Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің кейбір нормативтік қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2023 жылғы 24 ақпандағы № 8-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 28 ақпанда № 31979 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы нормативтік қаулыға қосымшаға сәйкес Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік қаулыларының тізбесі бекітілсін.
2. "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің қызметтік куәлігін беру қағидаларын және оның сипаттамасын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2018 жылғы 19 қаңтардағы № 3-НҚ нормативтік қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16316 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Жоғары аудиторлық палатаның Заң департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулының Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Жоғары аудиторлық палатаның аппарат басшысына жүктелсін.
5. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасының Төрағасы
Н. Годунова
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2023 жылғы 24 ақпандағы
№ 8-НҚ Нормативтік қаулыға
қосымша
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік қаулыларының тізбесі
1. "Жүзеге асырылатын міндеттерді орындау үшін қажетті және жеткілікті дербес деректердің тізбесін бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2013 жылғы 12 қарашадағы № 207-н/қ нормативтік қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8927 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
осы нормативтік қаулыға қосымшаның оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің

О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета
Нормативное постановление Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 24 февраля 2023 года № 8-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 февраля 2023 года № 31979.
Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить перечень нормативных постановлений Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению к настоящему нормативному постановлению.
2. Признать утратившим силу нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 19 января 2018 года № 3-НҚ "Об утверждении Правил выдачи служебного удостоверения Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета и его описания" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16316).
3. Юридическому департаменту Высшей аудиторской палаты в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты.
4. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Высшей аудиторской палаты.
5. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
Н. Годунова
Приложение
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 24 февраля 2023 года № 8-НҚ
Перечень нормативных постановлений Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В нормативном постановлении Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 12 ноября 2013 года № 207-н/қ "Об утверждении Перечня персональных данных, необходимого и достаточного для выполнения осуществляемых задач" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8927):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
правый верхний угол приложения к нормативному постановлению изложить в следующей редакции:
"Приложение
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета

2013 жылғы 12 қарашадағы
№ 207-н/қ нормативтік
қаулысына қосымша".
2. "Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссиялары туралы Үлгілік ережені бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 11-НҚ нормативтік қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12514 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 4-тармағының 12) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссиялары туралы Үлгілік ережеде:
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Тексеру комиссиясының негізгі міндеттері:
1) жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуына, мемлекет және квазимемлекеттік сектор субъектілері активтерiнiң пайдаланылуына жергiлiктi деңгейде сыртқы мемлекеттiк аудитті және қаржылық бақылауды жүзеге асыру;
2) Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасы, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасы және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуы, бюджет қаражатының, мемлекет және квазимемлекеттік сектор субъектілері активтерiнiң пайдаланылуы саласындағы Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерi талаптарының сақталуын бақылау;
3) жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуын, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларының және бюджеттiк бағдарламалардың іске асырылуын талдау және бағалау.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Тексеру комиссиясының құқықтары:
1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органынан, мемлекеттік органдардан, жеке және заңды тұлғалардан құпиялылық режимiнiң, қызметтiк, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияның сақталуын ескере отырып, ведомстволық ақпараттық жүйелер деректерінің құрамы мен форматтары туралы мәліметтерді, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру және мемлекеттік аудитті жүзеге асыру, бюджеттің атқарылуы туралы есептерді дайындау үшін қажетті құжаттаманы (ақпаратты) сұратады және алады;
2) барлық мемлекеттік органдардың, ұйымдардың және лауазымды адамдардың орындауы үшін міндетті, анықталған бұзушылықтарды жою және оларға жол берген лауазымды адамдардың жауаптылығын қарау туралы нұсқама шығарады;

от 12 ноября 2013 года
№ 207-н/қ".
2. В нормативном постановлении Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28 ноября 2015 года № 11-НҚ "Об утверждении Типового положения о ревизионных комиссиях областей, городов республиканского значения, столицы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12514):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 12) пункта 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Типовом положении о ревизионных комиссиях областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Основные задачи Ревизионной комиссии:
1) осуществление внешнего государственного аудита и финансового контроля на местном уровне за исполнением местных бюджетов, использованием активов государства и субъектов квазигосударственного сектора;
2) контроль за соблюдением требований бюджетного законодательства Республики Казахстан, законодательства Республики Казахстан о государственных закупках и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в области исполнения местных бюджетов, использования средств бюджета, активов государства и субъектов квазигосударственного сектора;
3) анализ и оценка исполнения местных бюджетов, реализации планов развития областей, городов республиканского значения, столицы и бюджетных программ.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Права Ревизионной комиссии:
1) запрашивает и получает от местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), государственных органов, физических и юридических лиц сведения о составе и форматах данных ведомственных информационных систем, а также документацию (информацию), необходимые для формирования перечня объектов государственного аудита на соответствующий год и осуществления государственного аудита, подготовки отчетов об исполнении бюджета, с учетом соблюдения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны;
2) выносит обязательные для исполнения всеми государственными органами, организациями и должностными лицами предписания об устранении выявленных нарушений и рассмотрении ответственности должностных лиц, их допустивших;

3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік және өзге де ақпараттық жүйелерге мемлекеттік аудит жүргізу үшін қажетті қолжетімділікті алады;
4) мемлекеттік органдар мен ұйымдардың қаулыда немесе нұсқамада белгіленген мерзімдерде ұсынымдар мен нұсқамалардың орындалуы туралы растайтын құжаттары қоса берілген ақпаратын алады;
5) сыртқы мемлекеттік аудит жүргізумен байланысты мәселелер бойынша мемлекеттік аудит объектілері лауазымды адамдарының тиісті ақпаратын тыңдайды;
6) мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша лауазымды адамдарды тәртіптік жауаптылыққа тарту туралы оларды тағайындаған адамдарға ұсыныстар енгізеді;
7) лауазымды адамдардың Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерін сақтамауының анықталған фактілері бойынша, сондай-ақ тиімділік аудитінің нәтижелері бойынша тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәслихатына (бұдан әрі – мәслихат) ұсыныстар енгізеді;
8) аумағында өздері жұмыс істейтін облыстық бюджетке, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттеріне, сондай-ақ тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте құрылған аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне қатысты сараптамалық-талдау қызметін жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген құзыреті шегінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша iс жүргізуді қозғайды;
10) әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды, олар бойынша хаттамалар жасайды және Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген тәртіппен әкімшілік жазалар қолданады;
11) Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасымен (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) және басқа мемлекеттік органдармен келісу бойынша бірлескен немесе қатар тексерулерді жүргізуге қатысады;
12) мемлекеттік аудитті жүргізу үшін мемлекеттік органдардың тиісті мамандарын (олардың келісімі бойынша), сондай-ақ қажет болған кезде аудиторлық ұйымдарды, сарапшыларды олар көрсететін қызметтеріне тиісті бюджеттен бөлінген қаражат шегінде ақы төлей отырып тартады;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Тексеру комиссиясының міндеттері:
1) аудиторлық есептердің және (немесе) қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есептердің негізінде аудиторлық қорытындыны бекітеді;
2) Тексеру комиссиясының қаулыларын қабылдайды;
3) аудиторлық іс-шара және сараптамалық-талдау іс-шаралары барысында анықталған (анықталатын) бұзушылықтар мен кемшіліктерді жою жөнінде шаралар қабылдайды;

3) получает в соответствии с законодательством Республики Казахстан доступ к государственным и иным информационным системам, необходимым для проведения государственного аудита;
4) получает информацию государственных органов и организаций об исполнении рекомендаций и предписаний, с приложением подтверждающих документов в установленные постановлением или предписанием сроки;
5) заслушивает соответствующую информацию должностных лиц объектов государственного аудита по вопросам, связанным с проведением внешнего государственного аудита;
6) вносит по итогам государственного аудита предложения о привлечении должностных лиц к дисциплинарной ответственности лицам их назначившим;
7) вносит в маслихат соответствующей области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) (далее – маслихат) предложения по выявленным фактам несоблюдения должностными лицами нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также по результатам аудита эффективности;
8) осуществляет экспертно-аналитическую деятельность в отношении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, на территории которых они функционируют, а также бюджетов районов (городов областного значения), созданных на соответствующей административно-территориальной единице;
9) возбуждает производства по делу об административном правонарушении в пределах компетенции, предусмотренной законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
10) рассматривает дела об административных правонарушениях, составляет по ним протокола и налагает административные взыскания в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
11) принимает участие в проведении совместных или параллельных проверках с Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) и другими государственными органами по согласованию;
12) привлекает для проведения государственного аудита соответствующих специалистов государственных органов (по согласованию с ними), а также при необходимости аудиторские организации, экспертов с оплатой их услуг в пределах выделенных из бюджета средств;
13) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Обязанности Ревизионной комиссии:
1) утверждает аудиторское заключение на основании аудиторских отчетов и (или) аудиторских отчетов по финансовой отчетности;
2) принимает постановления Ревизионной комиссии;
3) принимает меры по устранению выявленных (выявляемых) в ходе аудиторского мероприятия и экспертно-аналитических мероприятий нарушений и недостатков;

4) мемлекеттік аудит объектісі лауазымды адамдарының әрекеттерінде қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық белгілері анықталған жағдайларда, материалдарды тиісті аудиторлық дәлелдемелерімен бірге құқық қорғау органдарына немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілетті органдарға береді;
6) ішкі аудит қызметтерінің құжаттарын қоспағанда, басқа мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жүргізген мемлекеттік аудит нәтижелерін, егер оларды Қазақстан Республикасының азаматтық-процестік заңнамасына сәйкес сот заңсыз деп танымаса, оларды таниды;
7) мемлекеттік аудит нәтижелері танылған жағдайларда басқа мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жүргізген мемлекеттік аудит материалдарын негізге ала отырып, мемлекеттік аудит көлемін қысқартады;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда аудиторлық іс-шаралар мен тексерулерді тіркеуді жүзеге асырады;
9) мемлекеттік аудитті және сараптамалық-талдау іс-шараларын жүргізуді тиімді жоспарлау мақсатында, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау материалдарын, есептілікті Тексеру комиссиясының ведомстволық ақпараттық жүйелері мен Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқорға орналастырады, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбелері бекітілгенге дейін олар туралы ақпарат алмасуды келісілген мерзімдерде жүзеге асырады;
10) тексерулердің қайталануын болғызбау мақсатында мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбелерін және оларға өзгерістерді келіседі;
11) мемлекеттік органдар мен ұйымдардың басшыларына оларда белгіленген мерзімдерде немесе, егер мерзімі көрсетілмеген болса, оларды алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қарау және орындау үшін қаулылар мен нұсқамалар жібереді.
12) өздері аудиторлық қорытындыда берген ұсынымдардың және міндетті түрде орындалуға бағытталған нұсқамалардың мониторингін жүйелі негізде жүзеге асырады;
13) жүргізілетін аудиторлық іс-шаралардың қорытындыларын жүйелі түрде талдайды, бюджеттің атқарылуы, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін пайдалану процесінде анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептері мен салдарларын жинақтап қорытады және зерделейді, сондай-ақ бюджет заңнамасын жетілдіру және Қазақстан Республикасының қаржы жүйесін дамыту жөнінде ұсыныстар әзірлейді және оларды тиісті уәкілетті органдардың қарауына ұсынады;

4) передает материалы в правоохранительные органы или органы, уполномоченные возбуждать и (или) рассматривать дела об административных правонарушениях, с приложением аудиторских доказательств, в случаях выявления в действиях должностных лиц объекта государственного аудита признаков уголовных или административных правонарушений;
5) предъявляет иск в суд в целях обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм нарушений и исполнения предписания Ревизионной комиссии;
6) признает результаты государственного аудита, проведенного другими органами государственного аудита и финансового контроля, за исключением документов служб внутреннего аудита, если они не признаны судом незаконными в соответствии с гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан;
7) сокращает объем государственного аудита в случаях признания результатов государственного аудита, приняв за основу материалы государственного аудита, проведенного другими органами государственного аудита и финансового контроля;
8) осуществляет регистрацию аудиторских мероприятий и проверок в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) размещает материалы государственного аудита и финансового контроля, отчетность в ведомственных информационных системах Ревизионной комиссии и Единой базе данных по государственному аудиту и финансовому контролю, а также в согласованные сроки осуществляет обмен информацией о перечнях объектов государственного аудита на соответствующий год до их утверждения, в целях эффективного планирования проведения государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий;
10) согласовывает перечни объектов государственного аудита на соответствующий год и изменения к ним с органами государственного аудита и финансового контроля в целях исключения дублирования проверок;
11) направляет постановления и предписания руководителям государственных органов и организаций для рассмотрения и исполнения в указанные в них сроки или, если срок не указан, в течение тридцати календарных дней со дня их получения;
12) осуществляет на системной основе мониторинг исполнения данных ими в аудиторском заключении рекомендаций и направленных для обязательного исполнения предписаний;
13) анализирует систематически итоги проводимых аудиторских мероприятий, обобщает и исследует причины и последствия выявленных нарушений и недостатков в процессе исполнения бюджета, использования активов государства и субъектов квазигосударственного сектора, а также разрабатывает предложения по совершенствованию бюджетного законодательства и развитию финансовой системы Республики Казахстан и представляет их на рассмотрение соответствующим уполномоченным органам;

14) Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары үйлестіру кеңесінің шешімдерін орындауды және Жоғары аудиторлық палатаға тиісті ақпарат ұсынуды қамтамасыз етеді;
15) Жоғары аудиторлық палатаның сұрау салулары бойынша жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы ақпарат ұсынады;
16) құпиялылық режимiнiң, қызметтiк, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияның сақталуын ескере отырып, бұқаралық ақпарат құралдарында өз қызметі туралы ақпаратты орналастырады;
17) өз құзыреті шегінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдар бойынша шаралар қолдануды қамтамасыз етеді.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Мәслихат Жоғары аудиторлық палатаның ұсынысы және Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігімен келісу бойынша Тексеру комиссиясының Төрағасын қызметке тағайындайды және қызметінен босатады.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Тексеру комиссиясының қызметі Тексеру комиссиясының Төрағасы бекітетін мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады. Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларын, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің тапсырмаларына негізделген Жоғары аудиторлық палатаның сұрау салуларын, тиісті мәслихаттардың шешімдерін және Тексеру комиссиясы Төрағасының бастамасын қоспағанда, Тексеру комиссиясының мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесіне өзгерістер енгізуге жол берілмейді.";
38 және 39-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Жоғары аудиторлық палата бекітетін Тексеру комиссиясының мәслихаттарға жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есепті ұсынуы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында айқындалған нысан мен құрылымға сәйкес, Тексеру комиссиясы жыл сайын есепті қаржы жылы үшін жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есепті жасайды және мәслихаттардың қарауына ұсынады.
39. Жоғары аудиторлық палата бекітетін Тексеру комиссиясының Жоғары аудиторлық палатаға ақпарат ұсынуы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында айқындалатын нысан мен құрылымға сәйкес, Тексеру комиссиясы тоқсан сайын есепті кезең үшін Жоғары аудиторлық палатаға өз жұмысы туралы ақпарат ұсынып отырады.".
3. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының үйлестіру кеңесі туралы ережені бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 12-НҚ нормативтік қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12493 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

14) обеспечивает исполнение решений Координационного совета органов государственного аудита и финансового контроля и представление соответствующей информации в Высшую аудиторскую палату;
15) предоставляет информацию об исполнении местного бюджета по запросу Высшей аудиторской палаты;
16) размещает информацию о своей деятельности в средствах массовой информации с учетом обеспечения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны;
17) обеспечивает в пределах своей компетенции принятие мер по противодействию коррупции.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Председатель Ревизионной комиссии назначается на должность и освобождается от должности маслихатом по представлению Высшей аудиторской палаты и согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Деятельность Ревизионной комиссии осуществляется в соответствии с перечнем объектов государственного аудита на соответствующий год, утверждаемым Председателем Ревизионной комиссии. Не допускается внесение изменений в перечень объектов государственного аудита на соответствующий год Ревизионной комиссии, за исключением поручений Президента Республики Казахстан, запросов Высшей аудиторской палаты, основанных на поручениях Администрации Президента Республики Казахстан, решений соответствующих маслихатов и инициативы Председателя Ревизионной комиссии.";
пункты 38 и 39 изложить в следующей редакции:
"38. Ежегодно Ревизионной комиссией составляется и представляется на рассмотрение маслихата отчет об исполнении местного бюджета за отчетный финансовый год по форме и структуре, определенной процедурным стандартом внешнего государственного аудита и финансового контроля по предоставлению Ревизионными комиссиями отчета об исполнении местного бюджета маслихатам, утверждаемым Высшей аудиторской палатой.
39. Ревизионной комиссией ежеквартально представляется информация Высшей аудиторской палате о своей работе за отчетный период по форме и структуре, определяемых процедурным стандартом внешнего государственного аудита и финансового контроля по предоставлению Ревизионными комиссиями информации Высшей аудиторской палате, утверждаемым Высшей аудиторской палатой.".
3. В нормативном постановлении Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28 ноября 2015 года № 12-НҚ "Об утверждении Положения о Координационном совете органов государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12493):
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 46-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының үйлестіру кеңесі туралы ережеде:
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Кеңес Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) Төрағасынан және үш мүшесінен, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның екі өкілінен, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының (бұдан әрі – тексеру комиссиялары) төрағаларынан, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның ішкі аудит қызметінің басшысын қоспағанда, ішкі аудит қызметінің екі басшысынан тұрады.
7. Кеңестің құрамы Жоғары аудиторлық палата Төрағасының бұйрығымен бекітіледі.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Кеңесті Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасы болып табылатын Төраға басқарады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Жоғары аудиторлық палатаның аппараты Кеңестің жұмыс органы (бұдан әрі – Жұмыс органы) болып табылады. Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасы мен үш мүшесін қоспағанда, Кеңес мүшелерінің әрқайсысы:
өзінің тағайындалуы туралы;
Кеңестің алдына қойылған міндеттерді іске асыру бойынша үйлестіруді жүзеге асыратын жауапты орындаушыны белгілеу немесе ауыстыру туралы шешім қабылданғаннан кейін жеті жұмыс күні ішінде Жұмыс органына тиісті ақпарат ұсынады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Жұмыс органы:
1) Кеңес отырысының күн тәртібін қалыптастырады;
2) Кеңес шешімдерінің орындалуын қамтамасыз етеді және бақылайды;
3) Кеңес мүшелерінің және оның қызметіне тартылған мамандардың жұмысын үйлестіреді;
4) Кеңес мүшелері ұсынған ұсыныстар ескеріле отырып қалыптастырылған, Кеңестің бір жылға арналған жұмыс жоспарының жобасын бекіту үшін Кеңес Төрағасына енгізеді.
Кеңестің жұмыс жоспары жыл сайын жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 20 желтоқсанынан кешіктірілмей бекітіледі және Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсына орналастыруға, Кеңес мүшелеріне жіберілуге жатады.".
4. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру және сыртқы мемлекеттік аудит жүргізу кезінде қолданылатын тәуекелдерді басқарудың үлгілік жүйесін бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 13-НҚ нормативтік қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12476 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 12 қарашадағы Заңының 12-бабы 4-тармағының 11) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру және сыртқы мемлекеттік аудит жүргізу кезінде қолданылатын тәуекелдерді басқарудың үлгілік жүйесінде:

"В соответствии с пунктом 1 статьи 46 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Положении о Координационном совете органов государственного аудита и финансового контроля, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Совет состоит из Председателя и трех членов Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата), двух представителей уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, председателей ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения, столицы (далее – ревизионные комиссии), двух руководителей служб внутреннего аудита, за исключением руководителя службы внутреннего аудита центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
7. Состав Совета утверждается приказом Председателя Высшей аудиторской палаты.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Совет возглавляет Председатель, которым является Председатель Высшей аудиторской палаты.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Рабочим органом Совета является аппарат Высшей аудиторской палаты (далее – Рабочий орган). Каждый из членов Совета, за исключением Председателя и трех членов Высшей аудиторской палаты, представляет соответствующую информацию в Рабочий орган в течение семи рабочих дней, после принятия решения:
о его назначении;
об определении или замене ответственного исполнителя, с которым будет осуществляться координация по реализации поставленных перед Советом задач.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Рабочий орган:
1) формирует повестку дня заседания Совета;
2) обеспечивает и контролирует выполнение решений Совета;
3) координирует работу членов Совета и привлеченных к его деятельности специалистов;
4) вносит на утверждение Председателю Совета проект Плана работы Совета на год, сформированный с учетом предложений, представленных членами Совета.
План работы Совета утверждается ежегодно не позднее 20 декабря года, предшествующего планируемому году, и подлежит размещению на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты и рассылке членам Совета.".
4. В нормативном постановлении Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28 ноября 2015 года № 13-НҚ "Об утверждении Типовой системы управления рисками, которая применяется при формировании перечня объектов государственного аудита и финансового контроля на соответствующий год и проведении внешнего государственного аудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12476):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 11) пункта 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" Высшая аудиторская палата Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Типовой системе управления рисками, которая применяется при формировании перечня объектов государственного аудита и финансового контроля на соответствующий год и проведении внешнего государственного аудита, утвержденной указанным нормативным постановлением:

1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру және сыртқы мемлекеттік аудит жүргізу кезінде қолданылатын тәуекелдерді басқарудың үлгілік жүйесі (бұдан әрі – Үлгілік жүйе) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 4-тармағының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Үлгілік жүйенің негізгі мақсаттары:
1) мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың тәуекелі жоғары объектілері мен нысаналарын анықтау;
2) стратегиялық мақсаттарға және аудит объектілері қызметінің мақсаттарына қол жеткізу үшін тәуекелдер деңгейін төмендетуге жәрдемдесу;
3) тәуекел дәрежесіне байланысты тәуекелді барынша азайту шараларын саралап қолдану болып табылады.
3. Үлгілік жүйені пайдалану кезінде мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) ден қою шаралары – тәуекелдердің алдын алуға, оларды барынша азайтуға және жоюға бағытталған мемлекеттік аудит органдары қабылдайтын іс-шаралар кешені;
2) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нысаналары (бұдан әрі – мемлекеттік аудит нысаналары) – мемлекеттік органдардың қызметі, соның ішінде мемлекеттік қаржыны басқару, бюджеттік бағдарламалар, саланы/аяны дамыту тұжырымдамалары, ұлттық жобалар, мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарлары;
3) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілері (бұдан әрі – мемлекеттік аудит объектілері) – мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер, квазимемлекеттік сектор субъектілері, сондай-ақ бюджет қаражатын алушылар;
4) тәуекел – Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасын сақтамаудың, қаржылық бұзушылықтарға, бюджет қаражатының ұрлануына (ысырап болуына), сондай-ақ бағдарламалық құжаттарда және мемлекеттік органдардың даму жоспарларында көзделген нысаналы индикаторлар мен көрсеткіштерге қол жеткізбеуге немесе толық көлемде орындамауға әкеп соғып, мемлекеттік аудит объектiсi мен нысанына оқиғаның немесе iс-қимылдың тигiзетiн жағымсыз әсерiнiң ықтималдығы;
5) тәуекелдердің жиынтық тізілімі – мемлекеттік аудит объектілері мен нысандарын тәуекелдер дәрежесі бойынша ранжирлеуден тұратын және ден қою шаралары бойынша шешімдер қабылдау процесінде пайдаланылатын құжат;
6) тәуекелдер тізілімі – тәуекелдерді сапалық және (немесе) сандық талдау нәтижелерінен тұратын, сондай-ақ тәуекелдердің өлшемшарттары мен себептерін, олардың туындау ықтималдығын, ықпалын (нұқсан), басымдығы мен ден қою шараларын қамтитын тәуекелдердің құрылымдалған тізбесі;

пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Типовая система управления рисками, которая применяется при формировании перечня объектов государственного аудита и финансового контроля на соответствующий год и проведении внешнего государственного аудита (далее – Типовая система) разработана в соответствии с подпунктом 11) пункта 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон).
2. Основными целями Типовой системы являются:
1) выявление объектов и предметов государственного аудита и финансового контроля повышенного риска;
2) содействие снижению уровня рисков для достижения стратегических целей и целей деятельности объектов аудита;
3) дифференцированное применение мер минимизации риска в зависимости от степени риска.
3. При использовании Типовой системы применяются следующие основные понятия:
1) меры реагирования – комплекс мероприятий, принимаемых органами государственного аудита направленных на предупреждение, минимизацию и устранение рисков;
2) предметы государственного аудита и финансового контроля (далее – предметы государственного аудита) – деятельность государственных органов, в том числе управление государственными финансами, бюджетные программы, концепции развития отрасли/сферы, национальные проекты, планы развития государственных органов, планы развития области, города республиканского значения, столицы;
3) объекты государственного аудита и финансового контроля (далее – объекты государственного аудита) – государственные органы, государственные учреждения, субъекты квазигосударственного сектора, а также получатели бюджетных средств;
4) риск – вероятность несоблюдения бюджетного и иного законодательства Республики Казахстан, неблагоприятного воздействия события или действия на объект и предмет государственного аудита, которая приводит к финансовым нарушениям, хищениям (растрате) бюджетных средств и нанесению экономического ущерба государству, а также недостижению или неисполнению в полном объеме целевых индикаторов и показателей, предусмотренных в программных документах и планах развития государственных органов;
5) сводный реестр рисков – документ, представляющий собой ранжирование объектов и предметов государственного аудита по степеням риска и используемый в процессе принятия решений по мерам реагирования;
6) реестр рисков – структурированный перечень рисков, содержащий результаты их качественного и (или) количественного анализа, также включающий критерии и причины рисков, вероятность их возникновения, воздействие (ущерб), приоритет и меры реагирования;

7) тәуекелдерді басқару жүйесі – есептік және басқа да деректер негізінде тәуекелдер мен олардың факторларын анықтауға, сәйкестендіруге, бағалауға және талдауға, ден қою шараларын әзірлеуге және қабылдауға, қабылданған шаралар нәтижелерінің тиімділігін мониторингілеуге бағытталған, мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыру және мемлекеттік аудит органдарының аудиторлық іс-шаралар өткізу кезіндегі іс-шаралар кешені;
8) тәуекелді бағалау – жағымсыз оқиғаның және салдарлардың тигізетін ықпалының туындау ықтималдығының сапалық және (немесе) сандық тәсілдерінің негізіндегі анықтамаларды қамтиды;
9) тәуекелді бағалаудың сандық әдісі – тәуекелдерді деректерді талдаудың статистикалық және математикалық құралдары мен техникаларына және модельдеуге негіздеп бағалау;
10) тәуекелді бағалаудың сапалық әдісі – тәуекелдерді сараптамалық-талдау әдістеріне негіздеп бағалау;
11) тәуекелді сәйкестендіру – тәуекелдердің туындау себептері мен белгілерін анықтау, олардың өлшемшарттарын айқындау мақсатында, барлық тәуекелді мән-жайларды, ықтимал тәуекелді мән-жайларды және жағдайларды талдау;
12) тәуекелді талдау – мемлекеттік аудит объектісі қызметінің қандай да бір саласына тәуекелдің ең көп туындауының ықтималдығы мен ықпалын анықтау үшін жүргізілетін іс-қимыл;
13) тәуекелдер мониторингі – мемлекеттік аудит объектілерінің тәуекелдердің алдын алу, оларды барынша азайту, жою бойынша іс-қимылдардың тиімділігін кейін талдау және бағалау үшін тәуекел серпінінің дәрежесі бойынша мемлекеттік аудит объектілері мен нысанын есепке алу;
14) өлшемшарт – мемлекеттік аудиттің нысаны мен объектісін тәуекелдің белгілі бір дәрежесіне жатқызу туралы шешім қабылдауға негіз болатын көрсеткіштер тізбесі.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Үлгілік жүйені бюджеттің барлық деңгейлерінде жүктелген функциялары мен өкілеттіктеріне сәйкес сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың органдары (бұдан әрі – сыртқы мемлекеттік аудит органдары):
республикалық деңгейде – Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы;
жергілікті деңгейде – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссиялары (бұдан әрі – тексеру комиссиялары) пайдаланады.";
6-1-тармақпен толықтырылсын;
"6-1. Тәуекелдерді басқару процесінің барлық кезеңдері жүргізілгеннен кейін жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше ден қою шараларының тиімділігін айқындау және тәуекелдер дәрежесін өзгерту үшін тәуекелдерге мониторинг жүргізеді.";
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Тәуекелдерге бағалау жүргізу үшін ақпарат жинау мемлекеттік аудит объектілеріне тиісті сұрау салулар жіберу арқылы және (немесе) мемлекеттік аудит органдары мен объектілерінің ақпараттық жүйелерінің интеграциялық өзара іс-қимылы жолымен ақпаратты мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқорға орналастыру үшін осы Үлгілік жүйемен айқындалған өлшемшарттар бойынша тәуекелдерді сәйкестендіру және бағалау үшін қажетті қаржылық, бюджеттік және бухгалтерлік есептіліктің негізінде жүзеге асырылады.

7) система управления рисками – комплекс мероприятий при формировании перечня объектов государственного аудита и проведении аудиторских мероприятий органами государственного аудита, направленный на выявление, идентификацию, оценку и анализ рисков и их факторов, на основе отчетных и других данных, выработку и принятие мер реагирования, мониторинг эффективности результатов принятых мер;
8) оценка риска - включает определение на основе качественных и (или) количественных подходов вероятности наступления негативного события и влияния последствий;
9) количественный метод оценки риска – оценка рисков, основанная на статистических и математических инструментах и техниках анализа данных и моделировании;
10) качественный метод оценки риска – оценка рисков, основанная на экспертно-аналитических методах;
11) идентификация риска – анализ всех рисковых обстоятельств и возможных рисковых обстоятельств и ситуаций, с целью выявления причин и признаков возникновения рисков, определения их критериев;
12) анализ риска – действие, проводимое для выявления наибольших вероятностей наступления и влияния риска на ту или иную сферу деятельности объекта государственного аудита;
13) мониторинг рисков – учет объектов и предметов государственного аудита по степени риска в динамике для последующего анализа и оценки эффективности действий по предупреждению, минимизации, устранения рисков объектами государственного аудита;
14) критерии – перечень показателей, на основе которых принимается решение об отнесении предмета и объекта государственного аудита к определенной степени риска.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Типовая система используется органами внешнего государственного аудита и финансового контроля (далее – органы внешнего государственного аудита) согласно возложенным функциям и полномочиям на всех уровнях бюджета:
на республиканском уровне – Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата);
на местном уровне – ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы (далее – ревизионные комиссии).";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. После проведения всех этапов для определения эффективности мер реагирования и изменения степени рисков структурным подразделением, ответственным за планирование, осуществляется мониторинг рисков.";
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. Сбор информации для проведения оценки рисков осуществляется на основе финансовой, бюджетной и бухгалтерской отчетности, необходимой для идентификации и оценки рисков по критериям, определенным настоящей Типовой системой посредством направления соответствующих запросов объектам государственного аудита и (или) путем интеграционного взаимодействия информационных систем органов и объектов государственного аудита для размещения информации в единой базе данных по государственному аудиту и финансовому контролю.

8. Сыртқы мемлекеттік аудит органының ақпараттық-техникалық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшесі және (немесе) жауапты адамдары тәуекелдерді басқару жүйесін қалыптастыру үшін ақпаратты жинау, өңдеу және жинақтау процесін автоматтандыруды жүргізеді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше:
1) аудит объектілерінен алынған деректерді мемлекеттік аудит органдарының ақпараттық жүйесіне енгізуді;
2) сапалық және сандық әдістерді қоса алғанда, тәуекелдер тізілімін әзірлеуді, тәуекелдерді сәйкестендіруді және бағалауды қамтамасыз етеді.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Тәуекелдерді бағалау мемлекеттік аудит объектілерінің алдыңғы кезеңдегі есептік деректері негізінде жылына бір рет жүзеге асырылады.";
25, 26 және 27-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Мемлекеттік аудит объектілері мен нысандарына тиесілілікті ескере отырып, бюджеттік бағдарламалар бойынша тәуекелдерді бағалау нәтижелері бойынша тәуекелдерді бағалаудың жиынтық мәні айқындалады, ол мемлекеттік аудит объектілері мен нысандары бойынша тәуекелдерді бағалау кезінде қосымша бағалау параметрі болып табылады.
26. Бюджеттік бағдарламаларды топтау:
1) бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бойынша;
2) бағдарламалық құжаттар (саланы/аяны дамыту тұжырымдамалары, ұлттық жобалар) бойынша;
3) мемлекеттік органның даму жоспарында және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарында айқындалған мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, сондай-ақ мемлекеттік орган туралы ережеде айқындалған өкілеттіктерге сәйкес бюджеттік бағдарлама әкімшісі шығыстарының бағыттары бойынша жүзеге асырылады.
27. Бюджеттік бағдарламалар бойынша тәуекелдерді бағалаудың жиынтық мәні (Rbp) бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, бағдарламалық құжаттар (саланы/аяны дамыту тұжырымдамалары, ұлттық жобалар, мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарлары) бойынша тәуекелдерді бағалаудың қосымша мәні ретінде қолданылады.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Бюджеттік бағдарламаларды мемлекеттік органның даму жоспарында және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарында айқындалған мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, сондай-ақ мемлекеттік орган туралы ережеде айқындалған өкілеттіктерге сәйкес бюджеттік бағдарлама әкімшісі шығыстарының бағыттары бойынша топтауды жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше жүзеге асырады.";
32. Бюджеттің кіріс бөлігі саласындағы тәуекелдерді бағалау:

8. Ответственное за информационно-техническое обеспечение структурное подразделение и (или) ответственные лица органа внешнего государственного аудита проводят автоматизацию процесса сбора, обработки и накопления информации для формирования системы управления рисками.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Структурное подразделение, ответственное за планирование, обеспечивает:
1) внесение данных, полученных от объектов аудита, в информационную систему органов государственного аудита;
2) разработку реестра рисков, включая качественный и количественный методы, идентификацию и оценку рисков.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Оценка рисков осуществляется один раз в год на основе отчетных данных объектов государственного аудита за предыдущий период.";
пункты 25, 26 и 27 изложить в следующей редакции:
"25. По результатам оценки рисков по бюджетным программам с учетом принадлежности к объектам и предметам государственного аудита определяется сводное значение оценки рисков, которое является дополнительным оценочным параметром при оценке рисков по объектам и предметам государственного аудита.
26. Группировка бюджетных программ осуществляется:
1) по администраторам бюджетных программ;
2) по программным документам (концепциям развития отрасли/сферы, национальным проектам);
3) по направлениям расходов администратора бюджетной программы в соответствии с целями, целевыми индикаторами, определенными в плане развития государственного органа и плане развития области, города республиканского значения, столицы, а также полномочиями, определенными в положении о государственном органе.";
27. Сводное значение оценки рисков по бюджетным программам (Rbp) применяется как дополнительное значение оценки рисков по администраторам бюджетных программ, программным документам (концепциям развития отрасли/сферы, национальным проектам, планам развития государственных органов, планам развития области, города республиканского значения, столицы).";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Группировка бюджетных программ по направлениям расходов администратора бюджетной программы в соответствии с целями, целевыми индикаторами, определенными в плане развития государственного органа и плане развития области, города республиканского значения, столицы, а также полномочиями, определенными в положении о государственном органе, осуществляется структурным подразделением, ответственным за планирование.
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Оценка рисков по доходной части бюджета осуществляется по:

1) салықтық түсімдер бойынша:
республикалық деңгейде – республикалық бюджетке түсетін түсімдерді және басқа да төлемдерді алуға жауапты уәкілетті органдар және олардың аумақтық (облыстық) бөлімшелері бойынша;
жергілікті деңгейде – жергілікті бюджетке түсетін түсімдерді және басқа да төлемдерді алуға жауапты уәкілетті органдар және олардың аумақтық (аудандық) бөлімшелері бойынша;
2) салықтық емес түсімдер және негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша түсімдер сыныптамасына сай жүзеге асырылады.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Мемлекеттік аудит объектілері мен нысандарының жергілікті бюджет бойынша топтар тізбесі:
1) бюджеттік бағдарламаларды;
2) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын;
3) мемлекеттік органдарды, олардың ведомстволық бағынысты мекемелерін (шығыс бөлік);
4) бюджетке түсетін түсімдердің (бюджетке түсетін салықтық және басқа да міндетті төлемдер) толықтығын және уақтылылығын қамтамасыз ету бойынша қызметті жүзеге асыратын органдарды;
5) түсімдердің сыныптамасына сәйкес бюджетке түсетін түсімдерді (салықтық емес түсімдер және негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер);
6) коммуналдық меншіктегі квазимемлекеттік сектор субъектілерін;
7) өңірлерді (аудандар, облыстық маңызы бар қалалар) қамтиды.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Тәуекелдерді бағалау нәтижелері бойынша мемлекеттік аудиттің объектілері мен нысандары тәуекелдің үш тобының біріне:
1) тәуекелдің жоғары деңгейіне;
2) тәуекелдің орта деңгейіне;
3) тәуекелдің барынша төмен деңгейіне жатқызылады.";
45, 46 және 47-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Топтағы тәуекелдерді бағалаудың орташа мәнінен ауытқу азаю жағына қарай 20%-дан көп болса, тәуекелдің барынша төмен дәрежесіне жатады.
46. Қорытынды кезең тәуекелге ден қою шараларын қамтиды, ол мынадай санаттарға бөлінеді:
1) алдын алу ден қою шаралары:
мемлекеттік аудит объектілерінен не уәкілетті органнан тәуекелдердің туындау себептері туралы ақпарат алу;
тәуекелдердің алдын алу және барынша азайту – орташа дәрежелі тәуекелдері бар мемлекеттік аудит объектілері бойынша аудиторлық іс-шара жүргізбей, мемлекеттік аудит объектісіне жоғары дәрежедегі ықтимал тәуекелдерге әкелетін жағдайлардың туындауы туралы ескертулер (хабарламалар) және оларға жол бермеу бойынша ұсынымдар (ұсыныстар) беруден тұратын іс-шаралар кешені;
жоғары дәрежедегі ықтимал тәуекелдерге әкелетін жағдайлар сақталған жағдайда:
жоғары тұрған әкімшіні және басқа да құзыретті органдарды хабардар ету бойынша шаралар қабылдау;
мемлекеттік аудит объектісі, нысаны бойынша аудиторлық іс-шара жүргізу туралы мәселені қарау.

1) налоговым поступлениям:
на республиканском уровне по уполномоченным органам, ответственным за взимание поступлений и других платежей в республиканский бюджет, и их территориальным (областным) подразделениям;
на местном уровне по уполномоченным органам, ответственным за взимание поступлений и других платежей в местный бюджет, и их территориальным (районным) подразделениям;
2) неналоговым поступлениям и поступлениям от продажи основного капитала в соответствии с классификацией поступлений.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Перечень групп объектов и предметов государственного аудита по местному бюджету включает:
1) бюджетные программы;
2) план развития области, города республиканского значения, столицы;
3) государственные органы, их подведомственные учреждения (расходная часть);
4) органы, осуществляющие деятельность по обеспечению полноты и своевременности поступлений в бюджет (налоговые и другие обязательные платежи в бюджет);
5) поступления в бюджет (неналоговые поступления и поступления от продажи основного капитала) согласно классификации поступлений;
6) субъекты квазигосударственного сектора, находящиеся в коммунальной собственности;
7) регионы (районы, города областного значения).";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. По результатам оценки рисков объекты и предметы государственного аудита относятся к одной из трех степеней риска:
1) высокой степени риска;
2) средней степени риска;
3) низкой степени риска.";
пункты 45, 46 и 47 изложить в следующей редакции:
"45. Отклонение от среднего значения оценки рисков в группе более 20% в сторону уменьшения относится к низкой степени риска.
46. Заключительный этап включает в себя меры реагирования на риск, которые подразделяются на следующие категории:
1) превентивные меры реагирования:
получение информации от объектов государственного аудита или уполномоченного органа о причинах возникновения рисков;
предупреждение и минимизация рисков – комплекс мероприятий, без проведения аудиторского мероприятия, по объектам государственного аудита, имеющим среднюю степень рисков, заключающийся в представлении объекту государственного аудита предупреждений (уведомлений) о возникновении условий, ведущих к потенциальным рискам высокой степени и рекомендаций (предложений) по их недопущению
в случае сохранения условий, ведущих к рискам высокой степени:
принятие мер по уведомлению вышестоящего администратора и других компетентных органов;
рассмотрение вопроса о проведении аудиторского мероприятия по объекту, предмету государственного аудита;

2) директивалық ден қою шаралары – мемлекеттік аудит органының аудиторлық іс-шараны жүргізуге шешімі болғанда жоғары және орта дәрежедегі тәуекелдері бар мемлекеттік аудит объектілері және нысандары бойынша аудиторлық іс-шара жүргізу, сондай-ақ Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2020 жылғы 30 шілдедегі № 6-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21070 болып тіркелген) Сыртқы мемлекеттік аудит жүргізу қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар) көзделген жағдайларда тәуекел дәрежесі төмен мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне енгізу.
3) тәуекелдердің жол берілетін дәрежесі – тәуекелдер дәрежесі төмен мемлекеттік аудит объектілері мен нысандары бойынша ден қою шаралары тәуекелдерді мониторингтеумен шектеледі.
Тәуекел өлшемшарттарының өзектілігін айқындау мақсатында жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше аудиторлық іс-шаралардың нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарға жылына кемінде 1 рет мониторинг жүргізеді.
47. Өлшемшарттар бойынша көрсеткіштерді толық көрсете отырып, мемлекеттік аудит объектілері мен нысандары бөлінісінде тәуекелдерді бағалауды есептеу нәтижелері мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесінің жобасын қалыптастыру кезінде қаралуға және есепке алынуға тиіс және жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 25 қыркүйегінен кешіктірілмейтін мерзімде қалыптастырылады.
Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің жобасын қалыптастыру Заңның 18-бабына сәйкес және Қағидаларда айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.";
48-тармақ алынып тасталсын;
3, 4, 6, 9, 11, 14, 18 және 19-қосымшалар осы Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің нормативтік қаулыларының тізбесіне (бұдан әрі – тізбе) 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
5. "Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын әзірлеу мен бекіту қағидаларын бекiту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 14-НҚ нормативтік қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12499 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын әзірлеу мен бекіту қағидаларында:

2) директивные меры реагирования – проведение аудиторского мероприятия по объектам и предметам государственного аудита, имеющим высокую и среднюю степень рисков при наличии решения органа государственного аудита на проведение аудиторского мероприятия, а также включение в перечень объектов государственного аудита с низкой степенью риска в случаях, предусмотренных Правилами проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденными нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 30 июля 2020 года № 6-НҚ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21070) (далее – Правила);
3) допустимая степень рисков – по объектам и предметам государственного аудита с низкой степенью рисков меры реагирования ограничиваются мониторингом рисков.
В целях определения актуальности критериев риска структурное подразделение, ответственное за планирование, проводит мониторинг выявленных нарушений по результатам аудиторских мероприятий не реже 1 раза в год.
47. Результаты расчетов оценки рисков в разрезе объектов и предметов государственного аудита с детализацией показателей по критериям подлежат рассмотрению и учету при формировании проекта перечня объектов государственного аудита на соответствующий год и формируются в срок не позднее 25 сентября года, предшествующего планируемому.
Формирование проекта перечня объектов государственного аудита осуществляется в соответствии со статьей 18 Закона и в порядке, определенном Правилами.";
пункт 48 исключить;
приложения 3, 4, 6, 9, 11, 14, 18 и 19 изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 к Перечню нормативных постановлений Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – перечень).
5. В нормативном постановлении Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28 ноября 2015 года № 14-НҚ "Об утверждении Правил разработки и утверждения процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12499):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах разработки и утверждения процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденных указанным нормативным постановлением:

6, 7, 8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жоғары аудиторлық палата рәсімдік стандарттарды әзірлеместен бұрын олардың тізбесін, оларды әзірлеу мерзімдерін, жауапты орындаушыларды қалыптастырады. Қажет болған жағдайда, рәсімдік стандарттың тағайындалуына қарай, Жоғары аудиторлық палата оны әзірлеу үшін сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының, мүдделі мемлекеттік органдардың, қоғамдық аудиторлық және халықаралық ұйымдардың, ғылыми мекемелердің өкілдерінен тұратын жұмыс тобын құрады.
7. Рәсімдік стандарттардың тізбесін қалыптастыру немесе оған кезекті жоспарланған кезеңге арналған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасындағы өзгерістер;
2) рәсімдік стандарттарды өзекті етудің қажеттілігіне байланысты, оларды іс жүзінде іске асыру кезінде туындайтын мәселелер;
3) халықаралық стандарттарға өзгерістер;
4) Жоғары аудиторлық палатаның мүшелері мен құрылымдық бөлімшелерінің ұсыныстары;
5) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының (бұдан әрі – тексеру комиссиясы) ұсыныстары ескеріледі.
8. Рәсімдік стандарттардың тізбесі бойынша ұсыныстар жоспарланған кезеңнің алдындағы жылдың 15 қазанынан кешіктірілмей, Жоғары аудиторлық палатаның әдіснамалық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшесіне ұсынылады.
9. Рәсімдік стандарттардың тізбесі Жоғары аудиторлық палатаның Ғылыми-әдіснамалық кеңесінің отырысында қаралуға және мақұлдануға жатады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Регламенттейтін параметрлер рәсімдік стандартты бекітетін Жоғары аудиторлық палатаның нормативтік құқықтық актісінің деректемелерінен, Сыныптамаға сәйкес кодтан және рәсімдік стандарттың атауынан тұрады.
"Жалпы ережелер" деген бөлімде рәсімдік стандарттың мақсаттары мен міндеттері, тағайындалуы, Қазақстан Республикасы заңнамасының, Стандарттардың, халықаралық стандарттардың, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізуді регламенттейтін құжаттардың тиісті ережелеріне, негізгі терминдерге (ұғымдарға) және оларға анықтамаларға сілтемелер ашып көрсетіледі.
"Тақырыптық және басқа да бөлімдер" деген бөлімде мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың қағидаттары, тәсілдері, әдістері, рәсімдері, тетіктері және олардың нәтижелерін ресімдеуге қойылатын талаптар, сондай-ақ сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары қызметінің бағыттары ашып көрсетіледі.
Әрбір рәсімдік стандарт үшін тақырыптық бөлімдердің атаулары олардың ерекшеліктері ескеріле отырып айқындалады.
"Қосымшалар" деген бөлімде рәсімдік стандартта сілтемесі бар нысандар мен құжаттар (ақпарат, кестелер, есептеулер, диаграммалар, материалдар) қамтылады.".

пункты 6, 7, 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"6. Высшая аудиторская палата перед разработкой процедурных стандартов формирует их перечень, сроки, ответственных исполнителей по их разработке. При необходимости, в зависимости от назначения процедурного стандарта, Высшей аудиторской палатой создается рабочая группа для его разработки из числа представителей органов внешнего государственного аудита и финансового контроля, заинтересованных государственных органов, общественных аудиторских и международных организаций, научных учреждений.
7. При формировании перечня процедурных стандартов или внесения изменений и (или) дополнений в него на очередной планируемый период учитываются:
1) изменения в законодательстве Республики Казахстан;
2) вопросы, возникающие при практической реализации процедурных стандартов, обуславливающие необходимость их актуализации;
3) изменения в международных стандартах;
4) предложения членов и структурных подразделений Высшей аудиторской палаты;
5) предложения ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения, столицы (далее – ревизионные комиссии).
8. Предложения по перечню процедурных стандартов представляются в структурное подразделение Высшей аудиторской палаты, ответственное за методологическое обеспечение, не позднее 15 октября года, предшествующего планируемому периоду.
9. Перечень процедурных стандартов подлежит рассмотрению и одобрению на заседании Научно-методологического совета Высшей аудиторской палаты.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Регламентирующие параметры представляют собой реквизиты нормативного правового акта Высшей аудиторской палаты, утверждающего процедурный стандарт, код согласно Классификации и наименование процедурного стандарта.
В разделе "Общие положения" раскрываются цели и задачи, назначение процедурного стандарта, ссылки на соответствующие положения законодательства Республики Казахстан, Стандартов, международных стандартов, документов, регламентирующих проведение государственного аудита и финансового контроля, указания основных терминов (понятий) и определения к ним.
В разделе "Тематические и другие разделы" раскрываются принципы, подходы, методы, процедуры, механизмы государственного аудита и финансового контроля и требования к оформлению их результатов, а также направлений деятельности органов внешнего государственного аудита и финансового контроля.
Для каждого процедурного стандарта названия тематических разделов определяются с учетом их специфики.
В разделе "Приложения" содержатся формы и документы (информация, таблицы, расчеты, диаграммы, материалы), на которые имеется ссылка в процедурном стандарте.".

6. "Мемлекеттік аудитор сертификаты бар адамдардың тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 20-НҚ нормативтік қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12492 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабының 6-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Мемлекеттік аудитор сертификаты бар адамдардың тізілімін жүргізу қағидаларында:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 39-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік аудитор сертификаты бар адамдардың тізілімін жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік аудитор сертификаты бар адамдардың тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) ақпараттық жүйесінде олардың есепке алынуын ұйымдастыру мақсатында жасалады.";
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тізілімді жүргізуді Жоғары аудиторлық палата қағаз және электрондық жеткізгіштерде жүзеге асырады.
5. Жоғары аудиторлық палата:
1) Тізілімге мемлекеттік аудитор сертификаты бар адамдардың енгізілуін жүзеге асырады;
2) Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсында мемлекеттік аудитор сертификаты бар адамдардың тізімін жариялайды;
3) мемлекеттік аудитор сертификаты бар адамдар туралы мәліметтерге тиісті ақпарат келіп түскен күнінен бастап жеті жұмыс күні ішінде өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.".
7. "Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 2-тармағының 8) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) осы нормативтік қаулыға 9-қосымшаға сәйкес 1000. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының өз жұмысы туралы ақпарат ұсынуы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты;";
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Тиімділік аудитін жүргізу бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

6. В нормативном постановлении Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 30 ноября 2015 года № 20-НҚ "Об утверждении Правил ведения реестра лиц, имеющих сертификат государственного аудитора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12492):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 6 статьи 39 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" Высшая аудиторская палата Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах ведения реестра лиц, имеющих сертификат государственного аудитора, утвержденных указанным нормативным постановлением:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила ведения реестра лиц, имеющих сертификат государственного аудитора (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 39 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон) и определяют порядок ведения реестра лиц, имеющих сертификат государственного аудитора.
2. Реестр лиц, имеющих сертификат государственного аудитора (далее – Реестр), создается в целях организации их учета в информационной системе Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата).";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Ведение Реестра осуществляется Высшей аудиторской палатой на бумажном и электронном носителях.
5. Высшая аудиторская палата:
1) осуществляет включение в Реестр лиц, имеющих сертификат государственного аудитора;
2) опубликовывает список лиц, имеющих сертификат государственного аудитора, на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты;
3) вносит изменения и дополнения в сведения о лицах, имеющих сертификат государственного аудитора, в течение семи рабочих дней со дня поступления соответствующей информации.".
7. В нормативном постановлении Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" Высшая аудиторская палата Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
подпункт 9) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"9) 1000. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по представлению ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы Высшей аудиторской палате Республики Казахстан информации о своей работе согласно приложению 9 к настоящему нормативному постановлению;";
в Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению аудита эффективности, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункт 55 изложить в следующей редакции:

"55. Тиімділік аудитінің өлшемшарттарын тиісінше қолдануды қамтамасыз ету үшін мемлекеттік аудиторлар осы Стандартқа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудиторлық іс-шараның жобалық матрицасын құрайды. Аудиторлық іс-шараның жобалық матрицасы міндетті жұмыс файлы болып табылады, ол алдын ала зерделеу кезеңінде қалыптастырылады.";
82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"82. Аудиторлық қорытындыда көзделген тиімділік аудитінің қорытындылары:
1) сапа бақылауын жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының немесе Тексеру комиссиясының аудиторлық қорытындыда берілген ұсынымдардың және міндетті түрде орындау үшін жолданған нұсқамалардың орындалуын бақылауға жауапты мүшесімен бірлесіп, Қағидаларда көзделген іс-шараларды тұрақты және жүйелі негізде жүзеге асыруы;
2) басқа аудиторлық іс-шараның тиімділік аудитінің бағдарламасына мемлекеттік аудит объектісінің ұсынымдарды орындауын тексеру жөніндегі аудиторлық және талдамалық рәсімдерді енгізу;
3) мемлекеттік аудит объектісінің ұсынымдарды тиісінше орындауын растау мақсатында аудиторлық дәлелдемелерді жинау жөніндегі аудиторлық іс-шараны жүргізу арқылы іске асырылады.";
5-қосымша осы тізбеге 9-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Мемлекеттік аудитті және сараптамалық-талдау іс-шараларын жүргізуге аудиторлық ұйымдар мен сарапшыларды тарту бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
9, 10, 11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Сарапшыларды сыртқы мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шарасын жүргізуге тартудың қажеттілігі:
1) Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының (бұдан әрі – тексеру комиссиялары) аудиторлық іс-шара жүргізуге арналған өтінім жасауы;
2) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру;
3) мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу;
4) сараптамалық-талдау іс-шарасына сарапшыларды тарту үшін Жоғары аудиторлық палатаның тиісті жылға арналған жұмыс жоспарын қалыптастыру;
5) аудиторлық іс-шараны жүргізу барысы кезінде айқындалады.
10. Тиісті шарттар жасай отырып, сарапшылардың көрсетілетін қызметтерін сатып алу рәсімдерді жүргізу мерзімдері мен осы мақсаттарға бөлінген бюджет қаражаты ескеріле отырып, азаматтық заңнаманың және Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Жоғары аудиторлық палатаның хаты негізінде сарапшылар ретінде өтеусіз негізде олардың келісуі бойынша мемлекеттік органдардың мамандары, сондай-ақ Жоғары аудиторлық палатаның ведомстволық бағынысты ұйымының қызметкерлері, соның ішінде әдіснамалық құжаттардың жобаларын пилоттық режимде тестілеу үшін тартылады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясының хаты негізінде сарапшылар ретінде өтеусіз негізде олардың келісуі бойынша мемлекеттік органдардың мамандары тартылады.

"55. Для обеспечения надлежащего применения критериев аудита эффективности государственные аудиторы составляют проектную матрицу аудиторского мероприятия по форме согласно приложению 5 к настоящему Стандарту. Проектная матрица аудиторского мероприятия является обязательным рабочим файлом, который формируется на этапе предварительного изучения.";
пункт 82 изложить в следующей редакции:
"82. Итоги аудита эффективности, предусмотренные в аудиторском заключении, реализуются посредством:
1) осуществления на постоянной и системной основе мероприятий, предусмотренных в Правилах, структурным подразделением, ответственным за проведение контроля качества, совместно с членом Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан или ревизионной комиссии, ответственным за контроль исполнения данных в аудиторском заключении рекомендаций, и направленных для обязательного исполнения предписаний;
2) включения в Программу аудита эффективности другого аудиторского мероприятия аудиторских и аналитических процедур по проверке выполнения объектом государственного аудита рекомендаций;
3) проведения аудиторского мероприятия по сбору аудиторских доказательств с целью подтверждения надлежащего выполнения объектом государственного аудита рекомендаций.";
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 9 к настоящему перечню.
в Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по привлечению аудиторских организаций и экспертов к проведению государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункты 9, 10, 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"9. Необходимость привлечения экспертов к проведению внешнего государственного аудита и экспертно-аналитического мероприятия определяется при:
1) составлении заявки на проведение аудиторского мероприятия Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) и ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы (далее – ревизионные комиссии);
2) формировании перечня объектов государственного аудита и финансового контроля на соответствующий год;
3) предварительном изучении объектов государственного аудита;
4) формировании Плана работы Высшей аудиторской палаты на соответствующий год для привлечения экспертов к экспертно-аналитическим мероприятиям;
5) в ходе проведении аудиторского мероприятия.
10. Приобретение услуг экспертов с заключением соответствующих договоров производится в соответствии с требованиями гражданского законодательства и законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, с учетом сроков проведения процедур и выделенных на эти цели бюджетных средств.
На основании письма Высшей аудиторской палаты в качестве экспертов на безвозмездной основе привлекаются специалисты государственных органов по их согласованию, а также работники подведомственной организации Высшей аудиторской палаты, в том числе для тестирования в пилотном режиме проектов методологических документов.
На основании письма ревизионной комиссии области, города республиканского значения, столицы в качестве экспертов на безвозмездной основе привлекаются специалисты государственных органов по их согласованию.

11. Сарапшылар мемлекеттік аудит немесе сараптамалық-талдау іс-шарасын жүргізуге:
1) сарапшыларды Аудит бағдарламасына сәйкес оларға тапсырма беру үшін жоспарланатын нақты мәселелер қойыла отырып, мемлекеттік аудит тобының немесе сараптамалық-талдау іс-шарасының құрамына қосу;
2) сараптамалық-талдау іс-шарасын өткізу кезінде оның бағдарламасына жекелеген мәселелерді қосу жолымен тартылады.
Сарапшылар мемлекеттік аудит немесе сараптамалық-талдау іс-шарасын жүргізуге қашықтықтан қатыса алады.
12. Сарапшылар:
1) мемлекеттік аудит немесе сараптамалық-талдау іс-шарасы тобының құрамында мемлекеттік аудит немесе сараптамалық-талдау іс-шарасы тобының жетекшісіне күн сайын ауызша есеп береді, апта сайын соңғы жұмыс күні қорғалған байланыс арналары арқылы немесе хабарламалы тапсырыс хатпен осы Стандартқа қосымшаға сәйкес нысан бойынша және (немесе) өзге де келісілген нысан бойынша есепті күнге толтырылып (жасалып), Мемлекеттік аудит немесе сараптамалық талдау іс-шарасының бағдарламасын (тапсырманы) сарапшылардың орындау барысы туралы өздері қол қойған апта сайынғы есепті (бұдан әрі – апта сайынғы есеп) мемлекеттік аудит немесе сараптамалық-талдау іс-шарасы тобының жетекшісіне, мемлекеттік аудитті немесе сараптамалық-талдау іс-шарасын жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысына және Жоғары аудиторлық палатаның (тексеру комиссиясының) мемлекеттік аудитті немесе сараптамалық-талдау іс-шарасын жүргізуге жауапты мүшесіне жібереді;
2) берілген жеке тапсырма бойынша мемлекеттік аудит немесе сараптамалық-талдау іс-шарасы тобының жетекшісіне, мемлекеттік аудитті немесе сараптамалық-талдау іс-шарасын жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысына және Жоғары аудиторлық палатаның (тексеру комиссиясының) мемлекеттік аудитті немесе сараптамалық-талдау іс-шарасын жүргізуге жауапты мүшесіне күн сайын ауызша есеп береді және апта сайын соңғы жұмыс күні қорғалған байланыс арналары арқылы немесе хабарламалы тапсырыс хатпен есепті күнге толтырылып (жасалып), өздері қол қойған апталық есепті жібереді.";
21 және 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Қорытындының нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау немесе сараптамалық талдау іс-шарасы объектісінің басшылығы Қорытындыға жазбаша қарсылықтарын қол қойылған Қорытынды мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау немесе сараптамалық талдау іс-шарасы объектісіне тапсырылған күннен бастап, он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде Жоғары аудиторлық палатаға (тексеру комиссиясына) ұсынады.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектісі ұсынған жазбаша қарсылықтарды Қорытынды тапсырылғаннан кейін сарапшылар дереу Қорытындыға қосады.

11. Эксперты привлекаются к проведению государственного аудита или экспертно-аналитического мероприятия путем:
1) включения Экспертов в состав группы государственного аудита или экспертно-аналитического мероприятия с постановкой конкретных вопросов, планируемых для поручения им в соответствии с Программой аудита;
2) включения отдельных вопросов в программу экспертно-аналитического мероприятия при его проведении.
Эксперты могут принимать участие в проведении государственного аудита или экспертно-аналитического мероприятия дистанционно.
12. Эксперты:
1) в составе группы государственного аудита или экспертно-аналитического мероприятия ежедневно устно отчитываются руководителю группы государственного аудита или экспертно-аналитического мероприятия, еженедельно в последний рабочий день по защищенным каналам связи или заказным письмом с уведомлением направляют подписанный ими еженедельный отчет о ходе исполнения Программы государственного аудита или экспертно-аналитического мероприятия (задания) экспертами по форме, согласно приложению к настоящему Стандарту и (или) по иной согласованной форме (далее – еженедельный отчет), заполненный (составленный) на отчетную дату, руководителю группы государственного аудита или экспертно-аналитического мероприятия, руководителю структурного подразделения, ответственного за проведение государственного аудита или экспертно-аналитического мероприятия, и члену Высшей аудиторской палаты (ревизионной комиссии), ответственному за проведение государственного аудита или экспертно-аналитического мероприятия;
2) по выданному отдельному поручению ежедневно устно отчитываются и еженедельно в последний рабочий день по защищенным каналам связи или заказным письмом с уведомлением направляют подписанный ими еженедельный отчет заполненный (составленный) на отчетную дату, руководителю группы государственного аудита или экспертно-аналитического мероприятия, руководителю структурного подразделения, ответственного за проведение государственного аудита или экспертно-аналитического мероприятия, члену Высшей аудиторской палаты (ревизионной комиссии), ответственному за проведение государственного аудита или экспертно-аналитического мероприятия.";
пункты 21 и 22 изложить в следующей редакции:
"21. При несогласии с результатами Заключения, руководством объекта государственного аудита и финансового контроля или экспертно-аналитического мероприятия письменные возражения к Заключению представляются в Высшую аудиторскую палату (ревизионную комиссию) в срок не более десяти рабочих дней со дня вручения объекту государственного аудита и финансового контроля или экспертно-аналитического мероприятия подписанного Заключения.
Письменные возражения, представленные объектом государственного аудита и финансового контроля сразу после вручения Заключения, прикладываются экспертами к Заключению.

22. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау немесе сараптамалық талдау іс-шарасы объектілерінен Қорытындыға қарсылықтар осы Стандарттың 21-тармағында көзделген мерзімде түскен жағдайда, сарапшылар қарсылықтың әрбір тармағы бойынша қабылданған және қабылданбаған дәлелдерді көрсете отырып, қарсылықтар түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде уәжделген жауап дайындайды.
Қорытындыға көрсетілген мерзім өткеннен кейін келіп түскен қарсылықтарға жауап жіберілмейді. Сарапшылар қарсылықтың әр тармағы бойынша қабылданған және қабылданбаған дәлелдерді көрсете отырып, Жоғары аудиторлық палатаның (тексеру комиссиясының) осы аудиторлық іс-шараға жетекшілік ететін мүшесіне уәжделген жауап дайындайды.";
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) мемлекеттік аудит нәтижелерін мемлекеттік аудит стандарттарына сәйкес деп тану рәсімін мынадай жағдайларда:
1) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының сақталуын бақылау шеңберінде жоспарлы тәртіппен;
2) аудиторлық іс-шара шеңберінде:
аудиттің мақсаты, кезеңі, типі және аудиттің бағдарламалық мәселелері Жоғары аудиторлық палатаның аудиторлық іс-шарасымен сәйкес келген жағдайда, Заңға сәйкес қалыптастырылған Жоғары аудиторлық палатаның Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесіне сәйкес мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу кезінде;
басқа мемлекеттік аудит органының аудиттің мақсаты, кезеңі, типі және аудиторлық іс-шарамен қамтылған бағдарламалық мәселелері бойынша Жоғары аудиторлық палатаның аудиторлық іс-шарасымен сәйкес келетін мемлекеттік аудит жүргізу фактісі анықталған мемлекеттік аудит объектілерінде тиімділік, сәйкестік мемлекеттік аудит жүргізу барысында;
ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган жүргізген республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржылық есептілігі аудиттерінің нәтижелеріне қатысты республикалық бюджеттің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне аудит жүргізу барысында (бұдан әрі - қаржылық есептіліктің мемлекеттік аудиті) жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының сақталуын бақылау шеңберінде мемлекеттік аудит нәтижелерін жоспарлы тәртіппен тануды облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларында, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелерінде Жоғары аудиторлық палатаның сапа бақылауын жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.";
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының сапа бақылауын жүзеге асыруы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

22. В случае поступления в срок, предусмотренный пунктом 21 настоящего Стандарта, возражений к Заключению от объектов государственного аудита и финансового контроля или экспертно-аналитического мероприятия, экспертами в течение пяти рабочих дней со дня поступления возражения готовится мотивированный ответ с указанием принятых и непринятых доводов по каждому пункту возражения.
По возражениям к Заключению, поступившим по истечении указанного срока, ответ не направляется. Экспертами на имя курирующего данное аудиторское мероприятие члена Высшей аудиторской палаты (ревизионной комиссии) готовится мотивированный ответ с указанием принятых и непринятых доводов по каждому пункту возражения.";
в Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по признанию результатов государственного аудита, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Процедура признания результатов государственного аудита на соответствие стандартам государственного аудита и финансового контроля осуществляется Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) в следующих случаях:
1) в плановом порядке в рамках контроля за соблюдением стандартов государственного аудита и финансового контроля;
2) в рамках аудиторского мероприятия:
в ходе предварительного изучения объектов государственного аудита согласно перечню объектов государственного аудита Высшей аудиторской палаты на соответствующий год, сформированного в соответствии с Законом, в случае если цель, период, тип аудита и программные вопросы аудита совпадают с аудиторским мероприятием Высшей аудиторской палаты;
в ходе проведения государственного аудита эффективности, соответствия на объектах государственного аудита, на котором установлен факт проведения государственного аудита другим органом государственного аудита по цели, периоду, типу аудита и программным вопросам, охватываемому аудиторским мероприятием, совпадающим с аудиторским мероприятием Высшей аудиторской палаты;
в ходе проведения государственного аудита консолидированной финансовой отчетности республиканского бюджета в отношении результатов аудитов финансовой отчетности администраторов республиканских бюджетных программ (далее –государственный аудит финансовой отчетности), проведенных уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту.
3. Признание результатов государственного аудита в плановом порядке в рамках контроля за соблюдением стандартов государственного аудита и финансового контроля осуществляется в ревизионных комиссиях областей, городов республиканского значения, столицы и уполномоченном органе по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделениях структурным подразделением Высшей аудиторской палаты, ответственным за проведение контроля качества.";
в Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению контроля качества органами внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"9. Сапа бақылауын:
1) аудиторлық іс-шараның дайындық кезеңінде - сапа бақылауын жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше;
2) аудиторлық іс-шараның негізгі кезеңінде - мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшелер;
3) аудиторлық іс-шараның қорытынды кезеңінде - сапа бақылауын жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше жүзеге асырады.
Сапа бақылауын осы мемлекеттік аудитке және қаржылық бақылауға қатыспаған мемлекеттік аудиторлар жүзеге асырады.";
14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Сапа бақылауын, мемлекеттік аудитті жүргізуге, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшенің жұмыскерлері ұсынылған материалдар бойынша мемлекеттік аудит нәтижелерін талдайды және оларға сараптама жүргізеді.
15. Сапа бақылауын жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше сапа бақылауын жүзеге асырады:
1) мемлекеттік аудит объектілерін, Аудит бағдарламасының жобасын алдын ала зерделеу нәтижелері туралы ақпарат;
2) Аудиторлық қорытындының, Қаулы мен Нұсқамалардың, Аудиторлық іс-шара барысында анықталған жүйелік кемшіліктердің жиынтық кестесінің, Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтардың жиынтық тізілімінің (бұдан әрі – Жиынтық тізілім) жобаларын;
3) мемлекеттік аудит объектілерінің және басқа да мүдделі тұлғалардың сыртқы мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша Аудиторлық қорытындыда және Нұсқамаларда берілген ұсынымдардың орындалуы туралы ақпараты.";
мынадай мазмұндағы 15-1-тармақпен толықтырылсын:
"15-1. Мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше:
1) растайтын құжаттары бар Аудиторлық есептердің жобаларына (Аудиторлық есептерге);
2) тартылған сарапшылардың қорытындыларына (материалдарына) сапа бақылауын жүзеге асырады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше МАҚБ қағидаларына, сондай-ақ осы Стандартты қолдану жөніндегі әдіснамалық басшылыққа сәйкес Аудиторлық есептердің (Аудиторлық есептердің), оларға қоса берілген Аудиторлық іс-шараның нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар тізілімдерінің (бұдан әрі – Тізілім), Аудиторлық іс-шара барысында анықталған жүйелі кемшіліктер кестелерінің (болған жағдайда) (бұдан әрі – Жүйелі кемшіліктер кестесі) жобаларына, Аудиторлық қорытындының, Жиынтық тізілімнің, Жиынтық кестенің, Қаулы мен Нұсқамалардың жобаларына заң сараптамасын жүзеге асырады.";
22, 23 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Контроль качества осуществляется:
1)на подготовительном этапе аудиторского мероприятия - структурным подразделением, ответственным за проведение контроля качества;
2)на основном этапе аудиторского мероприятия - структурными подразделениями, ответственными за проведение государственного аудита;
3)на заключительном этапе аудиторского мероприятия - структурным подразделением, ответственным за проведение контроля качества.
Контроль качества осуществляется государственными аудиторами, которые не принимали участие в данном государственном аудите и финансовом контроле.";
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"14. Работники структурного подразделения, ответственного за проведение контроля качества, государственного аудита анализируют и проводят экспертизу результатов государственного аудита по представленным материалам.
15. Структурным подразделением, ответственным за проведение контроля качества осуществляется контроль качества:
1) информации о результатах предварительного изучения объектов государственного аудита, проекта Программы аудита;
2) проектов Аудиторского заключения, Постановления и Предписаний, Сводной таблицы системных недостатков, выявленных в ходе аудиторского мероприятия (далее – Сводная таблица), Сводного реестра выявленных нарушений по результатам государственного аудита (далее – Сводный реестр);
3) информации объектов государственного аудита и иных заинтересованных лиц по исполнению рекомендаций, данных в Аудиторском заключении и Предписаний по результатам внешнего государственного аудита.";
дополнить пунктом 15-1 следующего содержания:
"15-1. Структурным подразделением, ответственным за проведение государственного аудита осуществляется контроль качества:
1) проектов Аудиторских отчетов (Аудиторских отчетов) с подтверждающими документами;
2) заключений (материалов) привлеченных экспертов.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение осуществляет юридическую экспертизу проектов Аудиторских отчетов (Аудиторских отчетов), Реестров выявленных нарушений по результатам аудиторского мероприятия (далее – Реестр), Таблиц системных недостатков, выявленных в ходе аудиторского мероприятия (при наличии) (далее – Таблица системных недостатков), приложенных к ним, проектов Аудиторского заключения, Сводного реестра, Сводной таблицы, Постановления и предписаний в соответствии с Правилами ГАФК, а также Методологическим руководством по применению настоящего Стандарта.";
пункты 22, 23 и 24 изложить в следующей редакции:

"22. Мемлекеттік аудиторлар қол қойған аудиторлық есептің жобасын, Жүйелі кемшіліктер кестесінің, Тізілімнің жобалары және басқа да қосымшалары (болған жағдайда) мемлекеттік аудит тобы жетекшісі (мемлекеттік аудитор) аудит объектісінде аудиторлық іс-шараны аяқтағаннан кейін МАҚБ қағидаларында көзделген тәсілдермен сыртқы МАҚБ органына жіберіледі.
Аудиторлық есептердің жобалары (аудиторлық есептер), Тізілімдер және оларға қоса берілген Жүйелік кемшіліктер кестелері бойынша сапа бақылауы рәсімі және заң сараптамасы жүргізіледі.
Заң сараптамасы аудиторлық есептердің жобалары (аудиторлық есептер) және оларға қоса берілген Тізілімдер бойынша МАҚБ қағидаларында айқындалған тәртіппен жүргізіледі.
23. Мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше сыртқы МАҚБ органының кеңсесінде тіркелген күнінен бастап жеті жұмыс күні ішінде растайтын құжаттары бар Аудиторлық есептің (Аудиторлық есептің) жобасына сапа бақылауы рәсімін жүргізеді.
24. Мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше сапа бақылауы бекітілген өлшемшарттары бөлінісінде ережелері бұзылған құжаттарға және нормативтік құқықтық және құқықтық актілердің тармақтарына сілтеме жасай отырып, нақты фактілерді көрсете отырып, бұзушылықтар мен сәйкессіздіктердің анықталған фактілерін көрсетеді.
Аудиторлық есептер бойынша сапа бақылауының нәтижелері мемлекеттік аудиторлар қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізу кезінде ескеріледі.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Аудиторлық есептердің және оларға қоса берілген құжаттардың (соның ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылаудың басқа органдарымен бірлескен тексерулер бойынша аудиторлық есептердің) жобаларына (аудиторлық есептер) сапа бақылауын жүргізу нәтижелері бойынша сараптамалық қорытынды (мемлекеттік аудит және қаржылық бақылаудың әрбір органының аудитке ұшыраған мәселелер шеңберінде жеке-жеке бірлескен тексерулер бойынша) қалыптастырылады.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Мемлекеттік аудитті жүргізуге тартылған аудиторлық ұйымдар мен сарапшылар қорытындыларының (материалдарының) сапасын бақылау аудиторлық есептер жобаларының (аудиторлық есептер) сапасын бақылау шеңберінде жүзеге асырылады.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Аудиторлық қорытындының, Жиынтық тізілімнің, Жиынтық кестенің, Қаулының және Нұсқаманың жобалары бойынша заң сараптамасы кейіннен заң сараптамасының қорытындысын сыртқы МАҚБ органының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесіне сапа бақылауын жүргізуге және мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшелерге жібере отырып үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше құқықтық сараптама шеңберінде бұзушылықтарды саралау кезінде заңнаманы қолданудың дұрыстығына, соның ішінде біліктілік түрлері бойынша және бұзушылықтарды жиынтық тізілімге енгізудің толықтығына баға береді.
Заң қорытындысында Аудиторлық қорытындының ұсынымдары мен тапсырмалары мазмұнының заңнама талаптарына сәйкестігі туралы, соның ішінде нұсқаманың атаулылығы бойынша мәселелер көрсетіледі.
Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілетті органдарға беру үшін Аудиторлық қорытындыдағы Жиынтық тізілімде жазылған бұзушылық фактілері бойынша әкімшілік құқық бұзушылық белгілерінің болуы немесе болмауы туралы қорытынды ұсынылады.";
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын ағымдағы бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"22. Проект аудиторского отчета, подписанный государственными аудиторами, проекты Таблицы системных недостатков, Реестра и другие приложения (при наличии) руководителем группы государственного аудита (государственным аудитором) после завершения аудиторского мероприятия на объекте аудита направляются в орган внешнего ГАФК, способами, предусмотренными Правилами ГАФК.
По проектам аудиторских отчетов (аудиторским отчетам), Реестрам, Таблицам системных недостатков, приложенным к ним, проводится процедура контроля качества и юридическая экспертиза.
Юридическая экспертиза по проектам аудиторских отчетов (аудиторским отчетам), Реестров, Таблиц системных недостатков, приложенных к ним проводится в порядке, определенном Правилами ГАФК.";
23. Процедура контроля качества проводится на проект Аудиторского отчета (Аудиторский отчет) с подтверждающими документами в течение семи рабочих дней со дня регистрации в канцелярии органа внешнего ГАФК структурным подразделением, ответственным за проведение государственного аудита.
24. Структурным подразделением, ответственным за проведение государственного аудита, в разрезе утвержденных критериев контроля качества отражаются установленные факты нарушений и несоответствий с указанием конкретных фактов со ссылкой на документы и пункты нормативных правовых и правовых актов, положения которых нарушены.
Результаты контроля качества по аудиторским отчетам учитываются при проведении оценки эффективности деятельности государственных аудиторов.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. По результатам проведения контроля качества проектов аудиторских отчетов (аудиторских отчетов) и документов, приложенных к ним (в том числе аудиторских отчетов по совместным проверкам с другими органами государственного аудита и финансового контроля), формируется экспертное заключение (по совместным проверкам каждым органом государственного аудита и финансового контроля в отдельности в рамках подвергнутых аудиту вопросов).";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Контроль качества заключений (материалов) привлеченных аудиторских организаций и экспертов к проведению государственного аудита осуществляется в рамках контроля качества проектов аудиторских отчетов (аудиторских отчетов).";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Юридическая экспертиза по проектам Аудиторского заключения, Сводного реестра, Сводной таблицы, Постановления и предписаний осуществляется в течение трех рабочих дней, с последующим направлением заключения юридической экспертизы Члену органа внешнего ГАФК, ответственному за аудиторское мероприятие, в структурные подразделения, ответственные за проведение контроля качества и проведение государственного аудита.
Структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение, в рамках правовой экспертизы дается оценка правильности применения законодательства при квалификации нарушений, в том числе по видам квалификации и полноте включения нарушений в сводный реестр.
В юридическом заключении отражаются вопросы о соответствии содержания рекомендаций и поручений Аудиторского заключения требованиям законодательства, в том числе по адресности предписания.
Представляется заключение о наличии или отсутствии признаков административного правонарушения по фактам нарушений, изложенным в Сводном реестре к Аудиторскому заключению для передачи в органы, уполномоченные возбуждать и (или) рассматривать дела об административных правонарушениях.".
в Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению текущей оценки исполнения республиканского и местных бюджетов, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын ағымдағы бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты (бұдан әрі – Стандарт) Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) Қазақстан Республикасының Президентіне және Қазақстан Республикасының Парламентіне Жоғары аудиторлық палатаның жұмысы, сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жұмысының көрсеткіштері туралы жедел ақпаратты (бұдан әрі – ақпарат) қалыптастыруына және ұсынуына, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссияларының (бұдан әрі – тексеру комиссиялары) тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мәслихатына және әкіміне ұсынылатын ақпаратты қалыптастыруына және ұсынуына қойылатын рәсімдік талаптарды қамтиды.
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ақпаратты дайындау үшін мыналар:
1) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі (бұдан әрі – Қаржы министрлігі), сондай-ақ бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар ұсынатын бюджеттік мониторингтеу нәтижелері бойынша республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы тоқсан сайынғы талдамалық есептер;
2) Қаржы министрлігінің ақпараттық жүйелерінің деректері;
3) Жоғары аудиторлық палатаның мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары;
4) Жоғары аудиторлық палатаға тексеру комиссияларының өз жұмысы туралы ақпарат ұсынуы бойынша мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарына сәйкес тексеру комиссиялары ұсынатын мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдамау іс-шараларының қорытындылары;
5) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Заңның 46-бабының 3-тармағына сәйкес Жоғары аудиторлық палата және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган бірлесіп бекіткен Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен өзара іс-қимыл қағидаларына және осы Рәсімдік стандарттарға сәйкес, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің, орталық мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының, орталық мемлекеттік органдар ведомстволарының ішкі аудит қызметтерінің жұмыс көрсеткіштері туралы ұсынылатын ақпарат;
6) Жоғары аудиторлық палатаның интеграцияланған ақпараттық жүйесі;
7) тиісті мемлекеттік органдардың, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің электрондық нысандағы, соның ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқор арқылы жедел есептілігі мен ақпараты дереккөздер болып табылады.

"1. Настоящий Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению текущей оценки исполнения республиканского и местных бюджетов (далее – Стандарт) содержит процедурные требования к формированию и представлению Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) оперативной информации для Президента Республики Казахстан и Парламента Республики Казахстан о работе Высшей аудиторской палаты, показателях работы органов государственного аудита и финансового контроля (далее – информация), а также к формированию и представлению ревизионными комиссиями областей, города республиканского значения, столицы (далее – ревизионная комиссия) информации маслихату и акиму соответствующей области, городов республиканского значения, столицы.";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Источниками для подготовки информации являются:
1) ежеквартальные аналитические отчеты об исполнении республиканского и местных бюджетов по результатам бюджетного мониторинга, представляемые Министерством финансов Республики Казахстан (далее – Министерство финансов), а также местными уполномоченными органами по исполнению бюджета в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан;
2) данные информационных систем Министерства финансов;
3) итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий Высшей аудиторской палаты;
4) итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий ревизионных комиссий, представляемые в соответствии с Процедурным стандартом государственного аудита и финансового контроля по представлению ревизионными комиссиями Высшей аудиторской палате информации о своей работе;
5) информация о показателях работы уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений, служб внутреннего аудита центральных государственных органов, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, ведомств центральных государственных органов, представляемая в соответствии с Правилами взаимодействия органов государственного аудита и финансового контроля, утвержденными совместно Высшей аудиторской палатой и уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту согласно пункту 3 статьи 46 Закона "О государственном аудите и финансовом контроле" и настоящим Процедурным стандартом;
6) интегрированная информационная система Высшей аудиторской палаты;
7) оперативная отчетность и информация соответствующих государственных органов, администраторов бюджетных программ и субъектов квазигосударственного сектора в электронной форме, в том числе посредством единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю.

5. Жоғары аудиторлық палата аппаратының құрылымдық бөлімшелері есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей талдауға және есептілікке жауапты құрылымдық бөлімшеге (бұдан әрі – Департамент) жұмыстың негізгі қорытындылары және қол жеткізілген нәтижелер туралы ақпарат ұсынады. Ұсынылатын ақпарат: сандық және сапалық көрсеткіштерді, жетекшілік ететін салалар бойынша проблемалық мәселелерді, Жоғары аудиторлық палатаның қызметін жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды, алдағы міндеттерді, сондай-ақ өзге де ұсыныстарды қамтиды. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің немесе Жоғары аудиторлық палата Төрағасының тапсырмасы (сұрау салуы) бойынша Департамент ақпарат ұсынудың өзге де мерзімдерін белгілейді.
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Департамент құрылымдық бөлімшелерден және тексеру комиссияларынан алынған ақпарат негізінде есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 2-күнінен кешіктірмей ақпарат жобасын қалыптастырады және келісу үшін Жоғары аудиторлық палатаның құрылымдық бөлімшелеріне, аппарат басшысына, мүшелеріне жібереді.";
9, 10, 11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Департамент ақпарат ұсыну мерзіміне дейін бес жұмыс күні бұрын Қазақстан Республикасы Президентінің атына ілеспе хаттың (бұдан әрі – ілеспе хат) жобасын және ақпараттың жобасын Жоғары аудиторлық палата Төрағасының қарауына енгізеді.
10. Департамент ақпарат ұсыну мерзіміне дейін 2 жұмыс күні бұрын ілеспе хатты және ақпаратты Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасына қол қоюға ұсынады.
11. Құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімше Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасы қол қойған ілеспе хатты және ақпаратты Ақпарат ұсыну кестелерінде бекітілген мерзімдерде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне енгізеді.
12. Ақпарат тоқсан сайынғы негізде ұсынылады және Жоғары аудиторлық палатаның жұмысын сипаттайтын деректерді, сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жұмысының нәтижелілігі мен тиімділігінің көрсеткіштерін көрсете отырып, тексеру комиссияларының есепті кезеңдегі мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері туралы жинақталған қорытындыларды қамтиды және мынадай бөлімдерден тұрады:
I. Кіріспе;
II. Есепті кезеңдегі республикалық бюджеттің атқарылуын талдау;
III. Есепті кезеңдегі сыртқы мемлекеттік аудит органдарының мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі нәтижелері:
1) Жоғары аудиторлық палатаның мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары;

5. Структурные подразделения аппарата Высшей аудиторской палаты не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют в структурное подразделение, ответственное за анализ и отчетность (далее – Департамент), информацию об основных итогах работы и достигнутых результатах. Предоставляемая информация содержит: количественные и качественные показатели, проблемные вопросы по курируемым сферам, предложения по совершенствованию деятельности Высшей аудиторской палаты, предстоящие задачи, а также иные предложения. По поручению (запросу) Администрации Президента Республики Казахстан или Председателя Высшей аудиторской палаты Департамент устанавливает иные сроки представления информации.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Департамент на основе полученной информации от структурных подразделений и ревизионных комиссий не позднее 2 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, формирует проект информации и направляет на согласование структурным подразделениям, руководителю аппарата, членам Высшей аудиторской палаты.";
пункты 9, 10, 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"9. За пять рабочих дней до срока представления информации, Отдел вносит на рассмотрение Председателю Высшей аудиторской палаты проект сопроводительного письма на имя Президента Республики Казахстан (далее - сопроводительное письмо) и проект информации.
10. Департамент представляет на подписание Председателю Высшей аудиторской палаты сопроводительное письмо и информацию за 2 рабочих дня до срока представления информации.
11. Структурное подразделение, ответственное за документооборот, вносит сопроводительное письмо и информацию, подписанные Председателем Высшей аудиторской палаты в Администрацию Президента Республики Казахстан в сроки, утвержденные Графиками представления информации.
12. Информация представляется на ежеквартальной основе и содержит данные, характеризующие работу Высшей аудиторской палаты, обобщенные итоги о результатах государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий ревизионных комиссий за отчетный период, с указанием показателей результативности и эффективности работы органов внешнего государственного аудита и финансового контроля, и состоит из следующих разделов:
I. Введение;
II. Анализ исполнения республиканского бюджета за отчетный период;
III. Основные результаты государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий органов внешнего государственного аудита за отчетный период:
1) итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий Высшей аудиторской палаты;

2) тексеру комиссияларының мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары.
IV. Сыртқы мемлекеттік аудит органдарының қызметін жетілдіру жөніндегі шаралар туралы ақпарат.
V. Қорытынды:
1) тұжырымдар;
2) ұсынымдар.
Қажет болған жағдайда, тоқсан сайынғы ақпаратқа қосымша мәліметтерді енгізуге жол беріледі.";
16, 17, 18 және 19-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. "Есепті кезеңдегі сыртқы мемлекеттік аудит органдарының мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі нәтижелері" деген бөлімде мыналар көрсетіледі:
1) Жоғары аудиторлық палата бойынша:
осы Стандартқа 5-қосымшаға сәйкес алдыңғы жылдың осыған ұқсас кезеңімен салыстырғанда Жоғары аудиторлық палатаның есепті кезеңдегі қызметінің түйінді көрсеткіштері;
мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары, соның ішінде:
есепті кезеңде жүргізілген мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының саны, тексерілген мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің саны;
мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі;
республикалық бюджет қаражатының жұмсалуы және республикалық бюджетке түсетін түсімдер кезіндегі бұзушылықтар сомасы;
Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің барлық анықталған бұзушылықтары (қаржылық бұзушылықтар, рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар, Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің бұзушылықтары, тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражаты, мемлекет активтері, тиімсіз жоспарлау);
әрбір іс-шара бөлінісінде есепті кезеңдегі мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі қорытындылары;
орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының, мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалардың (болған жағдайда) іске асырылуын, соның ішінде орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық мақсаттарға, міндеттерге, индикаторларға және көрсеткіштерге қол жеткізу тиімділігін, сондай-ақ бағдарламалық және стратегиялық құжаттарды іске асыру кезінде рәсімдердің сақталуын бағалау нәтижелері;
мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданған шаралар, соның ішінде:
есепті кезеңде қалпына келтіруге жататын және қалпына келтірілген сомалар;
сыртқы мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүргізу кезінде анықталған құқық бұзушылықтар бойынша құқық қорғау органдарына жіберілген мемлекеттік аудит материалдарының саны, жауаптылыққа (әкімшілік, тәртіптік, қылмыстық) тартылған лауазымды адамдардың саны туралы ақпаратты көрсете отырып, мемлекеттік аудиттің нәтижелері;
Жоғары аудиторлық палата ұсынымдарының және нұсқамаларының (тапсырмаларының) орындалуы;

2) итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий ревизионных комиссий.
IV. Информация о мерах по совершенствованию деятельности органов внешнего государственного аудита.
V. Заключение:
1) выводы;
2) рекомендации.
При необходимости допускается включение дополнительных сведений в ежеквартальную информацию.";
пункты 16, 17, 18 и 19 изложить в следующей редакции:
"16. В разделе "Основные результаты государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий органов внешнего государственного аудита за отчетный период" указывается:
1) по Высшей аудиторской палате:
ключевые показатели деятельности Высшей аудиторской палаты за отчетный период в сравнении с аналогичным периодом предыдущего года согласно приложению 5 к настоящему Стандарту;
итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий,
в том числе:
количество проведенного государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий в отчетный период, количество проверенных объектов государственного аудита и финансового контроля;
объем средств, охваченных государственным аудитом;
суммы нарушений при расходовании средств республиканского бюджета и при поступлении в республиканский бюджет;
всего установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора (финансовые нарушения, нарушения процедурного характера, нарушения актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан, неэффективно использованные бюджетные средства, активы государства, неэффективное планирование);
основные итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий в отчетном периоде в разрезе каждого мероприятия;
результаты оценки реализации стратегических планов центральных государственных органов, государственных и правительственных программ (при наличии), в том числе эффективности достижения центральными государственными органами стратегических целей, задач, индикаторов и показателей, а также соблюдения процедур при реализации программных и стратегических документов;
меры, принятые по результатам государственного аудита, в том числе:
суммы, подлежащие восстановлению и восстановленные в отчетном периоде;
результаты государственного аудита с отражением информации по количеству переданных в правоохранительные органы материалов государственного аудита по выявленным правонарушениям при проведении внешнего государственного аудита и финансового контроля, по количеству должностных лиц, привлеченных к ответственности (административной, дисциплинарной, уголовной);
исполнение рекомендаций и предписаний (поручений) Высшей аудиторской палаты;

2) тексеру комиссиялары бойынша:
тексеру комиссияларының есепті кезеңдегі және алдыңғы жылдың ұқсас кезеңіндегі мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары мыналар:
мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі;
жүргізілген мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары;
қамтылған мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің саны;
Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің барлық анықталған бұзушылықтары (қаржылық бұзушылықтар, рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар, Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің бұзушылықтары, тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражаты, мемлекет активтері, тиімсіз жоспарлау);
есепті кезеңде қалпына келтіруге (өтеуге) жататын және қалпына келтірілген (өтелген) сомалар;
сыртқы мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүргізу кезінде анықталған құқық бұзушылықтар бойынша құқық қорғау органдарына жіберілген мемлекеттік аудит материалдарының саны, жауаптылыққа (әкімшілік, тәртіптік, қылмыстық) тартылған лауазымды адамдардың саны туралы ақпаратты көрсете отырып, мемлекеттік аудиттің нәтижелері бойынша қабылданған шаралар;
мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары бойынша қабылданған ұсынымдар мен нұсқамалардың (тапсырмалардың) орындалуы;
бір мемлекеттік аудиторға шаққанда тексеру комиссиялары қызметі тиімділігінің көрсеткіштері көрсетіле отырып, осы Стандартқа 6-10-қосымшаларға сәйкес мемлекетік аудитпен қамтылған объектілер саны және қаражат көлемі, тексеру комиссиялары анықтаған бұзушылықтар көлемі, аудиторлық іс-шаралардың нәтижелері бойынша қалпына келтірілген және қалпына келтіруге жататын сомалардың көлемі, аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары бойынша ұсынымдар (ұсыныстар) мен тапсырмалардың орындалуы туралы ақпаратты қамтиды.
17. Жылдың қорытындысы бойынша Жоғары аудиторлық палата өзінің жұмысы туралы ақпаратпен қатар, Президентке мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жұмысының көрсеткіштері туралы ақпарат ұсынады.
Мемлекеттік аудит органдары жұмысының көрсеткіштері туралы жыл сайынғы ақпарат тексеру комиссияларының мәліметтерінен және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның есебінен, соның ішінде ішкі аудит қызметтерінің жұмысы туралы есептен тұрады.
18. "Сыртқы мемлекеттік аудит органдарының қызметін жетілдіру жөніндегі шаралар туралы ақпарат" деген бөлімде:
әдіснамалық және құқықтық қызметтің (мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласында әзірленген әдіснамалық құжаттар және нормативтік құқықтық актілер бойынша);
халықаралық ынтымақтастық саласындағы қызметтің;
Жоғары аудиторлық палатаның мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен және басқа да мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылының;
Жоғары аудиторлық палатаның, басқа да мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары қызметкерлерінің біліктілігін арттырудың қорытындылары туралы ақпарат көрсетіледі.

2) по ревизионным комиссиям:
итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий ревизионных комиссий за отчетный период и аналогичный период предыдущего года содержат информацию о количестве объектов и объеме средств, охваченных государственным аудитом, объеме выявленных ревизионными комиссиями нарушениях, объеме восстановленных и подлежащих восстановлению сумм по результатам аудиторских мероприятий и исполнении рекомендаций (предложений) и поручений по итогам аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий согласно приложениям 6 - 10 к настоящему Стандарту, с отражением:
объема средств, охваченных государственным аудитом;
итогов проведенного государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий;
количества охваченных объектов государственного аудита и финансового контроля;
всего установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора (финансовые нарушения, нарушения процедурного характера, нарушения актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан, неэффективно использованные бюджетные средства, активы государства, неэффективное планирование);
сумм, подлежащих восстановлению (возмещению) и восстановленных (возмещенных) в отчетный период;
мер, принятых по результатам государственного аудита с отражением информации о количестве переданных в правоохранительные органы материалов государственного аудита по выявленным правонарушениям при проведении внешнего государственного аудита и финансового контроля, о количестве лиц, привлеченных к ответственности (административной, дисциплинарной, уголовной);
исполнения рекомендаций и предписаний (поручений), принятых по итогам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий;
показателей эффективности деятельности ревизионных комиссий на одного государственного аудитора.
17. По итогам года Высшая аудиторская палата помимо информации о своей работе, представляет Президенту информацию о показателях работы органов государственного аудита и финансового контроля.
Ежегодная информация о показателях работы органов государственного аудита состоит из сведений ревизионных комиссий и отчета уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, в том числе о деятельности служб внутреннего аудита.
18. В разделе "Информация о мерах по совершенствованию деятельности органов внешнего государственного аудита" указывается информация об итогах:
методологической и правовой деятельности (по разработанным методологическим документам и нормативным правовым актам в сфере государственного аудита и финансового контроля);
деятельности в сфере международного сотрудничества;
взаимодействия Высшей аудиторской палаты с органами государственного аудита и финансового контроля и другими государственными органами;
повышения квалификации работников Высшей аудиторской палаты и других органов государственного аудита и финансового контроля.

19. "Қорытынды" деген бөлімде есепті кезеңде сыртқы мемлекеттік аудит органдарының мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелеріне негізделген және республикалық бюджетті атқарудың, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды іске асырудың тиімділігін арттыруға, қаржы тәртібін нығайтуға бағытталған Жоғары аудиторлық палатаның тұжырымдары мен ұсынымдары көрсетіледі.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Ақпаратта тек нәтижелері бойынша Жоғары аудиторлық палатаның қаулылары қабылданған, аяқталған мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шаралары туралы ақпарат ғана көрсетіледі.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Жоғары аудиторлық палата Төрағасының шешімі бойынша ақпараттың құрылымына және мазмұнына өзгерістер енгізілуі мүмкін.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Қазақстан Республикасының Парламентіне Жоғары аудиторлық палатаның жұмысы туралы ақпаратты дайындау және ұсыну 1-параграф. Ақпаратты қалыптастыру тәртібі және ұсыну мерзімдері";
28 және 29-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Жоғары аудиторлық палата мемлекеттік аудитінің және сараптамалық-талдау қызметінің қорытындылары ақпаратты қалыптастыру үшін дереккөздер болып табылады.
29. Департамент Жоғары аудиторлық палата мемлекеттік аудитінің және сараптамалық-талдау қызметі қорытындыларының негізінде есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 10-күнінен кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Парламентіне (бұдан әрі – Парламент) ақпараттың жобасын қалыптастырады және келісу үшін Жоғары аудиторлық палатаның құрылымдық бөлімшелеріне, аппарат басшысына, мүшелеріне жібереді.";
31, 32, 33 және 34-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Департамент есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 20-күніне дейінгі мерзімде ілеспе хатпен бірге ақпараттың жобасын Жоғары аудиторлық палата Төрағасының қарауына енгізеді.
32. Департамент ілеспе хатты және ақпаратты есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 24-күнінен кешіктірмей Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасына қол қоюға ұсынады.
33. Құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімше Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасы қол қойған ілеспе хат пен ақпаратты есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 25-күнінен кешіктірмей Парламент Мәжілісіне және Сенатына енгізеді.
34. Парламентке ақпарат тоқсан сайынғы негізде ұсынылады және нәтижелілік пен тиімділік көрсеткіштері көрсетіле отырып, Жоғары аудиторлық палатаның есепті кезеңдегі жұмысын сипаттайтын деректерді қамтиды және мынадай бөлімдерден тұрады:
I. Кіріспе;
II. Есепті кезеңдегі республикалық бюджеттің атқарылуын талдау;
ІІІ. Жоғары аудиторлық палатаның мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі нәтижелері;
ІV. Қорытынды.";

19. В разделе "Заключение" отражаются выводы и рекомендации Высшей аудиторской палаты, основанные на результатах государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий органов внешнего государственного аудита в отчетном периоде и ориентированные на повышение эффективности исполнения республиканского бюджета, реализации стратегических и программных документов, укрепление финансовой дисциплины.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. В информации указывается информация только по завершенному государственному аудиту и экспертно-аналитическим мероприятиям, по результатам которых приняты постановления Высшей аудиторской палаты.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. В структуру и содержание информации могут вноситься изменения по решению Председателя Высшей аудиторской палаты.";
Заголовок Главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Подготовка и представление информации о работе Высшей аудиторской палаты в Парламент Республики Казахстан
Параграф 1. Порядок формирования и сроки представления информации";
пункты 28 и 29 изложить в следующей редакции:
"28. Источником для формирования информации являются итоги государственного аудита и экспертно-аналитической деятельности Высшей аудиторской палаты.
29. Департамент на основе итогов государственного аудита и экспертно-аналитической деятельности Высшей аудиторской палаты, не позднее 10 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, формирует проект информации в Парламент Республики Казахстан (далее - Парламент) и направляет на согласование структурным подразделениям, руководителю аппарата, членам Высшей аудиторской палаты.";
пункты 31, 32, 33 и 34 изложить в следующей редакции:
"31. В срок до 20 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, Департамент вносит на рассмотрение Председателю Высшей аудиторской палаты проект информации с сопроводительным письмом.
32. Департамент представляет на подписание Председателю Высшей аудиторской палаты сопроводительное письмо и информацию не позднее 24 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом.
33. Структурное подразделение, ответственное за документооборот, вносит сопроводительное письмо и информацию, подписанные Председателем Высшей аудиторской палаты в Мажилис и Сенат Парламента не позднее 25 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом.
34. Информация в Парламент представляется на ежеквартальной основе и содержит данные, характеризующие работу Высшей аудиторской палаты за отчетный период, с указанием показателей результативности и эффективности, и состоит из следующих разделов:
I. Введение;
II. Анализ исполнения республиканского бюджета за отчетный период;
III. Основные результаты государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий Высшей аудиторской палаты;
IV. Заключение.";

35 және 36-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"35. "Кіріспе" деген бөлімде ақпарат ұсынудың негізі мен мақсаты, Жоғары аудиторлық палатаның есепті кезеңдегі қызметінің негізгі бағыттары бойынша қысқаша мазмұны көрсетіледі.
36. "Жоғары аудиторлық палатаның есепті кезеңдегі мемлекеттік аудит, сараптамалық-талдау іс-шараларының және қызметінің негізгі нәтижелері" деген бөлімде:
1) осы Стандартқа 5-қосымшаға сәйкес, алдыңғы жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда Жоғары аудиторлық палатаның есепті кезеңдегі қызметінің түйінді көрсеткіштері бойынша;
2) мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары бойынша, соның ішінде:
есепті кезеңдегі мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының саны, тексерілген мемлекеттік аудит объектілерінің саны;
мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі;
республикалық бюджет қаражатының жұмсалуы кезіндегі және республикалық бюджетке түсетін түсімдердің атқарылуы кезіндегі бұзушылықтар сомасы;
Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің барлық анықталған бұзушылықтары (қаржылық бұзушылықтар, рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар, Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің бұзушылықтары, тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражаты, мемлекет активтері, тиімсіз жоспарлау);
мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының бөлінісінде есепті кезеңдегі мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі қорытындылары;
сыртқы мемлекеттік аудит органдарының қызметін жетілдіру бойынша қабылданған шаралар туралы ақпарат;
Жоғары аудиторлық палата ұсынымдарының және нұсқамаларының орындалуы туралы ақпарат көрсетіледі.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. "Қорытынды" деген бөлімде есепті кезеңде мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелеріне негізделген, республикалық бюджетті атқарудың, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды іске асырудың тиімділігін арттыруға, қаржы тәртібін нығайтуға бағытталған Жоғары аудиторлық палатаның тұжырымдары мен ұсынымдары көрсетіледі."
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Ақпаратта тек нәтижелері бойынша Жоғары аудиторлық палатаның қаулылары қабылданған, аяқталған мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шаралары туралы мәлімет ғана көрсетіледі.";
5-қосымша осы тізбеге 10-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Республикалық бюджеттің атқарылуын кейіннен бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:

пункты 35 и 36 изложить в следующей редакции:
"35. В разделе "Введение" указывается основание и цель представления информации, краткое содержание по основным направлениям деятельности Высшей аудиторской палаты за отчетный период.
36. В разделе "Основные результаты государственного аудита, экспертно-аналитических мероприятий и деятельности Высшей аудиторской палаты за отчетный период" указывается информация:
1) по ключевым показателям деятельности Высшей аудиторской палаты за отчетный период в сравнении с аналогичным периодом предыдущего года согласно приложению 5 к настоящему Стандарту;
2) по итогам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий, в том числе:
количество государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий в отчетный период, количество проверенных объектов государственного аудита;
объем средств, охваченных государственным аудитом;
сумма нарушений при расходовании средств республиканского бюджета и при исполнении поступлений в республиканский бюджет;
всего установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора (финансовые нарушения, нарушения процедурного характера, нарушения актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан, неэффективно использованные бюджетные средства, активы государства, неэффективное планирование);
основные итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий в отчетном периоде в разрезе государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий;
информация о мерах по совершенствованию деятельности органов внешнего государственного аудита;
исполнение рекомендаций и предписаний Высшей аудиторской палаты.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. В разделе "Заключение" отражаются выводы и рекомендации Высшей аудиторской палаты, основанные на результатах государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий в отчетном периоде, ориентированные на повышение эффективности исполнения республиканского бюджета, реализации стратегических и программных документов, укрепление финансовой дисциплины.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. В информации указываются сведения только по завершенному государственному аудиту и экспертно-аналитическим мероприятиям, по результатам которых приняты постановления Высшей аудиторской палаты.";
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 10 к настоящему перечню.
в Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению последующей оценки исполнения республиканского бюджета, утвержденном указанным нормативным постановлением:

1, 2, 3, 4, 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Республикалық бюджеттің атқарылуын кейіннен бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты (бұдан әрі – Стандарт) Қазақстан Республикасының Парламентіне республикалық бюджеттің атқарылуы туралы Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) жыл сайынғы есебіне (Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті есебіне қорытынды) (бұдан әрі –жылдық есеп) қойылатын бірыңғай тәсілдерді қамтамасыз етудің рәсімдік талаптарын қамтиды.
2. Осы Стандарттың күші Жоғары аудиторлық палатаның құрылымдық бөлімшелеріне және мүшелеріне қолданылады.
3. Стандарттың негізгі қағидаттарына мыналар жатады:
1) сенімділік – Қазақстан Республикасының Парламентіне (бұдан әрі – Парламент) Жоғары аудиторлық палатаның ұсынатын жылдық есебінің анықтығы және онда қателердің болмауы;
2) толықтық және ашықтық – жүргізілген мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының көрсетілуі, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелерін баяндаудың анықтығы;
3) уақтылық – анық ақпаратты жедел жинау, есеп пен ақпаратты белгіленген мерзімдерде дайындау және ұсыну;
4) салыстырмалылық – түрлі кезеңдегі есептік ақпаратты салыстыру мүмкіндігі;
5) жариялылық – құпиялылық режимін, қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияның қамтамасыз етілуін ескере отырып, Парламентке жылдық есептің міндетті түрде жариялануы.
4. Жылдық есепті қалыптастыру үшін Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 125-бабының 2-тармағына, 127-бабының 1 және 4-тармақтарына сәйкес есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің (бұдан әрі – Үкімет) жылдық есебі және Үкімет пен бюджетті атқару жөніндегі орталық мемлекеттік орган Жоғары аудиторлық палатаға ұсынатын республикалық бюджеттің атқарылуы туралы тоқсан сайынғы есептері, сондай-ақ Жоғары аудиторлық палатаның мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері, Жоғары аудиторлық палатаның интеграцияланған ақпараттық жүйесі, Қаржы министрлігінің ақпараттық жүйелерінің деректері, республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің есептері, Жоғары аудиторлық палатаның сұрау салуы бойынша ұсынылған жергілікті атқарушы органдардың және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ақпараты, әлеуметтік-экономикалық даму қорытындылары туралы статистикалық деректер, елдің есепті кезеңдегі ақша-кредит саясатының, төлем балансының және сыртқы борышының көрсеткіштері және құқық қорғау органдарының деректері негіз болып табылады.

пункты 1, 2, 3, 4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению последующей оценки исполнения республиканского бюджета (далее – Стандарт) содержит процедурные требования по обеспечению единых подходов к ежегодному заключению Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) к отчету Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год в Парламент Республики Казахстан (далее – годовой отчет).
2. Действие настоящего Стандарта распространяется на структурные подразделения и членов Высшей аудиторской палаты.";
3. К основным принципам Стандарта относятся:
1) надежность – достоверность и отсутствие ошибок в годовом отчете, представляемом Высшей аудиторской палаты в Парламент Республики Казахстан;
2) полнота и прозрачность – отражение проведенного государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий, ясность изложения результатов государственного аудита и финансового контроля;
3) своевременность – оперативный сбор достоверной информации, подготовка и предоставление отчета и информации в установленные сроки;
4) сопоставимость – возможность сравнения отчетной информации за разные периоды;
5) гласность – обязательное опубликование годового отчета на официальном интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты с учетом обеспечения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны.
4. Основой для формирования годового отчета являются годовой отчет Правительства Республики Казахстан (далее - Правительство) об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год и ежеквартальные отчеты об исполнении республиканского бюджета, представляемые в Высшую аудиторскую палату Правительством и центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии с пунктом 2 статьи 125, пунктами 1 и 4 статьи 127 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, а также результаты государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий Высшей аудиторской палаты, интегрированная информационная система Высшей аудиторской палаты, данные информационных систем Министерства финансов, отчеты администраторов республиканских бюджетных программ, информация местных исполнительных органов и субъектов квазигосударственного сектора, представленные по запросу Высшей аудиторской палаты, статистические данные об итогах социально-экономического развития, показатели денежно-кредитной политики, платежного баланса и внешнего долга страны за отчетный период и данные правоохранительных органов.

5. Жылдық есепті дайындау бойынша жұмыстарды үйлестіру Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасы бекіткен Жоғары аудиторлық палата мүшелерінің арасындағы міндеттерді бөлуге сәйкес Жоғары аудиторлық палатаның мүшесіне жүктеледі.
6. Жылдық есепті қалыптастыруды талдау және есептілікке жауапты құрылымдық бөлімше (бұдан әрі – Департамент) жүзеге асырады.
Жоғары аудиторлық палатаның мүшелері мен құрылымдық бөлімшелер жетекшілік ететін бағыттары бойынша жылдық есептің бөлімдерін (бөлімшелерін) әзірлеуге қатысады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Департамент есепті кезең ішінде мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының аяқталуына қарай республикалық бюджеттің атқарылуына және мемлекет активтерінің пайдаланылуына бағалау жүргізу үшін Жоғары аудиторлық палатаның, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың тексеру комиссияларының (бұдан әрі – тексеру комиссиялары) мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері бойынша талдамалық ақпарат қалыптастырады.
Жоғары аудиторлық палатаның, қажет болған жағдайда, тексеру комиссияларынан және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органнан мемлекеттік аудиттің тиісті материалдарын сұратады.";
11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Департамент Жоғары аудиторлық палатаның мүшелеріне және жылдық есепті қалыптастыруға қатысатын құрылымдық бөлімшелерге есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы Үкіметтің есебін:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 сәуірінде ұсынған;
Үкіметтің есепті кезеңнен кейінгі жылдың 20 сәуірінде ұсынған есебін жібереді.
12. Департамент Жоғары аудиторлық палатаның мүшелерімен және жылдық есепті қалыптастыруға қатысатын құрылымдық бөлімшелермен бірге есепті кезеңнен кейінгі жылдың 25 сәуіріне дейін жылдық есептің жобасын қалыптастырады және оны Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасына қарауға және бір мезгілде мемлекеттік тілді дамытуға жауапты құрылымдық бөлімшеге жібереді.
13. Жылдық есепті дайындауға және ұсынуға жауапты Жоғары аудиторлық палатаның мүшесі Департаментпен бірлесіп, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 5 мамырынан кешіктірмей, жылдық есептің және оны мақұлдау туралы Жоғары аудиторлық палата қаулысының жобаларын Жоғары аудиторлық палатаның отырысына енгізеді.
14. Департамент есепті кезеңнен кейінгі жылдың 14 мамырынан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Парламентіне ілеспе хат дайындайды және оны Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасына қол қоюға ұсынады.

5. Координация работы по подготовке годового отчета возлагается на члена Высшей аудиторской палаты в соответствии с распределением обязанностей между членами Высшей аудиторской палаты, утверждаемым Председателем Высшей аудиторской палаты.
6. Формирование годового отчета осуществляет структурное подразделение, ответственное за анализ и отчетность (далее – Департамент).
Члены Высшей аудиторской палаты и структурные подразделения участвуют в разработке разделов (подразделов) годового отчета по курируемым направлениям.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Департаментом в течение отчетного периода по мере завершения государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий формируется аналитическая информация по результатам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий Высшей аудиторской палаты, а также ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения и столицы (далее – ревизионные комиссии) для проведения оценки исполнения республиканского бюджета и использования активов государства.
Высшая аудиторская палата при необходимости запрашивает у ревизионных комиссий и уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту соответствующие материалы государственного аудита.";
пункты 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"11. Департамент направляет членам Высшей аудиторской палаты и структурным подразделениям, участвующим в формировании годового отчета, отчет Правительства об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год:
представленный Министерством финансов Республики Казахстан 1 апреля года, следующего за отчетным периодом;
представленный Правительством 20 апреля года, следующего за отчетным периодом.
12. Департамент совместно с членами Высшей аудиторской палаты и структурными подразделениями, участвующим в формировании годового отчета, до 25 апреля года, следующего за отчетным периодом, формирует проект годового отчета и направляет его на рассмотрение Председателю Высшей аудиторской палаты.
13. Член Высшей аудиторской палаты, ответственный за подготовку и представление годового отчета, совместно с Департаментом не позднее 5 мая года, следующего за отчетным периодом, вносит проекты годового отчета и постановления Высшей аудиторской палаты об его одобрении на заседание Высшей аудиторской палаты.
14. Департамент не позднее 14 мая года, следующего за отчетным периодом, готовит сопроводительное письмо в Парламент Республики Казахстан и представляет его на подписание Председателю Высшей аудиторской палаты.

15. Құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімше есепті жылдан кейінгі жылдың 15 мамырынан кешіктірмей, Жоғары аудиторлық палатаның қаулысымен бекітілген жылдық есепті Қазақстан Республикасының Парламентіне, сондай-ақ ақпарат үшін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне және Үкіметке жібереді.
16. Құпия режимде жүргізілген мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шаралары туралы ақпаратты жауапты орындаушылар қалыптастырады және Жоғары аудиторлық палатаның мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі жұмысын ұйымдастыруға жауапты Жоғары аудиторлық палатаның құрылымдық бөлімшесі Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасының талаптарын сақтай отырып жібереді.
17. Жылдық есеп Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының бірлескен отырысында бекітілгеннен кейін Департамент жұртшылықпен байланысты қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшемен келісім бойынша он жұмыс күні ішінде жылдық есептің негізгі ережелерін бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялау және Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсына орналастыру үшін жібереді.
18. Қазақстан Республикасының Парламентіне жылдық есеп өзінің мазмұны бойынша Үкіметтің есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есебіне қорытынды болып табылады және осы Стандартқа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің есепті кезеңдегі республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есебіне қорытынды болып табылатын Жоғары аудиторлық палата есебінің үлгілік құрылымы бойынша әзірленеді.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Жылдық есепке қосымшаларға, қажет болған жағдайда Жоғары аудиторлық палатаның, тексеру комиссияларының және ішкі аудит жөніндегі уәкілетті органның қызметінің негізгі қорытындылары енгізіледі.";
30, 31, 32, 33 және 34-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Жылдық есепті Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісінде және Сенатында таныстыруды Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасы жүзеге асырады.
31. Жылдық есепті дайындауға және ұсынуға жауапты Жоғары аудиторлық палатаның мүшесі Жоғары аудиторлық палатаның аппаратымен бірлесіп, Жоғары аудиторлық палата Төрағасының Парламентте сөйлейтін сөзінің тиісті жобаларын, оның таныстырылымы үшін қажетті слайдтар мен басқа да материалдарды қалыптастырады.
32. Бюджет кодексінің 128-бабының 2-тармағына сәйкес республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті талқылау кезінде Парламент Жоғары аудиторлық палата Төрағасының баяндамасын Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі мен Сенатында, сондай-ақ Парламенттің қос палатасының бірлескен отырысында тыңдайды.

15. Структурное подразделение, ответственное за документооборот, не позднее 15 мая года, следующего за отчетным, направляет утвержденный постановлением Высшей аудиторской палаты годовой отчет в Парламент Республики Казахстан, а также для информации в Администрацию Президента Республики Казахстан и Правительство.
16. Информация о государственном аудите и экспертно-аналитических мероприятиях, проведенных в секретном режиме, формируется ответственными исполнителями и направляется структурным подразделением Высшей аудиторской палаты, ответственным за организацию работы Высшей аудиторской палаты по защите государственных секретов, с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о государственных секретах.
17. После утверждения годового отчета на совместном заседании палат Парламента Республики Казахстан Департамент, в течение десяти рабочих дней направляет основные положения годового отчета для официального опубликования в средствах массовой информации и размещения на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты.
18. Годовой отчет по своему содержанию является заключением к отчету Правительства об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год и разрабатывается по типовой структуре Отчета Высшей аудиторской палаты - заключения к отчету Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета за отчетный период согласно приложению к настоящему Стандарту.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. В приложения к годовому отчету при необходимости включаются основные результаты деятельности Высшей аудиторской палаты, ревизионных комиссий и уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту.";
пункты 30, 31, 32, 33 и 34 изложить в следующей редакции:
"30. Презентация годового отчета в Мажилисе и Сенате Парламента Республики Казахстан осуществляется Председателем Высшей аудиторской палаты.
31. Членом Высшей аудиторской палаты, ответственным за подготовку и представление годового отчета, совместно с аппаратом Высшей аудиторской палаты формируются соответствующие проекты выступлений Председателя Высшей аудиторской палаты, слайды и другие материалы, необходимые для его презентации в Парламенте.
32. В соответствии с пунктом 2 статьи 128 Бюджетного кодекса при обсуждении годового отчета об исполнении республиканского бюджета Парламент заслушивает доклад Председателя Высшей аудиторской палаты в Мажилисе и Сенате Парламента Республики Казахстан, а также на совместном заседании обеих палат Парламента.

33. Жылдық есепті бейінді комитеттерде қарау кезінде Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының жұмыс топтары отырыстарының кестесіне сәйкес, олардың жұмысына мемлекеттік аудит учаскелерінің бөлінуі негізінде Жоғары аудиторлық палатаның мүшелері қатысады.
34. Жылдық есепке депутаттық сауалдар туындаған жағдайда, Жоғары аудиторлық палатаның мүшелері мемлекеттік аудит учаскелерінің бөлінуіне сәйкес тиісті ақпарат беруді қамтамасыз етеді.";
қосымша осы тізбеге 11-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Мәслихаттарға облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есеп ұсынуы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
қосымша осы тізбеге 12-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының өз жұмысы туралы ақпарат ұсынуы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының өз жұмысы туралы ақпарат ұсынуы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының өз жұмысы туралы ақпарат ұсынуы бойынша мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 52-бабына сәйкес әзірленді. Осы Стандарт Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының (бұдан әрі – тексеру комиссиялары) ақпарат (бұдан әрі – ақпарат) қалыптастыруына және ұсынуына қойылатын бірыңғай тәсілді қамтамасыз етудің рәсімдік талаптарын қамтиды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Стандарттың негізгі қағидаттарына мыналар жатқызылады:
1) сенімділік – Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) тексеру комиссияларының өз жұмысы туралы ұсынатын ақпаратының анықтығы және оларда қателердің болмауы;

33. При рассмотрении годового отчета в профильных комитетах в соответствии с графиком заседаний рабочих групп палат Парламента Республики Казахстан в их работе принимают участие члены Высшей аудиторской палаты на основе распределения участков государственного аудита.
34. В случае возникновения депутатских запросов к годовому отчету членами Высшей аудиторской палаты обеспечивается представление соответствующей информации в соответствии с распределением участков государственного аудита.";
приложение изложить в редакции согласно приложению 11 к настоящему перечню.
в Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по представлению ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы отчета об исполнении местного бюджета маслихатам, утвержденном указанным нормативным постановлением:
приложение изложить в редакции согласно приложению 12 к настоящему перечню.
в Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по представлению ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы Счетному комитету по контролю за исполнением республиканского бюджета информации о своей работе, утвержденном указанным нормативным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по представлению ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы Высшей аудиторской палате Республики Казахстан информации о своей работе";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Процедурный стандарт государственного аудита и финансового контроля по представлению ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы Высшей аудиторской палате Республики Казахстан информации о своей работе (далее – Стандарт) разработан в соответствии со статьей 52 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле". Настоящий Стандарт содержит процедурные требования к обеспечению единых подходов к формированию и представлению информации ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы (далее - ревизионные комиссии) Высшей аудиторской палате Республики Казахстан (далее - Информация).";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. К основным принципам Стандарта относятся:
1) надежность – достоверность и отсутствие ошибок в представляемой ревизионными комиссиями информации Высшей аудиторской палате Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) о своей работе;

2) толықтық және айқындық – жүргізілген мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының көрінісі, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелерін баяндаудың айқындығы;
3) салыстырмалылық – тексеру комиссияларының түрлі кезеңдегі ақпаратын салыстыру мүмкіндігі;
4) уақтылық – есепті белгіленген мерзімдерде дайындау және ұсыну;
5) жариялылық – құпиялылық режимін, қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияның қамтамасыз етілуін ескере отырып, Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсына тексеру комиссиялары жұмысының нәтижелері туралы ақпарат орналастыру.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Жоғары аудиторлық палатаға тексеру комиссияларының ақпарат дайындауы және ұсынуы";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жоғары аудиторлық палатаға ұсынылатын тексеру комиссияларының жұмысы туралы ақпарат түсіндірме жазбадан және алдыңғы жылғы ұқсас кезеңмен салыстырғанда есепті кезеңдегі мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері туралы мәліметтерден тұрады.";
15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Тексеру комиссиялары Жоғары аудиторлық палатаға ақпаратты есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-шы күнінен кешіктірмей, Жоғары аудиторлық палатаның интеграцияланған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЖАП ИАЖ) арқылы ұсынады. ЖАП ИАЖ-бен интеграциялану болмаған жағдайда, ақпарат Электрондық құжат айналымның бірыңғай жүйесі арқылы ұсынылады.
16. Қажет болған жағдайда, Жоғары аудиторлық палата есептіліктің өзге де кезеңі мен ақпарат ұсыну мерзімін белгілейді.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Ақпарат Жоғары аудиторлық палатаға ілеспе хатпен енгізіледі, мемлекеттік және орыс тілдерінде қалыптастырылады.";
1-қосымшаның оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасына
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың тексеру
комиссияларының өз жұмысы
туралы ақпарат ұсынуы
бойынша мемлекеттік аудиттің
және қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
1-қосымша";
1-қосымшада:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"________ облысы, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша тексеру комиссиясының 202_ жылғы есепті кезеңдегі жұмысының негізгі көрсеткіштері";
2-қосымшаның оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасына
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың тексеру
комиссияларының өз жұмысы
туралы ақпарат ұсынуы
бойынша мемлекеттік аудиттің
және қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
2-қосымша";
3-қосымшаның оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасына
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың тексеру
комиссияларының өз жұмысы
туралы ақпарат ұсынуы
бойынша мемлекеттік аудиттің
және қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
3-қосымша";
3-қосымшада:
"________ облысы, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша тексеру комиссиясының 202_ жылғы есепті кезеңде анықтаған қаржылық бұзушылықтарын талдау";
4-қосымшаның оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасына
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың,
астананың тексеру
комиссияларының өз жұмысы
туралы ақпарат ұсынуы
бойынша мемлекеттік аудиттің
және қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
4-қосымша";
4-қосымшада:

2) полнота и прозрачность – отражение проведенного государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий, ясность изложения результатов государственного аудита и финансового контроля;
3) сопоставимость – возможность сравнения информации ревизионных комиссий за разные периоды;
4) своевременность – подготовка и представление отчета в установленные сроки;
5) гласность – размещение информации о результатах работы ревизионных комиссий на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты с учетом обеспечения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны.";
Заголовок Главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Подготовка и представление ревизионными комиссиями информации Высшей аудиторской палате";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Представляемая Высшей аудиторской палате информация о работе ревизионных комиссий состоит из пояснительной записки и сведений о результатах государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий за отчетный период в сравнении с аналогичным периодом предыдущего года.";
пункты 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. Ревизионные комиссии представляют информацию в Высшую аудиторскую палату не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, посредством интегрированной информационной системы Высшей аудиторской палаты (далее - ИИС ВАП). В случае отсутствия интеграции с ИИС ВАП, информация представляется посредством Единой системы электронного документооборота.
16. В случае необходимости Высшая аудиторская палата устанавливает иные периоды отчетности и сроки представления информации.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Информация вносится в Высшую аудиторскую палату сопроводительным письмом и формируется на государственном и русском языках.";
правый верхний угол приложения 1 изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по представлению
ревизионными комиссиями
областей, городов
республиканского значения,
столицы Высшей аудиторской
палате информации
о своей работе";
в приложении 1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Основные показатели работы Ревизионной комиссии по __________ области, города республиканского значения, столицы за отчетный период 202__ года";
правый верхний угол приложения 2 изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Процедурному стандарту
внешнего государственного аудита
и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями областей, городов
республиканского значения,
столицы Высшей аудиторской
палате информации
о своей работе";
правый верхний угол приложения 3 изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Процедурному стандарту
внешнего государственного аудита
и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями областей, городов
республиканского значения,
столицы Высшей аудиторской
палате информации о своей работе";
в приложении 3:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Анализ выявленных финансовых нарушений Ревизионной комиссии
по __________ области, города республиканского значения,
столицы за отчетный период 201_ года";
правый верхний угол приложения 4 изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями областей, городов
республиканского значения,
столицы Высшей аудиторской палате
в приложении 4:

1-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1.1 Есепті кезеңге (1-тоқсанда, 1-жартыжылдықта, 9 айда, жылы) аудиторлық қызметтің түйінді көрсеткіштерін жалпы талдау жүргізілген аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының саны;
бақылау объектілерінің саны;
мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі;
Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің барлық анықталған бұзушылықтары (қаржылық бұзушылықтар, рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар, Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің бұзушылықтары, тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражаты, мемлекет активтері, тиімсіз жоспарлау);
есепті кезеңде қалпына келтіруге (өтеуге) жататын және қалпына келтірілген (өтелген) сомалар;
сыртқы мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүргізу кезінде анықталған құқық бұзушылықтар бойынша құқық қорғау органдарына жіберілген мемлекеттік аудит материалдарының саны, жауаптылыққа (әкімшілік, тәртіптік, қылмыстық) тартылған лауазымды адамдардың саны туралы ақпаратты көрсете отырып, мемлекеттік аудиттің нәтижелері;
Жоғары аудиторлық палата ұсынымдарының және нұсқамаларының (тапсырмаларының) орындалуы.";
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметіне бағалау жүргізу бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты осы тізбеге 13-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының сараптамалық-талдау іс-шарасын жүргізуі бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Бірінші кезектегі тәртіппен жинау, жүйелеу және зерделеу Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының Интеграцияланған ақпараттық жүйесінде, қашықтықтан қол жеткізуге рұқсат алынған мемлекеттік органдардың ведомстволық ақпараттық жүйелерінде, ашық деректер порталында, жарияланған мемлекеттік немесе ведомстволық статистикада, мемлекеттік органдардың қызметін және мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын бағалау нәтижелерінде қамтылатын сараптамалық-талдау іс-шарасының нысанасы бойынша қолжетімді ақпаратқа жүзеге асырылады. Мәліметтер болмаған және (немесе) жеткіліксіз болған кезде қажетті ақпараттың жеткізушісі немесе қалыптастыру (пайдалану) дереккөзі болып табылатын ұйымдарға сұрау салулар жолданады.
Аудит нысанасын зерделеген кезде, болған жағдайда, үкіметтік емес ұйымдардың ақпараты, жүргізіліп жатқан әлеуметтік пікіртерімдердің және зерттеулердің нәтижелері пайдаланылады.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункт 1.1 изложить в следующей редакции:
"1.1 Общий анализ ключевых показателей аудиторской деятельности за отчетный период (1 квартал, 1 полугодие, 9 месяцев, год)
количество проведенных аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий;
количество объектов контроля;
объем средств, охваченных государственным аудитом;
всего установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора (финансовые нарушения, нарушения процедурного характера, нарушения актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан, неэффективно использованные бюджетные средства, активы государства, неэффективное планирование);
суммы, подлежащие восстановлению (возмещению) и восстановленные (возмещенные) в отчетном периоде;
результаты государственного аудита с отражением информации по количеству переданных в правоохранительные органы материалов государственного аудита по выявленным правонарушениям при проведении внешнего государственного аудита и финансового контроля, по количеству должностных лиц, привлеченных к ответственности (административной, дисциплинарной, уголовной);
исполнение рекомендаций и предписаний (поручений) Высшей аудиторской палаты.";
Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению оценки деятельности органов государственного аудита и финансового контроля изложить в редакции согласно приложению 13 к настоящему перечню.
в Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению экспертно-аналитического мероприятия органами внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Сбор, систематизация и изучение в первоочередном порядке осуществляется из числа доступной информации по предмету экспертно-аналитического мероприятия, содержащейся в Интегрированной информационной системе Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, ведомственных информационных системах государственных органов, к которым получен удаленный доступ, на портале открытых данных, в опубликованной государственной или ведомственной статистике, в результатах оценки деятельности государственных органов и документов системы государственного планирования. При отсутствии и (или) недостаточности сведений, направляются запросы в организации, являющиеся носителем или источником формирования (использования) необходимой информации.
При изучении предмета аудита при наличии используется информация неправительственных организаций, результаты проводимых социологических опросов и исследований.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:

"29. Ресімдеу стилі (қаріптердің, диаграммалар мен кестелердің түрі мен өлшемі) Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының ішкі құжаттарында айқындалған тәртіпке сәйкес айқындалады.".
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Қаржылық есептілік аудитін жүргізу бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
30, 31 және 32-тармақтар алынып тасталсын.
8. "Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2020 жылғы 30 шілдедегі № 6-НҚ нормативтік қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21070 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 4-тармағының 9) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларында:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қағидалар Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының (бұдан әрі – Тексеру комиссиялары) мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру, сыртқы мемлекеттік аудитті жоспарлау, жүргізу, оның қорытындылары бойынша құжаттарды ресімдеу, қаржылық бақылауды жүзеге асыру, сыртқы мемлекеттік аудиттің нәтижелері бойынша сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының аудиторлық қорытындысында берілген ұсынымдардың және Нұсқамалардың орындалуын мониторингілеуді және бақылауды ұйымдастыру, аудиторлық іс-шара нәтижелерінің бұқаралық ақпарат құралдарында жария етілу және мемлекеттік аудит материалдарын есепке алу тәртібін айқындайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аудиторлық рәсімдер – аудиторлық іс-шара барысында оны жүргізу бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылатын, аудиторлық іс-шара мақсаттарына қол жеткізу үшін қажетті іс-қимылдар;
2) аудиторлық іс-шара – мемлекеттік аудиттің қорытындысы бойынша аудиторлық есептер мен аудиторлық қорытындыларды дайындауға, жүргізуге, ресімдеуге бағытталған іс-қимылдар кешені;
3) қаулы – сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының аудиторлық қорытындыны бекітетін құжаты;
4) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау материалдары – мемлекеттік аудитті жүргізу үшін қажетті құжаттар, сондай-ақ оның нәтижелері бойынша жасалған құжаттар және қоса берілетін аудиторлық дәлелдемелер;

"29. Стиль оформления (вид и размер шрифтов, диаграмм и таблиц) определяется в соответствии с порядком, определенным внутренними документами Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан.".
в Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению аудита финансовой отчетности, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункты 30, 31 и 32 исключить.
8. В нормативном постановлении Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 30 июля 2020 года № 6-НҚ "Об утверждении Правил проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21070):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 9) пункта 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденных указанным нормативным постановлением:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Правила определяют порядок формирования перечня объектов государственного аудита Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) и ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения, столицы (далее – Ревизионные комиссии) на соответствующий год, планирования, проведения внешнего государственного аудита, оформления документов по его итогам, осуществления финансового контроля, организации мониторинга и контроля исполнения рекомендаций, данных в аудиторском заключении, и Предписаний органов внешнего государственного аудита и финансового контроля по результатам внешнего государственного аудита, освещения в средствах массовой информации результатов аудиторского мероприятия и учет материалов государственного аудита.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) аудиторские процедуры – осуществляемые в ходе аудиторского мероприятия в соответствии с программой его проведения действия, необходимые для достижения целей аудиторского мероприятия;
2) аудиторское мероприятие – комплекс действий, направленных на подготовку, проведение, оформление аудиторских отчетов и аудиторских заключений по итогам государственного аудита;
3) постановление – документ органов внешнего государственного аудита и финансового контроля, которым утверждается аудиторское заключение;
4) материалы государственного аудита и финансового контроля – документы, необходимые для проведения государственного аудита, а также составленные по его результатам документы и прилагаемые аудиторские доказательства;

5) сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары (бұдан әрі – Сыртқы мемлекеттік аудит органдары) – Жоғары аудиторлық палата, Тексеру комиссиялары;
6) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілері – мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер, квазимемлекеттік сектор субъектілері, сондай-ақ бюджет қаражатын алушылар (бұдан әрі – мемлекеттік аудит объектілері);
7) мемлекеттік аудиттің сапасын бақылау – мемлекеттік аудиторлар мен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының өзге де уәкілетті лауазымды адамдары мемлекеттік аудитті жүзеге асыру кезінде жасайтын құжаттардың мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкестігі мәніне тексеру және (немесе) талдау;
8) нұсқама – анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларға итермелейтін себептерді, жағдайларды жою, сондай-ақ осы бұзушылықтарға жол берген адамдарға Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылық шараларын қолдану үшін мемлекеттік органдарға, ұйымдар мен лауазымды адамдарға жіберілетін, орындау үшін міндетті сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының актісі;
9) тапсырма – аудиторлық іс-шараны жүргізуге және сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органы шешімдерінің орындалуын тексеруге құқық беретін ресми құжат, "Тексеруді және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды тағайындау туралы актілерді, олардың мерзімдерін ұзарту және күшін жою туралы қосымша актілерді, тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау мерзімдерін тоқтата тұру, қайта бастау, ұзарту, қатысушылар құрамын өзгерту және тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау туралы ақпараттық есепке алу құжаттарын ұсыну және олардың нәтижелері туралы хабарламаларды тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының міндетін атқарушының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № 162 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21964 болып тіркелген) сәйкес құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда тіркей отырып, қатаң есептілік бланкісінде ресімделеді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Мемлекеттік аудит Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі (бұдан әрі – Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі) негізінде жүргізіледі.";
11, 12, 13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

5) органы внешнего государственного аудита и финансового контроля (далее – Органы внешнего государственного аудита) – Высшая аудиторская палата, Ревизионные комиссии;
6) объекты государственного аудита и финансового контроля – государственные органы, государственные учреждения, субъекты квазигосударственного сектора, а также получатели бюджетных средств (далее – объекты государственного аудита);
7) контроль качества государственного аудита – проверка и (или) анализ документов, составляемых государственными аудиторами и иными уполномоченными должностными лицами органов государственного аудита и финансового контроля на предмет соответствия стандартам государственного аудита и финансового контроля при осуществлении государственного аудита;
8) предписание – обязательный для исполнения акт органов внешнего государственного аудита и финансового контроля, направляемый государственным органам, организациям и должностным лицам, для устранения выявленных нарушений и (или) причин, условий, способствующих им, а также принятия мер ответственности, предусмотренных законами Республики Казахстан, к лицам, допустившим эти нарушения;
9) поручение - официальный документ, дающий право на проведение аудиторского мероприятия и проверку исполнения решений органа внешнего государственного аудита и финансового контроля, оформляется на бланке строгой отчетности с регистрацией в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов в соответствии с приказом исполняющего обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № 162 "Об утверждении Правил регистрации актов о назначении, дополнительных актов о продлении сроков проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и их отмены, уведомлений о приостановлении, возобновлении, продлении сроков проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, изменении состава участников и представлении информационных учетных документов о проверке и профилактическом контроле и надзоре с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и их результатах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21964).";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Государственный аудит проводится на основе перечня объектов государственного аудита Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) на соответствующий год (далее – Перечень объектов государственного аудита).";
пункты 11, 12, 13 и 14 изложить в следующей редакции:

"11. Жоғары аудиторлық палатаның және Тексеру комиссияларының мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі Жоғары аудиторлық палатаның Интеграцияланған ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ЖАП ИАЖ) қалыптастырылады.
12. Жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше мемлекеттік аудит объектілерінің тәуекелдерін бағалауды және қосымша көздерден алынған деректерді ескере отырып, Бірыңғай дерекқордың негізінде Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің жобасын (бұдан әрі – Тізбе жобасы) қалыптастырады және жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 қазанынан кешіктірмей Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) мүшелеріне жібереді.
13. Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) мүшелері жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімшемен бірлесіп, Тізбе жобасын таңдалған мемлекеттік аудит объектілері және мемлекеттік аудитпен қамтылатын бюджет қаражаты мен активтердің болжамды көлемдері, аудиторлық іс-шаралардың атауы, мемлекеттік аудиттің типтері мен тексерудің түрлері, аудиторлық іс-шараның әрбір кезеңін жүргізу мерзімдері, сондай-ақ мемлекеттік аудиторлардың қажетті санын ескере отырып, ассистенттерді және сарапшыларды тартудың қажеттілігі тұрғысынан қарайды.
14. Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің жобасын қалыптасыру кезінде:
1) мыналар:
Қазақстан Республикасы Президентінің және оның Әкімшілігінің тапсырмалары;
мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы халықаралық міндеттемелер;
жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше жүзеге асыратын мемлекеттік аудит объектілерінің тәуекелдерін бағалау нәтижелері;
әлеуметтік-экономикалық дамудың, соның ішінде мемлекеттік басқару және экономика салалары бөлінісіндегі статистикалық деректер қарауға және есепке алуға жатады;
2) мыналар:
кезекті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Жоғары аудиторлық палатаның есептерін қарау қорытындылары бойынша берілген Қазақстан Республикасы Парламентінің ұсынымдары;
кезекті қаржы жылындағы жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы және Тексеру комиссияларының есептерін қарау нәтижелері бойынша берілген тиісті мәслихаттардың ұсынымдары;
құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдардың ұсыныстары;
бірлескен және қатар аудиторлық іс-шаралар жүргізу бойынша шет елдердің жоғары мемлекеттік аудит органдарының, сондай-ақ бірлескен (қатар) аудитті жүзеге асыру бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының ұсыныстары;
бюджет қаражаты мен активтерді тиімсіз жұмсап отырған белгілі бір мемлекеттік аудит объектілерінде аудиторлық іс-шараларды ұйымдастыру не Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарының, бюджеттік инвестициялардың тиімсіз іске асырылуы мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштері;
бюджет қаражаты мен активтердің қалыптастырылуы және жұмсалуы, Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының және бюджеттік инвестициялардың іске асырылуы барысындағы бұзушылықтар туралы бұқаралық ақпарат құралдарын мониторингілеу нәтижелері Тізбеге қосудың орындылығы тұрғысынан талданады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"11. Перечень объектов государственного аудита Высшей аудиторской палаты и Ревизионных комиссий формируется в Интегрированной информационной системе Высшей аудиторской палаты (далее – ИИС ВАП).
12. На основе Единой базы данных, с учетом оценки рисков объектов государственного аудита и данных, полученных из дополнительных источников, структурным подразделением, ответственным за планирование формируется проект Перечня объектов государственного аудита (далее – проект Перечня) и не позднее 1 октября года, предшествующего планируемому, направляется членам Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).
13. Члены Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) совместно со структурным подразделением ответственным за планирование, рассматривают проект Перечня на предмет выбранных объектов государственного аудита и прогнозных объемов бюджетных средств и активов, охватываемых государственным аудитом, наименования аудиторских мероприятий, типы государственного аудита и виды проверок, сроки проведения каждого этапа аудиторского мероприятия, а также с учетом необходимого количества государственных аудиторов, потребности привлечения ассистентов и экспертов.
14. При формировании проекта Перечня объектов государственного аудита органов внешнего государственного аудита и финансового контроля:
1) рассмотрению и учету подлежат:
поручения Президента Республики Казахстан и его Администрации;
международные обязательства в области государственного аудита и финансового контроля;
результаты оценки рисков объектов государственного аудита, осуществляемой структурным подразделением, ответственным за планирование;
статистические данные социально-экономического развития, в том числе в разрезе сфер государственного управления и отраслей экономики;
2) анализируются на предмет целесообразности включения в Перечень:
рекомендации Парламента Республики Казахстан по итогам рассмотрения отчетов Правительства Республики Казахстан и Высшей аудиторской палаты об исполнении республиканского бюджета за очередной финансовый год;
рекомендации соответствующих маслихатов по результатам рассмотрения отчетов об исполнении местного бюджета и Ревизионных комиссий за очередной финансовый год;
предложения правоохранительных и специальных государственных органов;
предложения Высших органов государственного аудита зарубежных стран, по проведению совместных и параллельных аудиторских мероприятий, а также ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения, столицы по осуществлению совместного (параллельного) аудита;
обращения физических и юридических лиц по вопросам организации аудиторских мероприятий на определенных объектах государственного аудита, неэффективно расходующих бюджетные средства и активы, либо неэффективной реализации документов Системы государственного планирования, бюджетных инвестиций;
результаты мониторинга средств массовой информации о нарушениях в ходе формирования и расходования бюджетных средств и активов, реализации документов Системы государственного планирования и бюджетных инвестиций.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:

"16. Жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше аудиторлық іс-шараны жүргізу мерзімінің нормативін есептеуді жүзеге асырады. Бұл ретте, мемлекеттік аудит объектілеріне алдын ала зерделеу жүргізу мерзімі аудиторлық іс-шараны жүргізу мерзімінің кемінде үштен бірін қамтиды.";
2-тараудың 2-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Жоғары аудиторлық палатаның Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін келісу және бекіту тәртібі";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше Жоғары аудиторлық палатаның мүшелерімен және мемлекеттік аудит жүргізуге, сапа бақылауына және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшыларымен келісілген, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің алдын ала жобасын жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 25 қазанына дейін Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – Уәкілетті орган) және тексеру комиссияларына жібереді.
Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің алдын ала жобасын қарау кезінде жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше басшысының баяндамасы тыңдалады.";
20, 21, 22 және 23-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің келісілген жобасы жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 10 желтоқсанына дейін Жоғары аудиторлық палатаның отырысында қаралады және мақұлданады.
21. Ескертулер туындаған жағдайда, Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің жобасы отырыс өткізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде пысықталады. Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің жобасы Жоғары аудиторлық палатаның мүшелерімен қайта келісілгеннен кейін Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасына бекітуге енгізіледі.
22. Тексеру комиссиясының мүшелері жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімшемен бірлесіп, жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 10 қарашасына дейін Жоғары аудиторлық палата және мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жүзеге асыратын бірлескен, қатар тексерулерді Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің жобасына енгізу үшін оларды жүргізу мәселелерін келіседі.
23. Жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің алдын ала жобасын жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 5 желтоқсанына дейін Жоғары аудиторлық палатаға және Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне жібереді.";

"16. Структурное подразделение, ответственное за планирование осуществляет расчет норматива срока проведения аудиторского мероприятия. При этом срок проведения предварительного изучения объектов государственного аудита составляет не менее одной трети срока проведения аудиторского мероприятия.";
заголовок параграфа 2 Главы 2 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Порядок согласования и утверждения Перечня объектов государственного аудита Высшей аудиторской палаты";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Структурным подразделением, ответственным за планирование, до 25 октября года, предшествующего планируемому, предварительный проект Перечня объектов государственного аудита по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, согласованный членами Высшей аудиторской палаты и руководителями структурных подразделений, ответственных за проведение государственного аудита, контроля качества и правовое обеспечение направляется в Уполномоченный орган по внутреннему государственному аудиту (далее – Уполномоченный орган) и ревизионные комиссии.
При рассмотрении предварительного проекта Перечня объектов государственного аудита заслушивается доклад руководителя структурного подразделения, ответственного за планирование.";
пункты 20, 21, 22 и 23 изложить в следующей редакции:
"20. Согласованный проект Перечня объектов государственного аудита до 10 декабря года, предшествующего планируемому, рассматривается и одобряется на заседании Высшей аудиторской палаты.
21. В случае возникновения замечаний проект Перечня объектов государственного аудита дорабатывается в течение трех рабочих дней со дня проведения заседания. После повторного согласования с членами Высшей аудиторской палаты, проект Перечня объектов государственного аудита вносится на утверждение Председателю Высшей аудиторской палаты.
22. Членами Ревизионной комиссии совместно со структурным подразделением, ответственным за планирование, до 10 ноября года, предшествующего планируемому, согласовываются вопросы проведения совместных, параллельных проверок, осуществляемых Высшей аудиторской палатой и органами государственного аудита и финансового контроля, для включения их в проект Перечня объектов государственного аудита.
23. Структурным подразделением, ответственным за планирование, до 5 декабря года, предшествующего планируемому, предварительный проект Перечня объектов государственного аудита по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам направляется в Высшую аудиторскую палату и территориальному подразделению Уполномоченного органа.";

25 және 26-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбелерін бекіту туралы бұйрықтар тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше оларды электрондық құжат айналымының ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ЭҚАЖ) және (немесе) жазбаша түрде пошта арқылы мыналарға:
Жоғары аудиторлық палатаның Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін бекіту туралы бұйрықты Уәкілетті органға, тексеру комиссияларына, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға;
Тексеру комиссияларының Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбелерін бекіту туралы бұйрықтарды Жоғары аудиторлық палатаға, Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға жіберуді жүзеге асырады.
26. Мемлекеттік аудит объектілерінің бекітілген тізбелеріне өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы бұйрықтар тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оларды ЭҚАЖ және (немесе) жазбаша түрде пошта арқылы мыналарға:
Жоғары аудиторлық палатаның Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы бұйрықты құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға, сондай-ақ Уәкілетті органға және тексеру комиссияларына;
Тексеру комиссияларының Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы бұйрықты құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға, сондай-ақ Жоғары аудиторлық палатаға және Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне жіберу жүзеге асырылады.";
28, 29, 30, 31, 32 және 33-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Аудиторлық іс-шаралардың қайталануын болдырмау мақсатында, жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше мемлекеттік аудит органдарының объектілері тізбелерінің өзгерістеріне, соның ішінде:
Жоғары аудиторлық палата Уәкілетті органның және тексеру комиссиялары объектілерінің тізбелеріне қатысты;
Тексеру комиссиялары Жоғары аудиторлық палатаның және Уәкілетті органның тиісті аумақтық бөлімшелері объектілерінің тізбелеріне қатысты тұрақты негізде мониторинг жүргізеді.
29. Жоғары аудиторлық палатаның жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімшесі Бірыңғай дерекқорға орналастырылған Уәкілетті органның және Тексеру комиссияларының мемлекеттік аудит объектілерінің жылдық тізбелерінің шеңберіндегі аудиторлық іс-шаралардың орындалуы жөніндегі ақпараттың негізінде олардың нәтижелерін кейіннен Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасының Парламентіне ұсынылатын Жоғары аудиторлық палатаның ақпаратына және есебіне енгізу үшін тоқсан сайын талдайды және жинақтайды.

пункты 25 и 26 изложить в следующей редакции:
"25. В течение пяти рабочих дней со дня регистрации приказов об утверждении Перечней объектов государственного аудита, структурным подразделением, ответственным за планирование, посредством информационной системы электронного документооборота (далее – ИЭДО) и (или) в письменном виде по почте осуществляется их направление:
приказа об утверждении Перечня объектов государственного аудита Высшей аудиторской палаты - Уполномоченному органу, ревизионным комиссиям, уполномоченному органу в области правовой статистики и специальных учетов;
приказов об утверждении Перечней объектов государственного аудита Ревизионных комиссий – Высшей аудиторской палате, территориальному подразделению Уполномоченного органа, уполномоченному органу в области правовой статистики и специальных учетов.
26. В течение пяти рабочих дней со дня регистрации приказов о внесении изменений (дополнений) в утвержденные Перечни объектов государственного аудита посредством ИЭДО и (или) в письменном виде по почте осуществляется их направление:
приказа о внесении изменений (дополнений) в Перечень объектов государственного аудита Высшей аудиторской палаты - уполномоченному органу в области правовой статистики и специальных учетов, а также Уполномоченному органу и ревизионным комиссиям;
приказа о внесении изменений (дополнений) в Перечень объектов государственного аудита Ревизионных комиссий - уполномоченному органу в области правовой статистики и специальных учетов, а также Высшей аудиторской палате и территориальному подразделению Уполномоченного органа.";
пункты 28, 29, 30, 31, 32 и 33 изложить в следующей редакции:
"28. В целях исключения дублирования аудиторских мероприятий структурным подразделением, ответственным за планирование на постоянной основе проводится мониторинг изменений перечней объектов органов государственного аудита:
Высшей аудиторской палатой в отношении перечней объектов Уполномоченного органа и ревизионных комиссий;
Ревизионными комиссиями в отношении перечней объектов Высшей аудиторской палаты и соответствующих территориальных подразделений Уполномоченного органа.
29. Структурное подразделение Высшей аудиторской палаты ответственное за планирование, ежеквартально на основе информации по исполнению аудиторских мероприятий, в рамках годовых перечней объектов государственного аудита Уполномоченного органа и Ревизионных комиссий, размещенных в Единой базе данных, анализирует и обобщает их результаты для дальнейшего включения в информацию и отчет Высшей аудиторской палаты, предоставляемых Президенту Республики Казахстан и Парламенту Республики Казахстан.

30. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі бекітілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшемен бірге аудиторлық іс-шаралардың аяқталуын ескере отырып, отырыстар өткізудің жылдық жоспарын қалыптастырады.
Отырыстар өткізудің жылдық жоспары Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) мүшелерімен келісуді ескере отырып, Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Төрағасына бекітуге енгізіледі.
31. Есепті кезеңнің қорытындылары бойынша Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Төрағасына Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің іске асырылуы туралы ақпарат ұсынылады.
32. Заңның 18-бабының 2-тармағына сәйкес Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне өзгерістер енгізілуі мүмкін.
Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмалары және Жоғары аудиторлық палата Төрағасының бастамасы Жоғары аудиторлық палатаның Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне өзгерістер енгізу үшін негіздер болып табылады.
Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмалары, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің тапсырмаларына негізделген Жоғары аудиторлық палатаның сұрау салулары, тиісті мәслихаттардың шешімдері және Тексеру комиссиясы төрағасының бастамасы Тексеру комиссиясының Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне өзгерістер енгізу үшін негіздер болып табылады.
Сыртқы мемлекеттік аудит органдары объектілерінің тізбесіне осы Қағидалардың 61, 100-тармақтарында көзделген негіздер бойынша өзгерістер енгізілуі мүмкін.
33. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне өзгерістер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Аудиторлық іс-шараны жүргізуге өтінімді (бұдан әрі – Өтінім), сондай-ақ өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізудің негізділігін растайтын құжаттарды (материалдарды) қоса бере отырып, жоспарлауға және сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімшелер басшыларының, сондай-ақ Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аппарат басшысының келісімімен мемлекеттік аудит жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысының ұсынысы бойынша Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қызметтік жазбасының негізінде енгізіледі.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Аудиторлық іс-шараны жүргізуге тікелей басшылықты Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты мүшесі өзіне бекітілген жұмыс бағыты бойынша жүзеге асырады.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

30. В течение пяти рабочих дней после утверждения Перечня объектов государственного аудита структурное подразделение, ответственное за планирование, совместно со структурным подразделением, ответственным за проведение государственного аудита, формирует годовой план проведения заседаний с учетом завершения аудиторских мероприятий.
Годовой план проведения заседаний с учетом согласования с членами Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) вносится на утверждение Председателю Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).
31. По итогам отчетного периода Председателю Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) представляется информация о реализации Перечня объектов государственного аудита.
32. В соответствии с пунктом 2 статьи 18 Закона в Перечень объектов государственного аудита могут быть внесены изменения.
Основаниями для внесения изменений в Перечень объектов государственного аудита Высшей аудиторской палаты являются поручения Президента Республики Казахстан, и инициатива Председателя Высшей аудиторской палаты.
Основаниями для внесения изменений в Перечень объектов государственного аудита Ревизионной комиссии являются поручения Президента Республики Казахстан, запросы Высшей аудиторской палаты, основанные на поручениях Администрации Президента Республики Казахстан, решения соответствующих маслихатов и инициатива Председателя Ревизионной комиссии.
В Перечень объектов органов внешнего государственного аудита могут вноситься изменения по основаниям, предусмотренным пунктами 61, 100 настоящих Правил.
33. Изменения в Перечень объектов государственного аудита вносятся на основании служебной записки члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие, по предложению руководителя структурного подразделения, ответственного за проведение государственного аудита с согласованием руководителей структурных подразделений, ответственных за планирование и контроль качества, а также руководителя аппарата Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) с приложением Заявки на проведение аудиторского мероприятия по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Заявка), а также подтверждающих обоснованность внесения изменений и (или) дополнений документов (материалов).";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Непосредственное руководство за проведением аудиторского мероприятия осуществляет член Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственный за проведение государственного аудита, по закрепленным за ним направлением работы.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:

"38. Мемлекеттік аудит тобын қалыптастыруды мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысының қызметтік жазбасы негізінде Жоғары аудиторлық палатаның аппарат басшысы (Тексеру комиссиясының аппарат басшысы және (немесе) төрағасы) жүзеге асырады.
Тексеру комиссияларының топты қалыптастыруы олардың регламентінде айқындалған тәртіппен жүзеге асырылуы мүмкін.";
41 және 42-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы мемлекеттік аудит тобына аудиторлық іс-шараның барлық кезеңдерінде құқықтық сүйемелдеуді жүзеге асыратын және мемлекеттік аудит тобы жетекшісінің, мемлекеттік аудиторлардың жүргізіліп жатқан мемлекеттік аудит мәселелері бойынша жазбаша сұрау салуларына (электрондық пошта бойынша, ЖАП ИАЖ-ға) бұзушылықтар мен кемшіліктер анықталған кезде заңнаманы қолдануға қатысты жазбаша консультация беретін жұмыскерді бекітеді. Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше жұмыскерлерінің жазбаша консультациялары тек қойылған мәселелер шеңберінде және ұсынылған құжаттар көлемдері шегінде көрсетіледі.
42. Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшенің жұмыскері аудиторлық іс-шараға тікелей қатысқан жағдайда, ол аудит барысында құқықтық сүйемелдеуді жүзеге асырады. Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше жұмыскерлерінің құқықтық сүйемелдеуді жүргізуге қатысуы (шығуы) құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысының ұсынысы бойынша Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қолымен Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) Төрағасының атына жазылған қызметтік жазбасының негізінде жүзеге асырылады.";
45 және 46-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесін және мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысын мемлекеттік аудитті жүргізу барысында аудиторлық іс-шараға қатысқан мемлекеттік аудиторлардың, сарапшылардың қызметтік міндеттерін орындамау жағдайлары және атқарушылық тәртіпті, еңбек тәртібін бұзу, мемлекеттік қызметшілердің қызмет әдебін сақтамау фактілері туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
46. Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі және мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы шаралар қабылдау үшін көрсетілген фактілер туралы Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Төрағасына жазбаша түрде хабарлайды.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"38. Формирование группы государственного аудита, осуществляется руководителем аппарата Высшей аудиторской палаты (руководителем аппарата и (или) председателем Ревизионной комиссии) на основании служебной записки руководителя структурного подразделения, ответственного за проведение государственного аудита.
Ревизионными комиссиями формирование группы может осуществляться в порядке, определенном их регламентами.";
пункты 41 и 42 изложить в следующей редакции:
"41. Руководитель структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение, закрепляет за группой государственного аудита работника, который осуществляет правовое сопровождение на всех этапах аудиторского мероприятия и представляет на письменные (по электронной почте, в ИИС ВАП) запросы руководителя группы государственного аудита, государственных аудиторов, письменные консультации по применению законодательства при выявлении нарушений и недостатков по вопросам проводимого государственного аудита. Письменные консультации работников структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение, оказываются исключительно в рамках поставленных вопросов и в пределах объемов представленных документов.
42. В случае непосредственного участия работника структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение в аудиторском мероприятии, им осуществляется правовое сопровождение в ходе аудита. Участие (выезд) работников структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение для проведения правового сопровождения осуществляется на основании служебной записки на имя Председателя Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), за подписью члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие, по предложению руководителя структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение.";
пункты 45 и 46 изложить в следующей редакции:
"45. Руководитель группы государственного аудита информирует в письменном виде члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие и руководителя структурного подразделения, ответственного за проведение государственного аудита, о случаях невыполнения государственными аудиторами, экспертами, участвовавшими в аудиторском мероприятии, служебных обязанностей и фактах нарушений исполнительской, трудовой дисциплины, несоблюдения служебной этики государственных служащих в ходе проведения государственного аудита.
46. Член Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственный за аудиторское мероприятие и руководитель структурного подразделения, ответственного за проведение государственного аудита в письменном виде сообщают Председателю Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) об указанных фактах для принятия мер.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:

"49. Алдын ала зерделеу сатысында аудиторлық іс-шараның мақсаттары, мәселелері мен өлшемшарттары қалыптастырылады.
Алдын ала зерделеу сатысында мемлекеттік аудит тобы тұжырымдаған тиімділік аудитінің өлшемшарттары Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қолы қойылған хатпен аудит объектісіне талқылау үшін жіберіледі.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қолы қойылған, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ресімделетін Алдын ала зерделеуге тапсырманың болуы Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын аудиторлық іс-шаралар бойынша алдын ала зерделеу жүргізу үшін негіздеме болып табылады.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Мемлекеттік аудит объектісін алдын ала зерделеу кезінде мемлекеттік аудит тобы:
1) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің арнайы мақсаттағы аудитінің нәтижелері бойынша аудиторлық қорытынды және бюджет қаражатын, кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілері активтерін, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздарды пайдалану мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына және Мемлекеттік аудит туралы заңға сәйкес жүргізілетін аудит нәтижелерін;
2) Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) жоспарланған мемлекеттік аудитімен сәйкес келетін мемлекеттік аудитпен қамтылатын мақсаты, кезеңі бойынша мемлекеттік аудит органдарының аудиторлық іс-шараларды (тексеру немесе бақылау) жүргізу мәселелерін міндетті түрде қарайды.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Егер алдын ала зерделеу сатысында мемлекеттік аудит объектісінде мемлекеттік аудит органының аудиторлық іс-шарамен қамтылатын мақсаты, кезеңі бойынша Жоғары аудиторлық палатаның аудиторлық іс-шарасымен сәйкес келетін мемлекеттік аудитті жүргізу фактісі анықталса, онда Жоғары аудиторлық палатаның мемлекеттік аудит тобы мемлекеттік аудит нәтижелерін тану рәсімін жүргізеді. Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану Есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген 700. Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.";

"49. На стадии предварительного изучения формулируются цели, вопросы и критерии аудиторского мероприятия.
Критерии аудита эффективности, сформулированные группой государственного аудита на этапе предварительного изучения, письмом за подписью члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие, направляются объекту аудита для обсуждения.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Основанием для проведения предварительного изучения по аудиторским мероприятиям, осуществляемым в соответствии с законодательством Республики Казахстан по защите государственных секретов, является наличие подписанного членом Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие, Поручения на предварительное изучение, оформляемого согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. При предварительном изучении объекта государственного аудита группой государственного аудита в обязательном порядке рассматриваются:
1) аудиторские заключения по результатам аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора и результаты аудита, проводимого в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности и Законом о государственном аудите, по вопросам использования бюджетных средств, кредитов, связанных грантов, активов государства и субъектов квазигосударственного сектора, государственных и гарантированных государством займов, а также займов, привлекаемых под поручительство государства;
2) вопросы проведения аудиторского мероприятия (проверки или контроля) органами государственного аудита по цели, периоду, охватываемому государственным аудитом, совпадающими с запланированным государственным аудитом Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссией).";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. Если на стадии предварительного изучения выявлен факт проведения государственного аудита на объекте государственного аудита органами государственного аудита по цели, периоду, охватываемому аудиторским мероприятием, совпадающими с аудиторским мероприятием Высшей аудиторской палаты, то группой государственного аудита Высшей аудиторской палаты проводится процедура признания результатов государственного аудита. Признание результатов государственного аудита осуществляется в соответствии с 700. Процедурным стандартом внешнего государственного аудита и финансового контроля по признанию результатов государственного аудита, утвержденным нормативным постановлением Счетного комитета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647).";

60, 61 және 62-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Қолда бар және мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу қорытындысы бойынша алынған деректерге жүргізілген зерделеу мен талдауға сәйкес:
1) мемлекеттік аудит нәтижелерін тану (танымау), тәуекелдерді бағалау және аудиторлық іріктеу нәтижелері ескеріле отырып, мемлекеттік аудиттің типіне, тексерудің түріне және мемлекеттік аудит объектілеріне, мемлекеттік аудитпен қамтылатын қаражаттың, активтердің көлеміне, кезеңіне нақтылау жүргізіледі;
2) мемлекеттік аудит объектілері – мемлекеттік аудиторлардың арасында, бірлескен және қатар тексеру жүргізілген кезде мемлекеттік органдар мен мемлекеттік аудит органдары арасында бөлінеді;
3) үстеме тексеру объектілері айқындалады;
4) мемлекеттік аудит тобының құрамы нақтыланады;
5) мемлекеттік аудитті жүргізуге тартылатын ассистенттер, сарапшылар және мемлекеттік аудиттің соларға тапсырылуы жоспарланатын нақты мәселелері айқындалады;
6) режимдік объектілерде мемлекеттік аудит жүргізілген жағдайларда рұқсат алу мәселелері пысықталады;
7) Мемлекеттік аудит объектісі басшысының (келісімімен аудиторлық іс-шара жүзеге асырылатын лауазымды адам) міндеттерін атқару жөніндегі талапқа қосу мақсатында аудиторлық іс-шараны жүзеге асыру үшін құжаттардың және ақпараттың тізбесі жасалады;
8) жоспарланған мемлекеттік аудитті жүргізуге қажетті ақпарат көздері айқындалады;
9) аудит тобы мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеудің нәтижелері туралы ақпаратты осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасайды.
61. Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі:
1) мемлекеттік аудит органдары мемлекеттік аудит жүргізген және олардың нәтижелері танылған;
2) құқық қорғау органдары құқық белгілеуші, соның ішінде бастапқы құжаттарды алып қойған;
3) мемлекеттік аудитті жоспарлау күніне құқық қорғау органдары тексерулер жүргізген немесе жоспарланған аудиторлық іс-шараның мақсаты, бюджеттік бағдарламалары және кезеңі бойынша басқа мемлекеттік аудит органдары жоспардан тыс аудит жүргізген;
4) аудит объектісін басқарудың басқа уәкілетті органының қарамағына берген;

пункты 60, 61 и 62 изложить в следующей редакции:
"60. В соответствии с проведенным изучением и анализом имеющихся и полученных данных по итогам предварительного изучения объектов государственного аудита:
1) производится уточнение типа государственного аудита, вида проверки и объектов государственного аудита, объема средств, активов, периода, охватываемых государственным аудитом, с учетом признания (непризнания) результатов государственного аудита, оценки рисков и результатов аудиторской выборки;
2) распределяются объекты государственного аудита между государственными аудиторами, при проведении совместной и параллельной проверки – между государственными органами и органами государственного аудита;
3) определяются объекты встречной проверки;
4) уточняется состав группы государственного аудита;
5) определяются ассистенты, эксперты, привлекаемые к проведению государственного аудита, и конкретные вопросы государственного аудита, планируемые для поручения им;
6) прорабатываются вопросы получения разрешений в случаях проведения государственного аудита на режимных объектах;
7) составляется перечень документов и информации для осуществления аудиторского мероприятия, с целью включения в Требование по исполнению обязанностей руководителя объекта государственного аудита (должностного лица, с ведома которого осуществляется аудиторское мероприятие);
8) определяются источники информации, необходимой для проведения запланированного государственного аудита;
9) группой аудита составляется информация о результатах предварительного изучения объектов государственного аудита по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
61. О внесении изменений в Перечень объектов государственного аудита член Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственный за аудиторское мероприятие, вносит Председателю Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) служебную записку, согласованную с руководителями структурных подразделений, ответственных за проведение аудита, планирование и контроль качества с соответствующим обоснованием при:
1) проведении государственного аудита органами государственного аудита и признания их результатов;
2) изъятии правоохранительными органами правоустанавливающих в том числе первичных документов;
3) проведении на дату запланированного государственного аудита проверки правоохранительным органом или внепланового аудита другим органом государственного аудита по цели, бюджетным программам и периоду, запланированному аудиторским мероприятием;
4) передаче объекта аудита в ведение другого уполномоченного органа управления;

5) жүргізілетін аудиторлық іс-шараның мерзімдері және көлемі өзгерген кезде;
6) осы Қағидалардың 60-тармағының 1), 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда, тиісті негіздемелермен Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Төрағасына аудитті, жоспарлауды және сапа бақылауын жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшелер басшыларымен келісілген, Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне өзгерістер енгізу туралы қызметтік жазба енгізеді.
62. Осы Қағидалардың 61-тармағында көзделген қызметтік жазбаны қараудың қорытындысы бойынша Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Төрағасы Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне өзгерістер енгізу туралы шешім қабылдайды.";
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"69. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне сәйкес Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қолы қойылған Аудиторлық іс-шара жүргізуге тапсырманың болуы аудиторлық іс-шара жүргізу үшін негіз болып табылады. Әрбір мемлекеттік аудит объектісіне жеке Тапсырма ресімделеді.";
71 және 72-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Сапа бақылауын жүргізу мақсатында мемлекеттік аудит тобының жетекшісі аудит объектісіне шыққанға дейін сегіз жұмыс күнінен кешіктірмей аудит жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысының қолы қойылған:
1) Есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №13647 болып тіркелген) Тиімділік аудитін жүргізу бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына сәйкес жасалған аудиторлық іс-шараның жобалық матрицасын, мемлекеттік аудит нәтижелерін тану қорытындылары бойынша сараптамалық қорытындыны және тану жүргізілген материалдарды (тану рәсімі жүргізілген жағдайда) тіркей отырып, мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеудің нәтижелері туралы ақпаратты;
2) Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне өзгерістер енгізу қажеттілігі болған жағдайда, қызметтік жазбаның жобасын;
3) Аудит бағдарламасының жобасын сапа бақылауын жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшеге ұсынады.
72. Аудит бағдарламасы және Тапсырмалар, Мемлекеттік аудит нәтижелерін тану қорытындылары бойынша сараптамалық қорытынды ЖАП ИАЖ-да қалыптастырылады. ";
74-тармақ алынып тасталсын;
75, 76, 77, 78 және 79-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі аудиторлық іс-шараның негізгі кезеңіне дейін төрт жұмыс күнінен кешіктірмей Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесіне мемлекеттік аудитті жүргізуге, сапа бақылауына және әдіснамалық сүйемелдеуге жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшыларымен келісілген алдын ала зерделеу нәтижелері туралы ақпаратты, сондай-ақ аудит бағдарламасының жобасын енгізеді.
Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің ескертулері мен ұсыныстарын мемлекеттік аудит тобы жұмыс тәртібімен пысықтайды.

5) изменении сроков и объема проводимого аудиторского мероприятия;
6) в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 3) пункта 60 настоящих Правил.
62. По итогам рассмотрения служебной записки, предусмотренной пунктом 61 настоящих Правил, Председателем Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) принимается решение о внесении изменений в Перечень объектов государственного аудита.";
пункт 69 изложить в следующей редакции:
"69. Основанием для проведения аудиторского мероприятия является наличие Поручения на проведение аудиторского мероприятия, подписанного членом Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие, в соответствии с Перечнем объектов государственного аудита. На каждый объект государственного аудита оформляется отдельное Поручение.";
пункты 71 и 72 изложить в следующей редакции:
"71. В целях проведения контроля качества, руководителем группы государственного аудита, за подписью руководителя структурного подразделения, ответственного за проведение аудита, не позднее чем за восемь рабочих дней до выхода на объект аудита, в структурное подразделение, ответственное за проведение контроля качества представляются:
1) информация о результатах предварительного изучения объектов государственного аудита, с приложением проектной матрицы аудиторского мероприятия, составленная в соответствии с Процедурным стандартом внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению аудита эффективности, утвержденным нормативным постановлением Счетного комитета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №13647), экспертного заключения по итогам признания результатов государственного аудита и материалов, подвергнутых признанию (в случае проведения процедуры признания);
2) проект служебной записки в случае необходимости внесения изменений в Перечень объектов государственного аудита;
3) проект Программы аудита.
72. Программа аудита и Поручения, Экспертное заключение по итогам признания результатов государственного аудита формируются в ИИС ВАП.";
пункт 74 исключить;
пункты 75, 76, 77, 78 и 79 изложить в следующей редакции:
"75. Руководитель группы государственного аудита не позднее чем за четыре рабочих дня до основного этапа аудиторского мероприятия вносит члену Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственному за аудиторское мероприятие информацию о результатах предварительного изучения, а также проект программы аудита, согласованные с руководителями структурных подразделений, ответственных за проведение государственного аудита, контроль качества и методологическое сопровождение.
Замечания и предложения члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие группой государственного аудита отрабатываются в рабочем порядке.

76. Аудиторлық іс-шараға (негізгі кезеңге) шыққанға дейін:
1) мемлекеттік аудит тобының қатысушылары мемлекеттік аудит объектілері бойынша жасап, оған мемлекеттік аудиторлар, мемлекеттік аудит тобының жетекшісі мемлекеттік аудит жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы қол қойған, сондай-ақ жоспарлауға, сапа бақылауы мен әдіснамалық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшылары, Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аппарат басшысы келіскен Аудит бағдарламасы үш жұмыс күнінен кешіктірілмей Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) мүшесіне бекітуге енгізіледі;
2) Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі мемлекеттік аудит тобының қатысушылары жасап, мемлекеттік аудит тобының жетекшісі, мемлекеттік аудит жүргізуге, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшылары бұрыштама қойған Тапсырмаларға екі жұмыс күнінен кешіктірмей қол қояды.
Тексеру комиссиясы мүшесінің аудиторлық іс-шараны жүргізуге тікелей қатысуына жол беріледі.
Тексеру комиссиясы мүшесінің аудиторлық іс-шараны жүргізуге, мемлекеттік аудитті жоспарлау сатысында және аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында құжаттарға қол қою және бекіту рәсіміне қатысуы Тексеру комиссиясының регламентінде айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
77. Кадр қызметі Аудит бағдарламасы бекітілгеннен кейін, бірақ аудиторлық іс-шараға шыққанға дейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей, іссапарға жіберу туралы бұйрықтарды Жоғары аудиторлық палатаның аппарат басшысына (Тексеру комиссиясының аппарат басшысына және (немесе) төрағасына) қол қоюға енгізеді.
78. Осы Қағидалардың 76 және 77-тармақтарында көрсетілген құжаттарға қол қойылғаннан кейін Жоғары аудиторлық палатаның мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшесі Аудит бағдарламаларын және Тапсырмаларды бір тіркеу нөмірімен тіркейді.
Осы Қағидалардың 76 және 77-тармақтарында көрсетілген құжаттарды Тексеру комиссияларында тіркеу олардың регламенттерінде айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
79. Тіркеу нөмірлері күнтізбелік жылдың басынан бастап мынадай мәндері көрсетіле отырып беріледі:
N-Б – Аудит бағдарламасы;
N-П-Т – Аудиторлық іс-шараны, үстеме, бірлескен және қатар тексерулерді жүргізуге тапсырма, мұнда N – Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне сәйкес аудиторлық іс-шараның реттік нөмірі, П – тапсырманың реттік нөмірі;
N-ҚТ – Аудиторлық іс-шараны қайта тексеруге тапсырма.

76. До выхода на аудиторское мероприятие (основной этап):
1) на утверждение Члену Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) не позднее, чем за три рабочих дня вносится Программа аудита, составленная участниками группы государственного аудита по объектам государственного аудита, подписанная государственными аудиторами, руководителем группы государственного аудита, руководителем структурного подразделения, ответственного за проведение государственного аудита, а также согласованная руководителями структурных подразделений, ответственных за планирование, контроль качества и методологическое обеспечение, руководителем аппарата Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии);
2) членом Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие, не позднее чем за два рабочих дня подписываются Поручения, составленные участниками группы государственного аудита, завизированные руководителем группы государственного аудита, руководителями структурных подразделений, ответственных за проведение государственного аудита, правовое обеспечение.
Допускается непосредственное участие члена Ревизионной комиссии в проведении аудиторского мероприятия.
Участие члена Ревизионной комиссии в проведении аудиторского мероприятия, процедура подписания и утверждения документов на стадии планирования государственного аудита и в ходе проведения аудиторского мероприятия осуществляются в порядке, определенном регламентом Ревизионной комиссии.
77. Кадровой службой вносятся на подписание руководителю аппарата Высшей аудиторской палаты (руководителю аппарата и (или) председателю Ревизионной комиссии) приказы о командировании после утверждения Программы аудита, но не позднее, чем за два рабочих дня до выхода на аудиторское мероприятие.
78. После подписания документов, указанных в пунктах 76 и 77 настоящих Правил структурным подразделением Высшей аудиторской палаты, ответственным за проведение государственного аудита, под одним регистрационным номером регистрируются Программа аудита и Поручения.
Регистрация документов, указанных в пунктах 76 и 77 настоящих Правил, в Ревизионных комиссиях осуществляется в порядке, определенном их регламентами.
79. Регистрационные номера присваиваются с начала календарного года с указанием следующих значений:
N-Б – Программа аудита;
N-П-Т – Поручение на проведение аудиторского мероприятия, встречной, совместной и параллельной проверок, где N – порядковый номер аудиторского мероприятия в соответствии с Перечнем объектов государственного аудита, П – порядковый номер поручения;
N-ҚТ – Поручение на перепроверку аудиторского мероприятия.

Бір аудиторлық іс-шараның шеңберіндегі екінші және кейінгі Тапсырмаларды тіркеу көрсетілген мәнге дефис қою арқылы реттік нөмір бере отырып (-1Т, -2-Т және т.б.), сол реттік нөмірмен (N) жүзеге асырылады.";
82, 83 және 84-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"82. Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысымен (немесе оны алмастыратын адаммен) бірлесіп аудиторлық іс-шараға (негізгі кезеңге) шыққанға дейін мемлекеттік аудит тобының қатысушыларына техникалық оқу (нұсқамалық) өткізеді.
83. Сыбайлас жемқорлық тәуекелдерінің алдын алу және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының, Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп кодексінің (Мемлекеттік қызметшілердің қызметтік әдеп қағидалары) және Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 18-НҚ нормативтік қаулысы және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 601 бұйрығымен бірлесіп бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12575 болып тіркелген) Мемлекеттік аудиторлардың кәсіби әдеп қағидаларының сақталуын қамтамасыз ету мақсатында техникалық оқу (нұсқамалық) өткізуге Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) әдеп жөніндегі уәкілі және сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының құқықтық құжаттарында айқындалатын жауапты лауазымды адамдар тартылады.
84. Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысының келісімі бойынша осы Қағидалардың 54-тармағында көзделген нысан бойынша аудиторлық іс-шара жүргізу туралы хабарламаны дайындайды және Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қол қоюымен тікелей мемлекеттік аудит объектісінде мемлекеттік аудит жүргізудің (үстеме тексеруді қоспағанда) негізгі кезеңі басталғанға дейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей, мемлекеттік аудит объектісіне жібереді.";
93, 94, 95 және 95-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"93. Осы Қағидалардың 92-тармағында көзделген жағдайда, мемлекеттік аудит тобының жетекшісі жазбаша, электрондық пошта (факс), пошта байланысы арқылы және (немесе) қолма-қол Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесіне осы фактілер туралы хабарлайды, ол осыларды жою жөнінде шаралар қабылдайды.

Регистрация второго и следующих Поручений в рамках одного аудиторского мероприятия осуществляется за тем же порядковым номером (N) с присвоением к указанному значению через дефис порядкового номера (-1-Т, -2-Т и так далее).";
пункты 82, 83 и 84 изложить в следующей редакции:
"82. Членом Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие, совместно с руководителем структурного подразделения, ответственного за проведение государственного аудита (или лицом его замещающим), до выхода на аудиторское мероприятие (основной этап) проводится техническая учеба (инструктаж) с участниками группы государственного аудита.
83. В целях профилактики коррупционных рисков и противодействия коррупции, обеспечения соблюдения стандартов государственного аудита и финансового контроля, Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан (Правил служебной этики государственных служащих), утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153, и Правил профессиональной этики государственных аудиторов, утвержденных совместным нормативным постановлением Счетного комитета от 30 ноября 2015 года № 18-НҚ и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 601 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12575) к проведению технической учебы (инструктажа) привлекается уполномоченный по этике Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) и ответственные лица, определяемые правовыми документами органов внешнего государственного аудита и финансового контроля.
84. Руководителем группы государственного аудита по согласованию с руководителем структурного подразделения ответственного за проведение государственного аудита подготавливается уведомление о проведении аудиторского мероприятия по форме, предусмотренной пунктом 54 настоящих Правил и за подписью члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) ответственного за аудиторское мероприятие, не позднее, чем за два рабочих дня до начала основного этапа проведения государственного аудита непосредственно на объекте государственного аудита (за исключением встречной проверки) направляется объекту государственного аудита.";
пункты 93, 94, 95 и 95-1 изложить в следующей редакции:
"93. В случае, предусмотренном пунктом 92 настоящих Правил, руководитель группы государственного аудита письменно, посредством электронной почты (факсом), почтовой связью и (или) нарочно информирует о данных фактах члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие, который принимает меры по их устранению.

94. Мемлекеттік аудит объектісі мемлекеттік аудит жүргізуге кедергі келтіретін мән-жайларды жоймаған жағдайда, Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Төрағасына мемлекеттік аудит жүргізуге кедергі келтіретін себептер толық жойылғанға дейін аудиторлық іс-шараны тоқтата тұру туралы қолдаухат дайындайды.
95. Аудиторлық іс-шараны тоқтата тұру туралы шешім мемлекеттік аудит объектісін, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органды бір мезгілде хабардар ете отырып, Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) Төрағасының бұйрығы түрінде шығарылады.
Аудиторлық іс-шара қайта басталған кезде жаңа Тапсырма жазылып беріледі.
95-1. Заңның 38-бабының 1-тармағында көзделген мүдделер қақтығысы болған жағдайда, Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) мүшелеріне, сондай-ақ өзге де жұмыскерлерге аудиторлық іс-шараларды жүргізуге және (немесе) сүйемелдеуге байланысты лауазымдық міндеттерін жүзеге асыруға тыйым салынады.
Мүдделер қақтығысын реттеу сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл, Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі, сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамаларға сәйкес қабылданатын, мүдделер қақтығысын болғызбауға және шешуге, ол бойынша Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) мен Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) жұмыскерлері үшін өзара қолайлы шешімдер қабылдауға бағытталған шараларды іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) жұмыскерлерінің мүдделер қақтығысын реттеу тәсілдері:
жұмыскердің аудиторлық іс-шараға, мүдделер қақтығысының ықпалындағы немесе ықпал етуі мүмкін мәселелер бойынша талқылауға және шешімдерді қабылдау процесіне қатысудан өз еркімен бас тартуы немесе оның шеттетілуі (тұрақты немесе уақытша);
Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) мүдделерімен қақтығыс тудырып отырған өзінің жеке мүддесінен қызметкердің бас тартуы.
Мүдделер қақтығысын шешу тәсілдерінің келтірілген тізбесі толық болып табылмайды.";
97-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"97. Мемлекеттік аудит объектісінің ақпараттық стендінде немесе жұмыскерлерінің баршасына көрінетіндей жерде Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) жұмыскерлерінің мемлекеттік аудит объектісінде аудиторлық іс-шара жүргізіп жатқаны туралы ақпарат, сондай-ақ осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) сенім телефоны туралы хабарландыру орналастырылады.";
101-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

94. При неустранении объектом государственного аудита обстоятельств, препятствующих проведению государственного аудита, член Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственный за аудиторское мероприятие, готовит ходатайство Председателю Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) о приостановлении аудиторского мероприятия до полного устранения причин, препятствующих проведению государственного аудита.
95. Решение о приостановлении аудиторского мероприятия выносится в виде приказа Председателя Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) с одновременным уведомлением объекта государственного аудита, уполномоченного органа в области правовой статистики и специальных учетов.
При возобновлении аудиторского мероприятия выписывается новое Поручение.
95-1. Членам Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), а также иным работникам запрещается осуществлять должностные обязанности, связанные с проведением и (или) сопровождением аудиторских мероприятий, в случае конфликта интересов, предусмотренного пунктом 1 статьи 38 Закона.
Урегулирование конфликта интересов осуществляется путем реализации мер, принимаемых в соответствии с законодательствами о противодействии коррупции, государственной службе Республики Казахстан, а также государственном аудите и финансовом контроле, направленных на предотвращение и разрешение конфликта интересов, принятие взаимоприемлемых для Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) и работников Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) решений по нему.
Способы урегулирования конфликта интересов работников Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии):
добровольный отказ работника или его отстранение (постоянное или временное) от участия в аудиторском мероприятии, в обсуждении и процессе принятия решений по вопросам, которые находятся или могут оказаться под влиянием конфликта интересов;
отказ работника от своего личного интереса, порождающего конфликт с интересами Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).
Приведенный перечень способов разрешения конфликта интересов не является исчерпывающим.";
пункт 97 изложить в следующей редакции:
"97. На информационном стенде или месте, доступном для всеобщего обозрения работников объекта государственного аудита, размещается информация о проведении аудиторского мероприятия работниками Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), а также объявление о телефоне доверия Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.";
пункт 101 изложить в следующей редакции:

"101. Құқық қорғау органдары мемлекеттік аудит объектісіндегі құжаттарды алып қойғанда, сарапшылар мемлекеттік аудит жүргізуден бас тартқанда, мемлекеттік аудит нәтижелерін танығанда, еңбекке қабілетсіздігіне байланысты мемлекеттік аудитор, аудиторлық топтың мүшесі ұзақ уақыт болмағанда Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі немесе Тапсырмаға қол қойған лауазымды адам тіркелген Тапсырманың күшін жоюға келісім берген мемлекеттік аудит тобы жетекшісінің, мемлекеттік аудитті жүргізуге, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты бөлімше басшыларының қолы болған жағдайда, оның оң жақ жоғарғы бұрышына қойылатын "Тапсырманың күші жойылды" деген мәтіні бар мөртаңбаға өзінің қолын қою арқылы растай отырып Тапсырманың күшін жояды. Тапсырманың артқы бетінде (мөртаңбаның бедері деңгейінде) оның күшін жоюдың себептері және осындай шешімнің қабылданған күні көрсетіледі.";
103, 104, 105 және 106-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"103. Аудиторлық іс-шара барысында Аудит бағдарламасымен қамтылмаған, бірақ толық зерделеуге қажетті мәселелер туындаған жағдайда, мемлекеттік аудитор мемлекеттік аудит тобы басшысының келісімі бойынша Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесін жазбаша түрде хабардар етеді.";
104. Аудит бағдарламасында қамтылмаған мәселелер бойынша аудиторлық іс-шара жүргізудің орындылығы танылған жағдайда, Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі Аудит бағдарламасына толықтырулар енгізе отырып, мемлекеттік аудиторға тиісті тапсырма береді. Мемлекеттік аудит объектісі Аудит бағдарламасында қамтылмаған мәселелер бойынша материалдарды аудиторлық іс-шараны жүзеге асыратын мемлекеттік аудитор жіберген Құжаттарды ұсыну туралы талаптың негізінде ұсынады.
105. Мемлекеттік аудитті жүргізу мерзімін ұзарту қажет болған жағдайда, соның ішінде осы Қағидалардың 98 және 104-тармақтарында көзделген жағдайларда, Өтінімге тиісті өзгерістер енгізіле отырып, Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Төрағасы жоспарлауға және сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімшелер басшысының келісімімен Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің жазбаша өтінішхаты бойынша ол аяқталғанға дейін кемінде бір жұмыс күні бұрын мерзімін ұзартады.
106. Аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында Аудит бағдарламасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу мемлекеттік аудит тобының жетекшісі өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізудің негіздемелерін көрсете отырып дайындаған, жоспарлауға және сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшылары, сондай-ақ Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аппарат басшысы бұрыштама қойған Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің атына жазылған қызметтік жазбаның негізінде осы Қағидалардың 60, 61, 100-104-тармақтарында көзделген негіздер бойынша ЭҚАЖ-да тіркеле отырып, осы Қағидалардың 76-тармағында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.";

"101. В случае изъятия документов на объекте государственного аудита правоохранительными органами, отказа экспертов в проведении государственного аудита, признания результатов государственного аудита, длительного отсутствия государственного аудитора, члена аудиторской группы, связанного с нетрудоспособностью, Поручение отменяется членом Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие, или должностным лицом его подписавшим, путем заверения своей подписью штампа с текстом "Поручение отменено", которое проставляется в верхнем правом углу зарегистрированного Поручения при наличии подписи руководителя группы государственного аудита, руководителей подразделений, ответственных за проведение государственного аудита, правовое обеспечение, согласовавших его отмену. На оборотной стороне Поручения (на уровне оттиска штампа) указываются причины отмены и дата принятия такого решения.";
пункты 103, 104, 105 и 106 изложить в следующей редакции:
"103. При возникновении в ходе аудиторского мероприятия вопросов, не охваченных Программой аудита, но необходимых для полного изучения, государственный аудитор, по согласованию с руководителем группы государственного аудита, информирует в письменном виде члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие.
104. В случае признания целесообразности проведения аудиторского мероприятия, по неохваченным, Программой аудита вопросам, член Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственный за аудиторское мероприятие, дает государственному аудитору соответствующее поручение, с внесением дополнений в Программу аудита. Материалы, по неохваченным, Программой аудита вопросам, предоставляются объектом государственного аудита на основании Требования о предоставлении документов, направленного государственным аудитором, осуществляющим аудиторское мероприятие.
105. При необходимости продления срока проведения государственного аудита, в том числе в случаях, предусмотренных пунктами 98 и 104 настоящих Правил, срок продлевается не менее чем за один рабочий день до его окончания Председателем Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) по письменному ходатайству члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие по согласованию с руководителями структурных подразделений, ответственных за планирование и контроль качества, с внесением соответствующих изменений в Заявку.
106. Внесение изменений и (или) дополнений в Программу аудита в ходе проведения аудиторского мероприятия осуществляется в порядке, определенном в пункте 76 настоящих Правил с регистрацией в ИЭДО по основаниям, предусмотренным пунктами 60, 61, 100 - 104 настоящих Правил, на основании служебной записки за подписью руководителя структурного подразделения, ответственного за проведение государственного аудита, на имя члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие, с указанием обоснований внесения изменений и (или) дополнений, подготовленной руководителем группы государственного аудита, завизированной руководителями структурных подразделений, ответственных за планирование и контроль качества, а также руководителем аппарата Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).";

112 және 113-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"112. Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі аудиторлық іс-шара мәселелерінің толық қамтылуына мониторинг жүргізеді, аудиторлық іс-шараның жекелеген бағыттарын түзетеді және апта сайын аптаның соңғы жұмыс күні сағат 15-00-ге дейін қорғалған байланыс арналары арқылы (соның ішінде жеке есепке алу жазбасы бойынша Мемлекеттік органдардың интранет порталы арқылы) Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесіне, мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты бөлімшенің басшысына және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшенің жұмыскеріне есепті күнге жасалған аудиторлық есептердің, аудиторлық іс-шараның барысында анықталған жүйелік кемшіліктер кестесінің (болған жағдайда) және анықталған бұзушылықтар тізілімдерінің жобаларын ұсынады.
113. Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі, мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшенің бекітілген жұмыскері құзыреті шегінде аудиторлық есептердің жобаларын қарап, оларға ұсыныстар, ұсынымдар (болған кезде) береді.";
116-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"116. Аудиторлық есеп Аудит бағдарламасындағы мәселелердің тізбесіне сәйкес жасалады. Есептердің мазмұны жүйеленген және қайталануды болдырмауы тиіс, қысқа, қисынды және қабылдау үшін жеңіл болуы тиіс.";
118, 119 және 119-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"118. Бұзушылықтың әрбір фактісі, сондай-ақ заңнаманың анықталған кемшіліктері мен олқылықтары бұзушылықтың сипаты мен түрі, соның ішінде "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышын бекіту туралы" Есеп комитеті Төрағасының 2022 жылғы 25 қарашадағы № 158-н/қ бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышында көзделгендері сипаттала отырып, реттік тәртіппен нөмірленеді және жеке тармақпен (1-тармақ, 2-тармақ және тағы басқалар) тіркеледі. Біртекті бұзушылықтар топтастырылып, бір тармақта көрсетіледі.
Бұзушылықтар сипаттамасында бұзушылықтарды растайтын құжаттарға сілтеме жасалады.
Қаржылық бұзушылық тіркелетін тармақта құзыреті мен өкілеттіктеріне аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында бұзушылықтар мен кемшіліктер анықталған мәселелерді қарастыру кірген мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарын растайтын құжаттарымен қоса көрсету қажет.
119. Аудиторлық есептің жобасына (Аудиторлық есепке) оның ажырамас бөлігі болып табылатын мынадай аудиторлық дәлелдемелер қоса беріледі:

пункты 112 и 113 изложить в следующей редакции:
"112. Руководитель группы государственного аудита проводит мониторинг полноты охвата вопросов аудиторского мероприятия, корректирует отдельные направления аудиторского мероприятия и еженедельно в последний рабочий день недели до 15-00 часов по защищенным каналам связи (в том числе посредством Интранет портала государственных органов по индивидуальной учетной записи) или на бумажном носителе предоставляет члену Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственному за аудиторское мероприятие, руководителю подразделения, ответственного за проведение государственного аудита и работнику структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение проекты аудиторских отчетов, таблицы системных недостатков, выявленных в ходе аудиторского мероприятия (при наличии) и реестров выявленных нарушений, составленных на отчетную дату.
113. Членом Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие, руководителем структурного подразделения ответственного за проведение государственного аудита и закрепленным работником структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение рассматриваются в пределах компетенции проекты аудиторских отчетов и к ним даются предложения, рекомендации (при наличии).";
пункт 116 изложить в следующей редакции:
"116. Аудиторский отчет составляется в соответствии с перечнем вопросов Программы аудита. Содержание отчетов должно быть систематизированным и исключать повторы, быть кратким, логичным и доступным для восприятия.";
пункты 118, 119 и 119-1 изложить в следующей редакции:
"118. Каждый факт нарушения, а также выявленные недостатки и пробелы законодательства нумеруются и фиксируются отдельным пунктом (пункт 1., пункт 2. и так далее) в последовательном порядке с описанием характера и вида нарушения, в том числе предусмотренных в Классификаторе нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля, утвержденном приказом Председателя Счетного комитета от 25 ноября 2022 года №158-н/қ. Однородные нарушения группируются и отражаются в одном пункте.
В описании нарушения делается ссылка на документы, подтверждающие нарушения.
В пункте фиксируемого финансового нарушения необходимо указать должностных лиц объекта государственного аудита, в компетенцию и полномочия которых входило рассмотрение вопросов, по которым в ходе проведения аудиторского мероприятия выявлено нарушение, с приложением подтверждающих документов.
119. К проекту Аудиторского отчета (к Аудиторскому отчету) прилагаются следующие аудиторские доказательства, являющиеся его неотъемлемой частью:

1) мемлекеттік аудит объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі талап;
2) саладағы ағымдағы жағдай, соның ішінде саланың проблемалық мәселелері мен жүйелік кемшіліктері (алдын ала зерделеу кезеңінде қамтылмаған қосымша фактілер анықталған жағдайда);
3) мемлекеттік аудиторлар қол қойған және осы Қағидаларға 16-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында анықталған жүйелік кемшіліктер кестесі (болған жағдайда) (бұдан әрі - Жүйелік кемшіліктер кестесі);
4) мемлекеттік аудиторлар қол қойған және осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған аудиторлық іс-шараның нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар тізілімі (бұдан әрі – Тізілім);
5) құжаттардың, кестелердің төлнұсқалары немесе белгіленген тәртіппен куәландырылған көшірмелері, сондай-ақ болған жағдайда, бұзушылық фактілерін көрсететін анықтамалар, фотосуреттер;
6) функционалдық және лауазымдық міндеттеріне сүйене отырып, жол берілген бұзушылықтар бойынша адамдардың жазбаша түсініктемелері;
7) бақылау өлшемдері (тексеріп қараулар) актілері (соның ішінде негізгі құралдар мен тауарлық-материалдық құндылықтарды түгендеу нәтижелерінің актілері (олар жасалған жағдайда);
8) зерттеулердің (сынақтардың), сараптамалардың қорытындылары, хаттамалардың көшірмелері, аудиторлық іс-шараның нәтижелеріне байланысты құжаттар немесе олардың көшірмелері (олар жасалған жағдайда);
9) сарапшылардың қорытындылары (тартылған жағдайда);
10) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алушылардың қанағаттануы тұрғысынан халық арасында сауалнама жүргізу нәтижелері (болған жағдайда);
11) ақы төлеу фактісін растайтын құжаттар (көшірмелері) (аудиторлық іс-шара барысында қаражат өтелген (қалпына келтірілген) жағдайда):
төлем тапсырмалары (төлеуге арналған шоттар, түбіртектер, чектер);
ведомостер, ордерлер, нарядтар;
орындалған жұмыстардың, тауарларды жеткізудің және көрсетілген қызметтердің актілері;
12) талдамалық материалдар және мемлекеттік аудит объектісінің қызметіндегі бұзушылықтар мен кемшіліктер фактісін растайтын материалдар;
13) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкестігіне мемлекеттік аудит нәтижелерін тану рәсімінің қорытындылары бойынша сараптамалық қорытындылар (тану рәсімі жүргізілген жағдайда);
14) аудит объектісінің осы Қағидаларға 17-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында ұсынылған ақпарат пен құжаттардың толықтығы мен анықтығы туралы ұсыным-хаты;
15) өзара есеп айырысу бойынша салыстырып тексеру актілері қоса беріледі.
119-1. Осы Қағидалардың 119-тармағының 1), 3), 4), 6), 7), 9), 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды және әкімшілік және қылмыстық құқық бұзушылық белгілері бар аудиторлық дәлелдемелерді қоспағанда, осы Қағидалардың 119-тармағында көрсетілген құжаттарды электрондық форматта (егер жинау жалпыға қолжетімді көздерден не ресми ақпараттық жүйелер арқылы жүзеге асырылған жағдайда) ұсынылады.";

1) требование по исполнению обязанностей руководителя объекта государственного аудита;
2) текущая ситуация в отрасли, в том числе проблемные вопросы и системные недостатки отрасли (в случае выявления дополнительных фактов, неохваченных на этапе предварительного изучения);
3) таблица системных недостатков, выявленных в ходе проведения аудиторского мероприятия (при наличии) (далее – Таблица системных недостатков), подписанная государственными аудиторами и составленная по форме, согласно приложению 16-1 к настоящим Правилам;
4) реестр выявленных нарушений по результатам аудиторского мероприятия (далее – Реестр), подписанный государственными аудиторами и составленный по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
5) подлинники или заверенные в установленном порядке копии документов, таблицы, а также при наличии справки, фотографии, иллюстрирующие факты нарушений;
6) письменные объяснения лиц по допущенным нарушениям, исходя из функциональных и должностных обязанностей;
7) акты контрольных обмеров (осмотров) (в том числе акты результатов инвентаризации основных средств и товарно-материальных ценностей (при их составлении);
8) заключения исследований (испытаний), экспертиз, копии протоколов, документы или их копии, связанные с результатами аудиторского мероприятия (в случае их составления);
9) заключения экспертов (в случае привлечения);
10) результаты анкетирования населения с точки зрения удовлетворенности получателей государственных услуг (при наличии);
11) документы (копии), подтверждающие факт оплаты (в случае возмещения (восстановления) средств в ходе аудиторского мероприятия):
платежные поручения (счета к оплате, квитанции, чеки);
ведомости, ордера, наряды;
акты выполненных работ, поставки товаров и оказанных услуг;
12) аналитические материалы и материалы, подтверждающие факт нарушения и недостатка в деятельности объекта государственного аудита;
13) экспертные заключения по итогам непризнания результатов государственного аудита на соответствие стандартам государственного аудита и финансового контроля (в случае проведения процедуры признания);
14) письмо-представление объекта аудита о полноте и достоверности информации и документов, представленных в ходе проведения аудиторского мероприятия по форме, согласно приложению 17-1 к настоящим Правилам;
15) акты сверок по взаиморасчетам.
119-1. Документы, указанные в пункте 119 настоящих Правил предоставляются в электронном формате (в случае если сбор осуществлен из общедоступных источников либо посредством официальных информационных систем), за исключением документов, указанных в подпунктах 1), 3), 4), 6), 7), 9), 13) и 14) пункта 119 настоящих Правил и аудиторских доказательств, имеющих признаки административного и уголовного правонарушений.";

125, 126, 127 және 128-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"125. Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі (мемлекеттік аудитор) объектіде аудиторлық іс-шара аяқталғаннан кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей, мемлекеттік аудиторлар қол қойған аудиторлық есептің жобасын, Тізілімдерді, кестелерді және қосымшаларды (болған жағдайда) мынадай қолайлы тәсілдердің бірі арқылы:
1) мемлекеттік аудитордың өзі қолма-қол;
2) сканерден өткізілгендерін – қорғалған байланыс арналары бойынша;
3) Аудиторлық есеп жобасының тұпнұсқасын (құпияны қоспағанда) фельдъегерлік байланыс не хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы;
4) құпия сипаты бар аудиторлық іс-шаралар бойынша, – Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі заңнамасында белгіленген талаптарды сақтай отырып, Жоғары аудиторлық палатаға (Тексеру комиссиясына) жібереді.
126. Аудиторлық есептердің жобалары (аудиторлық есептер), жүйелік кемшіліктер кестелері және оларға қоса берілген Тізілімдер бойынша 750. Рәсімдік стандартта, сондай-ақ осы стандартты қолдану жөніндегі әдіснамалық басшылықта айқындалған тәртіппен сапа бақылауы рәсімі және заң сараптамасы жүргізіледі.
Аудиторлық есептердің жобалары (аудиторлық есептер), жүйелік кемшіліктер кестелері және оларға қоса берілген Тізілімдер бойынша сапа бақылауы рәсімін мемлекеттік аудит жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше, заң сараптамасын – құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше жүзеге асырады.
Егер Аудиторлық есептің жобасында (Аудиторлық есепте):
1) бұзушылықтардың елу тармағына дейін қамтылса, заң сараптамасы ол Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) кеңсесінде тіркелген күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі;
2) бұзушылықтардың елу және одан да көп тармағы қамтылса, заң сараптамасы ол Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) кеңсесінде тіркелген күннен бастап алты жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі.
127. Егер заң қорытындысын (сараптамалық қорытындыны) дайындау кезінде аудиторлық іс-шара материалдарына мемлекеттік аудиторлар тіркелген Аудиторлық есепке қоса берілмеген құжаттарды ұсынса, олар мұндай құжаттарды мемлекеттік аудит материалдарына, соның ішінде оның электрондық нұсқасына қоса тіркейді.
Құжаттарды қоса тіркеу мемлекеттік аудит жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің құжат айналымына, құқықтық қамтамасыз етуге, сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімшеге аудиторлық іс-шараның қорытынды кезеңінде қоса тіркеуге жататын құжаттарды немесе олардың көшірмелерін қоса бере отырып, ЭҚАЖ арқылы қызметтік жазба жіберуі арқылы жүзеге асырылады.

пункты 125, 126, 127 и 128 изложить в следующей редакции:
"125. Проект аудиторского отчета, подписанный государственными аудиторами, Реестры, таблицы и приложения (при наличии) руководителем группы государственного аудита (государственным аудитором) в срок не позднее следующего рабочего дня после завершения аудиторского мероприятия на объекте направляются в Высшую аудиторскую палату (Ревизионную комиссию) одним из приемлемых способов:
1) нарочно непосредственно государственным аудитором;
2) отсканированные – по защищенным каналам связи;
3) оригинал проекта Аудиторского отчета (за исключением секретного) посредством фельдъегерской связи либо по почте заказным письмом с уведомлением;
4) по аудиторским мероприятиям, имеющим секретный характер, – с соблюдением требований, установленных законодательством Республики Казахстан по защите государственных секретов.
126. По проектам аудиторских отчетов (аудиторским отчетам), таблицам системных недостатков и Реестрам, приложенным к ним, проводится процедура контроля качества и юридическая экспертиза в порядке, определенном 750 Процедурным стандартом, а также Методологическим руководством по применению данного стандарта.
Процедура контроля качества по проектам аудиторских отчетов (аудиторским отчетам), таблиц системных недостатков и Реестров, приложенных к ним осуществляется структурным подразделением, ответственным за проведение государственного аудита, юридическая экспертиза – структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение.
В случае, если проект Аудиторского отчета (Аудиторский отчет) содержит:
1) до пятидесяти пунктов нарушений, то юридическая экспертиза проводится в срок не более пяти рабочих дней со дня его регистрации в канцелярии Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии);
2) пятьдесят и более пунктов нарушений, то юридическая экспертиза проводится в срок не более шести рабочих дней со дня его регистрации в канцелярии Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).
127. В случае, если при подготовке юридического заключения (экспертного заключения) к материалам аудиторского мероприятия государственными аудиторами представлены документы, не приложенные к зарегистрированному Аудиторскому отчету, такие документы приобщаются ими к материалам государственного аудита, в том числе к его электронной версии.
Приобщение документов осуществляется на заключительном этапе аудиторского мероприятия посредством направления структурным подразделением ответственным за проведение государственного аудита в структурное подразделение ответственное за документооборот, правовое обеспечение, контроль качества служебной записки посредством ИЭДО с приложением документов или их копии, подлежащих приобщению.

128. Аудиторлық есептің және оған қоса берілген Тізілімнің жобасына заң қорытындысын қарауды мемлекеттік аудит тобы оны алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырады. Заң қорытындысын қарау кезінде Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты мүшесінің (болған жағдайда) және мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысының ескертулері мен ұсыныстары ескеріледі.
Аудиторлық есептің және оған қоса берілген Тізілімнің жобасына заң қорытындысын қарау кезінде келіспеушіліктер туындаған жағдайда, даулы мәселелер 750. Рәсімдік стандартты қолдану жөніндегі әдіснамалық басшылықта айқындалған тәртіппен келісу комиссиясының қарауына шығарылады.
Сараптамаларды қарау нәтижелері бойынша Аудиторлық есепке аудиторлық іс-шараны жүргізген мемлекеттік аудитор екі данада қол қояды. Мемлекеттік аудиторлар Аудиторлық есептің екінші парағынан бастап барлық бетіне қол қояды.
Аудиторлық есептің бір данасы Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) кеңсесінде қалады.
Аудиторлық есептің екінші данасы аудиторлық іс-шара шеңберінде соңғы аудит объектісінде аудиторлық іс-шара аяқталғаннан кейін он екі жұмыс күні мерзімі ішінде аудит объектісіне жіберіледі. Аудиторлық есеп осы Қағидалардың 125-тармағында көрсетілген қолайлы тәсілдердің бірі арқылы жіберіледі.";
131, 132 және 133-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"131. Жоғары аудиторлық палатаға (Тексеру комиссиясына) келіп түскен Аудиторлық есепке қарсылықтарды Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі мемлекеттік аудиторлармен, мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысымен, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшенің жұмыскерлерімен, мемлекеттік аудитті жүзеге асыруға тартылған сарапшылармен бірге Аудиторлық қорытындыны дайындау кезеңінде қарайды, содан кейін қарсылықтың әрбір тармағы бойынша қабылданған және қабылданбаған дәлелдерді көрсете отырып, Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) отырысы өткізілетін күнге дейін сегіз жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік аудит объектісіне уәжді жауап жібереді. Мемлекеттік аудит объектісінің Аудиторлық есепке ұсынған түсіндірмелері оларға жауап дайындалмастан назарға алынады.

128. Рассмотрение юридического заключения к проекту Аудиторского отчета, Таблице системных недостатков и Реестра, приложенных к нему, осуществляется группой государственного аудита в течение трех рабочих дней со дня его получения. При рассмотрении юридического заключения учитываются замечания и предложения члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за проведение государственного аудита (при наличии) и руководителя структурного подразделения, ответственного за проведение государственного аудита.
В случае возникновения разногласий при рассмотрении юридического заключения к проекту Аудиторского отчета, Таблицы системных недостатков и Реестра, приложенных к нему, спорные вопросы выносятся на рассмотрение согласительной комиссии в порядке, определенном Методологическим руководством по применению 750. Процедурного стандарта.
По результатам рассмотрения экспертиз Аудиторский отчет подписывается в двух экземплярах государственным аудитором, проводившим аудиторское мероприятие. Все страницы Аудиторского отчета, начиная со второго листа, парафируются государственными аудиторами.
Один экземпляр Аудиторского отчета остается в канцелярии Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).
Второй экземпляр Аудиторского отчета направляется объекту аудита в срок в течение двенадцати рабочих дней после завершения аудиторского мероприятия на последнем объекте аудита в рамках аудиторского мероприятия. Аудиторский отчет направляется одним из приемлемых способов, указанных в пункте 125 настоящих Правил.";
пункты 131, 132 и 133 изложить в следующей редакции:
"131. Поступившие в Высшую аудиторскую палату (Ревизионную комиссию) возражения к Аудиторскому отчету рассматриваются на этапе подготовки Аудиторского заключения членом Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие, совместно с государственными аудиторами, руководителем структурного подразделения, ответственного за проведение государственного аудита, работниками структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение, привлеченными экспертами, осуществлявшими государственный аудит. Мотивированный ответ объекту государственного аудита с указанием принятых и непринятых доводов по каждому пункту возражения направляется не позднее восьми рабочих дней до проведения заседания Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии). Пояснения, представленные объектом государственного аудита на Аудиторский отчет, принимаются во внимание без подготовки ответа на них.

132. Жоғары аудиторлық палатаға (Тексеру комиссиясына) келіп түскен Аудиторлық есепке қарсылықтар және оларға уәжді жауаптар Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) отырысынан кейін міндетті түрде аудиторлық іс-шара материалдарына және олардың ЖАП ИАЖ-дағы және (немесе) ЭҚАЖ-дағы электрондық нұсқаларына қоса тіркеледі.
133. Мемлекеттік аудиторлар іссапар аяқталған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей құжаттардың атауы мен аудиторлық іс-шараның қалған материалдарымен жасақтағанға дейін жинақтау папкасында қалыптастырылатын құжаттардың атауы мен парақ санын тізімдемеде көрсете отырып, алдын ала зерделеу нәтижелері туралы материалдардың, Өтінімге енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы қызметтік жазбалардың, Аудит бағдарламасының, Тапсырмалардың, алдын ала зерделеу туралы хабарламалар, аудиторлық іс-шараны өткізу туралы хабарламалар, құжаттар ұсыну, Аудиторлық есептің жобасы, Жүйелік кемшіліктер кестесінің, Тізілімнің және Аудиторлық есеп жобасына қосымшалардың түпнұсқаларын, мемлекеттік аудит объектілерінің қарсылықтарын (болған жағдайда) құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімшеге (Тексеру комиссиясының Регламентіне сәйкес айқындалған құрылымдық бөлімшеге) тапсырады.
Құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімше (Тексеру комиссиясының Регламентіне сәйкес айқындалған құрылымдық бөлімше) Аудиторлық есептердің, Жүйелік кемшіліктер кестесінің, Тізілімнің және Аудиторлық есепке қосымшалардың жобалары Жоғары аудиторлық палатаға (Тексеру комиссиясына) түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды сканерлейді, ЭҚАЖ-да тіркейді және Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесіне, мемлекеттік аудитті, сапа бақылауын жүргізуге және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелерге береді.
Аудиторлық іс-шара шеңберінде қалыптастырылған құжаттар сканерленген нұсқалары қоса тіркеліп, ЖАП ИАЖ-да орналастырылады.";
мынадай мазмұндағы 133-1-тармақпен толықтырылсын:
"133-1. Мемлекеттік аудит нәтижелерін қайта тексеру мынадай:
1) аудит мәселелері бойынша негізделген шағым келіп түскен;
2) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу кезіндегі мүдделер қақтығысы;
3) аудиторлық іс-шараның мақсатына қол жеткізуге мүмкіндік бермейтін Аудит бағдарламасының мәселелері толық ашылмаған жағдайларда, Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) Төрағасының атына аудит жүргізуге, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше басшыларымен келісіліп, аудиторлық іс-шараға жауапты Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) мүшесінің қолы қойылған қызметтік жазба негізінде жүзеге асырылады.

132. Поступившие в Высшую аудиторскую палату (Ревизионную комиссию) возражения к Аудиторскому отчету и мотивированные ответы на них после заседания Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) в обязательном порядке приобщаются к материалам аудиторского мероприятия и их электронным версиям в ИИС ВАП и (или) ИЭДО.
133. Оригиналы материалов о результатах предварительного изучения, служебные записки о внесенных изменениях и дополнениях в Заявку, Программу аудита, Поручения, уведомления о проведении предварительного изучения, уведомления о проведении аудиторского мероприятия, требования о предоставлении документов, проекты Аудиторского отчета, Таблицы системных недостатков, Реестра и приложений к проекту Аудиторского отчета сдаются в структурное подразделение, ответственное за документооборот (структурное подразделение, определенное в соответствии с регламентом Ревизионной комиссии), не позднее двух рабочих дней со дня окончания командировки с отражением в описи наименований документов и количества листов, которые до укомплектования их остальными материалами аудиторского мероприятия формируются в накопительной папке.
Проекты Аудиторских отчетов, Таблицы системных недостатков, Реестра и приложений к Аудиторскому отчету в течение двух рабочих дней со дня их поступления в Высшую аудиторскую палату (Ревизионную комиссию) сканируются структурным подразделением, ответственным за документооборот (структурное подразделение, определенное в соответствии с регламентом Ревизионной комиссии), регистрируются в ИЭДО и передаются члену Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственному за аудиторское мероприятие, структурным подразделениям, ответственным за проведение государственного аудита, контроль качества и правовое обеспечение.
Документы, сформированные в рамках аудиторского мероприятия, размещаются в ИИС ВАП с приобщением их сканированных версий.";
дополнить пунктом 133-1 следующего содержания:
"133-1. Перепроверка результатов государственного аудита осуществляется на основании служебной записки на имя Председателя Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), за подписью члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие, согласованной с руководителями структурного подразделения, ответственного за проведение аудита, правовое обеспечение, в случаях:
1) поступления обоснованной жалобы по вопросам аудита;
2) конфликта интересов при проведении государственного аудита и финансового контроля;
3) неполноты раскрытия вопросов Программы аудита, не позволяющей достичь цель аудиторского мероприятия.

Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) Төрағасының шешімі бойынша мемлекеттік аудит объектісінде қайта тексеру осы Қағидалардың 1-бөлімінің 3-параграфында және 2-бөлімде айқындалған тәртіпте тағайындалады.";
134, 135, 136, 137 және 138-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"134. Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органы жүргізген мемлекеттік аудиттің нәтижелері бойынша Аудиторлық қорытынды ресімделеді, ол Аудиторлық есептердің негізінде жасалатын, тұжырымдар мен ұсынымдарды қамтитын және Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) қаулысымен бекітілетін құжат болып табылады.
135. Жүргізілген аудиторлық іс-шараның нәтижелері бойынша, мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше аудит жетекшісімен және тобымен, тартылған сарапшылармен бірлесіп, Жоғары аудиторлық палатаның аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің жетекшілік етуімен (Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі мемлекеттік аудиторлар мен тартылған сарапшылардың қатысуымен аудит тобының жетекшісімен бірлесіп) Аудиторлық есептер жобаларының заң сараптамасының нәтижелері бойынша шығарылған заң қорытындысын, жергілікті жерге барып аудиторлық іс-шараны қайта тексеру (ол жүргізілген жағдайда) нәтижелерін ескере отырып, қол қойылған Аудиторлық қорытынды соңғы мемлекеттік аудит объектісіне жіберілгеннен кейін, Аудиторлық қорытындының, Аудиторлық іс-шара барысында анықталған жүйелік кемшіліктердің жиынтық кестесінің (бұдан әрі – Жиынтық кесте), Мемлекеттік аудиттің нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің жиынтық тізілімінің (бұдан әрі – Жиынтық тізілім) және Қазақстан Республикасы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын және (немесе) оларға ықпал ететін себептерді, жағдайларды жою, сондай-ақ осы бұзушылықтарға жол берген адамдарға Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылық шараларын қолдану үшін Нұсқаманың жобаларын дайындайды.
136. Жоғары аудиторлық палатаның мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшесі (Тексеру комиссиясының мемлекеттік аудит тобының жетекшісі) Аудиторлық қорытындының, Жиынтық тізілімнің, Жиынтық кестенің, Қаулының және Нұсқаманың жобаларын сапа бақылауына және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелерге жібереді.
Аудиторлық қорытындының, Жиынтық тізілімнің, Жиынтық кестенің, Қаулының және Нұсқаманың жобалары бойынша заң сараптамасы үш жұмыс күні ішінде жүргізіледі, содан кейін қорытындысы Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесіне, сапа бақылауына және мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшелерге жіберіледі.
Сапа бақылауы 750. Рәсімдік стандартта айқындалған тәртіппен Аудиторлық қорытындының, Жиынтық кестенің, Жиынтық тізілімнің, Нұсқаманың және Қаулының жобалары келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жүргізіледі.

По решению Председателя Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) назначается перепроверка на объекте государственного аудита в порядке, предусмотренном Параграфом 3 Раздела 1 и Разделом 2 настоящих Правил.";
пункты 134, 135, 136, 137 и 138 изложить в следующей редакции:
"134. По результатам государственного аудита, проведенного органом внешнего государственного аудита и финансового контроля, оформляется Аудиторское заключение, являющееся документом, составляемым на основании Аудиторских отчетов, содержащих выводы и рекомендации, и утверждаемым постановлением Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).
135. По результатам проведенного аудиторского мероприятия с учетом юридического заключения, вынесенного по результатам юридической экспертизы проектов Аудиторских отчетов, результатов (материалов) перепроверки аудиторского мероприятия с выездом на место (в случае ее проведения) структурное подразделение ответственное за проведение государственного аудита совместно с руководителем и группой аудита, привлеченными экспертами, под руководством члена Высшей аудиторской палаты, ответственного за аудиторское мероприятие (член Ревизионной комиссии, ответственный за аудиторское мероприятие совместно с руководителем группы аудита с участием государственных аудиторов и привлеченных экспертов), после направления подписанного Аудиторского отчета последнему объекту государственного аудита, готовит проекты Аудиторского заключения, Сводной таблицы системных недостатков, выявленных в ходе аудиторского мероприятия (далее – Сводная таблица), Сводного реестра выявленных нарушений по результатам государственного аудита (далее – Сводный реестр) и предписаний для устранения выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан и (или) причин, условий, способствующих им, а также принятия мер ответственности, предусмотренных законами Республики Казахстан, к лицам, допустившим эти нарушения.
136. Проекты Аудиторского заключения, Сводного реестра, Сводной таблицы, Постановления и Предписания структурным подразделением, ответственным за проведение государственного аудита Высшей аудиторской палаты (руководителем группы государственного аудита Ревизионной комиссии) направляются в структурные подразделения, ответственные за контроль качества и правовое обеспечение.
Юридическая экспертиза по проектам Аудиторского заключения, Сводного реестра, Сводной таблицы, Постановления и Предписания проходит в течение трех рабочих дней, с последующим направлением заключения члену Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственному за аудиторское мероприятие, в структурные подразделения, ответственные за контроль качества и проведение государственного аудита.
Контроль качества проводится по проектам Аудиторского заключения, Сводной таблицы, Сводного реестра, Предписания и Постановления в течение трех рабочих дней со дня поступления, в порядке, определенном 750. Процедурным стандартом.

137. Нұсқаманың және Жиынтық тізілімнің жобалары сапа бақылауы рәсімі жүргізілгеннен кейін Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қолы қойылып, Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) отырысы өткізілгенге дейін бес жұмыс күнінен кешіктірілмей мүдделі тараптарға қарау үшін жіберіледі.
Мүдделі тараптар Нұсқаманың және Жиынтық тізілімнің жобаларымен келіспеген жағдайда, Жоғары аудиторлық палатаға (Тексеру комиссиясына) жазбаша қарсылықтарын оларды алған күннен бастап екі жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ұсынады.
Аудиторлық қорытындының, Жиынтық тізілімнің және Нұсқаманың жобалары Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қолы қойылып, мемлекеттік аудит объектісіне қарау үшін және Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) отырысына дайындалу мақсатында Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) отырысы өткізілгенге дейін екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі.
Аудиторлық қорытындының, Жиынтық тізілімнің, Қаулы мен Нұсқаманың жобалары мемлекеттік аудит объектілері және мүдделі тараптар қарсылықтарының қаралуын ескере отырып, Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) отырысына шығарылады.
138. Аудиторлық қорытындының жобасына аудиторлық іс-шараны жүргізген мемлекеттік аудиторлар, аудит тобының жетекшісі, мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы, сапа бақылауына және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшылары, Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі қол қояды.
Құқықтық сүйемелдеу мәселелері бойынша келіспеушіліктер болған жағдайда, Аудиторлық қорытындының жобасына құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысы қол қойып, оның жазбаша ұстанымы қоса беріледі.
Жиынтық кестенің жобасына аудиторлық іс-шараны жүргізген барлық жұмыскер қол қояды және оған мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы бұрыштама қояды.
Жиынтық тізілімнің жобасына аудиторлық іс-шараны жүргізген барлық жұмыскер қол қояды, мемлекеттік аудитті жүргізуге, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшылары бұрыштама қояды.
Нұсқаманың жобасы мемлекеттік аудитті жүргізуге, сапа бақылауына, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшыларымен келісіледі және Аудиторлық қорытынды бекітілген соң, оған Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі қол қояды.
Аудиторлық қорытындының жобасы негізгі мемлекеттік аудит объектісі өкілінің баяндамасы (сөйлейтін сөзі) тезистерінің жобаларымен бірге Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) отырысы өткізілгенге дейін төрт жұмыс күні бұрын Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Төрағасына ілеспе хатпен ұсынылады.";
139-тармақ алынып тасталсын;
144-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

137. Проекты Предписания и Сводного реестра после проведения процедуры контроля качества направляются за подписью члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие, заинтересованным сторонам для рассмотрения не позднее пяти рабочих дней до проведения заседания Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).
При несогласии с проектами Предписания и Сводного реестра заинтересованными сторонами в Высшую аудиторскую палату (Ревизионную комиссию) представляются письменные возражения в срок не более двух рабочих дней со дня их получения.
Проекты Аудиторского заключения, Сводного реестра и Предписания направляются за подписью члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие объекту государственного аудита для рассмотрения и с целью подготовки к заседанию Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) не позднее двух рабочих дней до проведения заседания Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).
Проекты Аудиторского заключения, Сводного реестра, Постановления и Предписания выносятся на заседание Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) с учетом рассмотрения возражений объектов государственного аудита и заинтересованных сторон.
138. Проект Аудиторского заключения подписывается государственными аудиторами, проводившими аудиторское мероприятие, руководителем группы аудита, руководителем структурного подразделения ответственного за проведение государственного аудита, руководителями структурных подразделений, ответственными за контроль качества и правовое обеспечение, членом Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие.
При наличии разногласий по вопросам правового сопровождения проект Аудиторского заключения подписывается руководителем структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение с письменным приложением его позиции.
Проект Сводной таблицы подписывается всеми работниками, проводившими аудиторское мероприятие и визируется руководителем структурного подразделения, ответственного за проведение государственного аудита.
Проект Сводного реестра подписывается всеми работниками, проводившими аудиторское мероприятие, визируется руководителями структурных подразделений, ответственными за проведение государственного аудита, правовое обеспечение.
Проект предписания согласовывается руководителями структурных подразделений, ответственными за проведение государственного аудита, контроль качества, правовое обеспечение и после утверждения Аудиторского заключения, подписывается членом Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие.
Проект Аудиторского заключения с проектами тезисов доклада (выступления) представителя основного объекта государственного аудита, сопроводительным письмом представляются Председателю Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) за четыре рабочих дня до проведения заседания Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).";
пункт 139 исключить;
пункт 144 изложить в следующей редакции:

"144. Аудиторлық қорытындыда Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ оларды іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің анықталған бұзушылықтарының жалпы сомасы, соның ішінде:
1) қаржылық бұзушылықтар;
2) бюджет қаражатын, активтерді тиімсіз пайдалану;
3) бюджет қаражатын, активтерді тиімсіз жоспарлау;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасы нормаларын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілерін бұзушылықтардың сомалары көрсетіледі.
Рәсімдік бұзушылықтар және жүйелік кемшіліктер бойынша олардың саны көрсетіледі.";
146, 147, 148, 149, 150, 151 және 152-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"146. Аудиторлық қорытынды Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) Нұсқамасының жобасын дайындау үшін негіз болып табылады.
147. Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Нұсқамасы құқықтық актілер туралы заңнамада белгіленген деректемелерді қамтиды.
148. Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) отырысында жүргізілген аудиторлық іс-шаралардың қорытындылары қаралады. Аудиторлық қорытынды, Нұсқама Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің және мемлекеттік аудит объектілері өкілдерінің ақпаратын тыңдаудың қорытындысы бойынша қабылданады.
Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) отырысында Аудиторлық қорытындының жобасына құқықтық сүйемелдеу мәселелері бойынша келіспеушіліктер болған кезде құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысының ақпараты тыңдалады.
149. Егер аудиторлық іс-шаралардың қорытындысы бойынша Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) отырысы барысында мемлекеттік аудит объектісі Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Нұсқамасы жобасының тапсырмалық тармақтарын орындау мерзімдерін ауыстыруға не өзге де түзетулерге бастама жасаса, отырыс хаттамасында бастамашы, негіз және қабылданған шешім көрсетіледі.
Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Нұсқамасы жобасын түзету тапсырмалық тармақтарды басқа мүдделі тараптарға қайта бағыттауға қатысты болған жағдайда, оларға Нұсқаманың жобасын жіберу және оны қарау Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) отырысынан кейін осы Қағидалардың 137-тармағында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
150. Құпия сипаттағы аудиторлық іс-шаралар бойынша отырыстар Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі заңнамасында белгіленген талаптар сақтала отырып өткізіледі.
151. Мемлекеттік органдармен жүргізілген бірлескен аудиторлық іс-шараның қорытындысы бойынша Аудиторлық қорытынды мен нұсқамалар Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) отырысында осы органның өкілдерінің қатысуымен ақпаратты талқылағаннан кейін қабылданады.

"144. В Аудиторском заключении указывается общая сумма установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для их реализации, в том числе суммы:
1) финансовых нарушений;
2) неэффективного использования бюджетных средств, активов;
3) неэффективного планирования бюджетных средств, активов;
4) нарушений актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан.
По процедурным нарушениям и системным недостаткам указывается их количество.";
пункты 146, 147, 148, 149, 150, 151 и 152 изложить в следующей редакции:
"146. Аудиторское заключение является основой для подготовки проекта Предписания Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).
147. Предписание Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) содержит реквизиты, установленные законодательством о правовых актах.
148. На заседании Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) рассматриваются итоги проведенного аудиторского мероприятия. Аудиторское заключение, предписания принимаются по итогам заслушанной информации члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие, и представителей объектов государственного аудита.
На заседании Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) заслушивается информация руководителя структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение при наличии разногласий по вопросам правового сопровождения проекта Аудиторского заключения.
149. В случае, если в ходе заседания Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) по итогам аудиторских мероприятий объект государственного аудита инициирует перенос сроков исполнения порученческих пунктов или какие-либо корректировки проекта Предписания Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), в протоколе заседания указываются инициатор, основание и принятое решение.
В случае, если корректировка проекта Предписания Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) касается перенаправления порученческих пунктов другим заинтересованным сторонам, направление им проекта Предписания и его рассмотрение осуществляется после заседания Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) в порядке, определенном пунктом 137 настоящих Правил.
150. Заседания по аудиторским мероприятиям, имеющим секретный характер, проводятся с соблюдением требований, установленных законодательством Республики Казахстан по защите государственных секретов.
151. Аудиторское заключение и предписания по итогам совместного аудиторского мероприятия, проведенного с государственными органами, принимаются после обсуждения информации на заседании Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) с участием представителей такого органа.

152. Аудиторлық қорытынды Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Қаулысымен бекітіледі.";
154 және 155-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"154. Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі қол қойған Аудиторлық қорытындыны және Жиынтық тізілімді немесе Аудиторлық қорытындыдан және Жиынтық тізілімнен алынған үзінді қоса беріліп, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың басшыларына жіберілген Нұсқамалар көрсетілген мерзімдерде қаралуы тиіс.
155. Қаулылар мен Аудиторлық қорытындыларды толық көлемінде мыналарға:
Жоғары аудиторлық палата - Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасының Үкіметіне және құқық қорғау органдарына;
Тексеру комиссиялары - облыстың (облыстық маңызы бар қаланың, ауданның) жергілікті атқарушы органына, тиісті мәслихатқа және құқық қорғау органдарына жіберуі мүмкін.
Аудиторлық қорытындыда жазылған Қазақстан Республикасының Үкіметіне, жергілікті атқарушы органдарға ұсынымдар Қаулының және Аудиторлық қорытындының мөрмен расталған көшірмелері қоса беріліп, Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Төрағасы қол қоятын хатпен Қазақстан Республикасының Премьер-Министріне, тиісті әкімдерге жіберіледі.";
3-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бөлім. Жоғары аудиторлық палатаның жоғары мемлекеттік аудит органдарымен жүргізетін үстеме тексеруін, сондай-ақ бірлескен және қатар тексерулерін жүргізудің ерекшеліктері";
160-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"160. Үстеме тексеруді жүргізген мемлекеттік аудиторлар және тартылған сарапшылар Аудиторлық есепті екі данада жасайды және оларға қол қояды.
Аудиторлық есептің бірінші данасы үстеме тексеру аяқталғаннан кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде осы Қағидалардың 125-тармағында көрсетілген қолайлы тәсілдердің бірімен Жоғары аудиторлық палатаға (Тексеру комиссиясына) жіберіледі, ол бойынша Заңның 24-бабына сәйкес сапа бақылауы рәсімі жүргізіледі және сараптамалық және заң қорытындысы қалыптастырылады.
Аудиторлық есептің екінші данасы үстеме тексеру аяқталған күні мемлекеттік аудит объектісінің кіріс хат-хабарларды есепке алу жүйесінде тіркеледі не хабарламамен пошта арқылы жіберіледі.";
3-бөлімнің 2-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Жоғары аудиторлық палатаның елдердің жоғары мемлекеттік аудит органдарымен жүргізетін бірлескен және қатар тексерулерін жүзеге асыру.";
162-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"162. Елдердің жоғары мемлекеттік аудит органдарымен бірлескен немесе қатар тексерулеріне Жоғары аудиторлық палатаның қатысуының құқықтық негізі Бақылаудың басшылық қағидаттарының Лима декларациясы, Халықаралық жоғары аудит органдары ұйымының (ИНТОСАИ), Еуропа жоғары аудит органдары ұйымының (ЕУРОСАИ), Азия жоғары аудит органдары ұйымының (АЗОСАИ), Экономикалық ынтымақтастық елдерінің жоғары аудит органдары ұйымының (ЭКОСАИ), Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Жоғары қаржылық бақылау органдары басшылары кеңесінің, Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО) туралы шарттың, елдердің жоғары мемлекеттік аудит органдарымен Жоғары аудиторлық палатаның ынтымақтастық туралы келісімдері шеңберінде қабылданған шешімдер, Заң және осы Қағидалар болып табылады.";

152. Аудиторское заключение утверждается Постановлением Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).";
пункты 154 и 155 изложить в следующей редакции:
"154. Предписания с приложением Аудиторского заключения и Сводного реестра или выписки из Аудиторского заключения и Сводного реестра, за подписью члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие, направленные руководителям государственных органов и организаций, подлежат рассмотрению в указанные сроки.
155. Постановление и Аудиторское заключение в полном объеме также могут направляться:
Высшей аудиторской палатой - в Администрацию Президента Республики Казахстан, Правительство Республики Казахстан и правоохранительные органы;
Ревизионными комиссиями - в местные исполнительные органы области (города областного значения, района), соответствующий маслихат и правоохранительные органы.
Рекомендации Правительству Республики Казахстан, местным исполнительным органам, изложенные в Аудиторском заключении, направляются Премьер-Министру Республики Казахстан, соответствующим акимам письмом, подписываемым Председателем Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), с приложением заверенных печатью копий Постановления и Аудиторского заключения.";
заголовок раздела 3 изложить в следующей редакции:
"Раздел 3. Особенности проведения встречной проверки, а также совместной и параллельной проверок, проводимых Высшей аудиторской палатой с высшими органами государственного аудита";
пункт 160 изложить в следующей редакции:
"160. Аудиторский отчет составляется и подписывается в двух экземплярах государственными аудиторами и привлекаемыми экспертами, проводившими встречную проверку.
Первый экземпляр Аудиторского отчета в срок не позднее следующего рабочего дня после завершения встречной проверки, одним из приемлемых способов, указанных в пункте 125 настоящих Правил, направляется в Высшую аудиторскую палату (Ревизионную комиссию), по которому в соответствии со статьей 24 Закона проводится процедура контроля качества.
Второй экземпляр Аудиторского отчета в день завершения встречной проверки регистрируется в системе учета входящей корреспонденции объекта государственного аудита либо направляется почтой с уведомлением.";
заголовок параграфа 2 раздела 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Осуществление совместной и параллельной проверок, проводимых Высшей аудиторской палатой с высшими органами государственного аудита стран";
пункт 162 изложить в следующей редакции:
"162. Правовой основой участия Высшей аудиторской палаты в совместных или параллельных проверках с высшими органами государственного аудита стран являются Лимская декларация руководящих принципов контроля, решения, принятые в рамках Международной организации высших органов аудита (ИНТОСАИ), Европейской организации высших органов аудита (ЕВРОСАИ), Азиатской организации высших органов аудита (АЗОСАИ), Организации высших органов аудита стран экономического сотрудничества (ЭКОСАИ), Совета руководителей высших органов финансового контроля государств – участников Содружества Независимых Государств, Договора о Евразийском Экономическом Союзе (ЕАЭС), соглашений о сотрудничестве Высшей аудиторской палаты с высшими органами государственного аудита стран, Закон и настоящие Правила.";

164 және 165-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"164. Жоғары аудиторлық палата бірлескен тексеруді елдердің жоғары мемлекеттік аудит органдарымен бірге тексерудің ортақ тақырыбы, Бағдарламасы бойынша және келісілген мерзімдерде екіжақты немесе көпжақты негізде жүргізеді.
165. Жоғары аудиторлық палата қатар тексеруді елдердің жоғары мемлекеттік аудит органдарымен бірге кейіннен оның нәтижелерімен алмаса отырып, келісілген мәселелер мен жүргізу мерзімдері бойынша өзара келісім шеңберінде дербес жүргізеді.";
167 және 168-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"167. Бірлескен немесе қатар тексеруді жүргізу үшін мемлекеттік аудитті жүргізуге, сыртқы байланыстарды үйлестіруге жауапты құрылымдық бөлімшелер аудиторлық іс-шараға жауапты Жоғары аудиторлық палата мүшесінің басшылық етуімен тексеру жүргізу басталғанға дейін екі ай бұрын елдердің жоғары мемлекеттік аудитінің бір немесе бірнеше органымен ақпарат алмасу жөнінде жұмыстар жүргізеді, онда:
1) тексерудің мақсаты, міндеттері мен мәселелері;
2) тексеру объектілері;
3) тексеру жүргізу мерзімдері;
4) тексеру жүргізуге жауапты адамдар;
5) ұлттық заңнамада, ынтымақтастық туралы келісімдерде айқындалған функциялары мен аудиторлық өкілеттіктеріне сүйене отырып, әрбір жоғары мемлекеттік аудит органының қатысу шарттары мен мәселелері;
6) жоғары мемлекеттік аудит органдарының тексеру жүргізуге байланысты жұмыстарды қаржыландыру бөлігіндегі міндеттемелері;
7) ақпарат алмасу және тексеру нәтижелерін ресімдеу тәртібі, соның ішінде қорытынды құжаттың нысаны;
8) аудиторлық іс-шаралардың нәтижелері бойынша шешімдерді дайындау мен қабылдау тәртібі;
9) аудиторлық іс-шаралардың нәтижелері бойынша қабылданған шешімдердің орындалуын мониторингілеу (бақылау) тәртібі айқындалады.
168. Сыртқы байланыстарды үйлестіруге жауапты құрылымдық бөлімше мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшемен бірлесіп, Жоғары аудиторлық палатаның аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің басшылық етуімен ынтымақтасып отырған елдің жоғары мемлекеттік аудит органымен ақпарат алмасқаннан кейін бірлескен (қатар) тексеруді жүргізу туралы келісімнің (бұдан әрі – Келісім) және Тексеру бағдарламасының жобаларын дайындау жөнінде жұмыстар жүргізеді.";
170, 171, 172 және 173-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"170. Ынтымақтасып отырған елдің жоғары мемлекеттік аудит органымен келісілген Келісім және Бағдарлама жобаларына Жоғары аудиторлық палатаның жауапты мүшесі, мемлекеттік аудитті жүргізуге, құқықтық қамтамасыз етуге, сапа бақылауына, сыртқы байланыстарды үйлестіруге жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшылары бұрыштама қойып, Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасына қол қоюға енгізіледі.
Келісім және Бірлескен тексерудің бағдарламасы тексеру басталғанға дейін жеті жұмыс күнінен кешіктірілмей, ынтымақтасып отырған елдің жоғары мемлекеттік аудит органына бекіту үшін жіберіледі.

пункты 164 и 165 изложить в следующей редакции:
"164. Совместная проверка проводится Высшей аудиторской палатой с высшими органами государственного аудита стран на двусторонней или многосторонней основе по общей теме, Программе проверки и в согласованные сроки.
165. Параллельная проверка проводится Высшей аудиторской палатой с высшими органами государственного аудита стран по взаимному соглашению, самостоятельно по согласованным вопросам и срокам проведения с последующим обменом его результатами.";
пункты 167 и 168 изложить в следующей редакции:
"167. Для проведения совместной или параллельной проверки структурными подразделениями, ответственными за проведение государственного аудита, координацию внешних связей, под руководством члена Высшей аудиторской палаты, ответственного за аудиторское мероприятие, за два месяца до начала проведения проверки проводится работа по обмену с одним или несколькими высшими органами государственного аудита стран информацией, в которой определяются:
1) цель, задачи и вопросы проверки;
2) объекты проверки;
3) сроки проведения проверки;
4) лица, ответственные за проведение проверки;
5) условия и вопросы участия каждого высшего органа государственного аудита, исходя из их функций и аудиторских полномочий, определенных национальным законодательством, соглашениями о сотрудничестве;
6) обязательства высших органов государственного аудита в части финансирования работ, связанных с проведением проверки;
7) порядок обмена информацией и оформления результатов проверки, в том числе форма итогового документа;
8) порядок подготовки и принятия решений по результатам аудиторских мероприятий;
9) порядок мониторинга (контроля) за исполнением принятых решений по результатам аудиторских мероприятий.
168. Структурное подразделение ответственное за координацию внешних связей совместно со структурным подразделением ответственным за проведение государственного аудита под руководством члена Высшей аудиторской палаты, ответственного за аудиторское мероприятие после обмена информацией с высшим органом государственного аудита страны сотрудничества проводит работу по подготовке проектов соглашения о проведении совместной (параллельной) проверки (далее – Соглашение) и Программы проверки.";
пункты 170, 171, 172 и 173 изложить в следующей редакции:
"170. Проекты Соглашения и Программы проверки, согласованные с высшим органом государственного аудита страны сотрудничества, визируется ответственным членом Высшей аудиторской палаты, руководителями структурных подразделений, ответственных за проведение государственного аудита, правовое обеспечение, контроль качества, координацию внешних связей, и вносится на подпись Председателю Высшей аудиторской палаты.
Соглашение и Программа совместной проверки направляются для утверждения высшему органу государственного аудита страны сотрудничества не позднее семи рабочих дней до начала проверки.

171. Бірлескен тексеру тобының құрамына кіретін Жоғары аудиторлық палатаның жұмыскерлері өздері болған елдің аумағында тексеру жүргізу кезінде, болған елінің мемлекеттік аудит жүргізу заңнамасын, қағидаларын, сондай-ақ бекітілген Келісімді және Бірлескен тексеру бағдарламасын басшылыққа алуға міндетті.
172. Бірлескен (қатар) тексеруді сапалы жүргізу мақсатында Жоғары аудиторлық палатаның тексеруге жауапты мүшесі ынтымақтасып отырған елдің жоғары мемлекеттік аудит органымен Жоғары аудиторлық палатаның өзара іс-қимылын:
1) бірлескен (қатар) тексеруді жүзеге асыру барысында туындайтын мәселелер талқыланатын кеңестер;
2) консультациялар;
3) әдістемелік және талдамалық құжаттар, ақпарат алмасу түрінде ұйымдастырады.
173. Қазақстан Республикасының аумағында бірлескен тексеру жүргізілген кезде Аудиторлық есеп Жоғары аудиторлық палатаның бланкісінде тексеру объектісі үшін бір данасы ескеріле отырып, бірлескен тексеруге қатысып отырған елдердің жоғары мемлекеттік аудит органдарының санына тең даналарының саны бойынша ресімделеді.
Аудиторлық есепке тексеруді жүргізген жұмыскерлер қол қойған, Жүйелік кемшіліктердің тізбесі, бірлескен немесе қатар тексерудің нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар тізілімі қоса беріледі.";
176-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"176. Қатар немесе бірлескен тексерудің қорытындылары туралы Жоғары аудиторлық палатаның Аудиторлық қорытындысы, егер Келісімде өзгеше көзделмесе, осы Қағидалардың 3-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес Жоғары аудиторлық палатаның отырысында қаралады және қабылданады.";
182, 183 және 184-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"182. Мемлекеттік аудит объектілеріне осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, оларда көрсетілген мерзімдерде қаралатын Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Нұсқамалары Аудиторлық қорытындының немесе Аудиторлық қорытындыдан үзінді көшірменің қоса берілуімен жіберіледі.";
183. Заңның 5-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, аудит жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларға ықпал ететін себептерді, жағдайларды жою, сондай-ақ осы бұзушылықтарға жол берген адамдарға Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылық шараларын қолдану үшін Нұсқама дайындайды. Нұсқама аудит жүргізуге, құқықтық қамтамасыз етуге, сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімшелермен келісіліп, Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қолы қойылып, мемлекеттік аудит объектісінің басшысына және мемлекеттік аудит объектісіне басшылықты немесе басқаруды жүзеге асыратын жоғары тұрған органға жіберіледі.

171. Работники Высшей аудиторской палаты, входящие в состав группы совместной проверки, при проведении проверки на территории страны пребывания, должны руководствоваться законодательством, правилами проведения государственного аудита страны пребывания, а также утвержденными Соглашением и Программой совместной проверки.
172. В целях качественного проведения совместной (параллельной) проверки, член Высшей аудиторской палаты, ответственный за проверку, организует взаимодействие Высшей аудиторской палаты с высшим органом государственного аудита страны сотрудничества в виде:
1) совещаний с обсуждением вопросов, возникающих в ходе осуществления совместной (параллельной) проверки;
2) консультаций;
3) обмена методическими и аналитическими документами, информацией.
173. При проведении совместной проверки на территории Республики Казахстан Аудиторский отчет оформляется на бланке Высшей аудиторской палаты по количеству экземпляров, равному количеству участвующих в совместной проверке высших органов государственного аудита стран, с учетом одного экземпляра для объекта проверки.
К Аудиторскому отчету прилагается Таблица системных недостатков, Реестр выявленных нарушений по результатам совместной или параллельной проверки, подписанные работниками, проводившими проверку.";
пункт 176 изложить в следующей редакции:
"176. Аудиторское заключение Высшей аудиторской палаты об итогах параллельной или совместной проверки рассматривается и принимается на заседании Высшей аудиторской палаты в соответствии с порядком, установленным в разделе 3 настоящих Правил, если иное не предусмотрено Соглашением.";
пункты 182, 183 и 184 изложить в следующей редакции:
"182. Объектам государственного аудита направляются Предписания Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) по форме, согласно приложению 20 к настоящим Правилам, с приложением Аудиторского заключения или выпиской из Аудиторского заключения, которые рассматриваются в указанные в них сроки.
183. В соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 5 Закона, структурное подразделение ответственное за проведение аудита готовит Предписание для устранения выявленных нарушений и (или) причин, условий, способствующих им, а также принятия мер ответственности, предусмотренных законами Республики Казахстан, к лицам, допустившим эти нарушения. Предписание визируется структурными подразделениями, ответственными за проведение аудита, правовое обеспечение, контроль качества и за подписью члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие, направляется руководителю объекта государственного аудита.

184. Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Нұсқамаларын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының жауаптылығы ӘҚБтК-де көзделген.";
187-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"187. Жоғары аудиторлық палатаның және тексеру комиссияларының мемлекеттік аудиторлары ӘҚтК-нің 216, 219, 233 (үшінші бөлігі), 235, 236, 237, 247 (алтыншы бөлігі)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамаларды ӘҚтК-ге сәйкес толтырады және әкімшілік жазалар қолданады.
Хаттаманың және қаулының жобасы ӘҚтК-де белгіленген мерзімдер шегінде ұсынылған күнінен бастап бір жұмыс күні ішінде құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшемен (заңгер) келісіледі.";
191-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"191. Жоғары аудиторлық палатаның материалдарды құқық қорғау органдарына беруі Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 26 қарашадағы № 5 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы туралы ережеге сәйкес бекітілетін Сыртқы мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүргізу кезінде анықталған құқық бұзушылықтар бойынша мемлекеттік аудит материалдарын беру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Тексеру комиссияларының материалдарды құқық қорғау органдарына беруі тексеру комиссиялары мен құқық қорғау органдары бекіткен бірлескен бұйрықтарға сәйкес жүзеге асырылады.";
196 және 197-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"196. Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) сотқа талап қоюды беруді нұсқамаларының, соның ішінде бюджетке өтеудің, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар беру және (немесе) ерікті түрде өтелмеген (қалпына келтірілмеген) анықталған бұзушылықтар сомаларын есепке алу бойынша көрсету жолымен қалпына келтірудің қажеттігін қамтитын нұсқамаларының тапсырмалық тармақтары көрсетілген мерзімдерде орындалмаған және орындау мерзімдерін ұзарту туралы шешім болмаған кезде жүзеге асырады.
197. Сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше нұсқамалардың тапсырмалық тармақтары орындалуы тиіс күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде орындалмаған жағдайда, Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесімен алдын ала келісім бойынша Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) Төрағасының атына сотқа талап қоюға бастамашылық жасау туралы қызметтік жазбаның жобасын дайындап, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшеге келісуге жібереді.";
199-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

184. Ответственность должностных лиц объекта государственного аудита за невыполнение или ненадлежащее выполнение Предписаний Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) предусмотрена КоАП.";
пункт 187 изложить в следующей редакции:
"187. Протокола об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 216, 219, 233 (частью третьей), 235, 236, 237, 247 (частью шестой) составляют и налагают административные взыскания государственные аудиторы Высшей аудиторской палаты и ревизионных комиссий, в соответствии с КоАП.
Проект протокола и постановления согласовывается со структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение (юрист), в течение одного рабочего дня со дня его представления в пределах сроков, установленных КоАП.";
пункт 191 изложить в следующей редакции:
"191. Передача материалов Высшей аудиторской палатой в правоохранительные органы осуществляется в соответствии с Правилами передачи материалов государственного аудита по выявленным правонарушениям при проведении внешнего государственного аудита и финансового контроля, утверждаемыми в соответствии с Положением о Высшей аудиторской палате Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 26 ноября 2022 года № 5.
Передача материалов Ревизионными комиссиями в правоохранительные органы осуществляется в соответствии с совместными приказами, утвержденными ревизионными комиссиями и правоохранительными органами.";
пункты 196 и 197 изложить в следующей редакции:
"196. Предъявление исков в суд Высшей аудиторской палатой (Ревизионной комиссией) осуществляется при неисполнении в указанные сроки и отсутствия решения о продлении сроков исполнения порученческих пунктов предписаний, в том числе содержащих необходимость возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм нарушений, невозмещенных (невосстановленных) в добровольном порядке.
197. В случае неисполнения порученческих пунктов предписаний в течение пятнадцати рабочих дней со дня, с которого они должны были быть исполнены, структурное подразделение, ответственное за контроль качества по предварительному согласованию с членом Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие готовит на имя Председателя Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) проект служебной записки об инициировании предъявления иска в суд и направляет на согласование в структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение.";
пункт 199 изложить в следующей редакции:

"199. Сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшемен келісім бойынша Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қолы қойылған, сотқа талап қоюға бастамашылық жасалғаны туралы қызметтік жазба жасайды және тиісті шаралар қабылдау үшін Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Төрағасына жібереді.";
201-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"201. Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) басшылығы айқындаған құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшенің жұмыскері және қажет болған жағдайда, тиісті құрылымдық бөлімшелер басшыларының келісімі бойынша, аудиторлық іс-шараны жүргізген мемлекеттік аудитор және (немесе) нұсқамалар тармақтарының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын жұмыскер сот процесіне тікелей қатысады.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Аудиторлық қорытындысында қамтылған ұсынымдардың, Нұсқамаларының орындалуын мониторингілеуді жүзеге асыру";
5-тараудың 1-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Аудиторлық қорытындысында қамтылған ұсынымдарды, Нұсқамаларын бақылауға қою және олардың орындалуын мониторингілеу";
202-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"202. Құжат айналымына жауапты (немесе Тексеру комиссиясының Регламентінде айқындалған) құрылымдық бөлімше Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Аудиторлық қорытындысында қамтылған ұсынымдарды, Нұсқамаларының тармақтарын қол қойылған күнінен бастап бір жұмыс күні ішінде бақылауға қоюды жүзеге асырады, олардың орындалу мерзімі келгенге дейін бес жұмыс күні бұрын Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесіне олардың орындалу мерзімі туралы ескертеді.";
204, 205 және 206-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"204. Сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдардың және Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Нұсқамалары тармақтарының іске асырылу барысына мониторинг жүргізеді және тоқсан сайынғы негізде Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Төрағасын хабардар етеді.
Мониторинг нәтижелерін талдау мен есептілікті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше Қазақстан Республикасының Президентіне және Қазақстан Республикасының Парламентіне ұсынылатын тоқсан сайынғы ақпаратты, сондай-ақ есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің (жергілікті бюджеттердің) атқарылуы туралы жылдық есепті қалыптастыру, бұзушылықтарды болдырмау мақсатында оларды жүйелеу үшін пайдаланады.

"199. Структурным подразделением, ответственным за контроль качества по согласованию со структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение составляется служебная записка за подписью члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие об инициировании предъявления иска в суд и направляется Председателю Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) для принятия соответствующих мер.";
пункт 201 изложить в следующей редакции:
"201. Непосредственное участие в судебном процессе принимает определенный руководством Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) работник структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение, и при необходимости, по согласованию с руководителями соответствующих структурных подразделений, государственный аудитор, проводивший аудиторское мероприятие и (или) работник, осуществлявший контроль исполнения пунктов предписания.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Осуществление мониторинга и контроля за исполнением рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, Предписаний Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии)";
заголовок параграфа 1 главы 5 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Постановка на контроль рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, Предписаний Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) и мониторинг их исполнения";
пункт 202 изложить в следующей редакции:
"202. Структурное подразделение, ответственное за документооборот (или определенное Регламентом Ревизионной комиссии), осуществляет постановку на контроль рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, пунктов Предписаний Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) в течение одного рабочего дня со дня подписания, за пять рабочих дня до наступления срока их исполнения напоминает члену Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственному за аудиторское мероприятие, о сроке их исполнения.";
пункты 204, 205 и 206 изложить в следующей редакции:
"204. Структурное подразделение, ответственное за контроль качества, проводит мониторинг хода реализации рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и пунктов Предписаний Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) и на ежеквартальной основе информирует Председателя Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).
Результаты мониторинга используются структурным подразделением, ответственным за проведение анализа и отчетности, для формирования ежеквартальной информации, представляемой Президенту Республики Казахстан и Парламенту Республики Казахстан, а также годового отчета об исполнении республиканского бюджета (местных бюджетов) за отчетный финансовый год, систематизации нарушений в целях их предотвращения.

205. Сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше жартыжылдықтың қорытындысы бойынша есепті кезеңнен кейінгі айдың екінші айының 20 күнінен кешіктірмей, Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Төрағасына аудиторлық іс-шаралар материалдарының сапасын бақылаудың нәтижелері туралы, сондай-ақ талдаудың қорытындысы бойынша Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Аудиторлық қорытындыларында қамтылған ұсынымдардың, Қаулыларының (Нұсқамаларының) орындалу сапасы жөнінде жинақталып қорытылған ақпарат ұсынады.
206. Аудиторлық қорытындыда берілген ұсынымдарды қараудың нәтижелері туралы және Нұсқамаларды орындау туралы ақпаратты мемлекеттік аудит объектісі және оларда көрсетілген мүдделі адамдар растайтын құжаттарымен бірге тиісті құжаттарда көрсетілген мерзімдерде Жоғары аудиторлық палатаға (Тексеру комиссиясына) жібереді.";
5-тараудың 2-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Мемлекеттік аудит объектісінің Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Аудиторлық қорытындысында қамтылған ұсынымдарды және Нұсқамасының тармақтарын орындауын талдау";
207 және 208-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"207. Сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше Аудиторлық қорытындыда берілген ұсынымдардың және міндетті түрде орындау үшін жіберілген нұсқамалардың орындалуына жауапты Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) мүшесімен бірлесіп, тұрақты және жүйелі негізде мыналардың:
1) аудит объектілерінің Аудиторлық қорытындыда берілген ұсынымдарды қарауының, соның ішінде қарау нәтижелері туралы ақпараттың және олардың қаралғанын растайтын құжаттардың және шешімдер қабылдаудың;
2) Нұсқамалардың тапсырмалық тармақтарын орындаудың, соның ішінде аудит объектісі және мүдделі адамдар жіберетін Нұсқамаларды орындау нәтижелері туралы ақпараттың және растайтын құжаттардың уақтылылығы мен толықтығын бақылау мен талдауды жүзеге асырады.
208. Сапа бақылауын жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше мемлекеттік аудит объектісінен, Үкіметтен ақпарат (растайтын құжаттар) алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдарды және Нұсқама тармақтарын мемлекеттік аудит объектілерінің орындауына, Үкіметтің қарауына бақылау жүргізеді.
Үкіметтің Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдарды орындауы туралы ақпаратты оларды орындауға жауапты мемлекеттік орган (квазимемлекеттік сектор субъектісі) бақылаудан алу не оларды орындау мерзімдерін ұзарту туралы мәселені қарау үшін Жоғары аудиторлық палатаға жібереді.";

205. Структурное подразделение, ответственное за контроль качества, по итогам полугодия, не позднее 20 числа второго месяца, следующего за отчетным периодом, представляют Председателю Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) обобщенную информацию о результатах контроля качества материалов аудиторских мероприятий, а также по контролю полноты и своевременности исполнения рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, Постановлений (Предписаний) Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) по итогам анализа.
206. Информацию о результатах рассмотрения рекомендаций, данных в Аудиторском заключении, и об исполнении Предписаний объект государственного аудита и указанные в них лица направляют в Высшую аудиторскую палату (Ревизионную комиссию) в указанные в соответствующих документах сроки с приложением подтверждающих документов.";
заголовок параграфа 2 главы 5 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Анализ исполнения объектом государственного аудита рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и пунктов Предписания Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии)";
пункты 207 и 208 изложить в следующей редакции:
"207. Структурное подразделение, ответственное за контроль качества, совместно с членом Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственным за контроль исполнения данных в аудиторском заключении рекомендаций и направленных для обязательного исполнения предписаний, на постоянной и системной основе осуществляет контроль и анализ своевременности и полноты:
1) рассмотрения объектами аудита рекомендаций, данных в Аудиторском заключении, в том числе информации о результатах рассмотрения и подтверждающих документов об их рассмотрении и принятии решения;
2) исполнения порученческих пунктов Предписаний, в том числе информации о результатах исполнении Предписаний и подтверждающих документов, направляемых объектом государственного аудита и заинтересованными лицами.
208. Структурным подразделением, ответственным за проведение контроля качества, в течение семи рабочих дней со дня получения информации (подтверждающих документов) от объекта государственного аудита, Правительства проводится контроль выполнения объектом государственного аудита, рассмотрения Правительством рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и пунктов Предписания.
Информация об исполнении Правительством рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, направляется государственным органом (субъектом квазигосударственного сектора), ответственным за их исполнение, в Высшую аудиторскую палату для рассмотрения вопроса о снятии с контроля либо продлении сроков их исполнения.";

210-1, 211, 212, 213, 214, 215 және 216-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"210-1. Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдарды және Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) нұсқамаларының (Қаулыларының) тармақтарын бақылаудан алу үшін:
1) толық және сапалы орындалуы;
2) заңды тұлғаның таратылуы (соның ішінде банкрот болуы), жеке тұлғаның қайтыс болуы;
3) лауазымды адамның және/немесе заңды тұлғаның Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұру үшін шығуы;
4) объект шағымдану жөніндегі шараларды қабылдаған жағдайда, заңды күшіне енген сот шешімімен өтелуге (қалпына келтірілуге) жататын фактілердің немесе сомалардың көлемдерінің расталмауы;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген ескіру мерзімінің өтуі;
6) заңдастыру (рақымшылық жасау) актісін қабылдау, сондай-ақ олардың негізінде Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) қаражатты өтеу (қалпына келтіру) туралы тұжырым жасаған фактілерді заңдастыратын заңнаманы өзгерту;
7) жойылмайтын құқықтық және әкімшілік кедергілердің салдарынан ұсынымдар мен тапсырмаларды орындаудың мүмкін еместігі (заңнаманы өзгерту, тиісті жоғары тұрған уәкілетті органдардың шешім қабылдауы);
8) сарапшылардың, мамандардың бұзушылық фактілерінің жоқтығы туралы тиісті қорытындыларының болуы (қылмыстық және әкімшілік іс жүргізу шеңберінде);
9) тапсырмаларды (ұсынымдарды) дайындау үшін негіз болған анықталған бұзушылықты (әрекетті (әрекетсіздікті) қылмыстық сипаттан арылтатын заңнаманың өзгеруі;
10) бұрын жіберілген тапсырмалардың (ұсынымдардың) өзектілігіне әсер ететін ұйымдастырушылық өзгерістер (қайта құру) негіз болып табылады.
211. Сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше ұсынымдар мен нұсқамалардың орындалу нәтижелері немесе аудит объектісінен және мүдделі адамдардан қосымша ақпарат сұрату қажеттігі туралы қызметтік жазба жобасын дайындап, Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесіне енгізеді. Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) мүшесінің қолы қойылған қызметтік жазба Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Төрағасына жіберіледі.
212. Тергеу іс-шараларының, сот талқылауларының жүргізілу ұзақтығына, нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеумен, сондай-ақ қаржыландырудың болмауымен байланысты жағдайларды қоспағанда, ұсынымдардың және (немесе) нұсқамалар тармақтарының орындалуын үш реттен аспайтын мерзімге ұзартуға жол беріледі.
Егер сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше аудит объектісінің ұсынымдардың және (немесе) нұсқамалардың тармақтарын орындау мерзімін ұзарту үшін ұсынған негіздемелерін осы Қағидалардың 210-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес келмейді деп танылса, онда ол Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) мүшесінің қолымен нұсқамалардың тармақтарын және (немесе) аудиторлық қорытындының ұсынымдарын тиісінше орындамағаны туралы хат жібереді.

пункты 210-1, 211, 212, 213, 214, 215 и 216 изложить в следующей редакции:
"210-1. Основаниями для снятия с контроля рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и пунктов предписаний (Постановлений) Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссий) являются:
1) полное и качественное исполнение;
2) ликвидация юридического лица (в том числе банкротство), смерть физического лица;
3) выезд должностного лица и/или физического лица за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительство;
4) неподтверждение решением суда, вступившим в законную силу, фактов или объемов сумм, подлежащих возмещению (восстановлению), в случае принятия объектом мер по обжалованию;
5) истечение срока давности установленного законами Республики Казахстан;
6) принятие акта легализации (амнистии), а также изменения законодательства, узаконивающих факты, на основании которых Высшей аудиторской палатой (Ревизионной комиссией) был сделан вывод о возмещении (восстановлении) средств;
7) невозможность исполнения рекомендаций и поручений, вследствие неустранимых правовых и административных препятствий (изменение законодательства, принятия решения соответствующими вышестоящими уполномоченными органами);
8) наличие соответствующих заключений экспертов, специалистов об отсутствии фактов нарушений (в рамках уголовных и административных производств);
9) изменение законодательства, декриминализующее выявленное нарушение (действие (бездействие), послужившее основанием для подготовки поручений (рекомендаций);
10) организационные изменения (преобразования), влияющие на актуальность ранее направленных поручений (рекомендаций).
211. Структурное подразделение, ответственное за контроль качества, готовит проект служебной записки о результатах исполнения рекомендаций и предписаний или необходимости запроса дополнительной информации от объекта аудита и заинтересованных лиц и вносит члену Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственному за аудиторское мероприятие. Служебная записка за подписью члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) направляется Председателю Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).
212. Продление срока исполнения рекомендаций и (или) пунктов предписаний допускается не более трех раз, за исключением случаев, связанных с длительностью проведения следственных мероприятий, судебных разбирательств, разработкой проектов нормативных правовых актов, а также отсутствием финансирования.
В случае, если структурным подразделением, ответственным за контроль качества, представленные обоснования объекта аудита для продления срока исполнения рекомендаций и (или) пунктов предписаний признаны несоответствующими подпунктам 1) и 2) пункта 210 настоящих Правил, то им за подписью члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) направляется письмо о ненадлежащем выполнении пунктов предписаний и (или) рекомендаций аудиторского заключения.

213. Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Төрағасы осы Қағидалардың 211-тармағында көзделген қызметтік жазбаның негізінде Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдарды және Нұсқаманың, Қаулының тармақтарын бақылаудан алу, орындау мерзімдерін ұзарту туралы шешім қабылдайды.
214. Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Төрағасы шешім қабылдаған күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қолы қойылған хатпен мемлекеттік аудит объектісін Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Аудиторлық қорытындысында қамтылған ұсынымдардың және (немесе) Нұсқама тармақтарының, Қаулылардың бақылаудан алынғаны не олардың орындалуы жалғасатындығы туралы хабардар етеді.
Аудиторлық қорытындыда қамтылған Жоғары аудиторлық палатаның ұсынымдарын бақылаудан алу не орындау мерзімін ұзарту туралы хабарламаны алғаннан кейін ұсынымдардың орындалуына жауапты мемлекеттік орган (квазимемлекеттік сектор субъектісі) атқарылған жұмыс туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Үкіметінің атына жібереді.
Мемлекеттік аудит объектісінің атына Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдарды және (немесе) Нұсқаманың тармақтарын, Тексеру комиссиясы қаулыларын бақылаудан алу не олардың орындалу мерзімін ұзарту туралы ақпаратты жіберу олардың регламенттерінде айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
215. Сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) Төрағасының қарары бар Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) жауапты мүшесінің қызметтік жазбасын және мемлекеттік аудит объектілерінің Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдарды және Нұсқамалардың, Қаулылардың тармақтарын орындауы туралы ақпаратты ЖАП ИАЖ-ға жүктеуді жүзеге асырады.
216. Қажет болған жағдайда, Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдардың және Нұсқаманың, Қаулылардың тармақтарының орындалу барысы туралы мәселені талқылау мемлекеттік аудит объектілерінің, уәкілетті мемлекеттік органдардың және ұйымдардың лауазымды адамдарының ақпаратын тыңдау үшін оларды шақыра отырып, Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) отырысына шығарылады, оны қараудың қорытындысы бойынша тиісті шешім қабылданады.";
5-тарау 3-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-параграф. Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) шешімдерінің орындалуын тексеру";

213. Председателем Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) на основании служебной записки, предусмотренной пунктом 211 настоящих Правил, принимается решение о снятии с контроля, продлении сроков исполнения рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и пунктов Предписаний, Постановлений.
214. В течение четырех рабочих дней со дня принятия решения Председателя Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) структурное подразделение, ответственное за контроль качества письмом за подписью члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие, информирует объект государственного аудита о снятии с контроля либо продолжении исполнения рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и (или) пунктов Предписания, Постановлений Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).
После получения уведомления о снятии с контроля либо продлении срока исполнения рекомендаций Высшей аудиторской палаты, содержащихся в Аудиторском заключении, государственным органом (субъектом квазигосударственного сектора), ответственным за исполнение рекомендаций, направляется информация о проделанной работе в адрес Правительства Республики Казахстан.
Направление в адрес объекта государственного аудита информации о снятии с контроля либо продлении срока исполнения рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и (или) пунктов Предписания, Постановлений Ревизионной комиссии осуществляется в порядке, определенном их регламентами.
215. Структурное подразделение, ответственное за контроль качества, осуществляет загрузку служебной записки ответственного члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) с резолюцией Председателя Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) и информации об исполнении объектами государственного аудита рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и пунктов Предписаний, Постановлений в ИИС ВАП.
216. В случае необходимости, обсуждение вопроса о ходе и (или) о полноте исполнения рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и пунктов Предписания, Постановлений выносится на заседание Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) с приглашением должностных лиц объектов государственного аудита, уполномоченных государственных органов и организаций для заслушивания их информации, по итогам его рассмотрения принимается соответствующее решение.";
заголовок параграфа 3 главы 5 изложить в следующей редакции:
"Параграф 3. Проверка исполнения решений Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии)";

217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227 және 228-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"217. Сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің басшылық етуімен Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдардың және Нұсқамалар тармақтарының толық орындалуы туралы мемлекеттік аудит объектісінен ақпарат алған күннен кейін жеті жұмыс күні ішінде объекті қабылдаған шаралардың толықтығына бақылау жүргізу, сондай-ақ бұзушылықтардың жойылуын және ұсынымдардың орындалуын растау қажет болған кезде Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) Төрағасының атына Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) шешімдерінің орындалуына тексеру (бұдан әрі - тексеру) жүргізу күнін келісе отырып, оны жүргізудің орындылығы туралы қызметтік жазба дайындайды.
218. Тексеру жүргізу туралы шешімді Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Төрағасы қабылдайды.
219. Тексеру мынадай тәсілдердің біреуі арқылы жүзеге асырылады:
1) Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесіне енгізе отырып, аудит объектісіне шығу арқылы Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдарды және Нұсқамалар тармақтарын орындаудың толықтығы мен анықтығына бақылау жүргізу;
2) сыртқы мемлекеттік аудит органы осы объектіде жүргізетін (жоспарлаған) аудиторлық іс-шара бағдарламасына тексеру жүргізу мәселелерін қосу.
220. Тексеру жүргізу Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) шешімдерінің орындалуын мониторингілеуге және бақылауға жауапты Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) мүшесінің тапсырмасы негізінде жүзеге асырылады.
221. Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) шешімдерінің орындалуын тексеру үшін мемлекеттік аудит тобының құрамына мемлекеттік аудиторлар, ал қажет болған кезде сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімшенің жұмыскерлері кіреді.
222. Тексеру жүргізу нәтижелері бойынша оны жүргізген адам (адамдар) растайтын құжаттарды (қарау, тексеріп қарау актісі, фото-бейнематериалдар, жүргізілген жағдайда, жүргізілген пікіртерім нәтижелері, болған жағдайда тиісті уәкілетті органдардың, ұйымдардың сараптамалық қорытындылары және т.б.) қоса бере отырып, осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) шешімдерінің орындалуын тексеру актісін (бұдан әрі - Тексеру актісі) жасайды.
Тексеру актісі Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) бланкісінде екі данада (бірінші данасы - Жоғары аудиторлық палатаға (Тексеру комиссиясына), екінші данасы – мемлекеттік аудит объектісіне) ресімделеді.

пункты 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227 и 228 изложить в следующей редакции:
"217. Структурное подразделение, ответственное за контроль качества, под руководством члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) ответственного за аудиторское мероприятие, в течение семи рабочих дней после дня получения информации от объекта государственного аудита о полном исполнении рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и пункта Предписания, при необходимости проведения контроля за полнотой принятых объектом мер, а также подтверждения устранения нарушений и исполнения рекомендаций, готовит служебную записку, на имя Председателя Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) о целесообразности проведения проверки исполнения решений Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) (далее – проверка) с согласованием даты его проведения.
218. Решение о проведении проверки принимается Председателем Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).
219. Проверка осуществляется одним из следующих способов:
1) осуществление контроля полноты и достоверности исполнения рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и пунктов Предписаний с выходом на объект аудита, с включением в Перечень объектов аудита Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) на соответствующий год;
2) включением вопросов проведения проверки в программу аудиторского мероприятия, проводимого (запланированного) органом внешнего государственного аудита на данном объекте.
220. Проведение проверки осуществляется на основании поручения члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за мониторинг и контроль исполнения решений Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).
221. В состав группы государственного аудита для проверки исполнения решений Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) включаются государственные аудиторы, а в случае необходимости работники структурного подразделения, ответственного за контроль качества.
222. По результатам проведения проверки, лицом (лицами) его проводившими составляется акт проверки исполнения решений Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) (далее – Акт проверки), по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам, с приложением подтверждающих документов (Акта осмотра, обследований, фото-видеоматериалов, результаты проведенного опроса, при его проведении, экспертных заключений соответствующих уполномоченных органов, организаций, при их наличии, и так далее).
Акт проверки оформляется на бланке Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) в двух экземплярах (первый экземпляр – для Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), второй экземпляр – для объекта государственного аудита).

223. Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Төрағасы тексеру нәтижелері бойынша қызметтік жазбаның негізінде Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) шешімдерін толық бақылаудан алу не жекелеген тармақтарын орындауды жалғастыру туралы шешім қабылдайды.
224. Жоғары аудиторлық палатаның мүшесі Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) Төрағасының қарарын алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит объектісіне Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) шешімінің толық бақылаудан алынғаны немесе оны орындаудың жалғасатыны туралы хабарлама жібереді.
225. Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) Төрағасының қарары бар тексеру актісі, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінің ақпараты ЖАП ИАЖ-ға енгізіледі.
226. Мемлекеттік аудит объектісі Нұсқамалар тармақтарының орындалуы жөніндегі ақпаратты тиісті мерзімдерде ұсынбаған жағдайда, Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі Нұсқама тармақтарының орындалу мерзіміне дейін кемінде екі жұмыс күні бұрын мемлекеттік аудит объектісіне ЭҚАЖ (болған жағдайда) арқылы және қағаз түрінде поштамен ӘҚтК-нің 462-бабында көзделген әкімшілік жауаптылық туралы ескерту жібереді.
227. Сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше мемлекеттік аудит объектісі ақпарат ұсынбаған жағдайда – бес жұмыс күні ішінде, ал көрсетілген мерзімде Нұсқама тармақтарын орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда – Нұсқамада көрсетілген мерзім өткеннен кейін жеті жұмыс күні ішінде Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) Төрағасының атына мемлекеттік аудит объектісіне әкімшілік ықпал ету шараларын қолдану туралы қызметтік жазбаның жобасын дайындайды және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшеге келісуге жібереді.
228. Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше үш жұмыс күні ішінде қызметтік жазбаның жобасын әкімшілік іс жүргізуді қозғаудың орындылығы тұрғысынан қарайды.
Әкімшілік іс жүргізуді қозғау үшін негізділігі болған жағдайда, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімшенің қызметтік жазбасын келіседі, ал бас тартқан жағдайда, тиісті қорытынды жібереді.
Сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшемен келісім бойынша мемлекеттік аудит объектісіне әкімшілік ықпал ету шараларын қолдану туралы Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қолы қойылған қызметтік жазба жасайды және Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Төрағасына жібереді.
Әкімшілік іс жүргізуді қозғау орынды деп танылған жағдайда, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасайды.";

223. Председатель Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) на основании служебной записки по результатам проверки принимает решение о полном снятии с контроля либо продолжении исполнения отдельных пунктов решений Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).
224. Член Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) в течение трех рабочих дней после получения резолюции Председателя Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) направляет уведомление объекту государственного аудита о снятии с контроля решения Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) или продолжении его исполнения.
225. Акт проверки с резолюцией Председателя Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), а также информация объекта государственного аудита заносятся в ИИС ВАП.
226. Членом Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственным за аудиторское мероприятие, не менее чем за два рабочих дня до срока исполнения пунктов Предписания направляется посредством ИЭДО (при наличии) и в бумажном виде по почте объекту государственного аудита напоминание об административной ответственности, предусмотренной статьей 462 КоАП, в случае непредставления объектом государственного аудита в соответствующие сроки информации по исполнению пунктов Предписания.
227. Структурным подразделением ответственным за контроль качества, в случае непредставления информации объектом государственного аудита – в течение пяти рабочих дней, а в случае неисполнения или ненадлежащего им выполнения в указанный срок пунктов Предписания - в течение семи рабочих дней со дня истечения указанного в Предписании срока, составляется на имя Председателя Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) проект служебной записки о принятии мер административного воздействия к объекту государственного аудита и направляется на согласование в структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение.
228. Структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение, в течение трех рабочих дней рассматривает проект служебной записки на предмет целесообразности возбуждения административного производства.
В случае обоснованности для возбуждения административного производства структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение согласовывает служебную записку структурного подразделения, ответственного за контроль качества, а в случае отказа направляет соответствующее заключение.
Структурным подразделением, ответственным за контроль качества по согласованию со структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение составляется служебная записка за подписью члена Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие о принятии мер административного воздействия к объекту государственного аудита и направляется Председателю Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии).
В случае признания целесообразности возбуждения административного производства структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение составляет протокол об административном правонарушении.";

230, 231, 232 және 233-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"230. Аудиторлық іс-шараның нәтижелерін қарау жөнінде отырыс өткізу қорытындысы бойынша Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) интернет-ресурсына тиісті баспасөз релизі және құпиялылық режимі сақтала отырып, аудиторлық қорытынды орналастырылады.
231. Аудиторлық іс-шараның нәтижелерін қарау бойынша Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) алдағы отырысы туралы анонс Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) интернет-ресурсына оны өткізгенге дейін екі жұмыс күнінен кешіктірілмей орналастырылады.
232. Аудиторлық іс-шараның нәтижелерін қарау бойынша Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) отырысы өткізілгеннен кейін жұртшылықпен байланысқа жауапты құрылымдық бөлімше қажет болған жағдайда, қоғамдық маңыздылығын ескере отырып, Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) Төрағасының келісімімен бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің алдында Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) лауазымды адамдарының сөз сөйлеуін ұйымдастырады.
233. Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) Аудиторлық қорытындысы бекітіліп, Нұсқамасына қол қойылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит тобының жетекшісі Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің келісімі бойынша мемлекеттік аудит материалдарын (Аудиторлық есеп (№1 дана) және Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) қарсылықтарға уәжделген жауаптары, құқықтық қамтамасыз етуге және сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімшелердің сараптамалық қорытындылары, Аудиторлық қорытындыға, Жиынтық тізілімге, Жиынтық кестеге (болған жағдайда), отырыс хаттамасына, қаулыға, нұсқамаларға) материалдарды қоса тіркеу туралы қызметтік жазбаны (болған жағдайда) қамтыған аудиторлық іс-шара материалдары бар жинақ папканы толықтырып, кейіннен архивке өткізу үшін құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімшеге тапсырады, аудиторлық іс-шара материалдарының электрондық нұсқалары Бірыңғай дерекқордың электрондық архивіне және ЖАП ИАЖ-ға енгізіледі.";
2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 16-1, 17, 17-1, 18, 19, 20, 21, 22-қосымшалар осы тізбеге 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 және 34-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
9. Күші жойылды - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 23.08.2023 № 16-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Тізбеге
1-қосымша
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
объектілерінің тиісті жылға
арналған тізбесін қалыптастыру
және сыртқы мемлекеттік аудит
жүргізу кезінде қолданылатын
тәуекелдерді басқарудың
үлгілік жүйесіне
3-қосымша
Бағдарламалық құжаттар (саланы/аяны дамыту тұжырымдамасы, ұлттық жобалар, мемлекеттік органдардың даму жоспарлары) бойынша ӨЛШЕМШАРТТАР ТІЗБЕСІ
Р/с №
Өлшемшарттың атауы
Өлшем бірлігі
Шекті деңгейлер
Өлшемшарттың үлес салмағы (%)
Объективті
нормативтік (сараптамалық)
1
Соңғы мемлекеттік аудит жүргізу кезінен басталатын мерзім
жыл
2
Аталған бағдарламалық құжат шеңберінде іске асырылатын бюджеттік бағдарламаларды іріктеу өлшемшарттары мәндерінің ауытқу дәрежесінің орташа есептелген көрсеткіші
%
3
Бағдарламалық құжаттың нысаналы индикаторларына қол жеткізбеу үлесі
%
4
Бастапқыда бекітілген бағдарламалық құжатта көзделген мәндерге қол жеткізілмеген нысаналы индикаторлардың жалпы санына шаққандағы үлесі
%
5
Бастапқыда бекітілген нысаналы индикаторлардың жалпы санына шаққанда бағдарламалық құжатты іске асыру барысында өзгеріске ұшыраған нысаналы индикаторлардың үлесі
%
6
Бағдарламалық құжаттың Іс-шаралар жоспарындағы орындалмаған іс-шаралардың үлесі
%
7
Бағдарламалық құжат шеңберінде бюджеттік инвестициялық жобалардың жалпы санына шаққанда олардың уақтылы іске асырылмаған үлесі
%
8
Бағдарламалық құжатты іске асыру кезеңі ішінде оған енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың жиілігі (саны)
бірлік
Тізбеге
2-қосымша
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
объектілерінің тиісті жылға
арналған тізбесін қалыптастыру
және сыртқы мемлекеттік аудит
жүргізу кезінде қолданылатын
тәуекелдерді басқарудың
үлгілік жүйесіне
4-қосымша
Мемлекеттік органдар, олардың ведомстволық бағынысты мекемелері бойынша (шығыс бөлік) ӨЛШЕМШАРТТАР ТІЗБЕСІ
Р/с
Өлшемшарттың атауы
Өлшем бірлігі
Шекті деңгейлер
Нормативтік шекті деңгейден ауытқу пайызы
Өлшемшарттың үлес салмағы (%)
Объективті
нормативтік (сараптамалық)
1
Тексерілген кезеңге мемлекеттік аудит объектісіне бөлінген бюджет қаражатының жалпы көлеміне шаққанда мемлекеттік аудитпен қамтылған бюджет қаражатының үлесі
%
50% жоғары

пункты 230, 231, 232 и 233 изложить в следующей редакции:
"230. По итогам проведения заседания по рассмотрению результатов аудиторского мероприятия на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) размещается соответствующий пресс-релиз и аудиторское заключение с соблюдением режима секретности.
231. Анонс о предстоящем заседании Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) по рассмотрению результатов аудиторского мероприятия размещается на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) не позднее двух рабочих дней до его проведения.
232. После проведения заседания Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) по рассмотрению результатов аудиторского мероприятия структурное подразделение, ответственное за связи с общественностью, по согласованию с Председателем Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) при необходимости, с учетом общественной значимости, организует выступление должностных лиц Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) перед представителями средств массовой информации.
233. В течение пяти рабочих дней после утверждения Аудиторского заключения и подписания Предписания Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии), руководитель группы государственного аудита материалы государственного аудита (Аудиторский отчет (экземпляр №1), возражения и пояснения объектов государственного аудита (при наличии), служебной записки о приобщении материалов (при наличии) и мотивированные ответы Высшей аудиторской палаты (Ревизионной комиссии) на возражения, экспертные заключения структурных подразделений ответственных за правовое обеспечение и контроль качества, Аудиторское заключение, Сводный реестр, Сводная таблица (при наличии), протокол заседания, постановление, предписания), сдает в структурное подразделение, ответственное за документооборот, для доукомплектования накопительной папки с материалами аудиторского мероприятия с последующей передачей в архив. Электронные версии материалов аудиторского мероприятия вносятся в электронный архив Единой базы данных и ИИС ВАП.";
приложения 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 16-1, 17, 17-1, 18, 19, 20, 21 и 22 изложить в редакции согласно приложениям 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 и 34 к настоящему перечню.
9. Утратил силу нормативным постановлением Высшей аудиторской палаты РК от 23.08.2023 № 16-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к перечню
Приложение 3
к Типовой системе управления
рисками, которая применяется
при формировании перечня
объектов государственного аудита
и финансового контроля
на соответствующий год
и проведении внешнего
государственного аудита
ПЕРЕЧЕНЬ КРИТЕРИЕВ
по программным документам
(концепциям развития отрасли/сферы, национальным проектам, планам развития государственных органов)
№ п/п
Наименование критерия
Единица измерения
Пороговые уровни
Удельный вес критерия (%)
объективный
нормативный (экспертный)
1
Срок с момента проведения последнего государственного аудита
год
2
Средневзвешенный показатель степени отклонения значений критериев отбора бюджетных программ, реализуемых в рамках данного программного документа
%
3
Доля недостижения целевых индикаторов программного документа
%
4
Доля целевых индикаторов, не достигших значений, предусмотренных в первоначально утвержденном программном документе, от общего их количества
%
5
Доля подвергнутых изменению целевых индикаторов в ходе реализации программного документа от общего количества первоначально утвержденных целевых индикаторов
%
6
Доля невыполненных мероприятий Плана мероприятий программного документа
%
7
Доля несвоевременно реализуемых бюджетных инвестиционных проектов в рамках программного документа от их общего количества
%
8
Частота внесенных изменений и дополнений в программный документ в течение периода его реализации (количество)
единица
Приложение 2 к перечню
Приложение 4
к Типовой системе управления
рисками, которая применяется
при формировании перечня
объектов государственного
аудита и финансового контроля
на соответствующий год и
проведении внешнего
государственного аудита
ПЕРЕЧЕНЬ КРИТЕРИЕВ
по государственным органам, их подведомственным учреждениям (расходная часть)
№ п/п
Наименование критерия
Единица измерения
Пороговые уровни
Процент отклонения от нормативного порогового уровня
Удельный вес критерия (%)
объективный
нормативный (экспертный)
1
Доля бюджетных средств, охваченных государственным аудитом от общего объема бюджетных средств, выделенных объекту государственного аудита за проверенный период
%
более 50 %

30%-дан 50%-ға дейін
30%-ға дейін
2
Мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражаттың жалпы көлеміне шаққанда қаржылық бұзушылықтардың үлесі
%
3
Анықталған бұзушылықтардың жалпы сомасына шаққанда бюджетке өтеуге жататын анықталған қаржылық бұзушылықтардың сомасы
%
4
Тапсырмалардың жалпы көлеміне шаққанда мемлекеттік аудит органының орындалмаған тапсырмаларының үлесі
%
5
Республикалық бюджеттің жалпы көлеміне шаққанда мемлекеттік мекемені қаржыландырудың жылдық көлемі
%
6
Республикалық бюджеттің нысаналы даму трансферттерінің жалпы көлеміне шаққанда нысаналы даму трансферттерінің жылдық көлемі
%
7
Республикалық бюджеттің ағымдағы нысаналы трансферттерінің жалпы көлеміне шаққанда ағымдағы нысаналы трансферттердің жылдық көлемі
%
8
Өткен жылмен салыстырғанда қаржыландыру көлемдерінің өсуі/төмендеуі
%
9
Жыл соңына бюджет қаражатының игерілуі
%
10
Бюджеттің атқарылуы барысында шығыстардың бекітілген жалпы көлеміне шаққанда бюджеттік бағдарлама әкімшісі қайта бөлген (түзеткен) қаражаттың үлесі
%
11
Өткен кезеңмен салыстырғанда дебиторлық берешек көлемінің өсуі/төмендеуі
%
12
Өткен кезеңмен салыстырғанда кредиторлық берешек көлемінің өсуі/төмендеуі
%
13
Аталған мемлекеттік органның есепті кезеңде іске асыратын бюджеттік инвестициялық жобаларының жалпы бекітілген санына шаққанда уақтылы іске асырылмайтын бюджеттік инвестициялық жобалардың үлесі
%
14
Аталған мемлекеттік органның есепті кезеңде іске асыратын бюджеттік инвестициялық жобаларының жалпы бекітілген санына шаққанда бюджеттің атқарылуы барысында қайта бөлуге (түзетуге) ұшыраған бюджеттік инвестициялық жобалардың үлесі
%
15
Мемлекеттік орғанға бөлінген бюджет қаражатының жалпы көлеміне шаққанда бір бюджеттік бағдарлама шенберінде бюджеттік кіші бағдарламалар арасында қайта бөлінген қаражат үлесі
%
16
Кадрлардың тұрақтамау деңгейі
%
Тізбеге
3-қосымша
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
объектілерінің тиісті жылға
арналған тізбесін қалыптастыру
және сыртқы мемлекеттік аудит
жүргізу кезінде қолданылатын
тәуекелдерді басқарудың
үлгілік жүйесіне
6-қосымша
Бiрыңғай бюджеттiк сыныптамаға сәйкес бюджетке түсетін түсімдердің (салықтық емес түсімдер және негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер) толықтығын және уақтылылығын қамтамасыз ету жөніндегі ӨЛШЕМШАРТТАР ТІЗБЕСІ
Р/с №
Өлшемшарттың атауы
Өлшем бірлігі
Шекті деңгейлер
Өлшемшарттың үлес салмағы (%)
Объективті
нормативтік (сараптамалық)
1
Алдыңғы есепті кезеңмен салыстырғанда республикалық бюджетке жекелеген түсімдердің төмендеуі
%
2
Түзетілген болжам деректерін орындау үлесі
%
3
Түзетілген бюджетке шаққанда бекітілген бюджеттің кіріс бөлігі көрсеткіштерінің ауытқуы
%
Тізбеге
4-қосымша
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
объектілерінің тиісті жылға
арналған тізбесін қалыптастыру
және сыртқы мемлекеттік аудит
жүргізу кезінде қолданылатын
тәуекелдерді басқарудың
үлгілік жүйесіне
9-қосымша
Өңірлер (облыстар, республикалық маңызы бар қала, астана) бойынша ӨЛШЕМШАРТТАР ТІЗБЕСІ
Р/с №
Өлшемшарттың атауы
Өлшем бірлігі
Шекті деңгейлер
Өлшемшарттың үлес салмағы (%)
Объективті
нормативтік (сараптамалық)
1
Соңғы мемлекеттік аудит жүргізу кезінен басталатын мерзім
2
Соңғы екі жылда бөлінген республикалық бюджеттің бюджет қаражатының жалпы көлеміне шаққанда мемлекеттік аудитпен қамтылған бюджет қаражатының үлесі
3
Мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражаттың жалпы көлеміне шаққанда қаржылық бұзушылықтардың үлесі
4
Даму бюджеттік бағдарламалары бойынша республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың игерілмеген үлесі
5
Даму бюджеттік бағдарламасының орындалуының тиімділігі (жергілікті атқарушы органдар үшін)
коэффициент
6
Жергілікті бюджеттің дамуға арналған шығыстарының жалпы көлеміне шаққанда республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы даму трансферттерінің жылдық көлемі
7
Республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен қаржыландырылатын жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша жергілікті бюджеттен қоса қаржыландыруды қамтамасыз ету үлесі
8
Нысаналы даму трансферттері есебінен жергілікті атқарушы орган іске асыратын жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың жалпы бекітілген санына шаққанда бюджеттің атқарылуы барысында қайта бөлуге (түзетуге) ұшыраған жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың үлесі
9
Мемлекеттік орғанға бөлінген бюджет қаражатының жалпы көлеміне шаққанда бір бюджеттік бағдарлама шенберінде бюджеттік кіші бағдарламалар арасында қайта бөлінген қаражат үлесі
Тізбеге
5-қосымша
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
объектілерінің тиісті жылға
арналған тізбесін қалыптастыру
және сыртқы мемлекеттік аудит
жүргізу кезінде қолданылатын
тәуекелдерді басқарудың
үлгілік жүйесіне
11-қосымша
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарлары бойынша ӨЛШЕМШАРТТАР ТІЗБЕСІ
Р/с №
Өлшемшарттың атауы
Өлшем бірлігі
Шекті деңгейлер
Өлшемшарттың үлес салмағы (%)
Объективті
нормативтік (сараптамалық)
1
Соңғы мемлекеттік аудит жүргізу кезінен басталатын мерзім
жыл
2
Мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражаттың жалпы көлеміне шаққанда қаржылық бұзушылықтардың үлесі
%
3
Бағдарламалық құжаттың нысаналы индикаторларына қол жеткізбеу үлесі
%
4
Бастапқыда бекітілген бағдарламалық құжатта көзделген мәндерге қол жеткізілмеген нысаналы индикаторлардың жалпы санына шаққандағы үлесі
%
5
Бастапқыда бекітілген нысаналы индикаторлардың жалпы санына шаққанда бағдарламалық құжатты іске асыру барысында өзгеріске ұшыраған нысаналы индикаторлардың үлесі
%
6
Бағдарламалық құжаттың Іс-шаралар жоспарындағы орындалмаған іс-шаралардың үлесі
%
7
Бағдарламалық құжат шеңберінде бюджеттік инвестициялық жобалардың жалпы санына шаққанда олардың уақтылы іске асырылмаған үлесі
%
8
Бағдарламалық құжатты іске асыру кезеңі ішінде оған енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың жиілігі (саны)
бірлік
Тізбеге
6-қосымша
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
объектілерінің тиісті жылға
арналған тізбесін қалыптастыру
және сыртқы мемлекеттік аудит
жүргізу кезінде қолданылатын
тәуекелдерді басқарудың
үлгілік жүйесіне
14-қосымша
Бiрыңғай бюджеттiк сыныптамаға сәйкес бюджетке түсетін түсімдердің (салықтық емес түсімдер және негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер) толықтығын және уақтылылығын қамтамасыз ету жөніндегі ӨЛШЕМШАРТТАР ТІЗБЕСІ
Р/с №
Өлшемшарттың атауы
Өлшем бірлігі
Шекті деңгейлер
Өлшемшарттың үлес салмағы (%)
Объективті
нормативтік (сараптамалық)
1
Алдыңғы есепті кезеңмен салыстырғанда жергілікті бюджетке жекелеген түсімдердің төмендеуі
%
2
Түзетілген болжам деректерін орындау үлесі
%
3
Түзетілген бюджетке шаққанда бекітілген бюджеттің кіріс бөлігі көрсеткіштерінің ауытқуы
%
Тізбеге
7-қосымша
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
объектілерінің тиісті жылға
арналған тізбесін
қалыптастыру және сыртқы
мемлекеттік аудит жүргізу
кезінде қолданылатын
тәуекелдерді басқарудың
үлгілік жүйесіне
18-қосымша
_____________________________ бойынша1 (мемлекеттік аудит объектілері топтарының, нысандарының атауы)
ТӘУЕКЕЛДЕР ТІЗІЛІМІ Жоспарлы кезең: 202__ жыл
Р/с
Тәуекел өлшемшартының атауы және тәуекелдің сипаттамасы
Өлшем бірлігі
Ықпал ету
Ықтималдық

от 30 % до 50 %
до 30 %
2
Доля финансовых нарушений от общего объема средств, охваченных государственным аудитом
%
3
Сумма выявленных финансовых нарушений, подлежащая возмещению в бюджет от общей суммы выявленных нарушений
%
4
Доля неисполненных поручений органа государственного аудита от общего количества поручений
%
5
Годовой объем финансирования государственного учреждения от общего объема республиканского бюджета
%
6
Годовой объем целевых трансфертов на развитие от общего объема целевых трансфертов на развитие республиканского бюджета
%
7
Годовой объем целевых текущих трансфертов от общего объема целевых текущих трансфертов республиканского бюджета
%
8
Рост/снижение объемов финансирования по сравнению с прошлым годом
%
9
Освоение бюджетных средств на конец года
%
10
Доля перераспределенных (скорректированных) средств администратором бюджетной программы в ходе исполнения бюджета от общего утвержденного объема расходов
%
11
Рост/снижение объема дебиторской задолженности по сравнению с прошлым периодом
%
12
Рост/снижение объема кредиторской задолженности по сравнению с прошлым периодом
%
13
Доля несвоевременно реализуемых бюджетных инвестиционных проектов от общего утвержденного количества бюджетных инвестиционных проектов, реализуемых данным государственным органом, за отчетный период
%
14
Доля подвергнутых перераспределению (корректировке) бюджетных инвестиционных проектов в ходе исполнения бюджета от общего утвержденного количества бюджетных инвестиционных проектов, реализуемых данным государственным органом, за отчетный период
%
15
Доля средств перераспределенных между бюджетными подпрограммами в пределах одной бюджетной программы от общего объема средств бюджета выделенных государственному органу
%
16
Уровень текучести кадров
%
Приложение 3 к перечню
Приложение 6
к Типовой системе управления
рисками, которая применяется
при формировании перечня
объектов государственного
аудита и финансового контроля
на соответствующий год
и проведении внешнего
государственного аудита
ПЕРЕЧЕНЬ КРИТЕРИЕВ
по обеспечению полноты и своевременности поступлений в бюджет
(неналоговые поступления и поступления от продажи основного капитала)
в соответствии с Единой бюджетной классификацией
№ п/п
Наименование критерия
Единица измерения
Пороговые уровни
Удельный вес критерия (%)
объективный
нормативный (экспертный)
1
Снижение отдельных поступлений в республиканский бюджет по сравнению с предыдущим отчетным периодом
%
2
Доля исполнения скорректированных прогнозных данных
%
3
Отклонение показателей доходной части утвержденного бюджета от скорректированного
%
Приложение 4 к перечню
Приложение 9
к Типовой системе управления
рисками, которая применяется
при формировании перечня
объектов государственного
аудита и финансового контроля
на соответствующий год
и проведении внешнего
государственного аудита
ПЕРЕЧЕНЬ КРИТЕРИЕВ
по регионам (областям, городу республиканского значения, столице)
№ п/п
Наименование критерия
Единица измерения
Пороговые уровни
Удельный вес критерия (%)
объективный
нормативный (экспертный)
1
Срок с момента проведения последнего государственного аудита
год
2
Доля бюджетных средств, охваченных государственным аудитом от общего объема бюджетных средств республиканского бюджета, выделенных за последние два года
%
3
Доля финансовых нарушений от общего объема средств, охваченных государственным аудитом
%
4
Доля неосвоенных средств по бюджетным программам развития, выделенных из республиканского бюджета
%
5
Эффективность исполнения бюджетной программы развития (для местных исполнительных органов)
коэффициент
6
Годовой объем целевых трансфертов, выделенных из республиканского бюджета на развитие от общего объема расходов местного бюджета на развитие
%
7
Доля обеспечения софинансирования из местного бюджета по местным бюджетным инвестиционным проектам, финансируемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета
%
8
Доля подвергнутых перераспределению (корректировке) местных бюджетных инвестиционных проектов в ходе исполнения бюджета от общего утвержденного количества местных бюджетных инвестиционных проектов, реализуемых местным исполнительным органом за счет целевых трансфертов на развитие
%
9
Доля средств перераспределенных между бюджетными подпрограммами в пределах одной бюджетной программы от общего объема средств бюджета выделенных государственному органу
%
Приложение 5 к перечню
Приложение 11
к Типовой системе управления
рисками, которая применяется
при формировании перечня
объектов государственного
аудита и финансового контроля
на соответствующий год
и проведении внешнего
государственного аудита
ПЕРЕЧЕНЬ КРИТЕРИЕВ
по Планам развития области, города республиканского значения, столицы
№ п/п
Наименование критерия
Единица измерения
Пороговые уровни
Удельный вес критерия (%)
объективный
нормативный (экспертный)
1
Срок с момента проведения последнего государственного аудита
год
2
Доля финансовых нарушений от общего объема средств, охваченных государственным аудитом
%
3
Доля недостижения целевых индикаторов программного документа
%
4
Доля целевых индикаторов, не достигших значений, предусмотренных в первоначально утвержденном программном документе, от общего количества
%
5
Доля подвергнутых изменению целевых индикаторов в ходе реализации программного документа от общего количества первоначально утвержденных целевых индикаторов
%
6
Доля невыполненных мероприятий Плана мероприятий программного документа
%
7
Доля несвоевременно реализуемых бюджетных инвестиционных проектов в рамках программного документа от их общего количества
%
8
Частота внесенных изменений и дополнений в программный документ в течение периода его реализации (количество)
Единица
Приложение 6 к перечню
Приложение 14
к Типовой системе управления
рисками, которая применяется
при формировании перечня
объектов государственного
аудита и финансового контроля
на соответствующий год
и проведении внешнего
государственного аудита
ПЕРЕЧЕНЬ КРИТЕРИЕВ
по обеспечению полноты и своевременности поступлений в бюджет
(неналоговые поступления и поступлениями от продажи основного капитала)
в соответствии с Единой бюджетной классификацией
№ п/п
Наименование критерия
Единица измерения
Пороговые уровни
Удельный вес критерия (%)
объективный
нормативный (экспертный)
1
Снижение отдельных поступлений в местный бюджет по сравнению с предыдущим отчетным периодом
%
2
Доля исполнения скорректированных прогнозных данных
%
3
Отклонение показателей доходной части утвержденного бюджета от скорректированного
%
Приложение 7 к перечню
Приложение 18
к Типовой системе управления
рисками, которая применяется
при формировании перечня
объектов государственного
аудита и финансового контроля
на соответствующий год
и проведении внешнего
государственного аудита
форма
РЕЕСТР РИСКОВ
по1 ___________________________________________________________
(наименование группы объектов, предметов государственного аудита)
Плановый период: 202__ год
№ п/п
Наименование критерия риска и описание риска
единица измерения
Влияние
Вероятность

Күтілетін ықпал ету (4бағ. *5 бағ.)
Шекті мән үлгісі
Шекті мән
Ауытқу2 %
Үлес салмағы
Тәуекелдерді бағалау нәтижесі (9 бағ.*10 бағ.)
Тәуекел дәрежесі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Объектінің, мемлекеттік аудит мәнінің атауы
Жиынтық нәтиже:3
1
2
3
Ескертпе:
1 Тәуекелдер тізілімі мемлекеттік аудит объектілері мен нысандарының бөлінісінде қалыптастырылады.
2 Күтілетін ықпалды (6-баған) шекті мәннен (8-баған) алып тастау арқылы анықталады.
3 Жиынтық нәтиже өлшемшарттар бойынша тәуекелдерді бағалау нәтижелерін қосу арқылы айқындалады.
Тізбеге
8-қосымша
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
объектілерінің тиісті жылға
арналған тізбесін қалыптастыру
және сыртқы мемлекеттік аудит
жүргізу кезінде қолданылатын
тәуекелдерді басқарудың
үлгілік жүйесіне
19-қосымша
Нысан
_____________________________ бойынша (мемлекеттік аудит объектілері топтарының, нысандарының атауы)
ТӘУЕКЕЛДЕРДІҢ ЖИЫНТЫҚ ТІЗІЛІМІ Жоспарлы кезең: 202__ жыл.
Р/с
Мемлекеттік аудит объектісінің, нысанының атауы
Өлшем бірлігі
Жиынтық тізілім
Тәуекел дәрежесі
1
2
3
4
5
1
2
3
Ескертпе:
1 тәуекелдер тізілімі объектілер мен заттар бөлінісінде қалыптастырылады
мемлекеттік аудит.
2 күтілетін әсердің ауытқуын есептеу арқылы анықталады
(6-баған) шекті мәннен (8-баған).
3 жиынтық нәтиже нәтижелерді жинақтау жолымен айқындалады
критерийлер бойынша тәуекелдерді бағалау.
Тізбеге
9-қосымша
Тиімділік аудитін жүргізу
бойынша сыртқы мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
5-қосымша
нысан
Аудиторлық іс-шараның жобалық матрицасы
Тиімділік аудитінің тақырыбы:
Тиімділік аудитінің мақсаты:
Тиімділік аудитінің кіші мақсаты (қажет болған жағдайда):
1-аудиторлық мәселе.
Өлшемшарт
Ақпарат дереккөзі
Тәуекелдер
1.1
2-аудиторлық мәселе.
Өлшемшарт
Ақпарат дереккөзі
Тәуекелдер
2.1.
3-аудиторлық мәселе.
Өлшемшарт
Ақпарат дереккөзі
Тәуекелдер
3.1.
Тиімділік аудиті тобының
мүшесі (мүшелері) ___________________________
(қолы, ТАӘ (болған жағдайда)
Тиімділік аудиті тобының
жетекшісі ___________________________________
(қолы, ТАӘ (болған жағдайда)
Тізбеге
10-қосымша
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылуын
ағымдағы бағалауды жүзеге
асыру бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің
және қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
5-қосымша
_____ жылғы ____ тоқсандағы (жартыжылдықтағы, 9 айдағы, жылғы) қызметтің түйінді көрсеткіштері
Р/с №
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Алдыңғы жылғы ұқсас кезеңде _____ жылғы ____ тоқсан (жартыжыл-дық, 9 ай, жыл)
Есепті кезеңде _____ жылғы ____ тоқсан (жартыжыл-дық, 9 ай, жыл)
ауытқу %-бен, есе
1
2
3
4
5
6
I. Сандық көрсеткіштер
1
Мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының саны
Бірлік (бұдан әрі – бірл.)
2
Мемлекеттік аудитпен қамтылған объектілердің саны
бірл.
3
Мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі
миллион теңге (бұдан әрі - млн. теңге)
4
Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің барлық анықталған бұзушылықтары, соның ішінде
млн. теңге
4.1
қаржылық бұзушылықтар
млн. теңге
4.2
рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
млн. теңге
4.3
Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған, квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің бұзушылықтары
млн. теңге
4.4
тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражаты, мемлекет активтері
млн. теңге
4.5
тиімсіз жоспарланғаны
млн. теңге
5
Анықталған рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар саны
бірл.
6
Бір объектіге шаққанда анықталған бұзушылықтар сомасы, соның ішінде
млн. теңге
7
бір объектіге шаққанда анықталған қаржылық бұзушылықтар сомасы
млн. теңге
II. Сапалық көрсеткіштер
8
Мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлеміне шаққанда анықталған бұзушылықтардың үлесі, соның ішінде
%-бен
8.1
мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлеміне шаққанда анықталған қаржылық бұзушылықтардың үлесі
%-бен
9
Жоғары аудиторлық палатаның ұстауға бөлінген қаражатқа шаққанда өтелген (қалпына келтірілген, есеп бойынша көрсетілген) сомалардың арақатынасы
10
Өтеуге (қалпына келтіруге, есеп бойынша көрсетуге) жататын қаражаттың жалпы көлеміне шаққанда іс жүзінде өтелген (қалпына келтірілген, есеп бойынша көрсетілген) сомалардың үлесі (мерзімі келгендерімен бірге)
%-бен
11
Өтеуге (қалпына келтіруге, есеп бойынша көрсетуге) жататын қаражаттың жалпы көлеміне шаққанда іс жүзінде өтелген (қалпына келтірілген, есеп бойынша көрсетілген) сомалардың үлесі
%-бен
12
Жоғары аудиторлық палатаның тапсырмалары мен ұсынымдарының орындалу үлесі (орындау мерзімі келгендерімен бірге)
%-бен
13
Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру бойынша
Жоғары аудиторлық палатаның орындалған ұсынымдарының үлесі
%-бен
Тізбеге
11-қосымша
Республикалық бюджеттің
атқарылуын кейіннен бағалауды
жүзеге асыру бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің
және қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
қосымша
Жоғары аудиторлық палатаның есебі - Қазақстан Республикасы Үкіметінің ___ жылғы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есебіне қорытындының үлгілік құрылымы
КІРІСПЕ
I БӨЛІМ. Республикалық бюджеттің атқарылуының макроэкономикалық жағдайлары
ІI БӨЛІМ. РЕСПУБЛИКАЛЫҚ БЮДЖЕТТІҢ АТҚАРЫЛУЫН БАҒАЛАУ
2.1. Есепті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның орындалуын бағалау
2.2. Республикалық бюджеттің негізгі параметрлерінің атқарылуын бағалау
IІI БӨЛІМ. ОРТАЛЫҚ ЖӘНЕ ЖЕРГІЛІКТІ АТҚАРУШЫ ОРГАНДАРДЫҢ, КВАЗИМЕМЛЕКЕТТІК СЕКТОР СУБЪЕКТІЛЕРІНІҢ РЕСПУБЛИКАЛЫҚ БЮДЖЕТ ҚАРАЖАТЫН ПАЙДАЛАНУ ТИІМДІЛІГІН БАҒАЛАУ

Ожидаемое влияние (гр.4*гр.5)
Тип порогового значения
Пороговое значение
% отклонения2
Удельный вес
Результат оценки рисков (гр.9*гр.10)
Степень риска
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Наименование объекта, предмета государственного аудита
Сводный результат:3
1
2
3
Примечание:
1Реестр рисков формируется в разрезе объектов и предметов государственного аудита.
2Определяется путем расчета отклонения ожидаемого влияния (графа 6) от порогового значения (графа 8).
3Сводный результат определяется путем суммирования результатов оценки рисков по критериям.
Приложение 8 к перечню
Приложение 19
к Типовой системе управления
рисками, которая применяется
при формировании перечня
объектов государственного аудита
и финансового контроля
на соответствующий год
и проведении внешнего
государственного аудита форма
СВОДНЫЙ РЕЕСТР РИСКОВ
____________________________________________________________________________
(наименование группы объектов, предметов государственного аудита)
Плановый период: 202__ год
№ п/п
Наименование объекта, предмета государственного аудита
единица измерения
Сводный результат
Степень риска
1
2
3
4
5
1
2
3
Примечание:
1Реестр рисков формируется в разрезе объектов и предметов государственного аудита.
2Определяется путем расчета отклонения ожидаемого влияния (графа 6) от порогового значения (графа 8).
3Сводный результат определяется путем суммирования результатов оценки рисков по критериям.
Приложение 9 к перечню
Приложение 5
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по проведению аудита эффективности
форма
Проектная матрица аудиторского мероприятия
Тема аудита эффективности:
Цель аудита эффективности:
Подцель аудита эффективности (в случае необходимости):
Аудиторский вопрос 1.
критерии
Источник информации
Риски
1.1.
Аудиторский вопрос 2.
критерии
Источник информации
Риски
2.1.
Аудиторский вопрос 3.
критерии
Источник информации
Риски
3.1.
Член (члены) группы аудита эффективности
_______________________________________
(подпись, ФИО (при его наличии)
Руководитель группы аудита эффективности
_______________________________________
(подпись, ФИО (при его наличии)
Приложение 10 к перечню
Приложение 5
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по осуществлению текущей
оценки исполнения
республиканского и местных бюджетов
Ключевые показатели деятельности
за ____ квартал (полугодие, 9 месяцев, год) _____года
№ п/п
Наименование показателей
Единица измерения
За аналогичный период предыдущего года
за ____ квартал (полугодие, 9 месяцев, год) ___года
За отчетный период
за ____ квартал (полугодие, 9 месяцев, год) ____года
откл. в %, раз
1
2
3
4
5
6
I. Количественные показатели
1
Количество государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий
Единиц (далее – ед.)
2
Количество объектов, охваченных государственным аудитом
ед.
3
Объем средств, охваченных государственным аудитом
миллион тенге (далее - млн. тенге)
4
Всего установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора, в том числе:
млн. тенге
4.1
финансовые нарушения
млн. тенге
4.2
нарушения процедурного характера
млн. тенге
4.3
нарушения актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан
млн. тенге
4.4
неэффективно использованные бюджетные средства, активы государства
млн. тенге
4.5
неэффективное планирование
млн. тенге
5
Количество выявленных нарушений процедурного характера
ед.
6
Сумма установленных нарушений на один объект, в том числе
млн. тенге
7
сумма установленных финансовых нарушений на один объект
млн. тенге
II. Качественные показатели
8
Доля установленных нарушений к объему средств, охваченных государственным аудитом, в том числе
в %
8.1
доля установленных финансовых нарушений к объему средств, охваченных государственным аудитом
в %
9
Соотношение возмещенных (восстановленных, отраженных по учету) сумм к средствам, выделенным на содержание Высшей аудиторской палаты
10
Доля фактически возмещенных (восстановленных, отраженных по учету) сумм в общем объеме средств, подлежащих возмещению (восстановлению, отражению по учету) (с наступившими сроками)
в %
11
Доля фактически возмещенных (восстановленных, отраженных по учету) средств в общем объеме средств, подлежащих возмещению (восстановлению, отражению по учету)
в %
12
Доля исполнения поручений и рекомендаций Высшей аудиторской палаты (с наступившими сроками исполнения)
в %
13
Доля исполненных рекомендаций Высшей аудиторской палаты по совершенствованию законодательства Республики Казахстан
в %
Приложение 11к перечню
Приложение
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по осуществлению последующей
оценки исполнения
республиканского бюджета
Типовая структура Отчета Высшей аудиторской палаты - заключения к отчету
Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета за ___ год
ВВЕДЕНИЕ
РАЗДЕЛ I. Макроэкономические условия исполнения республиканского бюджета
РАЗДЕЛ II. ОЦЕНКА ИСПОЛНЕНИЯ РЕСПУБЛИКАНСКОГО БЮДЖЕТА
2.1 Оценка исполнения закона о республиканском бюджете на отчетный финансовый год
2.2 Оценка исполнения основных параметров республиканского бюджета
РАЗДЕЛ III. ОЦЕНКА ЭФФЕКТИВНОСТИ ИСПОЛЬЗОВАНИЯ СРЕДСТВ РЕСПУБЛИКАНСКОГО БЮДЖЕТА ЦЕНТРАЛЬНЫМИ И МЕСТНЫМИ ИСПОЛНИТЕЛЬНЫМИ ОРГАНАМИ, СУБЪЕКТАМИ КВАЗИГОСУДАРСТВЕННОГО СЕКТОРА

3.1. Орталық мемлекеттік органдардың республикалық бюджет қаражатын пайдалануының және қызметінің тиімділігін бағалау
3.2. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің республикалық бюджет қаражатын және мемлекет активтерін пайдалану тиімділігін бағалау
3.3. Өңірлерде (облыстарда) республикалық бюджет қаражатын пайдалану тиімділігін бағалау
IV БӨЛІМ. ҚОРЫТЫНДЫ БӨЛІК
4.1. Тұжырымдар
4.2. Ұсынымдар
ЕСЕПКЕ ҚОСЫМШАЛАР
Тізбеге
12-қосымша
Мәслихаттарға облыстардың,
республикалық маңызы бар
қалалардың, астананың тексеру
комиссияларының жергілікті
бюджеттің атқарылуы туралы
есеп ұсынуы бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
қосымша
Нысан
Тексеру комиссиясының ____ жылғы жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есебінің үлгілік құрылымы (жергілікті атқарушы органның есебіне қорытынды)
КІРІСПЕ
I БӨЛІМ. ӨҢІРДІҢ ӘЛЕУМЕТТІК-ЭКОНОМИКАЛЫҚ ДАМУЫНЫҢ НЕГІЗГІ КӨРСЕТКІШТЕРІ
II БӨЛІМ. ЖЕРГІЛІКТІ БЮДЖЕТТІҢ АТҚАРЫЛУЫН ТАЛДАУ
2.1. Жергілікті бюджетке түскен түсімдердің атқарылуын бағалау
2.2. Жергілікті бюджет кірістерінің атқарылуын бағалау
2.2.1. Салықтық түсімдерді талдау
2.2.2. Салықтық емес түсімдерді талдау
2.2.3. Негізгі капиталды сатудан түскен түсімдерді талдау
2.2.4. Трансферттер түсімдерін талдау
2.3. Жергілікті бюджет шығыстарының атқарылуын бағалау
2.3.1. Жергілікті бюджет шығындарының атқарылуын талдау
2.3.2. Бюджеттік кредиттердің пайдаланылуын талдау
2.3.3. Қаржы активтерін сатып алуға жұмсалған шығындарды талдау
2.3.4. Дебиторлық және кредиторлық берешектерді талдау
III БӨЛІМ. БАҒДАРЛАМАЛЫҚ ҚҰЖАТТАРДЫҢ ІСКЕ АСЫРЫЛУЫН БАҒАЛАУ
3.1. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының іске асырылуын бағалау
3.2. Өңірде басқа да бағдарламалық құжаттардың іске асырылуы туралы ақпарат
IV БӨЛІМ. ЖЕКЕЛЕГЕН БАҒЫТТАР БОЙЫНША НӘТИЖЕЛЕРГЕ ҚОЛ ЖЕТКІЗУ
4.1. Бюджеттік инвестициялық жобалардың іске асырылу тиімділігін бағалау
4.2. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджет қаражатының пайдаланылу тиімділігін бағалау
4.3. Мемлекет активтерінің пайдаланылу тиімділігін бағалау
4.4. Квазимемлекеттік сектор субъектілері активтерінің пайдаланылу тиімділігін бағалау
РАЗДЕЛ V. ЖЕРГІЛІКТІ БЮДЖЕТТІҢ ШОҒЫРЛАНДЫРЫЛҒАН ҚАРЖЫЛЫҚ ЕСЕПТІЛІГІН БАҒАЛАУ
VI БӨЛІМ. ҚОРЫТЫНДЫ БӨЛІК
5.1. Тұжырымдар
5.2. Ұсынымдар
ЕСЕПКЕ ҚОСЫМШАЛАР
1. Қосымша материалдар (кестелер, диаграммалар)
2. Тексеру комиссиясының есепті кезеңдегі жұмысы туралы ақпарат
Тізбеге
13-қосымша
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2016 жылғы 31 наурыздағы
№ 5-НҚ нормативтік қаулысына
10-қосымша
1001. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметіне бағалау жүргізу бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты

3.1. Оценка эффективности использования средств республиканского бюджета и деятельности центральных государственных органов
3.2. Оценка эффективности использования средств республиканского бюджета и активов государства субъектами квазигосударственного сектора
3.3. Оценка эффективности использования средств республиканского бюджета в регионах (областях);
РАЗДЕЛ IV. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ
4.1. Выводы
4.2. Рекомендации
ПРИЛОЖЕНИЯ К ОТЧЕТУ
Приложение 12к перечню
Приложение
к Процедурному стандарту
внешнего государственного аудита
и финансового контроля
по представлению ревизионными
комиссиями областей, городов
республиканского значения,
столицы отчета об исполнении
местного бюджета маслихатам
Форма
Типовая структура отчета ревизионной комиссии об исполнении местного бюджета
за ___год (заключение к отчету местного исполнительного органа)
ВВЕДЕНИЕ
РАЗДЕЛ I. ОСНОВНЫЕ ПОКАЗАТЕЛИ СОЦИАЛЬНО-ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ РЕГИОНА
РАЗДЕЛ II. АНАЛИЗ ИСПОЛНЕНИЯ МЕСТНОГО БЮДЖЕТА
2.1. Оценка исполнения поступлений в местный бюджет
2.2. Оценка исполнения доходов местного бюджета
2.2.1. Анализ налоговых поступлений
2.2.2. Анализ неналоговых поступлений
2.2.3. Анализ поступлений от продажи основного капитала
2.2.4. Анализ поступлений трансфертов
2.3. Оценка исполнения расходов местного бюджета
2.3.1. Анализ исполнения затрат местного бюджета
2.3.2. Анализ использования бюджетных кредитов
2.3.3. Анализ затрат на приобретение финансовых активов
2.3.4. Анализ дебиторской и кредиторской задолженности
РАЗДЕЛ III. ОЦЕНКА РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММНЫХ ДОКУМЕНТОВ
3.1. Оценка реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы
3.2. Информация о реализации в регионе других программных документов
РАЗДЕЛ IV. ДОСТИЖЕНИЕ РЕЗУЛЬТАТОВ ПО ОТДЕЛЬНЫМ НАПРАВЛЕНИЯМ
4.1. Оценка эффективности реализации бюджетных инвестиционных проектов
4.2. Оценка эффективности использования бюджетных средств администраторами бюджетных программ
4.3. Оценка эффективности использования активов государства
4.4. Оценка эффективности использования активов субъектов квазигосударственного сектора
РАЗДЕЛ V. ОЦЕНКА КОНСОЛИДИРОВАННОЙ ФИНАНСОВОЙ ОТЧЕТНОСТИ МЕСТНОГО БЮДЖЕТА РАЗДЕЛ VI. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ
5.1. Выводы
5.2. Рекомендации ПРИЛОЖЕНИЯ К ОТЧЕТУ
1. Дополнительные материалы (таблицы, диаграммы)
2. Информация о работе Ревизионной комиссии за отчетный период
Приложение 13 к перечню
Приложение 10
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 31 марта 2016 года № 5-НҚ
1001. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению оценки деятельности органов государственного аудита и финансового контроля

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметіне бағалау жүргізу бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты (бұдан әрі – Рәсімдік стандарт) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының (бұдан әрі – мемлекеттік аудит органдары) қызметіне бағалау жүргізудің мақсатын, міндеттерін, тәсілдерін, бағыттары мен өлшемшарттарын, оған қойылатын рәсімдік талаптарды айқындайды.
2. Рәсімдік стандарт "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 4-тармағының 24) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Рәсімдік стандарттың мақсаты мемлекеттік аудит органдары қол жеткізген нәтижелердің деңгейін өлшеу, олардың жұмыс сапасы мен нәтижелілігін арттыру, мемлекеттік аудит органдары қызметінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасына сәйкестігін бағалау болып табылады.
4. Рәсімдік стандарттың міндеті мемлекеттік аудит органдарының қызметін бағалауды жүзеге асыруға және жүргізілген бағалаудың (бұдан әрі – Бағалау) нәтижелерін ресімдеуге қойылатын рәсімдік талаптарға бірыңғай тәсілді белгілеу болып табылады.
5. Бағалау келесі тәсілдермен:
1) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының (бұдан әрі – тексеру комиссиялары) және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның ішкі аудит қызметтерінің есептік ақпаратына жүргізген талдауды және олардың жұмыс тиімділігін бағалауды ескере отырып, олардың ақпараты негізінде Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасын (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) қоспағанда, барлық мемлекеттік аудит органдарына қатысты жыл қорытындысы бойынша камералдық тәртіппен (бұдан әрі – камералдық тәртіппен бағалау);
2) Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне сәйкес тексеру комиссияларында және ішкі аудит қызметтерін қоспағанда, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органда және оның аумақтық бөлімшелерінде оның аумақтық бөлімшелерінде) жоспарлы тәртіппен (бұдан әрі – жоспарлы тәртіппен бағалау) жүзеге асырылады.
Осы Рәсімдік стандарттың 5-тармағының 1) тармақшасы бойынша ақпараттың толықтығы мен анықтығын мемлекеттік аудит органдарының бірінші басшылары қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік аудит органдары дәйексіз және толық емес ақпарат ұсынған жағдайда:
1) мемлекеттік аудит органының қызметін жалпы бағалаудан болған айыппұл көрсеткіші (-5) балл мөлшерінде ескеріледі;
2) мемлекеттік аудит органының басшысын жауаптылыққа тарту туралы ұсыным Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындау және лауазымнан босату құқығы бар лауазымды адамға (органға) жіберіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению оценки деятельности органов государственного аудита и финансового контроля (далее – Процедурный стандарт) определяет цель, задачи, способы, направления и критерии, процедурные требования к проведению оценки деятельности органов государственного аудита и финансового контроля (далее – органы государственного аудита).
2. Процедурный стандарт разработан в соответствии с подпунктом 24) пункта 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон).
3. Целью Процедурного стандарта является измерение уровня достигнутых результатов, повышение качества, результативности органов государственного аудита, оценка соответствия деятельности органов государственного аудита законодательству Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле.
4. Задачей Процедурного стандарта является установление единого подхода к процедурным требованиям к осуществлению и оформлению результатов проведенной оценки деятельности органов государственного аудита (далее – Оценка).
5. Оценка осуществляется следующими способами:
1) в камеральном порядке по итогам года в отношении всех органов государственного аудита, за исключением Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) на основании информации ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения, столицы (далее – ревизионные комиссии) и информации уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту с учетом проведенного им анализа отчетной информации и оценки эффективности деятельности служб внутреннего аудита (далее – оценка в камеральном порядке);
2) в плановом порядке в ревизионных комиссиях и уполномоченном органе по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделениях в соответствии с Перечнем объектов государственного аудита, за исключением служб внутреннего аудита (далее – оценка в плановом порядке).
Полнота и достоверность информации по подпункту 1) пункта 5 настоящего Процедурного стандарта обеспечивается первыми руководителями органов государственного аудита.
В случае представления органами государственного аудита недостоверной и неполной информации:
1) учитывается штрафной показатель от общей оценки деятельности органа государственного аудита в количестве (-5) баллов;
2) рекомендация о привлечении к ответственности руководителя органа государственного аудита направляется должностному лицу (органу), имеющему право назначения на должность и освобождения от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственной службе.

6. Тексеру комиссиялары қызметінің нәтижелері бойынша олардың қызметіне рейтингілік бағалау жүзеге асырылады.
Тексеру комиссиясының соңғы екі жылдағы тексеру комиссияларының қызметін бағалау рейтингінде бір тексеру комиссиясы бірінші позицияға ие болған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындауға және лауазымнан босатуға құқығы бар лауазымды адамға (органға) осы тексеру комиссиясының бірінші басшысын көтермелеу туралы ұсыным жіберіледі.
7. Ішкі аудит қызметтері жұмысының тиімділігін бағалау "Ішкі аудит қызметтері жұмысының тиімділігін бағалау", "Ішкі мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 20 сәуірдегі № 480 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16878 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның қызметін бағалаудың бағыттары мен өлшемшарттары
8. Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органды камералдық тәртіппен бағалау мынадай бағыттар:
1) Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру және оның орындалуы;
2) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу;
3) камералдық бақылау жүргізу;
4) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының сақталуы;
5) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары қызметкерлерінің жауаптылығы;
6) Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының үйлестіру кеңесі шешімдерінің орындалуы;
7) өзге де бағыттар бойынша жүзеге асырылады.
9. "Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру және оның орындалуы" бағытының өлшемшарттары:
1) Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесінің жобасын қалыптастыру;
2) жоспардан тыс аудит жүргізу туралы хабарламалар жіберу;
3) Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесіне өзгерістер енгізу;
4) Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесінің орындалуы (өтпелі аудиторлық іс-шараларды қоспағанда, Мемлекеттік аудит объектілерінің бастапқы тізбесіне қарай нақтыланған ауытқу) болып табылады.
10. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу" бағытының өлшемшарттары:
1) мемлекеттік аудит барысында бұзушылықтарды анықтау;
2) бұзушылықтар сомасын бюджетке өтеу (камералдық бақылауды қоспағанда);
3) бұзушылықтарды қалпына келтіру және есеп бойынша көрсету (камералдық бақылауды қоспағанда);

6. По результатам деятельности ревизионных комиссий осуществляется рейтинговая оценка их деятельности.
В случае занятия первой позиции одной ревизионной комиссией в рейтинге оценки деятельности ревизионных комиссий за последние два года, направляется рекомендация о поощрении первого руководителя данной ревизионной комиссии должностному лицу (органу), имеющему право назначения на должность и освобождения от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Оценка деятельности служб внутреннего аудита осуществляется в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2018 года № 480 "Об утверждении процедурного стандарта внутреннего государственного аудита и финансового контроля "Оценка эффективности деятельности служб внутреннего аудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16878).
Глава 2. Направления и критерии оценки деятельности уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту
8. Оценка уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту в камеральном порядке осуществляется по следующим направлениям:
1) формирование и исполнение Перечня объектов государственного аудита на соответствующий год;
2) проведение государственного аудита и финансового контроля;
3) проведение камерального контроля;
4) соблюдение стандартов государственного аудита и финансового контроля;
5) ответственность работников органов государственного аудита и финансового контроля;
6) исполнение решений Координационного совета органов государственного аудита и финансового контроля;
7) иные направления.
9. Критериями направления "Формирование и исполнение Перечня объектов государственного аудита на соответствующий год" являются:
1) формирование проекта Перечня объектов государственного аудита на соответствующий год;
2) направление уведомлений о проведении внепланового аудита;
3) внесение изменений в Перечень объектов государственного аудита на соответствующий год;
4) исполнение Перечня объектов государственного аудита на соответствующий год (отклонение уточненного к первоначальному Перечню объектов государственного аудита, за исключением переходящих аудиторских мероприятий).
10. Критериями направления "Проведение государственного аудита и финансового контроля" являются:
1) выявление нарушений в ходе государственного аудита;
2) возмещение сумм нарушений в бюджет (за исключением камерального контроля);
3) восстановление и отражение по учету нарушений (за исключением камерального контроля);

4) басқа мемлекеттік органдардан келіп түскен материалдар бойынша шығарылған қаулыларды және соттар шығарған, сондай-ақ заңнамада белгіленген тәртіппен мәжбүрлеп өндіріп алуға жіберілген қаулыларды қоспағанда, төлеу мерзімі келген әкімшілік айыппұлдардың сомаларын бюджет кірісіне өндіріп алу;
5) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Ішкі мемлекеттік аудит комитетінің және оның аумақтық бөлімшелерінің материалдары бойынша талап қоюларды соттардың қанағаттандыруы;
6) бюджет қаражатын, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін басқарудың және пайдаланудың тиімділігін арттыру үшін нормативтік құқықтық актілерге, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілеріне өзгерістер енгізу бойынша ұсыныстарды енгізу және қабылдау;
7) өткен кезеңдерді ескере отырып, мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шаралар қорытындылары бойынша қабылданған ұсынымдар, тапсырмалар (орындалу мерзімі басталған) санынан орындалған ұсынымдардың, тапсырмалардың үлесі болып табылады.
11. "Камералдық бақылау жүргізу" бағытының өлшемшарттары:
1) камералдық бақылау бойынша хабарламалардың орындалуы;
2) камералдық бақылау хабарламаларына қарсылықтарды қарау нәтижелері;
3) қамтуға жататын жалпы санның ішінен камералдық бақылаумен қамтылған конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алу рәсімдерінің үлесі болып табылады.
12. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының сақталуы" бағытының өлшемшарттары:
1) Жоғары аудиторлық палата жүргізген жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру нәтижелері;
Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 11 қаңтардағы № 167 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың жалпы стандарттарының (бұдан әрі – Жалпы стандарттар), Заңның 8-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бекітілген мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарының (бұдан әрі – рәсімдік стандарттар), сондай-ақ Жалпы және рәсімдік стандарттарға сәйкес қабылданатын актілердің талаптарын сақтау жоспарлы тәртіппен бағаланады.
2) Заңның 8, 19 және 24-баптарында көзделген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес емес деп танылған құжаттардың бар болуы;
3) Заңның 39-бабының 8-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік аудитор сертификатын қайтарып алу болып табылады.
13. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары қызметкерлерінің жауаптылығы" бағытының өлшемшарттары:
1) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелері қызметкерлерін ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің қызметіне байланысты тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауаптылыққа тарту фактілері;

4) взыскание в доход бюджета сумм административных штрафов, по которым наступил срок уплаты, за исключением вынесенных постановлений по материалам, поступившим из других государственных органов, и постановлений, вынесенных судами, а также переданных на принудительное взыскание в установленном законодательством порядке;
5) удовлетворение судами исков по материалам Комитета внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан и его территориальных подразделений;
6) внесение и принятие предложений по внесению изменений в нормативные правовые акты и в акты субъектов квазигосударственного сектора, для повышения эффективности управления и использования бюджетных средств, активов государства и субъектов квазигосударственного сектора;
7) доля исполненных рекомендаций, поручений от количества рекомендаций, поручений, принятых по итогам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий (с наступившими сроками исполнения) с учетом прошлых периодов.
11. Критериями направления "Проведение камерального контроля" являются:
1) исполнение уведомлений по камеральному контролю;
2) результаты рассмотрения возражений на уведомления камерального контроля;
3) доля процедур государственных закупок, охваченных камеральным контролем, из общего количества подлежащих охвату способом конкурса.
12. Критериями направления "Соблюдение стандартов государственного аудита и финансового контроля" являются:
1) результаты проведенной Высшей аудиторской палатой проверки по оценке в плановом порядке;
Соблюдение требований Общих стандартов государственного аудита и финансового контроля, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 11 января 2016 года № 167 (далее – Общие стандарты), процедурных стандартов государственного аудита и финансового контроля (далее – процедурные стандарты), утвержденных в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 8 Закона, а также актов, принимаемых в соответствии с Общими и процедурными стандартами оценивается в плановом порядке.
2) наличие документов, признанных не соответствующими Стандартам государственного аудита и финансового контроля, предусмотренным статьями 8, 19 и 24 Закона;
3) отзыв сертификата государственного аудитора по основаниям, предусмотренным пунктом 8 статьи 39 Закона.
13. Критериями направления "Ответственность работников органов государственного аудита и финансового контроля" являются:
1) факты привлечения работников уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений к дисциплинарной, административной и уголовной ответственности, связанной с деятельностью уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений;

2) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері қызметкерлерінің құқыққа қайшы іс-қимылдарына жеке және заңды тұлғалардың өтініш жасау жағдайларын растау болып табылады.
14. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының үйлестіру кеңесі шешімдерінің орындалуы" бағытының өлшемшарты Үйлестіру кеңесі шешімдерінің орындалуының толықтығы, сапасы және уақтылылығы болып табылады.
15. "Өзге де бағыттар" бағытының өлшемшарттары:
1) ішкі аудит қызметтері жұмысының тиімділігіне бағалау жүргізу;
2) ішкі аудит қызметтеріне әдіснамалық көмек көрсету;
3) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмаларын орындамау немесе уақтылы орындамау болып табылады.
4) жүргізілген жұмыс қорытындылары бойынша, соның ішінде бұқаралық ақпарат құралдарының қатысуымен аудиторлық іс-шаралар нәтижелері бойынша кездесулер, брифингтер, баспасөз конференцияларын, дөңгелек үстелдер өткізу.
3-тарау. Тексеру комиссияларының қызметін бағалаудың бағыттары мен өлшемшарттары
16. Тексеру комиссияларын камералдық тәртіппен бағалау мынадай бағыттар:
1) Мемлекеттік аудит объектілері тізбесін қалыптастыру және орындау;
2) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу;
3) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының сақталуы;
4) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары қызметкерлерінің жауаптылығы;
5) Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының үйлестіру кеңесі (және оның Кіші комитеті) шешімдерінің орындалуы;
6) өзге де бағыттар бойынша жүзеге асырылады.
17. "Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыру және орындау" бағытының өлшемшарты Тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыру және Тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін орындау (өтпелі аудиторлық іс-шаралар мен Жоғары аудиторлық палатаның тапсырмасы және тиісті маслихаттардың шешімдері бойынша өткізілетін аудиторлық іс-шараларды қоспағанда, Мемлекеттік аудит объектілерінің бастапқы тізбесіне нақтыланған ауытқу) болып табылады.
18. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу" бағытының өлшемшарттары:
1) өткен кезеңдерді ескере отырып, мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шаралар қорытындылары бойынша қабылданған ұсынымдар, тапсырмалар (орындалу мерзімі басталған) санынан орындалған ұсынымдардың, тапсырмалардың үлесі;
2) ұсынымдардың жалпы санына шаққанда заңнамадағы, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілеріндегі олқылықтар мен қайшылықтарды жоюға бағытталған ұсынымдар;

2) подтверждение случаев обращения физических и юридических лиц на противоправные действия работников уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений.
14. Критерием направления "Исполнение решений Координационного совета органов государственного аудита и финансового контроля" является полнота, качество и своевременность исполнения решений Координационного совета.
15. Критериями направления "Иные направления" являются:
1) проведение оценки эффективности деятельности служб внутреннего аудита;
2) оказание методологической помощи службам внутреннего аудита;
3) неисполнение или несвоевременное исполнение заданий и поручений Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан;
4) проведение встреч, брифингов, пресс-конференций, круглых столов по итогам проведенной работы, в том числе по результатам аудиторских мероприятий с участием средств массовой информации.
Глава 3. Направления и критерии оценки деятельности ревизионных комиссий
16. Оценка ревизионных комиссий в камеральном порядке осуществляется по следующим направлениям:
1) формирование и исполнение Перечня объектов государственного аудита;
2) проведение государственного аудита и финансового контроля;
3) соблюдение стандартов государственного аудита и финансового контроля;
4) ответственность работников органов государственного аудита и финансового контроля;
5) исполнение решений Координационного совета органов государственного аудита и финансового контроля (и его Подкомитета);
6) иные направления.
17. Критериями направления "Формирование и исполнение Перечня объектов государственного аудита" являются формирование Перечня объектов государственного аудита на соответствующий год и исполнение Перечня объектов государственного аудита на соответствующий год (отклонение уточненного к первоначальному Перечню объектов государственного аудита, за исключением переходящих аудиторских мероприятий и аудиторских мероприятий по поручению Высшей аудиторской палаты и решениям соответствующих маслихатов).
18. Критериями направления "Проведение государственного аудита и финансового контроля" являются:
1) доля исполненных рекомендаций, поручений от количества рекомендаций, поручений, принятых по итогам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий (с наступившими сроками исполнения) с учетом прошлых лет;
2) рекомендации, направленные на устранение пробелов и противоречий в законодательстве, в актах субъектов квазигосударственного сектора, от общего количества рекомендаций;

3) материалдарды тиісті аудиторлық дәлелдемелерімен әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органдарға беру қорытындысы бойынша, сондай-ақ тексеру комиссиясына байланысты емес себептер бойынша адамдарды әкімшілік жауаптылыққа тартпау фактілерін қоспағанда, мемлекеттік аудит органының әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы толтыру қорытындысы бойынша адамдарды әкімшілік жауаптылыққа тарту фактілері;
4) соттардың: тексеру комиссиялары бюджетке өтеу, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар беру және (немесе) анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету және нұсқаманы орындау мақсатында берген/тексеру комиссияларының қалпына келтіруге және өтеуге берілген жалпы сомадан сомаларды қалпына келтіру және өтеу туралы нұсқамаларының сомаларына шағым жасау мақсатында мемлекеттік аудит объектілері берген талап қоюларын қанағаттандыруы;
5) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау қорытындылары бойынша (кіріс бөлігін қоспағанда) қаражатты өтеу (қалпына келтіру);
6) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау қорытындылары бойынша бюджет қаражаты мен активтерін тиімсіз жоспарлау және (немесе) тиімсіз пайдалану;
7) өткен кезеңдерді ескере отырып, ұсынымдар мен тапсырмаларды мерзімдерін бұза отырып орындау;
8) тексеру комиссиясы нұсқамасының тармақтарын (тармақшаларын, бөліктерін) сот тәртібімен заңсыз деп тану;
9) жергілікті бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылығы, бюджетке түсетін түсімдердің алынуы, сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау қорытындылары бойынша жергілікті бюджеттен қате (артық) төленген сомаларды қайтарудың, есепке жатқызудың дұрыстығы.
10) аудиторлық іс-шаралардың нәтижелері бойынша құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға электрондық ақпараттық есепке алу деректерін енгізу болып табылады.
19. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының сақталуы" бағытының өлшемшарттары:
1) Жоғары аудиторлық палата жүргізген жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру нәтижелері.
Жалпы стандарттардың, Заңның 8-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бекітілген рәсімдік стандарттардың, сондай-ақ Жалпы және рәсімдік стандарттарға сәйкес қабылданатын актілердің талаптарын сақтау жоспарлы тәртіппен бағаланады.
2) Заңның 8, 19 және 24-баптарында көзделген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес емес деп танылған құжаттардың бар болуы;
3) Заңның 39-бабының 8-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік аудитор сертификатын қайтарып алу болып табылады.
20. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жұмыскерлерінің жауаптылығы" бағытының өлшемшарттары:

3) факты привлечения лиц к административной ответственности по итогам передачи материалов с соответствующими аудиторскими доказательствами в органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, а также по итогам составления протокола об административном правонарушении органом государственного аудита, за исключением фактов не привлечения к административной ответственности лиц по независящим от ревизионной комиссии причинам;
4) удовлетворение судами исков, поданных: ревизионными комиссиями, в целях возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм нарушений и исполнения предписания/объектами государственного аудита в целях обжалования сумм предписаний ревизионных комиссий о восстановлении и возмещении сумм от общей суммы, поданной к восстановлению и возмещению;
5) возмещение (восстановление) средств по итогам государственного аудита и финансового контроля (за исключением доходной части);
6) неэффективное планирование и (или) неэффективное использование бюджетных средств и активов по итогам государственного аудита и финансового контроля;
7) исполнение рекомендаций и поручений с нарушениями сроков с учетом прошлых периодов;
8) признание в судебном порядке незаконными пунктов (подпунктов, частей) предписания ревизионной комиссии;
9) полнота и своевременность поступлений в местный бюджет, взимание поступлений в бюджет, а также правильность возврата, зачета ошибочно (излишне) оплаченных сумм из местного бюджета по итогам государственного аудита и финансового контроля;
10) внесение электронных информационных учетных данных в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов по результатам аудиторских мероприятий.
19. Критериями направления "Соблюдение стандартов государственного аудита и финансового контроля" являются:
1) результаты проведенной Высшей аудиторской палатой проверки по оценке в плановом порядке.
Соблюдение требований Общих стандартов, процедурных стандартов, утвержденных в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 8 Закона, а также актов, принимаемых в соответствии с Общими и процедурными стандартами оценивается в плановом порядке.
2) наличие документов, признанных несоответствующими Стандартам государственного аудита и финансового контроля, предусмотренным статьями 8, 19 и 24 Закона;
3) отзыв сертификата государственного аудитора по основаниям, предусмотренным пунктом 8 статьи 39 Закона.
20. Критериями направления "Ответственность работников органов государственного аудита и финансового контроля" являются:

1) тексеру комиссиялары жұмыскерлерін тексеру комиссияларының қызметіне байланысты тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауаптылыққа тарту фактілері;
2) тексеру комиссиялары жұмыскерлерінің құқыққа қайшы іс-қимылдарына жеке және заңды тұлғалардың өтініш жасау жағдайларын растау болып табылады.
21. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының үйлестіру кеңесі (және оның Кіші комитеті) шешімдерінің орындалуы" бағытының өлшемшарттары:
1) Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының үйлестіру кеңесі шешімдерінің толық, сапалы және уақтылы орындалуы;
2) Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының үйлестіру кеңесінің кіші комитеті шешімдерінің толық, сапалы және уақтылы орындалуы болып табылады.
22. "Өзге да бағыттар" бағытының өлшемшарттары:
1) тексеру комиссияларының өзінің жұмысы туралы Жоғары аудиторлық палатаға ұсынатын ақпараттың қойылатын талаптарға сәйкестігі;
2) ақпараттың Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау бойынша бірыңғай дерекқорға (Жоғары аудиторлық палатаның интеграцияланған ақпараттық жүйесіне) берілуі;
3) Мемлекет басшысы мен Президент Әкімшілігінің тапсырмаларын, сондай-ақ оларға қатысты Жоғары аудиторлық палатаның тапсырмаларын орындамау немесе уақтылы орындамау;
4) жүргізілген жұмыс қорытындылары бойынша, соның ішінде бұқаралық ақпарат құралдарының қатысуымен аудиторлық іс-шаралар нәтижелері бойынша кездесулер, брифингтер, баспасөз конференцияларын, дөңгелек үстелдер өткізу болып табылады.
4-тарау. Мемлекеттік аудит органдарының қызметіне бағалау жүргізу тәртібі
1-параграф. Камералдық тәртіппен бағалау
23. Мемлекеттік аудит органдарының қызметін камералдық тәртіппен бағалау ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның қызметін осы Рәсімдік стандартқа 1-қосымшаға сай, тексеру комиссияларының қызметін осы Рәсімдік стандартқа 2-қосымшаға сай бағалау бағыттарына және өлшемшарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
24. Өлшемшарттар бойынша бағалау қызметтің белгіленген оң және теріс көрсеткіштеріне сәйкес жүргізіледі.
25. Бағалау жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше мынадай тиісті баға шығарады:
100 балл және одан жоғары – тиімді;
71 балдан 99 балға дейін – қанағаттанарлық;
70 балдан (қоса алғанда) кем – тиімсіз.
26. Бағалау мыналарды:
1) осы Рәсімдік стандартқа 3-қосымшаға сай нысан бойынша толтырылатын мемлекеттік аудит органдарының қызметін бағалау бағыттары мен өлшемшарттары бойынша бағалаудың салыстырмалы кестесін;
2) мемлекеттік аудит органдары бөлінісінде бағалаудың барлық бағыттары бойынша жинақталған ақпаратты қамтиды.

1) факты привлечения работников ревизионных комиссий к дисциплинарной, административной и уголовной ответственности, связанной с деятельностью ревизионных комиссий;
2) подтверждение случаев обращения физических и юридических лиц на противоправные действия работников ревизионных комиссий.
21. Критериями направления "Исполнение решений Координационного совета органов государственного аудита и финансового контроля (и его Подкомитета)" являются:
1) полнота, качество и своевременность исполнения решений Координационного совета органов государственного аудита и финансового контроля;
2) полнота, качество и своевременность исполнения решений Подкомитета Координационного совета органов государственного аудита и финансового контроля.
22. Критериями направления "Иные направления" являются:
1) соответствие требованиям представляемой ревизионными комиссиями информации о своей работе Высшей аудиторской палате;
2) передача информации в Единую базу данных по государственному аудиту и финансовому контролю (Интегрированную информационную систему Высшей аудиторской палаты);
3) неисполнение или несвоевременное исполнение поручений Главы государства и Администрации Президента, а также поручения Высшей аудиторской палаты, связанные с ними;
4) проведение встреч, брифингов, пресс-конференций, круглых столов по итогам проведенной работы, в том числе по результатам аудиторских мероприятий с участием средств массовой информации.
Глава 4. Порядок проведения оценки деятельности органов государственного аудита
Параграф 1. Оценка в камеральном порядке
23. Оценка деятельности органов государственного аудита в камеральном порядке осуществляется в соответствии с направлениями и критериями оценки деятельности уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту согласно приложению 1 к настоящему Процедурному стандарту, ревизионных комиссий согласно приложению 2 к настоящему Процедурному стандарту.
24. Оценка по критериям производится в соответствии с установленными положительными и отрицательными показателями деятельности.
25. Структурное подразделение, ответственное за проведение оценки, выводит соответствующую оценку:
100 баллов и выше – эффективно;
от 71 баллов до 99 баллов – удовлетворительно;
менее 70 баллов включительно – неэффективно.
26. Оценка включает:
1) сравнительную таблицу оценки по направлениям и критериям оценки деятельности органов государственного аудита, заполняемую по форме согласно приложению 3 к настоящему Процедурному стандарту;
2) обобщенную информацию по всем направлениям оценки в разрезе органов государственного аудита.

27. Бағыттар, өлшемшарттар және көрсеткіштер бойынша бағалауды айқындау мақсатында:
1) тексеру комиссиялары әрбір өлшемшарт және бағалау көрсеткіштері бойынша жасалған түсіндірме жазбаны қоса алғанда, растайтын құжаттары бар ақпаратты жылдың қорытындысы бойынша Жоғары аудиторлық палатаға 20 қаңтардан кешіктірмей жібереді;
2) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган әрбір өлшемшарт және бағалау көрсеткіштері бойынша жасалған түсіндірме жазбаны қоса алғанда, растайтын құжаттарды қоса бере отырып, есепті ақпаратқа өзі жүргізген талдауды және ішкі аудит қызметтері қызметінің тиімділігін бағалауды ескере отырып, ақпаратты жыл қорытындысы бойынша Жоғары аудиторлық палатаға 1 ақпаннан кешіктірмей жібереді;
3) Жоғары аудиторлық палатаның ішкі құжатына сәйкес бекітілген бағыттар, өлшемшарттар мен көрсеткіштер бойынша бағалауға жауапты құрылымдық бөлімшелері алынған ақпарат пен қолда бар мәліметтер негізінде жыл қорытындысы бойынша бағалау жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшеге жинақтау үшін бағалау нәтижелерін 5 ақпаннан кешіктірмей жібереді.
28. Мемлекеттік аудит органдарының қызметін бағалау нәтижелері 25 ақпаннан кешіктірілмей мемлекеттік аудит органдарына танысу үшін жіберіледі.
29. Мемлекеттік аудит органының қызметін бағалауға қарсылықтар болған кезде мемлекеттік аудит органы оларды алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде растайтын құжаттарымен бірге Жоғары аудиторлық палатаға жібереді.
30. Мемлекеттік аудит органының қызметін бағалауға қарсылықтарды қарау растайтын құжаттар болған кезде оларды алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде қамтамасыз етіледі.
Растайтын құжаттары жоқ және осы Рәсімдік стандарттың 29-тармағында көзделген мерзім өткеннен кейін келіп түскен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметін бағалауға қарсылықтар қарауға жатпайды.
31. Мемлекеттік аудит органының қызметін бағалауға қарсылықтарды қарау қорытындылары бойынша Жоғары аудиторлық палата осы Рәсімдік стандарттың 30-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген мерзімде негіздемелері бар қарсылықтарды қабылдау немесе қабылдамау туралы жауап жібереді.
32. Мемлекеттік аудит органдарының қызметін бағалаудың түпкілікті қорытындылары Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасына 20 наурыздан кешіктірілмей ұсынылады.
33. Мемлекеттік аудит органдарының қызметін бағалау қорытындылары тексеру комиссияларының қызметін бағалау рейтингінде соңғы үш позицияға ие болған тексеру комиссияларының, сондай-ақ ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның бірінші басшыларының есептік ақпаратын тыңдай отырып Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары үйлестіру кеңесі кіші комитетінің отырысына шығарылады.

27. В целях определения оценки по направлениям, критериям и показателям:
1) ревизионными комиссиями информация с подтверждающими документами, включая пояснительную записку, составленную по каждому критерию и показателям оценки, направляется в Высшую аудиторскую палату по итогам года не позднее 20 января;
2) уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту информация с учетом проведенного им анализа отчетной информации и оценки эффективности деятельности служб внутреннего аудита с приложением подтверждающих документов, включая пояснительную записку, составленную по каждому критерию и показателям оценки, направляется в Высшую аудиторскую палату по итогам года не позднее 1 февраля;
3) структурными подразделениями Высшей аудиторской палаты, ответственными за оценку по закрепленным направлениям, критериям и показателям в соответствии с внутренним документом Высшей аудиторской палаты, на основании полученной информации и имеющихся сведений направляются результаты оценки для свода в структурное подразделение, ответственное за проведение оценки по итогам года не позднее 5 февраля.
28. Результаты оценки деятельности органов государственного аудита не позднее 25 февраля направляются органам государственного аудита для ознакомления.
29. Возражения к оценке деятельности органа государственного аудита, при их наличии, направляются органом государственного аудита в Высшую аудиторскую палату с подтверждающими документами в течение 10 рабочих дней со дня их получения.
30. Рассмотрение возражений к оценке деятельности органа государственного аудита обеспечивается в течение 10 рабочих дней со дня их получения при наличии подтверждающих документов.
Не подлежат рассмотрению возражения к оценке деятельности органов государственного аудита при отсутствии подтверждающих документов и поступившие по истечении срока, предусмотренного пунктом 29 настоящего Процедурного стандарта.
31. По итогам рассмотрения возражений к оценке деятельности органа государственного аудита Высшей аудиторской палатой направляется ответ о принятии или непринятии возражений с обоснованиями в срок, установленный частью первой пункта 30 настоящего Процедурного стандарта.
32. Окончательные итоги оценки деятельности органов государственного аудита не позднее 20 марта представляются Председателю Высшей аудиторской палаты.
33. Итоги оценки деятельности органов государственного аудита выносятся на заседание Координационного совета органов государственного аудита и финансового контроля с заслушиванием отчетных информаций первых руководителей ревизионных комиссий, занявших последние три позиции в рейтинге оценки деятельности ревизионных комиссий, а также уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту.

2-параграф. Жоспарлы тәртіппен бағалау
34. Мемлекеттік аудит органдарының қызметін жоспарлы тәртіппен бағалау:
1) мемлекеттік аудит органдары Жоғары аудиторлық палатаға осы Рәсімдік стандарттың бағыттары мен өлшемшарттары бойынша ұсынатын ақпараттың анықтығы мен толықтығы;
2) мемлекеттік аудит органдарының Жалпы стандарттардың, Заңның 8-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бекітілген рәсімдік стандарттардың, сондай-ақ Жалпы және рәсімдік стандарттарға сәйкес қабылданатын актілердің талаптарын сақтауы тұрғысынан тексеру тәсілімен жүзеге асырылады.
35. Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізу Заңға сәйкес қалыптастырылған Жоғары аудиторлық палатаның мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесіне енгізіледі.
36. Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізу жөніндегі басшылықты Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесінде бекітілген Жоғары аудиторлық палатаның мүшесі жүзеге асырады.
37. Жоспарлы тәртіппен бағалауды Жоғары аудиторлық палата тікелей тексеру комиссиясында немесе ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органда және оның аумақтық бөлімшелерінде екі жылда бір реттен жиі емес жүргізеді.
38. Жоспарлы тәртіппен бағалау мынадай негіздердің бірі болған кезде жүргізіледі:
1) Қазақстан Республикасы Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің тапсырмасы;
2) жыл қорытындылары бойынша камералдық тәртіппен бағалау нәтижелері бойынша мемлекеттік аудит органының қызметінде елеулі тәуекелдерді анықтау және (немесе) тексеру комиссияларының рейтингісінде төмен баға алғандар;
3) осы Рәсімдік стандарттың 37-тармағында көзделген негіздер бойынша.
39. Жоғары аудиторлық палатаның мүшесі Жоғары аудиторлық палатаның сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімшесімен бірлесіп, жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізуге Өтінім жасаған кезде мемлекеттік аудит органдарын және стандарттардың сақталуына тексеру жүргізудің әрбір кезеңінің мерзімдерін айқындайды.
40. Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеруді сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімшенің мемлекеттік аудиторлары Заңға сәйкес қалыптастырылған Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне сай жүзеге асырады.
41. Жоғары аудиторлық палатаның басқа құрылымдық бөлімшелерінің жұмыскерлерін аппарат басшысының, Жоғары аудиторлық палатаның тиісті мүшесінің, сондай-ақ тікелей басшысының келісімі бойынша, сондай-ақ басқа мемлекеттік аудит органдарының мемлекеттік аудиторлары арасынан олардың бірінші басшыларының келісімі бойынша тартуға жол беріледі.
Тексеру тобы айқындалған жағдайда, олардың арасынан топтың жұмысын үйлестіретін, жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізу процесінде туындайтын проблемалық мәселелерді шешетін топ жетекшісі анықталады.

Параграф 2. Оценка в плановом порядке
34. Оценка деятельности органов государственного аудита в плановом порядке осуществляется способом проверки на предмет:
1) достоверности и полноты предоставляемой органами государственного аудита информации в Высшую аудиторскую палату по направлениям и критериям настоящего Процедурного стандарта;
2) соблюдения органами государственного аудита требований Общих стандартов, процедурных стандартов, утвержденных в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 8 Закона, а также актов, принимаемых в соответствии с Общими и процедурными стандартами.
35. Проведение проверки по оценке в плановом порядке включается в перечень объектов государственного аудита Высшей аудиторской палаты на соответствующий год, сформированного в соответствии с Законом.
36. Руководство по проведению проверки по оценке в плановом порядке осуществляет член Высшей аудиторской палаты, закрепленный в Перечне объектов государственного аудита.
37. Оценка в плановом порядке проводится Высшей аудиторской палатой непосредственно в ревизионной комиссии или уполномоченном органе по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделениях не чаще одного раза в два года, но не реже одного раза в пять лет.
38. Оценка в плановом порядке проводится при наличии одного из следующих оснований:
1) поручение Главы государства Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан;
2) выявление существенных рисков в деятельности органа государственного аудита и (или) получившие низкие оценки в рейтинге ревизионных комиссий по результатам оценки в камеральном порядке по итогам года;
3) по основаниям, предусмотренным в пункте 37 настоящего Процедурного стандарта.
39. Член Высшей аудиторской палаты совместно со структурным подразделением Высшей аудиторской палаты, ответственным за контроль качества, при составлении Заявки на проведение проверки по оценке в плановом порядке определяют органы государственного аудита и сроки каждого этапа проведения проверки по оценке в плановом порядке.
40. Проверка по оценке в плановом порядке осуществляется государственными аудиторами структурного подразделения, ответственного за контроль качества, согласно Перечня объектов государственного аудита, сформированного в соответствии с Законом.
41. Допускается привлечение работников других структурных подразделений Высшей аудиторской палаты по согласованию с руководителем аппарата, соответствующим членом Высшей аудиторской палаты, а также непосредственными руководителями, а также из числа государственных аудиторов других органов государственного аудита по согласованию с их первыми руководителями.
В случае определения группы проверки из их числа определяется руководитель группы, который координирует работу группы, разрешает проблемные вопросы, возникающие в процессе проведения проверки по оценке в плановом порядке.

42. Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізілгенге дейін мыналар:
1) Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқорында және (немесе) Жоғары аудиторлық палатаның интеграцияланған ақпараттық жүйесінде орналастырылған құжаттар;
2) Жоғары аудиторлық палатаға келіп түскен мемлекеттік аудит органдарының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын бұзуы, мемлекеттік аудит органдары қызметкерлерінің іс-әрекеттері жөніндегі мәселелер бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштері;
3) Жоғары аудиторлық палатаның 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын ағымдағы бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген) (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палатаның нормативтік қаулысы), Жоғары аудиторлық палатаның нормативтік қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының өз жұмысы туралы ақпарат ұсынуы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына сәйкес Жоғары аудиторлық палатаға ұсынылған тексеру комиссиясының есептілігі;
4) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Заңның 46-бабының 3-тармағына сәйкес Жоғары аудиторлық палатамен және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен өзара іс-қимыл қағидаларына және осы Рәсімдік стандартқа сәйкес Жоғары аудиторлық палатаға ұсынылған ақпарат;
5) Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының Кіші комитеті мен Үйлестіру кеңесінің шешімдерін орындау қарауға жатады.
43. Осы Рәсімдік стандарттың 42-тармағында көрсетілген құжаттарды қараудың негізінде осы Рәсімдік стандартқа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізу бағдарламасы құрастырылады.
44. Жоғары аудиторлық палата мүшесінің осы Рәсімдік стандартқа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделген тапсырмасы жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізу үшін негіз болып табылады.
Тапсырма жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізуге құқық беретін ресми құжат болып табылады және "Тексеруді және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды тағайындау туралы актілерді, олардың мерзімдерін ұзарту және күшін жою туралы қосымша актілерді, тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау мерзімдерін тоқтата тұру, қайта бастау, ұзарту, қатысушылар құрамын өзгерту және тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау туралы ақпараттық есепке алу құжаттарын ұсыну және олардың нәтижелері туралы хабарламаларды тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас прокурорының міндетін атқарушының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № 162 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21964 болып тіркелген) сәйкес құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда тіркей отырып, қатаң есептілік бланкісінде ресімделеді.

42. До проведения проверки по оценке в плановом порядке рассмотрению подлежат:
1) размещенные документы в Единой базе данных по государственному аудиту и финансовому контролю и (или) Интегрированной информационной системе Высшей аудиторской палаты;
2) обращения физических и юридических лиц по вопросам нарушений органами государственного аудита требований нормативных правовых актов в области государственного аудита и финансового контроля, на действия сотрудников органов государственного аудита, поступивших в Высшую аудиторскую палату;
3) отчетности, представленные в Высшую аудиторскую палату ревизионной комиссии согласно Процедурному стандарту внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению текущей оценки исполнения республиканского и местных бюджетов, утвержденного нормативным постановлением Счетного комитета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647) (далее – нормативное постановление Высшей аудиторской палаты), Процедурного стандарта внешнего государственного аудита и финансового контроля по предоставлению ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы Высшей аудиторской палате информации о своей работе, утвержденного нормативным постановлением Высшей аудиторской палаты;
4) информация, представленная в Высшую аудиторскую палату, в соответствии с Правилами взаимодействия органов государственного аудита и финансового контроля, утвержденными совместно Высшей аудиторской палатой и уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту согласно пункту 3 статьи 46 Закона "О государственном аудите и финансовом контроле" и настоящим Процедурным стандартом;
5) исполнение решений Подкомитета и Координационного совета органов государственного аудита и финансового контроля.
43. На основе рассмотрения документов, указанных в пункте 42 настоящего Процедурного стандарта, составляется Программа проведения проверки по оценке в плановом порядке по форме согласно приложению 4 к настоящему Процедурному стандарту.
44. Основанием для проведения проверки по оценке в плановом порядке является поручение члена Высшей аудиторской палаты, оформленное по форме согласно приложению 5 к настоящему Процедурному стандарту.
Поручение является официальным документом, дающим право на проведение проверки по оценке в плановом порядке и оформляется на бланке строгой отчетности с регистрацией в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов в соответствии с приказом исполняющего обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № 162 "Об утверждении Правил регистрации актов о назначении, дополнительных актов о продлении сроков проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и их отмены, уведомлений о приостановлении, возобновлении, продлении сроков проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, изменении состава участников и представлении информационных учетных документов о проверке и профилактическом контроле и надзоре с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и их результатах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21964).

45. Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеруге шыққанға дейін Жоғары аудиторлық палатаның мүшесі:
1) бекітілген бағыттар, өлшемшарттар мен көрсеткіштер бойынша бағалауға жауапты құрылымдық бөлімшелердің келісуін ескере отырып, жауапты құрылымдық бөлімше басшысы құрастырған және қол қойған Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізу бағдарламасын бекітеді;
2) сапа бақылауына және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелер басшыларымен келісілген Тапсырмаға қол қояды.
46. Осы Рәсімдік стандартқа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделген және Жоғары аудиторлық палатаның мүшесі қол қойған жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізу туралы хабарлама жоспарлы тәртіппен тексеру жүргізу басталғанға дейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей, электрондық құжат айналымының ақпараттық жүйелері арқылы мемлекеттік аудит органына жіберіледі.
47. Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізу басталмас бұрын мемлекеттік аудит органының басшысына:
1) жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізуге Тапсырма;
2) қызметтік куәліктер не олардың жеке басын куәландыратын құжаттар көрсетіледі.
48. Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізудің басталған кезі мемлекеттік аудит органының лауазымды адамына (адамдарына) Тапсырманың көрсетілген күні болып табылады.
49. Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүзеге асырылатын мемлекеттік аудит органының басшысына немесе лауазымды адамға Тапсырма берілген күннен бастап екінші күннен кешіктірмей осы Рәсімдік стандартқа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мәліметтер, құжаттама, ақпарат және материалдар (дәлелдемелер) беру туралы талап беріледі.
50. Мынадай себептерді ескере отырып, соның ішінде аудиторлық есептердің жалпы санынан 10% кем емес аудиторлық есептерді қамту жолымен материалдардың көлеміне, еңбек ресурстары мен тексеру кезеңіне байланысты тексеруге жататын материалдарды іріктеу қолданылады:
1) бюджет қаражатын және мемлекет активтерін және/немесе анықталған бұзушылықтарды қамтудың ең үлкен сомасы;
2) экономиканың әр түрлі салаларында жүргізілген мемлекеттік аудит;
3) мемлекеттік аудит органдарының әртүрлі жауапты лауазымды адамдарына бекітілген аудиторлық іс-шаралар.
Бұл ретте іріктеуді қолдану кезінде Жоғары аудиторлық палатамен бірге жүргізілген аудиторлық іс-шаралар алып тасталады.
51. Құпия материалдарды зерделеу және талдау Қазақстан Республикасында құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.

45. До выхода на проверку по оценке в плановом порядке членом Высшей аудиторской палаты:
1) утверждается Программа проверки по оценке в плановом порядке, составленная и подписанная руководителем ответственного структурного подразделения с учетом согласования структурных подразделений, ответственных за оценку по закрепленным направлениям, критериям и показателям;
2) подписывается Поручение, согласованное руководителями структурных подразделений, ответственных за контроль качества и правовое обеспечение.
46. Уведомление о проведении проверки по оценке в плановом порядке оформленное по форме согласно приложению 6 к настоящему Процедурному стандарту и подписанное членом Высшей аудиторской палаты не позднее, чем за два рабочих дня до начала проведения проверки по оценке в плановом порядке направляется посредством информационных систем электронного документооборота органу государственного аудита.
47. Перед началом проведения проверки по оценке в плановом порядке руководителю органа государственного аудита предъявляется:
1) Поручение на проведение проверки по оценке в плановом порядке;
2) служебные удостоверения либо документы, удостоверяющие их личность.
48. Началом проведения проверки по оценке в плановом порядке является день предъявления Поручения должностному лицу (лицам) органа государственного аудита.
49. Руководителю органа государственного аудита или должностному лицу, с ведома которого осуществляется проверка по оценке в плановом порядке, не позднее второго дня со дня предъявления Поручения выставляется Требование о предоставлении сведений, документации, информации и материалов (доказательств), по форме согласно приложению 7 к настоящему Процедурному стандарту.
50. В зависимости от объема материалов, трудовых ресурсов и периода проверки применяется выборка материалов, подлежащих проверке, в том числе путем охвата не менее 10% аудиторских отчетов от общего количества аудиторских отчетов с учетом следующих признаков:
1) наибольшая сумма охвата бюджетных средств и активов государства и/или установленных нарушений;
2) государственный аудит, проведенный в различных отраслях экономики;
3) аудиторские мероприятия, закрепленные за различными ответственными должностными лицами органов государственного аудита.
При этом в ходе применения выборки исключаются аудиторские мероприятия, проведенные совместно с Высшей аудиторской палатой.
51. Изучение и анализ секретных материалов осуществляется в соответствии с действующим законодательством по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан.

52. Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша жүргізілген тексерудің нәтижелері бойынша осы Рәсімдік стандартқа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жөніндегі есеп (бұдан әрі – Есеп) жасалады. Анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер Есептегі жазбалардың анықтығын растайтын құжаттардың түпнұсқаларының деректемелеріне қажетті сілтемелер көрсетіле отырып, объективті және дәл сипатталады. Бұзушылықтың әрбір анықталған фактісі, сондай-ақ кемшіліктері бұзушылық пен кемшіліктің сипаты, түрі сипаттала отырып, реттік тәртіппен нөмірленеді және жеке тармақта тіркеледі.
53. Есеп екі данада жасалып, оған жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізген лауазымды адамдар қол қояды.
Есептің бір данасы жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізу аяқталған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірілмей мемлекеттік аудит органына жіберіледі, екінші данасы Жоғары аудиторлық палатада қалады.
54. Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік аудит органы нәтижелерін алған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде Есепке жазбаша қарсылығын Жоғары аудиторлық палатаға ұсынады.
Көрсетілген мерзім өткен соң келіп түскен мемлекеттік аудит органының Есепке қарсылығы қарауға жатпайды.
55. Мемлекеттік аудит органы белгіленген мерзімде ұсынған Есепке қарсылығын Жоғары аудиторлық палатаның мүшесі жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізген мемлекеттік аудиторлармен және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшенің жұмыскерлерімен бірлесіп Қорытындыны дайындау кезеңінде қарайды. Жоғары аудиторлық палатаның отырысы өткізілетін күнге дейін екі жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде мемлекеттік аудит органына қарсылықтың әрбір тармағы бойынша қабылданған және қабылданбаған дәлелдерді көрсете отырып уәжделген жауап жіберіледі.
56. Мемлекеттік аудит органының Есепке ұсынған түсініктемесі оған жауап дайындалмастан назарға алынады.
57. Есептің негізінде тұжырымдар мен ұсынымдар қамтылатын Қорытынды ресімделеді. Қорытынды осы Рәсімдік стандартқа 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
58. Жауапты құрылымдық бөлімше заң сараптамасын жүргізу үшін Қорытынды, Қаулы және Нұсқаманың жобаларын жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру материалдарымен қоса құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшеге Есепке мемлекеттік аудит органының қарсылықтарын алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде жібереді.
Қорытындының, Қаулының және Нұсқаманың жобалары бойынша заң сараптамасы кейіннен заң сараптамасының қорытындысы Жоғары аудиторлық палатаның мүшесіне және сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімшеге жіберіле отырып, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше оларды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Нұсқаманың жобасы заң сараптамасы жүргізілгеннен кейін Жоғары аудиторлық палата мүшесінің қолымен Жоғары аудиторлық палатаның отырысын өткізгенге дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде мемлекеттік аудит органының қарауы үшін жіберіледі.
Нұсқаманың жобасымен келіспеген жағдайда, мемлекеттік аудит органы Жоғары аудиторлық палатаға оларды алған күннен бастап екі жұмыс күнінен артық емес мерзімде хат түрінде қарсылығын жібереді.

52. По результатам проведенной проверки по оценке в плановом порядке составляется Отчет по проведению проверки по оценке в плановом порядке (далее – Отчет) по форме согласно приложению 8 к настоящему Процедурному стандарту. Выявленные нарушения и недостатки описываются объективно и точно, с указанием необходимых ссылок на реквизиты оригиналов документов, подтверждающих достоверность записей в Отчете. Каждый выявленный факт нарушения, а также недостатки нумеруются и фиксируются отдельным пунктом в последовательном порядке с описанием характера, вида нарушения и недостатка.
53. Отчет составляется и подписывается в двух экземплярах должностными лицами, проводившими проверку по оценке в плановом порядке.
Один экземпляр Отчета не позднее семи рабочих дней со дня завершения проверки по оценке в плановом порядке направляется органу государственного аудита, второй экземпляр – остается в Высшей аудиторской палате.
54. При несогласии с результатами проверки по оценке в плановом порядке, органом государственного аудита в срок не позднее десяти рабочих дней со дня получения результатов представляются в Высшую аудиторскую палату письменное возражение к Отчету.
Не подлежат рассмотрению возражение органа государственного аудита к Отчету, поступившему по истечении указанного срока.
55. Возражение к Отчету, представленное органом государственного аудита в установленный срок, рассматривается на этапе подготовки Заключения членом Высшей аудиторской палаты совместно с государственными аудиторами, проводившими проверку по оценке в плановом порядке и работниками структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение. Мотивированный ответ органу государственного аудита с указанием принятых и непринятых доводов по каждому пункту возражения направляется в срок не позднее двух рабочих дней до дня проведения заседания Высшей аудиторской палаты.
56. Пояснение, представленное органом государственного аудита на Отчет, принимается во внимание без подготовки ответа на него.
57. На основании Отчета оформляется Заключение, в котором содержатся выводы и рекомендации. Заключение оформляется по форме согласно приложению 9 к настоящему Процедурному стандарту.
58. Проекты Заключения, Постановления и Предписания с материалами проверки по оценке в плановом порядке в течение десяти рабочих дней после получения возражений органа государственного аудита к Отчету направляются ответственным структурным подразделением в структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение для проведения юридической экспертизы.
Юридическая экспертиза по проектам Заключения, Постановления и Предписания осуществляется в течение трех рабочих дней со дня их получения структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение, с последующим направлением заключения юридической экспертизы члену Высшей аудиторской палаты и структурному подразделению, ответственному за контроль качества.
Проект Предписания после проведения юридической экспертизы за подписью члена Высшей аудиторской палаты направляется для рассмотрения органу государственного аудита в срок не позднее пяти рабочих дней до проведения заседания Высшей аудиторской палаты.
При несогласии с проектом Предписания органом государственного аудита в Высшую аудиторскую палату представляется письменное возражение в срок не более двух рабочих дней со дня их получения.

59. Қорытындыға Жоғары аудиторлық палатаның сапа бақылауын жүргізуге және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелерінің басшылары бұрыштама қояды, Жоғары аудиторлық палатаның жауапты мүшесі қол қояды және Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасына Жоғары аудиторлық палатаның отырысын өткізгенге дейін төрт жұмыс күні бұрын ілеспе хатпен ұсынылады.
60. Мемлекеттік аудит органы лауазымды адамдарының іс-қимылында қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық белгілері анықталған жағдайларда, тиісті дәлелдемелері бар материалдарды құқық қорғау органдарына немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілетті органдарға беруді құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше Қазақстан Республикасының "Әкімшіліқ құқық бұзушылық туралы кодексі" және Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 26 қарашадағы № 5 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы туралы ережеге сәйкес бекітілетін Сыртқы мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүргізу кезінде анықталған құқық бұзушылықтар бойынша мемлекеттік аудит материалдарын беру қағидаларының талаптарын сақтай отырып жүзеге асырады.
61. Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру нәтижелері Жоғары аудиторлық палатаның отырысында қаралады.
Жоғары аудиторлық палата мүшесінің не сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше басшысының және мемлекеттік аудит органы басшысының ақпаратын тыңдау қорытындылары бойынша Қорытынды және Нұсқама қабылданады.
62. Қорытынды Жоғары аудиторлық палатаның қаулысымен бекітіледі.
Қаулы мыналарды:
1) жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша жүргізілген тексеру қорытындылары бойынша дайындалған Қорытындыны бекіту туралы шешімді;
2) Қорытындыны немесе одан үзіндіні және Нұсқаманы мемлекеттік аудит органына беру туралы шешімді;
3) құқық қорғау органдарына (болған жағдайда) материалдарды беру туралы шешімді қамтиды.
63. Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша жүргізілген тексеру қорытындылары бекітілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит органына:
1) Қорытынды немесе одан үзінді;
2) осы Рәсімдік стандартқа 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жоғары аудиторлық палатаның Нұсқамасы жіберіледі.
Жоғары аудиторлық палатаның Қорытындысы бекітіліп, Нұсқамасына қол қойылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде жоспарлы тәртіппен бағалау жөніндегі тексеру тобының жетекшісі жоспарлы тәртіппен бағалау жөніндегі тексеру жүргізу туралы хабарламаны, мәліметтерді, құжаттаманы, ақпарат пен материалдарды (дәлелдемелерді) ұсыну туралы талап, мемлекеттік аудит органдарының қарсылықтары мен түсіндірмелері (болған кезде) және Жоғары аудиторлық палатаның қарсылықтарға уәжделген жауаптары, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшенің сараптамалық қорытындысын, қоса тіркеу туралы қызметтік жазбаларды қамтыған (Тексеру бағдарламасының, Жоғары аудиторлық палатаның мүшесі қол қойған Қорытындының көшірмелері) жинақ папкасы толықтырылған тексеру материалдарын кейіннен архивке өткізу үшін құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімшеге тапсырады.
Жоспарлы тәртіппен бағалау жөніндегі тексеру материалдарының электрондық нұсқалары Бірыңғай дерекқордың электрондық архивіне және Жоғары аудиторлық палатаның Интеграцияланған ақпараттық жүйесіне енгізіледі.

59. Заключение визируется руководителями структурных подразделений Высшей аудиторской палаты, ответственных за проведение контроля качества и правовое обеспечение, подписывается членом Высшей аудиторской палаты и сопроводительным письмом представляется Председателю Высшей аудиторской палаты за четыре рабочих дня до проведения заседания Высшей аудиторской палаты.
60. В случаях выявления признаков уголовных или административных правонарушений в действиях должностных лиц органа государственного аудита передача материалов с соответствующими доказательствами в правоохранительные органы или органы, уполномоченные возбуждать и (или) рассматривать дела об административных правонарушениях осуществляется структурным подразделением, ответственным за правовое обеспечение, с соблюдением требований Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" и Правил передачи материалов государственного аудита по выявленным правонарушениям при проведении внешнего государственного аудита и финансового контроля, утверждаемых в соответствии с Положением о Высшей аудиторской палате Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 26 ноября 2022 года № 5.
61. Результаты проверки по оценке в плановом порядке рассматриваются на заседании Высшей аудиторской палаты.
По итогам заслушивания информации члена Высшей аудиторской палаты принимаются Заключение и Предписание.
62. Заключение утверждается Постановлением Высшей аудиторской палаты.
Постановление содержит:
1) решение об утверждении Заключения, подготовленного по итогам проверки по оценке в плановом порядке;
2) решение о передаче Заключения или извлечения из него и Предписания органу государственного аудита;
3) решение о передаче материалов в правоохранительные органы (при наличии).
63. В течение пяти рабочих дней со дня утверждения итогов проверки по оценке в плановом порядке, органу государственного аудита направляются:
1) Заключение или выписка из него;
2) Предписание Высшей аудиторской палаты по форме согласно приложению 10 к настоящему Процедурному стандарту.
В течение пяти рабочих дней после утверждения Заключения и подписания Предписания Высшей аудиторской палаты, руководитель группы проверки по оценке в плановом порядке материалы проверки (оригиналы Программы проверки, Заключения, подписанного членом Высшей аудиторской палаты, Предписания), сдает в структурное подразделение, ответственное за документооборот, доукомплектованными накопительными папками, содержащими уведомление о проведении проверки по оценке в плановом порядке, требование о предоставлении сведений, документации, информации и материалов (доказательств), возражения и пояснения органов государственного аудита (при наличии) и мотивированные ответы Высшей аудиторской палаты на возражения, экспертное заключение структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение, служебные записки о приобщении материалов (при наличии) для последующей передачи в архив.
Электронные версии материалов проверки по оценке в плановом порядке вносятся в электронный архив Единой базы данных и Интегрированную информационную систему Высшей аудиторской палаты.

64. Құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімше Жоғары аудиторлық палатаның Қорытындысында қамтылған ұсынымдарды, Нұсқамаларының тармақтарын қол қойылған күнінен бастап бір жұмыс күні ішінде бақылауға қоюды жүзеге асырады, олардың орындалу мерзімі келгенге дейін бес жұмыс күні бұрын Жоғары аудиторлық палатаның мүшесіне олардың орындалу мерзімі туралы ескертеді.
65. Сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше Жоғары аудиторлық палатаның Қорытындысында қамтылған ұсынымдардың және Нұсқамаларының тармақтарының іске асырылу барысына мониторинг жүргізеді.
66. Қорытындыда берілген ұсынымдарды қараудың нәтижелері туралы және Нұсқамаларды орындау туралы ақпаратты мемлекеттік аудит органдары растайтын құжаттарымен бірге тиісті құжаттарда көрсетілген мерзімдерде Жоғары аудиторлық палатаға жібереді.
67. Сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше Қорытындыда берілген ұсынымдардың және міндетті түрде орындау үшін жіберілген Нұсқамалардың орындалуын Жоғары аудиторлық палатаның мүшесімен бірлесіп, тұрақты және жүйелі негізде мыналардың:
1) мемлекеттік аудит органының Қорытындыда берілген ұсынымдарды қарауының, соның ішінде қарау нәтижелері туралы ақпараттың және олардың қаралғанын растайтын құжаттардың және шешімдер қабылдаудың;
2) Нұсқамалардың тапсырмалық тармақтарын орындаудың, соның ішінде мемлекеттік аудит органдары жіберетін Нұсқамаларды орындау нәтижелері туралы ақпараттың және растайтын құжаттардың уақтылылығы мен толықтығын бақылау мен талдауды жүзеге асырады.
68. Сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше мемлекеттік аудит органынан ақпарат (растайтын құжаттар) алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде Қорытындыда қамтылған ұсынымдарды және Нұсқама тармақтарын мемлекеттік аудит органының орындауына сапа бақылауын жүргізеді.
69. Бақылау:
1) Қорытындыда қамтылған ұсынымдардың және Нұсқамалар тармақтарының орындалуының толықтығы және анықтығы, растайтын құжаттардың болуы;
2) Қорытындыда қамтылған ұсынымдардың және Нұсқамалар тармақтарының орындалу мерзімдерін ұзарту туралы ұсыныстар енгізудің негізділігі;
3) бақылаудан алудың негізділігі тұрғысынан жүргізіледі.
Бұзушылықтардың жойылғанын және Жоғары аудиторлық палатаның ұсынымдары мен тапсырмаларының орындалғанын, мемлекеттік аудит органдары қабылдаған шараларды растау үшін қажет болған жағдайда барып бақылау жүргізуге жол беріледі.
70. Мемлекеттік аудит органы ақпарат ұсынбаған не олар көрсетілген мерзімде Нұсқама тармақтарын орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, әкімшілік ықпал ету шаралары қолданылады.

64. Структурное подразделение, ответственное за документооборот, осуществляет постановку на контроль рекомендаций, содержащихся в Заключении, пунктов Предписаний Высшей аудиторской палаты в течение одного рабочего дня со дня подписания, за пять рабочих дней до наступления срока их исполнения напоминает члену Высшей аудиторской палаты о сроке их исполнения.
65. Структурное подразделение, ответственное за контроль качества, проводит мониторинг хода реализации рекомендаций, содержащихся в Заключении, и пунктов Предписаний Высшей аудиторской палаты.
66. Информацию о результатах рассмотрения рекомендаций, данных в Заключении, и об исполнении Предписаний органы государственного аудита направляют в Высшую аудиторскую палату в указанные в соответствующих документах сроки с приложением подтверждающих документов.
67. Структурное подразделение, ответственное за контроль качества, совместно с членом Высшей аудиторской палаты для исполнения данных в Заключении рекомендаций и направленных для обязательного исполнения Предписаний, на постоянной и системной основе осуществляет контроль и анализ своевременности и полноты:
1) рассмотрения органами государственного аудита рекомендаций, данных в Заключении, в том числе информации о результатах рассмотрения и подтверждающих документов об их рассмотрении и принятии решения;
2) исполнения порученческих пунктов Предписаний, в том числе информации о результатах исполнения Предписаний и подтверждающих документов, направляемых органами государственного аудита.
68. Структурным подразделением, ответственным за контроль качества, в течение семи рабочих дней со дня получения информации (подтверждающих документов) от органа государственного аудита проводится контроль выполнения органом государственного аудита рекомендаций, содержащихся в Заключении, и пунктов Предписания.
69. Контроль проводится на предмет:
1) полноты и достоверности исполнения рекомендаций, содержащихся в Заключении, и пунктов Предписаний, наличия подтверждающих документов;
2) обоснованности внесения предложения о продлении сроков исполнения рекомендаций, содержащихся в Заключении, и пунктов Предписаний;
3) обоснованности снятия с контроля.
При необходимости допускается контроль с выездом для подтверждения устранения нарушений и исполнения рекомендаций и поручений Высшей аудиторской палаты, принятых органами государственного аудита мер.
70. В случае непредставления информации органом государственного аудита либо неисполнения или ненадлежащего им выполнения в указанный срок пунктов Предписания принимаются меры административного воздействия.

71. Сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше бақылау қорытындылары бойынша осы Рәсімдік стандартқа 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынымдарды және (немесе) нұсқамалар тармақтарын орындау нәтижелері туралы қызметтік жазба жобасын немесе мемлекеттік аудит органынан қосымша ақпарат сұратуды дайындайды және Жоғары аудиторлық палатаның мүшесіне енгізеді.
Қызметтік жазба Жоғары аудиторлық палата мүшесінің қолы қойылып, Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасына жіберіледі.
Ұсынымдарды және (немесе) нұсқама тармақтарын орындау мерзімін ұзартуға мемлекеттік аудит органына тәуелсіз объективті негіздер бойынша ғана жол беріледі.
72. Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасы осы Рәсімдік стандарттың 71-тармағында көзделген қызметтік жазбаның негізінде Қорытындыда қамтылған ұсынымдарды және Нұсқаманың тармақтарын бақылаудан алу, орындау мерзімдерін ұзарту туралы шешім қабылдайды.
73. Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасы шешім қабылдаған күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше Жоғары аудиторлық палата мүшесінің қолы қойылған хатпен мемлекеттік аудит органына Жоғары аудиторлық палатаның Қорытындысында қамтылған ұсынымдардың және (немесе) Нұсқамасының тармақтарының бақылаудан алынғаны не олардың орындалуы жалғасатындығы туралы хабардар етеді.
74. Сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше Жоғары аудиторлық палата Төрағасының қарары бар Жоғары аудиторлық палата мүшесінің қызметтік жазбасын және мемлекеттік аудит органының Қорытындыда қамтылған ұсынымдарды және Нұсқамалардың тармақтарын орындауы туралы ақпаратты Жоғары аудиторлық палатаның Интеграцияланған ақпараттық жүйесіне жүктеуді жүзеге асырады.
75. Қажет болған жағдайда, Қорытындыда қамтылған ұсынымдардың және Нұсқаманың тармақтарының орындалу барысы туралы мәселені талқылау мемлекеттік аудит органының лауазымды адамдарының ақпаратын тыңдау үшін оларды шақыра отырып, Жоғары аудиторлық палатаның отырысына шығарылады, оны қараудың қорытындысы бойынша тиісті шешім қабылданады.
76. Жоғары аудиторлық палата ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органда (және оның аумақтық бөлімшелерінде) және тексеру комиссияларында жоспарлы тәртіппен жүргізген бағалау жөніндегі тексеру нәтижелері бойынша өткен кезеңдерде белгіленген бұзушылықтар мен ескертулер бағалау бағыттары мен өлшемшарттарына сәйкес олардың есепті кезеңдегі қызметіне бағалау жүргізу кезінде ескеріледі.
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
органдарының қызметіне
бағалау жүргізу бойынша
сыртқы мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
1-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның қызметін бағалаудың бағыттары мен өлшемшарттары
Бағыттар бойынша бағалау өлшемшарттары
Көрсеткіштер
Балдар
1-бағыт: Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру және оның орындалуы
1.1.
Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесінің жобасын қалыптастыру
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасымен мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің жобаларын алмасқаннан кейін ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің жобасында қайталау фактілерінің болмауы
5
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасымен мемлекеттік аудит объектілері тізбелерінің жобаларымен алмасқаннан кейін ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі жобасында қайталану фактілерінің болуы:
1-2 факті;
-1
3-5 факті;
-2
5 фактіден астам
-3
1.2.
Жоспардан тыс аудит жүргізу туралы хабарламалар жіберу
Хабарламаларды жіберудің уақтылылығы
5
Жоспардан тыс аудит жүргізу туралы хабарламаны жібермеу не уақтылы жібермеу:
1-ден 2 фактіге дейін;
-1
3-тен 5 фактіге дейін;
-3
5 фактіден астам
-5
1.3.
Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесіне өзгерістер енгізу
Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесінен мемлекеттік аудит объектілерін алып тастау фактілерінің болмауы
5
Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне енгізілген өзгерістер саны (мемлекеттік аудит объектілерінің атауы, аудит типі, тексеру түрі, мемлекеттік аудит объектілерін мемлекеттік аудитпен қамту кезеңі, бюджет деңгейі, бюджет қаражатын, мемлекет активтерін мемлекеттік аудитпен қамту сомасы):

71. По итогам контроля структурное подразделение, ответственное за контроль качества, готовит проект служебной записки о результатах исполнения рекомендаций и (или) пунктов предписаний по форме согласно приложению 11 к настоящему Процедурному стандарту или запрос дополнительной информации от органа государственного аудита и вносит члену Высшей аудиторской палаты.
Служебная записка за подписью члена Высшей аудиторской палаты направляется Председателю Высшей аудиторской палаты.
Продление срока исполнения рекомендаций и (или) пунктов предписаний допускается только по объективным, не зависящим от органа государственного аудита основаниям.
72. Председателем Высшей аудиторской палаты на основании служебной записки, предусмотренной пунктом 71 настоящего Процедурного стандарта, принимается решение о снятии с контроля, продлении сроков исполнения рекомендаций, содержащихся в Заключении, и пунктов Предписаний.
73. В течение четырех рабочих дней со дня принятия решения Председателя Высшей аудиторской палаты структурное подразделение, ответственное за контроль качества письмом за подписью члена Высшей аудиторской палаты, информирует орган государственного аудита о снятии с контроля либо продолжении исполнения рекомендаций, содержащихся в Заключении, и (или) пунктов Предписания Высшей аудиторской палаты.
74. Структурное подразделение, ответственное за контроль качества, осуществляет загрузку служебной записки члена Высшей аудиторской палаты с резолюцией Председателя Высшей аудиторской палаты и информации об исполнении органами государственного аудита рекомендаций, содержащихся в Заключении, и пунктов Предписаний в Интегрированную информационную систему Высшей аудиторской палаты.
75. В случае необходимости, обсуждение вопроса о ходе и (или) о полноте исполнения рекомендаций, содержащихся в Заключении, и пунктов Предписания, выносится на заседание Высшей аудиторской палаты с приглашением должностных лиц органов государственного аудита для заслушивания их информации, по итогам его рассмотрения принимается соответствующее решение.
76. Установленные за предыдущие периоды нарушения и замечания, по результатам проведенной Высшей аудиторской палатой проверки по оценке в плановом порядке в уполномоченном органе по внутреннему государственному аудиту (и его территориальных подразделениях) и ревизионных комиссиях, учитываются при проведении оценки их деятельности за отчетный период в соответствии с направлениями и критериями оценки.
Приложение 1
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по проведению оценки
деятельности органов
государственного аудита
и финансового контроля
Направления и критерии оценки деятельности уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту
Критерии оценки по направлениям
Показатели
Баллы
Направление 1: формирование и исполнение Перечня объектов государственного аудита на соответствующий год
1.1.
Формирование проекта Перечня объектов государственного аудита на соответствующий год
Отсутствие фактов дублирования в проекте Перечня объектов государственного аудита уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту после обмена проектами перечней объектов государственного аудита с Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан
5
Наличие фактов дублирования в проекте Перечня объектов государственного аудита уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту после обмена проектами перечней объектов государственного аудита с Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан:
1-2 факта;
-1
3-5 фактов;
-2
более 5 фактов
-3
1.2.
Направление уведомлений о проведении внепланового аудита
Своевременность направления уведомлений
5
Ненаправление либо несвоевременное направление уведомления о проведении внепланового аудита:
от 1 до 2 фактов;
-1
от 3 до 5 фактов;
-3
более 5 фактов
-5
1.3.
Внесение изменений в Перечень объектов государственного аудита на соответствующий год
Отсутствие фактов исключения объектов государственного аудита из Перечня объектов государственного аудита
5
Количество внесенных изменений в Перечень объектов государственного аудита (наименование объектов государственного аудита, тип аудита, вид проверки, период охвата государственным аудитом объектов государственного аудита, уровень бюджета, сумма охвата государственным аудитом бюджетных средств, активов государства):

1-ден 5 фактіге дейін;
-1
5-тен 10 фактіге дейін;
-2
10 фактіден астам
-3
1.4.
Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесінің орындалуы (өтпелі аудиторлық іс-шараларды қоспағанда, мемлекеттік аудит объектілерінің бастапқы тізбесіне нақтыланған ауытқу)
Мемлекеттік аудит объектілерінің бастапқы тізбесіне шаққанда мемлекеттік аудит объектілерінің ауытқуы:
аудит объектілерінің 0%-дан 10%-ға дейін қоса алғанда
5
мемлекеттік аудит объектілерінің 11%-дан 30%-ға дейін қоса алғанда
-3
мемлекеттік аудит объектілерінің 31%-дан бастап және одан да көпті қоса алғанда
-5
2-бағыт: мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу
2.1.
Мемлекеттік аудит барысында бұзушылықтарды анықтау
Аудитпен қамтылған жалпы сомадан мемлекеттік сатып алу рәсімдерін бұзушылықтардың анықталған сомаларының үлес салмағы:
0%-дан 50%-ға дейін;
1
50%-дан 60%-ға дейін;
2
60%-дан 70%-ға дейін;
3
70%-дан 80%-ға дейін;
4
80%-дан астам
5
Аудитпен қамтылған жалпы сома мен активтерден шоғырландырылған қаржылық есептілік бойынша бұзушылықтардың анықталған сомаларының үлес салмағы:
0%-дан 50%-ға дейін;
1
50%-дан 60%-ға дейін;
2
60%-дан 70%-ға дейін;
3
70%-дан 80%-ға дейін;
4
80%-дан астам
5
2.2.
Бұзушылықтар сомасын бюджетке өтеу (камералдық бақылауды қоспағанда)
Бюджетке өтеуге жататын бұзушылықтардың жалпы сомасына шаққанда есепті кезеңде бюджетке өтелген бұзушылықтар сомаларының үлес салмағы::
0%-дан 10%-ға дейін;
1
10%-дан 20%-ға дейін;
2
20%-дан 30%-ға дейін;
3
30%-дан 40%-ға дейін;
4
40%-дан 50%-ға дейін;
5
50%-дан 60%-ға дейін
6
60%-дан 70%-ға дейін
7
70%-дан 80%-ға дейін
8
80%-дан 90%-ға дейін
9
90%-дан 100%-ға дейін
10
2.3.
Бұзушылықтарды қалпына келтіру және есеп бойынша көрсету (камералдық бақылауды қоспағанда)
Қалпына келтіруге жататын бұзушылықтардың жалпы сомасына шаққанда есепті кезеңде қалпына келтірілген және есеп бойынша көрсетілген бұзушылықтар сомасының үлес салмағы:
0%-дан 50%-ға дейін;
0
50%-дан 60%-ға дейін;
1
60%-дан 70%-ға дейін
2
70%-дан 80%-ға дейін
3
80%-дан 90%-ға дейін
4
90%-дан 100%-ға дейін
5
2.4.
Басқа мемлекеттік органдардан келіп түскен материалдар бойынша шығарылған қаулыларды және соттар шығарған, сондай-ақ заңнамада белгіленген тәртіппен мәжбүрлеп өндіріп алуға жіберілген қаулыларды қоспағанда, төлеу мерзімі келген әкімшілік айыппұлдардың сомаларын бюджет кірісіне өндіріп алу
Басқа мемлекеттік органдардан (Құқық қорғау органдарынан, Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасынан, Тексеру комиссияларынан, Ішкі аудит қызметтерінен) келіп түскен материалдар бойынша шығарылған қаулыларды және соттар шығарған, сондай-ақ заңнамада белгіленген тәртіппен мәжбүрлеп өндіріп алуға жіберілген қаулыларды қоспағанда, төлеу мерзімі келген, есепті кезеңде салынған айыппұлдардың жалпы сомасына шаққанда бюджет кірісіне өндіріп алынған әкімшілік айыппұлдар сомаларының үлес салмағы:
50%-ға дейін
0
50%-дан 60%-ға дейін;
1
60%-дан 70%-ға дейін
2
70%-дан 80%-ға дейін
3
80%-дан 90%-ға дейін
4
90%-дан 100%-ға дейін
5
2.5.
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің материалдары бойынша талап қоюларды соттардың қанағаттандыруы
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің материалдары бойынша соттар қанағаттандырған талап қоюлардың үлес салмағы:

от 1 до 5;
-1
от 5 до 10;
-2
от 10 и более
-3
1.4.
Исполнение Перечня объектов государственного аудита на соответствующий год (отклонение уточненного к первоначальному Перечню объектов государственного аудита за исключением переходящих аудиторских мероприятий)
Отклонение объектов государственного аудита к первоначальному Перечню объектов государственного аудита:
от 0 % до 10 % объектов аудита включительно
5
от 11 % до 30 % объектов государственного аудита включительно
-3
от 31 % и более объектов государственного аудита включительно
-5
Направление 2: проведение государственного аудита и финансового контроля
2.1.
Выявление нарушений в ходе государственного аудита
Удельный вес выявленных сумм нарушений процедур государственных закупок от общей суммы, охваченной аудитом:
от 0 % до 50 %;
1
от 50 % до 60 %;
2
от 60 % до 70 %;
3
от 70 % до 80 %;
4
свыше 80 %
5
Удельный вес выявленных сумм нарушений по консолидированной финансовой отчетности от общей суммы и активов, охваченной аудитом:
от 0 % до 50 %;
1
от 50 % до 60 %;
2
от 60 % до 70 %;
3
от 70 % до 80 %;
4
свыше 80 %
5
2.2.
Возмещение сумм нарушений в бюджет (за исключением камерального контроля)
Удельный вес возмещенных в бюджет сумм нарушений в отчетном периоде в общей сумме нарушений, подлежащих возмещению в бюджет:
от 0 % до 10 %;
1
от 10 % до 20 %;
2
от 20 % до 30 %;
3
от 30 % до 40 %;
4
от 40 % до 50 %;
5
от 50 % до 60 %;
6
от 60 % до 70 %;
7
от 70 % до 80 %;
8
от 80 % до 90 %;
9
от 90 % до 100 %
10
2.3.
Восстановление и отражение по учету нарушений (за исключением камерального контроля)
Удельный вес восстановленных и отраженных по учету сумм нарушений в отчетном периоде в общей сумме нарушений, подлежащих восстановлению:
от 0 % до 50 %;
0
от 50 % до 60 %;
1
от 60 % до 70 %;
2
от 70 % до 80 %;
3
от 80 % до 90 %;
4
от 90 % до 100 %
5
2.4.
Взыскание в доход бюджета сумм административных штрафов, по которым наступил срок уплаты, за исключением вынесенных постановлений по материалам, поступившим из других государственных органов, и постановлений, вынесенных судами, а также переданных на принудительное взыскание в установленном законодательством порядке
Удельный вес взысканных в доход бюджета сумм административных штрафов в общей сумме штрафов, наложенных в отчетном периоде, по которым наступил срок уплаты за исключением вынесенных постановлений по материалам, поступившим из других государственных органов (Правоохранительных органов, Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, Ревизионных комиссий, Служб внутреннего аудита) и постановлений, вынесенных судами, а также переданных на принудительное взыскание в установленном законодательством порядке:
до 50%;
0
от 50% до 60%;
1
от 60% до 70%;
2
от 70% до 80%;
3
от 80% до 90%;
4
от 90% до 100%
5
2.5.
Удовлетворение судами исков по материалам уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений
Удельный вес удовлетворенных судами исков по материалам уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений:

0%-дан 20%-ға дейін;
1
20%-дан 40%-ға дейін;
2
40%-дан 60%-ға дейін;
3
60%-дан 80%-ға дейін;
4
80%-дан 100%-ға дейін
5
2.6.
Бюджет қаражатын, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін басқарудың және пайдаланудың тиімділігін арттыру үшін нормативтік құқықтық актілерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілеріне өзгерістер енгізу жөнінде ұсыныстарды енгізу және қабылдау
Бюджет қаражатын, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін басқарудың және пайдаланудың тиімділігін арттыру үшін нормативтік құқықтық актілерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілеріне өзгерістер енгізу жөнінде енгізілген және қабылданған ұсыныстар саны
әрбір қабылданған ұсыныс үшін 1 балл
(ең жоғары 12 балл)
2.7.
Өткен кезеңдер ескеріле отырып, мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша қабылданған ұсынымдар, тапсырмалар санынан орындалған ұсынымдар, тапсырмалар үлесі (орындау мерзімі басталған)
Мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша қабылданған ұсынымдардың орындалған тармақтарының үлесі:
70%-дан 80%-ға дейін;
3
80%-дан 90%-ға дейін;
5
90%-дан бастап және одан астам;
7
Мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша қабылданған тапсырмалардың орындалған тармақтарының үлесі:
70%-дан 80%-ға дейін;
3
70%-дан 80%-ға дейін;
5
90%-дан бастап және одан астам;
7
3-бағыт: камералдық бақылау жүргізу
3.1.
Камералдық бақылау бойынша хабарламалардың орындалуы
Камералдық бақылау бойынша орындалған хабарламалардың үлес салмағы:
60%-ға дейін
1
60%-дан 70%-ға дейін;
2
70%-дан 80%-ға дейін;
3
80%-дан 90%-ға дейін;
4
90%-дан 100%-ға дейін
5
3.2.
Камералдық бақылау хабарламаларына қарсылықтарды қарау нәтижелері
Камералдық бақылау объектілерінің пайдасына шешілген хабарламаларға қарсылықтарды қарау нәтижелері бойынша қорытындылардың үлес салмағы:
10%-ға дейін;
5
10%-дан 30%-ға дейін;
4
30%-дан 50%-ға дейін;
3
50%-дан 70%-ға дейін;
2
70%-дан бастап және одан астам
1
3.3.
Қамтуға жататын жалпы санның ішінен камералдық бақылаумен қамтылған конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алу рәсімдерінің үлесі
Камералдық бақылаумен қамтылған конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алу рәсімдерінің үлесі:
70%-дан 80%-ға дейін;
3
80%-дан 90%-ға дейін;
5
90%-дан бастап және одан астам;
7
4-бағыт: мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының сақталуы
4.1.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының сақталуына Жоғары аудиторлық палата жүргізген тексеру нәтижелері
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының сақталуына тексеру жүргізу барысында бұзушылықтардың болуы
- 10
(бағыттар мен өлшемшарттар бойынша анық емес ақпарат ұсыну, Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың жалпы стандарттарын сақтамау фактілері анықталған жағдайларда беріледі)
4.2.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес емес деп танылған құжаттардың бар болуы
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес емес деп таныған құжаттардың бар болуы:

от 0% до 20%;
1
от 20% до 40%;
2
от 40% до 60%;
3
от 60% до 80%;
4
от 80% до 100%
5
2.6.
Внесение и принятие предложений по внесению изменений в нормативные правовые акты и в акты субъектов квазигосударственного сектора, для повышения эффективности управления и использования бюджетных средств, активов государства и субъектов квазигосударственного сектора
Количество внесенных и принятых предложений по внесению изменений в нормативные правовые акты и в акты субъектов квазигосударственного сектора, для повышения эффективности управления и использования бюджетных средств, активов государства и субъектов квазигосударственного сектора
за каждое принятое предложение 1 балл (максимально 12 баллов)
2.7.
Доля исполненных рекомендаций, поручений от количества рекомендаций, поручений, принятых по итогам государственного аудита (с наступившими сроками исполнения) с учетом прошлых периодов
Доля исполненных пунктов рекомендаций, принятых по итогам государственного аудита:
от 70% до 80%;
3
от 80% до 90%;
5
от 90% и более;
7
Доля исполненных пунктов поручений, принятых по итогам государственного аудита:
от 70% до 80%;
3
от 80% до 90%;
5
от 90% и более;
7
Направление 3: проведение камерального контроля
3.1.
Исполнение уведомлений по камеральному контролю
Удельный вес исполненных уведомлений по камеральному контролю:
до 60%;
1
от 60% до 70%;
2
от 70% до 80%;
3
от 80% до 90%;
4
от 90% до 100%
5
3.2.
Результаты рассмотрения возражений на уведомления камерального контроля
Удельный вес заключений по результатам рассмотрения возражений на уведомления в пользу объектов камерального контроля:
до 10%;
5
от 10% до 30%;
4
от 30% до 50%;
3
от 50% до 70%;
2
от 70% и выше
1
3.3.
Доля процедур государственных закупок, охваченных камеральным контролем, из общего количества подлежащих охвату способом конкурса
Доля процедур государственных закупок способом конкурса, охваченных камеральным контролем:
от 70% до 80%;
3
от 80% до 90%;
5
от 90% и более;
7
Направление 4: соблюдение стандартов государственного аудита и финансового контроля
4.1.
Результаты проведенной Высшей аудиторской палатой проверки за соблюдением Стандартов государственного аудита и финансового контроля
Наличие нарушений в ходе проведения проверки за соблюдением Стандартов государственного аудита и финансового контроля
- 10 (присваивается в случаях установления фактов представления недостоверной информации по направлениям и критериям, несоблюдения Общих стандартов государственного аудита и финансового контроля)
4.2.
Наличие документов, признанных не соответствующими Стандартам государственного аудита и финансового контроля
Наличие документов по итогам государственного аудита, признанных Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан не соответствующими Стандартам государственного аудита и финансового контроля:

1-ден 3 құжатқа дейін;
-1
4-тен 6 құжатқа дейін;
-2
7-ден бастап және одан астам құжат
-3
Сапа бақылауымен қамтылған материалдардың жалпы санына шаққанда ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның орталық аппараты және оның аумақтық бөлімшелері анықтаған Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес емес аудит материалдарының үлес салмағы
2%-ға дейін материалдар;
-1
3%-дан 5%-ға дейін материалдар;
-2
6%-дан бастап және одан көп материалдар
-3
4.3.
Заңның 39-бабының 8-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік аудитор сертификатын қайтарып алу
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік аудитор сертификаты қайтарып алынған қызметкерлерінің саны:
1-5 қызметкер;
-2
6-10 қызметкер;
-4
11 және одан астам қызметкер
-6
5-бағыт: мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары қызметкерлерінің жауаптылығы
5.1.
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлерін ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің қызметіне байланысты тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауаптылыққа тарту фактілері
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлерін тәртіптік жауаптылыққа тарту фактілері
1-10 факті;
-1
11-20 факті;
-3
21 және одан көп факті.
-5
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлерін әкімшілік жауаптылыққа тарту фактілері (қызметкерлерді лауазымды адамдар ретінде және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауаптылыққа тарту фактілерін ғана ескеру қажет):
1-10 факті;
-2
11-20 факті;
-4
21 және одан көп факті.
-6
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлерін соттың заңды күшіне енген айыптау үкімдері болған кезде қылмыстық жауаптылыққа тарту фактілері:
1-5 факті;
-3
6 және одан астам факті.
-5
5.2.
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелері қызметкерлерінің құқыққа қайшы іс-қимылдарына жеке және заңды тұлғалардың өтініш жасау жағдайларын растау
Жоғары аудиторлық палатаға, уәкілетті органға және оның аумақтық бөлімшелеріне келіп түскен ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелері қызметкерлерінің құқыққа қайшы іс-қимылдарына жеке және заңды тұлғалардың өтініштер жасаудың расталған жағдайларының саны

от 1 до 3 документ;
-1
от 4 до 6 документов;
-2
от 7 документов и более
-3
Удельный вес материалов аудита, не соответствующих Стандартам государственного аудита и финансового контроля, выявленных центральным аппаратом уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальными подразделениями, к общему количеству материалов, охваченных контролем качества:
до 2% материалов;
-1
от 3% до 5 % материалов;
-2
от 6 % материалов и более
-3
4.3.
Отзыв сертификата государственного аудитора по основаниям, предусмотренным пунктом 8 статьи 39 Закона
Количество сотрудников уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений, у которых отозван сертификат государственного аудитора:
1-5 сотрудников;
-2
6-10 сотрудников;
-4
11 и более сотрудников
-6
Направление 5: ответственность работников органов государственного аудита и финансового контроля
5.1.
Факты привлечения работников уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений к дисциплинарной, административной и уголовной ответственности, связанной с деятельностью уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений
Факты привлечения работников уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений к дисциплинарной ответственности:
1-10 фактов;
-1
11-20 фактов;
-3
21 и более фактов.
-5
Факты привлечения работников уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений к административной ответственности (учитывать только факты привлечения работников к ответственности в качестве должностных лиц и за коррупционные правонарушения):
1-10 фактов;
-2
11-20 фактов;
-4
21 и более фактов;
-6
Факты привлечения работников уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений к уголовной ответственности при наличии вступивших в законную силу обвинительных приговоров суда:
1-5 фактов;
-3
6 и более фактов.
-5
5.2.
Подтверждение случаев обращения физических и юридических лиц на противоправные действия работников уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений
Количество подтвержденных случаев обращений физических и юридических лиц на противоправные действия работников уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений, поступивших в Высшую аудиторскую палату, уполномоченный орган и его территориальные подразделения

әрбір жағдай үшін - 2 балл (ең жоғары (-8) балл)
6-бағыт: Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының үйлестіру кеңесі (және оның Кіші комитеті) шешімдерінің орындалуы
6.1
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының үйлестіру кеңесі шешімдерінің орындалуының толықтығы, сапасы және уақтылылығы
Үйлестіру кеңесінің шешімдерін орындамау, уақтылы орындамау және/немесе сапасыз орындау фактілерінің болмауы
10
Үйлестіру кеңесінің шешімдерін орындамау фактілерінің болуы:
1 факті;
-1
2-ден 3 фактіге дейін;
-3
3 фактіден астам
-5
Үйлестіру кеңесінің шешімдерін уақтылы орындамау және/немесе сапасыз орындау фактілерінің болуы:
1 факті;
-1
2-ден 3 фактіге дейін;
-3
3 фактіден астам
-5
Үйлестіру кеңесінің кезекті жоспарланатын жылға арналған жұмыс жоспарында және/немесе Үйлестіру кеңесі отырысының нәтижелері бойынша хаттамада көрсетілген мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының, мемлекеттік аудит рәсімдерінің проблемаларын шешу және/немесе қызметін жақсарту бойынша негізделген ұсыныстар енгізу:
1 ұсыныс;
3
2-ден 3-ұсынысқа дейін;
5
3 ұсыныстан астам
7
7-бағыт: өзге де бағыттар
7.1.
Ішкі аудит қызметтері жұмысының тиімділігіне бағалау жүргізу
Ішкі аудит қызметтері жұмысының тиімділігін бағалауды уақтылы жүргізу және олардың нәтижелерін Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына жіберу
5
Бекітілген нормативтік құқықтық және құқықтық актілерге ішкі аудит қызметтері жұмысының тиімділігін бағалауды сапасыз және уақтылы жүргізбеу фактілерінің болуы

за каждый случай - 2 балла (максимально (-8) баллов)
Направление 6: исполнение решений Координационного совета органов государственного аудита и финансового контроля
6.1
Полнота, качество и своевременность исполнения решений Координационного совета органов государственного аудита и финансового контроля
Отсутствие фактов неисполнения, несвоевременного и/или некачественного исполнения решений Координационного совета
10
Наличие фактов неисполнения решений Координационного совета:
1 факт;
-1
от 2-х до 3-х фактов;
-3
более 3-х фактов
-5
Наличие фактов несвоевременного и/или некачественного исполнения решений Координационного совета:
1 факт;
-1
от 2-х до 3-х фактов;
-3
более 3-х фактов
-5
Внесение обоснованных предложений по решению проблем и/или улучшение деятельности органов государственного аудита и финансового контроля, процедур государственного аудита, отраженных в Плане работы Координационного совета на очередной планируемый год и/или Протоколе по результатам заседания Координационного совета:
1 предложение;
3
от 2-х до 3-х предложений;
5
более 3-х предложений
7
Направление 7: иные направления
7.1.
Проведение оценки эффективности деятельности служб внутреннего аудита
Своевременное проведение оценки эффективности деятельности служб внутреннего аудита и направление их результатов в Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан
5
Наличие фактов некачественного и несвоевременного проведения оценки эффективности деятельности служб внутреннего аудита утвержденным нормативным правовым и правовым актам:

1-2 факті;
-1
3-4 факті;
-2
5 және одан астам факті
-3
7.2.
Ішкі аудит қызметтеріне әдіснамалық көмек көрсету
Ішкі аудит қызметтері жұмысының мәселелері бойынша қабылданған нормативтік құқықтық және құқықтық актілердің саны
2 балл - әрбір қабылданған нормативтік құқықтық немесе құқықтық акт үшін (ең жоғары 10 балл)
7.3.
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмаларын орындамау немесе уақтылы орындамау
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің орындалмаған немесе уақтылы орындалмаған тапсырмаларының саны
әрбір жағдай үшін-1 балл (ең жоғары (-5) балл)
7.4
Жүргізілген жұмыс қорытындылары бойынша, соның ішінде бұқаралық ақпарат құралдарының қатысуымен аудиторлық іс-шаралар нәтижелері бойынша кездесулер, брифингтер, баспасөз конференцияларын, дөңгелек үстелдер өткізу
Өткізілген кездесулер, брифингтер, баспасөз конференциялары, дөңгелек үстелдер саны
әрбір жағдай үшін - 1 балл (ең жоғары 5 балл)
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
органдарының қызметіне
бағалау жүргізу бойынша
сыртқы мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
2-қосымша
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының қызметін бағалаудың бағыттары мен өлшемшарттары
Бағыттар бойынша бағалау өлшемшарттары
Көрсеткіштер
Балдар
1-бағыт: Мемлекеттік аудит объектілері тізбесін қалыптастыру және орындау
1.1.
Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру
Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне сәйкес мемлекеттік аудит жүргізу кезінде қайталану фактілерінің болмауы
5
аудит объектілерінің бюджеттік бағдарламалары бойынша мемлекеттік аудит жүргізуді қайталаудың 1 фактісінің болуы;
-1

1-2 факта;
-1
3-4 факта;
-2
5 и более фактов
-3
7.2.
Оказание методологической помощи службам внутреннего аудита
Количество принятых нормативных правовых и правовых актов по вопросам деятельности служб внутреннего аудита
2 балла - за каждый принятый нормативный правовой или правовой акт (максимально 10 баллов)
7.3.
Неисполнение или несвоевременное исполнение заданий и поручений Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан
Количество неисполненных или несвоевременно исполненных заданий и поручений Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан
за каждый случай - 1 балла (максимально (-5) баллов)
7.4
Проведение встреч, брифингов, пресс-конференций, круглых столов по итогам проведенной работы, в том числе по результатам аудиторских мероприятий с участием средств массовой информации
Количество проведенных встреч, брифингов, пресс-конференций, круглых столов
за каждый случай – 1 балл (максимально 5 баллов)
Приложение 2
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по проведению оценки
деятельности органов
государственного аудита
и финансового контроля
Направления и критерии оценки деятельности ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения, столицы
Критерии оценки по направлениям
Показатели
Баллы
Направление 1: формирование и исполнение Перечня объектов государственного аудита
1.1.
Формирование Перечня объектов государственного аудита на соответствующий год
Отсутствие фактов дублирования при проведении государственного аудита в соответствии с Перечнем объектов государственного аудита
5
наличие 1 факта дублирования проведения государственного аудита по бюджетным программам объектов аудита
-1

аудит объектілерінің бюджеттік бағдарламалары бойынша мемлекеттік аудит жүргізуді қайталаудың 2-ден 3-ке дейінгі фактілерінің болуы;
-2
аудит объектілерінің бюджеттік бағдарламалары бойынша мемлекеттік аудит жүргізуді қайталаудың 3-тен астам фактісінің болуы
-3
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2020 жылғы 30 шілдедегі № 6-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №21070 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 6-НҚ Қағидалар) белгіленген негіздерсіз Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу.
-2
1.2.
Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесінің орындалуы (өтпелі аудиторлық іс-шаралар мен Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының тапсырмасы және тиісті маслихаттардың шешімдері бойынша өткізілетін аудиторлық іс-шараларды қоспағанда, Мемлекеттік аудит объектілерінің бастапқы тізбесіне нақтыланған ауытқу)
Мемлекеттік аудит объектілерінің мемлекеттік аудит объектілерінің бастапқы тізбесіне ауытқуы: № 6-НҚ Қағидаларында белгіленген негіздерсіз:
мемлекеттік аудит объектілерінің 0%- дан 10%-ға дейін қоса алғанда
5
мемлекеттік аудит объектілерінің 11%- дан 30%-ға дейін қоса алғанда
-1
31%-дан бастап және одан да көп мемлекеттік аудит объектілерін қоса алғанда
-3
2-бағыт: мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу
2.1.
Өткен кезеңдерді ескере отырып, мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары бойынша қабылданған ұсынымдар, тапсырмалар санынан орындалған ұсынымдардың, тапсырмалардың үлесі (орындалу мерзімі басталған)
Мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары бойынша қабылданған ұсынымдардың орындалған тармақтарының үлесі:
70%-дан 80%-ға дейін;
4
81%-дан 95%-ға дейін;
6
96% және одан астам;
8
70%-дан кем
-1
Мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары бойынша қабылданған тапсырмалардың орындалған тармақтарының үлесі
70%-дан 80%-ға дейін;
4
70%-дан 80%-ға дейін;
6
90% және одан астам;
8
70%-дан кем
-1
2.2.
Ұсынымдардың жалпы санына шаққанда заңнамадағы, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілеріндегі олқылықтар мен қайшылықтарды жоюға бағытталған ұсынымдар
Ұсынымдардың жалпы санына шаққанда Қазақстан Республикасы заңнамасының нормасын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілеріндегі олқылықтар мен қайшылықтарды жоюға бағытталған ұсынымдардың үлесі:
20%-ға дейін;
1

наличие от 2-х до 3-х фактов дублирования проведения государственного аудита по бюджетным программам объектов аудита
-2
наличие более 3-х фактов дублирования проведения государственного аудита по бюджетным программам объектов аудита
-3
Внесение изменений и дополнений в Перечень объектов государственного аудита без оснований, установленных Правилами проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля, утвержденными нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 30 июля 2020 года № 6-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21070) (далее – Правила № 6-НҚ).
-2
1.2.
Исполнение Перечня объектов государственного аудита на соответствующий год (отклонение уточненного к первоначальному Перечню объектов государственного аудита за исключением переходящих аудиторских мероприятий и аудиторских мероприятий по поручению Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан и решениям соответствующих маслихатов)
Отклонение объектов государственного аудита к первоначальному Перечню объектов государственного аудита без оснований, установленных Правилами 6-НҚ:
от 0% до 10% объектов государственного аудита включительно
5
от 11% до 30% объектов государственного аудита включительно
-1
от 31% и более объектов государственного аудита включительно
-3
Направление 2: проведение государственного аудита и финансового контроля
2.1.
Доля исполненных рекомендаций, поручений от количества рекомендаций, поручений, принятых по итогам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий (с наступившими сроками исполнения) с учетом прошлых периодов
Доля исполненных пунктов рекомендаций, принятых по итогам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий:
от 70% до 80%;
4
от 81% до 95%;
6
от 96% и более;
8
менее 70%
-1
Доля исполненных пунктов поручений, принятых по итогам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий:
от 70% до 80%;
4
от 80% до 90%;
6
от 90% и более;
8
менее 70%
-1
2.2.
Рекомендации направленные на устранение пробелов и противоречий в законодательстве, в актах субъектов квазигосударственного сектора, от общего количества рекомендаций
Доля рекомендаций направленных на устранение пробелов и противоречий, а также на совершенствование бюджетного и иного законодательства Республики Казахстан, актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан от общего количества рекомендаций:
до 20%
1

20%-дан 30%-ға дейін;
2
30%-дан 40%-ға дейін;
3
40%-дан бастап және одан астам
5
2.3.
Мемлекеттік аудиттің қорытындылары бойынша адамдарды әкімшілік және қылмыстық жауаптылыққа тарту фактілері
Материалдарды тиісті аудиторлық дәлелдемелерімен әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органдарға беру қорытындысы бойынша, сондай-ақ тексеру комиссиясына байланысты емес себептер бойынша адамдарды әкімшілік жауаптылыққа тартпау фактілерін қоспағанда, мемлекеттік аудит органының әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы толтыру қорытындысы бойынша адамдарды әкімшілік жауаптылыққа тарту фактілері:
10 фактіге дейін;
3
10-нан 20 фактіге дейін;
5
20-дан астам факті
7
Құқық қорғау органдарына материалдарды беру бойынша адамдарды қылмыстық жауаптылыққа тарту фактілері;
1 факті
3
2-ден 3 фактіге дейін
5
4-тен астам факті
7
2.4.
Соттардың: тексеру комиссияларының бюджетке өтеу, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткізу және (немесе) анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету және нұсқаманы/мемлекеттік аудит объектілерін орындау мақсатында тексеру комиссияларының қалпына келтіруге және өтеуге берілген жалпы сомадан сомаларды қалпына келтіру және өтеу туралы нұсқамаларының сомаларына шағым жасау мақсатында берген талап қоюларын қанағаттандыруы
Анықталған бұзушылықтар сомаларын бюджетке өтеу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу жолымен қалпына келтіру және (немесе) есеп бойынша көрсету, нұсқаманы орындау мақсатында соттардың талап қоюларды қанағаттандыру үлесі:
19%-ға дейін;
1
20%-дан 39%-ға дейін;
2
40%-дан 59%-ға дейін;
3
60%-дан 89%-ға дейін;
4
90%-дан 100%-ға дейін
5
Тексеру комиссияларының талап-арыздарының болмауы
5
Қалпына келтіруге және өтеуге берілген жалпы соманың қалпына келтіру және өтеу сомасы туралы тексеру комиссиялары нұсқамаларының сомасына шағымдану мақсатында соттардың талап-арыздарын қанағаттандырудан бас тарту үлесі
19%-ға дейін;
1
20%-дан 39%-ға дейін;
2
40%-дан 59%-ға дейін;
3
60%-дан 89%-ға дейін;
4
90%-дан 100%-ға дейін
5
Мемлекеттік аудит объектілерінің талап-арыздарының болмауы
5
2.5.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау қорытындылары бойынша (кіріс бөлігін қоспағанда) қаражатты өтеу (қалпына келтіру)
Аудиторлық іс-шаралардың қорытындылары бойынша орындау мерзімі келгендері бойынша өтеуге жататын қаражаттың жалпы көлеміне шаққанда өтелген қаражаттың үлесі:
10%-ға дейін;
1
10%-дан 29%-ға дейін;
2
30%-дан 49%-ға дейін;
3
50%-дан 79%-ға дейін;
4
80%-дан бастап және одан астам
5
Аудиторлық іс-шаралардың қорытындылары бойынша орындау мерзімі келгендері бойынша қалпына келтіруге жататын қаражаттың жалпы көлеміне шаққанда қалпына келтірілген қаражаттың үлесі:
10%-ға дейін;
1
10%-дан 29%-ға дейін;
2
30%-дан 49%-ға дейін;
3
50%-дан 79%-ға дейін;
4
80%-дан бастап және одан астам
5
2.6
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау қорытындылары бойынша бюджет қаражаты мен активтерді тиімсіз жоспарлау және (немесе) тиімсіз пайдалану
Тиімділік, сәйкестік аудитімен қамтылған бюджет қаражаты мен активтердің жалпы сомасынан бюджет қаражаты мен активтерді тиімсіз жоспарлаудың және тиімсіз пайдаланудың анықталған сомаларының үлесі:

от 20% до 30%;
2
от 30% до 40%;
3
от 40% и более
5
2.3.
Факты привлечения лиц к административной и уголовной ответственности по итогам государственного аудита
Факты привлечения лиц к административной ответственности по итогам передачи материалов с соответствующими аудиторскими доказательствами в органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, а также по итогам составления протокола об административном правонарушении органом государственного аудита, за исключением фактов не привлечения к административной ответственности лиц по независящим от ревизионной комиссии причинам:
до 10 фактов;
3
от 10 до 20 фактов;
5
более 20 фактов
7
Факты привлечения лиц к уголовной ответственности по итогам передачи материалов в правоохранительные органы
1 факт
3
от 2 до 3 фактов
5
более 4 фактов
7
2.4.
Удовлетворение судами исков, поданных: ревизионными комиссиями, в целях возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм нарушений и исполнения предписания/объектами государственного аудита в целях обжалования сумм предписаний ревизионных комиссий о восстановлении и возмещении сумм от общей суммы, поданной к восстановлению и возмещению
Доля удовлетворения судами исков в целях возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм нарушений и исполнения предписания:
до 19%;
1
от 20% до 39%;
2
от 40% до 59%;
3
от 60 % до 89%;
4
от 90% до 100%
5
Отсутствие исков ревизионных комиссий
5
Доля отказа в удовлетворении судами исков в целях обжалования сумм предписаний ревизионных комиссий о восстановлении и возмещении сумм от общей суммы, поданной к восстановлению и возмещению
до 19%;
1
от 20% до 39%;
2
от 40% до 59%;
3
от 60 % до 89%;
4
от 90% до 100%
5
Отсутствие исков объектов государственного аудита
5
2.5.
Возмещение (восстановление) средств по итогам государственного аудита и финансового контроля (за исключением доходной части)
Доля возмещенных средств в общем объеме средств, подлежащих возмещению по итогам аудиторских мероприятий, с наступившими сроками исполнения:
до 10%;
1
от 10% до 29%;
2
от 30% до 49%;
3
от 50% до 79%;
4
от 80% и более
5
Доля восстановленных средств в общем объеме средств, подлежащих восстановлению по итогам аудиторских мероприятий, с наступившими сроками исполнения:
до 10%;
1
от 10% до 29%;
2
от 30% до 49%;
3
от 50% до 79%;
4
от 80% и более
5
2.6
Неэффективное планирование и (или) неэффективное использование бюджетных средств и активов по итогам государственного аудита и финансового контроля
Доля выявленных сумм неэффективного планирования и неэффективного использования бюджетных средств и активов от общей суммы бюджетных средств и активов, охваченной аудитом эффективности, соответствия:

0%-дан 10%-ға дейін;
6
11% -дан 20%-ға дейін;
9
21%-дан 40%-ға дейін;
12
41%-дан жоғары
15
2.7.
Өткен кезеңдерді ескере отырып, мерзімдері бұзылған ұсынымдар мен тапсырмаларды орындау
Мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары бойынша қабылданған ұсынымдар мен тапсырмалардың жалпы санындағы орындалу мерзімдері бұзылған ұсынымдар мен тапсырмалардың үлесі:
10%-дан 20%-ға дейін;
-1
20%-дан 30%-ға дейін;
-2
30%-дан бастап және одан астам
-3
2.8
Тексеру комиссиясы нұсқамасының тармақтарын (тармақшаларын, бөліктерін) сот тәртібімен заңсыз деп тану
Сот тәртібімен заңсыз деп танылған тексеру комиссиясы нұсқамаларының тармақтарының (тармақшаларының, бөліктерінің) саны:
1-ден 2-ге дейін;
-1
3-тен 4-ке дейін;
-2
5 және одан астам
-3
2.9.
Жергілікті бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығы, бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алу, сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау қорытындылары бойынша жергілікті бюджеттен қате (артық) төленген сомаларды қайтарудың, есепке жатқызудың дұрыстығы
Бюджетке мерзімдері келген түсімдер бойынша белгіленген бұзушылықтар қаржатының жалпы сомасына шаққанда жүргізілген аудиторлық іс-шаралардың нәтижелері бойынша бюджетке қамтамасыз етілген түсімдердің үлесі
10%-ға дейін
2
10%-дан 29%-ға дейін;
4
30%-дан 49%-ға дейін
6
50%-дан 79%-ға дейін
8
80%-дан бастап және одан астам
10
2.10.
Аудиторлық іс-шаралардың нәтижелері бойынша құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға электрондық ақпараттық есепке алу деректерін енгізу
Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі бойынша аудиторлық іс-шаралардың нәтижелері бойынша талон-хабарламаларды уақтылы енгізу (мерзімі келгендер)
10
Аудиторлық іс-шаралардың нәтижелері бойынша мерзімдерін бұза отырып, енгізілген талон-хабарламалардың үлесі:
аудит объектілерінің жалпы санының 10%-на дейін
-1
аудит объектілерінің жалпы санының 11% - дан 70%-ға дейін
-2
аудит объектілерінің жалпы санының 71% - ынан бастап және одан астам
-3
Аудиторлық іс-шаралардың нәтижелері бойынша талон-хабарламалардың болмауы
(мерзімі келгендер)
-3
3-бағыт: мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының сақталуы
3.1.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының сақталуына Жоғары аудиторлық палата жүргізген тексеру нәтижелері
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының сақталуына тексеру жүргізу барысында бұзушылықтардың болуы
-10
3.2.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес емес деп танылған құжаттардың бар болуы
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы мемлекеттік аудиттің қорытындылары бойынша Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес емес деп таныған құжаттардың бар болуы:
1 құжат;
-1

от 0% до 10%;
6
от 11% до 20%;
9
от 21% до 40%;
12
свыше 41%
15
2.7.
Исполнение рекомендаций и поручений с нарушениями сроков с учетом прошлых периодов
Доля рекомендаций и поручений с нарушениями сроков исполнения в общем количестве рекомендаций и поручений, принятых по итогам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий:
от 10% до 20%;
-1
от 20% до 30%;
-2
от 30% и более
-3
2.8
Признание в судебном порядке незаконными пунктов (подпунктов, частей) предписания ревизионной комиссии
Количество пунктов (подпунктов, частей) предписаний ревизионной комиссии, признанных в судебном порядке незаконными:
от 1 до 2
-1
от 3 до 4
-2
5 и более
-3
2.9.
Полнота и своевременность поступлений в местный бюджет, взимание поступлений в бюджет, а также правильность возврата, зачета ошибочно (излишне) оплаченных сумм из местного бюджета по итогам государственного аудита и финансового контроля
Доля обеспеченных поступлений в бюджет по результатам проведенных аудиторских мероприятий к общей сумме средств установленных нарушений по поступлениям в бюджет с наступившими сроками
до 10%
2
от 10% до 29%
4
от 30% до 49%
6
от 50% до 79%
8
от 80% и более
10
2.10.
Внесение электронных информационных учетных данных в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов по результатам аудиторских мероприятий
Своевременное внесение талонов-уведомлений по результатам аудиторских мероприятий по перечню объектов государственного аудита (с наступившими сроками)
10
Доля внесенных талонов-уведомлений по результатам аудиторских мероприятий с нарушением сроков:
до 10% от общего количества объектов аудита
-1
от 11% до 70% от общего количества объектов аудита
-2
от 71% от общего количества объектов аудита и выше
-3
Отсутствие талонов-уведомлений по результатам аудиторских мероприятий (с наступившими сроками)
-3
Направление 3: соблюдение стандартов государственного аудита и финансового контроля
3.1.
Результаты проведенной Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан проверки за соблюдением Стандартов государственного аудита и финансового контроля
Наличие нарушений в ходе проведения проверки за соблюдением Стандартов государственного аудита и финансового контроля
-10
3.2.
Наличие документов, признанных не соответствующими Стандартам государственного аудита и финансового контроля
Наличие документов по итогам государственного аудита, признанных Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан не соответствующими Стандартам государственного аудита и финансового контроля:
1 документ;
-1

2-ден 3 құжатқа дейін;
-2
4 құжаттан бастап және одан астам
-3
Сапа бақылауымен қамтылған материалдардың жалпы санына шаққанда Тексеру комиссиясы анықтаған Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес емес аудит материалдарының үлес салмағы:
материалдардың 2%-ына дейін;
-1
материалдардың 2%-ынан бастап 5%-ына дейін;
-2
материалдардың 5%-ынан бастап және одан астам
-3
3.3.
Заңның 39-бабының 8-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік аудитор сертификатын қайтарып алу
Тексеру комиссияларының мемлекеттік аудитор сертификаты қайтарып алынған қызметкерлерінің саны:
1 қызметкер;
-1
2 және одан астам қызметкер
-3
4-бағыт: мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары қызметкерлерінің жауаптылығы
4.1.
Тексеру комиссияларының қызметкерлерін тексеру комиссияларының қызметіне байланысты тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауаптылыққа тарту фактілері
Тексеру комиссиялары қызметкерлерін тәртіптік жауаптылыққа тарту фактілері:
1-2 факті;
-1
3-4 факті;
-2
5 және одан астам фактілер.
-3
Тексеру комиссияларының қызметкерлерін әкімшілік жауаптылыққа тарту фактілері (қызметкерлерді лауазымды адамдар ретінде және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауаптылыққа тарту фактілерін ғана ескеру қажет):
1-2 факті;
-1
3-4 факті;
-2
5 және одан астам фактілер
-3
Тексеру комиссияларының қызметкерлерін соттың заңды күшіне енген айыптау үкімдері болған кезде қылмыстық жауаптылыққа тарту фактілері
-3
4.2.
Тексеру комиссиялары қызметкерлерінің құқыққа қайшы іс-қимылдарына жеке және заңды тұлғалардың өтініш жасау жағдайларын растау
Жоғары аудиторлық палатаға немесе тексеру комиссиясына келіп түскен тексеру комиссиялары қызметкерлерінің құқыққа қайшы іс-қимылдарына жеке және заңды тұлғалардың өтініштер жасаудың расталған жағдайларының саны
әрбір жағдай үшін-1 балл (ең жоғары -3 балл)
5-бағыт: Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының үйлестіру кеңесі және оның Кіші комитеті шешімдерінің орындалуы
5.1
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары Үйлестіру кеңесінің шешімдерінің толықтығы, сапасы және уақтылы орындалуы
Үйлестіру кеңесінің шешімдерін орындамау, уақтылы және/немесе сапасыз орындау фактілерінің болмауы
5
Үйлестіру кеңесінің шешімдерін орындамау фактілерінің болуы:
1 факі;
-1
2-ден 3 фактіге дейін;
-2
3-тен астам факті
-3
Үйлестіру кеңесінің шешімдерін уақтылы және/немесе сапасыз орындау фактілерінің болуы:
1 факті;
-1
2-ден 3 фактіге дейін;
-2
3-тен астам факті
-3
Үйлестіру кеңесінің кезекті жоспарланған жылға арналған жұмыс жоспарында және/немесе Үйлестіру кеңесі (және оның Кіші комитеті) отырысының нәтижелері жөніндегі хаттамада көрсетілген мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының проблемаларын шешу және/немесе қызметін, мемлекеттік аудит рәсімдерін жақсарту жөнінде негізделген ұсыныстар енгізу:
1 ұсыныс;
3
2-ден 3-ке дейін ұсыныс;
5
3-тен астам ұсыныс
7
5.2.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының Үйлестіру кеңесі кіші комитеті шешімдерінің толықтығы, сапасы және уақтылы орындалуы
Кіші комитет шешімдерін орындамау, уақтылы және (немесе) сапасыз орындау фактілерінің болмауы
5
Кіші комитеттің шешімдерін орындамау фактілерінің болуы:
1 факті;
-1
2-ден 3 фактіге дейін;
-2
3-тен астам факті
-3
Кіші комитет шешімдерін уақтылы және (немесе) сапасыз орындау фактілерінің болуы:
1 факті;
-1
2-ден 3 фактіге дейін;
-2
3-тен астам факті
-3
6-бағыт: өзге де бағыттар
6.1.
Тексеру комиссияларының өзінің жұмысы туралы Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына ұсынатын ақпараттың қойылатын талаптарға сәйкестігі
Тексеру комиссиялары ұсынатын ақпараттың облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына өзінің жұмысы туралы ақпаратты ұсынуы бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына сәйкестігі
5
Тексеру комиссиялары ұсынатын ақпараттың "уақтылық" қағидатына сәйкессіздігі (есепті белгіленген мерзімдерде дайындау және ұсыну)
-2
Тексеру комиссиялары ұсынатын ақпараттың "толықтық және анықтық" қағидатына сәйкессіздігі (жүргізілген мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының көрсетілуі, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелерінің жазылуының анықтығы)
-2
Тексеру комиссиялары ұсынатын ақпараттың "сенімділік" қағидатына сәйкессіздігі (тексеру комиссияларының Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасына ұсынатын өзінің жұмысы туралы ақпаратының анықтығы және онда қателердің болмауы)
-2
Тексеру комиссиялары ұсынатын ақпараттың "сенімділік" қағидатына сәйкес келмеуі (мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарының сақталуын бақылау қорытындылары бойынша)
-2
6.2
Ақпараттың Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау бойынша бірыңғай дерекқорға (Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының интеграцияланған ақпараттық жүйесіне) берілуі
Ақпараттың Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау бойынша бірыңғай дерекқорға (Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының интеграцияланған ақпараттық жүйесіне) берілуі:
белгіленген мерзімдерді бұза отырып;
-1
материалдардың жалпы санына шаққанда 75%-ға дейін енгізу;
-2
материалдардың жалпы санына шаққанда 50%-ға дейін енгізу;
-3
материалдардың жалпы санына шаққанда 25%-ға дейін енгізу
-4
6.3
Мемлекет басшысы мен Президент Әкімшілігінің тапсырмаларын, сондай-ақ оларға қатысты Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының тапсырмаларын орындамау немесе уақтылы орындамау
Орындалмаған немесе уақтылы орындалмаған Мемлекет басшысы мен Президент Әкімшілігінің тапсырмаларының, сондай-ақ оларға қатысты Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының тапсырмаларының саны
әрбір жағдай үшін-1 балл (ең жоғары -3 балл)
6.4
Жүргізілген жұмыс қорытындылары бойынша, соның ішінде бұқаралық ақпарат құралдарының қатысуымен аудиторлық іс-шаралар нәтижелері бойынша кездесулер, брифингтер, баспасөз конференцияларын, дөңгелек үстелдер өткізу
Өткізілген кездесулер, брифингтер, баспасөз конференциялары, дөңгелек үстелдер саны

от 2 до 3 документов;
-2
от 4 документов и более
-3
Удельный вес материалов аудита, не соответствующих Стандартам государственного аудита и финансового контроля, выявленных Ревизионной комиссией к общему количеству материалов, охваченных контролем качества:
до 2% материалов;
-1
от 2% до 5 % материалов;
-2
от 5 % материалов и более
-3
3.3.
Отзыв сертификата государственного аудитора по основаниям, предусмотренным пунктом 8 статьи 39 Закона
Количество сотрудников ревизионных комиссий у которых отозван сертификат государственного аудитора:
1 сотрудник;
-1
2 и более сотрудника
-3
Направление 4: ответственность работников органов государственного аудита и финансового контроля
4.1.
Факты привлечения работников ревизионных комиссий к дисциплинарной, административной и уголовной ответственности, связанной с деятельностью ревизионных комиссий
Факты привлечения работников ревизионных комиссий к дисциплинарной ответственности:
1-2 факта;
-1
3-4 фактов;
-2
5 и более фактов.
-3
Факты привлечения работников ревизионных комиссий к административной ответственности (учитывать только факты привлечения работников к ответственности в качестве должностных лиц и за коррупционные правонарушения):
1-2 факта;
-1
3-4 фактов;
-2
5 и более фактов
-3
Факты привлечения работников ревизионных комиссий к уголовной ответственности при наличии вступивших в законную силу обвинительных приговоров суда
-3
4.2.
Подтверждение случаев обращения физических и юридических лиц на противоправные действия работников ревизионных комиссий
Количество подтвержденных случаев обращений физических и юридических лиц на противоправные действия работников ревизионных комиссий, поступивших в Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан или ревизионную комиссию
за каждый случай - 1 балла (максимально -3 балла)
Направление 5: исполнение решений Координационного совета органов государственного аудита и финансового контроля и его Подкомитета
5.1
Полнота, качество и своевременность исполнения решений Координационного совета органов государственного аудита и финансового контроля
Отсутствие фактов неисполнения, несвоевременного и/или некачественного исполнения решений Координационного совета
5
Наличие фактов неисполнения решений Координационного совета:
1 факт;
-1
от 2-х до 3-х фактов;
-2
более 3-х фактов
-3
Наличие фактов несвоевременного и/или некачественного исполнения решений Координационного совета:
1 факт;
-1
от 2-х до 3-х фактов;
-2
более 3-х фактов
-3
Внесение обоснованных предложений по решению проблем и/или улучшение деятельности органов государственного аудита и финансового контроля, процедур государственного аудита, отраженных в Плане работы Координационного совета на очередной планируемый год и/или Протоколе по результатам заседания Координационного совета (и его Подкомитета):
1 предложение;
3
от 2-х до 3-х предложений;
5
более 3-х предложений
7
5.2.
Полнота, качество и своевременность исполнения решений Подкомитета Координационного совета органов государственного аудита и финансового контроля
Отсутствие фактов неисполнения, несвоевременного и (или) некачественного исполнения решений Подкомитета
5
Наличие фактов неисполнения решений Подкомитета:
1 факт;
-1
от 2-х до 3-х фактов;
-2
более 3-х фактов
-3
Наличие фактов несвоевременного и (или) некачественного исполнения решений Подкомитета:
1 факт;
-1
от 2-х до 3-х фактов;
-2
более 3-х фактов
-3
Направление 6: иные направления
6.1.
Соответствие требованиям представляемой ревизионными комиссиями информации о своей работе Высшей аудиторской палате Республики Казахстан
Соответствие представляемой ревизионными комиссиями информации Процедурному стандарту внешнего государственного аудита и финансового контроля по представлению ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы Высшей аудиторской палате Республики Казахстан информации о своей работе
5
Несоответствие представляемой ревизионными комиссиями информации принципу "своевременность" (подготовка и представление отчета в установленные сроки)
-2
Несоответствие представляемой ревизионными комиссиями информации принципу "полнота и прозрачность" (отражение проведенного государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий, ясность изложения результатов государственного аудита и финансового контроля)
-2
Несоответствие представляемой ревизионными комиссиями информации принципу "надежность" (достоверность и отсутствие ошибок в представляемой ревизионными комиссиями информации Высшей аудиторской палате Республики Казахстан о своей работе)
-2
Не соответствие представляемой ревизионными комиссиями информации принципу "надежность" (по итогам контроля за соблюдением стандартов государственного аудита и финансового контроля)
-2
6.2
Передача информации в Единую базу данных по государственному аудиту и финансовому контролю (Интегрированную информационную систему Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан)
Передача информации в Единую базу данных по государственному аудиту и финансовому контролю (Интегрированную информационную систему Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан):
с нарушением установленных сроков;
-1
внесение до 75% от общего количества материалов;
-2
внесение до 50% от общего количества материалов;
-3
внесение до 25% от общего количества материалов
-4
6.3
Неисполнение или несвоевременное исполнение поручений Главы государства и Администрации Президента, а также поручения Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, связанные с ними
Количество неисполненных или несвоевременно исполненных поручений Главы государства и Администрации Президента, а также поручений Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, связанные с ними
за каждый случай – 1 балла (максимально -3 балла)
6.4
Проведение встреч, брифингов, пресс-конференций, круглых столов по итогам проведенной работы, в том числе по результатам аудиторских мероприятий с участием средств массовой информации
Количество проведенных встреч, брифингов, пресс-конференций, круглых столов

әрбір жағдай үшін - 1 балл (ең жоғары 5 балл)
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
органдарының қызметіне
бағалау жүргізу бойынша
сыртқы мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аудит органдарының қызметін бағалаудың бағыттары мен өлшемшарттары бойынша бағалаудың салыстырма кестесі
Бағалаудың бағыттары мен өлшемшарттары
Мемлекеттік аудит органдары бөлінісіндегі бағалау нәтижелері
ЖИЫНЫ
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
органдарының қызметіне
бағалау жүргізу бойынша
сыртқы мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
4-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Қазақстан Республикасы
Жоғары аудиторлық
палатасының мүшесі
__________________
(Тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда), қолы)
20__ жылғы "__"_________
Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру БАҒДАРЛАМАСЫ
1. _____________________________________________________________
(мемлекеттік аудит органының атауы)
2. Тексерумен қамтылатын кезең: ___________________________________
3. Тексеру жүргізу мерзімі: ________________ _______________аралығы
4. Тексеруді жүргізуге жауапты мемлекеттік аудиторлардың (тексеру тобының) құрамы:
____________________________________________________
5. Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру мәселелері:
___________________________________________________________________
Сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы
______________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
органдарының қызметіне
бағалау жүргізу бойынша
сыртқы мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
5-қосымша
Нысан
Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізуге тапсырма
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының Мемлекеттік аудит объектілерінің 20____ жылға арналған тізбесіне сәйкес ________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік аудиторлардың тегін, атын, әкесінің атын және лауазымын көрсету)
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының толық атауын, оның орналасқан жері)
жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізу тапсырылады.
Тексерумен қамтылатын кезең _______________________________________________
Тексеру жүргізу мерзімдері: ____________________________ аралығы
Қазақстан Республикасы Жоғары
аудиторлық палатасының мүшесі ____________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
органдарының қызметіне
бағалау жүргізу бойынша
сыртқы мемлекеттік
аудиттің және қаржылық
бақылаудың рәсімдік
стандартына
6-қосымша
Нысан
___________________________
(мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
органының атауы)
Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізу туралы хабарлама
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының Мемлекеттік
аудит объектілерінің ___ жылға арналған тізбесіне сәйкес ______________ _________
аралығында (ұзақтығын көрсету) жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізіледі.
Сіздерден:

за каждый случай – 1 балл (максимально 5 баллов)
Приложение 3
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового
контроля по проведению
оценки деятельности органов
государственного аудита
и финансового контроля
Форма
Сравнительная таблица оценки по направлениям и критериям оценки деятельности органов государственного аудита
Направления и критерии оценки
Результаты оценки в разрезе органов государственного аудита
ИТОГО
Приложение 4
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по проведению оценки
деятельности органов
государственного аудита
и финансового контроля
Форма
"Утверждаю"
Член Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
_________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при наличии), подпись)
"__" __________ 20__ года
ПРОГРАММА
проверки по оценке в плановом порядке
1.____________________________________________________________________
(наименование органа государственного аудита)
2. Период, охватываемый проверкой: _____________________________________
3. Сроки проведения проверки: с ___________________ по ___________________
4. Состав государственных аудиторов, ответственных за проведение проверки
(группы проверки): _____________________________________________________
5. Вопросы проверки по оценке в плановом порядке:
______________________________________________________________________
Руководитель структурного подразделения, ответственного за контроль качества
______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Приложение 5
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по проведению оценки
деятельности органов
государственного аудита
и финансового контроля
Форма
Поручение на проведение проверки по оценке в плановом порядке
В соответствии Перечнем объектов государственного аудита Высшей аудиторской
палаты Республики Казахстан на 20__ год поручается провести
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при наличии) и должность государственных аудиторов)
_______________________________________________________________________
(полное наименование органа государственного аудита и финансового контроля,
его местонахождение) проверку по оценке в плановом порядке.
Период, охватываемый проверкой
_______________________________________________________________________
Сроки проведения проверки: с ______________________ по ___________________
Член Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
______________________________ ________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Приложение 6
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по проведению оценки
деятельности органов
государственного аудита
и финансового контроля
Форма
____________________________
(наименование органа государственного
аудита и финансового контроля)
Уведомление о проведении проверки по оценке в плановом порядке
В соответствии с Перечнем объектов государственного аудита Высшей аудиторской
палаты Республики Казахстан на ______ год с _____________ по ________________
(указать продолжительность) проводится проверка по оценке в плановом порядке.
Просим Вас:

1) тексеру жүргізуге және жауапты лауазымды адамдарды белгілеуге жәрдем көрсетулеріңізді;
2) оны жүргізуге кедергі келтірмеулеріңізді және барлық сұратылған ақпаратпен қамтамасыз етулеріңізді;
3) қажетті жағдай жасауларыңызды, дайындық жұмыстарын жүзеге асырып, жұмыскерлерді жұмыс орындарымен қамтамасыз етулеріңізді сұраймыз.
Қазақстан Республикасы
Жоғары аудиторлық палатасының мүшесі
____________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
Ескертпе:
Тексеру жүргізу туралы хабарлама Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының ресми бланкісінде ресімделеді.
Тексеру жүргізу туралы хабарламаға Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының әдеп жөніндегі уәкілінің сенім телефоны туралы ақпарат міндетті түрде қоса беріледі.
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
органдарының қызметіне
бағалау жүргізу бойынша
сыртқы мемлекеттік аудиттің
және қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
7-қосымша
Нысан
Мәліметтерді, құжаттамаларды, ақпаратты және материалдарды (дәлелдемелерді) ұсынуы туралы талап
_________________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының атауы)
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының Мемлекеттік аудит объектілерінің ____ жылға арналған тізбесіне сәйкес
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының атауын көрсету)
___________________________________ аралығында
(тексерудің ұзақтығын көрсету)
жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізу көзделген.
Осыған байланысты, "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабына сәйкес
_________________________________________________________________
(қажетті мәліметтерді және құжаттама тізбесін көрсету)
туралы ақпаратты растайтын құжаттардың көшірмелерімен бірге ұсынуларыңызды сұраймыз.
Сұратылған ақпарат және құжаттардың көшірмелері
________________________________________ дейін қағаз жеткізгіштерде
(құжаттаманы ұсынудың күнін көрсету)
немесе электрондық поштамен ұсынылсын.
Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізуге жауапты мемлекеттік аудиторлар ________________
(лауазымы, (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
Ескертпе: Мәліметтерді, құжаттамаларды, ақпаратты және материалдарды
(дәлелдемелерді) ұсынуы туралы талаптың 1-данасы Қазақстан Республикасы
Жоғары аудиторлық палатасының ресми бланкісінде ресімделеді.
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
органдарының қызметіне
бағалау жүргізу бойынша
сыртқы мемлекеттік аудиттің
және қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
8-қосымша
Нысан
Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру қорытындысы бойынша есеп

1) оказать содействие в проведении проверки и определении ответственных должностных лиц;
2) не препятствовать ее проведению и обеспечить всей запрашиваемой информацией;
3) создать необходимые условия, осуществить подготовительные работы, обеспечить
государственных аудиторов рабочими местами.
Член Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
_____________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Примечание:
Уведомление о проведении проверки оформляется на официальном бланке
Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан.
К Уведомлению о проведении проверки обязательно прилагается информация
о телефоне доверия уполномоченного по этике Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан.
Приложение 7
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по проведению оценки деятельности
органов государственного аудита
и финансового контроля
Форма
Требование о предоставлении сведений, документации, информации и материалов (доказательств)
______________________________________________________________________
(наименование органа государственного аудита и финансового контроля)
В соответствии с Перечнем объектов государственного аудита Высшей аудиторской
палаты Республики Казахстан на ____ год, предусмотрено проведение проверки
по оценке в плановом порядке
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(указать наименование органа государственного аудита и финансового контроля)
с __________________ по ________________.
(указать продолжительность проверки)
В связи с чем, в соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан
"О государственном аудите и финансовом контроле" просим предоставить информацию
с копиями подтверждающих документов
______________________________________________________________________
(указать необходимые сведения и перечень документации)
Запрашиваемую информацию и копии документов предоставить к
______________________________________________________________________
на бумажных носителях и (или) (указать дату предоставления документации)
по электронной почте.
Государственные аудиторы, ответственные за проведение проверки по оценке
в плановом порядке ____________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Примечание:
1-экземпляр Требования о предоставлении сведений, документации, информации
и материалов (доказательств) оформляется на официальном бланке
Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан.
Приложение 8
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по проведению оценки
деятельности органов
государственного аудита
и финансового контроля
Форма
Отчет по итогам проверки по оценке в плановом порядке

1. Мемлекеттік аудит органының атауы:____________________
2. Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізген мемлекеттік аудиторлар:
___________________________________________________________________
3. Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізуге арналған _____ "__" № ____ тапсырма
4. Тексерумен қамтылған __________ кезең:
5. Тексеру жүргізу мерзімі: ________ ___ аралығында
6. Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша алдыңғы тексеру нәтижелері:
__________________________________________________________________________
7. Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша жүргізілген тексеру қорытындылары:
7.1. Анықталған бұзушылықтар мен ескертулер:
8. Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру нәтижелері бойынша тұжырымдар:
9. Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру нәтижелері бойынша ұсынымдар:
10. Қосымша:
Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізген мемлекеттік аудиторлар:
_________________________________________________________________________
(лауазымы, (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
20__ жылғы "____" ______________ (жасаған күні)
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
органдарының қызметіне
бағалау жүргізу бойынша
сыртқы мемлекеттік аудиттің
және қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
9-қосымша
Нысан
Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру нәтижесі бойынша қорытынды
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының атауы)
1. Мемлекеттік аудит органының атауы:____________________
2. Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру жүргізген мемлекеттік аудиторлар:
______________________
3. Тексерумен қамтылған кезең: __________
4. Тексеру жүргізу мерзімі: ________ ___ аралығында
5. Тексеру нәтижесі бойынша анықталған негізгі бұзушылықтар мен ескертулер:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(тексеру нәтижелері, бұзушылықтар мен оқылықтардың жалпылама талдауы қысқаша
түрде көрсетіледі)
6. Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру нәтижелері бойынша тұжырымдар:
7. Жоспарлы тәртіппен бағалау бойынша тексеру нәтижелері бойынша ұсынымдар:
Қазақстан Республикасы
Жоғары аудиторлық палатасының мүшесі       ________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
органдарының қызметіне
бағалау жүргізу бойынша
сыртқы мемлекеттік аудиттің
және қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
10-қосымша
Нысан
_________________________________________________________________ (мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының атауы) Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының
НҰСҚАМАСЫ №_______
______________________
(органның орналасқан жері)
20__ жылғы " ___"________
Нұсқаманың тақырыбы
Айқындаушы бөлік _________________________________________________________
Тапсырмалар:______________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының мүшесі ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
Ескертпе: нұсқамада анықталған бұзушылықтарды, оларға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою туралы, сондай-ақ осы бұзушылықтарға жол берген тұлғаларға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылық шараларын қабылдау туралы және нұсқаманың орындалуы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына белгіленген мерзімдерде ұсыну туралы талаптар көрсетіледі. Нұсқама мемлекеттік аудит органына нұсқаманың орындалуы туралы есепті ақпаратты онда белгіленген мерзімде ұсыну туралы талаптарды қамтиды. Нұсқаманың жобасын Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының мүшесі қорытынды жобасымен Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының отырысына талқылау үшін енгізеді. Нұсқамаға Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының мүшесі қол қояды және мемлекеттік аудит органының атына жіберіледі. Нұсқама Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының бланкісінде ресімделеді.
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
органдарының қызметіне
бағалау жүргізу бойынша
сыртқы мемлекеттік аудиттің
және қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
11-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Жоғары аудиторлық
палатасының
Төрағасына
Қызметтік жазба
____________________________________________________ сәйкес ұсынылады:
(мемлекеттік аудит органы ақпаратының деректемелері)
№ р/с
Ұсынымның, тапсырманың мазмұны
Іске асыру барысы
(ұзартулар, ішінара алынған, ұстап қалмаған тармақтар саны)
Мемлекеттік аудит органының атқарған жұмысы
Тұжырым: ________________________________________________________________
орындау мерзімін бақылаудан алу/орындау мерзімін ұзарту мүмкіндігін қарастыруды сұраймын
Қазақстан Республикасы
Жоғары аудиторлық палатасының мүшесі ______________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Тізбеге
14-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Аудиторлық іс-шараны жүргізуге өтінім
Мем. аудит объектісі (-лері)
Мем. аудиттің типі
Тексерудің түрі
Аудиторлық іс- шараның қысқаша атауы
Тәуекел тобы (е.ж., орт., е.т.)
ББ №, активтер
1
2
3
4
5
6
Кестенің жалғасы
Аудиторлық іс-шарамен қамтылатын жоспарланған сомалар бойынша болжам (жылдар бөлінісінде)
Аудиторлық іс-шарамен қамту кезеңі
Аудиторлық іс-шара бойынша мерзімдер (күнтізбелік күндер)
Мем. аудитордың ассистенттерін, сарапшыларды (аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында мем. аудиторларды) тартуға қажеттілік
қаржыландыру көзі
20__ жыл
20__ жыл
БАРЛЫҒЫ
Дайындық кезеңі
Негізгі кезең
Қорытынды кезең
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1.
2.
_.
Өтінімге бастамашы: _________________________________ ________
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) (Қолы) (Күні)
мүшесінің Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Негіздеме: ________________________________________________________________
Аталған бағыт бойынша алдыңғы аудиторлық іс-шара (тексеру) туралы мәлімет: _
_______________________________________________________________
Ескертпе:
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
мем. аудит – мемлекеттік аудит
е.ж. – ең жоғары
орт. – орташа
е.т. – ең төмен
ББ – бюджеттік бағдарлама
мем. аудитор – мемлекеттік аудитор
Тізбеге
15-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Алдын ала зерделеуге ТАПСЫРМА
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының ____ бабына және Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) Тексеру комиссиясының) мемлекеттік аудит объектілерінің ___ жылға арналған тізбесіне сәйкес ______________________________ (алдын ала зерделеу жүргізу тапсырылған Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) жұмыскер(лер)інің аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі және лауазымы көрсетіледі)
_____________________________ (алдын ала зерделеу объектісінің ұйымдық-
құқықтық нысаны, ______________________________________________________
толық атауы, орналасқан жері, жеке сәйкестендiру нөмiрі, бизнес сәйкестендіру нөмірі,
басшысының аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі көрсетіледі)
_____________________________________ алдын ала зерделеу жүргізу тапсырылады.
(алдын ала зерделеудің мәні көрсетіледі)
Алдын ала зерделеудің мақсаты _______________________________________________
Алдын ала зерделеу кезеңі____________________________________________________
Алдын ала зерделеу мерзімдері _________ _________________________аралығы
Салық құпиясын құрайтын мәліметтерге рұқсаты бар лауазымды адамдар _______________________ (салық құпиясын құрайтын мәліметтерге мемлекеттік аудит объектілерінің рұқсат беруін көздейтін тексерулерді жүргізу кезінде көрсетіледі)
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) мүшесі
__________________________________________________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: Алдын ала зерделеуге тапсырманы (бұдан әрі – Тапсырма) жасау. Тапсырма мынадай деректерді:
нөмірі мен берілген күнін; Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) алдын ала зерделеу жүргізуге жауапты мүшесінің аты-жөні мен тегін, оның қолын не оның міндетін атқарушы адамның деректерін, сондай-ақ сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының мөрін қамтиды.
Тізбеге
16-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Алдын ала зерделеуді (аудиторлық іс-шараны, тексеруді) жүргізу туралы хабарлама
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының ((облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) Тексеру комиссиясының)) мемлекеттік аудит объектілерінің ______ жылға арналған тізбесіне сәйкес _________ ___________ аралығында (ұзақтығы көрсетіледі) __________________ алдын ала зерделеу (аудиторлық іс-шара, тексеру)___________________________________________(мақсаты көрсетіледі) жүргізіледі
Сіздерден:

1. Наименование органа государственного аудита: ______________________________
2. Государственные аудиторы, проводившие проверку по оценке в плановом порядке:
__________________________________________________________________________
3. Поручение на проведение проверки по оценке в плановом порядке от "____" №____
4. Период, охваченный проверкой: ____________________________________________
5. Срок проведения проверки: с ________________________ по ___________________
6. Результаты предыдущей проверки по оценке в плановом порядке:
__________________________________________________________________________
7. Итоги проведенной проверки по оценке в плановом порядке:
7.1. Установленные нарушения и замечания:
8. Выводы по результатам проверки по оценке в плановом порядке:
9. Рекомендации по результатам проверки по оценке в плановом порядке:
10. Приложения:
Государственные аудиторы, проводившие проверку по оценке в плановом порядке:
_________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
"____" ______________ 20__ года (дата составления)
Приложение 9
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по проведению оценки
деятельности органов
государственного аудита
и финансового контроля
Форма
Заключение по итогам проверки по оценке в плановом порядке
_______________________________________________________________________
(наименование органа государственного аудита и финансового контроля)
1. Наименование органа государственного аудита
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
2. Государственные аудиторы, проводившие проверку по оценке в плановом порядке:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
3. Период, охваченный проверкой: __________________________________________
4. Срок проведения проверки: ______________________________________________
5. Основные нарушения и замечания, установленные по результатам проверки:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(отражаются в краткой форме основные результаты проверки; обобщенный анализ
________________________________________________________________________
нарушений и недостатков)
6. Выводы по результатам проверки по оценке в плановом порядке:
7. Рекомендации по результатам проверки по оценке в плановом порядке:
Член Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
___________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Приложение 10
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по проведению оценки
деятельности органов
государственного аудита
и финансового контроля
Форма
___________________________________________________________________
(наименование органа, которым направляется предписание)
ПРЕДПИСАНИЕ
Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан № _______
_________________________________ "___" ________ 20__ года
(местонахождение органа)
Заголовок предписания
Констатирующая часть ________________________________________________
____________________________________________________________________
Поручения: __________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Член Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
___________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Примечание: в предписании указываются требования об устранении выявленных
нарушений, причин и условий, способствующих им, а также принятия мер
ответственности, предусмотренных законодательством Республики Казахстан,
к лицам, допустившим эти нарушения, и о представлении в установленные сроки
в Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан информации об исполнении Предписания.
Предписание содержит требования к органу государственного аудита о представлении
в установленные в нем сроки Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан
информации об исполнении Предписания.
Проект Предписания членом Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
вносится для обсуждения на заседание Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан совместно с проектом Заключения.
Предписание подписывается членом Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
и направляется в адрес органа государственного аудита.
Предписание оформляется на бланке Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан.
Приложение 11
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по проведению оценки
деятельности органов
государственного аудита
и финансового контроля
Форма
Председателю Высшей
аудиторской палаты
Республики Казахстан
Служебная записка
В соответствии с _____________________________________________ рекомендовано:
(реквизиты информации органа государственного аудита)
№ п/п
Содержание рекомендации, поручения
Ход реализации (количество продлений, частично снятых, неподержанных пунктов)
Проделанная работа органом государственного аудита
Вывод:
прошу рассмотреть возможность снятия с контроля/продления срока исполнения
_____________________________________________________________________
Член Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
___________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 14 к перечню
Приложение 2
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
Заявка на проведение аудиторского мероприятия
Объект(ы) гос. аудита
Тип гос. аудита
Вид проверки
Краткое наименование аудиторского мероприятия
Группа риска (макс, сред., мин.)
№ БП, активы
1
2
3
4
5
6
Продолжение таблицы
Прогноз по планируемым суммам охвата аудиторским мероприятием (в разрезе лет)
Период охвата аудиторским мероприятием
Сроки по аудиторскому мероприятию (календарные даты)
Потребность в привлечении ассистентов гос. аудитора, экспертов (гос. аудиторов в ходе проведения аудиторского мероприятия)
источник финансирования
20_ год
20_ год
ВСЕГО
Подготовительный этап
Основной этап
Заключительный этап
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1.
2.
_.
Инициатор заявки:
_______________________________________ __________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) члена Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан (Подпись) (Дата) (Ревизионной комиссии)
Обоснование: ____________________________________________________
Сведения о предыдущем аудиторском мероприятии (проверке) по данному направлению:
_________________________________________________________________
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
гос. аудит – государственный аудит
макс. – максимальный
сред. – средний
мин. – минимальный
БП – бюджетная программа
гос. аудитор – государственный аудитор
Приложение 15 к перечню
Приложение 3
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
ПОРУЧЕНИЕ
на предварительное изучение
В соответствии со статьей ____ Закона Республики Казахстан "О государственном
аудите и финансовом контроле" и перечнем объектов государственного аудита
Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии (области,
городов республиканского значения, столицы) на ____ год поручается
________________________________________________________________________
(указать фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность работника(-ов) Высшей
аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), которому(-ым)
поручено проведение предварительного изучения) провести в
________________________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта предварительного изучения,
________________________________________________________________________
полное наименование, его местонахождение, индивидуальный идентификационный
номер, бизнес-идентификационный номер, фамилия, имя, отчество (при наличии)
руководителя)
предварительное изучение _________________________________________________.
(указать предмет предварительного изучения)
Цель предварительного изучения ___________________________________________
Период предварительного изучения _________________________________________
Сроки предварительного изучения с _________________ по _____________________
Должностные лица, имеющие доступ к сведениям, составляющим налоговую тайну
_________________________________________________________________________
(указывается при проведении проверок, предусматривающих предоставление
объектами государственного аудита доступа к сведениям, составляющим налоговую тайну)
Член Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии)
_________________________________________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Примечание: составление Поручения на предварительное изучение
(далее – Поручение).
Поручение содержит следующие данные:
номер и дата выдачи; фамилия и инициалы члена Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), ответственного за проведение
предварительного изучения, его подпись, либо данные лица, исполняющего его
обязанности, а также печать органа внешнего государственного аудита
и финансового контроля.
Приложение 16 к перечню
Приложение 4
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
Уведомление о проведении предварительного изучения
(аудиторского мероприятия, проверки)
В соответствии с перечнем объектов государственного аудита Высшей аудиторской
палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии (области, городов
республиканского значения, столицы)) на ________ год с ______________________
по _________________ проводится (указать продолжительность) предварительное
изучение (аудиторское мероприятие, проверка)
_______________________________________________________________________
(указать цель)
Просим Вас:

1) алдын ала зерделеу (аудиторлық іс-шара, тексеру) жүргізуге және жауапты лауазымды адамдарды белгілеуге жәрдем көрсетулеріңізді;
2) оны жүргізуге кедергі келтірмеулеріңізді және барлық сұратылған ақпаратпен қамтамасыз етулеріңізді;
3) қажетті жағдай жасауларыңызды, дайындық жұмыстарын жүзеге асырып, жұмыскерлерді жұмыс орындарымен қамтамасыз етулеріңізді*;
4) аудиторлық іс-шараның өлшемшарттарын талқылауға қатысуларыңызды сұраймыз.
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) мүшесі
________________________________________________________________________
(аты-жөні, тегі)
Ескертпе:
Алдын ала зерделеу (аудиторлық іс-шара, тексеру) жүргізу туралы хабарлама Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) ресми бланкісінде ресімделеді.
* 3) тармақша хабарламада аудиторлық іс-шараны, тексеруді жүргізу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын аудиторлық іс-шаралар бойынша мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу жүргізген жағдайда көрсетіледі.
Аудиторлық іс-шараны, тексеруді жүргізу туралы хабарламаға Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) әдеп жөніндегі уәкілінің сенім телефоны туралы ақпарат міндетті түрде қоса беріледі.
Тізбеге
17-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Мәліметтерді, құжаттамаларды, ақпаратты және материалдарды (дәлелдемелерді) ұсыну туралы талап ___________________________________________________________ мемлекеттік органның немесе ұйымның атауы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссиясының)) мемлекеттік аудит объектілерінің ____ жылға арналған тізбесіне сәйкес ______________________________________________ аралығында
(мемлекеттік аудиттің ұзақтығы көрсетіледі)
__________________________________________________________________________
(объектінің атауы, аудиторлық іс-шараның мақсаты көрсетіледі) аудиторлық іс-шара жүргізу көзделген.
Осыған байланысты, "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабына сәйкес
______________________________ (қажетті мәлімет және мәселелердің үлгі тізбесіне сәйкес құжаттама тізбесі көрсетіледі) туралы ақпаратты растайтын құжаттардың көшірмелерімен бірге ұсынуларыңызды сұраймыз.
Сұратылған ақпарат және құжаттардың көшірмелері
__________________________________________________________________________
(құжаттаманы ұсынудың күні көрсетіледі) дейін қағаз жеткізгіштерде немесе электрондық поштамен ұсынылсын.
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) мүшесі ______________________________
(аты-жөні, тегі)
Орындаушының аты-жөні, тегі (телефоны, электрондық пошта мекенжайы)
Ескертпе: Мәліметтерді, құжаттамаларды, ақпаратты және материалдарды (дәлелдемелерді) ұсыну туралы талап Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) ресми бланкісінде ресімделеді.
Мәліметтерді, құжаттаманы, ақпаратты және материалдарды (дәлелдемелерді) ұсыну туралы талапқа сәйкес мемлекеттік аудиттің мақсатына қарай мыналар:

1) оказать содействие в проведении предварительного изучении (аудиторского
мероприятия, проверки) и определении ответственных должностных лиц;
2) не препятствовать его проведению и обеспечить всей запрашиваемой информацией;
3) создать необходимые условия, осуществить подготовительные работы, обеспечить
работников рабочими местами*;
4) принять участие в обсуждении критериев аудиторского мероприятия.
Член Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии)
________________________________________________________________________
(инициалы, фамилия)
Примечание:
Уведомление о проведении предварительного изучения (аудиторского мероприятия,
проверки) оформляется на официальном бланке Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан (Ревизионной комиссии).
* Подпункт 3) указывается в уведомлении при проведении аудиторского мероприятия,
проверки, а также в случае предварительного изучения объектов государственного
аудита по аудиторским мероприятиям, осуществляемым в соответствии
с законодательством Республики Казахстан по защите государственных секретов.
К Уведомлению о проведении аудиторского мероприятия, проверки обязательно
прилагается информация о телефоне доверия уполномоченного по этике Высшей
аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии).
Приложение 17 к перечню
Приложение 5
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
Требование о предоставлении сведений, документации, информации и материалов (доказательств)
______________________________________________________________
наименование государственного органа или организации
В соответствии с перечнем объектов государственного аудита Высшей аудиторской
палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии области, городов
республиканского значения, столицы) на ____ год предусмотрено проведение
аудиторского мероприятия
________________________________________________________________________
(указать наименование объекта, цель аудиторского мероприятия)
с ____________________________ по __________________________.
(указать продолжительность государственного аудита)
В связи с чем, в соответствии со Закона Республики Казахстан
"О государственном аудите и финансовом контроле" просим предоставить
информацию с копиями подтверждающих документов
________________________________________________________________________
(указать необходимые сведения и перечень документации согласно примерному
перечню вопросов)
Запрашиваемую информацию и копии документов предоставить к
________________________________________________________________________
на бумажных носителях или по электронной почте.
(указать дату предоставления документации)
Член Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии)
________________________________________________________________________
(инициалы, фамилия)
Фамилия, инициалы исполнителя (телефон, адрес электронной почты)
Примечание: Требование о предоставлении сведений, документации, информации
и материалов (доказательств) оформляется на официальном бланке Высшей
аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии).
В зависимости от цели государственного аудита в соответствии с Требованием
о предоставлении сведений, документации, информации и материалов
(доказательств), запрашиваются:

1. Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу барысында
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектілерінің атауы)
жүргізуге маңызы бар мынадай құжаттар зерделенді
__________________________________________________________________________
(аудиторлық іс-шараның мақсаты көрсетіледі)
1) ________________________________________________________________________
(зерделенген құжаттардың, есептердің және басқа да ақпараттың, соның ішінде
қаржыландырудың бекітілген сомаларының тиісті бюджеттік бағдарлама бойынша
бөлінуі мен игерілуін жылдар бөлінісінде көрсете отырып, мемлекеттік аудит
объектісінен талап ету бойынша алынғандарының тізбесі көрсетіледі)
2) _______________________________________________________________________
(квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит нәтижелері
(болған жағдайда)
3) __________________________________________________________
(тиімділік аудиті өлшемшарттарын мемлекеттік аудит объектісіне жіберу
туралы ақпарат (деректемелері бар шығыс хаттар))
4) аудиттелетін саланың, соның ішінде мемлекеттік басқарудың және (немесе)
экономика саласының, өңірлік және (немесе) елдік бөліністегі әлеуметтік-
экономикалық дамудың жай-күйін
талдау_______________________________________________________
_________________________________________________________
(мемлекеттік (үкіметтік) бағдарламаға, стратегиялық жоспарға, квазимемлекеттік
сектор субъектісінің даму стратегиясына бағалау жүргізген жағдайда, мемлекеттік
(үкіметтік) бағдарламаны, даму стратегиясын іске асыруға арналған жоспарлы
шығыстар – қаржыландыру көздері бөлінісінде, бекітілген сомалар – Бағдарламаны,
даму стратегиясын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес, нақты бөлінген
және игерілген сомалар – жылдар бөлінісінде, стратегиялық жоспармен бекітілген
бюджеттік бағдарламалар және активтер – қаржыландыру көлемі, нақтыланған,
түзетілген және игерілген сомалары көрсетіле отырып, жылдар бөлінісінде, қол
жеткізілген нысаналы индикаторлардың, мемлекеттік (үкіметтік) бағдарлама,
стратегиялық жоспар, даму стратегиялары нәтижелері көрсеткіштерінің саны
жоспарланғандардың ішінен - кезеңдер бөлінісінде, қол жеткізілмеген жағдайда себебі
көрсетіледі, Бағдарламаны, даму стратегияларын іске асыру жөніндегі іс- шаралар
жоспары іс-шараларының орындалғандарының/орындалмағандарының саны,
орындалмаған жағдайда себебі көрсетіледі, бұзушылықтар және/немесе кемшіліктер
фактілері анықталған жағдайда, оларды бірыңғай нөмірлеу жолымен бекіту қажет
болады).
5)__________________________________________________________
(аудит объектілерінің саны болмашы болған жағдайда мемлекеттік аудит объектілерін
таңдау өлшемшарттарының сипаттамасы және негіздемесі қолданылмайды)

1. В ходе предварительного изучения объектов государственного аудита
_______________________________________________________________________
(наименование объектов государственного аудита)
_______________________________________________________________________
изучены следующие документы, имеющие значение для проведения
_______________________________________________________________________
(указать цель аудиторского мероприятия)
1) _____________________________________________________________________
(указать перечень изученных документов, отчетов и другой информации, в том числе
полученных по требованию у объекта государственного аудита, с отражением
утвержденных сумм финансирования, выделенных и освоенных по соответствующей
бюджетной программе в разрезе годов)
2) ______________________________________________________________________
(результаты аудита специального назначения субъектов квазигосударственного
сектора (при наличии))
3) _______________________________________________________________________
(информация о направлении критериев аудита эффективности объекту
государственного аудита (исходящие письма с реквизитами))
4) анализ состояния аудируемой сферы, в том числе государственного управления
и (или) отрасли экономики, социально-экономического развития в региональном
и (или) страновом разрезе
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(в случае проведения оценки документов Системы государственного планирования
Республики Казахстан указать плановые расходы на их реализацию в разрезе
источников, утвержденные суммы согласно Плану мероприятий по реализации
документов Системы государственного планирования Республики Казахстан,
фактически выделенные и освоенные суммы в разрезе годов, бюджетные программы
и активы с объемами финансирования, уточненными, скорректированными и
освоенными в разрезе годов, количество достигнутых целевых индикаторов,
показателей результатов документов Системы государственного планирования
Республики Казахстан из числа запланированных в разрезе периодов, в случае
недостижения указать причины, количество выполненных/невыполненных
мероприятий Плана мероприятий по реализации документов Системы
государственного планирования Республики Казахстан, в случае невыполнения
указать причины; в случае выявления фактов нарушений и/или недостатков,
требуется их фиксация путем сквозной нумерации).
5) ____________________________________________________________________
(описание и обоснование критериев выбора объектов государственного аудита
не применяется в случае незначительного количества объектов аудита)

6)__________________________________________________________
(аудиторлық іріктемені негіздеу (қажет болған жағдайда маңыздылық деңгейін
айқындау) және аудиторлық тәуекелді бағалау)
7)__________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының мемлекеттік
аудиторларының (мемлекеттік аудиторлар ассистенттерінің) үлестестік тізілімін аудит
тобы мүшелерінің мемлекеттік аудит объектілерімен үлестестігі тұрғысынан талдау.
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы жұмыскерлерінің
үлестестік тізілімі Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының ішкі
құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.)
2. Мемлекеттік аудит объектісін алдын ала зерделеудің және жүргізілген талдаудың
қорытындысы бойынша мыналарды ұсынамыз:
2.1. Аудит бағдарламасына мыналар енгізілсін:
1) аудиторлық іс-шарамен қамтылатын бюджет қаражаты мен активтердің көлемі
_________________________________________________________________________
(тексерілетін жылдар және бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде аудиторлық
іріктеудің қорытындылары бойынша мемлекеттік аудитпен қамтылатын қаражат пен
активтер көлемі көрсетіледі)
2) мемлекеттік аудит объектілері және оларды мемлекеттік аудиторлар (тартылған
жағдайда мемлекеттік аудитордың ассистенті) арасында бөлу, соның ішінде бірлескен
және қатар тексеру жүргізілген кезде, мемлекеттік органдар мен мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау органдарының арасында
бөлу ______________________________________________________________________
3) зерделенген мемлекеттік аудит объектілеріне қатысты қолданылатын мемлекеттік
аудиттің типі мен тексерудің
түрі ______________________________________________________________________
4) тиімділік аудитін немесе сәйкестік аудитін жүргізу кезіндегі көрсеткіштер және
көрсеткіштердің әрбіреуіне мәселелер __________________________________
2.2. Аудиторлық іс-шарадан мынадай негіздер ________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
бойынша ________________________________________________________________
(тиісті негіздер, аудиторлық іріктеудің нәтижелері көрсетіоеді)
мемлекеттік аудит объектісі алынып тасталсын.
2.3. Аудиторлық іс-шаралар жүргізу мерзімі мынадай негіздер _____________бойынша қайта қаралсын (ұлғайтылсын/қысқартылсын)
2.4. Мемлекеттік аудит тобы мүшелерінің аудит объектілерімен мүдделер қақтығысын
талдау нәтижелері бойынша мемлекеттік аудит тобының мынадай құрамы
ұсынылады:_____________________________________
(мүдделер қақтығысының болуы немесе болмауы расталады)
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі ________________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Мемлекеттік аудит тобына қатысушылар _______________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)

6) ____________________________________________________________________
(обоснование аудиторской выборки (определение уровня существенности
при необходимости) и оценка аудиторского риска)
7)_____________________________________________________________________
(проанализировать реестр аффилированности государственных аудиторов
(ассистентов государственных аудиторов) Высшей аудиторской палаты Республики
Казахстан на предмет аффилировнности членов группы аудита с объектами
государственного аудита. Ведение реестра аффилированности работников Высшей
аудиторской палаты Республики Казахстан осуществляется в соответствии
с внутренними документами Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан.)
2. По итогам предварительного изучения объекта государственного аудита
и проведенного анализа предлагаем:
2.1. Включить в Программу аудита:
1) объем средств бюджета и активов, охватываемый аудиторским мероприятием
________________________________________________________________________
(указать объем средств и активов, охватываемых государственным аудитом, в разрезе
проверяемых годов и бюджетных программ по итогам аудиторской выборки)
2) объекты государственного аудита и их распределение между государственными
аудиторами (ассистентом государственного аудитора в случае их привлечения), в том
числе при проведении совместной и параллельной проверки между государственными
органами и органами государственного аудита и финансового контроля
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
3) тип государственного аудита и вид проверки применительно к изученным объектам
государственного аудита
_________________________________________________________________________
4) показатели при проведении аудита эффективности или аудита соответствия
и вопросы к каждому из показателей
_________________________________________________________________________
2.2. Исключить объект государственного аудита
_________________________________________________________________________
из (наименование объекта государственного аудита) аудиторского мероприятия
по следующим основаниям
_________________________________________________________________________.
(указать соответствующие основания, показать результаты аудиторской выборки)
2.3. Срок проведения аудиторского мероприятия пересмотреть (увеличить/сократить)
по следующим основаниям
_________________________________________________________________________
2.4. По результатам анализа конфликта интересов членов группы государственного
аудита с объектами аудита предлагается следующий состав группы государственного аудита:
__________________________________________________________________________
(подтвердить наличие или отсутствие конфликта интересов)
Руководитель группы государственного аудита
_______________________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Участники группы государственного аудита
_______________________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)

Ескертпе: 2.2, 2.3-тармақтар қажет болған жағдайда толтырылады.
Тізбеге
19-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Қазақстан Республикасы
Жоғары аудиторлық
палатасының
(облыстың, қаланың тексеру
комиссияның) мүшесі
___________________________
Т.А.Ә.(қолы)
20__ жылғы "___" ________
АУДИТ БАҒДАРЛАМАСЫ
I. ЖАЛПЫ АҚПАРАТ
1. 1. Аудиторлық іс-шараның атауы:
___________________________________________________________
2. Аудиторлық іс-шараның мақсаты:
___________________________________________________________
3. Мемлекеттік аудиттің типі, тексерудің түрі:
___________________________________________________________
4. Мемлекеттік аудиттің мәні:
___________________________________________________________
5. Аудиторлық іс-шарамен қамтылатын қаражат және (немесе) активтер көлемі:
___________________________________________________________
6. Аудиторлық іс-шарамен қамтылатын кезең:
___________________________________________________________
7. Аудиторлық іс-шараны жүргізу мерзімдері:
___________________________________________________________
8. Мемлекеттік аудит тобының құрамы: топ жетекшісі, мемлекеттік аудиторлар (ассистенттер), сарапшылар:
9. Мемлекеттік аудиттің объектілері:
№ р/с
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы
Мемлекеттік аудит объектісінің орналасқан жері (облыс/қала)
1
2
3
II. МЕМЛЕКЕТТІК АУДИТ ОБЪЕКТІЛЕРІ БОЙЫНША АУДИТТІҢ (бірлескен, қатар тексерудің) КӨРСЕТКІШТЕРІ МЕН МӘСЕЛЕЛЕРІ
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы _________________________________________
Мемлекеттік аудит объектісіндегі мемлекеттік аудиттің мақсаты
___________________________________________________________
Мемлекеттік аудиттің типі
___________________________________________________________
Мемлекеттік аудитпен қамтылатын кезең
___________________________________________________________
Мемлекеттік аудит жүргізудің жалпы мерзімі (күндер саны)
___________________________________________________________
№ р/с
Қаражаттың және (немесе) активтердің көлемі *
Мемлекеттік аудит көрсеткіштері (критерийлер)
Аудиторлық іс-шараның мәселелері
Жауапты мемлекеттік аудитор (сарапшы, ассистент)
Жүргізу мерзімдері (кезеңдері)
жыл
бюджеттік бағдарлама
бюджеттік кіші бағдарлама
активтер
сомасы
III. НОРМАТИВТІК-ӘДІСНАМАЛЫҚ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ
Мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше басшысы
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі
Мемлекеттік аудиторлар (сарапшылар, ассистенттер)
Ескертпе:
* бюджет қаражаты мен мемлекет активтерінің қамтылу көлемін көздемейтін аудиторлық іс-шараларды қоспағанда.
Мемлекеттік аудит жүргізу бағдарламасын (бұдан әрі – Аудит бағдарламасы) жасау.
"I. Жалпы ақпарат" бөлімінде:

Примечание: пункты 2.2, 2.3 заполняются при необходимости.
Приложение 19 к перечню
Приложение 8
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
"Утверждаю"
Член Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии
области, города)
_________________________
Ф.И.О. (подпись)
"__" __________ 20__ года
ПРОГРАММА АУДИТА
I. ОБЩАЯ ИНФОРМАЦИЯ
1. Наименование аудиторского мероприятия:
___________________________________________________________
2. Цель аудиторского мероприятия:
___________________________________________________________
3. Тип государственного аудита, вид проверки:
___________________________________________________________
4. Предмет государственного аудита:
___________________________________________________________
5. Объем средств и (или) активов, охватываемый аудиторским мероприятием:
___________________________________________________________
6. Период, охватываемый аудиторским мероприятием:
___________________________________________________________
7. Сроки проведения аудиторского мероприятия:
___________________________________________________________
8. Состав группы государственного аудита: руководитель группы,
государственные аудиторы (ассистенты), эксперты:
9. Объекты государственного аудита:
№ п/п
Наименование объекта государственного аудита
Местонахождение объекта гос. аудита (область/город)
1
2
3
II. ПОКАЗАТЕЛИ И ВОПРОСЫ АУДИТА ПО ОБЪЕКТАМ ГОСУДАРСТВЕННОГО АУДИТА
(совместной, параллельной проверки)
Наименование объекта государственного аудита
___________________________________________________________
Цель государственного аудита на объекте государственного аудита
___________________________________________________________
Тип государственного аудита
___________________________________________________________
Период, охватываемый государственным аудитом
___________________________________________________________
Общий срок проведения государственного аудита (количество дней)
___________________________________________________________
№ п/п
Объем средств и (или) активов*
Показатели государственного аудита (критерии)
Вопросы аудиторского мероприятия
Ответственный государственный аудитор (эксперт, ассистент)
Сроки (этапы) проведения
год
бюджетная программа
бюджетная подпрограмма
активы
сумма
III. НОРМАТИВНО-МЕТОДОЛОГИЧЕСКОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ
Руководитель структурного подразделения, ответственного за проведение государственного аудита
Руководитель группы государственного аудита
Государственные аудиторы (эксперты, ассистенты)
Примечание:
* за исключением аудиторских мероприятий, не предусматривающих объем охвата
бюджетных средств и активов государства, в том числе направленных на проведение
аудита полноты и своевременности поступлений в республиканский бюджет, возврате
сумм поступлений из республиканского бюджета, эффективности налогового
и таможенного администрирования, аналитического мероприятия.
Составление Программы проведения государственного аудита (далее – Программа аудита):
В разделе "I. Общая информация":

1. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне сәйкес аудиторлық іс-шараның атауы.
2. Аудиторлық іс-шараның мақсаты.
Жоспарланған мемлекеттік аудиттің тақырыбына және типіне қарай мақсаты ретінде "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Заңның 12-бабының 1, 2, 3-тармақтарында көзделген бағыттар көрсетіледі.
3. Мемлекеттік аудиттің типі, тексеру түрі.
Жүргізілетін мемлекеттік аудиттің тиісті типі көрсетіледі: сәйкестік, қаржылық есептілік, тиімділік. Тексеру жүргізілген жағдайда оның түрі көрсетіледі. Үстеме тексеру жүргізу кезінде мемлекеттік аудиттің типі көрсетілмейді.
4. Мемлекеттік аудиттің мәні.
Оларға қатысты мемлекеттік аудит жүргізу жүзеге асырылатын экономикалық құбылыстар, процестер, оқиғалар, құжаттар.
5. Аудиторлық іс-шарамен қамтылатын қаражат және (немесе) активтер көлемі.
Жүргізілетін аудиторлық іс-шара (бірлескен, қатар тексеру) шеңберінде аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексеру) қамтылуға жататын қаражаттың және (немесе) активтердің жалпы көлемі көрсетіледі.
Осы бөлім республикалық бюджетке түсетiн түсiмдердiң толықтығы мен уақтылылығына, республикалық бюджеттен түсетiн түсiмдер сомаларының қайтарылуына, салықтық және кедендiк әкiмшiлендірудің тиiмдiлiгiне мемлекеттік аудит жүргізу, талдамалық іс-шара жүргізу кезінде толтырылмайды.
6. Аудиторлық іс-шарамен қамтылатын кезең.
Мемлекеттік аудит объектісі қызметінің аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылатын кезеңі (күндері, айлары, жылдары) көрсетіледі.
7. Аудиторлық іс-шараны жүргізу мерзімдері.
Аудиторлық іс-шараны жүргізудің басталған және аяқталған күндері көрсетіледі.
8. Мемлекеттік аудит тобының құрамы: топ жетекшісі, мемлекеттік аудиторлар (ассистенттер), сарапшылар.
Жоғары аудиторлық палата (Тексеру комиссиясы) жұмыскерлерінің (жұмыскерінің), мемлекеттік аудиторлардың және ассистенттердің, мемлекеттік органдар мамандарының, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдар жұмыскерлерінің және сарапшылардың (олар тартылған жағдайда) тегі, аты-жөні, лауазымы көрсетіледі.
9. Мемлекеттік аудит объектілері:
1-бағанда – реттік нөмірі;
2-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің атауы;
3-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің орналасқан жері (облыс/қала).
"II. Мемлекеттік аудит объектілері бойынша аудиттің (бірлескен, қатар тексерудің) көрсеткіштері мен мәселелері":
1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы.
Мемлекеттік аудит объектісінің реттік нөмірі, атауы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік аудиттің мақсаты.
Аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар тексерудің) мәселелеріне сүйене отырып, аталған мемлекеттік аудит объектісінде мемлекеттік аудиттің мақсаты көрсетіледі.

1. Наименование аудиторского мероприятия согласно Перечню объектов
государственного аудита.
2. Цель аудиторского мероприятия.
В зависимости от тематики и типа запланированного государственного аудита
в качестве цели указываются направления, предусмотренные пунктами 1, 2, 3 статьи
12 Закона "О государственном аудите и финансовом контроле".
3. Тип государственного аудита, вид проверки.
Указывается соответствующий тип проводимого государственного аудита:
соответствия, финансовой отчетности, эффективности. В случае проведения проверки
указывается ее вид. При проведении встречной проверки тип государственного аудита
не указывается.
4. Предмет государственного аудита.
Экономические явления, процессы, события, документы в отношении которых
осуществляется проведение государственного аудита.
5. Объем средств и (или) активов, охватываемый аудиторским мероприятием.
Указывается общий объем средств и (или) активов, подлежащих охвату аудиторским
мероприятием (совместной, параллельной проверкой) в рамках проводимого
аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки).
6. Период, охватываемый аудиторским мероприятием.
Указывается охватываемый аудиторским мероприятием (совместной, параллельной
проверкой) период деятельности объектов государственного аудита (дни, месяцы, годы).
7. Сроки проведения аудиторского мероприятия.
Указываются даты начала и окончания проведения аудиторского мероприятия.
8. Состав группы государственного аудита: руководитель группы, государственные
аудиторы (ассистенты), эксперты.
Указываются фамилии, инициалы, должности работников Высшей аудиторской
палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), государственных аудиторов
и ассистентов, специалистов государственных органов, работников
негосударственных аудиторских организаций и экспертов (в случае их привлечения).
9. Объекты государственного аудита:
в графе 1 – номер по порядку;
в графе 2 – наименование объекта государственного аудита;
в графе 3 – местонахождение объекта государственного аудита (область/город).
В разделе "II. Показатели и вопросы аудита по объектам государственного аудита
(совместной, параллельной проверки):
1. Наименование объекта государственного аудита.
Указывается порядковый номер, наименование объекта государственного аудита.
2. Цель государственного аудита на объекте государственного аудита.
Указывается цель государственного аудита на данном объекте государственного
аудита исходя из вопросов аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки).

3. Мемлекеттік аудиттің типі.
Осы мемлекеттік аудит объектісінде жүргізілетін мемлекеттік аудиттің тиісті типі: сәйкестік, қаржылық есептілік, тиімділік аудиті көрсетіледі. Тексеру жүргізілген жағдайда, оның түрі көрсетіледі. Үстеме тексеру жүргізілген кезде мемлекеттік аудиттің типі көрсетілмейді.
4. Мемлекеттік аудитпен қамтылатын кезең.
Мемлекеттік аудит объектісі қызметінің аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылатын кезеңі (күндері, айлары, жылдары) көрсетіледі.
5. Мемлекеттік аудит жүргізудің жалпы мерзімі (күндер саны).
Осы мемлекеттік аудит объектісінде аудиторлық іс-шараны (бірлескен, қатар тексеруді) жүргізудің басталған және аяқталған күні көрсетіледі.
Кесте бойынша:
1-бағанда – рет саны нөмірі;
2-бағанда – бюджеттік бағдарламалар мен кіші бағдарламалар бөлінісінде қаражаттың және (немесе) активтердің көлемі;
3-бағанда – мемлекеттік аудиттің көрсеткіштері;
4-бағанда – аудиторлық іс-шараның мәселелері;
5-бағанда – жауапты мемлекеттік аудитор, сарапшы, ассистент;
6-бағанда – осы мемлекеттік аудит объектісінде аудиторлық іс-шараны жүргізу мерзімдері, кезеңдері көрсетіледі.
"ІІІ. Нормативтік-әдіснамалық қамтамасыз ету" бөлімінде:
Аудиторлық іс-шара (бірлескен, қатар тексеру) барысында пайдаланылатын Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің, сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарының және Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) әдіснамалық құжаттарының тізбесі көрсетіледі.
Тізбеге
20-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Аудиторлық іс-шара жүргізуге ТАПСЫРМА (Үстеме (бірлескен, қатар) тексеру жүргізуге тапсырма) (Тексеру тағайындау туралы акт)
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының ________ бабына және Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық
палатасының (облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру
комиссиясының) Мемлекеттік аудит объектілерінің 20__ жылға арналған тізбесіне
сәйкес _____________________________________________________________
(аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізу тапсырылған Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) жұмыскер(лер)інің аты, әкесінің
аты (болған жағдайда), тегі және лауазымы көрсетіледі)
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы,
__________________________________________________________________________
оның орналасқан жері, жеке сәйкестендiру нөмiрі, бизнес сәйкестендіру нөмірі,
басшысының аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі көрсетіледі)
мәселесі бойынша аудиторлық іс-шара (үстеме, бірлескен, қатар тексеру) жүргізу
тапсырылады.
Аудиторлық іс-шараның мақсаты ____________________
Мемлекеттік аудиттің типі ______________________*
Тексерудің түрі _______________________
Аудиторлық іс-шарамен (тексерумен) қамтылатын кезең _________________
Аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізудің мерзімдері:________ аралығы.
Салық құпиясын құрайтын мәліметтерге рұқсаты бар лауазымды адамдар
_________________________________________________ *
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының)
мүшесі
________________________________________________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Аудиторлық іс-шараның (тексерудің) мерзімі ____ жылғы "__"_____ бастап, ____ жылғы "__" ______ дейін ұзартылды.*
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) Төрағасы
________________________________________________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
* - салық құпиясын құрайтын мәліметтерге мемлекеттік аудит объектілерінің рұқсат беруін көздейтін тексерулерді жүргізу кезінде көрсетіледі.
Ескертпе: Аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізуге тапсырманы (бұдан әрі – Тапсырма) жасау.
Тапсырма мынадай деректерді:
нөмірі мен берілген күнін;
аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізу тапсырылған Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) жұмыскер(-лер)і мемлекеттік аудитор(-лар)дың және ассистент(-тер)дің тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда) және лауазымын, аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар мамандарының, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдар жұмыскерлерінің және (немесе) сарапшылардың тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда);
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараны ұйымдастыруға және жүзеге асыруға жауапты мүшесінің аты-жөні мен тегін, оның қолын не оның міндетін атқарушы адамның деректерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) мөрін;
бастапқыда белгіленген аудиторлық іс-шара (тексеру) мерзімі асып кеткен жағдайда, күнін көрсете отырып, аудиторлық іс-шара (тексеру) мерзімінің ұзартылғаны туралы мәліметтерді қамтиды.
Тізбеге
21-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
11-қосымша
нысан
күні, айы, жылы
Мемлекеттік аудит
объектісінің басшысына
(министрліктің, агенттіктің
жауапты хатшысына)
____________________________
(тегі, аты-жөні)
Мемлекеттік аудит объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі талап

3. Тип государственного аудита.
Указывается соответствующий тип проводимого государственного аудита на данном
объекте государственного аудита: соответствия, финансовой отчетности,
эффективности. В случае проведения проверки указывается ее вид. При проведении
встречной проверки тип государственного аудита не указывается.
4. Период, охватываемый государственным аудитом.
Указывается охватываемый аудиторским мероприятием (совместной, параллельной
проверкой) период деятельности объекта государственного аудита (дни, месяцы, годы).
5. Общий срок проведения государственного аудита (количество дней).
Указывается даты начала и окончания проведения аудиторского мероприятия
(совместной, параллельной проверки) на данном объекте государственного аудита.
По Таблице:
в графе 1 – номер по порядку;
в графе 2 – объем средств, в том числе в разрезе бюджетных программ и подпрограмм
по годам, а также активы (по годам);
в графе 3 – показатели государственного аудита (критерии);
в графе 4 – вопросы аудиторского мероприятия;
в графе 5 – ответственный государственный аудитор, эксперт, ассистент;
в графе 6 – сроки, этапы проведения аудиторского мероприятия на данном объекте
государственного аудита.
В разделе "ІІІ. Нормативно-методологическое обеспечение":
Указывается перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан,
процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля
и методологических документов Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии), используемых в ходе аудиторского мероприятия
(совместной, параллельной проверки).
Приложение 20 к перечню
Приложение 10
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
ПОРУЧЕНИЕ на проведение аудиторского мероприятия
(Поручение на проведение встречной (совместной, параллельной) проверки)
(Акт о назначении проверки)
В соответствии со статьей ___ Закона Республики Казахстан "О государственном
аудите и финансовом контроле" и перечнем объектов государственного аудита
Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии области,
города) на 20__ год поручается провести
__________________________________________________________________________
(указать фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность работника (-ов) Высшей
аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), которому (-ым)
поручено проведение аудиторского мероприятия (проверки)
в ________________________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта государственного аудита, полное
наименование, его местонахождение, индивидуальный идентификационный номер,
бизнес-идентификационный номер, фамилия, имя, отчество (при наличии)
руководителя) аудиторское мероприятие (встречную, совместную, параллельную
проверку) по вопросу
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Цель аудиторского мероприятия ______________________________________________
Тип государственного аудита ________________________________________________
Вид проверки ______________________________________________________________
Период, охватываемый аудиторским мероприятием (проверкой)
__________________________________________________________________________
Сроки проведения аудиторского мероприятия (проверки): с _________по ___________
Должностные лица, имеющие доступ к сведениям, составляющим налоговую тайну
________________________________________________________________________ *
Член Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии)
______________________________________________ (подпись, инициалы, фамилия)
Срок аудиторского мероприятия (проверки): продлен с "__" ____ года по "__" ____ года.*
Председатель Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии)
__________________________________________________________________________
(подпись, инициалы и фамилия)
* - указывается при проведении проверок, предусматривающих предоставление
объектами государственного аудита доступа к сведениям, составляющим налоговую тайну.
Примечание:
составление Поручения на проведение аудиторского мероприятия (проверки) (далее – Поручение).
Поручение содержит следующие данные:
номер и дата выдачи;
фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность работника(-ов) Высшей
аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) государственного
(-ых) аудитора (-ов) и ассистента (ов), которому(-ым) поручено проведение
аудиторского мероприятия (проверки), фамилия, имя, отчество (при наличии)
специалистов государственных органов, работников негосударственных аудиторских
организаций и (или) экспертов, привлекаемых к проведению аудиторского
мероприятия (проверки);
фамилия и инициалы члена Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии), ответственного за организацию и осуществление
аудиторского мероприятия, его подпись, либо данные лица, исполняющего его
обязанности, а также печать Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии);
сведения о продлении срока аудиторского мероприятия (проверки) с указанием даты
в случае превышения первоначально установленного срока аудиторского
мероприятия (проверки).
Приложение 21 к перечню
Приложение 11
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
число, месяц, год
Руководителю объекта
государственного аудита
(Ответственному секретарю
министерства, агентства)
________________________
(фамилия, инициалы)
Требование по исполнению обязанностей руководителя объекта государственного аудита

1. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік аудит туралы заң) 21-бабына, 37-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің басшысы:
1) мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органының жұмыскерлерiн жұмыс орындарымен қамтамасыз етуге;
2) мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органының жұмыскерлерiн мемлекеттiк аудитті жүзеге асыру үшiн сұратылып отырған барлық қажеттi ақпаратпен________________________________ (басшысының немесе бас бухгалтерінің қолы қойылған қажетті құжаттар мен ақпараттың ______________ тізбесі көрсетіледі) _________________ дейін қамтамасыз етуге; (күні көрсетіледі)
3) мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органы жұмыскерлерiнiң ақпараттық және есептік жүйелерге кіруін қамтамасыз етуге;
4) мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органы жұмыскерлерiнiң iс- әрекеттерiне, соның ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының лауазымды адамдары аудит объектісіне бару арқылы аудиторлық іс-шараның барысын қадағалауды жүзеге асырған кезде олардың іс-әрекеттеріне араласпауға және мемлекеттік аудит жүргiзуге кедергi келтiрмеуге;
5) аудиторлық іс-шараның нәтижелерiмен келiспеген жағдайда, Аудиторлық есепке жазбаша қарсылықтарын Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына (Тексеру комиссиясына) қол қойылған Аудиторлық есеп мемлекеттік аудит объектісіне берілген күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ұсынуға міндетті.
2. Мемлекеттік аудит туралы заңның 21-бабы негізінде мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органдарының лауазымды адамдарына олардың өз құзыреттерiне сәйкес қызметтiк мiндеттерiн орындауда аудит жүргiзуге жiберуден бас тарту, қажеттi құжаттарды, материалдарды, қызмет туралы ақпаратты және өзге де мәлiметтердi беруден бас тарту, анық емес ақпарат беру түрiндегi кедергi келтiру, аудитті жүзеге асыруға өзге де кедергi жасау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – ӘҚтК) 462-бабына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы ӘҚтК-нің 803-бабына сәйкес хаттаманы жасай отырып әкімшілік жауаптылыққа әкеп соқтырады. Мемлекеттік аудит туралы заңның 37-бабының 2-тармағына сәйкес аудит объектісінің басшысы барлық бухгалтерлік және бастапқы құжаттардың толықтығы мен анықтығы, сондай-ақ аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында ұсынылған барлық ақпараттың толықтығы мен анықтығы үшін жауапты болады.
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) жұмыскері
_________________________________________________________
лауазымы, тегі, аты-жөні, қолы
Ескертпе: Талаптың бірінші данасы Аудиторлық есептің бланкісінде ресімделеді.
Тізбеге
22-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
12-қосымша
нысан
Мемлекеттік аудит объектісіне жіберуден бас тарту фактісі бойынша АКТ
___________ қаласы
20__жылғы "__" _________

1. В соответствии со статьей 21, пунктом 2 статьи 37 Закона Республики Казахстан
"О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон
о государственном аудите) руководитель объекта государственного аудита обязан:
1) обеспечить работников органа государственного аудита и финансового контроля
рабочими местами;
2) обеспечить работников органа государственного аудита и финансового контроля
в срок до _____________ ______________ всей запрашиваемой информацией,
необходимой для осуществления государственного аудита: (указать дату)
________________________________________________________________________
(указать перечень необходимых документов и информации за подписью руководителя
или главного бухгалтера);
3) обеспечить доступ работников органа государственного аудита и финансового
контроля к информационным и учетным системам;
4) не вмешиваться в действия работников органа государственного аудита и
финансового контроля и не препятствовать проведению государственного аудита,
в том числе в действия должностных лиц органов государственного аудита и
финансового контроля при осуществлении ими наблюдения за ходом аудиторского
мероприятия с посещением объекта аудита;
5) при несогласии с результатами аудиторского мероприятия письменные возражения
к Аудиторскому отчету представить в Высшую аудиторскую палату Республики
Казахстан (Ревизионную комиссию) в срок не более десяти рабочих дней со дня
вручения объекту государственного аудита подписанного Аудиторского отчета.
2. На основании статьи 21 Закона о государственном аудите воспрепятствование
должностным лицам органов государственного аудита и финансового контроля
в выполнении ими служебных обязанностей в соответствии с их компетенцией,
выразившееся в отказе допуска для проведения аудита, отказе от предоставления
необходимых документов, материалов, информации о деятельности и иных сведений,
предоставлении недостоверной информации, создании иного препятствования
в осуществлении аудита влечет административную ответственность в соответствии
со статьей 462 Кодекса Республики Казахстан "Об административных
правонарушениях" (далее – КоАП) с составлением протокола об административном
правонарушении согласно статьи 803 КоАП.
В соответствии с пунктом 2 статьи 37 Закона о государственном аудите руководитель
объекта аудита несет ответственность за полноту и достоверность всех бухгалтерских
и первичных документов, а также полноту и достоверность всей информации
представленной в ходе проведения аудиторского мероприятия.
Работник Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии)
___________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы, подпись)
Примечание:
первый экземпляр Требования оформляется на бланке Аудиторского отчета.
Приложение 22 к перечню
Приложение 12
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
Акт по факту отказа в допуске на объект государственного аудита
город________ "___" _________20__года

"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік аудит туралы заң) 36-бабының 1-тармағына, Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (облыстың, қаланың тексеру комиссиясының) Мемлекеттік аудит объектілерінің ____ жылға арналған тізбесіне сәйкеc _____________________________________________ (тексерілетін органның, мекеменің, ұйымның атауы) ______________ іс-шара (аудиторлық іс-шараның атауы) жүргізіледі.
Тексерілетін объектінің лауазымды адамы ___________________________________________ (лауазымы, аты-жөні және тегі) оларға Аудиторлық іс-шара жүргізуге тапсырманың (тексеруді тағайындау туралы актінің) көрсетілгеніне қарамастан, тексерілетін объектіге ________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________ (тексерілетін органның, мекеменің, ұйымның атауы)
____________________________________________________ (Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) жұмыскерінің лауазымы, аты-жөні және тегі) жіберуден бас тартты. Бұл Мемлекеттік аудит туралы заңның 36-бабы 1-тармағының 1) тармақшасын және 37-бабының 2-тармағын бұзу болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымды адамдардың жауапты болуына әкеп соғады. Осы Акт екі данада жасалды, оның бірі _____________________________________________________________________________ (органның немесе ұйымның атауы) басшысы (лауазымды адамы)___________________________________________ тапсырылды. (лауазымы, аты-жөні, тегі)
Қолдары:
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (облыстың, қаланың тексеру комиссиясы) атынан ___________________________________________(лауазымы, аты-жөні, тегі, қолы)
Актінің бір данасын алдым __________________________________ (лауазымы, аты-жөні және тегі, қолы, қол қоюдан бас тарқан кезде – алудан бас тартты деп көрсетіледі)
Тізбеге
23-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
13-қосымша
нысан
(Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының логотипі көрсетіледі) _______________________________________________________________ (Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының әдеп жөніндегі уәкілінің телефоны көрсетіледі)
(Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының, Тексеру комиссиясының) сенім телефоны, бұған Сіздер бюджет қаражатын пайдалану кезінде жол берілген қаржылық бұзушылықтар, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) жұмыскерлері тарапынан жасалған заңсыз іс-әрекеттер және олардың Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп кодексінің нормаларын сақтамауы фактілері туралы хабарлай аласыздар.
Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары логотиптерінің тізбесі

В соответствии с пунктом 1 статьи 36 Закона Республики Казахстан
"О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон
о государственном аудите), перечнем объектов государственного аудита Высшей
аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии области, города)
на ____ год
в _______________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(наименование проверяемого органа, учреждения, организации)
проводится аудиторское мероприятие _______________________________________.
(название аудиторского мероприятия)
Должностным лицом проверяемого объекта
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы) отказано в допуске на проверяемый объект
________________________________________________________________________
(наименование проверяемого органа, учреждения, организации)
________________________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы работника Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) несмотря на предъявление им (ими)
Поручения на проведение аудиторского мероприятия (акта о назначении проверки).
Это является нарушением подпункта 1) пункта 1 статьи 36 и пункта 2 статьи 37
Закона о государственном аудите и влечет за собой ответственность должностных лиц
в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Настоящий Акт составлен в двух экземплярах, один из которых вручен руководителю
(должностному лицу)
__________________________________________________________________________
(наименование органа или организации)
__________________________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы)
Подписи:
От Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии области, города)
__________________________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы, подпись)
Один экземпляр акта получил
__________________________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы, подпись, при отказе от подписи указать – отказано в получении)
Приложение 23 к перечню
Приложение 13
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
(Отражается логотип органа внешнего государственного аудита и финансового контроля)
________________________________________________________________________
(указывается телефон уполномоченного по этике Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан)
Телефон доверия (Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, Ревизионной
комиссии) по которому Вы можете сообщить о фактах финансовых нарушений,
допущенных при использовании бюджетных средств и активов государства, а также
неправомерных действий со стороны работников Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) и несоблюдения ими норм Этического
кодекса государственных служащих Республики Казахстан.
Перечень логотипов Органов внешнего государственного аудита и финансового контроля

1. Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының логотипі
2. Тексеру комиссияларының логотиптері
Тізбеге
24-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
14-қосымша
нысан
Бақылау өлшемі (тексеріп қарау) АКТІСІ
_____________________________
(жасалған орны)
___________________________
(жасалған күні)
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) мүшесінің 20__жылғы _____________________________________________ Тапсырмасына сәйкес жүргізілген_________________________ мемлекеттік аудит барысында
(аудиторлық іс-шараның, тексерудің атауы) ________________________________ (мемлекеттік аудит объектiсінiң атауы) объектісінде Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) жұмыскер(лер)i (сарапшы, маман)
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік аудитордың және аудитке тартылған сарапшылардың, мамандардың
аты-жөндерi, тектері, лауазымдары көрсетіледі)
___________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің, тапсырыс берушінің, мердігердің және ____________
тағы басқаның өкілдерінің аты-жөндері, тектері, лауазымдары көрсетіледі)
өкiлдердің қатысуымен ______________________________________________________
(объекті және бақылау өлшемі (тексеріп қарау) мәні көрсетіледі)
анықтығын растау мақсатында бақылау өлшемі (тексеріп қарау) жүзеге асырылып, нәтижесінде
__________________________________________________________________
(бақылау өлшемінің (тексеріп қараудың) нәтижелері көрсетіледі) анықталды.
Актіге қосымша _______________________________(тексеріп қарауға байланысты түсіндірме, фото және басқа да материалдар)
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) жұмыскер(лер)і (аудитке тартылған сарапшы, маман):
________________________________________________
(лауазымы) (қолы, аты-жөнi, тегі)
Мемлекеттік аудит объектісінің, тапсырыс берушінің, мердігердің және тағы басқаның өкілдері:
________________________________________________________
(лауазымы) (қолы, аты-жөнi, тегі)
_________________________________________
(лауазымы) (қолы, аты-жөнi, тегі)
Актінің жасалған даналарының саны:
____________________________________________
(адресат көрсетіледі)
Тізбеге
25-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
15-қосымша
нысан
Тізбеге
26-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Аудиторлық есептің үлгілік нысаны
___________________
(жасалған орны)
20__жылғы "____" _____
№ _______
I. Кіріспе бөлік

1. Логотип Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
2. Логотипы Ревизионных комиссий
Приложение 24 к перечню
Приложение 14
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
АКТ контрольного обмера (осмотра)
_____________________________
(место составления)
___________________________
(дата составления)
В ходе государственного аудита _____________________________________________
(наименование аудиторского мероприятия, проверки)
проводимого в соответствии с Поручением члена Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) от ____________ 20_____ года
на объекте ________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита) работником (-ами) Высшей
аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) (экспертом, специалистом)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(указать фамилии, инициалы, должности государственного аудитора и привлекаемых
экспертов, специалистов) в присутствии представителей
__________________________________________________________________________
(указать фамилии, инициалы, должности представителей объекта государственного
аудита, заказчика, подрядчика и так далее) осуществлен контрольный обмер (осмотр)
с целью подтверждения достоверности,
__________________________________________________________________________
(указать объект и предмет контрольного обмера (осмотра) в результате которого
установлено следующее
__________________________________________________________________________
(указать результаты контрольного обмера (осмотра)
Приложение к акту _________________________________________________________
(пояснение, фото и другие материалы, связанные с осмотром) Работник(-и) Высшей
аудиторской палаты Республики Казахстан /Ревизионной комиссии
(привлеченный эксперт, специалист): _________________________________________
__________________________________________________________________________
(должность) (подпись, фамилия, инициалы)
Представители объекта государственного аудита, заказчика, подрядчика и так далее:
_____________________________________ ___________________________________
(должность) (подпись, фамилия, инициалы)
_____________________________________ ___________________________________
(должность) (подпись, фамилия, инициалы)
Количество составленных экземпляров акта:
_________________________________________________________________________
(указать адресат)
Приложение 25 к перечню
Приложение 15
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
Приложение 26 к перечню
Приложение 16
к Правилам проведения
внешнего государственного аудита
и финансового контроля
форма
Типовая форма Аудиторского отчета
___________________
(место составления)
"__" _______ 20__ года № ____
I. Вводная часть

1.1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы:________________________
1.2. Аудиторлық іс-шараның атауы:_____________________________
1.3. Мемлекеттік аудит объектісіндегі мемлекеттік аудиттің мақсаты:
________________________________________________________________
1.4. Мемлекетті аудиттің мәні:_____________________________
1.5. Аудиттің типі, тексерудің түрі:____________________________
(үстеме, бірлескен немесе қатар тексеру жүргізу кезінде толтырылады)
1.6. Мемлекеттік аудит тобының құрамы:________________________
1.7. __________ "____" №_________ мемлекеттік аудит (тексеру) жүргізуге тапсырма
1.8. Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең: ___________________
1.9. Мемлекеттік аудит жүргізу мерзімі:________________________________ аралығы
1.10. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары:_______________________
1.11. Үстеме тексеру жүргізілген объектілердің тізбесі: ___________________________ (жүргізілген кезде көрсетіледі)
1.12. Алдыңғы мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы қысқаша мәліметтер: _______________________________________________
II. Негізгі бөлік
2.1. Аудит бағдарламасын ашу:
2.1.1. Аудит бағдарламасындағы _________ мәселенің атауы:______________________
Аудит бағдарламасының мәселесін талдау, соның ішінде жүйелі кемшіліктерге, бюджет қаражатын және активтерді тиімсіз жоспарлауға және пайдалануға, нәтижелерге қол жеткізбеуге байланысты, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінің жіберіп алынған пайдасы мен экономикалық шығындарын бағалауды қоса алғанда, мемлекеттік аудит объектісі қызметіндегі өзге де проблемалық мәселелер бойынша бұзушылықтарға ықпал еткен себептер мен жағдайларды талдау: __________________________________________________
2.1.2. Сарапшылардың сараптамалық қорытындыларының қысқаша қорытындылары (ескертулер, бұзушылықтар): ___________________________________ (оларды тартқан жағдайда) 2.1.3. Үстеме тексерудің қысқаша нәтижелері: __________________________________ (ол жүргізілген кезде)
III. Қорытынды бөлік
3.1. Мемлекеттік аудит объектісі бойынша жалпы тұжырымдар:
*3.1.1. Мемлекеттік аудит объектісі қызметінің қойылған мақсаттарға, міндеттерге, функцияларға және өкілеттіктерге, мыналарға:
- мемлекеттік органдарға;
- квазимемлекеттік сектор субъектілеріне.

1.1. Наименование объекта государственного аудита: ___________________________
_________________________________________________________________________
1.2. Наименование аудиторского мероприятия: _________________________________
__________________________________________________________________________
1.3. Цель государственного аудита на объекте государственного аудита:
__________________________________________________________________________
1.4. Предмет государственного аудита: ________________________________________
1.5. Тип аудита, вид проверки: _______________________________________________
(заполняется при проведении встречной, совместной или параллельной проверки)
1.6. Состав группы государственного аудита: ___________________________________
1.7. Поручение на проведение государственного аудита (проверки) от "____" № _____
1.8. Период, охваченный государственным аудитом: _____________________________
1.9. Срок проведения государственного аудита: с ________________ по ____________
1.10. Должностные лица объекта государственного аудита: _______________________
__________________________________________________________________________
1.11. Перечень объектов подвергнутых встречной проверке: ______________________
__________________________________________________________________________
(указывается при проведении)
1.12. Краткие сведения о результатах предыдущего государственного аудита:
__________________________________________________________________________
II. Основная часть
2.1. Раскрытие Программы аудита:
2.1.1. Наименование вопроса ___Программы аудита: ____________________________
Анализ вопроса Программы аудита, в том числе анализ причин и условий,
способствовавших нарушениям, связанным с системными недостатками,
неэффективным планированием и использованием бюджетных средств и активов,
не достижением результатов, а также по иным проблемным вопросам в деятельности
объекта государственного аудита, включая оценку упущенных выгод
и экономических потерь объекта государственного аудита:
2.1.2. Краткие итоги экспертных заключений экспертов (замечания, нарушения):
_________________________________________________________________________
(в случае их привлечения)
2.1.3. Краткие результаты встречной проверки: _________________________________
__________________________________________________________________________
(при ее проведении)
III. Заключительная часть
3.1. Общие выводы по объекту государственного аудита:
* 3.1.1. Оценка влияния деятельности объекта государственного аудита на достижение
поставленных целей, задач, функций и полномочий, направлений (в соответствии
с положением, уставом объекта аудита), связанных с предметом государственного аудита:
- государственных органов;
- субъектов квазигосударственного сектора

3.2. Мемлекеттік аудит жүргізудегі кедергілер:_____________
3.3. Мемлекеттік аудит барысында қабылданған шаралар (оның ішінде бұзушылықтар мен кемшіліктерді болдырмау мақсатында мемлекеттік аудит объектісі қабылдайтын шаралар (институционалдық): _____________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) жұмыскер(-лер)і:
___________________________________________________ (лауазымы, қолы, аты-жөні, тегі)
Аудиторлық есеп ____________________________________________ данада жасалды. (саны)
* Мемлекеттік аудит типіне байланысты Мемлекеттік аудит бағдарламасында тиісті мәселе болған жағдайда ашып жазылады
IV. Қосымшалар:
1) мемлекеттік аудит объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі талап;
2) саладағы ағымдағы жағдай (алдын ала зерделеу кезеңінде қамтылмаған қосымша фактілер анықталған жағдайда);
3) мемлекеттік аудиторлар қол қойған және Қағидаларға 16-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында анықталған жүйелік кемшіліктер кестесі (болған жағдайда);
4) мемлекеттік аудиторлар қол қойған және Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған аудиторлық іс-шараның нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар тізілімі (бұдан әрі-Тізілім);
5) аудиторлық дәлелдемелер:
- құжаттардың төлнұсқалары немесе белгіленген тәртіппен расталған көшірмелері, кестелер, сондай-ақ қажет болған жағдайда бұзушылық фактілерін көрсететін анықтамалар, фотосуреттер;
- функционалдық және лауазымдық міндеттеріне сүйене отырып, жол берілген бұзушылықтарға қатысы бар адамдардың жазбаша түсініктемелері;
- бақылау өлшемдері (тексеріп қараулар) актілері (олар жасалған жағдайда);
- зерттеулердің (сынақтардың), сараптамалардың қорытындылары, хаттамалардың көшірмелері, аудиторлық іс-шараның нәтижелеріне байланысты басқа да құжаттар немесе олардың көшірмелері (олар жасалған жағдайда);
- талдау материалдары және мемлекеттік аудит объектісінің қызметіндегі бұзушылықтар мен кемшіліктер фактісін растайтын материалдар;
- сарапшылардың сарапшылық қорытындылары (тартылған жағдайда);
- мемлекеттік қызметтерді алушылардың қанағаттануы тұрғысынан халық арасында сауалнама жүргізу нәтижелері (қажет болған жағдайда);
- ақы төлеу фактісін растайтын құжаттар (көшірмелері) (аудиторлық іс-шара барысында қаражат өтелген (қалпына келтірілген) жағдайда):
төлем тапсырмалары (төлеуге арналған шоттар, түбіртектер, чектер және (немесе) басқалары);
ведомостар, ордерлер, нарядтар;
өзара есеп айтырысу бойынша салыстыру актілері.
- аудит объектісінің осы Қағидаларға 17-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында ұсынылған ақпарат пен құжаттардың толықтығы мен анықтығы туралы ұсыну хаты.
Мемлекеттік органдардың немесе квазимемлекеттік сектор органдарының ресми ақпараттық жүйелерінен алынған құжаттарда штрих код немесе өзге де тану белгілері болған жағдайда олар куәландырылмайды. Аудиторлық есепке қоса берілетін құжаттардың көшірмелері белгіленген тәртіппен уәкілетті лауазымды адамдардың қолтаңбаларымен, мемлекеттік аудит объектісінің мөрімен немесе мөртабанымен (болған жағдайда) куәландырылады. Аудиторлық есепте қосымшаларының реттік нөмірі көрсетіле отырып, оларға сілтеме, әрбір қосымша бойынша бөлек парақтар саны көрсетіледі. Көлемді құжаттар (5 немесе одан көп беттен тұратын бір құжат) тігілген күйінде соңғы артқы парағына мөр мен қол қою арқылы куәландырылуы мүмкін.
Ескертпе.
Аудиторлық есептің жоғары бөлігінде оның жасалған орны (қаланың, басқа да елді мекеннің (ауыл, кент және тағы басқаларының) атауы), Аудиторлық есептің жасалған күні, Аудиторлық есеп данасының нөмірі көрсетіледі (№ 1 дана – Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) үшін, № 2 дана – мемлекеттік аудит объектісі үшін жасалады.
Бірлескен тексеру кезінде № 1 дана – Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) үшін, № 2 дана – бірлескен тексеруге қатысушы мемлекеттік орган үшін, № 3 дана – мемлекеттік аудит объектісі үшін жасалады).
Аудиторлық есепте мынадай деректер көрсетіледі:
Аудиторлық есептің кіріспе бөлігінің 1-бөлімінде мыналар қысқаша сипатталады:

3.2. Препятствия в проведении государственного аудита:
_________________________________________________________________________
3.3. Меры, принятые в ходе государственного аудита (в том числе меры,
принимаемые объектом государственного аудита в целях недопущения в дальнейшем
нарушений и недостатков (институционально):
_________________________________________________________________________
Работник (-и) Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии):
_________________________________________________________________________
(должность, подпись, фамилия, инициалы)
Аудиторский отчет составлен в _______________________ экземплярах (количество)
* раскрывается при наличии соответствующего вопроса в Программе
государственного аудита в зависимости от типа государственного аудита
IV. Приложения:
1) требование по исполнению обязанностей руководителя объекта государственного аудита;
2) текущая ситуация в отрасли, в том числе проблемные вопросы и системные
недостатки отрасли (в случае выявления дополнительных фактов, неохваченных
на этапе предварительного изучения);
3) таблица системных недостатков, выявленных в ходе проведения аудиторского
мероприятия (при наличии), подписанная государственными аудиторами
и составленная по форме, согласно приложению 16-1 к Правилам;
4) реестр выявленных нарушений по результатам аудиторского мероприятия
(далее – Реестр), подписанный государственными аудиторами и составленный
по форме, согласно приложению 17 к Правилам;
5) аудиторские доказательства:
требование по исполнению обязанностей руководителя объекта государственного аудита;
текущая ситуация в отрасли, в том числе проблемные вопросы и системные
недостатки отрасли (в случае выявления дополнительных фактов, неохваченных
на этапе предварительного изучения);
таблица системных недостатков, выявленных в ходе проведения аудиторского
мероприятия (при наличии) (далее – Таблица системных недостатков), подписанная
государственными аудиторами и составленная по форме, согласно приложению 16-1
к настоящим Правилам;
реестр выявленных нарушений по результатам аудиторского мероприятия (далее –
Реестр), подписанный государственными аудиторами и составленный по форме,
согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
подлинники или заверенные в установленном порядке копии документов, таблицы,
а также при наличии справки, фотографии, иллюстрирующие факты нарушений;
письменные объяснения лиц по допущенным нарушениям, исходя
из функциональных и должностных обязанностей;
акты контрольных обмеров (осмотров) (в том числе акты результатов инвентаризации
основных средств и товарно-материальных ценностей (при их составлении);
заключения исследований (испытаний), экспертиз, копии протоколов, документы или
их копии, связанные с результатами аудиторского мероприятия (в случае их составления);
заключения экспертов (в случае привлечения);
результаты анкетирования населения с точки зрения удовлетворенности получателей
государственных услуг (при наличии);
документы (копии), подтверждающие факт оплаты (в случае возмещения
(восстановления) средств в ходе аудиторского мероприятия):
платежные поручения (счета к оплате, квитанции, чеки);
ведомости, ордера, наряды;
акты выполненных работ, поставки товаров и оказанных услуг;
аналитические материалы и материалы, подтверждающие факт нарушения
и недостатка в деятельности объекта государственного аудита;
экспертные заключения по итогам непризнания результатов государственного аудита
на соответствие стандартам государственного аудита и финансового контроля
(в случае проведения процедуры признания);
письмо-представление объекта аудита о полноте и достоверности информации
и документов, представленных в ходе проведения аудиторского мероприятия
по форме, согласно приложению 17-1 к настоящим Правилам;
акты сверок по взаиморасчетам.
Документы, полученные из официальных информационных систем государственных
органов или органов квазигосударственного сектора, не заверяются при наличии
штрих кода или иных опознавательных знаков.
Копии документов, прилагаемые к Аудиторскому отчету, заверяются подписями
уполномоченных должностных лиц, печатью или штампом объекта государственного
аудита в установленном порядке. В Аудиторском отчете указываются ссылки на его
приложения с отражением их порядкового номера, количества листов по каждому
приложению в отдельности.
Примечание.
В верхней части Аудиторского отчета указывается место его составления (название
города, другого населенного пункта (село, поселок и т.д.)), дата составления
Аудиторского отчета, номер экземпляра Аудиторского отчета (экземпляр № 1
составляется для Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной
комиссии), экземпляр № 2 – объекту государственного аудита.
При совместной проверке экземпляр № 1 – Высшей аудиторской палате Республики
Казахстан (Ревизионной комиссии), экземпляр № 2 – государственному органу –
участнику совместной проверки, экземпляр № 3 – объекту государственного аудита).
В Аудиторском отчете указываются следующие данные:
В разделе 1 вводной части аудиторского отчета кратко описываются:

1.1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы - мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы, мемлекеттік тіркеу туралы деректері, банктік және салықтық деректемелері, БСН (ЖСН) көрсетіледі.
1.2. Аудиторлық іс-шараның атауы – тиісті жылға арналған Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне сәйкес аудиторлық іс-шараның толық атауы көрсетіледі.
1.3 Мемлекеттік аудит объектісінде жүргізілетін мемлекеттік аудиттің мақсаты - Аудит бағдарламасының мәселелеріне сүйене отырып, осы объектіде жүргізілетін мемлекеттік аудиттің мақсаты көрсетіледі.
1.4. Мемлекеттік аудиттің мәні – жүргізілетін мемлекеттік аудиттің, бюджеттік бағдарламалардың және (немесе) активтердің мәні көрсетіледі.
1.5. Аудиттің типі, тексерудің түрі – осы мемлекеттік аудит объектісінде жүргізілетін аудиттің тиісті типі және түрі көрсетіледі: үстеме, бірлескен немесе қатар.
1.6. Мемлекеттік аудит тобының құрамы – мемлекеттік аудитті жүргізетін Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) жұмыскерінің, мемлекеттік органдардың мамандарының, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдардың жұмыскерлерінің және мемлекеттік аудитті жүргізуге тартылған сарапшылардың аты-жөні, тегі, лауазымы көрсетіледі.
1.7. Мемлекеттік аудит жүргізуге тапсырма (Тексеру тағайындау туралы акт) – Тапсырманың күні және нөмірі, Тапсырмаға қол қойған лауазымды адамның аты-жөні, тегі, лауазымы көрсетіледі.
1.8 Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең – мемлекеттік аудит объектісі қызметінің іс жүзінде тексерілген кезеңі көрсетіледі (қажет болған жағдайда бюджеттік бағдарламалар немесе мәселелерді көрсете отырып, ("қажет болған жағдайда басқа да кезеңдер" деген сөздерді көрсетпей) жылдары, айлары және Аудит жоспарына және бағдарламасына сәйкес келеді).
1.9 Мемлекеттік аудит жүргізу мерзімі – осы мемлекеттік аудит объектісінде мемлекеттік аудитті жүргізудің басталған және аяқталған күні көрсетіледі (Аудит бағдарламасына сәйкес келеді).
1.10. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары – мемлекеттік аудит объектісінің келісімімен мемлекеттік аудит жүзеге асырылған мемлекеттік аудит объектісі лауазымды адамдарының аты-жөні, тегі, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінің мемлекеттік аудитпен қамтылған кезеңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою құқығы болған лауазымды адамдарының аты-жөні, тегі көрсетіледі.
1.11. Үстеме тексеруге ұшыраған объектілердің тізбесі – үстеме тексеруге ұшыраған мемлекеттік аудит объектісінің (лерінің) толық атауы көрсетіледі
1.12. Алдыңғы мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы қысқаша мәліметтер – басқа мемлекеттік қаржылық бақылау органдары мен құқық қорғау органдарының бұрын қамтыған тексеру мәні Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) жүргізген мемлекеттік аудиттің мәселелерімен сәйкес келетін мәселелер бойынша қысқаша мәліметтер, мемлекеттік аудит объектісінің анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде қабылдаған шаралары көрсетіледі. Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) бақылауда тұрған Аудиторлық қорытындылары (Нұсқамалары) бойынша орындалу мерзімі өткен тапсырмалық тармақтар бойынша шаралар көрсетіледі. Егер мұндайлар болмаса олардың болмауын көрсету қажет.
Аудиторлық есептің негізгі бөлігінің 2-бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:

1.1. Наименование объекта государственного аудита - указывается полное
наименование объекта государственного аудита, БИН (ИИН).
1.2. Наименование аудиторского мероприятия – указывается полное наименование
аудиторского мероприятия в соответствии с Перечнем объектов государственного
аудита на соответствующий год.
1.3 Цель государственного аудита на объекте государственного аудита – указывается
цель государственного аудита на данном объекте исходя из вопросов Программы аудита.
1.4.Предмет государственного аудита – указывается предмет проводимого
государственного аудита, бюджетные программы и (или) активы.
1.5. Тип аудита, вид проверки - Указывается соответствующий тип аудита и вид
проводимой проверки на данном объекте государственного аудита: встречный,
совместный или параллельный.
1.6. Состав группы государственного аудита - указывается фамилия, инициалы,
должность работника Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии), проводившего государственный аудит, специалистов
государственных органов, работников негосударственных аудиторских организаций
и экспертов, привлеченных к проведению государственного аудита.
1.7. Поручение на проведение государственного аудита (Акт о назначении проверки)
- указывается дата и номер Поручения, фамилия, инициалы, должность должностного
лица, подписавшего Поручение.
1.8 Период, охваченный государственным аудитом - указывается фактически
проверенный период деятельности объекта государственного аудита (годы, месяцы,
при необходимости с указанием номеров бюджетной программы или вопросов
(без указания слов "при необходимости другие периоды") и соответствует Программе аудита).
1.9 Срок проведения государственного аудита - указываются даты начала и окончания
проведения государственного аудита на данном объекте государственного аудита.
1.10. Должностные лица объекта государственного аудита – указываются фамилия,
имя и отчество должностных лиц объекта государственного аудита, с ведома которых
осуществлялся государственный аудит, а также фамилии, инициалы должностных лиц
объекта государственного аудита, работавших в период, охваченный
государственным аудитом, и имевших право подписи документов.
1.11. Перечень объектов, подвергнутых встречной проверке - указывается полное
наименование объекта (-ов) государственного аудита, подвергнутого (-ых) встречной проверке
1.12. Краткие сведения о результатах предыдущего государственного аудита -
указываются краткие сведения только по вопросам, охваченным ранее другими
органами государственного финансового контроля и правоохранительными органами,
которые совпадают с вопросами государственного аудита, проводимого Высшей
аудиторской палатой Республики Казахстан (Ревизионной комиссией), меры
по устранению выявленных нарушений, принятые объектом государственного аудита.
По находящимся на контроле Аудиторским заключениям (Предписаниям) Высшей
аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) указываются
меры по порученческим пунктам с истекшими сроками исполнения. Если таковые
отсутствуют, необходимо указать их отсутствие.
Во 2 разделе в основной части Аудиторского отчета указываются следующие данные:

2.1. Аудит бағдарламасын ашып көрсету – жүргізілген мемлекеттік аудиттің мақсатына қол жеткізілгенін растауға жеткілікті нәтижелер сипатталады.
Одан әрі Аудит бағдарламасының мәселелеріне жауаптар тіркеледі, бұл ретте Аудит бағдарламасының әрбір мәселесінің атауы көрсетіледі. Аудит мәселелеріне жауаптар толық, нақты, объективті және кесімді жазылады. Бағдарламаның мәселесін ашып көрсету Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарымен байланысын бағалай отырып, тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізуге арналған бюджет қаражатының, мемлекет активтерінің негізділігін және пайдаланылуын талдауды ескере отырып, жүзеге асырылады. Жүйелі кемшіліктерге, бюджет қаражатын және активтерді тиімсіз жоспарлау мен пайдалануға, нәтижелерге қол жеткізбеуге, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінің қызметіндегі өзге де проблемалық мәселелерге байланысты бұзушылықтарға ықпал еткен себептер мен жағдайларды талдау топтастырылған біртектес бұзушылықтар бойынша, сондай-ақ аталған талдауды жүргізуге мүмкіндік беретін бағдарламалық мәселелер ескеріле отырып жүргізіледі. Мемлекеттік аудит объектісінің жіберіп алынған пайдасы мен экономикалық шығындарын бағалау бюджетке қаражат толық түспеген, бюджет атқарылмаған, бюджет қаражаты мен активтерді тиімсіз пайдаланған, бюджет қаражаты мен активтер жоғалған, мемлекеттік меншік жоғалған, бюджет қаражаты мен активтердің артық шығыстары, бюджет кірістерінің тікелей және ықтимал (бағалау) шығындары, бюджет және өзге де заңнаманың сақталмауы, өндірістің төмен рентабельділігі және өндірілген өнімнің, тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жоғары өзіндік құны, шығыстардың нәтижелі болмауы кезінде жүргізіледі.
Аудиторлық есепте жүргізілген үстеме тексерудің (тек бұзушылықтардың тармақтарын үстеме тексерудің аудиторлық есебіне сәйкес нөмірлей отырып, олар негізгі объектінің бұзушылықтар тізіліміне қосылмайды), бақылау өлшемінің (тексеріп қарау) қысқаша нәтижелері көрсетіледі, сондай-ақ бұзушылық фактілері, соның ішінде мемлекеттік аудит объектісі болып табылмайтын басқа да мемлекеттік органдардың бөлінетін бюджеттік бағдарлама қаражатын пайдалану кезінде жасаған себептері мен салдарын көрсете отырып, кемшіліктер мен жүйелі проблемалар жазылады.
Мемлекеттік аудиттің мәселелері бойынша бұзушылықтар, кемшіліктер және жүйелі проблемалар анықталса, әрбір факт жалғаспалы тәртіппен нөмірленеді және бұзушылықтың, кемшіліктің және жүйелі проблеманың сипаты мен түрін сипаттай отырып, жеке тармақпен (1-тармақ, 2-тармақ және т.б.) тіркеледі. Бұзушылықтар бойынша ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме көрсетіледі және тиісті бұзушылыққа дәлел болатын құжаттар көрсетіледі. Бұзушылыққа, кемшілікке және жүйелі проблемаға әкеп соққан себеп-салдарлық байланыстар талданады.
Аудит бағдарламасының мәселесі бойынша бұзушылықтар, кемшіліктер және жүйелі проблемалар анықталмаса, қысқаша ақпарат келтіріледі және мынадай жазба жасалады "Бағдарламаның (атауы) мәселесі тексерілді. Бұзушылықтар, кемшіліктер және жүйелі проблемалар анықталған жоқ.". Аудиторлық есепке тексеру жүргізілген құжаттардың деректемелері көрсетіле отырып, олардың тізбесі қоса беріледі.
Аудит бағдарламасының мәселелерін қарау шеңберінде мемлекеттік аудиторлар қажет болған кезде аудит объектісінің жіберіп алған пайдаларына және шығындарына бағалау жүргізеді, сарапшылар тартқан жағдайда, олардың қорытындыларының қысқаша нәтижелерін сипаттайды.
Аудиторлық есептің Қорытынды бөлігінің 3-бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:

2.1. Раскрытие Программы аудита - описываются результаты проведенного
государственного аудита, достаточные для подтверждения того, что цель
государственного аудита достигнута.
Фиксируются ответы на вопросы Программы аудита, при этом указывается
наименование каждого вопроса Программы аудита. Ответы на вопросы Программы
аудита излагаются точно, объективно и лаконично, необходимо соблюдение четкости
формулировок, логической и хронологической последовательности излагаемого
материала. Не допускается включение различного рода предположений и сведений,
не подтвержденных документами. Раскрытие вопроса Программы осуществляется
с учетом анализа обоснованности и использования бюджетных средств, активов
государства на достижение прямых и конечных результатов с оценкой увязки
с документами Системы государственного планирования. Анализ причин и условий,
способствовавших нарушениям, связанным с системными недостатками,
неэффективным планированием и использованием бюджетных средств и активов,
не достижением результатов, а также по иным проблемным вопросам в деятельности
объекта государственного аудита проводится по сгруппированным однородным
нарушениям, а также с учетом программных вопросов, позволяющих провести
данный анализ. Оценка упущенных выгод и экономических потерь объекта
государственного аудита проводится при наличии недопоступления средств
в бюджет, неисполнение бюджета, неэффективное использование бюджетных средств
и активов, утраты бюджетных средств и активов, утраты государственной
собственности, избыточные расходы бюджетных средств и активов, прямые
и возможные (оценочные) потери доходов бюджета, несоблюдение бюджетного
и иного законодательства, низкой рентабельности производства и высокой
себестоимости произведенной продукции, товаров, работ, услуг,
безрезультативность расходов.
В Аудиторском отчете отражаются краткие результаты проведенной встречной
проверки (только пункты нарушений, с нумерацией согласно аудиторскому отчету
встречной проверки, которые не включаются в реестр нарушений основного объекта.),
контрольных обмеров (осмотров), а также излагаются факты нарушений, системные
недостатки (проблемы) с указанием причин и последствий, в том числе совершенных
при использовании средств распределяемой бюджетной программы другими
государственными органами, не являющимися объектом государственного аудита.
В случае выявления нарушений, системных недостатков (проблем) по вопросам
государственного аудита, каждый факт нумеруется в сквозном порядке и фиксируется
отдельным пунктом (пункт 1., пункт 2. и так далее) с описанием характера и вида
нарушения, системного недостатка (проблемы). По нарушениям указываются ссылки
на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых
нарушены, и указываются документы, которые служат доказательством
соответствующего нарушения. Анализируются причинно-следственные связи,
которые привели к нарушению, системному недостатку (проблеме).
Если по вопросу Программы аудита, нарушений, системных недостатков (проблем)
не выявлено, то приводится краткая информация и делается запись: "Вопрос
программы (наименование) проверен. Нарушений, системных недостатков (проблем)
не установлено.". К Аудиторскому отчету прилагается перечень подвергнутых
проверке документов с указанием их реквизитов.
В рамках рассмотрения вопроса Программы аудита государственные аудиторы
при необходимости осуществляют оценку упущенной выгоды и потерь объекта
аудита, в случае привлечения экспертов в Аудиторском отчете описывают краткие
результаты их заключений.
В 3 разделе Заключительной части Аудиторского отчета указываются следующие сведения:

3.1. Аудит объектісінде жүргізілген мемлекеттік аудиттің қорытындылары бойынша жалпы тұжырымдарда объект қызметінің, мемлекеттік аудиттің көрсеткіштеріне (өлшемшарттарына) сәйкес Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру тиімділігіне баға беріледі. Мемлекеттік аудиттің көрсеткіштерін (өлшемшарттарын) сипаттау кезінде аудит объектісіне баға беруге сәйкес олардың толық атаулары көрсетіледі. Аудиторлық есепте аудит объектісінің ағымдағы жағдайына, сондай-ақ оның қызметінің мемлекеттік басқару саласының және (немесе) экономика саласының дамуына тигізетін әсеріне талдау жасалады және баға беріледі.
3.2. Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) жұмыскерлері мемлекеттік аудит жүргізгенде мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының кедергі келтіруі фактілері туралы мәліметтер көрсетіледі. Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) жұмыскері әкімшілік құқық бұзушылықтың жасалғаны туралы хаттама жасаған жағдайда, оның нөмірі және күні көрсетіледі (хаттама мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары мемлекеттік аудит объектісіне жіберуден бас тартқан кезде, мемлекеттік аудит жүргізу үшін қажетті құжаттарды ұсынбаған немесе анық емес, объективті емес және (немесе) толық емес ақпаратты, материалдарды және өзге де мәліметтерді ұсынған кезде толтырылады).
3.3. Мемлекеттік аудит жүргізу барысында анықталған құқық бұзушылықтарды жою бойынша мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шаралар туралы мәліметтер көрсетіледі ((оның ішінде бұзушылықтар мен кемшіліктерге жол бермеу мақсатында мемлекеттік аудит объектісі қабылдайтын шаралар (институционалдық) (салықтарды, айыппұлдарды, өсімпұлдарды қосымша есептеу, негізсіз пайдаланылған қаражатты бюджетке өтеу, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік бойынша қаражатты қалпына келтіру, тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер бойынша өнім берушілердің шарттық міндеттемелерін орындауы, мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарына қатысты қабылданған тәртіптік жазалау шаралары және басқалар). Шаралар қабылданбаған жағдайда олардың болмауын көрсету қажет.
Аудиторлық есепке қосымшаларда Қағидалардың 185-тармағында көзделген аудиторлық дәлелдемелер тіркеледі.
4. Мемлекеттік аудитті жүргізген Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) жұмыскерлерінің қолдары.
Аудиторлық есептің соңғы бетінде адресатты және бланк нөмірін көрсете отырып, Аудиторлық есептің екі данада (Аудиторлық есептің № 1 данасы – Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына (Тексеру комиссиясына), Аудиторлық есеп бланкісінің №__; № 2 дана – мемлекеттік аудит объектісіне, бланк № __) жасалғаны туралы жазба жасалады.
Мемлекеттік аудитті жүргізген мемлекеттік аудиторлар екінші парағынан бастап, Аудиторлық есептің барлық беттеріне қол қояды.
Мемлекеттік аудит объектісінде бірыңғай топ бірлескен тексеру жүргізген кезде Аудиторлық есеп Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясының) бланкісінде үш данада ресімделеді, оның бірінші данасы – Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына (Тексеру комиссиясына), екінші данасы – бірлескен тексеруге қатысушы мемлекеттік органға, үшінші данасы – мемлекеттік аудит объектісіне беріледі.
Тізбеге
27-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына

3.1. В общих выводах по итогам государственного аудита на объекте аудита дается
оценка эффективности деятельности объекта, реализации документов Системы
государственного планирования в соответствии с показателями (критериями)
государственного аудита. При описании показателей (критериев) государственного
аудита указывается их полное наименование в соответствии с которыми дается оценка
объекту аудиту. В Аудиторском отчете кратко анализируется и дается оценка
текущего состояния объекта аудита, а также влияние его деятельности на развитие
сферы государственного управления и (или) отрасли экономики.
3.2. Указываются сведения о фактах препятствования должностными лицами объекта
государственного аудита в проведении государственного аудита работниками
Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии).
В случае составления работником Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии) протокола о совершении административного
правонарушения указывается его номер и дата (протокол составляется при отказе
должностными лицами объекта государственного аудита в допуске на объект
государственного аудита, при непредставлении необходимых документов или
предоставление недостоверной, необъективной и (или) неполной информации,
материалов и иных сведений для проведения государственного аудита).
3.3. Указываются сведения о мерах, принятых объектом государственного аудита
по устранению нарушений, выявленных в ходе государственного аудита (в том числе
меры, принимаемые объектом государственного аудита в целях недопущения
в дальнейшем нарушений и недостатков (институционально) (доначисление налогов,
штрафов, пени, возмещение необоснованно использованных средств в бюджет,
восстановление средств по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности,
выполнение поставщиками товаров, работ и услуг договорных обязательств, мерах
дисциплинарного взыскания, принятых к должностным лицам объекта
государственного аудита, и другие). В случае непринятия мер необходимо указать
их отсутствие.
В приложении к Аудиторскому отчету прилагаются аудиторские доказательства,
предусмотренные пунктом 185 Правил.
4. Подписи работников Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии), проводивших государственный аудит.
На последней странице Аудиторского отчета делается запись о том, что Аудиторский
отчет составлен в двух экземплярах с указанием адресата и номера бланка (экземпляр
№ 1 Аудиторского отчета – Высшей аудиторской палате Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии), № ___ бланка Аудиторского отчета; экземпляр № 2 –
объекту государственного аудита, № __ бланка).
Все страницы аудиторского отчета, начиная со второго листа, парафируются
государственными аудиторами, проводившими государственный аудит.
При проведении совместной проверки единой группой на объекте государственного
аудита, Аудиторский отчет оформляется на бланке Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) в трех экземплярах с предоставлением
первого экземпляра Высшей аудиторской палате Республики Казахстан (Ревизионной
комиссии), второго экземпляра – государственному органу-участнику совместной
проверки, третьего экземпляра – объекту государственного аудита.
Приложение 27 к перечню

16-1-қосымша
нысан
Аудиторлық іс-шара барысында анықталған жүйелік кемшіліктер КЕСТЕСІ (Аудиторлық іс-шара барысында анықталған жүйелік кемшіліктердің ЖИЫНТЫҚ КЕСТЕСІ)
№ р/с
Жыл
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы
Жүйелік кемшіліктердің сипаттамасы (оның ішінде жүйелік кемшіліктердің болуының теріс салдары)
Ұсынылып отырған тапсырманың редакциясы
1
2
3
4
5
Мемлекеттік аудит жүргізген Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясы) жұмыскерлері __________________________ (қолы, аты-жөні, тегі)
* Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі мен қатысушылары аудиторлық іс-шара барысында анықталған Жүйелік кемшіліктердің жиынтық кестесіне қол қояды.
Ескертпе: аудиторлық іс-шара барысында анықталған Жүйелік кемшіліктер кестесін құру.
1-баған – реттік нөмірі көрсетіледі;
2-баған – жүйелік кемшіліктердің анықталған жылы көрсетіледі;
3-баған – мемлекеттік аудит объектісінің атауы;
4-баған – аудиторлық іс-шара барысында анықталған жүйелік кемшіліктердің болуының теріс салдары көрсетіледі.
5-баған - ұсынылып отырған тапсырманың редакциясы.
Тізбеге
28-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
17-қосымша
нысан
Аудиторлық іс-шараның нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтардың ТІЗІЛІМІ (мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтардың ЖИЫНТЫҚ ТІЗІЛІМ

Приложение 16-1
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
ТАБЛИЦА
системных недостатков, выявленных в ходе аудиторского мероприятия
(СВОДНАЯ ТАБЛИЦА
системных недостатков, выявленных в ходе аудиторского мероприятия)
№ п/п
Год
Наименование объекта государственного аудита
Описание системных недостатков
(в том числе негативные последствия от наличия системных недостатков)
Предлагаемая редакция поручения
1
2
3
4
5
Работники Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии), проводившие государственный аудит
_______________________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
* Руководитель и участники группы государственного аудита подписывают
Сводную таблицу системных недостатков, выявленных в ходе аудиторского
мероприятия.
Примечание: составление Таблицы системных недостатков, выявленных
в ходе аудиторского мероприятия.
в графе 1 – указывается номер по порядку;
в графе 2 – указывается год, в котором выявлены системные недостатки;
в графе 3 – наименование объекта государственного аудита;
в графе 4 – описание системных недостатков, выявленных в ходе аудиторского
мероприятия с указанием в том числе негативных последствий от наличия
системных недостатков;
в графе 5 – предлагаемая редакция поручения (рекомендации)
для решения системного недостатка.
Приложение 28 к перечню
Приложение 17
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
РЕЕСТР
выявленных нарушений по результатам аудиторского мероприятия
(СВОДНЫЙ РЕЕСТР
выявленных нарушений по результатам государственного аудита)

***Аудиторлық қорытындыға қоса берілетін Анықталған бұзушылықтардың жиынтық тізілімінде 11, 12, 13-бағандар толтырылмайды.
Жоғары аудиторлық палатаның (Тексеру комиссиясының) мемлекеттік аудитті жүргізген жұмыскерлері
________________________________ (қолы, аты-жөні, тегі)
**** Мемлекеттік аудитті жүргізген аудит тобының жетекшісі мен қатысушылары Аудиторлық қорытындыға қоса берілетін Анықталған бұзушылықтардың жиынтық тізіліміне қол қояды.
Ескертпе: Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар тізілімін (Жиынтық тізілімін) толтыру.
Анықталған бұзушылықтар тізілімі әрбір мемлекеттік аудит объектісінде толтырылып, Аудиторлық есепке қоса беріледі.
Анықталған бұзушылықтар Жиынтық тізілімі мемлекеттік аудит объектілерінің қарсылықтары қаралғаннан кейін сапа бақылауының қорытындысы ескеріле отырып, Аудиторлық қорытындыға қоса беріледі.
Анықталған бұзушылықтар тізілімі (Жиынтық тізілімі) Есеп комитеті Төрағасының 2022 жылғы 25 қарашадағы № 158-н/қ бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышына (бұдан әрі – Сыныптауыш) сәйкес жасалады.
1-бөлім. Қаражат бюджетке түскен кезде (мың теңге):
"Р/с №" деген 1-бағанда – мемлекеттік аудит объектілерінің реттік нөмірлері (1, 2, 3 және т.б.) көрсетіледі;
"Жыл" деген 2-бағанда – есепті кезеңдер көрсетіле отырып, мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің атауы" деген 3-бағанда – мемлекеттік кірістер органдары, квазимемлекеттік сектор субъектілері, сондай-ақ салықтық емес төлемдер бойынша уәкілетті органдар көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-і" деген 4-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
"ББС бойынша бюджетке түсетін түсімдер коды" деген 5-бағанда – Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына (бұдан әрі – ББС) сәйкес бюджет түсімдерінің коды көрсетіледі;
"Бюджетке түсетін түсімдер бойынша анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы" деген 6-бағанда – түсімдер бойынша анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы, соның ішінде "оның ішінде түсуге жататыны" деген 7-бағанда – бюджетке түсуге жататын бұзушылық сомасы, "оның ішінде мем.аудит барысында түскені" деген 8-бағанда – мемлекеттік аудит барысында түскен бұзушылық сомасы көрсетіледі;
"Бюджеттің тікелей (жанама) шығындары" деген 9-бағанда – салықтық және кедендік әкімшілендірудің белгіленген тәртібін сақтаған жағдайда есепке жатқызылуы мүмкін бюджетке толық түспеген түсімдердің сомалары көрсетіледі;
"Бұзушылық фактісін сипаттау, НҚА-ның бұзылған ережелеріне сілтеме жасау" деген 10-бағанда – бұзушылықтар фактісін қысқаша нысанда сипаттай отырып, НҚА-ның бұзылған ережелері көрсетіледі.
"Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған жағдайда)" деген 11-бағанда Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталған бұзушылықтар сыныптауыштың тармағы көрсетіледі;
"Әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар (ӘҚтК-тің баптарына сілтемемен)" деген 12-бағанда әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар ӘҚтК-тің баптарына сілтемемен көрсетіледі: "… бұзыла отырып,";
"Жиыны" деген жолда – мемлекеттік аудит объектілерінің бөлінісінде тізілім (жиынтық тізілім) деректері көрсетіледі (1-жол+...).

*** в Сводном реестре выявленных нарушений, прилагаемом к Аудиторскому заключению графы 11, 12, 13 не заполняются.
Работники Счетного комитета (Ревизионной комиссии), проводившие государственный аудит _____________ _______________________ (подпись, фамилия, инициалы)
**** Руководитель и участники группы аудита, проводившие государственный аудит, подписывают Сводный реестр выявленных нарушений, прилагаемый к Аудиторскому заключению.
Примечание: заполнение Реестра (Сводного реестра) выявленных нарушений по результатам государственного аудита.
Реестр выявленных нарушений заполняется на каждом объекте государственного аудита и прилагается к Аудиторскому отчету.
Сводный реестр выявленных нарушений прилагается к Аудиторскому заключению после рассмотрения возражений объектов государственного аудита с учетом заключения контроля качества.
Реестр (Сводный реестр) выявленных нарушений составляется в соответствии с Классификатором нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля, утвержденным приказом Председателя Счетного комитета от 25 ноября 2022 года №158-н/қ (далее – Классификатор).
Раздел 1. При поступлении средств в бюджет (тыс.тенге):
графа 1 "№ п/п" – указываются порядковые номера объектов государственного аудита (1, 2, 3 и т.д.);
графа 2 "Год" – указывается период охвата государственным аудитом с указанием отчетных периодов;
графа 3 "Наименование объекта гос.аудита" – указываются органы государственных доходов, субъекты квазигосударственного сектора, а также уполномоченные органы по неналоговым платежам;
графа 4 "БИН объекта государственного аудита" – указывается бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита (при наличии);
графа 5 "Код поступлений бюджета по ЕБК" – указывается код поступлений в бюджет согласно Единой бюджетной классификации Республики Казахстан (далее – ЕБК);
графа 6 "Сумма установленных финансовых нарушений по поступлениям в бюджет" – указывается общая сумма установленных финансовых нарушений по поступлениям в бюджет, в том числе в графе 7 "из них подлежит поступлению" – сумма нарушений, подлежащих поступлению в бюджет, в графе 8 "из них поступило в ходе гос.аудита" – сумма нарушений, поступивших в ходе государственного аудита;
графа 9 "Прямые (косвенные) потери бюджета (при наличии)" - фиксируются суммы установленных недопоступлений в бюджет, которые могли бы быть зачисленными при условии соблюдения установленного порядка налогового и таможенного администрирования;
графа 10 "Нарушенные положения НПА с описанием факта нарушения" - указываются нарушенные положения нормативных правовых актов с описанием в краткой форме факта нарушения;
графа 11 "Пункт Классификатора нарушений (при наличии)" – указывается пункт Классификатора нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля;
графа 12 "Выявленные нарушения с признаками административного правонарушения (со ссылкой на статьи КоАП)" - указываются выявленные нарушения с признаками административного правонарушения с указанием ссылки на статьи КоАП: "В нарушение…";
строка "Итого" – указываются данные реестра (сводного реестра) в разрезе объектов государственного аудита (строка 1 +...).

2-бөлім. Бюджет қаражаты мен активтерді пайдалану кезінде (мың теңге):
"№ р/с" деген 1-бағанда – мемлекеттік аудит объектілерінің реттік нөмірлері (1, 2, 3 және тағы басқалар) көрсетіледі;
"Жыл" деген 2-бағанда – есепті кезеңдер көрсетіле отырып, мемлекеттік аудитпен қамту кезеңі көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің атауы" деген 3-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің Аудит бағдарламасында көзделген толық атауы көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-і" деген 4-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
"ББ/КББ коды" деген 5-бағанда – ББС-ға сәйкес бюджеттік кіші бағдарламалар мен бағдарламалардың коды мен атауы көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі*" деген 6-бағанда – мемлекеттік аудитпен қамтылатын қаражат көлемі, бұл ретте мемлекеттік аудитпен қамтылған есепті кезеңде енгізілген түзетулер мен нақтылауларды ескере отырып, бюджеттік бағдарламалар бойынша, соның ішінде "оның ішінде бюджет қаражаты" деген 7-бағанда – бюджет қаражатының қамту сомасы, "оның ішінде активтер" деген 8-бағанда – мемлекет пен квазимемлекеттік сектор активтерінің қамту сомасы көрсетіледі;
"Қаржылық бұзушылықтар" деген 9-бағанда – анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы көрсетіледі, соның ішінде "оның ішінде қалпына келтіруге жататыны" деген 10-бағанда – мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша қалпына келтіруге жататын сома, "оның ішінде өтеуге жататыны" деген 11-бағанда – мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша өтеуге жататын сома, "оның ішінде мем. аудит барысында қалпына келтірілгені" деген 12-бағанда – мем. аудит барысында қаржылық бұзушылықтардың қалпына келтірілген сомасы, "оның ішінде мем. аудит барысында өтелгені" деген 13-бағанда – мемлекеттік аудит барысында қаржылық бұзушылықтардың өтелген сомасы.
"Тиімсіз жоспарлау" деген 14-бағанда – тиімсіз жоспарланған бюджет қаражатының (активтерінің) анықталған сомасы көрсетіледі.
"Тиімсіз пайдалану" деген 15-бағанда – тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражатының, мемлекет және квазимемлекеттік сектор активтерінің анықталған сомасы көрсетіледі.
"Ықтимал шығындар және жіберіп алған пайда" деген 16-бағанда – анықталған ықтимал шығындар мен жіберіп алған пайданың жалпы сомасы көрсетіледі.
"Рәсімдік бұзушылықтар**" деген 17-бағанда – мемлекеттік аудит барысында анықталған рәсімдердің бұзылуы көрсетіледі (сәйкестік аудиті кезінде толтырылады (ірілендірілген), бұзушылықтардың бір үлгідегі фактілерін бөлшектеуге тыйым салынады).
"Бұзушылық фактісін сипаттау, НҚА-ның бұзылған ережелеріне сілтеме жасау" деген 18-бағанда бұзушылық фактісін қысқаша нысанда сипаттай отырып, нормативтік құқықтық актілердің бұзылған ережелері көрсетіледі: "… бұзыла отырып,".
"Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған жағдайда)" деген 19-бағанда – Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталған бұзушылықтар сыныптауышының тармағы көрсетіледі.
"Әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар (ӘҚтК-тің баптарына сілтемемен)" деген 20-бағанда – әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар (ӘҚтК-тің баптарына сілтемемен) көрсетіледі;
"Жиыны" деген жолда – мемлекеттік аудит объектілерінің бөлінісінде тізілім (жиынтық тізілім) деректері көрсетіледі (1-жол+...).

Раздел 2. При использовании бюджетных средств и активов (тыс.тенге):
графа 1 "№ п/п" – указываются порядковые номера объектов государственного аудита (1, 2, 3 и т.д.);
графа 2 "Год" – указывается период охвата государственным аудитом с указанием отчетных периодов;
графа 3 "Наименование объекта гос.аудита" – указывается полное наименование объекта государственного аудита, предусмотренного в Программе аудита;
графа 4 "БИН объекта гос.аудита" – указывается бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита (при наличии);
графа 5 "Код БПП/БП" - указываются коды и наименования бюджетных подпрограмм и программ согласно ЕБК.
графа 6 "Объем средств, охваченных гос.аудитом*" – указывается объем средств, охватываемых государственным аудитом, при этом по бюджетным программам с учетом внесенных корректировок и уточнений на отчетный период, охваченный государственным аудитом, в том числе в графе 7 "из них бюджетные средства" – сумма охвата бюджетных средств, в графе 8 "из них активы" – сумма охвата активов государства и квазигосударственного сектора.
графа 9 "Финансовые нарушения" – указывается общая сумма установленных финансовых нарушений, в том числе в графе 10 "из них подлежит восстановлению" – сумма, подлежащая восстановлению по итогам государственного аудита, в графе 11 "из них подлежит возмещению" – сумма, подлежащая возмещению по итогам государственного аудита, в графе 12 "из них в ходе гос.аудита восстановлено" – восстановленная сумма финансовых нарушений в ходе государственного аудита, в графе 13 "из них в ходе гос.аудита возмещено" – возмещенная сумма финансовых нарушений в ходе государственного аудита;
графа 14 "Неэффективное планирование" - указывается сумма выявленных неэффективно запланированных бюджетных средств (активов);
графа 15 "Неэффективное использование" - указывается сумма выявленных неэффективно использованных бюджетных средств, активов государства и квазигосударственного сектора;
графа 16 "Возможные потери и упущенная выгода" - указывается общая сумма, установленных возможных потерь и упущенной выгоды;
графа 17 "Процедурные нарушения **" - указываются нарушения процедур, выявленных в ходе государственного аудита (заполняются при аудите соответствия (укрупненно), запрещается дробление однотипных фактов нарушений);
графа 18 "Нарушенные положения НПА с описанием факта нарушения" - указываются нарушенные положения нормативных правовых актов с описанием в краткой форме факта нарушения: "В нарушение…";
графа 19 "Пункт Классификатора нарушений (при наличии)" – указывается пункт Классификатора нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля;
графа 20 "Выявленные нарушения с признаками административного правонарушения (со ссылкой на статьи КоАП)" - указываются выявленные нарушения с признаками административного правонарушения с указанием ссылки на статьи КоАП;
строка "Итого" – указываются данные реестра (сводного реестра) в разрезе объектов государственного аудита (строка 1 +...).

3-бөлім. Қаржылық есептілік аудитін жүргізу кезінде анықталған қаржылық есептіліктің бұрмалануы (мың тг) ***
"№р/с" деген 1-бағанда – мемлекеттік аудит объектілерінің реттік нөмірлері (1, 2, 3 және т.б.) көрсетіледі;
"Жыл" деген 2-бағанда – есепті кезеңдер көрсетіле отырып, мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды" деген 3-бағанда – ББС-ға сәйкес бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы" деген 4-бағанда – бюджеттік бағдарламаларды жоспарлауға, негіздеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік орган көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің атауы" деген 5-бағанда – Аудит бағдарламасында көзделген мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-і" деген 6-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
"Қаржылық бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің анықталған бұрмалануы" деген 7-бағанда – қаржылық бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің анықталған бұрмалануларының сомасы көрсетіледі, соның ішінде "оның ішінде қалпына келтіруге жатады" деген 8-бағанда – мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша қалпына келтіруге жататын сома, "оның ішінде қалпына келтірілді" деген 9-бағанда – мемлекеттік аудит барысында қалпына келтірілген сома көрсетіледі.
"Рәсімдік бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің анықталған бұрмаланулары" деген 10-бағанда – рәсімдік бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің анықталған бұрмалануларының сомасы көрсетіледі, соның ішінде "оның ішінде қалпына келтіруге жатады" деген 11-бағанда – мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша қалпына келтіруге жататын сома, "оның ішінде қалпына келтірілді" деген 12-бағанда – мемлекеттік аудит барысында қалпына келтірілген сома көрсетіледі.
"Қаржылық есептіліктің анықталған бұрмалануларының жалпы сомасы, барлығы (7-бағ.+10-бағ.)" деген 13-бағанда – қаржылық және рәсімдік бұзушылықтар болып табылатын қаржылық есептіліктің анықталған бұрмалануларының жалпы сомасы көрсетіледі, соның ішінде "оның ішінде қалпына келтіруге жататыны (8-бағ.+11-бағ.)" деген 14-бағанда – мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша қалпына келтіруге жататын сома, "оның ішінде қалпына келтірілді (9-бағ.+12-бағ.)" деген 15-бағанда – мемлекеттік аудит барысында бұзушылықтардың қалпына келтірілген сомасы көрсетіледі.
"Бұзушылық фактісінің сипаттамасы, НҚА-ның бұзылған ережелеріне сілтеме, Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы" деген 16-бағанда – нормативтік құқықтық актілердің бұзылған ережелері бұзушылық фактісін қысқаша нысанда сипаттай отырып және Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталған бұзушылықтар сыныптауышының тармағына сілтемемен көрсетіледі: "… бұзыла отырып,".
"Жиыны" деген жолда – мемлекеттік аудит объектілерінің бөлінісінде тізілім (жиынтық тізілім) деректері көрсетіледі (1-жол+...).

Раздел 3. Искажения финансовой отчетности, установленные при проведении аудита финансовой отчетности (тыс.тенге)***
графа 1 "№ п/п" – указываются порядковые номера объектов государственного аудита (1, 2, 3 и т.д.);
графа 2 "Год" – указывается период охвата государственным аудитом с указанием отчетных периодов;
графа 3 "Код администратора бюджетной программы" - указывается код администратора бюджетных программ согласно ЕБК;
графа 4 "Наименование администратора бюджетных программ" - указывается государственный орган, ответственный за планирование, обоснование и реализацию бюджетных программ;
графа 5 "Наименование объекта гос.аудита" - указывается полное наименование объекта государственного аудита, предусмотренного в Программе аудита;
графа 6 "БИН объекта гос.аудита" - указывается бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита (при наличии);
графа 7 "Установленные искажения финансовой отчетности, являющиеся финансовыми нарушениями" - указывается сумма установленных искажений финансовой отчетности, являющихся финансовыми нарушениями, в том числе в графе 8 "из них подлежит восстановлению" - сумма, подлежащая восстановлению по итогам государственного аудита, в графе 9 "из них восстановлено" – восстановленная сумма в ходе государственного аудита;
графа 10 "Установленные искажения финансовой отчетности, являющиеся процедурными нарушениями" - указывается сумма установленных искажений финансовой отчетности, являющихся процедурными нарушениями, в том числе в графе 11 "из них подлежит восстановлению" - сумма, подлежащая восстановлению по итогам государственного аудита, в графе 12 "из них восстановлено" – восстановленная сумма в ходе государственного аудита;
графа 13 "Общая сумма установленных искажений финансовой отчетности, всего (гр.7+гр.10)" - указывается общая сумма установленных искажений финансовой отчетности, являющихся финансовыми и процедурными нарушениями, в том числе в графе 14 "из них подлежит восстановлению (гр.8+гр.11)" - сумма, подлежащая восстановлению по итогам государственного аудита, в графе 15 "из них восстановлено (гр.9+гр.12)" - восстановленная сумма нарушений в ходе государственного аудита;
графа 16 "Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные положения НПА, пункт Классификатора" - указываются нарушенные положения нормативных правовых актов с описанием в краткой форме факта нарушения и указанием ссылки на пункт Классификатора нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля: "В нарушение…".
строка "Итого" – указываются данные реестра (сводного реестра) в разрезе объектов государственного аудита (строка 1 +...).

4-бөлім. Мемлекеттік аудит объектісінің қызметіндегі, соның ішінде оның міндеттері мен функцияларын іске асырумен байланысты заңнаманың рәсімдік бұзушылықтары
"№р/с" деген 1-бағанда – мемлекеттік аудит объектілерінің реттік нөмірлері (1, 2, 3 және т.б.) көрсетіледі;
"Жыл" деген 2-бағанда – есепті кезеңдер көрсетіле отырып, мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің атауы" деген 3-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің Аудит бағдарламасында көзделген толық атауы көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-і" деген 4-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
"Рәсімдік бұзушылықтар" деген 5-бағанда – жүргізіліп отырған мемлекеттік аудит барысында анықталған рәсімдер бұзушылықтарының саны көрсетіледі;
"Бюджет заңнамасын бұзушылықтар" деген 6-бағанда – бюджет заңнамасының рәсімдік бұзушылықтары көрсетіледі;
"Бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау кезінде заңнаманы бұзушылықтар" деген 7-бағанда – бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау кезінде заңнаманың рәсімдік бұзушылықтары көрсетіледі;
"Құрылыс және қала құрылысы саласындағы заңнаманы бұзушылықтар" деген 8-бағанда – құрылыс және қала құрылысы саласындағы заңнаманың рәсімдік бұзушылықтары көрсетіледі;
"Мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнаманы бұзушылықтар" деген 9-бағанда – мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнаманың рәсімдік бұзушылықтары көрсетіледі;
"Өзге де салалық заңнаманы бұзушылықтар" деген 10-бағанда – өзге де салалық заңнаманың рәсімдік бұзушылықтары көрсетіледі;
"Бұзушылық фактісін сипаттау, НҚА-ның бұзылған ережелеріне сілтеме жасау" деген 11-бағанда құқықтық бұзылған нормаларының тармағына сілтемемен бұзушылық фактісі қысқаша нысанда сипатталады;
"Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған жағдайда)" деген 12-бағанда – Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталған бұзушылықтар сыныптауышының тармағы көрсетіледі.
"Әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар (ӘҚтК-тің баптарына сілтемемен)" деген 13-бағанда – әкімшілік құқық бұзушылық белгілері бар анықталған бұзушылықтар ӘҚтК-тің баптарына сілтемемен көрсетіледі;
"Жиыны" деген жолда – мемлекеттік аудит объектілерінің бөлінісінде тізілім (жиынтық тізілім) деректері көрсетіледі (1-жол+...).
Тізбеге
29-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
17-1-қосымша
нысан
Ұсыным-хат (аудит объектісінің ресми бланкісінде жасалады)
Қазақстан Республикасы
Жоғары аудиторлық
палатасының мүшесі
___________________________
Бұл ұсыным-хат Сіз жүргізіп отырған аудитке байланысты жіберіледі
__________________________________________________________________________
(аудиторлық іс-шараның атауы көрсетіледі)
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Заңның 37-бабына сәйкес мен басшы ретінде (аудит объектісінің атауы) өз жауапкершілігімді мойындаймын және барлық бухгалтерлік және бастапқы құжаттардың толықтығы мен анықтығын, сондай-ақ аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында ұсынылған барлық ақпараттың толықтығы мен анықтығын растаймын. Бұдан басқа, осымен "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Заңның 37-бабының 2-тармағында көзделген барлық міндеттемелердің орындалғанын растаймын.
Қажетті құжаттарды, материалдарды, қызмет туралы ақпаратты және өзге де мәліметтерді беруден бас тартқаны, анық емес ақпарат бергені, аудитті жүзеге асыруға өзге де кедергі келтіргені үшін "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 462-бабына сәйкес әкімшілік жауаптылық туралы ескертілді.
Мемлекеттік аудит объектісінің жетекшісі
Тізбеге
30-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
18-қосымша
нысан
Қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есептің үлгілік нысаны
___________________
(жасалған орны)

Раздел 4. Процедурные нарушения законодательства в деятельности объекта государственного аудита, в том числе связанные с реализацией его задач и функций
графа 1 "№ п/п" – указываются порядковые номера объектов государственного аудита (1, 2, 3 и т.д.);
графа 2 "Год" – указывается период охвата государственным аудитом с указанием отчетных периодов;
графа 3 "Наименование объекта гос.аудита" – указывается полное наименование объекта государственного аудита, предусмотренного в Программе аудита;
графа 4 "БИН объекта гос.аудита" – указывается бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита (при наличии);
графа 5 "Процедурные нарушения" - указывается количество нарушений процедур, выявленных в ходе проводимого государственного аудита
графа 6 "нарушения бюджетного законодательства" - указываются процедурные нарушения бюджетного законодательства;
графа 7 "нарушения законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности" - указываются процедурные нарушения законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности;
графа 8 "нарушения законодательства в сфере строительства и градостроительства" - указываются процедурные нарушения законодательства в сфере строительства и градостроительства;
графа 9 "нарушения законодательства в сфере государственных закупок" - указываются процедурные нарушения законодательства в сфере государственных закупок;
графа 10 "нарушения иного отраслевого законодательства" - указываются процедурные нарушения иного отраслевого законодательства;
графа 11 "Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные положения НПА" - в краткой форме описывается факт нарушения со ссылкой на пункт нарушенных норм права;
графа 12 "Пункт Классификатора нарушений (при наличии)" - указывается пункт Классификатора нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля;
графа 13 "Выявленные нарушения с признаками административного правонарушения (со ссылкой на статьи КоАП)" - указываются выявленные нарушения с признаками административного правонарушения с указанием ссылки на статьи КоАП;
строка "Итого" – указываются данные реестра (сводного реестра) в разрезе объектов государственного аудита (строка 1 +...).
Приложение 29 к перечню
Приложение 17-1
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
Письмо-представление (составляется на фирменном бланке объекта аудита)
Члену Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
_________________________
Данное письмо-представление направляется в связи с проводимым Вами аудитом
_______________________________________________________________________
(указывается наименование аудиторского мероприятия)
В соответствии со статьей 37 Закона "О государственном аудите и финансовом
контроле" я, как руководитель (наименование объекта аудита), признаю свою
ответственность и подтверждаю полноту и достоверность всех бухгалтерских
и первичных документов, а также полноту и достоверность всей информации,
представленной в ходе проведения аудиторского мероприятия. Кроме того,
настоящим подтверждаю выполнение всех обязательств, предусмотренных пунктом 2
статьи 37 Закона "О государственном аудите и финансовом контроле".
Предупрежден об административной ответственности в соответствии со статьей 462
Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" за отказ
от предоставления необходимых документов, материалов, информации
о деятельности и иных сведений, предоставлении недостоверной информации,
создании иного препятствования в осуществлении аудита.
Руководитель объекта государственного аудита
Приложение 30 к перечню
Приложение 18
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
Типовая форма Аудиторского отчета по финансовой отчетности
_______________________
(место составления)

1. Аудиторлық іс-шараның атауы
_______________________________________________________________________
2. Мемлекеттік аудит тобының құрамы (мемлекеттік аудиторлардың сертификаттарының нөмірлерін көрсете отырып):
________________________________________________________________________
3. "_____" _______ №_____ Мемлекеттік аудит (тексеру) жүргізуге тапсырма
4. Мемлекеттік аудит жүргізу мерзімі: ________- _________ аралығы
5. Аудит объектісі (-лері)
6. Аудиттің мәні
Аудит тобы мынадай нысандарды:
- 20__ жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша бухгалтерлік баланс;
- 20__ жылғы қаржылық қызмет нәтижелері туралы есеп;
- 20__ жылғы ақша қозғалысы туралы есеп (тікелей әдіс),
- 20__ жылғы таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есеп;
- қаржылық есептілікке түсіндірме жазбаны қамтитын, қоса беріліп отырған қаржылық есептілікке (шоғырландырылған қаржылық есептілікке) аудит жүргізді.
7. Қаржылық есептілік үшін аудит объектісінің жауапкершілігі
Аудит объектісінің басшылығы (бірінші және екінші қол қою құқығына сәйкес қаржылық есептілікке қол қойған тұлғалардың аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі және лауазымының атауы көрсетіледі) қаржылық есептілікті Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы заңнамасына сәйкес дайындау мен ұсыну және жосықсыз әрекеттерден немесе қателіктен туындаған елеулі бұрмалауларды қамтымайтын қаржылық есептілікті дайындауға қажеттілер ретінде айқындалған ішкі бақылау құралдары үшін жауапты болады.
8. Мемлекеттік аудитордың жауапкершілігі
Біз өзіміз жүргізген аудит негізінде қаржылық есептіліктің анықтығы туралы білдірген пікіріміз үшін жауап береміз. Біз аудитті Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы заңнамасына сәйкес жүргіздік, бұл қаржылық есептілік аудитін жүргізу бойынша рәсімдік стандарттың талаптарын орындауды білдіреді. Осы стандарт аудитті қаржылық есептілікте елеулі бұрмалаулардың қамтылмағандығына орынды сенімді болатындай етіп жүргізуді талап етеді.
Аудит қаржылық есептіліктегі сандық көрсеткіштерді және ондағы ақпараттың ашып көрсетілуін растайтын аудиторлық дәлелдемелер алуға бағытталған аудиторлық рәсімдер жүргізуді қамтыды. Аудиторлық рәсімдерді таңдау жосықсыз әрекеттер немесе қателіктер салдарынан жол берілген елеулі бұрмалаулар тәуекелін бағалауға негізделген біздің пайымдамамыздың мәні болып табылады. Осы тәуекелді бағалау барысында біз тиісті аудиторлық рәсімдерді таңдау мақсатында қаржылық есептілікті жасауды және оның анықтығын қамтамасыз ететін ішкі бақылау жүйесін қарастырдық.
Сонымен қатар, аудит қолданылатын есеп саясатының тиісінше сипатын және аудит субъектісінің басшылығы алған бағалау көрсеткіштерінің негізділігін, сондай-ақ жалпы қаржылық есептіліктің ұсынылуын бағалауды қамтыды.
Біз аудит барысында алынған аудиторлық дәлелдемелер жеткілікті және тиісінше болып табылады деп санаймыз, бұл қаржылық есептіліктің анықтығы туралы пікір білдіруге негіз болады.

1. Наименование аудиторского мероприятия ________________________________
2. Состав группы государственного аудита
(с указанием номеров сертификатов государственных аудиторов):
_______________________________________________________________________
3. Поручение на проведение государственного аудита (проверки) от "_____" №_______
4. Срок проведения государственного аудита: с _____________ по _______________
5. Объект (-ы) аудита
6. Предмет аудита
Группой аудита проведен аудит прилагаемой финансовой отчетности (консолидированной финансовой отчетности), включающей следующие формы:
- бухгалтерский баланс по состоянию на 1 января 20__ года;
- отчет о результатах финансовой деятельности за 20__ год;
- отчет о движении денег (прямой метод) за 20__ год,
- отчет об изменениях чистых активов/капитала за 20__ год;
- пояснительной записки к финансовой отчетности.
7. Ответственность руководства объекта аудита за подготовку финансовой отчетности
Руководство объекта аудита в лице (указывается фамилия, имя, отчество (при наличии) и наименование должности лиц, подписавших финансовую отчетность в соответствии с правом первой и второй подписи) несет ответственность за подготовку и представление финансовой отчетности в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности и за средства внутреннего контроля, которые определены как необходимые для подготовки финансовой отчетности, не содержащей существенных искажений, вызванных недобросовестными действиями или ошибкой.
8. Ответственность государственного аудитора
Наша ответственность заключается в выражении мнения о достоверности финансовой отчетности на основе проведенного нами аудита. Мы проводили аудит в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере государственного аудита и финансового контроля, что также означает выполнение требований процедурного стандарта по проведению аудита финансовой отчетности. Данный стандарт требует проведения аудита таким образом, чтобы получить разумную уверенность в том, что финансовая отчетность не содержит существенных искажений.
Аудит включал проведение аудиторских процедур, направленных на получение аудиторских доказательств, подтверждающих числовые показатели в финансовой отчетности и раскрытие в ней информации. Выбор аудиторских процедур является предметом нашего суждения, которое основывается на оценке риска существенных искажений, допущенных вследствие недобросовестных действий или ошибок. В процессе оценки данного риска нами рассмотрена система внутреннего контроля, обеспечивающая составление и достоверность финансовой отчетности, с целью выбора соответствующих аудиторских процедур.
Аудит также включал оценку надлежащего характера применяемой учетной политики и обоснованности оценочных показателей, полученных руководством объекта государственного аудита, а также оценку представления финансовой отчетности в целом.
Мы полагаем, что полученные в ходе аудита аудиторские доказательства являются достаточными и надлежащими, что дает основание для выражения мнения о достоверности финансовой отчетности.

9. Пікір (оң, ескертпесі бар) білдіруге немесе пікір білдіруден бас тартуға негіз.
10. Пікір
(Оң пікір кезінде)
Біздің пікірімізше, қаржылық есептілік (шоғырландырылған қаржылық есептілік) 20__ жылғы _________ жағдай бойынша қаржылық жағдайды, 20______ жылғы қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелерін және ақша қаражатының қозғалысын Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес бүкіл елеулі аспектілерде анық көрсетеді.
(Ескертпесі бар пікір кезінде)
Біздің пікірімізше, қаржылық есептілікке ескертпесі бар пікір білдіруге негіздемені қамтитын тармақта жазылған мән-жайлардың әсерін қоспағанда, қаржылық есептілік 20__ жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша қаржылық жағдайды, 20__ жылғы қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелерін және ақша қаражатының қозғалысын Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес бүкіл елеулі аспектілерде анық көрсетеді.
(Пікір білдіруден бас тартқан кезде)
Пікір білдіруден бас тартуға негіздемені қамтитын тармақта жазылған мән-жайлардың маңыздылығы салдарынан бізде пікір білдіруге негіздемені қамтамасыз ететін жеткілікті тиісінше аудиторлық дәлелдемелер алу мүмкіндігі болмады, және сәйкесінше, біз қаржылық есептіліктің анықтығы туралы пікір білдірмейміз.
11. Түсіндірме параграф
Қаржылық есептіліктің анықтығы туралы пікірді өзгертпей, біз қаржылық есептілікке түсіндірмеде жазылған мынадай ақпаратқа назар аударамыз: ____________________.
12. Назар аударуды талап ететін өзге де мәселелер
Қаржылық есептіліктің анықтығы туралы пікірді өзгертпей, біз мынадай ақпаратқа назар аударамыз:
_________________________________________________________________________.
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясының) жұмыскер(лер)і:
__________________________________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні, тегі)
Аудиторлық есеп _________________________ данада жасалды
(саны)
Ескертпе.
Аудиторлық есептің жоғарғы бөлігінде оның жасалған жері (қаланың, басқа елді мекеннің (ауыл, кент және т.б.) атауы), Аудиторлық есептің жасалған күні, Аудиторлық есеп данасының нөмірі (№1 дана Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) үшін, № 2 дана – мемлекеттік аудит объектісі үшін жасалады.
Аудиторлық есепте мынадай деректер көрсетіледі:

9. Основание для выражения мнения (положительного, с оговоркой) или отказа от выражения мнения.
10. Мнение
(При положительном мнении)
По нашему мнению, финансовая отчетность (консолидированная финансовая отчетность) отражает достоверно во всех существенных аспектах финансовое положение по состоянию на _________ 20__ года, результаты финансово-хозяйственной деятельности и движение денежных средств за 20___год в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности.
(При мнении с оговоркой)
По нашему мнению, за исключением влияния на финансовую отчетность обстоятельств, изложенных в пункте, содержащем основание для выражения мнения с оговоркой, финансовая отчетность отражает достоверно во всех существенных отношениях финансовое положение по состоянию на 31 декабря 20__ года, результаты финансово-хозяйственной деятельности и движение денежных средств за 20__ год в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности.
(При отказе от выражения мнения)
Вследствие значимости обстоятельств, указанных в пункте, содержащем основание для отказа от выражения мнения, у нас отсутствовала возможность получить достаточные надлежащие аудиторские доказательства, которые обеспечили бы основание для выражения мнения, и, соответственно, мы не выражаем мнение о достоверности финансовой отчетности.
11. Пояснительный параграф
Не изменяя мнения о достоверности финансовой отчетности, мы обращаем внимание на следующую информацию, изложенную в пояснении к финансовой отчетности:
_________________________________________________________________________.
12. Прочие вопросы, требующие внимания
Не изменяя мнения о достоверности финансовой отчетности, мы обращаем внимание на следующую информацию:
__________________________________________________________________________.
Работник (-и) Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии):
_______________________________________________________________
(должность, подпись, фамилия, инициалы)
Аудиторский отчет составлен в ________ экземплярах (количество)
Примечание.
В верхней части Аудиторского отчета указывается место его составления (название города, другого населенного пункта (село, поселок и т.д.)), дата составления Аудиторского отчета, номер экземпляра Аудиторского отчета (экземпляр № 1 составляется для Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), экземпляр № 2 – объекту государственного аудита.
В Аудиторском отчете указываются следующие данные:

1. Аудиторлық іс-шараның атауы – тиісті жылға арналған Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне сәйкес аудиторлық іс-шараның толық атауы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік аудит тобының құрамы – мемлекеттік аудитті жүргізген Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) жұмыскерінің, мемлекеттік аудит жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар мамандарының, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдар жұмыскерлерінің және сарапшылардың тегі, аты-жөні, лауазымы көрсетіледі.
3. Мемлекеттік аудит жүргізуге тапсырма (Тексеру тағайындау туралы акт) – тапсырманың күні мен нөмірі, тапсырмаға қол қойған лауазымды адамның тегі, аты-жөні, лауазымы көрсетіледі.
4. Мемлекеттік аудит жүргізу мерзімі – осы мемлекеттік аудит объектісінде мемлекеттік аудит жүргізудің басталған және аяқталған күні көрсетіледі (Аудит бағдарламасына сәйкес келеді).
5. Аудит объектісі – мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы, мемлекеттік тіркеу туралы деректер.
6. Аудиттің мәні – жүргізілетін мемлекеттік аудиттің мәні көрсетіледі. Қаржылық есептілік аудитін жүргізу кезінде нысан ретінде есепті күнгі жағдай бойынша қаржылық есептілік нысандары әрекет етеді.
7. Аудит объектісі басшылығының қаржылық есептілікті дайындаудағы жауапкершілігі – рәсімдік стандартқа сәйкес қаржылық есептілікті дайындауға жауапты және функционалдық және лауазымдық міндеттеріне қарай қол қою құқығы берілген адамдарды аудара отырып, қаржылық есептілікті жасау үшін аудит объектісінің жауапкершілігі көрсетіледі.
8. Мемлекеттік аудитордың жауапкершілігі – осы тармақта қаржылық есептілік бойынша айтылған пікір үшін мемлекеттік аудитордың жауапкершілігі көрсетіледі. Тармақтың мазмұны стандартты болып табылады және түзетуге жатпайды.
9. Пікір білдіру (оң, ескертпемен) немесе пікір білдіруден бас тарту үшін негіз – осы тармақ бойынша мынадай ақпарат көрсетілуге тиіс:
- оң пікір болған жағдайда, аудит барысында қаржылық есептілікте елеулі бұрмалаушылықтар анықталмағанын көрсету;
- пікірін ескертпемен білдірген жағдайда, қаржылық есептіліктің белгіленген бұрмалануларын дәйекті түрде (қаржылық есептілік нысандары мен баптар тәртібімен) көрсету. Бұрмалаудың әрбір фактісі толассыз тәртіппен нөмірленеді және бұрмалаудың сипаты мен түрін сипаттай отырып, жеке тармақпен белгіленеді. Бұрмалаулар бойынша ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына сілтемелер көрсетіледі және дәлелдеме ретінде қызмет ететін құжаттар көрсетіледі;
- пікір білдіруден бас тартқан жағдайда, мемлекеттік аудитор қаржылық есептілік бойынша пікір білдіруден бас тартатын себептер бойынша нормативтік құқықтық актілерге сілтеме жасай отырып, негіздеме;
- қолданылатын есеп саясатының тиісті сипатын бағалау нәтижелері.

1. Наименование аудиторского мероприятия – указывается полное наименование аудиторского мероприятия в соответствии с Перечнем объектов государственного аудита на соответствующий год.
2. Состав группы государственного аудита - указывается фамилия, инициалы, должность работника Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), проводившего государственный аудит, специалистов государственных органов, работников негосударственных аудиторских организаций и экспертов, привлеченных к проведению государственного аудита.
3. Поручение на проведение государственного аудита (Акт о назначении проверки) - указывается дата и номер Поручения, фамилия, инициалы, должность должностного лица, подписавшего Поручение.
4. Срок проведения государственного аудита - указываются даты начала и окончания проведения государственного аудита на данном объекте государственного аудита (соответствует Программе аудита).
5. Объект аудита - указывается полное наименование объекта государственного аудита, данные о государственной регистрации (БИН (ИИН).
6. Предмет аудита - указывается предмет проводимого государственного аудита. В качестве предмета при проведении аудита финансовой отчетности выступают формы финансовой отчетности по состоянию на отчетную дату.
7. Ответственность руководства объекта аудита за подготовку финансовой отчетности – в соответствии с процедурным стандартом указывается ответственность объекта аудита за составление финансовой отчетности с перечислением лиц, которые несут ответственность за подготовку финансовой отчетности и наделены правом подписи исходя из функциональных и должностных обязанностей.
8. Ответственность государственного аудитора – в данном пункте указывается ответственность государственного аудитора за выражаемое по финансовой отчетности мнение. Содержание пункта является стандартным и не подлежит корректировке.
9. Основание для выражения мнения (положительного, с оговоркой) или отказа от выражения мнения – по данному пункту подлежит отражению следующая информация:
в случае положительного мнения – указание на то, что в ходе аудита не установлено существенных искажений финансовой отчетности;
в случае выражения мнения с оговоркой – последовательное (в порядке форм финансовой отчетности и статей) указание установленных искажений финансовой отчетности. Каждый факт искажения нумеруется в сквозном порядке и фиксируется отдельным пунктом с описанием характера и вида искажения. По искажениям указываются ссылки на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены, и указываются документы, которые служат доказательством;
в случае отказа от выражения мнения – обоснование, со ссылкой на нормативные правовые акты, причин по которым государственный аудитор отказывается от выражения мнения по финансовой отчетности;
результаты оценки надлежащего характера применяемой учетной политики.

10. Пікір – белгіленген бұрмалаулардың көлемі мен сипатына байланысты ұсынылған үш стандартты пікір нысандарының біріне сәйкес қаржылық есептіліктің сенімділігі туралы пікір білдіріледі.
11. Түсіндірме параграф – 300. Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық есептіліктің аудитін жүргізу жөніндегі қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына сәйкес, егер мемлекеттік аудитор өзінің кәсіби пайымы бойынша пайдаланушылардың қаржылық есептілікті түсінуі үшін іргелі болып табылатындай маңызды болып табылатын қаржылық есептілікте ұсынылған немесе ашылған мәселеге пайдаланушылардың назарын аударуды қажет деп тапса, онда мемлекеттік аудитор аудиторлық есепке (қорытындыға) түсіндірме параграфты енгізуге тиіс, егер ол өзінің кәсіби пайымы бойынша қаржылық есептілікті, бұл мәселе қаржылық есептілікте елеулі бұрмалаушылықты қамтымайтыны туралы жеткілікті және тиісті аудиторлық дәлел алды. Мұндай мәселе болмаған жағдайда, бұл тармақ аудиторлық есепке енгізілмейді.
12. Назар аударуды талап ететін өзге де мәселелер – 300. Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық есептілік аудитін жүргізу жөніндегі қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына сәйкес, егер мемлекеттік аудитор қаржылық есептілікте ұсынылғаннан немесе ашылғаннан басқа қандай да бір мәселе туралы хабарлау қажет деп есептесе, ол аудитті пайдаланушылардың, мемлекеттік аудитордың міндеттерін немесе аудиторлық есепті (қорытындыны) түсінуі үшін маңызды болып табылады, онда мемлекеттік аудитор мұндай мәселені аудиторлық есепте (қорытындыда) ұсынуға тиіс. Мұндай мәселе болмаған жағдайда, бұл тармақ аудиторлық есепке енгізілмейді.
Ескертпе:
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты және т.б. – және тағы басқа
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі
Тізбеге
31-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
19-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасы
(Тексеру комиссиясының)
Төрағасына
________________________
(Аты-жөні (болған жағдайда))
АУДИТОРЛЫҚ ҚОРЫТЫНДЫНЫҢ ҮЛГІЛІК НЫСАНЫ
I. Кіріспе бөлік
1.1.Аудиторлық іс-шараның атауы:____________________________________________
1.2. Мемлекеттік аудиттің мақсаты: ___________________________________________
1.3.Мемлекеттік аудиттің объектілері: _________________________________________
1.4. Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең: ___________________________________
II. Негізгі (талдамалық) бөлік

10. Мнение – в зависимости от объема и характера установленных искажений выражается мнение о достоверности финансовой отчетности в соответствии с одной из трех предложенных стандартных форм мнения.
11. Пояснительный параграф – в соответствии с 300 процедурным стандартом внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению аудита финансовой отчетности, если государственный аудитор сочтет необходимым привлечь внимание пользователей к вопросу, представленному или раскрытому в финансовой отчетности, который, по его профессиональному суждению, настолько важен, что является фундаментальным для понимания пользователями финансовой отчетности, то государственный аудитор должен включить пояснительный параграф в аудиторский отчет (заключение), при условии, что он получил достаточное и надлежащее аудиторское доказательство того, что данный вопрос не содержит существенного искажения в финансовой отчетности. При отсутствии такого рода вопроса данный пункт в аудиторский отчет не включается.
12. Прочие вопросы, требующие внимания - в соответствии с 300 процедурным стандартом внешнего государственного аудита и финансового контроля по проведению аудита финансовой отчетности, если государственный аудитор считает необходимым сообщить о каком-либо вопросе кроме тех, что представлены или раскрыты в финансовой отчетности, который, по его профессиональному суждению является значимым для понимания пользователями аудита, обязанностей государственного аудитора или аудиторского отчета (заключения), то государственный аудитор должен представить такой вопрос в аудиторском отчете (заключении). При отсутствии такого рода вопроса данный пункт в аудиторский отчет не включается.
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
ФИО – фамилия, имя, отчество
и т.д. – и так далее
БИН – бизнес-идентификационный номер
ИИН – индивидуальный идентификационный номер
Приложение 31 к перечню
Приложение 19
к Правилам проведения
внешнего государственного аудита
и финансового контроля
Форма
Председателю
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии)
________________________
(ФИО (при его наличии)
ТИПОВАЯ ФОРМА АУДИТОРСКОГО ЗАКЛЮЧЕНИЯ
I. Вводная часть
1.1. Наименование аудиторского мероприятия:
1.2. _______________________________________________________________________
1.3. Цель государственного аудита: ____________________________________________
1.4. Объекты государственного аудита: _________________________________________
1.5. Период, охваченный государственным аудитом: ______________________________
II. Основная (аналитическая) часть

2.1. Аудиттелетін саланың жай-күйін қысқаша талдау____________________________
2.2. Мемлекеттік аудиттің негізгі нәтижелері ___________________________________
_________________________________________________________________________
2.3. Мемлекеттік аудит объектілері қызметінің әлеуметтік-экономикалық дамуға әсерін бағалау (өңірлік және (немесе) елдік бөліністе): ____________________________________________________ (болған жағдайда)
III. Қорытынды бөлік
3.1. Мемлекеттік аудит барысында қабылданған шаралар _________________________
__________________________________________________________________________
3.2. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша тұжырымдар ________________________
__________________________________________________________________________
3.3. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша ұсынымдар мен тапсырмалар
__________________________________________________________________________
3.4. Қосымша: (__парақ)_____________________________________________________
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) мүшесі
________________________________________________________
Аты-жөні, тегі Аудит жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы
_________________________________________
Аты-жөні, тегі Сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы
_______________________________
Аты-жөні, тегі
Құқықтық сүйемелдеуге жауапты құрылымдық
бөлімшенің басшысы ___________________________________
Аты-жөні, тегі Аудит тобының жетекшісі ________________________________
Аты-жөні, тегі Аудиторлық іс-шараны өткізген мемлекеттік аудиторлар _____________
Аты-жөні, тегі
Ескертпе: Мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша Аудиторлық қорытынды (бұдан әрі – Аудиторлық қорытынды) жасау.
I. Аудиторлық қорытындының кіріспе бөлігінде мынадай деректер көрсетіледі:
1.1. Аудиторлық іс-шараның атауы.
Mемлекеттік аудит объектілерінің тізбесінде көрсетілген аудиторлық іс-шараның атауы көрсетіледі.
1.2. Мемлекеттік аудиттің мақсаты.
Бекітілген Аудит жоспарына сәйкес мемлекеттік аудиттің мақсаты көрсетіледі.
1.3. Мемлекеттік аудит объектілері.
Мемлекеттік аудит объектілерінің атауы, соның ішінде үстеме тексеру объектілері көрсетіледі.

2.1. Краткий анализ состояния аудируемой сферы
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
2.2. Основные результаты государственного аудита ________________________________
_____________________________________________________________________________
2.3. Оценка влияния деятельности объектов государственного аудита на социально-экономическое
развитие (в региональном и (или) страновом разрезе):
_________________________________________________________ (при наличии)
III. Итоговая часть
3.1. Принятые меры в ходе государственного аудита _____________________________
____________________________________________________________________________
3.2. Выводы по результатам государственного аудита
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
3.3. Рекомендации и поручения по результатам государственного аудита _________________________________________________________________________________
3.4. Приложение: (на __ листах) _______________________________________________
Член Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии) ______________________________________________________
Фамилия, инициалы
Руководитель структурного подразделения, ответственного за проведение аудита
____________________________________________________________________________
Фамилия, инициалы
Руководитель структурного подразделения, ответственного за контроль качества
____________________________________________________________________________
Фамилия, инициалы
Руководитель структурного подразделения, ответственного за правовое сопровождение
_____________________________________
Фамилия, инициалы
Руководитель группы аудита__________________________________________________
Фамилия, инициалы
Государственные аудиторы, проводившие аудиторское мероприятие
____________________________________________________________________________
Фамилия, инициалы
Примечание: составление Аудиторского заключения по итогам государственного аудита (далее – Аудиторское заключение).
I. В вводной части Аудиторского заключения указываются следующие данные:
1.1. Наименование аудиторского мероприятия.
Указывается наименование аудиторского мероприятия, указанное в Перечне объектов государственного аудита.
1.2. Цель государственного аудита.
Указывается цель государственного аудита в соответствии с утвержденным Планом аудита.
1.3. Объекты государственного аудита.
Указывается наименование объектов государственного аудита, в том числе объекты встречных проверок.

1.4. Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең.
Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең көрсетіледі.
II. Аудиторлық қорытындының негізгі (талдамалық) бөлігі мыналарды қамтиды:
2.1. Аудиттелетін саланың жай-күйін қысқаша талдау.
Аудиттің мәні немесе негізгі аудит объектісі қызметінің мәні болып табылатын саланы жиынтық талдау қысқаша нысанда ұсынылады.
Қаржылық есептілік аудитінің іс-шаралары бойынша қаржылық есептіліктің негізгі көрсеткіштеріне жинақталған талдау ұсынылады. Республикалық бюджеттің шоғырландырылған қаржылық есептілігі аудитінің нәтижелері бойынша мемлекеттік сектордағы бухгалтерлік есептің жай-күйіне қысқаша талдау да ұсынылады.
2.2. Аудиторлық іс-шаралардың негізгі нәтижелері.
Аудит нәтижелері, соның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасы нормаларының, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектілері актілерінің анықталған бұзушылықтарының жалпы сомасы қысқаша нысанда ұсынылады:
1) қаржылық бұзушылықтар;
2) бюджет қаражатын, активтерді тиімсіз пайдалану;
3) бюджет қаражатын, активтерді тиімсіз жоспарлау;
4) Рәсімдік бұзушылықтар (олардың саны көрсетіледі).
Қаржылық есептілік аудитінің іс-шаралары бойынша қаржылық есептіліктің белгіленген бұрмалануларының жалпы сомасы көрсетіледі.
2.3. Мемлекеттік аудит объектілері қызметінің әлеуметтік-экономикалық дамуға әсерін бағалау.
Мемлекеттік аудиттің негізгі объектісі қызметінің салаға, өңірге немесе тұтастай елге әсер етуін бағалаудың қысқаша нәтижесі ұсынылады.
Қаржылық есептілік аудитінің іс-шаралары бойынша аталған бөлім толтырылмайды.
III. Аудиторлық қорытындының қорытынды бөлігі мынадай бөлімдерді қамтиды:
3.1. Мемлекеттік аудит барысында қабылданған шаралар.
Бұл бөлімде есептелген (толық есептелген) қаржылық есептіліктің жөнделген қателіктерінің сомасы, салықтар, айыппұлдар, өсімпұлдар туралы, бюджетке түсімдер енгізудің қамтамасыз етілгені және негізсіз пайдаланылған қаражаттың өтелгені, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді берушілердің шарттық міндеттемелерін орындағаны, мемлекеттік аудит объектісінің бұзушылықтарға жол берген лауазымды адамдарына қолданылған тәртіптік жазалау шаралары туралы, мемлекеттік аудитті жүзеге асыру процесінде және мемлекеттік аудиттің қорытындысы бойынша отырыс өткізілгенге дейін мемлекеттік аудит объектісінің бұзушылықтарды жоюына қатысты басқа да ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік аудит материалдарын әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілетті органдарға беру туралы мәліметтер мен оларды қараудың нәтижелері (болған жағдайда) көрсетіледі.

1.4. Период, охваченный государственным аудитом.
Указывается период, охваченный государственным аудитом.
II. Основная (аналитическая) часть Аудиторского заключения содержит:
2.1.Краткий анализ состояния аудируемой сферы.
В краткой форме представляются обобщенный анализ состояния сферы, выступающей предметом аудита, либо предметом деятельности основного объекта аудита.
По мерояприятиям аудита финансовой отчетности представляется обобщенный анализ основных показателей финансовой отчетности. По результатам аудита консолидированной финансовой отчетности республиканского бюджета представляется также краткий анализ состояния бухгалтерского учета в государственном секторе.
2.2.Основные результаты аудиторских мероприятий.
В краткой форме представляются результаты аудита, в том числе общая сумма установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов объектов государственного аудита:
1) финансовых нарушений;
2) неэффективного использования бюджетных средств, активов;
3) неэффективного планирования бюджетных средств, активов;
4) процедурные нарушения (указывается количество).
По мероприятиям аудита финансовой отчетности указывается общая сумма установленных искажений финансовой отчетности.
2.3. Оценка влияния деятельности объектов государственного аудита на социально-экономическое развитие.
Представляется краткий результат оценки влияния деятельности основного объекта государственного аудита в зависимости от направления его деятельности на отрасль, регион или в страну в целом.
По мероприятиям аудита финансовой отчетности данный раздел не заполняется.
III. Итоговая часть Аудиторского заключения содержит следующие разделы:
3.1. Принятые меры в ходе государственного аудита.
В данном разделе указывается информация о сумме исправленных искажений финансовой отчетности, начислении (доначислении) налогов, штрафов, пени, об обеспечении внесения поступлений и возмещении необоснованно использованных средств в бюджет, выполнении поставщиками товаров, работ и услуг договорных обязательств, мерах дисциплинарного взыскания, принятых к должностным лицам объекта государственного аудита, допустивших нарушения, и другую информацию относительно устранения объектом государственного аудита нарушений в процессе осуществления государственного аудита и до проведения заседания по итогам государственного аудита, а также сведения о передаче материалов государственного аудита в органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях и результатов их рассмотрения (при наличии).

3.2. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша тұжырымдар.
Жүргізілген мемлекеттік аудит мәселелері бойынша мемлекеттік аудит объектілері қызметінің нәтижелерін жалпы бағалау және белгіленген бұзушылықтардың сомасы көрсетіледі. Мемлекеттік аудит бағыттарының ерекшеліктерін есепке ала отырып, мемлекеттік аудит типі мен объектісіне, тексеру түріне қарай бюджеттің атқарылуын, мемлекеттік органдардың даму жоспарларының іске асырылуын, ұлттық жобалардың және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылу тиімділігін бағалау, республикалық бюджеттен түсетін түсімдердің сомасын қайтара отырып, республикалық бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз ету, сондай-ақ бюджет қаражаты мен активтерді, байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, бюджеттік инвестицияларды, мемлекет кепілгерліктерін тиімді пайдалануды қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік органдардың (бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің) қызметін бағалау, акциялары (қатысу үлестері) мемлекетке тиесілі квазимемлекеттік сектор субъектілері активтерін басқару көрсетіледі. Анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептері, сондай-ақ олар әкеп соқтыруы мүмкін салдар.
Қаржылық есептілік аудитінің іс-шаралары бойынша қаржылық есептіліктің түзетілмеген бұрмалануларының жалпы сомасы, сондай-ақ қаржылық есептілік бойынша айтылған пікір көрсетіледі.
3.3. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша ұсынымдар.
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің тұжырымдармен негізделген және анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептерін жоюға бағытталған ұсынымдары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) отырысында аудиторлық іс-шараның қорытындыларын қарау туралы оның пікірі көрсетіледі.
Бөлімде:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметіне, уәкілетті мемлекеттік органдарға, жергілікті атқарушы органдарға, басқа да консультативтік-кеңесші органдарға нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру жөніндегі ұсынымдар;
2) нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру, Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының сақталуын қамтамасыз ету бойынша қызметті ұйымдастыру жөніндегі Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) ұсынымдары;
3) мемлекеттік аудит объектісі басшылығының бюджет және өзге де заңнама талаптарының бұрын жол берген бұзушылықтарының салдарын барынша азайтуға бағытталған, аудиторлық іс-шара барысында және отырыс өткізілгенге дейін жасаған іс-әрекеттерін назарға алу туралы ұсыныстар көрсетіледі.

3.2. Выводы по результатам государственного аудита.
Указывается общая оценка результатов деятельности объектов государственного аудита по вопросам проведенного государственного аудита и общая сумма установленных нарушений. В зависимости от типа и объекта государственного аудита, вида проверки, с учетом особенностей направления государственного аудита, отражается оценка исполнения бюджета, реализации планов развития государственных органов, эффективности реализации национальных проектов и бюджетных программ, деятельности государственных органов (администраторов бюджетных программ) по обеспечению полноты и своевременности поступлений в республиканский бюджет, за возвратом сумм поступлений из республиканского бюджета, а также по обеспечению эффективного использования средств бюджета и активов, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, бюджетных инвестиций, поручительств государства, управление активами субъектов квазигосударственного сектора, акции (доли участия) которых принадлежат государству. Причины выявленных нарушений и недостатков, а также последствия, которые они могут повлечь за собой. Выводы должны быть аргументированными, а предложения логически следовать из них.
По мероприятиям аудита финансовой отчетности указывается общая сумма неисправленных искажений финансовой отчетности, а также мнение, выраженное по финансовой отчетности.
3.3. Рекомендации по результатам государственного аудита.
Указываются рекомендации члена Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), ответственного за аудиторское мероприятие, основанные на выводах и направленные на устранение причин выявленных нарушений и недостатков, а также его мнение о рассмотрении итогов аудиторского мероприятия на заседании Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии).
В разделе отражаются:
1) рекомендации Правительству Республики Казахстан, государственным уполномоченным органам, местным исполнительным органам, другим консультативно-совещательным органам по совершенствованию нормативных правовых актов;
2) рекомендации Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) по совершенствованию нормативных правовых актов, организации деятельности по обеспечению соблюдения требований законодательства Республики Казахстан;
3) предложения о принятии к сведению действий руководства объекта государственного аудита, совершенных в ходе аудиторского мероприятия и до проведения заседания, направленные на минимизацию последствий допущенных ранее нарушений требований бюджетного и иного законодательства.

3.4. Қосымшалар.
Аудиторлық қорытындыға мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің жиынтық тізілімі, анықталған жүйелік кемшілітер бойынша жиынтық кесте (болған жағдайда) міндетті түрде қоса беріледі.
Жекелеген бұзушылықтарды неғұрлым толығырақ ашу үшін негізгі (талдамалық) бөлік қосымшалармен (кестелер, есептеулер, таратып жазулар) толықтырылады. Қосымшалар Аудиторлық қорытындының негізгі мәтінімен бірге біртұтас бүтінді құрайды.
Тізбеге
32-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
20-қосымша
нысан
____________________________
Нұсқама жіберіліп отырған
органның, ұйымның атауы
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясының) НҰСҚАМАСЫ
№_______
___________________
(органның орналасқан жері)
20__ жылғы " ___"________
Нұсқаманың тақырыбы
Айқындаушы бөлік ______________________________________
Тапсырмалық тармақтар ______________________________________
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) мүшесі
__________________________________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) нұсқамасын (бұдан әрі – Нұсқама) жасау.
Нұсқамада анықталған бұзушылықтардың, оларға ықпал ететін себептер мен жағдайлардың жойылғаны, сондай-ақ осы бұзушылықтарға жол берген адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылық шараларын қабылдау және Нұсқаманың орындалғаны туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына (Тексеру комиссиясына) белгіленген мерзімде ұсыну туралы талап көрсетіледі.
Нұсқама мемлекеттік аудит объектісіне (басқа да мүдделі адамдарға):
1) негізсіз пайдаланылған бюджет қаражатын қалпына келтіру не оларды есеп бойынша қалпына келтіру, атаулылық және нысаналы сипат қағидатын бұза отырып пайдаланылған бюджет қаражатын, соның ішінде мақсаты бойынша пайдаланылмаған нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттердің сомаларын қайтару, заңсыз іс-әрекеттер нәтижесінде мемлекетке келтірілген залалдың орнын толтыру туралы;
2) бұзушылық фактілері анықталған жағдайда, өнім берушілердің тауарларды жеткізуін (жұмыстарды орындауын және қызметтерді көрсетуін), басқа да шарттық міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ету туралы, сондай-ақ басқа да шараларды қабылдау туралы;
3) Нұсқаманың орындалуы туралы ақпаратты сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органына онда белгіленген мерзімде ұсыну туралы талаптарды қамтиды.
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі Нұсқама жобасын Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) отырысында талқылау үшін Аудиторлық қорытындының жобасымен бірге енгізеді.
Нұсқамаға Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) мүшесі қол қояды және мемлекеттік аудит объектісінің, ұйымдар мен лауазымды адамдардың мекенжайына оған (оларға) қатысты бөлігінде жіберіледі. Әрбір адресатқа жеке-жеке нұсқама жіберіледі.
Нұсқама Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) бланкісінде ресімделеді.
Тізбеге
33-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
21-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) шешімдерінің орындалуына тексеру жүргізуге ТАПСЫРМА
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының ___ бабына және Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (облыстың, қаланың тексеру комиссиясының) Мемлекеттік аудит объектілерінің 20__ жылға арналған тізбесіне сәйкес
__________________________________________________________________________
(тексеру жүргізу тапсырылған Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) жұмыскер(-лер)інің аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі және лауазымы көрсетіледі)
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы,
__________________________________________________________________________
оның орналасқан жері, жеке сәйкестендiру нөмiрі, бизнес сәйкестендіру нөмірі, басшысының аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі көрсетіледі).
__________________ №___Нұсқама тармағында (тармақтарында) көзделген ұсынымның(-дардың) орындалу толықтығы мен анықтығына тексеру жүргізу тапсырылады.
Тексеру жүргізу мерзімдері: ______- _______ аралығы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) мүшесі
_________________________________________________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Тізбеге
34-қосымша
Сыртқы мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
жүргізу қағидаларына
22-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) шешімдерінің орындалуын тексеру АКТІСІ
___________________
(жасалған орны)
20___жылғы "____"_________
№_______

3.4. Приложения.
К Аудиторскому заключению в обязательном порядке прилагается сводный реестр выявленных нарушений по результатам государственного аудита, сводная таблица по выявленным системным недостаткам (при наличии).
Для более полного раскрытия отдельных нарушений основная (аналитическая) часть дополняется приложениями (таблицы, расчеты, расшифровки). Приложения вместе с основным текстом Аудиторского заключения составляют единое целое.
Приложение 32 к перечню
Приложение 20
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
___________________________
Наименование органа, организации,
которым направляется предписания
ПРЕДПИСАНИЕ
Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии области, города республиканского значения, столицы)
№_________
_________________
(местонахождение органа)
" ___"________ 20__ года
Заголовок предписания
Констатирующая часть _____________________________________________________
Порученческие пункты _____________________________________________________
Член Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии)
_________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Примечание: составление предписания Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) (далее – Предписание).
В предписании указываются требования об устранении выявленных нарушений, причин и условий, способствующих им, а также принятия мер ответственности, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, к лицам, допустившим эти нарушения, и о представлении в установленные сроки в Высшую аудиторскую палату Республики Казахстан (Ревизионную комиссию) информации об исполнении Предписания.
Предписание содержит требования к объекту государственного аудита (другим заинтересованным лицам):
1) о восстановлении необоснованно использованных бюджетных средств либо о восстановлении их по учету, возврату использованных с нарушением принципа адресности и целевого характера бюджетных средств, в том числе не по целевому назначению сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов, возмещение нанесенного в результате неправомерных действий ущерба государству;
2) об обеспечении поставки поставщиками товаров (выполнения работ и услуг), выполнении других договорных обязательств, при установлении фактов нарушений, а также о принятии других мер;
3) о представлении в установленные в нем сроки в орган внешнего государственного аудита и финансового контроля информации об исполнении Предписания.
Проект Предписания членом Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии), ответственным аудиторское мероприятие, вносится для обсуждения на заседание Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) совместно с проектом Аудиторского заключения.
Предписание подписывается членом Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) и направляется в адрес объекта государственного аудита, организаций и должностных лиц в части его (их) касающейся. Каждому адресату направляется отдельное предписание.
Предписание оформляется на бланке Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии).
Приложение 33 к перечню
Приложение 21
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
ПОРУЧЕНИЕ
на проведение проверки исполнения решений Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии)
В соответствии со статьей ___ Закона Республики Казахстан "О государственном
аудите и финансовом контроле" и перечнем объектов государственного аудита
Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии области,
города) на 20__ год поручается провести
________________________________________________________________________
(указать фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность работника (-ов)
Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии),
которому(-ым) поручено проведение проверки
в _______________________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта государственного аудита, полное
наименование, его местонахождение, индивидуальный идентификационный номер,
бизнес-идентификационный номер, фамилия, имя отчество (при наличии)
руководителя) проверку полноты и достоверности исполнения рекомендации (-ий),
предусмотренной (-ых) пунктом (-ами).
Предписания №_____ от __________________.
Сроки проведения проверки: с __________по ____________
Член Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии)
__________________________________________________________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Приложение 34 к перечню
Приложение 22
к Правилам проведения
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
форма
АКТ
проверки исполнения решений Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
(Ревизионной комиссии)
______________________
(место составления)
"__" _______ 20__года № ____

1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы:_______________________________________
2. Оларға қатысты орындалуына тексеру жүргізілетін ұсынымдар, шешімдер шығарылған аудиторлық қорытынды, нұсқама
______________________________________________________________________
3. Мемлекеттік аудит тобының құрамы:________________________________________
4. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (Тексеру комиссиясы) шешімдерінің орындалуына тексеру жүргізуге "____" №_____ тапсырма
5. Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органы ұсынымдарының атауы
________________________________________________________________________
6. Ұсынымдардың орындалуын тексеру нәтижелері______________________________
__________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (Тексеру комиссиясының) жұмыскер(-лер)і:
__________________________________________________________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні, тегі)
Тізбеге
35-қосымша
Ескерту. 35-қосымшаның күші жойылды - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 23.08.2023 № 16-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Тізбеге
36-қосымша
Ескерту. 36-қосымшаның күші жойылды - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 23.08.2023 № 16-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Тізбеге
37-қосымша
Ескерту. 37-қосымшаның күші жойылды - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 23.08.2023 № 16-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

1. Наименование объекта государственного аудита: ____________________________________
2. Аудиторское заключение, предписание в соответствии с которым вынесены рекомендации,
решения, в отношении которых проводится проверка исполнения
_________________________________________________________________________________
3. Состав группы государственного аудита: ___________________________________________
4. Поручение на проведение проверки исполнения решений Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан (Ревизионной комиссии) от "____" № ____________
5. Наименование рекомендации органа внешнего государственного аудита и финансового контроля
__________________________________________________________________________________
6. Результаты проверки исполнения рекомендации ______________________________________
__________________________________________________________________________________
Работник (-и) Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (Ревизионной комиссии):
________________________________________________________________
(должность, подпись, фамилия, инициалы)
Приложение 35 к перечню
Сноска. Приложение 35 утратило силу нормативным постановлением Высшей аудиторской палаты РК от 23.08.2023 № 16-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 36 к перечню
Сноска. Приложение 36 утратило силу нормативным постановлением Высшей аудиторской палаты РК от 23.08.2023 № 16-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 37 к перечню\
Сноска. Приложение 37 утратило силу нормативным постановлением Высшей аудиторской палаты РК от 23.08.2023 № 16-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).