"Білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 2 ақпандағы № 124 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 26 шiлдедегі № 366 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 26 шiлдеде № 23694 болып тіркелді
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 65-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 2 ақпандағы № 124 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13364 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Аймагамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жоғарғы соты
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
2021 жылғы 26 шілдедегі
№ 366 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 2 ақпандағы
№ 124 бұйрығымен
бекітілген
Білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттары

"О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 февраля 2016 года № 124 "Об утверждении критериев оценки организаций образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 июля 2021 года № 366. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 2021 года № 23694
В соответствии с пунктом 3 статьи 65 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 февраля 2016 года № 124 "Об утверждении критериев оценки организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13364) следующее изменение:
Критерии оценки организаций образования, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по обеспечению качества в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан А. Аймагамбетов
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Верховный суд
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр образования и науки
Республики Казахстан
от 26 июля 2021 года № 366
Утверждены приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 2 февраля 2016 года № 124
Критерии оценки организаций образования

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 21-2) тармақшасына сәйкес білім беру ұйымдарының білім беру қызметін өзін-өзі бағалауды жүзеге асыру кезінде пайдалану мақсатында әзірленген.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттары – білім беру ұйымын бағалауды анықтау үшін қолданылатын, білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілермен бекітілген талаптардың жиынтығы;
2) бағалау өлшемшарттары – білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалауды жүргізуге негіз болатын белгілер мен нақты өлшеуіштер;
3) білім беру бағдарламасы – оқытудың мақсатын, нәтижелері мен мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды және оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешені;
4) кешенді тестілеу – ақпараттық-коммуникациялық технологиялар қолданылып, бірнеше оқу пәндері бойынша бір мезгілде өткізілетін емтихан нысаны;
5) оқыту нәтижелері – білім алушылардың білім беру бағдарламасын меңгеру бойынша алған, көрсететін білімінің, машықтарының, дағдыларының бағалаумен расталған көлемі және қалыптасқан құндылықтар мен қарым-қатынастар;
6) оқу бағдарламасы – әрбір оқу сабағы, әрбір оқу пәні және (немесе) модуль бойынша меңгерілуге тиіс білімнің, машықтың, дағды мен біліктіліктің мазмұны мен көлемін айқындайтын бағдарлама;
7) оқу жоспары – тиісті білім беру деңгейінде білім алушылардың оқу сабақтарының, оқу пәндерінің және (немесе) модульдердің, кәсіптік практиканың, өзге де оқу қызметі түрлерінің тізбесін, реттілігін, көлемін (еңбекті қажетсінуін) және бақылау нысандарын регламенттейтін құжат.
2-тарау. Білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттары
3. Бағаланатын кезеңге қойылатын талаптар:
1) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алдыңғы бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау (бұдан әрі – бармай профилактикалық бақылау) болып табылмайтын білім беру ұйымдарын жыл сайынғы бағалау оқу нәтижелеріне бағалау жүргізбей өткізіледі, сонымен қатар білім алушылардың қорытынды аттестаттауын ескере отырып, бағаланатын кезең толық оқу жылы болып табылады;
2) бармай профилактикалық бақылау алдындағы білім беру ұйымдарына бағалау оқу нәтижелеріне бағалау қолдану арқылы өткізіледі, сонымен қатар бағаланатын кезең бұрын өткен төрт оқу жылы мен ағымдағы оқу жылы осы бақылау басталғанға дейінгі бір ай болып табылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки организаций образования (далее – Критерии) разработаны в соответствии с подпунктом 21-2) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" с целью использования при осуществлении самооценки образовательной деятельности организаций образования.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) критерии оценки организаций образования – совокупность требований, утвержденных нормативными правовыми актами в области образования, используемых для определения оценки организаций образования;
2) критерии оценивания – признаки и конкретные измерители, на основании которых проводится оценка учебных достижений обучающихся;
3) образовательная программа – единый комплекс основных характеристик образования, включающий цели, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения;
4) комплексное тестирование – форма экзамена, проводимого одновременно по нескольким учебным дисциплинам с применением информационно-коммуникационных технологий;
5) результаты обучения – подтвержденный оценкой объем знаний, умений, навыков, приобретенных, демонстрируемых обучающимся по освоению образовательной программы, и сформированные ценности и отношения;
6) учебная программа – программа, определяющая по каждому учебному предмету, каждой учебной дисциплине и (или) модулю содержание и объем знаний, умений, навыков и компетенций, подлежащих освоению;
7) учебный план – документ, регламентирующий перечень, последовательность, объем учебных предметов, учебных дисциплин и (или) модулей, профессиональной практики, иных видов учебной деятельности обучающихся соответствующего уровня образования и формы контроля.
Глава 2. Критерии оценки организаций образования
3. Требования к периоду оценивания:
1) ежегодная оценка организаций образования, не являющаяся предшествующей профилактическому контролю без посещения субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "Об образовании" (далее – профилактический контроль без посещения), проводится в организациях образования без процедуры оценивания результатов обучения, при этом оцениваемым периодом является полный учебный год с учетом итоговой аттестации обучающихся;
2) оценка организаций образования, предшествующая профилактическому контролю без посещения, проводится в организациях образования с применением процедуры оценивания результатов обучения, при этом оцениваемым периодом являются предыдущие четыре учебных года и текущий учебный год за один месяц до начала данного контроля.

4. Оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттары келесі нақты өлшеуіштерге сәйкес жүзеге асырылады:
1) оқыту нәтижелеріне бағалау жоғары оқу орнынан кейінгі докторантураны қоспағанда, 4, 9, 11-сыныптардың және бітіруші курстардың білім алушылары арасында жүргізіледі;
2) білім беру ұйымында бітіруші сыныптар мен курстар болмаған жағдайда, оқыту нәтижелерін бағалау жоғары сынып және курс білім алушыларымен өткен оқу материалына сәйкес жүргізіледі;
3) оқыту нәтижелерін бағалау білім беру ұйымдарында, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын қоспағанда, білім беру саласындағы уәкілетті органмен айқындалған тестілеу мәселелері жөніндегі ұйым әзірлеген компьютерлік форматтағы кешенді тестілеу (бұдан әрі – компьютерлік тестілеу) технологиясы бойынша жүргізіледі;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары тест тапсырмаларын білім беру бағдарламалары шеңберінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) тиісті деңгейдегі мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартының (бұдан әрі – МЖМБС) талаптарына сәйкес дербес әзірлейді және тестілерді өткізу нысанын (бұдан әрі – тестілік бақылау) таңдайды;
4) оқыту нәтижелерін бағалау кезінде білім алушыларға өз білімдері, іскерліктері мен дағдыларының деңгейін көрсету үшін бірыңғай жағдайлар мен тең мүмкіндіктер жасалады;
компьютерлік тестілеу және тестілік бақылау білім беру саласындағы уәкілетті органмен айқындалған бақылаушылардың қатысуымен жүзеге асырылады;
5) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында оқыту нәтижелерін бағалаудың орнына тәрбиеленушілердің оқу жылы ішіндегі жетістіктеріне мониторинг жүргізіледі (біліктер мен дағдылардың диагностикасы);
мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарымен жүргізілген тәрбиеленушілер жетістіктерінің мониторинг деректерінің сәйкестігін айқындау үшін мектепалды жастағы тәрбиеленушілердің ата-аналарына (заңды өкілдеріне) сауалнама жүргізіледі, мектепалды жастағы топтар болмаған жағдайда сауалнама ересек жастағы тәрбиеленушілердің ата-аналарына (заңды өкілдеріне) жүргізіледі;

4. Критерии оценивания результатов обучения осуществляются по следующим конкретным измерителям:
1) оценивание результатов обучения проводится среди обучающихся 4, 9, 11 классов и выпускных курсов, за исключением докторантуры послевузовского образования;
2) в случае отсутствия в организации образования выпускных классов и курсов, оценивание результатов обучения проводится с обучающимися старших классов и курсов в соответствии с пройденным учебным материалом;
3) оценивание результатов обучения проводится в организациях образования по технологии комплексного тестирования в компьютерном формате (далее – компьютерное тестирование), разработанного организацией по вопросам тестирования, определенной уполномоченным органом в области образования, за исключением организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования;
организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования самостоятельно разрабатывают тестовые задания в рамках образовательных программ в соответствии с требованиями государственного общеобязательного стандарта образования соответствующего уровня образования (далее – ГОСО), утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17669) и самостоятельно выбирают форму проведения тестов (далее – тестовый контроль);
4) при проведении оценивания результатов обучения для обучающихся создаются единые условия и равные возможности для демонстрации уровня своих знаний, умений и навыков;
компьютерное тестирование и тестовый контроль проводится при участии наблюдателей, определенных уполномоченным органом в области образования;
5) в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения взамен оценивания результатов обучения проводится мониторинг достижений воспитанников в течение учебного года (диагностика умений и навыков);
для определения соответствия данных мониторинга достижений воспитанников, проведенного организациями образования, реализующими общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения проводится анкетирование родителей (законных представителей) воспитанников предшкольного возраста, в случае отсутствия групп предшкольного возраста анкетирование проводится у родителей (законных представителей) воспитанников старшего возраста;

6) компьютерлік тестілеу немесе тестілік бақылау немесе ата-аналармен (заңды өкілдермен) сауалнама оқыту нәтижелерін бағалауға жататын белгілі бір білім деңгейі немесе мамандық (даярлау бағыты) бойынша контингенттің тізімдік құрамынан білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) кемінде 90 %-ы тестілеуге қатысқан кезде жүргізіледі (бітірушілердің жалпы саны 10 немесе одан аз білім алушыларды (тәрбиеленушілерді) құрайтын білім беру ұйымдары үшін – кемінде 80 %);
7) бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының білім алушылары үшін компьютерлік тестілеу кезіндегі бағалау шәкілі (пайыздық қатынаста) мынадай түрде айқындалады:
"өте жақсы" – 85-100 %;
"жақсы" – 65-84 %;
"қанағаттанарлық" – 40-64 %;
"қанағаттанарлықсыз" – дұрыс жауаптар емтихан материалындағы сұрақтар санынан 40 % -дан кем болғанда;
8) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының білім алушылары үшін тестілік бақылау кезіндегі бағалау шәкілі (пайыздық қатынаста) мынадай түрде айқындалады:
"өте жақсы" – 90-100 %;
"жақсы" – 70-89 %;
"қанағаттанарлық" – 50-69 %;
"қанағаттанарлықсыз" – дұрыс жауаптар емтихан материалындағы сұрақтар санынан 50 %-дан кем болғанда;
9) компьютерлік тестілеу және тестілік бақылау нәтижелері төрт балдық жүйе бойынша бағаланады, сонымен қоса оқыту нәтижелерін бағалау қорытындылары бойынша апелляция рәсімі көзделмеген;
10) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін тәрбиеленушілердің жетістіктерін мониторингтеу нәтижелері (білік пен дағдылар диагностикасы) осы тармақтың 6) тармақшасында көрсетілген 50 %-дан кем емес респонденттердің МЖМБС 2-қосымшасына сәйкес тәрбиеленушілердің дайындық деңгейіне қанағаттанған жағдайда МЖМБС талаптарына сәйкес деп есептеледі;
11) бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін білім алушылардың дайындық деңгейін бағалау нәтижелері осы тармақтың 6) тармақшасында көрсетілген контингенттің тізімдік құрамынан кемінде 40 %-дан кем емес білім алушылардың "қанағаттанарлық" деген бағадан төмен емес дұрыс жауап бергені білім беру ұйымымен айқындалған жағдайда МЖМБС талаптарына сәйкес келеді деп есептеледі;
12) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін білім алушылардың дайындық деңгейін бағалау нәтижелері осы тармақтың 6) тармақшасында көрсетілген контингенттің тізімдік құрамынан 50 %-дан кем емес білім алушылардың "қанағаттанарлық" деген бағадан төмен емес дұрыс жауап бергені білім беру ұйымымен айқындалған жағдайда МЖМБС талаптарына сәйкес келеді деп есептеледі;

6) компьютерное тестирование, или тестовый контроль, или анкетирование родителей (законных представителей) проводится при участии в нем не менее 90 % (для организаций образования, общее количество выпускников, которых составляет 10 или менее обучающихся (воспитанников) – не менее 80 %) обучающихся (воспитанников) от списочного состава контингента определенного уровня образования или специальности (направления подготовки), подлежащих оцениванию результатов обучения;
7) шкала оценок при компьютерном тестировании для обучающихся организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования (в процентном соотношении), определяется следующим образом:
"отлично" – 85-100 %;
"хорошо" – 65-84 %;
"удовлетворительно" – 40-64 %;
"неудовлетворительно" – менее 40 % правильных ответов от числа вопросов в экзаменационном материале;
8) шкала оценок при тестовом контроле для обучающихся организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования (в процентном соотношении), определяется следующим образом:
"отлично" – 90-100 %;
"хорошо" – 70-89 %;
"удовлетворительно" – 50-69 %;
"неудовлетворительно" – менее 50 % правильных ответов от числа вопросов в экзаменационном материале;
9) результаты компьютерного тестирования и тестового контроля оцениваются по четырехбалльной системе, при этом процедура апелляции не предусматривается;
10) для организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, результаты мониторинга достижений воспитанников (диагностика умений и навыков) считаются соответствующими требованиям ГОСО, когда не менее 50 % респондентов, указанных в подпункте 6) настоящего пункта, удовлетворены уровнем подготовки воспитанников в соответствии с приложением 2 ГОСО дошкольного воспитания и обучения;
11) для организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования, результаты оценки уровня подготовки обучающихся считаются соответствующими требованиям ГОСО, когда не менее 40 % обучающихся от списочного состава контингента, указанного в подпункте 6) настоящего пункта, определены организацией образования правильно ответившими не ниже, чем на оценку "удовлетворительно";
12) для организаций образования, реализующих общеобразовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, результаты оценки уровня подготовки обучающихся считаются соответствующими требованиям ГОСО, когда не менее 50 % обучающихся от списочного состава контингента, указанного в подпункте 6) настоящего пункта, определены организацией образования правильно ответившими не ниже, чем на оценку "удовлетворительно";

13) әскери және арнаулы оқу орындарында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін білім алушылардың дайындық деңгейін бағалау нәтижелері осы тармақтың 6) тармақшасында көрсетілген контингенттің тізімдік құрамынан 70 %-дан кем емес білім алушылардың дұрыс жауап бергені білім беру ұйымымен айқындалған жағдайда МЖМБС талаптарына сәйкес келеді деп есептеледі.
5. Әскери және арнаулы оқу орындарындағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді қоспағанда, білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттарына "uzdik", "zhaqsy", "ortasha" бағаларының біріне сәйкес келетін өлшеуіштер қолданылады.
Бағалауға сәйкес келетін балл:
"uzdik" – 5;
"zhaqsy" – 4;
"ortasha" – 3.
6. Білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттарына өлшеуіштер, осы Өлшемшарттардың 1, 2, 3, 4, 5-қосымшаларына сәйкес қолданылады.
7. Білім беру ұйымына баға жақын бүтіндікке дөңгелектеу арқылы өлшемшарттар бойынша бағалар сомасының орташа арифметикалық мәні ретінде қойылады.
1-параграф. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттары
8. Оқыту нәтижелеріне бағдарлана отырып мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мазмұнына қойылатын талаптар:
1) білім беру салаларының және ұйымдастырылған оқу қызметінің МЖМБС талаптарына және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 557 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8275 болып тіркелген) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу жоспарларына (бұдан әрі – МДТО ҮОЖ) сәйкестігі. Бағаланатын кезеңде әзірленген және білім беру ұйымының басшысымен бекітілген жұмыс оқу жоспарларының көшірмелері қоса беріледі;
2) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 12 тамыздағы № 499 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14235 болып тіркелген) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасына (бұдан әрі – МДТО үлгілік оқу бағдарламасы) сәйкес білім беру қызметін жүзеге асыру, соның ішінде:
оқытудың күтілетін нәтижелері түрінде ұсынылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу;
қимыл, коммуникативтік, танымдық, шығармашылық, әлеуметтік білім, білік, дағдыларын, өз бетінше үйрену дағдыларын, сонымен бірге аталған білім, білік, дағдыларды ерте жастағы балаларда қалыптастыру;
тәрбиелеу мен оқытуға психологиялық-педагогикалық жағдай жасау;
мектеп жасына дейінгі тәрбиеленушілерді бастауыш білім беру ұйымдарында оқыту үшін тең бастапқы мүмкіндіктерді құру;
мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және бастауыш білім беру арасында
оқыту, дамыту, тәрбиелеу міндеттерін ескеріп, сабақтастық пен үздіксіздік ұстанымдарын қамтамасыз ету;
тәрбиеленушілердің жеке және жас ерекшеліктерін ескеріп, оқу қызметіне дайындау;
креативтілікті, коммуникативтілікті, сыни ойлауды және командада жұмыс істей білуді дамытуға бағытталған әлеуметтік-тұлғалық қасиеттерді қалыптастыру;
"Рухани жаңғыру" бағдарламасын іске асыру шеңберінде ұлттық салт-
дәстүрлер мен жалпы адами құндылықтарға негізделген рухани-адамгершілік дағдыларды қалыптастыру бойынша (бағаланатын кезеңде ұйымдастырылған оқу қызметінің (арнайы түзету оқу қызметі) бөлінуін растайтын құжаттардың, күн тәртібі, бекітілген өтпелі тақырыптар мен циклограммаларға сәйкес перспективалық жоспар, оның ішінде жылдық жұмыс жоспарларының көшірмелері қоса беріледі);

13) для организаций образования, реализующих образовательные программы высшего и послевузовского образования (за исключением докторантуры) в военных и специальных учебных заведениях, результаты оценки уровня подготовки обучающихся считаются соответствующими требованиям ГОСО, когда не менее 70 % обучающихся от списочного состава контингента, указанного в подпункте 6) настоящего пункта, определены организацией образования правильно ответившими.
5. К критериям оценки организаций образования применяются измерители, соответствующие одной из оценок: "uzdik", "zhaqsy", "ortasha", за исключением высшего и послевузовского образования в военных и специальных учебных заведениях.
Оценке соответствует балл:
"uzdik" – 5;
"zhaqsy" – 4;
"ortasha" – 3.
6. Измерители к критериям оценки организаций образования применяются в соответствии с приложениями 1, 2, 3, 4, 5 к настоящим Критериям.
7. Оценка организации образования выставляется как среднее арифметическое значение суммы оценок по критериям с округлением к ближайшему целому.
Параграф 1. Критерии оценки организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения
8. Требования к содержанию дошкольного воспитания и обучения с ориентиром на результаты обучения:
1) соответствие образовательных областей и организованной учебной деятельности требованиям ГОСО и типовому учебному плану дошкольного воспитания и обучения (далее – ТУП ДВО), утвержденному приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 557 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8275). Прилагаются копии разработанных и утвержденных руководителем организации образования рабочих учебных планов за оцениваемый период;
2) осуществление образовательной деятельности в соответствии с типовой учебной программой дошкольного воспитания и обучения (далее – типовая учебная программа ДВО), утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 августа 2016 года № 499 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14235), в том числе по:
достижению цели и задач, представленных в виде ожидаемых результатов обучения;
формированию двигательных, коммуникативных, познавательных, творческих, социальных знаний, умений и навыков, навыков самообучения, в том числе у детей раннего возраста;
созданию психолого-педагогических условий воспитания и обучения;
созданию равных стартовых возможностей для обучения воспитанников дошкольного возраста в организациях начального образования;
обеспечению принципов преемственности и непрерывности с учетом обучающих, развивающих и воспитательных задач между дошкольным воспитанием и обучением, начальным образованием;
подготовку к учебной деятельности с учетом индивидуальных и возрастных особенностей воспитанников;
формированию социально-личностных качеств, направленных на развитие креативности, коммуникабельности, критического мышления и умений взаимодействовать в команде;
формированию духовно-нравственных навыков, основанных на национальных традициях и общечеловеческих ценностях, в рамках реализации программы "Рухани жаңғыру" (прилагаются копии документов за оцениваемый период, подтверждающие распределение организованной учебной деятельности (специальной коррекционной организованной учебной деятельности), режим дня, перспективный план в соответствии с утвержденными сквозными темами и циклограммами, в том числе годовые планы работы);

3) МДТО үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес баланың өмірін қорғауды және денсаулығын нығайтуды қамтамасыз ететін пәндік-кеңістіктік дамытушы орта құру (жалпы білім беру ұйымы бойынша мектеп жасына дейінгі баланың жеке, тұлғалық, зияткерлік, әлеуметтік және эмоционалдық дамуын қамтамасыз ететін жағдайлар жасау туралы бейнематериалдар, сондай-ақ жабдықтар мен жиһазға жүкқұжаттардың көшірмелері және бухгалтерлік есептілік деректерінен негізгі құралдар тізбесінің көшірмелері қоса беріледі);
4) МЖМБС және МДТО үлгілік оқу бағдарламасының талаптарына сәйкес мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мазмұнын орындауды қамтамасыз ететін "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту" мамандығы бойынша білімі бар педагогтердің болуы (тәрбиеленушілерді тәрбиелеу және оқыту бойынша кәсіби қызметті жүзеге асыратын педагогтер дипломдарының көшірмелері қоса беріледі);
5) жеке оқу жоспарлары мен жеке бағдарламаларды әзірлеу кезінде баланың ерекшеліктерін ескере отырып ерекше білім беру қажеттілігі бар балаларды оқытуда инклюзивті білім беру талаптарын орындау (бағаланатын кезеңге жеке оқу жоспары мен жеке бағдарламаның көшірмелері қоса беріледі);
6) баланың даму мониторингін қамтамасыз ететін және оның жеке дамуын жоспарлаудың негізі болып табылатын оқыту нәтижелерінің болуы (мектепалды жасындағы тәрбиеленушілердің жеке даму жоспарларының (карталарының) көшірмелері, олар болмаған жағдайда, ересек жастағы тәрбиеленушілер жоспарларының (карталарының) көшірмелері қоса беріледі);
7) "Денсаулық", "Қатынас", "Таным", "Шығармашылық", "Әлеумет" білім беру салаларына негізделген мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мазмұнын түрлі іс-әрекеттерді ұйымдастыру арқылы оларды кіріктіру жолдарымен іске асыру (бағаланатын кезеңге перспективалық жоспар көшірмелері, сонымен қатар зияткерлік, спорттық, шығармашылық және көркемдік конкурстарға қатысу нәтижелері қоса беріледі);
8) тәрбиеленушілердің даму мониторингісінің (бастапқы мониторинг) болуы (бағаланатын кезеңге мониторингтің көшірмесі қоса беріледі).
9. Тәрбиеленушілердің оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне қойылатын талаптар:
1) МДТО ҮОЖ белгіленген тәрбиеленушілердің оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне қойылатын талаптарға сәйкестігі және сақталуы;
2) оқыту тілдері бойынша апталық оқу жүктемесінің сақталуы.
10. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың МЖМБС 2-қосымшасына сәйкес туғаннан бастап 1-сыныпқа қабылданғанға дейінгі балалардың біліктері мен дағдыларының тізбесін игеру бойынша оқыту нәтижелерін бағалауға қойылатын талаптар (осы Өлшемшарттардың 6 немесе 7-қосымшаларына сәйкес мектепалды жастағы тәрбиеленушілердің, олар болмаған жағдайда, ересек жастағы тәрбиеленушілердің ата-аналарымен немесе заңды өкілдерімен жүргізілген сауалнама нәтижелері қоса беріледі).

3) создание предметно-пространственной развивающей среды, обеспечивающей охрану жизни и укрепление здоровья ребенка в соответствии с типовой учебной программой ДВО (прилагаются видеоматериалы о создании условий, обеспечивающих личностное, интеллектуальное, социальное и эмоциональное развитие ребенка дошкольного возраста в целом по организации образования, а также копии накладных на оборудование и мебель, в том числе копия перечня основных средств из данных бухгалтерской отчетности);
4) наличие педагогов, имеющих образование по специальности "Дошкольное воспитание и обучение", обеспечивающих выполнение содержания дошкольного воспитания и обучения в соответствии с требованиями ГОСО и типовой учебной программой ДВО (прилагаются копии дипломов педагогов, осуществляющих профессиональную деятельность по воспитанию и обучению воспитанников);
5) выполнение требований инклюзивного образования при обучении детей с особыми образовательными потребностями при разработке индивидуальных учебных планов и индивидуальных программ с учетом особенностей ребенка (прилагаются копии индивидуальных учебных планов и индивидуальных программ за оцениваемый период);
6) наличие результатов обучения, обеспечивающих мониторинг развития ребенка и являющихся основой планирования его индивидуального развития (прилагаются копии планов (карт) индивидуального развития воспитанников предшкольного возраста, в случае их отсутствия, копии планов (карт) воспитанников старшего возраста);
7) реализация содержания дошкольного воспитания и обучения, основанного на образовательных областях: "Здоровье", "Коммуникация", "Познание", "Творчество", "Социум" путем их интеграции через организацию различных видов деятельности (прилагаются копии перспективных планов, в том числе результаты участия в интеллектуальных, спортивных, творческих и художественных конкурсах за оцениваемый период);
8) наличие мониторинга (стартовый мониторинг) развития воспитанников (прилагаются копии мониторингов за оцениваемый период).
9. Требования к максимальному объему учебной нагрузки воспитанников:
1) соответствие и соблюдение требований к максимальному объему учебной нагрузки воспитанников, установленных в ТУП ДВО;
2) соблюдение учебной недельной нагрузки по языкам обучения.
10. Требования к оцениванию результатов обучения по освоению перечня умений и навыков детей от рождения до приема в 1 класс в соответствии с приложением 2 к ГОСО дошкольного воспитания и обучения (прилагаются результаты анкетирования родителей или законных представителей воспитанников предшкольного возраста, в случае их отсутствия, воспитанников старшего возраста согласно приложениям 6 или 7 к настоящим Критериям).

11. Тәрбиеленушілердің дайындық деңгейіне қойылатын талаптар:
1) МЖМБС мен МДТО үлгілік оқу бағдарламасында анықталған әрбір білім беру саласы және әрбір ұйымдастырылған оқу қызметі бойынша жас топтары бойынша меңгеруге тиіс игеруге жататын білім, білік, дағдылар мен құзыреттіліктердің көлемін игеру (МДТО ҮОЖ әрбір білім беру саласы бойынша ұйымдастырылған оқу қызметінің бір бейне материалы қоса беріледі);
2) жас кезеңіне сәйкес тәрбиеленушілер жетістіктерінің мониторингі (қорытынды) нәтижелерінің болуы және талдау (осы Өлшемшарттардың 8-қосымшасына сәйкес толтырылған кесте, мониторингісінің (қорытынды) көшірмелері қоса беріледі).
12. Оқу мерзіміне қойылатын талаптар:
1) жас кезеңдерін сақтау және топтарды бірдей жастағы немесе әртүрлі жастағы принцип бойынша жинақтау (осы Өлшемшарттардың 9-қосымшасына сәйкес жас топтары тізімдерінің көшірмелері қоса беріледі);
2) тәрбиеленушіні 1-сыныпқа қабылдағанға дейін МДТО үлгілік оқу бағдарламасын игеру бойынша талаптарды сақтау.
2-параграф. Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттары
13. Оқыту нәтижелеріне бағдарлана отырып бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жаңартылған мазмұнына қойылатын талаптар:
1) білім беру ұйымының жылдық жұмыс жоспарының болуы және МЖМБС талаптарында айқындалған жалпы орта білім берудің базалық құндылықтарына, мақсаттары мен міндеттеріне сәйкестігі (бағаланатын кезеңге жылдық жұмыс жоспарларының көшірмелері қоса беріледі);
2) білім беру ұйымының басшысымен бекітілген жұмыс оқу жоспары мен сабақтар кестелерінің болуы және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген) бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларына (бұдан әрі – ЖББ ҮОЖ) және МЖМБС талаптарына сәйкестігі. Бағалаланатын кезеңге жұмыс оқу жоспары мен сабақтар кестелерінің көшірмелері қоса беріледі;
3) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі № 115 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8424 болып тіркелген) жалпы білім беретін пәндер бойынша үлгілік оқу бағдарламаларына (бұдан әрі – ЖББ үлгілік оқу бағдарламалары) сәйкес жүзеге асырылатын инвариантты компонент пәндерінің базалық мазмұнын игеру;
4) білім алушылардың таным мәселелерін шешуге және субъективті жаңа білімді меңгеруге, ұлттық дәстүрлерді, мәдениетті зерделеуге және жалпыадамзаттық құндылықтарды дарытуға бағытталған тәрбие жұмысын іске асыру (бағаланатын кезеңге тәрбие жұмысы жоспарының көшірмесі қоса беріледі);

11. Требования к уровню подготовки воспитанников:
1) освоение объема знаний, умений, навыков и компетенций, подлежащих освоению по возрастным группам по каждой образовательной области и по каждой организованной учебной деятельности, определенной в ГОСО и типовой учебной программе ДВО (прилагается по одному видеоматериалу организованной учебной деятельности по каждой образовательной области ТУП ДВО);
2) наличие и анализ результатов мониторинга достижений воспитанников (итоговый) в соответствии с возрастной периодизацией (прилагаются копии мониторингов (итоговые), заполненная таблица согласно приложению 8 к настоящим Критериям).
12. Требования к сроку обучения:
1) соблюдение возрастной периодизации и комплектование групп по одновозрастному или разновозрастному принципу (прилагаются копии списков возрастных групп согласно приложению 9 к настоящим Критериям);
2) соблюдение сроков освоения типовой учебной программы ДВО до приема воспитанника в 1 класс.
Параграф 2. Критерии оценки организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования
13. Требования к обновленному содержанию начального, основного среднего и общего среднего образования с ориентиром на результаты обучения:
1) наличие и соответствие годового плана работы организации образования базовым ценностям, целям и задачам общего среднего образования, определенным требованиями ГОСО (прилагаются копии годовых планов работы за оцениваемый период);
2) наличие и соответствие рабочего учебного плана, расписаний занятий, утвержденных руководителем организации образования, требованиям ГОСО и типовым учебным планам начального, основного среднего, общего среднего образования (далее – ТУП ОСО), утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170). Прилагаются копии рабочих учебных планов и расписаний занятий за оцениваемый период;
3) освоение базового содержания общеобразовательных предметов инвариантного компонента, осуществляемого в соответствии с типовыми учебными программами по общеобразовательным предметам (далее – типовые учебные программы ОП), утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 115 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8424);
4) реализация воспитательной работы, направленной на решение вопросов познания и освоения обучающимися субъективно новых знаний, на изучение национальных традиций, культуры и привитие общечеловеческих ценностей (прилагаются копии планов воспитательной работы за оцениваемый период);

5) білім алушылардың рухани-адамгершілік, азаматтық-патриоттық, көркемдік-эстетикалық, еңбек және дене тәрбиесін іске асыруды қамтамасыз ететін жиынтығында сабақтан тыс іс-әрекеттің әртүрлі нысандарын ұйымдастыру сабақтан тыс іс-әрекеттің әртүрлі нысандарын ұйымдастыру (бағаланатын кезеңге қосымша сабақтар кестелерінің көшірмелері, сонымен қатар спорттық, шығармашылық және мәдени конкурстарға, жарыстарға, фестивальдар мен байқауларға қатысу нәтижелері қоса беріледі);
6) білім алушылардың жеке мүдделері мен қажеттіліктерін ескере отырып, бейінді оқытуды іске асыру (оқытудың тереңдетілген және стандартты деңгейі);
7) ерекше білім беру қажеттілігі бар білім алушылардың ерекшеліктерін және жеке мүмкіндіктерін ескере отырып оқыту процесін ұйымдастыру (бағаланатын кезеңге жеке оқу жоспарлары мен бағдарламаларының көшірмелері қоса беріледі);
8) ЖББ ҮОЖ сәйкес жүзеге асырылатын вариативтік компоненттің факультативтері мен таңдау курстарын іске асыру (бағаланатын кезеңге вариативтік компонент сабақ кестелерінің көшірмелері, сонымен қатар зияткерлік олимпиадалар мен конкурстарға қатысу нәтижелері қоса беріледі);
9) "Өмір қауіпсіздігінің негіздері" міндетті оқу курсын зерделеу;
10) "Жолда жүру ережелері" міндетті оқу курсын іске асыру;
11) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 11716 болып тіркелген) білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін (бұдан әрі – біліктілік талаптары) сақтау. Біліктілік талаптарының сақталуы бойынша барлық растайтын құжаттары (жабдыққа арналған жүкқұжаттардың және/немесе бухгалтерлік есептілік деректерінен негізгі құралдардың тізбесі көшірмелері), осы Өлшемшарттардың 10, 11, 12, 13, 14, 17-қосымшаларына сәйкес толтырылған кестелер, оның ішінде жалпы білім беру ұйымы бойынша оқу және оқу-зертханалық жабдықтар мен жиһаздардың болуы жөніндегі бейне материалдар қоса беріледі.
14. Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жаңартылған мазмұны бойынша білім алушылардың оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне қойылатын талаптар:
1) білім алушылардың апталық оқу жүктемесінің ең жоғары көлемінің сәйкестігі және сақталуы;
2) білім алушылардың инвариантты және вариативті компонентін (арнайы білім беру ұйымы үшін түзету компоненті) құрайтын оқу жүктемесінің жалпы көлемінің, сондай-ақ ЖББ ҮОЖ-мен белгіленген сыныптар бойынша апталық және жылдық оқу жүктемесінің сәйкестігі және сақталуы;
3) сыныптарды, оның ішінде инклюзивті білім беру шеңберінде ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар білім алушылардың ерекшеліктерін ескере отырып, топтарға бөлуге қойылатын талаптарды сақтау.

5) организация разнообразных форм внеурочной деятельности в совокупности обеспечивающей реализацию духовно-нравственного, гражданско-патриотического, художественно-эстетического, трудового и физического воспитания обучающихся (прилагаются копии расписаний дополнительных занятий за оцениваемый период, в том числе результаты участия в спортивных, творческих и культурных конкурсах, соревнованиях, фестивалях и смотрах);
6) реализация профильного обучения с учетом индивидуальных интересов и потребностей обучающихся (углубленный и стандартный уровни обучения);
7) организация учебного процесса с учетом особых образовательных потребностей и индивидуальных возможностей обучающихся (прилагаются копии индивидуальных учебных планов и программ за оцениваемый период);
8) реализация курсов по выбору и факультативов вариативного компонента, осуществляемого в соответствии с ТУП ОСО (прилагаются копии расписаний занятий вариативного компонента за оцениваемый период, в том числе результаты участия в интеллектуальных олимпиадах и конкурсах);
9) изучение обязательного учебного курса "Основы безопасности жизнедеятельности";
10) реализация обязательного учебного курса "Правила дорожного движения";
11) соблюдение квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им (далее – Квалификационные требования), утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 391 (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов под № 11716). Прилагаются все копии подтверждающих документов по соблюдению Квалификационных требований (накладные на оборудования и/или перечень основных средств из данных бухгалтерской отчетности), заполненные таблицы согласно приложениям 10, 11, 12, 13, 14, 17 к настоящим Критериям, в том числе видеоматериалы по наличию учебного и учебно-лабораторного оборудования и мебели в целом по организации образования.
14. Требования к максимальному объему учебной нагрузки обучающихся по обновленному содержанию начального, основного среднего и общего среднего образования:
1) соответствие и соблюдение максимального объема недельной учебной нагрузки обучающихся;
2) соответствие и соблюдение общего объема учебной нагрузки обучающихся, составляющей инвариантный и вариативный (коррекционный компонент для специальной организации образования) компоненты, а также недельной и годовой учебной нагрузки по классам, установленной ТУП ОСО;
3) соблюдение требований к делению классов на группы, в том числе с учетом особенностей обучающихся с особыми образовательными потребностями в рамках инклюзивного образования.

15. Білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар:
1) ЖБП үлгілік оқу бағдарламалары мен МЖМБС талаптарына сәйкес тиісті білім беру деңгейінің әрбір білім беру саласы (және оқу пәндеріне) бойынша білім алушылардың дайындық деңгейі (оқытудан күтілетін нәтижелер) (білім алушыларды қорытынды аттестаттау хаттамаларының, сондай-ақ ЖББ ҮОЖ инвариантты компонентінің әрбір оқу пәні бойынша бір бейне материал қоса беріледі);
2) 2, 3, 4-сыныптар үшін оны орындау мүмкіндігін ескере отырып (астрономиялық сағаттарда) үй тапсырмасына қойылатын талаптарды сақтау;
3) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 21 қаңтардағы № 52 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №13137 болып тіркелген) білім алушылардың білімін бағалау өлшемшарттарына сәйкес білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалауды жүзеге асыру мен қалыптастырушы және жиынтық бағалау талаптарын сақтау;
4) МЖМБС талаптарына сәйкес ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар білім алушыларды оқыту кезінде инклюзивті білім берудің (дамудың бұзылуын түзету және әлеуметтік бейімдеу) талаптарын орындау;
5) 4, 9, 11-сыныптардың білім алушыларымен күтілетін оқу нәтижелеріне қол жеткізуін айқындау және МЖМБС бекіткен тиісті білім деңгейінің мемлекеттік жалпы білім беру стандартының талаптарында көзделген білім беретін оқу бағдарламаларын меңгеру бойынша оқыту нәтижелерін бағалау (білім алушылардың білік және дағды, білім сапасын бағалау ведомостарының көшірмелері, сонымен қатар осы Өлшемшарттардың 15 және 16-қосымшаларына сәйкес толтырылған кестелер қоса беріледі).
16. Оқу мерзіміне қойылатын талаптар:
1) тиісті деңгейдегі жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын игеру мерзімдеріне қойылатын талаптарды сақтау;
2) сыныптар бойынша оқу жылының ұзақтығына және оқу жылындағы каникул уақытының ұзақтығына қойылатын талаптарды сақтау.
3-параграф. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттары
17. Оқыту нәтижелеріне бағдарлана отырып техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мазмұнына қойылатын талаптар:
1) білім беру ұйымдарының жылдық жұмыс жоспарының болуы және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің міндеттеріне сәйкестігі:
тұлғаны қалыптастыруға, дамытуға және кәсіби шыңдауға бағытталған сапалы білім алу үшін қажетті жағдайлар жасау;
білім алушылармен кәсіби бағдарлау жұмысын қамтамасыз ету;
теориялық оқыту, өндірісте оқыту және еңбек нарығының қажеттіліктері арасындағы өзара байланысты қамтамасыз ететін оқыту жүйелерін дамыту;
кәсіптік білім берудің қоғам мен еңбек нарығының өзгеріп отыратын қажеттіліктеріне уақытылы бейімделуіне ықпал ететін оқытудың жаңа технологияларын енгізу және тиімді пайдалану;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламалары мен өндірісті интеграциялау (бағаланатын кезеңдегі жылдық жоспарлардың көшірмелері қоса беріледі);

15. Требования к уровню подготовки обучающихся:
1) уровень подготовки обучающихся (ожидаемые результаты обучения) по каждой образовательной области (и учебным предметам) соответствующего уровня образования в соответствии с типовыми учебными программами ОП и требованиями ГОСО (прилагаются копии протоколов итоговой аттестации обучающихся, а также по одному видеоматериалу урока по каждому учебному предмету инвариантного компонента ТУП ОСО);
2) соблюдение требований к домашнему заданию с учетом возможности его выполнения (в астрономических часах) для 2, 3, 4 классов;
3) осуществление оценки учебных достижений обучающихся в соответствии с критериями оценки знаний обучающихся, утвержденными приказом министра образования и науки Республики Казахстан от 21 января 2016 года № 52 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13137) и соблюдение требований формативного и суммативного оценивания;
4) выполнение требований инклюзивного образования при обучении обучающихся с особыми образовательными потребностями в соответствии с требованиями ГОСО (коррекция нарушения развития и социальной адаптации);
5) оценивание результатов обучения по определению достижений обучающимися 4, 9, 11 классов ожидаемых результатов обучения и освоения образовательных учебных программ, предусмотренных требованиями государственного общеобразовательного стандарта соответствующего уровня образования, утвержденными ГОСО (прилагаются копии ведомостей оценок качества знаний, умений и навыков обучающихся, в том числе заполненные таблицы согласно приложениям 15 и 16 к настоящим Критериям).
16. Требования к сроку обучения:
1) соблюдение требований к срокам освоения общеобразовательных учебных программ соответствующих уровней;
2) соблюдение требований к продолжительности учебного года по классам и продолжительности каникулярного времени в учебном году.
Параграф 3. Критерии оценки организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования
17. Требования к содержанию технического и профессионального, послесреднего образования с ориентиром на результаты обучения:
1) наличие и соответствие годового плана работы организации образования задачам технического и профессионального, послесреднего образования по:
созданию необходимых условий для получения качественного образования, направленного на формирование, развитие и профессиональное становление личности;
обеспечению профессиональной ориентационной работы с обучающимися;
развитию системы обучения, обеспечивающей взаимосвязь между теоретическим обучением, обучением на производстве и потребностями рынка труда;
внедрению и эффективному использованию новых технологий обучения, способствующих своевременной адаптации профессионального образования к изменяющимся потребностям общества и рынка труда;
интеграции образовательных программ по техническому и профессиональному, послесреднему образованию и производства (прилагаются копии годовых планов за оцениваемый период);

2) мыналардың:
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 31 қазандағы № 553 бұйрығымен бекітілген техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік оқу бағдарламаларының (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16013 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 15 маусымдағы № 384 бұйрығымен бекітілген техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік оқу бағдарламаларының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11690 болып тіркелген);
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің МЖМБС (үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарлары болмаған жағдайда бір мамандық шеңберінде ұқсас біліктіліктер бойынша) негізінде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің әзірленген оқу жұмыс бағдарламаларының (бұдан әрі – ТжКБ ОЖБ) болуы. Бағаланатын кезеңдегі ТжКБ ОБ көшірмелері қоса беріледі;
3) үлгілік оқу жоспары негізінде, ол болмаған жағдайда, техникалық және кәсіптік білім беру МЖБС-ның 1, 2 және 3-қосымшалары мен орта білімнен кейінгі білім берудің МЖМБС қосымшасында келтірілген техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің оқу жоспары модельдерінің, модульдік оқыту технологиясы кезіндегі оқу жоспарының немесе кредиттік оқыту технологиясы кезіндегі оқу жоспары моделінің негізінде оқу нысаны мен мерзімін көрсете отырып белгілі бір бейін, мамандық және біліктілік бойынша әзірленген оқу жұмыс жоспарларының болуы (бұдан әрі – ТжКБ ОЖЖ);
4) оқу бағдарламалары мен жоспарлары негізінде білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру (бағаланатын кезеңдегі оқу-тәрбие процесінің бекітілген кестелері мен теориялық және практикалық сабақтар кестелерінің көшірмелері қоса беріледі);
5) білім алушылардың психофизикалық даму ерекшеліктері мен жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, ерекше білім беру қажеттілігі бар адамдар үшін жеке оқу жоспарын және арнайы оқу бағдарламасын (бар болған жағдайда) іске асыру (бағаланатын кезеңдегі жеке оқу жоспарының және арнайы оқу бағдарламасының көшірмелері қоса беріледі);
6) техникалық және кәсіптік білім берудің МЖМБС 1-қосымшасына сәйкес білікті жұмысшы кадрлар мен орта буын мамандарының (бар болған жағдайда) деңгейлері үшін техникалық және кәсіптік білім берудің оқу жоспарының моделі бойынша оқу процесін ұйымдастыру және іске асыру;

2) наличие разработанных рабочих учебных программ технического и профессионального, послесреднего образования (далее – РУПР ТиПО) на основе:
типовых учебных планов и типовых учебных программ по специальностям технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2017 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16013);
типовых учебных планов и типовых учебных программ по специальностям технического и профессионального образования, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 июня 2015 года № 384 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11690);
ГОСО технического и профессионального, послесреднего образования (при отсутствии типовых учебных программ и типовых учебных планов по родственным квалификациям в рамках одной специальности).
Прилагаются копии РУПР ТиПО за оцениваемый период;
3) наличие разработанных рабочих учебных планов технического и профессионального, послесреднего образования (далее – РУП ТиПО) по определенному профилю, специальности и квалификациям с указанием формы и срока обучения на основе типового учебного плана, при его отсутствии на основе моделей учебного плана технического и профессионального, послесреднего образования, учебного плана при модульной технологии обучения или модели учебного плана при кредитной технологии обучения, приведенных в приложениях 1, 2 и 3 к ГОСО технического и профессионального образования и приложении ГОСО послесреднего образования (прилагаются копии РУП ТиПО за оцениваемый период);
4) планирование и организация образовательной деятельности на основе учебных программ и планов (прилагаются копии утвержденных графиков учебно-воспитательного процесса и расписаний теоретических и практических занятий за оцениваемый период);
5) реализация индивидуального учебного плана и специальной учебной программы для лиц с особыми образовательными потребностями (при наличии), с учетом особенностей их психофизического развития и индивидуальных возможностей обучающихся (прилагаются копии индивидуального учебного плана и специальной учебной программы за оцениваемый период);
6) организация и реализация учебного процесса по модели учебного плана технического и профессионального образования для уровней квалифицированных рабочих кадров и специалиста среднего звена (при наличии) в соответствии с приложением 1 к ГОСО технического и профессионального образования;

7) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 20 сәуірдегі № 152 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6976 болып тіркелген) техникалық және кәсіптік білім берудің МЖБС-ның 2-қосымшасына және кредиттік оқыту технологиясы бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидаларына сәйкес кредиттік оқыту технологиясы бойынша оқу процесін ұйымдастыру және іске асыру (бар болған жағдайда). Жұмыс оқу жоспарлары мен мамандық бойынша элективті пәндер каталогы және (немесе) модульдері негізінде жасалған бағаланатын кезеңдегі жеке оқу жоспарларының көшірмелері қоса беріледі;
8) техникалық және кәсіптік білім берудің МЖМБС-на 3-қосымшаға сәйкес модульдік оқыту технологиясы бойынша (болған жағдайда) оқу процесін ұйымдастыру және іске асыру;
9) орта білімнен кейінгі білім берудің МЖМБС қосымшасына сәйкес орта білімнен кейінгі білім берудің оқу жоспарының моделі бойынша оқу процесін ұйымдастыру және іске асыру;
10) зерделеудің реттілігін сақтау мен оқу пәндерін және (немесе) модульдерді интеграциялау, оқу уақытын олардың әрқайсысы бойынша курстар мен семестрлер бойынша бөлу;
11) жалпы білім беретін пәндер тізбесі мен көлемін көздейтін бейіндік оқытуды ескере отырып, білім беру мазмұнының кәсіптік бағдарлануын іске асыру;
12) топты кіші топтарға бөлуге қойылатын талаптарды сақтау;
13) факультативтік сабақтар мен консультацияларды іске асыру;
14) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 107 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13395 болып тіркелген) МЖМБС талаптарына және кәсіптік практиканы ұйымдастыру мен өткізу қағидаларына және кәсіпорындарды (ұйымдарды) практика базасы ретінде айқындау қағидаларына сәйкес өндірістік оқыту мен кәсіптік практиканы жүзеге асыру және одан өту;
15) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 125 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5191 болып тіркелген) Білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау жүргізудің үлгілік қағидаларына сәйкес білім алушыларды бақылау, ағымдағы, аралық және қорытынды аттестаттау нысандарын жүргізу;
16) білім беру бағдарламаларының мазмұнына сәйкес ұлттық құндылықтарды дарытуға, патриотизм мен азаматтықты қалыптастыруға, білім алушылардың жан-жақты мүдделері мен қабілеттерін дамытуға бағытталған тәрбие компонентін іске асыру;

7) организация и реализация учебного процесса по кредитной технологии обучения (при наличии) в соответствии с приложением 2 к ГОСО технического и профессионального образования и правилами организации учебного процесса по кредитной технологии обучения, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 апреля 2011 года № 152 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6976). Прилагаются копии индивидуальных учебных планов за оцениваемый период, составленных на основе рабочих учебных планов и каталога элективных дисциплин и (или) модулей по специальности;
8) организация и реализация учебного процесса по модульной технологии обучения (при наличии) в соответствии с приложением 3 к ГОСО технического и профессионального образования;
9) организация и реализация учебного процесса по модели учебного плана послесреднего образования в соответствии с приложением к ГОСО послесреднего образования;
10) соблюдение последовательности изучения и интеграция учебных дисциплин и (или) модулей, распределение учебного времени по каждому из них по курсам и семестрам;
11) реализация профессиональной ориентации содержания образования с учетом профильного обучения, предусматривающая перечень и объем общеобразовательных дисциплин;
12) соблюдение требований к делению группы на подгруппы;
13) реализация факультативных занятий и консультаций;
14) осуществление и прохождение производственного обучения и профессиональной практики в соответствии с требованиями ГОСО и правилами организации и проведения профессиональной практики и правилами определения предприятий (организаций) в качестве баз практик, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 107 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13395);
15) проведение форм контроля, текущей, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в соответствии с Типовыми правилами проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5191);
16) реализация воспитательного компонента, направленного на привитие национальных ценностей, формирование патриотизма и гражданственности, развитие разносторонних интересов и способностей обучающихся в соответствии с содержанием образовательных программ;

17) біліктілік талаптарын сақтау (біліктілік талаптарының сақталуы бойынша барлық растайтын құжаттары (жабдыққа арналған жүкқұжаттардың және/немесе бухгалтерлік есептілік деректерінен негізгі құралдардың тізбесі көшірмелері), осы Өлшемшарттардың 10, 11, 12, 13, 14, 17, 19, 20-қосымшаларына сәйкес толтырылған кестелер, сонымен қатар жалпы білім беру ұйымы, оның ішінде мамандықтар бойынша оқу және оқу-зертханалық жабдықтар мен жиһаздардың болуы жөніндегі бейне материалдар қоса беріледі).
18. Білім алушылардың оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне қойылатын талаптар:
1) МЖМБС белгіленген білім алушылардың оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне қойылатын талаптардың сақталуы және сәйкестігі;
2) МЖМБС талаптарына сәйкес күндізгі оқу нысаны кезіндегі міндетті апталық оқу жүктемесін сақтау;
3) ТжКБ ОЖЖ және МЖМБС талаптарына сәйкес оқу жылының ұзақтығын сақтау;
4) МЖМБС талаптарына сәйкес оқу уақытының көлемін сақтау.
19. Білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар:
1) білім беру деңгейіне сәйкес білім беру бағдарламаларының мазмұнымен, базалық және кәсіптік құзыреттіліктермен айқындалатын білім алушылардың даярлық деңгейіне қойылатын талаптарды сақтау (бағаланатын кезеңдегі білім алушыларды қорытынды аттестаттау хаттамаларының көшірмелері қоса беріледі);
2) бітіруші курстардағы білім алушылардың құзыреттілігіне қойылған талаптардың (базалық және кәсіби) оқу нәтижелерін бағалау немесе жалпы білім беретін пәндерді және (немесе) кәсіптік модульдерді немесе жалпы кәсіптік, арнайы пәндерді меңгеру деңгейін МЖМБС сәйкестігін бағалау (білім алушылардың білім сапасын, іскерлігін, дағдылары мен құзыреттерін бағалау ведомостарының көшірмелері, сонымен қатар осы Өлшемшарттардың 21 және 22-қосымшаларына сәйкес толтырылған кестелер, қоса беріледі).
20. Оқу мерзіміне қойылатын талаптар: МЖМБС талаптарына сәйкес білім беру бағдарламаларын меңгеру мерзімдерін сақтау.
4-параграф. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын әскери және арнаулы оқу орындарында іске асыратын білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттары
21. Оқыту нәтижелеріне бағдарлана отырып, жоғары білім беру мазмұнына қойылатын талаптар:
1) білім беру бағдарламалары негізінде әзірленген оқу жұмыс жоспарларының болуы (бағаланатын кезеңдегі білім беру бағдарламалары бойынша оқу жұмыс жоспарларының көшірмелері қоса беріледі);
2) білім беру бағдарламаларының МЖМБС сәйкестігі (бағаланатын кезеңдегі бағыттар бойынша білім беру бағдарламаларының көшірмелері қоса беріледі);
3) білім беру бағдарламаларының пәндеріне сәйкес оқытушылардың болуы, оқытушылар білімінің оқытатын пәндер бейініне және/немесе "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесіне немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесіне немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесіне және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағының (бар болған жағдайда) оқытатын пәндер бейініне сәйкестігі (педагог және оқытушы кадрлармен жасақталғаны туралы растайтын құжаттардың көшірмелері, сонымен қатар осы Өлшемшарттардың 10-қосымшасына сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі);

17) соблюдение Квалификационных требований (прилагаются все копии подтверждающих документов по соблюдению Квалификационных требований (накладные на оборудования и/или перечень основных средств из данных бухгалтерской отчетности), заполненные таблицы согласно приложениям 10, 11, 12, 13, 14, 17, 19, 20 к настоящим Критериям, видеоматериалы по наличию учебного и учебно-лабораторного оборудования и мебели в целом по организации образования, в том числе и по специальностям).
18. Требования к максимальному объему учебной нагрузки обучающихся:
1) соответствие и соблюдение требований к максимальному объему учебной нагрузки обучающихся, установленных в ГОСО;
2) соблюдение обязательной учебной недельной нагрузки при очной форме обучения в соответствии с требованиями ГОСО;
3) соблюдение продолжительности учебного года в соответствии с РУП ТиПО и требованиями ГОСО;
4) соблюдение объема учебного времени в соответствии с требованиями ГОСО.
19. Требования к уровню подготовки обучающихся:
1) соблюдение требований к уровню подготовки обучающихся, который определяется содержанием образовательных программ, базовыми и профессиональными компетенциями в соответствии с уровнем образования (прилагаются копии протоколов итоговой аттестации обучающихся за оцениваемый период);
2) оценивание результатов обучения обучающихся выпускных курсов на соответствие предъявленным требованиям к компетентности (базовые и профессиональные) или оценка уровня освоения общеобразовательных дисциплин и (или) профессиональных модулей или общепрофессиональных, специальных дисциплин на соответствие ГОСО (прилагаются копии ведомостей оценок качества знаний, умений, навыков и компетенций обучающихся, в том числе заполненные таблицы согласно приложениям 21 и 22 к настоящим Критериям).
20. Требования к сроку обучения: соблюдение сроков освоения образовательных программ в соответствии с требованиями ГОСО.
Параграф 4. Критерии оценки организаций образования, реализующих образовательные программы высшего и послевузовского образования в военных и специальных учебных заведениях
21. Требования к содержанию высшего образования с ориентиром на результаты обучения:
1) наличие рабочих учебных планов, разработанных на основе образовательных программ (прилагаются копии рабочих учебных планов по образовательным программам за оцениваемый период);
2) соответствие образовательных программ требованиям ГОСО (прилагаются копии образовательных программ по направлениям за оцениваемый период);
3) наличие преподавателей в соответствии с дисциплинами образовательной программы, соответствие образования преподавателей профилю преподаваемых дисциплин и/или их ученой степени "кандидат наук" или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академической степени "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степени "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", и/или ученого звания "ассоциированный профессор (доцент)", или "профессор" (при наличии) профилю преподаваемых дисциплин (прилагаются копии подтверждающих документов об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами, в том числе заполненная таблица согласно приложению 10 к настоящим Критериям);

4) кадрларды даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын Ұлттық біліктілік шеңберінің 8-деңгейіне сәйкес келетін мамандарды қоса алғандағы, оқытушылардың үлесі-кемінде 60 % болуы;
"Құқық" кадрларды даярлау бағыты бойынша лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын Ұлттық біліктілік шеңберінің 8-деңгейіне сәйкес келетін мамандарды қоса алғанда, оқытушылардың үлесі кадрларды даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санының кемінде 70 %-ын құруы;
"Құқық" кадрларды даярлау бағыты бойынша оқытылатын пәндер бойынша кемінде 5 жыл практикалық жұмыс тәжірибесі бар оқытушылардың кадрларды даярлау бағыты бойынша оқытушылардың жалпы санынан үлесі кемінде – 60 % болуы (педагог және оқытушы кадрлармен жасақталғанын растайтын құжаттардың көшірмелері, сонымен қатар осы Өлшемшарттардың 10-қосымшасына сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі);
5) оқытушылардың жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы бар және/немесе әскери (арнайы) атағы подполковниктен төмен емес оқытушылардың жалпы санынан үлесі кемінде 40 % болуы (педагог және оқытушы кадрлармен жасақталғанын растайтын құжаттардың көшірмелері қоса беріледі, сонымен қатар осы Өлшемшарттардың 10-қосымшасына сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі);
6) білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы (осы Өлшемшарттардың 11-қосымшасына сәйкес толтырылған кесте, сонымен қатар медициналық қызмет көрсетудің болуын растайтын құжаттардың көшірмелері қоса беріледі);
7) білім алушылар үшін тамақтану объектісінің болуы (санитариялық қағидаларға сәйкес келетін тамақтану объектісінің болуын растайтын құжаттардың көшірмелері, сонымен қатар осы Өлшемшарттардың 12-қосымшасына сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі);
8) білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығындағы материалдық активтердің, оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысының 16 бабының 132-1) тармақшасына сәйкес бекітілген санитариялық қағидаларға (бұдан әрі – санитариялық қағидалар) және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 23 маусымдағы № 439 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15501 болып тіркелген) бекітілген өрт қауіпсіздігі талаптарына (бұдан әрі – өрт қауіпсіздігі талаптары) сәйкес келетін ауданымен оқу үй-жайларының болуы, сонымен қатар білім беру ұйымдарының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылауды қамтамасыз ету (Шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімді басқару құқығын растайтын құжаттардың немесе ғимаратты жалдау шартының және өрт қауіпсіздігі саласындағы сәйкестікті тексеру нәтижелері туралы актінің/хаттың көшірмелері, сонымен қатар осы Өлшемшарттардың 13-қосымшасына сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі);
"Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" бағыты бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін криминалистік полигонның болуы;

4) доля преподавателей, включая специалистов, соответствующих 8-му уровню Национальной рамки квалификаций, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не менее 60 %;
по направлению подготовки кадров "Право" доля преподавателей, включая специалистов, соответствующих 8-му уровню Национальной рамки квалификаций, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не менее 70 %;
по направлению подготовки кадров "Право" доля преподавателей с опытом практической работы в органах юстиции, и (или) внутренних дел (полицией), и (или) прокуратуры, и (или) коллегии адвокатов, и (или) нотариальных палатах, и (или) палатах юридических консультантов по преподаваемым дисциплинам не менее 5 лет от общего числа преподавателей по направлению подготовки кадров – не менее 60 % (прилагаются копии подтверждающих документов об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами, в том числе заполненная таблица согласно приложению 10 к настоящим Критериям);
5) доля преподавателей по направлению подготовки кадров, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академической степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)", или "профессор" и/или и в воинском (специальном) звании не ниже подполковника и от общего числа преподавателей – не менее 40 % (прилагаются копии подтверждающих документов об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами, в том числе заполненная таблица согласно приложению 10 к настоящим Критериям);
6) наличие медицинского обслуживания обучающихся (прилагаются копии подтверждающих документов о наличии медицинского обслуживания, в том числе заполненная таблица согласно приложению 11 к настоящим Критериям);
7) наличие объекта питания для обучающихся (прилагаются копии подтверждающих документов о наличии объекта питания, соответствующие санитарным правилам, в том числе заполненная таблица согласно приложению 12 к настоящим Критериям);
8) наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления материальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг, с учебными помещениями и площадью, соответствующей санитарным правилам (далее – санитарные правила), утвержденным в соответствии с подпунктом 132-1) статьи 16 постановления Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71, и требованиям пожарной безопасности (далее – требования пожарной безопасности), утвержденным приказом министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 июня 2017 года № 439 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15501), в том числе обеспечение видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования (прилагаются копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления, или доверительного управления здания (учебные корпуса), акта/письма о результатах проверки на соответствие в области пожарной безопасности, в том числе заполненная таблица согласно приложению 13 к настоящим Критериям);
для организаций образования, реализующих образовательные программы по направлению "Национальная безопасность и военное дело", наличие криминалистического полигона;

9) оқу және ғылыми әдебиет кітапхана қорының болуы: соңғы он жыл ішінде кадрларды даярлау бағытындағы білім беру бағдарламасы пәндерінің 100 %-ын қамтамасыз ететін, оның ішінде оқыту тілі бойынша басып шығарылған баспа және электрондық басылымдар форматында;
"Құқық" бағыты бойынша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін лицензияланатын халықаралық және ұлттық құқықтық ақпарат базаларына жазылудың болуы (оқу және ғылыми әдебиет қорының болуын растайтын құжаттардың көшірмелері, оның ішінде цифрлық тасымалдағыштарда, сонымен қатар осы Өлшемшарттардың 17 және 19-қосымшаларына сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі);
10) оқытушылардың біліктілігін кемінде бес жылда бір рет арттыруды қамтамасыз ету; білім беру ұйымдарының басшылары үшін менеджмент саласында кемінде бес жылда бір рет біліктілігін арттыру (оқытылатын пәндердің бейініне сәйкес немесе оқыту әдістемесі бойынша біліктілікті арттырғанын растайтын құжаттардың көшірмелері, сонымен қатар осы Өлшемшарттардың 18-қосымшасына сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі);
11) 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі бар Ұлттық біліктілік шеңберінің 8-деңгейіне сәйкес келетін тиісті бейін бойынша оқытушылардың және (немесе) мамандардың студенттердің диплом жұмыстарына (жобаларына) жетекшілік етуі (осы Өлшемшарттардың 23-қосымшасына сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі);
12) кадрларды даярлау бағыты бойынша бакалавриат түлектерінің жұмысқа орналасуы туралы мәліметтер, бұл ретте кадрлар даярлау бағыты бойынша бітірушілердің жалпы санынан бітірген жылы жұмысқа орналасқандардың үлесі – кемінде 50 %, оның ішінде кемінде үш ай үздіксіз еңбек қызметімен қамтамасыз етілгені – 50 % (жұмыс орнынан растайтын құжаттардың көшірмелері ұсынылады);
13) жалпы мұқтаж білім алушылар санынан басқа қаладан келген білім алушылардың кемінде 70 %-ының тұруы үшін (жатақханалар/хостелдер/қонақ үйлер) жағдай жасау;
14) білім беру қызметін МЖМБС талаптарына және білім беру бағдарламаларына сәйкес жүзеге асыру;
15) өндірісте практикадан өту және жүзеге асыру;
16) білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы, аралық және қорытынды аттестаттау нысандарын жүргізу.
22. Оқыту нәтижелеріне бағдарлана отырып магистратураның білім беру бағдарламалары мазмұнына қойылатын талаптар:
1) білім беру бағдарламалары негізінде әзірленген жұмыс оқу жоспарларының болуы (бағаланатын кезеңдегі білім беру бағдарламалары бойынша жұмыс оқу жоспарларының көшірмелері қоса беріледі);
2) білім беру бағдарламаларының МЖМБС сәйкестігі (бағаланатын кезеңдегі бағыттары бойынша білім беру бағдарламаларының көшірмелері қоса беріледі);

9) наличие библиотечного фонда учебной и научной литературы: в формате печатных и электронных изданий за последние десять лет обеспечивающих 100 % дисциплин образовательной программы направления подготовки кадров, в том числе изданных по языкам обучения;
для организаций образования, реализующих образовательные программы по направлению "Право" наличие подписки к лицензируемым международным и национальным базам правовой информации (прилагаются копии подтверждающих документов о наличии фонда учебной и научной литературы, в том числе на цифровых носителях, а также заполненные таблицы согласно приложениям 17 и 19 к настоящим Критериям);
10) обеспечение повышения квалификации преподавателей не реже одного раза в пять лет; для руководителей организаций образования повышение квалификации в области менеджмента не реже одного раза в пять лет (прилагаются копии подтверждающих документов о повышении квалификации в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин или по методике преподавания, в том числе заполненная таблица согласно приложению 18 к настоящим Критериям);
11) осуществление руководства дипломными работами (проектами) студентов преподавателями соответствующего профиля и (или) специалистами, соответствующими 8 уровню Национальной рамки квалификации, со стажем работы не менее 3 лет (прилагается заполненная таблица согласно приложению 23 к настоящим Критериям);
12) сведения о трудоустройстве выпускников бакалавриата по направлению подготовки кадров, при этом доля трудоустроенных от общего числа выпускников по направлению подготовки кадров в течение года выпуска не менее 50 %, в том числе обеспеченность непрерывной трудовой деятельностью не менее трех месяцев – 50 % (предоставляются копии подтверждающих документов с места работы);
13) создание условий для проживания не менее 70 % иногородних обучающихся (общежития/хостелы/гостиниц) от общего числа нуждающихся;
14) осуществление образовательной деятельности в соответствии с образовательными программами и требованиями ГОСО;
15) осуществление и прохождение практики на производстве;
16) проведение форм контроля, текущей, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся.
22. Требования к содержанию образовательных программ магистратуры с ориентиром на результаты обучения:
1) наличие рабочих учебных планов, разработанных на основе образовательных программ (прилагаются копии рабочих учебных планов по образовательным программам за оцениваемый период);
2) соответствие образовательных программ требованиям ГОСО (прилагаются копии образовательных программ по направлениям за оцениваемый период);

3) кемінде штаттағы төрт оқытушыда:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша ғылым кандидаты және (немесе) ғылым докторы және (немесе) философия докторы (PhD) және (немесе) бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесінің және (немесе) философия докторы (PhD) академиялық дәрежесінің болуы;
сұратылып отырған "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" саласындағы кадрларды даярлау бағыты бойынша бір ғылым докторының немесе бір ғылым кандидатының немесе философия (PhD) докторының болуы (педагог және оқытушы кадрлармен жасақталғанын растайтын құжаттардың көшірмелері, сонымен қатар осы Өлшемшарттардың 10-қосымшасына сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі);
4) оқытушылардың білім беру бағдарламасының пәндеріне сәйкес қамтамасыз етілуі, оқытушылар білімінің оқытылатын пәндердің бейініне және олардың ғылыми дәрежесіне және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағына сәйкестігі (педагог және оқытушы кадрлармен жасақталғанын растайтын құжаттардың көшірмелері, сонымен қатар осы Өлшемшарттардың 10-қосымшасына сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі);
5) оқытушылардың жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы және/немесе әскери (арнайы атағы, сыныптық шені) подполковниктен төмен емес оқытушылардың үлесі – кемінде 40 %-дан кем емес болуы (педагог және оқытушы кадрлармен жасақталғанын растайтын құжаттардың көшірмелері, сонымен қатар осы Өлшемшарттардың 10-қосымшасына сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі);
6) білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы (медициналық қызмет көрсетудің болуын растайтын құжаттардың көшірмелері, сонымен қатар осы Өлшемшарттардың 11-қосымшасына сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі);
7) білім алушылар үшін тамақтану объектісінің болуы (санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес келетін тамақтану объектісінің болуын растайтын құжаттардың көшірмелері, сонымен қатар осы Өлшемшарттардың 12-қосымшасына сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі);
8) білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін қажетті материалдық активтер, ғимараттардың (оқу корпустары) болуы: аудандары санитариялық қағидаларға және өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін оқу жайларымен меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығы білім беру ұйымдары үшін кемінде 5 % мемлекеттік органдардың немесе квазимемлекеттік ұйымдардың қатысуымен (ғимаратты жүргізу немесе басқару не жалға алу құқығын растайтын құжаттардың, өрт қауіпсіздігі саласындағы сәйкестікті тексеру нәтижелері туралы актінің көшірмелері, сонымен қатар осы Өлшемшарттардың 13-қосымшасына сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі);

3) наличие не менее четырех штатных преподавателей, имеющих:
ученую степень (кандидата наук, и (или) доктора наук, и (или) доктора философии (PhD), и (или) доктора по профилю, и (или) академическую степень доктора философии (PhD) по соответствующему направлению подготовки кадров;
наличие одного доктора наук, или одного кандидата наук, или доктора философии (PhD) по запрашиваемому направлению подготовки кадров "Национальная безопасность и военное дело" (прилагаются копии подтверждающих документов об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами, в том числе заполненная таблица согласно приложению 10 к настоящим Критериям);
4) сведения об обеспеченности преподавателями в соответствии с дисциплинами образовательной программы, соответствие образования преподавателей профилю преподаваемых дисциплин и их ученой степени и/или ученого звания "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор" профилю преподаваемых дисциплин (прилагаются копии подтверждающих документов об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами, в том числе заполненная таблица согласно приложению 10 к настоящим Критериям);
5) доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)", или "профессор" и/или в воинском (специальном звании, классного чина) не ниже подполковника от общего числа преподавателей – не менее 40 % (прилагаются копии подтверждающих документов об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами, в том числе заполненная таблица согласно приложению 10 к настоящим Критериям);
6) наличие медицинского обслуживания обучающихся (прилагаются копии подтверждающих документов о наличии медицинского обслуживания, в том числе заполненная таблица согласно приложению 11 к настоящим Критериям);
7) наличие объекта питания для обучающихся (прилагаются копии подтверждающих документов о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам, в том числе заполненная таблица согласно приложению 12 к настоящим Критериям);
8) сведения о необходимых материальных активах, зданиях (учебных корпусах), обеспечивающих качество образовательных услуг: собственные либо принадлежащие на праве хозяйственного ведения или оперативного управления или доверительного управления для организаций образования с участием государственных органов или квазигосударственных организаций не менее 5 % с учебными помещениями площадью, соответствующей санитарным правилам и требованиям пожарной безопасности (прилагаются копии документов, подтверждающих право ведения или управления либо аренды на здание, акта о результатах проверки на соответствие в области пожарной безопасности, в том числе заполненная таблица согласно приложению 13 к настоящим Критериям);

9) білім беру ұйымдарының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылауды қамтамасыз ету;
10) лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын, кадрларды даярлау бағыты бойынша кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, даярлау бейіні бойынша отандық басылымдардағы ғылыми жарияланымның, халықаралық конференциялардағы еңбектердің авторы болып табылатын ғылым докторы немесе ғылым кандидаты немесе философия докторы (PhD) немесе бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесі бар немесе әскери (арнайы атағы, сыныптық шені) атағы подполковниктен немесе судьядан немесе отставкадағы судьядан төмен емес оқытушының немесе ғылым саласына сәйкес келетін білікті маманның магистранттарда ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруы (кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша ғылыми нұсқаулықты жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметті растайтын құжаттардың, ғылыми жарияланымдардың көшірмелері, сонымен қатар осы Өлшемшарттардың 20-қосымшасына сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі);
11) білім беру бағдарламасына сәйкес кадрларды даярлау бағыты бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименттік базамен қамтамасыз етілуі (осы Өлшемшарттардың 23-қосымшасына сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі);
12) білім беру қызметін МЖМБС талаптарына және білім беру бағдарламаларына сәйкес жүзеге асыру;
13) педагогикалық, өндірістік және зерттеуді жүргізу практикасын жүзеге асыру және одан өту;
14) білім алушылардың академиялық және қорытынды аттестаттау нысандарын жүргізу.
23. Оқыту нәтижелеріне бағдарлана отырып жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мазмұнына қойылатын талаптар (докторантура):
1) білім беру бағдарламасының МЖМБС сәйкестігі (оқытудың толық кезеңіне әзірленген сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша білім беру бағдарламасының, оқу жоспарының қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелері қоса беріледі);
2) "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "бейіні бойынша доктор" немесе "философия докторы (РhD)" дәрежесі және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы немесе әскери (арнайы) атағы подполковниктен төмен емес немесе әділет кеңесшісі кластық шенінен төмен емес, немесе судья немесе отставкадағы судья оқытушылардың үлесі 100 %-дан кем емес болуы (педагог және оқытушы кадрлармен жасақталғанын растайтын құжаттардың көшірмелері, сонымен қатар осы Өлшемшарттардың 10-қосымшасына сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі);

9) обеспечение видеонаблюдения в помещениях и (или) прилегающих территориях организации образования;
10) осуществление научного руководства у магистрантов преподавателем, имеющим ученую степень доктора наук или кандидата наук, или доктора философии (PhD), или доктора по профилю или воинское (специальное звание, классный чин) не ниже подполковника или судьи либо судьи в отставке или квалифицированным специалистом соответствующей отрасли науки, для которых основным местом работы является лицензиат, по направлению подготовки кадров, имеющим стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, являющимся автором научных публикаций в отечественных изданиях, в трудах международных конференций по профилю подготовки (прилагаются копии подтверждающих документов об осуществляющих научное руководство научных руководителях по соответствующему направлению подготовки кадров, научных публикаций, в том числе заполненная таблица согласно приложению 20 к настоящим Критериям);
11) обеспеченность специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базой по направлению подготовки кадров в соответствии с образовательной программой (прилагается заполненная таблица согласно приложению 23 к настоящим Критериям);
12) осуществление образовательной деятельности в соответствии с образовательными программами и требованиями ГОСО;
13) осуществление и прохождение педагогической, исследовательской и производственной практики;
14) проведение академической и итоговой аттестации обучающихся.
23. Требования к содержанию послевузовского образования с ориентиром на результаты обучения (докторантура):
1) соответствие образовательной программы требованиям ГОСО (прилагается копия образовательной программы, учебного плана согласно запрашиваемому направлению подготовки кадров, разработанных на полный период обучения в соответствии с ГОСО, на казахском и русском языках);
2) доля преподавателей с ученой степенью "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или академической степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", или степенью "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)", или "профессор", или в воинском (специальном) звании не ниже подполковника, или в классном чине не ниже советника юстиции, или судьи, либо судьи в отставке не менее – 100 %. (прилагаются копии документов об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами, в том числе заполненная таблица согласно приложению 10 к настоящим Критериям);

3) білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы (медициналық қызмет көрсетудің болуы туралы, оның ішінде медициналық пункттің және медициналық қызметке лицензияның болуы туралы құжаттардың көшірмелері, сонымен қатар осы Өлшемшарттардың 11-қосымшасына сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі);
4) білім алушыларды тамақтандыру үшін жағдайлар жасау (санитариялық қағидаларға сәйкес келетін тамақтану объектісінің болуын растайтын құжаттардың көшірмелері, сонымен қатар осы Өлшемшарттардың 12-қосымшасына сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі);
5) білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін қажетті материалдық активтер, ғимараттардың (оқу корпустары) болуы: білім беру ұйымдары үшін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығына тиесілі аудандары санитариялық қағидаларға және өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін оқу жайларымен (ғимаратты жүргізу немесе басқару не жалға алу құқығын растайтын құжаттардың, өрт қауіпсіздігі саласындағы сәйкестікті тексеру нәтижелері туралы актінің көшірмелері, сонымен қатар осы Өлшемшарттардың 13-қосымшасына сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі);
6) білім беру ұйымдарының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылауды қамтамасыз ету;
7) оқу жоспарына сәйкес білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті материалдық техникалық және оқу-зертханалық базалармен, кең жолақты интернет желісімен, компьютерлік кабинеттермен, кітапханамен жарақтандырылуы (жабдыққа арналған жүкқұжаттардың және/немесе бухгалтерлік есептілік деректерінен негізгі құралдардың тізбесі, сонымен қатар осы Өлшемшарттардың 14, 17 және 19-қосымшаларына сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі);
8) негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын, кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, даярлау бейіні бойынша отандық басылымдарда, халықаралық конференциялардың еңбектерінде ғылыми жарияланымдардың және оқу құралының авторы болып табылатын кадрларды даярлаудың әрбір ғылыми бағыты бойынша кемінде бір ғылым докторының немесе кемінде екі ғылым кандидатының, не философия докторларының (PhD) не бейіні бойынша докторлардың болуы (кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша ғылыми басшылықты жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметті растайтын құжаттардың, ғылыми жарияланымдар, дайындалған оқулықтар мен оқу құралдарының көшірмелері, сонымен қатар осы Өлшемшарттардың 20-қосымшасына сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі);
9) сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименттік базаның болуы (осы Өлшемшарттардың 23-қосымшасына сәйкес толтырылған кесте қоса беріледі);

3) обеспечение обучающихся медицинским обслуживанием (прилагаются копии документов о наличии медицинского обслуживания, в том числе о наличии медицинского пункта и лицензии на медицинскую деятельность, а также заполненная таблица согласно приложению 11 к настоящим Критериям);
4) создание условий для питания обучающихся (прилагаются копии документов о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам, в том числе заполненная таблица согласно приложению 12 к настоящим Критериям);
5) наличие необходимых материальных активов, зданий (учебных корпусов), обеспечивающих качество образовательных услуг: собственные либо принадлежащие на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, с учебными помещениями площадью, соответствующей санитарным правилам и требованиям пожарной безопасности (прилагаются копии документов, подтверждающих право ведения или управления либо аренды на здание, акта о результатах проверки на соответствие в области пожарной безопасности, в том числе заполненная таблица согласно приложению 13 к настоящим Критериям);
6) обеспечение видеонаблюдения в помещениях и (или) прилегающих территориях организации образования;
7) оснащенность библиотекой, компьютерными кабинетами, наличие доступа к широкополосному интернету, материально-технической и учебно-лабораторной базы, оборудования, необходимого для реализации образовательных программ в соответствии с учебным планом (прилагаются копии накладных на оборудование и/или перечень основных средств из данных бухгалтерской отчетности, в том числе заполненные таблицы согласно приложениям 14, 17 и 19 к настоящим Критериям);
8) наличие не менее одного доктора наук или не менее двух кандидатов наук, либо докторов философии (PhD), либо докторов по профилю, для которых основным местом работы является лицензиат, по каждому научному направлению подготовки кадров, имеющих стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, являющихся авторами научных публикаций в отечественных изданиях, в трудах международных конференций по профилю подготовки, и учебного пособия (прилагаются копии подтверждающих документов об осуществляющих научное руководство научных руководителях по соответствующему направлению подготовки кадров, научных публикаций, подготовленных учебников и учебных пособий, в том числе заполненная таблица согласно приложению 20 к настоящим Критериям);
9) наличие специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы по запрашиваемому направлению подготовки кадров (прилагается заполненная таблица согласно приложению 23 к настоящим Критериям);

10) білім беру қызметін МЖМБС талаптарына және білім беру бағдарламаларына сәйкес жүзеге асыру;
11) педагогикалық, өндірістік және зерттеуді жүргізу практикасын жүзеге асыру және одан өту;
12) білім алушылардың академиялық және қорытынды аттестаттау нысандарын жүргізу.
24. Білім алушылардың оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне қойылатын талаптар:
1) МЖМБС-да белгіленген білім алушылардың оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне қойылатын талаптардың сақталуы және сәйкестігі;
2) МЖМБС талаптарына сәйкес академиялық кезеңді сақтау;
3) МЖМБС талаптарына сәйкес академиялық кредиттерді меңгеру;
4) жеке жұмыс жоспарының болуы және МЖМБС (магистратура, докторантура) талаптарына сәйкестігі.
25. Білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар:
1) жоғары білім берудің тиісті деңгейлерінің Дублин дескрипторлары негізінде айқындалған және оқытудың қол жеткізілген нәтижелерінде көрсетілген игерілген құзыреттерді көрсететін білім алушылардың даярлық деңгейіне қойылатын талаптарды сақтау;
2) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру докторантурасын қоспағанда, білім алушылардың бітіру курстарынан күтілетін оқу нәтижелеріне қол жеткізуін айқындау және МЖМБС талаптарында көзделген құзыреттерді игеру бойынша оқыту нәтижелерін бағалау (білім сапасын, іскерлігін және дағдыларын бағалау ведомостарының көшірмелері қоса беріледі).
26. Оқу мерзіміне қойылатын талаптар: МЖМБС талаптарына сәйкес академиялық кредиттердің негізгі көлемдерін игеру бойынша оқыту мерзімдерін сақтау.
Білім беру ұйымдарын бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Мектепке дейінгі оқыту мен тәрбиелеудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметін бағалауға арналған өлшемшарттар
№ р/с
Бағыттар және бағалау өлшемшарттары
Баға
Өлшеуіштер
1
Оқыту нәтижелеріне бағдарлана отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мазмұнына қойылатын талаптар
1.1
МЖМБС және үлгілік оқу бағдарламасының талаптарына сәйкес мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мазмұнын орындауды қамтамасыз ететін "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту" мамандығы бойынша білімі бар тәрбиешілердің болуы
uzdik
"Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша педагогтердің үлесі 72 % -дан астам
zhaqsy
"Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша педагогтердің үлесі 65 – 71 %
ortasha
"Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту" мамандығы бойынша педагогтердің үлесі 60 – 64 %
1.2
Үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес баланың өмірін қорғауды және денсаулығын нығайтуды қамтамасыз ететін пәндік-кеңістіктік дамытушы орта құру
uzdik
Интернет жылдамдығы 30 Мб/с-тан астам
zhaqsy
Интернет жылдамдығы 10 Мб/с-тан астам
ortasha
Интернет жылдамдығы 4 Мб/с-тан төмен
1.3
Зияткерлік конкурстарға қатысу нәтижелері
uzdik
Тәрбиеленушілер күндізгі немесе қашықтықтан өтетін халықаралық және республикалық зияткерлік конкурстардың жеңімпаздары, жүлдегерлері не қатысушылары болып табылады
zhaqsy
Тәрбиеленушілер қашықтықтан немесе күндізгі облыстық, аймақтық зияткерлік конкурстардың жеңімпаздары, жүлдегерлері немесе республикалық деңгейдегі қатысушылар болып табылады
ortasha
Тәрбиеленушілер қашықтықтан немесе күндізгі қалалық зияткерлік конкурстардың жеңімпаздары, жүлдегерлері немесе облыстық деңгейдегі қатысушылар болып табылады
1.4
Көркемдік, шығармашылық конкурстар мен байқауларға қатысу нәтижелері
uzdik
Тәрбиеленушілер күндізгі немесе сырттай халықаралық немесе республикалық деңгейдегі байқаулар мен шығармашылық, көркемдік конкурстар мен байқаулардың жеңімпаздары, жүлдегерлері не қатысушылары болып табылады
zhaqsy
Тәрбиеленушілер күндізгі және сырттай облыстық немесе аймақтық деңгейдегі шығармашылық, көркемдік конкурстар мен байқаулардың жеңімпаздары, жүлдегерлері не республикалық деңгейдегі қатысушылар болып табылады
ortasha
Тәрбиеленушілер күндізгі және сырттай қалалық немесе аудандық деңгейдегі шығармашылық, көркемдік конкурстар мен байқаулардың жеңімпаздары, жүлдегерлері не не облыстық деңгейдегі қатысушылар болып табылады
2
Тәрбиеленушілердің дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
2.1
МЖМБС-да және үлгілік оқу бағдарламасында айқындалған әрбір ұйымдастырылған оқу қызметі мен білім беру саласы бойынша жас топтары бойынша игерілуге жататын білім, білік, дағды және құзырет көлемін игеру
uzdik
75 %-дан астам респонденттер тәрбиеленушілердің дайындық деңгейіне қанағаттанған
zhaqsy
60 %-дан астам респонденттер тәрбиеленушілердің дайындық деңгейіне қанағаттанған
ortasha
50 %-дан астам респонденттер тәрбиеленушілердің дайындық деңгейіне қанағаттанған
Білім беру ұйымының басшысы _____________________________________ ______
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру ұйымдарын бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын бағалауға арналған өлшемшарттар
№ р/с
Бағыттар және бағалау өлшемшарттары
Баға
Өлшеуіштер
(толық жиынтықталған білім беру ұйымдары үшін)
Өлшеуіштер
(шағын жиынтықталған білім беру ұйымдары үшін)
1
Оқыту нәтижелеріне бағдарлана отырып, білім беру мазмұнына қойылатын талаптар
1.1
Бастауыш білім беру деңгейіндегі педагогтердің жалпы санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын жоғары және бірінші санаттағы педагогтердің, педагог-сарапшы, педагог-зерттеуші, педагог-шеберлердің үлесі
uzdik
жалпы білім беретін мектептер үшін 45 %-дан астам,
мектеп-гимназиялар үшін 45 %-дан астам,
мектеп-лицейлер үшін 45 %-дан астам,
гимназиялар үшін 50 %-дан астам
жалпы білім беретін мектептер үшін 35 %-дан астам
zhaqsy
35 – 44 % жалпы білім беретін мектептер үшін,
35 – 44 % мектеп-гимназиялар үшін,
35 – 44 % мектеп-лицейлер үшін,

10) осуществление образовательной деятельности в соответствии с образовательными программами и требованиями ГОСО;
11) осуществление и прохождение педагогической, исследовательской и производственной практики;
12) проведение академической и итоговой аттестации обучающихся.
24. Требования к максимальному объему учебной нагрузки обучающихся:
1) соответствие и соблюдение требований к максимальному объему учебной нагрузки обучающихся, установленных в ГОСО;
2) соблюдение академического периода в соответствии с требованиями ГОСО;
3) освоение академических кредитов в соответствии с требованиями ГОСО;
4) наличие и соответствие индивидуального плана работы требованиям ГОСО (магистратура, докторантура).
25. Требования к уровню подготовки обучающихся:
1) соблюдение требований к уровню подготовки обучающихся, определенных на основе Дублинских дескрипторов соответствующих уровней высшего образования и отражающих освоенные компетенции, выраженные в достигнутых результатах обучения;
2) оценивание результатов обучения по определению достижения обучающимися выпускных курсов ожидаемых результатов обучения и освоения компетенций, предусмотренных требованиями ГОСО, за исключением докторантуры послевузовского образования (прилагаются копии ведомостей оценок качества знаний, умений и навыков обучающихся).
26. Требования к сроку обучения: соблюдение сроков освоения основных объемов академических кредитов в соответствии с требованиями ГОСО.
Приложение 1
к Критериям оценки
организаций образования
Критерии для оценки деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного обучения и воспитания
№ п/п
Направления и критерии оценки
Оценка
Измерители
1
Требования к содержанию дошкольного воспитания и обучения с ориентиром на результаты
обучения
1.1
Наличие воспитателей, имеющих образование по специальности "Дошкольное воспитание и обучение", обеспечивающих выполнение содержание дошкольного воспитания и обучения в соответствии с требованиями ГОСО и типовой учебной программой
uzdik
Доля педагогов по специальности "Дошкольное воспитание и обучение" более 72 %
zhaqsy
Доля педагогов по специальности "Дошкольное воспитание и обучение" 65 - 71 %
ortasha
Доля педагогов по специальности "Дошкольное воспитание и обучение" 60 - 64 %
1.2
Создание предметно-пространственной развивающей среды, обеспечивающей охрану жизни и укрепление здоровья ребенка в соответствии с типовой учебной программой
uzdik
Интернет со скоростью более 30 Мб/с
zhaqsy
Интернет со скоростью более 10 Мб/с
ortasha
Интернет со скоростью более 4 Мб/с
1.3
Результаты участия в интеллектуальных конкурсах
uzdik
Воспитанники являются победителями, призерами либо участниками очных или дистанционных международных и республиканских интеллектуальных конкурсов
zhaqsy
Воспитанники являются победителями, призерами очных или дистанционных областных, региональных либо участниками республиканских интеллектуальных конкурсов
ortasha
Воспитанники являются победителями, призерами очных или дистанционных городских либо участниками областных интеллектуальных конкурсов
1.4
Результаты участия в творческих, художественных конкурсах и смотрах
uzdik
Воспитанники являются победителями, призерами либо участниками очных или заочных творческих, художественных конкурсов и смотров международного или республиканского уровней
zhaqsy
Воспитанники являются победителями, призерами очных и заочных творческих, художественных конкурсов и смотров регионального или областного либо участниками республиканского уровней
ortasha
Воспитанники являются победителями, призерами очных и заочных творческих, художественных конкурсов и смотров городского или районного либо участниками областного уровней
2
Требования к уровню подготовки воспитанников
2.1
Освоение объема знаний, умений, навыков и компетенций, подлежащих освоению по возрастным группам по каждой образовательной области и по каждой организованной учебной деятельности, определенной в ГОСО и типовой учебной программе
uzdik
Более 75 % респондентов удовлетворены уровнем подготовки воспитанников
zhaqsy
Более 60 % респондентов удовлетворены уровнем подготовки воспитанников
ortasha
Более 50 % респондентов удовлетворены уровнем подготовки воспитанников
Руководитель организации образования
_____________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Приложение 2
к Критериям оценки
организаций образования
Критерии для оценки организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования
№ п/п
Направления и критерии оценки
Оценка
Измерители
(для полнокомплектных организаций образования)
Измерители
(для малокомплектных школ)
1
Требование к содержанию образования с ориентиром на результаты обучения
1.1
Доля педагогов высшей и первой категории, педагогов-экспертов, педагогов-исследователей, педагогов-мастеров, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов начального уровня образования
uzdik
для общеобразовательных школ более 45 %,
для школ-гимназий более 45 %,
для школ-лицеев более 45 %,
для гимназий более 50 %
для общеобразовательных школ более 35 %
zhaqsy
35 – 44 % для общеобразовательных школ,
35 – 44 % для школ-гимназий,
35 – 44 % для школ-лицеев,

40 – 49 % гимназиялар үшін
30 – 34 % жалпы білім беретін мектептер үшін
ortasha
25 – 34 % жалпы білім беретін мектептер үшін,
25 – 34 % мектеп-гимназиялар үшін,
25 – 34 % мектеп-лицейлер үшін,
30 – 39 % гимназиялар үшін
25 – 29 % жалпы білім беретін мектептер үшін
1.2
Негізгі орта, жалпы орта білім беру педагогтерінің жалпы санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын жоғары және бірінші санаттағы педагогтердің, педагог-сарапшы, педагог-зерттеуші, педагог-шеберлердің үлесі
uzdik
жалпы білім беретін мектептер үшін 55 %-дан астам,
мектеп-гимназиялар үшін 55 %-дан астам,
мектеп-лицейлер үшін 55 %-дан астам,
лицейлер үшін 60 %, оның ішінде жаратылыстану-математикалық бағыты бойынша 50 %-дан астам,
гимназиялар үшін 60 %-дан астам, оның ішінде қоғамдық-гуманитарлық бағытында 50 %-дан астам,
дарынды балаларға арналған мамандандырылған білім беру ұйымдары үшін 65 %-дан астам, соның ішінде (болған жағдайда) білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен конкурстар мен жарыстардың аудандық және/немесе облыстық кезеңдерінің жеңімпаздарын және/немесе соңғы бес жылдағы Республикалық конкурстар мен жарыстардың қатысушылары мен жеңімпаздарын дайындаған педагогтер
жалпы білім беретін мектептер үшін
45 %-дан астам
zhaqsy
45 – 54 % жалпы білім беретін мектептер үшін,
45 – 54 % мектеп-гимназиялар,
45 – 54 % мектеп-лицейлер,
50 – 59 % лицейлер үшін, оның ішінде жаратылыстану-математикалық бағыты бойынша педагогтер үлесі 40 – 49 %,
50 – 59 % гимназиялар үшін, қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы педагогтер үлесі 40 - 49 %,
55 – 64 % дарынды балаларға арналған мамандандырылған білім беру ұйымдары үшін, оның ішінде соңғы бес жылдағы білім беру саласындағы уәкілетті орган мен бекітілген конкурстар мен жарыстардың аудандық және/немесе облыстық кезеңдерінің жеңімпаздарын және/немесе Республикалық конкурстар мен жарыстардың қатысушылары мен жеңімпаздарын дайындаған педагогтер (болған жағдайда)
40 – 44 % жалпы білім беретін мектептер үшін
ortasha
35 – 44 % жалпы білім беретін мектептер үшін,
35 – 44 % мектеп-гимназиялар,
35 – 44 % мектеп-лицейлер,
40 – 49 % лицейлер үшін, оның ішінде жаратылыстану-математикалық бағыттағы педагогтердің үлесі 30 – 39 %,
40 – 49 % гимназиялар үшін, оның ішінде қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы педагогтердің үлесі 30 - 39 %,
45 – 54 % дарынды адамдарға арналған мамандандырылған білім беру ұйымдары үшін, оның ішінде білім беру саласындағы уәкілетті орган мен бекітілген соңғы бес жылдағы конкурстар мен жарыстардың аудандық және/немесе облыстық кезеңдерінің жеңімпаздарын және/немесе Республикалық конкурстар мен жарыстардың қатысушылары мен жеңімпаздарын дайындаған педагогтер (болған жағдайда)

40 – 49 % для гимназий
30 – 34 % для общеобразовательных школ
ortasha
25 – 34 % для общеобразовательных школ,
25 – 34 % для школ-гимназий,
25 – 34 % для школ-лицеев,
30 – 39 % для гимназий
25 – 29 % для общеобразовательных школ
1.2
Доля педагогов высшей и первой категории, педагогов-экспертов, педагогов-исследователей, педагогов-мастеров, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов основного среднего, общего среднего образования
uzdik
для общеобразовательных школ более 55 %,
школ-гимназий более 55 %,
школ-лицеев более 55 %,
для лицеев более 60 %, из них доля педагогов естественно-математического направления более 50 %,
для гимназий более 60 %, из них доля педагогов общественно-гуманитарного направления более 50 %,
для специализированных организаций образования для одаренных лиц более 65 %, в том числе (при наличии) педагогов, подготовивших победителей районных и/или областных этапов конкурсов и соревнований и/или участников и победителей республиканских конкурсов и соревнований за последние пять лет, утвержденных уполномоченным органом в сфере образования
для общеобразовательных школ более 45 %
zhaqsy
45 – 54 % для общеобразовательных школ,
45 – 54 % школ-гимназий,
45 – 54 % школ-лицеев,
50 – 59 % для лицеев, из них доля педагогов естественно-математического направления 40 – 49 %,
50 – 59 % для гимназий, из них доля педагогов общественно-гуманитарного направления 40 - 49 %,
55 – 64 % для специализированных организаций образования для одаренных лиц, в том числе (при наличии) педагогов, подготовивших победителей районных и/или областных этапов конкурсов и соревнований и/или участников и победителей республиканских конкурсов и соревнований за последние пять лет, утвержденных уполномоченным органом в сфере образования
40 – 44 % для общеобразовательных школ
ortasha
35 – 44 % для общеобразовательных школ,
35 – 44 % школ-гимназий,
35 – 44% школ-лицеев,
40 – 49 % для лицеев, из них доля педагогов естественно-математического направления 30 – 39 %,
40 – 49 % для гимназий, из них доля педагогов общественно-гуманитарного направления 30 - 39 %,
45 – 54 % для специализированных организаций образования для одаренных лиц, в том числе (при наличии) педагогов, подготовивших победителей районных и/или областных этапов конкурсов и соревнований и/или участников и победителей республиканских конкурсов и соревнований за последние пять лет, утвержденных уполномоченным органом в сфере образования

35 – 39 % жалпы білім беретін мектептер үшін
1.3
Зияткерлік олимпиадалар мен конкурстарға қатысу нәтижелері
uzdik
Халықаралық немесе республикалық зияткерлік олимпиадалар мен конкурстар жеңімпаздарының, жүлдегерлерінің үлесі:
- мамандaндырылған білім беру ұйымдары үшін 3 % - 5 % жалпы білім алушылар контингентінен;
- жалпы білім беретін мектептер үшін 2 % - 3 % жалпы білім алушылар контингентінен;
- шағын жиынтықталған мектептер үшін 1 % жалпы білім алушылар санынан
zhaqsy
Өңірлік немесе облыстық зияткерлік олимпиадалар мен конкурстар жеңімпаздарының, жүлдегерлерінің үлесі:
- жалпы білім алушылар санынан мамандaндырылған білім беру ұйымдары үшін 12 %-дан кем емес;
- жалпы білім алушылар санынан жалпы білім беретін мектептер үшін 10 %-дан кем емес;
- жалпы білім алушылар санынан шағын жиынтықталған мектептер үшін 2 %-дан кем емес
ortasha
Қалалық немесе аудандық зияткерлік олимпиадалар мен конкурстардың жеңімпаздарының, жүлдегерлерінің үлесі:
- жалпы білім алушылар санынан мамандaндырылған білім беру ұйымдары үшін 15 %-дан кем емес;
- жалпы білім алушылар санынан жалпы білім беретін мектептер үшін 12 %-дан кем емес;
- жалпы білім алушылар санынан шағын жиынтықталған мектептер үшін 1 %-дан кем емес
1.4
Спорттық, шығармашылық және мәдени конкурстарға, жарыстарға, фестивальдер мен байқауларға қатысу нәтижелері
uzdik
Халықаралық немесе республикалық спорттық, мәдени, шығармашылық іс-шаралардың жеңімпаздары мен жүлдегерлерінің, лауреаттары мен дипломанттарының үлесі:
- жалпы білім алушылар санынан мамандaндырылған білім беру ұйымдары үшін 5 %-дан кем емес;
- жалпы білім алушылар санынан жалпы білім беретін мектептер үшін 3 % -дан кем емес;
- жалпы білім алушылар санынан шағын жиынтықталған мектептер үшін 1 % -дан кем емес
zhaqsy
Өңірлік немесе облыстық спорттық, мәдени, шығармашылық іс-шаралардың жеңімпаздары мен жүлдегерлерінің, лауреаттары мен дипломанттарының үлесі:
- жалпы білім алушылар санынан мамандaндырылған білім беру ұйымдары үшін 10 %-дан кем емес;
- жалпы білім алушылар санынан жалпы білім беретін мектептер үшін 7 %-дан кем емес;
- жалпы білім алушылар санынан шағын жиынтықталған мектептер үшін 5 %-дан кем емес
ortasha
Қалалық немесе аудандық спорттық, мәдени, шығармашылық іс-шаралардың жеңімпаздары мен жүлдегерлерінің, лауреаттары мен дипломанттарының үлесі:
- жалпы білім алушылар санынан мамандaндырылған білім беру ұйымдары үшін 15 %-дан кем емес;
- жалпы білім алушылар санынан жалпы білім беретін мектептер үшін 13 %-дан кем емес;
- жалпы білім алушылар санынан шағын жиынтықталған мектептер үшін 10 %-дан кем емес
1.5
Интернет желісіне қосылу
uzdik
Жылдамдығы 30 Мб/с асатын Интернет
Жылдамдығы 10 Мб/с асатын Интернет
zhaqsy
Жылдамдығы 10 Мб/с асатын Интернет
Жылдамдығы 4 Мб/с асатын Интернет
ortasha
Жылдамдығы 4 Мб/с асатын Интернет
Интернет. Жылдамдығы 4 Мб/с-тан кем
2.
Білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
2.1
Оқыту нәтижелері (білім, білік және дағды сапасын бағалау)
uzdik
білімді бақылау кесіндісінің қорытындысы бойынша барлық тестіленетін пәндер бойынша оң жауаптардың үлесі 70%-дан асады
zhaqsy
білімді бақылау кесіндісінің қорытындысы бойынша барлық тестіленетін пәндер бойынша оң жауаптардың үлесі 60 %-дан асады
ortasha
білімді бақылау кесіндісінің қорытындысы бойынша барлық тестіленетін пәндер бойынша оң жауаптардың үлесі 50 %-дан асады
Білім беру ұйымының басшысы _____________________________________ ______
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру ұйымдарын бағалау
өлшем шарттарына
3-қосымша
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын бағалауға арналған өлшемшарттар
№ р/с
Бағыттар және бағалау өлшемшарттары
Баға
Өлшеуіштер
1
Оқыту нәтижелеріне бағдарлана отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мазмұнына қойылатын талаптар
1.1
дайындалатын мамандық біліктіліктері бойынша педагогтердің жалпы санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын педагогтер мен өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі
uzdik
80 %-дан астам
zhaqsy

35 – 39 % для общеобразовательных школ более
1.3
Результаты участия в интеллектуальных олимпиадах и конкурсах
uzdik
Доля победителей, призеров международных или республиканских интеллектуальных олимпиад и конкурсов:
- для специализированных организаций образования 3 % - 5 % от общего контингента обучающихся;
- для общеобразовательных школ 2 % - 3 % от общего контингента обучающихся;
- для малокомплектных школ 1 % от общего количества обучающихся
zhaqsy
Доля победителей, призеров региональных или областных интеллектуальных олимпиад и конкурсов:
- для специализированных организаций образования не менее 12 % от общего количества обучающихся;
- для общеобразовательных школ не менее 10 % от общего количества обучающихся;
- для малокомплектных школ не менее 2 % от общего количества школ
ortasha
Доля победителей, призеров городских или районных интеллектуальных олимпиад и конкурсов:
- для специализированных организаций образования не менее 15 % от общего количества обучающихся;
- для общеобразовательных школ не менее 12 % от общего количества обучающихся;
- для малокомплектных школ не менее 1 % от общего количества школ
1.4
Результаты участия в спортивных, творческих и культурных конкурсах, соревнованиях, фестивалях и смотрах
uzdik
Доля победителей и призеров, лауреатов и дипломантов международных или республиканских спортивных, культурных, творческих мероприятий:
- для специализированных организаций образования не менее 5 % от общего количества обучающихся;
- для общеобразовательных школ не менее 3 % от общего количества обучающихся;
- для малокомплектных школ не менее 1 % от общего количества школ
zhaqsy
Доля победителей и призеров, лауреатов и дипломантов региональных или областных спортивных, культурных, творческих мероприятий:
- для специализированных организаций образования не менее 10 % от общего количества обучающихся;
- для общеобразовательных школ не менее 7 % от общего количества обучающихся;
- для малокомплектных школ не менее 5 % от общего количества школ
ortasha
Доля победителей и призеров, лауреатов и дипломантов городских или районных спортивных, культурных, творческих мероприятий:
- для специализированных организаций образования не менее 15 % от общего количества обучающихся;
- для общеобразовательных школ не менее 13 % от общего количества обучающихся;
- для малокомплектных школ не менее 10 % от общего количества школ
1.5
Подключение к сети интернет
uzdik
Интернет со скоростью более 30 Мб/с
Интернет со скоростью более 10 Мб/с
zhaqsy
Интернет со скоростью более 10 Мб/с
Интернет со скоростью более 4 Мб/с
ortasha
Интернет со скоростью более 4 Мб/с
Интернет со скоростью менее 4 Мб/с
2.
Требование к уровню подготовки обучающихся
2.1
результаты обучения (оценка качества знаний, умений и навыков)
uzdik
по итогам контрольных срезов знаний доля положительных ответов по всем тестируемым предметам составляет более 70 %
zhaqsy
по итогам контрольных срезов знаний доля положительных ответов по всем тестируемым предметам составляет более 60 %
ortasha
по итогам контрольных срезов знаний доля положительных ответов по всем тестируемым предметам составляет более 50 %
Руководитель организации образования
_____________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Приложение 3
к Критериям оценки
организаций образования
Критерии для оценки организаций образования, реализующих общеобразовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования
п/п
Направления и критерии оценки
Оценка
Измерители
1
Требования к содержанию технического и профессионального, послесреднего образования с ориентиром на результаты обучения
1.1
доля педагогов и мастеров производственного обучения, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности
uzdik
Более 80 %
zhaqsy

75 – 79 %
ortasha
70 – 74 %
1.2
медициналық білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін, мамандығы бойынша педагогтердің жалпы санынан қолданбалы бакалавриат (бакалавриат), магистратура деңгейі бар мейірбикелер қатарындағы педагогтер (оқытушылар) үлесі
uzdik
20 %-дан астам
zhaqsy
14 – 19 %
ortasha
10 – 13 %
1.3
дайындалатын мамандық біліктіліктері бойынша педагогтердің жалпы санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын өнер және мәдениет саласында білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін педагогтердің үлесі
uzdik
60 %-дан астам
zhaqsy
55 – 59 %
ortasha
50 – 54 %
1.4
лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын дайындалатын мамандық біліктіліктері бойынша педагогтер санынан жоғары және бірінші санаттағы педагогтердің, педагог-сарапшы, педагог-зерттеуші, педагог-шебер және (немесе) магистрлердің үлесі (техникалық және кәсіптік білім беру үшін)
uzdik
40 %-дан астам
zhaqsy
35 – 39 %
ortasha
30 – 34 %
1.5
лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын дайындалатын мамандық біліктіліктері бойынша педагогтер санынан жоғары және бірінші санаттағы педагогтердің, педагог-сарапшы, педагог-зерттеуші, педагог-шебер және (немесе) магистрлердің үлесі (орта білімнен кейінгі білім беру үшін)
uzdik
50 %-дан астам
zhaqsy
45-49 %
ortasha
40 – 44 %
1.6
мамандықтың даярланатын біліктіліктері бойынша педагогтер (мамандық бойынша педагогтердің) санынан ұйымдарда және/немесе өндірісте соңғы 3 жылда көлемі кемінде 72 сағат тағылымдамадан өткен лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын арнайы пәндер педагогтері мен өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі
uzdik
16 – 20 %
zhaqsy
13 – 15 %
ortasha
10 – 12 %
1.7
магистр дәрежесі, философия докторы (PhD) ғылыми дәрежесі бар педагогтер мен өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі
uzdik
16 – 20 %
zhaqsy
13 – 15 %
ortasha
10 – 12 %
1.8
студенттердің тұруы үшін жағдайлар жасау, жеке не шаруашылық жүргізу, немесе жедел басқару, немесе сенімгерлік басқару құқығымен, немесе жатақханалардың, және/немесе хостелдердің және/немесе қонақ үйдің тұруын қамтамасыз ететін толық оқу кезеңіне жалға алу құқығымен тиесілі болуы
uzdik
40 – 45 %
zhaqsy
35 – 39 %
ortasha

75 – 79 %
ortasha
70 – 74 %
1.2
для организаций образования, реализующих медицинские образовательные программы, доля педагогов (преподавателей) из числа медицинских сестер с уровнем прикладного бакалавриата (бакалавриата), магистратуры от общего числа педагогов по специальности
uzdik
Более 20 %
zhaqsy
14 – 19 %
ortasha
10 – 13 %
1.3
доля педагогов для организаций образования, реализующих образовательные программы в сфере искусства и культуры, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности.
uzdik
Более 60 %
zhaqsy
55 – 59 %
ortasha
50 – 54 %
1.4
доля педагогов высшей и первой категории, педагогов-экспертов, педагогов-исследователей, педагогов-мастеров и (или) магистров, от числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности, для которых основным местом работы является лицензиат (для технического и профессионального образования)
uzdik
Более 40 %
zhaqsy
35 – 39 %
ortasha
30 – 34 %
1.5
доля педагогов высшей и первой категории, педагогов-экспертов, педагогов-исследователей, педагогов-мастеров и (или) магистров, от числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности, для которых основным местом работы является лицензиат (для послесреднего образования)
uzdik
Более 50 %
zhaqsy
45-49 %
ortasha
40 – 44 %
1.6
доля педагогов специальных дисциплин и мастеров производственного обучения, прошедших стажировку в организациях и/или на производстве объемом не менее 72 часов за последние 3 года, от числа педагогов по подготавливаемым квалификациям специальности (педагогов по специальности), для которых основным местом работы является лицензиат
uzdik
16 – 20 %
zhaqsy
13 – 15 %
ortasha
10 – 12 %
1.7
доля педагогов и мастеров производственного обучения, имеющих степень магистра, ученую степень доктора философии (PhD)
uzdik
16 – 20 %
zhaqsy
13 – 15 %
ortasha
10 – 12 %
1.8
создание условий для проживания студентов, наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления, или на праве аренды на полный период обучения общежитий, и/или хостелов, и/или гостиницы, обеспечивающих проживание
uzdik
40 – 45 %
zhaqsy
35 – 39 %
ortasha

30 – 34 %
1.9
білім беру ұйымдары түлектерінің мамандық бойынша жұмысқа орналасуы және жұмыспен қамтылуы туралы мәліметтер, бұл ретте мамандық бойынша бітіру жылы ішінде бітірушілердің жалпы санынан жұмысқа орналасқандардың және жұмыспен қамтылғандардың үлесі
uzdik
80 – 85 %
zhaqsy
75 – 79 %
ortasha
70 – 74 %
1.10
Интернет желісіне қосылу
uzdik
Жылдамдығы 30 Мб/с асатын Интернет
zhaqsy
Жылдамдығы 16 Мб/с асатын Интернет
ortasha
Жылдамдығы 10 Мб/с асатын Интернет
2.
Білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
2.1
Базалық және кәсіби модульдерді меңгеру
uzdik
білімді бақылау кесіндісінің қорытындысы бойынша барлық тестіленетін пәндер бойынша оң жауаптардың үлесі 70 %-дан асады
zhaqsy
білімді бақылау кесіндісінің қорытындысы бойынша барлық тестіленетін пәндер бойынша оң жауаптардың үлесі 60 %-дан асады
ortasha
білімді бақылау кесіндісінің қорытындысы бойынша барлық тестіленетін пәндер бойынша оң жауаптардың үлесі 50 %-дан асады
Білім беру ұйымының басшысы _____________________________________ ______
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру ұйымдарын бағалау
өлшемшарттарына
4-қосымша
Бағалау қорытындысы _____________________________ (білім беру ұйымының атауы)
№ р/с
Бағыттар
Бағалау өлшемшарттары
Білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттарына 19-ші немесе 20-ші немесе 21-қосымшаларға сәйкес өлшеуіштің мазмұны
Тиісті білім беру ұйымының өлшеуіштің бағалаудың мазмұны
1
2
3
4
5
Білім беру ұйымының басшысы _____________________________________ ______
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру ұйымдарын бағалау
өлшемшарттарына
5-қосымша
Бағалау парағы ____________________________ (білім беру ұйымының атауы)
№ р/с
Бағыттар мен бағалау өлшемшарттарының атауы
Баға
1
2
Қорытынды баға:
Білім беру ұйымының басшысы _____________________________________ ______
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру ұйымдарын бағалау
өлшемшарттарына
6-қосымша
Мектепалды жастағы балалардың ата-аналарына арналған сауалнама (бес жастан бастап)
Құрметті ата-аналар! Комиссия білім беру ұйымына бағалау жүргізеді. Біз Сіздің балаңыздың мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының талаптарына сәйкес жас топтары бойынша меңгерілуі тиіс білім, білік, дағды көлемін табысты игеруіне мүдделіміз. Сіздің жауабыңыз бізге тәрбиеленушілердің жетістіктеріне объективті мониторинг жүргізуге және мектепке дейінгі ұйымдар ұсынатын білім беру қызметтерінің сапасын жақсартуға көмектеседі.
Сондықтан Сізден сауалнаманы жеке толтыруыңызды сұраймыз. Ынтымақтастық үшін рахмет!
Ата-ананың немесе заңды өкілінің Т.А.Ә _____________________________________________
Телефон нөмірі __________________________________________________________________
Тәрбиеленуші тобының атауы ______________________________________________________
Тәрбиеленушінің Т.А.Ж. __________________________________________________________
Р/с№
Дағдылар тізбесі
Дағдылар мазмұны
Толы ғымен келіс пеймін
Келіспей мін
Жауап беруге қина ламын
Келі семін
Толы ғымен келісемін
-2
-1
0
+1
+2
Денсаулық сақтау дағдылары
1
Мәдени-гигиеналық дағдылар
Гигиеналық шынықтыру шараларын өздігінен орындайды
2
Дене шынықтыру
Негізгі қимыл түрлерін орындау кезінде шығармашылық танытады
3
Дербес қимыл белсенділігі
Командада қимылды ойындарды ұйымдастыру дағдыларын игерген
4
Дербес қимыл белсенділігі
Қимыл белсенділігіне қарапайым өзіндік бақылауы қалыптасқан
5
Салауатты өмір салты
Қауіпсіздік қағидаларын саналы түрде орындайды
6
Салауатты өмір салты
Шынықтыру шараларының маңыздылығы мен қажеттілігін түсінеді
7
Салауатты өмір салты
Күн тәртібін сақтайды
Коммуникативтік-тілдік дағдылар
8
Қарым-қатынас мәдениеті
Қоғамдық орындардағы тәртіп ережелерін біледі және оларды сақтайды
9
Қарым-қатынас мәдениеті
Қарым-қатынастың қарапайым ережелерін, сөйлеу этикетін меңгерген
10
Тілдің грамматикалық құрылымы
Сөйлемдерді дұрыс құрастыра алады
11
Тілдің грамматикалық құрылымы
Грамматикалық дұрыс сөйлеуге тырысады
12
Сөйлеудің дыбыстық мәдениеті
Дұрыс, мәнерлі сөйлей алады
13
Сөйлеудің дыбыстық мәдениеті
Интонациялық мәнерлеудің түрлі тәсілдерін қолданады
14
Сөздік қор
Сөйлеуде антоним, синоним сөздерді қолдана отырып, тілдегі сөздің көп мағыналылығын түсінеді
15
Байланыстырып сөйлеу
Әртүрлі сөз таптарын, эпитеттер мен салыстыруларды қолдана отырып, монолог құра алады
16
Шығармашылық, тілдік қызметтер
Оқиғаларды құрастыра алады, астарлы және ауыспалы мағыналы сөздерді түсінеді және қолданады. Өлең жолдарының ұйқасы мен сөздік ойынға қызығушылық танытады
17
Шығармаларды қабылдауы
Кітапқа қызығушылық танытады, өлеңдерді жатқа мәнерлеп оқи алады
18
Сауат ашу негіздері
Үш дыбыстан тұратын сөздерге дыбыстық талдау жасай алады және буындарды ажыратады
19
Сауат ашу негіздері
Жазудың қарапайым дағдыларын: қарындаш, қалам ұстауды, сызықтар сызуды, сурет салуды, бастыруды меңгерген
20
Сауат ашу негіздері
Қағаздың, кітаптың бетінде бағдарлай біледі
Танымдық дағдылар
21
Заттардың қасиеттерін бағдарлау
Заттарды қарастыра алады, олардың қасиеттері мен белгілерін анықтай алады
22
Қоршаған ортаны тану
Танымдық міндеттерді жүйелей, топтастыра және көрнекі-қимылдық және көрнекі-бейнелі жоспарда шеше алады
23
Қоршаған ортаны тану
Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу қабілетін меңгерген
24
Құрастыру дағдылары
Құрастырудың бірнеше және қарапайым жинақтау тәсілдерін меңгерген және түрлі нәтиже алу үшін бір және бірнеше тәсілдерді қолданады
25
Экологиялық мәдениет негіздері
Қоршаған әлемнің алуан түрлілігін түсінеді
26
Экологиялық мәдениет негіздері
Өсімдіктердің белгілері мен қасиеттерін, олардың тіршілік ортасын біледі
27
Экологиялық мәдениет негіздері
Табиғат бұрышын мекендеушілерге күтім жасай алады
28
Қарапайым математикалық ұғымдар
Геометриялық пішіндердің құрылымдық сипаттамаларын, тура және кері реттегі сандық қатынасты біледі
29
Ізденіс және эксперименттік әрекет
Ретімен және нәтижелі эксперимент жасай алады, Қарапайым себеп-салдарлық байланыс орната алады
30
Ақпаратпен жұмыс
Жаңа ақпаратты қызығушылық танытқандарға қалай ұсынуды түсінеді және біледі
Шығармашылық дағдылар
31
Музыкалық әрекет
Балалардың музыкалық аспаптарында ойнаудың қарапайым дағдыларын меңгерген
32
Музыкалық әрекет
Халық әндерін, билерін орындайды
33
Музыкалық әрекет
Әнді ойдан шығарып айту қабілетін меңгерген
34
Өнімді әрекет
Бейненің сипатына тән бейнелеудің техникалық тәсілдері мен құралдарын өз бетінше таңдай алады
35
Қоршаған ортаны эстетикалық қабылдау
Халық өнеріне және сәндік өнерге, дизайнға қызығушылық білдіреді, жұмыс тәсілдерін таңдайды және негіздейді, материалдарды жұмыс үшін тиімді қолдана алады
36
Қоршаған ортаны эстетикалық қабылдау
Табиғаттың әсемдігіне, киімге және бөлменің жинақылығына эмоционалды түрде мән береді
Әлеуметтік дағдылар
37
Мәдени мінез-құлық дағдылары
Қажетті жағдайларда көмек сұрай алады, басқа адамдардың тілектеріне құрметпен қарайды
38
Мәдени мінез-құлық дағдылары
Мінез-құлық нормаларын біледі
39
Ересектермен және құрдастарымен өзара әрекет
Ересектермен және құрдастарымен бірге еңбек ете алады, ортақ мақсат қояды және оның нәтижесін талқылай алады, ересектермен бірлескен қызметке қосылады
40
Адамгершілік нормалары туралы түсінік
Отбасылық құндылықтарды сақтайды
41
Адамгершілік нормалары туралы түсінік
Өзінің кіші Отанына, туған елінің мәдениетіне сүйіспеншілік және құрмет танытады

30 – 34 %
1.9
сведения о трудоустройстве и занятости выпускников организации образования по специальности, при этом доля трудоустроенных и занятых от общего числа выпускников по специальности в течение года выпуска
uzdik
80 – 85 %
zhaqsy
75 – 79 %
ortasha
70 – 74 %
1.10
подключение к сети интернет
uzdik
Интернет со скоростью более 30 Мб/с
zhaqsy
Интернет со скоростью более 16 Мб/с
ortasha
Интернет со скоростью более 10 Мб/с
2.
Требования к уровню подготовки обучающихся
2.1
Освоение базовых и профессиональных модулей
uzdik
по итогам контрольных срезов знаний доля положительных ответов по всем тестируемым предметам составляет более 70 %
zhaqsy
по итогам контрольных срезов знаний доля положительных ответов по всем тестируемым предметам составляет более 60 %
ortasha
по итогам контрольных срезов знаний доля положительных ответов по всем тестируемым предметам составляет более 50 %
Руководитель организации образования
_____________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Приложение 4
к Критериям оценки
организаций образования
Результаты оценки
___________________________________________
(наименование организации образования)
№ п/п
Направления
Критерии оценки
Содержание измерителя в соответствии с Приложением 19 или 20 или 21 к Критериям оценки организации образования
Содержание оценки измерителя, соответствующего организации образования
1
2
3
4
5
Руководитель организации образования
_____________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Приложение 5
к Критериям оценки
организаций образования
Оценочный лист
__________________________________________
(наименование организации образования)
№ п/п
Направления и критерии оценки
Оценка
1
2
Итоговая оценка:
Руководитель организации образования
_____________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Приложение 6
к Критериям оценки
организаций образования
Анкета для родителей детей предшкольного возраста (от пяти лет)
Уважаемые родители! Комиссией проводится оценка организации образования. Мы заинтересованы в том, чтобы Ваш ребенок успешно освоил объем знаний, умений, навыков, подлежащих освоению по возрастным группам в соответствии с требованиями государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения. Ваш ответ поможет нам объективно провести мониторинг достижений воспитанников и улучшить качество предоставляемых образовательных услуг дошкольными организациями.
Поэтому просим Вас персонально заполнить анкету. Спасибо за сотрудничество!
Ф.И.О родителя или законного представителя
_______________________________________
Номер телефона
_______________________________________
Наименование группы воспитанника
_______________________________________
Ф.И.О. воспитанника
_______________________________________
Перечень навыков
Содержание навыков
Категорически не согласен
Не согласен
Затрудняюсь ответить
Согласен
Полностью согласен
-2
-1
0
+1
+2
Здоровьесберегающие навыки
1
Культурно-гигиенические навыки
Самостоятельно выполняет гигиенические, закаливающие процедуры
2
Физическая культура
Выполняет основные виды движений, проявляя творческий подход
3
Самостоятельная двигательная активность
Владеет навыками организации подвижных игр в команде
4
Самостоятельная двигательная активность
Сформирован элементарный самоконтроль за двигательной деятельностью
5
Здоровый образ жизни
Выполняет осознанно правила безопасности
6
Здоровый образ жизни
Понимает важность и необходимость закаливающих процедур
7
Здоровый образ жизни
Соблюдает режим дня
Коммуникативно-языковые навыки
8
Культура общения
Знает правила поведения в общественных местах и соблюдает их
9
Культура общения
Владеет элементарными правилами общения, речевым этикетом
10
Грамматический строй речи
Умеет правильно конструировать предложения
11
Грамматический строй речи
Стремится говорить грамматически правильно
12
Звуковая культура речи
Умеет говорить правильно, выразительно
13
Звуковая культура речи
Использует различные способы интонационной выразительности
14
Словарный запас
Понимает многозначность слова, используя в речи антонимы, синонимы
15
Связная речь
Составляет монолог, употребляя разные части речи, эпитеты и сравнения
16
Творческая, речевая деятельности
Умеет сочинять истории, понимает и использует слова в переносном и иносказательном смысле, проявляет интерес к игре с рифмой и словом
17
Восприятие произведений
Проявляет интерес к книгам, может выразительно читать наизусть стихи
18
Основы грамоты
Умеет проводить звуковой анализ слов, состоящий из трех звуков, умеет слышать и выделять ударный слог
19
Основы грамоты
Владеет элементарными навыками письма: умеет держать карандаш, ручку, рисовать, штриховать, обводить
20
Основы грамоты
Умеет ориентироваться на листе бумаги, книги
Познавательные навыки
21
Ориентировка в свойствах предметов
Умеет рассматривать предметы, определять их свойства и признаки
22
Познание окружающего мира
Умеет систематизировать, группировать и решать познавательные задачи в наглядно-действенном и наглядно-образном плане
23
Познание окружающего мира
Владеет способностями находить сходство и различие
24
Конструктивные навыки
Владеет несколькими простыми обобщенными способами конструирования и использует одни и те же способы для получения разных результатов
25
Основы экологической культуры
Понимает многообразие окружающего мира
26
Основы экологической культуры
Знает признаки и свойства растений, их среду обитания
27
Основы экологической культуры
Умеет ухаживать за обитателями уголка природы
28
Элементарные математические представления
Знает структурные характеристики геометрических фигур, количественные отношения в прямом и обратном порядке
29
Поисковая и экспериментальная деятельность
Умеет последовательно и результативно экспериментировать, устанавливать простейшие причинно-следственные связи
30
Работа с информацией
Понимает и умеет представить новую информацию, кому она будет интересна
Творческие навыки
31
Музыкальная деятельность
Владеет простейшими навыками игры на детских музыкальных инструментах
32
Музыкальная деятельность
Исполняет народные песни, танцы.
33
Музыкальная деятельность
Владеет способностями к певческой импровизации
34
Продуктивная деятельность
Самостоятельно выбирает технические способы и средства изображения в соответствии с характером образа
35
Эстетическое восприятие окружающего мира
Проявляет интерес к народному и декоративному искусству, дизайну, выбирает и обосновывает приемы работы, использует рационально материалы для работы
36
Эстетическое восприятие окружающего мира
Эмоционально откликается на красоту природы, одежду и убранство помещений
Социальные навыки
37
Навыки культуры поведения
Умеет просить помощь при необходимости, уважает желания других людей
38
Навыки культуры поведения
Знает нормы поведения
39
Взаимодействие со взрослыми и сверстниками
Умеет сотрудничать со взрослыми и сверстниками, ставить общую цель и обсуждать их результаты, включаться в совместную деятельность со взрослыми
40
Представление о нравственных нормах
Соблюдает семейные ценности
41
Представление о нравственных нормах
Проявляет любовь и уважение к своей малой родине, к культуре родной страны

1. Осы сауалнаманың өз қолыңызбен толтырылғанын растайсыз ба?      _______      _______
иә            жоқ
2. Сауалнаманы толтыру кезінде сізге білім беру ұйымының өкілдері тарапынан қысым болды ма?
__________      ______
иә      жоқ
20___жыл "_____" ____________________ ____________(қолы)
Білім беру ұйымдарын
бағалау өлшемшарттарына
7-қосымша
Ересек жастағы балалардың ата-аналарына арналған сауалнама (төрт жастан бастап)
Құрметті ата-аналар! Комиссия білім беру ұйымына бағалау жүргізеді. Біз Сіздің балаңыздың мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының талаптарына сәйкес жас топтары бойынша меңгерілуі тиіс білім, білік, дағды көлемін табысты игеруіне мүдделіміз. Сіздің жауабыңыз бізге тәрбиеленушілердің жетістіктеріне объективті мониторинг жүргізуге және мектепке дейінгі ұйымдар ұсынатын білім беру қызметтерінің сапасын жақсартуға көмектеседі.
Сондықтан Сізден сауалнаманы жеке толтыруыңызды сұраймыз. Ынтымақтастық үшін рахмет!
Ата-ананың немесе заңды өкілінің Т.А.Ә _____________________________________________
Телефон нөмірі __________________________________________________________________
Тәрбиеленуші тобының атауы ______________________________________________________
Тәрбиеленушінің Т.А.Ә. ___________________________________________________________
Р/с№
Дағдылар тізбесі
Дағдылар мазмұны
Толы ғымен келіс пеймін
Келіспей мін
Жауап беруге қина ламын
Келісемін
Толы ғымен келісемін
-2
-1
0
+1
+2
Денсаулық сақтау дағдылары
1
Мәдени-гигиеналық дағдылар
Гигиеналық шараларды орындау ретін біледі
2
Дене шынықтыру
Өмірлік маңызы бар қимылдарды өздігінен орындай алады
3
Дербес қимыл белсенділігі
Түрлі ойындарды, оның ішінде ұлттық ойындарды ойнай алады, ойын ережелерін сақтайды
4
Салауатты өмір салты
Салауатты өмір салтының қарапайым ережелерін біледі және сақтайды
5
Салауатты өмір салты
Өсімдіктерге, жануарларға, жәндіктерге күтім жасай алады
Коммуникативтік-тілдік дағдылар
6
Қарым-қатынас мәдениеті
Ересектермен, балалармен қарым-қатынасқа түсе алады және олардың өтініштерін орындайды
7
Тілдің грамматикалық құрылымы
Ересектердің сұрақ қоюы арқылы салалас және сабақтас құрмалас сөйлемдерді келісіп құрастыра алады
8
Сөйлеудің дыбыстық мәдениеті
Ана тілінің барлық дыбыстарын дұрыс айтады
9
Сөздік қор
Жағдайды көрмей-ақ сөздерді қолданып, сөйлеуде етістіктерді белсенді қолдана алады
10
Байланыстырып сөйлеу
Тілдесудің негізгі формасын, диалогтік сөйлеуді меңгерген
11
Байланыстырып сөйлеу

1. Подтверждаете ли Вы заполнение данной анкеты собственноручно?
_______ _______ да нет
2. Оказывалось ли на Вас давление со стороны представителей организации
образования при заполнении анкеты? ______ _______ да нет
"_____" __________20___год __________________ (подпись)
Приложение 7
к Критериям оценки
организаций образования
Анкета для родителей детей старшего возраста (от четырех лет)
Уважаемые родители! Комиссией проводится оценка организации образования. Мы заинтересованы в том, чтобы Ваш ребенок успешно освоил объем знаний, умений, навыков, подлежащих освоению по возрастным группам в соответствии с требованиями государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения. Ваш ответ поможет нам объективно провести мониторинг достижений воспитанников и улучшить качество предоставляемых образовательных услуг дошкольными организациями.
Поэтому просим Вас персонально заполнить анкету. Спасибо за сотрудничество!
ФИО родителя или законного представителя
______________________________________
Номер телефона _______________________
Наименование группы воспитанника
_____________________________________________
Ф.И.О. воспитанника
_____________________________________________
Перечень навыков
Содержание навыков
Категорически не согласен
Не согла сен
Затрудняюсь отве тить
Согласен
Полностью согласен
-2
-1
0
+1
+2
Здоровьесберегающие навыки
1
Культурно-гигиенические навыки
Знает последовательность выполнения гигиенических процедур
2
Физическая культура
Умеет выполнять самостоятельно жизненно важные движения
3
Самостоятельная двигательная активность
Умеет самостоятельно играть в различные игры, в том числе национальные, соблюдать правила игры
4
Здоровый образ жизни
Знает и соблюдает элементарные правила здорового образа жизни
5
Здоровый образ жизни
Умеет обращаться с растениями, животными и насекомыми
Коммуникативно-языковые навыки
6
Культура общения
Умеет вступать в контакт со взрослыми, детьми и выполнять их просьбы
7
Грамматический строй речи
Умеет согласованно составлять сложносочиненные и сложноподчиненные предложения с помощью вопросов взрослого
8
Звуковая культура речи
Умеет правильно произносить все звуки родного языка
9
Словарный запас
Использует слова без опоры на наглядно представленную ситуацию, активизирует в речи глаголы
10
Связная речь
Владеет основной формой общения, диалогической речью
11
Связная речь

2-3 сөйлеммен өз ойын жеткізе алады
12
Шығармашылықпен тілдік қызмет
Таныс ертегілерді айтады, ойыншықтар туралы шағын әңгімелер құрастырады
13
Шығармаларды қабылдауы
Өзіне ұнайтын бірнеше шығармаларды атай алады, әдеби кейіпкерлерді ойында қолданады
Танымдық дағдылар
14
Заттардың қасиеттерін бағдарлау
Заттарға тән ерекшеліктерді және белгілерді иісі, дәмі, дыбысы негізінде қабылдайды
15
Қоршаған ортаны тану
Тірі және өлі табиғат пен қоғамдық өмірдегі қарапайым себеп-салдарлық байланыстарды түсінеді
16
Құрастыру дағдылары
Құрылыс материалдарын өз бетінше таңдайды, өзі құрастыруға тырысады
17
Құрастыру дағдылары
Командада жұмыс істеуді біледі
18
Экологиялық мәдениет негіздері
Табиғатта өзін-өзі ұстаудың кейбір нормаларын меңгереді
19
Қарапайым математикалық ұғымдар
Уақыт туралы (тәулік бөліктері: таңертең, күндіз, түн; күндер: бүгін, кеше, ертең), жылдам, баяу түсініктерін біледі
20
Ізденіс және эксперименттік әрекет
Мақсатты түрде жаңа материалдармен эксперимент, үлгі жасай алады және заттар арасындағы жалпы белгілерді ажырата біледі
21
Ақпаратпен жұмыс
Жаңа ақпарат алу қажеттігін түсінеді
Шығармашылық дағдылар
22
Музыкалық әрекет
Дауыс тембрін ажыратады, әнді созып айтады, сөздерді анық айтады; музыкалық-ырғақты би қимылдарын орындайды
23
Музыкалық әрекет
Отандық композиторлардың шығармаларын тыңдайды және қабылдайды
24
Өнімді әрекет
Бейнелеу өнерінің түрлері туралы ұғымдары бар (кескіндеме, мүсіндеу, халық өнері)
25
Өнімді әрекет
Ата-бабалардың тұрған үйлерін, тұрмыстық заттарды, ұлттық киімнің бөліктерін атайды
26
Қоршаған ортаны эстетикалық қабылдау
Геометриялық пішіндерді және өсімдік элементтерін халық өнері шығармаларының желісі бойынша біркелкі орналастырады. Түрлі заттарды дайындаудың қарапайым дағдыларын игереді
Әлеуметтік дағдылар
27
Мәдени мінез-құлық дағдылары
Айналадағы және жақын адамдарға қамқорлық көрсетеді
28
Ересектермен және құрдастарымен өзара әрекет
Ересектермен бірге еңбек әрекеттерін орындайды, командада әрекет ете алады
29
Ересектермен және құрдастарымен өзара әрекет
Құрдастарының арасында өзінің орнын, өзінің "Мен" екенін сезінеді
30
Ересектермен және құрдастарымен өзара әрекет
Ересектермен және құрбы-құрдастарымен қарым-қатынас жасағанда адамгершілік нормалары мен ережелерін сақтайды
31
Адамгершілік нормалары туралы түсінік
Қазақстан халқының салт-дәстүрлері туралы түсінігі бар

Умеет использовать высказывания из 2-3 предложений
12
Творческая, речевая деятельности
Умеет рассказывать знакомые сказки, сочинять небольшие рассказы по игрушкам
13
Восприятие произведений
Умеет называть несколько произведений, которые ему нравятся, использовать литературные образы в игре
Познавательные навыки
14
Ориентировка в свойствах предметов
Умеет называть признаки и характерные отличия предметов на основе осязательного, слухового и обонятельного восприятия
15
Познание окружающего мира
Понимает простейшие причинно-следственные связи в живой, неживой природе и общественной жизни
16
Конструктивные навыки
Проявляет самостоятельность при выборе материала для конструкции, стремится выполнять постройки
17
Конструктивные навыки
Умеет работать в команде
18
Основы экологической культуры
Владеет некоторыми нормами поведения на природе
19
Элементарные математические представления
Имеет представление о времени (части суток: утро, день, ночь; дни: сегодня, вчера, завтра) понятиях: быстро, медленно
20
Поисковая и экспериментальная деятельность
Умеет целенаправленно экспериментировать, моделировать с новыми материалами и выделять наиболее общие признаки между предметами
21
Работа с информацией
Понимает необходимость в получении новой информации
Творческие навыки
22
Музыкальная деятельность
Различает тембры голоса, поет протяжно, четко произносит слова; выполняет танцевальные, музыкально-ритмические движения
23
Музыкальная деятельность
Слушает и воспринимает произведения отечественных композиторов
24
Продуктивная деятельность
Имеет представление о видах изобразительного искусства (живопись, скульптура, народное искусство)
25
Продуктивная деятельность
Называет жилище предков, предметы быта, части национального костюма
26
Эстетическое восприятие окружающего мира
Ритмично располагает геометрические формы и растительные элементы по мотивам произведений народного искусства. Владеет элементарными навыками изготовления различных предметов
Социальные навыки
27
Навыки культуры поведения
Проявляет элементарную заботу о близких и окружающих людях
28
Взаимодействие со взрослыми и сверстниками
Выполняет совместные со взрослыми трудовые действия, умеет взаимодействовать в команде
29
Взаимодействие со взрослыми и сверстниками
Осознает свое положение среди сверстников и свое "Я"
30
Взаимодействие со взрослыми и сверстниками
Соблюдает нравственные нормы и правила поведения в общении со взрослыми и сверстниками
31
Представление о нравственных нормах
Имеет представление о традициях народа Казахстана

1. Осы сауалнаманың өз қолыңызбен толтырылғанын растайсыз ба?      _______      _______
иә            жоқ
2. Сауалнаманы толтыру кезінде сізге білім беру ұйымының өкілдері тарапынан қысым болды ма?
______      _______
иә            жоқ
20___жыл "_____" _________________ _________ (қолы)
Білім беру ұйымдарын бағалау
өлшемшарттарына
8-қосымша
Балалардың біліктері мен дағдыларының тізбесі
Р/с№
Дағ
ды
лар тізбе
сі
Бөбек жасы (1-3 жас)
Мектепке дейінгі жас (3-6 жас)
Ерте жас (1 жастан бастап)
Кіші жас (2 жастан
бастап)
Орта жас (3 жастан бастап)
Ересек жас (4 жастан бастап)
Мектепалды жасы (5 жастан бастап)
Барлығы игерген
%
Топтар саны/
балалардың саны*
Дағды
ларды игерген балалар саны %*
Топтар саны/
балалардың саны*
Дағды
ларды игерген балалар саны %*
Топтар саны/
балалардың саны*
Дағды
ларды игерген балалар саны %*
Топтар саны/
балалардың саны*
Дағды
ларды игерген балалар саны %*
Топтар саны/
балалардың саны*
Дағды
ларды игерген балалар саны %*
Барлы ғы топтар саны/
балалардың саны*
Барлығы дағды
ларды игерген балалар саны %*
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Білім беру ұйымының басшысы ____________________________________ ______
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Ескертпе *
Кестеде 3, 5, 7, 9, 11, 13-бағандар бөлшекпен көрсетіледі: алымда – топтар саны, бөлгіште – балалар саны.
Кестеде 4, 6, 8, 10, 12, 14-бағандар бөлшекпен көрсетіледі: алымда – іскерліктер мен дағдыларды меңгерген балалар саны, бөлгіште – іскерліктер мен дағдыларды игеру пайызы.
Қосымша оқу жылы бойынша толтырылады.
Білім беру ұйымдарын бағалау
өлшемшарттарына
9-қосымша
Тәрбиеленушілер контингентінің құрылымы
Р/с№
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған күні, айы, жылы
Топтың атауы
Жас кезеңдері
Жас топтары
1
2
3
4
5
6
Білім беру ұйымының басшысы ____________________________________ ______
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Ескертпе *
Кестедегі 5-бағанда бөбек жасы немесе мектепке дейінгі жас көрсетіледі. Мысалы, орта жас.

1. Подтверждаете ли Вы заполнение данной анкеты собственноручно?
_______ _______ да нет
2. Оказывалось ли на Вас давление со стороны представителей организации
образования при заполнении анкеты? _______ _______ да нет
"_____" __________20___год __________________ (подпись)
Приложение 8
к Критериям оценки
организаций образования
Перечень умений и навыков детей
№ п/п
Пере чень навы ков
Ясельный возраст (1-3)
Ранний возраст (от 1 года)
Младший возраст (от 2-х лет)
Кол-во групп/
кол-во детей*
Кол-во детей, освоив.
навыки
%*
Кол-во групп/
кол-во детей*
Кол-во детей, освоив.
навыки
%*
1
2
3
4
5
6
Продолжение таблицы
Дошкольный возраст (3-6 лет)
Средний возраст (от 3-х лет)
Старший возраст (от 4-х лет)
Предш. возраст (от 5-ти лет)
Всего % освоения
Кол-во групп/
кол-во детей*
Кол-во детей, освоив.
навыки
%*
Кол-во групп/
кол-во детей*
Кол-во детей, освоив.
навыки
%*
Кол-во групп/
кол-во детей*
Кол-во детей, освоив.
навыки
%*
Всего кол-во групп/
кол-во детей*
Всего кол-во детей, освоив.
навыки
%*
7
8
9
10
11
12
13
14
Руководитель организации образования
___________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
*Примечание.
В таблице в графе 3, 5, 7, 9, 11, 13 указывается дробью:
в числителе – количество групп, в знаменателе – количество детей.
В таблице в графе 4, 6, 8, 10, 12, 14 указывается дробью: в числителе –
количество детей, освоивших умения и навыки, в знаменателе –
процент освоения умений и навыков.
Приложение заполняется по учебным годам.
Приложение 9
к Критериям оценки
организаций образования
Структура контингента воспитанников
№ п/п
Ф.И.О.
Дата, месяц, год рождения
Наименование группы
Возрастная периодизация
Возрастные группы
1
2
3
4
5
6
Руководитель организации образования
___________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
*Примечание.
В таблице в графе 5 указывается ясельный возраст либо дошкольный возраст.
Например, средний возраст.

Кестедегі 6-бағанда топтың жасы көрсетіледі. Мысалы, 3 жастан 4 жасқа дейін.
Қосымша оқу жылы бойынша толтырылады.
Білім беру ұйымдарын бағалау
өлшемшарттарына
10-қосымша
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер __________________________________________________ (білім беру ұйымының атауы) (______ жағдай бойынша)
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Туған жылы мен жері
Жоғары және/немесе техникалық және кәсіптік, және/немесе орта білімнен кейінгі білімі, қайта даярлаудан өткен туралы мәлімет, мамандығы, диплом бойынша біліктілігі, бітірген жылы, бейіні бойынша соңғы 3 жылда кемінде 72 сағат көлемінде ұйымдарда және/немесе өндірісте тағылымдамадан өтуі (өнірістің, ұйымның атауы, оқу мерзімі)
Негізгі жұмыс орны (ұйым ның мекен жайы)
Оқытылатын пәндер бейіні бойынша практикалық жұмыс туралы мәлімет,
жұмыс өтілі
Сотталмағандығы (сотталғандығы) туралы мәлімет*
Санаты, берілген күні, санат берілгені туралы бұйрықтың нөмірі* педагог - сарапшылар, педагог-зерттеушілер, педагог -шеберлер туралы мәлімет. Конкурстар мен жарыстардың жеңімпаздарын дайындаған педагогтер туралы мәліметтер
Медициналық тексеруден өткені туралы мәлімет (санитарлық кітаптың болуы) *
Магистр дәрежесі туралы мәлімет (мамандығы, берілген жылы) *
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
"Философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі туралы мәлімет, мамандығы, берілген жылы
"Философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі туралы мәлімет, мамандығы, берілген жылы
"Ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі туралы мәлімет, мамандығы,берілген жылы
"Қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы туралы мәлімет, мамандығы, берілген жылы
Қазақстан Республикасының мемлекеттік марапаттарымен және құрметті атақтары, "Еңбек сiңiрген жаттықтырушы" спорттық атақтары немесе жоғары мен бірінші дәрігерлік санаты туралы мәлімет, берілген жылы
Тану туралы куәліктің болуы туралы мәлімет
Оқытатын пәні
11
12
13
14
15
16
17
Білім беру ұйымының басшысы ____________________________________ ______
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Ескертпе* бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін.
Білім беру ұйымдарын бағалау
өлшемшарттарына
11-қосымша
Медициналық қызмет көрсетудің болуы, оның ішінде медициналық пункттің болуы және медициналық қызметке берілген лицензия туралы мәліметтер ____________________________________________________ (білім беру ұйымының атауы) (_________ жағдай бойынша)
Білім беру процесі жүргізілетін құрылыстың нақты мекен жайы
Медициналық қызметке берілген лицензия туралы мәлімет (нөмірі)
Ескертпе
1
2
3
Білім беру ұйымының басшысы ____________________________________ ______
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
* Лицензияның мәртебесі "Е-лицензиялау" МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі.
* Біліктілік талаптардағы денсаулық сақтау ұйымдарымен медициналық қызмет көрсету туралы шарттың болуы тек шағын жинақты мектептерге қолданылады.
Білім беру ұйымдарын бағалау
өлшемшарттарына
12-қосымша
Санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкес тамақтандыру объектісінің болуы туралы мәліметтер ____________________________________________________ (білім беру ұйымының атауы) (________ жағдай бойынша)
Білім беру процесі жүргізілетін құрылыстың нақты мекенжайы
Тамақтандыру объектісінің атауы (асхана, буфет, дәмхана)
Тамақтандыру объектісінің санитариялық қағидалар мен нормаларға сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы (күні және нөмірі)
Ескертпе (тамақтандыру объектісін жалға берген жағдайда жалға алушылар туралы мәліметтерді көрсету)
1
2
3
4
Білім беру ұйымының басшысы ____________________________________ ______
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру ұйымдарын бағалау
өлшемшарттарына
13-қосымша
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер __________________________________________________ (білім беру ұйымының атауы) (_______ жағдай бойынша)
Құрылыстың типі (типтік жоба, ыңғайластырылған, өзге) білім беру процесі жүргізілетін құрылыстың нақты мекенжайы
Материалдық-қаржылық активтердің болуы (меншік, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығына тиесілі), материалдық активтерді жалға алу туралы мәлімет
Меншік үй-жайлардың түрі (кабинеттер, дәрісхана аудиториялары, практикалық сабақтарға арналған үй-жайлар, нақты мамандықтар, кәсіптер бойынша зертханалар мен шеберханалар, мәжіліс және спорт залдары), әлеуметтік-тұрмыстық (өткізу пункттерінің, санитариялық тораптардың болуы (унитаздар, қол жуғыштар), білім беру ұйымының үй-жайларында және іргелес жатқан аумақтарында бейнебақылаудың болуы, ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдар үшін жағдайлардың болуы (кіру жолдары, ақпараттық-навигациялық қолдау құралдары, баспалдақтарды пандустармен немесе көтеру құрылғыларымен және баспалдақтар мен пандустарды тұтқалармен жабдықтау, есіктер мен баспалдақтарды контрасты бояумен бояу), тұру үшін жағдай жасау.
Жалпы алаңы (м2)
1
2
3
4
Білім беру ұйымының басшысы ____________________________________ ______
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру ұйымдарын бағалау
өлшемшарттарына
14-қосымша
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз етуі, оның ішінде компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің және техникалық оқу құралдарының болуы туралы мәліметтер
Жалпы және пайдалы алаңының ауданы (м2) көрсетілген ғимараттың (құрылыс тың) нақты мекен жайы
Жарақтандырылуы туралы мәліметтер
Атауы мен ауданы көрсетілген аудиториялар, пән кабинет тері*
Оқу-өндірістік шеберха налар, оқу-тәжірибелік учаскелер, оқушаруашылықтары, оқу полигон дары*
Атауы көрсетілген зертханалар* (м2)
Түрі көрсетілген оқу және оқу-зертхана жабдықтарының, техникалық оқу құралдарының тізбесі
Мәжіліс залы, спорт залы (м2)
Компьютерлік сыныптар, компьютерлер, жабдықтар, жиһаз, жеке пайдалануға арналған шкафтар, бейне камералар
кітап хана
"Клиникаға дейінгі симуляциялық кабинеттер" медицина лық бағыты бойынша кадрлар даярлау үшін*
Контингент туралы өзекті дерекқорлары бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесі, edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атау
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Білім беру ұйымының басшысы ____________________________________ ______
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Ескертпе* техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін сұратылып отырған мамандық және/немесе біліктілік бойынша, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін сұратылып отырған бағыт бойынша ақпарат ұсынылады.
*Компьютерлік сыныптардың болуы туралы біліктілік талаптары шағын жинақты мектептерге қолданылмайды.
Білім беру ұйымдарын бағалау
өлшемшарттарына
15-қосымша
Білім алушылар контингентінің құрылымы.
Р/с№
Контингент құрылымы
Бастауыш мектеп
Негізгі мектеп
Орта мектеп
Мектеп бойынша барлығы
1
Білім алушылар саны
2
Жалпы сыныптар саны/ білім алушылар саны
-жалпы білім беретін
-жоғары деңгейдегі (гимназиялық, лицейлік, академиялық және басқа)
-түзеу
Білім беру ұйымының басшысы ____________________________________ ______
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Ескертпе. Кестеде бөлшек көрсетіледі: алымда – тиісті сыныптардың саны, бөлгіште – тиісті сыныптың орташа толымдылығы.
Білім беру ұйымдарын бағалау
өлшемшарттарына
16-қосымша
Бітіруші сыныптардың тестілеу нәтижелері (кесінділері)
Р/с №
Cыныбы
Тізім бойынша журналдағы оқушылар саны
Нақты қатысқан оқушылар саны
Бағалар саны
"5"
Бағалар саны
"4"
Бағалар саны
"3"
Бағалар саны
"2"
Орташа балл
Оң бағалар %
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Білім беру ұйымының басшысы ____________________________________ ______
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру ұйымдарын бағалау
өлшемшарттарына
17-қосымша
Оқу, көркем және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер ________________________________________________________________ (Білім беру ұйымының атауы) (______________ Жағдай бойынша)
Р/с №
Оқу пәні, кәсіп бойынша, даярланатын мамандық біліктілігі бойынша, кадрларды даярлау бағыты бойынша оқу пәні, қызмет түрі, тәрбиелеу және оқыту бағдарламасының бөлімі
Пәнді оқитын білім алушылардың саны (болжамды жинақталуы)
Оқу әдебиеті (атауы, басылып шыққан жылы, авторлары)
Оқу-әдістемелік, көркем, ғылыми әдебиеттер (атауы, басылып шыққан жылы, авторлары)*
Саны кемінде 1 дана
1
2
3
4
5
6
Барлығы:
Білім беру ұйымының басшысы ____________________________________ ______
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Ескертпе:* техникалық және кәсіптік, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін толтырылады.
Білім беру ұйымдарын бағалау
өлшемшарттарына
18-қосымша
Оқытылатын пәннің бейініне сәйкес соңғы бес жылда кадрлардың біліктілік арттырудан және қайта даярлаудан өткені туралы мәліметтер
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Тақырыптың атауы
Оқыған орны мен кезеңі
Оқыған ұйымның атауы
Сағаттар саны және жұмыс өтілі
Аяқталу нысаны
1
2
3
4
5
6
7
Білім беру ұйымының басшысы ____________________________________ ______
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру ұйымдарын бағалау
өлшемшарттарына
19-қосымша
Цифрлық тасымалдағыштардағы оқу және ғылыми әдебиеттердің болуы туралы мәліметтер _________________________________________________________ (Білім беру ұйымының атауы) (______________ Жағдай бойынша)
Р/с №
Кәсіп бойынша, кадрларды даярлау бағыты бойынша, даярланатын мамандық біліктілігі бойынша оқу пәні
Атауы, жасалған жылы
Авторлары
Халықаралық, ұлттық дерекқорларға жазылу туралы мәлімет
1
2
3
4
Білім беру ұйымының басшысы ____________________________________ ______
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру ұйымдарын бағалау
өлшемшарттарына
20-қосымша
Жұмыс өтілі, ғылыми жарияланымдары мен оқулығы немесе оқу құралы көрсетілген тиісті кадрларды даярлау бағыты бойынша ғылыми жетекшілікті жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметтер
Р/с №
Ғылыми жетекшінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Білімі туралы ақпарат ("ғылым кандидаты" және/немесе "ғылым докторы", ғылыми дәрежесінің және/немесе "бейіні бойынша доктор" және/немесе "философия докторы (РhD)" дәрежесінің болуы туралы мәліметтер, резидентураны бітіргені туралы мәліметтер)
Жұмыс өтілі (ғылыми-педагогикалық, клиникалық)
Жарияланымдар тізбесі
Оқулықтың не оқу құралының атауы
отандық мерзімді басылымдарда
шетелдік мерзімді басылымдарда
халықаралық конференция еңбектерінде
1
2
3
4
5
6
7
8
Білім беру ұйымының басшысы ____________________________________ ______
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру ұйымдарын бағалау
өлшемшарттарына
21-қосымша
Күндізгі, кешкі, сырттай бөлімдер, экстернат бойынша оқу жылына арналған оқыту нысандары мен тілдері бойынша оқушылар контингенті туралы мәліметтер (бөлгішінде білім алушыларды мемлекеттік тілде көрсету)
Р/с №
Шифр, мамандықтың атауы (біліктілігі)
Білім алушылар контингенті (адам)
жалпы
Курстар бойынша
күндізгі__________
(кешкі, сырттай) ___________ бөлім
Дайындықтың басталуы
Лицензияны беру күні
барлығы
1
2
3
4
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Білім беру ұйымының басшысы ____________________________________ ______
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру ұйымдарын бағалау
өлшемшарттарына
22-қосымша
Бітіруші курс білім алушыларының тестілеу нәтижелері
Р/с №
Курс, кәсіп, мамандық
Тізім бойынша журналдағы оқушылар саны
Нақты қатысқан оқушылар саны
Бағаларсаны "5" (А, А +)
Бағаларсаны "4" (В+, В, В-, С+)
Бағаларсаны "3" (С, С-, D+. D)
Бағаларсаны "2" (F)
Орташа балл
Оң бағалар %
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Білім беру ұйымының басшысы ____________________________________ ______
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Білім беру ұйымдарын бағалау
өлшемшарттарына
23-қосымша
Мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименталдық базалардың болуы туралы мәліметтер *
Ғылыми-зерттеу институтының, клиникалық базасының, ғылыми зертханасының, техникалық паркінің, бизнес-инкубаторының болуы (қажеттісін таңдау)
Орналасқан мекен жайы
Меншік құқығында немесе шарт негізінде
Ескертпе (базаның қызметі туралы қысқаша ақпарат)
1
2
3
4
Білім беру ұйымының басшысы ____________________________________ ______
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Ескертпе: * ақпарат кадрларды даярлау бағытының бөлінісінде беріледі.

В таблице в графе 6 указывается возраст группы. Например, от 3-х до 4-х лет.
Приложение заполняется по учебным годам.
Приложение 10
к Критериям оценки
организаций образования
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами
_________________________________________________________________
(наименование организации образования)
(по состоянию на ____________)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Год и месторождения
Сведения о высшем и/или техническом и профессиональном и/или послесреднем образовании, о педагогической переподготовке, специальность, квалификация по диплому, год окончания, для мастеров производственного обучения–сведения о прохождении стажировки в организациях и/или на производстве объемом не менее 72 часов за последние 3 года. (наименование организации, производства, период обучения, стажировки).
Основное место работы (адрес организации, должность, стаж)
Сведения о практической работе по профилю преподаваемых дисциплин,
стаж
Сведения об отсутствии (наличии) судимости
Категория, дата присвоения, номер приказа о присвоении категории* Сведения о педагогах– экспертах, педагогах-исследователях, педагогах- мастерах, педагогах, Сведения о педагогах подготовивших участников и победителей конкурсов и соревнований.
Сведения о прохождении медицинского осмотра (наличие санитарной книжки) *
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Сведения о степени "магистр" (специальность, год присуждения) *
Сведения об академической степени "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю", специальность, год присуждения
Сведения о степени "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю", специальность, год присуждения, сведения о специалистах 8 уровню Национальной рамки квалификации
Сведения об ученой степени "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", специальность, год присуждения
Сведения об ученом звании "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор", специальность, год присвоения
Сведения о почетных званиях и государственных наградах Республики Казахстан, о спортивном звании "Заслуженный тренер" или о высшей и первой врачебной категории, год присвоения
Сведения о наличии удостоверения о признании
Преподаваемый предмет, дисциплина
10
11
12
13
14
15
16
17
Руководитель организации образования
___________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
*Примечание: для организаций начального, основного среднего,
общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования.
Приложение 11
к Критериям оценки
организаций образования
Сведения о наличии медицинского обслуживания, в том числе о наличии медицинского пункта и лицензии на медицинскую деятельность
_____________________________________
(наименование организации образования)
(по состоянию на ________)
Фактический адрес строения, занятого под образовательный процесс
Сведения о лицензии на медицинскую деятельность (номер)
Примечание
1
2
3
Руководитель организации образования
___________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
* Статус лицензии проверяется с использованием ИС ГБД "Е-лицензирование".
*Квалификационное требование о наличии договоров с организациями
здравоохранения на медицинское обслуживание распространяется
только на малокомплектные школы.
Приложение 12
к Критериям оценки
организаций образования
Сведения о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам и нормам
____________________________________
(наименование организации образования)
(по состоянию на ________)
Фактический адрес строения, занятого под образовательный процесс
Наименование объекта питания (столовая, буфет, кафе)
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта питания санитарным правилам и нормам (дата и номер)
Примечание (в случае сдачи объекта питания в аренду указать сведения об арендаторах)
1
2
3
4
Руководитель организации образования
___________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Приложение 13
к Критериям оценки
организаций образования
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы
____________________________________
(наименование организации образования)
(по состоянию на ________)
Тип строения (типовой проект, приспособлен ное, иное), фактический адрес строений, занятых под образователь ный процесс
Наличие материально-финансовых активов (принадлежащих на праве собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления, или доверительного управления), сведения об аренде материальных активов
Вид помещений (кабинеты, лекционные аудитории, помещения для практических занятий, лаборатории, мастерские по конкретным квалификациям, специальностям, актовые и физкультурные залы, социально-бытового и иного назначения (пропускные пункты, санузлы (унитазы, умывальные раковины), наличие видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования, наличие условий для лиц с особыми образовательными потребностями, наличие условий для проживания)
Площадь помеще ния (м2)
1
2
3
4
Руководитель организации образования
___________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Приложение 14
к Критериям оценки
организаций образования
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютеров, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов и технических средств обучения
Фактичес кий адрес здания (строения) с указанием общей и полезной площади (м2)
Сведения об оснащенности
Аудитории, предметные кабинеты с указанием наименова ния и площади*
Учебно-производственные мастерские, учебно-опытные участки, учебные хозяйства, учебные полигоны*
Лаборато рии с указанием наименова ния * (м2)
Перечень технических средств обучения, учебного и учебно-лабораторного оборудова ния с указанием вида
Акто вый зал, спор тивный зал (м2)
Компьютерные классы, компьютеры, оборудование, мебель, шкафы для индивидуального использования, видеокамеры
Библио тека
Для подготовки кадров по медицинскому направлению "Доклинические симуляционные кабинеты" *
Информационная система управления образованием с актуальными базами данных о контингенте, доменное имя третьего уровня в зоне edu.​kz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Руководитель организации образования
___________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
*Примечание: *для организаций технического и профессионального, послесреднего
образования по запрашиваемой специальности и/или квалификации, для организаций
высшего и послевузовского образования информация представляется
по запрашиваемому направлению.
* Квалификационное требование о наличии компьютерных классов
не распространяется на малокомплектные школы.
Приложение 15
к Критериям оценки
организаций образования
Структура контингента обучающихся
Структура контингента
Начальная школа
Основная школа
Средняя школа
Всего по школе
1
Количество обучающихся
2
Общее количество классов/ количество обучающихся
-общеобразовательных
-повышенного уровня (гимназических, лицейских, академических и др.)
-коррекционных
Руководитель организации образования
___________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Примечание. В таблице указывается дробью: в числителе – количество
соответствующих классов, в знаменателе – средняя наполняемость соответствующего класса.
Приложение 16
к Критериям оценки
организаций образования
Результаты тестирования (срезы) выпускных классов
№ п/п
Класс
К-во учащихся по списку в журнале
К-во учащихся, присутств. факт.
К-во оценок "5"
К-во оценок "4"
К-во оце нок "3"
К-во оценок "2"
Средний балл
% положительных оценок
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Руководитель организации образования
_____________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Приложение 17
к Критериям оценки
организаций образования
Сведения о наличии фонда учебной, художественной и научной литературы
________________________________________
(наименование организации образования)
(по состоянию на ____________)
№ п/п
Учебный предмет, учебная дисциплина по профессии, по подготавливаемым квалификациям специальности, по направлению подготовки кадров, вид деятельности, раздел программы воспитания и обучения
Количество обучающихся, изучающих предмет, дисциплину (предполагаемый набор)
Учебная литература (название, год издания, авторы)
Учебно-методическая, художественная и научная литература (название, год издания, авторы) *
Количество не менее 1 экземпляра
1
2
3
4
5
6
Всего:
Руководитель организации образования
____________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Приложение 18
к Критериям оценки
организаций образования
Сведения о повышении квалификации и переподготовке кадров за последние пять лет в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Наименова ние темы
Место и период прохождения обучения
Наименование организации, в которой проходило обучение
Количество часов и стажа работы
Форма завершения
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель организации образования
___________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Приложение 19
к Критериям оценки
организаций образования
Сведения о наличии учебной и научной литературы на цифровых носителях
____________________________________
(наименование организации образования)
(по состоянию на ________)
№ п/п
Учебная дисциплина по профессии, направлению подготовки кадров, по подготавливаемым квалификациям специальности
Название, год создания
Автор(ы)
Сведения о наличии подписки на международные, национальные базы данных
1
2
3
4
5
Руководитель организации образования
___________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Приложение 20
к Критериям оценки
организаций образования
Сведения об осуществляющих научное руководство научных руководителях по направлению подготовки кадров с указанием стажа работы, научных публикаций и подготовленного учебника или учебного пособия
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Сведения об образовании (сведения о наличии ученой степени "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или академической степени "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или степени "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю", сведения об окончании резидентуры)
Стаж работы (научно-педагогической, клиничес кой)
Перечень публикаций
Название учебника либо учебного пособия
в отечественных периодических изданиях
в зарубеж ных периоди ческих изданиях
в трудах международных конферен ций
1
2
3
4
5
6
7
8
Руководитель организации образования
___________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Приложение 21
к Критериям оценки
организаций образования
Сведения о контингенте учащихся по формам и языкам обучения на учебный год по дневному, вечернему, заочному отделениям, экстернату (в знаменателе указать обучающихся на государственном языке)
№ п/п
Наименование, и шифр специальности (квалификации)
Контингент обучающихся (человек)
Общий
Дневное __________
(вечернее, заочное) ___________
отделение по курсам
Начало подготовки
Дата выдачи лицензии
Всего
1
2
3
4
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Руководитель организации образования
___________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Приложение 22
к Критериям оценки
организаций образования
Результаты тестирования обучающихся выпускного курса
№ п/п
Курс, профессия, специальность
К-во учащихся по списку в журнале
К-во учащихся, присут. факт.
К-во оценок "5" (А, А+)
К-во оценок "4" (В+, В, В-, С+)
К-во оценок "3" (С, С-, D+. D)
К-во оценок "2" (F)
Сред ний балл
% положитель ных оценок
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Руководитель организации образования
______________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Приложение 23
к Критериям оценки
организаций образования
Сведения о наличии специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы*
Наличие научно-исследовательского института, клинической базы, научной лаборатории, технопарка, бизнес-инкубатора (выбрать нужное)
Адрес местонахождения
На праве собственности либо на договорной основе
Примечание (краткая информация о деятельности базы)
1
2
3
4
Руководитель организации образования
___________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
*Примечание: информация представляется в разрезе по направлению подготовки кадров.