О Программе борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2002-2003 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 июля 2002 года N 736. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2009 года № 1411
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 19.09.2009 № 1411.
В целях реализации U000394_ Стратегии борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2001-2005 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 16 мая 2000 года N 394, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2002-2003 годы (далее - Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам, иным государственным органам обеспечить надлежащее и своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Программой.
3. Контроль и координацию по обеспечению выполнения Программы возложить на Комитет по борьбе с наркоманией и наркобизнесом Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Мухамеджанова Б.А.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 июля 2002 года N 736
Программа борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2002-2003 годы Паспорт Программы Наименование Программа борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2002-2003 годы. Основание для - Послание Президента страны народу Казахстана разработки K972030_ "Казахстан - 2030. Процветание, безопасность и улучшение благосостояния всех казахстанцев" от 10 октября 1997 года; - Закон Республики Казахстан Z980279_ "О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими"; - U000394_ Стратегия борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2001-2005 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 16 мая 2000 года N 394. Основные разработчики Министерство юстиции, Комитет национальной безопасности, Министерство внутренних дел, Генеральная прокуратура, Министерство финансов, Министерство государственных доходов, Министерство образования и науки, Министерство культуры, информации и общественного согласия, Министерство здравоохранения, Верховный Суд, Министерство труда и социальной защиты населения, Министерство иностранных дел, Агентство финансовой полиции, Агентство по туризму и спорту. Цель Укрепить основные звенья системы эффективного государственного и общественного противодействия дальнейшему распространению наркомании и наркобизнеса в Республике Казахстан. Задачи - Укрепление системы профилактики, лечения наркомании и создание системы реабилитации наркозависимых лиц; - укрепление механизма противодействия незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров; - укрепление международного сотрудничества в области контроля незаконного оборота наркотиков и злоупотребления ими. Источники Средства республиканского и местных бюджетов, безвозмездная техническая помощь международных организаций и стран-доноров. Реализация Программы требует финансирования из средств республиканского бюджета в 2002-2003 годах - 460,95 млн. тенге. Ожидаемые результаты Реализация Программы позволит добиться повышения эффективности профилактики наркомании, своевременного выявления лиц, незаконно употребляющих наркотики, и сокращения их числа, усиления контроля таможенной и государственной границ Республики Казахстан против незаконного проникновения наркотиков, укрепления системы государственного контроля над оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, повышения эффективности судопроизводства по делам, связанным с незаконным оборотом наркотиков, укрепление международного сотрудничества в области контроля незаконного оборота наркотиков путем привлечения внимания международных организаций и стран-доноров для оказания ими технической помощи в разработке и внедрении перспективных программ в сфере сокращения спроса на наркотики, лечения и реабилитации наркозависимых лиц, пресечения нелегального оборота наркотиков. Срок реализации 2002-2003 годы 2. Введение
Программа борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2002-2003 годы (далее - Программа) разработана в соответствии с Посланием Президента народу Казахстана K972030_ "Казахстан-2030. Процветание, безопасность и улучшение благосостояния всех казахстанцев", где борьба против наркомании и наркобизнеса определена, как приоритетная задача Правительства, Законом Республики Казахстан Z980279_ "О наркотических средствах, психотропных веществах, прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими".
Программа разработана на основе U000394_ Стратегии борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2001-2005 годы с учетом результатов реализации U000395_ Государственной программы борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2000-2001 годы.

Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есiрткі бизнесіне қарсы кyрестiң 2002-2003 жылдарға арналған бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 8 шілде N 736. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 19 қыркүйектегі N 1411 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.09.19. N 1411 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнің 2000 жылғы 16 мамырдағы N 394  Жарлығымен бекiтілген Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2001-2005 жылдарға арналған стратегиясын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2002-2003 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдар, өзге де мемлекеттiк органдар Бағдарламада көзделген iс-шаралардың тиiсiнше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсiн.
3. Бағдарламаны орындауды қамтамасыз ету жөнiндегi бақылау мен үйлестiру Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрес жөнiндегi комитетiне жүктелсiн.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары Б.Ә. Мұхаметжановқа жүктелсiн.
5. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 8 шілдедегі
N 736 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2002-2003 жылдарға арналған бағдарламасы
Астана, 2002 жыл
1. Бағдарламаның паспорты
Атауы            - Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және
есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2002-2003
жылдарға арналған бағдарламасы
Әзірлеу үшін     - Ел Президентiнiң "Қазақстан - 2030. Барлық
негiздеме          қазақстандықтардың өсiп-өркендеуi, қауiпсiздiгi
және әл-ауқатының артуы" деген 1997 жылғы 10
қазандағы Қазақстан халқына  Жолдауы ;
"Есiрткі, психотроптық заттар, прекурсорлар және
олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына
қарсы iс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан
Республикасының  Заңы ;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2000 жылғы
16 мамырдағы N 394 Жарлығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және
есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2001-2005
жылдарға арналған стратегиясы
Негiзгi          - Әділет министрлiгі, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi,
әзiрлеушілер       Iшкi iстер министрлiгі, Бас прокуратура, Қаржы
министрлiгi, Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi,
Бiлiм және ғылым министрлiгі, Мәдениет, ақпарат
және қоғамдық келiсiм министрлігі, Денсаулық
сақтау министрлiгi, Жоғарғы Сот, Еңбек және
халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi, Сыртқы
iстер министрлiгi, Қаржы полициясы агенттiгі,
Туризм және спорт жөнiндегi агенттiк.
Мақсаты          - Қазақстан Республикасында нашақорлықтың және
есiрткі бизнесiнiң одан әрi таралуына қарсы
тиiмдi мемлекеттік және қоғамдық іс-қимыл
жүйесiнiң негiзгi буындарын нығайту.
Мiндеттерi       - нашақорлықтың алдын алу, оны емдеу жүйесiн
нығайту және есiрткiге тәуелдi адамдарды оңалту
жүйесiн құру;
есiрткiнiң, психотроптық заттардың және
прекурсорлардың заңсыз айналымына қарсы iс-қимыл
тетiгiн нығайту;
есiрткiнiң заңсыз айналымын және оларды терiс
пайдалануды бақылау саласында халықаралық
ынтымақтастықты нығайту.
Қаржыландыру     - республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң
көздерi            қаражаттары, халықаралық ұйымдар мен донор
елдердiң өтемсiз техникалық көмегі
Бағдарламаны iске асыру республикалық бюджет
қаражатынан 2002-2003 жылдарда 460,95 млн.
теңге қаржыландыруды талап етедi.
Күтілетін        - Бағдарламаны iске асыру нашақорлықтың алдын алу
нәтижелер          тиiмдiлігін арттыруға, есiрткiнi заңсыз
пайдаланатын адамдарды уақытында анықтауға және
олардың санын қысқартуға, есiрткiнiң заңсыз
кiруiне қарсы Қазақстан Республикасының кедендiк
және мемлекеттiк шекарасын бақылауды күшейтуге,
есiрткiнiң, психотроптық заттардың және
прекурсорлардың айналымын мемлекеттiк бақылау
жүйесiн нығайтуға, есiрткiнiң заңсыз айналымына
байланысты iстер бойынша сот iсiн жүргізу
тиiмдiлігін арттыруға, есiрткiнiң заңсыз
айналымын бақылау саласында халықаралық ұйымдар
мен донор елдердiң назарын аудару арқылы
есiрткiге сұранысты азайтуға, есiрткiге тәуелдi
адамдарды емдеу және оңалту, есiрткiнiң заңсыз
айналымының жолын кесу саласында перспективалы
бағдарламаларды әзiрлеуде және енгiзуде оларға
техникалық көмек көрсету үшiн халықаралық
ынтымақтастықты нығайтуға қол жеткiзуге
мүмкiндiк бередi.
Iске асыру       - 2002-2003 жылдар
мерзiмі
2. Кіріспе
Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2002-2003 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрес Үкiметтiң басым мiндетi ретiнде айқындалған Президенттiң "Қазақстан - 2030. Барлық қазақстандықтардың өркендеуi, қауiпсiздiгі және әл-ауқатының артуы" деген Қазақстан халқына  Жолдауына , "Есiрткi, психотроптық заттар, прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес әзiрлендi.
Бағдарлама Қазақстан Республикасындағы нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2000-2001 жылдарға арналған мемлекеттiк  бағдарламасын iске асыру нәтижелерi ескерiле отырып, Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2001-2005 жылдарға арналған  стратегиясы негiзiнде әзiрлендi.

3. Анализ современного состояния проблемы
В последние годы злоупотребление наркотическими средствами и психотропными веществами и их незаконный оборот в республике приобрели повсеместное распространение и все более отрицательно влияют на состояние экономики, правопорядка, социально-психологическую атмосферу в обществе, здоровье и генофонд народа.
В силу особенностей расположения территория Республики Казахстан продолжает оставаться в поле интересов международных наркокартелей, которые используют ее в качестве транзитного коридора для поставок наркотиков из стран Юго-Западной Азии, в первую очередь, из Афганистана на мировые рынки их сбыта в европейских странах и в последние годы в России. "Шелковым путем смерти" называют давно действующий маршрут транзита наркотиков из Азии через Центральный Казахстан в Россию и далее - в Европу.
Существующая ситуация соответственно требует от государства принятия конкретных действенных мер, направленных на защиту психического и физического здоровья населения от нахлынувшей волны наркотизма.
Динамика изменения количества правонарушений, зарегистрированных в связи с распространением и злоупотреблением наркотиками в Республике Казахстан, ярко демонстрирует их неуклонный рост. Кроме того, увеличивается количество лиц, допускающих систематическое употребление наркотиков. Эти факторы негативно влияют на экономическую и социальную ситуацию в Казахстане и вызывают тревогу.
В связи с чем, в целях дальнейшего усиления контроля над оборотом наркотиков, активизации деятельности государственных структур и общественных организаций на противодействие злоупотреблению наркотиками представляется целесообразным укрепить Комитет по борьбе с наркоманией и наркобизнесом Министерства юстиции Республики Казахстан.
Проблема незаконного оборота наркотиков в государстве носит общенациональный характер, так как в нее оказываются втянутыми практически все слои населения, в том числе и дети. Так, согласно данным Центра (Департамента) правовой статистики и информации при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан по состоянию на 1 января 2001 года состояло на профилактическом учете 38320 лиц, злоупотребляющих наркотическими средствами, из них 1938 несовершеннолетних. На 1 января 2002 года состояло на учете уже 45505 таких лиц и 1927 - несовершеннолетние. Из общего количества несовершеннолетних, состоящих на профилактическом учете, 1131 составляют учащиеся, 228 - несовершеннолетние в возрасте до 15 лет; количество женщин, злоупотребляющих наркотическими средствами, составило на начало текущего года 4420.
Анализ вышеуказанных статистических и иных данных свидетельствует о сохранении устойчивой тенденции роста числа преступлений и иных правонарушений, связанных с незаконным распространением наркотиков и их немедицинским потреблением.
Доступность наркотиков, возможность практически беспрепятственного приобретения, относительная дешевизна составляют сегодня одну из главных причин злоупотребления наркотиками, развития наркомании и наркобизнеса в республике. При этом принимаемые государством меры по улучшению состояния психиатрических и наркологических служб все еще недостаточны.

3. Проблеманың қазіргі жай-күйін талдау
Соңғы жылдары есiрткiнi, психотроптық заттар мен прекурсорларды терiс пайдалану әрi олардың заңсыз айналымының республикада жаппай таралуы етек алды және экономиканың, құқық тәртiбiнiң жай-күйiне, қоғамдағы әлеуметтiк-психологиялық ахуалға, халықтың денсаулығы мен тектiк қорына барған сайын терiс әсер етуде.
Орналасу ерекшелігiне орай Қазақстан Республикасының аумағы есiрткiнi Оңтүстiк-Батыс Азия елдерiнен, ең алдымен, Ауғанстаннан Еуропа елдерiндегі, соңғы жылдары Ресейдегi оларды өткiзетiн әлемдiк рыноктарға жеткiзу үшiн оны транзиттiк дәлiз ретiнде пайдаланатын халықаралық есiрткi картельдерi мүдделерiнiң аясында қалып отыр. Есiрткi транзитiнiң ертеден пайдаланылып келе жатқан Азиядан Орталық Қазақстан арқылы Ресейге және әрi қарай - Еуропаға созылған бағытын "Өлiм Жiбек жолы" деп атайды.
Қалыптасқан ахуал тиiсiнше мемлекеттен халықтың психикалық және тән саулығын есiрткiнiң лекіген толқынынан қорғауға бағытталған нақты пәрмендi шаралар қабылдауды талап етедi.
Қазақстан Республикасында есiрткiнiң таралуы мен оларды терiс пайдалануға байланысты тiркелген құқық бұзушылық санының өзгеру серпiнi олардың ұдайы өсуiн айқын көрсетiп отыр. Бұдан басқа, есiрткiнi жүйелi пайдаланатын адамдар саны да көбеюде. Бұл факторлар Қазақстандағы экономикалық және әлеуметтiк ахуалға теріс әсер етедi және үрей туғызады.
Осыған байланысты есiрткi айналымына бақылауды одан әрi күшейту, есiрткінi терiс пайдалануға қарсы iс-қимылға мемлекеттiк құрылымдар мен қоғамдық ұйымдардың қызметiн жандандыру мақсатында Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрес жөнiндегi комитетiн нығайту мақсатқа сай келедi.
Есiрткiнiң мемлекеттегі заңсыз айналымы проблемасы жалпы ұлттық сипат алып отыр, өйткенi халықтың барлық жiгі, соның iшiнде балалар да тартылған. Айталық, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы жанындағы Құқықтық статистика және ақпарат орталығының (департаментiнiң) деректерiне сәйкес 2001 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша алдын алу есебiнде есiрткiнi терiс пайдаланатын 38320 адам тұр, соның iшiнде 1938-i кәмелетке толмағандар. 2002 жылғы 1 қаңтардағы есепте осындай 45505 адам тұр және 1927-i кәмелетке толмағандар. Алдын алу есебiндегі кәмелетке толмағандардың жалпы санының 1131-i оқушылар, 228-i - 15 жасқа дейiнгі кәмелетке толмағандар; есірткiні теріс пайдаланатын әйелдердiң саны үстiмiздегі жылдың басында 4420-ны құрады.
Жоғарыда көрсетiлген статистикалық және өзге де мәлiметтердi талдау есiрткiнi заңсыз таратуға және оларды медициналық емес пайдалануға байланысты қылмыстар мен өзге де құқық бұзушылықтар саны өсуiнiң тұрақты үрдiсiнiң сақталуы туралы айғақтайды.
Есiрткiге қол жетiмдiлiк, оларды iс жүзiнде кедергiсiз сатып алу мүмкiндiгі, салыстырмалы түрде арзандығы республикада бүгіндерi есiрткiнi терiс тұтынудың, нашақорлық пен есiрткi бизнесiнiң етек алуының басты себептерiнiң бiрi болып отыр. Бұл ретте психиатриялық және наркологиялық қызметтердiң жай-күйiн жақсарту жөнiнде мемлекет қабылдап жатқан шаралар әлi де жеткiлiксiз.

В 2000 году по сравнению с 1990 годом число диспансеров сократилось в полтора раза, количество коек - в 2,5 раза. За последние три года почти вдвое уменьшилось число наркологических кабинетов, сократилось количество подростковых кабинетов в наркологических организациях.
В настоящее время наркоситуация в Республике Казахстан характеризуется:
недостаточным развитием профилактической, лечебной и реабилитационной помощи лицам, страдающим наркотической зависимостью; увеличением числа преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотиков; продолжающимся использованием территории Казахстана в качестве транзитного коридора, вследствие чего увеличились контрабанда и транзит наиболее опасных видов наркотиков (героина, опия и синтетических наркотиков); омоложением наркопотребителей. Предотвратить наркотизацию в республике возможно лишь при полной консолидации сил государства и общества. 4. Цель и задачи Программы
Целью Программы является укрепление основных звеньев системы эффективного государственного и общественного противодействия дальнейшему распространению наркомании и борьба с наркобизнесом в Республике Казахстан.
В числе наиболее важных задач Программы следует выделить:
1) укрепление системы профилактики, лечения наркомании и создание системы реабилитации наркозависимых лиц;
2) укрепление механизма противодействия незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
3) укрепление международного сотрудничества в области контроля незаконного оборота наркотиков и злоупотребления ими.
5. Основные направления и механизм реализации
Программы
Для достижения поставленных целей и решения главных задач Программой предусмотрена реализация комплекса мер, направленных на укрепление существующей системы борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан.
В деле укрепления системы профилактики, лечения наркомании и создания системы реабилитации наркозависимых лиц большое внимание будет уделено деятельности Республиканского центра медико-социальных проблем наркомании, центров медико-социальной реабилитации лиц, успешно прошедших курс лечения наркомании, а также медицинских вузов страны. Данный аспект заслуживает особого внимания, поскольку профилактика, лечение и реабилитация на сегодняшний день являются наиболее действенными путями борьбы с этим негативным явлением и направлены на выявление, устранение или нейтрализацию корней, "питающих" наркоманию.
Нуждающимся должны быть предоставлены возможности своевременного получения помощи и доступа к соответствующим службам. Пристальное внимание при этом будет уделено лечению и социальной реабилитации несовершеннолетних, употребляющих и склонных к употреблению наркотических средств и психотропных веществ, при этом во всех наркологических диспансерах будут открыты подростковые отделения.
На нынешнем этапе Республиканский центр медико-социальных проблем наркомании должен превратиться в главную лечебно-клиническую, научную и учебно-методическую базу страны в области профилактики, лечения и реабилитации наркомании. Центру - на основе всестороннего, глубокого и постоянного анализа уровня злоупотребления наркотиками в обществе предстоит: разработать республиканские программы по сокращению спроса на наркотики, профилактике, лечению и реабилитации наркозависимых лиц; участвовать в их реализации в качестве координатора или исполнителя; разрабатывать современные методы лечения заболевания и предлагать (после апробации) их широкое внедрение в стране; выявлять наиболее подверженные наркомании регионы и информировать заинтересованные государственные органы с целью принятия ими адекватных мер; внедрить механизм постоянного мониторинга злоупотребления наркотиками среди различных категорий населения.
Также на базе Центра должны функционировать постоянно действующие курсы, семинары, в проведении которых будут участвовать специалисты международных организаций и зарубежных стран. Будут выполняться научно-исследовательские программы по выявлению мест распространения наркосодержащих растений, разработке методов их локализации с учетом особенностей экологической среды, созданию научных основ использования наркосодержащих растений в промышленном производстве и другим проблемам борьбы с наркоманией.
На основе современной стратегии в области лечения и реабилитации наркозависимых лиц будут разработаны основные направления государственной политики в данной сфере.
В сфере наркологии предстоит принять меры по:
совершенствованию и развитию наркологических служб в условиях оценки наркомании в качестве социально опасного заболевания;
улучшению организации и оснащению наркологических служб в местах лишения свободы;
обеспечению наркологических учреждений высокоэффективными лекарствами и современным оборудованием.
В целях привития социального наркотического иммунитета необходима разработка и издание антинаркотической учебно-познавательной литературы для детей, подростков и молодежи, в планах учебных заведений будут включены лекции по антинаркотической тематике.
Кроме того, намечено проведение на республиканском и местном уровнях акций, посвященные Международному дню борьбы с наркоманией (26 июня) с организацией конкурсов художественных произведений на антинаркотическую тематику, спортивных соревнований, демонстрацией документальных, научно-популярных и художественных фильмов о вреде наркотиков для общества на телеканалах и кинотеатрах.
Следующим направлением реализации настоящей Программы является укрепление механизма противодействия незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, которое содержит комплекс мер, направленных на совершенствование законодательства в области наркомании и наркобизнеса и на усиление контроля над оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
Учитывая всеобъемлющий характер борьбы с наркоманией и наркобизнесом, эффективность которой зависит от скоординированных совместных усилий и действий всех государственных органов, вовлеченных в эту сферу, представляется необходимой дальнейшая разработка государственными органами нормативных правовых актов, регламентирующих порядок осуществления контроля в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
На данном этапе следует разработать и приступить к реализации стратегии борьбы с "отмыванием" денег наркобизнеса.
Другим важным направлением в данной деятельности является обеспечение контроля над торговлей лабораторным оборудованием, принятие мер по предотвращению незаконного изготовления, распространения и утечки прекурсоров из легального оборота в нелегальный.
Принимая во внимание, что основной поток наркотических средств незаконно поступает из сопредельных государств в республику, следует принять меры по укреплению южного и юго-восточного участков таможенной и государственной границ республики, международных аэропортов в городах Алматы, Астане и морского порта в городе Актау.
Практика показывает, что наиболее эффективным способом выявления незаконной перевозки партий наркотиков через границу и транспортировке их по территории республики является использование собак. На первом этапе правоохранительные органы получили возможность обеспечить специальные подразделения по борьбе с наркобизнесом квалифицированными специалистами - кинологами и качественно подготовленными служебными собаками. Таможенный комитет МГД Республики Казахстан в 2001 году создал Кинологический центр в городе Алматы, МВД, КНБ модернизировали имеющиеся ведомственные питомники, что должно в дальнейшем способствовать планомерному усилению борьбы с незаконным оборотом наркотических средств. На втором этапе в этих целях следует принять дополнительные меры, направленные на осуществление организационно-кадрового и технического укрепления кинологических служб в органах, осуществляющих борьбу с незаконным оборотом наркотических средств.
На основе оперативного анализа информации о преступлениях, связанных с наркотиками, проводимого Центром (Департаментом) правовой статистики и информации при Генеральной прокуратуре, надо изучить динамику, причины колебаний, и выработать эффективные меры противодействия наркопреступности.
Будет развиваться процесс введения в многосоставных районных судах специализации судей по рассмотрению дел, связанных с наркотиками.
Кроме того, планируется специализированное обучение кадров в Учебном центре повышения квалификации и переподготовки специалистов правоохранительных органов по борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ Академии МВД.
Продолжатся ежегодные мероприятия по выявлению и уничтожению незаконно культивируемых и дикорастущих конопли и опийного мака с целью пресечения попадания их в нелегальный оборот.
Для чего следует создать базу данных о произрастании и культивировании наркосодержащих растений, укрепить взаимодействие и сотрудничество заинтересованных государственных органов.
Для укрепления международного сотрудничества и обменом опытом в области контроля над незаконным оборотом наркотиков надо проводить научно-практические конференции стран СНГ.
Следует шире привлекать международные организации и страны-доноры для оказания ими технической помощи в разработке и внедрении перспективных программ в сфере сокращения спроса на наркотики, лечения и реабилитации наркозависимых лиц, пресечения нелегального оборота наркотиков.
План мероприятий по реализации Программы предусматривает поэтапное их исполнение. Комплексность мероприятий позволит максимально скоординировать деятельность и сконцентрировать возможности государственных и местных органов власти и управления в борьбе с наркоманией и наркобизнесом.
Выполнение запланированных мероприятий охватывает второй этап реализации U000394_ Стратегии борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2001-2005 годы.
Программа направлена на повышение эффективности существующих форм и методов борьбы с наркоманией и наркобизнесом, дальнейшее развитие и укрепление координации действий государственных органов.
Администратором Программы является Комитет по борьбе с наркоманией и наркобизнесом Министерства юстиции Республики Казахстан.
Все финансовые средства, выделяемые из республиканского и местного бюджетов на реализацию Программы, так же как оборудование и техника в рамках внешней технической помощи будут передаваться министерствам и ведомствам, ответственным за выполнение конкретных мероприятий.

1990 жылмен салыстырғанда 2000 жылы диспансерлер саны бiр жарым есе, төсектер саны 2,5 есе қысқарып кетті. Соңғы үш жылда наркологиялық кабинеттердiң саны екi есеге жуық азайды, наркологиялық ұйымдардағы жасөспiрiмдер кабинеттерiнiң саны кемiдi.
Қазiргi кезде Қазақстан Республикасында есiрткiге қатысты ахуал:
есiрткіге тәуелдiлiкпен азап шегуші адамдар үшiн алдын алу, емдеу және оңалту көмегінiң жеткiлiксiз дамуымен;
есiрткінiң заңсыз айналымына байланысты қылмыстар санының көбеюiмен;
Қазақстан аумағын транзиттiк дәлiз ретінде пайдаланудың жалғасуымен, соның салдарынан есiрткiнiң анағұрлым қауіпті түрлерiнiң (героиннiң, апиынның және синтетикалық есiрткілердiң) контрабандасы мен транзитiнiң ұлғаюымен;
есiрткiнi тұтынушылар жасының төмендеуiмен сипатталады.
Республикадағы есiрткілiктiң бетiн қайтару мемлекет пен қоғамның күшi толық жұмдасқанда ғана мүмкiн болмақ.
4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаты Қазақстан Республикасында нашақорлықтың одан әрi таралуына қарсы тиiмдi мемлекеттiк және қоғамдық iс-қимыл жүйесiнiң негiзгi буындарын нығайту және есiрткi бизнесiне қарсы күресу болып табылады.
Бағдарламаның аса маңызды мiндеттерiнiң қатарында:
1) нашақорлықтың алдын алуды, оны емдеу жүйесiн нығайтуды және есiрткiге тәуелдi адамдарды оңалту жүйесiн құруды;
2) есірткінiң, психотроптық заттардың және прекурсорлардың заңсыз айналымына қарсы iс-қимыл тетiгін нығайтуды;
3) есiрткiнiң заңсыз айналымын және оларды терiс пайдалануды бақылау саласында халықаралық ынтымақтастықты нығайтуды бөлiп көрсеткен жөн.
5. Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары мен тетігі
Алға қойылған мақсаттарға қол жеткiзу әрi басты мiндеттердi шешу үшiн Бағдарламамен Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң қазiргi жүйесiн нығайтуға бағытталған шаралар кешенiн iске асыру көзделiп отыр.
Нашақорлықтың алдын алу, оны емдеу жүйесiн нығайту және есiрткiге тәуелдi адамдарды оңалту жүйесiн құру iсiнде Нашақорлықтың медициналық-әлеуметтiк проблемалары республикалық орталығының, нашақорлықтан емделудiң курсынан сәтті өткен адамдарды медициналық-әлеуметтiк оңалту орталықтарының, сондай-ақ елiмiздiң медициналық жоғары оқу орындарының қызметiне зор көңiл бөлiнетiн болады. Бүгiнгi таңда алдын алу емдеу және оңалту осы келеңсiз құбылысқа қарсы күрестiң неғұрлым пәрмендi жолдары болып табылатындықтан, мәселенiң осы қыры ерекше назар аударуға лайық және нашақорлыққа "нәр беретiн" тамырларды анықтауға, жоюға немесе оқшаулауға бағытталады.
Мұқтаж адамдардың көмектi уақтылы алу және тиiстi қызметтерге қол жеткiзу мүмкiндiгiн туғызу керек. Бұл ретте есiрткi мен психотроптық заттарды пайдаланатын және пайдалануға бейiм жасөспiрiмдердi емдеуге және әлеуметтік оңалтуға ерекше көңiл бөлiнедi, осы орайда барлық наркологиялық диспансерде жасөспiрiмдер бөлiмдерi ашылатын болады.
Қазiргi кезеңде Нашақорлықтың медициналық-әлеуметтiк проблемалары республикалық орталығы нашақорлықтың алдын алу, оны емдеу және оңалту саласында елдiң басты емдеу-клиникалық, ғылыми және оқу-әдiстемелiк базасына айналуға тиiс. Орталықтың алдында қоғамда есiрткiнi терiс пайдаланудың деңгейiн жан-жақты, терең және үнемi талдау негiзiнде есiрткiге сұранысты қысқарту, алдын алу, есiрткiге тәуелдi адамдарды емдеу және оңалту жөнiндегi республикалық мақсатты бағдарламалар әзiрлеу; үйлестiрушi немесе атқарушы ретiнде оларды iске асыруға қатысу; ауруды емдеудiң қазiргi заманғы әдiстерiн жасап, оларды (сынап көрген соң) елде кеңiнен енгiзуге ұсыну; нашақорлық неғұрлым көбiрек жайлаған аймақтарды анықтау және мүдделi министрлiктер мен ведомстволарды олардың бара-бар шаралар қолдануы мақсатында хабардар ету; халықтың түрлi санаттарының арасында есiрткiнi терiс пайдаланудың тұрақты мониторингiнiң тетiгiн енгізу мiндетi тұр.
Сондай-ақ Орталық негізiнде халықаралық ұйымдар мен шет елдердiң мамандары қатысып тұратын тұрақты жұмыс iстейтiн курстар, семинарлар жұмыс iстеуге тиiс. Құрамында есірткісі бар өсiмдiктердiң таралу орнын анықтау, экологиялық ортаны ескерiп, оларды оқшауландыру күресiнiң әдiстерiн әзiрлеу, құрамында есiрткiсi бар өсiмдiктердi өнеркәсiптiк өндiрiсте пайдаланудың ғылыми негіздерiн жасау және нашақорлыққа қарсы күрестiң басқа да проблемалары бойынша ғылыми-зерттеу бағдарламалары орындалатын болады.
Есiрткiге тәуелдi адамдарды емдеу және оңалту саласындағы қазiргi заманғы стратегияның негiзiнде осы салада мемлекеттiк саясаттың негізгi бағыттары әзiрленетiн болады.
Наркология саласында:
нашақорлықты әлеуметтік қауiптi ауру ретiнде тану жағдайында наркологиялық қызметтердi жетiлдiру мен дамыту;
бас бостандығынан айыру орындарында наркологиялық қызметтердi ұйымдастыруды және жарақтандыруды жақсарту;
наркологиялық мекемелердi аса тиiмдi дәрiлермен және осы заманғы жабдықтармен қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қолдану керек.
Әлеуметтiк есiрткi иммунитетiн егу мақсатында балаларға, жасөспiрiмдер мен жастарға арналған есiрткiге қарсы оқу-танымдық әдебиеттер әзiрлеу және басып шығару қажет, оқу орындарының жоспарында есiрткiге қарсы тақырыптарда лекциялар енгізiлетiн болады.
Бұдан басқа, есiрткiге қарсы тақырыптарда көркем шығармаларға конкурстар, спорттық жарыстар ұйымдастырып, телеарналар мен кинотеатрларда қоғам үшiн есiрткiнiң залалы туралы деректі, ғылыми-көпшiлiк және көркем фильмдер көрсете отырып, республикалық және жергiлiктi деңгейлерде Халықаралық нашақорлыққа қарсы күрес күнiне (26 маусым) арналған акциялар өткiзу белгiленiп отыр.
Осы Бағдарламаны iске асырудың келесi бағыты нашақорлыққа және есiрткі бизнесiне қарсы күрес саласындағы заңдарды жетiлдiруге және есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына бақылауды күшейтуге бағытталған шаралар кешенiн қамтитын есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлардың заңсыз айналымына қарсы iс-қимыл тетiгін нығайту болып табылады.
Нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрес проблемасы тиiмдiлiгi осы салаға тартылған барлық мемлекеттiк органдардың бiрлесiп үйлестiрiлген күш-жiгерi мен iс-әрекеттерiне байланысты жан-жақты сипат алатынын ескере отырып, мемлекеттiк органдардың есiрткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымын бақылауды жүзеге асыру тәртiбiн реттейтiн нормативтiк құқықтық кесiмдердi одан әрi әзiрлеуi қажет болады.
Осы кезеңде есiрткi бизнесiнде ақшаның "ағылуына" қарсы күрес стратегиясын әзiрлеуге және iске асыруға кiрiсу керек.
Осы қызметте келесi маңызды бағыт зертхана жабдықтарын сатуға бақылауды қамтамасыз ету, прекурсорлардың заңсыз жасалуына, таралуы мен олардың ашық айналымнан жасырын айналымға шығарылуына жол бермеу жөнiнде шаралар қолдану болып табылады.
Есiрткiнiң негiзгi ағыны республикаға iргелес мемлекеттерден заңсыз келiп түсетiнiн ескере отырып, республиканың кедендiк және мемлекеттiк шекарасының оңтүстiк және оңтүстiк-шығыс учаскелерiн, Алматы, Астана қалаларының халықаралық әуежайларын және Ақтау қаласының теңiз портын күшейту жөнiнде шаралар қабылдау керек.
Шекара арқылы есiрткi партияларын заңсыз тасу және оларды республика аумағында тасымалдау кезiнде оларды табудың анағұрлым тиiмдi әдiсi иттерді пайдалану болып табылатынын практика көрсетiп отыр. Бiрiншi кезеңде құқық қорғау органдары есiрткi бизнесiне қарсы күрес жөнiндегi арнаулы бөлiмшелердi бiлiктi кинолог-мамандармен және сапалы дайындалған иттермен қамтамасыз ету мүмкiндігін алды. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгінiң Кеден комитетi 2001 жылы Алматы қаласында Кинологиялық орталық ашты, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi және Iшкi iстер министрлiгi қолда бар ведомстволық питомниктердi жаңғыртты, бұл есiрткiнiң заңсыз айналымына қарсы күрестi жоспарлы күшейтуге одан әрi ықпал етуi тиiс. Екiншi кезеңде осы мақсатта есiрткiнiң заңсыз айналымына қарсы күрестi жүзеге асыратын органдарда кинологиялық қызметтерді ұйымдастырушылық-кадрлық және техникалық нығайтуды жүзеге асыруға бағытталған қосымша шаралар қабылданатын болады.
Бас прокуратура жанындағы Құқықтық статистика және ақпарат орталығы (департаментi) жүргізген есiрткiге байланысты қылмыстар туралы ақпаратты жедел талдау негiзiнде есiрткi қылмысының серпiнiн, құбылу себептерiн зерделеу және оған қарсы iс-қимылдың тиiмдi шараларын әзiрлеу керек.
Есiрткiге байланысты iстердi қарау бойынша көп құрамды аудандық соттарда судьяларды мамандандыруды енгiзу процесi дамитын болады.
Сонымен қатар IIМ Академиясының есiрткiнiң, психотроптық заттардың заңсыз айналымына қарсы күрес жөнiндегi құқық қорғау органдары мамандарының бiлiктiлiгiн арттыру және қайта даярлау жөнiндегi оқу орталығында кадрлардың мамандандырылған оқуы жоспарлануда.
Заңсыз егiлетiн және жабайы өсетiн қарасора мен апиын көкнәрiн анықтау және құрту жөнiндегi жыл сайынғы науқандар, олардың жасырын айналымға түсуiнiң жолын кесу мақсатында жалғаса беретiн болады.
Осы мақсатта құрамында есiрткi бар өсiмдiктердiң өсуi және өсiрiлуi туралы деректер қорын құру, мүдделi мемлекеттiк органдармен өзара іс-қимыл мен ынтымақтастықты нығайту керек.
Есiрткiнiң заңсыз айналымын бақылау саласындағы халықаралық ынтымақтастық пен тәжiрибе алмасуды нығайту үшін ТМД елдерiнiң ғылыми-практикалық конференциясын өткiзу керек.
Халықаралық ұйымдар мен донор елдердi есiрткіге сұранысты қысқарту, есiрткiге тәуелдi адамдарды емдеу және оңалту, есiрткiнiң заңсыз айналымының жолын кесу саласында перспективалы бағдарламалар әзiрлеу мен енгiзуге техникалық көмек көрсетуi үшiн оларды кеңiрек тарту керек.
Бағдарламаны iске асыру жөнiндегі iс-шаралар жоспары оларды кезең-кезеңмен орындауды көздейдi. Iс-шаралардың кешендігі нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күресте мемлекеттiк және жергілiкті билiк пен басқару органдарының қызметiн барынша үйлестiруге әрi мүмкiндiктерiн шоғырландыруға септiк жасайды.
Жоспарланған iс-шараларды орындау Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрестiң 2001-2005 жылдарға арналған  стратегиясын iске асырудың екiншi кезеңiн қамтиды.
Бағдарлама нашақорлыққа және есірткі бизнесiне қарсы күрестiң қолданылып жүрген нысандары мен әдiстерiнiң тиiмдiлiгін арттыруға, мемлекеттiк органдардың қызметiн үйлестiрудi одан әрi дамытуға және нығайтуға бағытталған.
Бағдарламаның әкiмшісi Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Нашақорлыққа және есiрткi бизнесiне қарсы күрес жөнiндегі комитетi болып табылады.
Бағдарламаны iске асыруға республикалық және жергілiктi бюджеттерден бөлiнетiн барлық қаражат, сондай-ақ сыртқы техникалық көмек шеңберiндегi жабдықтар мен техника нақты iс-шаралардың орындалуына жауапты министрлiктер мен ведомстволарға берiлетiн болады.