері
ветеринарлық қызметтер
кешенді кеңселік әкімшілік қызметтер
фотокөшірме қызметтері, құжаттарды дайындау бойынша қызметтер және өзге де мамандандырылған кеңселік қосалқы қызметтер
конференцияларды ұйымдастыру бойынша қызметтер
орау қызметтері
ауыл шаруашылығы саласындағы қызметтер (ветеринарлық қызметтерді қоспағанда)
орман шаруашылығы саласындағы қызметтер (орманды баптау және ағаш дайындау)
тау-кен өнеркәсібі саласындағы қосалқы қызметтер (мұнай және табиғи газ ұңғымаларын бұрғылау бойынша қызметтер, бұрғылау мұнараларын орнату, жөндеу және бөлшектеу бойынша қызметтер және мұнай мен табиғи газ өндіру саласындағы өзге де қосалқы қызметтер, өңделетін алаңда жүзеге асырылатын тасымалдау үшін табиғи газды сұйылту және қайта газдандыру бойынша қызметтер)
басқа топтамаларға енгізілмеген, кәсіби, ғылыми және өзге де техникалық қызметтер, оның ішінде коммерциялық қосалқы қызметтер
газеттерді басу бойынша қызметтер және басқа да баспа, баспаға және таралымға дайындау, түптеу, өндеу және онымен байланысты қызметтер
кітаптарды, мерзімді және басқа басылымдарды басып шығару бойынша қызметтер
визалық қолдауды ресімдеу
радиациялық зерттеу
делдалдар сауда мәмілелері және сақтандыру агенттері жылжымайтын мүлікпен операцияларға немесе сақтандыруға байланысты жүргізетін бағалауды қоспағанда, бағалау бойынша қызметтер
тергеу жүргізу және қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша қызметтер
технологиялық процестерді және автоматтандырылған өндіріс құрылғыларын бақылау үшін жабдықты жобалау бойынша қызметтер
электр энергиясын өндіру және болу бойынша қызметтер
суды бөлу бойынша қызметтер
құбырлар бойынша газды отынды болу бойынша қызметтер
заңды тұлғаларға жуу және құрғақ тазалау бойынша қызметтер
жабдықты жинау, орнату бойынша қызметтер (компьютерлік жабдықты, сондай-ақ жиналатын құрылғылардан объектілерді монтаждауды және тұрғызуды қоспағанда)
ғимараттарды тазалау бойынша қызметтер (дезинфекция, дератизация және дезинсекция, терезелерді жуу бойынша, дәстүрлі тазалау бойынша, арнайы тазалау бойынша, пештерді және мұржаларды тазалау бойынша қызметтер)
қалдықтарды жинау, өңдеу және жою, қайталама шикізатты алу, рекультивация бойынша қызметтер
860-топ "Жеке тұлғаларға арналған қызметтер және мәдениет және демалыс саласындағы қызметтер"

856
Платежи за коммунальные услуги,
в том числе:
приобретение физическими лицами коммунальных услуг: холодная, горячая вода, электроэнергия, отопление (газовое, горячей водой), канализация, газ, лифт, содержание жилища, вывоз мусора, коллективная антенна, техническое обслуживание счетчиков, техническое обслуживание газовой системы, оплата за радиовещание
857
Платежи за информационные услуги,
в том числе:
услуги информационных агентств, включая снабжение средств массовой информации сводками новостей, фотографическим материалом и тематическими статьями
создание, хранение и распространение баз данных
прямая индивидуальная подписка на периодические издания с доставкой по почте и иными способами;
услуги телефонных справочных центров
858
Платежи за услуги в области рекламы и изучения конъюнктуры рынка,
в том числе:
проектирование, создание и маркетинг рекламы посредством рекламных агентств
размещение рекламы в средствах массовой информации, включая покупку и продажу рекламного времени
организация выставок и торговых ярмарок, рекламирование товаров за рубежом
маркетинговые исследования, проведение опросов общественного мнения по различным проблемам
859
Платежи за профессиональные, научные и технические услуги,
в том числе:
бухгалтерские услуги
консультационные услуги в области налогообложения
консультационные услуги по вопросам управления, услуги головных компаний
услуги в области архитектуры, инженерных изысканий и по предоставлению технических консультаций в этих областях
услуги по техническим испытаниям и анализу
услуги по исследованиям и экспериментальным разработкам в области естественных и технических наук
услуги по исследованиям и экспериментальным разработкам в области общественных и гуманитарных наук
услуги по проектированию (дизайну)
услуги в области фотографии
услуги по устному и письменному переводу
секретарские услуги
ветеринарные услуги
офисные административные комплексные услуги
фотокопировальные услуги, услуги по подготовке документов и услуги офисные специализированные вспомогательные прочие
услуги по организации конференций
упаковочные услуги
услуги в области сельского хозяйства (кроме услуг ветеринарных)
услуги в области лесного хозяйства (лесоводства и лесозаготовок)
вспомогательные услуги в области горнодобывающей промышленности (услуги по бурению скважин для добычи нефти и природного газа, по установке, ремонту и демонтажу буровых вышек и услуги вспомогательные прочие в области добычи нефти и природного газа, по сжижению и регазификация газа природного для транспортирования, осуществляемые на разрабатываемой площадке)
профессиональные, научные и технические прочие услуги, не включенные в другие группировки, в том числе коммерческие вспомогательные
услуги по печатанию газет и прочие печатные услуги, к подготовке к печати и тиражированию, переплетные, отделочные и связанные с ними услуги
услуги по изданию книг, изданий периодических и прочих изданий
оформление визовой поддержки
радиационное обследование
услуги по оценке, кроме оценки, производимой посредниками по торговым сделкам и страховыми агентами в связи с операциями с недвижимым имуществом или страхованием
услуги по проведению расследований и обеспечению безопасности
услуги по проектированию оборудования для контроля технологических процессов и автоматизированных производственных установок
услуги по распределению и передаче электроэнергии
услуги по распределению воды
услуги по распределению газообразного топлива по трубопроводам
услуги юридическим лицам по стирке и сухой чистке
услуги по сборке, установке оборудования (кроме компьютерного оборудования, а также монтажа и возведения объектов из сборных конструкций)
услуги по уборке зданий (в том числе услуги по дезинфекции, дератизации и дезинсекции, по мытью окон, по традиционной уборке, по специализированной уборке, по чистке печей и труб)
услуги по сбору, обработке и удалению отходов, получению вторичного сырья, рекультивации
Группа 860 "Услуги частным лицам и услуги в сфере культуры и отдыха"

861
Білім беру қызметтері үшін төлемдер,
оның ішінде:
жеке тұлғаларға білім беру бойынша қызметтер үшін және заңды тұлғаларға олардың қызметкерлерін оқытқаны үшін төлемдер (мектеп жасына дейінгі тәрбие және оқыту, орта білім, жоғары білім, басқа білім, курстар, тренингтер, семинарлар, іс-тәжірибеден өту саласында)
862
Медициналық қызмет үшін төлемдер,
оның ішінде:
емханалардың қызметтері, дәрігерлік және стоматология практикасы саласындағы, адам денсаулығын қорғау бойынша, ауыруға қарау бойынша қызметтер
869
Мәдениет және демалу салаларындағы қызметтер үшін төлемдер,
оның ішінде:
шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызметтер (әртіс-орындаушылардың, авторлардың, композиторлардың, мүсіншілердің, кескіндемешілердің, графикалық суретшілердің қызметтері, көріністік іс-шараларды өндіру және ұсыну саласындағы, театр жабдықтарын пайдалану бойынша қызметтер)
кітапханалардың, мұрағаттардың, мұражайлардың және басқа да мәдени мекемелердің қызметі
құмар ойындар және бәс тігуді ұйымдастыру бойынша қызметтер
спорт қызметтері және демалысты ұйымдастыру бойынша қызметтер (спорт құрылыстарын пайдалану бойынша, спорт
клубтарының, фитнес клубтарының, ойын-сауық парктарының және тақырыпты парктардың, демалыс парктарының және пляждардың, фейерверктерді және "жарық пен дыбыс" көрсетілімдерін көрсету бойынша қызметтер, ойын автоматтарының қызметтері)
шаштараздар мен сән салондарының қызметтері
кино-, бейнефильмдерді және радио-, теледидар бағдарламаларын шығару бойынша қызметтер
фонограммаларды және дыбысжазбаларын шығару бойынша қызметтер
дыбыс- және бейнежазбаларды көшіру бойынша қызметтер
радиохабар саласындағы қызметтер
телебағдарламаларды жасау және тарату бойынша қызметтер, телехабарлар түпнұсқалары
871
Сапарлар,
оның ішінде:
жол жүру (билеттер) құнын қоспағанда, сатып алынған туристік жолдамалардың құны (билеттер үшін тікелей ақы төленген кезде көлік түріне қарай 811, 812, 813, 814 төлемдер белгілеу кодтары көрсетіледі)
билеттер құнын қоса есептегенде, туристік жолдамалардың құны (олардың ақысы бір төлем құжатымен төленген жағдайда)
саяхат бюроларының және туристік агенттердің қызметтері
өкілдік және іссапар шығыстары
заңды тұлғаның өз қызметкерінің банк шотына не корпоративтік төлем карточкаларын пайдалана отырып операцияларды есепке алуға арналған банк шотына кейіннен аудару үшін өкілдік және іссапар шығыстарының сомасын банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына аударуы
872
Тұру және тамақтану қызметтері үшін төлемдер,
оның ішінде:
қонақүйлердің қызметтері
демалыс күндеріне және басқа да қысқамерзімді түру кезеңдеріне үй-жайларды беру бойынша қызметтер
жылжымалы саяжайлар мен тұрғын автотіркемелерге арналған кемпингтердің, тұрақтардың қызметтері
мейрамханалар қызметі мен тамақ өнімдерін жеткізу бойынша қызметтер
тапсырыс бойынша дайын тағамды жеткізу қызметтері және дайын тағамды жеткізу бойынша қызметтер
сусындармен қамтамасыз ету қызметтері
заңды тұлғаның қонақүйде түру қызметтері үшін жеке тұлғаның пайдасына өтем жасауы

861
Платежи за образовательные услуги,
в том числе:
оплата за образовательные услуги, оказанные физическим лицам и юридическим лицам по обучению их работников (в области дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, высшего образования, прочего образования, курсы, тренинги, семинары, прохождение практики)
862
Платежи за медицинские услуги,
в том числе:
услуги больниц, услуги в области врачебной и стоматологической практики, по охране здоровья человека, по уходу за больными
869
Платежи за услуги в сфере культуры и отдыха,
в том числе:
услуги в области творчества, искусства и развлечений (артистов-исполнителей, авторов, композиторов, скульпторов, живописцев, графических художников, в области производства и представления зрелищных мероприятий, по эксплуатации театрального оборудования)
услуги библиотек, архивов, музеев и прочих культурных учреждений
услуги по организации азартных игр и заключению пари
спортивные услуги и услуги по организации отдыха (по эксплуатации спортивных сооружений, услуги спортивных клубов, фитнесс клубов, парков развлечений и тематических парков, парков отдыха и пляжей, по показу фейерверков и представлений "свет и звук", игровых автоматов)
услуги парикмахерских и салонов красоты
услуги по производству кино-, видеофильмов и радио-, телевизионных программ
услуги по изданию фонограмм и звукозаписей
услуги по копированию звуко- и видеозаписей
услуги в области радиовещания
услуги по созданию и трансляции телепрограмм, оригиналы телевещания
871
Поездки,
в том числе:
стоимость приобретенных туристических путевок, за исключением стоимости проезда (билетов) (при непосредственной оплате за билеты указываются коды назначения платежей 811, 812, 813, 814 в зависимости от вида транспорта)
стоимость туристических путевок с учетом стоимости билетов (в случае их оплаты одним платежным документом)
услуги бюро путешествий и туристических агентов
представительские и командировочные расходы
перечисление юридическим лицом в банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан суммы представительских и командировочных расходов для последующего зачисления на банковский счет своего сотрудника либо банковский счет, предназначенный для учета операций с использованием корпоративных платежных карточек
872
Платежи за услуги по проживанию и питанию,
в том числе:
услуги гостиниц
услуги по предоставлению помещений на выходные и прочие периоды краткосрочного проживания
услуги кемпингов, стоянок для передвижных дач и жилых автоприцепов
услуги ресторанов и услуги по доставке продуктов питания
услуги по доставке готовой пищи на заказ и услуги по доставке готовой пищи
услуги по обеспечению напитками
возмещение юридическим лицом в пользу физического лица расходов за услуги по проживанию в гостинице

880
Көрсетілмеген қызметтер үшін қаражатты қайтару,
оның ішінде:
Қазақстан Республикасының резидент банктері филиалдарының және бейрезидент банктері филиалдарының клиенттерден пайдаланылмаған жол чектерінің қалдықтарын сатып алуы
890
8-бөлім бойынша басқа да төлемдер,
оның ішінде:
8-бөлімнің төлемдері бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып ресімделген төлем құжаттары бойынша қаражаттың қайтарылуын қоса алғанда, бұрын есепке алынбаған қызметтер бойынша төлемдер
8-бөлімнің төлемдері бойынша қателесіп есептен шығарылған соманың қайтарылуы
көрсетілген қызметтер үшін, сондай-ақ қызмет құны азайған жағдайда артық аударылған ақшаның қайтарылуы
жеткізушінің шарт талаптарын тиісінше орындамағаны үшін қызметтердің ақшасын қайтаруы

880
Возврат средств за непредоставленные услуги,
в том числе:
покупка филиалами банков резидентов и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан у клиентов остатков неиспользованных дорожных чеков
890
Прочие платежи по разделу 8,
в том числе:
платежи по услугам, не учтенные ранее, включая возврат средств по платежным документам, оформленным с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, по платежам раздела 8
возврат ошибочно списанной суммы по платежам раздела 8
возврат денег, излишне перечисленных за услуги, а также в случае уменьшения стоимости услуг
возврат денег поставщиком услуг за ненадлежащее исполнение условий договора

9-бөлім "Бюджетке және бюджеттен төленетін төлемдер"
911
Есептелген (есепке жазылған) және бюджетке төленетін өзге міндеттемелер
912
Бюджетке төленетін міндеттемелер бойынша өсімпұл
913
Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін айыппұлдар
917
Салықтар мен төлемдер төлеу мерзімі өзгерген (ұзартылған) кезде бюджетке түсетін түсімдер
918
Салықтар мен төлемдер төлеу мерзімі өзгерген (ұзартылған) кездегі өсімпұл
925
Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздар төлеу
960-топ "Бюджеттен қайтару (есепке алу)"
961
Грант қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төленген қосылған құн салығын салық берешегін өтеу есебіне есепке
962
Грант қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төленген қосылған құн салығын қайтару
963
Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерге қосылған құн салығын қайтару

Раздел 9 "Платежи в бюджет и выплаты из бюджета"
911
Начисленные (исчисленные) и иные обязательства в бюджет
912
Пеня по обязательствам в бюджет
913
Штрафы за нарушение законодательства Республики Казахстан
917
Поступления в бюджет при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат
918
Пеня при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат
925
Оплата процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин
Группа 960 "Возвраты (зачеты) из бюджета"
961
Зачет налога на добавленную стоимость, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта, в счет погашения налоговой задолженности
962
Возврат налога на добавленную стоимость, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта
963
Возврат налога на добавленную стоимость дипломатическим и приравненным к ним представительствам, аккредитованным в Республике Казахстан

966
Мемлекеттік кірістер органының салықты, бюджетке төлемдерді қайтару мерзімін бұзғаны үшін салық төлеушінің пайдасына жасалатын өсімпұл
970-топ "Бюджеттен артық қосылған құн салығын қайтару (есепке алу), төленген сомаларды өзге қайтарулар (есепке алулар)"
971
Бюджеттен артық (қателесіп) төленген сомаларды банк шотына қайтару
973
Есепке алынған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асқан сомасын есепке алу

966
Пеня в пользу налогоплательщика за нарушение органом государственных доходов срока проведения возврата и зачета налога, платежей в бюджет
Группа 970 "Возвраты (зачеты) из бюджета превышения налога на добавленную стоимость, иные возвраты (зачеты) уплаченных сумм"
971
Возврат из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм на банковский счет
973
Зачет превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога

974
Есепке алынған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асқан сомасын қайтару
975
Бір бюджеттік жіктеу кодынан басқа бюджеттік жіктеу кодына есепке алу
976
Бір мемлекеттік кірістер органынан басқа мемлекеттік кірістер органына есепке алу
997
Бейрезиденттен жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алу кезінде төленген қосылған құн салығын қайтару
999
Қосылған құн салығының бақылау шоты бойынша операциялар
Ескертпе:

974
Возврат превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога
975
Зачет с одного кода бюджетной классификации на другой код бюджетной классификации
976
Зачет с одного органа государственных доходов в другой орган государственных доходов
997
Возврат налога на добавленную стоимость, уплаченного при приобретении работ, услуг от нерезидента
999
Операции по контрольному счету налога на добавленную стоимость
Примечание:

1. Туынды қаржы құралдарымен жасалатын операциялар қаржы мәмілесі жасалатын базалық активтің түріне қарай тиісті бөлімнің төлем белгілеу коды (бұдан әрі - код) көрсетіле отырып коды белгіленеді.
2. 1-бөлім "Арнайы аударымдар" бойынша
"Банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының корреспонденттік шоттары бойынша транзиттік аударымдар" 150 кодын делдал банк көрсетеді. Транзиттік төлемді алған кезде бенефициар банкі ақпараттық жүйеде мәмілелерге сәйкес келетін экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын көрсетеді. Бенефициар банкі осы төлемнің қажетті деректемелерін клиенттер арасындағы сатылған тауарлар немесе көрсетілген қызметтер үшін ақы төленетін шарт негізінде көрсетеді.
"Аккредитив бойынша операция" 181 коды эмитент-банк аккредитив бойынша міндеттемелерді қамтамасыз етуге бұйрық беруші клиенттің шотынан аталған банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының шотына ақша сомасын (өтемін) аударған (аккредитивті орындаудың сыйақы сомасын аударуды қоспағанда) кезде, аккредитивті қайтарып алу кезінде ақшаны қайтарған кезде көрсетеді. Аккредитивтер бойынша операцияларды жүзеге асырған кезде эмитент-банктің бенефициардың шотына ақша аударуына төлем белгілеуге байланысты код қойылады, оның ішінде:
1) эмитент-банктің аккредитивтің қолданылу мерзіміне оның басқаруына берілген аккредитивтің сомасына осы ақшаны аккредитив бойынша төлеу үшін пайдалану ықтималдығы шартымен аккредитив бойынша ақшамен ақы төлеуі (орны жабылған аккредитивтерде);
2) клиенттің ағымдағы шотынан резиденттің немесе бейрезиденттің пайдасына аккредитив бойынша ақы төлеу (орны жабылмаған аккредитивтерде);
3) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының "Құжаттандырылған операциялар бойынша дебиторлар" шотынан меншікті қаражаты есебінен аккредитив бойынша ақы төлеу (орны жабылмаған аккредитивтерде ақы төлеу кезінде клиенттің шотында ақшасы болмаған жағдайда);
4) резидент банктің корреспонденттік шотына бейрезидент-банктің ақша аударуы.
"Кепілдік бойынша операциялар" 182 коды эмитент банк бұйрық беруші клиенттің шотынан осы банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының шотына кепілдік бойынша міндеттемелерді қамтамасыз етуге ақша сомасын (өтемін) аударған (кепілдік бойынша сыйақы сомасын аударуды қоспағанда), кепілдікті жою кезінде ақшаны қайтарған кезде көрсетеді. Кепілдік жағдай басталған кезде кепілгер-банктің клиентке ақша аударуына белгілеуге байланысты код қойылады.
"Электрондық ақшаны шығару" 192 коды электрондық ақша эмитентінің электрондық ақшаны жеке тұлғаға немесе агентке олардың номиналдық құнына тең ақша сомасына айырбастау арқылы беруі.
"Электрондық ақшаны өтеу" 193 коды электрондық ақша эмитентінің өзі шығарған, электрондық ақшаның иесі ұсынған не иеленушісі оларды ұсынбастан ауыстыруға жататын электрондық ақшаны олардың номиналдық құнына тең ақша сомасына айырбастауды жүзеге асыруы.
"Электрондық ақшаны сатып алу" 194 коды электрондық ақша жүйесінің агенті электрондық ақаша эмитентінен немесе иесінен - жеке тұлғадан электрондық ақшаны ары қарай жеке тұлғаларға өткізу үшін сатып алуы.
"Электрондық ақшаны өткізу" 195 коды агент тараптардың құқықтары мен міндеттері, электрондық ақшаны өткізу тәртібі мен талаптары айқындалатын, электрондық ақша эмитентімен немесе электрондық ақша жүйесінің операторымен жасалған шарттың негізінде жеке тұлғаларға электрондық ақшаны өткізу.

1. Операции с производными финансовыми инструментами кодируются в зависимости от вида базового актива, с которым осуществляется финансовая сделка, с указанием кода назначения платежа (далее – код) соответствующего раздела.
2. По разделу 1 "Специфические переводы"
Код 150 "Транзитные переводы по корреспондентским счетам банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан" указывается банком-посредником. При получении транзитного платежа банк бенефициара указывает в информационной системе коды секторов экономики и назначения платежей, соответствующие сделкам. Необходимые реквизиты данного платежа банком бенефициара указываются на основании договора между клиентами, в соответствии с которым производится оплата за реализованные товары или оказанные услуги.
Код 181 "Операция по аккредитиву" указывается при перечислении банком-эмитентом суммы денег (покрытия) в обеспечение обязательств по аккредитиву со счета клиента-приказодателя на счет данного банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (за исключением перечисления суммы вознаграждения за исполнение аккредитива), возврате денег при отзыве аккредитива. При осуществлении операций по аккредитивам перечисление денег банком-эмитентом на счет бенефициара кодируется в зависимости от назначения платежа, в том числе:
1) оплата по аккредитиву банком-эмитентом деньгами на сумму аккредитива, предоставленными в его распоряжение на срок действия аккредитива с условием возможного использования этих денег для выплат по аккредитиву (при покрытых аккредитивах);
2) оплата по аккредитиву в пользу резидента или нерезидента с текущего счета клиента (при непокрытых аккредитивах);
3) оплата по аккредитиву из собственных средств банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан со счета "Дебиторы по документарным операциям" (в случае отсутствия денег на счете клиента к моменту оплаты при непокрытых аккредитивах);
4) зачисление денег банком-нерезидентом на корреспондентский счет банка-резидента.
Код 182 "Операции по гарантии" указывается банком-эмитентом при перечислении суммы денег (покрытия) в обеспечение обязательств по гарантии со счета клиента-приказодателя на счет данного банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (за исключением перечисления суммы вознаграждения по гарантии), возврате денег при аннулировании гарантии. При наступлении гарантийного случая перечисление банком-гарантом денег клиенту кодируется в зависимости от назначения платежа.
Код 192 "Выпуск электронных денег" указывается при выдаче электронных денег эмитентом электронных денег физическому лицу или агенту системы электронных денег на равную по их номинальной стоимости сумму денег.
Код 193 "Погашение электронных денег" указывается при обмене эмитентом электронных денег, выпущенных им электронных денег, предъявленных владельцем электронных денег либо подлежащих обмену без их предъявления владельцем на равную по их номинальной стоимости сумму денег.
Код 194 "Приобретение электронных денег" указывается при покупке агентом системы электронных денег у эмитента или владельца электронных денег-физического лица для их дальнейшей реализации физическому лицу.
Код 195 "Реализация электронных денег" указывается при продаже электронных денег агентом системы электронных денег физическому лицу на основании договора, заключенного между агентом системы электронных денег и эмитентом электронных денег либо оператором системы электронных денег.

3. 3-бөлім "Салымдар (депозиттер)" бойынша
3-бөлімі "Салымдар (депозиттер)" Төлемдер белгілеу кодтары жан-жақты кестесінің басқа бөлімдеріне жатқызылған тауарлар, қызметтер, арнайы аударымдар, төлемдер және (немесе) ақша аударымдары үшін өзге тұлғаларға төлеген төлемдер кірмейді.
Төлем бастамашысында қолма-қол ақшаны банк шотынан алу мақсаттары туралы ақпарат болған кезде төлем белгілеуге сәйкес келетін код көрсетіледі. Аталған ақпарат болмаған жағдайда 321 "Талап еткенге дейінгі салымнан (банктік салым шарты негізінде ашылған) алу", 341 "Ағымдағы немесе корреспонденттік шоттардан қолма-қол ақша алу", 346 "Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының чек бойынша ақша төлеуі" кодтары көрсетіледі.
4. 5 "Қазақстан Республикасының бейрезиденттері шығарған бағалы қағаздар, вексельдер және депозиттік сертификаттар және шетелдік капиталға инвестициялар" және 6 "Қазақстан Республикасының резиденттері шығарған бағалы қағаздар мен вексельдер және Қазақстан Республикасы резиденттерінің жарғылық капиталына қатысу" бөлімдері бойынша бейрезидентке бағалы қағаздарды сатуды мәмілеге қатысушы резидент осы бағалы қағаздарды бейрезиденттің сатып алуы ретінде код белгілейді.
5. 7 "Тауарлар және материалдық емес активтер" және 8 "Қызметтер" бөлімдері бойынша 7 "Тауарлар және материалдық емес активтер" және 8 "Қызметтер" бөлімдерінде тауарлар мен қызметтердің түрлері "Экономикалық қызмет түрлері бойынша өнімдер жіктеушісі" (ЭҚТӨЖ) ҚР МЖ 04-2008 Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін және Халықаралық валюта қорының ТБН6 (Төлем балансы мен халықаралық инвестициялық позиция жөніндегі нұсқау, алтыншы басылым) халықаралық әдіснамасын ескере отырып жасалды.
Тауарлар және материалдық емес активтер, қызметтер үшін төлемдерге алдын ала төлем (аванстық төлемдер) кіреді.
7 "Тауарлар және материалдық емес активтер" бөліміне 2 "Шетел валютасымен және бағалы металдармен операциялар" бөліміне жатқызылған бағалы металдар кірмейді.
"Өндірілмеген қаржылық емес активтерді сатып алу" 730 коды мына:
1) жер және оның қойнауы, оның ішінде жер қойнауын тұрақты пайдалану құқығы үшін төлемдер;
2) тауарлар өндіру және қызмет көрсету үшін пайдаланылатын материалдық активтер, алайда, олар өндіріс нәтижесі болып табылмайды;
3) меншікке сатып алынған материалдық емес активтер (оның ішінде бағдарламалық қамтамасыз ету, патенттер, гудвилл, сауда маркалары, тауар белгілері) үшін төлемдер кезінде көрсетіледі. Материалдық емес активтерді пайдалану құқығын алу "Зияткерлік меншікті пайдаланғаны үшін төлем" 853 коды бойынша көрсетіледі.

3. По разделу 3 "Вклады (депозиты)"
Раздел 3 "Вклады (депозиты)" не включает платежи иным лицам за товары, услуги, специфические переводы, платежи и (или) переводы денег, отнесенные к другим разделам Детализированной таблицы кодов назначения платежей.
При наличии у инициатора платежа информации о целях изъятия с банковского счета наличных денег указывается код, соответствующий назначению платежа. Коды 321 "Снятие со вклада до востребования (открытых на основании договора банковского вклада)", 341 "Снятие наличных денег с текущих или корреспондентских счетов", 346 "Выплата банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан денег по чеку" указываются в случае отсутствия данной информации.
4. По разделам 5 "Ценные бумаги, векселя и депозитные сертификаты, выпущенные нерезидентами Республики Казахстан, и инвестиции в иностранный капитал" и 6 "Ценные бумаги и векселя, выпущенные резидентами Республики Казахстан, и участие в уставном капитале резидентов Республики Казахстан" продажа ценных бумаг нерезиденту кодируется участником сделки - резидентом как покупка этих ценных бумаг нерезидентом.
5. По разделам 7 "Товары и нематериальные активы" и 8 "Услуги"
В разделах 7 "Товары и нематериальные активы" и 8 "Услуги" виды товаров и услуг изложены с учетом государственного классификатора Республики Казахстан ГК РК 04-2008 "Классификатор продукции по видам экономической деятельности" (КПВЭД) и международной методологией РПБ6 (Руководство по платежному балансу и международной инвестиционной позиции, шестое издание) Международного валютного фонда.
Платежи за товары и нематериальные активы, услуги включают предоплату (авансовые платежи).
В раздел 7 "Товары и нематериальные активы" не включены платежи за драгоценные металлы, отнесенные к разделу 2 "Операции с иностранной валютой и драгоценными металлами".
Код 730 "Покупка непроизведенных нефинансовых активов" указывается при платежах за:
1) землю и ее недра, в том числе платежи за право постоянного землепользования;
2) материальные активы, которые используются для производства товаров и услуг, однако, сами не являются результатом производства;
3) нематериальные активы, приобретенные в собственность (в том числе программное обеспечение, патенты, гудвилл, торговые марки, товарные знаки). Приобретение права пользования нематериальными активами отражается по коду 853 "Плата за использование интеллектуальной собственности".

Заңды тұлғалар электр энергиясын, газды және суды (коммуналдық қызметтер) пайдаланғаны үшін ақы төлеген кезде "Жылжымайтын мүлікті және 711, 712 және 713 төлемдер белгілеу кодтары бар тауарларды қоспағанда, тауарлар үшін төлемдер" 710 коды қойылады.
6. 9-бөлім "Бюджетке және бюджеттен төленетін төлемдер" бойынша Бұл бөлімге мемлекеттік бюджетке төлемдер және мемлекеттік бюджеттен төлемдерді қайтару (зейнетақылар мен жәрдемақыларды қоспағанда) бойынша кодтар кіреді.
"Есептелген (есептеп шығарылған) және бюджетке төленетін өзге міндеттемелер" 911 коды 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде және 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) көзделген есептелген (есепке жазылған) және өзге де бюджетке міндеттемелерді (өсімпұл мен айыппұлдарды қоспағанда) аударған кезде көрсетіледі. Салықтар мен төлемдер төлеу мерзімдері өзгерген (ұзартылған) кезде есептелген сомалары оған жатпайды.
"Бюджетке төленетін міндеттемелер бойынша өсімпұл" 912 коды салықтарды, бюджетке төленетін міндетті және өзге де төлемдерді төлеу мерзімдерін бұзғаны үшін бюджетке міндеттемелер бойынша өсімпұлдың есептелген сомасын төлеген кезде көрсетіледі. Оған салықтар төлеу мерзімдері өзгерген (ұзартылған) кезде төленетін өсімпұл сомалары жатпайды.
"Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін айыппұлдар" 913 коды 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (бұдан әрі Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодекс) сәйкес есептелген әкімшілік құқық бұзушылықтар және 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне сәйкес соттар салатын қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін салынатын айыппұл сомаларын төлеген кезде көрсетіледі.
"Салықтар мен төлемдер төлеу мерзімі өзгерген (ұзартылған) кезде бюджетке түсетін түсімдер" 917 коды төлеу мерзімі өзгертілген (ұзартылған) салықтар мен төлемдер сомасын бюджетке төлеген кезде көрсетіледі.
"Салықтар мен төлемдер төлеу мерзімі өзгерген (ұзартылған) кездегі өсімпұл" 918 коды салықтар мен төлемдер төлеу мерзімдері өзгерген (ұзартылған) кезде есептелген өсімпұл сомаларын төлеген кезде көрсетіледі. Оған салықтар мен төлемдер төлеу мерзімдерін бұзғаны үшін бюджетке міндеттемелер бойынша есептелген өсімпұл сомалары жатпайды.
"Кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздар төлеу" 925 коды кедендік әкелу баждарын төлеуді кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу үшін пайыздар төлеу кезінде көрсетіледі.
"Бюджеттен артық (қателесіп) төленген сомаларды банк шотына қайтару" 971 коды бюджетке артық (қателесіп) төленген салық сомаларын, төлемдерді және өзге міндеттемелерді банк шотына қайтару кезінде көрсетіледі.
"Есепке алынған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асқан сомасын есепке алу" 973 коды есепке алынған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асқан сомаларын аудару кезінде қойылады.
"Есепке алынған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асқан сомасын қайтару" 974 коды есепке алынған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асқан сомасын қайтаруды аудару кезінде қойылады.
"Бір бюджеттік жіктеу кодынан басқа бюджеттік жіктеу кодына есепке алу" 975 коды бюджетке төленетін соманы артық немесе қателесіп төлеген, салықтар мен төлемдер сомаларын және бюджетке өзге міндеттемелерді бюджеттік жіктеуіштің бір кодынан бюджеттік жіктеуіштің басқа кодына аударған кезде көрсетіледі.
"Бір мемлекеттік кірістер органынан басқа мемлекеттік кірістер органына есепке алу" 976 коды салықтар, төлемдер және бюджетке басқа да міндеттемелерді басқа мемлекеттік кірістер органдарына қате есептеген кезде, артық немесе қате төленген салықтарды, төлемдерді және бюджетке басқа да міндеттемелерді басқа мемлекеттік кірістер органдарына аударған кезде көрсетіледі.
"Қосылған құн салығының бақылау шоты бойынша операциялар" 999 коды Қазақстан Республикасының аумағында екінші деңгейдегі банкінде ашылған қосылған құн салығының бақылау шотына ақша аудару кезінде, оның ішінде импортқа және бейрезидент үшін қосылған құн салығын қоса алғанда, бюджетке қосылған құн салығын төлеу; тауар жеткізушілерге қосылған құн салығын төлеу; тауар сатып алушыларға (алушыларға) қосылған құн салығын төлеу; қосылған құн салығын төлеушінің өзге банк шотынан ақшаны есепке алу кезінде көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
4-қосымша
Қазақстан Республикасының
аумағында чектерді қолдану
қағидаларына
қосымша
Нысан
"Бекітемін"
____________________________
(банктің, Қазақстан
Республикасының бейрезидент
банкі филиалының уәкілетті
адамының тегі, аты, әкесінің аты
(ол бар болса)
__________________________
(қолы)
________________ қ.
20 ___ жылғы "____" _________
Қолдан жасалған чектің анықталғаны туралы акт Мен, төменде қол қойған
__________________________________________________________________________
(қолдан жасалған чекті анықтаған банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент
банкі филиалының уәкілетті адамының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және
лауазымы),
____________________________________________________________________ сомаға
__________________________________________________________________________
(чек ұстаушының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
жазылған № _____________ чекті тексеру
кезінде__________________________________
чектің анықталғаны туралы осы актіні жасадым, осыған байланысты аталған чек төлем
жасауға қабылданбайды.
______________________
(қолы)
Қолдан жасалған чек Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарына
_____________________________________________________________________
______________________________________________________________ ұсынылды.
(қолдан жасалған чек берілген мемлекеттік органның атауы көрсетілсін)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
5-қосымша
Клиенттердің банктік шоттарын
ашу, жүргізу және жабу
қағидаларына
1-қосымша
Банктік шот нөмірінің бірыңғай құрылымы

При оплате юридическими лицами за приобретенные электрическую энергию, газ и воду (коммунальные услуги) указывается код 710 "Платежи за товары, за исключением недвижимости и товаров с кодами назначения платежей 711, 712 и 713".
6. По разделу 9 "Платежи в бюджет и выплаты из бюджета"
Данный раздел включает в себя коды по платежам в государственный бюджет и возврату платежей из бюджета (кроме пенсий и пособий).
Код 911 "Начисленные (исчисленные) и иные обязательства в бюджет" указывается при перечислении начисленных (исчисленных) и иных обязательств в бюджет (за исключением пени и штрафов), предусмотренных Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс). Исключением являются суммы к уплате при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат.
Код 912 "Пеня по обязательствам в бюджет" указывается при уплате начисленных сумм пени по обязательствам в бюджет за нарушение сроков уплаты налогов, платежей и иных обязательств в бюджет. Исключением являются суммы пени, начисленные при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат.
Код 913 "Штрафы за нарушение законодательства Республики Казахстан" указывается при уплате сумм штрафов, налагаемых за административные правонарушения, исчисленных в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (далее – Кодекс об административных правонарушениях) и уголовные правонарушения, налагаемых судами в соответствии с Уголовным кодексом Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.
Код 917 "Поступления в бюджет при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат" указывается при уплате в бюджет сумм налогов и плат с измененным (продленным) сроком уплаты.
Код 918 "Пеня при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат" указывается при уплате сумм пени, начисленных при изменении (продлении) сроков уплаты налогов и плат. Исключением являются суммы пени, начисленные по обязательствам в бюджет за нарушение сроков уплаты налогов и плат.
Код 925 "Оплата процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин" указывается при оплате процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин.
Код 971 "Возврат из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм на банковский счет" указывается при возвратах на банковский счет налогоплательщика из бюджета излишне (ошибочно) уплаченных сумм налогов, платежей и иных обязательств в бюджет.
Код 973 "Зачет превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога" проставляется при перечислении сумм зачетов превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога.
Код 974 "Возврат превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога" проставляется при перечислении возврата превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога.
Код 975 "Зачет с одного кода бюджетной классификации на другой код бюджетной классификации" указывается при излишней или ошибочной уплате сумм в бюджет, переводе сумм налогов, платежей и иных обязательств в бюджет с одного кода бюджетной классификации на другой код бюджетной классификации.
Код 976 "Зачет с одного органа государственных доходов в другой орган государственных доходов" указывается при ошибочном зачислении налогов, платежей и иных обязательств в бюджет в другие органы государственных доходов, при переводе излишне или ошибочно уплаченных налогов, платежей и иных обязательств в бюджет в другие органы государственных доходов.
Код 999 "Операции по контрольному счету налога на добавленную стоимость" указывается при переводе денег на контрольный счет налога на добавленную стоимость, открытый в банке второго уровня на территории Республики Казахстан, в том числе при уплате налога на добавленную стоимость в бюджет, включая налог на добавленную стоимость на импорт и за нерезидента; уплате налога на добавленную стоимость поставщикам товаров; уплате налога на добавленную стоимость покупателями (получателями) товаров; зачислении денег с иного банковского счета плательщика налога на добавленную стоимость.
Приложение 4 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
и платежных систем
Приложение к Правилам
применения чеков
на территории Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
уполномоченного лица банка,
филиала банка-нерезидента
Республики Казахстан)
__________________________
(подпись)
г. _________________________
"____" ___________ 20 ___ года
Акт о выявлении поддельного чека
Я, нижеподписавшийся
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность уполномоченного лица банка,
филиала банка- нерезидента Республики Казахстан, обнаружившего поддельный чек)
составил(а) настоящий акт о том, что при проверке чека № ______________, выписанного на
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) чекодержателя)
на сумму _______________________________________________________________________,
был обнаружен чек ______________________________________________________________,
в связи с чем, указанный чек к оплате принят быть не может.
_______________________________
(подпись)
Поддельный чек передан в правоохранительные органы Республики Казахстан
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(указать наименование государственного органа, которому передан поддельный чек)
Приложение 5 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 1
к Правилам открытия, ведения
и закрытия банковских счетов клиентов
Единая структура номера банковского счета

1. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы клиентінің банктік шот нөмірінің бірыңғай құрылымының ұзындығы белгіленген жиырма дәрежеден тұратын болады KZССБББХХХХХХХХХХХХХ, мұнда:
1) бірінші және екінші дәрежелер - Қазақстан Республикасының коды. Халықаралық код - KZ пайдаланылады;
2) үшінші және төртінші дәрежелер – банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы клиентінің банктік шот номерінің шынайы болуын және оны банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының төлем және өзге де құжаттарында дұрыс көрсетілуін бақылауға, қамтамасыз етуге арналған бақылау дәрежесі;
3) бесінші, алтыншы және жетінші дәрежелер – банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының коды. Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының кодын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі тағайындайды;
4) сегізден жиырмаға дейінгі дәрежелер - банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы клиентінің банктік шотының банкішілік нөмірі, ол бір банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының ақпараттық (операциялық және өзге) жүйесінде айрықша болып табылады және банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы клиентінің бір мәндегі сәйкестігін қамтамасыз етеді.
Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы клиентінің банктік шотының банкішілік нөмірі банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қалауы бойынша пайдаланылады. Еркін белгілер нөлмен белгіленеді және нөмірдің алдында пайдаланылмаған сол дәрежелерге орналастырылады. Банктік шоттарға нөмір берілгенде цифрлық немесе латын әліпбиінің "І", "Q", "O" әріптерін қоспағанда, әріптік-цифрлық символдары қолданылады. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы клиентінің банктік шотының банкішілік нөмірінде әріптік символдар бар болса, бақылау дәрежесін есептеу осы қосымшада көзделген әріптік символдарды цифрлық символдарға айырбастау кестесін пайдалана отырып жүргізіледі.
2. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы клиентінің банктік шотының нөмірін көзбен көріп қабылдауды жеңілдету мақсатында төрт мәнді символдан тұратын аралары бөлінген банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы клиентінің банктік шотының нөмірі қағазға жазылған төлемдік және өзге де құжаттарда мынадай түрде көрсетуге болады:
KZСС БББХ ХХХХ ХХХХ ХХХХ.
3. Электронды түрде ресімделген төлемдік және өзге құжаттарда банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы клиентінің банктік шотының нөмірі белгілердің үздіксіз ретімен көрсетіледі.
Әріптік символдарды цифрлық символдарға айырбастау кестесі
A=10
G=16
N=23
V=31
B=11
H=17
P=25
W=32
C=12
J=19
R=27
X=33
D=13
K=20
S=28
Y=34
E=14
L=21
T=29
Z=35
F=15
M=22
U=30
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
6-қосымша
Клиенттердің банктік шоттарын
ашу, жүргізу және жабу
қағидаларына
2-қосымша
Бақылау дәрежесін есептеу және тексеру алгоритмі

1. Единая структура номера банковского счета клиента банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан имеет фиксированную длину в двадцать разрядов KZССБББХХХХХХХХХХХХХ, где:
1) первый и второй разряды – код Республики Казахстан. Используется международный код KZ;
2) третий и четвертый разряды – контрольный разряд, предназначенный для контроля, обеспечения достоверности номера банковского счета клиента банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и правильности его указания в платежных и иных документах банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
3) пятый, шестой и седьмой разряды – код банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан. Код банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан присваивается Национальным Банком Республики Казахстан;
4) разряды с восьмого по двадцатый – внутрибанковский номер банковского счета клиента банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, который является уникальным в информационной (операционной и иной) системе одного банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и обеспечивает однозначную идентификацию клиента банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Разряды внутрибанковского номера банковского счета клиента банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан используются по усмотрению банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан. Свободные знаки обозначаются нулями и располагаются в неиспользуемых разрядах слева перед номером. В нумерации банковских счетов используются цифровые или буквенно-цифровые символы латинского алфавита, за исключением букв "І", "Q", "O". При наличии буквенных символов во внутрибанковском номере банковского счета клиента банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан расчет контрольного разряда производится с использованием таблицы конвертирования буквенных символов в цифровые, предусмотренной настоящим приложением.
2. В целях упрощения визуального восприятия номера банковского счета клиента банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан допускается указание в платежных и иных документах на бумажном носителе номера банковского счета клиента банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, состоящего из четырехзначных символов, разделенных промежутком, в следующем виде:
KZСС БББХ ХХХХ ХХХХ ХХХХ.
3. В платежных и иных документах, оформленных в электронном виде, номер банковского счета клиента банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан указывается в виде непрерывной последовательности знаков.
Таблица конвертирования буквенных символов в цифровые
A=10
G=16
N=23
V=31
B=11
H=17
P=25
W=32
C=12
J=19
R=27
X=33
D=13
K=20
S=28
Y=34
E=14
L=21
T=29
Z=35
F=15
M=22
U=30
Приложение 6 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 2
к Правилам открытия, ведения
и закрытия банковских счетов клиентов
Алгоритм расчета и проверки контрольного разряда

1. Бақылау дәрежесін есептеу кезінде халықаралық стандарт (Modulus 97-10, ІSO-7064) пайдаланылады, ол санның 97-ге бөлінуін болжамдайды, бөлуден алынған қалдық 98-ден шегеріледі. Егер нәтиже бір мәнді сан болып табылатын болса, алдына бір нөл қосылады.
№ 1 мысал.
Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы клиентінің банктік шотының бақылау дәрежесі KZ СС 123 1234564567891 болып есептелсін.
Бірінші қадам: бірінші төрт символ банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы клиентінің банктік шот нөмірінің аяғына ауыстырылады, елдің код белгісі Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес әріптік символдарды цифрлық символдарға айырбастау кестесінің негізінде айырбасталады, екінші екі символ нөлмен белгіленеді. Нәтижесі: 123 1234564567891 2035 00.
Екінші қадам: жоғарыда көрсетілген сан 97-ге бөлінеді және бөлуден 43 қалдық шығады.
Үшінші қадам: 98-43=55.
Бақылау дәрежесі 55-ке тең.
Клиенттің банктік шот нөмірі KZ 55 123 1234564567891.
№ 2 мысал.
Клиенттің банктік шотының бақылау дәрежесі KZ СС 123 1234565678902 болып есептелсін.
Бірінші қадам: бірінші төрт символ банк клиентінің банктік шот нөмірінің аяғына ауыстырылады, елдік код белгісі Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларына 1-қосымшаға көзделген әріптік символдарды цифрлық символдарға айырбастау негізінде айырбасталады, екінші екі символ нөлмен белгіленеді. Нәтижесі: 123 1234565678902 2035 00.
Екінші қадам: жоғарыда алынған сан 97-ге бөлінеді және тең бөлуден 90 қалдық шығады.
Үшінші қадам: 98-90=8.
Бақылау дәрежесі 8-ге тең, оның алдында "0" қосылады.
Клиенттің банктік шотының нөмірі KZ 08 123 1234565678902.
2. Бақылау разрядының дұрыстығын тексеру кезінде санды 97-ге бөлуден болатын қалдықты табуды болжайтын халықаралық стандарт (Modulus 97-10, ІSO-7064) пайдаланылады.
Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес әріптік символдарды цифрлық символдарға айырбастау кестесін қолдана отырып, банктік шоттың нөмірін 97 санына бөлуден болатын қалдық табылады. Банктік шоттың нөмірі дұрыс көрсетілген кезде қалдық 1 (бірге) тең болуы тиіс.
Мысал:
Клиенттің банктік шотындағы бақылау разрядын бақылап тексеру KZ 55 1231 2345 6456 7891
Бірінші қадам: бірінші төрт символ банк клиентінің банктік шот нөмірінің аяғына ауыстырылады, елдің код белгісі Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес әріптік символдарды цифрлық символдарға айырбастау кестесінің негізінде айырбасталады:

1. При расчете контрольного разряда используется международный стандарт (Modulus 97-10, ISO-7064), который предполагает деление числа на 97, полученный остаток от деления вычитается из 98. Если результатом является однозначное число добавляется один предшествующий нуль.
Пример № 1.
Рассчитать контрольный разряд банковского счета клиента банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан KZ СС 123 1234564567891.
Шаг первый: первые четыре символа переносятся на конец номера банковского счета клиента банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, кодовое обозначение страны конвертируется на основании таблицы конвертирования буквенных символов в цифровые согласно приложению 1 к Правилам открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов, вторые два символа обозначаются нулями. Результат:
123 1234564567891 2035 00.
Шаг второй: полученное выше число делится на 97 и получается остаток от деления 43.
Шаг третий: 98-43=55.
Контрольный разряд равен 55.
Номер банковского счета клиента KZ 55 123 1234564567891.
Пример № 2.
Рассчитать контрольный разряд банковского счета клиента KZ СС 123 1234565678902.
Шаг первый: первые четыре символа переносятся на конец номера банковского счета клиента, кодовое обозначение страны конвертируется на основании таблицы конвертирования буквенных символов в цифровые согласно приложению 1 к Правилам открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов, вторые два символа обозначаются нулями. Результат:
123 1234565678902 2035 00.
Шаг второй: полученное выше число делится на 97 и получается остаток от деления, равный 90.
Шаг третий: 98 - 90 = 8.
Контрольный разряд равен 8, к которому добавляется предшествующий "0".
Номер банковского счета клиента KZ 08 123 1234565678902.
2. При проверке правильности контрольного разряда используется международный стандарт (Modulus 97-10, ISO-7064), предполагающий нахождение остатка от деления числа на 97.
Применяя таблицу конвертирования буквенных символов в цифровые согласно приложению 1 к Правилам открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов, находится остаток от деления номера банковского счета на число 97. При правильном указании номера банковского счета остаток равняется 1 (единице).
Пример:
Проверить контрольный разряд в номере банковского счета клиента.
KZ55 1231 2345 6456 7891
Шаг первый: первые четыре символа переносятся на конец номера банковского счета клиента, кодовое обозначение страны конвертируется на основании таблицы конвертирования буквенных символов в цифровые согласно приложению 1 к Правилам открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов:

1231 2345 6456 7891 2035 55.
Екінші қадам: жоғарыда алынған сан 97-ге бөлінеді. Нәтижесі -1231234564567891203555/97=12693139840906094882,010309278351.
Алынған саннан тұтас бөлік дөңгелектелмей бөлініп көрсетіледі 12693139840906094882.
Үшінші қадам: екінші қадамнан алынған сан 97-ге көбейтіледі, яғни біздің мысалымызда 12693139840906094882 * 97 = 1231234564567 891203554 аламыз.
Төртінші қадам: бірінші қадамнан алынған саннан үшінші қадамнан алынған сан шегерілді. Егер нәтиже 1 (бірге) тең болса, бақылау разряды дұрыс есептелген. Осы мысалда 1231234564567891203555-231234564567891203554=1 болады. Бақылау разряды 55 дұрыс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
7-қосымша
Клиенттердің банктік шоттарын
ашу, жүргізу және жабу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қол қою үлгілері бар құжат Документ с образцами подписей
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының клиенті
Клиент банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
_____________________________
Атауы
_____________________________
Наименование
Коды
Коды
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының белгілеулері
Отметки банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы клиентінің орналасқан жері
Местонахождение клиента банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
_____________________________
Телефон
Телефон
_____________________________
Банк (банктің филиалы, бөлімшесі), Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
Банк (филиал, подразделение банка), филиал банка-нерезидента Республики Казахстан
_____________________________
Атауы
_____________________________
Наименование
Банктің (банктің филиалы, бөлімшесі), Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының орналасқан жері
Местонахождение банка (филиал, подразделение банка), филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
_____________________________
_____________________________
Телефон
Телефон
_____________________________
Банктік шоттың түрі
Вид банковского счета
_____________________________
Клиенттің сәйкестендіру коды
Идентификационный код клиента
____________________________________
Осы құжатта көрсетілген қол қою және мөр бедері үлгілеріне сәйкес қол қою және мөр бедері клиенттің келісімін талап ететін банктік шот бойынша барлық операцияларды жүзеге асырған кезде міндетті
Подписи и оттиск печати в соответствии с их образцами, указанными в настоящем документе, обязательны при осуществлении всех операций по банковскому счету, требующих согласия клиента
Лауызымы
Должность
Аты-жөні (ол бар болса)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Қол қою үлгісі
Образец подписи
Мөр бедері үлгісі
Образец оттиска печати
Бірінші қол
Первая подпись
Екінші қол
Вторая подпись
Сырт жағы
Оборотная сторона
Үлгілердің түпнұсқалығын растайтын тұлғаның аты-жөні (ол бар болса)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, подтверждающего подлинность образцов
Үлгілерді растау күні
Дата удостоверения образцов
Үлгілердің, мөрдің түпнұсқалылығын растайтын тұлғаның қолы
Подпись лица, подтверждающего подлинность образцов, печать
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
8-қосымша
Клиенттердің банктік шоттарын
ашу, жүргізу және жабу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қол қою үлгілері бар құжат Документ с образцами подписей
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының клиенті
Клиент банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
________________________
Атауы
________________________
Наименование
Коды
Коды
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының белгілеулері
Отметки банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы клиентінің орналасқан жері
Местонахождение клиента банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
________________________
Телефоны
Телефон
________________________
Банк (банктің филиалы, бөлімшесі) , Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
Банк (филиал, подразделение банка), филиал банка-нерезидента Республики Казахстан
_________________________
Атауы
_________________________
Наименование
Банктің (банктің филиалы, бөлімшесі), Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының орналасқан жері
Местонахождение банка (филиал, подразделение банка), филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
_________________________
_________________________
Телефон
Телефон
_________________________
Банктік шоттың түрі
Вид банковского счета
_________________________
Клиенттің сәйкестендіру коды
Идентификационный код клиента
__________________________________________________
Осы құжатта көрсетілген қол қою үлгілеріне сәйкес қол қою және бедері клиенттің келісімін талап ететін банктік шот бойынша барлық операцияларды жүзеге асырған кезде міндетті
Подписи в соответствии с их образцами, указанными в настоящем документе, обязательны при осуществлении всех операций по банковскому счету, требующих согласия клиента
Лауызымы
Должность
Аты-жөні (ол бар болса)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Қол қою үлгісі
Образец подписи
Бірінші қол
Первая подпись
Екінші қол
Вторая подпись
Сырт жағы
Оборотная сторона
Үлгілердің түпнұсқалығын растайтын тұлғаның аты-жөні (ол бар болса)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, подтверждающего подлинность образцов
Үлгілерді растау күні
Дата удостоверения образцов
Үлгілердің, түпнұсқалылығын растайтын тұлғаның қолы
Подпись лица, подтверждающего подлинность образцов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
9-қосымша
Қазақстан Республикасының
аумағында қолма-қол ақшасыз
төлемдерді және (немесе)
ақша аударымдарын жүзеге
асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Банкке, Қазақстан Республикасының
бейрезидент банкінің филиалына
_____ жылғы "____" _________________ (жазылған күні) № _________ төлем тапсырма келіп түсті
________________________________________________________
(атауы)
ЖСН (БСН)
_______________________________________________________
Ақша жөнелтушінің банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы ____________________________
_______________________________________________________
Бенефициар
_______________________________________________________ (атауы)
ЖСН (БСН) _____________________________________________
Бенефициардың банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
_______________________________________________________
________________________________________________________
Делдал банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
_______________________________________________
_______________________________________________________
Сомасы жазумен
_______________________________________________________
_______________________________________________________
Тауардың алынған (қызметтің көрсетілген) күні ___ жылғы "___" _________
ЖСК
АжК
Сома
БСК
ЖСК
БеК
БСК
БСК
Төлем белгілеу
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
Төлем белгілеу коды
Бюджеттік жіктеу коды
Валюталандыру күні
(тауардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің атауын, тауар құжаттарының нөмірлері мен күнін, шарттардың нөмірлері мен күнін және өзге деректемелерді көрсете отырып)
Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы жүргізген күн
________ жылғы "___" ___________
Басшының/уәкілетті адамның тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
________________________________________________________________
Қолы _______________________________
Бас бухгалтердің (уәкілетті адамның) тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
_____________________
Қолы _______________________________
банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының жауапты орындаушыларының қолдары
мөртабан орны
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
10-қосымша
Қазақстан Республикасының
аумағында қолма-қол ақшасыз
төлемдерді және (немесе)
ақша аударымдарын жүзеге
асыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Банкке, Қазақстан Республикасының
бейрезидент банкінің филиалына
_____ жылғы "____" ______________________ (жазылған күні) № __________ бюджетке төлемдер төлеуге арналған төлем тапсырма
келіп түсті
Ақша жөнелтуші Сомасы (барлығы)
_______________________________________
(атауы)
ЖСН (БСН) ____________________________
Ақша жөнелтушінің банкі, Қазақстан Республикасының
бейрезидент банкінің филиалы
_________________________________________________________
ЖСК АжК
БСК

1231 2345 6456 7891 2035 55.
Шаг второй: полученное выше число делится на 97. Результат – 1231234564567891203555/97 = 12693139840906094882,010309278351.
Из полученного числа выделяется целая часть без округления 12693139840906094882.
Шаг третий: Полученное на втором шаге число умножается на 97 и получается 12693139840906094882 * 97 = 1231234564567891203554.
Шаг четвертый: Из числа, полученного на шаге первом, вычитается число, полученное на шаге третьем. Если результат равен 1 (единице), контрольный разряд рассчитан верно. В данном примере получается 1231234564567891203555 – 1231234564567891203554 = 1. Контрольный разряд 55 верен.
Приложение 7 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 3 к Правилам
открытия, ведения и закрытия
банковских счетов клиентов
Форма
Қол қою үлгілері бар құжат Документ с образцами подписей
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының клиенті
Клиент банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
________________________________________
Атауы
________________________________________
Наименование
Коды
Коды
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының белгілеулері
Отметки банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы клиентінің орналасқан жері
Местонахождение клиента банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
________________________________________
Телефон
Телефон
________________________________________
Банк (банктің филиалы, бөлімшесі), Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
Банк (филиал, подразделение банка) , филиал банка-нерезидента Республики Казахстан
________________________________________
Атауы
________________________________________
Наименование
Банктің (банктің филиалы, бөлімшесі), Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының орналасқан жері
Местонахождение банка (филиал, подразделение банка), филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
________________________________________
________________________________________
Телефон
Телефон
________________________________________
Банктік шоттың түрі
Вид банковского счета
________________________________________
Клиенттің сәйкестендіру коды
Идентификационный код клиента
_______________________________________
Осы құжатта көрсетілген қол қою және мөр бедері үлгілеріне сәйкес қол қою және мөр бедері клиенттің келісімін талап ететін банктік шот бойынша барлық операцияларды жүзеге асырған кезде міндетті
Подписи и оттиск печати в соответствии с их образцами, указанными в настоящем документе, обязательны при осуществлении всех операций по банковскому счету, требующих согласия клиента
Лауызымы
Должность
Аты-жөні (ол бар болса)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Қол қою үлгісі
Образец подписи
Мөр бедері үлгісі
Образец оттиска печати
Бірінші қол
Первая подпись
Екінші қол
Вторая подпись
Сырт жағы
Оборотная сторона
Үлгілердің түпнұсқалығын растайтын тұлғаның аты-жөні (ол бар болса)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, подтверждающего подлинность образцов
Үлгілерді растау күні
Дата удостоверения образцов
Үлгілердің, мөрдің түпнұсқалылығын растайтын тұлғаның қолы
Подпись лица, подтверждающего подлинность образцов, печать
Приложение 8 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 4 к Правилам
открытия, ведения и закрытия
банковских счетов клиентов
Форма
Қол қою үлгілері бар құжат Документ с образцами подписей
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының клиенті
Клиент банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
________________________
Атауы
________________________
Наименование
Коды
Коды
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының белгілеулері
Отметки банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы клиентінің орналасқан жері
Местонахождение клиента банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
________________________
Телефон
Телефон
________________________
Банк (банктің филиалы, бөлімшесі), Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы
Банк (филиал, подразделение банка), филиал банка-нерезидента Республики Казахстан
_________________________
Атауы
_________________________
Наименование
Банктің (банктің филиалы, бөлімшесі), Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының орналасқан жері
Местонахождение банка (филиал, подразделение банка), филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
_________________________
_________________________
Телефон
Телефон
_________________________
Банктік шоттың түрі
Вид банковского счета
_________________________
Клиенттің сәйкестендіру коды
Идентификационный код клиента
___________________________
Осы құжатта көрсетілген қол қою үлгілеріне сәйкес қол қою және бедері клиенттің келісімін талап ететін банктік шот бойынша барлық операцияларды жүзеге асырған кезде міндетті
Подписи в соответствии с их образцами, указанными в настоящем документе, обязательны при осуществлении всех операций по банковскому счету, требующих согласия клиента
Лауызымы
Должность
Аты-жөні (ол бар болса)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Қол қою үлгісі
Образец подписи
Бірінші қол
Первая подпись
Екінші қол
Вторая подпись
Сырт жағы
Оборотная сторона
Үлгілердің түпнұсқалығын растайтын тұлғаның аты-жөні (ол бар болса)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, подтверждающего подлинность образцов
Үлгілерді растау күні
Дата удостоверения образцов
Үлгілердің, түпнұсқалылығын растайтын тұлғаның қолы
Подпись лица, подтверждающего подлинность образцов
Приложение 9 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 1
к Правилам осуществления
безналичных платежей и (или)
переводов денег на территории
Республики Казахстан
Форма
Поступило в банк, филиал банка- нерезидента Республики Казахстан
Платежное поручение № _________ "____" __________________ года (дата выписки)
Отправитель денег
________________________________________________________________
(наименование)
ИИН (БИН)
________________________________________________________________Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Бенефициар
(наименование)
ИИН (БИН)
________________________________________________________________
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан - посредник
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Сумма прописью
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Дата получения товара (оказания услуг)
"___" ____________ года
ИИК
КОд
Сумма
БИК
ИИК
КБе
БИК
БИК
Назначение платежа
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
Код назначения платежа
Код бюджетной классификации
Дата валютирования
(с указанием наименования товара, выполненных работ, оказанных услуг, номеров и даты товарных документов, номера и даты договора и иных реквизитов)
Проведено банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан
"___" ______________ года
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя (уполномоченного лица) __________________________________________________________
Подпись _______________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
главного бухгалтера (уполномоченного лица) _____________________
Подпись _______________________________
подписи ответственных исполнителей банка,
филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
место штампа
Приложение 10 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 2
к Правилам осуществления
безналичных платежей и (или)
переводов денег на территории
Республики Казахстан
Форма
Поступило в банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан
Платежное поручение на уплату платежей в бюджет № __________ "____" __________________ года (дата выписки)
Отправитель денег
Сумма (всего)
____________________________________________ (наименование)
ИИН (БИН) _________________________________
Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег _______________________
____________________________________________
ИИК КОд |_______
БИК

1) банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі - банктік емес ұйымдар)
Әкімшілік деректерді ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың онына дейін
Р/с №
Ұлттық Банкте ашылған корреспонденттік шоттың нөмірі
Шот валютасы
Қалдық
Ішкі корреспонденттік шоттың нөмірі
Шот валютасы
Қалдық
Ауытқуы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Атауы ________________ Мекенжайы_______________________________
Телефон ________________________________________________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ __________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ ___________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Ескерту:
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген
Корреспонденттік шоттардағы
қалдықтарды растау ведомосы
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Корреспонденттік шоттардағы қалдықтарды растау ведомосы (индекс: ВКС-1, кезеңділік ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Корреспонденттік шоттардағы қалдықтарды растау ведомосы" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14336 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 209 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды белгілеу қағидаларына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды банк (банктік емес ұйым) ай сайын жасайды.
4. Нысанға банктің (банктік емес ұйымның) уәкілетті адамы және бас бухгалтер қол қояды.
2-тарау. Нысанның толтырылуы
5. 2-бағанда Ұлттық Банкте ашылған корреспонденттік шоттың нөмірі көрсетіледі.
6. 3-бағанда Ұлттық Банкте ашылған корреспонденттік шоттың валюта түрі көрсетіледі.
7. 4-бағанда Ұлттық Банкте ашылған корреспонденттік шоттағы ақша қалдығы көрсетіледі.

1) банки, филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан (далее - банки)
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (далее - небанковские организации)
Срок представления формы административных данных: до десятого числа месяца, следующего за отчетным
№ п/п
Номер корреспондентского счета, открытого в Национальном Банке
Валюта счета
Остаток
Номер внутреннего корреспондентского счета
Валюта счета
Остаток
Расхождение
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Наименование ______________________ Адрес_________________________
Телефон ______________________
Адрес электронной почты __________________________________________
Исполнитель __________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
____________________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание:
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме
Приложение к форме
Ведомости подтверждения
остатков на корреспондентских счетах
Пояснение по заполнению формы административных данных
Ведомость подтверждения остатков на корреспондентских счетах
(индекс: ВКС-1, периодичность ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Ведомость подтверждения остатков на корреспондентских счетах" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с Правилами установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций", утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 209, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14336.
3. Форма составляется ежемесячно банком (небанковской организацией) и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и главный бухгалтер.
Глава 2. Заполнение Формы
5. В графе 2 указывается номер корреспондентского счета, открытого в Национальном Банке.
6. В графе 3 указывается вид валюты корреспондентского счета, открытого в Национальном Банке.
7. В графе 4 указывается остаток денег на корреспондентском счете, открытом в Национальном Банке.

8. 5-бағанда банктің (банктік емес ұйымның) ішкі корреспонденттік шотының нөмірі көрсетіледі.
9. 6-бағанда банктің (банктік емес ұйымның) ішкі корреспонденттік шоты валютасының түрі көрсетіледі.
10. 7-бағанда банктің (банктік емес ұйымның) ішкі корреспонденттік шотындағы ақша қалдығы көрсетіледі.
11. 8-бағанда Ұлттық Банкте ашылған корреспонденттік шоттағы қалдық сомасы мен банктің (банктік емес ұйымның) ішкі корреспонденттік шотындағы соманың арасындағы айырма көрсетіледі.
12. 9-бағанда Ұлттық Банкте ашылған корреспонденттік шоттағы және банктің (банктік емес ұйымның) ішкі корреспонденттік шотындағы ақша қалдықтарының алшақтықтарының себебі көрсетіледі.
Ескертпе: 8 және 9-бағандар Ұлттық Банкте ашылған корреспонденттік шоттағы қалдық сомасы мен банктің (банктік емес ұйымның) ішкі корреспонденттік шотындағы қалдық сомасы арасында алшақтық болса толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
27-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі мен банктер,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент банктерінің
филиалдары, сондай-ақ банк
операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдар арасындағы
корреспонденттік
қатынастарды орнату
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Ұлттық Банктің ___________________филиалы арқылы (атауы) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (банктік емес ұйымның) және (немесе) банк (банктік емес ұйым) филиалының қолма-қол ақшаны алуға арналған 20 ___ жылғы "___" __________ жиынтық ведомосы
Ақшаны резервтеуге өтінім берген банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (банктік емес ұйымның) атауы
Банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (банктік емес ұйымның) коды
Өтінім нөмірі
Ақша алушының атауы
Ақша алушы банкінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының коды
Қолма-қол ақшаны беруге лимит сомасы
Цифр лармен
Жазумен
1
2
Жиынтығы:
Ұлттық Банктің корреспонденттік
шоттарына қызмет көрсетуге
жауапты бөлімшесінің
уәкілетті адамдарының қолдары
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
28-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі мен банктер,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент банктерінің
филиалдары, сондай-ақ банк
операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдар арасындағы
корреспонденттік
қатынастарды орнату
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
20___жылғы "___" ________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Операциялық есепке
алу департаменті
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (банктік емес ұйымның) корреспонденттік шотында ақшаны резервтеуге және банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының (банктік емес ұйымның) және (немесе) банк филиалының қолма-қол ақшаны алуына № ____ өтінім
Банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының
(банктік емес ұйымның) атауы
__________________________________________________________________________
Банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (банктік емес
ұйымның) банктік сәйкестендіру коды
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (банктік емес
ұйымның) корреспонденттік шотының нөмірі
____________________________________________________________
Банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (банктік емес
ұйымның) корреспонденттік шотында резервтелетін ақша сомасы
___________________________________
__________________________________________________________________________
(цифрмен)
_________________________________________________________________________
(жазумен)
Резервтеу күні 20___жылғы "___" ________ Берілетін қолма-қол ақша сомасы:
Беру үшін қолма-қол ақша сомасын цифрлармен жазумен
Банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (банктік емес ұйымның) банктік сәйкестендіру коды/коды
Банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (банктік емес ұйымның) немесе банк филиалының атауы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалы
Қолма-қол ақшаны беруге арналған сома
цифрлармен
Жазумен
1
2
3
4
5
6
1.
2.
Жиынтығы:
Банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (банктік емес
ұйымның) уәкілетті тұлғасы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және қолы)
Банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының (банктік емес
ұйымның) бас бухгалтері
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және қолы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
29-қосымша
Қазақстан Республикасының
банктер,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент банктерінің
филиалдары, сондай-ақ банктер,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент банктерінің
филиалдары және банк
операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдар арасындағы
корреспонденттік
қатынастарды белгілеу
қағидаларына
қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Корреспонденттік шотты ашу туралы мәліметтер
Банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның (респонденттің) атауы
____________________________________________________________________
Корреспонденттің атауы
____________________________________________________________________
Төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүргізу тәртібі:

8. В графе 5 указывается номер внутреннего корреспондентского счета банка (небанковской организации).
9. В графе 6 указывается вид валюты внутреннего корреспондентского счета банка (небанковской организации).
10. В графе 7 указывается остаток денег на внутреннем корреспондентском счете банка (небанковской организации).
11. В графе 8 указывается разница между суммой остатка на корреспондентском счете, открытом в Национальном Банке, и суммой на внутреннем корреспондентском счете банка (небанковской организации).
12. В графе 9 указываются причины расхождения остатков денег на корреспондентском счете, открытом в Национальном Банке, и внутреннем корреспондентском счете банка (небанковской организации).
Примечание: Графы 8 и 9 заполняются, если имеется расхождение между суммой остатка на корреспондентском счете, открытом в Национальном Банке, и суммой остатка на внутреннем корреспондентском счете банка (небанковской организации).
Приложение 27 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 2 к Правилам
установления корреспондентских отношений
между Национальным Банком
Республики Казахстан и банками,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
а также организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма
Национальный Банк
Республики Казахстан
Сводная ведомость от "____" _________________ 20___ года для получения наличных денег банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан (небанковской организацией) и (или) филиалом банка (небанковской организации) через ___________________________________ филиал Национального Банка (наименование)
Наименование банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (небанковской организации), подавшего заявку на резервирование денег
Код банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (небанковской организации)
Номер заявки
Наименование получателя денег
Код банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан получателя денег
Сумма лимита для выдачи наличных денег
Цифрами
Прописью
1
2
Итого:
Подписи уполномоченных лиц
подразделения Национального Банка,
ответственного за обслуживание корреспондентских счетов
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 28 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 3 к Правилам
установления корреспондентских отношений
между Национальным Банком
Республики Казахстан и банками,
филиалами банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
а также организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма
"____" ____________ 20 ___ г.
Национальный Банк Республики Казахстан
Департамент операционного учета
Заявка № ______ на резервирование денег на корреспондентском счете банка,
филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (небанковской организации)
и получение наличных денег банком, филиалом банка-нерезидента
Республики Казахстан (небанковской организацией) и (или) филиалом
банка (небанковской организацией)
Наименование банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
(небанковской организации)
________________________________________________________________________________
Банковский идентификационный код банка, филиала банка-нерезидента Республики
Казахстан (небанковской организации)
________________________________________________________________________________
Номер корреспондентского счета банка, филиала банка-нерезидента Республики
Казахстан (небанковской организации)
________________________________________________________________________________
Сумма резервируемых денег на корреспондентском счете банка, филиала банка-
нерезидента Республики Казахстан (небанковской организации)
________________________________________________________________________________
(цифрами)
________________________________________________________________________________
(прописью)
Дата резервирования "____" ______________ 20 ___ г.
Сумма выдаваемых наличных денег:
Сумма для выдачи наличных денег цифрами прописью
Банковский идентификационный код /Код банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (небанковской организации)
Наименование банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (небанковской организации) или филиала банка
Филиал Национального Банка Республики Казахстан
Сумма для выдачи наличных денег
цифрами
Прописью
1
2
3
4
5
6
1.
2.
Итого:
Уполномоченное лицо банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
(небанковской организации)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись)
Главный бухгалтер банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
(небанковской организации)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись)
Приложение 29 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение к Правилам
установления корреспондентских отношений
между банками, филиалами
банков-нерезидентов
Республики Казахстан,
а также банками, филиалами
банков-нерезидентов
Республики Казахстан
и организациями, осуществляющими
отдельные виды банковских операций
Форма
Национальный Банк
Республики Казахстан
Сведения об открытии корреспондентского счета
Наименование банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и (или) организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций (респондента)
__________________________________________________________________________
Наименование корреспондента
__________________________________________________________________________
Порядок проведения платежей и (или) переводов денег:

1. Төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүргізу мыналарға:
Ностро-шот
Лоро-шот
ақша аудару арқылы жүзеге асырылады
2. Корреспонденттік шот мыналарды:
клиент төлемдерін
банктік төлемдерді
төлем карточкалары бойынша есеп айырысуды
қолма-қол ақшамен банк операцияларын (есептеу, алу)
басқа төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын
____________________________________________________________
жүргізу үшін ашылған
3. Операциялық күн соңындағы қалдық:
нөлге тең
қалдықтың төмендетілмейтін деңгейі корреспонденттік шот шартында көзделген
қалдықтың корреспонденттік шот шартының талаптарына қатысы жоқ өзгермелі деңгейі
Корреспонденттік шот ашылған күні 20 __ жылғы "____" ____________
Басшы __________________________ ________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (қолы) (ол бар болса))
Бас бухгалтер __________________________ __________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (қолы) (ол бар болса))
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
30-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурында орналастырылған
Электрондық терминалдардың саны туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-PK
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары (бұдан әрі – банктер);
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
3) төлем ұйымдары.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
_____________________________________________________________
нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың атауы
POS-терминалдар саны (бірліктер)
банктердегі, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы
Кәсіпкерлердегі
оның ішінде, байланыссыз төлем функциясы бар
тұрақты
мобильдік
1
2
3
4
5
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс-Қазақстан
Жамбыл
Батыс-Қазақстан
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік-Қазақстан
Түркістан
Алматы қаласы
Нұр-Сұлтан қаласы
Шымкент қаласы
кестенің жалғасы
Банкоматтар саны (бірлік)
Банктік киоскілердің саны (бірлік)
Төлем терминалдарының саны (бірлік)
қолма-қол ақша беру функциясымен
қолма-қол ақша беру және қабылдау функциясымен
оның ішінде, биометриялық сәйкестендіру функциясы бар
барлығы
меншікті
Көрсетілетін төлем қызметтерін көрсету кезінде пайдаланылатын өзге төлем терминалдарының саны
6
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
Эквайермен төлем карточкаларын ұстаушыларға қызмет көрсету шартын жасаған кәсіпкерлердің саны (бірлік)
POS-терминалдар және (немесе) ақы төлеуге төлем карточкаларын қабылдауға арналған өзге жабдық орнатылған сауда нүктелерінің саны (бірлік)
Интернетті және мобильді банкингті пайдаланушылардың саны (бірлік)
Барлық тіркелгені
Белсенді
барлығы
оның ішінде, инновациялық құрылғыларды/шешімдерді қолдана отырып қолма-қол ақшасыз төлемдері қабылдайтын кәсіпкерлердің саны (бірлік)
13
14
15
16
17
Атауы ________________ Мекенжайы____________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20 __ жылғы "_____" ____________
Электрондық терминалдардың
саны туралы мәліметтер
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме Электрондық терминалдардың саны туралы мәліметтер (индекс:1-PK, кезеңділік тоқсан сайын)

1. Проведение платежей и (или) переводов денег осуществляется путем зачисления денег на:
Ностро-счет
Лоро-счет
2. Корреспондентский счет открыт для проведения:
клиентских платежей
банковских платежей
расчетов по платежным карточкам
операций банка с наличными деньгами (зачисление, снятие)
других платежей и (или) переводов денег
_________________________________________________________________________
3. Остаток на конец операционного дня:
равен нулю
неснижаемый уровень остатка предусмотрен договором корреспондентского счета
изменяющийся уровень остатка, независящий от условий договора корреспондентского счета
Дата открытия корреспондентского счета "___" ______________ 20 __ года
Руководитель ___________________________________ ________________________
(должность, фамилия, имя, отчество             (подпись)
(при его наличии))
Главный бухгалтер ____________________________________ ___________________
(должность, фамилия, имя, отчество             (подпись)
(при его наличии))
Приложение 30 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 1 к Правилам
представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о количестве электронных терминалов
Индекс формы административных данных: 1-PK
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: поставщики платежных услуг:
1) банки, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан (далее – банки);
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
3) платежные организации.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
____________________________
____________________________
наименование лица,
представляющего форму
Наименование области, столицы, города республиканского значения
Количество POS-терминалов (единиц)
в банках, организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
у предпринимателей
из них, с функцией бесконтактной оплаты
Стационарных
Мобильных
1
2
3
4
5
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Восточно-Казахстанская
Жамбылская
Западно-Казахстанская
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Туркестанская
город Алматы
город Нур-Султан
город Шымкент
продолжение таблицы
Количество банкоматов (единиц)
Количество банковских киосков (единиц)
Количество платежных терминалов (единиц)
с функцией выдачи наличных денег
с функцией выдачи и приема наличных денег
из них, с функцией биометрической идентификации
Всего
Собственных
Количество иных платежных терминалов, используемых при оказании платежных услуг
6
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
Количество предпринимателей, заключивших договор с эквайером на обслуживание держателей платежных карточек (единиц)
Количество торговых точек, в которых установлены POS-терминалы и (или) иное оборудование для приема к оплате платежных карточек (единиц)
Количество пользователей интернет и мобильного банкинга (единиц)
всего зарегистрировано
Активных
всего
из них, принимающих оплату с использованием инновационных решений / устройств приема безналичных платежей
13
14
15
16
17
Наименование ________________________ Адрес _______________________________
Телефон _______________ Адрес электронной почты ____________________________
Исполнитель____________________________________ __________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________ ____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о количестве
электронных терминалов
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения о количестве электронных терминалов (индекс:1-PK, периодичность ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық терминалдардың саны туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді
3. Нысанды әр тоқсан сайын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
5. Нысанның 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 және 17-бағандарында көзделген мәліметтер облыстар, республикалық маңызы бар қала және астана бойынша есепті айдың соңғы күні бойынша көрсетіледі.
6. 2, 3, 4 және 5-бағандарда банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның немесе эквайермен төлем карточкаларын ұстаушыларға қызмет көрсету шартын жасасқан кәсіпкердің POS-терминалдарының саны орналасқан жері бойынша көрсетіледі.
7. 3-бағанда стационарлық (алып жүрмейтін) POS-терминалдар саны көрсетіледі.
8. 4-бағанда мобильді (алып жүретін) POS-терминалдар саны көрсетіледі.
9. 5-бағанда байланыссыз төлем функциясы бар POS-терминалдар саны көрсетіледі.
10. 6 және 7-бағандарда функционалдық мүмкіндіктері бойынша бөлінген банкоматтар саны көрсетіледі.
11. 8-бағанда биометриялық сәйкестендіру функциясы бар банкоматтар саны көрсетіледі.
12. 9-бағанда банктік киоскілердің саны көрсетіледі.
13. 10-бағанда көрсетілетін төлем қызметтерін көрсетуде қолданылатын, соның ішінде көрсетілетін төлем қызметтерін берушінің өзіне тиесілі емес барлық төлем терминалдарының саны көрсетіледі. Деректер есепті тоқсанның соңғы күніне ұсынылады.
14. 11-бағанда көрсетілетін төлем қызметтерін берушінің меншікті терминалдарының саны көрсетіледі.
15. 12-бағанда көрсетілетін төлем қызметтерін берушінің көрсетілетін төлем қызметтерін көрсетуде қолданылатын бірақ өзіне меншік құқығына тиесілі емес төлем терминалдарының саны көрсетіледі.
16. 13-бағанда эквайермен төлем карточкаларын ұстаушыларға қызмет көрсету шартын жасасқан кәсіпкерлердің саны көрсетіледі.
17. 14-бағанда инновациялық құрылғыларды/шешімдерді қолдана отырып қолма-қол ақшасыз төлемдері қабылдайтын кәсіпкерлердің саны көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве электронных терминалов", (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально поставщиками услуг и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Сведения, предусмотренные графами 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 и 17 Формы, указываются в разрезе областей, города республиканского значения и столицы на последнюю дату отчетного квартала.
6. В графах 2, 3, 4 и 5 указывается количество POS-терминалов банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или предпринимателя, заключившего договор с эквайером на обслуживание держателей платежных карточек, в разбивке по месту нахождения.
7. В графе 3 указывается количество стационарных (непереносных) POS-терминалов.
8. В графе 4 указывается количество мобильных (переносных) POS-терминалов.
9. В графе 5 указывается количество POS-терминалов с функцией бесконтактной оплаты.
10. В графах 6 и 7 указывается количество банкоматов в разбивке по функциональным возможностям.
11. В графе 8 указывается количество банкоматов, предоставляющих возможность биометрической идентификации клиента.
12. В графе 9 указывается количество банковских киосков.
13. В графе 10 указывается количество всех платежных терминалов, используемых при оказании платежных услуг, в том числе не принадлежащих самому поставщику платежных услуг. Данные представляются на последнюю дату отчетного квартала.
14. В графе 11 указывается количество собственных платежных терминалов поставщика платежных услуг.
15. В графе 12 указывается количество платежных терминалов, используемых поставщиком платежных услуг при оказании платежных услуг, и не принадлежащих на праве собственности.
16. В графе 13 указывается количество предпринимателей, заключивших договор с эквайером на обслуживание держателей платежных карточек.
17. В графе 14 указывается количество предпринимателей, принимающих оплату с использованием инновационных устройств (решений) приема безналичных платежей.

18. 15-бағанда төлем карточкаларын қабылдауға арналған POS-терминалдар және (немесе) өзге жабдық орнатылған сауда нүктелерінің саны көрсетіледі.
19. 16-бағанда интернеттің және мобильді банкингтің тіркелген пайдаланушыларының саны көрсетіледі.
20. 17-бағанда есепті кезеңде операциялар жүргізген интернет және мобильді банкинг пайдаланушыларының саны көрсетіледі.
21. Электронды терминалдарды пайдаланбайтын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер Нысанды бағандарын толтырылмай жібереді.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
31-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурында орналастырылған
Төлем карточкалары бойынша мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2-PK
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: төлем карточкаларының эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
3) төлем ұйымдары.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
_____________________________________________________________
нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың атауы
Төлем карточкасы жүйесінің атауы
Айналыстағы төлем карточкаларының саны (бірлік)
Дебеттік
кредиттік лимиті бар дебеттік
Кредиттік
алдын ала төленген
1
2
3
4
5
6
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс-Қазақстан
Жамбыл
Батыс-Қазақстан
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік-Қазақстан
Түркістан
Алматы қаласы
Нұр-Сұлтан қаласы
Шымкент қаласы
Қазақстан Республикасынан тыс жерде
кестенің жалғасы
Пайдаланылған төлем карточкаларының саны (бірлік)
Төлем карточкаларын ұстаушылардың саны (адам)
дебеттік
кредиттік лимиті бар дебеттік
кредиттік
алдын ала төленген
7
8
9
10
11
Атауы ________________ Мекенжайы____________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20 __ жылғы "_____" ____________
Төлем карточкалары бойынша
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме Төлем карточкалары бойынша мәліметтер (индекс:2-PK, кезеңділік ай сайын)

18. В графе 15 указывается количество торговых точек, в которых установлены POS-терминалы и (или) иное оборудование для приема к оплате платежных карточек.
19. В графе 16 указывается количество зарегистрированных пользователей интернет и мобильного банкинга.
20. В графе 17 указывается количество пользователей интернет и мобильного банкинга, осуществлявших операции в отчетном периоде.
21. Поставщики платежных услуг, не использующие в своей деятельности электронные терминалы, направляют Форму с незаполненными графами.
Приложение 31 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 2 к Правилам
представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения по платежным карточкам
Индекс формы административных данных: 2-РК
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек:
1) банки, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
____________________________
____________________________
наименование лица,
представляющего форму
Наименование области, столицы, города республиканского значения
Наименование системы платежной карточки
Количество платежных карточек в обращении (единиц)
Дебетные
дебетные с кредитным лимитом
кредитные
Предоплаченные
1
2
3
4
5
6
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Восточно-Казахстанская
Жамбылская
Западно-Казахстанская
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Туркестанская
город Алматы
город Нур-Султан
город Шымкент
за пределами Республики Казахстан
продолжение таблицы
Количество использованных платежных карточек (единиц)
Количество держателей платежных карточек (человек)
дебетные
дебетные с кредитным лимитом
кредитные
предоплаченные
7
8
9
10
11
Наименование ________________________ Адрес _______________________________
Телефон _______________ Адрес электронной почты ____________________________
Исполнитель____________________________________ __________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________ ____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений
по платежным карточкам
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения по платежным карточкам (индекс:2-РК, периодичность ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төлем карточкалары бойынша мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды әр ай сайын төлем карточкаларының эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
1-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
5. 2-бағанда мәліметтер ұсынылатын төлем карточкасы жүйесінің атауы көрсетіледі.
6. 3, 4, 5 және 6-бағандарда негізгі және қосымша төлем карточкаларын ескере отырып, есепті айдың соңғы күнінде айналысқа шығарылған төлем карточкаларының саны көрсетіледі.
7. 7, 8, 9 және 10-бағандарда негізгі және қосымша төлем карточкаларын ескере отырып, есепті айда операцияларды жүргізу және ақпараттық көрсетілетін банктік қызметті алу үшін пайдаланылған төлем карточкаларының саны көрсетіледі. Есепті айда бірнеше рет пайдаланылатын төлем карточкасы бір рет көрсетіледі.
8. 11-бағанда есепті айдың соңғы күніндегі төлем карточкалары ұстаушыларының саны көрсетіледі. Бір ұстаушыда бірнеше төлем карточкалары болған жағдайда, осындай ұстаушы бір рет көрсетіледі.
9. "Қазақстан Республикасынан тыс жерде" деген жолда банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым шетелде таратқан төлем карточкалары бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
32-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурында орналастырылған
Төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 3-PK
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения по платежным карточкам", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежемесячно поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами платежных карточек и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 указывается наименование системы платежной карточки, по которой представляются сведения.
6. В графах 3, 4, 5 и 6 указывается количество выпущенных в обращение платежных карточек на последнюю дату отчетного месяца с учетом основных и дополнительных платежных карточек.
7. В графах 7, 8, 9 и 10 указывается количество платежных карточек, которые использовались в отчетном месяце для проведения операций и получения информационных банковских услуг с учетом основных и дополнительных платежных карточек. Платежная карточка, используемая в отчетном месяце несколько раз, указывается единожды.
8. В графе 11 указывается количество держателей платежных карточек на последнюю дату отчетного месяца. В случае наличия у одного держателя нескольких платежных карточек, такой держатель указывается единожды.
9. В строке "за пределами Республики Казахстан" указываются сведения по платежным карточкам, распространенным банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, за рубежом.
Приложение 32 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 3 к Правилам
представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о количестве и объемах операций по выдаче наличных денег с использованием платежных карточек
Индекс формы административных данных: 3-РК
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами:

1) банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
3) төлем ұйымдары.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
_____________________________________________________________
нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Операция жүргізу ортасы
Төлем карточкасы жүйесінің атауы
Операция белгісі
Байланыс жүйесі/арнасы
Қолма-қол ақшаны беру бойынша операциялар
саны (бірлік)
сомасы (мың теңге)
1
2
3
4
5
6
Атауы ________________ Мекенжайы____________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы ______________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
_____________________________________________ __________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20 __ жылғы "_____" ____________
Төлем карточкаларын пайдалана
отырып қолма-қол ақша беру
бойынша операциялардың саны
мен көлемі туралы мәліметтер
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме Төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер (индекс: 3-PK, кезеңділік ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды әр ай сайын төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
1-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру

1) банки, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
____________________________
____________________________
наименование лица,
представляющего форму
Среда проведения операции
Наименование системы платежной карточки
Признак операции
Система/канал связи
Операции по выдаче наличных денег
количество (единиц)
сумма (тысяч тенге)
1
2
3
4
5
6
Наименование ________________________ Адрес _______________________________
Телефон _______________ Адрес электронной почты ____________________________
Исполнитель____________________________________ __________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________ ____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о
количестве и объемах
операций по выдаче
наличных денег
с использованием
платежных карточек
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения о количестве и объемах операций по выдаче наличных денег с использованием платежных карточек (индекс: 3-РК, периодичность ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве и объемах операций по выдаче наличных денег с использованием платежных карточек" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежемесячно поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы

6. Нысанда жалпы алғанда банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым бойынша жүргізілген операциялар бойынша мәліметтер қамтылады.
7. 1-бағанда операцияны жүргізу ортасы - электрондық терминалдың атауы көрсетіледі.
8. 2-бағанда мәліметтер ұсынылатын төлем карточкасы жүйесінің атауы көрсетіледі.
9. 3-бағанда мәліметтер ұсынылатын операцияға сәйкес келетін (банктік шоттан ақшаны есептен шығарған кезде) белгісі көрсетіледі:
І - банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
ІІ - банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының басқа банкінің қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
ІІІ - банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасынан тыс жердегі басқа банктің қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
ІV - Қазақстан Республикасының басқа банктерінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
V - Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар.
10. 4-баған осы түсіндірменің 7-тармағында белгіленген ІІ, ІІІ, ІV және V операцияларының белгілері бар халықаралық төлем жүйелерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген операциялар бойынша толтырылады. 4-бағанда мынадай деректер көрсетіледі:
1) бір процессинг орталығының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, "1PC" байланыс арнасы көрсетіледі;
2) халықаралық төлем жүйесінің қатысуынсыз түрлі процессинг орталықтарының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, "H2H" байланыс арнасы көрсетіледі;
3) халықаралық төлем жүйесі арқылы түрлі процессинг орталықтарының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, осы жүйенің атауы көрсетіледі.
11. 5 және 6-бағандарда осы түсіндірменің 4 - 8-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес төлем карточкалары бойынша қолма-қол ақшаны беру бойынша жүргізілген операциялардың саны мен сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
33-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурында орналастырылған
Төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақшасыз төлемдер бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 4-PK
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Ұсынатын тұлғалар тобы: төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:

6. Форма содержит сведения по проведенным операциям по банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в целом.
7. В графе 1 указывается среда проведения операции – наименование электронного терминала.
8. В графе 2 указывается наименование системы платежной карточки, по которой представляются сведения.
9. В графе 3 указывается признак, соответствующий операции (на момент списания денег с банковского счета), по которой представляются сведения:
І - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в собственной сети обслуживания;
II - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в сети обслуживания другого банка Республики Казахстан;
III - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в сети обслуживания другого банка за пределами Республики Казахстан;
IV - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек других банков Республики Казахстан, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций Республики Казахстан;
V - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан.
10. Графа 4 заполняется по операциям с использованием платежных карточек международных платежных систем с признаками операции II, III, IV и V, установленными пунктом 7 настоящего пояснения. В графе 4 указываются следующие данные:
1) в случае проведения операции между пользователями одного процессингового центра указывается канал связи "1PC";
2) в случае проведения операции между пользователями разных процессинговых центров без участия международной платежной системы указывается канал связи "H2H";
3) в случае проведения операции между пользователями разных процессинговых центров через международную платежную систему, указывается наименование данной системы.
11. В графах 5 и 6 указывается количество и сумма проведенных операций по выдаче наличных денег по платежным карточкам в соответствии с условиями, установленными пунктами 4 - 8 настоящего пояснения.
Приложение 33 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 4 к Правилам
представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о количестве и объемах операций по безналичным платежам с использованием платежных карточек
Индекс формы административных данных: 4-PK
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами:

6. Нысанда төлем карточкасын және (немесе) оның деректемелерін пайдалана отырып жүзеге асырылған қолма-қол ақшасыз төлемдер және ақша аударымдары бойынша мәліметтер қамтылады.
7. 1-бағанда операцияның түрі (тауарлар, көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеу және операциялардың өзге түрлері) көрсетіледі.
8. 2-бағанда операцияны жүргізу ортасы - электрондық терминалдың немесе қашықтан қол жеткізу жүйесінің атауы көрсетіледі.
9. 3, 4, 5, 6 және 7-бағандарда төлем карточкасын және (немесе) оның деректемелерін пайдалана отырып қолма-қол ақшасыз төлемдер және ақша аударымдары бойынша мәліметтер көрсетіледі.
10. 3-бағанда төлем карточкасы жүйесінің атауы көрсетіледі, ол бойынша мәліметтер ұсынылады.
11. 4-бағанда операцияға сәйкес келетін белгісі көрсетіледі (банктік шоттан ақшаны есептен шығарған кезде), ол бойынша мынадай мәліметтер ұсынылады:
І - банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
ІІ - банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының басқа банкінің қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
ІІІ - банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасынан тыс жердегі басқа банктің қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
ІV - Қазақстан Республикасының басқа банктерінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
V - Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар.
12. 5-баған осы түсіндірменің 9-тармағында белгіленген ІІ, ІІІ, ІV және V операцияның белгілері бар халықаралық төлем жүйелерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген операциялар бойынша толтырылады. 5-бағанда мынадай деректер көрсетіледі:
1) бір процессинг орталығының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, "1PC" байланыс арнасы көрсетіледі;
2) халықаралық төлем жүйесінің қатысуынсыз түрлі процессинг орталықтарының пайдаланушылары арасында операция жүргізілген жағдайда, "H2H" байланыс арнасы көрсетіледі;

6. Форма содержит сведения по безналичным платежам и переводам денег, осуществленным с использованием платежной карточки и (или) ее реквизитов.
7. В графе 1 указывается вид операции (оплата товаров, услуг и иные виды операций).
8. В графе 2 указывается среда проведения операции - наименование электронного терминала или системы удаленного доступа.
9. В графах 3, 4, 5, 6 и 7 указываются сведения по безналичным платежам и переводам денег с использованием платежной карточки и (или) ее реквизитов.
10. В графе 3 указывается наименование системы платежной карточки, по которой представляются сведения.
11. В графе 4 указывается признак, соответствующий операции (на момент списания денег с банковского счета), по которой представляются сведения:
І - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в собственной сети обслуживания;
II - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в сети обслуживания другого банка Республики Казахстан;
III - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в сети обслуживания другого банка за пределами Республики Казахстан;
IV - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек других банков Республики Казахстан, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций Республики Казахстан;
V - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан.
12. Графа 5 заполняется по операциям с использованием платежных карточек международных платежных систем с признаками операции II, III, IV и V, установленными пунктом 9 настоящего пояснения. В графе 5 указываются следующие данные:
1) в случае проведения операции между пользователями одного процессингового центра указывается канал связи "1PC";
2) в случае проведения операции между пользователями разных процессинговых центров без участия международной платежной системы указывается канал связи "H2H";

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Аймақтар бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды әр ай сайын төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға және орындаушы қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
1-тарау. Нысанды толтыруды түсіндіру
6. Нысанда төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған қолма-қол ақшасыз төлемдер және (немесе) ақша аударымдары, сондай-ақ қолма-қол ақша беру операциялары бойынша мәліметтер қамтылады.
7. Мәліметтер оны пайдалана отырып операция жүзеге асырылған жабдықтың орналасқан жері бойынша көрсетіледі. Операция интернет, мобильді телефон немесе қашықтан қол жеткізудің өзге жүйесі арқылы жүргізілген жағдайда мәліметтер банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақпараттық жүйесінде клиенттің банктік шотын ағымдағы жүргізу орны бойынша көрсетіледі.
8. 2-бағанда операцияны жүргізу ортасы - электрондық терминалдың немесе қашықтан қол жеткізу жүйесінің атауы көрсетіледі.
9. 3, 4, 5 және 6-бағандарда қолма-қол ақшасыз төлемдері және (немесе) ақша аударымдары бойынша операциялардың, сондай-ақ төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі. Көрсетілген бағандарда көзделген операциялардың саны және сомасы операцияның мынадай белгілері бойынша операциялардың саны мен сомасын қосу арқылы есептеледі (банктік шоттан ақшаны есептен шығару кезінде):
І - банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
ІV - Қазақстан Республикасының басқа банктерінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
V - Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттері шығарған, сондай-ақ эмитенттері Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын Қазақстан Республикасының банктері, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасының банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратүшын ұйымдары тарататын төлем карточкаларын пайдалана отырып меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
35-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Төлем карточкаларын пайдалана отырып операциялар жүзеге асырылатын банк шоттарындағы ақша қалдықтары туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 6-PK
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20___жылғы "__"____________ жағдай бойынша
Ұсынатын тұлғалар тобы: төлем карточкаларының эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве и объемах операций в разрезе регионов", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежемесячно поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Форма содержит сведения по безналичным платежам и (или) переводам денег, а также операциям по выдаче наличных денег, осуществленным с использованием платежных карточек.
7. Сведения указываются по месту нахождения оборудования, с использованием которого была осуществлена операция. В случае проведения операции через интернет, мобильный телефон или иную систему удаленного доступа сведения указываются по месту текущего ведения банковского счета клиента в информационной системе банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
8. В графе 2 указывается среда проведения операции - наименование электронного терминала или системы удаленного доступа.
9. В графах 3, 4, 5 и 6 указываются количество и сумма операций по безналичным платежам и (или) переводам денег, а также операциям по выдаче наличных денег с использованием платежных карточек. Количество и сумма операций, предусмотренные указанными графами, рассчитываются путем суммирования количества и суммы операций по следующим признакам операции (на момент списания денег с банковского счета):
І - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в собственной сети обслуживания;
IV - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек других банков Республики Казахстан, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций Республики Казахстан;
V - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек, выпущенных эмитентами-нерезидентами Республики Казахстан, а также распространяемых банками Республики Казахстан, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций Республики Казахстан, эмитентами которых являются нерезиденты Республики Казахстан.
Приложение 35 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 6 к Правилам
представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения об остатках денег на банковских счетах, по которым осуществляются операции с использованием платежных карточек
Индекс формы административных данных: 6-PK
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек:

1) банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
__________________________________________________________
нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Карточканың түрі
Орташа айлық қалдық (мың теңге)
Есепті айдың соңғы күнінің соңындағы ақша қалдығы (мың теңге)
1
2
3
Төлем карточкалары (алдын ала төленген төлем карточкаларын қоспағанда)
Алдын ала төленген төлем карточкалары
Атауы ________________ Мекенжайы_______________________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы _______________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Төлем карточкаларын пайдалана
отырып операциялар жүзеге
асырылатын банк шоттарындағы
ақша қалдықтары туралы
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Төлем карточкаларын пайдалана отырып операциялар жүзеге асырылатын банк шоттарындағы ақша қалдықтары туралы мәліметтер (индекс: 6-PK, кезеңділік ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төлем карточкаларын пайдалана отырып операциялар жүзеге асырылатын банк шоттарындағы ақша қалдықтары туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды ай сайын төлем карточкаларының эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе ол қол қоюға уәкілеттік берген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бағанда карточканың түрі көрсетіледі:
1) 2 және 3-бағандардың "Төлем карточкалары" (алдын ала төленген төлем карточкаларын қоспағанда) жолы бойынша эмитенттің алдын ала төленген төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылатын операцияларды есепке алуға арналған шоғырландырылған шоты бойынша ақша сомасын қоспағанда, дебеттік, кредиттік лимиті бар дебеттік, кредиттік карточкаларды пайдалана отырып жүзеге асырылатын операциялар бойынша банк шоттары бойынша ақша қалдығының жалпы сомасы қойылады;

1) банки, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
____________________________
____________________________
наименование лица,
представляющего форму
Вид карточки
Среднемесячный остаток (тысяч тенге)
Остаток денег на конец последнего дня отчетного месяца (тысяч тенге)
1
2
3
Платежные карточки (за исключением предоплаченных платежных карточек)
Предоплаченные платежные карточки
Наименование ________________________ Адрес _______________________________
Телефон _______________ Адрес электронной почты ____________________________
Исполнитель____________________________________ __________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________ ____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений об
остатках денег на банковских
счетах, по которым
осуществляются операции
с использованием платежных карточек
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения об остатках денег на банковских счетах, по которым осуществляются операции с использованием платежных карточек (индекс:6-PK, периодичность ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения об остатках денег на банковских счетах, по которым осуществляются операции с использованием платежных карточек" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежемесячно поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами платежных карточек и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 указывается вид карточки:
1) по строке "Платежные карточки (за исключением предоплаченных платежных карточек)" в графах 2 и 3 проставляется общая сумма остатков денег по банковским счетам, по которым осуществляются операции с использованием дебетных, дебетных с кредитным лимитом, кредитных карточек, за исключением суммы денег по консолидированному счету эмитента, предназначенному для учета операций, осуществляемых с использованием предоплаченных платежных карточек;

2) 2 және 3-бағандардың "Алдын ала төленген төлем карточкалары" жолы бойынша алдын ала төленген төлем карточкаларын пайдалана отырып эмитенттің жүзеге асырылатын операцияларды есепке алуға арналған шоғырландырылған шоты бойынша ақша қалдығының сомасы қойылады.
6. 2-бағанда есепті айда төлем карточкаларын пайдалана отырып операциялар жүзеге асырылатын банк шоттары бойынша орташа айлық қалдық сомасы көрсетіледі. Есепті айдағы орташа айлық қалдық банк шоттарындағы есепті айдың жұмыс күндері ішінде ғана (демалыс және мереке күндерін есептемей) есептелген күнделікті қалдықтарды қосу және алынған мәнді есепті айдың жұмыс күндерінің санына бөлу арқылы есептеледі.
7. 3-бағанда есепті айдың соңғы күнінің соңындағы жағдай бойынша төлем карточкаларын пайдалана отырып операциялар жүзеге асырылатын банк шоттарындағы қалдықтар сомасы көрсетіледі.
8. Шетел валютасындағы банк шоттарындағы қалдық күн сайын, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын анықтау және қолдану тәртібін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
36-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Алаяқтық операциялардың көлемі туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 7-PK
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ жағдай бойынша
Ұсынатын тұлғалар тобы: көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
3) төлем ұйымдары.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
__________________________________________________________
нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Жүйенің атауы
Операция жүргізу күні
Алаяқтық тәсілі
Операцияның түрі
Операция жүргізу ортасы
Операция белгісі
Елдің коды
Жүргізілген операция сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
Атауы ________________ Мекенжайы_________________________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы ________________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Алаяқтық операциялардың
көлемі туралы мәліметтер
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Алаяқтық операциялардың көлемі туралы мәліметтер (индекс: 7-PK, кезеңділік тоқсан сайын)

2) по строке "Предоплаченные платежные карточки" в графах 2 и 3 проставляется сумма остатка денег по консолидированному счету эмитента, предназначенному для учета операций, осуществляемых с использованием предоплаченных платежных карточек.
6. В графе 2 указывается сумма среднемесячных остатков на банковских счетах, по которым осуществляются операции с использованием платежных карточек, за отчетный месяц. Среднемесячный остаток за отчетный месяц рассчитывается путем суммирования ежедневных остатков на банковских счетах, числящихся в течение только рабочих дней отчетного месяца (без учета выходных и праздничных дней) и деления полученного значения на количество рабочих дней отчетного месяца.
7. В графе 3 указывается сумма остатков на банковских счетах, по которым осуществляются операции с использованием платежных карточек, по состоянию на конец последнего дня отчетного месяца.
8. Остатки на банковских счетах в иностранной валюте ежедневно пересчитываются в тенге по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "Об установлении порядка определения и применения рыночного курса обмена валют", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378.
Приложение 36 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 7 к Правилам
представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения об объемах мошеннических операций
Индекс формы административных данных: 7-PK
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: поставщики платежных услуг:
1) банки, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
3) платежные организации.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
____________________________
____________________________
наименование лица,
представляющего форму
Наименование системы
Дата проведения операции
Способ мошенничества
Вид операции
Среда проведения операции
Признак операции
Код страны
Сумма проведенной операции (тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
Наименование ________________________ Адрес _______________________________
Телефон _______________ Адрес электронной почты ____________________________
Исполнитель____________________________________ __________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________ ____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений об объемах
мошеннических операций
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения об объемах мошеннических операций (индекс: 7-PK, периодичность ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Алаяқтық операциялардың көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды тоқсан сайын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе ол қол қоюға уәкілеттік берген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда:
1) осы түсіндірменің 10-тармағында көрсетілген белгілерге сәйкес төлем карточкаларын және (немесе) олардың деректемелерін пайдалана отырып жүргізілген;
2) төлем карточкаларын пайдаланбай электрондық терминалдар мен қашықтан қол жеткізу жүйелері арқылы жүргізілген;
3) ақша аударымдары жүйелері арқылы жіберілген;
4) электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген алаяқтық операциялардың (тоқтатылғандарды қоспағанда) көлемі жөніндегі мәліметтер қамтылады.
Мәліметтер әрбір операция бойынша жеке көрсетіледі және Нысанды ұсынушы көрсетілетін төлем қызметтерін беруші операцияны алаяқтық операция деп анықтаған уақыттың есепті кезеңіне жатқызылады.
7. 1-бағанда мәліметтер ұсынылатын төлем карточкалары жүйесінің, қашықтан қол жеткізу жүйесінің, ақша аударымдары жүйесінің атауы немесе электрондық ақша жүйелері көрсетіледі.
Халықаралық төлем жүйесінің төлем карточкасын пайдалана отырып, осы төлем жүйесіне хабарлама жібермей операция жүргізілген жағдайда, 1-бағанда төлем карточкасы жүйесінің атауының орнына "H2H" байланыс арнасы көрсетіледі.
8. 2-бағанда операцияны жүргізу күні көрсетіледі.
9. 3-бағанда алаяқтық тәсілі көрсетіледі.
10. 4-бағанда операцияның түрі көрсетіледі:
A - қолма-қол ақшасыз төлемдер және (немесе) ақша аударымдары;
B - қолма-қол ақша беру бойынша операциялар;
С - қолма-қол ақша салу арқылы жүргізілетін операциялар.
11. 5-бағанда операция жүргізу ортасы - электрондық терминалдың, қашықтан кіру жүйесінің атауы немесе банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның үй-жайы көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения об объемах мошеннических операций" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально поставщиками платежных услуг и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. Форма содержит сведения по объемам мошеннических операций (за исключением предотвращенных):
1) проведенных с использованием платежных карточек и (или) их реквизитов согласно признакам, указанным в пункте 10 настоящего пояснения;
2) проведенных посредством электронных терминалов и систем удаленного доступа без использования платежных карточек;
3) отправленных посредством систем денежных переводов;
4) проведенных с использованием электронных денег.
Сведения указываются по каждой операции в отдельности и относятся к тому отчетному периоду времени, когда поставщик платежных услуг, представляющий Форму, установил, что операция является мошеннической.
7. В графе 1 указывается наименование системы платежных карточек, системы удаленного доступа, системы денежных переводов, по которой представляются сведения, или системы электронных денег.
В случае проведения операции с использованием платежной карточки международной платежной системы без отправки сообщения в данную платежную систему в графе 1 вместо наименования системы платежной карточки указывается канал связи "H2H".
8. В графе 2 указывается дата проведения операции.
9. В графе 3 указывается способ мошенничества.
10. В графе 4 указывается вид операции:
A - безналичные платежи и (или) переводы денег;
B - операции по выдаче наличных денег;
С - операции путем взноса наличных денег.
11. В графе 5 указывается среда проведения операции - наименование электронного терминала, системы удаленного доступа или помещение банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.

12. 6-бағанда төлем карточкаларын және (немесе) олардың деректемелерін пайдалана отырып жүргізілген операциялар үшін мәліметтер берілетін операцияға сәйкес келетін белгісі көрсетіледі:
І - банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
ІІ – банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының басқа банкінің қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
ІІІ – банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасынан тыс жердегі басқа банктің қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
V – Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар.
13. 7-бағанда елдің екі мәнді коды көрсетіледі:
1) төлем карточкасын және (немесе) оның деректемелерін пайдалана отырып алаяқтық операция жүргізілген жер бойынша;
2) төлем карточкасын пайдаланбай электрондық терминалдар мен қашықтан қол жеткізу жүйелері арқылы банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым клиентінің банктік шоты бойынша жүргізілген алаяқтық операцияның жүргізілген орны бойынша;
3) төлем ақша аударымдары жүйелері арқылы қайда жіберілген бойынша.
Елдің коды "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ІSO 3166-1-2016 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.
14. 8-бағанда жүргізілген алаяқтық операциясының сомасы көрсетіледі.
15. Есепті кезеңде алаяқтық операциялар болмаған кезде бағандары толтырылмаған Нысан жіберіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
37-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Процессинг орталығы және басқа банктермен өзара іс-әрекеті туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 8-PK
Кезеңділігі: осы нысан талаптарының бірі өзгерген жағдайда
Есепті кезең: 20___жылғы "__"____________ жағдай бойынша
Ұсынатын тұлғалар тобы: төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:

12. В графе 6 для операций, проведенных с использованием платежных карточек и (или) их реквизитов, указывается признак, соответствующий операции, по которой представляются сведения:
І - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в собственной сети обслуживания;
II - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в сети обслуживания другого банка Республики Казахстан;
III - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в сети обслуживания другого банка за пределами Республики Казахстан;
V - операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан.
13. В графе 7 указывается двухзначный код страны:
1) по месту совершения мошеннической операции с использованием платежной карточки и (или) ее реквизитов;
2) по месту совершения мошеннической операции, проведенной по банковскому счету клиента банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, посредством электронных терминалов и систем удаленного доступа без использования платежной карточки;
3) куда направлен платеж посредством систем денежных переводов.
Код страны указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
14. В графе 8 указывается сумма проведенной мошеннической операции.
15. В случае отсутствия за отчетный период мошеннических операций направляется Форма с незаполненными графами.
Приложение 37 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 8 к Правилам
представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о процессинговом центре и взаимодействии с другими банками
Индекс формы административных данных: 8-PK
Периодичность: при изменении одного из условий данной формы
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами:

1) банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдары;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: осы нысан талаптарының бірі өзгерген күннен бастап он жұмыс күні ішінде.
Нысан
__________________________________________________________
нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Процессинг орталығының атауы
Операциялар процессинг орталығында өңделетін төлем карточкалары жүйелерінің атауы
H2H байланыс арнасын пайдалану шарты жасалған контрагенттің атауы
Операциялар H2H байланыс арнасын пайдалану шеңберінде өңделетін төлем карточкалары жүйелерінің атауы
1
2
3
4
Атауы __________________ Мекенжайы_______________________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы ________________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
_________________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Процессинг орталығы
және басқа банктермен
өзара іс-әрекеті туралы
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Процессинг орталығы және басқа банктермен өзара іс-әрекеті туралы мәліметтер (индекс: 8-PK, кезеңділігі осы нысан талаптарының бірі өзгерген жағдайда)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Процессинг орталығы және басқа банктермен өзара іс-әрекеті туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан осы нысан талаптарының бірі өзгерген жағдайда төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлер болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер дайындайды.
4. Нысанға бірінші басшы немесе ол қол қоюға уәкілеттік берген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бағанда банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым қызметін пайдаланатын процессинг орталығының атауы көрсетіледі. Меншікті процессингті пайдаланған жағдайда, есеп беретін банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы көрсетіледі.

1) банки, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: в течение десяти рабочих дней со дня изменения одного из условий данной формы.
Форма
____________________________
____________________________
наименование лица,
представляющего форму
Наименование процессингового центра
Наименование систем платежных карточек, операции по которым обрабатываются в процессинговом центре
Наименование контрагента, с которым заключен договор на использование канала связи H2H
Наименование систем платежных карточек, операции по которым обрабатываются в рамках использования канала связи H2H
1
2
3
4
Наименование ________________________ Адрес _______________________________
Телефон _______________ Адрес электронной почты ____________________________
Исполнитель____________________________________ __________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________ ____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о
процессинговом центре и
взаимодействии с другими банками
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения о процессинговом центре и взаимодействии с другими банками (индекс:8-PK, периодичность при изменении одного из условий данной формы)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о процессинговом центре и взаимодействии с другими банками" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется при изменении одного из условий данной формы поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 указывается наименование процессингового центра, услугами которого пользуется банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций. В случае использования собственного процессинга указывается наименование отчитывающегося банка, филиала банка- нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.

6. 2-бағанда операциялары процессинг орталығында өңделетін төлем карточкалары жүйелерінің атауы көрсетіледі.
7. 3-бағанда есеп беретін банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым H2H байланыс арнасын пайдалануға шарт жасаған контрагенттің атауы көрсетіледі.
8. 4-бағанда операциялары H2H байланыс арнасын пайдалану шеңберінде өңделетін төлем карточкалары жүйелерінің атауы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
38-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің және электрондық ақша иелерінің саны туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 9-PK
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ жағдай бойынша
Ұсынатын тұлғалар тобы: электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:

6. В графе 2 указывается наименование систем платежных карточек, операции по которым обрабатываются в процессинговом центре.
7. В графе 3 указывается наименование контрагента, с которым отчитывающийся банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, заключили договор на использование канала связи H2H.
8. В графе 4 указывается наименование систем платежных карточек, операции по которым обрабатываются в рамках использования канала связи H2H.
Приложение 38 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 9 к Правилам
представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о количестве агентов и субагентов эмитента электронных денег и владельцев электронных денег
Индекс формы административных данных: 9-PK
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами электронных денег:

1) банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдары;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
__________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Электрондық ақша жүйесінің атауы
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің саны
Электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің саны
Барлығы
Белсенді
Барлығы
Белсенді
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Электрондық ақша иелері-жеке тұлғалардың саны
Электрондық ақшаны ақы төлеуге қабылдайтын дара кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың саны
Барлығы
Белсенді
Сәйкестендірілген
Барлығы
Белсенді
6
7
8
9
10
Атауы ________________ Мекенжайы________________________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы _______________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
_________________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Электрондық ақша
эмитенті агенттерінің
және қосалқы агенттерінің
және электрондық ақша
иелерінің саны туралы
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің және электрондық ақша иелерінің саны туралы мәліметтер (индекс: 9-PK, кезеңділігі тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің және электрондық ақша иелерінің саны туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды тоқсан сайын электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе ол қол қоюға уәкілеттік берген адам және орындаушы қол қояды.

1) банки, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
____________________________
____________________________
наименование лица,
представляющего форму
Наименование системы электронных денег
Количество агентов эмитента электронных денег
Количество субагентов эмитента электронных денег
Всего
Активных
Всего
Активных
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Количество владельцев электронных денег-физических лиц
Количество индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, принимающих к оплате электронные деньги
Всего
Активных
Идентифицированных
Всего
Активных
6
7
8
9
10
Наименование ________________________ Адрес _______________________________
Телефон _______________ Адрес электронной почты ____________________________
Исполнитель____________________________________ __________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________ ____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о количестве
агентов и субагентов эмитента
электронных денег и владельцев
электронных денег
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения о количестве агентов и субагентов эмитента электронных денег и владельцев электронных денег (индекс: 9-PK, периодичность ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве агентов и субагентов эмитента электронных денег и владельцев электронных денег" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами электронных денег и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.

2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бағанда мәліметтер ұсынылатын электрондық ақша жүйесінің атауы көрсетіледі.
6. 2-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніндегі электрондық ақша эмитенті агенттерінің саны көрсетіледі.
7. 3-бағанда есепті тоқсанда электрондық ақшаны сатып алуды немесе өткізуді жүзеге асырған электрондық ақша эмитенті агенттерінің саны көрсетіледі.
8. 4-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніне электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің саны көрсетіледі.
9. 5-бағанда есепті тоқсанда электрондық ақшаны сатып алуды немесе өткізуді жүзеге асырған электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің саны көрсетіледі.
10. 6-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніне электрондық ақша иелері - жеке тұлғалардың саны көрсетіледі.
11. 7-бағанда есепті тоқсанда электрондық ақшамен операциялар жүргізген электрондық ақша иелері - жеке тұлғалардың саны көрсетіледі.
12. 8-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніне электрондық ақша эмитенті сәйкестендірген электрондық ақша иелері - жеке тұлғалардың саны көрсетіледі.
13. 9-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніне электрондық ақшаны төлем жасауға қабылдайтын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың саны көрсетіледі.
14. 10-бағанда есепті тоқсанда электрондық ақшамен операциялар жүргізілген электрондық ақшаны төлем жасауға қабылдайтын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың саны көрсетіледі.
15. 9 және 10-бағандарда электрондық ақшаны төлем жасауға қабылдайтын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар деп мәліметтерді беретін эмитентпен немесе тиісті электрондық ақша жүйесінің өзге қатысушысымен шарт жасаған дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар түсініледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
39-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 10-PK
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ жағдай бойынша
Ұсынатын тұлғалар тобы: электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:

Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 указывается наименование системы электронных денег, по которой представляются сведения.
6. В графе 2 указывается количество агентов эмитента электронных денег на последнюю дату отчетного квартала.
7. В графе 3 указывается количество агентов эмитента электронных денег, которые осуществляли приобретение или реализацию электронных денег в отчетном квартале.
8. В графе 4 указывается количество субагентов эмитента электронных денег на последнюю дату отчетного квартала.
9. В графе 5 указывается количество субагентов эмитента электронных денег, которые осуществляли приобретение или реализацию электронных денег в отчетном квартале.
10. В графе 6 указывается количество владельцев электронных денег - физических лиц на последнюю дату отчетного квартала.
11. В графе 7 указывается количество владельцев электронных денег - физических лиц, которыми проводились операции с электронными деньгами в отчетном квартале.
12. В графе 8 указывается количество владельцев электронных денег - физических лиц, идентифицированных эмитентом электронных денег на последнюю дату отчетного квартала.
13. В графе 9 указывается количество индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, принимающих к оплате электронные деньги, на последнюю дату отчетного квартала.
14. В графе 10 указывается количество индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, принимающих к оплате электронные деньги, которыми проводились операции с электронными деньгами в отчетном квартале.
15. В графах 9 и 10 под индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами, принимающими к оплате электронные деньги, понимаются индивидуальные предприниматели и юридические лица, заключившие договор с эмитентом, представляющим сведения, или иным участником соответствующей системы электронных денег.
Приложение 39 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 10 к Правилам
представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о количестве и объемах операций, проведенных с использованием электронных денег
Индекс формы административных данных: 10-PK
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами электронных денег:

1) банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдары;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
__________________________________________________________
нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Электрондық ақша жүйесінің атауы
Операция жүргізу ортасы
Электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген операциялар
Жеке тұлғалардың пайдасына
Дара кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың пайдасына
Операциялар саны
Операциялар саны
Операциялар саны
Операциялар саны
1
2
3
4
5
6
Атауы ________________ Мекенжайы___________________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы ____________________________________ __________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
____________________________________________ ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Электрондық ақшаны
пайдалана отырып
жүргізілген операциялардың
саны мен көлемі туралы
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер (индекс: 10-PK, кезеңділігі тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды тоқсан сайын электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе ол қол қоюға уәкілеттік берген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасында жасалса, ол бойынша мәліметтер операция жасалған күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгеге қайта есептеліп ұсынылады.

1) банки, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
____________________________
____________________________
наименование лица,
представляющего форму
Наименование системы электронных денег
Среда проведения операции
Операции, проведенные с использованием электронных денег
В пользу физических лиц
В пользу индивидуальных предпринимателей и юридических лиц
Количество операций
Сумма (тенге)
Количество операций
Сумма (тенге)
1
2
3
4
5
6
Наименование ________________________ Адрес _______________________________
Телефон _______________ Адрес электронной почты ____________________________
Исполнитель____________________________________ __________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________ ____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о количестве
и объемах операций
проведенных с использованием
электронных денег
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения о количестве и объемах операций, проведенных с использованием электронных денег (индекс: 10-PK, периодичность ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве и объемах операций, проведенных с использованием электронных денег" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами электронных денег и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.

2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-бағанда мәліметтер ұсынылатын электрондық ақша жүйесінің атауы көрсетіледі.
7. 2-бағанда операция жүргізу ортасы - электрондық терминалдың немесе қашықтан кіру жүйесінің атауы көрсетіледі.
8. 3 және 4-бағандарда есепті тоқсанда жеке тұлғалардың электрондық ақшаны пайдалана отырып жеке тұлғалардың пайдасына жүргізген операцияларының саны мен сомасы көрсетіледі.
9. 5 және 6-бағандарда есепті тоқсанда жеке тұлғалардың дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың пайдасына электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізген операцияларының саны мен сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
40-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Айналыстағы электрондық ақшаның саны туралы және электрондық ақшаны шығару мен өтеу бойынша операциялардың саны және көлемі туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 12-PK
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ жағдай бойынша
Ұсынатын тұлғалар тобы: электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдары;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
__________________________________________________________
нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Электрондық ақша иелері
Электрондық ақша иелері
Электрондық ақша иелері
Электрондық ақшаны шығару
Электрондық ақшаны өтеу
Операциялар саны
Операциялар саны
Операциялар саны
Операциялар саны
1
2
3
4
5
6
7
Электрондық ақша эмитентінің агенттері
Электрондық ақша эмитентінің қосалқы агенттері
Жеке тұлғалар
Дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар
Атауы ________________ Мекенжайы________________________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы ____________________________________ _________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
____________________________________________ ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Айналыстағы электрондық
ақшаның саны туралы
және электрондық ақшаны
шығару мен өтеу бойынша
операциялардың саны
және көлемі туралы
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Айналыстағы электрондық ақшаның саны туралы және электрондық ақшаны шығару мен өтеу бойынша операциялардың саны және көлемі туралы мәліметтер (индекс: 11-PK, кезеңділігі тоқсан сайын)

Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 указывается наименование системы электронных денег, по которой представляются сведения.
7. В графе 2 указывается среда проведения операции - наименование электронного терминала или системы удаленного доступа.
8. В графах 3 и 4 указываются количество и сумма операций, проведенных физическими лицами в пользу физических лиц с использованием электронных денег за отчетный квартал.
9. В графах 5 и 6 указываются количество и сумма операций, проведенных физическими лицами в пользу индивидуальных предпринимателей и юридических лиц с использованием электронных денег за отчетный квартал.
Приложение 40 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 11 к Правилам
представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о количестве электронных денег в обращении и о количестве и объемах операций по выпуску и погашению электронных денег
Индекс формы административных данных: 11-PK
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами электронных денег:
1) банки, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
____________________________
____________________________
наименование лица,
представляющего форму
Владельцы электронных денег
Наименование системы электронных денег
Всего электронных денег в обращении (тенге)
Выпуск электронных денег
Погашение электронных денег
Количество операций
Сумма (тенге)
Количество операций
Сумма (тенге)
1
2
3
4
5
6
7
Агенты эмитента электронных денег
Субагенты эмитента электронных денег
Физические лица
Индивидуальные предприниматели и юридические лица
Наименование ________________________ Адрес _______________________________
Телефон _______________ Адрес электронной почты ____________________________
Исполнитель____________________________________ __________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________ ____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о количестве
электронных денег в
обращении и о количестве
и объемах операций
по выпуску и погашению
электронных денег
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения о количестве электронных денег в обращении и о количестве и объемах операций по выпуску и погашению электронных денег (индекс:11-PK, периодичность ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Айналыстағы электрондық ақшаның саны туралы және электрондық ақшаны шығару мен өтеу бойынша операциялардың саны және көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды тоқсан сайын электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе ол қол қоюға уәкілеттік берген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 2-бағанда мәліметтер ұсынылатын электрондық ақша жүйесінің атауы көрсетіледі.
7. 3-бағанда есепті тоқсанның соңғы күніне айналыстағы электрондық ақшаның сомасы көрсетіледі.
3-баған есепті тоқсанның соңғы күні электрондық ақшаның иесі кім болғанына байланысты электрондық ақша эмитентінің агенттері, электрондық ақша эмитентінің қосалқы агенттері, жеке тұлғалар, дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар бойынша толтырылады.
8. 4 және 5-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақшаны шығару бойынша жүргізілген операцияларының саны және сомасы көрсетіледі.
4 және 5-бағандар электрондық ақшаның кімге берілгеніне байланысты электрондық ақша эмитентінің агенттері, электрондық ақша эмитентінің қосалқы агенттері және жеке тұлғалар бойынша толтырылады.
4 және 5-бағандар дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар бойынша толтырылмайды.
9. 6 және 7-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақшаны өтеу бойынша жүргізілген операцияларының саны және сомасы көрсетіледі.
6 және 7-бағандар электрондық ақшаны өтеу сәтіне олардың иесі кім болғанына байланысты электрондық ақша эмитентінің агенттері, электрондық ақша эмитентінің қосалқы агенттері, жеке тұлғалар, дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар бойынша толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
41-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны иемдену және өткізу бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 12-PK
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ жағдай бойынша
Ұсынатын тұлғалар тобы: электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве электронных денег в обращении и о количестве и объемах операций по выпуску и погашению электронных денег" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами электронных денег и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 2 указывается наименование системы электронных денег, по которой представляются сведения.
7. В графе 3 указывается сумма электронных денег, находящихся в обращении на последнюю дату отчетного квартала.
Графа 3 заполняется по агентам эмитента электронных денег, субагентам эмитента электронных денег, физическим лицам, индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам в зависимости от того, кто являлся владельцем электронных денег на последнюю дату отчетного квартала.
8. В графах 4 и 5 указываются количество и сумма операций по выпуску электронных денег за отчетный квартал.
Графы 4 и 5 заполняются по агентам эмитента электронных денег, субагентам эмитента электронных денег и физическим лицам в зависимости от того, кому были выданы электронные деньги.
Графы 4 и 5 по индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам не заполняются.
9. В графах 6 и 7 указываются количество и сумма операций по погашению электронных денег за отчетный квартал.
Графы 6 и 7 заполняются по агентам эмитента электронных денег, субагентам эмитента электронных денег, физическим лицам, индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам в зависимости от того, кто являлся владельцем электронных денег на момент их погашения.
Приложение 41 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 12 к Правилам
представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о количестве и объемах операций по приобретению и реализации электронных денег агентами и субагентами эмитента электронных денег
Индекс формы административных данных: 12-PK
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами электронных денег:

1) банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдары;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
__________________________________________________________
нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Электрондық ақша жүйесінің атауы
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің электрондық ақшаны өткізуі
Электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны өткізуі
Электрондық ақша эмитенті агенттерінің электрондық ақшаны иемденуі
Электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны иемденуі
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
Операциялар саны
Сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Атауы ________________ Мекенжайы________________________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы ____________________________________ __________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
____________________________________________ ____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Электрондық ақша эмитенті
агенттерінің және қосалқы
агенттерінің электрондық
ақшаны иемдену және өткізу
бойынша операциялардың
саны мен көлемі туралы
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны иемдену және өткізу бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер (индекс: 12-PK, кезеңділігі тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны иемдену және өткізу бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды тоқсан сайын электрондық ақша эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.

1) банки, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
__________________________________________________________
наименование лица, представляющего форму
Наименование системы электронных денег
Реализация электронных денег агентами эмитента электронных денег
Реализация электронных денег субагентами эмитента электронных денег
Приобретение электронных денег агентами эмитента электронных денег
Приобретение электронных денег субагентами эмитента электронных денег
количество операций
сумма (тенге)
количество операций
сумма (тенге)
количество операций
сумма (тенге)
количество операций
сумма (тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Наименование ________________________ Адрес _______________________________
Телефон _______________ Адрес электронной почты ____________________________
Исполнитель____________________________________ __________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________ ____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений о количестве
и объемах операций по
приобретению и реализации
электронных денег агентами и
субагентами эмитента
электронных денег
Пояснение по заполнению формы административных данных Сведения о количестве и объемах операций по приобретению и реализации электронных денег агентами и субагентами эмитента электронных денег (индекс:12-PK, периодичность ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения о количестве и объемах операций по приобретению и реализации электронных денег агентами и субагентами эмитента электронных денег" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально поставщиками платежных услуг, являющимися эмитентами электронных денег и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.

4. Нысанға бірінші басшы немесе ол қол қоюға уәкілеттік берген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-бағанда ақпарат ұсынылатын электрондық ақша жүйесінің атауы көрсетіледі.
7. 2 және 3-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақша эмитенті агенттерінің электрондық ақшаны жеке тұлғаларға өткізуі бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі.
8. 4 және 5-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны жеке тұлғаларға өткізуі бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі.
9. 6 және 7-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақша эмитенті агенттерінің электрондық ақшаны жеке тұлғалардан иемденуі бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі.
10. 8 және 9-бағандарда есепті тоқсанда электрондық ақша эмитенті қосалқы агенттерінің электрондық ақшаны жеке тұлғалардан иемденуі бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
42-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Әкімшілік деректер нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Банк шотын пайдалана отырып және пайдаланбай төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау мен жүзеге асыру жөніндегі мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-PU
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ жағдай бойынша
Ұсынатын тұлғалар тобы: көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдары;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
3) пошталық ақша аударымдарын жүзеге асыратын пошта операторлары.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың он бесінші (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың он бесінші күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысанда көрсетілуге жататын төлемдер және (немесе) ақша аударымдары есепті айда болмаған жағдайда, нысанды ұсынатын тұлғалар есепті айдан кейінгі айдың он бесінен (қоса алғанда) кешіктірмей бұл туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жазбаша түрде хабарлайды.
Нысан
_____________________________________________________________
нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Нұсқауды қабылдау ортасы
Нұсқауды өңдеу ортасы
Белгі
Ақша жөнелтуші ұйымның (банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының) идентификациялау коды (БСК/ЖСК/өзге сәйкестендіруші)
Корреспонденттік қатынастар бар делдал банктің БСК
Бенефициар ұйымның (банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының) идентификациялау коды (БСК/ЖСК/өзге сәйкестендіруші)
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Төлем агенті немесе қосалқы агент
Ақша жіберуші
Бенефициар
Резиденттік белгісі
Экономика секторы
Елі
Резиденттік белгісі
Экономика секторы
Елі
7
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Нақтылау
Төлем белгілеу коды
Саны
Сомасы, теңге
Төлем валютасының коды
Төлем құралы
14
15
16
17
18
Атауы ________________ Мекенжайы___________________________
Телефон ______________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы ____________________________________ ______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Банк шотын пайдалана отырып
және пайдаланбай төлемдерді
және (немесе) ақша
аударымдарын қабылдау мен
жүзеге асыру жөніндегі
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Банк шотын пайдалана отырып және пайдаланбай төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау мен жүзеге асыру жөніндегі мәліметтер (индекс: 1-PU, кезеңділігі ай сайын)

4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 указывается наименование системы электронных денег, по которой представляются сведения.
7. В графах 2 и 3 указываются количество и сумма операций по реализации электронных денег физическим лицам агентами эмитента электронных денег за отчетный квартал.
8. В графах 4 и 5 указываются количество и сумма операций по реализации электронных денег физическим лицам субагентами эмитента электронных денег за отчетный квартал.
9. В графах 6 и 7 указывается количество и сумма операций по приобретению электронных денег у физических лиц агентами эмитента электронных денег за отчетный квартал.
10. В графах 8 и 9 указывается количество и сумма операций по приобретению электронных денег у физических лиц субагентами эмитента электронных денег за отчетный квартал.
Приложение 42 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 13 к Правилам
представления сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения по приему и осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием и без использования банковского счета
Индекс формы административных данных: 1-PU
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих: поставщики платежных услуг:
1) банки, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
3) операторы почты, осуществляющие почтовые переводы денег.
Срок представления: не позднее пятнадцатого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если пятнадцатое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
При отсутствии за отчетный месяц платежей и (или) переводов денег, подлежащих отражению в форме, лица, представляющие форму, в письменном виде уведомляют об этом Национальный Банк Республики Казахстан не позднее пятнадцатого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
Форма
____________________________
____________________________
наименование лица,
представляющего форму
Среда приема указания
Среда обработки указания
Признак
Идентификационный код организации (банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан) отправителя денег (БИК/ИИК/иной идентификатор)
БИК банка-посредника, с которым имеются корреспондентские отношения
Идентификационный код организации (банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан) бенефициара (БИК/ИИК/иной идентификатор)
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Платежный агент или субагент
Отправитель денег
Бенефициар
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
7
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Детализация
Код назначения платежа
Количество
Сумма, тенге
Код валюты платежа
Платежный инструмент
14
15
16
17
18
Наименование ________________________ Адрес _______________________________
Телефон _______________ Адрес электронной почты ____________________________
Исполнитель____________________________________ __________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________ ____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений по приему
и осуществлению платежей
и (или) переводов денег
с использованием и без
использования банковского счета
Пояснение по заполнению формы административных данных
Сведения по приему и осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием и без использования банковского счета
(индекс:1-PU, периодичность ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Банк шотын пайдалана отырып және пайдаланбай төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау мен жүзеге асыру жөніндегі мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-абы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды ай сайын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер жасайды және есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы немесе ол қол қоюға уәкілеттік берген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысан "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 1) - 4), 9) тармақшаларында көзделген ұсынылған төлем қызметтері бойынша мәліметтерді қамтиды.
6. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ондағы мәліметтер операция жүргізілген күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Мәліметтерді төлем агенттерін және қосалқы төлем агенттерін қоспағанда, көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер ұсынады және Нысанды ұсынатын тұлғалардың филиалдары мен бөлімшелері, төлем агенттері мен қосалқы төлем агенттері арқылы көрсетілген төлем қызметтерін (төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын) ескере отырып толтырылады.
8. Нысан төлем және (немесе) ақша аударымы туралы мынадай ақпаратты қамтитын 18 бағаннан тұрады:
1) 1-бағанда нұсқауды қабылдау ортасы көрсетіледі;
2) 2-бағанда нұсқауды өңдеу ортасы көрсетіледі;
3) 3-бағанда операция белгісі көрсетіледі;
4) 4-бағанда Нысанды ұсынатын тұлғалар ақша жөнелтуші ұйымның (банктің, Қазақстан Респуликасының бейрезидент банкі филиалының) идентификациялау кодын көрсетеді. Ақша жөнелтуші банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалы клиентінің жеке идентификациялау коды толтырылмайды.
Банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым Нысанды қалыптастырған кезде ақша жөнелтуші банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының банктік идентификациялау кодын көрсетеді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Нысанды қалыптастырған кезде банкішілік аударым жүргізілген жағдайда ақша жөнелтуші банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының банктік идентификациялау кодын және ақша жөнелтуші банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалы клиентінің жеке идентификациялау кодын көрсетеді, өзге төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша алушы банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының банктік идентификациялау коды ғана көрсетіледі.
Негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда ақша жөнелтуші банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының банктік идентификациялау коды болмаған кезде 4-баған толтырылмайды;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения по приему и осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием и без использования банковского счета" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежемесячно поставщиками платежных услуг и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
5. Форма содержит сведения по предоставленным платежным услугам, предусмотренным подпунктами 1) - 4), 9) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
6. Форма заполняется в тенге. Если платеж и (или) перевод денег совершен в иностранной валюте, сведения по нему представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения платежа.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. Сведения, представляются поставщиками платежных услуг, за исключением платежных агентов и платежных субагентов, и заполняются с учетом оказанных платежных услуг (платежей и (или) переводов денег) через филиалы и отделения лиц, представляющих Форму, платежных агентов и платежных субагентов.
8. Форма содержит 18 граф, включающих следующую информацию о платеже и (или) переводе денег:
1) в графе 1 указывается среда приема указания;
2) в графе 2 указывается среда обработки указания;
3) в графе 3 указывается признак операции;
4) в графе 4 лицами, представляющими Форму, указывается идентификационный код организации (банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан) отправителя денег. Индивидуальный идентификационный код клиента банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег не заполняется.
При формировании Формы банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, указывается банковский идентификационный код банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег.
При формировании Формы Национальным Банком Республики Казахстан указывается банковский идентификационный код банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег и индивидуальный идентификационный код клиента банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег в случае проведения внутрибанковского перевода, по иным платежам и (или) переводам денег указывается только банковский идентификационный код банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег.
При отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, банковского идентификационного кода банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег графа 4 не заполняется;

5) 5-бағанда Нысанды ұсынатын тұлғада корреспонденттік қатынастар бар және осы арқылы төлем және (немесе) ақша аударымы жүргізілетін делдал банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының банктік идентификациялау коды (ол төлем және (немесе) ақша аударымын жүргізу схемасында болған кезде) көрсетіледі;
6) 6-бағанда Нысанды ұсынатын тұлғалар бенефициар ұйымның (банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының) идентификациялау кодын көрсетеді. Бенефициар банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы клиентінің жеке идентификациялау коды толтырылмайды.
Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым Нысанды қалыптастырған кезде бенефициар банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының банктік идентификациялау кодын көрсетеді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Нысанды қалыптастырған кезде банкішілік аударым жүргізілген жағдайда бенефициар банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының банктік идентификациялау кодын және бенефициар банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалы клиентінің жеке идентификациялау кодын көрсетеді, өзге төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша бенефициар банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының банктік идентификациялау коды ғана көрсетіледі.
Негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда бенефициар банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының банктік идентификациялау коды болмаған кезде 6-баған толтырылмайды;
7) 7-баған көрсетілетін төлем қызметтерін көрсету бойынша жасалған агенттік шарттар негізінде төлем агенттері және қосалқы агенттері арқылы көрсетілген (оның ішінде қашықтан қол жеткізу және электрондық терминалдар, электрондық ақша жүйелері арқылы) төлем қызметтері туралы мәліметтер берілген жағдайда толтырылады:
төлем агенттері арқылы қызметтер көрсетілген кезде 1 көрсетіледі;
қосалқы төлем агенттері арқылы қызметтер көрсетілген кезде 2 көрсетіледі;
8) 8-бағанда ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі көрсетіледі.
Негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда ақша жөнелтушінің резиденттігі белгісі болмаған кезде 8-баған толтырылмайды;
9) 9-бағанда ақша жөнелтушінің экономика секторының коды көрсетіледі.
Негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда ақша жөнелтушінің экономика секторының коды болмаған жағдайда 9-баған толтырылмайды;
10) 10-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымы жүргізілген елдің (төлем және (немесе) ақша аударымы жіберілген, бастапқы ақша жөнелтушінің банк шоты ашылған ел не ақша аударымын банк шотын ашпай жүргізген жағдайда ақша жөнелтуші ақша аударған ел) екі мәнді коды көрсетіледі.
13-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымы жіберілген елдің (ақша аударылған, соңғы бенефициардың банк шоты ашылған ел не ақша аударымын банк шотын ашпай жүргізген жағдайда бенефициар ақша алған ел) екі мәнді коды көрсетіледі.

5) в графе 5 указывается банковский идентификационный код банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан посредника (при наличии его в схеме проведения платежа и (или) перевода денег), с которым имеются корреспондентские отношения у лица, представляющего Форму, и через которого проводится платеж и (или) перевод денег;
6) в графе 6 лицами, представляющими Форму, указывается идентификационный код организации (банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан) бенефициара. Индивидуальный идентификационный код клиента банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара не заполняется.
При формировании Формы банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, указывается банковский идентификационный код банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара.
При формировании Формы Национальным Банком Республики Казахстан указывается банковский идентификационный код банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара и индивидуальный идентификационный код клиента банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара в случае проведения внутрибанковского перевода, по иным платежам и (или) переводам денег указывается только банковский идентификационный код банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара.
При отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, банковского идентификационного кода банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара графа 6 не заполняется;
7) графа 7 заполняется в случае представления сведений о платежных услугах, оказанных (в том числе посредством систем удаленного доступа и электронных терминалов, электронных денег) через платежных агентов и субагентов на основании заключенных агентских договоров по оказанию платежных услуг:
при оказании услуг через платежных агентов указывается 1;
при оказании услуг через платежных субагентов указывается 2;
8) в графе 8 указывается признак резидентства отправителя денег.
При отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, признака резидентства отправителя денег графа 8 не заполняется;
9) в графе 9 указывается код сектора экономики отправителя денег.
При отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, кода сектора экономики отправителя денег графа 9 не заполняется;
10) в графе 10 указывается двухзначный код страны, откуда инициирован платеж и (или) перевод денег (страна, где открыт банковский счет первичного отправителя денег, с которого отправлен платеж и (или) перевод денег, либо в случае проведения перевода денег без открытия банковского счета - страна, в которой инициирован перевод денег отправителем денег).
В графе 13 указывается двухзначный код страны, куда направлен платеж и (или) перевод денег (страна, где открыт банковский счет конечного бенефициара, на который зачислены деньги, либо в случае проведения перевода денег без открытия банковского счета - страна, в которой бенефициар получил деньги).

Елдің коды "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ІSO 3166-1-2016 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының аумағында жүргізілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша KZ коды көрсетіледі;
11) 11-бағанда бенефициардың резиденттік белгісі көрсетіледі.
Негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда бенефициардың резиденттік белгісі болмаған жағдайда 11-баған толтырылмайды;
12) 12-бағанда бенефициар экономикасы секторының коды көрсетіледі.
Негізінде төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжаттарда бенефициар экономикасы секторының коды болмаған жағдайда 12-баған толтырылмайды;
13) 14-бағанда төлем белгілеу коды көрсетіледі.
Шет елден келіп түскен төлемді және (немесе) ақша аударымын көрсеткен кезде 8, 9 және 14-бағандарды Нысанды ұсынатын тұлға корреспондент банктің немесе халықаралық жүйенің төлем құжаттарының және төлем және (немесе) ақша аударымы үшін негіз болып табылатын өзге құжаттардың негізінде толтырады.
Мезеттік төлемдер жүйесі бойынша төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша:
1) ақша жөнелтушінің банкі, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалы 8, 9-бағандарда резиденттік белгісін және ақша жөнелтушінің экономика секторын белгілейді, 11, 12-бағандар толтырылмайды, 14-бағанда - мезеттік төлемдер жүйесі бойынша төлем және (немесе) ақша аударымы үшін көзделген төлем белгілеу кодын;
2) бенефициар банкі, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалы 8, 9-бағандарды толтырмайды, 11, 12-бағандарда резиденттік белгісін және бенефициардың экономика секторын, 14-бағанда - бенефициар қызметінің түріне қарай төлем белгілеу кодын белгілейді.
8, 9, 10, 11, 12, 13 және 14-бағандар бойынша операциялардың, төлемдер және (немесе) ақша аударымдарының өзге өлшемдерінің сәйкес келуін ескере отырып, резиденттіктің бір белгісі, экономика секторы, елі, төлем белгілеу коды бойынша деректер топтастырылады;
14) 15-бағанда есепті кезеңдегі операциялардың, төлемдердің және (немесе) ақша аударымдарының саны көрсетіледі. Бір операцияны, бір төлемді және (немесе) ақша аударымын көрсеткен кезде баған 1 мәнін қабылдайды. Жаңа операцияның, жаңа төлемнің және (немесе) ақша аударымының өлшемдері 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 17 және 18-бағандардағы бұрыннан бар өлшемдермен сәйкес келген жағдайда, осы бағандағы мән 1-ге ұлғайтылады, ал 16-бағандағы мән жаңа операцияның, жаңа төлемнің және (немесе) ақша аударымының сомасына ұлғайтылады;

Код страны указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
По платежам и (или) переводам денег, проведенным на территории Республики Казахстан, указывается код KZ;
11) в графе 11 указывается признак резидентства бенефициара.
При отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, признака резидентства бенефициара графа 11 не заполняется;
12) в графе 12 указывается код сектора экономики бенефициара.
При отсутствии в документах, на основании которых осуществляется платеж и (или) перевод денег, кода сектора экономики бенефициара графа 12 не заполняется;
13) в графе 14 указывается код назначения платежа.
При отражении входящего платежа и (или) перевода денег из-за рубежа графы 8, 9 и 14 заполняются лицом, представляющим Форму, на основании платежных документов банка-корреспондента или международной системы и иных документов, служащих основанием для платежа и (или) перевода денег.
По платежу и (или) переводу денег по системе мгновенных платежей:
1) банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег в графах 8, 9 проставляет признак резидентства и сектор экономики отправителя денег, графы 11, 12 не заполняются, в графе 14 - код назначения платежа, предусмотренный для платежа и (или) перевода денег по системе мгновенных платежей;
2) банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара графы 8, 9 не заполняет, в графах 11, 12 проставляет признак резидентства и сектор экономики бенефициара, в графе 14 - код назначения платежа в зависимости от вида деятельности бенефициара.
По графам 8, 9, 10, 11, 12, 13 и 14 осуществляется группировка данных по одному признаку резидентства, сектору экономики, стране, коду назначения платежа с учетом совпадения иных параметров операций, платежей и (или) переводов денег;
14) в графе 15 указывается количество операций, платежей и (или) переводов денег за отчетный период. При отражении одной операции, одного платежа и (или) перевода денег графа принимает значение 1. В случае совпадения параметров новой операции, нового платежа и (или) перевода денег с уже имеющимися в графах 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 17 и 18 значение в данной графе увеличивается на 1, а значение в графе 16 увеличивается на сумму новой операции, нового платежа и (или) перевода денег;

15) 16-бағанда операцияның, төлемдердің және (немесе) ақша аударымдарының сомасы теңгемен, үтірден кейін екі белгіге дейін көрсетіледі;
16) 17-бағанда төлем валютасының үш мәнді коды ҚР ҰЖ 07 ИСО 4217-2012 "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
17) 18-бағанда жіберілген төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша осы түсіндірменің 7-тармағында көзделген төлем құралдары белгілерінің бірі көрсетіледі.
Клиентке қолма-қол ақшамен төленуге жататын алынған төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша "20" белгісі көрсетіледі.
9. Төлем құралының мынадай белгілері қолданылады:
01 - төлем тапсырмасы;
02 - төлем талабы;
03 - чек;
04 - вексель;
05 - инкассолық өкім;
06 - төлем ордері;
07 - төлем хабарламасы;
08 - жиынтық төлем тапсырмасы;
09 - тұрақты өкім;
10 - төлем карточкалары;
11 - төлем карточкаларын қоспағанда, электрондық төлем құралы.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
43-қосымша
Жүйелік маңызы бар немесе
маңызды төлем жүйесі
операторының немесе
операциялық орталығының
төлемдер және (немесе) ақша
аударымдары бойынша
мәліметтер беру қағидаларын
бекіту туралы қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Әкімшілік деректер нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған Төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексы: 1-ОР
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Мәліметтерді ұсынатын тұлғалар тобы: жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы, Төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтерді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсыну бойынша өкілеттіктерді өкілдікке беру кезінде Қазақстан Республикасының аумағында құрылған шетелдік төлем жүйесі операторының өкілдігі.
Әкімшілік деректерді ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінші күнінен (қоса алғанда) кешіктірмей. Егер айдың он бесінші күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
_______________________________________________________________________
(жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығының толық атауы)
Төлем жүйесінің атауы
Төлем жүйесінің атауы
Төлем жүйесінің атауы
Төлем жүйесінің атауы
Төлем жүйесіне қатысушының сәйкестендіргіші - ақша жөнелтуші
Төлем жүйесіне қатысушының сәйкестендіргіші - ақша алушы
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Ақша жөнелтуші
Бенефициар
Резиденттік белгісі
Резиденттік белгісі
Резиденттік белгісі
Резиденттік белгісі
Резиденттік белгісі
Резиденттік белгісі
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
Төлемдер бойынша мәліметтерді нақтылау
Төлем белгілеу коды
Төлем саны
Төлем сомасы, теңге
Төлем валютасы
13
14
15
16
Атауы ________________ Мекенжайы_______________________________
Телефон ________________________________________________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ __________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ ___________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Төлемдер және (немесе) ақша
аударымдары бойынша
мәліметтер нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер (индекс: 1-ОР, кезеңділік тоқсан сайын)

15) в графе 16 указывается сумма операции, платежей и (или) переводов денег в тенге до двух знаков после запятой;
16) в графе 17 указывается трехзначный код валюты платежа в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ИСО 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов";
17) в графе 18 по отправленному платежу и (или) переводу денег указывается один из признаков платежных инструментов, предусмотренных пунктом 7 настоящего пояснения.
По полученному платежу и (или) переводу денег, подлежащему выплате клиенту наличными деньгами, указывается признак "20".
9. Применяются следующие признаки платежного инструмента:
01 - платежное поручение;
02 - платежное требование;
03 - чек;
04 - вексель;
05 - инкассовое распоряжение;
06 - платежный ордер;
07 - платежное извещение;
08 - сводное платежное поручение;
09 - постоянное распоряжение;
10 - платежные карточки;
11 - средство электронного платежа, за исключением платежных карточек.
Приложение 43 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 1
к Правилам представления
оператором или операционным
центром системно значимой
или значимой платежной
системы сведений по платежам
и (или) переводам денег
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения по платежам и (или) переводам денег
Индекс формы административных данных: 1-ОР
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих информацию: оператор или операционный центр системно значимой или значимой платежной системы, представительство оператора иностранной платежной системы, созданное на территории Республики Казахстан при делегировании представительству полномочий по представлению Сведений по платежам и (или) переводам денег.
Срок представления формы административных данных: не позднее пятнадцатого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом. Если пятнадцатое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
_______________________________________________________________________________
(полное наименование оператора или операционного центра системно значимой или значимой платежной системы)
Наименование платежной системы
Среда проведения платежа
Вид платежной системы
Признак платежа
Идентификатор участника платежной системы - отправитель денег
Идентификатор участника платежной системы - получатель денег
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Отправитель денег
Бенефициар
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
Детализация сведений по платежам
Код назначения платежа
Количество платежей
Сумма платежа, тенге
Валюта платежа
13
14
15
16
Наименование ________________________ Адрес _______________________________
Телефон _______________ Адрес электронной почты ____________________________
Исполнитель____________________________________ __________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________ ____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение к форме сведений
по платежам и (или) переводам денег
Пояснение по заполнению формы административных данных
Сведения по платежам и (или) переводам денег
(индекс: 1-ОР, периодичность ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңы 15-бабының екінші бөлігінің 52-2) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы тоқсайн сайын жасайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысан бойынша мәліметтер ақша жөнелтушілер болып табылатын маңызды клиенттер бойынша, сол сияқты бенефициарлар болып табылатын маңызды клиенттер бойынша беріледі.
5. Нысан төлем жүйелерін қадағалау (оверсайт) мақсаты үшін пайдаланылады.
6. Нысанға бірінші басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам және жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының орындаушысы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
7. Нысан теңгемен толтырылады. Егер төлем және (немесе) аударым валютасы теңгеден айрықшаланатын болса, соманың баламасы төлем және (немесе) аударым жасалған күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып есептеледі.
8. Нысанда төлем және (немесе) ақша аударымы туралы мына ақпаратты қамтитын 16 баған бар:
1) 1-бағанда мәліметтер ұсынылатын төлем жүйесінің атауы көрсетіледі;
2) 2-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымын жүргізу ортасы көрсетіледі:
01 - ел аумағында;
02 – халықаралық төлемдер және (немесе) ақша аударымдары;
3) 3-бағанда төлем жүйесінің түрі көрсетіледі:
01 - банкаралық ақша аударымы жүйесі;
02 - банкаралық клиринг жүйесі;
03 - банк шотын ашпай электрондық терминалдар арқылы төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау арқылы көрсетілетін төлем қызметтерін ұсынуды қамтамасыз ететін төлем жүйелері;
04 - электрондық ақша жүйелері;
05 - корреспонденттік қатынастардың жүйелері (Қазақстан Республикасы банктерінің, Қазақстан Респуликасының бейрезидент банктерінің филиалдарының немесе Қазақстан Республикасы банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарының, Қазақстан Республикасының банктерінде немесе Қазақстан Республикасының банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарында ұлттық валютамен ашылған корреспонденттік шоттар);
06 - ақша аударымы жүйесі;
07 - төлем карточкаларының жүйелері, олар арқылы төлем карточкаларымен есеп айырысулар бойынша банкаралық төлемдер жүргізілді;
08 - төлем жүйелерінің өзге де түрлері.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения по платежам и (или) переводам денег" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально оператором или операционным центром системно значимой или значимой платежной системы и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Сведения по Форме представляются как по значимым клиентам, являющимися отправителями денег, так и значимым клиентам, являющимися бенефициарами.
5. Форма используется для целей надзора (оверсайт) за платежными системами.
6. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание, и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
7. Форма заполняется в тенге. Если валюта платежа и (или) перевода отличается от тенге, эквивалент суммы рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на день совершения платежа и (или) перевода.
8. Форма содержит 16 граф, включающих следующую информацию о платеже и (или) переводе денег:
1) в графе 1 указывается наименование платежной системы, по которой представляются сведения;
2) в графе 2 указывается среда проведения платежа и (или) переводам денег:
01 - на территории страны;
02 - международные платежи и (или) переводы денег;
3) в графе 3 указывается вид платежной системы:
01 - межбанковская система переводов денег;
02 - система межбанковского клиринга;
03 - платежные системы, обеспечивающие оказание платежных услуг посредством приема платежей и (или) переводов денег через электронные терминалы без открытия банковского счета;
04 - системы электронных денег;
05 - системы корреспондентских отношений (корреспондентские счета банков Республики Казахстан, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Республики Казахстан, открытые в национальной валюте в банках Республики Казахстан, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Республики Казахстан);
06 - системы денежных переводов;
07 - системы платежных карточек, через которые проводились межбанковские платежи по расчетам с платежными карточками;
08 - иные виды платежных систем;

4) 4-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымының белгісі көрсетіледі:
01 - жіберілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары;
02 - келетін төлемдер және (немесе) ақша аударымдары;
5) 5-бағанда төлем жүйесіне қатысушының - ақша жөнелтушінің сәйкестендіргіші көрсетіледі;
6) 6-бағанда төлем жүйесіне қатысушының - ақша алушының сәйкестендіргіші көрсетіледі;
Екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар үшін төлем жүйесіне қатысушының сәйкестендіргіші ретінде банктік идентификациялау коды көрсетіледі.
Өзге қатысушылар үшін бизнес идентификациялау кодтары, жеке идентификациялау кодтары және қатысушыны айқындау үшін пайдаланылатын өзге де сәйкестендіргіштер көрсетіледі;
7) 7-бағанда ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі көрсетіледі;
8) 8-бағанда ақша жөнелтушінің экономика секторының коды көрсетіледі;
9) 9-бағанда төлемге немесе ақша аударымына бастамашы болған елдің екі мәндік коды көрсетіледі;
10) 10-бағанда бенефициардың резиденттік белгісі көрсетіледі;
11) 11-бағанда бенефициардың экономика секторының коды көрсетіледі;
12) 12-бағанда төлем немесе ақша аударымы жіберілген елдің екі мәндік коды көрсетіледі.
Елдердің кодтары "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1-бөлік. Елдің кодтары" ІSO 3166-1-2016 ҚР ҰК Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.
7, 8, 9, 10, 11 және 12-бағандар төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының ақпараттық жүйесінде резиденттік белгісін, экономика секторын, ақша жөнелтуші елдің немесе бенефициардың елін идентификациялау үшін деректер болған кезде толтыруға жатады;
13) 13-бағанда Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 4-бабының 15) тармақшасына сәйкес Ұлттық Банк бекітетін Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес төлем белгілеу коды көрсетіледі;
14) 14-бағанда есепті кезеңдегі төлемдердің саны көрсетіледі. Бір төлемді көрсеткен кезде бағанда 1 мәні болады. Жаңа төлемнің және (немесе) ақша аударымының өлшемдері 1 - 13 аралығындағы бағандардағы өлшемдермен сәйкес келген жағдайда, бұл бағандағы мән 1-ге өсіріледі, ал 14-бағандағы мән жаңа төлемнің сомасына ұлғайтылады;
15) 15-бағанда төлемнің үтірден кейін екі белгіге дейінгі теңгемен сомасы көрсетіледі;
16) 16-бағанда төлем валютасының коды "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ИСО 4217-2012 ҚР ҰК Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
43-қосымша
Жүйелік маңызы бар немесе
маңызды төлем жүйесі
операторының немесе
операциялық орталығының
төлемдер және (немесе) ақша
аударымдары бойынша
мәліметтер беру қағидаларын
бекіту туралы қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Әкімшілік деректер нысаны www.natіonalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған Маңызды клиенттер жүргізген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жөніндегі мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексы: 2-ОР
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Мәліметтерді ұсынатын тұлғалар тобы: жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы, Маңызды клиенттер жүргізген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жөніндегі мәліметтерді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсыну бойынша өкілеттіктерді өкілдікке беру кезінде Қазақстан Республикасының аумағында құрылған шетелдік төлем жүйесі операторының өкілдігі
Әкімшілік деректерді ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінші күнінен (қоса алғанда) кешіктірмей. Егер айдың он бесінші күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
___________________________________________________________________
(жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе
операциялық орталығының толық атауы)
Төлем жүйесінің атауы
Төлем жүйесіне қатысушының сәйкес тендіргіші
Төлемді жүргізу ортасы
Төлем белгісі
Маңызды клиенттің деректері
Атауы
БСН / ЖСН
Резиденттік белгісі
Экономика секторы
Елі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Төлем жүйесіне қатысушының сәйкестендіргіші
Маңызды клиенттің қарсы агентінің деректері
Атауы
БСН/ЖСН
Резиденттік белгісі
Экономика секторы
Елі
10
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы
ТМК
Есепті кезеңдегі төлемдердің саны
Төлем сомасы, теңге
Төлем валютасы
16
17
18
19
Атауы ________________ Мекенжайы_______________________________
Телефон ________________________________________________________
Электрондық пошта ______________________________________________
Орындаушы __________________________________ __________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________ ___________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
20 __ жылғы "_____" ____________
Маңызды клиенттер жүргізген
төлемдер және (немесе) ақша
аударымдары жөніндегі
мәліметтер нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Маңызды клиенттер жүргізген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жөніндегі мәліметтер (индекс: 2-ОР, кезеңділік тоқсан сайын)

4) в графе 4 указывается признак платежа и (или) перевода денег:
01 - отправленные платежи и (или) переводы денег;
02 - входящие платежи и (или) переводы денег;
5) в графе 5 указывается идентификатор участника платежной системы - отправителя денег;
6) в графе 6 указывается идентификатор участника платежной системы - получателя денег.
Для банков второго уровня, филиалов банков - нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в качестве идентификатора участника платежной системы указывается банковский идентификационный код.
Для иных участников указываются бизнес идентификационные коды, индивидуальные идентификационные коды и иные идентификаторы, используемые для определения участника;
7) в графе 7 указывается признак резидентства отправителя денег;
8) в графе 8 указывается код сектора экономики отправителя денег;
9) в графе 9 указывается двухзначный код страны, откуда инициирован платеж или перевод денег;
10) в графе 10 указывается признак резидентства бенефициара;
11) в графе 11 указывается код сектора экономики бенефициара;
12) в графе 12 указывается двухзначный код страны, куда направлен платеж или перевод денег.
Код страны указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
Графы 7, 8, 9, 10, 11 и 12 подлежат заполнению при наличии в информационной системе оператора или операционного центра платежной системы данных для идентификации признака резидентства, сектора экономики, страны отправителя денег или бенефициара;
13) в графе 13 указывается код назначения платежа в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утверждаемыми Национальным Банком в соответствии с подпунктом
15) статьи 4 Закона о платежах и платежных системах;
14) в графе 14 указывается количество платежей за отчетный период. При отражении одного платежа графа принимает значение 1. В случае совпадения параметров нового платежа и (или) перевода денег с уже имеющимися в графах с 1 по 13 значение в данной графе увеличивается на 1, а значение в графе 14 увеличивается на сумму нового платежа;
15) в графе 15 указывается сумма платежа в тенге до двух знаков после запятой;
16) в графе 16 указывается код валюты платежа в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ИСО 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов".
Приложение 44 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 2
к Правилам представления
оператором или операционным
центром системно значимой
или значимой платежной
системы сведений по платежам
и (или) переводам денег
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения по платежам и (или) переводам денег, проведенным значимыми клиентами
Индекс формы административных данных: 2-ОР
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "__"____________ 20___года
Круг лиц, представляющих информацию: оператор или операционный центр системно значимой или значимой платежной системы, представительство оператора иностранной платежной системы, созданное на территории Республики Казахстан при делегировании представительству полномочий по представлению Сведений по платежам и (или) переводам денег, проведенным значимыми клиентами
Срок представления формы административных данных: не позднее пятнадцатого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом. Если пятнадцатое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день. При отсутствии за отчетный месяц платежей и (или) переводов денег, подлежащих отражению в форме, оператор или операционный центр системно значимой или значимой платежной системы в письменном виде сообщают об этом Национальный Банк не позднее пятнадцатого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
______________________________________________________________________
(полное наименование оператора или операционного центра системно значимой или значимой платежной системы)
Наименование платежной системы
Идентификатор участника платежной системы
Среда проведения платежа
Признак платежа
1
2
3
4
продолжение таблицы
Данные значимого клиента
Идентификатор участника платежной системы
Наименование
БИН/ИИН
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Данные контрагента значимого клиента
НП
Количество платежей за отчетный период
Сумма платежа, тенге
Валюта платежа
Наименование
БИН/ ИИН
Признак резидентства
Сектор экономики
Страна
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Наименование ________________________ Адрес _______________________________
Телефон _______________ Адрес электронной почты ____________________________
Исполнитель____________________________________ __________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________________ ____________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме сведений по платежам и
(или) переводам денег,
проведенным значимыми клиентами
Пояснение по заполнению формы административных данных
Сведения по платежам и (или) переводам денег, проведенным значимыми клиентами
(индекс:2-ОР, периодичность ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Маңызды клиенттер жүргізген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жөніндегі мәліметтер" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңы 15-бабының екінші бөлігінің 52-2) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы тоқсан сайын жасайды және есепті кезеңнің соңында толтырады.
4. Нысан бойынша мәліметтер ақша жөнелтушілер болып табылатын маңызды клиенттер бойынша, сол сияқты бенефициарлар болып табылатын маңызды клиенттер бойынша беріледі.
5. Жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесінің операторы немесе операциялық орталығы есепті тоқсаннан кейінгі соңғы күнтізбелік 12 (он екі) айдағы деректерге дербес жүргізілген талдау негізінде төлем жүйесінің маңызды клиенттерін айқындайды
6. Нысан төлем жүйелерін қадағалау (оверсайт) мақсаты үшін пайдаланылады.
7. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам) және жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының орындаушысы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
8. Нысан теңгемен толтырылады. Егер төлем және (немесе) аударым валютасы теңгеден айрықшаланатын болса, соманың баламасы төлем және (немесе) аударым жасалған күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып есептеледі.
9. Нысанда төлем және (немесе) ақша аударымы туралы мына ақпаратты қамтитын 19 баған бар:
1) 1-бағанда мәліметтер ұсынылатын төлем жүйесінің атауы көрсетіледі;
2) 2-бағанда маңызды клиентке қызмет көрсететін төлем жүйесіне қатысушының сәйкестендіргіші көрсетіледі;
3) 3-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымын жүргізу ортасы көрсетіледі:
01 - ел аумағында;
02 - халықаралық төлемдер және (немесе) ақша аударымдары;
4) 4-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымының белгісі көрсетіледі;
01 - маңызды клиент жіберген төлем және (немесе) ақша аударымы:
02 - маңызды клиентке келетін төлем және (немесе) ақша аударымы;
5) 5, 6, 7, 8 және 9-бағандарда маңызды клиенттің банктік деректемелері, оның ішінде оның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі, резиденттік белгісі, экономика секторының коды, елдің екі мәндік коды көрсетіледі:
төлем және (немесе) ақша аударымы белгісі бойынша 01 - маңызды клиент төлемге және (немесе) ақша аударымына бастама жасаған елдің қоды;
төлем және (немесе) ақша аударымы белгісі бойынша 02 - маңызды клиент төлемді және (немесе) ақша аударымын алған елдің қоды;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Сведения по платежам и (или) переводам денег, проведенным значимыми клиентами" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма составляется ежеквартально оператором или операционным центром системно значимой или значимой платежной системы и заполняется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Сведения по Форме представляются как по значимым клиентам, являющимися отправителями денег, так и значимым клиентам, являющимися бенефициарами.
5. Оператор или операционный центр системно значимой или значимой платежной системы определяют значимых клиентов платежной системы на основе самостоятельно проведенного анализа данных за последние 12 (двенадцать) календарных месяцев, следующих за отчетным кварталом.
6. Форма используется для целей надзора (оверсайт) за платежными системами.
7. Форму подписывает первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
8. Форма заполняется в тенге. Если валюта платежа и (или) перевода отличается от тенге, эквивалент суммы рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на день совершения платежа и (или) перевода.
9. Форма содержит 19 граф, включающих следующую информацию о платеже и (или) переводе денег:
1) в графе 1 указывается наименование платежной системы, по которой представляются сведения;
2) в графе 2 указывается идентификатор участника платежной системы, обслуживающего значимого клиента;
3) в графе 3 указывается среда проведения платежа и (или) переводам денег:
01 - на территории страны;
02 - международные платежи и (или) перевода денег;
4) в графе 4 указывается признак и (или) перевода денег:
01 - отправленные значимым клиентом платежи и (или) переводы денег;
02 - входящие на значимого клиента платежи и (или) переводы денег;
5) в графах 5, 6, 7, 8 и 9 указываются банковские реквизиты значимого клиента, в том числе его наименование, бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер, признак резидентства, код сектора экономики, двухзначный код страны:
по признаку платежа и (или) перевода денег 01 - код страны, откуда инициирован значимым клиентом платеж и (или) перевод денег;
по признаку платежа и (или) перевода денег 02 - код страны, где получен значимым клиентом платеж и (или) перевод денег;

6) 10-бағанда маңызды клиенттің қарсы агентіне қызмет көрсететін төлем жүйесіне қатысушының сәйкестендіргіші көрсетіледі;
төлем және (немесе) ақша аударымы белгісі бойынша 01 - маңызды клиент төлемді және (немесе) ақша аударымын жіберген клиент;
төлем және (немесе) ақша аударымы белгісі бойынша 02 - маңызды клиент төлемді және (немесе) ақша аударымын алған клиент;
7) 11, 12, 13, 14 және 15-бағандарда маңызды клиенттің қарсы агентінің банктік деректемелері, оның ішінде атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі, резиденттік белгісі, экономика секторының коды, елдің екі мәндік коды көрсетіледі:
төлем және (немесе) ақша аударымы белгісі бойынша 01 - маңызды клиенттің қарсы агенті төлемді және (немесе) ақша аударымын алған елдің қоды;
төлем және (немесе) ақша аударымы белгісі бойынша 02 - маңызды клиенттің қарсы агенті төлемді және (немесе) ақша аударымын жіберген елдің коды;
7, 8 және 9, 13, 14 және 15-бағандар төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының ақпараттық жүйесінде резиденттік белгісін, экономика секторын, маңызды клиенттің немесе қарсы агенттің елін сәйкестендіру үшін деректер болған кезде толтыруға жатады;
8) 16-бағанда Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 4-бабының 15) тармақшасына сәйкес Ұлттық Банк бекітетін Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес төлем мақсатының коды көрсетіледі;
9) 17-бағанда есепті кезеңдегі төлемдердің саны көрсетіледі. Бір төлемді көрсеткен кезде бағанда 1 мәні болады. Жаңа төлемнің және (немесе) ақша аударымының өлшемдері 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 және 16 аралығындағы бағандардағы өлшемдермен сәйкес келген жағдайда, бұл бағандағы мән 1-ге өсіріледі, ал 17-бағандағы мән жаңа төлемнің сомасына ұлғайтылады;
10) 18-бағанда төлемнің үтірден кейін екі белгіге дейінгі теңгемен сомасы көрсетіледі;
11) 19-бағанда төлем валютасының коды "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ИСО 4217-2012 ҚР ҰК Қазақстан Республикасының ұлттық жіктегішіне сәйкес көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
45-қосымша
Төлем ұйымдарының қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдарының тізіліміне енгізу" мемлекеттік қызмет көрсету стандарты
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы www. egov.kz, www.lіcense (бұдан әрі - портал); көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Өтініш және құжаттардың толық тізбесі тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі

6) в графе 10 указывается идентификатор участника платежной системы, обслуживающего контрагента значимого клиента:
по признаку платежа и (или) перевода денег 01 - клиент, которому значимым клиентом направлен платеж и (или) переводов денег;
по признаку платежа и (или) перевода денег 02 - клиент, от которого значимым клиентом, получен платеж или перевод денег;
7) в графах 11, 12, 13, 14 и 15 указываются банковские реквизиты контрагента значимого клиента, в том числе наименование, бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер, признак резидентства, код сектора экономики, двухзначный код страны:
по признаку платежа и (или) перевода денег 01 - код страны, где получен контрагентом значимого клиента платеж и (или) перевод денег;
по признаку платежа и (или) перевода денег 02 - код страны, откуда отправлен контрагентом значимого клиента платеж и (или) перевод денег.
Графы 7, 8 и 9, 13, 14 и 15 подлежат заполнению при наличии в информационной системе оператора или операционного центра платежной системы данных для идентификации признака резидентства, сектора экономики, страны значимого клиента или контрагента;
8) в графе 16 указывается код назначения платежа в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утверждаемыми Национальным Банком в соответствии с подпунктом 15) статьи 4 Закона о платежах и платежных системах;
9) в графе 17 указывается количество платежей за отчетный период. При отражении одного платежа графа принимает значение 1. В случае совпадения параметров нового платежа и (или) перевода денег с уже имеющимися в графах с 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16 значение в данной графе увеличивается на 1, а значение в графе 17 увеличивается на сумму нового платежа;
10) в графе 18 указывается сумма платежа в тенге до двух знаков после запятой;
11) в графе 19 указывается код валюты платежа в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ИСО 4217-2012 "Коды для обозначения валют и фондов".
Приложение 45 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 2
к Правилам организации деятельности
платежных организаций
Форма
Стандарт государственной услуги "Включение в реестр платежных организаций, прошедших учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан"
1.
Наименование услугодателя
Национальный Банк Республики Казахстан
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства"
www. egov.kz, www.license (далее – портал); канцелярия услугодателя.
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение десяти рабочих дней со дня регистрации заявления и полного перечня документов.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
5.
Результат оказания государственной услуги

Төлем ұйымының "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - заң) белгіленген төлем қызметтерін ұсынуға рұқсат (құқық) беру үшін есептік тіркеуден өткені туралы хабарлама не дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесінің нысаны: электрондық/қағаз түрінде
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Қызмет тегін көрсетіледі.
7.
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру кестесі - дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін;
2) портал - тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 31 тамыздағы № 215 қаулысымен бекітілген Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш.
2) төлем ұйымының атқарушы органы басшысының (мүшесінің) дипломының (дипломдарының) көшірмелері;
3) Қазақстан Республикасының
Еңбек кодексіне сәйкес төлем ұйымының атқарушы органы басшысының (мүшесінің) еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі;
4) жарғылық капиталды қалыптастыруды растайтын құжаттардың көшірмелері;
5) төлем ұйымы қызметті үлгі жарғы бойынша жүзеге асыратын жағдайларды қоспағанда, жарғы;
6) төлем ұйымының көрсетілген төлем қызметтері бойынша ақша аударымдарын жүзеге асыратын тиісті банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалымен немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен өзара іс-әрекет жасау тәртібін айқындайтын құжат;
7) төлем ұйымының басқару органы бекіткен төлем ұйымының қызметін жүзеге асыру қағидалары.
Төлем ұйымының қызметін жүзеге асыру қағидаларына қойылатын міндетті талаптардың тізбесі Қағидаларда белгіленеді.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

Уведомление о прохождении учетной регистрации для предоставления разрешения (права) на предоставление платежной организацией платежных услуг, установленных Законом Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" (далее – Закон) либо мотивированный отказ.
Форма результата оказания государственной услуги: электронная/бумажная
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Услуга оказывается бесплатно.
7.
График работы
1) услугодателя - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
График приема документов и выдачи результатов оказания государственной услуги - с понедельника по пятницу с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) портала - круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день).
8.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
1) заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам организации деятельности платежных организаций, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан № 215 от 31 августа 2016 года (далее - Правила).
2) копия диплома (дипломов) руководителя (члена) исполнительного органа платежной организации;
3) копия документа, подтверждающего трудовую деятельность руководителя (члена) исполнительного органа платежной организации в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан;4) копии документов, подтверждающих формирование уставного капитала;
5) устав, за исключением случаев, когда платежная организация осуществляет деятельность по типовому уставу;
6) документ, определяющий порядок взаимодействия платежной организации с соответствующим банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, осуществляющими перевод денег по оказываемым платежным услугам;
7) правила осуществления деятельности платежной организации, утвержденные органом управления платежной организации.
Перечень обязательных условий правил осуществления деятельности платежной организации, устанавливается в Правилах.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1) Заңның 16-бабының 2-тармағында көрсетілген құжаттарда көрсетілуге тиіс толық емес және (немесе) анық емес мәліметтерді ұсыну;
2) құжаттардың толық емес тізбесін ұсыну немесе құжаттардың заң және Қағидалар талаптарына сәйкес келмеуі;
3) егер төлем ұйымының атқарушы органының басшысы Заңның 19-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келмесе;
4) егер төлем ұйымы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) күннен бастап бір жыл ішінде есептік тіркеуден өту туралы өтінішпен жүгінбесе.
Есептік тіркеуден бас тартылған жағдайда заңды тұлға төлем ұйымын тіркеуден бас тартуға себеп болған себептерді жойған кезде тіркеуге өтінішті қайта береді немесе атауын өзгерту немесе қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы шешім қабылдайды.
Төлем ұйымын тіркеуден бас тартуға себеп болған себептердің жойылмауы қайта қарастырудан бас тартуға негіз болып табылады.
10.
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары порталда және көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған: www.natіonalbank.kz,
"Мемлекеттік қызметтер" бөлімі.
Көрсетілетін қызметті алушыға Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу үшін қолжетімділік ашылды.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған:
www.natіonalbank.kz, "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
46-қосымша
Төлем жүйелерінің
тізілімін жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Қазақстан Республикасының аумағында меншікті төлем жүйесін құру немесе Қазақстан Республикасының аумағында шетелдік төлем жүйесі жұмысын бастағаны туралы ақпарат _______________________________________________________________ (төлем жүйесі операторының атауы, бизнес идентификациялау нөмірі (бар болса)
осы арқылы Қазақстан Республикасының аумағында меншікті төлем жүйесін құрғаны/Қазақстан Республикасының аумағында шетелдік төлем жүйесі жұмыс істей бастағаны туралы хабарлайды
(қажет емесі сызылып тасталсын)
_______________________________________________________________
(төлем жүйесінің атауы)
______________________________________________________________
бастап (Қазақстан Республикасының аумағында төлем жүйесі жұмыс істей бастаған күн – банктермен, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарымен немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдармен төлем жүйесіне қатысуға арналған шартты жасасқан күн)

1) представление неполных и (или) недостоверных сведений, подлежащих отражению в документах, указанных в пункте 2 статьи 16 Закона;
2) представление неполного перечня документов или несоответствие документов требованиям Закона и Правил;
3) если руководитель исполнительного органа платежной организации не соответствует требованиям, установленным в статье 19 Закона;
4) если платежная организация в течение одного года со дня ее государственной регистрации (перерегистрации) в Государственной корпорации "Правительство для граждан" не обратилась с заявлением о прохождении учетной регистрации.
В случае отказа в учетной регистрации юридическое лицо повторно представляет заявление на учетную регистрацию при устранении причин, повлекших отказ в учетной регистрации платежной организации, или принимает решение об изменении своего наименования либо реорганизации или ликвидации.
Неустранение причин, повлекших отказ в учетной регистрации платежной организации, является основанием для отказа в повторном рассмотрении.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале и на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
Услугополучателю открыт доступ для получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 46 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 1
к Правилам ведения реестра
платежных систем
Форма
Национальный Банк
Республики Казахстан
Информация о создании на территории Республики Казахстан
собственной платежной системы или начале функционирования на территории
Республики Казахстан иностранной платежной системы
___________________________________________________________________________
(наименование, бизнес-идентификационный номер
(при наличии) оператора платежной системы)
настоящим сообщает о создании на территории Республики Казахстан собственной платежной системы/начале функционирования на территории Республики Казахстан иностранной платежной системы
(ненужное вычеркнуть)
____________________________________________________________________________
(название платежной системы)
с ___________________________________________________________________________
(дата начала функционирования платежной системы на территории Республики Казахстан - дата заключения договора на участие в платежной системе с банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций)

1. Төлем жүйесі операторының орналасқан жері:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(индекс, қала (облыс), аудан, көше, үй (офис) нөмірі)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(телефон, факс, электрондық поштаның (бар болса) мекенжайы)
2. Төлем жүйесі операторының "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 4-тармағында көзделген құжаттар орналасқан интернет-ресурсының
домендік аты туралы мәліметтер __________________________________
(интернет-ресурс)
3. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес ұсынылатын құжаттардың тізбесі:
1) ______________________________________________________________;
2) ______________________________________________________________.
4. Қазақстан Республикасының резиденттері - төлем жүйесінің қатысушылары туралы мәліметтер (төлем жүйесіне қатысуға арналған шарттардың көшірмелерін қоса бере отырып)
Мен қоса беріліп отырған мәліметтерді тексергенімді және олар дәйекті және толық болып табылатынын растаймын.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Төлем жүйесі операторының бірінші басшысы
немесе қол қоюға уәкілетті адам
___________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
47-қосымша
Төлем жүйелерінің
тізілімін жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Төлем жүйесіне, оның ішінде шетелдік төлем жүйесіне қатысу туралы мәліметтер
_____________________________________________________________________
(банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының немесе банк
операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымның атауы, бизнес идентификациялау нөмірі)

1. Место нахождения оператора платежной системы:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(индекс, город (область), район, улица, номер дома (офиса)
___________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(телефон, факс, адрес электронной почты (при наличии)
2. Сведения о доменном имени интернет-ресурса оператора платежной системы, на котором размещены документы, предусмотренные пунктом 4 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
____________________________________________________________________________
(интернет-ресурс)
3. Перечень представляемых документов в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах":
1) __________________________________________________________________________;
2) __________________________________________________________________________.
4. Сведения об участниках платежной системы - резидентах Республики Казахстан (с приложением копий договоров на участие в платежной системе)
Подтверждаю, что прилагаемые сведения мною проверены и являются достоверными и полными.
Согласен (согласна) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Первый руководитель оператора платежной системы или лицо, уполномоченное на подписание
____________________________________________________ _________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)             подпись
Приложение 47 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 5
к Правилам ведения реестра
платежных систем
Форма
Национальный Банк
Республики Казахстан
Информация об участии в платежной системе, в том числе в
иностранной платежной системе
_____________________________________________________________________________
(наименование, бизнес-идентификационный номер банка, филиала банка-нерезидента
Республики Казахстан или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)

1) Төлем жүйесінің атауы:
______________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
(төлем жүйесіне, оның ішінде шетелдік төлем жүйесіне қатысуға арналған шартты
жасау күні)
3) Төлем жүйесінің операторы:
______________________________________________________________
(төлем жүйесі операторының атауы, бизнес идентификациялау нөмірі (бар болса)
Төлем жүйесі операторының орналасқан орны:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(индекс, қала (облыс), аудан, көше, үй (офис) нөмірі)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(телефон, факс, электрондық поштаның мекенжайы (бар болса)
4) "Төлемдер және төлемдер жүйесі туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 4-тармағында көзделген құжаттар жарияланған төлем жүйесінің операторы интернет-ресурсының домендік аты туралы мәліметтер
_______________________________________________________________
(интернет-ресурс)
5) Төлем жүйесіне, оның ішінде шетелдік төлем жүйесіне негізінде қатысу жүзеге асырылатын шарттардың (құжаттардың) көшірмелері:
1) __________________________________________________________;
2) __________________________________________________________.
Мен қоса беріліп отырған мәліметтерді тексергенімді және олар дәйекті және толық болып табылатынын растаймын.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Банктің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның бірінші басшысы
немесе қол қоюға уәкілетті адам
___________________________________________ __________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)             қолы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төлемдер және
төлем жүйелері мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
нормативтік құқықтық
актілерінің тізбесіне
48-қосымша
Төлем жүйелерінің
тізілімін жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Төлем жүйелерінің журналы
р/с №
Төлем жүйесін журналға қосу күні
Төлем жүйесі операторының атауы
Төлем жүйесі операторының бизнес идентификациялау нөмірі (бар болса)
Төлем жүйесі операторының орналасқан жері
Төлем жүйесінің атауы
Төлем жүйесі Қазақстан Республикасының аумағында құрылған/ Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін шетелдік төлем жүйесі
Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың төлем жүйесіне, оның ішінде шетелдік төлем жүйесіне қатысуы туралы мәліметтер
Төлем жүйесінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыруды бастау күні (төлем жүйелерінің операторлары үшін)/ төлем жүйелеріне, оның ішінде шетелдік төлем жүйесіне қатысуға шарттар жасау күні (банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар үшін)
1
2
3
4
5
6
7
8
9

1) Наименование платежной системы: ________________________________________
_______________________________________________________________________________
2) _______________________________________________________________________
(дата заключения договора на участие в платежной системе, в том числе в иностранной
платежной системе)
3) Оператор платежной системы:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование, бизнес-идентификационный номер (при наличии)
оператора платежной системы)
Место нахождения оператора платежной системы:
_______________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(индекс, город (область), район, улица, номер дома (офиса)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(телефон, факс, адрес электронной почты (при наличии)
4) Сведения о доменном имени интернет-ресурса оператора платежной системы, на котором размещены документы, предусмотренные пунктом 4 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах"
______________________________________________________________________________
(интернет-ресурс)
5) Копия (копии) договора (договоров), на основании которого (которых) осуществляется участие в платежной системе, в том числе в иностранной платежной системе:
1) __________________________________________________________________________;
2) __________________________________________________________________________.
Подтверждаю, что прилагаемые сведения мною проверены и являются достоверными и полными.
Согласен (согласна) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Первый руководитель банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или лицо, уполномоченное на подписание
___________________________________________________ _________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)             подпись
Приложение 48 к Перечню
некоторых нормативных
правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 6
к Правилам ведения реестра
платежных систем
Форма
Журнал платежных систем
№ п/п
Дата включения платежной системы в журнал
Наименование оператора платежной системы
Бизнес-идентификационный номер оператора платежной системы (при наличии)
Место нахождения оператора платежной системы
Название платежной системы
Платежная система создана на территории Республики Казахстан/ иностранная платежная система, функционирующая на территории Республики Казахстан
Сведения об участии банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в платежной системе, в том числе в иностранной платежной системе
Дата начала функционирования платежной системы на территории Республики Казахстан (для операторов платежных систем)/ дата заключения договора на участие в платежной системе, в том числе в иностранной платежной системе (для банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций)
1
2
3
4
5
6
7
8
9