Қызылорда облысы азаматтарының жекелеген санаттарына амбулаториялық емдеу кезінде тегін шарттармен тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін, оның ішінде дәрілік заттарды, арнайы емдік өнімдерді, медициналық бұйымдарды қосымша беру туралы
Қызылорда облыстық мәслихатының 2020 жылғы 21 қазандағы № 474 шешімі. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 2 қарашада № 7771 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - Қызылорда облыстық мәслихатының 07.09.2022 № 135 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 12-бабының 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес Қызылорда облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Қызылорда облысы азаматтарының жекелеген санаттарына амбулаториялық емдеу кезінде тегін шарттармен тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін, оның ішінде дәрілік заттарды, арнайы емдік өнімдерді, медициналық бұйымдар қосымша берілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қызылорда облыстық мәслихатының 07.09.2022 № 135 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қызылорда облыстық мәслихатының кезекті 48-сессиясының төрағасы Б. Махашов
Қызылорда облыстық мәслихатының хатшысы К. Бисенов
Қызылорда облыстық мәслихатының 2020 жылғы 21 қазаны № 474 шешіміне қосымша
Қызылорда облысы азаматтарының жекелеген санаттарына амбулаториялық емдеу кезінде тегін шарттармен тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін, оның ішінде дәрілік заттарды, арнайы емдік өнімдерді, медициналық бұйымдар
Ескерту. Қосымшаға өзгерістер енгізілді - Қызылорда облыстық мәслихатының 14.04.2021 № 25; 15.04.2022 № 98; 07.09.2022 № 135; 12.10.2022 № 141; 24.04.2023 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
Ауру түрі
Халық санаты
Дәрілік заттарды тағайындау үшін айғақтар (дәрежесі, сатысы, ауыр ағым)
Дәрілік заттардың атаулары (шығару нысаны)
1
Басқа көріністі жылауықты фиброз (муковисцидоз)
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Ауырлықтың дәрежесіне қарамастан барлық түрлері

О дополнительном предоставлении гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, в том числе лекарственных средств, специализированные лечебных продуктов, медицинских изделий, отдельным категориям граждан Кызылординской области при амбулаторном лечении бесплатных условиях
Решение Кызылординского областного маслихата от 21 октября 2020 года № 474. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 2 ноября 2020 года № 7771.
Сноска. Заголовок - в редакции решения Кызылординского областного маслихата от 07.09.2022 № 135 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 12 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" Кызылординский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Дополнительно предоставить гарантированный объем бесплатной медицинской помощи, в том числе лекарственные средства, специализированные лечебные продукты, медицинские изделия, отдельным категориям граждан Кызылординской области при амбулаторном лечении бесплатных условиях согласно приложению к настоящему решению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Кызылординского областного маслихата от 07.09.2022 № 135 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Председатель очередной 48 сессии Кызылординского областного маслихата Б. Махашов
Секретарь Кызылординского областного маслихата К. Бисенов
Приложение к решению Кызылординского областного маслихата от 21 октября 2020 года № 474
Гарантированный объем бесплатной медицинской помощи, в том числе лекарственные средства, специальные лечебные продукты, медицинские изделия, отдельным категориям граждан Кызылординской области на бесплатных условиях при амбулаторном лечении
Сноска. Приложение с изменениями, внесенными решениями Кызылординского областного маслихата от 14.04.2021 № 25; 15.04.2022 № 98; 07.09.2022 № 135; 12.10.2022 № 141; 24.04.2023 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
Вид заболевания
Категория населения
Показания (степень, стадия, тяжесть течения) для назначения лекарственных средств
Наименования лекарственных средств (форма выпуска)
1
Кистозный фиброз комбинированная форма (муковисцидоз)
Все категории, состоящие на диспансерном учете.
Все типы, вне зависимости от степени тяжести
- Тобрамицин (ингаляционная форма)

- Тобрамицин (сыртқы нысан) 300 мг/5мл;
- Ацетилцистеин 100 мг, 200 мг;
- Ортатізбелі триглициридтері бар толыққанды құнарлы қоспа. (Сусын немесе қосымша тамақтануға, сондай-ақ энтералді зонд ретінде қолдануға арналған. 3-жастан жоғары балаларға және ересектерге тағайындалады);
2
Идиопатикалық және екіншілік өкпе артериясының гипертензиясы
II, III, IV сатылары
- Силденафил 25 мг, 50 мг;
- Бозентан 125 мг;
- Риоцигуат 2,5 мг;
- Илопрост ингаляцияға арналған ерітінді, 10 мкг/мл, 2 мл;
- Мацитентан 10 мг
3
Аяқтың эмболиясы және тромбозы
Басқа антикоагулянттық дәрілік препараты қолдану мүмкін болмағанда
- Ривароксабан 10 мг, 20 мг;
- Эноксапарин Натрия 0,6 мг;
4
Ювенильді идиопатиялық артрит (балалардағы)
Аурудың полиартритикалық формасы мен жүйелер бойынша зақымдану клиникалық белгілерінің болуы, этиотропты генді-инженерлік биологиялық дәрілік препаратты ем ретінде қолдану
- Адалимубаб, инъекцияға арналған ерітінді; - Инфликсимаб, инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған лиофилизат; флакон;
- Циклоспорин
5
Буллезды эпидермолиз
Өмір сапасын жақсартады және өмір сүру ұзақтығын ұзартады
- Таңып-байлау материалдары, санитарлық гигиенаға арналған зат (сабын) мамандандырылған қорек;
6
Бехчет ауруы
- Инфликсимаб 100 мг;
7
Көмей стенозы IV дәрежесі (балалардағы)
- Оттегімен жасанды қамтамасыз етуге және санитарлық гигиенаға арналған залалсыздандыру материалдары;
- Будесонид, дозаланған ингаляцияға арналған суспензия 0,25 мг/мл 2 мл;
- Повидон - йод 1%-50 мл;
- Флуимуцил 100 мг/мл, инъекция мен ингаляцияға арналған ерітінді;
- Натрия хлорид 0,9%-100,0;
Хлоргексидин биглюконаты, сыртқа қолдануға арналған ерітінді, 0,05%;
8
Целиакия
Туа біткен ферментопатия кезіндегі алмастырғыш дәрілік препарат.
Өмір сапасын жақсартады және өмір сүру ұзақтығын ұзартады
- Панкреатин 10000 ЕД/150 мг; - Панкреатин 25000 ЕД/300 мг;
- Глютенсіз, жұмыртқасыз, сүтсіз нан пісіруге арналған ұн қоспасы;
- Глютенсіз, жұмыртқасыз, сүтсіз макарон
9
Созылмалы қабынулық демиелинизациялық полинейропатия
Инфекцияға ағзаның қарсы тұра алу қабілетін қамтамасыз ететін екіншілік гуморальды препарат
- Адами қалыпты иммуноглобулин G 50 мл, 100 мл;
10
Остеопароз
Остеопаразоның генерализацияланған нысаны, ауыр ағымы, III, IV дәрежелері, сүйек кемегінің бұзылуы ұлғайған кезінде
- Золедрон қышқылы 5 мг/100 мл;
11
Туа біткен гиперинсулинизм
Туа біткен гормонопатия кезіндегі алмастырғыш препараты
- Октреотид 0,05мг/мл, 0,1мг/мл;
12
Көптік миелома
Патогенетикалық, Өмір сапасын жақсартады және өмір сүру ұзақтығын ұзартады.
- Даратумумаб инфузиялық ерітіндіні дайындайтын концентрат;
- Иксазомиб капсула;
- Помалидомид
капсула.
13
Қант диабеті 1 типі, ауыр ағымда декомпенсация сатысы
Гипергликемиялық жағдайға байланысты
- Инсулиндік помпаға арналған резервуар 3 мл, инсулин помпасына жиынтық;
14
Бүйректің гетеротоксикалық аллотрансплантациясынан кейінгі жағдай
Ағзалар трансплантациясынан кейінгі қауіп тобына жататын науқастарды цитомегаловирустық инфекцияның алдын алу мақсатында
- Валганцикловир қабықпен қапталған 450 мг таблетка;
15
Дюшенн бұлшықет дистрофиясы
Молекулалық генетикалық зерттеулер
Жүйке-бұлшықет панелі/ бір жолғы зерттеу;
Патогенетикалық, Өмір сапасын жақсартады және өмір сүру ұзақтығын ұзартады
- Дефлазакорт таблетка;
- Левокарнитин ішуге арналған ерітінді, инъекцияға арналған ерітінді.
16
Созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі, терминалдық сатысы
Қан алмастырғыштар, диализ

300 мг/5 мл;
- Ацетилцистеин 100 мг, 200 мг;
- Полноценная сбалансированная смесь со среднецепочечными триглициридами, (для использования в виде напитка или дополнительного питания, а также эндерального зондового питания. Предназначен для взрослых и детей старше 3-х лет);
2
Идиопатическая и вторичная легочная артериальная гипертензия
II, III, IV стадии
- Силденафил 25 мг, 50 мг;
- Бозентан 125 мг;
- Риоцигуат 2,5 мг;
- Илопрост раствор для ингаляций 10 мкг/мл, 2 мл;
- Мацитентан 10 мг
3
Эмболия и тромбоз нижних конечностей
При невозможности применения другого антикоагулянтного лекарственного препарата
- Ривароксабан 10 мг, 20 мг;
- Эноксапарин Натрия 0,6 мг;
4
Ювенильный идиопатический артрит (у детей)
Наличие клинических признаков поражения по полиартритической форме заболевания и системам, применение этиотропного генно-инженерного биологического лекарственного препарата в качестве лечения
- Адалимубаб, раствор для инъекций; - Инфликсимаб, лиофилизат для приготовления раствора для инфузий; флакон;
- Циклоспорин
5
Буллезный
эпидермолиз
Улучшает качество жизни и удлиняет продолжительность жизни
- Перевязочные
материалы, предмет для сангигиены (мыло) специализированное питание;
6
Болезнь Бехчета
- Инфликсимаб 100 мг;
7
Стеноз гортани
IV степени (у детей)
- Материалы для искусственного обеспечение кислородом и дезинфицирующие средства для санитарной гигиены;
- Будесонид, суспензия для ингаляции дозированная 0,25 мг/мл;
Повидон -йод 1% - 50 мл;
Флуимуцил раствор для инъекции и ингаляции 100мг/мл;
- Натрия хлорид 0,9%-100,0;
- Хлоргексидина биглюконат, раствор для наружного применения 0,05%;
8
Целиакия
Заменительный лекарственный препарат при врожденной ферментопатии. Улучшает качество жизни и удлиняет продолжительность жизни
- Панкреатин 10000 ЕД/150 мг; - Панкреатин 25000 ЕД/300 мг;
- Смесь мучная для выпечки хлеба без глютена, без яйца, без молока;
- Макароны без глютена, без яйца, без молока
9
Хронической воспалительной демиелинизирующей полинейропатии
Препарат обеспечивающее вторичный гуморальный ответ организма на инфекцию
- Человеческий нормальный иммуноглобулин G 50мл, 100 мл;
10
Остеопароз
Генерализованная форма остеопаразо, тяжелое течение, III, IV степени, при увеличение разрушение костного мозга
- Золедроновая кислота 5 мг/100 мл;
11
Врожденный гиперинсулинизм
Заместительный препарат при врожденной гормонопатии
- Октреотид 0,05мг/мл, 0,1мг/мл;
12
Множественная миелома
Патогенетическое, улучшает качество жизни и удлиняет продолжительность жизни
- Даратумумаб концентрат для приготовления инфузионного раствора; - Иксазомиб капсула; - Помалидомид капсула
13
Сахарный диабет 1 тип, стадия декомпенсации в тяжелом потоке
В зависимости от гипергликемической ситуации
- Резервуар для инсулиновой помпы 3 мл,
набор для помпы инсулина;
14
Состояние после гетеротоксической аллотрансплантации почек
В целях профилактики цитомегаловирусной инфекции у больных, относящихся к группе риска после трансплантации органов
- Валганцикловир таблетка, 450 мг, покрытая оболочкой;
15
Мышечная дистрофия Дюшенна
Моллекулярно-генетическое исследование
Нервно-мышечный панель/разовое исследование;
Патогенетическое, улучшает качество жизни и удлиняет продолжительность жизни
- Дефлазакорт таблетка;
- Левокарнитин, раствор для приема внутрь, раствор для инъекций
16
Терминальная стадия хронической почечной недостаточности
Кровезаменители, диализ

- Физионил 1,36%-2,0 л (пакет, қақпағымен);
- Физионил 2,27%-2,0 л (пакет, қақпағымен);
- Қосымша материалдары (өтпелі түтік, катетр, қысқыштар, дренаждық компонент, магистраль жиынтығы)
Жасанды қоректік сұйықтық, өмір сүру ұзақтығын ұзартады
Нутрикомп Дринк ренал-ванильді-200 грамм-1 құты;
Нутриком стандарт-500,0 мл (0,5-л, энтеральді қоректендіруге арналған жүйе)
17
Лимфоэпителиальды және назофарингеальды карцинома
Өмір сапасын жақсартады және өмір сүру ұзақтығын ұзартады
- Бетаферон флакон 0,3 мг;
18
Псориаз
Диспансерлік есепте тұрған ересектер
Ауырлықтың дәрежесіне қарамастан барлық түрлері
- Бетаметазон, салицил қышқылы, 15 гр жақпа майы;
19
Идиопатиялық тромбоцитопениялық пурпура
Диспансерлік есепте тұрған балалар
Өмір сапасын жақсартады және өмір сүру ұзақтығын ұзартады
- Неоцитотект 1000Е/10 л
20
Психикалық және мінез-құлықтық ауытқулары
"Д" есепте тұрмайтындар үшін
Депрессиялық жағдайлар
Қобалжу
- Сертралин 50 мг таблетка;
- Флувоксамин 50 мг таблетка.
21
Эпилепсия
Диспансерлік есепте тұрған балалар
Ауыр дәрежесі
- Вигабатрин 500 мг
22
Жұлын бұлшықетінің атрофиясы
Диспансерлік есепте тұрған балалар
І, ІІ типті
- Нусинерсен 12 мг/5 мл
23
Криопирин-ассоциирленген кезеңдік синдромы (CAPS)
Диспансерлік есепте тұрған балалар
Аурудың полиартритикалық формасы мен жүйелер бойынша зақымдану клиникалық белгілерінің болуы, этиотропты генді-инженерлік биологиялық дәрілік препаратты ем ретінде қолдану
- Канакинумаб 150мг
24
Жүйелі қызыл жегі
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Өмір сапасын жақсартады және өмір сүру ұзақтығын ұзартады
Ритуксимаб көктамыр ішіне инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат
флакон
25
Амиотрофиялық бүйірлік склероз
Рилузол қабықпен қапталған таблетка
26
Гепатоцеллюлярлық карцинома
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Өмір сапасын жақсартады және өмір сүру ұзақтығын ұзартады
-Атезолизумаб, инфузия үшін ерітінді дайындауға арналған концентрат
флакон
27
Тұқым қуалайтын анги-оневро-тикалық ісіну
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Өмір сапасын жақсартады және өмір сүру ұзақтығын ұзартады
Ингибитор С1-эстеразы (Цинрайз) иньекцияға арналған ерітінді дайындауға арналған лиофилизат
500 МЕ
флакон
28
Біріншілік остеопороз
Диспансерлік есепте тұрған барлық санаттар
Өмір сапасын жақсартады және өмір сүру ұзақтығын ұзартады
- Терипаратид
тері астына енгізуге арналған ерітінді Шприц-ручка
29
Нейрофиброматоз 1 типті, плексиформды түрі
Диспансерлік есепте тұрған балалар
Өмір сапасын жақсартады және өмір сүру ұзақтығын ұзартады
- Селуметиниб
Аббревиатураның толық жазылуы:
мг - миллиграмм;
мл - миллилитр;
мкг - микрограмм;
% - пайыз;
гр - грамм.

- Физионил 1,36%-2,0 л (пакет, колпочек);
-Физионил 2,27%-2,0 л (пакет, колпочек);
- Дополнительные материалы (переходная трубка, катетр, зажимы, дренажный компонент, комплект магистраль);
Искусственная питательная жидкость продлевает продолжительность жизни
Нутрикомп дринк ренал-ванильный
Нутриком стандарт система для энтерального питания
17
Лимфоэпителиальная и назофарингеальная карцинома
Улучшает качество жизни и удлиняет продолжительность жизни
- Бетаферон флакон 0,3 мг;
18
Псориаз
Взрослые, состоящие на диспансерном учете
Все типы, вне зависимости от степени тяжести
Бетаметазон, кислота салициловая, мазь 15 гр;
19
Идиопатическая тромбоцитопеническая пурпура
Дети, состоящие на диспансерном учете
Улучшает качество жизни и удлиняет продолжительность жизни
- Неоцитотект 1000Е/10 л
20
Психические и поведенческие откллнения
Не состоящие на "Д" учете
Условия депрессивных Волнение
- Сертралин таблетка 50 мг;
- Флувоксамин таблетка 50 мг.
21
Эпилепсия
Дети, состоящие на диспансерном учете
Тяжелая степень
- Вигабатрин 500 мг
22
Спинальная мышечная атрофия
Дети, состоящие на диспансерном учете
I, II типа
- Нусинерсен 12 мг/5 мл
23
Криопирин-ассоциированные периодические синдромы (CAPS)
Дети, состоящие на диспансерном учете
Наличие клинических признаков поражения по полиартритической форме заболевания и системам, применение этиотропного генно-инженерного биологического лекарственного препарата в качестве лечения
- Канакинумаб 150мг
24
Системная красная волчанка
Все категории, состоящие на диспансерном учете
Улучшает качество жизни и удлинает продолжительность жизни
Ритуксимаб концентрат для приготовления раствора для инфузий
флакон
25
Спорадический боковой амиотрофический склероз
Рилузол таблетки покрытые оболочкой
26
Гепатоцеллюлярная карцинома
Все категории, состоящие на диспансерном учете
Улучшает качество жизни и удлинает продолжительность жизни
-Атезолизумаб концентрат для приготовления раствора для инфузий
флакон
27
Наслед-ственный анги-оневрот-ический отек
Все категории, состоящие на диспансерном учете
Улучшает качество жизни и удлинает продолжительность жизни
Ингибитор С1-эстеразы (Цинрайз) лиофилизат для приготовления раствора для инъекций
500 МЕ
Флакон
28
Первичный остеопороз
Все категории, состоящие на диспансерном учете
Улучшает качество жизни и удлиняет продолжительность жизни
- Терипаратид раствор для подкожного введения шприц-ручка
29
Нейрофиброматоз 1 тип, плексиформная форма
Дети, состоящие на диспансерном учете
Улучшает качество жизни и удлиняет продолжительность жизни
- Селуметиниб
Расшифровка аббревиатуры:
мг - миллиграмм
мл – миллилитр
мкг - микрограмм;
% - процент;
гр - грамм.