"Көлік құралдарын басқару құқығын алу, емтихан қабылдау, азаматтарға жүргізуші куәлігін беру ережесін" бекіту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі 1998 жылғы 12 қазан N 343. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 8 ақпан N 679 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 26 ақпандағы № 90 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010.02.26 № 90 Бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың атауы жаңа редакцияда жазылды - Ішкі істер министрінің 2005.05.19 N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбында және бүкіл мәтіні бойынша "тәртібі туралы" деген сөздер алынып тасталды, "ережелерді" деген сөз "ережесін" деген сөзбен ауыстырылды - Ішкі істер министрінің 2008.11.13 N 424 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен .
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы желтоқсанның 21-iндегi N 2707 "Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" заң күшi бар Жарлығына және Қазақстан Республикасының 1996 жылғы шiлденiң 15-iндегi N 29 "Жол қозғалысы қауiпсiздiгi туралы"  Заңына сәйкес бұйырамын :
1. Қосылып берiлiп отырған:
1) Қазақстан Республикасында көлiк құралдары мен тiркемелердi мемлекеттiк тiркеуден өткiзу Ережелерi /қосымшаларымен бiрге/;
2) Көлiк құралдарын, олардың тораптары мен агрегаттарын сатып алуға берiлетiн анықтама-есепшоттың бланкiлерiн қабылдап алу, есепке алу, сақтау және жұмсау Ережелері /қосымшаларымен бiрге/;
3) Көлiк құралдарын басқару құқығын алу, емтихан қабылдау, азаматтарға жүргiзушi куәлiгiн беру Ережелері /қосымшаларымен бiрге/;
4) Тiркеу құжаттары мен жүргiзушi куәлiктерiнiң бланкiлерi, көлiк құралдарының номерлiк белгiлерiн қабылдап алу, есепке алу, сақтау, жұмсау және ҚР IIM Жол полициясының тiркеу-емтихан бөлiмшелерiнде тексерiс өткiзу Ережелері /қосымшаларымен бiрге/ бекiтiлсiн.
2. Аталмыш Ережелер Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді деп белгіленсін.
3. Облыстардың, Астана мен Алматының ІІБ, ҚІІБ бастықтары:
1) аталмыш Ережелерді жол полициясы мен ішкі істер органдарының басқа қызметтерінің барлық бөлімшелерінде оқып-үйренуді және Ережелерде көзделген қызмет құжаттарын жасауды қамтамасыз етсін;
2) Ережелерге сәйкес тіркеу-емтихан бөлімшелерінің жұмысына бақылау жасауды және кадрлар алмастыру принципін пайдалана отырып, бұл бөлімшелерді неғұрлым білікті мамандармен толықтыруды ұйымдастырсын;
3) облыстардың, Астана мен Алматы ІІБ, ҚІІБ ЖПД жанынан жаңа қосымша тіркеу-емтихан бөлімшелері мен пункттері құрылғанда мұны ҚР ІІМ Жол полициясы департаментімен келіскеннен кейін ғана жүзеге асырсын;

Об утверждении Правил получения права на управление транспортными средствами, приема экзаменов, выдачи гражданам водительских удостоверений
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12.10.1998 г. № 343. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8.02.1999 г. № 679. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 февраля 2010 года № 90
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 26.02.2010 № 90 (порядок введения в действие см. п. 7).
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 13.11.2008 № 424 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Сноска. По всему тексту слова "о порядке" исключены приказом Министра внутренних дел РК от 13.11.2008 № 424 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона от 21 декабря 1995 года N 2707 "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 15 июля 1996 года N 29 "О безопасности дорожного движения",
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила государственной регистрации транспортных средств и прицепов к ним в Республике Казахстан (Приложения к ним);
2) Правила приобретения, приема, учета, хранения и расходования бланков справок-счетов на приобретение транспортных средств, узлов и агрегатов к ним (Приложения к ним);
3) Правила получения права на управление транспортными средствами, приема экзаменов, выдачи гражданам водительских удостоверений (Приложения к ним);
4) Правила приема, учета, хранения, расходования бланков регистрационных документов, водительских удостоверений, номерных знаков транспортных средств и проведения проверок в регистрационно-экзаменационных подразделениях дорожной полиции МВД Республики Казахстан (Приложения к ним).
2. Установить, что настоящие правила вступают в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Начальникам ГУВД, УВД областей, городов Астаны и Алматы:
1) обеспечить изучение настоящих Правил во всех подразделениях дорожной полиции и других службах органов внутренних дел и изготовление служебной документации, предусмотренной Правилами;
2) организовать в соответствии с Правилами эффективный контроль за работой регистрационно-экзаменационных подразделений и комплектовать их наиболее квалифицированными сотрудниками, используя принцип ротации кадров;
3) при образовании новых дополнительных регистрационно-экзаменационных пунктов и отделений при УДП ГУВД, УВД областей, городов Астаны и Алматы производить после согласования с Департаментом дорожной полиции МВД Республики Казахстан;

4) Бекітілген Тәртіптер талаптарының орындалуын бақылау жөніндегі дербес жауапкершілік Астана қаласының ІІБ, Алматы қаласының ІІББ, облыстардағы ІІББ-ІІБ Жол полициясы басқармаларының бастықтарына жүктелсін.
5) Ережелердің мазмұнын жүргізуші кадрлар даярлайтын кәсіпорындар мен ұйымдардың, оқу мекемелерінің және бұқаралық ақпарат құралдарын пайдаланып түсіндіру арқылы жұртшылықтың назарына жеткізсін.
Ескерту: Бұйрықтың 3-тармағындағы 4-тармақшасы жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 25 наурыздағы N 249 бұйрығымен .
4. Жол полициясының департаменті 1998 жылдың екінші жартыжылдығында мың данамен жеке кітапша шығаруды қамтамасыз етсін.
5. ҚР ІІМ-нің 1996 жылғы маусымның 24-індегі N 217 бұйрығының күші жойылды деп есептелсін.
6. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы ІІМ-нің Жол полициясы Департаментіне жүктелсін.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі Ішкі істер
әскерлерінің қолбасшысы
генерал-лейтенант
Көлiк құралдарын басқару құқығын алу, емтихан қабылдау, азаматтарға жүргiзуші куәлiгiн берудiң
Ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер Қазақстан Республикасының барлық азаматтары үшiн, сондай-ақ республика территориясында жүрген немесе тұратын шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдар үшiн бiрегей әрi міндеттi болып табылады, сондай-ақ емтихан қабылдаудың, азаматтарға жүргiзушi куәлiгiн берудің және жүргiзушiлердi көлiк құралдарын басқаруға жiберудiң тәртiбiн белгiлейдi.
Көлiк құралдарының анықтауы 1997 жылғы 25 қарашада енгiзiлген Жол қозғалысы ережелерiнде келтiрiлген.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 24 наурыздағы N 184 бұйрығымен .
1-1. Қазақстан Республикасының аумағында ұлттық және халықаралық жүргізуші куәліктері беріледі.
Ескерту. 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 24 наурыздағы N 184 бұйрығымен .
1-2. Халықаралық жүргізуші куәліктері ұлттық жүргізуші куәліктерінің негізінде беріледі және ұлттық жүргізуші куәліктерінің қолданылу мерзімі ішінде жарамды.
Ескерту. 1-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 24 наурыздағы N 184 бұйрығымен .
2. Барлық көлiк құралдары олардың типiне, қажеттiгiне және оларды басқару ерекшелiгiне орай "А", "В", "С", "Д", "Е", трамвай, троллейбус категорияларына бөлiнедi, оларды басқаруға тиiстi графаларына рұқсат ету белгiсi соғылған бiрегей жүргiзушi куәлiгi берiледi.
Бұдан әрi - "...категориялы куәлiк".

4) возложить персональную ответственность по контролю за исполнением требований утверждаемых Правил на начальников Управлений дорожной полиции УВД г.Астаны, ГУВД г.Алматы, ГУВД-УВД областей;
5) довести содержание Правил до сведения учреждений и организаций, учебных заведений, занимающихся подготовкой водительских кадров и населения путем разъяснительной работы с использованием средств массовой информации.
Сноска. Пункт 3 - с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 25 марта 2001 года N 249 .
4. Департаменту дорожной полиции во втором полугодии 1998 года обеспечить издание отдельной брошюрой в количестве одной тысячи экземпляров.
5. Считать утратившим силу приказ МВД Республики Казахстан от 24 июня 1996 года N 217 .
6. Контроль за выполнением настоящего Приказа возложить на Департамент дорожной полиции МВД Республики Казахстан.
Министр
Утверждены
п риказом МВД
Республики Казахстан
от 12.10.1998 г. N 343
Правила
получения права на управление транспортными средствами,
приема экзаменов, выдачи гражданам водительских удостоверений
1. Общие положения
1. Настоящие Правила являются едиными и обязательными для исполнения всеми гражданами Республики Казахстан, а также иностранными гражданами и лицами без гражданства, находящимися или проживающими на территории республики, устанавливает порядок приема экзаменов, выдачи гражданам водительских удостоверений и допуска водителей к управлению транспортными средствами. 1
Примечание.
1 - определение транспортных средств приведено в Правилах дорожного движения. <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 .
1-1. На территории Республики Казахстан выдаются национальные и международные водительские удостоверения. <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 1-1 - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 .
1-2. Международные водительские удостоверения выдаются на основании национальных и действительны в течение срока действия национальных водительских удостоверений. <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 1-2 - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 .
2. Все транспортные средства, в зависимости от их типов, назначения и особенностей управления ими, подразделяются на категории: "А", "В", "С", "Д", "Е", трамвай, троллейбус, на право управления которыми выдается единое водительское удостоверение с проставлением в нем разрешающих отметок в соответствующих графах. 2
Примечание.
2 - в дальнейшем именуется "Удостоверение категории...". <*>

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 24 наурыздағы N 184 бұйрығымен .
3. "А", "В", "С", "Д", "E" графаларында рұқсат ету белгiсi бар жүргiзушi куәлігiне ие адамдар мыналарды басқара алады:
"А" - мотоциклдарды, мотороллерлердi және басқадай мотокөлiк құралдарын;
"В" - толық салмағы 3500 кг аспайтын және жүргiзушiнің орнынан басқа отыратын орындар саны сегiзден аспайтын автомобильдердi;
Салмақтың анықтауы Жол қозғалысы ережелерiнде келтiрiлген.
"С" - толық салмағы 3500 кг асатын жүк автомобильдерiн;
"Д" - жолаушылар тасымалдауға арналған және жүргiзушiнің орнынан басқа сегiз орындықтан артық орны бар автомобильдердi;
"Е"-"В"-"С" немесе "Д" категориялы көлiк құралдарына жататын және жүргiзушi оларды басқаруға құқы бар тiркемелi көлiк құралдарын.
Трамвайдың жүргiзушiсiне тек қана трамвайды, троллейбустың жүргiзушiсiне тек қана троллейбусты жүргiзуге рұқсат етiледi.
Ескерту: Жолаушылар тасымалдауға арналған автомобильдерге жататындар:
- барлық кластағы автобустар және адамдар (вахталық бригадалар) тасу үшiн қайта жабдықталған және жасаушы завод жағдайында сериялық тәртiппен жасалған тиiстi сиымдылықтағы автофургондар, сондай-ақ сегiз адамнан артық таситын жүк автомобильдерi жатады;
- "В", "С" немесе "Д" категориялы көлiк құралдарының жүргiзушiлерiне оларды толық салмағы 750 кг аспайтын тiркеме болғанда да басқару құқы берiледi. "С", "Д" категориялы көлiк құралдарын толық салмағы 750 кг асатын тiркемесi болғанда, сондай-ақ ұзартылған автобустарды, троллейбустарды жүргiзгенде жүргiзушi куәлiгiнде "E" категориясына рұқсат етiлген белгi болуы қажет.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 24 наурыздағы N 184 бұйрығымен
4. Емтихан қабылдауды, азаматтарға жүргiзушi куәлiгiн берудi және "А", "В", С", "Д", "E" категориялы көлiк құралдарын, сондай-ақ трамвай, троллейбусты басқаруға жiберудi Қазақстан Республикасы IIM Жол полициясының тiркеу-емтихан бөлiмшелерi iске асырады. ______________
Бұдан әрi - ЖП бөлiмшелерi.
5. Ұйымдар (бұдан әрі - ұйымдар) меншік нысанына қарамастан бірыңғай үлгі бағдарламалардың негізінде көлік құралдарының жүргізушілерін даярлауды және қайта даярлауды заңнамада белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 24 наурыздағы N 184 бұйрығымен .

Сноска. Пункт 2 с изменениями - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 .
3. Лица, имеющие водительское удостоверение с разрешающими отметками в графах "А", "В", "С", "Д" и "Е", могут управлять:
"А" - мотоциклами, мотороллерами и другими мототранспортными средствами;
"В" - автомобилями, полная масса которых не превышает 3500 кг 3 и число сидячих мест которых, помимо сидения водителя, не превышает восьми;
Примечание.
3 - определение массы приведено в Правилах дорожного движения от 25 ноября 1997 года.
"С" - грузовыми автомобилями, полная масса которых превышает 3500 кг;
"Д" - автомобилями, предназначенными для перевозки пассажиров и имеющими более 8 сидячих мест, помимо сидения водителя;
"Е" - составами транспортных средств с тягачами, относящимся к категориям транспортных средств "В"-"С" или "Д", и которыми водитель имеет право управлять.
Водителю трамвая разрешается управлять только трамваем, водителю троллейбуса - только троллейбусом.
Примечания: К автомобилям, предназначенным для перевозки
пассажиров, относятся: автобусы всех классов и
автофургоны, переоборудованные для перевозки людей
(вахтовых бригад) и изготовленные в условиях
заводов-изготовителей в серийном порядке,
соответствующей вместимости, а также оборудованные
грузовые автомобили, перевозящие более 8 человек.
Водителям транспортных средств категорий "В", "С"
или "Д" предоставляется право на управление ими
также и при наличии прицепа, полная масса которого
не превышает 750 кг. Для управления транспортными
средствами категорий "С" и "Д" с прицепами, полная
масса которых более 750 кг, а также сочлененными
автобусами, троллейбусами водитель обязан иметь в
водительском удостоверении разрешающую отметку и в
категории "Е". <*>
Сноска. Пункт 3 с изменениями - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 .
4. Прием экзаменов, выдача гражданам водительских удостоверений и допуск водителей к управлению транспортными средствами категорий "А", "В", "С", "Д" и "Е", а также трамваями, троллейбусами осуществляется регистрационно-экзаменационными подразделениями Дорожной полиции МВД Республики Казахстан. 4
Примечание.
4 - в дальнейшем именуются подразделения ДП.
5. Подготовка и переподготовка водителей транспортных средств осуществляется организациями (далее - организации), независимо от форм собственности в порядке, определяемом законодательством, на основании единых типовых программ. <*>
Сноска. Пункт 5 в новой редакции - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 .

6. "Көлік құралдарының жүргізушілерін даярлау ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 10 шілдедегі N 341 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4341 болып тіркелген) бекітілген үлгісі "Оқу курстарын бітіру туралы куәлік" жүргiзушiлердің даярлықтан және қайта даярлықтан өткенін растайтын құжат болып табылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2008.11.13 N 424 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
2. Көлiк құралдарын басқару құқын алудың тәртiбi
7. "А", "В", "С", "Д", "E" категориялы көлiк құралдарын, трамвай, троллейбусты басқаруға құқық алғысы келген адам оқу ұйымдарында даярлықтың толық курсын өтуге, ал оқу басталғанға дейiн ҚР Денсаулық сақтау, бiлiм және спорт министрлiгi белгiлеген тәртiп бойынша медициналық тексерiстен өтуге мiндеттi (1-қосымша).
7-1. "А" және "В" санатындағы көлік құралдарын жүргізу құқығы куәлігін алу үшін тиісті бағдарламалардың көлемінде азаматтардың өз бетінше дайындалуына рұқсат етіледі.
Ескерту. 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 24 наурыздағы N 184 бұйрығымен .
8. <*>
Ескерту. 8-тармақ алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 24 наурыздағы N 184 бұйрығымен .
9. ЖП бөлiмшелерi көлiк құралдарын басқаруға құқық алу үшiн емтихан тапсыруға, көлiк құралын басқару құқының куәлiгiн беруге тұрғылықты жерi бойынша тiркелген азаматтарды, сондай-ақ келген жерiндегi iшкi iстер органдарында тиiстi тәртiппен тiркелген шетелдiк азаматтарды жiбередi.
Барлық әскер түрлерiнiң әскери қызметшiлерi емтиханға әскери бөлiмшенiң тұрған жерiнде жiберiледi.
10. "А", "В", "С", "Д" категорияларына жататын көлiк құралдарын басқару құқының жүргiзушi куәлiгi, сондай-ақ трамвайды немесе троллейбусты басқару құқығының жүргізуші куәлігі ЖП бөлімшелерінде теориялық емтихан тапсырған адамдарға беріледі.
Теориялық емтихан тапсырғанда Жол қозғалысы ережелерi мен жол қозғалысы қауiпсiздiгiне қатысты және оқу бағдарламасында көзделген басқа пәндерден бiлiмi тексерiледi. Көлік құралдарын жүргізу дағдылары бойынша практикалық емтихан ЖП қызметкерлерінің қатысуымен оқу аяқталғаннан кейін оқу ұйымдарында өткізіледі.
Ескерту: 10-тармаққа өзгертулер енгізілді - Ішкі істер министрінің 2005.05.19 N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .

6. Документом, подтверждающим прохождение подготовки и переподготовки водителей, является Свидетельство об окончании курсов обучения, форма которого утверждена приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 июля 2006 года № 341 "Об утверждении Правил подготовки водителей транспортных средств" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4341).
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 13.11.2008 № 424 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
2. Порядок получения права на управление
транспортными средствами
7. Лица, желающие получить право на управление транспортными средствами категории "А", "В", "С", "Д", "Е", трамваями, троллейбусами, обязаны пройти полный курс подготовки в учебных организациях, а до начала обучения - медицинское освидетельствование в порядке, определенном Министерством здравоохранения, образования и спорта Республики Казахстан (Приложение 1).
7-1. Допускается самостоятельная подготовка граждан для получения удостоверения на право управления транспортными средствами категории "А" и "В" в объеме соответствующих программ. <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 7-1 - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 .
8. (Пункт исключен - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 ).
9. Допуск граждан к экзаменам на право управление транспортными средствами, их сдачи, выдачи удостоверений на право управления транспортными средствами осуществляется подразделениями ДП от лиц, зарегистрированных по постоянному месту жительства, а также от иностранных граждан, зарегистрированных в установленном порядке в органах внутренних дел по месту их пребывания.
Военнослужащие срочной службы всех родов войск допускаются к экзаменам по месту дислокации войсковых частей.
10. Водительские удостоверения на право управления транспортными средствами, относящимися к категориям "А", "В", "С", "D" а также на право управления трамваем или троллейбусом выдаются лицам, сдавшим в подразделениях ДП" теоретический экзамен.
При теоретическом экзамене проверяются знания Правил дорожного движения и других дисциплин, касающихся безопасности дорожного движения и предусмотренных программами обучения. Практический экзамен по навыкам вождения транспортных средств проводится в учебных организациях по окончании обучения с участием сотрудников ДП. <*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).

11. Көлiк құралын басқару құқы мыналарға берiлуi мүмкiн:
- он алты жасқа толғандарға - мотоцикл, мотороллер және басқадай мотокөлiк құралдарын жүргiзуге ("А" категориясы);
- он сегiз жасқа толғандарға - рұқсат етiлген салмағы 3500 кг аспайтын және отыратын орны жүргiзушiнi қоспағанда сегiзден аспайтын автомобильдердi ("В" категориясы), сондай-ақ рұқсат етiлген ең жоғары салмағы 3500 кг асатын автомобильдердi ("С" категориясы) жүргiзуге;
- жиырма жасқа толғандарға - жолаушы тасымалдауға арналған және отыратын орны жүргiзушiден басқа сегiзден артық автомобильдердi ("Д" категориясы), трамвайды және троллейбусты жүргiзуге;
- "В"-"С" немесе "Д" санаттарының көлiк құралдарын басқару құқы бар адамдарға тиiстi категориядағы көлiк құралын кемiнде 12 ай жүргiзген стажы болғанда тiркемелi көлiк құралдарын жүргiзуге ("Е" категориясы).
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 24 наурыздағы N 184 бұйрығымен .
12. "С" немесе "Д" категориялы жүргiзушi куәлiгi бар әйелдер көтерiмдiлiгi мен жолаушылар сиымдылығы Қазақстан Республикасының күшiндегi заңдарында белгiленген нормалардан аспайтын жүк автомобилiн немесе автобусты басқаруға жiберiледi.
13. <*>
Ескерту: 13-тармақ алынып тасталды - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
14. "D" санатының көлік құралдарын жүргізу құқығы белгіленген бағдарламалар бойынша даярлықтан өткен, теориялық емтихан тапсырған адамдарға беріледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда, өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 24 наурыздағы N 184 бұйрығымен , 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
15. <*>
Ескерту: 15-тармақ алынып тасталды - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
16-17. <*>
Ескерту: 16-17-тармақтар алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 25 наурыздағы N 249 бұйрығымен .
3. Емтихан қабылдау және жүргiзушi
куәлiгiн беру тәртiбi
18. Көлiк құралдарының барлық категорияларын басқару құқына  теориялық емтиханды ЖП бөлiмшелерiнің емтихан комиссиясы қабылдайды.
Ескерту. 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .

11. Право на управление транспортными средствами может быть предоставлено:
лицам, достигших шестнадцатилетнего возраста, - мотоциклами, мотороллерами и другими мототранспортными средствами (категории "А");
лицам, достигшим восемнадцатилетнего возраста, - автомобилями, разрешенная масса которых не превышает 3500 кг и число сидячих мест которых, помимо сиденья водителя, не превышает восьми (категория "В"), а также автомобилями, разрешенная максимальная масса которых превышает 3500 кг (категория "С");
лицам, достигшим двадцатилетнего возраста, - автомобилями, предназначенными для перевозки пассажиров и имеющими более восьми сидячих мест, помимо сиденья водителя (категория "Д"), троллейбусами и трамваями;
лицам, имеющим право управлять транспортными средствами категорий "В", "С" или "Д", при наличии стажа управления соответствующей категорией транспортного средства не менее двенадцати месяцев - составами транспортных средств (категории "Е"). <*>
Сноска. Пункт 11 с изменениями - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 .
12. Женщины, имеющие водительское удостоверение категории "С" или "D", допускаются к управлению грузовыми автомобилями или автобусами, грузоподъемность или пассажировместимость которых не превышает норм, установленных в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
13. (Исключен - приказом Министра внутренних дел РК от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
14. Право на управление транспортными средствами категории "D" предоставляется лицам, прошедшим подготовку по установленным программам и сдавшим теоретический экзамен. <*>
Сноска. Пункт 14 в новой редакции - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 ; внесены изменения - от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
15. (Пункт исключен - приказом Министра внутренних дел РК от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
16. (Пункт исключен - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 ).
17.
Сноска. Пункт 17 исключен - приказом Министра внутренних дел РК от 25 марта 2001 года N 249 .
3. Порядок приема экзаменов и выдачи
водительских удостоверений
18. Теоретический экзамен на право управления транспортными средствами всех категорий принимается экзаменационными комиссиями подразделений ДП. <*>
Сноска. В пункт 18 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).

19. Теориялық емтихан қабылдайтын комиссияның құрамында кемiнде үш адам болуы керек. Оның құрамын тiркеу-емтихан бөлiмшесiнiң бастығы тағайындап, оған:
* ЖП бөлiмшесiнiң қызметкерi (комиссия төрағасы);
* жүргiзушiлердi даярлаумен айналысатын оқу орнының, автокөлiк  кәсiпорнының, әскери комиссариаттың және қоғамдық ұйымдардың өкiлдерi (комиссия мүшелерi) кiредi.
Теориялық емтихан комиссиясының құрамына сыналатын топты даярлауды  жүргiзген оқытушылар мен өндiрiстiк шеберлердi енгiзуге тыйым салынады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
20. Емтихан комиссиясының мүшелерi Жол қозғалысы ережелерiн,
емтихан қабылдаудың әдiстемесiн бiлуi керек және оның:
- автомобиль мамандығы бойынша жоғары немесе орта арнаулы бiлiмi;
- олар емтихан алатын категория бойынша жүргiзушi куәлiгi;
- осы лауазымы бойынша жұмыс стажы, сондай-ақ үш жылдан кем емес жүргiзушiлiк стажы болуы керек.
21. Оқу орнында оқығандардан емтихан жағдайға байланысты сол жерде, сондай-ақ емтихан комиссиясы орналасқан жерiнде бұдан бұрын өткен айдың 25-iнен кешiкпей берiлген тапсырысқа сәйкес қабылданады.
22. Көлік құралдарын жүргізу құқығына жүргізуші куәлігін алу үшін жүргізуші болуға үміткер жол полициясының бөлімшесіне:
1) өтініш;
2) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат;
3) курстарды бітіргені туралы куәлікті және оның көшірмесін (жеке тәртіпте даярлықтан өткен адамдарды қоспағанда);
4) медициналық анықтама;
5) жүргізуші карточкасын (N 2 қосымша);
6) жүргізуші куәлігін беру үшін мемлекеттік бажды төлегендігін растайтын құжатты ұсынады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 24 наурыздағы N 184 бұйрығымен .
23. Жүргiзушi куәлiгiн алуға емтихан тапсырар алдында жүргiзушi карточкасы толтырылып (2-қосымша), ол паспортпен немесе оның орнына жүретiн құжатпен бiрге емтихан комиссиясына ұсынылады.
24. Теориялық және практикалық емтиханды алудың әдiстемелерi 12, 13-қосымшаларда баяндалған.
Ескерту. 24-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .

19. Экзаменационная комиссия по приему теоретического экзамена должна состоять не менее, чем из 3-х человек. Состав комиссии назначается начальником регистрационно-экзаменационного подразделения, в которую должны входить:
- работник подразделения ДП (председатель комиссии);
- представители от учебных организаций, занимающихся подготовкой водителей, транспортных предприятий, военных комиссариатов и общественных организаций (члены комиссии).
Вводить в состав экзаменационной комиссии преподавателя или мастера производственного обучения по вождению автомобиля, осуществляющих подготовку экзаменуемой группы, запрещается. <*>
Сноска. В пункт 19 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
20. Члены экзаменационной комиссии должны знать Правила дорожного движения, методику приема экзаменов и иметь:
высшее или средне-техническое образование по автомобильной специальности;
водительское удостоверение той категории, по которой они будут проводить экзамены;
практический стаж работы в занимаемой должности, а также водительский стаж не менее 3-х лет.
21. Экзамены от лиц, обучающихся в учебных организациях, исходя из условий, могут быть приняты как по месту обучения, так и по месту расположения экзаменационной комиссии в соответствии с заявками, представляемыми в подразделения ДП не позднее 25-го числа предшествующего месяца.
22. Для получения водительского удостоверения на право управления транспортными средствами кандидатом в водители в подразделение дорожной полиции представляются:
1) заявление;
2) документ, удостоверяющий личность заявителя;
3) свидетельство об окончании курсов и его копия (за исключением лиц, прошедших подготовку в индивидуальном порядке);
4) медицинская справка;
5) водительская карточка (приложение N 2);
6) документ, подтверждающий оплату государственной пошлины за выдачу водительского удостоверения. <*>
Сноска. Пункт 22 в новой редакции - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 .
23. Перед сдачей экзаменов на право получения водительского удостоверения заполняется водительская карточка (приложение N 2), которая вместе с паспортом или документом, его заменяющим, предъявляется экзаменационной комиссии.
24. Методика проведения квалификационного экзамена для получения права на управление транспортными средствами изложена в приложении N 12.
Сноска. Пункт 24 с изменениями - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 ; от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).

25. Оқу орнында көлiк құралын басқару құқына даярлықтан өткендер үшiн емтихан екiншi рет кем дегенде 7 тәулiктен соң, ал 7-1-тармақта көрсетiлген адамдар үшiн - 10 тәулiктен кейiн өткiзiледi.
Ескерту: Басқа жерге немесе әскери қызметке, оқуға, ұзақ iссапарға (3 айдан артық) кететiндер үшiн бұл тиiстi құжатпен расталғанда ерекшелiк ретiнде екiншi емтихан 5 тәулiктен кейiн алынуы мүмкiн.
Басқадай жағдайларда емтихан мерзiмi реттелмейдi, бiрақ ол бiр тәулiктен кем болмауы керек.
Теориялық емтиханда алынған баға үш айға дейiн күшiн сақтайды. Осы уақыт өткеннен кейiн жүргiзушiге кандидатқа қайтадан теориялық емтихан белгіленедi.
Ескерту. 25-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 24 наурыздағы N 184 бұйрығымен , 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
26. Жол қозғалысы ережелерi бойынша емтихан карточкалары хаттамамен бекiтiлiп (4 қосымша), оған емтихан қабылдауға қатысқан комиссия мүшелерiнiң барлығы қол қою керек.
Ескерту. 26-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
27. Жеке адамдардың жеңіл көлік құралдары мен мотоциклдерін қоспағанда, көлік құралдарын тіркеу және есептен шығару қалалардың (аудандардың) қорғаныс істер жөніндегі тиісті басқармаларын (бөлімдерін) жазбаша хабарлағаннан кейін ғана жүргізіледі.
Ескерту: 27-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 16 ақпандағы N 78 бұйрығымен .
28-30. <*>
Ескерту. 28-30-тармақтар алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 24 наурыздағы N 184 бұйрығымен .
31. Жүргiзушi куәлiгi он жылға берiледi (бұл туралы "... дейiн жарамды" немесе "Ерекше белгiлер үшiн" графаларында тиiстi жазу жазылады), сол мерзiм бiткенде осы Ережелердегi тәртiп бойынша айырбастауға жатады.
Ескерту: Медициналық қайта тексеруден өту мерзiмiне шектеуi бар жүргiзушiлер шетелге шыққанда куәлiгiне басқа мерзiм қойылады.
32. Трамвай, троллейбус, мотоколяска жүргiзуге құқық беретiн куәлiк алғанда, оның "Ерекше белгiлер үшiн" графасына көлік құралының тиісті санаты көрсетіле отырып, жазба жазылады. Осы графаға басқадай шектеулер мен нұсқаулар қойылуы мүмкiн.
Ескерту. 32-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 24 наурыздағы N 184 бұйрығымен

25. Для лиц, прошедших подготовку на право управления транспортными средствами в учебных организациях, повторный экзамен назначается не ранее, чем через 7 суток, а для лиц, указанных в пункте 7-1 Порядка предоставления права на управления транспортными средствами, чем через 10 суток.
Примечание: Для лиц, меняющих место жительства или убывающих на
военную службу, учебу, в длительную командировку
(более 3-х месяцев) и т.п., повторный экзамен в
порядке исключения назначается не ранее, чем через
5 суток при предъявлении подтверждающих документов.
Во всех остальных случаях срок сдачи экзаменов не регламентируется, но должен быть не менее 1-х суток.
Положительная оценка, полученная по теоретическому экзамену, считается действительной в течение трех месяцев. По истечении указанного срока кандидат в водители вновь назначается на теоретический экзамен. <*>
Сноска. Пункт 25 с изменениями - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 ; от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
26. Результаты экзаменов на основании экзаменационных карточек по Правилам дорожного движения оформляются протоколом (приложение N 4), который должен быть подписан всеми членами экзаменационной комиссии, участвующими в приеме экзаменов. <*>
Сноска. В пункт 26 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
27. Лицам, сдавшим теоретический экзамен, на основании протокола выписываются водительские удостоверения, серии и номера которых в порядке возрастания вносятся в реестр выдачи водительских удостоверений (приложение N 3), а также в водительскую карточку. <*>
Сноска. Пункт 27 с изменениями - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 ; от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
28-30. (Пункты исключены - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 ).
31. Водительское удостоверение выдается сроком на 10 лет (о чем делаются соответствующие записи в графах "Действительно до ...." или "Для особых отметок"), по истечении которого оно подлежит замене в установленном настоящим Положением порядке.
Примечание: Иной срок действия водительского удостоверения
указывается при выезде за границу водителя,
имеющего ограничения в сроках медицинского
переосвидетельствования.
32. При получении разрешения на право управления трамваем, троллейбусом, мотоколяской в водительском удостоверении в графе "Для особых отметок" делается запись с указанием соответствующей категории транспортного средства. В этой же графе могут отмечаться также и другие ограничения и предписания. <*>
Сноска. Пункт 33 с изменениями - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 .

33-34. <*>
Ескерту. 33-34-тармақтар алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 24 наурыздағы N 184 бұйрығымен .
35. Басқа категориялы көлiк құралын басқаруға рұқсат алғанда жаңа куәлiк берiлiп, оған бұрынғысындағы қажет белгiлер көшiрiп жазылады.
36. Жүргізуші куәлігі оның иесіне есеп реестріне қол қойып, паспортын не оның орнына жүретін құжатын сондай-ақ жүргізуші куәлігін әзірлеу үшін ақы төлеуді растайтын құжатты көрсеткенде беріледі.
Ескерту: 36-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 28 қазан N 762 бұйрығымен . (Бұйрық 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2004 жылғы 24 наурыздағы N 184 бұйрығымен .
37-38. <*>
Ескерту. 37-38-тармақтар алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 24 наурыздағы N 184 бұйрығымен .
39. Бас бостандығынан айрылған, бiрақ сот көлiк құралын жүргiзу құқынан айырмаған жүргiзушi куәлiктерi еңбекпен түзеу мекемесi әкiмшілігiнің сұрауы бойынша жазасын өтеп жатқан жердегi ЖП бөлiмшесiне күшiне енген үкiмнің не сот қаулысының негiзiнде қайтарылуы мүмкiн.
4. Жүргiзушi куәлiктерiн ауыстыру және жоғалғандарының
орнына беру сондай-ақ оларды шетел азаматтарына
ауыстыру мен берудiң тәртiбi
40. Жүргiзушi куәлiгi өтiнiш (5-қосымша), тиiстi категорияны жүргiзуге жарамдылығы жөнiнде қол қойылған анықтама, жүргiзушi карточкасы немесе жүргiзушi куәлiгiн берген ІІБ ЖП-ның растауы болған жағдайда ауыстырылады.
Ескерту. 40-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
41. <*>
Ескерту. 41-тармақ алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 24 наурыздағы N 184 бұйрығымен .
42. Жаңа куәлiк берiлгенде оның "Ерекше белгiлер үшiн" графасына бұрынғы куәлiктiң сериясы, номерi және берiлген күнi жазылады.
43. "Дубликат" белгiсi бар жаңа жүргiзушi куәлiгi бұрынғысы жоғалған жағдайда тұратын жері бойынша немесе уақытша тұратын жері бойынша есепте тұрған азаматтарға өтiнiштiң, жүргiзушi карточкасының, медициналық анықтаманың, ал қажет болғанда - оқу ұйымын бiтiргенi туралы куәлiгiн ұсынғанда немесе бұрынғы куәлiктi берген ІІБ ЖП-ның растауы негiзiнде берiледi.

33-34. (Пункты исключены - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 ).
35. При получении разрешения на право управления транспортными средствами другой категории водительское удостоверение заменяется на новое, в которое переносятся необходимые отметки, имеющиеся в прежнем удостоверении водителя.
36. Водительские удостоверения выдаются их владельцам под личную расписку в реестре выдачи водительских удостоверений по предъявлении паспорта или документа, его заменяющего, а также документа, подтверждающего оплату изготовления водительского удостоверения.
Сноска. Пункт 36 с дополнениями - приказом Министра внутренних дел РК от 28 октября 2001 года N 762 ; с изменениями - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 .
37-38. (Пункты исключены - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 ).
39. Лицам, отбывающим наказание в виде лишения свободы и не лишенным по суду права управления транспортными средствами, изъятые у них водительские удостоверения могут быть возвращены подразделением ДП по месту отбывания наказания по ходатайству администрации исправительно-трудового учреждения на основании вступившего в силу приговора или постановления народного суда.
4. Порядок замены водительских удостоверений
и выдачи взамен утраченных, а также их замены
и выдачи иностранным гражданам
40. Замена водительского удостоверения производится по предъявлении заявления (приложение N 5), подписанной справки о годности водителя к управлению транспортными средствами соответствующих категорий, водительской карточки или подтверждения из ДП, УВД, выдавшей водительское удостоверение. <*>
Сноска. В пункт 40 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
41. (Пункт исключен - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 ).
42. При замене водительского удостоверения во вновь выдаваемом в графе "Для особых отметок" проставляются серия, номер и дата выдачи прежнего водительского удостоверения.
43. При утрате водительского удостоверения новое с отметкой "Дубликат" выдается подразделением ДП гражданам, зарегистрированным по месту жительства или состоящих на учете по месту временного проживания, на основании заявления, водительской карточки, медицинской справки, а в необходимых случаях - с предъявлением свидетельства об окончании учебной организации или подтверждения из ДП УВД, выдавшей прежнее удостоверение. <*>

Ескерту. 43-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 24 наурыздағы N 184 бұйрығымен .
44. Жүргізуші куәлігі жоғалған жағдайда оны қалпына келтіру кезеңінде Ереженің 14-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бір айға дейінгі мерзімге уақытша жүргізуші куәлігі беріледі. Қажет болған жағдайда (сұрау салулар жіберу және оларға жауап алу, куәлікті жоғалтуға байланысты жекелеген мән-жайларды анықтау) уақытша жүргізуші куәлігі 30 тәулікке дейінгі мерзімге ұзартылуы мүмкін.
Ескерту: 44-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Ішкі істер министрлігінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .
45. Уақытша жүргізуші куәліктері жүргізуші куәліктері берілгеннен кейін материалдарға қосылады.
Ескерту: 45-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Ішкі істер министрлігінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .
46. Халықаралық жүргiзушi куәлiктерi Қазақстан Республикасы ауқымында жарамды. 1968 жылғы 8 қарашадағы Жол қозғалысы туралы Конвенция талаптарына сәйкес берiлген ұлттық жүргiзушi куәлiктерi олардың аудармасы болған жағдайда Қазақстан Республикасы аумағында жарамды.
47. Жол қозғалысы туралы Конвенцияның талаптарына сай келмейтiн ұлттық жүргiзушi куәлiктерi ҚР аумағында, егер халықаралық келiсiмдер қосымша түсiнiк бермесе, мiндеттi түрде ауыстырылуы керек.
Шетел азаматтарының және азаматтығы жоқтардың куәлiктерiн айырбастау Жол полициясының бөлiмшелерiнде куәлiктің түпнұсқасы мен оның мемлекеттiк тілде расталған аудармасы, iшкi iстер органдарында тiркелген паспорты негiзiнде медициналық тексерiстен өткеннен кейiн және ЖП-да теориялық емтиханды тапсырған соң берiледi. Бұл кезде ұлттық жүргiзушi куәлiгiнде рұқсат етiлген категориядағы куәлiктер берiледi. Мұндайда ұлттық жүргiзушi куәлiгiндегi көлiк құралдарының категорияларын басқаруға рұқсат етiлген және Жалпы ережелердiң 3 тармағындағы талаптарға сай келетiн (елге кiру құжаттары күшiн сақтайтын мерзiмдегi жүргiзушi куәлiгi берiледi. Ұлттық жүргiзушi куәлiгi ЖП бөлiмшелерiнде сақталып, оның иесi өз елiне қайтарда өтiнiшi бойынша және бұрын берiлген Қазақстан Республикасының жүргiзушi куәлiгiн тапсырғанда қайтарылып берiледi.
Ескерту. 47-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 24 наурыздағы N 184 бұйрығымен , 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .

Сноска. Пункт 43 с изменениями - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 .
44. В случае утери водительского удостоверения на период его восстановления выдается временное водительское удостоверение по форме согласно Приложению 14 к настоящим Правилам сроком до одного месяца. В случае необходимости (направление запросов и получение ответов на них, выяснение отдельных обстоятельств, связанных с утратой удостоверения) временное водительское удостоверение может быть продлено на срок до 30 суток. <*>
Сноска. Пункт 44 в редакции - приказом Министра внутренних дел РК от 26 апреля 2005 года N 249 .
45. Временные водительские удостоверения после выдачи водительских удостоверений, приобщаются в материалы. <*>
Сноска. Пункт 45 в редакции - приказом Министра внутренних дел РК от 26 апреля 2005 года N 249 .
46. Международные водительские удостоверения действительны для управления транспортными средствами на территории Республики Казахстан.
Национальные водительские удостоверения иностранных граждан, соответствующие требованиям действующей Конвенции о дорожном движении от 8 ноября 1968 года, действительны на территории Республики Казахстан при наличии заверенного их перевода.
47. Национальные водительские удостоверения граждан иных государств, не отвечающие требованиям действующей Конвенции о дорожном движении, на территории Республики Казахстан подлежат обязательному обмену, если иное не оговаривается международными соглашениями.
Обмен иностранным гражданам и лицам без гражданства указанных водительских удостоверений производится на основании представления в подразделения Дорожной полиции оригиналов водительских удостоверений и их заверенного перевода на государственном языке, паспортов личности, зарегистрированных в органах внутренних дел, после прохождения медицинского освидетельствования и сдачи теоретического экзамена в ДП. При этом выдается водительское удостоверение на право управления теми категориями транспортных средств, которые были разрешены в национальном водительском удостоверении и которые соответствуют требованиям пункта 3 Общего положения, на срок действия въездных документов. Национальное водительское удостоверение хранится в подразделениях ДП и возвращается владельцу по его заявлению при выезде за пределы Республики Казахстан и сдачи ранее выданного водительского удостоверения Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 47 с изменениями - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 ; от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).

48. Қазақстан Республикасындағы шетелдiк дипломатиялық, консулдық және басқа да өкілдiктердің қызметкерлерiнің жүргiзуші куәлiктерiн айырбастау тәртiбiн Қазақстан Республикасы Сыртқы және Iшкi iстер министрлiктерi белгiлейдi.
49. Шетел азаматтарының және азаматтығы жоқтардың ұлттық жүргiзушi куәлiгi болмағанда, Қазақстан Республикасының жүргiзушi куәлiгi олардың болу мерзiмi 6 айдан асатын болса, жалпы негiзде берiледi.
50. Шетелдердегi Қазақстан Республикасының азаматтары сол елдердегi Жол қозғалысы Конвенциясының талаптарына сай жүргiзушi куәлiгi, сондай-ақ халықаралық жүргiзушi куәлiгi болса, оларды медициналық тексерiстен өткен соң және ЖП бөлiмшелерiне көрсетiлген жүргiзушi куәлiктерiн (расталған аудармасы бар) ұсынғанда, Қазақстан Республикасының тиiстi жүргiзушi куәлiгiне айырбастай алады.
51. Шетелде Жол қозғалысы Конвенциясының талаптарына сай келмейтiн сол елдiң ұлттық жүргiзушi куәлiгiн алған Қазақстан Республикасының азаматтарына Қазақстан Республикасының тиiстi жүргiзушi куәлiгi медициналық тексерiстен өткеннен кейiн, расталған аудармасы бар ұлттық жүргiзушi куәлiктерiн ЖП бөлiмшесiне ұсынғаннан кейiн, сондай-ақ теориялық емтиханды тапсырғаннан кейiн берiледi.
Ескерту. 51-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
52. Қазақша немесе орысша бiлмейтiн шетел азаматтары теориялық емтихан тапсыруға маман аудармашылар арқылы қатысып, олар туралы мәлiметтер комиссияның хаттамасына енгiзiледi. Мұндайда әдетте теориялық емтихан ауызша тапсырылады да, оның уақытына шек қойылмайды.
Ескерту. 52-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
52-1. Жүргізуші куәліктерін ауыстыру және жоғалғандардың орнына жаңа жүргізуші куәліктерін беру, сондай-ақ шетел азаматтарына оларды ауыстырып беру және беру тек қана жүргізуші куәлігін әзірлеу үшін ақы төлеуді растайтын құжатты ұсынғаннан кейін жүргізіледі.
Ескерту: 52-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 28 қазан N 762 бұйрығымен . (Бұйрық 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.)
5. Көлiк құралдарының жүргiзушiлерiн даярлайтын
және қайта даярлайтын оқу ұйымдарын тiркеудiң тәртiбi

48. Порядок обмена водительских удостоверений сотрудникам иностранных дипломатических, консульских и других представительств в Республике Казахстан, имеющим дипломатический статус, определяется Министерством иностранных дел и Министерством внутренних дел Республики Казахстан.
49. При отсутствии у иностранных граждан и лиц без гражданства национальных водительских удостоверений, водительские удостоверения Республики Казахстан выдаются им на общих основаниях, если срок пребывания в Республике Казахстан превышает 6 месяцев.
50. Граждане Республики Казахстан, получившие за границей водительские удостоверения страны пребывания, которые отвечают требованиям Конвенции о дорожном движении, а также международные водительские удостоверения, могут обменять их на соответствующие водительские удостоверения Республики Казахстан после прохождения медицинского освидетельствования и представления в подразделения ДП указанных водительских удостоверений с заверенным их переводом.
51. Гражданам Республики Казахстан, получившим за границей национальные водительские удостоверения страны пребывания, не отвечающие требованиям Конвенции о дорожном движении, соответствующие водительские удостоверения Республики Казахстан выдаются после прохождения медицинского переосвидетельствования, представления в подразделения ДП указанных водительских удостоверений с заверенным их переводом и сдачи теоретического экзамена. <*>
Сноска. В пункт 51 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
52. Иностранные граждане и иные лица, не владеющие казахским либо русским языками, допускаются к сдаче теоретического экзамена в присутствии квалифицированных переводчиков, сведения о которых также вносятся в протокол экзаменационной комиссии. Теоретические экзамены в этом случае принимаются, как правило, методом устного собеседования и время сдачи экзамена не лимитируется. <*>
Сноска. В пункт 52 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
52-1. Замена водительских удостоверений и выдача новых водительских удостоверений взамен утраченных, а также их замена и выдача иностранным гражданам производится только после представления документа, подтверждающего оплату изготовления водительского удостоверения.
Сноска. Раздел дополнен новым пунктом 52-1 - приказом Министра внутренних дел РК от 28 октября 2001 года N 762 .
5. Порядок регистрации учебных организаций по подготовке
и переподготовке водителей транспортных средств

53. Көлiк құралдарының жүргiзушiлерiн даярлайтын және қайта даярлайтын барлық оқу орындары ЖП бөлiмшелерiнде тiркеуде тұрады.
54. Жүргiзушiлер даярлайтын және қайта даярлайтын жаңадан ашылған оқу ұйымын тiркеу кезiнде оған тексерiс жасалады. Тексерiс жасайтын комиссияның құрамына ІІБ ЖП бөлiмшесiнiң қызметкерi (төраға), облыстық (қалалық, аудандық) бiлiм басқармасының өкiлi (төрағаның орынбасары), сондай-ақ комиссия мүшелерi ретiнде - оқу және жоғары тұрған (ондай бар болса) ұйымның өкiлдерi кiредi.
55. Тексерiс кезiнде жүргiзушi кадрлар даярлау құқығы барлығы, оқу-материалдық базасының Қазақстан Республикасының күшiндегi заңдарына сәйкестiгi, инженерлiк-педагогикалық жұмыскерлер мен өндiрiстiк оқыту шеберлерiнiң бiлiктiлiк деңгейi, сондай-ақ оқу ұйымының сабақ жүргiзуге дайындығы анықталып, еркiн түрдегi тиiстi актi жасалады. Оқу ұйымы осы талаптарға сай келгенде жоғарыдағы актiге жинақталған топтардың саны және оқудың басталу мен аяқталу мерзiмдерi көрсетiледi.
56. Көлiк құралдарының жүргiзушiлерiн даярлайтын және қайта даярлайтын оқу топтарындағы адамдар саны 30-ға дейiн барады. Оқу басталғанға дейін 10 күннiң iшiнде оқу ұйымы тапсырыс пен оқушылардың тiзiмiн (6, 7-қосымшалар) ұсынып, ЖП бөлiмшесiнде әр оқу тобын тiркейдi. Оқушылар тiзiмi ЖП бөлiмшесiнде оқу топтарын есепке алу журналына тiркеледi (8-қосымша).
Ескерту. 56-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2008.11.13 N 424 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
57. <*>
Ескерту. 57-тармақ алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2008.11.13 N 424 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
58. ЖП бөлiмшелерiнде жүргiзушiлер даярлайтын оқу орындарын бақылау iстерi жасалып, онда олардың iс-әрекеттерi мен жабдықталуын сипаттайтын негiзгi мәлiметтер, ескертулердің көшiрмелерi, түрлi актiлер, тексерiс материалдары, қысқаша талдау анықтамалары және т.б. сақталады.
6. Жүргiзушi құжаттарын және басқа да материалдарды
сақтау тәртiбi
59. Жүргiзушi куәлiктерi бланкiлерiнiң келiп түсу және жұмсалу есебi қатаң есептегi бланкiлер және номерлiк белгiлердің келiп түсу мен жұмсалуының есепке алу кiтабына жазылады (9-қосымша).
60. Жүргiзушi куәлiктерiнiң бланктерi, жұмсалатын материалдары осы бұйрықпен бекiтiлген Ережелерге сәйкес қатаң есептегi құжаттар дәрежесiнде сақталады.

53. Все учебные организации, занимающиеся подготовкой и переподготовкой водителей транспортных средств, подлежат регистрации в подразделениях ДП.
54. При регистрации вновь созданных учебных организаций по подготовке и переподготовке водителей в них организуются проверки (обследования). В состав комиссии, осуществляющей проверку, как правило, включаются: работник подразделения ДП УВД (председатель), представитель областного (городского, районного) отдела народного образования (заместитель председателя), а также в качестве членов - представители учебной и вышестоящей (если таковая имеется) организации.
55. В ходе проверки устанавливается наличие разрешения на право подготовки водительских кадров, соответствие учебно-материальной базы требованиям существующего законодательства Республики Казахстан, образовательный уровень инженерно-педагогических работников, мастеров производственного обучения и определяется готовность учебной организации к ведению занятий, что оформляется соответствующим актом произвольной формы.
В случае соответствия учебной организации предъявляемым требованиям в указанном акте также указывается количество формируемых групп и сроки начала и завершения занятий.
56. Учебные группы по подготовке и переподготовке водителей транспортных средств создаются численностью до 30 человек. Не позднее 10 дней до начала занятий учебные организации регистрируют в подразделениях ДП каждую учебную группу с представлением заявки и списка учащихся по установленной форме (приложения NN 6, 7). В подразделениях ДП списки учащихся регистрируются в журнале учета учебных групп по подготовке водителей (приложение N 8).
Сноска. Пункт 56 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 13.11.2008 № 424 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
57. исключен приказом Министра внутренних дел РК от 13.11.2008 № 424 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
58. В подразделениях ДП на учебные организации по подготовке и переподготовке водителей транспортных средств заводятся наблюдательные дела, в которых отражаются основные сведения, характеризующие их оснащенность и деятельность, находятся акты обследований, копии предписаний, материалы контрольных проверок, краткие аналитические справки и др.
6. Порядок хранения водительских
документов и других материалов
59. Учет поступления и расходования бланков водительских документов ведется по книге учета поступления и расходования бланков строгой отчетности и номерных знаков (приложение N 9).
60. Бланки, расходные материалы водительских удостоверений хранятся как документы строгой отчетности в соответствии с Правилами, утвержденными настоящим Приказом.

61. Толтыру кезiнде бүлiнген жүргiзушi бланктерi кезектi тексерiс кезiнде бiржола жойылып, ол туралы акт жасалады.
Денсаулығына байланысты алынған, жоғалып табылған, бiрақ орнына жаңасы берiлген, айырғаннан кейiн 2 жыл iшiнде иесi келiп алмаған жүргiзушi куәлiктерi де осындай тәртіппен жойылады, ол туралы куәлiк беру реестрiне белгi соғылады.
Басқа ЖП бөлiмшелерi берген жүргiзушi куәлiктерiнiң жойылғаны туралы сол бөлiмшелерге хабарланады (10-қосымша).
62. Жүргiзушi куәлiгiн беруге және ауыстыруға негiз болған материалдар (өтiнiштер, ескi жүргiзушi куәлiктерi, жүргізуші куәлігін әзірлеу үшін ақы төлеуді растайтын құжат, оқу туралы куәлiктер), сондай-ақ оқу топтарының тiзiмi жеке iске тiгiлiп, белгiленген тәртiппен 5 жылға дейiн сақталады.<*>
Ескерту: Жаңасы берiлгенде, ескiсiне "Күшiн жойды" деген штамп қойылып, iске тiгiледi.
Емтихан комиссияларының хаттамаларын сақтау мерзiмi - 10 жыл, жүргiзушi куәлiктерiн беру реестрiнің сақталуы - 60 жыл. Хаттамалар мен реестрлер ЖП бөлiмшелерiнде сақталады.
Ескерту: 62-тармақ өзгертілді -  ҚР Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 28 қазан N 762 бұйрығымен . (Бұйрық 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.)
63. Медициналық анықтама, жүргiзушi карточкасы олардың барлық  реквизиттерiн толтырғаннан кейiн куәлiкпен бiрге жүргiзушiге қайтарылады.
64. Көлiк құралын басқару құқынан айрылған адамдардың куәлiктерi ЖП бөлiмшелерiнiң көлiк иелерi тұратын ауқымға қызмет ететiн тiркеу-емтихан бөлiмдерiнде сақталады.
Жағдайға N 1 қосымша
___________________
(мекеменің атауы)
Медициналық анықтама
(ЖП-ға ұсыну үшін)
Фамилиясы _________________________ Аты________________________
Әкесінің аты ______________________ Жасы_______________________
Тұратын жері___________________________________________________
Жұмыс істейтін орыны___________________________________________
Медициналық қызметті өтті      "____" ____________ 199___ ж.
Медициналық комиссияның
Қорытындысы
1. Троллейбус, трамвай жүргізуге жарамды (жарамсыз).
2. Мотоцикл, мотороллер, мотонартан жүргізуге жарамды
(жарамсыз).
3. Рұқсат етілген ең үлкен салмағы 3500 кг.-ден аспайтын
автомобильді жүргізуге жарамды (жарамсыз). Жүргізушінің орнынан
басқа отыратын орындығы 8 орыннан ("В" категориясы) аспайтын.

61. Бланки и расходные материалы водительских удостоверений, испорченные при заполнении, утилизируются при очередных проверках средствами и способами, исключающими возможность их повторного использования, о чем составляются соответствующие акты.
В таком же порядке аннулируются водительские удостоверения, когда их владельцы отстранены от управления транспортными средствами по заключению медицинской комиссии, найденные, вместо которых выданы новые, невостребованные по истечении двух лет после окончания срока лишения, о чем делается отметка в реестре выдачи водительских удостоверений.
Об аннулированных водительских удостоверениях, выданных другими подразделениями ДП, последним направляются извещения (приложение N 10).
62. Материалы, послужившие основанием для выдачи и замены водительских удостоверений (заявления, старые водительские удостоверения, документ, подтверждающий оплату изготовления водительского удостоверения, свидетельство об обучении), а также списки учебных групп подшиваются в отдельные дела и хранятся в установленном порядке пять лет.
Примечание: Водительские удостоверения, вместо которых выданы новые, подшиваются в дела с проставлением на них штампа "Аннулировано".
Сроки хранения протоколов экзаменационных комиссий - 10 лет, реестров выдачи водительских удостоверений - 60 лет после их окончания. Протоколы и реестры хранятся в подразделениях ДП.
Сноска. Пункт 62 с изменениями - приказом Министра внутренних дел РК от 28 октября 2001 года N 762 .
63. Медицинские справки, водительские карточки, после заполнения всех реквизитов в них, при выдаче водительских удостоверений возвращаются водителям.
64. Водительские удостоверения лиц, лишенных права управления транспортными средствами, хранятся в регистрационно-экзаменационных подразделениях ДП, обслуживающих зону жительства владельцев.
Приложение N 1
к Положению
_________________________
(наименование учреждения)
МЕДИЦИНСКАЯ СПРАВКА
(для представления в ДП)
Фамилия___________________________________Имя____________________
Отчество________________________________Возраст__________________
Место жительства_________________________________________________
Место работы_____________________________________________________
Проходил медицинское обслуживание
"_________"_______________19__г.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Медицинской комиссии
1. Годен (не годен) к управлению троллейбусом, трамваем.
2. Годен (не годен) к управлению мотоциклом, мотороллером, мотонартами.
3. Годен (не годен) к управлению автомобилем, разрешенный
максимальный вес которого не превышает 3500 кг и число сидячих мест
которых, помимо сиденья водителя, не превышает 8 (категория "В").

4. Салмағы шектеусіз ("С" категориясы) автомобильдерді
жүргізуге жарамды (жарамсыз).
5. Қолмен басқарылатын автомобильді жүргізуге жарамды
(жарамсыз).
6. Мотоколясканы жүргізуге жарамды (жарамсыз).
(керегі жоғын сызу керек)
Анықтаманың жарамдылық мерзімі
____________________________________
Суреттің орны
М.О.                Комиссияның төрағасы
(қолы)
Хатшысы
(қолы)
Жағдайға N 2 қосымша
Жүргізушінің карточкасы
Фамилиясы _________________________
Аты ___________________________
Әкесінің аты_________________________________________________
Туған жылы мен жері__________________________________________
Үйінің адресі________________________________________________
Паспорттың сериясы ____________________________ N____________
Берілген_____________________________________________________
(ішкі істер органы)
Фотосуреттің орны
Медициналық тексерістен өтті__________________
________________________________________________
(медициналық мекеменің атауы, анықтаманың нөмері
________________________________________________
және тексерістен өткен уақыты)
Оқуды мынадай бағдарламамен өтті_______________
_______________________________________________
(қандай көлік құралының категориясына оқыды және
________________________________________________
қандай оқу орнын бітіргенін көрсету қажет)
N __________ куәлік алды "__"
__________199___ж.
Куәлік берілді
-------------------------------------------------------------------
! Категориясы ! Сериясы ! Куәліктің нөмері ! Берілген! Құжатты
!             !         !                  ! мерзімі ! берген
!             !         !                  !         ! адамның
!             !         !                  !         ! қолы,
!             !         !                  !         ! мөрмен
!             !         !                  !         !расталады
-------------------------------------------------------------------
!             !         !                  !          !
-------------------------------------------------------------------
!             !         !                  !          !
-------------------------------------------------------------------
!             !         !                  !          !
-------------------------------------------------------------------
Комиссия  төрағасы (фамилиясы)______________________
(қолы)
"_____" ____________ 19 ____ ж.
Ескерту:
Жүргізуші карточкасы куәлік иесінде
сақталады және жүргізуші куәлігін
айырбастау, сондай-ақ сол куәліктің
дубликатын алғанда ЖП-нің
бөлімшесіне ұсынылады.
ЖП-нің
М.О.
Қосымша N 3
Ескерту. 3-қосымша алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2008.11.13 N 424 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
Жағдайға N 4 қосымша
Ескерту. Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
Жол полициясы емтихандық комиссиясының
"___" ___________ 19____ ж.-дан
N   Хаттамасы
Комиссияның құрамы _________________ төрағасы мүшелері
______________
--------------------------------------------------------------------
NN ! Емтихан!Туған! Қандай!Емтихан  !    Емтиханның нәтижесі
р/с!тапсыру-!жылы ! көлік !тапсыру. !-------------------------------
!шының   !     !құралы-!шы оқыған!          теориялық
!аты-жөні!     !ның ка-!оқу      !-------------------------------
!        !     !тегория!орыны    !алғашқы рет   !тапсырды,
!        !     !сын бас-!        !немесе        !тапсырмады
!        !     !қаруға  !        !қайтадан      !
!        !     !емтихан !        !              !
!        !     !тапсырады        !              !        --------------------------------------------------------------------

4. Годен (не годен) к управлению автомобилем без ограничения веса (категория "С").
5. Годен (не годен) к управлению автомобилем с ручным
управлением.
6. Годен (не годен) к управлению мотоколяской.
(ненужное зачеркнуть)
Срок годности справки___________________________________________
Место фото                  Председатель комиссии
(подпись)
М.П.                        Секретарь
(подпись)
Приложение N 2
к Положению
ВОДИТЕЛЬСКАЯ КАРТОЧКА
Фамилия___________________________________Имя____________________
Отчество________________________________Возраст__________________
Дата и место рождения____________________________________________
Домашний адрес___________________________________________________
Паспорт серии_________________N____________________
Выдан______________________________________________
(орган внутренних дел)
Место для
фотокарточки
Медицинское освидетельствование прошел_____________
___________________________________________________
(наименование медучреждения, номер справки и
___________________________________________________
дата освидетельствования)
Прошел обучение по программе_______________________
(указать,
___________________________________________________
на какую категорию транспортных средств обучался и
___________________________________________________
в какой учебной организации)
Получил свидетельство N_____ от "____"______19___г.
Выданы удостоверения
_____________________________________________________________________
Категория!Серия! Номер !Дата выдачи!Подпись лица, выдававшего
!     !удосто-!           !документ, заверенная печатью
!     !верения!           !
_____________________________________________________________________
_________!_____!_______!___________!_________________________________
_________!_____!_______!___________!_________________________________
Председатель комиссии________________(фамилия)
(подпись)
"____"____________19___г.
М.П.          ПРИМЕЧАНИЕ: Водительская карточка хранится
ДП            владельцем удостоверения и представляется им в
подразделение ДП при замене водительского
удостоверения, а также при получении дубликата этих
удостоверений.
Приложение N 3
РЕЕСТР ВЫДАЧИ ВОДИТЕЛЬСКИХ УДОСТОВЕРЕНИЙ
Лист N
_____________________________________________________________________
!N!Дата!Фамилия!Дата и!Место жи!Место!Основание!Ном.!Разре!Серия!Рос-
! !изго!Имя    !место !тельства!рабо-!выдачи   !про-!шен- !и но-!пись
! !тов-!Отче-  !рожде-!        !ты   !         !токо!ные  !мер  !в по
! !ле- !ство   !ния   !        !     !         !ла  !кате-!ВУ   !луче
! !ния !       !      !        !     !         !    !гории!     !нии
____________________________________________________________________
/НАЧАЛЬНИК РЭО:            ПАСПОРТИСТ:
ПОДПИСЬ:_______            ПОДПИСЬ:___________       ЛИСТ N
Приложение N 4
к Положению <*>
Сноска. В приложение 4 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
ПРОТОКОЛ N______
от "___"__________19___г.
экзаменационной комиссии Дорожной полиции
Состав комиссии: председатель______________члены_________________
_________________
_____________________________________________________________________
NN!Фамилия, имя,!Год !На управ!Учебная!   Результаты экзаменов
пп!отчество экза!рож-!ление ка!органи-!------------------------------
!менуемого    !де- !кой кате!зация, !        теоретический
!             !ния !гории   !где обу!------------------------------
!             !    !тран-   !чался  !    первично!сдал, не
!             !    !спортных!экзаме-!    или     !сдал
!             !    !средств !нуемый !    повторно!
!             !    !экзамену!       !            !
!             !    !ется    !       !            ! _____________________________________________________________________

1 !   2    ! 3   !   4    !  5     !       6      !       7
--------------------------------------------------------------------
Төрағасы ___________________   мүшелері
_____________________________
Жағдайға N 5 қосымша
Мемавтоинспекцияға ____________________________
(облыс, қала, аудан)
азаматтан_______________________________________________
(аты-жөні)
туған жылы ______________________________________________
туған жері
_________________________________________________________
(облыс, қала)
тұратын _________________________________________________
жұмыс істейтін___________________________________________
(лауазымды)
Паспорт сериясы ______________________N _________________
берілді _________________________________________________
(қашан, кім)
Өтініш
Куәлікті айырбастауды, дубликат беруді сұраймын____________________
(керегі жоғын сызып тастау керек)
Жүргізуші куәлігінің сериясы __________________ N__________________
МАИ-ден алдым______________________________________________________
(облыс, өлке, республика)     ___________________________________________________________________
(күні, айы, жылы)
"_____" ________ 199 ____ ж. мынадай жағдайда жүргізуші куәлігі
жоғалды (ұрланды):
___________________________________________________________________
Өтінішке мынадай құжаттар тіркелді:
-------------------------------------------------------------------
!Куәлікті айырбастау үшін            ! Куәліктің дубликатын алу үшін
!------------------------------------!------------------------------
!Паспорт немесе оның орнындағы құжат ! Паспорт немесе оның
!                                    !орнындағы құжат
!------------------------------------!------------------------------
!Жүргізушінің жеке куәлігі           ! Жүргізушінің жеке куәлігі
!------------------------------------!------------------------------
!Медбайқаудың анықтамасы             ! Медбайқаудың анықтамасы
!------------------------------------!------------------------------
!ЕШ N түбіршегі                      ! ЕШ N түбіршегі
!------------------------------------!------------------------------
!                                    ! Жоғалған фактісі (егер
!                                    !ұрланса) ІІО-нан анықтама
!------------------------------------!------------------------------
ЖК жоғалған (ұрланған) жағдайда керек белгі
--------------------------------------------------------------------
Органның атауы                 ! Алғашқы белгілер !3 айдан кейінгі
!                  ! қайталау
-------------------------------!------------------!-----------------
Тұратын жеріндегі аудандық МАИ !                  !
-------------------------------!------------------!-----------------
Тұратын жеріндегі табылған зат.!                  !
тар столы (паспорт столы)      !                  !
-------------------------------!------------------!-----------------
224 бөлме                      !                  !
-------------------------------!------------------!-----------------
207 бөлме                      !                  !
-------------------------------!------------------!-----------------
223 бөлме                      !                  !              -------------------------------!------------------!-----------------
Өтініш берушінің қолы ___________________________________
Айырбастауға, дубликат беруге құжаттарды қабылдаған
Мемавтоинспектор                                (қолы)
Мемавтоинспекцияның қызмет белгілері:
____________________________
Берілді: жүргізуші куәлігінің сериясы _____________ N
______________
"____" _____________ 199 _____ ж.
Паспортшы _____________________________________________
(қолы)
Жағдайға N 6 қосымша

1!      2      ! 3  !    4   !   5   !      6     !   7
_____________________________________________________________________
Председатель________________     Члены_____________________________
_____________________________
Приложение N 5
к Положению
В Госавтоинспекцию_____________________________________
(область, город, район)
от гражданина  _____________________________________
(фамилия, имя, отчество)
год рождения   _____________________________________
место рождения _____________________________________
(область, город)
проживающего   _____________________________________
работающего    _____________________________________
в должности    _____________________________________
Паспорт серии  ________________, N__________________
выдан          _____________________________________
(когда, кем)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу заменить, выдать дубликат удостоверения____________________
(ненужное зачеркнуть)
Удостоверение водителя серии____________, N______________________
получил в ГАИ____________________________________________________
(область, край, республика)
_________________________________________________________________
(число, месяц, год)
"__"_____199__г. водительское удостоверение было утеряно
(украдено) при следующих обстоятельствах (изложить):_____________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:
_________________________________________________________________
Для замены удостоверения    ! Для выдачи дубликата удостоверения
-----------------------------------------------------------------
Паспорт или документ его     ! Паспорт или документ его заме-
заменяющий                   ! няющий
-----------------------------------------------------------------
Личная карточка водителя  !     Личная карточка водителя
-----------------------------------------------------------------
Справка медосмотра      !          Справка медосмотра
-----------------------------------------------------------------
Квитанция на т., РС N    !         Квитанция на т., РС N
-----------------------------------------------------------------
!  Справка из РОВД по факту кражи
!            (если украдено)
-----------------------------------------------------------------
Отметки, необходимые при утере (краже) ВУ:
-----------------------------------------------------------------
Наименование органа      !Первичные отметки!Повтор через 3 мес.
-----------------------------------------------------------------
ГАИ района по месту      !                 !
жительства
-----------------------------------------------------------------
Стол находок (паспортный !                 !
стол)по месту жительства !                 !
-----------------------------------------------------------------
224 кабинет              !                 !
-----------------------------------------------------------------
207 кабинет              !                 !
-----------------------------------------------------------------
223 кабинет              !                 !
-----------------------------------------------------------------
Подпись заявителя_________________________
Документы для замены, выдачи дубликата принял Госавтоинспектор___
___________________
(подпись)
Служебные отметки Госавтоинспекции:
Выданы: водительские удостоверения серии______, N______
"____"__________199__г.
Паспортист_____________________________________________
(подпись)
Приложение N 6
к Положению

Ескерту. 6-қосымша алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2008.11.13 N 424 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
Жағдайға N 7 қосымша
Ескерту. 7-қосымша алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2008.11.13 N 424 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
Жағдайға N 8 қосымша
Ескерту. Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
Жүргізушілерді дайындайтын оқу топтарының есеп
Журналы
-------------------------------------------------------------------
N!Оқу,    !Топтың!Тіркелген !Оқушылардың!Оқу жүргізіп!Оқудың !Оқудың
!ұйымының!  N   !күні      !саны       !жатқан транс.!баста !бітуі
!атауы   !      !          !           !порт құрал.  !луы   !
!        !      !          !           !ының кате-   !      !
!        !      !          !           !ының кате-   !      !
--------------------------------------------------------------------
1!   2    !  3   !     4    !    5      !     6       !  7   !    8
--------------------------------------------------------------------
Жағдайға N 8 қосымша
қосымшаның соңы
--------------------------------------------------------------------
Оқу !Дайындыққа!Оқытушы!  Емтихандардың нәтижесі     !Ұсыныс жібер.
тәр-!жауапты   !лар мен!-----------------------------!ілді,
тібі!тел. N    !өндірі-!емтихан-!  1 тапсырудың %    !N және күні
!          !стік   !ның     !--------------------!
!          !оқыту  !күні    !     теориялық      !
!          !шебер- !хаттама !                    !
!          !лерінің! N      !                    !
!          !аты-   !        !                    !
!          !жөндері!        !                    !
--------------------------------------------------------------------
9  !   10     !  11   !   12   !   13               !     14
--------------------------------------------------------------------
Жағдайға N 9 қосымша
Қатаң есептегі бланкілер мен номерлік
белгілердің есебі мен жұмсалу
Кітабы
--------------------------------------------------------------------
Кіріс        !        Шығыс            !    Қалдығы
--------------------------------------------------------------------
Түс-!Наклад-!кімнен!Се-!Номерл-уі!Са-!Жұм-!Кімге!Се-!Номер-нуі!Са- !
кен !нойдың !алынды!рия!---------!ны !сал-!бері-!рия!----------!ны !
күні!N      !      !   !N-ден!N-ге!  !ған !лді  !   !N-ден!N-ге!   !
!       !      !   !     !дейін! !күні!     !   !     !дейін   !
--------------------------------------------------------------------

Сноска. Приложение 6 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 13.11.2008 № 424 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Приложение N 7
к Положению
Сноска. Приложение 7 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 13.11.2008 № 424 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Приложение N 8
к Положению
Сноска. В приложение 8 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
ЖУРНАЛ
учета учебных групп по подготовке водителей
__________________________________________________________________
NN!Наименование!N  !Да!Количество!Категория тран- !Начало!Оконча-
!учебной орга!гру!та!учащихся  !спортных средств!обуче-!ние обу-
!низации     !ппы!ре!          !на которую произ!ния   !чения
!            !   !ги!          !водится обучение!      !
!            !   !ст!          !                !      !
!            !   !ра!          !                !      !
!            !   !ци!          !                !      !
!            !   !и !          !                !      !
__________________________________________________________________
1 !     2      ! 3 !4 !     5    !        6       !   7  !   8
__________________________________________________________________
Окончание Приложения N 8
к Положению
__________________________________________________________________
Режим!Ответ!Фамилия!       Результаты экзаменов         !Направле-
заня-!ствен!имя, от!------------------------------------!но пред-
тий  !ный  !чество !дата!        % сдачи с 1 раза       !ставле-
!за   !препода!экза!-------------------------------!ний,
!подго!вателей!мена!          теоретического       !N и число
!товку!и масте!N   !                               !
!N тел!ров про!про-!                               !
!     !изводст!токо!                               !
!     !венного!ла  !                               !
!     !обуче- !    !                               !
!     !ния вож!    !                               !
!     !дению  !    !                               !
__________________________________________________________________
9   ! 10  !   11  ! 12 !   13   !     14     !    15   !   16
_________________________________________________________________
Приложение N 9
к Положению
КНИГА
учета поступления и расходования
бланков строгой отчетности и номерных знаков
_____________________________________________________________________
Приход            !          Расход            !Оста-
---------------------------------------------------------------!ток
Дата!N нак!От ко!Се-!Нумерация!Кол-!Дата!Кому!Се-!Нумерация!Кол!
пос-!лад- !го по!рия!---------!во  !рас-!выда!рия!---------!во !
туп-!ной  !луче-!   !с N !по N!    !хода!но  !   !с N !по N!   !
ле- !     !но   !   !    !вкл.!    !    !    !   !    !вкл.!   !
ния !     !     !   !    !    !    !    !    !   !    !    !   !
_____________________________________________________________________

1  !   2   !  3   ! 4 !  5  ! 6  ! 7 ! 8 !  9  ! 10! 11  !12 !13!14
--------------------------------------------------------------------
!       !      !   !     !    !   !    !     !   !     !    !  !
!       !      !   !     !    !   !    !     !   !     !    !  !
!       !      !   !     !    !   !    !     !   !     !    !  !
--------------------------------------------------------------------
Ескерту : Белгі мен бланктің әрбір түріне кітапта жеке бөлім
беріледі.
Қосымша N 10
___________________________ ІІБ
(Жол полициясы Департаменті)
"___" ______________ 19 ___ ж.
_________________________ ІІМ, ІІБ
(республика, өлке, облыс, қала)
Жол полициясы басқармасының бастығы
__________________________ ІІМ, ІІБ жол полициясының тіркеу емтихан
республика, өлке, облыс, қала)
бөлімінің азамат (ша)_____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
берілген сериясы ______ N ___________________"   " категориядағы
транспорт құралдың басқару куәлігінің______________________________
______________________ жойылған
(себебін көрсет)
______________________ бастығы          ______________________
(басқарма, бөлім, шені)                         (қолы)
Жағдайға N 11 қосымша
Ескерту. 11-қосымша алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2008.11.13 N 424 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
Ережеге N 12 қосымша
Ескерту. 12 қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 24 наурыздағы N 184 бұйрығымен .
Ескерту. Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
Көлік құралын жүргізу құқығын алу үшін
біліктілік емтиханын өткізу әдістемесі
1. Жалпы ережелер
1. Біліктілік емтиханын тапсыру және жүргізуші куәліктерін беру осы ережеде көзделген тәртіппен жүргізушілікке үміткерлерге жүргізуші куәліктерін беру мүмкіндіктерін анықтау мақсатында өткізіледі.
Емтихан тапсыруға бірінші рет жіберілген адамдар көлік құралдарының басқа да категорияларын жүргізу құқығын алуды қалайтын адамдар, сондай-ақ өзге де адамдар жүргізушілікке үміткер болып есептеледі.
2-3. <*>
Ескерту. 2-3-тармақтар алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
4. Жүргізушілікке үміткердің алған бағалары емтихан парағына (1-қосымша) және емтихан хаттамасына (2-қосымша) жазылады.
5. <*>
Ескерту. 5-тармақ алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .

1  !  2  !  3  ! 4 !  5 !  6 ! 7  !  8 !  9 !10 ! 11 ! 12 ! 13! 14
_____________________________________________________________________
ПРИМЕЧАНИЕ: На каждый вид знаков и бланков в книге отводится отдельный раздел.
Приложение N 10
к Положению
УВД
______________________________
(Департамент дорожной полиции)
"_____"_________________19___г.
N____________
Начальнику Управления
дорожной полиции
(Госавтоинспекции)
МВД, УВД
______________________
(республика, край, область,
______________________
город)
Водительское удостоверение на право управления транспортными
средствами категории ____________________серии___________________
(указать какой)
N_________________, выданное регистрационно-экзаменационным
подразделением ДП МВД, УВД ______________________________________
(республика, край, область, город)
_________________________________________________________________
на имя___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
аннулировано_____________________________________________________
(указать причину)
Начальник____________________________   _________________________
(управление, отдел, звание)         (подпись)
Приложение N 11
к Положению
Сноска. Приложение 11 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 13.11.2008 № 424 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Приложение N 12
к Правилам <*>
Сноска. Приложение в новой редакции - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 ; внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
Методика проведения квалификационного экзамена
для получения права на управление транспортными средствами
1. Общие положения
1. Квалификационный экзамен проводится с целью определения возможности выдачи кандидатам в водители водительских удостоверений в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
Кандидатами в водители считаются лица, впервые допущенные к сдаче экзамена, лица, желающие получить право на управление другой категорией транспортных средств, а также иные лица.
2-3. (Исключены - приказом Министра внутренних дел РК от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
4. Оценки, полученные кандидатом в водители, заносятся в экзаменационный лист (приложение 1) и протокол экзамена (приложение 2).
5. (Исключен - приказом Министра внутренних дел РК от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).

2. Теориялық емтиханды өткізу
1. Емтиханның мазмұны
6. Емтихан теориялық білімдерін тексеру және көлік құралдарын басқару құқығын беру мақсатында жүргізіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
7. Теориялық емтиханды өткізу кезінде жүргізушілікке үміткердің мынадай білімдері тексеріледі:
1) Қазақстан Республикасының жол қозғалысы ережелерін және Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді (бұдан әрі - КҚ-ны пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелер) және жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі лауазымды адамдардың міндеттерін;
2) көлік құралын қауіпсіз жүргізу негіздері, жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, сондай-ақ КҚ жүргізушілерінің қылмыстық, әкімшілік және басқа да жауапкершіліктеріне қатысты Қазақстан Республикасының заңдары;
3) КҚ-ны қауіпсіз жүргізудің техникалық аспектілері;
4) жол-көлік оқиғаларының туындауына әсер ететін факторлары, ахуалы жол қозғалысы қауіпсіздігіне әсер ететін КҚ-ның конструкциясы, элементтері;
5) жол-көлік оқиғаларында зардап шеккен адамдарға дәрігерге дейінгі көмек көрсету әдістері.
8. Емтихан Қазақстан Республикасы Ішкісминінің Жол полициясы департаменті бекіткен тест сұрақтары бойынша компьютерлік кешендерді пайдалану арқылы жүзеге асырады. Сұрақтар КҚ-ның тиісті категорияларына сәйкес блоктарға топтастырылған:
1) 1-блок ("А" және "В") - "А", "В" категориялы КҚ жүргізушісіне үміткерлер үшін;
2) 2-блок ("С", "Д" және "Е") - "В-С", "С", "Д", "Е", "Трамвай" және "троллейбус" категориялы КҚ-ның жүргізушісіне үміткерлер үшін.
9. Әрбір блок 40 сұрақтан тұрады. Әрбір сұраққа бірнеше жауаптар берілген оның ішінде біреуі дұрыс.
2. Емтихан өткізуді ұйымдастыру
10. Емтиханды өткізу нысаны - жеке. Емтихан бір ғана адамнан және бірнеше жүргізушілікке үміткерлерден бір уақытта қабылдануы мүмкін.
11. Теориялық емтихан білімді бағдарламаландырылған бақылау әдісімен қабылданады.
12. Сұрақтар блогына жауап беру үшін жүргізушілікке үміткерге 40 минут беріледі. Көрсетілген уақыт біткеннен кейін емтихан тоқтатылады.
13. Жүргізушілікке үміткерге билетпен жұмыс істеуге кірісуге рұқсат беретін команда берілгеннен кейін емтихан алушы уақыт хронометражын жүргізеді.
14. Билет сұрақтарына жауап беру ретін жүргізушілікке үміткердің өзі белгілейді.
15. Емтихан жүргізушілікке үміткер мен емтихан алушының жұмыс орны жабдықталған үй-жайда (емтихан класында) өткізіледі. Емтихан класының жабдықталуы мен орналасуы емтихан алушының жүргізушілікке үміткердің іс-әрекеттерін бақылап отыруға мүмкіндік беретіндей болуы керек.

2. Проведение теоретического экзамена
1. Содержание экзамена
6. Экзамен проводится с целью проверки теоретических знаний и предоставления права управления транспортными средствами. <*>
Сноска. Пункт 6 в редакции - приказом Министра внутренних дел РК от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
7. При проведении теоретического экзамена проверяется знание кандидатом в водители:
1) Правил дорожного движения Республики Казахстан (далее - ПДД) и Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации и обязанностей должностных лиц по обеспечению безопасности дорожного движения (далее - Основные положения по допуску ТС к эксплуатации);
2) основ безопасного управления ТС, законодательства Республики Казахстан в части, касающейся обеспечения безопасности дорожного движения, а также уголовной, административной и иной ответственности водителей ТС;
3) технических аспектов безопасного управления ТС;
4) факторов, способствующих возникновению дорожно-транспортных происшествий, элементов конструкции ТС, состояние которых влияет на безопасность дорожного движения;
5) методов оказания доврачебной медицинской помощи лицам, пострадавшим при дорожно-транспортных происшествиях.
8. Экзамен проводится путем использования компьютерных комплексов по вопросам тестирования, утвержденным Департаментом дорожной полиции МВД Республики Казахстан. Вопросы сгруппированы в блоки для соответствующих категорий ТС:
1) блок 1 ("А" и "В") - для кандидатов в водители ТС категорий "А", "В";
2) блок 2 ("С", "D" и "Е") - для кандидатов в водители ТС категорий "В-С", "С", "D", "Е", "трамвай" и "троллейбус".
9. Каждый блок содержит 40 вопросов. На каждый вопрос приведено несколько ответов, один из которых правильный.
2. Организация проведения экзамена
10. Форма проведения экзамена - индивидуальная. Экзамен может приниматься как от одного, так и от нескольких кандидатов в водители одновременно.
11. Теоретический экзамен проводится методом программированного контроля знаний.
12. Для ответа на блок вопросов кандидату в водители предоставляется 40 минут. По истечении указанного времени экзамен прекращается.
13. Хронометраж времени ведется экзаменатором с момента подачи команды, разрешающей кандидатам в водители приступить к работе с билетом.
14. Последовательность ответов на вопросы билета выбирается кандидатом в водители самостоятельно.
15. Экзамен проводится в помещении (экзаменационном классе), оборудованном рабочими местами для кандидатов в водители и экзаменатора. Планировка и оборудование экзаменационного класса должны позволять экзаменатору осуществлять визуальный контроль за действиями кандидатов в водители.

3. Емтиханды өткізу
Ескерту. 2-бөлімнің 3-тарауы алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
4. Бағалау жүйесі
Ескерту. 2-бөлімнің 4-тарауы алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
3. Практикалық емтиханды қозғалыстан жабық алаңқайда
немесе автодромда өткізу (бірінші кезең)
1. Емтиханның мазмұны
21. Емтихан жүргізушілікке үміткердің нақты жол қозғалысы жағдайларында не болмаса Ережеде көзделген жағдайларда тиісті категория КҚ жүргізу дағдыларын тексеру, жүргізуші куәлігін беру мүмкіндігі туралы шешім шығару мақсатында жүргізіледі.
22. Практикалық емтиханның бірінші кезеңін өткізу кезінде  жүргізушілікке үміткердің төмендегідей іс-әрекеттері, іскерліктері мен дағдылары:
1) КҚ-ны жүргізу механизмдерін пайдалануы;
2) артқы көрініс айнасын пайдалануы;
3) орнынан қозғалуы;
4) шектелген аймақта алғы және артқы жүріспен маневр жасауы;
5) маневрдың оңтайлы траекториясын жасауы;
6) арақашықтық пен интервальды, КҚ-ның габариттік параметрлерін бағалауы;
7) берілістерді ауыстырып қосуы;
8) белгіленген жерде тоқтауы;
9) КҚ жүретін жолдың жиегіне параллель тұраққа қоюы;
10) артқы жүріспен бокске кіруі;
11) шектелген аумақта алғы және артқы жүріспен 180 С-қа бұрылуы;
12) мотоциклді бір қолмен жүргізуі;
13) мотоциклмен тақтай жол үстінен өтуі;
14) мотоциклді жай жылдамдықта жүргізуі;
15) КҚ құрамының тіке артқы жүріспен қозғалуы;
16) КҚ құрамын артқы бортпен платформаға қою тексеріледі.
23. Практикалық емтиханның бірінші кезеңі қозғалыстан жабық алаңқайда немесе автодромда (бұдан әрі - алаңқай) КҚ-ның нақты категориясына арналған сынақ жаттығуларының кешені бойынша (3-қосымша) өткізіледі.
24. Сынақ жаттығуларының кешені мыналардан:
1) "А" категориялы КҚ-ның жүргізушісіне үміткер үшін 3 жаттығудан тұрады:
N 1 жаттығу - "габаритті коридор", "габаритті жарты шеңбер", "жылдамдық үдету-тежеу";
N 2 жаттығу - "жыланшық", "тақтай жол", "төменгі жылдамдықта жүргізу";
N 3 жаттығу - "габаритті сегіздік".
Бүйір тіркемесі бар мотоциклде емтихан қабылдау кезінде мынадай элементтерден тұратын бір сынақ жаттығуы орындалады: "жыланшық" (адым: 5 метр, коридор ені: 5 метр); "габаритті сегіздік" (шеңбердің сыртқы диаметрі: 8 метр, шеңбер орталықтарының арасындағы арақашықтық: 6,5 метр); "жылдамдықты үдету-тежеу";
2) "В", "С" және "Д" категорияларының КҚ-ның жүргізушісіне үміткерлер үшін әрқайсысы үш жаттығу бойынша үш нұсқа:

3. Проведение экзамена
(Глава исключена - приказом Министра внутренних дел РК от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
4. Система оценки
(Глава исключена - приказом Министра внутренних дел РК от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
3. Проведение практического экзамена на закрытой от движения
площадке или автодроме (первый этап)
1. Содержание экзамена
21. Экзамен проводится с целью проверки у кандидатов в водители навыков управления ТС конкретной категории и определения возможности допуска ко второму этапу экзамена, в условиях реального дорожного движения, либо в случаях, предусмотренных Правилами, вынесения решения о возможности выдачи водительского удостоверения.
22. При проведении первого этапа практического экзамена у кандидата в водители проверяются соответствующие действия, умение и навыки:
1) пользования механизмами управления ТС;
2) зеркалами заднего вида;
3) трогания с места;
4) маневрирования в ограниченном пространстве передним и задним ходом;
5) построения оптимальной траектории маневра;
6) оценки дистанции, интервала, габаритных параметров ТС;
7) переключения передач;
8) остановки в обозначенном месте;
9) постановки ТС на стоянку параллельно краю проезжей части;
10) въезда в бокс задним ходом;
11) разворота на 180Ү передним и задним ходом в ограниченном пространстве;
12) управления одной рукой мотоциклом;
13) движения мотоцикла по колейной доске;
14) управление мотоциклом на малой скорости;
15) движения состава ТС по прямой задним ходом;
16) постановки состава ТС задним бортом к платформе.
23. Первый этап практического экзамена проводится на закрытой от движения площадке или автодроме (далее - площадка) по комплексам испытательных упражнений для конкретной категории ТС (приложение 3).
24. Комплексы испытательных упражнений содержат:
1) для кандидатов в водители ТС категории "А" 3 упражнения:
упражнение N 1 - "габаритный коридор", "габаритный полукруг", "разгон-торможение";
упражнение N 2 - "змейка", "колейная доска", "управление на малой скорости";
упражнение N 3 - "габаритная восьмерка".
При приеме экзамена на мотоцикле с боковым прицепом выполняется одно испытательное упражнение, включающее следующие элементы: "змейка" (шаг: 5м., ширина коридора: 5м.); "габаритная восьмерка" (наружный диаметр кольца: 8 м., расстояние между центрами колец: 6,5 м.); "разгон-торможение";
2) для кандидатов в водители ТС категории "В", "С" и "D" три варианта по три упражнения:

1-нұсқа: N 4 жаттығу - "өрге шығарда тоқтау және қозғалу"; N 5 жаттығу - "артқы жүріспен параллельді қою"; N 6 жаттығу -  "жыланшық";
2-нұсқа: N 4 жаттығу - "өрге шығарда тоқтау және қозғалу"; N 5 жаттығу "артқы жүріспен параллельді қою"; N 7 жаттығу - "кері бұрылу";
3-нұсқа: N 4 жаттығу - "өрге шығарда тоқтау және қозғалу"; N 6 жаттығу - "жыланшық"; N 8 жаттығу -"бокске кіру".
Емтихан өткізілетін нұсқаны емтихан алушы таңдайды және оны жүргізушілікке үміткерге практикалық емтихан басталмас бұрын хабарлайды;
3) "Е" ("В+С", "С+Е", "Д+Е") категориялы КҚ-ның жүргізушісіне үміткерлер үшін 2 жаттығу:
N 9 жаттығу - "платформаға артқы бортпен қою";
N 10 жаттығу - "артқы жүріспен тіке қозғалу".
25. Емтихан алынатын КҚ-ға бейімделу үшін (егер дайындық басқа КҚ-да өткізілсе) алаңқайда жүргізушілікке үміткерге кемінде 2 минут уақытта даярлық үшін сынау жүрісі құқығы ұсынылады. Бұл ретте емтихан алынатын КҚ-да оның иесі ("А" категориялы КҚ қоспағанда) қатысуы тиіс. Сынау жүрісі кезінде жіберілген қателіктер хаттамаға жазылмайды және емтиханның нәтижесіне әсер етпейді.
Сынау жүрісі кезіндегі жүргізуден кейін жүргізушілікке үміткер өзінің дайын еместігін хабарлауға және емтихан тапсырудан бас тарта алады. Бұл жағдайда оның орындағаны практикалық емтихан тапсыруға әрекет жасау ретінде қабылданбайды.
2. Емтихан өткізуді ұйымдастыру
26. Емтиханды өткізу нысаны - жеке. Емтихан бір, сондай-ақ бірнеше жүргізушілікке үміткерден бір мезгілде қабылдануы мүмкін.
27. Практикалық емтиханның бірінші кезеңі екі әдістің біреуі арқылы өткізіледі:
1) бір жүргізушілікке үміткер кешенде көзделген барлық жаттығуларды белгілеген ретпен орындап шығады. Осы жағдайда жүргізушілікке үміткер қозғалтқышты өшірместен емтихан алушыны бір жаттығуды аяқтағаны және келесісін орындауға дайын екендігі туралы хабардар етеді;
2) Бірнеше жүргізушілікке үміткер кешенде көзделген 1-жаттығуды кезекпен орындайды, содан кейін келесі жаттығуды орындауға кіріседі.
Емтиханды өткізу әдісі емтихан алушы бөлімшенің материалдық-техникалық жарақталуына, алаңқайдың жабдықталуы мен көлеміне, емтихан алушылар санына, емтихан тапсырушылар мен емтиханда қолданылатын КҚ-ға байланысты таңдалады.
28. КҚ-ның нақты категориясына арналған кешенде көзделген жаттығуларды орындау ретін емтихан алушы белгілейді.
29. NN 1-4-жаттығулар механикалық трансмиссиясы бар КҚ-да ғана орындалады.

вариант 1: упражнение N 4 - "остановка и трогание на подъеме"; упражнение N 5 - "параллельная парковка задним ходом"; упражнение N 6 - "змейка";
вариант 2: упражнение N 4 - "остановка и трогание на подъеме"; упражнение N 5 - "параллельная парковка задним ходом"; упражнение N 7 - "разворот";
вариант 3: упражнение N 4 - "остановка и трогание на подъеме"; упражнение N 6 - "змейка"; упражнение N 8 - "въезд в бокс".
Вариант, по которому будет приводиться экзамен, выбирается экзаменатором и объявляется кандидатам в водители непосредственно перед началом практического экзамена;
3) для кандидатов в водители ТС категории "Е" ("В+Е", "С+Е", "D+Е") 2 упражнения:
упражнение N 9 - "постановка к платформе задним бортом";
упражнение N 10 - "прямолинейное движение задним ходом".
25. Для адаптации к экзаменационному ТС (в случае, если подготовка проводилась на другом ТС) кандидату в водители предоставляется право осуществить пробную поездку в пределах площадки продолжительностью не более 2 мин. При этом в экзаменационном ТС должен присутствовать его собственник (за исключением ТС категории "А"). Ошибки, допущенные в ходе пробной поездки, не протоколируются и не влияют на результат экзамена.
После выполнения пробной поездки кандидат в водители может заявить о своей неготовности и отказаться от сдачи экзамена. В этом случае ее выполнение не засчитывается в качестве попытки сдачи практического экзамена.
2. Организация проведения экзамена
26. Форма проведения экзамена - индивидуальная. Экзамен может приниматься как от одного, так и от нескольких кандидатов в водители.
27. Первый этап практического экзамена проводится одним из двух методов:
1) один кандидат в водители выполняет в определенной последовательности все упражнения, предусмотренные комплексом. В этом случае кандидат в водители, не останавливая двигатель, информирует экзаменатора об окончании выполнения одного упражнения и о готовности к выполнению следующего;
2) несколько кандидатов в водители поочередно выполняют одно упражнение, предусмотренное комплексом, и затем приступают к выполнению следующего упражнения.
Метод проведения экзамена выбирается в зависимости от материально-технического оснащения экзаменационного подразделения, обустроенности и размеров площадки, количества экзаменаторов, экзаменуемых и используемых экзаменационных ТС.
28. Последовательность выполнения упражнений, предусмотренных комплексом для конкретной категории ТС, определяется экзаменатором.
29. Упражнения NN 1-4 выполняются только на ТС с механической трансмиссией.

30. КҚ ЖҚЕ-нің және КҚ-ны пайдалануға рұқсат беру негізгі ережелердің талаптарына сәйкес болуы керек.
КҚ жаттығуды орындамас бұрын жаттығу басталатын аймақта орналастырылуы, қозғалтқыштың қыздырылуы және өшірілуі берілістерді ауыстырып отыру қорабының иінтірегі бейтарап қалыпта болуы, тұрақтық тежегіші қосулы болуы тиіс.
31. Емтихан мынадай талаптарға жауап беретін алаңқайда өткізіледі:
1) алаңқай жаттығулар сызбасына сәйкес жарақталуы тиіс (3-қосымша).
2) "өрге көтерілу кезінде тоқтау және қозғалу" N 4 жаттығу үшін жалғыз эстакаданы пайдалануға болмайды;
3) еңкіш учаскеде 8-16 процент шамасында бойлық еңісі болуы тиіс;
4) алаңқайдың (оның ішінде еңкіш учаске) жамылғысы уақытына байланысты тұрақты тегіс және үстінің жұмсақ болуы тиіс;
5) дөңгелектің алаңқай (оның ішінде еңкіш учаскенің) жамылғысымен жабысу коэффиценті 0,4-тен төмен болмауы керек.
32. Мынадай жағдайларда:
1) егер КҚ осы Әдістеменің 30-тармағында баяндалған талаптарға жауап бермеген жағдайда;
2) егер алаңқай осы Әдістеменің 31-тармағында баяндалған талаптарға жауап бермеген жағдайда емтиханды өткізуге болмайды.
33. Жаттығуды орындау кезінде бақылауды емтихан алушы қарау немесе техникалық құралдардың көмегімен жүзеге асырады.
Емтиханды өткізу кезінде көмек көрсету үшін білім беру, автокөлік ұйымдарының, әскери комиссариаттардың және басқа да ұйымдардың өкілдері (бұдан әрі - көмекші) қатыстырылуы мүмкін.
3. Емтиханды өткізу
Ескерту. 3-бөлімнің 3-тарауы алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
4. Бағалау жүйесі
Ескерту. 3-бөлімнің 4-тарауы алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
4. Нақты жол қозғалысы жағдайларында практикалық
емтиханды өткізу (2-кезең)
1. Емтиханның мазмұны
43. Емтихан жүргізушілікке үміткердің нақты жол қозғалысы жағдайында КҚ-ның нақты категориясын өздігінше жүргізу дағдыларын тексеру және оған жүргізуші куәлігін беру мүмкіндігі туралы шешім шығару мақсатында өткізіледі.
44. Практикалық емтиханның екінші кезеңін өткізу кезінде жүргізушілікке үміткердің жол қозғалысы ережелері талаптарын қолдана білу және орындауы мынадай бөлімдер бойынша тексеріледі:
жүргізушінің жалпы міндеттері;
арнаулы белгілерді қолдануы;
1) бағдаршамдар мен реттеушілердің белгілері;
2) апат сигнализациясын және апатты тоқтау белгілерін қолдану;
3) маневр жасау қозғалысының басталуы;
4) жүру бөлігіндегі көлік құралының орналасуы;

30. ТС должно соответствовать требованиям ПДД и Основных положений по допуску ТС к эксплуатации.
Перед началом выполнения упражнения ТС должно быть установлено в предстартовой зоне, двигатель - прогрет и остановлен, рычаг коробки переключения передач - в нейтральном положении, стояночный тормоз - включен.
31. Экзамен проводится на площадке, удовлетворяющей следующим требованиям:
1) площадка должна быть обустроена в соответствии со схемами упражнений (приложение 3);
2) для упражнения N 4 "Остановка и трогание на подъеме" использование колейной эстакады не допускается;
3) наклонный участок должен иметь продольный уклон в пределах 8-16 % включительно;
4) покрытие площадки (в т.ч. наклонного участка) должно иметь устойчивые во времени ровность и шероховатость поверхности;
5) коэффициент сцепления колеса с покрытием площадки (в том числе наклонного участка) должен быть не ниже 0,4.
32. Не допускается проведение экзамена:
1) в случае, если ТС не отвечает требованиям, изложенным в пункте 30 настоящей Методики;
2) в случае, если площадка не отвечает требованиям, изложенным в пункте 31 настоящей Методики.
33. Контроль при выполнении упражнений осуществляется экзаменатором визуально или с помощью технических средств.
Для оказания помощи при проведении экзамена могут привлекаться представители образовательных, автотранспортных организаций, военных комиссариатов и других организаций (далее - помощник).
3. Проведение экзамена
(Глава исключена - приказом Министра внутренних дел РК от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
4. Система оценки
(Глава исключена - приказом Министра внутренних дел РК от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
4. Проведение практического экзамена в условиях
реального дорожного движения (второй этап)
1. Содержание экзамена
43. Экзамен проводится с целью проверки у кандидатов в водители навыков самостоятельного управления ТС конкретной категории в условиях реального дорожного движения и вынесения решения о возможности выдачи ему водительского удостоверения.
44. При проведении второго этапа практического экзамена у кандидатов в водители проверяется умение применять и выполнять требования ПДД по следующим разделам:
общие обязанности водителей;
применение специальных сигналов;
1) сигналы светофоров и регулировщиков;
2) применение аварийной сигнализации и знака аварийной остановки;
3) начало движения, маневрирование;
4) расположение транспортного средства на проезжей части;

5) қозғалу жылдамдығы;
6) басып озу, қарама-қарсы жол бөлігі;
7) аялдама және тұрақ;
8) қиылыстардан өту;
9) жүргіншілер өтпесі және маршрутты КҚ-ның аялдамасы;
10) темір жол арқылы өту;
11) маршрутты КҚ-ның басымдылығы;
12) сыртқы жарық құралдары мен дыбыс белгілерін қолдану.
45. Практикалық емтиханның екінші кезеңі сынақ маршрутында (бұдан әрі - маршрут) өткізіледі.
Маршруттардың қажетті саны жергілікті жағдайлар ескеріле отырып анықталады. Әрбір маршрутқа А-4 форматты маршрут картасы ресімделеді және реттік нөмір беріледі. Барлық маршруттарды Астана, Алматы қалаларының ІІББ, облыстардағы ІІББ, ІІБ Жол полициясы басқармасының бастығы бекітеді.
46. Маршрутта көше-жол жүйесі элементтерінің, жол белгілері мен жол белгілерінің белгілі жинағы болуы, сондай-ақ жүргізушілікке үміткердің ЖҚЕ-ні сақтай отырып, емтихан алушының тапсырмасы бойынша міндетті іс-әрекетін орындау мүмкіндігі қарастырылуы керек.
2. Емтихан өткізуді ұйымдастыру
47. Емтиханды өткізу нысаны - жеке.
Емтиханды қабылдау кезінде емтихан алынатын КҚ-да үміткер мен емтихан алушы болуы тиіс. Сонымен қатар, КҚ иесінің, оның өкілінің (бұдан әрі - КҚ иесі) қатыстырылуына жол беріледі.
Емтиханда КҚ-ның иесі қатысқан жағдайда маршрут бойынша қозғалу кезінде оның КҚ-ның қосымша жүргізу органдарына ену жүзеге асырылатын орындықта отырғаны дұрыс.
48. Практикалық емтиханның екінші кезеңі екі әдістің біреуі арқылы өткізіледі:
1) бір маршрут бойынша бірнеше жүргізушілікке үміткер кезекпен жүріп өтеді.
2) бірнеше маршрут бойынша бірнеше үміткер бір уақытта жүріп өтеді.
Емтиханды өткізу әдісі маршруттардың, емтихан алушылардың, емтихан тапсырушылар мен емтихан қабылданатын КҚ-ның санына байланысты таңдалады.
Емтиханды өткізуге арналған уақытша шығындарды оңтайландыру үшін маршруттардың әрқайсысы бір жерден басталып, сол жерден аяқталғаны дұрыс.
49. Емтихан алушы қозғалу процесіндегі маршрут бойынша маршрутты және тапсырмаларды орындау ретін белгілейді.
50. КҚ ЖКЕ мен КҚ-ны пайдалануға беру жөніндегі негізгі ережелердің талаптарына сәйкес болуы керек.
Емтихан басталмас бұрын КҚ-ны емтихан алушы немесе КҚ-ның иесі маршрут басталатын жерге әкеліп қояды, қозғалтқыш қыздырылған-өшірілген, берілістердің алмастыру иінтірегі бейтарап қалыпқа қойылған, тоқтау тежегіші қосулы болуы тиіс.
51. Маршрут жүргізушілікке үміткердің емтихан алушы ұсынған мынадай тапсырмаларын:
1) реттелетін қиылыстан өтуін;
2) реттелмейтін бірдей маңызды жолдар қиылысынан өтуін;

5) скорость движения;
6) обгон, встречный разъезд;
7) остановка и стоянка;
8) проезд перекрестков;
9) пешеходные переходы и остановки маршрутных транспортных средств;
10) движение через железнодорожные пути;
11) приоритет маршрутных транспортных средств;
12) пользование внешними световыми приборами и звуковыми сигналами.
45. Второй этап практического экзамена проводится на испытательном маршруте (далее - маршрут).
Необходимое количество маршрутов определяется с учетом местных условий. На каждый маршрут оформляется маршрутная карта форматом А4 и присваивается порядковый номер. Все маршруты утверждаются начальником УДП ГУВД, УВД областей, городов Астаны, Алматы.
46. Маршрут должен содержать определенный набор элементов улично-дорожной сети, дорожных знаков и дорожной разметки, а также предусматривать возможность выполнения кандидатом в водители обязательных действий по заданию экзаменатора с соблюдением ПДД.
2. Организация проведения экзамена
47. Форма проведения экзамена - индивидуальная.
При проведении экзамена в экзаменационном ТС должны находиться кандидат в водители и экзаменатор. Допускается также присутствие собственника ТС либо его представителя (далее - собственник ТС).
В случае присутствия на экзамене собственника ТС целесообразно, чтобы при движении по маршруту он находился на сидении, с которого осуществляется доступ к дублирующим органам управления ТС.
48. Второй этап практического экзамена проводится одним из двух методов:
1) несколько кандидатов в водители поочередно осуществляют поездки по одному маршруту;
2) несколько кандидатов в водители осуществляют поездки по нескольким маршрутам одновременно.
Метод проведения экзамена выбирается в зависимости от количества маршрутов, количества экзаменаторов, экзаменуемых и используемых экзаменационных ТС.
Для оптимизации временных затрат на проведение экзамена целесообразно, чтобы каждый из маршрутов начинался и заканчивался в одном и том же месте.
49. Маршрут и последовательность выполнения заданий в процессе движения по маршруту определяются экзаменатором.
50. ТС должно соответствовать требованиям ПДД и Основных положений по допуску ТС к эксплуатации.
Перед началом экзамена ТС должно быть установлено экзаменатором или собственником ТС в начале маршрута, двигатель - прогрет и выключен, рычаг коробки переключения передач - в нейтральном положении, стояночный тормоз - включен.
51. Маршрут должен обеспечить возможность выполнения кандидатом в водители следующих заданий экзаменатора:
1) проезд регулируемого перекрестка;
2) проезд нерегулируемого перекрестка равнозначных дорог;

3) реттелмейтін әр түрлі маңызды қиылыстардан өтуін;
4) солға, оңға бұрылуын және кері бұрылуын;
5) бір бағытта екі немесе одан да көп жүру жолағы бар жол учаскесінің қатарларында орын алмастыруын;
6) басып озуын;
7) рұқсат етілген ең жоғары жылдамдықпен жүруін;
8) жүргіншілер өтпесінен және маршрутты КҚ аялдамасынан өтуін;
9) әр түрлі жылдамдықтарда қозғалу кезінде жедел тоқтауды қосқандағы тежеуін және тоқтауын орындауға мүмкіндік беру қажет.
Маршрут жоғарыда санамаланған іс-әрекеттерді әр түрлі категорияның КҚ-да орындау ерекшеліктерін ескеруі керек.
52. Маршруттағы емтиханның ұзақтығы кемінде 20 минут болуы керек, бірақ жүргізушілікке үміткердің "ТАПСЫРҒАН" деген баға алуына байланысты уақытынан ерте тоқтатылуы мүмкін.
Жүргізушілікке үміткер емтихан осы Әдістеменің 51-тармағында көзделген қабылдаушының берген барлық тапсырмаларын орындаған жағдайда емтиханның ұзақтығы қысқартылуы мүмкін.
53. Мынадай жағдайларда:
1) КҚ осы Әдістеменің 50-тармағында баяндалған талаптарына жауап бермесе;
2) маршрут осы Әдістеменің 45, 46-тармақтарында баяндалған талаптарға жауап бермесе;
3) маршрутта жол учаскелерін қолдану жол қозғалысы қауіпсіздігіне қауіп төндірсе емтихан өткізуге рұқсат етілмейді.
3. Емтиханды өткізу
Ескерту. 4-бөлімнің 3-тарауы алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
4. Бағалау жүйесі
Ескерту. 4-бөлімнің 4-тарауы алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
Әдістемеге
1-қосымша
Емтихан парағы
Көлік құралы категориясы  _________
Тегі_______ Аты _______ Әкесінің аты_______ Туған күні _______
Теориялық емтихан
___________________________________________________________________
Күні ____|                   Сұрақ нөмірі                   |Жүргі.
---------|--------------------------------------------------|зуші.
Билет N__|1|2|3|4|5|6|7|8|9|10|11|12|13|14|15|16|17|18|19|20|лікке
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |  |үміт.
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |  |кердің
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |  |қолы
___________________________________________________________________
Жауаптар
нөмірі
Емтихан
алушының
бағасы
Қорытынды
баға
Емтихан
алушының
қолы
___________________________________________________________________
Күні ____|                   Сұрақ нөмірі                   |Жүргі.
---------|--------------------------------------------------|зуші.
Билет N__|1|2|3|4|5|6|7|8|9|10|11|12|13|14|15|16|17|18|19|20|лікке
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |  |үміт.
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |  |кердің
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |  |қолы
___________________________________________________________________
Жауаптар
нөмірі
Емтихан
алушының
бағасы
Қорытынды
баға
Емтихан
алушының
қолы
___________________________________________________________________
Күні ____|                   Сұрақ нөмірі                   |Жүргі.
---------|--------------------------------------------------|зуші.
Билет N__|1|2|3|4|5|6|7|8|9|10|11|12|13|14|15|16|17|18|19|20|лікке
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |  |үміт.
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |  |кердің
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |  |қолы
___________________________________________________________________
Жауаптар
нөмірі
Емтихан
алушының
бағасы
Қорытынды
баға
Емтихан
алушының
қолы
___________________________________________________________________
Әдістемеге
2-қосымша

3) проезд нерегулируемого перекрестка неравнозначных дорог;
4) левые, правые повороты и разворот;
5) перестроение в рядах на участке дороги, имеющей две и более полосы для движения в одном направлении;
6) обгон;
7) движение с максимальной разрешенной скоростью;
8) проезд пешеходных переходов и остановок маршрутных ТС;
9) торможение и остановку при движении на различных скоростях, включая экстренную остановку.
Маршрут должен учитывать особенности выполнения вышеперечисленных действий на ТС различных категорий.
52. Продолжительность экзамена на маршруте должна быть не менее 20 минут, однако экзамен может быть прекращен досрочно - после получения кандидатом в водители оценки "НЕ СДАЛ".
В случае выполнения кандидатом в водители всех заданий экзаменатора, предусмотренных пунктом 51 настоящей Методики, допускается сокращение продолжительности экзамена.
53. Не допускается проведение экзамена в следующих случаях:
1) ТС не отвечает требованиям, изложенным в пункте 50 настоящей Методики;
2) маршрут не отвечает требованиям, изложенным в пунктах 45, 46 настоящей Методики;
3) пользование участками дорог на маршруте угрожает безопасности дорожного движения.
3. Проведение экзамена
(Глава исключена - приказом Министра внутренних дел РК от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
4. Система оценки
(Глава исключена - приказом Министра внутренних дел РК от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
Приложение 1
к Методике
Экзаменационный лист
Категория ТС _____
Фамилия ______ Имя ______ Отчество __________ Дата рождения ______
Теоретический экзамен
____________________________________________________________________
Дата ______|                 Номера вопросов                  |Под-
Билет _____|__________________________________________________|пись
|1|2|3|4|5|6|7|8|9|10|11|12|13|14|15|16|17|18|19|20|кан-
|_|_|_|_|_|_|_|_|_|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|ди-
Номер от-  | | | | | | | | | |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |дата
ветов      |_|_|_|_|_|_|_|_|_|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|в
Отметки эк-| | | | | | | | | |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |води-
заменатора |_|_|_|_|_|_|_|_|_|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|тели
Итоговая   |                                                  |
оценка под-|                                                  |
пись, фами-|                                                  |
лия экзаме-|                                                  |
натора     |                                                  |
___________|__________________________________________________|_____
Дата ______|                 Номера вопросов                  |Под-
Билет _____|__________________________________________________|пись
|1|2|3|4|5|6|7|8|9|10|11|12|13|14|15|16|17|18|19|20|кан-
|_|_|_|_|_|_|_|_|_|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|ди-
Номер от-  | | | | | | | | | |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |дата
ветов      |_|_|_|_|_|_|_|_|_|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|в
Отметки эк-| | | | | | | | | |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |води-
заменатора |_|_|_|_|_|_|_|_|_|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|тели
Итоговая   |                                                  |
оценка под-|                                                  |
пись, фами-|                                                  |
лия экзаме-|                                                  |
натора     |                                                  |
___________|__________________________________________________|_____
Дата ______|                 Номера вопросов                  |Под-
Билет _____|__________________________________________________|пись
|1|2|3|4|5|6|7|8|9|10|11|12|13|14|15|16|17|18|19|20|кан-
|_|_|_|_|_|_|_|_|_|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|ди-
Номер от-  | | | | | | | | | |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |дата
ветов      |_|_|_|_|_|_|_|_|_|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|в
Отметки эк-| | | | | | | | | |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |  |води-
заменаторов|_|_|_|_|_|_|_|_|_|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|тели
Итоговая   |                                                  |
оценка под-|                                                  |
пись, фами-|                                                  |
лия экзаме-|                                                  |
натора     |                                                  |
___________|__________________________________________________|_____
Приложение 2
к Методике <*>

Ескерту. 2-қосымша алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
Әдістемеге
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 294 (ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен .
Жағдайға N 13 қосымша
Ескерту. 13 қосымша алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 24 наурыздағы N 184 бұйрығымен .
Көлік құралдарын басқару
құқығын алу, емтихан қабылдау,
азаматтарға жүргізуші куәлігін
беру тәртібі туралы Ережелеріне
N 14 қосымша
Ескерту: 14-қосымшамен толықтырылды - Ішкі істер министрлігінің 2005 жылғы 26 сәуірдегі N 249 бұйрығымен (ресми жарияланғаннан бастап қолданысқа енгізіледі) .
УАҚЫТША ЖҮРГІЗУШІ КУӘЛІГІ ФОРМАСЫ
ҚАЗАҚСТАН        РЕСПУБЛИКА
РЕСПУБЛИКАСЫ KZ  КАЗАХСТАН
PERMIS
УАҚЫТША КУӘЛІК DE CONDUIRE
ВРЕМЕННОЕ УДОСТОВЕРЕНИЕ
АА N 000000
(уақытша куәліктің сериясы және
нөмірі; серия и номер временного
удостоверения)
1. ______________________________
(тегі; фамилия)
2. ______________________________
(Аты, әкесінің аты; имя,
отчество)
3. ______________________________
(туған күні және жері; дата и
место рождения)
4. ______________________________
(тұрғылықты жері, место
жительства)
5. Рұқсат мерзімі:
Фотоға
арналған
орын;
Место
для
фото
М.О.
М.П.
Действительно до:
"__"____________200 ___ ж;г.
6. Рұқсат етілген санаттары:
Разрешение категории:
А; В; С; Д; Е
(керек емесін сызып тастаңыз;
ненужное вычеркнуть)
______________________
(иесінің қолы; подпись владельца)
Фотосуретті иесі өз қалауы
бойынша қоса береді
Фотография прилагается владельцем самостоятельно по его желанию
Уақытша куәлік
құралдарын басқару үшін
_______________________
сериялы________________
нөмірлі жүргізуші
куәлігінің орнына
беріледі ҚР ЭКБтК
_____бабы бойынша
200___ж."_____"________
алынған
Временное удостоверение
выдано на право
управления транспортными
средствами взамен:
водительского
удостоверения серии
________N
Жеке басын куәландырылатын құжаты
бар болғанда берілгеннен
бастап 60 тәулік
мерзімге жарамды.
Действительно в течении
60 суток со дня выдачи
при наличии документа
удостоверяющего
личность.
Кім берді
_____________
Кем выдано (куәлік
берген адамның
лауазымы, органының
атауы, атағы, аты-жөні;
должность, наименование
органа, звание, фамилия
и инициалы выдавшего
удостоверение)
"___"________ж.;г.
____________М.О. М.П.
(берілген күні және
лауазымды адамның қолы;
дата выдачи и подпись
должностного лица)
Жарамдылық мерзімі
"__"______200__ж М.О.
Срок действия продлен
до г."__"______М.П.
Жарамдылық мерзімі
"____"_______200__ж М.О.
Срок действия продлен до
"____"____200__ г. М.П.
Куәлік жол қозғалысы
туралы Конвенцияны
толықтыратын Еувропалық
келісімнің N 6
қосымшаның талабына
сәйкестендірілген
Удостоверение
соответствует требованиям приложения
N 6 Европейского соглашения, дополняющего
Конвенцию о дорожном
движении.

Сноска. Приложение 2 исключено - приказом Министра внутренних дел РК от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
Протокол Экзамена (лицевая сторона)
Приложение 3
к Методике   <*>        Сноска. Приложение 3 исключено - приказом Министра внутренних дел РК от 19 мая 2005 года N 294 (вводится в действие с момента его официального опубликования).
Комплекс испытательных упражнений
для проведения первого этапа практического экзамена
Приложение N 13
к Положению <*>
Сноска. Приложение исключено - приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 марта 2004 года N 184 .
Методика проведения практического экзамена
Приложение N 14
к Правилам получения права
на управление транспортными средствами,
приема экзаменов, выдачи гражданам
водительских удостоверений
Сноска. Правила дополнены приложением 14 - приказом Министра внутренних дел РК от 26 апреля 2005 года N 249 .
Форма
временного водительского удостоверения
ҚАЗАҚСТАН        РЕСПУБЛИКА
РЕСПУБЛИКАСЫ KZ  КАЗАХСТАН
PERMIS
УАҚЫТША КУӘЛІК  DE CONDUIRE
ВРЕМЕННОЕ УДОСТОВЕРЕНИЕ
АА N 000000
(уақытша куәліктің сериясы
және нөмірі; серия и номер
временного удостоверения)
1. ________________________
(тегі; фамилия)
2. ________________________
(Аты, әкесінің аты; имя,
отчество)
3. _______________________
(туған күні және жері;
дата и место рождения)
4. _______________________
(тұрғылықты жері, место
жительства)
5. Рұқсат мерзімі:
Фотоға
арналған
орын;
Место
для
фото
М.О.;
М.П.
Действительно до:
"__"____________200 ___ ж;г.
6. Рұқсат етілген санаттары:
Разрешение категории:
А; В; С; Д; Е
(керек емесін сызып
тастауңыз;
ненужное вычеркнуть)
______________________
(иесін қолы; подпись
владельца)
Фотосуретті иесі өз қалауы
бойынша қоса береді
Фотография прилагается
владельцем самостоятельно
по его желанию
Уақытша куәлік
құралдарын басқару үшін
_______________________
сериялы________________
нөмірлі жүргізуші куәлігінің орнына беріледі ҚР ЭКБтК
_____бабы бойынша
200___ж."_____"______алынған
Временное удостоверение выдано на право управления транспортными средствами взамен: водительского
удостоверения серии______N____
Жеке басын куәландырылатын құжаты бар болғанда берілгеннен бастап 60 тәулік мерзімге жарамды.
Действительно в течение
60 суток со дня выдачи
при наличии документа,
удостоверяющего личность.
Кім берді _____________
Кем выдано (куәлік
берген адамның лауазымы, органының атауы, атағы, аты-жөні;
должность, наименование
органа, звание, фамилия
и инициалы, выдавшего
удостоверение)
"___"________ж.;г.
____________М.О.; М.П.
(берілген күні және
лауазымды адамның қолы;
дата выдачи и подпись
должностного лица)
Жарамдылық мерзімі
"__"______200__ж  М.О.
Срок действия продлен
до "__"____200_г. М.П.
Жарамдылық мерзімі
"____"_______200__ж  М.О.
Срок действия продлен до
"____"______200__ г. М.П.
Куәлік жол қозғалысы туралы Конвенцияны толықтыратын Еувропалық келісімнің N 6 қосымшаның талабына сәйкестендірілген
Удостоверение соответствует требованиям приложения
N 6 Европейского соглашения, дополняющего Конвенцию о дорожном движении.