Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы және "Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдардың бала асырап алу жөніндегі мемлекеттік емес агенттіктермен Қазақстан Республикасы азаматтарының отбасыларына жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды орналастыру мәселелерінде өзара іс-қимылы бойынша нұсқаулықты бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 21 тамыздағы № 373 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2025 жылғы 31 наурыздағы № 54 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 наурызда № 35879 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. "Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдардың бала асырап алу жөніндегі мемлекеттік емес агенттіктермен Қазақстан Республикасы азаматтарының отбасыларына жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды орналастыру мәселелерінде өзара іс-қимылы бойынша нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 21 тамыздағы № 373 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19279 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін кейбір бұйрықтар тізбесінің 2, 7-тармақтарын, 10-тармақтың жетінші және сегізінші абзацтарын, 11 және 12-тармақтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2025 жылғы 31 наурыздағы
№ 54 бұйрығына
қосымша
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі

О внесении изменений в некоторые приказы и признании утратившим силу приказа Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 августа 2019 года № 373 "Об утверждении инструкции по взаимодействию организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, с негосударственными агентствами по усыновлению в вопросах устройства детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в семьи граждан Республики Казахстан"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 31 марта 2025 года № 54. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2025 года № 35879
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 5.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Признать утратившим силу приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 августа 2019 года № 373 "Об утверждении инструкции по взаимодействию организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, с негосударственными агентствами по усыновлению в вопросах устройства детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в семьи граждан Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19279).
3. Комитету по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пунктов 2, 7, абзацев седьмого и восьмого пункта 10, пунктов 11 и 12 перечня некоторых приказов, которые вводятся в действие с 1 июля 2025 года.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
Приложение к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 31 марта 2025 года № 54
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения

1. "Отбасылық үлгідегі балалар ауылы мен жасөспiрiмдер үйлерiнiң қызметiн реттейтiн нормативтiк-құқықтық актілерді бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2001 жылғы 18 шілдедегі № 583 бұйрыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1629 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Отбасы үлгiсiндегi балалар ауылы және жасөспiрiмдер үйлерi туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:"
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшамен бекітілген Отбасылық үлгiдегi балалар ауылының әкiмшiлiгi туралы ережесінде:
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Әкiмшiлiк тәрбиеленушілер заңды өкiлi, олардың құқықтары мен мүдделерiн қорғаушы болып табылады.
7. Әкімшілік жыл сайын қорғаншылық және қамқоршылық органына "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына толықтыру енгізу туралы және Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің "Бала денсаулығы паспорты" 026/у-3 есеп нысанын толтыру және жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2003 жылғы 24 маусымдағы № 469 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 19 желтоқсандағы № 173 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33791 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша тәрбиеленушінің денсаулық паспортының көшірмесін, оны тәрбиелеу жөніндегі жұмыс туралы және оның мүлкін басқару туралы есептерді ұсынады.";
көрсетілген бұйрыққа 4-қосымшамен бекітілген Балаларды балалар ауылының отбасына беру туралы үлгі шартта:
3.1-тармақтың 3.1.15-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3.1.15. тәрбиеленушілерге білім беру мен тәрбиелеуде, емдеу-профилактикалық және психологиялық-диагностикалық жұмыстарда әдістемелік көмек көрсету.";
3.2-тармақтың 3.2.1-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3.2.1. жылына кемінде бір рет қорғаншылық және қамқоршылық органына "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына толықтыру енгізу туралы және Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің "Бала денсаулығы паспорты" 026/у-3 есеп нысанын толтыру және жүргізу жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" 2003 жылғы 24 маусымдағы № 469 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 19 желтоқсандағы № 173 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33791 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша тәрбиеленушінің денсаулық паспортының көшірмесін, оны тәрбиелеу жөніндегі жұмыс туралы және оның мүлкін басқару туралы есептерді ұсынуға;".

1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 июля 2001 года № 583 "Об утверждении нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность детских деревень семейного типа и домов юношества" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1629) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В целях реализации Закона Республики Казахстан "О детских деревнях семейного типа и домах юношества" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Положении об администрации детской деревни, утвержденном приложением 1 к указанному приказу:
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Администрация является законным представителем воспитанников, выступает в защиту их прав и интересов.
7. Администрация ежегодно представляет в орган опеки и попечительства копию паспорта здоровья воспитанника по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 декабря 2023 года № 173 "О внесении дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" и о признании утратившим силу приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 июня 2003 года № 469 "Об утверждении Инструкции по заполнению и ведению учетной формы 026/у-3 "Паспорта здоровья ребенка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33791), отчеты о работе по его воспитанию и об управлении его имуществом.";
в Типовом договоре о передаче детей в семью детской деревни, утвержденном приложением 4 к указанному приказу:
подпункт 3.1.15 пункта 3.1 изложить в следующей редакции:
"3.1.15. оказывать методическую помощь в образовании и воспитании воспитанников, в лечебно-профилактической и психолого-диагностической работе.";
подпункт 3.2.1 пункта 3.2 изложить в следующей редакции:
"3.2.1. не реже одного раза в год представлять органу опеки и попечительства копию паспорта здоровья воспитанника по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 декабря 2023 года № 173 "О внесении дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" и о признании утратившим силу приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 июня 2003 года № 469 "Об утверждении Инструкции по заполнению и ведению учетной формы 026/у-3 "Паспорта здоровья ребенка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33791), отчеты о работе по его воспитанию и об управлении его имуществом.".

2. "Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға беру туралы рұқсат беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытынды беретін комиссияның қызметі мен құрамын айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 13 бұйрыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10288 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды асырап алуға беру туралы рұқсат беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытынды беретін комиссияның қызметі мен құрамын айқындаудың қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Комиссияның негізгі функциялары:
1) Қаулыға сәйкес қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органдарды (бұдан әрі – орган) балаларды олардың туыстарына, сондай-ақ қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа отбасына, патронаттық тәрбиеге не баланы қабылдайтын және баланы қабылдайтын кәсибі отбасыға орналастыру бойынша қолданылған шаралары туралы тыңдау;
2) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды (бұдан әрі – балалар) асырап алуға беру туралы рұқсат беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытынды дайындау болып табылады.";
3. "Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 16 бұйрыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10280 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 117-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 117-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленген және оларды отбасына тәрбиелеуге беру мақсатында жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу тәртібін белгілейді.";
2-тармақта:
5) тармақша алып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Республикалық деректер банкіндегі жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың орталықтандырылған есебі – бұл Қазақстан Республикасының аумағында орналастыруды қамтамасыз ету үшін Республикалық деректер банкіне бастапқы есепке қойған сәттен бастап үш ай ішінде орналыстырылмаған жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың есебі.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 13 "Об утверждении Правил деятельности и определения состава комиссии, выдающей заключение о возможности (невозможности) выдачи разрешения о передаче детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, на усыновление" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10288) следующее изменение:
в Правилах деятельности и определения состава комиссии, выдающей заключение о возможности (невозможности) выдачи разрешения о передаче детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, на усыновление, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Основными функциями комиссии являются:
1) заслушивание органов, осуществляющих функции по опеке и попечительству (далее – орган) в соответствии с Постановлением о предпринятых мерах по устройству детей на воспитание к их родственникам, а также в семьи на усыновление, под опеку или попечительство, на патронатное воспитание либо в приемную и приемную профессиональную семью;
2) подготовка заключения о возможности (невозможности) выдачи разрешения о передаче детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, (далее – дети) на усыновление.".
3. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 16 "Об утверждении Правил организации учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10280) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 5 статьи 117 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах организации учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила организации учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 117 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс) и устанавливают порядок организации учета детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них с целью передачи их на воспитание в семью.";
в пункте 2:
подпункт 5) исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) централизованный учет детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей Республиканского банка данных – это учет детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, не устроенных в течение трех месяцев с момента постановки их на первичный учет Республиканского банка данных для обеспечения их устройства на территории Республики Казахстан.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Жетім балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды толық және жан-жақты есепке алу үшiн Республикалық деректер банкінің бастапқы және орталықтандырылған есебіне алу жүргiзiледi.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Республикалық деректер банкінің бастапқы есебіне қойылған күннен бастап үш ай өткен соң нақты тұрғылықты жері бойынша отбасына тәрбиелеуге орналастырылмаған жетім балалар, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар Республикалық деректер банкінің орталықтандырылған есебіне автоматты түрде ауыстырылады.";
11 және 12 тармақтар алып тасталсын;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген құжаттары бар болған жағдайда отбасына тәрбиелеуге (асырап алуға, қорғаншылық немесе қамқоршылыққа, патронатқа, баланы қабылдайтын отбасына) орналастырылмаған жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың сауалнамалары Республикалық деректер банкінің бастапқы есебіне қойылған күннен бастап үш ай ішінде Республикалық деректер банкінің орталықтандырылған есебіне автоматты түрде ауыстырылады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Ата-анасы ата-ана құқықтарынан айырылған балалардың сауалнамалары ата-ана құқықтарынан айыру туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап алты ай өткен соң Республикалық деректер банкінің орталықтандырылған есебіне ауыстырылады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың сауалнамалары олар отбасына орналасқан жағдайда (қорғаншылық немесе қамқоршылық, патронаттық тәрбие, бала асырап алу, баланы қабылдайтын отбасы) кәмелет жасқа толғанға дейін толық әрекетке қабілеттілікке ие болған, ата-аналарына (ата-анасына) қайтарылған, сот оларды қайтыс болған немесе хабар-ошарсыз кеткен деп таныған кезде Республикалық деректер банкінің бастапқы және орталықтандырылған есебінен автоматты түрде алынады.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Республикалық деректер банкінің бастапқы және орталықтандырылған есебінде тұрған ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы ақпаратқа қол жеткізуді органдар мен Қазақстан Республикасының балалар құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы соттың, прокуратура, ішкі істер органдарының сұрауы негізінде ұсынады, сондай-ақ балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдар Республикалық деректер банкінде тіркелген және Кодекстің 118-3 бабының 1-тармағына сәйкес Республикалық деректер банкінің мәліметтерін жария етпеу туралы міндеттемелерді қабылдаған жағдайда іске асырылады.";

"3. Для полного и всестороннего учета детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, ведутся первичный и централизованный учеты Республиканского банка данных.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей, не устроенные на воспитание в семью по истечении трех месяцев со дня постановки на первичный учет Республиканского банка данных, автоматически переводятся на централизованный учет Республиканского банка данных.";
пункты 11 и 12 исключить;
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Анкеты детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, не устроенных на воспитание в семью (усыновление, опеку или попечительство, патронат, приемная семья) в течение трех месяцев со дня постановки на первичный учет Республиканского банка данных автоматически переводятся на централизованный учет Республиканского банка данных при наличии документов, указанных в пункте 7 настоящих Правил.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Анкеты детей родители, которых лишены родительских прав, переводятся на централизованный учет Республиканского банка данных по истечении шести месяцев со дня вступления в законную силу решения суда о лишении родительских прав.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Анкеты детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, при устройстве их в семью (опека или попечительство, патронатное воспитание, усыновление, приемная семья), приобретении ими полной дееспособности до достижения совершеннолетия, достижении ими совершеннолетия, возвращении их родителям (родителю), смерти или признание их в судебном порядке безвестно отсутствующими или объявления их умершими автоматически снимаются с первичного и централизованного учета Республиканского банка данных.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Доступ к информации о детях-сиротах, детях, оставшихся без попечения родителей, состоящих на первичном и централизованном учетах Республиканского банка данных предоставляется органами и уполномоченным органом в области защиты прав детей Республики Казахстан при письменном запросе суда, органов прокуратуры, внутренних дел, а также лицам, желающим принять детей на воспитание в свои семьи осуществляется при условии их регистрации в Республиканском банке данных и принятия обязательств о неразглашении сведений Республиканского банка данных в соответствии с пунктом 1 статья 118-3 Кодекса.";

Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу қағидаларына 1-қосымша осы өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес жазылсын.
4. "Патронаттық тәрбие туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 14 бұйрыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10285 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Патронаттық тәрбие туралы ережесінде:
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Патронат тәрбиеші органға "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына толықтыру енгізу туралы және Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің "Бала денсаулығы паспорты" 026/у-3 есеп нысанын толтыру және жүргізу жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" 2003 жылғы 24 маусымдағы № 469 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 19 желтоқсандағы № 173 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33791 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша қамқорлыққа алынушының денсаулық паспортының көшірмесін және оны тәрбиелеу жөніндегі жұмыс, оны ұстауға бөлінген ақшаны жұмсау және оның мүлкін басқару туралы есептерді кемінде алты айда бір рет береді.".
5. "Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, отбасына тәрбиелеуге (асырап алуға, қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронатқа) берілген балалардың құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету" ең төмен әлеуметтік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 10 қыркүйектегі № 557 бұйрыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12113 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, отбасына тәрбиелеуге (асырап алуға, қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронатқа) берілген балалардың құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету" ең төмен әлеуметтік стандартында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ең төмен әлеуметтік стандартты әзірлеген және бекіткен орталық мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі";
Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, отбасына тәрбиелеуге (асырап алуға, қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронатқа) берілген балалардың құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету" ең төмен әлеуметтік стандартына қосымшасы осы өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес жазылсын.

приложение 1 к Правилам организации учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
4. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 14 "Об утверждении Положения о патронатном воспитании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10285) следующее изменение:
в Положении о патронатном воспитании, утвержденном указанным приказом:
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Патронатный воспитатель предоставляет органу копию паспорта здоровья ребенка по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 декабря 2023 года № 173 "О внесении дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" и о признании утратившим силу приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 июня 2003 года № 469 "Об утверждении Инструкции по заполнению и ведению учетной формы 026/у-3 "Паспорта здоровья ребенка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33791), и отчеты о работе по его воспитанию, расходовании денег, выделенных на его содержание, и об управлении его имуществом не реже одного раза в шесть месяцев.";
5. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 сентября 2015 года № 557 "Об утверждении минимального социального стандарта "Обеспечение защиты прав и интересов детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, переданных на воспитание в семью (усыновление, опеку или попечительство, патронат)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12113) внести следующие изменения:
в Минимальном социальном стандарте "Обеспечение защиты прав и интересов детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, переданных на воспитание в семью (усыновление опеку или попечительство, патронат)", утвержденном указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Наименование центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего минимальный социальный стандарт:
Министерство просвещения Республики Казахстан.";
приложение к Минимальному социальному стандарту "Обеспечение защиты прав и интересов детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, переданных на воспитание в семью (усыновление, опеку или попечительство, патронат)" изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню некоторых приказов, в которые вносятся изменения.

6. "Баланы қабылдайтын отбасы туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 7 қазандағы № 597 бұйрыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14425 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Баланы қабылдайтын отбасы туралы ережесінде:
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Баланы қабылдайтын ата-аналар кем дегенде алты айда бір рет ұйымға "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына толықтыру енгізу туралы және Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің "Бала денсаулығы паспорты" 026/у-3 есеп нысанын толтыру және жүргізу жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" 2003 жылғы 24 маусымдағы № 469 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 19 желтоқсандағы № 173 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33791 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша бала денсаулығы паспортының көшірмесін және қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органдарға оларды тәрбиелеу жөніндегі жұмыс, оларды ұстауға бөлінген ақшаны жұмсау және олардың мүлкін басқару туралы есептерді ұсынады.".
7. "Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың республикалық деректер банкін қалыптастыру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 16 қарашадағы № 661 бұйрыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14666 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың республикалық деректер банкін қалыптастыру және пайдалану қағидаларында:
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. "Балалар банкі" бөлімі жетім балалардың және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы келесі мәліметтерді қамтиды:
1) баланың сауалнамасы тіркелетін облыстардың (облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың) атауы;
2) баланың сауалнамасын тіркеу ауданы;
3) бала сауалнамасының нөмірі;
4) баланың сауалнамалық мәліметтері (тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда), туған күні, жасы, ұлты, жынысы, жеке сәйкестендiру нөмiрі);

6. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 октября 2016 года № 597 "Об утверждении Положения о приемной семье" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14425) следующее изменение:
в Положении о приемной семье, утвержденном указанным приказом:
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Приемные родители не реже одного раза в шесть месяцев представляют в Организации копию паспорта здоровья ребенка по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 декабря 2023 года № 173 "О внесении дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" и о признании утратившим силу приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 июня 2003 года № 469 "Об утверждении Инструкции по заполнению и ведению учетной формы 026/у-3 "Паспорта здоровья ребенка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33791), и в органы, осуществляющие функции по опеке или попечительству, отчеты о работе по их воспитанию, расходовании денег, выделенных на их содержание, и об управлении их имуществом.";
7. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 ноября 2016 года № 661 "Об утверждении Правил формирования и использования Республиканского банка данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14666) следующие изменения:
в Правилах формирования и использования Республиканского банка данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи, утвержденных указанным приказом:
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. Раздел "Банк детей" содержит следующую информацию о детях-сиротах и детях, оставшихся без попечения родителей:
1) наименование области (области, города республиканского значения и столицы) регистрации анкеты ребенка;
2) наименование района регистрации анкеты ребенка;
3) номер анкеты ребенка;
4) анкетные данные ребенка (фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, возраст, национальность, пол, индивидуальный идентификационный номер);

5) есепке алу түрі (бастапқы, орталықтандырылған);
6) орналастыру нысаны (бала асырап алу, қамқоршылық немесе қорғаншылық, патронат, баланы қабылдайтын және баланы қабылдайтын кәсибі отбасы);
7) диагноз;
8) баланың орналысқан жері туралы мәліметтер (жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мекеменің атауы, мекенжайы);
9) туысқандары туралы мәліметтер;
10) баланың әлеуметтік мәртебесі;
11) қамқоршылар және патронаттық тәрбишілердің, баланы қабылдайтын ата-аналарының, баланы қабылдайтын кәсіби тәрбишілердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда);
12) отбасыға орналастыру мерзімі (бала асырап алу, қамқоршылық немесе қорғаншылық, патронат, баланы қабылдайтын отбасы, баланы қабылдайтын кәсіби отбасы).
8. "Балалар мұрағаты" бөлімі кәмелеттік жасқа толған, толық әрекетке қабілеттілікке ие болған, қайтыс болған себептері бойынша есептен (бастапқы, орталықтандырылған) шығарылған жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы ақпаратты қамтиды.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. "Орналастырылған балалар" бөлімі отбасыларға орналастырылған (бала асырап алу, қамқоршылық немесе қорғаншылық, патронаттық тәрбие, баланы қабылдайтын отбасы) себебінен есептен (бастапқы, орталықтандырылған) шығарылған жетім балалар, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы ақпаратты қамтиды.".
8. "Мемлекеттік орта білім беру ұйымдарында, мектептен тыс қосымша білім беру ұйымдарында білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 598 бұйрыққа ((Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17948 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, қосымша білім беретін мектептен тыс ұйымдарда білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды сатып алу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

5) вид учета (первичный, централизованный);
6) формы устройства (усыновление, опека или попечительство, патронат, приемная и приемная профессиональная семья);
7) диагноз;
8) сведения о местонахождении ребенка (наименование, адрес организации для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей);
9) сведения о родственниках;
10) социальный статус ребенка;
11) фамилия, имя, отчество (при его наличии) опекунов, попечителей, патронатных воспитателей, приемных родителей, приемных профессиональных воспитатаелей;
12) дата устройства в семью (усыновление, опека или попечительство, патронат, приемная семья, приемную профессиональную семью).
8. Раздел "Архив детей" содержит информацию о детях-сиротах и детях, оставшихся без попечения родителей, снятых с учета (первичный, централизованный) по причине достижения ими совершеннолетия, полной дееспособности, возврата их родителям или по причине смерти.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Раздел "Устроенные дети" содержит информацию о детях-сиротах и детях, оставшихся без попечения родителей, снятых с учета (первичный, централизованный) по причине их устройства в семью (усыновление, опека или попечительство, патронат, приемная семья).";
8. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 598 "Об утверждении Правил организации питания обучающихся в государственных организациях среднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также приобретения товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в государственных дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, организациях технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17948) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил организации питания обучающихся в государственных организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также приобретения товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в государственных дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей";
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 90) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, қосымша білім беретін мектептен тыс ұйымдарда білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды сатып алу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік орта білім беру ұйымдарында, мектептен тыс қосымша білім беру ұйымдарында білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды сатып алу қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, қосымша білім беретін мектептен тыс ұйымдарда білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды сатып алу қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, қосымша білім беретін мектептен тыс ұйымдарда білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды сатып алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) мемлекеттік орта білім беру ұйымдарында, мектептен тыс қосымша білім беру ұйымдарында білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды сатып алу тәртібін белгілейді.";
1- қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік орта, техникалық
және кәсіптік, орта білімнен
кейінгі білім беру ұйымдарында,
қосымша білім беретін
мектептен тыс ұйымдарда білім
алушыларды тамақтандыруды
ұйымдастыру, сондай-ақ
мемлекеттік мектепке дейінгі
ұйымдарда, жетім балалар мен
ата-анасының қамқорлығынсыз
қалған балаларға арналған білім
беру ұйымдарында
тәрбиеленетін және білім алатын
балаларды тамақтандыруды
қамтамасыз етуге байланысты
тауарларды сатып алу
қағидаларына
1-қосымша";
2- қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік орта, техникалық
және кәсіптік, орта білімнен
кейінгі білім беру ұйымдарында,
қосымша білім беретін
мектептен тыс ұйымдарда білім
алушыларды тамақтандыруды
ұйымдастыру, сондай-ақ
мемлекеттік мектепке дейінгі
ұйымдарда, жетім балалар мен
ата-анасының қамқорлығынсыз
қалған балаларға арналған білім
беру ұйымдарында
тәрбиеленетін және білім алатын
балаларды тамақтандыруды
қамтамасыз етуге байланысты
тауарларды сатып алу
қағидаларына
2-қосымша";
Мемлекеттік орта білім беру ұйымдарында, мектептен тыс қосымша білім беру ұйымдарында білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша қызметті немесе тауарларды жеткізушіні, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды жеткізушіні таңдау жөніндегі үлгілік конкурстық құжаттамаға 1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік орта, техникалық
және кәсіптік, орта білімнен
кейінгі білім беру ұйымдарында,
қосымша білім беретін
мектептен тыс ұйымдарда білім
алушыларды тамақтандыруды
ұйымдастыру, сондай-ақ
мемлекеттік мектепке дейінгі
ұйымдарда, жетім балалар мен
ата-анасының қамқорлығынсыз
қалған балаларға арналған білім
беру ұйымдарында
тәрбиеленетін және білім алатын
балаларды тамақтандыруды
қамтамасыз етуге байланысты
тауарларды жеткізушіні таңдау
жөніндегі үлгілік конкурстық
құжаттамаға
1-қосымша";
Мемлекеттік орта білім беру ұйымдарында, мектептен тыс қосымша білім беру ұйымдарында білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша қызметті немесе тауарларды жеткізушіні, сондай-ақ мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдарда, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды жеткізушіні таңдау жөніндегі үлгілік конкурстық құжаттамаға 1-қосымшасында:
сегізінші жол мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 90) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила организации питания обучающихся в государственных организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также приобретения товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в государственных дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.";
в Правилах организации питания обучающихся в государственных организациях среднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также приобретения товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в государственных дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, организациях технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила организации питания обучающихся в государственных организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также приобретения товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в государственных дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила организации питания обучающихся в государственных организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также приобретения товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в государственных дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей (далее – Правила) устанавливают порядок организации питания обучающихся в государственных организациях среднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также приобретения товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в государственных дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, организациях технического и профессионального, послесреднего образования.";
верхний правый угол приложения 1 изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам организации
питания обучающихся в
государственных организациях
среднего, технического и
профессионального,
послесреднего образования,
внешкольных организациях
дополнительного образования,
а также приобретения товаров,
вязанных с обеспечением
питания детей,
воспитывающихся и
обучающихся в
государственных дошкольных
организациях, организациях
образования для детей-сирот и
детей, оставшихся без
попечения родителей";
верхний правый угол приложения 2 изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам организации
питания обучающихся в
государственных организациях
среднего, технического и
профессионального,
послесреднего образования,
внешкольных организациях
дополнительного образования,
а также приобретения товаров,
связанных с обеспечением
питания детей,
воспитывающихся и
обучающихся в
государственных дошкольных
организациях, организациях
образования для детей-сирот и
детей, оставшихся без
попечения родителей";
верхний правый угол приложения 1 к Типовой конкурсной документации по выбору поставщика услуги или товаров по организации питания обучающихся в организациях среднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также поставщика товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, организациях технического и профессионального, послесреднего образования изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Типовой конкурсной
документации по выбору
поставщика услуги или товаров
по организации питания
обучающихся в
государственных организациях
среднего, технического и
профессионального,
послесреднего образования,
внешкольных организациях
дополнительного образования,
а также приобретения товаров,
связанных с обеспечением
питания детей,
воспитывающихся и
обучающихся в
государственных дошкольных
организациях, организациях
образования для детей-сирот и
детей, оставшихся без
попечения родителей";
в Приложении 1 к Типовой конкурсной документации по выбору поставщика услуги или товаров по организации питания обучающихся в организациях среднего образования, внешкольных организациях дополнительного образования, а также поставщика товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в дошкольных организациях, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, организациях технического и профессионального, послесреднего образования:
строку восьмую изложить в следующей редакции:

9. "Балалар ауылындағы отбасы туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 7 сәуірдегі № 140 бұйрыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27504 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Балалар ауылындағы отбасы туралы ережесінде:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Балалар ауылдарындағы отбасында он сегіз жасқа дейінгі тәрбиеленушілер, сондай-ақ жасөспірімдер үйлерінен балалар үйлерінің, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп-интернаттардың және жиырма үш жасқа дейінгі балалар ауылдарының тәрбиеленушілерінің белгілі бір кезеңде тұруы үшін тұрады және тәрбиеленеді.".
10. "Баланы жәбірлеудің (буллингтің) профилактикасы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 21 желтоқсандағы № 506 бұйрыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31180 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 15) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Баланы жәбірлеудің (буллингтің) профилактикасы қағидаларында:
"1. Осы Баланы жәбірлеудің (буллингтің) профилактикасы қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 15) тармақшасына сәйкес әзірленді және баланы жәбірлеудің (буллингтің) профилактикасы жөніндегі қызметтің тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 4) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"4) баланың заңды өкiлдерi – ата-ана, бала асырап алушылар, қорғаншы, қамқоршы, патронат тәрбиелеуші, баланы қабылдайтын ата-аналар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес балаға қамқорлық жасауды, білім, тәрбие беруді, оның құқықтары мен мүдделерін қорғауды жүзеге асыратын олардың орнындағы басқа да адамдар;".
11. "Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйін сақтау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 185 бүйрыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32960 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйін сақтау қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Балаларды қорғаншылыққа немесе қамқоршылық, патронаттық тәрбиелеуге, баланы қабылдайтын және баланы қабылдайтын кәсибі отбасыларға бергенге, білім беру ұйымдарына, медициналық және басқа да ұйымдарға орналастырғанға дейін олардың тұрғын үйін сақтауды органдар қамтамасыз етедi.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

9. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 апреля 2022 года № 140 "Об утверждении Положения о семье в детских деревнях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27504) следующее изменение:
в Положении о семье в детских деревнях, утвержденной указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В семье в детских деревнях проживают и воспитываются воспитанники в возрасте до восемнадцати лет, а также из домов юношества для проживания в определенный период выпускников детских домов, школ-интернатов для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и воспитанников детских деревень в возрасте до двадцати трех лет.".
10. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 21 декабря 2022 года № 506 "Об утверждении Правил профилактики травли (буллинга) ребенка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31180) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 15) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах профилактики травли (буллинга) ребенка, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следеющей редакции:
"1. Настоящие Правила профилактики травли (буллинга) ребенка (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок деятельности по профилактике травли (буллинга) ребенка.";
подпункт 4) пункта 2 изложить в новой редакции:
"4) законные представители ребенка – родители, усыновители (удочерители), опекун, попечитель, патронатный воспитатель, приемные родители, приемный профессиональный воспитатель (приемные профессиональные воспитатели), другие заменяющие их лица, осуществляющие в соответствии с законодательством Республики Казахстан заботу, образование, воспитание, защиту прав и интересов ребенка.".
11. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 185 "Об утверждении Правил сохранности жилища детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32960) следующие изменения:
в Правилах сохранности жилища детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Сохранность жилища детей до их устройства под опеку или попечительство, на патронатное воспитание, в приемную и приемную профессиональную семью в организации образования, медицинские и другие организации обеспечивается органами.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. Органдар балаларды қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронаттық тәрбиелеуге, баланы қабылдайтын және баланы қабылдайтын кәсибі отбасыларға беру, білім беру ұйымдарына, медициналық және басқа да ұйымдарға орналастыру қажеттілігі туралы белгiлi болған сәттен бастап бiр ай iшiнде балалардың тұрғын үйіне қорғаншылық белгiлейдi.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Органдар балаларды қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронаттық тәрбиелеуге беру, баланы қабылдайтын және баланы қабылдайтын кәсибі отбасыларға, білім беру ұйымдарына, медициналық және басқа да ұйымдарға орналастыру қажеттілігі туралы белгiлi болған сәттен бастап дереу аумақтық әділет органдарына осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген мәмілелер жасауға тыйым салу туралы қорғау хаттарын жолдайды.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Тұрғын үйді жалға (жалдауға) беруге келісім алу үшін баланың заңды өкілдері қорғаншылық немесе қамқоршылық функцияларын жүзеге асыратын органға мынадай құжаттарды береді:
1) еркін нысанда ресімделетін балалардың тұрғын үйін жалға (жалдауға) беру үшін рұқсат алуға өтініш;
2) 10 жасқа толған, тұрғын үйге меншiк құқығы немесе тұрғын үйді пайдалану құқығы бар кәмелетке толмаған баланың келісім-анықтамасы;
3) заңды өкілдің және балалардың жеке басын куәландыратын; балаларды қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронаттық тәрбиелеуге, баланы қабылдаайтын отбасыға, баланы қабылдайтын кәсіби отбасыға беру немесе білім беру ұйымдарына, медициналық және басқа да ұйымдарға орналастыру туралы құжаттардың көшірмесі;
4) тұрғын үйге құқық белгілейтін құжаттардың көшірмелері.".
12. "Жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 30 сәуірдегі № 97 бұйрыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34327 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидаларында:
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Тәлімгерлік туралы шарт мерзімінен бұрын бұзу:
1) осы Қағидаларда көзделген талаптар сақталмаған немесе бұзылған кезде органның, ұйымның бастамасы бойынша;
2) тәлімгердің бастамасы бойынша дәлелді себептер болған кезде (ауру, отбасылық немесе материалдық жағдайдың өзгеруі, баламен өзара түсіністіктің болмауы, бала арасындағы жанжалды қатынастар);
3) Ұйым тәрбиеленушісінің бастамасы бойынша өзіне қатысты тәлімгерлікті жүзеге асырудан бас тартқан кезде;

"10. Органы в течение месяца с момента, когда стало известно о необходимости устройства детей под опеку или попечительство, на патронатное воспитание, в приемную и приемную профессиональную семью, в организации образования, медицинские и другие организации, устанавливают опеку над жилищем детей.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Органы с момента, когда стало известно о необходимости устройства детей под опеку или попечительство, на патронатное воспитание, в приемную и приемную профессиональную семью, в организации образования, медицинские и другие организации незамедлительно направляют охранные письма в территориальные органы юстиции о запрете совершения сделок, предусмотренные в пункте 6 настоящих Правил.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Для получения согласия на сдачу внаем (аренду) в орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству, законными представителями представляются следующие документы:
1) заявление на получение разрешения сдачи внаем (аренду) жилища детей, которое оформляется в произвольной форме;
2) справка-согласие несовершеннолетнего ребенка, имеющего право собственности на жилище или право пользования жилищем, достигшего 10 летнего возраста;
3) копии документов: удостоверяющих личность законного представителя и детей; об устройстве детей под опеку или попечительство, на патронатное воспитание, в приемную или приемную профессиональную семью или в организации образования, медицинские и другие организации;
4) копии правоустанавливающих документов на жилище.".
12. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 30 апреля 2024 года № 97 "Об утверждении Правил организации наставничества над детьми-сиротами, детьми, оставшимися без попечения родителей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34327) внести следующее изменение:
в Правилах организации наставничества над детьми-сиротами, детьми, оставшимися без попечения родителей, утвержденных указанным приказом:
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Досрочное расторжение договора о наставничестве осуществляется:
1) по инициативе Органа, Организации при несоблюдении или нарушении требований, предусмотренных настоящими Правилами;
2) по инициативе наставника при наличии уважительных причин (болезни, изменении семейного или материального положения, отсутствии взаимопонимания с ребенком, конфликтных отношений между ребенком);
3) по инициативе воспитанника Организации при отказе от осуществления наставничества по отношению к нему;

9-сынып: 11 (12)-сынып
Шешім:
оқуын жалғастыруда
басқа себептер
жұмысқа орналастырылмаған
Қайда оқуға түсті, жұмыс істейді;
Қейбір бұйрықтарға енгізілетін
өзгерістердің тізіміне
2 қосымша
"Жетім балалардың,
ата-анасының қамқорлығынсыз
қалған, отбасына тәрбиелеуге
(асырап алуға, қорғаншылыққа
немесе қамқоршылыққа,
патронатқа) берілген
балалардың құқықтары мен
мүдделерін қорғауды
қамтамасыз ету" ең төмен
әлеуметтік стандартына
қосымша
"Жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, отбасына тәрбиелеуге (асырап алуға, қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронатқа) берілген балалардың құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету" ең төмен әлеуметтік стандартының нормалары және нормативтері
Норма/норматив атауы
Норманы/нормативті реттейтін нормативтік құқықтық акт
Нормалар/нормативтер бойынша ең төмен әлеуметтік стандартқа құқығы бар адамдардың санаты
Норманың/нормативтің мөлшері
1.
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) күтіп-бағуға арналған ақшалай қаражат төлемі
"Отбасы және балалар саласында мемлекеттік қызметтерді көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 24 сәуірдегі № 158 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20478 болып тіркелген)
Патронат тәрбиешiлер
Мектеп жасына дейiнгi бiр бала үшiн тамақтану айына 6 айлық есептiк көрсеткiш; мектеп жасындағы бiр бала үшiн тамақтану айына 7 айлық есептiк көрсеткiш бiр баланың киiм-кешегi, аяқ киiмi және жұмсақ мүкәммалы үшін айына 3 айлық есептiк көрсеткiш.
2.
Қорғаншыларға немесе қамқоршыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-бағуға арналған жәрдемақы төлемі
"Отбасы және балалар саласында мемлекеттік қызметтерді көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 24 сәуірдегі № 158 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20478 болып тіркелген)
Қорғаншылар немесе қамқоршылар
Жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-бағуға жәрдемақы – айына 10 айлық есептік көрсеткіш
3.
Жетім баланы және (немесе) ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы асырап алуға байланысты біржолғы ақшалай төлем
"Отбасы және балалар саласында мемлекеттік қызметтерді көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 24 сәуірдегі № 158 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20478 болып тіркелген)
Асырап алушы
Жетім баланы және (немесе) ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы асырап алуға байланысты біржолғы ақшалай төлем – 75 айлық есептік көрсеткі
4.
Баланы қабылдаушы алған ата-аналарға берілген баланы (балаларды) баланы асырап-бағуға арналған ақшалай қаражат төлемі

9 класса 11 (12) класса
Решение:
продолжает обучение
другие причины
не трудоустроен
Куда поступил учиться, работать
Приложение № 2
к перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение
к минимальному социальному
стандарту "Обеспечение защиты
прав и интересов детей-сирот и
детей, оставшихся без
попечения родителей,
переданных на воспитание в
семью (усыновление, опеку или
попечительство, патронат)"
Нормы и нормативы минимального социального стандарта "Обеспечение защиты прав и интересов детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, переданных на воспитание в семью (усыновление, опеку или попечительство, патронат)"
Наименование нормы/норматива
Нормативный правовой акт, регулирующий норму/норматив
Категории лиц, имеющих право на минимальный социальный стандарт по нормам/
нормативам
Размер нормы/ норматива
1.
Выплата денежных средств на содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 апреля 2020 года № 158 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг в сфере семьи и детей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20478)
Патронатные воспитатели
Питание за одного ребенка дошкольного возраста – 6 месячных расчетных показателей в месяц;
питание за одного ребенка школьного возраста;
– 7 месячных расчетных показателей в месяц;
одежда, обувь и мягкую инвентарь для одного ребенка – 3 месячных расчетных показателя в месяц
2.
Выплата пособия опекунам или попечителям на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей
приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 апреля 2020 года № 158 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг в сфере семьи и детей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20478)
Опекуны или попечители
Пособие на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей – 10 месячных расчетных показателя в месяц
3.
Единовременная денежная выплата в связи с усыновлением ребенка-сироты и (или) ребенка, оставшегося без попечения родителей
приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 апреля 2020 года № 158 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг в сфере семьи и детей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20478)
Усыновитель
Единовременная денежная выплата в связи с усыновлением ребенка-сироты и (или) ребенка, оставшегося без попечения родителей – 75 месячных расчетных показателей
4.
Выплата денежных средств на содержание ребенка (детей), переданного приемным родителям

"Баланы қабылдайтын ата-аналарға берілген жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды күтіп-бағуды қаржыландыру қағидаларын және оның мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 15 қарашадағы № 657 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14538 болып тіркелген)
Баланы қабылдайтын ата-аналар
Баланы қабылдаушы ата-аналарға жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың берілуіне байланысты ай сайынғы ақшалай төлем мөлшері он айлық есептік көрсеткішті құрайды

Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 ноября 2016 года № 657 "Об утверждении Правил финансирования содержания детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, переданных приемным родителям, и его размера" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14538)
Приемные родители
Пособие на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей – 10 месячных расчетных показателя в месяц