Об утверждении Плана развития закрытого акционерного общества "Продовольственная контрактная корпорация" на 2004-2006 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2004 года N 436
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки индикативных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) План развития закрытого акционерного общества "Продовольственная контрактная корпорация" на 2004-2006 годы;
2) важнейшие показатели развития закрытого акционерного общества "Продовольственная контрактная корпорация" по управлению государственными ресурсами на 2004 год;
3) важнейшие показатели развития закрытого акционерного общества "Продовольственная контрактная корпорация" по собственной деятельности на 2004 год.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан Есимова А.С.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 апреля 2004 года N 436
План развития закрытого акционерного общества
"Продовольственная контрактная корпорация" на 2004-2006 годы
1. Доклад о состоянии и перспективах развития закрытого
акционерного общества "Продовольственная контрактная корпорация"
1.1. Введение
Миссией закрытого акционерного общества "Продовольственная контрактная корпорация" (далее - Корпорация) являются обеспечение сохранности и обновления государственных ресурсов зерна, а также регулирование внутренней конъюнктуры цен на зерно и продукты его переработки, что направлено на обеспечение продовольственной безопасности страны.
По поручению Правительства Республики Казахстан и в соответствии с договором с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан Корпорация осуществляет закупку, формирование, учет, организацию хранения, освежение и реализацию зерна государственных ресурсов, а также иные функции, определяемые Правительством Республики Казахстан.
Корпорация создана в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 1997 года N 260 "О реорганизации Государственной продовольственной контрактной корпорации" и является правопреемником Государственной продовольственной контрактной корпорации. Корпорация была зарегистрирована 11 апреля 1997 года управлением юстиции города Алматы.

"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" жабық акционерлiк қоғамының 2004-2006 жылдарға арналған даму жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 20 сәуірдегі N 436 қаулысы
"Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарларын әзiрлеудiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647  қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) "Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" жабық акционерлiк қоғамының 2004-2006 жылдарға арналған даму жоспары;
2) "Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" жабық акционерлiк қоғамының мемлекеттiк ресурстарды басқару бойынша дамуының 2004 жылға арналған аса маңызды көрсеткiштерi;
3) "Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" жабық акционерлiк қоғамының өз қызметi бойынша дамуының 2004 жылға арналған аса маңызды көрсеткiштерi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрi А.С.Есiмовке жүктелсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 20 сәуірдегі
N 436 қаулысымен
бекітілген
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы"
жабық акционерлiк қоғамының 2004-2006 жылдарға
арналған даму жоспары 1. "Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы"
жабық акционерлік қоғамының жай-күйi мен даму
перспективалары туралы баяндама
1.1. Кiрiспе
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" жабық акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - Корпорация) миссиясы мемлекеттiк астық ресурстарын жаңарту мен сақтауды, сондай-ақ елдiң азық-түлiктiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге бағытталған астықтың және оның өңделген өнiмi бағасының iшкi конъюнктурасын реттеудi қамтамасыз ету болып табылады.
Корпорация Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсырмасы бойынша және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен арадағы келiсiмге сәйкес мемлекеттiк астық ресурстарын сатып алуды, қалыптастыруды, есепке алуды, сақтауды ұйымдастыруды, жаңарту мен сатуды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметi анықтаған өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Корпорация "Мемлекеттiк азық-түлік келiсiм-шарт корпорациясын қайта құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 24 ақпандағы N 260  қаулысына сәйкес құрылды және Мемлекеттiк азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясының құқықтық мирасқоры болып табылады. Корпорация 1997 жылғы 11 сәуiрде Алматы қаласының Әдiлет басқармасында тiркелдi.

Корпорация является юридическим лицом, созданным в форме акционерного общества со 100 процентным государственным участием, и осуществляет в пределах своей компетенции полномочия агента по управлению государственными ресурсами зерна. Ее уставный капитал сформирован в размере 45,7 млн. тенге и разделен на 45762 простых именных акций номинальной стоимостью каждой в 1000 тенге.
Право владения и пользования без права распоряжения государственным пакетом акций передано Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан.
Финансовая и производственная деятельность Корпорации осуществляется на основе хозяйственной самостоятельности и решений Правительства Республики Казахстан.
Структура управления

Корпорация 100 пайыз мемлекеттiң қатысуымен акционерлiк қоғам түрiнде құрылған заңды тұлға болып табылады және өзiнiң құзыретi шегiнде мемлекеттiк астық ресурстарын басқару агентiнiң уәкiлдiгiн жүзеге асырады. Оның жарғылық қоры 45,7 млн. теңге мөлшерiнде қалыптасқан және әрқайсысының номиналдық құны 1000 теңге 45762 атаулы қарапайым акцияға бөлiнген.
Мемлекеттiк акциялар пакетiн басқару құқығынсыз оған ие болу және пайдалану құқығы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiне берiлген.
Корпорацияның қаржылық және өндiрiстiк қызметi оның шаруашылық дербестiгi және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерi негiзiнде жүзеге асырылады.
Басқару құрылымы

Для осуществления своей уставной деятельности Корпорацией создано 8 представительств в областях и 1 представительство в г. Астане. Общая численность работников Корпорации по состоянию на 1 января 2003 года, включая областные представительства, составила 239 человек. В связи с увеличением объема закупа и экспорта зерна с 500 тыс. тонн до 1,5 млн. тонн увеличился объем работ. В связи с этим была увеличена штатная численность работников на 22 единицы. Протокольным решением Совета директоров от 15 января 2003 года утвержден штат работников Корпорации. Общая численность работников составила 239 человек, в том числе центральный аппарат - 95 человек.
________________________________________________________________
N  !        Структурные подразделения      !Количество штатных !
п/п !                                       !      единиц       !
----------------------------------------------------------------!

Корпорация өзiнiң жарғылық қызметiн жүзеге асыру үшiн облыстарда 8 өкiлдiк және Астана қаласында 1 өкiлдiк ашты. 2003 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Корпорация қызметкерлерiнiң жалпы саны, облыстық өкiлдiктердi қоса алғанда 239 адамнан тұрады. Сатып алу мен астықты экспортқа шығару көлемiнiң 500 мың тоннадан 1,5 млн. тоннаға дейiн ұлғаюына байланысты жұмыс көлемi де ұлғайды. Осыған байланысты штаттағы қызметкерлер саны 22 бiрлiкке өстi. Директорлар кеңесiнiң 2003 жылғы 15 қаңтардағы хаттама шешiмiмен Корпорация қызметкерлерiнiң штаты бекiтiлдi. Қызметкерлердiң жалпы саны 239 адамды құрайды, оның iшiнде орталық аппаратта 95 адам.
__________________________________________________________________
Р/с|             Құрылымдық бөлiмшелер          | Штат бiрлiгiнiң
N |                                            |        саны
__________________________________________________________________

1  Актюбинское областное представительство          8
-----------------------------------------------------------------
2  Акмолинское областное представительство         17
-----------------------------------------------------------------
3  Восточно-Казахстанское областное                 9
представительство
-----------------------------------------------------------------
4  Западно-Казахстанское областное                 10
представительство
-----------------------------------------------------------------
5  Карагандинское областное                         9
представительство
-----------------------------------------------------------------
6  Костанайское областное представительство        24
-----------------------------------------------------------------
7  Северо-Казахстанское областное                  18
представительство
-----------------------------------------------------------------
8  Представительство по Южному региону             30
-----------------------------------------------------------------
9  Представительство Управления делами             19
по г. Астане
-----------------------------------------------------------------
10 Центральный аппарат (город Астана)              95
-----------------------------------------------------------------
Всего:                                              239
_________________________________________________________________
В связи с дальнейшим увеличением объема закупа и экспорта зерна, а соответственно увеличением объема работы в 2004 году планируется увеличение штатной численности работников Корпорации на 51 единицу.
Схема структуры Корпарации
(см. бумажный вариант)
В результате проведенных реформ, направленных на формирование рыночной экономики, за последнее десятилетие в Казахстане кардинально изменилась инфраструктура аграрного сектора. В связи с чем возникла необходимость открытия представительств в стратегически важных областях страны. Зерновая отрасль полностью перешла в конкурентный сектор, что повлекло за собой структурные изменения в модели управления Корпорации.
1.2. Анализ рынка (сфера деятельности)
1.2.1. Анализ внутреннего рынка зерна
Конкуренты и доля компании на общем рынке
Реформирование отраслей сельского хозяйства повлекло структурные изменения посевных площадей, объемов производства и экспорта зерна. Доля государственных предприятий в объеме производства сельскохозяйственной продукции резко сократилась и составляет не более 1 %.
Принимаемые меры со стороны государства способствовали стабилизации и подъему зерновой отрасли, и особенно производству пшеницы.
Так, за период 1999-2002 годов среднегодовой сбор зерна составил порядка 14,4 млн. тонн (1999 год - 14,2 млн. тонн, 2000 год - 11,6 млн. тонн, 2001 год - 15,9 млн. тонн, 2002 год - 16,0 млн. тонн). Экспорт зерна установился на уровне 3,5-4 млн. тонн. При этом изменилась география экспорта, что стало следствием высоких урожаев в странах - традиционных импортерах казахстанского зерна и усилением зависимости отечественного зернового бизнеса от мирового рынка.
Негативной стороной внутреннего рынка стала угроза кризиса перепроизводства и ценового демпинга. Все эти факторы обуславливают необходимость принятия ряда мер, направленных на обеспечение сбалансированной производственной и экспортной политики страны, усиление регулирующей роли государства в области повышения качества производимой продукции, увеличения объемов внутреннего потребления и экспорта, в области формирования инфраструктуры зернового бизнеса.

1  Ақтөбе облыстық өкiлдiгi                                8
2  Ақмола облыстық өкiлдiгi                               17
3  Шығыс-Қазақстан облыстық өкілдiгi                       9
4  Батыс Қазақстан облыстық өкiлдiгi                      10
5  Қарағанды облыстық өкiлдiгі                             9
6  Қостанай облыстық өкiлдiгi                             24
7  Солтүстiк Қазақстан облыстық өкiлдiгі                  18
8  Оңтүстiк аймақ өкiлдiк                                 30
9  Астана қаласындағы Іс басқармасы өкiлдiгi              19
10  Орталық аппарат (Астана қаласы)                        95
Барлығы:                                              239
__________________________________________________________________
Астықты сатып алу көлемiнiң және оны экспортқа шығарудың ұлғаюына, соған орай жұмыс көлемiнiң көбеюiне байланысты 2004 жылы Корпорация қызметкерлерiнiң штаттық санын 51 бiрлiкке көбейту жоспарланып отыр.
Кестені қағаздағы мәтіннен қараңыз
Кейiнгi онжылдықта Қазақстанда рыноктық экономиканы қалыптастыруға бағытталып жүргiзiлген реформаның нәтижесiнде аграрлық сектордың инфрақұрылымы түбегейлi өзгердi. Осыған байланысты елiмiздiң стратегиялық маңызы бар облыстарында өкiлдiктердi ашу қажеттiгi туындады. Астық саласы түгелдей бәсекелi секторға көштi. Бұл Корпорацияны басқару моделiндегi құрылымдық өзгерiстерге әкеп соқтырды.
1.2. Рынокты талдау (қызмет ету саласы)
1.2.1. Iшкi астық рыногын талдау
Компанияның жалпы рыноктағы бәсекелестерi мен үлесi
Ауыл шаруашылығы салаларын қайта қалыптастыру егiс алаңдарының, астықты өндiру және экспортқа шығару көлемiнiң құрылымдық өзгерiсiне әкеп соқтырды. Ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiру көлемiнде мемлекеттiк кәсіпорындардың үлесi күрт қысқарды және ол бар болғаны 1% құрайды.
Мемлекет тарапынан қабылданған шаралар астық саласының, әсіресе, бидай өндiрiсiнiң тұрақтануы мен көтерiлуiне септiгiн тигiздi.
Сонымен 1999-2002 жылдары астықтың орташа жылдық жиналымы шамамен 14,4 млн. тоннаны (1999 жылы - 14,2 млн. тоннаны, 2000 жылы - 11,6 млн. тоннаны, 2001 жылы - 15,9 млн. тоннаны, 2002 жылы - 16,0 млн. тоннаны) құрады. Астықты экспортқа шығару 3,5-4 млн. тонна деңгейiнде белгiлендi. Қазақстан астығын дәстүрлi импортқа алатын елдердегi астықтың жоғары шығымдылығы және отандық астық бизнесiнiң дүниежүзiлiк рынокқа тәуелдiлiгінiң күшеюі салдарынан экспортқа шығару географиясы өзгердi.
Iшкi рыноктың келеңсiз жағы артық өндiру мен баға демпингi дағдарысының қаупi болып отыр. Барлық осы факторлар елдiң теңгерiмдi өндiрiстiк және экспорттық саясатын қамтамасыз етуге, өндiрiлетiн өнiмнiң сапасын жақсарту саласында мемлекеттiң реттеушiлiк рөлiн күшейтуге, астық бизнесi инфрақұрылымын қалыптастыру облысында iшкі тұтыну мен экспорт көлемiн ұлғайтуға бағытталған бiрқатар шараларды қабылдау қажеттiгiн көрсетiп отыр.

За последние 10 лет резко сократились объемы посевных площадей с 23,3 млн. га в 1990 году до 14 млн. га в 2002 году. При этом посевные площади под пшеницу сократились с 14 млн. га в 1990 году до 10,8 млн. га в 2002 году, наименьшим показателем посевов под пшеницу стал 1999 год - 9 млн. га, это явилось следствием неурожайного 1998 года. Подобная ситуация происходила и с посевами ячменя, где колебания за этот период составили порядка 5 млн. га.
Посевные площади под зерновые с 1990-2002 г.г.
(см. бумажный вариант)
Анализ последних трех лет говорит о некоторой стабилизации валовых сборов зерна. Между тем, в связи с увеличением сбора урожаев в сопредельных государствах - традиционных потребителях казахстанского зерна изменилась структура его импорта.
Урожайность за прошедшее десятилетие характеризуется заметными колебаниями, так, в неурожайный 1998 год она составила 5,6 центнеров с 1 гектара, в том числе пшеницы - 5,2, ячменя - 6,2. Максимальная урожайность зерновых отмечена в 1999 году 13 ц/га.
Урожайность зерна с 1990-2002 г.г.
(см. бумажный вариант)
Под пшеницей в 2002 году было занято 11,7 млн. га, по статистическим данным урожайность составила 10,9 центнеров с гектара. Это несколько выше усредненных данных за последние пять лет.
Рассматривая динамику формирования внутренних и экспортных цен на казахстанское зерно, можно сделать вывод о растущей зависимости ценовой конъюнктуры от мирового рынка.
Усиливающаяся конкуренция в первую очередь с Российской Федерацией и Украиной ставит отечественных экспортеров в зависимое положение в вопросах логистики торговли зерном, что искажает пропорциолнальную зависимость внутренних казахстанских цен от мировых.
Баланс зерна 2001/2002, 2002/2003 годов
и прогноз на 2003/2004 маркетинговый год
млн.тонн
------------------------------------------------------------------------!
Год !        Приход*          !                Расход           !Перех. !
!-------------------------!---------------------------------!остаток!
!Совокупное!Перех.!Поступ.!Внутренне потребление!Экс-!Прочие!       !
!предложе- !оста- !зерна  !---------------------!порт!расхо-!       !
!ние зерна !ток   !из уро-!на   !се-!фураж!пром.!    !ды    !       !
!          !      !жая    !прод.!ме-!     !пере-!    !      !       !
!          !      !       !нужды!на !     !раб. !    !      !       !
------------------------------------------------------------------------!
2001/   17,6      1,7   15,9    4,1  1,9  2,5  0,3   3,9   0,6    4,3
2002
------------------------------------------------------------------------
2002/   20,3      4,3   16,0    3,7  1,9  3,0  0,3   5,2   1,4    4,5
2003
------------------------------------------------------------------------
2003/   17,1      2,6   14,5    3,7  1,9  2,9  0,3   5,5   0,6    2,2
2004
(прог-
ноз)
------------------------------------------------------------------------
* по данным мониторинга МСХ РК
Основная культура сельскохозяйственного производства республики -

Соңғы 10 жыл iшiнде егiс алаңдарының көлемi 1990 жылы 23,3 млн. гектардан 2002 жылы 14 млн.гектарға дейiн қысқарды. Бұл ретте бидайға арналған егіс алаңдары 1990 жылы 14 млн.гектардан 2002 жылы 10,8 млн. гектарға дейін қысқарды, бидайға арналған егiстiк жерлердiң ең төмен көрсеткiшi 1999 жылғы 9 млн.гектар болды, бұл 1998 жылғы егiн шығымсыздығының салдары. Мұндай жағдайлар арпа егiстiктерiнде де болды, осы кезең iшiнде ауытқушылық 5 млн. гектарды құрады.
1990-2002 жылдардағы астыққа бөлінген егiс алаңдары
(қағаз мәтінінен қараңыз)
Соңғы үш жылға жасалған талдау астықтың жалпы жиналымының бiршама тұрақтанғандығын көрсетiп отыр. Оның сыртында қазақстан астығының дәстүрлi тұтынушыларында - шектес жатқан мемлекеттерде егiн түсiмiнiң көбеюiне байланысты оны импортқа алу құрылымы өзгердi.
Өткен он жыл iшiнде егiн түсiмi айқын ауытқып отырды, шығымсыз 1998 жылы ол 1 гектардан 5,6 центнердi құрады, оның iшiнде бидай - 5,2, арпа - 6,2. Астықтың ең жоғарғы түсiмдiлiгi 13 ц/га 1999 жылы байқалды.
1990-2002 жылдардағы астықтың шығымдылығы
(қағаз мәтінінен қараңыз)
2002 жылы бидай 11,7 млн.га жердi алып жатты, статистикалық деректер бойынша бiр гектардан 10,9 центнер түсiм алынды. Бұл соңғы бес жыл iшiндегi орташа деректерден бiршама жоғары.
Қазақстан астығының iшкi және экспорттық бағасының қалыптасу динамикасын қарай отырып баға конъюнктурасының дүниежүзiлiк рынокқа тәуелдiлiгiнiң өсуi туралы қорытынды жасауға болады.
Бiрiншi кезекте Ресей Федерациясымен және Украинамен арадағы бәсекелестiктiң күшеюi астық саудасының логистикасы мәселесiнде отандық экспортшыларды тәуелдi жағдайға душар етедi, және бұл қазақстанның iшкi бағасының әлемдiк рынокқа теңбе-тең тәуелдiлiгiн бұрмалайды.
2001/2002-2002/2003 жылдардағы астық теңгерiмi
және 2003/2004 маркетингтiк жылға болжам
млн. тонна
__________________________________________________________________
Жыл  |       Кiрiс*     |        шығыс       |          |Ауыс.
|__________________|____________________|__________|палы
|Астық.|Ауыс.|Егiн.|    Iшкi тұтыну     |Экс.|Басқа|қал.
|тың   |палы |нен  |____________________|порт|шы.  |дық
|жиын. |қал. |түс. |Азық-|Тұ.|жем |өнер.|    |ғын. |
|тық   |дық  |кен  |түлік|қым|    |кә.  |    |дар  |
|ұсы.  |     |астық|қа.  |   |    |сiп. |    |     |
|нысы  |     |     |жет. |   |    |тiк  |    |     |
|      |     |     |тiлi.|   |    |қайта|    |     |
|      |     |     |гiне |   |    |өңдеу|    |     |
__________________________________________________________________
2001/2002  17,6   1,7  15,9   4,1  1,9  2,5  0,3  3,9   0,6  4,3
2002/2003  20,3   4,3  16,0   3,7  1,9  3,0  0,3  5,2   1,4  4,5
2003/2004  17,1   2,6  14,5   3,7  1,9  2,9  0,3  5,5   0,6  2,2
(болжам)
__________________________________________________________________
* - ҚРАШМ мониторингi деректерi бойынша

продовольственная пшеница, объем производства которой в 2002 году, по статистическим данным, составил порядка 12,7 млн. тонн. Качественный состав зерна, поступившего на хранение на хлебоприемные предприятия, был следующий:
Пшеница мягкая 1 класса    - 0,1%;
Пшеница мягкая 2 класса    - 0,2%;
Пшеница мягкая 3 класса    - 70,4%;
Пшеница мягкая 4 класса    - 22,5%;
Пшеница мягкая 5 класса    - 2,8%;
Пшеница мягкая не классная - 4,1%
Основная экспортная культура - пшеница мягкая 3 класса, в большей своей части заготовлена с низким количеством клейковины. По количеству клейковины состав пшеницы мягкой 3 класса в процентном соотношении выглядит следующим образом: клейковина 23-24 % - 64,8 %, клейковина 25-28 % - 32,2 %, клейковина свыше 28 % - 3,1 %.
Как видно из баланса экспорт зерна в 2001-2002 маркетинговом году составил 3,9 млн. тонн, в 2002-2003 маркетинговом году составил 5,2 млн. тонн.
1.2.2. Ситуация на мировом рынке зерна. Экспортная политика Корпорации
За последние 5 лет на мировом рынке зерновых наметилась тенденция снижения производства зерновых. Данная ситуация была вызвана неблагоприятными погодными условиями в основных странах-экспортерах, в частности, наводнения в Европейском Союзе, засуха на американском, австралийском и азиатском континентах, вымерзание посевов озимых культур в
России и Украине.
Посевные площади в мире сократились, начиная с конца 1990-х годов, из-за уменьшения показателей по США и Канаде. Несмотря на то, что они снова начали увеличиваться в 2001 году, оценка на 2003 год остается намного ниже уровней, зарегистрированных в середине 1990-х годов и большей части 1980-х годов. Кроме того, происходящий за последнее время экономический спад во многих странах мира также негативно сказывается на производстве.
Оценка мирового производства пшеницы в 2003/2004 маркетинговом году вновь снижена до 556 млн. тонн согласно данных Международного Совета по зерну. Этот показатель является самой низкой оценкой с 1996 года и меньше на 10 млн. тонн по сравнению с прошлым годом. Прогнозы снижены практически для всех стран Европейского союза и Восточной Европы, России, Украины.
Оценка мировых переходящих запасов пшеницы на конец 2003/2004 маркетингового года снижена до 132 млн. тонн против 161 млн. тонн годом ранее. Снижение главным образом обусловлено уменьшением оценки переходящих запасов в пяти ведущих странах-экспортерах на 4 млн. тонн до 35 млн. тонн, что является самым низким показателем с 1995/1996 маркетингового года.
Пшеница (млн. тонн)
-------------------------------------------------------------------
!1999/2000!2000/2001!2001/2002!2002/2003!2003/2004 прогноз
-------------------------------------------------------------------------

Республика ауыл шаруашылығы өндiрiсiнiң негiзгi дақылы статистикалық деректер бойынша 2002 жылы өнiм көлемi 12,7 млн. тоннаға жеткен азық-түлiктiк бидай. Астық қабылдау кәсiпорнына сақтауға түскен астықтың сапалық құрамы мынадай болуы керек:
1-сыныпты жұмсақ бидай - 0,1%;
2-сыныпты жұмсақ бидай - 0,2 %;
3-сыныпты жұмсақ бидай - 70,4%;
4-сыныпты жұмсақ бидай - 22,5%;
5-сыныпты жұмсақ бидай - 2,8%;
сыныбы жоқ жұмсақ бидай - 4,1%.
Негiзгi экспорттық дақыл - 3 сыныпты жұмсақ бидайдың басым көпшiлiгiнiң маңыздылығы (ұлпалылығы) өте төмен. Маңыздылық (ұлпасының) саны бойынша 3 сыныпты жұмсақ бидайдың құрамы пайыздық қатынаста мына түрде көрiнедi: маңыздылығы (ұлпасы) 23-24% - 64,8%, маңыздылығы (ұлпасы) 25-28% - 32,2%, маңыздылығы (ұлпасы) 28% - 3,1% аса.
Астықты экспортқа шығару теңгерiмiнен көрiнiп отырғандай 2001-2002 маркетингтiк жылы астықты экспортқа шығару 3,9 млн.тоннаны құрады, 2002-2003 маркетингтiк жылы 5,2 млн.тоннаны құрады.
1.2.2. Әлемдiк астық рыногындағы жағдай.
Корпорацияның экспорттық саясаты
Соңғы 5 жыл iшiнде әлемдiк астық рыногында астық өндiрiсiн азайту қарқыны байқалып отыр. Бұл жағдай негiзгi экспортер елдердегi қолайсыз ауа-райы жағдайынан, атап айтқанда Еуропа қауымдастығындағы су тасқынынан, америка, австрия және азия континенттерiндегi қуаңшылықтан, Ресей мен Украинаның күздiк егiстiк жерлерiнiң үсуiнен туып отыр.
Әлемдегi егiстiк жерлер 1990 жылдың аяғынан бастап АҚШ пен Канададағы көрсеткiштердiң төмендеуiнен қысқарып қалды. Олардың 2001 жылы көбейе бастауына қарамастан 2003 жылға берiлген баға 1990 жылдардың ортасында және көбiнесе 1980 жылдарда тiркелген деңгейден бiршама төмен болмақ. Одан басқа әлемнiң көптеген елдерiнде болып жатқан экономикалық құлдырау өндiрiске керi әсерiн тигiзедi.
Халықаралық Астық одағының деректерiне сәйкес 2003/2004 маркетингтiк жылда бидайдың әлемдiк өндiрiсi тағы да 556 млн.тоннаға дейiн төмендедi. Бұл көрсеткiш 1996 жылдан берi қарайғы ең төмен баға және өткен жылмен салыстырғанда 10 млн.тоннаға аз болып табылады. Болжамдар түгел дерлiк Еуропалық одақтың және Шығыс Еуропаның барлық елдерi, Ресей, Украина үшiн төмендеген.
2003/2004 маркетингтiк жылдың аяғында бидайдың әлемдiк ауыспалы қорын бағалау бiр жыл бұрынғы 161 млн.тоннаға қарағанда 132 млн.тоннаға дейiн төмендеген. Әсiресе төмендеу бес жетекшi экспортшы елдердегi ауыспалы қорларды бағалаудың 4 млн.тоннадан 35 млн.тоннаға дейiн төмендеуiмен айқындалған, және бұл 1995/1996 маркетингтiк жылдан да өте төмен көрсеткiш болып табылады.
Бидай (млн.тонна)
__________________________________________________________________
| 1999/2000| 2000/2001| 2001/2002| 2002/2003| 2002/2003
|          |          |          |          |(болжам)
__________________________________________________________________

Производство        585     582      579       566        556
Потребление         582     583      587       602        585
Торговля            109     101      107       103         96
Запасы              201     200      193       161        132
------------------------------------------------------------------
Кормовое зерно (млн.тонн)
-------------------------------------------------------------------
!1999/2000!2000/2001!2001/2002!2002/2003!2003/2004 прогноз
-------------------------------------------------------------------------

Өндiрiс         585        582        579         566      556
Тұтыну          582        583        587         602      585
Сауда           109        101        107         103       96
Қорлар          201        200        193         161      132
__________________________________________________________________
Мал азықтық астық (млн.тонна)
__________________________________________________________________
| 1999/2000| 2000/2001| 2001/2002| 2002/2003| 2002/2003
|          |          |          |          |(болжам)
__________________________________________________________________

Производство        885     870      901       873        893
Потребление         889     893      915       904        923
Торговля            102     108      106       107        104
Запасы              216     193      180       154        128
------------------------------------------------------------------
По причине сокращения экспорта Европейским Союзом на 65 % до 9,5 млн. тонн (минимальный показатель за последние 25 лет), Китая до 0,5 млн. тонн и понижения импорта странами Северной Африки, Ирана и Бразилии, прогноз мировой торговли пшеницей снижен до 95,6 млн. тонн (103 млн. тонн в 2002/2003 маркетинговом году), что является самым низким показателем с 1986 года.
По данным Агентства Республики Казахстан по статистике, Казахстан экспортировал в 2002 году свыше 4,4 млн. тонн зерна в 41 страну мира, что на 13 % больше по сравнению с 2001 годом. Прирост экспорта обусловлен в основном за счет увеличения вывоза высококачественной пшеницы. Крупными импортерами нашего зерна в 2002 году стали такие государства как: Азербайджан - 448,9 тыс. тонн, Турция - 209,8 тыс. тонн и Иордания - 277,1 тыс. тонн. Впервые были осуществлены поставки на африканский континент: в Тунис - 328,9 тыс. тонн, Марокко - 94,8 тыс. тонн, Судан - 108,8 тыс. тонн, Нигерию - 31,5 тыс. тонн.
Из общего объема экспорта Корпорацией отгружено 867,6 тыс. тонн зерна. В целом с 1999 года по январь 2003 года Корпорацией отгружено 1516,7 тыс. тонн зерна.
Данные по экспорту ЗАО "Продкорпорация"
тонн »
------------------------------------------------------------ !
!1999/2000! %!200/2001! %!2001/2002! %!2002/2003! %  !
------------------------------------------------------------------!
Россия          117056  46  67496   31     -           40723   5
Иран             22613   9  48529   22   67481   38     -
Узбекистан       89497  35 100210   47   99810   57     -
Италия             -          -            -          158486  19
Иордания           -          -            -          389693  46
Судан              -          -            -           87719  10
Турция             -          -            -           29091   3
Афганистан         -         9000    5     -             -
Бельгия            -          -            -           37413   4
Тунис              -          -            -           53472   6
Украина          3499   1     -            -           21389   2
Беларусь        18895   7     -            -             -
Азербайджан        -          -            -           10059   1
Монголия         4965   2     -            -             -
Саудовская         -          -            -           39653   4
Аравия
ИТОГО:        256525    216235       176291      867698
-------------------------------------------------------------

Өндiрiс         885         870        901       873      893
Tұтыну          889         893        915       904      923
Caуда           102         108        106       107      104
Қорлар          216         193        180       154      128
__________________________________________________________________
Еуропалық Одақ елдерiнiң экспортқа шығаруды 65 %-ға 9,5 млн.тоннаға дейiн, (соңғы 25 жыл iшiндегi ең аз көрсеткiш) Қытайдың 0,5 млн.тоннаға дейiн қысқарту және Солтүстiк Африка елдерiнiң, Иран және Бразилияның импортты азайту себебiнен бидайды сатудың дүниежүзiлiк болжамы 95,6 млн.тоннаға (2002/2003 маркетингтiк жылы 103 млн.тонна) төмендеген, бұл 1986 жылмен салыстырғанда ең төмен көрсеткiш болып табылады.
Қазақстан Республикасының Статистика жөнiндегi агенттiгiнiң деректерi бойынша Қазақстан 2002 жылы әлемнiң 41 елiне 4,4 млн.тоннадан артық астықты экспортқа шығарды, бұл 2001 жылмен салыстырғанда 13%-ға артық. Экспорттың өсуiне негiзінен жоғары сапалы бидайды шығаруды көбейту себеп болып отыр. 2002 жылы бiздiң астықты импортқа алушы iрi елдер мыналар болды: Әзiрбайжан - 448,9 мың тонна, Түркия - 209,8 мың тонна және Иордания - 277,1 мың тонна. Бiрiншi рет африка континентiне жеткiзу жүзеге асырылды: Туниске - 328,9 мың тонна, Мароккоға - 94,8 мың тонна, Суданға - 108,8 мың тонна, Нигерияға - 31,5 мың тонна.
Жалпы экспорт көлемiнiң 867,6 мың тоннасын Корпорация тиедi. Жалпылай алғанда 1999 жылдан бастап 2003 жылғы қаңтарға дейiн Корпорация 1516,7 мың тонна астық тиедi.
"Азық-түлiк корпорациясы" ЖАҚ-тың
экспорты туралы деректер
__________________________________________________________________
|1999-2000| % |2000-2001| % |2001-2002| % |2002-2003| %
__________________________________________________________________
Ресей       117056   46    67 496  31      -          40 723    5
Иран        22 613    9    48 529  22    67 481  38      -
Өзбекстан   89 497   35   100 210  47    99 810  57      -
Италия        -              -             -         158 486   19
Иордания      -              -             -         389 693   46
Судан         -              -             -          87 719   10
Түркия        -              -             -          29 091    3
Ауғанстан     -              -            9 000    5
Бельгия       -              -             -          37 413    4
Тунис         -              -             -          53 472    6
Украина      3 499    1      -             -           2 389    2
Беларусь    18 895    7      -             -            -
Әзiрбайжан    -              -             -          10 059    1
Моңғолия     4 965    2      -             -            -
Сауд
Арабиясы      -              -             -          39 653    4
Жиыны:     256 525        216 235       176 291      867 698
__________________________________________________________________

Одним из важных направлений экспортной политики является освоение новых рынков. Корпорация продолжает закрепляться на одном из самых больших рынков импорта продовольственного зерна - Исламской Республике Иран (6 млн. тонн). Казахстан способен осуществлять поставки в этом направлении около 1 млн. тонн пшеницы, при этом максимально используя имеющиеся технические возможности транспортировки, как по железной дороге, так и по Каспийскому морю. Тем не менее, одним из наиболее важных остается вопрос качества поставляемого зерна - ряд экспортеров отгружает зерно заниженного качества с большой влажностью и низким процентом сырой клейковины. Ухудшение качества поставляемой пшеницы плохо сказывается на общем имидже Казахстана, без разделения по поставщикам. Поэтому данный вопрос должен быть поставлен на жесткий контроль со стороны государства.
Производство пшеницы практически во всех зернопроизводящих странах СНГ претерпевает значительное снижение, за исключением Казахстана и Узбекистана. Предварительные оценки урожая пшеницы в 2003 году и перспективы торговли в 2003/2004 маркетинговом году выглядят следующим образом:
Анализ валового сбора и прогноз по экспорту
и импорту зерна в странах СНГ
млн. тонн
------------------------------------------------------------- ------- !
Страна         !     Валовой сбор    !   Прогноз на 2003/2004 год!
!---------------------!---------------------------!
!2002/2003 !2003/2004 !   Экспорт    !    Импорт  !
---------------------------------------------------------------------!
Азербайджан           2,4          1,9         -              0,6
Армения               0,4          0,3         -              0,1
Беларусь              6,1          5,2         -              0,6
Грузия                0,5          0,6         -              0,4
Казахстан          16,0        14,5       5,5            -
Кыргызстан            1,7          1,8        0,04            0,2
Молдова               2,3          2,5         -              0,3
Россия             85,3        69,9        3           2-2,5
Таджикистан           0,5          0,8         -              0,4
Туркмения             2,1          1,8         -              0,1
Узбекистан            5,1          5,2         -              0,4
Украина            36,3        24,5       0,5           3,0
Всего             159,0       129,0      9,04        8,1-8,6
--------------------------------------------------------------
Наряду с положительными тенденциями по экспорту казахстанского зерна,
существует ряд определенных проблем.
Во-первых, высокие транспортные расходы из-за отсутствия прямого выхода на узловые морские порты. Экспорт в третьи страны, не относящиеся к прикаспийским государствам, через терминал в порту Актау возможен только с использованием транзита через Азербайджан и Иран. Прямой экспорт с использованием возможностей Волго-Донского канала мало реален и может иметь только случайный характер по следующим причинам:
а) канал доступен для судоходства в период с мая по сентябрь (в остальное время бассейн реки Волги замерзает);
б) используемые в Каспийском море и в системе Волго-Донского канала суда не приспособлены для плавания в открытом океане (только каботаж).
Во-вторых, реализация казахстанского зерна усугубляется сокращением спроса на традиционных рынках сбыта из-за принципиальной позиции стран-импортеров (Узбекистан, Иран и др.) на увеличение внутреннего производства зерна и самообеспечение собственной продовольственной безопасности. В этой связи экспорт зерна в упомянутые страны в последующих годах будет весьма затруднительным.
В-третьих, имеется ряд проблем, существенно затрудняющих деятельность экспортеров. В частности, несовершенство нормативной базы, в том числе в части стратегического и инвестиционного планирования, непредсказуемые тарифы на транспортные и портовые услуги при транзите казахстанского зерна через территории сопредельных государств, нехватка и изношенность вагонного парка, задержки с возвратом НДС при экспорте.
Система контроля качества также требует совершенствования. В настоящее время она не вполне соответствует международным стандартам, и необходима адаптация к требованиям мирового рынка зерна.
В этом контексте указанные проблемы неоправданно повышают риски и издержки экспортеров.
Казахстан, обладая колоссальными природными ресурсами и значительными пространствами пахотных земель, пригодными для обработки, а также экологической чистотой почв, имеет все возможности для укрепления экспортного потенциала своего зерна.
Однако сложившаяся ситуация на мировом рынке зерна требует от Казахстана, как страны-экспортера, принятия более активных мер по увеличению экспорта, для чего необходимо:
во-первых, провести ряд мероприятий по развитию транспортно-логистической инфраструктуры. В частности, приобретение зерновых терминалов в портах Черного и Балтийского морей остается одним из актуальных вопросов;
во-вторых, необходимо разработать программу системной поддержки на государственном уровне деятельности казахстанских зерновых компаний, в том числе по линиям маркетинга, финансирования и страхования экспорта зерна;
в-третьих, Корпорация считает необходимым открыть свои представительства за рубежом. Опыт работы представительств других национальных компаний свидетельствует о высокой эффективности их деятельности, как в экономическом, так и политическом плане.
Предлагается открыть представительства Корпорации в Москве, Ташкенте, Тегеране, Лондоне и Пекине, то есть в странах - традиционных партнерах и имеющих стратегическое значение для Казахстана. Открытие представительств позволит Корпорации вести постоянную работу по налаживанию и усилению взаимовыгодного сотрудничества с государственными и коммерческими закупочными организациями стран - традиционных импортеров казахстанского зерна, координировать вопросы перевалки зерна в морских портах, проводить презентации казахстанского зерна. Корпорация планирует осуществить вышеизложенный проект за счет средств республиканского бюджета путем увеличения уставного капитала на 85753 тыс. тенге;
в-четвертых, необходимо ускорить процесс передачи вагонов-зерновозов ЗАО "НК "Казахстан темiр жолы" в собственность Корпорации.
Необходимо проведение на постоянной основе PR - кампаний под патронажем Правительства Республики Казахстан, т.е. симпозиумов, выставок и семинаров, как в Казахстане, так и за рубежом в целях рекламно-имиджевых акций казахстанского зерна.
Данные меры необходимо осуществлять путем непосредственного участия Корпорации. При этом государство должно взять на себя в этом процессе определяющую роль.
В конечном итоге указанные меры дадут возможность не только эффективно реализовать зерно в экономическом плане, но и наши потенциальные зарубежные партнеры будут удовлетворены как качеством, так и ценой казахстанской пшеницы. Также постоянное присутствие Казахстана на мировом рынке зерна положительно скажется на политическом статусе страны на мировой арене.

Экспорттық саясаттың маңызды бағыттарының бірі жаңа рыноктарды игеру болып табылады. Корпорация азық-түлiктiк астықтың ең үлкен импорттық рыногының бiрi - Иран Ислам Республикасына экспортшы ретінде орнығуын жалғастыруда. (6 млн.тонна). Қазақстанның бұл бағытта тасымалдаудың барлық техникалық мүмкiндiктерiн барынша пайдалана отырып темiр жолмен де, Каспий теңiзiмен де 1 млн.тоннадай бидайды жеткiзудi жүзеге асыруға мүмкiншiлiгi бар. Жеткiзiлетiн астық сапасы аса маңызды мәселелердiң бiрi болып қалады - бiрқатар экспортерлер ылғалдылығы мол және маңыздылығының пайызы аз, сапасы төмен астықты тиейдi. Жеткiзiлетiн бидай сапасының нашарлауы жеткiзушiлердiң кiм екендiгiне қарамастан Қазақстанның беделiне нұқсанын келтiредi. Сондықтан бұл мәселе мемлекет тарапынан қатаң бақылауға алынуы тиiс.
Бидай өндiру Қазақстан мен Өзбекстанды қоспағанда астық өндіретін барлық ТМД елдерiнде біршама төмендеуге ұшырап отыр. 2003 жылғы бидай түсiмiне деген алдын-ала баға және 2003/2004 маркетингтiк жылдағы сауда перспективасы және 2003 жылғы егiндi алдын-ала бағалау төмендегiдей болады:
ТМД елдерiндегi астықтың жалпы жиналымын
талдау және оны импорт пен экспортқа
шығару жөнiндегi болжам
млн. тонна
__________________________________________________________________
Ел        |      Жалпы жиналым    |     2003/2004 ж-ға
|_______________________|    арналған болжам
| 2002/2003 | 2003/2004 |__________________________
|           |           |   Экспорт  |   Импорт
__________________________________________________________________
Әзiрбайжан          2,4         1,9           -         0,6
Армения             0,4         0,3           -         0,1
Беларусь            6,1         5,2           -         0,6
Грузия              0,5         0,6           -         0,4
Қазақстан          16,0        14,5          5,5         -
Қырғызстан          1,7         1,8          0,04       0,2
Молдова             2,3         2,5           -         0,3
Россия             85,3        69,9           3         2-2,5
Тәжiкстан           0,5         0,8           -         0,4
Түркмения           2,1         1,8           -         0,1
Өзбекстан           5,1         5,2           -         0,4
Украина            36,3        24,5          0,5        3,0
Барлығы           159,0       129,0          9,04     8,1-8,6
__________________________________________________________________
Қазақстандық астықты экспортқа шығарудың оң қарқындарымен қатар бiрқатар проблемалар да бар.
Бiрiншiден, теңiз порттары тораптарына тiкелей шығу жолы болмағандықтан көлiктiк шығындар жоғары. Каспий маңындағы мемлекеттерге жатпайтын үшiншi елдерге экспортқа шығару Ақтау портындағы терминал арқылы тек Әзiрбайжан мен Иран арқылы транзиттi пайдаланғанда ғана мүмкiн болады. Волга-Дон каналының мүмкiндiгiн пайдалана отырып тiкелей экспортқа шығару мүмкiн емес және мына себептер бойынша кездейсоқ сипатта болуы мүмкiн:
а) канал кеме қатынасы үшiн мамырдан бастап қыркүйек айы iшiндегi кезеңде ғана ашық (қалған уақытта Волга көлiнiң бассейнi қатып жатады);
б) Каспий теңiзiнде және Волга-Дон каналы жүйесiнде қолданылып жүрген кемелер ашық мұхитта жүзуге арналмаған (тек каботаж).
Екiншiден, қазақстан астығын сату импортшы елдердiң (Өзбекстан, Иран және басқалар) iшкi астық өндiрiсiн ұлғайту және өздерiнiң азық-түлiк қауiпсiздiгiн өздерi қамтамасыз ету секiлдi бiрбеткей беталысынан соң дәстүрлі сату рыноктарында сұраныстың қысқаруына кез болып отыр. Осыған байланысты кейiнгi жылдары аталған елдерге астықты экспортқа шығару өте қиынға түседi.
Yшiншiден, экспортшылардың қызметiн қиындата түсетiн бiрқатар проблемалар бар. Атап айтқанда, нормативтiк базаның жетiлмегендiгi, оның iшiнде стратегиялық және инвестициялық жоспарлау, қазақстан астығының шектес мемлекеттердiң аумақтары арқылы транзитi кезiнде көлiктiк және порттық қызмет көрсетулердiң болжап бiлмейтiн тарифтерi, вагон паркiнiң тозуы мен жетiспеушiлiгi, экспорт кезiндегі ҚҚС-н қайтарудың кешiктiрiлуi.
Сапаны бақылау жүйесi де жетiлдiрудi қажет етедi. Қазiргi кезде ол халықаралық стандарттарға толық сай келмейдi және оны әлемдiк астық рыногының талаптарына бейiмдеу қажет.
Бұл контексте аталған проблемалар экспортшылардың тәуекелi мен шығындарынан жөнсiз асып түседi.
Аса мол табиғи ресурстарға және өңдеуге жарайтын кең егiстiк жерлерге, сондай-ақ экологиялық таза топыраққа ие Қазақстанның өз астығының экспорттық әлеуетiн нығайтуға барлық мүмкiншiлiгi бар.
Алайда, әлемдiк астық рыногында қалыптасқан жағдай Қазақстанның экспортер ел ретiнде экспортқа шығаруды ұлғайту жөнiнде аса белсендi iс-шараларды қолдануын талап етедi, ол үшiн мыналарды жасау қажет:
бiрiншiден, көлiктiк-логистикалық инфрақұрылымды дамыту бойынша бiрқатар шараларды жүргiзу қажет. Атап айтқанда, Қара және Балтық теңiздерiнiң порттарынан астық терминалдарын сатып алу аса өзектi мәселелердiң бiрi болып қалады;
екiншiден, мемлекеттiк деңгейде қазақстандық астық компанияларының оның iшiнде маркетинг, астық экспортын қаржыландыру мен сақтандыру желiсi бойынша қызметiн жүйелi қолдау бағдарламасын әзiрлеу қажет;
үшiншiден, Корпорация шет елдерде өзiнiң өкiлдiктерiн ашу қажет деп есептейдi. Басқа ұлттық компаниялар өкiлдiктерiнiң жұмыс тәжiрибесi олардың қызметiнiң экономикалық жағынан да саяси жағынан да тиiмдiлiгi жоғары екендiгiн көрсетiп отыр.
Өкiлдiктердi Мәскеуде, Ташкентте, Тегеранда, Лондонда және Пекинде, яғни Қазақстан үшiн стратегиялық мәнi бар және дәстүрлi әрiптестер елдерiнде ашу ұсынылып отыр. Өкiлдiктердi ашу Корпорацияға қазақстан астығының дәстүрлi импортшы елдердiң мемлекеттiк және коммерциялық сатып алушы ұйымдарымен өзара пайдалы ынтымақтастықты орнату және оны күшейту, теңiз порттарында астықты өткiзу мәселелерiн үйлестiру, қазақстан астығының презентацияларын өткiзу бойынша тұрақты жұмысты жүргiзуге мүмкiндiк бередi. Корпорация жоғарыда баяндалған жобаны жарғылық капиталды 85753 мың теңгеге ұлғайту жолымен республикалық бюджет қаржысы есебiнен жүзеге асыруды жоспарлап отыр;
төртiншiден, "Қазақстан темiр жолы" ҰК ЖАҚ-тың астық тасушы вагондарын Корпорацияның меншiгiне беру үдерiсiн жеделдету қажет.
Тұрақты түрде Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң патронаждығымен қазақстан астығын таныту-жарнамалау мақсатында Қазақстанда және шет елдерде PR науқандарын - яғни, симпозиумдар, көрмелер мен семинарлар өткiзу қажет.
Аталған шараларды Корпорацияның тiкелей қатысу жолымен iске асыру қажет. Бұл ретте мемлекет өзiне анықтаушы рөлiн алуы тиiс.
Түпкi нәтижесiнде аталған шаралар экономикалық жағынан астықты тиiмдi сатуға ғана мүмкiндiк берiп қоймайды, бiздiң әлеуеттi шет елдiк әрiптестерiмiз қазақстан астығының сапасына да бағасына да қанағаттанады. Сондай-ақ Қазақстанның әлемдiк астық рыногына үнемi қатысуы әлемдiк аренадағы елiмiздiң саяси мәртебесiне оң әсерiн тигiзедi.

1.3. Анализ производственно-финансовой деятельности Корпорации
1.3.1. Итоги финансово-экономической деятельности за 2001-2002 годы
и ожидаемые результаты за 2003 год.
Общий доход на 2001 год составил 8708,2 млн. в тенге, в том числе:
доходы от управления государственными ресурсами зерна - 8408,2 млн.тенге;
доход по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 300,0 млн. тенге.
Общие расходы на 2001 год составили 8519,6 млн. тенге, в том числе:
расходы от управления государственными ресурсами зерна - 8281,2 млн.тенге;
расходы по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 238,4 млн. тенге.
Налогооблагаемый доход за 2001 год составил 188,6 млн. тенге.
Расходы по подоходному налогу составили 61,8 млн. тенге.
Чистый доход составил 126,7 млн. тенге.
Общий доход на 2002 год составил 11345,7 млн. в тенге, в том числе:
доходы от управления государственными ресурсами зерна - 6403,4 млн.тенге;
доход по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 4942,3 млн. тенге.
Общие расходы на 2002 год составили 10722,2 млн. тенге, в том числе:
расходы от управления государственными ресурсами зерна - 6384,1 млн.тенге;
расходы по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 4338,1 млн. тенге, из них административные расходы - 264,4 млн. тенге.
Налогооблагаемый доход за 2002 год составил 565,6 млн. тенге.
Расходы по корпоративному подоходному налогу составили 200,3 млн.тенге.
Чистый доход составил 365,4 млн. тенге.
В 2002 году перечислены в бюджет: налог на землю, который составил 1887,78 тыс. тенге, налог на имущество - 3061,98 тыс. тенге, налог на транспорт - 1287,54 тыс. тенге, НДС (-)1455153,78 тыс. тенге, социальный налог - 27032,50 тыс. тенге, индивидуальный подоходный налог - 18552,68 тыс. тенге.
В 2003 году по итогам 2002 года Корпорация перечислила в республиканский бюджет в виде дивидендов 183,4 млн. тенге, что превышает в 9,4 раза показатели 2001 года.
По сравнению с 2001 годом чистый доход Корпорации за 2002 год увеличился почти в 3 раза, что связано с увеличением объемов реализации зерна, в том числе, закупленного за счет привлеченных средств.
На 2003 год общий доход запланирован в размере 17663,4 млн. тенге, в том числе:
доходы от управления государственными ресурсами зерна - 7043,6 млн тенге;
доход по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 10619,8 млн. тенге.
Общие расходы на 2003 год запланированы в размере 17211,4 млн. тенге, в том числе:
расходы от управления государственными ресурсами зерна - 7026,5 млн. тенге;
расходы по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 10184,8 млн. тенге.

1.3. Корпорацияның өндiрiстiк-қаржылық қызметiн талдау
1.3.1. 2001-2002 жылға арналған қаржы-экономикалық
қызметiнiң қорытындысы және 2003 жылы
күтiлетiн нәтижелер
2001 жылы таза табыс 8708,2 млн.теңгенi құрайды, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқару бойынша табыстар - 8408,2 млн.теңге;
дербес қаржы-шаруашылық қызмет бойынша табыстар - 300,0 млн.теңге.
2001 жылы жалпы шығын 8519,6 млн.теңгені құрады, оның iшiнде мемлекеттiк астық ресурстарын басқару бойынша шығындар - 8281,2 млн.теңге;
дербес қаржы-шаруашылық қызмет бойынша шығындар - 238,4 млн.теңге.
2001 жылғы салық салынатын табыс 188,6 млн.теңгенi құрады.
Табыс салығы бойынша шығындар 61,8 млн.теңгенi құрады.
Таза табыс 126,7 млн.теңгенi құрады.
2002 жылы жалпы табыс 11345,7 млн. теңгенi құрады, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқару бойынша табыстар - 6403,4 млн.теңге;
дербес қаржы-шаруашылық қызмет бойынша табыстар - 4942,3 млн.теңге.
2002 жылы жалпы шығын 10722,2 млн.теңгені құрады, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқару бойынша шығындар - 6384,1 млн.теңге;
дербес қаржы-шаруашылық қызмет бойынша шығындар - 4338,1 млн.теңге, оның iшiнде әкiмшiлiк шығындар - 264,4 млн.теңге.
2002 жылғы салық салынатын табыс 565,6 млн.теңгенi құрайды.
Корпоративтiк табыс салығы бойынша шығындар 200,3 млн.теңгенi құрады.
Таза табыс 365,4 млн.теңгені құрады.
2002 жылы бюджетке 1887,78 мың теңге жер салығы, 3061,98 мың теңге мүлiк салығы, 1287,54 мың теңге көлiк салығы, 1455153,78 мың теңге ҚҚС, 27032,50 мың теңге әлеуметтiк салық, 18552,68 мың теңге жеке табыс салығы аударылды.
2003 жылы 2002 жылдың қорытындылары бойынша Корпорация дивиденд түрiнде республикалық бюджетке 183,4 млн.теңге аударды, бұл 2001 жылғы көрсеткiштерден 9,4 есе көп.
2001 жылмен салыстырғанда Корпорацияның таза табысы 2002 жылы 3 есеге өстi, бұл астықты сату, оның iшiнде тартылған қаржылар есебiнен сату көлемдерiн ұлғайтуға байланысты.
2003 жылға 17663,4 млн. теңге мөлшерiнде жалпы табыс жоспарланды, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстары басқару бойынша жалпы табыс - 7043,6 млн.теңге;
дербес қаржы-шаруашылық қызмет бойынша табыс - 10619,8 млн.теңге.
2003 жылға 17211,4 млн.теңге мөлшерiнде жалпы шығын жоспарланды, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқару шығыны - 7026,5 млн.теңге;
дербес қаржы-шаруашылық қызмет бойынша шығын - 10184,8 млн.теңге.

Налогооблагаемый доход за 2003 год планируется в размере 452,0 млн тенге.
В 2003 году планируется перечислить в бюджет: налог на землю, в размере 1208,11 тыс. тенге, налог на имущество 2203,35 тыс. тенге, налог на транспорт 1505,23 тыс. тенге, социальный налог 40564,0 тыс. тенге, индивидуальный подоходный налог 63401,74 тыс. тенге.
В 2003 году планируется получить чистого дохода в размере 316,4 млн. тенге. Из них чистый доход от собственной деятельности составит 304,5 млн. тенге, от управления государственными ресурсами 11,9 млн. тенге.
Рост прогнозных показателей общих доходов и расходов обусловлен увеличением в 2003 году объемов закупа и реализации зерна. В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2003 года N 301 "О некоторых вопросах закупа зерна урожая 2003 года" Корпорация осуществила закуп зерна в объеме до 2,0 млн. тонн за счет привлечения кредитных ресурсов. Также увеличились объемы реализуемого зерна, как на внутренний, так и на внешний рынок. Соответственно увеличились расходы, в том числе по статьям: себестоимость реализованной продукции, фонд оплаты труда, командировочные расходы, услуги связи, канцелярские и типографские расходы. Снижение планируемого налогооблагаемого дохода и корпоративного налога в 2003 году по сравнению с фактом 2002 года обосновывается тем, что планировалось увеличение объемов зерна, отгружаемого на экспорт соответственно увеличились расходы, в том числе себестоимость продукции и расходы по его реализации. При этом в 2002 году результаты финансово-хозяйственной деятельности по управлению государственными ресурсами были убыточными (- 1397,11 тыс. тенге), в 2003 году же запланированный чистый доход составляет 11955,03 тыс. тенге, т.е. рост по сравнению с прошлым годом на 855 %. В 2002 году по сравнению с 2001 годом наблюдается рост, как доходов, так и расходов на 30,29 % и 25,86 % соответственно. Также возрос чистый доход, который в 2002 году составил 365,4 млн. тенге, что на 188 % больше по сравнению с 2001 годом. На рост основных показателей повлиял коммерческий закуп зерна.
1.3.2. Государственные ресурсы зерна
Государственные ресурсы зерна Республики Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне" включают в себя:
государственный резерв продовольственного зерна;
государственные ресурсы семенного зерна;
государственные реализационные ресурсы зерна;
государственные ресурсы фуражного зерна.
На 1 января 2003 года государственные ресурсы зерна сформированы Корпорацией в объеме 1132,9 тыс. тонн.
Примечание. На основании Закона Республики Казахстан "О зерне" и постановления Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2001 года N 394 "Об утверждении Правил формирования, хранения и использования государственных ресурсов зерна" учет государственных ресурсов зерна ведется по четырем видам.
Государственные ресурсы зерна размещаются в основном на 82 хлебоприемных предприятиях республики, отбор которых производится Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан и Корпорацией на конкурсной основе.
Информация о количестве элеваторов,
хранящих зерно государственных ресурсов
(см. бумажный вариант)
Исходя из возложенных функций по осуществлению контроля за количественно-качественной сохранностью зерна государственных ресурсов, Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан и Корпорацией разработаны и утверждены ежеквартальные графики осуществления проверок уполномоченных хлебоприемных предприятий.

2003 жылғы салық салынатын табыс - 452,0 млн.теңге мөлшерінде жоспарланып отыр.
2003 жылы бюджетке 1208,11 мың теңге жер салығын, 2203,35 мың теңге мүлiк салығын, 1505,23 мың теңге көлiк салығын, 40564,0 мың теңге әлеуметтiк салық, 63401,74 мың теңге жеке табыс салығын аудару жоспарланып отыр.
2003 жылы 316,4 млн.теңге мөлшерiнде таза табыс алу жоспарланып отыр. Оның iшiнде дербес қызметтен түскен таза табыс 304,5 млн.теңгенi, мемлекеттiк ресурстарды басқарудан түскен табыс 11,9 млн.теңге құрайды.
Жалпы табыстар мен шығындардың болжамдық көрсеткiшiнiң өсуi 2003 жылы астықты сатып алу мен сату көлемдерiнiң өсуiне байланысты. "2003 жылғы егiннiң астығын сатып алудың кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 27 наурыздағы N 301  қаулысына сәйкес Корпорация тартылған кредиттiк ресурстар есебiнен 2,0 млн. тоннаға дейiнгi көлемде астық сатып алуды жүзеге асырды. Сондай-ақ iшкi және сыртқы рынокта сатылатын астық көлемi көбейдi. Соған орай шығындар көбейді: оның iшiнде сатылған өнiмдердiң өзiндiк құн, еңбекақы қоры, iссапар шығындары, байланыс қызметтерi, кеңселік және баспаханалық шығындар баптары бойынша. 2002 жылғы деректермен салыстырғанда 2003 жылы жоспарланған салық салынатын табыс пен корпоративтiк салықтардың азаюы мыналарға байланысты: экспортқа жiберiлетiн астық көлемiн ұлғайту жоспарланды, соған орай шығындар, оның iшiнде өнiмнiң өзiндiк құны мен оны сату бойынша шығындар өстi. Сонымен қатар, 2002 жылы мемлекеттiк ресурстарды басқару бойынша қаржылық шаруашылық қызметтiң нәтижелерi шығынды болды (1397,11 мың теңге), 2003 жылы жоспарланған таза табыс 11955,03 мың теңгенi құрайды, яғни өткен жылмен салыстырғанда 855%-ға өстi. 2002 жылы 2001 жылмен салыстырғанда табыстардың 30,29%-ға, шығындардың 25,86%-ғa өсуi байқалып отыр. Сондай-ақ 2002 жылы 365,4 млн.теңгенi құраған таза табыс 2001 жылмен салыстырғанда 188%-ға артты. Негiзгi көрсеткiштердiң өсуiне коммерциялық астық сатып алу ықпал еттi.
1.3.2. Мемлекеттiк астық ресурстары
"Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының заңына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттiк астық ресурстары құрамына мыналар енедi:
Мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервтерi;
Мемлекеттiк тұқымдық астық ресурстары;
Мемлекеттiк сатылатын астық ресурстары;
Мемлекеттiк жемдiк астық ресурстары.
2003 жылғы 1 қаңтарға Корпорация 1132,86 мың тонна көлемiнде мемлекеттiк астық ресурстарын қалыптастырды.
Ескерту. "Астық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, "Мемлекеттiк астық ресурстарын қалыптастыру, сақтау және пайдалану ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 28 наурыздағы N 394  қаулысының негiзiнде мемлекеттiк астық ресурстарын есепке алу төрт түрде жүргiзiледi.
Мемлекеттiк астық ресурстары негiзiнен Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi мен Корпорация конкурстық негiзде таңдап алған 82 iрi астық қабылдау кәсiпорындарында орналастырылады.
Мемлекеттiк астық ресурстарын сақтайтын
элеваторлардың саны туралы ақпарат
(қағаз мәтінінен қараңыз)
Мемлекеттiк астық ресурстарының сандық-сапалық сақталуына бақылауды жүзеге асыру бойынша жүктелген функциялар негiзiнде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi мен Корпорация уәкiлеттi астық қабылдау кәсiпорындарын тексерудi жүзеге асырудың тоқсан сайынғы кестесiн әзiрледi және бекiттi.

1.3.3. Государственный резерв продовольственного зерна
Для обеспечения безусловной гарантии продовольственной устойчивости государства на случай войны, неурожая, стихийных бедствий и других чрезвычайных ситуаций создается государственный резерв продовольственного зерна, минимальный размер которого должен гарантировать обеспечение населения зерном и продуктами его переработки в случае возникновения дефицита на товарном рынке.
Этот резерв сформирован на 1 июля 2003 года в объеме 500 тысяч тонн зерна и размещен на 35 хлебоприемных предприятиях Алматинской, Акмолинской, Актюбинской, Костанайской, Северо-Казахстанской, Карагандинской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской и Кызылординской областей. Из сформированного объема 5,8 тыс. тонн (1 %) - зерно урожая 2000 года, 55,2 тыс. тонн (11 %) - зерно урожая 2001 года и 439,0 тыс. тонн (88 %) - зерно урожая 2002 года.
Структура государственного резерва по годам урожая
с 2000-2002 гг.
(см. бумажный вариант)
В соответствии с Правилами формирования, хранения и использования государственных ресурсов зерна, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2001 года N 394 "Об утверждении Правил формирования, хранения и использования государственных ресурсов зерна" осуществляются их хранение и ежегодное обновление.
В 2002 году по республиканской бюджетной программе 047 "Хранение зерна государственных резервов" на их хранение из республиканского бюджета было выделено 770,5 млн. тенге. За 2002 год Корпорацией получено и освоено для оплаты хлебоприемным предприятиям за хранение зерна государственного резерва 770,2 млн. тенге.
На 2003 год по данной программе на основании договора N ДЗ-5 от 29 марта 2003 года, заключенного с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан, предусмотрено выделение 801,6 млн. тенге.
1.3.4. Государственные ресурсы семенного зерна
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 1999 года N 1390 "О государственных ресурсах семенного зерна" Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан и Корпорацией были впервые сформированы государственные ресурсы семенного зерна в объеме 100 тысяч тонн. Согласно Закону Республики Казахстан "О зерне" государственные ресурсы семенного зерна предназначены для устойчивого обеспечения потребностей республики в семенном материале и стабильного развития зернового производства в целях продовольственной безопасности и мобилизационной готовности Республики Казахстан.
Согласно требованиям Правил формирования, хранения и использования государственных ресурсов зерна объем использования семенного зерна ежегодно определяется постановлениями Правительства Республики Казахстан, и их выдача в виде семенной ссуды производится на возвратной основе при наличии гарантии банка второго уровня или под другие виды обеспечения при наличии соответствующего решения Правительства Республики Казахстан.

1.3.3. Мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервi
Соғыс, астық шығымсыздығы, зiлзала нәубаты және басқа да төтенше оқиғалар жағдайында мемлекеттiң азық-түлiктiк қамсыздығына сөзсiз кепiлдiк беруiн қамтамасыз ету үшiн мемлекеттiк азық-түлiктiк астық қоры құрылады, оның ең аз мөлшерi тауарлық рынокта тапшылық бола қалған жағдайда халықты астықпен және одан өңделген өнiмдермен қамтамасыз етуге кепiлдiк беруi тиiс.
Бұл резерв 2003 жылғы 1 шiлдеде 500 мың тонна астық көлемiнде қалыптастырылды және Алматы, Ақмола, Ақтөбе, Қостанай, Солтүстiк Қазақстан, Қарағанды, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан және Қызылорда облыстарындағы 35 астық қабылдау кәсiпорындарында орналастырылған.
Қалыптастырылған көлемнiң 5,8 мың тоннасы (1%) - 2000 жылғы егiннiң астығы, 55,2 мың тоннасы (11%) - 2001 жылғы егiннiң астығы және 439,0 мың тоннасы (88%) - 2002 жылғы егiннiң астығы.
2000-2002 ж-ғы егіннен құралған
мемлекеттік резервтiң құрылымы
(қағаз мәтінінен қараңыз)
"Мемлекеттiк астық ресурстарын қалыптастыру, сақтау және пайдалану ережесiн бекiту туралы" 2001 жылғы 28 наурыздағы N 394 қаулысымен бекiтiлген Мемлекеттiк астық ресурстарын қалыптастыру, сақтау және пайдалану ережесiне сәйкес оларды сақтау және жыл сайын жаңартып отыру жүзеге асырылады.
2002 жылы 047 "Мемлекеттiк астық қорларын сақтау" бағдарламасы бойынша оларды сақтауға республикалық бюджеттен 770,5 миллион теңге бөлiндi. 2002 жылдың iшiнде Корпорация мемлекеттік астық резервтерiн сақтау үшiн астық қабылдау кәсiпорындарына төлеуге 770,2 млн.теңгенi алды және игердi.
Осы бағдарлама бойынша 2003 жылға Қазақстан Республикасы Ауылшаруашылық министрлiгiн жасаған 2003 жылғы 29 наурыздағы N ДЗ-5 шарттың негiзiнде 801,6 миллион теңге бөлу көзделген.
1.3.4 Мемлекеттiк тұқымдық астық ресурстары
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Мемлекеттiк тұқымдық астық ресурстары туралы" 1999 жылғы 14 қыркүйектегi N 1390  қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi мен Корпорация бiрiншi рет 100 мың тонна көлемiнде мемлекеттiк тұқымдық астық ресурстарын қалыптастырды. "Астық туралы" Қазақстан Республикасының  заңына сәйкес мемлекеттiк тұқымдық астық ресурстары Қазақстан Республикасының азық-түлiктiк қауiпсiздiгi мен жұмылдырушылық дайындығы мақсатында республиканың тұқымға деген қажеттiгiн нақты қамтамасыз етуге және астық өндiрiсiн тұрақты дамытуға арналған.
Мемлекеттiк астық ресурстарын қалыптастыру, сақтау және пайдалану ережесiнiң талаптарына сәйкес тұқымдық астықтың пайдалану көлемi жыл сайын Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен анықталады және оларды тұқымдық несие түрiнде беру екiншi деңгейдегi банктердiң кепiлдiгi болған жағдайда қайтарылатын болып немесе Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тиiстi шешiмi болған жағдайда қамтамасыз етудiң басқа түрлерiмен жүргізіледі.

На основании приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 апреля 2002 года N 103 "Об использовании государственных ресурсов семенного зерна для обеспечения посевных работ 2002 года" в 2002 году были выданы семенные ссуды в объеме 24,5 тыс. тонн, в том числе Акмолинской области - 16,2 тыс. тонн, Костанайской - 2,9 тыс. тонн, Северо-Казахстанской - 2 тыс. тонн, Восточно-Казахстанской - 1,7 тыс. тонн и Актюбинской - 1,7 тыс. тонн.
По состоянию на 1 января 2003 года в государственных ресурсах семенного зерна находилось 112,9 тыс. тонн, в том числе:
сортовых семян - 103,7 тыс. тонн;
семенного материала из товарных партий - 9,2 тыс. тонн.
Наличие государственных ресурсов семенного зерна
(см. бумажный вариант)
1.3.5. Государственные ресурсы фуражного зерна
Государственные ресурсы фуражного зерна являются государственными запасами фуражного зерна и предназначены для обеспечения потребности животноводства и птицеводства в кормах.
Объем формирования и использования государственных ресурсов фуражного зерна на соответствующий год определяется решением Правительства Республики Казахстан.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2003 года N 187 "Об установлении объема государственных ресурсов зерна и объемов использования государственных ресурсов фуражного и семенного зерна на 2003 год" объем формирования и использования государственных ресурсов фуражного зерна на 2003 год предусмотрен в размере 10 тыс. тонн, которые распределены сельскохозяйственным товаропроизводителям в соответствии с перечнем, определенным Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан.
Использование государственных ресурсов фуражного зерна осуществляется путем выдачи фуражной ссуды при предоставлении банковской гарантии или путем продажи.
1.3.6. Государственные реализационные ресурсы зерна
В соответствии с Правилами формирования, хранения и использования государственных ресурсов зерна, утвержденными постановление м Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2001 года N 394 "Об утверждении Правил формирования, хранения и использования государственных ресурсов зерна", формирование государственных реализационных ресурсов зерна осуществляется Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан через Корпорацию путем ежегодных закупок зерна, осуществляемых в соответствии с Правилами организации и проведения государственных закупок зерна и услуг по его хранению и перевозке, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2004 года N 371 "О некоторых вопросах государственных закупок отдельных видов сельскохозяйственной продукции".
Государственные реализационные ресурсы зерна предназначены для регулирования внутреннего рынка зерна, обеспечения выполнения межгосударственных соглашений, пополнения и освежения государственного резерва продовольственного зерна, государственных ресурсов фуражного и семенного зерна.
1.3.7. Закуп зерна
Начиная с 1998 года, Корпорация ежегодно проводит государственный закуп зерна в целях обновления государственного резерва продовольственного зерна и поддержки отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей. Объемы и цены закупа зерна устанавливаются решением Правительства Республики Казахстан.
Наряду с государственным закупом зерна, в 2002 году проведен коммерческий закуп
зерна за счет привлеченных кредитных средств в объеме до 1 млн. тонн.
Динамика объемов закупа зерна Корпорацией
(см. бумажный вариант)
Государственный закуп зерна
В 2002 году закуп в государственные ресурсы зерна производился в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2002 года N 356 "О государственном закупе зерна урожая 2002 года в государственный продовольственный резерв". На эти цели из республиканского бюджета были выделены денежные средства в сумме 5 313,6 млн. тенге. Закуп зерна, как и в 2001 году осуществлялся в два этапа: посредством финансирования в весенне-летний период на основе договора поставки и осенью посредством прямого закупа.
Финансирование закупа зерна в весенне-летний период на основе договора поставки обеспечивается гарантиями устойчивых банков второго уровня. Данная программа закупа зерна позволяет сельхозтоваропроизводителям получить денежные средства в самое необходимое время - перед посевными и уборочными работами для приобретения горюче-смазочных материалов, удобрений, семенного материала, сельскохозяйственной техники, запасных частей, других товарно-материальных ресурсов и снизить себестоимость производимого зерна, стимулирует развитие смежных отраслей - сельхозхимии, сельхозмашиностроения.

"2002 жылғы егiс жұмыстарын қамтамасыз ету үшiн мемлекеттің тұқымдық астық ресурстарын пайдалану туралы" 2002 жылғы 2 сәуiрдегi N 103 бұйрығының негiзiнде 2002 жылы 24,5 мың тонна көлемiнде тұқымдық несие берiлдi, оның iшiнде Ақмола облысына - 16,2 мың тонна, Қостанайға - 2,9 мың тонна, Солтүстiк Қазақстанға - 2 мың тонна, Шығыс Қазақстанға - 1,7 мың тонна және Ақтөбеге - 1,7 мың тонна.
2003 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша мемлекеттiк тұқымдық астық ресурстарында 112,9 мың тонна болды, оның iшiнде:
сортты тұқымдар - 103,7 мың тонна;
тауарлық партияның тұқымдық материалы - 9,2 мың тонна.
Мемлекеттiк тұқымдық астық ресурстарының саны
(қағаз мәтінінен қараңыз)
1.3.5 Мемлекеттiк жемдiк астық ресурстары
Мемлекеттiк жемдiк астық ресурстары жемдiк астықтың мемлекеттік запасы болып табылады және мал шаруашылығы мен құс шаруашылығының азықтық қажеттiгiн қамтамасыз етуге арналған.
Тиiстi жылға мемлекеттiк жемдiк астық ресурстарын қалыптастыру және пайдалану көлемi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен анықталады.
"2003 жылға мемлекеттiк астық ресурстары көлемiн және мемлекеттiк жемдiк және тұқымдық ресурстардың көлемдерiн белгiлеу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 24 ақпандағы N 187  қаулысына сәйкес 2003 жылға мемлекеттiк жемдiк астық ресурстарын қалыптастыру мен пайдалану көлемi 10 мың тонна көлемiнде көзделдi және олар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi анықтаған тiзбеге сәйкес ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге бөлiндi.
Мемлекеттік жемдiк астық ресурстарын пайдалану банктiк кепiлдiктi тапсырған жағдайда жемдiк несие беру жолымен немесе сату жолымен жүзеге асырылады.
1.3.6 Мемлекеттiк сатылатын астық ресурстары
"Мемлекеттiк астық ресурстарын қалыптастыру, сақтау және пайдалану ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы 28 наурыздағы N 394 қаулысымен бекiтiлген Мемлекеттiк астық ресурстарын қалыптастыру, сақтау және пайдалану ережесiне сәйкес Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi мемлекеттік сатылатын астық ресурстарын қалыптастыруды Корпорация арқылы Қазақстан Республикасының "Ауыл шаруашылығы өнiмiнiң жеке түрлерiн мемлекеттiк сатып алудың кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2004 жылғы 27 наурыздағы N 371  қаулысымен бекiтiлген Астықты және оны сақтау мен тасу қызметтерiн мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастыру мен өткізу ережелерiне сәйкес жыл сайын астық сатып алу жолымен жүзеге асырады.
Мемлекеттік сатылатын астық ресурстары астықтың iшкi рыногын реттеуге, мемлекетаралық келiсiмдердiң орындалуын қамтамасыз етуге және мемлекеттiк азық-түлiктiк астық ресурстарын, мемлекеттiк жемдiк және тұқымдық астық ресурстарын толықтыру мен жаңалауға арналған.
1.3.7 Астықты сатып алу
1998 жылдан бастап Корпорация жыл сайын мемлекеттiк азық-түлiктiк астық қорын жаңарту және отандық ауыл шаруашылық тауарын өндiрушiлерді қолдау мақсатында мемлекеттiк астық сатып алуды жүргiзедi. Астықты сатып алу бағасы мен көлемi Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң шешімімен белгiленедi.
2002 жылы мемлекеттiк сатып алумен қатар сырттан тартылған кредиттiк қаражаттар есебiнен 1 миллион тонна көлемiнде коммерциялық астық сатып алу жүргізілді.
Корпорация астығын сатып алу көлемiнiң динамикасы
(қағаз мәтінінен қараңыз)
Астықты мемлекеттiк сатып алу
2002 жылы мемлекеттiк астық ресурстарына астық сатып алу "Мемлекеттiк азық-түлiктiк астық қорына 2002 жылғы егiннiң астығын мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 27 наурыздағы N 356  қаулысына сәйкес жүргiзiлдi. Бұл мақсатқа республикалық бюджеттен 5313,6 млн.теңге сомасында ақша қаржысы бөлiндi. Астықты сатып алу 2001 жылғыдай екi кезеңмен жүзеге асырылды: жеткiзiп беру шартының негiзiнде көктемгi-жазғы кезеңде қаржыландыру арқылы және күзде тiкелей сатып алу арқылы.
Жеткiзiп беру шартының негiзiнде көктемгi-жазғы кезеңде астықты сатып алуды қаржыландыру екiншi деңгейдегi орнықты банктердiң кепiлдiктерiмен қамтамасыз етiледi. Астық сатып алудың осы бағдарламасы ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге ақша қаржысын ең қажеттi уақытта - жанар-жағар майды, тыңайтқыштарды, тұқымдық материалдарды, ауыл шаруашылығы техникасын, қосалқы бөлшектердi, басқа да тауарлық-материалдық ресурстарды сатып алу үшiн астықты егу мен жинау жұмыстарының алдында алуға және өндiрiлетiн өнiмнiң өзiндiк құнын төмендетуге және бiр-бiрiмен байланысты салалардың - ауыл шаруашылық химиясы мен ауыл шаруашылығы машинасын жасаудың дамуына жағдай жасауға мүмкiндiк бередi.

Всего из урожая 2002 года Корпорацией было закуплено 489,1 тыс. тонн зерна, в том числе: пшеницы мягких сортов - 401,6 тыс. тонн, пшеницы твердых сортов - 22,5 тыс. тонн и ячменя - 65 тыс. тонн.
Структура предприятий, участвовавших в закупе зерна,
согласно постановлению Правительства Республики Казахстан
от 27 марта 2002 года N 356
_______________________________________________
Количество предприятий!           Из них:          !
!----------------------------!
! КХ  ! ТОО ! АО, ЗАО !Прочие!
---------------------------------------------------!
349            148   177       7     17   !
___________________________________________________!
Коммерческий закуп зерна
Во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 2002 N 961 "О некоторых вопросах закупа зерна урожая 2002 года",»а также с целью поддержки отечественных товаропроизводителей и избежания демпинга цен на внутреннем рынке, Корпорацией осуществлен закуп до 1 млн. тонн зерна урожая 2002 года. Финансирование закупа зерна осуществлялось за счет привлеченных кредитных ресурсов.
Закуп зерна производился по дифференцированным ценам в зависимости от качественных показателей.
Цены и объемы закупа продовольственной пшеницы мягких сортов,
согласно постановлению Правительства Республики Казахстан
от 3 сентября 2002 года N«961
(см. бумажный вариант)
Объемы закупа продовольственной пшеницы мягких сортов
по содержанию клейковины, согласно постановлению
Правительства Республики Казахстан
от 3 сентября 2002 года N 961
(см. бумажный вариант)
Структура предприятий, участвовавших в закупе зерна,
согласно постановлению Правительства Республики Казахстан
от 3 сентября 2002 года N 961
_______________________________________________
Количество предприятий!           из них:          !
!----------------------------!
! КХ  ! ТОО ! АО, ЗАО !прочие!
---------------------------------------------------!
1156            717   378      28     33   !
___________________________________________________!
Закуп зерна из урожая 2003 года
В 2003 году Корпорация произвела закуп зерна сельскохозяйственных культур в объеме до 2,368 млн. тонн.
I. Объемы государственного закупа зерна и порядок его организации

2002 жылдың егiнiнен Корпорация барлығы 489,1 мың тонна астық сатып алды, оның iшiнде жұмсақ сортты бидай - 401,6 мың тонна, қатты сортты бидай - 22,5 мың тонна және арпа - 65 мың тонна.
Қазақстан Республикасы Yкiметінің 2002 жылғы
27 наурыздағы N 358 қаулысына сәйкес астық
сатып алуға қатысқан кәсiпорындар құрылымы
__________________________________________________________________
Кәсiпорын. |                  Оның iшiнде:
дардың саны|______________________________________________________
|Шаруа қо.|Жауапкершілігі|Акционерлiк, Жабық  |Басқа.
|жалықтары|    шектеулі  |акционерлiк қоғамдар|лары
|         | серiктестiк  |                    |
__________________________________________________________________
349        148         177                 7             17
__________________________________________________________________
(қағаз мәтінінен қараңыз)
Коммерциялық астық сатып алу
"2002 жылғы егiннiң астығын сатып алудың кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 3 қыркүйектегi N 961  қаулысын орындау үшiн, сондай-ақ отандық тауар өндiрушiлердi қолдау және iшкi рынокта баға демпингiне жол бермеу мақсатында Корпорация 2002 жылғы егiннiң астығынан 1 млн. тоннаға дейiн сатып алуды жүзеге асырды. Астық сатып алуды қаржыландыру тартылған кредит ресурстарының есебiнен жүзеге асырылды.
Астықты сатып алу сапалық көрсеткiштерге байланысты дифференциялдық баға бойынша жүргiзiлдi.
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы
3 қыркүйектегi N 961 қаулысына сәйкес жұмсақ сортты
азық-түлiктiк бидайды сатып алудың бағасы мен көлемi
(қағаз мәтінінен қараңыз)
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы
3 қыркүйектегi N 961 қаулысына сәйкес маңыздылығы
(ұлпасы) бойынша жұмсақ сортты азық-түлiктiк
бидайды сатып алу көлемi
(қағаз мәтінінен қараңыз)
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы
3 қыркүйектегi N 961 қаулысына сәйкес астық сатып
алуға қатысқан кәсiпорындар құрылымы
__________________________________________________________________
Кәсiпорын. |                  Оның iшiнде:
дардың саны|______________________________________________________
|    ШҚ   |      ЖШС     |       АҚ, ЖАҚ    |Басқалары
__________________________________________________________________
1156       717         378                28            33
__________________________________________________________________
(қағаз мәтінінен қараңыз)
2003 жылғы егiннен астық сатып алу
Корпорация 2003 жылы 2,368 млн.тоннаға дейiнгi көлемде ауыл шаруашылығы дақылдарының астығын сатып алды.
I. Мемлекеттiк астық сатып алудың
көлемi және оны ұйымдастыру тәртiбi

1. В соответствии с бюджетной программой 043 "Обеспечение закупа для
обновления государственных ресурсов зерна" в 2003 году производится закуп
зерна по двухуровневой схеме в объеме до 368,2 тыс. тонн на сумму 5500,0 тыс.
тенге, в том числе:
посредством весенне-летнего финансирования:
- в объеме до 215,5 тыс. тонн продовольственной мягкой пшеницы на сумму 3167,8 тыс. тенге;
- в объеме до 30,0 тыс. тонн продовольственной твердой пшеницы на сумму 507,1 тыс. тенге;
осенью посредством прямого закупа:
- в объеме до 121,7 тыс. тонн продовольственной мягкой пшеницы насумму 1789,7 тыс. тенге;
- в объеме до 1 тыс. тонн семян сои на сумму 35,3 тыс. тенге.
2. При заключении договоров весеннего закупа предоставлялось преимущественное право на получение бюджетных средств тем хозяйствам, которые неоднократно и эффективно участвовали в программах государственного закупа зерна и производили высококачественное зерно.
II. Объем коммерческого закупа зерна и порядок его организации.
1. За счет собственных денежных средств и привлеченных банковских
кредитов, Корпорация планирует довести объем коммерческого закупа зерна из
урожая 2003 года до 2,0 млн. тонн. Для осуществления поставленной задачи
потребуется до 216 млн. долларов США.
2. В целях стимулирования производства других сельскохозяйственных культур
в программу коммерческого закупа включены ячмень, рис и подсолнечник.
3. Коммерческий закуп зерна осуществляется в два этапа: посредством финансирования денежными средствами в весенне-летний период под гарантии банков второго уровня Республики Казахстан и осенью посредством прямого закупа.
Схема финансирования весеннего коммерческого
закупа зерна урожая 2003 года
(см. бумажный вариант)
В 2004 году Корпорация планирует произвести коммерческий закуп зерна в объеме до 2 млн. тонн. Финансирование закупа планируется осуществлять за счет банковских кредитов, средств, полученных от размещения облигаций. При этом залоговым обеспечением кредитов будут являться закупаемое зерно, банковские гарантии и экспортные контракты.
4. В последние годы требования к качеству зерна на внешних рынках значительно возросли. В острой конкурентной борьбе выигрывают те производители, которые предлагают экологически чистое и высококачественное зерно. Пшеница с содержанием клейковины менее 24 % пользуется низким спросом. Для сохранения позиций Казахстана на внешних рынках и предотвращения кризиса перепроизводства низкокачественного зерна все субъекты зернового рынка были извещены о повышении требований к качественным показателям.
Для коммерческого закупа зерна устанавливаются дифференцированные цены на продовольственную мягкую пшеницу в зависимости от качественных показателей: (по клейковине: 23-25, 26-27, 28 и выше, по натурному весу: 730, 770, 780 и выше, по протеину: 12, 13.5, 14.5 и выше), и гибкие закупочные цены с учетом конъюнктуры рынка.

1. 2003 жылы 043 "Мемлекеттiк астық ресурстарын жаңарту үшiн сатып алуды қамтамасыз ету" бюджеттiк бағдарламасына сәйкес 5500,0 мың. теңге сомаға 368,2 мың тонна көлемiнде екi деңгейлi сұлба бойынша астық сатып алу жүргiзiлiп отыр:
көктемгi-жазғы қаржыландыру жолымен:
- 215,5 мың тоннаға дейiнгi көлемде жұмсақ азық-түлiктiк бидайды 3167,8 мың тонна сомаға;
- 30,0 мың тоннаға дейiнгi қатты азық-түлiктiк бидайды 507,2 мың теңге;
күзде тікелей сатып алу жолымен:
- 121,7 мың тоннаға дейiнгi көлемде жұмсақ азық-түлiктiк бидайды 1789,7 мың теңге сомаға;
- 1 мың тоннаға дейiнгi көлемде қытай бұршағының тұқымын 35,3 мың теңгеге.
2. Көктемгi сатып алу шарттарын жасаған кезде кредиттiк қаржыларды алуға артықшылық құқығы мемлекеттiк астық сатып алу бағдарламасына бiрнеше рет және тиiмдi қатысқан және жоғары сапалы астық өндiрген шаруашылықтарға берiлдi.
II. Коммерциялық астық сатып алудың
көлемi және оны ұйымдастыру тәртiбi
1. Корпорация өзiнiң ақша қаржысының және банктен тартылған кредиттердiң есебiнен 2003 жылғы егіннiң астығын коммерциялық сатып алу көлемiн 2,0 млн.тоннаға дейiн жеткiзудi жоспарлап отыр. Алға қойылған мiндеттердi жүзеге асыру үшiн 216 млн. АҚШ доллары қажет.
2. Басқа ауыл шаруашылығы дақылдарын өндiруге жағдай жасау мақсатында коммерциялық астық сатып алу бағдарламасына арпа, күрiш және күнбағыс қосылды.
3. Коммерциялық астық сатып алу екi кезеңмен жүзге асырылады: көктемгi-жазғы кезеңде Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiнiң кепiлдiгiмен ақша қаржысымен қаржыландыру арқылы және күзде тiкелей сатып алу арқылы.
2003 жылғы егiннiң астығын көктемгi коммерциялық
сатып алуды қаржыландыру сұлбасы
(қағаз мәтінінен қараңыз)
Корпорация 2004 жылы 2 млн.тоннаға дейiнгi көлемде коммерциялық астық сатып алуды жүзеге асыруды жоспарлап отыр. Сатып алуды қаржыландыру банк кредиттерi, облигацияларды орналастырудан түскен қаржылар есебiнен жүргiзу жоспарланып отыр. Бұл ретте кредиттiк кепiлдiктердi сатып алынатын астық, банктiк кепiлдiктер және экспорттық келiсiм-шарттар қамтамасыз етедi.
4. Соңғы жылдары сыртқы рынокта астық сапасына деген талап бiршама өстi. Бәсекелестiк күресте экологиялық таза және жоғары сапалы астықты ұсынатын өндiрушiлер ұтады. Маңыздылығы (ұлпасы) 24%-дан кем бидайға деген сұраныс өте төмен. Сыртқы рынокта Қазақстанның ұстанған жолын сақтау және төмен сапалы астықты артық өндiру дағдарысын болдырмау үшiн астық рыногының барлық субъектiлерi сапалық көрсеткiштерге деген талаптардың жоғарылағаны туралы хабардар етiлдi.
Коммерциялық астық сатып алулар үшiн сапалық көрсеткiштерге қарай азық-түлiктiк жұмсақ бидайға дифференциялдық баға белгiленедi: (маңыздылығы (ұлпасы) бойынша: 23-25, 26-27, 28 және одан жоғары, табиғи салмағы бойынша: 730, 770, 780 және одан жоғары, протеинi бойынша: 12, 13.5, 14.5 және одан жоғары) және сатып алу бағасы рынок конъюнктурасын ескергенде ыңғайлы болуы тиiс.

5. Ежегодно совместно с акимами областей проводится детальный мониторинг хозяйств по регионам с целью выявления зон наиболее перспективных для возделывания высококачественной мягкой и твердой пшеницы, риса, сои и других культур, включение которых возможно в перспективе в программу закупа зерна. Собирается информация по хозяйствам, имеющим в наличии пары, семена высших репродукций и заключивших договора с продавцами минеральных удобрений.
1.3.8. Государственные хлебные базы
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 сентября 2003 года N 912 "Некоторые вопросы закрытого акционерного общества "Продовольственная контрактная корпорация" предусмотрено увеличение уставного капитала Корпорации за счет передачи ей имущества 5-ти хлебных баз, находящихся в настоящее время на балансе Корпорации. Данные хлебные базы были образованы на базе имущества 5-ти хлебоприемных предприятий, возвращенных государству в судебном порядке в счет погашения недостачи зерна государственных ресурсов и невыполнения ими договорных обязательств перед Корпорацией (см. таблицу N 1).
Таблица N№1
_______________________________________________________________________
Хлебные  !Недостача !  Решение   ! Определено !Передано   !Приобретено!
базы     !зерна, тн.!   суда     ! судом, тг. !актом      !на торгах  !
----------------------------------------------------------------------!
Х/Б N 1      4907    14.07.1999г.  22 729 900   22 729 900
Х/Б N 2     16704    25.06.1999г. 219 003 664  116 880 512
Х/Б N 4      4000    05.04.1999г.  46 094 716               43 405 440
Х/Б N 5    3280,8    30.06.2000г.  53 383 860   29 569 086
Х/Б N 6      5082    28.06.2000г. 101 640 400    9 125 054
Итого    33973,8                 442 852 560 178 304 552 43 405 440
_________________________________________________________________
Таким образом, в пользу государства определена судом недостача зерна в объеме 33,9 тыс. тонн на сумму 442,8 тыс. тенге, фактически передано актом приема-передачи и приобретено на торгах имущества на сумму 221,7 тыс. тенге.
На момент передачи хлебных баз Корпорации на них хранилось 102,6 тыс. тонн зерна. За период с 1999 года по 1 января 2003 года хлебными базами было принято 1017,8 тыс. тонн зерна, в том числе государственного 294,1 тыс. тонн. Отгружено 782,8 тонн зерна, в том числе государственного зерна 184,1 тыс. тонн. (См. таблицы N 2 (приемка зерна), N 3 (отгрузка зерна)
Приемка зерна хлебными базами
Таблица N 2 (тонн)
___________________________________________________________
Хлебные базы !Принято !Принято !Принято !Принято !  Всего !

5. Жыл сайын облыстық әкiмдермен бiрлесе отырып келешекте астық сатып алу бағдарламасына қосылуы мүмкiн жоғары сапалы жұмсақ және қатты бидайды, күрiштi, қытай бұршағын және басқа да дақылдарды егуге аса қолайлы аумақтарды анықтау мақсатында барлық аймақтарда шаруашылықтың егжей-тегжейлi мониторингi өткiзiледi. Қолдарында сүрi жерi, жоғары өнiмдердiң тұқымы бар және минералды тыңайтқыштарды сатушылармен шарт жасаған шаруашылықтар туралы ақпарат жиналады.
1.3.8 Мемлекеттiк астық базалары
"Азық-түлiк келiсiм шарт корпорациясы" жабық акционерлiк қоғамының кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 9 қыркүйектегi N 912  қаулысына сәйкес қазiргi кезде Корпорацияның теңгерiмiндегi 5 астық базасының мүлкiн тапсыру есебiнен Корпорацияның жарғылық қорын ұлғайту көзделiп отыр. Осы астық базалары сот тәртiбiмен мемлекеттiк астық ресурстарының жетiспеушiлiгін өтеу есебiмен және Корпорациясының алдындағы шарттық мiндеттемелерiн орындамағандықтан мемлекетке қайтарылған 5 астық базасының мүлкi базасында құрылды. (N 1 кестенi қараңыз).
N 1 кесте
__________________________________________________________________
Астық   |Жетiс. |Соттың шешiмi| Сотпен   |Актімен   |Сауда жолы.
базалары|пейтiн |             | анықтал. |Тапсырылды| мен сатып
| астық,|             |  ды, тг  |          |  алынды
|  тн.  |             |          |          |
__________________________________________________________________
АБ N 1     4907   14.07.1999ж.   22729900   22729900
АБ N 2    16704   25.06.1999ж.   219003664  116880512
АБ N 4     4000   05.04.1999ж.   46094716               43405440
АБ N 5   3280,8   30.06.2000ж.   53383860   29569086
АБ N 6     5082   28.06.2000ж.   101640400  9125054
Жиыны   33973,8                 442852560  178304552    43405440
__________________________________________________________________
Осылай сот мемлекеттiң пайдасына сомасы 442,8 мың теңге сомасына 33,9 тонна көлемiндегі астық жетiспеушiлiгін анықтады, iс жүзiнде алыс-берiс актiсiмен берiлдi және мүлiк саудасы алаңында 221,7 мың теңгеге алынды.
Астық базаларын Корпорацияға беру кезiнде астық базаларында 102,6 мың тонна астық сақтаулы болды. 1999 жыл мен 2003 жылғы 1 қаңтар аралығы кезеңiнде астық базалары 1017,8 мың тонна астықты, оның iшiнде 294,1 мың тонна мемлекеттік астықты қабылдады. 782,8 тонна, оның iшiнде 184,1 мың тонна мемлекеттiк астық тиелiп жiберiлдi. (N 2 кестенi қараңыз (астықты қабылдау), N 3 (астықты тиеу).
Астық базаларының астықты қабылдауы
N 2 кесте (тонна)
__________________________________________________________________

!1999 г. !2000 г. !2001 г. !2002 г. !        !
-----------------------------------------------------------!
Х/Б N 1 всего:  56644    82956     92908    95852   328360
Х/Б N 2 всего:  69525    52845    237097   216150   575617
Х/Б N 4 всего:    -       3761     25774    15404    44938
Х/Б N 5 всего:    -       3300     27417    33478    64195
Х/Б N 6 всего:    -       4331       181      188     4700
Итого:         123169  147193   383377  361072  1017810
______________________________________________________
Отгрузка
Таблица N 3 (тонн)
______________________________________________________________
Хлебные базы !отгружено!отгружено!отгружено!отгружено!Всего !
!1999 г.  !2000 г.  !2001 г.  !2002 г.  !      !
-------------------------------------------------------------!
Х/Б N 1 всего:    9784     89323    33459     56023    188589
Х/Б N 2 всего:   72851    120228   153906    189419    536404
Х/Б N 4 всего:    -          785     5316     12907     19008
Х/Б N 5 всего:    -         2376     7573     25485     35434
Х/Б N 6 всего:               426     1483      1503      3412
Итого:         82635    213138   201737   285337   782847
________________________________________________________
Государственные хлебные базы осуществляют весь технологический комплекс для обеспечения нормального хранения, включая приемку, подработку, хранение и отпуск зерна.
С выполнением указанных мероприятий и увеличением объемов оказанных услуг произошел и рост численности работников хлебных баз. Если на момент перехода хлебоприемных предприятий в состав Корпорации численность работников составляла 390 человек, то на 1 января 2003 года численность работников составила 484 человека, в период массовой заготовки
зерна она доходит до 600 человек.
После принятия на баланс хлебных баз Корпорацией постоянно проводится работа по улучшению условий приема, размещения, хранения и обеспечения количественно-качественной сохранности зерна. Для выполнения поставленных задач были разработаны и утверждены первоочередные мероприятия по укреплению материально-технической базы и восстановлению всего имущественного комплекса хлебных баз (см. таблицу N 4).
Производственно-техническая характеристика хлебных баз
Таблица N 4
_______________________________________________________________________
Хлебные! год !     тип     !      наличие      !           сушка      !
базы   !ввода!  элеватора  !емкостей тыс. тонн !----------------------!
!     !             !                   !      зерносушилка    !
!     !             !-------------------!----------------------!
!     !             !всего !в т.ч. элев.!  марка   !к-во! закуп!
----------------------------------------------------------------------!
Х/Б N 1 1979  ЛСВ-4-175-71  198,2     198,2     РД-2/25      1     -
Х/Б N 2 1956  ЛВ-3-175      137         75      ДСП Цел-50   1     -
Х/Б N 4 1969  ЛВ-3-176       46,4      46,4     ДСП          1     -
Х/Б N 5 1968  ЛВ-3-177       84,5      46,5     Цел-50       1     -
Х/Б N 6 1954  зерносклады    19                              -     -
Всего                       485,1     366,1
_______________________________________________________________________
(продолжение таблицы)
_______________________________________________________________________
Хлебные!        очистка       !триерн.!Автомобиле-!общая!под. ж/д пути!
базы   !----------------------!блоки  !разгрузчик !площ.!     км      !
!     сепаратор        !       !           !тер. !             !
!----------------------!       !           !га   !             !
!  марка   !к-во! закуп!       !           !     !             !
----------------------------------------------------------------------!
Х/Б N 1    БЦС       1    -      2          6      11,1        2,7
Х/Б N 2    БИС       7    4                14      32,0        3,1
Х/Б N 4    БИС       1    1                 5      23,0        6,9
Х/Б N 5    БИС       1    -      2          7      14,9        3,5
Х/Б N 6    БИС       2    -                 3       3,5
Всего               12    5      4         35      84,5       16,2
_______________________________________________________________________

Астық базалары | 1999 ж  | 2000 ж  | 2001 ж  | 2002 ж  |Барлығы
| қабыл.  | қабыл.  | қабыл.  | қабыл.  |
| данды   | данды   | данды   | данды   |
__________________________________________________________________
N 1 АБ барлығы:     56644     82956     92908     95852    328360
N 2 АБ барлығы:     69525     52845    237097    216150    575617
N 4 АБ барлығы:       -        3761     25774     15404     44938
N 5 AБ барлығы:       -        3300     27417     33478     64195
N 6 AБ барлығы:       -        4331       181       188      4700
Жиыны:             123169    147193    383377    361072   1017810
__________________________________________________________________
N 3 кесте (тонна)
__________________________________________________________________
Астық базалары | 1999 ж  | 2000 ж  | 2001 ж  | 2002 ж  |Барлығы
| тиелді  | тиелді  | тиелді  | тиелді  |
__________________________________________________________________
N 1 АБ барлығы:      9784     89323    33459      56023  188589
N 2 АБ барлығы:     72851    120228   153909     189419  536404
N 4 АБ барлығы:       -         785     5316      12907   19008
N 5 AБ барлығы:       -        2376     7573      25485   35434
N 6 AБ барлығы:       -         426     1483       1503    3412
Жиыны:              82635    213138   201737     285337  782847
__________________________________________________________________
Мемлекеттiк астық базалары астықты қабылдауды, сұрыптауды, сақтауды және берудi қоса алғанда, қалыпты сақтауды қамтамасыз ету үшiн барлық технологиялық кешендi жүзеге асырады.
Көрсетiлген іс-шараларды орындауға және көрсетiлетiн қызмет көлемі өсуіне байланысты астық базалары қызметкерлерiнiң саны да өстi. Егер Корпорация құрамына кiру сәтiнде астық қабылдау кәсiпорындары қызметкерлерiнiң саны 390 адам болса, ал 2003 жылғы 1 қаңтарда 484 адамға жеттi, астықты жаппай дайындау кезеңiнде 600 адамға дейiн жетедi.
Корпорация астық қабылдау кәсiпорындарын теңгерiмiне қабылдағаннан кейiн астықты қабылдау, орналастыру, сақтау жағдайын жақсарту және оның сандық-сапалық сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi жұмыстарды үнемi жүргiзедi. Алға қойылған мiндеттердi орындау үшiн материалдық-техникалық базаларды нығайту және барлық астық базаларының мүлiктiк кешенiн қалпына келтiру жөнiндегi бiрiншi кезектегi iс-шаралар әзiрлендi және бекiтiлдi. (N 4 кестенi қараңыз).
Астық базаларының өндiрiстiк-техникалық сипаттамасы
N 4 кесте
__________________________________________________________________
Астық |Жұмыс.|Элева.| Ыдыстың  |     Кептiру     |    Тазалау
база. |қа қо.| тор  | барлығы  |_________________|________________
лары  |сылған| түрі | мың тн.  |Астықты кептiргiш|  Сепаратор
| жылы |      |__________|_________________|________________
|      |      |Бар.|О.і  |Марка|саны|Сатып |Марка|саны|Сатып
|      |      |лығы|Элев |     |    | алу  |     |    | алу
__________________________________________________________________
N 1 АБ  1979 ЛВС-4- 198,2 198,2 РД-     1   -     БЦС     1    -
175-71             2/25
N 2 АБ  1956 ЛВ-3-   137   75   ДСП     1   -     БИС     7    4
175                Цел-
50
N 4 АБ  1969 ЛВ-3-  46,4   46,4 ДСП     1   -     БИС     1    1
176
N 5 АБ  1968 ЛВ-3-  84,5   46,5 Цел-50  1   -     БИС     1    -
177
N 6 АБ  1954 Астық  19                  -   -     БИС     2    -
қойма.
лары
Барлығы             485,1  366,1                         12    5
__________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
__________________________________________________________________
Триерн блоктары|Автомобильден |Аумақтың жалпы|Кіре берістегі
|жүкті түсіргіш|Ауданы, га    |т/ж жолдары км
__________________________________________________________________
2             6             11,1              2,7
14             32,0              3,1
5             23,0              6,9
2             7             14,9              3,5
3              3,5
4            35             84,5              16,2
__________________________________________________________________

Для улучшения учета зерна на хлебных базах N 1 и N 2 внедрено программное компьютерное обеспечение, которое дает возможность весовому хозяйству, лаборатории, оперучету зерна и бухгалтерии работать в единой цепи.
Требуется замена устаревших сушильных агрегатов, очистительных машин и механизмов на более производительные и качественные. Уровень предъявляемых требований покупателей к качеству зерна значительно возрастает, и в связи с этим назрела необходимость замены лабораторного оборудования на более современные с высокой точностью определения качественных параметров. Есть и другие неотложные задачи, решение которых также благоприятно повлияет на уровень работы и авторитет хлебных баз.
1.4. План развития на 2004-2006 годы.
Основные направления деятельности в 2004-2006 годах вытекают из возложенных на Корпорацию в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне",
постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2001 года N 394 основных задач и функций.
1.4.1. Цели и задачи
Основными целями деятельности Корпорации являются обеспечение продовольственной безопасности Казахстана, предотвращение демпинга цен на зерно, расширение рынков сбыта зерна.
Для достижения основных целей перед Корпорацией стоят следующие задачи:
- обеспечение сохранности государственных ресурсов зерна;
- осуществление ежегодного закупа зерна у отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей;
- продвижение казахстанского зерна на мировые рынки и укрепление
позиций на традиционных рынках.
1.4.2. Выбор путей достижения поставленных задач
1. Повышение эффективности управления государственными ресурсами зерна путем:
развития и совершенствования схемы двухуровневого закупа зерна в государственные ресурсы с целью обновления зерна государственного резерва и оказания поддержки отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям;
совершенствования порядка формирования и выдачи семенных ссуд сельскохозяйственным товаропроизводителям;
проведения работы по улучшению качества семенного материала (за счет закупа качественного семенного материала);
повышения надежности сохранности государственного резерва продовольственного зерна, развития сети государственных элеваторов, укрепления их материально-технической базы, размещения на них государственного резерва продовольственного зерна и зерна сельхозтоваропроизводителей;
повышения эффективности реализации казахстанского зерна, в том числе путем решения проблем по его транспортировке.
2. Регулирование цен на зерно на внутреннем рынке путем:
регулирования объемов закупа и реализации зерна на внутреннем рынке, оказывающего влияние на цены, в целях предотвращения необоснованного их повышения на зерно и продукты его переработки;
совершенствования порядка реализации зерна зерноперерабатывающим организациям с целью обеспечения ее своевременности и эффективности;
осуществления поддержки отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей и более широкого внедрения системы финансирования производства зерна.

N 1 және N 2 астық базаларында астықты есепке алуды жақсарту үшiн өлшейтiн шаруашылық, зертхана, астықты жедел есепке алу және бухгалтерияның бiр тiзбекте жұмыс iстеуiне мүмкiндiк беретiн компьютерлiк бағдарлама енгiзiлдi.
Ескiрген кептiргiш агрегаттарды, тазартқыш машиналар мен механизмдердi сапалы да өнiмдi машиналарға ауыстыру қажет болып отыр. Сатып алушылардың астық сапасына деген талаптар деңгейi едәуiр өсiп отыр және осыған байланысты зертхана жабдықтарын сапалық параметрлердi жоғары дәлдiкпен анықтайтын қазiргi заманғы жабдықтармен ауыстыру қажеттiгi пiсiп жетiлдi. Шешiлуi астық базаларының беделi мен жұмысының деңгейiне оң ықпал ететiн кезек күттiрмейтiн басқа да мiндеттер бар.
1.4. 2004-2006 жылдарға арналған даму жоспары
2004-2006 жылдардағы қызметтiң негiзгi бағыттары "Астық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы  Заңына , Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы 28 наурыздағы N 394 қаулысына сәйкес Корпорацияға жүктелген негiзгі мiндеттер мен функциялардан туындайды.
1.4.1. Мақсаттары мен мiндеттерi
Корпорация қызметiнiң негiзгi мақсаты Қазақстанның азық-түлiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету астықтың баға демпингiн болдырмау, астықты өткiзу рыногын кеңейту болып табылады.
Негiзгi мақсаттарға қол жеткiзу үшiн Корпорацияның алдында мына мiндеттер тұр:
- мемлекеттiк астық ресурстарын сақтауды қамтамасыз ету;
- отандық ауыл шаруашылық тауарын өндiрушiлерден жыл сайын астық сатып алуды жүзеге асыру;
- әлемдiк рынокқа Қазақстан астығын шығару және дәстүрлi рыноктарда айқындаманы нығайту.
1.4.2. Алға қойылған мiндеттерге қол жеткiзу
жолдарын таңдау
1. Мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудың тиiмдiлiгiн мына жолдармен арттыру:
мемлекеттiк астық қорын жаңарту және отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге қолдау көрсету мақсатында мемлекеттiк астық ресурстарына екi деңгейлi астық сатып алу сұлбасын дамыту мен жетілдiру;
ауыл шаруашылық тауарын өндiрушiлерге несиелiк тұқымды беру және оны қалыптастыру тәртiбiн жетiлдiру;
тұқымдық материалдардың сапасын жақсарту бойынша жұмыстар жүргiзу (сапалы тұқымдық материалдарды сатып алу есебiнен);
мемлекеттiк азық-түлiктiк астық ресурстарын сақтау сенiмдiлiгiн арттыру, мемлекеттiк элеваторлар жүйесiн дамыту, олардың материалдық-техникалық базасын нығайту, оларға мемлекеттiк азық-түлiктiк астық ресурстарын және ауыл шаруашылық тауарын өндiрушiлердiң астығын орналастыру;
Қазақстан астығын сатудың тиiмдiлiгiн арттыру, оның iшiнде оны тасымалдау проблемаларын шешу жолымен.
2. Iшкi рынокта астық бағасын мына жолдармен реттеу:
астық пен одан өңделген өнiмдерге бағаның негiзсiз өсуiн болдырмау мақсатында, бағаға ықпалын тигізетiн iшкi рыноктағы астықты сатып алу мен сату көлемiн реттеу;
астықты өңдейтiн ұйымдарға астықты сату тәртiбiн, оның уақтылығын және тиiмдiлiгiн қамтамасыз ету мақсатында, жетiлдiру;
отандық ауыл шаруашылық тауарын өндiрушiлердi қолдауды жүзеге асыру және астық өндiрiсiн қаржыландыру жүйесiн кең түрде енгiзу.

3. Продвижение казахстанского зерна на международные рынки путем:
укрепления позиций на традиционных рынках сбыта зерна, а также обеспечения выхода на новые рынки;
обеспечения проведения мероприятий, направленных на укрепление имиджа Казахстана как зерновой державы на международном рынке зерна и участия в работе международных организаций, а также открытия представительств в некоторых странах - импортерах зерна.
1.4.3. Динамика развития производства
Государственной агропродовольственной программой Республики Казахстан на 2003-2005 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 5 июня 2002 года N 889, предусмотрен ежегодный закуп Корпорацией в государственные ресурсы зерна. Так, в 2003 году производился закуп на сумму 5,5 млн. тенге, в 2004 году планируется на сумму 6,2 млн. тенге и в 2005 году на сумму 6,2 млн. тенге. Ежегодные объемы закупа зерна в государственные ресурсы будут устанавливаться соответствующими решениями Правительства Республики Казахстан.
На хранение зерна государственного резерва всего с 2004 по 2006 годы планируется получить из республиканского бюджета и освоить 2478,5 млн. тенге.
Корпорацией не производилось капитальных вложений, так как ее деятельность не связана с производством продукции.
Социальные вопросы
В Корпорации проводится целенаправленная социальная политика, осуществляемая в соответствии с индивидуальным трудовым договором, заключенным между администрацией и работником.
В индивидуальном трудовом договоре Корпорации обозначены права и обязанности работодателя и работников, режим труда и отдыха, основные гарантии в оплате труда, социальная защита работников и пенсионеров, меры по охране труда, социальные гарантии и компенсации при утере полной или частичной трудоспособности работника. На постоянной основе проводятся обучающие семинары, работники постоянно проходят курсы повышения квалификации.
Мероприятия по охране окружающей среды, соблюдению техники безопасности труда
Работа по охране труда и технике безопасности проводится в соответствии с Законами Республики Казахстан "О труде" "Об охране труда" , иными нормативными актами и другими документами.
Корпорацией осуществляются мероприятия по улучшению условий труда. В рамках указанных мероприятий предусмотрены расходы по следующим статьям:
- обслуживание в медицинских учреждениях;
- проведение спортивно-оздоровительных мероприятий;
- проведение культурно-массовых мероприятий;
- оказание материальной помощи в связи с рождением ребенка, юбилеями и др.
Деятельность Корпорации не наносит ущерба окружающей среде.

3. Қазақстан астығын халықаралық рынокқа мына жолдармен шығару:
астықты өткiзудiң дәстүрлi рыногында өз айқындамамызды нығайту, сондай-ақ жаңа рыноктарға шығуды қамтамасыз ету;
халықаралық астық рыногында астық державасы ретiнде Қазақстанның беделiн нығайтуға және халықаралық ұйымдардың жұмысына қатысуға, сондай-ақ астықты импортқа алатын кейбiр елдерде өкiлдiктер ашуға арналған iс-шараларды өткiзудi қамтамасыз ету.
1.4.3 Өндiрiстiң даму серпiнi
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2002 жылғы 5 маусымдағы N 889  жарлығымен бекiтiлген 2003-2005 жылдарға арналған Мемлекеттiк азық-түлiктiк астық бағдарламасында Корпорацияның мемлекеттiк ресурсқа жыл сайын астық сатып алуы көзделген. Сонымен, 2003 жылы 5,5 млн.теңге сомасына астық сатып алынды, 2004 жылы 6,2 млн.теңге сомасына және 2005 жылы 6,2 млн.теңге сомасына сатып алу жоспарланып отыр. Мемлекеттiк ресурстарға астық сатып алудың жылдық көлемi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тиiстi шешiмдерiмен белгiленетiн болады.
Мемлекеттiк астық қорын сақтауға 2004 жылдан бастап 2006 жылға дейін республикалық бюджеттен 2478,5 млн.теңге алып игеру жоспарланып отыр.
Корпорацияның қызметi өнiм өндiрумен байланысты болмағандықтан Корпорацияда капиталдық салым салу жүргiзiлген жоқ.
Әлеуметтiк мәселелер
Корпорацияда әкiмшiлiк пен қызметкерлер арасында жасалған жеке еңбек шарттарына сәйкес жүзеге асырылатын мақсатты әлеуметтiк саясат жүргiзiледi.
Корпорацияның жеке еңбек шарттарында жұмыс берушi мен қызметкердiң құқықтары, мiндеттерi, еңбек және демалыс режимi, еңбекке ақы төлеудiң негiзгi кепiлдiгi, қызметкерлер мен зейнеткерлердi әлеуметтiк қорғау, еңбектi қорғау шаралары, әлеуметтiк кепiлдiктер, қызметкер толық және жартылай еңбек ету қабiлетiнен айырылғанда өтемақы төлеу шаралары көрсетiлген. Yнемi оқыту семинарлар болып тұрады, қызметкерлер үнемi бiлiктiлiгiн арттыру курстарынан өтiп отырады.
Қоршаған ортаны қорғау, еңбектiң техника қауiпсiздiгiн сақтау iс шаралары
Еңбектi қорғау және техника қауiпсiздiгiн сақтау жөнiндегi жұмыстар " Еңбек туралы ", " Еңбектi қорғау туралы " Қазақстан Республикасының Заңдарына, басқа да нормативтiк кесiмдер мен басқа да құжаттарға сәйкес жүргiзiледi.
Корпорация еңбек жағдайын жақсарту iс-шараларын жүзеге асырады. Аталған шаралар шеңберiнде мына баптар бойынша шығындар қаралған:
- медицина мекемелерiнде қызмет көрсету;
- спорттық сауықтыру шараларын өткiзу;
- мәдени-көпшiлiк шараларын өткізу;
- бала туу, мерейтойға байланысты материалдық көмектер көрсету.
Корпорацияның қызметi қоршаған ортаға зиянын тигiзбейдi.

1.4.4. Ценовая и тарифная политика и ее обоснование.
Ценовая политика Корпорации определяется схемой реализации и уровнем запасов зерна государственных ресурсов, соответствующими решениями Правительства Республики Казахстан и преследует основные цели - регулирование внутренних цен на зерно во избежание демпинга цен, поддержка отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей.
Ежегодно постановлением Правительства Республики Казахстан устанавливаются закупочные цены на зерновые культуры, закупаемые в государственные ресурсы зерна. В 2002 году государственная закупочная цена составляла на пшеницу мягких сортов 3 класса - 11600 тенге (в весенне-летний период) и 10822 тенге (в осенний период) за тонну, закупочная цена на пшеницу твердых сортов 3 класса - 15460 тенге, на ячмень 2 класса - 6184 тенге.
Так, на 2003 год цены на зерно, закупаемое в целях обновления государственного резерва продовольственного зерна, определены постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2003 года N 205 "О некоторых вопросах государственных закупок зерна урожая 2003 года и утверждении Правил государственных закупок услуг по хранению государственных ресурсов зерна, Правил государственных закупок услуг по перемещению государственных ресурсов зерна" и составляют 14700 тенге за тонну пшеницы мягкой 3 класса и 16905 тенге за тонну пшеницы твердой 3 класса.
Для закупа зерна за счет привлеченных кредитных средств, в целях производства высококачественного зерна устанавливаются дифференцированные цены на продовольственную мягкую пшеницу в зависимости от качественных показателей. В 2002 году они были установлены в диапазоне от 9585 тенге до 12368 тенге, в 2003 году в диапазоне от 9847 тенге до 12120 тенге за тонну.
Уровень цен на пшеницу мягких сортов, складывающийся на момент начала уборки урожая у сельхозтоваропроизводителей, с учетом нормы их рентабельности 25 % обычно не превышает 55 долларов США за тонну.
Как и в прошлые годы, Корпорация ежегодно планирует в целях поддержки отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей закупать зерно по ценам, превышающим рыночные - не ниже 65-70 долларов США за тонну. В зависимости от конъюнктуры рынка зерна, закупочные цены могут быть изменены.
Как правило, основная доля зерна, предназначенного для реализации, приходится на закуп предшествующего года. Соответственно, реализация зерна будет планироваться по цене, не ниже закупочной. Так в 2003 году средняя реализационная цена на зерно урожая 2002 года составила порядка 81 доллара США за тонну.
Реализационные цены Корпорации на зерно зависят от структуры затрат и условий поставки зерна. При условии поставки EXW (франко-элеватор) реализационная цена состоит из закупочной цены на зерно, затрат на его хранение и комиссионного вознаграждения Корпорации.
При условии поставки DAF (поставка до границы) - закупочной стоимости, затрат на хранение зерна хлебоприемными предприятиями, затрат, связанных с отгрузкой (на погрузку, транспортировку, сертификацию, таможенное оформление и другое), комиссионного вознаграждения Корпорации.
В соответствии с действующей политикой Корпорации реализация зерна производится по следующим условиям оплаты: 100 % предоплата, реализация с отсрочкой платежа, банковские аккредитивы.

1.4.4. Баға мен тариф саясаты және оның негiзi
Корпорацияның баға саясаты Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тиiстi шешiмдерiне сәйкес мемлекеттiк астық ресурстарының запас деңгейiмен және сату сұлбасымен анықталады және негiзгi мақсатты - баға демпингiн болдырмау үшiн астықтың iшкi бағасын реттеудi, ауыл шаруашылық тауарын өндiрушiлердi қолдауды көздейдi.
Жыл сайын Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қаулысымен мемлекеттік астық ресурстарына дәндi дақылдарды сатып алу бағасы белгiленедi. 2002 жылы 3-сыныпты жұмсақ сортты бидайға мемлекеттiк сатып алу бағасы бiр тоннаға - 11600 теңге (көктемгi-жазғы кезең) және 10822 теңге (күз кезiнде), 3 сыныпты қатты сортты бидайға сатып алу бағасы - 15460 теңге, 2-сыныпты арпаға баға - 6184 теңгенi құрады.
Сонымен 2003 жылға мемлекеттік азық-түлiктiк астық ресурстарын жаңарту мақсатында сатып алынатын астық бағасы "2003 жылғы егiннiң астығын мемлекеттiк сатып алудың кейбiр мәселелерi және Мемлекеттiк астық ресурстарын сақтау қызметін мемлекеттiк сатып алу ережелерiн, Мемлекеттiк астық ресурстарын орналастыру қызметiн мемлекеттiк сатып алу ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 26 ақпандағы N 205  қаулысымен анықталды және 3-сыныпты жұмсақ бидайдың бiр тоннасына 14700 теңгенi және 3-сыныпты қатты бидайдың бiр тоннасына 16905 теңгенi құрады.
Жоғары сапалы астық өндiру мақсатында тартылған кредиттiк қаржылар есебiнен астық сатып алу үшiн сапалық көрсеткiштерiне сәйкес азық-түлiктiк жұмсақ бидайға дифференциалды баға белгiленедi. 2002 жылы 9585 теңгеден 12368 теңгеге дейiнгi, 2003 жылы 9847 теңгеден 12120 теңгеге дейiнгi диапазонда белгiлендi.
Ауыл шаруашылық тауарларын өндiрушiлер егiнді жинай бастаған сәтте қалыптасқан жұмсақ сортты бидайдың баға деңгейi олардың рентабелдiлiгi 25% нормасын ескергенде әдетте бiр тоннаға 55 АҚШ долларынан аспайды.
Корпорация өткен жылғыдай отандық ауылшаруашылық тауарын өндiрушiлердi қолдау мақсатында жыл сайын астықты сатып алуды рыноктық бағадан артық - бiр тоннаға 65-70 АҚШ долларынан төмен емес бағамен сатып алуды жоспарлап отыр. Астық рыногының конъюнктурасына қарай сатып алу бағасы өзгеруi мүмкін.
Әдеттегідей сатуға арналған астықтың негiзгi үлесi алдыңғы жылғы сатып алынған астықтан алынады. Соған орай астықты сатып алу бағасынан кем емес бағамен сату жоспарланады. Сонымен 2003 жылы 2002 жылғы егін астығын сату бағасы бiр тоннаға 81 АҚШ долларын құрады.
Корпорацияның астықты сату бағасы шығынның құрылымы мен астықты жеткiзу шарттарына байланысты болады. EXW жеткiзу шарты кезiнде (франко-элеватор) сату бағасы астықты сатып алу бағасынан, оны сақтауға кеткен шығындардан және Корпорацияның комиссиялық сыйақысынан тұрады.
DAF жеткiзу шарты кезiнде (шекараға дейiн жеткiзу) - сатып алу бағасынан, астық қабылдау кәсiпорындарының астықты сақтауына кеткен шығындардан, тиеуге байланысты (тиеуге, тасымалдауға, сертификат алуға, кедендiк рәсiмдеуге және т.б.) шығындардан, Корпорацияның комиссиялық сыйақысынан тұрады.
Корпорацияның қолданылып отырған саясатына сәйкес астықты сату мынадай төлем талаптары бойынша жүргiзiледi: алдың ала 100% төлеу, төлеу мерзiмiн, банктiк аккредитивтердi ұзарта отырып сату.

1.4.5. Финансовые результаты и отношения с бюджетом.
Общий доход на 2004 год запланирован в размере 31058,6 млн. тенге, в том числе:
доходы от управления государственными ресурсами зерна - 7813,2 млн. тенге;
доход по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 23245,4 млн. тенге.
Общие расходы на 2004 год запланированы в размере 30584,4 млн. тенге, в том числе:
расходы от управления государственными ресурсами зерна - 7793,9 млн. тенге;
расходы по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 22790,4 млн. тенге
В 2004 году планируется получить чистого дохода в размере 331,9 млн. тенге. Из них чистый доход от собственной деятельности составит 318,5 млн. тенге.
В 2004 году планируется перечислить в бюджет дивиденды на государственный пакет акций в размере 159,2 млн. тенге.
В 2004 году планируется перечислить в бюджет: налог на землю, который составит 280,0 тыс. тенге, налог на имущество - 2249,4 тыс. тенге, налог на транспорт - 1158,4 тыс. тенге, социальный налог - 38486,78 тыс. тенге, индивидуальный подоходный налог - 53750,80 тыс. тенге, прочие налоги - 203,8 тыс. тенге.
Общий доход на 2005 год запланирован в размере 31403,0 млн. тенге, в том числе:
доходы от управления государственными ресурсами зерна - 7899,9 млн. тенге;
доход по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 23503,1 млн. тенге.
Общие расходы на 2005 год запланированы в размере 30923,50 млн. тенге, в том числе:
расходы от управления государственными ресурсами зерна - 7880,4 млн. тенге;
расходы по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 23043,1 млн. тенге.
В 2005 году планируется получить чистого дохода в размере 335,6 млн. тенге. Из них чистый доход от собственной деятельности составит 321,9 млн. тенге. В 2005 году планируется перечислить в бюджет дивиденды на государственный пакет акций в размере 160,9 млн. тенге.
В 2005 году планируется перечислить в бюджет: налог на землю в размере 283,1 тыс. тенге, налог на имущество - 2274,1 тыс. тенге, налог на транспорт - 1171,1 тыс. тенге, социальный налог - 40154,21 тыс. тенге, индивидуальный подоходный налог - 56081,29 тыс. тенге, прочие налоги - 206,0 тыс. тенге. Общий доход на 2006 год запланирован в размере 32010,8 млн. в тенге, в том числе:
доходы от управления государственными ресурсами зерна - 8052,8 млн.тенге;
доход по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 23958,0 млн. тенге.
Общие расходы на 2006 год запланированы в размере 31522,1 млн. тенге, в том, числе:
расходы от управления государственными ресурсами зерна - 8032,9 млн. тенге;

1.4.5. Қаржылық нәтиже және бюджетпен қатынас
2004 жылға арналған жалпы табыс 31058,62 млн.теңге мөлшерiнде жоспарланды, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан түскен табыстар - 7813,2 млн. теңге;
дербес қаржылық-шаруашылық қызметiнен түскен табыс - 21245,4 млн. теңге;
2004 жылға арналған жалпы шығындар 30584,4 млн.теңге мөлшерiнде жоспарланды, оның iшiнде:
мемлекеттік астық ресурстарын басқару шығындары - 7793,9 млн.теңге;
дербес қаржылық-шаруашылық қызмет бойынша шығындар - 22790,4 млн.теңге;
2004 жылы 331,9 млн.теңге мөлшерiнде таза табыс алу жоспарланып отыр. Оның iшiнде өзiнiң қызметiнен түсетiн таза табыс - 318,5 млн.теңге.
2004 жылы бюджетке мемлекеттiк акциялар пакетiне 159,2 млн.теңге мөлшерiнде дивидендтер аудару жоспарланып отыр.
2004 жылы бюджетке 280,0 мың теңге жер салығын, 2249,4 мың теңге мүлiк салығын, 1158,4 мың теңге көлiк салығын, 38486,78 мың теңге әлеуметтiк салықтарды, 53750,80 мың теңге жеке табыс салығын, 203,8 мың теңге басқа салықтарды аудару жоспарланып отыр.
2005 жылға арналған жалпы табыс 31403,0 млн.теңге мөлшерiнде жоспарланды, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан түскен табыстар - 7899,9 млн.теңге;
дербес қаржылық-шаруашылық қызметiнен түскен табыс - 23503,1 млн. теңге;
2005 жылға арналған жалпы шығындар 30923,50 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланды, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқару шығындары - 7880,4 млн.теңге;
дербес қаржылық-шаруашылық қызмет бойынша шығындар - 23043,1 млн.теңге;
2005 жылы 335,6 млн.теңге мөлшерiнде таза табыс алу жоспарланып отыр. Оның iшiнде дербес қызметтен түскен 321,9 млн.теңгенi құрайды.
2005 жылы бюджетке мемлекеттiк акциялар пакетiне 160,9 млн.теңге мөлшерiнде дивидендтер аудару жоспарланып отыр.
2005 жылы бюджетке 283,1 мың теңге жер салығын, 2274,1 мың теңге мүлiк салығын, 1171,1 мың теңге көлiк салығын, 40154,21 мың теңге әлеуметтiк салықтарды, 56081,29 мың теңге жеке табыс салығын, 206,0 мың теңге басқа салықтарды аудару жоспарланып отыр.
2006 жылы 32010,8 млн.теңге мөлшерiнде жалпы табыс жоспарланып отыр, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан түскен табыстар - 8052,8 млн.теңге;
дербес қаржылық-шаруашылық қызметiнен түскен табыс - 23958,0 млн.теңге;
2006 жылға арналған жалпы шығындар 31522,1 млн.теңге мөлшерiнде жоспарланды, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан түскен табыстар - 8032,9 млн.теңге;

расходы по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 23489,1 млн. тенге.
В 2006 году планируется получить чистого дохода в размере 342,1 млн. тенге. Из них чистый доход от собственной деятельности составит 328,2 млн. тенге.
В 2006 году планируется перечислить в бюджет дивиденды на государственный пакет акций в размере 164,1 млн. тенге.
В 2006 году планируется перечислить в бюджет: налог на землю в размере 288,5 тыс. тенге, налог на имущество - 2317,3 тыс. тенге, налог на транспорт - 1193,4 тыс. тенге, социальный налог - 41822,88 тыс. тенге, индивидуальный подоходный налог - 58411,78 тыс. тенге, прочие налоги - 209,9 тыс. тенге.
Анализируя прогнозные показатели 2004-2006 годов можно отметить, что общий доход в 2006 году составит 32010,8 млн. тенге, который возрос по сравнению с 2004 годом на 3 % и 2 % по сравнению с 2005 годом. Запланировано получить чистый доход в размере 342,1 млн. тенге в 2006 году, что по сравнению с 2004 и 2005 годом больше на 3 % и 2 % соответственно. Также наблюдается рост чистой прибыли и дивидендов в 2004-2006 годах по сравнению с 2003 годом. Рост расходов в основном связан с увеличением объемов реализации на экспорт.
2. Инвестиционный план развития
2.1. Инвестиционная политика и ее обоснование
Основной целью инвестиционной политики Корпорации является расширение рынков сбыта казахстанского зерна, что позволит увеличить объем его экспорта. Для достижения поставленной цели необходимо обеспечить реализацию следующих задач:
увеличение объемов экспортной отгрузки в морских портах путем приобретения зерновых терминалов в портах Черного и Балтийского морей, что будет способствовать ускорению оборота вагонов-зерновозов, повышению эффективности и производительности системы транспортировки через морские порты и обеспечению долгосрочной экономии затрат для экспортеров казахстанского зерна;
повышение уровня сертификации качества зерна и продуктов его переработки путем создания испытательных аккредитованных лабораторий, что позволит обеспечить подтверждение безопасного и достоверного качества зерна и продуктов его переработки, что в свою очередь заметно скажется на реализационных ценах на зерно и продукты его переработки, как на внутреннем, так и на внешнем рынках.
Инвестиционные потребности Корпорации на 2004-2006 годы составляют 9387,2 млн. тенге.
2.2. Инвестиционная программа
Приобретение пакетов акций зерновых терминалов в портах Черного и Балтийского морей.
В последние годы наблюдается тенденция к сокращению спроса на казахстанское зерно на традиционных рынках сбыта из-за увеличения объемов внутреннего производства в таких странах как Россия, Узбекистан и другие. Хороший урожай последних лет в России, на Украине позволил увеличить экспортный потенциал этих стран. Совокупный российский экспорт зерна в 2002/2003 маркетинговом году составил 17 млн. тонн, экспорт зерновых Украины за этот же период составил 9,6 млн. тонн. Казахстан является глубоко материковой страной без прямого выхода на морские порты мирового океана. Транзит через ряд других государств, высокий тариф, нехватка вагонов зерновозов приводят к увеличению экспортной цены казахстанского зерна и, как следствие, к снижению его конкурентоспособности и проблематичности расширения географии экспорта. Тенденция к обеспечению продовольственной безопасности и увеличению экспортного потенциала, наблюдаемая в странах ближнего зарубежья, ставит перед Казахстаном задачу поиска новых рынков сбыта зерна и принятия мер по поддержанию конкурентоспособности казахстанского зерна. Высокопротеиновое казахстанское зерно может быть востребовано в странах Европейского Союза, однако вследствие введения ограничений на поставки на европейский рынок, перспективным направлением сбыта зерна вероятнее всего станут рынки стран Африки и Среднего Востока. В настоящее время большая часть экспортируемого из стран СНГ зерна отгружается через порты на Черном и Балтийском морях. Вместе с тем, порты указанных морей в последние годы уже не справляются с экспортными отгрузками зерна в связи с ограниченными мощностями, а транспортировка зерна по железной дороге экономически не выгодна вследствие того, что она обходится гораздо дороже, чем транспортировка морским путем.

дербес қаржылық-шаруашылық қызметiнен түскен табыс - 23489,1 млн.теңге;
2006 жылы 342,1 млн.теңге мөлшерiнде таза табыс алу жоспарланып отыр. Оның iшiнде дербес қызметтен түскен таза табыс 328,2 млн.теңгенi құрады.
2006 жылы бюджетке мемлекеттiк акциялар пакетiне 164,1 млн.теңге мөлшерiнде дивидендтер аудару жоспарланып отыр.
2006 жылы бюджетке 288,5 мың теңге жер салығын, 2317,3 мың теңге мүлiк салығын, 1193,4 мың теңге көлiк салығын, 41822,88 мың теңге әлеуметтiк салықтарды, 58411,78 мың теңге жеке табыс салығын, 209,9 мың теңге басқа салықтарды аудару жоспарланып отыр.
2004-2006 жылдардағы болжамдық көрсеткiштердi талдай отырып мынаны атап өтуге болады: 2006 жылы жалпы табыс 32010,8 млн.теңгенi құрайды, бұл 2004 жылмен салыстырғанда 3%-ға, 2005 жылмен салыстырғанда 2%-ға артық. Сондай-ақ 2003 жылмен салыстырғанда 2004-2006 жылдары таза табыс пен дивидендтердiң өсуi байқалып отыр. Шығындардың өсуi негiзiнен экспортқа сату көлемiнiң өсуiне байланысты.
2. Инвестициялық даму жоспары
2.1. Инвестициялық саясат және оның негiзi
Корпорацияның инвестициялық саясатының негiзгi мақсаты қазақстан астығын экспортқа шығару көлемiн ұлғайтуға мүмкiндiк беретiн оны өткiзудiң рыноктарын кеңейту болып табылады. Алға қойылған мақсаттарға қол жеткiзу үшiн мына мiндеттердi iске асыру қажет:
Астық тасушы вагондардың айналымын жеделдетуге, теңiз порттары арқылы тасымалдау жүйесiнiң тиiмдiлiгi мен өнiмдiлiгiн көтеруге және қазақстан астығын экспортқа шығару шығындарын ұзақ мерзiмдi үнемдеудi қамтамасыз етуге мүмкiндiк беретiн Қара және Балтық теңiздерi портындағы астық терминалдарын сатып алу жолымен теңiз порттарында экспортқа тиеу көлемiн ұлғайту.
Сынақтық тiркелген зертханалар құра отырып астық пен одан өңделген өнiмдерiнiң сапа сертификаты деңгейiн көтеру, соның нәтижесiнде астық пен одан өңделген өнiмдердiң қауiпсiз және сенiмдi сапасын куәландыру қамтамасыз етiледi, бұл өз кезегiнде iшкi және сыртқы рынокта астық пен одан өңделген өнiмдердiң сатылу бағасына бiршама әсерiн тигiзедi.
Корпорацияның 2004-2006 жылдарға арналған инвестициялық қажеттiлiгi 9387,2 млн.теңгенi құрайды.
2.2. Инвестициялық бағдарлама
Қара және Балтық теңiздерi порттарындағы астық терминалдарының, акциялар пакетiн сатып алу
Соңғы жылдары Ресей, Өзбекстан секiлдi және басқа елдерде iшкi өндiрiс көлемiнiң өсуi себептi дәстүрлi рыноктерде қазақстан астығына деген сұраныстың қысқару жәйi байқалып отыр. Ресейде, Украинадағы егiннiң бiтiк шығуы бұл елдердiң экспорттық әлеуетiн көбейтуге мүмкiндiк бердi. 2002/2003 маркетингтiк жылда Ресейдiң астықты экспортқа шығару жиынтығы 17 млн. тоннаны құрайды. Украинаның астық экспорты осы кезеңде 9,6 млн. тоннаны құрады. Қазақстан әлемдiк мұхиттардың теңiз порттарына тiкелей шыға алмайтын шалғайда жатқан материктiк ел болып табылады. Басқа мемлекеттер арқылы өту, жоғары тариф, астық таситын вагондардың жетiспеуi қазақстан астығының экспорттық бағасының өсуiне, соның салдарынан қазақстан астығының бәсекелестiк қабiлетiнiң төмендеуiне, қазақстан астығы экспортының географиясын кеңейтудiң проблемалылығына әкеп соқтырады. Таяу шет елдерде байқалып отырған азық-түлiк қауiпсiздігін қамтамасыз ету және экспорттық әлеуеттi ұлғайту үрдiсi Қазақстанның алдына астықты өткiзудiң жаңа рыноктарын iздеу, сондай-ақ қазақстан астығының бәсекелестiк қабiлеттiгiне қолдау көрсету бойынша шаралар қабылдау мiндеттерiн қойып отыр. Жоғары протеиндi қазақстан астығы Еуропалық одақ елдерiнде керек болуы мүмкiн, алайда еуропа рыногына жеткiзуге шек қойылу салдарынан астықты өткiзудiң перспективтi бағыты Африка мен Орталық Шығыс елдерiнiң рыногы болуы мүмкiн. Қазiргi кезде ТМД елдерiнен экспортқа шығарылып жатқан астықтың басым көпшiлiгi Қара және Балтық теңiздерiндегi порттар арқылы өткiзiлуде. Сонымен қатар аталған теңiз порттарының күш-қуатының шектеулiлiгiне байланысты соңғы жылдары астықты экспортқа тиеп жiберуге шамасы келмейдi, астықты темiржолмен тасу экономикалық жағынан тиiмсiз, ол теңiз жолымен тасымалдаудан әлденеше есе қымбатқа түседi.

Государственной агропродовольственной программой Республики Казахстан на 2003-2005 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 5 июня 2002 года N 889, предусмотрено осуществление мер по увеличению экспорта казахстанского зерна на существующих рынках сбыта стран-импортеров. В соответствии с данной Программой в 2002 году Правительством Республики Казахстан было принято решение о закупе Корпорацией зерна за счет привлеченных кредитных средств для экспортных целей до 1 млн. тонн. Объем закупа зерна в 2003 году составит порядка до 2,4 млн. тонн.
Корпорация ежегодно реализует порядка 300-400 тысяч тонн зерна из государственных ресурсов. В 2003 году Корпорация планирует увеличить объемы экспорта зерна, в том числе, зерна, закупленного за кредитные средства.
Приобретение зернового терминала в порту Черного моря создаст возможность увеличения объемов отгрузки более 1 млн. тонн зерна через порт в Балтийском море, объемы увеличатся до 750 тыс. тонн зерна. Емкость единовременного хранения в зерновом терминале порта Черного моря составляет до 50 тыс. тонн зерна, порта Балтийского моря до 25-30 тыс. тонн.
Выполнение программы позволит обеспечить:
- расширение географии экспорта казахстанского зерна;
- усиление конкурентоспособности казахстанского зерна;
- динамичный рост зерновой отрасли экономики Казахстана;
- наращивание объемов экспорта зерна.
Финансирование данного проекта планируется осуществлять за счет привлеченных кредитных средств. Залоговым обеспечением кредита будут приобретаемые терминалы.
Создание испытательных аккредитованных лабораторий.
В целях повышения достоверности определения качества зерна, реализуемого Корпорацией как на внутреннем рынке, так и поставляемого на экспорт, определения безопасности зерна, осуществления мониторинга и контроля качества зерна, а также для перехода на систему сертификации по ИСО необходимо создать испытательные аккредитованные лаборатории (далее - ИАЛ) по определению качественных показателей зерна и продуктов его переработки.
Для создания пяти ИАЛ в 2004 году потребуются денежные средства в размере 235000 тыс. тенге, в том числе: для приобретения лабораторно-технологического оборудования 186465 тыс. тенге, затраты на строительство зданий для лабораторий составят 21749 тыс. тенге, фонд оплаты труда - 6840 тыс. тенге, затраты на содержание лабораторий - 19946 тыс. тенге. Финансирование данного проекта планируется осуществлять за счет привлеченных кредитных средств. Залоговым обеспечением кредита будет приобретаемое оборудование для лаборатории.

Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2002 жылғы 5 маусымдағы N 889  жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының 2003-2005 жылдарға арналған Мемлекеттiк аграрлық азық-түлiктiк бағдарламасында импортшы елдердегi өткiзу рыноктарында қазақстанның астығын экспортқа шығаруды ұлғайту шараларын жүзеге асыру көзделген. Осы бағдарламаға сәйкес 2002 жылы Республика Үкiметi Корпорацияның тартылған кредиттiк қаржылардың есебiнен экспорттық мақсат үшiн 1 млн.тоннаға дейiн астық сатып алуы туралы шешiм қабылдады. 2003 жылы астықты сатып алу көлемi шамамен 2,4 млн.тоннаны құрайды.
Корпорация жыл сайын мемлекеттiк ресурстардан 300-400 мың тонна астық сатады. Корпорация 2003 жылы астық экспортының, оның iшiнде кредиттiк қаржыға сатып алынатын астықтың көлемiн ұлғайтуды жоспарлап отыр.
Қара теңiз портынан астық терминалын сатып алу 1 миллионнан аса көлемде астықты асыруға мүмкiндiк бередi, Балтық теңiзiндегі порттар арқылы көлем 750 мың тоннаға дейiн көбейедi. Қара теңiздiң астық терминалында бiр уақытта сақтау сыйымдылығы 50 мың тоннаға дейiнгi астықты, Балтық теңiзi портында 25-30 мың тоннаға дейiнгi астықты құрайды.
Бағдарламаны орындау мыналарды қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi:
- қазақстан астығының географиясын кеңейтуге;
- қазақстан астығының бәсекелестiк қабiлеттiгiн күшейтуге;
- Қазақстан экономикасындағы астық саласының динамикалық өсуiне;
- астық экспорты көлемiн өсiруге;
Осы жобаны қаржыландыруды кредиттiк қаржыларды тарту есебiнен жүзеге асыру жоспарланып отыр. Кредитке берiлетiн кепiлдiк сатып алынатын терминалдар болады.
Сынақтық тiркелген зертханаларды құру
Корпорацияның iшкi рынокта сататын және экспортқа шығаратын астық сапасын анықтаудың дұрыстығын көтеру, астық қауiпсiздiгiн анықтау, астық сапасына мониторинг пен мемлекеттiк бақылау орнатуды жүзеге асыру мақсатында, сондай-ақ ИСО бойынша сертификация жүйесiне көшу үшiн астық пен одан өңделген өнiмдердiң сапалық көрсеткiшiн анықтайтын сынақтық тiркелген зертханалар (бұдан әрi - СТЗ) ашу қажет.
2004 жылы бес СТЗ құру үшiн 235000 мың теңге мөлшерiнде ақша қаражаты қажет болады, оның iшiнде: зертханалық-техникалық құрал-жабдықтар сатып алу үшін - 186468 мың теңге, зертхана үшiн үймерет құрылысының шығындары 21745 мың теңгенi құрайды, еңбекақы қоры - 6840 мың теңге, зертхананы қамтамасыз ету шығындары 19946 мың теңге. Осы жобаны қаржыландыруды тартылған кредиттiк қаржылар есебiнен жүзеге асыру жоспарланып отыр. Кредитке берiлетiн кепiлдiк зертханаға сатып алынған құрал-жабдықтар болады.

Следует отметить, что часть зерна будет проходить проверку на качество 2 раза, при предварительном исследовании с целью формирования партий зерна и при перемещении из одного хлебоприемного предприятия на другое. Также необходимо учесть, что на хлебных базах Корпорации хранятся существенные объемы давальческого зерна (до 120 тыс. тонн в год), которое также необходимо проверять на достоверность качества и безопасность.
Заключение
Решение задач, стоящих перед Корпорацией и изложенных в настоящем Плане, позволит создать эффективно действующую модель обеспечения продовольственной безопасности страны, условия для развития зернового производства в Казахстане, экспорта зерна, стабилизировать зерновой рынок, обеспечить развитие смежных с сельским хозяйством отраслей.
Приложение 1
к Плану развития ЗАО
"Продовольственная контрактная
корпорация" на 2004-2006 годы
Прогноз важнейших показателей развития на 2004-2006 годы
(по собственной деятельности)
Закрытое акционерное общество
"Продовольственная контрактная корпорация"
форма 1 НК
____________________________________________________________________
N ! Показатели   !Един. !    2002 г.  !    2003 г.  !  2003г. в %
п/п!              !измер.!     отчет   !    оценка   !   к 2002 г.
--------------------------------------------------------------------
А !      Б       !  1   !      2      !       3     !     4
--------------------------------------------------------------------
1.   Объем          тыс.   401,2/3986,02 1213/14334,49  302,34/359,62
произведенной  тн/млн.
продукции      тг
(работ, услуг)
- всего:
1.1  в том числе
по видам
2.   Экспорт всего: тыс.    380,8/24,17   618,22/49,99  163,64/206,83
тн/млн.
$
2.1  в т.ч. в        "                    237,29/19,19
страны СНГ
2.2  дальнее
зарубежье       "      380,8/24,17   380,93/30,80  100,83/127,43
2.3  по видам
продукции
3.   Импорт всего:
3.1  в т.ч. в
страны СНГ
3.2  дальнее
зарубежье
3.3  по видам
продукции:
4    Инвестиции в   тыс.    27300,00      75659,00        277
основной       тенге
капитал за
счет всех
источников
финансирования
- всего:
4.1  за счет заемных  "
средств
4.1.1 в т.ч. средств  "
государственного
бюджета
4.2  за счет          "     27300,00      75659,00        277
собственных
средств
5    Доходы, всего    "    4942229,85    10619814,34      215
6    Расходы, всего   "    4338111,48    10184843,15      235
7    Доход от         "    4884472,82    10592510,78      217
основной
деятельности
8    Себестоимость    "    3578133,07    7740422,13       216
реализованной
готовой
продукции
(товаров,
работ, услуг):
9    Валовый доход    "    1306339,75    2852088,65       218
10   Расходы периода, "     749839,35    2444421,02       326
всего

Астықтың жартысы сапалық тексеруден 2 рет бiр астық қабылдау кәсiпорнынан екiншi кәсiпорынға ауыстырған кезде, астық партиясын қалыптастыру мақсатында алдын ала зерттеу кезiнде өтетiндiгiн атап өткен жөн. Сонымен қатар Корпорацияның Астық базаларында сапасы мен қауiпсiздiгiнiң сенiмдiлiгi тексерiлуi тиiс бiраз көлемде берушiлер астығының (бiр жылда 120 мың тоннадай) сақталып отырғанын ескерген жөн.
Қорытынды
Осы жоспарда баяндалған Корпорацияның алдында тұрған мiндеттердi шешу елдiң азық-түлiктiк қауiпсiздiгін қамтамасыз етудiң тиiмдi қызмет ететiн моделiн жасауға, Қазақстанда астық өндiрiсiн дамытуға, астықты экспортқа шығаруға жағдай туғызуға, астық рыногын тұрақтандыруға, ауыл шаруашылығымен шектес салаларды дамытуды қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы"
ЖАҚ-тың 2004-2006 жылдарға арналған
даму жоспарына
1 қосымша
2004-2006 жылдарға арналған аса маңызды
көрсеткiштер болжамы
(өз қызметi бойынша) "Азық-түлiк келiсім-шарт корпорациясы"
жабық акционерлiк қоғамы
1 ҰК нысан
__________________________________________________________________
Р.с. | Көрсеткiштер | Өлшем |  2002 ж.   |  2003 ж.  |  2003 ж.
N   |              |бірлігі|  есеп      |  бағалау  |  2002 ж.
|              |       |            |           |  %-бен
__________________________________________________________________
А          Б           1         2           3           4
__________________________________________________________________
1.  Өндiрiлген     мың тн/ 401,2/3986,02
өнiмнің көле.  млн.тг.             1213/14334,49
мi (жұмыс,                                     302,34/359,62
қызмет) -
барлығы:
1.1 оның iшiнде      "
түрлерi
бойынша
2.  Экспорт,         "     380,8/24,17 618,22/49,99
барлығы:                                       163,64/206,83
2.1  оның iшiнде     "                 237,29/19,19
ТМД елдерi
2.2   алыс шет ел    "     380,8/24,17 380,93/30,80
10083/127,43
2.3  өнiм түрлері    "
бойынша:
3.  Импорт, барлығы:
3.1  оның iшінде     "
ТМД елдерi
3.2   алыс шет ел    "
3.3  өнiм түрлерi    "
бойынша:
4.  Қаржыландыру.  мың     27300,00    75659.00    277
дің барлық     теңге
көздері есебi.
нен негізгі
капиталға
инвестиция
салу
4.1  қарыз қара.     "
жаты есебiнен
4.1.1   оның iшінде    "
мемлекеттiк
бюджет
қаражат
есебінен
4.2  өз қаражаты     "     27300,00    75659,00    277
есебiнен
5.  Кiрiстер,        "     4942229,85  10619814,34 215
барлығы
6.  Шығыстар,        "     4338111,48  10184843,15 235
барлығы
7.  Негiзгi          "     4884472,82  10592510,78 217
қызметтен
түскен табыс
8.  Сатылған дайын   "     3578133,07   7740422,13  216
өнiмнiң (та.
уарлардың,
жұмыстың
қызмет көрсе.
тулердің)
өзiндiк құны
9.  Жалпы табыс      "     1306339,75  2852088,65  218
10.  Кезеңнiң         "     749839,35   2444421,02  326
шығыстары,
барлығы:

10.1 общие и          "     264362,89     406862,74       154
административные
расходы
10.2 расходы по       "     458034,08     976655,77       213
реализации готовой
продукции
(товаров, работ,
услуг)
10.3 расходы в виде   "      27442,38     1060892,51     3866
вознаграждения
11   Налогооблагаемый "     546361,34      434971,19       80
доход
12   Корпоративный    "     179608,17      130491,36       73
подоходный налог
13   Чистый доход     "     366753,17      304479,83       83
(убыток)
14   Дивиденды, всего "     183376,59      152239,92       83
14.1 в т.ч. на        тыс.  183376,59      152239,92       83
государственный  тенге
пакет акций
15   Нормативы        %
отчислений от
прибыли*
16   Рентабельность   "          8,45            2,99       35
деятельности
17   Расходы на       тыс.   16128,03        17000,00      105
амортизацию      тенге
нематериальных
активов и
основных средств
18   Численность      чел.     215,00          239,00       111
работников
компании, всего
18.1 Численность       "        92,00           95,00       103
сотрудников
центрального
аппарата
19   Фонд заработной   тыс.  143082,89       214624,34       150
платы             тенге
20   Среднемесячная    "         55,46           74,83       135
заработная
плата работников,
в целом по
компании
20.1 в том числе       "         87,37           90,65       104
работников
центрального
аппарата
21   Тарифы (цены) на  тенге   12813,00       13273,70       104
единицу продукции за
(работ, услуг)    единицу
21.1 изменение тарифов  %        108,65         103,60        95
(цен) к
предыдущему
периоду
22   Кредиторская      тыс.   4814801,00     4736384,05       98
задолженность     тенге
23   Дебиторская        "     3679088,66     3619168,65       98
задолженность
___________________________________________________________________
(продолжение таблицы)
_________________________________________________________________________

10.1  жалпы ашық      "     264362,89   406862,74   154
әкiмшiлiк
шығындар:
10.2  Дайын өнімді    "     458034,08   976665,77   213
сату шығын.
дары (тауар.
ларды, жұмыс.
ты, қызмет
көрсетулерді)
10.3  сыйақы түрін.   "     27442,38    1060892,51  3866
дегі шығындар
11.  Салық салына.    "     546361,34   434 971,19  80
тын табыс
12.  Корпоративтiк    "     179608,17   130491,36   73
табыс салығы
13.  Таза табыс       "     366753,17   304479,83   83
(зиян)
14.  Дивидендтер,     "     183376,59   152239,92   83
барлығы
14.1  оның ішінде   мың     183376,59   152239,92   83
мем.акциялар  теңге
пакетiне
15.  Пайдадан ақша    %
аудару норма.
тивтері
16.  Қызметтің        "     8,45        2,99        35
тиімділігі
17.  Материалдық    мың     16128,03    17000,00    105
емес активтер  теңге
мен негiзгi
қаржыны амор.
тизациялау
шығындары
18.  Компания қыз.  адам    215,00      239,00      111
меткерлерiнiң
саны
18.1 Орталық аппа.    "     92,00       95,00       103
рат қызмет.
керлерiнiң
саны
19.  Жалақы қоры    мың     143082,89   214624,34   150
теңге
20.  Жалпы компания   "     55,46       74,83       135
бойынша қыз.
меткерлердің
орташа
жалақысы
20.1 оның ішінде    теңге   87,37       90,65       104
орталық
аппарат
қызметкерлерi
21.  Өнiм (жұмыс,   бip     12813,00    13273,70    104
қызмет) бiрлi. бiрлiк
гiнiң тарифi   үшiн
(бағасы)       теңге
21.1  алдағы          %     108,65      103,6       95
кезеңге
тарифтың
(бағаның)
өзгеруі
22.  Кредиторлық    мың     4814801,00  4736384,05  98
берешек        теңге
23.  Дебиторлық       "     3679088,66  3619168,65  98
берешек
__________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
__________________________________________________________________

N !      2004 г.  !    2005 г.    !   2006 г.     !2006г. в % !2006г. в!
п/п!     прогноз   !    прогноз    !   прогноз     !к 2002г.   !% к     !
!               !               !               !           ! 2003г. !
-------------------------------------------------------------------------!
А !    5          !       6       !      7        !       8   !     9  !
-------------------------------------------------------------------------!
1    1500,0/23152,50 1500,0/23409,25 1500,0/23862,33 373,88/     180,98/
598,6       166,46
1.1
2     1200/131,4       1220/133,84    1280/140,44    338,80/     207,05/
581,05      280,94
2.1   200,0/21,4       120,00/12,84   120,00/12,84
2.2   1000/110,00       1100/121,00    1160/127,60   307,04/     304,5/
527,93      414,29
2.3
3
3.1
3.2
3.3
4     4817634,42      4724001,21       79166,37         290         105
4.1   4740823,00      4646338,00
4.1.1
4.2     76811,42        77663,21       79166,37         290         105
5    23245365,53     23503141,93    23958041,45         485         226
6    22790420,77     23043152,12    23489148,61         541         231
7    23217646,09     23475115,09    23929472,16         490         226
8    18867972,68     19077206,56    19446442,81         543         251
9     4349673,41      4397908,54     4483029,35         343         157
10    3922448,09      3965945,56     4042705,79         539         165
10.1   526609,22       532448,98      542754,45         205         133
10.2  2310350,00      2335970,32     2381182,65         520         244
10.3  1085488,87      1097526,25     1118768,70        4077         105
11     454944,76       459989,81      468892,84          86         108
12     136483,43       137996,94      140667,85          78         108
13     318461,33       321992,87      328224,99          89         108
14     159230,67       160996,43      164112,49          89         108
14.1   159230,67       160996,43      164112,49          89         108
15
16          1,40            1,40           1,40          17          47
17      27262,80        27565,13       28098,65         174         165
18        290,00          290,00         290,00         135         121

Р.с.|  2004 ж. |  2005 ж. |  2006 ж. |   2006 ж.   |  2006 ж.
N  |  болжам  | болжам   | болжам   |   2002 ж.   |  2003 ж.
|          |          |          |   %-бен     |  %-бен
__________________________________________________________________
1        5          6         7             8            9
__________________________________________________________________
1.  1500,0/23152,50
1500,0/23409,25
1500,0/23862,53
373,88/598,6  180,98/166,46
1.1
2.  1200/131,4
1220/133,84 1280/140,44
338,80/581,05 207,05/280,94
2.1 200,0/21,4
120,00/12,84
120,00/12,84
2.2 1000/110,00
1100/121,00 1160/127,60
307,04/527,93 304,5/414,29
2.3
3.
3.1
3.2
3.3
4.  4817634,42
4724001,21  79166,37   290           105
4.1 4740823,00
646338,00
4.1.1
4.2 76811,42  77 663,21   79166,37   290           105
5.  23245365,53
23503141,93 23958041,45
485           226
6.  22790420,77
23043152,12 23489148,61
541           231
7.  23217646,09
23475115,09  23929472,16
490           226
8.  18867972,68
19077206,56 19446442,81
543           251
9.  4349673,41
4397908,54  4483029,35 343           157
10.  3922448,09
3965945,56  4042705,79 539           165
10.1 526609,22 532448,98   542754,45  205           133
10.2 2310350,00
2335970,32  2381182,65 520           244
10.3 1085488,87
1097526,25  2228768,70 4077          105
11.  454944,76 459989,81   468892,84  86            108
12.  136483,43 137996,94   140667,85  78            108
13.  318461,33 321992,87   328224,99  89            108
14.  159230,67 160996,43   164112,49  89            108
14.1 159230,67 160996,43   164112,49  89            108
15.
16.  1,40      1,40        1,40       17            47
17.  27262,80  27565,13    28098,65   174           165
18.  290,00    290,00      290,00     135           121

18.1      117,00          117,00         117,00         127         123
19     268754,05       280406,49      292058,92         204         136
20         77,23           80,58          83,92         151         112
20.1       92,22           93,64          95,78         110         106
21      15435,00        15606,16       15908,21         124         120
21.1      116,28          101,11         101,11          93          98
22    4808527,64      4861851,17     4955951,52         103         105
23    3674295,06      3715040,67     3786944,68         103         105
________________________________________________________________________
* - для РГП
Приложение 2
к Плану развития ЗАО
"Продовольственная контрактная
корпорация"
на 2004-2006 годы
Прогноз важнейших показателей развития
на 2004-2006 годы
(по управлению государственными ресурсами)
Закрытое акционерное общество
"Продовольственная контрактная корпорация "
форма 1 НК
______________________________________________________________________

18.1 117,00    117,00      117,00     127           123
19.  268754,05 280406,49   292058,92  204           136
20.  77,23     80,58       83,92      151           112
20.1 92,22     93,64       95,78      110           106
21.  15435,00  15606,16    15908,21   124           120
21.1 116,28    101,11      101,11     93            98
22.  4808527,64
4861851,17  4955951,52 103           105
23.  3674295,06
3715040,67  3786944,68 103           105
__________________________________________________________________
* РМК үшін
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы"
ЖАҚ-тың 2004-2006 жылдарға арналған
даму жоспарына
2 қосымша
2004-2006 жылдарға арналған аса маңызды
көрсеткiштер болжамы
(мемлекеттік ресурстарды басқару бойынша) "Азық-түлiк келiсім-шарт корпорациясы"
жабық акционерлiк қоғамы
1 ҰК нысан
__________________________________________________________________

N ! Показатели   !Единица!    2002 г.  !    2003 г.  !  2003г. в % !
п/п!              !измер. !     отчет   !    оценка   !   к 2002г.  !
---------------------------------------------------------------------!
А !      Б       !   1   !      2      !       3     !     4       !
---------------------------------------------------------------------!
1.   Объем          тыс.    416,3/5192,63  437/6721,57  104,97/129,44
произведенной  тн/млн.
продукции      тг
(работ, услуг)
- всего:
1.1  в том числе
по видам
2.   Экспорт всего: тыс.     86,70/9,58     365/37,93  424,42/395,93
тн/млн.
$
2.1  в т.ч. в        "       27,4/3,08      146/15,17
страны СНГ
2.2  дальнее
зарубежье       "      59,30/6,50      219,22/76  615,51/583,54
2.3  по видам
продукции
3.   Импорт всего:
3.1  в т.ч. в
страны СНГ
3.2  дальнее
зарубежье
3.3  по видам
продукции:
4    Инвестиции в   тыс.
основной       тенге
капитал за
счет всех
источников
финансирования
- всего:
4.1  за счет заемных  "
средств
4.1.1 в т.ч. средств  "
государственного
бюджета
4.2  за счет          "
собственных
средств
5    Доходы, всего    "    6403386,06     7043601,47      131
6    Расходы, всего   "    6384130,25     7026522,85      110
7    Доход от         "    5368557,25     6599412,99      123
основной
деятельности
8    Себестоимость    "    4712483,32     4879731,65      104
реализованной
готовой
продукции
(товаров,
работ, услуг):
9    Валовый доход    "     656073,93    1719681,34       262
10   Расходы периода, "    1671646,93    1715229,28       103
всего
10.1 общие и          "
административные
расходы
10.2 расходы по       "     1671646,93   1715229,28       103
реализации готовой
продукции
(товаров, работ,
услуг)
10.3 расходы в виде   "
вознаграждения
11   Налогооблагаемый "      19255,81       17078,62       89
доход
12   Корпоративный    "      20652,92        5123,59       25
подоходный налог
13   Чистый доход     "      -1397,10       11955,03
(убыток)
14   Дивиденды, всего "
14.1 в т.ч. на
государственный
пакет акций
15   Нормативы        %
отчислений от
прибыли*
16   Рентабельность   "       -0,02            0,17
деятельности
17   Расходы на       тыс.
амортизацию      тенге
нематериальных
активов и
основных средств
18   Численность      чел.
работников
компании, всего
18.1 Численность       "
сотрудников
центрального
аппарата
19   Фонд заработной   тыс.
платы             тенге
20   Среднемесячная    "
заработная
плата работников,
в целом по
компании
20.1 в том числе       "
работников
центрального
аппарата
21   Тарифы (цены) на  тенге   12813,00       13243,20       103
единицу продукции за
(работ, услуг)    единицу

Р.с. | Көрсеткiштер | Өлшем |  2002 ж.   |  2003 ж.  |  2003 ж.
N   |              |бірлігі|  есеп      |  бағалау  |  2002 ж.
|              |       |            |           |  %-бен
__________________________________________________________________
А          Б           1         2           3           4
__________________________________________________________________
1.  Өндiрiлген     мың тн/ 416,3/5192,63
өнiмнің көле.  млн.тг.             437/6721,57 104,97/129,44
мi (жұмыс,
қызмет) -
барлығы:
1.1 оның iшiнде      "
түрлерi
бойынша
2.  Экспорт,         "     86,70/9,58  365/37,93   424,42/395,93
барлығы:
2.1  оның iшiнде     "     27,4/3,08   146/15,17
ТМД елдерi
2.2   алыс шет ел    "     59,30/6,50  219/22,76   615,51/583,54
2.3  өнiм түрлері    "
бойынша:
3.  Импорт, барлығы:
3.1  оның iшінде     "
ТМД елдерi
3.2   алыс шет ел    "
3.3  өнiм түрлерi    "
бойынша:
4.  Қаржыландыру.  мың
дің барлық     теңге
көздері есебi.
нен негізгі
капиталға
инвестиция
салу
4.1  қарыз қара.     "
жаты есебiнен
4.1.1   оның iшінде    "
мемлекеттiк
бюджет
қаражат
есебінен
4.2  өз қаражаты     "
есебiнен
5.  Кiрiстер,        "     6403386,06  7043601,47  131
барлығы
6.  Шығыстар,        "     6384130,25  7026522,85  110
барлығы
7.  Негiзгi          "     5368557,25  6599412,99  123
қызметтен
түскен табыс
8.  Сатылған дайын   "     4712483,32  4879731,65  104
өнiмнiң (та.
уарлардың,
жұмыстың,
қызмет көрсе.
тулердің)
өзiндiк құны
9.  Жалпы табыс      "     656073,93   1719681,34  262
10.  Кезеңнiң         "     1671646,93  1715229,28  103
шығыстары,
барлығы:
10.1  жалпы ашық      "
әкiмшiлiк
шығыстар:
10.2  Дайын өнімді    "     1671646,93  1715229,28  103
сату шығын.
дары (тауар.
рды, жұмыс.
ты, қызмет
көрсетулерді)
10.3  сыйақы түрін.   "
дегі шығыстар
11.  Салық салына.    "     19255,81    17078,62    89
тын табыс
12.  Корпоративтiк    "     20652,92    5123,59     25
табыс салығы
13.  Таза табыс       "     -1397,10    11955,03
(зиян)
14.  Дивидендтер,     "
барлығы
14.1  оның ішінде   мың
мем.акциялар  теңге
пакетiне
15.  Пайдадан ақша    %
аудару норма.
тивтері
16.  Қызметтің        "     0,02        0,17
тиімділігі
17.  Материалдық    мың
емес активтер  теңге
мен негiзгi
қаржыны амор.
тизациялау
шығындары
18.  Компания қыз.  адам
меткерлерiнiң
саны
18.1 Орталық аппа.    "
рат қызмет.
керлерiнiң
саны
19.  Жалақы қоры    мың
теңге
20.  Жалпы компания   "
бойынша қыз.
меткерлердің
орташа
жалақысы
20.1 оның ішінде    теңге
орталық
аппарат
қызметкерлерi
21.  Өнiм (жұмыс,   бip     12813,00    13243,20    103
қызмет) бiрлi. бiрлiк
гiнiң тарифi   үшiн
(бағасы)       теңге

21.1 изменение тарифов  %        108,65         103,36        95
(цен) к
предыдущему
периоду
22   Кредиторская      тыс.   1960722,43     1967109,15      100
задолженность     тенге
23   Дебиторская        "      872525,72      875367,82      100
задолженность
___________________________________________________________________
(продолжение таблицы)
_________________________________________________________________________
N !      2004 г.  !    2005 г.    !   2006 г.     !2006г. в % !2006г. в!
п/п!     прогноз   !    прогноз    !   прогноз     !к 2002г.   !% к     !
!               !               !               !           ! 2003г. !
-------------------------------------------------------------------------!
А !    5          !       6       !      7        !       8   !     9  !
-------------------------------------------------------------------------!
1       495/7656,89   495/7656,89     495/7656,89    118,85/     113,27/
147,46      113,92
1.1
2       100/11,0          100/11,0       100/11,0    115,34/     27,39/29
114,82
2.1
2.2      100/11,0         100/11,0       100/11,0    168,63/     27,39/29
169,23
2.3
3
3.1
3.2
3.3
4        85753,0
4.1
4.1.1    85753,0
4.2
5     7813253,02      7899897,05     8052798,29         126         114
6     7793954,20      7880384,22     8032907,79         126         114
7     7457336,68      7540033,83     7685969,96                     116
8     5514096,77      5575244,61     5683152,57         121         116
9     1943239,91      1964789,21     2002817,39         305         116
10    1938209,09      1959702,60     1997632,33         120         116
10.1
10.2  1938209,09      1959702,60     1997632,33         120         116
10.3
11      19298,82        19512,83       19890,50         103         116
12       5789,65         5853,85        5967,15          29         116
13      13509,17        13658,98       13923,35                     116
14
14.1
15
16          0,17            0,17           0,17                     102
17
18

21.1  алдағы          %     108,65     103,36       95
кезеңге
тарифтың
(бағаның)
өзгеруі
22.  Кредиторлық    мың     1960722,43  1967109,15  100
берешек        теңге
23.  Дебиторлық       "     872525,72   875367,82   100
берешек
__________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
__________________________________________________________________
Р.с.|  2004 ж. |  2005 ж. |  2006 ж. |   2006 ж.   |  2006 ж.
N  | болжам   | болжам   | болжам   |   2002 ж.   |  2003 ж.
|          |          |          |   %-бен     |  %-бен
__________________________________________________________________
1        5          6         7             8            9
__________________________________________________________________
1.  495/7656,89
495/7656,89 495/7656,89
118,85/147,46 113,27/113,92
1.1
2.  100/11,0  100/11,0    100/11,0   115,34/114,82 27,39/29
2.1
2.2 100/110,0 100/110,0   100/110,0  168,63/169,23 27,39/29
2.3
3.
3.1
3.2
3.3
4.  85753,00
4.1
4.1.1 85753,00
4.2
5.  7813253,02
7899897,05  8052798,05 126           114
6.  7793954,20
7880384,22  8032907,79 126           114
7.  7457336,68
7540033,83  7685969,96               116
8.  5514096,77
5575244,61  5683152,57 121           116
9.  1943239,91
1964789,21  2002817,39 305           116
10.  1938209,09
1959702,60  1997632,33 120           116
10.1
10.2 1938209,09
1959702,60  1997632,33 120           116
10.3
11.  19298,82  19512,83    19890,50   103           116
12.  5789,65   5853,85     5967,15    29            116
13.  13509,17  13658,98    13923,35                 116
14.
14.1
15.  0,17      0,17        0,17                     102
16.
17.
18.

18.1
19
20
20.1
21      15435,00        15606,16       15908,21         124         120
21.1      116,55          101,11         101,94          94          99
22    1199936,58      1213243,12     1236725,24          63          63
23     533974,37       539895,81      550345,41          63          63
________________________________________________________________________
* - для РГП
Приложение 3
к Плану развития ЗАО
"Продовольственная
контрактная корпорация"
на 2004-2006 годы
Прогноз доходов и расходов на 2004 год
(собственная деятельность)
Закрытое акционерное общество
"Продовольственная контрактная корпорация"
форма 2 НК
тыс.тенге
________________________________________________________________________
N  !     Наименование показателей     ! 2002 г. отчет !2003 г. оценка!
п/п !                                  !               !              !
-----------------------------------------------------------------------!
А  !                 Б                !        1      !       2      !
-----------------------------------------------------------------------!
1     Доход от основной деятельности      4884472,82      10592510,78
2     Себестоимость реализованной готовой 3578133,07       7740422,13
продукции (товаров, работ, услуг)
3     Валовый доход (стр.1-стр.2)         1306339,75       2852088,65
4     Расходы периода, в том числе         722397,97       2444421,02
4.1   общие и административные расходы     264363,89        406862,74
4.2   расходы по реализации готовой
продукции (товаров, работ, услуг)    458034,08        976665,77
4.3   расходы в виде вознаграждения         27442,38       1060892,51
5     Доход (убыток) от основной
деятельности (стр.3-стр.4)           583941,78        407667,63
6     Доход (убыток) от неосновной        - 37581,44         27303,56
деятельности
7     Доход (убыток) от обычной            546360,34         434971,19
деятельности до налогообложения
(стр.5 +(-) стр.6)
8     Корпоративный подоходный налог       179608,17         130491,36
9     Доход (убыток) от обычной            366752,17         304479,83
деятельности после налогообложения

18.1
19.
20.
20.1
21.  15435,00  15606,16    15908,21   124           120
21.1 116,55    101,11      101,94     94            99
22.  1199936,58
1213243,12  1236725,24 63            63
23.  533974,37
539895,81   550345,41  63            63
__________________________________________________________________
* РМК үшін
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы"
ЖАҚ-тың 2004-2006 жылдарға арналған
даму жоспарына
3 қосымша
2004 жылға арналған табыстар мен шығыстардың болжамы
(өз қызметi бойынша)
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы"
жабық акционерлiк қоғамы
2 ҰК нысан
мың теңге
___________________________________________________________________
Р\с|Көрсеткiштердiң|  2002 ж   |   2003 ж  |   2004 ж (болжам)
N |     атауы     |   есеп    |  бағалау  |-----------------------
|               |           |           | 1-тоқсан  | 1-жарты.
|               |           |           |           |  жылдық
___________________________________________________________________
А           Б            1          2           3           4
___________________________________________________________________
1 Негiзгі қызмет. 4884472,82  10592510,78 7739215,36  11608823,05
тен түскен
табыс
2 Сатылған дайын  3578133,07  7740422,13  6289324,23  9433986,34
өнiмнiң (тауар.
дың, жұмыстың,
қызмет көрсету.
дiң) өзiндiк
құны
3 Жалпы табыс     1306339,75  2852088,65  449891,14   2174836,71
(1-бет-2-бет)
4 Кезеңнiң шығыс. 722397,97   2444421,02  1307482,70  1961224,05
тары, оның
iшiнде
4.1 жалпы және      264363.89   406862,74   175536,41    263304,61
әкімшілік
шығыстары
4.2 Дайын өнiмдi    458034,08   976665,77   770116,67   115175,00
(тауарды,
жұмысты,
қызмет көрсе.
тулердi) сату
жөнiндегі
шығыстар
4.3 сыйақы түрiн.   27442,38    1060892,51  361829,62   542744,44
дегi шығыстар
5 Негiзгi қызмет. 583941,78   407667,63   142408,44   213612,66
тен түскен
табыс (зиян)
(3-бет-4-бет)
6 Негiзгi емес    -37581,44   27303,56    9239,81     13859,72
қызметтен
түскен табыс
(зиян)
7 Салық салын.    546360,34   434971,19   151648,25    227472,38
ғанға дейiнгi
жай қызметтен
түскен табыс
(зиян) (5-бет
+(-)6-бет)
8 Корпоративтiк   179608,17   130491,36   45494,48    68241,71
табыс салығы
9 Салық салын.    366752,17   304479,83   106153,78   159230,67
ғаннан кейiнгi
жай қызметтен
түскен табыс
(зиян)

(стр.7 (-) стр.8)
10    Доходы (убытки) от чрезвычайных
ситуаций и прекращенных операций
11    Чистый доход (убыток)                366752,16         304479,83
(стр.9 +(-) стр. 10)
------------------------------------------------------------------------
(продолжение таблицы)
------------------------------------------------------------------------
N  !                  2004 г. (прогноз)          !2003 г. в!2004г. в %!
п/п !---------------------------------------------!% к 2002 !к 2003 г. !
!1 квартал !1 полугодие!9 месяцев  !   год    !г.       !          !
------------------------------------------------------------------------!
А  !     3    !      4    !     5     !     6    !     7   !    8     !
------------------------------------------------------------------------!
1     7739215,36 11608823,05 13930587,65 23217646,09  216,86      219
2     6289324,23  9433986,34 11320783,61 18867972,68  216,33      244
3     1449891,14  2174836,71  2609804,05  4349673,41  218,33      153
4     1307482,70  1961224,05  2353468,85  3922448,09  338         160
4.1    175536,41   263304,61   315965,53   526609,22  154         129
4.2    770116,67  1155175,00  1386210,00  2310350,00  213         237
4.3    361829,62   542744,44   651293,32  1085488,87              102
5      142408,44   213612,66   256335,19   427225,32              105
6        9239,81    13859,72    16631,66    27719,44              102
7      151648,25   227472,38   272966,86   454944,76   79,61      105
8       45494,48    68241,71    81890,06   136483,43   72,65      105
9      106153,78   159230,67   191076,80   318461,33   83,02      105
10
11     106153,78   159230,67   191076,80   318461,33   83,02      105
-------------------------------------------------------------------------
Приложение 4
к Плану развития ЗАО
"Продовольственная
контрактная корпорация"

(7-бет-8-бет)
10 Төтенше жағдай.
лардан және
тоқтатылған
операциялардан
түскен табыс
(зиян)
11 Таза табыс      366752,17   304479,83   106153,78   159230,67
(зиян) (9-бет+
(-)10-бет)
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
Р-с |2004 ж (болжам)             |  2003 ж.    |  2004 ж.
N  |----------------------------|2002-ж-ға    | 2003-ж-ға
|9 ай          | 1 жыл       |%-бен        | %-бен
___________________________________________________________________
5              6              7              8
___________________________________________________________________
1  13930587,65     23217646,09    216,86         219
2  11320783,61     18867972,68    216,63         244
3  2609804,05      4349673,41     218,33         153
4  2353468,85      3922448,09     338            160
4.1  315965,53       526609,22      154            129
4.2  1386210,00      2310350,00     213            237
4.3  651293,32       1085488,87                    102
5  256335,19       427225,32                     105
6  16631,66        27719,44                      102
7  272966,86       454944,76      79,61          105
8  81890,06        136483,43      72,65          105
9  191076,80       318461,33      83,02          105
10
11  191076,80       318461,33      83,02          105
___________________________________________________________________
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы"

на 2004-2006 годы
Прогноз доходов и расходов на 2004 год
(по управлению государственными ресурсами)
Закрытое акционерное общество
"Продовольственная контрактная корпорация"
форма 2 НК
тыс.тенге
________________________________________________________________________
N  !     Наименование показателей     ! 2002 г. отчет !2003 г. оценка!
п/п !                                  !               !              !
-----------------------------------------------------------------------!
А  !                 Б                !        1      !       2      !
-----------------------------------------------------------------------!
1     Доход от основной деятельности      5368557,25       6599412,99
2     Себестоимость реализованной готовой 4712483,32       4879731,65
продукции (товаров, работ, услуг)
3     Валовый доход (стр.1-стр.2)          656073,93       1719681,34
4     Расходы периода, в том числе        1671646,93       1715229,28
4.1   общие и административные расходы
4.2   расходы по реализации готовой       1671646,93       1715229,28
продукции (товаров, работ, услуг)
4.3   расходы в виде вознаграждения
5     Доход (убыток) от основной        - 1015573,00          4452,06
деятельности (стр.3-стр.4)
6     Доход (убыток) от неосновной        1034828,81         12626,56
деятельности
7     Доход (убыток) от обычной             19255,81         17078,62
деятельности до налогообложения
(стр.5 +(-) стр.6)
8     Корпоративный подоходный налог        20652,92          5123,59
9     Доход (убыток) от обычной           -  1397,11         11955,03
деятельности после налогообложения

ЖАҚ-тың 2004-2006 жылдарға арналған
даму жоспарына
4 қосымша
2004 жылға арналған табыстар мен шығыстардың болжамы
(мемлекеттік ресурстарды басқару бойынша)
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы"
жабық акционерлiк қоғамы
2 ҰК нысан
мың теңге
___________________________________________________________________
Р\с|Көрсеткiштердiң|  2002 ж   |   2003 ж  |   2004 ж (болжам)
N |     атауы     |   есеп    |  бағалау  |-----------------------
|               |           |           | 1-тоқсан  | 1-жарты.
|               |           |           |           |  жылдық
___________________________________________________________________
А           Б            1          2           3           4
___________________________________________________________________
1 Негiзгі қызмет. 5368557,25  6599412,99  2485778,89  3728668,34
тен түскен
табыс
2 Сатылған дайын  4712483,32  4879731,65  1838032,26  2757048,39
өнiмнiң (тауар.
дың, жұмыстың
қызметтің
өзiндiк құны)
3 Жалпы табыс     656073,93   1719681,34  647746,64   971619,96
(1-бет-2-бет)
4 Кезеңнiң шығыс. 1671646,93  1715229,28  646069,70   969104,55
тары, оның
iшiнде
4.1 жалпы және
әкімшілік
шығындары
4.2 дайын өнiмдi    1671646,93  1715229,28  646069,70   969104,55
(тауарды,
жұмысты,
қызмет көрсе.
тулердi) сату
бойынша шығыстар
4.3 сыйақы түрiн.
дегi шығыстар
5 Негiзгi қызмет. -1015573,00 4452,06     1676,94     2515,41
тен түскен
табыс (зиян)
(3-бет-4-бет)
6 Негiзгi емес    1034828,81  12626,56    4756,00     7134,00
қызметтен
түскен табыс
(зиян)
7 Салық салын.    19255,81    17078,62    6432,94     9649,41
ғанға дейiнгi
жәй қызметтен
түскен табыс
(зиян) (5-бет
+(-)6-бет)
8 Корпоративтiк   20652,92    5123,59     1929,88     2894,82
табыс салығы
9 Салық салын.    -1397,11    11955,03    4503,06     6754,59
ғаннан кейiнгi
жай қызметтен
түскен табыс
(зиян)

(стр.7-стр.8)
10    Доходы (убытки) от чрезвычайных
ситуаций и прекращенных операций
11    Чистый доход (убыток)                - 1397,11         11955,03
(стр.9 +(-) стр. 10)
------------------------------------------------------------------------
(продолжение таблицы)
------------------------------------------------------------------------
N  !                  2004 г. (прогноз)          !2003 г. в!2004 г. в%!
п/п !---------------------------------------------!% к 2002 !к 2003 г. !
!1 квартал !1 полугодие!9 месяцев  !   год    !г.       !          !
------------------------------------------------------------------------!
А  !     3    !      4    !     5     !     6    !     7   !    8     !
------------------------------------------------------------------------!
1     2485778,89 3728668,34  4474402,01  7457336,68  122,93       113
2     1838032,26 2757048,39  3308458,06  5514096,77  103,55       113
3     647746,64  971619,96   1165943,95  1943239,91  262,12       113
4     646069,70  969104,55   1162925,45  1938209,09  103          113
4.1                                                  0            0
4.2   646069,70  969104,55   1162925,45  1938209,09  103          113
4.3                                                  0            0
5       1676,94    2515,41      3018,49     5030,82               113
6       4756,00    7134,00      8560,80    14268,00    1,22       113
7       6432,94    9649,41     11579,29    19298,82   88,69       113
8       1929,88    2894,82      3473,79     5789,65   24,81       113
9       4503,06    6754,59      8105,50    13509,17               113
10
11      4503,06    6754,59      8105,50    13509,17               113
-------------------------------------------------------------------------
Приложение 5 к
Плану развития ЗАО
"Продовольственная
контрактная корпорация"

(7-бет-8-бет)
10 Төтенше жағдай.
лардан және
тоқтатылған
операциялардан
түскен табыс
(зиян)
11 Таза табыс      -1397,11    11955,03    4503,06     6754,59
(зиян) (9-бет+
(-)10-бет)
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
Р-с |2004 ж (болжам)             |  2003 ж.    |  2004 ж.
N  |----------------------------|2002-ж-ға    | 2003-ж-ға
|9 ай          | 1 жыл       |%-бен        | %-бен
___________________________________________________________________
5              6              7              8
___________________________________________________________________
1  4474402,01      7457336,68     122,93         113
2  3308458,06      5514096,77     103,55         113
3  1165943,95      1943239,91     262,12         113
4  1162925,45      1938209,09     103            113
4.1                                 0              0
4.2  1162925,45      1938209,09     103            113
4.3                                 0              0
5  3018,49         5030,82                       113
6  8560,80         14268          1,22           113
7  11579,29        19298,82       88,69          113
8  3473,79         5789,65        24,81          113
9  8105,50         13509,17                      113
10
11  8105,50         13509,17                      113
___________________________________________________________________
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы"

на 2004-2006 годы
Прогноз движения денежных потоков в 2004 году
(собственная деятельность)
Закрытое акционерное общество
"Продовольственная контрактная корпорация"
форма 3 НК
тыс.тенге ________________________________________________________________________
N  !     Наименование показателей     ! 2002 г. отчет !2003 г. оценка!
п/п !                                  !               !              !
-----------------------------------------------------------------------!
А  !                 Б                !        1      !       2      !
-----------------------------------------------------------------------!
I     Движение денег от операционной
деятельности
I.1   Поступление денег:                  2199072,29       9058070,11
1.1   доход от реализации готовой
продукции (товаров, работ, услуг)   1949939,71       8798624,15
1.2   авансы полученные
1.3   вознаграждения                        88804,00         92480,23
1.4   дивиденды
1.5   роялти
1.6   прочие поступления                   160328,58        166965,73
I.2   Выбытие денег:                       869787,69       8730587,11
2.1   по счетам поставщиков и подрядчиков  279293,75       8115648,40
2.2   авансы выданные
2.3   по заработной плате                   74816,31         77913,49
2.4   в фонды социального страхования       36481,17         37991,39
и пенсионного обеспечения
2.5   по налогам                           157703,14        164231,60
2.6   выплата вознаграждений
2.7   прочие выплаты                       321493,32        334802,23
I.3   Увеличение (+)/ уменьшение (-)      1329284,60        327483,00
денег в результате операционной
деятельности
II    Движение денег от инвестиционной
деятельности
II.1  Поступление денег:
1.1   доход от выбытия нематериальных
активов
1.2   доход от выбытия основных средств
1.3   доход от выбытия других
долгосрочных активов
1.4   доход от выбытия финансовых
инвестиций
1.5   доход от получения займов,
предоставленных другим
юридическим лицам
1.6   прочие поступления
II. 2 Выбытие денег:                       41813,70
2.1   приобретение нематериальных активов   1292,46
2.2   приобретение основных средств        40521,24
2.3   приобретение других долгосрочных
активов
2.4   приобретение финансовых инвестиций
2.5   предоставление займов другим
юридическим лицам
2.6   прочие выплаты
II.3  Увеличение (+)/ уменьшение (-)     - 41813,70
денег в результате инвестиционной
деятельности
III   Движение денежных средств от
финансовой деятельности
III.1 Поступление денег:                  9065112,34        31529948,30

ЖАҚ-тың 2004-2006 жылдарға арналған
даму жоспарына
5 қосымша
2004 жылдағы ақша ағымы қозғалысының болжамы
(өз қызметi бойынша)
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы"
жабық акционерлiк қоғамы
3 ҰК нысан
мың теңге
___________________________________________________________________
Р\с |Көрсеткiштердiң|  2002 ж  |   2003 ж  |   2004 ж (болжам)
N  |     атауы     |   есеп   |  бағалау  |----------------------
|               |          |           | 1-тоқсан | 1-жарты.
|               |          |           |          |  жылдық
___________________________________________________________________
А         Б             1          2           3           4
___________________________________________________________________
І Операциялық
қызметтен түс.
кен ақша
қозғалысы
І.1 Ақша түсуi:    2199072,29  9058070,11  5229548,98 10459097,95
1.1 дайын өнiмдi  1 949939,71  8798624,15  5163699,53 10327399,06
(тауарды,
жұмысты,
қызмет
көрсетудi)
сатудан
түскен табыс
1.2 алынған
аванстар
1.3 сыйақылар      88804,00    92480,23    23472,22   46944,43
1.4 дивидендтер
1.5 роялти
1.6 басқа          160328,58   166965,73   42377,23   84754,46
түсiмдер
І.2 Ақшаның шығуы: 869787,69   8730587,11  4796129,65 9592259,29
2.1 жеткiзушiлер   279293,75   8115648,40  4640053,32 9280106,63
мен мердігер.
лердiң шоттары
бойынша
2.2 берiлген
аванстар
2.3 жалақы         74816,31    77913,49    19775,06   39550,13
бойынша
2.4 әлеуметтiк     36481,17    37991,39    9642,52    19285,03
сақтандыру мен
зейнетақымен
қамтамасыз ету
қорларына
2.5 салықтар       157703,14   164 231,60  41683,29   83366,57
бойынша
2.6 сыйақыларды
төлеу
2.7 басқа          321493,32   334802,23   84975,47   169950,93
төлемдер
І.3 Операциялық    1329284,60  327483,00   433419,33  866838,66
қызметтің
нәтижесiнде
ақшаның көбеюi
(+) азаюы (-)
II. Инвестициялық
қызметтен
түскен ақша
қозғалысы
ІІ.1 Ақшаның түсуi:
1.1 материалдық
емес актив.
тердiң шы.
ғуынан түскен
табыс
1.2 негiзгi
құралдардың
шығуынан
түскен табыс
1.3 басқа ұзақ
мерзiмдi
активтердiң
шығуынан
түскен табыс
1.4 қаржы инвес.
тицияларының
шығуынан
түскен табыс
1.5 басқа заңды
тұлғалар
ұсынған
қарыздарды
алудан
түскен табыс
1.6 басқа түсiмдер
II.2 Ақшаның шығуы: 41 813,70
2.1 материалдық    1292,46
емес актив.
тердi алу
2.2 негiзгi қара.  40521,24
жаттарды алу
2.3 басқа ұзақ
мерзiмдi
активтердi алу
2.4 қаржы инвес.
тицияларын алу
2.5 басқа заңды
тұлғаларға
қарыз беру
2.6 басқа төлемдер
ІІ.3 Инвестициялық   -41813,70
қызметтiң
нәтижесінде
ақшаның көбеюі
(+) азаюы (-)
ІІІ Қаржылық қыз.
меттен түскен
ақша қаржысы.
ның қозғалысы
ІІІ.1 Ақшаның түсуі: 9065112,34  31529948,30 8002551,45 16005102,90

1.1   от выпуска акций и других ценных
бумаг
1.2   получение банковских займов         2878324,83        29382314,00
1.3   прочие поступления                  6186787,51         2147634,30
III.2 Выбытие денег                       8389920,89        31192411,87
2.1   погашение банковских займов                           26650640,00
2.2   приобретение собственных акций
2.3   выплата дивидентов                    19636,30          183376,59
2.4   прочие выплаты                      8370284,59         4358395,28
III.3 Увеличение (+)/ уменьшение (-)       675191,45          337536,43
денег в результате финансовой
деятельности
Итого: Увеличение (+)/ уменьшение   1962662,35          665019,43
(-)денег
Деньги на начало периода              10781,87         1973444,22
Деньги на конец периода             1973444,22         2638463,66
------------------------------------------------------------------------
(продолжение таблицы)
------------------------------------------------------------------------

1.1 акция мен
басқа бағалы
қағаздар
шығарудан
түскен
1.2 банк қарыз.    2878324,83  29382314,00 7457464,80 1494929,59
дарын алу
1.3 басқа түсiмдер 6186787,51  2147634,30  545086,65  1090173,31
ІІI.2 Ақшаның шығуы: 8389920,89  31192411,87 7982330,31 15964660,62
2.1 банк қарызда.              26650640,00 6838075,00 13676150,00
рын өтеу
2.2 меншікті ак.
цияларын алу
2.3 дивиденттер    19636,30    183376,59   38059,95   76119,91
төлеу
2.4 басқа          8370284,59  4358395,28  1106195,36 2212390,71
төлемдер
ІІІ.3 Қаржылық қыз.  675191,45   337536,43   20221,14   40442,28
меттiң нәти.
жесiнде
ақшаның көбеюi
(+) азаюы (-)
Жиыны: Ақшаның 1962662,35  665019,43   453640,47  907280,94
көбеюi (+)
азаюы (-)
Кезеңнiң       10781,87    1973444,22  2638463,66 2638463,66
басындағы
ақша
Кезеңнiң       1973444,22  2638463,66  3092104,12 3545744,59
аяғындағы
ақша
__________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________

N  !                  2004 г. (прогноз)          !2003 г. в!2004 г. в%!
п/п !---------------------------------------------!% к 2002 !к 2003 г. !
!1 квартал !1 полугодие!9 месяцев  !   год    !г.       !          !
------------------------------------------------------------------------!
А  !     3    !      4    !     5     !     6    !     7   !    8     !
------------------------------------------------------------------------!
I
I.1   5229548,98 10459097,95 15688646,93 20918195,91   411,90   230,93
1.1   5163699,53 10327399,06 15491098,59 20654798,12   451,23   234,75
1.2
1.3     23472,22    46944,43    70416,65    93888,87   104,14   101,52
1.4
1.5
1.6     42377,23    84754,46   127131,69   169508,92   104,14   101,52
I.2   4796129,65  9592259,29 14388388,94 19184518,59  1003,76   219,74
2.1   4640053,32  9280106,63 13920159,95 18560213,26  2905,78   228,70
2.2
2.3     19775,06    39550,13    59325,19    79100,25   104,14   101,52
2.4      9642,52    19285,03    28927,55    38570,07   104,14   101,52
2.5     41683,29    83366,57   125049,86   166733,14   104,14   101,52
2.6
2.7     84975,47   169950,93   254926,40   339901,87   104,14   101,52
I.3    433419,33   866838,66  1300257,99  1733677,32    24,64   529,39
II
II.1
1.1
1.2
1.3
1.4
1.5
1.6
II.2
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6
II.3
III
III.1 8002551,45 16005102,90  24007654,34  32010205,79
1.1
1.2   7457464,80 14914929,59  22372394,39  29829859,18  1020,81 101,52
1.3    545086,65  1090173,31   1635259,96   2180346,61
III.2 7982330,31 15964660,62  23946990,93  31929321,24   933,87 102,36
2.1   6838075,00 13676150,00  20514225,00  27352300,00
2.2
2.3     38059,95    76119,91    114179,86    152239,81   933,87  83,02
2.4   1106195,36  2212390,71   3318586,07   4424781,43
III.3   20221,14    40442,28     60663,41     80884,55    49,99  23,96
Итого  453640,47   907280,94   1360921,40   1814561,87    33,88 272,86
Деньги
на
начало
периода
2638463,66  2638463,66   2638463,66   2638463,66   18303,36
133,70
Деньги
на
конец
периода
3092104,12  3545744,59   3999385,06   4453025,53     133,70
168,77
-------------------------------------------------------------------------
Приложение 6 к
Плану развития ЗАО
"Продовольственная
контрактная корпорация"

Р-с  |2004 ж (болжам)             |  2003 ж.    |  2004 ж.
N   |----------------------------|2002-ж-ға    | 2003-ж-ға
|9 ай          | 1 жыл       |%-бен        | %-бен
___________________________________________________________________
А      5              6              7              8
___________________________________________________________________
І
І.1  688646,93      20918195,91    411,90        230,93
1.1  15491098,59    20654798,12    451,23        234,75
1.2
1.3  70416,65       93888,87       104,14        101,52
1.4
1.5
1.6  127131,69      169508,92      104,14        101,52
І.2  14388388,94    19184518,59    1003,76       219,74
2.1  13920159,95    18560213,26    2905,78       228,70
2.2
2.3  59325,19       79100,25       104,14        101,52
2.4  28927,55       38570,07       104,14        101,52
2.5  125049,86      166733,14      104,14        101,52
2.6
2.7  254926,40      339901,87      104,14        101,52
І.3  1300257,99     1733677,32     24,64         529,39
ІІ.
ІІ.1
1.1
1.2
1.3
1.4
1.5
1.6
ІІ.2
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6
ІІ.3
ІІІ.
ІІІ.1  24007654,34    32010205,79
1.1
1.2  22372394,39    29829859,18    1020,81       101,52
1.3  1635259,96     2180346,61
ІІІ.2  23946990,93    31929321,24    933,87        102,36
2.1  20514225,00    27352300,00
2.2
2.3  114179,86      152239,81      933,87        83,02
2.4  3318586,07     4424781,43
ІІІ.3  60663,41       80884,55       49,99         23,96
1360921,40     1814561,87     33,88         272,86
2638463,66     2638463,66     18303,36      133,70
3999385,06     4453025,53     133,70        168,77
___________________________________________________________________
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы"

на 2004-2006 годы
Прогноз движения денежных потоков в 2004 году
(по управлению государственными ресурсами)
Закрытое акционерное общество
"Продовольственная контрактная корпорация"
форма 3 НК
тыс. тенге
______________________________________________________________
N  |   Наименование              | 2002 г.      | 2003 г.     |
п./|   показателей               | отчет        | оценка      |
п. |                             |              |             |
---|-----------------------------|--------------|-------------|
А |           Б                 |      1       |     2       |
--------------------------------------------------------------
I. Движение денег от операционной
деятельности
I.1  Поступление денег:            12318323,73    13286411,28
1.1  доход от реализации готовой
продукции (товаров, работ,
услуг)                         4549859,33     5196354,56
1.2  авансы полученные
1.3  вознаграждения
1.4  дивиденды
1.5  роялти
1.6  прочие поступления             7768464,40     8090056,72
I.2  Выбытие денег:                13605859,49    12831122,06
2.1  по счетам поставщиков         13605859,49    12831122,06
и подрядчиков
2.2  авансы выданные
2.3  по заработной плате
2.4  в фонды социального
страхования и пенсионного
обеспечения
2.5  по налогам
2.6  выплата вознаграждений
2.7  прочие выплаты
I.3  Увеличение (+)/уменьшение(-)
денег в результате
операционной деятельности     -1287535,76     455289,22
II   Движение денег от
инвестиционной деятельности
II.1 Поступление денег:
1.1  доход от выбытия немате-
риальных активов
1.2  доход от выбытия основных
средств
1.3  доход от выбытия других
долгосрочных активов
1.4  доход от выбытия финансовых
инвестиций
1.5  доход от получения займов,
предоставленных другим
юридическим лицам
1.6  прочие поступления
II.2 Выбытие денег:
2.1  приобретение нематериальных
активов
2.2  приобретение основных средств
2.3  приобретение других долгосрочных
активов
2.4  приобретение финансовых
инвестиций
2.5  предоставление займов другим
юридическим лицам
2.6  прочие выплаты
II.3 Увеличение (+)/уменьшение(-)
денег в результате
инвестиционной деятельности
III Движение денежных средств
от финансовой деятельности
III.1 Поступление денег:
1.1   от выпуска акций и других
ценных бумаг
1.2   получение банковских
займов
1.3   прочие поступления
III.2 Выбытие денег
2.1   погашение банковских займов

ЖАҚ-тың 2004-2006 жылдарға арналған
даму жоспарына
6 қосымша
2004 жылдағы ақша ағымы қозғалысының болжамы
(мемлекеттік ресурстарды басқару бойынша)
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы"
жабық акционерлiк қоғамы
3 ҰК нысан
мың теңге
___________________________________________________________________
Р\с |Көрсеткiштердiң|  2002 ж  |   2003 ж  |   2004 ж (болжам)
N  |     атауы     |   есеп   |  бағалау  |----------------------
|               |          |           | 1-тоқсан | 1-жарты.
|               |          |           |          |  жылдық
___________________________________________________________________
А         Б             1          2           3           4
___________________________________________________________________
І Операциялық
қызметтен түс.
кен ақша
қозғалысы
1.1 Ақша түсуi:    12318323,73 13286411,28 3372196,77 6744393,54
1.1 дайын өнiмдi   4549859,33  5196354,56  1318876,08 2637752,17
(тауарды,
жұмысты,
қызмет
көрсетудi)
сатудан
түскен табыс
1.2 алынған
аванстар
1.3 сыйақылар
1.4 дивидендтер
1.5 роялти
1.6 басқа          7768464,40  8090056,72  2053320,69 4106641,37
түсiмдер
І.2 Ақшаның шығуы: 13605859,49 12831122,06 3256640,75 6513281,50
2.1 жеткiзушiлер   13605859,49 12831122,06 3256640,75 6513281,50
мен мердігер.
лердiң шоттары
бойынша
2.2 берiлген
аванстар
2.3 жалақы
бойынша
2.4 әлеуметтiк
сақтандыру мен
зейнетақымен
қамтамасыз ету
қорларына
2.5 салықтар
бойынша
2.6 сыйақыларды
төлеу
2.7 басқа
төлемдер
І.3 Операциялық    -1287535,76 455289,22   115556,02  231112,04
қызметтің
нәтижесiнде
ақшаның көбеюi
(+) азаюы (-)
II. Инвестициялық
қызметтен
түскен ақша
қозғалысы
ІІ.1 Ақшаның түсуi:
1.1 материалдық
емес актив.
тердiң шы.
ғуынан түскен
табыс
1.2 негiзгi
құралдардың
шығуынан
түскен табыс
1.3 басқа ұзақ
мерзiмдi
активтердiң
шығуынан
түскен табыс
1.4 қаржы инвес.
тицияларының
шығуынан
түскен табыс
1.5 басқа заңды
тұлғалар
ұсынған
қарыздарды
алудан
түскен табыс
1.6 басқа түсiмдер
II.2 Ақшаның шығуы:
2.1 материалдық
емес актив.
тердi алу
2.2 негiзгi қара.
жаттарды алу
2.3 басқа ұзақ
мерзiмдi
активтердi алу
2.4 қаржы инвес.
тицияларын алу
2.5 басқа заңды
тұлғаларға
қарыз беру
2.6 басқа төлемдер
ІІ.3 Инвестициялық
қызметтiң
нәтижесінде
ақшаның көбеюі
(+) азаюы (-)
ІІІ Қаржылық қыз.
меттен түскен
ақша қаржысы.
ның қозғалысы
ІІІ.1 Ақшаның түсуі:
1.1 акция мен
басқа бағалы
қағаздар
шығарудан
түскен
1.2 банк қарыз.
дарын алу
1.3 басқа түсiмдер
ІІI.2 Ақшаның шығуы:
2.1 банк заемдарын
өтеу

1.1  Материалы                         7433,68
1.2  Оплата труда работников         143082,89        214624,34
1.3  Отчисления
от оплаты труда                  27032,50         40564,00
1.4  Амортизация основных
средств и нематериальных
активов                          16128,03         17000,00
1.5  Обслуживание и ремонт
основных средств и
нематериальных активов            9709,93         15212,20
1.6  Коммунальные расходы              2508,04          2803,60
1.7  Командировочные расходы,
всего                             8223,93         23876,70
1.7.1 в пределах
установленных норм                                23876,70
1.7.2 сверх норм
1.8  Представительские расходы           29,35
1.9  Расходы на повышение
квалификации работников            154,24
1.10 Расходы на содержание
Совета директоров
1.11 Расходы по налогам                1998,27           2800,00
1.12 Канцелярские и
типографские работы               3019,39           4406,20
1.13 Услуги связи                     18907,59          27408,00
1.14 Расходы на охрану                  926,87           1156,10
1.15 Консультационные
(аудиторские)
и информационные услуги            654,72            432,00
1.16 Банковские услуги                 4113,89           1214,20
1.17 Расходы на страхование                               200,10
1.18 Судебные издержки
1.19 Штрафы, пени и неустойка
за нарушение условий
договора
1.20 Штрафы и пени за сокрытие
(занижение) дохода
1.21 Убытки от хищений,
сверхнормативные потери,
порча, недостача ТМЗ
1.22 Расходы по аренде                  3927,89          4239,60
1.23 Расходы на социальную сферу        8230,26          3906,00
1.24 Расходы по созданию
резервов по
сомнительным требованиям
1.25 На проведение праздничных,
культурно-массовых и
спортивных мероприятий                              8019,60
1.26 Благотворительная помощь            484,73         19000,00
1.27 Прочие расходы                     7796,69         20000,10
2   Расходы по реализации
готовой продукции
(товаров, работ, услуг),
всего                           458034,08         976665,77
2.1  Материалы                        25088,81
2.2  Оплата труда работников
2.3  Отчисления
от оплаты труда
2.4  Амортизация основных
средств и нематериальных
активов
2.5  Ремонт и обслуживание
основных средств и
нематериальных активов

1.1   Материалдар       7433.68
1.2   Қызметкерлердiң 143082.89     214624,3  67188.51   134377,03
еңбекақысын
төлеу
1.3   Еңбекке төле.    27032,50     40564,00   9621,70   19243,39
нетiн ақыдан
аудару
1.4   Негізгi          16128,03     17000,00   6815,70   13631,40
құралдарды
және материал.
дық емес
активтердi
амортизациялау
1.5   Негізгi           9709,93     15212,20  14166,83   28333,65
құралдарды
және материалдық
емес активтердi
жөндеу мен
оларға қызмет
көрсету
1.6   Коммуналдық      2508,04      2803,60    1089,58    2179,15
шығыстар
1.7   Iссапар шығыс.   8223,93      23876,70   6205,90    12411,80
тары, барлығы
1.7.1 белгiленген                   23876,70   6205,90    12411,80
нормалар
шегiнде
1.7.2 нормадан
артық
1.8   Өкілеттік          29,35                   50,00      100,00
шығыстар
1.9   Қызметкерлердiң   154,24                   147,50     295,00
бiлiктiлiгiн
арттыруға
арналған
шығыстар
1.10  Директорлар
кеңесiн ұстауға
арналған
шығыстар
1.11  Салықтар         1998,27       2800,00     972,85    1945,70
бойынша
шығын
1.12  Кеңсе            3019,39       4406,20     742,58    1485,15
және
типографиялық
жұмыстар
1.13  Байланыс        18907,59      27408,00     6852,00   13704,00
қызметi
1.14  Күзетке           926,87       1156,10      189,95     379,90
арналған
шығыстар
1.15  Консуль.          654,72        432,00      185,60     371,20
тациялық
(аудиторлық)
және
ақпараттық
қызмет
1.16  Банктік          4113,89        1214,20    1468,75    2937,50
қызметтер
1.17  Сақтандыруға                    200,10       55,30     110,60
арналған
шығыстар
1.18  Сотқа бай.
ланысты
шығындар
1.19  Шарттың
талаптарын
бұзғаны үшiн
салынатын
айыппұл,
өсiмақы және
тұрақсыздық
айыбы
1.20  Табысты
жасырғаны
(төмендетiп
көрсеткенi)
үшiн
салынатын
айыппұл мен
өсiмақы
1.21  Ұрлаудан
келген зиян,
нормадан тыс
шығындар,
бүлiнулер,
TMK-ң
жетiспеуi
1.22  Жалға алуға         3927,89      4239,60   1059,90   2119,80
байланысты
шығыстар
1.23  Әлеуметтiк          8230,26      3906,00
салаға
жұмсалған
шығыстар
1.24  Күмән тудыратын
талаптар бойынша
қор құруға кеткен
1.25  Мерекелiк,                       8019,60
мәдени-көпшiлік
және спорттық
шараларды
өткізу шығыстары
1.26  Қайырымдылық         484,73     19000,00
көмек
1.27  Басқа шығындар      7796,69     20000,10    7863,18  15726,35
2     Дайын өнiмдi      458034,08    976665,77  577587,50 1155175,00
(тауарды,
жұмысты,
қызмет
көрсетудi)
сатуға
байланысты
шығындар
2.    Материалдар       25088,81
2.2   Қызметкерлер
еңбегіне
ақы төлеу
2.3   Еңбекке
төленетiн
ақыдан аудару
2.4   Негізгі құралдар
мен материалдық
емес активтерді
2.5   Негiзгi құралдар
мен материалдық
емес активтердi
жөндеу және
оларға қызмет
көрсету

2.6  Коммунальные расходы
2.7  Командировочные расходы,
всего                              2813,40          1600,13
2.7.1 в пределах
установленных норм
2.7.2 сверх норм
2.8  Расходы по погрузке,
транспортировке и
хранению                          312773,71        975065,64
2.9  Расходы на рекламу и
маркетинг
2.10 Расходы по аренде
2.11 Расходы на социальную
сферу
2.12 Прочие расходы                    117358,16
3   Расходы в виде вознаграждения,
всего                              27442,38       1060892,51
3.1  Расходы по
вознаграждению (процентам)
по займам банка                    27442,38       1060892,51

2.6   Коммуналдық
шығыстар
2.7   Iссапар           2813,40       1600,13     906,13  1812,25
шығыстары,
барлығы
2.7.1 белгіленген
нормалар шегiнде
2.7.2 нормадан артық
2.8   Тиеу, сақтау және 312773,71   975065,64   576681,38 1153362,75
тасымалдау
бойынша шығыстар
2.9   Жарнама мен
маркетинг бойынша
шығыстар
2.10  Жалға алу бойынша
шығыстар
2.11  Әлеуметтiк
салаларға
жұмсалған
шығыстар
2.12  Басқа шығыстар    17358,16
3     Сыйақы түрiндегі  27442,38    1060892,51   271372,22 542744,44
шығыстар
3.1   Банктердiң заемы  27442,38    1060892,51   271372,22 542744,44
бойынша сыйақыға
(пайыз) кеткен

3.2  Расходы по вознаграждению
(процентам) по займам
поставщиков
3.3  Расходы по вознаграждению
(процентам) по аренде
3.4  Прочие расходы*
--------------------------------------------------------------------
(продолжение таблицы)
_______________________________________________________________________
N  |            2004 г. (прогноз)                      |2003 г.|2004 г.
п./|---------------------------------------------------|в %    |в %
п. | 1 квартал  |1 полугодие | 9 месяцев |    год      |2002 г.|2003 г.
---|---------------------------------------------------|-------|-------
А |     3      |      4     |     5     |      6      |   7   |   8
-----------------------------------------------------------------------
980612,02   1961224,05   2941836,07  3922448,09     326     160
1   124675,80    249351,34    374027,42   526609,22     154     129
1.1
1.2   67188,51    134377,03    201565,54   268754,05     150     125
1.3    9621,70     19243,39     28865,09    38486,78     150      95
1.4    6815,70     13631,40     20447,10    27262,80     105     160
1.5   14166,83     28333,65     42500,48    56667,30     157     373
1.6    1089,58      2179,15      3268,73     4358,30     112     155
1.7    6205,90     12411,80     18617,69    24823,59     290     104
1.7.1  6205,90     12411,80     18617,69    24823,59             104
1.7.2
1.8      50,00       100,00       150,00      200,00
1.9     147,50       295,00       442,50      590,00
1.10
1.11    972,85      1945,70      2918,55     3891,40     140     139
1.12    742,58      1485,15      2227,73     2970,30     221      67
1.13   6852,00     13704,00     20556,00    27408,00     145     100
1.14    189,95       379,90       569,85      759,80     125      66
1.15    185,60       371,20       556,80      742,40      66     172
1.16   1468,75      2937,50      4406,25     5875,00      30     484
1.17     55,30       110,60       165,90      221,20             111
1.18
1.19
1.20
1.21
1.22   1059,90      2119,80      3179,70      4239,60    108     100
1.23                                          3906,00
1.24
1.25                                         14000,00
1.26                                         10000,00
1.27   7863,18      15726,35    23589,53     31452,70    257     157
2   577587,50    1155175,00  1732762,50   2310350,00    213     237
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6
2.7     906,13      1812,25      2718,38       3624,50     57    227
2.7.1
2.7.2
2.8   576681,38   1153362,75   1730044,13   2306725,50    312    237
2.9
2.10
2.11

3.2   Жеткiзушілердiң
қарызы бойынша
сыйақыға (пайыз)
3.3   Жалға алу
бойынша сыйақыға
(пайыз) арналған
шығыстар
3.4   Басқа шығыстар
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________________________________
Р/с |2004 ж (болжам)             |  2003 ж.    |  2004 ж.
N   |----------------------------|2002-ж-ға    | 2003-ж-ға
|9 ай          | 1 жыл       |%-бен        | %-бен
___________________________________________________________________
5              6              7              8
___________________________________________________________________
2941836,07     3922448,09        326        160
1     374027,42      526609,22        154        129
1.1
1.2   201565,54      268754,05        150        125
1.3    28865,09       38486,78        150         95
1.4    20447,10       27262,80        105        160
1.5    42500,48       56667,30        157        373
1.6    3268,73         4358,30        112        155
1.7    18617,69       24823,69        290        104
1.7.1  18617,80       24823,69                   104
1.7.2
1.8      150,00        200,00
1.9      442,50        590,00
1.10
1.11    2918,55       3891,40         140        139
1.12    2227,73       2970,30         221         67
1.13   20556,00      27408,00         145        100
1.14     569,85        759,80         125         66
1.15     556,80        742,40         66         172
1.16    4406,25       5875,00         30         484
1.17     165,90        221,20                    111
1.18
1.19
1.20
1.21
1.22    3179,70       4239,60         108        100
1.23                  3906,00
1.24
1.25                  14000,00
1.26                  10000,00
1.27   23589,53       31452,70        257        157
2    1732762,50     2310350,00        213        237
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6
2.7    2718,38         3624,50         57        227
2.7.1
2.7.2
2.8    1730044,13   2306725,50        312        237
2.9
2.10
2.11

2.12
3    271372,22    542744,44    814116,65   1085488,87
3.1   271372,22    542744,44    814116,65   1085488,87    3866
3.2
3.3
3.4
--------------------------------------------------------------------
Приложение 8 к
Плану развития ЗАО
"Продовольственная
контрактная корпорация"
на 2004-2006 годы
Прогноз расходов на 2004 год
(по управлению государственными ресурсами)
Закрытое акционерное общество
"Продовольственная контрактная корпорация"
Форма 4 НК
тыс. тенге
--------------------------------------------------------------------
N !Наименование !2002  !2003  !     2004 г. (прогноз)     !2003!2004
п/!показателей  !г.    !г.    !---------------------------!г. в!г. в
п !             !отчет !оценка!  1   !  1   !  9   ! год  !% к !% к
!             !      !      !квар- !полу- !меся- !      !2002!2003
!             !      !      !тал   !годие !цев   !      !г.  !г.
!             !      !      !      !      !      !      !    !
!             !      !      !      !      !      !      !    !
--!-------------!------!------!------!------!------!------!----!----
А !      Б      !   1  !   2  !   3  !   4  !   5  !   6  !  7 !  8
--!-------------!------!------!------!------!------!------!----!----
Всего      1671646,93
1715229,28
484552,27
969104,54
1453656,82
1938209,09
103  113
1    Общие и
администра-
тивные
расходы,
всего
1.1  Материалы

2.12
3      814116,65   1085488,87
3.1    814116,65   1085488,87        3866
3.2
3.3
3.4
___________________________________________________________________
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы"
ЖАҚ-тың 2004-2006 жылдарға арналған
даму жоспарын
8 қосымша
2004 жылға арналған шығындар болжамы
(мемлекеттік ресурстарды басқару бойынша)
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы"
жабық акционерлiк қоғамы
4 ҰК нысан
мың теңге
___________________________________________________________________
Р/с |Көрсеткiштердiң|2002 ж     |2003 ж     |   2004 ж (болжам)
N   |атауы          |есеп       |бағалау    |-----------------------
|               |           |           |1-тоқсан   |1-жарты
|               |           |           |           |жылдық
___________________________________________________________________
А           Б            1          2           3           4
___________________________________________________________________
Барлығы         1671646,93  1715229,28   484552,27   969104,54
1     Жалпы және әкiм.
шiлiк шығыстар,
барлығы
1.1   Материалдар

1.2  Оплата
труда
работников
1.3  Отчисления от
оплаты труда
1.4  Амортизация
основных
средств и
нематериальных
активов
1.5  Обслуживание
и ремонт
основных
средств и
нематериальных
активов
1.6  Коммунальные
расходы
1.7  Командиро-
вачные расходы,
всего
1.7.1 в пределах
установленных
норм
1.7.2 сверх норм
1.8  Представи-
тельские
расходы
1.9  Расходы на
повышение
квалификации
работников
1.10 Расходы на
содержание
Совета
директоров
1.11 Расходы по
налогам
1.12 Канцелярские
и типографские
работы
1.13 Услуги связи
1.14 Расходы на
охрану
1.15 Консульта-
ционные
(аудиторские)
и информа-
ционные
услуги
1.16 Банковские
услуги
1.17 Расходы на
страхование
1.18 Судебные
издержки
1.19 Штрафы, пени
и неустойка
за нарушение
условий
договора
1.20 Штрафы и
пени за
сокрытие
(занижение)
дохода
1.21 Убытки от
хищений,
сверх-
нормативные
потери,
порча,
недостача ТМЗ
1.22 Расходы по
аренде
1.23 Расходы на
социальную
сферу
1.24 Расходы по
созданию
резервов по
сомнительным
требованиям
1.25 На проведение
праздничных,
культурно-
массовых и
спортивных
мероприятий
1.26 Благотво-
рительная
помощь
1.27 Прочие
расходы
2    Расходы по 1671646,93
реализации      1715229,28
готовой                 484552,27
продукции                      969104,54
(товаров,                             1453656,82
работ,                                       1938209,09
услуг),                                                103  113
всего
2.1  Материалы 6132,81
32789,87
8322,33
16644,66
24966,99
33289,32  535  102
2.2  Оплата
труда
работников
2.3  Отчисления от
оплаты труда
2.4  Амортизация
основных
средств и
нематериальных
активов
2.5  Ремонт и
обслуживание
основных
средств и
нематериальных
активов
2.6  Коммунальные
расходы
2.7  Команди-  4413,54
ровачные        9757,32
расходы,                2476,49
всего                          4952,97
7429,46
9905,94   221  102
2.7.1 в пределах
установленных
норм
2.7.2 сверх норм
2.8  Расходы   1457936,10
по              1593445,61
погрузке,               466414,93
транспор-                      932829,85
тировке и                             1399244,78
хранению                                   1865659,70  109  117
2.9  Расходы
на
рекламу и
маркетинг        50322,76
2.10 Расходы по
аренде
2.11 Расходы на
социальную
сферу
2.12 Прочие    203164,48
расходы         28913,72
7338,53
14677,06
22015,60
29354,13   14   102
3.   Расходы в
виде воз-
награждания,
всего
3.1  Расходы по
вознаграж-
дению
(процентам)
по займам
банков
3.2  Расходы по
вознаграж-
дению
(процентам)
по займам
поставщиков
3.3  Расходы по
вознаграж-
дению
(процентам)
по аренде
3.4  Прочие
расходы*
_________________________________________________________________________
Приложение 9 к
Плану развития ЗАО
"Продовольственная контрактная
корпорация" на 2004-2006 годы
Перечень инвестиционных проектов ЗАО "Продовольственная
контрактная корпорация", планируемых к реализации в 2004-2006 годах
Форма 5-НК
тыс. тенге
--------------------------------------------------------------------
N !Наименование !Период!Общая!Источ!    финансирование по годам:
п/!  проекта    !реали-!стои-!ники !--------------------------------
п !             !зации !мость!финан!освоено!2004 !2005 !2006 !оста-
!             !      !     !сиро !  на   !год  !год  !год  !ток
!             !      !     !вания!01.01. !(прог!(прог!(прог!на 01.
!             !      !     !     !04 г.  !ноз) !ноз) !ноз) !01.07
!             !      !     !     !       !     !     !     !г.
--!-------------!------!-----!-----!-------!-----!-----!-----!------
--!-------------!------!-----!-----!-------!-----!-----!-----!------
1  Приобретение
зерновых
терминалов в              кредит-
портах        2004-       ные
Черного,      2005        средства      4505823
Балтийского   г.г. 9123541                    4617718
морей
2  Обеспечение
создания и
осуществ-
ление
деятельности
испыта-
тельных
аккредито-
ванных
лабораторий
при                       кредит-
государст-    2004-       ные
венных        2005        средства      235000
элеваторах    г.г.  263620                     28620
Итого              9387161             4740823 4646338  0     0
-------------------------------------------------------------------
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 апреля 2004 года N 436
Важнейшие показатели развития
закрытого акционерного общества
"Продовольственная контрактная корпорация" по управлению
государственными ресурсами на 2004 год
__________________________________________________________________________

1.2   Қызметкерлердiң
еңбекақысын
төлеу
1.3   Еңбекке төлене.
тiн ақыдан
аудару
1.4   Негізгі құрал.
дарды және
материалдық
емес активтердi
амортизациялау
1.5   Негізгi құрал.
дарды және
материалдық
емес активтерді
жөндеу мен
оларға қызмет
көрсету
1.6   Коммуналдық
шығыстар
1.7   Iссапар шы.
ғыстары, барлығы
1.7.1 белгiленген
нормалар шегiнде
1.7.2 нормадан артық
1.8   Өкiлеттік
шығыстар
1.9   Қызметкерлердiң
бiлiктiлігін
арттыруға
арналған шығыстар
1.10  Директорлар кеңесiн
ұстауға арналған
шығыстар
l.11  Салықтар бойынша
шығын
1.12  Кеңсе және
типографиялық
жұмыстар
1.13  Байланыс қызметі
1.14  Күзетке арналған
шығыстар
1.15  Консультациялық
(аудиторлық) және
ақпараттық қызмет
1.16  Банктiк қызметтер
1.17  Сақтандыруға
арналған шығыстар
1.18  Сотқа байланысты
шығындар
1.19  Шарттың талаптарын
бұзғаны үшiн
салынатын айыппұл,
өсiмақы және
тұрақсыздық айыбы
1.20  Табысты жасырғаны
(төмендетiп
көрсеткенi) үшiн
салынатын айыппұл
мен өсiмақы
1.21  Ұрлаудан келген
зиян, нормадан
тыс шығындар,
бүлiнулер, ТМК-ң
жетiспеуi
1.22  Жалға алуға
байланысты
шығыстар
1.23  Әлеуметтiк
салаға жұм.
салған шығыстар
1.24  Күмән тудыратын
талаптар
бойынша қор
құруға кеткен
1.25  Мерекелiк,
мәдени-
көпшiлiк және
спорттық
шараларды
өткiзу
шығыстары
1.26  Қайырымдылық
көмек
1.27  Басқа шығындар
2     Дайын өнiмдi    1671646,93  1715229,28  484552,27  969104,54
(тауарды,
жұмысты,
қызмет
көрсетуді)
сатуға
байланысты
шығындар
2.1   Материалдар        6132,81    32789,87   8322,33   16644,66
2.2   Қызметкерлер
еңбегiне ақы
төлеу
2.3   Еңбекке
төленетiн
ақыдан аудару
2.4   Негiзгi
құралдар мен
материалдық
емес
активтердi
2.5   Негiзгi
құралдар мен
материалдық
емес активтердi
жөндеу және
оларға қызмет
көрсету
2.6   Коммуналдық
шығыстар
2.7   Іссапар            4413,54    9757,32    2476,49  4952,97
шығыстары,
барлығы
2.7.1 белгiленген
нормалар
шегінде
2.7.2 нормадан артық
2.8   Тиеу, сақтау    1457936,10 1593445,61  466414,93 932829,85
және тасымалдау
бойынша
шығыстар
2.9   Жарнама мен                  50322,76
маркетинг
бойынша
шығыстар
2.10  Жалға алу
бойынша
шығыстар
2.11  Әлеуметтiк
салаларға
жұмсалған
шығыстар
2.12  Басқа шығыстар  203164,48   28913,72     7338,53 14677,06
3     Сыйақы
түріндегi
шығыстар
3.1   Банктердiң
заемы бойынша
сыйақыға
(пайыз)
кеткен
3.2   Жеткiзуші.
лердiң қарызы
бойынша
сыйақыға
(пайыз)
арналған
шығыстар
3.3   Жалға алу
бойынша
сыйақыға
(пайыз)
арналған
шығыстар
3.4   Басқа шығыстар
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________________________________
Р-с |2004 ж (болжам)             |  2003 ж.    |  2004 ж.
N   |----------------------------|2002-ж-ға    | 2003-ж-ға
|9 ай          | 1 жыл       |%-бен        | %-бен
___________________________________________________________________
5              6              7              8
___________________________________________________________________
1453656,82     1938209,09        103          113
1
1.1
1.2
1.3
1.4
1.5
1.6
1.7
1.7.1
1.7.2
1.8
1.9
1.10
1.11
1.12
1.13
1.14
1.15
1.16
1.17
1.18
1.19
1.20
1.21
1.22
1.23
1.24
1.25
1.26
1.27
2    1453656,82     1938209,09        103          113
2.1    24966,99       33289,32        535          102
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6
2.7     7429,46        9905,94        221          102
2.7.1
2.7.2
2.8  1399244,78     1865659,70        109          117
2.9
2.10
2.11
2.12   22015,60       29354,13         14          102
3
3.1
3.2
3.3
3.4
___________________________________________________________________
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы"
ЖАҚ-тың 2004-2006 жылдарға арналған
даму жоспарына
9 қосымша
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" ЖАҚ-тың 2004-2006 жылдары iске асыруға жоспарлаған инвестициялық жобаларының тiзбесi
5 ҰК нысан
мың теңге
___________________________________________________________________
р/с|Жобаның  |Iске асыру|Жалпы|Қаржы. | жылдар бойынша
N  |атауы    |кезеңі    |құны |ландыру|   қаржыландыру
|         |          |     |көздері|----------------------------
|         |          |     |       |01. |2004 |2005 |2006 |01.
|         |          |     |       |01. |жыл  |жыл  |жыл  |01.07
|         |          |     |       |04  |(бол.|(бол.|(бол.|жылға
|         |          |     |       |жыл.|жам) |жам) |жам) |қалдық
|         |          |     |       |ға  |     |     |     |
|         |          |     |       |иге.|     |     |     |
|         |          |     |       |рiл.|     |     |     |
|         |          |     |       |генi|     |     |     |
__________________________________________________________________
1   Қара және
Балтық
теңiзi
портта.
рыннан
астық
термина.  2004-2005 9123541 Кредит      4505823
лын         ж.ж.            қара.            4617718
сатып алу                   жаты
2   Тiркелген
сынақ
зертхана.
ларын
құруды
және
олардың
қызметiн
жүзеге
асыруды  2004-2005  263620  Кредит      235000
қамта.     ж.ж.             қара.            28620
масыз                       жаты
ету
Жиыны:              9387161             4740823
4646338    0   0
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2004 жылғы 20 сәуірдегі
N 436 қаулысымен
бекітілген
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы"
жабық акционерлік қоғамының мемлекеттік ресурстарды
басқару бойынша дамуының 2004 жылға арналған
аса маңызды көрсеткiштерi
___________________________________________________________________

N  |Показатели  |Единица|  2002 г. |  2003 г. |  2003 г.  |2004 г.
п./|            |измер. | отчет    |  оценка  |  в % к    |прогноз
п. |            |       |          |          |  2002 г.  |
--------------------------------------------------------------------------
А |      Б     |   1   |    2     |    3     |     4     |     5
--------------------------------------------------------------------------
1.  Объем         тыс.тн/
произведенной млн.тг
продукции
(работ, услуг)-
всего:                416,3/      437/       104,97/      495/
5192,63     6721,57    129,44       7656,89
1.1  в том числе
по видам
2.  Экспорт всего: тыс.тн/
млн.$   86,70/      365/       424,42/      100/
9,58       37,93      395,93        11,0
2.1  в т.ч.
страны СНГ        "     27,4/       146/
3,08       15,17
2.2  дальнее
зарубежье         "     59,30/      219/       615,51/      100/
6,50        22,76      583,54       11,0
2.3  по видам
продукции:
3.  Импорт всего:
3.1  в т.ч.
страны СНГ
3.2  дальнее
зарубежье
3.3  по видам
продукции:
4.  Инвестиции в      тыс.                                      85753,0
основной капитал  тенге
за счет всех
источников
финансирования -
всего:
4.1. за счет            "
заемных средств
4.1.1 в т.ч. средств    "                                        85753,0
государственного
бюджета
4.2  за счет собст-
венных средств     "
5.  Доходы,
всего              "    6403386,06  7043601,47   131       7813253,02
6.  Расходы,
всего              "    6384130,25  7026522,85   110       7793954,20
7.  Доход от
основной
деятельности       "    5368557,25  6599412,99   123       7457336,68
8.  Себестоимость
реализованной
готовой продукции
(товаров, работ,
услуг):            "    4712483,32  4879731,65   104       5514096,77
9.  Валовый доход      "     656073,93  1719681,34   262       1943239,91
10.  Расходы периода,
всего              "    1671646,93  1715229,28   103       1938209,09
10.1 общие и админист-
ративные расходы   "
10.2 расходы по
реализации
готовой продукции
(товаров, работ,
услуг):            "    1671646,93  1715229,28   103       1938209,09
10.3 расходы в виде
вознаграждения     "
11.  Налого-
облагаемый
доход              "      19255,81    17078,62    89         19298,82
12.  Корпоративный
подоходный
налог              "      20652,92     5123,59    25          5789,65
13.  Чистый доход
(убыток)           "     - 1397,10     11955,03              13509,17
14.  Дивиденды, всего   "
14.1 в т.ч. на государ-
венный пакет
акций              "
15.  Рентабельность
деятельности       "      -  0,02        0,17                   0,17

Р/с |             |Өлшем   |2002 ж. |2003 ж.  |2003 ж.    |2004 ж.
N   |Көрсеткiштер |бiрлiгi.|есеп    |бағалау  |2002 ж-ға  |болжам
|             |        |        |         |%-бен      |
___________________________________________________________________
A          Б         1        2        3           4        5
___________________________________________________________________
1.    Өндiрілген     мың.тонна/
өнiмнiң көлемi млн.тг
(жұмыс, қызмет          416,3/5192,63
көрсетулер)                      437/6721,57
- барлығы:                               104,97/129,44
495/7656,89
1.1   оның iшiнде
түрлері
бойынша
2.    Экспорт,       мың.     86,70/9,58
барлығы:       тн/млн$           365/37,93
424,42/395,93
100/11,0
2.1   оның iшiнде     "       27,4/3,08
ТМД елдерi                       146/15,17
2.2   алыс шетел      "       59,30/6,50
219/22,76
615,51/583,54
100/11,0
2.3   өнiм түрлерi
бойынша:
3.    Импорт,
барлығы:
3.1   оның ішiнде
ТМД елдерi
3.2   алыс шет ел
3.3   өнiм түрлерi
бойынша:
4     Қаржыланды.    мың.                                 85753,0
рудың барлық   теңге
көздерi
есебiнен
негiзгi
капиталға
инвестиция
салу
4.1   Қарыз           "
қаражаты есе.
бiнен
4.1.1 о.i. мемле.     "                                   85753,0
кеттік бюджет
қаржысы
есебiнен
4.2   Өз қаражаты     "
есебiнен
5.    Кірістер,       "    6403386,06
барлығы                       7043601,47    131    7813253,02
6.    Шығыстар,       "    6384130,25
барлығы                       7026522,85    110    7793954,20
7.    Негiзгі         "    5368557,25
қызметтен                     6599412,99    123    7457336,68
түскен табыс
8.    Сатылған        "    4712483,32
дайын өнiмнiң                 4879731,65    104    5514096,77
(тауардың,
жұмыстың,
қызмет
көрсетулердiң)
өзiндiк
9.    Жалпы табыс     "    656073,93
1719681,34     262    1943239,91
10.   Кезеңнiң        "   1671646,93
шығыстары,                    1715229,28     103    1938209,09
барлығы
10.1  Жалпы           "
және
әкімшілік
шығыстар
10.2  Дайын өнімді    "   1671646,93
(тауарды,                     1715229,28     103    1938209,09
жұмысты,
қызмет
көрсетулерді)
сату
шығыстары
10.3  Сыйақы          "
түріндегі
шығыстар
11.   Салық           "     19255,81  17078,62      89      19298,82
салынатын
табыс
12.   Корпора.        "     20652,92   5123,59      25       5789,65
тивтік табыс
салығы
13.   Таза табыс      "     -1397,10  11955,03              13509,17
(зиян)
14.   Дивидендтер,    "
барлығы
14.1  оның ішінде     "
мемлекеттік
акциялар
пакетіне
15.   Қызметтің       "        -0,02      0,17                  0,17
тиімділігі

16.  Расходы на амор-  тыс.
тизацию немате-  тенге
риальных активов
и основных
средств
17.  Численность      чел.
работников
компании,
всего
17.1 Численность       "
сотрудников
центрального
аппарата
18.  Фонд заработ-    тыс.
ной платы       тенге
19.  Среднемесячная    "
заработная
плата работников,
в целом по
компании
19.1 в том числе
работников
центрального
аппарата           "
20.  Тарифы (цены)    тенге
на единицу       за
продукции        единицу
(работ, услуг)           12813,00    13243,20   103         15435,00
20.1 изменение         %
тарифов (цен)
к предыдущему              108,65      103,36    95           116,55
21   Кредиторская      тыс.   1960722,43  1967109,15  100       1199936,58
задолженность     тенге
22   Дебиторская        "    872525,72   875367,82   100        533974,37
задолженность
-------------------------------------------------------------------------
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 апреля 2004 года N 436
Важнейшие показатели развития
закрытого акционерного общества
"Продовольственная контрактная корпорация" по
собственной деятельности на 2004 год
__________________________________________________________________________
N |Показатели  |Един.  |  2002 г. |  2003 г. |  2003 г.  |2004 г.
п./|            |измер. | отчет    |  оценка  |  в % к    |прогноз
п. |            |       |          |          |  2002 г.  |
--------------------------------------------------------------------------
А |      Б     |   1   |    2     |    3     |     4     |     5
--------------------------------------------------------------------------
1.  Объем          тыс.тн/
произведенной  млн.тг
продукции
(работ, услуг)-
всего:                  401,2/     1213/       302,34/     1500,0/
3986,02    14334,49    359,62      23152,50
1.1 в том числе
по видам
2.  Экспорт всего: тыс.тн/
млн.$    380,8/      618,22/    163,64/      1200/
24,17       49,99      206,83       131,4
2.1  в т.ч.
страны СНГ        "                237,29/                 200,0/
19,19                    21,4
2.2  дальнее
зарубежье         "    380,8/      380,93/    100,83/      1000/
24,17       30,80      127,43       110,00
2.3  по видам
продукции:
3.  Импорт всего:
3.1  в т.ч.
страны СНГ
3.2  дальнее
зарубежье
3.3  по видам
продукции:
4.  Инвестиции в      тыс.   27300,00   75659,00    277       4817634,42
основной капитал  тенге
за счет всех
источников
финансирования -
всего:
4.1. за счет            "                                      4740823,00
заемных средств
4.1.1 в т.ч. средств    "
государственного
бюджета
4.2  за счет собст-
венных средств     "     27300,00   75659,00     277      46811,42

16.   Материалдық     мың.
емес активтер   теңге
мен негізгі
қаржыны
амортизациялау
шығыстары
17.   Компания        адам.
қызметкер.
лерiнiң
саны
17.1  Орталық          "
аппарат
қызметкер.
лерінiң саны
18.   Жалақы қоры     мың.
теңге
19.   Жалпы компания   "
бойынша қызмет.
керлердiң
орташа жалақысы
19.1  оның iшiнде      "
орталық аппарат
қызметкерлерi
20.   Өнiм (жұмыс,    бір бір.  12813,00   13243,20   103   15435,00
қызмет көрсе.   лік
тулер) бiр.     үшін
лiгiне          теңге
тарифтер
(бағалар)
20.1  Өткен кезеңге    %          108,65     103,36    95     116,55
қарағанда
тарифтiң
(бағаның)өсуі
21.   Кредиторлық    мың.     1960722,43 1967109,15   100
берешек        теңге                                1199936,58
22.   Дебиторлық       "       872525,72  875367,82   100  533974,37
берешек
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2004 жылғы 20 сәуірдегі
N 436 қаулысымен
бекітілген
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" жабық
акционерлiк қоғамының өз қызметі бойынша 2004 жылға
арналған дамуының аса маңызды көрсеткiштерi
___________________________________________________________________
Р/с |             |Өлшем   |2002 ж. |2003 ж.  |2003 ж.    |2004 ж.
N   |Көрсеткiштер |бiрлiгi.|есеп    |бағалау  |2002 ж-ға  |болжам
|             |        |        |         |%-бен      |
___________________________________________________________________
A          Б         1        2        3           4        5
___________________________________________________________________
1.   Өндiрілген     мың
өнімнiң       тн/млн.тг
(жұмыстың,            401,2/3986,02
қызмет                         1213/14334,49
көрсету.                                  302,34/359,62
лердің)                                        1500,0/23152,50
көлемi -
барлығы:
1.1   оның
iшiнде
түрлерi
бойынша
2.    Экспорт,       мың
барлығы:      тн/млн.$ 380,8/24,17
618,22/49,99
163,64/206,83
1200/131,4
2.1   оның iшінде     "              237,29/19,19         200,0/21,4
ТМД елдерi
2.2   алыс шет ел   "       380,8/24,17
380,93/30,80
100,831/127,43
1000/110,00
2.3   өнiм түрлерi
бойынша:
3.    Импорт,
барлығы:
3.1   оның ішінде
ТМД елдері
3.2   алыс шет ел
3.3   өнiм түрлерi
бойынша:
4.    Қаржыланды.   мың.     27300,00
рудың барлық  теңге            75659,00        277  4817634,42
көздерi
есебiнен
негізгі
капиталға
инвестиция
салу
4.1   Қарыз қара.    "                                   4740823,00
жаты есебiнен
4.1.1 оның iшінде    "
мемлекеттiк
бюджет
қаражаты
4.2   Өз қаражаты    "       27300,00
есебiнен                      75659,00        277    76811,42

5.  Доходы,
всего              "    4942229,85  10619814,34  215     23245365,53
6.  Расходы,
всего              "    4338111,48  10184843,15  235     22790420,77
7.  Доход от
основной
деятельности       "    4884472,82  10592510,78  217     23217646,09
8.  Себестоимость
реализованной
готовой продукции
(товаров, работ,
услуг):            "    3578133,07  7740422,13   216     18867972,68
9.  Валовый доход      "    1306339,75  2852088,65   218      4349673,41
10.  Расходы периода,
всего              "     749839,35  2444421,02   326      3922448,09
10.1 общие и админист-
ративные расходы   "     246362,89   406862,74   154       526609,22
10.2 расходы по
реализации
готовой продукции
(товаров, работ,
услуг)             "     458034,08   976665,77   213      2310350,00
10.3 расходы в виде
вознаграждения     "      27442,38   1060892,51  3866     1085488,87
11.  Налого-
облагаемый
доход              "     546361,34    434971,19    80      454944,76
12.  Корпоративный
подоходный
налог              "     179608,17    130491,36    73      136483,43
13.  Чистый доход
(убыток)           "     366753,17    304479,83    83      318461,33
14.  Дивиденды, всего   "     183376,59    152239,92    83      159230,67
14.1 в т.ч. на государ- тыс.
венный пакет       тенге
акций                    183376,59    152239,92    83      159230,67
15.  Нормативы отчис-
лений от прибыли*  %
16.  Рентабельность
деятельности       "          8,45         2,99    35           1,40
17.  Расходы на амор-  тыс.     16128,03     17000,00   105       27262,80
тизацию немате-  тенге
риальных активов
и основных
средств
18.  Численность      чел.       215,00       239,00   111         290,00
работников
компании,
всего
18.1 Численность
сотрудников
центрального
аппарата          "         92,00        95,00    103         117,00
19.  Фонд заработ-    тыс.
ной платы       тенге    143082,89    214624,34   150      268754,05
20.  Среднемесячная
заработная
плата работников,
в целом по
компании          "         55,46         74,83   135          77,23
20.1 в том числе
работников
центрального
аппарата          "         87,37         90,65   104          92,22
21.  Тарифы (цены)   тенге   12813,00      13273,70    104       15435,00
на единицу      за
продукции       единицу
(работ, услуг)
21.1 изменение         %       108,65        103,60    95         116,28
тарифов (цен)
к предыдущему
22   Кредиторская  тыс.     4814801,00    4736384,05    98     4808527,64
задолженность тенге
23   Дебиторская        "   3679088,66    3619168,65    98     3674295,06
задолженность
-------------------------------------------------------------------------

5.    Кірістер,      "     4942229,85
барлығы                    10619814,34        215  23245365,53
6.    Шығыстар,            4338111,48
барлығы                    10184843,15        235  22790420,77
7.    Негiзгi        "     4884472,82
қызметтен                  10592510,78        217  23217646,09
түскен
табыс
8.    Сатылған       "     357833,07
дайын өнiмнiң               7740422,13        216  18867972,68
(тауардың,
жұмыстың,
қызмет
көрсетулердің)
өзіндiк құны
9.    Жалпы табыс    "     1306339,75
2852088,65        218   4349673,41
10.   Кезеңнің       "     749 839,35
шығыстары,                  2444421,02        326   3922448,09
барлығы:
10.1  Жалпы және     "      264362,89
әкiмшілiк                    406862,74        154    526609,22
шығыстар:
10.2  Дайын өнiмді   "      458034,08
(тауарды,                    976665,77        213   2310350,00
жұмысты,
қызмет
көрсетулердi)
сату шығыстары
10.3  Сыйақы         "      27442,38
түрiндегi                    1060892,51      3866   1085488,87
шығыстар
11.   Салық          "     546361,34
салынатын                    434971,19         80   454944,76
табыс
12.   Корпоративтік  "     179608,17
табыс салығы                 130491,36         73   136483,43
13.   Таза табыс     "     366753,17
(зиян)                        304479,83         83   318461,33
14.   Дивидендтер,   "     183376,59
барлығы                      152239,92         83   159230,67
14.1  оның iшінде   мың.   183376,59
мемлекеттік  теңге           152239,92         83   15923067
акциялар
пакетіне
15.   Пайдадан       %
ақша аудару
нормативтерi
16.   Қызметтің      "          8,45    2,99         35        1,40
тиiмділiгi
17.   Материалдық   мың.    16128,03
емес         теңге           17000,00         105    27262,80
активтер мен
негiзгi
қаржыны
амортиза.
циялау
шығыстары
18.   Компания      адам      215,00  239,00        111      290,00
қызметкер.
лерінің саны
18.1  Орталық        "         92,00   95,00        103      117,00
аппарат
қызметкер.
лерiнің саны
19.   Жолақы қоры  мың.    143082,89
теңге           214624,34        150   268754,05
20.   Жалпы          "         55,46   74,83        135       77,23
компания
бойынша
қызметкер.
лердің
орташа
жалақысы
20.1  оның iшінде    "         87,37   90,65        104       92,22
орталық
аппарат
қызметкер.
лерi
21.   Өнiм         бір бір. 12813,00
(тауар,      лік              13273,70        104    15435,00
жұмыс,       үшін
қызмет       теңге
көрсетулер)
бiрлігіне
тарифтер
(бағалар)
21.1  Өткен         %         108,65  103,60         95      116,28
кезеңге
қарағанда
тарифтің
(бағаның)
өзгеруi
22.   Кредиторлық  мың.   4814801,00
берешек     теңге           4736384,05         98   4808527,64
23.   Дебиторлық    "     3679088,66
берешек                     3619168,65         98   3674295,06
___________________________________________________________________