Об утверждении Правил о пруденциальных нормативах для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами
Постановление Национальной Комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 15 ноября 2000 года N 87. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 декабря 2000 года N 1330. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 ноября 2005 года N 412 (V053995)
<*>
Сноска. Название постановления в новой редакции - постановлением Правления Председателя Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года  N 134 .
Во исполнение подпункта 3) статьи 6 и статьи 57  Закона  Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" от 20 июня 1997 года и на основании подпункта 12) пункта 4  Положения  о Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 13 ноября 1997 года N 3755, в целях обеспечения гарантии платежеспособности и финансовой устойчивости организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемая "Национальная комиссия") постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила о пруденциальных нормативах для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами.  <*>
Сноска. Пункт 1 в новой редакции - постановлением Правления Председателя Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года  N 134
2. Установить, что настоящее Постановление вводится в действие после его регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан приказом Председателя Национальной комиссии, изданным по согласованию с Председателем Комитета по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан за исключением пунктов 20-22 Инструкции, которые вводятся в действие постановлением Директората Национальной комиссии.
3. Установить, что в течение двух месяцев со дня введения настоящего Постановления и Инструкции в действие организации, осуществляющие деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, обязаны привести свою деятельность в соответствие с требованиями вышеуказанной Инструкции.

Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтер туралы ережені бекіту жөнінде
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық компаниясы 2000 жылғы 15 қарашадағы N 87 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 13 желтоқсан N 1330 тіркелді. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 қарашадағы N 412 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 қарашадағы N 412   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін    2-тармақтан   қараңыз ).
______________________________________
Ескерту: Қаулының атауына өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 134   қаулысымен .
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 шілдедегi  Заңы  6-бабының 3) тармақшасын және  57-бабын  орындау үшiн және Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 13 қарашадағы N 3755  Жарлығымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы туралы ереженiң 4-тармағы 12) тармақшасының негізiнде, зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегі қызметтi жүзеге асыратын ұйымдардың төлем қабылеттілігiне және қаржы тұрақтылығына кепiлдiктi қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы (бұдан әрi "Ұлттық комиссия" деп аталады)  ҚАУЛЫ ЕТЕДI
1. Ұсынылып отырған Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтер туралы ереже бекітілсін.
Ескерту: 1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 134   қаулысымен
2. Осы Қаулының, Нұсқаулықтың Ұлттық комиссия Директоратының қаулысымен күшiне енгiзiлетiн 20-22 тармақтарын қоспағанда, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде тiркелгеннен кейiн Ұлттық комиссия Төрағасының Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгінiң Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн реттеу жөнiндегi комитетi Төрағасымен келiсiм бойынша шығарылған бұйрығымен күшiне енетiндігі белгiленсiн.
3. Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйымдар осы Қаулы және Нұсқаулық күшiне енгізiлген күннен бастап екi айдың iшiнде өздерiнiң қызметтерiн жоғарыда аталған Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес келтiруге мiндеттi екендiгі белгiленсiн.

4. С момента введения настоящего Постановления в действие признать утратившим силу  Положение  о пруденциальных нормативах для компаний по управлению пенсионными активами, утвержденное постановлением Национальной комиссии от 29 августа 1997 года N 133 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 9 сентября 1997 года за N 363.
5. Отделу пенсионной реформы Управления лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии:
1) довести настоящее Постановление (после введения его в действие) и Инструкцию до сведения Национального Банка Республики Казахстан, Министерства финансов Республики Казахстан, ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд", Комитета по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и банков-кастодианов;
2) доводить настоящее Постановление (после введения его в действие) и Инструкцию до сведения организаций, намеренных получить лицензию на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами;
3) установить контроль за исполнением настоящего Постановления и Инструкции.
Председатель
Национальной комиссии
Утверждены постановлением
Национальной комиссии
Республики Казахстан по
ценным бумагам
от 15 ноября 2000 года N 87
"Об утверждении Правил
о пруденциальных нормативах для
организаций, осуществляющих
инвестиционное управление
пенсионными активами"
Согласована
с Комитетом по регулированию
деятельности накопительных
пенсионных фондов
Министерства труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
Председатель Комитета
10 ноября 2000 года
Правила о пруденциальных нормативах
для организаций, осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами  <*>
Сноска. Название в новой редакции - постановлением Правления Председателя Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года  N 134 ;
по всему тексту слова "в настоящей Инструкции", "настоящей Инструкцией", "настоящей Инструкции", "к настоящей Инструкции" заменены словами "в настоящих Правилах", "настоящими Правилами", "настоящих Правил", "к настоящим Правилам";
слова "Национальная комиссия", "Национальной комиссией", "Национальной комиссии" заменены словами "уполномоченный орган", "уполномоченным органом", "уполномоченному органу";
слова "Компанией", "Компании", "Компаний", "Компаниям", "Компаниями", "Компания" заменены словами "Организацией", "Организации", "Организаций", "Организациям", "Организациями", "Организация" - постановлением Правления Председателя Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года  N 134 .
Правила о пруденциальных нормативах для организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами (далее - Правила), разработаны во исполнение Закона Республики Казахстан ~Z970136 "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и устанавливают пруденциальные нормативы, обязательные к соблюдению организациями, осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами и накопительными пенсионными фондами, самостоятельно осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами.  <*>
Сноска. Преамбула в новой редакции - постановлением Правления Председателя Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года  N 134

4. Жоғарыда аталған Нұсқаулық күшiне енгізiлген сәттен бастап Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 29 тамыздағы N 133 қаулысымен бекiтiлген және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде 1997 жылғы 09 қыркүйекте 363 нөмiрмен тiркелген Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегі қызметтi жүзеге асыратын компанияларға арналған пруденциялық нормативтер туралы  ереженiң  күшi жойылады деп танылсын.
5. Ұлттық комиссия орталық аппаратының Лицензиялау және қадағалау басқармасының Зейнетақыны реформалау бөлiмi:
1) осы Қаулыны (ол күшiне енгiзiлгеннен кейiн) және Нұсқаулықты Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнiң, "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-ның, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін реттеу жөніндегі комитетінің және кастодиан-банктердің назарына жеткізсін;
2) осы Қаулыны (ол күшіне енгізілгеннен кейін) және Нұсқаулықты зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия алуға ниет білдірген ұйымдардың назарына жеткізсін;
3) осы Қаулының орындалысына бақылау жасасын.
Ұлттық комиссияның
Төрағасы
Комиссияның мүшелері
Қазақстан Республикасының
Бағалы қағаздар жөніндегі
ұлттық комиссиясының
"Зейнетақы активтерiн инвестициялық
басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық нормативтер
туралы ережені" бекiту жөнінде"
2000 жылғы 15 қарашадағы N 87
қаулысымен бекітілді
Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды
жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық
нормативтер туралы ереже
Ескерту: Атауы, кіріспесі жаңа редакцияда жазылды;
барлық мәтін бойынша "осы Нұсқаулықта", "осы Нұсқаулық", "осы Нұсқаулықтың", "осы Нұсқаулыққа" деген сөздер тиісінше "осы Ережеде", "осы Ереже", "осы Ереженің", "осы Ережеге" деген сөздермен; "Ұлттық комиссия", "Ұлттық комиссиясының", "Ұлттық комиссияны", "Ұлттық комиссияға" деген сөздер тиісінше "уәкілетті орган", "уәкілетті органның", "уәкілетті органды", "уәкілетті органға" деген сөздермен; "Компания", "Компаниялар", "Компанияға", "Компанияларға", "Компанияның", "Компаниядан" деген сөздер тиісінше "Ұйым", "Ұйымдар", "Ұйымға", "Ұйымдарға", "Ұйымның", "Ұйымнан" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 134   қаулысымен .
Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтер туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын  орындау үшін әзірленді және зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар мен зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорлары сақтауға міндетті пруденциалдық нормативтерді белгілейді.

Глава 1. Общие положения
1. Использованные в настоящих Правилах понятия означают следующее:
1) Организация - организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами и накопительный пенсионный фонд, самостоятельно осуществляющий инвестиционное управление пенсионными активами;
2) Уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий функции и полномочия по регулированию и надзору за деятельностью накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, банков-кастодианов, страховых организаций;
2-1)  (подпункт исключен - постановлением Правления Председателя Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года  N 134 ) .
3) "условная единица пенсионных активов" - удельная величина пенсионных активов Фонда, используемая для характеристики их изменения в результате инвестиционного управления ими Организацией и рассчитываемая в соответствии с настоящими Правилами;
4) "Фонд" - накопительный пенсионный фонд;
5) "чистые" пенсионные активы" - пенсионные активы Фонда за вычетом его обязательств, относящихся к пенсионным активам (обязательств по пенсионным выплатам, переводам в другие Фонды и других возможных схожих обязательств).
Сноска. Пункт 1 с изменениями и дополнениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 16 ноября 2001 года  N 434 ; постановлением Правления Председателя Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года  N 134 ) .
Глава 2. Пруденциальный норматив 1
"Достаточность собственного капитала"
2. Достаточность собственного капитала Организации характеризуется коэффициентом К 1 , значение которого должно ежедневно составлять не менее 1. Коэффициент К 1  рассчитывается по формуле:
К 1  = (ЛА-О)/МРСК, где
ЛА - ликвидные и прочие активы, установленные пунктом 3 настоящих Правил;
О - обязательства;
МРСК - минимальный размер собственного капитала, рассчитанный по формуле:
МРСК = (ТПА * k)*0,10, где
ТПА - текущая стоимость пенсионных активов,
k - коэффициент кредитного риска, рассчитываемый по формуле:
S (текущая стоимость финансового инструмента * коэффициент дефолта)
k = -------------------------------------------------------------------
текущая стоимость финансового инструмента
Значения коэффициента дефолта указаны в Приложении 3 к настоящим Правилам.  <*>
Сноска. Пункт 2 с изменениями - постановлением Правления Председателя Национального Банка РК от 21 апреля 2003 года  N 134 ; в редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 378  (вводится в действие с 1 апреля 2005 года).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде қолданылған ұғымдар мыналарды білдiредi:
1) Ұйым - зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым және зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қоры;
2) Уәкілетті орган - жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың, кастодиан банктердің, сақтандыру ұйымдарының қызметін реттеу және қадағалау жөніндегі қызметтер мен өкілеттіктерді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
3) "зейнетақы активтерiнiң шартты бiрлiгі" - Қордың зейнетақы активтерiнiң оларды Ұйым инвестициялық басқару нәтижесiндегi олардың өзгерiстерiнiң сипаты үшiн пайдаланылатын және осы Ережеге сәйкес есептелетiн үлестiк өлшемi;
4) "Қор" - жинақтаушы зейнетақы қоры;
5) "таза" зейнетақы активтерi" - Қордың оның зейнетақы активтерiне қатысты мiндеттемелерiн (зейнетақы төлемдерi, басқа Қорларға аударымдар жөнiндегi мiндеттемелердi және басқа да ұқсас ықтимал мiндеттемелердi) шегерiп тастағандағы зейнетақы активтерi.
Ескерту: 1-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 16 қарашадағы N 434   қаулысымен 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 134   қаулысымен .
2-тарау. "Өз капиталының жеткіліктілігі"
1-ПРУДЕНЦИЯЛЫҚ НОРМАТИВ
2. Ұйымның меншікті капиталының жеткіліктілігі күнделікті мәні 1-ден кем болмайтын К 1  коэффициентімен сипатталады. К 1  коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
К 1  = (ӨА-М)/ МКЕАМ, онда
ӨА - осы Ереженің 3-тармағымен белгіленген өтімді және басқа активтер;
М - міндеттемелер;
МКЕАМ- формула бойынша есептелген меншікті капиталдың ең аз мөлшері:
МКЕАМ = (ЗААҚ * k)*0,10, онда
ЗААҚ - зейнетақы активтерінің ағымдағы құны,
k - формула бойынша есептелген кредиттік тәуекел коэффициенті:
E (қаржы құралының ағымдағы құны* дефолта коэффициенті)
k = -----------------------------------------------------------
қаржы құралының ағымдағы құны
Дефольта коэффициентінің мәні осы Ереженің 3-қосымшасында көрсетілген.
Ескерту: 2-тармаққа өзгертулер енгізілді, жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 16 қарашадағы N 434   қаулысымен 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 134   қаулысымен ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 378   қаулысымен .

3. В качестве ликвидных активов признаются следующие активы Организации:
1) деньги, в том числе:
деньги в кассе, не более десяти процентов от суммы активов по балансу;
деньги на счетах в банках второго уровня;
2) вклады в Национальном Банке Республики Казахстан;
3) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, ценные бумаги которых включены в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории, или являющихся дочерними банками-резидентами, родительские банки-нерезиденты которых имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
4) государственные ценные бумаги Республики Казахстан (включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств) (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения) за вычетом резервов на возможные потери;
5) негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Организации, включенные в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи, и облигаций АО "Банк Развития Казахстана") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
6) ипотечные облигации организаций Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
6-1) инфраструктурные облигации организаций Республики Казахстан (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
7) облигации АО "Банк Развития Казахстана" (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
8) ценные бумаги иностранных государств, имеющих рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
9) негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;

3. Ұйымның мына активтері өтімді активтер болып табылады:
1) ақша, оның ішінде:
баланс бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын кассадағы ақша;
екінші деңгейдегі банктердің шоттарындағы ақша;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар;
3) Бағалы қағаздары қор биржасының ең жоғары санаты бойынша ресми тізімге енгізілген немесе еншілес резидент банктер болып табылатын, мүмкін жоғалтудың резервін шегергендегі "А"( "Etandard & Poor's" және "Fіtch"рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "А2" ("Moody's Investors Eervіce" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша)(негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) санаттарынан кем емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді жеке рейтингі бар резидент емес енші беруші банктердің Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдары;
4) мүмкін жоғалтудың резервін шегергендегі Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес айналысқа ақша шығарған) (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып):
5) мүмкін жоғалтудың резервін шегергендегі қор биржасының ең жоғары санаты бойынша (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық облигациялардан және "Қазақстан Даму банкі" АҚ облигацияларынан басқа) (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) ресми тізімге енгізілген Ұйымдарға қатысы бойынша аффилирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасының ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялы бағалы қағаздары;
6) мүмкін жоғалтудың резервін шегергендегі қор биржасының ресми тізіміне енгізілген (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) Қазақстан Республикасы ұйымдарының ипотекалық облигациялары;
6-1) ықтимал шығындар резервін шегергендегі, Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары (негізгі борыш сомалары мен есептелген сыйақыны ескере отырып);
7) мүмкін жоғалтудың резервін шегергендегі "Қазақстан Даму банкі" АҚ облигациялары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
8) мүмкін жоғалтудың резервін шегергендегі кредиттік рейтингтің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ" ("Etandard & Poor's" және "Fіtch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Eervіce" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің бағалы қағаздары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
9) мүмкін жоғалтудың резервін шегергендегі кредиттік рейтингтің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ" ("Etandard & Poor's" және "Fіtch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Eervіce" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);

10) акции иностранных эмитентов, чьи долговые ценные бумаги имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
11) ценные бумаги международных финансовых организаций (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
12) аффинированные драгоценные металлы;
13) негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан (в том числе ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других государств), не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Организации, включенные в официальный список фондовой биржи по категории, следующей за наивысшей (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи) (с учетом суммы основного долга и начисленного вознаграждения, уменьшенные на пятьдесят процентов), за вычетом резервов на возможные потери;
14) дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Организации аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, в том числе:
дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Организации аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более трех дней в размере, не превышающем двадцати процентов от суммы активов по балансу Организации;
дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Организации аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более девяносто дней в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Организации, уменьшенная на пятьдесят процентов.
В качестве прочих активов признаются следующие активы Организации:
1) основные средства Организации по балансовой стоимости, в том числе:
земля, находящаяся в собственности или на праве постоянного землепользования, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Организации;
здания и сооружения, находящиеся в собственности, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Организации;
машины и оборудование, находящиеся в собственности, в размере, не превышающем пяти процентов от суммы активов по балансу Организации;

10) мүмкін жоғалтудың резервін шегергендегі кредиттік рейтингтің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ" ("Etandard & Poor's" және "Fіtch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Eervіce" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы бар шетелдік эмитенттердің борыштық бағалы қағаздары бойынша акциялары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
11) мүмкін жоғалтудың резервін шегергендегі халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
12) тазартылған қымбат металдар;
13) мүмкін жоғалтудың резервін шегергендегі қор биржасының ең жоғары санатынан кейінгі (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық облигациялардан басқа) (елу процентке кемітілген негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Ұйымдарға қатысы бойынша аффилирленген тұлға болып табылмайтын (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған бағалы қағаздар) Қазақстан Республикасының ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары;
14) Ұйымдарға қатысы бойынша аффилирленген тұлға болып табылмайтын (мүмкін жоғалтудың резервін шегере отырып), қызметкерлер мен басқа тұлғалардың дебиторлық берешегін шегергендегі ұйымның дебиторлық берешегі, оның ішінде:
Ұйымдарға қатысы бойынша аффилирленген тұлға болып табылмайтын, Ұйымның балансы бойынша активтер сомасының жиырма процентінен аспайтын мөлшердегі шарт талаптары бойынша дебиторлық берешекті шегергендегі жасалған шарт талаптарын қызметкерлердің және басқа тұлғалардың үш күннен аспайтын мерзімге кешіктірген дебиторлық берешек (мүмкін жоғалтудың резервін шегере отырып);
Ұйымдарға қатысы бойынша аффилирленген тұлға болып табылмайтын, Ұйымның балансы бойынша жасалған шарт талаптарын қызметкерлердің және басқа тұлғалардың тоқсан күннен аспайтын мерзімге кешіктірген елу процентке кемітілген активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі дебиторлық берешекті шегергендегі дебиторлық берешек (мүмкін жоғалтудың резервін шегере отырып).
Басқа активтер ретінде Ұйымның мынадай активтері танылады:
1) Ұйымның баланстық құны бойынша негізгі құрал-жабдықтар, оның ішінде:
Ұйымның балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі меншігіндегі немесе тұрақты пайдалану құқығындағы жер;
Ұйымның балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі меншігіндегі үйлер және ғимараттар;
Ұйымның балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі меншігіндегі машиналар мен жабдықтар;

2) программное обеспечение - по балансовой стоимости, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Организации.  <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка РК от 16 ноября 2001 года   N 434 постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 378  (вводится в действие с 1 апреля 2005 года); от 19 апреля 2005 года N  133 .
Глава 3. Пруденциальный норматив 2
"Доходность пенсионных активов"
4.  (Пункт исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 378  (вводится в действие с 1 апреля 2005 года).
5. Доходность пенсионных активов, находящихся у Организации в инвестиционном управлении, характеризуется коэффициентом номинального дохода К 2 , рассчитываемым по формуле:
_
Ct
К2 = (---- - 1)х 100, где
_
Co
Ct - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов Фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении в отчетном календарном месяце, рассчитанная в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил;       _
Со - средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов Фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении тридцать шесть месяцев назад, рассчитанная в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил.  <*>
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 378  (вводится в действие с 1 апреля 2005 года).
6. Средняя стоимость одной условной единицы пенсионных активов Фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении в каком-либо месяце, рассчитывается как среднее арифметическое значение стоимости одной условной единицы пенсионных активов данного Фонда, которые находились у этой Организации в инвестиционном управлении на конец каждого календарного дня данного месяца, рассчитанной в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил.
7. Стоимость одной условной единицы пенсионных активов Фонда, находившихся у Организации в инвестиционном управлении на конец какого-либо дня, рассчитывается Организацией по формуле:
ПАi
Ci = ---, где
УЕi
Сi - стоимость одной условной единицы пенсионных активов Фонда, находившихся у Организации в инвестиционном управлении на конец данного дня;
ПАi - текущая стоимость "чистых" пенсионных активов Фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на конец данного дня, рассчитанная в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил;
УЕi - общее количество условных единиц пенсионных активов Фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на конец данного дня, рассчитанное в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил.

2) бағдарламалық қамтамасыз ету - Ұйымның балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі.
Ескерту: 3-тармаққа өзгертулер енгізілді, жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 16 қарашадағы N 434   қаулысымен ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 378   қаулысымен 2005 жылғы 19 сәуірдегі N 133   қаулысымен .
3-тарау. "ЗЕЙНЕТАҚЫ АКТИВТЕРIНІҢ КIРIСТIЛIГI"
2-ПРУДЕНЦИЯЛЫҚ НОРМАТИВ
4. <*>
Ескерту: 4-тармақ алынып тасталды -   ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 378   қаулысымен .
5. Ұйымда инвестициялық басқаруда тұрған зейнетақы активтерінің кірістілігі формула бойынша есептелетін мынадай К2 номиналды кіріс коэффициентімен сипатталады:
__
Сt
К2 = ( ___ - 1) х 100, бұл жерде
__
С0
_
Сt - Қордың есептi күнтiзбелiк айда Ұйымның инвестициялық басқаруындағы зейнетақы активтерiнiң бiр шартты бiрлiгiнiң осы Ұйымның 6-тармағына сәйкес есептелген орташа құны;
_
С0 -  Қордың отыз алты ай бұрын Ұйымның инвестициялық басқаруындағы зейнетақы активтерiнiң бiр шартты бiрлiгiнiң осы Ереженің 6-тармағына сәйкес есептелген орташа құны.
Ескерту: 5-тармаққа өзгерту енгізілді -   ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 378   қаулысымен .
6. Қордың қандай да болмасын айда Ұйымның инвестициялық басқаруында болған зейнетақы активтерiнiң бiр шартты бiрлiгiнiң орташа құны осы Қордың осы айдың әрбiр күнтiзбелiк күнiнiң соңында осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған зейнетақы активтерiнiң бiр шартты бiрлiгінiң осы Ереженің 7-тармағына сәйкес есептелген орташа арифметикалық мәнi ретiнде есептеледi.
7. Қордың қандай да болмасын күннiң соңына Ұйымның инвестициялық басқаруындағы зейнетақы активтерiнiң бiр шартты бiрлiгінiң орташа құнын ұйым мына формула бойынша есептейдi:
ПАі
Сi = ____, бұл жерде
УЕі
Сi - Қордың осы күннiң соңына Ұйымның инвестициялық басқаруында болған зейнетақы активтерiнiң бiр шартты бiрлiгiнiң құны;
ПАi - Қордың осы күннiң соңына Ұйымның инвестициялық басқаруында болған "таза" зейнетақы активтерiнiң осы Ереженің 8-тармағына сәйкес есептелген ағымдағы құны;
УЕi - Қордың осы күннiң соңына Ұйымның инвестициялық басқаруында болған "таза" зейнетақы активтерiнiң осы Ереженің 9-тармағына сәйкес есептелген шартты бiрлiктерiнiң жалпы саны.

8. Текущая стоимость "чистых" пенсионных активов Фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на конец какого-либо дня, рассчитывается по формуле (с учетом особенностей, установленных пунктом 10 настоящих Правил):
ПАi = ПА(i-1) + Bi + Ti + Дi + Иi + Пi1 + Пi2 - Нi1 - Нi2 - КВi, где
ПА(i-1) - текущая стоимость "чистых" пенсионных активов Фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на конец предыдущего календарного дня;
Bi - пенсионные взносы, поступившие в Фонд за данный день;
Ti - переводы пенсионных активов из других Фондов, поступившие в Фонд за данный день;
Дi - инвестиционный доход по пенсионным активам Фонда, начисленный за данный день;
Иi - вознаграждение (интерес), выплаченное банком-кастодианом по остатку денег на инвестиционном счете Фонда в данный день;
Пi1 - пеня, полученная Фондом в данный день за несвоевременное перечисление пенсионных взносов;
Пi2 - пеня, полученная Фондом в данный день за несвоевременное инвестирование пенсионных активов;
Нi1 - начисленные за данный день пенсионные выплаты из Фонда, переводы из Фонда в другие Фонды и обязательства по ошибочно поступившим на инвестиционный счет Фонда суммам (за исключением ошибочно поступивших сумм, которые признаны в качестве таковых Фондом и обслуживающим его банком-кастодианом в день поступления, не размещены в финансовые инструменты и не зачислены на индивидуальные счета вкладчиков Фонда/получателей пенсионных выплат);
Нi2 - начисленные за данный день суммы до выяснения;
КВi - комиссионные вознаграждения Фонда и Организации, начисленные за данный день.
9. Общее количество условных единиц пенсионных активов Фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на конец какого-либо дня, рассчитывается по формуле (с учетом особенностей, установленных пунктом 10 настоящих Правил):
Вi+Тi+Пi1-Нi1-Нi2
УЕi = УЕ(i-1)+ -----------------
С(i-1)
УЕ(i-1) - общее количество условных единиц пенсионных активов Фонда, которые находились у Организации в инвестиционном управлении на конец последнего календарного дня, предшествующего данному дню;
С(i-1) - стоимость одной условной единицы пенсионных активов Фонда, находившихся у Организации в инвестиционном управлении на конец последнего календарного дня, предшествующего данному дню.  <*>
Сноска. Пункт 9 с изменениями - постановлением Правления Председателя Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года  N 134
10. При первоначальном поступлении пенсионных активов Фонда в инвестиционное управление Организации (за исключением, установленным пунктом 11 настоящих Правил) расчет показателей Сi, ПАi и УЕi на конец первого дня нахождения пенсионных активов данного Фонда в инвестиционном управлении осуществляется исходя из следующих значений:

8. Қордың қандай да болмасын күннiң соңына Ұйымның инвестициялық басқаруында болған "таза" зейнетақы активтерiнiң ағымдағы құны мына формула бойынша есептеледi (осы Ереженің 10-тармағында белгiленген ерекшелiктердi ескерумен):
ПАi = ПА(i-1)+Вi+Ті+Д+Иi+Пi1+Пі2-Ні1-Ні2-КВі, бұл жерде
ПА(і-1) - Қордың өткен күнтiзбелiк күннiң соңына Ұйымның
инвестициялық басқаруында болған "таза" зейнетақы
активтерiнiң ағымдағы құны;
Ві      - осы күнi Қорға түскен зейнетақы жарналары;
Тi      - осы күнi Қорға түскен басқа Қорлардан аударылған
зейнетақы активтерi;
Дi      - Қордың зейнетақы активтерi бойынша осы күнi
есептелген инвестициялық табыс;
Иi      - Қордың инвестициялық шотындағы қалдық бойынша осы
күнi кастодиан-банк төлеген сыйақы (мүдде);
Пi1     - зейнетақы жарналарын уақытында төлемегендiк үшiн
Қордың осы күнi алған өсiмi;
Пі2     - зейнетақы активтерiн уақытында инвестицияламағандық
үшiн Қордың осы күнi алған өсiмi;
Ні1     - осы күнi Қордан есептелген зейнетақы төлемдерi,
Қордан басқа Қорларға жасалған аударымдар және
Қордың инвестициялық шотына қателесiп түскен
сомалар бойынша мiндеттемелер (Қор және оған қызмет
көрсететiн кастодиан-банк түскен күнi қателесiп
түскен деп таныған, қаржы құралдарына
орналастырылмаған және Қордың
салымшыларының/зейнетақы төлемдерiн алушылардың
жеке шоттарына есепке алынбаған сомаларды
қоспағанда);
Нi2     - анықталғанға дейiн осы күнi есептелген сомалар;
КВі     - Қордың және Ұйымның осы күнi есептелген
комиссиялық сыйақылары.
9. Қордың қандай да болмасын күннiң соңына Ұйымның инвестициялық басқаруында болған зейнетақы активтерiнiң шартты бiрлiктерiнiң жалпы саны мына формула бойынша есептеледi (осы Ереженің 10-тармағында белгiленген ерекшелiктердi ескерумен):
Вi   + Тi + Пi1 - Нi1 - Нi2
Еi = УЕ(i-1)+ _________________________
С(i-1)
бұл жерде
УЕ(i-1) - Қордың осы күннiң алдындағы соңғы күнтiзбелiк
күннiң соңына Ұйымның инвестициялық басқаруында
болған зейнетақы активтерiнiң шартты бiрлiктерiнiң
жалпы саны;
С(i-1)  - Қордың осы күннiң алдындағы соңғы күнтiзбелiк
күннiң соңына Ұйымның инвестициялық басқаруында
болған зейнетақы активтерiнiң бiр шартты бiрлiгiнiң
құны.
Ескерту: 9-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 134   қаулысымен .
10. Қордың зейнетақы активтерi Ұйымның инвестициялық басқаруына бастапқы түскен кезде (осы Ереженің 11-тармағында белгiленген ерекшелiктердi қоспағанда) осы қордың зейнетақы активтерi инвестициялық басқаруда болып табылған бiрiншi күннiң соңына Сi, ПАi және УЕi көрсеткiштерiнiң есебi мынадай мәндерге сүйене отырып жүзеге асырылады:

1) С(i-1) - 100 тенге;
2) ПА(i-1) - текущая стоимость "чистых" пенсионных активов Фонда, принятых Организацией в инвестиционное управление;
3) УЕ(i-1) - результат деления текущей стоимости "чистых" пенсионных активов Фонда, принятых Организацией в инвестиционное управление, на 100 тенге.
11. При передаче пенсионных активов Фонда в инвестиционное управление от одной Организации другой расчет стоимости одной условной единицы пенсионных активов данного Фонда не прерывается и продолжает осуществляться Организацией, принявшей его пенсионные активы в инвестиционное управление.
12. Коэффициент К 2  рассчитывается Организацией в отношении только тех Фондов, чьи пенсионные активы находились в инвестиционном управлении у данной или других Организаций тридцать шесть и более месяцев вне зависимости от того, происходили ли в течение указанного срока следующие события:
1) приостановление действия лицензии на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, выданной данной Организации;
2) приостановление действия лицензий на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, выданных другим Организациям, у которых находились в инвестиционном управлении пенсионные активы Фондов, находящиеся на дату расчета коэффициента К 2  в инвестиционном управлении у данной Организации;
3) приостановление действия выданной Фонду лицензии на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат;
4) передача пенсионных активов Фонда в инвестиционное управление от одной Организации другой.  <*>
Сноска. В пункт 12 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 378  (вводится в действие с 1 апреля 2005 года).
13. На основании предоставленных Организациями расчетов коэффициента К 2  уполномоченный орган ежемесячно рассчитывает в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил и не позднее пятнадцатого числа текущего месяца публикует в сети Интернет, а также в возможных средствах массовой информации значения:
1) коэффициента К 2  по всем Фондам, удовлетворяющим условиям пункта 12 настоящих Правил;
2) коэффициента среднего номинального дохода за последние истекшие полные двенадцать календарных месяцев по всем Фондам, удовлетворяющим условиям пункта 12 настоящих Правил.  <*>
Сноска. В пункт 13 внесены изменения - постановлением Правления Председателя Национального Банка РК от 21 апреля 2003 года  N 134 ; постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года N  378  (вводится в действие с 1 апреля 2005 года).

1) С(i-1)  - 100 теңге;
2) ПА(i-1) - Қордың Ұйым инвестициялық басқаруға
қабылдаған "таза" зейнетақы активтерiнiң ағымдағы құны;
3) УЕ(i-1) - Қордың Ұйым инвестициялық басқаруға
қабылдаған "таза" зейнетақы активтерiнiң ағымдағы құнын
100 теңгеге бөлудiң нәтижесi.
11. Қордың зейнетақы активтерiн бiр Ұйымнан екiншiсiне инвестициялық басқаруға өткiзген кезде осы Қордың зейнетақы активтерiнiң бiр шартты бiрлiгiнiң құнын есептеу үзiлмейдi және оның зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруға қабылдаған Ұйым жүзеге асыруды жалғастыра бередi.
12. К 2  коэффициентін Ұйым тек зейнетақы активтерi осы немесе басқа Ұйымдарда отыз алты және одан көп айда инвестициялық басқаруда болған Қорларға ғана қатысты аталған мерзiм iшiнде мынадай оқиғалардың болғандығына не болмағандығына қарамастан есептейдi:
1) зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға осы Ұйымға берiлген лицензияны қолдануды тоқтата тұру;
2) зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға осы Ұйымның инвестициялық басқаруындағы К 2  коэффициентін есептеу күнiне Қордың зейнетақы активтерi инвестициялық басқаруда болған басқа Ұйымға берiлген лицензияны қолдануды тоқтата тұру;
3) зейнетақы активтерiн тарту және зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру үшiн Қорға берiлген лицензияны қолдануды тоқтата тұру;
4) Қордың зейнетақы активтерiн бiр Ұйымнан екiншiсiне инвестициялық басқаруға өткiзiп беру.
Ескерту: 12-тармаққа өзгертулер енгізілді -   ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 378   қаулысымен .
13. Ұйымдар ұсынған К 2  коэффициенті есептерiнiң негiзiнде Уәкілетті орган осы Ереженің 14-тармағына сәйкес ай сайын мыналардың мәндерiн есептейдi және ағымдағы айдың он бесiнен кешiктiрмей Интернет желiсiне, сондай-ақ басқа да ықтимал бұқаралық ақпарат құралдарына жариялайды:
1) осы Ереженің 12-тармағының шарттарына сәйкес келетiн барлық Қорлар бойынша К 2  коэффициенті;
2) осы Ереженің 12-тармағының шарттарына сәйкес келетiн барлық Қорлар бойынша өткен толық он екi айдағы орташа атаулы кіріс коэффициентті.
Ескерту: 13-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 134   қаулысымен ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 378   қаулысымен .

14. Коэффициент среднего номинального дохода рассчитывается как средневзвешенная по текущей стоимости "чистых" пенсионных активов (по состоянию на первый календарный день первого месяца периода, за который осуществлялся расчет коэффициента К2) величина коэффициентов К2 за один и тот же период по всем Фондам, удовлетворяющим условиям пункта 12 настоящих Правил.  <*>
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - постановлением Правления Председателя Национального Банка РК от 21 апреля 2003 года  N 134 ; постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года N  378  (вводится в действие с 1 апреля 2005 года).
15. Отклонение коэффициента К 2  по каждому отдельному Фонду, чьи пенсионные активы находятся в инвестиционном управлении у данной Организации, должно быть не ниже 30% от значения коэффициента среднего номинального дохода за соответствующий период.  <*>
Сноска. Пункт 15 в редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 378  (вводится в действие с 1 апреля 2005 года).
Глава 4. Пруденциальный норматив 3
"Достаточность высоколиквидных активов  <*>
Сноска. Название главы в редакции - постановлением Правления Председателя Национального Банка РК от 21 апреля 2003 года  N 134 ; постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года N  378  (вводится в действие с 1 апреля 2005 года).
16. Достаточность высоколиквидных активов характеризуется коэффициентом К 4 , значение которого должно ежедневно составлять не менее 1. Коэффициент К 4  рассчитывается по формуле:
К 4  = ВА/(МРСК*0,3), где
ВА - высоколиквидные активы.  <*>
Сноска. В пункт 16 внесены изменения - постановлением Правления Председателя Национального Банка РК от 21 апреля 2003 года  N 134 ; в редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 378  (вводится в действие с 1 апреля 2005 года).
17.  (Пункт исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 378  (вводится в действие с 1 апреля 2005 года).
Глава 5. Пруденциальный норматив 4
"Резервный капитал"  <*>
Сноска. Глава исключена - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 378  (вводится в действие с 1 апреля 2005 года).

14. Орташа атаулы табыстың коэффициентi "таза" зейнетақы активтерiнiң ағымдағы құны бойынша (К 2  коэффициентiн есептеу жүзеге асырылған кезеңнiң бiрiншi айының бiрiншi күнi жағдайы бойынша) осы Ереженің  12-тармағының шарттарына сәйкес келетiн барлық Қорлар бойынша бiр кезеңдегi К 2  коэффициенттерiнiң орташа өлшенген өлшемi ретiнде есептеледi.
Ескерту: 14-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 134   қаулысымен ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 378   қаулысымен .
15. Зейнетақы активтері осы Ұйымда инвестициялық басқаруда тұрған әрбір қор бойынша К 2  коэффициентінің ауытқуы тиісті кезеңнің орташа номиналды кірісі коэффициентінің мәнінен 30%-тен кем болмауы тиіс.
Ескерту: 15-тармақ жаңа редакцияда жазылды -   ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 378   қаулысымен .
4-тарау. "Жоғары өтімді активтер жеткіліктілігі"
3 пруденциалдық нормативі
Ескерту: 4-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 134   қаулысымен ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 378   қаулысымен .
16. Жоғары өтімді активтер жеткіліктілігі күнделікті мәні 1-ден кем болмайтын К 4  коэффициентімен сипатталады. К4 коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
К 4  = ЖӨА( МКЕАМ*0,3), онда
ЖӨА - жоғары өтімді активтер.
Ескерту: 16-тармаққа өзгерту енгізілді, жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 134   қаулысымен ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 378   қаулысымен .
17. <*>
Ескерту: 17-тармақ алынып тасталды -   ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 378   қаулысымен
5-тарау. "РЕЗЕРВТIК КАПИТАЛ" 4-ПРУДЕНЦИЯЛЫҚ НОРМАТИВ
Ескерту: 5-тарау (18-23-тармақтар) алынып тасталды -   ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 378   қаулысымен

Глава 6. Пруденциальный норматив 5
"Инвестиции за счет собственных активов"  <*>
Сноска. Глава исключена - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 378  (вводится в действие с 1 апреля 2005 года).
Глава 7. Пруденциальный норматив 6
"Инвестиции в негосударственные ценные бумаги
одного эмитента, во вклады в одном банке"
Сноска. Наименование главы 7 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 16 ноября 2001 года  N 434 ; постановлением Правления Председателя Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года  N 134
26. Суммарный размер инвестиций Организации в негосударственные ценные бумаги одного эмитента, во вклады в одном банке второго уровня, которые могут быть осуществлены в соответствии с порядком инвестирования пенсионных активов, установленным уполномоченным органом, не должен превышать следующих значений:
1) в ценные бумаги, эмитированные одним банком второго уровня, а также во вклады в данном банке:
при инвестировании пенсионных активов - 10% от объема пенсионных активов каждого отдельного Фонда, находящихся у Организации в инвестиционном управлении, при условии, что инвестиции в голосующие акции данного банка составляют менее десяти процентов от общего количества голосующих акций данного банка;
при инвестировании собственных активов - 10% от объема собственных активов Организации,
но в совокупности не более 35% от размера собственного капитала данного банка (за исключением финансовых агентств и ипотечных облигаций);
в случае, если долговые ценные бумаги данного банка имеют рейтинговую оценку не ниже "BB-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ba3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") - не более 50% от собственного капитала данного банка;
размер инвестиций в ценные бумаги, эмитированные одним банком второго уровня, либо размер инвестиций во вклады в одном банке второго уровня не могут превышать 25% от размера собственного капитала банка (за исключением финансовых агентств и ипотечных облигаций);
1-1) в ценные бумаги банка второго уровня и аффилиированных лиц банка, не являющихся банками второго уровня, а также во вклады в данном банке, при условии соблюдения ограничений, установленных абзацем четвертым подпункта 1), абзацем четвертым подпункта 2) и абзацем четвертым подпункта 3) настоящего пункта:
при инвестировании пенсионных активов - 10 % от объема пенсионных активов каждого отдельного Фонда, находящихся у Организации в инвестиционном управлении;
при инвестировании собственных активов - 10 % от объема собственных активов Организации;

6-тарау. "ӨЗ АКТИВТЕРIНIҢ ЕСЕБIНЕН ИНВЕСТИЦИЯЛАУ"
5-ПРУДЕНЦИЯЛЫҚ НОРМАТИВ
Ескерту: 6-тарау (24-25-тармақтар) алынып тасталды -   ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 378   қаулысымен
7-тарау. "БIР ЭМИТЕНТТIҢ МЕМЛЕКЕТТIК БАҒАЛЫ
ҚАҒАЗДАРЫНА, БIР БАНКТЕГI САЛЫМДАРҒА ЖӘНЕ
ИНВЕСТИЦИЯЛАУ" 6-ПРУДЕНЦИЯЛЫҚ НОРМАТИВ
Ескерту: 7-тараудың атауы өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 16 қарашадағы N 434   қаулысымен 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 134   қаулысымен .
26. Ұйымның бір эмитенттің мемлекеттік емес бағалы қағаздарына, екінші деңгейдегі бір банктегі салымдарға уәкілетті орган белгілеген зейнетақы активтерін инвестициялау тәртібіне сәйкес жүзеге асырылуы мүмкін инвестицияларының жиынтық мөлшері мынадай мәндерден аспауы тиіс:
1) эмиссиялаған бағалы қағаздарға, сондай-ақ осы банктегi салымдарға:
зейнетақы активтерiн инвестициялау кезiнде осы банктiң дауыс берушi акцияларына инвестициялар осы банктiң дауыс берушi акциялары жалпы санының он процентiнен кем болған жағдайда - әрбiр жеке Қордың Ұйымның инвестициялық басқаруындағы зейнетақы активтерi көлемiнiң 10%-i;
өз активтерiн инвестициялау кезiнде - Ұйымның өз активтерi көлемiнiң 10%-i,
бiрақ жиынтығында осы банктiң өз капиталы мөлшерiнiң 35%-нен көп емес (қаржы агенттіктері мен ипотекалық облигациялардан басқа);
осы банктің борыштық бағалы қағаздарының "ВВ-" ("Etandard & Poor's" және "Fіtch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе осы банктің меншікті капиталының 50%-нен аспайтын "ВаЗ" ("Moody's Investors Eervіce" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы болған жағдайда;
екінші деңгейдегі бір банк айналысқа бағалы қағаздар үшін ақша шығарған инвестициясының мөлшері, не екінші деңгейдегі бір банкке салынған салымдардағы инвестиция мөлшері банктің меншікті капиталының мөлшерінен 25 %-тен аспауы тиіс (қаржы агенттіктері мен ипотекалық облигацияларды қоспағанда);
1-1) екiншi деңгейдегi банктiң және банктiң екiншi деңгейдегi банктер болып табылмайтын аффилиирленген тұлғаларының бағалы қағаздарына, сондай-ақ осы тармақтың 1) тармақшасының төртiншi азатжолымен, 2) тармақшасының төртiншi азатжолымен және 3)
тармақшасының төртiншi азатжолымен белгiленген шектеулердi сақтай отырып осы банктегi салымдарға:
зейнетақы активтерiн инвестициялау кезiнде - әрбiр жеке Қордың Ұйымның инвестициялық басқаруындағы зейнетақы активтерi көлемiнiң 10%-ы;
өз активтерiн инвестициялау кезiнде - Ұйымның өз активтерi көлемiнiң 10%-ы;

2) в облигации эмитента, не являющегося банком второго уровня:
при инвестировании пенсионных активов - 10% от объема пенсионных активов каждого отдельного Фонда, находящихся у Организации в инвестиционном управлении;
при инвестировании собственных активов - 10% от объема собственных активов Организации,
но в совокупности не более 25% от размера собственного капитала данного эмитента (за исключением финансовых агентств, ипотечных облигаций, инфраструктурных облигаций и облигаций, выпушенных под гарантии финансового агентства) или не более 25% от общего объема облигаций одной эмиссии данного эмитента (в зависимости от того, какая из указанных величин является наименьшей);
3) в акции эмитента, не являющегося банком второго уровня, -
при инвестировании пенсионных активов - 15 % от объема пенсионных активов каждого отдельного Фонда, находящихся у Организации в инвестиционном управлении;
при инвестировании собственных активов - 15 % от объема собственных активов Организации,
но в совокупности не более 10 % от общего количества акций данного эмитента.
Сноска. В пункт 26 внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка РК от 16 ноября 2001 года  N 434 ; от 4 августа 2003 года  N 284 ; постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 378  (вводится в действие с 1 апреля 2005 года); от 19 апреля 2005 года N  133 .
27. При расчете суммарного размера инвестиций Организации в негосударственные ценные бумаги одного эмитента, во вклады в одном банке второго уровня:
1) собственный капитал банка (эмитента) - резидента Республики Казахстан определяется на основании его последнего квартального баланса, опубликованного в печатном издании в соответствии с законодательством, регулирующим банковскую деятельность  V991095_  , или законодательством об акционерных обществах  Z980281_  , либо предоставленного организатором торгов ценными бумагами в соответствии с листинговыми процедурами;
2) собственный капитал иностранного эмитента определяется на основании его последнего квартального баланса, размещенного в информационных аналитических системах Reuters или Bloomberg V. L. Р. или в сети ИНТЕРНЕТ на сайте организатора торгов ценными бумагами, в торговой системе которого котируются данные ценные бумаги, или на сайте эмитента данных ценных бумаг;
3) аффилиированные по отношению друг к другу банки признаются в качестве одного банка, при этом ограничение, установленное абзацем четвертым подпункта 1) пункта 26 настоящих Правил, применяется по отношению к каждому из таких банков;

2) екiншi деңгейдегі банк болып табылмайтын эмитенттiң облигацияларына:
зейнетақы активтерiн инвестициялау кезiнде - әрбiр жеке Қордың Ұйымның инвестициялық басқаруындағы зейнетақы активтерi көлемiнiң 10%-i;
өз активтерiн инвестициялау кезiнде - Ұйымның өз активтерi көлемiнiң 10%-i,
бiрақ жиынтығында осы эмитенттiң өз капиталы мөлшерiнiң 25%-нен (қаржы агенттіктерінің, ипотекалық облигациялардың, инфрақұрылымдық облигациялардың және қаржы агенттігінің кепілдігімен шығарылған облигациялардан басқа) немесе осы эмитенттiң бiр эмиссиясы облигацияларының жалпы көлемiнiң 25%-нен көп емес (аталған өлшемдердiң қайсы аз болып табылатындығына байланысты);
3) екiншi деңгейдегi банк болып табылмайтын эмитенттiң акцияларына -
зейнетақы активтерiн инвестициялау кезiнде - әрбiр жеке Қордың Ұйымның инвестициялық басқаруындағы зейнетақы активтерi көлемiнiң 15%-i;
өз активтерiн инвестициялау кезiнде - Ұйымның өз активтерi көлемiнiң 15%-i,
бiрақ жиынтығында осы эмитент акцияларының жалпы санының 10%-нен көп емес.
Ескерту: 26-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 16 қарашадағы N 434   қаулысымен 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 134   қаулысымен 2003 жылғы 4 тамыздағы N 284   қаулысымен ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 378   қаулысымен 2005 жылғы 19 сәуірдегі N 133   қаулысымен .
27. Ұйымның бiр эмитенттiң мемлекеттiк бағалы қағаздарына, екiншi деңгейдегi бiр банктегi салымдарға және жүзеге асыруы мүмкiн инвестицияларының жиынтық мөлшерiн есептеу кезiнде:
1) Қазақстан Республикасының резиденті - банктiң (эмитенттiң) өз капиталы оның банктiк қызметтi реттейтiн заңдарға және акционерлiк қоғамдар туралы заңдарға сәйкес баспасөз басылымдарда жарияланған не листингтiк рәсiмдерге сәйкес бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушы ұсынған соңғы тоқсандағы балансының негiзiнде айқындалады;
2) шетелдік эмитенттің өз капиталы Reuters немесе Bloomberg V.L.P. ақпараттық талдау жүйелерінде немесе ИНТЕРНЕТ желісінде сауда жүйесінде осы бағалы қағаздар құнды деп есептелетін бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушының сайтында немесе осы бағалы қағаздар эмитентінің сайтында орналастырылған оның соңғы тоқсандық балансы негізінде айқындалады;
3) бiр бiрiне қатысы бойынша аффилиирленген банктер бiр банк ретiнде танылады, бұл ретте осы Ереженің 26-тармағының 1)-тармақшасының төртiншi азатжолымен белгiленген шектеу осындай банктердiң әрқайсына қатысты қолданылады;

3-1) аффилиированные по отношению другу к другу эмитенты, не являющиеся банками второго уровня, признаются в качестве одного эмитента, не являющегося банком второго уровня, при этом ограничения, установленные абзацем четвертым подпункта 2) и абзацем четвертым подпункта 3) пункта 26 настоящих Правил, применяется по отношению к каждому из таких эмитентов;
3-2)  (подпункт исключен - постановлением Правления Председателя Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года  N 134 ) .
Сноска. В пункт 27 внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка РК от 16 ноября 2001 года  N 434 ; от 21 апреля 2003 года  N 134 ;   постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 378  (вводится в действие с 1 апреля 2005 года).
27-1. Размер остатка денег в кассе Организации на конец дня не должен превышать 10% от собственных активов Организации.
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 27-1 - постановлением Правления Национального Банка РК от 16 ноября 2001 года  N 434 ; пункт в новой редакции - постановлением Правления Председателя Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N  134
28. Нормы, установленные пунктами 26 и 27 настоящих Правил, не распространяются на ценные бумаги международных финансовых организаций, которые могут быть приобретены Организацией в соответствии с порядком инвестирования пенсионных активов, установленным уполномоченным органом.   <*>
Сноска. В пункт 28 внесены изменения - постановлением Правления Председателя Национального Банка РК от 21 апреля 2003 года  N 134 ; от 26 декабря 2003 года  N 487 ; постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 378  (вводится в действие с 1 апреля 2005 года).
Глава 8. Контроль за соблюдением
пруденциальных нормативов
29. Организация обязана каждый рабочий день производить расчеты по состоянию на конец предшествующего рабочего дня, а также на конец каждого из выходных дней, непосредственно предшествовавших текущему рабочему дню:
1) значения коэффициента К1;
2) значения коэффициента К4;
3) стоимости одной условной единицы пенсионных активов каждого отдельного Фонда, чьи пенсионные активы находились в инвестиционном управлении у данной Организации, по форме Приложения 1 к настоящим Правилам;
4)  (подпункт исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 378  (вводится в действие с 1 апреля 2005 года);

3-1) екiншi деңгейдегi банктер болып табылмайтын, бiр бiрiне қатысы бойынша аффилиирленген эмитенттер екiншi деңгейдегi банк болып табылмайтын бiр эмитент ретiнде танылады, бұл ретте осы Ереженің 26-тармағының 2) тармақшасының төртiншi азатжолымен
және 3) тармақшасының төртiншi азатжолымен белгiленген шектеулер осындай эмитенттердiң әрқайсына қатысты қолданылады.
Ескерту: 27-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 16 қарашадағы N 434   қаулысымен 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 134   қаулысымен ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 378   қаулысымен .
27-1. Ұйым кассасында күн аяғындағы ақша қалдығының мөлшері Ұйымның өз активтерінің 10%-нен аспауы тиіс.
Ескерту: 27-1-тармақпен толықтырылды, жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 16 қарашадағы N 434   қаулысымен 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 134   қаулысымен .
28. Осы Ереженің 26 және 27-тармақтарында белгiленген нормалар халықаралық қаржылық ұйымдардың Ұйым уәкілетті орган белгілеген зейнетақы активтерін инвестициялау тәртібіне сәйкес сатып алуы мүмкiн бағалы қағаздарына қолданылмайды.
Ескерту: 28-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 134   қаулысымен 2003 жылғы 26 желтоқсандағы N 484   қаулысымен ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 378   қаулысымен .
8-тарау. ПРУДЕНЦИЯЛЫ НОРМАТИВТЕРДIҢ
САҚТАЛЫСЫНА БАҚЫЛАУ ЖАСАУ
29. Ұйым әрбiр жұмыс күнi алдыңғы жұмыс күнiнiң соңы жағдайы бойынша, сондай-ақ тiкелей ағымдағы жұмыс күнiнiң алдындағы әрбiр демалыс күндерiнiң соңына:
1) К1 коэффициентiнiң мәнiн;
2) К4 коэффициентiнiң мәнiн;
3) осы Ереженің 1-қосымшасындағы үлгi бойынша зейнетақы активтерi осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбiр жеке Қордың зейнетақы активтерiнiң бiр шартты бiрлiгiнiң құнын;
4)  алынып тасталды

5)  (подпункт исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 )
6) на соответствие осуществленных инвестиций пруденциальному нормативу 6.
30. Ежемесячно, не позднее пятого рабочего дня, Организация представляет уполномоченному органу на электронном носителе:
1) расчеты значений коэффициента К 2  за истекший месяц (отдельно по каждому Фонду, чьи пенсионные активы находились в инвестиционном управлении у данной Организации на начало текущего месяца);
2) справку о средней стоимости одной условной единицы пенсионных активов каждого отдельного Фонда, чьи пенсионные активы находились в инвестиционном управлении у данной Организации на начало текущего месяца, за истекший месяц по форме Приложения 2 к настоящим Правилам.  <*>
Сноска. В пункт 30 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 378  (вводится в действие с 1 апреля 2005 года); от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).
31. Расчеты на бумажном носителе, указанные в пункте 29 (по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам) и подпункте 1) пункта 30, а также дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов, указанные в пункте 32 настоящих Правил (по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам), подписываются первым руководителем или лицом, его замещающим, главным бухгалтером, заверяются печатью и хранятся у Организации. По требованию уполномоченного органа Организация не позднее двух рабочих дней со дня получения запроса представляет данные сведения на бумажном носителе.  <*>
Сноска. Пункт 31 в редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).
32. Уполномоченный орган и Организация ежемесячно рассчитывают значения коэффициентов К 1  и К 4  на основании финансовой и иной отчетности, представляемой Организацией на электронном носителе в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа, и дополнительных сведений для расчета пруденциальных нормативов, представляемых Организацией на электронном носителе по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов на электронном носителе представляются по состоянию на первое число месяца, следующего за отчетным, не позднее 18-00 часов времени города Астаны пятого рабочего дня данного месяца.
Данные в расчетах и дополнительных сведениях для расчета пруденциальных нормативов указываются в национальной валюте Республики Казахстан - тенге. Единица измерения, используемая при их составлении, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.  <*>
Сноска. Пункт 32 в редакции - постановлением Правления Председателя Национального Банка РК от 21 апреля 2003 года  N 134 ; с изменениями - от 4 августа 2003 года  N 284 ; в редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 378  (вводится в действие с 1 апреля 2005 года); внесены изменения - от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).

5)  алынып тасталды ;
6) жүзеге асырылған инвестициялардың 6-пруденциялық нормативтерге сәйкес келуiн есептеудi жүргiзуге мiндеттi.
Ескерту: 29-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 378   қаулысымен 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).
30. Ай сайын, бесiншi жұмыс күнiнен кешiктiрмей Ұйым уәкiлеттi органға электрондық тасымалдағышта:
1) өткен айдағы К 2  коэффициентінің мәндерiн есептеулердi (ағымдағы айдың басына зейнетақы активтерi осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбiр Қор бойынша
жеке);
2) осы Ереженің 2-қосымшасындағы үлгі бойынша ағымдағы айдың басына зейнетақы активтерi осы Ұйымның инвестициялық басқаруында болған әрбiр жеке Қордың зейнетақы активтерiнiң бiр шартты бiрлiгiнiң өткен айдағы орташа құны туралы анықтаманы беруге
мiндеттi.
Ескерту: 30-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 378   қаулысымен 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).
31. Осы Ереженiң 29-тармағында және 30-тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген қағаз жазбадағы есептеулерге (осы Ереженiң 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша), сондай-ақ 32-тармақта көрсетiлген пруденциалдық нормативтердiң есебiне арналған қосымша мәлiметтерге (осы Ереженiң 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша) бiрiншi басшы немесе оның орнындағы адам, бас бухгалтер қол қойып, мөрмен куәландырылады және Ұйымда сақталады. Ұйым уәкiлеттi органның талап етуi бойынша сұратуды алған күннен бастап екi жұмыс күнiнен кешiктiрмей осы мәлiметтердi қағаз жазбада ұсынады.
Ескерту: 31-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).
32. Уәкiлеттi орган және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң құқықтық актiлерiне сәйкес электрондық тасымалдағышта Ұйым ұсынатын қаржылық және өзге де есеп берудiң және Ұйым осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша электрондық тасымалдағышта ұсынатын пруденциалдық нормативтердiң есебiне қосымша мәлiметтер негiзiнде К 1  және К 4  коэффициенттерiнiң мәнiн ай айын есептейдi.
Электрондық тасымалдағыштағы пруденциалдық нормативтердiң есебiне арналған қосымша мәлiметтер осы айдың бесiншi жұмыс күнi Астана уақытымен 18.00-сағаттан кешiктiрмей есептi айдан кейiнгi айдың бiрi күнгi жағдай бойынша ұсынылады.
Пруденциалдық нормативтер есебінің есеп беру және қосымша мәліметтердегі деректері Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгемен көрсетіледі. Оларды құрастыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүз теңгеден аз сома нөлге теңестіріліп дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеден асатын сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
Ескерту: 32-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 134   қаулысымен 2003 жылғы 4 тамыздағы N 284   қаулысымен ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 378   қаулысымен 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).

5,93
12,63
18,17
22,18
24,95
Ценные бумаги, приобретенные по операциям "обратного репо"
0,00
x
x
x
x
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, не имеющих рейтинга
5,93
12,63
18,17
x
x
Приложение 4
к Правилам о пруденциальных
нормативах для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами   <*>
Сноска. Правила дополнены приложением 4 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 378  (вводится в действие с 1 апреля 2005 года).
Расчеты значений коэффициентов К 1  и К 4
Наименование показателя
Стои-
мость
по ба-
лансу
Учиты-
ваемый объем
Расчет-
ная
стои-
мость
1.
Деньги - всего (сумма строк 1.1. - 1.2):
1.1.
деньги в кассе, не более десяти процентов от суммы активов по балансу
100%
1.2.
деньги на счетах в банках второго уровня
100%
2.
Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан
100%
3.
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, ценные бумаги которых включены в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории, или являющихся дочерними банками-резидентами, родительские банки-нерезиденты которых имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
4.
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан (включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств) (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
5.
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Организации, включенные в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи и облигаций АО "Банк Развития Казахстана") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
6.
Ипотечные облигации организаций Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
7.
Облигации АО "Банк Развития Казахстана" (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
8.
Ценные бумаги иностранных государств, имеющих рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
9.
Негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
10.
Акции иностранных эмитентов, чьи долговые ценные бумаги имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
11.
Ценные бумаги международных финансовых организаций (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100%
12.
Аффинированные драгоценные металлы
100%
13.
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан (в том числе ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других государств), не являющихся аффилированными лицами по отношению к Организации, включенные в официальный список фондовой биржи по категории, следующей за наивысшей (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи) (с учетом суммы основного долга и начисленного вознаграждения, уменьшенные на пятьдесят процентов), за вычетом резервов на возможные потери
50%
14.

5,93
12,63
18,17
22,18
24,95
"Кері репо" операциялары
бойынша сатып алынған бағалы
қағаздар
0,00
x
x
x
x
Қазақстан Республикасының
рейтингі жоқ екінші деңгейдегі
банктеріндегі салымдар
5,93
12,63
18,17
x
x
Зейнетақы активтерін
инвестициялық басқаруды
жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық
нормативтер туралы
Ереженің 4-қосымшасы
Ескерту: Қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының
2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 378   қаулысымен .
К 1  және К 4  коэффициенттері мәнінің есептері
N
Көрсеткіш атауы
Баланс
бойынша
құны
Еске-
рілген
көлем
Есептік
құн
1.
Ақша - барлығы (жол сомасы
1.1. - 1.2):
1.1.
Баланс бойынша активтер
сомасының он процентінен
аспайтын кассадағы ақша
100%
1.2.
Екінші деңгейдегі банктердің
шоттарындағы ақша
100%
2.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіндегі салымдар
100%
3.
Бағалы қағаздары қор биржа-
сының ең жоғары санаты бойынша
ресми тізімге енгізілген
немесе мүмкін жоғалтудың
резервін шегергендегі "А"
("Etandard & Poor's" және
"Fіtch" рейтинг агенттік-
терінің жіктелімі бойынша)
немесе "А2" ("Moody's
Investors Eervіce" рейтинг
агенттігінің жіктелімі
бойынша) (негізгі қарыз бен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып) санаттарынан
кем емес ұзақ мерзімді және/
немесе қысқа мерзімді жеке
рейтингі бар резидент емес
енші беруші банктердің енші-
лес резидент банктері болып
табылатын Қазақстан Республи-
касының екінші деңгейдегі
банктеріндегі салымдар;
100%
4.
Мүмкін жоғалтудың резервін
шегергендегі Қазақстан Рес-
публикасының мемлекеттік
бағалы қағаздары (басқа
мемлекеттердің заңдарына сәй-
кес айналысқа ақша шығаруды
қосқанда) (негізгі қарыз бен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып)
100%
5.
Мүмкін жоғалтудың резервін
шегергендегі қор биржасының
ең жоғары санаты бойынша (қор
биржасының ресми тізіміне ен-
гізілген ипотекалық облига-
циялардан және "Қазақстан
Даму банкі" АҚ облигациялары-
нан басқа) (негізгі қарыз бен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып) ресми тізімге
енгізілген Ұйымдарға қатысы
бойынша аффилирленген тұлға
болып табылмайтын Қазақстан
Республикасының және басқа
мемлекеттердің заңдарына сәй-
кес шығарылған Қазақстан Рес-
публикасының ұйымдарының мем-
лекеттік емес эмиссиялық
бағалы қағаздары;
100%
6.
Мүмкін жоғалтудың резервін
шегергендегі қор биржасының
ресми тізіміне енгізілген
Қазақстан Республикасы ұйым-
дарының ипотекалық облигация-
лары (негізгі қарыз бен есеп-
телген сыйақы сомасын ескере
отырып)
100%
7.
Мүмкін жоғалтудың резервін
шегергендегі "Қазақстанның
даму банкі" АҚ облигациялары
(негізгі қарыз бен есептелген
сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
8.
Мүмкін жоғалтудың резервін
шегергендегі халықаралық кре-
диттік рейтинг шкаласы бо-
йынша "ВВВ" ("Etandard &
Poor's" және  "Fіtch" рейтинг
агенттіктерінің  жіктелімі
бойынша) немесе "Ваа2"
("Moody's Investors
Eervіce"рейтинг агенттігінің
жіктелімі бойынша) кем емес
ұзақ мерзімді рейтинг бағасы
бар шет мемлекеттердің бағалы
қағаздары (негізгі қарыз бен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып)
100%
9.
Шетел эмитенттерінің мүмкін
жоғалтудың резервін шегер-
гендегі "ВВВ" ("Etandard &
Poor's" және  "Fіtch" рейтинг
агенттіктерінің жіктелімі
бойынша) немесе "Ваа2"
("Moody's Investors
Eervіce"рейтинг агенттігінің
жіктелімі бойынша) кем емес
рейтинг бағасы бар мемлекет-
тік емес борыштық бағалы
қағаздар (негізгі қарыз бен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып)
100%
10.
Шетел эмитенттерінің мүмкін
жоғалтудың резервін шегер-
гендегі борыштық бағалы
қағаздарының "ВВВ" ("Etandard
& Poor's" және  "Fіtch"
рейтинг агенттіктерінің
жіктелімі бойынша) немесе
"Ваа2" ("Moody's Investors
Eervіce"рейтинг агенттігінің
жіктелімі бойынша) кем емес
рейтинг бағасы бар мемлекет-
тік емес акциялары (негізгі
қарыз бен есептелген сыйақы
сомасын ескере отырып)
100%
11.
Халықаралық қаржы ұйымдарының
мүмкін жоғалтудың резервін
шегергендегі бағалы қағаздары
(негізгі қарыз бен есептелген
сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
12.
Тазартылған қымбат металдар
100%
13.
Мүмкін жоғалтудың резервін
шегергендегі қор биржасының
ең жоғары санатынан кейінгі
(қор биржасының ресми тізі-
міне енгізілген ипотекалық
облигациялардан басқа) (елу
процентке кемітілген негізгі
қарыз бен есептелген сыйақы
сомасын ескере отырып) қор
биржасының ресми тізіміне
енгізілген Ұйымдарға қатысы
бойынша аффилирленген тұлға
болып табылмайтын (оның
ішінде басқа мемлекеттердің
заңдарына сәйкес шығарылған
бағалы қағаздар) Қазақстан
Республикасының ұйымдарының
мемлекеттік емес эмиссиялық
бағалы қағаздары;
50%
14.
Ұйымға қатысты аффилирленген
тұлға болып табылмайтын, қыз-
меткерлер мен басқа тұлғалар-
дың дебиторлық берешегін

Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Организации аффилированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц (сумма строк 14.1 и 14.2)
14.1.
Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Организации аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более трех дней в размере, не превышающем двадцати процентов от суммы активов по балансу
100%
14.2.
Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Организации аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более девяносто дней в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Организации, уменьшенная на пятьдесят процентов
50%
15.
Основные средства Организации по балансовой стоимости (сумма строк 15.1-15.3)
15.1.
земля, находящаяся в собственности или на праве постоянного землепользования, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Организации
100%
15.2.
здания и сооружения, находящиеся в собственности, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Организации
100%
15.3.
машины и оборудование, находящиеся в собственности, в размере, не превышающем пяти процентов от суммы активов по балансу Организации
100%
16.
Программное обеспечение - по балансовой стоимости, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Организации
100%
17.

шегергендегі (14.1 және 14.2
жолдар сомасы) ұйымның
дебиторлық берешегі (мүмкін
жоғалтудың резервін шегеріп)
14.1.
Ұйымға қатысты аффилирленген
тұлға болып табылмайтын, қыз-
меткерлер мен басқа тұлға-
лардың шарт талабы бойынша үш
күн мерзімге кешіктірілген
баланстық активтер сомасының
жиырма процентінен аспайтын
мөлшердегі дебиторлық
берешегін шегергендегі (14.1
және 14.2 жолдар сомасы)
ұйымның дебиторлық берешегі
(мүмкін жоғалтудың резервін
шегеріп)
100%
14.2.
Ұйымға қатысты аффилирленген
тұлға болып табылмайтын, қыз-
меткерлер мен басқа тұлға-
лардың шарт талабы бойынша
тоқсан күн мерзімге кешікті-
рілген баланстық активтер
сомасының он процентінен ас-
пайтын, елу процентке кемі-
тілген мөлшердегі дебиторлық
берешегін шегергендегі (14.1
және 14.2 жолдар сомасы)
ұйымның дебиторлық берешегі
(мүмкін жоғалтудың резервін
шегеріп)
50%
15.
Ұйымның баланс құны бойынша
негізгі құрал-жабдықтары
(15.1-15.3 жолдар сомасы)
15.1.
Ұйымның балансы бойынша ак-
тивтері сомасының он процен-
тінен аспайтын мөлшердегі
жеке меншіктегі жер немесе
тұрақты жер пайдалану
құқығы бар жер
100%
15.2.
Ұйымның балансы бойынша ак-
тивтері сомасының он процен-
тінен аспайтын мөлшердегі
жеке меншіктегі үй және
ғимарат
100%
15.3.
Ұйымның балансы бойынша
активтері сомасының бес
процентінен аспайтын
мөлшердегі жеке меншіктегі
машиналар және жабдықтар
100%
16.
Ұйымның балансы бойынша
активтері сомасының он
процентінен аспайтын
мөлшердегі бағдарламалық
қамтамасыз ету
100%
17.
Өтімді активтер жиынтығы

Итого ликвидные и прочие активы (сумма строк 1 - 16) - ЛА
18.
Обязательства по балансу
100%
19.
Минимальный размер собственного капитала (МРСК)
20.
К 1  ((строка 17 - строка 18)/строка 19); К 1 > 1
21.
Итого высоколиквидных активов (сумма строк 1 - 12)
22.
К (строка 21/строка 19*0,3); К 4 > 1
23.
Сумма активов по балансу
Руководитель                   ______________________________
(фамилия, имя, отчество)               (подпись)
Главный бухгалтер              ______________________________
(фамилия, имя, отчество)               (подпись)
Место для печати
Приложение 5
к Правилам о пруденциальных
нормативах для организаций,
осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами  <*>
Сноска. Правила дополнены приложением 5 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 378  (вводится в действие с 1 апреля 2005 года); внесены изменения - от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).
Дополнительные сведения для расчета
пруденциальных нормативов
по состоянию на "___" ___________ 200__ года
_____________________________________________________
(наименование Организации)
(в тысячах тенге)
№ приз-
нака
Наименование показателя
Сумма по
балансу
1
2
3

(1-16 жол сомасы) - ЛА
18.
Баланс бойынша міндеттеме
100%
19.
Меншікті капиталдың ең аз
мөлшері (МКЕАМ)
20.
К 1  ((17-жол - 18-жол)
/19-жол); К 1 > 1
21.
Жоғары өтімді активтер жиын-
тығы (1-12 жолдар сомасы)
22.
К (21-жол/19-жол*0,3); К 4 > 1
23.
Баланс бойынша активтер сомасы
Басшы ______________________________   ___________
(аты-жөні)                 (қолы)
Бас бухгалтер ______________________________   ___________
(аты-жөні)                 (қолы)
Мөрдің орны;
Зейнетақы активтерін
инвестициялық басқаруды
жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған пруденциалдық
нормативтер туралы
Ереженің 5-қосымшасы
Ескерту: Қосымшамен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 378   қаулысымен 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310  қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).
200__ жылғы "___" ___________ жағдай бойынша
__________________________________________________
(ұйымның атауы)
пруденциалдық нормативтердің есебіне
арналған қосымша мәліметтер
(мың теңгемен)
Бел-
гінің
Көрсеткіш атауы
Баланс
бойынша
сомасы
1
2
3

8001
Земля, находящаяся в собственности или на праве постоянного землепользования
8002
Здания и сооружения, находящиеся в собственности
8003
Машины и оборудование, находящиеся в собственности
8004
Прочие основные средства
8005
Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Организации аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц просроченная по условиям договора на срок не более трех дней
8006
Дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Организации аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более девяносто дней
8007
Прочая дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери)
8008
Аффинированные драгоценные металлы
8009
Программное обеспечение
8010
Прочие нематериальные активы

8001
Жеке меншіктегі немесе тұрақты жер пайдалану
құқығы бар жер
8002
Жеке меншіктегі үйлер немесе ғимараттар
8003
Жеке меншіктегі машиналар немесе жабдықтар
8004
Басқа да негізгі құрал-жабдықтар
8005
Ұйымға қатысты аффилирленген тұлға болып та-
былмайтын, қызметкерлер мен басқа тұлғалардың
шарт талабы бойынша үш күн мерзімге кешікті-
рілген дебиторлық берешегін шегергендегі
ұйымның дебиторлық берешегі (мүмкін жоғалту-
дың резервін шегергендегі)
8006
Ұйымға қатысты аффилирленген тұлға болып та-
былмайтын, қызметкерлер мен басқа тұлғалардың
шарт талабы бойынша тоқсан күн мерзімге кешік-
тірілген дебиторлық берешегін шегергендегі
ұйымның дебиторлық берешегі (мүмкін жоғалтудың
резервін шегергендегі)
8007
Басқа дебиторлық берешек (мүмкін жоғалтудың
резервін шегергендегі)
8008
Тазартылған қымбат металдар
8009
Бағдарламалық қамтамасыз ету
8010
Басқа материалдық емес активтер

8011
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Организации, включенные в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи и облигаций АО "Банк Развития Казахстана") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери

8011
Мүмкін жоғалтудың резервін шегергендегі қор
биржасының ең жоғары санаты бойынша (қор бир-
жасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық
облигациялардан және "Қазақстан Даму банкі"
АҚ облигацияларынан басқа) (негізгі қарыз бен
есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) ресми
тізімге енгізілген Ұйымдарға қатысы бойынша
аффилирленген тұлға болып табылмайтын Қазақ-
стан Республикасының және басқа мемлекеттердің
заңдарына сәйкес шығарылған Қазақстан Рес-
публикасының ұйымдарының мемлекеттік емес
эмиссиялық бағалы қағаздары;

8012
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан (в том числе ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других государств), не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Организации, включенные в официальный список фондовой биржи по категории, следующей за наивысшей (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи) (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери

8012
Мүмкін жоғалтудың резервін шегергендегі қор
биржасының ең жоғары санатынан кейінгі (қор
биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотека-
лық облигациялардан басқа) ресми тізімге
енгізілген Ұйымдарға қатысы бойынша аффилир-
ленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан
Республикасының ұйымдарының мемлекеттік емес
эмиссиялық бағалы қағаздары (оның ішінде
басқа мемлекеттердің заңдары бойынша
шығарылған бағалы қағаздар);