Об утверждении Правил самостоятельного применения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги аэропортов и аэронавигации
Приказ И.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 24 июня 2004 года N 274-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 августа 2004 года N 2981. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 января 2018 года № 22.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.01.2018 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
<*>
Сноска. В заголовок внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 марта 2005 года N 77-ОД .
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках", пунктом 38 Плана мероприятий по реализации Программы совершенствования тарифной политики субъектов естественных монополий на 2002 - 2004 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2002 года N 1126, Правилами установления и отмены временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги аэропортов и аэронавигации, утвержденными приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 5 ноября 2003 года N 263-ОД, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2599, приказываю:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.02.2009 N 42-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
1. Утвердить прилагаемые Правила самостоятельного применения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги аэропортов и аэронавигации. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 марта 2005 года N 77-ОД .
2. Департаменту по регулированию и контролю в сфере железнодорожного транспорта и портов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (Жусанбаев Е.С.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

Әуежайлар мен аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін дербес қолдану ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 24 маусымдағы N 274-ОД бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 3 тамызда тіркелді. Тіркеу N 2981. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 22 қаңтардағы № 22 бұйрығымен
Әуежайлар мен аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін дербес қолдану ережесін бекіту туралы
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.01.2018 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту: Тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 77-НҚ бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 15 қазандағы N 1126 қаулысымен бекітілген Табиғи монополия субъектілерінің тарифтік саясатын жетілдірудің 2002-2004 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының 38-тармағына, Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 5 қарашадағы N 263-НҚ бұйрығымен бекітілген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2599 нөмірмен тіркелген Әуежайлар мен аэронавигация қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін белгілеу және алып тастау ережесіне сәйкес Бұйырамын:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу Агенттігінің 2009 жылғы 13 ақпандағы N 42-НҚ Бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Әуежайлар мен аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін дербес қолдану ережесі бекітілсін.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 77-НҚ бұйрығымен .
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің Темір жол көлігі мен порттар саласындағы реттеу мен бақылау жөніндегі департаменті (Е.С.Жусанбаев) осы бұйрықтың заңда белгіленген ереженің Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелуін қамтамасыз етсін.

3. Департаменту административной и территориальной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (Токарева М.А.) после государственной регистрации:
1) обеспечить в установленном порядке опубликование настоящего приказа в официальных средствах массовой информации;
2) довести настоящий приказ до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции, Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, закрытого акционерного общества "Международный аэропорт Астана", акционерного общества "Международный аэропорт Алматы" и республиканского государственного предприятия "Казаэронавигация".
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о. Председателя
Согласован:
И.о. Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
2 июля 2004 года.
Утверждены приказом И.о. Председателя
Агентства Республики Казахстан по
регулированию естественных
монополий и защите конкуренции
от 24 июня 2004 года N 274-ОД
"Об утверждении Правил самостоятельного
применения временных понижающих
коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов)
на регулируемые услуги аэропортов и аэронавигации"
Правила
самостоятельного применения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги аэропортов и аэронавигации
<*>
Сноска. По тексту слова "на услуги аэропортов и аэронавигации, подлежащие государственному регулированию" заменены словами "регулируемые услуги аэропортов и аэронавигации" - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 марта 2005 года N 77-ОД .
Сноска. По всему тексту слово "прироста" заменить словом "роста" - приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 октября 2006 года N 242-ОД .
1. Общие положения
1. Настоящие Правила самостоятельного применения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги аэропортов и аэронавигации, (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках", Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона, "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан", Программой совершенствования тарифной политики субъектов естественных монополий на 2002-2004 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2002 года N 1126, и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.02.2009 N 42-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).

3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің Әкімшілік және аумақтық жұмыстар департаменті (М.А.Токарева) мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) осы бұйрықтың белгіленген ереженің ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің, "Астана халықаралық әуежайы" жабық акционерлік қоғамының, "Алматы халықаралық әуежайы" акционерлік қоғамының және "Қазаэронавигация" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын өзім бақылаймын.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төрағаның
міндетін атқарушы
Келісілді:
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрінің міндетін атқарушы
2004 жылғы 2 шілде
Қазақстан Республикасының
Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау
жөніндегі агенттігі төрағасының
міндетін атқарушының
2004 жылғы 24 маусымдағы
N 274-ОД бұйрығымен
бекітілген
Әуежайлар мен аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін дербес қолдану ережесі
Ескерту: Тақырыпта және барлық мәтін бойынша "мемлекеттік реттеуге жататын әуежайлар мен аэронавигация қызметтерінің" деген сөздер "әуежайлар мен аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтерінің" деген сөздермен ауыстырылды;
барлық мәтін бойынша "өсуіне" деген сөз "өсу" деген сөзбен ауыстырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 77-НҚ , 2006 жылғы 11 қазандағы N 242 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) .
1. Жалпы ережелер
1. Әуежайлар мен аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін дербес қолданудың осы ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің заң күші бар Жарлығына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 15 қазандағы N 1126 қаулысымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің тарифтік саясатын жетілдірудің 2002-2004 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу Агенттігінің 2009 жылғы 13 ақпандағы N 42-НҚ Бұйрығымен.

2. Настоящие Правила определяют порядок и механизм самостоятельного применения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги аэропортов и аэронавигации в соответствии с законодательством о естественных монополиях (далее - регулируемые услуги).
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
доходная часть тарифа (цены, ставки сбора) - прибыль, заложенная в действующем тарифе (цене, ставке сбора), представляющая собой разницу между утвержденным уполномоченным органом тарифом (ценой, ставкой сбора) на регулируемую услугу субъекта и полной себестоимостью оказания единицы регулируемой услуги субъектом;
вновь вводимый рейс - рейс по новому маршруту, выполняемый эксплуатантом воздушных судов, который не выполняется другими эксплуатантами воздушных судов;
заявка - обращение (в произвольной форме) эксплуатанта воздушных судов к субъекту на применение временного понижающего коэффициента к тарифу (цене, ставке сбора) на регулируемые услуги аэропортов и аэронавигации;
заявленный объем потребления регулируемых услуг субъекта - планируемый в заявленном периоде эксплуатантом воздушных судов объем потребления регулируемых услуг субъекта, указанный в заявке на применение временного понижающего коэффициента;
заявленный период - период, указанный в заявке эксплуатанта воздушных судов на применение временного понижающего коэффициента;
полная себестоимость регулируемой услуги - затраты субъекта, учтенные в тарифе (цене, ставке сбора) на единицу регулируемой услуги в соответствии с требованиями правил об особом порядке формирования затрат;
рентабельность оказания регулируемой услуги субъекта - отношение доходной части тарифа к полной себестоимости регулируемой услуги;
субъект - аэропорт или аэронавигационная организация, оказывающие регулируемые услуги аэропортов или аэронавигации;
условно-переменные затраты - затраты субъекта, связанные с предоставлением регулируемых услуг, зависящие от объема оказываемых регулируемых услуг;
эксплуатант воздушных судов - юридическое или физическое лицо, занимающееся эксплуатацией воздушных судов или предлагающее свои услуги в этой области, пользующееся регулируемыми услугами аэропортов и аэронавигации;
уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках. <*>
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказами и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 марта 2005 года N 77-ОД, от 11 октября 2006 года N 242-ОД ; Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.02.2009 N 42-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).

2. Осы Ереже табиғи монополиялар туралы заңнамаға сәйкес әуежайлар мен аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтерінің (бұдан әрі - реттелетін қызметтер) тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін дербес қолданудың шарттары мен тетігін айқындайды.
3. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
жаңадан іске қосылған рейс - әуе кемелерін басқа пайдаланушылар орындамайтын әуе кемелерін пайдаланушы орындайтын жаңа бағыт бойынша рейс;
тарифтің (бағаның, алым ставкасының) кіріс бөлігі - қолданыстағы тарифке (бағаға, алым ставкасына) салынған, уәкілетті орган бекіткен субъектінің реттелетін қызметі тарифінің (бағасының, алым ставкасының) және реттелетін қызметтің субъект көрсететін бірлігінің толық өзіндік құнының арасындағы айырмашылықты көрсететін пайда;
өтінім - әуе кемелерін пайдаланушының субъектіге әуежайлар мен аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифіне (бағасына, алым ставкасына) уақытша төмендету коэффициентін қолдануға арналған өтініші (еркін нысанда);
субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметін тұтынудың мәлімделген көлемі - әуе кемелерін пайдаланушының мәлімделген кезеңде жоспарланған уақытша төмендету коэффициентін белгілеуге берілген өтінімде көрсетілген субъектінің реттелетін қызметтерін тұтыну көлемі;
мәлімделген кезең - әуе кемелерін пайдаланушының уақытша төмендету коэффициентін белгілеуге берген өтінімінде көрсетілген кезең;
реттеліп көрсетілетін қызметтердің толық өзіндік құны - шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібі туралы ереженің талаптарына сәйкес реттелетін қызметтің бірлігіне арналған тарифте (бағада, алым ставкасында) ескерілген субъектінің шығындары;
субъектінің реттелетін қызмет көрсетуінің табыстылығы - тарифтің кіріс бөлігінің реттеліп көрсетілетін қызметтің толық өзіндік құнына арақатынасы;
субъект - әуежайлардың немесе аэронавигацияның реттелетін қызметтерін көрсететін әуежай немесе аэронавигация ұйымы;
шартты-ауыспалы шығындар - көрсетілетін реттелетін қызметтер көлеміне тәуелді реттелетін қызметтер ұсынуға байланысты субъектінің шығындары;
әуе кемелерін пайдаланушы - әуе кемелерін пайдаланумен айналысатын немесе осы салада өзінің қызметтерін ұсынатын, әуежайлар мен аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтерін пайдаланатын заңды немесе жеке тұлға;
уәкілетті орган - табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
Осы Ережеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту: 3-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 77-НҚ , 2006 жылғы 11 қазандағы N 242 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз), 2009.02.13. N 42-НҚ Бұйрықтарымен.

4. Данные Правила распространяется на субъектов и потребителей их услуг - эксплуатантов воздушных судов.
2. Условия самостоятельного применения
временного понижающего коэффициента
5. При наличии заявки аэропорт самостоятельно применяет временный понижающий коэффициент к тарифам на регулируемые услуги аэропорта при выполнении эксплуатантом воздушных судов одного из следующих условий:
1) планируемый объем потребления регулируемых услуг, указанный в заявке на определенный период, превышает фактический объем потребления регулируемых услуг за аналогичный период предыдущего года;
2) возможность использования незадействованных или слабо задействованных мощностей аэропорта;
3) выполнения воздушными судами транзитных полетов с технической посадкой в аэропорту.
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 марта 2005 года N 77-ОД, от 11 октября 2006 года N 242-ОД .
5-1. При наличии заявки аэронавигационная организация самостоятельно применяет временный понижающий коэффициент к тарифам на регулируемые услуги аэронавигации при выполнении эксплуатантом воздушных судов одного из следующих условий:
1) рост частоты полетов воздушных судов и привлечение новых маршрутов в воздушном пространстве Республики Казахстан;
2) возможность использования незадействованных или слабо задействованных воздушных трасс.
Сноска. Глава 2 дополнено пунктом 5-1 - приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 октября 2006 года N 242-ОД .
6. Применение для эксплуатанта воздушных судов временного понижающего коэффициента производится при условии отсутствия просроченной кредиторской задолженности по оплате регулируемых услуг перед субъектом или при условии погашения кредиторской задолженности в соответствии с графиком погашения. <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 марта 2005 года N 77-ОД .
7. Доходы, получаемые субъектом от оказания регулируемой услуги с применением временного понижающего коэффициента должны покрывать затраты, связанные с ее оказанием, и обеспечивать получение прибыли, необходимой для эффективного функционирования субъекта.
7-1. В случае не выполнения условий, предусмотренных пунктами 5, 5-1, 6 и 7 настоящих Правил, субъект направляет в адрес эксплуатанта воздушных судов письменное уведомление об отказе в самостоятельном применении временного понижающего коэффициента.
Сноска. Глава 2 дополнено пунктом 7-1 - приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 октября 2006 года N 242-ОД .

4. Осы Ереже субъектілерге және олардың қызметтерін тұтынушы - әуе кемелерін пайдаланушыларға қолданылады.
2. Уақытша төмендету коэффициентін
дербес қолдану шарты
5. Өтінімдер болған кезде, әуе кемелерін пайдаланушының мынадай талаптардың біреуін орындау кезінде әуежай әуежайдың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне уақытша төмендету коэффициентін дербес қолданады:
1) белгілі бір кезеңге арналған өтінімде көрсетілген реттеліп көрсетілетін жоспарланған тұтыну көлемі өткен жылдың осы кезеңіндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді нақты тұтыну көлемінен жоғары болғанда;
2) әуежайдың іске қосылмаған немесе әлсіз іске қосылған қуатын пайдалану мүмкіндігі;
3) әуе кемелерінің әуежайға техникалық қона отырып, транзиттік ұшуларды орындауы.
4) алынып тасталды .
Ескерту: 5-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 77-НҚ , 2006 жылғы 11 қазандағы N 242 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) .
5-1. Өтінімдер болған жағдайда, әуе кемелерін пайдаланушының мынадай талаптарының біреуін орындау кезінде аэронавигация ұйымы аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне уақытша төмендету коэффициентін дербес қолданады:
1) әуе кемелерінің ұшу жиілігінің өсуі және Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде жаңа бағыттарды тарту;
2) іске қосылмаған немесе әлсіз іске қосылған әуе трассаларын пайдалану мүмкіндігі.
Ескерту: 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2006 жылғы 11 қазандағы N 242 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) .
6. Әуе кемелерін пайдаланушы үшін уақытша төмендету коэффициенттерін қолдану субъектінің алдында реттеліп көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу жөнінде мерзімі өткен кредиторлық берешегі болмаған жағдайда немесе кредиторлық берешегін өтеу кестесіне сәйкес өтеген жағдайда жүргізіледі.
Ескерту: 6-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 77-НҚ бұйрығымен .
7. Субъектінің уақытша төмендету коэффициентін қолдануымен реттелетін қызмет көрсетуден алған кірістері оны көрсетуге байланысты шығындарды жабуға және субъектінің тиімді жұмыс істеуіне қажетті пайда алуын қамтамасыз етуге тиіс.
7-1. Осы Ереженің 5, 5-1, 6 және 7-тармақтарында көзделген шарттарды орындамаған жағдайда, субъект әуе кемелерін пайдаланушының атына уақытша төмендету коэффициентін дербес қолданудан бас тартылғаны туралы жазбаша хабарлама жолдайды.
Ескерту: 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2006 жылғы 11 қазандағы N 242 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) .

3. Порядок определения срока действия и уровня
временного понижающего коэффициента
8. Срок действия временного понижающего коэффициента определяется субъектом на основании заявки эксплуатанта воздушных судов. Временный понижающий коэффициент вводится в действие на определенный период (месяц, квартал, год), но в срок не более чем до конца календарного года, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 3) пункта 5 настоящих Правил.
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 октября 2006 года N 242-ОД .
9. Временный понижающий коэффициент применяется для каждого вида регулируемой услуги отдельно.
10. Уровень временного понижающего коэффициента на регулируемую услугу субъекта определяется:
1) ростом заявленного эксплуатантом воздушных судов объема потребления регулируемой услуги субъекта в заявленном периоде по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года, при этом по вновь вводимым рейсам рост объема регулируемых услуг принять равным 100 процентам;
2) долей условно-переменных затрат в полной себестоимости единицы регулируемой услуги субъекта, включенной в действующий тариф (цену, ставку сбора);
3) рентабельностью оказания регулируемой услуги субъекта.
Перечень условно-переменных затрат по видам регулируемых услуг субъекта приведен в Приложении 1 к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 октября 2006 года N 242-ОД .
11. Уровень временного понижающего коэффициента определяется в зависимости от роста объема потребления регулируемой услуги субъекта, доли условно-переменных затрат в полной себестоимости единицы регулируемой услуги, уровня рентабельности оказания регулируемой услуги субъекта в соответствии с таблицей показателей уровней временных понижающих коэффициентов, приведенной в Приложении 2 к настоящим Правилам. <*>
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 марта 2005 года N 77-ОД .
12. Пример определения уровня временного понижающего коэффициента приведен в Приложении 3 к настоящим Правилам.
4. Порядок применения временного понижающего коэффициента
к тарифу (цене, ставке сбора)
13. Эксплуатант воздушных судов представляет заявку субъекту с указанием заявленного объема потребления регулируемой услуги субъекта на определенный период и фактического объема потребления за аналогичный период предыдущего года (тип воздушного судна, количество вылетов, частота движения рейсов, взлетная масса, предполагаемый (фактический) доход от регулируемых услуг).
Сноска. В пункт 13 внесены изменения - приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 октября 2006 года N 242-ОД .

3. Қолданылу мерзімін айқындау тәртібі және
уақытша төмендету коэффициентінің деңгейі
8. Субъект уақытша төмендету коэффициентінің қолданылу мерзімін әуе кемелерін пайдаланушының өтінімінің негізінде айқындайды. Осы Ереженің 5-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, уақытша төмендету коэффициенті белгілі бір мерзімге (ай, тоқсан, жыл) қолданысқа енгізіледі, бірақ күнтізбелік жылдың аяғына дейінгі мерзімнен аспауға тиіс.
Ескерту: 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2006 жылғы 11 қазандағы N 242 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) .
9. Уақытша төмендету коэффициенті реттелетін қызметтің әрбір түріне жеке қолданылады.
10. Субъектінің реттелетін қызметіне уақытша төмендету коэффициентінің деңгейі:
1) әуе кемелерін пайдаланушының мәлімделген кезеңде субъектінің қызметі өткен жылдың осындай кезеңімен салыстырғанда субъектінің реттелетін қызметін тұтынудың мәлімделген көлемінің өсуімен, бұл ретте жаңадан іске қосылған рейстер бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің өсуі 100 пайызға тең қабылдансын;
2) қолданыстағы тарифке (бағаға, алым ставкасына) енгізілген субъектінің реттелетін қызмет бірлігінің толық өзіндік құнындағы шартты-ауыспалы шығындардың үлесімен;
3) субъектінің реттелетін қызметін көрсетудің табыстылығымен айқындалады.
Субъектінің реттелетін қызметтерінің түрлері бойынша шартты-ауыспалы шығындардың тізбесі осы Ереженің 1-қосымшасында келтірілген.
Ескерту: 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2006 жылғы 11 қазандағы N 242 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) .
11. Уақытша төмендету коэффициентінің деңгейі субъекті реттеліп көрсетілетін қызметін тұтыну көлемінің, реттелетін қызмет бірлігінің толық өзіндік құнындағы шартты-ауыспалы шығындар үлесінің, субъектінің реттелетін қызметін көрсетудің табыстылық деңгейінің осы Ереженің 2-қосымшасында келтірілген уақытша төмендету коэффициенттерінің деңгейі көрсеткіштерінің кестесіне сәйкес өсу қарай айқындалады.
Ескерту: 11-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 77-НҚ бұйрығымен .
12. Уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін айқындау үлгісі осы Ереженің 3-қосымшасында келтірілген.
4. Тарифке (бағаға, алым ставкасына) уақытша
төмендету коэффициентін қолданудың тәртібі
13. Әуе кемелерін пайдаланушы субъектінің реттелетін қызметін тұтынудың белгілі бір кезеңге мәлімделген көлемін және өткен жылдың осындай кезеңі үшін нақты тұтыну көлемін (әуе кемесінің үлгісін, ұшу санын, рейстер қозғалысының жиілігін, ұшу массасын, реттеліп көрсетілетін қызметтерден түскен болжамды (нақты) табысын) көрсете отырып өтінім береді.
Ескерту: 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2006 жылғы 11 қазандағы N 242 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) .

14. Субъект применяет временные понижающие коэффициенты на основании договора (дополнения к договору), заключенного между субъектом и эксплуатантом воздушных судов. Данный договор (дополнение к договору) предусматривает период действия применяемых субъектом временных понижающих коэффициентов и ответственность эксплуатанта воздушных судов за невыполнение заявленных объемов потребления регулируемых услуг субъекта в виде перерасчета тарифов (цен, ставок сборов) на фактически выполненный объем потребления указанных услуг без применения временных понижающих коэффициентов за соответствующий период времени. <*>
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 марта 2005 года N 77-ОД .
5. Порядок отмены временного понижающего коэффициента
к тарифу (цене, ставке сбора)
15. Действие временного понижающего коэффициента прекращается по истечении установленного договором или дополнением к договору, заключенным между субъектом и эксплуатантом воздушных судов, срока, а также с момента утверждения уполномоченным органом нового тарифа (цены, ставки сбора) на регулируемую услугу субъекта. <*>
Сноска. В пункт 15 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 марта 2005 года N 77-ОД .
16. Применяемые временные понижающие коэффициенты могут быть отменены субъектом или уполномоченным органом до истечения установленного срока при наличии одного из следующих условий:
1) экономическая нецелесообразность дальнейшего применения временного понижающего коэффициента;
2) возникновение просроченной кредиторской задолженности эксплуатанта воздушных судов перед субъектом или невыполнение графика погашения;
3) несоответствие условиям, установленным пунктами 5, 5-1, 6 и 7 настоящих Правил;
4) невыполнение условий, предусмотренных договором или дополнением к договору, заключенным в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил.
Сноска. В пункт 16 внесены изменения - приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 октября 2006 года N 242-ОД .
16-1. В случаях, установленных пунктом 16 настоящих Правил, эксплуатанту воздушных судов направляется уведомление об отмене временного понижающего коэффициента за 10 дней до отмены.
Сноска. Глава 5 дополнено пунктом 16-1 - приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 октября 2006 года N 242-ОД .
17. Отмена временного понижающего коэффициента является основанием для расторжения договора (дополнения к договору) о применении временного понижающего коэффициента.

14. Субъект уақытша төмендету коэффициентін шарттың немесе әуе кемелерін пайдаланушымен жасалған шарттың (шартқа берілген қосымшалардың) негізінде қолданады. Осы шарт (шартқа берілген қосымша) субъектімен уақытша төмендету коэффициентінің қолданылуы кезеңін және әуе кемелерін пайдаланушының тиісті уақыт кезеңі ішінде уақытша төмендету коэффициентін қолданбастан көрсетілген қызметтің нақты орындалған көлемінің тарифін (бағасын, алым ставкасын) қайта есептеу түріндегі реттеліп көрсетілетін қызметін тұтынудың мәлімделген көлемін орындамағаны үшін жауапкершілігін көздейді.
Ескерту: 14-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 77-НҚ бұйрығымен .
5. Тарифке (бағаға, алым ставкасына) уақытша
төмендету коэффициентін алып тастау тәртібі
15. Уақытша төмендету коэффициентінің қолданысы субъекті мен әуе кемелерін пайдаланушының арасында жасалған шартта немесе шартқа берілген қосымшада белгіленген мерзім аяқталғаннан кейін, сондай-ақ уәкілетті орган субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифті (бағаны, алым ставкасын) бекіткен сәттен бастап тоқтатылады.
Ескерту: 15-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 77-НҚ бұйрығымен .
16. Қолданылатын уақытша төмендету коэффициентін субъекті немесе уәкілетті орган белгіленген мерзім аяқталғанға дейін мынадай жағдайларда:
1) уақытша төмендету коэффициентін одан әрі қолданудың экономикалық мақсатсыздығы жағдайында;
2) әуе кемелерін пайдаланушының әуежай немесе аэронавигациялық ұйым алдындағы мерзімі өткен кредиторлық берешегінің пайда болған немесе өтеу кестесін орындамаған жағдайда;
3) осы Ереженің 5, 5-1, 6 және 7-тармақтарында белгіленген өлшемдерге сәйкес келмеген;
4) осы Ереженің 14-тармағына сәйкес жасасылған шарттың немесе шартқа берілген қосымшамен көзделген талаптарды орындамаған жағдайда алып тастауы мүмкін.
Ескерту: 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2006 жылғы 11 қазандағы N 242 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) .
16-1. Осы Ереженің 16-тармағында белгіленген жағдайларда әуе кемелерін пайдаланушыға алып тасталғанға дейін 10 күн бұрын уақытша төмендету коэффициентін алып тастау туралы хабарлама жолданады.
Ескерту: 16-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2006 жылғы 11 қазандағы N 242 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) .
17. Уақытша төмендету коэффициентін алып тастау уақытша төмендету коэффициентін қолдану туралы шартты (шартқа берілген қосымшаны) бұзуға негіз болып табылады.

6. Порядок уведомления и предоставления отчетности
уполномоченному органу
18. Субъект уведомляет уполномоченный орган о применении временного понижающего коэффициента к тарифу (цене, ставке сбора) на регулируемую услугу не менее чем за 10 дней до начала срока действия временного понижающего коэффициента, а также об отмене временного понижающего коэффициента в случаях, установленных пунктом 15 настоящих Правил, в течение 3-х рабочих дней со дня отмены.
Сноска. В пункт 18 внесены изменения - приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 октября 2006 года N 242-ОД .
19. Ежемесячно, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным, субъект представляет в уполномоченный орган следующую информацию:
1) информацию о заключенных договорах или дополнениях к договорам с эксплуатантами воздушных судов по предоставлению регулируемой услуги с применением временного понижающего коэффициента;
2) информацию о фактическом объеме регулируемой услуги, оказанном с применением временного понижающего коэффициента, с указанием объема дополнительных доходов или убытков субъекта, полученных в результате применения временного понижающего коэффициента в разрезе эксплуатантов воздушных судов (в соответствии с Приложением 4 к настоящим Правилам).
20. По требованию уполномоченного органа субъект обязан представлять другую необходимую информацию для утверждения временного понижающего коэффициента. <*>
Сноска. В пункт 20 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 марта 2005 года N 77-ОД .
Приложение 1
к Правилам самостоятельного применения
временных понижающих коэффициентов
к тарифам (ценам, ставкам сборов) на
регулируемые услуги аэропортов и
аэронавигации, утвержденным приказом
и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по
регулированию естественных монополий и защите
конкуренции
от 24 июня 2004 года N 274-ОД
Сноска. В Приложение 1 внесены изменения - приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 октября 2006 года N 242-ОД .
Перечень условно-переменных затрат по видам регулируемых услуг
__________________________________________________________________________
| Наименование услуги | Статья расходов
___|______________________________________|_______________________________
1 Услуги по обеспечению взлета и посадки
(приема и выпуска) воздушного судна
1.1 Содержание и эксплуатация специальной Материальные затраты
техники производственно-диспетчерской
службы

6. Уәкілетті органға хабарлама және есеп беру тәртібі
18. Субъекті уәкілетті органды реттелетін қызметтің тарифіне (бағасына, алым ставкасына) уақытша төмендету коэффициентін қолдану туралы уақытша төмендету коэффициентінің қолданыс мерзімі басталғанға дейін кем дегенде 10 күн бұрын, сондай-ақ осы Ереженің 15-тармағында белгіленген жағдайларда уақытша төмендету коэффициентін алып тастау туралы алып тасталған күннен бастап 3 жұмыс күннің ішінде хабардар етеді.
Ескерту: 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2006 жылғы 11 қазандағы N 242 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) .
19. Субъект ай сайын келесі есеп берілетін айдың 10-на дейінгі мерзімде уәкілетті органға мынадай ақпаратты:
1) уақытша төмендету коэффициентін қолдана отырып реттелетін қызмет ұсыну жөнінде әуе кемелерін пайдаланушылармен жасалған шарттар немесе шарттарға берілген қосымшалар туралы ақпаратты;
2) уақытша төмендету коэффициентін қолдана отырып әуе кемелерін пайдаланушылардың бөлігінде (осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес) субъектінің уақытша төмендету коэффициентін қолданудың нәтижесінде алған қосымша кірістерінің немесе залалдарының көлемін көрсете отырып, көрсетілген реттелетін қызметтің нақты көлемі туралы ақпаратты ұсынады.
20. Субъекті уәкілетті органның талабы бойынша уақытша төмендету коэффициентін бекіту үшін басқа да қажетті ақпаратты ұсынуға міндетті.
Ескерту: 20-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 77-НҚ бұйрығымен .
Қазақстан Республикасының
Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау
жөніндегі агенттігі төрағасының
міндетін атқарушының
2004 жылғы 24 маусымдағы
N 274-ОД бұйрығымен
бекітілген
әуежайлар мен аэронавигацияның
реттеліп көрсетілетін қызметтерінің
тарифтеріне (бағаларына, алым
ставкаларына) уақытша төмендету
коэффициенттерін дербес қолдану
ережесіне
1-қосымша
Ескерту: 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2006 жылғы 11 қазандағы N 242 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз) .
Реттелетін қызметтердің түрлері бойынша
шартты-ауыспалы шығындардың тізбесі
____________________________________________________________________
Қызметтердің атауы | Шығыстар бабы
______________________________________________|_____________________
1 Әуе кемесінің ұшуы мен қонуын (қабылдау
және шығару) қамтамасыз ету жөніндегі
қызметтер
1.1 Өндірістік-диспетчерлік қызметтің Материалдық шығындар
арнаулы техникасын ұстау және пайдалану

1.2 Содержание и эксплуатация специальной Материальные затраты
техники
1.3 Светотехническое обеспечение взлет- Материальные затраты
посадки
1.4 Текущий ремонт взлетно-посадочной Ремонт
полосы
2 Услуги по обеспечению авиационной
безопасности
2.1 Осуществление пропускного и Материальные затраты
внутриобъектового режимов в
аэропорту
2.2 Охрана воздушных судов на стоянке Материальные затраты
__________________________________________________________________________
Перечень условно-переменных затрат услуг аэронавигационной
организации, отнесенных к сфере естественной монополии
__________________________________________________________________________
| Наименование услуги | Статья расходов
___|______________________________________|_______________________________
1 Аэронавигационное обслуживание в Затраты на приобретение услуг
воздушном пространстве Республики метеообеспечения
Казахстан
2 Аэронавигационное обслуживание в Затраты на приобретение услуг
районе аэродрома метеообеспечения
__________________________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам самостоятельного применения
временных понижающих коэффициентов
к тарифам (ценам, ставкам сборов)
на регулируемые услуги аэропортов и аэронавигации,
утвержденным приказом и.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан по регулированию естественных
монополий и защите конкуренции
от 24 июня 2004 года N 274-ОД <*>
Сноска. В Приложение 2 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 марта 2005 года N 77-ОД .
Таблица показателей уровней временных понижающих коэффициентов к тарифам
(ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги аэропорта, аэронавигации
Уровень рентабельности регулируемой услуги
аэропорта/аэронавигационной организации - до 5 %
__________________________________________________________________________
Темп роста |Доля условно-переменных затрат в полной себестоимости
потребления |единицы регулируемой услуги аэропорта (аэронавигационной
регулируемой |организации), включенной в действующий тариф (цену,
услуги, в % |ставку сбора), в %
|____________________________________________________________

1.2 Арнаулы техникасын ұстау және пайдалану Материалдық шығындар
1.3 Ұшу-қонуды жарық беру техникасымен
қамтамасыз ету Материалдық шығындар
1.4 Ұшу-қону жолағын ағымдағы жөндеу Жөндеу
2 Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз
ету жөніндегі қызметтер
2.1 Әуежайдағы өткізу және объектінің
ішіндегі режимдерді жүзеге асыру Материалдық шығындар
2.2 Тұрақтағы әуе кемелерін күзету Материалдық шығындар
____________________________________________________________________
Табиғи монополия саласына жататын аэронавигациялық
ұйым қызметтерінің шартты-ауыспалы шығындар тізбесі ____________________________________________________________________
1 Қазақстан Республикасының әуе Метео қамтамасыз ету
кеңістігінде аэронавигациялық қызмет қызметтерін сатып алу
көрсету шығындары
____________________________________________________________________
2 Әуеайлақтағы аэронавигациялық қызмет Метео қамтамасыз ету
қызметтерін сатып алу шығындары
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау
жөніндегі агенттігі төрағасының
міндетін атқарушының
2004 жылғы 24 маусымдағы
N 274-ОД бұйрығымен бекітілген
әуежайлар мен аэронавигацияның
реттеліп көрсетілетін қызметтерінің
тарифтеріне (бағаларына, алым
ставкаларына) уақытша төмендету
коэффициенттерін дербес қолдану
ережесіне
2-қосымша
Ескерту: Қосымшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 77-НҚ бұйрығымен .
Әуежайлар мен аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (бағаларына, алым
ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерінің
тарифтері деңгейлерінің көрсеткіштер кестесі
Ауежай/аэронавигациялық ұйымның реттелетін қызметінің табыстылық деңгейі - 5%-ке дейін
____________________________________________________________________
Реттеле.| Қолданыстағы тарифке (бағаға, алым ставкасына)
тін | енгізілген әуежайдың (аэронавигациялық ұйымның)
қызметті| реттелетін қызмет бірлігінің толық өзіндік құнындағы
тұтыну. | шартты-ауыспалы шығындар үлесі %
дың өсу |
қарқыны |___________________________________________________________

| 1-5 | 6-10 | 11-15 | 16-20 | 21-25 | 26-30 | 31-35
_____________|______|_______|_______|________|________|________|__________
до 5 - - - - - - -
5-9 0,957 0,960 0,962 0,964 0,966 0,969 0,971
10-14 0,918 0,923 0,927 0,931 0,936 0,940 0,944
15-19 0,882 0,889 0,895 0,901 0,907 0,914 0,920
20-24 0,850 0,858 0,866 0,874 0,881 0,889 0,897
25-29 0,820 0,829 0,839 0,848 0,858 0,867 0,877
30-34 0,792 0,803 0,814 0,825 0,836 0,847 0,858
35-39 0,766 0,778 0,791 0,803 0,815 0,828 0,840
40-44 0,742 0,756 0,769 0,783 0,796 0,810 0,824
45-49 0,720 0,734 0,749 0,764 0,779 0,794 0,808
50-54 0,700 0,715 0,731 0,747 0,762 0,778 0,794
55-59 0,700 0,700 0,713 0,730 0,747 0,764 0,781
60-64 0,700 0,700 0,700 0,715 0,733 0,750 0,768
65-69 0,700 0,700 0,700 0,700 0,719 0,738 0,757
70-74 0,700 0,700 0,700 0,700 0,706 0,726 0,746
75-79 0,700 0,700 0,700 0,700 0,700 0,715 0,735
80-84 0,700 0,700 0,700 0,700 0,700 0,704 0,725
85-89 0,700 0,700 0,700 0,700 0,700 0,700 0,716
90-94 0,700 0,700 0,700 0,700 0,700 0,700 0,707
95-99 0,700 0,700 0,700 0,700 0,700 0,700 0,700
100 и более 0,700 0,700 0,700 0,700 0,700 0,700 0,700
__________________________________________________________________________
(продолжение таблицы)
__________________________________________________________________________
Темп |Доля условно-переменных затрат в полной себестоимости
роста |единицы регулируемой услуги аэропорта (аэронавигационной
потре- |организации), включенной в действующий тариф (цену,
бления |ставку сбора), в %
регули- |_________________________________________________________________
емой ус-|36-40 | 41-45 | 46-50 | 51-60 | 61-70 | 71-80| 81-90 | более
луги,в %| | | | | | | | 90
________|______|_______|_______|_______|_______|______|_______|___________
до 5 - - - - - - - -
5-9 0,973 0,976 0,978 0,982 0,987 - - -
10-14 0,949 0,953 0,957 0,966 0,975 0,983 - -
15-19 0,926 0,932 0,938 0,951 0,963 0,976 0,988 -
20-24 0,905 0,913 0,921 0,937 0,953 0,969 0,985 -
25-29 0,886 0,896 0,905 0,924 0,943 0,962 0,981 -
30-34 0,869 0,880 0,891 0,913 0,935 0,957 0,979 -
35-39 0,852 0,865 0,877 0,902 0,926 0,951 0,976 -
40-44 0,837 0,851 0,864 0,892 0,919 0,946 0,973 -
45-49 0,823 0,838 0,853 0,882 0,912 0,941 0,971 -
50-54 0,810 0,826 0,842 0,874 0,905 0,937 0,969 -
55-59 0,798 0,815 0,832 0,865 0,899 0,933 0,967 -
60-64 0,786 0,804 0,822 0,858 0,893 0,929 0,965 -
65-69 0,775 0,794 0,813 0,850 0,888 0,925 0,963 -
70-74 0,765 0,785 0,804 0,844 0,883 0,922 0,961 -
75-79 0,756 0,776 0,796 0,837 0,879 0,919 0,960 -
80-84 0,747 0,768 0,789 0,831 0,874 0,916 0,958 -
85-89 0,738 0,760 0,782 0,825 0,869 0,913 0,957 -

%-пен | 1-5 | 6-10 | 11-15 | 16-20 | 21-25 | 26-30 | 31-35
________|_______|_______|_______|________|_______|________|_________
5-ке дейін - - - - - - -
5-9 0,957 0,960 0,962 0,964 0,966 0,969 0,971
10-14 0,918 0,923 0,927 0,931 0,936 0,940 0,944
15-19 0,882 0,889 0,895 0,901 0,907 0,914 0,920
20-24 0,850 0,858 0,866 0,874 0,881 0,889 0,897
25-29 0,820 0,829 0,839 0,848 0,858 0,867 0,877
30-34 0,792 0,803 0,814 0,825 0,836 0,847 0,858
35-39 0,766 0,778 0,791 0,803 0,815 0,828 0,840
40-44 0,742 0,756 0,769 0,783 0,796 0,810 0,824
45-49 0,720 0,734 0,749 0,764 0,779 0,794 0,808
50-54 0,700 0,715 0,731 0,747 0,762 0,778 0,794
55-59 0,700 0,700 0,713 0,730 0,747 0,764 0,781
60-64 0,700 0,700 0,700 0,715 0,733 0,750 0,768
65-69 0,700 0,700 0,700 0,700 0,719 0,738 0,757
70-74 0,700 0,700 0,700 0,700 0,706 0,726 0,746
75-79 0,700 0,700 0,700 0,700 0,700 0,715 0,735
80-84 0,700 0,700 0,700 0,700 0,700 0,704 0,725
85-89 0,700 0,700 0,700 0,700 0,700 0,700 0,716
90-94 0,700 0,700 0,700 0,700 0,700 0,700 0,707
95-99 0,700 0,700 0,700 0,700 0,700 0,700 0,700
100 және
одан көп 0,700 0,700 0,700 0,700 0,700 0,700 0,700
____________________________________________________________________
кестенің жалғасы
____________________________________________________________________
Реттеле.| Қолданыстағы тарифке (бағаға, алым ставкасына)
тін | енгізілген әуежайдың (аэронавигациялық ұйымның)
қызметті| реттелетін қызмет бірлігінің толық өзіндік құнындағы
тұтыну. | шартты-ауыспалы шығындар үлесі %
дың өсу |___________________________________________________________
қарқыны |36-40 | 41-45 | 46-50 | 51-60 | 61-70 | 71-80| 81-90|90-нан
%-пен | | | | | | | |жоғары
____________________________________________________________________
5-ке дейін - - - - - - - -
5-9 0,973 0,976 0,978 0,982 0,987 - - -
10-14 0,949 0,953 0,957 0,966 0,975 0,983 - -
15-19 0,926 0,932 0,938 0,951 0,963 0,976 0,988 -
20-24 0,905 0,913 0,921 0,937 0,953 0,969 0,985 -
25-29 0,886 0,896 0,905 0,924 0,943 0,962 0,981 -
30-34 0,869 0,880 0,891 0,913 0,935 0,957 0,979 -
35-39 0,852 0,865 0,877 0,902 0,926 0,951 0,976 -
40-44 0,837 0,851 0,864 0,892 0,919 0,946 0,973 -
45-49 0,823 0,838 0,853 0,882 0,912 0,941 0,971 -
50-54 0,810 0,826 0,842 0,874 0,905 0,937 0,969 -
55-59 0,798 0,815 0,832 0,865 0,899 0,933 0,967 -
60-64 0,786 0,804 0,822 0,858 0,893 0,929 0,965 -
65-69 0,775 0,794 0,813 0,850 0,888 0,925 0,963 -
70-74 0,765 0,785 0,804 0,844 0,883 0,922 0,961 -
75-79 0,756 0,776 0,796 0,837 0,879 0,919 0,960 -
80-84 0,747 0,768 0,789 0,831 0,874 0,916 0,958 -
85-89 0,738 0,760 0,782 0,825 0,869 0,913 0,957 -

1. Условные данные
Эксплуатант воздушных судов: ТОО "АВС".
Вид регулируемой услуги аэропорта: услуги по обеспечению взлета
и посадки (приема и выпуска)
воздушных судов.
Утвержденный тариф (цена, ставка сбора) на услуги
аэропорта по обеспечению взлета и посадки воздушных
судов на 1 тонну взлетной массы: 297 тенге
Заявленный эксплуатантом воздушных судов период: июль-декабрь 2004 г.
Фактический объем потребления регулируемой
услуги аэропорта в июле-декабре 2003 г.: 8000 тонн
Заявленный эксплуатантом воздушных судов объем
потребления регулируемой услуги аэропорта: 10000 тонн
Включенная в действующий тариф (цену, ставку сбора)
полная себестоимость услуги по обеспечению взлета и
посадки воздушных судов на 1 тонну взлетной массы: 270 тенге
Включенная в действующий тариф (цену, ставку сбора)
сумма условно-переменных расходов аэропорта на
обеспечение взлета и посадки воздушных судов
на 1 тонну взлетной массы: 81 тенге
Прибыль, заложенная в действующем тарифе (доходная
часть тарифа) 27 тенге
2. Определение уровня временного понижающего коэффициента
1. Определяется темп роста потребления регулируемой услуги аэропорта в заявленном периоде по отношению к соответствующему периоду предыдущего года:
Т = (10000 тонн / 8000 тон - 1) *100 = 25%
2. Определяется доля условно-переменных затрат в полной себестоимости регулируемой услуги аэропорта, включенной в тариф (цену, ставку сбора):
УПР = 81 тенге / 270 тыс. тенге * 100 = 30,0%
3. Определяется уровень рентабельности регулируемой услуги:
Д = 27 тенге / 270 тенге * 100 = 10,0%
4. Определяется уровень временного понижающего коэффициента в соответствии с Приложением 2: 25%-му темпу роста потребления регулируемых услуг и при условии, что доля условно-переменных расходов составляет 30% от полной себестоимости регулируемой услуги, уровень рентабельности - 10%, соответствует временный понижающий коэффициент, равный 0,873.
Приложение 4
к Правилам самостоятельного применения
временных понижающих коэффициентов
к тарифам (ценам, ставкам сборов)
на регулируемые услуги аэропортов и аэронавигации,
утвержденным приказом и.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан по регулированию естественных
монополий и защите конкуренции
от 24 июня 2004 года N 274-ОД
Информация о самостоятельном применении временных
понижающих коэффициентов
за ________ (месяц) 200_ года
Наименование субъекта _____________________________
Юридический адрес _____________________________
Вид регулируемой услуги _____________________________
Утвержденный тариф (цена, ставка сбора)
на единицу услуги (тенге) _____________________________
Дата утверждения тарифа (цены, ставки сбора) _____________________________
Срок действия временного
понижающего коэффициента _____________________________
Включенная в действующий тариф
(цену, ставку сбора) полная себестоимость
единицы услуги (тенге) _____________________________
Включенная в действующий тариф
(цену, ставку сбора) сумма условно-
переменных расходов на
единицу услуги (тенге) _____________________________
Доходная часть тарифа (тенге) _____________________________
__________________________________________________________________________
| Объем потребления регулируемой услуги в
| натуральном измерении
|____________________________________________________________
Наименование| за | за | с даты | за |с начала| за
эксплуатанта|отчет- |соответ-|установле- |соответ-|года |соответ-
воздушного |ный |ствующий|ния времен-|ствующий| |ствующий
судна |период |месяц |ного пони- |период | |период
|(месяц)|предыду-|жающего |предыду-| |предыдущего
| |щего |коэффи- |щего | | года
| |года |циента |года | |
____________|_______|________|___________|________|________|_____________

1. Шартты деректер
____________________________________________________________________
Әуе кемелерін пайдаланушы: | "АВС" ЖШС
_________________________________________|__________________________
Әуежайдың реттелетін қызметінің түрлері: әуе кемелерінің ұшуы
мен қонуын (қабылдау мен
шығару) қамтамасыз ету
жөніндегі қызметтер
Әуе кемелерінің ұшуы мен қонуын
қамтамасыз ету жөніндегі әуежай қызметінің
1 тонна ұшу массасына бекітілген тариф
(баға, алым ставкасы): 297 теңге
Әуе кемелерін пайдаланушының мәлімделген 2004 жылғы шілде-
кезеңі: желтоқсан
Әуежайдың реттеліп көрсетілетін қызметін
тұтынудың 2003 жылғы
шілде-желтоқсандағы нақты көлемі: 8 000 тонна
Әуе кемелерін пайдаланушының әуежай
реттеліп көрсетілетін қызметін
тұтынуының мәлімделген көлемі: 10 000 тонна
Қолданыстағы тарифке (бағаға, алым
ставкасына) енгізілген әуе кемелерінің
ұшуы мен қонуын қамтамасыз ету
жөніндегі қызметінің 1 тонна ұшу
массасына арналған толық өзіндік құны: 270 теңге
Қолданыстағы тарифке (бағаға, алым
ставкасына) енгізілген әуе кемелерінің
ұшуы мен қонуын қамтамасыз етуге 1
тонна ұшу массасына арналған әуежай
шығыстарының шартты-ауыспалы сомасы: 81 теңге
Қолданыстағы тарифке (тарифтің кіріс
бөлігі) салынған пайда: 27 теңге
____________________________________________________________________
2. Уақытша төмендету коэффициентінің
деңгейін айқындау
1. Әуежайдың реттеліп көрсетілетін қызметін алдыңғы жылдың тиісті кезеңіне қатынасы бойынша мәлімделген кезеңде тұтынудың өсу қарқыны былай айқындалады:
Т = (10 000 тонна / 8 000 тонна - 1)* 100 = 25%
2. Тарифке (бағаға, алым ставкасына) енгізілген әуежайдың реттелетін қызметінің толық өзіндік құнындағы шартты-ауыспалы шығындардың үлесі былай айқындалады:
ШАР = 81 теңге / 270 мың теңге* 100 = 30,0%
3. Реттелетін қызметтің табыстылық деңгейі былай айқындалады:
Д = 27 теңге / 270 теңге* 100 = 10,0%
4. Уақытша төмендету коэффициентінің деңгейі қосымшаға сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметті тұтынудың өсу қарқыны 2:25%-ке шартты-ауыспалы шығыстардың үлесі реттелетін қызметтің толық өзіндік құнының 30 % құраған жағдайда, табыстылық деңгейі - 10%, уақытша төмендету коэффициенті 0,873-ке тең сәйкес келетін болып белгіленеді.
Қазақстан Республикасының
Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау
жөніндегі агенттігі төрағасының
міндетін атқарушының
2004 жылғы 24 маусымдағы
N 274-ОД бұйрығымен бекітілген
әуежайлар мен аэронавигацияның
реттеліп көрсетілетін қызметтерінің
тарифтеріне (бағаларына, алым
ставкаларына) уақытша төмендету
коэффициенттерін дербес қолдану
ережесіне
4-қосымша
Уақытша төмендету коэффициенттерін
200_ жылғы ________ (ай)
үшін дербес қолдану туралы ақпарат
Субъектінің атауы _____________________________
Заңды мекен-жайы _____________________________
Реттелетін қызметтің түрлері _____________________________
Қызметтің бірлігіне (теңге)
бекітілген тариф (баға, алым
ставкасы) _____________________________
Тарифтің (бағаның, алым
ставкасының) бекітілген күні _____________________________
Уақытша төмендету коэффициентінің
қолданылуы мерзімі _____________________________
Қолданыстағы тарифке (бағаға,
алым ставкасына) енгізілген
қызмет бірлігінің (теңге) толық
өзіндік құны _____________________________
Қолданыстағы тарифке (бағаға,
алым ставкасына) енгізілген қызмет
бірлігіне (теңге) шартты-ауыспалы
шығыстардың сомасы _____________________________
Тарифтің (теңге) кіріс бөлігі _____________________________
____________________________________________________________________
Әуе | Нақты өлшемдегі реттелетін қызметті тұтынудың көлемі
кемесін |__________________________________________________________
пайдала. | есепті | өткен | Уақытша | өткен | жыл | өткен
нушының | кезең | жылдың | төмендету | жылдың | басынан | жылдың
атауы | ішінде | тиісті | коэффици. | тиісті | бастап | тиісті
| (ай) | айының | ентін | кезең | | кезең
| | ішінде | белгілеген| ішінде | | ішінде
| | | күннен | | |
| | | бастап | | |
____________________________________________________________________

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7
____________|_______|________|___________|________|________|_____________
____________|_______|________|___________|________|________|_____________
____________|_______|________|___________|________|________|_____________
(продолжение таблицы)
______________________________________________
Темп роста | Уровень | Объем
потребления | временного |дополнительных
регулируемой | понижающего |доходов (убытков),
услуги в | коэффициента|полученных
отчетном | |субъектом в
периоде по | |результате
сравнению с | |применения
соответ- | |временного
ствующим | |понижающего
периодом | |коэффициента,
предыдущего | |тенге
года, в % | |
_____________|______________|__________________
8 | 9 | 10
_____________|______________|__________________
_____________|______________|__________________
_____________|______________|__________________

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7
____________________________________________________________________
| | | | | |
____________________________________________________________________
| | | | | |
____________________________________________________________________
кестенің жалғасы
______________________________________________
Есепті кезеңде| | Субъектінің
реттелетін | | уақытша
қызметті | Уақытша | төмендету
тұтынудың | төмендету | коэффициентін
өткен жылдың | коэффициен.| қолданудың
тиісті кезеңі.| тінің | нәтижесінде
мен салыстыр. | деңгейі | алған қосымша
ғанда өсу | | кірістерінің
қарқыны, %-пен| | (залалдарының)
| | көлемі
______________________________________________
8 | 9 | 10
______________________________________________
| |
______________________________________________
| |
______________________________________________