Об утверждении Правил о порядке ведения воинского учета военнообязанных и призывников в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 мая 2006 года № 371. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2012 года № 859
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.06.2012 № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" и от 8 июля 2005 года "О воинской обязанности и воинской службе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила о порядке ведения воинского учета военнообязанных и призывников в Республике Казахстан.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 мая 2006 года N 371
Правила
о порядке ведения воинского учета военнообязанных
и призывников в Республике Казахстан
Сноска. По всему тексту Правил слова "департаментов (управлений)", "департаментами (управлениями)", "Департамент (Управление)" и "Департаментом (Управлением)" заменены соответственно словами "Управлений", "Управлениями", "Управление" и "Управлением" - постановлением Правительства РК от 20.03.2008 N 276 .
1. Общие положения
1. Правила о порядке ведения воинского учета военнообязанных и призывников в Республике Казахстан (далее - Правила) регулируют порядок ведения воинского учета военнообязанных и призывников в Республике Казахстан.
2. Воинский учет граждан Республики Казахстан организуется в соответствии с законами Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О мобилизационной подготовке и мобилизации в Республике Казахстан", от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан", от 8 июля 2005 года "О воинской обязанности и воинской службе" и настоящими Правилами.
3. Воинский учет осуществляется постоянно и охватывает все категории граждан, подлежащих воинскому учету, за исключением:
1) женщин, не имеющих военно-учетной специальности;
2) освобожденных от исполнения воинской обязанности;
3) отбывающих наказание в виде лишения свободы;

Қазақстан Республикасында әскери мiндеттiлер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуды жүргiзу тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 5 мамырдағы N 371 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 27 маусымдағы № 859 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.27 № 859 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштерi туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы және "Әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" 2005 жылғы 8 шiлдедегi заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасында әскери мiндеттiлер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуды жүргiзу тәртiбi туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 5 мамырдағы
N 371 қаулысымен
бекiтiлген
Ескерту. Ережеде бүкіл мәтін бойынша "департаменттерінен (басқармаларынан)", "департаменттерімен (басқармаларымен)", "департаментіне (басқармасына)" және "департаменті (басқармасы)" деген сөздер тиісінше "басқармаларынан", "басқармаларымен", "басқармасына" және "басқармасы" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2008.03.20 N 276 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасында әскери мiндеттiлер мен әскерге
шақырылушыларды әскери есепке алуды жүргiзу тәртiбi туралы
ереже 1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында әскери мiндеттiлер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуды жүргiзу тәртiбi туралы ереже (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасында әскери мiндеттiлер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуды жүргiзу тәртiбiн реттейдi.
2. Қазақстан Республикасының азаматтарын әскери есепке алу Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы, "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштерi туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы, "Әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" 2005 жылғы 8 шiлдедегi заңдарына және осы Ережеге сәйкес ұйымдастырылады.
3. Әскери есепке алу тұрақты жүзеге асырылады және мыналарды:
1) әскери-есептiк мамандығы жоқ әйелдердi;
2) әскери мiндеттi атқарудан босатылғандарды;
3) бас бостандығынан айыру түрiнде жазасын өтеп жатқандарды;

4) постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан.
4. Целью воинского учета является определение количественного и качественного состава призывных и мобилизационных людских ресурсов в интересах их эффективного использования для обеспечения обороны страны и безопасности государства.
5. Основными задачами воинского учета являются:
1) проведение плановой работы по подготовке необходимых воинских специалистов из числа граждан, пребывающих в запасе, для обеспечения мероприятий по планомерному переводу Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, государственных органов с мирного на военное положение и последующего их доукомплектования личным составом;
2) своевременное выявление и определение количественного и качественного состава имеющихся в Республике призывных ресурсов в интересах рационального распределения их по видам, родам войск Вооруженных Сил для обеспечения организованного проведения очередных призывов граждан на срочную воинскую службу;
3) осуществление контроля за выполнением гражданами Республики Казахстан Закона Республики Казахстан "О воинской обязанности и воинской службе" и настоящих Правил.
6. Продолжительность нахождения граждан на воинском учете определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О воинской обязанности и воинской службе".
7. Воинский учет подразделяется на общий и специальный.
На общем воинском учете состоят граждане, которые не забронированы за государственными органами или организациями на период мобилизации и на военное время.
На специальном воинском учете состоят граждане, которые в установленном порядке бронируются за органами или организациями на период мобилизации и на военное время.
Воинский учет граждан Республики Казахстан, временно проживающих за границей, осуществляется в порядке, установленном настоящими Правилами, по прибытии их на постоянное место жительства в Республику Казахстан.
8. Воинский учет граждан осуществляется местными органами военного управления (далее - MOBУ) по месту жительства.
В населенных пунктах, где отсутствуют МОВУ, воинский учет граждан осуществляется акимами поселков, аулов (сел), аульного (сельского) округа (далее - акимы) в целях создания наибольших удобств военнообязанным при оформлении приема и снятия с учета непосредственно по месту жительства и обеспечения реальности персонального (качественного) учета всех военнообязанных и призывников.
Государственные органы и организации, независимо от их ведомственной подчиненности и формы собственности (далее - организации) ведут воинский учет граждан при наличии работающих военнообязанных и призывников, в соответствии с настоящими Правилами.
Общее руководство и контроль работы по организации, ведению воинского учета граждан осуществляется МОВУ (города, района).
По требованию МОВУ (города, района) организации представляют документацию, подтверждающую количественный состав работающих военнообязанных и призывников.

4) Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерде тұрақты тұратындарды қоспағанда, әскери есепке алынуға тиiс азаматтардың барлық санаттарын қамтиды.
4. Әскери есепке алудың мақсаты ел қорғанысын және мемлекет қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн әскерге шақырылатын және жұмылдырылатын адами ресурстарды тиiмдi пайдалану мүддесiнде олардың сандық және сапалық құрамын айқындау болып табылады.
5. Әскери есепке алудың негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарын, мемлекеттiк органдарды бейбiт жағдайдан соғыс жағдайына жоспарлы түрде көшiру және оларды кейiннен жеке құраммен жете жасақтау жөнiндегi iс-шараларды қамтамасыз ету үшiн запаста тұрған азаматтар қатарынан қажеттi әскери мамандарды даярлау жөнiнде жоспарлы жұмыс жүргiзу;
2) азаматтарды мерзiмдi әскери қызметке кезектi шақыруды ұйымдасқан түрде өткiзудi қамтамасыз ету үшiн Республикада бар әскерге шақыру ресурстарын Қарулы Күштердiң әскер түрлерi, тектерi бойынша ұтымды бөлу мүддесiнде олардың сандық және сапалық құрамын уақтылы анықтау және айқындау;
3) Қазақстан Республикасы азаматтарының "Әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын және осы Ереженi орындауын бақылауды жүзеге асыру.
6. Азаматтардың әскери есепте тұру ұзақтығы "Әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалады.
7. Әскери есепке алу жалпы және арнайы болып бөлiнедi.
Жалпы әскери есепте мемлекеттiк органдарға немесе ұйымдарға жұмылдыру кезеңiне және соғыс уақытына бекiтiлiп қойылмаған азаматтар тұрады.
Арнайы әскери есепте органдарға немесе ұйымдарға жұмылдыру кезеңiне және соғыс уақытына белгiленген тәртiппен бекiтiлiп қойылатын азаматтар тұрады.
Шетелде уақытша тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарын әскери есепке алу олар Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген кезде осы Ережеде белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
8. Азаматтарды әскери есепке алуды тұрғылықты жерi бойынша жергiлiктi әскери басқару органдары (бұдан әрi - ЖӘБО) жүзеге асырады.
Әскери мiндеттiлерге тiкелей тұрғылықты жерi бойынша есепке алуды және есептен шығаруды ресiмдеу кезiнде неғұрлым қолайлы жағдай жасау және барлық әскери мiндеттiлер мен әскерге шақырылушыларды дербес (сапалы) есепке алудың нақтылығын қамтамасыз ету мақсатында ЖӘБО жоқ елдi мекендерде азаматтарды әскери есепке алуды кенттердiң, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтiң әкiмдерi (бұдан әрi - әкiмдер) жүзеге асырады.
Өздерiнiң ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысанына қарамастан, мемлекеттiк органдар мен ұйымдар (бұдан әрi - ұйымдар) осы Ережеге сәйкес жұмыс iстейтiн әскери мiндеттiлер мен әскерге шақырылушылар болған кезде азаматтарды әскери есепке алуды жүргiзедi.
Азаматтарды әскери есепке алуды ұйымдастыру, жүргiзу жөнiндегi жұмысқа жалпы басшылық жасауды және оны бақылауды ЖӘБО (қаланың, ауданның) жүзеге асырады.
ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) талап етуi бойынша ұйымдар жұмыс iстейтiн әскери мiндеттiлер мен әскерге шақырылушылардың сандық құрамын растайтын құжаттаманы ұсынады.

9. Первоначальная постановка граждан мужского пола на воинский учет в МОВУ (города, района) осуществляется ежегодно с января по март комиссией по приписке граждан к призывному участку, а граждан, получивших гражданство Республики Казахстан, в течение всего календарного года.
Первоначальная постановка на воинский учет граждан женского пола осуществляется после получения ими военно-учетной специальности и достижения 18 лет.
2. Порядок проведения приписки граждан
Республики Казахстан к призывным участкам
10. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О воинской обязанности и воинской службе" граждане Республики Казахстан, которым в год приписки исполняется 17 лет, ежегодно с января по март приписываются к призывным участкам.
Приписка проводится в целях принятия граждан на воинский учет, определения их количества, степени годности к воинской службе, установления общеобразовательного уровня, полученной специальности и уровня физической подготовленности.
На основе данных о приписке граждан к призывным участкам МОВУ (города, района) проводят предварительное распределение призывных ресурсов по видам и родам войск Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, предварительный отбор кандидатов для обучения по военно-техническим специальностям в учебных заведениях филиалов Республиканского государственного казенного предприятия "Военно-техническая школа Министерства обороны Республики Казахстан" и выявляют лиц, желающих поступить в военные учебные заведения.
Приписка граждан Республики Казахстан к призывным участкам проводится МОВУ (города, района) по их месту жительства.
11. Перед проведением приписки граждан к призывным участкам МОВУ (города, района) ежегодно проводят подготовительную работу:
1) уточняют ежегодно до 1 ноября через территориальные органы уполномоченного органа в области государственной статистики и/или налоговые органы перечень организаций города, района;
2) запрашивают ежегодно к 1 декабря от организаций списки граждан, подлежащих приписке к призывным участкам согласно приложению 1 к Правилам (далее - списки граждан);
3) проверяют документы по учету, составления представленных списков граждан, подлежащих приписке к призывному участку;
4) сверяют списки граждан подлежащих к приписке, полученные от организаций, осуществляющих эксплуатацию жилых домов составленные по месту жительства граждан с аналогичными списками граждан, подлежащих к приписке, полученными от организаций;

9. Еркек жынысты азаматтарды ЖӘБО-ға (ауданның, қаланың) бастапқы әскери есепке қоюды жыл сайын қаңтар-наурыз аралығында, ал Қазақстан Республикасының азаматтығын алған азаматтарды бүкiл күнтiзбелiк жыл ішінде азаматтарды әскерге шақыру учаскесiне тiркеу жөнiндегi комиссия жүзеге асырады.
Әйел жынысты азаматтарды бастапқы әскери есепке қою олар әскери-есептiк мамандық алғаннан және 18 жасқа толғаннан кейiн жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасының азаматтарын әскерге шақыру
учаскелерiне тiркеудi жүргiзу тәртiбi
10. "Әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жыл сайын қаңтар-наурыз аралығында тiркеуге тұратын жылы 17 жасқа толатын Қазақстан Республикасының азаматтары әскерге шақыру учаскелерiне тiркеледi.
Тiркеу азаматтарды әскери есепке қою, олардың санын, әскери қызметке жарамдылық дәрежесiн айқындау, жалпы бiлiм деңгейiн, алған мамандығы мен дене даярлығы деңгейiн белгiлеу мақсатында жүргiзiледi.
Азаматтарды шақыру учаскелерiне тiркеу туралы деректер негiзiнде ЖӘБО (қаланың, ауданның) әскерге шақыру ресурстарын Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдары әскерлерiнiң түрлерi мен тектерi бойынша алдын ала бөлудi, "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Әскери-техникалық мектебi" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорны филиалдарының оқу орындарында әскери-техникалық мамандықтар бойынша оқыту үшiн кандидаттарды алдын ала iрiктеудi жүргiзедi және әскери оқу орындарына түсуге тiлек бiлдiретiн адамдарды анықтайды.
Қазақстан Республикасының азаматтарын әскерге шақыру учаскелерiне тiркеудi олардың тұрғылықты жерi бойынша ЖӘБО (қаланың, ауданның) жүргiзедi.
11. Азаматтарды әскерге шақыру учаскелерiне тiркеудi өткiзер алдында ЖӘБО (қаланың, ауданның) жыл сайын мынадай дайындық жұмыстарын жүргізеді:
1) жыл сайын 1 қарашаға дейiн мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары және/немесе салық органдары арқылы қаланың, ауданның ұйымдар тiзбесiн нақтылайды;
2) жыл сайын 1 желтоқсанға дейiн ұйымдардан осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес әскерге шақыру учаскелерiне тiркелуге тиiс азаматтардың тiзiмiн (бұдан әрi - азаматтар тiзiмi) сұратады;
3) есепке алу жөнiндегi құжаттарды, әскерге шақыру учаскелерiне тiркелуге тиiс азаматтардың ұсынылған тiзiмдерiнiң жасалуын тексередi;
4) тұрғын үйлердi пайдалануды жүзеге асыратын ұйымдардан алынған, азаматтардың тұрғылықты жерi бойынша жасалған тiркелуге тиiс азаматтардың тiзiмдерiн ұйымдардан алынған, тiркелуге тиiс азаматтардың ұқсас тiзiмдерiмен салыстырады;

5) составляют ежегодно до 25 декабря на основании сверенных списков сводный список граждан, подлежащих приписке к призывному участку согласно приложению 2 к Правилам;
6) запрашивают на граждан, подлежащих приписке:
из лечебно-профилактических организаций - медицинские карты амбулаторного больного, данные о прививках, списки лиц, состоящих на учете по поводу нервно-психических, наркологических, кожно-венерических, инфекционных заболеваний, туберкулеза, ВИЧ-инфекций (СПИД), трахомы, хронических заболеваний внутренних органов, заболеваний хирургического профиля, выписки из истории болезни, данные врачебного обследования и диспансерного наблюдения, характеризующие состояние здоровья граждан;
из организаций социальной защиты населения - сведения о лицах, признанных инвалидами;
из вспомогательных школ и специальных организаций образования для детей и подростков с девиантным поведением - медико-педагогические характеристики;
из органов внутренних дел, прокуратуры и суда - списки лиц, привлекавшихся к уголовной ответственности, находящихся под следствием, судимых, состоящих на учете в органах внутренних дел;
из Управлений здравоохранения - списки лечебно-профилактических организаций, к которым будут прикрепляться на обследование, лечение граждан допризывного и призывного возрастов, нуждающиеся в стационарном (амбулаторном) обследовании и лечении.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 17.06.2010 № 600.
12. По проведению приписки граждан к призывным участкам проводится следующая работа:
1) MOBУ (области, города республиканского значения и столицы):
разрабатывают план работы и организационно-методические указания МОВУ (города, района) о порядке и сроках проведения приписки граждан к призывным участкам;
проводят однодневные инструкторско-методические занятия с начальниками МОВУ (города, района) по организации и проведению приписки граждан к призывным участкам;
определяют совместно с областными (города республиканского значения и столицы) Управлениями здравоохранения порядок привлечения врачей - специалистов лечебных организаций для медицинского освидетельствования граждан.
2) МОВУ (города, района):
издают приказ начальника МОВУ (города, района) согласно приложению 3 к Правилам (далее - приказ начальника МОВУ) о проведении приписки граждан к призывному участку;
разрабатывают план подготовки и проведения приписки граждан к призывному участку, в котором предусматривается:
порядок оповещения и сроки вызова граждан для приписки к призывному участку;
срок составления списков и расчеты явки граждан на приписку к призывному участку по дням (не более 50 человек в день);
проведение мероприятий воспитательной и социально-правовой работы;
обеспечение необходимым оборудованием помещений призывных пунктов;
отбор врачей-специалистов для медицинского освидетельствования приписываемых;
расчет на выделение необходимого количества технических работников, обслуживающего персонала и транспорта для обеспечения организованного и качественного проведения приписки граждан к призывному участку;
срок проведения инструктажа лиц, привлекаемых для проведения приписки.

5) осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес жыл сайын 25 желтоқсанға дейiн салыстырылған тiзiмдер негiзiнде әскерге шақыру учаскесiне тiркелуге тиiс азаматтардың жиынтық тiзiмiн жасайды;
6) тiркелуге тиiс азаматтарға мыналарды:
емдеу-алдын алу ұйымдарынан - амбулаторлық науқастың медициналық карталарын, егулер туралы деректердi, жүйке-психикалық, наркологиялық, терi-венерологиялық, инфекциялық аурулар, туберкулез, АҚТҚ-инфекциясы (ЖҚТБ), трахома, iшкi мүшелердiң созылмалы аурулары, хирургиялық бейiндегi аурулар бойынша есепте тұрған адамдардың тiзiмiн, сырқат тарихынан көшiрменi, азаматтардың денсаулық жағдайын сипаттайтын дәрiгерлiк тексеру мен диспансерлiк қадағалау мәлiметтерiн;
халықты әлеуметтiк қорғау ұйымдарынан - мүгедек деп танылған адамдар туралы мәлiметтердi;
девианттық мiнез-құлықты балалар мен жасөспiрiмдерге арналған қосалқы мектептер мен арнайы бiлiм беру ұйымдарынан - медициналық-педагогикалық мiнездемелер;
iшкi iстер, прокуратура және сот органдарынан - қылмыстық жауапкершiлiкке тартылған, тергеуде болған, сотталған, iшкi iстер органдарында есепте тұрған адамдардың тiзiмiн;
денсаулық сақтау басқармаларынан - стационарлық (амбулаторлық) тексеру мен емделуге мұқтаж әскерге шақыру жасына дейiнгi және әскерге шақыру жасындағы азаматтарды тексеруге, емдеуге бекiтiлген емдеу-алдын алу мекемелерiнiң тiзiмiн сұратады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.17 № 600 Қаулысымен.
12. Азаматтарды әскерге шақыру учаскелерiне тiркеудi жүргiзу бойынша мынадай жұмыс жүргiзiледi:
1) ЖӘБО (облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың):
жұмыс жоспарын және ЖӘБО-ға (қаланың, ауданның) азаматтарды әскерге шақыру учаскелерiне тiркеудi жүргiзудiң тәртiбi мен мерзiмi туралы ұйымдық-әдiстемелiк нұсқаулық әзiрлейдi;
ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) бастықтарымен азаматтарды әскерге шақыру учаскелерiне тiркеудi ұйымдастыру және жүргізу жөнiнде бiр күндiк нұсқаулық-әдiстемелiк сабақтар өткiзедi;
облыстық (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) денсаулық сақтау басқармаларымен бiрлесiп, азаматтарды медициналық куәландыру үшiн емдеу ұйымдарының маман дәрiгерлерiн тарту тәртiбiн айқындайды;
2) ЖӘБО (қаланың, ауданның):
осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес ЖӘБО (қаланың, ауданның) бастығының азаматтарды әскерге шақыру учаскесiне тiркеудi жүргiзу туралы бұйрығын (бұдан әрi - ЖӘБО бастығының бұйрығы) шығарады;
азаматтарды әскерге шақыру учаскесiне тiркеудi дайындау және жүргiзу жоспарын әзiрлейдi, онда мыналар көзделедi:
әскерге шақыру учаскесiне тiркеу үшiн азаматтарды хабардар ету тәртiбi мен шақыру мерзiмi;
тiзiмдердi жасау мерзiмi және азаматтардың әскерге шақыру учаскелерiне күндер бойынша келуiнiң есептерi (күнiне 50 адамнан артық емес);
тәрбие және әлеуметтiк-құқықтық жұмыстарының iс-шараларын өткiзу;
әскерге шақыру пункттерiнiң үй-жайларын қажеттi жабдықпен қамтамасыз ету;
тiркелетiндердi медициналық куәландыру үшiн маман дәрiгерлердi iрiктеу;
азаматтарды әскерге шақыру учаскелерiне тiркеудi ұйымдасқан және сапалы түрде жүргiзудi қамтамасыз ету үшiн техникалық қызметкерлердiң, қызмет көрсетушi персонал мен көлiктiң қажеттi санын бөлуге арналған есеп;
тiркеудi жүргiзуге тартылатын адамдарға нұсқау өткiзу мерзiмi.

13. Уполномоченные лица МОВУ в соответствии с пунктом 2 статьи 89 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года представляют в Управление мобилизационной подготовки, гражданской обороне, организации предупреждения и ликвидации аварий и стихийных бедствий заявки на необходимые расходы, связанные с ведением воинского учета военнообязанных и призывников в Республике Казахстан.
Управление мобилизационной подготовки, гражданской обороне, организации предупреждения и ликвидации аварий и стихийных бедствий своевременно и в установленные сроки принимает заявки на необходимые расходы для своевременного ведения воинского учета военнообязанных и призывников в Республике Казахстан.
Финансовые расходы по проведению воинского учета граждан к призывным участкам осуществляется Управлением мобилизационной подготовки, гражданской обороне, организации предупреждения и ликвидации аварий и стихийных бедствий по программе 003 "Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности".
О планируемых мероприятиях, предложениях по обеспечению своевременного и качественного проведения приписки граждан к призывным участкам МОВУ ежегодно до 15 ноября информируют соответствующих акимов.
Оповещение граждан об их явке на приписку производится приказами начальников МОВУ (города, района) и повестками согласно приложению 4 к Правилам (далее - повестка), вручение которых гражданам производится местными исполнительными органами и руководителями организаций, за пять дней до назначенного срока явки на приписку. Приказы начальников МОВУ (города, района) о проведении приписки ежегодно должны издаваться не позднее 25 декабря. Конкретные сроки явки граждан на призывные участки для прохождения приписки граждан к призывным участкам устанавливаются МОВУ (города, района) в повестках.
От явки на приписку освобождаются граждане, страдающие тяжелыми заболеваниями, лишенные возможности самостоятельного передвижения, что подтверждается справками соответствующих лечебно-профилактических учреждений или врачебно-трудовых экспертных комиссий.
В необходимых случаях повестки могут вручаться гражданам непосредственно по их домашним адресам.
14. Уважительными причинами неявки граждан на призывные участки в сроки, установленные МОВУ (города, района) признаются:
заболевание (травма), связанное с утратой трудоспособности;
смерть или тяжелая болезнь близкого родственника;
препятствия стихийного характера или другие обстоятельства, лишившие гражданина возможности лично прибыть.
Причины неприбытия должны быть подтверждены соответствующими документами.

13. ЖӘБО-ның уәкiлеттi адамдары Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 сәуiрдегi Бюджет кодексi 89-бабының 2-тармағына сәйкес Жұмылдыру дайындығы, азаматтық қорғаныс, авариялар мен табиғи апаттардың алдын алу және оларды жоюды ұйымдастыру басқармасына Қазақстан Республикасында әскери мiндеттiлер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуды жүргiзуге байланысты қажеттi шығыстарға өтiнiмдер ұсынады.
Жұмылдыру дайындығы, азаматтық қорғаныс, авариялар мен табиғи апаттардың алдын алу және оларды жоюды ұйымдастыру басқармасы Қазақстан Республикасында әскери мiндеттiлер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуды уақтылы жүргiзу үшiн қажеттi шығыстарға өтiнiмдердi уақтылы және белгiленген мерзiмде қабылдайды.
Азаматтарды әскерге шақыру учаскелерiне әскери есепке алуды жүргiзу жөнiндегi қаржы шығыстарын 003 "Жалпыға бiрдей әскери мiндеттiлiктi орындау шеңберiндегi iс-шаралар" бағдарламасы бойынша Жұмылдыру дайындығы, азаматтық қорғаныс, авариялар мен табиғи апаттардың алдын алу және оларды жоюды ұйымдастыру басқармасы жүзеге асырады.
Азаматтарды әскерге шақыру учаскелерiне тiркеудi уақтылы және сапалы жүргiзу жөнiндегi жоспарланған iс-шаралар, ұсыныстар туралы ЖӘБО жыл сайын 15 қарашаға дейiн тиiстi әкiмдердi хабардар етедi.
Азаматтарға тiркелуге келу туралы хабарлау ЖӘБО (қаланың, ауданның) бастықтарының бұйрықтарымен және осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес шақыру қағаздарымен (бұдан әрi - шақыру қағазы) жүргiзiледi, оларды азаматтарға тапсыруды жергiлiктi атқарушы органдар мен ұйымдардың бастықтары тiркеуге келу белгiленген мерзiмге дейiн 5 күн қалғанда жүргiзедi. ЖӘБО (қаланың, ауданның) бастықтарының тiркеудi жүргiзу туралы бұйрықтары жыл сайын 25 желтоқсаннан кешiктiрiлмей шығарылуға тиiс. Азаматтарды әскерге шақыру учаскелерiне тiркеудi жүргiзу үшiн азаматтардың әскерге шақыру учаскелерiне келуiнiң нақты мерзiмдерiн шақыру қағаздарында ЖӘБО (қаланың, ауданның) белгiлейдi.
Ауыр науқастармен ауыратын, өз бетiмен қозғалу мүмкiндiгiнен айырылған азаматтар тiркеуге келуден босатылады, бұл тиiстi емдеу-алдын алу мекемелерiнiң немесе дәрiгерлiк-еңбек сараптама комиссияларының анықтамаларымен расталады.
Қажет болған жағдайда шақыру қағаздары азаматтарға тiкелей олардың мекен-жайлары бойынша табыс етiледi.
14. Мыналар ЖӘБО (қаланың, ауданның) белгiлеген мерзiмде азаматтардың әскерге шақыру учаскелерiне келмеуiнiң дәлелдi себептерi болып танылады:
еңбекке қабiлеттiлiгiн жоғалтуға байланысты ауру (жарақат);
жақын туысының қайтыс болуы немесе ауыр науқастануы;
азаматты өзi келу мүмкiндiгiнен айырған табиғи сипаттағы кедергiлер немесе басқа да жағдайлар.
Келмеу себептерi тиiстi құжаттармен расталуға тиiс.

15. Все граждане, вызываемые МОВУ (города, района) для прохождения приписки, являются на призывные участки в сроки и с документами, указанными в повестке.
16. Дежурный по призывному пункту ознакамливает граждан, прибывающих для прохождения приписки, с порядком прохождения приписки, разъясняет им их права и обязанности, установленные законодательными актами Республики Казахстан.
17. Уполномоченные лица МОВУ (города, района) проводят с гражданами беседу, проверяют наличие и полноту представленных ими документов. Отдают указание техническим работникам, привлеченным для работы на призывном пункте о заполнении на приписываемой учетной карте призывника согласно приложению 5 к Правилам (далее - учетная карта призывника), личного дела призывника согласно приложению 6 к Правилам (далее - личное дело). Ведут ежедневный учет граждан явившихся на приписку по списку.
На каждого призывника в личное дело подшиваются:
учетная карточка призывника;
копия свидетельства о рождении призывника;
копия свидетельства о браке;
копия свидетельства о рождении детей;
копия документа об образовании;
справка с места работы или учебы;
характеристика с места работы или учебы;
справка о составе семьи;
лист изучения призывника;
справки рентгенологического исследования органов грудной клетки;
документы о состоянии здоровья;
справки от органов внутренних дел и органов дознания и предварительного следствия;
сообщения от судебных органов о привлечении к уголовной ответственности;
сообщения от организаций записи: актов гражданского состояния (далее - органы ЗАГС) о перемене фамилии, имени, отчества, изменения о дате и месте рождения, о смерти.
18. Всем гражданам, подлежащих приписке к призывным участкам проводится медицинское освидетельствование в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях.
19. В книгу протоколов комиссии по приписке согласно приложению 7 к Правилам (далее - книга протоколов) заносятся все граждане, подлежащие приписке к призывному участку в соответствии со сводными списками, включая лиц, страдающих тяжелыми заболеваниями, которые из-за болезни лишены были возможности лично явиться на приписку.
По гражданам, направленным на дополнительное медицинское обследование, в книгу протоколов комиссии по приписке производится следующая запись: "Направить на дополнительное обследование (куда). Явиться на приписку повторно "___" ___________ 20__ года".
Окончательное решение по указанным гражданам комиссией по приписке принимается после проведения дополнительных обследований и записывается в книгу протоколов комиссии повторно. Если до составления итогового отчета о приписке граждан к призывному участку дополнительное обследование отдельных лиц не будет закончено, то указанные лица в отчете о приписке показываются как нуждающиеся в лечении (медицинском наблюдении) по списку 1 (временно негодных к воинской службе).

15. Тiркеуден өту үшiн ЖӘБО (қаланың, ауданның) шақыртатын барлық азаматтар әскерге шақыру учаскелерiне шақыру қағаздарында көрсетiлген мерзiмде және құжаттарымен келедi.
16. Әскерге шақыру пунктi бойынша кезекшi тiркеуден өту үшiн келген азаматтарды тiркеуден өту тәртiбiмен таныстырады, оларға Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде белгiленген олардың құқықтары мен мiндеттерiн түсiндiредi.
17. ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) уәкiлеттi адамдары азаматтармен әңгiмелесулер өткiзедi, олар ұсынған құжаттардың болуын және толықтығын тексередi. Шақыру учаскелерiнде жұмыс iстеу үшiн тартылған техникалық қызметкерлерге осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес әскерге шақырылушының тiркелетiн есеп картасын (бұдан әрi - шақырылушының есеп картасы), осы Ережеге 6-қосымшаға сәйкес шақырылушының жеке iсiн (бұдан әрi - жеке iс) толтыру туралы нұсқау бередi. Тiзiм бойынша тiркелуге келген азаматтарды күнделiктi есепке алуды жүргiзедi.
Әрбiр әскерге шақырылушының жеке iсiне мыналар тiгiледi:
әскерге шақырылушының есеп карточкасы;
әскерге шақырылушының тууы туралы куәлiгiнiң көшiрмесi;
неке туралы куәлiктiң көшiрмесi;
балаларының тууы туралы куәлiктерiнiң көшiрмесi;
бiлiмi туралы құжаттың көшiрмесi;
жұмыс немесе оқу орнынан анықтама;
жұмыс немесе оқу орнынан мiнездеме;
отбасы құрамы туралы анықтама;
әскерге шақырылушыны зерделеу парағы;
кеуде қуысы мүшелерiн рентгенологиялық зерттеу анықтамалары;
денсаулық жағдайы туралы құжаттар;
сот органдарынан қылмыстық жауапкершiлiкке тартылуы туралы хабарламалар;
iшкi iстер органдары мен анықтау және алдын ала тергеу органдарынан анықтамалар;
азаматтық хал актiлерiн жазу ұйымдарынан (бұдан әрi - АХАЖ органдары) тегiн, атын, әкесiнiң атын ауыстырғаны, туған күнi мен жерi туралы өзгерiстер туралы, қаза табуы туралы хабарламалар.
18. Әскерге шақыру учаскелерiне тiркелуге тиiс барлық азаматтарға Қарулы Күштерде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда әскери-дәрiгерлiк сараптама жүргiзу ережесiне сәйкес медициналық куәландыру жүргiзiледi.
19. Ауыр науқасқа шалдығып, тiркеуге өздерi келуге мүмкiндiктерi болмаған адамдарды қоса алғанда, жиынтық тiзiмдерге сәйкес әскерге шақыру учаскелерiне тiркелуге тиiс барлық азаматтар осы Ережеге 7-қосымшаға сәйкес тiркеу жөнiндегi комиссияның хаттамалар кiтабына (бұдан әрi - хаттамалар кiтабы) енгiзiледi.
Қосымша медициналық тексеруге жiберiлген азаматтар бойынша тiркеу жөнiндегi комиссияның хаттамалар кiтабына мынадай жазу жазылады: "Қосымша тексеруге (қайда) жiберiлсiн. 20__жылғы "___"________ тiркеуге қайта келсiн.".
Тiркеу жөнiндегi комиссияның көрсетiлген азаматтар жөнiндегi түпкiлiктi шешiмi қосымша тексеруден өткеннен кейiн қабылданады және комиссияның хаттамалар кiтабына қайта жазылады. Егер азаматтарды әскерге шақыру учаскесiне тiркеу туралы қорытынды есеп жасағанға дейiн жекелеген адамдарды қосымша тексеру бiтпеген болса, онда көрсетiлген адамдар тiркеу туралы есепте 1-тiзiм бойынша (әскери қызметке уақытша жарамсыздар) емделуге (медициналық бақылауға) мұқтаждар ретiнде көрсетiледi.

20. В конце каждого рабочего дня члены комиссии по приписке проверяют правильность записей, сделанных в книге протоколов комиссии по приписке, протокол подписывается председателем и членами комиссии по приписке.
21. Комиссия по приписке на основании изучения документов и личной беседы с призывником с учетом рода его занятий, специальности, образования, общего развития и результатов медицинского освидетельствования принимает одно из следующих решений, которое заносится в книгу протоколов комиссии по приписке:
"Годен к воинской службе";
"Годен к воинской службе, но нуждается в дополнительном лечении";
"Нуждается в лечении (медицинском наблюдении)";
"Негоден к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время";
"Негоден к воинской службе с исключением с воинского учета".
Комиссия по приписке принимает решение:
по организации розыска граждан, не явившихся на приписку;
об отказе в постановке на воинский учет - гражданам иностранных государств;
об отложении сроков приписки лицам, отбывающим наказание по приговорам судов.
22. Решение о необходимости лечения принимается в отношении лиц с выявленными заболеваниями, которые могут быть излечены до степени годности к срочной воинской службе. Эти лица подлежат лечению в лечебно-профилактических организациях. Вопрос об их годности к срочной воинской службе решается призывной комиссией при призыве.
23. Лицам, признанным при приписке "негодными к воинской службе с исключением с воинского учета" и "негодными к воинской службе в мирное время, ограниченно годными в военное время" на основании решения комиссии по приписке, после прохождения медицинского освидетельствования при очередном призыве областной призывной комиссией выдается в установленном законодательством Республики Казахстан порядке военный билет согласно приложению 8 к Правилам (далее - военный билет), в котором делаются об этом соответствующие записи.
24. Гражданам, являющимся инвалидами I и II групп, при прохождении приписки к призывным участкам на основании решения комиссии и представленных нотариально заверенных копий документов, подтверждающих инвалидность, выдается в установленном порядке военный билет с отметкой "невоеннообязанный". В случае необходимости военный билет может быть выдан близким родственникам под роспись получающего лица.
25. Призывники, нуждающиеся в лечении или медицинском наблюдении, после приписки учитываются МОВУ (города, района) и сведения о них передаются в органы здравоохранения по списку 1 (временно негодные к воинской службе) или списку 2 (годные к воинской службе с незначительными ограничениями) в течение 10 дней после окончания приписки.

20. Әрбiр жұмыс күнiнiң соңында тiркеу жөнiндегi комиссия мүшелерi тiркеу жөнiндегi комиссияның хаттамалар кiтабына жазылған жазбалардың дұрыстығын тексередi, хаттамаға тiркеу жөнiндегi комиссияның төрағасы және мүшелерi қол қояды.
21. Тiркеу жөнiндегi комиссия әскерге шақырылушының құжаттарын зерделеу және жеке әңгiмелесу негiзiнде оның кәсiбiн, мамандығын, бiлiмiн, жалпы дамуын және медициналық куәландыру нәтижелерiн ескере отырып, тiркеу жөнiндегi комиссияның хаттамалар кiтабына енгiзiлетiн мынадай шешiмдердiң бiрiн қабылдайды:
"Әскери қызметке жарамды";
"Әскери қызметке жарамды, бiрақ қосымша емделуге мұқтаж";
"Емделуге (медициналық бақылауға) мұқтаж";
"Бейбiт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулi түрде жарамды";
"Әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз".
Тiркеу жөнiндегi комиссия:
тiркелуге келмеген азаматтарды iздестiрудi ұйымдастыру жөнiнде;
шет мемлекеттердiң азаматтарына әскери есепке қоюдан бас тарту туралы;
соттардың үкiмдерi бойынша жазасын өтеп жүрген адамдарды тiркеу мерзiмiн кейiнге қалдыру туралы шешiм қабылдайды.
22. Емделу қажеттiгi туралы шешiм мерзiмдi әскери қызметке жарамдылық дәрежесiне дейiн сауығуы мүмкiн сырқаттары анықталған адамдарға қатысты қабылданады. Бұл адамдар емдеу-алдын алу ұйымдарында емделуге тиiс. Олардың мерзiмдi әскери қызметке жарамдылығы туралы мәселенi әскерге шақыру кезiнде әскерге шақыру комиссиясы шешедi.
23. Тiркеу кезiнде "әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз" және "бейбiт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулi түрде жарамды" болып танылған адамдарға тiркеу жөнiндегi комиссияның шешiмi негiзiнде, медициналық куәландырудан өткеннен кейiн облыстық әскерге шақыру комиссиясының кезектi әскерге шақыруы кезiнде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен осы Ережеге 8-қосымшаға сәйкес әскери билет (бұдан әрi - әскери билет) берiледi, мұнда ол туралы тиiстi жазбалар жазылады.
24. I және II топтағы мүгедек болып табылатын азаматтарға әскерге шақыру учаскелерiне тiркеуден өту кезiнде комиссияның шешiмi және мүгедектiгiн растайтын құжаттардың ұсынылған нотариалдық куәландырылған көшiрмелерi негiзiнде белгiленген тәртiппен "әскери мiндеттi емес" деген белгiмен әскери билет берiледi. Қажет болған жағдайда әскери билет алатын адамның қолы қойылып, жақын туыстарына берiлуi мүмкiн.
25. Емделуге немесе медициналық бақылауға мұқтаж әскерге шақырылушылар тiркеуден кейiн ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) есебiне алынады және олар туралы мәлiметтер 1-тiзiм (әскери қызметке уақытша жарамсыздар) немесе 2-тiзiм (шамалы шектеулермен әскери қызметке жарамдылар) бойынша тiркеу аяқталғаннан кейiн 10 күн iшiнде денсаулық сақтау органдарына жiберiледi.

26. МОВУ (города, района) в процессе приписки граждан к призывному участку выявляют призывников:
1) нуждающихся в лечении (медицинском наблюдении), прикрепленных к лечебно-профилактическим организациям в соответствии с планом лечения, выдав им направления согласно приложению 9 к Правилам (далее - направление);
2) годных по состоянию здоровья и по другим данным для обучения в военно-технической школе, о чем вносится запись в учетную карту призывника;
3) желающих поступить в военные учебные заведения с указанием об этом в учетной карте и листе изучения призывника.
27. В конце каждого рабочего дня начальник МОВУ (города, района) должен лично проверить, все ли граждане явились на приписку в назначенный для них день. В отношении граждан, не прибывших на приписку в назначенное время, устанавливаются причины неявки, и одновременно принимаются меры к повторному их вызову.
28. Гражданам, приписанным к призывным участкам, выдается удостоверение о приписке к призывному участку согласно приложению 10 к Правилам (далее - удостоверение о приписке), которое выдается под личную роспись. В учетной карте призывника и удостоверении о приписке делается соответствующая отметка штампом о приеме/снятие с воинского учета согласно приложению 11 к Правилам (далее - штамп).
При вручении удостоверения о приписке призывникам разъясняются их обязанности по соблюдению Правил воинского учета, а лицам, в отношении которых принято решение о направлении на лечение (медицинском наблюдении), о необходимости регулярного посещения соответствующих лечебно-профилактических организаций.
29. В случае утраты призывником удостоверения о приписке (военного билета, временного удостоверения сержантов и солдат) ему выдается дубликат удостоверения о приписке (военного билета, временного удостоверения сержантов и солдат). Выдача дубликата удостоверения о приписке производится по решению начальника МОВУ (города, района) по письменному заявлению согласно приложению 12 к Правилам (далее - заявление) призывника, в котором указываются обстоятельства утраты.
Учетная карта призывника, признанного комиссией по приписке негодным к воинской службе с исключением с воинского учета и негодным к воинской службе в мирное время, годным к нестроевой службе в военное время, вместе с подтверждающими документами подшивается в отдельное дело, которое хранится 10 лет.
30. На основании личных дел и учетных карт призывников ежедневно заполняется учетно-алфавитная книга согласно приложению 13 к Правилам (далее - учетно-алфавитная книга). В книгу включаются все призывники, прошедшие приписку, в том числе лица, направленные на обследование, признанные при приписке негодными к воинской службе в мирное время, годные к нестроевой службе в военное время, негодные к воинской службе с исключением с воинского учета.

26. ЖӘБО (қаланың, ауданның) азаматтарды әскерге шақыру учаскесiне тiркеу процесiнде мынадай әскерге шақырылушыларды анықтайды:
1) емдеу жоспарына сәйкес оларға осы Ережеге 9-қосымшаға сәйкес жолдама (бұдан әрi - жолдама) бере отырып, емделуге (медициналық бақылауға) мұқтаждарды, емдеу-алдын алу ұйымдарына бекiтiлгендердi;
2) денсаулық жағдайы және басқа да деректер бойынша әскери-техникалық мектепте оқуға жарамдыларды, ол туралы әскерге шақырылушының есеп картасына жазылады;
3) бұл туралы әскерге шақырылушының есеп картасында және оны зерделеу парағында көрсете отырып, әскери оқу орындарына түсуге тiлек бiлдiргендердi.
27. Әрбiр жұмыс күнiнiң соңында ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) бастығы барлық азаматтардың өздерi үшiн белгiленген күнi тiркеуге келгенiн жеке өзi тексеруге тиiс. Тiркеуге белгiленген уақытта келмеген азаматтарға қатысты келмеу себебi анықталады және бiр уақытта оларды қайтадан шақыру немесе iздеу салу шаралары қолданылады.
28. Әскерге шақыру учаскелерiне тiркелген азаматтарға осы Ережеге 10-қосымшаға сәйкес жеке өзi қол қойып алатын әскерге шақыру учаскесiне тiркелгендiгi туралы куәлiк (бұдан әрi - тiркеу туралы куәлiк) берiледi. Әскерге шақырылушының есеп картасына және тiркеу туралы куәлiкке осы Ережеге 11-қосымшаға сәйкес әскери есепке алу/есептен шығару туралы мөртаңбамен (бұдан әрi - мөртаңба) тиiстi белгi қойылады.
Тiркеу туралы куәлiктi тапсыру кезiңде әскерге шақырылушыларға Әскери есепке алу ережесiн сақтау жөнiндегi, ал өздерiне қатысты емделуге (медициналық бақылауға) жiберу туралы шешiм қабылданған адамдарға тиiстi емдеу-алдын алу ұйымдарына жүйелi түрде бару қажеттiгi туралы олардың мiндеттерi түсiндiрiледi.
29. Әскерге шақырылушы тiркеу туралы куәлiгiн (әскери билетiн, сержанттардың және сарбаздардың уақытша куәлiгiн) жоғалтқан жағдайда оған тiркеу туралы куәлiктiң (әскери билеттiң, сержанттардың және сарбаздардың уақытша куәлiгiнiң) телнұсқасы берiледi. Тiркеу туралы куәлiктiң телнұсқасын беру ЖӘБО (қаланың, ауданның) бастығының шешiмi бойынша және осы Ережеге 12-қосымшаға сәйкес жоғалту жағдайлары көрсетiлетiн әскерге шақырылушының жазбаша өтiнiшi (бұдан әрi - өтiнiш) бойынша берiледi.
Тiркеу жөнiндегi комиссия әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз және бейбiт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында саптан тыс қызметке жарамды деп таныған әскерге шақырылушының есеп картасы растайтын құжаттармен бiрге жеке iске тiгiледi, ол 10 жыл сақталады.
30. Әскерге шақырылушылардың жеке iстерi мен есептiк карталары негiзiнде осы Ережеге 13-қосымшаға сәйкес есептiк-алфавиттiк кiтап (бұдан әрi - есептiк-алфавиттiк кiтап) толтырылады. Кiтапқа тiркеуден өткен барлық шақырылушылар, оның iшiнде тексерiлуге жiберiлген, тiркеу кезiнде бейбiт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында саптан тыс қызметке жарамды, әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз деп танылған адамдар енгiзiледi.

31. По завершении работы по приписке граждан к призывным участкам МОВУ (города, района):
1) проводят ежегодно в апреле сверку имеющихся в МОВУ (города, района) учетных данных на граждан, прошедших приписку с учетными данными организаций с целью полного охвата всех граждан припиской к призывному участку;
2) сверяют наличие заведенных в МОВУ (города, района) личных дел на призывников, прошедших приписку, с данными книги протоколов комиссии по приписке, учетно-алфавитной книги и сводным списком, о чем составляется акт с приложением списка призывников передаваемых в запас;
3) составляют отчет об итогах проведенной приписки к призывным участкам и в установленный срок представляют его в МОВУ (области, города республиканского значения и столицы) с пояснительной запиской, в которой отражают результаты медицинского освидетельствования призывников, качественные показатели в сравнении с предыдущим годом, а также обеспеченность врачами-специалистами и диагностическим оборудованием.
32. Граждане, подлежащие приписке к призывным участкам, но не явившиеся в установленные сроки для приписки, после выяснения причин неявки принимаются на воинский учет призывников с оформлением личного дела и занесением в учетно-алфавитную книгу. Медицинское освидетельствование и определение степени годности указанных граждан производится при их призыве на воинскую службу.
33. МОВУ (области, города республиканского значения и столицы) по завершении работы по приписке граждан к призывным участкам:
1) составляют отчет об итогах проведенной приписки граждан к призывным участкам, который вместе с пояснительной запиской представляет ежегодно к 30 апреля в Министерство обороны Республики Казахстан;
2) в 15-дневный срок представляют акиму (области, города республиканского значения и столицы) информацию по итогам приписки.
3. Учет призывников Республики Казахстан
34. Учет призывников, проживающих в сельской местности, городах и поселках, где нет МОВУ, ведется по спискам граждан. В организациях учет призывников ведется по личной карточке (N Т-2) согласно приложению 14 к Правилам (далее - личная карточка). Этот вид учета ведется в целях определения количества призывников, работающих в данной организации, разработки мероприятий по подготовке своевременной замены призываемых в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан, осуществления контроля за соблюдением призывниками настоящих Правил и оказания всесторонней помощи МОВУ (города, района) в подготовке молодежи к воинской службе и ведения воинского учета.

31. Азаматтарды шақыру учаскелерiне тiркеу жөнiндегi жұмыс аяқталғаннан кейiн ЖӘБО (қаланың, ауданның):
1) барлық азаматтарды шақыру учаскелерiне тiркеумен толық қамту мақсатында жыл сайын сәуiрде ЖӘБО-да (қаланың, ауданның) бар тiркеуден өткен азаматтардың есептiк деректерiн ұйымдардың есептiк деректерiмен салыстыруды жүргiзедi;
2) ЖӘБО-да (қаланың, ауданның) тiркеуден өткен әскерге шақырылушыларға басталған жеке iстердiң болуын тiркеу жөнiндегi комиссияның хаттамалар кiтабының, есептiк-алфавиттiк кiтаптың деректерiмен және жиынтық тiзiммен салыстырады, ол туралы запасқа жiберiлетiн әскерге шақырылушылардың тiзiмiн қоса бере отырып, акт жасалады;
3) әскерге шақыру учаскелерiне жүргiзiлген тiркеудiң қорытындылары туралы есеп жасайды және белгiленген мерзiмде әскерге шақырылушыны медициналық куәландырудың нәтижелерi, өткен жылмен салыстырғандағы сапалық көрсеткiштер, сондай-ақ маман дәрiгерлермен және диагностикалық жабдықтармен қамтамасыз етiлгендiгi көрсетiлетiн түсiндiрме жазбамен бiрге оны ЖӘБО-ға (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың) ұсынады.
32. Әскерге шақыру учаскелерiне тiркелуге тиiс, бiрақ тiркелу үшiн белгiленген мерзiмде келмеген азаматтар келмеу себептерi анықталғаннан кейiн жеке iсiн ресiмдеумен және есептiк-алфавиттiк кiтапқа енгiзумен әскерге шақырылушылардың әскери есебiне қабылданады. Көрсетiлген азаматтарды медициналық куәландыру және олардың жарамдылық дәрежесiн айқындау оларды әскери қызметке шақыру кезiнде жүргiзiледi.
33. Азаматтарды әскерге шақыру учаскелерiне тiркеу жөнiндегi жұмыс аяқталғаннан кейiн ЖӘБО (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың):
1) азаматтарды шақыру учаскелерiне тiркеудiң қорытындылары туралы есеп жасайды, оны түсiндiрме жазбамен бiрге жыл сайын 30 сәуiрге дейiн Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiне ұсынады;
2) 15 күн мерзiмде әкiмге (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың) тiркеу қорытындылары жөнiнде ақпарат ұсынады.
3. Қазақстан Республикасының әскерге шақырылушыларын
есепке алу
34. ЖӘБО жоқ ауылдық жерлерде, қалалар мен кенттерде тұратын әскерге шақырылушыларды есепке алу азаматтардың тiзiмi бойынша жүргiзiледi. Ұйымдарда әскерге шақырылушыларды есепке алу осы Ережеге  14-қосымшаға сәйкес жеке карточка (N Т-2) (бұдан әрi - жеке карточка) бойынша жүргiзiледi. Есепке алудың бұл түрi осы ұйымда жұмыс iстейтiн шақырылушылар санын айқындау, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарына әскерге шақырылатындарды уақтылы ауыстыруды дайындау жөнiндегi iс-шараларды әзiрлеу, әскерге шақырылушылардың осы Ереженi сақтауын бақылауды жүзеге асыру және жастарды әскери қызметке даярлауға ЖӘБО-ға (қаланың, ауданның) жан-жақты көмек көрсету мен әскери есепке алуды жүргiзу мақсатында жүргiзiледi.

35. МОВУ (города, района):
1) ведут персональный учет призывников в строгом соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О воинской обязанности и воинской службе" и настоящих Правил, оформляют прием призывников на воинский учет и снятие их с учета при убытии к новому месту жительства;
2) вносят в личные дела и другие учетно-воинские документы призывников сведения об изменении семейного положения, образовании, специальности, места работы, адреса места жительства;
3) ведут учет призывников, получивших отсрочки от призыва на срочную воинскую службу, и осуществляют контроль за законностью получения ими отсрочек;
4) проводят инструкторско-методические занятия с лицами, выполняющими военно-учетную работу;
5) не реже одного раза в год проверяют состояние учета призывников в организациях, на которых возложено ведение воинского учета призывников, регулярно (перед каждым призывом) сверяют их учетные данные с данными воинского учета МОВУ (города, района);
6) информируют акимов (городов, районов) о состоянии воинского учета призывников и при необходимости выносят этот вопрос на рассмотрение акима района (города).
36. В МОВУ (города, района) воинский учет ведется по учетно-алфавитным книгам, в которые занесены все граждане, включенные в списки для учета к призывному участку, независимо от степени годности к воинской службе, за исключением лиц, не подлежащих приписке.
Учетно-алфавитные книги и наличие личных дел должны отражать численность призывников и их движение (убытие, прибытие). Все записи и отметки в учетно-алфавитных книгах и личных делах призывников должны иметь ссылки на соответствующие решения по приписке и призывной комиссий и других официальных документов, подтверждающих законность и обоснованность произведенных записей и отметок. Подчистки и неоговоренные исправления в учетно-алфавитных книгах и личных делах призывников не допускаются. Исправления в учетно-алфавитных книгах подписываются начальником МОВУ (города, района) и заверяются гербовой печатью. В личных делах призывников исправления производятся красными чернилами, заверяются подписью должностного лица МОВУ (города, района) и гербовой печатью. Для учета наличия призывных ресурсов и контроля за их движением в МОВУ (города, района) ведется журнал учета согласно приложению 15 к Правилам (далее - журнал учета), в котором отражаются изменения в составе призывных ресурсов за каждый день. Ответственность за достоверность учета призывников, полноту и качество ведения учетной документации и ее сохранность несет должностное (ответственное) лицо МОВУ (города, района).

35. ЖӘБО (қаланың, ауданның):
1) "Әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының және осы Ереженiң талаптарына қатаң сәйкестiкте әскерге шақырылушыларды дербес есепке алуды жүргiзедi, әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуды және жаңа тұрғылықты жерге кеткен кезде оларды есептен шығаруды уақтылы ресiмдейдi;
2) әскерге шақырылушылардың жеке iстерi мен бақса да әскери-есептiк құжаттарына отбасы жағдайының, бiлiмiнiң, мамандығының, жұмыс орнының, тұрғылықты мекен-жайының өзгергенi туралы мәлiметтердi енгiзедi;
3) мерзiмдi әскери қызмет кейiнге қалдырылған әскерге шақырылушыларды есепке алуды жүргiзедi және оларды кейiнге қалдырудың заңдылығын бақылауды жүзеге асырады;
4) әскери-есептiк жұмысты орындайтын адамдармен нұсқаулық-әдiстемелiк сабақтар өткiзедi;
5) кемiнде жылына бiр рет әскерге шақырылушыларды әскери есепке алуды жүргiзу құқығы жүктелген ұйымдарда әскерге шақырылушыларды есепке алудың жай-күйiн тексередi, олардың есептiк деректерiн ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) әскери есепке алу деректерiмен салыстырады (әрбiр әскерге шақыру алдында);
6) әкiмдерге (қаланың, ауданның) әскерге шақырылушыларды әскери есепке алудың жай-күйi туралы ақпарат бередi және қажет болған кезде бұл мәселенi аудан (қала) әкiмiнiң қарауына шығарады.
36. ЖӘБО-да (қаланың, ауданның) әскери есепке алу есептiк-алфавиттiк кiтаптар бойынша жүргiзiледi, оған тiркелуге тиiс емес адамдарды қоспағанда, әскери қызметке жарамдылық дәрежесiне қарамастан, әскерге шақыру учаскесiне есепке алуға арналған тiзiмдерге қосылған барлық азаматтар енгiзiледi.
Есептiк-алфавиттiк кiтаптар және жеке iстердiң болуы әскерге шақырылушылардың санын және олардың қозғалысын (кетуi, келуi) қамтуға тиiс. Есептiк-алфавиттiк кiтаптардағы және әскерге шақырылушылардың жеке iстерiндегi барлық жазбалар мен белгiлердiң тiркеу жөнiндегi және әскерге шақыру комиссияларының тиiстi шешiмдерiне, жазылған жазбалар мен белгiлердiң заңдылығы мен негiздемесiн растайтын басқа да ресми құжаттарға сiлтемесi болуға тиiс. Есептiк-алфавиттiк кiтаптарда және әскерге шақырылушылардың жеке iстерiнде өшiрулер мен ескертiлмеген түзетулерге жол берiлмейдi. Есептiк-алфавиттiк кiтаптардағы түзетулерге ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) бастығы қол қояды және елтаңбалық мөрмен куәландырылады. Әскерге шақырылушылардың жеке iстерiнде түзетулер қызыл сиямен жүргiзiледi, ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) лауазымды адамының қолымен және елтаңбалық мөрмен куәландырылады. Әскерге шақыру ресурстарының болуын есепке алу және олардың қозғалысын бақылау үшiн ЖӘБО-да (қаланың, ауданның) осы Ережеге 15-қосымшаға сәйкес есепке алу журналы (бұдан әрi - есепке алу журналы) жүргiзiледi, онда әрбiр күнi әскерге шақыру ресурстарының құрамында болған өзгерiстер көрсетiледi. Әскерге шақырылушыларды есепке алудың дұрыстығы, есептiк құжаттамаларды жүргiзудiң толықтығы мен сапасы және оның сақталуы үшiн ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) лауазымды (жауапты) адамы жауапты болады.

37. В МОВУ (города, района) все личные дела призывников распределяются по картотекам в следующей последовательности:
1) приписанные к призывному участку в текущем году (в МОВУ (города, района) по алфавиту и по сельским округам);
2) подлежащие призыву на срочную воинскую службу, раздельно в апреле-июне, октябре-декабре (в МОВУ (города, района) и сельских округах по алфавиту);
3) имеющие право на отсрочку от призыва (картотека должна составляться по характеру отсрочек: "по семейным обстоятельствам", "для продолжения образования в учебных заведениях", "по состоянию здоровья", "по другим причинам");
4) нуждающиеся в лечении;
5) признанные по состоянию здоровья негодными в мирное время и негодными с исключением с воинского учета при приписке;
6) кандидаты для поступления в военные учебные заведения;
7) снятые с воинского учета в связи с выездом на новое место жительство, личные дела, на которых еще не запрошены (сроком до одного месяца и отдельно - свыше одного месяца);
8) осужденные.
Личные дела в каждой из указанных выше картотек распределяются строго по алфавиту.
38. Призывники, прибывшие на постоянное или временное место жительство - на срок свыше 3-х месяцев обязаны в семидневный срок лично явиться в MOBУ (города, района) для постановки на воинский учет.
39. МОВУ (города, района) принимают на воинский учет призывников следующие категории граждан:
1) приписанных к призывным участкам в установленные сроки;
2) прибывших на территорию района из других МОВУ (города, района) при перемене места жительства;
3) отбывших наказание в исправительных учреждениях.
40. Прием на воинский учет призывников, прибывших из других районов, производится в следующем порядке:
1) в учетно-алфавитную книгу заносятся данные о призывнике;
2) заполняется 2 экземпляра алфавитной карточки согласно приложению 16 к Правилам (далее - алфавитные карточки), один из которых хранится в отдельной папке до получения личного дела, а второй не позднее трехдневного срока направляется начальнику МОВУ (города, района) по месту прежнего воинского учета призывника с просьбой о высылке его личного дела;
3) до получения личных дел призывников они учитываются по алфавитным карточкам, хранящимся в МОВУ (города, района), и при составлении отчетов эти лица включаются в число призывников, состоящих на воинском учете;
4) в удостоверении о приписке проставляется штамп о приеме/снятии с воинского учета призывника;

37. ЖӘБО-да (қаланың, ауданның) әскерге шақырылушылардың барлық жеке iстерi мынадай жүйелiлiкпен картотекаларға бөлiнедi:
1) ағымдағы жылы әскерге шақыру учаскесiне тiркелгендер (ЖӘБО-да (қаланың, ауданның) алфавит бойынша және селолық округтер бойынша);
2) мерзiмдi әскери қызметке әскерге шақырылуға жататындар, сәуiр-маусымда және қазан-желтоқсанда бөлек (ЖӘБО-да (қаланың, ауданның) және селолық округтерде алфавит бойынша);
3) шақыру кейiнге қалдырылатын құқығы барлар (картотека кейiнге қалдырудың сипаты бойынша жасалуға тиiс: "отбасы жағдайы бойынша", "оқу орындарында бiлiмiн жалғастыру үшiн", "денсаулық жағдайы бойынша", "басқа да себептер бойынша");
4) емделуге мұқтаждар;
5) денсаулық жағдайы бойынша бейбiт уақытта жарамсыз және тiркеу кезiнде әскери есептен шығарумен жарамсыз деп танылғандар;
6) әскери оқу орындарына түсуге кандидаттар;
7) жеке iстерiне әлi сұрау салынбаған, жаңа тұрғылықты жерге көшуiне байланысты әскери есептен шығарғандар (бiр айға дейiнгi мерзiмге және бөлек - бiр айдан артық);
8) сотталғандар.
Жоғарыда көрсетiлген картотекалардың әрқайсысындағы жеке iстер алфавит бойынша қатаң бөлiнедi.
38. Тұрақты немесе 3 айдан артық мерзiмге уақытша тұруға келген әскерге шақырылушылар жетi күн мерзiмде әскери есепке қою үшiн ЖӘБО-ға (қаланың, ауданның) жеке өзi келуге мiндеттi.
39. ЖӘБО (қаланың, ауданның) әскерге шақырылушылардың әскери есебiне азаматтардың мынадай санаттарын қабылдайды:
1) белгiленген мерзiмде әскерге шақыру учаскелерiне тiркелген;
2) тұрғылықты жерiн ауыстырған кезде аудан аумағына басқа ЖӘБО-дан (қаланың, ауданның) келген;
3) түзеу мекемелерiнде жазасын өтеген.
40. Басқа аудандардан келген әскерге шақырылушыларды әскери есепке қабылдау мынадай тәртiппен жүргiзiледi:
1) есептiк-алфавиттiк кiтапқа әскерге шақырылушы туралы деректер жазылады;
2) Ережеге 16-қосымшаға сәйкес алфавиттiк карточканың (бұдан әрi - алфавиттiк карточкалар) 2 данасы толтырылады, олардың бiреуi жеке iстi алғанға дейiн жеке папкада сақталады, ал екiншiсi үш күн мерзiмнен кешiктiрiлмей оның жеке iсiн жiберу туралы өтiнiш жасаумен әскерге шақырылушының бұрынғы әскери есепке алынған орны бойынша ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) бастығына жiберiледi;
3) әскерге шақырылушылардың жеке iстерiн алғанға дейiн олар ЖӘБО-да (қаланың, ауданның) сақталатын алфавиттiк карточкалар бойынша ескерiледi және есеп беру кезiнде бұл адамдар әскери есепте тұрған әскерге шақырылушылар қатарына жатқызылады;
4) тiркеу туралы куәлiкке әскерге шақырылушыны әскери есепке алу/есептен шығару туралы мөртаңба қойылады;

5) призывники, которые будут проживать в сельской местности, где нет МОВУ (города, района), должны явиться в акиматы аульных (сельских) округов для постановки на воинский учет военнообязанных и призывников;
6) при поступлении личного дела на призывника в учетно-алфавитной книге и учетной карте делается соответствующая отметка.
Полученное личное дело после проверки помещается в соответствующую картотеку. Алфавитная карточка уничтожается.
41. Прием на воинский учет граждан призывного возраста, отбывших наказание в исправительных учреждениях производится на основании письменного заявления, подаваемого на имя начальника МОВУ (города, района) с приложением копии справки об отбывании наказании в исправительных учреждениях.
Если лица, освобожденные из места отбытия наказания, ранее состояли на воинском учете в том же МОВУ (города, района), в который они прибыли после отбытия наказания, то их личные дела восстанавливаются. Лицам, состоявшим ранее на воинском учете в других МОВУ (города, района) запрашиваются из этих МОВУ (города, района) их личные дела, а не состоявшим до осуждения на воинском учете лицам личные дела и другие документы оформляются в установленном порядке.
42. Военнообязанные, признанные "не годными к воинской службе в мирное время, ограниченно годными в военное время", медицинскому переосвидетельствованию в мирное время не подлежат.
43. МОВУ (города, района) снимают с воинского учета призывников следующие категории граждан:
1) убывающих к новому месту жительства при перемене призывного участка;
2) призванных на воинскую службу и отправленных в войска;
3) зачисленных курсантами в военные учебные заведения;
4) зачисленных по решению призывных комиссий на учет военнообязанных и признанных призывными комиссиями "негодными к воинской службе с исключением с воинского учета";
5) получивших воинские звание офицеров и сержантов запаса после прохождения военной подготовки в гражданских учебных заведениях и сдачи установленных экзаменов;
6) осужденных для отбывания наказания в исправительных учреждениях;
7) умерших;
8) принявших иностранное гражданство;
9) зачисленных на специальный учет органов прокуратуры Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, государственной противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции) и Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (далее – правоохранительные органы).
Сноска. Пункт 43 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 18.11.2008 N 1068; от 02.08.2011 № 900; от 27.08.2011 № 971 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

5) ЖӘБО (қаланың, ауданның) жоқ елдi мекендерде тұратын әскерге шақырылушылар әскери мiндеттiлер мен әскерге шақырылушылардың әскери есебiне қою үшiн ауылдық (селолық) округтердiң әкiмдiктерiне келуге тиiс;
6) әскерге шақырылушының жеке iсi келген кезде есептiк-алфавиттiк кiтапқа және есеп картасына тиiстi белгi қойылады.
Алынған жеке iс тексерiлгеннен кейiн тиiстi картотекаға салынады. Алфавиттiк карточка жойылады.
41. Түзеу мекемелерiнде жазасын өтеген әскерге шақыру жасындағы азаматтарды әскери есепке алу түзеу мекемелерiнде жазасын өтегенi туралы анықтаманың көшiрмесiмен қоса, ЖӘБО (қаланың, ауданның) бастығының атына жазылатын жазбаша өтiнiш негiзiнде жүргiзiледi.
Егер жазасын өтеу орнынан босатылған адамдар, олар жазасын өтегеннен кейiн келген ЖӘБО-да (қаланың, ауданның) бұдан бұрын әскери есепте тұрған болса, олардың жеке iстерi қалпына келтiрiледi. Бұрын басқа ЖӘБО-да (қаланың, ауданның) әскери есепте тұрған адамдарға осы ЖӘБО-дан (қаланың, ауданның) олардың жеке iстерi сұратып алынады, ал сотталғанға дейiн әскери есепте тұрмаған адамдарға жеке iстерi мен басқа да құжаттар белгiленген тәртiппен ресiмделедi.
42. "Бейбiт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулi түрде жарамды" деп танылған әскери мiндеттiлер бейбiт уақытта медициналық қайта куәландыруға жатпайды.
43. ЖӘБО (қаланың, ауданның) әскерге шақырылушылардың әскери есебiнен азаматтардың мынадай санаттарын шығарады:
1) әскерге шақыру учаскесiн ауыстырған кезде жаңа тұрғылықты жерге кететiн;
2) әскери қызметке шақырылған және әскерге жiберiлген;
3) әскери оқу орындарына курсант болып қабылданған;
4) әскерге шақыру комиссияларының шешiмi бойынша әскери мiндеттiлер есебiне алынған және әскерге шақыру комиссиялары "әскери есептен шығара отырып әскери қызметке жарамсыз деп таныған;
5) азаматтық оқу орындарында әскери даярлықтан өткеннен және белгiленген емтихандарды тапсырғаннан кейiн запастағы офицер және сержант әскери атағын алған;
6) еңбекпен түзеу мекемелерiнде жазасын өтеу үшiн сотталған;
7) қаза тапқан;
8) шетел азаматтығын алған;
9) Қазақстан Республикасы прокуратура органдарының, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі өртке қарсы қызметінің, Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінің (қаржы полициясы) және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінің (бұдан әрі - құқық қорғау органдары) арнайы есебіне алынған.
Ескерту. 43-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің
2008.11.18 N 1068, 2011.08.02 N 900, 2011.08.27 N 971 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.

44. Для снятия с воинского учета призывник должен лично явиться в МОВУ (города, района) и подать письменное заявление с указанием причины снятия с воинского учета и точного адреса нового места жительства.
45. Перемена призывного участка допускается в период с января по март и с июля по сентябрь. В другое время перемена призывного участка может быть допущена только в случае, если призывник:
переведен администрацией на работу в другую местность;
поменял место жительства;
поступил в учебное заведение и выбывает для продолжения образования.
46. Снятие призывников с воинского учета осуществляется только начальником МОВУ (города, района) или лицом его заменяющим.
На письменных заявлениях обязательно указывается причина снятия призывника с воинского учета.
47. Снятие с воинского учета призывников в МОВУ (города, района) производится в следующем порядке:
призывником подается письменное заявление о снятии с воинского учета;
в удостоверении о приписке штампом производится отметка о снятии призывника с воинского учета;
запрос начальника МОВУ (города, района) о высылке личного дела призывника по новому месту жительства;
из картотеки изымается личное дело призывника, в учетной карте призывника делается отметка о снятии с воинского учета с указанием даты и адреса места убытия, запрос подшивается в соответствующее дело МОВУ (города, района), которое хранится один год;
в учетно-алфавитной книге указывается дата снятия с воинского учета, в какой район, город или населенный пункт убывает призывник, производится отметки о высылке личного дела призывника с указанием даты, исходящего номера и МОВУ (города, района), в которое оно направлено.
48. Если в течение месячного срока после снятия призывников с воинского учета от соответствующих МОВУ (города, района) не поступают запросы о высылке их личных дел по новому месту жительства, то начальники МОВУ (города, района), снявшие призывников с воинского учета, должны уточнить причины задержки истребования на них личных дел.
49. При убытии призывников без снятия с воинского учета или неявки их для постановки на воинский учет по новому месту жительства начальники МОВУ (города, района) принимают незамедлительные меры к розыску таких призывников через родителей, органы внутренних дел, учебные заведения и другие организации.
50. Снятие с воинского учета призывников, отправленных на срочную воинскую службу, производится в МОВУ (города, района) на основании вторых экземпляров именных списков призывников, направленных из МОВУ (города, района) в областной сборный пункт (далее - ОСП) МОВУ (области, города республиканского значения и столицы).

44. Әскери есептен шығару үшiн әскерге шақырылушы ЖӘБО-ға (қаланың, ауданның) жеке өзi келуге және әскери есептен шығару себебi мен жаңа тұрғылықты жерiнiң нақты мекен-жайын көрсете отырып, жазбаша өтiнiш беруге тиiс.
45. Әскерге шақыру учаскесiн ауыстыруға қаңтар-наурыз және шiлде-қыркүйек кезеңiнде жол берiледi. Басқа уақытта әскерге шақыру учаскесiн ауыстыруға мынадай жағдайда ғана жол берiледi, егер шақырылушы:
әкiмшiлiкпен басқа жерге жұмысқа ауыстырылса;
тұрғылықты жерiн өзгертсе;
оқу орнына түскенде және бiлiмiн жалғастыру үшiн кеткенде.
46. Әскерге шақырылушыларды әскери есептен шығаруды тек ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) бастығы немесе оны ауыстыратын адам жүзеге асырады. Жазбаша өтiнiштерде әскерге шақырылушыны әскери есептен шығарудың себебi мiндеттi түрде көрсетiледi.
47. ЖӘБО-да (қаланың, ауданның) әскерге шақырылушыларды әскери есептен шығару мынадай тәртiппен жүргiзiледi:
әскерге шақырылушы әскери есептен шығару туралы жазбаша өтiнiш бередi;
тiркеу туралы куәлiкте мөртаңбамен әскерге шақырылушыны әскери есептен шығару туралы белгі қойылады;
жаңа тұрғылықты жерi бойынша әскерге шақырылушының жеке iсiн жiберу туралы ЖӘБО (қаланың, ауданның) бастығының сұрау салуы;
картотекадан әскерге шақырылушының жеке iсi алынады, әскерге шақырылушының есеп картасына кеткен күнi мен жерiнiң мекен-жайын көрсете отырып, әскери есептен шығару туралы белгi қойылады, сұрау ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) тиiстi iсiне тiгiледi, ол бiр жыл сақталады;
есептiк-алфавиттiк кiтапта әскери есептен шығарылған күнi, әскерге шақырылушының қай ауданға, қалаға немесе елдi мекенге кеткенi көрсетiледi, күнi, шығыс нөмiрi және ол жiберiлген ЖӘБО (қаланың, ауданның) көрсетiлiп, әскерге шақырылушының жеке iсiн жiберу туралы белгi қойылады.
48. Егер бiр ай мерзiм iшiнде әскерге шақырылушыларды әскери есептен шығарғаннан кейiн тиiстi ЖӘБО-дан (қаланың, ауданның) жаңа тұрғылықты жерi бойынша олардың жеке iстерiн жiберу туралы сұрау түспеген болса, онда әскерге шақырылушыны әскери есептен алған ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) бастықтары олардың жеке iстерiн талап етудiң кешiгу себептерiн нақтылауға тиiс.
49. Әскерге шақырылушылар әскери есептен шықпай кеткен немесе олар жаңа тұрғылықты жерi бойынша әскери есепке тұру үшiн келмеген кезде ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) бастықтары мұндай әскерге  шақырылушыларды ата-анасы, iшкi iстер органдары, оқу орындары және басқа да ұйымдар арқылы iздестiруге шұғыл шаралар қолданады.
50. Мерзiмдi әскери қызметке жiберiлген әскерге шақырылушыларды әскери есептен шығару ЖӘБО-ның (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың) облыстық жиын пунктiне (бұдан әрi - ОЖП) жiберiлген әскерге шақырылушылардың атаулы тiзiмдерiнiң екiншi даналары негiзiнде ЖӘБО-да (қаланың, ауданның) жүргiзiледi.

51. В именном списке, заполняемый в ОСП против каждой фамилии призывника указывается дата отправки и номер команды (эшелона). На призывников, возвращенных в МОВУ (города, района), указывается причина возврата. Отметки об отправке и возвращении призывников подписываются начальником ОСП и заверяется гербовой печатью МОВУ (области, города республиканского значения и столицы). Полученные из МОВУ (области, города республиканского значения и столицы) именные списки (2-ые экземпляры) учитываются в МОВУ (города, района) по журналу учета служебных документов. Каждый именной список учитывается за отдельным номером с указанием номера экземпляра и количества листов.
Последовательность работы МОВУ (города, района):
1) на основании полученных из МОВУ (области, города республиканского значения и столицы) именных списков отбираются личные дела призывников, отправленных в войска;
2) в учетной карте призывника проставляется дата отправки, номер команды (эшелон), призывника в воинскую часть (запись подписывается должностным лицом МОВУ (города, района);
3) в учетно-алфавитной книге (отметка о призыве в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования) указывается дата отправки и номер команды (эшелона);
4) личные дела призывников, отправленных в войска, после окончания призыва передаются в архив, где хранятся вместе с учетными картами призывника;
5) в учетно-алфавитной книге делается отметка о месте хранения личного дела.
52. Снятие с воинского учета призывников, зачисленных в военные учебные заведения, производится на основании выписок из приказов начальников военных учебных заведений в следующем порядке:
1) в учетной карте призывника произвести запись о зачислении в высшее учебное заведение с указанием наименования военного учебного заведения, даты зачисления, номера приказа начальника военного учебного заведения о зачислении и месте хранения личного дела;
2) передается в архив личные дела призывников зачисленных в военные учебные заведения;
3) подшивается в дело по приему и снятию призывников с воинского учета выписки из приказов начальников военных учебных заведений с отметкой должностного лица МОВУ (города, района) о снятии с воинского учета.
53. Снятие с воинского учета призывников, осужденных для отбывания наказания в исправительных учреждениях, производится на основании письменных сообщений судебных органов. Одновременно суды высылают в МОВУ (города, района) удостоверения о приписке осужденных.
При поступлении в МОВУ (города, района) сообщения об осуждении из картотеки изымается личное дело осужденного. В учетной карте призывника и учетно-алфавитной книге производится отметка о снятии с воинского учета с указанием наименования суда, даты вынесения решения, статьи Уголовного кодекса и срока наказания призывника. Копия приговора или извещение судебных органов подшивается в личное дело призывника, которое передается в архив и хранится до достижения им 27-летнего возраста, после чего уничтожается комиссией по акту.
В учетно-алфавитной книге производится отметка о месте хранения личного дела. Удостоверение о приписке осужденного призывника уничтожается в установленном порядке.

51. ОЖП-да толтырылатын атаулы тiзiмде әрбiр әскерге шақырылушының тегi жазылған тұста жiберiлген күнi және команда (эшелон) нөмiрi көрсетiледi. ЖӘБО-ға (қаланың, ауданның) қайтарылған әскерге шақырылушыларға қайтару себебi көрсетiледi. Әскерге шақырылушыларды жiберу және қайтару туралы белгiге ОЖП-ның бастығы қол қояды және ол ЖӘБО-ның (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың) елтаңбалық мөрiмен куәландырылады. ЖӘБО-дан (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың) алынған атаулы тiзiмдер (2-шi даналары) ЖӘБО-да (қаланың, ауданның) қызметтiк құжаттарды есепке алу журналы бойынша есепке алынады. Әрбiр атаулы тiзiм дана нөмiрi мен парақ санын көрсете отырып, жеке нөмiрмен есепке алынады.
ЖӘБО (қаланың, ауданның) жұмысының кезектiлiгi:
1) ЖӘБО-дан (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың) алынған атаулы тiзiмдер негiзiнде әскерлерге жiберiлген әскерге шақырылушылардың жеке iстерi iрiктелiп алынады;
2) әскерге шақырылушының есеп картасында әскерге шақырылушыны әскери бөлiмге жiберген күн, команданың нөмiрi көрсетiледi (жазбаға ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) лауазымды адамы қол қояды);
3) есептiк-алфавиттiк кiтапта (Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға шақыру туралы белгi) жiберiлген күн және команда (эшелон) нөмiрi көрсетiледi;
4) әскерлерге жiберiлген әскерге шақырылушылардың жеке iстерi әскерге шақыру аяқталғаннан кейiн мұрағатқа тапсырылады, онда әскерге шақырылушының есеп карталарымен бiрге сақталады;
5) есептiк-алфавиттiк кiтапта жеке iстiң сақталу орны туралы белгi қойылады.
52. Әскери-оқу орындарына қабылданған әскерге шақырылушыларды әскери есептен шығару әскери оқу орындары бастықтарының бұйрықтарынан көшiрме-жазбалар негiзiнде мынадай тәртiппен жүргiзiледi:
1) әскерге шақырылушының есеп картасында әскери оқу орнының атауын, қабылданған күнiн, әскери оқу орны бастығының оқуға қабылдау туралы бұйрығының нөмiрiн көрсете отырып, жоғары оқу орнына қабылдау және жеке iстiң сақталу орны туралы жазба жазылады;
2) әскери оқу орындарына қабылданған әскерге шақырылушылардың жеке iстерi мұрағатқа тапсырылады;
3) әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу және есептен шығару жөнiндегi iске ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) лауазымды адамының әскери есептен шығару туралы белгiсiмен бiрге әскери оқу орындары бастықтарының бұйрықтарынан көшiрме-жазбалар тiгiледi.
53. Түзеу мекемелерiнде жазасын өтеу үшiн сотталған әскерге шақырылушыларды әскери есептен шығару сот органдарының жазбаша хабарламалары негiзiнде жүргiзiледi. Соттар бiр уақытта ЖӘБО-ға (қаланың, ауданның) сотталғандарды тiркеу туралы куәлiктi жiбередi.
ЖӘБО-ға (қаланың, ауданның) сотталғандығы туралы хабарлама түскен кезде картотекадан сотталған адамның жеке iсi алынады. Әскерге шақырылушының есеп картасына және есептiк-алфавиттiк кiтапқа соттың атауын, шешiм шығарылған күндi, Қылмыстық кодекстiң баптарын және әскерге шақырылушыны жазалау мерзiмiн көрсете отырып, әскери есептен шығару туралы белгi қойылады. Үкiмнiң көшiрмесi немесе сот органдарының хабарламасы әскерге шақырылушының жеке iсiне тiгiледi, ол мұрағатқа тапсырылады және онда ол 27 жасқа толғанға дейiн сақталады, одан кейiн комиссия оны актi бойынша жояды.
Есептiк-алфавиттiк кiтапқа жеке iстiң сақталу орны туралы белгi қойылады. Сотталған әскерге шақырылушыны тiркеу туралы куәлiк белгiленген тәртiппен жойылады.

54. Снятие с воинского учета умерших призывников производится на основании письменных сообщений, полученных от органов ЗАГС об их смерти.
О снятии с воинского учета этой категории призывников производится запись в учетной карте призывника и учетно-алфавитной книге с указанием даты смерти и документа, удостоверяющего запись. Личное дело передается в архив, где хранится один год и уничтожается в установленном порядке.
В извещении о смерти органы ЗАГС указывают дату смерти и номер актовой записи.
В учетно-алфавитной книге производится отметка о месте хранения личного дела.
55. Снятие с воинского учета призывников и зачисление их на специальный учет правоохранительных органов производится на основании полученной выписки из приказа этих государственных органов, а курсантов и слушателей специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции) (далее – МВД, МЧС и АБЭКП) на основании полученной выписки из приказа кадровых органов учебных заведений.
В учетной карте призывника и учетно-алфавитной книге производится отметка о снятии призывников с воинского учета с указанием даты и номера приказа соответствующего правоохранительного органа. Личное дело передается в архив и хранится до достижения ими 27-летнего возраста.
В учетно-алфавитной книге производится отметка о месте хранения личного дела.
Сноска. Пункт 55 в редакции постановления Правительства РК от 27.08.2011 № 971 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
56. Студенты учебных заведений, прошедшие военную подготовку по программе офицеров запаса, снимаются с воинского учета призывников и передаются на воинский учет офицеров запаса МОВУ (города, района) по месту воинского учета.
Оформление передачи их на воинский учет офицеров запаса производится в следующем порядке:
МОВУ (города, района) по месту расположения учебных заведений по представлению с военных кафедр именных списков и учетных документов на студентов, аттестованных в офицерский состав, в пятидневный срок производят в удостоверении о приписке запись: "Прошел военную подготовку в университете (институте). Аттестован в офицерский состав", подписывается начальником МОВУ (города, района) и заверяется гербовой печатью.
Студенту возвращается удостоверение о приписке и в семидневный срок ему необходимо явиться в МОВУ (города, района) по месту воинского учета для снятия с воинского учета призывников и оформления приема (перевода) на воинский учет офицеров запаса.
При получении аттестационных листов с отметкой о присвоении студентам воинских званий офицерского состава в пятидневный срок вписывают в учетные документы присвоенное воинское звание.
В МОВУ (города, района) студенты состоят на воинском учете до присвоения им воинских званий офицерского состава, учитывают их отдельно от остальных офицеров по алфавитным картам, составленным на основании записи в удостоверениях о приписке. Удостоверения о приписке оставляют у студентов.
При получении на студентов аттестационных листов и учетных документов с отметкой о присвоении им воинских званий офицерского состава МОВУ (города, района) снимают их с воинского учета призывников, выписывают и вручают им военные билеты офицеров запаса согласно приложению 17 к Правилам (далее - военный билет офицера запаса), а ранее выданные удостоверения о приписке изымают и уничтожают в установленном порядке. После вручения студентам военных билетов офицеров запаса их личные дела передаются в архив, а послужные и алфавитные карты вкладывают в соответствующие картотеки.

54. Қаза тапқан әскерге шақырылушыларды әскери есептен шығару АХАЖ органдарынан олардың қайтыс болғаны туралы алынған жазбаша хабарламалар негiзiнде жүргiзiледi.
Қайтыс болған күнi мен жазбаны куәландыратын құжатты көрсете отырып, әскерге шақырылушының есеп картасына және есептiк-алфавиттiк кiтапқа әскерге шақырылушылардың мұндай санаттарын әскери есептен шығару туралы жазба жазылады. Жеке iс мұрағатқа тапсырылады, онда бiр жыл сақталады және белгiленген тәртiппен жойылады.
Қайтыс болғаны туралы хабарламада АХАЖ органдары қайтыс болған күнiн және акт жазбасының нөмiрiн көрсетедi.
Есептiк-алфавиттiк кiтапқа жеке iстiң сақталу орны туралы белгi қойылады.
55. Әскерге шақырылушыларды әскери есептен шығару және оларды құқық қорғау органдарының арнайы есебіне алу осы мемлекеттік органдардың бұйрықтарынан алынған көшірме-жазба негізінде, ал Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі және Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінің (қаржы полициясы) (бұдан әрі - ІІМ, ТЖМ және ЭСЖКА) арнайы оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларын - оқу орындарының кадр органдарының бұйрықтарынан алынған үзінді негізінде жүргізіледі.
Әскерге шақырылушының есеп картасына және есептік-алфавиттік кітапқа белгіленген құқық қорғау органының бұйрығының күні мен нөмірін көрсете отырып, әскерге шақырылушыны әскери есептен шығару туралы белгі қойылады. Жеке іс мұрағатқа тапсырылады және олар 27 жасқа жеткенге дейін сақталады.
Есепке алу-алфавиттік кітапқа жеке істің сақталатын орны туралы белгі қойылады.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.08.27 N 971 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
56. Оқу орындарының запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери даярлықтан өткен студенттерi әскерге шақырылушылардың әскери есебiнен шығарылады және әскери есепке алу орны бойынша ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) запастағы офицерлер әскери есебiне берiледi.
Оларды запастағы офицерлердiң әскери есебiне берудi ресiмдеу мынадай тәртiппен жүргiзiледi:
оқу орындары орналасқан жер бойынша ЖӘБО (қаланың, ауданның) әскери кафедралардан офицерлер құрамына аттестатталған студенттерге атаулы тiзiмдер мен есеп құжаттарының ұсынылуына қарай бес күн мерзiмде тiркеу туралы куәлiкке "Университетте (институтта) әскери даярлықтан өттi. Офицерлер құрамына аттестатталды" деген жазу жазады, ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) бастығы қол қояды және елтаңбалық мөрмен куәландырылады.
Студентке тiркеу туралы куәлiгi қайтарылады және ол жетi күн мерзiмде әскерге шақырылушылардың әскери есебiнен шығару және запастағы офицерлердiң әскери есебiне алуды (ауыстыруды) ресiмдеу үшiн әскери есепке алу орны бойынша ЖӘБО-ға (қаланың, ауданның) келуi қажет.
Офицерлер құрамының әскери атақтарын беру туралы белгiсi бар аттестаттау парақтарын алған кезде студенттерге берiлген әскери атақ бес күн мерзiмде есеп құжаттарына жазылады.
Студенттерге офицерлер құрамының әскери атақтары берiлгенге дейiн олар ЖӘБО-да (қаланың, ауданның) әскери есепте тұрады, оларды басқа офицерлерден бөлек тiркеу туралы куәлiктердегi жазба негiзiнде жасалған алфавиттiк карталар бойынша есепке алады. Тiркеу туралы куәлiктер студенттерде қалдырылады.
Студенттерге аттестаттау парақтары мен оларға офицерлер құрамының әскери атақтарын беру туралы белгiсi бар есеп құжаттарын алған кезде ЖӘБО (қаланың, ауданның) оларды әскерге шақырылушылардың әскери есебiнен шығарады, Ережеге 17-қосымшаға сәйкес запастағы офицерлердiң әскери билеттерiн (бұдан әрi - запастағы офицердiң әскери билетi) толтырады және оларға тапсырады, ал бұрын берiлген тiркеу туралы куәлiктердi алады және белгiленген тәртiппен жояды. Студенттерге запастағы офицерлердiң әскери билеттерiн тапсырғаннан кейiн олардың жеке iстерi мұрағатқа тапсырылады, ал қызметтiк және алфавиттiк карталары тиiстi картотекаларға салынады.

57. Основанием для снятия призывника с учета призывников является аттестационный лист, в котором указывается номер и дата приказа Министра обороны Республики Казахстан о присвоении офицерского звания.
Для снятия с воинского учета призывников необходимо сделать запись в учетной карте призывника и учетно-алфавитной книге.
Личные дела призывников, переданных на учет офицеров запаса после составления отчета о призыве, хранятся в архиве МОВУ (города, района), отметка о месте хранения личного дела вносится в учетно-алфавитную книгу.
58. Снятие с воинского учета призывников, переданных на учет военнообязанных по состоянию здоровья (признанных "негодными к воинской службе в мирное время, ограниченно годными в военное время" и "негодными к воинской службе с исключением с воинского учета"), производится на основании решения районной (городской) призывной комиссии, подтвержденного решением областной призывной комиссии.
Для снятия призывника с воинского учета призывников и передаче его на учет военнообязанных необходимо осуществить выписку из книги протоколов районной призывной комиссии и вместе с книгой протоколов призывной комиссии и учетной картой призывника представляется на подпись начальнику МОВУ (города, района).
Личное дело призывника с выпиской из протокола районной призывной комиссии передается в МОВУ (области) для выписки военного билета.
При получении призывником военного билета МОВУ (города, района), изымается удостоверение о приписке, которое уничтожается в установленном порядке.
О выдаче военного билета производится отметка в учетной карте призывника с указанием серии и номера военного билета, подписывается должностным лицом МОВУ (города, района) и заверяется гербовой печатью. Учетная карта передается в архив на хранение.
О снятии призывника с воинского учета производится соответствующая отметка в учетно-алфавитной книге.
59. Для снятия с воинского учета призывников, освобожденных от призыва на воинскую службу по призыву в мирное время по причинам, предусмотренным статьей 28 Закона Республики Казахстан "О воинской обязанности и воинской службе", необходимо сделать выписку из книги протоколов районной призывной комиссии и вместе с книгой протоколов призывной комиссии и учетной картой призывника представляется на подпись начальнику МОВУ (города, района).
Личное дело призывника с выпиской из протокола районной призывной комиссии передается в МОВУ (области) для выписки военного билета.
При получении призывником военного билета МОВУ (города, района), изымается удостоверение о приписке, которое уничтожается в установленном порядке.
О выдаче военного билета производится отметка в учетной карте призывника с указанием серии и номера военного билета, подписывается должностным (ответственным) лицом МОВУ (города, района) и заверяется гербовой печатью. Учетная карта передается в архив на хранение.
О снятии призывника с воинского учета производится соответствующая отметка в учетно-алфавитной книге.

57. Әскерге шақырылушыны әскерге шақырылушылар есебiнен шығару үшiн Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң офицерлер атағын беру туралы бұйрығының нөмiрi мен күнi көрсетiлген аттестаттау парағы негiз болып табылады.
Әскерге шақырылушыны әскери есептен шығару үшiн әскерге шақырылушының есеп картасына және есептiк-алфавиттiк кiтапқа жазба жазу қажет.
3апастағы офицерлер есебiне тапсырылған әскерге шақырылушылардың жеке iстерi әскерге шақыру туралы есеп жасалғаннан кейiн ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) мұрағатында сақталады, жеке iстiң сақталу орны туралы белгi есептiк-алфавиттiк кiтапқа енгiзiледi.
58. Денсаулық жағдайы бойынша әскери мiндеттiлер есебiне берiлген ("бейбiт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулi түрде жарамды" және "әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз" деп танылған) әскерге шақырылушыларды әскери есептен шығару облыстық әскерге шақыру комиссиясының шешiмiмен расталған аудандық (қалалық) әскерге шақыру комиссиясының шешiмi негiзiнде жүргiзiледi.
Әскерге шақырылушыны әскерге шақырылушылардың әскери есебiнен шығару және оны әскери мiндеттiлер есебiне беру үшiн аудандық әскерге шақыру комиссиясының хаттамалар кiтабынан көшiрме-жазба жасауды жүзеге асыру қажет және әскерге шақыру комиссиясының хаттамалар кiтабымен және әскерге шақырылушының есеп картасымен бiрге ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) бастығына қол қоюға ұсынылады.
Әскерге шақырылушының жеке iсi аудандық әскерге шақыру комиссиясының хаттамалар кiтабының көшiрме-жобасымен бiрге әскери билет толтыру үшiн ЖӘБО-ға (облыстың) тапсырылады.
Әскерге шақырылушы әскери билет алған кезде ЖӘБО (қаланың, ауданның) тiркеу туралы куәлiктi алады, ол белгiленген тәртiппен жойылады.
Әскери билет беру туралы әскерге шақырылушының есеп картасына әскери билеттiң сериясы мен нөмiрiн көрсете отырып белгi жасалады, ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) лауазымды адамы қол қояды және елтаңбалық мөрмен куәландырылады. Есеп картасы мұрағатқа сақтауға берiледi.
Әскерге шақырылушыны әскери есептен шығару туралы есептiк-алфавиттiк кiтапқа тиiстi белгi жасалады.
59. "Әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 28-бабында көзделген себептер бойынша бейбiт уақытта әскерге шақыру бойынша әскери қызметке шақырудан босатылған әскерге шақырылушыларды әскери есептен шығару үшiн аудандық әскерге шақыру комиссиясының хаттамалар кiтабынан көшiрме-жазба жасау қажет және әскерге шақыру комиссиясының хаттамалар кiтабымен және әскерге шақырылушының есеп картасымен бiрге ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) бастығына қол қоюға ұсынылады.
Әскерге шақырылушының жеке iсi аудандық әскерге шақыру комиссиясының хаттамалар кiтабының көшiрме-жазбасымен әскери билет толтыру үшiн ЖӘБО-ға (облыстың) берiледi.
Әскерге шақырылушы әскери билеттi алған кезде ЖӘБО (қаланың, ауданның) тiркеу туралы куәлiктi алады, ол белгiленген тәртiппен жойылады.
Әскери билет беру туралы әскерге шақырылушының есеп картасына әскери билеттiң сериясы мен нөмiрiн көрсете отырып белгi қойылады, ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) лауазымды (жауапты) адамы қол қояды және елтаңбалық мөрмен куәландырылады. Есеп картасы мұрағатқа сақтауға берiледi.
Әскерге шақырылушыны әскери есептен шығару туралы есептiк-алфавиттiк кiтапқа тиiстi белгi жасалады.

60. Все учетные карты призывников, переданные на учет военнообязанных решением районной (городской) призывной комиссии с вложенными в них документами, подтверждающими законность принятых решений, раскладываются по алфавиту, оформляются дела (отдельно за весенний и осенний призыв), которые хранятся отдельно от личных дел в течение 10 лет.
4. Порядок осуществления воинского учета
61. Гражданам, подлежащим воинскому учету необходимо:
1) явиться в установленное время и место по вызову (повестке) в МОВУ (города, района) или иной орган, осуществляющий воинский учет, по месту жительства, имея при себе военный билет, временное удостоверение выданное взамен военных билетов или удостоверение о приписке, а также удостоверение личности гражданина Республики Казахстан и водительское удостоверение на право управления транспортным средством (при его наличии);
2) при увольнении с воинской службы в запас Вооруженных Сил Республики Казахстан по прибытию к месту жительства в семидневный срок встать на воинский учет в МОВУ (города, района);
3) сообщить в семидневный срок в МОВУ (города, района) или иной орган, осуществляющий воинский учет об изменении места работы или должности, образования, места жительства в пределах района, города;
4) сняться с воинского учета при переезде на новое место жительства или место временного пребывания (на срок более 3 месяцев) и встать на воинский учет в семидневный срок по прибытию на новое место жительства;
5) в случае утраты военного билета (удостоверения о приписке) военнообязанный (призывник) в семидневный срок обратиться в МОВУ (города, района) или иной орган, осуществляющий воинский учет по месту жительства, написать заявление для решения вопроса о получении документов взамен утраченных. На период выяснения всех обстоятельств (причин) сержантам (старшинам) и солдатам (матросам) запаса выписывают временное удостоверение (взамен военного билета) согласно приложению 18 к Правилам (далее - временное удостоверение сержантов и солдат), а на офицеров запаса временное удостоверение (взамен военного билета) согласно приложению 19 к Правилам (далее - временное удостоверение сержантов и солдат), удостоверение офицера запаса.
62. Военнообязанные запаса, получившие мобилизационные предписания или повестки МОВУ (города, района) выполняют требования, возложенные на них установленные законодательными актами Республики Казахстан.
При снятии их с воинского учета:
1) производится отметка о снятии с воинского учета в военном билете;
2) изымается мобилизационное предписание у граждан, убывающих за пределы района, города, о чем в военном билете производится отметка;

60. Қабылданған шешiмдердiң заңдылығын растайтын құжаттар салынған аудандық (қалалық) әскерге шақыру комиссияларының шешiмiмен әскери мiндеттiлер есебiне берiлген әскерге шақырылушылардың барлық есеп карталары алфавит бойынша салынады, жеке iс (көктемгi және күзгi шақыру үшiн бөлек) ресiмделедi, ол 10 жыл бойы жеке iстерден бөлек сақталады.
4. Әскери есепке алуды жүзеге асыру тәртiбi
61. Әскери есепке алынуға тиiс азаматтар:
1) өзiмен бiрге әскери билетiн, әскери билет орнына берiлген уақытша куәлiгiн немесе тiркеу туралы куәлiгiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлiгiн және көлiк құралын жүргiзуге құқық беретiн жүргiзушi куәлiгiн (ол болған кезде) алып, шақыру (шақыру қағазы) бойынша белгiленген уақытта және жерге ЖӘБО-ға (қаланың, ауданның) немесе тұрғылықты жерi бойынша әскери есепке алуды жүзеге асыратын өзге органға келуi;
2) әскери қызметтен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң запасына шығарылған кезде тұрғылықты жерiне келгеннен кейiн жетi күн мерзiмде ЖӘБО-ға (қаланың, ауданның) әскери есепке тұруы;
3) жетi күн мерзiмде ЖӘБО-ға (қаланың, ауданның) немесе әскери есепке алуды жүзеге асыратын өзге органға жұмыс орнының немесе лауазымының, бiлiмiнiң, аудан, қала шегiнде тұрғылықты жерiнiң өзгергенi туралы хабарлауы;
4) жаңа тұрғылықты жерге немесе уақытша тұратын жерге (3 айдан артық мерзiмге) көшкен кезде әскери есептен шығуы және жаңа тұрғылықты жерге келгеннен кейiн жетi күн мерзiмде әскери есепке тұруы;
5) әскери билетiн (тiркеу туралы куәлiгiн) жоғалтқан жағдайда әскери мiндеттi (әскерге шақырылушы) жетi күн мерзiмде ЖӘБО-ға (қаланың, ауданның) немесе тұрғылықты жерi бойынша әскери есепке алуды жүзеге асыратын өзге органға өтiнiш жасауы, жоғалған құжаттардың орнына құжаттар алу туралы мәселенi шешу үшiн өтiнiш жазуы қажет. Барлық мән-жайды (себептердi) анықтау кезеңiне запастағы сержанттар (старшиналар) мен сарбаздарға (матростарға) Ережеге 18-қосымшаға сәйкес уақытша куәлiк (әскери билеттiң орнына) (бұдан әрi - сержанттар мен сарбаздардың уақытша куәлiгi), ал запастағы офицерлерге Ережеге 19-қосымшаға сәйкес уақытша куәлiк (әскери билеттiң орнына) (бұдан әрi - запастағы офицердiң уақытша куәлiгi) берiледi.
62. Жұмылдыру нұсқамасын немесе ЖӘБО шақыру қағазын алған азаматтар оларға Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiмен жүктелген талаптарды орындайды.
Оларды әскери есептен шығару кезiнде:
1) әскери билетке әскери есептен шығару туралы белгі қойылады;
2) ауданнан, қаладан тысқары шығатын азаматтардың жұмылдыру нұсқамалары алынады, ол туралы әскери билетке белгi қойылады;

3) составляется список граждан, снятых с воинского учета, который вместе с изъятыми мобилизационными предписаниями один раз в десять дней высылается в МОВУ (города, района) в установленном порядке;
4) проставляется в карточках первичного учета военнообязанных дата и причина о снятии с воинского учета.
Сноска. Пункт 62 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 01.12.2011 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
63. Органы юстиции обязаны осуществлять регистрацию (снятие с регистрации) граждан Республики Казахстан, по месту жительства по предоставлению ими сведений о постановке или снятии с воинского учета из МОВУ (города, района).
64. Воинский учет военнообязанных где нет МОВУ обеспечивают акимы аульного (сельского) округа по карточкам первичного учета согласно приложению 20 к Правилам (далее - карточка первичного учета), а призывников - по списку призывников, состоящих на воинском учете согласно приложению 21 к Правилам (далее - список состоящих на воинском учете).
65. Документами, на основании которых осуществляется воинский учет граждан, являются:
1) для офицеров запаса - военный билет офицеров запаса или временное удостоверение офицера запаса;
2) для военнообязанных сержантов (старшин) и солдат (матрос) запаса - военный билет или временное удостоверение (сержантов и солдат);
3) для призывников - удостоверение о приписке.
66. Для обеспечения воинского учета акимы поселков, аулов (сел), аульного (сельского) округа:
1) производят прием/снятие с воинского учета военнообязанных согласно приложению 22 к Правилам (далее - учетная карточка) и учитывают призывников, которые прибывают на их территорию (переезжают в другой район, город) на постоянное место жительства или место временного пребывания (на срок свыше 3 месяцев);
2) ведут учет всех организаций, находящихся на их территории, и осуществляют систематический контроль за воинским учетом;
3) сверяют не реже одного раза в год карточки первичного учета военнообязанных и списки призывников, состоящих на учете;
4) сверяют личные карточки организаций с фактическим наличием военнообязанных и призывников путем подворного обхода;
5) оповещают граждан о вызовах в МОВУ (города, района) и содействуют своевременной явке по этому вызову в указанные пункты и сроки;

3) әскери есептен шығарылған азаматтардың тiзiмi жасалады, ол алынған жұмылдыру нұсқамаларымен бiрге он күнде бiр рет ЖӘБО-ға (қаланың, ауданның) белгiленген тәртiппен жiберiледi;
4) әскери мiндеттiлердiң бастапқы есепке алу карточкаларында әскери есептен шығарылған күнi мен себебi жазылады.
Ескерту. 62-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.12.01 N 1427 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
63. Әдiлет органдары Қазақстан Республикасының азаматтары ЖӘБО-ға (ауданның, қаланың) әскери есепке қою немесе шығару туралы мәлiметтер берiлуiне қарай оларды тұрғылықты жерi бойынша тiркеудi (тiркеуден шығаруды) жүзеге асыруға мiндеттi.
64. ЖӘБО жоқ жерлерде әскери мiндеттiлердi әскери есепке алуды ауылдық (селолық) округтiң әкiмдерi Ережеге 20-қосымшаға сәйкес бастапқы есепке алу карточкалары (бұдан әрi - бастапқы есепке алу карточкалары) бойынша, ал әскерге шақырылушыларды Ережеге 21-қосымшаға сәйкес әскери есепте тұрған әскерге шақырылушылар тiзiмi (бұдан әрi - әскери есепте тұрған әскерге шақырылушылар тiзiмi) бойынша қамтамасыз етедi.
65. Олардың негiзiнде азаматтарды әскери есепке алу жүзеге асырылатын құжаттар мыналар болып табылады:
1) запастағы офицерлер үшiн - запастағы офицердiң әскери билетi немесе запастағы офицердiң уақытша куәлiгi;
2) әскери мiндеттi запастағы сержанттар (старшиналар) мен сарбаздар (матростар) үшiн - әскери билет немесе уақытша куәлiк (сержанттар мен сарбаздардың);
3) әскерге шақырылушылар үшiн - тiркеу туралы куәлiк.
66. Әскери есепке алуды қамтамасыз ету үшiн кенттердiң, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердiң әкiмдерi:
1) Ережеге 22-қосымшаға сәйкес (бұдан әрi - есеп карточкасы) әскери мiндеттiлердi әскери есепке алуды/есептен шығаруды жүргiзедi және өздерiнiң аумағына тұрақты тұруға немесе уақытша тұруға (3 айдан астам мерзiмге) келетiн (басқа ауданға, қалаға көшiп кететiн) әскерге шақырылушыларды есепке алады;
2) өздерiнiң аумағында орналасқан барлық ұйымдарды есепке алуды жүргiзедi және әскери есепке алуды жүйелi бақылауды жүзеге асырады;
3) жылына кемiнде бiр рет әскери мiндеттiлердi бастапқы есепке алу карточкасы мен есепте тұрған әскерге шақырылушылардың тiзiмiн салыстырады;
4) ұйымдардың жеке карточкаларын аулалар бойынша аралап тексеру жолымен әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылардың нақты болуымен салыстыра тексереді;
5) азаматтарды ЖӘБО-ға (қаланың, ауданның) шақыру туралы хабардар етедi және осы шақыру бойынша көрсетiлген пункттерге және мерзiмде уақтылы келуiне жәрдемдеседi;

6) вносят в карточки первичного учета и списки призывников изменения образования, места работы, должности, семейного положения и ежемесячно к 25 числу сообщают в МОВУ (города, района);
7) ежегодно представляют в МОВУ (города, района) до 1 сентября списки граждан 15-16-летнего возраста, а до 1 декабря - списки граждан, подлежащих постановке на воинский учет согласно приложению 23 к Правилам (далее - список подлежащих к приписке), в следующем году;
8) ведут журнал проверок согласно приложению 24 к Правилам (далее - журнал проверок) за состоянием воинского учета и бронирования военнообязанных и призывников;
9) разъясняют гражданам обязанности по воинскому учету и осуществляют контроль за соблюдением ими установленных норм настоящих Правил.
Сноска. Пункт 66 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 01.12.2011 № 1427 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
67. При постановке граждан на воинский учет МОВУ (города, района) необходимо проверить наличие отметок о снятии граждан с воинского учета по прежнему месту жительства, постановку офицеров запаса и призывников на воинский учет в МОВУ (города, района) по новому месту жительства. При обнаружении в военных билетах офицеров запаса, временных удостоверениях офицеров запаса, военных билетах сержантов и солдат, временных удостоверениях сержантов и солдат, удостоверениях о приписке, неоговоренных исправлений, неточностей и подделок, неполного количества листов акимы сообщают об этом в МОВУ (города, района) для принятия соответствующих мер. В случае необходимости оставления у акимов военных билетов военнообязанным выдаются расписки согласно приложению 25 к Правилам (далее - расписка).
На всех военнообязанных заполняются карточки первичного учета, а на призывников составляются списки и заполняются алфавитные карточки. На военнообязанных сержантов (старшин), солдат (матросов) запаса ведутся учетные карточки. Заполнение указанных документов производится в точном соответствии с записями в военных билетах, временных удостоверениях и удостоверениях о приписке, при этом сведения об образовании, месте работы, должности, месте жительства и семейном положении записываются после их уточнения в личной беседе. В случае обнаружения неправильных записей, граждане, после оформления постановки на воинский учет, направляются в МОВУ (города, района) для внесения в военные билеты и удостоверения о приписке соответствующих изменений.

6) бастапқы есепке алу карточкаларына және әскерге шақырушылардың тiзiмдерiне бiлiмiнiң, жұмыс орнының, лауазымының, отбасы жағдайының өзгерiстерiн енгiзедi және ай сайын 25-i күнi ЖӘБО-ға (қаланың, ауданның) хабарлайды;
7) жыл сайын 1 қыркүйекке дейiн ЖӘБО-ға (қаланың, ауданның) 15-16 жастағы азаматтардың тiзiмдерiн, ал 1 желтоқсанға дейiн Ережеге  23-қосымшаға сәйкес келесi жылы әскери есепке тұрғызылуға тиiс азаматтардың тiзiмдерiн (бұдан әрi - тiркеуге жататындар тiзiмi) ұсынады;
8) Ережеге 24-қосымшаға сәйкес әскери есептiң және әскери мiндеттiлер мен әскерге шақырылушыларды бекiтiп қоюдың жай-күйiн тексеру журналын (бұдан әрi - тексеру журналы) жүргiзедi;
9) азаматтарға әскери есепке алу жөнiндегi мiндеттердi түсiндiредi және олардың осы Ереженiң белгiленген нормаларын сақтауын бақылауды жүзеге асырады.
Ескерту. 66-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.12.01 N 1427 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
67. Азаматтарды ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) әскери есебiне қою кезiнде азаматтардың бұрынғы тұрғылықты жерi бойынша әскери есептен шығуы туралы белгiнiң болуын, запастағы офицерлер мен әскерге шақырылушылардың жаңа тұрғылықты жерi бойынша ЖӘБО-ға (қаланың, ауданның) әскери есепке тұруын тексеру қажет. Запастағы офицерлердiң әскери билеттерiнде, запастағы офицерлердiң уақытша куәлiктерiнде, сержанттар мен сарбаздардың әскери билеттерiнде, сержанттар мен сарбаздардың уақытша куәлiктерiнде, тiркеу туралы куәлiктерде айтылмаған түзетулер, дәлсiздiктер мен жасандылық, парақ санының толық еместiгi анықталған кезде әкiмдер бұл туралы тиiстi шаралар қабылдау үшiн ЖӘБО-ға (қаланың, ауданның) хабарлайды. Әскери билеттi әкiмдерге қалдыру қажет болған жағдайда әскери мiндеттiлерге Ережеге 25-қосымшаға сәйкес қолхат (бұдан әрi - қолхат) берiледi;
Барлық әскери мiндеттiлерге бастапқы есепке алу карточкалары толтырылады, ал әскерге шақырылушыларға тiзiм жасалады және алфавиттiк карточкалар толтырылады. Әскери мiндеттi сержанттарға (старшиналарға), сарбаздарға (матростарға) есеп карточкалары жүргiзiледi. Көрсетiлген құжаттарды толтыру әскери билеттердегi, уақытша куәлiктер мен тiркеу туралы куәлiктердегi жазбалармен дәл сәйкестiкте жүргiзiледi, бұл ретте бiлiмi, жұмыс орны, лауазымы, тұрғылықты жерi мен отбасы жағдайы туралы мәлiметтер оларды жеке әңгiмелесу кезiнде анықтағаннан кейiн жазылады. Дұрыс емес жазбалар анықталған жағдайда азаматтар әскери есепке қою ресiмделгеннен кейiн әскери билеттерге және тiркеу туралы куәлiктерге тиiстi өзгерiстердi енгiзу үшiн ЖӘБО-ға (қаланың, ауданның) жiберiледi.

68. Исключение с воинского учета военнообязанных, достигших предельного возраста, состоящих в запасе производится ежегодно в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
69. Исключение с воинского учета умерших военнообязанных и призывников производится при получении из органов ЗАГС сообщений о смерти.
При этом в документе воинского учета умершего гражданина производится соответствующая запись, после чего военный билет, временное удостоверение или удостоверение о приписке изымаются МОВУ (города, района). В карточках первичного учета производится отметка с указанием номера актовой записи о смерти, после чего карточки перекладываются в картотеку снятых и исключенных с учета. Эти карточки уничтожаются в установленном порядке.
70. Лица до 27 лет, получившие гражданство Республики Казахстан, не проходившие воинскую (альтернативную) службу в другом государстве, принимаются на воинский учет призывников.
71. Лица, получившие гражданство Республики Казахстан, достигшие 27-летнего возраста, принимаются на воинский учет военнообязанных.
5. Порядок ведения воинского учета граждан в организациях
72. Воинский учет граждан в организациях ведется по личной карточке, которая содержит сведения о воинском учете. На призывников дополнительно ведется список юношей, подлежащих к срочной воинской службе, работающих (учащихся) согласно приложению 26 к Правилам (далее - список юношей, подлежащих к подготовке срочной воинской службе).
73. Для осуществления воинского учета ответственные за военно-учетную работу в организациях:
1) проверяют при приеме на работу (учебу) у военнообязанных военные билеты и временные удостоверения, а у призывников - удостоверения о приписке. При приеме указанных документов гражданам выдается расписка;
2) устанавливают, состоят ли граждане, принимаемые на работу (учебу), на воинском учете. Военнообязанные и призывники, не состоящие на воинском учете, принимаются на работу (учебу) только после постановки их на воинский учет в учетных органах по месту жительства;
3) обеспечивают полноту и качество воинского учета граждан из числа работающих (обучающихся) в организациях;
4) сверяют не реже одного раза в год сведения о воинском учете граждан в личных карточках с документами воинского учета МОВУ (города, района);
5) своевременно оформляют бронирование граждан, находящихся в запасе, за организацией на период мобилизации и на военное время;
6) ежегодно представляют в МОВУ (города, района) к 1 сентября списки граждан 15-16-летнего возраста и до 1 декабря - списки граждан, подлежащих приписке, к призывному участку подлежащих постановке на воинский учет в следующем году;

68. Шектеулi жасқа жеткен, запаста тұрған әскери мiндеттiлердi әскери есептен шығару жыл сайын Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiне сәйкес жүргiзiледi.
69. Қайтыс болған әскери мiндеттiлер мен әскерге шақырылушыларды әскери есептен шығару АХАЖ органдарынан қайтыс болғаны туралы хабарлама алған кезде жүргiзiледi.
Бұл ретте қайтыс болған азаматтың әскери есепке алу құжатына тиiстi жазба жазылады, одан кейiн ЖӘБО (қаланың, ауданның) әскери билеттi, уақытша куәлiктi немесе тiркеу туралы куәлiктi алып қалады. Бастапқы есепке алу карточкаларында қайтыс болғаны туралы актiлiк жазбаның нөмiрiн көрсете отырып белгi қойылады, одан кейiн карточкалар есептен алынғандар мен есептен шығарылғандардың картотекасына салынады. Бұл карточкалар белгiленген тәртiппен жойылады.
70. Қазақстан Республикасының азаматтығын алған, басқа мемлекеттерде әскери (баламалы) қызмет өткермеген 27 жасқа дейiнгi адамдар әскерге шақырылушылардың әскери есебiне қабылданады.
71. Қазақстан Республикасының азаматтығын алған, 27 жасқа толған адамдар әскери мiндеттiлердiң әскери есебiне қабылданады.
5. Ұйымдарда азаматтарды әскери есепке алуды жүргiзу тәртiбi
72. Ұйымдарда азаматтарды әскери есепке алу әскери есеп туралы мәлiметтердi қамтитын жеке карточка бойынша жүргiзiледi. Ережеге 26-қосымшаға сәйкес әскерге шақырылушыларға мерзiмдi әскери қызметке жататын, жұмыс iстейтiн (оқитын) жасөспiрiмдер тiзiмi (бұдан әрi - мерзiмдi әскери қызметке даярлауға жататын жасөспiрiмдер тiзiмi) қосымша жүргiзiледi.
73. Әскери есепке алуды жүзеге асыру үшiн ұйымдардағы әскери-есеп жұмыстарына жауаптылар:
1) жұмысқа (оқуға) қабылдау кезiнде әскери мiндеттiлердiң әскери билетiн және уақытша куәлiктерiн, ал әскерге шақырылушылардың тiркеу туралы куәлiгiн тексередi. Көрсетiлген құжаттарды қабылдау кезiнде азаматтарға қолхат берiледi;
2) жұмысқа (оқуға) қабылданатын азаматтардың әскери есепте тұратындығын белгiлейдi. Әскери есепке тұрмайтын әскери мiндеттiлер мен әскерге шақырылушылар жұмысқа (оқуға) олар тұрғылықты жерi бойынша есепке алу органдарына әскери есепке қойылғаннан кейiн ғана қабылданады;
3) ұйымдарда жұмыс iстейтiндер (оқитындар) қатарынан азаматтарды толық және сапалы әскери есепке алуды қамтамасыз етедi;
4) жылына кемiнде бiр рет азаматтардың жеке карточкаларындағы әскери есепке алу туралы мәлiметтердi ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) әскери есепке алу құжаттарымен салыстырады;
5) жұмылдыру кезеңiнде және соғыс уақытында ұйымдарға запаста тұрған азаматтарды бекiтiп қоюды уақтылы ресiмдейдi;
6) жыл сайын 1 қыркүйекте ЖӘБО-ға (қаланың, ауданның) 15-16 жастағы азаматтардың тiзiмiн және 1 желтоқсанға дейiн - әскерге шақыру учаскесiне тiркелуге тиiс, келесi жылы әскери есепке қойылуға тиiс азаматтардың тiзiмiн ұсынады;

7) обеспечивают гражданам возможность своевременной явки по вызовам (повесткам) в МОВУ (города, района);
8) сообщают в МОВУ (города, района) о военнообязанных и призывниках, принятых на работу (учебу) или уволенных с работы (отчисленных из учебных заведений);
9) направляют по запросам МОВУ (города, района) сведения о численности работников организаций, в том числе забронированных за организацией на период мобилизации и на военное время;
10) ведут журнал проверок за состоянием воинского учета и бронирования военнообязанных и призывников.
74. В личных карточках граждан, достигших предельного возраста пребывания в запасе, или граждан, признанных негодными к воинской службе по состоянию здоровья с исключением с воинского учета, производится отметка "исключен с воинского учета по возрасту" или "исключен с воинского учета по состоянию здоровья".
75. Контроль за организацией и ведением воинского учета, бронированием военнообязанных в организациях осуществляются МОВУ (города, района).
6. Документы воинского учета
76. Документы воинского учета и бронирования военнообязанного за организациями на период мобилизации и на военное время должны содержать следующие сведения о гражданине:
1) фамилия, имя и отчество;
2) воинское звание;
3) дата рождения;
4) национальность (указывается по желанию лица);
5) место жительства;
6) семейное положение;
7) образование;
8) место работы;
9) годность к воинской службе по состоянию здоровья;
10) основные антропометрические данные;
11) прохождение воинской службы;
12) прохождение воинских сборов;
13) владение иностранными языками;
14) наличие военно-учетных и гражданских специальностей;
15) наличие спортивного разряда или спортивного звания.
77. Формы бланков: военных билетов офицеров запаса; временных удостоверений офицеров запаса; военных билетов сержантов и солдат; временных удостоверений сержантов и солдат запаса; удостоверений о приписке разрабатываются Министерством обороны Республики Казахстан и утверждаются настоящими Правилами.
78. Бланки: военных билетов офицеров запаса; временных удостоверений офицеров запаса; военных билетов; временных удостоверений сержантов и солдат запаса; удостоверений о приписке; удостоверений об отсрочке от призыва на воинскую службу на период мобилизации и на военное время; извещений о зачислении на специальный воинский учет изготавливаются по заказам Министерства обороны Республики Казахстан согласно действующему законодательству . Указанные документы являются документами строгой отчетности и хранятся в порядке, исключающем доступ к ним посторонних лиц.

7) азаматтардың ЖӘБО-ға (қаланың, ауданның) шақыру (шақыру қағазы) бойынша уақтылы келу мүмкiндiгiн қамтамасыз етедi;
8) ЖӘБО-ға (қаланың, ауданның) жұмысқа (оқуға) қабылданған немесе жұмыстан босатылған (оқу орындарынан шығарылған) әскери мiндеттiлер мен әскерге шақырылушылар туралы хабарлайды;
9) ЖӘБО-ның (қаланың, ауданның) сұрауы бойынша ұйым қызметкерлерiнiң, оның iшiнде жұмылдыру кезеңiне және соғыс уақытына ұйымға бекiтiлiп қойылғандардың саны туралы мәлiметтердi жiбередi;
10) әскери мiндеттiлер мен әскерге шақырылушыларды есепке алудың және бекiтiп қоюдың жай-күйiн тексеру журналын жүргiзедi.
74. Запаста болудың шектi жасына жеткен азаматтардың немесе денсаулық жағдайы бойынша әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз деп танылған азаматтардың жеке карточкаларында "жасы бойынша әскери есептен шығарылды" немесе "денсаулық жағдайы бойынша әскери есептен шығарылды" деген белгi жасалады.
75. Әскери есептi ұйымдастыруды және жүргiзудi, ұйымдарға әскери мiндеттiлердi бекiтiп қоюды бақылауды ЖӘБО (қаланың, ауданның) жүзеге асырады.
6. Әскери есепке алу құжаттары
76. Әскери есепке алу және жұмылдыру кезеңi мен соғыс уақытына ұйымдарға әскери мiндеттiлердi бекiтiп қою құжаттары азамат туралы мынадай мәлiметтердi қамтуға тиiс:
1) тегi, аты және әкесiнiң аты;
2) әскери атағы;
3) туған күнi;
4) ұлты (адамның қалауы бойынша көрсетiледi);
5) тұрғылықты жерi;
6) отбасы жағдайы;
7) бiлiмi;
8) жұмыс орны;
9) денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамдылығы;
10) негiзгi антропометрикалық деректерi;
11) әскери қызметтi өткеруi;
12) әскери жиындардан өтуi;
13) шетел тiлдерiн бiлуi;
14) әскери-есептiк және азаматтық мамандықтарының болуы;
15) спорттық разрядының немесе спорттық атағының болуы.
77. Запастағы офицерлердiң әскери билеттерi, запастағы офицерлердiң уақытша куәлiктерi, сержанттар мен сарбаздардың әскери билеттерi, запастағы сержанттар мен сарбаздардың уақытша куәлiктерi, тiркеу туралы куәлiктер бланкiлерiнiң үлгiлерiн Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi әзiрлейдi және осы Ережемен бекiтiледi.
78. Запастағы офицерлердiң әскери билеттерiнiң; запастағы офицерлердiң уақытша куәлiктерiнiң; әскери билеттердiң, запастағы сержанттар мен сарбаздардың уақытша куәлiктерiнiң; тiркеу туралы куәлiктердiң, жұмылдыру кезеңiнде және соғыс уақытында әскери қызметке шақыруды кейiнге қалдыру туралы куәлiктердiң; арнайы әскери есепке алу туралы хабарламалардың бланкiлерi қолданыстағы заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң тапсырысы бойынша жасалады. Көрсетiлген құжаттар қатаң есептегi құжаттар болып табылады және оларға бөтен адамдардың қол жеткiзуiн болдырмайтын тәртiппен сақталады.

79. Документы (бланочная продукция) по ведению воинского учета граждан в организациях изготавливаются организациями, кроме бланков строгой отчетности.
80. Выдача гражданам бланков строгой отчетности производится без взимания платы.
81. Военные билеты, временные удостоверения и удостоверения о приписке при убытии граждан на постоянное место жительства за границу должны быть возвращены ими в МОВУ (города, района).
7. Порядок и особенности воинского учета граждан
проходящих службу в правоохранительных органах
Сноска. Раздел 7 с изменениями, внесенными постановлениями  Правительства РК от 02.08.2011 № 900; от 27.08.2011 № 971 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
82. Учет военнообязанных, проходящих службу в правоохранительных органах, а также курсантов и слушателей учебных заведений МВД, МЧС и АБЭКП осуществляется в порядке, установленном первыми руководителями этих государственных органов и настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 82 в редакции постановления Правительства РК от 27.08.2011 № 971 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
83. Снятие в МОВУ (города, района) с воинского учета сотрудников правоохранительных органов, а также курсантов и слушателей специальных учебных заведений МВД, МЧС и АБЭКП производится по ходатайствам указанных органов, направляемым в МОВУ (города, района) по месту жительства граждан с приложением именных списков в двух экземплярах, военных билетов и/или удостоверений о приписке.
МОВУ (города, района) в документах воинского учета граждан отмечают о снятии с воинского учета. Военные билеты с отметкой о снятии с воинского учета, один экземпляр именных списков, а на офицеров запаса - личные дела и послужные карты пересылаются в органы, направивших ходатайства.
Сноска. Пункт 83 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 27.08.2011 № 971 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
84. При увольнении сотрудников со службы правоохранительных органов кадровые органы им выдают предписание согласно приложению 27  к Правилам и обязывают их явиться в семидневный срок в МОВУ (города, района) по месту жительства для постановки на воинский учет, письменно извещают об их увольнении МОВУ (города, района).
Сноска. Пункт 84 в редакции постановления Правительства РК от 27.08.2011 № 971 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

79. Қатаң есептегi бланкiлерден басқа, ұйымдарда азаматтарды әскери есепке алуды жүргiзу жөнiндегi құжаттарды (бланк өнiмдерiн) ұйымдар жасайды.
80. Азаматтарға қатаң есептегi бланкiлердi беру ақысыз жүргiзiледi.
81. Азаматтар шетелге тұрақты тұру үшiн кеткен кезде олар әскери билеттердi, уақытша куәлiктердi және тiркеу туралы куәлiктердi ЖӘБО-ға (қаланың, ауданның) қайтаруға тиiс.
7. Құқық қорғау органдарында қызмет өткеретін азаматтарды әскери есепке алу тәртібі және ерекшеліктері
Ескерту. 7-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің
2011.08.02 N 900, 2011.08.27 N 971 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
82. Құқық қорғау органдарында қызмет өткеретін әскери міндеттілерді, сондай-ақ ІІМ, ТЖМ мен ЭСЖКА оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларын есепке алу осы мемлекеттік органдардың бірінші басшылары мен осы Ереже белгілейтін тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің
2011.08.27 N 971 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
83. ЖӘБО-да (ауданның, қаланың) құқық қорғау органдарының қызметкерлерін, сондай-ақ ІІМ, ТЖМ мен ЭСЖКА арнайы оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларын әскери есептен шығару екі данада атаулы тізімдерді, әскери билеттерді және/немесе тіркеу туралы куәліктерді қоса бере отырып, азаматтардың тұрғылықты жері бойынша ЖӘБО-ға (ауданның, қаланың) жіберілетін көрсетілген органдардың қолдаухаты бойынша жүргізіледі.
ЖӘБО (ауданның, қаланың) азаматтарды әскери есепке алу құжаттарында әскери есептен шығару туралы белгi жасайды. Әскери есептен шығару туралы белгiсi бар әскери билеттер, атаулы тiзiмдердiң бiр данасы, ал запастағы офицерлердiң жеке iстерi мен қызметтiк карталары қолдаухат жiберген органдарға қайта жiберiледi.
Ескерту. 83-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің
2011.08.27 N 971 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
84. Құқық қорғау органдарының қызметінен қызметкерлерді босату кезінде кадр органдары оларға Ережеге 27-қосымшаға сәйкес нұсқама береді және оларды жеті күн мерзімде әскери есепке тұру үшін тұрғылықты жері бойынша ЖӘБО-ға (ауданның, қаланың) келуге міндеттейді, олардың шығарылғаны туралы ЖӘБО-ны (ауданның, қаланың) жазбаша хабардар етеді.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің
2011.08.27 N 971 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

85. Сотрудники, уволенные из правоохранительных органов, а также курсанты, слушатели специальных учебных заведений МВД, МЧС и АБЭКП отчисленные и/или расторгнувшие контракт, но не достигшие 27-летнего возраста и не выслужившие установленные сроки воинской службы по призыву, принимаются на воинский учет призывников по месту жительства.
Сноска. Пункт 85 в редакции постановления Правительства РК от 27.08.2011 № 971 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
86. Руководители соответствующих правоохранительных органов ежегодно к 1 февраля (по состоянию на 1 января текущего года) направляют в МОВУ (города, района) для сверки сведения о количестве военнообязанных и призывников, проходящих службу в указанных органах, по форме устанавливаемой Министерством обороны Республики Казахстан.
Сведения о количестве граждан, проходящих службу в правоохранительных органах, хранятся в отдельных опечатанных картотеках МОВУ (города, района), исключающих доступ к ним посторонних лиц. Работа с указанными документами разрешается только лицам, определяемым приказом начальника МОВУ (города, района).
Сноска. Пункт 86 в редакции постановления Правительства РК от 27.08.2011 № 971 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
8. Особенности воинского учета граждан,
характер и условия работы которых связаны с выездами
с постоянного места жительства или которые работают
в отдаленных местностях
87. Граждане, работающие на морских и речных судах, проживающие постоянно в населенных пунктах, к портам которых приписаны эти суда, состоят на воинском учете по месту жительства.
Граждане, работающие на морских и речных судах, не проживающие постоянно в населенных пунктах, к портам которых приписаны эти суда, состоят на воинском учете по месту расположения кадровых органов соответствующих пароходств, управлений.
88. Граждане, работающие в полевых геологических и топографо-геодезических организациях, в поисковых, разведочных, съемочных, гидрогеологических, геофизических, лесо- и землеустроительных экспедициях, на линейных строительно-монтажных и специализированных поездах, на путевых и машинных станциях, в передвижных механизированных и специализированных колоннах, в тоннельных, мостостроительных, плавучих отрядах (участках), в строительно-монтажных и пусконаладочных организациях, в управлениях механизации и подводно-технических работ, в нефтяных и газодобывающих предприятиях, а также в других приравненных к ним организациях и не проживающие постоянно в местах работы состоят на воинском учете в органах, осуществляющих воинский учет по месту нахождения этих организаций.

85. Құқық қорғау органдарынан босатылған қызметкерлер, сондай-ақ оқудан шығарылған және/немесе келісім шартты бұзған, бірақ 27 жасқа толмаған және шақыру бойынша белгіленген әскери қызмет мерзімін өткермеген ІІМ, ТЖМ мен ЭСЖКА арнайы оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушылары тұрғылықты жері бойынша әскерге шақырылушылардың әскери есебіне қабылданады.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің
2011.08.27 N 971 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
86. Тиісті құқық қорғау органдарының басшылары жыл сайын 1 ақпанда (ағымдағы жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша) ЖӘБО-ға (ауданның, қаланың) салыстыру үшін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі белгілеген нысан бойынша көрсетілген органдарда қызмет өткеріп жатқан әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылардың саны туралы мәліметтерді ұсынады.
Құқық қорғау органдарында қызмет өткеріп жатқан азаматтардың саны туралы мәліметтер ЖӘБО-да (ауданның, қаланың) оларға бөтен адамдардың қол жеткізуін болдырмайтын мөр қойылған жеке картотекаларда сақталады. Көрсетілген құжаттармен жұмыс істеуге тек ЖӘБО (ауданның, қаланың) бастығының бұйрығымен айқындалатын адамдарға ғана рұқсат етіледі.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің
2011.08.27 N 971 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
8. Жұмысының сипаты мен жағдайлары тұрақты тұрғылықты
жерiнен шығумен байланысты немесе шалғай жерлерде жұмыс
iстейтiн азаматтарды әскери есепке алудың ерекшелiктерi
87. Теңiз және өзен кемелерiнде жұмыс iстейтiн, порттарына осы кемелер тiркелген елдi мекендерде тұрақты тұратын азаматтар тұрғылықты жерi бойынша әскери есепте тұрады.
Теңiз және өзен кемелерiнде жұмыс iстейтiн, осы кемелер порттарына тiркелген елдi мекендерде тұрақты тұрмайтын азаматтар тиiстi кеме шаруашылығының, басқармалардың кадр органдары орналасқан жер бойынша әскери есепте тұрады.
88. Далалық геологиялық және топографиялық-геодезиялық ұйымдарда, iздестiру, барлау, түсiру, гидрогеологиялық, геофизикалық, орман және жер құрылысы экспедицияларында, желiлiк құрылыс-монтаждау және мамандандырылған поездарда, жол және машина станцияларында, механикаландырылған және мамандандырылған жылжымалы колонналарда, тоннельдiк, көпiр салу, жүзу жасақтарында (учаскелерiнде), құрылыс-монтаждау және iске қосу-жөндеу ұйымдарында, механизация және су асты техникалық жұмыстары басқармаларында, мұнай және газ өндiру кәсiпорындарында, сондай-ақ оларға теңестiрiлген басқа да ұйымдарда жұмыс iстейтiн және жұмыс орындарында тұрақты тұрмайтын азаматтар осы ұйымдар орналасқан жер бойынша әскери есепке алуды жүзеге асыратын органдарда әскери есепте тұрады.

89. Постановку на воинский учет граждан, принимаемых на работу в организации, или снятие с воинского учета граждан, увольняемых с работы, осуществляет администрация организации согласно приложению 28 к Правилам.
Приложение 1
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
СПИСОК
граждан 19__ года рождения, подлежащих приписке
к призывному участку
_____________________________________________________
(местные представительные органы и иные организации)
По состоянию на __________ 20__ г.
N
п/п
Фамилия,
имя,
отчество
Место
работы
(учебы) и
занимаемая
должность
Место
жительства
Отметка управления
(отдела) по делам обороны
об изменениях, происшедших
после 1 января до
окончания приписки, и
за каким порядковым
номером учтен в сводном
списке (приложение 2)
1
2
3
4
5
М.П.               Подпись __________ (фамилия, инициалы)
"__" ________ 20__г.
Примечания:
1. Список составляется четким (печатными буквами) почерком в алфавитном порядке. В список включаются все граждане, которым в год приписки исполняется 17 лет, независимо от гражданства, отбывания наказания в местах лишения свободы, состояния здоровья, постоянного или временного их проживания или работы (учебы).
2. Граждане старших возрастов, не прошедшие ранее приписку к призывному участку, также записываются в данный список. Их год рождения указывается в графе 2.
3. Списки подписываются руководителями организаций и заверяются мастичной гербовой печатью.
4. Списки в управлении (отделе) по делам обороны регистрируются, подшиваются в отдельное дело и хранятся в течение 3 лет.
5. Графа 5 заполняется в управлении (отделе) по делам обороны.
Приложение 2
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
СВОДНЫЙ СПИСОК
граждан 19__ года рождения в __________ районе (городе),
подлежащих приписке к призывному участку в 20___году
N
п/п
Фамилия,
имя и
отчество
Место
работы
(учебы)
и
зани-
маемая
должность
Место жительства
Отметка управления
(отдела) по делам обороны
о дате приписки к призывному
участку и под каким
порядковым номером записан
в протоколе призывник
1
2
3
4
5
________________________________ начальник управления (отдела)
(воинское звание, подпись)        по делам обороны
Начальник отделения __________________________ управления
(воинское звание, подпись)
(отдела) по делам обороны
"__" ________ 20__ г.
Примечания:
1. В список включаются все граждане, которым в год приписки исполняется 17 лет, независимо от гражданства, отбывания наказания в местах лишения свободы, состояния здоровья, постоянного или временного проживания, места работы (учебы).

89. Ұйымдарға жұмысқа қабылданатын азаматтарды әскери есепке қоюды немесе жұмыстан босатылатын азаматтарды әскери есептен шығаруды ұйымдардың әкiмшiлiгi Ережеге 28-қосымшаға сәйкес жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
1-қосымша
Әскерге шақыру учаскесіне тіркелуге тиіс 19___жылы туған
азаматтардың
ТІЗІМІ
____________________________________________________
(жергілікті өкілетті органдары және өзге де ұйымдар)
20__ж. "___"________жағдай бойынша
Р/с
N
Тегі, аты,
әкесінің
аты
Жұмыс
(оқу) орны
және
атқаратын
лауазымы
Тұрғылықты
жері
1 қаңтардан кейін тіркеу
аяқталғанға дейін болған
өзгерістер туралы
қорғаныс істері жөніндегі
басқарманың (бөлімнің)
белгісі және ол жиынтық
тізімде қандай реттік
нөмірмен есепке алынған
(2-қосымша)
1
2
3
4
5
М.О.                     Қолы______________(тегі, аты-жөні)
20__ж. "__"_________
Ескерту:
1. Тізім алфавиттік тәртіппен анық жазумен (баспа әріптерімен) жазылады. Тізімге азаматтығына, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеуіне, денсаулық жағдайына, олардың тұрақты немесе уақытша тұруына немесе жұмысына (оқуына) қарамастан, тіркеу жылы 17 жасқа толатын барлық азаматтар енгізіледі.
2. Әскерге шақыру учаскесінде бұдан бұрын тіркеуден өтпеген ересек жастағы азаматтар да осы тізімге жазылады. Олардың туған жылы 2-бағанда көрсетіледі.
3. Тізімдерге ұйымдардың басшылары қол қояды және сүргілі елтаңбалы мөрмен куәландырылады.
4. Тізімдер қорғаныс істері жөніндегі басқармада (бөлімде) тіркеледі, жеке іске тігіледі және 3 жыл бойы сақталады.
5. 5-баған қорғаныс істері жөніндегі басқармада (бөлімде) толтырылады.
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
2-қосымша
20__жылы әскерге шақыру учаскесіне тіркелуге тиіс______
қаласында (ауданында) 19___жылы туған азаматтардың
ЖИЫНТЫҚ ТІЗІМІ
Р/с
N
Тегі,
аты,
әкесінің
аты
Жұмыс
(оқу) орны
және
атқаратын
лауазымы
Тұрғылықты
жері
Әскерге шақыру учаскесіне
тіркелген күні туралы
қорғаныс істері жөніндегі
басқарманың (бөлімнің)
белгісі және әскерге
шақырылушы хаттамада
қандай реттік нөмірмен
жазылған
1
2
3
4
5
___________________ қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім)
(әскери атағы, қолы)
бастығы
Қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) бөлімше
бастығы _______________________________________
(әскери атағы, қолы)
20__ж."__"_________
Ескерту:
1. Тізімге азаматтығына, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеуіне, денсаулық жағдайына, олардың тұрақты немесе уақытша тұруына, жұмыс (оқу) орнына қарамастан, тіркеу жылы 17 жасқа толатын барлық азаматтар қосылады.

2. Граждане старших возрастов, не прошедшие ранее приписку к призывному участку, также записываются в данный список. Их год рождения указывается в графе N 2.
3. Список хранится в управлении (отделе) по делам обороны 3 года.
4. Графа 5 заполняется в день приписки граждан к призывному участку.
Приложение 3
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
корғаныс icтepi      _______         ПРИКАЗ
жөніндегі басқарма    | Символ |       НАЧАЛЬНИКА
(бөлім) БАСТЫҒЫНЫҢ    |  ВС РК |  управления (отдела) по
БҰЙРЫГЫ         |________|      делам обороны
N ___
"__" _______ 20__г.                    ______________________
О приписке граждан к призывному участку
1. На основании Закона Республики Казахстан "О воинской обязанности и воинской службе", решения акима района (города) от "__" ________ 20__ г. N____ объявляется приписка к призывному участку  ________________ района ____________ области граждан 19___ г. рождения.
2. Явке на приписку подлежат все граждане, родившиеся с 1 января по 31 декабря 19__ года включительно, постоянно или временно проживающие на территории __________ района, а также граждане старших годов рождения, не прошедшие по различным причинам приписку ранее.
3. Все граждане, подлежащие приписке к призывному участку, обязаны явиться на приписку по адресу: _______________________ в назначенный для них день и час, имея с собой документы, указанные в повестках. Граждане, не получившие повестки, обязаны прибыть по указанному адресу в течение дня "___" _________ 20__ г., имея с собой документы, удостоверяющие личность.
4. На основании Закона Республики Казахстан "О воинской обязанности и воинской службе" руководители предприятий, учреждений, организаций, организации образования независимо от форм собственности обязаны освободить граждан, подлежащих приписке к призывному участку, на время, необходимое для прохождения приписки, и обеспечить их своевременную явку в управление (отдел) по делам обороны.
___________________________ начальник управления (отдела) по делам обороны
(воинское звание, подпись)
Приложение 4
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
Корешок повестки   Серия АА N 000001
_____________________   (воинское звание,
_____________________
фамилия, имя и
_____________________
отчество
_____________________
военнообязанного,
_____________________
допризывника,
_____________________
призывника)
вызван к
"__"________ 20___г.
в "_____" отделение к
_____________________
по вопросам _________
_____________________
(указать цель вызова)
_____________________
_____________________
_____________________
Повестку подписал
_____________________
_____________________
_____________________
"__"________ 20___г.
_____________________
повестка вызываемому
вручена
"__"________ 20___г.
_____________________
_____________________
(указать способ
повестки)
л
и
н
и
я
о
т
р
е
з
а
___________________________________
(фамилия, имя и отчество
допризывника, призывника,
военнообязанного, воинское звание)
Домашний адрес: ____________________
Место работы и адрес: ______________
ПОВЕСТКА    Серия АА N 000001
На основании Закона Республики
Казахстан "О воинской обязанности и
воинской службе" предлагаю Вам
"__" _______ 20___г.
к "__" часам явиться в _____________
____________________________________
управление (отдел) по делам обороны
по адресу: _________________________
__________________ в "__" отделение
кабинет N ____ к ___________________
______________________ по вопросам
(указать цель вызова)
При себе иметь: паспорт, удостоверение
личности, военный билет, удостоверение
о приписке и повестку, а также _____
____________________________________
Допризывники и призывники, вызываемые
по повестке, кроме того, должны иметь
при себе документы удостоверяющий
личность.
В случае отсутствия вызываемого или
его болезни просьба к родственникам,
организации и отделу кадров предприятий
сообщить об этом в управление (отдел)
по делам обороны письменно или
по телефону N ______ , по адресу
_____________________ и  возвратить
повестку с отметкой о местонахождении
вызываемого.
Начальник управления (отдела)
по делам обороны ___________________
____________________________________
(звание, подпись)
М.П.
--------------------------------------
Линия отреза
--------------------------------------
РАСПИСКА
Повестка на имя _____________________
о явке в управление (отдел) по делам
обороны _______________________
к "___" часам "___" _________ 20___г.
______________________________________
(подпись получившего повестку -
разборчиво)
Отметка о пребывании в управлении (отдела) по делам обороны
Гражданин ______________________________________
Находился в ____________________ в управлении (отделе) по делам обороны "__" __________ 20__ г. с "____" часов
Начальник управления или отдела
по делам обороны                 _____________________________
(звание, подпись)
М.П.
Приложение
к повестке
ПАМЯТКА
допризывнику, вызываемому на приписку к призывному участку
При явке на приписку к призывному участку иметь при себе:

2. Әскерге шақыру учаскесіне бұдан бұрын тіркеуден өтпеген ересек жастағы азаматтар да осы тізімге жазылады. Олардың туған жылы 2-бағанда көрсетіледі.
3. Тізім қорғаныс істері жөніндегі басқармада (бөлімде) 3 жыл сақталады.
4. 5-баған азаматтарды әскерге шақыру учаскесіне тіркеген күні толтырылады.
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
3-қосымша
Қорғаныс icтepi      _______         ПРИКАЗ
жөніндегі басқарма    | ҚР ҚК  |       НАЧАЛЬНИКА
(бөлім) БАСТЫҒЫНЫҢ    | нышаны |  управления (отдела) по
БҰЙРЫҒЫ         |________|      делам обороны
N ___
20__ж."__" _______                     ______________________
Азаматтарды әскерге шақыру учаскесіне тіркеу туралы
1. "Әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы" Заң , аудан
(қала) әкімінің 20___ ж. "________" N_____ шешімі негізінде________
облысының 19 жылы туған азаматтарын әскерге шақыру учаскесіне
тіркеу жарияланады.
2. Тіркеуге келуге 19_________жылы 1 қаңтар мен 31
желтоқсанды қоса алғанда туған,________ ауданының аумағында тұрақты
немесе уақытша тұратын барлық азаматтар, сондай-ақ бұрын тіркеуден
әртүрлі себептер бойынша өтпеген туған жылы үлкен азаматтар жатады.
3. Әскерге шақыру учаскесіне тіркелуге жататын барлық
азаматтар дербес шақыру қағазында көрсетілген құжаттарды өзімен
бірге алып, оларға нақты белгіленген күні және сағатта ____________
мекен-жай бойынша тіркеуге келуге міндетті. Дербес шақыру
қағаздарын алмаған азаматтар жеке басын куәландыратын құжаттарды
өзімен бірге алып, 20______ ж. "_______"________________ күні
ішінде көрсетілген мекен-жай бойынша келуге міндетті.
4. "Әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы" Қазақстан
Республикасының Заңы негізінде меншік нысанына қарамастан,
кәсіпорындар, мекемелер, ұйымдар, білім беру ұйымдарының басшылары
тіркеуден өту үшін әскерге шақыру учаскесіне тіркелуге жататын
азаматтарды қажетті уақытта босатуға және олардың қорғаныс істері
жөніндегі басқармаға (бөлімге) келуін қамтамасыз етуге міндетті.
_________________ қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) бастығы
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
4-қосымша
Шақыру қағазының
түбіртегі Сериясы
АА№N 000001 _______________________
(әскери міндеттінің,
әскер жасына
дейінгінің,
_______________________
әскерге шақырылушының
әскери атағы, тегі,
аты және әкесінің аты)
_______________________
_______________________
_______________________
__________ мәселелер
________________бойынша
(шақыру себебі
көрсетілсін)
"__" бөлімшесіне_______
_______________________
20___ж."____"_________
шақырылды
Шақыру қағазына қол
қойды__________________
_______________________ 20___ж."____"__________ 20___ж."____"__________
әскерге шақырылушыға
шақыру қағазы
тапсырылды
_______________________
(хабардар ету тәсілі
көрсетілсін)
л
и
н
и
я
о
т
р
е
з
а
_______________________________________
(әскер жасына дейінгінің, әскерге
шақырылушының, әскери міндеттінің
тегі, аты және әкесінің аты, әскери
атағы)
Мекен-жайы:____________________________
Жұмыс орны және мекен жайы:____________
ШАҚЫРУ ҚАҒАЗЫ Сериясы АА N 000001
"Әскери міндеттілік және әскери қызмет
туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
негізінде Сізге 20__ж. "___" _________
сағат  "____" ________________________
____________________ мекен-жайы бойынша
_____________________ қорғаныс істері
жөніндегі басқармасына (бөліміне)
_______________________ "___" бөлімшеге
N___ кабинетке ________________________
_______________________________________
(шақыру себебі көрсетілсін)
мәселелер бойынша келуді ұсынамын.
Өзімен бірге төлқұжаты, жеке куәлігі,
әскери билеті (шақыру учаскесіне
тіркеу туралы куәлігі), осы шақыру
қағазы, сондай-ақ _______ болуы тиіс.
Осы шақыру қағазы бойынша шақырылатын
әскер жасына дейінгілер мен әскерге
шақырылушыларда, бұдан басқа өзімен
бірге жеке басын куәландыратын құжаттар
болуы тиіс.
Әскерге шақырылушы болмаған немесе ол
сырқаттанған жағдайда туыстарының,
тұрғын үй-пайдалану ұйымдарының және
кәсіпорынның кадрлар бөлімінің қорғаныс
істер жөніндегі басқармаға (бөлімге)
бұл туралы жазбаша немесе N ___________
телефон арқылы хабарлауын және әскерге
шақырылушының болатын жері туралы
белгісі бар шақыру қағазын қайтаруды
сұраймыз.
Қорғаныс істері жөніндегі басқарма
(бөлім) бастығы _______________________
_______________________
(атағы, қолы)
М.О.
--------------------------------------
Кесу сызығы
--------------------------------------
ҚОЛХАТ
____________ атына __________ қорғаныс
істер жөніндегі басқармасына (бөліміне)
20___ж."____"_________ "_____" сағатта
келуі туралы шақыру қағазы
______________________________________
(шақыру қағазын алған адамның қолы -
анық)
Қорғаныс істері жөніндегі басқармада (бөлімде) болғандығы
туралы белгі
Азамат __________________________________
____________________________________қорғаныс істері жөніндегі
басқармасында немесе бөлімінде
20___ж "____"__________ "____" сағатта болды
Қорғаныс істері жөніндегі басқарма немесе бөлім
бастығы _________________________________________
(атағы, қолы)
М. О.
Шақыру қағазына қосымша
Әскерге шақыру учаскесіне тіркеуге шақырылатын әскер
жасына дейінгілерге
ЖАДЫНАМА
Әскерге шақыру учаскесіне тіркеуге келген кезде өзімен бірге мыналар болуы тиіс:

1. Паспорт, военный билет, удостоверение личности или свидетельство о рождении.
2. Аттестат (диплом, свидетельство или справку об образовании).
3. Справку из жилищно-эксплуатационного хозяйства или акимата аульного (сельского) округа о семейном положении с указанием фамилии, имени и отчества, года и месяца рождения, адреса места жительства и рода занятий родителей, братьев, сестер как проживающих совместно, так и отдельно. В справке, должны быть указаны сведения о группе инвалидности членов семьи (если такие имеются) и размерах получаемой ими пенсии (пособия).
4. Справку с места работы (учебы) с указанием у работающих - должности, специальности и с какого времени работает, а у студентов (учащихся) - на каком курсе (в каком классе) учится.
5. Характеристику с места работы или учебы.
6. Четыре фотографии размером 3x4 см (снимок без головного убора).
7. Удостоверение и справки, подтверждающие сдачу нормативов и спортивных разрядов.
8. Водительское удостоверение (при наличии).
Приложение 5
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
Учетный номер _____________
(по учетно-алфавитной книге)
УЧЕТНАЯ КАРТА ПРИЗЫВНИКА
Место                             Фамилия _________________
для                              Имя _____________________
фотографии                          Отчество ________________
Паспорт:                            Серия _______ N _________
(удостоверение,                     Дата выдачи _____________
свидетельство о                     Кем выдан _______________
рождении)
1. ОБЩИЕ СВЕДЕНИЯ
Дата рождения
Место рождения
Национальность (указывать по желанию)
Адрес места жительства (телефон)
Родной язык
Владение государственным языком
Владение русским языком
Место учебы
Срок обучения
Номер курса (класса)
Прохождение курса НВП
Дата окончания учебы
Профессия (специальность)
Место работы
Должность
Вид спорта
Разряд по спорту
С каким государством имеет связь призывник или родственники
Судимость призывника
Судимость родственников
2. СОСТАВ СЕМЬИ ПРИЗЫВНИКА
Родство
Фамилия,
имя,
отчество
Год
рождения
Домашний
адрес
Место работы,
трудоспособность
1) Проживающие совместно с призывником
2) Проживающие отдельно
3. РЕЗУЛЬТАТЫ ПРИПИСКИ К ПРИЗЫВНОМУ УЧАСТКУ
Прохождение
комиссии
по приписке
Прохождение
комиссии
по приписке
1) Протокол N
2) Дата протокола
1) Антропометрические данные
Рост (см)
Вес (кг)
ИМТ
Объем груди (см)
Спирометрия
Степень ограничения
2) Заключение комиссии по приписке
Степень
годности
Степень
ограничения
Степень
годности
Степень ограничения
1
2
3
4
5
Хирург
Терапевт
Данные
флюорографии
Невропатолог
Психиатр
Окулист
Острота зрения:
Правый глаз -
Левый глаз -
Цветоощущение
Отоларинголог
Шепотная речь:
Правое ухо -
Левое ухо -
Стоматолог
Годен к воинской
службе (степень
ограничения)
Годен к воинской
службе, нуждается в лечении
Нуждается в
лечении:
по статье
Направить на
обследование
Негоден к воинской
службе в мирное
время, годен к
нестроевой службе
в военное время:
по статье
Негоден
к воинской службе
с исключением
с воинского учета:
по статье
Предназначен
Председатель комиссии     _____________        ______________
(подпись)
Заместитель председателя  _____________        ______________
(подпись)
Секретарь                 _____________        ______________
(подпись)
"__" __________ 20__г.

1. Төлқұжат, жеке куәлік немесе туу туралы куәлік.
2. Аттестат (диплом, білімі туралы куәлік немесе анықтама).
3. Бірге, сондай-ақ бөлек тұратын ата-анасының, аға-інілерінің, апа-қарындастарының тегін, атын және әкесінің атын, туған жылы мен айын, тұрғылықты жерінің мекен-жайын және қызмет түрін көрсете отырып, отбасы жағдайы туралы тұрғын үй-пайдалану бөлімінен немесе ауылдық (селолық) округтен анықтама. Анықтамада отбасы мүшелерінің мүгедектік тобы (егер ондайлар бар болса) және олардың алатын зейнетақы (жәрдемақы) мөлшері туралы мәліметтер көрсетілуі тиіс.
4. Жұмыс істеушілердің лауазымын, мамандығын және қай уақыттан бастап жұмыс істейтіндігін, ал оқушылардың нешінші курста немесе нешінші сыныпта оқитындығын көрсете отырып жұмыс немесе оқу орнынан анықтама.
5. Жұмыс немесе оқу орнынан мінездеме.
6. Көлемі 3x4 см төрт фотосурет (бас киімсіз сурет).
7. Нормативтер мен спорттық разрядтарды тапсырғанын растайтын куәлік және анықтама.
8. Жүргізуші куәлігі (болған кезде).
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
5-қосымша
Есеп нөмірі ______________________
(есептік-алфавиттік кітап бойынша)
ӘСКЕРГЕ ШАҚЫРЫЛУШЫНЫҢ ЕСЕП КАРТАСЫ
Сурет орны                  Тегі______________________________
Аты_______________________________
Әкесінің аты______________________
Төлқұжат:                   Сериясы __________ N _____________
(куәлік, туу                 Берілген күні_____________________
туралы куәлік)               Кім берді_________________________
1. ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕР
Туған жылы
Туған жері
Ұлты
Тұрғылықты жерінің мекен-жайы (телефоны)
Ана тілі
Мемлекеттік тілді меңгеруі
Орыс тілін меңгеруі
Оқу орны
Оқу мерзімі
Курс (сынып) нөмірі
БӘД курсынан өтуі
Оқудың аяқталған күні
Кәсібі (мамандығы)
Жұмыс орны
Лауазымы
Спорт түрі
Спорт бойынша разряды
Әскерге шақырылушының немесе туыстарының қандай мемлекетпен байланысы бар
Әскерге шақырылушының соттылығы
Туыстарының соттылығы
2. ӘСКЕРГЕ ШАҚЫРЫЛУШЫНЫҢ ОТБАСЫ ҚҰРАМЫ
Туысқан-
дығы
Тегі, аты,
әкесінің
аты
Туған жылы
Үйінің
мекен-жайы
Жұмыс орны
жұмысқа
қабілеттілігі
1) Әскерге шақырылушымен бірге тұратындар
2) Бөлек тұратындар
3. ӘСКЕРГЕ ШАҚЫРУ УЧАСКЕСІНЕ ТІРКЕУДІҢ НӘТИЖЕЛЕРІ
Тіркеу бойынша
комиссиядан өтуі
Тіркеу бойынша
комиссиядан өтуі
1)№хаттама
2) Хаттаманың күні
1) Антропометрикалық деректер
Бойы (см)
Салмағы (кг)
ДСИ
Кеуде көлемі (см)
Спирометрия
Шектеу дәрежесі
2)  Тіркеу жөніндегі комиссияның қорытындысы
Жарамдылық
дәрежесі
Шектеу
дәрежесі
Жарамдылық
дәрежесі
Шектеу
дәрежесі
1
2
3
4
5
Хирург
Терапевт
Флюорография деректері
Невропатолог
Психиатр
Окулист
Көздің көргіштігі:
Оң көзі -
Сол көзі -
Жарық сезгіштігі
Отоларинголог
Сыбырлап сөйлеу:
Оң құлақ -
Сол құлақ -
Стоматолог
Саптық қызметке жарамды (шектеу дәрежесі)
Жарамдылық
дәрежесі
Шектеу
дәрежесі
Жарамдылық
дәрежесі
Шектеу
дәрежесі
1
2
3
4
5
Саптық қызметке жарамды емдеуді қажет етеді
Емдеуді қажет етеді: бап бойынша
Тексеруге жіберу
Бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында саптан тыс қызметке жарамды: бап бойынша
Әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз
Арналған
Комиссия төрағасы          __________________     _________________
(қолы)
Төрағасының орынбасары     __________________     _________________
(қолы)
Хатшы                      __________________     _________________
(қолы)
20____ж. "_____"_______________

4. РЕЗУЛЬТАТЫ ПРИЗЫВА НА СРОЧНУЮ ВОЕННУЮ СЛУЖБУ
Прохождение
призывной комиссии
Прохождение
призывной комиссии
1) Протокол N
2) Дата протокола
1) Антропометрические данные
Рост (см)
Вес (кг)
ИМТ
Объем груди (см)
Спирометрия
Степень ограничения
2) Заключение врачей-специалистов
Прохождение
призывной комиссии
Прохождение
призывной комиссии
Степень
годности
Степень
ограничения
Степень
годности
Степень
ограничения
1
2
3
4
5
Хирург
Терапевт
Данные флюорографии
Невропатолог
Психиатр
Окулист
Острота зрения
правый глаз
левый глаз
Цветоощущение
Отоларинголог
Шепотная речь
правое ухо
левое ухо
Стоматолог
Решение
призывной
комиссии
Решение
призывной
комиссии
"Годен к строевой службе",
предназначен
"Негоден к военной службе в
мирное время, годен к
нестроевой службе в мирное
время": по статье
"Негоден к военной
службе с исключением с
воинского учета": по статье
"Направить на обследование"
"Предоставить отсрочку от
призыва" по
До какого времени
Председатель призывной комиссии
Заместитель председателя
комиссии
Члены комиссии:
Председатель (У)РОВД
Врач - председатель
мед. комиссии
Секретарь комиссии
5. ПРИЕМ И СНЯТИЕ С ВОИНСКОГО УЧЕТА
принят на воинский учет      снят с воинского учета
"___" ________ 20__ г.        "___" ________ 20__ г.
_______________________      _______________________
подпись                       подпись
Примечания:
1. Учетная карта призывника заполняется чернилами (черной пастой).
2. Владение государственным и другими языками записывается со слов призывника (только разговаривает, только читает, разговаривает и читает свободно).
3. Место работы (учебы) заполняется на основании справки с места работы (учебы).
4. Вид спорта и разряд по спорту заполняются на основании квалификационных книжек спортсмена.
5. С каким государством имеет связь призывник, заполняется со слов призывника.
6. Третий пункт заполняется на основании решения комиссии по приписке.
7. Четвертый пункт заполняется на основании решения призывной комиссии.
8. В пятом пункте делаются отметки штампом о приеме на воинский учет призывника, прибывшего из другого района и о снятии с воинского учета в случае перемены им места жительства.
Приложение 6
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
Команда ДДО обл.                    Вид Вооруженных Сил РК
N __________                   (род войск) _______________
Команда Министерства обороны
Республики Казахстан
N __________
МИНИСТЕРСТВО ОБОРОНЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Порядковый номер
по учетно-алфавитной книге ______
ЛИЧНОЕ ДЕЛО ПРИЗЫВНИКА
_________________________________________________________
(фамилия,
_________________________________________________________
имя, отчество)
19____ года рождения "___" ____________
(число и месяц)
Образование __________________________________________________
Национальность (указывать по желанию)_________________________
Гражданская специальность ____________________________________
Военная подготовка ___________________________________________
Спортивный разряд ____________________________________________
Отсрочка _____________________________________________________
Судимость ____________________________________________________
Начальник управления
(отдела) по делам обороны _______________ района
______________________________________ области
Оборотная сторона обложки
Конверт для фотокарточек
ОПИСЬ
документов, находящихся в личном деле

4. МЕРЗІМДІ ӘСКЕРИ ҚЫЗМЕТКЕ ШАҚЫРУДЫҢ ҚОРЫТЫНДЫЛАРЫ
Әскерге шақыру
комиссиясынан өту
Әскерге шақыру
комиссиясынан өту
1)№N хаттама
2) Хаттаманың күні
1) Антропометрикалық деректер
Бойы (см)
Салмағы (кг)
ДСИ
Кеуде көлемі (см)
Спирометрия
Шектеу дәрежесі
2) Дәрігер-мамандардың қорытындылары
Әскерге шақыру
комиссиясынан өту
Әскерге шақыру
комиссиясынан өту
Жарамдылық
дәрежесі
Шектеу
дәрежесі
Жарамдылық
дәрежесі
Шектеу
дәрежесі
1
2
3
4
5
Хирург
Терапевт
Флюорография деректері
Невропатолог
Психиатр
Окулист
Көздің көргіштігі:
Оң көзі-
Сол көзі -
Жарық сезгіштігі
Отоларинголог
Сыбырлап сөйлеу:
Оң құлақ -
Сол құлақ -
Стоматолог
Шақыру
комиссиясының
шешімі
Шақыру
комиссиясының
шешімі
Саптық қызметке жарамды, арналған
Бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында саптан тыс қызметке жарамды: бап бойынша
Әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз: бап бойынша
Тексеруге жіберу
Мыналар бойынша шақыруды кейінге қалдыруды ұсыну
Қай уақытқа дейін
Әскерге шақыру комиссиясының төрағасы
Комиссия төрағасының орынбасары
Комиссия мүшелері:
АІІО (Б) төрағасы
Дәрігер - мед.комиссия төрағасы
Комиссия хатшысы
5. ӘСКЕРИ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖӘНЕ ӘСКЕРИ ЕСЕПТЕН ШЫҒАРУ
20__ж. "___"__________            20___ж. "____"___________
әскери есепке алынды              әскери есептен шығарылды
қолы                                қолы
Ескерту:
1. Әскерге шақырылушының есеп картасы сиямен (пастамен) толтырылады.
2. Ана тілі мен мемлекеттік тілді меңгеруі әскерге шақырылушының айтуымен жазылады (тек сөйлеседі, тек оқиды, еркін сөйлеседі және оқиды).
3. Жұмыс (оқу) орны жұмыс (оқу) орнынан берген анықтама негізінде толтырылады.
4. Спорт түрі мен спорт бойынша разряды спортшының біліктілік кітапшасы негізінде толтырылады.
5. Әскерге шақырылушының қандай мемлекетпен байланысының болуы әскерге шақырылушының айтуымен толтырылады.
6. Үшінші тармақ тіркеу бойынша комиссияның шешімі негізінде толтырылады.
7. Төртінші тармақ әскерге шақыру комиссиясының шешімі негізінде толтырылады.
8. Бесінші тармақта басқа аудандардан келген әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу және олар әскерге шақыру учаскесін ауыстырған жағдайда әскери есептен шығару туралы белгілер мөрмен қойылады.
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
6-қосымша
Обл. ҚІД командасы                        ҚР Қарулы Күштерінің түрі
N ________                                (әскер тегі) ____________
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігінің
командасы
N __________
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚОРҒАНЫС МИНИСТРЛІГІ
Есептік-алфавиттік кітап бойынша реттік нөмірі____________
ӘСКЕРГЕ ШАҚЫРЫЛУШЫНЫҢ ЖЕКЕ ІСІ
______________________________________________________________
(тегі,
____________________________________________________________________
аты, әкесінің аты)
19____ жылы туған ("_____"_______________)
күні және айы
Білімі _____________________________________________________________
Ұлты _______________________________________________________________
Азаматтық мамандығы ________________________________________________
Әскери даярлығы ____________________________________________________
Спорттық разряды ___________________________________________________
Кейінге қалдыру ____________________________________________________
Соттылығы __________________________________________________________
__________________________________________облысы
____________ қорғаныс істері жөніндегі басқармасы (бөлімі) бастығы
мұқабаның сыртқы жағы
Фотокарточкалар үшін конверт
Жеке істе болатын құжаттар
ТІЗІМДЕМЕСІ

1. Учетная карта призывника.
2. Копия свидетельства о рождении призывника.
3. Копия свидетельство о браке.
4. Копия свидетельства о рождении детей.
5. Копия документа об образовании.
6. Справка с места работы или учебы.
7. Характеристика с места работы или учебы.
8. Справка о составе семьи.
9. Лист изучения призывника.
10. Справка о рентгенологическом исследовании органов грудной клетки.
11. Документы о состоянии здоровья.
12. Справки от органов внутренних дел, органов дознания и предварительного следствия.
13. Сообщения от судебных органов о привлечении к уголовной ответственности.
14. Сообщения от органов ЗАГС о перемене фамилии, имени, отчества, изменения о дате рождения, о смерти.
Порядок заполнения лицевой стороны
обложки личного дела призывника
1. В левом верхнем углу проставляется номер команды, установленный Департаментом по делам обороны области. В правом углу указывается род войск и проставляется номер команды, установленный Комитетом начальников штабов.
2. В строке "Военная подготовка" указывается: какую специальность получил или по какой специальности готовится в ВТШ или ПТШ (колледж).
3. Личные дела хранятся: на лиц, призванных на срочную военную службу - 5 лет, на лиц, не проходивших срочную военную службу - в течение 3-х лет после передачи их в запас (Учетная карта на призывников переданных в запас с оправдательными документами хранится 10 лет.).
Приложение 7
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
Учтен по описи
N ________
"__" _______ 20__ г.
КНИГА
ПРОТОКОЛОВ КОМИССИИ ПО ПРИПИСКЕ
ГРАЖДАН 19__ ГОДА РОЖДЕНИЯ
К ПРИЗЫВНОМУ УЧАСТКУ _________ РАЙОНА (ГОРОДА)
____________________________ ОБЛАСТИ
Начата "__" _______ 20__ г.
Окончена "__" _______ 20__ г.
N
п/п
Фамилия,
имя,
отчество
Год
рож-
дения
Жалобы на
состояние
здоровья,
анамнез
(другие
заявления
призыв-
ника)
Данные
объективного
обследования,
диагнозов
Решение
комиссии
Приме-
чание
1
2
3
4
5
6
7
Протокол N _____ от "__" _______ 20__ г.
Вызывалось на приписку                              - чел.
Из них повторно после медицинского обследования     - чел.
Не явилось на приписку по неизвестным причинам      - чел.
Явилось на приписку
из них признано:
"годные к воинской службе"                          - чел.
"нуждаются в лечении (медицинском наблюдении)"      - чел.
"негодные к воинской службе в мирное время,
годными к нестроевой службе в военное время"        - чел.
"негодные к воинской службе
с исключением с воинского учета"                    - чел.
"направлены на дополнительное обследование"         - чел.
Приписано                                           - чел.
Не приписано                                        - чел.
Председатель комиссии _____________________________
(воинское звание, подпись)
Заместитель
председателя комиссии ______________________ (подпись)
Члены комиссии: ____________________________ (подпись)
____________________________ (подпись)
Секретарь комиссии _________________________ (подпись)
Порядок ведения книги протоколов комиссии
по приписке граждан к призывному участку

1. Әскерге шақырылушының есептік картасы.
2. Әскерге шақырылушының туу туралы куәлігінің көшірмесі.
3. Неке туралы куәліктің көшірмесі.
4. Балаларының тууы туралы куәліктерінің көшірмесі.
5. Білімі туралы құжаттың көшірмесі.
6. Жұмыс немесе оқу орнынан анықтама.
7. Оқу немесе жұмыс орнынан мінездеме.
8. Отбасы құрамы туралы анықтама.
9. Әскерге шақырылушыны зерделеу парағы.
10. Кеуде қуысы мүшелерін рентгенологиялық зерттеу туралы анықтамалары.
11. Денсаулық жағдайы туралы құжаттар.
12. Ішкі істер органдары мен анықтау және алдын ала тергеу орындарынан анықтамалар.
13. Сот органдарынан қылмыстық жауапкершілікке тартылуы туралы анықтамалар.
14. АХАЖ органдарынан тегін, атын, әкесінің атын ауыстырғаны, туған күні мен жері туралы өзгерістер туралы, қаза табуы туралы хабарламалар.
Әскерге шақырылушының жеке ісі мұқабасының сыртқы жағын толтыру тәртібі
1. Сол жақ жоғарғы бұрышында облыстың Қорғаныс істері жөніндегі департаменті белгілеген команданың нөмірі қойылады. Жоғарғы бұрышында әскер тегі көрсетіледі және Штабтар бастықтары комитеті белгілеген команданың нөмірі қойылады.
2. "Әскери даярлық" деген жолда мыналар көрсетіледі: қандай мамандық алды және қандай мамандық бойынша ӘТМ-де немесе орта кәсіптік-техникалық мектепте дайындалады.
3. Жеке істер сақталады: мерзімді әскери қызметке шақырылған адамдарға - 5 жыл, мерзімді әскери қызметтен өтпеген адамдарға - оларды запасқа жібергеннен кейін 3 жыл ішінде (Растау құжаттарымен запасқа жіберілген адамдарға әскерге шақырылушының есеп картасы 10 жыл сақталады.
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
7-қосымша
Тізімдеме бойынша есепке
алынды
N_____________ 20_____ж.
_______________ ОБЛЫСЫ _________________ АУДАНЫ (ҚАЛАСЫ)
ӘСКЕРГЕ ШАҚЫРУ УЧАСКЕСІНЕ 19 ____ ЖЫЛЫ ТУҒАН
АЗАМАТТАРДЫ ТІРКЕУ ЖӨНІНДЕГІ КОМИССИЯ
ХАТТАМАСЫНЫҢ
КІТАБЫ
Басталды 20___ж. "____"_________
Аяқталды 20___ж. "____"_________
Р/с
N
Тегі,
аты,
әкесінің
аты
Туған
жылы
Денсаулық
жағдайына
шағым,
анамнез
(шақырылушы-
ның басқа да өтініштері)
Объектив-
ті тек-
серудің,
диагноз-
дардың
деректері
Комиссия
шешімі
Ескер-
ту
1
2
3
4
5
6
7
20___ж. "____"_________ N____ хаттама
Тіркеуге шақырылды                      - адам
Олардың ішінде медициналық тексеруден
кейін                                   - адам
Белгісіз себептер бойынша тіркеуге
келмеді                                 - адам
Тіркеуге келді                          - адам
Олардың ішінде:
"саптық қызметке жарамды"               - адам
"емдеуді (медициналық қадағалауды)
қажет етеді"                            - адам
"бейбіт уақытта әскери қызметке
жарамсыз, соғыс уақытында саптан тыс
қызметке жарамды"                       - адам
"әскери есептен шығарумен әскери
қызметке жарамсыз"                      - адам
"қосымша тексеруге жіберілді"           - адам
Тіркелді
Тіркелген жоқ
Комиссия төрағасы___________________________________
(әскери атағы, қолы)
Комиссия төрағасының орынбасары ____________________
(қолы)
Комиссия мүшелері:__________________________________
(қолы)
__________________________________
(қолы)
__________________________________
(қолы)
Комиссия хатшысы  __________________________________
(қолы)
Азаматтарды әскерге шақыру учаскесіне тіркеу жөніндегі
комиссия хаттамаларының кітабын жүргізу тәртібі

1. Книга является документом строгой отчетности. Она должна быть пронумерована, прошнурована, подписана начальником управления (отдела) по делам обороны и заверена гербовой печатью. Указанная книга хранится на правах документов для служебного пользования. Допуск лиц к работе с этой книгой должен быть строго ограничен.
2. Записи в книге ведутся специально подготовленным для этого секретарем комиссии из числа медицинских сестер. Записи производятся разборчиво и аккуратно. Исправления и дополнения заверяются начальником управления (отдела) по делам обороны и заверяется гербовой печатью.
3. В книгу записываются все граждане, включенные в список (Приложение 2), подлежащие явке на приписку, в том числе лица, страдающие тяжелыми заболеваниями, лишенные возможности личной явки на приписку.
4. Лица, направленные на дополнительное медицинское обследование, в книгу записываются дважды: в день, когда были направлены на обследование, и повторно, когда по ним было принято окончательное решение комиссии по приписке. При этом в графе 2 ниже фамилии, имени и отчества записывается слово "повторно".
5. Краткий анамнез и данные объективного, лабораторного, рентгенологического и других исследований, обосновывающего диагноз и решение комиссии на призывника, имеющего заболевания, вносятся в протокол комиссии.
При вынесении экспертного решения учитываются результаты исследования состояния здоровья и имеющиеся выписки из истории болезни.
Порядковые номера в протоколах ведутся: числителем - порядковые номера данного протокола, знаменателем, начиная с протокола N 2, - порядковые номера нарастающим итогом.
6. По завершении приписки в книге подводится общий итог результатов приписки граждан к призывным участкам.
7. Книга хранится 5 лет.
Номер
Дата
Прошло
комис-
сию по
при-
писке
Из них
Годные
к
воин-
ской
службе
Нуждаю-
щиеся в
лечении
(меди-
цинском
наблю-
дении)
Негод-
ные к воин-
ской
службе
в мирное
время,
годные
к воин-
ской
службе
в воен-
ное
время
Негод-
ные к
воинской
службе
с исклю-
чением
с воин-
ского
учета
Направ-
лено на
допол-
нитель-
ное
меди-
цинское
обсле-
дование
1
2
3
4
5
6
7
8
Всего
Из ____ направленных на обследо-
вание
признано
после
обследования
Итого
Приложение 8
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
____________________________   _____________________________
|                            | |                             |
|                            | |                             |
|                            | |   ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ    |
|                            | |    РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН     |
|                            | |                             |
|                            | |                             |
|                            | |                             |
|                            | |     (Герб см. бумажный      |
|                            | |          вариант)           |
|                            | |                             |
|                            | |                             |
|                            | |                             |
|                            | |        ӘСКЕРИ БИЛЕТ         |
|                            | |        ВОЕННЫЙ БИЛЕТ        |
|                            | |                             |
|                            | |     ҚОРҒАНЫС МИНИСТРЛІГІ    |
|                            | |     МИНИСТЕРСТВО ОБОРОНЫ    |
|                            | |                             |
|                            | |                             |
|                            | |                             |
|____________________________| |_____________________________|
____________________________   _____________________________
|                            | |                         _   |
|                            | |                        |1|  |
|      ӘСКЕРИ БИЛЕТ       | |        АА N 0000000    |_|  |
|      ВОЕННЫЙ БИЛЕТ       | |                             |

1. Кітап қатаң есептегі құжат болып табылады. Ол нөмірленген, тігілген, қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) бастығының қолы
қойылған және елтаңбалы мөрмен куәландырылған болуы тиіс. Көрсетілген кітап қызметте пайдалануға арналған құжаттар құқығында
сақталады. Осы кітаппен жұмыс істеуге адамдарға рұқсат беру қатаң шектеулі болуы тиіс.
2. Кітапта жазулар медицина бикелері қатарынан осы үшін арнайы даярланған комиссия хатшысымен жүргізіледі. Жазулар анық және
ұқыпты жүргізіледі. Түзетулер мен толықтырулар екінші бөлімше бастығымен және қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің)
мөрімен куәландырылады.
3. Кітапқа тіркеуге келуге жататын, тізімге (2-қосымша) енгізілген барлық азаматтар, соның ішінде ауыр науқаспен ауыратын, тіркеуге өзі келу мүмкіндігінен айырылған азаматтар жазылады.
4. Қосымша тексеруге жіберілген адамдар кітапқа екі рет жазылады: тексеруге жіберілген күні, және ол туралы тіркеу жөніндегі
комиссия соңғы шешім қабылдаған күні қайтадан. Бұл ретте 2-бағанда төменгі жағында тегі, аты мен әкесінің аты»"қайтадан" жазылады.
5. Қысқаша анамнез және объективті, зертханалық, рентгенологиялық және диагнозын негіздейтін басқа да зерттеулердің деректері және науқасы бар әскерге шақырылушыға комиссияның шешімі комиссия хаттамасына енгізіледі.
Сараптамалық шешім шығарған кезде денсаулық жағдайын зерттеудің нәтижелері және ауру тарихының қолда бар көшірмелері ескеріледі.
Хаттамаларда реттік нөмірлер санмен - осы хаттаманың реттік нөмірі, N 2 хаттамадан бастап бөлгішпен, реттік нөмірлер өспелі нәтижемен жүргізіледі.
6. Тіркеу аяқталғаннан кейін кітапта азаматтарды әскерге шақыру учаскесіне тіркеу қорытындыларының жалпы жиынтығы жасалады.
7. Кітап 5 жыл сақталады.
Нөмірі
Күні
Тіркеу
бойынша
комис-
сиядан
өтті
Олардың ішінде
Сап-
тыққа
жа-
рамды
Емдеуді
(меди-
циналық
қадаға-
лауды)
қажет
ететін-
де
Бейбіт
уақытта
әскери
қызметке
жарам-
сыз,
соғыс
уақытын-
да сап-
тан тыс
қызметке
жарамды
Әскери
есеп-
тен
шыға-
румен
әскери
қыз-
метке
жарам-
сыз
Қосымша
медици-
налық
тексе-
руге
жібе-
рілді
1
2
3
4
5
6
7
8
Барлығы
__ тексеруге жіберілген-
дердің ішінен
тексеруден
кейін танылды
Жиынтығы
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
8-қосымша
____________________________   _____________________________
|                            | |                             |
|                            | |                             |
|                            | |   ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ    |
|                            | |    РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН     |
|                            | |                             |
|                            | |                             |
|                            | |                             |
|                            | |     (Елтаңбаны қағаз        |
|                            | |      мәтіннен қараңыз)      |
|                            | |                             |
|                            | |                             |
|                            | |                             |
|                            | |        ӘСКЕРИ БИЛЕТ         |
|                            | |       ВОЕННЫЙ БИЛЕТ         |
|                            | |                             |
|                            | |     КОРҒАНЫС МИНИСТРЛІГІ    |
|                            | |     МИНИСТЕРСТВО ОБОРОНЫ    |
|                            | |                             |
|                            | |                             |
|                            | |                             |
|____________________________| |_____________________________|
____________________________   _____________________________
|                            | |                         _   |
|                            | |                        |1|  |
|      ӘСКЕРИ БИЛЕТ       | |       АА N 0000000    |_|  |
|      ВОЕННЫЙ БИЛЕТ       | |                             |

1. Военные билеты заполняются на всех граждан Республики Казахстан, призванных на воинскую службу, курсантов и слушателей военно-учебных заведений, а также на солдат (матросов), сержантов (старшин), состоящих в запасе Вооруженных Сил Республики Казахстан.
На военные билеты наклеиваются фотокарточки со светлым фоном размером 3x4 (бюст, анфас, без головного убора). Указывается полное наименование управления и отдела по делам обороны, выдавшего военный билет. Название месяца выдачи военного билета пишется прописью.
Военные билеты разрешается подписывать только начальнику Департамента по делам обороны или лицу, его замещающему. При подписи указывается воинское звание и фамилия должностного лица, подписавшего военный билет. Гербовая печать Департамента по делам обороны ставится так, чтобы оттиск ее был четким и часть оттиска была на фотокарточке, но не затрагивала лица, изображенного на фотокарточке владельца военного билета.
2. Военные билеты заполняются только тушью черного цвета, четким разборчивым почерком, без помарок и исправлений. Запрещается производить записи сведений в военном билете другими чернилами, шариковыми ручками и карандашом.
3. На обороте страницы титульного листа военного билета фамилия, имя и отчество, а также число и месяц, год и место рождения заполняются на основании записей в паспортах, удостоверениях личности или свидетельствах о рождении. Место рождения заполняется в следующей последовательности: село, район, город, область или город, область. Например: "с. Бексеит, Мамлютского района Северо-Казахстанской области или город Ерейментау Акмолинской области".
4. В пункте 2 указывается национальность, записанная в паспорте или удостоверении личности (указывается по желанию).
5. В пункте 3 у лиц, имеющих среднее техническое или высшее образование, указывается полное наименование учебного заведения, в каком году окончил и по какой специальности. В случае незавершения учебы в среднем специальном или высшем учебном заведении указывается, сколько классов или курсов окончил. Если военнообязанный окончил несколько учебных заведений, то указывается только то учебное заведение, которое дает более высокую степень образования. Лицам, окончившим профессионально-технические учебные заведения, какое окончил, когда и по какой специальности. На учащихся в этом пункте указывается, в каком классе средней школы или на каком курсе учебного заведения учится. Например: "Учится в 10 классе средней школы или "Учится на 3-м курсе исторического факультета Евразийского государственного университета". Лицам, имеющим только общее образование, записывается: "Средняя школа, окончил 11 классов", "Неполная средняя школа, окончил 9 классов".

1. Әскери билеттер мерзiмдi әскери қызметке шақырылған Қазақстан Республикасының күллi азаматтарына, әскери оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде запаста тұрған сарбаздарға (матростарға), сержанттарға (старшиналарға) толтырылады.
Әскери билеттерге негiзгi түсi жарық көлемi 3х4 (кеудесi және бетiнiң алды, бас киiмсiз) фотосуреттерi жапсырылады. Әскери билеттi берген жергiлiктi әскери басқару органдарының толық атауы көрсетiледi. Әскери билет берген айдың атауы жазбаша жазылады.
Әскери билетке тек қорғаныс iстерi жөнiндегi департамент бастығына немесе оны алмастыратын адамға ғана қол қоюға рұқсат етiледi. Әскери билетке қол қойған лауазымды адамның әскери атағы мен тегi қол қойған кезде көрсетiледi. Қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттiң елтаңбалы мөрiнiң бедерлемесi айқын қойылады және бедерлеменiң бөлiгi фотосуретте болуы, бiрақ фотосуретте бейнеленген әскери билет иесiнiң бетiне тимеуi керек.
2. Әскери билеттер тек қара түстi тушьпен, кiршiксiз және түзетусiз анық түсiнiктi жазумен толтырылады. Әскери билеттегi деректер жазбасын басқа сиямен, шариктi қаламмен және қарындашпен толтыруға тиым салынады.
3. Әскери билеттiң титул парағының сыртқы бетiнде тегi, аты және әкесiнiң аты, сондай-ақ туған жылы мен күнi, айы, туған жерi деген бiрiншi тармақта төлқұжаттарындағы, жеке куәлiктерiндегi немесе тууы туралы куәлiктерiндегi жазбалар негiзiнде толтырылады. Туған жерi мынадай жүйелiлiкпен толтырылады: село, аудан, қала, облыс немесе қала, облыс. Мысалы: "Имантау. Бексейiт с.Мамлют ауданы Солтүстiк Қазақстан облысы немесе Ерейментау қаласы Ақмола облысы".
4. 2-тармағында төлқұжатында немесе жеке куәлiгiнде жазылған ұлты көрсетiледi.
5. 3-тармағында орта техникалық немесе жоғары бiлiмi бар адамдарда оқу орнының толық атауы, қай жылы және қандай мамандық бойынша бiтiргенi көрсетiледi. Арнаулы орта немесе жоғары оқу орнын бiтiрмеген жағдайда неше сыныбын немесе курсын аяқтағаны көрсетiледi. Егер әскери мiндеттi бiрнеше оқу орнын бiтiрсе, онда неғұрлым жоғары бiлiм дәрежесiн беретiн оқу орны көрсетiледi. Кәсiптiк-техникалық оқу орнын бiтiрген адамдарға, қандай, қашан және қандай мамандықтар бойынша бiтiргенi көрсетiледi. Оқушыларға орта мектептiң қай сыныбында немесе оқу орнының қай курсында оқитыны осы тармақта көрсетiледi. Мысалы: "Орта мектептiң 10-сыныбында оқиды немесе "Еуразия мемлекеттiк университетi тарих факультетiнiң 3-курсында оқиды". Тек қана жалпы орта бiлiмi бар адамдарға мынадай жазу жазылады: "Орта мектебi, 11 сынып бiтiрген", "Толық емес орта мектеп, 9 сынып бiтiрген".

6. В пункте 4 указывается основная гражданская специальность в результате полученного образования или на практической работе, разряд или класс.
7. В пункте 5 указывается, каким управлением или отделом по делам обороны гражданин призван на воинскую службу и дата направления в воинскую часть со сборного пункта. Дата направления в воинскую часть является днем призыва на воинскую службу. Каким управлением или отделом по делам обороны гражданин признан "негодным к воинской службе в мирное время, годным к воинской службе в военное время", дата передачи на учет военнообязанных.
8. В пункте 6 указывается дата призыва по мобилизации или дата определения на военную службу по контракту. В случае добровольного поступления на военную службу по контракту в данном пункте производится запись начальником штаба войсковой части следующего содержания (например): "Приказ командира в/части 58848 от 21 ноября 2002 года N 184. Контракт по виду "В" сроком на три года, с 23 ноября 2002 года по 23 ноября 2005 год".
9. Пункт 7 заполняется в штабе войсковой части. В нем указывается в хронологическом порядке прохождение службы в войсковых частях. Войсковые части записываются по условному наименованию. Лицам, отбывшим наказание в дисциплинарном батальоне, вместо должности заполняется "Переменный состав", что означает "Дисциплинарная воинская часть". Прохождение сборов записывается также в штабе воинской части.
10. В пункте 8 указывается, когда (год, число, месяц) и в какой части принял военную присягу. Запись заверяется подписью начальника штаба воинской части и печатью. На лиц, не принявших военную присягу, этот пункт не заполняется.
11. Пункт 9 заполняется на основании соответствующих документов с указанием, с какого по какое время, в составе какой воинской части участвовал в боях.
12. В пункте 10 указывается заключение командования воинской части о наиболее целесообразном использовании увольняемого в военное время с учетом военной подготовки и приобретенного опыта. Например: "Командиром танка Т-72, ВУС 113194 А".
13. В пункте 11 записываются воинские звания и классность по специальности, присвоенные в период прохождения воинской службы. В учетной карточке записывается только последнее воинское звание.
14. Пункт 12 заполняется в штабе воинской части при увольнении в запас. Данные записей заверяются подписью командира воинской части и печатью части.
15. Пункт 13 заполняется при демобилизации или расторжении контракта и увольнении в запас. При этом производится запись в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 12 июня 2002 года N 264, с указанием пункта и основания расторжения контракта.

6. 4-тармағында бiлiмi немесе практикалық жұмысындағы разряды немесе сыныбы нәтижесiнде алған негiзгi азаматтық мамандығы көрсетiледi.
7. 5-тармағында азамат қандай жергiлiктi әскери басқару органымен мерзiмдi әскери қызметке шақырылғаны және жинау пунктiнен әскери бөлiмге жiберiлген күнi көрсетiледi. Әскери бөлiмге жiберiлген күнi мерзiмдi әскери қызметке шақырылған күнi болып табылады. Қандай жергiлiктi әскери басқару органымен азамат бейбiт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында саптық емес қызметке жарамды деп танылғаны, әскери мiндеттiлердiң есебiне қоюға тапсырылған күнi.
8. 6-тармағында жұмылдыру бойынша шақыру күнi немесе келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке айқындалған күнi көрсетiледi. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке өз еркiмен қабылданған жағдайда осы тармақта әскери бөлiмi штабының бастығы мынадай мазмұндағы жазба жазады: "58848 әскери бөлiмi командирiнiң 2002 жылғы 21 қарашадағы N 184 бұйрығы. 2002 жылғы 23 қарашадан бастап 2005 жылғы 23 қарашаға дейiн үш жыл мерзiмге "В" түрi бойынша келiсiм-шарт".
9. 7-тармақ әскери бөлiмнiң штабында толтырылады. Онда әскери бөлiмдерде қызмет өткеру хронологиялық тәртiппен көрсетiледi. Әскери бөлiмдер шартты атаулар бойынша жазылады. Тәртiптiк батальонда жазасын өтеген адамдарға, лауазымның орнына "Ауыспалы құрам" деп толтырылады, ол "Тәртiптiк әскери бөлiм" дегендi бiлдiредi. Жиындарды өткеру, сондай-ақ әскери бөлiмнiң штабында жазылады.
10. 8-тармағында қашан (жылы, күнi, айы) және қандай бөлiмде әскери ант қабылдағаны көрсетiледi. Жазба әскери бөлiм штабы бастығының қолымен және мөрiмен куәландырылады. Әскери ант қабылдамаған адамдарға бұл тармақ толтырылмайды.
11. 9-тармақ қай уақыттан қай уақытқа дейiн, қандай әскери бөлiмнiң құрамында ұрысқа қатысқанын көрсететiн тиiстi құжаттар негiзiнде толтырылады.
12. 10-тармағында босатылушыны әскери даярлығы мен алған тәжiрибесiн ескере отырып, соғыс уақытында неғұрлым мақсатқа сәйкес пайдалану туралы әскери бөлiм қолбасшылығының қорытындысы көрсетiледi. Мысалы Т-72 танк командирi ӘЕМ-113194А.
13. 11-тармағында мерзiмдi әскери қызмет өткеру кезеңiнде берiлген әскери атағы мен мамандығы бойынша сыныптылығы жазылады. Есеп карточкасына соңғы атағы ғана жазылады.
14. 12-тармақ әскери бөлiм штабында запасқа босатар кезiнде толтырылады.
15. 13-тармақ тарату немесе келiсiм-шартты бұзу және запасқа босату кезiнде толтырылады. Бұл ретте Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң 2002 жылғы 12-маусымдағы N 264 бұйрығына сәйкес келiсiм-шарттың тармағы мен негiзi көрсетiлiп жазылады.

16. Пункты 14-18 раздела 3 военного билета заполняются в управлении и отделе по делам обороны. При этом пункт 14 заполняется цифрой "1" или "2", в зависимости от продолжительности срока воинской службы или участия в боевых действиях; в пункте 15 указывается группа учета "ВС РК", "РГ РК", "КНБ РК", "МВД РК", "МЧС", которая определяется исходя из принадлежности воинских частей.
Пункт 16 заполняется согласно присвоенным воинским званиям. Лицам, имеющим воинское звание "рядовой" и "ефрейтор", записывается - солдаты; "матрос" и "старший матрос" - "матросы"; "младший сержант", "сержант", "старший сержант", "сержант 3-го класса" - "сержант 2-го класса" - "сержант 1-го класса" - "штаб-сержант" - "мастер-сержант"; "старшина 2 статьи", "старшина 1 статьи", "главный старшина", "старшина 3-го класса" - "старшина 2-го класса" - "старшина 1-го класса" - "штаб-старшина" - "мастер-старшина".
В пункте 17 заполняется полное кодовое обозначение воинской специальности, где первые три цифры обозначают военно-учетную специальность, последующие три цифры - код должности и седьмой (буквенный) знак указывает на особые признаки службы.
В пункте 18 записывается должностная квалификация военнообязанного, которая должна соответствовать полному семизначному обозначению ВУС, коду должности и особым признакам службы. В начале указывается должность, по которой подготовлен военнообязанный, затем его военно-учетная специальность и особые признаки службы.
Например: по коду 113189 А в этом пункте должностная квалификация должна быть записана - "Командир среднего танка"
Военно-учетные признаки, записываемые в пункты 14-18 раздела 3 военного билета, определяются и уточняются управлениями или отделами по делам обороны на основании:
записей в военном билете в разделе прохождение воинской службы;
заключения командования войсковой части об использовании в военное время;
представленных военнообязанным соответствующих документов о получении необходимой подготовки в гражданских учебных заведениях или на практической работе по ценным для Вооруженных Сил Республики Казахстан специальностям;
личных бесед с военнообязанными, зачисляемыми на воинский учет.
Вносимые военно-учетные признаки должны соответствовать перечню военно-учетных специальностей и штатных должностей сержантов (старшин) и солдат (матросов), военнослужащих по контракту, гражданских специальностей военнообязанных и тарифных перечней по должностям указанных военнообязанных (приказ Министра обороны Республики Казахстан от 14 января 2002 года N 06).

16. Әскери билеттің 3-бөлiгiнiң 14-18 тармақтары жергiлiктi әскери басқару органдарында толтырылады. Бұл ретте 14-тармақ әскери қызмет мерзiмiнiң ұзақтығына немесе ұрыс қимылдарына қатысуына байланысты "1" немесе "2" санымен толтырылады; 15-тармағында "ҚР ҚК", "ҚР РҰ", "ҚР ҰҚК", "ҚР IIМ", "ҚР ТЖМ" есебiнiң тобы көрсетiледi, ол әскери бөлiмдердiң тиiстiлiгiне негiзделе отырып айқындалады.
16-тармақ берiлген әскери атақтарға сәйкес толтырылады. "Қатардағы жауынгер" және "ефрейтор" әскери атағы бар адамдарға сарбаздар; "матрос" және аға матрос" - "матростар"; "кiшi сержант", "сержант", "аға сержант", "3-сыныпты сержант" - "2-сыныпты сержант" - "1-сыныпты сержант" - "штаб-сержант" - "шебер-сержант"; "2-сатылы старшина", "1-сатылы старшина", "бас старшина", "3-сыныпты старшина" - "2-сыныпты старшина" - "1-сыныпты старшина" - "штаб старшина" - "шебер старшина" деп жазылады.
17-тармағында алғашқы үш саны әскери-есептiк мамандығын бiлдiретiн, кейiнгi үш саны - лауазымының кодын және жетiншi (әрiп) белгiсi қызметiнiң айрықша белгiлерiн көрсететiн әскери мамандығының толық кодтық белгiсi толтырылады.
18-тармағында ӘЕМ толық жетi санының белгiсiне, лауазымының кодына және қызметiнiң айрықша белгiлерiне сәйкес келетiн әскери мiндеттiнiң лауазымдық бiлiктiлiктерi жазылады. Басында әскери мiндетiнiң даярлығы бойынша лауазымы, кейiннен оның әскери-есептiк мамандығы мен қызметiнiң айрықша белгiлерi көрсетiледi.
Мысалы, 113189 А коды бойынша осы тармақта лауазымдық бiлiктiлiгi - "Орта танк командирi" деп жазылуы керек.
Әскери билеттiң 3-бөлiгiнiң 14-18-тармақтарына жазылатын әскери-есептiк белгiлерi аудандық (қалалық) әскери комиссарлармен мыналардың негiзiнде айқындалады және нақтыланады:
әскери билеттiң әскери қызмет өткеру бөлiгiндегi жазбалар;
соғыс уақытында пайдалану туралы әскери бөлiм қолбасшылығының қорытындысы;
әскери мiндеттiлердiң азаматтық оқу орындарында немесе Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi үшiн құнды мамандықтар бойынша практикалық жұмыста алған қажетті даярлығы туралы тиiстi құжаттарды ұсынуы;
әскери есепке тұрғызылған әскери мiндеттiлермен жеке әңгiмелесу.
Енгiзiлген әскери-есептiк белгiлер сержанттар (старшиналардың) мен сарбаздардың (матростардың), келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлердiң, әскери мiндеттiлердiң азаматтық мамандықтарының әскери-есептiк мамандықтары мен штаттық лауазымдарының тiзбесiне және көрсетiлген әскери мiндеттiлердiң лауазымдары бойынша тарифтiк тiзбесiне (Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң 2002 жылғы 14 қаңтардағы N 06 бұйрығы) сәйкестендiрiлуi тиiс.

17. В разделе 4 "Особые отметки" производятся следующие записи:
о выдаче военного билета взамен утраченного или пришедшего в негодность;
о выдаче, возврате паспорта или удостоверения личности;
о наличии допусков контрольных органов;
о награждении государственными наградами, нагрудными знаками и ценными подарками;
о прохождении подготовки по военно-техническим специальностям.
18. В разделе 5 военного билета управлениями или отделами по делам обороны проставляются штампы о выдаче или изъятии мобилизационного предписания.
19. В разделе 6 военного билета управлениями или отделами по делам обороны проставляются штампы о принятии/снятии с учета военнообязанных.
20. В разделе 7 военного билета управлениями или отделами по делам обороны проставляются отметки об освобождении от воинской обязанности.
В пункте 19 заполняется заключение призывной комиссии и основание для исключения воинской службы.
В пункте 20 управлениями и отделами по делам обороны делается отметка об исключении с воинского учета по достижению предельного возраста.
Приложение 9
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
НАПРАВЛЕНИЕ N ___
Гражданину _________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения)
Вы направляетесь для стационарного обследования (лечения)
________________________________________________________________
(наименование лечебно-профилактической организации и
________________________________________________________________
адрес организации)
В лечебно-профилактическую организацию явиться к _____ час.
"__" _______ 20__ г.
МП         _________________ управление (отдел) по делам обороны
___________________________
(воинское звание, подпись)
"__" _______ 20__ г.
----------------------------------------------------------------
(линия отреза)
ИЗВЕЩЕНИЕ
Кому______________________________________________________
________________________________________________________________
(должность руководителя организации, фамилия, имя, отчество)
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О воинской
обязанности и воинской службе" _________________________________
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
направляется для стационарного обследования (лечения) в_________
________________________________________________________________
(наименование лечебно-профилактической организации
________________________________________________________________
и адрес организации)
В связи с этим прошу Вас предоставить ему время для прохождения курса стационарного обследования (лечения).
МП  ____________ начальник управления (отдела) по делам обороны
___________________________
(воинское звание, подпись)
"__" _______ 20__ г.
Приложение 10
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
___________________
|  ҚАРУЛЫ КҮШТЕРДІҢ |
|      НЫШАНЫ       |
|      СИМВОЛ       |
|  ВООРУЖЕННЫХ СИЛ  |
|___________________|
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚОРҒАНЫС МИНИСТРЛІГІ
Шақыру учаскесіне тіркеу туралы
КУӘЛІК
УДОСТОВЕРЕНИЕ
о приписке к призывному участку
МИНИСТЕРСТВО ОБОРОНЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
______________________________   _____________________________
|                              | |                             |
|      Шақыру учаскесіне       | |    1. ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕР/     |
|        тipкey туралы         | |       ОБЩИЕ СВЕДЕНИЯ        |
|           КУӘЛіК             | |                              |
|        УДОСТОВЕРЕНИЕ         | |1) Туған жері/               |
|    о приписке к призывному   | |Место рождения _____________ |
|           участку            | | ___________________________ |
|         ҚР N 000000          | |2) Ұлты/Национальность       |
| ____________________________ | | ___________________________ |
|   (тегі/фамилия, аты/имя,    | | (қалауы бойынша көрсетілсін,|
| ____________________________ | |   указывать по желанию)     |
|    әкесінің аты/отчество)    | |3) Білімі/Образование        |
| ____________________________ | | ___________________________ |
|   (туған күні, айы, жылы/    | | ___________________________ |
| число, месяц и год рождения) | | ___________________________ |
|"__"_________ 20___ ж./г.     | | ___________________________ |
| медициналық комиссиядан өтті | | ___________________________ |
|    және танылды/прошел       | | ___________________________ |
|медицинскую комиссию и признан| | ___________________________ |
| ____________________________ | | ___________________________ |
|______________________________| |4) Азаматтық мамандығы/      |
| ______________               | | Гражданская специальность   |
|| Фотокарточка |    Шақыру    | | ___________________________ |
|| орны/ Место  |   учаскесіне | | ___________________________ |
||     для      |   тipкeлдi/  | | ___________________________ |
|| фотокарточки |   Пpипиcaн к | | ___________________________ |
||______________|   призывному | | ___________________________ |
|                    участку   | | ___________________________ |
|                 ____________ | | ___________________________ |
|                 ____________ | |5) Отбасы жағдайы/           |
|                 ____________ | |   Семейное положение        |
| МО/МП                        | | ___________________________ |
| ____________ ҚІЖБ(Б) бастығы/| | ___________________________ |
|              начальник У(О)ДО| | ___________________________ |
|         _____________________| | ___________________________ |
|         (әскери атағы, қолы/ | | ___________________________ |
|    воинское звание, подпись) | | ___________________________ |
|______________________________| |_____________________________|
______________________________   _____________________________
|                              | |                             |

17. 4-бөлiгiне "Ерекше белгiлер" мынадай жазбалар жазылады:
жоғалған немесе жарамсыздыққа келтiрiлгеннiң орнына әскери билет беру туралы;
паспортын немесе жеке куәлiгiн беру, қайтару туралы;
бақылау органдарының рұқсаттама барлығы туралы;
мемлекеттiк наградалармен, кеуде белгiлерiмен және бағалы сыйлықтармен наградталуы туралы;
әскери-техникалық мамандықтар бойынша дайындықтан өтуi туралы;
медициналық куәландыруды өтуi туралы.
18. Әскери билеттiң 5-бөлiгiнде жергілiктi әскери басқару органдарымен жұмылдыру нұсқамасын беру немесе алу туралы мөртаңба қойылады.
19. Әскери билеттiң 6-бөлiгiнде жергiлiктi әскери басқару органымен әскери мiндеттiлердiң есебiне қабылданғаны немесе алынғаны туралы мөртаңба қойылады.
20. Әскери билеттiң 7-бөлiгiнде жергiлiктi әскери басқару органымен әскери мiндеттен босату туралы белгiлер қойылады.
19-тармағында шақыру комиссиясының қорытындысы және әскери қызметтен шығару туралы негiз толтырылады.
20-тармағында жергiлiктi әскери басқару органдарымен шектi жасқа жетуi бойынша әскери есептен шығарылғаны туралы белгi қойылады.
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
10-қосымша
___________________
|  ҚАРУЛЫ КҮШТЕРДІҢ |
|      НЫШАНЫ       |
|      СИМВОЛ       |
|  ВООРУЖЕННЫХ СИЛ  |
|___________________|
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚОРҒАНЫС МИНИСТРЛІГІ
Әскерге шақыру учаскесіне тіркеу туралы
КУӘЛІК
УДОСТОВЕРЕНИЕ
о приписке к призывному участку
МИНИСТЕРСТВО ОБОРОНЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
______________________________   _____________________________
|                              | |                             |
|    Әскерге шақыру учаскесіне | |    1. ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕР/     |
|        тipкey туралы         | |       ОБЩИЕ СВЕДЕНИЯ        |
|           КУӘЛІК             | |                             |
|        УДОСТОВЕРЕНИЕ         | |1) Туған жері/               |
|    о приписке к призывному   | |Место рождения _____________ |
|           участку            | | ___________________________ |
|         ҚР N 000000          | |2) Ұлты/Национальность       |
| ____________________________ | | ___________________________ |
|   (тегі/фамилия, аты/имя,    | | (қалауы бойынша көрсетілсін,|
| ____________________________ | |   указывать по желанию)     |
|    әкесінің аты/отчество)    | |3) Білімі/Образование        |
| ____________________________ | | ___________________________ |
|   (туған күні, айы, жылы/    | | ___________________________ |
| число, месяц и год рождения) | | ___________________________ |
|"__"_________ 20___ ж./г.     | | ___________________________ |
| медициналық комиссиядан өтті | | ___________________________ |
|    және танылды/прошел       | | ___________________________ |
|медицинскую комиссию и признан| | ___________________________ |
| ____________________________ | | ___________________________ |
|______________________________| |4) Азаматтық мамандығы/      |
| _____________                | | Гражданская специальность   |
|| Фотокарточка| Әскерге шақыру| | ___________________________ |
|| орны/ Место |   учаскесіне  | | ___________________________ |
||     для     |   тipкeлдi/   | | ___________________________ |
|| фотокарточки|   Пpипиcaн к  | | ___________________________ |
||_____________|   призывному  | | ___________________________ |
|                    участку   | | ___________________________ |
|                 ____________ | | ___________________________ |
|                 ____________ | |5) Отбасы жағдайы/           |
|                 ____________ | |   Семейное положение        |
| МО/МП                        | | ___________________________ |
| ____________ ҚІЖБ(Б) бастығы/| | ___________________________ |
|              начальник У(О)ДО| | ___________________________ |
|         _____________________| | ___________________________ |
|         (әскери атағы, қолы/ | | ___________________________ |
|    воинское звание, подпись) | | ___________________________ |
|______________________________| |_____________________________|
______________________________   _____________________________
|                              | |                             |

1. ____________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество)
2. ____________________________________________________________
(число месяц, год рождения)
3. ____________________________________________________________
(место рождения - село, деревня, поселок, район,
____________________________________________________________
область, республика)
4. ____________________________________________________________
(национальность по желанию)
5. ____________________________________________________________
(семейное положение)
6. ____________________________________________________________
(адрес место жительства)
Прошу выдать дубликат военного билета или удостоверение о
приписке к призывному участку в связи с _______________________
_______________________________________________________________
(указать причину)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
"__" _________ 20__г.                 ___________________
(подпись)
Приложение 13
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
Учтена по описи
N ________ 20___
УЧЕТНО-АЛФАВИТНАЯ КНИГА
ПРИЗЫВНИКОВ 19___ ГОДА РОЖДЕНИЯ
ПРОЖИВАЮЩИХ НА ТЕРРИТОРИИ
_________________ РАЙОНА
_________________ ОБЛАСТИ
Начата   "__" _________ 20___ г.
Окончена "__" _________ 20___ г.
N
п/п
Фамилия
Имя
Отчество
Место
жительства
Дата
приписки
к призывному
участку.
Если прибыл,
то из какого
У(О)ДО,
дата приема
на воинский
учет и дата
получения
личного
дела
В какой
У(О)ДО
убыл, когда.
Дата высылки
личного дела
и при каком
исходящем
номере
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
N
п/п
Результаты прохождения районной (городской)
призывной комиссии
Отметка
о месте
хранения
личного
дела
призывника
Отметка о
призыве
в ВС РК.
Когда
и в какую
воинской
команды
убыл
Отметка
о предоставлении
отсрочки
о призыве.
Основание
и до какого
времени
предоставлена
отсрочка
Отметка
о зачислении
в запас или
исключении
с воинского
учета.
Дата и номер
протокола
призывной
комиссии
1
6
7
8
9
Порядок ведения учетно-алфавитной книги
1. Учетно-алфавитная книга является документом строгой отчетности. Книга должна быть пронумерована, прошнурована, подписана начальником управления (отдела) по делам обороны и заверена гербовой печатью. Допуск лиц к работе с книгами должен быть строго ограничен.
2. В учетно-алфавитную книгу заносятся все призывники, приписанные к призывному участку, в том числе признанные: "негодными в мирное время, годными к нестроевой службе в военное время", "негодными к военной службе с исключением с воинского учета", прибывшие на воинский учет из других управлений (отделов) по делам обороны, а также прибывшие после проведения приписки граждан к призывным участкам.
Книга хранится 75 лет.
Приложение 14
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
Форма N Т-2
__________________________
предприятие, организация
ЛИЧНАЯ КАРТОЧКА N _____
Дата
составл.
Табельный номер
Алфавит
I. Общие сведения

1. _________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
2. _________________________________________________________________
(туған күні, айы, жылы)
3. _________________________________________________________________
(туған жері - село, ауыл, кент, аудан, облысы, республикасы)
4. _________________________________________________________________
(ұлты қалауы бойынша көрсетіледі)
5. _________________________________________________________________
(отбасы жағдайы)
6. _________________________________________________________________
(тұрғылықты жері)
____________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
____________________________________________________________________
_________________________________ байланысты әскери билеттің немесе
әскерге шақыру учаскесіне тіркеу туралы куәліктің көшірмесін
беруіңізді (ауыстыруыңызды) өтінемін.
20__ж."__" _________ ___________________
(қолы)
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
13-қосымша
Тізімдеме бойынша есепке
алынды
N_________ 20_______ж.
________________ ОБЛЫСЫ
________________ АУДАНЫ АУМАҒЫНДА ТҰРАТЫН
19_______ ЖЫЛЫ ТУҒАН ӘСКЕРГЕ ШАҚЫРЫЛУШЫЛАРДЫҢ
ЕСЕПТІК-АЛФАВИТТІК КІТАБЫ
Басталды 20___ж. "___"_____________
Аяқталды 20___ж. "___"_____________
Р/с
N
Тегі,
аты
және
әке-
сінің
аты
Тұр-
ғы-
лықты
жері
Әскерге
шақыру
учаске-
сіне
тіркел-
ген
күні.
Егер
келсе,
қандай
ҚІБ (Б)
келді,
әскери
есепке
алынған
күні
және
жеке
істі
алған
күні
Қандай
әскери
комис-
сариат-
қа
кетті,
қашан.
Жеке
істің
жібе-
рілген
күні
және
қандай
шығыс
нөмір-
мен
Аудандық (қалалық)
шақыру комиссиясынан
өтудің нәтижесі
Шақыры-
лушының
жеке
ісін
сақтау
орны
туралы
белгі
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы-
ның
Қарулы
Күште-
ріне
әскерге
шақыру
туралы
белгі.
Қашан,
қандай әскери
команда
құра-
мында
кетті
Әскерге
шақыру-
ды кей-
інге
қалды-
руды
ұсыну
туралы
белгі.
Негізі
және
қанша
уақытқа
дейін
кейінге
қалдыру
ұсыныл-
ды
Запас-
қа қа-
былдау
немесе
әскери
есеп-
тен
шығару
туралы
белгі.
Әскер-
ге ша-
қыру
комис-
сиясы
хатта-
масы-
ның
күні
және
нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Есептік-алфавиттік кітапты жүргізу тәртібі
1. Есептік-алфавиттік кітап қатаң есептілік құжат болып табылады. Кітап нөмірленген, тігілген, қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) бастығының қолы қойылған және елтаңбалы мөрмен куәландырылған болуы тиіс. Осы кітаптармен жұмыс істеуге адамдарға рұқсат беру қатаң шектеулі болуы тиіс.
2. Есептік-алфавиттік кітапқа әскерге шақыру учаскесіне тіркелген барлық әскерге шақырылушылар, соның ішінде "бейбіт уақытта жарамсыз, соғыс уақытында саптан тыс қызметке жарамды", "әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз" деп танылғандар, әскери есепке басқа қорғаныс істері жөніндегі басқармалардан (бөлімдерден) келген, сондай-ақ азаматтарды әскерге шақыру учаскесіне тіркеуді жүргізгеннен кейін келгендер енгізіледі.
Кітап 75 жыл сақталады.
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
14-қосымша
N Т-2 нысан
__________________________
кәсіпорын, ұйым
N _____ ЖЕКЕ КАРТОЧКА
Жасалған
күні
Табельдік нөмірі
Әліпби
І. Жалпы мәліметтер

1. Фамилия ____________________________________________
Имя__________________ Отчество ________________________
2. Год рожд. ________ месяц _______ число _____________
3. Место рождения _____________________________________
_______________________________________________________
4. Национальность (указать по желанию)
_______________________________________________________
5. Образование: _______________________________________
_______________________________________________________
а)_____________________________________________________
(высш., средн.общ., средн.спец., неполн.сред., нач.
класс)
б) ____________________________________________________
(название и дата окончания высшего
_______________________________________________________
или сред. спец. учебного заведения)
в)_____________________________________________________
(название и дата окончания училища, школы по проф.
тех. образования)
г) вид обучения: дневное, вечернее, заочное
(ненужное подчеркнуть)
д) ____________________________________________________
6. Специальность по диплому (свидетельству)____________
_______________________________________________________
для окончивших высш. или среднее уч. заведение
_______________________________________________________
Диплом (свидетельство) N ____ от "__" ________ "___" г.
Дата заполнения:
7. Квалификация по диплому (свидетельству)_____________
8. ____________________________________________________
основная профессия (специальность)
_______________________________________________________
стаж работы по этой специальности
9. Общий стаж работы __________________________________
10. Непрерывный стаж __________________________________
11. ___________________________________________________
(последнее место работы, должность)
12. Семейное положение ________________________________
состав семьи ______________________________________
(с указанием года рождения каждого члена семьи)
13. ___________________________________________________
14. ___________________________________________________
15. ___________________________________________________
16. ___________________________________________________

1. Тегі ____________________________________________________________
аты_________________________________________________________________
Әкесінің аты _______________________________________________________
2. Туған жылы ________ айы _______ күні ____________________________
3. Туған жері ______________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Ұлты (қалауы бойынша көрсетілсін)________________________________
5. Білімі:
а)__________________________________________________________________
жоғары, жалпы орта, орта арнаулы, толық емес орталау,
____________________________________________________________________
бастауыш (сыныбы)
б) _________________________________________________________________
жоғары немесе орта арнаулы оқу орнының
____________________________________________________________________
атауы және бітірген уақыты
в)__________________________________________________________________
училищенің, кәсіптік техникалық білім беру мектебінің атауы және
____________________________________________________________________
бітірген уақыты
г) оқу түрі: күндізгі, кешкі, сырттай (керек емесі сызылсын)
д) _________________________________________________________________
6. Диплом (куәлік) бойынша мамандығы
____________________________________________________________________
Жоғары немесе орта арнаулы оқу орындарын бітіргендер үшін
____________________________________________________________________
"_____" ж."___" _____________
N ____ диплом (куәлік)
Толтырылған күні:
"_____" ж."___" _____________
7. Диплом (куәлік) бойынша біліктілік ______________________________
8. _________________________________________________________________
негізгі кәсібі (мамандығы),
____________________________________________________________________
осы мамандық бойынша жұмыс өтілі
9. Жалпы жұмыс стажы _______________________________________________
10. Үздіксіз өтілі _________________________________________________
11. ________________________________________________________________
(соңғы жұмыс орны, лауазымы, босатылған күні және себебі)
12. Отбасы жағдайы _________________________________________________
(отбасы құрамы, әрбір отбасы мүшесінің туған
____________________________________________________________________
жылын көрсете отырып)
13. ________________________________________________________________
14. ________________________________________________________________
15. ________________________________________________________________
16. ________________________________________________________________

17. Удост. личности: N ________________________________
Кем выдано ____________________________________________
Дата выдачи ___________________________________________
18. Домашний адрес ____________________________________
Телефон _______________________________________________
Подпись _______________________________________________
II. Сведения о воинском учете
Группа учета ___________________________________
Военно-учетная специальность N _________________
Категория учета ________________________________
Годность к воинской службе _____________________
Состав _________________________________________
Наименование У(О)ДО по месту жительства ________
Воинское звание ________________________________
Состоит на спец. учете N _______
личная карточка формы N Т-2 оборотная сторона
III. Назначения и перемещения           IV. Отпуска
Дата
Цех.
(от-
дел),
учас-
ток
Про-
фес-
сия
(долж-
ность)
Раз-
ряд
(ок-
лад)
Ос-
но-
ва-
ние
Под-
пись
вла-
дель-
ца
тру-
до-
вой
книж-
ки
Вид
от-
пус-
ка
За
ка-
кой
пе-
риод
Дата
Осно-
вание
на-
чало
от-
пус-
ка
Окон-
чание
от-
пуска
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
V. Дополнительные сведения
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Дата и причина увольнения
____________________________________________________________
Разъяснение по заполнению личной карточки формы N Т-2
1. При заполнении раздела 2 личных карточек на сержантов (старшин), солдат (матросов) запаса должны соблюдаться следующие требования:
1) в строке "Группа учета" проставляется - "ВС", "ВМС", "КНБ", "МВД" согласно записи в военном билете;
2) в строке "Категория учета" указывается цифрой "1" или "2" согласно записи в военном билете;
3) в строке "Состав" проставляется - "сержанты (старшины)", "солдаты (матросы)", согласно записи в военном билете (для офицеров запаса "офицеры");
4) в строке "Воинское звание" проставляется - рядовой, ефрейтор, солдат (матрос), сержант (старшина) и т.д. согласно записи в военном билете, для офицеров запаса согласно присвоенного звания;

17. Жеке куәлік: N _________________________________________________
Кім берді __________________________________________________________
Берілген күні ______________________________________________________
18. Тұратын мекен-жайы _____________________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Қолы _______________________________________________________________
II. Әскери есеп туралы мәліметтер
Есепке алу тобы ____________________________________________________
N __________________________________________ әскери-есептік мамандық
Есепке алу санаты __________________________________________________
Әскери қызметке жарамдылығы ________________________________________
Құрамы _____________________________________________________________
Тұрғылықты жері бойынша басқарманың (бөлімнің) атауы _______________
Әскери атағы _______________________________________________________
N _______арнайы есепте тұр
N Т-2 нысанындағы жеке карточкасының сыртқа беті
III. Тағайындаулар мен қызмет ауыстырулар       IV. Демалыстар
Күні
Цех.
(бө-
лім)
учас-
ток
Маман-
дығы
Раз-
ряды
(жа-
лақы-
сы)
Не-
гіз-
деме
Ең-
бек
кі-
тап-
шасы
иесі
-нің
қолы
Де-
ма-
лыс
тү-
рі
Қан-
дай
ке-
зеңге
Күні
Негіз-
деме
Де-
ма-
лыс-
тың
бас-
та-
луы
Де-
ма-
лыс-
тың
аяқ-
талуы
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
V. Қосымша мәліметтер
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_______________________________________________________
Босатылған күні және себебі
____________________________________________________________________
Т-2 нысанды жеке карточканы толтыру бойынша түсіндірме
1. Запастағы сарбаздардың, матростардың, сержанттардың, старшиналардың, прапорщиктер мен мичмандардың жеке карточкаларының 2-бөлімін толтырған кезде мынадай талаптар сақталуы тиіс:
1) "Есепке алу тобы" деген жолда - әскери билеттегі жазбаға сәйкес "ҚК", "ӘТК", "ҰҚК", "ІІМ" деген жазулар жазылады;
2) "Есепке алу санаты" деген жолда әскери билеттегі жазбаға сәйкес "1" немесе "2" деген сан көрсетіледі;
3) "Құрамы" деген жолда әскери билеттегі жазбаға сәйкес "сарбаздар немесе матростар", "сержанттар немесе старшиналар", "прапорщиктер немесе мичмандар" (запастағы офицерлер үшін "офицерлер") деп жазылады;
4) "Әскери атағы" деген жолда әскери билеттегі жазбаға сәйкес қатардағы жауынгер, ефрейтор, матрос, аға матрос, кіші сержант, аға сержант, старшина... және т.б. деп, запастағы офицерлер үшін берілген атағына сәйкес жазылады;

5) в строке "Военно-учетная специальность N ..." записывается должностная квалификация военнообязанного, которая должна соответствовать семизначному полному обозначению ВУС согласно записи в пункте 17 военного билета;
6) в строке "Годность к воинской службе" проставляется - "строевой", "нестроевой", "негоден" на основании записи в пунктах 5 и 19 военного билета;
7) в строке "Наименование управления (отдела) по делам обороны по месту жительства" указывается наименование управления (отдела) по делам обороны, в котором военнообязанный состоит на воинском учете, если же военнообязанный состоит на воинском учете в местных исполнительных органах, то указывается наименование управления (отдела) по делам обороны, осуществляющего руководство этим учетным органом;
8) в строке "Состоит на специальном учете N ..." карандашом проставляется серия и номер удостоверения об отсрочке, номер перечня, пункта и раздела перечня (постановления), по которому оформлено бронирование военнообязанного, а также дата оформления отсрочки управлением (отделом) по делам обороны.
2. Сведения о воинском учете в личных карточках на офицеров запаса заполняются в порядке, изложенном в пункте 1 настоящего разъяснения со следующими особенностями:
1) в строке "Военно-учетная специальность N ..." записывается шестизначное цифровое обозначение согласно записи в пункте 6 военного билета офицера запаса;
2) строка "Годность к воинской службе" на офицеров запаса, состоящих на воинском учете, не заполняется. На офицеров запаса, исключенных с воинского учета эта строка заполняется на основании записей в пункте 20 военного билета.
3. При заполнении личных карточек на призывников:
1) в строке "Наименование управления (отдела) по делам обороны по месту жительства" указывается управление (отдел) по делам обороны, в котором призывник состоит на учете;
2) в строке "Состоит на специальном учете N ..." указывается, пользуется ли призывник отсрочкой от призыва на срочную воинскую службу и на какой срок.
4. В личных карточках на лиц, достигших предельных возрастов состояния в запасе, по указанию управления (отдела) по делам обороны после 1-го января ежегодно перечеркиваются сведения о воинском учете и делается отметка: "Исключен с воинского учета по возрасту".
5. Личные карточки на военнообязанных и призывников хранятся строго в алфавитном порядке в отдельной картотеке, которая делится на четыре группы:
первая - личные карточки на офицерский состав запаса;
вторая - личные карточки на сержантов (старшин) и солдат (матрос) запаса;
третья - личные карточки на военнообязанных женщин;
четвертая - личные карточки на призывников.
Личные карточки на лиц, исключенных с воинского учета по возрасту или состоянию здоровья, хранятся в общей картотеке.
Картотека личных карточек военнообязанных и призывников хранится в местах, исключающих доступ к ней посторонних лиц.
Приложение 15
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
Уточнен по описи N________
"__" _________ 20 __ г.
ЖУРНАЛ
учета движения призывников
состоящих на воинском учете
в управлении (отделе) по делам обороны
__________________________________ района
_________________________________ области
ПРИНЯТО на ВОИНСКИЙ УЧЕТ
Дата
вне-
сения
данных
при-
было
из
других
управ-
лений
и
отде-
лов по
делам
оборо-
ны
в том числе
из
других
госу-
дарств
(орал-
маны)
пере-
дано
из
запаса
прибыло
из мест
отбытия
нака-
зания
припи-
сано
к при-
зывным
участкам
в уста-
новлен-
ные
сроки
припи-
сано к
при-
зывным
участкам,
не про-
шедшие
приписку
в уста-
новлен-
ные
сроки
всего
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого
за
месяц
продолжение таблицы
СНЯТО с ВОИНСКОГО УЧЕТА
призвано
и отп-
равлено
в войска
пере-
дано
в запас
по раз-
личным
основа-
ниям
признано
призыв-
ными
комиссиями
негодными
к военной
службе
с исключе-
нием учета
поступили в
военные
учебные
заведения
передано
на учет
КНБ РК
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
СНЯТО с ВОИНСКОГО УЧЕТА
передано
на учет
МВД РК
передано
на спе-
циальный
учет
осуждено
и убыло
в места
отбывания
наказания
умерло
убыло в
другие
управления
и отделы
по делам
обороны
всего
14
15
16
17
18
19
продолжение таблицы
СОСТОИТ на ВОИНСКОМ УЧЕТЕ
Подлежат призыву на срочную военную службу
Все-
го
в том числе по годам рождения
19
__г.
19
__г.
19
__г.
19
__г.
19
__г.
19
__г.
19
__г.
19
__г.
19
__г.
19
__г.
19
__г.
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
продолжение таблицы
СОСТОИТ на ВОИНСКОМ УЧЕТЕ
Не подлежат призыву на срочную военную службу
Всего
Получили или имеют право на отсрочку от призыва
по
семей-
ному
поло-
жению
для
продол-
жения
обра-
зования
по
состоянию
здоровья
по поста-
новлению
Прави-
тельства
РК,
приказом
МО РК
по другим
основаниям
итого
состоит
на воин-
ском
учете
32
33
34
35
36
37
38
Начальник управления (отделов) по делам обороны ____________ района ______________________________
(воинское звание, подпись)
Начальник 2-го отделения (призыва) управления (отдела) по делам обороны _________________ района ________________________________
(воинское звание, подпись)
"__" _________ 20__ г.
ПОЯСНИТЕЛЬНАЯ ЗАПИСКА

5) "Әскери-есептік мамандық N" деген жолда әскери билеттің 17-тармағындағы жазбаға сәйкес ӘЕМ толық жеті мәнді белгісіне сай келуі тиіс әскери міндеттінің лауазымдық біліктілігі жазылады;
6) "Әскери қызметке жарамдылығы" деген жолда әскери билеттің 5 және 19-тармақтарындағы жазбаның негізінде "саптық", "саптан тыс", "жарамсыз" деп жазылады;
7) "Тұрғылықты жері бойынша қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) атауы" деген жолда әскери міндетті әскери есепте тұрған қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) атауы көрсетіледі, егер әскери міндетті жергілікті атқарушы органдарда әскери есепте тұрса, онда осы есепке алу органына басшылықты жүзеге асыратын қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) атауы көрсетіледі;
8) "N ... арнайы есепте тұр" деген жолда кейінге қалдырылуы туралы куәліктің сериясы мен нөмірі, әскери міндеттіні броньдау ресімделген тізбенің, тізбе (қаулы) тармағы мен бөлімінің нөмірі, сондай-ақ қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) кейінге қалдыруды ресімдеген күні қарындашпен жазылады.
2. Запастағы офицерлердің жеке карточкаларындағы әскери есепке алу туралы мәліметтер осы түсіндірменің 1-тармағында баяндалған тәртіппен мынадай ерекшеліктермен толтырылады:
1) "Әскери-есептік мамандық N..." деген жолда запастағы офицер әскери билетінің 6-тармағындағы жазбаға сәйкес алты мәнді сандық белгі жазылады;
2) "Әскери қызметке жарамдылық" деген жол әскери есепте тұрған запастағы офицерлерге толтырылмайды. Әскери есептен шығарылған запастағы офицерлерге бұл жол әскери билеттің 20-тармағындағы жазбалардың негізінде толтырылады.
3. Әскерге шақырылушылардың жеке карточкаларын толтырған кезде:
1) "Тұрғылықты жері бойынша қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) атауы" деген жолда әскерге шақырылушы есепте тұрған қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) көрсетіледі;
2) "N... арнайы есепте тұр" деген жолда әскерге шақырылушы мерзімді әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру құқығын пайдаланатындығы және оның мерзімі көрсетіледі.
4. Запаста тұрудың шекті жасына жеткен адамдардың жеке карточкаларына қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) нұсқауы бойынша жыл сайын 1 қаңтардан кейін әскери есеп туралы мәліметтер сызылып тасталады және "Жасы бойынша әскери есептен шығарылды" деген белгі қойылады.
5. Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылардың жеке карточкалары қатаң алфавиттік тәртіппен мынадай төрт топқа бөлінетін жеке картотекада сақталады:
бірінші - запастағы офицерлер құрамының жеке карточкалары;
екінші - запастағы сарбаздардың, матростардың, сержанттардың жеке карточкалары;
үшінші - әскери міндетті әйелдердің жеке карточкалары;
төртінші - әскерге шақырылушылардың жеке карточкалары.
Жасы немесе денсаулық жағдайы бойынша әскери есептен шығарылған адамдардың жеке карточкалары кәсіпорынның жалпы картотекасында сақталады.
Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылар жеке карточкаларының картотекасы оған бөгде адамдардың кіруіне мүмкіндігі жоқ орындарда сақталады.
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
15-қосымша
N________ тізімдеме бойынша есепке алынды
20 __ ж. "__" _________
__________________________________ облысы
_________________________________ ауданы
қорғаныс істері жөніндегі басқармасында (бөлімінде)
әскери есепте тұратын әскерге шақырылушылардың
қозғалысын есепке алу
ЖУРНАЛЫ
ӘСКЕРИ ЕСЕПКЕ АЛЫНДЫ
дерек-
терді
енгізу
күні
қорға-
ныс
істері
жөнін-
дегі
басқа
басқар-
малар-
дан
және
соның
ішінде
басқа
мемле-
кет-
терден
(орал-
ман-
дар)
запас-
тан
келді
жазасын
өтеу
орнынан
келді
шақыру
учаске-
леріне
белгі-
ленген
мерзімде
тіркелді
шақыруды
белгілен-
ген мер-
зімде
өтпеген
шақыру
учаскеле-
ріне
тіркелді
бар-
лығы
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого
за
месяц
кестенің жалғасы
ӘСКЕРИ ЕСЕПТЕН ШЫҒАРЫЛДЫ
әскерге
шақырылды
және
әскерге
жіберілді
әртүрлі
негіздер
бойынша
запасқа
жіберілді
әскерге шақыру
комиссиялары
әскери есептен
шығарумен
әскери оқу
орындарына
түсті
ҚР ҰҚК
есебіне
берілді
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
ӘСКЕРИ ЕСЕПТЕН ШЫҒАРЫЛДЫ
ҚР ІІМ
есебіне
берілді
арнайы
есепке
берілді
сотталды
және
жазасын
өтеу
орнына
кетті
қаза
тапты
қорғаныс
істері
жөніндегі
басқа
басқарма-
ларға және
бөлімдерге
барлығы
14
15
16
17
18
19
кестенің жалғасы
ӘСКЕРИ ЕСЕПТЕ ТҰРАДЫ
бар-
лы-
ғы
Мерзімді әскери қызметке шақыруға жатады
Соның ішінде туған жылы бойынша
19
__ж.
19
__ж.
19
__ж.
19
__ж.
19
__ж.
19
__ж.
19
__ж.
19
__ж.
19
__ж.
19
__ж.
19
__ж.
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
кестенің жалғасы
ӘСКЕРИ ЕСЕПТЕ ТҰРАДЫ
Барлы-
ғы
Мерзімді әскери қызметке шақыруға жатпайды
Әскерге шақыру кейінге қалдырылды немесе құқылы
отбасы
жағдайы
бойынша
білімін
жалғас-
тыру
үшін
денсаулық
жағдайы
бойынша
ҚР Үкіметі-
нің
қаулысы,
ҚР ҚорМ
бұйрықтары
бойынша
басқа
негіздер
бойынша
әскери
есепте
тұрады
жиынтығы
32
33
34
35
36
37
38
________________ ауданы қорғаныс істері жөніндегі басқармасының (бөлімінің) бастығы ____________________
(әскери атағы, қолы)
________________ ауданы қорғаныс істері жөніндегі басқармасының (бөлімінің) 2-бөлімше бастығы ____________________
(әскери атағы, қолы)
20__ж. "___"_________________
ТҮСІНДІРМЕ ЖАЗБА

1. Журнал ведется начальником отделения (призыва) управления (отдела) по делам обороны, а там, где по штату нет, - работником управления или отдела по делам обороны, по указанию начальника управления или отдела по делам обороны. Ежемесячно в журнале подводятся итоги, которые заверяются подписью начальника управления и отдела по делам обороны и лица, ответственного за ведение журнала.
2. Сведения в журнале записываются ежедневно на основании личных дел призывников или алфавитных карточек. В управлениях (отделах) по делам обороны, где текучесть призывников небольшая, данные в журнал могут вноситься не ежедневно, а в сроки по усмотрению начальника управления или отдела по делам обороны.
3. Данные в журнал заполняются черной пастой, без помарок и подчисток, исправления заверяются лицом, ответственным за ведение журнала. Журнал пронумеровывается, прошнуровывается, подписываются начальником управления (отдела) и начальником отделения (призыва) этого управления или отдела по делам обороны, заверяется мастичной гербовой печатью начальника управления или отдела по делам обороны.
4. Заполненный журнал хранится в управлении (отделе) по делам обороны в течение 5 лет, после чего уничтожается в установленном порядке.
Приложение 16
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
_______________                         ________________
|               |                       |                |
|               | АЛФАВИТНАЯ КАРТОЧКА |                |
|_______________|                       |________________|
(Первая буква                               (N ВУС)
фамилии)
Для справок по учетной картотеке
1. Фамилия
2. Имя, отчество
3. _______________
год рождения
4. ________________
группа учета
5. Состав
6. Годность в
воинской службе
7. Картотека
Команда N______ не предназначен
Спецучет, высшее (среднее) образование
(подчеркнуть)
8. Адрес м/жительства и N телефона
______________________________
9. Место работы,
должность и
N телефона отдела кадров
______________________________
"__" __________ 20__ г.
Приложение 17
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
____________________________   _____________________________
|                            | |                             |
|    Қорғаныс министрлігі    | |        ӘСКЕРИ БИЛЕТ         |
|    Министерство обороны    | |        ВОЕННЫЙ БИЛЕТ        |
|                            | |         АА N 000000         |
|     (Герб см. бумажный     | |    ____________________     |
|          вариант)          | | __________________________  |
|                            | |  /тегі, аты, әкесінің аты/  |
|                            | | /фамилия, имя и отчество/   |
|   Қазақстан Республикасы   | |                             |
|      ҚАРУЛЫ КҮШTEPI        | |                             |
|    запастағы офицерінің    | |           Жеке N _________  |
|                            | |           Личный            |
|       ӘСКЕРИ БИЛЕТІ        | |                             |
|       ВОЕННЫЙ БИЛЕТ        | | ___________                 |
|       офицера запаса       | || Фотосурет |                |
|      ВООРУЖЕННЫХ СИЛ       | || үшін орын |  М.О/М.П.      |

1. Журналды қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) 2-ші бөлімше бастығы, ал штат бойынша ол болмаған жерлерде
қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) бастығының нұсқауы бойынша қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) қызметкері
жүргізеді.
2. Журналға мәліметтер күн сайын әскерге шақырылушылардың жеке істері немесе алфавиттік карточкалары негізінде жазылады. Әскерге шақырылушылар ағымы аз қорғаныс істері жөніндегі басқармаларда (бөлімдерде) журналға деректер күн сайын емес, ал қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) бастығы айтқан мерзімде жазылуы мүмкін.
3. Журналға деректер қара сиямен, өзгертулерсіз және түзетулерсіз толтырылады; түзетулерді журналды жүргізуге жауапты адам куәландырады. Журнал нөмірленеді, тігіледі, қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) бастығы және осы қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) 2-ші бөлімше бастығы қолын қояды, қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) бастығының сүргілі елтаңбалы мөрімен куәландырылады.
4. Толтырылған журнал қорғаныс істері жөніндегі басқармада (бөлімде) бес жыл бойы сақталады, одан кейін белгіленген тәртіппен
жойылады.
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
16-қосымша
_______________                           _______________
|               |                         |               |
|               |  АЛФАВИТТІК КАРТОЧКА  |               |
|_______________|                         |_______________|
(тегінің бірінші                               (ӘЕМ N)
әрпі)
Есептік картотека бойынша анықтамалар үшін
1. Тегі
2. Аты, әкесінің аты
3. _______________
туған жылы
4. ________________
есепке алу тобы
5. Құрамы
6. Әскери қызметке
жарамдылығы
7. Картотека
N______ командаға арналмаған
Арнайы есеп, жоғары білім
(асты сызылсын)
8. Т/жерінің мекен-
жайы және телефон N
______________________________
9. Жұмыс орны,
лауазымы және кадрлар
бөлімінің телефон N
______________________________
20__ж."__" __________
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
17-қосымша
____________________________   _____________________________
|                            | |                             |
|    Қорғаныс министрлігі    | |        ӘСКЕРИ БИЛЕТ         |
|    Министерство обороны    | |        ВОЕННЫЙ БИЛЕТ        |
|                            | |         АА N 000000         |
|     (Герб см. бумажный     | |    ____________________     |
|          вариант)          | | __________________________  |
|                            | |  /тегі, аты, әкесінің аты/  |
|                            | | /фамилия, имя и отчество/   |
|   Қазақстан Республикасы   | |                             |
|      ҚАРУЛЫ КҮШTEPI        | |                             |
|    запастағы офицерінің    | |           Жеке N _________  |
|                            | |           Личный            |
|       ӘСКЕРИ БИЛЕТІ        | |                             |
|       ВОЕННЫЙ БИЛЕТ        | | ___________                 |
|       офицера запаса       | || Фотосурет |                |
|      ВООРУЖЕННЫХ СИЛ       | || үшін орын |  М.О/М.П.      |

1. ҚР Қарулы Күштерінің эмблемасы (сары жиек салынған және жұлдыздың ортасында сары күн бар қызыл түсті бес бұрышты жұлдыз, сары түcтi қалықтап ұшқан қыран), эмблеманың көлемі - 3,8 х 3,8 см.
2. Осы эмблема бедерлі белгі түрінде әpбіp беттің ортасында болуы тиіс.
Қарулы Күштер запастағы генералының әскери билетінің мазмұны запастағы офицердің әскери билеті сияқты болады.
Военный билет генерала запаса Вооруженных Сил имеет такое же содержание, как и военный билет офицера запаса.
ПОЯСНЕНИЯ
по заполнению военного билета офицера запаса
1. Военный билет офицера запаса заполняется на основании личного дела и послужной карты.
2. Все записи в военном билете, а также подписи должностных лиц производятся тушью черного цвета, четким, разборчивым почерком без помарок.
Печати, а также штампы о приеме на воинский учет или снятии с воинского учета должны иметь ясный оттиск.
3. При заполнении военного билета:
1) в разделе 6 "ВУС _______" установленная офицеру запаса военно-учетная специальность или специализация записывается в левой клетке;
2) раздел 7 "Наименование профиля" заполняется без сокращений ("командный", "медицинский", и т.п.);
3) в разделе 8 разряд запаса записывается в левой клетке арабской цифрой (1, 2);
4) в разделе 9 дата приема военной присяги записывается на основании соответствующей записи в послужном списке личного дела. В том случае, если такой записи в личном деле нет, дата приема военной присяги заполняется со слов офицера и оговаривается, когда и на основании чего она произведена, после чего заверяется подписью и печатью;
5) в разделе 10 "Прохождение службы в Вооруженных Силах" записываются начало и конец службы с указанием перерывов ("с 10.5.1962 г. по 11.10.1965 г. и с 20.8.1971 г. по 18.3.1996 г."). Далее в этом разделе в последовательном порядке записываются все должности, которые занимал офицер, с какого и по какое время (месяц, год). В этом разделе записывается служба на офицерских должностях и должностях начальствующего состава в войсках и органах КНБ, МВД без указаний конкретных должностей.
У офицеров запаса, не служивших в Вооруженных Силах, в этом разделе производится запись "Не служил".
Данный раздел подписывается начальником У(О)ДО и заверяется гербовой печатью;
6) в разделе 11 "Участие в боевых действиях" сначала указывается, с какого и по какое время принимал участие в боевых действиях, а затем - где, когда и в какой должности.
В том случае, если офицер запаса не принимал участия в боевых действиях, то эта графа не заполняется;

1. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің эмблемасы (сары жиек салынған және жұлдыздың ортасында сары күн бар қызыл түсті бес бұрышты жұлдыз, сары түcтi қалықтап ұшқан қыран), эмблеманың көлемі - 3,8 х 3,8 см.
2. Осы эмблема бедерлі белгі түрінде әpбіp беттің ортасында болуы тиіс.
Қарулы Күштер запастағы генералының әскери билетінің мазмұны запастағы офицердің әскери билеті сияқты болады.
Военный билет генерала запаса Вооруженных Сил имеет такое же содержание, как и военный билет офицера запаса.
Запастағы офицердiң әскери билетiн толтыру жөнiнде түсiнiктеме
1. Запастағы офицердiң әскери билетi жеке iсi мен қызметтiк картасы негiзiнде толтырылады.
2. Әскери билеттегi барлық жазбалар, сондай-ақ лауазымды адамдардың қолдары тек қара түстi тушьпен, кiршiксiз және түзетусiз анық түсiнiктi жазумен толтырылады.
Әскери есепке қабылдау және шығару туралы мөрлердiң, сондай-ақ мөртаңбалардың айқын бедерлемесi болуы тиiс.
3. Әскери билеттi толтыру кезiнде:
1) "ӘЕМ_______" 6-бөлiгiне запастағы офицердiң белгiленген әскери-есептiк мамандығы немесе мамандығы сол жақтағы торға жазылады;
2) 7-бөлiгi "Бейiн атауы" қысқартусыз толтырылады ("командалық", "медициналық", және т.с.с.);
3) 8-бөлiгiне запастағы разряды сол жақ торға араб әрiптерiмен жазылады (1, 2);
4) 9-бөлiгіне әскери антты қабылдау күнi жеке iсiнiң қызметтiк тiзiмiндегi тиiстi жазбалар негiзiнде жазылады. Егер жеке iсiнде мұндай жазбалар болмаған жағдайда, әскери антты қабылдау күнi офицердiң айтуымен жазылады және қашан және ненiң негiзiнде оның жүргiзiлгенi ескерiлiп, одан кейiн қолымен және мөртаңбамен куәландырылады;
5) 10-бөлiгiне "Қарулы Күштерде қызмет өткеру" үзiлiстерiн көрсете отырып, қызметтiң басталуы және аяқталуы жазылады ("10.5.1962 ж. бастап 11.10.1965 ж. дейiн және 20.8.1971 ж. бастап 18.3.1996 ж. дейiн"). Бұдан әрi осы бөлiмге жүйелiлiк тәртiбiмен қай уақыттан бастап қай уақытқа дейiн (айы, жылы) офицер атқарған барлық лауазымдар жазылады. Бұл бөлiмге нақты лауазымдары көрсетiлмей, әскерлерде және ҰҚК, IIМ органдарында офицерлер лауазымдары мен басшылық құрамның лауазымдарындағы қызмет жазылады.
Қарулы Күштерде қызмет өткермеген запастағы офицерлердiң бұл бөлiгiне "қызмет өткермеген" деген жазба жазылады.
Бұл бөлiм ҚIБ(Б) бастығының қолымен және елтаңбалы мөрiмен куәландырылады;
6) 11-бөлiгiнде "Ұрыс қимылдарына қатысуы" алдымен қай уақыттан қай уақытқа дейiн ұрыс iс-қимылдарына қатысқаны, ал содан кейiн - қайда, қашан және қандай лауазымда болғаны көрсетiледi;
егер запастағы офицер ұрыс қимылдарына қатыспаған жағдайда бұл баған толтырылмайды;

7) раздел 12 заполняется следующим порядком: "Уволен в запас или в отставку (подчеркнуть) 15 мая 1999 г. (дата исключения из списков воинской части) приказом Министра обороны от 20 апреля 1999 года N 0118 по пункту 59, подпункту "1", с правом ношения военной формы одежды".
8) в разделе 14 "Прохождение службы в запасе" производится запись о прохождении учебных сборов.
Воинская часть, при которой офицер запаса прошел учебные сборы, указывается по условному наименованию;
9) в разделе 17 "Особые отметки" у офицеров запаса производится запись о внесенных в военный билет уточнениях и исправлениях. Эти записи заверяются начальником управлений (отделом) по делам обороны и гербовой печатью;
10) в разделе 18 "Семейное положение и состав семьи" записывается супруг(а) и дети офицера, не достигшие к моменту выдачи военного билета 16-летнего возраста;
11) записи в разделе 19 о приеме на учет и снятии заверяются подписью начальника У(О)ДО и заверяется гербовой печатью или печатью для снятия с воинского учета офицеров запаса или приема на воинский учет офицеров запаса.
О вручении офицеру запаса мобилизованного предписания или его изъятии соответствующая запись производится в разделе 15 военного билета, а мобилизационное предписание подклеивается к коленкоровой полоске в конце военного билета.
4. После заполнения военного билета офицеру запаса предлагается перед его получением ознакомиться с произведенными в нем записями, а также Правилами воинского учета и обязанностями офицеров запаса и расписаться.
5. Раздел 20 заполняется только при исключении офицера запаса с воинского учета по возрасту или по состоянию здоровья.
ПРАВИЛА
воинского учета и обязанности офицеров запаса
1. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О воинской обязанности и воинской службе" все офицеры, находящиеся в запасе, обязаны состоять на воинском учете в управлениях (отделах) по делам обороны по месту своего жительства. Офицеры запаса, проживающие в сельской местности, а также в городах где нет управлений (отделов) по делам обороны, могут состоять на воинском учете в акиматах поселков, аулов (сел), аульного (сельского) округа.
2. Офицеры запаса выполняют следующие правила воинского учета:
1) при убытии в другую местность на постоянное или временное (на срок свыше полутора месяцев) жительство, а также в служебные командировки, на учебу, в отпуск или для лечения - на срок свыше трех месяцев, или меняющие место жительства внутри города с переездом на территорию другого административного района, снятся с воинского учета. Офицеры запаса, выбывающие из сельской местности, обязаны лично явиться с военным билетом в акиматы поселков, аулов (сел), аульного (сельского) округа для снятия с воинского учета;

7) 12-бөлiгi мынадай тәртiппен толтырылады: "59-тармақ, "1" тармақша бойынша Қорғаныс министрiнiң 1999 ж. 20 сәуiрдегi N 0118 бұйрығымен әскери киiм үлгiсiн киiп жүрумен 1999 ж. 15 мамырда (әскери бөлiм тiзiмiнен шығарылған күн) запасқа немесе отставкаға босатылды (асты сызылсын)";
8) 14-бөлiгiне "Запаста қызмет өткеру" оқу жиындарын өткеруi туралы жазба жазылады.
Запастағы офицер оқу жиынынан өткен әскери бөлiмнiң шартты атауы көрсетiледi;
9) 17-бөлiгiне "Ерекше белгiлер" запастағы офицерлерге әскери билетке енгiзiлген нақтылаулар мен түзетулер туралы жазба жазылады. Бұл жазбалар қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарма (бөлiм) бастығының қолымен және елтаңбалы мөрiмен куәландырылады;
10) 18-бөлiгiне "Отбасы жағдайы және отбасы құрамы" офицердiң зайыбы (жұбайы) және әскери билеттi алған сәтте 16 жасқа толмаған балалары жазылады;
11) 19-бөлiгiндегi есепке қабылдау және шығару туралы жазбалар ҚIБ(Б) бастығының қолымен және елтаңбалы мөрмен немесе запастағы офицерлер әскери есебiнен шығаруға немесе запастағы офицерлер есебiне қабылдауға арналған мөртаңбамен куәландырылады.
Запастағы офицерге жұмылдыру нұсқамасын беру немесе оны алу туралы тиiстi жазба әскери билеттiң 15-бөлiгiне жүргiзiледi, ал жұмылдыру нұсқамасы әскери билеттiң соңына коленкор сызығына жапсырылады.
4. Әскери билеттi толтырғаннан кейiн запастағы офицерге оны алардан бұрын онда жазылған жазбалармен, сондай-ақ Әскери есепке алу ережелерiмен және запастағы офицердiң мiндеттерiмен танысу және қолын қою ұсынылады.
5. 20-бөлiк тек запастағы офицердi жасы бойынша немесе денсаулық жағдайы бойынша әскери есептен шығарған кезде толтырылады.
Әскери есепке алу ережелерi және запастағы офицерлердiң мiндеттерi
1. "Әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қарулы Күштердiң запасында тұрған барлық офицерлер өздерiнiң тұрғылықты жерi бойынша қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларда (бөлiмдерде) әскери есепте тұруға мiндеттi. Ауылдық жерлерде, сондай-ақ қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалар (бөлiмдер) жоқ қалаларда тұратын запастағы офицерлер кенттердiң, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердiң әкiмдiктерiнде әскери есепте тұруы мүмкiн.
2. Запастағы офицерлер мынадай әскери есепке алу ережелерiн қатаң орындауға мiндеттi:
1) басқа жерге тұрақты немесе уақытша (бiр жарым айдан аспайтын мерзiмге) кеткен, ал сондай-ақ үш айдан астам мерзiмге қызметтiк iссапарға, оқуға, демалысқа немесе емделуге барған кезде немесе қала iшiнде басқа әкiмшiлiк аудан аумағына көшумен тұрғылықты жерiн ауыстырған кезде әскери есептен шығуға. Ауылдық жерден кететiн запастағы офицерлер кенттердiң, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердiң әкiмдiктерiне әскери есептен шығу үшiн жеке өзi келуге мiндеттi;

2) по прибытии на постоянное или временное (на срок свыше полутора месяцев) место жительство, а также в служебные командировки, на учебу, в отпуск или для лечения - на срок свыше трех месяцев, в трехдневный срок лично явиться в управление (отдел) по делам обороны для постановки на воинский учет. Прибывшие в города и поселки, где нет управлений (отделов) по делам обороны, а также в сельскую местность обязаны в трехдневный срок явиться для зачисления на воинский учет в акиматы поселков, аулов (сел), аульного (сельского) округа.
3) при изменении семейного положения, адреса места жительства, образования, места работы и должности в семидневный срок сообщить в организации, где состоят на воинском учете.
3. Офицеры запаса за нарушение правил воинского учета, а также за неявку по вызову в управление (отдел) по делам обороны без уважительных причин, за умышленную порчу или небрежное хранение военного билета, повлекшее его утрату, за несвоевременное сообщение в учетный орган, где состоят на воинском учете, сведений об изменении адреса места жительства, образования, места работы и должности подвергаются предупреждению или штрафу, налагаемых в административном порядке.
4. При объявлении мобилизации офицеры запаса являются в пункты и в сроки, указанные в их мобилизационных предписаниях, полученных повестках или в приказах начальника управления (отдел) по делам обороны.
Офицеры запаса, не явившиеся по мобилизации в указанные им пункты и сроки, несут ответственность в соответствии с законодательными актами.
Офицеры запаса обязаны изучать военное дело, быть готовым в любой момент встать в ряды Вооруженных Сил, своим трудом и примерным поведением поддерживать честь Вооруженных Сил, активно участвовать в оборонно-массовой и военно-патриотической работе.
С правилами воинского учета
и обязанностями ознакомлен
Приложение 18
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
Лицевая сторона/Сыртқы беті
__________________________ _ __________________________________
| УАҚЫТША КУӘЛІК ТҮБІРТЕГІ | | УАҚЫТША КУӘЛІК (сержанттар мен   |
|    КОРЕШОК ВРЕМЕННОГО    | |сарбаздар) ВРЕМЕННОЕ УДОСТОВЕРЕНИЕ|
|      УДОСТОВЕРЕНИЯ       | |       (сержантов и солдат)       |
|         N 000001         | |            N 000001              |
|1.________________________| |      (әскери билет орнына/       |
|  (тегі, аты, әкеснің аты/|к|      взамен военного билета)     |
| фамилия, имя и отчество) |е|Әскери міндеттіге берілді/        |
| _________________________|с|Выдано военнообязанному           |
|                          |у| "__" __________ жылы туған/      |
|                          | | года рождения                    |
|2. Туған жылы/            |с|   (тегі, аты, әкесінің аты/      |
|3. Есепке алу санаты/     |ы|     фамилия, имя и отчество)     |
|   Категория учета ______ |з|Қарулы Күштердің запасына уақытша |
|4. Есепке алу тобы/       |ы|әскери есепке алынғаны тұралы/    |
|   Группа учета _________ |ғ|в том, что он действительно принят|
|5. ӘЕМ нөміpi/            |ы|на временный воинский учет запаса |
|   Номер ВУС ___________  |/|Вооруженных Сил _________________ |
|6. Лауазымы/              |Л|ӘЕМ N санаты бойынша/категории по |
|   Должность ___________  |и|ВУС N ________                    |
|7. Қоды/Код ____________  |н|лауазымы/должность_______________ |
|8. Уақытша куәлік берілді/|и|коды/код ________________________ |
|   Временное удостоверение|я|"____" бөлімшесіне/в отделение    |
|выдано __________________ | | УАҚЫТША КУӘЛІК БЕРІЛДІ/ВРЕМЕННОЕ |
|_________________________ |о|      УДОСТОВЕРЕНИЕ ВЫДАНО        |
|(ceбeбi көрсетілсін: егер |т|__________________________________|
|есептік мәліметтер әскери |р|   (ceбeбi көрсетілсін: егер      |
|міндеттінің айтуымен      |е|__________________________________|
|жазылған болса, онда бұл  |з|    есептік мәліметтер әскери     |
|туралы сілтеме жасалсын/  |а|__________________________________|
|указать причину: если     | |        міндеттінің айтуымен      |
|учетные сведения заполнены| |__________________________________|
|__________________________| |      жазылған болса, онда бұл    |
| со слов военнообязанного,| |__________________________________|
| то об этом сделать       | |   туралы сілтеме жасалсын/       |
| оговорку.)               | |__________________________________|
|                          | |    указать причину: если         |

2) тұрақты немесе уақытша тұруға (бiр жарым айдан аспайтын мерзiмге), үш айдан астам мерзiмге қызметтiк iссапарға, оқуға, демалысқа немесе емделуге келген кезде үш күн мерзiмде әскери есепке тұру үшiн қорғаныс iстерi жөнiндегі басқармаларға (бөлiмдерге) жеке өзi келуге; қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалар (бөлiмдер) жоқ қалалар мен кенттерге, сондай-ақ ауылдық жерлерге келгендер үш күн мерзiмде әскери есепке енгiзу үшiн кенттердiң, ауылдардың (селолардың), ауылдық (селолық) округтердiң әкiмдiктерiне келуге мiндеттi;
3) отбасы жағдайын, тұрғылықты жерiнiң мекен-жайын, бiлiмiн, жұмыс орны мен лауазымын өзгерткен кезде жетi күн мерзiмде бұл туралы әскери есепте тұрған ұйымға хабарлауға.
3. Запастағы офицерлерге әскери есеп ережелерiн бұзғаны үшiн, сондай-ақ шақыру бойынша қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармаларға (бөлiмдерге) дәлелсiз себептермен келмегенi үшiн, әскери билетiн қасақана бүлдiргенi немесе оның жоғалуына әкеп соқтырған ұқыпсыз сақтағаны үшiн, әскери есепте қайда тұрғандығы жөнiнде есептiк органға уақтылы хабарламағаны, отбасы жағдайын, тұрғылықты жерiнiң мекен-жайын, бiлiмiн, жұмыс орны мен лауазымын өзгерту туралы мәлiметтердi ұсынбағаны үшiн ескерту жасалады немесе әкiмшiлiк тәртiппен айыппұл салынады.
4. Жұмылдыру жариялаған кезде запастағы офицерлер олардың жұмылдыру нұсқамаларында, алған шақыру қағаздарында немесе қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарма (бөлiм) бастығының бұйрықтарында көрсетiлген пункттерге және мерзiмде келедi.
Оларға көрсетiлген пункттерге және мерзiмде жұмылдыру бойынша келмеген запастағы офицерлер заңнамалық кесiмдерге сәйкес жауап бередi.
Запастағы офицерлер әскери iстi зерделеуге, кез келген сәтте Қарулы Күштер қатарына тұруға әзiр болуға, өз еңбегiмен және үлгiлi тәртiбiмен Қарулы Күштердiң беделiн ұстауға, жаппай қорғаныстық және әскери-патриоттық жұмыстарға белсендi қатысуға мiндеттi.
Әскери есепке алу ережелерiмен
және мiндеттермен таныстым
/запастағы офицердің қолы/           ______________
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
18-қосымша
Лицевая сторона/сыртқы беті
__________________________ _ __________________________________
| УАҚЫТША КУӘЛ1К ТҮБІРТЕГІ | | УАҚЫТША КУӘЛІК (сержанттар мен   |
|    КОРЕШОК ВРЕМЕННОГО    | |сарбаздар) ВРЕМЕННОЕ УДОСТОВЕРЕНИЕ|
|      УДОСТОВЕРЕНИЯ       | |       (сержантов и солдат)       |
|         N 000001         | |            N 000001              |
|1.________________________| |      (әскери билет орнына/       |
| (тегі, аты, әкесінің аты/|к|      взамен военного билета)     |
| фамилия, имя и отчество) |е|Әскери міндеттіге берілді/        |
| _________________________|с|Выдано военнообязанному           |
|                          |у| "__" __________ жылы туған/      |
|                          | | года рождения                    |
|2. Туған жылы/            |с|   (тегі, аты, әкесінің аты/      |
|3. Есепке алу санаты/     |ы|     фамилия, имя и отчество)     |
|   Категория учета ______ |з|Қарулы Күштердің запасына уақытша |
|4. Есепке алу тобы/       |ы|әскери есепке алынғаны туралы/    |
|   Группа учета _________ |ғ|в том, что он действительно принят|
|5. ӘЕМ нөміpi/            |ы|на временный воинский учет запаса |
|   Номер ВУС ___________  | |Вооруженных Сил _________________ |
|6. Лауазымы/              |Л|ӘЕМ N санаты бойынша/категории по |
|   Должность ___________  |и|ВУС N ________                    |
|7. Коды/Код ____________  |н|лауазымы/должность_______________ |
|8. Уақытша куәлік берілді/|и|коды/код ________________________ |
|   Временное удостоверение|я|"____" бөлімшесіне/в отделение    |
|выдано __________________ | | УАҚЫТША КУӘЛІК БЕРІЛДІ/ВРЕМЕННОЕ |
|_________________________ |о|      УДОСТОВЕРЕНИЕ ВЫДАНО        |
|(ceбeбi көрсетілсін: егер |т|__________________________________|
|есептік мәліметтер әскери |р|   (ceбeбi көрсетілсін: егер      |
|міндеттінің айтуымен      |е|__________________________________|
|жазылған болса, онда бұл  |з|    есептік мәліметтер әскери     |
|туралы сілтеме жасалсын/  |а|__________________________________|
|указать причину: если     | |        міндеттінің айтуымен      |
|учетные сведения заполнены| |__________________________________|
|__________________________| |      жазылған болса, онда бұл    |
| со слов военнообязанного,| |__________________________________|
| то об этом сделать       | |   туралы сілтеме жасалсын/       |
| оговорку)                | |__________________________________|
|                          | |     указать причину: если        |

|9. "__" ________ 20__ж.   | |__________________________________|
|дейін жарамды/Действитель-| | если учетные сведения заполнены  |
|но по "__" ________ 20__г.| |__________________________________|
|                          | |   со слов военнообязанного,      |
|басқарма (бөлім) бастығы/ | |__________________________________|
|начальник управления      | |   то об этом сделать оговорку.)  |
|(отдела)_________________ | |__________________________________|
| "__"_________ 20____ж/г. | |Уақытша куәлік "__" _______ 20__ж.|
|Уақытша куәлікті алды/    | |дейін жарамды/Временное           |
|Временное удостоверение   | |удостоверение действительно       |
|получил _________________ | |по "__" ________ 20__г.           |
|"__" __________ 20__ж/г.  | |ҚІБ (Б) бастығы/начальник         |
|"__" __________ 20__ж/г.  | |У(О) ДО__________________         |
|мерзімі ұзартылды/Срок    | |М.О./М. П. "__" ________ 20__ж/г. |
|временного удостоверения  | |                                  |
|продлен до "__"_________  | |"__" __________ 20__ж/г. дейін    |
|20__г.                    | |уақытша куәлік мерзімі ұзартылды/ |
|ҚІБ(Б) бастығы/начальник  | |Срок временного удостоверения     |
|У(О)ДО __________________ | |продлен до "___"________ 20__г.   |
|                          | |ҚІБ (Б) бастығы/начальник У(О) ДО |
|                          | | ________________________________ |
|                          | |                                  |
|                          | | М.О./М.П. ______________________ |
|                          | |    (атағы, қолы/звание, подпись) |
|__________________________|_|__________________________________|
Оборотная сторона
Временное удостоверение сержантов и солдат запаса (взамен военного билета) является документом, подтверждающим принадлежность его владельца к категориям граждан Республики Казахстан, состоящих на воинском учете в запасе Вооруженных Сил Республики Казахстан. Оно выдается лицам, временно принятым на воинский учет, в связи с утратой ими своих военных билетов, а также лицам, прибывших из мест лишения свободы, заграничной командировки, до выяснения причин (обстоятельств). Срок действия временного удостоверения сержантов и солдат запаса определяется периодом, необходимым для объективной проверки обстоятельств утраты военного билета и установления оснований, дающих право на выдачу соответствующим военнообязанным нового военного билета или получения военного билета из другого управления или отдела по делам обороны, но не более шести месяцев.
Сыртқы беті
Запастағы сержанттар мен сарбаздардың уақытша куәлігі оның иесінің Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің запасында әскери есепте тұрған Қазақстан Республикасы - азаматтарының санатына жататындығын растайтын құжат болып табылады. Ол өздерінің әскери билеттерін жоғалтуға байланысты әскери есепке уақытша алынған адамдарға, сондай-ақ бас бостандығынан айыру орындарынан, шетелдік іссапардан келген адамдарға себептерді (мән-жайларды) анықтағанға дейін беріледі. Запастағы сержанттар мен сарбаздардың уақытша куәлігінің қолданылу мерзімі әскери билетті жоғалту себептерін объективті тексеруге және тиісті әскери міндеттілерге жаңа әскери билет беруге құқық беретін негіздерді белгілеуге немесе басқа қорғаныс icтepi жөніндегі басқармадан немесе бөлімнен әскери билет алуға қажетті кезеңмен айқындалады, бipaқ алты айдан артық емес
Приложение 19
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
Уақытша куәлік
ТҮБІРТЕГІ/КОРЕШОК
временного
удостоверения
N ________
Действительно по
20__ж/г "__" _________
дейін жарамды
______________________
берілді/выдано
______________________
/әскери атағы, тегі,
______________________
аты мен әкесінің аты/
/воинское звание,
фамилия, имя и отчество/
20__ж/г "__" _________
УАҚЫТША КУӘЛІК
ВРЕМЕННОЕ УДОСТОВЕРЕНИЕ N______
(запастағы офицердiң/офицера запаса)
(әскери билет орнына/
взамен военного билета)
Действительно по 20__ж/г. "__"________
дейін жарамды
берілді/выдано_______________________
(тегі, аты мен әкесінің аты/
фамилия, имя и отчество)
______________________________________
______________________________________
(ҚІ(Б)/У(О)ДО)
оның шын мәнінде запастағы
офицерлердің әскери есебіне уақытша
алынғаны туралы берілді/в том, что он
действительно принят на временный
воинский учет офицеров запаса
Әскери атағы/Воинское звание_________
ӘЕМ/ВУС N ___________________________
Туған жылы/Год рождения______________
Куәлік берілді/
Удостоверение выдано_________________
(берілу ceбeбi)
_____________________________________
(причина выдачи)
______________________________________
Қолданылу мерзімі еткенге дейін
куәлік әскери билетке ауыстырылуы
тиіс/До истечения срока действия
удостоверение должно быть заменено на
военный билет.
ҚІБ(Б) бастығы/
Начальник У(О)ДО __________________
М.О/М.П.
____________________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөні, тегі)
____________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы,
фамилия)
20__ж/г. "__" ___________
Приложение 20
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
Команда N___ Время явки ______ Участок N____ Маршрут ________
_____________________________________________________________
Дата сверок _________________________________________________
(с управлением (отделом) по делам обороны) (с Ф. N Т-2)
_______________                      N ВУС __________________
(год рождения)
КАРТОЧКА ПЕРВИЧНОГО УЧЕТА
_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_______________________________________________________
Строевой               Нестроевой
(нужное подчеркнуть)
Группа учета ______________
Воинское звание ___________
Образование _________________________________________________
(высшее, общее, специальное, военное)
Гражданская специальность____________________________________
Место работы и должность ____________________________________
Место жительства ____________________________________________
Состав семьи ________________________________________________
(дополнительно указать год рождения несовершеннолетних детей)
_____________________________________________________________
Состояние здоровья (для военнообязанных, годных к воинской
службе)
"___"__________ 20__г. комиссией при_________________________
признан _____________________________________________________
по гр.____ст._______ Расписания болезней (Правил ВВЭ)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
О немедленной явке в ____________ с документами и вещами,
указанными в моб. предписании, мне объявлено в ___ час. ___ мин.
"___"__________ 20__ г.
Подпись _______________
Оборотная сторона карточки первичного учета
Отметки о приеме/снятии (исключении) с воинского учета:
Принят
на учет
Когда
сообщено
в У(О)ДО
Снят
(исключен)
с учета
Когда
сообщено
в У(О)ДО
"__" ______20__г.
Прибыл из _________
"__" ______20__г.
______________________
(по какой причине и
куда убыл)
"__" ______20__г.
Прибыл из _________
"__" ______20__г.
______________________
(по какой причине и
куда убыл)
"__" ______20__г.
Прибыл из _________
"__" ______20__г.
______________________
(по какой причине и
куда убыл)
"__" ______20__г.
Прибыл из _________
"__" ______20__г.
______________________
(по какой причине и
куда убыл)
"__" ______20__г.
Прибыл из _________
"__" ______20__г.
______________________
(по какой причине и
куда убыл)
_______________________   ___________________________________________
(фамилия и инициалы)     (подпись работника местного исполнительного органа или организации, на которого возложено ведение воинского учета)
"___" _____________20__ г.
Приложение 21
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
СПИСОК
призывников, состоящих на воинском учете
N
п/п
Когда
принят
на учет
и откуда
прибыл
Фамилия
Имя
Отчество
Год
рож-
дения
Нацио-
нальность
(указать
по желанию)
Образо-
вание,
какое
учебное
заведение
окончил
или в
каком
классе
учится
Место
работы и
занимаемая
должность
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
N
п/п
Место
житель-
ства
Под-
лежали
обучению
или
лечению
(по какой
статье и
название
болезни,
куда
прик-
реплен)
В какой
ВТШ, ПТШ
проходит
(про-
ходил)
обучение
Отметка
об окон-
чании
обучения
или
лечения
Где
про-
ходил/т
началь-
ную
военную
под-
готовку
Отметка
о снятии
с учета
(когда
и куда
выбыл)
Приме-
чание
1
8
9
10
11
12
13
14
"___"__________ 20__ г.      Подпись _______________
Приложение 22
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
Лицевая сторона
Год рождения
Код ВУС
УЧЕТНАЯ КАРТОЧКА
ВОЕННООБЯЗАННОГО
Степень годности
(26) N ВУС
К военному билету серии N
(20)  воинское звание
Предназначен:
(фамилия, имя, отчество)
(24) группа
учета
долж-
ность
(1) число, месяц, год и место рождения
(25) состав
(2) национальность
(указать по желанию)
N мар-
шрута
(3) стаж работы
Дни и
часы
явки
(4) состоит ли в партии,
общ. организации и т.д.
(указать по желанию)
Пункт
явки
(5) образование
Моб-
пред-
писа-
ние
выдано
(6) основная гражданская
специальность
N
допус-
ка
(15) прохождение воинской службы
Место работы (адрес
предприятия и должность)
Наименование
воинской части,
должность и тип
техники
N ВУС
С ка-
кого
вре-
мени
По
ка-
кое
вре-
мя
Телефон N
Адрес места жительства
(7) место жительства семьи
(8) призывной комиссией при
(12) "__"__________ 20__ г. на основании
В управлений (отделе) по делам обороны
район
обл.
Уволен (демобилизован) в запас
(16) Заключение командования войсковой
части об использовании в военное
время (по какой
признан
Призван на воинскую службу
ВУС, должности, особым признакам
службы, на каком вооружении и технике
и их код)
(зачислен в запас)
"__"__________ 20__ г.
Отметка представителя
войсковой части об
изучении предназначенного
Заключение начальника управления
(отдела) по делам обороны об
использовании в военное время
(воинское звание и подпись)
"__"__________ 20__ г.
"__"__________ 20__ г.   (подпись
Рост
Окружность
головы
Размер
противогаза
Размер
обмундирования
(ростовка)
Размер
обуви
(18) Участие в боях, боевых походах, партизанских отрядах,
истребительных батальонах
(19) Военную присягу принял "__"___________ 20__ г.
(21) Государственные награды и награждения нагрудными знаками и ценными подарками
(22) Ранения и контузии (дата и характер ранения, контузии)
(28) ПРОХОЖДЕНИЕ УЧЕБНЫХ СБОРОВ
В каком
году
Сколько
дней
При какой
войсковой
части или
организации
При какой
должности и
тип техники
N ВУС
Сведения о медицинских
освидетельствованиях:

|9. "__" ________ 20__ж.   | |__________________________________|
|дейін жарамды/Действитель-| | если учетные сведения заполнены  |
|но по "__" ________ 20__г.| |__________________________________|
|                          | |   со слов военнообязанного,      |
|басқарма (бөлім) бастығы/ | |__________________________________|
|начальник управления      | |   то об этом сделать оговорку.)  |
|(отдела)_________________ | |__________________________________|
| "__"_________ 20____ж/г. | |Уақытша куәлік "__" _______ 20__ж.|
|Уақытша куәлікті алды/    | |дейін жарамды/Временное           |
|Временное удостоверение   | |удостоверение действительно       |
|получил _________________ | |по "__" ________ 20__г.           |
|"__" __________ 20__ж/г.  | |ҚІБ(Б)  бастығы/начальник         |
|"__" __________ 20__ж/г.  | |У(О)ДО __________________         |
|                          | |М.О./М. П. "__" ________ 20__ж/г. |
|дейін уақытша куәлік      | |                                  |
|мерзімі ұзартылды/Срок    | |"__" __________ 20__ж/г. дейін    |
|временного удостоверения  | |уақытша куәлік мерзімі ұзартылды/ |
|продлен до "__"_________  | |Срок временного удостоверения     |
|                          | |продлен до "___"________ 20__г.   |
|__________________ 20__г. | |ҚІБ(Б) бастығы/начальник У(О)ДО   |
|                          | | ________________________________ |
|ҚІБ(Б) бастығы/начальник  | |                                  |
|У(О)ДО __________________ | | М.О./М.П. ______________________ |
|                          | |     (атағы, қолы/звание, подпись)|
|__________________________|_|__________________________________|
Оборотная сторона
Временное удостоверение сержантов и солдат запаса
(взамен военного билета) является документом, подтверждающим принадлежность его владельца к категориям граждан Республики Казахстан, состоящих на воинском учете в запасе Вооруженных Сил Республики Казахстан. Оно выдается лицам, временно принятым на воинский учет, в связи с утратой ими своих военных билетов, а также лицам, прибывших из мест лишения свободы, заграничной командировки, до выяснения причин (обстоятельств). Срок действия временного удостоверения сержантов и солдат запаса определяется периодом, необходимым для объективной проверки обстоятельств утраты военного билета и установления оснований, дающих право на выдачу соответствующим военнообязанным нового военного билета или получения военного билета из другого управления или отдела по делам обороны, но не более шести месяцев.
Сыртқы беті
Запастағы сержанттар мен сарбаздардың уақытша куәлігі оның иесінің Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің запасында әскери есепте тұрған Қазақстан Республикасы азаматтарының санатына жататындығын растайтын құжат болып табылады. Ол өздерінің әскери билеттерін жоғалтуға байланысты әскери есепке уақытша алынған адамдарға, сондай-ақ бас бостандығынан айыру орындарынан, шетелдік іссапардан келген адамдарға себептерді (мән-жайларды) анықтағанға дейін беріледі. Запастағы сержанттар мен сарбаздардың уақытша куәлігінің қолданылу мерзімі әскери билетті жоғалту себептерін объективті тексеруге және тиісті әскери міндеттілерге жаңа әскери билет беруге құқық беретін негіздерді белгілеуге немесе басқа қорғаныс icтepi жөніндегі басқармадан немесе бөлімнен әскери билет алуға қажетті кезеңмен айқындалады, бipaқ алты айдан артық емес
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
19-қосымша
Уақытша куәлік
ТҮБІРТЕГІ/КОРЕШОК
временного
удостоверения
N ________
Действительно по
20__ж/г "__" _________
дейін жарамды
_________берілді/выдано
______________________
(әскери атағы, тегі,
______________________
аты мен әкесінің аты/
воинское звание,
фамилия, имя и отчество)
20__ж/г. "__" _________
УАҚЫТША КУӘЛІГІ
ВРЕМЕННОЕ УДОСТОВЕРЕНИЕ N______
(запастағы офицердiң/офицера запаса)
(әскери билет орнына/
взамен военного билета)
Действительно по 20__ж/г. "__"
дейін жарамды
берілді/выдано_______________________
(тегі, аты мен әкесінің аты/
фамилия, имя и отчество)
______________________________________
______________________________________
(ҚІБ(Б)/У(О)ДО)
оның шын мәнінде запастағы
офицерлердің әскери есебіне уақытша
алынғаны туралы берілді/в том, что он
действительно принят на временный
воинский учет офицеров запаса
Әскери атағы/Воинское звание_________
ӘЕМ/ВУС N ___________________________
Туған жылы/Год рождения______________
Куәлік берілді/
Удостоверение выдано_________________
(берілу ceбeбi)
_____________________________________
(причина выдачи)
__________________________________
Қолданылу мерзімі өткенге дейін
куәлік әскери билетке ауыстырылуы
тиіс/До истечения срока действия
удостоверение должно быть заменено на
военный билет.
ҚІБ(Б) бастығы/
Начальник У(О)ДО __________________
М.О/М.П.
____________________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөні, тегі)
(воинское звание, подпись, инициалы,
фамилия)
20__ж/г. "__" ___________
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
20-қосымша
N___ команда   Келу уақыты _____ N___ участок   Бағыты ____________
____________________________________________________________________
Салыстырған күні ____________________   ___________________________
(АӘК-мен)               (N Т-2 н-мен)
___________________                   ӘЕМ N ___________________
(туған жылы)
БАСТАПҚЫ ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТОЧКАСЫ
______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
______________________________________________________________
Саптық
Есепке алу тобы ______________     Саптық емес
Әскери атағы _________________     (керегінің асты сызылсын)
Білімі _____________________________________________________________
(жоғары, жалпы, арнайы, әскери)
Азаматтық мамандығы ________________________________________________
Жұмыс орны мен лауазымы ____________________________________________
Тұрғылықты жері ____________________________________________________
Отбасы құрамы ______________________________________________________
(кәмелетке толмаған балаларының
____________________________________________________________________
туған жылы қосымша көрсетілсін)
____________________________________________________________________
Денсаулық жағдайы (саптық емес қызметке жарамды әскери
міндеттілер үшін) 20___ж."___"________________ _____________________
__________________________________________________________ жанындағы
комиссия Аурулар кестесінің (Қазақстан Республикасы Қорғаныс
министрінің ______ ж. N ______ бұйрығы) _________ тобы, ______бабы
бойынша        _____________________________________________________
__________________________ деп танылды.
______________________________________________________________
20___ж."___"________________ қайта куәландыруға жатады.
Жұмылдыру нұсқамасы құжатында көрсетілген құжаттармен және
заттарымен _______________________________________ дереу келу туралы
маған ____ сағ. ______ минутта хабарланды.
20___ж."___"_______________.  Қолы ________________
Бастапқы есепке алу карточкасының сыртқы беті
Әскери есепке алу және әскери есептен шығару (алып тастау)
туралы белгілер
Есепке алынды
АӘК
қашан
хабар-
ланды
Есептен шығарылды
(алынды)
АӘК-ге
қашан
хабар-
ланды
20__ж."__" ________
_____________ келді
20__ж."__" ___________
______________________
(қандай себеп бойынша
және қайда кетті)
20__ж."__" ________
_____________ келді
20__ж."__" ___________
______________________
(қандай себеп бойынша
және қайда кетті)
20__ж."__" ________
_____________ келді
20__ж."__" ___________
______________________
(қандай себеп бойынша
және қайда кетті)
20__ж."__" ________
_____________ келді
20__ж."__" ___________
______________________
(қандай себеп бойынша
және қайда кетті)
20__ж."__" ________
_____________ келді
20__ж."__" ___________
______________________
(қандай себеп бойынша
және қайда кетті)
20__ж."__" ________
_____________ келді
20__ж."__" ___________
______________________
(қандай себеп бойынша
және қайда кетті)
_______________________   _________________________________
(тегі және аты-жөні)       (әскери есеп жүргізу
жүктелген жергілікті
атқарушы орган немесе ұйым
қызметкерінің қолы)
20__ж."___" _____________
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
21-қосымша
Әскери есепте тұрған әскерге шақырылушылардың тізімі
р/с
N
Қашан
есепке
алынды
және
қайдан
келді
Аты-жөні
Туған
жылы
Ұлты
(қалауы
бойынша
көрсетіл-
сін)
Білімі,
қандай оқу
орнын
бітірді
немесе
нешінші
сыныпта
Жұмыс орны
және
атқаратын
лауазымы
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
р/с
N
Тұрғы-
лықты
жері
Оқуға
немесе
емделуге
жатады
(қандай
бап
бойынша
және
сырқат
атауы,
қайда
тіркелді)
Қандай
ӘТМ,
ПТМ
оқиды
(оқыды)
Оқуды
немесе
емделуді
аяқтаға-
ны
туралы
белгі
Бастапқы
әскери
даярлықты
қайдан
өткен
(өтеді)
Есептен
шығарыл-
ғаны
туралы
белгі
(қашан
және
қайда
кетті)
Ескер-
ту
1
8
9
10
11
12
13
14
20___ж."___"________________                 Қолы ________________
Сыртқы жағы
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
22-қосымша
Туған жылы
Жарамдылық
дәрежесі
N сериялы әскери билетке №
(26) ӘЕМ N
ӘЕМ коды
есептік карточка
(20) әскери
атағы
Арнал-
ған:
Команда N және
литер
(тегі, аты, әкесінің аты)
(23) есепке
алу санаты
ӘЕМ бойынша
(24)есепке
алу тобы
лауазымы
(1) туған күні, айы, жылы
және орны
(25) құрамы
(27) наименова-
ние должности и ВУС (должностная
квалификация)
Штат
бойын-
ша
әскери
атағы
(2) ұлты (қалауы бойынша
көрсетілсін)
Бағыт N
(3) жұмыс өтілі
Келген
күні
және
сағаты
(4) партияда, қоғамдық
ұйымдарда және т.б. тұрады
ма
Келу
пункті
(5) білімі
Жұмыл-
дыру
нұсқа-
масы
беріл-
ді
N
рұқсат-
тама
(6) негізгі азаматтық
мамандығы
(15) әскери қызмет өткеру
Әскери бөлімінің
атауы, лауазымы
және техника түрі
ӘЕМ N
Қай
уа-
қыт-
тан
бас-
тап
Қай
уа-
қыт-
қа
дей-
ін
Жұмыс орны (кәсіпорынның
мекен-жайы және лауазымы)
Телефон N
Тұрғылықты жерінің
мекен-жайы
Телефон N
(7) отбасы жағдайы және
отбасының тұрғылықты жері
(8)
(12) 200__ж."__"__________
жанындағы шақыру
комиссиясы
негізінде
облысы
Запасқа шығарылды (босатылды)
қорғаныс істері жөніндегі
басқармасында (бөлімінде)
(16) Әскери бөлім қолбасшылығының
соғыс уақытында пайдалану туралы
қорытындысы (қандай
деп танылды
Әскери қызметке шақырылды
ӘЕМ, лаузымы, қызметтің ерекше
белгілері бойынша, қандай қару-жарақ
пен техникада және олардың коды)
(запасқа шығарылды)
20__ж."__"__________
*** зерделеу туралы әскери
бөлім өкілінің белгісі
Қорғаныс істері жөніндегі басқарма
(бөлім) бастығының соғыс уақытында
пайдалану туралы қорытындысы
(әскери атағы және қолы)
20__ж."__"__________
20__ж."__"__________
(қолы)
Бойы
Басының
өлшемі
Газтұмша
өлшемі
Киім-кешек өлшемі
(ұзындығы)
Размер
обуви
(18) Ұрыстарға, жауынгерлік жорықтарға, партизан отрядтарына,
жойғыш батальондарға қатысуы
(19) 200__ж."___"__________әскери ант қабылдады
(21) Мемлекеттік наградалар және кеуде белгілерімен және бағалы
сыйлықтармен наградтау
(22) Жарақат және контузия (жарақат, контузия алған күні және
сипаты)
(28) ОҚУ-ЖАТТЫҒУ ЖИЫНДАРЫНАН ӨТУ
Қай жылы
Неше күн
Қандай
әскери
бөлімде
немесе
ұйымда
Қандай лауазымда
және техника түрі
ӘЕМ N
Медициналық куәландыру туралы
мәліметтер:

(29) "__" ________20__г. комиссией
(30) "__" _________ 20__ г.
комиссией
при
при
признан
признан
по гр. ст. _____ Расписания болезней (Правил ВВЭ
"__" __________20__ г. N___)
по гр.___ ст.____ Расписания болезней (Правил ВВЭ
"__" __________ 20__ г. N ___)
ОСОБЫЕ ОТМЕТКИ (дополнительные сведения)
Военный билет выдан "___" ___________ 20__ г. управление (отдел) по делам обороны                       района
обл.
ОТМЕТКИ О ПРИЕМЕ И СНЯТИИ (исключения) С ВОИНСКОГО УЧЕТА
Принят на учет
"__"__________ 20__ г.
Снят (исключен) с учета
"__" _________20__ г.
Прибыл из
Убыл в
Извещение Ф N 11 выслано в
управление (отдел) по делам
обороны           района
обл.
Извещение Ф N 11 поступило "__"__________ 20__ г. из управления (отдела) по делам обороны
района
обл.
(подпись)
(подпись)
Принят на учет
"__"__________ 20__ г.
Снят (исключен) с учет
"__"__________ 20__ г.
Прибыл из
Убыл в
Извещение Ф N 11 выписано в
управление (отдел) по делам
обороны            района
обл.
Извещение Ф N 11 поступило "__"__________ 20__ г.
из управления (отдела) по
делам обороны
района
обл.
(подпись)
(подпись)
ПРАВИЛА
заполнения учетных карточек на военнообязанных запаса
Учетные карточки на сержантов (старшин) и солдат (матросов), заполняются в последовательности и в точном соответствии с данными записей военного билета. Недостающие данные в учетную карточку вносятся из личной беседы с военнообязанным.
Учетные карточки заполняются черной пастой, четким, разборчивым почерком. Запрещается производить записи сведений в учетной карточке пастой другого цвета и карандашом (кроме записи сведений о месте жительства и месте работы).
Записывается его место работы и должности военнообязанного, адрес места жительства.
Заполнение учетной карточки производится в следующем порядке и с соблюдением следующих требований:
1. Серия и номер военного билета в заглавной части учетной карточки проставляются в точном соответствии с обозначением серии и номера военного билета, имеющегося у военнообязанного, а в конце раздела VII учетной карточки указываются, когда и каким управлением (отделом) он выдан; верхняя левая клетка "год рождения", строки "фамилия, имя, отчество", "число, месяц, год и место рождения" (пункт 1) заполняются по данным паспорта, удостоверений личности и военного билета. Место рождения заполняется в такой последовательности: село (деревня), район, область или город, область. Например: "с. Андагул, Мамлютского района, Северо-Казахстанской области" или "г. Сергеевка, Северо-Казахстанской области".

(29) 20__ж."__"_______ жанындағы
(30) 20__ж."__"________жанындағы
комиссиямен
комиссиямен
_____ топ _____ бап бойынша деп
танылды
_____ топ _____ бап бойынша деп
танылды
Сырқаттар кестесі (ҚР ҚМ
200__ж."__"_______ N___ бұйрығы)
Сырқаттар кестесі (ҚР ҚМ
200__"__"_________ N___ бұйрығы)
Қайта куәландыруға жатады
Қайта куәландыруға жатады
200__ж."__"_________
200__ж."__"_________
ЕРЕКШЕ БЕЛГІЛЕР (қосымша мәліметтер)
Әскери билет 20 ж. "___" ___________ берілді   обл.     ауд.
қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім)
ӘСКЕРИ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖӘНЕ ШЫҒАРУ (АЛЫП ТАСТАУ) ТУРАЛЫ БЕЛГІ
20__ж."__"______________ есепке
қабылданды
20__ж."__"______________ есептен
шығарылды (алынып тасталды)
келді
кетті
Ф N 11 хабарлама   обл.   ауд.
Ф N 11 хабарлама   обл.   ауд.
қорғаныс істері жөніндегі
басқармасына (бөліміне)
жіберілді
қорғаныс істері жөніндегі
басқармасынан (бөлімінен) келіп
түсті
(қолы)
(қолы)
20__ж."__"__________ есепке
қабылданды
20__ж."__"__________ есептен
шығарылды (алынып тасталды)
келді
кетті
Ф N 11 хабарлама   обл.   ауд.
Ф N 11 хабарлама   обл.   ауд.
қорғаныс істері жөніндегі
басқармасына (бөліміне)
жіберілді
қорғаныс істері жөніндегі
басқармасынан (бөлімінен) келіп
түсті
(қолы)
(қолы)
Әскери міндеттілерге есеп карточкаларын толтыру
ЕРЕЖЕСІ
Сержанттарға (старшиналарға) және сарбаздарға (матростарға) есеп карталары ретімен және әскери билет жазбаларының деректеріне дәлме-дәл сәйкестікте толтырылады. Жетіспейтін деректер есеп карточкасына әскери міндеттімен жеке әңгімелесу арқылы енгізіледі.
Есеп карточкалары қара сиямен, анық айқын жазумен толтырылады. Есеп карточкасында мәліметтерді басқа түсті сиямен және қарандашпен (тұрғылықты жері және жұмыс орны туралы мәліметтерді жазудан басқа) жазуға тыйым салынады.
Әскери міндеттінің жұмыс орны және лауазымы туралы жазбалар, оның тұрғылықты жерінің мекен-жайы.
Есеп карточкасын толтыру мынадай тәртіппен және мынадай талаптарды сақтаумен жүргізіледі:
1. Есеп карточкасының кіріспе бөліміндегі әскери билеттің сериясы мен нөмірі әскери міндеттіде бар әскери билеттің сериясы мен нөмірін белгілеумен дәл сәйкестікте қойылады, ал есептік карточканың VII бөлімінде ол қашан және қандай басқармамен (бөліммен) берілгені; сол жағындағы жоғарғы клеткаға "туған жылы", "тегі, аты, әкесінің аты", "туған күні, айы, жылы және жері" (1-тармақ (төлқұжатының және әскери билетінің деректері бойынша толтырылады. Туған жері мынадай кезектілікпен толтырылады: село (ауыл), аудан, облыс немесе қала, облыс. Мысалы: "Андагүл с., Мамлют ауданы, Солтүстік Қазақстан облысы" немесе "Сергеевка қ., Солтүстік Қазақстан облысы".

2. Пункты 2 и 4 заполняются по желанию лица на которого заводится учетная карточка.
3. Клетка "Степень годности" заполняется в строгом соответствии с медицинскими показаниями о годности военнообязанного к строевой или нестроевой воинской службе: "Строевой", если в разделе V военного билета отсутствует запись о состоянии здоровья или имеется отметка о годности к строевой службе "Нестроевой", если в разделе V военного билета имеется запись о годности к нестроевой службе со ссылкой на соответствующую статью и номер приказа Министра обороны Республики Казахстан. Три верхние свободные клетки не заполняются.
4. В пункте 5 на лиц, имеющих профессионально-техническое или высшее образование, указывается полное наименование учебного заведения, в каком году окончил и по какой специальности. В случае незавершения учебы в среднем техническом или высшем учебном заведении указывается, сколько классов или курсов окончил. Если военнообязанный окончил несколько учебных заведений, то указываются все учебные заведения. При заполнении учетной карточки на лиц, окончивших профессионально-технические школы, указывать, какую школу окончил, когда и по какой специальности, а на учащихся указывать, в каком классе средней школы или на каком курсе среднего или высшего учебного заведения учится. Например: "учится в 10-м классе средней школы" или "учится на 3-м курсе экономического факультета Евразийского университета", "учится на 2-м курсе профессиональной технической школе автодело". Лицам, имеющим только общее образование, записывать: "средняя школа, окончил 11 классов" или "неполная школа, окончил 9 классов".
5. В пункте 6 указывается основная гражданская специальность, приобретенная в результате полученного образования или на практической работе, разряд или класс. При наличии у военнообязанного нескольких гражданских специальностей записывается наиболее ценная из них для Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Водителям автомобилей, тракторов, мотоциклов и других машин записывается номер удостоверения на право управления этой техникой и дата его выдачи.
Место работы и должность записываются на основании данных предприятия или со слов военнообязанного с указанием полного наименования предприятия, его адреса и номера телефона отдела кадров.
Место жительства записывается по данным прописки с указанием полного адреса и домашнего телефона, а в сельской местности - наименование населенного пункта и к какому сельскому акимату он относится. На принятых на воинский учет военнообязанных без прописки органами внутренних дел в учетной карточке записывается и полный адрес их места жительства.

2. 2 және 4-тармақтар есеп картасы жүргізілетін адамның қалауы бойынша толтырылады.
3. "Жарамдылық дәрежесі" деген клетка әскери міндеттінің саптық немесе саптан тыс емес әскери қызметке жарамдылығы туралы
медициналық көрсеткіштерге қатаң сәйкестікте толтырылады: егер әскери билеттің V бөлімінде денсаулық жағдайы туралы жазба болмаса немесе саптық қызметке жарамдылығы туралы белгі болса "саптық", егер әскери билеттің V бөлімінде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрі бұйрығының тиісті бабына және нөміріне сілтемемен саптан тыс қызметке жарамдылығы туралы жазба болса "саптан тыс". Жоғарғы жақтағы үш бос клеткалар толтырылмайды.
4. 5-тармақта орта техникалық немесе жоғары білімі бар адамдарға оқу орнының толық атауы, қай жылы қандай мамандық бойынша бітіргендігі көрсетіледі. Орта техникалық немесе жоғары оқу орнында оқуды аяқтамаған жағдайда нешінші сыныпты немесе курсты бітіргені көрсетіледі. Егер әскери міндетті бірнеше оқу орнын бітірген болса, онда неғұрлым жоғары білім деңгейін беретін оқу орны ғана көрсетіледі. Кәсіптік-техникалық мектептерді бітірген адамдарға есептік карточканы толтыру кезінде қандай мектепті, қашан және қандай мамандық бойынша бітіргені, ал оқушыларға орта мектептің нешінші сыныбында немесе орта немесе жоғары оқу орнының нешінші курсында оқитындығы көрсетілсін. Мысалы, "орта мектептің 10 сыныбында оқиды" немесе "Еуразия университеті экономика факультетінің 3-ші курсында оқиды", "кәсіптік техникалық мектепте 2-ші курста оқиды авто іс". Тек жалпы білімі бар адамдарға "орта мектеп, 11 сынып бітірді" немесе "толық емес мектеп, 9 сынып бітірді" деп жазылады.
5. 6-тармақта алған білімі негізінде немесе практикалық жұмыста алынған негізгі азаматтық мамандығы, разряды немесе сыныбы көрсетіледі. Әскери міндеттіде бірнеше азаматтық мамандықтар болған кезде олардың ішінде Қазақстан Республикасының Қарулы күштері үшін неғұрлым құндылығы жазылады. Автомобиль, трактор, мотоцикл және басқа да машиналар жүргізушілеріне осы техниканы жүргізуге құқық беретін куәліктің нөмірі және оның берілген уақыты жазылады.
Жұмыс орны мен лауазымы кәсіпорынның толық атауын, оның мекен-жайы мен кадрлар бөлімінің телефон нөмірлерін көрсете отырып, ЖПИ, кәсіпорын деректері негізінде немесе әскери міндеттінің айтуымен жазылады.
Тұрғылықты жерін, толық мекен-жайы мен үй телефонын көрсете отырып тіркеу деректері бойынша, ал селолық жерлерде - елді мекеннің атауы және қай селолық әкімдікке жататындығы жазылады. Тіркеусіз әскери есепке алынған әскери міндеттілерге ішкі істер органдары есеп карточкасына олардың тұрғылықты жерінің толық мекен-жайын жазады.

6. Пункт 8 заполняется на основании записей военного билета.
7. В пункте 20 записывается последнее воинское звание, присвоенное военнообязанному в период прохождения им воинской службы или сборов. Военнообязанным, не проходившим воинскую службу и не имеющим званий, записывается: "рядовой".
Приложение 23
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
Список
граждан 19__ года рождения, подлежащих приписке
к призывному участку
_____________________________________________
(наименование предприятия, учреждения,
организации, учебного заведения)
по состоянию на "__"________ 20__ г.
N
п/п
Фамилия,
имя,
отчество
Место
работы
(учебы) и
занимаемая
должность
Место
жительства
Отметка управления
(отдела) по делам
обороны об изменениях,
происшедших после 1
января до окончания
приписки, и за каким
порядковым номером
учтен в сводном
списке
1
2
3
4
5
М.П.
"__"_______ 20__ г.           Подпись _____________
Приложение 24
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
ЖУРНАЛ
проверок управлениями (отделами) по делам обороны
организации состояния воинского учета военнообязанных
запаса, призывников и бронирования
N
п/п
Дата
про-
верки
Должность,
фамилия и
инициалы
проверяющего
Какие
недостатки
выявлены
в ходе
проверки
Выводы по
результатам
проверки.
Сроки
устранения
недостатков.
Какие
меры приняты
организацией
по результатам проверки
1
2
3
4
5
6
Приложение 25
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
КОРЕШОК РАСПИСКИ               РАСПИСКА N____
о приеме военного билета от военнообязанного
__________________________   Дана ______________________ запаса
(фамилия, имя, отчество)         (фамилия, имя, отчество)
Год рождения _____________   __________________________________
Воинское звание __________   ______________ года рождения
ВУС N ____________________   ВУС N________________ в том что
Для какой цели принят        принадлежащий ему воен. билет
военный билет:               серии_____________ N _____________
серия ____________________   принят для _______________________
N ________________________   __________________________________
__________________________     (указать для какой цели)
(указать для какой цели)    __________________________________
Подпись___________________     (органа или должностного лица
(фамилия и должность,   __________________________________
__________________________       принявшего военный билет)
принявшего военный билет)
Расписка действительна
Расписка военнообязанного о получении военного билета
военного билета серии _____ N __________
"___"___________ 20__ г.
Подпись ______________
"___"___________ 20__ г.
_________________________________________________
(фамилия и должность, принявшего военный билет)
М.П.
Приложение 26
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
СПИСОК
работающих (учащихся) граждан 19__ года рождения,
подлежащих подготовке к срочной воинской службе
________________________________________________
(наименование предприятия, учреждения,
________________________________________________
организации, учебного заведения)
по состоянию на "__ "______________ 20__ г.
N
п/п
Фамилия,
имя,
отчество
Нацио-
наль-
ность
(ука-
зывает-
ся по
желанию)
Обра-
зование,
где и
в каком
классе,
на
каком
курсе
учится
или
сколько
классов
и курсов
окончил
Место
работы
и за-
нимае-
мая
долж-
ность
Владеет
ли язы-
ками,
какими
Место
житель-
ство
Приме-
чание
1
2
3
4
5
6
7
8
М.П.
"__" ________ 20__ г.                  Подпись _____________
Приложение 27
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
ПРЕДПИСАНИЕ
____________________________________________________________
(воинское звание)
____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Предлагаю Вам "__" _________ 20__ г. убыть
_____________________________________________________________
(куда, в чье распоряжение и для какой цели)
_____________________________________________________________
Срок прибытия "__" _________ 20__ г.
Основание: ________________________________________________________
_____________________________________________________________
Для проезда выданы воинские перевозочные документы
требования за N ________________________________
Действительно по предъявлении документа, удостоверяющего личность.
Командир (начальник)_________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
М.П.
Приложение 28
к Правилам о порядке ведения воинского
учета военнообязанных и призывников
в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 28 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 02.08.2011 № 900.
ЖУРНАЛ УЧЕТА
ДВИЖЕНИЯ ВОЕННООБЯЗАННЫХ, СОСТОЯЩИХ
НА ВОИНСКОМ УЧЕТЕ В _________________
_____________________________________
Начат "__" _________ 20__ г.
Окончен "__" _________ 20__ г.
На__________ листах
Дата вне-
сения
данных
Прибыло
всего
По уволь-
нении
в
запас
Зачис-
лено в
запас
при-
зыв-
ников
Зачис-
лено в
запас женщин
Из числа сос-
тоящих в ор-
ганах (кад-
рах) МВД,
МЧС,
ФП,
КТК и
другие
сило-
вых
струк-
тур
Пере-
дано на
учет
офи-
церов запаса
По воз-
враще-
нии
из-за
грани-
цы
По ос-
вобож-
дении из
мест
лише-
ния
свобо-
ды
Из числа не
состо-
явших
на
учете
Из других учет-
ных орга-
нов за пере-
меной
места
жи-
тель-
ства
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого за месяц
продолжение таблицы
Убыло
всего
Зачис-
лено
в
кадры
Воору-
женных
Сил,
другие
войска
и
воин-
ские
форми-
рова-
ния
Респу-
блики
Казах-
стан
За
дости-
жением
пре-
дель-
ного
воз-
раста
Приз-
нано
негод-
ными
к во-
инской
службе
с ис-
ключе-
нием
с во-
инско-
го
учета
Пере-
дано
в
органы
(кад-
ры)
МВД,
МЧС,
ФП,
КТК и
другие
сило-
вые
струк-
туры
Зачис-
лено
на
учет
офи-
церов
запаса
За
гра-
ницу
Осуж-
денные
и выс-
ланные
Без
снятия
с во-
инско-
го
учета
В
другие
учет-
ные
органы
за пе-
реме-
ной
места
жи-
тель-
ства
Умерло
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы:
Состоит на учете по
разрядам запаса
1
2
Женщины
Всего
1
2
3
4
Начальник У(О)ДО ___________________________  _____________________
(звание)                 (подпись)
Заместитель начальника У(О)ДО ___________________  ________________
(звание)          (подпись)
"___"________________ 20___ г.
ПОЯСНЕНИЯ

6. 8-тармақ әскери билеттің жазбалары негізінде толтырылады.
7. 20-тармақта әскери міндеттіге әскери қызметті өткеру немесе запаста болу кезеңінде берілген соңғы әскери атағы жазылады. Әскери қызмет өткермеген және атағы жоқ әскери міндеттілерге "қатардағы жауынгер" деп жазылады.
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
23-қосымша
Әскерге шақыру учаскесіне тіркеуге жататын 19_____ туған
жасөспірімдердің
ТІЗІМІ
____________________________________________________
(кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның, оқу орнының атауы)
20__ж. "____"________________ жағдай бойынша
р/с
N
Тегі, аты
әкесінің
аты
Жұмыс
(оқу) орны
атқаратын
лауазымы
Тұрғылықты
жері
1 қаңтардан кейін
тіркеу аяқталғанға
дейін болған өзгерістер
туралы аудандық әскери
комиссариаттың белгісі
және жиынтық тізімде
қандай реттік нөмірмен
есепке алынғаны
1
2
3
4
5
М.О.
20__ж."__"_______            Қолы _____________
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
24-қосымша
Қорғаныс істері жөніндегі басқармалардың (бөлімдердің) және
жоғары тұрған ұйымдардың әскери міндеттілер мен әскерге
шақырушыларды есепке алу мен бекітіп қоюдың жай-күйін тексеру
ЖУРНАЛЫ
р/с
N
Тексер-
ген күні
Тексеруші-
нің
лауазымы,
тегі және
аты-жөні
Тексеру
барысында
қандай
кемшіліктер
анықталды
Тексеру
нәтижелері
бойынша
қорытынды-
лар. Кемші-
ліктерді жою
мерзімдері
Ұйым тексеру
нәтижелері
бойынша қандай
шаралар
қабылдады
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
25-қосымша
ҚОЛХАТ ТҮБІРТЕГІ        ҚОЛХАТ N __________
әскери міндеттіден әскери   _________________________ жылы туған
билетті қабылдап
алғаны туралы
___________________________  запастағы _____________________________
(тегі, аты,                            (тегі, аты,
___________________________  _______________________________________
әкесінің аты)                    әкесінің аты)
Туған жылы_________________  берілді________________________________
Әскери атағы ______________  ӘЕМ N _________________________________
ӘЕМ N _____________________  оған тиесілі әскери билеттің сериясы
Әскери билет қандай мақсат
үшін қабылдап алынды:        _____________ N ____________________
сериясы____________________  _______________________________________
N _________________________  қандай мақсат үшін қабылдап алынғаны
атауы                        _______________________________________
немесе органның атауы не лауазымды
Қолы                         _______________________________________
___________________________    адамның аты-жөні көрсетілсін
(әскери билетті алған)       _______________________________________
___________________________   алғандығы жөнінде берілді.
(адамның тегі және лауазымы   Қолхат    20___      ж.      "_____"
___________________________  __________________ дейін жарамды
Әскери міндеттінің әскери    _______________________________________
билетті алғандығы туралы     әскери билетті қабылдап алған адамның
қолхат                       тегі және лауазымы
Қолы ________
20 __ж."___"___________
М.О.
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
26-қосымша
Мерзімді әскери қызметке даярлауға жататын, жұмыс істейтін
(оқитын) 19_____ жылы туған жасөспірімдердің
ТІЗІМІ
____________________________________________________
(кәсіпорынның, мекеменің,
_________________________________________________________
ұйымның, оқу орнының атауы)
20__ж."____"_________________ жағдай бойынша
Р/с
N
Тегі,
аты,
әкесінің
аты
Ұлты
(тұлға-
ның
қалауы
бойын-
ша)
Білімі,
қайда және
кай сыныпта,
қай курста
оқиды немесе
қанша
сыныпты және
курсты
бітірді
Жұмыс
орны
және
атқара-
тын
лауазы-
мы
Қандай
тіл-
дерді
біледі
Тұрғы-
лықты
жері
Еске-
рту
1
2
3
4
5
6
7
8
М.О.
20 __ж. "___"___________                 Қолы____________
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
27-қосымша
Көлемі 210х148
Әскери бөлімнің
(мекеменің)
бұрыштама
мөртабаны
НҰСҚАМА
______________________________________________________________
(әскери атағы)
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Сізге 20___ж. "____"_______________
____________________________________________________________________
(қайда, кімнің қарамағына және қандай мақсат үшін)
____________________________________________________________________
баруды ұсынамын.
Келу мерзімі 20___ж."____"_______________
Негізі:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жол жүру үшін әскери тасымал құжаттары берілді
Талап ету құжатының N ________________________
Жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде жарамды.
Командир (бастық)___________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
М.О.
Қазақстан Республикасында
әскери міндеттілер мен
әскерге шақырылушыларды
әскери есепке алуды жүргізу
тәртібі туралы ережеге
28-қосымша
Ескерту. 28-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің
2011.08.02 N 900 Қаулысымен.
________________________________________
________________________ әскери есепте тұрған әскерге
шақырылушылардың қозғалысын есепке алу
ЖУРНАЛЫ
Басталды 20___ж. "___"_____________
Аяқталды 20___ж. "___"_____________
__________ парақта
Деректер
енгізіл-
ген күн
Келді
Запасқа
босату
бойынша
Әскерге
шақырылушылар
запасына
енгізілді
Әйелдер
запасына
енгізілді
ІІМ, ТЖМ,
ҚП мен КБК
басқа да қуатты
құрылымдар
органдарында
(кадрларында
тұрғандар
қатарынан)
1
2
3
4
Айына
жиынтығы
кестенің жалғасы
Келді
Барлығы
Запастағы
офицерлер
есебіне
берілді
Шетелден
келуі
бойынша
Бас
бостанды-
ғынан
айыру
орындары-
нан
келуі
бойынша
Есепте
тұрмаған-
дар
қатарынан
Тұрғылықты
жерін
ауыстырып
басқа
есептік
органдардан
Барлығы
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Кетті
ҚР Қарулы
Күштерінің,
басқа да
әскерлері
мен құра-
лымдарының
кадрына
енгізілді
Шекті
жасқа
жетуіне
байла-
нысты
Есептен
шығару-
мен
әскери
қызметке
жарамсыз
деп
танылды
ІІМ, ТЖМ,
ҚП мен КБК
және басқа да
қуатты
құрылымдар
органдарында
(кадрларына)
берілді
Запастағы
офицерлер
есебіне
енгізілді
Шетелге
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Келді
Барлығы
Сотталғандар
мен
жіберілгендер
Әскери
есептен
шығарусыз
Тұрғылықты жерін
ауыстыруға байланысты
басқа есептік органға
Қайтыс
болды
Барлығы
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы
Запастағы разрядтар
бойынша есепте тұр
1
2
Әйелдер
Барлығы
1
2
3
4
ҚІБ(Б) бастығы ___________________________  _____________________
(атағы)                     (қолы)
ҚІБ(Б) бастығының орынбасары ___________________  ________________
(атағы)            (қолы)
20___ ж."___"________________
Түсініктеме

1. Журнал учета ведется начальником отделения, а там где его нет, - работником управления (отдела) по делам обороны по указанию начальника У(О)ДО. Ежемесячно в журнале подводятся итоги, которые заверяются подписями начальника У(О)ДО и лица, ответственного за ведение журнала.
2. Сведения в журнале учета записываются ежедневно на основании учетных карточек. В У (О) ДО, где текучесть военнообязанных небольшая, данные в журнал учета могут вноситься не ежедневно, а по усмотрению начальника У(О)ДО.
3. Сведения на военнообязанных, принятых на воинский учет и снятых с воинского учета акимы поселков, аулов (сел), аульного (сельского) округа вносят в журнал учета по поступлению учетных карточек и списков снятых с учета.
4. Листы журнала учета пронумеровываются, прошнуровываются и опечатываются печатью управления (отдела) по делам обороны.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 5 мая 2006 года N 371
Перечень утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 28 октября 1993 года N 1072 "О проведении приписки граждан к призывным участкам на территории Республики Казахстан";
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 2003 года N 925 "Об утверждении Правил воинского учета военнообязанных и призывников в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 37, ст. 376);
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 декабря 2003 года N 1242 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 2003 года N 925" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 46, ст. 510);
4. Пункт 7 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 сентября 2004 года N 936 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 33, ст. 448);
5. Пункт 13 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2005 года N 662 "О внесении изменений и дополнений и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 27, ст. 341);
6. Пункт 6 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2005 года N 761 "О некоторых вопросах регистрации населения Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 31, ст. 404).

1. Есепке алу журналын бөлімше бастығы, ал ол болмаған жерде - ҚІБ(Б) бастығының нұсқауы бойынша Қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) қызметкері жүргізеді.
2. Мәліметтер есепке алу журналына күн сайын есеп карточкалары негізінде жазылады. Әскери міндеттілердің тұрақсыздығы аз ҚІБ(Б) деректер есепке алу журналына күн сайын емес, ал ҚІБ(Б) бастығының қарауына қарай енгізілуі мүмкін.
3. Кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округтер әкімдерімен есепке алынған және есептен шығарылған әскери міндеттілердің мәліметтері есепке алу журналына есеп карточкаларының және есептен алынғандар тізімдерінің түсуіне қарай енгізіледі.
4. Есепке алу журналының парақтары нөмірленеді, тігіледі және Қорғаныс істері жөніндегі басқарманың (бөлімнің) мөрімен мөрленеді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 5 мамырдағы
N 371 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған
кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Қазақстан Республикасының аумағында азаматтарды шақыру учаскелеріне тіркеуді жүргізу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1993 жылғы 28 қазандағы N 1072 қаулысы ;
2. "Қазақстан Республикасында әскери міндеттілер мен шақырылушыларды әскери есепке алу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 12 қыркүйектегі N 925 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2003 ж., N 37, 376-құжат);
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 12 қыркүйектегі N 925 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 8 желтоқсандағы N 1242 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2003 ж., N 46, 510-құжат);
4. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 6 қыркүйектегі N 936 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 7-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2004 ж., N 33, 448-құжат);
5. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 30 маусымдағы N 662 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 13-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2005 ж., N 27, 341-құжат);
6. "Қазақстан Республикасының халқын тіркеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 21 шілдедегі N 761 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 6-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2005 ж., N 31, 404-құжат).