Вопросы Государственной премии мира и прогресса Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы
Указ Президента Республики Казахстан от 28 сентября 2001 года N 691.
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными указами Президента РК от 24.08.2011 № 142; от 05.05.2017 № 471.
Сноска. По всему тексту:
слова "Первого Президента Республики Казахстан" дополнены словами "- Лидера Нации" в соответствии с Указом Президента РК от 24.08.2011 № 142;
слова "Лидера Нации" заменены словом "Елбасы" в соответствии с Указом Президента РК от 05.05.2017 № 471.
Подлежит опубликованию
в "Собрании актов"
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 5 июля 2001 года "О Государственной премии мира и прогресса Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы" постановляю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Государственной премии мира и прогресса Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы;
2) персональный состав Комиссии по присуждению Государственной премии мира и прогресса Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Президента Республики Казахстан от 31 августа 1992 г. № 903 "О Президентской премии мира и духовного согласия" (САПП Республики Казахстан, 1992 г., № 31, ст.471);
2) постановление Президента Республики Казахстан от 20 октября 1994 года № 1949 "О внесении изменений в постановление Президента Республики Казахстан от 31 августа 1992 г. № 903" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., № 42, ст. 454);
3) Указ Президента Республики Казахстан от 24 октября 1997 года № 3716 "О внесении изменений в постановление Президента Республики Казахстан от 31 августа 1992 г. № 903 "О присуждении Президентской премии мира и духовного согласия" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., № 47, ст. 435).
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 28 сентября 2001 года № 691
Положение о Государственной премии мира и прогресса
Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы
1. Государственная премия мира и прогресса Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы (далее - Государственная премия) присуждается:
за активную деятельность, направленную на укрепление мира и дружбы, взаимного доверия между народами, равенства и одинаковой безопасности в межгосударственных отношениях;
за особый вклад в утверждение общественного и межнационального согласия, укрепление единства многонационального народа Республики;
за развитие демократии и социального прогресса;
за глубокие публицистические произведения, формирующие уважение к культуре и историческим традициям наций и народностей Казахстана.

Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің - Елбасының Мемлекеттік бейбітшілік және прогресс сыйлығының мәселелері
Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 28 қыркүйектегі N 691 Жарлығы.
Ескерту. Жарлықтың тақырыбында және мәтінінде "Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің" деген сөздерден кейін "- Елбасының" деген сөзбен толықтырылды - ҚР Президентінің 2011.08.24 № 142 Жарлығымен.
Ескерту. Жарлықтың тақырыбында және бүкіл мәтін бойынша орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді – ҚР Президентінің 05.05.2017 № 471 Жарлығымен.
"Актілер жинағында"
жариялануға тиіс
"Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің - Елбасының Мемлекеттік бейбітшілік және прогресс сыйлығы туралы" 2001 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында қаулы етемін:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің - Елбасының Мемлекеттік бейбітшілік және прогресс сыйлығы туралы ереже;
2) Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің - Елбасының Мемлекеттік бейбітшілік және прогресс сыйлығын беру жөніндегі комиссияның дербес құрамы бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің "Президенттің бейбітшілік пен рухани татулық сыйлығы туралы" 1992 жылғы 31 тамыздағы N 903 қаулысы (Қазақстан Республикасы ПҮАЖ-ы, 1992 ж., N 31, 471-құжат);
2) Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасы Президентінің 1992 жылғы 31 тамыздағы N 903 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 1994 жылғы 20 қазандағы N 1949 қаулысы (Қазақстан Республикасы ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 42, 454-құжат);
3) Қазақстан Республикасы Президентінің "Президенттің бейбітшілік пен рухани татулық сыйлығын беру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1992 жылғы 31 тамыздағы N 903 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 1997 жылғы 24 қазандағы N 3716 жарлығы (Қазақстан Республикасы ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 47, 435-құжат).
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2001 жылғы 28 қыркүйектегі
N 691 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының
Мемлекеттік бейбітшілік және прогресс сыйлығы туралы
ереже
Ескерту. Ереженің тақырыбында және мәтінінде "Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің" деген сөздерден кейін "- Елбасының" деген сөзбен толықтырылды - ҚР Президентінің 2011.08.24 № 142 Жарлығымен.
Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің - Елбасының Мемлекеттік бейбітшілік және прогресс сыйлығы (бұдан әрі - Мемлекеттік сыйлық):
бейбітшілік және халықтар арасындағы достықты, өзара сенімді, мемлекетаралық қатынастарда теңдік пен бірдей қауіпсіздікті нығайтуға бағытталған белсенді қызметі үшін;
қоғамдық және ұлтаралық келісімді орнықтыруға, Республиканың көпұлтты халқының бірлігін нығайтуға қосқан ерекше үлесі үшін;
демократия мен әлеуметтік прогресті дамытқаны үшін;
Қазақстан ұлттары мен ұлыстарының мәдениеті мен тарихи дәстүрлеріне деген құрметті қалыптастыратын терең ойлы публицистикалық шығармалар үшін берілетін болады.

2. Государственная премия присуждается ежегодно гражданам Республики Казахстан и иностранцам, а также может быть присуждена отечественным, международным и иностранным организациям.
3. Лицам, удостоенным Государственной премии, присваивается звание "Лауреат Государственной премии мира и прогресса Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы", вручается диплом, нагрудный знак, удостоверение и денежное вознаграждение.
4. Размер Государственной премии составляет 6000 (шесть тысяч) месячных расчетных показателей и выплачивается из средств республиканского бюджета.
5. Государственная премия может присуждаться одновременно нескольким соискателям, в этом случае ее денежная часть делится поровну между ними. Повторное присуждение Государственной премии не допускается.
Ранее отклоненные соискатели могут быть выдвинуты повторно на присуждение Государственной премии.
6. Государственная премия вручается в торжественной обстановке Президентом Республики Казахстан ко Дню Первого Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 6 в редакции Указа Президента РК от 17.09.2014 № 911.
7. Правом выдвижения на соискание Государственной премии обладают:
комитеты Сената и Мажилиса Парламента Республики Казахстан;
Правительство Республики Казахстан;
государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан;
акимы областей (городов республиканского значения и столицы) по согласованию с маслихатами;
отечественные, иностранные и международные организации.
8. Для отбора кандидатов на соискание Государственной премии создается Комиссия по присуждению Государственной премии мира и прогресса Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы (далее - Комиссия) из числа государственных, общественных деятелей и иных лиц.
9. Комиссия является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан.
10. Правовую основу деятельности Комиссии составляют Конституция, законодательные акты Республики Казахстан, акты Президента Республики Казахстан и настоящее Положение. U962935_
Основные задачи Комиссии
11. Основными задачами Комиссии являются:
1) рассмотрение поступивших предложений по присуждению Государственной премии;
2) рекомендация соискателей, достойных присуждения Государственной премии, Президенту Республики Казахстан.
Права и обязанности Комиссии
12. Комиссия вправе в установленном порядке:
1) знакомиться с деятельностью и творчеством соискателей по месту жительства или работы;
2) запрашивать необходимые для осуществления своей деятельности документы, материалы и иную информацию в государственных органах и иных организациях;

2. Мемлекеттік сыйлық жыл сайын Қазақстан Республикасының азаматтарына және шетелдіктерге беріледі, сондай-ақ отандық, халықаралық және шетелдік ұйымдарға берілуі мүмкін.
3. Мемлекеттік сыйлыққа ие болған адамдарға "Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің - Елбасының Мемлекеттік бейбітшілік және прогресс сыйлығының лауреаты" атағы беріледі, диплом, омырау белгісі, куәлік және ақшалай сыйақы тапсырылады.
4. Мемлекеттік сыйлық мөлшері 6000 (алты мың) айлық есептік көрсеткішті құрайды және республикалық бюджет қаражатынан төленеді.
5. Мемлекеттік сыйлық бір мезгілде бірнеше үміткерге берілуі мүмкін, мұндай жағдайда оның ақшалай бөлігі олардың арасында тең бөлінеді. Мемлекеттік сыйлықты қайталап беруге рұқсат етілмейді.
Бұрын қабылданбаған үміткерлер Мемлекеттік сыйлық беруге қайта ұсыныла алады.
6. Мемлекеттік сыйлықты Қазақстан Республикасының Президенті Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күніне орай салтанатты жағдайда тапсырады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 17.09.2014 № 911 Жарлығымен.
7. Мемлекеттік сыйлыққа үміткерлер ұсыну құқығына:
Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенаты мен Мәжілісінің комитеттері;
Қазақстан Республикасының Үкіметі;
Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар;
мәслихаттармен келісе отырып, облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) әкімдері;
отандық, шетелдік және халықаралық ұйымдар ие болады.
8. Мемлекеттік сыйлыққа үміткерлер кандидатураларын іріктеу үшін мемлекет, қоғам қайраткерлері және өзге де тұлғалар қатарынан Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің - Елбасының Мемлекеттік бейбітшілік және прогресс сыйлығын беру жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылады.
9. Комиссия Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
10. Комиссия қызметінің құқықтық негізін Қазақстан Республикасының Конституциясы, заң актілері, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері және осы Ереже құрайды. U962935_
Комиссияның негізгі міндеттері
11. Комиссияның негізгі міндеттері:
1) Мемлекеттік сыйлықты беру жөнінде келіп түскен ұсыныстарды қарау;
2) Мемлекеттік сыйлық беруге лайықты үміткерлерді Қазақстан Республикасының Президентіне ұсыну.
Комиссияның құқықтары мен міндеттері
12. Комиссия белгіленген тәртіппен:
1) үміткерлердің қызметімен және шығармашылығымен тұрғылықты жерінде немесе жұмыс орнында танысуға;
2) өз қызметін жүзеге асыру үшін мемлекеттік органдардан және өзге ұйымдардан құжаттар, материалдар және өзге де ақпараттар сұратуға;

3) при необходимости приглашать и заслушивать представителей государственных органов и иных организаций;
4) вносить предложения Президенту Республики Казахстан по совершенствованию механизма присуждения Государственной премии.
Комиссия обязана:
1) принимать документы соискателей, выдвинутых на присуждение Государственной премии;
2) публиковать в официальных изданиях после окончания приема документов список соискателей, краткие сведения об их деятельности с указанием выдвинувших их организаций;
3) способствовать широкому и открытому обсуждению деятельности соискателей среди общественности;
4) рассматривать внесенные на соискание Государственной премии кандидатуры и готовить рекомендации по количеству лауреатов Государственной премии в текущем году и причитающемуся им денежному вознаграждению;
5) обеспечивать в установленном порядке разработку проекта Указа Президента Республики Казахстан о присуждении Государственной премии и представление его на рассмотрение в Администрацию Президента Республики Казахстан.
Организация работы Комиссии
13. Комиссию возглавляет председатель, назначаемый Президентом Республики Казахстан. В период отсутствия председателя Комиссии его обязанности исполняет заместитель председателя Комиссии.
14. Председатель Комиссии:
1) организует и осуществляет руководство деятельностью Комиссии;
2) формирует повестку дня заседаний Комиссии;
3) созывает заседания Комиссии и председательствует на них;
4) из числа членов Комиссии определяет докладчика по вопросу, включенному в повестку дня заседания Комиссии;
5) выполняет иные полномочия в рамках компетенции Комиссии.
15. Секретарь Комиссии:
1) обеспечивает проведение заседания Комиссии;
2) информирует членов Комиссии о повестке дня, месте и времени проведения заседания Комиссии;
3) предоставляет членам Комиссии поступившие документы;
4) исполняет поручения председателя Комиссии;
5) организует тайное голосование членов Комиссии по представленным кандидатурам соискателей.
16. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости. Заседание Комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
17. Решение Комиссии принимается большинством голосов при тайном голосовании. При равенстве голосов голос председательствующего является решающим.
18. Решение Комиссии оформляется протоколом и подписывается председателем Комиссии.
19. Акт Президента Республики Казахстан о присуждении Государственной премии публикуется в официальных изданиях.
Обеспечение деятельности Комиссии
20. Организационное и информационное обеспечение деятельности Комиссии осуществляет Министерство культуры и спорта Республики Казахстан.

3) қажет болған жағдайда мемлекеттік органдар мен өзге ұйымдар өкілдерін шақыруға және тыңдауға;
4) Мемлекеттік сыйлық беру тетігін жетілдіру жөнінде Қазақстан Республикасының Президентіне ұсыныстар енгізуге құқылы.
Комиссия:
1) Мемлекеттік сыйлық беруге ұсынылған үміткерлердің құжаттарын қабылдауға;
2) құжаттарды қабылдау аяқталған соң үміткерлер тізімін, оларды ұсынған ұйымдарды көрсете отырып, олардың қызметі туралы қысқаша мәліметтерді ресми басылымдарда жариялауға;
3) үміткерлердің қызметін жұртшылық арасында кеңінен әрі ашық талқылауға жәрдем көрсетуге;
4) Мемлекеттік сыйлыққа үміткер етіп енгізілген кандидатураларды қарауға және осы жылғы Мемлекеттік сыйлық лауреаттарының саны мен оларға тиесілі ақшалай сыйақы жөнінде ұсынымдар әзірлеуге;
5) белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Президентінің Мемлекеттік сыйлық беру туралы Жарлығының жобасын әзірлеуді және оны Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің қарауына ұсынуды қамтамасыз етуге міндетті.
Комиссия жұмысын ұйымдастыру
13. Комиссияны Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын төраға басқарады. Төраға болмаған кезеңде оның міндеттерін Комиссия төрағасының орынбасары атқарады.
14. Комиссия төрағасы:
1) Комиссия қызметін ұйымдастырады және оған басшылықты жүзеге асырады;
2) Комиссия отырыстарының күн тәртібін түзеді;
3) Комиссия отырыстарын шақырады және оларда төрағалық етеді;
4) Комиссия мүшелері арасынан Комиссия мәжілісінің күн тәртібіне енгізілген мәселе бойынша баяндамашыны белгілейді;
5) Комиссия құзыреті шеңберінде өзге де өкілеттіктерді орындайды.
15. Комиссия хатшысы:
1) Комиссия отырысының өткізілуін қамтамасыз етеді;
2) Комиссия отырысының күн тәртібі, өткізілетін күні, орны және уақыты туралы Комиссия мүшелерін хабардар етеді;
3) келіп түскен құжаттарды Комиссия мүшелеріне ұсынады;
4) Комиссия төрағасының тапсырмаларын орындайды;
5) Комиссия мүшелерінің ұсынылған үміткерлер кандидатуралары бойынша жасырын дауыс беруін ұйымдастырады.
16. Комиссия отырысы қажеттілігіне қарай өткізіледі, Комиссия отырысы, егер оған Комиссия мүшелері жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, құқылы деп саналады.
17. Комиссия шешімі жасырын дауыс беру арқылы көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған ретте төрағалық етушінің дауысы шешуші болады.
18. Комиссия шешімі хаттамамен ресімделеді және оған Комиссия төрағасы қол қояды.
19. Қазақстан Республикасы Президентінің Мемлекеттік сыйлық беру туралы актісі ресми басылымдарда жарияланады.
Комиссия қызметін қамтамасыз ету
20. Комиссия қызметін ұйымдық және ақпараттық қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 20 в редакции Указа Президента РК от 17.09.2014 № 911.
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 28 сентября 2001 года № 691
СОСТАВ
Комиссии по присуждению Государственной премии мира и прогресса
Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы
Сноска. Состав в редакции Указа Президента РК от 20.10.2017 № 568; с изменениями, внесенными указами Президента РК от 26.02.2019 № 862; от 28.10.2019 № 195; от 17.11.2020 № 450; от 18.01.2021 № 495 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Государственный секретарь Республики Казахстан, председатель
Руководитель Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, заместитель председателя
руководитель аппарата Министерства культуры и спорта Республики Казахстан, секретарь
члены Комиссии:
заместитель Председателя Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Министр иностранных дел Республики Казахстан
Министр образования и науки Республики Казахстан
председатель Комитета по социально-культурному развитию и науке Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
председатель Комитета по экономической политике, инновационному развитию и предпринимательству Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
председатель Комитета по социально культурному развитию Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
заведующий Отделом внутренней политики Администрации Президента Республики Казахстан
Мусахаджаева
Айман Кожебековна
ректор Казахского национального университета искусств (по согласованию)
Есдаулетов
Улугбек Оразбайулы
председатель правления Союза писателей Казахстана, лауреат Государственной премии Республики Казахстан (по согласованию)
Отарбаев
Малик Нуржанович
директор республиканского государственного учреждения "Қоғамдық келісім" Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан (по согласованию)

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 17.09.2014 № 911 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2001 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 691 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің - Елбасының Мемлекеттік бейбітшілік және прогресс сыйлығын беру жөніндегі комиссияның
ҚҰРАМЬІ
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 20.10.2017 № 568 Жарлығымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 26.02.2019 № 862; 28.10.2019 № 195; 17.11.2020 № 450; 18.01.2021 № 495 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы, төраға
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің Басшысы, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің аппарат басшысы, хатшы
Комиссия мүшелері:
Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі Төрағасының орынбасары (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Әлеуметтік-мәдени даму және ғылым комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Экономикалық саясат, инновациялық даму және кәсіпкерлік комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Әлеуметтік-мәдени даму комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Ішкі саясат бөлімінің меңгерушісі
Мұсақожаева                        Қазақ ұлттық өнер университетінің ректоры
Айман                              (келісім бойынша)
Қожабекқызы
Есдәулетов Ұлықбек                  Қазақстан Жазушылар одағы басқармасының төрағасы,
Оразбайұлы                        Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығының
Мырқасымұлы                  лауреаты" (келісім бойынша)
Отарбаев Мәлік Нұржанұлы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің "Қоғамдық келісім" республикалық мемлекеттік мекемесінің директоры (келісім бойынша);