О Стратегическом плане Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1531
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК 30.04.2013 № 445.
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК 30.04.2013 № 445.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2011 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2010 года № 1531
Стратегический план
Министерства экономики и бюджетного планирования
Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы
Сноска. Стратегический план в редакции постановления Правительства РК 30.04.2013 № 445.
1. Миссия и видение
Миссия Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан (далее - Министерство) - формирование благоприятных условий для улучшения благосостояния населения и устойчивого развития страны в долгосрочной перспективе.
Видение – качественный рост казахстанской экономики к 2020 году в реальном выражении более чем на треть по отношению к уровню 2009 года.
2. Анализ текущей ситуации
1. Повышение конкурентоспособности страны и модернизация
национальной экономики
Сноска. Подраздел 1 в редакции постановления Правительства РК от 06.08.2013 № 800; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1583.
За прошедшее десятилетие состояние казахстанской экономики во многом определялось внешней конъюнктурой на энергоресурсы и другие виды минерального сырья. В 2000 - 2007 годах экспорт товаров в среднем составлял 45 % к валовому внутреннему продукту (далее – ВВП). В 2008 году, когда цена на нефть доходила до рекордного исторического уровня 147 долларов США за баррель экспорт вырос до 53,9 % к ВВП. При падении мировых цен на энергоресурсы вследствие глобального экономического кризиса объем экспорта в 2009 году снизился до 40,3 % к ВВП.
Начавшиеся в 2008 году замедление мировой экономики, сокращение потребления ресурсов, снижение мировых цен на нефть, металлы, металлопрокат, являющиеся основными составляющими товарного экспорта Казахстана, способствовали замедлению темпов роста казахстанской экономики. По итогам 2008 года реальный рост ВВП составил 3,3 %, по сравнению с 8,9 % в 2007 году. Сократился объем продукции сельского хозяйства, снизились темпы роста в промышленности, строительстве, а также в сфере услуг.

Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің 2011 - 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1531 Қаулысы
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 445 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 445 қаулысымен.
2. Осы қаулы 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           K. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 31 желтоқсандағы
N 1531 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау
министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған
стратегиялық жоспары
Ескерту. Стратегиялық жоспар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 445 қаулысымен.
1. Миссия және пайымдау
Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) миссиясы – ұзақ мерзімді перспективада халықтың әл-ауқатын жақсарту және елдің орнықты дамуы үшін қолайлы жағдайлар қалыптастыру.
Пайымдау – 2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен жоғары сапалы өсуі.
2. Ағымдағы жағдайды талдау
1. Елдің бәсекеге қабілеттілігін арттыру және ұлттық экономиканы
жаңғырту
Ескерту. 1-кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.08.2013 № 800 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1583 қаулысымен.
Өткен онжылдықта қазақстандық экономиканың жай-күйі көбінесе энергия ресурстары мен минералдық шикізаттың басқа да түрлеріне сыртқы конъюнктурамен айқындалды. 2000 – 2007 жылдары тауарлар экспорты орташа есеппен жалпы ішкі өнімнің (бұдан әрі – ЖІӨ) 45 %-ын құрады. 2008 жылы мұнай бағасы рекордтық тарихи деңгейге баррелі үшін 147 АҚШ долларына дейін жеткен кезде, экспорт ЖІӨ-ге қарағанда 53,9 %-ға дейін өсті. Жаһандық экономикалық дағдарыс салдарынан энергия ресурстарының әлемдік бағасының төмендеуі кезінде 2009 жылы экспорт көлемі ЖІӨ-ге қарағанда 40,3 %-ға дейін төмендеді.
2008 жылы басталған әлемдік экономиканың баяулауы, ресурстарды тұтынудың қысқаруы, Қазақстанның тауарлық экспортының негізгі құраушысы болып табылатын мұнай, металл, металл илегіне әлемдік бағалардың төмендеуі қазақстандық экономиканың өсу қарқынының баяулауына септігін тигізді. 2008 жылдың қорытындысы бойынша ЖІӨ-нің нақты өсімі 2007 жылғы 8,9 %-бен салыстырғанда 3,3 %-ды құрады. Ауыл шаруашылығы өнімінің көлемі қысқарып, өнеркәсіптегі, құрылыстағы, сондай-ақ қызмет көрсету саласындағы өсу қарқыны төмендеді.

В 2009 году развитие экономики Казахстана проходило в условиях адаптации к глубокому мировому экономическому кризису. По итогам 2009 года темпы роста реального ВВП снизились до 1,2 %. Положительный рост экономики в 2009 году был обеспечен за счет увеличения валовой продукции сельского хозяйства на 13,8 %, увеличения объемов добычи нефти на 8,1 %, а также антикризисных мер государства по стимулированию спроса и активности в секторах экономики.
С начала 2010 года наметилась положительная динамика в отраслях экономики, что в определенной степени обусловлено оживлением мировой экономики.
В 2010 году реальный ВВП вырос на 7,3 % к 2009 году. Для сравнения в других странах прирост ВВП в 2010 году составил: в США 3,0 %, в Китае – 10,3 %, в Германии – 3,5 %, в Японии – 4,0 %, в Великобритании – 1,3 %, в России – 4 %, в Беларуси – 7,6 %.
На фоне улучшения конъюнктуры на внешних рынках объем производства промышленной продукции в 2010 году увеличился на 10,0 %, в том числе за счет роста в горнодобывающей промышленности и разработки карьеров – на 5,3 %, обрабатывающей промышленности - на 18,4 %.
Развитие отраслей экономики, характеризующееся увеличением объемов производства товаров и предоставления услуг, способствовало росту занятости.
Уровень безработицы в 2010 году составил 5,5 % к численности экономически активного населения, что на 0,8 процентных пункта меньше, чем в 2009 году. Для сравнения в других странах в 2010 году безработица составила: в США 9,6 %, в Китае – 4,1 %, в Германии – 7,1 %, в Японии – 5,1 %, в Великобритании – 7,8 %, в России – 7,5 %, в Беларуси – 0,7 %.
Вместе с тем, рост отечественной экономики на фоне восстановления мировой экономики и роста уровня цен на мировых товарных рынках способствует повышению внутренних цен. Уровень инфляции в декабре 2010 года составил 7,8 %, что на 1,6 процентных пункта выше к декабрю 2009 года.
Зависимость состояния отечественной экономики от внешних ценовых факторов сохраняется вследствие присущей для нее структурной поляризации. На одном полюсе - это быстро развивающиеся, высокодоходные сырьевые отрасли и отрасли металлургии, работающие почти полностью на мировой рынок, доходы которых целиком зависят от ситуации в мировой экономике и конъюнктуры внешних рынков. Сюда также можно отнести и сельское хозяйство. На другом полюсе - отрасли обрабатывающего сектора, ориентированные преимущественно на внутренний рынок, с низкой рентабельностью и добавленной стоимостью.
Таким образом, состояние экономики во многом определяется развитием сырьевых экспортоориентированных отраслей. Такая структура экономики не позволяет обеспечивать ее стабильный рост. Поэтому в перспективе устойчивые темпы роста экономики должны обеспечиваться преимущественно развитием несырьевого сектора.

2009 жылы Қазақстан экономикасының дамуы терең әлемдік экономикалық дағдарысқа бейімделу жағдайында өтті. 2009 жылдың қорытындысы бойынша нақты ЖІӨ-нің өсу қарқыны 1,2 %-ға дейін төмендеді. Экономиканың оң өсімі 2009 жылы ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің 13,8 %-ға артуымен, мұнай өндіру көлемінің 8,1 %-ға артуымен, сондай-ақ экономика секторларындағы белсенділік пен сұранысты ынталандыру жөніндегі мемлекеттің дағдарысқа қарсы шараларымен қамтамасыз етілді.
2010 жылдың басынан бастап экономика салаларында оң серпін байқалды, бұл белгілі бір дәрежеде әлемдік экономиканың жандануына негізделді.
Нақты ЖІӨ 2010 жылы 2009 жылға қарағанда 7,3 %-ға ұлғайды. Салыстыру үшін 2010 жылы басқа елдерде ЖІӨ-нің өсуі: АҚШ-та – 3,0 %-ды, Қытайда – 10,3 %-ды, Германияда – 3,5 %-ды, Жапонияда – 4,0 %-ды, Ұлыбританияда – 1,3 %-ды, Ресейде – 4 %-ды, Беларусияда – 7,6 %-ды құрады.
Сыртқы нарықтардағы конъюнктураның жақсаруы аясында өнеркәсіп өнімдерін өндіру көлемі 2010 жылы 10,0 %-ға, оның ішінде тау-кен өнеркәсібі мен карьерлерді дайындауда 5,3 %-ға өсім есебінен, өңдеу өнеркәсібінде 18,4 %-ға өсу есебінен ұлғайды.
Тауарлар өндіру мен қызмет көрсету көлемінің ұлғаюымен сипатталатын экономика салаларының дамуы жұмыспен қамтудың өсуіне ықпал етті.
Жұмыссыздық деңгейі 2010 жылы экономикалық белсенді халық санының 5,5 %-ын құрады, бұл 2009 жылға қарағанда 0,8 пайыздық тармаққа төмен. Салыстыру үшін 2010 жылы басқа елдерде жұмыссыздық: АҚШ-та – 9,6 %-ды, Қытайда – 4,1 %-ды, Германияда – 7,1 %-ды, Жапонияда – 5,1 %-ды, Ұлыбританияда – 7,8 %-ды, Ресейде – 7,5 %-ды, Беларусияда – 0,7 %-ды құрады.
Сонымен қатар әлемдік экономиканың қалпына келуі мен әлемдік тауар нарықтарындағы бағалар деңгейінің өсуі аясында отандық экономиканың өсуі ішкі бағалардың артуына ықпал етеді. 2010 жылғы желтоқсанда инфляция деңгейі 7,8 %-ды құрады, бұл 2009 жылғы желтоқсанға қарағанда 1,6 пайыздық тармаққа жоғары.
Отандық экономика жай-күйінің сыртқы бағалар факторларынан тәуелділігі оған тән құрылымдық поляризация салдарынан сақталып отыр. Бір полюсте – бұл тез дамитын табыстылығы жоғары шикізаттық салалар және табыстары әлемдік экономиканың жай-күйі мен сыртқы нарықтардағы конъюнктураға толығымен тәуелді, толығымен әлемдік нарыққа жұмыс істейтін металлургия салалары. Бұған ауыл шаруашылығын да жатқызуға болады. Екінші полюсте – рентабельділігі мен қосылған құны төмен басым түрде ішкі нарыққа бағдарланған өңдеу секторының салалары.
Осылайша, экономиканың жай-күйі көбінесе шикізаттық экспортқа бағдарланған салалардың дамуымен айқындалады. Экономиканың мұндай құрылымы оның тұрақты өсуін қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейді. Сондықтан экономиканың тұрақты өсу қарқындары болашақта басым түрде шикізаттық емес секторды дамытумен қамтамасыз етілуі тиіс.

За 2010 год оборот розничной торговли составил 3197,1 миллиарда тенге или увеличился по сравнению с 2009 годом на 17,9 % (2551,4 миллиарда тенге). Оборот оптовой торговли за 2010 год составил 8152,4 миллиарда тенге или 111,9 % к уровню предыдущего года (6872,3 миллиарда тенге).
В 2010 году в Республике Казахстан действовало 60 брокерско-дилерских организаций и 8 товарных бирж, на которых было заключено 10407 сделок со спот-товаром.
За 2010 год общий объем биржевых сделок составил 86,5 миллиарда тенге и увеличился на 57,3 % по сравнению с 2009 годом (55 миллиардов тенге) и более чем в 6 раз по сравнению с 2008-м (13,7 миллиарда тенге). При этом объем выставляемых на торги спот-товаров вырос более чем в 9 раз (884 миллиарда тенге) по сравнению с 2009 годом (94,5 миллиарда тенге) и более чем в 35 раз по сравнению с 2008 годом (25,3 миллиарда тенге).
В современных условиях розничная торговля приобретает все большее значение, соединяя производство, распределение, обмен и потребление, формируя тем самым единый комплекс.
За последнее время современная торговля претерпела серьезные структурные изменения: произошли сокращение стихийно организованных рынков, укрупнение розничных сетей, экспансия зарубежных операторов, обострение конкуренции между крупными розничными сетями.
Так, розничный товарооборот в настоящее время формируется в основном коммерческими организациями и индивидуальными предпринимателями, осуществляющими свою деятельность в стационарных сетях.
Важно отметить, что состояние потребительского рынка на сегодняшний день характеризуется жесткой структуризацией и вводом в действие новых форматов и подформатов организации торговли. Более того, современное развитие розничной торговли сопровождается большими изменениями в типах магазинов, методах продаж и формах обслуживания.
Министерство акцентирует внимание на развитии и создании в Казахстане практики применения мелкооптовой торговли по принципу «Кэш энд Кэрри» – «склад-прилавок», данный вид торговли нашел широкое распространение в развитых странах. В Казахстане уже существуют компании, работающие по принципу «склад-прилавок», такие, как «РАМСТОР», «АСТЫҚ ЖАН», «АРЗАН», «МЭТРО» и другие.
По данным Агентства РК по статистике за 2012 год оборот розничной торговли составил 4567,7 млрд. тенге, индекс физического объема розничной торговли увеличился по сравнению с 2011 годом на 13,4 % (3865,8 млрд. тенге).
За тот же период оборот оптовой торговли за 2012 год составил 11832,5 млрд. тенге (2011 год – 10234,8 млрд. тенге).
В 2012 году в Республике Казахстан действовало 459 брокерско-дилерских организаций и 13 товарных бирж, на которых было заключено 179474 сделок со спот-товаром.

2010 жылы бөлшек сауда айналымы 3197,1 миллиард теңгені құрады немесе 2009 жылмен (2551,4 миллиард теңге) салыстырғанда 17,9 %-ға ұлғайды. 2010 жылы көтерме сауда айналымы 8152,4 миллиард теңгені құрады немесе өткен жылғы деңгейге қарағанда 111,9 % (6872,3 миллиард теңге).
2010 жылы Қазақстан Республикасында 60 брокерлік-дилерлік ұйымдар мен 8 тауар биржалары жұмыс істеді, онда спот-тауарлар бойынша 10 407 мәміле жасалды.
2010 жылы биржалық мәмілелердің жалпы көлемі 86,5 миллиард теңгені құрады және 2009 жылмен (55 миллиард теңге) салыстырғанда 57,3 %-ға және 2008 жылмен салыстырғанда (13,7 миллиард теңге) 6 еседен көп ұлғайды. Бұл ретте, саудаға қойылған спот-тауарлардың көлемі 2009 жылмен (94,5 миллиард теңге) салыстырғанда 9 еседен көп (884 миллиард теңге) және 2008 жылмен (25,3 миллиард теңге) салыстырғанда 35 еседен көп өсті.
Қазіргі жағдайда бөлшек сауда өндірісті, бөлуді, көлем мен тұтынуды біріктіре отырып, онымен бірыңғай кешенді қалыптастыра отырып елеулі мәнге ие болып отыр.
Соңғы уақытта осы заманғы сауда елеулі құрылымдық өзгерістерге ұшырады: стихиялы ұйымдастырылған нарықтардың қысқаруы, бөлшек желілерді нығайту, шетелдік операторлардың өктемдігі, ірі бөлшек желілер арасында бәсекелестіктің күшеюі.
Осылайша, қазіргі уақытта бөлшек тауар айналымын негізінен өз қызметін стационарлық желілерде жүзеге асыратын коммерциялық ұйымдар мен жеке кәсіпорындар қалыптастырады.
Бүгінгі күні тұтыну нарығының жай-күйі қатаң құрылымдаумен және жаңа форматтар мен сауда ұйымдарының кіші форматтарын қолданысқа енгізумен сипатталатынын атап өткен жөн. Бұған қоса, бөлшек сауданың осы заманғы дамуы дүкендер, сату әдістері мен қызмет көрсету нысандары түріндегі үлкен өзгерістермен қоса жүреді.
Министрлік дамыған елдерде кеңінен қолданыс тапқан «Кэш энд Кэрри» - «қойма-жаймалар» қағидаты бойынша ұсақ көтерме сауданы қолдану тәжірибесін Қазақстанда дамытуға және құруға ерекше назар аударып отыр. Қазақстанда қазірдің өзінде «РАМСТОР», «АСТЫҚЖАН», «АРЗАН», «МЭТРО» және т.б. сияқты «қойма-жаймалар» қағидаты бойынша жұмыс істейтін компаниялар бар.
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректері бойынша 2012 жылғы бөлшек сауда айналымы 4567,7 млрд. теңгені құрады, бөлшек сауданың нақты көлем индексі 2011 жылмен салыстырғанда 13,4 %-ға (3865,8 млрд. теңге) ұлғайды.
Сол кезең ішінде 2012 жылғы көтерме сауда айналымы 11832,5 млрд. теңгені құрады (2011 жылы – 10234,8 млрд. теңге).
2012 жылы Қазақстан Республикасында 459 брокерлік-дилерлік ұйым мен 13 тауар биржасы жұмыс істеді, онда спот-тауармен 179 474 мәміле жасалды.

За 2012 год общий объем биржевых сделок составил 1447,2 млрд. тенге и увеличился в 3,1 раза по сравнению с 2011 годом (462,0 млрд. тенге) и более чем в 16,7 раз по сравнению с 2010-м (86,4 млрд. тенге). При этом объем выставляемых на торги спот-товаров вырос более чем в 3 раза (1456,3 млрд. тенге) по сравнению с 2011 годом (465,5 млрд. тенге) и более чем в 15 раз по сравнению с 2009 годом (94,5 миллиарда тенге).
В современных условиях розничная торговля приобретает все большее значение, соединяя производство, распределение, обмен и потребление, формируя тем самым единый комплекс.
За последнее время современная торговля претерпела серьезные структурные изменения: произошли сокращения стихийно организованных рынков, укрупнение розничных сетей, экспансия зарубежных операторов, обострение конкуренции между крупными розничными сетями.
Так розничный товарооборот в настоящее время формируется в основном коммерческими организациями и индивидуальными предпринимателями, осуществляющими свою деятельность в стационарных сетях.
Важно отметить, что состояние потребительского рынка на сегодняшний день характеризуется жесткой структуризацией и вводом в действие новых форматов и подформатов организации торговли. Более того, современное развитие розничной торговли сопровождается большими изменениями в типах магазинов, методах продаж и формах обслуживания.
В настоящее время в Казахстане проводится эффективная торговая политика, направленная на формирование надежной системы защиты и продвижения экономических интересов страны, создание для отечественных товаров и услуг доступа к внешним рынкам.
В Казахстане отмечено появление групп компаний с крупным оборотом, что привело к обострению конкуренции на рынке. Общей тенденцией является то, что сети начинают строить работу на основе четких форматов.
Позитивные тенденции развития внутренней торговли сопровождаются сохранением ряда проблем.
На торговых рынках сосредоточены значительный объем теневого оборота, высокий уровень реализации контрабандной и контрафактной продукции; широкое использование поддельных сертификатов качества на реализуемые товары.
Эффективно действующая товарная биржа может существенным образом повысить открытость, финансовые возможности и эффективность рынка. Торговля через товарные биржи позволит сократить число посредников, что будет способствовать сокращению теневого сектора экономики. Актуален вопрос привлечения товаропроизводителей к реализации товаров через товарные биржи.
Следует отметить, что отсутствие в стране целостной картины по планированию и реализации инвестиционных проектов приводит к неэффективной их реализации, дисбалансу в отраслях экономики и отсутствию ресурсного обеспечения проектов после ввода в эксплуатацию.
С принятием Закона Республики Казахстан «О концессиях» заложено правовое поле, позволяющее частному сектору инвестировать финансовые и технологические ресурсы для реализации инвестиционных проектов с использованием механизма концессии.

2012 жылы биржалық мәмілелердің жалпы көлемі 1447,2 млрд. теңгені құрады және 2011 жылмен (462,0 млрд. теңге) салыстырғанда 3,1 есеге және 2010 жылмен салыстырғанда (86,4 млрд. теңге) 16,7 еседен астам ұлғайды. Бұл ретте сауда-саттыққа қойылған спот-тауарлардың көлемі 2011 жылмен (465,5 млрд. теңге) салыстырғанда 3 еседен көп (1456,3 млрд. теңге) және 2009 жылмен (94,5 млрд. теңге) салыстырғанда 15 еседен астам өсті.
Қазіргі заманғы жағдайларда бөлшек сауда өндірісті, бөлуді, алмасу мен тұтынуды біріктіре отырып, сол арқылы бірыңғай кешенді қалыптастыра отырып, елеулі мәнге ие болып отыр.
Соңғы уақытта қазіргі заманғы сауда елеулі құрылымдық өзгерістерге ұшырады: стихиялы ұйымдастырылған нарықтар қысқарды, бөлшек желілер ірілендірілді, шетел операторларының өктемдігі орын алды, ірі бөлшек желілер арасында бәсекелестік күшейді.
Осылайша, қазіргі уақытта бөлшек тауар айналымын негізінен өз қызметін стационарлық желілерде жүзеге асыратын коммерциялық ұйымдар мен жеке кәсіпорындар қалыптастырады.
Бүгінгі күні тұтыну нарығының жай-күйі қатаң құрылымдаумен және сауда ұйымдарының жаңа форматтары мен кіші форматтарын қолданысқа енгізумен сипатталатынын атап өткен жөн. Бұған қоса, бөлшек сауданың осы заманғы дамуы дүкендер, сату әдістері мен қызмет көрсету нысандары түріндегі үлкен өзгерістермен қоса жүреді.
Қазіргі уақытта Қазақстанда елдің экономикалық мүдделерін қорғаудың және ілгерілетудің сенімді жүйесін қалыптастыруға, сыртқы нарықтарға отандық тауарлар мен көрсетілетін қызметтер үшін қолжетімділікті құруға бағытталған тиімді сауда саясаты жүргізілуде.
Қазақстанда ірі айналымы бар компаниялар топтарының пайда болуынан нарықта бәсекенің күшеюі байқалады. Желілердің өз жұмыстарын нақты форматтар негізінде құра бастауы жалпы үрдіс болып табылады.
Ішкі сауданы дамытудың оң үрдістері бірқатар проблемалардың сақталуымен бірге жүреді.
Сауда нарықтарында көлеңкелі айналымның едәуір көлемі, контрабандалық және контрафактілік өнім өткізудің жоғары деңгейі; өткізілетін тауарларға жасанды сапа сертификаттарының кең қолданылуы орныққан.
Тиімді жұмыс істейтін тауарлық биржа нарықтың ашықтығын, қаржылық мүмкіндіктер мен тиімділікті айтарлықтай арттыруы мүмкін. Тауарлық биржалар арқылы сауда-саттық делдалдар санын қысқартуға мүмкіндік береді, бұл экономиканың көлеңкелі секторын қысқартуға жәрдемдеседі. Тауарлық биржалар арқылы тауарларды өткізуге тауар өндірушілерді тарту мәселесі өзекті.
Елде инвестициялық жобаларды жоспарлаудың және іске асырудың тұтастай көрінісінің болмауы олардың тиімсіз іске асырылуына, экономика салаларындағы теңсіздікке және жобаларды пайдалануға бергеннен кейін ресурстық қамтамасыз етудің болмауына алып келетінін атап көрсету керек.
«Концессиялар туралы» Қазақстан Республикасы Заңының қабылдануымен концессия тетігін қолдану арқылы инвестициялық жобаларды іске асыру үшін жеке секторға инвестициялық және технологиялық ресурстарды инвестициялауға мүмкіндік беретін құқықтық негіз жасалды.

В настоящее время на стадии реализации 3 объекта с общей стоимостью строительства объектов в сумме 45,6 миллиарда тенге.
Правительством Республики Казахстан сформирован перечень объектов, предлагаемых к передаче в концессию на среднесрочный период.
Как отметил Глава государства на 21-м пленарном заседании Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан, важно систематизировать меры государственной поддержки, продвигать инструменты государственно-частного партнерства при реализации проектов на местном уровне, особенно при строительстве объектов социальной и жилищно-коммунальной сфер.
Продолжают оставаться актуальными вопросы сбалансированности и структуры расходов республиканского бюджета, полноты поступлений налогов и таможенных платежей, улучшения налоговой и таможенной систем.
В целях обеспечения эффективной политики в сферах естественных монополий и регулируемых рынков создается соответствующая нормативная правовая база.
Так, в действующее законодательство внесены изменения, направленные на повышение прозрачности инвестиционной деятельности электростанций, субъектов естественных монополий и регулируемого рынка, их ответственности за выполнение инвестиционных обязательств, а также на обеспечение потребности экономики Казахстана в электрической энергии и мощности за счет внедрения рынка мощности.
Также, изменениями в законодательстве в области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности предусмотрены сокращение государственного вмешательства в экономику и введение государственной монополии только в исключительных случаях, требующих участия государства в целях обеспечения национальной безопасности, обороноспособности государства, охраны общественного порядка, прав и свобод человека, здоровья населения страны; гармонизация антимонопольного законодательства в рамках формирования ЕЭП; снижение административных барьеров для субъектов рынка; усиление ответственности субъектов рынка за нарушение антимонопольного законодательства.
Анализ формирования политики в сфере естественных монополий и  области защиты конкуренции позволяет выделить несколько проблем:
1) недостаточное принятие мер государственными органами по формированию рыночных отношений на основе развития конкуренции и необходимость совершенствования мер по ограничению монополистической деятельности и недобросовестной конкуренции;
2) наличие износа активов субъектов естественных монополий и как следствие рост тарифов на регулируемые услуги.
На эффективность политики в сферах естественных монополий и защиты конкуренции влияют институциональные, экономические и социальные факторы.
Так, к факторам институционального характера следует отнести совершенствование нормативной правовой базы в сферах естественных монополий и защиты конкуренции.
Экономический фактор, который отражает насколько экономические условия способствуют ведению бизнеса, включает в себя уровень действующих тарифов и цен на услуги субъектов естественных монополий и регулируемых рынков, а также степень защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, производительность товаров и услуг, применение инновационных технологий.
К социальным факторам можно отнести предпринимательскую активность, которая выражается в улучшении качества произведенной продукции, значимость адвокатирования (пропаганда) конкуренции.
К группе основных внешних факторов воздействия относятся глобализация мировой экономики, развитие интеграционных процессов в рамках СНГ, Евразийского экономического сообщества, Единого экономического пространства, которые позволят усовершенствовать и гармонизировать как антимонопольное, так и отраслевые законодательства.

Қазіргі уақытта жалпы құрылыс құны 45,6 миллиард теңге болатын 3 нысан іске асырылу сатысында.
Қазақстан Республикасының Үкіметі Орта мерзімді кезеңге концессияға беруге ұсынылған объектілер тізбесін қалыптастырды.
Мемлекет басшысы Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Шетелдік инвесторлар кеңесінің 21-ші жалпы отырысында атап өткендей, мемлекеттік қолдау шараларын жүйелендіру, жергілікті деңгейде жобаларды іске асыру кезінде, әсіресе әлеуметтік және тұрғын үй-коммуналдық сала объектілерінің құрылысы кезінде мемлекеттік-жеке меншік әріптестік құралдарын ілгерілету маңызды болып табылады.
Республикалық бюджет шығыстарының теңгерімділігі мен құрылымы, салық пен кеден төлемдері түсімдерінің толықтығы, салық пен кеден жүйелерін жақсарту мәселелері өзекті болып қалуда.
Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар салаларында тиімді саясатты қамтамасыз ету мақсатында тиісті нормативтік құқықтық база құрылуда.
Осылайша, қолданыстағы заңнамаға электр станцияларының, табиғи монополиялар субъектілерінің және реттелетін нарықтың инвестициялық қызметінің ашықтығын, олардың инвестициялық міндеттемелерді орындауға жауапкершілігін арттыруға, сондай-ақ Қазақстан экономикасының электр энергиясы мен қуаттылығы нарығын енгізу есебінен қуаттылыққа қажеттілікті қамтамасыз етуге бағытталған өзгерістер енгізілді.
Сондай-ақ, бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласындағы заңнамадағы өзгерістермен экономикаға мемлекеттің араласуын қысқарту және ұлттық қауіпсіздікті, мемлекеттің қорғаныс қабілеттілігін, қоғамдық тәртіпті сақтау, адамның құқықтары мен бостандықтарын, ел халқының денсаулығын қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттің қатысуын талап ететін тек ерекше жағдайларда ғана мемлекеттік монополияны енгізу; БЭК қалыптастыру шеңберінде монополияға қарсы заңнаманы үйлестіру; нарық субъектілері үшін әкімшілік кедергілерді төмендету; монополияға қарсы заңнаманы бұзғаны үшін нарық субъектілерінің жауапкершілігін күшейту көзделген.
Табиғи монополиялар саласындағы және бәсекелестікті қорғау саласындағы саясатты қалыптастыруды талдау бірқатар проблемаларды анықтауға мүмкіндік береді:
1) мемлекеттік органдардың қабылдап отырған бәсекелестікті дамыту негізінде нарықтық қатынастарды қалыптастыру жөніндегі іс-шаралардың жеткіліксіздігі және де монополистік қызмет пен жосықсыз бәсекені шектеу бойынша шараларды жетілдірудің қажеттілігі;
2) табиғи монополиялар субъектілері активтері тозуының болуы, соның салдарынан реттелетін қызметтерге тарифтердің өсуі.
Табиғи монополиялар және бәсекелестікті қорғау салаларындағы саясаттың тиімділігіне институционалдық, экономикалық және әлеуметтік факторлар әсер етеді.
Сонымен, институционалдық сипаттағы факторларға табиғи монополиялар және бәсекелестікті қорғау салаларындағы нормативтік құқықтық базаның жетілдірілуін жатқызу жөн.
Бизнесті жүргізуге экономикалық жағдайлардың қаншалықты әсер ететінін көрсететін экономикалық фактор табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар субъектілерінің қызметтеріне қолданыстағы тарифтер мен бағалардың деңгейін, сондай-ақ бәсекелестікті қорғаудың және монополистік қызметті шектеудің деңгейін, тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің өнімділігін, инновациялық технологияларды қолдануды қамтиды.
Әлеуметтік факторларға өндірілген өнімнің сапасын жақсартумен көрсетілетін кәсіпкерлік белсенділікті, бәсекені адвокаттандырудың (насихаттаудың) маңыздылығын жатқызуға болады.
Негізгі сыртқы әсер ету факторларының тобына әлемдік экономиканың жаһандануы, монополияға қарсы, сондай-ақ салалық заңнаманы жетілдіріп үйлестіруге мүмкіндік беретін ТМД, Еуразиялық экономикалық қауымдастық, Бірыңғай экономикалық кеңістік шеңберіндегі интеграциялық процестердің дамуы жатады.

Проведенный анализ государственного долга показывает рост абсолютных и относительных показателей государственного долга на протяжении последних четырех лет. Так, отношение государственного долга к валовому внутреннему продукту (далее – ВВП) составило в 2009 году – 12,3 %, в 2010 году – 14,4 %, в 2011 году наблюдалось снижение до 11,8 %, которое сложилось за счет резкого роста ВВП, в 2012 году – 12,7 %.
В дальнейшем с целью удержания правительственного долга на безопасном уровне планируется сокращение размера дефицита республиканского бюджета.
Средства Национального фонда Республики Казахстан на конец 2012 года составили 10446,5 миллиарда тенге или 34,7 % к ВВП. Таким образом, удержание активов Национального фонда не менее неснижаемого остатка в размере 20 % от ВВП соблюдается. По сравнению с предыдущим годом данный показатель увеличился на 5,8 %.
Средства Национального фонда Республики Казахстан 1 сентября 2013 года составили 11734,5 миллиарда тенге или 34,1 % к ВВП. Таким образом, удержание активов Национального фонда не менее неснижаемого остатка в размере 30 % от ВВП соблюдается. По сравнению с предыдущим годом данный показатель увеличился на 3 %.
На 1 января 2013 года активы БВУ Республики Казахстан составили  13 870,3 миллиарда тенге, увеличившись по сравнению с 1 января 2012 года на 1 052,4 миллиарда тенге, или на 8,2 %. Данный объем активов обеспечен 38 банками второго уровня.
В Казахстане, как и во многих странах, независимо от уровня их развития, существует проблема чрезмерного регулирования экономической деятельности.
Динамика развития казахстанской экономики, как составляющей мировой экономической системы, во многом зависит от динамики мировой экономики.
Расширение долгосрочного кредитования реальной экономики ограничено, среди прочего, качеством кредитного портфеля банков, поскольку высокая доля неработающих займов вынуждает банки формировать значительные суммы провизий.
В целях решения проблемы низкого качества активов банков реализуются комплекс мер, а также функционирование дочернего АО «Фонд проблемных кредитов».
Также, в последние годы участились природные катаклизмы, подвергшие разрушение десятка тысяч объектов строения, в том числе зданий и жилых сооружений.
В этой связи, на расширенном заседании Правительства Республики Казахстан 23 января 2013 года Глава государства поручил Правительству Республики Казахстан в срок до 1 октября 2013 года совместно с Национальным банком Республики Казахстан разработать и внести в Мажилис Парламента Республики Казахстан законопроект, предусматривающий внесение изменений в законодательные акты в части внедрения системы страхования от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.

Мемлекеттік қарызға жүргізілген талдау соңғы төрт жыл бойы мемлекеттік қарыздың абсолютті және салыстырмалы көрсеткіштерінің өскенін көрсетеді. Осылайша, мемлекеттік қарыздың жалпы ішкі өнімге қатынасы (бұдан әрі – ЖІӨ) 2009 жылы – 12,3 %-ды, 2010 жылы – 14,4 %-ды құрады, ЖІӨ-нің күрт өсуі есебінен 2011 жылы – 11,8 %-ға дейін төмендеу байқалды, 2012 жылы – 12,7 %-ды құрады.
Одан әрі үкіметтік қарызды қауіпсіздік деңгейде ұстау мақсатында республикалық бюджет тапшылығының мөлшерін азайту жоспарлануда.
2012 жылдың соңына Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты 10446,5 миллиард теңгені немесе ЖІӨ-ге 34,7 %-ды құрады. Сондықтан Ұлттық қордың активтерін ЖІӨ-ден 20 % мөлшерінде төмендетілмеген қалдықтан кем емес ұстау сақталуда. Өткен жылмен салыстырғанда бұл көрсеткіш 5,8 %-ға ұлғайды.
2013 жылғы 1 қыркүйекте Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты 11734,5 миллиард теңгені немесе ЖІӨ-ге 34,1% %-ды құрады. Осылайша, Ұлттық қордың активтерін ЖІӨ-нің 30 %-ы мөлшерінде төмендетілмейтін қалдықтан кемітпей ұстау сақталуда. Өткен жылмен салыстырғанда бұл көрсеткіш 3 %-ға ұлғайды.
2013 жылғы 1 қаңтарға Қазақстан Республикасы ЕДБ активтері 13 870,3 миллиард теңгені құрады, ол 2012 жылғы 1 қаңтармен салыстырғанда 1 052,4 миллиард теңгеге немесе 8,2 %-ға ұлғайды. Активтердің осы көлемін 38 екінші деңгейдегі банк қамтамасыз етті.
Қазақстанда даму деңгейінен тәуелсіз басқа елдердегі сияқты экономикалық қызметті шамадан тыс реттеу проблемасы бар.
Қазақстандық экономика дамуының серпіні әлемдік экономикалық жүйенің құрамдаушысы ретінде әлемдік экономиканың серпініне байланысты.
Нақты экономиканы ұзақ мерзімді кредиттеуді кеңейту, өзгелердің арасында банктің кредиттік портфелінің сапасымен шектелген, себебі жұмыс істемейтін қарыздардың жоғары үлесі банктерді провизиялардың елеулі сомаларын қалыптастыруға мәжбүрлейді.
Банктер активтерінің төмен сапасы проблемасын шешу мақсатында шаралар кешені, сонымен бірге еншілес «Проблемалық кредиттер қоры» АҚ-ның жұмыс істеуі іске асырылуда.
Сондай-ақ, соңғы жылдары мыңдаған құрылыстардың, оның ішінде ғимараттардың және тұрғын үйлердің бұзылуына әкеп соққан табиғи апаттар жиілеп кетті.
Осыған байланысты 2013 жылғы 23 қаңтарда Қазақстан Республикасы Үкіметінің кеңейтілген отырысында Мемлекет басшысы Қазақстан Республикасының Үкіметіне 2013 жылғы 1 қазанға дейін Қазақстан Республикасы Ұлттық банкімен бірлесіп, заңнамалық актілерге табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардан сақтандыру жүйесі бөлігінде өзгерістер енгізуді көздейтін Заң жобасын әзірлеуді және Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне енгізуді тапсырды.

По состоянию на 1 декабря 2013 года проект Закона «Об обязательном страховании недвижимого имущества физических лиц собственников недвижимости» находится на стадии разработки и обсуждения с заинтересованными государственными органами и ассоциациями по определению модели и механизма обязательного страхования, по определению размеров страховой премии, страховой выплаты, коэффициентов по типу строения, коэффициентов по типу рисковых зон территории регистрации недвижимого имущества, по проведению актуарных расчетов.
Основные подходы по вопросам страхования, предусматривающее обязательное страхование, виды рисков, объекты страхования от чрезвычайных ситуаций, а также создание Государственного фонда катастрофических рисков одобрены.
Во исполнение поручения Главы государства по выходу из капитала банков до конца 2013 года, Министерством разработан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросу дальнейшего развития банков второго уровня, осуществивших реструктуризацию», который направлен на совершенствование законодательной базы, регулирующий процесс реорганизации банков второго уровня.
Разработка проекта Закона Республики Казахстан по вопросу дальнейшего развития банков второго уровня, осуществивших реструктуризацию, обусловлена необходимостью совершенствования законодательства Республики Казахстан по вопросам акционерных обществ, рынка ценных бумаг и банковской деятельности в целях консолидации финансового сектора, оптимизации участия государства Республики Казахстан в банках, осуществивших реструктуризацию, а также сокращения сопутствующих дополнительных расходов.
В условиях слабого роста мировой экономики темпы роста ВВП в 2012 году сложились несколько ниже запланированных параметров.
Неблагоприятным фактором, негативно повлиявшим на рост ВПП, в 2012 году явились природно-климатические условия.
Основным внешним фактором, оказывающим влияние на экономику Казахстана, является динамика цен на нефть и металлы на мировом рынке.
Ключевым внутренним фактором, позволившим обеспечить благоприятные темпы роста экономики, является увеличение спроса на потребительском рынке за счет роста потребления государственного и частного секторов.
В целях нивелирования последствий внешних условий, особый акцент будет уделяться экономическому росту за счет внутренних источников и резервов.
Кроме этого, развитию экономики будет способствовать рост внешних и внутренних инвестиций особенно в несырьевые сектора экономики.
Для развития несырьевых секторов экономики помимо «прямых» мер, принимаемых Правительством Республики Казахстан, в рамках компетенции Министерства проводится дальнейшая интеграция казахстанской экономики в мировую торговую систему.
В частности, будет продолжена работа по реализации интеграционных инициатив в рамках Евразийского экономического сообщества и завершению переговорного процесса по вступлению Казахстана во Всемирную торговую организацию (далее - ВТО) на экономически выгодных условиях.

2013 жылғы 1 желтоқсандағы жағдай бойынша «Жылжымайтын мүліктің меншік иелері – жеке тұлғалардың жылжымайтын мүлкін міндетті сақтандыру туралы» Заң жобасы мүдделі мемлекеттік органдармен және міндетті сақтандырудың моделі мен тетігін айқындау, сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін, сақтандыру төлемін, құрылыс типі бойынша коэффициенттерді, жылжымайтын мүлікті тіркеу аумағының тәуекел аймақтарының типі бойынша коэффициенттерді айқындау жөніндегі, актуарлық есептеулер жүргізу жөніндегі қауымдастықтармен талқылау және әзірлеу сатысында.
Міндетті сақтандыруды, тәуекелдердің түрлерін, төтенше жағдайлардан сақтандыру объектілерін, сондай-ақ Апатты тәуекелдердің мемлекеттік қорын құруды көздейтін сақтандыру мәселелері бойынша негізгі тәсілдер мақұлданды.
Мемлекет басшысының 2013 жылдың соңына дейін банктердің капиталынан шығу тапсырмасын орындау үшін Министрлік «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қайта құрылымдау жүргізген екінші деңгейлі банктерді одан әрі дамыту мәселесі бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірледі, ол екінші деңгейдегі банктерді қайта ұйымдастыру процесін реттейтін заңнамалық базаны жетілдіруге бағытталған.
Қайта құрылымдауды жүзеге асырған екінші деңгейдегі банктерді одан әрі дамыту мәселесі бойынша заң жобасы қаржы секторын шоғырландыру, Қазақстан Республикасы мемлекетінің қайта құрылымдауды жүзеге асырған банктерге қатысуын оңтайландыру, сондай-ақ ілеспе қосымша шығыстарды қысқарту мақсатында акционерлік қоғамдар, бағалы қағаздар нарығы мен банк қызметінің мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру қажеттілігіне негізделген.
2012 жылы әлемдік экономиканың баяу өсуі шарттарында ЖІӨ-нің өсу қарқыны жоспарланған параметрлерден төмен қалыптасты.
2012 жылы ЖІӨ-нің өсуіне теріс әсер еткен қолайсыз фактор табиғи-климаттық жағдайлар болып табылады.
Қазақстанның экономикасына әсер ететін негізгі сыртқы фактор мұнайға және металға әлемдік нарықтағы бағалардың серпіні болып табылды.
Экономика өсуінің қолайлы қарқынын қамтамасыз етуге мүмкіндік берген негізгі ішкі фактор мемлекеттік және жеке секторларда тұтынудың өсуі есебінен тұтынушылық нарыққа сұраныстың ұлғаюы болып табылады.
Сыртқы жағдайлардың салдарын ниверлеу мақсатында ішкі көздер және резервтер есебінен экономикалық өсуге ерекше назар аударылатын болады.
Бұдан басқа, экономиканың дамуына, әсіресе экономиканың шикізаттық емес секторына ішкі және сыртқы инвестициялардың өсуі ықпал етеді.
Экономиканың шикізаттық емес секторларын дамыту үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайтын «тікелей» шаралардан басқа Министрлік құзыреті шеңберінде қазақстандық экономиканы әлемдік сауда жүйесіне одан әрі интеграциялау жүргізілетін болады.
Атап айтқанда, Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде интеграциялық бастамаларды іске асыру және экономикалық пайдалы жағдайда Қазақстанның Дүниежүзілік сауда ұйымына (бұдан әрі - ДСҰ) кіруі жөніндегі келіссөздер процесін аяқтау бойынша жұмыстар жалғасуда.

На сегодня одним из значимых интеграционных прорывов Евразийского экономического сообщества (ЕврАзЭС) является практическая реализация с 1 января 2010 года проекта Таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации, который представляет собой реализацию режима зоны свободной торговли товарами с применением единого таможенного тарифа и единой торговой политики в отношении третьих стран, не входящих в Таможенный союз.
Функционирование Таможенного союза стало площадкой для перехода к более углубленной форме интеграции - формированию Единого экономического пространства, предполагающего свободное перемещение услуг, капитала и рабочей силы. Равный доступ к транспортной инфраструктуре позволит сократить издержки и время при движении казахстанских товаров до рынков сбыта дальнего зарубежья.
Подписаны и вступили в силу в 2012 году 17 соглашений, формирующих договорно-правовую базу Единого экономического пространства, продолжается реализация календарного плана разработки документов в целях реализации соглашений, формирующих Единое экономическое пространство.
В целом, интеграционные процессы в рамках ЕврАзЭС открывают новые возможности для раскрытия экономического потенциала страны, выхода на мировой рынок с высокой конкурентоспособностью путем создания совместных, взаимодополняемых производств, а также осуществления взаимной торговли на более выгодных условиях.
Надлежащая координация и содержательная проработка интеграционных процессов в рамках ЕврАзЭС являются важным средством, обеспечивающим комплексный учет национальных интересов Республики Казахстан в достижении эффективной реализации интеграционных инициатив.
Продолжается работа по приведению казахстанского законодательства в полное соответствие с положениями обязательных соглашений ВТО.
С началом практической реализации Таможенного союза переговорный процесс по вступлению в ВТО претерпел некоторые изменения, которые, прежде всего, связаны с необходимостью создания условий для полноценного функционирования Таможенного союза после вступления стран-членов в ВТО.
В этих целях нашими странами переговоры по присоединению к ВТО проводятся на основе гармонизированной позиции по тем вопросам, которые относятся к компетенции Комиссии Таможенного союза.
На сегодня Казахстан завершил двусторонние переговоры по доступу на казахстанский рынок товаров и услуг с 29 странами-членами ВТО с подписанием соответствующих протоколов.
2. Создание результативного государственного сектора
Сноска. Подраздел 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1583.
Действующая система государственного управления не в полной степени обеспечивает доступ населения к государственным услугам, отсутствует оперативная обратная связь государственных органов с населением, отмечается низкая эффективность и качество предоставляемых государственных услуг, поскольку не по всем государственным услугам разработаны четкие стандарты и регламенты их оказания.
В этой связи, требуется дальнейшее повышение качества оказываемых государственных услуг и совершенствование процессов их предоставления, что в итоге позволит обеспечить возможность реализации гражданами своих конституционных прав на получение качественных услуг.
Кроме того, необходимо продолжить работу по поэтапному расширению действующего Реестра государственных услуг по сферам (отраслям) управления, который является основой процесса стандартизации государственных услуг.

Бүгінгі таңда Еуразиялық экономикалық қоғамдастығының (ЕурАзЭҚ) маңызды интеграциялық ілгерілеуінің бірі бірыңғай кеден тарифін және Кеден одағына кірмейтін үшінші елдерге қатысты бірыңғай сауда саясатын қолдана отырып, тауарлардың еркін сауда аймағының режимін іске асыруды көздейтін 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы Кеден одағы жобасының іс жүзінде іске асуы болып табылады.
Кеден одағының жұмыс істеуі интеграцияның барынша тереңдетілген нысаны – көрсетілетін қызметтердің, капитал мен жұмыс күшінің еркін қозғалысын көздейтін Бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастыруға өту үшін алаңға айналды. Көлік инфрақұрылымына тең қолжетімділік қазақстандық тауарлардың алыс шетелдердің өткізу нарықтарына дейінгі қозғалысы кезіндегі шығындар мен уақытты қысқартуға мүмкіндік береді.
Бірыңғай экономикалық кеңістіктің шарттық-құқықтық базасын қалыптастыратын 17 келісімге қол қойылды және олар 2012 жылы күшіне енді, Бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастыратын келісімдерді іске асыру мақсатында құжаттарды әзірлеудің күнтізбелік жоспарын іске асыру жалғасуда.
Тұтастай алғанда, ЕурАзЭҚ шеңберіндегі интеграция процестері елдің экономикалық әлеуетін ашудың бірлескен, бірін-бірі толықтыратын өндірістерді құру жолымен бәсекелестік қабілеті жоғары әлемдік нарыққа шығудың, сондай-ақ барынша пайдалы жағдайларда өзара сауда-саттық жасаудың жаңа мүмкіндіктерін ашады.
ЕурАзЭҚ шеңберінде интеграция процестерін мазмұнды пысықтау және тиісінше үйлестіру Қазақстан Республикасының интеграциялық бастамаларын тиімді іске асыруға қол жеткізудегі ұлттық мүдделерді кешенді ескеруді қамтамасыз етудің маңызды құралы болып табылады.
Қазақстандық заңнаманы ДСҰ-ның міндетті келісімдерінің ережелерімен толық сәйкестендіру жөніндегі жұмыстар жалғасуда.
Кеден одағын тәжірибелі іске асырудың басталуымен ДСҰ-ға кіру бойынша келіссөз процесі біраз өзгерістерге түсті, олар ең біріншіден, ДСҰ-ға мүше елдер кіргеннен кейін Кеден одағының толық жұмыс істеуі үшін жағдайлар жасау қажеттілігімен байланысты.
Бұл мақсатта біздің елдер ДСҰ-ға кіру бойынша келіссөздерді Кеден одағы комиссиясының құзыретіне кіретін мәселелер бойынша үйлестірілген ұстаным негізінде жүргізеді.
Бүгінгі таңда Қазақстан тиісті хаттамаларға қол қою арқылы ДСҰ-ға мүше 29 елмен қазақстандық тауарлар және көрсетілетін қызметтер нарығына қол жеткізу бойынша екіжақты келіссөздерді аяқтады.
2. Нәтижелі мемлекеттік секторды құру
Ескерту. 2-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1583 қаулысымен.
Қолданыстағы мемлекеттік басқару жүйесі халықтың мемлекеттік қызметтерге қолжетімділігін толық қамтамасыз етпейді, мемлекеттік органдардың халықпен жедел қайта байланысы жоқ, көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тиімділігі мен сапасының төмендігі байқалады, себебі барлық мемлекеттік қызметтер бойынша оларды көрсетудің нақты стандарттары мен регламенттері әзірленбеген.
Осыған байланысты, көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің сапасын одан әрі арттыру және оларды көрсету процестерін жетілдіру талап етіледі, нәтижесінде бұл сапалы қызметтер алуға азаматтардың өзінің конституциялық құқықтарын іске асыру мүмкіндігін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Бұдан басқа мемлекеттік қызметтерді стандарттау процесінің негізі болып табылатын қолданыстағы Басқару салалары (аялары) бойынша мемлекеттік қызметтердің тізілімін кезең-кезеңімен кеңейту бойынша жұмысты жалғастыру қажет.

В соответствии со Стратегическим планом развития Республики Казахстан до 2020 года предусматривается проведение на постоянной основе функциональных обзоров деятельности государственных органов с 2011 года, определение оптимального объема полномочий в каждом конкретном государственном органе позволит установить в целом адекватную роль государства, как в отдельных секторах, так и на разных уровнях государственного управления путем ликвидации излишних функций, исключения дублирующих полномочий, закрепления недостающих функций и расширения использования рыночных механизмов.
Несмотря на то, что одним из положительных результатов предыдущих этапов отечественной административной реформы является достаточно четкое разделение функций между центральным и местными исполнительными органами, а также между Правительством и центральными государственными органами, входящими в его структуру, все еще требуют внимания вопросы четкого распределения функций горизонтальной и вертикальной координации и совместного ведения.
Для более четкого определения полномочий государственных органов и уровней государственного управления, а также совершенствования процессов осуществления функций необходимо обеспечить проведение на системной основе функциональных обзоров деятельности государственных органов через оценку эффективности политики в соответствующих отраслях (сферах) государственного управления.
Быстро меняющиеся социально-экономические условия современного Казахстана ставят перед органами государственной власти новые цели и задачи, в связи с этим система государственного управления вынуждена пересматривать не только привычные, традиционные методы управления, но и постоянно повышать эффективность своей деятельности.
Задачей принятого 19 марта 2010 года Указа Президента Республики Казахстан «О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы» является повышение эффективности государственного управления.
В этой связи, с 2011 года на системной основе проводилась ежегодная оценка эффективности деятельности 26 центральных государственных и 16 местных исполнительных органов.
С 2014 года Министерством будут проводиться оценка центральных государственных органов по направлению «Достижение стратегических целей и задач», а также формирование общей оценки по центральным государственным и местным исполнительным органам.
Для дальнейшего функционирования Системы государственного планирования в Республике Казахстан утверждены методологические подходы к ее процессу: разработка, реализация, проведение мониторинга, оценка и контроль документов указанной системы.

Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарына сәйкес 2011 жылдан бастап тұрақты түрде мемлекеттік органдардың қызметін функционалдық шолу көзделуде. Әрбір нақты мемлекеттік органда өкілеттіктердің оңтайлы көлемін айқындау жекелеген секторда, сондай-ақ мемлекеттік басқарудың түрлі деңгейінде артық функцияларды жою, қайталанатын өкілеттілікті болдырмау, жетіспейтін функцияларды бекіту және нарық тетіктерін пайдалануды кеңейту жолымен мемлекеттің барабар рөлін тұтастай белгілеуге мүмкіндік береді.
Орталық және жергілікті атқарушы органдар арасында, сондай-ақ Үкімет пен оның құрылымына кіретін орталық мемлекеттік органдардың арасында функцияларды жеткілікті нақты бөлу отандық әкімшілік реформаның бұған дейінгі кезеңінің оң нәтижелерінің бірі болып табылатындығына қарамастан, деңгейлес және сатылас үйлестіру және бірлесе жүргізу функцияларын нақты бөлу мәселелері әлі күнге дейін ден қоюды талап етеді.
Мемлекеттік органдар мен мемлекеттік басқару деңгейлерінің өкілеттіктерін барынша нақты айқындау, сондай-ақ функцияларды жүзеге асыру процестерін жетілдіру үшін мемлекеттік басқарудың тиісті саларындағы (аясында) саясаттың тиімділігін бағалау арқылы мемлекеттік органдардың қызметіне жүйелі негізде функционалдық шолулар жүргізуді қамтамасыз ету қажет.
Қазіргі заманғы Қазақстанның жылдам өзгеріп отырған әлеуметтік-экономикалық жағдайлары мемлекеттік билік органдарының алдына жаңа мақсаттар мен міндеттер қояды, осыған байланысты мемлекеттік басқару жүйесі басқарудың үйреншікті, дәстүрлі әдістерін ғана қайта қарауға мәжбүр болып қана қоймай, өз қызметінің тиімділігін тұрақты арттырып отыруы тиіс.
«Орталық мемлекеттік және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурызда қабылданған Жарлығының міндеті мемлекеттік басқарудың тиімділігін арттыру болып табылады.
Осыған байланысты 2011 жылдан бастап жүйелі негізде 26 орталық мемлекеттік орган және 16 жергілікті атқарушы орган қызметінің тиімділігіне жыл сайынғы бағалау жүргізілді.
2014 жылдан бастап Министрлік «Стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу» бағыты бойынша орталық мемлекеттік органдарға бағалау жүргізеді, сондай-ақ орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар бойынша жалпы бағалауды қалыптастыратын болады.
Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуі үшін оның процесіне: көрсетілген жүйенің құжаттарын әзірлеуге, іске асыруға, мониторинг жүргізуге, бағалауға және бақылауға арналған әдіснамалық тәсілдер бекітілді.

Вместе с тем, в рамках обеспечения скоординированной деятельности государственных органов по достижению стратегических целей государства, повышения эффективности деятельности государственных органов необходимо дальнейшее совершенствование Системы государственного планирования (далее – СГП), утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827.
Так на сегодняшний день суммарное количество принятых и реализуемых документов СГП достигло 975 единиц, в том числе на центральном уровне 183 единицы и 792 единицы на местном уровне. Такое количество документов отрицательно влияет на эффективность управления деятельностью государственного органа; эффективность расходования ресурсов, включая человеческие; качество документов СГП.
Часть стратегических целей вышестоящих документов не декомпозирована в документы нижестоящего уровня. При этом некоторые цели продублированы в нижестоящих документах СГП.
Около 30 % стратегических целей количественно неизмеримы, что затрудняет мониторинг их достижения.
Количество показателей в стратегических планах государственных органов варьируется от 90 до 1000 единиц.
Не на должном уровне осуществляется прогнозирование плановых значений показателей. В связи с отсутствием научно обоснованных методов планирования присутствует практика необоснованного занижения плановых значений показателей.
В связи с этим совершенствование СГП будет направлено на решение проблем в части взаимоувязки показателей документов вышестоящего и нижестоящего уровня, размытости ответственности за достижение показателей стратегических и программных документов, качества и количества документов СГП, обеспечения стратегического и бюджетного планирования.
С этой целью будет пересмотрена нормативная правовая база, регулирующая вопросы государственного планирования, установлено четкое разграничение уровня ответственности государственных органов в достижении показателей Стратегического плана 2020.
С принятием Закона Республики Казахстан «О государственном имуществе» заложена база по созданию системы планирования, мониторинга, оценки и эффективности контроля управления государственным имуществом.
Министерством будут разработаны методологические подходы по формированию системы планирования, мониторинга, оценки и эффективности контроля управления государственным имуществом на основе Единого реестра государственного имущества в соответствии с Системой государственного планирования.
Ежегодно на основе утвержденных форм отчетности будет проводиться мониторинг выполнения планов развития государственных предприятий, контролируемых государством акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью). На основе отчетов о выполнении планов развития государственных предприятий, контролируемых государством акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) будет проводиться анализ и оценка эффективности управления государственным имуществом.
Анализ действующего законодательства на предмет соответствия принципам корпоративного управления стран Организаций Экономического сотрудничества и Развития показал, что в Казахстане выявлен слабый уровень внедрения корпоративного управления в акционерных обществах с участием государства.
Для реализации социально значимых и индустриально-инновационных проектов, а также с учетом основных направлений государственной политики в рамках республиканского бюджета реализовывается бюджетная программа 018 «Увеличение уставного капитала акционерного общества «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» для обеспечения конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики»;
Анализ видов деятельности государственных предприятий на праве хозяйственного ведения и оперативного управления, акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) (далее – АО (ТОО)) с государственным участием показывает, что часть из них осуществляют деятельность на рынках, где широко присутствует частный сектор. Государство, таким образом, своим присутствием на данных рынках ограничивает конкуренцию путем поддержки субъектов квазигосударственного сектора.

Сонымен қатар, мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына қол жеткізу бойынша мемлекеттік органдардың үйлестірілген қызметін қамтамасыз ету, мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін арттыру шеңберінде Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік жоспарлау жүйесін (бұдан әрі – МЖЖ) одан әрі жетілдіру қажет.
Осылайша, бүгінгі күні қабылданған және іске асырылып жатқан МЖЖ құжаттарының жиынтық саны 975 бірлікке, оның ішінде орталық деңгейде 183 бірлікке және жергілікті деңгейде 792 бірлікке жетті. Құжаттардың мұндай көлемі мемлекеттік орган қызметін тиімді басқаруға; адами ресурстарды қоса алғанда, ресурстарды жұмсаудың тиімділігіне; МЖЖ құжаттарының сапасына теріс әсер етеді.
Жоғары тұрған құжаттардың стратегиялық мақсаттарының бір бөлігін төмен тұрған деңгейдегі құжаттарға декомпозицияландырылмаған. Бұл ретте кейбір мақсаттар МЖЖ-нің төмен тұрған құжаттарында қайталанған.
Стратегиялық мақсаттардың шамамен 30 %-ы санмен өлшенбейді, бұл оларға қол жеткізу мониторингін қиындатады.
Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларындағы көрсеткіштер саны 90-нан бастап 1000 бірлікке дейін ауытқиды.
Көрсеткіштердің жоспарлы мәндерін болжау тиісті деңгейде жүзеге асырылмайды. Ғылыми негізделген жоспарлау әдістерінің болмауына байланысты көрсеткіштердің жоспарлы мәндерін негізсіз төмендету практикасы орын алуда.
Осыған байланысты, МЖЖ жетілдіру жоғары тұрған және төменгі деңгейдегі құжаттар көрсеткіштерін өзара байланыстыру, стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапкершіліктің нақтыланбауы, МЖЖ құжаттарының сапасы мен саны, стратегиялық және бюджеттік жоспарлауды қамтамасыз ету бөлігінде проблемаларды шешуге бағытталатын болады.
Осы мақсатта мемлекеттік жоспарлау мәселелерін реттейтін нормативтік-құқықтық база қайта қаралатын болады, мемлекеттік органдардың 2020 Стратегиялық жоспардың көрсеткіштеріне қол жеткізу жауапкершілігінің деңгейінің аражігін нақты ажырату белгіленген.
«Мемлекеттік мүлік туралы» Қазақстан Республикасының Заңын қабылдауға байланысты мемлекеттік мүлікті басқаруды жоспарлау, мониторинг жүргізу, бағалау және тиімді бақылау жүйесін құру бойынша негіз салынды.
Министрлік Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкес Бірыңғай мемлекеттік мүліктің тізілімі негізінде мемлекеттік мүлікті басқаруды жоспарлау, мониторинг жүргізу, бағалау және тиімді бақылау жүйесін қалыптастыру бойынша әдістемелік тәсілдерді әзірлейтін болады.
Бекітілген есеп беру нысандары негізінде жыл сайын мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) даму жоспарларының орындалу мониторингі жүргізіледі. Мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) даму жоспарларының орындалуы туралы есеп берулер негізінде мемлекеттік мүлікті басқаруды талдау және тиімділікті бағалау жүзеге асырылатын болады.
Қолданыстағы заңнаманы Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының елдерін корпоративтік басқару қағидаттарына сәйкестігі тұрғысынан талдау Қазақстанда мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдарда корпоративтік басқаруды енгізудің төмен деңгейі анықталғанын көрсетті.
Әлеуметтік маңызы бар және индустриялық-инновациялық жобаларды, сондай-ақ мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын ескере отырып іске асыру үшін республикалық бюджет шеңберінде 018 «Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін «Самұрық-Қазына» АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайту» бюджеттік бағдарламасы іске асырылады.
Шаруашылық жүргізу және жедел басқару құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындар, мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдар (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер) (бұдан әрі – АҚ (ЖШС) қызметтерінің түрлерін талдау олардың бір бөлігі өз қызметін жеке сектор көп қатысатын нарықтарда жүзеге асыратынын көрсетеді. Осылайша, мемлекет осы нарықтарға қатысуымен квазимемлекеттік сектор субъектілерін қолдау жолымен бәсекелестікті шектейді.

В соответствии с пунктом 29 Общенациональный план мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан - 2050»: новый политический курс состоявшегося государства» проводится работа по приватизации путем передачи в частный сектор отдельных государственных предприятий, квазигосударственных компаний и иных организаций нестратегического характера.
В государственной собственности останутся ГП на праве оперативного ведения и на праве хоздеятельности, АО, ТОО с участием государства в уставном капитале, которые осуществляют деятельность в отраслях или сегментах экономики, где необходима государственная поддержка, где наблюдается недостаточное развитие, структурная диспропорция отрасли, отсутствие конкуренции, недостаточный коммерческий потенциал, предполагающий отсутствие заинтересованности у частного сектора.
Для повышения уровня корпоративного управления будет совершенствоваться соответствующая нормативно-правовая база. Так, в 2014 году будет разработан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам корпоративного управления».
В целях дальнейшего развития рынка ценных бумаг и привлечения дополнительного финансирования компаний для реализации инвестиционных программ, будет продолжена работа по выведению АО (ТОО) с государственным участием на фондовый рынок в рамках программы «Народное IPO».
Противодействие незаконной внешней миграции является одним из основных направлений деятельности Министерства.
Масштабы нелегальной миграции ежегодно достигают до 200-300 тысяч иностранцев.
В целях усиления контроля и противодействия незаконной внешней миграции предстоит разработать Комплексный план по решению проблем миграции, предусматривающий внесение изменений в законодательство в сфере миграционного контроля, совершенствования межведомственного взаимодействия с компетентными органами иностранных государств по вопросам противодействия незаконной миграции.
Кроме того, Министерство как уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки продолжит работу, направленную на повышение готовности государственных органов и организаций к выполнению мобилизационных мероприятий.
Раздел 3. Стратегические направления, цели, задачи,
целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов
1. Стратегические направления, цели, задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов

Мемлекет басшысының 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан-2050» стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының 29-тармағына сәйкес жекелеген мемлекеттік кәсіпорындар, квазимемлекеттік компаниялар және өзге де стратегиялық емес сипаттағы ұйымдарды жеке секторға беру жолымен жекешелендіру жөніндегі жұмыстар жүргізілуде.
Мемлекеттік меншікте мемлекеттік қолдауды қажет ететін, жеткіліксіз даму, саланың құрылымдық сәйкессіздігі, бәсекелестіктің болмауы, жеке секторда мүдделіліктің болмауын болжайтын жеткіліксіз коммерциялық әлеует байқалатын экономиканың салаларында немесе сегменттерінде шаруашылық жүргізу және жедел басқару құқығындағы МК, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын АҚ, ЖШС қалады.
Корпоративтік басқару деңгейін арттыру үшін тиісті нормативтік құқықтық база жетілдірілетін болады. Осылайша, 2014 жылы «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне корпоративтік басқару мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы әзірленеді.
Бағалы қағаздар нарығын одан әрі дамыту және инвестициялық бағдарламаларды іске асыру үшін компанияларға қосымша қаржыландыруды тарту мақсатында «Халықтық IPO» бағдарламасы шеңберінде қор нарығына мемлекет қатысатын АҚ (ЖШС) шығару бойынша жұмыс жалғасатын болады.
Заңсыз сыртқы көші-қонға қарсы іс-қимыл жасау Министрлік қызметінің негізгі бағыттарының бірі болып табылады.
Заңсыз көші-қон ауқымы жыл сайын 200-300 мың шетелдікке дейін жетеді.
Бақылауды күшейту және заңсыз сыртқы көші-қонға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында көші-қон проблемаларын шешу жөніндегі көші-қонды бақылау, заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл жасау мәселелері бойынша шетелдік мемлекеттердің құзыретті органдарымен ведомствоаралық өзара іс-қимылды жетілдіру саласындағы заңнамаға өзгерістер енгізуді көздейтін Кешенді жоспарды әзірлеу қажет.
Бұдан басқа, Министрлік жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті орган ретінде мемлекеттік органдар мен ұйымдардың жұмылдыру іс-шараларын орындауға дайындығын арттыруға бағытталған жұмысты жалғастыратын болады.
3-бөлім. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер,
нысаналы индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер
көрсеткіштері
1. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы
индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері

1) Создание условий для использования инструмента проектного финансирования под уступку прав требований, с целью создания обеспечения путем выделения активов в виде будущих потоков от реализации проектов
Х
2) Введение стандартов финансовой и экономической рентабельности для всех проектов, получающих государственное финансирование
X
3) Совершенствование концессионного законодательства
Х
Х
4) Расширение сфер применения
государственно-частного партнерства за счет
внедрения новых видов и контрактов
государственно-частного партнерства
(здравоохранение, образование, жилищно-коммунальное хозяйство и др.)
Х
Х
5) Обеспечение эффективного управления и контроля за процессами подготовки и реализации проектов на основе государственно-частного партнерства
X

1) Жобаларды іске асырудан болашақ ақша ағымдары түрiнде активтер бөлу жолымен қамтамасыз етуді құру мақсатында талап ету құқығын беру бойынша жобалық қаржыландыру тетігін пайдалану үшін жағдай жасау
Х
2) Мемлекет есебінен қаржыландырылатын барлық жобалар үшін қаржылық және экономикалық рентабельділік стандарттарын енгізу
Х
3) Концессиялық заңнаманы жетілдіру
Х
Х
4) Мемлекеттік-жеке меншік әріптестіктің жаңа түрлері мен келісімшарттарын енгізу арқылы мемлекеттік-жеке меншік әріптестікті қолдану аяларын кеңейту (денсаулық сақтау, білім беру, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және т.б.)
Х
Х
5) Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік негізінде жобаларды дайындау және іске асыру процестерін тиімді басқаруды және бақылауды қамтамасыз ету
Х

1) Определение прогнозных данных по правительственным займам на соответствующий год, привлекаемым для финансирования дефицита республиканского бюджета
Х
Х
Х
Х
2) Определение лимита правительственного долга, лимитов предоставления государственных гарантий и поручительств государства
X
Х
X
Х
3) Определение лимита долга местных исполнительных органов
Х
Х
Х
Х
4) Подготовка отчета по контролю за использованием средств Национального фонда, выделяемых для обеспечения Плана совместных действий по стабилизации экономики и финансовой системы на 2009 – 2010 годы
Х
Х
Х
Х
5) Разработка проекта Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросу дальнейшего развития банков второго уровня, осуществивших реструктуризацию»
X
6) Проведение мониторинга Дорожной карты развития исламского финансирования до 2020 года
Х
Х
Х
Х

1) Республикалық бюджеттің тапшылығын қаржыландыру үшін тартылатын тиісті жылға арналған үкіметтік қарыздар бойынша болжамды деректерді айқындау
X
X
X
X
2) Үкіметтік борыш лимитін, мемлекеттік кепілдік пен мемлекеттік кепілгерлікті беру лимиттерін айқындау
X
X
X
X
3) Жергілікті атқарушы органдар борышының лимитін айқындау
X
X
X
X
4) 2009 – 2010 жылдарға арналған экономика мен қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарын қамтамасыз ету үшін бөлінетін Ұлттық қор қаражатының пайдаланылуын бақылау жөніндегі есепті дайындау
Х
Х
Х
Х
5) «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қайта құрылымдауды жүзеге асырған екінші деңгейдегі банктерді одан әрі дамыту мәселесі бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу
X
6) 2020 жылға дейін исламдық қаржыландыруды дамытудың жол картасына мониторинг жүргізу
X
X
X
X

1) Анализ действующего миграционного законодательства
Х
Х
Х
2) Изучение международного опыта
Х
X
Х
3) Разработка Комплексного плана по решению проблем миграции, усилению контроля за миграционными потоками из сопредельных государств, созданию благоприятных условий для отечественных квалифицированных кадров с тем, чтобы не допустить их чрезмерного оттока на зарубежные рынки труда
Х
4) Сопровождение проекта Закона «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам трудовой миграции» в Парламенте Республики Казахстан
Х
5) Регламентация поправок в законы «О миграции населения» и «О правовом положении иностранцев» в части упорядочения оснований для отказа иностранцам во въезде в Казахстан (в рамках находящегося в Мажилисе Парламента законопроекта «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам трудовой миграции»)
X
6) Совершенствование нормативной правовой базы по вопросам внутренней миграции, включая вопросы ужесточения контроля и обеспечения неукоснительного соблюдения иностранными предпринимательскими структурами и гражданами трудового, налогового и миграционного законодательства
X
X
X
7) Внесение на рассмотрение Комиссии по вопросам сотрудничества Республики Казахстан с международными организациями предложений о присоединении Республики Казахстан к Конвенции Международной организации труда № 143 о злоупотреблениях в области миграции и об обеспечении работникам-мигрантам равенства возможностей в обращении
X

1) Қолданыстағы көші-қон заңнамасын талдау
Х
Х
Х
2) Халықаралық тәжірибені зерделеу
Х
Х
Х
3) Көші-қон проблемаларын шешу, шектес мемлекеттерден көші-қон ағындарын бақылауды күшейту, отандық білікті кадрлардың шетелдік еңбек нарығына шамадан тыс кетуін болдырмау үшін оларға қолайлы жағдайлар жасау жөнінде кешенді жоспар әзірлеу
Х
4) «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне еңбек көші-қоны мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын Қазақстан Республикасының Парламентінде сүйемелдеу
Х
5) Қазақстанға шетелдіктердің кіруіне тыйым салуға негіздемелерді ретке келтіру бөлігінде «Халықтың көші-қоны туралы» және «Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы» Заңдарға түзетулерді регламенттеу (Парламент Мәжілісіндегі «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне еңбек көші-қоны мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы шеңберінде)
Х
6) Шетелдік кәсіпкерлік құрылымдар мен азаматтардың еңбек, салық және көші-қон заңнамасын бұлжытпай сақтауды қамтамасыз ету және бақылауды күшейту мәселелерін қоса алғанда, ішкі көші-қон мәселелері бойынша нормативтік құқықтық базаны жетілдіру
Х
Х
Х
7) Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық мәселелері жөніндегі комиссияның қарауына Қазақстан Республикасының Көші-қон саласындағы теріс пайдаланулар туралы және еңбекші көшіп-қонушылармен қарым-қатынаста мүмкіндіктердің теңдігін қамтамасыз ету туралы № 143 конвенцияға қосылуы туралы ұсыныстар енгізу
Х

1) Гармонизация инвестиционной политики со стандартами Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР)
Х
Х
Х
2) Вступление в Комитет по инвестициям ОЭСР
Х
X
Х
3) Выработка предложений по внедрению стандартов корпоративного управления стран ОЭСР и дальнейшему улучшению инвестиционного бизнес-климата
Х
4) Разработка Концепции формирования перспективных национальных кластеров
Х
Цель 2. Создание эффективной и оперативной системы продвижения и защиты экономических интересов республики путем интеграции в мировую торгово-экономическую систему

1) Инвестициялық саясатты Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының (ЭЫДҰ) стандарттарымен үндестіру
X
X
X
2) ЭЫДҰ-ның Инвестициялар жөніндегі комитетіне кіру
X
X
X
3) ЭЫДҰ елдерінің корпоративтік басқару стандарттарын енгізу және инвестициялық бизнес-ахуалды одан әрі жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу
Х
4) Перспективалық ұлттық кластерлерді қалыптастыру тұжырымдамасын әзірлеу
Х
2-мақсат. Әлемдік сауда-экономикалық жүйеге интеграциялау арқылы республиканың экономикалық мүдделерін жылжыту мен қорғаудың тиімді және жедел жүйесін құру

1) Организация участия Республики Казахстан в международных выставках, конференциях, форумах
X
X
X
X
X
2) Содействие Торговым Представительством Республики Казахстан в Российской Федерации казахстанским предприятиям в продвижении своих товаров на российский рынок
X
X
X
X
X
3) Организация и проведение конференций, презентаций Торговым Представительством Республики Казахстан в Российской Федерации по привлечению инвестиций и современных технологий из России в экономику Казахстана
X
X
X
X
X
4) Создание и обеспечение функционирования Электронного информационно-маркетингового центра для возобновления производственных связей и развития международной торговли
X
X
X
X
X
5) Проведение мероприятий по обеспечению проведения Экспо-2017 в городе Астане
X
X
X
X
X
6) Выпуск специализированного журнала «Экспортер»
X
7) Внести предложения по дальнейшему развитию экономической и торговой дипломатии с целью защиты и продвижения национальных экономических и торговых интересов, в т.ч. посредством создания института торговых советников при посольствах Казахстана за рубежом
X
8) Мониторинг исполнения Национального плана организации и проведения Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017 на 2013-2018 годы
X
X
X
9) Обеспечение принятия программы «Глобальная инфраструктурная интеграция», предусматривающей создание совместных предприятий в регионе и мире
X
Стратегическое направление 2. Создание результативного государственного сектора
Цель 1. Внедрение новой модели государственного управления, на принципах
корпоративного управления, результативности, транспарентности и подотчетности
обществу к 2015 году

1) Қазақстан Республикасының халықаралық көрмелерге, конференцияларға, форумдарға қатысуын ұйымдастыру
Х
Х
Х
Х
Х
2) Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда Өкілдігінің қазақстандық кәсіпорындардың өз тауарларын ресейлік нарыққа жылжытуына жәрдемдесуі
Х
Х
Х
Х
Х
3) Қазақстан экономикасына Ресейден инвестициялар мен заманауи технологияларды тарту бойынша Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда Өкілдігінің конференцияларды, тұсаукесерлерді ұйымдастыру және өткізу
Х
Х
Х
Х
Х
4) Өндірістік байланыстарды қалпына келтіру және халықаралық сауданы дамыту үшін Электрондық ақпараттық-маркетингтік орталықты құру және оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Х
Х
Х
Х
Х
5) Астана қаласында Экспо-2017 өткізуді қамтамасыз ету бойынша іс-шаралар жүргізу
Х
Х
Х
Х
Х
6) «Экспортер» мамандандырылған журналын шығару
Х
7) Ұлттық экономикалық және сауда мүдделерін қорғау және ілгерілету, оның ішінде Қазақстанның шет елдердегі елшіліктерінің жанынан сауда кеңесшілері институтын құру арқылы экономикалық және сауда дипломатиясын одан әрі дамыту жөнінде ұсыныстар енгізу
Х
8) ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін ұйымдастырудың және өткізудің 2013-2018 жылдарға арналған ұлттық жоспарын орындауды мониторингілеу
Х
Х
Х
9) Өңірде және әлемде бірлескен кәсіпорындар құруды көздейтін «Жаһандық инфрақұрылымдық интеграция» бағдарламасын қабылдауды қамтамасыз ету
Х
2-стратегиялық бағыт. Нәтижелі мемлекеттік секторды құру
1-мақсат. 2015 жылға қарай корпоративтік басқару, нәтижелілік, транспаренттілік және қоғамға есеп беру қағидаттарында мемлекеттік басқарудың жаңа моделін енгізу

1) Разработка информационно-аналитической базы по проведению мониторинга реализации стратегических и программных документов и стратегических планов государственных органов
X
2) Формирование экспертной рабочей группы для разработки единых подходов по формированию ключевых показателей и единого перечня показателей
X
3) Формирование и корректировка (по необходимости) Перечня государственных программ
X
X
X
X
X
4) Мониторинг и оценка документов системы государственного планирования
X
X
X
X
X
5) Совершенствование законодательства в области системы государственного планирования
X
X
X
X
X
6) Разработка концепции дальнейшего развития институтов независимой оценки рисков контрактации (рейтинговых агентств, кредитных бюро) и институтов упрощенного решения корпоративных споров (третейских судов, коллекторских агентств) на основании предложений заинтересованных государственных органов
X
Х
7) Ревизия всех действующих документов системы государственного планирования
8) Согласование проектов документов Системы государственного планирования и проектов внесений изменений и дополнений в них, в том числе на соответствие вышестоящим документам Системы государственного планирования
X
X
X
X
9) Разработка Концепции по вхождению Казахстана в число 30-ти самых развитых государств мира
Х
10) Разработка комплекса мер по привлечению лучших иностранных специалистов для реализации новой экономической политики с обязательным обучением отечественных кадров
Х
11) Разработка проекта Закона Республики Казахстан «О минимальных социальных стандартах и гарантиях для граждан», предусматривающего поэтапное повышение стандартов качества жизни с учетом роста экономики
Х
12) Исключена постановлением Правительства РК от 06.08.2013 № 800
13) Разработка Стратегии по переходу к «зеленой экономике»
Х
14) Проведение функциональных обзоров в соответствующих отраслях (сферах) государственного управления и определение оптимального объема полномочий в государственных органах
X
X
X
X
X
15) Выработка предложений по обеспечению рационального и четкого распределения компетенции между уровнями государственной власти и органов местного самоуправления
X
X
X
X
16) Оптимизация законодательства в части определения четкого круга полномочий и ответственности государственных органов, в том числе на различных уровнях государственного управления
X
17) Проведение оценки эффективности деятельности центральных государственных органов по направлению «Достижение стратегических целей и задач», формирование общей оценки по центральным государственным и местным исполнительным органам
X
X
X
X
X

1) Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, салалық бағдарламалар мен мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын іске асыруға мониторинг жүргізу бойынша ақпараттық-талдамалық базаны әзірлеу
Х
2) Негізгі көрсеткіштерді және көрсеткіштердің бірыңғай тізілімін қалыптастыру бойынша бірыңғай тәсілдерді әзірлеу үшін сараптық жұмыс тобын қалыптастыру
Х
3) Мемлекеттік бағдарламалар тізілімін қалыптастыру және реттеу (қажеттілігіне орай)
Х
Х
Х
Х
Х
4) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарының мониторингі және бағалануы
Х
Х
Х
Х
Х
5) Мемлекеттік жоспарлау жүйесі саласында заңнаманы жетілдіру
Х
Х
Х
Х
Х
6) Контрактация тәуекелдерін тәуелсіз бағалау институттарын (рейтингтік агенттіктерді, кредиттік бюроларды) және корпоративтік дауларды оңайлатылған шешу институттарын (аралық соттарды, коллекторлық агенттіктерді) одан әрі дамыту тұжырымдамасын мүдделі мемлекеттік органдар ұсыныстары негізінде әзірлеу
Х
7) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің барлық қолданыстағы құжаттарына тексеру жүргізу
Х
8) Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының жобаларын және оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу жобаларын, оның ішінде Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарына сәйкестікке келісу
X
X
X
X
9) Қазақстанның әлемнің ең дамыған 30 мемлекетінің қатарына кіруі жөнінде тұжырымдама әзірлеу
Х
10) Отандық кадрларды міндетті түрде оқыта отырып, жаңа экономикалық саясатты іске асыру үшін үздік шетелдік мамандарды тарту жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу
Х
11) Экономиканың өсуін ескере отырып, өмір сапасының стандарттарын кезең-кезеңмен арттыруды көздейтін «Азаматтар үшін ең төменгі әлеуметтік стандарттар мен кепілдіктер туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу
Х
12) Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 06.08.2013 № 800 қаулысымен.
13) «Жасыл экономикаға» өту жөніндегі стратегияны әзірлеу
Х
14) Мемлекеттік басқарудың тиісті салаларында (аяларында) функционалдық шолулар жүргізу және мемлекеттік органдар өкілеттіктерінің оңтайлы көлемін айқындау
X
X
X
X
X
15) Мемлекеттік билік пен жергілікті өзін-өзі басқару органдары деңгейлері арасындағы құзыретті тиімді және нақты бөлуді қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар әзірлеу
X
X
X
X
X
16) Мемлекеттік органдардың, оның ішінде мемлекеттік басқарудың әртүрлі деңгейлеріндегі нақты өкілеттіктері шеңбері мен жауаптылығын айқындау бөлігінде заңнаманы оңтайландыру
X
17) «Стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу» деген бағыт бойынша орталық мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізу, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар бойынша жалпы бағалауды қалыптастыру
Х
Х
Х
Х
Х

18) Совершенствование методологической основы Системы оценки эффективности деятельности государственных органов
X
X
X
X
19) Выработка предложений по внедрению современных инструментов менеджмента и принципов корпоративного управления в государственном секторе
Х
20) Внесение в Парламент Республики Казахстан проекта Закона Республики Казахстан по разграничению полномочий между органами государственного управления, укрепив местные исполнительные органы необходимыми полномочиями
Х

18) Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізу жүйесінің әдістемелік негізін жетілдіру
X
X
X
X
19) Менеджменттің қазіргі заманғы құралдары мен мемлекеттік сектордағы корпоративтік басқару қағидаттарын енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Х
20) Жергілікті атқарушы органдарды қажетті өкілеттіктермен нығайта отырып, мемлекеттік басқару органдары арасында өкілеттіктердің аражігін ажырату жөніндегі Қазақстан Республикасы Заңының жобасын Қазақстан Республикасының Парламентіне енгізу
Х

1) Проведение анализа и оценки эффективности управления государственным имуществом
X
X
2) Проведение анализа по выведению непрофильных функций и активов компаний, входящих в структуру национальных компаний
Х
3) Проведение функционального анализа деятельности аппаратов управлений в национальных компаниях, включая дочерние организации и выработка предложений по повышению их эффективности
Х
4) Проведение оценки качества корпоративного управления акционерных обществ с участием государства в уставном капитале
Х
Х
Х
Х
5) Совершенствование законодательства в области политики управления государственными активами
Х
Х
Х
Х
6) Проведение работы по разъяснению и информированию населения о задачах и условиях участия в Программе «Народное IPO»
Х
Х
Х
Х
Х
7) Увеличение уставного капитала дочерних компаний АО «ФНБ «Самрук-Казына»
Х
Х
Х
8) кредитование проектов АО «ФНБ «Самрук-Казына»
Х
Х
9) Выработка предложений по приватизации путем передачи в частный сектор отдельных государственных предприятий, квазигосударственных компаний и иных организаций нестратегического характера с привлечением НЭП «Атамекен»
Х
Цель 2. Совершенствование системы мобилизационной подготовки и мобилизации
(секретно)
Коды бюджетных программ – 005
Примечание. 1С января 2010 года действует Единый таможенный тариф Таможенного союза. При этом, до принятия ЕТТ средний уровень национального таможенного тарифа составлял 6,2 %, с принятием ЕТТ - 10, 6 %. При этом, по заявкам товаропроизводителей Казахстана, а также Республики Беларусь и Российской Федерации возможен пересмотр импортных таможенных пошлин по отдельным позициям.
2. Соответствие стратегических направлений и целей
государственного органа стратегическим целям государства
Стратегические направления и цели государственного органа
Наименование стратегического и (или) программного документа
1
2
Стратегическое направление 1. Повышение конкурентоспособности страны и модернизация национальной экономики
Цель 1. Обеспечение увеличения казахстанской экономики к 2020 году более чем на треть в реальном выражении по отношению к уровню 2009 года
Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922
Государственная программа по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010-2014 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958
Цель 2. Создание эффективной и оперативной системы продвижения и защиты экономических интересов республики путем интеграции в мировую экономическую систему торгово-экономическую систему
Государственная программа по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010-2014 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958
Стратегическое направление 2. Создание результативного государственного сектора

1) Мемлекеттік мүлікті басқару тиімділігіне талдау және бағалау жүргізу
X
X
2) Ұлттық компаниялардың құрамына кіретін компаниялардың салалық емес функциялары мен активтерін шығару бойынша талдау жүргізу
Х
3) Еншілес мекемелерін қосқандағы ұлттық компаниялардағы басқару аппараттарының қызметінің функционалдық талдауын жүргізу және олардың тиімділігін жоғарлату бойынша ұсыныстар әзірлеу
Х
4) Жарғылық капиталында мемлекеттің қатысуы бар акционерлік қоғамдарды корпоративтік басқарудың сапасын бағалауды жүргізу
Х
Х
Х
Х
5) Мемлекеттік активтерді басқару саясаты саласында заңнаманы жетілдіру
Х
Х
Х
Х
6) «Халықтық IPO» бағдарламасының міндеттері мен қатысу шарттары туралы тұрғындарды түсіндіру мен ақпараттандыру бойынша жұмыс жүргізу
Х
Х
Х
Х
Х
7) «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ-ның еншілес компанияларының жарғылық капиталын арттыру
Х
Х
Х
8) «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ жобаларын кредиттеу
Х
Х
9) «Атамекен» ҰЭП тарта отырып, жекелеген мемлекеттік кәсіпорындарды, квазимемлекеттік компаниялар мен стратегиялық емес сипаттағы өзге де ұйымдарды жеке меншік секторға беру жолымен жекешелендіру жөнінде ұсыныстар енгізу
Х
2–мақсат. Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жүйесін жетілдіру (құпия)
Бюджеттік бағдарламалар кодтары – 005
Ескертпе. 1 2010 жылдың қаңтарынан бастап Кеден одағының Бірыңғай кеден тарифі қолданысқа енгізілді. Сонымен қатар, БКТ қабылдағанға дейін ұлттық кеден тарифінің орташа деңгейі 6,2 % құрды, БКТ қабылдағаннан кейін - 10,6%. Мұнымен қоса, Қазақстан, сондай-ақ Беларусь Республикасы және Ресей Федерациясы тауар өндірушілерінің өтініштері бойынша кейбір ұстанымдар бойынша импорттық кеден баждарын қайта қарастыру мүмкін болады.
2. Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен
мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттың атауы
1
2
1-стратегиялық бағыт. Елдің бәсекеге қабілеттілігін арттыру және ұлттық экономиканы жаңғырту
1-мақсат. 2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама
2-мақсат. Әлемдік сауда-экономикалық жүйеге интеграциялау арқылы республиканың экономикалық мүдделерін жылжыту мен қорғаудың тиімді және жедел жүйесін құру
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама
2-стратегиялық бағыт. Нәтижелі мемлекеттік сектор құру

Цель 1. Внедрение новой модели государственного управления на принципах корпоративного управления, результативности, транспарентности и подотчетности обществу к 2015 году
Стратегический план развития Республики Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 922
Цель 2. Совершенствование системы мобилизационной подготовки и мобилизации
Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан на 2007-2012 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 7 марта 2007 года № 295с. По истечении срока будет принята Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан на 2012-2016 годы. Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года № 127-1 «О мобилизационной подготовке и мобилизации»
4. Развитие функциональных возможностей
Сноска. Раздел 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 06.08.2013 № 800; от 31.12.2013 № 1583.
Наименование стратегического направления, цели и задачи государственного органа
Мероприятия по реализации стратегического направления и цели государственного органа
Период реализации
1
2
3
Стратегическое направление 1. Повышение конкурентоспособности страны и модернизация национальной экономики
Цель 1. Обеспечение увеличения казахстанской экономики к 2020 году более чем на треть в реальном выражении по отношению к уровню 2009 года
Задача 1.1. Обеспечение развития экономики в пределах прогнозируемых параметров
Задача 1.2. Развитие механизмов государственно-частного партнерства
Задача 1.3. Повышение эффективности внутренней торговли
Задача 1.4. Проведение бюджетной политики и бюджетного планирования, направленных на обеспечение макроэкономической стабильности и достижение стратегических целей и задач развития Республики Казахстан
Задача 1.5. Ведение налоговой и таможенной политики, направленной на обеспечение достижения стратегических целей и задач развития Республики Казахстан
Задача 1.6. Совершенствование политики в областях государственного регулирования деятельности субъектов естественных монополий и регулируемых рынков, защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности
Задача 1.7. Проведение политики управления обязательствами государства и развития финансового сектора, направленного на обеспечение макроэкономической стабильности и достижение стратегических целей и задач развития Республики Казахстан
Задача 1.8. Проведение миграционной политики, направленной на обеспечение достижения стратегических целей и задач развития Республики Казахстан

1-мақсат. 2015 жылға қарай корпоративтік басқару, нәтижелілік, транспаренттілік және қоғамға есеп беру қағидаларында мемлекеттік басқарудың жаңа моделін енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
2–мақсат. Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жүйесін жетілдіру
«Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздігінің 2007-2012 жылдарға арналған стратегиясын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 7 наурыздағы № 295қ Жарлығы. Мерзімі өткен кейін 2012-2016 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы қабылданады.
«Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру туралы» Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 маусымдағы № 127-1 Заңы
4. Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту
Ескерту. 4-бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 06.08.2013 № 800; 31.12.2013 № 1583 қаулыларымен.
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттарының, мақсаттарының және міндеттерінің атауы
Мемлекеттік органның мемлекеттің стратегиялық бағыттары мен мақсаттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралары
Іске асыру кезеңі
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Елдің бәсекеге қабілеттілігін арттыру және ұлттық экономиканы жаңғырту
1-мақсат. 2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету
1.1-міндет. Болжанатын көрсеткіштер шегінде экономиканың дамуын қамтамасыз ету
1.2-міндет. Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетіктерін дамыту
1.3-міндет. Ішкі сауданың тиімділігін арттыру
1.4-міндет. Макроэкономикалық тұрақтылықты және Қазақстан Республикасын дамытудың стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуді қамтамасыз етуге бағытталған бюджеттік саясатты және бюджеттік жоспарлауды жүргізу
1.5-міндет. Қазақстан Республикасы дамуының стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуді қамтамасыз етуге бағытталған салықтық және кеден саясатын жүргізу
1.6-міндет. Табиғи монополиялар мен реттелетін нарықтар субъектілерінің қызметін мемлекеттік реттеу, бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу салаларындағы саясатты жетілдіру
1.7-міндет. Макроэкономикалық тұрақтылықты және Қазақстан Республикасын дамытудың стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуді қамтамасыз етуге бағытталған мемлекеттің міндеттемелерін басқару және қаржы секторын дамыту саясатын жүргізу
1.8-міндет. Қазақстан Республикасын дамытудың стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуді қамтамасыз етуге бағытталған көші-қон саясатын жүргізу

Задача 1.9. Создание условий для привлечения инвестиций в несырьевые и высокотехнологичные производства
Цель 2. Создание эффективной и оперативной системы продвижения и защиты экономических интересов республики путем интеграции в мировую торгово-экономическую систему
Задача 2.1. Завершение формирования Таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества
Задача 2.2. Завершение формирования Единого экономического пространства Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации
Задача 2.3. Вступление во Всемирную торговую организацию
Задача 2.4. Позиционирование на международных рынках достижений Республики Казахстан
Стратегическое направление 2. Создание результативного государственного сектора
Цель 1. Внедрение новой модели государственного управления на принципах корпоративного управления, результативности, транспарентности и подотчетности обществу к 2015 году
Задача 1.1. Повышение качества оказания государственных услуг
Задача 1.2. Совершенствование и полноценное функционирование системы государственного управления, ориентированного на результат
Задача 1.3. Повышение эффективности деятельности квазигосударственного сектора
Цель 2. Совершенствование системы мобилизационной подготовки и мобилизации
1. Правовой мониторинг
нормативных правовых актов,
разработанных и (или)
принятых Министерством
Раз в полугодие
2. Повышение квалификации работников Министерства
На постоянной
основе
3. Обеспечение устойчивой динамики текучести кадров
На постоянной
основе
4. Принятие мер по достижению 30 % представительства женщин во власти на уровне принятия решений к 2016 году
Ежегодно
5. Анализ действующей структуры Министерства и при необходимости ее изменение с целью четкого распределения обязанностей и полномочий внутри системы Министерства
На постоянной основе
6. Взаимодействие с международными финансовыми организациями, рейтинговыми агентствами, странами
На постоянной
основе
7. Упорядочение и сокращение трудоемкости системы сбора и использования информации, увеличение охвата сотрудников Министерства доступом в Интернет, юридическую базу, информационные базы данных
Ежегодно
8. Совершенствование интернет-ресурсов Министерства, его актуальное обновление, а также открытие на нем специальных веб-страниц, позволяющих «живое общение» граждан с руководством Министерства
По мере необходимости
9. Обеспечение опубликования в информационных ресурсах принимаемых решений Министерства
На постоянной основе
10. Обеспечение информационной безопасности
На постоянной основе
11. Рассмотрение
объединениями субъектов
частного
предпринимательства
законопроектов,
разрабатываемых
Министерством (из числа
подлежащих рассмотрению
объединениями субъектов
частного
предпринимательства)
На постоянной основе

1.9-міндет. Шикізаттық емес және жоғары технологиялық өндірістерге инвестицияларды тарту үшін жағдайлар жасау
2-мақсат. Әлемдік сауда-экономикалық жүйеге интеграциялау арқылы республиканың экономикалық мүдделерін жылжыту мен қорғаудың тиімді және жедел жүйесін құру
2.1-міндет. Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағын қалыптастыруды аяқтау
2.2-міндет. Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының Бірыңғай экономикалық кеңістігін қалыптастыруды аяқтау
2.3-міндет. Дүниежүзілік Сауда Ұйымына кіру
2.4-міндет. Қазақстан Республикасының жетістіктерін халықаралық нарықтарда позицияландыру
2-стратегиялық бағыт. Нәтижелі мемлекеттік секторды құру
1-мақсат. 2015 жылға қарай корпоративтік басқару, нәтижелілік, транспаренттілік және қоғамға есеп беру қағидаттарында мемлекеттік басқарудың жаңа моделін енгізу
1.1-міндет. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын арттыру
1.2-міндет. Нәтижеге бағдарланған мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру және оның толыққанды жұмыс істеуі
1.3-міндет. Квазимемлекеттік сектор қызметінің тиімділігін арттыру
2–мақсат. Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жүйесін жетілдіру
1. Министрлік әзірлеген және (немесе) қабылдаған нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингі
Жарты жылда бір рет
2. Министрлік қызметкерлерінің біліктілігін арттыру
Тұрақты негізде
3. Кадрлар ағымының тұрақты динамикасын қамтамасыз ету
Тұрақты негізде
4. 2016 жылға қарай биліктегі әйелдердің шешім қабылдау деңгейіндегі 30% өкілдігіне қол жеткізу бойынша шаралар қабылдау
Жыл сайын
5. Министрліктің қолданыстағы құрылымын талдау және Министрлік жүйесі ішіндегі міндеттер мен өкілеттіктерді нақты бөлу мақсатымен қажет болған жағдайда оны өзгерту
Тұрақты негізде
6. Халықаралық қаржылық ұйымдарымен, рейтингтік агенттіктермен, елдермен өзара іс-қимылдар
Тұрақты негізде
7. Ақпаратты жинау және пайдалану жүйесінің еңбек сыйымдылығын реттеу және қысқарту, Министрліктің қызметкерлерін Интернетке, заң және ақпараттық базаларына қол жеткізумен қамту
Жыл сайын
8. Министрліктің интернет-ресурстарын жетілдіру, оның өзекті жаңартылуы, сондай-ақ оның ішінде азаматтардың Министрлік басшылығымен «жанды қатынасына» мүмкіндік беретін арнайы веб-парақтар ашу
Қажеттілігіне қарай
9. Ақпараттық ресурстарда Министрліктің қабылданатын шешімдерді жариялауды қамтамасыз ету
Тұрақты негізде
10. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Тұрақты негізде
11. Министрлік әзірлейтін заң жобаларын жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерінің қарауы (жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерінің қарауы тиіс санынан)
Тұрақты негізде

12. Обучение сотрудников министерства, задействованных в процедурах государственных закупок правилам государственных закупок товаров, работ, услуг в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан
Ежегодно
13. Организация встреч руководителей Министерства с представителями республиканских и региональных СМИ по разъяснению основных вопросов деятельности Министерства
Ежегодно
5. Межведомственное взаимодействие
Сноска. Раздел 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 06.08.2013 № 800.
Достижение поставленных целей по выбранным стратегическим направлениям Министерства во многом зависит от степени эффективности взаимодействия с другими заинтересованными сторонами.
Показатели задач, для достижения которых требуется межведомственное взаимодействие
Государственный орган, с которым осуществляется межведомственное взаимодействие
Меры, осуществляемые государственными органами
1
2
3
Стратегическое направление 1. Повышение конкурентоспособности страны и модернизация национальной экономики
Цель 1. Обеспечение увеличения казахстанской экономики к 2020 году более чем на треть в реальном выражении по отношению к уровню 2009 года
Задача 1.1. Обеспечение развития экономики в пределах прогнозируемых параметров
1. Отклонение фактически сложившихся темпов роста экономики от целевых показателей роста ВВП
Обеспечение достижения прогнозных параметров развития отраслей, в частности по:
МСХ
показателям развития отрасли сельского хозяйства и экспорта отдельных видов сельхозпродукции
МИНТ
темпам и объемам промышленного производства и экспорта отдельных видов продукции
МКИ
показателям развития информации
МТСЗН
показателям развития социальной сферы
МНГ
показателям объемов добычи и экспорта топливно-энергетических полезных ископаемых (в натуральном выражении) и продуктов нефтепереработки
МТК
показателям развития сферы транспорта и связи
НБ
показателям развития финансового сектора, денежно-кредитной политики и платежного баланса
МРР
показателям развития строительного сектора
Задача 1.2. Развитие механизмов государственно-частного партнерства
Внедрение новых видов контрактов государственно-частного партнерства
Заинтересованные государственные органы
1. Разработка документации концессионного проекта.
2. Экспертиза документации концессионного проекта.
3. Проведение конкурса по выбору концессионера.
4. Заключение договора концессии.
5. Реализация концессионного проекта
Задача 1.3. Повышение эффективности внутренней торговли
1. ИФО торговли
Акиматы областей, городов Астана и Алматы
1. Разработка предложений по минимальным нормативам обеспеченности населения торговой площадью.

12. Министрліктің мемлекеттік сатып алу рәсімдеріне тартылған қызметкерлерін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді мемлекеттік сатып алу қағидаларына оқыту
Жыл сайын
13. Министрлік басшыларының республикалық және өңірлік БАҚ өкілдерімен Министрлік қызметінің негізгі мәселелерін түсіндіру бойынша кездесулерін ұйымдастыру
Жыл сайын
5. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Ескерту. 5-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 06.08.2013 № 800 қаулысымен.
Министрліктің таңдалған стратегиялық бағыттар бойынша алға қойған мақсаттарына қол жеткізуі көбінесе басқа да мүдделі тараптармен өзара іс-қимылының тиімділігі дәрежесіне байланысты болады.
Қол жеткізу үшін ведомствоаралық өзара іс-қимыл талап етілетін міндеттердің көрсеткіштері
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүзеге асырылатын мемлекеттік орган
Мемлекеттік органдар жүзеге асыратын шаралар
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Елдің бәсекеге қабілеттілігін арттыру және ұлттық экономиканы жаңғырту
1-мақсат. 2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету
1.1-міндет. Болжанатын көрсеткіштер шегінде экономиканың дамуын қамтамасыз ету
1. Экономика өсуінің нақты қалыптасқан қарқынының ЖІӨ өсуінің мақсатты көрсеткіштерінен ауытқуы
Салаларды дамытудың болжамды көрсеткіштеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету, оның ішінде:
АШМ
ауыл шаруашылығы саласын дамыту және ауыл шаруашылығы өнімінің бөлек түрлерін экспорттау көрсеткіштері бойынша
ИЖТМ
өнімнің бөлек түрлерін өнеркәсіптік өндіру және экспорттау қарқындары мен көлемі бойынша
МАМ
ақпаратты дамыту көрсеткіштері бойынша
Еңбекмині
әлеуметтік саланы дамыту көрсеткіштері бойынша
МГМ
отын-энергетикалық пайдалы қазбаларды (табиғи сипаттағы) және мұнай өңдеу өнімдерін өндіру және экспорттау көлемінің көрсеткіштері бойынша
ККМ
көлік саласын және байланысты дамыту көрсеткіштері бойынша
ҰБ
қаржылық секторды, ақша-кредит саясатын және төлем балансын дамыту көрсеткіштері бойынша
ӨДМ
құрылыс секторын дамыту көрсеткіштері бойынша
1.2-міндет. Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетіктерін дамыту
Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік келісімшарттарының жаңа түрлерін енгізу
Мүдделі мемлекеттік органдар
1. Концессиялық жоба құжаттамасын әзірлеу;
2. Концессиялық жоба құжаттамасының сараптамасы;
3. Концессионерді таңдау бойынша конкурс жүргізу;
4. Концессия шартын жасасу;
5. Концессиялық жобаны іске асыру
1.3-міндет. Ішкі сауданың тиімділігін арттыру
1. Сауда ФКИ
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
1. Халықтың сауда алаңдарымен қамтамасыз етілуінің ең төмен нормативтері бойынша ұсыныстар әзірлеу.

2. Разработка и реализация мер по достижению минимального норматива обеспеченности населения торговой площадью.
АС
Предоставление статистических данных
2. Увеличение доли крупных торговых объектов и торговых сетей в общем объеме розничного товарооборота, в целях повышения качества обслуживания в сфере торговли
Акиматы областей, городов Астана и Алматы
1. Разработка и создание условий для реализации инвестиционных проектов, направленных на развитие торговой инфраструктуры
2. Содействие развитию и совершенствованию системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации работников торговли, формированию рынка труда на профессиональной основе
3. Применение мер экономического стимулирования субъектов торговой деятельности, в том числе осуществляющих торговлю продовольственными товарами отечественного производства.
4. Развитие отечественных торговых сетей.
АС
Предоставление статистических данных
3. Увеличение доли объема торговых операций через биржи в общем объеме оптового товарооборота в целях повышения прозрачного ценообразования
МИНТ, МНГ, АЗК, МСХ
Проведение анализа по товарам, реализуемым через товарные биржи для дальнейшего внесения в Перечень биржевых товаров и минимального размера представляемых партий
МФ
Создание условий для проведения государственных закупок через товарные биржи
АС
Предоставление статистических данных
Задача 1.4. Проведение бюджетной политики и бюджетного планирования, направленных на обеспечение макроэкономической стабильности и достижение стратегических целей и задач развития Республики Казахстан
2. Дефицит республиканского бюджета
Государственные органы-администраторы бюджетных программ, местные исполнительные органы
Сокращение неприоритетных текущих затрат и бюджета развития;
оптимизация административных затрат;
оказание государственных услуг с наименьшими затратами для бюджета
Задача 1.7. Проведение политики управления обязательствами государства и развития финансового сектора, направленного на обеспечение макроэкономической стабильности и достижение стратегических целей и задач развития Республики Казахстан
1. Удержание активов Национального фонда Республики Казахстан не менее неснижаемого остатка в размере 20 % от ВВП
МФ, НБ
Обеспечение дальнейшей политики накопления средств в Национальном фонде Республики Казахстан в целях нивелирования экономики страны от возможных будущих внешних угроз
Задача 1.8. Проведение миграционной политики, направленной на обеспечение
достижения стратегических целей и задач развития Республики Казахстан
Совершенствование
миграционного
законодательства
МВД, МТСЗН

2. Халықтың сауда алаңдарымен қамтамасыз етілуінің ең төмен нормативтері бойынша шараларды әзірлеу және іске асыру
СА
Статистикалық деректерді беру
2. Сауда саласындағы қызмет көрсету сапасын арттыру мақсатында бөлшек сауда айналымының жалпы көлеміндегі ірі сауда объектілерінің және сауда желілерінің үлесін арттыру
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
1. Сауда инфрақұрылымын дамытуға бағытталған инвестициялық жобаларды іске асыру үшін жағдай жасау және әзірлеу.
2. Сауда қызметкерлерін дайындау, қайта дайындау және біліктілігін арттыру жүйесін дамытуға және жетілдіруге, кәсіби негізде еңбек нарығын қалыптастыруға жәрдемдесу.
3. Сауда қызметінің субъектілеріне, оның ішінде отандық өндірістің азық-түлік тауарларымен сауданы жүзеге асыратындарға экономикалық ынталандыру шараларын қолдану.
4. Отандық сауда желілерін дамыту.
СА
Статистикалық деректерді беру
3. Ашық баға құруды арттыру мақсатында тауар айналымының жалпы көлемінде биржалар арқылы тауар операциялары көлемінің үлесін ұлғайту
ИЖТМ, МГМ, БҚА, АШМ
Биржалық тауарлар және ұсынылатын партиялардың минималды көлемі тізіміне келешек енгізу үшін тауарлық биржалар арқылы өткізілген тауарларға талдау жүргізу
Қаржымині
Тауарлық биржалар арқылы мемлекеттік сатып алуларды өткізу үшін жағдайлар жасау
СА
Статистикалық деректерді беру
1.4-міндет. Макроэкономикалық тұрақтылықты және Қазақстан Республикасын дамытудың стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуді қамтамасыз етуге бағытталған бюджеттік саясатты және бюджеттік жоспарлауды жүргізу
2. Республикалық бюджеттің тапшылығы
Мемлекеттік органдар-бюджеттік бағдарламалар әкімшілері, жергілікті атқарушы органдар
Басым емес ағымдағы шығыстарды және даму бюджетін қысқарту;
әкімшілік шығыстарды оңтайландыру;
бюджет үшін ең төмен шығыстармен мемлекеттік қызметтерді көрсету
1.7-міндет. Макроэкономикалық тұрақтылықты және Қазақстан Республикасын дамытудың стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуді қамтамасыз етуге бағытталған мемлекеттің міндеттемелерін басқару және қаржы секторын дамыту саясатын жүргізу
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін ЖІӨ-ден 20% мөлшерінде төмендетілмейтін қалдықтан кем емес ұстап тұру
Қаржымині, ҰБ
Елдің экономикасын келешектегі ықтимал сыртқы қауіптерден нивелирлеу мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық қорында қаражатты жинақтау саясатын одан әрі қамтамасыз ету
1.8-міндет. Қазақстан Республикасын дамытудың стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуді қамтамасыз етуге бағытталған көші-қон саясатын жүргізу
Көші-қон заңнамасын жетілдіру
ІІМ, Еңбекмині

1. Представление информации по
вопросам трудовой миграции.
2. Выработка предложений по
совершенствованию миграционного
законодательства, в том числе
в рамках формирования правовой
базы Единого экономического
пространства
Задача 1.9. Создание условий для привлечения инвестиций в несырьевые и высокотехнологичные производства
1. Доля прямых иностранных инвестиций (ПИИ) в ВВП
Заинтересованные государственные органы
Обеспечение реализации:
1) инвестиционной политики;
2) государственной политики поддержки инвестиций
2. Иностранные и отечественные инвестиции в несырьевые сектора экономики увеличатся не менее чем на 30 % к 2020 году
Заинтересованные государственные органы
Цель 2. Создание эффективной и оперативной системы продвижения и защиты экономических интересов республики путем интеграции в мировую торгово-экономическую систему
Задача 2.1. Завершение формирования Таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества
1. Завершение формирования правовой базы Таможенного союза
Центральные государственные органы
1. Обеспечение своевременного и качественного исполнения поручений КПМ
2. Выработка позиции и координация в вопросах внешнеторговой политики, в том числе в рамках таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации
3. Обеспечение своевременного согласования и подготовки двусторонних и многосторонних международных договоров и других соответствующих документов
4. Проведение разъяснительной работы
МКИ
Освещение в средствах массовой информации принятых Решений Комиссии таможенного союза и хода переговорного процесса
2. Унификация ставок импортных таможенных пошлин стран-членов Таможенного союза (Республики Беларусь, Республики Казахстан, Российской Федерации)
МФ
1. Финансирование мероприятий, реализация которых предусмотрена за счет республиканского бюджета
2. Предоставление таможенной статистики
3. Взаимодействие по вопросам таможенно-тарифного и нетарифного регулирования
4. Ведение Единой товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности
МИД
1. Сотрудничество в рамках проведения международных и республиканских мероприятий
2. Выделение финансовых средств на командирование переговорной команды, визовая поддержка
3. Выработка позиции и координация по вопросам внешней политики, в том числе в рамках таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации, региональных торговых объединений, согласование двусторонних и многосторонних международных договоров
АС
Предоставление статистических данных
МСХ, МИНТ, МТК, МОН, МВД, МЗ, МО, МООС, МТСЗН, МНГ, МЧС, АФН, КНБ, АУЗР, АРЕМ, АЗК, НБ

1. Еңбек көші-қоны мәселелері жөніндегі ақпаратты ұсыну
2. Көші-қон заңнамасын жетілдіру жөнінде, оның ішінде Бірыңғай экономикалық кеңістіктің құқықтық базасын қалыптастыру шеңберінде ұсыныстар әзірлеу
1.9-міндет. Шикізаттық емес және жоғары технологиялық өндірістерге инвестицияларды тарту үшін жағдайлар жасау
1. ЖІӨ-дегі тікелей шетел инвестицияларының (ТШИ) үлесі
Мүдделі мемлекеттік органдар
1) Инвестициялық саясатты;
2) инвестицияларды қолдаудың мемлекеттік саясатын іске асыруды қамтамасыз ету
2. 2020 жылға қарай экономиканың шикізаттық емес секторындағы шетелдік және отандық инвестициялар кемінде 30 %-ға артады
Мүдделі мемлекеттік органдар
2-мақсат. Әлемдік сауда-экономикалық жүйеге интеграциялау арқылы республиканың экономикалық мүдделерін жылжыту мен қорғаудың тиімді және жедел жүйесін құру
2.1-міндет. Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағын қалыптастыруды аяқтау
1. Кеден одағының құқықтық базасын қалыптастыруды аяқтау
Орталық мемлекеттік органдар
1. ПМК-нің тапсырмаларын уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз ету
2. Сыртқы сауда саясатының мәселелерінде, оның ішінде Бірыңғай экономикалық кеңістіктің, Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы кеден одағының құқықтық базасын қалыптастыру шеңберіндегі позицияны әзірлеу және үйлестіру
3. Екіжақты және көпжақты халықаралық келісімшарттарды және басқа да тиісті құжаттарды уақтылы келісуді және дайындауды қамтамасыз ету
4. Түсіндіру жұмыстарын жүргізу
МАМ
Кеден одағы комиссиясының қабылдаған шешімдерін және келіссөз процесінің барысын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау
2. Кеден одағына мүше елдердің (Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Ресей Федерациясы) импорттық кеден баждарының ставкаларын біріздендіру
Қаржымині
1. Іске асырылуы республикалық бюджет есебінен көзделген іс-шараларды қаржыландыру
2. Кедендік статистиканы беру
3. Кедендік-тарифтік және бейтарифтік мәселелер бойынша өзара іс-қимылдар
4. Сыртқы экономикалық қызметтің бірыңғай тауарлық номенклатурасын жүргізу
СІМ
1. Халықаралық және республикалық іс-шаралар өткізу шеңберіндегі ынтымақтастық
2. Келіссөз жүргізуші топтың іссапарына қаржылық қаражат бөлу, визалық қолдау
3. Сыртқы саясат мәселелері бойынша, оның ішінде Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы Кедендік одағының, өңірлік тауарлық бірлестіктер шеңберіндегі позицияны әзірлеу және үйлестіру; екі жақты және көп жақты халықаралық шарттарды келісу
СА
Статистикалық деректерді беру
АШМ, ИЖТМ, ККМ, БҒМ, ІІМ, ДСМ, Қорғанысмині, Қоршағанмині, Еңбекмині, МГМ, ТЖМ, ҚҚА, ҰҚК, ЖРБА, ТМРА, БҚА, ҰБ

1. Формирование переговорной позиции по формированию таможенного союза в рамках ЕврАзЭС
2. Взаимодействие по вопросам двустороннего и регионального сотрудничества
3. Проведение разъяснительной работы
МКИ
Освещение в средствах массовой информации принятых Решений Комиссии таможенного союза. Высшего органа таможенного союза и хода переговорного процесса
Задача 2.2. Завершение формирования Единого экономического пространства Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации
Завершение формирования
правовой базы Единого
экономического пространства
АРЕМ, АЗК, МСХ, МФ, МИНТ, МНГ, МКИ, МВД, МТСЗН, МЮ, НБ, МТК
1. Обеспечение своевременного и качественного исполнения поручений КПМ
2. Выработка позиции и координация в вопросах внешнеторговой политики, в том числе в рамках формирования правовой базы Единого экономического пространства
3. Обеспечение своевременного согласования и подготовки двусторонних и многосторонних международных договоров и других соответствующих документов
4. Проведение разъяснительной работы
МКИ
Освещение в средствах массовой информации принятых Решений и хода переговорного процесса
Задача 2.3. Вступление во Всемирную торговую организацию
1. Завершение двусторонних переговоров по вступлению в ВТО со странами-членами Рабочей группы
МФ
1. Предоставление таможенной статистики
2. Взаимодействие по вопросам таможенно-тарифного и нетарифного регулирования
3. Формирование переговорной позиции по вступлению Казахстана в ВТО
2. Унификация казахстанского законодательства с ключевыми соглашениями ВТО, способствующими улучшению конкурентоспособности отечественных товаров
МИД
1. Сотрудничество в рамках проведения международных и республиканских мероприятий
2. Выделение финансовых средств на командирование переговорной команды, визовая поддержка
3. Выработка позиции и координация по вопросам внешней политики, в том числе в рамках Таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации, региональных торговых объединений, согласование двусторонних и многосторонних международных договоров
МСХ, МИНТ, МТК, МОН, МВД, МЗ, МООС, МТСЗН, МНГ, МКИ, МЮ, КНБ, АРЕМ, АЗК, НБ
1. Формирование переговорной позиции по вступлению Казахстана в ВТО 2. Обеспечение своевременного согласования и подготовки двусторонних и многосторонних международных договоров и других соответствующих документов
3. Проведение разъяснительной работы
МКИ
Освещение в средствах массовой информации хода переговорного процесса по вступлению Казахстана в ВТО
Задача 2.4. Позиционирование на международных рынках достижений Республики Казахстан

1. ЕурАзЭҚ шеңберінде кеден одағын қалыптастыру бойынша келіссөз позициясын қалыптастыру
2. Екіжақты және өңірлік ынтымақтастық мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау
3. Түсіндіру жұмыстарын жүргізу
МАМ
Кеден одағы комиссиясының, Кеден одағының жоғарғы органының қабылдаған шешімдерін және келіссөз процесінің барысын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау
2.2-міндет. Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының Бірыңғай экономикалық кеңістігін қалыптастыруды аяқтау
Бірыңғай экономикалық кеңістіктің құқықтық базасын қалыптастыруды аяқтау
ТМРА, БҚА, АШМ, Қаржымині, ИЖТМ, МГМ, МАМ, ІІМ, Еңбекмині, Әділетмині, ҰБ, ККМ
1. ПМК-нің тапсырмаларын уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз ету
2. Сыртқы сауда саясатының мәселелерінде, оның ішінде Бірыңғай экономикалық кеңістіктің құқықтық базасын қалыптастыру шеңберіндегі позицияны әзірлеу және үйлестіру
3. Екіжақты және көпжақты халықаралық келісімшарттарды және басқа да тиісті құжаттарды уақтылы келісуді және дайындауды қамтамасыз ету
4. Түсіндіру жұмыстарын жүргізу
МАМ
Қабылданған шешімдерді және келіссөз процесінің барысын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау
2.3-міндет. Дүниежүзілік сауда ұйымына кіру
1. Жұмыс тобына мүше елдермен ДСҰ-ға кіру бойынша екі жақты келіссөздерді аяқтау
Қаржымині
1. Кеден статистикасын беру
2. Кеден-тарифтік және бейтарифтік реттеу мәселелері жөніндегі өзара іс-қимыл
3. Қазақстанның ДСҰ-ға кіруі жөніндегі келіссөздік позицияны қалыптастыру
2. Отандық тауарлардың бәсекеге қабілеттігін жақсартуға ықпал ететін ДСҰ-ның шешуші келісімдерімен қазақстандық заңнаманы біріздендіру
СІМ
1. Халықаралық және республикалық іс-шаралар өткізу шеңберіндегі ынтымақтастық
2. Келіссөз жүргізуші команданың іссапарына қаржылық қаражат бөлу, визалық қолдау
3. Сыртқы саясат мәселелері бойынша, оның ішінде Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы кедендік одағының, өңірлік тауарлық бірлестіктер шеңберіндегі позицияны әзірлеу және үйлестіру; екіжақты және көпжақты халықаралық шарттарды келісу
АШМ, ИЖТМ, ККМ, БҒМ, ІІМ, ДСМ, Қоршағанортамині, Еңбекмині, МГМ, МАМ, Әділетмині, ҰҚК, ТМРА, БҚА, ҰБ
1. Қазақстанның ДСҰ-ға кіруі жөніндегі келіссөздік позицияны қалыптастыру
2. Екіжақты және көпжақты халықаралық шарттарды және басқа да тиісті құжаттарды уақтылы келісуді және дайындауды қамтамасыз ету
3. Түсіндіру жұмыстарын жүргізу
МАМ
Қазақстанның ДСҰ-ға кіруі бойынша келіссөз процесінің барысын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау
2.4-міндет. Қазақстан Республикасының жетістіктерін халықаралық нарықтарда позицияландыру

1. Содействие в расширении географии экспорта
МИД
Организация участия Республики Казахстан в международных выставках, конференциях, форумах
Торговое Представительство Республики Казахстан в
Российской Федерации, МИНТ
1. Содействие Торговым Представительством Республики Казахстан в Российской Федерации казахстанским предприятиям в продвижении своих товаров на российский рынок
2. Организация и проведение
конференций, презентаций Торговым Представительством Республики Казахстан
в Российской Федерации по привлечению инвестиций и современных технологий из России в экономику Казахстана
МКИ, МЮ, МФ
Сотрудничество по созданию и обеспечению функционирования Электронного информационно-маркетингового центра для возобновления производственных связей и развития международной торговли
МИД, МИНТ, МК, МФ,
МОН, МКИ, Акимат города Астана
Своевременное проведение мероприятий по обеспечению проведения Экспо-2017 в городе Астане
2. Рост экспорта казахстанской продукции в Российской Федерации (без учета объемов поставки нефти и газа)
Торговое представительство Республики Казахстан, МИНТ
1. Работа в регионах Российской Федерации по экспортопродвижению казахстанских товаров через уполномоченных представителей Торгового представительства Республики Казахстан в Российской Федерации
2. Работа с Торгово-промышленной палатой Российской Федерации, ассоциациями и ритейлорами по экспортопродвижению казахстанских товаров на российский рынок
Обеспечение достижения прогнозных параметров роста экспорта казахстанской продукции в Российской Федерации путем:
МСХ
увеличения экспорта отдельных видов сельхозпродукции
МИНТ
увеличения объема экспорта промышленной продукции
МНГ
увеличения экспорта топливно-энергетических полезных ископаемых (в натуральном выражении) и продуктов нефтепереработки
МТК
развития сферы транспорта
Стратегическое направление 2. Создание результативного государственного сектора
Цель 1. Внедрение новой модели государственного управления на принципах корпоративного управления, результативности, транспарентности и подотчетности обществу к 2015 году
Задача 1.1. Повышение качества оказания государственных услуг
1. Доля государственных услуг, предложенных к включению в Реестр государственных услуг от количества выявленных государственных услуг
Центральные государственные органы, Акиматы
областей, городов Астана, Алматы
1. Проведение инвентаризации государственных услуг с целью их дальнейшего включения в Реестр государственных услуг
2. Своевременная разработка стандартов государственных услуг и их внедрение

1. Экспорт географиясын кеңейтуге ықпал ету
СІМ
Қазақстан Республикасының Халықаралық көрмелерге, конференцияларға, форумдарға қатысуын ұйымдастыру
Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда Өкілдігі, ИЖТМ
1. Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда Өкілдігімен қазақстандық кәсіпорындардың өз тауарларын ресейлік нарыққа жылжытуына жәрдемдесуі
2. Қазақстанның экономикасына Ресейден инвестицияларды және қазіргі заман технологиялары бойынша Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда Өкілдігімен конференциялар, тұсаукесерлерді ұйымдастыру және өткізу
МАМ, Әділетмині, Қаржымині
Өндірістік байланыстарды және халықаралық сауданы дамыту үшін электрондық ақпараттық-маркетингтік орталығын құру және оның жүргізуін қамтамасыз ету бойынша ынтымақтастық
СІМ, ИЖТМ, ММ, Қаржымині, БҒМ, МАМ, Астана қаласының әкімдігі
Экспо-2017 Халықаралық мамандандырылған көрмесін өткізу құқығына Астана қаласының өтінімін ілгерілету және жылжыту бойынша іс-шараларды өткізу
2. Ресей Федерациясындағы қазақстандық өнім экспортының өсімі (мұнаймен және газбен жабдықтау көлемін ескермегенде)
Қазақстан Республикасының Сауда өкілдігі, ИЖТМ
1. Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда Өкілдігінің құзыретті өкілдері арқылы қазақстандық тауарлардың экспорттық жылжуы бойынша Ресей Федерациясының өңірлеріндегі жұмыс
2. Ресей Федерациясының Сауда-өнеркәсіптік палатасымен, Ресей нарығына қазақстандық тауарларды экспорттық жылжыту бойынша ассоциациялармен және ритейлорлармен жұмыс
Ресей Федерациясындағы қазақстандық өнімінің экспорты өсімінің болжамды көрсеткіштеріне қол жеткізуді мынадай жолмен қамтамасыз ету:
АШМ
ауыл шаруашылығы өнімінің кейбір түрлерінің экспортын арттыру
ИЖТМ
өнеркәсіптік өнімінің экспорт көлемін арттыру
МГМ
отын-энергетикалық пайдалы қазбалардың (табиғи сипаттағы) және мұнайды қайта өңдеу өнімдерінің экспортын арттыру
ККМ
көлік саласын дамыту
2-стратегиялық бағыт. Нәтижелі мемлекеттік секторды құру
1-мақсат. 2015 жылға қарай корпоративтік басқару, нәтижелілік, транспаренттілік және қоғамға есеп беру қағидаттарында мемлекеттік басқарудың жаңа моделін енгізу
1.1-міндет. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын арттыру
1. Анықталған мемлекеттік қызметтер санынан Мемлекеттік қызметтер тізіліміне енгізу үшін ұсынылған мемлекеттік қызметтердің үлесі
Орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
1. Мемлекеттік қызметтерді одан әрі Мемлекеттік қызметтер тізіліміне енгізу мақсатында оларды түгендеуді өткізу
2. Мемлекеттік қызметтердің стандарттарын уақтылы әзірлеу және оларды енгізу

Задача 1.2. Внедрение элементов, необходимых для полноценного функционирования системы государственного управления, ориентированного на результат
1. Формирование информационно-аналитической базы по проведению мониторинга реализации стратегических и программных документов и стратегических планов государственных органов
Центральные государственные органы
Обеспечение своевременного и качественного ввода данных в информационно-аналитическую базу
2. Разработка единых подходов по формированию ключевых показателей (индикаторов), включая показатели международных индикаторов конкурентоспособности
Центральные государственные органы
Участие в Рабочей группе и выработка предложений по разработке типовой методической рекомендации по формированию ключевых показателей
3. Формирование единого перечня показателей (индикаторов) для местных исполнительных органов
Центральные государственные и местные исполнительные органы
Участие в Рабочей группе и выработка предложений по формированию единого перечня показателей для местных исполнительных органов
5. Охват оценкой
эффективности деятельности центральных государственных органов
6. Охват оценкой
эффективности деятельности местных исполнительных органов
7. Охват общей оценкой
эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов
АП
Проведение оценки качества исполнения актов и поручений Президента Республики Казахстан, Государственного секретаря Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан и представление соответствующих заключений в Министерство
КПМ
Проведение оценки качества исполнения актов и поручений Правительства Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан и представление соответствующих заключений в Министерство
АДГС
Проведение оценки качества оказания государственных услуг и оценки эффективности управления персоналом и представление соответствующих заключений в Министерство
МФ
Проведение оценки эффективности управления бюджетными средствами и представление соответствующих заключений в Министерство
МТК
Проведение оценки эффективности применения информационных технологий и представление соответствующих заключений в Министерство
МЮ
Проведение оценки эффективности правового обеспечения государственных органов и представление соответствующих заключений в Министерство
МРР
Согласно графику проведения оценки представление Министерством результатов общей оценки эффективности в уполномоченный орган по региональному развитию в части оценки местных исполнительных органов
Государственные органы
Согласно графику проведения оценки ежегодное представление оцениваемыми государственными органами отчетной информации по итогам предыдущего года в Министерство по достижению стратегических целей и задач в курируемых отраслях/сферах/регионах.
Министерство направляет результаты общей оценки эффективности в оцениваемые государственные органы

1.2-міндет. Нәтижеге бағдарланған мемлекеттік басқару жүйесінің толыққанды жұмыс істеуі үшін қажетті элементтерді енгізу
1. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, сонымен бірге мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын іске асырудың мониторингін жүргізу бойынша ақпараттық-талдаулық базаны қалыптастыру
Орталық мемлекеттік органдар
Ақпараттық-талдаулық базаға деректерді енгізу үшін уақтылы және сапалы енгізуді қамтамасыз ету
2. Негізгі көрсеткіштерді (индикаторларды), сонымен бірге халықаралық рейтингтік агенттіктердің көрсеткіштерін қалыптастыру бойынша бірыңғай тәсілдерді әзірлеу
Орталық мемлекеттік органдар
Негізгі көрсеткіштерді қалыптастыру бойынша Үлгі әдістемелік нұсқаулықты әзірлеу бойынша жұмыс тобына және ұсыныстар әзірлеуге қатысу
3. Жергілікті атқарушы органдар үшін көрсеткіштердің (индикаторлардың) бірыңғай тізілімін қалыптастыру
Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар
Жергілікті атқарушы органдар үшін көрсеткіштер бірыңғай тізілімін қалыптастыру бойынша жұмыс тобына және ұсыныстар әзірлеуге қатысу
5. Орталық мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалаумен қамту
6. Жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін бағалаумен қамту
7. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін жалпы бағалаумен қамту
ПӘ
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк хатшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің актілері мен тапсырмаларын орындау сапасына бағалау жүргізу және Министрлікке тиісті қорытындыларды ұсыну
ПМК
Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің актілері мен тапсырмаларын орындау сапасына бағалау жүргізу және Министрлікке тиісті қорытындыларды ұсыну
МҚІА
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына бағалау және персоналды басқару тиімділігіне бағалау жүргізу және Министрлікке тиісті қорытындыларды ұсыну
Қаржымині
Бюджет қаражатын басқару тиімділігіне бағалау жүргізу және Министрлікке тиісті қорытындыларды ұсыну
ККМ
Ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігіне бағалау жүргізу және Министрлікке тиісті қорытындыларды ұсыну
Әділетмині
Мемлекеттік органдарды құқықтық қамтамасыз ету тиімділігіне бағалау жүргізу және Министрлікке тиісті қорытындыларды ұсыну
ӨДМ
Бағалауды жүргізу кестесіне сәйкес Министрліктің өңірлік даму жөніндегі уәкілетті органға жергілікті атқарушы органдарды бағалау бөлігінде тиімділікті жалпы бағалау нәтижелерін ұсынуы
Мемлекеттік органдар
Бағалауды жүргізу кестесіне сәйкес бағаланатын мемлекеттік органдардың жетекшілік ететін салаларда/аяларда/өңірлерде стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу жөнінде өткен жылдың қорытындылары бойынша есептік ақпаратты Министрлікке жыл сайын ұсынуы.
Министрлік бағаланатын мемлекеттік органдарға тиімділікті жалпы бағалау қорытындыларын жібереді.

8. Совершенствование системы государственного управления
Центральные и местные государственные органы
Участие в выработке предложений по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления
Задача 1.3. Повышение эффективности деятельности квазигосударственного сектора
1. Обеспечение качества корпоративного управления акционерных обществ с участием государства в уставном капитале
Заинтересованные государственные органы
Проведение оценки корпоративного управления акционерных обществ с участием государства в уставном капитале
2. Доля (из числа опрошенных) информированного населения Республики Казахстан о задачах и условиях участия в Программе «Народное IPO»
МИО
Проведение работы по разъяснению и информированию населения о задачах и условиях участия в Программе «Народное IPO»
Цель 2. Совершенствование системы мобилизационной подготовки и мобилизации (секретно)
6. Управление рисками
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 06.08.2013 № 800; от 31.12.2013 № 1583.
В процессе своей деятельности Министерство может столкнуться с возникновением целого ряда рисков. В зависимости от типа и источника риска для их управления Министерством будут реализовываться стандартные и ситуативные специальные меры. Ниже следует перечень основных рисков.
Наименование возможного риска
Возможные последствия в случае непринятия мер по управлению рисками
Мероприятия по управлению рисками
1
2
3
Внешние риски
Волатильность мировых цен на экспортируемые Казахстаном энергоресурсы
При росте цен:
1. Рост внутренних цен на нефть и нефтепродукты в результате роста мировых цен на нефть.
2. Снижение объемов предложений нефти и нефтепродуктов на внутреннем рынке в результате увеличения объемов экспорта нефти
3. Усиление сырьевой направленности экономики и ее зависимости от внешнего рынка
4. Рост уровня инфляции
5. Замедление темпов роста экономики за счет мультипликативного эффекта от роста цен на энергоресурсы
1. Отслеживание динамики основных макроэкономических показателей мировой экономики (включая США, страны ЕС, Японию, Китай, страны Таможенного союза и другие развивающиеся экономики мира), мировых цен на основные сырьевые товары (нефть и нефтепродукты, газ, цветные и драгоценные металлы, пшеница), цен на нефтепродукты на внутреннем рынке в Системе оперативного мониторинга экономических процессов, происходящих в мире и Казахстане (СОМ) для своевременного выявления потенциальных рисков, использования его результатов при формировании Доклада об итогах социально-экономическом развитии РК и другой аналитической информации.

8. Мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру
Орталық және жергілікті мемлекеттік органдар
Мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды әзірлеуге қатысу
1.3-міндет. Квазимемлекеттік сектор қызметінің тиімділігін арттыру
1. Жарғылық капиталына мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдардың корпоративтік басқару сапасын қамтамасыз ету
Мүдделі мемлекеттік органдар
Жарғылық капиталына мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдардың корпоративтік басқаруына бағалау жүргізу
2. Қазақстан Республикасының «Халықтық IPO» бағдарламасының міндеттері мен қатысу шарттары туралы ақпараттанған тұрғындарының үлесі (сұралғандар санынан)
ЖАО
«Халықтық IPO» бағдарламасының міндеттері мен қатысу шарттары туралы тұрғындарды түсіндіру мен ақпараттандыру бойынша жұмыс жүргізу
2–мақсат. Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жүйесін жетілдіру (құпия)
6. Тәуекелдерді басқару
Ескерту. 6-бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 06.08.2013 № 800; 31.12.2013 № 1583 қаулыларымен.
Министрлік өз қызметі процесінде бірқатар тәуекелдердің туындауымен бетпе-бет келуі мүмкін. Тәуекелдің түрі мен пайда болу көзіне байланысты оларды басқару үшін Министрлік стандартты және жағдаяттық арнайы шараларды іске асыратын болады. Төменде негізгі тәуекелдердің тізбесі келтіріліп отыр.
Ықтимал тәуекелдің атауы
Тәуекелдерді басқару жөніндегі шараларды қабылдамаған жағдайда болуы мүмкін салдарлар
Тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар
1
2
3
Сыртқы тәуекелдер
Қазақстан экспорттайтын энергия ресурстарына әлемдiк бағалардың құбылмалылығы
Бағалардың өсуi кезiнде:
1. Мұнайдың әлемдiк бағаларының өсуi нәтижесiнде мұнай мен мұнай өнiмдерiне iшкi бағалардың өсуi
2. Мұнай экспорты көлемдерiнiң ұлғаюы нәтижесiнде iшкi нарықта мұнай мен мұнай өнiмдерiне ұсыныстар көлемiнiң төмендеуi
3. Экономиканың шикiзаттық бағыттылығының және оның сыртқы нарыққа тәуелдiлiгiнiң күшеюi
4. Инфляция деңгейiнiң өсуi
5. Энергия ресурстарына бағалардың өсуiнен мультипликативтiк әсердiң есебiнен экономиканың өсу қарқынының баяулауы
1. Әлеуетті тәуекелдерді уақтылы анықтау, оның нәтижелерін Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму қорытындылары туралы баяндаманы және басқа да талдамалық ақпаратты қалыптастыру кезінде пайдалану үшін әлемдік экономиканың негізгі макроэкономикалық көрсеткіштерінің (АҚШ, ЕО елдері, Жапония, Қытай, Кеден одағы елдері және әлемнің басқа да дамушы экономикалары), негізгі шикізат тауарларына әлемдік бағалардың (мұнай және мұнай өнімдері, газ, түсті және бағалы металдар, бидай), Қазақстанда және әлемде болып жатқан экономикалық процестерге жедел мониторинг жүргізу жүйесінде (ЖМЖ) ішкі нарықтағы мұнай өнімдеріне бағалардың серпінін қадағалау.

2. Вынесение на заседание Совета по экономической политике рассмотрение вопроса по применению необходимых мер стабилизации экономики, предусмотренных в Пошаговом плане многоуровневого антикризисного реагирования (протокол от 17 сентября 2013 года № 36 Правительства РК) в случае наступления неблагоприятных ситуаций, в том числе вследствие резких колебаний мировых цен на энергоресурсы, характеризующихся замедлением, рецессией или кризисом национальной экономики.
3. Усиление работы по реализации предпринимаемых мер, направленных на снижение сырьевой направленности отечественной экономики (диверсификация торговых партнеров Казахстана, реализация Государственной программы форсированного индустриально-инновационного развития и других государственных программ.)
При снижении цен:
1. Снижение поступлений в государственный бюджет и Национальный Фонд
2. Сокращение объема финансирования инвестиционных проектов
3. Снижение темпов роста экономики
Волатильность мировых цен на сельскохозяйственное сырье
При увеличении цен:
1. Рост цен на продукты питания на внутреннем рынке
2. Снижение объемов предложений продовольственного сырья и продуктов питания на внутреннем рынке
3. Рост уровня инфляции
1. Отслеживание динамики мировых цен на сельскохозяйственное сырье в СОМ для своевременного выявления потенциальных рисков и негативных тенденций.
2. Использование итогов мониторинга при разработке аналитической информации об инфляционных процессах в стране в Правительство.
При снижении цен:
1. Снижение прибыльности в сельскохозяйственной отрасли и темпов роста в сельском хозяйстве
2. Сокращение объемов поступлений в государственный бюджет
Замедление темпов роста мировой экономики
1. Снижение темпов роста ВВП
2. Снижение поступлений в государственный бюджет и Национальный фонд
1. В зависимости от уровня неблагоприятного развития мировой экономики (зависящей от развития кризисных процессов в мире и изменения темпов роста мировой экономики, а также цен на сырьевые товары) вынесение на заседание СЭП вопроса по реализация мер стабилизации национальной экономики соответствующего конъюнктурного пакета Пошагового плана многоуровневого антикризисного реагирования.
2. Выработка предложений по оптимизации государственного бюджета и секвестру не приоритетных расходов, увеличению размера дефицита бюджета
Инициирование двусторонних переговоров «спящей» страной или новым членом Рабочей группы по вступлению Казахстана в ВТО
Затягивание завершения переговорного процесса по вступлению Казахстана в ВТО на двустороннем уровне
Проведение соответствующих переговоров, при необходимости использование механизма достижения договоренностей на политическом уровне
Несвоевременное выполнение календарного плана разработки документов в целях реализации соглашений, формирующих Единое экономическое пространство
Затягивание формирования
правовой базы Единого
экономического пространства
Координация процесса формирования правовой базы Единого экономического пространства, проведение соответствующих переговоров
Применение иностранным государством торговых мер в отношении Казахстана, существенно ухудшающих положение на внутреннем рынке
Дестабилизация цен, ухудшение положения потребителей и
отечественных производителей
Проведение переговоров со Стороной, применившей торговые меры, разработка комплекса мер, направленных на стабилизацию ситуации
Ухудшение условий для деятельности казахстанских компаний в зарубежных странах
Снижение международного
влияния и имиджа Казахстана
Позиционирование Республики Казахстан на международных рынках
Существенное снижение цен на экспортные товары
Снижение внешнеторгового оборота
Содействие в диверсификации структуры экспорта
Внутренние риски
Усиление зависимости экономики от сырьевого сектора в следствии неравномерного распределения ресурсов между отраслями экономики
Развитие «голландской болезни» в стране

2. Қолайсыз ахуалдар, оның ішінде ұлттық экономиканың баяулауы, рецессиясы немесе дағдарысымен сипатталатын энергия ресурстарына әлемдік бағалардың күрт ауытқуы салдарынан туындаған жағдайда Көп деңгейлі дағдарысқа қарсы ден қоюдың қадамдық жоспарында (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 17 қыркүйектегі № 36 хаттамасы) көзделген экономиканы тұрақтандырудың қажетті шараларын қолдану жөніндегі мәселені қарауды Экономикалық саясат жөніндегі кеңестің отырысына шығару.
3. Отандық экономиканың шикізаттық бағдарын төмендетуге (Қазақстанның сауда әріптестерін әртараптандыру, Үдемелі индустриялық-инновациялық дамытудың мемлекеттік бағдарламасын және басқа да мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру) бағытталған қолданылып жатқан шараларды іске асыру бойынша жұмысты күшейту.
Бағалардың төмендеуi кезiнде:
1. Мемлекеттiк бюджет пен Ұлттық қорға түсетiн түсiмдердiң төмендеуі
2. Инвестициялық жобаларды қаржыландыру көлемiнiң қысқаруы
3. Экономиканың өсу қарқынының төмендеуi
Ауыл шаруашылығы шикiзатына әлемдiк бағалардың құбылмалылығы
Бағалардың ұлғаюы кезiнде:
1. Iшкi нарықта тамақ өнімдеріне бағалардың өсуi
2. Iшкi нарықта азық-түлiк шикiзаты мен тамақ өнiмдерiне ұсыныстар көлемiнiң төмендеуi
3. Инфляция деңгейiнiң өсуi
1. Әлеуетті тәуекелдерді және теріс үрдістерді уақтылы анықтау үшін ЖМЖ-де ауыл шаруашылығының шикізатына әлемдік бағалардың серпінін қадағалау.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметіне елдегі инфляциялық процестер туралы талдамалық ақпаратты әзірлеу кезінде мониторинг қорытындыларын пайдалану.
Бағалардың төмендеуi кезiнде:
1. Ауыл шаруашылығы саласында кiрiстiлiктiң және ауыл шаруашылығында өсу қарқынының төмендеуi
2. Мемлекеттiк бюджетке түсетiн түсiмдер көлемiнiң қысқаруы
Әлемдік экономиканың өсу қарқынының тежелуі
1. ЖІӨ өсу қарқынының төмендеуі
2. Мемлекеттік бюджет пен Ұлттық қорға түсімдердің төмендеуі
1. Әлемдік экономика дамуының қолайсыз деңгейіне (әлемдегі дағдарыстық үрдістер мен әлемдік экономика қарқынының, сондай-ақ шикізат тауарларына бағаның өзгеруі) байланысты Көп деңгейлі дағдарысқа қарсы ден қоюдың қадамдық жоспарының тиісті конъюнктуралық пакетінің ұлттық экономиканы тұрақтандыру шараларын іске асыру бойынша мәселені ЭСК отырысына шығару
2. Мемлекеттік бюджетті оңтайландыру және басым емес шығыстарды секвестрлеу, бюджет тапшылығы көлемін арттыру бойынша ұсыныстарды әзірлеу.
Екі жақты келіссөздерге «ұйқыдағы» елдің немесе Қазақстанның ДСҰ-ға кіру жөніндегі жұмыс тобының жаңа мүшесінің бастамашылық етуі
Екіжақты деңгейде Қазақстанның ДСҰ-ға кіруі жөніндегі келіссөздер процесі аяқталуының созылуы
Тиісті келіссөздерді жүргізу, қажет болған жағдайда саяси деңгейде уағдаластыққа қол жеткізу тетігін пайдалану
Бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастыратын келісімдерді іске асыру мақсатында құжаттарды әзірлеудің Күнтізбелік жоспарын уақтылы орындамау
Бірыңғай экономикалық кеңістіктің құқықтық базасын қалыптастырудың созылуы
Бірыңғай экономикалық кеңістіктің құқықтық базасын қалыптастыру процесін үйлестіру, тиісті келіссөздер жүргізу
Шетелдік мемлекеттің Қазақстанға қатысты ішкі нарықтағы жағдайды айтарлықтай нашарлататын сауда шараларын қолдануы
Бағалардың тұрақсыздануы, тұтынушылардың және отандық өндірушілер жағдайының нашарлауы
Сауда шараларын қолданған Тараппен келіссөздер жүргізу, жағдайды тұрақтандыруға бағытталған шаралар кешенін әзірлеу
Қазақстандық компаниялардың қызметі үшін шетелдерде жағдайдың нашарлауы
Халықаралық ықпалдың және Қазақстан имиджінің төмендеуі
Халықаралық нарықтарда Қазақстан Республикасын позициялау
Экспорттық тауарлар бағаларының айтарлықтай төмендеуі
Сыртқы сауда айналымын төмендету
Экспорт құрылымын әртараптандыруға ықпал ету
Ішкі тәуекелдер
Ресурстардың экономиканың салалары арасында бiрдей бөлiнбеуiнiң салдарынан экономиканың шикiзат секторына тәуелдiлiгiнiң күшеюi
Елде «голланд ауруының» дамуы

1. Активизация потребления, инвестиционной активности за счет создания резервов и поддержания оптимальных пропорций воспроизводства.
2. Согласованность инструментов фискальной, денежно-кредитной политики в сочетании с мерами структурной и инвестиционной политики
Несвоевременность стандартизации и регламентации государственных услуг, включенных в Реестр государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам
1. Снижение эффективности деятельности государственных и местных исполнительных органов по направлению «Оказание государственных услуг»
2. Непрозрачность порядка оказания государственных услуг
1. Своевременное уведомление государственных и местных исполнительных органов о принятых изменениях в Реестр государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам
2. Постоянный мониторинг разработки стандартов и регламентов государственных услуг и направление в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан, Администрацию Президента Республики Казахстан соответствующих отчетов о его результатах
Превышение уровня инфляции над заданными параметрами и появление факторов, препятствующих эффективному функционированию товарных рынков
Ухудшение макроэкономической стабильности
1. Усиление контроля за качеством работы в областях тарифной политики и защиты конкуренции.
2. Пересмотр уровней предельных вкладов субъектов естественных монополий в инфляцию.
Несвоевременное принятие
решений и соответствующих
нормативных правовых
актов, необходимых для
эффективной тарифной
политики и защиты
конкуренции
Недостижение целей
Министерства
Усиление контроля за
качеством законотворческой
работы в обеих сферах
(областях)
7. Бюджетные программы
Сноска. Раздел 7 в редакции постановления Правительства РК от 06.08.2013 № 800; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1583.
Для достижения сформулированных стратегических направлений, целей и задач на 2013 - 2015 годы определены 34 бюджетных программ с указанием показателей прямого и конечного результатов, качества, эффективности и бюджета. Конечные показатели выполнения бюджетных программ сформулированы исходя из принципов четкости, сравнимости, экономической целесообразности, контролируемости и проверяемости.
Бюджетная программа
001 «Услуги по формированию и развитию экономической и торговой политики, системы государственного планирования и управления» 100 «Обеспечение деятельности уполномоченного органа в области экономической и торговой политики, системы государственного планирования и управления»
102 «Проведение исследований, оказание аналитических и консалтинговых услуг в сфере экономики, торговли и государственного управления»;
104 «Обеспечение функционирования информационных систем и информационно-техническое обеспечение государственных органов»
Описание
Обеспечение деятельности уполномоченного органа, в которой предусмотрены расходы на выплату фонда оплаты труда, обеспечение канцелярскими товарами, услугами связи, на сопровождение информационных программ, содержание и ремонт основных средств и на представительские расходы; мониторинг стратегических и программных документов; привлечение АО «Институт экономических исследований» к оценке эффективности деятельности государственных органов; проведение научной экономической экспертизы законопроектов; аналитическое сопровождение мероприятий в сфере экономики, торговли и государственного управления.
Вид
бюджетной
программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/ развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый  2014 год
Проектируемый 2015 год
2009 год (отчет)
2010 год (план)
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Отклонение фактически сложившихся темпов роста экономики от целевых показателей роста ВВП
%

1. Қорларды құру және қайта өндірудің оңтайлы пропорцияларын қолдау есебінен тұтынуды, инвестициялық белсенділікті жандандыру.
2. Құрылымдық және инвестициялық саясат шараларымен үйлестiрiлген фискалдық, ақша-кредит саясат құралдарының үйлесiмдiлiгi
Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтер тізіліміне енгізілген мемлекеттік қызметтердің уақтылы стандартталмауы және регламенттелмеуі
1. «Мемлекеттік қызметтерді көрсету» бағыты бойынша мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар қызметі тиімділігінің төмендеуі
2. Мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібінің ашық еместігі
1. Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтер тізіліміне қабылданған өзгерістер туралы мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарды уақтылы хабардар ету
2. Мемлекеттік қызметтер стандарттары мен регламенттерін әзірлеудің тұрақты мониторингі және Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңсесіне, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне оның нәтижелері туралы тиісті есептерді жіберу
Инфляция деңгейінің берілген параметрлерден артуы және тауар нарықтарының тиімді жұмыс істеуіне кедергі келтіретін факторлардың пайда болуы
Макроэкономикалық тұрақтылықтың нашарлауы
1. Тарифтік саясат және бәсекелестікті қорғау салаларындағы жұмыс сапасына бақылауды күшейту;
2. Табиғи монополия субъектілерінің инфляцияға шекті салымдарының деңгейін қайта қарау.
Тиімді тарифтік саясат және бәсекелестікті қорғауға қажетті шешімдерді және тиісті нормативтік құқықтық актілерді уақтылы қабылдамау
Министрлік мақсаттарына қол жеткізбеу
Екі салада (аяда) заң шығару жұмысының сапасын бақылауды күшейту
7. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 7-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.08.2013 № 800 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1583 қаулысымен.
2013 – 2015 жылдарға арналып қалыптастырылған стратегиялық бағыттарға, мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу үшін олардың сан, сапа, нәтиже мен бюджет көрсеткіштері көрсетіле отырып, 34 бюджеттік бағдарлама айқындалды. Бюджеттік бағдарламалардың орындалуының түпкі көрсеткіштері айқындық, салыстырмалық, экономикалық орындылық, бақыланушылық және тексерілушілік қағидаларына негізделіп қалыптастырылды.
Бюджеттік бағдарлама
001 «Экономика және сауда саясатын, мемлекеттік жоспарлау мен басқару жүйесін қалыптастыру және дамыту жөніндегі қызметтер»
100 «Экономика және сауда саясаты, мемлекеттік жоспарлау мен басқару жүйесі саласындағы уәкілетті органның қызметін қамтамасыз ету»
102 «Экономика, сауда және мемлекеттік басқару саласында сараптамалық және консалтинг қызметтерін көрсету, зерттеулерді жүзеге асыру»
104 «Ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және мемлекеттік органдарды ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету»
Сипаттама
Уәкілетті органның еңбеқақы қорына төлеу, кеңсе тауарларымен, байланыс қызметтерімен қамтамасыз ету, ақпараттық бағдарламаларды сүйемелдеу, негізгі құралдарды жөндеу және өкілдік шығыстар қарастырылған қызметін қамтамасыз ету; стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды мониторингілеу; «Экономикалық зерттеулер институты» АҚ-ны мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалауға тарту; заң жобаларына ғылыми экономикалық сараптама жүргізу; экономика, сауда және мемлекеттік басқару саласындағы іс-шараларды талдамалық сүйемелдеу
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтер көрсетуді жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2009 жыл (есеп)
2010 жыл (жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Экономика өсуінің нақты қалыптасқан қарқынының ЖІӨ өсуінің нысаналы көрсеткіштерінен ауытқуы
%

1 017 906
1 252 871
1 214 299
3 639 094
3 919 946
3 179 995
3 180 669
*ИФО ВВП, ИФО торговли с учетом 7%-го роста
** расчет прилагается
*** в 2012 году 92 900 (объем бюджетных расходов) / 39 (16 местных гос. органов + 23 центральных гос. органа) = 2 382 т.т.; в 2013 году 94 374 / 40= 2 359,4 т.т.; в 2014 году 97 825 / 40 = 2 445,6 т.т.; в 2015 году 103 629 / 40 = 2 590,7 т.т.
**** в 2012 году 120 400 (объем бюджетных расходов) / 70 (количество законопроектов) = 1 720 т.т., в 2013 году 134 160 (объем бюджетных расходов) / 78 (количество законопроектов) = 1 720 т.т., в 2014, 2015 годах 172 000 (объем бюджетных расходов) / 100 (количество законопроектов) = 1 720 т.т.
Бюджетная программа
002 «Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных и концессионных проектов, консультативное сопровождение концессионных проектов»*
Описание
Подготовка технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных и концессионных проектов, оказание консультативного сопровождения концессионных проектов
Вид
бюджетной
программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
распределяемая бюджетная программа
текущая/ развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый 2014 год
Проектируемый 2015 год
2009 год (отчет)
2010 год (план)
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Распределение годовой утвержденной суммы расходов между администраторами бюджетных программ
%
100
100
100
100
100
100
Показатели конечного результата
Количество проектов, по которым разрабатываются технико-экономические обоснования
кол-во проектов
14
15
13
13
Количество оказанных услуг по консультативному сопровождению концессионных проектов
кол-во услуг по проектам
0
0
2
2
Обеспечение финансирования разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных и концессионных проектов, консультативное сопровождение концессионных проектов, одобренных бюджетной комиссией
%
100
100
Показатели качества
Полнота включения в Перечень бюджетных инвестиционных и концессионных проектов, разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований, которых осуществляются на основе инвестиционных и концессионных предложений, одобренных бюджетной комиссией
% от общего кол-ва одобренных инвестиционных предложений
100
100
100
100
100
100
Показатели эффективности
Предполагаемые затраты на разработку и экспертизу технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных проектов
тыс. тенге

1 017 906
1 252 871
1 214 299
3 639 094
3 919 946
3 179 995
3 180 669
* 7 % өсуді ескере отырып ЖІӨ ФКИ, сауда ФКИ
** есебі қоса берілген
*** 2012 жылы 92 900 (бюджеттік шығыстар көлемі) / 39 (16 жергілікті мемлекеттік орган + 23 орталық мемлекеттік орган) = 2 382 м.т.; 2013 жылы 94 374 / 40 = 2 359,4 м.т.; 2014 жылы 97 825 / 40 = 2 445,6 м.т., 2015 жылы 103 629 / 40 = 2 590,7 м.т.
**** 2012 жылы 120 400 (бюджеттік шығыстар көлемі) / 70 (заң жобаларының саны) = 1 720 м.т., 2013 жылы 134 160 (бюджеттік шығыстар көлемі) / 78 (заң жобаларының саны) = 1 720 т.т., 2014, 2015 жылдары 172 000 (бюджеттік шығыстар көлемі) / 100 (заң жобаларының саны) = 1 720 м.т.
Бюджеттік бағдарлама
002 «Бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың техника-экономикалық негіздемелерін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу, концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу»*
Сипаттама
Бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін дайындау, концессиялық жобаларға консультациялық сүйемелдеу көрсету
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтер көрсетуді жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
үлестiрiлетiн бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2009 жыл
2010 жыл (жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілері арасындағы шығыстардың бекiтiлген жылдық сомасын үлестiру
%
100
100
100
100
100
100
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Техникалық-экономикалық негіздемелері әзірленетін жобалардың саны
жобалар саны
14
15
13
13
Концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу бойынша көрсетілген қызметтердiң саны
жобалар бойынша қызметтер саны
0
0
2
2
Бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ оларға қажетті сараптамалар жүргізуді, бюджет комиссиясы мақұлдаған концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеуді қаржыландыруды қамтамасыз ету
%
100
100
Сапа көрсеткіштері
Бюджеттiк инвестициялық және концессиялық жобалардың тiзбесіне енгізудің толықтығы, бюджеттiк комиссия мақұлдаған инвестициялық және концессиялық ұсыныстар негiзiнде жүзеге асырылатын техникалық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажеттi сараптамалар жүргізу
мақұлданған инвестициялық ұсыныстардың жалпы санынан %
100
100
100
100
100
100
Тиімділік көрсеткіштері
Бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеуге және сараптауға арналған болжамды шығындар
мың теңге

287 837
579 659
308 673
350 000
350 000
Предполагаемые затраты на разработку и экспертизу технико-экономических обоснований концессионных проектов
тыс. тенге
172 360
24 092
14 497
30 739
132 000
132 000
Предполагаемые затраты на консультативное сопровождение концессионных проектов
тыс. тенге
1 178 798
115 380
0
0
0
0
106 000
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге
115 380
311 929
594 156
339 412
339 412
588 000
*Данная бюджетная программа исполнялась в рамках бюджетной программы 004 «Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных и концессионных проектов, консультативное сопровождение концессионных проектов», в 2012 году исполнялась в рамках бюджетной программы 025 «Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных и концессионных проектов, консультативное сопровождение концессионных проектов» согласно Закону Республики Казахстан от 24 ноября 2011 года № 496-IV «О республиканском бюджете на 2012-2014 годы», с 2013 года бюджетная программа 025 «Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных и концессионных проектов, консультативное сопровождение концессионных проектов» в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 марта 2013 года № 312 «О корректировке показателей республиканского бюджета на 2013 год» исполняется в рамках бюджетной программы 002 «Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных и концессионных проектов, консультативное сопровождение концессионных проектов».
Бюджетная программа
003 «Проведение мониторинга бюджетных инвестиционных проектов»
Описание
Проведение мониторинга бюджетных инвестиционных проектов
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/ развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый 2014 год
Проектируемый год 2015 год
2009 год (отчет)
2010 год
(план)
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Отчет о проведении мониторинга бюджетных инвестиционных проектов
отчет
2
Показатели конечного результата
Повышение эффективности планирования бюджетных инвестиционных проектов
%
100
Показатели качества
Полнота проведения мониторинга бюджетных инвестиционных проектов
%
100
Показатели эффективности
Применение результатов мониторинга при формировании республиканского бюджета
%
100
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге

287 837
579 659
308 673
350 000
350 000
Концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеуге және сараптауға арналған болжамды шығындар
мың теңге
172 360
24 092
14 497
30 739
132 000
132 000
Концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеудің болжамды шығындары
мың теңге
1 178 798
115 380
0
0
0
106 000
106 000
Бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге
115 380
311 929
594 156
339 412
588 000
588 000
* Аталған бюджеттік бағдарлама 004 «Бюджеттiк инвестициялық және концессиялық жобалардың техника-экономикалық негiздемелерiн әзiрлеу немесе түзету, сондай-ақ қажеттi сараптамалар жүргiзу, концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде орындалды, 2012 жылы «2012 - 2014 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» 2011 жылғы 24 қарашадағы № 496-IV Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 025 «Бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың, техника-экономикалық негіздемелерін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу, концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде орындалды, 2013 жылдан бастап «2013 жылға арналған республикалық бюджет көрсеткіштерін түзету туралы» 2013 жылғы 29 наурыздағы № 312 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес 025 «Бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың, техника-экономикалық негіздемелерін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу, концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу» бюджеттік бағдарламасы 002 «Бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың, техника-экономикалық негіздемелерін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу, концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде орындалады.
Бюджеттік бағдарлама
003 «Бюджеттік инвестициялық жобаларға мониторинг жүргізу»
Сипаттама
Бюджеттік инвестициялық жобаларға мониторинг жүргізу
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
есепті жыл
жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2009 жыл (есеп)
2010 жыл (жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Бюджеттік инвестициялық жобаларға мониторинг жүргізу туралы есеп
есеп
2
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Бюджеттік инвестициялық жобаларды жоспарлаудың тиімділігін арттыру
%
100
Сапа көрсеткіштері
Бюджеттік инвестициялық жобаларға толық мониторинг жүргізу
%
100
Тиімділік көрсеткіштері
Республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде мониторингтің нәтижелерін қолдану
%
100
Бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге

*Данная бюджетная программа исполнялась в рамках бюджетной программы 030 «Донорский взнос Казахстана в Азиатский фонд развития» согласно Закону Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года № 54-V «О республиканском бюджете на 2013 - 2015 годы».
Бюджетная программа
005 «Услуги по совершенствованию мобилизационной подготовки и мобилизации» (секретно)
Описание
Вид
бюджетной
программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/ развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый 2014 год
Проектируемый 2015 год
2009 год (отчет)
2010 год (план текущего)
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Показатели конечного результата
Показатели качества
Показатели эффективности
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге
47 823
47 823
47 823
47 823
Бюджетная программа
006 «Экспертиза и оценка документации по вопросам бюджетных инвестиций и концессии»
Описание
Проведение АО «Казахстанский центр государственно-частного партнерства» экспертиз по вопросам бюджетных инвестиций и концессии, а также проведения оценки реализации концессионных проектов, в том числе на условии софинансирования из бюджета
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/ развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый 2014 год
Проектируемый 2015 год
2009 год (отчет)
2010 год (план)
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Проведение и подготовка АО «Казахстанский центр государственно-частного партнерства» экспертизы по вопросам бюджетных инвестиций и концессии
кол-во заключений
75

* Аталған бюджеттік бағдарлама «2013 - 2015 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» 2012 жылғы 23 қарашадағы № 54-V Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 030 «Азиялық даму қорына Қазақстанның донорлық жарнасы» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде орындалды.
Бюджеттік бағдарлама
005 «Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыруды жетілдіру жөніндегі қызметтер» (құпия)
Сипаттама
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтер көрсетуді жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2009 жыл (есеп)
2010 жыл (жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге
47 823
47 823
47 823
47 823
Бюджеттік бағдарлама
006 «Бюджеттік инвестициялар және концессия мәселелері бойынша құжаттаманы бағалау және сараптау»
Сипаттама
«Қазақстандық мемлекеттік-жеке меншік әріптестік орталығы» АҚ-ның бюджеттік инвестициялар мен концессия мәселелері бойынша сараптамалар, сондай-ақ концессиялық жобаларды, оның ішінде бюджеттен бірлесіп қаржыландыру шартымен, іске асырылуын бағалау жүргізуі
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтер көрсетуді жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2009 жыл (есеп)
2010 жыл (жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
«Қазақстандық мемлекеттік-жеке меншік әріптестік орталығы» АҚ-ның бюджеттік инвестициялар мен концессия мәселелері бойынша сараптаманы жүргізуі және дайындауы
қорытындылар саны
75

*Данная бюджетная программа исполнялась в рамках бюджетной программы 063 «Участие Казахстана в Центрально-Азиатской инициативе Евразийской программы конкурентоспособности Организации экономического сотрудничества и развития» согласно Закону Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года № 54-V «О республиканском бюджете на 2013 - 2015 годы».
Бюджетная программа
007 «Проведение прикладных исследований в сфере экономики, торговли и государственного управления»*
Описание
Проведение исследований по приоритетам социально-экономического развития Республики Казахстан в соответствии со стратегическим планами социально-экономического развития страны до 2020 года; достижение целевых индикаторов развития, предусмотренных Стратегическим планом развития Республики Казахстан до 2020 года; улучшение бизнес среды; экономическая интеграция на пространстве Евразийского экономического сообщества и вступление во Всемирную торговую организацию; реформирование системы государственного управления
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/ развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый
2014 год
Проектируемый
2015 год
2009 год (отчет)
2010 год
(план)
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Количество проводимых прикладных исследований в сфере экономики, торговли и государственного управления
шт.
21
29
23
Показатели конечного результата
Выработка предложений по повышению устойчивости и сбалансированности роста экономики, эффективности торговли и государственного управления
Показатели качества
Применяемость результатов исследований в сферах экономики, торговли и государственного управления
% от общего количества

* Аталған бюджеттік бағдарлама «2013 - 2015 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» 2012 жылғы 23 қарашадағы № 54-V Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 063 «Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының Еуразиялық бәсекеге қабілеттілігі бағдарламасының Орталық Азия бастамасына Қазақстанның қатысуы» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде орындалды.
Бюджеттік бағдарлама
007 «Экономика, сауда және мемлекеттік басқару саласында қолданбалы зерттеулер жүргізу»*
Сипаттама
2020 жылға дейін елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының стратегиялық жоспарларына сәйкес Қазақстан Республикасы әлеуметтік-экономикалық дамуының басымдықтары бойынша зерттеулер жүргізу; 2020 жылға дейін Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарында көзделген нысаналы даму индикаторларына қол жеткізу; бизнес ортаны жақсарту; Бірыңғай экономикалық қоғамдастық кеңістігіндегі экономикалық интеграция және Дүниежүзілік сауда ұйымына кіру; мемлекеттік басқару жүйесін реформалау
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
Мемлекеттік функцияларды, өкілеттіліктерді және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2009 жыл (есеп)
2010 жыл (жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Экономика, сауда және мемлекеттік басқару саласында жүргізілген қолданбалы зерттеулер саны
дана
21
29
23
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Экономиканың тұрақты және теңгерімді өсуін, сауда мен мемлекеттік басқарудың тиімділігін арттыру бойынша ұсынымдар әзірлеу
12
Сапа көрсеткіштері
Экономика, сауда және мемлекеттік басқару саласындағы зерттеулер нәтижелерінің қолданылуы
жалпы санынан %

672 592
За счет гранта
тыс. тенге
920 413
315 750
323 250
323 250
310 575
613 232
515 739
*Показатели конечного результата будут достигнуты путем оценки применимости результатов исследований. Учитывая, что некоторые мероприятия представляется возможным оценить сразу по завершении проектов, а некоторые из них ввиду своей специфики могут быть применимы в последующие годы, прогнозируемые показатели конечного результата запланированы следующим образом: 2012 г. - 70%, 2013 г. - 65%, 2014 г. - 67,5%, 2015 г. – 70%
Бюджетная программа
012 «Совершенствование государственного управления»
006 «За счет софинансирования гранта из республиканского бюджета»
018 «За счет гранта»
Описание
Повышение конкурентоспособности регионов путем привлечения иностранных инвестиций
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая /развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый 2014 год
Проектируемый 2015 год
2009 год (отчет)
2010 год (план)
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Многоуровневый анализ в целом системы государственного управления, в том числе на уровне государственных органов
шт. (анализ)
1
1
1
Количество семинаров для государственных служащих местных исполнительных органов и представителей НПО по эффективной системе планирования, реализации, мониторингу и оценке программ и бюджетов на местном уровне с учетом наилучших интересов уязвимых групп населения
семинары
5
7
Проведение обучающих семинаров, международных конференций, круглых столов
кол-во
4
5
Количество районов Восточно-Казахстанской области, проекты которых были профинансированы за счет средств проекта, выделенных на решение проблем местного значения
районы
3
3
-
3
3
Количество НПО, которые исполняют превентивные программы по поддержанию диалога с властями, учреждениями здравоохранения, культуры и образования и донорскими организациями
гранты
5
5
Анализ регионального развития и конкурентных преимуществ по привлечению ПИИ в МСБ на примере Восточно-Казахстанской, Атырауской, Кызылординской областей
шт. (анализ)
-
1
1
Разработка стратегии привлечения ПИИ в МСБ для Восточно-Казахстанской, Атырауской, Кызылординской областей с возможностью дальнейшей ее имплементацией в других областях
стратегия
-
1
1
Показатели конечного результата
Количество государственных служащих местных исполнительных органов, получшивших свои знания по практике планирования, реализации, мониторинга и оценки социально-экономических программ с целью более эффективной защиты прав и интересов уязвимых групп населения
чел.
30
40
-
60
60
Численность населения Восточно-Казахстанской области, которое получит улучшенный доступ к медицинским, социальным и экономическим услугам
чел.

672 592
Грант есебінен
мың теңге
920 413
315 750
323 250
323 250
310 575
613 232
515 739
* Түпкілікті нәтиже көрсеткіштеріне зерттеулер нәтижелерінің қолданылуын бағалау арқылы қол жеткізіледі. Кейбір іс-шараларды жобалар аяқталуы бойынша бағалау мүмкіндігі барлығын, ал олардың кейбірін өз ерекшелігіне орай келесі жылдары қолдануға болатындығын ескеріп, болжамды түпкілікті нәтижелер көрсеткіштері келесі нысанда жоспарланған: 2012 ж. – 70 %, 2013 ж. – 65 %, 2014 ж. – 67,5 %, 2015 ж. - 70 %.
Бюджеттік бағдарлама
012 «Мемлекеттік басқаруды жетілдіру»
006 «Республикалық бюджеттен грантты бірлесіп қаржыландыру есебінен»
018 «Грант есебінен»
Сипаттама
Шетел инвестицияларын тарту арқылы өңірлердің бәсекеге қабілеттілігін арттыру
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтер көрсетуді жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2009 жыл
(есеп)
2010 жыл
(жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Жалпы мемлекеттік басқару жүйесін, оның ішінде мемлекеттік органдар деңгейінде көпдеңгейлі талдау
дана
(талдау)
1
1
1
Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік қызметшілері мен үкіметтік емес ұйымдардың өкілдеріне арналған халықтың осал топтарының ең үздік мүдделерін ескере отырып, жергілікті деңгейде бағдарламалар мен бюджеттерді жоспарлау, іске асыру, мониторингілеу және бағалаудың тиімді жүйесі бойынша семинарлар саны
семинарлар
5
7
Оқытатын семинарлар, халықаралық конференциялар, дөңгелек үстелдер өткізу
саны
4
5
Жобалары жергілікті деңгейдегі проблемаларды шешуге бөлінген жобаның қаражаты есебінен қаржыландырылған Шығыс Қазақстан облысы аудандарының саны
аудандар
3
3
-
3
3
Билікпен, денсаулық сақтау, мәдениет пен білім беру мекемелерімен және донорлық ұйымдармен диалог орнатуды көздеген алдын ала бағдарламаларды орындайтын үкіметтік емес ұйымдар саны
гранттар
5
5
Шығыс Қазақстан, Атырау, Қызылорда облыстарының үлгісінде ШОК-қа ТШИ тарту бойынша өңірлік даму және бәсекелестік басымдықтарды талдау
дана (талдау)
-
1
1
Басқа облыстарда бұдан әрі имплементациялау мүмкіндігімен, Шығыс Қазақстан, Атырау, Қызылорда облыстары үшін ШОК-қа ТШИ тарту стратегиясын әзірлеу
стратегия
-
1
1
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Халықтың осал топтарының құқықтары мен мүдделерін тиімдірек қорғау мақсатындағы әлеуметтік-экономикалық бағдарламаларды жоспарлау, іске асыру, мониторинг жасау және бағалау тәжірибесі бойынша білімдерін алған жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттік қызметшілерінің саны
адам
30
40
-
60
60
Медициналық, әлеуметтік және экономикалық қызметтерге жақсартылған қолжетімділікке ие болған Шығыс Қазақстан облысы халқының саны
адам

16 152
3 963
16 604
4 510
17 091
4 272
17 610
4 222
17610
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге
237 404
392 195
502 340
385 733
384 541
*Данная бюджетная программа исполнялась в рамках бюджетной программы 009 «Обеспечение деятельности торговых представительств за рубежом», в 2012 году данная бюджетная программа исполнялась в рамках бюджетной программы 029 «Услуги по реализации торговой политики» согласно Закону Республики Казахстан от 24 ноября 2011 года № 496-IV «О республиканском бюджете на 2012 - 2014 годы», с 2013 года бюджетная программа 029 «Услуги по реализации торговой политики» в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 марта 2013 года № 312 «О корректировке показателей республиканского бюджета на 2013 год» исполняется в рамках бюджетной программы 015 «Услуги по реализации торговой политики».
Бюджетная программа

16 152
3 963 16 604
4 510 17 091
4 272 17 610
4 222 17 610
Бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге
237 404
392 195
502 340
385 733
384 541
* Аталған бюджеттік бағдарлама 009 «Шетелдердегi сауда өкiлдiктерiнiң қызметiн қамтамасыз ету» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде орындалды, 2012 жылы аталған бюджеттік бағдарлама «2012-2014 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» 2011 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының № 496-IV Заңына сәйкес 029 «Сауда саясатын жүзеге асыру жөнiндегi қызметтер» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде орындалды, 2013 жылдан бастап «2013 жылға арналған республикалық бюджет көрсеткіштерін түзету туралы» 2013 жылғы 29 наурыздағы № 312 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес 029 «Сауда саясатын жүзеге асыру бойынша қызметтер» бюджеттік бағдарламасы 015 «Сауда саясатын жүзеге асыру бойынша қызметтер» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде орындалады.
Бюджеттік бағдарлама

68 000
* Данная бюджетная программа с 1 января 2012 года будет исполняться в рамках программы 001 «Услуги по формированию и развитию экономической и торговой политики, системы государственного планирования и управления» подпрограмму 103 «Проведение социологических, аналитических исследований и оказание консалтинговых услуг».
Бюджетная программа
018 «Увеличение уставного капитала АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» для обеспечения конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики»*
Описание
Увеличение уставного капитала АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» с последующим увеличением уставного капитала:
1. АО «КЕГОК» для реализации проекта «Реконструкция ВЛ 220 кВ ЦГПП–Осакаровка»
2. АО «Казгеология» для приобретения бурового и геофизического оборудования
3. АО «НК «Казақстан темір жолы» для строительства ЖД Жезказган - Бейнеу
4. АО «НК «Казақстан темір жолы» для строительства ЖД Аркалык - Шубарколь
5. АО «НК «Казмунайгаз» для строительства газопровода «Карталы - Тобол – Кокшетау - Астана» для газификации центрального Казахстана, включая город Астану.
6. АО «Самрук-Энерго» для реализации проекта «Строительство Балхашской ТЭС»
7. АО «НК «Казақстан темір жолы» для строительства ЖД Хоргос-Жетыген;

68 000
* Аталған бюджеттік бағдарлама 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап 001 «Экономика және сауда саясатын, мемлекеттік жоспарлау басқару жүйесін қалыптастыру және дамыту жөніндегі қызметтер» бюджеттік бағдарламасының 103 «Әлеуметтанушылық, талдамалық зерттеулер жүргізу және консалтингтік қызметтер көрсету» кіші бағдарламасының шеңберінде орындалады.
Бюджеттік бағдарлама
018 «Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен орнықтылығын қамтамасыз ету үшін «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ жарғылық капиталын ұлғайту»*
Сипаттама
Кейіннен жарғылық капиталды ұлғайта отырып «Самұрық-Қазына» Ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайту:
1. «ВЛ 220 кВ ЦГПП–Осакаровка қайта жаңғырту» жобасын іске асыру үшін «КЕГОК» АҚ
2. Бұрғылау және геофизикалық құрал-жабдықты сатып алу үшін «Қазгеология» АҚ
3. «Жезқазған – Бейнеу» теміржолын салу үшін «Қазақстан Темір жолы» ҰК» АҚ
4. «Арқалық – Шұбаркөл» теміржолын салу үшін «Қазақстан Темір жолы» ҰК» АҚ
5. Астана қаласын қоса алғанда Орталық Қазақстанды газдандыру үшін «Қарталы – Тобыл – Көкшетау – Астана» газ құбырын салу үшін «ҚазМұнайГаз» ҰК» АҚ
6. «Балқаш ЖЭС салу» жобасын іске асыру үшін «Самұрық-Энерго» АҚ
7. «Қорғас-Жетіген ТЖ салу» жобасын іске асыру үшін «Қазақстан темір жолы» АҚ

8. АО «НК «Казмунайгаз» для строительства газопровода «Бейнеу-Бозой-Акбулак»
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление бюджетных инвестиций
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/ развитие
развитие
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый
2014 год
Проектируемый
2015 год
2009 год (отчет)
2010 год (план)
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Обеспечение эффективной реализации низкорентабельных проектов в электроэнергетической отрасли и восполнение минерально-сырьевой базы Республики путем капитализации дочерних компаний АО «Самрук-Казына» в рамках предусмотренных в республиканском бюджете средств (Кол-во дочерних предприятий, у которых предполагается увеличение уставного капитала)
ед.
5
3
1
Показатели конечного результата
Прирост трансформаторной мощности для увеличения потребности г. Астана
МВА (Мегавольт ампер)
330
250
Поисково-оценочные работы АО «Казгеология» на твердые полезные ископаемые
км2
520
Поисково-разведочные работы АО «Казгеология» для обеспечения запасами подземных вод сельских населенных пунктов РК
села
249
Протяженность новой железнодорожной линии Жезказган-Бейнеу
км
988
Протяженность новой железнодорожной линии Аркалык-Шубарколь
км
214
Протяженность газопровода для газификации центрального Казахстана
км
1 297
Прирост мощности для увеличения потребности южного региона Казахстана
МВт
1 320
Завершение строительства линейной части газопровода на участке «Бозой-Шымкент»
км
1 166
Выполнение работ от общей стоимости (Проектно-изыскательские работы. Работы по устройству верхнего строения пути, строительство объектов подсобного и обслуживающего назначения, наружных сетей и сооружения водоснабжения, канализации, теплоснабжения)
%
29
Выполнение работ от общей стоимости (Проектно-изыскательские работы. Работы по устройству верхнего строения пути, строительство объектов подсобного и обслуживающего назначения, наружных сетей и сооружения водоснабжения, канализации, теплоснабжения)
%
27
Показатели качества
Своевременное выполнение функций по развитию энергетического комплекса
%
100
100
100
Создание прямого выхода грузов с Центрального региона Казахстана и станции Достык на Западный регион Казахстана и далее в Европу с сокращением расстояния перевозок
км
1 200
Транспортное обслуживание Шубаркольского угольного месторождения и примыкающих к нему рудных месторождений с сокращением расстояния перевозок в северном направлении
км
537
Поставки газа в центральные регионы Казахстана
млрд.куб.м газа / год
5,5
Своевременное исполнение поручения Президента Республики Казахстан по восполнению минерально-сырьевой базы Республики.
%

8. «Бейнеу-Бозой-Ақбұлақ» газ құбырын салу жобасын іске асыру үшін «Қазмұнайгаз» ҰК» АҚ
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
даму
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Республикалық бюджетте көзделген қаражат шеңберінде «Самұрық-Қазына» АҚ еншілес компанияларын капиталдандыру жолымен республиканың электроэнергетика саласындағы рентабелділігі төмен жобаларды тиімді іске асыруды қамтамасыз ету және минералды-шикізат базасын толықтыру (жарғылық капиталдарын ұлғайту болжанатын еншілес кәсіпорындардың саны)
бірлік
5
3
1
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Астана қаласы қажеттілігін жоғарылату үшін трансформаторлы қуаттылығының өсімі
МВА (Мега вольт ампер)
330
250
Қатты пайдалы қазбаларға «Қазгеология» АҚ-ның іздеу-бағалау жұмыстары
км2
520
ҚР ауылдық елді мекендерін ішкі су қорларымен қамтамасыз ету үшін «Қазгеология» АҚ-ның іздеу-барлау жұмыстары
ауыл
249
«Жезқазған – Бейнеу» жаңа теміржол желісінің ұзындығы
км
988
«Арқалық – Шұбаркөл» жаңа теміржол желісінің ұзындығы
км
214
Орталық Қазақстанды газдандыру үшін газ құбырының ұзындығы
км
1 297
Қазақстанның оңтүстік өңірінің қажеттілігін ұлғайту үшін қуаттылық өсімі
МВА
1 320
«Бозой-Шымкент» учаскесінде газ құбырының желілік бөлігін салуды аяқтау
км
1 166
Жалпы құнына қарай жұмыстарды орындау (Жобалау-іздестіру жұмыстары. Жолдың жоғарғы қабатын жайластыру бойынша жұмыстар, көмекші және қызмет көрсету мақсатындағы объектілерді, сыртқы желілер және сумен жабдықтау, кәріз, жылумен қамтамасыз ету құрылыстарын салу)
%
29
Жалпы құнына қарай жұмыстарды орындау (Жобалау-іздестіру жұмыстары. Жолдың жоғарғы қабатын жайластыру бойынша жұмыстар, көмекші және қызмет көрсету мақсатындағы объектілерді, сыртқы желілерді және сумен жабдықтау, кәріз, жылумен жабдықтау құрылыстарын салу)
%
27
Сапа көрсеткіштері
Энергетикалық кешенді дамыту бойынша функциялардың уақтылы орындалуы
%
100
100
100
Жүктерді Қазақстанның Орталық өңірінен және Достық станциясынан Қазақстанның Батыс өңіріне және одан әрі тасымалдау қашықтығын қысқарта отырып Еуропаға тікелей шығаруды құру
км
1 200
Солтүстік бағыттағы тасымалдау қашықтығын қысқарта отырып Шұбаркөл көмір кен орнына және оған іргелес кен орындарына көліктік қызмет көрсету
км
537
Қазақстанның Орталық өңірлеріне газ тасымалдау
газдың млрд. ш.м/жыл
5,5
Республиканың минералды-шикізат базасын толықтыру бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасының уақытылы орындалуы
%

100
Показатели качества
Показатели эффективности
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге
169 100
*С 1 января 2012 года данная программа исключена
Бюджетная программа
020 «Проведение исследований в рамках социальной модернизации Республики Казахстан»*
Описание
Проведение исследований в рамках поручений Главы государства, данных в статье «Социальная модернизация Казахстана: двадцать шагов к обществу всеобщего труда»
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
распределяемая бюджетная программа
текущая/ развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый
2014 год
Проектируемый
2015 год
2009 год (отчет)
2010 год (план)
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Распределение годовой утвержденной суммы расходов между администраторами бюджетных программ
%
100
Количество проведенных исследований
шт.
7
Показатели конечного результата
Выработка предложений по определению общих методических подходов социальной модернизации и внедрению минимальных социальных стандартов
кол-во сфер
7
Показатели качества
Применимость результатов исследований**
% от общего кол-ва
70
Показатели эффективности
Средний объем затрат на единицу исследования
тыс. тенге
23 494
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге
164 457
*Данная бюджетная программа исполнялась в рамках бюджетной программы 140 «Проведение исследований в рамках социальной модернизации Республики Казахстан» согласно Закону Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года № 54-V «О республиканском бюджете на 2013 - 2015 годы».
**Показатели качества будут достигнуты путем оценки применимости результатов исследований. Некоторые мероприятия представляется возможным оценить сразу по завершении проектов, а некоторые из них ввиду своей специфики могут быть применимы в последующие годы.
Бюджетная программа
020 «Услуги по оказанию консультативной помощи регионам при подготовке проектов государственно-частного партнерства для реализации проектов в социальном секторе и жилищно-коммунальном хозяйстве по механизму государственно-частного партнерства»
Описание
Расходы предусматриваются на оказание консультативной помощи регионам при подготовке проектов государственно-частного партнерства для реализации проектов в социальном секторе и жилищно-коммунальном  хозяйстве  по механизму государственно-частного партнерства
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/ развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый
2014 год
Проектируемый
2015 год
2009 год (отчет)
2010 год
(план)
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Разработка и предоставление типового руководства по подготовке ГЧП проектов для местных исполнительных органов с целью внедрения механизма ГЧП в регионах:
- подготовка проекта типового руководства по подготовке и реализации ГЧП проектов;
- проведение анализа применения механизмов ГЧП в регионах с выездом в области и обсуждение проекта типового руководства с местными исполнительным органами;
- издание, выпуск и рассылка местным исполнительным органам типового руководства по подготовке ГЧП проектов
шт.
1
Ориентировочное количество оказанных услуг по консультативному сопровождению проектов государственно-частного партнерства
кол-во семинаров
31
Оказание практической помощи при разработке проектов по механизму государственно-частного партнерства
кол-во предложений (заявок)
5
Показатели конечного результата
Обеспечение МИО базовыми знаниями по вопросу реализации инвестиционных проектов через механизм ГЧП
кол-во регионов, обеспеченных типовым руководством
16
Обеспечение информированности МИО по вопросу реализации инвестиционных проектов через механизм государственно-частного партнерства (проведение тестирования)
% к общему количеству участников семинаров
85
Показатели качества
Исполнение обязательств в рамках договора
%
100
100
Показатели эффективности
Затраты на:
тыс. тенге
- подготовку типового руководства по подготовке и реализации ГЧП проектов;

100
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Бюджет шығыстарының көлемі
мың. теңге
169 100
* 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап аталған бағдарлама алып тасталды.
Бюджеттік бағдарлама
020 «Қазақстан Республикасын әлеуметтік жаңғырту шеңберінде зерттеулер жүргізу»*
Сипаттама
Мемлекет басшысының «Қазақстанды әлеуметтік жаңғырту: жалпыға ортақ еңбек қоғамына қарай жиырма қадам» атты мақалада берілген тапсырмалары шеңберінде зерттеулер жүргізу
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтер көрсетуді жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
үлестiрiлетiн бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атаулары
Өлшем бірліктері
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2009 жыл (есеп)
2010 жыл (жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиженің көрсеткіштері
Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшілері арасындағы шығыстардың бекiтiлген жылдық сомасын үлестiру
%
100
Жүргізілген зерттеулер саны
%
7
Түпкілікті нәтиженің көрсеткіштері
Әлеуметтік жаңғыртудың және ең төменгі әлеуметтік стандарттарды енгізудің жалпы әдістемелік тәсілдерін анықтау бойынша ұсыныстар әзірлеу
салалар саны
7
Сапа көрсеткіштері
Зерттеулер нәтижелерінің қолданылуы**
жалпы санынан %
70
Тиімділік көрсеткіштері
Зерттеу бірлігіне шығындардың орташа көлемі
мың теңге
23 494
Бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге
164 457
* Аталған бюджеттік бағдарлама «2013 - 2015 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» 2012 жылғы 23 қарашадағы № 54-V Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 140 «Қазақстан Республикасын әлеуметтік жаңғырту шеңберінде зерттеулер жүргізу» бюджеттік бағдарламасы шеңберінде орындалды.
** Сапа көрсеткіштеріне зерттеулер нәтижелерінің қолданылуын бағалау арқылы қол жеткізіледі. Кейбір іс-шаралар жобаларды аяқтағаннан кейін бірден бағалау мүмкін болып отыр, ал олардың кейбіреуі өз ерекшелігіне байланысты келесі жылдары қолданылуы мүмкін.
Бюджеттік бағдарлама
020 «Әлеуметтік секторда және тұрғын-үй коммуналдық шаруашылығында жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетігі бойынша өңірлерге мемлекеттік-жекеменшік әріптестік жобаларын дайындау барысында консультативтік көмек көрсету бойынша қызметтер»
Сипаттама
Шығыстар әлеуметтік секторда және тұрғын-үй коммуналдық шаруашылығында жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетігі бойынша өңірлерге мемлекеттік-жеке меншік әріптестік жобаларын дайындау барысында консультативтік көмек көрсетуге көзделген
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтер көрсетуді жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын
2015 жыл
2009 жыл (есеп)
2010 жыл (жоспар)
2011 жыл
2012
жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Өңірлерде МЖӘ тетіктерін енгізу мақсатында жергілікті атқарушы органдар үшін МЖӘ жобаларын дайындау бойынша үлгілік басшылықты әзірлеу және ұсыну:
- МЖӘ жобаларын дайындау және іске асыру бойынша үлгілік басшылық жобасын әзірлеу;
- облыстарға бару арқылы МЖӘ тетіктерін қолдануға талдау жүргізу және жергілікті атқарушы органдармен үлгілік басшылық жобасын талқылау;
- МЖӘ жобаларын дайындау бойынша үлгілік басшылықты жергілікті атқарушы органдарға басып шығару және жіберу
дана
1
Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік жобаларын консультациялық сүйемелдеу бойынша қызмет көрсетудің бағдарлық саны
семинарлар саны
31
Мемлекеттік-жекеменшік әріптестігінің тетігі бойынша жобаларды жасауда тәжірибелік көмек көрсету
ұсыныстар саны (өтінім)
5
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
МЖӘ тетігі арқылы инвестициялық жобаларды іске асыру мәселесі бойынша ЖАО-ды базалық біліммен қамтамасыз ету
үлгілік басшылықпен қамтамасыз етілген өңірлер саны
16
Мемлекеттік-жекеменшік әріптестік тетігі арқылы инвестициялық жобаларды іске асыру мәселесі бойынша ЖАО-ды хабардар етуін қамтамасыз ету (тестілеуді жүргізу)
семинар қатысушыларының жалпы санының %
85
Сапа көрсеткіштері
Шарт шеңберінде міндеттемелерді орындау
%
100
100
Тиімділік көрсеткіші
мың теңге
- МЖӘ жобаларын дайындау және іске асыру бойынша үлгілік басшылықты дайындауға;

60,2
Показатели качества
Отсутствие замечаний к заключениям со стороны Экспертной комиссии и рабочего органа Экспертной комиссии
Показатели эффективности
Средние расходы на оценку 1 центрального государственного органа, 1 региона
2 173
Объем бюджетных расходов
тыс. тенге
86 900
*Данная бюджетная программа с 1 января 2012 года исполняется в рамках программы 001 «Услуги по формированию и развитию экономической и торговой политики, системы государственного планирования и управления» подпрограмму 103 «Проведение социологических, аналитических исследований и оказание консалтинговых услуг».
Бюджетная программа
052 «Кредитование АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» для обеспечения конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики»
Описание
Предоставление бюджетного кредита АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» для последующего кредитования:
- АО «Досжан темир жолы (ДТЖ)» для  реализации проекта «Строительство ЖД Шар-Усть-Каменогорск»;
- АО «БРК-Лизинг» для обновления основных фондов предприятий РК;
- АО «Казахстан темир жолы», для приобретения пассажирских вагонов.
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
предоставление бюджетных кредитов
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/ развитие
развитие
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый 2014 год
Проектируемый 2015 год
2009 год (отчет)
2010 год (план)
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Предоставление льготного бюджетного кредитования АО «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» для реализации инвестиционных проектов с низкой рентабельностью
шт.
3
1
Показатели конечного результата
Сокращение дальности транспортировки грузов по железной дороге в Восточно-Казахстанской области
км

60,2
Сапа көрсеткіштері
Сараптау комиссиясы мен сараптау комиссиясының жұмыс органы тарапынан қорытындыларға ескертулердің болмауы
Тиімділік көрсеткіштері
1 орталық мемлекеттік органды, 1 өңірді бағалауға жұмсалған орташа шығындар
2 173
Бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге
86 900
* Аталған бюджеттік бағдарлама 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап 001 «Экономика және сауда саясатын, мемлекеттік жоспарлау мен басқару жүйесін қалыптастыру және дамыту жөніндегі қызметтер» бюджеттік бағдарламасының 103 «Әлеуметтанушылық, талдамалық зерттеулер жүргізу және консалтингтік қызметтер көрсету» кіші бағдарламасының шеңберінде орындалады.
Бюджеттік бағдарлама
052 «Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен орнықтылығын қамтамасыз ету үшін «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ кредит беру»
Сипаттама
Кейінгілерге кредит беру үшін «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ бюджеттік кредит беру:
- «Досжан темір жолы (ДТЖ)» АҚ-на «Шар-Өскемен ТЖ құрылысы» жобасын іске асыру үшін;
- «ҚДБ-Лизинг» АҚ-на ҚР кәсіпорындарының негізгі қорларын жаңарту үшін;
- «Қазақстан темір жолы» АҚ-на жолаушы вагондарын сатып алу үшін.
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
бюджеттік кредиттерді беру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
даму
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын
2015
жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Рентабельділігі төмен инвестициялық жобаларды іске асыру үшін «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» АҚ-ға жеңілдетілген бюджеттік кредит беру
дана
3
1
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Шығыс Қазақстан облысының темір жолы бойынша жүк тасымалдаудың ұзақтығын қысқарту
км

3 500
Участие управляющих от стран-членов АБР, руководители крупных банков и финансовых организаций, а также ведущие специалисты государственных, неправительственных и иных организаций
чел.
500
Анализ материалов СМИ, опубликованных в преддверии, в период и по итогам Ежегодного Заседания Совета Управляющих АБР
количество материалов СМИ
500
Показатели конечного результата
Принятие отчета АБР за 2013 год и план работы за 2014 год
кол-во отчета и плана
1
Количество контрактов (меморандумы, соглашения, протокола), заключенных в рамках Ежегодного заседания совета управляющих АБР
документ
Показатели качества
Отсутствие нареканий, замечаний, чрезвычайных ситуаций во время проведения ежегодного заседания Совета управляющих АБР
кол-во нареканий
-
Показатели эффективности
Участие стран членов АБР
%

3 500
Азиялық даму банкіне мүше-елдерінен басқарушылардың, ірі банктер мен қаржы ұйымдары басшыларының, сондай-ақ мемлекеттік, үкіметтік емес өзге де ұйымдары мамандарының қатысуы
адам
500
Азиялық даму банкі басқарушылар кеңесінің жыл сайынғы отырысы алдында, барысында және қорытындысы бойынша жарық көрген БАҚ материалдарын талдау
БАҚ материалдарының саны
500
Түпкiлiктi нәтиже көрсеткiштерi
Азиялық даму банкінің 2013 жылғы есебін қабылдау және 2014 жылға арналған жұмыс жоспары
есеп және жоспар саны
1
Азиялық даму банкі басқарушылар кеңесінің жыл сайынғы отырысы шеңберінде жасалған келісімшарттар (меморандумдар, келісімдер, хаттамалар) саны
құжат
Сапа көрсеткіштері
АДБ басқарушылар кеңесінің жыл сайынғы отырысын өткізу барысында қарсылықтардың, ескертулердің, төтенше жағдайлардың болмауы
ескертулер саны
-
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Азиялық даму банкіне мүше-елдерінің қатысуы
%

1 908 813
2 083 846
Бюджетная программа
061 «Бюджетные кредиты местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов»
Описание
Бюджетной программой предусматривается предоставление бюджетных кредитов местным исполнительным органам под   0,01 % годовых для последующего кредитования специалистов здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии  прибывших для работы и проживания в сельские населенные пункты на приобретение жилья в сумме, не превышающей одну тысячу пятисоткратный размер месячного расчетного показателя сроком на пятнадцать лет по ставке вознаграждения в размере 0,01 % годовых
Вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
предоставление бюджетных кредитов
в зависимости от способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/ развитие
текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый   2014 год
Проектируемый 2015 год
2009 год (отчет)
2010 год (план)
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Привлечение специалистов здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии для работы и проживания в сельские населенные пункты путем предоставления бюджетного кредита на приобретение жилья
чел.
-
2 593
2 593
Показатели конечного результата
Удельный вес специалистов социальной сферы и ветеринарии, получивших бюджетный кредит на получения жилья, к потребности в данных специалистах
%
-

1 908 813
2 083 846
Бюджеттiк бағдарлама
061 «Мамандарды әлеуметтiк қолдау шараларын iске асыру үшiн жергiлiктi атқарушы органдарға берілетін бюджеттiк кредиттер»
Сипаттама
Бюджеттiк бағдарламада ауылдық елдi мекендерге жұмысқа және тұруға келген денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринария мамандарына тұрғын үй сатып алуға айлық есептiк көрсеткiштен бiр мың бес жүз еседен аспайтын сомада жылына 0,01 % мөлшерiндегi сыйақы ставкасы бойынша он бес жылға одан әрi кредит беру үшiн жергiлiктi атқарушы органдарға жылына 0,01 %-бен бюджеттiк кредиттер беру көзделедi
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
мазмұнына байланысты
бюджеттiк кредиттерді беру
iске асыру тәсiлiне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттiк бағдарлама көрсеткiштерiнiң атауы
Өлшем бiрлiгi
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тiкелей нәтиже көрсеткiштерi
Денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринария мамандарын тұрғын үй сатып алуға бюджеттiк кредит ұсыну жолымен ауылдық елдi мекендерге жұмысқа және тұруға тарту
адам
-
2 593
2 593
Түпкілікті нәтиже көрсеткiштерi
Тұрғын үй сатып алуға бюджеттiк кредит алған әлеуметтiк сала және ветеринария мамандарының осы мамандарға қажеттiлiкке үлес салмағы
%
-