О Правилах утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии
Приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренций от 8 сентября 2004 года N 375-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2004 года № 3092. Утратил силу приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 580
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 31.07.2015 № 580 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11.03.2005 N 80-ОД; с изменением, внесенным приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 01.04.2010 № 98-ОД.
В соответствии с подпунктом 6) статьи 14-1 и подпунктом 3) пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках", приказываю:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.02.2009 N 41-ОД (порядок введения в действие см. п.4 ).
1. Утвердить прилагаемые Правила утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11.03.2005 N 80-ОД; от 01.04.2010 № 98-ОД.
2. Департаменту по регулированию и контролю в сфере железнодорожного транспорта Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (Жусанбаев Е.С.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной и территориальной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (Токарева М.А.) после государственной регистрации:
1) обеспечить в установленном порядке опубликование настоящего приказа в официальных средствах массовой информации;
2) довести настоящий приказ до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции, Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан, акционерного общества "Национальная компания "Казакстан темiр жолы".

Магистральдық темір жол желісінің және концессия шарттары бойынша темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту ережесі туралы
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 8 қыркүйектегі N 375-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 22 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 3092. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 31 шілдедегі № 580 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 31.07.2015 № 580 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту: Тақырыбы жаңа редакцияда жазылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005.03.11 N 80-НҚ, өзгерту енгізілді - 2010.04.01 N 98-НҚ бұйрықтарымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-1-бабының 6) тармақшасына және 15-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес бұйырамын:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009.02.13 N 41-НҚ Бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Магистралдық темір жол желісінің және концессия шарттары бойынша темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту ережесі бекітілсін.
Ескерту: 1-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005.03.11 N 80-НҚ, 2010.04.01 N 98-НҚ бұйрықтарымен.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің Темір жол көлігі мен порттар саласындағы реттеу мен бақылау жөніндегі департаменті (Е.С. Жусанбаев) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің Әкімшілік және аумақтық жұмыстар департаменті (Токарева М.А.) мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің, "Қазақстан темір жолы" Ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының назарына жеткізсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о. Председателя
Согласовано:
Министр транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
_______________
16 сентября 2004 г.
Утверждены
приказом и.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий и защите конкуренции
от 8 сентября 2004 года N 375-ОД
Правила
утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам
(ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги магистральной
железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами
железнодорожного транспорта по договорам концессии
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 01.04.2010 № 98-ОД.
Сноска. По всему тексту:
слова "установления и отмены", "установление", "установлению или отмене", "установления", "установлении", "установленных", "установленного", "установленные" заменены словами "утверждения", "утверждение", "утверждению", "утверждения", "утверждении", "утвержденных", "утвержденного", "утвержденные" приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11.03.2005 N 80-ОД;
слова "услуги магистральной железнодорожной сети", "услуг магистральной железнодорожной сети", "услугами магистральной железнодорожной сети", "услугам магистральной железнодорожной сети" дополнены словами "и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии" в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 01.04.2010 № 98-ОД;
слова "оператором магистральной железнодорожной сети", "оператора магистральной железнодорожной сети", "оператору магистральной железнодорожной сети", "оператор магистральной железнодорожной сети" дополнены словами "и концессионером", ", концессионера", "концессионеру,", "концессионер," соответственно приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 01.04.2010 № 98-ОД;
слова "Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан", ", Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан", ", Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан", "и Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан", ", Налоговым комитетом Министерства финансов Республики Казахстан", ", Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан" исключены приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 01.04.2010 № 98-ОД;
слова "потребитель", "потребителя", "потребителем", "потребителю", "потребителей", дополнены словами "и/или концессионер,", "и/или концессионера", "и/или концессионером", "и/или концессионеру", "и/или концессионеров" соответственно приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 01.04.2010 № 98-ОД.

4. Осы бұйрықтың орындалуын өзім бақылаймын.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төрағаның міндетін атқарушы
Келісілді:
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникациялар министрі
2004 ж. 16 қыркүйек
Ескерту: Төменгі сол жаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2010.04.01 N 98-НҚ бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау
жөніндегі агенттігі төрағасының
міндетін атқарушының
2004 жылғы 8 қыркүйектегі
N 375-НҚ бұйрығымен бекітілген
Магистралдық темір жол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту
ережесі
Ескерту: Тақырыбында және барлық мәтін бойынша "белгілеу және алып тастау", "белгілеу", "белгіленген" деген сөздер тиісінше "бекіту", "бекітілген" деген сөздермен ауыстырылды;
тақырыбында, 1-тармақта "желісі қызметтерінің" деген сөздер "желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 80-НҚ бұйрығымен.
Тақырыпта және барлық мәтін бойынша «магистралдық темір жол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің», «магистралдық темір жол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін», «магистралдық темір жол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне» деген сөздер тиісінше «магистралдық темір жол желісінің және концессия шарттары бойынша темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің», «магистралдық темір жол желісінің және концессия шарттары бойынша темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін», «магистралдық темір жол желісінің және концессия шарттары бойынша темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне» деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2010.04.01 N 98-НҚ бұйрығымен.
Барлық мәтін бойынша «магистралдық темір жол желісінің операторы», «магистралдық темір жол желісінің оператормен», «магистралдық темір жол желісінің операторына», «магистралдық темір жол желісі операторының», «магистралдық темір жол желісі операторына» деген сөздерден кейін тиісінше «және концессионер», «және конценсионермен», «және концессионерге», «және концессионердің» деген сөздермен толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2010.04.01 N 98-НҚ бұйрығымен.
Барлық мәтін бойынша «Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің», «Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитетін», «Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитетіне», «Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті» деген сөздер алып тасталды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2010.04.01 N 98-НҚ бұйрығымен.
Барлық мәтін бойынша «тұтынушы», «тұтынушымен», «тұтынушыдан», «тұтынушыға», «тұтынушының», «тұтынушылардың» деген сөздерден кейін тиісінше «және/немесе концессионер,», «және/немесе концессионермен», «және/немесе концессионерден», «және/немесе концессионерге», «және/немесе концессионердің», «және/немесе концессионерлердің» деген сөздермен толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2010.04.01 N 98-НҚ бұйрығымен.

1. Общие положения
1. Правила утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказами и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 марта 2005 года N 80-ОД ; Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.02.2009 N 41-ОД (порядок введения в действие см. п.4 ).
2. Правила определяют порядок и условия утверждения временного понижающего коэффициента к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии.
3. В Правилах применяются следующие понятия:
график погашения - график погашения задолженности потребителя и/или концессионера регулируемых услуг магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии перед оператором магистральной железнодорожной сети и концессионером, заверенный подписями потребителя и/или концессионера и руководителя оператора магистральной железнодорожной сети, концессионера;
грузооборот (пассажирооборот) - объем выполненной перевозочной работы по доставке грузов (пассажиров) с учетом расстояния перевозки;
заявленный грузооборот (пассажирооборот) - планируемый грузооборот (пассажирооборот), указанный в заявке потребителя и/или концессионера на утверждение временных понижающих коэффициентов;
компетентный орган - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
потребитель и/или концессионер - физическое или юридическое лицо, пользующееся или намеревающееся пользоваться регулируемыми услугами (товарами, работами) субъектов естественной монополии и регулируемого рынка;
отраслевые государственные органы - государственные органы Республики Казахстан, в силу своей компетенции причастные к утверждению временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии, за исключением уполномоченного и компетентного органов;
уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии - услуги (товары, работы), предоставляемые субъектом естественной монополии в сфере естественной монополии и подлежащие государственному регулированию уполномоченным органом, включая случаи предоставления услуг (товаров, работ) в виде передачи определенного товара потребителю и/или концессионеру.
Иные понятия и термины, используемые в Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказами и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 марта 2005 года N 80-ОД ; Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.02.2009 N 41-ОД (порядок введения в действие см. п.4).

1. Жалпы ереже
1. Магистралдық темір жол желісінің және концессия шарттары бойынша темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін бекітудің осы ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық кесімдеріне сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009.02.13 N 41-НҚ Бұйрығымен.
2. Магистралдық темір жол желісі қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін бекітудің тәртібі мен шарттарын айқындайды.
3. Ережелерде мынадай ұғымдар қолданылады:
өтеу кестесі - тұтынушы және/немесе концессионер мен магистралдық темір жол желісінің операторы және концессионер басшысының қолдарымен куәландырылған магистралдық темір жол желісінің және концессия шарттары бойынша темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін тұтынушының және/немесе концессионердің магистралдық темір жол желісі операторының алдындағы берешегін өтеу кестесі;
жүкайналымы (жолаушылар айналымы) - тасымалдау қашықтығын ескере отырып, жүктерді (жолаушыларды) жеткізу бойынша тасымалдау жұмысының орындалған көлемі;
мәлімделген жүкайналымы (жолаушылар айналымы) тұтынушының және/немесе концессионердің уақытша төмендету коэффициенттерін бекітуге арналған өтінімінде көрсетілген жоспарланған жүкайналымы (жолаушылар айналымы);
құзыретті орган - Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі;
тұтынушы және/немесе концессионер - табиғи монополия және реттелетін нарық субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) пайдаланушы немесе пайдалануға ниеттенуші жеке және заңды тұлға;
салалық мемлекеттік органдар - өз құзыретінің күшімен магистралдық темір жол желісінің және концессия шарттары бойынша темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің желісі қызметтерінің тарифтеріне бағаларына, алым ставкаларына уақытша төмендету коэффициенттерін бекітуге қатысатын, уәкілетті және құзыретті органдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары;
уәкілетті орган- табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтері (тауарлары, жұмыстары) - табиғи монополия саласындағы табиғи монополия субъектісі ұсынатын және көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) тұтынушыға және/немесе концессионерге белгілі бір тауар беру түрінде ұсыну жағдайларын қоса алғанда, уәкілетті органның мемлекеттік реттеуіне анықталған тауарды беру түрінде қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) жағдайларын қоса алғанда, уәкілетті органның мемлекеттік реттеуіне жататын көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар).
Осы Ережелерде қолданылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту: 3-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005.03.11 N 80-НҚ , 2009.02.13 N 41-НҚ Бұйрықтарымен .

2. Принципы и критерии утверждения временных понижающих
коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые
услуги магистральной железнодорожной сети и железнодорожных
путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам
концессии
Сноска. В заголовок внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 марта 2005 года N 80-ОД .
4. Временный понижающий коэффициент устанавливается на основе расчета экономической эффективности и целесообразности этой меры для государства, оператора магистральной железнодорожной сети, концессионера и потребителя и/или концессионера.
Экономическая эффективность утверждения временного понижающего коэффициента определяется, получением доходов или сокращением потерь доходов оператора магистральной железнодорожной сети и концессионера, потребителя и/или концессионера.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14.05.2014 № 102-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Доходы, получаемые оператором магистральной железнодорожной сети и концессионером при оказании регулируемых услуг с применением временного понижающего коэффициента, должны покрывать затраты, необходимые для оказания регулируемых услуг магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии.
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 марта 2005 года N 80-ОД .
6. Временный понижающий коэффициент устанавливается на определенный период, но не более чем на один календарный год.
7. Критериями целесообразности утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставка сборов) на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии являются:
1) заявленный грузооборот превышает (сохраняет) фактический грузооборот за соответствующий период предыдущего года.
В случае сохранения грузооборота представляется заключение соответствующего отраслевого государственного органа о невозможности дальнейшего наращивания объемов производства;
2) возможность использования незадействованных или слабо задействованных участков магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии.
Незадействованность или слабая задействованность участков магистральной железнодорожной сети должна быть подтверждена заключением компетентного органа;

2. Магистралдық темір жол желісінің реттеліп
көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына,
алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін
бекіту қағидаттары мен өлшемдері
Ескерту: 2-тараудың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 80-НҚ бұйрығымен .
4. Уақытша төмендету коэффициенті мемлекет, магистральдық темір жол желісінің операторы, концессионер мен тұтынушы және/немесе концессионер үшін осы шараның экономикалық тиімділігі есебінің және мақсаттылығының негізінде белгіленеді.
Уақытша төмендету коэффициентін бекітудің экономикалық тиімділігі магистральдық темір жол желісі операторының және концессионердің, тұтынушының және/немесе концессионердің кірістерін алумен немесе кірістер ысыраптарын қысқартумен айқындалады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 14.05.2014 № 102-НҚ бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Уақытша төмендету коэффициентін қолдана отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтер көрсеткен кезінде, магистралдық темір жол желісінің операторына және концессионерге түсетін кірістер магистралдық темір жол желісінің және концессия шарттары бойынша темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсету үшін қажетті шығындарды жабуға тиіс.
Ескерту: 5-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 80-НҚ бұйрығымен .
6. Уақытша төмендету коэффициенті белгілі кезеңге белгіленеді, бірақ бір күнтізбелік жылдан аспауға тиіс.
7. Магистральдық темір жол желісінің және концессия шарттары бойынша темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту мақсаттылығының өлшемдері мыналар болып табылады:
1) мәлімделген жүкайналымы өткен жылдың тиісті кезеңі үшін нақты жүкайналымынан артқан (сақтаған).
Жүкайналымын сақтаған жағдайда, өндірістің көлемін одан әрі арттыру мүмкін еместігі туралы тиісті салалық мемлекеттік органның қорытындысы ұсынылады.
2) магистральдық темір жол желісінің және концессия шарттары бойынша темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдардың жұмыс істемейтін немесе әлсіз жұмыс істейтін учаскелерін пайдалану мүмкіндігі.
Магистральдық темір жол желісінің жұмыс істемейтін немесе әлсіз жұмыс істейтін учаскелері құзыретті органның қорытындысымен расталуға тиіс;

3) экологическая опасность побочной продукции промышленного производства.
Экологическая опасность побочной продукции промышленного производства должна быть подтверждена заключением уполномоченного государственного органа в области охраны окружающей среды Республики Казахстан. В случае соответствия критерию, указанному в настоящем подпункте, утверждение временных понижающих коэффициентов производится только при соблюдении критерия, предусмотренного подпунктом 1) настоящего пункта Правил;
4) обеспечение равных тарифных условий по доступу к регулируемым услугам магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии;
5) социальная значимость пассажирских перевозок.
Социальная значимость пассажирских перевозок должна быть подтверждена компетентным органом, с указанием перевозчика, осуществляющего пассажирские железнодорожные перевозки, с указанием маршрута, составности, суммы субсидий;
6) повышение конкурентоспособности транспортных систем государств-членов ЕврАзЭС на мировом рынке транспортных услуг;
7) создание благоприятных условий для осуществления перевозок грузов по территории государств-членов ЕврАзЭС;
8) привлечение новых грузопотоков, ранее не осуществляемых по железным дорогам государств-членов ЕврАзЭС;
9) возможность переориентации грузопотоков на альтернативные маршруты транспортировки грузов;
10) сокращение потерь доходов оператора магистральной железнодорожной сети при снижении объемов перевозок грузов (казахстанской продукции), направляемых за пределы Республики Казахстан, а также используемых для производства казахстанской продукции, направляемой за пределы Республики Казахстан, если такое снижение связано с ухудшением конъюнктуры рынков сбыта (уменьшением объемов реализации или снижением цен).
Временный понижающий коэффициент применяется к тарифам на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети при перевозке определенных видов грузов, в соответствии с критерием, указанным в абзаце первом настоящего подпункта, конкретного казахстанского производителя по заявленному маршруту.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14.05.2014 № 102-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок утверждения временных понижающих коэффициентов
к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги
магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с
объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии
Сноска. В заголовок внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 марта 2005 года N 80-ОД .

3) өнеркәсіптік өндірістің қосымша өнімінің экологиялық қауіптілігі.
Өнеркәсіптік өндірістің қосымша өнімінің экологиялық қауіптілігі Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның қорытындысымен расталуға тиіс. Осы тармақшада көрсетілген өлшемге сәйкестігі жағдайында, уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту Ереженің осы тармағының 1) тармақшасында көзделген өлшемді сақтаған кезде ғана жүргізіледі.
4) магистральдық темір жол желісінің және концессия шарттары бойынша темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізу бойынша тең тарифтік шарттарды қамтамасыз ету;
5) жолаушылар тасымалының әлеуметтік мәнділігі.
Жолаушылар тасымалының әлеуметтік маңыздылығын темір жолмен жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушыны көрсете отырып, бағытын, құрамдылығын, субсидиялардың сомасын көрсетіп құзыретті орган растауға тиіс;
6) ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің көліктік жүйелерінің көліктік қызметтердің әлемдік нарығындағы бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
7) ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің аумағы арқылы жүктерді тасымалдауды жүзеге асыру үшін қолайлы жағдайлар жасау;
8) ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің темір жолдары арқылы бұрын жүзеге асырылмаған жаңа жүк ағындарын тарту;
9) жүк ағындарын жүктерді тасымалдаудың баламалы бағдарларына қайта бағдарлау мүмкіндігі;
10) Қазақстан Республикасынан тыс жіберілетін, сондай-ақ қазақстандық өнімді өндіру үшін пайдаланылатын, Қазақстан Республикасынан тыс жіберілетін жүктерді (қазақстандық өнімді) тасымалдау көлемдері төмендеген кезде, магистральдық темір жол желісі операторы кірістерінің ысыраптары қысқаруы болып табылады, егер мұндай төмендеу өткізу нарығы конъюнктурасының нашарлауына (өткізу көлемдерінің азаюы немесе бағалардың төмендеуіне) байланысты болса.
Уақытша төмендету коэффициенті осы тармақшаның бірінші абзацында көрсетілген мәлімделген бағыт бойынша нақты қазақстандық өндіруші жүктерінің белгілі бір түрлерін тасымалдау кезінде магистральдық темір жол көлігі желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне қолданылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 14.05.2014 № 102-НҚ бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Магистралдық темір жол желісінің реттеліп
көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына,
алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін
бекіту тәртібі
Ескерту: 3-тараудың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 80-НҚ бұйрығымен .

8. Утверждение временных понижающих коэффициентов производится уполномоченным органом по заявке потребителя и/или концессионера с приложением обосновывающих документов согласно приложениям 1-3 к Правилам с соблюдением следующих требований:
1) каждый лист обосновывающих документов парафируется первым руководителем потребителя и/или концессионера, либо лицом, исполняющим его обязанности с приложением подтверждающих документов, а финансовые документы - и главным бухгалтером;
2) представляются фактические данные по результатам финансово-хозяйственной деятельности за предшествующий период, а также ожидаемые результаты от применения временных понижающих коэффициентов на запрашиваемый период их утверждения.
9. Потребитель и/или концессионер, заинтересованный в утверждении временных понижающих коэффициентов, представляет заявку о необходимости такого утверждения одновременно оператору магистральной железнодорожной сети, концессионеру, отраслевым государственным органам, компетентному и уполномоченному органам.
При этом указанные организации и государственные органы несут ответственность за разглашение сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну.
10. Непредставление или представление не в полном объеме необходимых документов и информации, требуемых в соответствии с Правилами, а также несоответствие представленных материалов требованиям пункта 8 Правил является основанием для отказа в принятии заявки к рассмотрению.
11. Оператор магистральной железнодорожной сети, концессионер, отраслевые государственные органы, компетентный и уполномоченный органы в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявки в письменной форме уведомляют потребителя и/или концессионера о принятии заявки к рассмотрению либо о мотивированном отказе в ее принятии.
При этом оператор магистральной железнодорожной сети, концессионер, отраслевые государственные органы, компетентный орган одновременно уведомляют уполномоченный орган о принятии заявки к рассмотрению либо об отказе в принятии заявки с указанием причин отказа.
В случае непредставления в уполномоченный орган в утвержденные сроки подтверждающих документов о принятии заявки к рассмотрению либо об отказе в принятии заявки, оператором магистральной железнодорожной сети и концессионером, отраслевыми государственными органами, компетентным органом, рассмотрение заявки уполномоченным органом приостанавливается на семь рабочих дней.
При устранении таких нарушений рассмотрение заявки возобновляется с учетом сроков, предусмотренных в пункте 16 Правил.
Неустранение указанных нарушений в течение семи рабочих дней с момента приостановления рассмотрения заявки является основанием для отклонения заявки.

8. Уақытша төмендету коэффициенттерін бекітуді Ереженің 1-3-қосымшаларына сәйкес негіздеуші құжаттардың қосымшаларымен тұтынушының және/немесе концессионердің өтінімі бойынша мынадай талаптарды сақтай отырып, уәкілетті орган жүргізеді:
1) негіздеуші құжаттардың әрбір бетіне растайтын құжаттардың қосымшасымен тұтынушының және/немесе концессионердің бірінші басшы не оның міндетін атқарушы тұлға, ал қаржы құжаттарына бас бухгалтер қол қояды.
2) алдыңғы кезең үшін қаржылық-шаруашылық қызметтің нәтижелері, сондай-ақ оларды белгілеудің сұратылған кезеңіне уақытша төмендету коэффициенттерін қолданудан болжамды нәтижелері бойынша нақты деректер ұсынылады.
9. Уақытша төмендету коэффициенттерін белгілеуге мүдделі тұтынушы және/немесе концессионер бекіту қажеттілігі туралы өтінімді бір уақытта магистралдық темір жол желісінің операторына және концессионерге, салалық мемлекеттік органдарға, құзыретті және уәкілетті органдарға ұсынады.
Бұл ретте, көрсетілген ұйымдар мен мемлекеттік органдар коммерциялық және өзге заңмен қорғалатын құпия мәліметтерді жариялағаны үшін жауапкершілік арқалайды.
Ескерту: 9-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2010.04.01 N 98-НҚ Бұйрығымен.
10. Ережелерге сәйкес талап етілетін қажетті құжаттар мен ақпаратты ұсынбау немесе толық көлемде ұсынбау, сондай-ақ ұсынылған материалдар Ереженің 8-тармағының талаптарына сәйкес келмесе, өтінімді қараудан бас тарту үшін негіз бола алады.
11. Магистралдық темір жол желісінің операторы және концессионер, салалық мемлекеттік органдар, құзыретті және уәкілетті органдар, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті өтінім түскен күннен бастап бес жұмыс күн ішінде өтінімді қарауға қабылдағаны туралы не оны қабылдаудан дәлелді бас тартқаны туралы тұтынушыны және/немесе концессионерді жазбаша нысанда хабардар етеді.
Сонымен бірге, магистралдық темір жол желісінің операторы және концессионер, салалық мемлекеттік органдар, құзыретті орган мен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті бір уақытта бас тарту салдарларын көрсете отырып, өтінімді қарауға қабылдағаны туралы не өтінімді қабылдаудан бас тарту туралы уәкілетті органды хабардар етеді.
Магистралдық темір жол желісінің операторы және концессионер, салалық мемлекеттік органдар, құзыретті орган, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті өтінімді қарауға қабылдағаны туралы не өтінімді қабылдаудан бас тарту туралы растайтын құжаттарды бекітілген мерзімде уәкілетті органға ұсынбаған жағдайда, уәкілетті орган өтінімді қарауды жеті жұмыс күнге тоқтата тұрады.
Мұндай бұзушылықтар жойылған жағдайда, өтінімді қарау Ереженің 16-тармағында көзделген мерзімдерді ескере отырып, жаңартылады.
Аталған бұзушылықтар өтінімді қарау тоқтатыла тұрған сәттен бастап жеті жұмыс күннің ішінде жойылмаса, өтінімнен бас тартуға негіз болып табылады.

12. В случае непринятия заявки потребителя и/или концессионера оператором магистральной железнодорожной сети и концессионером и (или) отраслевыми государственными органами, компетентным органом рассмотрение заявки в уполномоченном органе приостанавливается на срок десять рабочих дней. При устранении потребителем и/или концессионером замечаний, оператор магистральной железнодорожной сети, концессионер и (или) отраслевые государственные органы, компетентный орган в срок, установленный абзацем первым пункта 11 Правил, уведомляют уполномоченный орган о принятии заявки к рассмотрению.
Неустранение потребителем и/или концессионером замечаний в течение десяти рабочих дней с момента приостановления рассмотрения заявки является основанием для отклонения заявки.
В случае такого отказа потребитель и/или концессионер вправе обратиться с заявкой, оформленной в соответствии с пунктом 8 Правил не ранее, чем через тридцать календарных дней.
13. При необходимости оператор магистральной железнодорожной сети, концессионер, отраслевые государственные органы, компетентный и уполномоченный органы вправе запросить дополнительную информацию у потребителя и/или концессионера.
При непредставлении потребителем и/или концессионером запрашиваемой информации в течение десяти рабочих дней с даты получения запроса, уполномоченный орган вправе отказать в утверждении временного понижающего коэффициента с письменным уведомлением об этом оператора магистральной железнодорожной сети, концессионера, отраслевых государственных органов, компетентного органа.
14. Оператор магистральной железнодорожной сети, концессионер, отраслевые государственные органы, компетентный орган в течение семи рабочих дней со дня принятия заявки представляют заключения о целесообразности либо нецелесообразности утверждения временного понижающего коэффициента в уполномоченный орган и потребителю и/или концессионеру.
При этом в заключениях оператора магистральной железнодорожной сети, концессионера, отраслевых государственных органов, компетентного органа, должен быть отражен уровень временного понижающего коэффициента либо обоснования нецелесообразности его утверждения.
В случае непредставления в утвержденные сроки заключений указанными организациями и государственными органами срок рассмотрения заявки уполномоченным органом приостанавливается до получения соответствующих заключений на пять рабочих дней.
При устранении таких нарушений рассмотрение заявки возобновляется с учетом сроков, предусмотренных в пункте 16 Правил.
В случае непредставления заключений указанных организаций и государственных органов в течение пяти рабочих дней с момента приостановления рассмотрения заявки, уполномоченный орган вправе отклонить заявку по этой причине с мотивированным письменным уведомлением потребителя и/или концессионера либо принять решение самостоятельно.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11.03.2005 N 80-ОД; от 01.04.2010 № 98-ОД.

12. Магистралдық темір жол желісінің операторы және концессионержәне (немесе) салалық мемлекеттік органдар, құзыретті орган, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті тұтынушының және/немесе концессионердің өтінімін қабылдамаған жағдайда, уәкілетті органда өтінімді қарау он жұмыс күн мерзімге тоқтатыла тұрады. Тұтынушылар және/немесе концессионерлер ескерпелерді жойған кезде, магистралдық темір жол желісінің операторы және концессионер және (немесе) салалық мемлекеттік органдар, құзыретті орган Ереженің 11-тармағының бірінші абзацында бекітілген мерзімде уәкілетті органды өтінімді қарауға қабылдағаны туралы хабардар етеді.
Тұтынушы және/немесе концессионер ескертпелерді өтінімді қарау тоқтатыла тұрған сәттен бастап он жұмыс күннің ішінде жоймаса, өтінімнен бас тартуға негіз болып табылады.
Осындай бас тарту болған жағдайда, тұтынушы және/немесе концессионер Ереженің 8-тармағына сәйкес ресімделінген өтініммен отыз күнтізбелік күннен ерте емес жүгінуге құқылы.
13. Қажет болуына қарай, магистралдық темір жол желісінің операторы және концессионер, салалық мемлекеттік органдар, құзыретті және уәкілетті органдар тұтынушыдан және/немесе концессионерден қосымша ақпаратты сұратуға құқылы.
Тұтынушы және/немесе концессионер сұрату алған күннен бастап он жұмыс күн ішінде сұратылған ақпаратты ұсынбаған кезде, уәкілетті орган магистралдық темір жол желісі операторының, салалық мемлекеттік органдардың, құзыретті органның бұл туралы жазбаша өтінішімен уақытша төмендету коэффициентін белгілеуден бас тартуға құқылы.
14. Магистралдық темір жол желісінің операторы және концессионер, салалық мемлекеттік органдар, құзыретті орган, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті өтінімді қабылдаған күннен бастап жеті жұмыс күннің ішінде уақытша төмендету коэффициентін белгілеудің мақсаттылығы не мақсатсыздығы туралы қорытындыны уәкілетті орган мен тұтынушыға және/немесе концессионерге ұсынады.
Бұл ретте, магистралдық темір жол желісі операторының, салалық мемлекеттік органдардың, құзыретті органның, қорытындыларында уақытша төмендету коэффициентінің деңгейі не оны бекіту мақсатсыздығының негіздемелері көрсетілуге тиіс.
Көрсетілген ұйымдар мен мемлекеттік органдар қорытындыларды бекітілген мерзімдерде ұсынбаған жағдайда, уәкілетті органның өтінімді қарау мерзімі тиісті қорытындыларды алғанға дейін бес жұмыс күнге тоқтатыла тұрады.
Мұндай бұзушылықтарды жойған кезде, өтінімді қарау Ереженің 16-тармағында көзделген мерзімдерді ескере отырып, жаңартылады.
Көрсетілген ұйымдардың және мемлекеттік органдардың қорытындыларын өтінімді қарау тоқтатыла тұрған сәттен бастап, бес жұмыс күннің ішінде ұсынбаған жағдайда, уәкілетті орган тұтынушының және/немесе концессионердің дәлелді жазбаша өтінішімен осы себеппен өтінімнен бас тартуға не дербес шешім қабылдауға құқылы.
Ескерту: 14-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005.03.11 N 80-НҚ, 2010.04.01 N 98-НҚ Бұйрықтарымен.

15. При получении дополнительной информации, представленной по инициативе потребителя и/или концессионера, оператора магистральной железнодорожной сети, концессионера, либо по ходатайству заинтересованных государственных органов уполномоченный орган вправе продлить рассмотрение заявки на пять рабочих дней.
16. Уполномоченный орган на основании заключений, представленных оператором магистральной железнодорожной сети и концессионером, отраслевыми государственными органами, компетентным органом, с учетом экспертизы, предоставленных потребителем и/или концессионером обосновывающих документов, принимает решение в течение тридцати календарных дней со дня принятия заявки к рассмотрению.
В случае, если оператор магистральной железнодорожной сети,  концессионер, отраслевые государственные органы, компетентный орган выносят заключения о несогласии (согласии) в предоставлении временного понижающего коэффициента, окончательное решение принимается уполномоченным органом.
17. Уполномоченный орган вправе проводить совещания с участием представителей оператора магистральной железнодорожной сети, концессионера, отраслевых государственных органов, компетентного органа, потребителя и/или концессионера и экспертов.
18. Решение об утверждении временного понижающего коэффициента принимается в виде приказа первого руководителя уполномоченного органа, либо лица, исполняющего его обязанности.
Приказ об утверждении временных понижающих коэффициентов направляется оператору магистральной железнодорожной сети, концессионеру, отраслевым государственным органам, компетентному органу не позднее, чем за десять дней до даты введения приказа уполномоченного органа в действие, а оператором магистральной железнодорожной сети и концессионером до сведения потребителей и/или концессионеров не позднее, чем за пять дней до даты его введения в действие.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 01.04.2010 № 98-ОД.
19. В случае отказа в утверждении временного понижающего коэффициента уполномоченный орган выносит соответствующее мотивированное заключение, которое направляется в течение пяти рабочих дней оператору магистральной железнодорожной сети, концессионеру, отраслевым государственным органам, компетентному органу и потребителю и/или концессионеру.
20. Потребитель и/или концессионер не может вновь обратиться с заявкой, по которой было получено соответствующее мотивированное заключение об отказе до истечения периода времени, указанного в такой заявке, за исключением случаев увеличения в планируемом периоде времени грузооборота.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14.10.2008 N 315-ОД (порядок введения в действие см. п. 5 ).

15. Тұтынушының және/немесе концессионердің, магистралдық темір жол желісі операторының бастамасы бойынша не мүдделі мемлекеттік органдардың өтінімі бойынша ұсынылған қосымша ақпаратты алған кезде, уәкілетті орган өтінімді қарауды бес жұмыс күнге ұзартуға құқылы.
16. Уәкілетті орган магистралдық темір жол желісі операторы, салалық мемлекеттік органдар, құзыретті орган, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті ұсынған қорытындылардың негізінде тұтынушы және/немесе концессионер ұсынған негіздеуші құжаттардың сараптамасын ескере отырып, өтінімді қарауға қабылданған күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде шешім қабылдайды.
Егер магистралдық темір жол желісінің операторы және концессионер, салалық мемлекеттік органдар, құзыретті орган, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті уақытша төмендету коэффициентін беруге келіспегені (келіскені) туралы қорытынды шығарса, түпкілікті шешімді уәкілетті орган қабылдайды.
17. Уәкілетті орган магистралдық темір жол желісінің операторы және концессионер, салалық мемлекеттік органдары, құзыретті орган тұтынушы және/немесе концессионер мен сарапшылар өкілдерінің қатысуымен кеңестер өткізуге құқылы.
18. Уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту туралы шешім уәкілетті орган бірінші басшысының не оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығы түрінде қабылданады.
Уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту туралы бұйрық магистралдық темір жол желісі операторына, салалық мемлекеттік органдарға, құзыретті органға уәкілетті органның бұйрығы қолданысқа енгізген күніне дейін он күннен кешіктірмей жолданады, ал магистралдық темір жол желісінің операторы және концессионер ол қолданысқа енгізілген күніне дейін бес күннен кешіктірмей тұтынушылардың және/немесе концессионерлердің назарына жеткізеді.
Ескерту: 18-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2010.04.01 N 98-НҚ Бұйрығымен.
19. Уақытша төмендету коэффициентін белгілеуден бас тартылған жағдайда, уәкілетті орган тиісті делелдеуші қорытындылар шығарады, ол магистралдық темір жол желісінің операторына және концессионерге, салалық мемлекеттік органдарға, құзыретті органға бес жұмыс күннің ішінде жолданады.
20. Тұтынушы және/немесе концессионер бас тартылғаны туралы тиісті дәлелдеуші қорытынды алған өтініммен жүкайналымының жоспарланған кезеңінде арттырған жағдайларды қоспағанда, осындай өтінімде көрсетілген уақыт кезеңі өткенге дейін қайта жүгіне алмайды.
Ескерту: 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2008.10.14 N 315-НҚ Бұйрығымен.

4. Порядок применения временных понижающих коэффициентов к
тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги
магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с
объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии
Сноска. В заголовок внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 марта 2005 года N 80-ОД .
21. Применение утвержденных временных понижающих коэффициентов осуществляется при условии отсутствия у потребителя и/или концессионера услуг магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии задолженности перед оператором магистральной железнодорожной сети и концессионером или при условии ее погашения в соответствии с графиком погашения, выполнения заявленного грузооборота.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14.10.2008 N 315-ОД (порядок введения в действие см. п. 5 ).
22. Оператор магистральной железнодорожной сети, концессионер применяет временные понижающие коэффициенты на основании договора, заключенного между оператором магистральной железнодорожной сети и концессионером и потребителем и/или концессионером. Данный договор предусматривает период действия утвержденных временных понижающих коэффициентов и ответственность потребителя и/или концессионера за невыполнение критериев предусмотренных пунктом 7 Правил, в виде перерасчета тарифов (цен, ставок сборов) на фактически выполненный объем потребления регулируемых указанных услуг без применения временных понижающих коэффициентов за соответствующий период времени.
Сноска. В пункт 22 внесены изменения - приказами и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 марта 2005 года N 80-ОД ; Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.02.2009 N 41-ОД (порядок введения в действие см. п.4 ).
23. Договор между оператором магистральной железнодорожной сети и концессионером и потребителем и/или концессионером должен быть заключен в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан не позднее десяти рабочих дней со дня подачи потребителем и/или концессионером заявки на заключение договора о применении утвержденного уполномоченным органом временного понижающего коэффициента оператору магистральной железнодорожной сети, концессионеру.
В договоре указывается заявленный грузооборот.
Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 14.10.2008 N 315-ОД (порядок введения в действие см. п. 5 ).

4. Магистралдық темір жол желісінің реттеліп
көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына,
алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін
қолдану тәртібі
Ескерту: 4-тараудың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 80-НҚ бұйрығымен .
21. Бекітілген уақытша төмендету коэффициенттерін қолдану магистралдық темір жол желісінің қызметтері тұтынушының және/немесе концессионердің магистралдық темір жол желісі операторының алдында берешегі болмаған жағдайда немесе оны өтеу кестесіне сәйкес өтеген, мәлімделген жүкайналымын орындаған жағдайда жүзеге асырылады.
Ескерту: 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2008.10.14 N 315-НҚ Бұйрығымен.
22. Магистралдық темір жол желісінің операторы және концессионер уақытша төмендету коэффициенттерін магистралдық темір жол желісінің операторы және концессионер мен тұтынушының арасында жасасылған шарттың негізінде қолданады. Осы шарт бекітілген уақытша төмендету коэффициенттерінің қолданыс кезеңін және тұтынушының және/немесе концессионердің тиісті уақыт кезеңі үшін уақытша төмендету коэффициенттерін қолданбай, көрсетілген реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемін нақты орындауға тарифтерді (бағаларды, алым ставкаларын) қайта есептеу түрінде Ереженің 7-тармағында көзделген қағидаттарын орындамағаны үшін жауапкершілігін көздейді.
Ескерту: 22-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 80-НҚ , ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009.02.13. N 41-НҚ Бұйрықтарымен.
23. Магистралдық темір жол желісінің операторы және концессионер мен тұтынушының арасындағы шарт уәкілетті орган бекіткен магистралдық темір жол желісінің операторына және концессионерге уақытша төмендету коэффициентін қолдану туралы шарт жасасу үшін тұтынушы және/немесе концессионер өтінімді берген күнінен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген тәртіппен жасасылуға тиіс.
Шартта мәлімделген жүкайналымы (жолаушылар айналымы) көрсетіледі.
Ескерту: 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2008.10.14 N 315-НҚ Бұйрығымен.

24. Оператор магистральной железнодорожной сети, концессионер ежеквартально к двадцатому числу месяца, следующего за отчетным кварталом представляет в уполномоченный орган материалы по каждому потребителю и/или концессионеру о фактически предоставленных объемах регулируемых услуг с применением временных понижающих коэффициентов в соответствии с приложением 4 к Правилам.
Сноска. В пункт 24 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 марта 2005 года N 80-ОД .
5. Порядок отмены временных понижающих коэффициентов к
тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги магистральной
железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами
железнодорожного транспорта по договорам концессии
25. Действие временных понижающих коэффициентов прекращается по истечении утвержденного срока, а также с момента утверждения уполномоченным органом новых тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги оператора магистральной железнодорожной сети, концессионера. Принятие приказа уполномоченного органа об отмене временного понижающего коэффициента не требуется. <*>
Сноска. В пункт 25 внесены изменения - приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11 марта 2005 года N 80-ОД .
26. Утвержденные временные понижающие коэффициенты могут быть отменены уполномоченным органом до истечения утвержденного срока при наличии одного из следующих условий:
1) экономическая нецелесообразность дальнейшего применения временного понижающего коэффициента;
2) невыполнение графика погашения;
3) несоответствие одному из критериев, утвержденных пунктом 7 Правил;
4) невыполнение условий, предусмотренных договором, заключенным в соответствии с пунктом 22 Правил.
В случае возникновения условий, указанных в настоящем пункте, оператор магистральной железнодорожной сети, концессионер обязан в пятидневный срок с момента выявления представить об этом информацию в уполномоченный орган.
27. Потребитель и/или концессионер, оператор магистральной железнодорожной сети, концессионер, отраслевые государственные органы, компетентный орган вправе обратиться в уполномоченный орган с предложением об отмене действия временного понижающего коэффициента, представив при этом документы и информацию, обосновывающие необходимость такой отмены.
При принятии решения об отмене утвержденных временных понижающих коэффициентов уполномоченный орган вправе обратиться за заключением к оператору магистральной железнодорожной сети, концессионеру, отраслевые государственные органы, компетентный орган, а также запросить информацию у потребителя и/или концессионера.
При непредставлении в течение десяти рабочих дней с даты направления запроса заключений оператора магистральной железнодорожной сети, концессионера, отраслевых государственных органов, компетентного органа уполномоченный орган проводит экспертизу обосновывающих материалов по отмене утвержденных временных понижающих коэффициентов, с учетом имеющихся в наличии материалов.

24. Магистралдық темір жол желісінің операторы және концессионер келесі есептік тоқсан үшін айдың жиырмасыншы күніне тоқсан сайын уәкілетті органға әрбір тұтынушы және/немесе концессионер бойынша Ереженің 4-қосымшасына сәйкес уақытша төмендету коэффициенттерін қолдана отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтердің нақты ұсынылған көлемдері туралы материалдар ұсынады.
Ескерту: 24-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 80-НҚ бұйрығымен .
5. Магистралдық темір жол желісі қызметтерінің
тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша
төмендету коэффициенттерін алып тастау тәртібі
25. Уақытша төмендету коэффициенттерінің қолданысы бекітілген мерзім өткеннен кейін, сондай-ақ уәкілетті орган магистралдық темір жол желісінің және концессия шарттары бойынша темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне жаңа тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекіткен сәттен бастап тоқтатылады.
Ескерту: 25-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 80-НҚ бұйрығымен .
26. Бекітілген уақытша төмендету коэффициенттерін бекітілген мерзім өткенге дейін мынадай жағдайлардың біреуі болғанда уәкілетті орган алып тастауы мүмкін:
1) уақытша төмендету коэффициентін одан әрі қолданудың экономикалық тиімсіздігі;
2) өтеу кестесін орындамаған;
3) Ереженің 7-тармағында бекітілген өлшемдердің біреуіне сәйкес келмеуі;
4) Ереженің 22-тармағына сәйкес жасалған шартпен көзделген талаптар орындалмаған.
Осы тармақта көрсетілген талаптар пайда болған жағдайда, магистралдық темір жол желісінің операторы және концессионер бұл туралы ақпаратты анықталған сәттен бастап бес күн мерзім ішінде уәкілетті органға ұсынуға міндетті.
27. Тұтынушы және/немесе концессионер, магистралдық темір жол желісінің операторы және концессионер, салалық мемлекеттік органдар, құзыретті орган, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті, уәкілетті органға уақытша төмендету коэффициентін алып тастау туралы қажеттігін негіздейтін құжаттар мен ақпаратты ұсынып, оны алып тастау туралы ұсыныс жасауға құқылы.
Бекітілген уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастау туралы шешім қабылданған жағдайда, уәкілетті орган қорытынды алу үшін магистралдық темір жол желісінің операторына және концессионерге, салалық мемлекеттік органдарға, құзыретті органға жүгінуге, сондай-ақ тұтынушыдан және/немесе концессионерден ақпарат алуға құқылы.
Магистралдық темір жол желісінің операторының және концессионердің, салалық мемлекеттік органдарының, құзыретті органның қорытындыларының сауалдарын жолдаған күннен бастап он жұмыс күннің ішінде ұсынбаса, уәкілетті орган қорытындыларды қолда бар қорытындыларды ескеріп, бекітілген уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастау жөніндегі негіздеуші материалдарға сараптама жүргізеді.

28. Уполномоченный орган в течение тридцати календарных дней рассматривает и проводит экспертизу представленных к рассмотрению обосновывающих документов и информации с учетом заключений оператора магистральной железнодорожной сети, концессионера, отраслевых государственных органов, компетентного органа.
В случаях, предусмотренных пунктом 26 Правил, уполномоченный орган принимает решение в виде приказа об отмене утвержденных временных понижающих коэффициентов с уведомлением в течение пяти рабочих дней оператора магистральной железнодорожной сети, концессионера, отраслевых государственных органов, компетентного органа.
29. Приказ об отмене утвержденных временных понижающих коэффициентов направляется оператору магистральной железнодорожной сети, концессионеру, отраслевым государственным органам, компетентному органу не позднее, чем за пятнадцать дней до даты введения приказа уполномоченного органа в действие, а оператором магистральной железнодорожной сети и концессионером до сведения потребителей и/или концессионеров не позднее, чем за десять дней до даты его введения в действие.
При отклонении предложения об отмене действия временных понижающих коэффициентов уполномоченным органом выносится мотивированное заключение, которое направляется заявителю, обратившемуся с таким предложением.
Приложение 1
Правилам утверждения временных
понижающих коэффициентов к тарифам
(ценам, ставкам сборов) на регулируемые
услуги магистральной железнодорожной сети
и железнодорожных путей с объектами
железнодорожного транспорта
по договорам концессии
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11.03.2005 N 80-ОД; от 13.02.2009 N 41-ОД (порядок введения в действие см. п. 4); от 01.04.2010 № 98-ОД.
Материалы, представляемые потребителем и/или концессионером на
утверждение временных понижающих коэффициентов к тарифам
(ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги магистральной
железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами
железнодорожного транспорта по договорам концессии
Сноска. В заголовке и по всему тексту слова "магистральной железнодорожной сети" дополнены словами "и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии" в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 01.04.2010 № 98-ОД.
1) заявка на утверждение временного понижающего коэффициента (в произвольной форме) с указанием уровня временного понижающего коэффициента и периода его предполагаемого действия, вида сообщения, маршрута, вида перевозок (пассажирский, грузовой), эксплуатационного состояния вагона (груженый, порожний), рода груза;

28. Уәкілетті орган ұсынылған магистралдық темір жол желісі операторының, салалық мемлекеттік органдардың, құзыретті органның қорытындыларын ескере отырып, отыз күнтізбелік күн ішінде негіздеуші құжаттарды және ақпаратты қарайды және оларға сараптама жүргізеді.
Ереженің 26-тармағында көзделген жағдайларда уәкілетті орган бұйрық түрінде магистралдық темір жол желісі операторының, салалық мемлекеттік органдарының, құзыретті органның өтінішімен бес жұмыс күн ішінде бекітілген уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастау туралы шешім бұйрық түрінде қабылдайды.
29. Бекітілген уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастау туралы бұйрық уәкілетті органның бұйрығы қолданысқа енгізілген күнге дейін он бес күннің ішінде магистралдық темір жол желісінің операторына және концессионерге, салалық мемлекеттік органдарына, құзыретті органға жолданады, ал магистралдық темір жол желісінің операторы және концессионер қолданысқа енгізілген күніне дейін он күннен кешіктірмей тұтынушының және/немесе концессионердің назарына жеткізеді.
Уақытша төмендету коэффициенттерін қолданыстан алып тастау туралы ұсыныс қабылданбаған жағдайда, уәкілетті орган осындай ұсыныс жасаған өтініш берушіге дәлелдеуші қорытынды шығарады.
Магистральдық темір жол желісінің
және концессия шарттары бойынша
темір жол көлігінің объектілері
бар темір жолдардың реттеліп
көрсетілетін қызметтерінің
тарифтеріне (бағаларына, алым
ставкаларына) уақытша төмендету
коэффициенттерін бекіту ережесіне
1-қосымша
Ескерту: 1-қосымшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 11 наурыздағы N 80-НҚ , ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009.02.13. N 41-НҚ, 2010.04.01 N 98-НҚ Бұйрықтарымен.
Магистралдық темір жол желісінің және концессия шарттары бойынша темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту үшін тұтынушы және/немесе концессионер
ұсынатын материалдар
1) уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін және оның болжамды қолданысының кезеңін, бағыт қатысының түрін, тасымалдау (жолаушылар, жүк), вагонның (жүк, салтаң) пайдалану жағдайының түрін, жүктің түрін көрсете отырып, уақытша төмендету коэффициентін (еркін түрде) белгілеуге өтінім;

2) полное наименование потребителя и/или концессионера (юридическое лицо), фамилия, имя, отчество (физическое лицо), копия свидетельства о государственной регистрации клиента (юридическое лицо), копия патента (физическое лицо);
3) справка-обоснование необходимости утверждения временного понижающего коэффициента, включая расчет экономической целесообразности и расчет его запрашиваемого уровня;
4) расчет увеличения (сохранения) налоговых обязательств перед бюджетом с учетом и без учета утверждения временного понижающего коэффициента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года;
5) финансовая отчетность (бухгалтерский баланс, отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности, отчет о движении денежных средств, пояснительная записка, отчет по труду) и анализ финансово-хозяйственной деятельности за предшествующий период (квартал, полугодие, 9 месяцев, год) в текстовой форме;
6) номенклатура грузов, планируемых к перевозке с применением временного понижающего коэффициента, с указанием кодов тарифной группы и позиций по Единой тарифно-статистической номенклатуре грузов 1 ;
7) железнодорожный тариф (цена, ставка сбора) на перевозку груза (по запрашиваемому маршруту), в том числе отдельно тариф (цена, ставка сбора) на  регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии, его удельный вес в общих расходах потребителя и/или концессионера (производственная и полная себестоимость);
8) динамика цен производства (производственная и полная себестоимость) и реализации готовой продукции в разрезе статей затрат на 1 единицу по месяцам (по запрашиваемому маршруту);
9) состояние задолженности перед оператором магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии и концессионером (акт сверки взаиморасчетов на первое число текущего месяца и график погашения задолженности потребителя и/или концессионера перед оператором магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии и концессионером, заверенный подписями потребителя и/или концессионера и первого руководителя оператора магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии, концессионера);
10) динамика грузооборота (пассажирооборота) за предшествующий год с разбивкой по месяцам по форме согласно Приложениям 2-3 к Правилам;
11) грузооборот (пассажирооборот) за текущий год по месяцам по форме согласно Приложениям 2-3 к Правилам 2 ;

2) тұтынушының және/немесе концессионердің (заңды тұлға) толық атауы, тегі, аты-жөні (жеке тұлға), клиентті (заңды тұлға) мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі, патенттің (жеке тұлға) көшірмесі;
3) экономикалық мақсаттылығының есептері мен сұратылған деңгейінің есептерін қамтитын уақытша төмендету коэффициентін бекіту қажеттілігінің анықтама-негіздемесі;
4) өткен жылдың тиісті кезеңімен салыстырғанда бюджет алдында уақытша төмендету коэффициентін белгілеуді ескеріп және ескермей, салық міндеттемелер арттыруының (сақтауының) есебі;
5) қаржылық міндеттеме (бухгалтерлік баланс, қаржылық-шаруашылық қызметтің нәтижелері туралы есеп, ақша қаражаттарының құбылуы туралы есеп, түсіндірме жазба, еңбек бойынша есеп) және өткен кезең (тоқсан, жарты жылдық, 9 ай, жыл) үшін қаржылық-шаруашылық қызметін мәтін нысанда талдау;
6) тарифтік топтың кодтарын және жүктердің 1 Бірыңғай тарифтік-статистикалық номенклатурасы бойынша ұстанымды көрсете отырып, уақытша төмендету коэффициентін қолдана отырып, тасымалдауға жоспарланған жүктердің номенклатурасы;
7) жүкті тасымалдауға арналған темір жол тарифі (бағасы, алым ставкасы), оның ішінде магистралдық темір жол желісінің және концессия шарттары бойынша темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің жеке тарифі (бағасы, алым ставкасы), тұтынушылардың және/немесе концессионерлердің жалпы шығыстарындағы оның үлестес салмағы (өндірістік және толық өзіндік құны);
8) өндірістің бағалар (өндірістік және толық өзіндік құны) және ай сайын 1 бірлікке шығындар баптары бөлінісінде жылдық өнімді (сұратылған бағыт бойынша) сату серпіні;
9) магистралдық темір жол желісі және концессия шарттары бойынша темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдардың операторының алдында берешегінің жай-күйі (ағымдағы айдың бірінші күніне өзара есеп айырысуды салыстыру актісі және тұтынушының және/немесе концессионердің және магистралдық темір жол желісінің операторы және концессионер бірінші басшысының қолдарымен расталған тұтынушының және/немесе концессионер,  магистралдық темір жол желісі операторының алдында берешегін өтеу кестесі);
10) Ереженің 2 2-3-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша айларға бөле отырып, алдыңғы жыл үшін жүкайналымының (жолаушылар айналымының) серпіні;
11) Ереженің 2 2-3-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша айлар сайын ағымдағы жыл үшін жүкайналымы (жолаушылар айналымы);

12) заявленный грузооборот (пассажирооборот) с разбивкой по месяцам без учета применения временного понижающего коэффициента, согласно Приложениям 2-3 к Правилам 2 ;
13) заявленный грузооборот (пассажирооборот) с разбивкой по месяцам с учетом применения временного понижающего коэффициента, согласно Приложениям 2-3 к Правилам 2 ;
14) тип, принадлежность подвижного состава, в котором планируется перевозка грузов (пассажиров);
15) пользователи регулируемых услуг потребителя и/или концессионера, покупатель (получатель) - полное наименование 1 .
_____________________________________________________________________________________
1 заполняется в случае, если потребителем и/или концессионером выступает перевозчик грузов;
2 заполняется по маршрутам перевозок с учетом эксплуатационного состояния подвижного состава.
Приложение 2
Правилам утверждения временных
понижающих коэффициентов к тарифам
(ценам, ставкам сборов) на регулируемые
услуги магистральной железнодорожной сети
и железнодорожных путей с объектами
железнодорожного транспорта
по договорам концессии
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 01.04.2010 № 98-ОД.
Объемы перевозок грузов железнодорожным
транспортом/грузооборот, тыс.тонн/тыс.тонно-км.
__________________________________________________________________________
N |Наимено-|Объемы/  |ян-|фев-|март|ап- |май|июнь|июль|ав- |сен-|ок-
п/п|вание   |грузо-   |ва-|раль|    |рель|   |    |    |густ|тяб-|тябрь
|груза   |оборот   |рь |    |    |    |   |    |    |    |рь  |
|        |перево-  |   |    |    |    |   |    |    |    |    |
|        |зок всего|   |    |    |    |   |    |    |    |    |
|        |за год,  |   |    |    |    |   |    |    |    |    |
|        |в том    |   |    |    |    |   |    |    |    |    |
|        |числе по |   |    |    |    |   |    |    |    |    |
|        |месяцам  |   |    |    |    |   |    |    |    |    |
--------------------------------------------------------------------------
1 |   2    |    3    | 4 |  5 |  6 | 7  | 8 |  9 | 10 | 11 | 12 |  13
--------------------------------------------------------------------------
республиканское
сообщение
международное
(экспортное,
импортное)
сообщение
__________________________________________________________________________
продолжение таблицы
__________________________________________________________________________
ноябрь|де-  |Стан-  |Стан-|Расстоя-|Тариф | Себе-  | Доходы/
|кабрь|ция    |ция  |ние от  |на пе-| стои-  | доходная
|     |отправ-|наз- |станции |ревоз-| мость/ | ставка,
|     |ления  |чения|отправ- |ку,   | расход-| тенге
|     |       |     |ления   |тенге | ная    |
|     |       |     |до стан-|      | ставка,|
|     |       |     |ции наз-|      | тенге  |
|     |       |     |начения |      |        |
|     |       |     |(пере-  |      |        |
|     |       |     |хода),  |      |        |
|     |       |     |км.     |      |        |
--------------------------------------------------------------------------
14  |  15 |   16  |  17 |   18   |  19  |   20   |       21
--------------------------------------------------------------------------
Приложение 3
Правилам утверждения временных
понижающих коэффициентов к тарифам
(ценам, ставкам сборов) на регулируемые
услуги магистральной железнодорожной сети
и железнодорожных путей с объектами
железнодорожного транспорта
по договорам концессии
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 01.04.2010 № 98-ОД.
Объемы перевозок пассажиров железнодорожным
транспортом/пассажироборот, тыс.пассажиров/тыс.пассажиро-км.
__________________________________________________________________________
N |Маршрут    |Объемы/  |ян-|фев-|март|ап- |май|июнь|июль|ав- |сен-|ок-
п/п|(название, |пассажиро|ва-|раль|    |рель|   |    |    |густ|тяб-|тябрь
|расстояние)|оборот   |рь |    |    |    |   |    |    |    |рь  |
|           |всего за |   |    |    |    |   |    |    |    |    |
|           |год,в том|   |    |    |    |   |    |    |    |    |
|           |числе по |   |    |    |    |   |    |    |    |    |
|           |месяцам  |   |    |    |    |   |    |    |    |    |
--------------------------------------------------------------------------
1 |    2      |    3    | 4 |  5 |  6 | 7  | 8 |  9 | 10 | 11 | 12 |  13
--------------------------------------------------------------------------
республиканское
сообщение
межобластное
сообщение и т.д.
__________________________________________________________________________
продолжение таблицы
__________________________________________________________________________
ноябрь|де-  |Кол-во |Периодичность |Пробег   |Тариф,|Себестои-  |Доходы/
|кабрь|вагонов|курирования/  |вагонов, |тенге |мость1 пас-|доходная
|     |в сос- |тип вагона/   |вагоно-км|      |сажиро-км, |ставка,
|     |таве   |кол-во вагонов|         |      |тенге/рас- |тенге
|     |       |в составе     |         |      |ходная     |
|     |       |              |         |      |ставка,    |
|     |       |              |         |      |тенге      |
--------------------------------------------------------------------------
14  |  15 |   16  |     17       |   18    |  19  |    20     |    21
--------------------------------------------------------------------------
Приложение 4
Правилам утверждения временных
понижающих коэффициентов к тарифам
(ценам, ставкам сборов) на регулируемые
услуги магистральной железнодорожной сети
и железнодорожных путей с объектами
железнодорожного транспорта
по договорам концессии
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 11.03.2005 N 80-ОД; от 01.04.2010 № 98-ОД.
Материалы, представляемые оператором магистральной
железнодорожной сети и концессионера при утверждении временных
понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на
регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и
железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта
по договорам концессии
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 01.04.2010 № 98-ОД.

12) Ереженің 2 2-3-қосымшаларына сәйкес уақытша төмендету коэффициентін қолдануды ескермей, айларға бөле отырып, мәлімделген жүкайналымы (жолаушылар айналымы);
13) Ереженің 2 2-3-қосымшаларына сәйкес уақытша төмендету коэффициентін қолдануды ескеріп, айларға бөле отырып, мәлімделген жүкайналымы (жолаушылар айналымы);
14) жүк (жолаушылар) тасымалдауға болжанып отырған жылжымалы құрамның тиемелдік үлгісі;
15) тұтынушылардың және/немесе концессионерлердің реттеліп көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылар, сатып алушы (алушы) - толық атауы 1 .
______________________
1 егер тұтынушы және/немесе концессионер жүк тасымалдаушысы болған жағдайда толтырылады
2 жылжымалы құрамның пайдалану жай-күйін ескере отырып, тасымалдау бағыттары бойынша толтырылады
Магистральдық темір жол желісінің
және концессия шарттары бойынша
темір жол көлігінің объектілері
бар темір жолдардың реттеліп
көрсетілетін қызметтерінің
тарифтеріне (бағаларына, алым
ставкаларына) уақытша төмендету
коэффициенттерін бекіту ережесіне
2-қосымша
Ескерту: 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2010.04.01 N 98-НҚ Бұйрығымен.
Жүктерді темір жол көлігімен тасымалдау
/жүкайналымының көлемі, мың тонн/мың тонна-км
___________________________________________________________________
Рет.| Жүк |Жылына |қаң.|ақ.|нау.|сә.|ма.|мау.|шілде|та.|қыр.|қазан
тік |атауы|тасы.  |тар |пан|рыз |уір|мыр|сым |     |мыз|кү. |
N  |     |малдау |    |   |    |   |   |    |     |   |йек |
|     |/жүк.  |    |   |    |   |   |    |     |   |    |
|     |айналы.|    |   |    |   |   |    |     |   |    |
|     |мының  |    |   |    |   |   |    |     |   |    |
|     |көлемі,|    |   |    |   |   |    |     |   |    |
|     |оның   |    |   |    |   |   |    |     |   |    |
|     |ішінде |    |   |    |   |   |    |     |   |    |
|     |айлар  |    |   |    |   |   |    |     |   |    |
|     |бойынша|    |   |    |   |   |    |     |   |    |
___________________________________________________________________
1      2     3      4   5    6    7   8   9    10   11   12   13
___________________________________________________________________
республикалық
қатынас
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
халықаралық (экспорттық,
импорттық) қатынас
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
қа. |жел.|Жө.  |Межелі|Жөнелту  |Тасымал.|Өзіндік құны|Табыстар/
раша|тоқ.|нелту|стан. |станция. |дауға   |/шығыс став.|табыс
|сан |стан.|циясы |сынан    |арналған|касы, теңге |ставкасы,
|    |циясы|      |межелі   |тариф,  |            |теңге
|    |     |      |станцияға| теңге  |            |
|    |     |      |дейінгі  |        |            |
|    |     |      |(өту) қа.|        |            |
|    |     |      |шықтығы, |        |            |
|    |     |      |   км    |        |            |
___________________________________________________________________
14   15    16    17      18         19         20          21
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Магистральдық темір жол желісінің
және концессия шарттары бойынша
темір жол көлігінің объектілері
бар темір жолдардың реттеліп
көрсетілетін қызметтерінің
тарифтеріне (бағаларына, алым
ставкаларына) уақытша төмендету
коэффициенттерін бекіту ережесіне
3-қосымша
Ескерту: 3-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2010.04.01 N 98-НҚ Бұйрығымен.
Жолаушыларды темір жол көлігімен тасымалдау/жолаушылар
айналымының көлемі, мың жолаушылар/мың жолаушылар-км
___________________________________________________________________
Рет.| Бағыт |Жылына |қаң.|ақ.|нау.|сә.|ма.|мау.|шіл.|та.|қыр.|қазан
тік |(атауы,|жолау. |тар |пан|рыз |уір|мыр|сым |де  |мыз|кү. |
N |қашық. |шылар  |    |   |    |   |   |    |    |   |йек |
|тығы)  |айналы.|    |   |    |   |   |    |    |   |    |
|       |мының  |    |   |    |   |   |    |    |   |    |
|       |көлемі,|    |   |    |   |   |    |    |   |    |
|       |оның   |    |   |    |   |   |    |    |   |    |
|       |ішінде |    |   |    |   |   |    |    |   |    |
|       |айлар  |    |   |    |   |   |    |    |   |    |
|       |бойынша|    |   |    |   |   |    |    |   |    |
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
1      2     3      4   5    6    7   8   9    10   11   12   13
___________________________________________________________________
республикалық
қатынас
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
облысаралық қатынас
және т.б.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
қа. |жел.|Құрам.|Курирлеудің|Вагон.|Тариф,|Жолаушылар-км|Табыстар/
раша|тоқ.|дағы  |кезеңділігі|дар   |теңге |өзіндік құны/|табыс
|сан |вагон.|/вагон үл. |жүрі. |      |шығыс ставка.|ставкасы,
|    |дардың|гісі/құрам.|сі,   |      |сы, теңге    |теңге
|    | саны |дағы вагон.|вагон |      |             |
|    |      |дардың саны|-км   |      |             |
|    |      |           |      |      |             |
|    |      |           |      |      |             |
|    |      |           |      |      |             |
___________________________________________________________________
14   15    16         17      18      19         20          21
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Магистральдық темір жол желісінің
және концессия шарттары бойынша
темір жол көлігінің объектілері
бар темір жолдардың реттеліп
көрсетілетін қызметтерінің
тарифтеріне (бағаларына, алым
ставкаларына) уақытша төмендету
коэффициенттерін бекіту ережесіне
4-қосымша
Ескерту: Қосымшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005.03.11 N 80-НҚ, 2010.04.01 N 98-НҚ Бұйрықтарымен.
Магистралдық темір жол желісі және концессия шарттары бойынша темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту кезінде магистралдық темір жол желісінің операторы және концессионер ұсынатын материалдар

1. Информацию о заключенных договорах с потребителем и/или концессионером по предоставлению регулируемых услуг, на которые утвержден временный понижающий коэффициент (объем регулируемых услуг, номер и дата договора, наименование потребителя и/или концессионера, срок действия, маршрут, род (код) груза);
2. Фактический объем регулируемых услуг с применением временного понижающего коэффициента в разрезе каждого потребителя и/или концессионера;
3. Объем доходов оператора магистральной железнодорожной сети,  концессионера от регулируемых услуг, полученных в результате утверждения временного понижающего коэффициента, в том числе в разрезе каждого потребителя и/или концессионера.

1. Уақытша төмендету коэффициенті бекітілген реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну бойынша тұтынушымен бірге жасасылған шарттар (қызметтер көлемі, шарттың нөмірі мен күні, тұтынушының атауы, қолданыс мерзімі, бағыты, жүктің түрі (коды)) туралы ақпарат.
2. Әрбір тұтынушының бөлінісінде уақытша төмендету коэффиенті  бекітілген реттеліп көрсетілетін қызметтердің нақты көлемі.
3. Уақытша төмендету коэффициентін бекіту нәтижесінде, оның ішінде әрбір тұтынушының бөлінісінде алынған реттеліп көрсетілетін қызметтерден магистралдық темір жол желісінің операторы және концессионер табыстарының көлемі.