Вопросы Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 января 2001 года N 133. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 28 октября 2004 г. N 1105 (P041105)
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 13 декабря 2000 года N 507 U000507_  "О реорганизации, упразднении и образовании отдельных государственных органов Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Министерстве энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан;
2) Перечень организаций, находящихся в ведении Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан;
3) изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Реорганизовать следующие ведомства:
1) Комитет по государственному энергетическому надзору Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан в Комитет по государственному энергетическому надзору Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан;
2) Комитет по атомной энергетике Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан в Комитет по атомной энергетике Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан;
3) (подпункт 3) исключен - N 1040 от 20.09.2002 г.)
4) Комитет геологии и охраны недр Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан в Комитет геологии и охраны недр Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан.
3. Разрешить Министерству энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан иметь 3 вице-Министров, в том числе одного первого.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 сентября 2002 г. N 1040 P021040_ .
4. Министерству энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
5. Признать утратившими силу:
1) пункт 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года N 657 P990657_  "Вопросы Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 22, ст. 224);
2) пункт 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 1999 года N 1807 P991807_  "Отдельные вопросы Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 52, ст. 517).

Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігінің мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 25 қаңтардағы N 133 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.10.28. N 1105 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының жекелеген мемлекеттiк органдарын қайта ұйымдастыру, тарату және құру туралы" 2000 жылғы 13 желтоқсандағы N 507  Жарлығын  iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгі туралы ереже;
2) Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгiнiң қарамағындағы ұйымдардың тiзбесi;
3) Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне енгізiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн.
2. Мына ведомстволар:
1) Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Мемлекеттiк энергетикалық қадағалау жөнiндегi комитетi Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгiнiң Мемлекеттiк энергетикалық қадағалау жөнiндегі комитетi;
2) Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Атом энергетикасы жөнiндегi комитетi Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгiнiң Атом энергетикасы жөнiндегi комитетi;
3) <*>
4) Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Геология және жер қойнауын қорғау комитетi Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгiнің Геология және жер қойнауын қорғау комитетi болып қайта ұйымдастырылсын.
Ескерту. 2-тармақтың 3)-тармақшасы алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2002.09.20. N 1040   қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгiне 3, оның iшiнде бiр бiрiншi вице-министрдiң болуына рұқсат етiлсiн.
Ескерту. 3-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.09.20. N 1040
қаулысымен.
4. Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
5. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 27 мамырдағы N 657  қаулысының  (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1999 ж., N 22, 224-құжат) 3-тармағы;
2) "Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң жекелеген мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 29 қарашадағы N 1807  қаулысының  (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1999 ж., N 52, 517-құжат) 1-тармағы.

6. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 января 2001 года N 133
Положение
о Министерстве энергетики и минеральных
ресурсов Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан (далее - Министерство) является центральным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах энергетики, включая атомную, минеральных ресурсов, нефтехимической и атомной промышленности, уполномоченным на выполнение в пределах своей компетенции функций государственного управления и контроля.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 сентября 2002 г. N 1040 P021040_ .
2. Министерство осуществляет свою деятельность в соответствии с K951000_  Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Министерство является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в банке.
Министерство вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
Министерство имеет право выступать от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
4. Министерство по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами Министра, которые имеют обязательную силу на всей территории Республики Казахстан.
5. Лимит штатной численности Министерства утверждается Правительством Республики Казахстан.
6. Юридический адрес Министерства: 473000, город Астана, улица Бейбитшилик, 37.
7. Полное наименование Министерства - государственное учреждение "Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан".
8. Настоящее Положение является учредительным документом Министерства.
9. Финансирование деятельности Министерства осуществляется только из республиканского бюджета.
Министерству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Министерства.
Если Министерству законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.

6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметiнiң
2001 жылғы 25 қаңтардағы
N 133 қаулысымен бекітілген
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЭНЕРГЕТИКА ЖӘНЕ МИНЕРАЛДЫҚ
РЕСУРСТАР МИНИСТРЛIГI ТУРАЛЫ
ЕРЕЖЕ
1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi (бұдан әрi - Министрлiк) атом энергетикасын қоса алғанда энергетика, минералдық ресурстар, мұнай-химия және атом өнеркәсiбi салаларында басқаруды жүзеге асыратын, өз құзыретi шегінде мемлекеттiк басқару мен бақылау қызметiн орындауға уәкiлеттi Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы болып табылады.
Ескерту. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.09.20. N 1040  қаулысымен.
2. Министрлiк өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының Президентi мен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кесiмдерiне, өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Министрлiк мемлекеттiк мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, өз атауы мемлекеттiк тiлде жазылған мөрлерi мен мөртабандары, белгiленген үлгiде бланкiлерi, сондай-ақ заңнамаға сәйкес банкiде шоттары болады.
Министрлiк азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.
Министрлiктiң, егер оған заңнамаға сәйкес осындай уәкiлеттiк берiлген болса, мемлекет атынан iс-қимыл жасауға құқығы бар.
4. Министрлiк өз құзыретiндегi мәселелер бойынша заңнамада белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында міндеттi күшi бар Министрдiң бұйрығымен ресiмделетiн шешiмдер қабылдайды.
5. Министрлiктiң штат санының лимитiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
6. Министрлiктiң заңды мекен-жайы: 473000, Астана қаласы, Бейбiтшiлiк көшесi, 37.
7. Министрлiктiң толық атауы - "Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі" мемлекеттiк мекемесi.
8. Осы Ереже Министрлiктiң құрылтай құжаты болып табылады.
9. Министрлiк қызметiн қаржыландыру тек республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
Министрлiкке өз қызметi болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында кәсiпкерлiк субъектiлерiмен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Министрлiкке заңнамалық кесiмдермен кiрiс әкелетiн қызметтi жүзеге асыруға құқық берiлсе, онда мұндай қызметтен алынған кiрiс мемлекеттiк бюджеттiң кiрiсiне жолданады.

2. Основные задачи, функции и права Министерства
10. Основными задачами Министерства являются:
1) разработка и реализация государственной политики в сферах энергетики, включая атомную, минеральных ресурсов, нефтехимической и атомной промышленности;
2) разработка программ развития и реформирования топливно-энергетического комплекса, отраслей промышленности в сфере своей, компетенции на основе преобразования ресурсной и технологической базы, подготовка предложений по реорганизации хозяйствующих субъектов с участием государства в их уставных капиталах, осуществляющих деятельность в этих отраслях;
3) государственное регулирование отношений в сфере изучения, использования и охраны недр Республики Казахстан;
4) обеспечение контроля за соблюдением исполнительными органами и недропользователями законодательства о недрах и установленного порядка пользования недрами;
5) участие в разработке и реализации инвестиционной политики Республики Казахстан;
6) участие в разработке и реализации мер по улучшению инвестиционного климата и стимулирования прямых инвестиций в Республике Казахстан;
7) проведение государственного энергетического надзора за деятельностью энергетических организаций;
8) участие в проведении политики эффективного управления государственными активами, приватизации республиканской собственности;
9) участие совместно с заинтересованными государственными органами в проведении государственной политики в сфере экспортного контроля;
10) участие в разработке и реализации основных направлений научно-технического и технологического развития Республики Казахстан в сфере своей компетенции;
11) создание необходимых условий для развития предпринимательства в научно-технической сфере, инновационной деятельности, формирование рынка научно-технической продукции в сфере своей компетенции;
12) государственный надзор и регулирование деятельности, связанной с использованием атомной энергии, обеспечение режима нераспространения ядерного оружия;
13) эффективное использование объектов бывшего Семипалатинского ядерного полигона;
14) участие в создании единого информационного пространства Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 20 сентября 2002 г. N 1040 P021040_ .
11. Министерство в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществляет следующие функции:
1) разрабатывает и реализует государственную политику в сферах энергетики, включая атомную, минеральных ресурсов, нефтехимической и атомной промышленности;
2) участвует в разработке и реализации государственных и иных программ в сфере своей компетенции;

2. МИНИСТРЛIКТIҢ НЕГIЗГI МIНДЕТТЕРI, ҚЫЗМЕТI МЕН ҚҰҚЫҚТАРЫ
10. Министрлiктiң негiзгі мiндеттерi:
1) атом энергетикасын қоса алғанда, энергетика, минералдық ресурстар, мұнай-химия және атом өнеркәсiбi салаларында мемлекеттiк саясатты әзiрлеу және iске асыру;
2) өз құзыретi саласында ресурстық және технологиялық базаны қайта құру негiзiнде отын-энергетика кешенiн, өнеркәсiп салаларын дамыту және реформалау бағдарламаларын әзiрлеу осы салаларда жарғылық капиталдарына мемлекет қатысатын шаруашылық жүргізушi субъектiлердi қайта ұйымдастыру жөнiнде ұсыныстар дайындау;
3) Қазақстан Республикасының жер қойнауын зерделеу, пайдалану және қорғау саласындағы қатынастарды мемлекеттiк реттеу;
4) атқарушы органдар мен жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауы туралы заңнаманы және жер қойнауын пайдаланудың белгiленген тәртiбiн сақтауына бақылауды қамтамасыз ету;
5) Қазақстан Республикасының инвестициялық саясатын әзiрлеу және iске асыруға қатысу;
6) Қазақстан Республикасында инвестициялық ахуалды жақсарту және тiкелей инвестицияларды ынталандыру жөнiнде шаралар әзiрлеуге және іске асыруға қатысу;
7) энергетика ұйымдары қызметiне мемлекеттiк энергетикалық қадағалау жүргiзу;
8) мемлекеттiк активтердi тиiмдi басқару, республикалық меншiктi жекешелендiру саясатын жүргiзуге қатысу;
9) мүдделi мемлекеттiк органдармен бiрлесе отырып экспорттық бақылау саласында мемлекеттiк саясат жүргізуге қатысу;
10) өз құзыретi саласында Қазақстан Республикасының ғылыми-техникалық және технологиялық дамуының негiзгі бағыттарын әзiрлеуге және iске асыруға қатысу;
11) өз құзыреті саласында ғылыми-техникалық салада кәсiпкерлiктiң, инновациялық қызметтің дамуына, ғылыми-техникалық өнiмдер рыногының қалыптасуына қажеттi жағдайлар жасау;
12) атом энергиясын пайдаланумен байланысты қызметтi мемлекеттiк қадағалау және реттеу, ядролық қаруды таратпау режимiн қамтамасыз ету;
13) бұрынғы Семей ядролық полигонының объектiлерiн тиiмдi пайдалану;
14) Қазақстан Республикасының бiрыңғай ақпараттық кеңiстiгiн құруға қатысу.
Ескерту. 10-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.09.20. N 1040  қаулысымен.
11. Министрлiк Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мына қызметтi жүзеге асырады:
1) атом энергетикасын қоса алғанда, энергетика, минералдық ресурстар, мұнай-химия және атом өнеркәсiбi салаларында мемлекеттiк саясатты әзiрлейдi және iске асырады;
2) өз құзыретi саласында мемлекеттiк және өзге де бағдарламаларды әзiрлеуге және iске асыруға қатысады;

3) осуществляет разработку и организацию исполнения отраслевых и межотраслевых планов действий по реализации промышленной политики в сфере своей компетенции;
4) содействует организациям в привлечении потенциальных инвесторов и реализации инвестиционных проектов в сфере своей компетенции;
5) разрабатывает стратегические планы развития топливно-энергетического комплекса страны;
6) разрабатывает топливно-энергетический баланс и обеспечивает его реализацию;
7) организует разработку и реализует государственную политику в области энергосбережения, использования возобновляемых и нетрадиционных источников энергии;
8) осуществляет государственное регулирование отношений в сфере изучения, использования и охраны недр Республики Казахстан;
9) осуществляет контроль за соблюдением исполнительными органами и недропользователями законодательства о недрах и установленного порядка пользования недрами, в том числе выполнения контрактных условий, соблюдение условий выданных лицензий во взаимодействии с соответствующими контрольными органами в пределах их компетенции;
10) совместно с заинтересованными государственными органами готовит к утверждению перечень месторождений и территорий для предоставления прав на проведение операций по недропользованию, а также рамочные параметры для заключения контрактов с недропользователями, включая экономическую модель проекта контракта и систему налогообложения;
11) организует конкурсы инвестиционных программ и проводит переговоры по предоставлению прав на проведение операций по недропользованию;
12) организует тендеры для выбора консультантов по контрактам на недропользование;
13) осуществляет подготовку и заключение контрактов на недропользование;
14) организует и участвует в проведении производственно-технической и экономической экспертизы контрактов, заключаемых с недропользователями;
15) осуществляет хранение заключенных контрактов на недропользование, а также регистрацию договоров залога права недропользования;
16) представляет интересы государства в соглашениях о разделе продукции в области недропользования;
17) осуществляет мониторинг добычи, транспортировки и переработки углеводородов, реализации нефтепродуктов;
18) обеспечивает контроль за проведением нефтяных операций, в том числе разработкой нефтяных, газовых и газоконденсатных месторождений, эксплуатацией подземных хранилищ нефти и газа, полнотой извлечения углеводородного сырья;

3) өз құзыретi саласында өнеркәсiп саясатын iске асыру жөнiнде салалық және салааралық iс-қимыл жоспарларын әзiрлеудi және олардың атқарылуын ұйымдастыруды жүзеге асырады;
4) өз құзыретi саласында ұйымдарға әлеуеттi инвесторларды тартуға және инвестициялық жобаларды iске асыруға жәрдемдеседi;
5) елдiң отын-энергетика кешенiн дамытудың стратегиялық жоспарларын әзiрлейдi;
6) отын-энергетика теңгерiмiн әзiрлейдi және оның iске асырылуын қамтамасыз етедi;
7) энергия үнемдеу, энергия көздерiнiң толымды және дәстүрлi емес көздерiн пайдалану саласында мемлекеттiк саясатты әзiрлеудi ұйымдастырады және iске асырады;
8) Қазақстан Республикасының жер қойнауын зерделеу, пайдалану және қорғау саласындағы қатынастарды мемлекеттiк реттеудi жүзеге асырады;
9) атқарушы органдар мен жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауы туралы заңнаманы және жер қойнауын пайдаланудың белгiленген тәртiбiн, соның iшiнде тиiстi бақылаушы органдармен олардың құзыретi шегiнде өзара әрекеттесе отырып, келiсiм-шарт ережелерiнiң орындалуын, берiлген лицензиялар шарттарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
10) жер қойнауын пайдалану жөнiндегі операцияларды жүргiзуге құқық беру үшiн кен орындары мен аумақтар тiзбесiн, сондай-ақ мүдделi мемлекеттiк органдармен бiрлесе отырып, келiсiм-шарт жобасының экономикалық үлгісi мен салық салу жүйесiн қоса алғанда, жер қойнауын пайдаланушылармен келiсiм-шарттар жасасу үшiн шектеулi өлшемдердi бекітуге дайындайды;
11) инвестициялық бағдарламалар конкурстарын ұйымдастырады және жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге құқықтар беру жөнінде келіссөздер жүргізеді;
12) жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттар бойынша кеңесшiлердi ірiктеу үшiн тендерлер ұйымдастырады;
13) жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттар дайындауды және жасасуды жүзеге асырады;
14) жер қойнауын пайдаланушылармен жасалатын келiсiм-шарттардың өндiрiстiк-техникалық және экономикалық сараптамасын жасауды ұйымдастырады және оған қатысады;
15) жер қойнауын пайдалануға арналып жасалған келiсiм-шарттарды сақтауды, сондай-ақ жер қойнауын пайдалану құқығын кепілдікке салу шарттарының тiркелуiн жүзеге асырады;
16) жер қойнауын пайдалану саласындағы өнiмдi бөлу туралы келiсiмдерде мемлекеттiң мүддесiн бiлдiредi;
17) көмiрсутегiн өндiру, тасымалдау және қайта өңдеу мониторингiн, мұнай өнiмдерiн сатуды жүзеге асырады;
18) мұнай операцияларын жүргізуге, соның ішінде мұнай, газ және газ конденсаты кен орындарын әзiрлеуге, мұнай мен газдың жер асты қоймаларын пайдалануға, көмiрсутегі шикiзатының толықтай алынуына бақылауды қамтамасыз етедi;

19) контролирует применение наиболее эффективных методов и технологий проведения нефтяных операций, основанных на стандартах, принятых в мировой промышленности;
20) осуществляет контроль за технической эксплуатацией, безопасностью и использованием магистральных трубопроводов;
20-1) осуществляет согласование землеустроительных проектов и выдачу заключений, требуемых для отвода земельного участка для строительства объектов нефтегазотранспортной инфраструктуры, связанных с транспортировкой по магистральным нефтепроводам, последующим хранением и перевалкой нефти и газа на другие виды транспорта;
20-2) участвует в осуществлении регулирования, контрольных и надзорных функций в сфере строительной деятельности по вопросам планирования, проектирования, строительства объектов нефтегазотранспортной инфраструктуры, связанных с транспортировкой по магистральным нефтепроводам, последующим хранением и перевалкой нефти и газа на другие виды транспорта, а также по вопросам использования существующих объектов нефтегазотранспортной инфраструктуры;
20-3) осуществляет государственное регулирование отношений, связанных с поставкой, транспортировкой, хранением и реализацией газа;
21) проводит анализ движения потоков иностранных и отечественных инвестиций по вопросам недропользования, изучает и обобщает мировой опыт их привлечения и стимулирования;
22) участвует в подготовке предложений, направленных на улучшение инвестиционного климата Республики Казахстан, в том числе по совершенствованию законодательства Республики Казахстан, а также по развитию международного инвестиционного сотрудничества;
23) участвует в республике и за рубежом в рекламно-информационной работе по привлечению прямых инвестиций, включая проведение инвестиционных конференций, семинаров, выставок и других презентационных мероприятий;
24) осуществляет сотрудничество с инвесторами, зарубежными организациями по поддержке инвестиций в сфере своей компетенции;
25) участвует в регулировании внешнеэкономической деятельности методами тарифного и нетарифного регулирования;
26) участвует в выработке политики эффективного управления государственными активами и организации ее исполнения;
27) выступает органом государственного управления республиканскими государственными предприятиями в сфере своей деятельности; <*>
Сноска. Внесено изменение - постановлениями Правительства Республики Казахстан от 26 августа 2003 года N 866  ; от 27 января 2004 г. N 88  .
28) участвует в процессе приватизации республиканской собственности, в том числе в определении объектов, подлежащих приватизации на планируемый финансовый год, в продаже объектов республиканской собственности;

19) әлемдiк өнеркәсiпте қабылданған стандарттарға негiзделген мұнай операцияларын жүргізудiң мейлiнше тиiмдi әдiстерi мен технологияларының қолданылуын бақылайды;
20) бас құбыр өткiзгіштерiн техникалық пайдалануды, олардың қауiпсiздiгi мен пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады;
20-1) магистральды мұнай құбырларымен мұнай мен газ тасымалдауға, кейiннен оларды сақтауға және көлiктiң басқа түрлерiне қотарып құюға байланысты мұнай-газ тасымалы инфрақұрылымы объектiлерiнiң құрылысы үшiн жерге орналастыру жобаларын келiсудi және жер учаскесiн бөлуге қажеттi қорытындылар берудi жүзеге асырады;
20-2) магистральды мұнай құбырларымен мұнай мен газ тасымалдауға, кейiннен оларды сақтауға және көлiктiң басқа түрлерiне қотарып құюға байланысты мұнай-газ тасымалы инфрақұрылымы объектiлерiн жоспарлау, жобалау, салу мәселелерi бойынша, сондай-ақ мұнай-газ тасымалы инфрақұрылымының бар объектiлерiн пайдалану мәселелерi бойынша құрылыс қызметi саласында реттеудi, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыруға қатысады;
20-3) газды жеткізумен, тасымалдаумен, сақтаумен және сатумен байланысты қатынастарды мемлекеттік реттеуді жүзеге асырады; <*>
21) жер қойнауын пайдалану мәселелерi бойынша шетелдiк және отандық инвестициялар ағындарының қозғалысына талдау жүргiзедi, оларды тартудың және ынталандырудың әлемдiк тәжiрибесiн зерделейдi және қорытады;
22) Қазақстан Республикасының инвестициялық ахуалын жақсартуға, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасын жетiлдiруге бағытталған, сондай-ақ халықаралық инвестициялық ынтымақтастықты дамыту жөнiндегi ұсыныстарды дайындауға қатысады;
23) республикада және шет елдерде тiкелей инвестициялар тарту жөнiндегi инвестициялық конференциялар, семинарлар, көрмелер мен басқа да тұсаукесерлiк шаралар өткiзудi қоса алғанда, жарнамалық-ақпараттық жұмыстарға қатысады;
24) өз құзыретi саласында инвестицияларды қолдау жөнiнде инвесторлармен, шетелдiк ұйымдармен ынтымақтастықты жүзеге асырады;
25) тарифтiк және тарифтiк емес реттеу әдiстерiмен сыртқы экономикалық қызметтi реттеуге қатысады;
26) мемлекеттiк активтердi тиiмдi басқару саясатын әзiрлеуге және оның атқарылуын ұйымдастыруға қатысады;
27) өз қызметi саласында республикалық мемлекеттiк кәсiпорындарды мемлекеттiк басқару органы болады; <*>
28) республикалық меншiктi жекешелендiру процесiне, оның iшiнде жоспарланатын қаржы жылында жекешелендiруге жататын объектiлердi белгiлеуге, республикалық меншiк объектiлерiн сатуға қатысады;

29) по решениям Правительства осуществляет функции по владению к пользованию государственными долями и пакетами акций юридических лиц, осуществляющих деятельность в сфере компетенции Министерства;
30) участвует в формировании государственной ценовой и тарифной политики в энергетике, транспорте, а также в промышленности в сфере своей деятельности;
31) изучает конъюнктуру на внешнем и внутреннем товарных рынках и вносит предложения по совершенствованию структуры экспорта и импорта, регулированию и ограничению экспорта и импорта продукции в сфере своей компетенции;
32) осуществляет лицензирование видов деятельности в сфере своей компетенции и контроль за выполнением лицензиатами лицензионных условий;
33) в пределах своей компетенции проводит экспертизу толлинговых операций;
34) обеспечивает эффективное функционирование и развитие электроэнергетического комплекса;
35) организует подготовку энергетических организаций к работе в осенне-зимний период;
36) проводит анализ состояния и динамики развития научно-технических исследований для их промышленного освоения, осуществляет технологическую экспертизу в сфере своей компетенции;
37) осуществляет в сфере своей компетенции формирование программ прикладных научно-технических исследований на конкурсной основе;
38) разрабатывает и организует выполнение программ по информатизации в сфере своей компетенции;
39) оказывает поддержку инновационному предпринимательству, способствует развитию наукоемкого малого и среднего бизнеса в сфере своей компетенции;
40) (подпункт 40) исключен - N 1040 от 20.09.2002 г.)
41) координирует разработку и реализацию мероприятий по эффективному использованию объектов бывшего Семипалатинского испытательного ядерного полигона;
42) разрабатывает и реализует программы в области изучения недр и региональной геологии с применением космической техники и технологий дистанционного зондирования Земли, создание отраслевой геоинформационной системы;
43) реализует государственную политику в области безопасного использования атомной энергии;
44) осуществляет деятельность, связанную с обеспечением режима нераспространения ядерного оружия и безопасного использования атомной энергии, осуществляет и координирует взаимодействие других организаций Республики Казахстан с Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ) и другими соответствующими международными организациями;
45) анализирует и обобщает практику применения законодательства в сфере своей деятельности, разрабатывает предложения по его совершенствованию, участвует в подготовке проектов законодательных и иных нормативных правовых актов, принимает нормативные правовые акты в рамках своей компетенции;

29) Үкiметтiң шешiмдерi бойынша Министрлiк құзыретi саласында қызметтi жүзеге асырушы заңды тұлғалар акцияларының мемлекеттiк үлестерi мен пакеттерiн иелену және пайдалану жөнiндегі қызметті жүзеге асырады;
30) өз қызметi саласында энергетикада, көлiкте, сондай-ақ өнеркәсiпте баға және тариф саясатын қалыптастыруға қатысады;
31) өз құзыретi саласында сыртқы және iшкi тауар рыноктарындағы конъюнктураны зерделейдi және экспорт пен импорт құрылымдарын жетiлдiру, өнiм экспорты мен импортын реттеу және шектеу жөнiнде ұсыныстар енгізедi;
32) өз құзыретi саласында қызмет түрлерiн лицензиялауды және лицензиаттардың лицензия шарттарын орындауын бақылауды жүзеге асырады;
33) өз құзыретi шегiнде толлингтiк операцияларға сараптама жүргізедi;
34) электр энергетикасы кешенiнiң тиiмдi жұмыс iстеуiн және дамуын қамтамасыз етедi;
35) энергия ұйымдарының күзгі-қысқы кезеңдегi жұмысқа дайындалуын ұйымдастырады;
36) өз құзыретi саласында өнеркәсiпте игеру үшiн ғылыми-техникалық зерттеулердiң жай-күйiне және даму барысына талдау жүргiзедi, технологиялық сараптаманы жүзеге асырады;
37) өз құзыретi саласында конкурстық негізде қолданбалы ғылыми-техникалық зерттеулер бағдарламаларын қалыптастыруды жүзеге асырады;
38) өз құзыретi саласында ақпараттандыру жөнiндегі бағдарламаларды әзiрлейді және орындалуын ұйымдастырады;
39) инновациялық кәсiпкерлiкке қолдау көрсетедi, өз құзыретi саласында ғылымды қажетсiнетiн шағын және орта бизнестiң дамуына көмектеседi;
40) <*>
41) бұрынғы Семей ядролық сынақ полигонының объектілерін тиiмдi пайдалану жөнiнде iс-шараларды әзiрлеу мен iске асыруды үйлестiредi;
42) Жердi қашықтан зерттеу ғарыштық техникасы мен технологияларын қолдана отырып, жер қойнауын зерделеу және аймақтық геология, салалық геоақпараттық жүйе жасау саласында бағдарламалар әзiрлейдi және iске асырады;
43) атом энергиясын қауiпсiз пайдалану саласында мемлекеттік саясатты iске асырады;
44) ядролық қаруды таратпау және атом энергиясын қауiпсiз пайдалану режимiн қамтамасыз етумен байланысты қызметтi жүзеге асырады, Қазақстан Республикасы басқа ұйымдарының Атом энергиясы жөнiндегi халықаралық агенттiкпен (АТЭХАГ) және басқа да тиiстi халықаралық ұйымдармен өзара iс-қимылын жүзеге асырады және үйлестiредi;
45) өз қызметi саласында заңнаманы қолдану тәжiрибесiн талдайды және қорытады, оны жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi, заңнамалық және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдер жобаларын дайындауға қатысады, өз құзыретi шегiнде нормативтiк-құқықтық кесiмдер қабылдайды;

46) участвует в разработке республиканского бюджета;
47) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 2 апреля 2002 г. N 390 P020390_ ; от 20 сентября 2002 г. N 1040 P021040_ .
12. Министерство имеет право в установленном законодательством порядке и в пределах своей компетенции:
1) запрашивать информацию от государственных органов, организаций, должностных лиц и граждан;
2) вносить предложения в центральные и местные исполнительные органы об отмене или изменении принятых ими актов;
3) издавать нормативные правовые акты;
4) осуществлять лицензирование;
5) принимать меры по привлечению к ответственности нарушителей требований по рациональному использованию и охране недр;
6) направлять уведомления о приостановлении работ, связанных с операциями по недропользованию и невыполнением контрактных условий по недропользованию и вносить предложения о прекращении этой деятельности;
7) привлекать к работе специалистов государственных органов и иных организаций, а также иностранных и местных экспертов и специалистов;
8) вносить предложения по вопросам создания, реорганизации и ликвидации организаций;
9) вносить предложения по заключению международных договоров (соглашений), проводить переговоры с соответствующими ведомствами зарубежных стран, международными организациями и иностранными юридическими лицами, заключать договоры (соглашения);
9-1) предоставлять гарантии от имени Правительства Республики Казахстан по обязательствам юридических лиц с участием государства, предусмотренным в соглашениях о разделе продукции в области недропользования;
10) осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 12 - с дополнениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 3 мая 2001 года N 598   P010598_   ; от 2 апреля 2002 г. N 390   P020390_   .
3. Имущество Министерства
13. Министерство имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
14. Имущество Министерства относится к республиканской собственности.
Имущество Министерства формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которого отражается в балансе Министерства.
15. Министерство не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом.
Министерству может быть предоставлено право распоряжаться имуществом в случаях и пределах, установленных законодательством республики.

46) республикалық бюджетті әзiрлеуге қатысады;
47) Қазақстан Республикасының заңнамасымен өзiне жүктелген өзге де қызметтi жүзеге асырады.
Ескерту. 11-тармақ 20-1, 20-2-тармақшалармен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2002.04.02. N 390   қаулысымен.
Ескерту. 11-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.09.20. N 1040  қаулысымен.
Ескерту. 11-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.08.26. N 866
қаулысымен.
Ескерту. 11-тармақ 20-3-тармақшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2004.01.27. N 88   қаулысымен
12. Министрлiк заңнамада белгіленген тәртiппен және өз құзыретi шегінде:
1) мемлекеттiк органдардан, ұйымдардан, лауазымды адамдар мен азаматтардан ақпарат сұратуға;
2) орталық және жергiлiктi атқарушы органдарға олар қабылдаған кесiмдердiң күшiн жою немесе оларды өзгерту туралы ұсыныстар енгiзуге;
3) нормативтiк құқықтық кесiмдер шығаруға;
4) лицензиялауды жүзеге асыруға;
5) жер қойнауын тиiмдi пайдалану және қорғау жөнiндегi талаптарды бұзушыларды жауапкершiлiкке тарту бойынша шаралар қабылдауға;
6) жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларға және жер қойнауын пайдалану жөнiндегi келiсiм-шарт ережелерiнiң орындалмауына байланысты жұмыстарды тоқтата тұру туралы хабарламалар жiберуге және осы қызметтi тоқтату туралы ұсыныс енгiзуге;
7) мемлекеттiк органдар мен өзге де ұйымдар мамандарын, сондай-ақ шетелдiк және жергiлiктi сарапшылар мен мамандарды жұмысқа тартуға;
8) ұйымдарды құру, қайта ұйымдастыру және тарату мәселелерi бойынша ұсыныстар енгiзуге;
9) халықаралық шарттар (келiсiмдер) жасасу бойынша ұсыныстар енгiзуге, шет елдердiң тиiстi ведомстволарымен, халықаралық ұйымдармен және шетелдiк заңды тұлғалармен келiссөздер жүргiзуге, шарттар (келiсiмдер) жасасуға;
9-1) Жер қойнауын пайдалану саласындағы өнiм бөлу туралы келiсiмдерде көзделген мемлекеттің қатысуы бар заңды тұлғалардың мiндеттемелерi бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметiнің атынан кепiлдiктер беруге.
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
Ескерту. 12-тармақ 9-1)-тармақшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2001.05.03. N 598   қаулысымен.
Ескерту. 12-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.04.02. N 390  қаулысымен.
3. МИНИСТРЛIКТIҢ МҮЛКI
13. Министрлiктiң жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болады.
14. Министрлiктiң мүлкi республикалық меншiкке жатады.     Министрлiктiң мүлкi оған мемлекет берген мүлік есебiнен қалыптасады әрi негiзгі және айналымдағы қаражаттардан, сондай-ақ құны Министрлiктiң теңгерiмiнде көрсетiлетiн өзге де мүлiктерден тұрады.
15. Министрлiк өзiне бекiтiлiп берiлген мүлiктi өз бетiнше иелiктен шығаруға немесе оған өзге тәсiлмен билiк етуге құқылы емес.
Министрлiкке республиканың заңнамасымен белгiленген жағдайлар мен шектерде мүлiкке билiк ету құқығы берiлуi мүмкiн.

7. (исключена)
8. (исключена - N 1040 от 20.09.2002 г.)
9. (исключена - N 996 от 12.09.2002 г.)
10. (исключена - постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июля 2002 года N 807   P020807_   )
11. (исключена - N 751 от 9.07.2002 г.)
12. (исключена - N 498 от 6.05.2002 г.)
13. Алматинская энергетическая система "Алматыэнерго"
14. Карагандинская энергетическая система "Карагандаэнерго"
15. Национальная электроэнергетическая система "Казахстанэнерго"
16. Мангышлакский атомный энергетический комбинат
17. Карагандаликвидшахт
18. Производственно-эксплуатационное предприятие
19. (исключена постановлением Правительства РК от 3 августа 2001 года N 1025   P011025_ )
20. (исключена - N 1040 от 20.09.2002 г.)
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 января 2001 года N 133
Изменения и дополнения, которые вносятся в
некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июня 1996 года N 790 P960790_  "О Перечне республиканских государственных предприятий" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 29, ст. 256):
в Перечне республиканских государственных предприятий, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Министерство геологии и охраны недр Республики Казахстан" строку, порядковый номер 3, исключить;
в разделе "Министерство экономики и торговли Республики Казахстан" строки, порядковые номера 29, 30а, исключить;
раздел "Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан" дополнить строкой, порядковый номер 106а-2, следующего содержания:
"106а-2 Республиканское государственное
предприятие
"Кентауликвидрудник"               Южно-Казахстанская
(на праве хозяйственного ведения)  область, город Кентау";
дополнить разделом и строкой, порядковый номер 106а-3, следующего содержания:
"Аэрокосмический комитет Министерства энергетики и минеральных
ресурсов Республики Казахстан
106а-3 Республиканское государственное
предприятие "Инфракос"
(на праве хозяйственного ведения)      город Байконыр";
дополнить разделом и строкой, порядковый номер 106а-4, следующего содержания:
"Комитет геологии и охраны недр Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
106а-4 Республиканское государственное
предприятие "Специализированное
гравиметрическое предприятие"         Алматинская область,
(на праве хозяйственного ведения)     Илийский район";
в заголовке раздела "Комитет по государственному энергетическому надзору Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан" слова ", индустрии и торговли" заменить словами "и минеральных ресурсов".

7. Алып тасталды - ҚРҮ-ң 2001.03.29. N 402  қаулысымен.
8. <*>
9. <*>
10. Алып тасталды - ҚРҮ-ң 2002.07.19. N 807  қаулысымен.
11. Алып тасталды - ҚРҮ-ң 2002.07.09. N 751  қаулысымен.
12. Алып тасталды - ҚРҮ-ң 2002.05.06. N 498  қаулысымен.
13. "Алматыэнерго" Алматы энергетика жүйесi
14. "Қарағандыэнерго" Қарағанды энергетика жүйесi
15. "Қазақстанэнерго" ұлттық электр энергетика жүйесi
16. Маңғышлақ атом энергетикасы комбинаты
17. Қарағандышахтатарату
18. Өндiрiстiк-пайдаланушы кәсiпорын
19. Алып тасталды - ҚРҮ-ң 2001.08.03. N 1025  қаулысымен.
20. <*>
ЕСКЕРТУ. Тізбе өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.06.28. N 887   қаулысымен.
Ескерту. 3,5,9-жолдар алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2002.09.12. N 996   қаулысымен.
Ескерту. 8,20-жолдар алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2002.09.20. N 1040  қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 3-1-жолмен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2003.03.13. N 240   қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2001 жылғы 25 қаңтардағы
133 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне
енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар
1. "Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың тiзбесi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 25 маусымдағы N 790   қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1996 ж., N 29, 256-құжат):
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың тiзбесiнде:
"Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi" бөлiмiнде реттік нөмiрi 3-жол алынып тасталсын;
"Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi" бөлiмiнде реттiк нөмiрлерi 29, 30а-жолдар алынып тасталсын;
"Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгі" бөлiмi мына мазмұндағы реттiк нөмiрi 106а-2-жолмен толықтырылсын:
"106а-2   "Кентаукенiштарату"
республикалық мемлекеттік
кәсiпорны (шаруашылық         Оңтүстiк Қазақстан
жүргiзу құқығында)            облысы, Кентау қаласы";
мына мазмұндағы бөлiммен және реттiк нөмiрi 106а-3-жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар
министрлiгiнiң Аэроғарыш комитетi
106а-3    "Инфракос" республикалық
мемлекеттiк кәсiпорны (шаруашылық
жүргiзу құқығында)                Байқоңыр қаласы";
мына мазмұндағы бөлiммен және реттiк нөмiрi 106а-4-жолмен
толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық
ресурстар министрлiгiнiң Геология және жер қойнауын қорғау комитеті
106а-4    "Мамандандырылған
гравиметрикалық кәсіпорын"
республикалық мемлекеттік
кәсiпорны (шаруашылық жүргiзу     Алматы облысы,
құқығында)                        Iле ауданы";
"Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнің Мемлекеттiк энергетикалық қадағалау жөнiндегі комитетi" бөлiмiнің тақырыбындағы ", индустрия және сауда" деген сөздер "және минералдық ресурстар" деген сөздермен ауыстырылсын.

2. (Пункт 2 утратил силу - постановлением Правительства РК от 12 сентября 2002 г. N 995 P020995_  )
3. (Пункт 3 утратил силу - постановлением Правительства РК от 28 октября 2004 г. N 1106  )
4. (Пункт 4 утратил силу - постановлением Правительства РК от 28 октября 2004 г. N 1108  )

2. <*>
Ескерту. 2-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2002.09.12. N 995  қаулысымен.
3. <*>
Ескерту. 3-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.10.28. N 1106  қаулысымен .
4. <*>
Ескерту. 4-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.10.28. N 1108  қаулысымен .