Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, діни білім беру ұйымдарының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 24 қарашадағы № 473 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 25 қарашада № 30721 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда көзделген – ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 25.06.2024 № 157 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 33) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 1-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 27.06.2023 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 25.06.2024 № 157 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, діни білім беру ұйымдарының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрі
А. Аймагамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және қоғамдық
даму министрлігі
2022 жылғы "___" ____
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
2022 жылғы "___" ____
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
2022 жылғы "___" ____
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
2022 жылғы "___" ____
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
2022 жылғы "___" ____
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
2022 жылғы "___" ____
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
2022 жылғы "___" ____
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
2022 жылғы "___" ____
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 24 қарашадағы
№ 473 бұйрығымен
бекітілген
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности организаций, предоставляющих начальное, основное среднее, общее среднее, техническое и профессиональное, послесреднее, духовное образование, и перечня документов,подтверждающих соответствие им
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 24 ноября 2022 года № 473. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 ноября 2022 года № 30721.
Примечание ИЗПИ!
Заголовок предусмотрен в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 25.06.2024 № 157 (вводится в действие с 01.01.2025).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 33) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании", подпунктом 1-1) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 27.06.2023 № 183 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусмотрен в редакции приказа и.о. Министра просвещения РК от 25.06.2024 № 157 (вводится в действие с 01.01.2025).
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности организаций, предоставляющих начальное, основное среднее, общее среднее, техническое и профессиональное, послесреднее, духовное образование, и перечень документов, подтверждающих соответствие им.
2. Комитету по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство информации
и общественного развития
Республики Казахстан
"___" ____ 2022 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"___" ____ 2022 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"___" ____ 2022 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"___" ____ 2022 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"___" ____ 2022 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"___" ____ 2022 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"___" ____ 2022 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"___" ____ 2022 года
Утверждены приказом
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 24 ноября 2022 года № 473
Примечание ИЗПИ!

Тізбенің тақырыбы жаңа редакцияда көзделген – ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 25.06.2024 № 157 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, діни білім беру ұйымдарының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 10.05.2024 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптары
Біліктілік талаптарына сәйкестікті растайтын құжаттар
Ескертпе
1. Бастауыш білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін
1
Оқу жұмыс жоспарларының "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 500 бұйрық) бекітілген үлгілік оқу жоспарларына және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 348 бұйрық) бекітілген Бастауыш білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі.
Білім беру ұйымының басшысы бекіткен үлгілік оқу жоспарларына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарларының көшірмелері.
2
Оқу жұмыс жоспарының пәндеріне сәйкес тиісті бейіні бойынша педагогикалық білімі немесе педагогикалық қайта даярлаудан өткен кәсіптік білімі бар педагогтердің болуы.
Шағын жинақталған мектептерді қоспағанда негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын педагогтердің үлесі кемінде 90% құрауы.
Негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын педагог-сарапшылардың, педагог-зерттеушілердің, педагог-шеберлердің педагогтердің жалпы санынан үлесі: шағын жинақталған мектептер, арнайы мектептер үшін кемінде 20 %; жалпы білім беретін мектептер үшін кемінде 25 %.

Квалификационные требования предусмотрены изменения в соответствии с приказом и.о. Министра просвещения РК от 25.06.2024 № 157 (вводится в действие с 01.01.2025).
Квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности
организаций, предоставляющих начальное, основное среднее, общее среднее,
техническое и профессиональное, послесреднее, духовное образование,
и перечень документов, подтверждающих соответствие им
Сноска. Квалификационные требования - в редакции приказа Министра просвещения РК от 10.05.2024 № 102 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1. Для деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального образования
1
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8170) (далее – Приказ № 500) и Государственному общеобязательному стандарту начального образования, утвержденному приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 29031) (далее – Приказ № 348).
Копии рабочих учебных планов, разработанных в соответствии с типовыми учебными планами, утвержденных руководителем организации образования.
2
Наличие педагогов в соответствии с предметами рабочего учебного плана, имеющих педагогическое образование по соответствующим профилям или профессиональное образование с прохождением педагогической переподготовки. Доля педагогов, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов не менее 90 %, за исключением малокомплектных школ. Доля педагогов-экспертов, педагогов-исследователей, педагогов-мастеров, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов: для малокомплектных и специальных школ не менее 20 %; для общеобразовательных школ не менее 25 %.

Білім беру ұйымы басшысының және педагогтерінің білімі, жұмыс өтілі "Педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5750 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 338 бұйрық) талаптарына сәйкестігі.
Педагог, оқытушы және басшы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 1-ші қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Бұл ретте педагогтердің жалпы санынан штаттық педагогтердің үлесі кемінде 90%.
2-1
"Мемлекеттік орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының кітапханалар қорын қалыптастыру, пайдалану және сақтау жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 19 қаңтардағы № 44 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13070 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 44 бұйрық) бекітілген және "Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтардың, мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің, оның ішінде электрондық нысандағы тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 216 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20708 болып тіркелген) (бұдан әрі – 216 бұйрық) бекітілген оқулықтарға сәйкес оқу және көркем әдебиет кітапханалық қорының болуы.
Болжамды білім алушылар контингентіне арналған оқу жұмыс жоспарына сәйкес бір оқушыға арналған оқулықтар жиынтығының болуы.
Оқу, көркем және ғылыми әдебиет қорының болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Шағын жинақталған мектептер, оқу-сауықтыру орталықтары жанындағы мектептер жеке кітапхана қоры болмаған жағдайда шарт/акт бойынша өзге білім беру ұйымы пайдалануға берген оқу және көркем әдебиетті пайдаланады.
3
Ғимараттардың (оқу корпустарының) жабдықталған медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі. "Орта білім беру ұйымдарында медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2023 жылғы 14 наурыздағы № 37 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32069 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 37 бұйрық) сәйкес медициналық қызметке лицензияның немесе балаларға медициналық қызмет көрсету құқығымен медициналық қызметке лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымымен шарттың болуы.
Балаларға медициналық қызмет көрсету құқығымен медициналық қызметке лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымымен шарт жасалған жағдайда, білім беру ұйымын өндірістік база ретінде көрсете отырып, лицензияға қосымшаның болуы.
Ғимараттардың (оқу корпустарының) медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі және білім беру немесе денсаулық сақтау ұйымының медициналық қызметке лицензиясының болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетуге денсаулық сақтау ұйымымен жасалған шарттың көшірмесі.

Соответствие образования, стажа работы руководителя и педагогов организации образования квалификационным требованиям приказа Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5750) (далее – Приказ № 338).
Сведения об укомплектованности педагогическими, преподавательскими и руководящими кадрами по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям.
При этом, доля штатных педагогов не менее 90 % от общего количества педагогов.
2-1
Наличие библиотечного фонда учебной и художественной литературы в соответствии с нормами, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 января 2016 года № 44 "Об утверждении Правил по формированию, использованию и сохранению фонда библиотек государственных организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13070) (далее – Приказ № 44) и перечнем учебников, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 216 "Об утверждении перечня учебников для организаций среднего образования, учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, в том числе в электронной форме" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20708) (далее – Приказ № 216).
Наличие комплекта учебников на одного ученика в соответствии с рабочим учебным планом на предполагаемый контингент обучающихся.
Сведения о наличии фонда учебной, художественной и научной литературы по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям.
При отсутствии собственного библиотечного фонда малокомплектные школы, школы при учебно-оздоровительных центрах используют учебную и художественную литературу, переданную в пользование по договору/акту сторонней организацией образования.
3
Обеспеченность зданий (учебных корпусов) оборудованными медицинскими пунктами. Наличие лицензии на медицинскую деятельность или договора с организацией здравоохранения, имеющей лицензию на медицинскую деятельность с правом оказания медицинских услуг детскому населению в соответствии с приказом и. о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 марта 2023 года № 37 "Об утверждении стандарта оказания медицинской помощи в организациях среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32069) (далее – Приказ № 37).
В случае наличия договора с организацией здравоохранения, имеющей лицензию на медицинскую деятельность с правом оказания медицинских услуг детскому населению, наличие приложения к лицензии с указанием организации образования в качестве производственной базы.
Сведения об обеспеченности зданий (учебных корпусов) медицинскими пунктами и наличии лицензии на медицинскую деятельность организации образования или организации здравоохранения по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям.
Копия договора с организацией здравоохранения на медицинское обслуживание обучающихся.

Оқу корпустарын ішкі өткелдермен қосқан жағдайда бір медициналық пункттің болуына жол беріледі. Шағын жинақталған мектептер үшін медициналық пункті болмаған жағдайда медициналық қызмет көрсетуді алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымы "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-76 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23890 болып тіркелген) бекітілген Санитариялық қағидаларға (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-76 бұйрығы) сәйкес денсаулық сақтау ұйымымен жасалған шарт негізінде жүзеге асырады.
4

Допускается наличие одного медицинского пункта при соединении учебных корпусов внутренними переходами. Для малокомплектных школ при отсутствии медицинского пункта медицинское обслуживание осуществляет организация первичной медико-санитарной помощи на основании договора с организацией здравоохранения в соответствии с санитарными правилами, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-76 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23890) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-76).
4

№ ҚР ДСМ-76 бұйрығы және "Қоғамдық тамақтану объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 17 ақпандағы № ҚР ДСМ-16 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26866 болып тіркелген) (бұдан әрі - № ҚР ДСМ 16 бұйрық) бекітілген халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы бар тамақтандыру объектісінің (оқу корпустарында) болуы.
Білім алушыларды тамақпен қамтамасыз етуге арналған шарттың болуы.
Санитариялық қағидаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің және тамақтану объектісіне санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша. Білім алушыларды тамақпен қамтамасыз ету шартының көшірмесі.
Оқу корпустарын ішкі өткелдермен қосқан жағдайда бір тамақтану объектісі болуына жол беріледі.
Тамақтану объектісі жалға берілген жағдайда жалға алушының тамақтану объектісіне санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысының болуы.
5
№ ҚР ДСМ-76-бұйрығына сәйкес бекітілген санитариялық қағидаларға және "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 55 бұйрық) бекітілген өрт қауіпсіздігі талаптарына, сондай-ақ жалпы білім беру мекемелеріне арналған сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтеріне сәйкес келетін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару не сенімгерлік басқару құқығында тиесілі материалдық активтердің болуы немесе оқу үй-жайларымен білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін, кемінде 10 жыл қолданылу мерзімімен материалдық активтерді жалға алу. Спорт залының және/ немесе спорт объектісінің білім беру ұйымы ғимаратынан 1000 метрден астам қашықтықта, сондай-ақ объектіге автомагистральдардың, теміржол жолдарының қиылысында және жүріс бөлігінің қиылысын қамтитын қашықтықта болмағанда, спорт залын және/немесе спорт объектісін жалға алуға рұқсат етіледі, санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі болуы тиіс.
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы, ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (балалар) үшін жасалған жағдайлар туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша. Меншік немесе шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығын растайтын құжаттардың немесе ғимаратты жалға алу шартының көшірмелері, оның ішінде объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесі.
Әрбір ғимаратқа (оқу корпусына), санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі. Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес объектінің (әрбір оқу корпусына) өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігіне бақылау объектісіне бару арқылы профилақтикалық бақылау немесе тексеру нәтижелері туралы актінің көшірмесі.

Наличие объекта питания для обучающихся в зданиях (учебных корпусах) на основании санитарно-эпидемиологического заключения уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии с санитарными правилами, утвержденным Приказом № ҚР ДСМ-76 и приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 февраля 2022 года № ҚР ДСМ-16 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам общественного питания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26866 (далее – Приказ № ҚР ДСМ-16).
Наличие договора на обеспечение обучающихся питанием.
Сведения о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам, и санитарно-эпидемиологического заключения на объект питания по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям. Копия договора на обеспечение обучающихся питанием.
Допускается наличие одного объекта питания при соединении учебных корпусов внутренними переходами.
В случае сдачи объекта питания в аренду наличие у арендатора санитарно-эпидемиологического заключения на объект питания.
5
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления материальных активов, или аренда материальных активов со сроком действия не менее 10 лет обеспечивающих качество образовательных услуг, с учебными помещениями, соответствующими санитарным правилам, утвержденным Приказом № ҚР ДСМ-76, государственным нормативам в области архитектуры, градостроительства и строительства, требованиям пожарной безопасности, утвержденным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26867) (далее – Приказ № 55).
Разрешается аренда спортивного зала и/или спортивного объекта, за исключением нахождения спортивного зала и/ или спортивного объекта на расстоянии более 1000 метров от здания организации образования, а также включающим пересечение автомобильных дорог, железнодорожных путей при наличии копии санитарно-эпидемиологического заключения на объект.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы, условий лицам (детям) с особыми образовательными потребностями по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям. Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления, или доверительного управления, или договора аренды на здание. Копия санитарно-эпидемиологического заключения на каждый объект (учебный корпус).
Копия акта о результатах проверки или профилактического контроля с посещением объекта контроля на соответствие объекта (на каждый учебный корпус) требованиям пожарной безопасности в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.

Жаңадан ашылатын білім беру ұйымдары үшін өрт аудитінің қорытындысы (біржолғы қорытынды), объектіні пайдалануға беру актісі, оның ішінде № 55 бұйрықтың 1, 2, 3-қосымшаларына сәйкес өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдарды тағайындау туралы бұйрықтың, өртке қарсы қауіпсіздік шаралары туралы нұсқаулықтың көшірмелері, эвакуациялау жоспары, бастапқы өрт сөндіру құралдарының қажетті ең аз көлемі.
6
"Мектепке дейінгі, орта білім беру ұйымдарын, сондай-ақ арнайы білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 70 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13272 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 70 бұйрық) бекітілген нормаларына сәйкес келетін компьютерлік сыныптармен, Интернет желісіне қосылған компьютерлермен жабдықталуы;

Для вновь открываемых организаций образования – заключение пожарного аудита (разовое заключение), акт ввода объекта в эксплуатацию, в том числе, приказ о назначении лиц, обеспечивающих пожарную безопасность, инструкции о мерах противопожарной безопасности, план эвакуации, минимальный перечень необходимых первичных средств пожаротушения в соответствии с приложениями 1, 2, 3 Приказа № 55.
6
Оснащенность компьютерными классами, компьютерами, подключенными к сети интернет, соответствующими нормам, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 70 "Об утверждении норм оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного, среднего образования, а также специальных организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13272) (далее – Приказ № 70);

№ 348 бұйрыққа және "Тиісті типтердегі және түрлердегі мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 31 тамыздағы № 385 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29329 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 385 бұйрық) бекітілген Тиісті үлгідегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларына сәйкес оқу кабинеттерімен, спорт залдарымен жабдықталуы;
edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы;
№ 70 бұйрықпен бекітілген жабдықтар мен жиһаздардың болуы;
№ 385 бұйрықпен бекітілген жеке пайдалану үшін жабдықталған шкафтардың болуы;
№ ҚР ДСМ-76 бұйрықпен бекітілген санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес ауыз су режимін ұйымдастыру;
400 оқушыға дейін интернеттің ең аз жылдамдығы кемінде 20 Мбит/с, оған қосымша бір ауысымдағы контингент санын ескере отырып, әрбір 20 оқушыға 1 Мбит/с .
Ғимаратта № ҚР ДСМ-76-бұйрығына сәйкес келетін санитариялық тораптардың (унитаздар, қол жуатын раковиналар) болуы.
Білім беру ұйымдары үшін "Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 30 наурыздағы № 117 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27414 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 117 бұйрық) сәйкес білім беру ұйымдарының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылаудың болуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы, оның ішінде компьютерлік сыныптардың, компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің, техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің, ҰБДҚ-нің, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және аумағында бейнекамералардың болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 5, 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен жарақтандыру туралы біліктілік талабы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
Компьютерлік сыныптармен, оқу кабинеттерімен жарақтандырылуы туралы, edu.kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы, іргелес аумақтарда бейнебақылаудың болуы біліктілік талаптары шағын жинақталған мектептерге қолданылмайды.
Шағын жинақталған мектептерде бейімделген спорт залының болуына рұқсат беріледі; кәрізсіз жерлерде жылы санитариялық тораптарды орнатуға (75 адамға 1) және құймалы қолжуғыштарды орнатуға (30 адамға 1) рұқсат беріледі.
Жаңадан құрылған білім беру ұйымдарында жеке пайдалануға арналған жабдықталған шкафтардың саны болжамды қабылдау бойынша, жұмыс істеп тұрған білім беру ұйымдарында контингенті бойынша айқындалады.
6-1

учебными кабинетами, спортивными залами в соответствии с Приказом № 348 и приказу Министра просвещения Республики Казахстан от 31 августа 2022 года № 385 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования соответствующих типов и видов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 29329) (далее – Приказ № 385);
наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz;
наличие оборудования и мебели, утвержденных Приказом № 70;
наличие оборудованных шкафов для индивидуального использования, утвержденных Приказом № 385;
организация питьевого режима в соответствии с требованиями санитарных правил, утвержденных Приказом № ҚР ДСМ-76;
минимальная скорость интернета не менее 20 Мбит/сек до 400 обучающихся, плюс 1 Мбит/сек на каждые 20 обучающихся с учетом количества контингента в одной смене.
Наличие в здании санитарных узлов (унитазы, умывальные раковины), соответствующих санитарным правилам, утвержденным Приказом № ҚР ДСМ-76.
Для организаций образования наличие видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования согласно приказа Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 марта 2022 года № 117 "Об утверждении инструкции по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в области образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 27414) (далее – Приказ № 117).
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютерных классов, компьютеров, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов, технических средств обучения, информационной системы управления образованием с актуальными базами данных, НОБД, видеокамер в помещениях и на территории организации образования по форме согласно приложениям 5 и 6 к настоящим квалификационным требованиям.
Квалификационное требование об оснащенности компьютерными классами, подключенными к сети интернет, не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы. Квалификационное требование об оснащенности компьютерными классами, учебными кабинетами, наличии доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz, наличии видеонаблюдения на прилегающих территориях не распространяется на малокомплектные школы. Допускается в малокомплектных школах наличие приспособленного спортивного зала; в не канализированной местности допускается устройство теплых санитарных узлов (1 на 75 человек) и установка наливных умывальников (1 на 30 человек). Количество оборудованных шкафов для индивидуального использования во вновь созданных организациях образования определяется по предполагаемому набору, в действующих организациях образования определяется по контингенту.
6-1

"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабының 4-тармағына және "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 1-тармағына сәйкес білім беру ұйымдары педагогтерінің тиісті бейіні бойынша біліктілігін арттыруды 3 жылда кемінде 1 рет 36 сағаттан кем емес көлемінде қамтамасыз ету.
Білім беру ұйымдарының басшылары үшін тиісті бейіні және білім беру саласында менеджмент бойынша біліктілікті арттыру 3 жылда кемінде 1 рет.
Педагогтер мен басшы кадрлардың пәннің бейініне, білім беру бағдарламаларына сәйкес біліктілігін арттырудан және қайта даярлаудан өткені туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін оқытушылардың біліктілігін арттыру оқытылатын пәндердің бейініне сәйкес немесе оқыту әдістемесі бойынша жүргізіледі. Біліктілік талаптары жұмысқа орналастырылғаннан кейін кемінде 3 жыл еңбек қызметін жүзеге асыратын педагогтерге қолданылмайды.
Менеджмент саласында біліктілікті арттыру курстарының болуы білім беру ұйымын басқару ерекшелігіне байланысты шағын жинақталған мектептерге қолданылмайды.
7
"Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 27 желтоқсандағы № 570 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8369 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 570 бұйрық) бекітілген білім беру мониторингі шеңберінде әкімшілік деректер нысандарына сәйкес өзекті дерекқорлары бар "Ұлттық білім беру деректер қоры" (бұдан әрі – ҰБДҚ) және әкімшілік деректері ҰБДҚ-мен сәйкес келетін білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы, оның ішінде компьютерлік сыныптардың, компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің, техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің, ҰБДҚ-нің, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және аумағында бейнекамералардың болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
7-1
"Мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру, қосымша білім беру ұйымдарында психологиялық-педагогикалық қолдап отыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 12 қаңтардағы № 6 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26513 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 6 бұйрық) ғимараттарда (оқу корпустарында) ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (балалар) үшін жағдайлар құру.
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы, ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (балалар) үшін жасалған жағдайлар туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.

Обеспечение повышения квалификации педагогов по соответствующему профилю не реже 1 раза в 3 года, объемом не менее 36 часов согласно пункту 4 статьи 37 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и пункту 1 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О статусе педагога".
Для руководителей организаций образования повышение квалификации по соответствующему профилю и менеджменту в области образования - не реже 1 раза в 3 года.
Сведения о повышении квалификации и переподготовке педагогов и руководящих кадров в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин, образовательными программами курсов повышения квалификации по форме согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям.
Для организаций образования, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, повышение квалификации преподавателей проводится в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин или по методике преподавания. Квалификационные требования не распространяются на педагогов, осуществляющих трудовую деятельность менее трех лет после трудоустройства.
Наличие курсов повышения квалификации в области менеджмента не распространяется на малокомплектные школы в связи с их спецификой управления организацией образования.
7
Наличие информационной системы "Национальная образовательная база данных" (далее – НОБД) с актуальными базами данных в соответствии с формами административных данных в рамках образовательного мониторинга, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 декабря 2012 года № 570 "Об утверждении форм административных данных в рамках образовательного мониторинга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8369) (далее – Приказ № 570) и информационной системы управления образованием с актуальными базами данных, соответствующих административным данным НОБД.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютерных классов, компьютеров, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов, технических средств обучения, информационной системы управления образованием с актуальными базами данных, НОБД, видеокамер в помещениях и на территории организации образования по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям.
7-1
Создание условий лицам (детям) с особыми образовательными потребностями в зданиях (учебных корпусах) согласно приказу Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 января 2022 года № 6 "Об утверждении Правил психолого-педагогического сопровождения в организациях дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26513) (далее – Приказ № 6).
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы, условий лицам (детям) с особыми образовательными потребностями по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям.

2. Негізгі орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін
8
Оқу жұмыс жоспарларының № 500 бұйрықпен бекітілген үлгілік оқу жоспарларына және № 348 бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі.
Білім беру ұйымының басшысы бекіткен үлгілік оқу жоспарларына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарларының көшірмелері.
9
Оқу жұмыс жоспарының пәндеріне сәйкес тиісті бейіні бойынша педагогикалық білімі немесе педагогикалық қайта даярлаудан өткен кәсіптік білімі бар педагогтердің болуы.
Шағын жинақталған мектептерді қоспағанда негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын педагогтердің үлесі кемінде 90% құрауы.
Педагогтердің жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын педагог-сарапшылардың, педагог-зерттеушілердің, педагог-шеберлердің үлесі шағын жинақталған мектептер, арнайы мектептер үшін кемінде 25 %;
жалпы білім беретін мектептер, мектеп-гимназиялар, мектеп-лицейлер үшін кемінде 35 %;
лицей үшін кемінде 40 %, оның ішінде жаратылыстану-математикалық бағыттағы педагогтердің үлесі кемінде 30 %;
гимназиялар үшін кемінде 40 %, оның ішінде қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы педагогтердің үлесі кемінде 30 %; дарынды тұлғаларға арналған мамандандырылған білім беру ұйымдары үшін кемінде 45 %, оның ішінде аудандық және/немесе облыстық конкурстар мен жарыстар кезеңдерінің жеңімпаздарын және/немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен соңғы бес жылдағы республикалық конкурстар мен жарыстардың қатысушылары мен жеңімпаздарын дайындаған педагогтер (болған жағдайда).
Білім беру ұйымы басшысының және педагогтерінің білімі, жұмыс өтілі № 338 бұйрық талаптарына сәйкестігі.
Педагог, оқытушы және басшы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 1-ші қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Бұл ретте педагогтердің жалпы санынан штаттық педагогтердің үлесі кемінде 90%.
9-1
№ 44 бұйрықпен бекітілген нормаларға және № 216 бұйрықпен бекітілген оқулықтар тізбесіне сәйкес оқу және көркем әдебиеттің кітапханалық қорының болуы.
Болжамды білім алушылар контингентіне арналған оқу жұмыс жоспарына сәйкес бір оқушыға арналған оқулықтар жиынтығының болуы.
Оқу, көркем және ғылыми әдебиет қорының болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Шағын жинақталған мектептер, оқу-сауықтыру орталықтары жанындағы мектептер жеке кітапхана қоры болмаған жағдайда шарт/акт бойынша өзге білім беру ұйымы пайдалануға берген оқу және көркем әдебиетті пайдаланады.
10
Ғимараттардың (оқу корпустарының) жабдықталған медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі. Медициналық қызметке лицензияның немесе № 37 бұйрыққа сәйкес балаларға медициналық қызмет көрсету құқығымен медициналық қызметке лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымымен шарттың болуы.
Балаларға медициналық қызмет көрсету құқығымен Медициналық қызметке лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымымен шарт жасалған жағдайда, білім беру ұйымын өндірістік база ретінде көрсете отырып, лицензияға қосымшаның болуы.
Ғимараттардың (оқу корпустарының) медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі және білім беру немесе денсаулық сақтау ұйымының медициналық қызметке лицензиясының болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетуге денсаулық сақтау ұйымымен жасалған шарттың көшірмесі.
Оқу корпустарын ішкі өткелдермен қосқан жағдайда бір медициналық пункттің болуына рұқсат беріледі. Шағын жинақталған мектептер үшін медициналық пункті болмаған жағдайда медициналық қызмет көрсетуді алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымы № ҚР ДСМ-76 бұйрығымен бекітілген Санитариялық қағидаларға сәйкес денсаулық сақтау ұйымымен жасалған шарт негізінде жүзеге асырады. Біліктілік талабы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
11

2. Для деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные программы основного среднего образования
8
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам, утвержденным Приказом № 500, и Государственному общеобязательному стандарту основного среднего образования, утвержденному Приказом № 348.
Копии рабочих учебных планов, разработанных в соответствии с типовыми учебными планами, утвержденных руководителем организации образования.
9
Наличие педагогов в соответствии с предметами рабочего учебного плана, имеющих педагогическое образование по соответствующим профилям или профессиональное образование с прохождением педагогической переподготовки.
Доля педагогов для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов не менее 90 %, за исключением малокомплектных школ.
Доля педагогов-экспертов, педагогов-исследователей, педагогов-мастеров, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов: для малокомплектных и специальных школ не менее 25 %;
для общеобразовательных школ, школ-гимназий, школ-лицеев не менее 35 %;
для лицеев не менее 40 %, из них доля педагогов естественно-математического направления не менее 30 %;
для гимназий не менее 40%, из них доля педагогов общественно-гуманитарного направления не менее 30 %;
для специализированных организаций образования для одаренных лиц не менее 45 %, в том числе (при наличии) педагогов, подготовивших победителей районных и/или областных этапов конкурсов и соревнований и/или участников и победителей республиканских конкурсов и соревнований за последние 5 лет, утвержденных уполномоченным органом в сфере образования. Соответствие образования, стажа работы руководителя и педагогов организации образования требованиям Приказа № 338.
Сведения об укомплектованности педагогическими, преподавательскими и руководящими кадрами по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям.
При этом, доля штатных педагогов не менее 90 % от общего количества педагогов.
9-1
Наличие библиотечного фонда учебной и художественной литературы в соответствии с нормами, утвержденным Приказом № 44, и перечнем учебников, утвержденным Приказом № 216.
Наличие комплекта учебников на одного ученика в соответствии с рабочим учебным планом на предполагаемый контингент обучающихся.
Сведения о наличии фонда учебной, художественной и научной литературы по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям.
При отсутствии собственного библиотечного фонда малокомплектные школы, школы при учебно-оздоровительных центрах используют учебную и художественную литературу, переданную в пользование по договору/акту сторонней организацией образования.
10
Обеспеченность зданий (учебных корпусов) оборудованными медицинскими пунктами. Наличие лицензии на медицинскую деятельность или договора с организацией здравоохранения, имеющей лицензию на медицинскую деятельность с правом оказания медицинских услуг детскому населению в соответствии с Приказом № 37.
В случае наличия договора с организацией здравоохранения, имеющей лицензию на медицинскую деятельность с правом оказания медицинских услуг детскому населению, наличие приложения к лицензии с указанием организации образования в качестве производственной базы.
Сведения об обеспеченности зданий (учебных корпусов) медицинскими пунктами и наличии лицензии на медицинскую деятельность организации образования или организации здравоохранения по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям.
Копия договора с организацией здравоохранения на медицинское обслуживание обучающихся.
Допускается наличие одного медицинского пункта при соединении учебных корпусов внутренними переходами. Для малокомплектных школ при отсутствии медицинского пункта медицинское обслуживание осуществляет организация первичной медико-санитарной помощи на основании договора с организацией здравоохранения в соответствии с санитарными правилами, утвержденным Приказом № ҚР ДСМ-76. Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
11

№ ҚР ДСМ-76 бұйрығы және № ҚР ДСМ-16 бұйрығымен бекітілген халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы бар тамақтандыру объектісінің (оқу корпустарында) болуы.
Білім алушыларды тамақпен қамтамасыз етуге арналған шарттың болуы.
Санитариялық қағидаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің және тамақтану объектісіне санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша. Білім алушыларды тамақпен қамтамасыз ету шартының көшірмесі.
Оқу корпустарын ішкі өткелдермен қосқан жағдайда бір тамақтану объектісі болуына жол беріледі.
Тамақтану объектісі жалға берілген жағдайда жалға алушының тамақтану объектісіне санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысының болуы.
Біліктілік талабы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
12
№ ҚР ДСМ-76-бұйрығына сәйкес бекітілген санитариялық қағидаларға сондай-ақ жалпы білім беру мекемелеріне арналған сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтеріне және № 55 бұйрықпен бекітілген өрт қауіпсіздігі талаптарына, сондай-ақ жалпы білім беру мекемелеріне арналған сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтеріне сәйкес келетін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару не сенімгерлік басқару құқығында тиесілі материалдық активтердің болуы немесе оқу үй-жайларымен білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін, кемінде 10 жыл қолданылу мерзімімен материалдық активтерді жалға алу. Спорт залының және/ немесе спорт объектісінің білім беру ұйымы ғимаратынан 1000 метрден астам қашықтықта, сондай-ақ объектіге автомагистральдардың, теміржол жолдарының қиылысында және жүріс бөлігінің қиылысын қамтитын қашықтықта болмағанда, спорт залын және/немесе спорт объектісін жалға алуға рұқсат етіледі, санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі болуы тиіс.
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы, ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (балалар) үшін жасалған жағдайлар туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша. Меншік немесе шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығын растайтын құжаттардың немесе ғимаратты жалға алу шартының көшірмелері, оның ішінде объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесі.
Әрбір ғимаратқа (оқу корпусына), санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі. Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес объектінің (әрбір оқу корпусына) өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігіне бақылау объектісіне бару арқылы профилақтикалық бақылау немесе тексеру нәтижелері туралы актінің көшірмесі.

Наличие объекта питания для обучающихся в зданиях (учебных корпусах) на основании санитарно-эпидемиологического заключения уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии с санитарными правилами, утвержденным Приказом № ҚР ДСМ-76 и Приказом № ҚР ДСМ-16.
Наличие договора на обеспечение обучающихся питанием.
Сведения о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам, и санитарно-эпидемиологического заключения на объект питания по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям. Копия договора на обеспечение обучающихся питанием.
Допускается наличие одного объекта питания при соединении учебных корпусов внутренними переходами.
В случае сдачи объекта питания в аренду наличие у арендатора санитарно-эпидемиологического заключения на объект питания.
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
12
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления материальных активов, или аренда материальных активов со сроком действия не менее 10 лет, обеспечивающих качество образовательных услуг, с учебными помещениями, соответствующими санитарным правилам, утвержденным Приказом № ҚР ДСМ-76, государственным нормативам в области архитектуры, градостроительства и строительства, требованиям пожарной безопасности Приказа № 55. Разрешается аренда спортивного зала и/или спортивного объекта, за исключением нахождения спортивного зала и/ или спортивного объекта на расстоянии более 1000 метров от здания организации образования, а также включающим пересечение автомобильных дорог, железнодорожных путей при наличии копии санитарно-эпидемиологического заключения на объект.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы, условий лицам (детям) с особыми образовательными потребностями по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям. Копии документов, подтверждающих право собственности или хозяйственного ведения, или оперативного управления или доверительного управления, договора аренды на здание, в том числе копия акта приемки объекта в эксплуатацию. Копия санитарно-эпидемиологического заключения на каждый объект (учебный корпус).
Копия акта о результатах проверки или профилактического контроля с посещением объекта контроля на соответствие объекта (на каждый учебный корпус) требованиям пожарной безопасности в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.

Жаңадан ашылатын білім беру ұйымдары үшін өрт аудитінің қорытындысы (біржолғы қорытынды), объектіні пайдалануға беру актісі, оның ішінде № 55 бұйрықтың 1, 2, 3-қосымшаларына сәйкес өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдарды тағайындау туралы бұйрықтың, өртке қарсы қауіпсіздік шаралары туралы нұсқаулықтың көшірмелері, эвакуациялау жоспары, бастапқы өрт сөндіру құралдарының қажетті ең аз көлемі.
13
№ 70 бұйрықпен бекітілген нормаларға сәйкес келетін компьютерлік сыныптармен, Интернет желісіне қосылған компьютерлермен жабдықталуы;
348, № 385 және № 500 бұйрықтарға сәйкес пәндік кабинеттермен, зертханалармен, спорт залдарымен жабдықталуы;
шағын жинақталған мектептер, арнайы мектептер, оқу-сауықтыру орталықтары жанындағы мектептер үшін-физика, химия, биология пәндері бойынша ұсынылатын оқу-зертханалық жабдықтардың болуы жеткілікті;
edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы;
№ 70 бұйрықпен бекітілген жабдықтар мен жиһаздардың болуы;
№ ҚР ДСМ-76 бұйрығымен бекітілген санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес ауыз су режимін ұйымдастыру;
400 оқушыға дейін интернеттің ең аз жылдамдығы кемінде 20 Мбит/с, оған қосымша бір ауысымдағы контингент санын ескере отырып, әрбір 20 оқушыға 1 Мбит/с.
Ғимаратта № ҚР ДСМ-76-бұйрығына сәйкес келетін санитариялық тораптардың (унитаздар, қол жуатын раковиналар) болуы.
Білім беру ұйымдары үшін № 117 бұйрығына сәйкес білім беру ұйымдарының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылаудың болуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы, оның ішінде компьютерлік сыныптардың, компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің, техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің, ҰБДҚ-нің, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және аумағында бейнекамералардың болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 5, 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен жарақтандыру туралы біліктілік талабы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
Компьютерлік сыныптармен, оқу кабинеттерімен жарақтандырылуы туралы, edu.kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы, іргелес аумақтарда бейнебақылаудың болуы біліктілік талаптары шағын жинақталған мектептерге қолданылмайды.
Шағын жинақталған мектептерде бейімделген спорт залының болуына рұқсат беріледі; кәрізсіз жерлерде жылы санитариялық тораптарды орнатуға (75 адамға 1) және құймалы қолжуғыштарды орнатуға (30 адамға 1) рұқсат беріледі.

Для вновь открываемых организаций образования – заключение пожарного аудита (разовое заключение), акт ввода объекта в эксплуатацию, в том числе, приказ о назначении лиц, обеспечивающих пожарную безопасность, инструкции о мерах противопожарной безопасности, план эвакуации, минимальный перечень необходимых первичных средств пожаротушения в соответствии с приложениями 1, 2, 3 Приказа № 55.
13
Оснащенность компьютерными классами, компьютерами, подключенными к сети интернет, соответствующими нормам, утвержденным Приказом № 70; учебными предметными кабинетами, лабораториями, спортивными залами в соответствии с Приказами № 348, № 385 и № 500; для малокомплектных школ, специальных школ, школ при учебно-оздоровительных центрах достаточно наличие рекомендуемого учебно-лабораторного оборудования по предметам физика, химия, биология;
наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz; наличие оборудования и мебели, утвержденным Приказом № 70; организация питьевого режима в соответствии с требованиями санитарных правил, утвержденных Приказом № ҚР ДСМ-76;
минимальная скорость интернета не менее 20 Мбит/сек до 400 обучающихся плюс 1 Мбит/сек на каждые 20 обучающихся с учетом количества контингента в одной смене.
Наличие в здании санитарных узлов (унитазы, умывальные раковины), соответствующих санитарным правилам, утвержденным Приказом № ҚР ДСМ-76.
Для организаций образования наличие видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования согласно Приказа № 117.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютерных классов, компьютеров, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов, технических средств обучения, информационной системы управления образованием с актуальными базами данных, НОБД, видеокамер в помещениях и на территории организации образования по форме согласно приложениям 5, 6 к настоящим квалификационным требованиям.
Квалификационное требование об оснащенности компьютерными классами, подключенными к сети интернет, не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы. Квалификационное требование об оснащенности компьютерными классами, учебными кабинетами, наличии доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz, наличии видеонаблюдения на прилегающих территориях не распространяется на малокомплектные школы. Допускается в малокомплектных школах наличие приспособленного спортивного зала; в не канализированной местности допускается устройство теплых санитарных узлов (1 на 75 человек) и установка наливных умывальников (1 на 30 человек).

3. Жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін
15
Оқу жұмыс жоспарларының № 500 бұйрықпен бекітілген үлгілік оқу жоспарларына және № 348 бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі.
Білім беру ұйымының басшысы бекіткен үлгілік оқу жоспарларына сәйкес әзірленген оқу жұмыс жоспарларының көшірмелері.
16
Оқу жұмыс жоспарының пәндеріне сәйкес тиісті бейіні бойынша педагогикалық білімі немесе педагогикалық қайта даярлаудан өткен кәсіптік білімі бар педагогтердің болуы.
Шағын жинақталған мектептерді қоспағанда негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын педагогтердің үлесі кемінде 90% құрауы.
Негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын педагог-сарапшылардың, педагог-зерттеушілердің, педагог-шеберлердің үлесі: шағын жинақталған мектептер, арнайы мектептер үшін кемінде 25 %;
жалпы білім беретін мектептер, мектеп-гимназиялар, мектеп-лицейлер үшін кемінде 35 %;
лицей үшін кемінде 40 %, оның ішінде жаратылыстану-математикалық бағыттағы педагогтердің үлесі кемінде 30 %;
гимназиялар үшін кемінде 40 %, оның ішінде қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы педагогтердің үлесі кемінде 30 %;
дарынды тұлғаларға арналған мамандандырылған білім беру ұйымдары үшін кемінде 45 %, оның ішінде аудандық және/немесе облыстық конкурстар мен жарыстар кезеңдерінің жеңімпаздарын және/немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен соңғы бес жылдағы республикалық конкурстар мен жарыстардың қатысушылары мен жеңімпаздарын дайындаған педагогтер (болған жағдайда).
Білім беру ұйымы басшысының және педагогтерінің білімі, жұмыс өтілі № 338 бұйрық талаптарына сәйкестігі.
Педагог, оқытушы және басшы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 1-ші қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Бұл ретте штаттық педагогтардың үлесі педагогтердің жалпы санының кемінде 90% құрауы тиіс.
16-1
№ 44 бұйрықпен бекітілген нормаларға және № 216 бұйрықпен бекітілген оқулықтар тізбесіне сәйкес оқу және көркем әдебиеттің кітапханалық қорының болуы.
Болжамды білім алушылар контингентіне арналған оқу жұмыс жоспарына сәйкес бір оқушыға арналған оқулықтар жиынтығының болуы.
Оқу, көркем және ғылыми әдебиет қорының болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Шағын жинақталған мектептер, арнайы мектептер, оқу-сауықтыру орталықтары жанындағы мектептер жеке кітапхана қоры болмаған жағдайда шарт/акт бойынша өзге білім беру ұйымы пайдалануға берген оқу және көркем әдебиетті пайдаланады.
17
Ғимараттардың (оқу корпустарының) жабдықталған медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі. Медициналық қызметке лицензияның немесе № 37 бұйрығына сәйкес балаларға медициналық қызмет көрсету құқығымен медициналық қызметке лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымымен шарттың болуы.
Балаларға медициналық қызмет көрсету құқығымен медициналық қызметке лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымымен шарт жасалған жағдайда, білім беру ұйымын өндірістік база ретінде көрсете отырып, лицензияға қосымшаның болуы.
Ғимараттардың (оқу корпустарының) медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі және білім беру немесе денсаулық сақтау ұйымының медициналық қызметке лицензиясының болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Білім алушыларға медициналық қызмет көрсетуге денсаулық сақтау ұйымымен жасалған шарттың көшірмесі.
Оқу корпустарын ішкі өткелдермен қосқан жағдайда бір медициналық пункттің болуына жол беріледі. Шағын жинақталған мектептер үшін медициналық пункті болмаған жағдайда медициналық қызмет көрсетуді алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымы № ҚР ДСМ-76 бұйрығымен бекітілген Санитариялық қағидаларға сәйкес денсаулық сақтау ұйымымен жасалған шарт негізінде жүзеге асырады.
Біліктілік талабы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
18

3. Для деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы общего среднего образования
15
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам, утвержденным Приказом № 500, и Государственному общеобязательному стандарту общего среднего образования, утвержденному Приказом № 348.
Копии рабочих учебных планов, разработанных в соответствии с типовыми учебными планами, утвержденных руководителем организации образования.
16
Наличие педагогов в соответствии с предметами рабочего учебного плана, имеющих педагогическое образование по соответствующим профилям или профессиональное образование с прохождением педагогической переподготовки.
Доля педагогов для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов не менее 90 %, за исключением малокомплектных школ.
Доля педагогов-экспертов, педагогов-исследователей, педагогов-мастеров, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов: для малокомплектных и специальных школ не менее 25 %;
для общеобразовательных школ, школ-гимназий, школ-лицеев не менее 35 %;
для лицеев не менее 40 %, из них доля педагогов естественно-математического направления не менее 30 %;
для гимназий не менее 40%, из них доля педагогов общественно-гуманитарного направления не менее 30 %;
для специализированных организаций образования для одаренных лиц не менее 45 %, в том числе (при наличии) педагогов, подготовивших победителей районных и/или областных этапов конкурсов и соревнований и/или участников и победителей республиканских конкурсов и соревнований за последние 5 лет, утвержденных уполномоченным органом в сфере образования. Соответствие образования, стажа работы руководителя и педагогов организации образования требованиям Приказа № 338.
Сведения об укомплектованности педагогическими, преподавательскими и руководящими кадрами по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям.
При этом, доля штатных педагогов не менее 90 % от общего количества педагогов
16-1
Наличие библиотечного фонда учебной и художественной литературы в соответствии с нормами, утвержденным Приказом № 44, и перечнем учебников, утвержденным Приказом № 216.
Наличие комплекта учебников на одного ученика в соответствии с рабочим учебным планом на предполагаемый контингент обучающихся.
Сведения о наличии фонда учебной, художественной и научной литературы по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям.
При отсутствии собственного библиотечного фонда малокомплектные школы специальных школ, школ при учебно-оздоровительных центрах используют учебную и художественную литературу, переданную в пользование по договору/акту сторонней организацией образования.
17
Обеспеченность зданий (учебных корпусов) оборудованными медицинскими пунктами. Наличие лицензии на медицинскую деятельность или договора с организацией здравоохранения, имеющей лицензию на медицинскую деятельность с правом оказания медицинских услуг детскому населению в соответствии с Приказом № 37.
В случае наличия договора с организацией здравоохранения, имеющей лицензию на медицинскую деятельность с правом оказания медицинских услуг детскому населению, наличие приложения к лицензии с указанием организации образования в качестве производственной базы.
Сведения об обеспеченности зданий (учебных корпусов) медицинскими пунктами и наличии лицензии на медицинскую деятельность организации образования или организации здравоохранения по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям.
Копия договора с организацией здравоохранения на медицинское обслуживание обучающихся.
Допускается наличие одного медицинского пункта при соединении учебных корпусов внутренними переходами. Для малокомплектных школ при отсутствии медицинского пункта медицинское обслуживание осуществляет организация первичной медико-санитарной помощи на основании договора с организацией здравоохранения в соответствии с санитарными правилами, утвержденным Приказом № ҚР ДСМ-76. Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
18

21-1
№ 6 бұйрықпен бекітілген ғимараттарда (оқу корпустарында) ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (балалар) үшін жағдайлар жасау
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы, ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (балалар) үшін жасалған жағдайлар туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Біліктілік талабы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
4. Техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін
22
№ 348 бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына, кәсіптік стандартқа (болған жағдайда) сәйкес келетін білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламасының болуы.
Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар үшін Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодекстің 221-бабының 2-тармағына (бұдан әрі – Денсаулық кодексі), үлгілік оқу жоспарларына (болған жағдайда), кәсіптік стандартқа (болған жағдайда) (қазақ және орыс тілдерінде) сәйкестігі.
"Педагог" кәсіптік стандартына, тәрбие мен оқытудың және/немесе бастауыш, негізгі орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын ескере отырып, үлгілік оқу жоспарларына, бағдарламаларына (болған жағдайда) (қазақ және орыс тілдерінде) сәйкес білім беру саласында мамандарды даярлау үшін білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламаларының болуы.
Рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін діни қызмет саласындағы уәкілетті органмен келісілген жалпы білім беретін және діни пәндерді қамтитын білім беру бағдарламаның сәйкестігі.
"Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары іске асыратын білім беру бағдарламаларының тізілімін жүргізу қағидалары, сондай-ақ білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізу және алып тастау негіздерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 7 қазандағы № 417 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30099 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 417 бұйрық) қазақ және орыс тілдерінде QR (Кюар) код берілген тіркеу нөмірі.

21-1
Создание условий лицам (детям) с особыми образовательными потребностями в зданиях (учебных корпусах) согласно Приказу № 6.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы, условий лицам (детям) с особыми образовательными потребностями по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям.
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
4. Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального образования
22
Наличие образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области образования, соответствующей Государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования, утвержденному Приказом № 348, профессиональному стандарту (при наличии).
Для медицинских и фармацевтических специальностей соответствие Государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования, согласно пункту 2 статьи 221 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс о здоровье), типовым учебным планам (при наличии), профессиональному стандарту (при наличии) (на казахском и русском языках).
Для подготовки специалистов в области образования наличие образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области образования, в соответствии с профессиональным стандартом "Педагог", типовым учебным планам, программам (при наличии) на (казахском и русском языках) с учетом Государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения и/или начального, основного среднего образования.
Для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, соответствие образовательной программы, включающей общеобразовательные и религиозные дисциплины, согласованные с уполномоченным органом в сфере религиозной деятельности.
Регистрационный номер реестра с присвоенным QR (Кюар) кодом, утвержденным приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 7 октября 2022 года № 417 "Об утверждении Правил ведения реестра образовательных программ, реализуемых организациями технического и профессионального, послесреднего образования, а также основания включения в реестр образовательных программ и исключения из него" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 30099) (далее – Приказ № 417) на казахском и русском языках.

Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар үшін "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру деңгейлері бойынша мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 4 шiлдедегi № ҚР ДСМ-63 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28716 болып тіркелген) (бұдан әрі - ДСМ-63), Денсаулық кодекстің 221- бабының 2-тармағына сәйкес оқытудың толық кезеңіне әзірленген мамандықтың даярланатын мамандық бойынша қазақ және орыс тілдеріндегі оқу жұмыс жоспарының көшірмелері.
Білім беру саласында мамандарды даярлау үшін "Педагог" кәсіби стандартына сәйкес №417 бұйрықпен бекітілген QR (Кюар) код берілген тізілімнің тіркеу нөмірі.
Діни білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін жалпы білім беретін және діни пәндерді қамтитын білім беру бағдарламаның көшірмелері және діни қызмет саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламасына қорытынды-хаттың көшірмесі.көшірмесі
Оқу жоспарының Денсаулық кодекстің 221-бабының 2-тармағына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі туралы біліктілік талабы "Білім беру ұйымдарында эксперимент режимінде іске асырылатын білім беру бағдарламаларын әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 139 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10916 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 139 бұйрық) эксперимент режимінде іске асырылатын бағдарламаларға мәлімделген жағдайлар бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық (ҚР Қорғаныс министрлігінің әскери білім және ғылым департаментімен келісілген оқу жұмыс жоспарының болуы), Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарында адамдарды оқыту үшін және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарды оқыту үшін қолданылмайды.
23
Мәдениет және спорт саласындағы білім беру ұйымдарын, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарын, бітіру жылы ішінде білім беру саласындағы мамандығы бойынша бітірушілердің кемінде 90%-ын жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ететін білім беру ұйымдарын қоспағанда, "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің мамандықтары мен біліктіліктерінің сыныптауышын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 27 қыркүйектегі № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17564 болып тіркелген) (бұдан әрі - Сынаптауышы) бекітілген Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары мен біліктіліктерінің сыныптауышында көрсетілген білім беру саласында мамандар даярлау үшін білім беру саласында уәкілетті органның кемінде 5 мамандық бойынша лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болуы. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің мамандықтары мен біліктіліктерінің сыныптауышында көрсетілген денсаулық сақтау саласындағы мамандарды даярлау үшін, бітіру жылы ішінде денсаулық сақтау саласындағы мамандық бойынша бітірушілердің кемінде 90%-ын жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ететін білім беру ұйымдарын қоспағанда, денсаулық сақтау саласындағы кемінде 4 мамандық бойынша лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болуы.
Жұмыс орнынан растайтын құжаттың көшірмесі
24

Для медицинских и фармацевтических специальностей копии рабочего учебного плана по подготавливаемой специальности на казахском и русском языках, разработанного на полный период обучения в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июля 2022 года № ҚР ДСМ-63 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов по уровням образования в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28716 (далее – Приказ № ДСМ-63), согласно пункту 2 статьи 221 Кодекса о здоровье.
Для подготовки специалистов в области образования регистрационный номер реестра с присвоенным QR (Кюар) кодом, утвержденным Приказом № 417, согласно профессионального стандарта "Педагог".
Для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, копия образовательной программы, включающей общеобразовательные и религиозные дисциплины и копия письма-заключения на образовательную программу уполномоченного органа в сфере религиозной деятельности.
Квалификационное требование о наличии образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области образования и (или) Государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования в области здравоохранения, согласно пункту 2 статьи 221 Кодекса о здоровье, не распространяется на программы, которые реализуются в режиме эксперимента, утвержденные приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 139 "Об утверждении Правил разработки, апробации и внедрения образовательных программ, реализуемых в режиме эксперимента в организациях образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10916) (далее – Приказ № 139) по заявленным условиям, а также не распространяется на организации образования подведомственные Министерству обороны (наличие рабочего учебного плана, согласованного департаментом военного образования и науки Министерства обороны РК) ), Министерству внутренних дел Республики Казахстан, для обучения лиц в организациях образования, размещенных при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы и для обучения лиц, с особыми образовательными потребностями.
23
Для подготовки специалистов в области образования, указанных в Классификаторе специальностей и квалификаций технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 сентября 2018 года № 500 "Об утверждении Классификатора специальностей и квалификаций технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17564) (далее – Классификатор) наличие лицензии и (или) приложения к лицензии уполномоченного органа не менее чем по 5 специальностям в области образования, за исключением организаций образования в области культуры и спорта, организаций образования, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, организаций образования, обеспечивающих трудоустройство – не менее 90 % выпускников по специальности в области образования в течение года выпуска. Для подготовки специалистов в области здравоохранения, указанных в Классификаторе специальностей и квалификаций технического и профессионального, послесреднего образования, наличие лицензии и (или) приложения к лицензии не менее чем по 4 специальностям в области здравоохранения, за исключением организаций образования, обеспечивающих трудоустройство выпускников по специальности в области здравоохранения не менее 90 % в течение года выпуска.
Копия подтверждающего документа с места работы
24

Жаңадан ашылатын білім беру ұйымдарын қоспағанда, колледждер даярланатын мамандық бойынша білім алушыларды қабылдауды 3 жылда кемінде 1 рет жүзеге асыруы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы, оның ішінде компьютерлік сыныптардың, компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің, техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің, ҰБДҚ-нің, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және аумағында бейнекамералардың болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Біліктілік талаптары әскери арнаулы оқу орындарына, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанынан орналастырылған білім беру ұйымдарына және лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алған кезде қолданылмайды.
25
Даярланатын мамандық бойынша оқу жұмыс жоспарының пәндеріне және (немесе) модульдеріне сәйкес педагогтердің болуы, оның ішінде педагогтер білімінің оқытылатын пәндер бейініне және (немесе) модульдеріне сәйкес болуы немесе білім беру саласындағы заңнамаға сәйкес педагогикалық қайта даярлаудан өткен педагогтердің болуы, сондай-ақ бейіні бойынша соңғы 3 жылда кемінде 36 сағат көлемінде ұйымдарда және/немесе өндірісте тағылымдамадан өткен өндірістік оқыту шеберлерінің болуы. Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын педагогтер мен өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі даярланатын мамандық бойынша педагогтердің жалпы санынан кемінде 70 %, оның ішінде медициналық білім беру бағдарламасын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін, мамандық бойынша педагогтердің жалпы санынан қолданбалы бакалавриат, магистратура деңгейі бар мейіргерлерден педагогтердің үлесі – кемінде 10 %. Даярланатын мамандық бойынша педагогтердің жалпы санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын өнер және мәдениет саласындағы білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін педагогтердің үлесі – кемінде 50 %; даярланатын мамандық бойынша педагогтердің жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін педагогтердің үлесі – кемінде 50 %.
Педагог, оқытушы және басшы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 1-ші қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Өндірістік оқыту шеберлеріне қатысты біліктілік талаптары қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына және Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
26
Даярланатын мамандық бойынша лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын педагогтер санынан педагог-сарапшылардың, педагог-зерттеушілердің, педагог-шеберлердің және (немесе) магистр, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі, ғылым докторы, ғылым кандидаты, философия докторы (PhD) ғылыми дәрежесі бар адамдардың үлесі – кемінде 30 %. Даярланатын мамандық бойынша лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын педагогтер санынан соңғы 3 жылда ұйымдарда және/немесе өндірісте көлемі кемінде 36 сағат болатын тағылымдамадан өткен арнайы пәндер педагогтері мен өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі – кемінде 10 %. Рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін жоғары білімі бар, жалпы білім беретін пәндер бойынша, бейіндік пәндер бойынша – бейіні бойынша жоғары білімі бар және/немесе дін саласындағы жалпы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл, дін саласындағы семинарияны немесе медресені бітірген педагогтердің даярланатын мамандық бойынша педагогтер санынан кемінде 50 %.
Педагог, оқытушы және басшы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 1-ші қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Өндірістік оқыту шеберлеріне қатысты біліктілік талаптары Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
27
№ 348 бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес, даярланатын мамандық бойынша оқудың толық кезеңіне білім алушылар контингентіне қатысты, оның ішінде оқыту тілі бойынша оқу жұмыс жоспарына сәйкес баспа және электрондық басылымдар форматында оқу және ғылыми әдебиеттің кітапханалық қорының болуы. Рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін білім беру бағдарламасына сәйкес дінтану сараптамасынан өткен оқу әдебиеті қорының болуы.
Оқу, көркем және ғылыми әдебиет қорының болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Цифрлық тасымалдағыштардағы оқу және ғылыми әдебиеттердің болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша. Рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін діни қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның оқу әдебиеті қорының дінтану сараптамасының оң қорытындысының көшірмесі.
28
Медициналық қызметке арналған лицензия негізінде білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы.
Ғимараттардың (оқу корпустарының) медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі және білім беру немесе денсаулық сақтау ұйымының медициналық қызметке лицензиясының болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Оқу корпустары бір жер учаскесінде орналасқан кезде немесе оларды ішкі өткелдермен жалғаған кезде бір медициналық пункттің болуына жол беріледі.
Біліктілік талабы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
29

Осуществление колледжами приема обучающихся по подготавливаемой специальности не реже чем 1 раза в 3 года, за исключением вновь открывающихся организаций образования.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютерных классов, компьютеров, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов, технических средств обучения, информационной системы управления образованием с актуальными базами данных, НОБД, видеокамер в помещениях и на территории организации образования по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям.
Квалификационные требования не распространяются на военные специальные учебные заведения, на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы и при получении лицензии и (или) приложения к лицензии.
25
Наличие педагогов в соответствии с дисциплинами и (или) модулями рабочего учебного плана по подготавливаемой специальности, в том числе соответствие образования педагогов профилю преподаваемых дисциплин и (или) модулей или прошедших педагогическую переподготовку в соответствии с законодательством в области образования, а также мастеров производственного обучения, прошедших стажировку в организациях и/или на производстве объемом не менее 36 часов за последние 3 года по профилю. Доля педагогов и мастеров производственного обучения, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов по подготавливаемой специальности не менее 70 % в том числе для организаций образования, реализующих медицинские образовательные программы, доля педагогов из числа медицинских сестер с уровнем прикладного бакалавриата, магистратуры от общего числа педагогов по специальности – не менее 10 %.
Доля педагогов для организаций образования, реализующих образовательные программы в сфере искусства и культуры, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов по подготавливаемой специальности – не менее 50 %. Доля педагогов для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов по подготавливаемой специальности – не менее 50 %.
Квалификационное требование касательно мастеров производственного обучения не распространяется на организации образования подведомственные Министерству обороны, Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, организации образования размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
26
Доля педагогов- экспертов, педагогов-исследователей, педагогов-мастеров и (или) лиц, имеющих степень магистра, доктора философии (PhD), доктора по профилю, ученую степень доктора наук, кандидата наук, доктора философии (PhD), от числа педагогов по подготавливаемой специальности, для которых основным местом работы является лицензиат – не менее 30 %.
Доля педагогов специальных дисциплин и мастеров производственного обучения, прошедших стажировку в организациях и/или на производстве объемом не менее 36 часов за последние 3 года, от числа педагогов по подготавливаемой специальности, для которых основным местом работы является лицензиат – не менее 10 %.
Доля педагогов для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, по общеобразовательным дисциплинам, имеющих высшее образование, по профилирующим дисциплинам – высшее образование по профилю и/или окончивших духовную семинарию или медресе с общим стажем работы в религиозной сфере, не менее пяти лет от числа педагогов по подготавливаемой специальности – не менее 50 %.
Сведения об укомплектованности педагогическими, преподавательскими и руководящими кадрами по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям.
Квалификационное требование касательно мастеров производственного обучения не распространяется на организации образования подведомственные Министерству обороны, Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
27
Наличие библиотечного фонда учебной и научной литературы в соответствии с рабочим учебным планом по отношению к контингенту обучающихся, в том числе по языкам обучения, на полный период обучения по подготавливаемой специальности в соответствии Государственным общеобязательным стандартом технического и профессионального образования, утвержденным приказом № 348, в формате печатных и электронных изданий; для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, наличие фонда учебной литературы, прошедшей религиоведческую экспертизу, в соответствии с образовательной программой.
Сведения о наличии фонда учебной, художественной и научной литературы по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям.
Сведения о наличии учебной и научной литературы на цифровых носителях по форме согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям. Для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы: копия положительного заключения религиоведческой экспертизы фонда учебной литературы уполномоченного государственного органа в сфере религиозной деятельности.
28
Наличие медицинского обслуживания обучающихся на основании лицензии на медицинскую деятельность.
Сведения об обеспеченности зданий (учебных корпусов) медицинскими пунктами и наличии лицензии на медицинскую деятельность организации образования или организации здравоохранения по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям.
Допускается наличие одного медицинского пункта при расположении учебных корпусов на одном земельном участке или при соединении их внутренними переходами.
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
29

№ ҚР ДСМ-76 бұйрығы және № ҚР ДСМ-16 бұйрығымен бекітілген халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы бар тамақтандыру объектісінің (оқу корпустарында) болуы.
Білім алушыларды тамақпен қамтамасыз етуге арналған шарттың болуы.
Санитариялық қағидаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің және тамақтану объектісіне санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша. Білім алушыларды тамақпен қамтамасыз ету шартының көшірмесі.
Оқу корпустары бір жер учаскесінде орналасқан кезде немесе оларды ішкі өткелдермен жалғаған кезде бір тамақтану объектісінің болуына жол беріледі.
Тамақтану объектісі жалға берілген жағдайда жалға алушының тамақтану объектісіне санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысының болуы.
Біліктілік талабы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
30
Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығында тиесілі материалдық активтердің (оқу кабинеттерінің, шеберханалардың, зертханалардың, өткізу пункттерінің, санитариялық тораптардың болуы, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылаудың болуы), оның ішінде № 55 бұйрықпен бекітілген өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін оқу үй-жайларының болуы. Денсаулық кодексінің 24-бабына сәйкес білім беру ұйымының орналасқан жері бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға жіберілген қызметті немесе белгілі бір іс-қимылды жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаның болуы.
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы, ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (балалар) үшін жасалған жағдайлар туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша. Шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығын растайтын құжаттардың немесе ғимаратқа жалдау шартының көшірмелері. Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес әрбір объектіге (оқу корпусына) өрт қауіпсіздігі саласындағы сәйкестікке объектіге барумен профилактикалық бақылау нәтижелері туралы актінің көшірмесі.
Жаңадан ашылатын білім беру ұйымдары үшін өрт аудитінің қорытындысы (бір рет алынады), объектіні пайдалануға беру актісі, оның ішінде бұйрықтың – № 55 1,2,3-қосымшаларына сәйкес өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдарды тағайындау туралы бұйрықтың, өртке қарсы қауіпсіздік шаралары туралы нұсқаулықтың көшірмелері, эвакуациялау жоспары, бастапқы өрт сөндіру құралдарының қажетті ең аз көлемі.
Эпидемиялық маңыздылығы болмашы объекті қызметінің басталғаны (оларды пайдалану) туралы хабарламаның көшірмесі.
31
№ 385 бұйрығына сәйкес мұқтаж білім алушыларға (Санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес жатақханалармен және/немесе хостелдермен/ және/немесе қонақ үйлермен) тұру үшін жағдай жасау.
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы, ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (балалар) үшін жасалған жағдайлар туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар жатақхананың болуын, жатақханалардың және/немесе хостелдермен/ және/немесе қонақ үйлермен халықтың санитариялық эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық эпидемиологиялық қорытындысының болуын растайтын, оқудың толық кезеңіне студенттерді орналастыруға арналған, меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығына жататын немесе оқудың толық кезеңіне жалға алу, немесе шарты бойынша жалдау (жаңадан ашылатын білім беру ұйымдары үшін) құқығындағы құжаттардың көшірмелері болуы. ҰБДҚ мәліметтерінің нақты деректерге сәйкестігі.
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
32
№ 6 бұйрықпен бекітілген ғимараттарда (оқу корпустарында) ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (балалар) үшін жағдайлар жасау.
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы, ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (балалар) үшін жасалған жағдайлар туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
33

Наличие объекта питания для обучающихся в зданиях (учебных корпусах) на основании санитарно-эпидемиологического заключения уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии с санитарными правилами, утвержденным Приказом № ҚР ДСМ-76 и Приказом № ҚР ДСМ-16.
Наличие договора на обеспечение обучающихся питанием.
Сведения о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам, и санитарно-эпидемиологического заключения на объект питания по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям. Копия договора на обеспечение обучающихся питанием.
Допускается наличие одного объекта питания при расположении учебных корпусов на одном земельном участке или при соединении их внутренними переходами.
В случае сдачи объекта питания в аренду наличие у арендатора санитарно-эпидемиологического заключения на объект питания.
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
30
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления материальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг (учебные кабинеты, мастерские, лаборатории, пропускные пункты, санузлы, наличие видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования), в том числе учебных помещений, соответствующим требованиям пожарной безопасности, утвержденным Приказом № 55.
Наличие уведомления о начале и прекращении деятельности (эксплуатации) объекта незначительной эпидемической значимости, направленное в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по месту нахождения организации образования в соответствии со статьей 24 Кодекса о здоровье.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы, условий лицам (детям) с особыми образовательными потребностями по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям. Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления, или доверительного управления на здания. Копия акта о результатах проверки или профилактического контроля с посещением объекта в соответствии с Предпринимательским Республики Казахстан на соответствие в области пожарной безопасности на каждый объект (учебный корпус).
Для вновь открываемых организаций образования – заключение пожарного аудита (разовое заключение), акт ввода объекта в эксплуатацию, в том числе, приказ о назначении лиц, обеспечивающих пожарную безопасность, инструкции о мерах противопожарной безопасности, план эвакуации, минимальный перечень необходимых первичных средств пожаротушения в соответствии с приложениями 1, 2, 3 Приказа № 55.
Копия уведомления о начале деятельности (эксплуатации) объекта незначительной эпидемической значимости.
31
Создание условий для проживания обеспечение общежитиями /хостелами/ гостиницами, соответствующим требованиям Санитарных правил) нуждающимся обучающимся в соответствие с Приказом № 385
Копии документов на размещение студентов на полный период обучения, собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления, или на праве аренды, или по договору аренды (для вновь открываемых организаций образования) на полный период обучения, подтверждающих наличие общежития, наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии общежития/ хостела/ гостиниц нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Соответствие сведений НОБД фактическим данным.
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
32
Создание условий лицам (детям) с особыми образовательными потребностями в зданиях (учебных корпусах) согласно Приказу № 6.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы, условий лицам (детям) с особыми образовательными потребностями по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям.
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
33

"Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 7 наурыздағы № 97 бұйрығымен (бұдан әрі – № 97 бұйрық) бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7574 болып тіркелген) нормаларға сәйкес келетін, даярланатын мамандықтар бойынша оқу-зертханалық жабдықтармен және техникалық оқыту құралдарымен, сондай–ақ интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен, компьютерлермен жабдықталуы.
Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары үшін Денсаулық кодекстің 220-бабының 3-тармағына сәйкес білім беру ұйымының құрылымында симуляциялық кабинеттің (орталықтың) болуы.
Қажет болған кезде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындары үшін әскери бөлімдер мен басқа да әскери оқу орындарының оқу-материалдық базасын пайдалану туралы ведомстволық бұйрықтың, әскери кафедралардың оқу – материалдық базасын бірлесіп пайдалану жөніндегі өзара іс-қимыл туралы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен (бұдан әрі - ЖЖОКББҰ) меморандумдардың болуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы, оның ішінде компьютерлік сыныптардың, компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің, техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің, ҰБДҚ-нің, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және аумағында бейнекамералардың болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындары үшін ЖЖОКББҰ-мен бұйрықтар мен меморандумдар көшірмелерінің болуы.
Интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныппен жарақталуы туралы біліктілік талаптары Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
34
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабының 4-тармағына және "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 1-тармағына сәйкес тиісті бейіні бойынша педагогтердің және білім беру ұйымдарының басшы кадрларының 3 жылда кемінде 1 рет, кемінде 36 сағатты құрайтын біліктілігінің артуын қамтамасыз ету. Білім беру ұйымдарының басшылары үшін менеджмент саласындағы біліктілікті арттыру - 3 жылда кемінде 1 рет.
Педагогтер мен басшы кадрлардың пәннің бейініне, білім беру бағдарламаларына сәйкес соңғы 5 жылда біліктілігін арттырудан және қайта даярлаудан өткені туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдары үшін педагогтердің біліктілік арттыру оқытатын пәндерінің бейініне немесе оқыту әдістемесіне сәйкес өткізіледі. Біліктілік талаптары жұмысқа орналасқаннан кейін еңбек қызметін 3 жылдан кем жүзеге асыратын педагогтерге қолданылмайды.
35
№ 570 бұйрықпен бекітілген білім беру мониторингі шеңберінде әкімшілік деректер нысандарына сәйкес өзекті деректер қоры бар білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы және нақты деректердің ҰБДҚ-мен сәйкестігі.
Edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы, оның ішінде компьютерлік сыныптардың, компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің, техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің, ҰБДҚ-нің, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және аумағында бейнекамералардың болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
36
Азаматтық заңнамаға сәйкес толық оқу кезеңін қамтитын даярланатын мамандық бойынша практика базасы ретінде айқындалған ұйымдармен шарттардың болуы.
Кәсіптік практикадан өтудің толық кезеңін қамтитын даярланатын мамандыққа сәйкес практика базасы ретінде айқындалған ұйымдармен жасалған шарттардың көшірмелері.
Біліктілік талаптары қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
37
Мамандық бойынша білім беру ұйымының түлектерін жұмысқа орналастыру және жұмыспен қамту туралы мәліметтер, бұл ретте мамандық бойынша бітірушілердің жалпы санынан жұмысқа орналасқандардың және жұмыспен қамтылғандардың үлесі кемінде 75 %.
Жұмыс орнынан растайтын құжаттың көшірмесі.
Біліктілік талаптары лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алған кезде және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне бағынысты білім беру ұйымдарына, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.

Оснащенность по подготавливаемой специальности учебно-лабораторным оборудованием и техническими средствами обучения, а также компьютерными классами, компьютерами, подключенными к сети интернет, соответствующими нормам, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 марта 2012 года № 97 "Об утверждении норм оснащения оборудованием и мебелью организаций технического и профессионального образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7574) (далее – Приказ № 97).
Для организаций образования в области здравоохранения наличие в структуре организации образования симуляционного кабинета (центра) согласно пункту 3 статьи 220 Кодекса о здоровье.
При необходимости для военных учебных заведений Министерства обороны Республики Казахстан наличие ведомственного приказа об использовании учебно-материальной базы воинских частей и других военных учебных заведений, меморандумов с организациями высшего и послевузовского образования (далее – ОВПО) о взаимодействии по совместному использованию учебно-материальной базы военных кафедр.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютеров, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов и технических средств обучения (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям). Для военных учебных заведений Министерства обороны Республики Казахстан наличие копии приказов и меморандумов с ОВПО.
Квалификационное требование об оснащенности компьютерным классом, подключенным к сети интернет, не распространяется на организации образования подведомственные Министерству обороны, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
34
Обеспечение повышения квалификации педагогов по соответствующему профилю не реже 1 раза в 3 года, объемом не менее 36 часов согласно пункту 4 статьи 37 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и пункту 1 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О статусе педагога".
Для руководителей организаций образования повышение квалификации не реже 1 раза в 3 года.
Сведения о повышении квалификации и переподготовке педагогов и руководящих кадров за последние 5 лет в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин, образовательными программами курсов повышения квалификации по форме согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям.
Для организаций образования, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, повышение квалификации преподавателей проводится в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин или по методике преподавания. Квалификационные требования не распространяются на педагогов, осуществляющих трудовую деятельность менее 3 лет после трудоустройства.
35
Наличие информационной системы НОБД управления образованием с актуальными базами данных в соответствии с формами административных данных в рамках образовательного мониторинга, утвержденным Приказом № 570, и соответствие фактических данных с НОБД. Наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютерных классов, компьютеров, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов, технических средств обучения, информационной системы управления образованием с актуальными базами данных, НОБД, видеокамер в помещениях и на территории организации образования по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям.
Квалификационные требования не распространяются на организации образования, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, также на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
36
Наличие договоров в соответствии с гражданским законодательством с организациями, определенными в качестве баз практики по подготавливаемой специальности, охватывающих полный период обучения.
Копии договоров с организациями, определенными в качестве баз практики в соответствии с подготавливаемой специальности, охватывающих полный период прохождения профессиональной практики.
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, и на организации образования, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан.
37
Сведения о трудоустройстве и занятости выпускников организации образования по специальности, при этом доля трудоустроенных и занятых от общего числа выпускников по специальности в течение года выпуска – не менее 75 %.
Копия подтверждающего документа с места работы.
Квалификационное требование не распространяется на организации образования при получении лицензии и (или) приложения к лицензии и подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.

5. Орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының қызметі үшін
38
№ 348 бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына, кәсіптік стандартқа (болған жағдайда) сәйкес келетін білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламаның болуы.
Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар үшін Техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына, Денсаулық кодекстің 221-бабының 2-тармағына, үлгілік оқу жоспарларына (болған жағдайда), кәсіптік стандартқа (болған жағдайда) (қазақ және орыс тілдерінде) сәйкестігі.
"Педагог" кәсіптік стандартына, тәрбие мен оқытудың және/немесе бастауыш, негізгі орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын ескере отырып, үлгілік оқу жоспарларына, бағдарламаларына (болған жағдайда) (қазақ және орыс тілдерінде) сәйкес білім беру саласында мамандарды даярлау үшін білім беру саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген білім беру бағдарламаларының болуы.
Рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін діни қызмет саласындағы уәкілетті органмен келісілген жалпы білім беретін және діни пәндерді қамтитын білім беру бағдарламаның сәйкестігі.
№ 417 бұйрықпен бекітілген қазақ және орыс тілдерінде QR (Кьюар) коды берілген тізілімнің тіркеу нөмірі. Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар үшін № ДСМ-63 бұйрығына, Денсаулық кодекстің 221-бабының 2-тармағына сәйкес оқытудың толық кезеңіне әзірленген қазақ және орыс тілдеріндегі мамандықтың даярланатын мамандық бойынша жұмыс оқу жоспарының көшірмелері. Білім беру саласында мамандарды даярлау үшін "Педагог" кәсіби стандартына сәйкес № 417 бұйрықпен бекітілген QR (Кюар) код берілген тізілімнің тіркеу нөмірі. Діни білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін жалпы білім беретін және діни пәндерді амтитын білім беру бағдарламаның көшірмелері және діни қызмет саласындағы уәкілетті органның білім беру бағдарламасына қорытынды-хаттың көшірмесі.
Оқу жоспарының Денсаулық кодекстің 221- бабының 2-тармағына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі туралы біліктілік талабы № 139 бұйрық бұйрықтарымен бекітілген эксперимент режимінде іске асырылатын бағдарламаларға мәлімделген жағдайлар бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық (ҚР Қорғаныс министрлігінің әскери білім және ғылым департаментімен келісілген оқу жұмыс жоспарының болуы), Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарында адамдарды оқыту үшін және ерекше білім беруді қажет ететін адамдарды оқыту үшін қолданылмайды.
39

5. Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы послесреднего образования:
38
Наличие образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области образования, соответствующей Государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования, утвержденному Приказом № 348, профессиональному стандарту (при наличии).
Для медицинских и фармацевтических специальностей соответствие Государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования, пункту 2 статьи 221 Кодекса о здоровье. типовым учебным планам (при наличии), профессиональному стандарту (при наличии) (на казахском и русском языках).
Для подготовки специалистов в области образования наличие образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области образования, в соответствии с профессиональным стандартом "Педагог", типовым учебным планам, программам (при наличии) на (казахском и русском языках) с учетом Государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения и/или начального, основного среднего образования.
Для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, соответствие образовательной программы, включающей общеобразовательные и религиозные дисциплины, согласованные с уполномоченным органом в сфере религиозной деятельности.
Регистрационный номер реестра с присвоенным QR (Кюар) кодом, утвержденным Приказом № 417 на казахском и русском языках.
Для медицинских и фармацевтических специальностей копии рабочего учебного плана по подготавливаемой специальности на казахском и русском языках, разработанного на полный период обучения в соответствии с Приказом № ДСМ-63, согласно пункту 2 статьи 221 Кодекса о здоровье.
Для подготовки специалистов в области образования регистрационный номер реестра с присвоенным QR (Кюар) кодом, утвержденным Приказом № 417, согласно профессионального стандарта "Педагог".
Для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, копия образовательной программы, включающей общеобразовательные и религиозные дисциплины и копия письма-заключения на образовательную программу уполномоченного органа в сфере религиозной деятельности.
Квалификационное требование о наличии образовательной программы, внесенной в реестр образовательных программ уполномоченного органа в области образования. и (или) Государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования в области здравоохранения, согласно пункту 2 статьи 221 Кодекса о здоровье, не распространяется на программы, которые реализуются в режиме эксперимента, утвержденный Приказом № 139 по заявленным условиям, а также не распространяется на организации образования подведомственные Министерству обороны (наличие рабочего учебного плана, согласованного департаментом военного образования и науки Министерства обороны РК) ), Министерству внутренних дел Республики Казахстан, для обучения лиц в организациях образования, размещенных при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы и для обучения лиц, с особыми образовательными потребностями.
39

Мәдениет және спорт саласындағы білім беру ұйымдарын бітіру жылы ішінде мамандығы бойынша бітірушілердің кемінде 90 %-ын жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ететін білім беру ұйымдарын қоспағанда, Сынаптауышы Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары мен біліктіліктерінің сыныптауышында көрсетілген білім беру саласында мамандар даярлау үшін білім беру саласында уәкілетті органның кемінде 5 мамандық бойынша лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болуы. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің мамандықтары мен біліктіліктерінің сыныптауышында көрсетілген денсаулық сақтау саласындағы мамандарды даярлау үшін, денсаулық сақтау саласындағы мамандық бойынша бітіру жылы ішінде мамандығы бойынша бітірушілердің кемінде 90 %-ын жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ететін білім беру ұйымдарын қоспағанда, денсаулық сақтау саласындағы кемінде 4 мамандық бойынша лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болуы.
Жұмыс орнынан растайтын құжаттың көшірмесі
40

Для подготовки специалистов в области образования, указанных в Классификаторе специальностей и квалификаций технического и профессионального, послесреднего образования, наличие лицензии и (или) приложения к лицензии уполномоченного органа не менее чем по 5 специальностям в области образования, за исключением организаций образования в области культуры и спорта, организаций образования, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, организаций образования, обеспечивающих трудоустройство – не менее 90 % выпускников по специальности в области образования в течение года выпуска. Для подготовки специалистов в области здравоохранения, указанных в Классификаторе, наличие лицензии и (или) приложения к лицензии не менее чем по 4 специальностям в области здравоохранения, за исключением организаций образования, обеспечивающих трудоустройство выпускников по специальности в области здравоохранения не менее 90 % в течение года выпуска.
Копия подтверждающего документа с места работы
40

Жаңадан ашылатын білім беру ұйымдарын қоспағанда, колледждердің даярланатын мамандық бойынша білім алушыларды қабылдауды 3 жылда кемінде 1 рет жүзеге асыруы.
Мамандықтың даярланатын мамандықтар бойынша контингенттің болуын растайтын ҰББД-дан жүктелген мәліметтер.
Біліктілік талаптары әскери арнаулы оқу орындарымен лицензия алу кезінде қолданылмайды
Біліктілік талаптары әскери арнаулы оқу орындарына, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанынан орналастырылған білім беру ұйымдарына және лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алған кезде қолданылмайды.
41
Даярланатын мамандық бойынша оқу жұмыс жоспарының пәндеріне және (немесе) модульдеріне сәйкес педагогтердің болуы, оның ішінде педагогтер білімінің оқытылатын пәндер бейініне және (немесе) модульдеріне сәйкес болуы немесе білім беру саласындағы заңнамаға сәйкес педагогикалық қайта даярлаудан өткен педагогтердің болуы, сондай-ақ бейіні бойынша соңғы 3 жылда кемінде 36 сағат көлемінде ұйымдарда және/немесе өндірісте тағылымдамадан өткен өндірістік оқыту шеберлерінің болуы. Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын педагогтер мен өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі даярланатын мамандықтар бойынша педагогтердің жалпы санынан кемінде 70 %, оның ішінде медициналық білім беру бағдарламасын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін, мамандық бойынша педагогтердің жалпы санынан қолданбалы бакалавриат, магистратура деңгейі бар мейіргерлерден педагогтердің үлесі – кемінде 10 %.
Даярланатын мамандық бойынша педагогтердің жалпы санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын өнер және мәдениет саласындағы білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін педагогтердің үлесі – кемінде 50 %; даярланатын мамандық бойынша педагогтердің жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін педагогтердің үлесі – кемінде 50 %.
Педагог, оқытушы және басшы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 1-ші қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Өндірістік оқыту шеберлеріне қатысты біліктілік талаптары қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
42
Даярланатын мамандық бойынша лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын педагогтер санынан педагог-сарапшылардың, педагог-зерттеушілердің, педагог-шеберлердің және (немесе) магистр, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі, ғылым докторы, ғылым кандидаты, философия докторы (PhD) ғылыми дәрежесі бар адамдардың үлесі – кемінде 40 %. Даярланатын мамандық бойынша лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын педагогтер санынан соңғы 3 жылда ұйымдарда және/немесе өндірісте көлемі кемінде 36 сағат болатын тағылымдамадан өткен арнайы пәндер педагогтері мен өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі – кемінде 10 %. Рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін жоғары білімі бар, жалпы білім беретін пәндер бойынша, бейіндік пәндер бойынша – бейіні бойынша жоғары білімі бар және/немесе дін саласындағы жалпы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл, дін саласындағы семинарияны немесе медресені бітірген педагогтердің даярланатын мамандық бойынша педагогтер санынан кемінде 50%
Даярланатын мамандық бойынша педагогтердің жалпы санынан магистр, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор, ғылым докторы, ғылым кандидаты, философия докторы (PhD) ғылыми дәрежесі бар педагогтер мен өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі – кемінде 10 %.
Педагог, оқытушы және басшы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 1-ші қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Өндірістік оқыту шеберлеріне қатысты біліктілік талаптары Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
43
№ 348 бұйрықпен бекітілген орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес, даярланатын мамандық бойынша оқудың толық кезеңіне білім алушылар контингентіне қатысты, оның ішінде оқыту тілі бойынша оқу жұмыс жоспарына сәйкес соңғы он жылда жарияланған баспа және (немесе) электрондық басылымдар форматында оқу және ғылыми әдебиеттің кітапханалық қорының болуы. Рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін білім беру бағдарламаларына сәйкес дінтану сараптамасынан өткен оқу әдебиеті қорының болуы.
Оқу, көркем және ғылыми әдебиет қорының болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Цифрлық тасымалдағыштардағы оқу және ғылыми әдебиеттердің болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша. Діни білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін діни қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның оқу әдебиеті қорының дінтану сараптамасының оң қорытындысының көшірмесі.
44
Медициналық қызметке арналған лицензия негізінде білім алушыларға медициналық қызмет көрсетудің болуы.
Ғимараттардың (оқу корпустарының) медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі және білім беру немесе денсаулық сақтау ұйымының медициналық қызметке лицензиясының болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Оқу корпустары бір жер учаскесінде орналасқан кезде немесе оларды ішкі өткелдермен жалғаған кезде бір медициналық пункттің болуына жол беріледі.
Оқу корпустарын ішкі өткелдермен қосқан жағдайда бір медициналық пункттің болуына жол беріледі.
Біліктілік талабы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды
45

Осуществление колледжами приема обучающихся по подготавливаемой специальности не реже чем 1 раза в 3 года, за исключением вновь открывающихся организаций образования.
Сведения, загруженные из НОБД, по подготавливаемым специальностям.
Квалификационные требования не распространяются на военные специальные учебные заведения и при получении лицензии и (или) приложения к лицензии.
41
Наличие педагогов в соответствии с дисциплинами и (или) модулями рабочего учебного плана по подготавливаемой специальности, в том числе соответствие образования педагогов профилю преподаваемых дисциплин и (или) модулей или прошедших педагогическую переподготовку в соответствии с законодательством в области образования, а также мастеров производственного обучения, прошедших стажировку в организациях и/или на производстве объемом не менее 36 часов за последние 3 года по профилю. Доля педагогов и мастеров производственного обучения, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов по подготавливаемой специальности не менее 70 % за исключением рабочих квалификаций, в том числе для организаций образования, реализующих медицинские образовательные программы, доля педагогов из числа медицинских сестер с уровнем прикладного бакалавриата, магистратуры от общего числа педагогов по специальности – не менее 10 %.
Для подготовки рабочих квалификаций доля педагогов по общеобразовательным дисциплинам организаций образования, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов по общеобразовательным дисциплинам по подготавливаемой специальности – не менее 50 %.
Доля педагогов для организаций образования, реализующих образовательные программы в сфере искусства и культуры, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов по подготавливаемой специальности – не менее 50 %. Доля педагогов для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов по подготавливаемой специальности – не менее 50 %.
Сведения об укомплектованности педагогическими, преподавательскими и руководящими кадрами по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям.
Квалификационное требование касательно мастеров производственного обучения не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
42
Доля педагогов экспертов, педагогов-исследователей, педагогов- мастеров и (или) лиц, имеющих степень магистра, доктора философии (PhD), доктора по профилю, ученую степень доктора наук, кандидата наук, доктора философии (PhD), от числа педагогов по подготавливаемой специальности, для которых основным местом работы является лицензиат – не менее 40 %.
Доля педагогов специальных дисциплин, прошедших стажировку в организациях и/или на производстве объемом не менее 36 часов за последние 3 года, от числа педагогов по подготавливаемой специальности, для которых основным местом работы является лицензиат – не менее 10 %.
Доля педагогов для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, по общеобразовательным дисциплинам, имеющих высшее образование, по профилирующим дисциплинам – высшее образование по профилю и/или окончивших духовную семинарию или медресе с общим стажем работы в религиозной сфере, не менее пяти лет от числа педагогов по подготавливаемой специальности – не менее 50 %. Доля педагогов и мастеров производственного обучения, имеющих степень магистра, доктора философии (PhD), доктора по профилю, ученую степень доктора наук, кандидата наук, доктора философии (PhD) от общего числа педагогов по подготавливаемой специальности – не менее 10 %.
Сведения об укомплектованности педагогическими, преподавательскими и руководящими кадрами по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям.
Квалификационное требование касательно мастеров производственного обучения не распространяется на организации образования подведомственные Министерству обороны, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
43
Наличие библиотечного фонда учебной и научной литературы в формате печатных и (или) электронных изданий, в соответствии с рабочим учебным планом по отношению к контингенту обучающихся, в том числе по языкам обучения, на полный период обучения по подготавливаемой специальности в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом послесреднего образования, утвержденным Приказом № 348, в формате печатных и электронных изданий; для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы, наличие фонда учебной литературы, прошедшей религиоведческую экспертизу, в соответствии с образовательной программой.
Сведения о наличии фонда учебной, художественной и научной литературы по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям.
Сведения о наличии учебной и научной литературы на цифровых носителях по форме согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям. Для организаций образования, реализующих духовные образовательные программы: копия положительного заключения религиоведческой экспертизы фонда учебной литературы уполномоченного государственного органа в сфере религиозной деятельности.
44
Наличие медицинского обслуживания обучающихся на основании лицензии на медицинскую деятельность.
Сведения об обеспеченности зданий (учебных корпусов) медицинскими пунктами и наличии лицензии на медицинскую деятельность организации образования или организации здравоохранения по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям.
Допускается наличие одного медицинского пункта при расположении учебных корпусов на одном земельном участке или при соединении их внутренними переходами.
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
45

№ ҚР ДСМ-76 бұйрығы және № ҚР ДСМ-16 бұйрығымен бекітілген халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы бар тамақтандыру объектісінің (оқу корпустарында) болуы.
Білім алушыларды тамақпен қамтамасыз етуге арналған шарттың болуы.
Санитариялық қағидаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің және тамақтану объектісіне санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша. Білім алушыларды тамақпен қамтамасыз ету шартының көшірмесі.
Оқу корпустары бір жер учаскесінде орналасқан кезде немесе оларды ішкі өткелдермен жалғаған кезде бір тамақтану объектісінің болуына жол беріледі.
Тамақтану объектісі жалға берілген жағдайда жалға алушының тамақтану объектісіне санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысының болуы.
Біліктілік талабы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
46
Білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығында тиесілі материалдық активтердің (оқу кабинеттерінің, шеберханалардың, зертханалардың, өткізу пункттерінің, санитариялық тораптардың болуы, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылаудың болуы), оның ішінде № 55 бұйрықпен бекітілген өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін оқу үй-жайларының болуы. Денсаулық кодексінің 24-бабына сәйкес білім беру ұйымының орналасқан жері бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға жіберілген қызметті немесе белгілі бір іс-қимылды жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаның болуы.
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы, ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (балалар) үшін жасалған жағдайлар туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша. Шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығын растайтын құжаттардың немесе ғимаратты жалдау шартының көшірмелері. Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес әрбір объектіге (оқу корпусына) өрт қауіпсіздігі саласындағы сәйкестікке объектіге барумен профилактикалық бақылау нәтижелері туралы актінің көшірмесі.
Жаңадан ашылатын білім беру ұйымдары үшін өрт аудитінің қорытындысы (бір рет алынады), объектіні пайдалануға беру актісі, оның ішінде бұйрықтың – № 55 1,2,3-қосымшаларына сәйкес өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдарды тағайындау туралы бұйрықтың, өртке қарсы қауіпсіздік шаралары туралы нұсқаулықтың көшірмелері, эвакуациялау жоспары, бастапқы өрт сөндіру құралдарының қажетті ең аз көлемі. Эпидемиялық маңыздылығы болмашы объекті қызметінің басталғаны (оларды пайдалану) туралы хабарламаның көшірмесі.
47
№ 385 бұйрығына сәйкес мұқтаж білім алушыларға (Санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес жатақханалармен және/немесе хостелдермен/ және/немесе қонақ үйлермен) тұру үшін жағдай жасау.
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы, ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (балалар) үшін жасалған жағдайлар туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша. Біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар жатақхананың болуын, жатақханалардың және/немесе хостелдермен/ және/немесе қонақ үйлермен халықтың санитариялық эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық эпидемиологиялық қорытындысының болуын растайтын, оқудың толық кезеңіне студенттерді орналастыруға арналған, меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығына жататын немесе оқудың толық кезеңіне жалға алу, немесе шарты бойынша жалдау (жаңадан ашылатын білім беру ұйымдары үшін) құқығындағы құжаттардың көшірмелері болуы.
ҰБДҚ мәліметтерінің нақты деректерге сәйкестігі.
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
48
№ 6 бұйрықпен бекітілген ғимараттарда (оқу корпустарында) ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (балалар) үшін жағдайлар жасау.
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы, ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (балалар) үшін жасалған жағдайлар туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
49
Даярланатын мамандықтар бойынша оқу-зертханалық жабдықтармен және техникалық оқыту құралдарымен, сондай-ақ № 97 бұйрықпен бекітілген нормаларға сәйкес келетін компьютерлік сыныптармен, интернет желісіне қосылған компьютерлермен жабдықталуы.
Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары үшін Денсаулық кодекстің 220-бабының 3-тармағына сәйкес білім беру ұйымының құрылымында симуляциялық кабинеттің (орталықтың) болуы.
Қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындары үшін әскери бөлімдер мен басқа да әскери оқу орындарының оқу-материалдық базасын пайдалану туралы ведомстволық бұйрықтың, әскери кафедралардың оқу-материалдық базасын бірлесіп пайдалану бойынша өзара іс-қимыл жасау туралы жоғары ЖЖОКББҰ ұйымдарымен меморандумдардың болуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы, оның ішінде компьютерлік сыныптардың, компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің, техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің, ҰБДҚ-нің, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және аумағында бейнекамералардың болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындары үшін ЖЖОКББҰ-мен бұйрықтар мен меморандумдар көшірмелерінің болуы.
Интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныппен жарақталуы туралы біліктілік талаптары Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
50

Наличие объекта питания для обучающихся в зданиях (учебных корпусах) на основании санитарно-эпидемиологического заключения уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии с санитарными правилами, утвержденным Приказом № ҚР ДСМ-76 и Приказом № ҚР ДСМ-16.
Наличие договора на обеспечение обучающихся питанием.
Сведения о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам, и санитарно-эпидемиологического заключения на объект питания по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям. Копия договора на обеспечение обучающихся питанием.
Допускается наличие одного объекта питания при расположении учебных корпусов на одном земельном участке или при соединении их внутренними переходами.
В случае сдачи объекта питания в аренду наличие у арендатора санитарно-эпидемиологического заключения на объект питания.
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
46
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления материальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг (учебные кабинеты, мастерские, лаборатории, пропускные пункты, санузлы, наличие видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования), в том числе учебных помещений, соответствующим требованиям пожарной безопасности, утвержденным Приказом № 55.
Наличие уведомления о начале и прекращении деятельности (эксплуатации) объекта незначительной эпидемической значимости, направленное в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по месту нахождения организации образования в соответствии со статьей 24 Кодекса о здоровье.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы, условий лицам (детям) с особыми образовательными потребностями по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям. Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления, или доверительного управления на здания. Копия акта о результатах проверки или профилактического контроля с посещением объекта в соответствии с Предпринимательским Республики Казахстан на соответствие в области пожарной безопасности на каждый объект (учебный корпус).
Для вновь открываемых организаций образования – заключение пожарного аудита (разовое заключение), акт ввода объекта в эксплуатацию, в том числе, приказ о назначении лиц, обеспечивающих пожарную безопасность, инструкции о мерах противопожарной безопасности, план эвакуации, минимальный перечень необходимых первичных средств пожаротушения в соответствии с приложениями 1, 2, 3 Приказа № 55.
Копия уведомления о начале деятельности (эксплуатации) объекта незначительной эпидемической значимости.
47
Создание условий для проживания (обеспечение общежитиями/хостелами/ гостиницами, соответствующим требованиям Санитарных правил) нуждающимся обучающимся в соответствие с Приказом № 385
Копии документов на размещение студентов на полный период обучения, собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления, или на праве аренды, или по договору аренды (для вновь открываемых организаций образования) на полный период обучения, подтверждающих наличие общежития, наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии общежития/ хостела/ гостиниц нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Соответствие сведений НОБД фактическим данным.
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
48
Создание условий лицам (детям) с особыми образовательными потребностями в зданиях (учебных корпусах) согласно Приказу № 6.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы, условий лицам (детям) с особыми образовательными потребностями по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям.
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
49
Оснащенность по подготавливаемой специальности учебно-лабораторным оборудованием и техническими средствами обучения, а также компьютерными классами, компьютерами, подключенными к сети интернет, соответствующими нормам, утвержденным Приказом № 97. Для организаций образования в области здравоохранения наличие в структуре организации образования симуляционного кабинета (центра) согласно пункту 3 статьи 220 Кодекса о здоровье.
При необходимости для военных учебных заведений Министерства обороны Республики Казахстан наличие ведомственного приказа об использовании учебно-материальной базы воинских частей и других военных учебных заведений, меморандумов с организациями высшего ОВПО о взаимодействии по совместному использованию учебно-материальной базы военных кафедр.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютерных классов, компьютеров, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов, технических средств обучения, информационной системы управления образованием с актуальными базами данных, НОБД, видеокамер в помещениях и на территории организации образования по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям. Для военных учебных заведений Министерства обороны Республики Казахстан наличие копии приказов и меморандумов с ОВПО.
Квалификационное требование об оснащенности компьютерным классом, подключенным к сети интернет, не распространяется на организации образования подведомственные Министерству обороны, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
50

1) "e-license.kz" – лицензиарлар беретін лицензиялардың сәйкестендіру нөмірін орталықтандырылған түрде қалыптастыратын лицензиаттардың берілген, қайта ресімделген, тоқтатылған, жаңартылған және қолданысын тоқтатқан лицензиялары туралы мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйе;
2) "Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры" МҚ АЖ – жер және құқықтық кадастрлардың мәліметтерін қамтитын ақпараттық жүйе.
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарына және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
1-қосымша
Нысан
Педагог, оқытушы және басшы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер
________________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы) (____________ жағдай бойынша)
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Туған жылы мен жері
Жоғары және/немесе техникалық және кәсіптік және/немесе орта білімнен кейінгі білімі туралы, педагогикалық қайта даярлау туралы мәліметтер, диплом бойынша мамандығы, біліктілігі, білім беру ұйымы, бітірген жылы, өндірістік оқыту шеберлері үшін–тағылымдамадан өткені туралы мәліметтер (ұйымның, өндірістің атауы, Оқу, тағылымдама кезеңі), маман сертификаты
Негізгі жұмыс орны (ұйым ның мекен жайы)
Оқытылатын пәндер бейіні бойынша практикалық жұмыс туралы мәлімет, жұмыс өтілі
Сотталмағандығы (сотталғандығы) туралы мәлімет*
Санаты, берілген күні, санат берілгені туралы бұйрықтың нөмірі* педагог - сарапшылар, педагог-зерттеушілер, педагог -шеберлер туралы мәлімет. Конкурстар мен жарыстардың жеңімпаздарын дайындаған педагогтер туралы мәліметтер
Медициналық тексеруден өткені туралы мәлімет (жеке медициналық кітапшаның болуы) *
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Магистр дәрежесі туралы мәлімет (мамандығы, берілген жылы) *
"Философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі туралы мәлімет, мамандығы, берілген жылы
"Философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежесі туралы мәлімет, мамандығы, берілген жылы
"Ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежесі туралы мәлімет, мамандығы,берілген жылы
"Қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атағы туралы мәлімет, мамандығы, берілген жылы
Қазақстан Республикасының мемлекеттік марапаттарымен және құрметті атақтары, "Еңбек сiңiрген жаттықтырушы" спорттық атақтары немесе жоғары мен бірінші дәрігерлік санаты туралы мәлімет, берілген жылы
Тану туралы куәліктің болуы туралы мәлімет
Оқытатын пәні
10
11
12
13
14
15
16
17
Ескертпе: * бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін.
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарына және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
2-қосымша
Нысан
Оқу, көркем және ғылыми әдебиет қорының болуы туралы мәліметтер
_____________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы) (______________ жағдай бойынша)
Р/с №
Оқу пәні, кәсіп бойынша, даярланатын мамандық біліктілігі бойынша, кадрларды даярлау бағыты бойынша оқу пәні, қызмет түрі, тәрбиелеу және оқыту бағдарламасының бөлімі
Пәнді оқитын білім алушылардың саны (болжамды жинақталуы)
Оқу әдебиеті (атауы, басылып шыққан жылы, авторлары)
Оқу-әдістемелік, көркем, ғылыми әдебиеттер (атауы, басылып шыққан жылы, авторлары)*
Саны кемінде 1 дана
1
2
3
4
5
6
Барлығы:
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарына және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
3-қосымша
Нысан
Ғимараттардың (оқу корпустарының) медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі және білім беру немесе денсаулық сақтау ұйымының медициналық қызметке лицензиясының болуы туралы мәліметтер
_________________________________________________________________
(білім беру/денсаулық сақтау ұйымыныңатауы) (________ жағдай бойынша)
Білім беру процесі жүргізілетін құрылыстың нақты мекенжайы
Медициналық қызметке берілген лицензия туралы мәлімет (нөмірі)
Ескертпе
1
2
3
Лицензияның мәртебесі "e-license.kz" МҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі.
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарына және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
4-қосымша
Нысан
Санитариялық қағидаларға сәйкес келетін тамақтандыру объектісінің және тамақтану объектісіне санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы туралы мәліметтер
_________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы) (_____________ жағдай бойынша)
Білім беру процесі жүргізілетін құрылыстың нақты мекенжайы
Тамақтандыру объектісінің атауы (асхана, буфет, дәмхана)
Тамақтандыру объектісінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы (күні және нөмірі)
Ескертпе (тамақтандыру объектісін жалға берген жағдайда жалға алушылар туралы мәліметтерді көрсету)
1
2
3
4
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарына және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
5-қосымша
Нысан
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы, ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (балалар) үшін жасалған жағдайлар туралы мәліметтер
_________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы) (______________ жағдай бойынша)
Құрылыстың типі (типтік жоба, ыңғайластырылған, өзге) білім беру процесі жүргізілетін құрылыстың нақты мекенжайы
Материалдық-қаржылық активтердің болуы (меншік, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығына тиесілі), материалдық активтерді жалға алу туралы мәлімет
Меншік үй-жайлардың түрі (кабинеттер, дәрісхана аудиториялары, практикалық сабақтарға арналған үй-жайлар, нақты мамандықтар, кәсіптер бойынша зертханалар мен шеберханалар, мәжіліс және спорт залдары), әлеуметтік-тұрмыстық (өткізу пункттерінің, санитариялық тораптардың болуы (унитаздар, қол жуғыштар), білім беру ұйымының үй-жайларында және іргелес жатқан аумақтарында бейнебақылаудың болуы, ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдар (балалар) үшін жағдайлардың болуы
Жалпы алаңы (м2)
1
2
3
4
Ескертпе: *жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар және оның техникалық сипаттамалары туралы ақпарат "Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры" МҚ АЖ-дан деректерді алу мүмкіндігі болған жағдайда ұсынылмайды.
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарына және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
6-қосымша
Нысан
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы, оның ішінде компьютерлік сыныптардың, компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің, техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің, ҰБДҚ-нің, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және аумағында бейнекамералардың болуы туралы мәліметтер
Жалпы және пайдалы алаңының ауданы (м2) көрсетілген ғимараттың (құрылыстың) нақты мекенжайы
Жарақтандырылуы туралы мәлеметтер
Атауы мен ауданы көрсетіл ген аудиториялар, пән кабинет тері*
Оқу-өндірістік шеберханалар, оқу-тәжірибелік учаскелер, оқу шаруашылыктары, оқу полигондары*
Атауы көрсетілген оқу зертханалары* (м2)
Түрі көрсетілген оқу және оқу-зертхана жабдықтарының, техникалық оқу құралдарының тізбесі
Мәжіліс залы, спорт залы (м2), кітапхана
Компьютерлік сыныптар, компьютерлер, жабдықтар, жиһаз, жеке қолдануға арналған шкафтар, бейнекамералар
Онлайн-оқыту бойынша жабдықтардың болуы туралы мәліметтер
Білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің және ҰБДҚ болуы, аймақтағы үшінші деңгейлі домендік атау edu. kz туралы мәліметтер.
Интернеттің болуы туралы ақпарат
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ескертпе: * техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін сұратылып отырған мамандық бойынша ақпарат ұсынылады.
Компьютерлік сыныптардың болуы туралы біліктілік талаптары шағын жинақталған мектептерге қолданылмайды.
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарына және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
7-қосымша
Нысан
Цифрлық тасымалдағыштардағы оқу және ғылыми әдебиеттердің болуы туралы мәліметтер
___________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы) (______________ жағдай бойынша)
Р/с №
Кәсіп бойынша, кадрларды даярлау бағыты бойынша, даярланатын мамандық біліктілігі бойынша оқу пәні
Атауы, жасалған жылы
Авторлары
Халықаралық, ұлттық дерекқорларға жазылу туралы мәлімет
Сілтемелер
1
2
3
4
5
6
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарына және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
8-қосымша
Нысан
Педагогтер мен басшы кадрлардың пәннің бейініне, білім беру бағдарламаларына сәйкес соңғы бес жылда біліктілігін арттырудан және қайта даярлаудан өткені туралы мәліметтер
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Тақырыптың атауы
Оқыған орны мен кезеңі
Оқыған ұйымның атауы
Сағаттар саны және жұмыс өтілі
Аяқталу нысаны
1
2
3
4
5
6
7
Білім беру ұйымының басшысы ___________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)

1) "e-license.kz" – информационная система, содержащая сведения о выданных, переоформленных, приостановленных, возобновленных и прекративших действие лицензиях лицензиатов, которая централизованно формирует идентификационный номер лицензий, выдаваемых лицензиарами;
2) ИС ГБ "Единый государственный кадастр недвижимости" – информационная система, содержащая сведения земельного и правового кадастров.
Приложение 1
к квалификационным требованиям,
предъявляемым к образовательной
деятельности, и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения об укомплектованности педагогическими, преподавательскими
и руководящими кадрами,
______________________________________________________________
(наименование организации образования) (по состоянию на ________)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год и место рождения
Сведения о высшем и/или техническом и профессиональном и/или послесреднем образовании, о педагогической переподготовке, специальность, квалификация по диплому, организация образования, год окончания, для мастеров производственного обучения–сведения о прохождении стажировки (наименование организации, производства, период обучения, стажировки), сертификат специалиста.
Основное место работы (адрес организации, должность, стаж)
Сведения о практической работе по профилю преподаваемых дисциплин, стаж
Сведения об отсутствии (наличии) судимости
Категория, дата присвоения, номер приказа о присвоении категории* Сведения о педагогах – экспертах, педагогах-исследователях, педагогах- мастерах, педагогах, Сведения о педагогах подготовивших участников и победителей конкурсов и соревнований.
Сведения о прохождении медицинского осмотра (наличие личной медицинской книжки) *
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Сведения о степени "магистр" (специальность, год присуждения) *
Сведения об академической степени "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю", специальность, год присуждения
Сведения о степени "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю", специальность, год присуждения
Сведения об ученой степени "кандидат наук", или "доктор наук", или "доктор философии (PhD)", или "доктор по профилю", специальность, год присуждения
Сведения об ученом звании "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор", специальность, год присвоения
Сведения о почетных званиях и государственных наградах Республики Казахстан, о спортивном звании "Заслуженный тренер" или о высшей и первой врачебной категории, год присвоения
Сведения о наличии удостоверения о признании
Преподаваемый предмет, дисциплина
10
11
12
13
14
15
16
17
Примечание: для организаций начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования.
Приложение 2
к квалификационным требованиям,
предъявляемым к образовательной
деятельности, и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о наличии фонда учебной, художественной и научной литературы
_____________________________________________________________
(наименование организации образования) (по состоянию на ________)
№ п/п
Учебный предмет, учебная дисциплина по профессии, по подготавливаемым квалификациям специальности, по направлению подготовки кадров, вид деятельности, раздел программы воспитания и обучения
Количество обучающихся, изучающих предмет, дисциплину (предполагаемый набор)
Учебная литература (название, год издания, авторы)
Учебно-методическая, художественная, научная литература (название, год издания, авторы) *
Количество не менее 1 экземпляра
1
2
3
4
5
6
Всего:
Приложение 3
к квалификационным требованиям,
предъявляемым к образовательной
деятельности, и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения об обеспеченности зданий (учебных корпусов) медицинскими пунктами
и наличии лицензии на медицинскую деятельность организации образования
или организации здравоохранения.
_________________________________________________________________
(наименование организации образования/здравоохранения) (по состоянию на ________)
Фактический адрес строения, занятого под образовательный процесс
Сведения о лицензии на медицинскую деятельность (номер)
Примечание
1
2
3
Статус лицензии проверяется с использованием ИС ГБ "e-license.kz"
Приложение 4
к квалификационным требованиям,
предъявляемым к образовательной
деятельности, и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о наличии объекта питания, соответствующего санитарным правилам,
и санитарно-эпидемиологического заключения на объект питания
______________________________________________________________
(наименование организации образования) (по состоянию на ________)
Фактический адрес строения, занятого под образовательный процесс
Наименование объекта питания (столовая, буфет, кафе)
Наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта питания нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (дата и номер)
Примечание (при сдаче объекта питания в аренду указать сведения об арендаторах)
1
2
3
4
Приложение 5
к квалификационным требованиям,
предъявляемым к образовательной
деятельности, и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы,
условий лицам (детям) с особыми образовательными потребностями.
______________________________________________________________
(наименование организации образования) (по состоянию на ________)
Тип строения (типовой проект, приспособленное, иное), фактический адрес строений, занятых под образовательный процесс
Наличие материально-финансовых активов (принадлежащих на праве собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления, или доверительного управления), сведения об аренде материальных активов
Вид помещений (кабинеты, лекционные аудитории, помещения для практических занятий, лаборатории, мастерские по конкретным квалификациям, специальностям, актовые и физкультурные залы, социально-бытового и иного назначения (пропускные пункты, санузлы (унитазы, умывальные раковины), наличие видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования, наличие условий лицам (детям) с особыми образовательными потребностями, наличие условий для проживания)
Площадь помещения (м2) *
1
2
3
4
Примечание: информация о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках не представляется в случае наличия возможности получения данных из ИС ГБ "Единый государственный кадастр недвижимости"
Приложение 6
к квалификационным требованиям,
предъявляемым к образовательной
деятельности, и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютерных классов, компьютеров, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов, технических средств обучения, информационной системы управления образованием с актуальными базами данных, НОБД, видеокамер в помещениях и на территории организации образования
Фактический адрес здания (строения) с указанием общей и полезной площади (м2)
Сведения об оснащенности
Аудитории, предметные кабинеты с указанием наименования и площади*
Учебно-производственные мастерские, учебно-опытные участки, учебные хозяйства, учебные полигоны*
Лаборатории с указанием наименования* (м2)
Перечень технических средств обучения, учебного и учебно-лабораторного оборудования с указанием вида
Актовый зал, спортивный зал (м2), библиотека
Компьютерные классы, Компьютеры, оборудование, мебель, шкафы для индивидуального использования, видеокамеры
Сведения о наличии оснащения по онлайн-обучению
Информационная система управления образованием с актуальными базами данных, НОБД, доменное имя третьего уровня в зоне edu.kz. Сведения о наличии интернета
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Примечание: для организаций технического и профессионального, послесреднего образования по запрашиваемой специальности и/или квалификации.
Квалификационное требование о наличии компьютерных классов не распространяется на малокомплектные школы, специальных школ-интернатов для детей с ООП, школ при учебно-оздоровительных центрах.
Приложение 7
к квалификационным требованиям,
предъявляемым к образовательной
деятельности, и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о наличии учебной и научной литературы на цифровых носителях
_______________________________________________________________
(наименование организации образования) (по состоянию на ________)
№ п/п
Учебная дисциплина по профессии, направлению подготовки кадров, по подготавливаемым квалификациям специальности
Название, год создания
Автор(ы)
Сведения о наличии подписки на международные, национальные базы данных
Ссылки
1
2
3
4
5
6
Приложение 8
к квалификационным требованиям,
предъявляемым к образовательной
деятельности, и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о повышении квалификации и переподготовке педагогов и руководящих
кадров за последние 5 лет в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин,
образовательными программами курсов повышения квалификации
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Наименование темы
Место и период прохождения обучения
Наименование организации, в которой проходило обучение
Количество часов и стажа работы
Форма завершения
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель организации образования
______________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)