Об утверждении Инструкции о порядке выдачи виз Республики Казахстан
Совместный приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 24 декабря 2002 года N 08-1/77 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 декабря 2002 года № 806. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 февраля 2003 года № 2162. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 14 декабря 2009 года № 08-1-1-1/457 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 декабря 2009 года № 488
Сноска. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 14.12.2009 года № 08-1-1-1/457 и Министра внутренних дел РК от 22.12.2009 № 488 (вводится в действие с 01.03.2010).
В целях дальнейшего совершенствования порядка выдачи виз Республики Казахстан приказываем:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке выдачи виз Республики Казахстан.
2. Считать утратившим силу Инструкцию о порядке выдачи виз Республики Казахстан, утвержденную приказом Министерства иностранных дел Республики Казахстан N 65 от 11 июля 2000 года и приказом Министерства внутренних дел Республики Казахстан N 388 от 11 июля 2000 года.
3. Настоящий приказ ввести в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Государственный секретарь -      Министр внутренних дел
Министр иностранных дел         Республики Казахстан
Республики Казахстан
"Согласовано"
Председатель
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
19.12.2002 г.
Утверждена
приказом Государственного секретаря -
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 24 декабря 2002 г. N 08-1/77 и
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 27 декабря 2002 года N 806
Инструкция
о порядке выдачи виз Республики Казахстан
Сноска. По тексту аббревиатуры "УВД-ГУВД, ГУВД-УВД, УВД" заменены аббревиатурой "ДВД" совместным приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 13.03.2009 N 08-1-1-1/55-1 и Министра внутренних дел РК от 27.03.2009 N 116.
1. Общие положения
1. Въезд в Республику Казахстан и выезд из Республики Казахстан иностранных граждан осуществляется через пункты пропуска на государственной границе, открытые для международного и двустороннего сообщения, по действительным паспортам или документам, их заменяющим, при наличии виз Республики Казахстан, если иной порядок не установлен международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Положения настоящей Инструкции распространяется также на лиц без гражданства.

Қазақстан Республикасының визаларын беру тәртібі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2002 жылғы 24 желтоқсандағы N 08-1/77. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 27 желтоқсандағы N 806 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 10 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 2162. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2009 жылғы 14 желтоқсандағы N 08-1-1-1/457 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2009 жылғы 22 желтоқсандағы N 488 Бірлескен бұйрықтарымен.
Күші жойылды - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 2009.12.14 N 08-1-1-1/457 және ҚР Ішкі істер министрінің 2009.12.22 N 488 бірлескен бұйрықтарымен.
Қазақстан Республикасының визаларын беру тәртiбiн одан әрi жетiлдiру мақсатында БҰЙЫРАМЫЗ :
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының визаларын беру тәртiбi туралы Нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. 2000 жылғы 11 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнiң N 65 бұйрығымен және 2000 жылғы 11 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiнiң N 388 бұйрығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының визаларын беру тәртiбi туралы Нұсқаулықтың күш жойылды деп есептелсiн.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу күнiнен бастап қолданысқа енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік хатшысы -
Сыртқы істер министрі
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
генерал-полковник
"Келісілген"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің төрағасы
генерал-лейтенант
2002 жылғы 19 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк хатшысы -
Сыртқы iстер министрiнiң
2002 жылғы 24 желтоқсандағы
N 08-1/77 бұйрығымен және
Қазақстан Республикасы
Iшкi iстер министрiнiң
2002 жылғы 27 желтоқсандағы
N 806 бұйрығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының визаларын
беру тәртібі туралы нұсқаулық
1. Жалпы ереже
Ескерту. Барлық мәтін бойынша "ІІБ-ІІББ, ІІББ-ІІБ, ІІБ" қысқартылған атаулары "ІІД" атауымен ауыстырылды - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 2009.03.13 N 08-1-1-1/55-1 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2009.03.27 N 116 бірлескен бұйрығымен .
1. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарда өзгеше тәртiп белгiленбесе, шетел азаматтарының Қазақстан Республикасына келуi және Қазақстан Республикасынан кетуi Қазақстан Республикасының визасы болған жағдайда, жарамды паспорты немесе оны алмастыратын құжаттар бойынша мемлекеттiк шекарадағы халықаралық және екi жақты қатынастар үшiн ашық өткiзу пункттерi арқылы жүзеге асырылады.
Осы Нұсқаулықтың ережелерi азаматтығы жоқ тұлғаларға да қолданылады.

2. Визы подразделяются на следующие категории:
1) дипломатическая (ДВ);
2) служебная (KB);
3) инвесторская (ИНВ);
4) деловая (ICB);
5) частная (ЖСБ);
6) туристская (ТСВ);
7) на учебу (ОУВ);
8) на работу (ЖЕВ);
9) на лечение (ЕАВ);
10) на постоянное жительство (ТТВ);
11) транзитная (ТВ).
2. Дипломатические визы (ДВ)
3. Дипломатические визы выдаются иностранным гражданам - обладателям дипломатических паспортов.
4. Дипломатические визы могут быть выданы иностранным гражданам - обладателям паспортов международных организаций или национальных паспортов:
1) сотрудникам международных организаций и членам их семей;
2) членам семей дипломатов - сотрудников иностранных дипломатических представительств, консульских учреждений в Республике Казахстан;
3) членам правительств, парламента, видным общественным и политическим деятелям государств, признаваемых Республикой Казахстан;
4) почетным консулам, членам их семей.
5. Дипломатические визы не выдаются:
1) в случаях предъявления дипломатического паспорта лицами, дипломатическое качество которых не признается в Республике Казахстан;
2) лицам, провозящим дипломатическую почту, если они не имеют дипломатического паспорта.
3. Служебные визы (KB)
6. Служебные визы выдаются:
1) иностранным гражданам, принадлежащим к служебному, техническому и обслуживающему персоналу иностранных дипломатических представительств и консульских учреждений в Республике Казахстан, а также членам их семей;
2) лицам, провозящим дипломатическую почту, если они не имеют дипломатического паспорта, при наличии курьерского листа;
3) иностранным гражданам, следующим в Республику Казахстан по служебным или общественным делам по приглашениям дипломатических представительств, международных организаций, аккредитованных в Республике Казахстан;
4) иностранным гражданам-обладателям служебных паспортов, следующим в Республику Казахстан по служебным или общественным делам.
4. Инвесторские визы (ИНВ)
7. Инвесторские визы выдаются руководителям и представителям управленческого звена зарубежных фирм и компаний, участвующим в инвестировании экономики Казахстана, а также членам их семей.
8. Однократные Инвесторские визы выдаются без приглашений в день обращения по указанию руководства Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее - МИД РК), либо по согласованию с главами загранучреждений МИД РК при наличии ходатайств зарубежных компаний или Комитета по инвестициям Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан с предварительной проверкой на предмет отсутствия ограничений во въезде на территории государств-участников СНГ и последующим информированием МИД РК о факте выдачи визы, который своевременно информирует Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (далее - КНБ РК). При выдаче многократных инвесторских виз требуется согласование с МИД РК.

2. Визалар төмендегi санаттарға бөлiнедi:
1) дипломаттық (ДВ);
2) қызметтiк (ҚВ);
3) инвесторлық (ИНВ);
4) iскерлiк (IСВ);
5) жеке (ЖСВ);
6) туристiк (ТСВ);
7) оқуға арналған (ОУВ);
8) жұмысқа арналған (ЖЕВ);
9) емделуге арналған (ЕАВ);
10) тұрақты тұруға арналған (ТТВ);
11) транзиттiк (ТВ).
2. Дипломаттық визалар (ДВ)
3. Дипломаттық визалар дипломаттық паспорттары бар шетел азаматтарына берiледi.
4. Дипломаттық визалар халықаралық ұйымдардың паспорттары немесе ұлттық паспорттары бар шетел азаматтары болып табылатын:
1) халықаралық ұйымдардың қызметкерлерiне және олардың отбасы мүшелерiне;
2) Қазақстан Республикасындағы шетелдiк дипломатиялық өкiлдiктерде, консулдық мекемелерде қызметкер - дипломаттардың отбасы мүшелерiне;
3) Қазақстан Республикасы таныған мемлекеттерде үкiметке, парламентке мүше, көрнектi қоғамдық және саяси қайраткер шетел азаматтарына;
4) құрметтi консулдарға, олардың отбасы мүшелерiне берiлуi мүмкiн.
5. Дипломаттық визалар:
1) Қазақстан Республикасында дипломаттық сапасы танылмаған дипломаттық паспортты көрсеткен тұлғаларға;
2) егер дипломаттық паспорты болмаса, дипломатиялық поштаны тасымалдаушы тұлғаларға берiлмейдi.
3. Қызметтiк визалар (ҚB)
6. Қызметтiк визалар мыналарға берiледi:
1) Қазақстан Республикасындағы шетелдiк дипломатиялық өкiлдiктердiң және консулдық мекемелердiң қызметтiк, техникалық және қызмет көрсету персоналына жататын шетел азаматтарына, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерiне;
2) курьерлiк парағы болған жағдайда дипломатиялық поштаны тасымалдаушы тұлғаларға, егер олардың дипломаттық паспорты болмаса;
3) Қазақстан Республикасында тіркелген дипломатиялық өкiлдiктердiң, халықаралық ұйымдардың шақыруы бойынша қызметтiк немесе қоғамдық iстермен Қазақстан Республикасына келетiн шетел азаматтарына;
4) қызметтiк немесе қоғамдық iстер бойынша Қазақстан Республикасына келетiн, қызметтiк паспорттары бар шетел азаматтарына.
4. Инвесторлық визалар (ИHB)
7. Инвесторлық визалар Қазақстан экономикасын инвестициялауға қатысушы шетелдiк фирмалар мен компаниялардың басқару буындарының басшылары мен өкiлдерiне, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерiне берiледi.
8. Бiр мәртелiк инвесторлық визалар Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi (бұдан әрi - ҚР CTM) басшылығының нұсқауы бойынша, болмаса шетелдiк компаниялардың немесе Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлiгiнiң Инвестициялар жөнiндегi комитетiнiң қолдаухаты болған жағдайда ҚР CІM шетелдегi мекемелерi басшыларының келiсiмi бойынша ТМД-на қатысушы мемлекеттердiң аумағына кiруге шектiлер жоқтығы алдын-ала тексерiлiп
виза  берілген дерегі туралы кейін Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетіне (бұдан әрі - ҚР ҰҚК) өз кезегінде хабарлайтын ҚР СІМ-н хабардар ету арқылы өтініш білдірілген күні шақырусыз беріледі. Көп мәртелік инвесторлық визалар беру кезінде ҚР СІМ-нің келісімі талап етіледі.

8-1. Многократные инвесторские визы выдаются участникам (дилерам, брокерам и эмитентам) регионального финансового центра в городе Алматы, членам международного совета при администрации регионального финансового центра в городе Алматы, а также членам их семей (далее - участники РФЦА) на основании ходатайств уполномоченного органа по регулированию деятельности регионального финансового центра и согласованных с МИД РК, МВД РК и КНБ РК списков участников РФЦА с их паспортными данными. Согласование ходатайств уполномоченного органа по регулированию деятельности регионального финансового центра в органах национальной безопасности осуществляется в срок, не превышающий 5 рабочих дней.
Однократные инвесторские визы сроком до одного месяца могут выдаваться участникам РФЦА в день обращения по согласованным в установленном порядке ходатайствам уполномоченного органа по регулированию деятельности регионального финансового центра.
Уполномоченный орган по регулированию деятельности регионального финансового центра несет ответственность за достоверность и своевременность предоставления в МИД РК, МВД РК и КНБ РК сведений, предусмотренных в настоящем пункте.
Сноска. Глава 4 дополнено пунктом 8-1 - совместным приказом Министра иностранных дел РК от 22 сентября 2006 года N 08/1/276 и Министра внутренних дел РК от 25 сентября 2006 года N 468.
5. Деловые визы (ICB)
9. Деловые визы выдаются иностранным гражданам, направляющимся, а также находящимся в Республике Казахстан с деловыми целями (командировка, участие в деловых переговорах, имеющих сугубо деловой или коммерческий характер, на совещаниях, симпозиумах, конференциях, тендерах, заключение контрактов, создание совместных предприятий, изучение казахстанского рынка, участие в аукционах, выставках и ярмарках, осуществление торговых операций и международных перевозок, оказание консультативных и аудиторских услуг) на основании:
1) разрешения органов внутренних дел при приглашении иностранных граждан негосударственными юридическими лицами;
2) приглашения международных организаций, представительств иностранных государств и государственных организаций Республики Казахстан;
3) приглашения юридических лиц для граждан стран, список которых определяется МИД РК, Министерством внутренних дел Республики Казахстан (далее - МВД РК) и КНБ РК;
4) письменного обращения в консульское учреждение Республики Казахстан граждан Австралийского Союза, Австрийской Республики, Королевства Бельгия, Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии, Греческой Республики, Королевства Дания, Ирландской Республики, Исландской Республики, Королевства Испания, Итальянской Республики, Канады, Княжества Лихтенштейн, Великого Герцогства Люксембург, Малайзии, Монако, Королевства Нидерландов, Новой Зеландии, Королевства Норвегия, Португальской Республики, Республики Сингапур, Соединенных Штатов Америки, Финляндской Республики, Французской Республики, Федеративной Республики Германия, Швейцарской Конфедерации, Королевства Швеция, Японии, Республики Корея, Объединенных Арабских Эмиратов, Королевства Саудовская Аравия, Республики Польша, Венгерской Республики, Словацкой Республики, Государства Израиль, Республики Хорватия, Султаната Оман, Чешской Республики, Румынии, Республики Болгария, Мальты, Республики Кипр, Республики Словения, Литовской Республики, Республики Латвия, Республики Эстония о выдаче однократной деловой визы Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными совместными приказами Министра иностранных дел РК от 3 декабря 2003 г. N 08-1/187 и Министра внутренних дел РК от 18 декабря 2003 г. N 724 ; от 25 мая 2004 г. N 08-1/123 и 23 июня 2004 г. N 357 ; от 29 июня 2007 г. N 08-1-1-1/200 и 04 июля 2007 г. N 272; от 3 сентября 2007 г. N 08-1-1-1/257 и 6 сентября 2007 г. N 365; от 7 декабря 2007 года N 08-1-1-1/415 и 24 декабря 2007 года N 494; от 13.03.2009 N 08-1-1-1/55-1 и 27.03.2009 N 116.

8-1. Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу жөніндегі уәкілетті органның қолдаухаты бойынша және ҚР СІМ, ҚР ІІМ мен ҚР ҰҚК-мен келісілген паспорттық мәліметі бар Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығына қатысушылардың (дилерлер, брокерлер және эмитенттер) (бұдан әрі - АӨҚО қатысушылары) тізімдері негізінде, АӨҚО қатысушыларына, АӨҚО әкімшілігі жанындағы халықаралық кеңес мүшелеріне, сондай-ақ олардың отбасыларының мүшелеріне көп мәртелік инвесторлық визалар беріледі. Өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу жөніндегі уәкілетті органның қолдаухатын ұлттық қауіпсіздік органында келісу 5 жұмыс күнінен аспайтын мерзім ішінде жүзеге асырылады.
Өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу жөніндегі уәкілетті органның белгіленген тәртіпте келісілген қолдаухаты бойынша АӨҚО қатысушыларға өтініш берілген күні бір айға дейінгі мерзімге бір мәртелік инвесторлық виза беріледі.
Осы тармақта ҚР СІМ, ҚР ІІМ және ҚР ҰҚК-ке беру туралы көзделген мәліметтің уақтылығы мен дұрыстығы үшін өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу жөніндегі уәкілетті орган жауапты болады.
Ескерту: 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Сыртқы істер министрінің 2006 жылғы 22 қыркүйектегі N 08-1/276, ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 25 қыркүйектегі N 468 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) бірлескен бұйрығымен.
5. Іскерлік визалар (ІСВ)
9. Іскерлік визалар (іссапар, іскерлік және коммерциялық сипаттағы іскерлік келіссөздерге, кеңесулерге, симпозиумдарға, конференцияларға, тендерлерге қатысу, келісім-шарттар жасасу, бірлескен кәсіпорындар құру, қазақстандық рынокты зерттеу, аукциондарға, көрмелерге және жәрмеңкелерге қатысу, сауда операцияларын және халықаралық тасымалдарды жүзеге асыру, консультативті және аудиторлық қызмет көрсету) Қазақстан Республикасына іскерлік мақсатпен келетін, сондай-ақ болатын шетел азаматтарына:
1) мемлекеттік емес заңды тұлғалардың шетел азаматтарын шақырған жағдайында ішкі істер органдарының рұқсаты;
2) халықаралық ұйымдардың, шетел мемлекеттері өкілдіктерінің және Қазақстан Республикасының мемлекеттік заңды ұйымдардың шақыруы;
3) тізімін ҚР СІМ, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі - ҚР ІІМ) және ҚР ҰҚК белгілейтін елдердің азаматтары үшін заңды тұлғалардың шақыруы негізінде беріледі;
4) Қазақстан Республикасының консулдық мекемесіне Австралия Одағы, Австрия Республикасы, Америка Құрама Штаттары, Бельгия Корольдігі, Германия Федеративтік Республикасы, Грекия Республикасы, Дания Корольдігі, Жаңа Зеландия, Жапония, Корея Республикасы, Біріккен Араб Әмірліктерінің, Сауд Арабиясы Корольдігінің, Польша Республикасының, Венгрия Республикасының, Словак Республикасының, Израиль Мемлекетінің, Хорватия Республикасының, Оман Сұлтандығының, Чех Республикасының, Румынияның, Болгар Республикасының, Мальтаның, Кипр Республикасының, Словения Республикасының, Литва Республикасының, Латвия Республикасының, Эстония Республикасының, Ирландия Республикасы, Исландия Республикасы, Испания Корольдігі, Италия Республикасы, Канада, Лихтенштейн Княздігі, Люксембург Ұлы Герцогтығы, Малайзия, Монако, Нидерланд Корольдігі, Норвегия Корольдігі, Португалия Республикасы, Сингапур Республикасы, Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігі, Финляндия Республикасы, Француз Республикасы, Швейцария Конфедерациясы, Швеция Корольдігі азаматтарының Қазақстан Республикасының бір мәртелік іскерлік визасын беру жөніндегі жазбаша өтініші негізінде беріледі.
Ескерту: 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 2003.12.03. N 08-1/187 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2003.12.18. N 724 бірлескен бұйрығымен , 2004.05.25. N 08-1/123, 2004.06.23. N 357 бірлескен бұйрығымен , ҚР Ішкі істер министрінің 2007.07.04. N 272, ҚР Сыртқы істер министрінің 2007.06.29. N 08-1-1-1/200 бірлескен бұйрығымен , Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2007.09.06. N 365, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2007.09.03. N 08-1-1-1/257 Бірлескен бұйрығымен , Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2007.12.24. N 494, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2007.12.07. N 08-1-1-1/415 (тұңғыш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өтісімен қолданысқа енгізіледі) Бірлескен бұйрығымен , ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 2009.03.13 N 08-1-1-1/55-1 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2009.03.27 N 116 бірлескен бұйрығымен .

6. Частные визы (ЖСБ)
10. Частные визы выдаются иностранным гражданам, направляющимся, а также находящимся в Республике Казахстан с целями частного характера на основании:
1) приглашения на временный въезд, выданного Департаментом внутренних дел (далее – ДВД) областей, городов Астаны и Алматы. Приглашение действительно в течение одного года со дня выдачи;
2) визовой поддержки, оформленной на основании приглашений дипломатических и иных представительств иностранных государств, международных организаций, аккредитованных в Республике Казахстан;
3) указания МИД РК о выдаче визы, оформленного на основании решения Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан - для иностранных граждан, следующих для встречи с лицами, отбывающими наказание в исправительных учреждениях на территории Республики Казахстан;
4) визовой поддержки, оформленной на основании приглашений Министерства образования и науки Республики Казахстан, управлений (департаментов) образования областей Республики Казахстан, городов Астаны и Алматы - иностранным гражданам, изъявившим желание усыновить (удочерить) детей - граждан Республики Казахстан, и состоящим на консульском учете как кандидаты в усыновители;
5) заявления граждан Республики Казахстан, въезжающих в Республику Казахстан совместно с супругами, детьми или родителями - иностранными гражданами, по согласованию с МИД РК - сроком до одного месяца, но не более двух раз в течение года (данное ограничение не распространяется на несовершеннолетних иностранных граждан, следующих совместно с родителями-гражданами Республики Казахстан);
6) нотариально заверенной копии справки о смерти либо международной телеграммы, заверенной врачом иностранным гражданам, направляющимся в Республику Казахстан на похороны (а также в случаях тяжелой болезни) родственников или знакомых, сроком до одного месяца;
7) документов, подтверждающих связь с Республикой Казахстан (графа в национальном паспорте или свидетельство о рождении в Республике Казахстан, копия документа о захоронении близкого родственника в Республике Казахстан, копия справки о выходе из гражданства Республики Казахстан), по согласованию с МИД РК сроком до трех месяцев иностранным гражданам - выходцам из Республики Казахстан, с целью посещения родных мест и могил родственников при условии их личного обращения в загранучреждение МИД РК;
8) свидетельства на социально-экономические льготы в Республике Казахстан по согласованию с МИД РК иностранным гражданам - представителям казахской диаспоры, сроком до трех месяцев, но не более двух раз в течение года;

6. Жеке визалар (ЖСВ)
10. Жеке визалар жеке мақсатпен келетін, сондай-ақ Қазақстан Республикасында болатын шетел азаматтарына:
1) Облыстардың және Астана мен Алматы қалаларының Ішкі істер департаментімен (бұдан әрі - ІІД) берген уақытша келуге арналған шақыруы. Шақыру берілген күнінен бастап бір жылға жарамды;
2) Қазақстан Республикасында тіркелген шет мемлекеттерінің дипломатиялық және өзге де өкілдіктерінің, халықаралық ұйымдардың шақыруы негізінде ресімделген визалық қолдау;
3) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің шешімі негізінде Қазақстан Республикасының аумағындағы түзету мекемесінде жазасын өтеп жатқан тұлғалармен кездесуге келетін шетел азаматтары үшін ресімделген виза беру туралы ҚР СІМ-нің нұсқауы;
4) Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын балаларды ұл (қыз) етіп асырап алғысы келетін және асырап алушыға кандидат ретінде консулдық есепте тұрған шетел азаматтары үшін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігінің, Қазақстан Республикасы облыстарының және Астана мен Алматы қалаларының білім басқармаларының (департаменттерiнiң) шақыруы негiзiнде ресiмделген визалық қолдау;
5) ҚР СIМ-нiң келiсiмi бойынша бiр айға дейінгi, бiрақ бiр жыл ішінде екi реттен артық емес мерзiмге, шетел азаматтары болып табылатын - жұбайларымен, балаларымен немесе ата-аналарымен Қазақстан Республикасына бiрге келетiн Қазақстан Республикасының азаматтарының өтiнiшi (осы шектеу Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын ата-аналарымен бiрге келетiн кәмелетке толмаған шетел азаматтарына қолданылмайды);
6) бiр айға дейiнгi мерзiмге Қазақстан Республикасына туыстарын немесе таныстарын жерлеуге келетiн (сондай-ақ, ауыр науқастанған жағдайларда) шетелдiк азаматтары үшiн нотариалды куәландырылған қайтыс болу туралы анықтаманың көшiрмелерi, болмаса дәрiгер куәландырған халықаралық жеделхат (телеграмма);
7) ҚР СIМ-мен келiсiмi бойынша үш айға дейiнгi мерзiмге туған жерлерiне, туысқандарының зираттарына болып қайту мақсатымен келетiн Қазақстан Республикасынан қоныс аударған шетел азаматтары үшiн ҚР СIМ-нiң шетелдегi мекемесiне олар жеке өтiнiш жасаған жағдайда Қазақстан Республикасымен байланыстығын растайтын құжаттары (мыс.: ұлттық паспорттағы бағаны немесе Қазақстан Республикасында туғандығы туралы куәлiгi, Қазақстан Республикасында жақын туысқанының жерленгендiгi туралы құжаттың, Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққандығы туралы анықтаманың көшiрмесi);
8) ҚР СIМ-мен келiсiм бойынша үш айға дейiнгi, бiрақ бiр жыл ішінде екi реттен аспайтын мерзiмге қазақ диаспорасының өкiлдерi болып табылатын шетел азаматтары үшiн Қазақстан Республикасында әлеуметтiк-экономикалық жеңiлдiктерге арналған куәлiк негiзiнде берiледi;

9) письменного обращения в консульское учреждение Республики Казахстан граждан Австралийского Союза, Австрийской Республики, Королевства Бельгия, Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии, Греческой Республики, Королевства Дания, Ирландской Республики, Исландской Республики, Королевства Испания, Итальянской Республики, Канады, Княжества Лихтенштейн, Великого Герцогства Люксембург, Малайзии, Монако, Королевства Нидерландов, Новой Зеландии, Королевства Норвегия, Португальской Республики, Республики Сингапур, Соединенных Штатов Америки, Финляндской Республики, Французской Республики, Федеративной Республики Германия, Швейцарской Конфедерации, Королевства Швеция, Японии, Республики Корея, Объединенных Арабских Эмиратов, Королевства Саудовская Аравия, Республики Польша, Венгерской Республики, Словацкой Республики, Государства Израиль, Республики Хорватия, Султаната Оман, Чешской Республики, Румынии, Республики Болгария, Мальты, Республики Кипр, Республики Словения, Литовской Республики, Республики Латвия, Республики Эстония о выдаче частной визы Республики Казахстан для поездки по частным делам.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными совместными приказами Министра иностранных дел РК от 03.12.2003 N 08-1/187 и Министра внутренних дел РК от 18.12.2003 N 724 ; от 25.05.2004 N 08-1/123 и 23.06.2004 N 357 ; от 29.06.2007 N 08-1-1-1/200 и 04.07.2007 N 272; от 03.09.2007 N 08-1-1-1/257 и 06.09.2007 N 365; от 07.12.2007 N 08-1-1-1/415 и 24.12.2007 N 494; от 13.03.2009 N 08-1-1-1/55-1 и 27.03.2009 N 116.
7. Туристские визы (ТСВ)
11. Туристские визы выдаются иностранным гражданам при наличии подтверждения об их приеме туристской организацией Республики Казахстан, имеющей лицензию на право осуществления туристской деятельности, а также разрешения органов внутренних дел и визовой поддержки МИД РК.
12. При приглашении туристов - граждан стран, список которых определяется МИД РК, МВД РК и КНБ РК разрешения органов внутренних дел не требуется. Указанным лицам, по ходатайствам туристских организации, туристские визы могут также оформляться в консульских пунктах МИД РК.
12-1. При наличии письменного обращения в консульское учреждение Республики Казахстан граждан Австралийского Союза, Австрийской Республики, Королевства Бельгия, Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии, Греческой Республики, Королевства Дания, Ирландской Республики, Исландской Республики, Королевства Испания, Итальянской Республики, Канады, Княжества Лихтенштейн, Великого Герцогства Люксембург, Малайзии, Монако, Королевства Нидерландов, Новой Зеландии, Королевства Норвегия, Португальской Республики, Республики Сингапур, Соединенных Штатов Америки, Финляндской Республики, Французской Республики, Федеративной Республики Германия, Швейцарской Конфедерации, Королевства Швеция, Японии, Республики Корея, Объединенных Арабских Эмиратов, Королевства Саудовская Аравия, Республики Польша, Венгерской Республики, Словацкой Республики, Государства Израиль, Республики Хорватия, Султаната Оман, Чешской Республики, Румынии, Республики Болгария, Мальты, Республики Кипр, Республики Словения, Литовской Республики, Республики Латвия, Республики Эстония о выдаче туристской визы Республики Казахстан могут быть выданы однократные туристские визы сроком до 30 суток или двукратные туристские визы сроком до 60 суток.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 12-1 в соответствии с совместным приказом Министра иностранных дел РК от 3 декабря 2003 года N 08-1/187 и Министра внутренних дел РК от 18 декабря 2003 года N 724 ; с изменениями, внесенными совместными приказами Министра иностранных дел РК от 25 мая 2004 года N 08-1/123 и Министра внутренних дел РК от 23 июня 2004 года N 357 ; от 29 июня 2007 г. N 08-1-1-1/200 и 04 июля 2007 г. N 272; от 3 сентября 2007 г. N 08-1-1-1/257 и 6 сентября 2007 г. N 365; от 7 декабря 2007 года N 08-1-1-1/415 и 24 декабря 2007 года N 494; от 13.03.2009 N 08-1-1-1/55-1 и 27.03.2009 N 116.

9) Қазақстан Республикасының консулдық мекемесіне Австралия Одағы, Австрия Республикасы, Америка Құрама Штаттары, Бельгия Корольдігі, Германия Федеративтік Республикасы, Грекия Республикасы, Дания Корольдігі, Жаңа Зеландия, Жапония, Корея Республикасы, Біріккен Араб Әмірліктерінің, Сауд Арабиясы Корольдігінің, Польша Республикасының, Венгрия Республикасының, Словак Республикасының, Израиль Мемлекетінің, Хорватия Республикасының, Оман Сұлтандығының, Чех Республикасының, Румынияның, Болгар Республикасының, Мальтаның, Кипр Республикасының, Словения Республикасының, Литва Республикасының, Латвия Республикасының, Эстония Республикасының, Ирландия Республикасы, Исландия Республикасы, Испания Корольдігі, Италия Республикасы, Канада, Лихтенштейн Княздігі, Люксембург Ұлы Герцогтығы, Малайзия, Монако, Нидерланд Корольдігі, Норвегия Корольдігі, Португалия Республикасы, Сингапур Республикасы, Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігі, Финляндия Республикасы, Француз Республикасы, Швейцария Конфедерациясы, Швеция Корольдігі азаматтарының жеке шаруаларына қатысты сапары үшін Қазақстан Республикасының жеке визасын беру жөніндегі жазбаша өтініші негізінде беріледі.
Ескерту: 10-тармаққа толықтырулар енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 2003 жылғы 3 желтоқсандағы N 08-1/187 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 18 желтоқсандағы N 724 бірлескен бұйрығымен , 2004 жылғы 25 мамырдағы N 08-1/123,  2004 жылғы 23 маусымдағы N 357 бірлескен бұйрығымен , ҚР Ішкі істер министрінің 2007.07.04. N 272, ҚР Сыртқы істер министрінің 2007.06.29. N 08-1-1-1/200 бірлескен бұйрығымен , Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2007 жылғы 6 қыркүйектегі N 365, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2007 жылғы 3 қыркүйектегі N 08-1-1-1/257 Бірлескен бұйрығымен , Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2007.12.24. N 494, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2007.12.07. N 08-1-1-1/415 (тұңғыш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өтісімен қолданысқа енгізіледі) Бірлескен бұйрығымен , өзгерту енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 2009.03.13 N 08-1-1-1/55-1 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2009.03.27 N 116 бірлескен бұйрығымен .
7. Туристiк визалар (ТСВ)
11. Туристiк визалар шетел азаматтарына туристiк қызметтi жүзеге асыру құқығына арналған лицензиясы бар Қазақстан Республикасының туристiк ұйымдарының оларды қабылдау туралы растауы, сондай-ақ iшкi iстер органдарының рұқсаты және ҚР СIМ-нiң визалық қолдауы болған жағдайда берiледi.
12. Тiзiмiн ҚР СIМ, ҚР ІІМ және ҚР ҰҚК белгiлейтiн елдердiң азаматтарын - туристерiн шақырған кезде iшкi iстер органының рұқсаты талап етiлмейдi. Сондай-ақ аталған азаматтарға туристiк ұйымдардың қолдаухаты бойынша туристiк визалар ҚР СIМ-нiң консулдық пункттерiнде ресiмделуi мүмкiн.
12-1. Қазақстан Республикасының консулдық мекемесіне Австралия Одағы, Австрия Республикасы, Америка Құрама Штаттары, Бельгия Корольдігі, Германия Федеративтік Республикасы, Грекия Республикасы, Дания Корольдігі, Жаңа Зеландия, Жапония, Корея Республикасы, Біріккен Араб Әмірліктерінің, Сауд Арабиясы Корольдігінің, Польша Республикасының, Венгрия Республикасының, Словак Республикасының, Израиль Мемлекетінің, Хорватия Республикасының, Оман Сұлтандығының, Чех Республикасының, Румынияның, Болгар Республикасының, Мальтаның, Кипр Республикасының, Словения Республикасының, Литва Республикасының, Латвия Республикасының, Эстония Республикасының, Ирландия Республикасы, Исландия Республикасы, Испания Корольдігі, Италия Республикасы, Канада, Лихтенштейн Княздігі, Люксембург Ұлы Герцогтығы, Малайзия, Монако, Нидерланд Корольдігі, Норвегия Корольдігі, Португалия Республикасы, Сингапур Республикасы, Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігі, Финляндия Республикасы, Француз Республикасы, Швейцария Конфедерациясы, Швеция Корольдігі азаматтарының Қазақстан Республикасының туристік визасын беру жөніндегі жазбаша өтініші бар болған жағдайда бір мәртелік туристік визалар 30 тәулік мерзімге немесе екі мәртелік туристік визаны 60 тәулік мерзімге берілуі мүмкін
Ескерту: 12-1-тармақпен толықтырылды, толықтыру енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 2003 жылғы 3 желтоқсандағы N 08-1/187 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 18 желтоқсандағы N 724 бірлескен бұйрығымен , 2004 жылғы 25 мамырдағы N 08-1/123,  2004 жылғы 23 маусымдағы N 357 бірлескен бұйрығымен , ҚР Ішкі істер министрінің 2007.07.04. N 272, ҚР Сыртқы істер министрінің 2007.06.29. N 08-1-1-1/200 бірлескен бұйрығымен , Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2007 жылғы 6 қыркүйектегі N 365, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2007 жылғы 3 қыркүйектегі N 08-1-1-1/257 Бірлескен бұйрығымен ,  Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2007.12.24. N 494, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2007.12.07. N 08-1-1-1/415 (тұңғыш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өтісімен қолданысқа енгізіледі) Бірлескен бұйрығымен , ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 2009.03.13 N 08-1-1-1/55-1 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2009.03.27 N 116 бірлескен бұйрығымен .

8. Визы на учебу (ОУВ)
13. Визы на учебу выдаются иностранным гражданам, направляющимся, а также находящимся в Республике Казахстан для обучения, учебной практики, стажировки и т.п., при наличии визовой поддержки МИД РК, оформляемой на основании ходатайств учебного заведения.
9. Визы на лечение (ЕАВ)
14. Визы на лечение выдаются иностранным гражданам, направляющимся, а также находящимся в Республике Казахстан для лечения, медицинского обследования, консультаций и с другими аналогичными целями при наличии визовой поддержки МИД РК, оформляемой на основании документов медицинских учреждений, подтверждающих цель вызова.
10. Визы на работу (ЖЕВ)
15. Визы на работу выдаются:
1) иностранным гражданам, следующим в Республику Казахстан на работу, при наличии разрешения на привлечение иностранной рабочей силы и приглашения организации, оформленные в установленном порядке. К разрешению обязательно должен быть приложен список с паспортными данными лиц, привлекаемых для работы в Казахстане, заверенный печатью местного уполномоченного органа по вопросам занятости и подписанный должностным лицом;
2) иностранным гражданам, следующим в Республику Казахстан на работу в соответствии с международными договорами и соглашениями, в случаях, если получение разрешений на работу не требуется;
3) иностранным гражданам, следующим в Республику Казахстан на работу, в случаях, если в соответствии с законодательством Республики Казахстан, получение разрешений на работу не требуется;
4) неработающим членам семей перечисленных выше категории лиц.
Сноска. Пункт 15 с изменениями - совместным приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 8 сентября 2003 года N 08-1/126 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 ноября 2003 года N 661 .
11. Визы на постоянное жительство (ТТВ)
16. Визы на постоянное жительство иностранным гражданам следующим в Республику Казахстан для постоянного проживания, выдаются загранучреждениями МИД РК на основании заявлений иностранных граждан при наличии визовой поддержки МИД РК, оформляемой по согласованию с КНБ РК и Агентством Республики Казахстан по миграции и демографии (далее - АМД РК).
Иностранным гражданам, постоянно проживающим в Республике Казахстан и выезжающим на постоянное жительство за ее пределы, выездные визы выдаются ДВД областей, городов Астаны и Алматы на основании разрешений, оформляемых в том же порядке, как и для граждан Республики Казахстан.

8. Оқуға арналған визалар (OУB)
13. Оқуға арналған визалар оқу орындарының қолдаухаттары негiзiнде ресiмделетiн ҚР CIM-ның визалық қолдауы болған жағдайда, Қазақстан Республикасына оқуға, оқу тәжiрибесiнен өтуге, сынақ мерзiмiне және осыларға тәрiздi себептермен келетiн, сондай-ақ болатын шетел азаматтарына берiледi.
9. Емделуге арналған визалар (ЕАВ)
14. Емделуге арналған визаларды медициналық мекемелердiң шақыру мақсатын растайтын құжаттары негiзiнде ресiмделетiн ҚР СIМ-нiң визалық қолдауы болған жағдайда, Қазақстан Республикасына емделуге, медициналық тексерiлуге, кеңес алуға және басқа да осыған ұқсас мақсаттармен келетiн, сондай-ақ болатын шетел азаматтарына берiледi.
10. Жұмысқа арналған визалар (ЖЕВ)
15. Жұмысқа арналған визалар:
1) шетелдiк жұмыс күшiн тарту құқығына арналған рұқсаты мен белгiленген тәртiпте ресiмделген ұйымдардың шақыруы болған жағдайда, Қазақстан Республикасына жұмыс iстеуге келетiн шетел азаматтарына берiледi. Рұқсатқа Қазақстанда жұмыс iстеу үшiн тартылған тұлғалардың паспорттық мәлiметтерiмен бiрге еңбекпен қамту мәселелерi жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның мөрiмен куәландырған және лауазымды тұлға қол қойған тiзiм мiндеттi түрде қоса берiлуi қажет;
2) егер жұмыс iстеуге арналған рұқсаттарды алу талап етiлмейтiн жағдайда халықаралық шарттар мен келiсiмдерге сәйкес Қазақстан Республикасына жұмыс iстеуге келетiн шетел азаматтарына;
3) егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс істеуге арналған рұқсаттарды алу талап етілмейтін жағдайда Қазақстан Республикасына жұмыс істеуге келетін шетел азаматтарына;
4) жоғарыда аталған санаттағы тұлғалардың жұмыс iстемейтiн отбасы мүшелерiне берiледi.
Ескерту: 15-тармақ өзгертілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 2003 жылғы 8 қыркүйектегі N 08-1/126 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 21 қарашадағы N 661 бірлескен бұйрығымен .
11. Тұрақты тұруға арналған визалар (ТТВ)
16. Тұрақты тұруға арналған визаларды ҚP ҰҚК мен Қазақстан Республикасының Көшi-қон және демография жөнiндегi агенттiгiнiң (бұдан әрi - ҚР КДА) келiсiмi бойынша ресiмделген ҚР СIМ-нiң визалық қолдауы болған жағдайда, шетел азаматтарының өтiнiштерi негiзiнде ҚР СIМ-нiң шетелдегi мекемелерi Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келетiн шетел азаматтарына бередi.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын және одан тысқары жерлерге тұрақты тұруға кететiн шетел азаматтарына шығу визаларын Қазақстан Республикасының азаматтарына арналған тәртiппен ресiмделген рұқсаттар негiзiнде облыстардың және Астана мен Алматы қалаларының IIД бередi.

12. Транзитные визы (ТВ)
17. Транзитные визы выдаются для проезда через территорию Республики Казахстан, иностранным гражданам, не имеющим права на безвизовый транзит, при наличии у них документов (визы), действительных для въезда в третью страну.
18. Иностранные граждане, следующие транзитом через территорию Казахстана должны иметь при себе документы (проездные билеты), подтверждающие дату их въезда на территорию Республики Казахстан, о чем они информируются консульскими учреждениями Республики Казахстан.
13. Виды виз
По видам визы подразделяются на:
1) въездную;
2) въездную-выездную;
3) выездную;
4) выездную-въездную.
19. Въездные визы выдаются иностранным гражданам, направляющимся в Республику Казахстан на учебу, лечение, а также на постоянное жительство сроком действия до 6 месяцев.
20. Въездные-выездные визы выдаются иностранным гражданам, следующим в Республику Казахстан сроком действия не свыше двух лет.
21. Выездные визы выдаются иностранным гражданам в связи с их окончательным выездом из Республики Казахстан после завершения работы, учебы, лечения или по другим причинам, а также выезжающим из Республики Казахстан на постоянное жительство в другие страны.
Выездные визы выдаются сроком действия не свыше 15 суток со дня выдачи, а выезжающим на постоянное жительство не более чем на 3 месяца.
22. Выездные-въездные визы выдаются иностранным гражданам, постоянно проживающим в Республике Казахстан, а также прибывшим в Казахстан на учебу или лечение, при их временном выезде за пределы страны.
Выездные-въездные визы выдаются сроком действия до 3-х месяцев.
14. Документы, заменяющие визы Республики Казахстан
23. Иностранные граждане, постоянно проживающие в Республике Казахстан въезжают в Республику Казахстан, пребывают и выезжают из Республики Казахстан без виз на основании:
1) действительных национальных паспортов и видов на жительство иностранного гражданина, постоянно проживающего в Республике Казахстан;
2) удостоверения лица без гражданства с отметкой о регистрации по постоянному месту жительства в Республике Казахстан.
24. Иностранные граждане, выдворяемые из Республики Казахстан выезжают из Республики Казахстан без виз на основании решения об их выдворении и национального паспорта или заменяющего его документа, в котором проставлен штамп о выдворении.
15. Соответствие визы целям пребывания
25. Основания выдачи виз должны соответствовать целям пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан.
Иностранные граждане, пребывающие в Республике Казахстан по приглашению родственников и знакомых, то есть по частным делам, а также прибывшие с деловыми целями, на учебу и в качестве туристов, не могут быть трудоустроены на территории Республики Казахстан и заниматься иной деятельностью, не связанной с целью въезда, указанной в визе, кроме случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.

12. Транзиттiк визалар (TB)
17. Транзиттiк визалар үшiншi елге кiруге жарамды құжаттары (визасы) бар, визасыз транзитке құқығы жоқ шетел азаматтарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өтулерi үшiн берiледi.
18. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен өтетiн шетел азаматтарының өзiмен бiрге өздерiнiң кiрген күнiн растайтын құжаттары (жол билетi) болуы тиiс, ол туралы Қазақстан Республикасының консулдық мекемелерi хабардар етедi.
13. Визалардың түрлерi
Визалар мынадай түрлерi бойынша бөлiнедi:
1) кiру
2) кiру-шығу
3) шығу
4) шығу-кiру
19. Кiру визалары Қазақстан Республикасына оқуға, емделуге, сондай-ақ тұрақты тұруға келетiн шетел азаматтарына 6 айға дейiнгi қолданыс мерзiмiмен берiледi.
20. Кiру-шығу визалары Қазақстан Республикасына келетiн шетел азаматтарына екi жылдан аспайтын қолданыс мерзiмiмен берiледi.
21. Шығу визалары жұмысы, оқуы, емделуi аяқталғаннан кейiн немесе басқа да себептер бойынша Қазақстан Республикасынан түпкiлiктi кетуiне байланысты шетел азаматтарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан басқа елдерге тұрақты тұруға кететiндерге берiледi.
Шығу визалары берiлген күнiнен бастап 15 тәулiктен аспайтын, ал тұрақты тұруға кететiндерге 3 айдан аспайтын қолданыс мерзiмiмен берiледi.
22. Шығу-кiру визалары Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын сондай-ақ Қазақстан Республикасына оқуға немесе емделуге келген шетел азаматтарына егер уақытша елден тысқары шығатын кездерде берiледi.
Кiру-шығу визалары 3 айға дейiнгi қолданыс мерзiміне берiледi.
14. Қазақстан Республикасының визаларын
алмастыратын құжаттар
23. Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматтары:
1) Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматтарының жарамды ұлттық паспорттары мен ықтиярхат куәлiгi;
2) Қазақстан Республикасында тұрақты тұру орны бойынша тiркелгендiгi туралы белгiсi бар азаматтығы жоқ тұлғаның куәлiгi негізiнде Қазақстан Республикасына келе алады, онда бола алады және Қазақстан Республикасынан кете алады
24. Қазақстан Республикасынан шығарылған шетел азаматтары олардың шығарылуы туралы шешiмнiң және шығарылуы туралы мөртабан қойылған ұлттық паспорттың немесе оны алмастыратын құжаттың негiзiнде визасыз Қазақстан Республикасынан кете алады.
15. Визалардың болу мақсатына сәйкестiгi
25. Визаларды беру негiздемесi шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында болу мақсаттарымен сәйкес келуi тиiс.
Қазақстан Республикасына туыстарының және таныстарының шақырулары бойынша, яғни, жеке iстерi бойынша келген, сондай-ақ iскерлiк мақсатпен, оқуға және турист ретiнде келген шетел азаматтары Қазақстан Республикасының аумағында жұмысқа орналаса алмайды, Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, визада көрсетiлген келу мақсаттарымен байланысты емес өзге қызметпен айналыса алмайды.

16. Сроки действия виз
26. Визы дают право на въезд в Республику Казахстан, пребывание и выезд из Республики Казахстан в течение указанного в них срока.
27. Визы категории "дипломатическая", "служебная", "инвесторская" выдаются, как правило, сроком до 1 года.
С учетом принципа взаимности, визы категории "дипломатическая" и "служебная" могут выдаваться сроком до 2 лет.
Первым руководителям юридических лиц, главам представительств и филиалов иностранных компаний, имеющих учетную регистрацию в органах юстиции Республики Казахстан, а также членам их семей, могут выдаваться, по согласованию с МИД РК, многократные инвесторские визы сроком до 2 лет.
28. Визы категории "деловая", "на работу", "на учебу" выдаются на срок до 1 года. При этом первичные визы категории "на учебу" выдаются на срок до 1 месяца и при поступлении абитуриента подлежат продлению.
29. Визы категории "на лечение" выдаются на срок до 6 месяцев.
30. Визы категории "на постоянное жительство", "частная" выдаются на срок до 90 дней.
31. Визы категории "туристская" выдаются:
однократная на срок до 30 суток, двукратная – до 60 суток. При этом срок пребывания туриста в Республике Казахстан каждый раз не должен превышать 30 суток.
Гражданам стран, не указанных в пункте 12-1, могут выдаваться двукратные туристские визы на срок, не превышающий 60 суток при предоставлении приглашающей туристской организацией маршрута поездки тур группы (туриста), обосновывающего необходимость двукратного въезда на территорию Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 31 в редакции совместного приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 13.03.2009 N 08-1-1-1/55-1 и Министра внутренних дел РК от 27.03.2009 N 116.
32. Визы категории "транзитная" выдаются на срок до 30 суток с правом пребывания ее владельца в Республике Казахстан при транзитном проезде в течение пяти суток в одном направлении в период указанного выше срока.
17. Кратность визы
33. Однократные визы дают право на одноразовый въезд в Республику Казахстан и выезд из Республики Казахстан, соответственно двукратные, трехкратные и многократные визы дают право на двукратный, трехкратный и многократный въезд в Республику Казахстан и выезд из Республики Казахстан в пределах действия визы.
34. Визы категории "дипломатическая", "служебная", "инвесторская", "деловая" и "на работу" могут выдаваться как на однократные, так и на двукратные, трехкратные и многократные поездки, "туристская" - не более чем на двукратную поездку, "частная", "на учебу", "на лечение", "на постоянное жительство" - только на однократную поездку.

16. Визалардың қолданыс мерзiмi
26. Визалар онда көрсетiлген мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасына келуге, онда болуға және Қазақстан Республикасынан кетуге құқық бередi.
27. "Дипломаттық", "қызметтiк", "инвесторлық" санаттағы визалар, әдетте 1 жылға дейiнгі мерзiмге берiледi.
Өзара кепiлдiк қағидасы ескерiлiп "дипломаттық", және "қызметтiк" санаттағы визалар 2 жылға дейiнгi мерзiмге берiлуi мүмкiн.
Қазақстан Республикасының әдiлет органдарында есептiк тiркелiмi бар шетелдiк заңды тұлғалардың, шетел компаниялары өкiлдiктерiнiң және филиалдарының бiрiншi басшыларына, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерiне ҚР CIM-нiң келiсiмi бойынша 2 жылға дейiнгi мерзiмге көп мәртелiк инвесторлық виза берiлуi мүмкiн.
28. "Iскерлiк", "жұмыс iстеуге арналған", "оқуға арналған" санаттағы визалар 1 жылға дейiнгi мерзiмге берiледi. Бұл орайда, "оқуға арналған" санаттағы бастапқы визалар 1 айға дейiнгi мерзiмге берiледi және талапкер оқуға түскен кезде ұзартылуға жатады.
29. "Емделуге арналған" санаттағы визалар 6 айға дейiнгi мерзiмге берiледi.
30. "Тұрақты тұруға арналған", "жеке" санаттағы визалар 90 күнге дейiнгi мерзiмге берiледi.
31. "Туристік" санаттағы виза: бірмәртелік – 30 тәулік мерзімге, екімәртелік – 60 тәулік мерзімге беріледі. Бұл ретте туристің Қазақстан Республикасында болу мерзімі әр ретте 30 тәуліктен аспауы тиіс.
Шақырушы туристік ұйым туристік топтың (туристің) Қазақстан Республикасының аумағына екі рет кіруінің қажеттігін негіздейтін сапар бағытын көрсеткен жағдайда, 12-1-тармағында көрсетілмеген елдер азаматтарына мерзімі 60 тәуліктен аспайтын екімәртелік туристік виза берілуі мүмкін.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 2009.03.13 N 08-1-1-1/55-1 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2009.03.27 N 116 бірлескен бұйрығымен .
32. "Транзиттiк" санаттағы визалар бес тәулiк iшiнде бiр бағытта транзиттiк өту кезiнде 30 тәулiкке дейiнгi мерзiмге оның иесiне жоғарыда көрсетiлген мерзiм кезеңiнде Қазақстан Республикасында болу құқығымен берiледi.
17. Визаның мәртелiгi
33. Бiр мәртелiк визалар Қазақстан Республикасына бiр рет келуге және Қазақстан Республикасынан кетуге құқық бередi, тиiсiнше екi, үш және көп мәртелiк визалар оның қолдану шегінде Қазақстан Республикасына екi, үш және көп мәрте келуге және Қазақстан Республикасынан кетуге құқық бередi.
34. "Дипломаттық", "қызметтiк", "инвесторлық", "iскерлiк", және "жұмыс iстеуге арналған" санаттағы визалар бiр мәртелiк, сондай-ақ екi, үш, көп мәртелiк сапарларға, "туристiк" - екi мәртелiк сапардан артық емес, "жеке", "оқуға арналған", "емделуге", "тұрақты тұруға арналған" - тек бiр мәртелiк сапарға берiлуi мүмкiн.

18. Групповые визы
35. Групповые визы оформляются при организованном въезде в Республику Казахстан и выезде из Республики Казахстан или транзите через территорию Республики Казахстан групп иностранных граждан, когда это целесообразно и оправданно или имеются трудности для оформления индивидуальных виз.
Непременным условием для выдачи таких виз является одновременное прибытие и прохождение всеми членами группы контрольно-пропускного пункта (КПП) на границе при въезде в Республику Казахстан и выезде из Республики Казахстан, пребывание в каком-либо пункте и передвижение по территории Республики Казахстан в составе группы.
36. Групповые визы выдаются загранучреждениями и консульскими пунктами МИД РК по визовой поддержке МИД РК, согласованной с компетентными органами, если иной порядок не предусмотрен международными договорами и соглашениями.
На территории Республики Казахстан групповые визы выдаются также МВД РК, ДВД областей, городов Астаны и Алматы.
37. Групповые визы оформляются на именных списках, составляемых в алфавитном порядке по форме:
___________________________________________________________________
N |   Фамилия,   |Дата, месяц и| Пол | Номер паспорта |Гражданство
|     имя      |год рождения |     |                |
-------------------------------------------------------------------
1 |      2       |      3      |  4  |        5       |      6
-------------------------------------------------------------------
Виза наклеивается на отдельном листе бумаги и заполняется в соответствии с главой 19 (Оформление виз) настоящей Инструкции. В графе "паспорттын N/passport N" вписывается "групповая", в графе "косымша малiметтер/ additional information" указывается количество въезжающих (выезжающих) лиц по списку (например: "Список на 25 чел. прилагается").
В нижней части листа с визой проставляется запись:
"Настоящая виза действительна только по предъявлении на КПП каждым лицом, указанным в прилагаемом списке (начинающимся с фамилии _______  и оканчивающимся фамилией  __________), паспорта или другого документа с фотокарточкой, удостоверяющего личность".
Лист с визой сшивается вместе со списком путем загиба верхнего левого угла, который скрепляется печатью консульского учреждения или визовой печатью органа внутренних дел Республики Казахстан.
Консульское должностное лицо (должностное лицо миграционной полиции), выдавшее визу, расписывается в нижней части списка (с указанием должности и фамилии), подпись заверяется печатью консульского учреждения или органа внутренних дел Республики Казахстан.
Список с вклеенной визой составляется в одном экземпляре, оригинал остается у руководителя группы, ксерокопии: одна сдается на КПП при въезде (выезде) в Республику Казахстан, вторая - остается в консульском учреждении или в органе внутренних дел Республики Казахстан, выдавшем визу.
Исправления и дополнения в списках не допускаются!

18. Топтық визалар
35. Топтық визалар шетел азаматтары топтарының Қазақстан Республикасына ұйымдасып кiрулерi, Қазақстан Республикасынан шығулары немесе Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитi кезiнде, мақсатқа сай және орынды немесе жеке визаларды ресiмдеу үшiн қиындықтар болғанда ресiмделедi.
Мұндай визаларды беру үшiн барлық топ мүшелерiнiң Қазақстан Республикасына кiруi және Қазақстан Республикасынан шығуы кезiнде шекарадағы бақылау-өткiзу пунктiне (БӨП) бiр уақытта келуi және өтуi Қазақстан Республикасы аумағы бойынша топ құрамында жүрiп-тұруы мен қандай да бiр пунктте болуы мiндетті шарттар болып табылады.
36. Топтық визаларды ҚР СIМ-нiң консулдық пункттерi және шетелдегi мекемелерi, егер халықаралық шарттар мен келiсiмдерде өзге тәртiп көзделмесе, құзырлы органдармен келiсiлген ҚР СІМ-нiң визалық қолдауы бойынша бередi.
Сонымен қатар, топтық визаларды Қазақстан аумағында ҚР IIМ, облыстардың және Астана мен Алматы қалаларының ІІД бередi.
37. Топтық визалар алфавиттiк тәртiпте түзiлетiн нысан бойынша атаулы тiзiмдерде ресiмделедi:
___________________________________________________________________
N | тегi, аты |   күнi, айы    | Жынысы | паспорт | Азаматтығы
|           |және туған жылы |        | нөмірі  |
___________________________________________________________________
1        2             3            4        5           6
___________________________________________________________________
Виза бөлек жеке қағаз парағына жабыстырылады және осы Нұсқаулықтың 19 тарауына (Визаларды ресiмдеу) сәйкес толтырылады. "Паспорттың N/passport N" бағанында "топтық", жазылады, "қосымша мәліметтер/additional information" бағанында тiзiм бойынша кiретiн (шығатын) тұлғалардың саны көрсетiледi (мысалы: "25 адамға тiзiм қоса берiлiп отыр").
Визасы бар парақтың төменгi бөлiгiне мынадай жазу жазылады:
"Қоса берiліп отырған тізімде көрсетiлген әрбiр адам (______ тегiнен басталатын және ________ тегiмен аяқталатын) БӨП-де жеке басын куәландыратын паспорт немесе фотосуреті бар басқа құжатын көрсеткен кезде ғана осы виза жарамды".
Визалы парақ тiзiммен бiрге жоғары сол бұрышын майыстыру жолымен тiгiледi, ол консулдық мекеменiң мөрімен немесе Қазақстан Республикасы iшкi iстер органының визалық мөрiмен бекiтiледi.
Визаны берген консулдық лауазымды адам (көшi-қон полициясының лауазымды адамы) тiзiмнiң төменгі жағына (лауазымын және тегiн көрсетiп) қол қояды, қойылған қол Қазақстан Республикасы консулдық мекемесiнiң немесе iшкі iстер органының мөрiмен расталады.
Жабыстырылған визамен тiзiм бiр данада жасалынады, түпнұсқа топ жетекшiсiнде қалады, ксерокөшiрмелерi: бiреуi Қазақстан Республикасына кiру (шығу) кезiнде БӨП-не тапсырылады, екіншiсi визаны берген Қазақстан Республикасының консулдық мекемесiнде немесе iшкi iстер органында қалады.
Тiзiмге түзетулер мен толықтырулар жасауға жол берiлмейдi.

19. Оформление виз
38. Визы всех категорий имеют форму наклейки, выполненной на специальной бумаге, имеющей защитные свойства от подделок. Визовая наклейка состоит из самой визы (оригинала) и ее копии, имеющей тот же номер.
39. При оформлении визы, слева от кода категории визы - ДВ (дипломатическая), KB (служебная), ИНВ (инвесторская), ICB (деловая), ЖСБ (частная), ТСВ (туристская), ОУВ (на учебу), ЕАВ (на лечение), ЖЕВ (на работу), ТТВ (на постоянное жительство), ТВ (транзитная) проставляется код выдающего ее учреждения. Виза подписывается консульским должностным лицом (должностным лицом миграционной полиции) с указанием его фамилии.
МИД РК, меняет порядковые коды по мере необходимости, о чем своевременно информирует загранучреждения и консульские пункты МИД РК, МВД РК и КНБ РК.
40. Заполнение визы производится от руки или на компьютере.
Даты выдачи и сроки действия виз проставляются арабскими цифрами (например: 15.09.02).
41. При оформлении въездной визы, в графе "турi/type" визы зачеркиваются слова "шыгу/ехit" - "кiру/entry".
42. При оформлении выездной визы, в графе "турi/type" визы зачеркиваются слова "кipу/entry".
43. При оформлении въездной-выездной визы, в графе "туpi/type" визы зачеркиваются крайнее справа слово "кipу/entry".
44. При оформлении выездной-въездной визы, в графе "туpi/type" визы зачеркиваются крайнее слева слово "кipу/entry".
45. При выдаче однократной или многократной (двукратной, трехкратной) визы, в графе "Mартeci/entries" ненужные отметки зачеркиваются.
46. В графе "басталу Mepsiмi/valid from" ставится дата, с которой начинается действие визы, и в графе "аякталу Mepзiмi/valid until" проставляется дата окончания действия визы.
47. В графе "берiлген кунi/date of issue" проставляется дата выдачи визы.
48. В графе "паспорттын N/passport N" проставляется номер паспорта иностранного гражданина, получающего визу.
49. В визах категории "дипломатическая", "служебная", "инвесторская", "деловая", "туристская", "на учебу", "на лечение", "на работу" в графе "шакырган мекеме/inviting organisation" указывается наименование приглашающей организации (например: "Министерство финансов РК", ТОО "Ак бота", АО "Астанасервис" и т.д.).
В визе категории "частная" указывается наименование органа, оформившего приглашение (например: ДВД г. Астаны). При выдаче частной визы на основании подпунктов 5, 6, 7, 8 пункта 10 настоящей Инструкции, указывается подпункт и пункт Инструкции, послуживший основанием для выдачи визы (например: "п.п.7, п.10 Инструкции").
В визе категории "на постоянное жительство" указывается наименование органа, выдавшего разрешение на въезд (например: "АМД РК") или выезд (например: "ДВД 062").
В случае если решение о выдаче визы принято Главой загранучреждения МИД РК указывается аббревиатура загранучреждения МИД РК (например: "ПРК в ФРГ", "ГКРК в Франкфурте на Майне").

19. Визаларды ресiмдеу
38. Барлық санаттағы визалар жалған көшiрмелерден қорғайтын өзiндiк ерекшелiктерi бар арнайы парақта жасалған жапсырма түрiнде болады. Визалық жапсырма бiрдей сериясы және нөмiрi бар визаның өзінен (түпнұсқа) және көшiрмесiнен тұрады.
39. Визаны ресiмдеу кезiнде ДВ (дипломаттық), ҚВ (қызметтiк), ИНВ (инвесторлық), ІCB (iскерлiк), ЖСВ (жеке), ТСВ (туристiк), ОУВ (оқуға арналған), ЕАВ (емделуге арналған), ЖЕВ (жұмыс iстеуге арналған), ТТВ (тұрақты тұруға), ТВ (транзиттiк) - санаттағы визалар кодының сол жағынан оны берген мекеменiң коды қойылады.  Консулдық лауазымды адамның (көшi-қон полициясының лауазымды адамының) тегі көрсетілiп, қолы қойылады.
ҚР CIM қажеттiлiк шаралар бойынша реттік кодын өзгертедi, ол туралы ҚР СIМ-нiң консулдық пункттерiн және шетелдегі мекемелерiн, ҚР IIМ және ҚР ҰҚК өз уақытында хабардар етедi.
40. Визалардың толтырылуы қолмен немесе компьютерде жасалады.
Визаларды беру күнi және қолдану мерзiмi араб сандарымен қойылады (мысалы: 15.09.2002).
41. Кiру визасын ресiмдеу кезiнде, "түpi/type" бағанындағы "шығу/ехit" - "кipy/entry" сөздерi сызылып тасталынады.
42. Шығу визасын ресiмдеу кезiнде, "түрi/type" бағанында "кipу/entry" сөздерi сызылып тасталынады.
43. Кiру-шығу визаларын ресiмдеу кезiнде, "түрi/type" бағанының оң жақ шетiндегi "кiру/entry" сөзi сызылып тасталынады.
44. Шығу-кiру визаларын беру кезiнде "түрi/type" бағанның сол жағы шетiндегi "кipy/entry" сөзi сызылып тасталынады.
45. Бiр мәртелiк немесе көп мәртелiк (eкi мәртелiк, үш мәртелiк) визаларды беру кезiнде "мәpтeci/entries" бағанындағы қажетсiз белгiлер сызылып тасталынады.
46. "Басталу мерзiмi/vаlid from" бағанында визаның басталу күнi қойылады және "аяқталу мерзiмі/vаlid until" бағанында визаның аяқталу мерзiмi қойылады.
47. "Берiлген күнi/date of issue" бағанында визаның берiлген күнi қойылады.
48. "Паспорттың N/passport N" бағанында виза алған шетел азаматының паспорт нөмiрi қойылады.
49. "Дипломаттық", "қызметтiк", "инвесторлық", "iскерлiк", "туристiк", "оқуға арналған", "емделуге арналған", "жұмыс iстеуге арналған", санаттағы визаларда "шақырған мекеме/inviting organization" бағанында шақырушы ұйымның атауы көрсетiледi (мысалы: "ҚР Қаржы министрлiгi", "Ақ бота" ЖШС, "Астанасервис" АҚ және т.б.).
"Жеке" санаттағы визада шақыруды ресiмдеген органның аты көрсетiледi (мысалы: Астана қаласының IIБ). Осы Нұсқаулықтың 10 тармағындағы 5, 6, 7, 8 тармақшаларының негiзiнде жеке визаны беру кезiнде виза беру үшiн негiз болып табылатын Нұсқаулықтың тармағы мен тармақшалары көрсетiледi (мысалы: "Нұсқаулықтың 10 т. 7 тш.").
"Тұрақты тұруға арналған: санаттағы визада кiруге (мысалы. "ҚР КДА") немесе шығуға (мысалы: "IIБ 062") рұқсат берген органның аты көрсетiледi.
Егер визаны беру туралы шешiмдi ҚР СIМ-нiң шетелдегi мекемесiнiң басшысы қабылдаған жағдайда, ҚР CIM-нiң шетелдегi мекемесiнiң аббревиатурасы көрсетiледi (мысалы: "ГФР-дағы ҚРЕ", "Майндағы Франкфурттегi ҚPBК").

50. В визе, оформленной на одно лицо, в графе "озiмен бipгe/accompanied by" ставится прочерк.
Если в паспорт владельца визы внесены члены его семьи, и они на законном основании следуют с ним, то в графе "озiмен бipгe/accompanied by" прописью указывается их количество, а рядом в скобках пишется "по паспорту" (например: "один ребенок (по паспорту)", "двое детей (по паспорту)") и т.д.
Если члены семьи не вписаны в паспорт владельца, а имеют собственные проездные документы, то в данной графе указывается количество людей, а рядом в скобках пишется "отдельно" (например: "один ребенок (отдельно)"), а в графе "косымша мелiметтер/additional information" указывается вид и номер проездного документа ребенка.
В случае, если совместно с владельцем паспорта следует более трех детей, имеющих собственные проездные документы, то им выдаются отдельные визы, в графе "косымша малiмeттep/additional information" которых указываются вид, серия и номер паспорта сопровождающего их лица.
51. В графу "косымша малiметтер/additional information" вносится также следующие необходимые сведения:
1) запись "продление визы" и номер продлеваемой визы (например: "продление визы  943 ДВ N 0275386");
2) марка, модель (тип) и номер транспортного средства, на котором следует владелец паспорта (например: "автомобиль Toyota Land Cruser Prado, AF-723 R");
3) номер и дату отправки международной телеграммы, в случае, если виза выдана на основании телеграммы, подтверждающей факт смерти (или состояние тяжелобольного) одного из родственников;
4) название населенного пункта, закрытого для посещения иностранными гражданами, номер и дату подтверждения МИД РК в случае, если указанной категории лиц дано разрешение его посетить (например: "г. Курчатов, N 01-027/3 от 11.04.2000");
5) запись "международные перевозки" водителям (специалистам, механикам, бухгалтерам-кассирам) транспортных компаний, осуществляющих международные пассажирские и грузовые перевозки, если основанием выдачи визы явились осуществление перевозок;
6) пункты въезда в Республику Казахстан и выезда из Республики Казахстан, когда это целесообразно и необходимо;
7) номер разрешения уполномоченного органа, дающего право на привлечение рабочей силы или подпункт настоящей Инструкции, послуживший основанием для выдачи визы (например: "п.п.2 п.15 Инструкции" или "п.п.3 п.15 Инструкции");
8) номер визовой поддержки или номер и дата ответа МИД РК на запрос (в случае отсутствия приглашающей стороны), номер и дата частного приглашения;

50. Бiр адамға ресiмделген визаның "өзiмен бipге/accompanied by" бағанында сызықша қойылады.
Егер виза иесiнiң паспортына оның отбасы мүшелерi кіргiзiлсе және олар онымен бiрге заңды негiзде ерiп жүрсе өзiмен бipгe/accompanied by" бағанында олардың саны жазбаша түрде көрсетiледi, ал оның қатарына жақшаның iшiнде "паспорт бойынша" деп жазылады (мысалы: "(паспорт бойынша) бiр балақ", "(паспорт бойынша) екi бала") және т.б.
Егер отбасы мүшелерi төлқұжат иесiнiң паспортына жазылмай, өздерiнiң жеке жол жүру құжаттары болса, ол кезде бұл бағанда адамдардың саны көрсетiледi, ал оның қатарына жақшаның iшiне "бөлек" деп жазылады (мысалы "бiр бала (бөлек)"), ал "қосымша мәліметтер/additional information" бағанында баланың жол жүру құжатының түрi мен нөмiрi көрсетiледi.
Егер паспорт иесiмен бiрге өзiнiң жеке жол жүру құжаттары бар үш баладан артық жүретiн жағдайларда, онда бөлек визалар берiлiп, "қосымша мәліметтеp/additional information" бағанында олармен бiрге жүретiн тұлғаның паспорттың түрi, сериясы және нөмiрi көрсетiледi.
51. Сонымен қатар, "қосымша мәліметтеp/additional information" бағанына мынадай қажеттi мәлiметтер енгiзуге болады:
1) "визаны ұзарту" деген жазу мен ұзартылатын визаның нөмірі (мысалы: "943 ДВ N 0275386 визаны ұзарту");
2) паспорт иесiнiң жүрген көлiк құралының маркiсi, моделi (тұрпаты) (мысалы: "автомобиль Toyota Land Cruser Prado, АF-723 R");
3) егер туыстарының бiреуiнiң қайтыс болған фактiсiн (немесе ауыр науқастың жай-күйiн) растайтын жеделхат негiзiнде виза берiлген жағдайда, халықаралық жеделхаттың жiберiлген күнi мен нөмiрi;
4) шетел азаматтарының баруына жабық елдi-мекеннiң атауын, егер көрсетiлген санатты тұлғалардың оған баруына рұқсат етiлген жағдайда ҚР СIМ растамасының нөмiрi мен күнi (мысалы: "Kypчатов қаласы, N 01-027/3 11.04.2002 жыл");
5) шетелдiк мемлекеттердiң халықаралық жолаушы және жүк тасымалдауды жүзеге асыратын көлiк компанияларының жүргізушiлерiне (мамандарына, механиктерiне, бухгалтер-кассирлерiне) eгep, виза берудiң негiздемесi тасымалдауды жүзеге асыру болып табылса "халықаралық тасымалдар" жазуы;
6) мақсатқа сай және қажет болған кезде Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету пункттерi;
7) жұмыс күшін тартуға құқық беретін уәкілетті органның рұқсатының нөмірі немесе визаны беруге негіздеме болған осы Нұсқаулықтың тармақшасы (мысалы: "Нұсқаулықтың 15т.2тш." немесе "Нұсқаулықтың 15т.3тш.");
8) визалық қолдаудың нөмiрi немесе ҚР CІM сауалға жауабының күнi мен нөмiрi (шақырған жақ болмаған жағдайда), жеке шақырудың күнi мен нөмiрi;

9) страна следования при выдаче транзитных виз (в случае отсутствия иных необходимых дополнительных сведений);
10) запись "без права на трудоустройство" - при оформлении аналогичной визы неработающим членам семьи владельца визы категории "на работу";
11) запись "ПКД" и номер свидетельства - иностранным гражданам - представителям казахской диаспоры;
12) запись "командировка" при выдаче деловых виз для лиц, следующих в краткосрочную командировку;
13) другие дополнительные сведения.
В случае отсутствия дополнительных сведений, в данной графе проставляется прочерк. <*>
Сноска. Пункт 51 с изменениями - совместным приказом Министра иностранных дел РК от 19 октября 2004 года N 08-1/254 и Министра внутренних дел РК от 1 ноября 2004 года N 605 .
52. При выдаче дипломатических, служебных и инвесторских виз производится одновременная регистрация паспортов иностранных граждан путем внесения соответствующей записи в графу "косымша маліметтер/additional information" визовой наклейки (например: рег.N929/15 МИД РК), где первые три цифры обозначают код консульского учреждения, выдавшего визу, а последующие - порядковый номер регистрации. При этом сокращения слов "МИД РК", независимо от места выдачи визы, не меняется.
О выдаче визы и ее регистрации незамедлительно направляются уведомления установленного образца в МИД РК, в графе "примечание" которых указывается предполагаемое место пребывания в Республике Казахстан. МИД РК в течение трех суток с момента получения уведомления направляет полученную информацию в КНБ РК и МВД РК. <*>
Сноска. Пункт 52 в новой редакции - совместным приказом Министра иностранных дел РК от 19 октября 2004 года N 08-1/254 и Министра внутренних дел РК от 1 ноября 2004 года N 605 .
53. Исправления в тексте визы не допускаются. Визы с  исправленным текстом (цифрами) или оформленные иным образом, чем указано в настоящей главе, считаются недействительными.
20. Требования, предъявляемые к документам,
предоставленным на получение визы
54. Визы Республики Казахстан иностранным гражданам выдаются при предъявлении паспортов или документов, их заменяющих, выданных государством или международной организацией, признаваемыми Республикой Казахстан, если они не вызывают сомнений в подлинности и принадлежности владельцу.
Срок действия паспорта или заменяющего его документа должен истекать не ранее трех месяцев после окончания срока действия запрашиваемой визы.
При обнаружении в паспорте или заменяющего его документе не оговоренных подчисток и исправлений, не скрепленных печатью фотокарточек и расшитых страниц, владельцам таких документов визы не выдаются.
О случаях отказа в выдаче визы по причине недействительных или фальшивых документов, не оговоренных исправлений, сделанных в них, следует в обязательном порядке информировать МИД РК.

9) транзиттiк визаны беру кезiнде (басқада қажеттi қосымша мәлiметтер болмаған жағдайда) сапарға баратын ел;
10) "Жұмысқа арналған" санаттағы виза иегерiнiң отбасының жұмыс iстемейтiн мүшелерiне тәрiздес визаны ресiмдеген кезде "жұмысқа орналасуға құқықсыз" деген жазба;
11) шетелдiк азаматтықтағы қазақ диаспорасы өкiлдерiне куәлiгiнiң нөмiр" және "КДО" жазбасы;
12) қысқа мерзiмдi iс-сапарға келетiн тұлғалар үшiн iскерлiк виза беру кезiнде "iс-сапар" жазбасы;
13) басқа қосымша мәлiметтер.
Осы бағанда қосымша мәлiметтер болмаған жағдайда сызықша қойылады.
Ескерту: 51-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 2004 жылғы 19 қазандағы N 08-1/254, ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 1 қарашадағы N 605 бірлескен бұйрығымен .
52. Дипломаттық, қызметтік және инвесторлық визаларды беру кезінде визалық жапсырманың "қосымша мәліметтер/additional іnformatіon" бағанындағы бірінші үш цифр визаны берген консулдық мекеменің кодын, ал келесілері - тіркеудің реттік нөмірін білдіретін (мысалы: ҚР СІМ тірк. N 929/15) тиісті жазба енгізу арқылы шетел азаматтарының паспорттарын тіркеу қатар жүргізіледі. Бұл ретте, визаны берген орынға қарамастан "ҚР СІМ" қысқарған сөздері өзгермейді.
Визаны бергендігі және оның тіркелгендігі туралы ҚР СІМ-не кідірместен, "Ескертпе" бағанында Қазақстан Республикасында тұруы ықтимал жер көрсетілетін бекітілген үлгідегі хабарлама жолданады. ҚР СІМ хабарламаны алған кезден бастап үш тәулік ішінде ҚР ҰҚК-і мен ҚР ІІМ-не алынған ақпаратты жолдайды.
Ескерту: 52-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Сыртқы істер министрінің 2004 жылғы 19 қазандағы N 08-1/254, ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 1 қарашадағы N 605 бірлескен бұйрығымен .
53. Визалардың мәтінiнде өзгертулерге жол берiлмейдi. Мәтіндерi (сандары) түзетiлген немесе осы тарауда көрсетiлгеннен өзгеше түрде ресiмделген визалар жарамсыз болып есептеледi.
20. Визаларды алу үшiн ұсынылған құжаттарға
қойылатын талаптар
54. Қазақстан Республикасының визалары шетел азаматтарына паспорттарды немесе оларды алмастыратын, Қазақстан Республикасы таныған мемлекет немесе халықаралық ұйымдар берген құжаттарды көрсеткенде, егер оның түпнұсқалылығына және иесінікi екендiгiне күмән келтiрмейтiн болса берiледi.
Паспорттардың немесе оны алмастыратын құжаттың қолданыс мерзiмi сұраған визаның қолданыс мерзiмi аяқталғаннан кейiн үш айдан аспай бiту керек.
Паспортта немесе оны алмастыратын құжатта ескертiлмеген тазартулар мен түзетулер, мөр басылмаған фотосуреттер және парақтары сөгiлгендiгі табылған жағдайда осындай құжаттардың иелерiне визалар берiлмейдi.
Құжаттардың жарамсыздығы немесе жалғандығы, оларда жасалған ескертiлмеген түзетулердiң себебi бойынша виза беруден бас тарту жағдайы туралы мiндеттi түрде ҚР CIM-н хабардар ету қажет.

21. Порядок выдачи виз
55. Загранучреждения МИД РК выдают визы всех категорий при наличии оснований, предусмотренных настоящей инструкцией.
В отдельных случаях решение о выдаче виз может быть принято Главой загранучреждения МИД РК на основании обращения юридического или физического лица с последующим уведомлением МИД РК, который своевременно уведомляет об этом КНБ РК.
Однократные дипломатические, служебные, деловые, частные и туристские визы Республики Казахстан гражданам Австралийского Союза, Австрийской Республики, Королевства Бельгия, Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии, Греческой Республики, Королевства Дания, Ирландской Республики, Исландской Республики, Королевства Испания, Итальянской Республики, Канады, Княжества Лихтенштейн, Великого Герцогства Люксембург, Малайзии, Монако, Королевства Нидерландов, Новой Зеландии, Королевства Норвегия, Португальской Республики, Республики Сингапур, Соединенных Штатов Америки, Финляндской Республики, Французской Республики, Федеративной Республики Германия, Швейцарской Конфедерации, Королевства Швеция, Японии, Республики Корея, Объединенных Арабских Эмиратов, Королевства Саудовская Аравия, Республики Польша, Венгерской Республики, Словацкой Республики, Государства Израиль, Республики Хорватия, Султаната Оман, Чешской Республики, Румынии, Республики Болгария, Мальты, Республики Кипр, Республики Словения, Литовской Республики, Республики Латвия, Республики Эстония консульскими учреждениями Республики Казахстан могут выдаваться по их письменным обращениям без приглашения и визовой поддержки, с соблюдением установок абзаца 2 пункта 55 и подпунктов 1), 2), 4) пункта 59 настоящей Инструкции.
При изменении места получения виз, указанного в визовой поддержке, виза выдается по месту обращения (за исключением консульских пунктов на территории Республики Казахстан) с последующим информированием МИД РК.
Двукратные туристские визы Республики Казахстан для граждан стран, указанных в пункте 12-1 настоящей Инструкции, могут выдаваться по их письменным обращениям без приглашения и визовой поддержки, с соблюдением установок абзаца второго пункта 55 и подпунктов 1), 2), 4) пункта 59 настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 55 с изменениями, внесенными совместными приказами Министра иностранных дел РК от 3 декабря 2003 г. N 08-1/187 и Министра внутренних дел РК от 18 декабря 2003 г. N 724 ; от 25 мая 2004 г. N 08-1/123 и 23 июня 2004 г. N 357 ; от 29 июня 2007 г. N 08-1-1-1/200 и 04 июля 2007 г. N 272; от 3 сентября 2007 г. N 08-1-1-1/257 и 6 сентября 2007 г. N 365; от 7 декабря 2007 года N 08-1-1-1/415 и 24 декабря 2007 года N 494; от 13.03.2009 N 08-1-1-1/55-1 и 27.03.2009 N 116.

21. Визаларды беру тәртiбi
55. ҚР СIМ шетелдегi мекемелерi осы нұсқаулықпен қарастырылған негiздер болған жағдайда барлық санаттағы визаларды бередi.
Жеке жағдайда, визаларды беру туралы шешiмдi ҚР CIM-нiң шетелдегi мекемесiнiң басшысы заңды немесе жеке тұлғаның өтiнiшi негiзiнде ҚР ҰҚК-не бұл туралы өз уақытысында мәлiмдеп отыратын ҚР СIМ-не кейiн хабарлап, қабылдауы мүмкiн.
Қазақстан Республикасының консулдық мекемелері тарапынан Австралия Одағы, Австрия Республикасы, Америка Құрама Штаттары, Бельгия Корольдігі, Германия Федеративтік Республикасы, Грекия Республикасы, Дания Корольдігі, Жаңа Зеландия, Жапония, Корея Республикасы, Біріккен Араб Әмірліктерінің, Сауд Арабиясы Корольдігінің, Польша Республикасының, Венгрия Республикасының, Словак Республикасының, Израиль Мемлекетінің, Хорватия Республикасының, Оман Сұлтандығының, Чех Республикасының, Румынияның, Болгар Республикасының, Мальтаның, Кипр Республикасының, Словения Республикасының, Литва Республикасының, Латвия Республикасының, Эстония Республикасының, Ирландия Республикасы, Исландия Республикасы, Испания Корольдігі, Италия Республикасы, Канада, Лихтенштейн Княздігі, Люксембург Ұлы Герцогтығы, Малайзия, Монако, Нидерланд Корольдігі, Норвегия Корольдігі, Португалия Республикасы, Сингапур Республикасы, Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігі, Финляндия Республикасы, Француз Республикасы, Швейцария Конфедерациясы, Швеция Корольдігі азаматтарына Қазақстан Республикасының бір мәртелік дипломаттық, қызметтік, іскерлік, жеке және туристік визалары олардың жазбаша өтініші негізінде шақырусыз және визалық қолдаусыз осы Нұсқаулықтың 55-тармағының 2-абзацы мен 59-тармағының 1), 2), 4)-тармақшаларының нұсқаулары сақталып берілуі мүмкін
Визалық қолдауда көрсетiлген визаны алу орны өзгерген жағдайда, ҚР СIМ-не бұл жөнiнде хабарланып, виза өтiнiш жасаған орны (Қазақстан Республикасының аумағындағы консулдық пункттердi қоспағанда) бойынша берiледi.
Қазақстан Республикасының екімәртелік туристік визасы осы Нұсқаулықтың 12-1 тармағында көрсетілген азаматтар үшін жазбаша өтініш беру арқылы шақырусыз және визалық қолдаусыз, 55-тармақтың екінші абзацының және осы Нұсқаулықтың 59-тармағының 1), 2), 4) тармақшаларының нұсқамаларын сақтағанда беріледі.
Ескерту: 55-тармаққа өзгерту, толықтыру енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 2003 жылғы 3 желтоқсандағы N 08-1/187 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 18 желтоқсандағы N 724 бірлескен бұйрығымен , 2004 жылғы 25 мамырдағы N 08-1/123, 2004 жылғы 23 маусымдағы N 357 бірлескен бұйрығымен , ҚР Ішкі істер министрінің 2007.07.04. N 272, ҚР Сыртқы істер министрінің 2007.06.29. N 08-1-1-1/200 бірлескен бұйрығымен , Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2007 жылғы 6 қыркүйектегі N 365, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2007 жылғы 3 қыркүйектегі N 08-1-1-1/257 Бірлескен бұйрығымен , Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2007.12.24. N 494, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2007.12.07. N 08-1-1-1/415 (тұңғыш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өтісімен қолданысқа енгізіледі) Бірлескен бұйрығымен , ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 2009.03.13 N 08-1-1-1/55-1 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2009.03.27 N 116 бірлескен бұйрығымен .

56. На территории Республики Казахстан визы выдаются:
1) МИД РК - иностранным гражданам по ходатайству государственных органов и государственных организаций Республики Казахстан, а также представительств иностранных государств, аккредитованных в Республике Казахстан.
Консульские пункты МИД РК осуществляют выдачу виз на государственной границе Республики Казахстан, в том числе, при обнаружении во время пересечения государственной границы, ошибок в визовой наклейке; Консульские пункты МИД РК выдают инвесторские визы участникам РФЦА по согласованным в установленном порядке ходатайствам уполномоченного органа по регулированию деятельности регионального финансового центра. V070005060
2) МВД РК, ДВД областей, городов Астаны и Алматы по ходатайствам юридических и физических лиц (кроме категории виз "дипломатическая" и "инвесторская"). <*>
Сноска. Пункт 56 с изменениями - совместным приказом Министра иностранных дел РК от 19 октября 2004 года N 08-1/254 и Министра внутренних дел РК от 1 ноября 2004 года N 605; Министра иностранных дел РК от 22 сентября 2006 года N 08-1/276 и Министра внутренних дел РК от 25 сентября 2006 года N 468.
57. Порядок оформления документов для въезда иностранных граждан определяется в соответствии со своей компетенцией МИД РК и МВД РК по согласованию с КНБ РК.
58. По получении ходатайства иностранного гражданина о выдаче визы для въезда в Республику Казахстан, консульское учреждение Республики Казахстан проверяет:
1) наличие визовой поддержки МИД РК или оригинала приглашения ДВД-МВД РК установленного образца;
2) подлинность и действительность представленного паспорта;
3) правильность заполнения визовой анкеты с фотографией (Ф.И.О. в анкете дополнительно указываются латинскими буквами).
Кроме этого у заявителя выясняется цель его поездки и другие вопросы, которые могут оказаться необходимыми для принятия решения по оформлению визы.
При наличии визовой поддержки МИД РК, наличие приглашения не требуется.
59. При изучении ходатайства необходимо:
1) убедиться, что заявителю нет ограничений во въезде на территории государств-участников СНГ;
2) сравнить содержание ответов на вопросы визовой анкеты с данными паспорта и сведениями, полученными в ходе беседы с заявителем или из других источников;
3) убедиться, что цель визита, декларируемая иностранным гражданином, совпадает с целью, указанной приглашающей стороной;
4) установить, что паспортный документ заявителя дает ему право на возвращение в страну постоянного проживания или на выезд в другую страну после посещения Республики Казахстан;

56. Қазақстан Республикасының аумағында визаларды:
1) ҚР CIM - Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тiркелген шетел мемлекеттер өкiлдiктерiнiң өтiнiштерi бойынша шетел азаматтарына бередi;
ҚР СІМ консулдық пункттері Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасында, оның ішінде мемлекеттік шекарадан өту мезгілінде визалық жапсырмада қателер табылған кездерде де визалар беруді жүзеге асырады. ҚР СІМ-нің консулдық пункттері өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу жөніндегі уәкілетті органның белгіленген тәртіпте келісілген қолдаухаты бойынша АӨҚО қатысушыларға инвесторлық виза береді; V070005060
2) ҚР IIМ, облыстардың және Астана мен Алматы қалаларының IIД заңды және жеке тұлғалардың өтiнiштерi бойынша ("дипломаттық" және "инвесторлық" санаттағы визалардан басқа) бередi.
Ескерту: 56-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 2004.10.19 N 08-1/254, ҚР Ішкі істер министрінің 2004.11.01 N 605 бірлескен бұйрығымен, ҚР Сыртқы істер министрінің 2006.09.22 N 08-1/276, ҚР Ішкі істер министрінің 2006.09.25 N 468 бірлескен бұйрығы.
57. Шетел азаматтарының келуi үшiн құжаттарды ресiмдеу тәртiбiн ҚР ҰҚК-iмен келiсiмi бойынша өздерiнiң құзыретiне сәйкес ҚР СIМ мен ҚР IIM айқындайды.
58. Қазақстан Республикасына келу үшiн визалар беру туралы шетел азаматының өтiнiшiн алу кезiнде Қазақстан Республикасының консулдық мекемесi мыналарды тексередi:
1) ҚР IIМ-IIД-нің белгiленген үлгідегi шақыру түпнұсқасының немесе ҚР CІM-нiң визалық қолдауының болуын;
2) ұсынылған паспорттың түпнұсқалылығы мен жарамдылығын;
3) фотосурет жапсырылған визалық сауалнаманың (сауалнамадағы аты-жөнi қосымша латын әрiптерiмен көрсетiледi) толтырылуының дұрыстығын.
Бұдан басқа өтiнiш бiлдiрушiден визаны ресiмдеу жөнiндегi қажеттi шешiмдi қабылдау үшiн оның сапары мақсаты және басқа да сұрақтар анықталады.
ҚР CIM-нiң визалық қолдауы болған жағдайда шақырудың болуы талап етiлмейдi.
59. Өтiнiштi зерделеу кезiнде мыналар қажет:
1) өтiнiш бiлдiрушiнiң ТМД-на қатысушы мемлекеттер аумағына кiруi шектелмегендiгiне көз жеткiзу;
2) өтiнiш бiлдiрушiмен әңгiме барысында немесе басқа деректемелерден алынған мәлiметті және паспорттың мағлұматын визалық сауалнамадағы сұрақтарға жауаптардың мазмұнымен салыстыру;
3) шетел азаматының мәлiмдеген сапардың мақсаты шақырушы тарап көрсеткен мақсатпен сай келетiне көз жеткiзу;
4) өтiнiш бiлдiрушiнiң Қазақстан Республикасында болғаннан кейiн паспорттық құжаты оған тұрақты тұратын елге қайтып оралуына немесе басқа елге кетуiне құқық беретiндiгiн анықтау;

5) согласовать с КНБ РК выдачу визы или визовой поддержки на въезд в Республику Казахстан.
В случае отсутствия приглашения ДВД-МВД РК, указания или визовой поддержки МИД РК загранучреждения МИД РК направляют запрос установленного образца в МИД РК. В случае отсутствия ответа или других указаний МИД РК, однократная виза может быть выдана через 5 дней после получения подтверждения МИД РК о поступлении запроса.
Многократная (двукратная, трехкратная) виза выдается после поступления ответа МИД РК на запрос, за исключением двукратных туристских виз для граждан стран, указанных в пункте 12-1 настоящей Инструкции.
По факту выдачи однократных виз на основании решения Главы загранучреждения МИД РК в соответствии с положениями абзацев второго и третьего пункта 55 настоящей Инструкции в МИД РК направляются уведомления в порядке, определенном абзацем вторым пункта 52.
Сноска. Пункт 59 с изменениями, внесенными совместными приказами Министра иностранных дел РК от 19.10.2004 N 08-1/254 и Министра внутренних дел РК от 01.11.2004 N 605 ; от 13.03.2009 N 08-1-1-1/55-1 и 27.03.2009 N 116.
60. В результате изучения ходатайства, консульское учреждение принимает решение о выдаче или об отказе в выдаче визы, руководствуясь настоящей Инструкцией.
61. Консульское учреждение Республики Казахстан отказывает в выдаче виз иностранным гражданам, имеющим ограничения во въезде на территории государств-участников СНГ и одновременно информирует МИД РК о факте обращения таких лиц за визой, со ссылкой на номер и дату циркулярного письма о закрытии въезда.
Причины отказа в выдаче визы обратившимся лицам не сообщаются.
62. МИД РК информирует загранучреждения и консульские пункты МИД РК об иностранных гражданах, имеющих ограничения во въезде на территории государств-участников СНГ.
63. Иностранному гражданину может быть отказано в выдаче визы Республики Казахстан:
1) в интересах обеспечения национальной безопасности, охраны общественного порядка или здоровья населения;
2) если он выступает против суверенитета Республики Казахстан, призывает к нарушению единства и целостности ее территории;
3) если он разжигает межгосударственную, межнациональную и религиозную вражду;
4) если это необходимо для защиты прав и законных интересов граждан Республики Казахстан и других лиц;

5) Қазақстан Республикасына кіруге арналған виза немесе визалық қолдау беруді ҚР ҰҚК-мен келісу.
ҚР ІІД-ІІМ-нің шақыруы, ҚР СIМ-нің нұсқауы немесе визалық қолдауы болмаған жағдайда ҚР СIМ-нің шетелдік мекемелері ҚР СІМ-не белгіленген үлгіде сұрау салу жолдайды. Сұрау салуға ҚР СІМ-нің жауабы немесе басқа да нұсқаулары болмаған жағдайда, бір мәртелік виза ҚР СІМ-нің сұрау түскендігі туралы растауын алғаннан кейін 5 күннен соң берілуі мүмкін.
Осы Нұсқаулықтың 12-1-тармағында көрсетілген елдер азаматтары үшін екімәртелік туристік визаны қоспағанда, көпмәртелік (екімәртелік, үшмәртелік) визаға берілген сұратудың жауабы ҚР СІМ-нен келіп түскенінен кейін беріледі.
ҚР СІМ-нің шетелдік мекемесінің басшысының шешімі негізінде осы Нұсқаулықтың 55-тармағының екінші және үшінші абзацтарының ережелеріне сәйкес бір мәртелік визалардың берілу дерегі бойынша 52-тармақтың екінші абзацында белгіленген тәртіппен хабарлама жолданады
Ескерту: 59-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 2004 жылғы 19 қазандағы N 08-1/254, ҚР Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 1 қарашадағы N 605 бірлескен бұйрығымен , ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 2009.03.13 N 08-1-1-1/55-1 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2009.03.27 N 116 бірлескен бұйрығымен .
60. Өтiнiштi зерделеу нәтижесiнде консулдық мекеме осы Нұсқаулықты басшылыққа ала отырып, виза беру немесе виза беруден бас тарту туралы шешiм қабылдайды.
61. Қазақстан Республикасының консулдық мекемесi ТМД-на қатысушы мемлекеттер аумағына кiрулерi шектелген шетел азаматтарына виза беруден бас тартады және өз уақытында кiруге жабық туралы нұсқаулық хаттың күнiне және нөмiрiне сiлтеме жасай отырып, осындай тұлғалардың виза үшiн өтiнiш бiлдiрген Фактiсi туралы ҚР СIМ-н хабардар етедi.
Өтінiш бiлдiрген тұлғаларға виза беруден бас тартудың себептерi хабарланбайды.
62. ҚР СІМ ҚР СIМ-нiң консулдық пункттерi мен шетелдегi мекемелерiн ТМД-на қатысушы мемлекеттер аумағына кiрулерi шектелген шетел азаматтары туралы хабардар етедi.
63. Шетел азаматына Қазақстан Республикасының визасын беруден мынадай жағдайда бас тартылуы мүмкiн:
1) ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету, қоғамдық тәртiптi немесе тұрғындардың денсаулығын қорғау мүдделерiнде;
2) егер ол Қазақстан Республикасының егемендiгiне қарсы шықса, оның аумағының бiрлiгi мен тұтастығын бұзуға шақырса;
3) егер ол мемлекетаралық, ұлтаралық және дiни араздықты тұтандырса;
4) егер бұл Қазақстан Республикасы азаматтарының және басқа да тұлғалардың құқықтарын және заңды мүдделерiн қорғау үшiн қажет болса;

5) если он осужден за террористическую деятельность либо признан судом особо опасным рецидивистом;
6) если он ранее выдворялся из Республики Казахстан;
7) если во время предыдущего пребывания в Республике Казахстан были установлены факты нарушения им законодательства о правовом положении иностранных граждан в Республике Казахстан, таможенного, валютного или иного законодательства Республики Казахстан;
8) если при обращении с ходатайством о въезде он сообщил о себе ложные сведения, или не представил необходимые документы;
9) если в ходе изучения ходатайства или собеседования выявляется несовпадение цели поездки, заявленной иностранным гражданином и приглашающей стороной;
10) по иным основаниям, установленным законодательными актами Республики Казахстан.
64. Иностранному гражданину может быть отказано в выдаче визы на выезд:
1) если имеются основания для привлечения его к уголовной ответственности - до окончания производства по делу;
2) если он осужден за совершенное преступление - до отбытия наказания или освобождения от наказания;
3) если он уклоняется от исполнения обязательств, наложенных на него судом - до исполнения обязательств;
4) по иным основаниям, установленным законодательными актами Республики Казахстан.
Выезд из Республики Казахстан иностранного гражданина может быть отсрочен до исполнения им имущественных обязательств, с которыми связаны существенные интересы граждан Республики Казахстан, других физических и юридических лиц.
65. Оформление виз Республики Казахстан осуществляется только после уплаты государственной пошлины (консульских сборов) и сумм фактических расходов, если иные правила не установлены международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
22. Порядок продления виз
66. Решения о продлении срока действия виз принимаются МИД РК и органами внутренних дел Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней с момента письменного обращения принимавших их юридических (физических) лиц или самих иностранных граждан.
Продление срока действия визы производится путем выдачи новой визы той же категории, с указанием в графе "косымша малiметтер/additional information" номера визы, срок действия которой истек (например: "продление визы 943 ICB N 0275386").
Продление сроков действия виз допускается только при наличии документов (лицензий, контрактов и др.), подтверждающих необходимость продления срока пребывания иностранного гражданина в Республике Казахстан.
67. Туристские визы могут продлеваться только в исключительных случаях (болезнь туриста, природные катаклизмы, чрезвычайные обстоятельства и т.п.).

5) егер ол террористтiк қимыл үшiн айыпталса немесе сот оны аса қауіптi қылмыскер деп мойындаса;
6) егер ол бұрын Қазақстан Республикасынан шығарылса;
7) егер ол бұның алдында Қазақстан Республикасында болған уақытында Қазақстан Республикасындағы шетелдiк азаматтардың құқықтық жағдайы туралы заңдарын, кедендiк, валюталық немесе өзге де Қазақстан Республикасының заңдарын бұзғаны туралы фактiлерi анықталса;
8) егер ол кiру туралы өтiнiш бiлдiрген кезiнде өзi туралы жалған мәлiметтер хабарласа немесе қажеттi құжаттарды бермесе;
9) егер өтiнiштi зерделеу немесе әңгiмелесу барысында шетел азаматы мен шақырушы жақтың мәлiмдеген сапар мақсаты сай келмейтiнi анықталса;
10) Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен белгiленген өзге де негiздерде.
64. Шетел азаматына шығу визасы мынадай жағдайда берiлмеуi мүмкiн:
1) егер оны қылмыстық жауапкершiлiкке тарту үшiн негiздемелер бар болса iстiң аяқталу мерзiмiне дейiн;
2) егер ол жасаған қылмысы үшiн сотталса - жазасын өтеуге дейiн немесе жазадан босатылғанға дейiн;
3) егер ол сотпен оған жүктелген мiндеттемелердi орындаудан жалтарса - мiндеттемелерiнiң орындалуына дейiн;
4) Қазақстан Республикасының заңды актiлерiмен белгiленген өзге де негiздемелер бойынша.
Шетел азаматтарының Қазақстан Республикасынан шығу мерзiмi Қазақстан Республикасынын азаматтарының, басқа жеке және заңды тұлғалардың елеулi мүдделерiне байланысты мүлiктiк мiндеттемелерiн орындағанға дейiн ұзартылуы мүмкiн.
65. Қазақстан Республикасының визаларын ресiмдеу, егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарда өзге ережелер белгiленбесе, мемлекеттiк баж (консулдық алымдар) және нақты шығыстардың сомалары төленгеннен кейiн ғана жүзеге асырылады.
22. Визаны ұзарту тәртiбi
66. Визалардың қолданыс мерзiмiн ұзарту туралы шешiмдердi ҚР СIМ мен Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары қабылдаған заңды (жеке) тұлғалардың немесе шетел азаматтарының өздерiнiң жазбаша өтiнiш берген сәттен бастап, бескүндiк жұмыс күннiң iшiнде қабылдайды.
Визалардың қолданыс мерзiмiн ұзарту "қосымша мәліметтер/additional information" бағанында қолданыс мерзiмi өтiп кеткен визаның нөмiрiн (мысалы. "943 IСВ  0275386 визаны ұзарту") көрсетумен, сол санаттағы жаңа виза беру жолымен жасалады.
Визалардың қолданыс мерзiмдерiн ұзарту шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында болу мерзiмiн ұзарту қажеттiлiгiн растайтын құжаттары болған жағдайда (лицензия, келiсiм-шарт және т.б.) ғана рұқсат етіледi.
67. Туристiк визалар тек ерекше жағдайларда (туристің науқастануы, табиғаттық катаклизмдер, төтенше жағдайлар және т.б.) ұзартылады.

68. Сотрудникам иностранных дипломатических и консульских учреждений, международных организаций, и иных представительств иностранных государств, аккредитованных или зарегистрированных в МИД РК, продление срока пребывания осуществляется МИД РК на период, не превышающий срок действия аккредитации.
68-1. Продление срока действия виз, а также изменение категории виз участникам РФЦА по ходатайству уполномоченного органа по регулированию деятельности регионального финансового центра могут осуществляться без выезда за пределы Республики Казахстан в соответствии с данной Инструкцией.
Сноска. Глава 22 дополнено пунктом 68-1 - совместным приказом Министра иностранных дел РК от 22 сентября 2006 года N 08-1/276 и Министра внутренних дел РК от 25 сентября 2006 года N 468.
69. При продлении срока пребывания иностранных граждан на территории Республики Казахстан, дополнительного согласования с органами национальной безопасности не требуется.
70. Для выдачи новой визы взамен неиспользованной визы, выданной по указанию МИД РК, требуется дополнительное согласие МИД РК. В запросе об этом должна быть указана причина неиспользования визы. При выдаче новой визы взимается консульский сбор.
23. Право подписи виз
71. Визы Республики Казахстан подписываются:
1) сотрудниками МИД РК, уполномоченными на это МИД РК, а также руководителями и консульскими должностными лицами загранучреждений и консульских пунктов МИД РК;
2) начальниками Департамента миграционной полиции МВД РК, управлений (отделов) миграционной полиции ДВД областей, городов Астаны и Алматы или их заместителями.
72. Загранучреждения МИД РК и Департамент миграционной полиции МВД РК информируют МИД РК о лицах (фамилия, имя, отчество и должность), уполномоченных подписывать визы, и направляют в трех экземплярах образцы их подписи, а также оттисков круглой гербовой (визовой) печати учреждения (органа), выдающего визу Республики Казахстан.
МИД РК своевременно информирует Пограничную службу КНБ РК и МВД РК о лицах, уполномоченных подписывать визы Республики Казахстан.
24. Учет выдаваемых виз
73. Данные об оформленных визах заносятся в отдельные журналы учета для каждой категории виз. Журналы должны быть пронумерованы, прошнурованы, а также заверены печатью и подписью руководителя (старшего дипломата) консульского отдела дипломатического представительства, консульского учреждения, МИД РК, Департамента миграционной полиции МВД РК, управления миграционной полиции ДВД области, городов Астаны и Алматы (Приложение).
Данные о визах оформленных МИД РК, консульскими пунктами и загранучреждениями МИД РК, кроме того, заносятся в автоматизированную базу данных "Консул".

68. ҚР СIМ-де тiркелген шетелдiк дипломатиялық және консулдық мекемелердiң, халықаралық ұйымдардың және өзге де шетел мемлекеттерiнiң өкiлдiктерi қызметкерлерiнiң болу мерзiмiн ұзартуды тiркелу мерзiмнен аспайтын кезеңге ҚР СIМ жүзеге асырады.
68-1. Визалардың қолданылу мерзімін ұзарту, сондай-ақ АӨҚО қатысушыларға визалардың санатын өзгерту осы нұсқаулыққа сәйкес өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу жөніндегі уәкілетті органның қолдаухаты бойынша Қазақстан Республикасының аумағынан шықпай жүзеге асырылуы мүмкін
Ескерту: 68-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Сыртқы істер министрінің 2006 жылғы 22 қыркүйектегі N 08-1/276, ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 25 қыркүйектегі N 468 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) бірлескен бұйрығымен.
69. Шетелдiк азаматтардың Қазақстан Республикасының аумағында болу мерзiмiн ұзарту кезiнде ұлттық қауiпсiздiк органдарымен қосымша келiсу талап етiлмейдi.
70. ҚР СIМ-нiң нұсқауы бойынша пайдаланылмаған визалардың орнына жаңа виза беру үшiн ҚР СIМ-нiң қосымша келiсiмi талап етiледi. Бұл туралы сұрау салуда визалардың пайдаланылмаған себептерi көрсетiлуi тиiс. Жаңа виза беру кезiнде консулдық алым алынады.
23. Визаларға қол қою құқығы
71. Қазақстан Республикасының визаларына:
1) ҚР СIМ-нiң бұған уәкiлетті ҚР СІМ-нiң қызметкерлерi, сондай-ақ ҚР CIM консулдық пункттерi мен шетелдiк мекемелерiнiң басшылары мен консулдық лауазымды тұлғалары;
2) ҚР IIМ-нiң Көшi-қон полициясы департаментiнiң, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ІІД көшi-қон полициясы басқармаларының (бөлiмдерiнiң) бастықтары немесе олардың орынбасарлары қол қояды.
72. ҚР CІМ-нiң шетелдегi мекемелерi және ҚР IIМ-нiң Көшi-қон полициясы департаментi визаларға қол қоюға уәкiлеттi тұлғалар туралы (тегi, аты, әкесiнiң аты және лауазымы) ҚР СIМ-н хабардар етiп, олардың қолдарының үлгiлерiн үш данада, сондай-ақ Қазақстан Республикасының визасын беретiн мекеменiң (органның) дөңгелек гербтiк (визалық) мөрi таңбаларын жiбередi.
ҚP СIМ өз уақытында Қазақстан Республикасының визаларға қол қоюға уәкiлетті құқығы бар тұлғалар туралы ҚР ҰҚК Шекаралық қызметiн және ҚР IIM-н хабардар етедi.
24. Берiлген визалардың есебi
73. Ресiмделген визалар туралы деректер визалардың әр санаты үшiн жеке есеп журналына енгiзiледi. Журналдар нөмiрленген, жiппен тiгiлген, сондай-ақ дипломатиялық өкiлдiктердiң консулдық бөлiмдерi, Консулдық мекемелер, ҚР CIM КҚД, ҚР IIМ Көшi-қон полициясы департаментi, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының IIД Көшi-қон полициясы басқармалары мөрiмен және басшыларының (аға дипломатының) қолымен расталған болуы керек (қосымшада).
ҚР CIM, ҚР СIМ-нiң консулдық пункттерi мен шетелдегi мекемелерiнiң ресiмдеген визалары жөнiндегi мәлiметтер бұдан басқа "Консул" автоматтандырылған деректер қорына қосымша енгiзiледi.

74. Бланки визовых наклеек являются документами строгой отчетности.
Загранучреждения и консульские пункты МИД РК ежемесячно к 5 числу представляют в МИД РК статистический отчет, установленного образца о выданных визах, сумме поступивших консульских сборов и в счет возмещения непредвиденных расходов (фактических расходов), а также о расходе визовых наклеек.
75. Испорченная при заполнении визовая наклейка остается в блоке (книжке). По каждому такому факту составляется соответствующий акт.
76. В случае аннулирования визы в паспорте (проездном документе) по различным причинам (изменение сроков, категории, вида и т.д.), с документа снимается ксерокопия страниц с фотокарточкой и паспортными данными, а также страница с аннулированной визой. При этом составляется соответствующий акт.
77. Использованные визовые книжки хранятся в соответствии с требованиями, разработанными для хранения бланков строгой отчетности. При списании визовых книжек в обязательном порядке составляется акт о списании.
25. Международные договоры
78. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан установлены иные правила, чем те, которые содержаться в настоящей Инструкции, применяются правила международного договора.
Приложение
к Инструкцию о порядке выдачи виз
Республики Казахстан, утвержденной
приказом Государственного секретаря -
Министра иностранных дел Республики
Казахстан от 24 декабря 2002 года
N 08-1/77 и приказом Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 27 декабря 2002 года N 806
Форма журналов учета выдачи дипломатических (ДВ),
служебных (КВ), деловых (ICB) виз РК
___________________________________________________________________
N  | Дата |N   |граж-|ФИО|дата|се- |осно-|приг-|вид|крат-|срок
п/п|приема|визы|дан- |   |рож-|рия,|вание|ла-  |ви-|ность|действия
|доку- |    |ство |   |де- |N   |выда-|шаю- |зы |визы |визы
|ментов|    |     |   |ния |пас-|чи   |щее  |   |     |
|      |    |     |   |    |пор-|визы |лицо |   |     |
|      |    |     |   |    |та  |(N   |     |   |     |
|      |    |     |   |    |    |виз. |     |   |     |
|      |    |     |   |    |    |под.)|     |   |     |
-------------------------------------------------------------------
1 |  2   |  3 |  4  | 5 | 6  | 7  |  8  |  9  |10 |  11 |    12
-------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
______________________________________________________
консульский сбор|N    |факти-|N    |дата |рос- |приме-|
/гос.пошлина    |квит.|ческие|квит.|выда-|пись |чание |
----------------|     |расхо-|     |чи   |полу-|      |
по та-|за сроч- |     |ды    |     |визы |чате-|      |
рифу  |ность    |     |      |     |     |теля |      |
-------------------------------------------------------
13  |   14    | 15  |  16  |  17 | 18  |  19 |  20  |
-------------------------------------------------------
Форма журнала учета выдачи инвесторских (ИНВ),
частных (ЖСВ), туристских (ТВ), на учебу (ОАВ),
на работу (ЖЕВ), на лечение (ЕАВ), на ПМЖ (ТТВ) виз РК
___________________________________________________________________
N  | Дата |се- |граж-|ФИО|дата|се- |осно-|приг-|ка-|вид|крат-|срок
п/п|приема|рия,|дан- |   |рож-|рия,|вание|ла-  |те-|ви-|ность|дей-
|доку- |N   |ство |   |де- |N   |выда-|шаю- |го-|зы |визы |ствия
|ментов|визы|     |   |ния |пас-|чи   |щее  |рия|   |     |визы
|      |    |     |   |    |пор-|визы |лицо |ви-|   |     |
|      |    |     |   |    |та  |(N   |     |зы |   |     |
|      |    |     |   |    |    |виз. |     |   |   |     |
|      |    |     |   |    |    |под.)|     |   |   |     |
-------------------------------------------------------------------
1 |  2   |  3 |  4  | 5 | 6  | 7  |  8  |  9  |10 |11 |  12 | 13
-------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
______________________________________________________
консульский сбор|N    |факти-|N    |дата |рос- |приме-|
/гос.пошлина    |квит.|ческие|квит.|выда-|пись |чание |
----------------|     |расхо-|     |чи   |полу-|      |
по та-|за сроч- |     |ды    |     |визы |чате-|      |
рифу  |ность    |     |      |     |     |теля |      |
-------------------------------------------------------
14  |   15    | 16  |  17  |  18 | 19  |  20 |  21  |
-------------------------------------------------------
Форма журнала учета выдачи транзитных (ТВ) виз РК
___________________________________________________________________
N  | Дата |N   |граж-|ФИО|дата  |серия,|основание выдачи |срок
п/п|приема|визы|дан- |   |рожде-|N пас-|визы (виза страны|действия
|доку- |    |ство |   |ния   |порта |след., билет)    |визы
|ментов|    |     |   |      |      |                 |
-------------------------------------------------------------------
1 |  2   |  3 |  4  | 5 |   6  |   7  |        8        |    9
-------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
______________________________________________________
консульский сбор|N    |факти-|N    |дата |рос- |приме-|
/гос.пошлина    |квит.|ческие|квит.|выда-|пись |чание |
----------------|     |расхо-|     |чи   |полу-|      |
по та-|за сроч- |     |ды    |     |визы |чате-|      |
рифу  |ность    |     |      |     |     |теля |      |
-------------------------------------------------------
10  |   11    | 12  |  13  |  14 | 15  |  16 |  17  |
-------------------------------------------------------

74. Визалық жапсырмалар бланкiлерi қатаң есеп-қисапты құжат болып табылады.
ҚР CIM-нiң консулдық пункттерi мен шетелдегі мекемелерi әр айдың 5-i күнi ҚР СIМ КҚД-не берiлген визалар, түскен консулдық алымдардың сомасы туралы және күтiлмеген шығыстардың (нақты шығыстардың) өтеу есебiне, сондай-ақ визалық жапсырмалар шығыстары туралы белгiленген үлгiдегi статистикалық есебiн тапсырады.
75. Толтыру кезiнде бүлiнген визалық жапсырмалар блокта (кiтапшадан қалады. Мұндай әр фактi бойынша тиiстi акт жасалынады.
76. Әртүрлi себептер бойынша (мерзiмдердiң, санаттардың, түрлердiң т.б. өзгеруi) паспорттағы (жол жүру құжатында) визалардың күшiн жоюы жағдайларында, құжаттан фотосурет және паспорттық деректерi бар беттерiнiң, сондай-ақ күшi жойылған виза бар бетiнiң ксерокөшiрмесi алынады. Сонымен бiрге тиiстi акт жасалынады.
77. Қолданылған визалық кiтапшалар қатаң есептiлiк бланкілердi сақтау үшiн әзiрлеген талаптарға сәйкес сақталынады. Визалық кiтапшаларды есептен шығарған кезде мiндетті тәртiпте есептен шығарылғаны туралы акті толтырылады.
25. Халықаралық шарттар
78. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарда осы Нұсқаулықта қамтылғандардан өзгеше ережелер белгiленген болса, халықаралық шарттың ережесi қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік хатшысы -
Сыртқы істер министрінің
2002 жылғы 24 желтоқсандағы
N 08-1/77 бұйрығымен және
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2002 жылғы 27 желтоқсандағы
N 806 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының
визаларын беру тәртібі
туралы Нұсқаулыққа
қосымша
ҚР-ның ДИПЛОМАТТЫҚ (ДВ), ҚЫЗМЕТТІК (ҚВ), ІСКЕРЛІК (ІСВ) ВИЗАЛАРЫНЫҢ БЕРІЛУ ЕСЕБІНІҢ ЖУРНАЛДАРЫНЫҢ НЫСАНЫ
____________________________________________________________________
N |құжат.|виза.|аза.|тегі,|туған|пас.|виза  |шақыр.|виза. |виза.
т/б|тарды |ның  |мат.|аты- |күні,|порт|беру  |ған   |ның   |ның
|қабыл.| N   |тығы|жөні |айы, |се. |негіз.|тұлға |түрі  |мәрте.
|дау   |     |    |     |жылы |рия.|демесі|      |      |лігі
|күні  |     |    |     |     |сы, |(виза.|      |      |
|      |     |    |     |     |N   |лық   |      |      |
|      |     |    |     |     |    |қолдау|      |      |
|      |     |    |     |     |    | N)   |      |      |
____________________________________________________________________
1    2      3     4    5     6    7     8      9      10     11
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________________________
виза. |консулдық алым/ |тү. |нақты |тү. |виза  |алушы.|ес.
ның   |мемлекеттік баж |бір.|шығыс.|бір.|беріл.| ның  |кер.
қолда._________________|тек |тар   |тек |ген   |қолы  |ту
ныс   |тариф |жеделдету| N  |      | N  |күн   |      |
мер.  |бойын.|  үшін   |    |      |    |      |      |
зімі  |  ша  |         |    |      |    |      |      |
___________________________________________________________
12      13       14     15   16     17    18     19    20
___________________________________________________________
ҚР-ның ИНВЕСТОРЛЫҚ (ИНВ), ЖЕКЕ (ЖСВ), ТУРИСТІК (ТВ), ОҚУҒА АРНАЛҒАН (ОАВ), ЖҰМЫСҚА АРНАЛҒАН (ЖЕВ), ЕМДЕЛУГЕ АРНАЛҒАН (ЕАВ), ТҰРАҚТЫ ТҰРУҒА АРНАЛҒАН (ТТВ) ВИЗАЛАРЫНЫҢ БЕРІЛУ ЕСЕБІНІҢ ЖУРНАЛЫНЫҢ НЫСАНЫ
____________________________________________________________________
N |құжат.|виза. |аза.|тегі,|туған|пас.|виза  |ша. |виза.|виза.|виза.
т/|тарды | ның  |мат.|аты- |күні,|порт|беру  |қыр.|ның  |ның  |ның
б |қабыл.|серия.|тығы|жөні |айы, |се. |негіз.|ған |сана.|түрі |мәр.
|дау   | сы   |    |     |жылы |рия.|демесі|тұл.|ты   |     |телі.
|күні  |  N   |    |     |     |сы, |(виза.| ға |     |     |гі
|      |      |    |     |     |N   |лық   |    |     |     |
|      |      |    |     |     |    |қолдау|    |     |     |
|      |      |    |     |     |    | N)   |    |     |     |
____________________________________________________________________
1    2      3     4    5     6    7     8       9    10    11   12
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________________________
виза. |консулдық алым/ |тү. |нақты |тү. |виза  |алушы.|ес.
ның   |мемлекеттік баж |бір.|шығыс.|бір.|беріл.| ның  |кер.
қолда._________________|тек |тар   |тек |ген   |қолы  |ту
ныс   |тариф |жеделдету| N  |      | N  |күн   |      |
мер.  |бойын.|  үшін   |    |      |    |      |      |
зімі  |  ша  |         |    |      |    |      |      |
___________________________________________________________
13      14       15     16   17     18    19    20     21
___________________________________________________________
ҚР-ның ТРАНЗИТТІК (ТВ) ВИЗАЛАРЫНЫҢ БЕРІЛУ ЕСЕБІНІҢ
ЖУРНАЛЫНЫҢ НЫСАНЫ
__________________________________________________________
N |құжат.|виза.|аза.|тегі,|туған|пас.|виза беру|визаның
т/б|тарды |ның  |мат.|аты- |күні,|порт| негізде.|қолданыс
|қабыл.| N   |тығы|жөні |айы, |се. |  месі   |мерзімі
|дау   |     |    |     |жылы |рия.|(баратын |
|күні  |     |    |     |     |сы, | елдің   |
|      |     |    |     |     | N  | визасы, |
|      |     |    |     |     |    | билет)  |
___________________________________________________________
1    2      3     4    5     6    7       8         9
___________________________________________________________
таблицаның жалғасы
______________________________________________________
консулдық алым/ |тү. |нақты |тү. |виза  |алушы.|ес.
мемлекеттік баж |бір.|шығыс.|бір.|беріл.| ның  |кер.
________________|тек |тар   |тек |ген   |қолы  |ту
тариф |жеделдету| N  |      | N  |күн   |      |
бойын.|  үшін   |    |      |    |      |      |
ша  |         |    |      |    |      |      |
______________________________________________________
10      11       12    13    14     15    16     17
______________________________________________________