Балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерде мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастыру және олардың жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 28 сәуірдегі № 122 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 сәуірде № 22644 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.05.2021 бастап қолданысқа енгізіледі
"Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабының 35-11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 12.05.2022 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерде мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастыру және олардың жұмыс істеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 мамырдан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Раимкулова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Білім және
ғылым министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Денсаулық
сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму,
инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2021 жылғы 28 сәуірдегі
№ 122 бұйрығымен
бекітілген
Балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерде мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастыру және олардың жұмыс істеу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.09.2022 № 265 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз) бұйрығымен.

Об утверждении Правил размещения государственного творческого заказа в творческих кружках для детей и юношества и их функционирования
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 апреля 2021 года № 122. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2021 года № 22644.
В соответствии с подпунктом 35-11) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О культуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 12.05.2022 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила размещения государственного творческого заказа в творческих кружках для детей и юношества и их функционирования.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 мая 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Раимкулова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 28 апреля 2021 года № 122
Правила размещения государственного творческого заказа в творческих кружках для детей и юношества и их функционирования
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 15.09.2022 № 265 (порядок введения в действие см. п.4).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерде мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастыру және олардың жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 35-11) тармақшасына сәйкес әзірленді және балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерде мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастыру және олардың жұмыс істеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда келесі ұғымдар пайдаланылады:
1) оператор – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы немесе осы Қағидаларға сәйкес мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастыру рәсімін басқаруды орындауға уәкілеттік берілген оның құрылымдық бөлімшесі;
2) Өнім беруші – білім беру ұйымдарынан басқа, меншік нысанына, ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, заңды тұлға немесе дара кәсіпкер;
3) баланың заңды өкілдері – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес балаға қамқорлық жасауды, білім, тәрбие беруді, оның құқықтары мен мүдделерін қорғауды жүзеге асыратын ата-аналар (ата-ана), бала асырап алушылар, қорғаншы немесе қамқоршы, баланы қабылдайтын ата-ана (баланы қабылдайтын ата-аналар), патронат тәрбиеші және оларды алмастыратын басқа да адамдар.
2-тарау. Мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастыру тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармағының екінші, алтыншы, жетінші, сегізінші бөлімдері 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.09.2022 № 265 бұйрығымен.
3. Мемлекеттік шығармашылық тапсырысты (бұдан әрі – мемлекеттік тапсырыс) орналастыру мыналарды қамтиды:
1) мемлекеттік тапсырысты орналастыру үшін өнім берушілерді іріктеу;
2) шығармашылық үйірмелерге орындарды бөлу тәртібі.
Оператор мемлекеттік тапсырысты орналастыруды "Ұлттық білім беру дерекқоры" ақпараттық жүйесімен (бұдан әрі – ҰБДҚ) интеграцияланған ақпараттық жүйе арқылы жүзеге асырады.
Мемлекеттік тапсырысты орналастыру оператордың тиісті жылға арналған бюджетінде көзделген қаражат көлемінде өнім берушілер арасында жүзеге асырылады.
Оператор мемлекеттік тапсырысты қаржыландыру жоспарының жобасын күнтізбелік жылдың толық көлемінде жасайды және жыл сайын жоспарланатын жылдың алдыңғы жылының 31 қазаннан кешіктірілмейтін мерзімде оператордың ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
Оператор мемлекеттік тапсырысты қаржыландырудың бекітілген жоспарын ол бекітілгеннен кейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде оператордың ресми интернет-ресурсында жыл сайын орналастырады.
Оператор жыл сайын қаржы жылының бірінші жұмыс күні мемлекеттік тапсырысты қаржыландыруға бекітілген көлемін алдыңғы қаржы жылының мемлекеттік тапсырысын қаржыландыруды жалғастыруға көзделген қаражат көлемін шегере отырып, ақпараттық жүйеде орналастырады.
Оператордың бюджетінен мемлекеттік тапсырысты іске асыруға қосымша қаражат бөлінген кезде, бекітілген қосымша қаржыландыру көлемі ол бекітілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей ақпараттық жүйеде орналастырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила размещения государственного творческого заказа в творческих кружках для детей и юношества и их функционирования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 35-11) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О культуре" (далее – Закон) и определяют порядок размещения государственного творческого заказа в творческих кружках для детей и юношества и их функционирования.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) оператор – местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы, или его структурное подразделение, уполномоченное выполнять администрирование процедуры размещения государственного творческого заказа в соответствии с настоящими Правилами;
2) поставщик – юридическое лицо или индивидуальный предприниматель независимо от формы собственности, ведомственной подчиненности, основным видом деятельности которых является оказание услуг по направлениям видов кружков, предусмотренных в Методике подушевого нормативного финансирования государственного творческого заказа, утвержденной приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 апреля 2021 года№ 113 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22634) (далее – Методика), кроме организаций образования;
3) законные представители ребенка – родители (родитель), усыновители (удочерители), опекун или попечитель, приемный родитель (приемные родители), патронатный воспитатель и другие заменяющие их лица, осуществляющие в соответствии с законодательством Республики Казахстан заботу, образование, воспитание, защиту прав и интересов ребенка.
Глава 2. Порядок размещения государственного творческого заказа
3. Размещение государственного творческого заказа в творческих кружках для детей и юношества (далее – государственный заказ) включает в себя:
1) отбор поставщиков для размещения государственного заказа;
2) порядок распределения мест в творческие кружки.
Размещение государственного заказа осуществляется оператором посредством информационной системы, интегрированной с информационной системой "Национальная образовательная база данных" (далее – НОБД).
Размещение государственного заказа осуществляется среди поставщиков в объеме средств, предусмотренных в бюджете оператора на соответствующий год.
Проект плана финансирования государственного заказа составляется оператором в полном объеме календарного года и размещается на официальном интернет-ресурсе оператора ежегодно в срок не позднее 31 октября года, предшествующего планируемому году.
Утвержденный план финансирования государственного заказа размещается оператором на официальном интернет-ресурсе оператора ежегодно в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней после его утверждения.
Утвержденный объем финансирования государственного заказа размещается оператором на информационной системе ежегодно в первый рабочий день финансового года, за вычетом объема средств, предусмотренных на продолжение финансирования государственного заказа предыдущего финансового года.
При выделении дополнительных средств из бюджета оператора на реализацию государственного заказа, утвержденный объем дополнительного финансирования размещается в информационной системе не позднее 3 (трех) рабочих дней после его утверждения.

5) осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді қоса бере отырып, балалармен сабақ өткізу үшін тартылатын қызметкерлердің тізімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармағының екінші бөлімі 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.09.2022 № 265 бұйрығымен.
5. Балалармен сабақ өткізетін өнім берушінің әрбір қызметкеріне өтінішке мынадай құжаттар мен мәліметтерді қамтитын ақпарат қоса беріледі:
1) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) Әдістемеде көрсетілген шығармашылық үйірмелер түрлері бойынша мәдениет немесе өнер, педагогикалық ғылымдар немесе әлеуметтік ғылымдар бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) және/немесе техникалық және кәсіптік білім туралы дипломның көшірмесін ұсыну тәсілімен кәсіптік шығармашылық бейінін, біліктілік деңгейін растайтын құжаттар;
3) "Қазақстан Республикасының азаматтарын алғашқы көмек көрсету дағдыларына оқыту қағидаларын, сондай-ақ алғашқы көмек көрсетілетін шұғыл және шұғыл жағдайлар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 19 қазандағы № ҚР ДСМ-138/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21464 болып тіркелген) сәйкес өтініш берілген күнге қарай 24 (жиырма төрт) айдан кешіктірмей берілген куәлік немесе сертификат, немесе жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі) және/немесе орта кәсіптік медициналық білімінің болуы туралы дипломның болуы;
4) өтініш берілген күнге күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірілмей берілген соттылықтың болуы немесе болмауы туралы анықтама;
5) наркологиялық ұйымдағы диспансерлік бақылаудың жай-күйі/жай-күйі туралы өтініш берілген күнге күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей берілген анықтама;
6) өтініш берілген күнге күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей берілген психоневрологиялық ұйымдағы диспансерлік бақылаудың жай-күйі/жай-күйі туралы анықтама;
7) мамандандырылған туберкулезге қарсы ұйымнан өтініш берілген күнге күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей берілген анықтама (туберкулезбен ауыратын науқастардың диспансерлік есепте тұруы/тұрмауы туралы).
Қызметкерлер бойынша деректер, жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін құжаттар, оқу бағдарламасы, сондай – ақ осы Қағидалардың 4 және 5-тармақтарында көзделген құжаттар мен мәліметтер (бұдан әрі-деректер) өзгерген кезде өнім беруші деректерді түзетеді және растаушы құжаттарды қоса бере отырып, ақпараттық жүйе арқылы қарау үшін операторға жібереді.
Ұсынылған деректер сәйкес келген кезде оператор 5 (бес) жұмыс күні ішінде өнім берушінің енгізілген өзгерістерін мақұлдайды, сәйкес келмеген жағдайда қабылдамайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-тармағының екінші бөлімі 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.09.2022 № 265 бұйрығымен.

5) список сотрудников, привлекаемых для проведения занятий с детьми, с приложением документов и сведений, указанных в пункте 5 настоящих Правил.
5. На каждого сотрудника поставщика, который будет проводить занятия с детьми к заявлению прикладывается информация, содержащая следующие документы и сведения:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер;
2) документы, подтверждающие профессиональный творческий профиль:
копия диплома о высшем (или послевузовском) и/или техническом и профессиональном образовании по направлениям культуры или искусства или педагогические науки либо социальные науки по видам творческих кружков, указанных в Методике;
3) сертификат согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 октября 2020 года № ҚР ДСМ-138/2020 "Об утверждении правил обучения граждан Республики Казахстан навыкам оказания первой помощи, а также перечня экстренных и неотложных состояний, при которых оказывается первая помощь" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21464), выданный не позднее 24 (двадцати четырех) месяцев к дате подачи заявления, либо диплом о наличии высшего (послевузовского) и/или среднего профессионального медицинского образования;
4) справка о наличии либо отсутствии судимости, выданные не позднее 10 (десяти) календарных дней к дате подачи заявления;
5) справка о состоянии/не состоянии на диспансерном наблюдении в наркологической организации, выданная не позднее 10 (десяти) календарных дней к дате подачи заявления;
6) справка о состоянии/не состоянии на диспансерном наблюдении в психоневрологической организации, выданная не позднее 10 (десяти) календарных дней к дате подачи заявления;
7) справка о состоянии/несостоянии на диспансерном учете больных туберкулезом со специализированной противотуберкулезной организации, выданная не позднее 10 (десяти) календарных дней к дате подачи заявления.
При изменении данных по сотрудникам, правоустанавливающим документам на недвижимое имущество, учебной программе, а также документов и сведений предусмотренных пунктами 4 и 5 настоящих Правил (далее – данные) поставщик корректирует и направляет данные оператору для рассмотрения посредством информационной системы с прикреплением подтверждающих документов.
При соответствии представленных данных оператор в течение 5 (пяти) рабочих дней одобряет внесенные изменения поставщика, при несоответствии отклоняет.

13. Жыл сайын 1-31 тамыз және 1-28 ақпан аралығында ақпараттық жүйе бұрын кезекке қоюға өтініш берген, кезекте тұру мерзімі үш айдан асатын және баланы шығармашылық үйірмелерге қабылдау үшін ваучерлер алынбаған балалардың заңды өкілдерінің кезекті электрондық растау рәсімін жүзеге асырады.
Баланың заңды өкілі электрондық түрде кезекте тұруға одан әрі мүдделілігін растайды немесе баланың заңды өкілінің растауы болмаған жағдайда ақпараттық жүйе өтінішті кезектен алып тастайды.
Қажет болған жағдайда баланың заңды өкілі кезекке қоюға қайта өтініш беруді жүзеге асырады.
14. Өнім беруші шығармашылық үйірмедегі орындарды, оның ішінде берілген ваучері бар орындарды қайтарып алу себебін көрсете отырып, кері қайтарып алады.
Ваучер берілген орынды қайтарып алу баланың заңды өкілінің өтінішті беру күні мен уақытына сәйкес позицияға кезектегі бастапқы өтінішін қалпына келтіреді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармағының бірінші бөлімі 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.09.2022 № 265 бұйрығымен.
15. Ақпараттық жүйе автоматты режимде төмендегі ақпаратты өзектендіреді және ресми интернет-ресурста орналастырады:
1) елді мекеннің аудандарындағы (шағын аудандардағы) шығармашылық үйірмелерге сұраныс туралы мәліметтер;
2) келесі қаржы жылына арналған мемлекеттік тапсырысты қаржыландыру жоспары туралы мәліметтер;
3) ағымдағы қаржы жылында мемлекеттік тапсырысты қаржыландыру жоспарының ай сайын орындалуы туралы мәліметтер;
4) шығармашылық үйірменің рейтингі туралы мәліметтер;
5) оператор балаларға арнап ұйымдастыратын аудандық, қалалық және өңірлік конкурстардың, байқаулар мен жарыстардың тегін іс-шараларының күнтізбесі;
6) өнім берушілерден орындарды босату хронологиясы;
7) ваучерлерді беру хронологиясы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
16-тармағының бірінші, екінші бөлімдері 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.09.2022 № 265 бұйрығымен.
16. Оператор мемлекеттік тапсырыс рәсімдерін орындау барысында жинақталатын мәліметтерді ақпараттық жүйенің серверлерінде және Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының бірыңғай көлік ортасы периметрінің ішінде нақты орналасқан ақпарат жеткізгіштерде сақтауды жүзеге асырады.
Мемлекеттік тапсырыс міндеттерін жүзеге асыратын ақпараттық жүйенің компоненттері:
1) "электрондық үкіметтің" сыртқы шлюзі арқылы интернет желісін пайдаланушылармен өзара іс-қимыл жасайды;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарға сәйкес ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органда ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы екінші деңгейден төмен емес ақпараттандыру объектілеріне қойылатын талаптарға сәйкестігіне ақпараттық қауіпсіздікке жүргізілген сынақтардың сәтті нәтижесі туралы акт алады;

13. Ежегодно с 1 по 31 августа и с 1 по 28 февраля информационная система осуществляет электронную процедуру подтверждения очереди законными представителями детей, ранее подавших заявления на постановку в очередь, срок нахождения которых в очереди составляет больше трех месяцев и по которым не были получены ваучеры на зачисление ребенка в творческие кружки.
Законный представитель ребенка в электронном виде подтверждает дальнейшую заинтересованность нахождения в очереди или при отсутствии подтверждения законного представителя ребенка заявление снимается информационной системой с очереди.
При необходимости законный представитель ребенка осуществляет повторную подачу заявления на постановку в очередь.
14. Поставщик отзывает места в творческом кружке, в том числе те, по которым уже имеется выданный ваучер, с указанием причины отзыва места.
Отзыв места, на который был выдан ваучер, восстанавливает исходное заявление законного представителя ребенка в очереди на позицию согласно дате и времени подачи заявления.
15. Информационная система в автоматическом режиме актуализирует и размещает на официальном интернет-ресурсе нижеследующую информацию:
1) сведения о спросе на творческие кружки в районах (микроучастках) населенного пункта;
2) сведения о плане финансирования государственного заказа на следующий финансовый год;
3) сведения о ежемесячном исполнении плана финансирования государственного заказа в текущем финансовом году;
4) сведения о рейтинге творческого кружка;
5) календарь бесплатных мероприятий районных, городских и региональных конкурсов, смотров и соревнований, организуемых оператором для детей;
6) хронология освобождения мест у поставщиков;
7) хронология выдачи ваучеров.
16. Оператор осуществляет хранение сведений, накапливаемых в ходе исполнения процедур государственного заказа, на серверах информационной системы и на носителях информации, физически находящихся внутри периметра единой транспортной среды государственных органов Республики Казахстан.
Компоненты информационной системы, осуществляющие задачи государственного заказа:
1) взаимодействуют с пользователями сети Интернет через внешний шлюз "электронного правительства";
2) получают акт об успешном результате испытаний на информационную безопасность в уполномоченном органе в сфере обеспечения информационной безопасности на соответствие требованиям, предъявляемым к объектам информатизации не ниже второго уровня, согласно Единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832;

3) мемлекеттік білім беру, шығармашылық және спорттық тапсырысын алуға кезекте тұрған және алатын балалар, осы процеске қатысатын өнім берушілер мен олардың қызметкерлері бойынша ақпарат алмасуды және ақпаратты салыстырып тексеруді, сондай-ақ, бала баратын орта білім беру ұйымы туралы мәліметтерді, оның қорғаншылары мен қамқоршылары туралы мәліметтерді (болған жағдайда) алуды жүзеге асыру үшін ҰБДҚ-мен интеграцияйды;
4) цифрландыру саласындағы "Қазақстан Республикасының мобильді азаматтар базасы" ақпараттық жүйесімен интеграциаланады;
5) істен шығу жағдайында жұмысқа қабілеттілікті тез қалпына келтіру мүмкіндігі үшін жинақталған деректерді резервтейді.
3-тарау. Шығармашылық үйірмелердің жұмыс істеу тәртібі
17. Шығармашылық үйірмелердің жұмыс істеуі мыналарды қамтиды:
1) сабақтар өткізу үшін үй-жайға қойылатын талаптар;
2) балаларды есептеу, есепке алу және дамыту.
Шығармашылық үйірмелердің жұмыс істеуін өнім беруші сабақ өткізуге арналған үй-жайларды жабдықтауға қойылатын талаптарды ескере отырып және Әдістемеге сәйкес шығармашылық үйірмелердің түрлеріне қойылатын талаптарды ескере отырып жүзеге асырады.
Параграф 1. Сабақтар өткізу үшін үй-жайға қойылатын талаптар
18. Сабақтар өткізуге арналған үй-жай орналасқан ғимарат бөлек санитариялық тораппен жабдықталады:
дәретхана. Кәрізденбеген жерде санитариялық-аулалық қондырғылар орнатуға жол беріледі;
ыстық және суық суы бар қолжуғышпен;
жеке гигиена құралдарымен, оның ішінде дәретхана қағазымен және сабынмен;
жарықтандыру;
қол кептіргішпен немесе бір рет қолданылатын қағаз сүлгімен.
19. Сабақ өткізуге арналған үй-жайлар келесімен жабдықталады:
1) топтағы балалардың рұқсат етілген шекті санынан кем емес жеке шкафтармен жабдықталған киім шешетін орынмен жабдықталады.
2) бейне мұрағатты кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн сақтау мүмкіндігі бар бейнебақылау камерасымен қамтамасыз етіледі;
3) Өрт қауіпсіздігі жүйесімен.
20. Сабақтар өткізуге арналған үй-жайлар, санитариялық тораптар мен киім шешетін бөлмелер жылытылады және күзгі-қысқы кезеңде кемінде 20°C температураны қамтамасыз етеді.
Сабақ өткізуге арналған үй-жайдың табиғи жарықтандырылуы және желдету мүмкіндігі бар терезелері болады не ішке сору-сыртқа тарату желдеткішімен жабдықталады.
21. Сабақтар өткізуге арналған үй-жайларды ұстау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы №ҚР ДСМ-76 бұйрығымен бекітілген "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23890 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.

3) интегрируются с НОБД для осуществления информационного обмена и сверки информации по обучающимся, получившим государственный образовательный, творческий и спортивный заказы, а также сведения об организациях образования, опекунах и попечителях обучающегося (при наличии);
4) интегрируются с информационной системой в области цифровизации "База мобильных граждан Республики Казахстан"
5) резервируют накапливаемые данные для возможности быстрого восстановления работоспособности при сбоях.
Глава 3. Порядок функционирования творческих кружков
17. Функционирование творческих кружков включает в себя:
1) требования к помещению для проведения занятий;
2) зачисление, учет и развитие детей.
Функционирование творческих кружков осуществляется поставщиком с учетом требований к оснащению помещений для проведения занятий и с учетом требований к видам творческих кружков согласно Методике.
Параграф 1. Требования к помещению для проведения занятий
18. Здание, в котором расположено помещение для проведения занятий оборудуется раздельным санитарным узлом, оснащенным:
унитазом. В неканализованной местности допускается устройство санитарно-дворовых установок;
умывальником с горячей и холодной водой;
средствами личной гигиены, в том числе туалетной бумагой и мылом;
освещением;
сушилкой для рук или одноразовыми бумажными полотенцами.
19. Помещение для проведения занятий оборудуется:
1) раздевалкой, оснащенной индивидуальными шкафчиками в количестве не меньшем, чем предельно допустимое число детей в группе;
2) камерой видеонаблюдения с возможностью сохранения видеоархива не менее чем в течение 30 (тридцати) календарных дней;
3) системой противопожарной безопасности.
20. Помещения для проведения занятий, санитарные узлы и раздевалки отапливаются и обеспечивают температуру в осенне-зимний период не менее 20°C.
Помещение для проведения занятий имеет окна с естественным освещением и возможностью проветривания либо оснащается приточно-вытяжной вентиляцией.
21. Содержание помещений для проведения занятий осуществляется в соответствии с требованиями, предусмотренными Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования", утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-76 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23890).

Дене, психикалық, интеллектуалдық және басқа да ерекшеліктері бар адамдар үшін үй-жайлар "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабы 3-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келеді.
Параграф 2. Балаларды тіркеу, есепке алу және дамыту
22. Ваучерде көрсетілген өнім беруші мен баланың заңды өкілі арасында ваучердің қолданылу мерзімі ішінде шығармашылық үйірме сабақтарын өткізу жөнінде қызметтер көрсетуге шарт жасалады.
Өнім беруші мен баланың заңды өкілі арасында шарт жасасу әрбір ваучер бойынша жеке жүзеге асырылады.
23. Баланың заңды өкілі өнім берушінің біліктілігін және сабақтарды өткізу шарттарын бағалау мақсатында өнім берушімен шартқа қол қою немесе қол қоймау туралы шешім қабылдау үшін ваучердің қолданылу мерзімі кезеңінде кемінде екі сынақ сабағын өткізуге жіберіледі.
24. Шарт жасасу үшін баланың заңды өкілі өнім берушіге мынадай құжаттарды ұсынады:
1) шығармашылық үйірмеге қабылдау үшін еркін нысандағы өтініш;
2) баланың суреті;
3) баланың туу туралы куәлігінің көшірмесі;
4) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) 027/е нысаны бойынша берілген медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымнан анықтама;
5) баланың заңды өкілін растайтын жеке куәлігінің көшірмесі.
Мүмкіндіктері шектеулі немесе ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар тобына қабылдау үшін баланың заңды өкілі өнім берушіге оның мәртебесін растайтын құжатты ұсынады.
25. Өнім беруші шарт жасасудан мынадай кезде бас тартады:
1) баланың заңды өкілі осы Қағидалардың 24-тармағында көзделген құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған кезде;
2) баланың заңды өкілінің анық емес және бұрмаланған ақпарат берген кезде;
3) баланы шығармашылық үйірмеге қабылдауға кедергі келтіретін медициналық қарсы айғақтар болған кезде.
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар немесе мүмкіндіктері шектеулі баланы шығармашылық үйірмеге қабылдау мүмкіндігін бағалау өнім берушінің қалауы бойынша анықталады.
26. Баланы шығармашылық үйірмеге қабылдау шарт жасалған күннен кейінгі келесі күні жүзеге асырылады.
27. Қажеттілікке сәйкес өнім беруші баланың заңды өкілдеріне алдын ала хабарлай отырып сабақ кестесіне өзгерістер енгізеді, топтардағы балалар санын түзетеді.

Для лиц с физическими, психическими, интеллектуальными и другими особенностями помещения соответствуют требованиям, предусмотренным пунктом 3 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан".
Параграф 2. Зачисление, учет и развитие детей
22. Между поставщиком, указанным в ваучере, и законным представителем ребенка заключается договор на оказание услуг по проведению занятий творческого кружка в течение срока действия ваучера.
Заключение договора между поставщиком и законным представителем ребенка осуществляется по каждому ваучеру отдельно.
23. Законный представитель ребенка с целью оценки квалификации поставщика и условий проведения занятий допускается на проведение не менее двух пробных занятий в период срока действия ваучера для принятия решения о подписании или не подписании договора с поставщиком.
24. Для заключения договора законный представитель ребенка предоставляет поставщику следующие документы:
1) заявление на зачисление в творческий кружок в произвольной форме;
2) фотографию ребенка;
3) копию свидетельства о рождении ребенка;
4) справку с медицинской организации, оказывающей первичную медико-санитарную помощь, выданная по форме 027/у, утвержденную приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579);
5) копию документа, удостоверяющего личность законного представителя ребенка.
Для зачисления в группу детей с ограниченными возможностями или с особыми образовательными потребностями законный представитель ребенка предоставляет поставщику документ, подтверждающий его статус.
25. Поставщик отказывает в заключении договора:
1) при предоставлении законным представителем ребенка неполного пакета документов, предусмотренного пунктом 24 настоящих Правил;
2) при предоставлении законным представителем ребенка недостоверной и искаженной информации;
3) при наличии медицинских противопоказаний, препятствующих зачислению ребенка в творческий кружок.
Оценка возможности зачисления ребенка с особыми образовательными потребностями или ограниченными возможностями в творческий кружок определяется на усмотрение поставщика.
26. Зачисление ребенка в творческий кружок осуществляется на следующий день после даты заключения договора.
27. При необходимости поставщик вносит изменения в график занятий, корректирует количество детей в группах, с заблаговременным уведомлением законных представителей ребенка.

28. Өнім беруші күнтізбелік жылға арналған жұмыс жоспарын жасайды және онымен әрбір баланың заңды өкілін таныстырады.
Жұмыс жоспары мыналарды қамтиды:
1) аптасына сабақтардың саны мен кестесі;
2) конкурстық (жарыстық) іс-шаралардың болжамды кестесі;
3) балалар іссапарларының болжамды кестесі;
4) баланың заңды өкілдері алдында есеп беру сөздерінің болжамды кестесі.
29. Өнім беруші шығармашылық үйірмеге қатысатын әрбір бала бойынша қағаз немесе электрондық тасымалдағышта портфолио жүргізеді, оған бейне және фотоматериалдар мен олар туралы ақпарат енгізеді:
баланың жыл ішіндегі шығармашылық даму көрсеткіштері;
конкурстық (жарыстық) іс-шараларға қатысу нәтижелері бойынша;
іссапарларға қатысу;
баланың заңды өкілдері алдында есеп беру сөздеріне қатысу;
сабаққа қатысу.
Денсаулық сақтау ұйымдарында медициналық қарап-тексеруден өту нәтижелері бойынша баланы шығармашылық үйірмелерге сабақтарға жіберуге немесе жібермеуге құқығы бар.
30. Өнім беруші баланы шығармашылық үйірмеден келесі негіздер бойынша бір жақты тәртіпте шығарады:
1) мектеп каникулдары, сауықтыру лагерьлеріндегі демалыс, оңалту іс-шараларынан өту және/немесе мүмкіндігі шектеулі балаларды, мүгедектігі бар балаларды, ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды емдеу, сондай-ақ конкурстарға, фестивальдарға, жарыстарға, олимпиадаларға қатысу кезеңін қоспағанда, себепсіз қатарынан 3 (үш) өткізіп алынған сабақтар болған кезде, оқу-жаттығу жиындарында заңды өкілінің өтініші бойынша, санаторий-курорттық ұйымдарда болуы-растайтын құжаттарды ұсынған кезде;
2) шығармашылық үйірмеге бару регламентін сақтамағаны үшін;
3) денсаулық сақтау ұйымы растаған, баламен сабақ өткізуге кедергі келтіретін, баланың медициналық қарсы көрсетілімдері немесе эмоциялық-ерік саласының бұзылыстары болған кезде;
4) шарт талаптары сақталмаған кезде тоқтатылады.
Бала оқудан шығарылған кезде Өнім беруші 10 (он) жұмыс күні ішінде баланың заңды өкіліне баланың портфолиосын береді.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Балалар мен жасөспірімдерге
арналған шығармашылық
үйірмелерде мемлекеттік
шығармашылық тапсырысты
орналастыру және олардың
жұмыс істеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік шығармашылық
тапсырыс операторына
____________________________
жергілікті атқарушы орган,
облыс, республикалық
маңызы бар қаланың және
астананың немесе оның
шығармашылық тапсырысты
орналастыру рәсімдерін
әкімшілендіруді орындауға
уәкілетті басшысы атынан
____________________________
басшының қызметі, тегі, аты,
әкесінің аты (бар болған
жағдайда) өнім беруші атынан
____________________________
заңды тұлғаның (бизнес-
сәйкестендіру нөмірі)
жеке кәсіпкердің атауы
(жеке сәйкестендіру нөмірі)
басшысы атынан ____________
басшының қызметі, тегі, аты,
әкесінің аты (бар болған
жағдайда)
Мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастыруға қатысуға өтініш
Мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастыруға қойылатын талаптарды зерделеп, қоса берілген құжаттарды қарауыңызды және мені мемлекеттік тапсырысты орналастыруға қатысатын өнім берушілердің тізіміне қосуды сұраймын.
Мемлекеттік шығармашылық тапсырыстың жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесіне сәйкес келесі шығармашылық үйірмелер қызметін көрсетуді жоспарлап отырмын:
№ р/с
Шығармашылық үйірменің түрі
Балалар тобының түрі (инклюзивті, интеграцияланған, арнайы)
Баланың жасы мен жынысы
Қызмет көрсетудің түрі (стационарлық немесе қашықтықтан)
Сабақтарды өткізу тілі
Елді мекеннің ауданы (шағын учаске)
Қызмет көрсету мекен-жайы
1
2
3
4
5
6
7
8
Осымен балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерде мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастыру және олардың жұмыс істеу қағидаларында көзделген талаптармен, балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидаларымен және мемлекеттік шығармашылық тапсырыстың жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесімен танысқанымды растаймын.
Қосымша: құжаттар ______ парақта
Ұйымның басшысы ________________________________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Толтырылған күні
Балалар мен жасөспірімдерге
арналған шығармашылық
үйірмелерде мемлекеттік
шығармашылық тапсырысты
орналастыру және олардың
жұмыс істеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Мемлекеттік шығармашылық
тапсырыс операторына
____________________________
жергілікті атқарушы орган,
облыс, республикалық
маңызы бар қаланың және
астананың немесе оның
шығармашылық тапсырысты
орналастыру рәсімдерін
әкімшілендіруді орындауға
уәкілетті басшысы атынан
____________________________
басшының қызметі, тегі, аты,
әкесінің аты (бар болған
жағдайда) өнім беруші атынан
____________________________
заңды тұлғаның (бизнес-
сәйкестендіру нөмірі)
жеке кәсіпкердің атауы
(жеке сәйкестендіру нөмірі)
басшысы атынан _____________
басшының қызметі, тегі, аты,
әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Өтініш
Мені мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастыруға қатысатын өнім
берушілердің тізімінен ________________________________________________ себебі
себебін сипаттау
бойынша шығаруды сұраймын
Ұйымның басшысы ____________________________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Толтырылған күні

28. Поставщик составляет рабочий план на календарный год и ознакамливает с ним законного представителя каждого ребенка.
Рабочий план включает:
1) количество и график занятий в неделю;
2) предполагаемый график конкурсных (соревновательных) мероприятий;
3) предполагаемый график детских командировок;
4) предполагаемый график отчетных выступлений перед законными представителями ребенка.
29. Поставщик ведет на бумажном или электронном носителе портфолио по каждому посещающего творческий кружок ребенку, в которое заносит видео и фотоматериалы и информацию о:
показателях творческого развития ребенка в течение года;
результатах участия в конкурсных (соревновательных) мероприятиях;
участии в командировках;
участии в отчетных выступлениях перед законными представителями ребенка;
посещаемости занятий;
допуске или не допуске ребенка к занятиям в творческие кружки по результатам прохождения медицинских осмотров в организации здравоохранения.
30. Поставщик отчисляет ребенка из творческого кружка в одностороннем порядке по следующим основаниям:
1) при наличии 3 (трех) подряд пропущенных занятий без уважительной причины, за исключением периода школьных каникул, отдыха в оздоровительных лагерях, периода прохождения реабилитационных мероприятий и/или лечения детей с ограниченными возможностями, детей с инвалидностью, детей с особыми образовательными потребностям, а также участия в конкурсах, фестивалях, соревнованиях, олимпиадах, учебно-тренировочных сборах – по заявлению законного представителя, нахождения в санаторно-курортных организациях – при предоставлении подтверждающих документов;
2) за несоблюдение регламента посещения творческого кружка;
3) при наличии медицинских противопоказаний или расстройств эмоционально-волевой сферы ребенка, подтвержденных организацией здравоохранения, препятствующих проведению занятий с ребенком;
4) при несоблюдении условий договора.
При отчислении ребенка поставщик в течение 10 (десяти) рабочих дней передает законному представителю ребенка портфолио ребенка.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам размещения
государственного творческого
заказа в творческих кружках
для детей и юношества
и их функционирования
Форма
Оператору государственного
творческого заказа
___________________________
____________________________
местный исполнительный орган
области, города
республиканского значения и
столицы или его структурное
подразделение уполномоченное
выполнять администрирование
процедуры размещения
государственного творческого
заказа в лице руководителя
____________________________
должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
руководителя от поставщика
____________________________
__________________________
наименование юридического
лица (бизнес-
идентификационный номер),
индивидуального предпринимателя
(индивидуальный
идентификационный номер)
в лице руководителя
___________________________
должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
руководителя
Заявление на участие в размещении государственного творческого заказа
Изучив требования к размещению государственного творческого заказа,
прошу рассмотреть приложенные документы и включить меня в список
поставщиков, участвующих в размещении государственного заказа.
Планирую оказывать услуги следующих творческих кружков, согласно методике
подушевого нормативного финансирования государственного творческого заказа:
№ п/п
Вид творческого кружка
Вид детской группы (инклюзивная, интегрированная, специальная)
Возраст и пол детей
Способ оказания услуг (стационарно или дистанционно)
Язык проведения занятий
Район (микроучасток) населенного пункта
Адрес оказания услуг
1
2
3
4
5
6
7
8
Настоящим подтверждаю, что ознакомлен с требованиями, предусмотренными
Правилами размещения государственного творческого заказа в творческих кружках
ля детей и юношества и их функционирования, Правилами подушевого нормативного
финансирования творческих кружков для детей и юношества и Методикой
подушевого нормативного финансирования государственного творческого заказа.
Приложение: документы на ______ листах
Руководитель организации __________________________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения
Приложение 2
к Правилам размещения
государственного творческого
заказа в творческих кружках
для детей и юношества
и их функционирование
Форма
Оператору государственного
творческого заказа
____________________________
____________________________
местный исполнительный орган
области, города
республиканского значения и
столицы или его структурное
подразделение уполномоченное
выполнять администрирование
процедуры размещения
государственного творческого
заказа в лице руководителя
____________________________
должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
руководителя от поставщика
____________________________
____________________________
наименование юридического
лица (бизнес-
идентификационный номер),
индивидуального предпринимателя
(индивидуальный
идентификационный номер)
в лице руководителя
____________________________
должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
руководителя
Заявление
Прошу исключить меня из списка поставщиков, принимающих участие
в размещении государственного творческого заказа по причине:
______________________________________________________________
описание причины
Руководитель организации
__________________________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения