Об утверждении Программы "Дорожная карта бизнеса 2020"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2010 года № 301. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 168
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.03.2015 № 168.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958 "О Государственной программе по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010-2014 годы и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу "Дорожная карта бизнеса 2020" (далее - Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам и иным организациям принять меры по реализации Программы.
3. Местным исполнительным органам ежемесячно, к 15 числу месяца, следующего за отчетным, представлять в Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан сводную информацию о ходе выполнения мероприятий Программы, в том числе сводную информацию об использовании выделяемых средств в рамках реализации Программы.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 апреля 2010 года № 301
Программа "Дорожная карта бизнеса 2020"
Сноска. По тексту Программы слова "акционерного общества "Назарбаев Университет" заменены словами "автономной организации образования "Назарбаев Университет"; слова "АО "Назарбаев Университет" заменены словами "АОО "Назарбаев Университет" постановлением Правительства РК от 09.06.2011 № 647.
1. Паспорт Программы
Примечание РЦПИ!
В раздел 1 предусмотрены изменения постановлением Правительства РК от 13.07.2010 № 711 (не подлежит опубликованию).
Сноска. Раздел 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 26.10.2010 № 1111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 31.12.2010 № 1520 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования); от 21.01.2011 № 26 (вводится в действие по истечении  10 календарных дней со дня первого официального опубликования); от 11.07.2011 № 784; от 27.03.2012 № 357; от 17.05.2013 № 498.
Наименование      Программа "Дорожная карта бизнеса 2020"
Программы
Основание         Указ Президента Республики Казахстан от
для разработки    19 марта 2010 года № 958 "О
Государственной программе по форсированному
индустриально-инновационному развитию Республики

"Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 301 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.03.2015 № 168 қаулысымен.
«Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдар Бағдарламаны іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын.
3. Жергілікті атқарушы органдар ай-сайын, есептіден кейінгі айдың 15-күніне Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігіне Бағдарлама іс-шараларының орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат, оның ішінде Бағдарламаны іске асыру шеңберінде бөлінетін қаражаттың пайдаланылуы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 13 сәуірдегі
№ 301 қаулысымен
бекітілген
«Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы
Ескерту. Мәтін бойынша «Назарбаев Университеті» акционерлік қоғамының» деген сөздер «Назарбаев Университеті» дербес білім беру ұйымының» деген сөздермен ауыстырылды; «Назарбаев Университеті» АҚ» деген сөздер «Назарбаев Университеті» ДБҰ» деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2011.06.09 N 647 Қаулысымен.
1. Бағдарламаның паспорты
РҚАО-ның ескертпесі!
1-бөлімге өзгерту енгізу көзделген - ҚР Үкіметенің 2010.07.13 № 711 Қаулысымен (жариялануға жатпайды).
Ескерту. 1-бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.26 № 1111 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2010.12.31 N 1520 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2011.01.21 N 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2011.07.11 N 784, 2012.03.27 N 357; 17.05.2013 N 498 қаулыларымен.
Бағдарламаның         «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы
атауы
Әзірлеу үшін          «Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-

Казахстан на 2010 - 2014 годы и признании
утратившими силу некоторых указов Президента
Республики Казахстан" (далее Государственная
программа)
Разработчик       Министерство регионального развития
Республики Казахстан
Цель Программы    Сохранение действующих и создание новых постоянных
рабочих мест, а также обеспечение устойчивого и
сбалансированного роста регионального
предпринимательства в несырьевых секторах
экономики
Задачи Программы  1. Поддержка новых бизнес-инициатив
2. Оздоровление предпринимательского сектора
3. Снижение валютных рисков предпринимателей
4. Усиление предпринимательского потенциала
Сроки реализации  2010 - 2020 годы
Целевые           В целях реализации задач, поставленных в Программы,
индикаторы        будут достигнуты следующие целевые индикаторы:
удешевление кредитов на общую сумму не менее 400
млрд. тенге;
к 2015 году:
увеличение доли обрабатывающей промышленности в
структуре ВВП не менее 12,5 %;
увеличение доли несырьевого экспорта не менее 40 %
в общем объеме экспорта;
увеличение объема несырьевого экспорта не менее 43
% от объема совокупного производства обрабатывающей
промышленности;
увеличение производительности труда в
обрабатывающей промышленности не менее 1,5 раз
Источники и       В республиканском бюджете на
объемы            реализацию Программы «Дорожная карта бизнеса 2020»
финансирования    предусмотрено:
2010 - 15,4 млрд. тенге;
2011 – 28,3 млрд. тенге;
2012 – 36,6 млрд. тенге;
2013 – 39,1 млрд. тенге;
2014 – 34,9 млрд. тенге;
2015 – 34,2 млрд. тенге.
Примечание РЦПИ!
В раздел 2 предусмотрены изменения постановлениями Правительства РК от 13.07.2010 № 711; от 03.08.2010 № 783 (не подлежат опубликованию); от 31.12.2010 № 1520.
2. Введение
Сноска. Раздел 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 26.10.2010 № 1111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 31.12.2010 № 1520 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования); от 21.01.2011 № 26 (вводится в действие по истечении  10 календарных дней со дня первого официального опубликования); от 11.07.2011 № 784; от 27.03.2012 № 357; от 28.04.2012 № 541; от 17.05.2013 № 498; от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 11.07.2014 № 790; от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Программа "Дорожная карта бизнеса 2020" (далее - Программа) разработана для реализации послания Президента Республики Казахстана народу Казахстана "Новое десятилетие - Новый экономический подъем - Новые возможности Казахстана" и Стратегического плана развития Казахстана до 2020 года.
Программа является одним из механизмов реализации Государственной программы.

негіздеме             инновациялық дамыту жөніндегі 2010 - 2014
жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама және
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір
жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы»
(бұдан әрі - Мемлекеттік бағдарлама) Қазақстан
Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19
наурыздағы № 958 Жарлығы
Әзірлеуші             Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі
Бағдарламаның         Қазіргі тұрақты жұмыс орындарын сақтап қалу
мақсаты               және жаңаларын құру, сондай-ақ экономиканың
шикізаттық емес секторларында өңірлік
кәсіпкерліктің орнықты және теңгерімді өсуін
қамтамасыз ету
Бағдарламаның         1. Жаңа бизнес-бастамаларды қолдау
міндеттері            2. Кәсіпкерлік секторды сауықтыру
3. Кәсіпкерлердің валюталық тәуекелдерін
төмендету
4. Кәсіпкерлік әлеуетті күшейту
Іске асыру            2010 - 2020 жылдар
мерзімі
Нысаналы              Бағдарламада қойылған міндеттерді іске асыру
индикаторлары         мақсатында мынадай нысаналы индикаторларға қол
жеткізілетін болады:
кредиттерді жалпы сомасы кемінде 400 млрд.
теңгеге арзандату;
2015 жылға:
ЖІӨ-нің құрылымындағы өңдеуші өнеркәсіптің
үлесін кемінде 12,5 %-ға ұлғайту;
жалпы экспорт көлемдегі шикізат емес сектордың
үлесін кемінде 40 %-ға ұлғайту;
шикізат емес экспорттың көлемін өңдеуші
өнеркәсіптің жиынтық өндіріс көлемінің кемінде
43 %-ына ұлғайту;
өңдеуші өнеркәсіптегі еңбек өнімділігін кемінде
1,5 есеге ұлғайту
Қаржыландыру          Республикалық бюджетте «Бизнестің жол картасы
көздері мен көлемі    2020» бағдарламасын іске асыруға:
2010 - 15,4 млрд. теңге;
2011 - 28,3 млрд. теңге;
2012 - 36,6 млрд. теңге;
2013 - 39,1 млрд. теңге;
2014 - 34,9 млрд. теңге;
2015 - 34,2 млрд. теңге көзделген.
2. Кіріспе
РҚАО-ның ескертпесі!
2-бөлімге өзгерту енгізу көзделген - ҚР Үкіметенің 2010.07.13 № 711; 2010.08.03 № 783 (жариялануға жатпайды); 2010.12.31 N 1520 қаулыларымен.
Ескерту. 2-бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.26 № 1111 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2010.12.31 N 1520 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2011.01.21 N 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2011.07.11 N 784, 2012.03.27 N 357, 2012.04.28 N 541; 17.05.2013 N 498; 31.12.2013 N 1596 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 11.07.2014 № 790, 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
«Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Президентінің «Жаңа онжылдық - жаңа экономикалық өрлеу - Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері» атты Қазақстан халқына Жолдауын және Қазақстанның 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарын іске асыру үшін әзірленді.
Бағдарлама Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру тетіктерінің бірі болып табылады.

Программа является логическим продолжением реализации дорожных карт 2009 и 2010 годов при этом акцент смещается на посткризисное развитие, сохранение действующих и создание новых постоянных рабочих мест.
В рамках реализации Программы:
отбор и решение по финансированию (рефинансированию) проектов принимается банками второго уровня (далее - Банки) и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана и/или его аффилированная Лизинговая компания" (далее - Банк Развития) и лизинговыми компаниями (далее – Лизинговые компании)" самостоятельно в соответствии с условиями, установленными в Программе;
государство через уполномоченный государственный орган и специально определенные комиссии и советы принимает решение по возможности субсидирования, гарантирования, предоставления грантов и (или) предоставления других мер государственной поддержки;
все согласования в рамках реализации Программы со стороны государства будут выполняться Региональными координаторами Программы по принципу «одного окна».
Одним из условий Программы является сохранение действующих и создание новых рабочих мест из числа резидентов Республики Казахстан.
Запрещается субсидирование займов, направленных на выкуп долей, акций организаций, а также предприятия как имущественный комплекс, за исключением проектов, имеющих инвестиционную программу, направленную на реанимацию/развитие, модернизацию данного предприятия.
Субъекту частного предпринимательства (далее - предпринимателю) может быть оказана комплексная поддержка в рамках всех инструментов Программы.
Субсидированию не подлежат кредиты/Договоры финансового лизинга:
1) в которых кредитором являются государственные институты развития, за исключением Банка Развития;
2) исключен постановлением Правительства Республики Казахстан от 11.07.2014 № 790;
3) исключен постановлением Правительства Республики Казахстан от 11.07.2014 № 790;
4) предпринимателей, получающих (получивших) государственную поддержку в виде субсидирования и кредитования в рамках других государственных программ, за исключением Стабилизационных и антикризисных программ;
5) в виде овердрафта.
В целях снижения стоимости кредитных ресурсов для субъектов малого и среднего бизнеса и увеличения доступности и оперативности предоставления кредитных ресурсов для субъектов малого и среднего бизнеса путем привлечения организационно-технических возможностей Банков/Лизинговых компаний будут приняты меры по привлечению кредитных ресурсов международных финансовых институтов через финансового агента, за исключением кредитов/Договоров финансового лизинга, выданных Банком Развития.
Предприниматели, получающие государственную финансовую поддержку через Банки/Банк Развития/Лизинговые компании в рамках стабилизационных и антикризисных программ, могут являться участниками Программы.
Местные исполнительные органы при разработке программ развития территорий будут учитывать положения настоящей Программы.
Рабочий орган - Государственное учреждение "Комитет развития предпринимательства" Министерства регионального развития Республики Казахстан.
Приграничные территории - территории или часть территорий административно-территориальных образований сторон, прилегающие к государственной границе сторон и определяемые в качестве таковых в соответствии с их национальным законодательством или международными договорами, участниками которых они являются.
Государственные и иные органы и организации, ответственные за достижение целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов и термины, употребляемые в Программе:
Государственная комиссия - Государственная комиссия по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2007 года № 314 "О мерах по модернизации экономики Республики Казахстан";
образовательное учреждение - научная организация, оказывающая услуги по повышению квалификации руководящих работников и менеджеров путем проведения бизнес-тренингов и консультационное сопровождение стажировки участников проекта "Деловые связи" за рубежом;
Региональный координационный совет - Консультативно-совещательный орган, создаваемый и возглавляемый акимами областей, городов Алматы и Астаны, с участием представителей местных исполнительных органов, банков, объединений предпринимателей, отраслевых ассоциаций и независимых экспертов (далее - РКС);
уполномоченный орган - Министерство регионального развития Республики Казахстан;
Региональный координатор Программы - определяемое акимом области (столицы, города республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на областном уровне (столицы, города республиканского значения)/региональном уровне;
Местный координатор Программы - определяемое акимом области структурное подразделение города/района, ответственное за реализацию Программы в городе или районном уровне;
Финансовый агент – АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" осуществляет в рамках Программы функции по:
перечислению в Банки/Банк Развития/Лизинговые компании финансовых средств в рамках субсидирования ставки вознаграждения;
гарантированию кредитов в рамках Программы;
выработке рекомендаций по материалам по должникам, представляемым на заседания Государственной комиссии;
выработке рекомендаций по материалам по должникам, представляемым на заседания Государственной комиссии и Рабочей группы;
мониторингу реализации субсидирования;
мониторингу реализации гарантирования;
мониторингу реализации предоставления грантов;
мониторингу реализации Программы;
комитет кредиторов - комиссия, формируемая Ассоциацией финансистов Казахстана из представителей банков-кредиторов для каждого отдельного должника;
заявитель - предприниматель, подавший заявку на участие в Программе и заинтересованный в реализации инвестиционного проекта в рамках Программы;
участник-предприниматель, имеющий положительное решение Банка/Банка Развития/Лизинговой компании, РКС или Государственной комиссии (рекомендацию Рабочей группы) по оказанию государственной поддержки в рамках Программы;
должник-предприниматель, испытывающий затруднение по выплате обязательств по кредиту (-ам)/Договору(ам) финансового лизинга и другим обязательствам.
Стабилизационные и антикризисные программы, государственные программы и мероприятия, реализуемые в рамках исполнения постановлений Правительства Республики Казахстан:

Бағдарлама 2009 және 2010 жылдардағы жол карталарын іске асырудың қисынды жалғасы болып табылады, бұл ретте дағдарыстан кейінгі дамуға, қазіргі тұрақты жұмыс орындарын сақтап қалуға және жаңаларын құруға мән беріледі.
Бағдарламаны іске асыру шеңберінде:
жобаларды іріктеуді және қаржыландыру (қайта қаржыландыру) жөніндегі шешімді екінші деңгейдегі банктер (бұдан әрі — банктер) және "Қазақстанның Даму Банкі және/немесе оның аффилирленген лизингтік компаниясы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Даму банкі) және лизингтік компаниялар (бұдан әрі – лизингтік компаниялар) Бағдарламада белгіленген шарттарға сәйкес дербес қабылдайды;
Бағдарлама шеңберінде ұйымдардың үлестерін, акцияларын, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындарды сатып алуға бағытталған кредиттер субсидияланбайды;
уәкілетті мемлекеттік орган мен арнайы белгіленген комиссиялар және кеңестер арқылы мемлекет субсидиялау, кепілдік беру, гранттар беру және (немесе) мемлекеттік қолдаудың басқа да шараларын ұсыну мүмкіндігі жөнінде шешім қабылдайды;
Бағдарламаны іске асыру шеңберінде мемлекет тарапынан барлық келісулерді «жалғыз терезе» қағидаты бойынша Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері орындайтын болады.
Қазақстан Республикасы резиденттерінің қатарынан қазіргі жұмыс орындарын сақтап қалу және жаңаларын құру Бағдарлама шарттарының бірі болып табылады.
Осы кәсіпорынды сауықтыруға/дамытуға, жаңғыртуға бағытталған инвестициялық бағдарламасы бар жобаларды қоспағанда, ұйымдардың үлестерін, акцияларын, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындарды сатып алуға бағытталған қарыздарды субсидиялауға тыйым салынады.
Жеке кәсіпкерлік субъектісіне (бұдан әрі - кәсіпкерге) Бағдарламаның барлық құралдары шеңберінде кешенді қолдау көрсетілуі мүмкін.
Мынадай:
1) кредиторы, Даму Банкін қоспағанда, мемлекеттік даму институттары болып табылатын;
2) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 11.07.2014 № 790 қаулысымен;
3) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 11.07.2014 № 790 қаулысымен;
4) Тұрақтандыру және дағдарысқа қарсы бағдарламаларды қоспағанда, басқа мемлекеттік бағдарламалар шеңберінде субсидиялау және кредиттеу түріндегі мемлекеттік қолдау алушы (алған) кәсіпкерлердің кредиттері;
5) овердрафт түріндегі кредиттер/Қаржылық лизинг шарттары субсидиялауға жатпайды.
Шағын және орта бизнес субъектілері үшін кредиттік ресурстардың құнын төмендету және шағын және орта бизнес субъектілеріне кредиттік ресурстарды берудің қолжетімділігі мен жеделдігін ұлғайту мақсатында Даму Банкі берген кредиттерді/қаржы лизинг шарттарын қоспағанда, банктердің/лизингтік компаниялардың ұйымдастырушылық-техникалық мүмкіндіктерін тарту жолымен қаржы агенті арқылы халықаралық қаржы институттарының кредиттік ресурстарын тарту жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Тұрақтандырушы және дағдарысқа қарсы бағдарламалар шеңберінде банктер/Даму Банкі/лизингтік компаниялар арқылы мемлекеттік қаржылық қолдау алатын кәсіпкерлер Бағдарламаға қатысушылар болып табылуы мүмкін.
Жергілікті атқарушы органдар аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу кезінде осы Бағдарламаның ережелерін ескеретін болады.
Жұмыс органы – Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігінің «Кәсіпкерлікті дамыту комитеті» мемлекеттік мекемесі.
Шекара маңындағы аумақтар – тараптардың әкімшілік-аумақтық құрылымдарының тараптардың мемлекеттік шекарасына іргелес жатқан және олардың ұлттық заңнамасына немесе олар қатысушылары болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес осындайлар ретінде айқындалатын аумақтары немесе аумақтарының бір бөлігі.
Мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттерге, нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін жауапты мемлекеттік және өзге де органдар мен ұйымдар және Бағдарламада пайдаланылатын терминдер:
Мемлекеттік комиссия - «Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 сәуірдегі Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия;
білім беру мекемесі - бизнес-тренингтер жүргізу арқылы басшы қызметкерлер мен менеджерлердің біліктілігін арттыру жөнінде қызметтер көрсететін ғылыми ұйым және "Іскер байланыстар" жобасына қатысушылардың шет елдерде тағылымдамадан өтуін консультациялық сүйемелдеу;
өңірлік үйлестіру кеңесі - облыстардың, Алматы және Астана қалаларының әкімдері құратын және басқаратын жергілікті атқарушы органдардың, банктердің, кәсіпкерлер бірлестіктерінің, салалық қауымдастықтардың өкілдері және тәуелсіз сарапшылар қатысатын консультативтік-кеңесші орган (бұдан әрі - ӨҮК);
уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі;
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі - облыстық деңгейде (астана, республикалық маңызы бар қала)/өңірлік деңгейде Бағдарламаны іске асыруға жауапты, облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қаланың) әкімі айқындайтын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі - қалада немесе аудандық деңгейде Бағдарламаны іске асыруға жауапты, облыс әкімі айқындайтын қаланың/ауданның құрылымдық бөлімшесі;
қаржы агенті – «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» АҚ Бағдарлама шеңберінде:
сыйақы ставкасын субсидиялау шеңберінде Банктерге/Даму Банкіне/Лизингтік компанияларға қаржылай қаражат аудару;
Бағдарлама шеңберінде кредиттерге кепілдік беру;
борышкерлер бойынша Мемлекеттік комиссия мен Жұмыс тобының отырыстарына ұсынылатын материалдар жөнінде ұсынымдар тұжырымдау;
Бағдарламаның іске асырылуын мониторингілеу;
субсидиялаудың іске асырылуын мониторингілеу;
кепілдік берудің іске асырылуын мониторингілеу;
грант берудің іске асырылуын мониторингілеу;
Бағдарламаның іске асырылуын мониторингілеу жөніндегі функцияларды жүзеге асырады.
кредиторлар комитеті - Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы әрбір жеке борышкер үшін кредитор банктердің өкілдерінен қалыптастыратын комиссия;
өтінім беруші - Бағдарламаға қатысуға өтінім берген және инвестициялық жобаны Бағдарлама шеңберінде іске асыруға мүдделі кәсіпкер;
қатысушы - Бағдарлама шеңберінде мемлекеттік қолдау көрсету бойынша банктің/Даму Банкінің/лизингтік компанияның, өңірлік үйлестіру кеңесінің немесе мемлекеттік комиссияның жұмыс тобының ұсынысы бойынша оң шешімі бар кәсіпкер;
борышкер - кредит(тер)/қаржы лизингі шарты(тары) және басқа да міндеттемелер бойынша міндеттемелерді төлеу бойынша қиындыққа ұшыраған кәсіпкер.
Тұрақтандыру және дағдарысқа қарсы бағдарламалар, мемлекеттік бағдарламалар және Қазақстан Республикасы Үкіметінің:

от 6 ноября 2007 года № 1039 "Об утверждении Плана первоочередных действий по обеспечению стабильности социально-экономического развития Республики Казахстан";
от 25 ноября 2008 года № 1085 "О плане совместных действий Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по стабилизации экономики и финансовой системы на 2009-2010 годы".
3. Анализ текущей ситуации
Государственной программой предусматривается ускоренное развитие несырьевых секторов экономики, обеспечивающих ее диверсификацию и рост конкурентоспособности.
При этом наряду с реализацией крупных инвестиционных проектов в традиционных экспортоориентированных секторах экономики, инициаторами которых являются национальные холдинги, системообразующие компании топливно-энергетического комплекса и металлургической промышленности, приоритетом государственной программы является развитие малого и среднего предпринимательства для создания современных производств с перспективой развития их экспортной ориентированности.
Малое и среднее предпринимательство оказывает серьезное влияние на развитие народного хозяйства, решение социальных проблем, увеличение численности занятых работников. По численности работающих, по объему производимых и реализуемых товаров, выполняемых работ и услуг субъекты малого и среднего предпринимательства в отдельных областях играют ведущую роль. Поэтому проблема государственной поддержки предпринимательства в настоящее время является наиболее актуальной. В сложившейся ситуации требуется пересмотр политики финансовой и нефинансовой поддержки предпринимательства, направленной на стимулирование развития несырьевых экспортоориентированных секторов экономики на основе партнерства государства и бизнеса.
В этой связи такие инструменты, как гарантирование кредитов и субсидирование процентных ставок по кредитам, являются достаточно популярными и применяются с целью развития и поддержки того или иного сектора экономики. Данные инструменты позволяют привлекать значительные финансовые средства коммерческих банков, которые в силу кредитных и сопутствующих рисков не торопятся вкладывать их в тот или иной сектор экономики.
В целях недопущения дисбаланса секторов малого, среднего и крупного предпринимательства необходимо усиление государственной поддержки малого и среднего предпринимательства, в том числе за счет развития регионального предпринимательства.
Данные инструменты государственной поддержки предпринимателей предусмотрены в Законе Республики Казахстан "О частном предпринимательстве", в который были внесены изменения и дополнения в рамках совершенствования бюджетного законодательства.
Основными проблемами, сдерживающими инициативы предпринимательства, прежде всего, малого и среднего, в развитии новых производств являются:
доступ к финансированию и высокая стоимость заимствования;
неразвитость индустриальной инфраструктуры;
неразвитость инфраструктуры поддержки предпринимательства.
Кроме того, сохраняется большая долговая нагрузка у предприятий, образовавшаяся в предыдущие годы, что ограничивает их инвестиционную активность.
Государством в неполной мере оказывается поддержка экспорта несырьевого сектора, в то время как показывает мировая практика, формирование экспортоориентированных предприятий в несырьевых секторах экономики в условиях глобализации и жесткой международной конкуренции, происходит во многом с помощью стимулирующих мер государства.
Мировая практика свидетельствует, что в странах с развитой рыночной экономикой малому и среднему предпринимательству оказывается значительная государственная поддержка.
В Германии предусматриваются следующие льготные условия кредитования:
низкая процентная ставка (как правило - на весь срок кредитования);
длительный период кредитования (часто 10 лет, причем минимум на первые два года предприятие освобождается от всяких выплат);
возможность возврата взятых сумм в любое время (нередко без дополнительных выплат);
долевое финансирование (за счет государственных средств применяется только к определенной части инвестиционного проекта, например 50 %. В остальном проект должен быть профинансирован за счет собственных средств инвестора или других заемных средств).
Для поддержки малых и средних предприятий в Сингапуре создано единое на всю страну агентство Spring. Оно осуществляет около 100 различных программ помощи предпринимателям. Особые льготы предоставляются малым и средним предприятиям, которые только начинают свой бизнес. В Сингапуре разработаны и внедрены десятки разнообразных программ льготного кредитования предприятий малого и среднего бизнеса. Это и выдача специальных займов, и страхование кредитов, и распределение субсидий.
В связи с вышеизложенным предполагается адаптация и использование инструментов поддержки предпринимателей, таких как субсидирование и гарантирование кредитов, сервисная поддержка, подведение производственной инфраструктуры и подготовка кадров в рамках реализации Программы в условиях Республики Казахстан.

«Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының тұрақтылығын қамтамасыз ету жөніндегі бірінші кезектегі іс-қимылдар жоспарын бекіту туралы» 2007 жылғы 6 қарашадағы № 1039;
«Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Экономиканы және қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі 2009-2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспары туралы» 2008 жылғы 25 қарашадағы № 1085 қаулыларын асыру шеңберінде іске асырылатын іс-шаралар.
3. Ағымдағы жағдайды талдау
Мемлекеттік бағдарламада экономиканы әртараптандыруды және бәсекеге қабілеттілігінің өсуін қамтамасыз ететін оның шикізат емес секторларын жедел дамыту көзделіп отыр.
Бұл ретте экономиканың экспортқа бағдарланған дәстүрлі секторларындағы ұлттық холдингтер, отын-энергетика кешенінің және металлургия өнеркәсібінің жүйе құраушы компаниялары бастамашылары болып табылатын ірі инвестициялық жобаларды іске асырумен қатар, шағын және орта кәсіпорындардың экспортқа бағдарлануын дамыту перспективасымен қазіргі заманғы өндірістер құру үшін оларды дамыту Мемлекеттік бағдарламаның басымдығы болып табылады.
Шағын және орта кәсіпкерлік халық шаруашылығын дамытуға, әлеуметтік проблемаларды шешуге, жұмыспен қамтылған қызметкерлер санын ұлғайтуға айтарлықтай әсер етеді. Жұмыс істейтіндердің саны бойынша, өндірілетін және сатылатын тауарлардың, орындалатын жұмыстар мен қызметтердің көлемі бойынша шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері жекелеген облыстарда жетекші рөл атқарады. Сондықтан кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау проблемасы қазіргі уақытта өте өзекті болып табылады. Қалыптасқан жағдайда мемлекет пен бизнестің әріптестігі негізінде кәсіпкерлік қаржылай және қаржылай емес қолдаудың экономиканың экспортқа бағдарланған шикізат емес секторларын дамытуды ынталандыруға бағытталған саясатын қайта қарау талап етіледі.
Осыған байланысты кредиттерге кепілдік беру және кредиттер бойынша пайыздық ставкаларды субсидиялау сияқты құралдар айтарлықтай танымал және экономиканың қандай да бір секторын дамыту мен қолдау мақсатында қолданылады. Бұл құралдар коммерциялық банктердің кредиттік және ілеспе тәуекелдер себебінен экономиканың қандай да бір секторына салуға асықпай отырған едәуір қаржы қаражатын тартуға мүмкіндік береді.
Шағын, орта және ірі кәсіпкерліктің теңгерімсіздігіне жол бермеу мақсатында шағын және орта кәсіпкерлікті, оның ішінде өңірлік кәсіпкерлікті дамыту есебінен мемлекеттік қолдауды күшейту қажет.
Кәсіпкерлерге мемлекеттік қолдау көрсетудің бұл құралдары бюджет заңнамасын жетілдіру шеңберінде өзгерістер мен толықтырулар енгізілген «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген.
Жаңа өндірістерді дамытуда кәсіпкерліктің бірінші кезекте, шағын және орта кәсіпкерліктің бастамаларын тежейтін негізгі проблемалар:
қаржыландыруға қол жеткізу және қарыз алу құнының жоғары болуы;
индустриялық инфрақұрылымның дамымауы;
кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымының дамымауы.
Бұдан басқа, осының алдындағы жылдары құрылған кәсіпорындарда үлкен борыштық жүктемелер сақталып отыр, бұл олардың инвестициялық белсенділігін шектейді.
Мемлекет шикізат емес сектордың экспортына толық қолдау көрсетпейді, ал жаһандану және халықаралық қатаң бәсекелестік жағдайларында экономиканың шикізат емес секторларында экспортқа бағдарланған кәсіпорындар құру, көбінесе, мемлекеттің ынталандыру шараларының көмегімен жүргізілетінін әлемдік тәжірибе көрсетіп отыр.
Әлемдік тәжірибе нарықтық экономикасы дамыған елдерде шағын және орта кәсіпкерлікке мемлекеттің барынша қолдау жасайтынын айғақтайды.
Германияда кредит берудің мынадай жеңілдікті шарттары көзделген:
темен пайыздық ставка (әдетте, кредит берудің бүкіл мерзіміне);
кредит берудің ұзақ мерзімі (көбінесе 10 жыл, оның үстіне кәсіпорын кем дегенде алғашқы екі жылда кез келген төлемдерден босатылады);
алынған сомаларды кез келген уақытта қайтару мүмкіндігі (көпшілік жағдайда қосымша төлемдерсіз);
үлестік қаржыландыру (мемлекет қаражаты есебінен инвестициялық жобаның белгілі бір бөлігіне ғана қолданылады, мысалы 50 %. Қалған жағдайда жоба инвестордың өз қаражаты немесе басқа қарыз қаражаты есебінен қаржыландырылуы тиіс).
Шағын және орта кәсіпорындарды қолдау үшін Сингапурда бүкіл елге ортақ Sprind агенттігі құрылған. Ол кәсіпкерлерге көмек көрсетудің 100-ге жуық әртүрлі бағдарламасын жүзеге асырады. Өз бизнесін жаңа бастап жатқан шағын және орта кәсіпорындарға ғана ерекше жеңілдіктер беріледі. Сингапурда шағын және орта бизнес кәсіпорындарына жеңілдікпен кредит берудің әртүрлі бағдарламалары әзірленіп, енгізілген. Бұл арнайы қарыздар беру, кредиттерді сақтандыру және субсидиялар бөлу.
Жоғарыда жазылғандарға байланысты Бағдарламаны іске асыру шеңберінде кәсіпкерлерді қолдаудың субсидиялау және кредиттерге кепілдік беру, сервистік қолдау, өндірістік инфрақұрылым жүргізу және кадрлар даярлау сияқты құралдарын Қазақстан Республикасы жағдайына бейімдеу және пайдалану ұйғарылып отыр.

4. Цель, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов
реализации Программы
4.1 Цель Программы
Сноска. Подраздел 4.1 в редакции постановления Правительства РК от 26.10.2010 № 1111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Сохранение действующих и создание новых постоянных рабочих мест, а также обеспечение устойчивого и сбалансированного роста регионального предпринимательства в несырьевых секторах экономики.
4.2 Целевые индикаторы Программы
Сноска. Раздел 4.2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 27.03.2012 № 357.
Целевые индикаторы:
удешевление кредитов на общую сумму не менее 400 млрд. тенге;
к 2015 году:
увеличение доли обрабатывающей промышленности в структуре ВВП до уровня не менее 12,5 %;
увеличение доли несырьевого экспорта до уровня не менее 40 % в общем объеме экспорта;
увеличение объема несырьевого экспорта до уровня не менее 43 % от объема совокупного производства обрабатывающей промышленности;
увеличение производительности труда в обрабатывающей промышленности не менее 1,5 раз.
Количественные показатели индикаторов до 2020 года будут определены по результатам реализации первого этапа Программы, с последующим внесением дополнений в Программу.
Примечание РЦПИ!
В подраздел 4.3 предусмотрены изменения постановлениями Правительства РК от 13.07.2010 № 711; от 03.08.2010 № 783 (не подлежат опубликованию); от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
4.3 Задачи
Сноска. Подраздел 4.3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 26.10.2010 № 1111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 31.12.2010 № 1520 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования); от 31.01.2011 № 63 (вводится в действие с 01.01.2011); от 11.07.2011 № 784; от 28.04.2012 № 541; от 17.05.2013 № 498; от 11.07.2014 № 790; от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Решение задач в рамках реализации Программы осуществляется по четырем направлениям:
1) поддержка новых бизнес-инициатив;
2) оздоровление предпринимательского сектора;
3) снижение валютных рисков предпринимателей;
4) усиление предпринимательского потенциала.
В целях решения поставленных задач уполномоченным органом будут приняты меры по совершенствованию нормативной правовой базы.
Реализация Программы будет осуществляться в соответствии с Планом мероприятий, являющимся приложением к Программе.
Уполномоченный орган в целях реализации первого, третьего и четвертого направлений Программы осуществляет целевой трансферт в местный бюджет и определяет общий лимит финансирования для каждой области, столицы, города республиканского значения.
Региональные координаторы Программы распределяют общий лимит финансирования по первому и третьему направлениям реализации Программы и согласовывают его с Уполномоченным органом.
Между уполномоченным органом и акимами областей, городов Алматы и Астана заключаются типовые соглашения о результатах по:
увеличению объема несырьевого экспорта региона;
количеству создаваемых рабочих мест в регионе;
росту производительности труда в несырьевом секторе экономики региона;
увеличению поступлений в государственный бюджет.
По второму направлению реализации Программы лимит финансирования по регионам не распределяется.
Средства, выделенные на субсидирование и гарантирование в рамках Программы и не использованные Финансовым агентом по итогам финансового года, могут быть использованы в очередном финансовом году на субсидирование и/или гарантирование проектов, в том числе на проекты, одобренные в очередном финансовом году.
Привлечение предпринимательского потенциала стран Таможенного союза осуществляется путем предоставления финансовых и нефинансовых мер поддержки на приграничных территориях Республики Казахстан, в которых имеются ресурсный потенциал и потребность создания предприятий с совместным участием резидентов Российской Федерации и Республики Беларусь.
Предоставление финансовых и нефинансовых мер поддержки будет осуществляться субъектам частного предпринимательства - резидентам Республики Казахстан, реализующим проекты на территории Республики Казахстан, вновь созданным с участием предпринимателей стран-участниц Таможенного союза и обеспечивающим найм не менее 80 % штатной численности граждан Республики Казахстан.
Предоставление финансовых и нефинансовых мер поддержки субъектам частного предпринимательства на приграничных территориях Республики Казахстан осуществляется по следующим направлениям:

4. Бағдарламаны іске асырудың мақсаты, міндеттері, нысаналы
индикаторлары мен нәтижелері 4.1 Бағдарламаның мақсаты
Ескерту. 4-1-кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.10.26 № 1111 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазіргі тұрақты жұмыс орындарын сақтап қалу және жаңаларын құру, сондай-ақ экономиканың шикізаттық емес секторларында өңірлік кәсіпкерліктің орнықты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету.
4.2 Нысаналы индикаторлары
Ескерту. 4-2-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің  2012.03.27 N 357 Қаулысымен.
Нысаналы индекаторлар:
жалпы сомасы кемінде 400 млрд. теңге болатын кредиттерді арзандату;
2015 жылға:
ЖІӨ құрылымындағы өңдеу өнеркәсібінің үлесін кемінде 12,5 %-ға ұлғайту;
экспорттың жалпы көлеміндегі шикізат емес экспорт үлесін кемінде 40 % деңгейіне дейін ұлғайту;
шикізат емес экспорт көлемін өңдеу өнеркәсібінің жиынтық өндірісі көлемінің кемінде 43 %-ы деңгейіне дейін ұлғайту;
өңдеу өнеркәсібіндегі еңбек өнімділігін кемінде 1,5 есеге ұлғайту.
2020 жылға дейін индикаторлардың сандық көрсеткіштері кейіннен Бағдарламаға толықтырулар енгізіле отырып, Бағдарламаның бірінші кезеңін іске асыру нәтижелері бойынша айқындалады.
4.3 Міндеттері
РҚАО-ның ескертпесі!
4.3-бөлімге өзгерістер енгізу көзделген - ҚР Үкіметенің 2010.07.13 № 711, 2010.08.03 № 783 (жариялануға жатпайды) қаулысымен.
Ескерту. 4-3-кіші бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.26 № 1111 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2010.12.31 N 1520 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2011.01.31 N 63 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі), 2011.07.11 N 784, 2012.04.28 N 541, 2012.09.12 N 1190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.05.2013 N 498; 31.12.2013 N 1596 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 11.07.2014 № 790, 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Бағдарламаны іске асыру шеңберінде міндеттерді шешу мынадай төрт бағыт бойынша жүзеге асырылады:
1) жаңа бизнес-бастамаларды қолдау;
2) кәсіпкерлік секторды сауықтыру;
3) Кәсіпкерлердің валюталық тәуекелдерін төмендету;
4) Кәсіпкерлік әлеуетті күшейту.
Қойылған міндеттерді шешу мақсатында уәкілетті орган нормативтік құқықтық базаны жетілдіру жөнінде шаралар қабылдайды.
Бағдарламаны іске асыру Бағдарламаға қосымша болып табылатын іс-шаралар жоспарына сәйкес жүзеге асырылатын болады.
Уәкілетті орган Бағдарламаның бірінші, үшінші және төртінші бағыттарын іске асыру мақсатында жергілікті бюджетке нысаналы трансферт беруді жүзеге асырады және әрбір облыс, астана, республикалық маңызы бар қала үшін қаржыландырудың жалпы лимитін айқындайды.
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері Бағдарламаны іске асырудың бірінші және үшінші бағыттары бойынша қаржыландырудың жалпы лимитін бөледі және оны Уәкілетті органмен келіседі.
Уәкілетті орган мен облыстар, Алматы және Астана қалалары әкімдерінің арасында мына:
өңірдің шикізат емес экспортының көлемін ұлғайту;
өңірде құрылатын жұмыс орындарының саны;
өңір экономикасының шикізат емес секторында еңбек өнімділігінің өсуі;
мемлекеттік бюджетке түсетін түсімдердің ұлғаюы бойынша нәтижелер туралы үлгі келісімдер жасалады.
Бағдарламаны іске асырудың екінші бағыты бойынша қаржыландыру лимиті өңірлер бойынша бөлінбейді.
Бағдарлама шеңберінде субсидиялау мен кепілдендіруге бөлінген және қаржы жылының қорытындылары бойынша Қаржы агенті пайдаланбаған қаражат кезекті қаржы жылы жобаларды субсидиялауға және/немесе кепілдендіруге, оның ішінде кезекті қаржы жылы мақұлданған жобаларға пайдаланылуы мүмкін.
Кеден одағы елдерінің кәсіпкерлік әлеуетін жұмылдыру Қазақстан Республикасының шекара маңындағы ресурстық әлеуеті және Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасының резиденттері бірлесіп қатысатын кәсіпорындар құру қажеттігі бар аумақтарында қаржылық және қаржылық емес қолдау шараларын ұсыну арқылы жүзеге асырылады.
Қаржылық және қаржылық емес қолдау шараларын ұсыну жобаларын Қазақстан Республикасының аумағында іске асыратын, Кеден одағына қатысушы елдер кәсіпкерлерінің қатысуымен жаңадан құрылған және штат санының кемінде 80 %-ына Қазақстан Республикасының азаматтарын жалдауды қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының резиденттері – жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының шекара маңындағы аумақтарында жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қаржылық және қаржылық емес қолдау шараларын ұсыну мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:

1) привлечение предпринимательского потенциала стран-участниц Таможенного союза для создания производств/предприятий услуг;
2) увеличение количества субъектов частного предпринимательства, реализующих проекты в приоритетных секторах экономики;
3) расширение производств/предприятий услуг на приграничных территориях для увеличения экспорта товаров за пределы Таможенного союза и создание конкурентной среды;
4) расширение бизнеса субъектов частного предпринимательства, реализующих проекты на приграничных территориях.
В целях реализации вышеуказанных направлений будут также использоваться инструменты поддержки субъектам частного предпринимательства на приграничных территориях Республики Казахстан, предусмотренные Программой.
Первое направление: поддержка новых бизнес-инициатив
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 31.12.2010 № 1520 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования); от 11.07.2011 № 784; от 01.12.2011 № 1424 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 27.03.2012 № 357; от 28.04.2012 № 541; от 12.09.2012 № 1190 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 17.05.2013 № 498; от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 11.07.2014 № 790; от 31.03.2014 № 279 (порядок введения в действие см. п. 3).
Первое направление реализации Программы предусматривает оказание государственной поддержки при реализации проектов предпринимателей.
Государственная поддержка в рамках первого направления реализации Программы заключается в:
субсидировании номинальной ставки вознаграждения по кредитам/Договорам финансового лизинга Банков/Банка Развития/Лизинговых компаний для реализации проектов;
частичном гарантировании по кредитам Банков/Банка Развития, направленным на реализацию проектов;
развитии производственной (индустриальной) инфраструктуры;
предоставлении государственных грантов.
Участниками первого направления Программы могут быть предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать инвестиционные проекты в приоритетных секторах экономики (в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности (далее – ОКЭД), утвержденным приказом председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 14 декабря 2007 года № 683-од), согласно приложению 1 к Программе, за исключением инструмента гарантирования по кредитам для начинающих молодых предпринимателей.
Субсидирование/гарантирование по проектам осуществляется в рамках приоритетных секторов экономики (предусмотренных Программой).
В моногородах, малых городах, а также населенных пунктах,
находящихся в их административной подчиненности, субсидирование/гарантирование по проектам осуществляется без отраслевых ограничений.
Участниками первого направления Программы являются предприниматели, реализующие проекты в центрах экономического роста и населенных пунктах, находящихся на территории их административной подчиненности.
Субсидированию также подлежат кредиты/лизинговые сделки, направленные на рефинансирование займов/Договоров финансового лизинга, ранее выданные Банками/Банком Развития/Лизинговыми компаниями в течение года до вынесения проекта на РКС и соответствующие критериям первого направления Программы.
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/Договорам финансового лизинга Банков/Банка Развития/Лизинговых компаний
Условия субсидирования ставки вознаграждения в приоритетных секторах экономики

1) өндірістер/көрсетілетін қызметтер кәсіпорындарын құру үшін Кеден одағына қатысушы елдердің кәсіпкерлік әлеуетін тарту;
2) жобаларын экономиканың басым секторларында іске асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілерінің санын ұлғайту;
3) тауарлардың Кеден одағының шегінен тыс экспортын ұлғайту және бәсекелес орта құру үшін шекара маңындағы аумақтарда өндірістерді/көрсетілетін қызметтер кәсіпорындарын кеңейту;
4) жобаларын шекара маңындағы аумақтарда іске асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілерінің бизнесін кеңейту.
Жоғарыда көрсетілген бағыттарды іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының шекара маңындағы аумақтарында жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдаудың Бағдарламада көзделген құралдары қолданылатын болады.
Бірінші бағыт: жаңа бизнес бастамаларды қолдау
Ескерту. Кіші бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1520 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2011.07.11 N 784, 2011.12.01 N 1424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2012.03.27 N 357, 2012.04.28 N 541, 2012.09.12 N 1190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.05.2013 N 498; 31.12.2013 N 1596 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 11.07.2014 № 790, 31.03.2014 № 279 (01.10.2014 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Бағдарламаны іске асырудың бірінші бағыты кәсіпкерлердің жобаларын іске асыру кезінде мемлекеттік қолдау көрсетуді көздейді.
Бағдарламаны іске асырудың бірінші бағытының шеңберінде мемлекеттік қолдау мыналарды қамтиды:
жобаларды іске асыру үшін Банктердің/Даму Банкінің/Лизингтік компаниялардың кредиттері/Қаржы лизингі шарттары бойынша номиналды сыйақы ставкасын субсидиялау;
Банктердің/Даму Банкінің жобаларды іске асыруға бағытталған кредиттері бойынша ішінара кепілдік беру;
өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту;
мемлекеттік гранттар беру.
Ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлерге арналған кредиттер бойынша кепілдік беру құралдарын қоспағанда, Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес (Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2007 жылғы 14 желтоқсандағы № 683-од бұйрығымен бекітілген (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) сәйкес) экономиканың басым секторларында инвестициялық жобаларды іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын кәсіпкерлер Бағдарламаның бірінші бағытына қатысушылар бола алады.
Жобалар бойынша субсидиялау/кепілдік беру экономиканың басым секторлары шеңберінде (Бағдарламада көзделген) жүзеге асырылады.
Моноқалаларда, шағын қалаларда, сондай-ақ олардың әкімшілік бағынысындағы елді мекендерде жобалар бойынша субсидиялау/кепілдік беру салалық шектеулерсіз жүзеге асырылады.
Жобаларын экономикалық өсу орталықтарында және олардың әкімшілік бағыныстағы аумақтарында орналасқан елді мекендерде іске асыратын кәсіпкерлер Бағдарламаның бірінші бағытының қатысушылары болып табылады.
Жоба ӨҮК-ке шығарылғанға дейін бір жыл ішінде Банктер/Даму Банкі/Лизингтік компаниялар берген қарыздарды/Қаржы лизингі шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған және Бағдарламаның бірінші бағытының өлшемдеріне сәйкес келетін кредиттер/лизингтік мәмілелер де субсидиялауға жатады.
Банктердің/Даму Банкінің/Лизингтік компаниялардың кредиттері/Қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау
Экономиканың басым секторларында сыйақы ставкасын субсидиялау шарттары

Сноска. Заголовок подраздела в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Сноска. Подраздел в редакции постановления Правительства РК от 27.03.2012 № 357; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.04.2012 № 541; от 17.05.2013 № 498; от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Субсидирование ставки вознаграждения Банка/Банка Развития/Лизинговой компании осуществляется по новым кредитам/Договорам финансового лизинга, выдаваемым для реализации новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
Сумма кредита/Договора финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование ставки вознаграждения, не может превышать 4,5 млрд. тенге для одного предпринимателя и рассчитывается без учета задолженности по кредиту/Договору финансового лизинга аффилированных с ним лиц/компаний.
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/Договорам финансового лизинга от 750 млн. до 4,5 млрд. тенге осуществляется при условии создания не менее 10 % новых (постоянных) рабочих мест по отношению к действующим.
При этом 50 % от вновь создаваемых рабочих мест рекомендуется создавать для молодых людей, зарегистрированных в центрах занятости населения.
По проектам, сумма кредитов которых превышает 1,5 млрд. тенге субсидированию ставки вознаграждения подлежат проекты, включенные в карту индустриализации.
Срок субсидирования по кредитам/Договорам финансового лизинга составляет до 3 (три) лет с возможностью пролонгации до 10 (десять) лет. В случае если по одному проекту заключается несколько Договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания Финансовым агентом первого Договора субсидирования.
Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания Финансовым агентом первого Договора субсидирования в Банке-кредиторе/Лизинговой компании, с которого осуществлялось рефинансирование.
Продление срока действия Договора субсидирования по истечении 3 (три) лет одобряется решением РКС на основании ходатайства Банка/Банка Развития/Лизинговой компанией только при наличии средств для субсидирования из республиканского бюджета на момент одобрения РКС.
Проекты, одобренные РКС до 17 мая 2013 года, по которым не подписаны Договоры субсидирования, подлежат повторному вынесению на рассмотрение РКС на соответствие действующим условиям Программы.
По проектам, одобренным РКС до 17 мая 2013 года, по которым не подписаны Договоры субсидирования по траншам в рамках открытых кредитных линий, подписание Договоров субсидирования осуществляется в соответствии с ранее одобренными РКС условиями.
Заявитель должен обеспечить участие в реализации проекта

Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.27 N 357, өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.04.28 N 541; 17.05.2013 N 498; 31.12.2013 N 1596 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Банктердің/Даму Банкінің/лизингтік компанияның сыйақы ставкаларын субсидиялау жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа кредиттер/қаржы лизингі шарттар бойынша жүзеге асырылады.
Сыйақы ставкасын субсидиялау жүзеге асырылатын кредиттің/Қаржы лизингі шартының сомасы бір кәсіпкер үшін 4,5 млрд. теңгеден аспауы тиіс және онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті/Қаржы лизингі шарты бойынша берешегі есепке алынбай есептеледі.
750 млн. теңгеден 4,5 млрд. теңгеге дейінгі кредиттер/Қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау қолданыстағыларға қарағанда кемінде 10 % жаңа (тұрақты) жұмыс орындарын құру шартымен жүзеге асырылады.
Бұл ретте, жаңадан құрылатын жұмыс орындарының 50 %-ын жұмыспен қамту орталықтарында тіркелген жастар үшін құру ұсынылады.
Кредиттер сомасы 1,5 млрд. теңгеден асатын жобалар бойынша индустрияландыру картасына енгізілген жобалар сыйақы ставкасын субсидиялауға жатады.
«Кредиттер/Қаржы лизингі шарттары бойынша субсидиялау мерзімі 10 (он) жылға дейін ұзарту мүмкіндігімен 3 (үш) жылға дейін құрайды. Егер жоба бойынша бірнеше Субсидиялау шарты жасалатын жағдайда, субсидиялаудың жалпы мерзімі Қаржы агенті бірінші Субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезіндегі субсидиялау мерзімі Қаржы агенті қайта қаржыландыру жүзеге асырылған Кредит беруші банкте/Лизингтік компанияда бірінші Субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
3 (үш) жыл өткен соң Субсидиялау шартының қолданыс мерзімін ұзарту ӨҮК мақұлдаған сәтте республикалық бюджеттен субсидиялауға арналған қаражат болған кезде ғана Банк/Даму Банкі/Лизингтік компания қолдаухатының негізінде ӨҮК шешімімен мақұлданады.
2013 жылғы 17 мамырға дейін ӨҮК мақұлдаған, Субсидиялау шарттарына қол қойылмаған жобалар Бағдарламаның қолданыстағы шарттарына сәйкестігіне ӨҮК қарауына қайта шығарылуға жатады.
2013 жылғы 17 мамырға дейін ӨҮК мақұлдаған, ашық кредиттік жүйелер шеңберінде Транштар бойынша субсидиялау шарттарына қол қойылмаған жобалар бойынша субсидиялау шарттарына қол қою ӨҮК бұрын мақұлдаған шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.

собственных денежных средств на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта, либо участие в реализации проекта собственным движимым/недвижимым имуществом (в т.ч. имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение) на уровне не ниже 20 % от общей стоимости реализации проекта.
В случае предоставления обеспечения исполнения обязательств по кредиту движимым/недвижимым имуществом, непосредственно не участвующим в реализации проекта, данное имущество не рассматривается как собственное участие в проекте.
Субсидирование ставки вознаграждения может осуществляться только по кредитам Банков с номинальной ставкой вознаграждения не более 14 %, из которых 7 % оплачивает Предприниматель, а разницу компенсирует государство. При этом Банк не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом, за исключением:
1) связанных с изменениями условий кредитования, инициируемыми заявителем;
2) взимаемых по причине нарушения заявителем обязательств по кредиту.
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам Банка Развития может осуществляться по кредитам с номинальной ставкой вознаграждения не более 13 %, из которых 6 % оплачивает Предприниматель, а разницу компенсирует государство. При этом, Банк Развития не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом, за исключением случаев:
1) связанных с изменениями условий кредитования, инициируемыми заявителем;
2) взимаемых по причине нарушения заявителем обязательств по кредиту.
Субсидирование ставки вознаграждения может также осуществляться по Договорам финансового лизинга Банков/Банка Развития/Лизинговых компаний с номинальной ставкой вознаграждения не более 14 %, из которых 7 % оплачивает Предприниматель, а разницу компенсирует государство. При этом Банк/Банк Развития/Лизинговая компания не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с Договором финансового лизинга, за исключением:
1) связанные с изменениями условий финансирования, инициируемыми заявителем;
2) связанные с проведением независимой оценки предмета лизинга, страхования предмета лизинга, регистрацией договора залога и снятием обременения;
3) связанные с исполнением Договора финансового лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, такие как таможенная очистка, услуги регистрации предмета лизинга специальными органами, услуги банков и т.п.);
4) взимаемые по причине нарушения Предпринимателем обязательств по Договору финансового лизинга.
Субсидирование не может осуществляться по Договорам возвратного лизинга, вторичного лизинга или сублизинга.
Субсидированию также подлежат кредиты/Договоры финансового лизинга с плавающей ставкой вознаграждения, при этом, в случае превышения процентной ставки вознаграждения выше предельных значений, установленных в Программе, - действие Договора субсидирования по данному кредиту/лизингу прекращается.

Өтінім беруші жобаны іске асырудың жалпы құнының 10 %-ынан кем емес деңгейде өзінің ақша қаражатының жобаны іске асыруға қатысуын не жобаны іске асырудың жалпы құнының 20%-ынан кем емес деңгейде өзінің жылжымалы/жылжымайтын мүлкімен (оның ішінде қамтамасыз етуге ұсынылған үшінші тұлғалардың мүлкімен) жобаны іске асыруға қатысуын қамтамасыз етуі тиіс.
Кредит бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуге жобаны іске асыруға тікелей қатыспайтын жылжымалы/жылжымайтын мүлік ұсынылған жағдайда, аталған мүлік жобаға өзінің қатысуы ретінде қаралмайды.
Сыйақы ставкасын субсидиялау 7 %-ын Кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет өтейтін 14 %-дан аспайтын номиналды сыйақы ставкасы бар Банктердің кредиттері бойынша ғана жүзеге асырылуы мүмкін. Бұл ретте Банк:
1) өтінім беруші бастама жасайтын кредит беру шарттарының өзгеруіне байланысты;
2) өтінім беруші кредит бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен алынатындарды қоспағанда, кредитпен байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге төлемдерді алмайды.
Даму Банкінің кредиттері бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау 6 %-ын Кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет өтейтін номиналды сыйақы ставкасы бар кредиттер бойынша жүзеге асырылуы мүмкін. Бұл ретте Даму Банкі:
1) өтінім беруші бастама жасайтын кредит беру шарттарының өзгеруіне байланысты;
2) өтінім беруші кредит бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен алынатындарды қоспағанда, кредитпен байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге төлемдерді алмайды.
Сыйақы ставкасын субсидиялау Банктердің/Даму Банкінің/Лизингтік компаниялардың 7 %-ын Кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет өтейтін 14 %-дан аспайтын номиналды сыйақы ставкасы бар Қаржы лизингі шарттары бойынша да жүзеге асырылуы мүмкін. Бұл ретте Банк/Даму Банкі/Лизингтік компания:
1) өтінім беруші бастама жасайтын қаржыландыру шарттарының өзгеруіне байланысты;
2) лизинг мәніне тәуелсіз бағалау жүргізумен, лизинг мәнін сақтандырумен, кепіл шартын тіркеумен және ауыртпалықтарды алып тастаумен байланысты;
3) Қаржы лизингі шартын (кедендік тазалау, лизингтік мәнін арнайы органдардың тіркеу қызметтері, банктердің қызметтері және т.б. сияқты басқа ұйымдардың қызметтерін өтеу) орындаумен байланысты;
4) кәсіпкер Қаржы лизингі шарт бойынша міндеттемелерін бұзу себебі бойынша алынатындарды қоспағанда, Қаржы лизингі шартымен байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
Субсидиялау қайтарымды лизинг, екінші лизинг немесе сублизинг шарттары бойынша жүзеге асырылмайды.
Сыйақы ставкасы құбылмалы кредиттер/Қаржы лизингі шарттары да субсидиялауға жатады, бұл ретте, сыйақының пайыздық ставкасы Бағдарламада белгіленген шекті мәндерден асып кеткен жағдайда, осы кредит/лизинг бойынша Субсидиялау шартының қолданысы тоқтатылады.

Субсидирование ставки вознаграждения может осуществляться по валютным стандартным кредитам Банка, не относящимся к классифицированным (в соответствии с постановлением правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296), с номинальной ставкой вознаграждения не более 12 %, из которых 7 % оплачивает предприниматель, а разницу компенсирует государство.
Субсидирование номинальной ставки вознаграждения может осуществляться по валютным кредитам Банка Развития, по которым Банк Развития снижает ставку вознаграждения до 11 %, из которых 6 % оплачивает Предприниматель, а разницу компенсирует государство.
Суммы по валютным кредитам, по которым осуществляется субсидирование ставки вознаграждения, не могут превышать эквивалентного размера 4,5 млрд. тенге для одного предпринимателя.
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/Договорам финансового лизинга от 750 млн. до 4,5 млрд. тенге осуществляется при условии создания не менее 10 % новых (постоянных) рабочих мест по отношению к действующим.
При этом 50 % от вновь создаваемых рабочих мест рекомендуется создавать для молодых людей, зарегистрированных в центрах занятости населения.
По проектам, сумма кредитов которых превышает 1,5 млрд. тенге субсидированию ставки вознаграждения подлежат проекты, включенные в карту индустриализации.
Суммы субсидий уплачиваются финансовым агентом в тенге по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату перечисления сумм субсидий.
В случае возникновения положительной курсовой разницы, ее засчитывают в счет будущих субсидий, а в случае отрицательной курсовой разницы - возмещение возлагается на заемщика.
При этом допускается субсидирование по части кредита на пополнение оборотных средств, выданных на возобновляемой основе. Условие возможности возобновления по части кредита на пополнение оборотных средств в рамках кредита на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства должно быть указано в решении РКС.
Субсидирование не может осуществляться по кредитам, выдаваемым (выданным) на пополнение оборотных средств, за исключением случаев, когда финансирование оборотных средств осуществляется в рамках кредита на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства, но не более 30 % от суммы кредита.
Условия субсидирования ставки вознаграждения без отраслевых ограничений
Сноска. Подраздел дополнен разделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).

Сыйақы ставкасын субсидиялау Банктің жіктелгенге жатпайтын (Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысына сәйкес) және 7 %-ын Кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет өтейтін 12 %-дан аспайтын номиналды сыйақы ставкасы бар валюталық стандартты кредиттері бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
Сыйақының номиналды ставкасын субсидиялау Даму Банкі сыйақы ставкасын 11 %-ға дейін төмендететін, оның 6 %-ын Кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет өтейтін Даму Банкінің валюталық кредиттері бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
Сыйақы ставкасын субсидиялау жүзеге асырылатын валюталық кредиттер бойынша сомалар бір кәсіпкер үшін 4,5 млрд. теңгеге баламалы мөлшерден аспауы тиіс.
750 млн. теңгеден 4,5 млрд. теңгеге дейінгі кредиттер/Қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау қолданыстағыларына қарағанда кемінде 10 % жаңа (тұрақты) жұмыс орындарын құру шартыменжүзеге асырылады.
Бұл ретте, жаңадан құрылатын жұмыс орындарының 50 %-ын жұмыспен қамту орталықтарында тіркелген жастар үшін құру ұсынылады.
Кредиттер сомалары 1,5 млрд. теңгеден асатын жобалар бойынша индустрияландыру картасына енгізілген жобалар сыйақы ставкасын субсидиялауға жатады.
Субсидиялар сомасын қаржы агенті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі субсидиялар сомасын аудару күніне белгілеген бағам бойынша теңгемен төлейді.
Оң бағамдық айырма туындаған жағдайда айырма болашақ субсидиялардың есебіне жатқызылсын, ал теріс бағамдық айырма жағдайында өтеу қарыз алушыға жүктеледі.
Айналым қаражатын қаржыландыру негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге арналған кредит шеңберінде жүзеге асырылатын, бірақ кредит сомасының 30 %-ынан аспайтын жағдайларды қоспағанда, айналым қаражатын толықтыруға берілетін (берілген) кредиттер бойынша субсидиялау жүзеге асырылмайды.
Бұл ретте қалпына келтірілетін негізде берілген айналым қаражатын толықтыруға арналған кредит бөлігінде жол беріледі. Негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге арналған кредит шеңберінде айналым қаражатын толықтыруға арналған кредит бөлігі бойынша қалпына келтіру мүмкіндігінің шарттары ӨҮК шешімінде көрсетілуге тиіс.
«Салалық шектеулерсіз сыйақы ставкасын субсидиялау шарттары»:
Ескерту. Бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).

1. Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам, предоставляемым Банками/Лизинговыми компаниями, будет осуществляться по новым кредитам/лизинговым сделкам субъектов малого и среднего предпринимательства, осуществляющих предпринимательскую деятельность в моногородах, малых городах, а также населенных пунктах, находящихся в их административной подчиненности, в любых секторах экономики, за исключением случаев, установленных настоящей Программой.
2. Субсидирование не может осуществляться по кредитам, выдаваемым (выданным) на пополнение оборотных средств, за исключением случаев, когда финансирование оборотных средств осуществляется в рамках кредита на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства, но не более 30 % от суммы кредита.
3. Сумма кредита/лизинга, по которому осуществляется субсидирование ставки вознаграждения, не может превышать 750000000 (семьсот пятьдесят миллионов) тенге для одного Предпринимателя.
4. Субсидирование процентной ставки может осуществляться только по кредиту/лизингу с номинальной ставкой вознаграждения не более 14 %, из которых 10 % будет компенсировать государство. При этом Банки/Лизинговые компании не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/ заключением Договора финансового лизинга, за исключением:
1) связанных с изменением условий кредитования/Договора финансового лизина, инициируемыми Предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту/Договору финансового лизинга;
3) связанные с проведением независимой оценки предмета лизинга, страхования предмета лизинга, регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) связанные с исполнением Договора финансового лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, такие как таможенная очистка, услуги регистрации предмета лизинга специальными органами, услуги банков и т.п.).
5) В случае, если ставка вознаграждения по кредиту ниже чем 14 % годовых, то 10 % компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
6) Срок субсидирования по кредитам/Договорам финансового лизинга составляет до 3 (трех) лет с возможностью пролонгации до 10 лет. В случае если по одному проекту заключается несколько Договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентом первого Договора субсидирования.
7) Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания Финансовым агентом первого Договора субсидирования в Банке-кредиторе/Лизинговой компании, с которого осуществлялось рефинансирование.
8) Продление срока действия Договора субсидирования по истечении 3 (трех) лет одобряется решением РКС на основании ходатайства Банка/Банка Развития/Лизинговой компанией только при наличии средств для субсидирования из республиканского бюджета на момент одобрения РКС.
9) Субсидирование по лизингу не может осуществляться по Договорам возвратного лизинга, вторичного лизинга или сублизинга.
Механизм субсидирования ставки вознаграждения по кредитам Договорам финансового лизинга
Сноска. Заголовок подраздела в редакции постановления Правительства РК от 17.05.2013 № 498.
Сноска. Подраздел в редакции постановления Правительства РК от 27.03.2012 № 357.

1. Банктер/Лизингтік компаниялар ұсынатын кредиттер/лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау моноқалаларда, шағын
қалаларда, сондай-ақ олардың әкімшілік бағынысындағы елді мекендерде, осы Бағдарламада белгіленген жағдайларды қоспағанда, экономиканың кез келген секторларында кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыратын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жаңа кредиттері/лизингтік мәмілелері бойынша жүзеге асырылатын болады.
2. Айналым қаражатын қаржыландыру негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге арналған кредит шеңберінде жүзеге асырылатын, бірақ кредит сомасының 30 %-ынан аспайтын жағдайларды қоспағанда, айналым қаражатын толықтыруға берілетін (берілген) кредиттер бойынша субсидиялау жүзеге асырылмайды.
3. Сыйақы ставкасын субсидиялау жүзеге асырылатын кредит/лизинг сомасы бір Кәсіпкер үшін 750000000 (жеті жүз елу миллион) теңгеден аспайды.
4. Пайыздық ставканы субсидиялау номиналды сыйақы ставкасы 14 %-дан аспайтын кредит/лизинг бойынша ғана жүзеге асырылуы мүмкін, оның 10 %-ын мемлекет өтейтін болады. Бұл ретте Банктер/Лизингтік
компаниялар мыналарды:
1) Кәсіпкер бастамашылық жасайтын кредит беру шартының/Қаржы лизингі шартының өзгеруіне байланысты;
2) Кәсіпкер кредит/Қаржы лизингінің шарты бойынша міндеттемелерін бұзу себебі бойынша өндіріп алынатындарды;
3) лизинг нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізумен, лизинг нысанасын сақтандырумен, кепіл шартын тіркеумен және ауыртпалықтарды алып тастаумен байланысты;
4) Қаржы лизингінің шартын (кедендік тазалау, лизинг нысанасын арнаулы органдардың тіркеу қызметтері, банктердің қызметтері және т.б. сияқты тысқары ұйымдардың көрсететін қызметтерін өтеу) орындаумен байланысты жағдайларды қоспағанда, кредитке/Қаржы лизингі шартына байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
5. Егер кредит бойынша сыйақы ставкасы жылдық 14 %-дан төмен болған жағдайда, 10 %-ға мемлекет өтейді, ал айырмасын кәсіпкер төлейді.
6. Кредиттер/Қаржы лизингінің шарттары бойынша субсидиялау мерзімі 10 (он) жылға дейін ұзарту мүмкіндігімен 3 (үш) жылға дейінгі мерзімді құрайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше Субсидиялау шарты жасалатын жағдайда, субсидиялаудың жалпы мерзімі Қаржы агенті бірінші Субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
7. Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезінде субсидиялау мерзімі Қаржы агентінің қайта қаржыландыру жүзеге асырылған Кредитор банктер/Лизингтік компанияда бірінші Субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
8. 3 (үш) жыл өткеннен кейін Субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзарту ӨҮК мақұлдаған сәтте республикалық бюджеттен субсидиялау үшін қаражат болған кезде ғана Банк/Даму Банкі/Лизингтік компания қолдаухатының негізінде ӨҮК шешімімен мақұлданады.
9. Лизинг бойынша субсидиялау қайтарымды лизинг, екінші лизинг немесе сублизинг шарттары бойынша жүзеге асырылмайды.
Кредиттер/қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау тетігі
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.27 N 357; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 17.05.2013 N 498 қаулыларымен.

1. Заявитель обращается в Банк/Банк Развития/Лизинговую компанию.
2. Банк/Банк Развития/Лизинговая компания проводят оценку финансово-экономической эффективности проекта и, в случае положительного решения, направляют уведомление заявителю о готовности кредитовать проект/заключить Договор финансового лизинга.
3. Заявитель с положительным решением Банка/Банка Развития/Лизинговой компании обращается к Местному координатору Программы, который направляет проект Региональному координатору Программы для дальнейшего вынесения проекта на РКС.
Заявители гг. Астаны и Алматы с положительным решением Банка/Банка Развития/Лизинговой компании обращается к Региональному координатору Программы для вынесения проекта на РКС.
Документы предпринимателей принимаются и выносятся на рассмотрение РКС только в пределах средств, выделенных для субсидирования.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
4. РКС рассматривает проект на соответствие критериям Программы и принимает решение о возможности (или невозможности) субсидирования. Решение РКС оформляется соответствующим протоколом.
4-1. Заседание РКС проводится по мере формирования проектов, но не реже 2 раз в месяц. Количество членов РКС должно быть не более 12 человек. Решение принимается не менее 2/3 от общего числа присутствующих. Кворум должен составлять не менее 2/3 от количества членов РКС.
Сноска. Подраздел дополнен пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.07.2014 № 790.
5. Региональный координатор Программы направляет копию протокола/выписки из протокола РКС Местному координатору Программы, Банку/Банку Развития/Лизинговой компании и Финансовому агенту.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
5-1. Срок действия решения РКС 6 (шесть) месяцев с даты его принятия.
Сноска. Подраздел дополнен пунктом 5-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.05.2013 № 498; в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
6. По проектам, имеющим положительное решение Банков/Банка Развития/Лизинговой компании - по кредитованию/заключению Договора финансового лизинга и РКС - по субсидированию, Банком/Банком Развития/Лизинговой компании, участником и финансовым агентом заключается договор субсидирования, в рамках которого финансовый агент и участник Программы выплачивают Банку/Банку Развития/Лизинговой компании соответствующие части ставки вознаграждения.
Предоставление гарантий по кредитам Банков/Банка развития
Условия предоставления гарантий по кредитам Банков/Банка развития

1. Өтінім беруші банкке/Даму Банкіне/лизингтік компанияға өтініш береді.
2. Банк/Даму Банкі/Лизингтік компания жобаның қаржы-экономикалық тиімділігіне бағалау жүргізеді және оң шешім болған жағдайда өтінім берушіге жобаға кредит беруге/қаржы лизингі шартын жасауға дайын екендігі туралы хабарлама жібереді.
3. Өтінім беруші Банктің/Даму Банкінің/Лизингтік компанияның оң шешімімен жобаны одан әрі ӨҮК шығару үшін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жобаны жіберетін Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне жүгінеді.
Астана мен Алматы қалаларында өтінім беруші Банктің/Даму Банкінің/Лизингтік компанияның оң шешімімен жобаны ӨҮК шығару үшін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жүгінеді.
Кәсіпкерлердің құжаттары қабылданып, субсидиялау үшін бөлінген қаражат шегінде ғана ӨҮК қарауына шығарылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. ӨҮК жобаларды Бағдарламаның өлшемдеріне сәйкестігін қарайды және субсидиялау мүмкіндігі (немесе мүмкін еместігі) бойынша шешім қабылдайды. ӨҮК шешімі тиісті хаттамамен ресімделеді.
4-1. ӨҮК мәжілісі жобалардың қалыптасуына қарай, бірақ айына кемінде 2 рет өткізіледі. ӨҮК мүшелерінің саны 12 адамнан аспауы тиіс. Шешім қатысушылардың жалпы санының кемінде 2/3 қабылданады. Кворум ӨҮК мүшелері санының кемінде 2/3 құрауы тиіс.
Ескерту. Кіші бөлім 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 11.07.2014 № 790 қаулысымен.
5. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК хаттамасының көшірмесін/хаттамадан үзіндіні Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне, Банкке/Даму Банкіне/Лизингтік компанияға және Қаржы агентіне жібереді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5-1. ӨҮК шешімінің қолданылу мерзімі - қабылданған күнінен бастап 6 (алты) ай.
Ескерту. 5-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
6. Кредит беру/Қаржы лизингі шартын жасасу бойынша банктердің/Даму Банкінің/Лизингтік компаниялардың және субсидиялау бойынша ӨҮК-нің оң шешімі бар жобалар бойынша Банк/Даму Банкі/Лизингтік компания, қатысушы және қаржы агенті субсидиялау шартын жасайды, оның шеңберінде қаржы агенті мен Бағдарламаға қатысушы Банкке/Даму Банкіне/Лизингтік компанияға сыйақы ставкасының тиісті бөлігін төлейді.
Банктердің/Даму Банкінің кредиттері бойынша кепілдіктер беру
Банктердің/Даму Банкінің кредиттері бойынша кепілдіктер беру шарттары

Сноска. Подраздел в редакции постановления Правительства РК от 17.05.2013 № 498.
1. Гарантия предоставляется только по новым кредитам, выдаваемым для реализации новых проектов, а также реализуемым проектам, направленным на инвестиции, модернизацию и расширение производства.
2. Сумма кредита(-ов), по которому(-рым) осуществляется гарантирование, не может превышать 300 млн. тенге для одного предпринимателя по проекту (-ам), реализующемуся (-имея) в приоритетных секторах экономики (предусмотренные Программой). По проекту (-ам), реализуемому (-ым) не в приоритетных секторах экономики сумма кредита (-ов) для одного предпринимателя не может превышать 150 млн. тенге.
Расчет суммы кредита (-ов) для одного предпринимателя производится без учета задолженности по кредиту (-ам) аффилированных с ним лиц/компаний.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.10.2014).
3. Размер гарантии не может быть выше 50 % от суммы кредита. Для начинающих предпринимателей размер гарантии не может быть выше 70 % от суммы кредита, при этом максимальная сумма кредита не может быть выше 20 млн. тенге. При этом для начинающих молодых предпринимателей гарантии выдаются без отраслевых ограничений.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 11.07.2014 № 790.
4. Для предпринимателей гарантия предоставляется на платной основе.
5. Гарантирование может осуществляться по кредитам, выдаваемым на пополнение оборотных средств, когда финансирование оборотных средств осуществляется в рамках кредита на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или инвестиции, но не более 30 % от суммы кредита. Допускается также гарантирование кредита в размере не более 60 млн. тенге, направленного 100 % на пополнение оборотных средств (кроме проведения расчетов по заработной плате, налоговым и иным обязательным платежам, оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов, займов или Договоров лизинга и иные цели, не связанные с осуществлением заявителем основной деятельности).
6. В случае получения гарантии по кредитам свыше 60 млн. тенге, заявитель должен обеспечить участие в реализации Проекта собственными денежными средствами на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации Проекта либо собственным движимым/недвижимым имуществом (в т.ч. имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение) на уровне не ниже 20 % от общей стоимости реализации Проекта.
7. Ставка вознаграждения Банков по кредитам, по которым осуществляется гарантирование, не может быть выше 14 %. Ставка вознаграждения Банка Развития по кредитам, по которым осуществляется гарантирование, не может быть выше 13 %. При этом, Банк/Банк Развития не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом, за исключением случаев:

Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.05.2013 N 498 қаулысымен.
1. Кепілдіктер тек жаңа жобаларды іске асыру үшін берілетін кредиттер бойынша, сондай-ақ инвестицияларға, өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған іске асырылатын жобалар бойынша ғана беріледі.
2. Кепілдік беру жүзеге асырылатын кредиттің (кредиттердің) сомасы экономиканың басым секторлары (Бағдарламада көзделген) іске асырылатын Жоба (-лар) бойынша бір Кәсіпкер үшін 300 млн. теңгеден аспауы тиіс. Экономиканың басым емес секторларында іске асырылатын Жоба (-лар) бойынша кредиттің (кредиттердің) сомасы бір Кәсіпкер үшін 150 млн. теңгеден аспауы тиіс.
Бір Кәсіпкер үшін онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті (кредиттері) бойынша берешек есепке алынбай есептеледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.10.2014 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Кепілдік мөлшері кредит сомасының 50 %-ынан жоғары болмауы тиіс. Ісін жаңа бастаған кәсіпкерлер үшін кепілдік мөлшері кредит сомасының 70 %-ынан жоғары болмауы тиіс, бұл ретте кредиттің ең жоғары сомасы 20 млн. теңгеден аспауы тиіс. Бұл ретте ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлерге кепілдік салалық шектеусіз беріледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.07.2014 № 790 қаулысымен.
4. Кәсіпкерлер үшін кепілдіктер ақылы негізде ұсынылады.
5. Айналым қаражатын қаржыландыру негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе инвестицияға арналған кредит шеңберінде жүзеге асырылса, кепілдік беру айналым қаражатын толықтыруға берілетін кредиттер бойынша жүзеге асырылуы мүмкін, бірақ кредит сомасының 30 %-ынан аспайды. Сондай-ақ айналым қаражатын 100 % толықтыруға бағытталған 60 млн. теңгеден аспайтын мөлшердегі кредитке кепілдік беруге рұқсат етіледі (жалақы, салықтық және өзге де міндетті төлемдер бойынша есеп айырысулар жүргізуді, кредиттерге, қарыздарға немесе лизинг шарттарына қызметтер көрсету бойынша ағымдағы төлемдерді төлеуді және Өтінім берушінің негізгі қызметін жүзеге асыруына байланыссыз өзге де мақсаттарды қоспағанда).
6. 60 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша кепілдік алған жағдайда, өтінім беруші Жобаны іске асырудың жалпы құнының 10 %-ынан төмен болмайтын деңгейде өзінің ақша қаражатының Жобаны іске асыруға қатысуын не Жобаны іске асырудың жалпы құнының 20 %-ынан төмен болмайтын деңгейде өзінің жылжымалы/жылжымайтын мүлкімен (оның ішінде қамтамасыз етуге ұсынылған үшінші тұлғалардың мүлкімен) Жобаны іске асыруға қатысуын қамтамасыз етуі тиіс.
7. Кепілдік беру жүзеге асырылатын кредиттер бойынша Банктердің сыйақы ставкасы 14 %-дан жоғары болмайды. Кепілдік беру жүзеге асырылатын кредиттер бойынша Даму Банкі сыйақысының ставкасы 13 %-дан жоғары болмайды. Бұл ретте, Банк және Даму Банкі:

1) связанных с изменениями условий кредитования, инициируемыми заявителем;
2) взимаемых по причине нарушения заявителем обязательств по кредиту.
Механизм предоставления гарантий по кредитам Банков/Банка Развития
Сноска. Подраздел в редакции постановления Правительства РК от 17.05.2013 № 498.
1. Заявитель обращается в Банк/Банк Развития с заявлением на получение кредита.
2. Банк/Банк Развития самостоятельно в соответствии с процедурой, установленной внутренними документами Банка/Банка Развития, проводит комплексную экспертизу проекта и на основе представленного заявителем заключения об оценке залогового имущества проводит оценку залоговой стоимости обеспечения заявителя, после чего в случае недостаточности обеспечения принимает решение о финансировании либо отказе в финансировании проекта под частичную гарантию Финансового агента. В случае принятия Банком/Банком Развития положительного решения по финансированию проекта, Банк/Банк Развития в течение 5 (пяти) рабочих дней направляет Финансовому агенту необходимые документы для принятия решения о предоставлении гарантии.
3. В случае принятия положительного решения о предоставлении гарантии, Финансовый агент направляет в Банк/Банк Развития письмо с положительным решением Финансового агента о возможности гарантирования.
4. После получения письма Банком/Банком Развития с положительным решением Финансового агента Банк/Банк Развития представляет заявителю соответствующее письмо об условиях заключаемого кредита с указанием расчета необходимой суммы гарантии.
5. После получения письма от Банка/Банка Развития заявитель обращается к Местному координатору Программы с заявлением с приложением письма Банка/Банка Развития и расчетом необходимого размера гарантии.
При этом Местный координатор Программы направляет проект Региональному координатору Программы для дальнейшего вынесения проекта на РКС.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
6. Исключен постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
7. РКС рассматривает проекты на соответствие критериям Программы и в соответствии с приоритетами региона принимает решение о возможности (или невозможности) гарантирования. Решение РКС оформляется соответствующим протоколом.
7-1. Заседание РКС проводится по мере формирования проектов, но не реже 2 раз в месяц. Количество членов РКС должно быть не более 12 человек. Решение принимается не менее 2/3 от общего числа присутствующих. Кворум должен составлять не менее 2/3 от количества членов РКС.

1) өтінім беруші бастама жасайтын кредит беру шарттарының өзгеруіне байланыстыларын;
2) өтінім берушінің кредит бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен өндіріп алынатындарын қоспағанда, кредитпен байланысты комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге төлемдерді алмайды.
Банктердің/Даму Банкінің кредиттері бойынша кепілдіктер беру тетігі
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.05.2013 N 498 қаулысымен.
1. Өтінім беруші Банкке/Даму Банкіне кредит алу үшін өтініммен жүгінеді.
2. Банк/Даму Банкі дербес, Банктің/Даму Банкінің ішкі құжаттарында белгіленген рәсімге сәйкес жобаға кешенді сараптама жүргізеді және өтінім беруші ұсынған кепілді мүліктің бағасы туралы қорытындының негізінде өтінім берушінің қамтамасыз етуінің кепілді құнына бағалау жүргізеді, одан кейін қамтамасыз ету жеткіліксіз болған жағдайда, Қаржы агентінің ішінара кепілдігімен жобаны қаржыландыру не қаржыландырудан бас тарту туралы шешім қабылдайды. Банк/Даму Банкі жобаны қаржыландыру бойынша оң шешім қабылдаған жағдайда банк 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қаржы агентіне кепілдік беру туралы шешім қабылдау үшін қажетті құжаттарды жібереді.
3. Кепілдік беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда, Қаржы агенті Банкке/Даму Банкіне кепілдік беру мүмкіндігі туралы Қаржы агентінің оң шешімі бар хат жібереді.
4. Банк/Даму Банкі Қаржы агентінің оң шешімі бар хатты алғаннан кейін өтінім берушіге кепілдік берілетін қажетті соманың есебін көрсете отырып, жасалатын кредит шарттары туралы тиісті хат береді.
5. Банктен/Даму Банкінен хат алғаннан кейін өтінім беруші Банктің/Даму Банкінің хатын және қажетті кепілдік мөлшерінің есебін қоса отырып, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне жүгінеді.
Бұл ретте, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі жобаны одан әрі ӨҮК шығару үшін жобаны Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жібереді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. ӨҮК жобалардың Бағдарламаның өлшемдеріне сәйкестігін қарастырады және өңірдің басымдықтарына сәйкес кепілдік беру мүмкіндігі (немесе мүмкін еместігі) туралы шешім қабылдайды. ӨҮК шешімі тиісті хаттамамен ресімделеді.
7-1. ӨҮК мәжілісі жобалардың қалыптасуына қарай, бірақ айына кемінде 2 рет өткізіледі. ӨҮК мүшелерінің саны 12 адамнан аспауы тиіс. Шешім қатысушылардың жалпы санының кемінде 2/3 қабылданады. Кворум ӨҮК мүшелері санының кемінде 2/3 құрауы тиіс.

Сноска. Подраздел дополнен пунктом 7-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.07.2014 № 790.
8. Региональный координатор Программы направляет протокол РКС/выписку из протокола РКС Местному координатору Программы, Финансовому агенту и в соответствующие Банки/Банк Развития, а также извещает заявителя о результатах рассмотрения проекта на РКС.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
9. После получения протокола РКС/выписки из протокола РКС о согласовании частичного гарантирования кредита предпринимателя от Регионального координатора Программы Финансовый агент направляет предварительное гарантийное письмо в Банк/Банк Развития.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
10. Банк/Банк Развития после получения протокола РКС/выписки из протокола РКС от Регионального координатора Программы и предварительного гарантийного письма от Финансового агента заключает с заявителем кредитный договор, договор (-ы) залога (-ов), копии которых направляет Финансовому агенту.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
11. После заключения соответствующего кредитного Договора между Банком/Банком Развития и заявителем, Банк/Банк Развития, Финансовый агент и заявитель подписывают Договор гарантии.
12. В целях оплаты за выпущенные гарантии Региональный координатор Программы в начале очередного года перечисляет Финансовому агенту 50 % суммы целевых трансфертов, выделенных на гарантирование кредитов.
Остальная часть целевых трансфертов перечисляется Финансовому агенту после полного освоения первой половины средств, перечисленных Финансовому агенту в начале года, по мере заключения договоров гарантии.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
13. Местный координатор Программы после получения заявок предпринимателей с соответствующими документами направляет их Региональному координатору Программы для дальнейшего вынесения проектов на рассмотрение РКС.
Заявители гг. Астаны и Алматы обращается к Региональному координатору Программы для вынесения проекта на РКС.
Региональным координатором Программы на рассмотрение РКС выносятся проекты только в пределах бюджетных средств, выделенных для оплаты Финансовому агенту по заключаемым договорам гарантии.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Грантовое финансирование:

Ескерту. Кіші бөлім 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 11.07.2014 № 790 қаулысымен.
8. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК хаттамасын/ӨҮК хаттамасының үзіндісін Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне, Қаржы агентіне және тиісті Банктерге/Даму Банкіне жібереді, сондай-ақ өтінім берушіні жобаның ӨҮК-де қаралу нәтижелері туралы хабардар етеді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінен кәсіпкердің кредитіне ішінара кепілдік берудің келісілгені туралы ӨҮК хаттамасын/ӨҮК хаттамасының үзіндісін алғаннан кейін, Қаржы агенті Банкке/Даму Банкіне алдын ала кепілдік хат жібереді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Банк/Даму Банкі Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінен ӨҮК хаттамасын/ӨҮК хаттамасының үзіндісін және Қаржы агентінен алдын ала кепілдік хат алғаннан кейін, өтінім берушімен кредит шартын, кепіл (кепілдер) шартын (шарттарын) жасасады, олардың көшірмелерін Қаржы агентіне жібереді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Банк/Даму Банкі мен өтінім беруші арасында тиісті кредит шарты жасалғаннан кейін Банк/Даму Банкі, Қаржы агенті және өтінім беруші кепілдік шартына қол қояды.
12. Шығарылған кепілдіктер үшін ақы төлеу мақсатында Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі кезекті жылдың басында Қаржы агентіне кредиттерді кепілдендіруге бөлінген нысаналы трансферттер сомасының 50 %-ын аударады.
Мақсатты трансферттердің қалған бөлігі Қаржы агентіне кепілдік беру шарттарының жасалуына қарай жылдың басында Қаржы агентіне аударылған қаражаттың бірінші жартысы толық игерілгеннен кейін аударылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), өзгеріс енгізілді - 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
13. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі кәсіпкерлердің тиісті құжаттарымен қоса өтінімдерін алғаннан кейін, жобаларды одан әрі ӨҮК шығару үшін оларды Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жібереді.
Астана және Алматы қалаларында өтінім беруші жобаны одан әрі ӨҮК шығару үшін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жүгінеді.
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі жобаларды жасалған кепілдік шарттары бойынша Қаржы агентіне төлеу үшін бөлінген бюджет қаражаты шегінде ғана ӨҮК қарауына шығарады.
Ескерту. Кіші бөлім 13-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), жаңа редакцияда - 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Гранттық қаржыландыру:

Сноска. Заголовок подраздела в редакции постановления Правительства РК от 17.05.2013 № 498.
Сноска. Раздел 4.3 дополнен подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.04.2012 № 541.
«Условия предоставления Грантов»
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 17.05.2013 № 498; от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015); от 05.02.2015 № 42.
Целевые гранты начинающим субъектам частного предпринимательства, молодым предпринимателям, женщинам, инвалидам и лицам старше 50 лет (далее - предприниматели) выделяются на безвозмездной и безвозвратной основе для реализации новых бизнес-идей в рамках приоритетных секторов экономики согласно приложению 1 к Программе.
Максимальная сумма Гранта для одного Предпринимателя не может превышать 3 000 000 (три миллиона) тенге.
Финансирование мер поддержки в форме Грантов осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
Средства Гранта предоставляются государством через Местного координатора Программы по итогам проводимых конкурсов по отбору предпринимателей на предоставление целевых грантов. При этом обязательным условием для участия в конкурсе является наличие сертификатов обучающих компонентов в рамках Программы.
Для проведения конкурса местные исполнительные органы создают конкурсную комиссию по отбору заявок субъектов малого предпринимательства, претендующих на предоставление грантов, и утверждают ее состав. Основными принципами деятельности Конкурсной комиссии являются создание равных условий для Предпринимателей, а также единство требований, предъявляемых к ним, всесторонность и полнота исследований представляемых документов, объективность принимаемых решений.
Конкурсная комиссия при рассмотрении конкурсных заявок дает рекомендации на основании следующих критериев оценки бизнес-проекта Предпринимателя:
новизна бизнес идей;
конкурентоспособность бизнес-проекта (проработка рыночной потребности–маркетинговый анализ);
готовность бизнес-проекта к внедрению (проработка вопроса организации производства, наличие помещения для размещения Предпринимателя, рынка сбыта, уровень готовности проекта для запуска производства).
Обязательными условиями бизнес-проекта являются софинансирование предпринимателем расходов на его реализацию в размере не менее 10 (десять) %, в том числе личным имуществом от объема предоставляемого Гранта.
Предприниматели должны использовать средства гранта на следующие цели:
приобретение основных средств и материалов;
приобретение нематериальных активов;
приобретение технологии;
приобретение прав на франшизу;
расходы, связанные с исследовательскими работами, внедрением новых технологий.
Средства гранта не могут быть использованы на приобретение недвижимого имущества, земельного участка и в качестве платы за аренду.
«Механизм предоставления грантов»:

Ескерту. Кіші бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.05.2013 N 498 қаулысымен.
Ескерту. 4.3-бөлім кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.04.28 N 541 Қаулысымен.
"Гранттар беру шарттары"
Ескерту. Кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі); 05.02.2015 № 42 қаулыларымен.
Ісін жаңа бастаған жеке кәсіпкерлік субъектілеріне, жас кәсіпкерлерге, әйелдерге, мүгедектерге және 50 жастан асқан адамдарға (бұдан әрі – кәсіпкерлер) нысаналы гранттар Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес экономиканың басым секторлары шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін өтеусіз және қайтарымсыз негізде беріледі.
Бір Кәсіпкер үшін ең жоғары Грант сомасы 3 000 000 (үш миллион) теңгеден аспайды.
Гранттар түріндегі қолдау шараларын қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Грант қаражатын мемлекет нысаналы гранттар ұсыну үшін өткізілетін кәсіпкерлерді іріктеу жөніндегі конкурстардың қорытындылары бойынша Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі арқылы ұсынады. Бұл ретте Бағдарлама шеңберінде оқыту құрауыштары сертификаттарының болуы конкурсқа қатысу үшін міндетті шарт болып табылады.
Конкурсты өткізу үшін Үйлестіруші гранттар беруге үміткер шағын кәсіпкерлік субъектілерінің өтінімдерін іріктеу жөнінде конкурстық комиссия құрады және оның құрамын бекітеді. Конкурстық комиссия қызметінің негізгі қағидаттары Кәсіпкерлер үшін тең жағдайлар жасау, сондай-ақ оларға қойылатын талаптардың бірдей болуы, ұсынылатын құжаттардың жан-жақты зерттелуі мен толықтығы, қабылданатын шешімдердің объективтілігі болып табылады.
Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдерді қараған кезде Кәсіпкердің бизнес-жобасын бағалаудың мынадай өлшемдері негізінде ұсынымдар береді:
бизнес-идеялардың жаңашылдығы;
бизнес-жобалардың бәсекеге қабілеттілігі (нарықтық қажеттілікті пысықтау – маркетингтік талдау);
бизнес-жобаның қолданысқа енгізуге әзірлігі (өндірісті ұйымдастыру мәселесін пысықтау, Кәсіпкерді орналастыру, өткізу нарығы үшін үй-жайдың болуы, өндірісті іске қосу үшін жобаның әзірлік деңгейі).
Бизнес-жобаның міндетті шарттары кәсіпкердің іске асыру шығыстарын ұсынылатын Грант көлемінің кемінде 10 (он) %-ы мөлшерінде, оның ішінде жеке мүлкімен қоса қаржыландыруы болып табылады.
Кәсіпкерлер грант қаражатын мынадай мақсаттарға пайдалануы тиіс:
негізгі құралдар мен материалдарды сатып алу;
материалдық емес активтерді сатып алу;
технологияларды сатып алу;
франшиза құқығын сатып алу;
зерттеу жұмыстарына, жаңа технологиялардың енгізілуіне байланысты шығыстар.
Грант қаражатын жылжымайтын мүлікті, жер учаскесін сатып алуға және жалдау ақысы ретінде пайдалануға болмайды.
"Гранттар ұсыну тетігі":

1. Предприниматель обращается к Рабочему органу Конкурсной комиссии с заявкой на участие в конкурсе.
2. Рабочей орган Конкурсной комиссии после получения заявки от предпринимателя осуществляет:
проверку полноты представленных документов;
формирование предложений, повестки дня, определение даты, времени и места проведения заседания Конкурсной комиссии, о чем уведомляет всех членов Конкурсной комиссии.
3. Рабочий орган Конкурсной комиссии в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента получения всех документов и информации выносит их на рассмотрение Конкурсной комиссии.
4. Конкурсная комиссия при рассмотрении конкурсных заявок дает рекомендации на основании следующих критериев оценки бизнес-проекта Предпринимателя:
конкурентоспособность бизнес-проекта (проработка рыночной потребности–маркетинговый анализ);
готовность бизнес-проекта к внедрению (проработка вопроса организации производства, наличие помещения для размещения Предпринимателя, рынка сбыта, уровня готовности проекта для запуска производства);
новизна бизнес идеи.
5. Рекомендации о предоставлении/непредоставлении Предпринимателю гранта оформляется протоколом Конкурсной комиссии с указанием причин возможности предоставления/непредоставления гранта.
6. По результатам проведенного конкурса Рабочий орган Конкурсной комиссии в течение 5 (пяти) рабочих дней направляет на рассмотрение РКС протокол Конкурсной комиссии.
7. В рамках проводимого заседания РКС осуществляет следующие мероприятия:
рассмотрение рекомендаций Конкурсной комиссии по предоставлению/непредоставлению средств гранта;
обсуждение между членами РКС Проекта Предпринимателя и представленных документов;
по результатам обсуждения производит отбор бизнес-проектов Предпринимателей и принимает решение о возможности/невозможности предоставления гранта, которое оформляется протоколом в течение 2 (двух) рабочих дней с даты проведения заседания РКС. При этом в протоколе обязательно должна быть указана причина отклонения отдельных бизнес-проектов.
8. Местный координатор Программы с момента оформления протокола РКС направляет:
уведомление Предпринимателю о решении РКС;
протокол РКС по одобренным/отклоненным бизнес-проектам членам Конкурсной комиссии и Финансовому агенту для проведения подготовительных мероприятий для заключения Договора по предоставлению гранта с Предпринимателем;
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры
Условия предоставления поддержки по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры

1. Кәсіпкер Конкурстық комиссияның жұмыс органына конкурсқа қатысуға өтінім береді.
2. Конкурстық комиссияның жұмыс органы кәсіпкерден өтінімді алғаннан кейін:
ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруді;
ұсыныстар, Конкурстық комиссияның күн тәртібін қалыптастыруды, Конкурстық комиссияның отырысы өткізілетін күнін, уақыты мен орнын айқындауды жүзеге асырады, бұл туралы Конкурстық комиссияның барлық мүшелерін хабардар етеді.
3. Конкурстық комиссияның жұмыс органы барлық құжаттар мен ақпаратты алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оны Конкурстық комиссияның қарауына шығарады.
4. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдерді қарау кезінде Кәсіпкердің бизнес-жобасын бағалаудың мынадай өлшемдерінің негізінде ұсынымдар береді:
бизнес-жобалардың бәсекеге қабілеттілігі (нарықтық қажеттілікті пысықтау – маркетингтік талдау);
бизнес-жобаның қолданысқа енгізуге әзірлігі (өндірісті ұйымдастыру мәселесін пысықтау, Кәсіпкерді орналастыру, өткізу нарығы үшін үй-жайдың болуы, өндірісті іске қосу үшін жобаның әзірлік деңгейі).
бизнес-идеяның жаңалығы.
5. Кәсіпкерге грант беру/бермеу туралы ұсынымдар грантты беру/бермеу мүмкіндігінің себептері көрсетіле отырып, Конкурстық комиссияның хаттамасымен ресімделеді.
6. Өткізілген конкурстың нәтижелері бойынша Конкурстық комиссияның жұмыс органы 5 (бес) жұмыс күні ішінде Конкурстық комиссияның хаттамасын ӨҮК-нің қарауына жібереді.
7. Өткізілген отырыстың шеңберінде ӨҮК мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
грант қаражатын беру/бермеу бойынша Конкурстық комиссияның ұсынымдарын қарау:
Кәсіпкердің бизнес-жобасы мен ұсынылған құжаттарды ӨҮК мүшелерінің арасында талқылау;
талқылау нәтижелері бойынша Кәсіпкерлердің бизнес-жобаларын іріктейді және грант беру мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды, ол ӨҮК отырысы өткізілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді. Бұл ретте хаттамада жекелеген бизнес-жобалардан бас тарту себептері міндетті түрде көрсетілуі тиіс.
8. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі ӨҮК хаттамасы ресімделген сәттен бастап:
Кәсіпкерге ӨҮК-нің шешімі туралы хабарламаны;
Кәсіпкермен грант беру туралы Шарт жасасуға байланысты дайындық іс-шараларын жүргізу үшін мақұлданған/мақұлданбаған бизнес-жобалар бойынша ӨҮК хаттамасын Кәсіпкермен Грант ұсыну бойынша шарт жасасу үшін Конкурстық комиссияның мүшелері мен Қаржы агентіне жібереді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту бойынша қолдау көрсету шарттары

Сноска. Подраздел в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры будет заключаться в подведении недостающей инфраструктуры и может осуществляться для проектов малого и среднего бизнеса, направленных на создание новых производств, модернизацию и расширение действующих производств, как для отдельных проектов индивидуально (в том числе для обеспечения нескольких проектов), так и в рамках организации индустриальных зон и бизнес-инкубаторов.
При этом с 1 января 2015 года не менее 70 % бюджетных средств, выделяемых на развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры будет направляться на организацию индустриальных зон, после рассмотрения и утверждения бизнес-планов развития индустриальных зон уполномоченным органом по региональному развитию.
Развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляется для приоритетных секторов экономики согласно приложению 1 к Программе.
Выделенные средства направляются на строительство и реконструкцию следующей инфраструктуры: дороги, водоотведение, газификация, водоводы, паропроводы, теплоснабжение, котельных для промышленных площадок, водопроводы, железнодорожные тупики, телефонизация, электрические подстанции, линии электропередачи, скважины, септики, парогазовые установки, источники альтернативной энергии.
Подведение недостающей инфраструктуры осуществляется до границы территории объекта предпринимателя, при этом не предусматривается выделение средств на подведение инфраструктуры внутри территории объекта предпринимателя.
Выделение средств на развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Стоимость строительства (реконструкции) инфраструктуры не должна превышать 50 % от стоимости проекта в случае подведения инфраструктуры для отдельного проекта.
Развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры для отдельных проектов осуществляется в следующих случаях:
1) реализации проекта в рамках приоритетов развития области;
2) соответствия проекта генеральному плану развития населенного пункта;
3) наличия технико-экономического обоснования и/или проектно-сметной документации по проекту;
4) выполнения строительно-монтажных работ в объеме не менее 20 % от стоимости проекта в случае создания новых производств;
5) создания новых постоянных рабочих мест.
Механизм оказания поддержки по развитию производственной
(индустриальной) инфраструктуры

Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізуден тұрады әрі шағын және орта бизнестің жаңа өндірістерді құруға, жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғырту мен кеңейтуге бағытталған жобалары үшін жекелеген жобалар үшін де және (оның ішінде бірнеше жобаны қамтамасыз ету үшін), сол сияқты индустриялық аймақтар мен бизнес-инкубаторларды ұйымдастыру шеңберінде де жүзеге асырылуы мүмкін.
Бұл ретте 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамытуға бөлінетін бюджеттік қаражаттың кемінде 70 %-ы өңірлік даму жөніндегі уәкілетті орган индустриялық аймақтарда дамытудың бизнес-жоспарларын қарап, бекіткеннен кейін индустриялық аймақтарды ұйымдастыруға бағытталатын болады.
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес экономиканың басым секторлары үшін жүзеге асырылады.
Бөлінген қаражат мынадай инфрақұрылымды: жолдарды, су бұруды, газдандыруды, су таратқыштарды, бу құбырларын, жылумен жабдықтауды, өнеркәсіптік алаңдарға арналған қазандықтарды, су құбырларын, теміржол тұйықтарын, телефондандыруды, кіші электр станцияларын, электр тарату желілерін, ұңғымаларды, септиктерді, бу-газ қондырғыларын, баламалы энергия көздерін салуға және реконструкциялауға бағытталады.
Жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу кәсіпкер объектісі аумағының шекарасына дейін жүзеге асырылады, бұл ретте кәсіпкер объектісі аумағының ішінде инфрақұрылымды жеткізуге қаражат бөлу көзделмейді.
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамытуға қаражат бөлу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Инфрақұрылымды салу (реконструкциялау) құны жеке жоба үшін инфрақұрылымды жеткізген жағдайда жоба құнының 50 %-ынан аспауы тиіс.
Жеке жобалар үшін өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту мынадай:
1) жобаны облысты дамытудың басымдықтары шеңберінде іске асырған;
2) жоба елді мекенді дамытудың бас жоспарына сәйкес келген;
3) жоба бойынша техникалық-экономикалық негіздеме және/немесе жобалық-сметалық құжаттама болған;
4) жаңа өндірістер құру жағдайында жоба құнының кемінде 20 %-ы көлемінде құрылыс-монтаждау жұмыстары орындалған;
5) жаңа тұрақты жұмыс орындары құрылған жағдайларда жүзеге асырылады.
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту бойынша қолдау көрсету тетігі

Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.03.2012 № 357.
Поддержка по обеспечению недостающей производственной (индустриальной) инфраструктуры будет предоставляться в следующем порядке:
1. Предприниматель обращается Местному координатору Программы с заявкой об обеспечении проекта производственной (индустриальной) инфраструктурой, включающей обоснование необходимости подведения или улучшения инфраструктуры.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
2. Отобранный перечень заявок, сформированный Местным координатором Программы, передается Региональному координатору Программы для дальнейшего вынесения проектов на РКС.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
3. РКС принимает решения о возможности (или невозможности) финансирования строительства или реконструкции производственной (индустриальной) инфраструктуры на предмет соответствия критериям Программы согласно приложению 2 к Программе.
4. Исключен постановлением Правительства РК от 27.03.2012 № 357.
5. Строительство или реконструкция производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляется в соответствии с действующим законодательством.
Предоставление сервисной поддержки ведения бизнеса
Сноска. Подраздел исключен постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1520 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
Подготовка кадров, молодежная практика и организации социальных рабочих мест
Сноска. Подраздел исключен постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1520 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
Бизнес-Насихат:
Сноска. Подраздел исключен постановлением Правительства РК от 17.05.2013 № 498.
Развитие индустриальных зон.
Сноска. Раздел 4.3 дополнен подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.03.2014  № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
На территории индустриальной зоны размещаются объекты производственного назначения (производственные, складские и административные помещения).
Основными задачами создания индустриальных зон являются:
1) содействие ускоренному развитию частного предпринимательства в сфере промышленности;
2) оптимизация затрат на создание и развитие инфраструктуры новых производств;

Ескерту. Кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.03.27 N 357 Қаулысымен.
Жеткіліксіз өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды қамтамасыз етуді қолдау мынадай тәртіппен көрсетілетін болады:
1. Кәсіпкер инфрақұрылымды жақындату немесе жақсарту қажеттілігінің негіздемесін қамтитын өндірістік (индустриялық) инфрақұрылым жобасын қамтамасыз ету туралы өтініммен бірге Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне жүгінеді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Бағдарламаны жергілікті үйлестірушісі қалыптастырған өтінімдердің іріктелген тізбесі жобаларды одан әрі ӨҮК-ге шығару үшін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне беріледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. ӨҮК Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес Бағдарламаның өлшемдеріне сәйкестігі мәніне өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды салуды немесе реконструкциялауды қаржыландыру мүмкіндігі (немесе мүмкін еместігі) туралы шешім қабылдайды.
4. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.03.27 N 357 Қаулысымен.
5. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды салу немесе қайта жаңарту қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
Бизнес жүргізуге сервистік қолдау көрсету
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1520 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Кадрлар даярлау, жастар саясаты мен әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру
Ескерту. Кіші бөлім алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1520 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Бизнес-Насихат:
Ескерту. Кіші бөлім алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 17.05.2013 N 498 қаулысымен.
Индустриялық аймақтарды дамыту.
Ескерту. 4.3-бөлім кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Индустриялық аймақтың аумағында өндірістік мақсаттағы объектілер (өндірістік, қойма және әкімшілік үй-жайлар) орналастырылады.
Индустриялық аймақтарды құрудың негізгі міндеттері:
1) өнеркәсіп саласындағы жеке кәсіпкерліктің дамуын жеделдетуге жәрдемдесу;
2) жаңа өндірістер инфрақұрылымын құру мен дамытуға жұмсалатын шығындарды оңтайландыру;

3) повышение эффективности производства;
4) обеспечение занятости населения.
Индустриальные зоны создаются в виде:
1) участков земли под строительство зданий и сооружений для производства;
2) готовых производственных помещений для сдачи в аренду или продажи предпринимателю, в том числе производственной инфраструктурой простаивающих, законсервированных или неработающих производств;
3) комплексных индустриальных зон, располагающих как земельными участками для строительства, так и производственными помещениями.
Подведение инфраструктуры до границы территории и внутри индустриальной зоны осуществляется за счет средств республиканского бюджета при софинансировании из местного бюджета согласно бюджетному законодательству.
Финансирование мер по созданию индустриальных зон будет осуществляться на конкурсной основе после рассмотрения бизнес-планов развития индустриальных зон уполномоченным органом по региональному развитию с учетом приоритетов региональной политики.
Решение по предоставленным на конкурс заявкам принимаются Уполномоченным органом в течение 2-х месяцев с момента подачи заявок.
Оператором индустриальных зон является Социально-предпринимательская корпорация (далее - СПК).
К функциям оператора индустриальных зон относятся:
1) разработка бизнес-планов развития индустриальных зон;
2) привлечение участников индустриальных зон;
3) привлечение инвестиций для строительства объектов инфраструктуры и решение вопросов финансирования индустриальной зоны;
4) предоставление во вторичное землепользование (субаренду) земельных участков и предоставление в аренду (субаренду) объектов инфраструктуры;
5) заключение, расторжение и мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности;
6) обеспечение и поддержание деятельности индустриальной зоны.
Оплата операторских услуг СПК осуществляется за счет средств местного бюджета.
В целях эффективного управления индустриальными зонами СПК могут создавать управляющие компании, в том числе с привлечением местных и иностранных сторонних организаций.
Второе направление: оздоровление предпринимательского сектора
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 31.12.2010 № 1520 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования); от 11.07.2011 № 784; от 27.03.2012 № 357; от 17.05.2013 № 498.
Второе направление реализации Программы направлено на сохранение действующих и создание новых постоянных рабочих мест, а также оздоровление предприятий несырьевого сектора экономики.
В рамках оздоровления может оказываться следующая поддержка:
субсидирование должнику ставки вознаграждения по уже имеющимся кредитам Банков/Банка Развития (на момент одобрения) и на новую задолженность в рамках одной кредитной линии, которая возникает после одобрения проекта;
рассмотрение вопроса предоставления должнику отсрочки по погашению налоговой задолженности в бюджет (кроме индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты) без начисления пени которая будет предусмотрена в установленном порядке в Налоговом кодексе;
другие мероприятия по оздоровлению предприятий в рамках Плана финансово-экономического оздоровления, в том числе по задолженности перед внутренними кредиторами по облигациям, размещенным на Казахстанской фондовой бирже.

3) өндіріс тиімділігін ұлғайту;
4) халықты жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету болып табылады.
Индустриялық аймақтар:
1) өндіріске арналған ғимараттар мен құрылыстарды салуға арналған жер учаскелері;
2) кәсіпкерге жалға беру немесе сату үшін дайын өндірістік үй-жайлар, оның ішінде тоқтап тұрған, консервацияланған немесе жұмыс істемейтін өндірістердің өндірістік инфрақұрылымы;
3) құрылысқа арналған жер учаскелері, сол сияқты өндірістік үй-жайлары да бар кешенді индустриялық аймақтар түрінде құрылады.
Индустриялық аймақтың аумағының шекарасына дейін және ішінде инфрақұрылымды жеткізу бюджеттік заңнамаға сәйкес жергілікті бюджеттен бірлесіп қаржыландырған жағдайда республикалық бюджеттің қаражаты есебінен іске асырылатын болады.
Индустриялық аймақтарды құру жөніндегі шараларды қаржыландыру өңірлік саясат басымдықтарын ескере отырып, өңірлік даму жөніндегі уәкілетті орган индустриялық аймақтарды дамыту бизнес-жоспарларын қарағаннан кейін конкурстық негізде жүзеге асырылады.
Конкурсқа ұсынылған өтінімдер бойынша шешімді Уәкілетті орган өтінімдер берілген күннен бастап 2 ай ішінде қабылданады.
Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация (бұдан әрі - ӘКК) индустриялық аймақтардың операторы болып табылады.
Индустриялық аймақтар операторының функцияларына мыналар жатады:
1) индустриялық аймақтарды дамытудың бизнес-жоспарларын әзірлеу;
2) индустриялық аймақтарға қатысушыларды тарту;
3) инфрақұрылым объектілерін салу үшін инвестициялар тарту және
индустриялық аймақты қаржыландыру мәселелерін шешу;
4) жер учаскелерін жерді қайтадан пайдалануға (қосалқы жалдауға) беру және инфрақұрылым объектілерін жалдауға (қосалқы жалдауға) беру;
5) қызметті жүзеге асыру туралы шарттар жасасу, оларды бұзу және олардың талаптарын орындау мониторингі;
6) индустриялық аймақ қызметін қамтамасыз ету және қолдау.
ӘКК операторлық қызметтеріне ақы төлеу жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
ӘКК индустриялық аймақтарды тиімді басқару мақсатында басқарушы компаниялар, соның ішінде жергілікті және шетелдік тысқары ұйымдарды тарта отырып, құра алады.
Екінші бағыт: кәсіпкерлік секторды сауықтыру
Ескерту. Кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1520 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2011.01.21 N 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2011.07.11 N 784, 2012.03.27 N 357; 17.05.2013 N 498 қаулыларымен.
Бағдарламаны іске асырудың екінші бағыты қазіргі тұрақты жұмыс орындарын сақтап қалуға және жаңаларын құруға, сондай-ақ экономиканың шикізаттық емес секторының кәсіпорындарын сауықтыруға бағытталған.
Сауықтыру шеңберінде мынадай қолдаулар көрсетілуі мүмкін:
борышкерге Банктердің/Даму Банкінің бар кредиттері бойынша (мақұлдау сәтінде) сыйақы ставкасын және жоба мақұлданғаннан кейін туындайтын бір кредиттік желі шеңберінде жаңа берешекті субсидиялау;
борышкерге бюджетке төленетін салық берешегін (төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығынан басқа) өтеу бойынша мерзімін ұзартуды Салық кодексінде белгіленген тәртіппен көзделетін өсімпұл есептемей беру мәселесін қарау;
қаржы-экономикалық сауықтыру жоспары шеңберінде кәсіпорындарды сауықтыру бойынша, оның ішінде Қазақстандық қор биржасынада орналастырылған облигациялар бойынша ішкі кредиторлар алдындағы берешек бойынша басқа да іс-шаралар.

Участниками второго направления Программы могут быть предприниматели, работающие в приоритетных секторах экономики (в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденным приказом Председателя Комитета по техническому регулированию и методологии Министерства индустрии и торговли РК от 14 декабря 2007 года № 683-од) согласно Приложению 1 к Программе.
Предприниматели, имеющие действующие кредиты, направленные на строительство и функционирование торговых сетей, имеющие программы поддержки казахстанских товаропроизводителей, включающие в себя:
заключение договоров с казахстанскими производителями, осуществляющими поставку товаров на срок не менее 2 лет;
реализацию товаров казахстанских производителей - не менее 30 % товарного ассортимента;
товарооборот казахстанских товаров - не менее 60 % в общем товарообороте за год, предшествующему отчетному;
осуществление розничной торговли продовольственными товарами, в том числе входящими в продовольственную корзину;
предоставление казахстанским предпринимателям, осуществляющим деятельность на территории торгового объекта, площади - не менее 60 % от общей площади;
осуществление оплаты товаров перед казахстанскими производителями и/или предпринимателями, осуществляющими поставку товаров казахстанских производителей, аффилированными с производителями, не позднее 30 календарных дней со дня приемки;
предоставление наиболее выгодных условий по размещению казахстанских товаров на торговых полках;
отмену входных бонусов для казахстанских производителей;
осуществление рекламных акций казахстанских производителей, проводимых торговыми сетями за счет торговых сетей;
заключение Меморандума о взаимном сотрудничестве между местными исполнительными органами и торговым предприятием по вопросам стабилизации цен на основные продовольственные товары.
Критерии отбора торговых сетей для субсидирования процентной ставки по уже имеющимся кредитам банков:
осуществляющие розничной торговли со штатной численностью не менее 100 человек, занятых по основному виду деятельности;
общая суммарная площадь магазинов - не менее 2 000 кв.м;
нахождение на праве собственности у юридического лица, сто процентов акций (долей участия) которого принадлежат резиденту (резидентам) Республики Казахстан, либо индивидуальным предпринимателям, являющимся резидентом Республики Казахстан;
период работы предприятий в отрасли - не менее 2 лет;
наличие 2 и более торговых объектов.
Мониторинг за соблюдением вышеуказанных условий поддержки казахстанских производителей будет осуществляться Финансовым агентом в рамках Программы.
Участниками проекта не могут быть:

Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес экономиканың басым секторларында жұмыс істейтін кәсіпкерлер Бағдарламаның екінші бағытына қатысушылар бола алады (ҚР Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және әдіснама комитеті төрағасының 2007 жылғы 14 желтоқсандағы № 683-од бұйрығымен бекітілген экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (бұдан әрі - ЭҚТЖЖ) сәйкес).
Сауда жүйелерін салуға және олардың жұмыс істеуіне бағытталған, мыналарды қамтыған қазақстандық тауар өндірушілерді қолдау бағдарламасы, қолданыстағы кредиттері бар кәсіпкерлер:
кемінде 2 жыл мерзімге тауарлар жеткізуді жүзеге асыратын қазақстандық өндірушілермен шарттар жасасу;
қазақстандық өндірушілердің тауарларын сату - тауар ассортименті кемінде 30%;
қазақстандық тауарлардың тауар айналымы - есепті жылдың алдындағы жылғы жалпы тауар айналымының кемінде 60%;
азық-түлік, оның ішінде азық-түлік себетіне кіретін тауарлармен бөлшек сауданы жүзеге асыру;
сауда объектісінің аумағында қызметін жүзеге асыратын қазақстандық кәсіпкерлерге жалпы ауданның кемінде 60% сауда алаңын беру;
өндірушілер аффилиирлеген қазақстандық өндірушілердің тауарларын жеткізуді жүзеге асыратын қазақстандық өндірушілер немесе кәсіпкерлер алдында тауарларға ақы төлеуді жүзеге асыру - қабылданған күннен бастап 30 күнтізбелік күннен кешіктірмей;
сауда сөрелерінде қазақстандық тауарларды орналастыру бойынша ең пайдалы жағдай жасау;
қазақстандық өндірушілер үшін кіру бонустарын жою;
сауда желілері есебінен сауда желілері жүргізетін қазақстандық өндірушілердің жарнамалық акцияларын жүзеге асыру;
негізгі азық-түлік тауарларына бағаны тұрақтандыру мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органдар мен сауда кәсіпорындары арасында Өзара ынтымақтастық туралы меморандум жасасу.
Банктердің қазіргі кредиттері бойынша пайыздық ставканы субсидиялау үшін сауда желілерін іріктеу өлшемдері:
қызметтің негізгі түрі бойынша жұмыспен қамтылған, штаттық саны кемінде 100 адамнан тұратын бөлшек сауданы жүзеге асыру;
дүкендердің жалпы жиынтық ауданы - кемінде 2 000 шаршы м;
акцияларының жүз пайызы (қатысу үлесі) Қазақстан Республикасының резидентіне (резиденттеріне) немесе Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын жеке кәсіпкерлерге тиесілі заңды тұлғаның меншік құқығында болуы;
кәсіпорынның саладағы жұмыс кезеңі - кемінде 2 жыл;
2 және одан көп сауда объектісінің болуы.
Бағдарлама шеңберінде қазақстандық өндірушілерді қолдаудың жоғарыда көрсетілген шарттарының сақталу мониторингін Қаржы агенті жүзеге асыратын болады.
Мыналар жобаға қатысушылар бола алмайды:

предприятия металлургической промышленности, осуществляющие переработку минерального сырья, которые включены в перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1771;
предприятия, не согласившиеся раскрыть полную информацию по финансово-экономическому состоянию, кредитам и иной задолженности;
предприниматели, не согласовавшие план финансово-экономического оздоровления (далее - План) с кредитором (ами).
Условия субсидирования ставки вознаграждения по кредитам Банков/Банка Развития
Сноска. Подраздел в редакции постановления Правительства РК от 17.05.2013 № 498.
1. Заявку на участие во втором направлении реализации Программы должник может подать только в 2010 и 2011 годах.
2. Рассмотрению проектов в 2012 году на участие во втором направлении Программы подлежат заявки, внесенные Банками/Банком Развития Финансовому агенту до 31 декабря 2011 года.
3. Сумма кредита (тов), по которому(рым) осуществляется субсидирование процентной ставки, не может превышать 4,5 млрд. тенге для одного должника.
4. Срок субсидирования не может превышать 3 (три) года.
5. Субсидирование не может осуществляться по кредитам, направленным на приобретение коммерческой недвижимости, не связанной с основным видом деятельности.
6. Субсидирование ставки вознаграждения может осуществляться только по кредитам Банка, по которым Банк снижает ставку вознаграждения до
12 %, из которых 7 % оплачивает должник-предприниматель, а 5 % - компенсирует государство. При этом, запрещается увеличение ставки вознаграждения по кредитам Банка, в случае, если действующая ставка вознаграждения ниже 12 %. Также Банк не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей:
1) связанных с изменениями условий кредитования, инициируемыми заявителем;
2) взимаемых по причине нарушения заявителем обязательств по кредиту.
7. Субсидирование ставки вознаграждения распространяется на существующую задолженность (на момент одобрения) и новую задолженность в рамках одной кредитной линии, которая возникает после одобрения проекта.
8. Субсидирование может осуществляться по кредитам, выданным на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства и/или пополнение оборотных средств и/или рефинансирование кредита.
9. Не подлежат субсидированию кредиты/части кредитов, полученные для пополнения оборотных средств торговых сетей (если иное не предусмотрено данными условиями).

минералдық шикізатты қайта өңдеуді жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1771 қаулысына сәйкес мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібінің кәсіпорындары;
қаржы-экономикалық жағдайы, кредиттер және өзге де берешектер бойынша толық ақпарат беруге келіспеген кәсіпорындар;
кредитормен (лармен) қаржы-экономикалық сауықтыру жоспарын (бұдан әрі - Жоспар) келіспеген кәсіпкерлер.
Банктердің/Даму банкінің кредиттері бойынша сыйақы ставкаларын субсидиялау шарттары
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.05.2013 N 498 қаулысымен.
1. Борышкер Бағдарламаны іске асырудың екінші бағытына қатысуға арналған өтінімді тек 2010 және 2011 жылдарда бере алады.
2. 2012 жылы Бағдарламаның екінші бағытына қатысуға арналған жобаларды қарауға Банктердің/Даму Банкінің Қаржы агентіне 2011 жылғы
31 желтоқсанға дейін енгізген өтінімдері жатады.
3. Пайыздық ставканы субсидиялауды жүзеге асыратын кредиттің (кредиттердің) сомасы бір борышкер үшін 4,5 млрд. теңгеден аспайды.
4. Субсидиялау мерзімі 3 жылдан аспайды.
5. Қызметтің негізгі түрімен байланысы жоқ коммерциялық жылжымайтын мүлік сатып алуға бағытталған кредиттер бойынша субсидиялау жүзеге асырылмайды.
6. Сыйақы ставкасын субсидиялау Банктер сыйақы ставкасын 12 %-ға дейін төмендететін, оның 7 %-ын борышкер-кәсіпкер төлейтін, ал 5 %-ын мемлекет өтейтін Банк кредиттері бойынша ғана жүзеге асырылуы мүмкін. Бұл ретте, егер қолданыстағы сыйақы ставкасы 12 %-дан төмен болса, Банк кредиттері бойынша сыйақы ставкасын ұлғайтуға тыйым салынады. Сондай-ақ, Банк:
1) кредит беру шарттарының өтінім берушінің бастамасымен өзгеруіне байланыстыларын;
2) өтінім берушінің кредит бойынша міндеттемелерін бұзу себебі бойынша алынатындарын қоспағанда, кредитке байланысты ешқандай комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
7. Сыйақы ставкасын субсидиялау қазіргі берешекке (мақұлдау сәтінде) және жоба мақұлданғаннан кейін туындайтын бір кредиттік желі шеңберіндегі жаңа берешекке қолданылады.
8. Негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге және/немесе айналым қаражатын толықтыруға және/немесе кредитті қайта қаржыландыруға берілген кредиттер бойынша субсидиялау жүзеге асырылуы мүмкін.
9. Сауда желілерінің айналым қаражатын толықтыру үшін алынған кредиттер/кредиттердің бір бөлігі субсидиялауға жатпайды (егер осы шарттарда өзгеше көздемесе).

10. Субсидирование ставки вознаграждения может осуществляться по валютным стандартным кредитам, не относящимся к классифицированным (в соответствии с постановлением правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296), по которым банки снижают ставку вознаграждения до 10 %, из которых до 5 % оплачивает должник, а 5 % - компенсирует государство.
11. Суммы субсидий уплачиваются финансовым агентом в тенге по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату перечисления сумм субсидий.
12. Субсидированию также подлежат кредиты с плавающей ставкой вознаграждения, при этом, в случае превышения ставки вознаграждения выше предельных значений, установленных в Программе, - действие Договора субсидирования по данному кредиту прекращается.
13. В случае возникновения положительной курсовой разницы, она засчитывается в счет будущих субсидий, а в случае отрицательной курсовой разницы - возмещение возлагается на заемщика.
14. Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам Банка Развития может осуществляться по кредитам со ставкой вознаграждения не более 11,5 %, из которых до 6,5 % оплачивает должник-предприниматель, а 5 % - компенсирует государство. При этом, запрещается увеличение ставки вознаграждения по кредитам Банка Развития, в случае, если действующая ставка вознаграждения ниже 11,5 %. Также Банк Развития не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей:
1) связанных с изменениями условий кредитования, инициируемыми заявителем;
2) взимаемых по причине нарушения заявителем обязательств по кредиту.
15. Субсидирование процентной ставки вознаграждения осуществляется по валютным кредитам Банка Развития, по которым Банк Развития снижает ставку вознаграждения до 9,5 %, из которых до 4,5 % оплачивает должник, а 5 % - компенсирует государство.
16. К действующим кредитам относятся кредиты, выданные Банками/Банком Развития до 1 января 2010 года, соответствующие критериям второго направления Программы.
Условия предоставления отсрочки по выплате налогов и других
обязательных платежей в бюджет (кроме индивидуального подоходного
налога, удерживаемого у источника выплаты)
Отсрочка по выплате налогов и других обязательных платежей в бюджет (кроме индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты) будет предоставляться только должникам, одобренным для субсидирования ставки вознаграждения банков в рамках второго направления реализации Программы.

10. Сыйақы ставкасын субсидиялау жіктелгенге жатпайтын (Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысына сәйкес), сыйақы ставкасын банктер 10 %-ға дейін төмендететін, оның 5 %-ға дейінгісін борышкер төлейтін, ал 5 %-ын мемлекет өтейтін валюталық кредиттер бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
11. Субсидиялар сомасын қаржы агенті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі субсидиялар сомасын аударған күнге белгілеген бағам бойынша теңгемен төлейді.
12. Сыйақы ставкасы құбылмалы кредиттер де субсидиялауға жатады, бұл ретте сыйақының пайыздық ставкасы Бағдарламада белгіленген шекті мәндерден жоғары асқан жағдайда осы кредит бойынша Субсидиялау шартының қолданысы тоқтатылады.
13. Оң бағамдық айырма туындаған жағдайда айырма болашақ субсидиялардың есебіне жатқызылады, ал теріс бағамдық айырма жағдайында өтеу қарыз алушыға жүктеледі.
14. Даму Банкінің кредиттері бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау сыйақы ставкасы 11,5 %-дан аспайтын, оның 6,5 %-на дейінгісін борышкер-кәсіпкер төлейтін, ал 5 %-ын мемлекет өтейтін кредиттер бойынша жүзеге асырылуы мүмкін. Бұл ретте, егер қолданыстағы сыйақы ставкасы 11,5 %-дан төмен болса, Даму Банкінің кредиттері бойынша сыйақы ставкасын ұлғайтуға тыйым салынады. Сондай-ақ, Даму Банкі:
1) кредит беру шарттарының өтінім берушінің бастамасымен өзгеруіне байланыстыларын;
2) өтінім берушінің кредит бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен алынатындарды қоспағанда, кредитке байланысты қандай да бір комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер алмайды.
15. Сыйақының пайыздық ставкасын субсидиялау Даму Банкі сыйақы ставкасын 9,5 %-ға дейін төмендететін Даму Банкінің валюталық кредиттері бойынша жүзеге асырылады, оның ішінде 4,5 %-на дейінгісін борышкер төлейді, ал 5 %-ын мемлекет өтейді.
16. Қолданыстағы кредиттерге Банктер/Даму Банкі 2010 жылғы 1 қаңтарға дейін берген, Бағдарламаның екінші бағытының өлшемдеріне сәйкес келетін кредиттер жатады.
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер (төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығынан басқа) бойынша мерзімін ұзартуды ұсыну шарттары
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер (төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығынан басқа) бойынша мерзімін ұзарту Бағдарламаны іске асырудың екінші бағыты шеңберінде банктердің сыйақы ставкасын субсидиялау үшін мақұлданған борышкерлерге ғана берілуі мүмкін.

Отсрочка будет предоставляться по задолженности, сформировавшейся в период с 1 января 2008 года до момента принятия соответствующего Постановления Правительства Республики Казахстан которая будет предусмотрена в установленном порядке в Налоговом кодексе.
Условия предоставления других мер государственной поддержки по оздоровлению предприятий
Другие меры государственной поддержки оздоровления предприятий будут осуществляться на индивидуальной основе, с учетом рекомендаций специальной рабочей группы при Государственной комиссии, которая будет осуществлять отбор предприятий, исходя из соответствия критериям Программы, приоритетам государственной программы, системообразующего характера их деятельности для регионов.
Механизм реализации второго направления
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 21.01.2011 № 26 (вводится в действие по истечении  10 календарных дней со дня первого официального опубликования); от 11.07.2011 № 784; от 27.03.2012 № 357; от 17.05.2013 № 498; от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Между уполномоченным органом и ассоциацией финансистов Казахстана (далее - АФК) заключается меморандум о взаимодействии в рамках второго направления Программы.
2. Должник-предприниматель обращается в Банк/Банк Развития, в котором имеется наибольшая задолженность (если у должника имеется одинаковая задолженность в нескольких - он обращается в один из них по собственному выбору), с заявлением на оздоровление к которому прилагает:
информацию по соответствию критериям Программы, финансово-экономическому состоянию, кредитам и иной задолженности;
заявление на отсрочку по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет (в случае наличия таковых), кроме индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты;
план по финансово-экономическому оздоровлению предприятия на три года (далее - План).
3. Банк/Банк Развития, получивший заявление от должника-предпринимателя на оздоровление, в течение трех дней извещает об этом АФК и Финансового агента.
4. АФК формирует комитет кредиторов, имеющих 100 % задолженности предприятия по кредитам. Комитет кредиторов проводит оценку финансово-экономической состоятельности должника и его соответствия критериям Программы. При этом комитет кредиторов заключает с должником соглашение о полном раскрытии информации.
В случае наличия задолженности у должника только в одном банке или у одного кредитора, комитет кредиторов не формируется и соглашение по полному раскрытию информации подписывается с соответствующим банком.
По желанию должника в комитет кредиторов может входить представитель соответствующей отраслевой ассоциации.

Мерзімін ұзарту 2008 жылғы 1 қаңтардан басталған кезеңде Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті қаулысы қабылданған сәтке дейін қалыптасқан, Салық кодексінде белгіленген тәртіппен көзделетін берешек бойынша берілуі мүмкін.
Кәсіпорынды сауықтыру бойынша мемлекеттік қолдаудың басқа шараларын ұсыну шарттары
Кәсіпорындарды сауықтыруды мемлекеттік қолдаудың басқа шаралары жеке негізде Бағдарлама өлшемдеріне, Мемлекеттік бағдарламаның басымдықтарына сәйкестігін, өңірлер үшін олардың қызметінің жүйе құраушы сипатын негізге ала отырып, кәсіпорындарды іріктеуді жүзеге асыратын Мемлекеттік комиссия жанындағы арнайы жұмыс тобының ұсынымдарын ескере отырып жүзеге асырылады.
Екінші бағытты іске асыру тетігі
Ескерту. Кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.01.21 N 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2011.07.11 N 784, 2012.03.27 N 357; 17.05.2013 N 498; 31.12.2013 N 1596 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1. Уәкілетті орган мен Қазақстан қаржыгерлері қауымдастығы (бұдан әрі - ҚҚҚ) арасында Бағдарламаның екінші бағыты шеңбердегі өзара іс-қимыл туралы меморандум жасалады.
2. Борышкер-кәсіпкер берешегі ең көп Банкке/Даму Банкіне (егер борышкердің бірнеше банкке берешегі бірдей болса, ол өз таңдауы бойынша олардың біреуіне жүгінеді) сауықтыруға арналған өтінішімен барады, оған мыналар қоса беріледі:
Бағдарлама өлшемдеріне сәйкестігі, қаржы-экономикалық жағдайы, кредиттері мен өзге де берешектері бойынша ақпарат;
төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығынан басқа, салық және бюджетке төленетін міндетті төлемдерді (мұндайлар болған жағдайда) төлеу бойынша мерзімін ұзартуға өтініш;
кәсіпорынды қаржы-экономикалық сауықтыру бойынша үш жылға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар).
3. Борышкер-кәсіпкерден сауықтыруға өтініш алған Банк/Даму Банкі үш күн ішінде бұл туралы ҚҚҚ мен Қаржы агентін хабардар етеді.
4. ҚҚҚ кредиттер бойынша кәсіпорынның 100 % берешегі бар
кредиторлар комитетін құрады. Кредиторлар комитеті борышкердің
қаржы-экономикалық жағдайына және оның Бағдарлама өлшемдеріне
сәйкестігіне бағалау жүргізеді. Бұл ретте кредиторлар комитеті борышкермен ақпаратты толық ашу туралы келісім жасасады.
Егер борышкердің тек бір банкте немесе бір кредиторда ғана берешегі болған жағдайда кредиторлар комитеті құрылмайды және ақпаратты толық ашу келісіміне тиісті банк қол қояды.
Борышкердің тілегі бойынша кредиторлар комитетіне тиісті салалық қауымдастықтың өкілі кіре алады.

5. Комитет кредиторов после рассмотрения всех документов, представленных должником, оформляет принятые решения в форме соответствующего протокола.
6. АФК (Комитет кредиторов) направляет протокол и материалы по должникам финансовому агенту.
7. Финансовый агент осуществляет сбор и обработку данных о должнике, вырабатывает рекомендации по его субсидированию и направляет все материалы в Рабочий орган.
8. Рабочий орган оперативно выносит материалы потенциальных участников Программы, согласовавших Планы с комитетом кредиторов, на рассмотрение Рабочей группы.
9. Рабочая группа рассматривает материалы потенциальных участников программы и по итогам рассмотрения одобряет или отклоняет участие должника в Программе. Порядок и условия рассмотрения проектов Должника определяются Рабочей группой самостоятельно.
10. Рабочая группа одобряют соответствующим протоколом участие должника в программе оздоровления по субсидированию ставки вознаграждения по кредитам Банков/Банка Развития при направлении средств кредита (-тов), по которому (рым) осуществляется субсидирование на деятельность в приоритетных секторах экономики при наличии Плана, согласованного с Банком/Банком Развития или Комитетом кредиторов, и отраслевого заключения общественных объединений предпринимателей.
11. В случае одобрения Рабочей группой, должник-предприниматель перезаключает договор по долговым обязательствам с каждым кредитором, в котором определяются следующие условия ставки вознаграждения по кредитам и фиксируются на уровне 12 %, из которых 7 % оплачивает должник-предприниматель, а 5 % - компенсируется государством.
12. По проектам, одобренным Рабочей группой, между Банком/Банком Развития, участником и Финансовым агентом заключается Договор субсидирования, в рамках которого Финансовый агент и участник Программы выплачивают Банку/Банку Развития соответствующие части ставки вознаграждения.
13. Рабочая группа одобряет соответствующим протоколом участие должника-предпринимателя в Программе в случае:
1) предоставления отсрочки по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет (кроме индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты);
2) предоставления других мер в рамках Плана.
Третье направление:
Снижение валютных рисков предпринимателей
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 31.12.2010 № 1520 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования); от 11.07.2011 № 784; от 27.03.2012 № 357; от 17.05.2013 № 498; от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 11.07.2014 № 790; от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Для уменьшения зависимости размеров кредитных обязательств от колебаний национальной валюты и, соответственно, трансформации валютных рисков в кредитные в рамках Программы будет оказана государственная поддержка предпринимателям, имеющим валютную выручку, в виде субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам в национальной и/или иностранной валюте/Договорам финансового лизинга в национальной валюте.

5. Кредиторлар комитеті борышкер ұсынған барлық құжаттарды қарап болғаннан кейін қабылданған шешімді тиісті хаттама үлгісінде рәсімдейді.
6. ҚҚҚ (Кредиторлар комитеті) борышкер бойынша хаттама мен материалдарды қаржы агентіне жібереді.
7. Қаржы агенті борышкер туралы деректерді жинауды және өңдеуді жүзеге асырады, оны субсидиялау бойынша ұсыным әзірлейді және барлық материалды Жұмыс органына жібереді.
8. Жұмыс органы Жоспарларды кредиторлар комитетімен келіскен Бағдарламаға әлеуетті қатысушылардың материалдарын Жұмыс тобының қарауына жедел түрде шығарады.
9. Жұмыс тобы Бағдарламаға әлеуетті қатысушылардың материалдарын қарастырады және қарастыру қорытындысы бойынша борышкердің Бағдарламаға қатысуын мақұлдайды немесе қабылдамайды. Борышкердің жобаларын қарау тәртібі мен шарттарын Жұмыс тобы дербес айқындайды.
10. Субсидиялау жүзеге асырылатын кредиттің (кредиттердің) қаражаты экономиканың басым секторларындағы қызметке жіберілген жағдайда, Банкпен/Даму Банкімен немесе Кредиторлар комитетімен келісілген жоспар және кәсіпкерлердің қоғамдық бірлестіктерінің салалық қорытындысы бар болса, Жұмыс тобы борышкердің Банктердің/Даму Банкінің кредиттері бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау жөніндегі сауықтыру бағдарламасына қатысуын тиісті хаттамамен мақұлдайды.
11. Жұмыс тобы мақұлдаған жағдайда, борышкер-кәсіпкер әрбір кредитормен борыштық міндеттемелер бойынша шартты қайта жасасады, онда мынадай талаптар айқындалады: кредиттер бойынша сыйақы ставкасы 12 % деңгейінде тіркеледі, оның 7 %-ын борышкер-кәсіпкер төлейді, ал 5 %-ын мемлекет өтейді.
12. Жұмыс тобы мақұлдаған жобалар бойынша Банк/Даму Банкі, қатысушы және Қаржы агенті арасында Субсидиялау шарты жасалады, оның шеңберінде Қаржы агенті мен Бағдарламаға қатысушы Банкке/Даму Банкіне сыйақы ставкасының тиісті бөліктерін төлейді.
13. Мемлекеттік комиссия борышкер-кәсіпкердің Бағдарламаға қатысуын тиісті хаттамамен:
1) салықты және бюджетке басқа да міндетті төлемдерді төлеудің мерзімін ұзарту ұсынылған (төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығынан басқа);
2) Жоспар шеңберінде басқа да шаралар ұсынылған жағдайда мақұлдайды.
Үшінші бағыт:
Кәсіпкерлердің валюталық тәуекелдерін төмендету
Ескерту. Кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1520 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2011.07.11 N 784, 2012.03.27 N 357; 17.05.2013 N 498; 31.12.2013 N 1596 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 11.07.2014 № 790, 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Кредиттік міндеттемелер мөлшерінің ұлттық валютаның ауытқуына тәуелділігін және, тиісінше, валюталық тәуекелдердің кредиттік тәуекелдерге ауысуын азайту үшін валюталық пайда алатын кәсіпкерлерге Бағдарлама шеңберінде ұлттық және/немесе шетелдік валютадағы кредиттер/ұлттық валютадағы Қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасының бір бөлігін субсидиялау түрінде мемлекеттік қолдау көрсетілетін болады.

Государственная поддержка будет оказываться через субсидирование номинальной ставки вознаграждения по действующим кредитам/Договорам финансового лизинга Банков/Банка Развития/Лизинговых компаний, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики (в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденным приказом председателя Комитета по техническому регулированию и методологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 14 декабря 2007 года № 683-од), согласно приложению 1 к Программе.
Участниками третьего направления Программы могут быть предприниматели:
1) имеющие валютную выручку в размере не менее 10 % от общего объема денежной выручки за предыдущие шесть месяцев до подачи заявления-анкеты предпринимателем Местному координатору Программы, за исключением классифицированных как «безнадежный» и «сомнительные» 4 и 5 категории, в соответствии с Правилами классификации активов, условных обязательств и создания провизии (резервов) против них, утвержденным постановлением правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296;
2) осуществляющие деятельность в приоритетных секторах экономики (в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности (далее - ОКЭД), утвержденным приказом председателя Комитета по техническому регулированию и методологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 14 декабря 2007 года № 683-од), согласно приложению 1 к Программе.
Критерии отбора участников третьего направления Программы
Сноска. Подраздел исключен постановлением Правительства РК от 17.05.2013 № 498.
Условия субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/Договорам финансового лизинга Банков/Банка Развития/Лизинговых компаний
Сноска. Заголовок подраздела в редакции постановления Правительства РК от 17.05.2013 № 498.
Сноска. Подраздел в редакции постановления Правительства РК от 27.03.2012 № 357; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сумма кредита/Договора финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование ставки вознаграждения, не может превышать 4,5 млрд. тенге для одного предпринимателя и рассчитывается без учета задолженности по кредиту/Договору финансового лизинга аффилированных с ним лиц/компаний.
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/Договорам финансового лизинга от 750 млн. до 4,5 млрд. тенге осуществляется при условии создания не менее 10 % новых (постоянных) рабочих мест по отношению к действующим.
При этом 50 % от вновь создаваемых рабочих мест рекомендуется создавать для молодых людей, зарегистрированных в центрах занятости населения.

Мемлекеттік қолдау Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес қызметін экономиканың басым секторларында (Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2007 жылғы 14 желтоқсандағы № 683-од бұйрығымен бекітілген экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) сәйкес жүзеге асыратын Банктерде/Даму Банкінде/Лизингтік компанияларда бар кредиттер/Қаржы лизингі шарттары бойынша номиналды сыйақы ставкасын субсидиялау арқылы көрсетілетін болады.
Бағдарламаның үшінші бағытына:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысымен бекітілген Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу мен оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесіне сәйкес 4 және 5-санаттағы «үмітсіз» немесе «күмәнді» деп жіктелгендерді қоспағанда, кәсіпкер Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне сауалнама-өтініш берердің алдындағы алты айдағы ақшалай пайданың жалпы көлемінің кемінде 10 %-ы мөлшерінде валюталық пайдасы бар;
2) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес (Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2007 жылғы 14 желтоқсандағы № 683-од бұйрығымен бекітілген экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) сәйкес) қызметін экономиканың басым секторларында жүзеге асыратын кәсіпкерлер қатысушы бола алады.
Бағдарламаның үшінші бағытына қатысушыларды іріктеу өлшемдері
Ескерту. Кіші бөлім алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 17.05.2013 N 498 қаулысымен.
Банктердің/Даму Банкінің/Лизингтік компаниялардың кредиттері/Қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау шарттары
Ескерту. Кіші бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.05.2013 N 498 қаулысымен.
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.27 N 357 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сыйақы ставкасын субсидиялау жүзеге асырылатын Кредиттің/Қаржы лизингі шартының сомасы бір кәсіпкер үшін 4,5 млрд. теңгеден аспауы тиіс және онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың Кредиті/Қаржы лизингінің шарты бойынша берешегі есепке алынбай есептеледі.
750 млн. теңгеден 4,5 млрд. теңгеге дейінгі кредиттер/Қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау қолданыстағыларына қарағанда кемінде 10 % жаңа (тұрақты) жұмыс орындарын құру шартымен жүзеге асырылады.
Бұл ретте, жаңадан құрылатын жұмыс орындарының 50 %-ын жұмыспен қамту орталықтарында тіркелген жастар үшін құрылуы ұсынылады.

По проектам, сумма кредитов которых превышает 1,5 млрд. тенге субсидированию ставки вознаграждения подлежат проекты, включенные в карту индустриализации.
Срок субсидирования по кредитам/Договорам финансового лизинга составляет до 3 (три) лет с возможностью пролонгации до 10 (десять) лет. В случае если по одному проекту заключается несколько Договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания Финансовым агентом первого Договора субсидирования.
Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания Финансовым агентом первого Договора субсидирования в Банке-кредиторе/Лизинговой компании, с которого осуществлялось рефинансирование.
Продление срока действия Договора субсидирования по истечении
3 (три) лет одобряется решением РКС на основании ходатайства Банка/Банка Развития/Лизинговой компанией только при наличии средств для субсидирования из республиканского бюджета на момент одобрения РКС.
Проекты, одобренные РКС до 17 мая 2013 года, по которым не подписаны Договоры субсидирования, подлежат повторному вынесению на рассмотрение РКС на соответствие действующим условиям Программы.
По проектам, одобренным РКС до 17 мая 2013 года, по которым не подписаны Договоры субсидирования по траншам в рамках открытых кредитных линий, подписание Договоров субсидирования осуществляется в соответствии с ранее одобренными РКС условиями.
Субсидирование ставки вознаграждения может осуществляться только по кредитам Банков с номинальной ставкой вознаграждения не более 14 %, из которых 6 % оплачивает Предприниматель, а разницу компенсирует государство. При этом Банк не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом, за исключением случаев:
1) связанных с изменениями условий кредитования, инициируемыми заявителем;
2) взимаемых по причине нарушения заявителем обязательств по кредиту.
В случае, если ставка вознаграждения по кредиту Банка ниже чем 14 % годовых, то 8 % компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам Банка Развития может осуществляться по кредитам с номинальной ставкой вознаграждения не более 13 %, из которых 5 % оплачивает Предприниматель, а разницу компенсирует государство. В случае, если ставка вознаграждения по кредиту Банка Развития ниже чем 13 % годовых, то 5 % оплачивает Предприниматель, а разницу компенсирует государство.
При этом, Банк Развития не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей:
связанные с изменениями условий кредитования, инициируемыми заявителем;
взимаемые по причине нарушения заявителем обязательств по кредиту.

Кредиттер сомалары 1,5 млрд. теңгеден асатын жобалар бойынша индустрияландыру картасына енгізілген жобалар сыйақы ставкасын субсидиялауға жатады.
Кредиттер/Қаржы лизингі шарттары бойынша субсидиялау мерзімі 10 (он) жылға дейін ұзарту мүмкіндігімен 3 (үш) жылға дейін құрайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше Субсидиялау шарты жасалатын жағдайда, субсидиялаудың жалпы мерзімі Қаржы агенті бірінші Субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезіндегі субсидиялау мерзімі Қаржы агенті қайта қаржыландыру жүзеге асырылған Кредит беруші банкте/Лизингтік компанияда бірінші Субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
3 (үш) жыл өткен соң Субсидиялау шартының қолданыс мерзімін ұзарту ӨҮК мақұлдаған сәтте республикалық бюджеттен субсидиялауға арналған қаражат болған кезде ғана Банк/Даму Банкі/Лизингтік компания қолдаухатының негізінде ӨҮК шешімімен мақұлданады.
2013 жылғы 17 мамырға дейін ӨҮК мақұлдаған, Субсидиялау шарттарына қол қойылмаған жобалар Бағдарламаның қолданыстағы шарттарына сәйкестігіне ӨҮК қарауына қайта шығарылуға жатады.
2013 жылғы 17 мамырға дейін ӨҮК мақұлдаған, ашық кредиттік жүйелер шеңберінде Транштар бойынша субсидиялау шарттарына қол қойылмаған жобалар бойынша субсидиялау шарттарына қол қою ӨҮК бұрын мақұлдаған шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
Пайыздық ставканы субсидиялау 8%-ын мемлекет өтейтін 14%-дан аспайтын сыйақы ставкасы бар Банктердің кредиттері бойынша ғана жүзеге асырылуы мүмкін. Бұл ретте Банк:
1) өтінім беруші бастама жасайтын кредит беру шарттарының өзгеруіне байланысты;
2) өтінім беруші кредит бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен алынатындарды қоспағанда кредитпен байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды, және/немесе өзге төлемдерді алмайды.
Егер Банктің кредиті бойынша сыйақы ставкасы жылдық 14%-дан кем болған жағдайда, онда 8%-ын мемлекет өтейді, ал айырмашылығын кәсіпкер төлейді.
Даму Банкінің кредиттері бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау 5 %-ын Кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет өтейтін номиналды сыйақы ставкасы 13 %-дан аспайтын кредиттер бойынша жүзеге асырылуы мүмкін. Егер Даму Банкінің кредиті бойынша сыйақы ставкасы жылдық 13 % кем болған жағдайда, 5 %-ын Кәсіпкер төлейді, ал айырмасын мемлекет өтейді.
Бұл ретте Даму Банкі:
өтінім беруші бастама жасайтын кредит беру шарттарының өзгеруіне байланысты;
өтінім беруші кредит бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, кредитпен байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге төлемдерді алмайды.

Субсидирование также может осуществляться по Договорам финансового лизинга Лизинговых Компаний/Банка/Банка Развития с номинальной ставкой вознаграждения не более 14 % годовых, из которых 7 % оплачивает Предприниматель, а разницу компенсирует государство. При этом, Лизинговая компания/Банк/Банк Развития не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с заключением Договора финансового лизинга, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей:
1) связанные с изменениями условий Договора финансового лизинга, инициируемыми Должником;
2) связанные с проведением независимой оценки предмета лизинга, страхования предмета лизинга, регистрацией договора залога и снятием обременения;
3) связанные с исполнением Договора финансового лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, такие как таможенная очистка, услуги регистрации предмета лизинга специальными органами, услуги банков и т.п.);
4) взимаемые по причине нарушения Предпринимателем обязательств по Договору финансового лизинга.
Субсидирование может осуществляться по кредитам/Договорам финансового лизинга, выданным на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства и/или пополнение оборотных средств и/или рефинансирование.
При этом допускается субсидирование кредитов на пополнение оборотных средств, выданных на возобновляемой основе. Условие возможности возобновления кредита на пополнение оборотных средств в рамках кредита на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства должно быть указано в решении РКС.
Субсидированию также подлежат кредиты/Договора финансового лизинга с плавающей ставкой вознаграждения, при этом, в случае превышения ставки вознаграждения выше предельных значений, установленных в Программе - действие Договора субсидирования по данному кредиту/лизингу прекращается.
Субсидирование ставки вознаграждения может осуществляться по валютным стандартным кредитам Банка, не относящимся к классифицированным (в соответствии с постановлением правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296), с номинальной ставкой вознаграждения не более 12 %, из которых 5 % оплачивает Предприниматель, а разницу компенсирует государство.
Субсидирование ставки вознаграждения может осуществляться по валютным стандартным кредитам Банка Развития, не относящимся к классифицированным (в соответствии с постановлением правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296), по которым Банк Развития снижает ставку вознаграждения до 11 %, из которых до 4 % оплачивает предприниматель, а разницу компенсирует государство.
В случае возникновения положительной курсовой разницы, ее засчитывают в счет будущих субсидий, а в случае отрицательной курсовой разницы - возмещение возлагается на заемщика.
Суммы субсидий уплачивается финансовым агентом в тенге по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату перечисления сумм субсидий.
Механизм реализации третьего направления

Номиналды сыйақы ставкасы 14 %-дан аспайтын, оның 7 %-ын Кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет өтейтін Лизингтік компаниялардың/Банктің/Даму банкінің Қаржы лизингі шарттары бойынша да субсидиялау жүзеге асырылуы мүмкін. Бұл ретте Лизингтік компания/Банк/Даму Банкі:
1) Борышкер бастама жасайтын қаржы лизингі шарттарының өзгеруіне байланысты;
2) лизинг мәніне тәуелсіз бағалау жүргізумен, лизинг мәнін сақтандырумен, кепіл шартын тіркеумен және ауыртпалықтарды алып тастаумен байланысты;
3) Қаржы лизингі шартын (кедендік тазалау, лизингтік мәнді арнайы органдардың тіркеу қызметтері, банктер қызметтері және т.б. сияқты басқа ұйымдардың қызметтерін өтеу) орындаумен байланысты;
4) Кәсіпкер Қаржы лизингі шарт бойынша міндеттемелерін бұзу себебінен алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, Қаржы лизингі шартымен байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
Субсидиялау негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге және/немесе айналым қаражатын толықтыруға және/немесе қайта қаржыландыруға берілген кредиттер/Қаржы лизингі шарттары бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
Бұл ретте қалпына келтірілетін негізде айналым қаражатын толықтыруға берілген кредиттерді субсидиялауға рұқсат етіледі. Негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге берілген кредит шеңберінде айналым қаражатын толықтыруға берілген кредитті қалпына келтіру мүмкіндігінің шарттары ӨҮК шешімінде көрсетілуге тиіс.
Сыйақы ставкасы құбылмалы кредиттер/Қаржы лизингінің шарттары да субсидиялауға жатады, бұл ретте сыйақы ставкасы Бағдарламада белгіленген шекті мәндерден асып кеткен жағдайда, бұл кредит/лизинг бойынша Субсидиялау шартының қолданысы тоқтатылады.
Сыйақы ставкасын субсидиялау жіктелгенге жатпайтын (Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысына сәйкес), номиналды сыйақы ставкасы 12 %-дан аспайтын, оның 5 %-ын Кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет өтейтін банктің валюталық стандартты кредиттері бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
Сыйақы ставкасын субсидиялау жіктелгенге жатпайтын (Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысына сәйкес), Даму Банкі сыйақы ставкасын 11 %-ға дейін төмендететін, оның 4 %-ын Кәсіпкер төлейтін, ал айырмасын мемлекет өтейтін Даму Банкінің валюталық стандартты кредиттері бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
Оң бағамдық айырма туындаған жағдайда ол болашақ субсидиялардың есебіне жатқызылады, ал теріс бағамдық айырма жағдайында өтеу қарыз алушыға жүктеледі.
Субсидиялар сомасын қаржы агенті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі субсидиялар сомасын аудару күніне белгілеген бағам бойынша теңгемен төлейді.
Үшінші бағытты іске асыру тетігі

Сноска. Подраздел в редакции постановления Правительства РК от 27.03.2012 № 357; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 17.05.2013 № 498; от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Предприниматель обращается к Местному координатору Программы с заявлением на субсидирование ставки вознаграждения Банка/Банка Развития/Лизинговой компании с приложением информации и документов, подтверждающих наличие валютной выручки в размере не менее 10 % от общего объема денежной выручки за предыдущие шесть месяцев до подачи заявления-анкеты предпринимателем Местному координатору Программы.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
2. Местный координатор Программы после предварительного рассмотрения проектов предпринимателей с соответствующими документами направляет проекты и списки предпринимателей, подавших заявление на субсидирование Региональному координатору Программы для дальнейшего вынесения их на рассмотрение РКС.
Документы предпринимателей принимаются и выносятся на рассмотрение РКС только в пределах средств, выделенных для субсидирования.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
3. РКС в соответствии с условиями Программы принимает решение о возможности (невозможности) субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/Договорам финансового лизинга Банков/Банка Развития/Лизинговых компаний, предпринимателей и оформляет решение соответствующим протоколом.
4. По проектам, имеющим положительное решение РКС - по субсидированию, между Банком/Банком Развития/Лизинговой компанией, предпринимателем и финансовым агентом заключается договор субсидирования, в рамках которого финансовый агент и предприниматель выплачивают Банку/Банку Развития/Лизинговой компании соответствующие части ставки вознаграждения.
5. Срок действия решения РКС 6 (шесть) месяцев с даты решения РКС.
Четвертое направление: Усиление предпринимательского потенциала:
Сноска. Подраздел дополнен в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1520 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 31.01.2011 № 63 (вводится в действие с 01.01.2011); от 11.07.2011 № 784; от 01.12.2011 № 1424 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 27.03.2012 № 357; от 28.04.2012 № 541; от 17.05.2013 № 498; от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Четвертое направление предусматривает вовлечение населения в предпринимательскую деятельность, формирование инфраструктуры поддержки предпринимательства и оказание государственной поддержки малому и среднему бизнесу (далее - МСБ), направленной на усиление предпринимательского потенциала в целях модернизации производств и внедрения современных моделей управления бизнесом.
Государственная нефинансовая поддержка малого и среднего бизнеса будет заключаться в:

Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.27 N 357 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 17.05.2013 N 498; 31.12.2013 N 1596 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1. Кәсіпкер Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне сауалнама-өтініш бергенге дейінгі алдыңғы алты айдағы ақшалай пайданың жалпы көлемінің кемінде 10 %-ы мөлшерінде валюталық пайдасының бар екенін растайтын ақпарат пен құжаттарды қоса бере отырып, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне Банктің/Даму Банкінің/Лизингтік компанияның сыйақы ставкасын субсидиялауға өтініш береді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі кәсіпкерлердің жобаларын алдын ала қарағаннан кейін тиісті құжаттармен жобаларды және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне субсидиялауға өтініш берген кәсіпкерлердің тізімдерін одан әрі ӨҮК-нің қарауына шығару үшін жібереді.
Кәсіпкерлердің құжаттары ӨҮК қарауына тек субсидиялауға арналған қаражат шегінде ғана қабылданады және ұсынылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
3. ӨҮК Бағдарламаның шарттарына сәйкес кәсіпкер Банктердің/Даму Банкінің/Лизингтің компаниялардың кредиттері/Қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау мүмкіндігі (мүмкін еместігі) жөнінде шешім қабылдайды және шешімді тиісті хаттамамен ресімдейді.
4. Субсидиялау бойынша ӨҮК-нің оң шешімі бар жобалар бойынша Банк/Даму Банкі/Лизингтік компания арасында кәсіпкер және қаржы агенті арасында субсидиялау шарты жасалады, оның шеңберінде қаржы агенті мен кәсіпкер сыйақы ставкасының тиісті бөліктерін Банкке/Даму Банкіне/Лизингтік компанияға төлейді.
5. ӨҮК шешімінің қолданылу мерзімі - ӨҮК шешімі күнінен бастап 6 (алты) ай.
Төртінші бағыт:
Кәсіпкердің әлеуетін күшейту:
Ескерту. Кіші бөлім толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1520 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен, өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.01.31 N 63 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі), 2011.07.11 N 784, 2011.12.01 N 1424 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2012.03.27 N 357, 2012.04.28 N 541; 17.05.2013 N 498; 31.12.2013 N 1596 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Төртінші бағыт халықты кәсіпкерлік қызметке тартуды, кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымын қалыптастыруды және өндірістерді жаңғырту мен бизнесті басқарудың қазіргі заманғы үлгілерін енгізу мақсатында кәсіпкерлік әлеуетті күшейтуге бағытталған шағын және орта бизнеске (бұдан әрі - ШОБ) мемлекеттік қолдау көрсетуді көздейді.
Шағын және орта бизнеске мемлекеттік қаржылық емес қолдау көрсету:

1) формировании инфраструктуры поддержки предпринимательства;
2) обучении лиц с предпринимательским потенциалом и начинающих предпринимателей основам предпринимательства в рамках проекта «Бизнес-Советник»;
3) обучении действующих предпринимателей по проекту «Бизнес-Рост»;
4) обучении молодежи основам предпринимательства в рамках проекта «Школа молодого предпринимателя» (далее - проект «ШМП»);
5) сервисной поддержке ведения действующего бизнеса;
6) поддержке передовых предприятий малого и среднего бизнеса в реализации консультационных проектов (далее — Программа BAS);
7) обучении топ-менеджмента малого и среднего бизнеса;
8) поддержки установления деловых связей с иностранными партнерами (далее - проект «Деловые связи»);
9) повышении квалификации руководящих работников и менеджеров в области внедрения новых методов управления и технологий (далее - компонент «Старшие сеньоры»);
10) пропаганде предпринимательства в рамках проекта «Бизнес-Насихат»;
11) реализация партнерских программ по развитию малого предпринимательства вокруг крупных компаний.
Участниками Программы могут быть потенциальные и действующие предприниматели малого и среднего бизнеса в приоритетных секторах экономики.
Оператором Программы по данному направлению является акционерное общество «Фонд развития предпринимательства «Даму» (далее — Оператор), за исключением развития бизнес-инкубаторов, сервисной поддержки ведения действующего бизнеса, Программы BAS, реализации партнерских программ по развитию малого предпринимательства вокруг крупных компаний.
Формирование инфраструктуры поддержки предпринимательства
Сноска. Подраздел дополнен заголовком в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Формирование инфраструктуры поддержки предпринимательства предусматривает предоставление предпринимателям и населению с предпринимательской инициативой комплекса услуг по принципу "одного окна".
Сноска. Четвертое направление дополнено подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В рамках формирования инфраструктуры поддержки предпринимательства создаются:
1) Центры обслуживания предпринимателей в областных центрах и городах Астана, Алматы, Семей, Туркестан.
2) центры поддержки предпринимательства в моногородах, малых городах и районных центрах.
3) мобильные центры поддержки предпринимательства на уровне сел и поселков.

1) кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымын қалыптастырудан;
2) кәсіпкерлік әлеуеті бар адамдарды және ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерді «Бизнес-кеңесші» жобасы шеңберінде кәсіпкерлік негіздеріне оқытудан;
3) Жұмыс істейтін кәсіпкерлерді «Бизнес-Өсу» жобасы бойынша оқытудан;
4) «Жас кәсіпкер мектебі» жобасы (бұдан әрі - «ЖКМ» жобасы) шеңберінде жастарды кәсіпкерлік негіздеріне оқытудан;
5) жұмыс істейтін бизнесті жүргізуді сервистік қолдаудан;
6) шағын және орта бизнестің алдыңғы қатарлы кәсіпорындарын консультациялық жобаларды (бұдан әрі - ВАS Бағдарламасы) іске асыруда қолдаудан;
7) шағын және орта бизнестің топ-менеджментін оқытудан;
8) шетелдік әріптестермен іскерлік байланыстар (бұдан әрі - «Іскерлік байланыстар» жобасы») орнатуды қолдаудан;
9) технологиялар мен басқарудың жаңа әдістерін енгізу саласында басшы қызметкерлер мен менеджерлердің біліктілігін арттырудан (бұдан әрі - «Аға сеньорлар» құрамдауышы);
10) «Бизнес-Насихат» жобасы шеңберіңде кәсіпкерлікті насихаттаудан;
11) ірі компаниялардың айналасында шағын кәсіпкерлікті дамыту
жөніндегі серіктестік бағдарламаларды іске асырудан тұрады.
Экономиканың басым секторларындағы шағын және орта бизнестің әлеуетті және жұмыс істейтін кәсіпкерлері Бағдарламаға қатысушылар бола алады.
Бизнес-инкубаторларды дамытуды, жұмыс істейтін бизнесті жүргізуді сервистік қолдауды, ВАS бағдарламасын, ірі компаниялардың айналасында шағын кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі серіктестік бағдарламаларды іске асыруды қоспағанда, «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Оператор) осы бағыт бойынша Бағдарлама операторы болып табылады.
Кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымын қалыптастыру
Ескерту. Тақырыппен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымын қалыптастыру кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа «бір терезе» қағидаты бойынша қызметтер кешенін көрсетуді көздейді.
Ескерту. Төртінші бағыт кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), өзгеріс енгізілді - 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымын қалыптастыру шеңберінде:
1) облыс орталықтары мен Астана, Алматы, Семей, Түркістан қалаларындағы Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталықтары құрылады.
2) моноқалалар, шағын қалалар мен аудан орталықтарында кәсіпкерлік қолдау орталықтары;
3) ауылдар (селолар) және кенттер деңгейінде мобильді кәсіпкерлік қолдау орталықтары;

4) Бизнес-инкубаторы.
Создание и функционирование центров обслуживания предпринимателей (далее – ЦОП)
Сноска. Четвертое направление дополнено подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
ЦОП – это инфраструктурный комплекс, созданный при региональных филиалах Оператора для оказания предпринимателям и населению с предпринимательской инициативой информационно-консультационной, обучающей, разъяснительной и практической поддержки ведения бизнеса по принципу «одного окна».
Цели создания ЦОП:
1) популяризация инструментов государственной поддержки бизнеса;
2) повышение уровня корпоративного управления на предприятиях;
3) оказание консультационной и практической помощи по открытию и ведению бизнеса;
4) предоставление разъяснительных и информационных услуг по вопросам предпринимательства.
Услуги ЦОП предоставляются действующим и начинающим предпринимателям, а также населению с предпринимательской инициативой.
Функции ЦОП:
1) предоставление комплекса услуг по принципу «одного окна»;
2) бесплатное консультирование и разъяснение по инструментам государственной финансовой и нефинансовой поддержки бизнеса;
3) предоставление практической поддержки в рамках оказания специализированных сервисных услуг ведения действующего бизнеса;
4) обучение в рамках проектов: «Бизнес-Советник», «Бизнес-Рост», «Школа молодого предпринимателя»;
5) предоставление иных видов услуг, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Финансирование расходов на функционирование ЦОП будет осуществляться за счет собственных средств Оператора.
Механизм предоставления услуг ЦОП
Сноска. Четвертое направление дополнено подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Информационно-консультационные и разъяснительные услуги по инструментам государственной поддержки бизнеса предоставляет Оператор, иные институты развития и партнерские организации по принципу «одного окна».
Оператор заключает соглашение о взаимном сотрудничестве с институтами развития на размещение консультантов в операционном зале ЦОП.
2. Практическая поддержка по оказанию специализированных сервисных услуг ведения действующего бизнеса предоставляется на основе механизма оказания сервисной поддержки.
3. Обучение основам предпринимательства по проектам «Бизнес-Советник», «Школа молодого предпринимателя» определяется механизмами реализации обучающих проектов «Бизнес-Советник», «Школа молодого предпринимателя».

4) Бизнес-инкубаторлар құрылады.
Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталықтарын (бұдан әрі – КҚКО) құру және оның жұмыс істеуі
Ескерту. Төртінші бағыт кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), өзгеріс енгізілді - 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
КҚКО – бұл кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа «бір терезе» қағидаты бойынша бизнесті жүргізудің ақпараттық-консультациялық, оқыту, түсіндіру және практикалық қолдау қызметтерін көрсету үшін Оператордың өңірлік филиалдарының жанында құрылған инфрақұрылымдық кешен.
КҚКО құру мақсаттары:
1) бизнестің мемлекеттік қолдау құралдарын насихаттау;
2) кәсіпорындарда корпоративтік басқару деңгейін арттыру;
3) бизнесті ашу және жүргізу бойынша консультациялық және практикалық көмек көрсету;
4) кәсіпкерлік мәселелері бойынша түсіндіру және ақпараттық көрсетілетін қызметтерді ұсыну.
КҚКО қызметтері қолданыстағы және ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге, сондай-ақ кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа ұсынылады.
КҚКО функциялары:
1) «бір терезе» қағидаты бойынша көрсетілетін қызметтер кешенін ұсыну;
2) бизнесті қолдаудың мемлекеттік қаржылық және қаржылық емес құралдары бойынша тегін консультация беру және түсіндіру;
3) қолданыстағы бизнесті жүргізудің мамандандырылған сервистік қызметтерін көрсету шеңберінде практикалық қолдауды ұсыну;
4) «Бизнес-Кеңесші», «Бизнес-Өсу», «Жас кәсіпкер мектебі» жобалары шеңберінде оқыту;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған көрсетілетін қызметтердің өзге де түрлерін ұсыну.
КҚКО жұмыс істеуіне жұмсалатын шығыстарды қаржыландыру Оператордың меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады.
КҚКО қызметтерін ұсыну тетігі
Ескерту. Төртінші бағыт кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Бизнесті мемлекеттік қолдау құралдары бойынша ақпараттық-консультациялық және түсіндіру қызметтерін «бір терезе» қағидаты бойынша Оператор, өзге даму институттары және әріптестік ұйымдар ұсынады.
КҚКО операциялық залында консультанттарды орналастыруға Оператор даму институттарымен өзара ынтымақтастық туралы келісім жасасады.
2. Қолданыстағы бизнесті жүргізудің мамандандырылған сервистік қызметтерін көрсету бойынша практикалық қолдау сервистік қолдау көрсету тетігінің негізінде ұсынылады.
3. «Бизнес-Кеңесші», «Жас кәсіпкер мектебі» жобалары бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту «Бизнес-Кеңесші», «Жас кәсіпкер мектебі» атты оқыту жобаларын іске асыру тетіктерімен айқындалады.

Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
4. Обучение специфике функциональных направлений ведения и развития действующего бизнеса определяется механизмом реализации проекта «Бизнес-Рост».
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
5. На базе ЦОП Оператор проводит иные обучающие программы, тренинги, мастер-классы, а также организует круглые столы и другие мероприятия, направленные на развитие предпринимательства.
Создание и функционирование центров поддержки предпринимательства (далее – ЦПП)
Сноска. Четвертое направление дополнено подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
ЦПП – это стационарные центры, созданные по принципу «одного окна» для оказания предпринимателям и населению с предпринимательской инициативой информационно-консультационной и разъяснительной работы по инструментам государственной поддержки бизнеса, а также практической поддержки ведения бизнеса действующим предпринимателям.
Цели создания ЦПП:
1) популяризация инструментов государственной поддержки бизнеса;
2) стимулирование населения с предпринимательской инициативой на создание новых предприятий;
3) содействие устойчивому развитию действующего бизнеса.
Услуги ЦПП предоставляются действующим и начинающим предпринимателям, а также населению с предпринимательской инициативой.
Функции ЦПП:
1) информирование предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой о государственных программах поддержки бизнеса;
2) предоставление консультационных и разъяснительных услуг по открытию и ведению бизнеса;
3) разъяснение условий работы с финансовыми институтами;
4) сбор заявок на участие в обучающих проектах Оператора;
5) сбор заявок на оказание специализированных сервисных услуг ведения действующего бизнеса.
ЦПП размещаются на базе бизнес-инкубаторов на бесплатной основе. При отсутствии бизнес-инкубаторов в моногородах, малых городах и районных центрах ЦПП размещаются в Центрах обслуживания населения или в помещениях, предоставленных акиматами, на бесплатной основе.
Финансирование расходов на создание и функционирование ЦПП будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета.
Механизм предоставления услуг ЦПП
Сноска. Четвертое направление дополнено подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Жұмыс істейтін бизнесті жүргізу мен дамытудың функционалдық бағыттарының ерекшелігіне оқыту «Бизнес-Өсу» жобасын іске асыру тетігімен айқындалады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. КҚКО базасында Оператор өзге оқыту бағдарламаларын, тренингтерді, мастер-кластар жүргізеді, сондай-ақ дөңгелек үстелдер мен кәсіпкерлікті дамытуға бағытталған басқа іс-шараларды ұйымдастырады.
Кәсіпкерлік қолдау орталықтарын (бұдан әрі – КҚО) құру және оның жұмыс істеуі
Ескерту. Төртінші бағыт кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), өзгеріс енгізілді - 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
КҚО – бұл кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа «бір терезе» қағидаты бойынша бизнесті мемлекеттік қолдау құралдары бойынша ақпараттық-консультациялық және түсіндіру жұмысын, сондай-ақ қолданыстағы қызметкерлерге бизнесті жүргізуге практикалық қолдау көрсетуге арналған стационарлық орталықтар.
КҚО құру мақсаттары:
1) бизнесті мемлекеттік қолдау құралдарын насихаттау;
2) бизнес бастамалары бар халықты жаңа кәсіпорындар құруға ынталандыру;
3) қолданыстағы бизнестің тұрақты дамытуға жәрдемдесу.
КҚО қызметтері қолданыстағы және ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге, сондай-ақ кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа көрсетіледі.
КҚО функциялары:
1) кәсіпкерлерді және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты бизнесті мемлекеттік қолдау бағдарламалары туралы ақпараттандыру;
2) бизнесті ашу және жүргізу бойынша консультациялық және түсіндіру қызметтерін ұсыну;
3) қаржылық институттармен жұмыс шарттарын түсіндіру;
4) Оператордың оқыту бағдарламаларына қатысуға өтінімдер жинау;
5) қолданыстағы бизнесті жүргізудің мамандандырылған сервистік қызметтерін көрсетуге өтінімдер жинау.
КҚО бизнес-инкубаторлар негізінде тегін орналасады. Моноқалаларда, шағын қалалар мен аудан орталықтарында бизнес-инкубаторлар болмаған жағдайда, КҚО тегін негізде Халыққа қызмет көрсету орталықтарында немесе әкімдіктер ұсынған үй-жайларда орналасады.
КҚО құру және оның жұмыс істеуіне жұмсалатын шығыстарды қаржыландыру республикалық бюджет қаражат есебінен жүзеге асырылатын болады.
КҚО қызметтерін ұсыну тетігі
Ескерту. Төртінші бағыт кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).

1. Оператор и Рабочий орган заключают договоры о финансировании расходов на функционирование ЦПП в моногородах, а также на создание и функционирование ЦПП в малых городах и районных центрах.
2. Оператор, в рамках Договора с Рабочим органом обеспечивает:
1) предоставление консультантов для ЦПП;
2) обеспечение консультантов ЦПП необходимыми средствами для осуществления соответствующих функций.
3. Практическая поддержка по оказанию специализированных сервисных услуг ведения действующего бизнеса предоставляется на основе механизма оказания сервисной поддержки.
Создание и функционирование мобильных центров поддержки предпринимательства (далее – МЦПП)
Сноска. Четвертое направление дополнено подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
МЦПП – это специально оборудованные автобусы, направленные на предоставление выездных информационно-консультационных и разъяснительных работ по инструментам государственной поддержки бизнеса предпринимателям и населению с предпринимательской инициативой в селах и поселках по принципу "одного окна".
Цели создания МЦПП:
1) популяризация инструментов государственной поддержки бизнеса в селах и поселках;
2) стимулирование населения с предпринимательской инициативой в селах и поселках на создание новых предприятий;
3) содействие устойчивому развитию действующего бизнеса в селах и поселках.
Услуги МЦПП предоставляются действующим и начинающим предпринимателям, а также населению с предпринимательской инициативой бесплатно.
Функции МЦПП:
1) информирование предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой о государственных программах поддержки бизнеса;
2) предоставление консультационных и разъяснительных услуг по открытию и ведению бизнеса;
3) разъяснение условий работы с финансовыми институтами;
4) сбор заявок на участие в обучающих проектах Оператора;
5) практическая поддержка по оказанию специализированных сервисных услуг ведения действующего бизнеса, в рамках механизма оказания сервисной поддержки.
Финансирование расходов на создание и функционирование МЦПП будет осуществляться за счет собственных средств Оператора.
Механизм предоставления услуг МЦПП
Сноска. Четвертое направление дополнено подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. МЦПП Оператора курсирует в течение семи месяцев по селам и поселкам, с апреля по октябрь включительно, для оказания выездных консультаций.

1. Оператор және Жұмыс органы моноқалаларда КҚО жұмыс істеуіне, сондай-ақ шағын қалаларда және аудан орталықтарында КҚО құруға және олардың жұмыс істеуіне арналған шығыстарды қаржыландыру туралы шарттар жасасады.
2. Оператор Жұмыс органымен Шарттың шеңберінде:
1) КҚО-ға консультанттар ұсынуды;
2) КҚО консультанттарын тиісті функцияларды жүзеге асыру үшін қажетті жабдықтармен қамтамасыз етуді қамтамасыз етеді.
3. Қолданыстағы бизнесті жүргізудің мамандандырылған сервистік қызметтерін көрсету бойынша практикалық қолдау сервистік қолдау көрсету тетігінің негізінде ұсынылады.
Мобильді кәсіпкерлікті қолдау орталықтарын (бұдан әрі – МКҚО) құру және оның жұмыс істеуі
Ескерту. Төртінші бағыт кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
МКҚО – бұл кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа ауылдарда және кенттерде «бір терезе» қағидаты бойынша бизнесті мемлекеттік қолдау құралдары бойынша ақпараттық-консультациялық және түсіндіру жұмыстарын ұсынуға бағытталған, жол жүретін арнайы жабдықталған автобустар.
МКҚО құру мақсаттары:
1) бизнесті мемлекеттік қолдау құралдарын ауылдарда және кенттерде насихаттау;
2) бизнес бастамасы бар халықты ауылдарда және кенттерде жаңа кәсіпорындар құруға ынталандыру;
3) ауылдарда және кенттерде қолданыстағы бизнесті тұрақты дамытуға жәрдемдесу.
МКҚО қызметтері қолданыстағы және ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге, сондай-ақ кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа тегін көрсетіледі.
МКҚО функциялары:
1) кәсіпкерлерді және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты бизнесті мемлекеттік қолдау бағдарламалары туралы ақпараттандыру;
2) бизнесті ашу және жүргізу бойынша консультациялық және түсіндіру қызметтерін ұсыну;
3) қаржылық институттармен жұмыс шарттарын түсіндіру;
4) Оператордың оқыту бағдарламаларына қатысуға өтінімдер жинау;
5) сервистік қолдау көрсету тетігінің шеңберінде қолданыстағы бизнесті жүргізудің сервистік мамандандырылған қызметтерін көрсету бойынша практикалық қолдау көрсету.
МКҚО құруға және оның жұмыс істеуіне жұмсалатын шығыстарды қаржыландыру Оператордың меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады.
МКҚО қызметтерін ұсыну тетігі
Ескерту. Төртінші бағыт кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Оператордың МКҚО жол жүретін консультацияларды көрсету үшін сәуірден бастап қазанды қоса алғанда, жеті ай ішінде ауылдар және кенттер бойынша жүріп тұрады.

2. Оператор с местными исполнительными органами составляет график выездов МЦПП по селам и поселкам.
3. Оператор предоставляет консультантов для МЦПП.
4. Оператор заключает соглашения о сотрудничестве с иными институтами развития на предоставление консультантов для выездов и консультаций на базе МЦПП.
5. Практическая поддержка по оказанию специализированных сервисных услуг ведения действующего бизнеса предоставляется на основе механизма оказания сервисной поддержки.
6. Местные исполнительные органы информируют население в селах и поселках о дате и времени консультаций МЦПП.
7. Местные исполнительные органы дополнительно обеспечивают помещения в селах и поселках для предоставления консультаций.
Создание бизнес-инкубаторов
Сноска. Четвертое направление дополнено подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Бизнес-инкубатор – это инструмент поддержки малых предприятий, направленный на создание благоприятных условий для их становления и успешного развития путем предоставления им комплекса ресурсов и услуг.
Цели создания бизнес-инкубаторов:
1) создание благоприятных условий для становления и развития малых предприятий;
2) содействие повышению инновационной активности субъектов малого предпринимательства;
3) рост числа малых предприятий, повышение их жизнеспособности.
Бизнес-инкубаторы создаются на базе площадей, предоставленных социально-предпринимательской корпорацией, или местными исполнительными органами, или предприятиями в моногородах и малых городах. Срок аренды помещения/площади в бизнес-инкубаторе составляет не более трех лет для каждого субъекта предпринимательства.
Оператором создания и развития бизнес-инкубаторов является социально-предпринимательская корпорация (далее - СПК). К функциям оператора относятся:
1) разработка бизнес-плана развития бизнес-инкубатора;
2) привлечение участников бизнес-инкубатора;
3) привлечение инвестиций и решение вопросов финансирования деятельности бизнес-инкубатора;
4) предоставление в аренду (субаренду) помещений бизнес-инкубатора;
5) заключение, расторжение и мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности;
6) обеспечение и поддержание деятельности бизнес-инкубатора.
Оплата операторских услуг СПК по созданию и развитию бизнес-инкубаторов осуществляется за счет средств местного бюджета.
Проект Бизнес-Советник
Сноска. Подраздел дополнен заголовком в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Проект «Бизнес-Советник» предусматривает предоставление стандартизированного пакета услуг Оператором, включающего:
краткосрочное обучение населения с предпринимательской инициативой и предпринимателей основам предпринимательства;
предоставление стандартного пакета необходимых предпринимателю документов;
информационно-аналитическую поддержку и организацию свободного доступа предпринимателей к бизнес-порталу Оператора;
предоставление результатов маркетинговых исследований в приоритетных отраслях экономики.
В процессе краткосрочного обучения предпринимателям будут предоставляться учебные материалы по основам предпринимательства, стандартные пакеты документов, включающие учредительные документы, типовые бизнес-планы, технико-экономические обоснования, документы на получение кредита, отчеты маркетинговых исследований по отрасли, а также справочники идей для малого бизнеса.
Стандартные пакеты документов будут предоставляться на бумажных и/или электронных носителях, как в ходе обучения в рамках проекта «Бизнес-Советник», так на основе индивидуального запроса.
Условия реализации проекта "Бизнес-Советник"
Сноска. Заголовок подраздела в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).

2. Оператор жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, ауылдар және кенттер бойынша МКҚО жол жүру кестесін жасайды.
3. Оператор МКҚО үшін консультанттарды ұсынады.
4. Оператор МКҚО негізінде жол жүру және консультациялар үшін консультанттарды ұсынуға өзге даму институттарымен ынтымақтастық туралы келісімдер жасасады.
5. Қолданыстағы бизнесті жүргізудің мамандандырылған сервистік қызметтерін көрсету бойынша практикалық қолдау сервистік қолдау көрсету тетігінің негізінде көрсетіледі.
6. Жергілікті атқарушы органдар ауылдарда және кенттерде МКҚО консультацияларының күні және уақыты туралы хабардар етеді.
7. Жергілікті атқарушы органдар консультациялар ұсыну үшін ауылдарда және кенттерде үй-жайларды қосымша қамтамасыз етеді.
Бизнес-инкубаторлар құру
Ескерту. Төртінші бағыт кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Бизнес-инкубатор – бұл шағын кәсіпорындарға ресурстар мен көрсетілетін қызметтер кешенін ұсыну жолымен олардың қалыптасуы мен табысты дамуы үшін қолайлы жағдайлар жасауға бағытталған қолдау құралы болып табылады.
Бизнес-инкубаторларды құру мақсаттары:
1) шағын кәсіпорындардың қалыптасуы мен дамуы үшін қолайлы жағдайлар жасау;
2) шағын кәсіпкерлік субъектілерінің инновациялық белсенділігін арттыруға жәрдемдесу;
3) шағын кәсіпорындар санын көбейту, олардың тіршілік ету қабілетін арттыру.
Бизнес-инкубаторлар әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация немесе жергілікті атқарушы органдар немесе моноқалалар мен шағын қалаларда кәсіпорындар ұсынған алаңдар базасында құрылады. Бизнес-инкубатордағы үй-жайды/алаңды жалдау мерзімі кәсіпкерліктің әрбір субъектісі үшін үш жылдан аспайды.
Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация (бұдан әрі - ӘКК) Бизнес-инкубаторларды құру және дамыту операторы болып табылады, оның функцияларына мыналар жатады:
1) бизнес-инкубаторды дамытудың бизнес-жоспарын әзірлеу;
2) бизнес-инкубаторға қатысушыларды тарту;
3) инвестициялар тарту және бизнес-инкубатор қызметін қаржыландыру мәселелерін шешу;
4) бизнес-инкубатор үй-жайларын жалдауға (қосалқы жалдауға) беру;
5) қызметті жүзеге асыру туралы шарттар жасасу, бұзу және олардың талаптарын орындау мониторингі;
6) бизнес-инкубатор қызметін қамтамасыз ету және қолдау.
Бизнес-инкубаторларды құру және дамыту бойынша ӘКК операторлық қызметтеріне ақы төлеу жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Бизнес-инкубаторлар үшін өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды жеткізу жөніндегі шараларды қаржыландыру республикалық бюджет есебінен жүзеге асырылады.
«Бизнес-Кеңесші» жобасы
Ескерту. Кіші бөлім тақырыппен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
«Бизнес-Кеңесші» жобасы Оператордың көрсетілетін қызметтерінің стандартталған топтамасын ұсынуын көздейді, ол мыналарды қамтиды:
кәсіпкерлік бастамасы бар халықты және кәсіпкерлерді кәсіпкерлік негіздеріне қысқа мерзімді оқытуды қамтитын стандартталған көрсетілетін қызметтер пакетін ұсынуын көздейді;
кәсіпкерге қажетті құжаттардың стандартын пакетін ұсыну;
ақпараттық-талдамалық қолдау және кәсіпкерлердің Оператордың бизнес-порталына еркін қол жеткізуін ұйымдастыру;
экономиканың басым салаларында маркетингтік зерттеулердің нәтижелерін беру.
Қысқа мерзімді оқу үдерісінде кәсіпкерлерге кәсіпкерліктің негіздері бойынша оқу материалдары, құрылтай құжаттарын, үлгі бизнес-жоспарларды, техникалық-экономикалық негіздемелерді, кредит алуға арналған құжаттарды, сала бойынша маркетингтік зерттеулердің есептерін, сондай-ақ шағын бизнес үшін идеялар анықтамалығын қамтитын құжаттардың стандартты пакеттері берілетін болады.
Құжаттардың стандартты топтамалары «Бизнес-Кеңесші» жобасының шеңберінде оқыту барысында да, сол сияқты жеке сұрау негізінде де қағаз және/немесе электрондық жеткізгіштерде ұсынылатын болады.
«Бизнес-Кеңесші» жобасын іске асыру шарттары

Сноска. Подраздел в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Проект направлен на обучение населения с предпринимательской инициативой и предпринимателей основам предпринимательства.
Наличие сертификата о прохождении обучения по проекту "Бизнес-Советник"/"Бизнес-Советник-I" дает право участия в конкурсе на грантовое финансирование и/или претендовать на получение гарантии по кредитам Банков/Банка развития в рамках первого направления Программы.
Финансирование проекта «Бизнес-Советник» будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета.
Механизм реализации компонента "Бизнес-Насихат"
Сноска. Подраздел исключен постановлением Правительства РК от 17.05.2013 № 498.
Механизм реализации проекта «Бизнес-Советник»
Сноска. Заголовок подраздела в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Сноска. Подраздел в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Оператор информирует местные исполнительные органы, население с предпринимательской инициативой и предпринимателей о перечне предоставляемых услуг.
2. Оператор формирует график курсов обучения совместно с местными исполнительными органами, состав участников и обеспечивает предоставление услуг Заявителю.
3. Координаторы Программы на местном уровне на постоянной основе будут предоставлять необходимые помещения, пригодные для проведения обучения по техническим требованиям.
3-1. Обучение также будет проводиться на базе ЦОП Оператора;
3-2. Выезд в районные центры для проведения обучения может осуществляться посредством МЦПП.
4. Координатор Программы на местном уровне оказывает содействие Оператору в размещении на бесплатной основе на местных телеканалах видеоролика по проекту «Бизнес-Советник», информирующего население с предпринимательской инициативой и предпринимателей о бесплатных курсах по проекту «Бизнес-Советник» на государственном и русском языках и информации в виде объявления в бегущую строку на местных телеканалах.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Проект «Бизнес-Рост»
Сноска. Подраздел дополнен заголовком в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Проект «Бизнес-Рост» предусматривает обучение предпринимателей с предоставлением стандартизированного пакета услуг Оператором, включающего:

Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Жоба кәсіпкерлік бастамасы бар халықты және кәсіпкерлерді кәсіпкерлік негіздеріне оқытуға бағытталған.
«Бизнес-Кеңесші»/«Бизнес-Кеңесші-І» жобалары бойынша оқытудан өткені туралы сертификаттың болуы Бағдарламаның бірінші бағытының шеңберінде гранттық қаржыландыруға арналған конкурсқа қатысу және/немесе Банктер/Даму банкі кредиттері бойынша кепілдіктер алуға үміткер болу құқығын береді.
«Бизнес-Кеңесші» жобасын қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады.
"Бизнес-Насихат" құрамдауышын іске асыру тетігі
Ескерту. Кіші бөлім алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 17.05.2013 N 498 қаулысымен.
«Бизнес-Кеңесші» жобасын іске асыру тетігі
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Оператор жергілікті атқарушы органдарды, кәсіпкерлік бастамасы бар халықты және кәсіпкерлерді ұсынылатын қызметтердің тізбесі туралы хабардар етеді.
2. Оператор жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, оқу курстарының кестесін, қатысушылардың құрамын қалыптастырады және өтінім берушіге қызметтер көрсетілуін қамтамасыз етеді.
3. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны Үйлестіруші техникалық талаптар бойынша оқу өткізуге жарамды қажетті үй-жайларды тұрақты негізде беретін болады.
3-1. Оқыту Оператордың КҚКО базасында да жүргізілетін болады;
3-2. Оқытуды өткізу үшін аудан орталықтарына шығу МКҚО арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
4. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісі Операторға жергілікті телеарналарда кәсіпкерлік бастамасы бар халықты және кәсіпкерлерді «Бизнес-Кеңесші» жобасы бойынша тегін курстар туралы мемлекеттік және орыс тілдерінде хабардар ететін «Бизнес-Кеңесші» жобасы жөніндегі бейнероликті және жергілікті телеарналарда жүгіртпе жолдағы хабарландыру түрінде ақпаратты тегін негізде орналастыруға жәрдем көрсетеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Бизнес-Өсу» жобасы

Сноска. Четвертое направление дополнено разделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
1) краткосрочное обучение (повышение квалификации) предпринимателей по функциональным направлениям ведения и развития бизнеса (по выбору предпринимателя в соответствии с перечнем);
2) предоставление необходимых предпринимателю учебных материалов (по выбранному направлению обучения) и стандартного пакета документов;
3) информационно-аналитическую поддержку и организацию свободного доступа предпринимателей к бизнес-порталу Оператора;
4) предоставление результатов маркетинговых исследований в приоритетных отраслях экономики.
Перечень направлений обучения предпринимателей с целью повышения их квалификации определяется Оператором ежегодно на основе опроса мнений предпринимателей.
В процессе краткосрочного обучения предпринимателям будут предоставляться учебные материалы в зависимости от выбранного направления обучения, стандартные пакеты документов, включающие образцы документов на получение кредита, отчеты маркетинговых исследований по отрасли.
Учебные материалы и стандартные пакеты документов будут предоставляться предпринимателям на бумажных или электронных носителях в ходе обучения в рамках Проекта «Бизнес-Рост».
Условия реализации Проекта "Бизнес-Рост"
Сноска. Заголовок подраздела в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Сноска. Подраздел с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Поддержка будет предоставляться предпринимателям бесплатно.
Финансирование Проекта «Бизнес-Рост» будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета.
Механизм реализации Проекта «Бизнес-Рост»
Сноска. Заголовок подраздела в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
1. Оператор информирует местные исполнительные органы, предпринимателей о перечне предоставляемых услуг.
2. Оператор формирует график курсов обучения совместно с местными исполнительными органами, состав участников и обеспечивает предоставление услуг Заявителю.
3. Координатор Программы на местном уровне на постоянной основе предоставляет необходимые помещения, пригодные для проведения обучения по техническим причинам.

Ескерту. Төртінші бағыт кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі), өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
«Бизнес-Өсу» жобасы» Оператордың көрсететін қызметтерінің стандартталған топтамасын ұсынуымен кәсіпкерлерді оқытуды көздейді, ол мыналарды қамтиды:
1) бизнесті жүргізу мен дамытудың функционалдық бағыттары бойынша (тізбеге сәйкес кәсіпкердің таңдауы бойынша) кәсіпкерлерді қысқа мерзімді оқытуды (біліктілігін арттыру);
2) кәсіпкерге қажетті оқу материалдарын (оқытудың таңдалған бағыты бойынша) және стандартты құжаттар пакетін ұсынуды;
3) ақпараттық-талдамалық қолдау мен Оператордың бизнес-порталына кәсіпкерлердің еркін қолжетімділігін ұйымдастыруды;
4) экономиканың басым салаларындағы маркетингтік зерттеулер нәтижелерін ұсынуды қамтитын стандартталған көрсетілетін қызметтер пакетін ұсынуымен кәсіпкерлерді оқытуды көздейді.
Кәсіпкерлердің біліктілігін арттыру мақсатында оларды оқыту бағыттарының тізбесін Оператор жыл сайын кәсіпкерлердің пікірлерін сұрау негізінде айқындайды.
Қысқа мерзімді оқыту процесінде кәсіпкерлерге таңдалған оқыту бағытына байланысты оқу материалдары, кредит алуға арналған құжаттар үлгілерін, сала бойынша маркетингтік зерттеулердің есептерін қамтитын стандартты құжаттар пакеті ұсынылады.
Оқу материалдары мен құжаттардың стандартты топтамалары «Бизнес-Өсу» жобасы шеңберінде оқу барысында қағаз немесе электрондық жеткізгіштерде ұсынылатын болады.
«Бизнес-Өсу» жобасын іске асыру шарттары
Ескерту. Кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Кәсіпкерлерге қолдау тегін көрсетілетін болады.
«Бизнес-Өсу» жобасын қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады.
«Бизнес-Өсу» жобасын іске асыру тетігі
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Оператор жергілікті атқарушы органдарды, кәсіпкерлерді ұсынылатын қызметтердің тізбесі туралы хабардар етеді.
2. Оператор жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, оқу курстарының кестесін, қатысушылардың құрамын қалыптастырады және Өтінім берушіге қызметтер көрсетуді қамтамасыз етеді.
3. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны үйлестіруші техникалық талаптар бойынша оқу өткізуге жарамды қажетті үй-жайларды тұрақты негізде беретін болады.

4. Обучение также будет проводиться на базе ЦОП Оператора.
5. Выезд в районные центры для проведения обучения может осуществляться посредством МЦПП.
Проект «Школа молодого предпринимателя»
Сноска. Подраздел дополнен главой в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Проект «ШМП» заключается в обучении молодежи основам предпринимательства с организацией «Ярмарок идей» и направлен на содействие раскрытию предпринимательского потенциала молодежи, активное вовлечение молодых людей в предпринимательскую деятельность, повышение уровня компетенций молодых предпринимателей.
Условия реализации проекта «ШМП»
В проекте «ШМП» могут принять участие граждане Республики Казахстан в возрасте от 18 до 29 лет.
Поддержка будет предоставляться бесплатно.
Финансирование проекта «ШМП» будет осуществляться за счет средств АО «Фонд развития предпринимательства «Даму».
Механизм реализации проекта «ШМП»
1) Оператор совместно с местными исполнительными органами информируют молодежь, молодых предпринимателей непосредственно и/или через региональные средства массовой информации о начале набора по проекту «ШМП».
2) Заявитель подает заявку в ЦОП на обучение по проекту «ШМП».
3) Оператор формирует график курсов обучения, состав участников и обеспечивает предоставление услуг Заявителю.
4) Обучение проводится на базе Центров обслуживания предпринимателей.
5) Перспективные бизнес-планы участников проекта «ШМП» презентуются на «Ярмарках идей» в регионах.
6) Оператор размещает краткое описание перспективных бизнес-планов участников региональных «Ярмарок идей» в интернет-ресурсах для привлечения потенциальных наставников и инвесторов.
Финансирование перспективных бизнес-планов участников проекта «ШМП» осуществляется на основе механизмов финансовых инструментов Программы, поиска и подбора инвесторов.
Сервисная поддержка ведения действующего бизнеса
Сноска. Глава дополнена заголовком в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279.
Сервисная поддержка ведения действующего бизнеса направлена на совершенствование системы управления предприятием в целях повышения его эффективности и включает в себя предоставление следующих специализированных услуг по поддержке бизнес-процессов в ЦОП, ЦПП и МЦПП.
Сноска. Подраздел с изменением, внесенным в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Услуги, связанные с ведением бухгалтерского и налогового учета, а также составлением статистической отчетности, включающие консультации по вопросам:

4. Оқыту Оператордың КҚКО базасында да өткізілетін болады.
5. Оқытуды өткізу үшін аудан орталықтарына шығу МКҚО арқылы жүзеге асырылатын болады.
«Жас кәсіпкер мектебі» жобасы»
Ескерту. Тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«ЖКМ» жобасы «Идеялар жәрмеңкесін» ұйымдастыра отырып, жастарды кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды білдіреді және ол жастардың кәсіпкерлік әлеуетін ашуға жәрдемдесуге, кәсіпкерлік қызметке жас адамдарды белсенді тартуға, жас кәсіпкерлер біліктіліктерінің деңгейін арттыруға бағытталған.
«ЖКМ» жобасын іске асыру шарттары
«ЖКМ» жобасына Қазақстан Республикасының 18-ден 29 жасқа дейінгі азаматтары қатыса алады.
Қолдау тегін көрсетілетін болады.
«ЖКМ» жобасын қаржыландыру «Даму» «кәсіпкерлікті дамыту қоры» АҚ қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады.
«ЖКМ» жобасын іске асыру тетігі
1) Оператор жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, жастарды, жас кәсіпкерлерді «ЖКМ» жобасы бойынша қабылдаудың басталғаны туралы тікелей және/немесе өңірлік бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабардар етеді.
2) Өтінім беруші «ЖКМ» жобасы бойынша оқуға КҚО-ға өтінім береді.
3) Оператор оқу курстарының кестесін, қатысушылар құрамын қалыптастырады және Өтінім берушіге көрсетілетін қызметтердің ұсынылуын қамтамасыз етеді.
4) Оқу Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталықтары базасында жүргізіледі.
5) «ЖКМ» жобасына қатысушылардың перспективалы бизнес-жоспарлары өңірлердегі «Идеялар жәрмеңкесінде» таныстырылады.
6) Оператор әлеуетті тәлімгерлер мен инвесторларды тарту үшін
«Идеялар жәрмеңкесінің» өңірлік қатысушыларының перспективалы бизнес-жоспарларының қысқаша сипаттамасын интернет-ресурстарда орналастырады.
«ЖКМ» жобасына қатысушылардың перспективалы бизнес-жоспарларын қаржыландыру Бағдарламаның қаржылық құралдарының тетіктері, инвесторларды іздестіру және іріктеу негізінде жүзеге асырылады.
Жұмыс істеп тұрған бизнесті жүргізуді сервистік қолдау
Ескерту. Тарау тақырыппен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен.
Жұмыс істейтін бизнесті жүргізуді сервистік қолдау оның тиімділігін арттыру мақсатында кәсіпорынды басқару жүйесін жетілдіруге бағытталған және бизнес-процестерді қолдау бойынша мамандандырылған мынадай арнайы қызметтерді КҚКО-да, КҚО-да және МКҚО-да ұсынуды қамтиды:
Ескерту. Кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Бухгалтерлік және салықтық есепті жүргізуге, сондай-ақ мынадай мәселелер бойынша консультацияларды қоса алғанда, статистикалық есептілікті жасауға байланысты көрсетілетін қызметтер:

1) налогообложения и налогового администрирования;
2) налогового законодательства и законодательства, регулирующего бухгалтерскую деятельность предприятия;
3) обработки первичных документов, начислению налогов и других отчислений в бюджет;
4) восстановления бухгалтерского учета;
5) ведения бухгалтерского учета;
6) работы с программой «1С-Бухгалтерия»;
7) подготовки и сдачи налоговых и статистических отчетов;
8) составления дополнительных отчетов по финансовой деятельности для сторонних организаций;
9) представления электронной статистической отчетности.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279.
2. Услуги по таможенным процедурам, включая следующее:
консультации в сфере таможенного законодательства и таможенных процедур;
консультации по правилам и порядку декларирования товаров, определения и корректировки таможенной стоимости, заполнения таможенной декларации;
консультации по тарифному и нетарифному регулированию по конкретным товарам;
документальное сопровождение внешнеэкономической деятельности;
консультации по получению лицензий, разрешений для внешнеэкономической деятельности;
консультации по декларированию грузов в рамках Таможенного Союза;
консультационные услуги по условиям внешнеторгового контракта.
3. Консультирование и полное сопровождение всего процесса по внедрению систем менеджмента, включающие:
1) подготовку документов к сертификации в соответствии с требованиями международного стандарта ИСО 9001:2000 (Системы менеджмента качества), ИСО 14001:2004 (Системы экологического менеджмента), ИСО 22000:2005 (Системы менеджмента безопасности пищевых продуктов), OHSAS 18001:2007 (Системы менеджмента охраны здоровья и техники безопасности) и других стандартов;
2) обучение персонала в соответствии с требованиями стандартов
системы качества;
3) анализ действующих систем менеджмента на соответствие требованиям стандартов ИСО 9001:2000 (Системы менеджмента качества), ИСО 14001:2004 (системы экологического менеджмента), ИСО 22000:2005
(системы менеджмента безопасности пищевых продуктов), OHSAS 8001:2007(Системы менеджмента охраны здоровья и техники безопасности) и других стандартов;
4) разработку и внедрение систем менеджмента;
5) разработку и внедрение интегрированных систем менеджмента;
6) помощь в проведении внутреннего аудита;
7) консультации по проведению предсертификационного аудита;
8) сертификацию системы менеджмента управления окружающей средой.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279.
4. Оказание юридических услуг, включая следующее:
консультационные услуги по подготовке документов к регистрации, перерегистрации, ликвидации предприятия (частного предпринимателя);
подготовка документов к регистрации, перерегистрации, ликвидации предприятия (частного предпринимателя);
консультации по разработке проектов договоров;
разработка проектов договоров;
консультации в области гражданского и трудового права;
консультации по ведению документооборота;
аудит документооборота с предоставлением рекомендаций;
консультации по подготовке пакета документов к кредитованию, кроме бизнес-плана;
подготовка пакета документов к кредитованию, кроме бизнес-плана;
консультации по ведению кадровой документации;
аудит кадровой документации с предоставлением рекомендаций;
консультационные услуги, связанные с проверкой на соответствие документов требованиям законодательства РК.

1) салық салу және салықтық әкімшілендіру;
2) салық заңнамасы және кәсіпорынның бухгалтерлік қызметін реттейтін заңнама;
3) бастапқы құжаттарды өңдеу, салықтар мен бюджетке басқа да аударымдарды есептеу;
4) бухгалтерлік есепті қалпына келтіру;
5) бухгалтерлік есепті жүргізу;
6) «1 С-Бухгалтерия» бағдарламасымен жұмыс істеу;
7) салықтық және статистикалық есептерді дайындау және тапсыру;
8) тысқары ұйымдар үшін қаржылық қызмет бойынша қосымша есептерді жасау;
9) электрондық статистикалық есептілікті ұсыну.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен.
2. Мыналарды қоса алғанда, кедендік рәсімдер бойынша қызметтер:
кедендік заңнама мен кедендік рәсімдер саласындағы консультациялар;
тауарларды декларациялау қағидалары мен тәртібі, кедендік құнды айқындау және түзету, кедендік декларацияны толтыру бойынша консультациялар;
нақты тауарлар бойынша тарифтік және тарифтік емес реттеу бойынша консультациялар;
сыртқы экономикалық қызметті құжаттамалық сүйемелдеу;
сыртқы экономикалық қызмет үшін лицензиялар, рұқсаттар алу бойынша консультациялар;
Кеден одағы шеңберінде жүктерді декларациялау бойынша консультациялар;
сыртқы сауда келісімшарт талаптары бойынша консультациялық қызметтер.
3. Мыналарды қоса алғанда, менеджмент жүйелерін енгізу бойынша консультация беру және бүкіл процесті толық сүйемелдеу:
1) ИСО 9001:2000 (Сапа менеджменті жүйесі), ИСО 14001:2004
(Экологиялық менеджмент жүйесі), ИСО 22000:2005 (Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі менеджменті жүйесі), ОНSАS 18001:2007 (Денсаулық сақтау және қауіпсіздік техникасы менеджменті жүйесі) халықаралық стандарттардың және басқа да стандарттардың талаптарына сәйкес құжаттарды сертификаттауға дайындау;
2) персоналды сапа жүйесінің стандарттары талаптарына сәйкес оқыту;
3) қолданыстағы менеджмент жүйелерін ИСО 9001:2000 (Сапа
менеджменті жүйесі), ИСО 14001:2004 (Экологиялық менеджмент жүйесі), ИСО 22000:2005 (Тамақ өнімдерінің қауіпсіздік менеджменті жүйесі), ОНSАS 8001:2007 (Денсаулық сақтау және қауіпсіздік техникалары менеджменті жүйесі) стандарттарының және басқа да стандарттарының талаптарына сәйкестігі түрғысынан талдау;
4) менеджмент жүйелерін әзірлеу және енгізу;
5) менеджменттің интеграцияланған жүйелерін әзірлеу және енгізу;
6) ішкі аудитті жүргізуде көмек;
7) сертификаттау алдындағы аудитті жүргізу бойынша консультация беру;
8) қоршаған ортаны басқару менеджменті жүйесін сертификаттау.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен.
4. Мыналарды қоса алғанда заң қызметтерін көрсету:
кәсіпорынды (жеке кәсіпкерді) тіркеу, қайта тіркеу, жоюға құжаттар дайындау бойынша консультациялық қызметтер;
кәсіпорынды (жеке кәсіпкерді) тіркеу, қайта тіркеу, жоюға құжаттар дайындау;
шарттар жобаларын әзірлеу бойынша консультация беру;
шарттар жобаларын әзірлеу;
азаматтық және еңбек құқығы саласындағы консультация беру;
құжат айналымын жүргізу бойынша консультация беру;
ұсынымдар бере отырып құжат айналымының аудиті;
бизнес-жоспардан басқа кредиттеуге құжаттар пакетін дайындау бойынша консультация беру;
бизнес-жоспардан басқа кредиттеуге құжаттар пакетін дайындау;
кадрлық құжаттаманы жүргізу бойынша консультация;
ұсынымдар бере отырып кадрлық құжаттаманың аудиті;
құжаттардың ҚР заңнамасының талаптарына сәйкестікке тексерумен байланысты консультациялық қызметтер.

5. Услуги по вопросам маркетинга, включая следующее:
консультации по разработке ценовой политики;
разработка ценовой политики по конкретным товарам, работам и услугам, с учетом рынка, а также анализа итогов и планов государственных закупок, закупок национальных компаний и недропользователей по аналогичным товарам, работам и услугам;
консультации по разработке бизнес-плана и подготовке к рассмотрению в банках второго уровня;
разработка бизнес-плана и подготовка к рассмотрению в банках второго уровня;
консультации по разработке маркетинговой стратегии предприятия (частного предпринимателя);
разработка маркетинговой стратегии предприятия (частного предпринимателя);
консультации по оценке и анализу маркетинговой деятельности предприятия (частного предпринимателя);
оценка и анализ маркетинговой деятельности предприятия (частного предпринимателя);
консультации по анализу плана продвижения товаров и/или работ и/или услуг, изучению типов спроса на товары и/или работы и/или услуги;
анализ плана продвижения товаров и/или работ и/или услуг, изучение типов спроса на товары и/или работы и/или услуги с выдачей рекомендаций или заключения;
консультации по анализу конкурентной среды;
анализ конкурентной среды, с учетом рынка, а также анализа итогов и планов государственных закупок, закупок национальных компаний и недропользователей по аналогичным товарам, работам и услугам;
консультации по разработке торговой марки, рекламной компании;
разработка торговой марки, рекламной компании.
6. Консультации в сфере обслуживания информационных технологий, включающие:
1) разработку и поддержку интернет-ресурсов;
2) создание сайта-визитки предприятия (частного предпринимателя);
3) создание и ведение бизнеса в интернете;
4) установку и поддержку программы электронной сдачи отчетов;
5) установку и поддержку программы «1 С-Бухгалтерия».
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279.
7. Услуги, связанные с государственными закупками, закупками национальных компаний и недропользователей, включающие:
1) подготовку заявок для участия в конкурсе/тендере;
2) проведение экспертизы (аудита) заявок для участия в конкурсе/тендере;
3) подключение к интернет-источнику, содержащему единую структурированную информационную базу по закупкам Казахстана;
4) экспертизу (аудит) документации предприятия/частного
предпринимателя на предмет возможности усовершенствования для участия в государственных и иных закупках;

5. Мыналарды қоса алғанда маркетинг мәселелері бойынша қызметтер:
баға саясатын әзірлеу бойынша консультация;
нарықты, сондай-ақ мемлекеттік сатып алудың, ұлттық компаниялар мен ұқсас тауарлар, жұмыстар және қызметтер бойынша жер қойнауын пайдаланушылардың сатып алулары қорытындылары мен жоспарларын ескере отырып нақты тауарлар, жұмыстар және қызметтер бойынша баға саясатын әзірлеу;
бизнес-жоспарды әзірлеу және екінші деңгейлі банктерде қарауға дайындау бойынша консультация беру;
бизнес-жоспарды әзірлеу және екінші деңгейлі банктерде қарауға дайындау;
кәсіпорынның (жеке кәсіпкердің) маркетингтік стратегиясын әзірлеу бойынша консультация беру;
кәсіпорынның (жеке кәсіпкердің) маркетингтік стратегиясын әзірлеу;
кәсіпорынның (жеке кәсіпкердің) маркетингтік стратегиясын бағалау және талдау бойынша консультация беру;
кәсіпорынның (жеке кәсіпкердің) маркетингтік стратегиясын бағалау және талдау;
тауарларды және/немесе жұмыстарды және/немесе қызметтерді жылжытуды талдау, тауарларға және/немесе жұмыстарға және/немесе қызметтерге сұраныстың типін зерделеу бойынша консультация беру;
ұсынымдар немесе қорытындылар бере отырып тауарларды және/немесе жұмыстарды және/немесе қызметтерді жылжытуды талдау, тауарларға және/немесе жұмыстарға және/немесе қызметтерге сұраныстың типін зерделеу;
бәсекелес ортаны талдау бойынша консультация беру;
нарықты, сондай-ақ мемлекеттік сатып алудың, ұлттық компаниялар мен ұқсас тауарлар, жұмыстар және қызметтер бойынша жер қойнауын пайдаланушылардың сатып алулары қорытындылары мен жоспарларын ескере отырып бәсекелес ортаны талдау;
сауда маркаларын, жарнамалық компанияларды әзірлеу бойынша консультация беру;
сауда маркаларын, жарнамалық компанияларды әзірлеу.
6. Мыналарды қоса алғанда, ақпараттық технологияларға қызмет көрсету саласындағы консультациялар:
1) интернет-ресурстарды әзірлеу және қолдау бойынша;
2) кәсіпорынның (дара кәсіпкердің) сайт-визиткасын жасау бойынша;
3) интернетте бизнес құру және жүргізу бойынша;
4) есептерді электрондық тапсыру бағдарламаларын орнату және қолдау бойынша;
5) «1 С-Бухгалтерия» бағдарламасын орнату және қолдау бойынша.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен.
7. Мыналарды:
1) конкурсқа/тендерге қатысу үшін өтінімдер дайындауды;
2) конкурсқа/тендерге қатысу үшін өтінімдердің сараптамасын (аудитін) жүргізуді;
3) Қазақстанның сатып алуы бойынша бірыңғай құрылымдалған
ақпараттық базаны қамтитын интернет көзіне қосуды;
4) кәсіпорынның/дара кәсіпкердің құжаттамасын мемлекеттік және өзге де сатып алуға қатысуы үшін жетілдіру мүмкіндігі тұрғысынан сараптауды (аудит);

5) обжалование действий/бездействий организаторов закупок;
6) расчет казахстанского содержания;
7) представление аналитических отчетов по емкости рынка государственных и иных закупок Казахстана, на основе годовых планов закупок.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279.
8. Услуги по вопросам менеджмента, включающие:
1) консультации по вопросам разделения полномочий и построению организационной структуры управления предприятием;
2) консультации по разработке стратегического плана (стратегии) развития предприятия;
3) разработку стратегического плана (стратегии) развития предприятия;
4) консультации по вопросам корпоративного управления, разработке корпоративной политики;
5) консультации по разработке стратегии выхода на международный рынок;
6) консультации по вопросам управления проектами;
7) консультации по разработке технико - и финансово-экономического обоснования проекта;
8) консультации по финансовому анализу и планированию;
9) консультации по разработке кадровой политики предприятия;
10) консультации по кадровому делопроизводству;
11) консультации по вопросам оплаты труда персонала;
12) консультации по разработке комплексной системы мотивирования, оценки и стимулирования персонала;
13) разработку комплексной системы мотивирования, оценки и стимулирования персонала;
14) подготовку предпринимателей к участию в приватизации.
Сноска. Глава дополнена пунктом 8 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Условия оказания сервисной поддержки ведения действующего бизнеса.
Сноска. Подраздел в редакции постановления Правительства РК от 17.05.2013 № 498; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279.
Сервисная поддержка будет предоставляться субъектам малого и среднего предпринимательства, действующим во всех секторах экономики.
Для предпринимателей специализированные услуги будут предоставляться бесплатно в виде индивидуальных консультаций.
Оператором по предоставлению сервисной поддержки ведения действующего бизнеса является Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан (далее - Оператор по предоставлению сервисной поддержки).
Предоставление сервисной поддержки ведения действующего бизнеса на местах осуществляется Оператором по предоставлению сервисной поддержки через региональные палаты предпринимателей областей, городов республиканского значения и столицы (далее — РПП).
Сервисная поддержка предоставляется в ЦОП по принципу «одного окна». В случае необходимости, допускается выезд на предприятие клиента по отдельным видам услуг, определенных Оператором по предоставлению сервисной поддержки.
Сервисная поддержка по видам услуг предоставляется в ЦГШ в 27 моногородах по принципу «одного окна» и в районах областей посредством выезда консультантов в составе мобильных ЦПП по мере накопления заявок от предпринимателей.
Механизм оказания сервисной поддержки ведения действующего бизнеса

5) сатып алуды ұйымдастырушылардың әрекетіне/әрекетсіздігіне шағымдануды;
6) қазақстандық қамтудың есебін;
7) сатып алудың жылдық жоспарлары негізінде Қазақстанның
мемлекеттік және өзге де сатып алуларының нарық сыйымдылығы бойынша
талдамалық есептер беруді қамтитын мемлекеттік сатып алумен, ұлттық
компаниялардың және жер қойнауын пайдаланушылардың сатып алуымен
байланысты көрсетілетін қызметтер.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен.
8. Мыналарды қоса алғанда, менеджмент мәселелері бойынша көрсетілетін қызметтер:
1) өкілеттіктерді бөлу және кәсіпорынды басқарудың ұйымдық
құрылымын құру мәселелері бойынша консультациялар;
2) кәсіпорынның стратегиялық даму жоспарын (стратегиясын) әзірлеу бойынша консультациялар;
3) кәсіпорынның стратегиялық даму жоспарын (стратегиясын) әзірлеу;
4) корпоративтік басқару, корпоративтік саясат әзірлеу мәселелері бойынша консультациялар;
5) халықаралық нарыққа шығу стратегиясын әзірлеу бойынша консультациялар;
6) жобаларды басқару мәселелері бойынша консультациялар;
7) жобаның техникалық және қаржы-экономикалық негіздемесін әзірлеу бойынша консультациялар;
8) қаржылық талдау және жоспарлау бойынша консультациялар;
9) кәсіпорынның кадр саясатын әзірлеу бойынша консультациялар;
10) кадрлық іс жүргізу бойынша консультациялар;
11) персонал еңбекақысының мәселелері бойынша консультациялар;
12) персоналды уәждеу, бағалау және ынталандырудың кешенді жүйесін әзірлеу бойынша консультациялар;
13) персоналды уәждеу, бағалау және ынталандырудың кешенді жүйесін әзірлеу;
14) кәсіпкерлерді жекешелендіруге қатысуға дайындау.
Ескерту. 8-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Жұмыс істейтін бизнесті жүргізуге сервистік қолдау көрсету шарттары
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.05.2013 N 498 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен.
Сервистік қолдау экономиканың барлық секторларында жұмыс істейтін шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне көрсетіледі.
Кәсіпкерлер үшін мамандандырылған қызмет жеке консультациялар түрінде тегін ұсынылатын болады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы (бұдан әрі - Сервистік қолдау көрсету жөніндегі оператор) жұмыс істеп тұрған бизнесті жүргізуде сервистік қолдау көрсету бойынша оператор болып табылады.
Жұмыс істеп тұрған бизнесті жүргізуге сервистік қолдау көрсетуді жергілікті жерлерде Сервистік қолдау көрсету бойынша оператор облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың өңірлік кәсіпкерлер палаталары (бұдан әрі - ӨКП) арқылы жүзеге асырады.
Сервистік қолдау «бір терезе» қағидаты бойынша КҚКО-да ұсынылады. Қажет болған жағдайда, Сервистік қолдау көрсету бойынша оператор айқындаған жекелеген көрсетілетін қызмет түрлері бойынша клиенттің кәсіпорынына баруға жол беріледі.
Көрсетілетін қызмет түрлері бойынша сервистік қолдау «бір терезе» қағидаты бойынша 27 моноқаладағы КҚО-ларда және облыс аудандарында кәсіпкерлерден түскен өтініштердің жиналуына қарай мобильдік КҚО-лар құрамында консультанттардың шығуы арқылы ұсынылады.
Жұмыс істейтін бизнесті жүргізуге сервистік қолдау көрсету тетігі

Сноска. Подраздел в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279.
1. Между Рабочим органом, Оператором и Оператором по предоставлению сервисной поддержки заключается Соглашение по предоставлению сервисной поддержки ведения действующего бизнеса (далее -Соглашение).
2. Финансирование оказания услуг по сервисной поддержке действующего бизнеса будет осуществляться за счет целевых трансфертов из республиканского бюджета, путем заключения соответствующего договора между координаторами Программы на местном уровне и РПП.
3. Оператор по предоставлению сервисной поддержки через РПП ежемесячно проводит информирование предпринимателей региона о начале и месте предоставления специализированных сервисных услуг, в том числе посредством СМИ.
4. Мониторинг предоставления сервисных услуг производится Оператором и предоставляется в Рабочий орган в соответствии с требованиями указанными в Соглашении.
5. РПП представляет отчет Местному координатору Программы и Оператору по предоставлению сервисной поддержки ежеквартально в срок до 5 (пять) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Оператор по предоставлению сервисной поддержки ежеквартально в срок до 10 (десять) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, представляет отчет Оператору в соответствии с формой, установленной Соглашением.
6. Оператор по предоставлению сервисной поддержки через РПП на местном уровне формирует базу предпринимателей, получающих специализированные услуги, и передает список Оператору до 15 января года, следующего за отчетным годом.
Программа BAS.
Сноска. Подраздел 4.3 дополнен главой в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.05.2013 № 498; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279.
Программа BAS направлена на оказание поддержки передовым предприятиям малого и среднего бизнеса путем софинансирования консультационных проектов, осуществляемых внешними консультантами, и проведения мероприятий по развитию рынка.
Оператором Программы BAS является Европейский банк реконструкции и развития (далее – ЕБРР).
Условия оказания поддержки в реализации консультационных проектов.
Поддержка в рамках Программы BAS будет предоставляться передовым предприятиям малого и среднего бизнеса, осуществляющим деятельность в приоритетных секторах экономики, обладающим финансовой стабильностью и высоким потенциалом роста, и готовым покрыть часть затрат от общей стоимости консультационного проекта, реализуемого в рамках Программы.
Участниками Программы могут стать предприятия, отвечающие следующим критериям:
Базовые критерии отбора:

Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен.
1. Жұмыс органы, Оператор және Сервистік қолдау көрсету бойынша оператор арасында жұмыс істеп тұрған бизнесті жүргізуге сервистік қолдау көрсетуде өзара іс-қимыл жасасу жөнінде келісім (бұдан әрі - Келісім) жасалады.
2. Жұмыс істейтін бизнесті сервистік қолдау көрсетуді қаржыландыру Жергілікті деңгейдегі бағдарламаның үйлестірушілері мен ӨКП арасында тиісті шарт жасасу арқылы республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер есебінен жүзеге асырылатын болады.
3. Сервистік қолдау көрсету бойынша оператор ӨКП арқылы мамандандырылған сервистік қызметтер көрсетудің басталуы және көрсетілетін орны туралы, оның ішінде БАҚ арқылы өңірлердің кәсіпкерлерін ай сайын хабардар етуді жүргізеді.
4. Оператор көрсетілетін сервистік қызметтердің сапасына мониторинг жүргізеді және Келісімде көрсетілген талаптарға сәйкес Жұмыс органына ұсынады.
5. ӨКП әр тоқсан сайын есептік айдан кейінгі айдың 5-не (бесіне) дейінгі мерзімде Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне және Сервистік қолдау көрсету бойынша операторға есеп береді. Сервистік қолдау көрсету бойынша оператор Операторға Келісімде белгіленген нысанға сәйкес, әр тоқсан сайын есептік айдан кейінгі айдың 10-на (онына) дейінгі мерзімде есеп береді.
6. Сервистік қолдау көрсету бойынша Оператор жергілікті деңгейдегі ӨКП арқылы мамандандырылған көрсетілетін қызметтерді алатын кәсіпкерлердің базасын қалыптастырады және Операторға есепті жылдан кейінгі жылдың 15 қаңтарына дейін тізімді береді.
BAS бағдарламасы.
Ескерту. 4.3-кіші бөлім тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 17.05.2013 N 498 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен.
BAS бағдарламасы сыртқы консультанттар жүзеге асыратын консультациялық жобаларды бірлесіп қаржыландыру және нарықты дамыту жөнінде іс-шаралар жүргізу арқылы шағын және орта бизнестің алдыңғы қатарлы кәсіпорындарына қолдау көрсетуге бағытталған.
Еуропа Қайта құру және Даму Банкі (бұдан әрі – ЕҚДБ) BAS бағдарламасының операторы болып табылады.
Консультациялық жобаларды іске асыруда қолдау көрсету шарттары.
BAS бағдарламасы шеңберінде қолдау шағын және орта бизнестің қызметін экономиканың басым секторларында жүзеге асыратын, қаржылай орнықты және өсу әлеуеті жоғары әрі Бағдарлама шеңберінде іске асырылатын консультациялық жобаның жалпы құны шығындарының бір бөлігін өтеуге әзір алдыңғы қатарлы кәсіпорындарына ұсынылатын болады.
Мынадай өлшемдерге сай келетін кәсіпорындар Бағдарламаға қатысушы бола алады:
Іріктеудің базалық өлшемдері:

1) участники - субъекты малого или среднего предпринимательства в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
2) форма собственности – частное предприятие с контрольным пакетом у граждан Республики Казахстан (не более 49 % иностранного участия в капитале);
3) сфера деятельности – деятельность во всех приоритетных секторах в соответствии с Программой "Дорожная карта бизнеса 2020", за исключением банковских услуг, производства табачных изделий, деятельности по организации азартных игр и заключению пари, выпуска продукции или оказания услуг военного назначения;
4) опыт работы в сфере малого и среднего бизнеса - 2 (два) года работы на момент подачи заявки;
5) полный пакет заявочной документации на участие в Программе - заполненный оригинал заявки согласно стандартной форме BAS, копии учредительных документов (устав, свидетельство или справка о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица/индивидуального предпринимателя, свидетельство налогоплательщика), копии финансовых отчетов (баланс, отчет о прибыли и движении денежных средств) за два полных предыдущих года и текущий финансовый период на момент подачи заявки.
Дополнительные критерии отбора (соответствие этим критериям оценивается группой местных специалистов ЕБРР после выполнения стандартных процедур ЕБРР по обследованию и диагностике бизнеса):
1) жизнеспособность – потенциал для дальнейшего роста с точки зрения наличия видимых конкурентных преимуществ, прибыльность (положительная валовая прибыль), наличие достаточных финансовых и операционных ресурсов для внедрения консультационных проектов и применения их результатов; ЕБРР не будет поддерживать предприятия, находящиеся в состоянии около-банкротства или требующие полной реструктуризации;
2) отношение со стороны руководства – готовность к сотрудничеству со специалистами BAS и консалтинговой компанией;
3) высокая репутация/добропорядочность – предприятие и его руководство должны пользоваться доверием и высокой репутацией;
4) опыт работы с внештатными консультантами – реальная потребность в получении деловых консультационных услуг, а также способность применить получаемую поддержку при незначительном опыте работы с внештатными консультантами или без такого опыта, и (или) отсутствие средств для финансирования проекта в полном объеме;
5) финансовые обязательства – предприятие должно быть готово и иметь возможность оплатить 25 – 75 % общей стоимости реализации проекта.
Специалисты ЕБРР проводят предквалификационный отбор и ведут базу данных поставщиков консультационных услуг, отвечающих требованиям к реализации проектов в рамках Программы BAS.
Консультанты проходят оценку на наличие у них квалификации для оказания консультационных услуг конкретного профиля и работы в конкретных областях знаний:

1) қатысушылар - Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері;
2) меншік нысаны – бақылау пакеті Қазақстан Республикасының азаматтарында болатын жеке кәсіпорын (капиталға шетелдік қатысу 49 %-дан аспайды);
3) қызмет аясы – банктік қызмет көрсетуді, темекі бұйымдарын шығаруды, құмар ойындарын ұйымдастыру және бәс тігу жөніндегі қызметті, әскери мақсатта өнімдерді шығаруды немесе қызметтер көрсетуді қоспағанда, «Бизнестің жол картасы - 2020» бағдарламасына сәйкес барлық басым салалардағы қызмет;
4) шағын және орта бизнес саласындағы жұмыс тәжірибесі - өтінім берілген сәтте 2 (екі) жыл;
5) Бағдарламаға қатысуға арналған өтінімдік құжаттаманың толық пакеті – ЕҚДБ стандартты нысанына сәйкес толтырылған өтінімнің түпнұсқасы, құрылтай құжаттарының көшірмелері (жарғы, мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгені/қайта тіркелгені туралы анықтама, салық төлеуші куәлігі), алдыңғы өткен толық екі жыл үшін және өтінім берілген сәттегі ағымдағы қаржы кезеңі үшін қаржылық есептердің көшірмелері (баланс, пайда туралы есеп және ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп).
Іріктеудің қосымша өлшемдері (бұл өлшемдерге сәйкестікті ЕҚДБ жергілікті мамандары бизнесті тексеру және диагностикалау бойынша ЕҚДБ стандартты рәсімдері орындалғаннан кейін бағалайды):
1) өміршеңдік – көрінеу бәсекелік артықшылықтардың болуы тұрғысынан одан әрі өсу әлеуеті, пайдалы болуы (жалпы пайданың оң болуы), консультациялық жобаларды енгізу және олардың нәтижелерін қолдану үшін жеткілікті қаржылық және операциялық ресурстардың болуы; ЕҚДБ банкроттыққа жуық күйдегі немесе толық қайта құрылымдауды талап ететін кәсіпорындарды қолдамайды;
2) басшылық тарапынан көзқарас – BAS мамандарымен және консалтингтік компаниямен ынтымақтастыққа әзірлік;
3) абыройының жоғары болуы/парасаттылық – кәсіпорын мен оның басшылығы сенімге ие әрі абыройы жоғары болуға тиіс;
4) штаттан тыс консультанттармен жұмыс тәжірибесі – іскери консультациялық қызметтер алуға деген шынайы қажеттілік, сондай-ақ штаттан тыс консультанттармен жұмыс тәжірибесі мардымсыз болғанда немесе мұндай тәжірибе болмаған кезде алынатын қолдауды пайдалана білу қабілеті және (немесе) жобаны толық көлемде қаржыландыру үшін қаражатының болмауы;
5) қаржылық міндеттемелер – кәсіпорын жобаны іске асырудың жалпы құнының 25-75 %-ын төлеуге әзір және сондай мүмкіндігі болуға тиіс.
ЕҚДБ мамандары алдын ала біліктілік іріктеуін өткізеді және BAS бағдарламасы шеңберінде жобаларды іске асыруға қойылатын талаптарға сай келетін консультациялық қызмет берушілердің дерекқорын жүргізеді.
Нақты бейіндегі консультациялық қызметтер көрсету үшін біліктілігінің және нақты білім салаларындағы жұмысының болуы тұрғысынан консультанттар бағалаудан өтеді:

1) опыт работы – характеристика деятельности компании, копия свидетельства о ее регистрации в государственном реестре, свидетельство о праве собственности (выдержки из устава и (или) учредительного договора), годовая финансовая отчетность как минимум за два предыдущих года (отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, баланс), если это применимо, описание специализации компании/индивидуального консультанта с указанием ставок оплаты в разбивке по видам консультационных услуг (в евро за один рабочий день);
2) работа с клиентом и рекомендации – описание реализованных проектов (в рамках специализации консалтинговой компании) за последние 2-3 года, включая отзывы и рекомендации;
3) укомплектование кадрами – проведение собеседований со всеми консультантами и получение их резюме.
После определения потребностей предприятия и подготовки технического задания на оказание консультационных услуг по установленной форме для выполнения проекта может быть произведен запрос коммерческих предложений консалтинговых компаний, отвечающих установленным в рамках Программы BAS требованиям. Право окончательного выбора консультанта остается за самим предприятием. Консультантам запрещается выполнять параллельно другие проекты до тех пор, пока первый проект не будет успешно реализован.
Поддерживаемые проекты будут дополнять услуги, оказываемые в рамках центров поддержки предпринимательства и других инициатив Правительства Республики Казахстан. Они могут включать, среди прочих, следующие виды консультационных услуг:
1) стратегический менеджмент:
стратегическое планирование
бизнес-планирование
разработка технико- и финансово-экономического обоснования
финансовый анализ и планирование
поиск партнеров
2) маркетинг-менеджмент:
управление продажами
маркетинговые исследования
разработка маркетинговой стратегии
брендинг и продвижение
электронный маркетинг
3) организационный менеджмент:
организационное развитие
управление человеческими ресурсами
4) операционный менеджмент:
реинжиниринг бизнес-процессов
управление цепочками поставок
5) информационно-коммуникационные технологии:
отраслевые системы автоматизации
системы автоматизации документооборота
IT-инфраструктура
системы автоматизации производственных процессов
корпоративные информационные системы менеджмента
6) инженерно-конструкторские разработки:
оптимизация производственных линий
архитектурное планирование/дизайн
планирование инфраструктуры и коммунальных сетей
7) менеджмент качества:
внедрение систем менеджмента качества
внедрение систем безопасности пищевых продуктов
внедрение систем безопасности на производстве
внедрение систем безопасности продукции

1) жұмыс тәжірибесі – компания қызметінің сипаттамасы, оның мемлекеттік тізілімде тіркелгені туралы куәлігінің көшірмесі, меншік құқығы туралы куәліктің көшірмесі (жарғыдан және (немесе) құрылтай шартынан үзінді көшірме), алдыңғы өткен кемінде екі жыл үшін жылдық қаржылық есептілік (пайда мен шығын туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, баланс), егер мұны қолдануға болатын болса, консультациялық қызметтер түрлерінің бөлінісінде төлемақы ставкаларын (бір жұмыс күні үшін евромен) көрсете отырып, компанияның/жеке консультанттың мамандануының сипаты;
2) клиентпен жұмыс және ұсынымдар – пікірлер мен ұсынымдарды қоса алғанда, соңғы 2-3 жылда іске асырылған жобалардың сипаты (консалтингтік компанияның мамандануы шеңберінде);
3) кадрлармен жасақталуы – консультанттардың бәрімен әңгімелесу және олардың түйіндемесін алу.
Кәсіпорынның қажеттіліктері айқындалып, белгіленген нысан бойынша консультациялық қызметтер көрсетуге техникалық тапсырма дайындалғаннан кейін жобаны орындау үшін BAS бағдарламасы шеңберінде белгіленген талаптарға сай келетін консалтингтік компаниялардың коммерциялық ұсыныстарын сұрату жүргізілуі мүмкін. Консультантты түпкілікті таңдау құқығы кәсіпорынның өзінде қалады. Бірінші жоба ойдағыдай іске асырылмайынша, консультанттардың басқа жобаларды қатар орындауына тыйым салынады.
Қолдау көрсетілетін жобалар Кәсіпкерлікті қолдау орталықтары және Қазақстан Республикасы Үкіметінің басқа да бастамалары шеңберінде көрсетілетін қызметтерді толықтыратын болады. Олар, өзгелерімен қатар, консультациялық қызметтердің мынадай түрлерін қамтуы мүмкін:
1) стратегиялық менеджмент:
стратегиялық жоспарлау;
бизнес-жоспарлау;
техникалық- және қаржы-экономикалық негіздемелерді әзірлеу;
қаржылық талдау және жоспарлау;
әріптес іздестіру;
2) маркетинг-менеджмент:
сатуды басқару;
маркетингтік зерттеулер;
маркетингтік стратегия әзірлеу;
брендинг және ілгерілету;
электрондық маркетинг;
3) ұйымдық менеджмент:
ұйымдық даму;
адами ресурстарды басқару;
4) операциялық менеджмент:
бизнес-процестердің реинжинирингі;
өнім беру тізбегін басқару;
5) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар:
автоматтандырудың салалық жүйелері;
құжат айналымын автоматтандыру жүйелері;
ІТ-инфрақұрылым;
өндірістік процестерді автоматтандыру жүйелері;
менеджменттің корпорациялық ақпараттық жүйелері;
6) инженерлік-конструкторлық әзірлемелер:
өндірістік желілерді оңтайландыру;
сәулеттік жоспарлау/дизайн;
инфрақұрылымды және коммуналдық желілерді жоспарлау;
7) сапа менеджменті:
сапа менеджменті жүйелерін енгізу;
тағам өнімдерінің қауіпсіздік жүйелерін енгізу;
өндірістегі қауіпсіздік жүйелерін енгізу;
өнім қауіпсіздігінің жүйелерін енгізу;

8) энерго- и ресурсоэффективность:
энергоаудит, cертификация и присвоение рейтингов
внедрение систем энергоменеджмента
внедрение инженерно-конструкторских решений в области энергоэффективности
Внедрение возобновляемых источников энергии
9) экологический менеджмент:
экологический аудит и оценка воздействия на окружающую среду
внедрение систем экологического менеджмента
внедрение инженерно-конструкторских решений в области экологии
10) учет и финансовая отчетность:
внедрение систем финансового управления и учета
переработка финансовой информации для подготовки аудируемой финансовой отчетности
консультации в области реализации учетной политики для совершенствования финансовой информации, требуемой для управления предприятием и ведения отчетности
совершенствование финансовой отчетности в соответствии с национальными/международными стандартами (НСФО/МСФО).
Сроки реализации проектов BAS зависят от содержания проекта но, как правило, составляют от четырех до шести месяцев.
Механизм реализации проектов в рамках Программы BAS:
Сноска. Подраздел в редакции постановления Правительства РК от 31.03.2014 № 279.
1. Оператор Программы BAS ЕБРР и/или региональные филиалы АО «ФРП «Даму» в каждой области РК предоставляет участникам программы «Дорожная карта бизнеса 2020» информацией о Программе BAS, включая информацию о критериях участия в Программе и требованиях к заявочному пакету, а также совместно со специалистами Программы BAS ЕБРР оказывает содействие потенциальным клиентам в подготовке проектной заявки.
2. Предприятие/заявитель представляет заявку на поддержку при содействии Программы BAS ЕБРР и необходимый пакет документов (в том числе заполненный оригинал заявки согласно стандартной форме Программы BAS ЕБРР, копии учредительных документов, копии финансовых отчетов (баланс, отчет о прибылях и убытках и отчет о движении денежных средств) за два полных предыдущих года и текущий финансовый период на момент подачи заявки) Оператору Программы BAS ЕБРР.
3. Оператор Программы ВAS ЕБРР производит оценку соответствия заявителя базовым критериям отбора; далее выполняет стандартные процедуры Программы BAS ЕБРР по обследованию и диагностике бизнеса с тем, чтобы определить жизнеспособность бизнеса, его потребности и приоритеты, и принять окончательное решение по заявке.
4. Оператор Программы ВAS ЕБРР составляет сводный перечень заявителей на участие в Программе, занимается регистрацией и хранением информации о заинтересованных предприятиях; далее представляет сводный перечень заявителей, получивших одобрение на участие в Программе BAS ЕБРР, в региональный филиал АО «ФРП «Даму» с целью уведомления Регионального координационного совета (далее - РКС) по местонахождению.

8) энергия- және ресурс тиімділігі:
энергия аудиті, сертификаттау және рейтинг беру;
энергия менеджментінің жүйелерін енгізу;
энергия тиімділігі саласында инженерлік-конструкторлық шешімдерді енгізу;
қалпына келтірілетін энергия көздерін енгізу;
9) экологиялық менеджмент:
экологиялық аудит және қоршаған ортаға әсерді бағалау;
экологиялық менеджмент жүйелерін енгізу;
экология саласында инженерлік-конструкторлық шешімдерді енгізу;
10) есеп және бухгалтерлік есептілік:
қаржылық басқару және есеп жүйелерін енгізу;
аудиттелетін қаржылық есептілікті дайындау үшін қаржылық ақпаратты өңдеу;
кәсіпорынды басқару және есептілікті жүргізу үшін талап етілетін қаржылық ақпаратты жетілдіру үшін есеп саясатын іске асыру саласындағы консультациялар;
ұлттық/халықаралық стандарттарға (НСФО/МФСО) сәйкес қаржылық есептілікті жетілдіру.
BAS жобаларын іске асыру мерзімі жобаның мазмұнына байланысты болады, дегенмен, әдетте, төрт айдан алты айға дейінгіні құрайды.
BAS бағдарламасы шеңберінде жобаларды іске асыру тетігі:
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен.
1. ЕҚДБ ВАS бағдарламасының операторы және/немесе «Даму» КДҚ» АҚ өңірлік филиалдары Қазақстан Республикасының әрбір облысындағы «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасына қатысушыларға Бағдарламаға қатысу критерийлері мен өтінім беру топтамасына қойылатын талаптар туралы ақпаратты қоса алғанда, ВАS бағдарламасы туралы ақпаратты ұсынады, сондай-ақ ЕҚДБ ВАS бағдарламасының мамандарымен бірлесіп, әлеуетті клиенттерге жобалық өтінім дайындауға жәрдем көрсетеді.
2. Кәсіпорын/өтінім беруші ЕҚДБ ВАS бағдарламасының операторына ЕҚДБ ВАS бағдарламасының жәрдемдесуімен қолдау алуға өтінім мен құжаттардың қажетті топтамасын (оның ішінде ЕҚДБ ВАS бағдарламасының стандартты нысанына сәйкес толтырылған өтінімнің түпнұсқасын, құрылтай құжаттарының көшірмелерін, алдыңғы өткен толық екі жыл үшін және өтінім берілген сәттегі ағымдағы қаржы кезеңі үшін қаржылық есептердің көшірмелерін (баланс, пайда және залал туралы есеп және ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп) береді.
3. ЕҚДБ ВАS бағдарламасының жобалар жөніндегі мамандары бизнестің өміршеңдігін, оның қажеттілігі мен басымдықтарын айқындау және өтінім бойынша түпкілікті шешім қабылдау үшін ЕҚДБ ВАS бағдарламасының бизнесті тексеру және диагностикалау жөніндегі стандартты рәсімдерін орындағаннан кейін кәсіпорынның іріктеу өлшемдеріне сәйкестігін бағалау үшін сонда барады.
4. ЕҚДБ ВАS бағдарламасының операторы Бағдарламаға қатысуға өтінім берушілердің жиынтық тізбесін жасайды, мүдделі кәсіпорындар туралы ақпаратты тіркеумен және сақтаумен айналысады; одан кейін, өтінімдері ЕҚДБ ВАS бағдарламасына қатысуға мақұлдау алған өтінім берушілердің жиынтық тізбесін жасап, Өңірлік үйлестіру кеңесін (бұдан әрі - ӨҮК) хабардар ету мақсатында «Даму» КДҚ» АҚ өңірлік филиалына береді.

5. Оператор Программы BAS ЕБРР готовит для предприятия список консалтинговых компаний и/или экспертов, подходящих для реализации проекта, из базы данных местных и международных экспертов; далее содействует в проведении переговоров с потенциальными консультантами по проекту.
6. Предприятие принимает окончательное решение о выборе консалтинговой компании и/или эксперта.
7. Предприятие и консалтинговая компания совместно разрабатывают техническое задание согласно форме, установленной Программой BAS ЕБРР, которое должно быть согласовано и утверждено Оператором Программы BAS ЕБРР.
8. Оператор Программы ВAS ЕБРР принимает решение по размеру софинансирования консультационного проекта, основываясь на действующей матрице-руководстве по грантам.
9. Предприятие/заявитель и консалтинговая компания заключают договор об оказании консультационных услуг в соответствии с техническим заданием на проект, одобренным Оператором Программы ВAS ЕБРР.
10. ЕБРР и предприятие заключают соглашение о предоставлении гранта на консультационный проект в рамках Программы BAS ЕБРР.
11. Оператор Программы BAS ЕБРР осуществляет мониторинг реализации проекта.
12. По окончании проекта консультант проводит заключительную презентацию и представляет отчет о результатах проекта предприятию-бенефициару, и Оператору Программы BAS ЕБРР.
13. Предприятие оплачивает консультанту сумму в соответствии с договором на оказание консультационных услуг.
14. После проверки соответствия выполненных работ заявленному техническому заданию, успешного завершения проекта и факта оплаты предприятием стоимости проекта консультанту в соответствии с договором об оказании консультационных услуг, ЕБРР выплачивает грант предприятию-бенефициару в соответствии с подписанным соглашением о предоставлении гранта в рамках Программы ВAS ЕБРР.
15. По истечении года после завершения проекта Оператор Программы BAS ЕБРР посещает и проводит заключительную оценку проекта, чтобы оценить его влияние на эффективность работы предприятия.
Условия обучения топ-менеджмента малого и среднего бизнеса
Участником Программы могут стать руководители высшего и среднего звена предприятий малого и среднего бизнеса, осуществляющие деятельность в приоритетных секторах экономики.
Участники Программы самостоятельно оплачивают проезд до места обучения и обратно, а также проживание.
Оплата расходов по обучению участников будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета.
Механизм обучения топ-менеджмента малого и среднего бизнеса
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17.05.2013 № 498.
1. Координатор Программы на местном уровне уведомляет непосредственно и/или через средства массовой информации потенциальных участников Программы о начале конкурсного отбора.
2. Заявитель подает заявку на обучение в установленной форме Оператору. При этом Заявитель подписывает письменное обязательство о представлении всех сведений и данных, необходимых для проведения мониторинга или иных действий, связанных с реализацией Проекта. Оператор формирует сводную заявку в соответствии с квотами, определяемыми Рабочим органом, и направляет их Координатору Программы на местном уровне для вынесения их на рассмотрение РКС.

5. ЕҚДБ ВАS бағдарламасының операторы кәсіпорын үшін жергілікті және халықаралық сарапшылар дерекқорынан жобаны іске асыруға сай келетін консалтингтік компаниялардың және/немесе сарапшылардың тізімін дайындайды; одан кейін жоба бойынша әлеуетті консультанттармен келіссөздер жүргізуге жәрдемдеседі.
6. Кәсіпорын консалтингтік компанияны және/немесе сарапшыны таңдау туралы түпкілікті шешім қабылдайды.
7. Кәсіпорын мен консалтингтік компания бірлесіп, ЕҚДБ ВАS бағдарламасында белгіленген нысан бойынша техникалық тапсырма әзірлейді, оны ЕҚДБ ВАS бағдарламасының жергілікті мамандарының тобы келісіп, бекітуге тиіс.
8. ЕҚДБ ВАS бағдарламасының операторы қолданыстағы гранттар бойынша матрица-нұсқаулықты негізге ала отырып, консультациялық жобаны бірлесіп қаржыландырудың мөлшері бойынша шешім қабылдайды.
9. Кәсіпорын/өтінім беруші мен консалтингтік компания ЕҚДБ ВАS бағдарламасының операторы мақұлдаған жобаға арналған техникалық тапсырмаға сәйкес консультациялық қызметтер көрсету туралы шарт жасасады.
10. ЕКДБ мен кәсіпорын ЕҚДБ ВАS бағдарламасы шеңберінде консультациялық жобаға грант беру туралы келісім жасасады.
11. ЕҚДБ ВАS бағдарламасының операторы жобаның іске асырылу мониторингін жүзеге асырады.
12. Жоба аяқталған соң, консультант қорытынды таныстырылым өткізеді және бенефициар-кәсіпорынға және ЕҚДБ ВАS бағдарламасының операторына жоба нәтижелері туралы есеп береді.
13. Кәсіпорын консультациялық қызметтер көрсетуге арналған шартқа сәйкес соманы консультантқа төлейді.
14. Орындалған жұмыстардың мәлімделген техникалық тапсырмаға сәйкестігін, жобаның табысты аяқталғанын және консультантқа консультациялық қызметтер көрсету туралы шартқа сәйкес жобаның құнын кәсіпорынның төлеу фактісін тексергеннен кейін ЕҚДБ ВАS бағдарламасының шеңберінде грант беру туралы қол қойылған келісімге сәйкес ЕҚДБ бенефициар-кәсіпорынға грант төлейді.
15. Жоба аяқталғаннан кейін бір жыл өткен соң ЕҚДБ ВАS бағдарламасының операторы жобаның кәсіпорын жұмысының тиімділігіне әсерін бағалау үшін оған барып, қорытынды бағалауды жүргізеді.
Шағын және орта бизнестің топ-менеджментін оқыту шетелдік оқыту орталықтарын тарта отырып, «Назарбаев Университеті» ДБҰ бизнес-мектебінің базасында табысты бизнес құрудың жаңа модельдерін енгізуге, жұмыс істеп тұрған кәсіпорынды тиімді басқару дағдыларын дамытуға әрі стратегиялық және тактикалық бизнес-міндеттерді шешуге бағытталатын болады.
Оқыту кезеңінде кәсіпкерлер бизнес-жоспарлар әзірлейді, оны қорғау нәтижелері бойынша оқудан өткені туралы сертификат беріледі. Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісіне толық оқу курсынан міндетті түрде өту туралы кепілдік міндеттеме беру кәсіпкердің жобаға қатысуының міндетті шарты болып табылады. Егер мақұлданған қатысушы дәлелсіз себептермен оқудан толық көлемде өтпесе, ол шығындардың толық құнын республикалық бюджетке қайтарады. «Назарбаев Университеті» ДБҰ-да оқудан өткеннен кейін кәсіпкерлер келешекте бизнес-жоспарларын «Іскерлік байланыстар» жобасы бойынша тағылымдамаға қатысуға бере алады.
Шағын және орта бизнестің топ-менеджментін оқыту шарттары
Экономиканың басым секторларында қызметін жүзеге асыратын шағын және орта бизнес кәсіпорындарының жоғары және орта буын басшылары Бағдарламаның қатысушысы бола алады.
Бағдарламаға қатысушылар оқуға барып-келуін және тұратын орнын дербес төлейді.
Қатысушылардың оқу шығыстарын төлеу республикалық бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады.
Шағын және орта бизнестің топ-менеджментін оқыту тетігі
Ескерту. Кіші бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.03.27 N 357; 17.05.2013 N 498 қаулыларымен.
1. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны үйлестіруші Бағдарламаға әлеуетті қатысушыларға конкурстық іріктеудің басталғаны туралы тікелей және/немесе бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабарлайды.
2. Өтінім беруші операторға белгіленген нысанда оқуға арналған өтінім береді. Бұл ретте, Өтінім беруші жобаны іске асырумен байланысты мониторинг немесе өзге де іс-қимылдарды жүргізу үшін қажетті барлық мәліметтер мен деректерді беру туралы жазбаша міндеттемеге қол қояды. Жұмыс органы айқындайтын квоталарға сәйкес Оператор жиынтық өтінімдер қалыптастырады және оларды ӨҮК қарауына шығару үшін Жергілікті деңгейдегі бағдарламаны үйлестірушісіне жібереді.

3. РКС по результатам обсуждения кандидатур производит отбор и принимает решение о возможности участия Заявителя в Программе.
4. Координатор Программы на местном уровне направляет одобренную РКС сводную заявку на согласование в Рабочий орган.
5. Исключен постановлением Правительства РК от 27.03.2012 № 357.
6. Исключен постановлением Правительства РК от 27.03.2012 № 357.
7. Рабочий орган направляет одобренный перечень Участников Программы в АОО "Назарбаев Университет".
Оператор совместно с АОО "Назарбаев Университет" проводят последующий мониторинг деятельности участников Программы по развитию предприятий.
Проект «Деловые связи»
Сноска. Проект дополнен заголовком в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Проект "Деловые связи" (далее – Проект) направлен на оказание поддержки проектов в рамках приоритетных секторов экономики согласно приложению 1 к Программе за счет установления деловых связей с иностранными партнерами при поддержке международных и зарубежных организаций.
Сноска. Проект "Деловые связи" с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17.05.2013 № 498.
Проект будет состоять из двух этапов:
Первый этап будет осуществляться на территории Казахстана.
На данном этапе будет проводиться повышение квалификации руководящих работников и менеджеров путем организации бизнес-тренингов, направленные на обучение современным методам ведения бизнеса, маркетингу, установлению деловых контактов с бизнес-партнерами и другим (далее - Бизнес-тренинг). В процессе обучения Участники Проекта будут разрабатывать бизнес-планы развития своего предприятия под руководством иностранных и отечественных бизнес-тренеров.
По окончании бизнес-тренингов участники Проекта будут самостоятельно дорабатывать бизнес-планы, в соответствии с полученными консультациями, и в последующем могут участвовать в конкурсном отборе во втором этапе Проекта.
Второй этап предусматривает для участников Проекта тематическую бизнес-стажировку за рубежом, в том числе для установления деловых связей с иностранными партнерами, и включает в себя:
стажировку на иностранных предприятиях аналогичного профиля;
установление деловых связей по вопросам:
трансферта технологий и приобретения оборудования;
взаимной поставки товаров, работ и услуг;
приобретения франшиз;
получения грантов международных и зарубежных организаций;
создания совместных предприятий.
Содействие в организации зарубежных стажировок для предпринимателей будет оказываться международными и зарубежными организациями с учетом потребностей предпринимательского сектора Казахстана и уровнем развития отраслей принимающих стран.
Взаимодействие с международными и зарубежными организациями будет основываться в рамках действующих международных соглашений о сотрудничестве между Правительством Республики Казахстан и международными и зарубежными организациями.
Подготовка предпринимателей и их дальнейшее направление на стажировку за рубеж должны соответствовать потребностям региона по тем или иным специальностям, а также приоритетам развития региона.
Условия реализации Проекта "Деловые связи"
Сноска. Подраздел с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 17.05.2013 № 498; от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Участником Проекта могут стать руководители высшего и среднего звена предприятий малого и среднего бизнеса, осуществляющие деятельность в приоритетных секторах экономики согласно приложению 1 к Программе.
Финансирование мероприятий Проекта осуществляется за счет средств республиканского бюджета, связанных и несвязанных грантов международных и зарубежных организаций, а также собственных средств Участников Проекта.
Участник самостоятельно оплачивает транспортные расходы по передвижению на территории Казахстана.
Финансирование мероприятий первого этапа:
Оплата расходов по бизнес-тренингу Участников Проекта, а также привлечение иностранных экспертов по компоненту "Старшие сеньоры" будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета и связанных и несвязанных грантов.
Финансирование мероприятий второго этапа:
Финансирование тематической бизнес-стажировки за рубежом Участников Проекта будет осуществляться за счет целевых трансфертов из республиканского бюджета, путем заключения соответствующего договора между местными исполнительными органами и Оператором и включает в том числе оплату транспортных расходов.
Услуги по организации стажировки Участников Проекта за рубежом будут финансироваться за счет средств связанных и несвязанных грантов.
Условия реализации компонента "Старшие Сеньоры"
Сноска. Подраздел исключен постановлением Правительства РК от 17.05.2013 № 498.
Механизм реализации проекта "Деловые связи"
Механизм реализации первого этапа Проекта "Деловые связи".
Сноска. Подраздел в редакции постановления Правительства РК от 17.05.2013 № 498.
Механизм реализации первого этапа Проекта "Деловые связи":

3. ӨҮК кандидатураларды талқылау нәтижелері бойынша іріктеу өткізеді және Өтінім берушінің Бағдарламаға қатысу мүмкіндігі туралы шешім қабылдайды.
4. Жергілікті деңгейдегі Бағдарламаны үйлестіруші Жұмыс органына ӨҮК мақұлдаған жиынтық өтінімді келісуге жібереді.
5. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.03.27 N 357 Қаулысымен.
6. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.03.27 N 357 Қаулысымен.
7. Жұмыс органы «Назарбаев Университеті» ДБҰ-на мақұлданған Бағдарлама қатысушыларының тізбесін жібереді.
Оператор «Назарбаев Университеті» ДБҰ-мен бірлесіп, Бағдарламаға қатысушылардың кәсіпорындарды дамыту жөніндегі қызметіне кейіннен мониторинг жүргізеді.
«Іскерлік байланыстар» жобасы
Ескерту. Тақырыппен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 17.05.2013 N 498 қаулысымен.
"Іскерлік байланыстар" жобасы (бұдан әрі - жоба) халықаралық және шетелдік ұйымдардың қолдауымен шетелдік серіктестермен іскерлік байланыстар орнату есебінен Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес экономиканың басым секторлары шеңберінде жобаларға қолдау көрсетуге бағытталған.
Жоба екі кезеңнен тұратын болады:
Бірінші кезең Қазақстан аумағында жүзеге асырылады.
Осы кезеңде бизнес жүргізудің осы заманғы әдістерін, маркетингті үйретуге, бизнес-әріптестермен іскерлік байланыстар орнатуға және басқаларына бағытталған бизнес-тренингтер (бұдан әрі - Бизнес-тренинг) ұйымдастыру арқылы басшы қызметкерлер мен менеджерлердің біліктілігін арттыру жүргізілетін болады. Оқу процесінде Жобаға қатысушылар шетелдік және отандық бизнес-жаттықтырушылардың басшылығымен өз кәсіпорнын дамытудың бизнес-жоспарларын әзірлейді.
Осы кезеңде бизнес жүргізудің осы заманғы әдістерін, маркетингті үйретуге, бизнес-серіктестіктермен және т.б. іскерлік байланыстар орнатуға бағытталған бизнес-тренингтер өткізіледі. Оқу процесінде Жобаға қатысушылар шетелдік және отандық бизнес-жаттықтырушылардың басшылығымен өз кәсіпорнын дамытудың бизнес-жоспарларын әзірлейді.
Бизнес-тренингтер аяқталғаннан кейін Жобаға қатысушылар алынған консультацияларға сәйкес бизнес-жоспарларын дербес пысықтайды және кейіннен Жобаның екінші кезеңінде конкурстық іріктеуге қатыса алады.
Екінші кезең Жобаға қатысушылар үшін шетелде тақырыптық бизнес-тағылымдаманы, оның ішінде шетелдік серіктестермен іскерлік байланыс орнату үшін көздейді және мыналарды қамтиды:
ұқсас бейіндегі шетелдік кәсіпорындарда тағылымдама;
мына мәселелер бойынша іскерлік байланыстар орнату:
технологиялар трансферті және жабдықтар сатып алу;
тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді өзара жеткізу;
франшиз сатып алу;
халықаралық және шетелдік ұйымдардан гранттар алу;
бірлескен кәсіпорындар құру.
Қазақстанның кәсіпкерлік секторының қажеттілігін және қабылдаушы елдің салаларының даму деңгейін ескере отырып, кәсіпкерлер үшін шетелдік тағылымдаманы ұйымдастыруға халықаралық және шетелдік ұйымдар жәрдемдесетін болады.
Кәсіпкерлерді даярлау және оларды одан әрі шетелге тағылымдамадан өтуге жіберу өңірдің қажеттілігіне сол немесе басқа да мамандықтар бойынша, сондай-ақ өңірдің даму басымдықтарына сәйкес болуы қажет.
Жоба шеңберінде «Жергілікті жеткізуші» құрамдауышы іске асырылады, оның шеңберінде ірі инвесторларға (ұлттық компаниялар, мұнай өндіру және кен металлургия кешені және басқа да жүйе құраушы кәсіпорындар) өз тапсырыстарын жергілікті жеткізушілер арасында орналастыру бойынша ынтымақтастық тетігі ұсынылады. Ірі инвесторлар сатып алынатын тауарлар (жұмыстар мен қызметтер), осы тауарлардың (жұмыстар мен қызметтердің) сапасына қойылатын талаптар бойынша ақпарат береді.
"Іскерлік байланыстар" жобасын іске асыру шарттары
Ескерту. Кіші бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.03.27 N 357; 17.05.2013 N 498, 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес қызметін экономиканың басым секторларында жүзеге асыратын шағын және орта бизнес кәсіпорындарының жоғары және орта буын басшылары Жобаның қатысушысы бола алады.
Жобаның іс-шараларын қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты халықаралық және шетелдік ұйымдардың байланысты және байланысты емес гранттарының, сондай-ақ Жобаға қатысушылардың өз қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Қатысушы Қазақстанның аумағында жол жүру бойынша көліктік шығыстарын өзі төлейді.
Бірінші кезеңнің іс-шараларын қаржыландыру:
Бағдарламаға қатысушылардың бизнес-тренинг бойынша шығыстарын төлеу, сондай-ақ «Аға Сеньорлар» құрамдауышы бойынша шетел сарапшыларын тарту республикалық бюджет қаражаты және байланысты және байланысты емес гранттар есебінен жүзеге асырылады.
Екінші кезеңнің іс-шараларын қаржыландыру:
Жобаға Қатысушылардың шет елдердегі тақырыптық бизнес-тағылымдамасын қаржыландыру жергілікті атқарушы органдар мен Оператор арасында тиісті шарт жасасу арқылы республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер есебінен жүзеге асырылатын болады және оның ішінде көліктік шығыстарға ақы төлеуді қамтиды.
Жобаға қатысушылардың шетелдегі тағылымдамасын ұйымдастыру бойынша қызметтер байланысты және байланысты гранттардың қаражаты есебінен қаржыландырылады.
"Аға Сеньорлар" құрамдауышын іске асыру шарттары
Ескерту. Кіші бөлім алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 17.05.2013 N 498 қаулысымен.
«Іскерлік байланыстар» жобасын іске асыру тетігі
«Іскерлік байланыстар» жобасының бірінші кезеңін іске асыру тетігі
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.05.2013 N 498 қаулысымен.

1. Оператор определяет образовательное учреждение в соответствии с действующим законодательством о государственных закупках Республики Казахстан.
2. Оператор заключает договор с Образовательным учреждением на проведение бизнес-тренингов и организацию стажировки за рубежом.
3. Заявитель подает заявку на участие в Проекте в установленной форме Оператору. При этом Заявитель подписывает письменное обязательство о представлении всех сведений и данных, необходимых для проведения мониторинга или иных действий, связанных с реализацией Проекта.
4. После окончания срока приема заявок Оператор в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней рассматривает заявки и проводит отбор заявок предпринимателей. Из отобранных заявок Оператор формирует сводную заявку, группирует ее по отраслям (подотраслям) и направляет в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней на согласование Рабочему органу предложения по организации бизнес-тренингов и последующим тематическим бизнес-стажировкам по соответствующим отраслям.
5. Рабочий орган направляет одобренные списки участников Проекта Оператору для проведения соответствующих работ по подготовке бизнес-тренингов.
6. Образовательное учреждение разрабатывает программу обучения, согласовывает ее с Оператором и направляет на утверждение Рабочему органу.
7. После утверждения Рабочим органом программы обучения Образовательное учреждение организует бизнес-тренинги для участников Проекта, в рамках которого участники Проекта разрабатывают бизнес-планы развития своего предприятия.
8. Образовательное учреждение привлекает иностранные и отечественные обучающие центры, консалтинговые компании, бизнес-тренеров и экспертов, имеющих соответствующую квалификацию в этих отраслях (подотраслях), для проведения бизнес-тренингов.
9. После окончания бизнес-тренингов участники Проекта, желающие принять участие во втором этапе Проекта, дорабатывают свои бизнес-планы непосредственно на предприятии и представляют доработанные бизнес-планы Образовательному учреждению.
10. Оператор обеспечивает привлечение иностранных специалистов для участников Проекта.
11. Для участия во втором этапе Проекта также могут подавать заявки предприниматели, прошедшие обучение в рамках Программы на базе бизнес-школы АОО "Назарбаев Университет".
Механизм реализации второго этапа проекта "Деловые связи":
1. Международные и зарубежные организации совместно с Оператором и Объединением субъектов частного предпринимательства проводит отбор лучших представленных бизнес-планов, разработанных в рамках первого этапа Проекта, и вносят в Рабочий орган перечень участников для участия во втором этапе Проекта.

1. Оператор Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы қолданыстағы заңнамасына сәйкес Білім беру мекемесін айқындайды.
2. Оператор Білім беру мекемесімен бизнес-тренингтер өткізуге және шет елдерде тағылымдама ұйымдастыруға шарт жасасады.
3. Өтінім беруші Операторға белгіленген нысанда Жобаға қатысуға өтінім береді. Бұл ретте, Өтінім беруші Жобаны іске асыруға байланысты мониторинг немесе өзге де іс-қимылдарды жүргізу үшін қажетті барлық мәліметтер мен деректерді беру туралы жазбаша міндеттемеге қол қояды.
4. Өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін Оператор 15 (он бес) жұмыс күні ішінде өтінімдерді қарайды және кәсіпкерлердің өтінімдеріне іріктеу жасайды. Іріктелген өтінімдерден Оператор жиынтық өтінім қалыптастырады, оны салалар (кіші салалар) бойынша топтайды және 15 (он бес) жұмыс күні ішінде Жұмыс органына тиісті салалар бойынша бизнес-тренингтер және кейіннен тақырыптық бизнес-тағылымдамалар ұйымдастыру бойынша ұсыныстарды келісу үшін жібереді.
5. Жұмыс органы Жобаға қатысушылардың мақұлданған тізімін бизнес-тренингтер дайындау бойынша тиісті жұмыстар жүргізу үшін Операторға жібереді.
6. Білім беру мекемесі оқыту бағдарламасын әзірлейді, оны оператормен келіседі және Жұмыс органына бекітуге жібереді.
7. Оқыту бағдарламасын Жұмыс органы бекіткеннен кейін Білім беру мекемесі Жобаға қатысушылар үшін бизнес-тренингтер ұйымдастырады, оның шеңберінде Жобаға қатысушылар өзінің кәсіпорнын дамытудың бизнес-жоспарларын әзірлейді.
8. Білім беру мекемесі бизнес-тренингтер өткізу үшін осы салаларда (кіші салаларда) тиісті біліктілігі бар шетелдік және отандық оқыту орталықтарын, консалтингтік компанияларды, бизнес-тренерлер мен сарапшыларды тартады.
9. Бизнес-тренингтер аяқталғаннан кейін Жобаның екінші кезеңіне қатысқысы келетін Жобаға қатысушылар тікелей кәсіпорынға арналған өздерінің бизнес-жоспарларын пысықтайды және пысықталған бизнес-жоспарларды Білім беру мекемелеріне ұсынады.
10. Оператор Жобаға қатысушылар үшін «Аға сеньорлар» құрамдауыштары шеңберінде шетелдік мамандар тартуды қамтамасыз етеді.
11. Бағдарлама шеңберінде «Назарбаев Университеті» ДБҰ бизнес-мектебінің базасында оқудан өткен кәсіпкерлер де Жобаның екінші кезеңіне қатысуға өтінім бере алады.
«Іскерлік байланыстар» жобасының екінші кезеңін іске асыру тетігі
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.03.27 N 357 Қаулысымен.
1. Халықаралық және шетелдік ұйымдар оператормен және жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерімен бірлесіп, Жобаның бірінші кезеңінде әзірленіп, ұсынылған үздік бизнес-жоспарларға іріктеу жүргізеді және Жобаның екінші кезеңіне қатысу үшін қатысушылардың тізбесін Жұмыс органға енгізеді.

Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17.05.2013 № 498.
1. Оператор совместно с Координатором Программы на местном уровне уведомляет непосредственно и/или через средства массовой информации участников Программы и субъектов малого и среднего предпринимательства об условиях реализации компонента "Старшие Сеньоры".
2. Заявитель подает заявку на привлечение иностранных специалистов в установленной форме Оператору.
3. Оператор рассматривает заявки и проводит отбор. Из отобранных заявок Оператор формирует сводную заявку и направляет на согласование Рабочему органу.
4. Рабочий орган направляет согласованный список участников Оператору для осуществления организационных мероприятий по привлечению иностранных специалистов.
5. Оператор совместно с Международными и зарубежными организациями обеспечивают привлечение иностранных специалистов.
6. Оператор осуществляет мониторинг реализации компонента "Старшие Сеньоры".
7. Международные и зарубежные организации направляют Оператору отчет о результатах работы по завершении каждой миссии иностранных специалистов.
"Бизнес-Насихат"
Сноска. Подраздел 4.3 дополнен главой в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.05.2013 № 498; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 11.07.2014 № 790.
1. Компонент "Бизнес-Насихат" предусматривает оказание государственной поддержки МСБ, направленной на разъяснение широким слоям населения мер государственной поддержки в целях эффективной реализации Программы, а также популяризации идей предпринимательства.
2. Государственная поддержка малого и среднего предпринимательства в рамках компонента "Бизнес-Насихат" будет заключаться в следующем:
1) проведение информационно-разъяснительной работы по Программе;
2) популяризация успешных примеров предпринимателей и успешных проектов в рамках Программы;
3) разъяснение законодательства и регулирования в сфере предпринимательства;
4) пропаганда идей предпринимательства.
3. Финансирование компонента "Бизнес-Насихат" будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета.
4. Проведение информационно-разъяснительной работы по Программе предусматривает:
1) освещение мер государственной поддержки в средствах массовой информации;
2) разработку и тиражирование печатной продукции по условиям и механизмам мер государственной поддержки;
3) проведение информационных мероприятий (форумы, конференции, сессии, семинары, совещания и т.д.);

Ескерту. Қаулы кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 17.05.2013 N 498 қаулысымен.
1. Оператор Бағдарламаның жергілікті деңгейдегі үйлестірушісімен бірге Бағдарламаның қатысушылары мен шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін "Аға сеньорлар" құрамдауышын іске асыру шарттары туралы тікелей және/немесе бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабардар етеді.
2. Өтінім беруші Операторға белгіленген нысанда шетелдік мамандарды тартуға өтінім береді.
3. Оператор өтінімдерді қарайды және іріктеу жүргізеді. Іріктелген өтінімдерден Оператор жиынтық өтінімді қалыптастырады және Жұмыс органына келісуге жібереді.
4. Жұмыс органы қатысушылардың келісілген тізімін шетелдік мамандарды тарту бойынша ұйымдық іс-шараларды жүзеге асыру үшін Операторға жібереді.
5. Оператор Халықаралық және шетелдік ұйымдармен бірлесе отырып, шетелдік мамандарды тартуды қамтамасыз етеді.
6. Оператор "Аға сеньорлар" құрамдауышын іске асыру мониторингін жүзеге асырады.
7. Халықаралық және шетелдік ұйымдар шетелдік мамандардың әрбір миссиясы аяқталғаннан кейін Операторға жұмыс нәтижелері туралы есепті жібереді.
«Бизнес-Насихат»
Ескерту. 4.3-кіші бөлім тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 17.05.2013 N 498; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 11.07.2014 № 790 қаулыларымен.
1. «Бизнес-Насихат» құрамдауышы Бағдарламаны тиімді іске асыру, сондай-ақ кәсіпкерлік идеяларын танымал ету мақсатында ШОБ-қа мемлекеттік қолдау шараларын халықтың қалың тобына түсіндіруге бағытталған мемлекеттік қолдау көрсетуді көздейді.
2. «Бизнес-Насихат» құрамдауышы шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау мыналарды білдіреді:
1) Бағдарлама бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу;
2) Бағдарлама шеңберінде кәсіпкерліктің сәтті үлгілері мен сәтті жобаларын танымал ету;
3) кәсіпкерлік саласындағы заңнаманы және реттеуді түсіндіру;
4) кәсіпкерлік идеяларын насихаттау;
3. «Бизнес-Насихат» құрамдауышын қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады.
4. Бағдарлама бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу:
1) бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттік қолдау шараларын жария етуді;
2) мемлекеттік қолдау шараларының шарттары мен тетіктері бойынша баспа өнімін әзірлеуді және тираждауды;
3) ақпараттық іс-шаралар (форумдар, конференциялар, сессиялар, семинарлар, кеңестер және т.б.) өткізуді;

4) подготовку информационно-аналитического комплекса материалов (пресс-кит), видеоматериалов;
5) подготовку фотогалереи проводимых мероприятий по поддержке предпринимательства;
6) подготовку и размещение инфографики (схем и рисунков) в региональных и республиканских СМИ;
7) организацию деятельности Сall-центра Оператора для разъяснения условий предоставления государственной поддержки предпринимателям;
8) обеспечение работы бизнес-портала Оператора;
9) разработку регулярных отчетов по сектору МСБ, включая ежегодный выпуск отчета о состоянии развития МСБ в Казахстане и его регионах, отражающего комплексный общереспубликанский анализ текущего состояния и динамики социально-экономических показателей МСБ в региональном и отраслевом разрезах, обзор сектора МСБ каждого региона Казахстана по отдельности, актуальную информацию по существующей инфраструктуре финансовой и нефинансовой поддержки субъектов МСБ;
10) обеспечение работы интерактивной информационно-аналитической системы по представлению актуальной статистической информации о развитии МСБ, микрофинансового сектора, макро- и микроэкономических процессах республиканского и регионального уровня, а также о результатах реализации государственных программ поддержки предпринимательства.
5. Популяризация успешных примеров предпринимателей и успешных проектов в рамках Программы будет реализована путем:
1) организации пресс-туров по успешным примерам реализованных проектов;
2) разработки и размещения в СМИ рассказов об участниках Программы ("Истории успеха");
3) разработки и запуска цикла передач в жанре "Специального репортажа" на региональных и республиканских телеканалах;
4) проведения конкурса среди представителей СМИ на лучший материал о Программе или предпринимательстве в целом.
6. Разъяснение законодательства и регулирования в сфере предпринимательства предусматривает:
1) тиражирование и распространение информационно-аналитических справочников и учебно-методических пособий для предпринимателей по основам предпринимательской деятельности, подготовленных с привлечением организаций, специализирующихся в вопросах законодательства и регулирования в сфере предпринимательства;
2) разработку памяток, материалов разъяснительного характера;
3) выпуск специализированных передач на телевидении или участие в них.
7. Пропагандирование идей предпринимательства предусматривает:
1) организацию серии телепередач с участием экспертов, предпринимателей, общественных деятелей, зарубежных специалистов;
2) организацию и проведение конкурса "Лучший предприниматель года";

4) ақпараттық-талдамалық материалдар кешенін (баспасөз-кит), бейне материалдар дайындау;
5) кәсіпкерлікті қолдау бойынша өткізілген іс-шаралардың фотогалереясын дайындауды;
6) инфографика (схемалар мен суреттер) дайындауды және өңірлік және республикалық БАҚ-та орналастыруды;
7) кәсіпкерлерге мемлекеттік қолдау көрсету шарттарын түсіндіру үшін Оператордың Call-орталығының қызметін ұйымдастыруды;
8) Оператордың бизнес-порталының жұмысын қамтамасыз етуді;
9) ағымдағы жағдайға кешенді жалпы республикалық талдау мен өңірлік және салалық бөліністерде ШОБ-тың әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерінің серпінін, жеке-жеке Қазақстанның әрбір өңірінің ШОБ секторының шолуын, ШОБ субъектілерін қаржылық және қаржылық емес қолдаудың қолданыстағы инфрақұрылымы бойынша өзекті ақпаратты көрсететін Қазақстандағы және оның өңірлеріндегі ШОБ дамуының жай-күйі туралы жыл сайын есеп шығаруды қоса алғанда, ШОБ секторы бойынша үнемі есептер әзірлеуді;
10) ШОБ-ты дамыту, микроқаржы секторы, республикалық және өңірлік деңгейдегі макро- және микроэкономикалық үдерістер туралы, сондай-ақ кәсіпкерлікті қолдаудың мемлекеттік бағдарламаларын іске асыру нәтижелері туралы өзекті статистикалық ақпарат беру жөніндегі интерактивті ақпараттық-талдау жүйесінің жұмысын қамтамасыз етуді көздейді.
5. Бағдарлама шеңберінде кәсіпкерліктің сәтті үлгілері мен сәтті жобаларды танымал ету:
1) іске асырылған жобалардың сәтті үлгілері бойынша баспасөз-турларын ұйымдастыру;
2) Бағдарламаға қатысушылар туралы әңгімелер («Жетістіктер тарихтары») әзірлеу және БАҚ-та орналастыру;
3) өңірлік және республикалық телеарналарда «Арнайы репортаж» жанрында хабарлар циклін әзірлеу және шығару;
4) БАҚ өкілдері арасында Бағдарлама туралы немесе жалпы кәсіпкерлік туралы үздік материалға арналған конкурс өткізу арқылы іске асырылатын болады.
6. Кәсіпкерлік саласындағы заңнаманы және реттеуді түсіндіру:
1) кәсіпкерлік саласындағы заңнама және реттеу мәселелеріне маманданған ұйымдарды тарта отырып, кәсіпкерлер үшін кәсіпкерлік қызметтің негіздері бойынша ақпараттық-талдамалық анықтамалықтар мен оқу-әдістемелік құралдарын тираждауды және таратуды;
2) жаднамалар, түсіндіру сипатындағы материалдар әзірлеуді;
3) телевизияда арнайы хабарлар шығаруды немесе оларға қатысуды көздейді.
7. Кәсіпкерлік идеяларын насихаттау:
1) сарапшылардың, кәсіпкерлердің, қоғам қайраткерлерінің, шетелдік мамандардың қатысуымен телехабарлар серияларын ұйымдастыруды;
2) «Жылдың үздік кәсіпкері» конкурсын ұйымдастыруды және өткізуді;

3) организацию и проведение выставок молодежных проектов;
4) исключен постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования);
5) проведение открытых лекций, мастер-классов для начинающих предпринимателей;
6) запуск на базе существующего бизнес-портала Оператора раздела, посвященного молодежному предпринимательству "Жас iскер";
7) создание веб-площадки для привлечения бизнес-наставников, готовых взять кураторство над молодыми/начинающими предпринимателями;
8) организацию рубрики по предпринимательству в печатном деловом издании;
9) выпуск специализированного журнала;
10) создание и ведение сообществ в социальных сетях, веток на форумах, интернет-блогов, каналов на сайтах-видео-хостингах, посвященных предпринимательству.
Механизм реализации компонента "Бизнес-Насихат"
1. Оператор и Рабочий орган заключают Договор на оказание услуг по компоненту "Бизнес-Насихат" (далее - Договор).
2. На основании Договора Оператор представляет Рабочему органу детальный План работ.
3. Оператор с учетом требований, соответствующих целям и задачам реализации компонента "Бизнес-Насихат", формирует перечень услуг и определяет их Поставщиков в соответствии с действующим законодательством.
4. Оператор заключает договор с Поставщиками услуг на оказание специализированных услуг согласно утвержденной технической спецификации по каждому виду услуг.
5. Поставщик услуг предоставляет услуги Оператору согласно утвержденной в договоре стоимости услуг. Ответственность за полное и качественное предоставление услуг, включая штрафы, пени и прочее, возлагается на поставщика услуг.
6. Оплата услуг Поставщика услуг осуществляется после подтверждения их оказания в полном объеме с соответствующим качеством.
7. Мониторинг качества предоставляемых услуг производится Оператором.
8. Оператор на постоянной основе информирует Рабочий орган о ходе реализации плана работ.
Примечание РЦПИ!
Части первую - восемнадцатую компонента «Развитие молодежного предпринимательства» предусмотрено исключить постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (изменение не внесено).
Развитие молодежного предпринимательства направлено на содействие раскрытию инновационного и предпринимательского потенциала молодежи, активное вовлечение молодых людей в предпринимательскую деятельность, повышение уровня компетенций молодых предпринимателей.
Развитие молодежного предпринимательства реализуется по следующим направлениям:
1) информационная поддержка;
2) образовательно-консультационная поддержка.
Информационная поддержка молодежного предпринимательства осуществляется через организацию и проведение выставок молодежных проектов; проведение открытых лекций, мастер-классов для начинающих молодых предпринимателей; запуск на базе существующего бизнес-портала Фонда "Даму" раздела, посвященного молодежному предпринимательству "Жасіскер"; а также создание веб-площадки для привлечения бизнес-наставников, готовых взять кураторство над начинающими молодыми предпринимателями.
Образовательно-консультационная поддержка заключается в обучении молодежи с предпринимательской инициативой и молодых предпринимателей в рамках проекта "Школа молодого предпринимателя" (далее – "ШМП") или проекта "Бизнес-Советник-I", в предоставлении развернутой консультации по всем инструментам государственной нефинансовой и финансовой поддержки предпринимательства в ЦОП и ЦПП "по принципу одного окна".
Условия развития молодежного предпринимательства

3) жастар жобаларының көрмелерін ұйымдастыруды және өткізуді;
4) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі);
5) ісін жаңа бастаған кәсіпкерлер үшін ашық лекциялар, мастер-кластар өткізуді;
6) Оператордың қолданыстағы Бизнес-порталының базасында «Жас іскер» жастар кәсіпкерлігіне арналған бөлімді іске қосуды;
7) жас/жұмысын жаңа бастаған кәсіпкерлерге жетекшілік жасауға әзір бизнес-тәлімгерлерді тарту үшін веб-алаңдар құруды;
8) іскери баспа басылымдарында кәсіпкерлік бойынша айдарлар ұйымдастыруды;
9) арнайы журнал шығаруды;
10) әлеуметтік желілерде қоғамдастықтар, форумдарда тармақтар, интернет-блогтар, сайттарда-бейне-хостингтерде кәсіпкерлікке арналған арналар құруды және жүргізуді көздейді.
«Бизнес-Насихат» құрамдауышын іске асыру тетігі
1. Оператор және Жұмыс органы «Бизнес-Насихат» құрамдауышы бойынша қызметтер көрсетуге шарт (бұдан әрі – Шарт) жасасады.
2. Шарттың негізінде Оператор Жұмыс органына егжей-тегжейлі жұмыс жоспарын ұсынады.
3. Оператор «Бизнес-Насихат» құрамдауышын іске асыру мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес келетін талаптарды ескере отырып, қызметтер тізбесін қалыптастырады және қолданыстағы заңнамаға сәйкес оларды көрсетушілерді айқындайды.
4. Оператор әрбір қызмет түрі бойынша бекітілген техникалық ерекшелікке сәйкес қызметтерді көрсетушілермен мамандандырылған қызметтер көрсетуге шарт жасасады.
5. Қызметтерді көрсетуші Операторға қызметтерді шартта бекітілген қызметтер құнына сәйкес ұсынады. Айыппұлдарды, өсімпұлдарды және басқаларын қоса алғанда, қызметтерді толық және сапалы көрсету жауапкершілігі қызметтерді көрсетушіге жүктеледі.
6. Қызметтерді көрсетушінің қызметтеріне ақы төлеу қызметтердің тиісті көлемде тиісінше сапада көрсетілгені расталғаннан кейін жүзеге асырылады.
7. Ұсынылатын қызметтер сапасының мониторингін Оператор жүргізеді.
8. Оператор жұмыс жоспарын іске асырудың барысы туралы Жұмыс органын ұдайы хабардар етіп отырады.
РҚАО-ның ескертпесі!
«Жастар кәсіпкерлігін дамыту» құрамдауышының бірінші - он сегізінші бөліктері алынып тастау көзделген - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен (өзгеріс енгізілмеді).
Жастар кәсіпкерлігін дамыту жастардың инновациялық және кәсіпкерлік әлеуетін ашуға жәрдемдесуге, жас адамдарды кәсіпкерлік қызметке белсенді тартуға, жас кәсіпкерлердің құзыреттілік деңгейін арттыруға бағытталған.
Жастар кәсіпкерлігін дамыту мынадай бағыттар бойынша іске асырылады:
1) ақпараттық қолдау;
2) білім беру-консультациялық қолдау.
Жастар кәсіпкерлігін ақпараттық қолдау жастар жобаларының көрмелерін ұйымдастыру және өткізу; ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлерге ашық дәрістер, мастер-кластар өткізу; «Даму» қорының жұмыс істеп тұрған бизнес-порталы негізінде жастар кәсіпкерлігіне арналған «Жас іскер» бөлімін іске қосу; сондай-ақ ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлерге жетекшілік етуге дайын бизнес-тәлімгерлерді тартуға арналған веб-алаң құру арқылы жүзеге асырылады.
Білім беру-консультациялық қолдау кәсіпкерлік бастамасы бар жастарды және жас кәсіпкерлерді «Жас кәсіпкер мектебі» жобасының (бұдан әрі – «ЖКМ») немесе «Бизнес-Кеңесші-І» жобасының шеңберінде оқытудан, КҚКО-да және КҚО-да «жалғыз терезе» қағидаты бойынша кәсіпкерлікті мемлекеттік қаржылық емес және қаржылық қолдаудың барлық құралдары бойынша толық консультация беруден тұрады.
Жастар кәсіпкерлігін дамыту шарттары

Развитие молодежного предпринимательства предусматривает оказание мер государственной поддержки гражданам Республики Казахстан в возрасте от 18 до 29 лет.
Наличие сертификата о прохождении обучения в "ШМП" дает право участия в конкурсе на грантовое финансирование и/или претендовать на получение гарантии по кредитам Банков/Банка развития в рамках первого направления Программы.
Механизм развития молодежного предпринимательства
1. Оператор информирует местные исполнительные органы, молодежь с предпринимательской инициативой и молодых предпринимателей о перечне предоставляемых услуг.
2. Информационная поддержка предоставляется на основе механизма компонента «Бизнес-Насихат».
3. Консультации по инструментам государственной финансовой и нефинансовой поддержки молодежного предпринимательства предоставляются в ЦОП и ЦПП.
4. Консультации по бизнес-процессам в рамках «Сервисной поддержки ведения действующего бизнеса» предоставляются в ЦОП и ЦПП Оператора.
5. Обучение основам предпринимательства определяется механизмами реализации проектов «Бизнес-Советник-I» и «ШМП».
6. Обучение в «ШМП» определяется следующим механизмом:
1) Оператор совместно с местными исполнительными органами информируют молодежь, молодых предпринимателей непосредственно и/или через региональные средства массовой информации о начале набора по Проекту «ШМП».
2) заявитель подает заявку в ЦОП на обучение по «ШМП».
3) Оператор формирует график курсов обучения, состав участников и обеспечивает предоставление услуг Заявителю.
4) обучение проводится на базе ЦОП Оператора.
5) Оператор размещает краткое описание перспективных бизнес-планов слушателей Проекта «ШМП» в интернет-ресурсах для привлечения потенциальных наставников и инвесторов.
Финансирование перспективных бизнес-планов слушателей «ШМП» осуществляется на основе механизмов финансовых инструментов Программы, поиска и подбора инвесторов.
Развитие предпринимательства среди лиц пожилого возраста и женского предпринимательства осуществляется на основе механизмов действующих инструментов поддержки предпринимательства Программы.
"Обучение сотрудников банков второго уровня и акиматов"
Сноска. Раздел 4.3 дополнен подразделом в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.04.2012 № 541.
Компонент "Обучение сотрудников банков второго уровня и акиматов" направлен на разъяснение условий реализации Программы и выработку практических навыков финансового анализа проектов.
Обучение будет проводиться в виде специализированных тренингов в городах Астане и Алматы, включающих теоретические занятия, групповую работу и дискуссии, а также практические занятия, которые составляют не менее половины общей продолжительности тренинга. Все тренинги сопровождаются раздаточными теоретическими и практическими материалами на бумажных и электронных носителях.
Программа обучения направлена на две категории участников: для сотрудников банков второго уровня предусмотрены курсы по оценке платежеспособности заемщиков, анализу бизнес-планов, а также практические кейсы по анализу проектов, условиям и процедурам реализации Программы и т.д. Курсы для сотрудников акиматов также предполагают изучение процедур реализации Программы.
Условия реализации компонента "Обучение сотрудников банков второго уровня и акиматов"
Участниками обучения могут быть сотрудники банков второго уровня и акиматов, непосредственно занимающиеся реализацией Программы.
Участники обучения самостоятельно оплачивают проезд до места обучения и обратно, а также проживание.
Оплата расходов по обучению участников будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета.
Механизм реализации компонента "Обучение сотрудников банков второго уровня и акиматов"

Жастар кәсіпкерлігін дамыту Қазақстан Республикасының 18-ден 29 жас аралығындағы азаматтарына мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуді көздейді.
«ЖКМ» оқытудан өткені туралы сертификаттың болуы гранттық қаржыландыру конкурсына қатысуға және/немесе Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде Банктер/Даму Банкі кредиттері бойынша кепілдік алуға құқық береді.
Жастар кәсіпкерлігін дамыту тетігі
1. Оператор жергілікті атқарушы органдарды, кәсіпкерлік бастамасы бар жастарды және жас кәсіпкерлерді ұсынылатын қызметтердің тізбесі туралы хабардар етеді.
2. Ақпараттық қолдау «Бизнес-насихат» құрамдауышы тетігінің негізінде ұсынылады.
3. Жастар кәсіпкерлігін мемлекеттік қаржылық және қаржылық емес қолдаудың құралдары бойынша консультациялар КҚКО-ға және КҚО-ға ұсынылады.
4. «Жұмыс істейтін бизнесті жүргізуді сервистік қолдау» шеңберінде бизнес-процестер бойынша консультациялар Оператордың КҚКО-да және КҚО-да беріледі.
5. Кәсіпкерлік негіздеріне оқыту «Бизнес-Кеңесші-І» жобасын іске асыру тетігімен айқындалады.
6. «Жас кәсіпкер мектебінде» оқыту мынадай тетікпен айқындалады:
1) Оператор жергілікті атқарушы органдарымен бірлесіп, жастарды, жас кәсіпкерлерді «ЖКМ» жобасы бойынша қабылдаудың басталуы туралы тікелей және/немесе өңірлік бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабардар етеді.
2) Өтініш беруші «ЖКМ» бойынша оқуға арналған өтінімді КҚО-ға береді.
3) Оператор оқу курстарының кестесін, қатысушылардың құрамын қалыптастырады және Өтінім берушіге қызметтер көрсетуді қамтамасыз етеді.
4) Оқыту Оператордың Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталықтарының базасында өткізілетін болады.
5) Оператор әлеуетті тәлімгерлерді және инвесторларды тарту үшін «ЖКМ» Жобасын тыңдаушылардың перспективалық бизнес-жоспарларының қысқаша сипаттамасын интернет-ресурстарда орналастырады.
«ЖКМ» тыңдаушыларын перспективалық бизнес-жоспарларын қаржыландыру Бағдарламаның қаржылық құралдары тетіктерінің, іздеу және инвесторларды іріктеу негізінде жүзеге асырылады.
Егде жастағы адамдар арасында кәсіпкерлікті және әйелдер кәсіпкерлігін дамыту Бағдарламаның кәсіпкерлікті қолдаудың қолданыстағы құралдарының тетіктері негізінде жүзеге асырылады.
"Екінші деңгейдегі банктер мен әкімдіктердің қызметкерлерін оқыту"
Ескерту. 4.3-бөлім кіші бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.04.28 N 541 Қаулысымен.
"Екінші деңгейдегі банктер мен әкімдіктердің қызметкерлерін оқыту" құрамдауышы Бағдарламаны іске асыру шарттарын түсіндіруге және жобаларды қаржылық талдаудың тәжірибелік дағдыларын әзірлеуге бағытталған.
Оқыту Астана және Алматы қалаларында теориялық сабақтарды, топтық жұмыс пен талқылауларды, сондай-ақ тренингтің жалпы ұзақтығының жартысынан көбін құрайтын практикалық сабақтарды қамтитын мамандандырылған тренингтер түрінде жүргізілетін болады. Барлық тренингтер қағаз және электронды тасығыштарда таратылатын теориялық және практикалық материалдармен сүйемелденіп отырады.
Оқыту бағдарламасы қатысушылардың екі санатына бағытталған: екінші деңгейдегі банктердің қызметкерлері үшін қарыз алушылардың төлем қабілеттілігін бағалау, бизнес-жоспарларды талдау бойынша курстар, сондай-ақ жобаларды талдау, Бағдарламаны іске асыру шарттары мен рәсімдері бойынша кейстер және т.б. көзделген. Әкімдіктердің қызметкерлері үшін курстар да Бағдарламаны іске асыру рәсімдерін зерделеуді болжайды.
"Екінші деңгейдегі банктер мен әкімдіктердің қызметкерлерін оқыту" құрамдауышын іске асыру шарттары
Бағдарламаны іске асырумен тікелей айналысатын екінші деңгейдегі банктер мен әкімдіктердің қызметкерлері оқуға қатысушылар бола алады.
Оқуға қатысушылар келу және кету, сондай-ақ тұру ақысын өздері төлейді.
Қатысушыларды оқыту шығыстарын төлеу республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады.
"Екінші деңгейдегі банктер мен әкімдіктердің қызметкерлерін оқыту" құрамдауышын іске асыру тетігі

1. Оператор уведомляет непосредственно банки второго уровня и акиматы о начале проведения обучения.
2. Банки второго уровня и акиматы представляют Оператору списки сотрудников в установленной форме.
3. Оператор формирует сводный список участников обучения и направляет на согласование Рабочему органу.
4. Рабочий орган направляет согласованный список участников обучения в обучающую организацию.
5. Обучающая организация разрабатывает программу и формирует график обучения, согласовывает их с Оператором и направляет на утверждение Рабочему органу.
6. После утверждения Рабочим органом программы и графика обучения Обучающая организация организует тренинги.
7. До начала прохождения тренинга обучающая организация проводит тестирование участников на предмет определения уровня знаний и навыков.
8. После окончания тренинга участник проходит тестирование, по результатам которого выдается сертификат.
9. Мониторинг качества проведения тренингов осуществляется Оператором.
После окончания тренингов Обучающая организация представляет Оператору отчет о проделанной работе, включающий результаты тестирования участников.
Реализация партнерских программ по развитию малого предпринимательства вокруг крупных компаний
Сноска. Четвертое направление дополнено компонентом в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
Условия реализации партнерских программ по развитию малого и среднего предпринимательства вокруг крупных компаний.
Реализация партнерских программ государства с градообразующими предприятиями будет нацелена на развитие и поддержку малого и среднего бизнеса (МСБ) в регионах посредством объединения усилий крупных компаний, государства и финансовых институтов.
Из республиканского бюджета в рамках Программы будет представляться пакет инструментов, включающий:
1) субсидирование и гарантирование по кредитам;
2) подведение инфраструктуры;
3) проект «Бизнес-Советник»;
4) проект «Бизнес-Рост»;
5) компонент «Обучение топ-менеджмента МСБ»;
6) сервисную поддержку ведения бизнеса;
7) предоставление квот в рамках проекта «Деловые связи».
Роль крупных компаний в реализации партнерских программ будет заключаться в:
1) обеспечении долгосрочными заказами местных производителей, включении выпускаемой продукции предприятиями в перечень продукции, востребованной крупными предприятиями;
2) предоставлении квот на сырье для развития «следующих переделов»;
3) поддержке проектов по развитию альтернативных видов деятельности. Международные организации будут оказывать содействие:

1. Оператор тікелей екінші деңгейдегі банктер мен әкімдіктерді оқытуды жүргізудің басталғаны туралы хабардар етеді.
2. Екінші деңгейдегі банктер мен әкімдіктер Операторға белгіленген нысанда қызметкерлердің тізімдерін ұсынады.
3. Оператор оқуға қатысушылардың жиынтық тізімін жасайды және Жұмыс органына келісуге жібереді.
4. Жұмыс органы оқуға қатысушылардың келісілген тізімін оқыту ұйымына жібереді.
5. Оқытатын ұйым оқыту бағдарламасын әзірлейді және кестесін жасайды, оларды Оператормен келіседі және Жұмыс органына бекітуге жібереді.
6. Жұмыс органы оқыту бағдарламасы мен кестесін бекіткеннен кейін Оқыту ұйымы тренинг ұйымдастырады.
7. Тренингті өткізу басталғанға дейін Оқыту ұйымы білім деңгейі мен дағдыларын айқындау мәніне қатысушыларға тестілеу жүргізеді.
8. Тренинг аяқталған соң қатысушы тестілеуден өтеді, оның қорытындылары бойынша сертификат тапсырылады.
9. Тренингтер өткізу сапасының мониторингін Оператор жүзеге асырады.
Тренингтер аяқталғаннан кейін Оқыту ұйымы Операторға қатысушыларды тестілеу нәтижелері қамтылған атқарылған жұмыс туралы есепті береді.
Ірі компаниялардың айналасында шағын кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі әріптестік бағдарламаларын іске асыру
Ескерту. Құрамдауышпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
Ірі компаниялардың айналасында шағын және орта кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі әріптестік бағдарламаларын іске асыру шарттары
Мемлекеттің қала түзуші кәсіпорындармен әріптестік бағдарламаларын іске асыру ірі компаниялардың, мемлекеттің және қаржы институттарының күш-жігерін біріктіру арқылы өңірлерде шағын және орта бизнесті (ШОБ) дамытуға және қолдауға бағытталатын болады.
Бағдарлама шеңберінде республикалық бюджеттен мыналарды қамтитын құралдар топтамасы ұсынылады:
1) кредиттер бойынша субсидиялау мен кепілдік беру;
2) инфрақұрылым жеткізу;
3) «Бизнес-Кеңесші» жобасы;
4) «Бизнес-Өсу» жобасы;
5) «ШОБ топ-менеджментін оқыту» құрамдауышы;
6) бизнесті жүргізуді сервистік қолдау;
7) «Іскерлік байланыстар» жобасы шеңберінде квоталар ұсыну.
Серіктестік бағдарламаларды іске асырудағы ірі компаниялардың рөлі:
1) жергілікті өндірушілерді ұзақ мерзімді тапсырыстармен қамтамасыз етуден, кәсіпорындар шығаратын өнімдерді ірі кәсіпорындарда сұранысқа ие өнімдер тізбесіне қосудан;
2) «келесі қайта бөлулерді» дамыту үшін шикізатқа арналған квоталарды ұсынудан;
3) қызметтің баламалы түрлерін дамыту жөніндегі жобаларды қолдаудан тұрады.
Халықаралық ұйымдар мыналарға:

1) в привлечении технологий и приобретении оборудования;
2) организации обучающих программ и специализированных тренингов;
3) в привлечении для консультаций непосредственно на предприятия высококвалифицированных зарубежных специалистов.
Механизм реализации партнерских программ:
1) разработка совместного плана действий с крупными компаниями по реализации партнерской программы;
2) подписание меморандумов о взаимопонимании и сотрудничестве между крупной компанией, местными исполнительными органами, АО «ФРП «Даму» по реализации партнерской программы;
3) объединение предпринимателей в общественные организации;
4) определение с крупной компанией пилотных направлений для закупа у местных субъектов МСБ на основе перечня закупаемых товаров и услуг, ответственных лиц и формата взаимодействия;
5) составление и ведение актуального реестра местных субъектов МСБ и разделение их по видам продукции;
6) проведение периодических совещаний с субъектами МСБ с участием системообразующих компаний, акимата, АО «ФРП «Даму»;
7) отбор потенциальных участников из числа заинтересованных компаний МСБ и организация специализированных семинаров и тренингов для них по выбранным пилотным направлениям, организация бизнес-стажировок; предоставление индивидуальной консультационной помощи предпринимателям по вопросам налаживания нового вида деятельности, разработки бизнес-плана, приобретения технологий и оборудования, организации маркетинга и сбыта и другим вопросам;
8) заключение долгосрочных контрактов с местными субъектами МСБ;
9) решение вопросов предоставления финансирования, содействия в
подведении недостающей инженерной инфраструктуры.
Оператором реализации партнерских программ является Социально-предпринимательская корпорация (далее - СПК).
К функциям оператора относятся:
1) разработка совместного плана действий по реализации партнерских программ;
2) организация деятельности постоянно действующих рабочих групп по реализации партнерских программ;
3) определение с крупной компанией перечня товаров и услуг для закупа у местных субъектов МСБ;
4) составление и ведение реестра местных субъектов МСБ -потенциальных участников программ;
5) отбор потенциальных участников из числа заинтересованных компаний МСБ;
6) организация специализированных семинаров и тренингов, консультационной помощи предпринимателям и другим вопросам;
7) содействие участникам программы в заключении долгосрочных контрактов с местными субъектами МСБ.
Операторские услуги СПК по реализации партнерских программ будут оплачиваться за счет средств местного бюджета.
Взаимодействие участников программы и мониторинг ее реализации
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 11.07.2011 № 784; от 27.03.2012 № 357; от 17.05.2013 № 498; от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).
В рамках реализации первого и третьего направлений Программы между Уполномоченным органом, Региональными координаторами Программы, Банками/Банком Развития/Лизинговыми компаниями, желающими принять участие в Программе, Финансовым агентом заключаются два Соглашения (по субсидированию процентной ставки и гарантированию по кредитам банков), где:
определяется порядок взаимодействия между участниками программы;
определяются условия и порядок субсидирования процентной ставки, а также гарантирования по кредитам банков, Банка Развития;
определяются условия и порядок субсидирования процентной ставки, а также гарантирования по кредитам/Договорам финансового лизинга Банков/Банка Развития/Лизинговых компаний;
одобряются типовые Договоры субсидирования и гарантирования по кредитам/Договорам финансового лизинга Банков/Банка Развития/Лизинговых компаний, формы представления документов, отчетности.
В рамках реализации второго направления Программы между уполномоченным органом, АФК, банками, Банком Развития, желающими принять участие в Программе, финансовым агентом заключается соглашение, где:
определяются условия и порядок взаимодействия (механизм) субсидирования процентной ставки по кредитам/Договорам финансового лизинга Банков/Банка Развития/Лизинговых компаний;
определяются функции Финансового агента.
Оплата услуг финансового агента производится уполномоченным органом.
Порядок субсидирования процентной ставки и гарантирования по кредитам /Договорам финансового лизинга Банков/Банка Развития/Лизинговых компаний по всем направлениям Программы определяется Правительством Республики Казахстан.
Финансовый агент осуществляет мониторинг реализации Программы в части субсидирования процентной ставки, гарантирования по кредитам /Договорам финансового лизинга и предоставления государственных грантов Банков/Банка Развития/Лизинговых компаний и представляет отчет в уполномоченный орган по одобренной в вышеуказанном Соглашении форме, который в случае недостатка информации имеет право запрашивать дополнительно необходимые сведения от участников Программы. Предприниматели представляют Финансовому агенту следующую информацию:

1) технологияларды тарту мен жабдықтарды сатып алуға;
2) оқыту бағдарламалары мен мамандандырылған тренингтерді ұйымдастыруға;
3) консультациялар үшін кәсіпорындарға тікелей шетелдік жоғары білікті мамандарды тартуға жәрдем көрсететін болады.
Әріптестік бағдарламаларын іске асыру тетігі:
1) әріптестік бағдарламаларын іске асыру бойынша ірі компаниялармен бірлескен іс-қимылдар жоспарын әзірлеу;
2) әріптестік бағдарламаларын іске асыру бойынша ірі компания, жергілікті атқарушы органдар, «Даму» КДҚ» АҚ арасындағы өзара түсіністік пен ынтымақтастық туралы меморандумдарға қол қою;
3) кәсіпкерлерді қоғамдық ұйымдарға біріктіру;
4) ірі компаниямен жергілікті ШОБ субъектілерінен сатып алынатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтер тізбесі негізінде сатып алу үшін пилоттық бағыттарды, жауапты адамдарды және өзара іс-қимыл форматын айқындау;
5) жергілікті ШОБ субъектілерінің өзекті тізілімін жасау және жүргізу және оларды өнімдердің түрлері бойынша бөлу;
6) жүйе құраушы компаниялардың, әкімдіктің, «Даму» КДҚ» АҚ-ның қатыстуымен ШОБ субъектілерімен кезеңдік кеңестер өткізу;
7) ШОБ мүдделі компанияларының қатарынан әлеуетті қатысушыларды іріктеу және олар үшін таңдап алынған пилоттық бағыттар бойынша мамандандырылған семинарлар мен тренингтер ұйымдастыру, бизнес-тағылымдамалар ұйымдастыру; кәсіпкерлерге қызметтің жаңа түрін дұрыс жолға қою, бизнес-жоспар әзірлеу, технологиялар мен жабдықтар сатып алу, маркетингті ұйымдастыру мен өткізу мәселелері және басқа да мәселелер бойынша жеке консультациялық көмек ұсыну;
8) жергілікті ШОБ субъектілерімен ұзақ мерзімді келісімшарттар жасасу;
9) қаржыландыруды ұсыну, жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жеткізуге жәрдемдесу мәселелерін шешу.
Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация (бұдан әрі - ӘКК) серіктестік бағдарламаларды іске асыру операторы болып табылады. Оператордың функцияларына мыналар жатады:
1) серіктестік бағдарламаларды іске асыру жөніндегі бірлескен іс-қимылдар жоспарын әзірлеу;
2) серіктестік бағдарламаларды іске асыру бойынша тұрақты жұмыс істейтін жұмыс топтарының қызметін ұйымдастыру;
3) жергілікті ШОБ субъектілерінен сатып алу үшін ірі компаниямен бірге тауарлар мен көрсетілетін қызметтер тізбесін айқындау;
4) жергілікті ШОБ субъектілері — бағдарламаға әлеуетті қатысушылардың тізілімін жасау және жүргізу;
5) ШОБ мүдделі компанияларының қатарынан әлеуетті қатысушыларды іріктеу;
6) кәсіпкерлерге мамандандырылған семинарлар мен тренингтер, басқа да мәселелер бойынша консультациялық көмекті ұйымдастыру;
7) бағдарламаға қатысушыларға жергілікті ШОБ субъектілерімен ұзақ мерзімді келісімшарттар жасасуға жәрдемдесу;
Әріптестік бағдарламаларын іске асыру бойынша ӘКК операторлық көрсетілетін қызметтеріне ақы жергілікті бюджет қаражаты есебінен төленетін болады.
Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимылы және оны
іске асыру мониторингі
Ескерту. Кіші бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.03.27 N 357; 17.05.2013 N 498, 31.03.2014 № 279 (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Бағдарламаның бірінші және үшінші бағыттарын іске асыру шеңберінде Уәкілетті орган, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері, Бағдарламаға қатысуға тілек білдірген Банктер/Даму Банкі/Лизингтік компаниялар, Қаржы агенті арасында екі келісім (пайыздық мөлшерлемені субсидиялау және банктердің кредиттері бойынша кепілдендіру жөнінде) жасайды, онда:
бағдарламаға қатысушылар арасында өзара іс-қимыл тәртібі айқындалады;
пайыздық ставкаларды субсидиялау, сондай-ақ банктердің, Даму Банкінің кредиттері бойынша кепілдендіру шарттары мен тәртібі айқындалады;
пайыздық ставкаларды субсидиялау, сондай-ақ Банктердің/Даму Банкінің/Лизингтік компаниялардың кредиттері/Қаржы лизингі шарттары бойынша кепілдендіру шарттары мен тәртібі айқындалады;
Банктердің/Даму Банкінің/Лизингтік компаниялардың кредиттері/Қаржы лизингі шарттары бойынша субсидиялау мен кепілдендірудің үлгі шарттары, құжаттарды, есептілікті тапсыру нысандары мақұлданады.
Бағдарламаның екінші бағытын іске асыру шеңберінде уәкілетті орган, ҚҚҚ, Бағдарламаға қатысуға тілек білдірген банктер, қаржы агенті арасында келісім жасалады, онда:
Банктердің/Даму Банкінің/Лизингтік компаниялардың кредиттері/Қаржы лизингі шарттары бойынша өзара іс-қимыл тәртібі мен пайыздық ставканы субсидиялау тетігі айқындалады;
қаржы агентінің функциялары айқындалады.
Қаржы агентінің қызметіне ақы төлеуді уәкілетті орган жүргізеді.
Бағдарламаның барлық бағыттары бойынша Банктердің/Даму Банкінің/Лизингтік компаниялардың кредиттері/Қаржы лизингі шарттары бойынша пайыздық ставканы субсидиялау және кепілдендіру тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
Қаржы агенті пайыздық ставканы субсидиялау, кредиттер/Қаржы лизингінің шарттары бойынша кепілдік беру және Банктердің/Даму Банкінің/ Лизингтік компаниялардың мемлекеттік гранттар беруі бөлігінде Бағдарламаның іске асыру мониторингін жүзеге асырады және жоғарыда көрсетілген Келісімде мақұлданған нысан бойынша уәкілетті органға есеп береді, ол ақпарат жеткіліксіз болған жағдайда, Бағдарламаға қатысушылардан қажетті мәліметтерді қосымша сұратуға құқылы. Кәсіпкерлер Қаржы агентіне мынадай ақпарат береді:

1) количество действующих рабочих мест на конец предыдущего финансового года, единиц;
2) количество созданных рабочих мест на конец предыдущего финансового года, единиц;
3) сумма налоговых выплат на конец предыдущего финансового года, тенге;
4) сумма полученных субсидий на конец предыдущего финансового года, тенге;
5) размер выручки на конец предыдущего финансового года, тенге;
6) фонд оплаты труда на конец предыдущего финансового года, тенге;
7) среднемесячная заработная плата одного работника, тенге;
8) совокупный выпуск продукции/услуг на конец предыдущего финансового года, тенге.
Порядок и условия представления информации устанавливаются Финансовым агентом. Ответственность за достоверность и своевременность представления информации несут Предприниматели.
Региональный координатор Программы осуществляет мониторинг реализации Программы в части развития производственной инфраструктуры в регионах, сервисной поддержке ведения бизнеса, подготовки кадров и представляет отчет в уполномоченный орган по одобренной в вышеуказанном Соглашении форме.
4.4 Показатели результатов реализации Программы
Сноска. Раздел 4.4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 27.03.2012 № 357.
В результате реализации Программы предусматривается:
повышение доступности финансовых ресурсов для предприятий частного сектора при реализации новых инвестиционных проектов, направленных на индустриально-инновационное развитие;
привлечение средств частного сектора, в первую очередь, Банков/Лизинговые компании для реализации инвестиционных проектов в несырьевых секторах экономики;
повышение финансово-экономической устойчивости предприятий частного сектора, в первую очередь, малого и среднего бизнеса.
Основными количественными и качественными результатами Программы станут:
по первому и второму направлениям: увеличение доли обрабатывающей промышленности в структуре ВВП до 12,5 %;
по третьему направлению: увеличение доли несырьевого экспорта до 40 % в общем объеме экспорта и увеличение объема несырьевого экспорта до 43 % от объема совокупного производства обрабатывающей промышленности.
5. Этапы реализации Программы
Сноска. Раздел 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 31.01.2011 № 63 (вводится в действие с 01.01.2011); от 21.01.2011 № 26 (вводится в действие по истечении  10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
Реализация Программы будет осуществляться в два этапа:
1 этап - с 2010 года по 2014 годы, при этом 2010 год - является пилотным;
В 2010 году Программа решение задач будет реализовано по трем направлениям: поддержка новых бизнес-инициатив (за исключением подготовки кадров, молодежной практики и организации социальных рабочих мест); оздоровление предпринимательского сектора; поддержка экспортоориентированных производств.
в 2011 году решение задач Программы будет реализовано по четырем направлениям: поддержка новых бизнес-инициатив; оздоровление предпринимательского сектора; снижение валютных рисков предпринимателей; усиление предпринимательского потенциала.

1) өткен қаржы жылының соңында әрекет еткен жұмыс орындарының саны, бірлік;
2) өткен қаржы жылының соңында құрылған жұмыс орындарының саны, бірлік;
3) өткен қаржы жылының соңындағы салықтық төлемдер сомасы, теңге;
4) өткен қаржы жылының соңында алынған субсидиялар сомасы, теңге;
5) өткен қаржы жылының соңындағы пайда мөлшері, теңге;
6) өткен қаржы жылының соңындағы жалақы төлеу қоры, теңге;
7) бір жұмыскердің орташа айлық жалақысы, теңге;
8) өткен қаржы жылының соңындағы өнімдердің/қызметтердің жиынтық шығарылымы, теңге.
Ақпарат беру тәртібі мен шарттарын Қаржы агенті белгілейді. Ақпараттың дұрыстығы мен уақтылы берілуі үшін жауапкершілік Кәсіпкерлерге жүктеледі.
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі өңірлерде өндірістік инфрақұрылымды дамыту, бизнесті жүргізуді сервистік қолдау, кадрлар даярлау бөлігінде Бағдарламаны іске асыру мониторингін жүзеге асырады және Уәкілетті органға жоғарыда көрсетілген Келісімнің мақұлданған нысаны бойынша есеп береді.
4.4. Бағдарламаны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
Ескерту. Бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.03.27 N 357 Қаулысымен.
Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде:
индустриялық-инновациялық дамуға бағытталған жаңа инвестициялық жобаларды іске асыруды жеке сектор кәсіпорындары үшін қаржы ресурстарының қолжетімділігін арттыру;
экономиканың шикізат емес секторындағы инвестициялық жобаларды іске асыру үшін жеке секторды, бірінші кезекте банктердің /лизингтік компаниялардың қаражатын тарту;
жеке сектор кәсіпорындарының, бірінші кезекте, шағын және орта бизнестің қаржылық-экономикалық тұрақтылығын арттыру көзделеді.
Бағдарламаның негізгі сапалық және сандық нәтижелері болатындар:
бірінші және екінші бағыттар бойынша: шикізат емес сектордың ЖІӨ құрылымындағы үлесін 12,5%-ға дейін ұлғайту;
үшінші бағыт бойынша: шикізат емес экспорттың жалпы экспорт көлеміндегі үлесін 40 %-ға дейін және шикізат емес экспорттың көлемін өңдеу өнеркәсібіндегі жиынтық өндіріс көлемінің 43 %-ға дейін ұлғайту.
5. Бағдарламаны іске асыру кезеңдері
Ескерту. 5-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1520 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2011.01.31 N 63 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
Бағдарламаны іске асыру екі кезеңде жүзеге асырылатын болады:
1-кезең - 2010 жылдан бастап 2014 жыл аралығында, бұл ретте 2010 жыл пилоттық жыл болып табылады.
2010 жылы Бағдарламада міндеттерді шешу үш бағыт бойынша іске асырылатын болады: жаңа бизнес-бастамаларды қолдау (кадрлар даярлауды, жастар практикасын және әлеуметтік жұмыс орындарын қоспағанда); кәсіпкерлік секторды сауықтыру; экспортқа бағдарланған өндірістерді қолдау.
2011 жылы Бағдарлама міндеттерін шешу төрт бағыт бойынша іске асырылатын болады: жаңа бизнес-бастамаларды қолдау; кәсіпкерлік секторды сауықтыру; кәсіпкерлердің валюталық тәуекелдерін төмендету; кәсіпкерлік әлеуетті күшейту.

В 2011 - 2014 годах решение задач будет реализовано по четырем направлениям: поддержка новых бизнес-инициатив, оздоровление предпринимательского сектора, снижение валютных рисков предпринимателей, усиление предпринимательского сектора.
2 этап - с 2015 года по 2020 годы.
В 2015 - 2020 годах решение задач также будет реализовано по двум направлениям: поддержка новых бизнес-инициатив и поддержка экспортоориентированных производств.
6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Примечание РЦПИ!
В раздел 6 предусмотрены изменения постановлением Правительства РК от 13.07.2010 № 711 (не подлежит опубликованию).
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 21.01.2011 № 26 (вводится в действие по истечении  10 календарных дней со дня первого официального опубликования); от 11.07.2011 № 784.
На реализацию Программы из республиканского бюджета в 2010 году предусматривается 15 421,2 млн. тенге, в том числе на оплату услуг финансового агента, оказываемых в рамках Программы 366 млн. тенге.
На реализацию Программы из республиканского бюджета в 2011 году предусмотрено 41,2 млрд. тенге, в том числе оплата услуг финансового агента, оказываемых в рамках Программы 502 млн. тенге.
На реализацию Программы в 2012 и 2013 годах из республиканского бюджета предусмотрено 70 332 млн. тенге.*
Дальнейшее финансирование Программы будет осуществляться в рамках средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующие финансовые годы.
* Примечание: Распределение средств по направлениям из республиканского бюджета будут уточняться при формировании соответствующих бюджетов на планируемый период.
7. План мероприятий по реализации программы
"Дорожная карта бизнеса 2020"
Сноска. Раздел 7 исключен постановлением Правительства РК от 31.12.2010 № 1520(вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
Приложение 1
Перечень приоритетных секторов экономики для потенциальных
участников Программы

2011 - 2014 жылдары міндеттерді шешу төрт бағыт бойынша жүзеге асырылады: жаңа бизнес-бастамаларды қолдау, кәсіпкерлік секторды сауықтыру, кәсіпкерлердің валюталық тәуекелдерін төмендету, кәсіпкерлік секторды нығайту.
2-кезең - 2015 жылдан бастап 2020 жыл аралығы.
2015 - 2020 жылдары міндеттерді шешу екі бағыт бойынша іске асырылатын болады: жаңа бизнес-бастамаларды және экспортқа бағдарланған өндірістерді қолдау.
6. Қажетті ресурстар және оларды қаржыландырудың көздері
РҚАО-ның ескертпесі!
6-бөлімге өзгерту енгізу көзделген - ҚР Үкіметенің 2010.07.13 № 711 Қаулысымен (жариялануға жатпайды).
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1520 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2011.07.11 N 784 Қаулыларымен.
2010 жылы Бағдарламаны іске асыру үшін республикалық бюджетте 15 421,2 млн. теңге, оның ішінде Бағдарлама шеңберінде қаржы агентінің қызметтеріне ақы төлеуге 366 млн. теңге көзделеді.
Бағдарламаны іске асыруға республикалық бюджеттен 2011 жылы 41,2 млрд.теңге, оның ішінде Бағдарлама шеңберінде көрсетілетін қаржы агенттерінің қызметтеріне ақы төлеуге 502 млн. теңге көзделген.
2012 және 2013 жылдары Бағдарламаны іске асыру үшін республикалық бюджетте 70 332 млн. теңге көзделген.*
Бағдарламаны одан әрі қаржыландыру тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық бюджетте көзделетін қаражат шеңберінде жүзеге асырылады.
* Ескертпе: республикалық бюджеттен берілетін қаражатты бағыттар бойынша үйлестіру жоспарланатын кезеңге арналған тиісті бюджеттерді қалыптастыру кезінде нақтыланатын болады.
7. «Бизнестің жол картасы 2020» бағдарламасын іске асыру
жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. 7-бөлім алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.12.31 N 1520 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2011.07.11 N 784 Қаулыларымен.
Қосымша 1
Бағдарламаның әлеуетті қатысушылары үшін экономиканың басым
секторларының тізбесі

Сноска. Перечень с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.04.2012 № 541; от 17.05.2013 № 498; от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
код ОКЭД
Наименование
Агропромышленный комплекс
01
Растениеводство и животноводство, охота и предоставление
услуг в этих областях, за исключением 01.11 Выращивание
зерновых культур (за исключением риса), бобовых культур и
масличных семян
02
Исключена постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1596 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
03
Рыболовство и аквакультура
10
Производство продуктов питания

Ескерту. Тізбеге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.04.28 N 541; 17.05.2013 N 498; 31.12.2013 N 1596 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
ЭКТЖЖ коды
Атауы
Аграроөнеркәсіп кешені
01
Өсімдік және мал шаруашылығы, аңшылық және осы салаларда көрсетілетін қызметтер, 01.11 Дәндідақылдар (күрішті қоспағанда) бұршақ дақылдар және май тұқымдарын өсіру
02
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1596 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
03
Балық шаруашылығы және аквадақылдары
10
Тамақ өнімдерін өндіру

93.1
Исключена постановлением Правительства РК от 17.05.2013 № 498
59.14
Деятельность по показу кинофильмов
Предоставление прочих видов услуг
95
Ремонт компьютеров, предметов личного потребления и бытовых
товаров
53
Почтовая и курьерская деятельность
69.2
Деятельность в области бухгалтерского учета и аудита;
консультации по налогообложению
81
Деятельность в области обслуживания зданий и территорий
96.01
Стирка и (химическая) чистка текстильных изделий и изделий из
меха
Приложение 2
Критерии Программы
Сноска. Программа дополнена приложением 2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.10.2010 № 1111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 11.07.2011 № 784; от 27.03.2012 № 357; от 28.04.2012 № 541; от 17.05.2013 № 498; от 31.12.2013  № 1596(вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 11.07.2014 № 790; от 31.03.2014 № 279 (вводится в действие с 01.01.2015).

93.1
Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 17.05.2013 N 498 қаулысымен.
59.14
Кинофильмдер көрсету қызметі
Өзге де қызметтер түрлерін ұсыну
95
Компьютерлерді, жеке пайдалану заттарын және тұрмыстық бұйымдарды жөндеу
53
Почта және курьер қызметі
69.2
Бухгалтерлік есеп және аудит саласындағы қызмет; салық салу жөніндегі консультациялар
81
Ғимараттар мен аумақтарға қызмет көрсету саласындағы қызмет
96.01
Тоқыма бұйымдары мен үлбір бұйымдарын жуу және тазалау (химиялық)
2-қосымша
Бағдарламаның өлшемдері
Ескерту. Бағдарлама 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.10.26 № 1111 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен, өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.03.27 N 357, 2012.04.28 N 541; 17.05.2013 N 498; 31.12.2013 N 1596 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 11.07.2014 № 790 қаулыларымен.

1. Предприятия, претендующие на получение государственной поддержки в рамках Программы, за исключением указанных в пункте 2, должны соответствовать следующим критериям:
в рамках первого направления Программы:
1) целевое назначение кредита предприятия должно соответствовать приоритетным секторам экономики (в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности (далее – ОКЭД), утвержденным приказом председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 14 декабря 2007 года № 683-од), согласно приложению 1 к программе, за исключением инструмента гарантирования по кредитам для начинающих молодых предпринимателей;
2) кредит предприятия должен быть направлен на реализацию новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства;
3) субсидирование ставки вознаграждения и частичное гарантирование по кредитам Банков/Лизинговых компании не может осуществляться по кредитам/лизинговым сделкам, за исключением Банка Развития:
выданным государственными институтами развития, а также кредиты, ставка вознаграждения по которым была удешевлена за счет бюджетных средств;
целевое назначение которых предусматривает выпуск подакцизных товаров, за исключением проектов, предусматривающих выпуск моторных транспортных средств;
4) принимать участие в реализации проекта собственными средствами, согласно условиям Программы;
5) при субсидировании ставки вознаграждения по кредиту (ам) средства кредита (-ов) на пополнение оборотных средств не должны превышать 30 % от суммы кредита (-ов). При этом допускается по части кредита на пополнение оборотных средств, выданных на возобновляемой основе;
6) исключен постановлением Правительства РК от 28.04.2012 № 541;
7) при поддержке в рамках развития производственной инфраструктуры, реализация проекта(-ов) должна быть направлена(-ы) на подведение производственной (индустриальной) инфраструктуры в приоритетных секторах экономики в рамках Программы;
в рамках третьего направления Программы:
8) предприниматели, имеющие валютную выручку в размере не менее 10 % от общего объема денежной выручки за предыдущие шесть месяцев до подачи заявления-анкеты предпринимателем Местному координатору программы, за исключением классифицированных как «безнадежный» и «сомнительные» 4 и 5 категории, в соответствии с Правилами классификации активов, условных обязательств и создания провизии (резервов) против них, утвержденными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 296.

1. 2-тармақта көрсетілгендерді қоспағанда, Бағдарлама шеңберінде мемлекеттік қолдау алуға үміткер кәсіпорындар мына өлшемдерге сәйкес болуы тиіс:
Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде:
1) кәсіпорын кредитінің нысаналы тағайындалуы ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлерге арналған кредиттер бойынша кепілдік беру құралдарды қоспағанда, Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес (Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2007 жылғы 14 желтоқсандағы № 683-од бұйрығымен бекітілген экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) сәйкес) экономиканың басым секторларына сәйкес келуі тиіс;
2) кәсіпорынның кредиті жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті кеңейтуге және жаңғыртуға бағытталған жобаларды іске асыруға бағытталуы тиіс;
3) Даму Банкін қоспағанда, Банктердің/Лизингтік компаниялардың кредиттері бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау және ішінара кепілдендіру:
Мемлекеттік даму институттары берген, сондай-ақ бюджеттік қаражат есебінен сыйақы ставкасы арзандатылған;
моторлы көлік құралдарын шығаруды көздейтін жобаларды қоспағанда, нысаналы мақсаты акцизделетін тауарлар шығаруды көздейтін кредиттер/лизингтік мәмілелер бойынша жүзеге асырылмайды;
4) Бағдарламаның талаптарына сәйкес жобаны іске асыруда өз қаражатымен қатысу;
5) кредит (кредиттер) бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау кезінде айналым қаражатын толықтыруға берілетін кредит (кредиттер) қаражаты кредит (кредиттер) құнының 30 %-нан аспайтын. Бұл ретте айналым қаражатын толықтыруға қалпына келтірілетін негізде берілген кредит бөлігінде рұқсат етіледі;
6) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.04.28 N 541 Қаулысымен;
7) өндіріс инфрақұрылымын дамыту шеңберінде қолдау кезінде жоба(лар) іске асыру Бағдарлама шеңберінде экономиканың басым салаларындағы өндіріс (индустриялдық) инфрақұрылымды жасауға бағытталуы қажет.
Бағдарламаның үшінші бағыты шеңберінде:
8) Қазақстан Республикасы Қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 296 қаулысымен бекітілген Активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу мен оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру ережесіне сәйкес 4 және 5-санаттағы «үмітсіз» және «күмәнді» деп жіктелгендерді қоспағанда, кәсіпкер Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне сауалнама-өтініш берердің алдындағы алты айдағы ақшалай пайданың жалпы көлемінің кемінде 10 %-ы мөлшерінде валюталық пайдасы бар кәсіпкерлер.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.03.2014 № 279 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).

2. Участниками программы не могут быть предприниматели:
1) осуществляющие выпуск подакцизных товаров/продукции, за исключением проектов, предусматривающих выпуск моторных транспортных средств;
2) исключен постановлением Правительства РК от 11.07.2014 № 790;
3) реализующие проекты в металлургической промышленности, которые включены в Перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1771;
4) осуществляющие свою деятельность в горнодобывающей промышленности;
5) учредителями которых являются национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательской корпорации), а также юридические лица, форма собственности которых оформлена как частное учреждение;
6) кредиты которых направлены на приобретение гостиниц или гостиничных комплексов.

2. Мыналар:
1) моторлы көлік құралдарын шығаруды көздейтін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауарларды/өнімді шығаруды жүзеге асыратын;
2) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 11.07.2014 № 790 қаулысымен;
3) жобаларын Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1771 қаулысына сәйкес Мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібінде іске асыратын;
4) өз қызметін тау-кен өндіру өнеркәсібінде жүзеге асыратын;
5) құрылтайшылары ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар және акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияны қоспағанда) тікелей немесе жанама тиесілі ұйымдар болып табылатын кәсіпкерлер, сондай-ақ меншік нысаны жеке меншік мекеме ретінде ресімделген заңды тұлғалар;
6) кредиттері қонақ үйлер және қонақ үй кешендерін сатып алуға бағытталған кәсіпкерлер Бағдарламаға қатысушы бола алмайды.