Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 10 шiлдедегi № 311 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 11 маусымда № 33056 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 81) және 82) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Экономика және қаржы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2023 жылғы 10 шілдедегі
№ 311 Бұйрықа
1-қосымша
Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 81) тармақшасына сәйкес әзірленді және кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру тәртібін айқындайды.

О некоторых вопросах подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 10 июля 2023 года № 311. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июля 2023 года № 33056.
В соответствии с подпунктами 81) и 82) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Методику подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту экономики и финансов Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 10 июля 2023 года № 311
Правила подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 81) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" и определяют порядок подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения.

2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) білім беру ортасы – оқу-тәрбие процесінің іске асырылуын қамтамасыз ету үшін қажетті әлеуметтік, материалдық және тұрмыстық жағдайлардың жиынтығы;
2) білім беру процесі – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыру шеңберіндегі оқу-тәрбие процесі;
3) жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі – білім берудің барлық деңгейлеріндегі мемлекеттік кепілдендірілген оқыту құнының қаржылық қамсыздандырылу нормативі;
4) жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі – жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативінің негізінде анықталатын білім беру процесіне және білім беру ортасына арналған шығыстарды қаржыландыру;
5) кредиттік оқыту технологиясы – академиялық кредиттерді жинақтай отырып, білім алушылардың пәндерді оқып зерделеу дәйектілігін таңдауы және дербес жоспарлауы негізіндегі оқыту.
2-тарау. Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары (немесе) және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру тәртібі
3. Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру республика және (немесе) жергілікті бюджеттердің есебінен іске асырылады.
4. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру шеңберінде жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік тапсырысты орналастыру жолымен:
1) білім беру бағдарламалары бөлінісінде іске асырылатын білім беру бағдарламалары бойынша білім алушылардың контингенті және (немесе) алдағы оқу жылына жоспарлы кредиттердің саны бойынша жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жоспарлы көлемін анықтайды және оны академиялық кезең басталғаннан кейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей білім беру саласындағы уәкілетті органның операторына ұсынады;
2) білім беру бағдарламалары бөлінісінде білім алушылар контингентін және (немесе) нақты берілген кредиттерді тоқсан сайын салыстырып тексеруді жүргізеді;
3) тоқсан сайын, тоқсан басталар алдындағы айдың 20-сынан (жиырмасынан) кешіктірмей білім беру саласындағы уәкілетті органның операторына қаңтар мен қыркүйекті қоспағанда, айдың 15-іне қалыптасқан жағдай бойынша білім алушылардың нақты контингенті және (немесе) білім беру бағдарламалары бөлінісінде нақты берілген кредиттер саны туралы ақпаратты ұсынады. Қаңтар мен қыркүйекке ақпаратты жаңадан қабылданған білім алушыларды және (немесе) білім беру бағдарламалары бөлінісінде нақты берілген кредиттерді ескере отырып, 30-шы күнгі жағдай бойынша береді.

2. В Правилах используются следующие понятия:
1) образовательная среда – совокупность социальных, материальных и бытовых условий, необходимых для обеспечения реализации учебно-воспитательного процесса;
2) образовательный процесс – учебно-воспитательный процесс в рамках реализации общеобразовательных учебных программ высшего и (или) послевузовского образования;
3) подушевой норматив финансирования – норматив финансового обеспечения гарантированной государственной стоимости обучения на всех уровнях образования;
4) объем подушевого нормативного финансирования – финансирование расходов образовательного процесса и образовательной среды, определяемых исходя из подушевого норматива финансирования;
5) кредитная технология обучения – обучение на основе выбора и самостоятельного планирования обучающимся последовательности изучения дисциплин с накоплением академических кредитов.
Глава 2. Порядок подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения
3. Подушевое нормативное финансирование высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения реализуется за счет республиканского и (или) местного бюджетов.
4. Организация высшего и (или) послевузовского образования в рамках подушевого нормативного финансирования путем размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и (или) послевузовским образованием:
1) определяет плановый объем подушевого нормативного финансирования по контингенту учащихся и (или) планируемому количеству кредитов по реализуемым образовательным программам на предстоящий учебный год в разрезе образовательных программ и представляет его оператору уполномоченного органа в области образования не позднее 10 (десяти) календарных дней с начала академического периода;
2) ведет ежеквартальную сверку контингента обучающихся и (или) фактически предоставленных кредитов в разрезе образовательных программ;
3) ежеквартально, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, предшествующего началу квартала, представляет оператору уполномоченного органа в области образования информацию о фактическом контингенте обучающихся и (или) количестве фактически предоставленных кредитов в разрезе образовательных программ по состоянию на 15 число месяца за исключением января и сентября. За январь и сентябрь информация предоставляется по состоянию на 30 число, с учетом нового приема обучающихся и (или) фактически предоставленных кредитов в разрезе образовательных программ.

5. Білім беру саласындағы уәкілетті органның операторы білім беру бағдарламалары бөлінісінде жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру шеңберінде жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлеміндегі білім алушылар контингентін және (немесе) нақты берілген кредиттерді ай сайын салыстырып тексеруді жүргізеді.
6. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды білім беру саласындағы уәкілетті органның операторы мынадай тәртіппен жүзеге асырады:
1) бірінші төлем осы ұйымның жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жалпы жылдық көлемінен 30 %-ды құрайды;
2) кейінгі төлемдер мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы жасалған мемлкеттік білім беру тапсырысы қызметтерінің шартында көзделген тәртіппен білім алушылардың нақты контингентіне көрсетілген қызметтердің нақты көлемі үшін және (немесе) нақты ұсынылған академиялық кредиттердің саны үшін жүзеге асырылады.
7. Ағымдағы қаржы жылы республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттерден жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемінің өзгертілуіне жан басына шаққандағы норматив өзгергенде және (немесе) білім алушылардың нақты контингенті айқындалған жағдайда ғана жол беріледі.
Бұйрыққа
2-қосымша
Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және жоғары (немесе) оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 82) тармақшасына сәйкес әзірленді, кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеуде бірыңғай тәсілдемені айқындайды және жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі мен мемлекеттік білім беру тапсырысының көлемін жоспарлау үшін қолданылады.
Әдістеменің күші жергілікті атқарушы органдар мен жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының арасындағы соңғыларды жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру кезінде туындайтын қатынастарға қолданылмайды.

5. Оператор уполномоченного органа в области образования проводит ежемесячную сверку контингента обучающихся и (или) фактически предоставленных кредитов в объеме подушевого нормативного финансирования в рамках размещенного государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием в разрезе образовательных программ.
6. Подушевое нормативное финансирование организации высшего и (или) послевузовского образования осуществляется оператором уполномоченного органа в области образования в следующем порядке:
1) первый платеж составляет 30 % от общего годового объема подушевого нормативного финансирования данной организации;
2) последующие платежи осуществляются за фактически оказанный объем услуг за фактический контингент обучающихся и (или) за количество фактически предоставленных академических кредитов в порядке, предусмотренном договором услуг государственного образовательного заказа, заключенным посредством веб-портала государственных закупок.
7. Изменение объема подушевого нормативного финансирования из республиканского и (или) местного бюджетов в текущем финансовом году допускается только в случае изменения подушевого норматива и (или) при уточнении фактического контингента обучающихся.
Приложение 2 к приказу
Методика подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 82) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", определяет единый подход при расчете подушевого норматива финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения и применяется для планирования объема подушевого нормативного финансирования организаций высшего и (или) послевузовского образования и объема государственного образовательного заказа.
Действие Методики не распространяется на отношения между местными исполнительными органами и организациями высшего и (или) послевузовского образования, возникающие при финансировании последних за счет средств местного бюджета.

2. Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) академиялық кредит – білім алушының және (немесе) оқытушының (педагогтің) білім беру бағдарламасының оқу нәтижелеріне қол жеткізу үшін қажетті ғылыми және (немесе) оқу жұмысы (жүктемесі) көлемінің біріздендірілген өлшем бірлігі;
2) білім беру ортасы – оқу-тәрбие процесінің іске асырылуын қамтамасыз ету үшін қажетті әлеуметтік, материалдық және тұрмыстық жағдайлардың жиынтығы;
3) білім беру процесі – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыру шеңберіндегі оқу-тәрбие процесі;
4) бір академиялық кредит құнының нормативі – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарындағы білім беру деңгейі (жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) мен білім беру саласына байланысты оқудың толық мерзімі үшін бір білім алушыға шаққандағы жан басына қаржыландыру нормативінің академиялық кредиттердегі білім беру бағдарламасының еңбек сыйымдылығына ара салмағы;
5) жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі – білім берудің барлық деңгейлеріндегі мемлекеттік кепілдендірілген оқыту құнының қаржылық қамсыздандырылу нормативі;
6) жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі – жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативінің негізінде анықталатын білім беру процесіне және білім беру ортасына арналған шығыстарды қаржыландыру;
7) кредиттік оқыту технологиясы – академиялық кредиттерді жинақтай отырып, білім алушылардың пәндерді оқып зерделеу дәйектілігін таңдауы және дербес жоспарлауы негізіндегі оқыту.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 16.05.2024 № 235 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеуде мынадай жалпы көрсеткіштер қолданылады:
1) "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысымен бекітілетін базалық лауазымдық айлықақы (бұдан әрі – БЛА);
2) Республикалық бюджет туралы заңмен тиісті жылға белгіленген айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК).
2-тарау. Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін есептеу алгоритмі
4. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін және жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеу мынадай формулалар бойынша жүргізіледі:

2. В Методике используются следующие понятия:
1) академический кредит – унифицированная единица измерения объема научной и (или) учебной работы (нагрузки) обучающегося и (или) преподавателя (педагога), необходимого для достижения результатов обучения образовательной программы;
2) образовательная среда – совокупность социальных, материальных, бытовых условий, необходимых для обеспечения реализации учебно-воспитательного процесса;
3) образовательный процесс – учебно-воспитательный процесс в рамках реализации образовательных учебных программ высшего и (или) послевузовского образования;
4) норматив стоимости одного академического кредита – соотношение подушевого норматива финансирования на одного обучающегося за полный срок обучения в зависимости от уровня образования (высшее или послевузовское) и области образования в организациях высшего и послевузовского образования к общей трудоемкости образовательной программы в академических кредитах;
5) подушевой норматив финансирования – норматив финансового обеспечения гарантированной государственной стоимости обучения на всех уровнях образования;
6) объем подушевого нормативного финансирования – финансирование расходов образовательного процесса и образовательной среды, определяемых исходя из подушевого норматива финансирования;
7) кредитная технология обучения – обучение на основе выбора и самостоятельного планирования обучающимся последовательности изучения дисциплин с накоплением академических кредитов.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 16.05.2024 № 235 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
3. При расчете подушевого норматива финансирования высшего и (или) послевузовского образования используются следующие общие показатели:
1) базовый должностной оклад (далее – БДО), установленный постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий";
2) месячный расчетный показатель (далее – МРП), установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий год.
Глава 2. Алгоритм расчета объема подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения
4. Расчет объема подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования и подушевого норматива финансирования производится по следующим формулам:

1) Vжқ – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Vжқ =∑ (Nzb * Контzb) + ∑ (Nzm * Контzm) + ∑ (Nzd * Контzd),
мұндағы:
Nzb – бакалавриатта бір жылда бір білім алушыға есептелген жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Nzm – магистратурада бір жылда бір білім алушыға есептелген жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Nzd – докторантурада бір жылда бір білім алушыға есептелген жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Контzb – бакалавриатта білім алушылардың орташа жылдық контингенті;
Контzm – магистратурада білім алушылардың орташа жылдық контингенті;
Контzd – докторантурада білім алушылардың орташа жылдық контингенті;
Контzb, Контzm, Контzd мына формула бойынша есептеледі:
Контzb,zm,zd = жыл басына білім алушылардың саны + оқуға жаңадан қабылданатындардың 1/3 - күтілетін түлектер санының 1/2 - оқудан шығатындардың болжалды саны + оқуға келетін білім алушылардың болжалды саны;
z – шығындылық топтары бойынша оқыту бейінінің индексі.
Бір жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кадрларды даярлаудың бірнеше бағыты іске асырылатын жағдайда жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі кадрларды даярлау бағыттары, білім беру деңгейлері бойынша бір білім алушыға есептелген жан басына шаққандағы нормативтің негізінде жиынтық түрде анықталады;
2) Nzb – бакалавриатта бір жылда бір білім алушыға арналған жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nzb = Еz + L + А + Dp,
мұндағы:
Еz – кадрларды даярлау бағыттары бойынша бір жылда бір білім алушыға арналған білім беру процесі шығыстарының нормасы;
L – бір жылда бір білім алушыға арналған білім беру ортасы шығыстарының нормасы;
A – білім беру салалары үшін оқу құралдары мен жабдықтарының амортизациялану нормасы:
"Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар"; "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары" – 64 АЕК;
білім берудің басқа салалары үшін А 0-ге тең болады.
А-ның мәнін анықтау үшін 2020 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК-тің мөлшері негізге алынады.
Dp – "Педагогикалық ғылымдар" білім беру саласындағы даярлау бағыттары бойынша кәсіптік практикадан өтумен байланысты шығыстар нормасы;
ерекше мәртебесі бар жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында – 27,98 АЕК;
басқа жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында – 24,94 АЕК;
Dp мәнін анықтау үшін 2020 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК-тің мөлшері негізге алынады.

1) Vпф – годовой объем подушевого нормативного финансирования организации высшего и (или) послевузовского образования рассчитывается по формуле:
Vпф =∑ (Nzb * Контzb) + ∑ (Nzm * Контzm) + ∑ (Nzd * Контzd),
где:
Nzb – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год в бакалавриате;
Nzm – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год в магистратуре;
Nzd – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год в докторантуре;
Контzb – среднегодовой контингент обучающихся в бакалавриате;
Контzm – среднегодовой контингент обучающихся в магистратуре;
Контzd – среднегодовой контингент обучающихся в докторантуре;
Контzb, Контzm, Контzd рассчитываются по следующей формуле:
Конт zb, zm, zd = число обучающихся на начало года + 1/3 приема на обучение – 1/2 ожидаемого выпуска обучающихся – ожидаемый отсев обучающихся + ожидаемое прибытие обучающихся;
z – индекс профиля обучения по группам затратности.
При реализации в одной организации высшего и (или) послевузовского образования более одного направления подготовки кадров объем подушевого нормативного финансирования определяется суммарно, исходя из подушевого норматива финансирования на одного обучающегося по направлениям подготовки кадров, уровням образования;
2) Nzb – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год в бакалавриате рассчитывается по следующей формуле:
Nzb = Еz + L + А + Dp,
где:
Еz – норма расходов образовательного процесса по направлениям подготовки кадров на одного обучающегося в год;
L – норма расходов образовательной среды на одного обучающегося в год;
A – норма амортизации учебных приборов и оборудования для областей образования:
"Информационно-коммуникационные технологии"; "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли" – 64 МРП;
для всех остальных областей образования А равняется 0.
Для определения значения А за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2020 года;
Dp – норма расходов, связанных с прохождением профессиональной практики по направлениям подготовки области образования "Педагогические науки";
в организациях высшего и (или) послевузовского образования с особым статусом – 27,98 МРП;
в прочих организациях высшего и (или) послевузовского образования – 24,94 МРП;
Для определения значения показателя Dp за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2020 года;

3) Nzm – магистратурада бір жылда бір білім алушыға арналған жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nzm = (Ez + L + A + Dp)*km ,
мұндағы:
km – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының магистратурасында бір білім алушыны жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеу кезінде қолданылатын түзету коэффициенті.
Ерекше мәртебесі бар жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында білім беру саласындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша km мынаны құрайды:
"Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар"; "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары" – 0,432069;
"Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", "Ветеринария", "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" – 0481575;
"Педагогикалық ғылымдар" – 0,457822;
"Өнер және гуманитарлық ғылымдар" - 0,492148;
"Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Қызмет көрсету" – 0,490353;
Басқа жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында білім беру саласындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша km мынаны құрайды:
"Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар"; "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары" – 0,2984118;
"Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", "Ветеринария", "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" – 0,3378027;
"Өнер және гуманитарлық ғылымдар" – 0,3463756;
"Педагогикалық ғылымдар" – 0,3206474;
"Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Қызмет көрсету" – 0,3449167;
4) Nzd – докторантурада бір жылда бір білім алушыға есептелген жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nzd = (Ez + L + A + Dp) * Kd ,
мұндағы:
Kd – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында докторантурада бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативті есептеу кезінде қолданылатын түзету коэффициенті.
Ерекше мәртебесі бар жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында білім беру саласындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша Kd мынаны құрайды:
"Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар"; "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары" – 0,9501326;
"Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", "Ветеринария", "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" – 1,0282479;
"Өнер және гуманитарлық ғылымдар" – 1,0443469;
"Педагогикалық ғылымдар" – 0,9913422;
"Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Қызмет көрсету" – 1,0416288;
Басқа жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында білім беру саласындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша Kd мынаны құрайды:

3) Nzm – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год в магистратуре рассчитывается по следующей формуле:
Nzm = (Ez + L + A + Dp)*km,
где:
km – корректирующий коэффициент, применяемый при расчете норматива подушевого финансирования одного обучающегося в магистратуре организаций высшего и (или) послевузовского образования.
km в организациях высшего и (или) послевузовского образования с особым статусом по направлениям подготовки кадров областей образования составляет:
"Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли" – 0,432069;
"Сельское хозяйство и биоресурсы", "Ветеринария", "Естественные науки, математика и статистика" – 0,481575;
"Педагогические науки" – 0,457822;
"Искусство и гуманитарные науки" – 0,492148;
"Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Услуги" – 0,490353;
km в прочих организациях высшего и (или) послевузовского образования по направлениям подготовки кадров областей образования составляет:
"Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли" – 0,2984118;
"Сельское хозяйство и биоресурсы", "Ветеринария", "Естественные науки, математика и статистика" – 0,3378027;
"Искусство и гуманитарные науки" – 0,3463756;
"Педагогические науки" – 0,3206474;
"Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Услуги" – 0,3449167;
4) Nzd – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год в докторантуре рассчитывается по следующей формуле:
Nzd = (Ez + L + A + Dp) * Kd,
где:
Kd – корректирующий коэффициент, применяемый при расчете норматива подушевого финансирования одного обучающегося в докторантуре в организациях высшего и (или) послевузовского образования.
Kd в организациях высшего и (или) послевузовского образования с особым статусом по направлениям подготовки кадров областей образования составляет:
"Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли" – 0,9501326;
"Сельское хозяйство и биоресурсы", "Ветеринария", "Естественные науки, математика и статистика" – 1,0282479;
"Искусство и гуманитарные науки" – 1,0443469;
"Педагогические науки" – 0,9913422;
"Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Услуги" – 1,0416288;
Kd в прочих организациях высшего и (или) послевузовского образования по направлениям подготовки кадров областей образования составляет:

"Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар"; "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары" – 1,093388;
"Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", "Ветеринария", "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" – 1,1981331;
"Өнер және гуманитарлық ғылымдар" – 1,2200478;
"Педагогикалық ғылымдар" – 1,1533504;
"Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Қызмет көрсету" – 1,2163399.
5) Еz – кадрларды даярлау бағыттары бойынша бір жылда бір білім алушыға арналған білім беру процесі шығыстарының нормасы мына формула бойынша есептеледі:
Еz = Т + Хz,
мұндағы:
Т – білім беру процесіне қатыстырылған әкімшілік-басқарушы персоналдың (бұдан әрі - ӘБП) және профессорлық-оқытушылық құрам (бұдан әрі - ОПҚ) персоналдың бір жылда бір білім алушыға есептегендегі жылдық еңбекақы төлеу қоры;
Xz – "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шiлдедегi № 2 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28916 болып тіркелді) бекітілген бір жылда бір білім алушыға есептегендегі жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартын орындау шеңберінде оқу-әдістемелік әдебиетті сатып алуға, зертханалық, практикалық, теориялық және жеке сабақтарды ұйымдастыруға арналған оқу шығыстары.
Xz мәндері ерекше мәртебесі бар және ерекше мәртебесі жоқ жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының сыныптауышына сәйкес білім беру саласына байланысты айқындалады:
"Педагогикалық ғылымдар" білім беру саласындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша – 20 АЕК;
"Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар"; "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары"; "Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", "Ветеринария", "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" білім беру салаларындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша – 19 АЕК;
"Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Қызмет көрсету" білім беру салаларындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша – 9 АЕК;
"Өнер және гуманитарлық ғылымдар" білім беру саласындағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша – 7 АЕК;
Xz көрсеткішінің мәнін анықтау үшін 2020 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері негізге алынады;
6) Т – білім беру процесіне қатыстырылған ӘБП мен ОПҚ-ның бір жылда бір білім алушыға есептегендегі жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Т = Т нег + Т өтем,
мұндағы:

"Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли" – 1,093388;
"Сельское хозяйство и биоресурсы", "Ветеринария", "Естественные науки, математика и статистика" – 1,1981331;
"Искусство и гуманитарные науки" – 1,2200478;
"Педагогические науки" – 1,1533504;
"Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Услуги" – 1,2163399.
5) Еz – норма расходов образовательного процесса по направлениям подготовки кадров на одного обучающегося в год рассчитывается по следующей формуле:
Еz = Т + Хz,
где:
Т – годовой фонд оплаты труда административно-управленческого персонала (далее – АУП) и профессорско-преподавательского состава (далее – ППС), задействованного в образовательном процессе, в расчете на одного обучающегося в год;
Xz – учебные расходы, предназначенные для приобретения учебно-методической литературы, организации лабораторных, практических, теоретических и индивидуальных занятий обучающихся в рамках выполнения государственного общеобязательного стандарта высшего образования, утвержденного приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28916) в расчете на одного обучающегося в год.
Значения Xz определяются в зависимости от области образования, в соответствии с классификатором направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием в организациях высшего и (или) послевузовского образования с особым статусом и без особого статуса:
по направлениям подготовки кадров области образования "Педагогические науки" – 20 МРП;
по направлениям подготовки кадров областей образования "Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли", "Сельское хозяйство и биоресурсы", "Ветеринария", "Естественные науки, математика и статистика" – 19 МРП;
по направлениям подготовки кадров областей образования "Социальные науки, журналистика и информация", "Бизнес, управление и право", "Услуги" – 9 МРП;
по направлениям подготовки области образования "Искусство и гуманитарные науки" – 7 МРП.
Для определения значения показателя Xz за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2020 года;
6) Т – годовой фонд оплаты труда АУП и ППС, задействованного в образовательном процессе, на одного обучающегося в год рассчитывается по следующей формуле:
Т = Тосн + Ткомп,
где:

Тнег = W * 12 * sno * mp * kст * mv1,
Төтем = (ЛА + БЛА * f) * sno * mp * kст * mv1,
Тнег. – білім беру процесіне қатыстырылған ӘБП мен ОПҚ-ның өтемақылық төлемдерсіз жылдық еңбекақы төлеу қоры;
W – ӘБП мен ОПҚ-ның айлық еңбекақы төлеу қоры;
12 – айлық нормативтік шығындарды есептеуден жылдық нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін бір жылдағы айлар саны;
Төтем. – қызметкерлердің жыл сайынғы төленетін еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі;
kст – Заңның 1-бабының 19-2) тармақшасына және "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының ерекше мәртебесі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 14 ақпандағы № 66 қаулысымен бекітілген Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының ерекше мәртебесі туралы ережеге сәйкес ерекше мәртебесі бар жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының ОПҚ мен басшы жұмыскерлерінің белгіленген лауазымдық айлықақы мөлшерлеріне қосымша ақылар коэффициенті:
ерекше мәртебесі бар жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін – 1,2;
басқа жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін – 1;
mv1 – бір оқытушыға келетін білім алушылардың орташа санының арасалмақ коэффициенті мынаны құрайды:
бакалавриатта білім беру салаларының даярлау бағыттары бойынша:
"Өнер және гуманитарлық ғылымдар"; "Ветеринария" – 0,125;
"Педагогикалық ғылымдар" – 0,1;
"Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар"; "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары", "Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика", "Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат", "Бизнес, басқару және құқық", "Қызмет көрсету" – 0,083;
магистратурада – білім беру салаларындағы кадрларды даярлаудың барлық бағыттары бойынша - 0,167;
докторантурада – білім беру салаларындағы кадрларды даярлаудың барлық бағыттары бойынша – 0,25;
7) W – ӘБП мен ОПҚ-ның айына еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
W = (ЛА + БЛА * f) + БЛА * u,
мұндағы:
ЛА – БЛА-ны 18,3743 коэффициентіне көбейту жолымен анықталатын ОПҚ-ның лауазымдық айлықақысы;
f – ӘБП жалақысының ОПҚ жалақысындағы үлес салмағының коэффициенті – 4,88;
u – ғылыми дәреже үшін қосымша ақы коэффициенті – 0,685.
sno – әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар коэффициенті: 2023-2024 жылдарға – 1,0836;
2025 және одан кейінгі жылдарға – 1,0968;
mp – жұмыс берушінің міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдарының және жұмыс берушінің зейнетақы қорына зейнетақы жарналарының коэффициенті:

Тосн = W * 12 * sno * mp * kст * mv1,
Ткомп = (ДО + БДО * f) * sno * mp * kст * mv1,
где:
Тосн – годовой фонд оплаты труда АУП и ППС, задействованного в образовательном процессе, без учета компенсационных выплат;
W – фонд оплаты труда ППС и АУП в месяц;
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
Ткомп – годовой объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников;
kст – коэффициент доплат к установленным размерам должностных окладов ППС и руководящих работников организации высшего и (или) послевузовского образования, имеющей особый статус, согласно подпункту 19-2) статьи 1 Закона и Положению об особом статусе организаций высшего и (или) послевузовского образования, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2017 года № 66 "Об утверждении Положения об особом статусе организаций высшего и (или) послевузовского образования":
для организации высшего и (или) послевузовского образования, имеющей особый статус – 1, 2;
для прочих организаций высшего и (или) послевузовского образования – 1;
mv1 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного преподавателя составляет:
в бакалавриате по направлениям подготовки областей образования:
"Искусство и гуманитарные науки"; "Ветеринария" – 0,125;
"Педагогические науки" – 0,1;
"Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли", "Сельское хозяйство и биоресурсы", "Естественные науки, математика и статистика"; "Социальные науки, журналистика и информация"; "Бизнес, управление и право"; "Услуги" – 0,083;
в магистратуре – по всем направлениям подготовки областей образования – 0,167;
в докторантуре – по всем направлениям подготовки областей образования – 0,25;
7) W – фонд оплаты труда ППС и АУП в месяц рассчитывается по следующей формуле:
W = (ДО + БДО * f) + БДО * u,
где:
ДО – должностной оклад ППС в месяц определяется путем умножения БДО на коэффициент 18,3743;
f – коэффициент удельного веса заработной платы АУП в заработной плате ППС – 4,88;
u – коэффициент доплаты за ученую степень – 0,685;
sno – коэффициент социального налога и социальных отчислений: на 2023-2024 годы – 1,0836;
на 2025 и последующие годы – 1,0968;
mp – коэффициент отчислений работодателя в фонд обязательного медицинского страхования и пенсионных взносов работодателя в пенсионный фонд:

2023 жылға – 1,03;
2024 жылға – 1,045;
2025 жылға – 1,055;
2026 жылға – 1,065;
2027 жылға – 1,075;
2028 және одан кейінгі жылдарға – 1,08;
8) L – білім беру ортасына шығыстардың нормасы мына формула бойынша есептеледі:
L = Q + S,
мұндағы:
Q – білім беру процесіне қатыспайтын оқу-қосалқы персоналдың (бұдан әрі – ОҚП), қызмет көрсетуші және басқадай персоналдың (бұдан әрі - ҚКБП) бір жылда бір білім алушыға есептелген жылдық еңбекақы төлеу қоры;
S – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын ағымдағы күтіп-ұстауға арналған шығыстар нормасы банк, байланыс, интернет және күзет қызметтерін, коммуналдық қызметтерді сатып алумен байланысты шығыстарды, ғимаратты, компьютерлік және кеңсе техникасын ағымдағы жөндеу, ұстау және оған қызмет көрсету бойынша шығыстарды, жабдықтарды, кеңсе тауарларын, дәрі-дәрмек, жуғыш құралдарды, шаруашылық тауарларын сатып алу бойынша шығыстарды қамтиды – 42,79 АЕК;
S көрсеткішінің мәнін анықтау үшін 2020 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері негізге алынады.
9) Q – білім беру процесіне қатыспайтын ОҚП мен ҚКБП-ның бір білім алушыға есептегендегі жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Q = Qоқп + Qқкбп.,
мұндағы:
Qоқп. – ОҚП-ның жылдық еңбекақы қоры мына формула бойынша есептеледі:
Qоқп. = Q оқп.нег. + Qоқп.өтем,
мұндағы:
Qнег.оқп. – ӘБҚ-ның өтемақылық төлемдерсіз жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Q оқп.нег. = Fопқ. * 12 * sno * mp * mv2,
мұндағы:
mv2 – ОҚП-ның бір қызметкеріне келетін білім алушылардың орташа саны арақатынасының коэффициенті – 0,037;
Fоқп – ОҚП-ның айлық еңбекақы қоры мына формула бойынша есептеледі:
Fопқ. = БЛА * q,
мұндағы:
q – ОҚП жалақысының ОПҚ жалақысындағы үлес салмағының коэффициенті – 5,11;
10) Qоқп.өтем. – жыл сайынғы еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Qоқп.өтем. = БЛА * q * sno * mp * mv2,
11) Qопқ. – ОПҚ-ның жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Qопқ = Qопқ.нег. + Qоқп.өтем,
мұндағы:
Qопқ.нег. – ОПҚ-ның өтемақылық төлемдерсіз жылдық еңбекақы қоры мына формула бойынша есептеледі:
Qопқ.нег. = Fопқ * 12 * sno * mp * mv3,
мұндағы:
Fопқ. – ОПҚ-ның айлық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Fопқ = БЛА * h,
мұндағы:
h – ҚКБП жалақысының ОПҚ жалақысындағы үлес салмағының коэффициенті - 3,2;
mv3 – ОПҚ-ның бір қызметкеріне келетін білім алушылардың орташа саны арақатынасының коэффициенті - 0,125;
Qопқ.өтем. – жыл сайынғы еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Qопқ.өтем.= БЛА * h * sno * mp * mv3,

на 2023 год – 1,03;
на 2024 год – 1,045;
на 2025 год - 1,055;
на 2026 год – 1,065;
на 2027 год – 1,075;
на 2028 и последующие годы – 1,08.
8) L – норма расходов образовательной среды рассчитывается по формуле:
L = Q + S,
где:
Q – годовой фонд оплаты труда учебно-вспомогательного (далее – УВП), обслуживающего и прочего персонала (далее – ОПП), не участвующего в образовательном процессе, на одного обучающегося в год;
S – норма расходов на текущее содержание организации высшего и (или) послевузовского образования, включает в себя расходы, связанные с услугами банка, связи и интернета, охраны, коммунальных служб, по текущему ремонту, содержанию и обслуживанию зданий, компьютерной и оргтехники, по приобретению оборудования, канцелярских товаров, медикаментов, моющих средств, хозяйственных товаров – 42,79 МРП.
Для определения значения показателя S за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2020 года;
9) Q – годовой фонд оплаты труда УВП и ОПП, не участвующего в образовательном процессе, на одного обучающегося в год рассчитывается по следующей формуле:
Q = Qувп + Qопп,
где:
Qувп – годовой фонд оплаты труда УВП рассчитывается по следующей формуле:
Qувп = Qосн.увп + Qкомп.увп
где:
Qосн.увп – годовой фонд оплаты труда УВП без компенсационных выплат рассчитывается по следующей формуле:
Qосн.увп = Fувп * 12 * sno * mp * mv2,
где:
mv2 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного работника УВП – 0,037;
Fувп – месячный фонд оплаты труда УВП рассчитывается по формуле:
Fувп = БДО * q,
где:
q – коэффициент удельного веса заработной платы УВП в заработной плате ППС – 5,11;
10) Qкомп.увп – годовой объем расходов на выплату пособия на оздоровление к ежегодному трудовому отпуску рассчитывается по формуле:
Qкомп.увп = БДО * q * sno * mp * mv2,
11) Qопп – годовой фонд оплаты труда ОПП рассчитывается по следующей формуле:
Qопп = Qосн.опп + Qкомп.опп,
где:
Qосн.опп – годовой фонд оплаты труда ОПП без компенсационных выплат рассчитывается по формуле:
Qосн.опп = Fопп * 12 * sno * mp * mv3,
где:
Fопп – месячный фонд оплаты труда ОПП рассчитывается по формуле:
Fопп = БДО * h,
где:
h – коэффициент удельного веса заработной платы ОПП в заработной плате ППС – 3,2;
mv3 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного работника ОПП – 0,125;
Qкомп.опп – годовой объем расходов на выплату пособия на оздоровление к ежегодному трудовому отпуску рассчитывается по формуле:
Qкомп.опп = БДО * h * sno * mp * mv3,

12) Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі (Vk) мына формула бойынша анықталады:
Vk = ∑ (Kz * Nz cred * Контz),
мұндағы:
Kz – бір білім алушыға арналған кредиттердің жоспарланған жылдық саны;
Nz. cred – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары бөлінісіндегі бір академиялық кредит құнының нормативі.
Бір жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кадрлар даярлаудың бірнеше бағыты іске асырылатын жағдайда кредиттік оқыту технологиясы ескерілген жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі кадрларды даярлау бағыттары мен білім беру деңгейлері бойынша білім берудің кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемдерін қосу жолымен анықталады;
13) Nz cred – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі бағыттағы кадрларды даярлау бағыттары бөлінісіндегі бір академиялық кредит құнының нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nz cred = Nz /60,
мұндағы:
60 – "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шiлдедегi № 2 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28916 болып тіркелді) сәйкес айқындалған академиялық кредиттер санының есептік орташа жылдық көрсеткіші.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 13.11.2023 № 577 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша стратегиялық әріптестік шеңберінде іске асырылатын бірлескен білім беру бағдарламалары, сондай-ақ шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының филиалдары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін және жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеу мынадай формулалар бойынша жүргізіледі:
1) Vжқ1 – Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша стратегиялық әріптестік шеңберінде іске асырылатын, қазақстандық үлгідегі дипломды алатын бірлескен білім беру бағдарламалары, сондай-ақ шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының филиалдары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:

12) объем подушевого нормативного финансирования высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения (Vk) определяется по формуле:
Vk = ∑ (Kz * Nz cred * Контz),
где:
Kz – планируемое годовое количество кредитов на одного обучающегося;
Nz cred – норматив стоимости одного академического кредита в разрезе направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием.
При реализации в одной организации высшего и (или) послевузовского образования более одного направления подготовки кадров объем подушевого нормативного финансирования с учетом кредитной технологии обучения определяется путем суммирования объемов подушевого нормативного финансирования с учетом кредитной технологии обучения по направлениям подготовки кадров и уровням образования;
13) Nz cred – норматив стоимости одного академического кредита в разрезе направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским направлением рассчитывается по формуле:
Nz cred = Nz /60,
где:
60 – расчетный среднегодовой показатель количества академических кредитов, определенный в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28916).
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра науки и высшего образования РК от 13.11.2023 № 577 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Расчет объема подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования и подушевого норматива финансирования для организаций высшего и (или) послевузовского образования, по совместным образовательным программам, реализуемым в рамках стратегического партнерства с зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования, а также филиалов зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования , созданных по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования, производится по следующим формулам:
1) Vпф1 – годовой объем подушевого нормативного финансирования организаций высшего и (или) послевузовского образования по совместным образовательным программам, реализуемым в рамках стратегического партнерства с зарубежной организацией высшего и (или) послевузовского образования, а также филиалов зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, созданных по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования, c получением диплома казахстанского образца, рассчитывается по формуле:

V жқ1 = Nzb1 * Контzb1,
мұндағы:
Nzb1 – бакалавриатта жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Контzb1 – бакалавриатта білім алушылардың жыл сайынғы контингенті;
Nzb1 – бакалавриатта жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nzb1 = Т+Xz+ A+ S,
мұндағы:
Т – білім беру процесіне тартылған ӘБП-ның және ПОҚ-ның жылына бір білім алушыға шаққандағы жылдық еңбекақы төлеу қоры;
Xz – кадрларды даярлаудың техникалық және ауыл шаруашылығы бағыттары бойынша жылына бір білім алушыға есептегенде жоғары білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартын орындау шеңберінде білім алушылардың оқу-әдістемелік әдебиеттерді сатып алуға, зертханалық, практикалық, теориялық және жеке сабақтарының академиялық ұтқырлығын ұйымдастыруға арналған оқу шығыстары – 19 АЕК;
АЕК – жыл сайын республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін айлық есептік көрсеткіш. Айлық есептік көрсеткішке баламалы көрсеткіштердің мәндерін айқындау үшін негіз ретінде 2022 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері алынады;
А – кадрларды даярлаудың техникалық және ауыл шаруашылығы бағыттары үшін оқу құралдары мен жабдықтардың амортизация нормасы 64 АЕК-ті құрайды;
Т – білім беру процесіне тартылған ӘБП және ПОҚ еңбегіне ақы төлеудің жылдық қоры жылына бір білім алушыға төменде келтірілген персонал құрамы негізге алына отырып есептеледі.
Мәтін бойынша қолданылатын аббревиатура
Персонал
Саны (штат бірлігі)
1 қызметкерге шаққандағы жалақы мөлшері теңгемен
АЕК-те 1 қызметкерге шаққандағы жалақы мөлшері
ПОҚ
Профессорлық-оқытушылық құрам (ПОҚ):

Vпф1 = Nzb1 * Контzb1,
где:
Nzb1 – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год на бакалавриате;
Контzb1 – ежегодный контингент обучающихся на бакалавриате;
Nzb1 – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год на бакалавриате рассчитывается по формуле:
Nzb1 = Т+Xz+ A+ S,
где:
Т – годовой фонд оплаты труда АУП и ППС, задействованного в образовательном процессе, в расчете на одного обучающегося в год;
Xz – учебные расходы, предназначенные для приобретения учебно-методической литературы, организации академической мобильности лабораторных, практических, теоретических и индивидуальных занятий, обучающихся в рамках выполнения государственного общеобязательного стандарта высшего образования в расчете на одного обучающегося в год по техническим и сельскохозяйственным направлениям подготовки кадров – 19 МРП;
МРП – месячный расчетный показатель, устанавливаемый ежегодно законом о республиканском бюджете. Для определения значений показателей, эквивалентных месячному расчетному показателю, за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2022 года;
A – норма амортизации учебных приборов и оборудования для технических и сельскохозяйственных направлений подготовки кадров составляет – 64 МРП;
Т – годовой фонд оплаты труда АУП и ППС, задействованного в образовательном процессе, на одного обучающегося в год рассчитывается исходя из нижеприведенного состава персонала.
Аббревиатура, применяемая по тексту
Персонал
Количество (штатных единиц)
Размер заработной платы на 1 работника в тенге
Размер заработной платы на 1 работника в МРП
ППС
Профессорско-преподавательский состав (ППС):

Жалақыны есептеу 2021 жылғы 15 қарашаға белгіленген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бағамы бойынша 1 АҚШ доллары үшін 430 теңге баламасында ұлттық валютада жүргізілді;
12 – айына нормативтік шығындарды есептеуден жылына нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін жылына айлар саны;
sno – әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар коэффициенті:
отандық қызметкерлер үшін snokz – 1,0836;
2025 және одан кейінгі жылдарға – 1,0968;
шетелдік қызметкерлер үшін snoin – 1,095;
mp – жұмыс берушінің қосымша міндетті зейнетақы жарналарының және міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың коэффициенті:
2023 жылға – 1,03;
2024 жылға – 1,045;
2025 жылға – 1,055;
2026 жылға – 1,065;
2027 жылға – 1,075;
2028 жылға және одан кейінгі жылдарға – 1,08;
mvпоқ – бір оқытушыға келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициентін құрайды:
бір шетелдік оқытушыға mvпоқin – 0,02;
бір отандық оқытушыға mvпоқkz – 0,047;
mvәбп – ӘБП бір қызметкеріне келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті:
бір шетелдік мидл менеджментке mvәбпin1 – 0,0033;
бір шетелдік топ-менеджментке mvәбпin2– 0,001;
бір шетелдік халықаралық менеджментке mvәбпin3 – 0,00067;
бір отандық менеджментке mvәбпkz1 – 0,00067;
бір ӘБП кіші құрамға mvәбпkz2 – 0,031;
S – халықаралық білім беру бағдарламаларын енгізу коэффициенті – 102,024 АЕК.
2) Vжқ2 – ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымымен стратегиялық әріптестік шеңберінде іске асырылатын, қос диплом алатын білім беру бағдарламалары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
V жқ2 = Nzb2* Контzb2,
мұндағы:
Контzb2 – бакалавриатта білім алушылардың жыл сайынғы контингенті;
Nzb2 – бакалавриатта жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі, мына формула бойынша айқындалады:
Nzb2 = Nzb1 + L1,
мұндағы:
L1 – Солтүстік Америка елдерінің шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен қос диплом бағдарламасы бойынша бір білім алушыға жылына 752,693 АЕК есебінен шығыстар;
3) Vжқ3 – ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының филиалдары шеңберінде іске асырылатын, қос диплом алатын білім беру бағдарламалары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі, мына формула бойынша есептеледі:

Расчет заработной платы произведен в национальной валюте в эквиваленте 430 тенге за 1 доллар США по курсу Национального Банка Республики Казахстан, установленному на 15 ноября 2021 года;
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
sno – коэффициент социального налога и социальных отчислений:
для отечественного персонала snokz – 1,0836;
на 2025 и последующие годы – 1,0968;
для иностранного персонала snoin – 1,095;
mp – коэффициент дополнительных обязательных пенсионных взносов работодателя и отчислений в фонд обязательного медицинского страхования:
на 2023 год – 1,03;
на 2024 год – 1,045
на 2025 год – 1,055;
на 2026 год – 1,065;
на 2027 год – 1,075;
на 2028 и последующие годы – 1,08;
mvппс – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного преподавателя составляет:
на одного иностранного преподавателя mvппсin – 0,02;
на одного отечественного преподавателя mvппсkz – 0,047;
mvауп – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного работника АУП составляет:
на одного иностранного мидл-менеджмента mvаупin1 – 0,0033;
на одного иностранного топ-менеджмента mvаупin2 – 0,001;
на одного международного менеджмента mvаупin3 – 0,00067;
на одного отечественного менеджмента mvаупkz1 – 0,00067;
на одного младшего состава АУП mvаупkz2 – 0,031;
S – коэффициент внедрения международных образовательных программ – 102,024 МРП.
2) Vпф2 – годовой объем подушевого нормативного финансирования организаций высшего и (или) послевузовского образования, по образовательным программам, реализуемым в рамках стратегического партнерства с зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования, созданных по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования, с получением двойного диплома, рассчитывается по формуле:
Vпф2 = Nzb2* Контzb2,
где:
Контzb2 – ежегодный контингент обучающихся на бакалавриате;
Nzb2 – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год на бакалавриате, определяется по формуле:
Nzb2 = Nzb1 + L1,
где:
L1 – расходы за одного обучающегося по программе двойного диплома с зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования стран Северной Америки из расчета 752,693 МРП в год;
3) Vпф3 – годовой объем подушевого нормативного финансирования организаций высшего и (или) послевузовского образования по образовательным программам, реализуемым в рамках филиалов зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, созданных по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования, с получением двойного диплома, рассчитывается по формуле:

Vжқ3 = Nzb3 * Контzb3,
мұндағы:
Контzb3 – бакалавриатта білім алушылардың жыл сайынғы контингенті;
Nzb3 – бакалавриатта жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі, мына формула бойынша айқындалады:
Nzb3 = Nzb1 - S + L2,
мұндағы: L2 – Еуропа елдерінің шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен қос диплом бағдарламасы бойынша бір білім алушыға жылына 698,845 АЕК есебінен шығыстар.
Шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымына төлем барлық оқу кезеңі үшін (4 жыл) тең үлестермен шарт негізінде жүзеге асырылады. L1 және L2 есебі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 2022 жылғы 27 желтоқсанға белгіленген бағамы бойынша 1 АҚШ доллары үшін 461,1 теңге эквивалентінде ұлттық валютада жүргізілді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 06.09.2023 № 462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 22.04.2024 № 181 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
6. Оқытудың кредиттік технологиясын ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі Әдістеменің 4-тармағының 12) және 13) тармақшаларына сәйкес айқындалады.
7. Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық шарттар негізінде құрылған, Қазақстан Республикасының заңнамасы негізінде әрекет ететін және таратылатын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін және жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеу мына формулалар бойынша жүргізіледі:
1) Vжқ – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді (бакалавриат және магистратура) жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Vжқ = ∑ (Nb * Контb) + ∑ (Nm * Контm),
мұндағы:
Nb – бакалавриатта жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Nm – магистратурада жылына бір білім алушыға жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Контb – бакалавриатта білім алушылардың орташа жылдық контингенті;
Контm – магистратурада білім алушылардың орташа жылдық контингенті;
Контb, Контm мына формула бойынша есептеледі:
Контb, m = жыл басына білім алушылардың саны + оқуға жаңадан қабылданатындардың 1/3 – күтілетін түлектер санының 1/2 – оқудан шығатындардың болжалды саны + оқуға келетін білім алушылардың болжалды саны.
Бір жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кадрларды даярлаудың бірнеше бағыты іске асырылатын жағдайда жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі кадрларды даярлау бағыттары және білім беру деңгейлері бойынша бір білім алушыға есептелген жан басына шаққандағы нормативтің негізінде жиынтық түрде анықталады;

Vпф3 = Nzb3 * Контzb3,
где:
Контzb3 – ежегодный контингент обучающихся на бакалавриате;
Nzb3 – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год на бакалавриате, определяется по формуле:
Nzb3 = Nzb1 - S + L2,
где:
L2 – расходы за одного обучающегося по программе двойного диплома с зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования стран Европы из расчета 698,845 МРП в год.
Выплата зарубежной организации высшего и (или) послевузовского образования осуществляется на основании договора, равными долями за весь период обучения (4 года).
Расчет L1 и L2 произведен в национальной валюте в эквиваленте 461,1 тенге за 1 доллар США по курсу Национального Банка Республики Казахстан, установленному на 27 декабря 2022 года.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 06.09.2023 № 462 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра науки и высшего образования РК от 22.04.2024 № 181 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Объем подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения определяется в соответствии с подпунктами 12) и 13) пункта 4 Методики.
7. Расчет объема подушевого нормативного финансирования и норматива подушевого финансирования для организаций высшего и (или) послевузовского образования, созданных на основании международных договоров на территории Республики Казахстан, действующих и ликвидируемых на основании законодательства Республики Казахстан производится по следующим формулам:
1) Vпф – годовой объем подушевого нормативного финансирования высшего и послевузовского образования (бакалавриат и магистратура) рассчитывается по формуле:
Vпф = ∑ (Nb * Контb) + ∑ (Nm * Контm),
где:
Nb – норматив подушевого финансирования на одного обучающегося в год в бакалавриате;
Nm – норматив подушевого финансирования на одного обучающегося в год в магистратуре;
Контb – среднегодовой контингент обучающихся в бакалавриате;
Контm – среднегодовой контингент обучающихся в магистратуре;
Контb, Контm рассчитываются по следующей формуле:
Контb, m = число обучающихся на начало года + 1/3 приема на обучение – 1/2 ожидаемого выпуска обучающихся – ожидаемый отсев обучающихся + ожидаемое прибытие обучающихся.
При реализации в одной организации высшего и (или) послевузовского образования более одного направления подготовки кадров объем подушевого нормативного финансирования определяется суммарно, исходя из подушевого норматива финансирования на одного обучающегося по направлениям подготовки кадров и уровням образования;

2) Nb/m – бакалавриатта / магистратурада жылына бір білім алушыға қаржыландырудың жан басына шаққандағы нормативі Қазақстан Республикасында (бұдан әрі – ҚР) және Ресей Федерациясында (бұдан әрі – РФ) оқуға тиесілі шығыстар нормативінің сомасынан тұрады, мына формула бойынша есептеледі:
Nb/m = Nb/m kz+ Nb/m rus,
мұндағы:
Nb/m kz – ҚР-да бакалавриатта / магистратурада жылына бір білім алушыға арналған шығыстар нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nb/m kz = F + K + Р + S + U + А;
Nb/m rus – РФ-да бакалавриатта / магистратурада жылына бір білім алушыға арналған шығыстар нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nb/m rus = O + Kс + М;
3) F – жылына бір білім алушыға есептегенде, білім беру процесі персоналының (ӘБП және ПОҚ), білім беру ортасы персоналының (оқу-қосалқы персонал (бұдан әрі – ОҚП) және қызмет көрсетуші персоналдың (бұдан әрі – ҚКП) еңбегіне ақы төлеудің жылдық қорын қамтитын персоналдың жалпы жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
F = Т + Q,
Т – ӘБП мен ПОҚ-ның бір жылда бір білім алушыға есептегендегі жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
T = Tнег + Tөтем,
мұндағы:
Тнег – ӘБП мен ПОҚ-ның өтемақылық төлемдерсіз жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Тнег = W *12 * sno * mp * mv1;
Төтем – қызметкерлердің жыл сайынғы төленетін еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Төтем = (ЛА + БЛА * f) * sno * mp * mv1,
мұндағы:
W – ӘБП мен ПОҚ-ның айлық еңбекақы төлеу қоры;
12 – айлық нормативтік шығындарды есептеуден жылдық нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін бір жылдағы айлар саны;
sno – әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар коэффициенті– 1,0836;
2025 жылдан бастап – 1,0968;
mp – жұмыс берушінің міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар коэффициенті:
2023 жылға – 1,03;
2024 жылға – 1,045;
2025 жылға – 1,055;
2026 жылға – 1,065;
2027 жылға – 1,075;
2028 жылдан бастап – 1,08;
mv1 – бір оқытушыға келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті:
бакалавриатта – 0,167;
магистратурада – 0,2;
W – ӘБП мен ПОҚ-ның айлық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
W = (ЛА + БЛА * f) + БЛА * u,
мұндағы:
ЛА – базалық лауазымдық айлықақыны (БЛА) 10,2336 коэффициентіне көбейту жолымен анықталатын ПОҚ-ның лауазымдық айлықақысы;
f – ӘБП жалақысының ПОҚ жалақысындағы үлес салмағының коэффициенті– 6,25;
u – ғылыми дәреже үшін қосымша ақы коэффициенті – 1,71;
Q – жылына бір білім алушыға ОҚП және ҚП жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Q = Qоқп + Qқп,
мұндағы:
Qоқп – ОҚП жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Qоқп = Qнег.оқп + Qөтем.оқп,
мұндағы:
Qнег.оқп – ОПҚ-ның өтемақылық төлемдерсіз жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:

2) Nb/m – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год в бакалавриате / магистратуре состоит из суммы норматива расходов, приходящихся на обучение в Республике Казахстан (далее – РК) и на обучение в Российской Федерации (далее – РФ), рассчитывается по следующей формуле:
Nb/m = Nb/m kz+ Nb/m rus,
где:
Nb/m kz – норматив расходов на одного обучающегося в год в бакалавриате / магистратуре в РК рассчитывается по формуле:
Nb/m kz = F + K + Р + S + U + А;
Nb/m rus – норматив расходов на одного обучающегося в год в бакалавриате / магистратуре в РФ рассчитывается по формуле:
Nb/m rus = O + Kс + М;
3) F – общий годовой фонд оплаты труда персонала, включающий годовой фонд оплаты труда персонала образовательного процесса (АУП и ППС) и персонала образовательной среды (учебно-вспомогательный персонал (далее – УВП) и обслуживающий персонал (далее – ОП)), в расчете на одного обучающегося в год и рассчитывается по формуле:
F = Т + Q,
Т – годовой фонд оплаты труда АУП и ППС в расчете на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
T = Tосн + Tкомп,
где:
Тосн – годовой фонд оплаты труда АУП и ППС без учета компенсационных выплат рассчитывается по формуле:
Тосн = W *12 * sno * mp * mv1;
Ткомп – годовой объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников рассчитывается по формуле:
Ткомп = (ДО + БДО * f) * sno * mp * mv1,
где:
W – фонд оплаты труда ППС и АУП в месяц;
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
sno – коэффициент социального налога и социальных отчислений – 1,0836;
с 2025 года – 1,0968;
mp – коэффициент отчислений работодателя в фонд обязательного медицинского страхования:
на 2023 год – 1,03;
на 2024 год – 1,045;
на 2025 год – 1,055;
на 2026 года – 1,065;
на 2027 год – 1,075;
с 2028 года – 1,08;
mv1 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного преподавателя составляет:
в бакалавриате – 0,167;
в магистратуре – 0,2;
W – фонд оплаты труда ППС и АУП в месяц рассчитывается по следующей формуле:
W = (ДО + БДО * f) + БДО * u,
где:
ДО – должностной оклад ППС в месяц определяется путем умножения базового должностного оклада (БДО) на коэффициент 10,2336;
f – коэффициент удельного веса заработной платы АУП в заработной плате ППС – 6,25;
u – коэффициент доплаты за ученую степень – 1,71;
Q – годовой фонд оплаты труда УВП и ОП на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Q = Qувп + Qоп,
где:
Qувп – годовой фонд оплаты труда УВП рассчитывается по формуле:
Qувп = Qосн.увп + Qкомп.увп,
где:
Qосн.увп – годовой фонд оплаты труда УВП без компенсационных выплат рассчитывается по формуле:

Qнег.оқп = Gоқп * 12 * sno * mp * mv2,
мұндағы:
Gоқп – ОПҚ-ның айлық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Gоқп = БЛА * q,
мұндағы:
q – ОҚП жалақысының ПОҚ жалақысындағы үлес салмағының коэффициенті – 4,38;
mv2 – ОҚП-ның бір қызметкеріне келетін білім алушылардың орташа саны арақатынасының коэффициенті– 0,037;
Qөтем.оқп – жыл сайынғы еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Qөтем.оқп = БЛА * q * sno * mp * mv2;
Qқкп – ҚКП жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Qқкп = Qнег.қкп + Qөтем.қкп,
мұндағы:
Qнег.қп – ҚКП-ның өтемақылық төлемдерсіз жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:

Qосн.увп = Gувп * 12 * sno * mp * mv2,
где:
Gувп – месячный фонд оплаты труда УВП рассчитывается по формуле:
Gувп = БДО * q,
где:
q – коэффициент удельного веса заработной платы УВП в заработной плате ППС – 4,38;
mv2 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного работника УВП – 0,037;
Qкомп.увп – годовой объем расходов на выплату пособия на оздоровление к ежегодному трудовому отпуску рассчитывается по формуле:
Qкомп.увп = БДО * q * sno * mp * mv2;
Qоп – годовой фонд оплаты труда ОП рассчитывается по формуле:
Qоп = Qосн.оп + Qкомп.оп,
где:
Qосн.оп – годовой фонд оплаты труда ОП без компенсационных выплат рассчитывается по формуле:

Qнег.қкп = Gқкп * 12 * sno * mp * mv3,
мұндағы:
Gқкп – ҚКП-ның айлық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Gқкп = БЛА * h,
мұндағы:
h – ҚКП жалақысының ОПҚ жалақысындағы үлес салмағының коэффициенті – 2,98;
mv3 – ҚКП-ның бір қызметкеріне келетін білім алушылардың орташа саны арақатынасының коэффициенті – 0,063;
Qөтем.қкп – жыл сайынғы еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Qөтем.қкп = БЛА * h * sno * mp * mv3;

Qосн.оп = Gоп * 12 * sno * mp * mv3,
где:
Gоп – месячный фонд оплаты труда ОП рассчитывается по формуле:
Gоп = БДО * h,
где:
h – коэффициент удельного веса заработной платы ОП в заработной плате ППС – 2,98;
mv3 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного работника ОП – 0,063;
Qкомп.оп – годовой объем расходов на выплату пособия на оздоровление к ежегодному трудовому отпуску рассчитывается по формуле:
Qкомп.оп = БДО * h * sno * mp * mv3;

4) K – білім беру процесін ұйымдастыру және жүргізу мақсатында ПОҚ және ӘБП-ны іссапарға жіберуге байланысты шығыстар нормасы жылына бір білім алушыға есептегенде, мынаған сәйкес қабылданады:
Мәтін бойынша қолданылатынаббревиатура,
Шығыстың түрі
Бакалавриатта бір білім алушыға бір жылдағы шығыстар нормасы, АЕК*
Магистратурада бір білім алушыға бір жылдағы шығыстар нормасы,
АЕК*
К
Оқу процесі шеңберінде М.В.Ломоносов атындағы Мәскеу мемлекеттік университетінің Қазақстандағы филиалының (бұдан әрі – ММУ ҚФ) ПОҚ іссапарларына арналған шығыстар

4) K – норма расходов, связанных с командированием ППС и АУП с целью организации и проведения образовательного процесса, из расчета на одного обучающегося в год принимается согласно следующему:
Аббревиатура, применяемая по тексту
Вид расхода
Норма расходов в год на одного обучающегося в бакалавриате, в МРП*
Норма расходов в год на одного обучающегося в магистратуре, в МРП*
K
Расходы на командировки ППС Казахстанского филиала Московского государственного университета имени М.В. Ломоносова (далее – КФ МГУ) в рамках учебного процесса

5) Р – ҚР аумағында білім алушылардың оқу практикасынан өтуіне байланысты шығыстар нормасы жылына бір білім алушыға есептегенде, мынаған сәйкес қабылданады:
Мәтін бойынша қолданылатын аббревиатура
Шығыстың түрі
Бір білім алушыға бір жылдағы шығыстар нормасы, АЕК*
Р
Студенттердің оқу және өндірістік практикасына арналған шығыстар, оның ішінде:
8,17
Филология
1,62
Экология бірінші курс
4,62
Экология екінші курс
1,93

5) Р – норма расходов, связанных с прохождением учебной практики обучающихся на территории РК, из расчета на одного обучающегося в год принимается согласно следующему:
Аббревиатура, применяемая по тексту
Вид расхода
Норма расходов в год на одного обучающегося, в МРП*
Р
Расходы на учебные и производственные практики студентов, в том числе:
8,17
Филология
1,62
Экология первый курс
4,62
Экология второй курс
1,93

Ескертпе: *Р мәнін анықтау үшін 2022 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері негізге алынады;
6) S – білім алушылар үшін оқу корпустары мен жатақханаларды ағымдағы күтіп-ұстауға және оларға қызмет көрсетуге арналған шығыстар нормасы жылына бір білім алушыға есептегенде, мынаған сәйкес қабылданады:
Мәтін бойынша қолданылатын аббревиатура
Шығыстың түрі
Бакалавриатта / магистратурада бір білім алушыға бір жылдағы шығыстар нормасы, АЕК*
S
Білім алушылар үшін оқу корпустары мен жатақханаларды ағымдағы күтіп-ұстауға және оларға қызмет көрсетуге арналған шығыстар нормасы
83
Ескерту: * S мәнін анықтау үшін 2022 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері негізге алынады;
7) U – оқу-әдістемелік әдебиеттер мен ғылыми әдебиеттерді сатып алуға байланысты шығыстар нормасы жылына бір білім алушыға есептегенде, мынаған сәйкес қабылданады:
Мәтін бойынша қолданылатын аббревиатура
Шығыстың түрі
Бакалавриатта / магистратурада бір білім алушыға бір жылдағы шығыстар нормасы, АЕК*
U
Оқу-әдістемелік, ғылыми әдебиеттерді сатып алуға арналған шығыстар нормасы
5
Ескерту: * U мәнін анықтау үшін 2022 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері негізге алынады;
8) А – жылына бір білім алушыға негізгі құралдарды және материалдық емес активтерді сатып алуға байланысты шығыстар нормасы мынаған сәйкес қабылданады:
Мәтін бойынша қолданылатын аббревиатура
Шығыстың түрі
Бакалавриатта / магистратурада бір білім алушыға бір жылдағы шығыстар нормасы, АЕК*
А
Негізгі құралдарды және материалдық емес активтерді сатып алуға байланысты шығыстар нормасы
10
Ескерту: * А мәнін анықтау үшін 2022 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері негізге алынады;
9) O – ММУ ҚФ-да білім алушыларды іссапарға жіберуге және оқытуға байланысты шығыстар нормасы жылына бір білім алушыға есептегенде, мынаған сәйкес қабылданады:
Мәтін бойынша қолданылатын аббревиатура
Шығыстың түрі
Бакалавриатта бір білім алушыға бір жылдағы шығыстар нормасы, АЕК*
Магистратурада бір білім алушыға бір жылдағы шығыстар нормасы, АЕК*
О
ММУ ҚФ-да оқуға байланысты шығыстар нормасы

Примечание: * для определения значения Р за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2022 года;
6) S – норма расходов на текущее содержание и обслуживание учебных корпусов и общежития для обучающихся, из расчета на одного обучающегося в год принимается согласно следующему:
Аббревиатура, применяемая по тексту
Вид расхода
Норма расходов в год на одного обучающегося в бакалавриате / магистратуре, в МРП*
S
Норма расходов на текущее содержание и обслуживание учебных корпусов и общежития для обучающихся
83
Примечание: * для определения значения S за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2022 года;
7) U – норма расходов, связанных с приобретением учебно-методической литературы и научной литературы, из расчета на одного обучающегося в год принимается согласно следующему:
Аббревиатура, применяемая по тексту
Вид расхода
Норма расходов в год на одного обучающегося в бакалавриате/ магистратуре, в МРП*
U
Норма расходов на приобретение учебно-методической, научной литературы
5
Примечание: * для определения значения U за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2022 года;
8) А – норма расходов, связанных с приобретением основных средств и нематериальных активов на одного обучающегося в год принимается согласно следующему:
Аббревиатура, применяемая по тексту
Вид расхода
Норма расходов в год на одного обучающегося в бакалавриате / магистратуре, в МРП*
А
Норма расходов на основных средств и нематериальных активов
10
Примечание: * для определения значения А за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2022 года;
9) O – норма расходов, связанных с командированием и обучением обучающихся в КФ МГУ, из расчета на одного обучающегося в год принимается согласно следующему:
Аббревиатура, применяемая по тексту
Вид расхода
Норма расходов в год на одного обучающегося в бакалавриате, в МРП*
Норма расходов в год на одного обучающегося в магистратуре, в МРП*
О
Норма расходов на обучение в КФ МГУ

284,74
260
Ескерту: * О мәнін анықтау үшін 2022 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері негізге алынады;
10) M – ММУ ҚФ-да білім алушыларды медициналық сақтандырумен байланысты шығыстар нормасы жылына бір білім алушыға есептегенде, мынаған сәйкес қабылданады:
Мәтін бойынша қолданылатын аббревиатура
Шығыстың түрі
Бакалавриатта бір білім алушыға бір жылдағы шығыстар нормасы, АЕК*
Магистратурада бір білім алушыға бір жылдағы шығыстар нормасы, АЕК*
М
Медициналық сақтандырумен байланысты шығыстар нормасы
4,84
7,43

284,74
260
Примечание: * для определения значения О за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2022 года;
10) M – норма расходов, связанных с медицинским страхованием обучающихся в КФ МГУ, из расчета на одного обучающегося в год принимается согласно следующему:
Аббревиатура, применяемая по тексту
Вид расхода
Норма расходов в год на одного обучающегося в бакалавриате, в МРП*
Норма расходов в год на одного обучающегося в магистратуре, в МРП*
М
Норма расходов на медицинскую страховку
4,84
7,43

Ескерту: * М мәнін анықтау үшін 2022 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері негізге алынады;
11) Кс – ММУ ҚФ-да оқу үшін білім алушыларды іссапарға жіберуге байланысты шығыстар нормасы жылына бір білім алушыға есептегенде, мынаған сәйкес қабылданады:
Мәтін бойынша қолданылатын аббревиатура
Шығыстың түрі
Бакалавриатта бір білім алушыға бір жылдағы шығыстар нормасы, АЕК*
Магистратурада бір білім алушыға бір жылдағы шығыстар нормасы, АЕК*
Кс
Білім алушылар үшін іссапар шығыстарының нормасы, оның ішінде:
89,18
103,63
көлікпен жол жүру шығындары
20,87
35,63
жатақханада тұру
68,31
68

Примечание: * для определения значения М за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2022 года;
11) Кс – норма расходов, связанных с командированием обучающихся для обучения в КФ МГУ, из расчета на одного обучающегося в год принимается согласно следующему:
Аббревиатура, применяемая по тексту
Вид расхода
Норма расходов в год на одного обучающегося в бакалавриате, в МРП*
Норма расходов в год на одного обучающегося в магистратуре, в МРП*
Кс
Норма командировочных расходов для обучающихся, в том числе:
89,18
103,63
транспортные расходы
20,87
35,63
проживание в общежитии
68,31
68

Ескерту: * Кс мәнін анықтау үшін 2022 жылғы 1 қаңтарға белгіленген АЕК мөлшері негізге алынады;
12) кредиттік оқыту технологиясын (Vk) ескере отырып, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі мына формула бойынша анықталады:
Vk = ∑ (Kr * Ncred * Конт),
мұндағы:
Kr – бір білім алушыға жоспарланатын жылдық кредиттер саны;
Ncred – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары бөлінісінде бір академиялық кредит құнының нормативі.
Бір жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кадрларды даярлаудың бір бағыттан артық бағыты іске асырылған жағдайда оқытудың кредиттік технологиясын ескере отырып, жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі кадрларды даярлау бағыттары мен білім деңгейлері бойынша оқытудың кредиттік технологиясын ескере отырып, жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін жинақтау жолымен анықталады;
13) Ncred – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары бөлінісінде бір академиялық кредит құнының нормативі мынад формула бойынша есептеледі:
Ncred = Nb/m /60,
мұндағы:
60 – "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шілдедегі № 2 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28916 болып тіркелген) бекітілген жоғары білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес айқындалған академиялық кредиттер санының есептік орташа жылдық көрсеткіші.
Ескерту. Әдістеме 7-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 06.09.2023 № 462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Шетелдік жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық шарттар негізінде Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша құрылған жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін және жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін есептеу мына формулалар бойынша жүргізіледі:
1) Vжқ – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі (бакалавриат және магистратура) білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Vжқ = ∑ (Nb * Контb) + ∑ (Nm * Контm),
мұндағы:
Nb – бакалавриатта бір білім алушыға бір жылға есептелген жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Nm – магистратурада бір білім алушыға бір жылға есептелген жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі;
Контb – бакалавриатта білім алушылардың орташа жылдық контингенті;
Контm – магистратурада білім алушылардың орташа жылдық контингенті;
Контb, Контm, мына формула бойынша есептеледі:

Примечание: * для определения значения Кс за основу берется размер МРП, установленный на 1 января 2022 года;
12) объем подушевого нормативного финансирования высшего и (или) послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения (Vk) определяется по формуле:
Vk = ∑ (Kr * N cred * Конт),
где:
Kr – планируемое годовое количество кредитов на одного обучающегося;
N cred – норматив стоимости одного академического кредита в разрезе направлений подготовки кадров с высшим и (или) послевузовским образованием.
При реализации в одной организации высшего и (или) послевузовского образования более одного направления подготовки кадров объем подушевого нормативного финансирования с учетом кредитной технологии обучения определяется путем суммирования объемов подушевого нормативного финансирования с учетом кредитной технологии обучения по направлениям подготовки кадров и уровням образования;
13) N cred – норматив стоимости одного академического кредита в разрезе направлений подготовки кадров с высшим и (или) послевузовским образованием рассчитывается по формуле:
Ncred = Nb/m /60,
где:
60 – расчетный среднегодовой показатель количества академических кредитов, определенный в соответствии с государственным общеобязательным стандартом высшего образования, утвержденного приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28916).
Сноска. Методика дополнена пунктом 7 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 06.09.2023 № 462 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Расчет объема подушевого нормативного финансирования и норматива подушевого финансирования для организаций высшего и (или) послевузовского образования, созданных по решению уполномоченного органа в области науки и высшего образования на основании международных договоров на территории Республики Казахстан по программам зарубежных организаций высшего и послевузовского образования, производится по следующим формулам:
1) Vпф – годовой объем подушевого нормативного финансирования высшего и послевузовского образования (бакалавриат и магистратура) рассчитывается по формуле:
Vпф = ∑ (Nb * Контb) + ∑ (Nm * Контm),
где:
Nb – норматив подушевого финансирования на одного обучающегося в год в бакалавриате;
Nm – норматив подушевого финансирования на одного обучающегося в год в магистратуре;
Контb – среднегодовой контингент обучающихся в бакалавриате;
Контm – среднегодовой контингент обучающихся в магистратуре;
Контb, Контm, рассчитываются по следующей формуле:

Контb, m = жыл басына білім алушылардың саны + оқуға жаңадан қабылданатындардың 1/3 – күтілетін түлектер санының 1/2 – оқудан шығатындардың болжалды саны + оқуға келетін білім алушылардың болжалды саны;
Бір жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кадрларды даярлаудың бірнеше бағыты іске асырылатын жағдайда жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі кадрларды даярлау бағыттары және білім беру деңгейлері бойынша бір білім алушыға есептелген жан басына шаққандағы нормативтің негізінде жиынтық түрде анықталады;
2) Nb/m – бакалавриатта/магистратурада бір жылда бір білім алушыға арналған жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі Қазақстан Республикасында (бұдан әрі – ҚР) және Ресей Федерациясында (бұдан әрі – РФ) оқуға байланысты шығыстар нормативінің сомасынан тұрады, мына формула бойынша есептеледі:
Nb/m = Nb/m kz+ Nb/m rus,
мұндағы:
Nb/m kz – ҚР-да бакалавриатта/ магистратурада бір жылда бір білім алушыға шығыстар нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nb/m kz = F + K + S + U + А;
Nb/m rus – РФ-да бакалавриатта/ магистратурада бір жылда бір білім алушыға шығыстар нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Nb/m rus = O + Kс + М;
3) F – жылына бір білім алушыға есептегендегі әкімшілік-басқарушы персоналдың (бұдан әрі – ӘБП) және профессорлық-оқытушылық (бұдан әрі – ОПҚ) персоналдың және оқу-қосалқы персоналдың (бұдан әрі – ОҚП) бір жылда бір білім алушыға есептегендегі жылдық еңбекақы төлеу қоры және ол мына формула бойынша есептеледі:
F = Топқ + Тәбп + Q ,
Т – бір жылда бір білім алушыға есептегендегі ӘБП және ОПҚ-ның жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі;
Tопқ/әбп = Tнег опқ/әбп + Tөтем опқ/әбп ,
мұндағы:
Tнег опқ/әбп – ӘБП және ОПҚ-ның өтемақылық төлемдерсіз жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Тнег опқ = 12 * Wопқ * sno * mp * mv1,
Тнег әбп = 12 * Wауп * sno * mp * mv2,
Төтем. – қызметкерлердің жыл сайынғы төленетін еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Төтем опқ = ЛА * sno * mp * mv1,
Төтем әбп = БЛА * f * sno * mp * mv2,
мұндағы:
Wопқ/әбп – ӘБП мен ОПҚ-ның айлық еңбекақы төлеу қоры;
12 – айлық нормативтік шығындарды есептеуден жылдық нормативтік шығындарды есептеуге көшу үшін бір жылдағы айлар саны;
sno – әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар коэффициенті: 2023-2024 жылдарға– 1,0836;
2025 және келесі жылдарға – 1,0968;
mp – жұмыс берушінің міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар коэффициенті:
2023 жылға – 1,03;

Контb,m = число обучающихся на начало года + 1/3 приема на обучение – 1/2 ожидаемого выпуска обучающихся – ожидаемый отсев обучающихся + ожидаемое прибытие обучающихся;
При реализации в одной организации высшего и (или) послевузовского образования более одного направления подготовки кадров объем подушевого нормативного финансирования определяется суммарно, исходя из подушевого норматива финансирования на одного обучающегося по направлениям подготовки кадров и уровням образования;
2) Nb/m – подушевой норматив финансирования на одного обучающегося в год в бакалавриате / магистратуре состоит из суммы норматива расходов, приходящихся на обучение в Республике Казахстан (далее – РК) и на обучение в Российской Федерации (далее – РФ), рассчитывается по следующей формуле:
Nb/m = Nb/mkz+ Nb/mrus,
где:
Nb/m kz – норматив расходов на одного обучающегося в год в бакалавриате / магистратуре в РК рассчитывается по формуле:
Nb/mkz = F + K + S + U + А;
Nb/m rus – норматив расходов на одного обучающегося в год в бакалавриате / магистратуре в РФ рассчитывается по формуле:
Nb/m rus = O + Kс + М;
3) F – общий годовой фонд оплаты труда персонала: административно-управленческого (далее - АУП), профессорско-преподавательского (далее - ППС) и учебно-вспомогательного персонала (далее - УВП) в расчете на одного обучающегося в год и рассчитывается по формуле:
F = Тппс + Тауп + Q,
Т – годовой фонд оплаты труда АУП и ППС в расчете на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Tппс/ауп = Tосн ппс/ауп + Tкомп ппс/ауп,
где:
Tосн ппс/ауп – годовой фонд оплаты труда АУП и ППС без учета компенсационных выплат рассчитывается по формуле:
Тосн ппс = 12 * Wппс * sno * mp * mv1,
Тосн ауп = 12 * Wауп * sno * mp * mv2,
Ткомп – годовой объем расходов на выплату пособий на оздоровление к ежегодному оплачиваемому трудовому отпуску работников рассчитывается по формуле:
Ткомп ппс = ДО * sno * mp * mv1,
Ткомп ауп = БДО * f * sno * mp * mv2,
где:
Wппс/ауп – фонд оплаты труда ППС и АУП в месяц;
12 – количество месяцев в году для перехода от расчета нормативных затрат в месяц к расчету нормативных затрат в год;
sno – коэффициент социального налога и социальных отчислений: на 2023-2024 годы – 1,0836;
на 2025 и последующие годы – 1,0968;
mp – коэффициент отчислений работодателя в фонд обязательного медицинского страхования:
на 2023 год – 1,03;

2024 жылға – 1,045;
2025 жылға – 1,055;
2026 жылға – 1,065;
2027 жылға – 1,075;
2028 және келесі жылдарға – 1,08;
Wопқ/әбп – ӘБП мен ОПҚ-ның айлық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
WОПҚ = ЛА + (БЛА * u),
Wәбп = БЛА * f,
Q – бір жылда бір білім алушыға есептегендегі ОҚП-ның жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Q = Qнег. оқп + Qөтем. оқп ,
мұндағы:
Qнег.оқп – ОҚП-ның өтемақылық төлемдерсіз жылдық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:

на 2024 год – 1,045;
на 2025 год – 1,055;
на 2026 года – 1,065;
на 2027 год – 1,075;
на 2028 и последующие годы – 1,08;
Wппс / ауп – месячный фонд оплаты труда ППС и АУП рассчитывается по следующей формуле:
Wппс = ДО + (БДО * u),
Wауп = БДО * f,
Q – годовой фонд оплаты труда УВП на одного обучающегося в год рассчитывается по формуле:
Q = Qосн.увп + Qкомп.увп,
где:
Qосн.увп – годовой фонд оплаты труда УВП без компенсационных выплат рассчитывается по формуле:

Q нег.оқп = 12 * Wоқп * sno * mp * mv3 ,
мұндағы:
Wоқп – ОҚП-ның айлық еңбекақы төлеу қоры мына формула бойынша есептеледі:
Wоқп = БЛА * q ,
Qөтем.оқп – жыл сайынғы еңбек демалысына сауықтыру жәрдемақысын төлеуге арналған шығыстардың жылдық көлемі мына формула бойынша есептеледі:
Q өтем.оқп = БЛА * q * sno * mp * mv3 ,
мұнда жоғарыдағы формулаларға коэффициенттер төмендегі кестеде көрсетілген:
Атауы
"И.М.Губкин атындағы Ресей мемлекеттік университеті" Қазақстандық филиалы (бұдан әрі – И.М. Губкин атындағы РМУ ҚФ)
"МИФИ" Ұлттық ядролық зерттеу университеті" Қазақстандық филиалы (бұдан әрі - МИФИ ҰЯЗУ ҚФ)
mv1 – бір оқытушыға келетін білім алушылардың орташа санының арақатынасының коэффициенті:
бакалавриатта:
магистратурада:

Qосн.увп = 12 * Wувп * sno * mp * mv3,
где:
Wувп – месячный фонд оплаты труда УВП рассчитывается по формуле:
Wувп = БДО * q,
Qкомп.увп – годовой объем расходов на выплату пособия на оздоровление к ежегодному трудовому отпуску рассчитывается по формуле:
Qкомп.увп = БДО * q * sno * mp * mv3,
где коэффициенты к вышеуказанным формулам приведены ниже в таблице:
Наименование
Казахстанский филиал "Российский государственный университет нефти и газа имени И.М. Губкина"
(далее – КФ РГУ им. И.М. Губкина)
Казахстанский филиал "Национальный исследовательский ядерный университет "МИФИ"
(далее – КФ НИЯУ МИФИ)
mv1 – коэффициент соотношения среднего количества обучающихся, приходящихся на одного преподавателя:
в бакалавриате;
в магистратуре;

22,5674
22,7408
f – ӘБП жалақысының ОПҚ жалақысындағы үлес салмағының коэффициенті
19,78
18,21
u – ғылыми дәреже үшін қосымша ақы коэффициенті
2,69
2,576
q – ОҚП жалақысының ОПҚ жалақысындағы үлес салмағының коэффициенті
9,89
11,73
4) K – білім беру процесін ұйымдастыру және жүргізу мақсатында ОПҚ және ӘБП-ны іссапарға жіберуге байланысты шығыстар нормасы жылына бір білім алушыға есептегенде мынаған сәйкес:
бакалавриат бағдарламалары бойынша:

22,5674
22,7408
f – коэффициент удельного веса заработной платы АУП в заработной плате ППС
19,78
18,21
u – коэффициент доплаты за ученую степень
2,69
2,576
q – коэффициент удельного веса заработной платы УВП в заработной плате ППС
9,89
11,73
4) K – норма расходов, связанных с командированием ППС и АУП с целью организации и проведения образовательного процесса, из расчета на одного обучающегося в год:
по программам бакалавриата:

И.М. Губкин атындағы РМУ ҚФ үшін – 32,06 АЕК;
МИФИ ҰЯЗУ ҚФ үшін – 33,95 АЕК;
магистратура бағдарламалары бойынша:
МИФИ ҰЯЗУ ҚФ үшін – 63,83 АЕК.
5) S – ағымдағы күтіп-ұстауға арналған шығыстар нормасы жылына бір білім алушыға есептегенде, мынаған сәйкес (S):
бакалавриат бағдарламалары бойынша:
И.М. Губкин атындағы РМУ ҚФ үшін – 30,93 АЕК;
МИФИ ҰЯЗУ ҚФ үшін – 32,04 АЕК;
магистратура бағдарламалары бойынша:
МИФИ ҰЯЗУ ҚФ үшін – 23,84 АЕК.
6) U – жылына бір білім алушыға есептегендегі оқу-әдістемелік әдебиеттер мен ғылыми әдебиеттерді сатып алуға байланысты шығыстар нормасы – 5 АЕК.

для КФ РГУ им. И.М. Губкина – 32,06 МРП;
для КФ НИЯУ МИФИ – 33,95 МРП;
по программам магистратуры:
для КФ НИЯУ МИФИ – 63,83 МРП.
5) S – норма расходов на текущее содержание из расчета на одного обучающегося в год (S):
по программам бакалавриата:
для КФ РГУ им. И.М. Губкина – 30,93 МРП;
для КФ НИЯУ МИФИ – 32,04 МРП;
по программам магистратуры:
для КФ НИЯУ МИФИ – 23,84 МРП.
6) U – норма расходов на приобретение учебно-методической литературы и научной литературы из расчета на одного обучающегося в год – 5 МРП.

154,41
-
143,72
156,56
М
Медициналық сақтандыру шығыстарының нормасы
3,16
-
3,16
3,30
Кс
Студенттердің тұру және көлік шығыстарының нормасы:
50,09
-
18,42
36,07
Барлығы:
207,66
-
165,3
195,93
АЕК – 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша белгіленген айлық есептік көрсеткіш;
9) Кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі (Vk) мына формула бойынша есептеледі:
Vk = ∑ (K * Ncred * Конт),
мұндағы:
K – бір білім алушыға жоспарланатын жылдық кредиттер саны;
Ncred – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары бөлінісінде бір академиялық кредит құнының нормативі.
Бір жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында кадрларды даярлаудың бір бағытынан артық іске асырылған жағдайда оқытудың кредиттік технологиясын ескере отырып, жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі кадрларды даярлау бағыттары мен білім деңгейлері бойынша оқытудың кредиттік технологиясын ескере отырып, жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін жинақтау жолымен айқындалады;

154,41
-
143,72
156,56
М
Норма расходов на медицинскую страховку
3,16
-
3,16
3,30
Кс
Норма расходов на проживание и транспортные расходы студентов:
50,09
-
18,42
36,07
Итого:
207,66
-
165,3
195,93
МРП – месячный расчетный показатель, установленный по состоянию на 1 января 2023 года;
9) объем подушевого нормативного финансирования высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения (Vk) определяется по формуле:
Vk = ∑ (K * Ncred * Конт),
где:
K – планируемое годовое количество кредитов на одного обучающегося;
Ncred – норматив стоимости одного академического кредита в разрезе направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием.
При реализации в одной организации высшего и (или) послевузовского образования более одного направления подготовки кадров объем подушевого нормативного финансирования с учетом кредитной технологии обучения определяется путем суммирования объемов подушевого нормативного финансирования с учетом кредитной технологии обучения по направлениям подготовки кадров и уровням образования;

10) Ncred – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттары бөлінісінде бір академиялық кредит құнының нормативі мына формула бойынша есептеледі:
Ncred = N /60 ,
мұндағы:
60 – МЖМБС-ға сәйкес айқындалған академиялық кредиттер санының есептік орташа жылдық көрсеткіші
Ескерту. Әдістеме 8-тармақпен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 13.11.2023 № 577 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10) Ncred – норматив стоимости одного академического кредита в разрезе направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием рассчитывается по формуле:
Ncred = N /60,
где:
60 – расчетный среднегодовой показатель количества академических кредитов, определенный в соответствии с ГОСО.
Сноска. Методика дополнена пунктом 8 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 13.11.2023 № 577 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).