Об утверждении Правил применения разрешительной системы международных автомобильных перевозок в Республике Казахстан
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 17 февраля 2005 г. № 84-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 марта 2005 г. за № 3507. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 августа 2011 года № 496
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.08.2011 № 496.
В целях реализации положений Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" и постановления Правительства Республики Казахстан от 19 января 2002 года N 62 "Некоторые вопросы, регламентирующие проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила применения разрешительной системы при международных автомобильных перевозках в Республике Казахстан.
2. Признать утратившим силу следующие приказы Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан:
1) от 13 декабря 1999 года N 904-I  "Об утверждении Правил по применению разрешительной системы при осуществлении международных автомобильных перевозок в Республике Казахстан" (зарегистрирован N 1027, с изменениями и дополнениями, внесенными приказами Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 10 июля 2001 года N 217-I и от 9 февраля 2004 года N 52-I);
2) от 10 июля 2001 года N 217-I  "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 декабря 1999 года N 904-I" (зарегистрирован N 1618, опубликован: "Бюллетень нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан", 2001 год, N 34, страница 506);
3) от 9 февраля 2004 года N 52-I  "О внесении изменения в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 декабря 1999 года N 904-I "Об утверждении Правил по применению разрешительной системы при осуществлении международных автомобильных перевозок в Республике Казахстан" (зарегистрированный за N 1027)" (зарегистрирован N 2721).
3. Управлению автомобильного транспорта (Маханов Ш.К.) обеспечить представление настоящего приказа для государственной регистрации в Министерство юстиции Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасында халықаралық автомобиль тасымалдары кезiнде рұқсат беру жүйесiн қолдану ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2005 жылғы 17 ақпандағы N 84-І Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 23 наурызда тіркелді. Тіркеу N 3507. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 6 тамыздағы № 496 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011.08.06 № 496 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Автомобиль көлiгi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының ережелерiн және "Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүрiп өтуiн реттейтiн кейбiр мәселелер" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 19 қаңтардағы N 62 қаулысын iске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасында халықаралық автомобиль тасымалдары кезiнде рұқсат беру жүйесiн қолдану ережесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрiнiң мынадай бұйрықтарының күшi жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасында халықаралық автомобиль тасымалын жүзеге асыру кезiнде рұқсат беру жүйесiн қолдану жөнiндегi ереженi бекiту туралы" 1999 жылғы 13 желтоқсандағы N 904-I (1027-нөмiрмен, Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрiнiң 2001 жылғы 10 шiлдедегi N 217-I және 2004 жылғы 9 ақпандағы N 52-I бұйрықтарымен енгiзiлген өзгерiстерiмен тiркелген);
2) "Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрiнiң 1999 жылғы 13 желтоқсандағы N 904-I бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2001 жылғы 10 шiлдедегi N 217-I (1618-нөмiрмен тiркелген, төмендегi басылымда жарияланған: "Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттiк органдарының нормативтiк құқықтық актiлерi бюллетенi", 2001 жыл, N 34, 506-бет);
3) "Қазақстан Республикасында халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезiнде рұқсат беру жүйесiн қолдану жөнiндегi ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрiнiң 1999 жылғы 13 желтоқсандағы N 904-I бұйрығына (1027-нөмiрмен тiркелген) өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2004 жылғы 9 ақпандағы N 52-I (2721-нөмiрмен тiркелген).
3. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгiнiң Автомобиль көлiгi басқармасы (Ш.Қ.Маханов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеу үшiн ұсынуды қамтамасыз етсiн.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Кошанова Е.Ж.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан и вводится в действие с момента официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 17 февраля 2005 г. N 84-I.
Правила
применения разрешительной системы при
международных автомобильных перевозках
в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения разрешительной системы при международных автомобильных перевозках в Республике Казахстан (далее - Правила) определяют порядок и условия выполнения разрешительной системы при международных автомобильных перевозках, которые обязательны для владельцев следующих автотранспортных средств:
автобусов;
грузовых автомобилей (допустимый общий вес которых, включая прицеп, более 6 тонн, или допустимая полезная нагрузка, включая прицеп, более 3,5 тонн);
специализированных автомобилей (предназначенных для перевозки определенных видов грузов);
специальных автомобилей (предназначенных для выполнения различных, преимущественно нетранспортных работ).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) разрешительный документ - документ (отечественное или иностранное разрешение, разрешение на выполнение перевозки в (из) третьи страны, специальное разрешение, талон регистрации), подтверждающий право проезда по территории Республики Казахстан и имеющий серию, порядковый номер и степень защиты;
2) отечественное разрешение - разрешительный документ, на основании которого осуществляются въезд (выезд) на территорию (с территории) Республики Казахстан, транзит по территории Республики Казахстан иностранных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров, багажа и грузов в международном сообщении;
3) иностранное разрешение - разрешительный документ, подтверждающий право проезда отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров, багажа и грузов в международном сообщении, по территории соответствующего иностранного государства;
4) талон регистрации - разрешительный документ, подтверждающий право въезда (выезда) на территорию (с территории) Республики Казахстан, транзитом по территории Республики Казахстан, иностранного автотранспортного средства, с государством регистрации которого действует безразрешительная система в области международных автомобильных перевозок в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация вице-министрi Е.Ж.Қошановқа жүктелсiн.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi және ресми жарияланған сәтiнен бастап қолданысқа енгізiледi.
Министр
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2005 жылғы 17 ақпандағы
N 84-І бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында халықаралық автомобиль
тасымалдарын жүзеге асыру кезінде рұқсат беру
жүйесін қолдану ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезінде рұқсат беру жүйесін қолдану ережесі (бұдан әрі - Ереже) мынадай автокөлік құралдарының иелері үшін халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезінде рұқсат беру жүйесін орындау тәртібі мен шарттарын айқындайды:
автобустар;
жүк автомобильдері (олардың тіркемені қосқанда рұқсат етілетін жалпы салмағы 6 тоннадан астам немесе тіркемені қосқанда рұқсат етілетін пайдалы жүктемесі 3,5 тоннадан астам);
мамандандырылған автомобильдер (белгілі бір жүк түрін тасымалдауға арналған);
арнайы автомобильдер (әр түрлі, көбінесе көліктік емес жұмыстарды орындауға арналған).
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) рұқсат беру құжаты - Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүру құқығын растайтын және сериясы, реттік нөмірі және қорғану дәрежесі бар құжат (қазақстандық немесе шетелдік рұқсат, үшінші елдерге (елдерден) тасымалды орындауға арналған рұқсат, арнайы рұқсат, тіркеу талоны);
2) қазақстандық рұқсат - оның негізінде халықаралық қатынаста жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдік автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағына келуі (аумағынан кетуі), Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзит жүзеге асырылатын рұқсат беру құжаты;
3) шетелдік рұқсат - халықаралық қатынаста жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын қазақстандық автокөлік құралдарының тиісті шетел мемлекетінің аумағы арқылы жүріп өту құқығын растайтын рұқсат беру құжаты;
4) тіркеу талоны - Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес халықаралық автомобиль тасымалдары саласында тіркелу мемлекетімен рұқсат берусіз жүйе қолданылатын шетелдік автокөлік құралының Қазақстан Республикасының аумағына келу (аумағынан кету), Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік өту құқығын растайтын рұқсат беру құжаты;

5) специальное разрешение - разрешительный документ, дающий право проезда отечественных и иностранных крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан;
6) транзитный проезд (транзит) - проезд автотранспортных средств по территории государства, при котором пункты отправления и назначения находятся вне территории этого государства;
7) перевозки в (из) третьи страны - перевозки пассажиров, багажа и грузов между двумя государствами, не являющимися государством регистрации автотранспортного средства;
8) поездка - проезд автотранспортных средств от пункта отправления до пункта назначения и возвращения обратно в пункт отправления;
9) разрешение на выполнение перевозки в (из) третьи страны - разрешительный документ, подтверждающий право перевозчика осуществлять перевозки в (из) третьи страны;
10) регулярные перевозки пассажиров и багажа - перевозки, осуществляемые перевозчиками с использованием автобусов, микроавтобусов, по заранее согласованным маршрутам следования, расписаниям движения с установленными начальными и конечными пунктами, пунктами посадки и высадки пассажиров;
11) рейс - проезд автотранспортных средств от пункта отправления до пункта назначения;
12) нерегулярные перевозки пассажиров и багажа - перевозки, носящие разовый (нерегулярный) характер, осуществляемые перевозчиками с использованием автобусов, микроавтобусов, между начальным и конечным пунктами перевозки без посадки пассажиров на промежуточных пунктах.
3. Разрешительная система проезда автотранспортных средств по территории Республики Казахстан определяется Законом Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте", международными договорами о международном автомобильном сообщении между Республикой Казахстан и иностранными государствами, ратифицированными Республикой Казахстан (далее - Соглашения), постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 января 2002 года N 62 "Некоторые вопросы, регламентирующие проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
4. Разрешительная система проезда автотранспортных средств по территории Республики Казахстан регулирует порядок проезда автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, включающего в себя:
выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров, багажа и грузов в международном сообщении;
въезд (выезд) на территорию (с территории) Республики Казахстан, транзит по территории Республики Казахстан иностранных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров, багажа и грузов в международном сообщении, в том числе при перевозках в (из) третьи страны;
проезд крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан.

5) арнайы рұқсат - қазақстандық және шетелдік ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралдарына Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүру құқығын беретін рұқсат беру құжаты;
6) транзиттік жүріп өту (транзит) - шығу және бару пункттері осы мемлекеттің аумағынан тысқары орналасқан мемлекеттің аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өтуі;
7) үшінші елдерге (елдерден) тасымалдау - автокөлік құралының тіркелу мемлекеті болып табылмайтын екі мемлекет арасында жолаушыларды, багажды мен жүктерді тасымалдау;
8) жолсапар - автокөлік құралдарының шығу пунктінен бару пунктіне жүруі және шығу пунктіне кері оралуы;
9) үшінші елдерге (елдерден) тасымалдауды орындау рұқсаты - тасымалдаушының үшінші елдерге (елдерден) тасымалдауды жүзеге асыруға құқығын растайтын рұқсат беру құжаты;
10) тұрақты жолаушылар мен багаж тасымалдары - автобустарды, шағын автобустар пайдалану арқылы, алдын ала келісілген сапар маршруттары, белгіленген бастапқы және соңғы пункттері, жолаушыларды отырғызу және түсіру пункттері бар қозғалыс кестелері бойынша тасымалдаушылар жүзеге асыратын тасымалдар;
11) рейс - автокөлік құралдарының шығу пунктінен бару пунктіне дейін жүріп өтуі;
12) тұрақты емес жолаушылар мен багаж тасымалдары - автобустарды, шағын автобустарды пайдалану арқылы, тасымалдаудың бастапқы және соңғы пункттері арасында жолаушыларды аралық пункттерде отырғызбастан тасымалдаушылар жүзеге асыратын бір жолғы (тұрақты емес) сипаттағы тасымалдар. Бұл ретте жолаушылар тобын өзгермейтін қызметкерлер құрамы, не басқа мемлекеттегі бару пунктіне дейін және бос автокөлік құралы қайтуымен, не осы топ шығу пунктіне қайтуымен жеткізеді.
3. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өтуіне рұқсат жүйесін "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, Қазақстан Республикасы ратификациялаған Қазақстан Республикасы мен шетелдік мемлекеттер арасындағы халықаралық автомобиль қатынасы туралы халықаралық шарттарда (бұдан әрі - Келісімдер), "Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүруін реттемейтін кейбір мәселелер туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 19 қаңтардағы N 62 қаулысында және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық кесімдерінде айқындалады.
4. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өтуіне рұқсат беру жүйесі Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өту тәртібін реттейді, оған мыналар кіреді:
халықаралық қатынаста жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын қазақстандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан кетуі;
халықаралық қатынаста жолаушыларды, багажды және жүктерді тасуды жүзеге асыратын, соның ішінде үшінші елдерге (елдерден) тасымалдау кезінде шетелдік автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағына келуі (аумағынан кетуі), Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиті;
ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүріп өтуі.

5. Для удостоверения права проезда автотранспортных средств по территории Республики Казахстан служит соответствующий разрешительный документ:
при выезде с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров, багажа и грузов в международном сообщении - соответствующие иностранные разрешения. В случаях, если внутренним законодательством иностранных государств предусмотрена дополнительная выдача разрешений на проезд по их территории иностранными компетентными органами или в случае, если с государством, в которое осуществляется выезд, действует безразрешительная система в области международных автомобильных перевозок в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, наличие у отечественных перевозчиков иностранных разрешений, подтверждающих право выезда с территории Республики Казахстан, не обязательно;
при въезде (выезде) на территорию (с территории) Республики Казахстан, транзите по территории Республики Казахстан иностранных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении - отечественное разрешение;
при въезде (выезде) на территорию (с территории) Республики Казахстан, транзите по территории Республики Казахстан, в том числе при перевозках в (из) третьи страны, иностранных автотранспортных средств, с государством регистрации которого действует безразрешительная система в области международных автомобильных перевозок в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан - талон регистрации;
при въезде (выезде) на территорию (с территории) Республики Казахстан иностранных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров, багажа и грузов в (из) третьи страны - разрешение на выполнение перевозки в (из) третьи страны;
при проезде крупногабаритных и (или) тяжеловесных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан - специальное разрешение. При осуществлении международных перевозок крупногабаритных и (или) тяжеловесных грузов специальное разрешение выдается дополнительно к соответствующим разрешительным документам.
6. Выдача специальных разрешений на перевозку неделимых крупногабаритных и тяжеловесных грузов автомобильным транспортом осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
7. На каждое автотранспортное средство выдается отдельный разрешительный документ.
8. Государственный контроль за исполнением требований разрешительной системы осуществляется на территории Республики Казахстан территориальными управлениями Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Управления) на пунктах пропуска автотранспортных средств через государственную границу Республики Казахстан и постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан.

5. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өту құқығын куәландыру үшін мынадай тиісті рұқсаттық құжаты қолданылады:
халықаралық қатынаста жолаушыларды, багажды және жүктерді тасуды жүзеге асыратын қазақстандық автокөлік құралдары Қазақстан Республикасының аумағынан шығу кезінде - тиісті шетелдік рұқсаттар. Егер шетел мемлекеттерінің ішкі заңнамасында олардың аумағы арқылы жүріп өтуіне шетелдік құзыретті органдардың қосымша рұқсат беруі көзделген болса, немесе егер келу жүзеге асырылатын мемлекетпен арада Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес халықаралық автомобиль тасымалы саласында рұқсат берусіз жүйе қолданылатын болса, қазақстандық тасымалдаушылардың Қазақстан Республикасының аумағынан кету құқығын растайтын шетелдік рұқсаттары болуы міндетті емес;
халықаралық қатынаста жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдік автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағына келуі (аумағынан кетуі), Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиті кезінде - қазақстандық рұқсат;
тіркелу мемлекетімен арада Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес халықаралық автомобиль тасымалы саласында рұқсат берусіз жүйе қолданылатын шетелдік автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағына келуі (аумағынан кетуі), Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиті, соның ішінде үшінші елдерге (елдерден) тасымалдауы кезінде - тіркеу талоны;
үшінші елдерге (елдерден) жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдік автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағына келуі (аумағынан кетуі) кезінде - үшінші елдерге (елдерден) тасымалдауды орындауға рұқсат;
ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүріп өтуі кезінде - арнайы рұқсат. Ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты жүктерді халықаралық тасымалдауды жүзеге асыру кезінде тиісті рұқсат беру құжаттарына қосымша арнайы рұқсат беріледі.
6. Бөлінбейтін ірі көлемді және ауыр салмақты автомобиль көлігі мен тасымалдауға арнайы рұқсат беру Қазақстан Республикасының Үкіметі мен белгіленген тәртіп ретінде іске асырылады.
7. Әрбір автокөлік құралына жеке рұқсат беру құжаты беріледі.
8. Қазақстан Республикасының аумағында рұқсат беру жүйесінің талаптарын орындауға Мемлекеттік бақылауды Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрлігі Көліктік бақылау комитетінің аумақтық басқармалары (бұдан әрі - Басқармалар) Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттерінде және Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау постыларында іске асырады.

2. Порядок определения квоты и осуществления
обмена бланками разрешений
9. Ежегодно в срок до 1 октября Комитет транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Комитет) принимает заявки от отечественных перевозчиков о необходимом количестве иностранных разрешений, в разрезе стран и видов выполняемых перевозок по форме, указанной в Приложении 1 к настоящим Правилам.
10. Комитет, не позднее 15 октября текущего года, направляет в Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Министерство) сведения о количестве выданных в течение 9 месяцев текущего года бланков иностранных разрешений по видам и странам, а также о потребности в иностранных разрешениях на оставшийся период текущего года и на следующий год для обеспечения проведения переговоров с компетентными органами соответствующих государств, по вопросу определения необходимого количества и обмена бланками иностранных разрешений на следующий год, по сводной форме, указанной в Приложении 2 к настоящим Правилам.
11. По обобщенным данным потребности отечественных перевозчиков в иностранных разрешениях Министерство согласовывает с компетентными органами иностранных государств квоту обмена бланками разрешений.
12. Комитет осуществляет передачу компетентным органам иностранных государств бланков отечественных разрешений, в том числе и разрешений на выполнение перевозки в (из) третьи страны, и получение для отечественных перевозчиков иностранных разрешений, в количестве, оговоренном протоколами переговоров с иностранными компетентными органами или поручением Министерства.
13. В случае необходимости получения дополнительного количества иностранных разрешений сверх согласованных на текущий год квот, Министерство при получении обоснованных предложений перевозчиков проводит в установленном порядке дополнительное согласование с компетентными органами соответствующих иностранных государств увеличения квоты обмена.
14. По результатам проведенного обмена Министерство ежеквартально определяет перечень иностранных разрешений, в том числе разрешений на выполнение перевозок в (из) третьи страны, квота обмена которыми меньше потребности отечественных перевозчиков (далее - дефицитные иностранные разрешения), а также перечень иностранных разрешений, квота обмена которыми удовлетворила потребности отечественных перевозчиков (далее - недефицитные иностранные разрешения).
15. Оформление и выдачу иностранных разрешений отечественным перевозчикам, за исключением иностранных разрешений на регулярные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении, осуществляют Управления.

2. Квотаны айқындау және рұқсат бланкілерін
алмасуды жүзеге асыру тәртібі
9. Жыл сайын 1 қазанға дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитеті (бұдан әрі - Комитет) қазақстандық тасымалдаушылардан осы Ережелердің 1-қосымшасында көрсетілген нысан бойынша, елдер мен орындалатын тасымалдау түрі көрсетілген шетелдік рұқсаттардың қажетті санын алу туралы өтінім қабылдайды.
10. Комитет ағымдағы жылдың 15 қазанынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігіне (бұдан әрі - Министрлік) осы Ережелердің 2-қосымшасында көрсетілген жинақты нысан бойынша, келесі жылға шетелдік рұқсаттардың қажетті санын айқындау және бланкілермен алмасу мәселесі бойынша тиісті мемлекеттердің құзыретті органдарымен келіссөздер жүргізуді қамтамасыз ету үшін ағымдағы жылдың 9 айы ішінде берілген түрлері және елдері бойынша шетелдік рұқсаттар бланкілерінің саны туралы, сондай-ақ ағымдағы жылдың қалған кезеңінде және келесі жылға шетелдік рұқсаттарға деген қажеттілік туралы түрлер мәліметтер жолдайды.
11. Қазақстандық тасымалдаушылардың шетелдік рұқсаттарға мұқтажы туралы қорытындыланған деректер бойынша Министрлік шетелдік мемлекеттердің құзыретті органдарымен рұқсаттар бланкілерін алмасу квотасын келіседі.
12. Комитет шетелдік мемлекеттердің құзыретті органдарына қазақстандық рұқсаттар бланкілерін, соның ішінде үшінші елдерге (елдерден) тасымалдауды орындауға рұқсаттарды да беруді және қазақстандық тасымалдаушылар үшін шетелдік рұқсаттарды да шетелдік құзыретті органдармен жүргізілген келіссөздердің хаттамаларында немесе Министрліктің тапсырмасында ескерілген мөлшерде алуды жүзеге асырады.
13. Ағымдағы жылға келісілген квоталардан тыс шетелдік рұқсаттардың қосымша көлемін алу қажет болған жағдайда, Министрлік тасымалдаушылардан негізделген ұсыныс алған кезде белгіленген тәртіппен тиісті шетелдік мемлекеттердің құзыретті органдарымен айырбас квотасын ұлғайтуды қосымша келісуді жүргізеді.
14. Жүргізілген айырбас нәтижесі бойынша Министрлік тоқсан сайын айырбас квотасы қазақстандық тасымалдаушылардың мұқтажынан кем түсетін шетелдік рұқсаттардың, соның ішінде үшінші елдерге (елдерден) тасымалдауды орындауға арналған рұқсаттардың (бұдан әрі - тапшы шетелдік рұқсаттар) тізбесін, сондай-ақ айырбас квотасы қазақстандық тасымалдаушылардың мұқтажын қанағаттандырған шетелдік рұқсаттардың (бұдан әрі - тапшы емес шетелдік рұқсаттар) тізбесін айқындайды.
15. Халықаралық қатынаста тұрақты жолаушылар мен багаж тасымалдарына берілетін шетелдік рұқсаттарды қоспағанда, қазақстандық тасымалдаушыларға шетелдік рұқсаттарды ресімдеу мен беруді Басқармалар жүзеге асырады.

16. Выдача иностранных разрешений осуществляется Управлениями после уплаты суммы сбора за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении по ставкам, установленным Правительством Республики Казахстан, по накладным (с указанием конкретных серий и номеров иностранных разрешений) при наличии заполненной доверенности - для юридических лиц, или документа, удостоверяющего личность - для физических лиц.
3. Порядок распределения дефицитных иностранных
разрешений отечественным перевозчикам
17. Распределение дефицитных иностранных разрешений проводится ежеквартально или по факту дополнительного обмена дефицитными иностранными разрешениями и осуществляется Комитетом по рекомендациям комиссии из представителей Министерства, Комитета и ассоциаций международных автомобильных перевозчиков (далее - Комиссия), состав которой утверждается приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
18. Согласно перечню дефицитных иностранных разрешений Министерство определяет резерв в количестве не менее 5% по каждому виду дефицитных иностранных разрешений, который распределяется Комитетом равномерно в течение года по месяцам и выдается перевозчикам, предоставившим в Комитет документы, подтверждающие планируемые международные автомобильные перевозки, согласно следующей иерархии:
1) перевозки гуманитарных грузов;
2) экспортные перевозки грузов, производимых в Республике Казахстан;
3) перевозки, выполняемые совместно с перевозчиками других видов транспорта;
4) автомобильные перевозки скоропортящихся продуктов.
19. Комитет принимает соответствующее решение о выдаче перевозчику дефицитных иностранных разрешений из резерва в срок не более трех дней.
20. Комитет может отказать в выдаче дефицитных иностранных разрешений из резерва в случаях:
1) отсутствия в резерве дефицитных иностранных разрешений на текущий месяц, в соответствии с помесячным распределением резерва на текущий год;
2) наличия заявки от других перевозчиков, предоставивших документы, подтверждающие планирование автомобильных перевозок более значимых, в соответствии с иерархией, указанной в пункте 18 настоящих Правил;
3) недостоверностью документов, подтверждающих планируемые автомобильные перевозки, указанные в пункте 18 настоящих Правил;
4) отсутствия у перевозчика лицензии на право осуществления международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа и учетных документов к ним на представленные автотранспортные средства;

16. Шетелдік рұқсаттарды беруді заңды тұлғалар үшін - сенімхат болған жағдайда немесе жеке тұлғалар үшін - тұлғаны куәландыратын құжат болған жағдайда жүкқұжаттар (нақты белгіленген шетелдік рұқсат нөмірлері мен сериялары) бойынша, халықаралық қатынаста жүк және жолаушылар тасымалдарын жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы шығуы үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген ставкалар бойынша алым сомасы төленгеннен кейін Басқармалар жүзеге асырады.
3. Қазақстандық тасымалдаушыларға тапшы
шетелдік рұқсаттарды үлестіру тәртібі
17. Тапшы шетелдік рұқсаттарды үлестіруді тоқсан сайын немесе тапшы шетелдік рұқсаттарды қосымша алмасу фактісі бойынша жүргізеді және құрамы Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің бұйрығымен бекітілетін Министрліктің, Комитеттің және Халықаралық автомобиль тасымалдаушылары қауымдастығының өкілдерінен тұратын комиссияның (бұдан әрі - Комиссия) ұсынысы бойынша Комитет жүзеге асырады.
18. Тапшы шетелдік рұқсаттар тізбесіне сәйкес Министрлік тапшы шетелдік рұқсаттардың әрбір түрі бойынша кемінде 5% көлемінде резерв айқындайды, оны Комитет жыл ішінде айлар бойынша біркелкі бөледі және Комитетке жоспардағы халықаралық автомобиль тасымалын растайтын құжаттарды ұсынған тасымалдаушыларға мынадай иерархия бойынша береді:
1) ізгіліктік жүктерді тасымалдау;
2) Қазақстан Республикасында өндірілетін жүктерді экспорттық тасымалдау;
3) басқа көлік түрлерінің тасымалдаушыларымен бірлесіп орындалатын тасымалдаулар;
4) тез бүлінетін өнімдерді автомобильмен тасымалдау.
19. Комитет тасымалдаушыға үш күннен аспайтын мерзім ішінде резервтен тапшы шетелдік рұқсат беру туралы тиісті шешім қабылдайды.
20. Комитет тапшы шетелдік рұқсаттарды резервтен беруден мынадай жағдайларда бас тарта алады:
1) ағымдағы жылға арналған резервті ай сайын үлестіруге сәйкес резервте ағымдағы айға арналған тапшы шетелдік рұқсаттар болмаған жағдайда;
2) осы Ереженің 18-тармағында көрсетілген иерархияға сәйкес мәні жоғарырақ автомобиль тасымалдарының жоспарланып отырғанын растайтын құжаттар ұсынған басқа тасымалдаушылардан өтінім болған жағдайда;
3) осы Ереженің 18-тармағында көрсетілген, жоспарланып отырған автомобиль тасымалдарын растайтын құжаттар сенімсіз болған жағдайда;
4) тасымалдаушыда халықаралық жолаушылар мен багаждың автомобиль тасымалын жүзеге асыру құқығына арналған лицензия және ұсынылған автокөлік құралдарына арналған есеп құжаттары болмаған жағдайда;

5) наличия в течение шести предшествующих месяцев фактов не использования дефицитных иностранных разрешений в течение трех месяцев со дня их получения;
6) не сдачи в установленные сроки, использованных иностранных разрешений.
21. По оставшимся вне резерва дефицитным иностранным разрешениям Комитет по рекомендациям Комиссии не позднее 10 дней до следующего квартала составляет поквартальную разнарядку на ближайшие два квартала текущего года в разрезе перевозчиков с учетом поданных заявок и использованных разрешений данного вида в предшествующем году в соответствии с порядком составления разнарядки дефицитных иностранных разрешений по перевозчикам согласно Приложения 3 к настоящим Правилам.
22. Комитет по рекомендации Комиссии может перераспределить невостребованные в течение отчетного квартала дефицитные иностранные разрешения между другими перевозчиками на следующие два квартала.
23. В случае, если в течение года по результатам дополнительного обмена количество дефицитных иностранных разрешений удовлетворяет потребности отечественных перевозчиков, Министерство исключает данный вид разрешений из перечня дефицитных иностранных разрешений.
4. Порядок выдачи иностранных разрешений
отечественным перевозчикам
24. Иностранные разрешения для отечественных перевозчиков Комитет распределяет по Управлениям в соответствии с утвержденными разнарядками.
25. Распределение, оформление и выдача перевозчикам недефицитных иностранных разрешений осуществляются Управлениями по заявкам перевозчиков, в том числе от перевозчиков, не предоставившим годовой заявки на текущий год, в соответствии с разнарядкой в разрезе Управлений, утвержденной Председателем Комитета.
26. Оформление и выдача перевозчикам дефицитных иностранных разрешений осуществляется Управлениями по поквартальной разнарядке дефицитных иностранных разрешений или по решению Комитета о выделении дефицитных иностранных разрешений из резерва.
27. Иностранные разрешения на регулярные международные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год, предусмотренные международными договорами Республики Казахстан, выдаются Комитетом отечественным перевозчикам в соответствии с утвержденной Министерством разнарядкой при наличии следующих документов, оформленных в отдельную папку:
1) договора о совместной деятельности с иностранным перевозчиком;
2) нотариально засвидетельствованную копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица или предпринимателя, осуществляющего свою деятельность без образования юридического лица;

5) осының алдындағы алты ай ішінде тапшы шетелдік рұқсаттарды алғаннан кейін үш ай ішінде оларды пайдаланбау фактілері орын алған жағдайда;
6) пайдаланылған шетелдік рұқсаттарды белгіленген мерзімдерде тапсырмаған жағдайда.
21. Резервтен тыс қалған тапшы шетелдік рұқсаттар бойынша Комитет комиссияның ұсынысы бойынша келесі тоқсанға дейін 10 күннен кешіктірмей осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес тасымалдаушылар бойынша тапшы шетелдік рұқсаттар өкімдемесін жасау тәртібіне сәйкес осының алдындағы жылы берілген өтінімдер мен аталған түрдегі пайдаланылған рұқсаттарды есепке ала отырып, тасымалдаушылар бойынша жақын арадағы екі тоқсанға арналған тоқсан сайынғы өкімдемені жасайды.
22. Комитет комиссияның ұсынысы бойынша есепті тоқсан ішінде талап етілмеген тапшы шетелдік рұқсаттарды басқа тасымалдаушылар арасында келесі тоқсанға қайта үлестіруі мүмкін.
23. Егер жыл ішінде қосымша айырбас нәтижесі бойынша тапшы шетелдік рұқсаттар саны қазақстандық тасымалдаушылардың мұқтажын қанағаттандырған жағдайда, Министрлік рұқсаттардың аталған түрін тапшы шетелдік рұқсаттар тізбесінен алып тастайды.
4. Шетелдік рұқсаттарды қазақстандық
тасымалдаушыларға беру тәртібі
24. Қазақстандық тасымалдаушыларға арналған шетелдік рұқсаттарды Комитет бекітілген өкімдемелерге сәйкес Басқармалар бойынша үлестіреді.
25. Тасымалдаушыларға тапшы емес шетелдік рұқсаттарды үлестіруді, ресімдеуді және беруді Басқармалар тасымалдаушылардың, соның ішінде ағымдағы жылға жылдық өтінім бермеген тасымалдаушылардың өтінімдері бойынша, Комитет Төрағасы бекіткен Басқармалар бойынша өкімдемеге сәйкес жүзеге асырады.
26. Тасымалдаушыларға тапшы шетелдік рұқсаттарды, ресімдеуді және беруді Басқармалар тапшы шетелдік рұқсаттардың тоқсандық өкімдемесі бойынша немесе тапшы шетелдік рұқсаттарды резервтен бөліп беру туралы Комитеттің шешімі бойынша жүзеге асырады.
27. Министрліктен бекітілген тәртіптемеге сәйкес Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген, бір күнтізбелік жыл қолдану мерзіміне берілетін тұрақты халықаралық жолаушылар мен багаждың тасымалдарына шетелдік рұқсаттарды қазақстандық тасымалдаушыларға Комитет жеке папкаға ресімделген мынадай құжаттар болған жағдайда береді:
1) шетелдік тасымалдаушымен бірлескен қызмет туралы шартты;
2) заңды тұлғаның немесе өз қызметін заңды тұлғаны құрмай жүзеге асыратын кәсіпкердің мемлекеттік тіркелу туралы куәлігінің нотариалды түрде куәландырылған көшірмесін;

3) копии лицензии на право осуществления международных автомобильных перевозок пассажиров и багажа и учетные документы к ним на представленные автотранспортные средства;
4) копии договоров обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств и договоров обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами;
5) сведений о подвижном составе (количество и тип (класс) автобусов и багажных автомобилей), предусматриваемом к использованию на маршруте с приложением копий технических паспортов и свидетельств о прохождении государственного технического осмотра на каждую единицу (с подтверждением местных исполнительных органов области о незадействованности указанных автобусов на других маршрутах регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа);
6) сведений о наличии диспетчерского сопровождения и телефонной или другой связи на протяжении всего маршрута, а также о наличии возможности замены автобусов в случае прекращения их движения на маршруте по техническим причинам;
7) копий документов, подтверждающих возможность проведения необходимого комплекса работ по поддержанию подвижного состава в технически исправном состоянии в соответствии с требованиями Правил технической эксплуатации автотранспортных средств, утвержденных  приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 16 февраля 2004 года N 67-I (зарегистрирован за N 2760), и выполнению предрейсового (предсменного) технического осмотра автобусов, а также периодического (предсменного) медицинского осмотра водителей;
8) расписания движения автобусов по маршруту с указанием времени отправления, прибытия и стоянки автобусов, а также расстояний по всем остановочным пунктам и пунктам пропуска через границы государств;
9) схемы маршрута с указанием автовокзалов, автостанций, автомобильных пунктов пропуска через государственную границу, опасных участков и скоростного режима движения автобусов;
10) предлагаемые тарифы на перевозку пассажиров и багажа по остановочным пунктам регулярного международного маршрута в национальной валюте государств регистрации перевозчиков, обслуживающих этот маршрут;
11) графика режима труда и отдыха водителей на протяжении всего регулярного маршрута с указанием времени и места смены водителей автобусов.
28. Основанием для получения иностранного разрешения является заявка отечественного перевозчика, имеющего лицензии на право осуществления международных автомобильных перевозок пассажиров, багажа и грузов.

3) жолаушылардың және багаждың халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру құқығына арналған лицензияның көшірмелерін;
4) автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарының және тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарының көшірмесін;
5) әрбір бірлікке арналған техникалық паспорттардың және алдыңғы тоқсан үшін мемлекеттік техникалық тексеруден өткені туралы куәліктердің көшірмелері қоса берілген, маршрутта пайдалануға көзделетін жылжымалы құрам туралы мағлұматтарды (автобустардың саны және үлгісі (класы) (көрсетілген автокөлік құралдарының жолаушылардың және багаждың тұрақты автомобиль тасымалдарының басқа маршруттарында жұмыс істемейтіндігі туралы облыстың жергілікті атқарушы органдары растаған);
6) барлық маршрут бойы диспетчерлік ілесу мен телефон немесе басқа байланыстың болуы туралы, сондай-ақ автобустардың қозғалыстары маршрутта техникалық себептер бойынша тоқтаған жағдайда, оларды ауыстыру мүмкіндігінің болуы туралы мағлұматтарды;
7) жылжымалы құрамды автокөлік құралдарын техникалық пайдалану Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 16 ақпандағы N 67-I бұйрығымен (тіркелген N 2760) бекітілген Автокөлік құралдарын техникалық пайдалану ережелерінің талаптарына сәйкес техникалық жарамды күйде күтіп ұстау, автобустарды рейс алдындағы (ауысым алдындағы) техникалық тексеруді, сондай-ақ жүргізушілерді кезеңді (ауысым алдындағы) медициналық тексеруді орындау бойынша жұмыстардың қажетті кешенін жүргізу мүмкіндігін растайтын құжаттардың көшірмелерін;
8) маршрут бойынша автобустардың жөнелтілу, келу және тұру уақыттары, сондай-ақ барлық аялдама пункттері мен мемлекеттердің шекаралары арқылы өткізу пункттері бойынша қашықтықтар көрсетілген қозғалыс кестелерін;
9) автовокзалдарды (автобекеттерді), мемлекеттік шекара арқылы өткізу автомобиль пункттерін, автобустар қозғалысының қауіпті учаскелері мен жылдамдық режимі көрсетілген маршрут схемасын;
10) осы маршрутқа қызмет көрсететін тасымалдаушылар тіркелген мемлекеттердің ұлттық валютасындағы халықаралық тұрақты маршруттың аялдама пункттері бойынша жолаушыларды және багажды тасымалдауға ұсынылатын тарифтерді;
11) автобус жүргізушілерінің ауысым уақыты мен орны көрсетілген барлық тұрақты маршрут бойындағы еңбек және демалыс режимінің кестесі қоса берілген өтінімді ұсынады.
28. Шетелдік рұқсат алу үшін негіз халықаралық жолаушылар, багаж және жүктердің автомобиль тасымалын жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар қазақстандық тасымалдаушының өтінімі болып табылады.

29. Выданные иностранные разрешения не передаются другому перевозчику.
30. Использованные отечественным перевозчиком иностранные разрешения подлежат обязательной сдаче в Управления по месту их выдачи, в течение 15 дней после завершения поездки, а не использованные - не позднее 10 дней со дня окончания их срока действия.
31. Управления могут отказать в выдаче иностранного разрешения в случаях:
1) отсутствия лицензии на право осуществления международных автомобильных перевозок пассажиров, багажа и грузов, и учетных документов к ним на представленные автотранспортные средства;
2) не сдачи в установленные сроки, использованных иностранных разрешений;
3) наличия в течение шести предшествующих месяцев фактов не использования дефицитных иностранных разрешений в течение трех месяцев со дня их получения;
4) запросе перевозчиком сверхраспределенного количества дефицитных иностранных разрешений;
5) отсутствия в Управлении иностранных разрешений.
32. При выдаче перевозчику иностранного разрешения в соответствующие графы бланка в обязательном порядке записываются наименование перевозчика и его полный адрес.
Заполнение Управлением реквизитов иностранных разрешений производится на языке, принятом соответствующим Протоколом о разрешительной системе между Республикой Казахстан и иностранным государством, с проставлением печати (штампа) и подписи лица, выдавшего разрешение.
Исправления Управлением в иностранных разрешениях подтверждаются проставлением печати (штампа) и подписи лица, внесшего исправления.
33. Ответственность за соблюдение требований настоящих Правил при выдаче разрешений возлагается на руководителей Управлений.
5. Порядок выдачи отечественных
разрешений иностранным перевозчикам
34. Отечественные разрешения и отечественные разрешения на выполнение перевозки в (из) третьи страны выдаются иностранным перевозчикам компетентными органами их государств из числа разрешений, обмененных на соответствующий год.
35. В случае отсутствия у иностранного перевозчика, осуществляющего транзитные перевозки по территории Республики Казахстан, отечественного разрешения, он запрашивает соответствующее разрешение у органов транспортного контроля, которое выдается ему на пунктах пропуска автотранспортных средств через государственную границу Республики Казахстан или постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, по ставкам, установленным Правительством Республики Казахстан.
36. Отечественные разрешения действительны до 31 января последующего года, если другое не оговорено международными договорами.

29. Берілген шетелдік рұқсаттар басқа тасымалдаушыға берілмейді.
30. Отандық тасымалдаушы пайдаланған шетелдік рұқсаттар іссапар аяқталғаннан кейін 15 күн ішінде, ал пайдаланылмағаны - олардың қолданылу мерзімдері аяқталған соң 10 күннен кешіктірмей олар берілген жер бойынша Басқармаға міндетті түрде тапсыруға жатады.
31. Басқармалар мынадай жағдайларда шетелдік рұқсатты беруден бас тартуы мүмкін:
1) халықаралық жолаушылар, багаж бен жүктердің автомобиль тасымалын жүзеге асыру құқығына берілген лицензия және оларға автокөлік құралдарын ұсынуға арналған есепке алатын құжаттар болмаған жағдайда;
2) пайдаланылған шетелдік рұқсаттарды белгіленген мерзімдерде тапсырмаған жағдайда;
3) осының алдындағы алты ай ішінде тапшы шетелдік рұқсаттарды алғаннан кейін үш ай ішінде оларды пайдаланбау фактілері орын алған жағдайда;
4) тасымалдаушы үлестірілгеннен тыс тапшы шетелдік рұқсаттар сұратқан жағдайда;
5) Басқармада шетелдік рұқсаттар болмаған жағдайда.
32. Тасымалдаушыға шетелдік рұқсат берілген кезде бланктің тиісті бағандарына міндетті түрде тасымалдаушының атауы мен оның толық мекен-жайы жазылады.
Басқарма шетелдік рұқсаттардың деректемелерін толтыру Қазақстан Республикасы мен шетел мемлекеті арасындағы рұқсат беру жүйесі туралы тиісті Хаттамамен қабылданған тілде, мөр (мөртабан) басу және рұқсат берген тұлға қол қоюмен жүргізіледі.
Басқарманың шетелдік құжаттардағы түзетулері Басқарма мөр (мөртабан) басу және түзету енгізген тұлға қол қоюмен расталады.
33. Рұқсаттар беру кезінде осы Ереженің талаптарының сақталуы үшін жауапкершілік Басқармалардың басшыларына жүктеледі.
5. Қазақстандық рұқсаттарды шетелдік
тасымалдаушыларға беру тәртібі
34. Қазақстандық рұқсаттарды және үшінші елдерге (елдерден) тасымалдауды орындауға арналған қазақстандық рұқсаттарды шетелдік тасымалдаушыларға тиісті жылға айырбасталған рұқсаттар ішінен олардың мемлекеттерінің құзыретті органдары береді.
35. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік тасымалдарды жүзеге асырушы шетелдік тасымалдаушыда қазақстандық рұқсат болмаған жағдайда, ол тиісті рұқсатты көліктік бақылау органдарынан сұратады, рұқсат оған Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттерінде немесе Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау постыларында Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген ставкалар бойынша Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алым сомасы төленгеннен кейін беріледі.
36. Қазақстандық рұқсаттар, егер халықаралық шарттарда басқаша ескерілмеген болса, келесі жылдың 31 қаңтарына дейін күшінде болады.

37. Отечественное разрешение и разрешение на выполнение перевозки в (из) третьи страны действительны на одну поездку, в том числе в случаях попутной загрузки в обратном направлении с территории Республики Казахстан на территорию государства, из которого была осуществлена перевозка первого рейса.
38. В случае попутной загрузки на территории Республики Казахстан иностранного автотранспортного средства, следующего в обратном направлении из транзитного рейса по территории Республики Казахстан, необходимо наличие дополнительного отечественного разрешения, на основании которого будет осуществляться выезд с территории Республики Казахстан, либо разрешения на выполнение перевозки в (из) третьи страны, в случае, если планируется перевозка в (из) третьи страны.
39. В случаях попутной загрузки иностранного автотранспортного средства, следующего в обратном направлении с территории Республики Казахстан, на территорию третьего государства, не являющегося государством регистрации автотранспортного средства, необходимо наличие дополнительного отечественного разрешения на выполнение перевозки в (из) третьи страны.
40. При попутной загрузке с территории Республики Казахстан иностранного автотранспортного средства, следующего в обратном направлении в (из) третьи страны, когда пункт назначения находится на территории государства, не являющегося государством, с территории которого были перевезены пассажиры, багаж и груз в Республику Казахстан, перевозчик обеспечивает наличие дополнительного отечественного разрешения на выполнение перевозки в (из) третьи страны, на основании которого будет осуществляться данная перевозка.
41. Перегон автотранспортных средств, в том числе с грузом, транзитом по территории Республики Казахстан или с территории Республики Казахстан осуществляется в порядке, предусмотренном Соглашениями для международных перевозок пассажиров и грузов с иностранным государством, на территорию которого осуществляется перегон.
При перегоне автотранспортных средств, предназначенных для использования на территории Республики Казахстан, в том числе с грузом, разрешительные документы не требуются.
42. Талоны регистрации выдаются иностранным перевозчикам, с государством которых действует безразрешительная система в области международных автомобильных перевозок в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, на пунктах пропуска автотранспортных средств через государственную границу Республики Казахстан или постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан.

37. Қазақстандық рұқсат және үшінші елдерге (елдерден), соның ішінде бірінші рейстің тасымалы жүзеге асырылған мемлекеттің аумағына Қазақстан Республикасының аумағынан кері бағытта жолшыбай жүк арту жағдайларында тасымалдауды іске асыруға арналған рұқсат бір жолсапар үшін күшінде болады.
38. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік рейстен кері бағытта бара жатқан шетелдік автокөлік құралына жолшыбай жүк артылған жағдайда, қосымша қазақстандық рұқсат болуға қажет, соның негізінде Қазақстан Республикасының аумағынан шығу, не егер үшінші елдерге (елдерден) тасымалдау жоспарланып отырған жағдайда, үшінші елдерге (елдерден) тасымалдауды орындауға арналған рұқсат жүзеге асырылатын болады.
39. Қазақстан Республикасының аумағынан автокөлік құралының тіркелу мемлекеті болып табылмайтын үшінші мемлекеттің аумағына кері бағытта бара жатқан шетелдік автокөлік құралына жолшыбай жүк артылған жағдайда, үшінші елдерге (елдерден) тасымалдауды орындауға арналған қосымша қазақстандық рұқсат болуы қажет.
40. Бару пункті аумағынан Қазақстан Республикасына жолаушылар, багаж және жүк тасымалданған мемлекет болып табылмайтын мемлекеттің аумағында орналасқан жағдайда, үшінші елдерге (елдерден) кері бағытта бара жатқан шетелдік автокөлік құралына Қазақстан Республикасының аумағынан жолшыбай жүк артылған жағдайда, тасымалдаушы үшінші елдерге (елдерден) тасымалдауды орындауға арналған қосымша қазақстандық рұқсат болуын қамтамасыз етеді, соның негізінде осы тасымалдау жүзеге асырылатын болады.
41. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы немесе Қазақстан Республикасының аумағынан транзитпен автокөлік құралдарын, соның ішінде жүгі бар айдап өту, аумағында айдап өту жүзеге асырылатын шетел мемлекетімен Жолаушылар мен жүктерді халықаралық тасымалдау үшін келісімде көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының аумағында пайдалануға арналған автокөлік құралдарын, соның ішінде жүгі бар автокөлік құралдарын, айдап өту кезінде рұқсат құжаттары талап етілмейді.
42. Тіркеу талондары мемлекетімен Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес халықаралық автомобиль тасымалы саласында рұқсат беру жүйесі қолданылатын шетелдік тасымалдаушыларға Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттерінде немесе Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау постыларында беріледі.

43. На отечественных разрешительных документах, подтверждающих право проезда по территории Республики Казахстан, органы транспортного контроля проставляют срок выезда данного автотранспортного средства с территории Республики Казахстан (не более 30 дней), а также маршрут следования по территории Республики Казахстан, руководствуясь положениями Правил въезда и пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 января 2000 года N 136 "Отдельные вопросы правового регулирования пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан", сопроводительными документами на груз и определяя маршрут следования преимущественно по дорогам республиканского значения.
При транзитном проезде иностранных автотранспортных средств сроки въезда (выезда) на (с) территории Республики Казахстан определяются временем фактического пребывания на территории Республики Казахстан при следовании как в прямом, так и в обратном направлении.
44. Проезд порожних иностранных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан осуществляется в порядке, предусмотренном Соглашениями для международных перевозок пассажиров и грузов. Z000038
45. Разрешительные документы, подтверждающие право проезда по территории Республики Казахстан не дают права на осуществление перевозок пассажиров, багажа и грузов иностранными автотранспортными средствами между двумя пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан, если иное не предусмотрено Соглашениями.
6. Изготовление и выдача бланков
разрешительных документов
46. Бланки разрешительных документов являются бланками строгой отчетности.
47. Формы бланков отечественных разрешений, талонов регистрации, разрешений на выполнение перевозок в (из) третьи страны разрабатываются и утверждаются Комитетом, изготавливаются типографским способом, имеют порядковый номер и не менее трех степеней защиты.
48. В соответствии с общепринятыми международными нормами и стандартами бланк разрешительного документа должен содержать следующие реквизиты, размещаемые на лицевой стороне бланка:
1) вид перевозок, право на осуществление которого подтверждает разрешительный документ;
2) серия и номер бланка разрешительного документа;
3) количество разрешаемых поездок;
4) срок действия разрешительного документа;
5) реквизиты перевозчика, которому выдается бланк разрешительного документа;
6) место и дата выдачи бланка разрешительного документа;
7) подпись и печать компетентного органа, выдавшего бланк разрешительного документа;

43. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүріп өту құқығын растайтын отандық рұқсат беру құжаттарына көліктік бақылау органдары "Шетел азаматтарының Қазақстан Республикасында болуын құқықтық реттеудің жекелеген мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 28 қаңтардағы N 136 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасына шетел азаматтарының келу және болу, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан шығу ережесі қағидалары мен жүкке берілетін ілеспе құжаттарды басшылыққа ала отырып және негізінен республикалық мәні бар жолдармен жүру маршрутын айқындай отырып, автокөлік құралының Қазақстан Республикасының аумағынан шығу мерзімін (30 күннен аспайды), сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүріп өту маршрутын жазады.
Шетелдік автокөлік құралдарының транзиттік жүріп өтуі кезінде Қазақстан Республикасының аумағына келу (аумағынан кету) мерзімдері тура да кері де бағытта жүріп өту кезіндегі Қазақстан Республикасының аумағында нақты болу уақытымен айқындалады.
44. Бос шетелдік автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өтуі Жолаушылар мен жүктің халықаралық тасымалдары үшін Келісімде көзделген тәртіппен жүзеге асырылады. Z000038
45. Егер Келісімдерде өзгеше көзделмеген болса, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүріп өту құқығын растайтын рұқсат беру құжаттары Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан екі пункт арасында шетелдік автокөлік құралдарының жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдауды жүзеге асыруына құқық бермейді.
6. Рұқсат беру құжаттарының бланкілерін
дайындау және беру
46. Рұқсат беру құжаттарының бланкілері қатаң есептік бланкілер болып табылады.
47. Отандық рұқсаттардың, тіркеу талондарының, үшінші елдерге (елдерден) тасымалдауды орындауға арналған рұқсаттардың бланкілерінің нысандарын Комитет әзірлейді және бекітеді, олар баспаханалық тәсілмен дайындалады, реттік нөмірі және кемінде үш қорғану дәрежесі.
48. Жалпы қабылданған халықаралық нормалар мен стандарттарға сәйкес рұқсат беру құжатының бланкісінде бланкінің беттік жағында орналасатын мынадай деректемелер болуы тиіс:
1) жүзеге асыру құқығы рұқсат беру құжаты растайтын тасымалдау түрі;
2) рұқсат беру құжаты бланкісінің сериясы мен нөмірі;
3) рұқсат етілетін жолсапар саны;
4) рұқсат беру құжатының қолданылу мерзімі;
5) рұқсаттың құжатының бланкісі берілетін тасымалдаушының деректемелері;
6) рұқсат беру құжатының бланкісі берілген орын және күні;
7) қойылған қол мен рұқсат беру құжатының бланкісін берген құзыретті органның мөрі;

8) маршрут движения по территории Республики Казахстан;
9) данные о подвижном составе;
10) данные о перевозимом грузе;
11) снаряженная масса автотранспортного средства без груза.
12) место для отметок и печати контролирующих органов в пути следования;
13) основные предписания по использованию бланка разрешительного документа.
49. Бланки отечественных разрешений в отдельных случаях могут быть унифицированы или видоизменены по взаимосогласованию между Министерством и компетентными органами иностранных государств.
50. Выдача бланков осуществляется по накладной юридическим лицам при наличии доверенности, физическим лицам при наличии документа, удостоверяющего личность, после уплаты сбора за проезд по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Правительством Республики Казахстан.
51. Ежемесячно до 5 числа, следующего за отчетным, Управления предоставляют в Комитет информацию о количестве выданных бланков разрешений по видам и странам, а также акт сверки с территориальными налоговыми Комитетами о полученных и перечисленных в республиканский бюджет суммах сбора за проезд автотранспортных средств.
Приложение 1
к Правилам применения разрешительной
системы при международных автомобильных
перевозках в Республике Казахстан,
утвержденных приказом Министра транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан
от 17 февраля 2005 г. N 84-I.
Форма предоставления заявок
от отечественных перевозчиков о необходимом количестве
иностранных разрешений, в разрезе стран и видов
выполняемых перевозок
Наименование отечественного
перевозчика
Адрес перевозчика
N и дата выдачи лицензии и
количество учетных документов
УТК, в котором получена лицензия
Государ-
ства,
чьи
бланки
плани-
руется
исполь-
зовать
в
следую-
щем
году
Вид
бланков
Общая
потреб-
ность,
шт
В том числе по кварталам
I
квар-
тал
II
квар-
тал
III
квар-
тал
IV
квар-
тал
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 2
к Правилам применения
разрешительной системы
при международных автомобильных
перевозках в Республике Казахстан,
утвержденных приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 17 февраля 2005 г. N 84-I.
Сводная форма предоставления данных о количестве
выданных в текущем году бланков иностранных разрешений
по видам и странам, а также о потребности в иностранных
разрешениях на следующий год
Государ-
ства,
чьи
бланки
плани-
руется
исполь-
зовать в
следующем
году
Вид
бланков
Наиме-
нование
отечест-
венного
пере-
возчика
N и
дата
выдачи
лицензии
и
коли-
чество
учетных
доку-
ментов
Коли-
чество
исполь-
зованных
бланков
за 9 ме-
сяцев
текущего
года,
шт
1
2
3
4
5
Итого по государствам и видам бланков
продолжение таблицы
Потреб-
ность
на
октябрь-
декабрь
текущего
года,
шт
Общая
потребность
на
следующий
год,
шт
В том числе по кварталам
I
квар-
тал
II
квар-
тал
III
квар-
тал
IV
квар-
тал
6
7
8
9
10
11
Приложение 3
к Правилам применения разрешительной
системы при международных автомобильных
перевозках в Республике Казахстан,
утвержденных приказом Министра транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан
от 17 февраля 2005 г. N 84-I.
Порядок составления разнарядки
дефицитных иностранных разрешений по перевозчикам
Оставшиеся вне резерва дефицитные иностранные разрешения распределяются среди перевозчиков с учетом поданных заявок, но не более количества рассчитанного по следующей формуле:
К = К исп   х   К распр   / К об.исп
где
К исп   - количество использованных перевозчиком иностранных разрешений данного вида за предшествующий год. Если в предшествующем году иностранные разрешения данного вида перевозчиком не использовались, то К исп  = 1;
К распр  - количество распределяемых дефицитных иностранных разрешений данного вида на текущий год;
К об.исп  - общее количество использованных иностранных разрешений данного вида за предшествующий год отечественными перевозчиками.
Результаты распределения дефицитных иностранных разрешений вносятся в следующую таблицу:
Данные по распределению дефицитных иностранных
разрешений на перевозки _____________________ по территории________________.
Общее количество распределяемых дефицитных
иностранных разрешений данного вида на текущий год
____________ штук (без учета разрешений, определенных
в резерв).
Общее количество использованных иностранных
разрешений данного вида за предшествующий год
отечественными перевозчиками ______штук.
Наиме-
нование
пере-
возчика,
адрес
УТК,
выдавшее
лицензию
на
междуна-
родные
перевозки
Кол-во
использо-
ванных
разрешений
данного
вида
за
предшест-
вующий
год
Кол-во
заявленных
на
текущий
год
разрешений
данного
вида
Кол-во
рассчи-
танных
по
формуле
разрешений
данного
вида
1
2
3
4
5
Итого
продолжение таблицы
Кол-во выделенных разрешений на текущий год, итого
В том числе поквартально
I
квартал
II
квартал
III
квартал
IV
квартал
6
7
8
9
10

8) Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүру маршруты;
9) жылжымалы құрам туралы деректер;
тасымалданатын жүк туралы деректер;
10) автокөлік құралының жүксіз жарақталған салмағы;
11) жүру жолындағы бақылаушы органдардың белгілері мен мөріне арналған орын;
12) рұқсат беру құжатының бланкісін пайдалану бойынша негізгі ұйғарымдар.
49. Қазақстандық рұқсаттардың бланкілері жекелеген жағдайларда Министрлік пен шетелдік мемлекеттердің құзыретті органдарымен арадағы өзара келісім бойынша біркелкілендірілуі немесе олардың түрініңөзгертілуі мүмкін.
50. Бланкілерді заңды тұлғаларға беру сенімхат болған кезде жүкқұжаттар бойынша, жеке тұлғаларға - жеке басын куәландыратын құжат болған кезде жүкқұжаттар бойынша, Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген ставкалар бойынша Қазақстан Республикасы аумағы арқылы жүріп өту үшін алым төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
51. Есептіден кейінгі 5 күнге дейін ай сайын Басқармалар Комитетке түрлері мен елдер бойынша берілген рұқсаттар бланкілердің берілген саны туралы ақпарат, сондай-ақ автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алынған және республикалық бюджетке аударылған алым сомалары туралы аумақтық салық Комитеттерімен салыстыру актісін ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2005 жылғы 17 ақпандағы
N 84-І бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында
халықаралық автомобиль
тасымалдары кезінде рұқсат
беру жүйесін қолдану
ережесіне 1-қосымша
Орындалатын тасымалдау елдері мен олардың түрлері
бойынша қазақстандық тасымалдаушылардан шетелдік
рұқсаттардың қажет саны туралы өтінім беру нысаны
Қазақстандық
тасымалдаушының атауы
Тасымалдаушының мекен-жайы
Лицензия нөмірі және
берілген күні және есептік
құжаттар саны
Лицензия алынған Көліктік
бақылау басқармасы
Бланкілерін
келесі жылы
пайдалану
жоспарланып
отырған
мемлекет
Блан-
кілер
түрі
Жалпы
қажет-
тілік,
дана
Соның ішінде
тоқсандар бойынша
I
тоқсан
ІI
тоқсан
IІІ
тоқсан
IV
тоқсан
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2005 жылғы 17 ақпандағы
N 84-І бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында
халықаралық автомобиль
тасымалдары кезінде рұқсат
беру жүйесін қолдану
ережесіне 2-қосымша
Ағымдағы жылы берілген шетелдік рұқсаттар
бланкілерінің түрлері мен елдер бойынша саны
туралы, сондай-ақ келесі жылға шетелдік рұқсаттарға
қажеттілік туралы деректер берудің жиынтық нысаны
Келесі жылы
бланкілерін
пайдалану
жоспарланып
отырған
мемлекеттер
Блан-
кілер
түрі
Қазақ-
стандық
тасымал-
даушының
атауы
Лицензияның
нөмірі мен
берілген
күні және
есептік
құжаттар
саны
Ағымдағы жылдың
9 айы ішінде
пайдаланылған
бланкілер
саны, дана
1
2
3
4
5
Мемлекеттер мен бланк түрлері бойынша барлығы
кестенің жалғасы
Ағымдағы жылдың
қазан-желтоқсан
айындағы қажет-
тілік, дана
Келесі жылға
жалпы қажет-
тілік, дана
Соның ішінде
тоқсандар бойынша
I
тоқсан
ІI
тоқсан
IІІ
тоқсан
IV
тоқсан
6
7
8
9
10
11
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2005 жылғы 17 ақпандағы
N 84-І бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында
халықаралық автомобиль
тасымалдары кезінде рұқсат
беру жүйесін қолдану
ережесіне 3-қосымша
Тапшы шетелдік рұқсаттардың өкімдемесін
тасымалдаушылар бойынша жасау тәртібі
Резервтен тыс қалған тапшы шетелдік рұқсаттар тасымалдаушылар
арасында, берілген өтінімдерді есепке ала отырып, бірақ мынадай
есептелгеннен артық емес мөлшерде үлестіріледі:
К = К пайд х К үлест Кжалп. пайд
мұндағы
Кпайд - тасымалдаушы осының алдындағы жылы пайдаланған аталған
түрдегі шетелдік рұқсаттар саны. Егер осының алдындағы жылы
тасымалдаушы аталған түрдегі шетелдік рұқсаттарды пайдаланбаған
болса, онда К пайд = 1;
К үлест - ағымдағы жылы үлестірілетін аталған түрдегі тапшы
шетелдік рұқсаттар саны;
К жалп. пайд - қазақстандық тасымалдаушылар осының алдыңғы жылы
пайдаланған аталған түрдегі шетелдік рұқсаттардың жалпы саны.
Тапшы шетелдік рұқсаттарды үлестіру нәтижесі мынадай кестеге
енгізіледі:
________________ аумағы арқылы   ____________________________
тасымалдауға арналған тапшы шетелдік рұқсаттарды үлестіру
бойынша деректер.
Ағымдағы жылға үлестірілетін аталған түрдегі тапшы шетелдік
рұқсаттардың жалпы саны ____________ дана (резервке бөлінген
рұқсаттарды есепке алмағанда)
Осының алдындағы жылы қазақстандық тасымалдаушылар пайдаланған
аталған түрдегі шетелдік рұқсаттардың жалпы саны ____________
дана.
Тасы-
малдау-
шының
атауы,
мекен-
жайы
Халықаралық
тасымалдауға
лицензия
берген
Көліктік
бақылау
басқармасы
Осының
алдындағы
жылы пай-
даланылған
аталған
түрдегі
шетелдік
рұқсаттар
саны
Ағымдағы
жылға
өтінім
берілген
аталған
түрдегі
рұқсаттар
саны
Формула
бойынша
есептелген
аталған
түрдегі
рұқсаттар
саны
1
2
3
4
5
Барлығы
кестенің жалғасы
________________ аумағы арқылы   ____________________________
тасымалдауға арналған тапшы шетелдік рұқсаттарды үлестіру
бойынша деректер.
Ағымдағы жылға үлестірілетін аталған түрдегі тапшы шетелдік
рұқсаттардың жалпы саны ____________ дана (резервке бөлінген
рұқсаттарды есепке алмағанда)
Осының алдындағы жылы қазақстандық тасымалдаушылар пайдаланған
аталған түрдегі шетелдік рұқсаттардың жалпы саны ____________
дана.
Ағымдағы жылға
бөлінген рұқсаттар
саны, барлығы
Соның ішінде тоқсандар бойынша
I тоқсан
ІI тоқсан
IІІ тоқсан
IV тоқсан
6
7
8
9
10