О республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом
Указ Президента Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470.
Сноска. Заголовок в редакции Указа Президента РК от 04.05.2005 N 1569.
Сноска. По всему тексту слова "республиканская комиссия" заменены словами "Республиканская комиссия" Указом Президента РК от 14.05.2004 N 1368.
В целях дальнейшего совершенствования и оптимизации подготовки кадров за рубежом постановляю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом;
2) состав Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом.
Сноска. Пункт 1 в редакции Указа Президента РК от 04.05.2005 N 1569.
1-1. Правительству Республики Казахстан утвердить Правила отбора претендентов для присуждения международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак".
Сноска. Пункт 1-1 в редакции Указа Президента РК от 04.05.2005 N 1569.
1-2. Руководителям центральных и местных исполнительных органов Республики Казахстан ежегодно не позднее 1 сентября представлять в рабочий орган Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом заявку на подготовку специалистов по международной стипендии "Болашак".
Сноска. Указ дополнен пунктом 1-2 в соответствии с Указом Президента РК от 04.05.2005 N 1569; в редакции Указа Президента РК от 16.07.2020 № 372.
2. Внести в некоторые акты Президента Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в постановление Президента Республики Казахстан от 5 ноября 1993 года N 1394 "Об учреждении международных стипендий Президента Республики Казахстан "Болашак" для подготовки кадров за рубежом" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 43, ст. 515):
в пункте 1:
в абзаце первом слова "250 международных стипендий" заменить словами "международную стипендию";
в абзаце втором слова "Кабинету Министров" заменить словом "Правительству";
в пункте 4 после слов "Министерство образования" дополнить словами "и науки";
пункт 5 признать утратившим силу;
2) утратил силу Указом Президента РК от 09.01.2006 N 1696 (вводится в действие со дня подписания).
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 12 октября 2000 года N 470
Положение о республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом

Шетелде кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық комиссия туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 қазандағы N 470 Жарлығы.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2005.05.04. № 1569 жарлығымен.
Шетелде кадрлар даярлауды одан әрi жетiлдiру және оңтайландыру мақсатында қаулы етемін:
1. Қоса берілген:
1) Шетелде кадрлар даярлау жөнiндегі республикалық комиссия туралы ереже;
2) Шетелде кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық комиссияның құрамы бекітілсiн.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2005.05.04. № 1569 жарлығымен.
1-1. Қазақстан Республикасының Үкiметi Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Болашақ" халықаралық стипендиясына тағайындау үшiн үмiткерлердi iрiктеу ережелерiн бекiтсiн.
Ескерту. 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Президентінің 2004.05.14. № 1368 жарлығымен, жаңа редакцияда - 2005.05.04. № 1569 жарлығымен.
1-2. Қазақстан Республикасының орталық жəне жергілiктi атқарушы органдарының басшылары жыл сайын 1 қыркүйектен кешiктiрмей Шетелде кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық комиссияның жұмыс органына "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша мамандар даярлауға өтiнiмді ұсынсын.
Ескерту. 1-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Президентінің 04.05.2005 № 1569; жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 16.07.2020 № 372 Жарлығымен.
2. Қазақстан Республикасы Президентiнiң кейбiр актiлерiне мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 5 қарашадағы № 1394 "Шетелде кадрлар даярлау үшiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Болашақ" халықаралық стипендияларын белгiлеу туралы" қаулысына (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 1993 ж., № 43, 515-құжат):
1-тармақта:
бiрiншi абзацта "250 халықаралық стипендиясы" деген сөздер "халықаралық стипендиясы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацта "Министрлер Кабинетi" деген сөздер "Үкiметi" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақта "Бiлiм министрлiгіне" деген сөздер "Бiлiм және ғылым министрлiгiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың күшi жойылды деп танылсын;
2) күші жойылды - ҚР Президентінің 2006.01.09. № 1696 жарлығымен.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 09.01.2006 № 1696 жарлығымен.
3. Осы Жарлық жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2000 жылғы 12 қазандағы
№ 470 Жарлығымен
бекітілген
Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия туралы
Ереже
Ескерту. Мәтiн бойынша "республикалық комиссия" деген сөздер "Республикалық комиссия" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Президентінің 2004.05.14. № 1368 жарлығымен.

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции Указа Президента РК от 26.08.2022 № 990.
1. Республиканская комиссия по подготовке кадров за рубежом (далее - Республиканская комиссия) является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан и создается в целях реализации мероприятий по вопросам международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак" (далее - международная стипендия "Болашак") и прохождения научных стажировок.
Сноска. Пункт 1 – в редакции Указа Президента РК от 03.03.2022 № 825 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. В своей деятельности Республиканская комиссия руководствуется Конституцией Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящим Положением.
3. Состав республиканской комиссии утверждается Президентом Республики Казахстан. Возглавляет республиканскую комиссию Государственный советник Республики Казахстан. Заместителем председателя Республиканской комиссии является Министр науки и высшего образования Республики Казахстан, секретарем - заместитель Министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 04.05.2005 N 1569; от 01.07.2022 № 952.
3-1. Рабочим органом Республиканской комиссии является Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан.
Сноска. Положение дополнено пунктом 3-1 в соответствии с Указом Президента РК от 14.05.2004 N 1368; с изменением, внесенным Указом Президента РК от 01.07.2022 № 952.
Глава 2. Задачи республиканской комиссии
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции Указа Президента РК от 26.08.2022 № 990.
4. Основными задачами Республиканской комиссии являются:
1) выработка предложений по определению общей стратегии подготовки кадров за рубежом;
2) принятие решения о присуждении, лишении международной стипендии "Болашак" в соответствии с Правилами отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак" (далее – Правила отбора);
2-1) ежегодное определение категорий работников для участия в конкурсе на прохождение стажировки в зарубежных организациях в рамках международной стипендии "Болашак";
3) исключен Указом Президента РК от 16.07.2020 № 372;
4) исключен Указом Президента РК от 16.07.2020 № 372;
4-1) обеспечение координации вопросов трудоустройства выпускников программы "Болашак".

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.08.2022 № 990 Жарлығымен.
1. Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі - Республикалық комиссия) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады және Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясы (бұдан әрі - "Болашақ" халықаралық стипендиясы) мен ғылыми тағылымдамалардан өту мәселелері жөніндегі іс-шараларды іске асыру мақсатында құрылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 03.03.2022 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
2. Республикалық комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілері мен осы Ережені басшылыққа алады.
3. Республикалық комиссияның құрамын Қазақстан Республикасының Президенті белгілейді. Республикалық комиссияны Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі басқарады. Республикалық комиссия төрағасының орынбасары Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрі, хатшысы - Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрінің орынбасары болып табылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2005.05.04. № 1569; 01.07.2022 № 952 жарлықтарымен.
3-1. Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі Республикалық комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Ескерту. 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Президентінің 2004.05.14. № 1368; өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 01.07.2022 № 952 жарлықтарымен.
2-тарау. Республикалық комиссияның міндеттері
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.08.2022 № 990 Жарлығымен.
4. Республикалық комиссияның негізгі міндеттері:
1) шетелде кадрлар даярлау жөніндегі жалпы стратегияны айқындау жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
2) "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларына (бұдан əрі – Іріктеу қағидалары) сəйкес "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау, одан айыру туралы шешім қабылдау;
2-1) "Болашақ" халықаралық стипендиясы шеңберінде шетелдік ұйымдарда тағылымдамадан өтуге конкурсқа қатысу үшін жұмыскерлердің санаттарын жыл сайын айқындау;
3) алып тасталды – ҚР Президентінің 16.07.2020 № 372 Жарлығымен.
4) алып тасталды – ҚР Президентінің 16.07.2020 № 372 Жарлығымен.
4-1) "Болашақ" бағдарламасы түлектерін жұмысқа орналастыру мәселелерін үйлестіруді қамтамасыз ету;

4-2) принятие решения о присуждении, лишении научной стажировки в соответствии с Правилами отбора претендентов и прохождения научных стажировок, утверждаемыми уполномоченным органом в области науки и высшего образования;
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 03.03.2022 № 825 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 29.06.2024 № 591.
5) осуществление иных функций, необходимых для основной деятельности, не противоречащих законодательству Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 в редакции Указа Президента РК от 08.02.2008 N 531; с изменениями, внесенными Указами Президента РК от 27.01.2010 № 920 (порядок введения в действие см. п. 2); от 11.06.2012 № 339; от 11.03.2016 № 210; от 16.07.2020 № 372.
Глава 3. Организация и порядок деятельности республиканской комиссии
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции Указа Президента РК от 26.08.2022 № 990.
5. Председатель Республиканской комиссии организует ее работу и обеспечивает координацию деятельности членов Республиканской комиссии в соответствии с законодательством республики и настоящим Положением.
Сноска. Пункт 5 в редакции Указа Президента РК от 14.05.2004 N 1368; с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 04.05.2005 N 1569.
5-1. В случае отсутствия председателя Республиканской комиссии его функции осуществляет заместитель председателя.
Сноска. Положение дополнено пунктом 5-1 в соответствии с Указом Президента РК от 04.05.2005 N 1569.
6. Секретарь республиканской комиссии представляет на рассмотрение республиканской комиссии документы и материалы, подготовленные рабочим органом.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 14.05.2004 N 1368; от 08.02.2008 N 531.
7. Председатель, заместитель председателя, секретарь и члены республиканской комиссии принимают участие в ее работе на общественных началах.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 04.05.2005 N 1569.
8. Заседания республиканской комиссии проводятся в соответствии с планом ее работы. Внеплановые заседания проводятся по мере необходимости по решению председателя республиканской комиссии.
Заседания республиканской комиссии правомочны при наличии двух третей от общего числа членов комиссии.
9. Решение республиканской комиссии принимается открытым голосованием не менее чем тремя четвертями голосов от числа присутствующих на заседании членов комиссии.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 08.02.2008 N 531.
10. Рабочий орган Республиканской комиссии:

4-2) ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган бекітетін Үміткерлерді іріктеу және ғылыми тағылымдамалардан өту қағидаларына сәйкес ғылыми тағылымдаманы тағайындау, одан айыру туралы шешім қабылдау;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін, негізгі қызмет үшін қажетті өзге де функцияларды жүзеге асыру болып табылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2008.02.08 № 531, өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 2010.01.27 № 920 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); 11.06.2012 № 339; 11.03.2016 № 210; 16.07.2020 № 372; 03.03.2022 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 29.06.2024 № 591 Жарлықтарымен.
3-тарау. Республикалық комиссияның ұйымдастырылуы мен қызметінің тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.08.2022 № 990 Жарлығымен.
5. Республикалық комиссияның төрағасы республиканың заңдары мен осы Ережеге сәйкес оның жұмысын ұйымдастырады және Республикалық комиссияның қызметiн қамтамасыз етедi.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2004.05.14. № 1368 жарлығымен, өзгеріс енгізілді - 2005.05.04. № 1569 жарлығымен.
5-1. Республикалық комиссияның төрағасы болмаған жағдайда, оның функцияларын төрағаның орынбасары жүзеге асырады.
Ескерту. 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Президентінің 2005.05.04. № 1569 жарлығымен.
6. Республикалық комиссияның хатшысы жұмыс органы дайындаған құжаттар мен материалдарды Республикалық комиссияның қарауына ұсынады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 2004.05.14. № 1368, 2008.02.08. № 531 Жарлықтарымен.
7. Республикалық комиссияның төрағасы, төрағаның орынбасары, хатшы мен мүшелері оның жұмысына қоғамдық негізде қатысады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2005.05.04. № 1569 жарлығымен.
8. Республикалық комиссияның отырыстары оның жоспарына сәйкес өткізіледі. Жоспардан тыс отырыстар қажеттігіне қарай Республикалық комиссия төрағасының шешімі бойынша өткізіледі.
Республикалық комиссияның отырыстары комиссия мүшелерінің жалпы санының үштен екісі қатысқан жағдайда құқықтық күші болады.
9. Республикалық комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы отырысқа қатысып отырған комиссия мүшелері санының кем дегенде төрттен үшінің дауысымен қабылданады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2008.02.08. № 531 Жарлығымен.
10. Республикалық комиссияның жұмыс органы:

1) устанавливает общие требования к содержанию личных дел претендентов на международную стипендию "Болашак";
2) исключен Указом Президента РК от 16.07.2020 № 372;
3) утверждает перечень родственных специальностей для обучения за рубежом в рамках международной стипендии "Болашак", список ведущих зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, рекомендуемых для обучения, прохождения языковых курсов обладателями международной стипендии "Болашак" (далее - стипендиат), таблицу эквивалентности оценок для присуждения международной стипендии "Болашак", таблицу продолжительности языковых курсов;
4) разрабатывает и утверждает нормы расходов на питание, проживание, приобретение учебной литературы, определяет вид и класс транспорта по проезду от места проживания до места обучения, прохождения языковых курсов либо стажировки на основании документов и/или иной информации, предоставленных соответствующими государственными органами зарубежных стран, зарубежными высшими учебными заведениями, зарубежными организациями, осуществляющими проведение языковых курсов и стажировок, статистическими, рейтинговыми и иными соответствующими организациями и/или определяемыми уполномоченными органами иностранных государств зарубежными организациями, оказывающими услуги по организации обучения;
5) утверждает сроки приема документов и проведения конкурса на международную стипендию "Болашак";
6) утверждает состав независимой экспертной комиссии по согласованию с заинтересованными государственными органами, высшими учебными заведениями, научными и иными организациями, порядок и организацию ее работы, а также лист оценки персонального собеседования претендентов с членами независимой экспертной комиссии;
7) устанавливает необходимый минимальный уровень знания государственного языка, необходимый минимальный уровень знания иностранного языка с учетом требований зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, определяемых уполномоченными органами иностранных государств;
8) вносит необходимые материалы к заседаниям Республиканской комиссии;
9) осуществляет иные функции, необходимые для обеспечения и реализации мероприятий по международной стипендии "Болашак" и научным стажировкам, не противоречащие законодательству Республики Казахстан;
10) создает комиссию по рассмотрению обращений обладателей международной стипендии "Болашак", за исключением вопросов, рассмотрение которых входит в компетенцию Республиканской комиссии в рамках осуществления ее задач, предусмотренных пунктом 4 настоящего Положения;

1) "Болашақ" халықаралық стипендиясына үміткерлердің жеке істерінің мазмұнына қойылатын жалпы талаптарды белгілейді;
2) алып тасталды – ҚР Президентінің 16.07.2020 № 372 Жарлығымен.
3) "Болашақ" халықаралық стипендиясы шеңберінде шетелде оқыту үшін мәндес мамандықтар тізбесін, "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің (бұдан әрі - стипендиат) оқуы, тілдік курстардан өтуі үшін ұсынылатын шетелдік жетекші жоғары оқу орындарының, шетелдік ұйымдардың тізімін, "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін бағалар баламалылығы кестесін, тілдік курстардың ұзақтылық кестесін бекітеді;
4) тамақтануға, тұруға, оқу әдебиеттерін сатып алуға арналған шығыстар нормаларын әзірлейді және бекітеді, тұратын жерінен шет елдердің тиісті мемлекеттік органдары, шетелдің жоғары оқу орындары, тілдік курстар мен тағылымдамаларды өткізуді жүзеге асыратын шетелдік ұйымдар, статистикалық, рейтингілік және өзге де тиісті ұйымдар және/немесе шет мемлекеттің уәкілетті органдары белгілеген оқытуды ұйымдастыру бойынша қызметтер көрсететін шетелдік ұйымдар ұсынған құжаттардың және/немесе өзге ақпараттың негізінде оқитын, тілдік курстардан не тағылымдамадан өтетін жеріне дейін жол жүру бойынша көлік түрі мен сыныбын анықтайды;
5) "Болашақ" халықаралық стипендиясына құжаттарды қабылдау және конкурс өткізу мерзімдерін бекітеді;
6) мүдделі мемлекеттік органдармен, жоғары оқу орындарымен, ғылыми және өзге де ұйымдармен келісім бойынша тәуелсіз сараптама комиссиясының құрамын, оның жұмысының тәртібін және ұйымдастырылуын, сондай-ақ үміткерлердің тәуелсіз сараптама комиссиясының мүшелерімен дербес әңгімелесуін бағалау парағын бекітеді;
7) мемлекеттік тілді білудің қажетті ең төмен деңгейін, шетелдік жоғары оқу орындарының, шет мемлекеттердің уəкілетті органдары айқындайтын шетелдік ұйымдардың талаптарын ескере отырып, шет тілін білудің қажетті ең төмен деңгейін белгілейді;
8) қажетті материалдарды Республикалық комиссияның отырысына енгізеді;
9) "Болашақ" халықаралық стипендиясы мен ғылыми тағылымдамалар бойынша іс-шараларды қамтамасыз етуге және іске асыруға қажетті, Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де функцияларды жүзеге асырады;
10) осы Ереженің 4-тармағында көзделген Республикалық комиссияның міндеттерін жүзеге асыру шеңберінде қарауы оның құзыретіне кіретін мәселелерді қоспағанда, "Болашақ" халықаралық стипендиясы иегерлерінің өтініштерін қарау жөніндегі комиссияны құрады;

11) утверждает порядок и условия заключения договора на обучение/прохождение стажировки со стипендиатами, осуществления размещения стипендиатов, мониторинга успеваемости и осуществления трудовой деятельности стипендиатов, замены залогового имущества, предоставленного в качестве обеспечения исполнения обязательств стипендиатов, возмещения расходов, затраченных на стипендиата со дня вынесения Республиканской комиссией решения о присуждении международной стипендии "Болашак", включая оплату неустойки (штрафа);
12) принимает отказ от международной стипендии "Болашак" в соответствии с Правилами отбора, а также решение о предоставлении отсрочки от осуществления трудовой деятельности по специальности, полученной в рамках международной стипендии "Болашак", на территории Республики Казахстан;
13) ежегодно утверждает перечень приоритетных специальностей для присуждения международной стипендии "Болашак";
14) ежегодно устанавливает предельное количество международной стипендии "Болашак" для категорий лиц, определяемых Правилами отбора.
Сноска. Пункт 10 в редакции Указа Президента РК от 08.02.2008 N 531; с изменениями, внесенными указами Президента РК от 27.01.2010 № 920 (порядок введения в действие см. п. 2); от 11.06.2012 № 339; от 16.07.2020 № 372; от 03.03.2022 № 825 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок прекращения деятельности республиканской комиссии
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции Указа Президента РК от 26.08.2022 № 990.
11. Решение о прекращении деятельности республиканской комиссии принимается Президентом Республики Казахстан.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 12 октября 2000 года № 470
СОСТАВ Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом
Сноска. Состав - в редакции Указа Президента РК от 29.06.2024 № 591.
Государственный советник Республики Казахстан, председатель
Министр науки и высшего образования Республики Казахстан, заместитель председателя
вице-министр науки и высшего образования Республики Казахстан, секретарь
члены Республиканской комиссии:
Министр иностранных дел Республики Казахстан
Председатель Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
Председатель Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
Председатель Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы
Председатель Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
Председатель Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы)
Министр сельского хозяйства Республики Казахстан
Министр юстиции Республики Казахстан
Министр здравоохранения Республики Казахстан
Министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Министр транспорта Республики Казахстан
Министр финансов Республики Казахстан
Министр культуры и информации Республики Казахстан
Министр просвещения Республики Казахстан
Министр промышленности и строительства Республики Казахстан
Министр торговли и интеграции Республики Казахстан
Министр водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Министр туризма и спорта Республики Казахстан
Министр национальной экономики Республики Казахстан
Министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
Министр экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Министр энергетики Республики Казахстан
председатель Комитета по социально-культурному развитию и науке Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
председатель Комитета по социально-культурному развитию Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
заведующий Отделом государственной службы Администрации Президента Республики Казахстан
заведующий Отделом внутренней политики Администрации Президента Республики Казахстан
руководитель структурного подразделения Аппарата Правительства Республики Казахстан, курирующего вопросы социально-культурного развития

11) стипендиаттармен оқуға/тағылымдамадан өтуге шарт жасасу, стипендиаттарды орналастыруды жүзеге асыру, стипендиаттардың үлгерімі мен еңбек қызметін жүзеге асыру, стипендиаттардың міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ету ретінде ұсынылған кепіл мүлкін ауыстыру, Республикалық комиссия "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау туралы шешім шығарған күннен бастап тұрақсыздық төлемін (айыппұлды) қоса алғанда, стипендиатқа жұмсалған шығыстарды өтеу тәртібі мен шарттарын бекітеді;
12) Іріктеу қағидаларына сəйкес "Болашақ" халықаралық стипендиясынан бас тартуды қабылдайды, сондай-ақ "Болашақ" халықаралық стипендиясы шеңберінде алған мамандығы бойынша еңбек қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыруды кейінге қалдыру туралы шешім қабылдайды;
13) "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін басым мамандықтар тізбесін жыл сайын бекітеді;
14) Іріктеу қағидаларында айқындалған адамдар санаттары үшін "Болашақ" халықаралық стипендиясының шекті санын жыл сайын белгілейді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2008.02.08 № 531, өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 2010.01.27 № 920 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз); 11.06.2012 № 339; 16.07.2020 № 372; 03.03.2022 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
4-тарау. Республикалық комиссия қызметінің тоқтатылу тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.08.2022 № 990 Жарлығымен.
11. Республикалық комиссияның қызметін тоқтату туралы шешімді Қазақстан Республикасының Президенті қабылдайды.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2000 жылғы 12 қазандағы
№ 470 Жарлығына
ҚОСЫМША
Шетелде кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық комиссияның
ҚҰРАМЫ
Ескерту. Құрамы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 29.06.2024 № 591 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі, төраға
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің
вице-министрі, хатшы
Республикалық комиссия мүшелерi:
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрі
Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің төрағасы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің төрағасы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің төрағасы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің төрағасы
Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің) төрағасы
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі
Қазақстан Республикасының Әділет министрі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Қазақстан Республикасының Көлік министрі
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрі
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрі
Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрі
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрі
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар жəне аэроғарыш өнеркəсібі министрі
Қазақстан Республикасының Экология жəне табиғи ресурстар министрі
Қазақстан Республикасының Энергетика министрі
Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенаты Әлеуметтік-мәдени даму және ғылым комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі Әлеуметтік-мәдени даму комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Мемлекеттік қызмет бөлімінің меңгерушісі
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Ішкі саясат бөлімінің меңгерушісі
Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының әлеуметтік-мәдени даму мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесінің басшысы