Об утверждении Правил возмещения затрат медицинских организаций за счет бюджетных средств и оказания платных услуг в организациях здравоохранения и порядка использования средств от платных услуг, осуществляемых государственными организациями здравоохранения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 октября 2006 года N 965.Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года № 2030.
Сноска. Утратил силу постановлением Правительства РК от 07.12.2009 № 2030(вводится в действие с 01.01.2010).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 июня 2003 года "О системе здравоохранения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила возмещения затрат медицинских организаций за счет бюджетных средств;
2) Правила оказания платных услуг в организациях здравоохранения и порядок использования средств от платных услуг, осуществляемых государственными организациями здравоохранения.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Пpaвительства
Республики Казахстан
от 6 октября 2006 года N 965
Правила
возмещения затрат медицинских организаций
за счет бюджетных средств
Настоящие Правила возмещения затрат медицинских организаций за счет бюджетных средств (далее - Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 июня 2003 года "О системе здравоохранения" и определяют порядок возмещения затрат медицинских организации за счет бюджетных средств. K090193
Возмещение затрат медицинских организаций за счет бюджетных средств осуществляется в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан за оказание ими гарантированного объема бесплатной медицинской помощи.
Возмещение затрат медицинских организаций, оказывающих гарантированный объем бесплатной медицинской помощи, осуществляется в следующих формах:
государственные медицинские учреждения по индивидуальному плану финансирования;
организации здравоохранения, за исключением государственных учреждений, на договорной основе с администраторами бюджетных программ по формам финансирования организаций здравоохранения, определенными настоящими Правилами;
организации, оказывающие первичную медико-санитарную помощь и имеющие прикрепленное население, по подушевому нормативу.
Возмещение затрат производится с учетом результатов контроля качества и объема оказанной медицинской помощи, осуществляемого государственным органом по контролю в сфере оказания медицинских услуг, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Медицинским организациям возмещаются все определенные законодательством Республики Казахстан виды затрат, связанные с деятельностью медицинских организаций по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, за исключением капитальных.
Капитальные затраты государственных медицинских организации возмещаются в виде капитальных трансфертов по соответствующей специфике экономической классификации расходов бюджета Республики Казахстан.

Бюджет қаражатының есебiнен ұсталатын медицина ұйымдарының шығындарын өтеу және денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсету ережелерi мен мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдары жүзеге асыратын ақылы қызметтерден түскен қаражатты пайдалану тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 6 қазандағы N 965 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 7 желтоқсандағы N 2030 Қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.12.07 N 2030 (2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Денсаулық сақтау жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 маусымдағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Бюджет қаражатының есебiнен ұсталатын медицина ұйымдарының шығындарын өтеу ережесi;
2) Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсету ережесi және мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдары жүзеге асыратын ақылы қызметтерден түскен қаражатты пайдалану тәртiбi бекiтiлсiн.
2. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 6 қазандағы
N 965 қаулысымен
бекiтiлген
Бюджет қаражатының есебiнен ұсталатын медицина ұйымдарының шығындарын өтеу ережесi
Осы Бюджет қаражатының есебiнен ұсталатын медицина ұйымдарының шығындарын өтеу ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Денсаулық сақтау жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 маусымдағы Заңына сәйкес әзiрленген және бюджет қаражатының есебiнен ұсталатын медицина ұйымдарының шығындарын өтеу тәртiбiн айқындайды. K090193
Бюджет қаражатының есебiнен ұсталатын медицина ұйымдарының шығындарын өтеу Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiмдерде олардың тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн көрсеткенi үшiн жүзеге асырылады.
Тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiн көрсететiн медицина ұйымдарының шығындарын өтеу мынадай нысандарда жүзеге асырылады:
мемлекеттiк медициналық мекемелер жеке қаржыландыру жоспары бойынша;
мемлекеттiк мекемелердi қоспағанда, денсаулық сақтау ұйымдары осы Ережемен белгiленген денсаулық сақтау ұйымдарын қаржыландыру нысандары бойынша бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiмен шарттық негiзде;
бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсететiн және жан басына шаққандағы норматив бойынша бекiтiлiп берiлген халқы бар ұйымдар.
Шығындарды өтеу медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау жөнiндегi мемлекеттiк орган жүзеге асыратын, көрсетiлген медициналық көмектiң сапасы мен көлемiн бақылау нәтижелерiн ескере отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
Күрделiлердi қоспағанда, медицина ұйымдарына, медицина ұйымдарының тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген көлемiн көрсету жөнiндегi қызметiне байланысты шығындардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген барлық түрлерi өтеледi.
Мемлекеттiк медицина ұйымдарының күрделi шығындары Қазақстан Республикасы бюджетiнiң шығыстары экономикалық жiктемесiнiң тиiстi ерекшелiгi бойынша күрделi трансферттер түрiнде өтеледi.

1. Возмещение затрат медицинским организациям,
имеющим лицензии на медицинскую деятельность, независимо
от форм собственности, оказывающим первичную
медико-санитарную помощь по подушевому нормативу
1. Подушевой норматив - установленная норма затрат, пересматриваемая ежегодно в расчете на одного человека для обеспечения конкретного объема медицинских услуг. Подушевой норматив определяется на одного жителя.
Учитывая специфику сельского здравоохранения, географическую протяженность участка обслуживания, низкую плотность населения в сельской местности, администратор бюджетных программ может установить подушевой норматив отдельно для сельских и городских организаций здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную помощь (далее - ПМСП).
2. Объем финансирования ПМСП рассчитывается путем умножения количества населения на подушевой норматив обслуживаемой территории и на половозрастной поправочный коэффициент по формуле:
О фин. = К нас. х П норм, х П коэфф.,
где:
О фин. - объем финансирования организации ПМСП;
К нас. - количество прикрепленного населения;
П норм. - подушевой норматив;
П коэфф. - половозрастной поправочный коэффициент.
Половозрастной поправочный коэффициент - это коэффициент, учитывающий различия в уровне потребления медицинской помощи разными половозрастными категориями населения.
Применение половозрастных поправочных коэффициентов и порядок расчета определяется уполномоченным органом в области здравоохранения.
2. Возмещение затрат медицинским организациям,
имеющим лицензии на медицинскую деятельность,
независимо от форм собственности, оказывающим
консультативно-диагностическую помощь по тарификатору
3. Тарификатор - перечень тарифов на оказываемые медицинские услуги, представляемые без круглосуточного медицинского наблюдения.
Основным экономическим показателем тарификатора является коэффициент затратоемкости услуг, который отражает соотношение стоимости конкретной услуги к средней стоимости всех видов услуг.
4. Коэффициенты затратоемкости услуг устанавливаются уполномоченным органом в области здравоохранения.
5. Объем финансирования за оказание консультативно-диагностической услуги определяется путем умножения коэффициента затратоемкости услуги на базовый тариф тарификатора, по формуле:
О фин. = К з х Б т,
где:
О фин. - объем финансирования за оказание консультативно-диагностической услуги;
К з - коэффициент затратоемкости услуги;
Б т - базовый тариф тарификатора.
6. Базовый тариф за оказанные услуги в организациях, оказывающих консультативно-диагностическую помощь определяется администратором программ на планируемый год, путем деления предусмотренных средств государственного бюджета на консультативно-диагностическую помощь, рассчитанных на основе нормативов расходов на планируемое количество услуг с учетом коэффициентов затратоемкости услуг или по формуле:
Б т = О средств /(П к х К з. ср.),
где:
О средств - средства государственного бюджета, предусмотренные на консультативно-диагностическую помощь;
П к - планируемое количество услуг в организациях, оказывающих консультативно-диагностическую помощь;
К з ср. - средний коэффициент затратоемкости по всем планируемым услугам.
Средний коэффициент затратоемкости по всем планируемым услугам определяется в соответствии с методиками уполномоченного органа в области здравоохранения.

1. Меншiк нысанына қарамастан, медициналық қызметке лицензиясы бар, бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсететiн медицина ұйымдарының шығындарын жан басына шаққандағы норматив бойынша өтеу
1. Жан басына шаққандағы норматив - медициналық қызметтердiң нақты көлемiн қамтамасыз ету үшiн жыл сайын бiр адамға есептелiп, қайта қаралатын шығындардың белгiленген нормасы. Жан басына шаққандағы норматив бiр тұрғынға белгiленедi.
Ауылдағы денсаулық сақтаудың ерекшелiгiн, қызмет көрсету учаскесiнiң географиялық қашықтығын, ауылдық елдi мекендегi халық тығыздығының төмендiгiн ескере отырып, бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсететiн (бұдан әрi - БМСК) ауылдық және қалалық денсаулық сақтау ұйымдары үшiн жан басына шаққандағы нормативтi жеке белгiлеуi мүмкiн.
2. БМСК-нiң қаржыландыру көлемi тұрғындардың санын қызмет көрсетiлетiн аумақтың жан басына шаққандағы нормативiне және жынысы-жасын түзету коэффициентiне көбейту жолымен, мынадай формула бойынша есептелiнедi:
мұнда: К қарж. = С тұрғ.хЖ норма.х Ж коэфф.,
К қарж. - БМСК ұйымын қаржыландыру көлемi;
С тұрғ. - бекiтiлген тұрғындардың саны;
Ж норма. - жан басына шаққандағы норматив;
Ж коэфф. - жынысы-жасы бойынша түзету коэффициентi.
Жынысы-жасы бойынша түзету коэффициентi - бұл, тұрғындардың жынысы-жасы бойынша әр түрлi санатына медициналық көмектi тұтыну деңгейiндегi айырмашылықтарды ескеретiн коэффициент.
Жынысы-жасы бойынша түзету коэффициенттерiн қолдануды және есептеу тәртiбiн денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган белгiлейдi.
2. Меншiк нысанына қарамастан, медициналық қызметке лицензиясы бар консультациялық-диагностикалық көмек көрсететiн медицина ұйымдарына шығындарды тарификатор бойынша өтеу
3. Тарификатор - тәулiк бойы медициналық қадағалаусыз көрсетiлетiн медициналық қызметтерге арналған тарифтер тiзбесi.
Тарификатордың негiзгi экономикалық көрсеткiшi нақты қызмет құнының қызметтердiң барлық түрiнiң орташа құнына қатынасын көрсететiн қызметтердiң шығын көлемiнiң коэффициентi болып табылады.
4. Қызметтердiң шығын көлемi коэффициенттерiн денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган белгiлейдi.
5. Консультациялық-диагностикалық қызмет көрсету үшiн қаржыландыру көлемi қызметтердiң шығын көлемi коэффициентiн тарификатордың базалық тарифiне көбейту жолымен, мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда: К қарж. = К ш. x Б т.,
К қарж. - консультациялық-диагностикалық қызмет көрсету үшiн қаржыландыру көлемi;
К ш - қызметтердiң шығын көлемi коэффициентi;
Бт - тарификатордың базалық тарифi.
6. Жоспарланған жылға арналған бағдарламалардың әкiмшiсi консультациялық-диагностикалық көмек көрсететiн ұйымдарда көрсетiлген қызметтер үшiн базалық тарифтi консультациялық-диагностикалық көмекке көзделген, шығыстар нормативтерi негiзiнде есептелген мемлекеттiк бюджет қаражатын жоспарланған қызметтер санына бөлу жолымен, қызметтер шығыны көлемiнiң коэффициентiн ескере отырып немесе мынадай формула бойынша айқындайды:
мұнда: Бт = К қаражат /(Жс х К ш.ор.),
К қаражат - консультациялық-диагностикалық көмекке көзделген мемлекеттiк бюджет қаражаты;
Жс - консультациялық-диагностикалық көмек көрсететiн ұйымдардағы қызметтердiң жоспарланған саны;
Кш.ор - барлық жоспарланған қызметтер бойынша шығын көлемiнiң орташа коэффициентi.
Барлық жоспарланған қызметтер бойынша шығын көлемiнiң орташа коэффициентi денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi органның әдiстемелерiне сәйкес айқындалады.

3. Boзмещение затрат медицинским организациям,
имеющим лицензии на медицинскую деятельность, независимо
от форм собственности, оказывающим стационарную помощь
по клинико-затратным группам
7. Клинико-затратные группы (далее - КЗГ) - клинически однородные группы заболеваний, сходные по затратам на их лечение.
Основным экономическим параметром КЗГ является коэффициент затратоемкости, который отражает соотношение затрат данной группы заболеваний к средним затратам по всем группам.
Коэффициент затратоемкости по группам заболеваний устанавливается уполномоченным органом в области здравоохранения.
8. Объем финансирования за пролеченный случай по клинико-затратным группам определяется путем умножения коэффициента затратоемкости на базовую ставку финансирования стационарной помощи и на коэффициент уровня стационара, по формуле:
О фин. = К з. х Б стац. х К ур.,
где:
О фин. - объем финансирования за пролеченный случай по клинико-затратным группам:
К з. - коэффициент затратоемкости;
Б стац. - базовая ставка финансирования стационарной помощи;
К ур. - коэффициент уровня стационара.
Базовая ставка финансирования стационарной помощи определяется администратором программ на бюджетный год путем деления предусмотренных средств государственного бюджета на стационарную помощь, рассчитанных на основе нормативов расходов на планируемое количество пролеченных случаев с учетом коэффициентов затратоемкости или по формуле:
Б стац. = О средств / (П к х К з. ср.),
где:
О средств - средства государственного бюджета предусмотренные на стационарную помощь;
П к - планируемое количество пролеченных случаев на год;
К з.ср. - средний коэффициент затратоемкости планируемых случаев.
Средний коэффициент затратоемкости планируемых случаев определяется в соответствии с методиками уполномоченного органа в области здравоохранения.
Возмещение затрат за лечение больного и в случаях внутрибольничного перевода больного осуществляется как за один пролеченный случай.
Пролеченный случай - комплекс медицинских услуг, оказанных пациенту в стационарных условиях с момента обращения до исхода лечения заболевания в соответствии с медицинскими стандартами, утвержденными уполномоченным органом в области здравоохранения, с учетом оказания лечебно-профилактической, реабилитационной, консультативной или диагностической помощи.
Возмещение затрат за незаконченное лечение больных, в процессе обследования которых основной диагноз не подтвердился или выявлены другие заболевания, требующие перевода в специализированную медицинскую организацию, осуществляется в соответствии с методиками уполномоченного органа в области здравоохранения.
Возмещение затрат при оказании стационарозаменяюших видов медицинской помощи осуществляется за пролеченный случай, с учетом бесплатного лекарственного обеспечения больных, в соответствии с методиками уполномоченного органа в области здравоохранения.
Предельные объемы стационарной помощи определяются уполномоченным органом в области здравоохранения по представлению местных органов государственного управления здравоохранением.

3. Меншiк нысанына қарамастан, медициналық қызметке лицензиясы бар стационарлық көмек көрсететiн медициналық ұйымдардың шығындарын клиникалық-шығындық топтар бойынша өтеу
7. Клиникалық-шығындық топтар (бұдан әрi - КШТ) - аурулардың, оларды емдеуге жұмсалған шығындар бойынша ұқсас, клиникалық бiртектi топтары.
КШТ-тың негiзгi экономикалық параметрi аурудың осы тобының шығындарының барлық топтар бойынша орташа шығындарға қатынасын көрсететiн, шығын көлемiнiң коэффициентi болып табылады.
Аурулардың топтары бойынша шығын көлемiнiң коэффициентiн денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган белгiлейдi.
8. Клиникалық-шығындық топтар бойынша емделiп шыққан жағдайды қаржыландыру көлемi шығын көлемi коэффициентiн стационарлық көмектi қаржыландырудың базалық ставкасына және стационар деңгейi коэффициентiне көбейту жолымен, мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда: К қарж. = К шығ. х Б стац. x К дең.,
К қарж.- клиникалық-шығындық топтар бойынша емделiп шыққан жағдайды қаржыландырудың көлемi;
К шығ.- шығын көлемi коэффициентi;
Б стац. - стационарлық көмектi қаржыландырудың базалық ставкасы;
К дең. - стационар деңгейiнiң коэффициентi.
Бюджеттiк жылға арналған бағдарламаның әкiмшiсi стационарлық көмектi қаржыландырудың базалық ставкасын стационарлық көмекке көзделген, шығыстар нормативтерi негiзiнде есептелген мемлекеттiк бюджет қаражатын емделiп шыққан жағдайдың жоспарланған санына шығын көлемi коэффициентiн ескере отырып бөлу жолымен немесе мынадай формула бойынша айқындайды:
мұнда: Б стац. = К қарж/ (Жс x Кш.ор.),
Қ қаражат - стационарлық көмекке көзделген мемлекеттiк бюджет қаражаты;
Ж с - емделiп шыққан жағдайдың жылдық жоспарланған саны;
К ш.ор. - жоспарланған жағдайлардың шығындары көлемiнiң орташа коэффициентi.
Жоспарланған жағдайлардың шығындары көлемiнiң орташа коэффициентi денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi органның әдiстемелерiне сәйкес айқындалады.
Науқасты емдеуге және науқасты ауруханаішiлiк ауыстырған жағдайларда жұмсалған шығындарды өтеу бiр рет емделу жағдайы ретiнде жүзеге асырылады.
Емделiп шығу жағдайы - емдеу-алдын алу, оңалту, консультациялық немесе диагностикалық көмек көрсетудi есепке ала отырып, денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган бекiткен медициналық стандарттарға сәйкес көмекке жүгiнген сәттен бастап ауруды емдеп шыққанға дейiн стационарлық жағдайда емделушiге көрсетiлген медициналық қызметтердiң кешенi.
Науқастарды тексеру процесiнде негiзгi диагнозы расталмаған немесе мамандандырылған медицина ұйымына ауыстыруды талап ететiн басқа аурулары анықталған науқастарды емдеу аяқталмай жұмсалған шығындарды өтеу денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi органның әдiстемесiне сәйкес жүзеге асырылады.
Стационарды алмастыратын медициналық көмектiң түрлерiн көрсету кезінде шығындарды өтеу науқастарды дәрiмен тегiн қамтамасыз ету ескерiле отырып, денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi органның әдiстемесiне сәйкес емделу жағдайы үшiн жүзеге асырылады.
Стационарлық көмектiң шектi көлемiн жергiлiктi мемлекеттiк денсаулық сақтауды басқару органдарының ұсынысы бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган белгiлейдi.

4. Порядок представления отчетности
9. Opганизации, оказывающие первичную медико-санитарную, консультативно-диагностическую и стационарную помощь для возмещения затрат администратору программ ежемесячно в установленные сроки представляют счета-реестры согласно приложениям 1, 2, 3.
10. Для оплаты счетов-реестров составляется акт приемки работ (услуг) согласно приложению 4.
11. Медицинские организации, финансируемые из государственного бюджета, представляют отчет об использовании бюджетных средств администраторам программ в порядке и по формам, установленным Министерством финансов Республики Казахстан .
Приложение 1
к Правилам возмещения затрат
медицинских организаций
за счет бюджетных средств
Ведомственная статистическая отчетность
Представляется в соответствии с Законом Республики Казахстан
"О государственной статистике".
Форма N 1 СВА
Ежемесячная
Представляют организации здравоохранения администратору
программ не позднее пятого числа, следующего за отчетным периодом
месяца Кому представляется
___________________________________________________________________
(наименование)
___________________________________________________________________
(адрес получателя)
Администратор _____________________________________________________
___________________________________________________________________
Предприятие, учреждение, организация ______________________________
___________________________________________________________________
Адрес
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Форма собственности
________________________________________________
Вид основной деятельности
________________________________________________
Счет-реестр
организаций, оказывающих первичную медико-санитарную помощь
Отчетный период
N
Наименование
организации
Подушевой
норматив
(тенге)
Число
прикрепленного
населения
Предъявлено
к оплате
1
2
3
4
5
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
Итого
_________________________________________________________
м.п.      Главный врач (директор) _______________________
(подпись, фамилия, имя, отчество)
Главный бухгалтер       _______________________
(подпись, фамилия, имя, отчество)
"___" _________ 20 ___ г.
Приложение 2
к Правилам возмещения затрат
медицинских организаций
за счет бюджетных средств
Ведомственная статистическая отчетность
Представляется в соответствии с Законом Республики Казахстан
"О государственной статистике".
Форма N 1 КДУ
Ежемесячная
Представляют организации здравоохранения администратору
программ не позднее пятого числа, следующего за отчетным периодом
месяца Кому представляется
___________________________________________________________________
(наименование)
___________________________________________________________________
(адрес получателя)
Администратор _____________________________________________________
___________________________________________________________________
Предприятие, учреждение, организация ______________________________
___________________________________________________________________
Адрес
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Форма собственности
________________________________________________
Вид основной деятельности
________________________________________________
Счет-реестр
организаций, оказывающих
консультативно-диагностические услуги
Отчетный период ___________________________________________________
Базовый тариф   ___________________________________________________
N
Кодировка по
тарификатору
Коли-
чество
услуг
Коэффи-
циент
затрато-
емкости
Выпол-
нено
базовых
весовых
коэффи-
циентов
Предъ-
явлено
к оплате
Код
Подкод
1
2
3
4
5
6
7
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Итого
___________________________________________________________
м.п.      Главный врач (директор) _________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество)
Главный бухгалтер       _________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество)
"___" _________ 20 ___ г.
Приложение 3
к Правилам возмещения затрат
медицинских организаций
за счет бюджетных средств
Ведомственная статистическая отчетность
Представляется в соответствии с Законом Республики Казахстан
"О государственной статистике".
Форма N 1 СП
Ежемесячная
Представляют организации здравоохранения администратору
программ не позднее пятого числа, следующего за отчетным периодом
месяца Кому представляется
___________________________________________________________________
(наименование)
___________________________________________________________________
(адрес получателя)
Администратор _____________________________________________________
___________________________________________________________________
Предприятие, учреждение, организация ______________________________
___________________________________________________________________
Адрес
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Форма собственности
________________________________________________
Вид основной деятельности
________________________________________________
Счет-реестр
организаций, оказывающих стационарную помощь
Отчетный период
Базовый ставка
N
Наимено-
вание
отделения
Количество
пролеченных
(выписана+
умерло)
больных -
всего
N
КЗГ
Весовой
коэффи-
циент
Коли-
чество
базовых
ставок
Предъ-
явлено
к оплате
1
2
3
4
5
6
7
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Итого
___________________________________________________________
м.п.      Главный врач (директор) _________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество)
Главный бухгалтер       _________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество)
"___" _________ 20 ___ г.
Приложение 4
к Правилам возмещения затрат
медицинских организаций
за счет бюджетных средств
Акт приемки работ (услуг)
Наименование медицинской организации
__________________________________________________________________
Отчетный период __________________________________________________
__________________________________________________________________
Наименование работ
(услуг)
Предъявлено к оплате,
тыс.тенге
Принято к оплате,
тыс.тенге
__________________________________________________________________
Первичная медико-санитарная помощь
__________________________________________________________________
Консультативно-диагностические услуги
__________________________________________________________________
Стационарная помощь
__________________________________________________________________
Примечание
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Администратор программ                Медицинская организация
Должность ___________________         Должность
_____________________________
Ф.И.О. ______________________         Ф.И.О.
_____________________________
Подпись: ____________________         Подпись: ___________________
м.п.                                 м.п.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 октября 2006 года N 965
Правила
оказания платных услуг в организациях
здравоохранения и порядок использования средств
от платных услуг, осуществляемых государственными
организациями здравоохранения

4. Есеп беру тәртiбi
9. Бастапқы медициналық-санитарлық, консультациялық-диагностикалық және стационарлық көмек көрсететiн ұйымдар шығындарды өтеу үшiн бағдарламаның әкiмшiсiне ай сайын белгiленген мерзiмде 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес есеп-тiзiлiмдерiн бередi.
10. Есеп-тiзiлiмдердi төлеу үшiн 4-қосымшаға сәйкес жұмыстарды (қызметтердi) қабылдау актiсi жасалады.
11. Мемлекеттiк бюджеттен қаржыландырылатын медицина ұйымдары бюджет қаражатын пайдаланғаны туралы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi белгiлеген тәртiппен және нысан бойынша бағдарламалар әкiмшiлерiне есеп бередi.
Бюджет қаражатының
есебiнен ұсталатын медицина
ұйымдарының шығындарын
өтеу ережесiне 1-қосымша
Ведомстволық статистикалық есеп беру
"Мемлекеттiк статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ұсынылады.
N 1-нысан ОДА
Ай сайын
Денсаулық сақтау ұйымдары бағдарламалардың әкiмшiсiне есептi кезеңнен кейiнгi айдың бесi күнiнен кешiктiрмей ұсынады
Кiмге ұсынылады ___________________________________________________
(атауы)
___________________________________________________________________
(алушының мекен-жайы)
Әкімшi ____________________________________________________________
___________________________________________________________________
Кәсiпорын, мекеме, ұйым ___________________________________________
Мекен-жайы ________________________________________________________
___________________________________________________________________
Меншiк нысаны _____________________________________________________
Негiзгi қызмет түрi _______________________________________________
Бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсететiн ұйымдардың
есеп-тiзiлiмi
Есептi кезең
N
Ұйымның атауы
Жан басына шаққандағы норматив (теңге)
Бекітілген тұрғындардың саны
Төлеуге ұсынылады
1
2
3
4
5
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жиынтығы
___________________________________________________________________
Бас дәрігер (директор)________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты)
М.О.        Бас бухгалтер_________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты)
20__ ж. "__"________
Бюджет қаражатының
есебiнен ұсталатын медицина
ұйымдарының шығындарын
өтеу ережесiне 2-қосымша
Ведомстволық статистикалық есеп беру
"Мемлекеттiк статистика туралы" Қазақстан республикасының Заңына сәйкес ұсынылады.
N 1-нысан КДК
Ай сайын
Денсаулық сақтау ұйымдары бағдарламалардың әкiмшісiне есептi кезеңнен кейiнгi айдың бесi күнiнен кешiктiрмей ұсынады
Кiмге ұсынылады ___________________________________________________
(атауы)
___________________________________________________________________
(алушының мекен-жайы)
Әкiмшi ____________________________________________________________
___________________________________________________________________
Кәсiпорын, мекеме, ұйым ___________________________________________
___________________________________________________________________
Мекен-жайы ________________________________________________________
___________________________________________________________________
Меншiк нысаны _____________________________________________________
Негiзгi қызмет түрi _______________________________________________
Консультациялық-диагностикалық қызмет көрсететiн ұйымдардың
есеп-тiзiлiмi
Есептi кезең ______________________________________________________
Базалық тариф _____________________________________________________
N
Тарификатор бойынша кодтау
Қызметтердің саны
Шығын көлемі коэффициенті
Базалық салмақ коэфициенттері орындалуы
Төлеуге ұсынылады
коды
кіші коды
1
2
3
4
5
6
7
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жиынтығы
__________________________________________________________________
Бас дәрігер (директор)________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты)
М.О.        Бас бухгалтер_________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты)
20__ ж. "__"________
Бюджет қаражатының
есебiнен ұсталатын медицина
ұйымдарының шығындарын өтеу
ережесiне 3-қосымша
Ведомстволық статистикалық есеп беру
"Мемлекеттiк статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ұсынылады.
N 1-нысан СК
Ай сайын
Денсаулық сақтау ұйымдары бағдарламалардың әкiмшiсiне есептi кезеңнен кейiнгi айдың бесi күнiнен кешiктiрмей ұсынады
Кiмге ұсынылады ___________________________________________________
(атауы)
___________________________________________________________________
(алушының мекен-жайы)
Әкiмшi ____________________________________________________________
___________________________________________________________________
Кәсiпорын, мекеме, ұйым ___________________________________________
___________________________________________________________________
Мекен-жайы ________________________________________________________
___________________________________________________________________
Меншiк нысаны _____________________________________________________
Негiзгi қызмет түрi _______________________________________________
Стационарлық көмек көрсететiн ұйымдардың есеп-тiзiлiмi
Есептi кезең ______________________________________________________
Базалық тариф _____________________________________________________
N
Бөлімшенің атауы
Барлық науқастардың (емделіп шыққаны
қайтыс болғаны) саны
N КШТ
Салмақ коэффициенті
Базалық ставканың саны
Төлеуге ұсынылады
1
2
3
4
5
6
7
__________________________________________________________________
Жиынтығы __________________________________________________________________
Бас дәрігер (директор)________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты)
М.О.        Бас бухгалтер_________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты)
20__ ж. "__"________
Бюджет қаражатының
есебiнен ұсталатын медицина
ұйымдарының шығындарын өтеу
ережесiне 4-қосымша
Жұмысты (қызметтi) қабылдау актiсi
Медицина ұйымының атауы ___________________________________________
Есептi кезең ______________________________________________________
Жұмыстың (қызметтің) атауы
Төлеуге ұсынылады, мың теңге
Төлеуге қабылданды, мың теңге
Бастапқы медициналық-санитарлық көмек
____________________________________________________________________
Консультативтiк-диагностикалық қызмет
____________________________________________________________________
Стационарлық көмек
____________________________________________________________________
Ескертпе____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бағдарлама әкiмшiсi                     Медицина ұйымы
Лауазымы______________                  Лауазымы________________
Аты-жөнi______________                  Аты-жөнi________________
Қолы__________________                  Қолы____________________
м.о.                                    м.о.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 6 қазандағы
N 965 қаулысымен
бекiтiлген
Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсету ережесi және мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдары жүзеге асыратын ақылы қызметтерден түскен қаражатты пайдалану тәртiбi

1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания платных услуг в организациях здравоохранения и порядок использования средств от платных услуг, осуществляемых государственными организациями здравоохранения (далее - Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 июня 2003 года "О системе здравоохранения" и определяют порядок оказания платных услуг в организациях здравоохранения и порядок использования средств от их оказания государственными организациями здравоохранения. K090193
2. Организация здравоохранения несет ответственность за своевременное и качественное оказание платных услуг гражданам с момента их обращения в порядке, установленном законодательством .
3. Платные услуги оказываются гражданам Республики Казахстан, иностранцам и лицам без гражданства независимо от их места жительства (далее - пациенты).
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее - ГОБМП) - единый по перечню медицинских услуг объем медицинской помощи, оказываемой гражданам Республики Казахстан, определяемый Правительством Республики Казахстан;
платные услуги - услуги, не входящие в перечень ГОБМП и оплачиваемые за счет собственных средств населения, средств работодателя, системы добровольного медицинского страхования, других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;
список основных (жизненно-важных) лекарственных средств - список, утверждаемый уполномоченным органом в области здравоохранения лекарственных средств, имеющих преимущества перед существующими аналогами по безопасности и эффективности, наиболее часто применяемые при лечении болезней и предназначенные для оказания бесплатной лекарственной помощи в рамках ГОБМП;
платные отделения (палаты) - отделения (палаты) в организациях здравоохранения, предназначенные для оказания медицинских услуг, не входящих в перечень ГОБМП, на платной основе;
организация здравоохранения - юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения.
2. Порядок оказания платных услуг
в организациях здравоохранения
5. Организации здравоохранения утверждают Положение об оказании ими платных услуг (далее - Положение). Государственные организации здравоохранения утверждают Положение по согласованию с администратором бюджетных программ. Положение должно содержать:
ссылки на нормативные правовые акты, регламентирующие право организации здравоохранения на оказание платных услуг;
перечень видов платных услуг с указанием стоимости, оказываемых организацией здравоохранения;
перечень видов медицинских услуг, оказываемых организацией здравоохранения в рамках ГОБМП за счет бюджетных средств;
сведения о квалификации медицинских работников, оказывающих платные медицинские услуги;
условия оказания платных услуг, в том числе стационарной медицинской помощи и сервисных услуг;
сведения о льготах для отдельных категорий граждан;
процедуру расчетов за оказание платных услуг;
порядок ведения учета и отчетности по оказанию платных услуг;
условия оплаты труда медицинских работников, участвующих в оказании платных услуг.
Положение размещается в местах наглядной информации в регистратурах, приемных отделениях (покоях) и во всех других отделениях организаций здравоохранения.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Денсаулық сақтау жүйесi ұйымдарында ақылы қызметтер көрсету ережесi және мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдары жүзеге асыратын ақылы қызметтерден түскен қаражатты пайдалану тәртiбi (бұдан әрi - Ереже) "Денсаулық сақтау жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 маусымдағы Заңына сәйкес әзiрлендi және денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсету тәртiбi мен оларды көрсетуден түскен қаражатты мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдарының пайдалануы тәртiбiн айқындайды. K090193
2. Денсаулық сақтау ұйымы азаматтар өтiнiш жасаған сәттен бастап оларға ақылы қызметтердiң уақтылы әрi сапалы көрсетiлуiне заңнамада белгiленген тәртiппен жауапты болады.
3. Ақылы қызметтер Қазақстан Республикасының азаматтарына, олардың тұрғылықты жерiне қарамастан шетелдiктерге және азаматтығы жоқ адамдарға (бұдан әрi - емделушiлер) көрсетiледi.
4. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемi (бұдан әрi - ТМККК) - Қазақстан Республикасының азаматтарына көрсетiлетiн медициналық қызметтердiң тiзбесi бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн медициналық көмектiң бiрыңғай көлемi;
ақылы қызметтер - ТМККК тiзбесiне кiрмейтiн және халықтың жеке қаражаты, жұмыс берушiнiң, ерiктi медициналық сақтандыру жүйесiнiң қаражаты есебiнен, Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздерден ақы төленетiн қызметтер;
негiзгi (өмiрлiк маңызы бар) дәрiлiк заттардың тiзiмi - қауiпсiздiгi мен тиiмдiлiгi бойынша қолданыстағы ұқсастарының алдында артықшылықтары бар, ауруларды емдеу кезiнде мейлiнше жиi қолданылатын және ТМККК шеңберiнде тегiн дәрiлiк көмек көрсетуге арналған денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган бекiтетiн дәрiлiк заттардың тiзiмi;
ақылы бөлiмшелер (палаталар) - денсаулық сақтау ұйымдарындағы ТМККК тiзбесiне кiрмейтiн медициналық қызметтердi ақылы негiзде көрсетуге арналған бөлiмшелер (палаталар).
Денсаулық сақтау ұйымы - денсаулық сақтау саласындағы қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлға.
2. Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсету тәртiбi
5. Денсаулық сақтау ұйымдары өздерiнiң Ақылы қызметтер көрсетуi туралы ереженi (бұдан әрi - Ереже) бекiтедi. Мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдары ереженi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiмен келiсiм бойынша бекiтедi. Ережеде мыналар болуға тиiс:
денсаулық сақтау ұйымдарының ақылы қызметтер көрсетуге құқығын регламенттейтiн нормативтiк құқықтық кесiмдерге сiлтемелер;
денсаулық сақтау ұйымдары көрсететiн, құны көрсетiлген ақылы қызмет түрлерiнiң тiзбесi;
бюджет қаражаты есебiнен TMККК шеңберiнде денсаулық сақтау ұйымдары көрсететiн медициналық қызметтер түрлерiнiң тiзбесi;
ақылы медициналық қызметтер көрсететiн медицина қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгi туралы мәлiметтер;
ақылы қызметтер, оның iшiнде стационарлық медициналық көмек пен сервистiк қызметтер көрсету шарттары;
азаматтардың жекелеген санаттарына арналған жеңiлдiктер туралы мәлiметтер;
ақылы қызметтер көрсеткенi - үшiн есеп айырысу рәсiмi;
ақылы қызметтер көрсету бойынша есеп пен есеп берудi жүргiзу тәртiбi;
ақылы қызметтер көрсетуге қатысатын медицина қызметкерлерiнiң еңбегiне ақы төлеу шарттары.
Ереже денсаулық сақтау ұйымдарының тiркеу орындарында, қабылдау бөлiмшелерiнде (бөлiмдерiнде) және барлық басқа бөлiмшелерiнде көрнекi ақпарат орындарына орналастырылады.

6. Для оказания платных услуг в организациях здравоохранения выделяются отдельные штатные единицы врачей и средних медицинских работников, содержание которых осуществляется за счет средств, полученных от оказания платных услуг. Медицинские работники, оказывающие медицинские услуги в рамках ГОБМП, могут также участвовать в оказании платных услуг.
Оплата труда медицинских работников, участвующих в оказании платных услуг, определяется на договорной основе.
По требованию пациентов им должны быть представлены документы, подтверждающие квалификацию медицинских работников, участвующих в оказании платных услуг.
7. Платные услуги в стационарах оказываются пациентам, госпитализированным на платной основе, а также получающим лечение в рамках ГОБМП за оказание медицинских услуг, не входящих в перечень ГОБМП.
8. Каждый случай оказания платной услуги пациентам, находящимся на лечении в рамках ГОБМП, в том числе обеспечение лекарственными средствами, не включенными в список основных (жизненно-важных) лекарственных средств, утвержденный уполномоченным органом в области здравоохранения, должен быть отражен и обоснован в медицинской документации (медицинская карта стационарного больного по форме 003/у, история родов по форме 096/у, медицинская карта амбулаторного больного по форме 025/у, индивидуальная карта беременных и родильниц по форме 111/у, лист врачебных назначений по форме 004/1 у, утвержденные приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 июля 2005 года N 332).
Обеспечение пациентов лекарственными средствами, не включенными в список основных (жизненно-важных) лекарственных средств, осуществляется на платной основе с письменного согласия пациента.
9. Госпитализация пациентов на платной основе осуществляется в платные отделения (палаты) организаций здравоохранения. Число коек платного отделения (палаты) в государственных организациях здравоохранения определяется по согласованию с администратором бюджетных программ.
При госпитализации на платной основе заключается договор с пациентом, где указываются правила и условия пребывания в стационаре, стоимость и порядок оплаты лечения, права, обязанности и ответственность сторон в соответствии с законодательством Республики Казахстан, по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
10. Медицинское оборудование, приобретенное за счет бюджетных средств, может использоваться для оказания платных услуг в определенное время по графику, установленному первым руководителем государственной организации здравоохранения по согласованию с администратором бюджетных программ.

6. Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсету үшiн дәрiгерлер мен орта медицина қызметкерлерiнiң жеке штат бiрлiктерi бөлiнедi, оларды ұстау ақылы қызметтер көрсетуден алынған қаражат есебiнен жүзеге асырылады. TMККК шеңберiнде медициналық қызмет көрсететiн медицина қызметкерлерi ақылы қызметтер көрсетуге де қатыса алады.
Ақылы қызметтер көрсетуге қатысатын медицина қызметкерлерiнiң еңбегiне ақы төлеу шарттық негiзде белгiленедi.
Емделушiлердiң талабы бойынша оларға ақылы қызметтер көрсетуге қатысатын медицина қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгiн растайтын құжаттар ұсынылуға тиiс.
7. Стационарларда ақылы негізде жатқызылған, сондай-ақ ТМККК шеңберінде ем алатындарға ТМККК тізбесіне кірмейтін медициналық қызметтер көрсеткені үшін ақылы қызметтер көрсетіледі.
8. ТМККК шеңберінде емдеуде жүрген емдеушілерге ақылы қызметтер көрсетудің әрбір жағдайы, оның ішінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен негізгі (өмірлік маңызы бар) дәрілік заттардың тізіміне енгізілмеген дәрілік заттармен қамтамасыз ету медициналық құжаттамада (Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2005 жылғы 8 шілдедегі N 332 бұйрығымен бекiтiлген стационарлық науқастың 003/у нысаны  медициналық картасы, 096/у нысаны бойынша босану тарихы, амбулаториялық науқастың 025/у нысаны бойынша медициналық картасы жүктi және босанатын әйелдердiң 111/у нысаны бойынша жеке картасы, 004/1у нысаны бойынша дәрiгерлiк тағайындаулар парағы) көрсетiлуге және негiзделуге тиiс.
Емделушiлердi негiзгi (өмiрлiк маңызды) дәрiлiк заттардың тiзiмiне енгiзiлмеген дәрiлiк заттармен қамтамасыз ету емделушiнiң жазбаша келiсiмiмен ақылы негiзде жүзеге асырылады.
9. Емделушiлердi ақылы негiзде емдеуге жатқызу денсаулық сақтау ұйымдарының ақылы бөлiмшелерiнде (палаталарында) жүзеге асырылады. Мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы бөлiмшенiң (палатаның) төсектерiнiң саны бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiмен келiсiм бойынша айқындалады.
Ақылы негiзде емдеуге жатқызу кезiнде емделушiмен шарт жасалады, онда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша стационарда болудың ережесi мен шарттары, емдеудiң құны мен ақы төлеу тәртiбi, тараптардың құқықтары, мiндеттерi мен жауапкершiлiгi көрсетiледi.
10. Бюджет қаражаты есебiнен сатып алынған медициналық жабдық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiмен келiсiм бойынша мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымының бiрiншi басшысы белгiлеген кесте бойынша белгiлi бiр уақытта ақылы қызметтер көрсету үшiн пайдаланылуы мүмкiн.

11. Статистический учет и ведение учетно-отчетной медицинской документации при оказании платных услуг осуществляются по формам, установленным уполномоченным органом в области здравоохранения .
12. Организациями здравоохранения, оказывающими платные услуги, за исключением государственных учреждений, ведутся бухгалтерский учет и отчетность раздельно по оказанию ГОБМП и платным услугам, в соответствии с учетной политикой, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
13. Цены на платные услуги определяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан , с учетом всех видов затрат, связанных с оказанием медицинских, сервисных услуг и иных дополнительных расходов и могут пересматриваться не чаще одного раза в полугодие.
Цены на платные услуги устанавливаются не ниже тарифа аналогичной медицинской услуги, устанавливаемого администратором бюджетных программ для ГОБМП.
14. Расчеты с пациентами, осуществляемые посредством наличных денег, производятся через кассу организации здравоохранения с обязательным применением контрольно-кассовых машин с фискальной памятью и выдачей контрольного чека пациенту, по безналичному расчету путем перечисления на текущий счет организации здравоохранения "Средства от платных услуг".
15. Пациентам, получившим медицинскую помощь на платной основе, организации здравоохранения предоставляет:
заключение соответствующих медицинских работников при оказании медицинской помощи в амбулаторно-поликлинических условиях;
выписку из истории болезни при оказании медицинской помощи в стационарных условиях;
информацию о расходах за оказанную медицинскую помощь.
3. Условия оказания платных услуг
организациями здравоохранения
16. Платные услуги оказываются организациями здравоохранения при соответствии профиля заболевания и лицензии на медицинскую и врачебную деятельность.
17. Оказание платных услуг организациями здравоохранения осуществляется при следующих условиях, при:
оказании диагностических и лечебных услуг по инициативе пациентов, в том числе без направления специалистов первичной медико-санитарной помощи и организаций здравоохранения;
лечении лекарственными средствами, не включенными в список основных (жизненно-важных) лекарственных средств;
проведении дорогостоящих медицинских исследований, не входящих в перечень ГОБМП;
оказании медицинской помощи иностранцам и лицам без гражданства сверх ГОБМП;
санаторном лечении без соответствующего направления;
медико-генетических исследованиях без медицинских показаний;
медицинском обследовании граждан для поступления на работу и учебу;
оказании медицинской помощи по договору с предприятием, в том числе по добровольному медицинскому страхованию;
предоставлении дополнительных сервисных услуг сверх медицинских стандартов, устанавливаемых уполномоченным органом в области здравоохранения .

11. Ақылы қызметтер көрсету кезiнде статистикалық есеп пен есепке алу-есеп берудiң медициналық құжаттамасын жүргiзу денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген нысандар бойынша жүзеге асырылады.
12. Мемлекеттiк мекемелердi қоспағанда, ақылы қызметтер көрсететiн денсаулық сақтау ұйымдары денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган бекiткен есеп саясатына сәйкес ТМККК мен ақылы қызметтер көрсету бойынша жеке-жеке бухгалтерлiк есеп пен есеп беру жүргiзедi.
13. Ақылы қызметтердiң бағалары медициналық, сервистiк қызметтер көрсетуге және өзге де қосымша шығыстарға байланысты шығындардың барлық түрлерi ескерiле отырып, Қазақстан Республикасының  заңнамасына сәйкес айқындалады және жарты жылдықта көп дегенде бiр рет қайта қаралуы мүмкін.
Ақылы қызметтердің бағалары ТМККК үшін бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiсi белгiлейтiн ұқсас медициналық қызметтің тарифiнен төмен белгiленбейдi.
14. Емделушiлермен қолма-қол ақша арқылы жүзеге асырылатын есеп айырысу фискальды жадысы бар бақылау-касса машиналарын міндетті түрде қолданып және емделушіге бақылау чегін бере отырып,  денсаулық сақтау ұйымының кассасы арқылы, қолма-қол ақшасыз есеп айырысу бойынша - денсаулық сақтау ұйымының "Ақылы қызметтерден түскен қаражат" ағымдағы шотына аудару жолымен жүргiзiледi.
15. Ақылы негiзде медициналық көмек алған емделушілерге денсаулық сақтау ұйымы:
амбулаториялық-емханалық жағдайда медициналық көмек көрсету кезiнде тиiстi медицина қызметкерлерiнiң қорытындысын;
стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсету кезiнде ауру тарихынан үзiндi көшiрменi;
көрсетiлген медициналық көмек үшiн шығыстар туралы ақпаратты ұсынады.
3. Денсаулық сақтау ұйымдарының ақылы қызметтер көрсету шарттары
16. Ақылы қызметтерді денсаулық сақтау ұйымдары аурудың бейіні мен медициналық және дәрігерлік қызметке арналған лицензия сәйкес келген кезде көрсетеді.
17. Денсаулық сақтау ұйымдары ақылы қызметтер көрсетуді жағдайларда жүзеге асырады:
емделушiлердiң бастамасы бойынша, оның ішiнде бастапқы медициналық-санитарлық көмек пен денсаулық сақтау ұйымдары мамандарының жолдамасынсыз диагностикалық және емдеу қызметтерін көрсету кезiнде;
негiзгi (өмiрлiк маңызды) дәрiлiк заттардың тiзiмiне енгізілмеген дәрілік заттармен емдеу кезiнде;
ТМККК тiзбесiне енбеген қымбат тұратын медициналық зерттеулер жүргiзу кезiнде;
шетелдiктерге және азаматтығы жоқ адамдарға ТМККК-ден тыс медициналық көмек көрсету кезiнде;
тиiстi жолдамасыз санаторийлiк емдеу кезiнде;
медициналық көрсетiмдерсiз медициналық-генетикалық зерттеулер кезiнде;
жұмысқа орналасу және оқуға түсу үшiн азаматтарды медициналық тексеру кезiнде;
кәсiпорынмен шарт бойынша, оның iшiнде ерiктi медициналық сақтандыру бойынша медициналық көмек көрсету кезiнде;
денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi орган белгiлейтiн медициналық стандарттардың сыртында қосымша сервистiк қызметтер көрсету кезiнде.

4. Порядок использования средств
от оказания платных услуг государственными
организациями здравоохранения
18. Для расходования средств от оказания платных медицинских услуг государственными организациями здравоохранения составляются сметы расходов, которые утверждаются администратором бюджетных программ, в порядке, устанавливаемом законодательством Республики Казахстан.
19. Средства, полученные от оказанных платных медицинских услуг, направляются на возмещение затрат в следующем порядке, на:
оплату труда работников с учетом социального налога и отчислений в Государственный фонд социального страхования, непосредственно участвующих в оказании платных медицинских услуг, также на дополнительные денежные выплаты;
денежные выплаты компенсационного характера;
оплату налогов и других обязательных платежей в бюджет;
оплату командировочных расходов;
приобретение медикаментов, расходных материалов и прочих средств медицинского назначения;
приобретение продуктов питания;
приобретение прочих товаров;
содержание, обслуживание, текущий ремонт зданий, помещений, оборудования и других основных средств;
оплату коммунальных услуг;
повышение квалификации и переподготовку кадров (не менее 5 (пяти) % от общего объема средств, получаемых от оказания платных услуг);
оплату услуг физических и юридических лиц;
затраты капитального характера (не более 15 (пятнадцати) % от общего объема средств, получаемых от оказания платных услуг).
20. Первый руководитель государственной организации здравоохранения несет ответственность за использование средств от оказания платных услуг строго по целевому назначению.
Приложение
к Правилам оказания платных
услуг в организациях
здравоохранения и порядку
использования средств от
платных услуг, осуществляемых
государственными организациями
здравоохранения
Типовой договор
на оказание платных услуг в организациях
государственной системы здравоохранения
______________________                   "____" "_________"  20_ г.
(Местонахождение)
_________________________________________________________________,
(Фамилия, имя, отчество, данные документов, удостоверяющих
личность пациента)
_________________ именуемый(ое)(ая) в дальнейшем Заказчик, с одной
стороны и
_________________________________________________________________
(полное наименование государственной медицинской организации)
__________________________________ именуемый(ое)(ая) в дальнейшем
Поставщик, в лице
__________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество уполномоченного лица)
действующего на основании
__________________________________________________________________
(Устава, Положения и т.п.)
с другой стороны, заключили настоящий договор (далее - Договор) о
нижеследующем:

4. Мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдарының ақылы қызметтер көрсетуiнен түскен қаражатты пайдалану тәртiбi
18. Ақылы медициналық қызметтер көрсетуден түскен қаражатты жұмсау үшiн мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленетiн тәртiппен бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi бекiтетiн шығыстар сметасын жасайды.
19. Ақылы медициналық қызметтер көрсетуден алынған қаражат мынадай тәртiппен шығындарды өтеуге жiберiледi:
әлеуметтiк салық пен Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына аударымдарды есепке ала отырып, ақылы медициналық қызметтер көрсетуге тiкелей қатысатын қызметкерлерге еңбекақы төлеуге, сондай-ақ қосымша ақшалай төлемдерге;
өтемақы сипатындағы ақшалай төлемдерге;
салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдерге;
iссапар шығыстарын төлеуге;
дәрi-дәрмектердi, шығыс материалдарын және медициналық мақсаттағы өзге де құралдарды сатып алуға;
тамақ өнiмдерiн сатып алуға;
басқа да тауарлар сатып алуға;
ғимараттарды, үй-жайларды, жабдықты және басқа да негiзгi құралдарды ұстауға, қызмет көрсетуге, ағымдағы жөндеуге;
коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге;
кадрлардың бiлiктiлiгiн арттыру мен қайта даярлауға (ақылы қызметтер көрсетуден алынатын қаражаттың жалпы көлемiнiң кемiнде 5 (бес) %-ы);
жеке және заңды тұлғалардың қызметтерiне ақы төлеуге;
күрделi сипаттағы шығындарға (ақылы қызметтер көрсетуден алынатын қаражаттың жалпы көлемiнiң 15 (он бес) %-ынан аспайтын).
20. Мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымының бiрiншi басшысы ақылы қызметтер көрсетуден түсетiн қаражаттың қатаң түрде нысаналы пайдаланылуы үшiн жауапты болады.
Денсаулық сақтау ұйымдарында
ақылы қызметтер көрсету ережесiне
және мемлекеттiк денсаулық сақтау
ұйымдары жүзеге асыратын ақылы
қызметтерден түскен қаражатты
пайдалану тәртiбiне
қосымша
Мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдарында
ақылы қызметтер көрсетуге арналған үлгi шарт
_____________________              20___ ж. "__" "________________"
( Орналасқан жерi )
Бұдан әрi Тапсырыс берушi деп аталатын
___________________________________________________________________,
(Емделушiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты, жеке басын куәландыратын
құжаттардың деректерi)
бiр тараптан және бұдан әрi Қызмет көрсетушi деп аталатын ___________________________________________________________________
( Жарғы, Ереже және т.б )
негiзiнде әрекет ететiн ___________________________________________
____________________________________________________________ атынан
(мемлекеттiк медициналық ұйымның толық атауы)
___________________________________________________ екiншi тараптан
( уәкiлеттi адамның лауазымы, тегі, аты, әкесiнiң аты )
мына төмендегiлер туралы осы Шартты (бұдан әрi - Шарт) жасасты:

1. Предмет Договора
1. Поставщик оказывает платные услуги согласно приложению __ к Договору.
2. Заказчик осуществляет возмещение затрат Поставщику по тарифам согласно приложению __ к Договору.
2. Процедура взаиморасчетов за оказание платных услуг
3. Сумма Договора составляет ____________________ тенге.
4. Заказчик осуществляет оплату услуг Поставщика по фактически оказанному объему медицинской помощи, согласно счету, представленному Поставщиком.
5. Допускается авансирование Поставщика в размере не более 80 процентов от общей суммы Договора в момент заключения Договора, выплата оставшейся суммы - по предоставлению счета, в момент выписки из стационара.
6. При необходимости допускается корректировка суммы договора в процессе лечения с учетом фактически оказанного объема медицинской помощи, дополнительная сумма и способ ее оплаты согласовываются с пациентом и оформляются в виде дополнительного соглашения к договору.
7. Поставщик выдает Заказчику документ (фискальный чек, приходно-кассовый ордер), подтверждающий прием наличных денег.
8. В случае досрочного прекращения курса лечения Поставщик выплачивает Заказчику разницу между оплаченной суммой и фактической стоимостью оказанной медицинской помощи, за исключением случаев досрочной выписки ввиду нарушения больным установленного режима пребывания в стационаре .
3. Обязанности сторон
9. Поставщик обязан:
обеспечить оказание медицинских услуг в соответствии с периодическими протоколами диагностики и лечения заболеваний, при отсутствии протоколов по медицинским показаниям в соответствии с общепринятыми подходами;
принять все меры для обеспечения максимального уровня удовлетворенности пациентов результатами лечения;
в случае отсутствия условий для оказания той или иной услуги в рамках проводимого лечения, организовать и оплатить оказание этой услуги в другой медицинской организации;
предоставлять Заказчику счет, с указанием видов оказанных медицинских и сервисных услуг, в установленные сроки;
предоставлять Заказчику всю необходимую медицинскую и финансовую документацию, необходимую для проведения проверки исполнения настоящего Договора.
10. Заказчик обязан:
выполнять врачебные предписания, соблюдать больничный режим;
своевременно производить оплату за оказанную медицинскую помощь.
4. Права сторон
11. Заказчик имеет право:
выбора лечащего врача из числа работающих в платном отделении (палате);
на осуществление экспертизы качества проведенного лечения и обоснованности врачебных назначений.

1. Шарттың мәнi
1. Қызмет көрсетушi Шартқа ___ қосымшаға сәйкес ақылы қызметтер көрсетедi.
2. Тапсырыс берушi Шартқа ___ қосымшаға сәйкес тарифтер бойынша Қызмет көрсетушiге шығындарды өтеудi жүзеге асырады.
2. Ақылы қызметтер көрсеткенi үшiн өзара есеп айырысу рәсiмi
3. Шарттың сомасы __________________ теңгенi құрайды.
4. Тапсырыс берушi Қызмет көрсетушi ұсынған шотқа сәйкес iс жүзiнде көрсетiлген медициналық көмектiң көлемi бойынша Қызмет көрсетушiнiң қызметтерiне ақы төлеудi жүзеге асырады.
5. Шартты жасасқан сәтте Шарттың жалпы сомасының 80 пайызынан aспайтын мөлшерде Қызмет көрсетушiге аванс беруге рұқсат етiледi, қалған сома шотты ұсыну бойынша стационардан шыққан сәтте төленедi.
6. Қажет болған кезде iс жүзiнде көрсетiлген медициналық көмектiң көлемi ескерiле отырып, емдеу үрдiстерiнде шарттың сомасын түзетуге жол берiледi, қосымша сома мен оны төлеу тәсiлi емделушiмен келiсiледi және шартқа қосымша келiсiм түрiнде ресiмделедi.
7. Қызмет көрсетушi Тапсырыс берушiге қолма-қол ақшаны қабылдағанын растайтын құжат (фискальдық чек, кассалық кiрiс ордерi) бередi.
8. Ем алу курсы мерзiмiнен бұрын тоқтатылған жағдайда Қызметтер көрсетушi Тапсырыс берушiге науқастың стационарда болудың белгiленген режимiн бұзуына орай мерзiмiнен бұрын шығару жағдайын қоспағанда, төленген сома мен көрсетiлген медициналық көмектiң iс жүзiндегi құны арасындағы айырманы төлейдi.
3. Тараптардың мiндеттерi
9. Қызмет көрсетушi:
ауруларды диагностикалау мен емдеудiң мерзiмдiк хаттамаларына сәйкес, хаттамалар болмаған кезде жалпыға бiрдей қабылданған тәсiлдерге сәйкес медициналық көрсетiмдер бойынша медициналық қызметтер көрсетудi қамтамасыз етуге;
емделушiлердiң емдеу нәтижелерiне қанағаттанушылығының ең жоғары деңгейiн қамтамасыз ету үшiн барлық шараларды қабылдауға;
жүргiзiлiп жатқан ем шеңберiнде осы немесе өзге де қызметтердi көрсетуге арналған жағдайлар болмаған жағдайда, осы қызметтi көрсетудi басқа медициналық ұйымда ұйымдастыруға және оған ақы төлеуге;
көрсетiлген медициналық және сервистiк қызметтердiң түрлерiн көрсете отырып, Тапсырыс берушiге белгiленген мерзiмде шот ұсынуға;
Тапсырыс берушiге осы Шарттың орындалуына тексеру жүргiзу үшiн барлық қажеттi медициналық және қаржылық құжаттаманы ұсынуға мiндеттi.
10. Тапсырыс берушi:
дәрiгерлiк ұйғарымдарды орындауға, аурухана режимiн сақтауға;
көрсетiлген медициналық көмек үшiн ақы төлеудi уақтылы жүргiзуге мiндеттi.
4. Тараптардың құқықтары
11. Тапсырыс берушiнiң:
ақылы бөлiмшеде (палатада) жұмыс iстейтiндердiң iшiнен емдеушi дәрiгердi таңдауға;
жүргiзiлген емнiң сапасы мен дәрiгерлiк тағайындаулардың негiздiлiгiне сараптаманы жүзеге асыруға құқығы бар.

12. Поставщик имеет право:
на досрочное прекращение лечения в случае нарушения Заказчиком больничного режима и невыполнения врачебных предписаний.
5. Ответственность сторон
13. Поставщик несет ответственность:
за допущенные случаи нарушения по оказанию платных услуг (оказание медицинских услуг ненадлежащего объема и качества, взимание платы с граждан за услуги, входящие в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи, взимание двойной платы за оказание одной и той же медицинской услуги: с пациента и бюджетных средств).
14. Заказчик несет ответственность за несвоевременное возмещение затрат Поставщику за фактически оказанный объем медицинской помощи.
15. Нарушение условий Договора по оказанию медицинской помощи со стороны Поставщика может привести к аннулированию Договора и выплате Поставщиком неустойки в размере _________ от суммы Договора.
16. Нарушение условий Договора по оказанию медицинской помощи со стороны Заказчика может привести к аннулированию Договора и выплате Заказчиком неустойки в размере __________ от суммы Договора.
6. Изменение и расторжение Договора
17. Условия настоящего Договора могут быть изменены и дополнены по письменному соглашению сторон.
18. О намерении досрочного расторжения Договора стороны обязаны заблаговременно уведомить друг друга.
7. Заключительные положения
19. Ни одна из сторон не имеет право передавать свои обязательства по настоящему Договору третьей стороне без письменного согласия другой стороны.
20. Настоящий Договор составлен в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, один экземпляр находится у Заказчика, другой - у Поставщика.
21. Настоящий Договор вступает в силу со дня подписания его сторонами и действует до момента исполнения всех обязательств сторон по настоящему Договору.
8. Адреса и реквизиты Сторон:
Поставщик:                            Заказчик:
_____________________                 _____________________
_____________________                 _____________________
_____________________                 _____________________
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 6 октября 2006 года N 965
Перечень утративших силу некоторых peшений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 мая 2000 года N 806 "Об утверждении Правил возмещения затрат на медицинскую помощь" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 24. ст. 285).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 января 2003 года N 96 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 27 мая 2000 года N 806" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 4, ст. 48).

12. Қызмет көрсетушiнiң:
Тапсырыс берушi аурухана режимiн бұзған және дәрiгерлiк ұйғарымдарды орындамаған жағдайда емдеуді мерзiмiнен бұрын тоқтатуға құқығы бар.
5. Тараптардың жауапкершiлiгi
13. Қызмет көрсетуші:
ақылы қызмет көрсету бойынша тәртiп бұзушылық жағдайына жол бергенi үшiн (тиiстi көлемдегi және сападағы медициналық қызметтер көрсетпеу, тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiне кiретiн қызметтер үшiн азаматтардан ақы алу, нақ сол медициналық қызметтi көрсеткенi үшiн екi рет: емделушiден және бюджет қаражатынан ақы алу) жауапты болады.
14. Тапсырыс берушi Қызмет көрсетушiге iс жүзiнде көрсетiлген медициналық көмектiң көлемi үшiн шығындарды уақтылы өтемегенi үшiн жауапты болады.
15. Қызмет көрсетушi тарапынан Медициналық көмек көрсету жөнiндегi шарт талаптарының бұзылуы Шарттың күшiн жоюға және Қызмет көрсетушiнiң Шарт сомасының мөлшерiнде тұрақсыздық айыбын төлеуiне әкеп соқтыруы мүмкiн.
16. Тапсырыс берушi тарапынан Медициналық көмек көрсету жөнiндегi шарт талаптарының бұзылуы Шарттың күшiн жоюға және Тапсырыс берушiнiң Шарт сомасының ____________ мөлшерiнде тұрақсыздық айыбын төлеуiне әкеп соқтыруы мүмкiн.
6. Шартты өзгерту және бұзу
17. Осы Шарттың талаптары тараптардың жазбаша келiсiмi бойынша өзгертiлуi және толықтырылуы мүмкiн.
18. Шартты мерзiмiнен бұрын бұзу ниетi туралы тараптар бiр-бiрiн алдын ала хабардар етуге мiндеттi.
7. Қорытынды ережелер
19. Тараптардың бiрде-бiрiнiң өздерiнiң осы Шарт бойынша мiндеттемелерiн екiншi тараптың жазбаша келiсiмiнсiз үшiншi тарапқа беруге құқығы жоқ.
20. Осы Шарт бiрдей заң күшi бар екi данада жасалған, бiр данасы - Тапсырыс берушiде, екiншiсi Қызмет көрсетушiде болады.
21. Осы Шарт тараптар оған қол қойған күнiнен бастап күшiне енедi және тараптар осы Шарт бойынша барлық мiндеттемелердi орындаған сәтке дейiн қолданылады.
8. Тараптардың мекен-жайлары мен деректемелерi:
Қызмет көрсетушi:                        Тапсырыс берушi:
_________________                        ________________
_________________                        ________________
_________________                        ________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 6 қазандағы
N 965 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Медициналық көмекке жұмсалған шығындарды өтеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 27 мамырдағы N 806 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 24, 285-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 27 мамырдағы N 806 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 28 қаңтардағы N 96 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2003 ж., N 4, 48-құжат).

3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2004 года N 370 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 27 мая 2000 года N 806" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 15, ст. 194).
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июня 2002 года N 828 "Об утверждении Правил оказания платных медицинских услуг в организациях государственной системы здравоохранения и порядка использования средств от их оказания" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 22, ст. 255).
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 января 2006 года N 14 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2002 года N 828" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., N 1, ст. 7).

3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 27 мамырдағы N 806 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 26 наурыздағы N 370 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2004., N 15, 194-құжат).
4. "Мемлекеттік денсаулық сақтау жүйесі ұйымдарында ақылы медициналық қызметтер көрсету ережесін және оларды көрсетуден түскен қаражатты пайдалану тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 25 маусымдағы N 828 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2002 ж., N 22, 255-құжат).
5. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 25 шілдедегі N 828 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 6 қаңтардағы N 14 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2006 ж., N 1, 7-құжат).